& omnia defiderabilia noftra vería funt in ruin

as.

*

C IDeratti-

ntulifti

' 12. Numquid fuper his continebis te

; *EDQmiin-e , tacebis, &

r tz.«i.) Hi

atliges nos vehementer?

, &in mane

CAPUT LXV.

üe, & um

Gentium conver fio , C? Judeorum propter iniguitates Juas, &f

tf )

Ls 6,

l

j

idololatriam abje&fio : [ervatis tamen paucis reliquiis ex ipfis :

X9 abfk-

ä

comminatio bis , qui. Dei legem abjeceruut., €? profpera , ac tiova

.- emnia [ervis Dei nuntiantur ; de quorum felicitate , €?

ftiferiCOfe

. Deà erga ipjos bemignitate muliis agit

0 enim D«

Propbeta.

eara dete

Rom.

& vivendi

"3 ;

Uæüe»runty me , qui ante non interrogabant , inve-

nerunt, qui non quaefierupt me. Dixi: Ecce ego,

XIO0.20.

Ác f die

ecce ego ad gentem, quae non invocabat nomen meum.

smodi Nl

2. Expandi manus meas tota die ad populum incredulum,

i el vox.

cationem,

qui graditur in via non bona po-ü: Cogitationes fuas.

3. Po-

po& p

[j tempo-

ficificia

- Teneat £e.) Placette, & quafi prohi-

& fplendidum: erat Jerofolymis, pa-

voftituta

beat, ne nos punias.

latia, prztoria, edes elegantes.

AILffüi not im manu iniquitatis mo-

I2. Centinebis ze.) Ne nobis o

( vittüte

P?!R

& adeo a

ftra.) '"lradidifti nos peccato, quafi

feras, & hoftes ulcifcaris.

1 mai

litori, cruciandos, & allidendos.

I: Uefferunr me.) Gentiles.

Re-

9. Saris.) In Hebr. eft s/aue valde;

. fpondet enim Deus querele

1)HI]£€3-'

hoc eft ultra modum nimis.

n florut

IO. Sanüitu;.) Hebr. /antl;tatis tua,

Ifaiz de Judeorum reprobatione.

: folium

ui ante nen interrogabant.) Quis,

fantuarii tui?in quo fcilicet templum

farfftum tuum eft. .

aut ubi effem ?

Ecce ego, 67.) Relictis ]udäeis incre-

riun.)

dulis convertam me, & abibo ad gen-

j

lum.

IT. .D'amufn fan&äfrätimk. ) Tem'-

tes, que non invocant nomen meum.

De;þv'dera&i!fa. ) Quidquid eximum,

9. Expandi æanus mem, &e.) Ad]u.

232

j

U 3s. Popu

lus, qui ad iracundiam provocat.me ante faciem:

) Ht

boro, &

meam femper: qui immolant in hortis, & facrificant fuper

lateres :

(ic faciam

,Me

4 Qui

habitant in fe.pulchris: & in delubrisidolorum dor-

.

fontes m

miunt: qui

comedunt carnem ,'fuil-lam, & Jus profanum in va-

-

*

fis eorum:.mi:;

habitabun

10 E

$. Qui-dicunt: R

ïece-d'e-a'me , nofe ap»prop-inqueä mihi, qïlia:.

immundus es: ifti fu

3 cübile

ts

mus erunt in furore meo , ignis ardens

" tota die.

*

m E

Thontem-

6. Ecce fcriptu

m eft coram me: ndn t'avc-'eb;o-.,. fedï' räddäm,

& retribuam in finum eorum.

batis füp

7. Iniquitates veftras, & i

ni'q*uitatesyþ*patr'um: veftrorum fi-

EE at

mul, dicit Dominus: qui facri&icaverunt fuper montes, & fu-

1pendimg

per colles exprobraverunt mihi, & rethetiar opus corum pri-

eotum xef

BD HC

mum in.finu eorum.

$

W

6c) Sign

dzos. jam inde ab initio finum, &

: Co"m'e-d*kakt* CAY 262 /äill;zm.)f Contra:

3 fodere-

manus expandi, quaff profundens in

legem Levitici 1I. 7-

:

10n totà |

eós inea munera, & charifmata, ac

J"s profanum.) in quibus carnes

. prefertim manus expandi in cruce.

fuille ,. aut alie lepe vetite elixate

R, (

fuerant.

l

Myeniatu

lIncredulum.) ln Hebrzo eft: 3335

entiwli..

yas. Hï

forer , id eft recedentem , rebellem,

.05 Qu dicunt.) Scilicet g

contumacem , ut Apoftolus veztit :

Recede a me

. quia imundus es.)

qu per/

lsger

i

Non credentem, & coutradicentem..

Judai enim. gentiles qqafi immundos:

Quimi,

Poff. cogitationes. fuas,) LXX. poff

averfabantur.

peeeat - fa.

Fumus erunt.) . Convertentur in fa-

g &i

mum: ardentem , & flammas.

vitam ec

2 4nte faciem meam

/ämpär.) Nam

beedid

patres: in templo quaft ante faciem

6.. Serzptum, q/f.caram me.) Peccatum:

Dei immolabant idolis ; .filii vero

eorum mez inhzret memoriz.

trà, (

Non tactbo. ) Non quiefcam , nom

lm ; (

Chrifto in faciem refiftebant , eique

Thr lo

conviciabantur.

ceffabo a vindicta Judaorum.-

desmolaut £m bortis, & c. .. Contra.

Sed reddam , €c.) Infligam poenam,

fcon

leois prefcriptum , que in templo

quam. meriti funt, in finum reddere,

9. $

'eff cumulate reddere,qus in. finum ef-

um

fuper altari holocauftorum: facrifïcakriï

jubebat..

fundi folent. Pf. 78- I2- Red4e vic-

Dej

Super ldferes;/

) Aþïtarïfa'- ex lateribus;

nis moffris feptuplum m fimum eorsm.

0017;

& hoc etizin-érat contra legem , quz

Ert imiquitates patrum: vefirorum

CWQL

.þ'ngul,) In Hebrxo eft, reddam frmaul..

jubebat altare fieri de terra, aut la-

Super zontes.) In locis

polds

pide impolito. Exod. 20. n..24-

4

: altis ,. que

tam

excelfa. di&ta. funt..

& à

4.- Qnà babitant $m fepulchris. ) Ut

Exprobraverunt mibi.) Qu enim

demones confulant , & refponfa eli-

Io

ciant LXX. habent: Qwz i» fepul-

idola colunt, exprobrant.Deo , quod.

fibi immeritó divinitatem ufurpet.

tm p

chris, & fhecubus dormiunt propter [o-.

at

amia,wtÍfcilicet a. mortuis. in qunnisv

Opus eorum primum.)" Prima , &

ia t

zefponfa accipiant.

Brifca Jud&orum. opera remunerabor;,

hi

iT

r

L-.

y»

l

"

L

CAP UT IXV.

25

3

lt facie

8. Haec dicit Dominus:

Quomodo fi inveniatur granum in

E füper

botro, & dicatur: Ne dii

Tipes illud, quoniam benedi&io eft:

fic faciam propter fervos

meos,

ut non difperdamtotum.

um dor.

0m jn vs-

9. Et educam de [acob fem

en, & de Juda poffidentem

*

fontes meos: &

haereditabunt eam ele&i mei, x&-fervi mei

habitabunt ibi.

ii qi

Is a'dens

10. Et erunt campeftria in caulas gregum , & vallis Achor

in

cubile armentorum , populo meo, qui requifierunt me.

II. Et vos, qui dereliquiftis Dominum , qui obliti eítis

teddam,

^

montem fant&tum meum

, qui ponitis Fortunaemenpfam, & li-

'orm f

batis Afuper eam,

fuyissnsmnens

s & fu.

füit pri-

rependáimque, pecnas meritas in finum

cat.

Ergo campeftria, hoc eft, loca

eorum retundendo,

Q Hac

plana caulis ovium abundabunt.

—2

8- Qnmomodo fi inveniatur granum ,

Ef "valls Achor , €5c.) Id eft, ut pla-

nities , fic etiam valles, & montes gre-

) Conra

&'c.) Significat fe paucos fanctos, &

gibus, & armentis redundabunt. Val-

a fcelere ihtepros coffervaturum , ut

Qs CAIRS

non tota gens pereat, fed maneat fe-

lis Achor erat juxta Jericho Jofue 7.

men ,

26. & erat admodum fertilis.

a dixatg

quomodo fi acinus integer

inveniatur inter multas uvas corru-

Populo meo, qui requifrerunt me. )

ptas. Hi autem fuerunt Apoftoli, &

Ecclefiz gentium. Vid

;entili.

hujus c. n. I.

g fuprainitiuna

A

andus h)

qui per Apoftolos, vel cum Apofto-

II. Moztem fantium meum.) Wlon-

mtnmdos

lis per Chriftum crediderunt.

Quoniam benedillio ef].) Omnes fru-

tem Sion, in quo templum meum eft.

Qui poniti fevrume menfam.) Pro

u in fi-

ges. & fructus arborum, & que ad

Fortt"a ,. in Hebrzo eft, 43 Ga4, id

vitam confervandam faciunt, nomine

Jeccatum

benedicionis comprehendebant He-

eft, fehicrtas forzama : fic Lia filium

ex "Zelpha ancilla fua. natum appel-

;

brei, quod effent beneficium quod-

lavit Ga4 dicens , Felrczzer.

Hunc

in, 108

dam, quo Deus illis benedixiffet.

Hoc loco accipitur pro femine, &

autem ritum ponendi menfam Fortu-

fpe propaginis.

ng explicans D. Hieronymus, fic ha-

pannat,

bet : Ez zz cmetis ur&iäm, &6 maxime

yeddar 4

9- Semen.) De quo proxime di-

num d*

&um eft.

22 JEgypto tdololatrin vvctus coníuetudo,

utonibtzo die auni ponant men[am ve-

lie vt«

De fuda.) De Judzis.

fertam varii geneiss epulis , &. pocelum

ruth.

|

Poffidentens montes :eos.) Apoftolos

E

multo mixtumy, vel praterita anns , vel

Wmm ;

fcilicet , & eorum fucceffores , qui

feimd fertilitatem ati[Picantes,

Hoc

j /Wlll/-'

polfidebant Jerufalem in montibus fi-

antem faciebant Wraelita, ommium -

5 qu

tam, id eft, Ecclefiam, cujus vita,

mulacroyum portenta venerantes,

ä

& doGrina excelfa eft, & cceleftis.

Libatís [uper eam. ) Libationis fu-

[i. enim

lO. Ersnt campeffria , 6$c.) Omnia

perftitiofam ceremoniam ufurpantes ,

,qU*

tam plana, quam montana gregibus ,

vinum, aut alium liquorem in Fortu-

n

ne honorem effundentes.

& armentis plena erunt, qu& allego-

In Hebrao

" &

ria multitudinem credentium fignifi-

eft: Impletis spff Meni potionem ; quid

;

[:'ib(mi

Bzéf. cum Com. Memoch. Tow. V.

!j

Gg

(

!

234

pPROPHE.T. 18Al4&

y.* &

I2. Numefabo vos in gladio, & omnes in caede corruetis

tus fum, &

& non eTt

Prov.* pro eo quod vocavi, & non refpondiftis , locu

i Sed.

I. 24. non audiftis: & facieba

Infra

tis malum in q;qlis meis , & quse mo-

jnhis, QU

66. 4.

lui, elegiftis.

cer

hoc haec dicitDominus Deus : Ecce fervi mei

tionem, à

Tere.

13. Prop

g, E

7. 13.

comedent ,

& vos efurietis: ecce fervi mei bibent, & vos fi-

( aon av

tietis :

40. Nof

14. Ecce

Dd mel ]zetabuntur, & vos confundemini: Ecce

l

jmolest di

i

fervi me

i laudabunt pree exulta'ione cordis, & vos clamabitis

contritione fpiritas ululabits.

& pecciti

prav dolore cordis , & pra

2b Et:

Is. Et dimittetis nomen v

eftrum in juramentum ele&is

fmeis: & interficiet te Dalninusr Deus , & fervos fuos voca-

neasä& |

bit nomine alio.

e;

n usv ao

16. In quo, qui

benediCtus eft fuper terram, behe'd'lcetur

Des. Bd

& qui jurat in terra, jurabit in Deo, amen:

in Deo, amen:

quod prom

quia oblivioni traditae funt an

g,'q&iæ pjri.o-res. » &

quia abfcon-

memo 2

*

muli

t

A

dine

ditee funt (r) ab oculis meis.

1 t Ecce

beneficioru

(1) Ab oculis meis. lz edir- Sixz.

legitur: ab oculis noftris.

r Ect

f verba.

autem. fit Mezi, non omnes eodem

prafertim tamen illud, quod in Eu-

inodo explicant, cum tamen certum

chariftie Sacramento experiuntur , qui

Celu 2

deduci , qu&

ad illud digne- accedunt.

Clefam int

fit a radice 3139 r«

Det Rio. t. I.

IS. Démattetis nomen veffrum in j^-

vum dl cc

numerare fignih Cat..

Adagialium , Adapialt 810. putat hic.

ramentum. ) Execratorium ; dicent

)

aiterís,

notart eos, qui in honorem Dei fui

enim , cum jurabunt : Mlihi contin-

a, &

gat, fi mentior, aut fallo, quod Ju-

tot bit ebant. cyathos, quot literas nu-

Drigra

merabant in nomine, cum qua explica-

dats contigic. ;

flatus inji

tione bene cohzrent fequentia. Deum

Nomine alio.) M ocabit eos Chri-

— ÓÉ

Na 4

Meni cultum in. Axmenia , & Phrygia

ftianos , reliio nomine Ifraelitaruin.

. fit eorun

difcimus ex Strabóne. Meminit etiam:

Vide fupra c..62. 2.

Wentem,

ejus Jamblicus in vita Pythagors.

36. I»quo.) Chrifto,five Deo Chri-

: 3j

19. Nwmerabo wos m gladio, 65c. )

ftianorum.

Eulia;

Quafi dicat, quia vos ad numerum

Qn' benedi(lus eff füper terram.) Is,

G?l.'mfium!

bibendo coluiftis Fortunam , ideo pa-

cu& in hoc Chrifti nomine benedi-

&nim alí

- €&um fuerit..

riter ad numerum ego vos gladio tru-

Benedicetur i2 Deo amen.) Benedice-

10. H

cidabo , cum fcilicet omnes, & fin-

:zr i2 Deo vero ,

nt habent. LiXX.

W inté

gulos quafi numeratim , & ex ordine

Cl tri

a

nam Chriftus verus Deus eft,

& Deus

tatt t

gl'adio feriam.

"tmen , id eft , fdels.

I3. Preprer

e

boc;, 8,-5"&). iacredulorum

perie

infelici

tatem , credentium vero felici-

Qui j«rat n terra.) Per Chriftum.

20. ]

tatem. defcribit.

In Deo Amem. )

Per Deunm . ve-

xum: talis enim eft Chriftus ; & per

i, )

Servi mei.) Fideles.

paucos

Comedent ,

.. 6 bibenr.) Hac

.Deum fidelem , qui fideliter. fervat

Wt n

cibi, & potus allegoria omne genus

promiiï'a.

Quia oblivioni , €c.) | Cum enim

COtum,

fpiritualium. deliciarum fignificatur ,.

virtud

|

E

Y

9

t

L

;

235

€APÜT Utv

COrTUelS

17. * Ecce enim ego creo coelos novos, & terram novam, » [ntr.

i& F

66.22.

& non erunt in memoria priora, & non afcendent fuper cor.

: Qu mo-

18. Sed gaudebitis, & exultabitis ufque in fempi:ernum ,

Apoc.

i.

[

in his, quàe ego creo: q

feryi mei

uia ecce ego creo Jerufalem exalta-

tionem, & populum ejus gaudium:

&vosfe -

I9, Et exaltabo in Jerufalem, &

gaudebo in populo meo:

& mon audietur in eo ultra vox fletus, & vox clamoris.

ini: Ecce

/40. Non erit ibi amplius infans dierum, & fenex, qui non

lamabitis

impleat dies fuos: quoniam puer centum annorum morietur ;

labitis.

2

& peccator centum annorum maledi&tus erit.

^5

1

"u

2i. Et aedificabunt domos, & hab

itabunt, & planta-bfunt yi-

s earum.

TS VOC&

neas, -& comedent fru&tu

dm

Go 5

22. 3*ïon

edicetur

, 4tten:

Deusþ fï(ielis fit, praítabit etiam ,.

quitur de —adult:is baptizatis, qui mox

N

quod promifit, ut fcilicet abftergatur

crefcunt in virum virtute perfeCtum,

i abícOn-

memoria antiquarum calamitatum ,

quales erant primi Chriftiani.

* EC

multitudine, & mïagnitudine novorum

Et fenex, qui non :im,þ/ekt dies fuos.)

beneficiorum.

In lege nova non erit infans, nec 1e-

17. Ecce emtm ego, Cjc.) Sunt Ch

gi-

nex dierum, qui fcilicet non impleat

fti verba.

x in Bi-

-

dies fuos, virtutis, & fan&titatis.

antor, qu

Celos novos , 65 terram nvvam.) Ec-

Quoniam puer cemntum anmorum mo-

clefiam inteläigit.

Vel. colum no-

-7';81!!1'.

Dat caufam, cur dixerit in

"m j

vum eft cclum ferenum profperitatis,

Ecclefia. non fore fenem ,

i

non

; dicint

abíterfis , & fugatis nubibus adverfi-

impleat dies fuos moribus,

&

virtu-

tatum , & tribulationum.

hi contita

tibus: quia fcilicet, fi quis fenex ef-

qud Je

.Priora.). Priores calamitates, prior

fet, qui moribus effet puerilibus, ef-

ftatus infelix.

fetque. puer centum annorum , id eft;

ns hr

Non afcendent. füper cor. ) Non

xtate centum annorum, fenfibus ve-

elitarum.

erit eorum memoria, non venient in

ro, & vitiofa vita puer, is non trans-

Tnentem.

iret ab Ecclefia militante ad trium-

Ig. Jerufalem.) Ecclefiam.

leo hi«

phantem , fed puniretur morte zterna,

Exultatienem.) Exultantem, ut etiam,

F3

& malediceretur a Deo.

Martinus

Gandittiz, id eft gaudentem ; ponuntur

Del Rio Adagial. g12. & alii pu-

"t ,' [?1

benedie

enim abítracta pro concretis.

tant fententiam effe, in Eccleftam Dei

E

10. Ert zon audieter , €c.) Midetur

etiam pueros quoad xtatem vi re-

hoc inteliigendum, non folum de Ec-

generationis in baptifmo fore.in fa-

fetelicte

T

t LA

L

clefia triumphanti, fed etiam de mili-

l

jentia, & virtute Chriftiana .virors-

& Dais

tanti ; tales enim funt viri fandi, &

perfectos.

per*ïe&i Ecclefiz filii.

Et peccator , £/7.) Eft ilfïtata repe-

QO. Nom erit ibi amp

lus 12f'ans die;-

titio proxime dictz fententiz.

rum.)

Infans dierum ille eft, qui

a. Ye*

paucos dies vivit. Renati per Baptif-

9I. Adificabunt domes , &c.): Do-

&pt

- fevat

qmum non erunt infantes dierum pau-

mos, & vineas fpirituales, id eft,

corum, fed inftar virorum, gratia, &

Ecclefias, monalfteria, religiofas fa-

virtutibus erunt pleni, & validi. Lo-

milias, &c.

j enim

&*

:

(

PROPHET, iSALJE£

$36

(cabeium

22. Non sedificabunt , & alius habitabit : nón plantabunt,

& al

j

cabitis m

ius comedet: fecundum enim dies ligni , erunt diles ocu-

,, Ortn

li mei, & opera manuum eorum inveterabunt.

25. Ele&i mei non laborabunt fruftra , neque generabunt

(icit Dom

in conturbatione: q

uia femen benedi&grum Domini cft) &

lum , : ;0

nepotes corum cum eis. -

Ül

"Pfal.

24. * Eritque antequam clament, ego exaudiam: adhuc

suodat pe

tionetr, (

31. 5.

illis loquentibus ego audiam.

Supr,

25:. * Lupus, & agnus pa

fcentur fimul; leo, & bos come-

tor thüris

a viis (u

ir.6

dent paleas: & ferpenti pulvis panis ejus: non nocebunt, ne-

nnl monte fancto meo , dicit Dominus,

la eft.

que occident in oI

CuAXP I

LXVI

& Ui

Dominus coli , € terra mon templum re[picit, quod Sfudei pre

adducati

locws $

loco quietis illi edificare wvolebant , [ed. Jpiritum bumiliatum , reji-

li mels;

ciuntur "oeieris legis facrificia : fudeorum adverfus Cbriffum ,

o

ipfiusque diftipulos pervicacia punienda oflenditur : de Chrifli na-

livitate, & Ecclefie f ecunditate , cui ut omnes colletentur , ex-

Cimas eomi

freieritt,

bortatur , oflendens beneficia , que& a Domino recipiet , & quale

a, & d

- futurum fit malorum judicium, C? quowodo per difcipulorum Cbri-

Celum fä

admodum

ff prfedication

em gentes comvertentur : de finali quoque retri-

quo pro f

butione malorum , €? bonorum.

& proptia

A&o. I.

c dicit Dominus: Coelum fedes mea, terra autem

Veltra op

7.46. .

HE

fcabel-

fj veltra

depereo.

17.24. þ22.1 Er alius babitabit.) Sed ipfi ha-

Q5. Lupus ,5 aghus, É5c. ) Signï—

bitabunt.

ficatur , homines alioqui contrariog

fcdes elt,

moribus concordes futuros in Eccle-

meorum.

Seeundum enim dies ligni.) LXX.5-

Q!i :jf

gni vira, quafi dicat, erunt diuturni,

fia, iisdem cibis fpiritualibus , legi-

eho, &

perpetui , felices.

bus, & ritibus ufuros.

lnvcterabumt, 65c.) Quia in xter-

Serpenti pulvis panis ejts.) Sefpens

2. 0ny.

tot indäg

num przmio illorum fruentur.

morfa homines petere folitus , jam

miuss, $

23 Nequ

e generabun! im comturba-

eo cibo erit contentus, ad quem a

tone, (56.) Chald. 44 zerzez. LX X.

Domino damnatus fuit, cum ei di-

'umpiam 1

im maledidionezm. In pace degentes,

Wum eft Genef. 3. 14.. Super petius

[ T

tuum. gradieris , E terram comedes: (i.

EENEEFREUENEERENOUENTT

ts

& gaudio generabunt filios Chrifto ,

h, 81

(08 non conturbet malignus hoftis,

gniäcratur iracundos, & in alios info-

&

ad mortem trahat, fed qui ten-

lentes humiles fore, & manfuetos , &

4d 9

dant ad vitam, & in numero bene-

nemini noxios, aut moleftos.

em d

dictorum cenfeantur.

Ovebo?

Neque eccidezt , 67. ) Non erunt

Pause

Et nepotu eorzt Cum eiJ.) Erunt fe-

czdes, &c. quia in

'Ecclefia Charitas

sen benedictorum Domini.

dominabitur.

U. 1

I. Je dicit Dominus, €fc.) Rejicit

TTEMf

Q4. Autequam clamenz.) Preveniam

3 0i

eorum vota , « preces.

Deus Jud&orum templum,& vi-

ä

Ya ]

ä

!

4GAPUT. LXVL

237

ïantabun;:,

fc'abeïïüm pedum meorum: qua eft ifta domus,

quám ædifi—'

: ies ocj-

cabitis mihi? & quis eft ifte locus quietis mese?

2. Omnia heec manus mea fecit , & facta funt univerfa ifta,

enerdnt

dicit Dominus: ad quem autem refpiciam: nifi ad paupercu-

ini cfz, &

lum, &.contritum fpiritu) & trementem fermones meos?

3. Qui immolat bovem , quafi qui interficiat virum : qui

1: adiuc

mattat pecus , quafi qui excerebret canem : qui offert obla-

tionem, quafi qui fanguinem fuillum offerat : qui recorda-

05 COme-

tur thuris, quafi qui benedicat idolo.

Haec omnia elegerunt

bunt, ne-

in viis fuis , &

"

in abominationibus fuis anima eorum dele&a-

ta eft.

X

DiQus, |

4. Unde & ego eligam illufiones eorum , & quze timebant

fudti n

adducam eis: * quia vocavi , & non erat , qui refponderet : p,o,.

In , fj

locutus fum , & non. audierunt , fecerunt

I. 24»

que maluin in ocu-

Jrjfam,

lis meis: & qua. nolui, elegerunt.

Supra

Cog.

5.' Au- 65-12'

irifi t

íErem

£imas eorum , quod ip—fï fe vocantem

W , u-

dæf;ï'um, eaque comparat homicidio , 7- 13*

fpreverint, minaturque eis contufio-

mactationi canis,

oblationi fanguinis

& quit

nem, & cladem

fuilli, & idololatriz.

Ideo vero hec

m Ciri«

Celum fedes mea , 6c.) Putatis me

deteftabatur , quia omnem pietatem in

? fülfi-

admodum deleCtari veftro templo , in

cultu externo facrificiorum ponebant,

o pro fede babeo alas Cherubim ,

interimque legem violabant, & rapi-

&

propitiatorium pro fcabello pedum.

nis, libidiaibus , aliisque feeleribus

4 autem

Vefltra opinio vos fallit; nam Sio-

vacabant. Vide fupra c. 1. n. 1 z.. Ita

(cabel-

nem veftram, & templum veftrumnon

etiam loquitur de victimis Moyfaicis,

depereo.

Celum enim ipfum mihi

quia refpicit ad tempora Chrifti, quan-

Ü ) ngm'-

do hzc facrificia abolita funt , immo

contrariol

ieorum.

fedes eft, & terra fcabellum pedum

facta mortiiera.

in Ecde-

Qua eff ifla domus , 6c.? ) Bi cum

Quaff qui excerebret eanem.) Pagnïno.

s , hge

coalo, & terra conferatur ?

Vertit, 4c ff decervieaffet canem , in

9. Omnia bat , 6c-) Veftro templo

eft , cervicem amputaflet. LXX

ha«-

Seeng

.

non indigeo; fum enim omnium Do-

bent: Quaff qui occkdat camem.

j, m

minus. 9imile eft illud Pf. 40. 9. Noz

Recordztor.) Recordando offert, &

quem 1

ccipiam de domo t -v,ïz*,;-los, neque de

adolet, vel qui in mei memoriam, feu

m &i dl«

gregibus tuis. bireos : quortam mee [nmt

áccepti ben:ficii thus offert.

17 /w&w

emnzes fera fel'oarum , jumenta in monti-

Qzuaft qui bencdicat idolo.

gede : Me

bus , 6$ boves , 657.

^

ac f1 illa adoleret idolo.

) Execror?

Jios tlf«

-d quem autcm vefpiciam. ) 'Quo

eli

Hie omnia.) |Mihi fcilicet ingrata

(04L09

ergo delectabor? quem amabo? quem

v

unt , ufurpant , & aliis placent.

fovebo ?

L

3

4

(')n etunt

Pauperculum ; 6 conptiifum älritu. )

"n

X. habént, & zf elfgerunt viss

charitas

LXX. habent: Hzmilez, 6f q'ui:efum.

. Elizam i/æ'zz/:'bnei eofum.) Ponam

Trementem.) V «Tde revérencem.

peccati hajus

"t fcilicet. capiantur,

Qui immolat bovem , &5c.) Atfe-

cedantur , &

Rejict

niánis.

illis illudgtur a Ro-

X

[m,& Vf'

: verat'beus, fe deteftari facrificia [u-

,z.

)

o;

PROPHET. ISALI/E:

2538

I0

$. Audite verbum Domini qui tremitis ad verbum äjus:

diligt

lii

dixerunt fratres veftri odientes vos , & abjicientes propter

nomen meum: glorificetur Domin

p e

us, & videbimus in lætwirtia.

x

II

veftra: ipfi autem confundentur.

6. Vox populi de civitate, vox detem

Ut fD

plo, vox ngkini* red-

1,

dentis retributionem inimicis fuis.

em.

am parturiret, peperi»kt": antequam ven;iret partus

Tjam.

ejus, peperit mafculum.

8. Quis audivit umquam tale? & quis vidit huic fimile?

per g

^

numquid parturiet terra in die una? aut parietur gens fimul,

quia parturivit, & peperit Sion filios fuos.

Yo,

u

-9. Numquid ego, qui alios parere facio, ipfe non pariam

f he

dicit Dominus? fi ego, qui generationem caeteris tribuo;4te-

CUS.

rilis ero, ait Dominus Deus tuus.

lsl

IO. Læ'

triga

$. Qui fremitis , €$c. ) Qui revere-

clefia Chrifti fübito, fine longo mi-

patio

mini verba Dei, ejus juffa, & minas.

nifterio, cruciatu, & labore, qualis

Proprer ueomen meum.) QOb fidem

eft parturientium. por Apoftolos, qui

Chrifti.

ex Sion prodierunt, Chriftianos plu-

Glorificetur Dominus , &5 t

| Oftendat

rimos per totum orbem parict Chri-

IQ

Chriftus gloriam fuam, refurgendo,

fto, illo tempore, quo Judzi eorum

Eccllef

& alia miracula patrando , ut lzte-

irifores cedentur a Romanis.

mini, & nos videamus jatitiam ve-

meag

Peperit ma[culum.) "M iros egregios,

l.

ftram , & ejus gloriam: funt vexba

& mafcula virtuté , quales fuere mar-

vd &

infidelium Tüdeorum irriforie diéta. '

tyres Chrifti.

I»ff amtem con/undentur.) Impii ni-

I2

.. 9. Quis audivit uzquam tale, 6c. ?)

mirum Judazi ita loquentes.

Magnxum hoc eft miraculum, & fu-

Tanten

6. Vox populi de civitate. ) ']am V'iä-

uent

pra vires naturz , üt tam cito, tam

Gio;

deor mihi audire vocenr populi de

multa fuccreverit foboles; nam qusg

civitate perculfi, & ululantis propter

naturaliter fiunt , fenfim fiunt, & in

ln

obfidionem Rormarorum.

temp ore.

tià dd

E

.. Vox de templo, &c.) Angelorum cla-

uia parturiUit, 6$c.) Sion autem,

mantium : M;gremus binc.

itu)

Vox Domins: ) Per Prophetas, & per

hoc eft, Ecclefia fimul, & quafi eo-

hr

alios . clamantis.

Vide jofephum Ju-

dem pun&o temporis plurimos pe-

ä&üïe

X

deum lib. 7. de bello Judaico c. 12.

pefit.

teai*p

Rerributionem.) Pcnam fceleribus

9. , Numquid ego, &c.? ) Hec tam

&

debitam.

fubita generatio , & multiplicatio

ut

blb

7- Antequam parturiret , 600.) Pra-

Chriftianorum non fiet naturali vi, fed

dicit partum, & fobolem numerofam

mea diyina.

Ego enim, qui alios

liter

Ecclefiz , cui promittit. ubera confo-

parere facio, maxima , & infinita pa-

H

lationis , pacem, delicias, &'gloriam

riendi vi preditus fum , ac proinde in

V byy

gentiurm.

pun&to temporis infinitos Ecclefix fi-

qt

af

dntequam par:urireï , peper.) Ec-

lios generare poffum , & parere.

ut Oiw

H

CAP U..T. LXVL

239

10. Lsetamini cum ]erufalem, & exultate in ea omhes, qui

Jus:

Jiz

diligitis eam: gaudete cum ea gaudio uniiverfïg qui lugetis fu-

per eam.

]tia

11. Ut fugatis ,

& fepleam'inï ab ubefe confolationis ejus ,

ed

ut mulgeatis, & deliciis affluatis ab omnimoda gloria ejus.

12, Quia hac dicit Dominus : Ecce ego declinabo fuper

rtus

eam quafi fluvium pacis, & quafi torrentem inundantem glo-

riam Gentium , quam fugetis : ad ubera portabimini, & fu-

a

per genua blandientur vobis.

le?

uomodo fi cui mater blandiatur, ita ego confolabor

1ul,

i.

vos, & in Jerufalem confolabimini.

jam

I4. Videbitis, & gaudebit cor veftrum, & offa veftra qua-

fi herba germinabunt , & cognoícetur manus Domini fervis

te

ejus, & indignabitur inimicis fuis.

.

*

-

e

et, & quäfï turbo qua-

[2

15. Quia ecce Dominus in igne veni

drigze ejus: redderein indignatione furor

5

q

em fuum,i& incre-

ïualig

pationem fuam in anmæ ignis.

, Q1

16. Quia

pïu-

E

Chri-

IO. Lertamini cum ferufztem.) Cum

cida

orgt

& reflorefcere videantur.

$ &*quäü emortua ,. reV'iVifg.el'e,

Ecclefia propter ejus gloriam , &

Dex

propagationem.

Cognofcetur manmus Domini. )

i. Ur fugari.) ldeft, & fugite,

providentía, & cura in fuos, & ejus-

mat-

vel & fugetis, id eft, participes eritis.

dem virtus, & potentia.

Tmri

I2. Flwvium pacis. ) Pacem exube-

ladsgnabitur $mimicis [mis.)

)

rantem , & bonorum omnium àf-

]udzos vaftando per Romanos , tum

fluentiam.

eos , omnesque impios damnando in

1

tat

Giorsam Gentium, ).Quas ad Ec-

die judicii; ad eum enim tranfit, ut

qllæ

clefiain cimn fuis operibus,

patet ex fequentibus.

k i

tia adducain.

& poten-

15. I (gne venet.) Inte

litge 'ignem

conflagrationis mundi , de quo Pf.

d uiera portabimini , &c..) — A]fdw

quitur fideles ,

"

N

u

n

omni genere dcli-

96. 3- lgnis ante ipfum praceder.

tet ,

Clarum afíiuent abí

3

(1

ue. moleftia, &

Quadriga ejus.) Per currus, & qua-

j «*

drigas metaphorice fignificatur maje-

labore, imuno cum maxima, volupta-

ftas victoris, judicis Dei.

j p

te , qualem experiuntur intantes , cum

ecuri portantur in finu' matrüm ,

Reddere im Indignarione fkiorem

(arfi

aut nutricum, aut cum iilis

edenti-

"

wum. ) LXX. habent: Red4.

catiO

bus & ipfi fu

per genua 'eamm mol-

rore u.lllf-ivnem fuam«

agerä i fu-

l

d

liter fedcnt.

alios

lucrepationem,) Punitionem , ultio-

I4- Offa 'vefra, quaft berba äermi-

nem. In Grzco eft ; Zxoowopgaxieucy,

| p&

mabsni.) Symmachus habet : Florezuzz,

que vox.fignificat, a4 corves mirte-

de f

quafi dicat

tanta erit veílra lztitia ,

Ye.

Ótalice dicimus : Mezdare ab

[

mal bora.

ut offa veftra morrore fqualida , mar-

e

:

^

240

——P—R—OP.HE/'I;.'ISAIZE

16. Quia in igne Dominus,dijudicabit, & in gladio fuö ad

.0.

omnem carnem, & multiplicabun:ur interfe&ti a Doniino.

donut

17. Qui (an&tificabantur, & mundos fe putabant in hortis

&i

poft janvam intrinfecus, qui comedebant carnem fuillam , &

faïem:

abominationem, &

3 val

murem;: fimul confumerlltur»a dif:it Domi-

nus,

2I.

18. Ego- eiutem opera eorum, & cogitationes eorum: ves

m

2

nio, ut congregem cum omnibus gentibus, & linguis, & ve-

P

nient, & videbunt gloriam meam.

(are.

i va'tli

19. Et ponam in eis fignum ; & mittam ex eis qui fa

& fi of

fuerint, ad gentes in mare, in Africam, & Lydiam tenden-

23!

dentes fagittam: in Italiam , & Greeciam, ad infulas longe ,

Tiet

ad eos, qui non audierunt de me, & non viderunt gloriam

m

meam. Et annuntiabunt gloriam meam gentibus.

Pïæï'ä

20. Et

ignis

Vition

16. lm zgme Domimus dijudicabir. )

Ls

gnem con-

| Abominationem.) Cibos vetitos.

jJam di&um eft fienificari i

[

Murem. ) In Hebrxo eft :

)22»

n

N

1

flagrationis mundi. Poteft eriam in-

Hachar ,

qu£ vox etiam glirem ügni-

lr c

telli

&

ci vis,

poteftas , zelus

$4X 'eHica-

ficat. Muris autem, feu gliris efüs ve-

? , j

cia divinz potentiz.

tirus erat Judeis Levit. rj;. 29. .'Gh-

mum el

Et 12 gladio fuo ad omuem caräeæn.)

res olim ad menfas expetitos

fuiffe pa-

& ln

Pagninus vertit : &g/adins ejus eff cum

tet ex Varróne d:e re ruflic

cap. 15.

a lib. 3-

dcans

emni carmt, id eft, oladius ultionis

ejus depafcetur omnem carnem

18. Ego auzem operd eorum.

h "

&Ít, omnes homines.

j

?id

) Vidsj

lkeeoria

& cognovi.

In Hebr. eft: ero a57em

ügnifïc

| Musltiplicabuntur interfe(ii

A bami,.

ero cum operibus eorum.

tià tüm

20.) Chriftus multos, id eft, omnes

U?z cong

regem.) Ad judicium, in valle

IYing,

reprobos interficiet, trudens in gehen-

Jofaphat.

OP re

nam, & morteim sternam,

AVente

lf

IQ. Ef ponam inm ei,£*c.) Refilit hic

17. Qui fänäfijïc;zäant:)r :00617

äui

aias ab impiis ad pios, a fecundo

t redi

fantctificabant , & purificabant fe in

Chrifti adventu ad primum.

4 ]

hortis, abluendo fe aquis expiatoriis,

OX n

u

& facrificando idolis.

Ssgnum. Intelligit charifmata Spi-

m

ritus Sancti, ut linguas ipneas datas

Apoftolis in Pentecofte; his enim

qua-

l lu

Poff januam.) Sywwnach. & 'Theo-

fi Apoftoli defienati profecti

funt in

GMnX

dotio habent: szus poff punum. 1 LiXX.

tüm

n lminibss, Poft januam fuperftitio-

Africam, Lydiam, &c

3 H

ni operam dabant fortaffis latebras

Hhh ï

Tendentes f'agittam.) Mel nectendum

2

captantes, & feceffum , ita ut poft ja-

cum , Gezres , vel de Apoftolis intel-

nvam idem fit , quod claufis januis.

ligendum, qui fuerunt , quafi clé&z

C(PI; hl

Déá fagittz ad penetranda corda mor-

BU

Wel poft januam , quia ^ in interiori

hehr

parte zdis ad.januam idohum fta-

talium vi prxdicationis , & qui ce-

RON

tuebant.

lerrime , ut fagitte, ad varias mundi

l

dicta,

Vide fupra c. $7:9. &1b1

u

plagas volarunt.

lj

,

u

CÀFP

LXVI

241

d

:30. Et adducen* omnes fratres ve&ros de cunétis gentibus

)

donum Domino, in equis, & in quadrigis, & in le&icis ,

OTLIS

& in mulis, & in carrucis, ad montem fantctum meum Jeru-

.

falem, dicit Dominus, quomodo fi inferant filii Ifrael munus

Ortil

in vafe mundo in domum Domini.

-2r. Et affumam ex eis in facerdotes ; & levitas, dicit Do-

. VOa

min US :

22

LYe-

* Quia ficut .coeli novi & terra" nova, quæ ego facio * Apo.

ítare coram me , dicit Dommus : fia ftablt femen ve.ü:rum 2L. X.

iVat

& nomen vefternm.-

den

23. Et erit menfis ex menfe, & fabbatum ex fabbato ve-

ye,

niet omnis Ccaro, ut

adoret coram facie mea., dicit Dominus.

jupu

24. Et egredientur

& videbunt cadavera virorum

qui

prevaricad funt in me: * vermis eorum non morietur, & "Mar.

»

ignis eorum non extinguetur , & eiunt ufque ad fauetatem 9. 45*

CAWWIA

viüonis omni carni.

PRO-

$

QO. Dozum Domino.

Pro 4ezum

.Et nemis veþrum ) Quo filit veftri

»»

rrlorl ibuntur.

gP

Hebr. eft, 4355 M;pebz , id eft, 4o-

Sic Hifpani D. Jaco-

u5 ve

247.

9blat:0 ,

Íaerzfreium. )

Noblilm

bo gloriantor, Romani $$. Petro, &

Gli

mum eft, & Deo

o

oratifimum donum,

Paulo,

&c.

& facrificium, fi animz ad ipfum ad-

[epà

23. Erib menfés ex menft, &fc.

lib j

ducantur, & comertantm.

Perpetuæ '*Jeomemæ, & Sdbbata,

In equis , ($ i2 quadrigis , £7c.) Al-

id eft, fefta.

]ra eft in Ecclefia mi-

litanti,

Vili,

legoria equorum, qmednn*arum .

in qua etiam yrofefn dies £e-

fignificantur quevis auxilia, & fola-

yit appe*lan OU.

Idem verius erit in

Auten

tia tum humana,

tum Án nl ica, tum

Eccleftia triumphanti.

Divina.

nvall

Allqut ad Judaos Bdby-

Oranis €4r2.) Omnes homines

lone redeuntes in Judzeaimn ; hi enim

2O4. E$Pediesurtur , $ videbuut cada-

favente Cyro commode, & exultan-

vera, 8c) .SS. Hieronymus, & Au-

j hie

tes redierunt in þatn am.

ou(hnus, & alii paíffim hec: "relerunt

acu'ld()

2I. Ex e5.) Ex Chriftianis, qui

dd fufurum f*eculum

Beati mente,

ex gentilifino converfi faerint ad fi-

& contemplatione, vel etiam loca-

dem ; 3 olim enim alienigenz facerdo-

j QPI

literfi vehnt, egredientur de coclo , ut

: datas

tio Iunn non 'POtt.l'dnt 3 immo ne

cominus intuea intur damnatorum fup-

mqu

oimnes ;mdem Ifraelite , fed ii tan-

plicia, qus ipfi fi fnguldrlDel beneficio

fixt i

tum, qui ex triba Levi effent , & ex

eva:feumt, & in que hoftes fuos im-

filiis, & nepotibns-Aaron.

Pxos in c«ternum volutan videbunt.

22. Quie ffcHt wl Qu ) -

Sicut

Vermis eorum non murietur. ) Ut

adm

coli hi

Cüm terra innovandi in z-

enim cadavera ilda annnata damna-

; n

c&æ

ternum erfeverabunt ; mlhlqne fer-

torum zternum vivent in wne, ita

vient ;

c€ femen véftrim:,

O*

t:Do-

verimes, quibus cxuc:abuntur

ftoh ! id efï fideles a vobl Eccïefiæ

g

Et erzmt nlgune ad [atietatem , €fc.)

muid

iggl egatl.

Exunt fenipiternum juftis fpe&taculum.

Bidl. eum Com. Mmpä& M n

SoHI

6'9

*

* ** x k

E

íd

PR.PHETIA JERE MLE.

XITCS

dedit

CAPUT PRIMUM

6 T

feremzas in ventre matris fantlificatus , €P tempore f)fo/" & ft-

quap

". T

gis S'uda mil]us a Domino ad prophbetandum , caufatur pueritiam,

f

am «

