9. Elevantia.) Cherubitn eft ma-

ne anima]Jis ; hunc autem cum fepius

fculinum, fed LXX. & Grzci faciunt

vidiflet , & quiete contemplatus ef-

i

neutrum. Hos fequitur $. Hieron

y!n-

fet , ait fe intellexiffe éfle Cheru-

vertens eJevzztia.

binos.

]

Stent gm iutroifu , 6fc.) Sfetït, uübi

29. Jefutstus &brzzm, &76'.) Ipf() i/n-

erat exitus, ut T'emplum plane defer-

tuitu, & oculis indicabant fin

Wa

guli , fe

tum a divina tutela inte]ligeretur.

ad interiora properare.

QO. lbfum eff aniumal.

va'Vit ze.) Ut cap. 8. n.5.

2u

plurali, ut. num. 15.

)Singulare pro

I: Elle

litroduxit, 690.) Ab'atrio Sa-

"

darellexi , quta Coerubim effnt.) ln

cerdotum ad portam orientalem atrii

prima vifione ad flumen Chobar vi-

laicorum, ubi conftiterat gloria Do-

dit Ezechiel eadem rerum fimulacra,

inini,

)

fed non potuit ftatim propter xei no-

V: I! qffänque ZJ;I';.) Maldonatus

(i

vitatem expreffam eo:um ideam con-

putat fuiie Sacerdotes illos neci a

cipere; ideoque ex motu animata anim-

Deo deftinatos.

Cornelius cum- i ra-

Ü

advertens appellavit communi nomi-

do putat fuille prafettos viginti qua-

$56

PROPHET E

ECHIELIS

2. Dixitque ad me: Fili hominis, hi funt viri, qui cogi-

tant iniquitatem, & tra&tant confilium peffimum in urbe ifta.

üs.

3. Dicentes : Nonne dudum zedificatze funt domus7 haec

eft lebes, nos autem carnes.

iil*

4 Idcirco vaticinare de eis, vaticinare fili hominis.

5. Et irruit in me fpiritus Domini, & dixit ad me: Lo-

f0

quere: Hzec dicit Dominus: Sic locuti eflis domus Ifrael, &

Ga

cogltatlones cordis veftri ego novi.

6. Plurimos occidiftis i in urbe hac, & 1mpleftls vias ejus 1n-

2

terf e&tis,

na

b

7. Propterea hac dlClt Dominus Deus: Interfe&i veftri,

H

0f

quos pofuiftis in medio ejus , hi funt carnes, & haec eft le-

bes: & educam vos de medio ejus:

II

8. Gladium metuiftis, & gladlum inducam fuper VOS, ait

Ti

Dominus Deus,

rf

9. Et ejiciam vos de medio e)us., daboque vosin manu ho-

p

jl

;(hum & faciam in vobis judicia,

IO.:

Gla-

&O8

tuor vicorum, (dn quos diftributa erat

ftes, & intra illam, ft. ..mgamur obfi.

&f

Jerufalem, & v1gefïmum quintum fuifle

dione, macerari, & vexari , & mori,

omnium pregfidem , & gubernatorem

ut carnes, cum fint in olla, & fub)e-

urbis, & conv emffe ad portam tem-

&o igne coquuntur, & abfamantur.

ju

pli, ut de Republica confultarent.

De eis.) De viris hifce peffimum

IQ

gexoniam frium Azur,) Videtur alius

confilium dantibus.

«l ]e

fuiffe a Jezonia, cujus mentio eft cap.

6. Pjuriaes occidiféis.) lniquis ju-

&. II.

diciis innocentes condemnantes , Wt

W eft

ui non Azur, fed Saphan

n fxr

fïhus fuiffe dicitur.

fupra cap. 7. 23. & cap. 9

tha 0

,2« Disirque ad ime. ) Scilicet fpi-

Interfetli weffri ..

þtrtt carnes.)

;ntus

Qudü dicat.

Non x(o:, eftis carnes

38

h

Confzum peffmum. )

Quale effet

in Jerufalem quafi olla coquende, &

I

hoc confilium mox fubjicitur, fed ob-

fepeliende , uti vultis vos, o Judzi;

fcure.

fed carnes funt prophete , quos quafi

n

victimas Dei mactaftis :

Vos vero ex

fuperh

3- Nenne dudlum difícata. funt. do-

IA

m5 , 6c.). Aliqui ex Hebrao vertunt:

Jerufalem abducemini, indigni , qui

l

Non im propinquo eff contriti0 , Adif

in ea fepeliamini ,

occid- ndx in Re-

XOph

Ita Vatablus, &

blatha, verfu Io.

H Vl

cemus 1gstuy. domos.,

Plf[

Pagninus.

Hi ergo, qui mala con-

g. Glxza';um metmfu) Chaldzorum

filia dabant, metum populo exnnere

Atfixmatio tacitam negationem inclu-

conabantur ne timerent exitium civi-

dens, quafi dicat :

Non timui!lis c

Ca-

DH

tld) [

tati imminens, quod mmabantur Ora-

ptivitatem , fed gladium, id eít Ba-

UGe

d

cula prophemrum.

bylomcum bellum ideo utrumque vo-

j

Hac efó lebes, É&fc. ) Videtur fen-

bis inducam, & gladlum quem ti-

mpr

EUR

l

fus effe: efto, verum fit, quod no-

mebatis, & captxvntacem, quam non

lüter

bis minantur , adhuc tamen volu-

timebatis.

mus armis patriam tueri contra ho-

9. De medio ejus.) Jexuíalem.

(

CATLUT Xb

557

Io. Gladio cadetis; in ümbus 1írael judicabo vos; & fcxe-

tis, quia ego Dominus.

e-

ir. Haec non erit VOblS in lebetem, & vos non erms in

medio ejus in carnes;

in finibus Ifrael ]udlcabo vos.

I2. Et ícietis, quïa ego Dominus: quia in præcepm meis

.n

non ambulaftis, & judicia mea non feciftis, fed juxta judicia

Gentlum, quae in circuitü veftro funt, eftis operati.

15. Et fa&tum eít, cum prophetarem , Pheltias filius Bana-

l:

jee mortuus eit, & cec:1d1 in faciem meam clamans voce ma-

gna, & dixi : Heu, heu, heu, Domine Deus: confumma-

h

tionem tu facis reliquiarum Ifrael?

14. Et fattum eft verbum Domini ad me, dlcens.

& om-

Is5. Fili hominis , fratres tui, viri propinqui tui ,

it

nis domus lírael univerfi , quibus dixerunt habltatores Je-

rufalem: Longe recedite aDomino, hobis data eft terra in

poffeffionem.

16. Propterea lizec dicit Dominus Deus, quia longe feci

h

eos in Gentibus, & quia difperfi eos in terris: ero eis in fan-

f

&ificationem modicam in terris, ad quas venerunt.

rl

Aaaa 3

17. Pro-

)f

jdicia.) Juftam ultionem.

itane cmnes vis peldere , ut iftum

um

IO. I» fizibus lfrael.) Adhuc alludit

Pheltmm 2

ad lebetem, quafi dicat : non in olla,

I5. Fratres tud , 65c.) Qui jam funt

y

id eft, in Jerufalem moriemini ; fed

Babylone captivi, bono fint animo;

y

in finibus Iírael,

hoc eft, in Rebla-

nam.iis favebo.

tha occidemini , 4. Reg. 25. 6. & Jer

Quibus dixerunt.) Irridentes eos.

"m

2.

7

Habitatcres ferufalem.) Quuinon dum

ue

jdicabo.) (,hald zlctjl'ar vof.

erant in captivitatem abdu&i, & re-

II. Hac.) Jerufalem.

manebant in patlld.

12. Judicia Gentium. ) MOIeS &

(l s

untes.

Longe receahte ) in Chdldædm abe-

a

fuperftitiofos ritus.

824

13. Cum jropherarem.) Cum fpmtu

4 Domrno. ) E templo, ub1 refidet

prophetico elevatus hec, que narra-

Dominus.

i

Vl

viderem,

ht

Nobis data efl terra , 65 (:) Quanto

Pheltia$, 8$c. ) Qui erat unus ex

meliore conditione fumus nos , qui

illis vwmtl qumq'xe

reman m.us in patria, & Judæam pot-

oruim

Dis; Het, Heu.). Licet enim Phel--

fidemus ?

| ndu

p t

tias ellet unplus

a

& de ejus nece

16. Lomge feci eos.) Permmms ab-

iwidendum — efítet :

tamen

mn'emuxt

duci in captwltdtem.

2"

)

ropheta , tlmens, ne quod Pheltiz

Éro eis in fantlificationem modicam.)

é yüe

m !

acciderat , toti etiam populo eve-

In fanctuarium, vel templum, modi-

niret.

cuim.

Vatablus vertit pancorum erit

0on

Conþgmmat;anem te facis. ) ld eft

pufillus, & afflidus grex , fed mihi

558

PROPH»ET. EZECHIELIS

Ls Propterea-loquere : Hac dicit Dominus Deus : Con-

gregabo vos de populis, & adunabo de terris, in quibus di-

I

fperfi eftis, daboque vobis humum 1írael.

18. Et ingredientur illuc, & auferent omnes offenfio

s n

nes, :

cunétasque abominationes ejus de illa.

jerem

19. * Et dabo eis cor unum, & fpiritum novum tribuam

Eü

31.3.1n vifceribus eorum , & auferam cor lapideum de carne eo-

nira

us

rum, & dabo eis cor carneum:

i

35.26.

L

Ly

20. Ut in pra&eceptis meis am

bulent, & judicia mea cufto--

diant, faciantque ea, ut fint mihi in populum; & ego fim eis

in Deum.

21. Quorum cor poít offendicula , & abominationes fuas

1

ambulat, horum viam in capite fuo ponam , dicit

fa !

: Dominus

Deus.

Tes

229. Ete

Iieva,verunt cherubim alas fuas , & rota&e cum eis,

& gloria Dei Ifrael erat fuper ea.

P

*

*

Tat

de medio ciVitatis, ftätitque |

23. Et afcendit gloria Domini

loco

fuper montem, qui eíft ad orientem urbis.

2

24. Et fpiritus levavit me , adduxitque in Chaldzeam ad

4I

tranfmigrationem, in vifione, in fpiritu Dei ; & fublata eft a

me vifio , .q"uar,h Vidgram:

Tam :

2$. Et

charus.

þQuia ex quo tempore de-

Carxcarnez./m-) iVIoHE, obfequens,

flexibile ad bonum.

Ti [

portati fant , templum non habent ;

ego illis fum pro templo; intra animi

20. Jsdicía.) Mlandata jufta.

penetrale me colent, ut olim facturi

Siut mibi in populum , &yc,) Ipfi fint

funt Chriftiani.

populus meus electus, & charus,& ego

2j

ilorum unicus Deus.

p

AMUS

17. Leguere.) Judzis n Babylone

Qüm Q

captivis, ut eos confoleris.

21I. Offendicula.) Idola.

Congregabo vos , 6$c.) Sub Zoroba-

Viam.) Facta, & merita.

C&p i

bel, Efdra, Nehemia, & reducam vos

lm capite fuo pozam.) ln capite eo-

40f], .

Wffkm

e Babylone in terram Ifrael.

rum ulcifcar, puniens pro meritis.

19. Ingredientur iHuc.) ln patriam,

23. Montem, 6/7.) Montem Oliveti

& in Jerufalem.

intelligit, in quo ftetit, ut inde quafi

QD(

quá

Offenffones, &$c

.) Idola, quibug Deum

ex edito loco fpettaret incendium ur-

T q

effendebant.

bis, atque inde migraret in codum.

Wt

19. Cor «mum.) Unanime , & con-

02

94. -dduxirgne.

fentiens, in reftitaendo patrio cultu,

ritus ex Jerufalem.

) Reduxit me -fpi-

& fincera religione.

Vie

Spiritum nvvum.) Novam mentem,

lp vifiene , €c.) H&c enim omnia

il

lud

& voluntatem.

per vifionem in monte, & fpiritu per-

* Cor lapideum.) Durum, obftinatum

a&a funt, Ezechiele non difcedente

in malo.

e Chaldæa,

J

L

C 'A PUT XL& XII,

ji

559

di

25. Et locutus füm ad tranfmi

*

mini, quae oftenderat mihi.

g»ratyrivönäm omnia verba Do-

SS)

CAPUT XIL.

.

Pi

Ed

Ezeclbiel Juis fa&is po

rtendit futuram ?erufa/lem x ;egis i

€)

Jius captivitatem , reliquis gladio, þ(äjiä, €? fame in Serulalem

(

confumptis : oflendit .etiam viftonem propbetarum non cafjaim

es

- futuram , uec in longum differendam.

T fa&tus eft fermo Domini ad me, dicens:

E

2. Fili hominis, in medio domus exafperantis tu habi-

T

tas: qui oculos habent ad videndum, & non vident: & au-

res ad audiendum, & non audiunt: quia domus exafperans eft.

j

3. Tu ergo fili hominis, fac tibi vafa tranfmigrationis, &

tranfmigrabis per diem coram eis: tranfmigrabis autem de

que

loco tuo ad locum alterum , in confpe&u eorum , fi forte

afpiciant: quia domus exaíperans eft,

1ad

4. Et efferes foras vafa tua quafi yafa tranfmigrantis per

a

diem in confpetctu eorum: tu autem egredieris vefpere co-

ram eis, ficut egreditur migrans.

L]

E

s. Ante oculos eorum perfod

M d

bi pariätem ; & egredie-

ris per eum,

1u€nS,

)fï fmr

2S. d transmigrationem.) Ad ca;-

COS, áàrcas, currus, &c. qüaläa con-

ptivos, qui migrant in Babylonem,

quirunt, qui domicilium mutant, &

W

cum quibus corpore degebam. Nam

fupellectilem alio funt translaturi.

cap. 8. num. f. ait: .Ege fedebam in

Tranimigrabi per diem.) Vrans-

domo mea , € fenes Juda fedebant

feres has farcinas ,. & fupellectilem,

mecmum.

j w

claro die, ipfis. fpeGantibus, ficque

Itl

mus exafperantis.) Rebellis, fic

rem ipfis eventuram fignis exprimes.

)]iveti

2. Do

appellat gentem Jud&orum,

4 Vafa tua.) Supelledilem tuam.

quafi dicat: inter-homines rebelles ,

Egredieris vefpere.) Ut hoc ipfo por-

3](11131

m u

& immorigeros verfamini.

tendas Sedeciam vefpere, ímo noctu

um

Qm' oeulos babent, 6$c.) Quui ex ma-

capta urbe fügam initurum , ut patet

litia peccant ; nam fatis intelliount,

4. Regum 25. 4..

& vident,

Cap. 52. 7

.& Jerem. 39. 4

fé 4fPi'

illud :

quid facere teneantur, juxta

Greur egreditur migrans. ) Solent

—— Video meliora, proboque ,

enim , qui ex una domo in aliam mi-

. Pef p

Deterioya þquar um

grant, per diem fupellectilem trans-

3. Vafs

tranimigranonis.) Para tibi

ferre, ipfi vero ommibus translatis ,

cedemt

viatorium inftrumentum , v. g. bacu-

ad vefperum migrare; vel noctu.

lum, peram, calceos , penulam, fac-

-

5. Perfode tili parictem.) Domus,

D

L

2

60

PROPHET. EZECHIELIS

6. In confpe&u eorum in humeris portaberis, in caligine

át

1:

effereris: faciem tuam velabis, & non videbis terram : quia:

portentum dedi te domui Ifrael.

7. Feci ergo ficut pr:eceperat mihi Dominus: vafa mea

L

protuli quafi vafa tranfmigrantis per diem , & vefpere per-

d

fodi mihi parietem manu: & in caligine egreffus fum, in hu-

meris portatus in confpectu eorum :

lo

g. Et fattus eft fermo Domini mane ad me ,- dicens :

9. Fili hominis, numquid non dixerunt ad te domus Ifrael,

pI

domus exafperans, quid tu facis?

D

Qu

Io. Dic ad eos: Hc dicit Dominus Deu

$: Super ducem

onus iftud , qui eft in Jeruíalem , & fu

per omnem -domum

Ifrael, qua eft in medio eorum.

f«

1r. Dic: Ego portentum veftrum: quomodo feci, fic fiet

ilis, in tranfmigrationem, & in captivitatem ibunt.

al

12. Et dux, qui'eft in medio eorum , in humeris portabi-

in i

tur, in caligine egredietur: parietem perfodient, ut educant

N

ber

i.

eum: facies ejus operietur, ut non videat oculo terram.

tem

* Infra

13. * Et extendam rete meum fuper eum, & capiet

ur in

2

17'200

fage-

f&

& per illum exi , ut fighifäces Chal-

Onss,) Gravis hzc, calamitofa , &

dxos muro perfoffo irrupturos in ur-

funefta prophetia..

bemn , & Sedeciam etiam per muri fo-

Omnem damum lfrael , $9c.) Omnes

R h

ramen exiturum, ut eum feciffe patet

Itraelitas Hierofolymis habitantes. Ali-

Jerem. 39. 4. & 4. Reg. 25. 4-

qui intelligunt de Ifraelitis tantum, qui

Ut

erant ex decem tribubus, & habita-

6. Iz humeris portaberis.) A fami-

j

liaribus ad hoc'conflitutis, ut fci-

bant inter Judzos.

& g

lcet modum fuge Sedecig reprz-

l.

E

dicta num. 6.

qo portemtwm veffram.) yide

4. ht

fentes , qui fuorum humeris elatus

aufuoit.

-I2- Dzux.) Sedecias Rex.

l4

In caligime-) De noGe.

Qui eff 4n medio eorum,) Qui inter

fuos fcurras agit, nihil timens.

TPton

Faciem tuam velabis.) Sicut ii. fa-

H l

ciunt, qui pudore affecti videri no-

" Facies ejus operiersr. ) Czcitate.

fth &

lunt , nec cognofci.

Ita factum , ut ductus fit in Babylo-

niam, quod predixerat Jeremias , &

t

Ll

ia portentum dedi 1e.)) Pofui te

eam non viderit, quod dixerat Eze-

h

quafi imaginem , & fpecufum rerum

a

j

E

u

chiel. Gu duo inter fe pu

nare cree

futurarum fpoliationis urbis, migra-

diderat Sedecias , ideoque

p

rophetis

i

tionis civium, excecationis, & capti-

fidem non habuerat , ut notat Jcfe-

diar

vitatis Regis.

Pheï

phus.

9. Nwmauid mom dixerumt ,' &c. ? )

I3. Extendam retc'mem'n. ) Chaldzo-

Iea,ü

Numnquid non dicent ? quafi dicat,

rum perf.quentium arte, volocitate ,

Ó

utique dicenr.

f&;,)æde.

& induftria capietur.

f(mmrg;

dO. Dncem.) Regem Sedeciam,

Ijfam. nom videbit. ) . Quuia oculos

dl

CAPUT XIT,

561

P

o*mf?

fa

övll—

a njiea2, & adducam eum in. Babvlonem in terram Chal«

j

daeorum , & ipfam non v1deb1t, ibique morietur.

14. Et omnes, qui circa eum funt, prsaefidium ejus, &

0d

agminaejus , difpergam in omnem ventum: & gladium eva-

Qr-

ginabo poft e€os.

uU

/15. Etfcient , quía ego Dominus ,: quando drfperfexo il-

los in Gentibus, & difleminavero eos in terris.

16. Et relinquam ex eis viros paucos a gladio, & fame &

Lel.

peítilentia: ut enarrent omnia fcelera eorum in. Genmbus, ad

quas ingredientur, & fcient, quia ego Dominus.

em

17. Et fa£tus eft fermo Domini ad me, dicens:

u

18. Fili hominis, panem tuum 'in conturbatione comede.

fed &aquam tuam in feftinatione ,. & moerore bibe.-

fiet

19. Et dices ad populum terrae: .Haec dicit Dominus Deus

ad eos, qui habitant n Jerufalem in terralIfrael : Panem fíum

in folicitudine comedent

jb

& aquam fuam in defolatione bi-

"ant

bent, ut defoletur terra a multltudme fuay propter iniquita-

tem omnlum

qui habitant in ea.

a

20. Et c:ïvuates

qua nunc haábitantur , defolatze erunt ,

Ti

terraque deferta: &-fcietis , quia ego Do»mmus

2t. Et fattus eft fermo Domini ad me, dicens :

À

22. Fili kominis, quod eft pmverbjum iftud vobis in ter-

ra lírael ,

imnef

"dicentium: in lopgum differentur - d1es, & peribit

h

omms Vmo d

*

:

nq

23. Ideo*

abità

ei eruet. Rex BdblenlS in Reblatïu

feftinatione , fgmfïcat Judeos tempo-

Vide

4. Regum 25. 7. Jeremie

Jue

re ObfileIHS' panem comefturos cunmy

89. T.

anxietate , & pavore hoftium immi-

l4. lp omnem ventum, & .)In omnes

11'3131.11"'0

1 i0te

xegiones , & gentes.

I9. J defolatiome.) Chald. /m ffu-

Et gla:i'mm €'7.), Efficiam, ut ho-

pore, LX X. im duteritu , id eft, de-

ftis eos, quocunque pergant,

fpemtxona

Citat

*1 fequa-

vabylo'

tur,"ut füpra cap

E4. D IÀ

.Ur defoletur.). Quia- defolabitur, &

TMID

16

4 gladszo , ö'c J

Qui. fcilicet

vacua-habitatoribus reddetur,

cladio, fame, aut pefte non pereant.

p

Ut enavrenut, 8$c.) Ut appareat apud

92. Proverbimm iffud.) Sermo, quent

t Cre'

vulgo ufürpatis, & ]a&dms

! ,hetl!

barbaras gentes juftitia mea,, cum au-

ditis eorum fceleribus, con'novermc je-

J4 lmgsm. ) Eft miofis; minus

fte a me punitos fuiffz.

enim dicitur , quam . f' lenificetur. -

In

I8. Panem tuum in rvnwrännme

fempiternum.

Jde?

comede , €&c. ) Comedere panem in

Dies, &'c.) Calamitatis, & vafli-

Cl a

«onturbatione , & bibere. aquam in

tatis & Prophetls prsdiecta,

Bbbo

ocilot

315/ ( Coun.Meuoche T«F.

1

J

-

(.562

PROPHET. EZECHIELIS

TAQD (:':n nr1 mCnmo? "

2

21mgyc

237

—— À — N RU GCUNSS oX 9 — annm-

ec dicit Demizns

L XZUS S

Quiefce.

Te faciam

proverbium iftud , neque vulgo dicetur ultra in

[

lírael: & lo

*

|uere ad eos, quod appropinquaverint dies, &

fermo omnis vifionis.

24. Non enim erit ultra omnis vifio caffa

fü

ambigua in medio filiorum Ifírael.

5 Qequ.e d.ivinati-o

2$. Quia.ego Dominus loquar , & quodcumque locutus

Ihi

fuero verbum, fiet, &nonprolongabitur amplius: fed in die-

10

bus veftris domus exa

fperans loquar verbum, & faciam illud,

dicit Dominüs Dens.

D

Vdl

26. Et fattus ett fermo :

D

omini ad me, dicens:

It

[

27. Fili hominis, ecce domus Ifrael] dicentium : Vifio,

prophetat.

juam hic videt, in diïes multOs/ : & in tempora lónga ifte

*

Ü

In.

28. Propterea di

cad eo;g,:* Hec dicit Dominus Deus: Non-

Ing

prolongabitur ultra omnis fermo meus: verbum , quod locu-

tus fuero, complebitur, dicit Dominus Deus.

*

g

C APUT XIIL

I

Minatur. Dominus D)

f

eudopropbetis ex j[uo cerebro difz)inantifbus,

populumque feduceutibus, fallam .promittendo. pacem ,' €? parie-

qül

- dem luto ab/que paleis linienda ) fimiliter , & filiabus Ifrael

Yen

de corde [uo prophbetantibus , & pu

lvillos [ub omni cu-

tl

bito confuentibus.

f

in

n

4l

LLA fattus eft ferm

o Domini ad me. dicens:

Pu 0

-

2. Fih hominis , vaticinare ad prophetas Tfrael, qui

hl Of

prophetant:.& dices prophetantibus de corde fuo

-

.

Audite

Cügl

verbum Domini:

n

en

vem

Terem

3. Heec dicit Dominus Deus: * Vae prophe

ss infpión:

23. 1- bus

nira

h

, qui )fecluunïur fpiritum fuum , & ,pihil vident.

^

jt&cr

i4. 0.

4. Qua-

Timie

Peribir ommis wifoa. Wane, & f'«llf;E

per Prophetas-meos þ1*æþïïxero , ante-

lle

faïæ-

:

J

apparebunt Prophetis.

quam moriamini , evenient.

P

efï:

N

. 23. Quiefcere. factam.

.Q7. dn dies multos. )* De rebus non

ciam.

) Ceffa're 'fä-þ-

noftro hoc xvo, fed multo poft fu-

11]

£uris.

f; ( L:r['lg

24 Di'vt';zatz:o ambi 342.) Quia omnia,

)

quz Prophetz przdixerunt, tam per-

2. E corde [uo^) Animi fui f

gme-n-

plea

fpicue evenient, ut nemo poffit am-

ta, non Dei verba.

M

bigere iimpletane fit prophetia, an non.

3. Sequantur [pritum: fuum, Gc. )

6Fe

QS. lm d;ebus veffris loquar verbum ,

Qui cum nullam a. Deo revelationem

f (hm

& facram illad.) Qug ig diebus veftris

acceperint , pradicunt temere quid-

"

CAPUT X[Iï.-

565

f

4. Quaü vulpesim defertis, prophetæ tui Ifrael' erant,

5. Non aífcendiftis ex adverfoj neque Oppofü!ftls muruim

Ü

pro domo Ifírael,

ut ftaretis in praelio in die Domini.

6. Vident vana , & divinant mendacium : dicentes, aít

Dominus : cum Dominus non mlfent eos, & perfeverave-

0

runt confirmare ifernionem,

7. Numquid non vifionem caffam vidiftis, & d'lvmanonenï

0

mendacem locuti eftis ,

& dicitis : Ait Dommus cum ego

non fim iocutus.

i

$. Propterea hzc dicit Dominus Deus: quia Iocun eftis

vana, & vidiftis mendacium : ideo ecce ego ad vos; dicit

Dommus Deus:

0,

9. Et erit manus mea fuper prophetas, qui v1dent vana,éc Ames

fe

divinant mendacium : in confilio populr mei non erunt, & 3. 6.

in fcriptura domus Ifrael non fcribentur, nec in terram Ifrael

jun

ingredientur, & fcietis, quia ego Dominus Deus.

Qu

:xo. Eo quod deceperint populum meum;, dicentes: Pax ,

& non eft pax: & ipfe eedificabat parietem, illi autem hme«

bant eum luto abfque paleis.

Bbbb 5

rr. Dic

f

P

i

quld ilis in Tehntem , O«X m buccan

9. Ecce ego ad 'z;as) A poftopefis.

venit.

'enio, ut vospuniam. Chald.habet :

j

Mirtam ram "A 17 700$.

4- Qnafi oulpes 12 defertis. ) Quuia

eccule, & dolofe populum vaftant ,

|9« Mantis mea j Ultio mea. In Chal-

fimulantes fe commoda, & utilia po-

deo P/.:z(ga petent£a.mHiea..

u

pulo loqui, ut ab eo lucrum aliquod

Prophcras.) Falfos.

repm tent.

Qhuia etiam timidi peri-

Imn conf/lo ) Ín cetu popuïx redeun-r

qui

culo ingruente hofti fe opponere non

tis e captw itate.

audent , fed quafi vulpes in fui$ ca-

Et in feriprera , Ee.) B catalogo

ydite

vernis deh :efcunt.

Ifraelitarum viventium , & redeun-

$. Nez 4A'end;/z9u iex adver[o. j WVos

tium e captlwtate nom fcribentur ,

etitd

Pfeudoprophete nom oppofuiftis vos

qUIZI morientur.

prembus Deo, qui hoftes Chaldaos

IO, Dienfet,par.) lnanem fecu-

nnümittebat in mürum ruinze, id eft,

Qu

ritatem, & plofpemd*em populo pro-

urbis. ]erufalem dirupt:m.

In Hebh

mittentes.

n

eft :

Nom afcemdifiis 1m j/ä&ü?dä quæ

Et dpfe.) Populus

Ed feabar partetem,) Promittebat

l)hmfïs fimilis eft illr, quam: habemus

fibi

j

11.!'1 atem ;

j 001

Pfdl 105 18 S: A02 /'eh ef : cOH-

paries enim domus

oft i

fr«&ione , quem locum videtur Pro-

fecuros nos ab hOPlebo reddit.

pheta refpicere.

-Vide que ibi dl-

Jl anten.) Pfeudoprophet'e

xinmus.

Confirma-

f;gmen

Lésmiebant duto , &c. )

6 Per/;frvcrzzverunt, &c. ) Qu fa]-

bant populi fecuritarem falfis, infir-

fo dixerant,

iterum atque iterum re-

rmsque rationibus.

In Hebrzo eft ,

,6:)

yone

petiverunt, ut ea magis confïrmareuc.-

Lieumt mefto,, fcilicet te&Onou Efh-

A

54 . PROPRHE!(T. »E*,ZE CHIELIS

rr. Dic ad eos , qui liniunt abfque temperatura, quod ca-

urus fit : erit enim 1mber inundans, & dabo lapides preegran-

des defuper irruentes, & ventum procelle diffipantem.

I2. Si

:

*

vobis: Ubi eft litura, quam liniftis?

quidem -cce cecidit paries : numquid non dicetur

"

I3. Propterea heec dicit Dominus Deus : Et eru

mpere fäe

422 p u —

ciam fpiritum tempeftatum in indignatione mea, & imber in-

undans in furore meo erit

, & lapides grandes in ira in con-

fumptionem.

I4. Et deftruam parie

tem , quem liniiïis,äbfque tempera-

Ü

mento, & adaequabo eum terraes, & revelabitur fundamen-

tum ejus: & cadet, & confumetur in medio ejus: & fcietis,

quia ego fum Dominus. -

p

fi

r$. Et complebo indignationem meam in pariete, & in his,

qui liniunt eum abfque temperamento, dicamque vobis: Non

V

eft paries, & non funt, qui liniunt eums -

16. Prophetz Ifrael, qui prophetant ad Jerufalem, & vie

dent ei vifionem pacis: & non eft pax » ait Dominus

Deus..

16. Et

x

cere volunt, ut teeditas vitiorum non

tum procelle, ventum vehementem ,

& procellofum.

tüg

appareat , fed inutilem fumunt operam.

loq

"bfaue palers.") Palee enim lutum,

dn conmfumptionem.). A. d perditionem

u

od alioqui difflueret

veftram.

Per imbrem, lapides, pro-

d

Es

1

ringunt , & uniunt.

, continent, ad-

cellam, Chaldzos intelligit, per quos

(ent

XI. 4bfque temperatura.) Sine ad-

Jernfalem everfurus erat.

Ya

mixtione palearum. — [nterpres dixit,

I4. Revelabitur fendamentum.) Ever-

ab[que remperatura, varietatis caufa.

tetur ufque ad fundamentum, ita ut

p

illud reveletur, & appareat.

IUS

- Imber inundans, $0.) Signifïcat nul-

lam vim humanam, nullum confilium

Cadet.) Paries.

divinze ultioni reftiturum, fed fe po-

Confzumetur.) Is, qui parietent linit.

Que

tentia fua vindice omnia everfurum ,

LXX. habent in plural. Cozfgmemini.

(

& difturbaturum.

Conf

In medio ejus. ) lIntra ipfum funda-

pars

Lapides pragrandes.) LXX. habent,

mentum. . Vocat autem fundamen-

A(9sc merpoóNsG , ingentes lapides,,

tum parietis, id eft, fecuritatis ipfo-

I

uales e catapultis, & machinis ob-

Vil

f

rum, Hierofolymitanam urbem, in qua

omnem fuam fiduciam collocaverant.

&xte)

dentes civitates, in. muros, & do-

DU

NI

ios folent ejaculari.

Is. Cemplebo, &e.) Exfatiabo iram

meam in demoliendo pariete, quem

li;

9. diquidem ecce cecidit parie:.)

dlmx

Hebr. Ez ecce cecidit pasdes,

&dificaftis, effundamque iram meam

Numaquid non dicetur vobis, Gc. ? )

adverfus Prophetas, qui linunt eum.

Nonne tunc hoítes irridebunt vos,

Noz eff paries, &c.) Corruit murus

fj

ld

cum zdificantibus, & linentibus.

h

interropabuntque fubfannantes, ubi fit

l;

fecuritas, & fiducia veftra ?

I6. Propheze l/rael.)

Non funt, i'.n-

I3. Spiritum tempeftatum, ) Spixi-

quam , Prophetz Ifracl,

àfim

n

$65

QAPUïthm :

l«

»'79. Et tu. fili hominis, pone faciem tuam eontra filias po-

1

pulitui, quae prophetant de corde fuo, & vaticinare fu-

s

'per eas,

*

18. Et di

c:; Haec di»öi.txDominus'Deuys:' Vae imæ confuunt

h

pulvillos. füb. omni cubito manus, & faciunt cervicalia fub

capite univerfze aetatis ad capiendas animas, & cum caperent

f

animas populi mei, vivificabant animas eorum. .

f

19. Et violabant me ad populum meum, propter pugillum

hordei, & fragmen panis, ut interficerent animas, qua& non

moriuntur, & vivificarent animas ,

C

tientes populomeo credenti mendaciis. -

juse non Vivugt«, men-

1

20. Propter hoc hs dicit Dominus

Deus: Ecce ,egïS ad

i

pulvillos veftros, quibus vos capitis animas volantes, & di-

rumpam eos de brachiis veflris: & dimitt

h

I$

olandum.

"

aæ animas, quas

fl

VOS capitis, animas ad v

fépe

d

Bbbb3

r Et

Y

Y

Vifionem pkci:, 13 -Prophetam pro-

19. V;olabauf*me ad ;;ppzln-m meum.y

fpera promittentem.

H

Deliaquebant in me coram populo

E

17. Pone faciem tuam.

) Vultum

meo, dicentes : Hac d/cst Domumus ,

n

tuum Oobfizma, audacter, & libere

cum ego non. dixiffem, & me quodam-

módo mendacem facientes,

loquere.

)nenm

Contra félias populi fei.) Propheti-

Propter pugillam . bordei. ) Minims

das, qu& populum feducunt , przdi-

mercedis fpe,

PIO

centes commenta animi fui, non Dei

Ur igterficerent , €$c.)

Ut pr&edice-

quOS

verba : funt qui putent Prophetidas

rent interitum Prophetis veris,

Dvet

appellari hic viros molles, effemina-

fanQis viris , qui morte digni non

tos, qui falfa vaticinabantur,

funt; vitam vero promitterent ]u-

a u

1

I8. F« qu« canj:mnt.) Prophetides,

dxis, & falfis Prophetis, qui occidendi

Ur occiderent

qua confuunt.

funt.

LXX. habent :

copfdunt pulvilles.) Adulantur, ut

enimas, quas nou oportuit eori, & falva-

confcientie quafi fubjectis omni ex

rent auimas, quasnon oportug: vtvere.

gmiïli-

gndi"

parte pulvillis , quietz fint, nec ullis

20. Ecce ego.) WMenio; vel ponam

3meal

rodantur aculeis..

Grseci pro pul-

contra pulvillos faciem meam in ma-

vilhs vertunt EvioAc;« , veftimenta

lum, ut fupra num. g. propheto, &

; i

rn qu?-

exteriora, velamina , pretextus ad ob-

pradico eis exitium.

«

tegenda vitia.

4nimas velantes,) Yd eft, ficut vo-

Uziver[a atatis.) Cujuscunque or-

]ucres.

0 ir;lm

dinis, & ztatis hominibus.

Dirempam eos.) Abftraham, & di-

| quem

qeanm

d capiendas animdf.»'.) Ad fallendum

ripiam pulvillos.

falfa fpe futurze . pacis.

De brachiis veffris.) Dicit veffris,

Et cum caperezt.) Cum perderent.

& non zJWoerzm, quod ii, quos deci-

quirus

$

Vivifcabatt animas) Promittebant

picbant, in eorum erant poteftate,

animabus , id eft, hominibus vitam,

Dimittam.) Liberas a reti veftro; ut

n

j

& falutem , fed. falfo,

volare poflint, quo voluexint,

*

PHROPILET. EZECHIDLI

566

2r, Et dirumpam. cerv1caha veftra

& liberabo populum

meum de manu veftra, neque erunt ultra in manibus veftrls,

ad preedandum: & ícietis, quia ego Dominus.

ff

23. Pro eo quod moerere feciftis cor jufti mendaciter, quem

ff

ego non contriftavi, & confortafts manus Impli ut non re-

fi

verteretur a via fua mala7 & viveret:

P

23. Propterea vana non videbitis, & divinationes non dl-

H

vinabitis amplius, & eruam populum meum de manu veftra :

2

& fc1et1s., quia ego ] Dominus.

-

CAPUT XIV..

D

Commmafur Dominus idololatris, qui veniunt ad proþhems m

V

per: eos confulant. Dominum , dzcens fe illos perditurum , & pro-

Q

phetas decepturum , uf re[poudeant juxta illorum iniquitates :

D

ANoe autem., Danzelem €? 3ob, [ua ju[litia liberaturos fe tan-

Ut

zum,C» nom impios de fame ,

malis befliis, gladio, C? pefle,

tel

quæ in populum peccatorem immittet Dominus : additur enam

confolatio reliquiarum Jfrael.

q

T venerunt ad me viri feniorum Ifrael ,

& federunt co-

ie

E

Tat me.

2. Et fa&us eft fermo Domini ad me, dicens:

2. Filt homlms, viri ifti pofuerunt immunditias fuas in cor-

t

dibus fuis, & fcandalum iniguitatis fusze ftatuerunt contra fa-

D

ciem fuam .,numqmd intezrogatus refpandebo eis?

Í

4. Pro-

]ux

/

Mu

fan

D

/O1. Md pradandum.) Pallive. Non

res fculu:et ; & magiftratus; ht enim

Ief (

amplius patebunt przde manuum ve-

te;e creabantur ex fenibus.

firarum.

&

Pofueruzt EÉpemtizo dit as /Twu £7c.)

fPOm

22. Ma&rere feciffss , €fe; ) Prophe-

Deäxa gerunt idola in animo fuo;

Ils à

tando et tn(ha, cum. ego nihil tale

toti dediti. funt. idololatriz.

Aquila

aixiflem.

vertit : DeZecavergzt idolaincorde [uo.

i,

D7

Confortaflis , &c. ) Prophecando ei

Scandalum iniquitatit.) 9ic aj ppel-

The

Izta, & vitam ; eo quod daret vo-

lat idola , quo

cultoribus fms fint

ldr]y

bu, munera

fcand*alum, hoc eft, quod faciánt eos

tü

. Vama noón videbiris, ffc.) Am-

phus non pronhetabntxs, quia Occi-

offendere, impingere, & ruere, fint-

que occaíto omnis mlqmtatxs, calpæ

dtrio

dam vos, vel pefte, vel gladio Chal-

Ícilicet , ac penz.

eéixorum.

Sratuernunt cóntra fkc:em fnam.

fl N

N

EO

It femiorum-) Webraifmus , pro

80 0

Ícant.

Ut in iis oculos, & animum pa-

ptu

nonnull a femombus , primo-

l;

t flla

-

567

CA PU T 'XIV.

FYRaUI: A Ti^.

/4. Proptér hoc loqüere eis, -& diócs 2 55

S7 T0 UC Utb x

minus Deus: Homo homo de domo Ifrael, qui pofuerit im-

munditias fuas in corde fuo, & ícandalum iniquitatis fuze fta-

tuerit contra faciem fuam, & venerit ad prophetam interro-

gans per eum me: Ego, Dominus

ne immunditjarum fuarum:

refpondebo ei in multitudi-

;

s. Ut capiatur domus Ifrael in cord

»

e fuo, quo recefferunt

a me in cun&tis idolis fuis.

.6. Propterea dic ad domum Tírael: fizc dicit Doniinus

Deus: Convertimini, & recedite ab idolis veftris, & ab uni-

j

veríis contaminationibus veilris avertite facies veftras.

7. Quia homo homo de domo Ifrael

, & de profelytis ?q-u)i-«

cumque advena fuerit in Ifrael, fi alienatüs fuerit a me, «

pofueritidola fua in corde fuo, & fcandalum i niquitatisfuze fta-

tuerit contra faciem fuam, & venerit ad prophetam, ut in-

!)

terroget per eum me : ego Dominus refpondebo ei per me.

.8. Et ponam faciem meam fuper hominem illum, & faciam

eum in exemplum , & in proverbium , & difperdam eum de

0-

r?'ediofpopuli mei'& & fcietis , quia ego Dominus.

o. * Et

—

4- Home Lomo.

) Quilibet "iï:ömo, : ïn cuniles 1dol$ fuys.) ;Uf;i 'idOHS fui;

ji

eft Hebraifmnus.

adhegrerent.

"

Per eum.) Per Prophetam.

d« Homo bomo.) Quilibet homo , ut

Refpond.bo» ei £m multizudime, t5c.)

*

fupra n. 4.

Juxta multitudinem immunditiarum

-Et de profelytis.) . Profelyti, id eft,

0

Ífuarum.

Ut merentur immunditiz ,

advene vocantur Gentiles aliunde ad-

& peccata ejus.

]ta per Prophetas

venientes, ut inferantur religioni Ju-

fj

refpondebo , ut videntes non videart,

daorum, & populo Dei.

il?agnïw

& audientes non intelligant, quz re-

nus vertit: Er de peregrimo, qmi pere-

fpondebunt Prophetz , & inde erro-

grimabitur im Ifrael.

Nam etiam ex-

QX

ris anfam arripiant.

In Hebrzo eft :

10,

tranei, qui inter Ífraelitas vivebant,

j

Refhondebo ei wententt . 4n multitudtne

etiamfi legi non fe fubjeciffent, tene-

jui

namundittarum : [narum.

Ecce ille ad

bantur tamen ab idololatria abftinere.

p

Tmne

venire audet

anumum . habens

»d

Ter me. ) Non per Prophete ver-

idololatria plenum. — Refpondebo igi-

bum, fed per me, & flieella mea,

fint

tut,

[

quz ei immittam.

Vel fenfus eft:

£05

ego ipfe pronuntiabo fententiam meam

í

ht

8. Urt-capiatur, 6c.)- Ut fuo defi-

P

derio , & affectui obfequens, & re-

contra ipfum.

d)l)ïf

fponfa

juxta. illum

interpretans ,

9. Ponam fadew meum [uper bomi-

eo quafi laqueo capiatur

jjatur.

-', & deci-

zem illum.) Sufcipiam contra illum ini-

1772)

micitias, adverfariusilli ero. Frequens

Pl

. Im corde

Hebraifmus, ut fupra c. 13. 17. &

.te fu de

foo-) Affegq ; & volunta-

]ercm-gc. 21. 10. «& 44. I1. 27.

-

568

