giisque r

Dominus, qui creavit terminos terree non deliciet, neque

hi frtn

laborabit, nec eft inveftigatio fapientiae ejus.

[

L

]

29. Qui dat laffo virtutem: & his , qui àon funt , fortitu-

dinem, & robur multiplicat.

i

Àceor

3o. Deficient pueri, & laborabunt , & juvenes in infirmi-

*

tate cadent.

j

aCCeC

41. Qui autem fperant in Domino, mutabunt fortitudinem,,

pinquemus.

..affument pennas ficut aquilée, current, & non laborabunt,

1. Quis f

ambulabunt , & non deficient.

queretur fe

bi, d.

Taptarm atCu

3 Perfe

£JUs 101 27

p—

lnennens

l

' F dhteant as

düpt,

CAPUT

hfa. ) Tnf

"

MLC T

tas

ut fcilicet una. quzlibet fuam fervet

meam . pertraufit ,. negligit , judicare

l]

y quales r

contenminit..

l, Gï'æci, H

ftationem , & ordinem, fitque, verbi

ZWIW fmit

gratia, hec prima , illa fecunda , aut.

O8. Non defecket, meque laborabst.)

ammï& 1 v

Iribus

tertia.

Non fati.gatur in mundi gtlbernacioaïe-,.

Militiaur eorum.-) Exercitum ftella-

ac proinde, quam olim habuit. populi:

Reum qii

C

at Can

fim (

yum , id eft multitudinem , vel ftc: ap-

fui. providentiam, etiam nunc. habet.

pellantur, quod fuos ordines , &'. fia-

Nec eff mveffigatio fapieutta ejus.)

Wüterins

? fint f

tiones tueantur , ut flellz.

Ut potentia , ita Deo fapientia nom

Ugl

4d i

Ones ex zgmime vocat. y Plane no-

deeft, qui rebus. veflris providere fciat;

RUO dh tpta

vit naturam. earum, feu facit adeffe,

eft enim immenfa , & inve&igab:ilis.

&t

vubi vult, ut folent Domini, cum fer-

29. Qui dat laffo virtutem. ) Nón

» i,

yos. Vocanc..

folum Deus ipfe non fatigatur, fed &

C w

Ttlermor

,-Ut

f

Pra mulutudine fart-*itu.f;'i;ei:, G esoY

laffis , vires , animosque reftituit.

Fl

"Yam multa, & moagna eft fortitudo,

His , qui nom funt.) Scilicet fortes..

üm :

30- Puerz.) Adolefcentes , juvenes-

robur, & virtus. Det celos, & aftra.

imn p

la

ídy

moderantis, ut ne vel unum fit, quod.

que vegeti, & robufti.

Abtne

ejus- ordinationt, & mandato per

lp infermitate cadent.) Infirmabun-

Y

N

qfifïf:m.

non fatisfaciat.

| oinnla

tur, & frangentur illorum vires.

fem À

.e

ha.

Qh

f

Q7. -éfcoudi;ta eff via mea a Do-

3l- Mutabent fortiiudinem.) [nno-

N

Á

fs.

DT

zin2.) ignotus eft Deo. ftatus. rerum

vabunt , inftaurabunt, integrabunt.

anearum , nec illas curat.

"Alument pennas, €yo. ) ,X X. penzas

D.

W

44 Deo mco

hi

&c. ) Eft ejusdem

producemt , ut aquila , & divina ope

Vjj

ïïpfr Iw

TaE

zepetitio , quafi. dicat : Deus caufam

adjuti fine labore current..

I.um(

i

L

-

*

145

-

eondita eft.

CAFP

BI X

(.

tranfiit?

'

Di]l'epmt Dominus c

mpiternus

um idololetris de þofehiia , € varüs, ma-

gnisque Leneficiis populo "Fudaico exbibitis: quibus fuam

i, neque

compr 0-

.bat potentiam, G betignitatem erga bomines , offendens fi-

i, forti-

mul C? idolorum z'mþäz*ezzz*idm , & idololatra-

.

Tum vantatem.

- i infitmi-

z.T

Aceant äd me infule , & Gentes mutent förfïtudinem:

accedant

rtitudinen,

pinquemus.

,& tu*:nxc loquantur , fimuk ad judicium pro-

aborabuat,

2. Quis fu

fcitavit ab Orie-nte-j'u&uml.; vocavit euhi-,: ut fe-

queretur fe? dabit in confpe&tu ejus gentes, & reges obtine-

bit, dabit quafi pulvere

m gladio ejus ; ficut ;('c-ipula-lnæ vento

raptam arcui ejus.

4- Perteg

uetur eos , trænfæbit- i'rzvpäcä—'l:jï ferfn»if:æin; pedibus

eius non a;pparebit.

i

4. Quis

i. ' F ceant ad (lze',) 'Tacite me au-

Ddäl'? ix cok[bäö?ufju&'

genres. )

diant.

"Fradidit coram eo

fubjecit.

gemgs-? easque ei

CAPUT

Imfzi«. ) Infulas vocat infulanos,

10c eft gentes remotas trans mare fi-

. Reges oätlneäif.-j V'i*&'Ori'am. de Re-»

—

tas , qual*es- re

f

gibus reportavit, Refpicit victoriam,

sali ,. Greci , Hifpani.

pedu Judseoruni erant

quam retulit de Codorlahomor, &

jligit , jl

z

JMgrtent fortitudinenm, ) -Roborentur

aliis tribus Regibus liberando Lot ne-

u Joadit.)

animis, viribus, & argumentis ; ut

potem fuum,

en« 14« 15.

ipibamitüne

mecum difceptent , ime refellant ,- &

Dabit quaff pulverem gladio ejus. )

; habuit popu!

fuam caufam ftabiliant ,.fi poflint.

Pulverem vento raptum ; hoc eft,

E£z £unuc o

audierint.

quantur-) Cum fcilicet me

quath facile pulverem ventus. difper-

ii £

git, ita facile Abraliami

gl'a'ïïi;us hoftes

fapientia 101

Sumul ad j'zfd[cizzkz proptuquemus. )

diffipavit.

In- quo difceptabitur;bene, an male

- Tranfilit in pace.) "Kranfivit fe-

yoyidare Eu

afb

0

fecerint, cam , me relicto ,-

idelis cul-

liciter , nemine ex'fuis amiffo.

t )

] [

tum tribuerunt.-

Semita im pedibus ejus mom afpare-

&

Q. Quis [uleitavir ab eriente juf am.)

£r.) lam velociter, ut£ non tam am-

Abrahamum intellioit , quem Deus

bulafle , quam volaffe videretur, vel

seltitül

X

"

a

vocayit e Mefopotamia, qus orienta-

fenfus eft: Deus Abrahamum, & He-

nte$y )

qyene

lis.eft Pala(tinz.

brzos in deferto , & per terram Cha-

U; (cquereter [2.) Secutus eft au-

naan ita fanos, vegetos, & integros

tenr Ábrahamus Deum vocantem ccca

y [nfrnabo!-

in expeditíonibus deducet, ut nullum

rum Vil'e

$.

obedientia , nefciens, quo iret, Hebr.

femitz , & tante vix veftigium appa-

Jjntt-

Ib

I 1*,.- 8 3

reret ; nam 'nec callum pedes obdu-

DaLi*. ) Pro dedi? ; omnia enim hzc

xérunt, nec calcer, aut veíles attrite

iab

futura per prateritum exponenda funt.

funt. Vide Deut. 29. 5.

)

X. PWMJ

Ó

dim P

T ;

B;2 eun;'lCom,. Mezochb. flþm. F.

1

-

146

.PAR,,OPH'-E T. *I-sA'ïJE :

$r Ecce

4 Qu'is htec operatus eft; "&fekcït ; vocans generationes ab

guat adver

*Infr. &Xordio ? Ego Dominus , * primus , & noviffimus ego fum.

44. 6.

$. Viderunt infule, & timuerunt, extrema terrze obítu-

qu-i conttac

s

p,Quzre

puerunt, appropinquaverunt, & accefierunt.

*

L

*

Apoc.

6. Unusquisque proximo fuo auxili

nonfut &

18.L7.

abitur ,

& fratri füo di-

n Q:ïa

22.13.

Cer 1

Confortare,

tiom, dice

7. Confortavit faber zerarius percutiens malleo eum, ijui

u Noli

cudebat tunc temporis dicens: Glutino bonum efít: & con-

:

eto auxiliat

fortavit eum clavis,: ut.non moveretur.

fantdus Lrat

9. Et tu Ifrael ferve meus

; Jacob , quem elegi, femen À-

I$ Eo p

bràham amici mei: -

9. In quo apprehenditeab extremis terrze, & a longinquis

toftra ferran

quati pulver

ejus vocavite, & dixitibi: Servus meus es tu, elegi te, &

non abjeci te:

*

I 6- R"Q.C"xü

& t exula

1o. Netimeas, quia ego tecu

m

1fum; ne declines: quia ego

Deus tuus: confortavi te

17. Egen

$ & auxilxi—gtus fum tibl :

& fufícepit

te dextera jufti mei,

I1. Ecce

Qus eorum f

102 dere

iA

Iinr

4- Qz&s bþ)z,;cn.gpc;mtm e—/zZ ; ö'ci. ?) ' Ut

ad operum Dei , aut Chrifti famam

19 Aperi

fcilicee Hebrzi inermes, & timidi tot

excite profuo gentilifmo confilia agi-

gentes fuis regionibus expellerent, &

tabant, & fibi mutuo animos addebant

tot victorias reportarent.

in eo propugnando.

(l; l fï:pi:i

Vocans geuerationes ab exordio,) S$a-

Confortare.) Mox idololatrarum fe

fenis ggi;t i

r

ne non alius, quam Deus ; qui He-

adhortantium ad retinenda, & ftabi-

müm Chf&?f.—mh

braos omnes ab Abraham genitos huc

lienda idola. '

7. Confortavwit faber ararius,

mffc.)

ufque vocavit, & elegit in populum

müm, & multo

fuum, & multis

, preclarisque benefi-

Defcribens fabros idola fabricantes,

Cäpi, edem h

ciis auxit.

& ftabilientes; ne cadant, fimul irridet

T

Primus, &Y noviffimus ego [im,) Kgo

eos, qui idololatriam male fundatam,

Wleross qi

folus hoc feci, fic dicimus Italice , /o

& labentem fulcire conabantur.

W lul , g

Deantur.

fono il primo, e P ultimo, id eft, eco

Confortavit ... ettms, qui cudebat. )

li. Cönfu',;dm

folus fum.

AJii ita-explicant, quafi

Socium laboris fui, cum quo ad eam-

dicat : ego fum principium oinnium,

dem incudem circa idem idolum for-

t ?ü-fgf, 8

& finis.

inot ii

üm h

mandum . occupabatur..

T ide]y, ,

u Viderunt in/äp!& : ,ti:ämerznt.l)

Dicens glutino bonum eff.) De glu-

Gentes remote audientes viQtorias non

lu t ftons

tantum Abrahe, fed & Moyfis in

( tenax,

tino pronuntíans , qugd boflutn effet,

eonfumptuix, &

» 3' Affrf;æzc

tranfitu maris Rubri, ac déferto, &

Confortavit.) Cum clavis firmavit,

& Jofue patravit, &c. agnoverunt,

folidavit, ne laberetur.

mfnimüs dl

&

veritz funt potentiam meam, Vid.

9. I5 qua eapprehendi te, ö'c) Quem

te]]

Y Aü/! ?ime

apprehendi, & elegi in ipfo Abraha-

n

&17*0J

Exod, 15. 15. & Jofue 5. 1.

Tmo

yot

Y &M

'Aþpralþt'nr'fudverz?lf, & accelferunt. )

cum ab extremis terre, id eft

WLApog

Chaldza eum evocavi,

tl Bo

MG

Ut viderent opera mea.

Clefig

Y

6. Urnsqnisque proximo fuo auxilia-

IO. Suj&eþ;f te. dextera j:gii mei. )

Viliatem

gen

biter. ) Loquitur de gentibus , que

Per juftum Abrahamum , de quo hac-

mee 13

*

Dpell;

CAPUT .XLI.

147

tifotes ob

- S1, Kcce confundentur , & erubefcent omnes , qui pu-

3 ego fu.

gnant adverfum te: erunt quafi non fint, & peribunt viri,

us

tr? obllu-

qui contradieunt tibi

H

12.Q

useres eos, & non invenies viros rebell

es tuos: e'runfqu afï

atri fuo di-

noníint: & veluti confumptio , homines bellantes adverfum te.

r3. Quia ego Dominus Deus tuus apprehendens manum

tuam, dicensque tibi: Ne timeas ,. ego adjuvi te.

eum, qui

: & cor-

x4. Noli timere, vermis Jacob, qui mortui eftisex IfraelL,

eczo auxiliatus fum tibi

D

, dicit .Doïmings : & redemptor tuus

; femen À-

fanétus Iífrael.

r&. Ego.pofui te qua

fi pïauffru*&ï t'irï&uränsr novum , habens

rofira ferrantia 5 tritura

"

|

onsinquis

bis Íontes, & comminues ; & colles

]

|

qitt

quaíi pulverem pones.

r6. Ventilabis eos,

& ventus tollet, & turbo äifpïefgeteosi«

: quia eg0

& tu exultabis in Domino, in fané&to Ifrael lzetaberis,

17. Egeni, & pauperes quaeruntaquas, & non funt: lin-

& fufcepit

1. Ece

gua eorum fiti aruit. Ego Dominus exaudiam

€os, Deus Iírael

——

non derelinquam eos.

o

Chrifti lamor

.18. Aperiam in .fug.ini!sv(bï) €

confila ág*

2

: Ll'i?usfïumiha? &inmedio c

po-

imos addebant

z

SO In fupihis.-, A 4 X legitur ; in excelfis.

E

ololatrarum fe

tenus. egit ,. intelligit, & pez Abraha-

Sen-

Qui mortui effis ex I;f/»æ/. ) Quiï af--

ïnda , & Rb['

mum. Chriftum. etiam refpicit.

flicti eftis , & contemptü , adeo , ut:

fus ergo. eft. Qua dextera Abraha-

quafi' pro' mortuis habeamini, immo

mum;, & multo magis Chriftum fi-

qui a tyrannis morte mul&tamini

[)'/ïfihb' ! UC- )

j fabricantess

Ícapi, eadem fufcepr eorum. filios , &

Redempror £m ) Qui te a tantis

- fimil ürióet

poiteros , qui in- iis: quafi. in. parenti-

malis eripiam..

xle fundatim

bus fuis , eorumque lumbis. conti-

nebantur.

d5. Qz!*?/i'?/;iæ??;äm lrz'?ïzr;:k!-j Vi-

Onjbfmmr'

II. Confuadentur.) . V i& pudefient.

deris vermicülus abjectus, fed ego te:

"n

eripiam ,& robuftum faciam , ut fimiz

Erumnt quefi.7..). Erunt res nihili,

inox. nihilum futuri.

lis fis plauftris dentaris, quibus agri-

cole utuntür in tritu

x

» iioum B9

19. Rebelles 2405.) Vloftes tuos..

ra'ad grana excue

Veluti confmnptio.) Veluti. id ,. ,q'uodï

tienda. ex fpicis..

j

4) Ddv

R

[

&

sonfumptum ,.& deletum eft:

ferrei

ff ra /ärrwzti?.)i Dehtes in: in*oäumf

13. Apprehendens manum tuam-) Ut

tibianimos-addam, & in pugna juvem..

Monfes » .. E coles.) Reges, & ty--

IAViS firmavif;

14. Nol timere . t$c.

udzeos in-

rannos intelligit,

V7. Egest, . pauperes, 6fc. ) Poc--

j f(.)

Quett

celligit: affli£tos: ab Aílyriis,. & paulo

A

oft vaftandos a Nabuchodonofor :

catores qu&rebant animza. fum refriz

1pf0

vel. Apoftolos ,. &. Chriftianos. nafcen-

gerium, fed non inveniebant, hoc ego

tertfs

tis Écclefiz, quos ob paucitatem ,. &.

eis preftabo per Chriftum.

4 "o

vilitatem generis ,

& conFemptum »

18. Flymina .. . f foures.

" ]*'/,I

, vermem appellat.-

& coleftium donorum,.

x ?ragiæy

i q

Is

L

145

PROPHET. ISAIAJE

porurm fontes: ponam defertum in fta

"

gj Ect

gna aquarum, & ter-

qon elt: a

ram inviam if rivos aquarum.

"

19. Dabo in folitidinem cedrum ,- &

| fpinam & myrtum ,&

j$, 9uic

bit nomen ?

lignum olivae: ponam

fimul:

in /defel'to- aþi'etexn , ulmum, & buhxum

Ut plaftes c

20. Ut videant,& -

fciant, & rrecogit*ent,& intelligant pariter,

^f Quis

quia manus Domini fecit hoc, & íanttus Ifrael creavit illud.

pio, tt dic

ar. Prope facite judicium veftrum, dicit Dominus: affer-

que prexdio

te, fi quid forte habetis, dixit rex Jacob.

z. Prim

22. Accedant, & nuntient nobis, quaecumque

ventura funt;

vangelittam

priora, quae fecerunt, nuntiate : & ponemus cor noftrum,

4 Ev

& fciemus noviffima eorim

iret confin

, & quae Ventura«funt , indicate

nobis,

29 Ecce

23.

Annuntiate, quae ventura funt in futurum, & fciemuä,

Tane fimyla

:

quia dii eftis vos: bene quoque , aut male, fi

potfeitis facitg':

E ———!

füinemus: vide

& loquamur, & yideamus fimul.

24. Ecce

nf qui Q

JUEU T

P?mtm a'g[är)km ;nfdgnn anq'—mzvrm'nv; ) | 22. Priarrai;, "gu& faerunt . ,n?znti.«te.)

dictdi modp

Faciam , uti defertum Ial'idum hifce Ipfa compellat idola, quafi dicat , o

aquis redundet.

"

idola, fi divinitatem habetis, often-

müm dlod, Qu

dite vos divinam habere fcientiam pr&-

do &l &&ros

Terram inviam.) E re'peïtitio ejus-

24 Brilg]s

dem fententiz,

$

zteritorim., futurorumque cognitio-

U5 €x nililo cr

nem. Dicite, quid Deus a principio,

19. Dabo n folitudinem, &fc.) . Fa-

& ab zterno fecerit, cognoverit , de-

Oi Vt/rgg,

ciam , ut hactenus inculta gentilitas ,

creverit.

YO il £,

Apoftolorum przdicatione exculta, ar-

o 7

E

Ponemus cor noffrum.) 9iila nobis

bores snultiplices , & pulcherrimas

explicare potueritis, vobis credemus,

Q eleyy /'D(

$

Virtutum germinet. *

L

*

& audiemus ftudiofe, cognofcere fa-

qudm* EOS,

.25' S"./;'I'le', l

Et fpinam.) Mebr. eft m fizta,

tagentes noviffima, id elt, que ven-

quod idem eft cum ligno Seziz, qu

tura funt.

nft'.ïtisar üment

eft arbor in deferto proveniens , odo-

Eorum. ) Referendum

.ei'c ad ve-

1vx'nit':atem ofle

-

rata , & cariem non fentiens , cujus

cem ?riora, id eft, ea, que longo

fUlb

H or

Hlamum, &

frequens mentio in Sacris Literis. Mo-

poft tempore poft priora illa even-

Catur fpiza,

ia quoad fpeciem fimi-

tura funt.

Ntte, fciliceta

lis eft fpinz a

À

:

bz.

23. Sciemmus, quia Dii efz.) Nam

mmlïe, frilis. !

LrT it HO

oO. Crecvit slInd

teflimontum: divinitatis eff veritas. di-

MATY

id eft fecit.

) EXX. q.oj?,endft ,

winmatiogis , ut ait "lertull. Apolog.

Inen

cap. 20.

.

"]VOWW

Q]. Prope factte judiciukz '.vej?rkhz )

Beze quoque a

st mal&. )

Aliud ar-

Mdg;&T

Ego argumenta mezm divinitatis huc

Des, Ro

!u;)

gumentum, quod idola non fint dii,

ufque propofui , vos o Gentes, fi quid

ex eo fumptum , quod nec nocere pof-

Tofe, )

habetis

pro idqlis veftris, nunc pro-

fint, nec prodeffe.

1297 2 L

ferte.

* n

Logquamur , -65 ."videamus fennt. )

[)h

Forte.) Validum argumentüxm

Hoc. ipfum coram videamus, & exa-

Aem

läc

Previd

CATPUT hi

149

um, & Feï.

24. Ecce, vos eftis ex nihilo, & opus veítrum, ex eo quod

onon eft: abominatio eft, qui elegit vos.

üyttum, &

25. Suícitavi ab Aquilone , & veniet ab Ortu folis: voca-

, &ouxum

bit nomen meum, & adducet Ma

ut plaftes conculcans humum.

giftratus quafi lutum, & yel-

mnt pariter,

26. Quis annuntiavit ab exordio, ut fc,ïa'mus,' & äïpfin.ci-

teavit 1llud,

pio, ut dicamus: Juftus es: non eit neque annuntians , ne-

jnus: afet-

que preedicens, neque audiens férmones veftros.

27. Primus ad Sion dicet :

Ecce adfum, & Jerufalem e-

'entura fünt;

vangeliftam dabo.

y noftrum ,

28. Et vidi, & non erat ne

que ex iftis quisquam, qui in-

Jt,.indicate

iret.confilium , & interrogatus

refponderet verbum.

29. Ecce omnes injufti & vana o

À

pera eorum : ventus, &

& fciems,

inangümulacm eorum.

eftis facite!

Z E]

CAPUT

ininemus: videtur þräfp—ond-ere Italice

2 ïcce

difceptatione, & .judiöio prd eo fen-

--.-.-

Phrafi, ï..qua dicimus ; — Fare queffo,

tentiam feramns, dicamusque, 74/£ws

e pox "venite, e parlevemo smffeme: quo

es, id eft, £ua caufa jufta eft, jus a

71 Mn!ialt.)

dicendi modo fignificatur eos , pri-

£e ftat, jufte Deus haberis, & coleris,

xfi dicit , 9

mum illud, quod exi

habetis, 0sf

do effe facturos.

gijur? nullo mo-

Non eff m

ue annutiau:. ) Mlulta

eftis faxa,

ligna, nihil deciditis,

e[cientam pree

-24. Exwibio,) Quia cum cgterïs re-

nec ullus vos loquentes audit.

pgue Cogpt-

bus ex nihilo creata funt.

ais 2 prinapo

27. Primus.) ÉEoo, qui primus fum,

Opus -:warum,) Pafïï.ve, id Bnï ; quo

& omnium - Deus :

fde» fe lo—quitur in

cognoverih i

yos idola facta eftis, fabrica veftra.

tertia perfona.

Adbominatio,) bominabilis.

Eece adf/unr.)Quitibi futura prædicänt.

8iillanobi

Qui elegzt vos. ) Ut coleret tan-

quam- Deos,

Evangeliflam dabo.) . Yiam, aliosque

ais credemus,

Prophetas, qui, quafi Evangeliftz ,.

!

cogno egre

95. Su[citavi, €'c.")Qua in vobis divi-

boni fcilicet. nuntii portatores , nun-

|

dii g t

nitatis argument irequiro, ego ad meam

tient Jerufalem , qux futura fant pre-

divinitatem oftendendim jam prídem

ego

cipue ad Chriftum, & ad ejus Evan-

TT

& x

exhibui ; nam ut fupra dictum eft,

gelium pertinentia,

Abrahamum, & in eo Ifraelitas ab

Ó-

29- Et vidi, €/c.) Sunt verba laiz,

'TOra il

" evelle

riente, Ícilicet a Chaldea, & e Septen-

£rione, fcilicete Mefopotamia, adduxi,

fenfus eft; ad hzc interrogata , &

argumenmta nemo jn deorum fuorum

jii t*/tf) N

Vocabit nomen menm.) Colet, & in-

caufa refpondit, neque confultavit de

qenili P*

vocabit nomen meum, vel coluit , &

adornanda refponfione. Itaque con-

T

j. Aphtg

invocavit.

cludit pronuntians contra idola , ut

u

Magifératus, ) Magnates, Princi-

d

habetur verfítculo fequenti.

l

Md v

pes,

ege's.-

29. lzjuf;.) Injufti, & injuftam

j m fint (ii

Plaffes.) Vigulus.

caufam fovent, caufa cadunt, & con-

Ja

j pon

Humun-.) Lutum, argillam.

demnantur.

g n

26. Quis amnuntiauit, &fc, ?) Quod

Vana opera eorum,) Pafhve accïpï-»

ex vobis, o idola, harum rerum ordi-

tur, ut fupra n. 2

]u

f""//' )

T

cum idola funt.

4. Pexditur jopera ,

j mify

nem praevidit, & pradixit? nt in hac

?5O

PRO QP HET. ISAI JE

OCOeAPUT.XLI.

) Nute

: P*m; fibi complaceat in filio Chriflo , cujus voirtuter, & opera ;,

Tijudicium

. Hec

que fatiurus e[l , propbeta: explicat., exbortans univer[as. gentes

&05: firmat

ad laudem , €? gratiarum aclionem: addit quoque , malos, idolo-

pulo, qui'e

lairas, €? iungratos graviter a Domino- puniendos ,. pluri-

6 Ego D

muutm conguerens de ingratitudine ferzoo-

mum tum,

vum Dei.

lucem genti

7. Ut ape

* Matt. Y. . '*C*ïce fervus meus; füfcipiam eum, e'I-*fä&us mmeus, compfa;

1 vindum

I2.18-

cuit fibi in illo anima mea : de

3

di fpiritum. meum ffupexr*

0. * Epo:

eum;. judicium gentibus proferet.

4

alteri non d

3. Non clamabit, nec afpiciet per

fonanm » n:eþ" audiïetur"vox

[

9 Qu2p

ejus fortis:

anpunto: aj

3. Calamum qua

ffatum non conteret , -& linum fumigans

10. Cantat

mon extingugt ? ig ;veritgtc. educet judicium.

À 4 Non*

5-—:——..

Ervys meu«:-. ) Intellieit Chri-

Meo audietur . E,f'c.).,) Solent, quiïv

d Nor enit r

I-

S

ei;

üa-

ira exardefcunt, ita altum loqui, ut

105, vultoofrs

ftum, qui fervus eft

D

a

vox eorum.extra domum. a. prztereune

emgnus.

tenus formam. fervi affumpfit

-':1,.18

tibus exaudiatur.

2"

Bhomo;.

J tyrbalens,

Sufeipiam enm. ) Hebraicum TenN

- g« Calamum quaffatum mon 'c-bn't&ref..):

Rtürie

Ti

Summe manfuetus erit ; nam rem vi-

ViOrisQue tor

etbmach fignificat eo: modo fufcipere,

&R

quomodo pater filium fuftentat , & in

lem cceptam frangi , five. qua- inibi

ulnas accipit, & fovet..

eft, ut frangatur , prorfus. non. come

Dier pong; j

Eletiu;. ) In ducem belli fpiritualis

minuet..

lts Cheife

ele-

mOftEm f!

À ati

eontra diabolum, ( peccatum

Linym fumigaus non extia guet,) Nec:

&us. etiam: im filium dilediffimum..

myxam, five ellychnium ex lino extin-

ite fs.

Huc' allufit Deus Pater, cum Chrifto

guet, licet oculis, & naribus fumo

tam leztm ly,

baptizato intonuit: Hjc-eff ff/fius meus

moleftiam afferat, fignificatur hoc du-

bfl) Genees

dilelus, 9miquo mibi.complacut.. Miatth.

plici adagio Chrifti: manfuetudo , qui

JRateinipfr

30 17'

imbecilles in fide, fpe, & charitste ,.

* Das fug

Spsritums meum. ) Septupli

non clamofe, nec contentiofe incre-

c;;m-, de

titum, & Vitim.

quo cap. II. n.2

pabit, & opprimet, fed faftentabit,,

E J&ifitum. )

4

Judicium. y juftas leges , verum ,

fovebit, fanabit, & accendet. '"Pau-

Wtentig.

juftumque Dei cultum , & veram ju-

lo aliter Maldon, quafi dicat: Chri..

£)l þ,ai'az'

ftitiam ,. & fan&titatem..

ftus. camv manfuete , quiete , & at

X

É) [

eleä*'» ; .

cimï

2. Nem.clamabit.) Non erit clamo-

vente ambulabit , ut etiam fi fuper

M Itta

füs , nec. contentiofus , unde Matth:

arundinem quaffatam amBularet, eam.

licer

CQXXA

12. Ig. vertitur :

: Nen:ccogtendet , exit

tamen non frangeret; aut fi fuper li-

ROrum w

j

manfuetiffimus..

Tiem ra!h

ter

num, aut Ruppam fumigantem incede--

Neque accipret perfimam,) Jufteenim:

ret, eam tamen nom extingueret..

p,þ f/'mül M

judicabit, & favor, & g

In veritate educer

,

ff

ilum. Jocum. non. habebit..

ratia: aPud

judicabit..

j'fd'."'"'"")ft Vere

entän, dïdu

LU fa)

Deticul.

CAPUIT X

154

: 4 Non erit triftis, ne

E

.

que turbulentus: done

c ponat in

terä

; € qjut,

ta judicium:. & legem ejus infulae expe

&abunt.

2187 Gutts

*

$. Hsec dicit Dominus Deus, creans ccelos, & extendens

f

l

T0

[

ij

J

]

(

£0s: firmans terram, & quase germinant ex ea: dans flatum po-

pulo, qui'eft fuper eam, & fpiritum calcantibus eam.

it, furi-

ó. Ego Dominus vocavi te in juftitia, & apprehendi ma-

num tuam, & fervavi te.

lucem gentium.

* Et dedi te in foedus populi , in :ïfäï

. g. Ut aperires oculos coe

&rtïm, & educeres de

QU compl:a€

fconcluïïof

zeum Rüper

ne vinttum, de domo carceris fedentes in tenebris

L

8. * Ego Dominus,.hoc eft nomen meum:

gloriam -meam , pg.

udietur vox

alteri non dabo, & laudem meam fculptilibus.

489 IID

n

9. Quze prima fuerunt, ecce venerunt :

nova quoque ego

anpuntio: antequam oriantur, audita vobis faciam.

m fongans

1O. Cantatex Domino canticum novum, laus ejus ab extre-

Inis

X

—

-'--"'

l ho'!

—

4. Nom erit £r£flis, )

Di'Hï-gillis , mo-

Iz fædw poprli. ) Ut compler

etur

X Sgent, qui

rofus, vultuofus., fed facilis, affabilis,

lum loqiis it

paiCum, & promiffum Dei de mit-

benignus.

tendo Meflia, & in reconciliationem

m a,præter.eun-.

Nec zzerbulentus.

.), Sed fümma cam

humani

ciendam.

generis tuo. fanguine fau-

5

771 'z'Mf";fr)

matüritate , quiete, modeftia , Ori$.,

córporisque compofitione omnia fa-

»

Lwcem geutium. C

hriftus d;e fe di-

; pum Tem Yi

ciet.

xit: Ego fz» lx mundi; attulit enim

fige qie»inbt

Donec pouat interra judicium.) Non

r[us 10n. c07*

lücem EVan'gelicæ veritatis.

defiftet :Chriftus tota vita ufque ad

". Ut aperives oenlos cecorum.) Chri-

mortem fua patientia , & man(uetu-

ftus enim , & corpora illuminavit ,

dine inftruere, ac docere , donec in

& mentes.

extin;gu-'f j Nec:

m ex lino Grtit

terra legem Evangelicam ftabiliat.

De conclafione.) De carcere infide-

garljus umo

Infula.) Gentes rgmotimmæ, & trans

litatis vitiorurh, & fervitutis diaboli.

ficitur foc d-

mare in infulis habitantes.

G. Ego Dominu.) Hebr.ego Jeheva:;

à

rznlïzetudo; g

&. Dans flatum p

quv/o., ) Dans fpi-

eft enim Jehova proprium nomen Dei,

, & Qunatér

gitum, & vitam.

idem cum eo, fzz, qui fu.

Vidrev

atentioft at

Et fpiritum.) Ef repetitio ejusdem

Eixod. 3. 14. & cap. 6. 3.

fententiz.

d f-&emabm.

«Ler:. ) ldolis, ut patet ex fe-

ccendet -

aV

.. 6. Vocavi te.) igo Deus vocavi te,

quentibus,

elegis & excitavi, o Chrifte !

Qu prima fzæriqu, ecee e'venerunf.j

i dicit: V

quïete

)

-a $ufiitia.)' in juftitiam, ut fci-

In Hebr. ut vertunt Pagninus, & Va-

eriti

ü/fuper

. licet. collapfam juftinam , fanctitatem,

tablus, habetur: Prora venerusut, um

omorum probitàtem , & veram religio-

fcil, ventura przdixeram.

ymDularet a

nem reftitueres,

"m j-

Nova quoque, 6c. ) Ut killaA evene-

antam Dd

ppreheudi manuwn tuam. ) Kavi,

runt, fic etiam hzc evenient.

f

u

aftentavi, deduxi te.

Io. Cazticum zovum.

yringuee

V' ]

Servavi te.)

vobis beneficia annuntio.

) Quia üova

ia )

: Illa;fum inter : hoftes,

&& pericula.

Lats ejus. ) Audiatur, celebretur,refonet.

152

PROP'H'ET.., ISAIJE

- müsterree: qui defcenditis in mare,

&plenitudo eius, infu-

n Def

^v ]g, & habitatores earum.

*

D

erom exd

11. Sublevetur defertum,

&

V civitates 'Ejus : in domibus ha-

bitabit Cedar : laudat

ficiem.

"

15. Ed

clamabunt,

e hæabitato-res petrae, de vertice montium

z

quas jgor

12. Ponent Dom

, inokg'xoriam , & laudem

ejus in ixäfulisiniin-

tiabunt.

z

Tam eis J'n;

non dereli

.13. Dominus fic

u

t fortis egfedietur, ficut vir præïiator' fu-

l Con

fcitabit zelàm; vociferabitur, & clamabit; fuper inimicos fuos

vi confidt

confortabitur.

1. Surd

I4. Tacui femper ,

filui, patiens fui, ficut partu

riens lo-

fimul.

rg. De-

19. Quis

quar: diffipabo , & abforbebo

gromtos d

Qu dejcendttis ip mare.) Vos, qui

rabilem, & magnificam vi&toriam Dei;

QUs COeCUs

mare navigatis, cantate Domino.

& Evangelii per Chriftum.

Plenitudo ejus.) |Mlaris, id eft, ut

Sicut forris.) Forerius vertit: ffeuf

29 Qu

fequitur, infulg, & habitatores earum.

£/g45... Aliqut. Chriftum . intelligunt ;

düres, D0f;

VMel:naute , & vecores , nam apud

ahi Deum, qui per Chriftum hzc pa-

i ED

Grecos nAqeouasra ve&ores aliquan-

travit, fed fenfus eodem redit.

do, & £miférag fignificant.

rgt]egem,

II. Sublevetur defertuzs.) Cedareni,

Sufcitalit zelum. ) Indign'atïonem

contra diabolum ex amore erga genus

o

id eft, Arabes, alizque gentes in de-

humanum.

ferto habitantes, ideoque tota genti-

flium Rragem

liras hacenus deferta , & depreffa ,

Vocif: er;zbitzzr*, £5 ' clamabit, ) Ut fo-

D

anhehs fnrig

lent milites in bello, cum hoftes a

5

nunc fe erigat, letitia exiliat , exultet,

grediuntur. :

COgat , apiran

attollat vocem , & jubilet Deo.

trahere al y

In domibus babitabit Cedar.) Nam

Confortabinur, ) Pr;æval'ebit; LXX.

mendum,

retulerunt ad clamoris vehementiam ;

Arabes, & alie gente; feritate depo-

W Deferzg;

fita, non amplius in defertis, & fub

habent enim: CZazzabt /upär' irïimiæ;

U5 ériti. éved]

pellibus . vivent , more Nomadum ,

fuos cum fortitudine.

Témpha idoloy

fed i domibus, vicis, & civitatibus

14. TacHi femper.) Sunt verba Dei

Tonam f]t;m ; 2

focialiter cum aliis , poftquam facra

loquentis , quafi dicat, jam multis fz-

AU flgmimy

Chriftiana futceperint.

Id ad literam

culis idololitriam , & alia hominum

AUtitibns er

videmus hodie impleri i Brafilia, &

vitia tacitus , & patienter tuli ; non

£&ota India. Occidentali. .

amplius feram.

Tf juti o

l

Hoc eft , quod ait

IIS ls p &

Petra.) Metropolis eft Arabie, que

Ayoftolus ad Rom. 9. 22.-

x fimzif

I Dycy;

inde Petrea cognominata eft.

Per

imomulta (aptentia

^

ferifum.

vafa tr& 41&4' m Kin*-'

eenrilitti v "

Synecdochen oinnes Axabas, & bar-

PM'DJ.) D1 ft (

baras nationes intelligit.

Semper.) LXX. « fecule , qua? di-

Clemabmef.) btiam ïpfi cantantes ,

cat, diu.

Hl( 'UFI'A4 &i

Ur- parturiens lagzmr;) Qiue ex vi

& um p

TOph

& phufu m dantes Domino.

r d

| 12. Pmeæ!.)-Dablmt.

doloris cum fotum. emittit, fremit,

y prox

& rugit.

17' CWW",

li. Remotis gentibus.

Diffpate, & ab[orbelo.) Defolabo,

Cültores

mï

H

L

ANwnrabust.) Ad alias etiam natio-

& deglutiam fimul omnes inimicos

clam, i

NY

nes veri D'et cognitionem deferentes.

meos. Aliqui vertunt ; -4xbelabo, 6*

BP op fs

inforbebo pariter. . "Vantam edam ho-

ttorfüm

fgm Dammm ; £«) Defaibit admi-

bj

t Q

")

CA PUT XLIL

153 -

eus, itfie

;1*5. Defertos faciam montes , & colles, & omne gramen

domiboshe-

eorum exficcabo; & ponam flumina in infulas, & ftagaa are-

faciam.

i;e ftontium

16, Etducam coecos in viam, q

üam-nefc'iunt, & in femitis,

lare eos faciam: ponam teriebras co-

infois nim- :

quas ignoraverunt, ambu

ram eis in lucem , & prava in re&a : haec verba feci eis, &

vaiator f

non dereliqui eos.

17. Converfi funt retror

fum : confundantur—confuüone,

jmicos füos

qui confidunt in fculptili, qui dicunt conflatili: Vos dii noftri.

-18. Surdi audite, & coeci intuemini ad videndum.

artutiens lo«

19. Quis coecus, nifi fervus meus? & furdus, nifi ad quem

j. De

n vidorium Jl

nuntios meos mifi ? quis coecus, nifi qui venundatus eft? &

-

quis c

cecus , nifi fervus Domini ?

iltum.

tiS vetit: /ïmf

20.

Qui vides multa, nonne cuftodies? qui apertas haþe—s

aures, nonne audies ?

m iotelligurt

hriltum hac pt-

21. Et Dominus voluit , ut fan&tificaret eum: & maenifica-

em rel

ret legem, & extolleret.

ïndigmionem

22. Ipfe

more erg& g enus

I8. d videndum.)

ftium ftragem , ut ex defatigatione

Ut Veric(itgxn

p

|galit.) Uche

anhelus fpiritum frequentius ducere

affequi , & videre poffitis.

cum hoites 4

cogar, afpirare , & infpirare , ftve

I9. Servus meus.) Populus Judaicus.

Nuntjos meo$.) Prophetas, & ipfum

attrahere ad pecus eftuans refrige-

Chriftum.

r

gbir. DX*

randum.

I3. Defertos faciam montes.) In qui-

Qui venundatus eff.) Eft epitheton

; setmenttt

bus erant excelfa, id eft, altaria, &

fervi, qui tot dona accepit a Domino,

Iälf ("?" i]f!/m(ü!

ut iis folvendis non fit par, nifi fe

templa idolorum.

Ponam flumnina im infulat.) In ari-

ipfum ei rependat, & in fervum ad-

$u vea D.

dam: flumina , & ftagna. arefaciam.

dicat, & quafi venundet.

jg-

Fluminibus etiam minatur, quia Gen-

QO. Qui "vides mulra.) O Ifraelitg,

quibus per prophetias , revelationes,

ä g hqminum

tiles juxta ea ob locorum amonitatem

enter Ub U

diis fuis aras ftituebant.

& fcripturas multum caleftis luminis.

c d. n a

I6. Ducam cecos £m viam.) Cece

communicatum eft.

) j Syfh'mdf

Nonue cufftodies ?) Cur non cuftodis

gentilitati veritatis lumen impertiens.

/;;rl n i*

Prava.) Diftorta.

legem, & ea preftas opere, ad que

te obftringi non ignoras.

Héc verba feci ei.) |d eft faciam ;

OI. Et Demimus volut, uf fndif-

.f quääï u

eft enim prophetia

verba, que fa-

€arer eum. ) Quafi dicat : non Dei

j &

&urus eft, proxime ponuntux n. 18.

in)

culpa, fed populi malitia factum eft,

mittle

yems

17- Can*ve;f/'z;zt retrorfum.) Mleos

ut furdus fieret, & cocus. Nam Deus,

cultores fervabo , idololatras vero pu-

u

antun in fe erat, voluit eum fan-

pdolibor

defaciam, ipfique vim, & Iucem Evan-

&

ide)

0.

elii non fuftinentes convertentur re-

ificare, ideoque legem dedit, Pro-

fe

:

phetas, Scri

pturam , fac;as caremo-

)zbe Af

erorfum.

nias, &c.

f 1

DBilél. eum Com, Menoch, T. F.

U

m

"T j

w

PROPHET ISAI]E

IS'4

? Cu

22. Ipfe autem populus direptus ,

& vaflatus ; laqueus ju-

-

venum omnes, & in domibus carcerum abíconditi funt: fa&ti

pef ent &

funtin rapinam , nec eft qui eruat; in dlreptlonem nec eft

flamma n0:

qui dicat: Redde

^ QLM :

23. Quis eft in vobis, qui audiat hoc , attendat , & aufcul-

deo

10p!

tet futura.

4 E)x xl—v

24. Quis dedit in direptionem Jacob , & Ifrael vaflantibus?

epo dilex

nonne Dominus ipfe, cui peccavimus 2 Et noluerunt in viis

tüa.

ejus ambulare, & non audierunt legem ejus.

$ Nol

femen tuur

25. Et effudit fuper eum indignationem furoris fui, & for-

te bellum, & combuffit eum in circuitu, & non cognovxt :

6. Dican

& fuccendlt eum & non intellexit.

fer filos m

CAP D XEUL

?. Eton

Populum credentem. [ecurum facit , ejus ex univer[o orbe multz-

C« um

plicationem futuram promitiens, cum enarratione prateritorum :

EXX

ac futurorum Dei erga. populum fuum bene]ïczorum , quibus fe

n ]0 llïx

Jolum verum. Deum e[Je comprobat : addita gravi expo[tu-

QUE m 'frh

latione adver[us S'udaorum ingratitudi-

m 'V'h fmn t P

0£n.

Oe;mr te

d Vr [ïl)

T nunc hæc dicit Dominus creans te , Jacob , & for-

fEA f]lwm«

"E

lfn

mans te, Ifrael: Noli timere, quia redemi tey & voca-

gEI

vi te nomlne tuo meus es tu,

2. Cum

uit hcg P

ebm

E£ magnificaret legemy, €y extollerer.)

24, Cu;.) Contra quem

Forma, f

Legem magmfïcavm, extulit, & de-

Noluerzzt.) Noluimus, vel intelli-

clamwc tot/ceremoniis, tanta Levita-

m hon()?tx»ü ]

git decem tribus,

tütis tomm

rum, Sacerdotum , & Ponmflcum ma-

Q5. Super eum.) Populum Ifrael,

ldem, &f

jeftate , tot tantisque xmracuhs Q

victoriis,

Et farte belluu. ) LXX,. Z pravas

Rfdf ii ?. f

luit adverfuüs eum belum.

pt»l &BB )g

22. Direptus, & va/iatw,) Sceleri-

Deus

Per C'H Ll

ribus fuis fe ipfüm rapinam demoni,

Combuffit eum im eircuitu. )

