& hoftibus fuis objecit.

per AITyrlos decem tribus , & totam

Vooy i.

Samariam circumquaque 'vaPcavu:, &

|

WII tJum ( Yo

Laqueus juvenum ommes.) Fortiter

combuflit.

W Mftþf ei

illaqueati, & Romanorum armxs, &

Pcratdgemgitlbus, quafï quEIS, captt.

Et mom cognbvit.) Vitiam cum va-

L C!lm irg

ltaque Laqweus juvemum , idem eft,

ftaretur, adeo ftupidus fuic.

jMd PE

Ex

fj

ac laqueus fortis , & validus.

Í.

/£Ec dicit. Dominus , &fc.)

Alo-

3 W

Hebreo verti poteft: Laqueus inommni-

quitur Hebrxos Bdbylone Cd-

P/zrg Y

prc

£us. foraminibus ejus, id eft, nufquam

Al

exire poterunt , ita ubxque eis ten-

ptivos , eosque liberandos predicit,

nt

&

dentur infidiz. .

fed füb hoc typo altius aliquid intel-

deü* eï?eu

hglt, fcilicet liberationem fidelium a

Nec eff, qui ditat

redde, ) Qui

captivitate peccati , & diaboli per

]atm lmmm

Chriftum.

Dn, &

vacy

de illis e captivitate liberandis cogitet.

Itaque typum , cum anti-

bmï l;lb &

CAPDT XLHL

155

laiets jt

2 Cum tranfieris per aquas, tecum ero, & flumina n

on o-

2 font: atl

perient te: cum ambulaveris in i

gne, non combureris, &

, tec lt

flamma non ardebit in te.

n

3. Quia ego Dominus Deus tuus fan&tus Itrael falvator tuus,

BEUPUE

dedi propitiationem tuam JEgyptum, /Ethiopiam, & Saba pro te.

4. Ex quo honorabilis fattus es in oculis meis, & gloriofus:

valtantibus!

ego dilexi te & dabo homines pro te , & populos pro anima

runt in. Vils

tua.

s. Noli timere, quia ego tecum füm: ab Oriente adducam

; fui, & fote

femen tuum, & ab Occidente congregabo te. «

a Cogaovit ;

6. Dicam Aquiloni: Da: & Auítro: Noli prohibere: af-

P

fer filios meos de longinquo, & filias meas ab extremis terrae.

7. Et omnem, qui invocat nomen meum,in gloriam meam

2 orde muli-

creavi eum, formavi eum, & feci eum.

at

U 25

.8. Educ

;, qulur f

typo permifcet, ïjamque dicet aliqua,

tium , te liberavi. Vide hiftoriam

af

que magis typo, jam quezdam, qux

fupra c 20. & 37. Pro Ecclefia Chri-

magis antitypo conveniaat.

füiana perdidit Deus Gentes illi ad-

Creans te facob.) Deus peculiariter

verfantes, juxta illud Proverb., II.9.

dicitur Ifraelitas creaffe, quia miracu-

Juffus de angufiia liberatus eft, €5$ tra-

lofe Abraham ex Sara anu , & fterili

derur t'm/:im pro eo.

ob & f

genuit Ifaac, & Ifaac ex Rebecca ge-

, & YOCE

4 Ex q40.) Pro rationali particula

, Cuft

nuit Jacob , ex quo prognati funt

accipiant Hebrgi, 9z4; eoquod. Po-

Hebrzxi.

teft etiam effe temporis ; Ex quo fem-

üem

Formans te.) Feci te tanquam vas

pore. Papninus, & Vatablus vertunt:

in honorem, Íegibus, & fanctis infti-

Ex quo pretiofus feiff £m oculis meis,

tutis formavi, ut effes mihi in remp.

glorsofus fuift;.

delem , & fan&tam.

Dabo. bomznes pro fe.) Sicut /E

g-

yulum Tfrael

ptios, & /Ethiopas dedi pro te ,

!

c

UW g m

Redems te.) Éx captivitatibus ngy-

pti, & Babylonis, & tandem diaboli

dabo Babylonios; hos enim Deus per

ht

per Chriftum.

Cyrum deleri voluit, ut Judzos libe-

[e

raret. Sic pro Ecclefia po

r cut )

& totart

Vocav: te momime tuo.) Mocavi no-

aut evertit, aut cónvertit.

pulos Deu?

;r'[blls !

men tuum, volui, ut nomen tuum ef-

fetv, AMetus es zz.

Er populos, &c.) Eit repetitio ejus-

( valtii

dem fententis.

2. Cum tranfreris , €96. ) Ego tibi

paan m Y

adero, & a periculis incolumem prz-

5. db Oriezte, &c. ) Éx omnibus

j fuit

abo.

orbis plagis colligitur Ecclefia Chrifti,

^

2

omnibus aationibus ei nomen dantibus,

Alo

Dedi prap;ti;ztioneäz tnam (Egy-

1] ]

bylore "

ptwm.) Pagninus, & Vatablus ver-

7. Et omnem.) Particula, &5, eft cau-

tunt: 4ed pretiumgs ruum F oyptum ,

falis. Quia omnem, &c.

id eft, effeci ,^ ut. Sennacherib. Ífrael

) ql

iil i*

Lg gloriam meam ereavts eun.) Crea-

fl

j 4

jam imminens, ad vaftandum /Egy-

vi, formavi , & feci eos fideles, aut

0020

j h

ptum, &c. verteretur, atque ita re-

Chriftianos, ut nomen meum cele-

(iabo peï

gnis illis ei objectis, quafi in tui pre-

brarent, & invocarent.

j Ant*

Pum, a

196

PROPHE"T. ISAI ZE

y. fac

g. Educ foras populum coecum, & oculos habentem 5 fur- |

dum , & aures ei funt.

Propter vos

& Chaldeo:

9. Omnes gentes congregatae

funt iïmul, & colle&ze funt

tribus: quisin vobis annunüet iftud , & quse prima funt, au-

15 Egol

16. Hac

dire nos faciet? dent teftes eor

z

üm, juftificentur, & audiant, 4.

& dicant: Vere.

quir torrent

1o. Vosteftes mei dicit Dominus, & fervus meus, quem

T Quie

elegi: ut fciatis, & credatis mihi, & intelligatis, quia ego ipfe

fimul obdor

fum: Ante me noneft formatus Deus, & potít me non erit.

num, & ex:

*Ofex

IL^t*E

$. Nem

vo ínm, ego fqm Dominus , & non eft abíque me

13- 4- falvator.

1.* E«

gno(cetis ea

12. Ego annuntiavi, & falvavi, auditum feci, & non fuit

in vobis alienus: vos teftes mei, dicit Dominus, & ego Deus.

20. Glori

13. Et ab initio ego ipfe, & non eft, qui de manu mea e-

qua dedi in

Dopulo qreo

ruat: operabor, & quis averæt illud?

^

I4. Haec J

— ——

Io. Ves.) [fraelitz.

8. Educ foras. | E cætu- fidelium

Qhuia multis bene-

benfiria Técip

ejice, o Chrifte! per te, & per Apo-

Tefles mei.

A fünt,

ftolos.

ficiis affecti, & recenter a Sennache-

It gg g//]a 4

Populum cecum.

Judzos. Hoc eft,

rib liberati.

I2.

Servus mens.) Miqui putant intel-

& quippe f

quod ait Chriftus Matth.. 8

Quemvitz, & .

Filis regni ejicientur i2 tezebrab ex-

ligi Cyrum , alii lfaiam ipfum , alii

. (j t E.

teriores,

verius Chriftum , qui etiam fupra c.

Es oculos babentem.) Qui

: voluntarie,

I' nl

I

vocatus fuit Servas

De; ;

m, quis prh

& fuo vitio cccus eft.

eít autem Chriítus teftis, quia di&is

H M//,) M

etra.u.) De

Q. Ommes gentes, 65c.) Redit Pro-

verba Prophetarum confirmavit , &

Ti w

pheta ad difceptationem cum genti-

factis, quia in ipfo illorum vaticinia

bus, & earum idolis

fententia eft,

adimpleta funt.

Otniaone robe

Ego ipfe fsm.) Scilicet Deus.

ylonis frns;

congregentur omnes gentes cum fuis

Hs pyr räo,

lis.

I2. Jinnumiaw'.) Futura.

j typug e& CW

Tribus.) Nationes/.

Quis in vobis amnuntiet 1féud?) Hoc

Et falvavi,) Salutem attuli, quod

Catirtate o

D0-

idola facere non

offunt.

? Watibis f

myfterium redemptionis mundi a

D

Cc-

Anditum. feci.)

jft idem , quod di-

|

eäifn Bbihs ,

teftate demonis , & fundationis

xerat Azzunzttavt.

|

N

clefie quis deorum: agnovit ? Quis

Ultrg cie

predixit ?

Non fuit in wvolbis alienus.) Cum hec

NIRO. Vei

mirabilia ad veftram falutem fierent,

Pt r

41

Et que prima [unt, audire nos faciet ?)

nullus erat in vobis Deus alenus ,

r

t

Vide di&a cap. 41. num. 22.

nulla idola colebatis, fed me tantum:

füp

Eorum.,) Oraculorum fuorum.

a Xf l

Jeflificentur.) . Caufam fuam juftifi-

ergo illorum mirabilium ego auctor

*-Idmdnkm

ut.

elt fre

cent ; probent fe effe deos ex przfa-

Vos teffes, ($c. ) Vos ergo teftes

dmnb

üs, d

quW p

gio futurorum.

Et audiant, €/c.) Et populi hoc

eftis, quod ego fim Deus.

M Crpq ]

teftimonium audiant, & dicant: vere

I3. E? 4b initio ego ipfe.) ld eft,

Tiüm I

funt hi dü.

I [ In m4r/"

que olim a principio majores veftri .

; 47'"« lipr,

—

CAPUT XLIL

157

ehiem » für..-

14. Hac dicit Dominus redemptor vefter, fanttus Ifrael,

Propter vos mifi in Babylonem , & detraxi vettes univerfos

A

ollee fünk

& Chaldaeos in navibus fuis gloriantes,

ima fünt,qv

15. Ego Dominus fanttus vefter, creans Tírael rex vefter.

"m audiant,x

:6. Heec dicit Dominus: qui dedit in mari viam, & in a- .

quis torrentibus femitam.

NG P

i

fLeus, quet

17. Qui eduxit quadrigam, & equum, agmen, & robuftum;

juia ego ipí

'

fimul obdormierunt, nec refurgent : contriti funt quafi li-

h& 107 eti

num, & extin£li funt.

t abfque me

18. Ne memineritis priorum, & antiqua ne intueamini.

Ig. * Ecce ego facio nova, & numc orientur , utique co- 2 Cor,

T f

gnoícetis ea: ponam in deferto viam, & in invio flumina.

X« I*.

& ego Deus.

20. Glorificabit me beftia agri, dracones, & ftruthiones: Apoc.

tany mea e«

quia dedi in deferto aquas

populo meo, eleéto meo.

, flumina in invio, ut darem P*OFum 21. $.

—— t

1 H

U 3

—

2I. Po-

benefïcia receperuni: , a me profe- maris rubri ; eft enim

repetitio ejus»

j; mulis Dene-

&a funt.

uod dicum fuerat priore parte ver-

yter a Senict

Et non eff, qui de mauu mea eruat.)

1 Clll'io

Eeo quippe fum omnipotens, penes

I7. .Qui eduxi£t ïmdri gam, 6 equum.)

qui putatt intel:

quem vite, & mortis claves funt.

Fecit exire ex JEgypto, fcilicet con-

jam ipfum , &i

Operabor, &fc.) $1 aliquid facere ve-

tra Hebrzos.

&

j eram Juprt C

lim, quis. prohibebit, quominus fiat ?

gmen , 6 robuffum.) Exercitum ,

u s Fs

14. M;f.) Mittam Cyrum.

& ftrenuos bellatores.

ellis, quia.di( ij

Detrax:.) Detraham.

Obdormierunt.) Somno mortis.

confrmavt y v

Veiles unrverfos,) Ve&tes portarum,

Quaft linum.) Ea facilitate, qua lini

omniaque robora , & munitiones Ba-

ftipula conteritur ; vel crebris, & va-

illorm vaticiti

bylonis frangam , ut vos ex ea libe-

lidis Dei percutientis ictibus, ut per-

jcet Deoe

rem.

Pari modo per Chriftum, cu-

eutitur linum.

jus typus eft Cyrus, vos ex dzmonis

18. Ne memineritis prsorum ,. &fc.)

Future

captivitate liberabo.

Quafi dicat, fed omittamus antiqua.

dp navibus fnis gloriantes. ) Alluitur

19. ANuzc órieutur.) Nunc fecen-

fon

enim Babylon ab IEuphrate, per quem

tia exhibebo beneficia, veteribus illis

-

id

de, Q

d

naves ultro, citroque commeant.

Ex

majora.

ebrzo verti poteft : 244 zaves eris

Utique cognofetis ea.) Adeo magna

m

clamor eorum , id eft, alii alios horta-

erunt, & evidentia, ut neminem la-

ftem

fierenty

buntur, ut in naves fe conferant ad

tere poffint.

. Deis a]ienHSv

fugam. Vel erit fremitus, & voces

Ponam in deferto viam.) In deferto

!

aptun:

clamantium, ut accidit, cum magna

EL

gdor

gentilitatis viam aperiam, qu& ducat

ad Chriftum.

lm p !

eft frequentia populi, aliis alios tru-

dentibus, clamantibus, vociferantibus.

Àp 1nv10 flumina.) In eodem deferto

flumina ccleftium eratiarum.

Vos 2 d

num,. I

IS. Creams Ifrael.) Vide dicta

| fupra

20. Gloriffoabit me beffia Agri.

o

16. I» mar;.) WRubro.

;

d &

Gentiles, qui ante fidem erant qua

P

J il

)

ve[hi

fers.

p i*

In aquis torrentibus,) .Ve,hementäb-us

158

PROPHET.ISALIZ

21. Populum iftum formavi mihi, laudem. meam narrabi:.

:

»0. Ett

22. Non me invocafti Jacob, nec laborafti in me Ifrael..

Jico, & |

23. Non obtulifti mihi arietem holocauíti tui , & victimis

tuis-non glorificaftüi me: non te fervire feci in oblatione, nec

laborem tibi praebui in thure.

[

Dous nf

dipe vi&ima.lrum

24. Non emifti mihi argento calamum, & a

€ a f

tuarum non inebriafü me. Verumtamen fervire me fecifti in

Dur, a

peccatis tuis, praebuifti mihi laborem in iniquitatibus tuis.-

10 COU

25. Ego fum, ego fum ipfe, qui deleo iniquitates tuas pro-

pter me, & peccatorum tuorum non recordabor.

o C

26. Reduc me in memoriam, & judicemur fimul: narra, fi

quid habes, ut juftificeris.

L]

raevari-

27. Pater tuus primus peccavi

cati funt in me.

t? &'interpretes tui p

28. Et

L ï;pïf

duxihator

QI. .Formavi mihi. )

Ex feris,

Pr;zöz:ifi : 9c.

quem elerr,

& quafi lapidibus fufcitans mihi fi-

dem fententis,

) Ef repetitio ejus-

lios Abrahz.

?

*

2S. Ego fum, &c. ) Non tuz victi-

3. Effun

arium: eff

02. Non me invocafli Tacob.) Ideo ele-

mz,quz plus habent fceleris, quam

gi Gentes, quia tu, o lirael ! non me ,

pietatis , non opera legis a te facta,

t Clionem

ut tu putas ; fed ego per Chriftum,

üt par fuiffet, invocafti, aut coluifti.

Nec laborafis im me.) Nec Caqfä

& ejus merita deleo iniquitates tuas.

N

m«a laborafti, mez legis, & religio-

Propter me.) IMea milericordia, non

nis cultor fedulus.

Vatablus vertit :

meritis tuis.

llfiffryrfffx I

QUi fierut fe

Quin fatigatus es n mey o Ijrael.

Non recordabor.). Ut puniam.

Itér Deum, &

23. Nom tt fervire fecs $n oblatione.)

Q6. Redzuc me im megoram,) Revo-

iNon optavi a te mihi oblationes of-

ca in memoriam , quid tecum ezerim.

9-8 C.'/?]f;ï;z,;;

^. fatonem f

ferri, quia fac:ificia tua, & oblatio-

J«dicezmnur femul?) Judicio fimul con-

nes tuas poliutas exiftimavi.

tendamus, ut videamus, an ex ope-

CUe$ finfto: i

Nec laborezm, Gc.) Eift repetitio ejus-

ribus, & meritis tuis, an vero ex mera

O ieedi, ( ind

dem fententiz.

BH

* ingredere

mea mifericordia remiffio peccatorum

Pt reos d

94. Nos emffi mibi :zrge;ito ezla-

tibi obtingere debeat.

mum. ) Calamum, quem emifti, ut

Ut jufiifcerit.) Ut in hac caufa, &

ROOTL i defee

lite fuperior evadas, & pro tua jufti-

i «d inm

mihi offerres, ego mihi emptum, &

peccatum Turm

oblatum non reputo , non accepto,

tia fententia pronuntietur.

nec admitto, cum fis fceleribus pol-

Q7. Pafer ts frémus peecavit,) Ali-

li ä/zzfp'

"Ia

lutus , & exiftimes fatis elfe, fi exter-

qui Adamum intelligunt; ali Abra-

Ment: fpy

na hec offerantur facrificia, & inte-

hamum , quo patre potiffimum He-

n irrideps,

rin pietas, religio ,. & juftitia ne-

brai gloriabantur; hic autem pecca-

unü Ob rxfïn

vit, quia, ut multi docent, antequam

elten N

gligatur.

Calamum.) Aromaticum. Aliqui pu-

vocaretur a Deo, coluit idola gentis

ln deüï grl

tant eam elfe, quam vulgo eaze/az

fus, fcilicet Childzorum, ut colligi

dicimus. LXX.habent tbyrmama.

videtur.Jof. 24. 2. vide ibi di&a.

bt

DA

Servire me. feciflt «m peccatis. zuit. )

Aliqui Manaffem intelligunt, qui pa-

Gravari more fervorum , adeo mole-

ter appellatur ,

hrlGHm

lii

ftus mihi fuifti tuis illis facrificiis.

tres populorum.

quia Reg'es' funt pa-

H Wic

alnq

T tyris

CAPUT' —XLIX*/.

159

m nattabrt,

?8. Etcontaminavi princiþes fan&tos, dedi ad internecionem

te lítael..

; & vitimis

]acob, & Iírael in blafphemiam.

CAPUT XLIV.

bïatione? tec

Déus confolatur populum Juum, effufurus [uper eum fpiritum fuum,

: victimarüm

s

me feailti m

C aquas [uper finientem: ipfe primus, &? moviffimus , ac Jolus

tibus tuis-

Deus, omnium creator , ac moderator ; idolorum quoque , artifi-

cum. eorum , ac idololatrarum magna «anitas , imo f'upor aper-

ftes Quas pro-

L

fe convincitur ; proinde ab idolis ad Deum , in cujus ma-

yl: marra, fi

nu Junt omnia, populus revocatur..

tui pravam

1. [; T nunc audi, Jacob ferve meus, & Ifrael , quem elegi. Jerem

. 3. Hz&c dicit Dominus faciens, & formans te, ab utero 3o.1o.

) H

Msl

auxilitor tuus: nol timere, ferve meus Jacob: & re&iffime, 49 ?7-

»

u

1 repetitio eju*

quem elegi.

5

3. Effundam eni

m aquas fuper fitientem, & fluenta fuþer'

Non to vidi-

aridam: effundam fpiritum meum fu

, Kders, quim

per femen tuum, & be-

L

lexig à t& 102

nedictionem meam fuper ftirpem tuam.

4. .Et

ga r Challum,

niquitates tU

milericortha, 0a

Interpret;: £fi.) /Moylfes, & Aaron,

Q. Factens , &5 foräm;z.v te.

D

qui fuerunt fequeftri , & internuncii

dicta fuperiori c. n. 1.

) Vide

j poniam.

V0*

inter Deum, & populum.

4b utero.) Ab initio ortus tui ; ab

anriam) M

98. Comtaminavi Principes fautlos.)

antiqua tui oricine.

id tecurm egtm

Et Aaronem hunc, & Moyfen, Prin-

Reüiffme.) lirael dicitur rectiffimus,

|

cipes fan&os., peccato contaminatos

:

ulicio fimal core

[6

h

quia rectiffimam Dei legem, cultum,

s , 41 a

endi, & indignos, qui terram fan-

& religionem a Deo accepit. -0 re-

PL m

&am ingrederentur; quare eos quafi

Giffime pófitum eft , dmroxo gic Ix&G ,

peccati reos ad mortem damnavi , &

& blandiendo

ifio pccirom

mori in deferto coegi.

Jemus.

quomodo infantes fi-

liolos alloqui fo

M

hac catfts

Dedi ad intermecionem Tacob.) Ob

&go m

j |

peccatum imurmuris Num. 14 29.

tum-.

3. 44u45., ) Coleftium charifm.a-

el

In bafphemiam.) LXX. & Chaldzus

SZHentem.) Sitientem terram appel-

,,,peu

a )

habent: lz opprobrizsm bofiium; hoftes

lat gentilitatem, quz prius arida , fqua-

ont; !

j Àb

enim irridebant eos, & fubfannabant,

! aoxífmum

quod ob fcelera a Deo fuo edudi

lida, & infrugifera erat.

Spiritum meum.) Halitum, five ca-

liC

autem PeCC

effent ex. /Eeypto, ut male perirent

lorem vitalem, q

oceftt,

.cqgam

in deferzo.

tua vivificantur.

uo femina quafi emor-

jl

ul lJO

nentió

]i

Acob.) Intellige fpiritualem Ifra-

Semen tunm.) Intelligit Ifraelis po-

Orhln ! b

d

1.'?

el, id eft, populum fidelem,

fteros fpirituales, non carnales, quafi

web

& Chriftianum , cum allufione tamen

dicat , fuper Gentes Chiifto creden-

jl

l(ï]]nri

q ]

funt

PR

ad Ifrael carnalem , ejusque liberatio-

tes, ideoque fpirituales Abrahg , &

Re()'ö

nem e captivitate Babylonica.

1fraelis fïligs.

Ed

1660

PROPHE T.

ISAI/E

i

'9. Pt

4 Et germinabuht inter herbas, quafi falices 'juxta preeter-

proderunt

fluentes aquas.

. [íte dicet :

qelligunt.

Dominiego fum: & ille vocabit in nomine

10. Qui

Jacob. & hic fcribet manu fua: D01nino,& in nomine Iírael

4

te?

affimilabitur.

i. Ecce

* Sup.

6. * Haec dicit Dominus rex Ifrael, & redemptor ejus Do-

funt ex lom

41. 4. minus exercituum: Ego primus ,

& ego noviffimus, & abf-

nira

ue me non eft Deus.

& confande

9.12.

p. * Fjb

1

uis fimilis mei ? vocet, & annuntiet: & ordinem ex-

poc.

- frallejs forn

I. 8.

pon

at mihi, ex quo conftitui populum antiquum: ventura &

22.13. quze futura funt, annuntuent eis.

fue; eforie

bemini : ex tunc audire te

8. Nolite timere , neque contur

Lonennsnss R

feci, & annuntiavi: vos eftis teftes mei , numquid eft Deus

QUE Yor fixm

abfque me, & formator, quem ego non noverim.

pet fionifia

9. Pla-

0C t9. aj

4

IÓnter berbas. ) "Quantum inter

di&ta fupra cap. 41. n. 4. ego folus

n Quo tutus

herbas humiles eminent faciles :

fic

Deus fum.

s

i:'equ:nzer trib

7. Fecet. ) Predicet , clara voce

. 2- 2 dicitur: x

Virgilius dicit Eclog. I.

Verum b&c tantum alias snter ca-

pronuntiet.

Wfer , i i

peu extulit urbes,

Ordinem exponat mibi-) Narret mi-

rgo et, "

hi ordinem , & feriem rerum gefta-

: (C n0fler lr

Quantum lenta folens inter vibur-

Ormatgrem .'G E

za cupreff.

rum, & confiliorum meorum circa

0c eft.

5 | 1fe.) Populus fcilicet Gentilis.

populutmn Ifraeliticum.

Denm.

Ex quo eon[itui populum antiquum.)

lot efi,'

A ard

Domini ego fem.) Servus Domini.

Ex quo Adamum, & primos parentes

&5 a afigris

Vocabit.) Scüicet fe, fe lfraelitam

mi iïmïmin

- vocabit.

creavi, & terrz cultores conft:tüi.

!l

Venturas, 6 qua futura, €&c.) Hoc

9. /4,/?4 T

Et hic [eribet manm fita : Domino. )

Qui It/äbricanrm.

Profitebitur fe Domini effe, fyngza-

eft, quod dixit fupra c. 41. 23.. -4z-

Nijj)

]

P

phum manu propria exarans, qua id

nuntiate que veutura [mus 9 futurum,

Cend.

te

ftetar,. LXX. habent: z»feribet ma-

& fcimus quia Dii eflis vos.

Nolize. timere. ) | . Cum idololstre

B

4may

fi[];mli el

nui fua: Dei ego fum: 'olim enim fer-

i

inant Q

vi ftigma manui inuftum ferebant, ex

omnia vaftaffent im Regno lfraelis ,

UI

occafio. dabatur infirmis, ut a Diis

Ánayy;

I

quo cujus effent , agnofcerentur.

Gentium timerent.

qui benr j

2Tgí

Et im nomine l[rael 4fmilaöitur.)

tf Y

X&Qæ

Cog

nominabitur enim lfradita , id

Ex f&mc. ) Quafi dicat, a prifcis

tm lCOfs *

eít,

Chriftianus ; Grecus, aut Italus

temporibus, ab initio mundi docui

müo

Mi

non fe Grecum dicet , ant Itdum,

veritatem , & futura predixi: egoo,

9&1

A

8 ÜCan

fed Chriftianum.

inquam , non ilola; ergo ego folus

]

]46£j "

6. Hac dicit Dominuá, Ffr) Hic ruür-

fum Deus, non idola,

Vos effis teffes mti, ) Qui poteftis

fus vertit fe Deus ad idola, & 1dolo-

teftificari ea ad unguem eveniffe ,

il n

fatras, & ceum eis de divinitate dif-

* at Ho

Id

4

ceptat.

que prxdixi, & me majoribus veftris

u fef

Ifraelis, & populi

opem tuliffe, cum fideliter invocarunt

Redempror ejus.)

nomeg meum.

Pnt .^,

fadelis.

Jij

73 C

Prigté , G ego noviffitms

) Vide

Fermater-) InHebxao eft, ** z/zz,

Q À P UT —XLIV.

161

juxta praster.

'9. Plaftze ido

li omnes nihil fünt,

& amantifüma,e'brüha non

proderunt eis, ipfi

funt teftes eorum,

quia non vident,neque

bit ! nomine

intelligunt, ut confundantur.

nomine ltael

CroO;

Quis formavit Deum , & fcu

lftle confavit ad nihil

utile ?

1ir. Ecce omnes

yptor esDo- «

participes -eï-us con-funden,tur;,fab,ri eniü

funt ex hominibus ;

.convenient omnes,

jmos, & af '

ftabunt, & pavebunt,

& confundentur fimul.

: ordinem ex-

12. * Faber ferrarius lima operatus eft;

in prunis; & in

* Sap.

n: ventum &

malleis formavit illud, & operatus eft in b

rachio fortitudinis

I3.11-

fuæ; efuriet, & deficiet, noe bi'b'et 'arquem , & laffe

ícet.

unc audire te

*

pr

a. Arti

juid eft Deus

*

n

quæxvox faxum , aut prærüptamlzu-

x fïnf, & trunci

; Vifus, & men-

j

o

em fignificat , & fxpe ponitur pro

tis expertes.

) Tle

co tnuto , àad q

uem quis contugit,

Confundantur.). Ut merito confundi

& in quo tutus

eft, &

eO non in-

TET

frequenter tribuitu

debeant, qui idola fin

gunt, & quafi

r, ut cum 1. Reg.

Deos colunt.

fcet , dara vote

2. 2. dicitur: Nez eff Des; fécuz Deus

soffer , ubi

primo loco pro Dewss in

1O, Quis formavit Dezm, 6c.) Quis

Hebrzo eft,

formaret ?

eryo adeo demens fuit, ut idolum

ii) Nne m

&c. nofter le

O** f[a7, petra, rupes,

jem repm ge

git ww Jerfer, que vox

II. Ows participes ejus.) Quiin

formatorem , aut P/4

4

ffem fignificat ,

idolo fabricando,

m meonum ard

hoc eft, Deum

; qui omnium plafma-

collaboramnt.

poliendo, ornando

^tor eít, & arc

hitectus.

9;u!um gtipim)

eft :

Senfus erco

Faéri enim funt ex bemtnibus.) Quo-

an aliquis Deus praeter me, &

x

modo ergo non pudefiant, qui cüm

; primos parente

mihi incognitus ?.

fint homines, & Adz filii

tores C0

nf tl

9. Pafhe ideli, ) Axtifices Aon'mes,'

3 Deum ta-

men fabricare volunt.

TT LE

qo) H

qui fabricantur , aut fingunt idola.

Comventezt omnes. ) Coram tribu-

MCI I' 23' 4

Nibil [21.) Mani funt, & nihili fa-

nali Chrifti , & pavebunt, & con-

ciendi.

fundentur.

; fatt jy [uiim

amantti/Fma. eorum. )

Vel loquitur de artifici-

Ü

iph amant , & habent

Idola , qug

bus collito ftudio idolum fabricanti-

,O;n jlolohtre

in pretio.

bus, & folicitis, & paventibus, curn

ebr. dmannfima 2 ut

etiam LXX 3

o ((ïäeüs,,'

- qui habent XeralUuiz du

TO.

opus non fuccedit, ut voluiffent, qua-

Bmus, V * :

17/.) Plafte idolorum.

fi dicat, quam miferi ergo funt Dii, qui

Ipfi illi

a talibus homuncionibus formantur;

i dict. 3

prifCiS

ormatores optimi teftes- funt ,

quo-

i Xdocui

modo, & unde facta fint ea j

As

qua

19. Íe brachio fortitudtinis.) Summo

iio m

1Jeos vocant.

brachiorum nifu.

, paüisi: 4

l

E[;,,-,Jg;, 6 . 4defezet.. ) Deo illo ,

fo

"

Cune jf«ber. Imcer.

fs fcammum face-

; op m

rerge pyz

p

PH"I-,

quem fabricat, efuriem , & fitim non

^

Maluzr

cfle Demm l--

fedante.

qi p

ut ait Horatius

.

i

- eyeta o

Nom bibe? aquam, &f !4jefæ!. ) Nifi

ls

i syeürïs

Sunt teffes eorum, ) 'leftificari

enim comedant, & bibant, vires de-

T

;POHüHt de fuis ;.LïOliS, quc,d fcilicet

ficiunt.

yuaitet

ipyocmt

|

X

| Bibl, cupa Com, Menoch Tem. F.

bræo 6&1 -nï !/kn

1623

PROPHET. ISAIA

15. Artifex lignarius extendit normam, formavit illud in

- [iberabit :

n dexter:

Tuncina: fecit illud in angularibus, & in circino tornavit il-

lud , & fecit ima

?t. Me

ginem viri quafi fpeciofum hominem habitan-

tem in domo.

&tu, fo

lit ilicem , & quercu.m ', quze ftete-

mel

4j Succidit cedros, tu

fat inter ligna faltus; plantavit pinum , quam pluvia nutrivit.

"m

.15. Et fa£ta eft hominibus in focum: fumpfit ex eis, & ca-

peccats t

lefactus eft, & fuccendit, & coxit panes: de reliquo autem

14 La

operatus eft deum, & adoravit;

Kfecit.fculptile, & curvatus

jubrlate ex

eft ante illud.

z

& omne T

U

16. Medium ejus comb

iffit ig/n-i , & de medio ejus carnes.

lrae] glor

comedit: coxit pulmentum, & faturatus eft, &

calefa&us Cft

14. Ve

& dixit; Vah calefa&us fum ; vidi focum,

€X utero ;

iord s Pedte

17. Reliquum autem ejus deum fecit, & fcu

los folus,

25, Irrt

vatur ante illud, & adorat illud . & ob.felc,rat ; di;ens: Libe-

ra me, quia Deus meus es tu.

tens, (on

I8. Neícierunt, neque inte

llexerunt: obliti enim funt ) üe

« fuliam fac

videant oculi eorum: & ne intelligant corde fuo.

3. S(c

19. Non recogitant in mente füa, neque cogno

feunt,. ne-

&

que fentiunt, ut dicant: Medietatem ejus combufli igni,

————.-.—

coxi fuper carbones ejus panes: coxi carnes, & comedi, &

Yn lieray;

j

idolo YOta fac

de reliquo ejus idolum faciam? ante truncu

m ligni-procidam?

avit illud , & non

W ficc prop

20. Pars ejuspinis eft; cor infipiens adO?

»

Ts pericula ey

libe-

du

Netnt. d

; ttifes at dj

ïg Mecoa ) Lineam ? regulam

: '-15.. Katdla ef bominibus im focum.)

Operatus füm

menforiam.,

Crevit, & aptam materiam fuppedi-

tavit alendis Hammis.

Tim; tale enie

Iu runcima.) Runcina fabrile eft in-

22 lr pj

firumentum , quo trabes, & tabulas,

Succendiz.) Clibanum.

inzqualia, & afp

i

16. Carnes comedit.) Coxit, & comedit.

Qt fs nb

era abradendo, kcom-

Es dixit: Vab.) ld eft, euge. LXX.

Ihpat,

plan:nt, & levigant.

N 5///4;;"*:

lg angnlaribus.) Augulari menfura,

dulce :mihi ; fuavis enim eft ignis fri-

s

Yntent.

ad re&um perpendiculi angulum ,

genri.

illud demetiendo : videtur fignificari

I9. Nef(ierunt, neque intellexerunt.)

Mdj . Y

triangulare inftrumentüm fabrorum ,

horum culto-

*m-*?P &t Bul

Plafte idolorum ,

vel idem eft, ac fecit illud in angulis

4

res non intellexerunt hec non efle

peu

G

domorum , & locis fecretis.

numina, & nullam ineffe truncis illis

divinitatem.

J' Miror

Torhnvir,) Chald. fermavit , frgura-

Tüinir lu

viz,ut eft in Hebr.

obiti.) Penultima correpta. Oculi

*Deit ln

I

fabrorum, ut etiam idolorum obducti

il

14. Plitavie pinum.) Wel etiam

funt, ne videre poflint.

"m, C

ex arbore, quam ipfe olim plantave-

*b Düdens

rat , materia

20

Cor infepiens adoravit iWud. )

B& cilo.

»

m eligic ? e:vc qua faciat

idolum.

Stul:um eft hujusmodi I'tatugm colere:

Inq ten'æ im

CAPUT XLIV.

163

i hd in

- liberabit animam fuam

tornavit d --

, neque dicet: Forte mehdagium eft.

in dextera mea.

em habilan-

21. Memento horum Jacob , &QIfraeI;"quoniam fervus meus

es tu, formavi te, fervus ineus es tu, Iírael, ne oblivifcar

; que fett.

Inel

x

js

yia nutriiit

23. Delev

:

j ut nubem ifuiquitätes tuas, & quafi .hebulam

re o

peccata tua; revertere ad me, quoniam redemi te.

liquo autem

25. Laudate coeli, quoniam mifericordiam fecit Dominus:

& cprvaïu's

jubilate extrema terrae , refonate montes laudationem, faltus

& omne lignum e

jus : qugniam redemit Dominus ]acob- ,&

) ejts cartées

Ifrael gloriabitur.

elapos eft.

24. Hsec dicit Dominus redempt

ortuus, & format61' tuüis

ex utero : Ego fum Dominus faciens omnia j extendens cce

le flbi : cüt-

M

los folus, ftabiliens terram, & nullus mecum.

icens: L0«

25. Irritafaciensfigna divinorum, &ariolosin furorem ver-

tens.

Convertens

fapientes retrorfum : & fcie/ntiam eorum

- ftultam faciens.

:

Q

ervi fui

lium nuntiöru'm

26. Sufci;ans verbum f

X 2

& co nffi

;:o,[cunfa, .

fuo—

juffi gt

Non liberabit animam fuam.) Nullus

Rlebeji.,'per faleus, & omne lignüm

; comegi, &

idolo vota faciens falutem' confe

ue-

ejus viri primarii, & nobiles,

Oiues

;

tur, nec propterea quod illud c

24. Redemptor tuzs,E9 formzator, Efc.

)

iüüd ) & n "

rit, pericula evadet.

Vide fupra n.2. &

Cap. 45. num. J.

h elx

& ibi dicta.

-

Neque dicet, 69c. ) ^NNon cogitat

artifex, ut dicat: Fortaffe dextera mea

25. IrritA faciens.) Inania effe often-

ii

j [im.

'

]

operatus fum rem mendacem, & va-

dens figna futurorum , que divini

edie

nam; tale enim eft idolum.

1 ;E':l'i&m UPP

captant ex aftris, animalium extis ,

292.. UF zubem. ) Guam f.:tcile ar-

aviufn carritu, &c.

dor folis nubem folvit , aut ventus

4riolos. ) De fign/ifïcatione'hujus

medit

diffipat.

W

A

VOCIS , «drioles, dixi Lev. Ig.

dI. X

Q&x

eWe

fii

Ne£ízlam.) Caliginem aerem occu-

Num.22.5. ^"

at en ]ng

pantem.

Vertezs i;zf;:;rm-ewm) Oftendens eos

Redemi 1e. ) Ex /Egypto , & re-

non divino fpiritu agi, fed lympha-

RE

tico furore demonis.-

lit i )

dimam ex Babylone , & plenius;per

horm. CU

. Chriftum a captivitate d

.æmOnisl, &

Comvertens f[aplientes retrorfügn.) Ut

peccati.

excidant ab ea fapientie fama , quam

[

&t g

jjis

23. Landate ecli , 6$c. ) Quia me-.

imperita plebecula conceperat,

meffe

munc

rinit Propheta redemptionis, ad be-

Srultam faciens.) Stultam

$ inaneïn, —

D

neficii hujus memoriam erümpit in ju-

veteratoriam effe oftendens.

4 core?

ii

(t

X bilum, cclosque, & terram, &c. ad

96. Sufiitans verlum fer'ui/äi.) Im-

- Dei laudem invitat.

Poffunt etiam

plens oracula cujuscunque Prophetz

u

!

- per cclos Angeli intelligi ; per extre-

fervi fui ; videtur peculiariter lfaians

Áf 4l

j m

Imna terr& ima terre , id eft homines

intelligere,

iL

Olew

d m J

164

PRO"PHEPT. ISAIE

fuorum compïens. - Qui dico ïerufäïqm: Habitaberis; & ci-

sH

füm: u

vitatibus Juda: JEdificabimini, & de.erta ejus fufcitabo.

27. Qwui dico profundo: Defolare, & fluminatua arefaciam.

Deus 1fr;

29. Qui dico Cyro: Paftor meus es, & omnem voluntatem

4 Tro

meam complebis.

& vocar

Qui dicxojcïsr'ufalem: Jdificaberis; & tem-

plo: Fundaberis.

y Ego

- Deus: ac

TU A P.U T AxlVa

&Ut fc

Propbetia de Cyro , C? viclorüs ipfi a Deo concedendis d cum in-

tim abf

érepatione , quod .Deum in bis non agnofcat , cum ipfe lolus fit

". Eom

Dius ,.omnium Dominus, cui nemo pote[? contradicere: preedicitur

( creans

Cbrifli nativitas : &? loquitur Propbeta permixtim. de Sfudeorum

$. M:

per. Cyrum liberatione , ac falute per. CbrifTum futura:: quad-

term, d

ninus fit Deus , - juflus , & faloans

» Dominys:

A»gue— folus :Dot

——'1

promil]aque complens.

Bu s

JEc dicit Dominus chrifto meo C

gfi*o , cujus apprehen-

DOT/k ,Rggu'

"

; H

emmt gam

di dexteram, ut fubjiciam ante faciem ejus gentes, &

dern,

dorfa regum vert

j

am, & aperiam coram eo januas, & pori&e

) Et aras

non claudentur. .

. fos, & abfrc

'2. Ego ante te ibo; & g

10fiofos terrae

i I Hgy

humiliabo; portas

cereas conteram , & ve£tes ferreos confringam.

Joris tl

Z

[um,

La EE

Ql!i Vér? zi

LCanfilium nux;;iorw»f-; jimmm) Verba

:po'pu,ïum d-ifperf;ii.f—l þcongrel abis, &

tequm fs

Prophetarum falutaria. fuadentium, &

in]Judeam reduces, ficut paftor oves

4'- P"fvï.'ï (F«

divina confilia fuis vaticiniis aperien-

,ditïïpatas-colligic, & reducit ad caulas.

: fig]ie, &f

tium.

*

FU 152 evegi

.

1Hrif/?0 meo Cyro.)

Cyrus voca-

Qui dico JTerufalem, 6c.) ,Qui pre-

tur Hebraice Me

f

ias, id eft

Wtem tj

nuntio Jerufalem a Chaldzis everfam

, hi j g,

per Cyrum xdificandam,

reftau-

Chriftus , five unctus, tum allufione

randam. Rurfus, & potius, Jerufa-

ad Reges Hebrzorim , qui unctione

t fitis L

confecrabantur (Cyrus autein fuit Rex

cum,. htc d

f

lem fpiritnalem, id eft Ecclefiam Chri-

ftianam per Chriftum inftituendam.

a Deo electus, & quafi confecratus ad

Il C ,'p*ü

Su/citabo. ) . Excitabo «dificia , qux

liberationem Hebreorum ; quare Deus

KU EES d

eum hic vocat fuum, cum ait, Chbri-

* gratiam j

erant folo fere equata, ( habitato-

ffo meo) tum quia Cyius fuit typus,

!

preltand .

ribus vacua.

&

,

Nutitz f

27. Profundo. ) Babyloni amplz ,

imazo Chrifti; imago autem forti-

'uera;i

frequenti, & opulente civitati.

tur nomen ejus, cujus eft im

ago: fic

AW?( l

[

de imagine $. Petri dicimus :

ïïic eft

n (X*

Fluminatta.) Y ygrim &Enphratem.

8. Petrus.

a

m]l u

29. Dico.) Dicam ; &dita eft enim

Cujus apprehendi dexter am.) Utiil-a,

1y] i

h&c prophetia ducentis , & decem an-

URU Clur

"

N

nis ante Cyrum , ut ait Jofephus.

tanquam inftrumento meo utar ad fe-

riendum , & punienduim Chaldæog,

!

A

" V lomiine

—*Pa./iar meus es.) Quui more paftoris

8 Btaiirer

do

|

)

dA PUT XLV:

165

E

"

lma

&d-

Cit2bo,

Pacar F,tä dabo tibi thefauros abfconditos j & arcana fecr

eto-

rüm: ut ícias

arefactam,

Deus Ifrael. -

, quià ego quxinus qui voco nomen -tuum,

i

volunzatem

4. Propter fervum meum Jacob, & I

frael ele&tum meum ;

r: &tem-

& vocavi te nomine tuo; affimilavi te, & non cognovifti me.

. .5: Ego Dominus , & non eft amplius,

extra mé non eft

$

eus: accinxi te, & non cognovilti me.

li, mi

.6. Ut fcianthi, qui ab.ortu folis, & qui ab occid

ente D) (1110"

mniamabíque me noneft Deus: Ego Doóminus, &non eft alter,

jf ts f

.. Formans lucem, & creans tenebras, faciens pacem, &

)

& zreans malum: ego Dominus faciens omnia haec.

k ul

8. Rorate coeli defuper, & nubes pluantjuftum : aperiatur

fa. u

terra, & germinet falvatorem: & juítitia oriatur fimul : ego

E

,

