tum faétum eft pattum, projecit civitates, non reputavit ho-

mines.

"

9. Luxit, & elanguit terra: confufus eft Libanus, & ob-

forduit, & fattus eft Saron ficut d

.efgrtum : & concuffa eft

s? &quiy

Bafan, & Carmelus.

yfümmaye-

Io. Nunc conífur

gam : dicit Dominus : npnc exaltabor ,

us defleris

nunc fublevabþor.,

n. Con-

amus; eto

& fidelem effe Sioni, quia plene pra-

ponentium. Dicuntur vie di/|ipata ,

pore tribu.

ftitit ei opem, & liberavit a malis,

i1d eft, Zefolate , ut vertit Vatablus.

quibus premebatur.

Praclufi funt nobis exitus omnes.

Jintione t2

6. . Erit fides. )

Apparebit veritas ,

Ceffavit trav[iens per femim»z..) Nuf-

fcilicet proniifforum Dei : Chald. zacez

quam videtur viator.-

Deu , quod promifit.

b

if bruchus,

Ip temporibus 225.) Quamdiu ftabis,

Irrirem fatlum eff patlum.) Non po-

tuimus cum Atlyriis tranfigere nego-

0 Sion! verius lisc conveniunt Eccle-

tíium pacis, nec Affyrii flare volunt

jt n exce-

fiz, cujus typus erat Sion.

paci, quam poftremam cum Ezechia

Drvitia falutis.) ld eft falutares funt

fecerant. 4. Reg. I9. 14-

Pf

0

6H

fapientía, fcientia, & timor Domini,

^i

eciz ciäfit'ate:f) Cepit, evertitque

n

quibus nimirum fideles inftructi Deum

civitates.

cognofcunt, & illum reverentur, &

Nom repulaUst Vü*am;vze;r.«) Judeos

Sulimi p

colunt.

.

mans ad p*

omnes vilipendit, & contempfit , ut

7. Ecce Uidentes clamabusr foris. )

patet 4. Regum 19.

.

s

Per widentes intelligit fpeculatores ,

- LuUxID,€y elamg

[

zP fei'ra.) Squa-v

pl

uí videnzes tantas Affyriorum copias

lida, deferta, vaftata.

W CZRI' [ Sen;

adventantes clamabant, ut qui extra

Confufus eff Libasus.) Videns fe ce-

ch') Quid

civitatem erant, reciperent fe.intra

dris fpoliatum, quas in ufus exercitus,

*sacnia.

& ad machinas

,l

ii

n geli pacis , ö"c.) Hi funt. nuntii ,

Affyrii.

/bellicas fücciderunr

lii

a at t

r

quos Ezechias ad Rabfacem ducem

Obforduir.) Decorem amifit , quem

Sennacherib mifit pacis componendz

habebat , cum arbores ftarent , nec

E a hümo

caufa , fcilicet Eliacim , Sobna , &

ramalibus, & truncis omnia o

T

effent, & confufa:

ccupata

m'W')

foftage

Joahe , qui cum pacem a Tyranno

non impetrarent, excidium urbis ti-

Fatius eff Saron ffeut defertum.) Sa-

Tnerntes

d

everunt fciflis veftibus, ut di-

ron regio eft Galilec fertiliffima.

citur infra cap. 36. n. 29.

TT

S"uht

Concnffa eff.) Etfua pulchritudine,

9. Diffpata [unt wie, fc. )

& fértilitate privata.

4

" Rgge&

verba Legatorum ex caftris Affyrio-

100

Cez[urgam. ) Contra Afly-

ib

rum redeuntium , & rerum ftatum ex- rios.

[

PET, il

]

Bib&. en» Co

. Mezocbh. To»rs. V.

Nunc Vdemum xebus omni-

ri

L*e, fj

122

PROPHET. ISALJE

I7x Px(

II. Concipietis ardorem , parietis ftipulam, fpiritus vefter

$

«m del

ut ignis vorabit vos.

18 C

12. Et erunt populi quafi de incendio cinis, fpinze congre-

gatse igni comburentur..

z

ubi legis

. K

13. Audite, qui longe eítis, quae fecerim , & cognofcite

vicinl fortitudinem meam.

thonis:it

n qUo )

14. Conterriti funt in'Sion peccatores, poffedit tremor hy-

20. K

pocritas. Qiuis poterit habitare de vobis cum igne devorante?

videbunt

quis habitabit ex vobis cum ardoribus fempiternis?

quod n

15. * Qui ambulat in juftitiis , & loquitur veritatern, qui

projicit avaritiam ex calumnia, & excutit manus fuas ab omni

quinf

a. Q

munere , qui obturat aures fuas, ne audi

t fang11inem, & clau-

dit oculos füos, ne videat malum.

locus f

16. Iíte in excelfis habitabit, munimen

/ta faxorum fublimi-

[

tas ejus: panis ei datus eiï , aqua ejus fideles funt.

Agua [

17. Rä—

fiüntes , qua

a

filner,

inoveam.

bus de.ploratis tempus eft, üt me

quodüy de Affyriis fumpfi, quid de ge-

r. Regez

hennz ardoribus &ternis fentiendum

N

hrfomin

Exaltabor.) Guia potentiam möam

erit ?

4

oftendam.

I5. Prqjicif aVAY

i?iam ex calumnia.)

De lwg.-.

du

prreo,

II. Conczpietis ardorem , &$c.)

Qui deteftatur divitias augere per

18- C t

dicat, quecunque aliis machinati eftis,

innocentium cal/umnias , & per inju-

non magis illis nocuerunt, quam fti-

ftitiam.:

;

z

Quf d

titioTem cor

pule, aut quifquilie : vobis autem pro

Ne 4;;&'34'1*[;':

zguinem.)) Chald. effum-

X

.

ücds, &

tomentis perditionis veftre infervient.

dentes fanguimem 1innocentem.

TR iour,

os enim eflis ftipule incendio defti-

gedicinm. languinis , Ícilicet iniquum.

nate , fimili modo di&um- eft cap. 9

Qui furdus eft ad calumnias, per quas

( JEEO Prææ:

Waleris.

n. Ig. Swuccen[a efl quaft ignis. impie-

vite alterius periculum ftruitur.

Wi 4 lr

E4$, Uebrem , E5 þind/: vorabtt. -

Videat malum.) LXX. iniquizatem,

Parietis fhipulam.) Stulta con

filia

nOïlï Intelles

ànanes habebunt effectus,

qui non probat, que male, & inique

runtur.

YUL placuit

ge

Al T C(T.

12. Quaf de incendio cinis. ) Ut

16. In excelfis , €$c.) , In Colo, &

cinis , qui poft incendium reliquus eft,

in Ecclefia triumphante.

:

ET

Spzne congregata , $c,) Hic cinis et-

$. ) fedit à

Munimenta faxorum fub/imims -ejus

r prarie

lcietur ex collectis fpinis, hoc eft,

-

&c. ) Idem repetitur , fed fub excelfx,

yriis.

& munite rupis metaphora.

LXX.

"ntenti 4f

14. Conterriti funt. ) Videntes cla-

x

Velig ho

dem Aflyriorum.

Ig'-rog oxgo'ti &y ospqAe o mqNaie mevpac

M*)HQS'

lo yup&g , bie hbabitabit in excelfo [pecu

Tüm

Peccatores. ) ]u

dei aliqui »hypocriï.

petra forti!, id eft, erit non minus

Y t

t&, & impil.

tutus, quam fi turrim in rupe inac-

dlftj

Qu

ceffa habitaret.

TUS, (S h

Quis potersit babrtave , Efc;.k? )' Quafi

fti c

dicat : audite, & ad majoris incendii

Panis ei datus eff ) Cibus, & potus

cli C

cogitationem animos erigite , 11 gra-

ei dabitur divine vifionis nunquant

lw

2) 27

deficientis.

lll

Hm,

viffimum fupplicium vobis videtur,

"

MVAT XXXUE.

125

tüs vellet

17. Regem in decore füo videbunt oculi ejus, cernent ter-

a.

ram de longe.

18. Cor tuum meditabitur timorem :

* ubi eft Iitteratus?— iCOf*

& Congte-

3 I. 299

ubi legis verba ponderans? ubi do&tor parvulorum?

cognofaite

i9. Populum impudentem non videbis, populum alti fer-

monis:ita ut non poffis intelli

gere /difertitudinem linguse ejus,

tremor by-

in quo nulla eft fapientia.

40. Refpice Sion civitatem folemnitatis noftrze : oculi tui

levorante?

videbunt Jerufalem, habitationem opulentam , tabernaculum,

atem, qui

quod nequaquam transferri poterit : nec auferentur clavi

as ab ofmni

ejus in fempiternum, & omnes funiculi ejus non rumpentur.

:m,& cay-

21. Quia folummodo ibi magnificus eft Dominus nofter:

, & patentes 5 non tranfibit per

locPs- fluviorum rivi latiffimi

-

eum

a füblim

[o

Q 2

4qua ;jw ffdeles. ) jugiter ma-

In quo nulfla eji f'pientit.) Sed tan-

nantes, que nunquam deficiunt, aut

tum barbara, & ferox ftoliditas.

| y. M

fallunt.

À

20.* Refpice Sion-) M ox Sioz , vel eft

I7. R

e

vocativi cafus, & fenfus eít: o cives

: wd de ge

Chriftum in fua gloria.

gem m d&cafe.) ngti: &

s Jenniendunm

Sionis , refpicite , vel accufativi , &

De lozge.) Bminens e qqelq eme

fenfus eft: refpice Sionem , que eft

ic

m lum

pyreo.

civitas folemnitatis noftrze,

[

I8. Cor tunum me

ditabitur fiþzarem,)

; angee .pþï

Qua(i dicat : fi hec ferio perpendas,

Solemnitatis noffra. ) la colo enim

, &i

éerit perpetua folemnitas, in eo tantum

timorem concipies, ne &terna felicitate

occupatis beatis , ut Deum laudent,

Chid, fv

excidas, & ne in &ternam damnatio-

& illo fruantur.

DX

nem incurras.

Vel dulcis erit recor-

entet

Habitationem aþu(äntam,j Quia omni

jice: ipiquum

datio preteritorum periculorum , qu&

bonorum genere aflluit.

yias, pe 09

evaferis.

Ui effliteratus, €&c.? ) Qui liec

Quod nmequagumam transferri pore-

firuitar-

non intellezit, fed inani fua fapientia

rit.) Nam caleftes ille manfiones

j, ii

Citat hunc locum D.

ruine n5on funt obnoxie , ut hujus

ye, 9 d

ibi placuit.

temporis quantumvis "beme fundata

PEUIUS Iu COT- Il 206

pa atiae

.a (l i

19. Zepulum impudentem mom "vide-

Clavi ejus , &fe.)

Ita äe cclo ioqui-

2

b5i.) Redit ad di&ta verficulo 17. quaft

tur , infiftens allegoriz tabernaculo-

pex parentheffm interpofito verficulo g.

rüm , que funiculis intenduntur, &

",,blimi/Wji?'

Sententia eft : In patria codefti non

ff

jp €x

QB

clvis; ad quos religantux funes, fir-

jhora

videbis homines impudenres, fuperbos,

mantur, ne vento, aut alia ratione

g^

baxbaros.

Alludit ad miores. Aflyrio-

evertantur,

MMW)

rum , qui tales erant.

i E,Wf/ö

01&

21. Quia folummodo 1bi magmiffcus

i n m

"Alri fermonis.) Cujus fermo obfcu-

eff Dominus noffer.) Quafi.'dicac, hac

yus , & barbarum fonans.

Om nes

omnia, qu& enumeravi, cernere eft

enim co:li cives affabiles erunt,. Hebr.

in patria colefti,

uia fub. uno tan-

t Ow;

eft 3y23. »/Ibag, id elt, Mefmm, vel

tum Principe fummo Deo in alta pace

Clbüs !

nmm

baltum limgua-.

f0f

a

-

*

PROPHE T.

15 A I ZE

1247-1

eum navi's re

*

migum , neque trieriæs magng transgredietur

? Qui:

eum,..

foper xgni

'

r

22, Dominus enim

*

judex nofter, Dominus le

gifer niyiïer?

1 OCCiIO

^, il

Dominus rex nofter, ipfe falvabit nos.

3'

ï

23. Laxati funt funicul? tui, & non pr&valebunt; fic erit

(

nae

|

malustuus, ut dilatare fignum non queas.

'Tunc dividevntur

4 Ett

cut libet

fpolia praedarum multarum: claudi diripient rapinam,

.24. Nec dicet vicinus; Elan

folium d

gui: populus , qui habitat in

ea; Vaufe'*retur ab eo iniquitas.

; Qu

"

L]

CAPUT XXXIV.

per Idur

tez, ad

6- Glic

"cerba. Dei ultio fuper omnes 'gem'as; ldumee quoque contritio-

€x» perpetua va[litas predicitur,

p de1

(atorum a

1. A Ccedite gentes , & audite, & populi attendite: audiat

Q magr

& omne germen ejus.

P

7. B

ferras & plenitudþ ejus, orbis,

2.Quia

Non prevalebunt.) Inütiles facti, &

-.

EOE E OR a

regitur, a quo magnif?ce o.mn.ia', «&

Qv Mdl/ iA

ad wternitatem intructa funt.

milum navis in fuo ftatu erectum re-

Lecus flaviorum, 61c.) 1n Jerufalem,

tinere non valentes.

üinem, LY

Sie er£t malus, €$c. ) Malus navis

lntcrjf;i:,

non terreftri (hec enim laborataqua-

rum penurii) fed coelefti erit ingens

tue evertetur, nec in illius fublimi-

f8, partin

fluvius inftar plurium fluviorum, ex

tate, ut fieri folet, vexillum tuum ex-

1l mondi

plicare poteris.

privs,

quo rivi latiffimi, & pitentes in omnem

partem defluent. Hujus codeítis lu-

Dividentur [bolia, £6c.) Exercitu tuo

$ Talel

vii meminit $. Joan. in Apocal. cum

ab Angelo percufio.

[utmtir d

ait cap. 22. L. E£ offendit mibi flwvium

Claudi diripient rapimam.) Adeo nul-

quue.

agua vita , [Mendidum tanquam eryflat-

lus erit, qui prohibeat.

4 Tui

Ium , procedentem de jz'ale Dei, 6 agni.

24. Nec dicez vicium : elangui-) Sed

Nam fl

omnes circumje&a loca habitantes ala-

Fluvius hic fïgn-ïflcat: exuberantiam

judici] com

donorum ,

audiorum , & volupta-

cres erunt , & erecti in colligendis

V, & lum

tum^, quas :

fpoliis.

7

Cvmfft'!aþ'

eus, & Chrïiiïj.l,s in bea-

Aufaretur 4

B eo iniquitas.) Occi-

tos effundent.

('t dlim fi

fis , vel fugatis iniquis Affyriis , a

.C*mmï» & Ci

Non tran[ibit , &fc. ) Nulla navis,

quibus opprimebatur , populo in ea

CL fite

aut triremis hoftilis per hunc fluvium

tranfibit , qus urbis pacem jturbet ,

regione habitanti melior fortuna 4*[—

m erS u

fulgebit.

NQCUT atris

vel opes diripiat.

ID

Ccedite , Gc. )

Ex clade Sen-

Treré. ) '"Yrwemis , vox Greca

!t Berin

nacherib affurgit ,. & avolat

P ïW—klm "

Poatpuc-

de amore ad excidium orbis in fine

feculi.

Dáiy

23- Laxati fiahtfunicuvli tui.) "l ran-

näm, üt LN

fit ad.Affyrium Judzorum hoftem,

. P enitudo ejus.) Quid

quid terre am-

Sfffl,g [4[[6

bitu continetur.

r

quem alloquitur continuata navis alle-

Y d

5

oria, & fenfus eft: Rudentes návis

" Omne germen ejus, &c.) Chald. E«-

Wegg, )

i

|

tuz laxati funt, foluti, aut fracti.

&éitazorts. LX X. Populus.

NEM

[| ]

l]

CAPU TH XXXIV.

I25

Sgredieur

2. Quia indignatio Domini fuper omnes gentes, & furor

fuper univeríam militiam

:

eorum interfecit eos, & 'defïdït eos

let nofter,

in occifionem.

5. Interfe&i eorum proj

icientür,, & de cadaveribus eorum

nts fic erit

afcendet foetor: tabefcent montes a fanguine eorum.

:

licabuntur G—

diidentut

4. Et tabefcetomnis militia coelorum, & comp

am,

cutliber coeli: & omnis militia eorum defluet ficut defluit

: habitatin

folium: de. vinea, & de ficu.

dius meus: eccö fu-

$. Quoniam inebriatus eft in coelo gla

per Idumaeam defcend

et, & fuper p()pulum interfe&tionis

i

mese, ad judicium.

ue coiritit-

6- GladiusDomini repletu

s eft fanguine, incraffatus eft adi-

pe, de fanguine agnorum, & hircorum, de fanguine medul-

latorum arietum * vitétima enim

,

Jite: audidt

Domini in Bofra , & interfe-

D

&io magna in terra Edom.

ermmen e]ii

enti-

7. Et defcendent uni

cornes cum eis,i & tauri cum pot

s Quia

Q 3

bUï:

,

y

us fadti, &

Super ldsmaem.) lumzi femper ho-

m eredom t

2. Mi.lifi.fz;;.) Exercitum, mitltitu-

dinem. LXX. Numerum.

ftes fuerunt Judeorum : itaque illis

ipter[ecit. ) lnterficiet omnes gen-

minatur exitium , eorumque allegoria

Malus 2v5

tes , paitim per ignem conflagratio-

omnes impios intelligit.

iliug foblimi

À me interfi-

]lum &uum €

nis mundi , partim per plagas illi

Interfetlionis mee. )

przvias.

ciendum.,

3*

Tabefcent montes. 2 LXX. -

Ad. judicium. ) Chald. i» jedicto ,

*) Exercitu tüo

imbuentur, profundentur fan-

LXX. ew- jedicio , id eít , juftum

fecuntar,

guine.,

judicium, & vindictam in eos exer-

a M fif»

,

Tabefcet -0m;2ik m;litïk calorgm.)

cendo.

Nam fol, & luna, & fidera fub diem

6. Im-nzfamk eff adipe.) Solet enim

þ e14ngüi j $l

judicii commovebuntur , obfcurabun-

culter , quo oves pingues jugulantur

hobitantes d-

tur, & lumen fuum retrahent.

fanguine , & adipe imbui.

u COHigfndls

Cumplicabuntur ficut liber.) Sicut libri

Monorum, bircoraum :

arietum. )

(fic olim fiebat) circa cylindrum expli-

Nulli atati , fexui, aut gradui parcet

;js) Oi

cantur, & circumvolvuntur,& tunc ab-

hoftilis

ladius , fed in omnes

Vpro-

; Af a

fconfis literislegi non poffunt: ita co-

imiícue

efeviet.

Em

yopdlo in &

lum ejusque ftelIe, quafi literz abfcon-

fortuta d

dentur atrís nubibus, ut videri non pof-

Vilima enim Domini $m Bo[ra.) Cz-

or

dem facturus eft Deus . in BOflï& urbe

fint, perinde ac fi coclum eflet com-

primaria Idumzz.

o 5en

plicatum, & convolütum.

r C

In gt Edon.) In'Idumæa:

Tt,

& avl

Deflzis.) Stellis e ctelo cadentibus ;

; gbl !

j fne

nam, ut ait Chriftus (Matth. 24. . 29.

7.. De[cendent unicornes , &c.) Uni-

Srtella cadent de ceío.

cornes, & tauros vocat viribus robu-

ii

D

ftos, & àármis validos, quafi dicat :

n

jd t a

S. dmebriatus eff $m cemlo gladtus

mess. ) Vltione mea in ipfo colo

hi omnes cadent cum imbelli plebe,

) C H

& ad orcum defcendent.

graiïmte.

/

ro6

PROPHET ISALE

bus: inebriabitur terra eorum fanguine, & humus eorum adi-

3

*

. Fto

pe pinguium:

e

tit ater ad

8. Quia

dies ultioxuis*Dominï', annus retribütionum judicii

1. lo

Sion.

cuvfodit, d

esäjus in picem , & humus ejus

9. Et convertentur torrent

alter d alt

in fulphur; & erit terra ejus in picem ardentem.

16 heqt

1o. No&te, & die non extinguetur, in fempiternum afcen-

eisnondeft

det fumus ejus : a generatione in generationem defolabitur,

procedi, 1

3n fzecula feeculorum non erittranfiens per eam.

1. E

11. Et poffidebunt illam onocrotalus, & ericius: ibis, &

Ts n menfi

*

corvus habitabunt in ea: & extendetur fuper eam menfura;

"ut redigatur ad nihilum , & perpendiculum in defolationem.

Derationem

12. Nobiles ejus non erunt ibi : regem potius invocabunt ,

?

D7

& omnes principes ejus erunt in nihilum.

I3. Et orientur in domibus ejus fpinae , & urticsee , & pa-

[ | Etubï

lurus in munitionibus ejus : & erit cubile draconum ,

& pa-

14. Et

Tébit

ícua Pcruthiom;m,

L o

fibus ,- aliisqa

zi pvt.cnt*;äm. ) VDi'ViäibuïS'. & prt-

qua partem parietis, quam diruere im

moribus.

s

animo habent, metiuntur.

ftcuer,

Q^ Munus vetributionum

jedieri St(m)

Ur redigatur ad nibilum, G$6.) ngfï

14 Occtrres

dicat, Deus non plus iufligit poenz,

Monfta, f

Id eft, annus, quo repsadet Deus

Idumzis, & in eorim caput regeret

quam quis meritus fit, fed omnem

t5 cis p

imala, quibus Sionem aecerunt , ut

punitionis modum quafi perpendiculo,

onocentaumru

Sioni jus fuum reddat.

In die Judicii

aut amuíh dirioit.

At idumzorum,

Ozecfntm

Deus vindicabit in

& impiorum fcelera tam multa erant,

Wotftrum a .

jurias Sioni, xd eft,

Ecclefiz tactas,

tamque atrocia , ut plane defolandi

mine here

« Convertentur. toyrentes ejus 3. pi-

fint, & ad nihilum redigendi.

Ta Dufe c

I2. Nem erumt ibj, ) Sed vel occi-

HUdit Eül r

cez.) Chaldeis Idumsam incenden-

nterp;'es ad

tibus., ita ardebit, ac fi aque tor-

dentur, vel abducentur captivi.

rentium ejus in picemi verfe eflent.

Regem potius s2vocabumr,). Victi, &

Vtavit D. H

fupplices R

f

egem Nabuchodonofor in-

: lentio T

mundi.

Id plane accidet in .cogü:.xgraticme

vocabunt: fic impii in extremo judi-

f

cmu Amalth«

cio peenam deprecantes dicent: Quaz-

; MDF"-) D

1I. Oneccrotalts. ) Qvuïd; fit onocro-

de ze vidimus clurientem , (c. & mom

tfat,

.ques- [

talus dixi Levit. 11..18. —

mnintflravimus tiby,. Matth. 25. 44.

NrOS d

Eriiuw. ) De quo vide fup. c. 14.

Erunt in nibium, Uc.)* Ad extremam

C/.dmbifa["

NI

nuin. 23

miferiam redadti.

5 Diny,

d) De qudLevïf:.- 11. 17. figni-

13. Paliwrus.) HEft gehus fpinäe,

DA ;

þ

catur fumima Idamzz , id eft, mun-

& rubi, inquit. Plinius lib. 24. cap.

ZIWIW. PA

di vaftitas, & defolatio, ita ut ho«

13. de quo Virg. Eclog. g.

NCI lüor N

minibus vacua feris; fi que fint, ha-

Carduns , & [pinis. furgit palierus

jutiu

,Rp'm

bitanda relinquatur.

AcCHI G.

n

d y

Unby

Extendetur [aper eam menfura)) Ef

Cubile drdcä;zfzm, €c,) Idumza va-

Ite

ftata ferpeatibus, draconibus, firuthio-

J hh(*,

metaphqm di&a a lineà fabrorum,

/

j um

CA PU T. XXXV. & XXRV.

127

orumal- |

L

14. Et occurrent deemonia onocentauris , & pilofus clama-

'bit alter ad alterum : ibi cubavit lamia, & invenit fibi requiem.

um jdici

15. Ibi habuit foveam ericius, & enutrivit catulos, & cir-

cumfodit, & fovi

t in umbra ejus: iluc congregati funt milvi,

humus ejns

alter ad alterum.

[

- 16. Requiritediligenter inlibro Domini, & legite: unu

m ex

um afcen-

Jefolabitür ,

eisnon defuit, alter alterum non qusefivit: quia quod ex ore meo

procedit, ille mandavit, & fpiritus ejus ipfe congregavit ea.

17. Et ipfe mifit. eis fortem , & manus ejus divifit eam il-

: jbis, &

lis in menfuram: ufque in seternuni poffidebunt eam, in ge-

p menfünts

nerationem , & generationem habitabunt in ea.

efolationem.

CATPUT XXXV.

invocabutt,

De futura confolatione , latitia , & [zcuritate , €? felicitate

PET *

ice, & g

petua eorum , qui in Cbriflo Junt credituri.

«

REabitur deferta, & invia, & exultabit fol

itudo, & Hoy-

um , p

u M

.L

rebit quafi lilium. *

4. Ger-

p sstl

nibus, alüsque hujusmodi feris re-

16. Rchuiri:e Jiligenæf i»n ïiära Do-

w r j

linquetur.

3

mini) Gusx tunc accident, recenfete,

ILUTs

" Qïmri

14. Occurrent dénmonia onocentatm ts.)

& componite cum his, que in hac

M

onftra, fpectra, & larve in defer-

prophetia, que eft liber Domini, di-

üfigit p

tis locis apparebunt fpecie ferarum,

cuntur. ltalice diceremus : Cofronza-

;, fed omnam

enocentaurorum , fatyrorum, &c.

£e , €$c.

[i erpendiculov

Unum ex eis

Onccentauris.) ^ Onocentaurus eft

mon defsit.) Ouinnia ad

it idomeorm s

monftrum ex afino inferne, & ex ho-

unguem evenerunt , ut predicta funt.

g moltà erit

mine fuperne conflatum, qualia mon-

Zlter. alterum non 7:aaþ'vit9 ) Alte-

ylne defoland:

ftra fuiffe olim credidit antiquitas.

rum monftrum, vel infortunium opus

jrpendi

Alludit aliquando Scriptura; five ejus

non habuit querere comparem fuum,

&gd vel 00*

Interpres ad'fabulas Poetarum , ut

quia fcilicet aderat.

r C&Plï'Vi.r :

notavit D. Hieron. fic Judith 16. g.

Spiritus ejus ipfe congregawit ea, )

*!lïlf.

Kl

Spiritus Domini, voluntas fcilicet , &

fit mentio Titanum, & Job. 42. 14.

diodonofat

cornu Aumalthez.

juffio Domini hoc agmen malorum

, exrermo j

Pilofz;.) Dsmones fpecie hircorum

congregavit, & ordinavit,

; dictt

Q Atl*

hirfuti, quos vetuftas Faunos,

»

17. Jpfe mnifit eis forteno, 6$c.) Ideft,

j

f

j

ftüh

tyros - dixit.

& Sa-

Deus jam dictis animalibus, & mon-

ftris divifit Idumszam, & cuique de-

l[hc 9-3' 44'

Clamabit alter ad alterum ) Chaldeus

3 Aderrerman

wertit, Damones inter f& colludent, fic

dit füam fortem, locum , & menfu-

fupra cap. I3. 21. dixit: fz/tebuzt.

ram , quafi proprii, & perpetui ejus

Lamia, 6c.) Sunt dzmones fuccubi,

incole effent futuri.

l

, I.ap "P

vel illorum fpe&ra, quz empufe di-

JKtalbitur , 6c. ) Scilicet tem-

UE

cuntur , appaxentque mulierum forma,

pore Chrifti, ad

quem de -mo-—

que ad venerem homines illicere di-

re tranfit,

L

i« t

cuntur, ut eos devorent.

Deferta, &f invia.) In

Hebrzo eft,

Gentilitatem

Jlma Y^

15. Erzis:.) VWide dicta fupra c

defertum , &f folitude.

J

I4. num.

^m

—ao

intelligit, ha&tenus a Deo defertam,

nb

Bfuähio"

j

[6)

tT

8

PR)dPHET. ISALXE

DI

4. Germinans germinabit , & exultabit loetabunda , '& lau-

aquarum !

dans: gloria Libani data eft ei: decor Carmeli, & Saron , ipfi

orietur vit

videbunt gloriam Domini, & decorem Dei noftri.

$, Et er

4. Confortate manus diffolutas, & genua debilia roborate.

tranfibit pf

4. Dicite pufillamines: Confortamini, & nolite timere : Ec-

vt fulti n

ce Deus vefter ultionem adducet retributionis, Deus 'ipfe ve-

9 Non :

L

niet, & falvabit vos.

,

nec inveti

..8. Tunc aperientur ocu

li cæco;"urn ,& /aure*s— fufdorum

1o. Ett

patebunt.

6. Tunc

a

faliet cht'öärvus'c]audus, & aperta erit linguþa?

com laude.

& betican

mutorum : quia fciffze funt in deferto aquae, & torrentes in

fOIit'Udineu

9. EX

Manus diffolutas, ) Gentium abjecta-

juftitia vera, religiono, ö(.þcrultu Dei

carentem.

rum, inertium , & timidarum, & eas

Et florebit q;mji' lilium.) Cujus

lmirus

excitate ad ftudium fidei, falutis, &

eft decor, & odoris fragrantia.

bonorum operum.

o

Ll

i

« Germinans germinabir.) Produ-

Gezum debilia roborate. ) Eiïlïsdelm

cet enim Écclefia novas , & copio-

rei repetito phrafi mutata.

Getmgem n

fas frondes, flores, & fru&tus, tum

4. Nolite tzzmere. ) Defperantes de

) Bitin

veftra falute.

novorum Hdelium ,tum nova*n:m vir-

Bnum; aqris

tutum,

A

Ultionem adducet retr

liuieni-) Dite

I ais

Laudans.) Scilicet Deum, per quem

bolo, qui vos fub jugum miferat, &

rtiS, igf

tam multa bona confecuta eft.

oppreflos tenebat, par part retribuen-

fiüm, Vide]

Gloria Liben: data efl ej.) Onmniz

do, eique fevere, & 1igide dominan-

Vitr zl

ornamenta, opes, & delicis facre,

do per feipfum, & per fideles fuos,

üæs & virtu

quibus in illum dedit poteftatem.

& fpirituals $ynagoge , & jJudeo-

jund ad db

rum transferentur ad Écclefiam ; li-

Deus ipfe wenmiet.) llumanam car-

(; fam (

cet mons Libanus a Gentibus occupa-

nem aflumens.

attum locis

retur , pertinebat tamen ad Hebrzos;

S. dpertentur oculi cecorum.). Nlul-

MlUæ 3 & h'm'

ut patet Jofue 13. 6.

tis vifum :corporis, pluribus mentis

Hren

Decor Carmeli.) Carmelus mons Ju-

triDuens.

t Nog.

dex fertiliffimus ; idem . eft. Zecor Car-

6. Saliet -.. clandus.) Gentiles clau-

dicantes, dubio fcilicet , & vacillanti

lmm, & |

meli, ac Carmelus decorus, lJXX Gfo-

Tet loemm

ria Libani data eff ei, &5- bozor Car-

E

r'effu aberrantes a via virtutis , per

exilmet.

meli , quem fenfum Hebr. efficexe pof-

3

shriftum roborati , & directi recta

iucedent , immo falient per eam in

Semim, g

funt, & vulgata etiam noflra editio

coelum.

qe d ad

interpunctione mutata.

?

17 fan& "

Saron.) Ager ejusdem

Judze dmate

Apertas erit Bngna ääzutorum'.) Divi-

niffimus, & uberrimmus.

nitus edocti loquí magnalia Dei.

titatem

A ]Oc

lpfi videbunt gloriam Domnt , &c.)

j 1

Quia fciffa funt im dejerto aqua.) Qiuia

a LA

Chriftum ; ejusque predicationem , &

defertum gentilitatis rigaverunt. aquas

miracula.

coleftium gratiarum.

Qollatry

(ltatis lal

3- Confertitre-) O Apoftoli, & Evan-

Sciffa funz.) Exuperunt.LX X. épbsaisyn

tinet d E«

gelii precones.

SOwp , erupit aqua.

B/äf' m (

CAPU »T XXXV.

129

ud, & la.

7. Et quae erat arida, erit in ftagnum, & fitiefis in fontes

& Saton, ipf

aquarum. In cubilibus, in quibus prius dracones habitabant ,

tl

A

orietur viror calami , & junci.

.

yilià toboriie.

9. Et erit ibi femita & via,

& via ,i'än&a vocabitur: non

e tinerez Ec-

tranfibit per eam pollutus , & hsec erit vobis dire&ta via , ita

ut ftulti non errent per eam.

Deus ipfeve-

9. Non erit ibi leo , & mala beftia non afcendet per eam,

tes furdorum

nec invenietur ibi: & ambulabunt, qui liberati fuerint.

1o0. Et redempti a Domino convertentur, & venient inSion

z erit lingué

cum laude, & lztitia fempiterna fuper caput eorum, gaudium,

k torrentes 1

& latitiam obtinebunt , &xfugi?t dolo;*, & gemitus.

E

1

u n

Gentium ab

vimidarum, & &&

fdei, fihuts, &

*

zi

CAPUT

i« ) fjsdem

Qusatas

Ls füulti nom errent per eam.) Nam

j Ddpenntes üt

7- Erit m /z*dg,n-am'.-.) Erxt (æuæfi»&af-

num ; aquis abundabit.

etiam fimplices , & imperiti facile

In cubilibss , 6$c.) In locis prius de-

addifcere poterunt , que ad falutemm.

v ] Die

fertis, que facta erant cubilis draco-

funt neceflaria.

jugum mifer.af,

9. Malhe beffia mom a[cemdet per

r pan oU

num. Vide fuperiori eap. n. I3.

' Firor calamt , €$ junci.) Wirox grà-

m , €c. ) INam demones, & eo-

( 1imide dominan«

tiz, & virtutum ; meminit calami , &

rum infidias amolHetur Chriftus a fua

PT

Ecclefía, vel certe ita coercebit , ut

j; podart

junct ad ubertatem grati& defignan-

dam; nam calamus, & juncus t iis

a volentibus facile fuperari j offint.

) Honinum av

tantum locis proveniunt, ii quibus eft

Et ambulabunt , qüi liber att fuerini,

ag

ug ,& humoris copia.*

&c.) Hanc infiftent femitam , qui ab»

TA

) Mil

g. Et erit ibi -jE*mit;t, éy 'v;.a) Quifi

erroribus, & demonis fervitute libe-

jurnbus o

ts

rati fuerint;

$

dicat ; INon quia ibi futurum dixi ca-

famum, & juncum, propterea palu-

IO. "Redempii a Domimo.) A prifti-

H

x Gartiis du

ftrem locum , & ibvium futurum quis

no cultu, & impietate ad. Chriftum

Iv

n

exiftimet.

Jice!

(f( vqcill

pe

tzra.du&i,

y

1 Wtutls j

Semita, &fc-) ArCa, & a-ngu&a: via,,

Fenient im Siog.) In E'c'cïefiam fu-

d J

qu

& ducit ad celum.

a

Via fanta vecahitur. j Quix per

pernam, & triumphantem.

jer p9

Cum lande , 65c.) Deum', celebrantes;

fanftitatem morum , & vite ducet ad

, m;,f arum

) p

fan&um: Jocum, hoc eft, ad ccflfum.

a quo redempti funt.

Non t-mnþ'äzït per eam pollutus. ) Pel).?

Super caput eorsm. j Stq)er i'pfoä;;

l lgmliü

) TU

nam c4psz pro toto homine ponitur,

"

J

qlläö

pollutum intelligit infidelem , qui infi-

nrmver

delitatis Iabe inquinatus elt, nec per-

pars pro toto per fyn»ecdochfn»

tinet ad. Ecclefiam.

Bibl cum Com. Menoch. Tem.

.FV

R

*

v d

PROFHET

ISA1IZE

i. EE

4 APU'TTOXXXUL

quere jd

Sennacberib captis civitatibus Stude munitis , mittit Rabjacen ad

quiis ad

Tüm,

capiendum S'erufalem : qui vàriis in Exzechiam ja&hatis comoitüs,

n, E

& blafpbemiis Deum , S'erofolymitas

,M de ditioneæ

*

& adte :

exbortatur.

74

fta, & n

4R eg.

1. YT fa&um eft in quartodecimo anno rägis Ezechis , af-

dant fleto

I8.1

1. E

2.Par.

cendit Sennacherib rex Affyriorum fuper omnes civi-

32- I.

tates Juda munitas, & cepit eas.

z

& dixt: .

2. Et mifit rex Aflyriorum Ra

bfacen de Lachis'in, Jerufa-

14, H

lem ad regem Ezechiam in manu gravi, & fletit in aquaedu-

teut erue

&u piícinae fuperioris in via agri fullonis.

" E*

3. Et egreffus eft ad eum Eliacim:filius Hel'ciæ,' qui erat

Qm, &

fuper domum, & Sobna fcriba,

Cvitas 1ita

mentariis.'

& Joahe filius Afaph a C?nf"

16. No]

4. Et dixit ad eos Rabfaces; Dicite Ezechize : Haec dicit

Tum; £al

fex magnus, rex AÍ

Comedite

fidis ?

:

lyriorum: Quae eít ifta fiducia, qua con-

"

fa. & |

$. Aut quo confilio, vel fortitudine rebellare difponis: fu-

1* Do

*

per quem habes fiduciam, quia receffifti a me? -

Ri veltra,

6. Ecce confidis füper baculum arundineum confra&um

Tüm.

iftum, fuper /Egyptum : cui fi innixus fuerit homo , intrabit

.18- Ne

in manum ejus, & perforabit eam : fic Pharao

P

j

T1]t nos.

omnibus, qui confidunt in eo.

fex Pfggypti

terram fu:

7. Quod fi refponderis mihi: in Domino Deo noftro

VCOH-

19. Ub

fidimus: nonne ipfe eft , cujus abftulit Ezechias excelfaj &

Wi? m

altaria, & dixit Juda

& Jerufalem : Coram altari ifto. ado-

: 20. Qu

rabitis.

TE terram

9. Et nunc trade te Domino meo regi Affyriorum, & da-

um

bo tibi duo millia equorum , nec'

*

naT

fores eorum.

poteris ex te præbere afcen-

*

P

VÉhi eni

9. Et quomodo fuftinebis faciem judicis unius loci ex fer-

2l

vis domini mei minoribus

- Quod.ü confidis in /Egypto, in

imum.

quadrigis, & in equitibus.

T ad ]

ro. Et nunc numquid fine Domino afcendi ad terram iftam,

Tib

M

li.

ut difp

erderem eam? Dominus dixit ad mg: Afcende

fuper

terram iftam , & difperde eam.

Ht. Et

"

——

. zi

I.E

eT fa&um egs « Quä hic 4 Regum cap. 1g. a num- 4. 6 dein-

[ Cifgio /;6

habentur, explicata funt fupra cepe.

far; Em'n :

CAPUT XXXVL'

I4Í

H Et dixit Elia

cim , & Sobna -& Joshe ad Rabfacen : Lo-

quere ad fervos tuos Syralingua: Intelligimus enim : ne lo-

! Raljatoy ad

J

quaris ad nos Judaice.in auribus populi ; qui eft fuper mu-

rum.

EX

1f Qf

ia

I2. Et dix

it ad eos Rabfaces: Numquid ad dominum tuum

& ad.te mifit me dominus meus, ut loquerer omnia verba

H

ifta, & non potius ad viros, qui fedent in muro , ut come-

dant ftercora fua, & bibant urinam pedum fuorum vobiscum?

Zechige, f

' oraes qirl-

13. Et ftetit Rabfaces , & clamavit voce magnz Judaice;

& dixit: Audite verba regis magni, regis Affyriorum.

i i Jenf-

I4. Haec dicit rex: Non feducat vos Ezechias quia non po-

dn aqadi-

terit eruere vos.

1$. Et non vo

bis tribuät fiduciam Ezechias fupär Domi-

jg, qui ert

num, dicens: Eruens liberabit nos Dominus , non dabitur

civitas ifta in manu regis Alffyriorum.

agh a com-

L

16. Nolite audire Ezechiam: hsec enim dicit rex Affyrio-

rum: Facite mecum benedié£tionem, & egredimini ad me, &

: Woxc dicl

comedite unusquisque vineam fuüam , & unusquisque ficum

jà; (U4 cOtt-

fuam, & bibite unusquisque aquani cifternze fuze.

17. Donec veniam, & tollam vos ad terram, quae eft ut ter-

difponis: l-

ra veftra, terram frumenti, & vini , terram panum, & vinea-

rum.

*

1 con.fra&um

I8

. Nec conturbet vos Ezechias, dicens: Domimis libe-

qmo, inttabi

rabit nos. Numquid liberaverunt dii gentium unusquisque

f&X Fr?gï?"

terram fuam de manu regis Affyriorum *

8

19. Ubi eft deus Emath , & Arphad

? ubi eft deus SepHar-

; noftro COf

j excel 4

vaim? numquid liberaverunt Samariam de manu mea?

20. Quis eft ex omnibus diis terrarum iftarum , qui erue-

n o 40

rit terram fuam de manu. mea, ut eruat Dominus Jerufalem

de manu mea?

us

i -

21. Et filuerunt, & non refponderunt ei verbum. Manda-

qbere afc?n'

verat enim rex, dicens: Ne refpondeatis ei.

22. Et ingreffus eft Eliacim filius Helciee, qui erat fuper

o

(j 6X feï

domum , & Sobna fcriba, & [oahe filius Afaph a commenta-

]Eg ()) f

j

riis, ad Ezechiam fciffis veftibus ; & nuntiaverunt ei verba

il

.

Babfacis. |

CAPUT

tertat

R

2

;1cende

fofe

j À

16. Facite mecum benediilionem.) Lo-

fubjicite vos mihi, let vobis inde ac-

€o cztafo [lib. 4- Regum nuzm. 51i. bale-

cidat benedi&dtio, id eft, beneficen-

tia mea.

£ur ; Facite mecum, quod wobis eff urile,

"A g

132

PRAOPHET. ISAIZE

CAPUT XXXVIL

". E

fütm omm.

-

Conjzfe;'natus-, FEsethias propter blafpbemias, tum Raljatis , lus

p. Nut

Sennacherib , anittit ad l[aiam , ut Dominum. deprecetur , qui

patres me

erntin T

ipfum confortans dioinum. promittit auxilium: & cefo per

"hngelum exe

rcitu Sennacberib, etiam 1

rf Ub

b/e a flz'z's ,

— fuis interimitur.

phavaim,

14 E

,4R€£- 1.. T.faCtum eft, cum audiffet rex Ezechias, (cidit vefti-

e, & d

ï'g- I&

menta fua, & obvolutus eft facco, & intravit in do-

Chias cora

mum Domini.

I$ Kto

2. Et mifit Eliacim, qui erat fuper domum, & Sobnam fcri-

1&. Dor

bam, & feniores de Sacerdotibus, opertos faccis, ad líaiam

Cherpbim

filium Amos prophetam.

Cf eodur

. Et dixerunt ad eum: Hsec dicit Ezechias: Dies tribula-

