vitam meam.

9- Fivo eg

0.) Tef*co—rï & juro per.

legi)

idolis, ita & tu, quafi filia, id. eft ,

Wnitatrix eoxum- fecifti.

49. Seraritas pani.) GCiborum, &-

45, Soror tud ma

jer Samaria.) Quia

um f

deliciarum , hoc eft comeffatio , &&

ficut Jerufalem. erat metropolís regni

compotatio,

t

jJuda : ita. Samaria regni lfrael, five

dinndantia.) Rerum omnium; ex

decem tribuum.

Unde eam vocat

qua luxus, & deliciz.

Qui*

majorem , quia i Juda tanzum erant

duz tribus.

Ejiaram cjus.) Cixcumjectorum öp«

H qe

pidorum.

Filia

€

Et manmmum eg

&N* Y Q

jecta funt.

j5 ) Oppida, qua illi fflb-'*

eno , Gfc. ) Nlif»erifcora

ia

dia in pauperes.

fjia,

ue babitant ad fmifieam U. )

So- Elevate funt.) In

fuperbiam

Orientem enim folem fpectantibus in

elate Sodoma, & fliz ej

us, id eff

! qn B

pitiitb

Jerufalem , ut fcribir Divus Hierony-

vicinz, fubjecteque civitates,

«

imnus, Samaria ad finiftraii , Sodoma

Coram me.) Contra me, aut me vi-

u

eratad dextram.. Vide fupra C. 4.11l. 4.

dente.

m Q

4A7- Sed' nec Z2 viit earum. ) Non

[a

10002

ércut vidiffi.) Sicut audifti, & im

TRU

fuifti earum contenta. fceleribus, fed

éffectu. vides, hoc eft in lacu Afphal-

brevi tempore majora: perpetzafti ; ut

tite fulphureo relicto.

2! fæ d

ftatim explicat.

"T

5I. Jufinfeaffs , €c.Y. luftiores effe

r

Pauxilum minu) Non fuiffi con-

declarafti, dumv pejora flagitia com-

tenta paulo minora Íceleza patrare,

mifif, Vide Jerem. 2- 5.

E

580

PIRO.PxHE"'I.'HI,ZE«EZE,C HIELIS

fed vicifti eas fceleribus tuis, & juftifica&i forores tuas in

omnibus abominationibus tuis, quas operata es.

52. Ergo & tu porta confufionem tuam , qua vicifti forores

if

'tuas peccatis tuis, fceleratius agens ab eis: juílificatee funt

enim a te: ergo & tu confundere

,& porta ignominiam tuam,

quze juftificafti forores tuas.

Y

53. Et convertam reftituens

as 'converïïonei Sodomorum

cum filiabus fuis, & converfione Samarize, & filiarum e

jus 5

& convertam reverfionem tuam in medio earum,-

d

54. Ut portes ignominiam tuam

qua fecifti confolans eas.

, & confundaris in-omnibusä

(i

$5. Et foror tua Sodoma , & filize ejus revertentur ad anti-

quitatem fuam : & Samaria, & filiee ejus revertentur ad anti-

I€

quitatem fuam, & tu

iv

tem veflram.

j & ii—liæj:u;e, revertimini ad antiquita-

y

:

$6. Non

52- Porta canþä/fon

f;;. J LXX. -

Revei-/v'o/ze

Y

m..) Captivos, qui rever-

afine tormeutum.

tentur.

44b eis.) Pro eis.

u

In medio eerum.). Una cum illis,

Jf ifieate funt enim a te.) Eodem

quafi non illas propter te , fed te

ts

fenfu hoc dicitur, quo precedenti ver-

*

propter illas liberare videar,

Sieni-

don

1culo.

ficat Gentium converfionem ad Chri-

MU

lgnominiam.) Confafionem ,& pce-

fti Ecclefiam, cui fe promptius, &

Trát

nam,-ut hoc eodem dixit ver(iculo.

majore numero adjunxerunt Geritiles,

The

53- Corzïuermriz.) Senfus totius ver-

quam Jndzi.

te J

ficuli eft, deducam te, o Jerufalem,

084« Ur portes sgnomiutam tuam, € c.)

liti

e captivitate, ut cum Sodoma, & 5a-

Videns alios venire ab oriente, &

bri

maria revertaris in patriam. Conver-

occidente, & accumbere cum Abra-

Phi

tere converfionem, idem eft, quod re-

ham, & Ifaac in regno Dei, te autem

ducere captivitatem, id eft captivos.

foras ejici, ut Chriftus dicit Matth.

hab:

Reflituens eas.) Sorores tuas , Sodo-

9. II. I2.

Atque hac ratione^ foro-

T

mam, & Sámariam, hoc eft, captivos

res tuas confolaberis , quia ex füp-

4

e Sodomis, & Samaria , fibi, & pa-

pliciis tuis intelligent , fe levius, quam

trie reftituam.

)

Cozver[fone.) L XX.habent comver fro-

ztexpe'ccav*' e.

W

88. -44 autiquitatem fnam.) Ad pri-

WT

zem, quod fenfum: clariorem facit.

ftinam libertatem , ad antiquam pof-

)

Sodomorum. ) Per Sodomam hic ac-

N

cipit totam Pentapolim cum fuis pla-

feffionem fuam, id eft, ad Ecclefiam ;

non quod antein Ecclefia fuiffent, fed

fei

gis, quas filias appellat; Ex iisenim

quod ftatus Ecclefix fit ftatus liber-

fici

Segor evafit incendium. Przterea vi-

cinos , Mioabitas, & Ammonitas, qui

tatis , qualem illz olim habuerant.

Quo

ex Sodomis ceenus ducebant , cum

lta [

Et tu, 6f fflia tue revertimini.) Poft

Quo

nati- fint ex concübitu incefto filio-

alias Gentes in fine mundi , cum ple-

rum Loth cum parente, qui prius cum

,Ditudo -Gentium intraverit ; ad R

dCer

manp. 1I. 26.

S).-

f

fnis habicabat in Sod()mis.x

-

UH

CAPU T XVI.

581

*

W

*.$6. .N-o.n fuit autem Sodoma foro

E

1

rtua audi.ta m ore ftuþ, in

- lie fuperbise tuse,

65

57. Antequam revelaretu

r malitia tua : ficut hoc tempore

t

in opprobrium filiarum Syrize, & cun&arum in circuitü tuo

i

filiarum Paleeftinarum, qu&e ambiunt te per gyrum.

58. 3celus tuum , & j

minus Deus.

gnomigiam tuam tu portafti, ait Do-

üm

l;

$9. Quia hac dicit Dominus Deus: Et fac

?

iam tibi, -i;icut

defpexifti jJuramentum , ut irritum faceres pa

&um :

60. Et recordabor ego pa&ti mei tec

1

um in diebus adqlefCänw

tize tuze, & fufcitabo tibi pactum fem

piternum. :

ntï-

61. Et recordaberis viarum tuarum, & confunderis, cum

f

receperis forores tuas te m

a

J

jores cum minoribus tuis: & dgbo

la

eas tibi in filias, fed non ex pa&to tuo.

62. Et fuífcitabo e

go p?&um meum 1tecurþ,' & ícies, quia

VO

ego Dominus,

Dddd 3

gf

63. Ut

6 Non futt «.- audita im ore fuo ,

nam in fcedere non folum erant pro-

D

2

&c.) In die ;aperbie , id eft 4elicita-

miffa premiorum, fed etiam commi-

( t

tis, & opulentiz tue tempore, cum

nationes punarum adverfus transoref-

fores,

ugm

donis meis fuperbires ; non dignaba-

Vel fenfus eft, licet a te de-

Chri

ris vel nominare peccatricem Sodo-

fpectus, recordabor tamen pa&ti, &

mam, quafi tu jufta effes, & felix

promiffi uiei, & illud adimplebo Chri-

57&

meo templo : fed nunc vides illam prz

ftum Salvatorem mittens.

Solent re-

itlle

te juftificari, cum revelatur tua ma-

pente Pr

ophetge lxta -FriRibL?s' admi-

litia hoc tempore, ut fis'in oppro-

Ícere.

[2

brium , & contemptum S$yrorum, &

Pattum femp

.

Philifthinorum, qui funt vicini tui.

jternum.) NOVïi tefta-

Abra

menti, & Évangelii.

Uterm

57- Sicut boc zempore, 6c.) LXX.

6I. Recordaber?s viarum fuarum.)

habent, fícez sunc opprobrimm es frlia-

Cognofces ex pacto illo fempiterno

l

ar'h

Pum Syrie, Gc.

foro

Anbiunt, ) Circumdant.

antiqua tua peccata ; per Evangelium

- li

f

enim peccata co

nofcuntur.

S8- Scelus tuttz.) Penam fceleris.

Confznder:is «)

P

udebit te tui, & an-

quam

Porta;

tiquos mores tuos dainnabis.

futuro.

f£i.) Pormbis , preteritum pro

Cum veceperis forores twas , t)c.

(s

9. Et fac£am. )Pärtïcüla & redundat.

Decem trbus; & omnes alias Gen-

p

Sicer dej?exlfi.) In Hebr. ePc, ffent

tes: faciam enim illas ex fororibus

fums

fecifs , ut etiam habent LXX. id eft,

ficut tu irritum fecifti pactum meum,

filias; a te enim per baptifmum ge-

nt " fed

nerabuntur. Loquitur de Ecclefia fub

Jioe

quo promiferas fore, ut coleres me;

nomine Jerufalem.

f

ita ego irritum faciam pactum tuum,

Non ex patto ruo. ) "Non propter

quo promiferam

| POR

facerem.

-fore ,.Ut tibi bene

s

"

pactum illud vetus , fed propter no-

"m

vum, .

60. Recordabor ego pa'1i mei.) Pu-

6298

j

pa&um.

ufcitabo ;cgä patum. ) lnibo

niam te 'fecunduw patum meum ;

592

P ROAP-HET IE£ EZECHIELIS

6:3. Ut recorderis, & confundaris, & non fit tibi ultra ape-

rire ós prae confufione tua , cum placatus tibi fuero in omni-

bus;, qua fecifti, ait Dominus Deus.

1

CAPUT XVI.

Pei þgrabolzzæn' de dualms dguz'lzfs, & plantata , ac crefcente vinea,

que non profperabitur , declaratur, quod rex. Babylonis translato

in Babylonem rege Sfoakim., con[lituet pro eo regem Sedeciam, qui

reli&lo federe-cum Nabucbodonofor qnito, ad regem Agypti traus-

fugit : quapropter a Domino tradetur in manus. INabucbodonofor.,

Babylonem morietur ibi : Dominus autem —

| 65) du&tus in

Jublimi bumiliato exaltabit

Y

bumilem.

Wf

ti

iTm[nT fa&uä eft verbum Domini ad me, dicens :

Ti

4. Fili hominis, propone aenigma, & narra parabolam

ad doimum Ifrael,

.

104

3. Et.dices: Haec dicit Dominus Deus: Aquila grandis

16&

magnarum alarum , longo membrorum: duétu, plena plumis,

]o

rk

[77

& varictate; venit ad Li-þanum , & tulit z?]edulxlam'ced

-

lor

[ od

4. Sunm-

p

e

65. Cönfti?ldri?x, Uc.) Videns tam

exercitus , -quos ille fecittu. trahebat.

Id

H enim funt al& militares.

Ya

snulta beneficia congert in te, qux

NX us

ingrata fueras, & iram potius, quam

Lomgo membrorgzm datiu.) L

Dei benienitatem provocaveras.

zen[a , quo fignificatur robur, & po-

[.D

5 Nen [ft tibi ulira Aperire 0$.) Ncïn*'

tentia , & amplitudo imperii, in quo

V

tü'v

audebis amplius contra mie hifcere ,

longe, lateque dorinabatur.

mullam habebis querele occafionem ;

Plena plumt;.) Opibus abundans.

Ig

fed potius inultitudine, & rmagnitu

di-

Er varietate, ) Waris gentes lin-

Qui

ne beneficiorum obruta ftupebis , &

cuà, & habitu fubditas in exercku

lu

il

quafi obmutefces. -

fub fignis habens.

I

Vesit &d Libamum, 6c.) Wenit in

"n

2. N; g;nzn) Obfcuram fimilitudi-

Itïdæ&tü, cujus terminus erat mons

P

—

Libanus.

Vel per Eibanum intelli-

nem , five, ut fequitur, pa-

n

szabolam.

gitur templum , & ipfa urbs Jerufa-

l

3. 4quila grandi.) Scilicet NNabu-

lem. Vide infra n. 22.

bïli

chodonofor magrus Chaldeorum Rex,

Tulit snedullam cedri.) Hebrgi ver-

tunt : TzLr.cscamen cedri , EuXX. v«

Tnui]

qui & propter celeritatem, & pro-

LY

pter rapinam , quam exercebat, aquila

eniAexra 76 x£opa , Letiffimas quasque

H

vocari folet, ut apud Jer- c- 49- 40.

eedzos.

Per medullam, five cacumen

ütm

& c. 49. 22.-

cedri Joachin, & Principes intelligit,

Dref

Aagnarume 4

Llaum. Y Multos ha-

qui quafi medulla, & faftigium po-

begs Íab fe populos, & numerofos

pu erant.

*dnu

K

CAPUT. XVIL

€

j

.. 4. Summitatem frondi—um, ejus avulfit : &»,transport.avï

t eam

l-

in terram Chanaan , in urbe negotiatorum pofuit illam.

$. Et tulit de femine terrae, & pofuit illud in terra pro fe-

mine, ut firmaret radicem fu

pofuit illud.

per aquas mgl.tas : in fuperficie

LA

6. Cumque germinaffet, crevit in vineam latio

j're.m humili

ü

flatura, refp

Icientibus ramis ejus ad eam, & radices ejus fub

qu

illa erant: fa&a eft virgo vinea, & fru

& emifit propagines.

Gificavit in pglmites.,

-

7. Et fa&a eít aquila alter:ïi grandis, magni

.s alis, multigqpe

tf

plumis,

4- Summitatem frand:;;;m. ) ,i)roce-

6, Crevit im 'viizednl,ldïiorem.) Ín

riores ftolones ; alludit enim ad ftolo-

Hebr. eft, Laxurummtem.

nes, qui abfcinduntur ex arbore, ut

3 LXX- hfl-

bent, zfrmass.

in aliam inferantur, aut tranfplanten-

Henmili ffatura.) Non crevit re-

tur.

Jechoniam Regem intelligit

natüm annos tantum octodecim,

gnum Sedeciz in altum; quia fub Re-

lat

ge Babylonis erat, illique tributa pen-

- d tevram Chazaaz.) Chanaan hoc

debat, fed crevit in latum, quidquid

loco non habet vim proprii nominis,

dis

ante occupabat, poftea etiam occu-

fed appellativi, quod zegeretiemen

pavit, Regnum Judzorum, quod in

fignificat , ut ftatim exponit, z zr-

Joachin, & aliis fuit excelfum, ut ce-

nis,

bem megoziatorum , id eft, in Baby-

[5

E

itoribus. maoeno-

drus, in Sedecia fuit humile, ut vitis,

j

lonem, quz negoti

Rejpscientilus ramis ejus ad eam.) IMee-

pere abundabat.

.Nam

& terra (b)h:t-

taphora fumpta videtur ex arboribus,

naan a negotiatione nomen accepe-

bat.-

rat.

z

quz fub tecto, aut aliquo alio impe-

dimento fatz funt, quarum rami cum

[

3. Tulit de jän&ine ferra.) Po&quäm

ftolones transplantavit , id eft Joa-

in altum tendere non poffint , re-

j

curvantur, &. ipfam arborem refpi-

chin, & Piincipes Babylonem trans-

ciunt: fienificatur Judeorum regnum

quo

tulit, accepit ex femine cedrorum ter-

humile Chaldzis illud opprimentibus.

re Juda, id eft accepit. Sedeciam ,

D5

Radices ejus fub. 1lja erant.) Id eft

lit-

qui erat de femine regio Judeorum,pa-

firmitas regni ejus

a- Bahylonico pen-

truus fcilicet Joachin,

debat. Aliquas licet non altas radi-

r

fafuit :Üud iz zcrra.) In Judæa Re-

ces agebat repnum Sedeciz.

gem. conitituit.

Frutlificavit £m pabzites. ) Radicem

a

Pro fémize.) Ut in eo maneret fe-

3015

men ftirpis repiz.

vocat. Regem Sedeciam, vel ejus re-

itefïi'

gnum j palmites ejus filios, & regni

Ur firmaret radicem , tc. ) - Ut fta-

proceres ,

qui quoþidie mulciplica-'

il

biliret femen ftirpis regis fuper aquas

bantur,

multas.

Emifft propagines. )

VTenjeriOres ra-

| vep-

Sgper aäua: ngltd:.) Hac metapho.-

mOs , civium, & populi faccrefcentis,

Ln

ra aquarum videtur fignificare popu-

i

lum Judaicum, cui a

i

V. quila altera,) Regem IEgypgi

ege Babylonis

intelligsit, qui magnus quidem erat,

jb

praficiebatur Sedecias.

fed minor, quam

»

ex Babylonis.

jigls

In fuperficie pofuit illad , €5c.) :Non

Mag

mis Alis, muleisque p!umis.)'Hæc

"

admodum firmo imperio,

patenr ex fupra didtis a. 5.

384

ERQI?*H ETIZX E"'Z' E.I—CJ-H'IEL[ASt

pl'timi's , & ecce viriea ifta quafi mittentes radices fuas ád eam,

palmites fuos

extendit ad., illam, ut irrigaret eam de areolis

germinis fui.

/../78. Interra bona fuper aquas multas plantata eíft : ut faciat

frondes , & portet fru&tum, ut fit.in vineam grandem.

9. Dic: Haec dicit Dominus Deüus : Ergone profperabitur ?

nonne radices ejus evellet; & fruttus ejus dittringet, & ficcabit

omnes palmites germinis ejus, & areífcet, & non in brachio

grandi, neque in populo multo, ut evelleret eam radicitus?

Io. Ecce plantata eft: ergone profperabitur ? nonne cum

tetigerit eam vent

erminis fui

ül

arefcet 2

us urens, ficcabitur, & 1n areis g

(

"X-ll.Et

hl

Mittens radices [nas ad eam.) R.adiceäg

bur evellet,

dicabit..

& Sedeciam repno erà-

vocat Legatos, quos Sedecias n ifie

ad Regem JEeypti, ut ab eo auxilium:

Eru£us.) Filios ejus, quaft teneras

q

»eteret, Jerem. 2. I9. & infra n. 15.

oliv& baccas , diftrin

fo

get , Adecerpet j

Alludit ad. naturam: arborum, que im

perdet ,. occidet..

T

eam partem. radices, & ramos mit-

Srccabit omnes palmites, ) Principes

tünt, ubi aquam: effe fentiunt. Com-

neci dabit, &. reddet

quafi arentes

Q

mode utitur aquarum. fimilitudine ;,

palmites.

3

JEgyptus enim aquis. INili rigatur.

Arefcet.) Germen: ejus..

QU

Ut irrigaret.) JEgyptus.

Nom in brachio grandi ,

EH Non -

Eam.). Mineam, Judeam fcilicet.

erit opus Tnagna. virtute ,; aut. milite

d

De areolts. germinis fwi-) Ut ex fuis

,ad fuperandum Judzos, & JEeyptios ;

fatis , qua: irrigationis caufa im areas

nam primo conflictu id faciet Nabu-

chodonofor..

diftin&a erant, aliquid. ex aquis , qui-

Vel non. poterit. Rex

bus abundabat, ad fe derivaret; Aqus

Agypti, quamvis cum magnis. copiis

autem; funt copix: militares;.

veniat, Judaos , & Sede

It)e

dzis liberare.

"

ciam a.C ha;*-

9

la fevra bona fupfï';zqmzs-'mul-'-

V0ca

£45, Efc. ) Judea fertilis. eft , & re-

Ut evelleret eam vadicitua? , Pen-

ilius florere "poílet ,

tan-

I2b

U

gnum

det hxc interrogatio ab initio verfus,

tum defiderari videbantur. milites ,.

Nonne radites ejus evellet , ($c.. 2oquafi

IH

quos: ideo: Sedecias ab: /Eeypti Rege

dicat: Nonne fecit id, quod. paulo

qedec

VeI fententia. eft,, noón

poftulavit..

inte dixi , fcilicet nonne egit, & per-

Chim

defecir Sedecias ad: Pharáonem: ex

ezit ut evelleret eam radicitus.? idque

In

inopia , vel regni oppreflione ,. quia:

non magnis coplis ?.

fd f

benigne habebatur a Nabuchodono-

Jo. £

?5

í4

1n ]ib

for, eratque terra Judez fertilis, &

gone profperalitur ?. ) N?ul'lO

WI lo

dives; fed. ex ambitione, nolens. fubdi

modo, fic verfu fuperiore.

Nabuchodonofori..

Ventus. urens.,

lu

B'abylonis..

j $iC appel]at, Regem

Iün

g. Ergone profherabitur ? ) Nullo

Ttt]to

modo profpere illi res fuccecent, eti-

hj areis germinis fut , ffc) Eodem

lC

^

loco, in quo crevit, in ipfa Judsa ;

amft auxilium. petat ab /Egyptiis..

blhteL

Nonze radices ejus evellez ? ) A quila

nam.Sedectas, & ejus Piincipes in Je-

UY

illa prior,. id. eft,, Nabuchodonofor ,.

richont'nis campis capti funt. 4. Reg.

141

xadicem , idi eft. regni? Judxorum r-o-

25. 5. Jexem. 42;.7. 8- :

-

lii |

CAPU 'r XVIL -

385

11. Et fa&um eft v

d

rerbum Domini ad me, dicens :

ls

I4. Dic ad domum exafne

T2—f*o

zt*exitU

zi

u-

Nefcitis quid iffa fignifi-

cent? Dic: Ecce venit rex Babylonis in Jerufalem, & affümet

at

regem , & principes ejus,

& adducet eos ad femetipfum in Ba-

bylonem.

13. Et tollet de femine*'regn*'i, ferietque cum eo fædus,"&

DIt

ab €o accipiet jusjurandum : fed & fortes terrze tollet,

ilo

14. Ut fit regnum humile, & non elevetur, fed cuftodiat

pactum ejus , & fervet iliud.

Jt

15. Qui reccdens ab eo mifit nuntios ad /Egyptum,ut daret

fui

fibi equos, & populum multum. Numquid profperabitur, vel

confequetur falutem , qui fecit haec? & qui diffolvit pa&um,

.-Ej

numquid effugiet ?

u

16. Vivo ego, dicit Dominus Deus: quoniam in loco regis,

qui conftituit eum regem, cujus fecit irritum juramentum, &

lera$

folvit

p

pactum, quod habebat cum eo, in medio Babylonis mo-

rietur.

ipes

17. Et non in exercitu grandi, neque in populo multo fa-

65

ciet contra eum Pharao pralium: in ja&u aggeris, & in ex-

truc£tione vallorum, ut interficiat animas multas.

Not

18. Spreverat enim juramentum, ut folveret fcedus, & ecce

nilite

dedit manum fuam: & cum omnia hzc fecerit, non effugiet.-

r

I9. Pro-

ubit-

; Rex.

JI2. Demuwm exafjeramtem.) Judzos

quod n. 6. dixit, Huili fPutura refli-

copté

rebelles, & me ad iracundiam pro

i

x

clentióus ramis Gs ad CA

Chi

voOcantes.

Dic.) Nefcimus,

16. i» loco Regis, 65c.) In Baby-

Po

rabolam.

ediffere nobis pa-

lone, ut hoc eodem verficulo dicitur.

jolisy

13. ToMe: de femine regni.) 'Vollet

Non Pharaonis , fed

17. Et non in exercitu grandi, ö't.).

haldeorum.

'- qufï !

Sedeciam , eumque pro nepote [oa-

P&HGO

chim Regem conftituet.

Non erit magnus exercitus Chaldzo-

K

Ferietque cum eo fedus.) Ut regnet,

rum , contra quem pugnabit Pharao,

tamen vincetur,

P

fed fibi fit vedigalis, quod quamvis

in libris Regum non fcribatur, tamen

I jalbu aggerts , &c.) Cum jecerit

colligitur ex hoc loco.

Nabuchodonofor aggerem, nihil

[e

Kulo

gusjurandum.) Fidelitatis.

terit Pharao Sedeciam juvare.

V

.e]

Fortes terra follet , €$c. ) Principes

repetenda eft negatio, ut fenfus fit,

f

multos apud fe retinebit, Joachim fci-

neque in jactu agzgeris, aut vallorum,

licet, & ejus filios, ut regni vires de-

ut multos Chaldzorum in:erfïciat.

E;o(ïfm*

bilitet, ut dicitur verficulo fequenti,

.I18- Spreverar.) Sedecias.

*

& eos quafi obfides habeat.

f«ramentum, &c.) F

/

A

idelitati

s Na-

"

iB

^

; i

Je

I4. Ur fét regnum bumil-.) Exponit,

buchodonofori praeftitum.

g M

- Bibl. cum. Com. Menoch, Tom. V.

Eeee

586

PROPILETIE EBEZECHIELIS

I9. Propterea haec dicit Dommus Deus: Vivo ego, quoniam

juramentum, quod fprevit, & LOt:uUS,th grævamcatus eft,

ponam in caput ejus.

* Sup.

20

E excpandam fuper eum rete meum, & comprehende-

I2.IO. tur

Infra

in fagena mea: & adducam eum in Baby]onemg & judlcabo

eum ibi in praevaricatione ,

qua defpexit me.

273

21. Etomnes profugi ejus cum univerfo agmine fuo gladio

cadent: refidui autem in omnem ventum dlfpergentu & fcie-

tis, quia ego Dominus locutus fum.

34. Hsec dicit Dominus Deus: Et fumam ego de medulla

cedri fublimis, & ponam : de vertice ramorum ejus tenerum

diftringam, & plantabo fuper montem excelfum , & eminen-

tem.

U

23. In monte fublimi Ifrael plantabo 111ud & erumpet in

h

germen , & faciet fru&tum , & erit in cedrum magnam: & ha-

bitabunt fub ea omnes VOlucres, & üniverfum volatile fub

&n

umbra frondium ejus nidificabit.

24. Et fcient omnia ligna regionis, quia ego Domïnus hu-

Pen

miliavi lignum fublime, & exaltavi lignum humile: & ficcavi

lignum viride, & frondere feci lignum andum Ego Domi-

a

nus locutus fum & fecl .

atb

*

CAPUT

vio

Et ecce dedit manum f(uam. ) Fædus

Deus Nabuchodonofon qui de cacu-

&:

inlit cum Phamone

mine cedri fumpferat, ut regnum Ju-

E

D

9. Ponam im caput ejus.) Ulcifcar

fed non bene fucceftit:

da plantaret, ut verfu 5. dictum eft,

$

in ejus capite.

Deus fe ldem

QO. Rere menm. ) Chaldeorum co-

facturum dicit,

& bene fucceffurum;

&19

pias.

Sic fupra c. 1I2. r3. & infra

fümet enini de medulla cedri , id eft

tür

c

hT

de nobiliffino regiz familix genere

türo

j'udzmäo ) Puniam.

tenerum Iiolonem , id eft Chriftum,

dn pravaricatione,) Tropter pravari-

& plantabit eum in monte Sion, hoc

L

eetionem, ut eft in Hebrzo. .

eü in Ecclefia,

&c.

Alludit tamen

D

Qa de[pexit me.) Miolato juramento

ad "Zorobabelem, qui erat ex filiis,

(pes

Wtelh

per nomen meura facto.

feu nepotibus ]echomæ, cui data eft

Pro fugt )

Pngzttm , ut vertt

Judes prefedura foluta Babylonica

Quod

Vata.blus

lethlCth

tur» fE

"Agmine fuo.) Exercitu fuo.

23. Faciet frutlum.) Faciet homines

d

Ip omnem vestum.) In omnem mundi

fideles, fan&tos , & beatos.

plagam

Omnes volucres.) Reges, & populi, ac

Et fnuetis , 8c. ) Cum videritis

potiffimum fanécti, qui caleftia cogi-

téboj,

omnia ad unguem evenire, ut pre-

fant & e terra ad celum evolant.

Dtover

di&ta funt.

Sub unbra frondium cyuc .) Poteftate,

paff(

Q2. S$umam ego.) Pronomen ego

& protectione.

verm

emphafim habet ; opponit enim 1e

24. Qmmia ligna regionis. ) Omnes

Yum P e

a at

$97

CC OACPUT XVHL

l

ortaäz'i, /ni-

Reje&a SYudeorum parabola , dicit, quod fiius non p

quitatem patris, nec. contra, [ed quisque f[uam ipfius portabit :

g.

quod fi impius ponitentiam agat , Jalvabitur : juftus "vero , fi fuam

0

deferat. ju[Litiam , damnabitur : bortatur ergo Domz'nmf

lo

ad ponitentiam , €&?. cordis inno-

valtionem.

fa&us eft fermo Domini ad me, dicens :

jl

I. ET

2. Quid eft, quod inter vos parabolam vertitis in pro-

p

verbium iftud in terra Iífrael, dicentes : *Patres comederunt "Jer

a

uvam acerbam , & dentes filiorum obftupefcunt ?

:29-

. 9. Vivo ego, dicit Dominus Deus, fi erit ultra vobis para-

Iü

bola haec in proverbium in Tírael :

ha

4. Ecce omnes animae, meze funt: ut anima patris, ita &

füb

anima filii mea eft : anima , quae peccaverit, ipfa morietur.

Eeee2o

«. Et

h

entes etiam Barbarz , non folum

0. Frvo ego, 6c.) Juro per vitam

cav"l

j

H

s

idar, qui domeftici funt, & quafi

meam , quod efficiam , ut ulterius non

of

arbores hortenfes.

3

utamini parabola iíta, quia efficiam ,

Lignum fiblimeJ) Sedeciam, qui fe

ut unusquisque aut propter fuam ini-

YT

violato jurejurando niímium extulerat,

4

quitatem moriatur, aut ob fuam jufti-

& rebellavert.

tiam falvus fit.

F'ilii propter peccata

caou

Exaltavi lignum bumile.) Chxiftum

Dominum.

parentum, nifi iisdem & ipfi tenean-

j ]U

tur, non in animo, fed in corpore

m &b

Siecavi li;eumm awuride.) Sedeciam,

puniuntur, quia de corpore parentum

; j

& regnum ejus, quod virere videba-

quiddam funt, ideoque ufque ad ter-

tur, & florere.

murgity

tiam , & quartam generationem eos

1ide

fec;)) Faciam , prsteritum pro fu-

-

punit Deus Exod. 20. 5. quia ufque

e[iefe

turo.

ad quartam generationem cenfent;ur

:iüum !

Lignum avidum . 6fc. ) Hierofoly-

veluti potfeffio patris effe.

ma, quze deftructa fuere, reffituam ,

" hoc

4* Omnes auima mes fant.) Omnes

gt

opesque ipfis dabo : fenfu fublimiori

homines, & eorum vita in mea fünt

intelhgit regnum Davidis in Chrifto,

pofteftate ; ego vitz, & necis potefta-

od quafi arbor exaruiffe videba-

tem Hhabeo.

du *

tur, fed manebat adhuc occulta radix

n

Jnima, qua peccaveiir. ) Homo,

Jetie.

qui peccaverit.

Non eft hxc fenten-

D. Av alolam vertitis in proverägüm.)

tla generattim de omnibus perfonis,

In Hebr. eft : parabolizazis pa-

& temporibus intelligenda , fed ac-

0j Uü? ('I.c

zabolam banmc, id eft , ufurpare foletis

comodate. ad id, de quo agebatur;

lia

hu

prove-rb'wm inter vos.

agebatur autem de penis, quas Ju-*

Patres comederunt, €7c.) Patres pec-

dzi propter peccata Manaffis fe luere

IIJHC 1

querebantur. Refpondet Deus, fore,

'()temte,

caverunt, & nos eomm filii pro ipfof-

rum peccatis ponas damus.

gt non amplius propter peccata Ma-

' Omnes

588

PROPHETIE EZECHIELIS

$. Et vir fi fuerit juftus, & fecerit judicium, & juftitiam,

6. In montibus non comederit, & oculos fuos non levaverit

adidola domus Ifrael, & uxorem proximi fui

norn violaverit,

& ad mulierem menftruatam non accefferit:

.. 7. Et hominem non contriftaverit, pignus debitori reddig

*—Ifaiæ

derit, per vim nihil rapuerit: * panem

58- 7-

IMatt.

& nudum operuerit veftimento :

fuum efurienti dederit,

2535

8. Ad ufuram non commodaverit, & amplius non acceperit:

ab iniquitate averterit manum fuam

; & judicium verum fece-

rit inter virum, & virum :

9. In pra&ceptis meis ambulaverit,

| & judicia mea cuftodie-

rit, ut faciat veritatem : hic

Deus.

juftus eit, vita vivet, ait Dominus

f

1o. Quod fi genuerit filium latronem 'efï'andehtexm fahgui-

nem , & fecerit unum de iftis :

.Ir. Et haec quidem omnia non facientem, fed in montibus

iU

-comedentem, & uxorem proximi fui polluentem :

(

—

I2. Egef

lu

naflis puniantur, fed fui quisque pec-

4b iniquitate avertit manum /Emm.)

f

cati peenas luat; aut quia jam fatis

A. rebus inique gerendis manus abfti-

penarum propter peccata iVlanaffis

nuerit: fi nihil per injuftitiam, & ini-

Inj

datum erat; aut quia fatis ipfi pec-

catorum habebant, ut imerito de illis

quitatem fecerit.

judicium: verum

fäce;:it. ) Juite ju-

Vi

Deus gravillimas penas fumere poffet.

dicaverit.

.6. Inm montibus non comederit.) Car-

D

nes idolis facrificatas.

9. Judteta me;? enffodierit.) Eft ejus-

dem rei repetitio, & inculcatio; idem

Oculos' 202 levaverit, &c.) Adoran-

tal

di, vel invocandi caufa. Oculos enim

meis ambulaverit.

enim eft, quod dixerat : Iz. praceptis

Yif

levare proprie fignifïcat auxilium po-

U: faciat veritatem.) Officium, ve]

ftulare, nt Pfal. I20. 1. Levaw; cca-

debitum virtutis. Ut ad regulam ]e.

dos maueos sm montes, unde venier auxi-

linm mihz.

gis mez actiones fuas exigat, * He-

1'1

: Dosztis .

l,

brzi quidquid rectum eft, veritatem

füpi

ftitiofe colunt.

[/rael. ) Qpi Ifraelite fuwl—jer-

vocant.

TY

V.ta vivet.) Certo vivet, non

d mulierem,/meig/lruamm.) Quod

Qu

vetitum erat lepe Levit. c. 20. rg.

morietur propter peccata Manaffis.

Ti

&t

7. Contriffaverit.

In Hebrxo eft,

IO. Feæ:'t'/.) Filius.

opprefferit , ut etiam habent LXX.

Unum de ;jff.) Mialis, qug paulo

N

!!C

Pignus debitoris reddiderit, ) Qui

ante commemoravi.

dl ün

pauper fit.

Huic enim ex chari-

I

II. Ef hac quidem onmia. ) Bona,

tate pignus reddi jubet Jex. |Exod.

que dixi, non facientem filium ge-

fn'ï de

22. 96.

nuerit.

l

g. -drmaplins.)) Aliquid: fupra fortem;

L2 montibus comedentem

ll IO

s Bt. ) Hæg.

hoc eft, ut vocant capitale,

fupra explicata funt n. 6,

Ü

lod

&

CAPUT XVIIL

589 .

I2. Egenum, & pauperem contriftantem, rapientem rap'i;

it

nas, pignus non reddentem

, &ad idola leygntem oculos Sgos,

A

abominationem facientem ;

]

.. 13. Ad ufuram dantem, & amplius accipienterh : numquid

vivet ? non vivet.

Cum univerfa hazec deteftanda

;

ib

fecerit :

morte morietur, fanguis ejus in ipfo erit. .

14. Quod fi genuerit filium, qui yidens omnia peccata

t

fui, qua fecit, t muerit, & non fecerit fimile eis:

patris

d

I5. Super montes non comederit, & oculos fuos non leva-

verit ad idola

-

dp'mus Ifrael, & uxorem proximi fui non viola-

jj

verit :

1

16. Et virum non coritriftaverät, pignus non retinuerit, &

rapinam non rapuerit, panem fuum- efurienti dederit, & nu-

dum operuerit veftimento :

;ul

17. A pauperis injuria averterit manum fuam , ufuram, &

|bus

fuperabundantiam non acceperit, judicia mea fecerit, in prae-

ceptis meis ambulaverit : hic non morietur in iniquitate patris

fui, fed vita vivet.

W

18. Pater ejus, quia calumniatus eft, & vim fecit fratri, &

malum operatus eft in med

;4n.)

ip populi fu1, ecce mortuus eft in

at

iniquitate fua.

*

x iti-

19. Et dicitis: Quare non portabit filius iniquitatem patris?

Videlicet, quia filius judicium, & juftitiam operatus eft, omnia

du

preecepta mea cuftodivit , & fecit illa , vivet vita.

20. * Anima, quze peccaverit, ipfa morietur: filius non por- Deut.

Leu

. jdem

tabit iniquitatem patris, & pater non portabit iniquitatem filii; 24.16-

juftitia jufti fuper eum erit, & impietas impii erit fuper eum.

4Reg.

2I. S

: 14.6.

Eeee 3-

2.Par

y, d

254

an l

I3. Morte morietzr.) lnfelici morte

In :'niquitate.j Propter iniquitacem.

* fle-

rapietur, nec ei proderit patria virtus.

at

18. Morznuus ef?.) Morietur propter

Sangnuis ejus in ipfo eriz.) Luet fan-

iniquitatem fuam,

guine, id eft, morte fcelera, quibus

I9g. E? diciti.) Quod fi dixeritis,

j0fn

meritus eft, ut necetur. Ípfe fibi caufa

quod fi quis veftrum a me petat, cur

;

ff

erit mortis.

Vel fenfus eft. Paonas

non portabit filius iniquitatem patris ?

perfolvet fanguinum, id eft , homici-

Refpondeo, 4»ia juditiwm, E5 jufi-

; p&llïo

diorum , qux perpetravit: ficut alio-

Ham eperarus ejt.

rum faneuinem fudit , ita fanguis ejus

QO. aduima, qua peccaveriz. ) Homd

fundetur.

qui peccaverit.

. BO[I& [

14. S; genuersr. ) Latro

jam di&gs

( fufitia iuffa fuper eum erit.) Juftus

y ge-l

n. Io. & fequentibus.

referet mercedem juftitie fuz, fcili-

I7. Superabuudanttam. ) Hoc eft "

cét vitam , ut impius mortem pes

j

nam injuflitiz,

quod n: g. dixit : «dmplius "n acceperit.

-

PROPHETIXE EZECHIELIS

590

/41. Si autem impius egerit poenitentiam ab omnibus pecca-

tis fuis, quae operatus eft , & cuftodierit omnia preecepta mea,.

& fecerit judicium , & juftitiam : vita vivet, & non morietur.

22. Omnium iniquitatum ejus, quas operatus eft, non recor--

dabor: in juftitia fua , quam operatus eft, vivet.

* Infr.

23. * Numquid voluntatis meze eft mors impil, dicit Domi-

32.33. nus Deus , & non ut convertatur a viis fuls, & vivat?

JI.

24. Si autem averterit fe juftus a juflitia fua, & fecerit ini-

2.Fet. cuitatem fecundum omnes abominationes, quas operari folet

3.

impius, numquid vivet? omnes juftitiee ejus, quas fecerat,

non recordabuntur : in praevaricatione, qua praevaricatus eft,

&in peccato fuo , quod peccavit, in ipfis morietur..

Infra

25. Et dixiftis: Non eft aequa via Domini. Audite ergo

33.20. domus Ifrael : Numquid via mea

non eft aequa, & non magis

vice veftree pravae funt ?

*

46. Cum enim averterit fe juftus a jufti

tia fua, & fecerit

I

iniquitatemj morietur in -eis: in i*gjui'citia, quam operatus eft,

morle:ur.

*

b

27. Kt cum averterit fe impius ab impieta:e fua, quam ope-

ratus eft, & fecerit judicium , & juftitiam : ipíe animam fuar

Y

d

vivificabit.

.48. Confiderans enim , & avertens fe ab omnibus iniquita-

tibus fuis , quas operatus eft, vita vivet, & non morietur.

IX

29. Et dicunt filii 1frael: Non eft eequa via Domini. Num-

cef-ii

quid.via mese non funt aequae, domus l1frael, & non magis

Ihjn

via veftrae pravse ?

domus

30.'?/Idcirco unumquemque juxta Vias:fuas judicabo

Ifrael,

pun

292. Nom recordabor.) Ut eam con-

24. Non recordabustur. ) Ut eum

2.

demnem.

coram Deo faciant juftum, & gratum,

legn;

& vita dignum.

[y

In juffitia f[ua-)Propter jaftitiam faam

li

23. Numquid voluntatit mea eff , &$c.?)

d

25. Non efl aqua via Domini.) lta

AÁn

o morte impii deletor? Recte

videtur impiis ; palato enim non fano

Popi

hoc

f

heologi de voluntate Dei ante-

etiam cibus optimus non fapit. ;

Cat,

o6. Morietur z eis.

Propter eas.

m i

cedente interpretantur. Nam volun-

tate , quam vocant confequentem ,

Q7. Vivificabit, (fc. ) LXX. Cuffo-

Rtind

vult Deus mortem impii , fiquidem

diez, € fervabit in vira.

&0n&

inortem illi infert.

» d

29. Ef dicuni.) Et tamen dicunt,

l;

-

Ef mom ut comvertatur. ) Et non

vel quod f1 dixerint.

tii;

potius, ut converteretur :

malo , ut

30. fuxra vias fuas.). AGiones fuas;

Z

homo ab impietate fua fe avertat, &

opera fua.

"

W eft

Non erit vobis in vutnam) Peccatum

fibi profit, quam ut perftans in male

Vi tem'

fadtis ponam in fe accexfat,

non erit vobis caufa ruine mortis.

Pt

Qchg

1

E

CAPUT XVII. & XIX.

561

Tfrael, ait' Dominus Deus: *Convertimini, & agite pcenite

n- *Matt

tiam ab omnibus ini

3*

quitatibus veftris, & non erit vobis in rui-

Lucme:

[

nam iniquitas.

31. Projicite a'vobis omnes preevaricationes veftras, in qui-3: 3

bus praevatricati eflis, & facite vobis cor novum, & fpiritum

novum, & quare moriemini domus Ifrael?

* UP;

32. * Quia nolo mortem morientis, dicit Dominus Deus:

2

:

g

