ob Religuiie a»mw?æmw.) Hebrai--

:ob. ornatum. veflium ,. & commeatus

ce eft, Sear Ja[uP » quod. erat nomen.

.abundantiam ;

nam. Carmelus mons

filii Ifaig, ut dictum. eft fupra

c

E

um

Ya

Auberrimus eft,& afpectu jucundiffimus.

hat Per.ï'

1. 3. eo enim alludit. — Significat ergo

gt qjui

Ab 47zi7na«ufgzæ ad carzem.y Omni-

reliquias paucas Judeorum, qua ftra-

n0 confuümentur ,' tum morte prafenti,

gi huic fuperfuerarit , quasque

fieura-

bat, & fignificabat nomen filii

Iíaie »

eum sternapvehenna. Refpondet phra-

N« /df l

ad. Deum effe conyertendas , tmn;e'mf-

fis: italica, L amin?az € i eor10.

PROPHET. ISAIJA

44

&

ld Infr;

II.II.

22. * Si enim fuerit popul

us tuus Iírael quafi arena maris ,

reliquiie convertentur ex eo; confummatio abbreviata inun-

Comn

R

:

9.

021171.. dabit juftitiam.

23. Confummationem enim , & abbreviationem Dominus

tta, (

;

Deus exercituum faciet in medio omnis terrze.

/.24. Propter hoc , haec dicit Dominus Deus exercituum:

QU

Noli timere populus meus habitator Sion, ab Affur ; in vir-

ga percutiet te, & baculum fuum levabit fuper te in via JÉ-

*

gypti.

Jam |

25. À

dhuc enim paululüm , modicumque , & confumma-

3

* Infr.:

bitur indignatio, & furor meus fuper fcelus eorum.

Culam

.26, * Et fufcitabit füuper eum Dominus exercituum flagel-

hum

7.36.

* Jud

lum , juxta plagam Madian in petra Oreb, & virgam fuam

A

7- 25

fuper mare, & levabit eam in via /Egypti.

excelf

27. Et erit indie illa: Aufereturonus ejus

de humero "tiw,'

ESEum

& jugum ejus de collo tuo, & computrefcet jugum a facie

*

O]J€1.

09 7

-

28. Ve-

b /,

Pel' quas

pore Ezechiz , —( Vide 2. Paral. 30.

cet contra te, & vertetur contra Af-

it Jerof

num.Q2I. & 22.) tum maxime tem-

fy

rios, ut plectat fcelera eorum. .

C

pore Chrifti.

06. Juxta plagam Madian,Gc-) Ma-

pirtem |

Tüm Lut

. 92. z enim f'uerzt populus 2uns, €$c.)

dianitas noh armis , fed pavore de-

uamvis juxta promiffionem Abra-

dit in exitium tempore Gedeonis ,

Jetofoly

hz fa&am, populus Hebrzorum plu-

it& per Angelum cedet caftra Sen-

1. (

rimus fit futurus, tamen pauci eva-

nacherib.

Qcerent

proxma

Vvertentur.

dent incolumes, & ad Deum con-

*

In petra Oreb.

) 'Locus cladis Ma-

dianitarum. Vide Judic. 7. 25.

n eff,

Confümmatio.) Confumptio.

Er virgam fuam [mper mare.) Su-

*

0ffyg

"dbbreviata,) Qu ad breves, id eft,

fcitabit virgam, & flagellum fuum,

tfüs cele

6444

ad paucos redepit Ifraelitas.

quemadmodum illud fufcitavit contra

Inundabit juffitiam-) Mgghum affe-

4Egyptios, cum illos percuflit in mari.

boath,

Levabit eam.) . Virgam attollet ad

26 Hj

ret juflitiz, & fanctitatisincrementum.

percutiendum ^

.

C vicim,

Refpicit precipue Propheta tempora

n hORE

Chriftianifii ' poft cladem. Judzorum

I» via JEgypti.

) Adeum modulh,

iub Tito.

.

quo percuffit ZEeyptum.

27. Computre[cet jnmgum 4 feacie olei.)

Ti nv

23. Confummationem, 6/c. ) Nam ad

Vatablus, & Forerius yertunt , Pr«

paucos Deus rediget populum fuum,

RE

l, f

quem multz clades abfument.

pinguedine laxabitur , 8 foluetuy

jugum

lp(

ejus,

Ut nodi

laxantur oleo inunctis

4 n

In medio omnis terra.) In tota Judeo-

funibus, aut loriS, flc jugurn g-rave

IY

rum terra, & ubicunque degent Judzi.

minen

Sennacherib, aà quo fe expedire non

3 u

24. In via 4gypti.) Suo malo, ut

poterant Judzi , diving mifericordie

olim te percuffit /Egyptus.

beneficio folvetur , immo putrefcet ,

ut illo iterum non fint vexandi.

25- Conjhmmgäifur.) Ceffabit, fcili-

CAP U.T »€

45

l,

298. Veniet in À

ün

commendabit vafía fua.

jath , traïnübit in-Magron: apud machmgs

29. 'Tranfierunt curfim,

1

Gaba fedes noftra: obftupuit Ro-

ma, Gabaath Saulis fugit.

X

3o. Hinni voce tua

Jfn:

cula Anathoth.

j fi-liaGallim

') þat.tende Lalfa » *pauper.

Vit-

. 81. Migravit Medemena: habitätdres Gabim confortamini.

E

32. Adhuc dies eft, ut in Nobe ftetur : agitabit manum

fuam fuper montem filize Sion, collem Jerufalem.

[I1d«

33. Ecce dominatorDominus exercituum co

nfringet lagun-

culam in terrore, & excelfi

ftatura fuccidentur , & fublimes

s

humiliabuntur.

jatil

'34. Et fübvertentur conde

:

nfa fgltþs ferro: & Libanus cum --

excelfis cadet.

10

Q

*

F 3

CAPUT

o8. Ventet.) Aflyrius.

Confortamin;.) Caufam m'ox fubdit.

Ve-

lz Ajatb,C5c.) Einumerat civitates,

32. -dhuc dies eff, 65c. ) Apud

per quas Sennacherib erat tranfiturus

in Jerufalem.

vos non fubfiftet, fed tranfibit tantum;

»

dicet enim , adhuc aliquot diei ho-

Commendavit vafa [ua.) Relinquet

r& fuperfunt, poterimus pergere ufque

M

ds

partem farcinarum , & impedimento-

ia iNobe.

rum

:

ut expeditius iter profequi poflit

Agitabit manum [uam , 6c.) Cum in

To

jeroi,:x

9)

)l ,

lymam verfus.

ron

Nobe pervenerit , ex qua tefte D. Hie-

oe

29. Gaba fedes moffra. ) — Quaafi

mo, Jerufalem cerni poteft, Sen-

dicerent: Fefítinato opus eft; nim

nac

;

rerib eminus manu agitata fantte

proxima nocte in Gaba perno&an-

civitati minabitur.

Mi

dum eft.

33 Ecte,

alutis.

e

&c-) Cum nulla fpes erit

6u

Olflupuiz.) Numerum exercitus, &

ejus celeritatem.

Confrtn get Jagunculam , Uc) Vires

yum,

Gabasbb Saulis fugiz. ) Cives Ga-

Affyriorum ,

exercitum eorum Do-

ontra

baath.

:

nit

minus ea facilitate commiinuet, qua

3o. Hinni.) ld eft, clama, fcilicet

frangitur teftea laguncula.

Vel allu-

.al

ad vicinas civitates, & nuntia adven-

E

dit ad lagenas Gedeonis confra&tas,

2

tare hoftes.

& ad fufos Madianitas Judic. 7.

jti,

Filia Gallim.) Urxbs Gallim ; He-

immiflz.

I» terrore;) Plage terribilis Affyriis

brzi enim fpeciofas urbes filias vocant.

uu.)

J

Vel, filia idem eft.ac congregatio,

Excelfé ffaturaJ) Fortiffimi, & ma-

m

id eft , popule.

ximi quique milites Sennacherib occi-

"

Zttende, €$6.)

INam tibi etiam Lai-

dentur ab Ancelo.

À

7 d

m&l)

fa, & tibi Anathoth periculum im-

34- Cendenfa faltus , €&c.) Vide di-

TL

minet.

&a füpra num. 19.

n

31. Mig';avif.) Incolz fxtgerugc.

ydi

eh

:

46

PROPHET ISAIJ

BO /A-P Ut X Bs

fiü

Faticinium de Chrifli nativitate , . ;izfzdiczfo"; *exzuzlfazf;o:-zä , COnuer-

fione populorum , & gentium ad. Cbriflum, &?. gloria fepulchri

b:

!

a

vüli

ipfius : item de conver [ione reli

d

juiarum I/rael. ad Deum., :

ac fide gentium.

0r

A&Go.

T egredi'ätll;f virg

13.23.

25

aícendet.

a Adfe,:ra'diq'e Jeffe, & Hdls de radice EJI'IS

"

Infr

i

53. 2...2. Et requiefcet fupe

reum fpirli'tus Domini, fpiritus fapien-

tize ,. & intelle&tus , fp

iritus confilii, & fo.'rti.&:udinis ,, fpiritus

Ícientiee , & pietatis.

.. 3. Et replebit eum. fpiritus timoris, Domini.

N o..n-* fecuh-a

LUE tU — . i um

Y

. dum vifionem cculorum judicabit , neque fecundum auditum

:

Es

aurium. arguet :

tétig

hr

. 4. Sed judicabit in juftitia pauperes , & arguet in aequitate

e.Th. pro manífvetis terree: * & percutiet terram vir

Itilss

ga oris fui » &

frand

2.9. Ípiritu labiorïuml fuorum interficiet impium.

$

E

eR,]

Pr

paue

^g 'Eg'rea?ietur » éfc.) Iterüm de

confilitm. enim. eft präeïcvipuus. actus

dicii

Chrifto .prophetat Ifaias, | ad

prudentiz..

fend

quem. fubinde ejus recurrit oratio.

Fortitudinis.) Donum , feu virtus ,.

LT

Virga. ) Symmachus, &. lheo-

qua.ardua aggredimur , & difücilia

i B

dotio.' verterunt.

fuftinemus , ut. funt adverfa, & czu-

'üres

gem intellicit.

* Germen. B.ï, V-ii'g,i-

"

ciatus tyrannorum , &c.

Flos. . Eft. Chriftus Don

;

:,i;a;xusf.

Scientiz.) Eft donum, feu. virtus,

"

It

De radice ejus. ) Scilicet ex. fäïrp&

qua. co.gnofcimus. temporalia. ad. falu-

Davidis, ad quam B

;

; *.:ir-.go- & Chii-

tem conducibilia, & modum illis be-

tatem,

ftus pertinebant..

ne utendi

tichri

Pietatis.,) Donum pietatis comple-

B rcqu!efäet s 6p Vox regeefecez

d lä'

ficnificat firmitatem, 'copiamque. do-

&itür religionem, qua Deum, ut fum-

norum Spiritas Sancti, que. in Chri-

mum. parentem , veneramur, & co-

at

fto , tan

limus.

Comple&itur etiam: equita-

tve f

quam. in— p;qprio- loco: re-

quiefcenr.

.

.

teid, & benevolentiam cum proximis,

reb.ln

S/atr:fw

fapienti s. Sapi*enti&þe& do-

quafi cum fratribus, unius D'ei com-

C

num , feu virtus Chriftiana , qua con-

munis parentis, caufa.

templumur divina, & zterna,.

fecun-

Txb,a

N

3- Sþiiitus £222:0r i5 Daf;zifzi.) " tmor

dum ea de rebus omnibus judicamus..

Domini ef filialis reverentiaerga Deum

üklpl

LIazelfetkos . )Eft virtus feudonum pe-

ex amore:nafcens.

i

dd m

netrandi obfeura, maxime in fcripturis.,

Nog ficumduss viffonemz oculorum. )

Confiti.y Donumn confilit eft. fere

Nan; fecundum. | éxternam. appareft-

Sp.

idem , quod prudentix Chriftianz (pu-

tiam , que fzepe fallit.

*

Iu

Yi

tiejus pars) qua omnes noftras actio-

4« Judteabit 1m jufiitia Dauperes. )

geA)m

ues honefte, & chzifüane dirigimus;

Inculp:ztuxnæ & fincerum judiciura

i

|L £ A PUT i.

47

* $. Et erit juflitia cingulum lumborum ejus: & fides cin&ó:

rium renum ejus.

)f,

5. * Habitabit lupus cum a

gno, & pardus cum hoedo accu-

n

" ïnf't

babit: vitulus, & leo,

vulus minabit eos.

& ovis fimpl morabuntm,& puer par-

;

6;5-5-*

T. Vitulus, & urfus pafcentür:- fimulr

i

equiefcänt'

*

m

4

eorum , & leo quafi bos comedet paleas.

8. Et delectabitur infans ab uber

e fuper foramine jafpidis,

ln-

& in caverna reguli, qui abl

a€tatus fuerit, manum fuam mittet

a

-

u

: ï9. Non nocebggg »

| &A.no.n qc,cidvent m univerfo monte f:

*

eudé

*

éeto

]

reddet þäupeiibus', quos pöæmæ fz-

Puer ;gairvu/w—mizmäif 'eos. ) þDuicet;

Wi

pe opprimunt, vel mali judices con-

temnunt , & inique condemnant.

quaf&. dicat , facile cuivis erit illpä

regere.

-"rguer.) Scribas, Pharifzos, & fi-

". Wa 724F £os , ö'c) Feroces ho-

at?'

müles adverfarios , .quorum faftum ,

mines vivent fimul cum miribus, &

&

eadem utentur menfa, & cibis cor-

fraudes, & fcelera, iz «quiz4;e, hoc

eft, jufte arguet, & increpabit.:

poralibus , & fpiritualibus, & eosdem

hu

induent mores.

Pro mau[uetis teyra. ) — llumiles

; 8.. Delettabitir 572f4m, ä c.) Infan-

pauperes, & mites, qui fe ejus prz-

lus

dicationi, & do&rinz fubjicient, de-

tes vix ab ubere depulfi non horrebunt

fendens.

afpides, fed cum eis ludent, & in eo-

rum foveas, G- cubilia intrepide ma-

Qo$ g.

Virza oris.) | Àcri dbjufgatio'ne p«

nus immittent,

Cih&

increpatione contra obftinatos peeca-

Videtur fienificari

n

fortitudo, & animi conftantia, qua

tores, & hypocritas.

juvenes, & pueri nihil cruciatus, &

Spiritt labisrum.) Eloquio fuo.

PT

mortem timentes cum tyrannis Chri-

[i-

Intevfeciet impiwm.) |Ewertet ir

npie-

füianorum hoftibus congrefti funt. - Vel

tatem. Vel potius fermo eft de

À

n-

fignificantur fimplices fideles , qui

be

tichrifto, Qxem Domizus Te[us intezfe-

demones de obfefforum corporibus

qe

ciet üiriïu oris fa. 9. "Theffalon. 2. 8.

ejecerunt.

5

Ef erit juflstia cingulum , 6$c. )

Ablatlatus , 6c.) EGft ejusdem

yne

Juftiia, & fides, id eft, veracitas,

| fen-

q.

tenti& repetitio.

Qd

five fidelitas perpetuo Chrifto adhz-

Q. Nom nocelumt, €7c. ) Quui prius

rebunt, ut humano corpori adheret

erant virulentiffimi idololatre, jam ad

iif

cin gulum :

Vel fenfus eft, pios vi-

Oil

ros, ac juítos femper circüm fe habe-

Chriftum converfi, non amplius no-

bit.

cebunt fidelibus in Ecclefia , que eft

Ita/ Chaldzus. 'Pales Apoftoli,

mons Dei fanc&tus.

"mor

difcipuli ,

lagl

delium.

pie ,1?1111ieres, & cgrbæ fi-

Scientia Domtnt.) Cognitione Dei ;

6. Habitabit. lupus cum agno,

| Uc.)

hoc eft enim,quod dicitur Pfslm. 18.5.

W)

Signifïcatur harum beftiarum allego-

lg ommesm terram exivit fonus eorum.

len

ria, homines diverfis , & contrariis 1n-

Operientes.) "lerram aliquam. Ali-

eniis, & moribus preditos fociabiliter

qui vertunt, /fícut a4m& mare operien-

)

in Chrifti Ecclefia fimul victuros.

£es, id eft, alveum maris.

A

ln

48

PROPHE—T. Iä;AIA«:

&o meo : quia repleta eft terra fcientia Domini , ficut aquee

14

maris operientes.

dabur

Io. * In die i

lla , radix Jeffe, qui ftat in fignum populo-

1iu$ e

Rom. rum , ipfum gentes deprecabuntur, & erit fepulchrum ejus

5

15.12- gloriofum.

bitma

L!

Ilt. Et.en

t-in. die illa: Adjiciet: Dóminus fecundum ma-

cutiet

num fuam ad poffidendum refiduum populi fui, quod relin-

16

quetur ab Aífyriis, & ab /Egypto , & a Phethros, & ab /E-

frris:

.

thiopia, & ab. /Elem, &

j

a Sennaar, & ab Emath & ab infulis

Eypi.

maris. .

12. Et leva

bit fignum in nationes ,. & COngregabit prbfu-

os Ifrael , & diíperfos Juda colliget a quatuor plagis terree.

Cariit

13. Et auferetur zelus Ephraim , & hoftes Juda peribunt:

Ephraim non semulabiturgudam, &

Judas non Pugnabit con-

tra Ephraim.

f

E

14. Et

IE]

pumueciuunss

&5 me

Io. Rad;x Jeffe, qui lat in ffgnum

'Quod re/in?uetur ab . Affyriie ,. €fc. )

—

populorum.) E. Hebraifinus, quem La-

eri£ radix

Recenfet varias provincias, per quas

d P

tine ita clare exprimas ,

ob bella, & clades diverfas difperfi

nitus, 6

Z«e ff aus im ffgnum populorum.

Radix

"funt Ifraelite colligendi ab Apoftolis,

ut poffideantur a Chrifto, & abEcclefia,

Mi, Á

^0 jelfe Chriftus, qui ex -radi-ce illa ger-

minavit.

5

I ln

4 Dhetros. ) Aliqui interpretantur

fihsorg

In ftggum populorum.) C

hri&uä enim

Arabiam Petream , cujus metropolis

in crucem elevatus vexillum erit cun-

erat urbs Petra. Alii volunt effe-Par-

nem, À

étos ad fe convocans populos. Zge,

Ter g,

thos. Alii putant effe civitatern Egy-

WS, ve]

inquiebat ille, /£ exaltatus fuero a zer-

pti LXX. . vertunt, « Babylonia.

ra, omnia traham ad me ipfum. Joan.

4am. ) ÍElamite funt Perfz ab

I na

12. 32

/Elam filio Sem, ut docet D. Hierony-

þfldgg

D

e

Qredam,

buünt ut Deum.

;recaäuntur.) Coleät , & adora-

inus de nominibus Hebraicis in A&ta,

Filig

& in cap. 15. Jerem. & Jofephus lib.

Erit fepulchrum ejus gloriofum.) Quia

I. Antiq. Cap. 7.

ex illo emerfit Chriftus, gloriofus

Sennaar.) Eft Babylonia. Vide

Irezey

mortis triumphator , & quia ipfum

Genef. 11. 2.

Oil

fepiilchrum tot jam fzculis colitur , &

Ematb.) Ad Libanum fpe&tat, non

qie j

pie a fidelibus invifitur.

longe diftans a Damafco.

bj

II. Adjiciet Dominus fecundo, ($c.))

Prima enim populi a Deo vocatio ,

Hb in[uiu mafk.) Sic vocatur Grx-

I5

cia , Italia, Hifpania, & tota occiden-

lg

& poffefio fuit, Cum Deus Hebrzos

talis orbis Plaga.

iS d)

per Moyfem evocavit ex JEgypto ,

BN

& fibi devinxit per legem datam

I2. Sígnum.) Crucis.

C n

Wl

fecanda, qua Chriftianos per Chri-

13. Zelus Ephraim , &c.

) Intelligit

fC j

ftum a diaboli fervitute liberavit, fi-

fimültates, &

odia, que inter deceia

DN

bique in Sion per LEvangelium ad-

tribus, quz nomine Éphraim fignifi-

Ítrinxit.

cantur, & duas reliquas Juda, & Ben-

jamin intercefferunt.

Y Q

(S' Chuw

jj (

CAPU T XI & XII.

49

"

I4. Et volabunt in humeros Philiftiim per mare, fimul prz-

dabuntur filios Orientis : Idumcea , & Moab praeceptum ma-

sulo-

nus eorum & filii Ammon obedientes erunt.

i

1$. Et defolabit Dominus linguam maris Egypti, & leva-

bitmanum fuam fuper flumen, in fortitudine fpiritusfui: & per-

in

J

cutiet eum in feptem rivis, ita ut tranfeant per eum calceati.

16. Et erit via refiduo populo meo, qui relinquetur ab Af-

2

fyriis: ficut fuit Iíraeli in die illa : qua afcendit de terra JE-

(alis

gypti.

GAPUI - XIE

of

TO.

Canticum laudis , & gratiarum a&ionis pro- liberatione , C? be-

unt:

nefieiis Cbrifli Salvatoris.

Con

1. I T dices in die illa: Confitebor tibi , Domine, quoniam

nfolatus

L H

iratus es m'rhi: converíus eft furor tuus, & co

es me.

2. Ecce

$)

d

i

.14. Folatunt.) Magno fervore fþi-

Levä;':zï 9AT ILUHR fþmm.) : Evertentem

ifperfl

ritus, & celeritate fe conferent Apo-

idololazriam.

ftolis,

ftoli ,. & Chrifti difcipuli.

:

4

Ilmnen.) Wilum intelligit feptem-

fivum

:18(13.

Im bumeros Phiigflbzrgs. ) In Phih-

quare & feptem ejus rivo-

antur

ftheorum regionem Hazan, Afc:lo-

rum meminit.

owïls

nem, Azotum, &c.

Jta ut tranfeaut per eum caíceati.)

-par

Adeo minuet idololatriam ,

ut fere

Per mare.) Litus maris obambulan-

Epy

tes; vel ab uno oppido ad aliud per

ad nihilum redigatur.

€ic fluvius ad

mare navigiis delati.

nihihum redactus eft, cum ficco ve-

»'fæ ab

Pradabuntur. ) Facient animarum

ftigio , & calceis non detractis trranf-

Tony

predam, quam ad Chiiftum adducant.

iri poteft.

Ad,

Filios Orzenzis. ) Orientales plagas

16. Et erit wia, &fc.) Et populus

y Tib

incolentes.

meus ,. qui fuperfuerit, a variis cla-

Praceptum manus eorum.) Regio erit

dibus idololatrie inundatione ficcata,

Vid:

expectans nutum manuum eorum,

ad me tranfibit , egoque eos ex er-

roribus«ducam , & fuperftitione , ut

quippe illi obediens, & per Chriftum

fioft

fubjecta.

olim eorum patres ex /Egypto in de-

I«. Defolabit Dominus LUnguam ma-

fertuin eduxi.

Ort-

r /g)ypn. ) Lingua maris ab He-

I.E

T dices.) O tuxba converfa, &

jdett«

brais dicitur finus, oftiumn, autbra-

redempta a Chrifto.

chium maris.

Lbin gua ergo maris

la die iila-) Cum videris completa,

gypti vocatur promontorium , five

quz-predixi.

Ícopulus, in quo fitum eft Pelufium.,

Confitebor.)Laudabo, & gratias agam,

dlint

Ex hac etiun regione przde agen-

lratss es mibz.) Cum ob peccata

mihi effes iritus.

jecez'n

tur, & pliga illa falutariter defolabi-

il

tnr, cum paffim deferetur idololatria,

Co:z;vejrüu eft furar tum.) Ín clemen-

J

- & Chiiftianifmus inducetur.

tiam, (& gratiam.

G

Biä(. cum Com. MenäMTom. F.

BO

PROPH«ET. ISAIZEÉ

2. Eoce Deus falvator meus, fiducialiter agam: & non ti-

;]

Exod. mebo: * q

uia fortitudo mea , & laus mea Dominus , & fa-

ia m

" 1

i,sf;f' &tus eit mihi in falutem.

.

1

117.

3. Haurietis aquas in gaudio de fontibus fal

vatoris ,

quen

14.

Tüinus

4. Et dicetis in die illa: Confitemini Domino, & invocate

nomen ejus: notas facite in populis adinventiones cjus: me-

S 1

mentote, quoniam excelífum eft nomen ejus.

QUs

$. Cantate Domino, quoniam maguificé fecit : annuntiate

p

hoc in univería terra.-

Doni

io

"-

6. Exulta, & lauda habitatio Sion: quia magnus in med

tui fanCtus Iífrael.

hom

fhin

CO A TPOU TA XIII.

& 1

partur

Jngens, ac truculenta Babyloniorum vaftatio ? Medis..

pebi

L

Nus Babylonis, quod vidit Ifaias filius Amos.

I.O

2. Super montem caliginofum levate fignum, exaltate

nus', 8

( pec

vocem, levate manum , &ïingrediantur portas duces.

4 Egö

N

Confolatus es me.) Condonans pec-

Magzus.) Exaltatus, & gloriofus.

3. S.h

cata mea, vel per incarnationem , &

In medio :;. ). 'libi atfiftens, &

Petis a

redemptionem.

te protegens.

Eft etiam in medio

fatis

2. Salvator mens. ) . Miqui vertunt.

Ecclefiz , quia degit in cotu fde-

Ecce Dezs Jefns mens.

& find

lium tectus fpeciebus venerabilis Sa-

plendam,

Non timebo.) Cum per Jefum fim

cramenti,

177 /.74

Deo reconciliata.

Sanilus Iffael.) Deus Ifrael.

Fortitudo mea ) Robur meum , quo

z

1-0

ANws. ) Sic appelltur a Pio-

li

demonis jugum excuffi.

phetis prophetia triftis, & ca-

4. T

Lazs mea.) Materia, & argumen-

lamitofa.

Vi(ll'ï()f I

tum laudum, quibus te celebrabo.

2. Mozrez. )

Intelligit Babylo-

Qie tgr

3. 4dauas, ) Sacra Scripture, do-

nem ob magnificentiam , & faftum

M

Gríne Evangelice, Sacramentorum ,

palitiorum , turrium , murorum, &c.

ii adye

Donorum Spiritus Sancti, &c. qua

Cal;cinoftm. ) Quaia. Babylon loco

) 4

ftum obvenerunt.

oinnia nobis cum Chrifto, & per Chii-

humido fira juxta flumen Euphratem,

P & Atum

ex quo elevabatur calizo. Vel certe ob

Ig

J

4 "trmventiones ejus. ) Confilia, &

caligiiem errorum idololatrie.

u

cogitationes ejus, quibus nobis falu-

tem attulit.

Levate /igm:m. ) Hic Deus qudfi

Dfl

clafficum canit, eoq^e D.rium, ac Cy-

ioni

Excelfum eff nomeu ejus.) Nam zz

rum cum Perfis, & Medis evocat ad

zomine je[m omne. genm fleclitur ,. ceele-

excidium Babylonis.:

I

gf

hiumy, tevrefirium, & infermmum.

Exaltate vocem.) Ut facere folent mili-

Magnifice fecir.) Res admiran-

tes , cum civitatem aliquam invadunt.

Olf Z6

das,.& fublimes.

Levate manun. )

l

Contra urbem ,

6, Habitarío Siom.) Catus fidelium,

V le

Ecclefia,

veftro gladio, diru

ptioni, & trium-

)

pho devotam.

IO;]I J

WE

CAPU L. XII

SI

ü

3. Ego mandavi fan&tificatis meis, & vocavi fortes meos in

h

ira mea , exultantes in gloria mea.

4. Vox multitudinis in mon'ibus ,. quafi populorum fre-

que ntium: vox fonitus regum,& gentium congregatarum : Do-

ate

minus exercituum praecepit militize belli,

[J|e

». Venientibus de terra procul, a fummitate coeli ; Domi-

nus, & vaía furoris ejus, ut difperdat omnem terram.

late

-6. Ululate ; quia prope eit dies Domini , quafi vaftitas a

Domino veniet.

dio

1. Propter hoc omnes manus leolventur $ &omne cor

hominis contabefcet,

9. Et conteretur

'T'orfiones , & dolores tenebunt , quafti

parturiens, dolebunt :

unusquisque ad proximum fu*um ftu-

pebit, facies combuftae vultus eorum.

9. Ecce dies Domini veniet, crudelis, & indignationis ple-

tte

nus, & irze, furorisque, ad nonendam terr am in fohtudmpmj

& peccagores ejus conterendos de ea.

G 2

* Quo-

g0

pE ORE

^

0 zf

VAJZIAS a Dafizma.) V.i&le

[

Sanüiftati meis. )

Medis; &

,&

Perfis a me deftinatis , & quafi con-

tas, & excidium , quie ab omnipo-

edio

fecratis

militibus

aG

hoc

beilum ,

tenti De»o , & fumme ir ato

timeri

& fanctam

vindidtam : Deo com-

portett.

fde

d

9

plendam

4

Manus d;ja[vmtur) Propter ti-

dp ira mea.) Babyloni iratus.

morez r

Exnltautes i gloria mea. ) Guia effo

Contabefcet. ) KEodem timore, &

Pro

illis gloriofas victorias. dedi.

mcroie propter malorum i'nï'ï'llltll-

4 Vac aoultizdins. ) Qv f dic: .t,

(dl]»ln.

CO

videor mihi in fpiritu -audire, & vi-

g. Tarf ozes,E$ dolores teztbunt ) Do-

dere tarbas , & tumultus Perfarum, &

lore tor quebuncur.

nu

Medorum contra Babylonem turma-

d proximnm feeum. ) Converfus,

(l

tim advenientium

ut folent homines rebus perdms, &

NC

afilictis.

[nco

S8. 4 [ummiiate eemli ) Venient

Peifarum copie ab extremitite ter-

Facies combufla. ) | Avidz , lurida,

ettly

r£ ,

ubi videtur terra colum tan-

& mgræ

1ta dictum a Chrifto , zrc-

u D

ftentibus bomintbus pr& f5more Lu-

gere.

Doz

gointt$. ) Adeft ulturus fcelera

ce 2I. 26.

qum

T. ylonis.

Dies Domini.) Eodem fenfu, quo

(

nuen. 6. Ad literam hzc dicuntur de

at Ad

E: väfk fzroris ejas . ) Inftrumenta

ire ejus, Lmrms, & Cyrus cum fuis

excidio B. by]oms, optime tamen con-

exercitibus,

veniunt etiam extremo ]udlcn diei.-

il

Cradelis.) Scilicet imytis feva vi-

Qioneom ferram. ) BaLylonns fub-

LXX haben

dunt

jectam.

detur divina juftitia

beftl j

6. Dies: Domizi)) Quo flatuit Baby-

z2faumaliles

-uf

lonis fcelera ulcifci.

De ea.) Ejedos,

/

$2

PROPIHTI.ISAIUE

* Eze

1o. * Quoniam ftelise coeli, & fplendor earum, non ex-

I5 :

92 4

pandent Inmen fuum: obtenebratus eft fol 1n ortu fuo, & lu-

102 Ti

joel

9. 10

na non fplendebit in lumine fuo.

Igï

I5

1I. Et vifitabo fuper orbis mala, & contra impios iniquita-

bla Cn

att

Gomo

tem eorum ,. & quxefcere faciam fuperbiam infidelium, & ar-

24.29.

rogantiam fortlum humiliabo.,

20

Matei

13.24-

12. Pretiofior erit vir auro, & homo mundo obrizo.

quead

Luca.

I3. Super hoc coelum turbabo & movebitur terra de loco

iÀm

21.25. fUo , propter indignationem Domini exercituum , & propter

4L. $

lem irae furoris ejus.

-«

fum Jr

Iq. Et erit quafi damula fugiens, & quafi ovis: & nonerit,

b 10j

qui congreget:

uasusquifque ad populum fuum -convertetur ,

v F

& finguli ad terram fuam fugient.

1 dely

15. Omnis , qui inventus fuerit , occidetur: & omnls, qui

fupervenerit, cadetin gladio.

Pf

Vátiti

16. * Infantes eorum allidentur in oculis eorum: dzrlp'len-

136.9.

tur domus eorum, & uxores eorum violabuntur.

jle lib

I7. Ecce ego fu(citabo fuper eos Medos

qui argentum

lit a,

non qus&rant, nec aurum velint.

18. Sed

fl

IO. Qaoniam ffella , G5c. )

ijt hyper-

I3. Super hoc. ) Propter hoc, fci-

llcec ut ulcifcar.

l

bole, & h pallage. Im deentur Ba-

M

bylonii, ut codli, & ftell: uüm lux illie

Turiaio ) 'lenebris.

videatur in caliginem verti.

Moveiitur ferra. ) Affli&tis enim vi-

5

II. Vifitabo.) "Punium.

detur terra , & coelum moveri, ro-

tari, & confundi.

Super orbis siala.) Babylonem intel-

Hic loquendi mo-

Iy. $u

lo

1t, quia ob trequentl am hominum,

dus in Scriptura magnam Dei iram,

&l' 1]1

h

:2

ho:mnumq'm calami cmm fignificat.

19 h [

pificum , & mercium , quafi parvus

I/«

Ev /7!410 dammn'A fll(g»(nf )

4v

^n

quidam mundus videbatur.

Exercitus Chaldzorum fugiet venien-

Contra zmþ;as intquitatem eorum. J

df?'nu 7

Scilicet vifitabo.

te Cvyro, ficat damula, N ovis ul

W

Qle «

mis, & unbehls fu'nt id rugitum leo-

use[cere.) Ceffare.

nis, vel lupi.

f(ï ?72!/,14

I;zfïalclmm) Chald. £zpzoruzs. LXX

UOHEI e

lmguaru/f.

Qu. congreget.) Scilicet ut felvet

qüam &ül

quatt dicat, fruftra fument nec emm

Orem

Fortism.) Potentium.

póterunt evadere.

Nee

p

I9. Pret;af for erit vir auro.) Ideoque

Unpusquisque ad popzlum [:mm cOHvere

Ws ]

!m

Medn, & Perfe aurum non accipient,

fetur. ) Loqmtur de exteris, & auxi-

BM

Onis

ut vitam , aut libertatem non eripiant.

liaribus copiis, qux Sabylonios defe-

— Mide mh*a n

i' d "

rent, & ad faos fe recipient.

".f N

:

fententiz.

Et bomo, Uc.) Repetmo ejusdem

-MES. Qui /it;er'venertt ) Outp d-

jenget , ut vertit P.trrnmus ; fcilicet

üzcmO'Ie

Mundo obrize.) Auro mundiffimo,

Babyloniis.

OB (()

& purilfimo

Tum

Hebr, & awro Opbir,

17. Qui érgentum non quarámt.) Vie

Sdh 1b

id eft, optimo.

de fupra n. t2.

Viéfte.

CA P.UT

XIHII & XIV.

53

&X

18. Sed fagittis parvulos interficient, & la&antibus uteris

.lu

non miferebuntur, & fuper filios non parcet oculus eorum.

I9. Et erit Bab lon illa gloriofa in regnis, inclyta fuper-

J

*Gen

bia Chaldaeorum , * ficut fubvertit Dominus Sodomam , &

T

Gomorrham.

I9.24

20. Non habitabitur ufque in finem, & non fundabitur ut-

que ad generationem, &* generatlonem nec ponet ibi terito-

|0C0

ria Arabs, nec pattores requiefcent ibi.

)ur

21. Sed requie(ícent ibi beftize , & replebuntur domus eo-

rum draconibus: & habitabunt ibi üruthloneo, & pilofi faha-

2

bunt ibi.

it,

25. Et refpondebunt ibi ulule in sedibus ejus, & i'nenes

in delubris voluptatis.

qi

QATUT- -X

Vaticinium de "Fudaorum confolatione , & a Bahylomm taptivi-

[eT

tate liberatione , Dabylouiorum contritione : quorum ingens fuper-

tuffi

bia , amplitudo dommzz , €» crudelitas explicautur , una cum pu-

Sed

nitione Philifibinorum , ac ceterorum , qui ob calamitatem

la

7&/&607&177/1 latati /zmt

Rope eft ut veniat tempus ejus,

& dies ejus non elon-

P

gabuntur.

Miferebitur enim Dommm Jacob , & eliget

n vt

3

a nUC

, 10

10

I9. Swper füio:s. ) Parvulis pueris,

22. Refpondebunt.) Alternis canent,

& infantibus.

hoc eft: variis locis , ut una alteri re-

IU

cat

19. E£ erit Babylon.) Excifa, & evera

20

fpondere videatur

m)

H/que s ffmem. ) LXX

U/ue. ) Nocurng aves

Itali ap-

&Leraumm

pellanc Barba gmm

J tf

Uf que ad generationem, 8c.). LXX.

Sireges, ) Chald. Dracones.

LXX

ine

1 YO

pev saultas generationes , eft repeti-

Ericu, Mebr. eft t» 3 tbarzim , id

tio , vel explicatio precedentis; nun-

eft, ut ait S. Hieronymus, demones,

quam euim rediit ad priftinum fplen-

aut monflra , aut dracones magni,

v

dorem.

criftati , & volantes.

enitmt

Nec ponet ibi tentoria rabs. ) 'li-

In delubris vo/npt:ztw ) 12 palatiis va-

m«

mens l:itrones , aut feras in ruinis

luptuo/' ;, ut vertit Vatablus.

abylonis latentes , ut patet ex fe-

I.

Empu:.) Excidii Babylonis.

quxt

quenttbus.

dd

.Non elangabuntar. ) Cito ade-

t 21.

Pofé ) VFauni, & Satyri,

runt.

demones , fcilicet, qui in defertis

Eliget adhauc de Ifrael. ) Ifraelitas

T.

locis apparent hxrfutl fpecie hirco-

aliquos eliget.

Jicet

rum.

Super bumum fsmam. ) In ]udæa, ad

" Saltabunr. ) Ut; folent hodi lafci-

quam redibunt.

j

yientes.

Adjungetur advena.) Crefcente exi-

54.

PROPHETZ3 ISALE

adhuc de Ifrael, & requiefcere eos faciet fuper humum fuam :

1o,

adjungetur advena ad eos, & adheerebit domui Jacob.

fs es

.2. Et tenebunt eos populi, & adducent eos in locum faüum

ii

& poffidebit eos domus lIfrael fu

per terram Domini in fervos,

Qu

um;

& ancilias: & erunt capientes e

0s, qui fe ceperant, & fub-

Vr

jicient exa&tores fuos.

5.(

4. Et erit in die illa: cum 1'5quieth dederit tibi Deus ala-

HS?.

bore tuo, & a conculfione tua,

& a fervitute dura, qua an-

ä

te fervift:

n

;4. Sumes parabolam iitam contra regem Babyldnis, & di-

Ini

li,

ces: Quomodo ceffavit exactor, quievit tributum?

H i

:5.Contrivi.Dominus baculumimpiorum,virgam dominantium.

ufimo,

6. Cedentem populos in indignatione, plaga infanabili, fub-

Ij |

jicientem in furore gentes, perfequentem crudeliter.

laci:

7. Conquievit, & filuitomnis terra, gaviía eft, & exultavit.

,

1b i

8. Abietes quoque leetatze funt fuper te, & ced:i Libani:

Cent:-

ex quo dormifti, non afcendet, qui fuccidat nos.

Concuf

9. Infernus fubter con:urbatus eft in occurfum adventus

(

tui, fufcitavit tibi gigantes: Omnes principes terrae furrexe-

Vintlis

runt de foliis fuis, omnes principes nationum.

IO- Uni-

1g. (

ftimatione xeligionis Judzorum in pà-

- Ohm': Zerra.

vitin

) Antea Babyloniis

triam redeuntium, gentiles fe illis afï-

fubjeta, vel Judza.

ES

jungent , & fient proielyti »

9. -4bieies.) iVleriphora a

-bietum ;

^

2. Tenebumt eos. )

onorifice co-

r

mitabuntur redeuntes.

& cedrorum principes , & Keges de-

T. .f

ügnac.

Vel eft Profopopesja , qua

"Adducet eos ,€9c.) Id factum

Ajub'en«

dicuntur letatz arbores Libani, quod

Veribüs 3

te Cy:o, & Axtaxerxe, ut patet Efdra

4

non amplius cederentur ad turres ob-

)rincipes

cap. I. & 2-

I2 0

fidionales, & alia belli opera.

Pe/fidebtz eos domnus Ífrael, fjc.) Pof-

Super te.) Cunv quid tibi acciderit,

fert )

:

fidebant eos corporaliter, qui fe preffi

cognoverunt.

quu I

paupertate Judeis vendebant.

Spiri-

bt o

Ex quo dormiftz.

) D./Io,rtuus es.

tualiter vero fuübjiciebant eos, qui fa-

9. defernws , 6c. ) Quafi dicat,

üts, &

cra Judaica fufcipiebant, ex quo intel-

defcendenti tibi in infernum occurre-

AUs hen

ligitur , quid fibi velit id, quod fe-

2 lo

runt, qui illic erant cum tumultz, &c.

quitur, ergmr capientes , Gc.

Defcriptio eft metaphorica, & poetica

us d

Exatlores þas.) ()pprelïbres. LXX.

cum farcafmo , & lrrifione hoflili per

Qüi Y

dominsntes f£&1, Ícilicet quondam cum

xlferi

eflent in captivitate.

fimilit:dinem adventus Principis vi&ti

in bel!o.

Per infernum fepulchrm,

Tüftes

4. $umes parabolam.) Parabolicum

& ipfum infeznum intellimere / pof-

IN«

j »€

canticum. LiXX. plantlum bunc.

fumus.

Wt p

S. Baculgm impiorum.) Potentiam

Sufcitavir tibd giganter. ) Mifit in

m*:*n ]

intelligit, qua abutebantur Babylonii,

occurfum tuum heroes, viros fortes,

tano

dj

dominatutyrannico prementes Jud«os.

ac terribiles , ut gigantes , qui funt

i

dem

6. Indignatianc. )xacundey& furenter..

in inferno.

Id L f

D

m YO

-

55

CAP UT -XIV.

A:

10. Univerfi refpondebunt A, & dicent tibi : Et tu vulnera-

tus es ficut & nos, noftri fimilis effectus es.

QUi

1I. Detra&ta eft ad inferos/fuperbia tua , concidit cadaver

V0$,

tuum: fubter te fternetur t

füb-

3

inea, & 0perimentuþm tuum erunt

vermes.

al

:2. Quomodo cecidifti de coslo lucifer, qui mane orieba-

ris? corruifti in terram, qui vulnerabas gentes?

af

13. Qui dicebas in corde tuo: In coelum confcendam, fuper

aftra Dei exaltabo folium meum , fedebo in monte teftamen-

; d-

ti, in lateribus Aquilonis.

,

:4. Afcendam fuper altitudinem nubiu

Qum.

»

m, fimilis erox AI-

tiffimo.

füub-

i;j. Verumtamen ad infernum

P

detraheris, in profundum

,

laci :

iVIt

16. Qui te viderint

:

', .ad- te inclinabuntur, tfequä profpi-

ani:

cient: Numquid if

te eft virj qui —conturbavi-t' terram , qui

concuffit regna ?

.

QitUS

17. Qui po

fuit orbem d'efertu.m,' & urbes e

ju; deft(ruxi-t "

[2 (2

vin&tis ejus non aperuit carcerem?

s

18. Omnes reges gentium univerfl dormierunt in gloria,

vir in domo fua.

lonits

19. Tu

j

IT. Gtermetur £nea, $0. ) Ut cada-

erat ad Aquilonarem urbis partem fi-

e5 äe-

» qïl?l

veribus accidit mortuorum, licet fint

tum, ut patet ex illo Pf. 47. 2. Mo»:

Principes, aut Rege

H

Ss

$:m, larera Aqnilanis , rvitas Regis

qui

I2. Qnmomodo ceci

dyfts de celo Lucä—

magni.

5 0D-

fer

? )Nlnteiligic Regem Babylonis ,

.

I8. Jp profundum laci.) Fovew fe-

iderit

qui ut Luci

feri ftella. clare fplende-

