perculfa.

De longinquo.) Ex Babylone, & re-

Pa

25. Vifftabo.) Puniam,

: & Hagelïum

motis regionibus , in quibus exulas.

4neum inducam.

28. Cemf[umam.) Delebo tanquam

ROR

Tumultum dlexandria. ) T*,urbam,

hoftes meos , poft

U

iam eorum Oopera

1

j

us fuero.

populum , multitudinem ; erat enim

in te ca&igando Ü

« $

Alexandria urbs frequentiffima.

Cafhigabo te i judicio.) Mloderate,

Uï!fi;;

Reges ejus.) Reg

humaniter, clementer, ut ne

ue pror-

wu»;fi.';y

nt

g,los, proceres re-

fus perdam te , tanquam ho

i

em, nec

06. Qmerentium animam córum.) Qui

) 49

prorfus impunem relinquam, tanquam

per &repf

bello eos petunt, ut vitam eis erípiant.

innocentem. Sic cap. go. IL. dixit:

"M

-

423

n

CCÓCAPUT XLVII.

/

. ei$

aleflinorum ,

- .P?zjl?t*z"o þzædfïitar' P.

Jyri , Sz'*dönisr," Gaze,

yuli

- &J " calonis.

Uod fatctum'eft verbum Domini ad Jeremiam prophe-

0 vl-

Q

.tanmr contra Palaeflinos

- antequam percurreret Pharao

N

Gazam:

5 u

2. Hsec dicit Dominils

La

[

Ecce aquas afcendunt ab Aquilo-

ne, & erunt quafi torrens inundans & operiens terram, &

*

14

plenitudinem e

Z

J

us, urbeni, & habitatores e

jus

'ervq-

homines, .& ululabunt omnes hiabitatores terrae.

, clam a'bun.t

at

j

3. Á ftrepitu pompae armorum, & bellatorum ejus—,,äcöm-

motione qnadriguarum ejus, & multitudine rotarum illius ;

ved$,

Non refpexerunt patres filios manibus diffolutis.

(;

4. Pro adventu diei, in quo vaftabuntur omnes Philiftiim ;;

h,U

& diffipabitur Tyrus, & Sidon cum reliquis auxiliis fuis , &

.

-depopulatus eft enim Dominus

: Paleeftinos , rel*ig,uifas infulee

ifU$

Cappadociae.

t55

$. Ve-

)t€ n

Cafligabo ze 1m judicio , ut nen vidtaris

runt curam.ne

b innoxizr.

ficiti..

gi-ïgentesv,- de fäipfïs fo--

"

I.

Nrequam . pereuterez Pharao Ga-

qu;äusf kxdz'["a'lwi-;' » Pie timore ,

- z45;. ) Accidit hoc fub Sede-

j p()flm

quo manus quodammodo diffolvun--

cia, anno g. vel Io. regni ejus, eum

tur , & concidunt:

fcilicet Chaldsis Jerofolymam obfi-

uo[ïquam

dentibus Plarao in auxilium: Judzo-

4* Pro adventw diei. ) Propterea

grit , u

rum venit, qua fama audita Chaldai

quod veniet dies;.

:

p J

ftina. vaftetur..

quo die tota Pdlæ;-

obfidionem folverumt.

Vide fapra

€. 37- 4- 'lune ergo Pharao JEgy-

Cunt omnibus veliquis auxiliis 97772

3

uhe äd I'

tum repetens in Gazam principem

DBicit non folum

alzftinos- abolen-

yuos t

dos , fed: "'yrios etiam, & Sidonios,,

mg() ff*

hiliffzorum urbem: irruít, eamque

diripuit, ea fortaíie de caufa, quod

& Cappadoces, reliquofque omnes »

i fers

Chaldzis favifíet..

qui ipfis Paleftinis opem talerant;

Q. Ecce 49uæ-4fcendu/w. * Aqu&s'vo-—-

Jl &[e

Ínfulam a

Io[ule Cappadocia. ) Cappadociam

«at per metaphoram exercitum- Chal-

ppellat, non. quod infula fit,

M

as

dxorum, qui venit ab Aquilone ; fi-

fed

uod fit. maritima.

Alii pu-

unqu

mili aquarum metaphora ufüs eft Ifa.

tant Cyprum intelliei.

Alii putant

co 87'

C-.I . L

fic appellari novam 'T'yrum, que &

Urbe ) Utbes, fingulari pro plurali.

proprie infula eft, & a Palzflinis pro-

;Ioderlïe 1

Ululabun:.) 'Yerrore perculft.

pe diftat, & favet nomen Hebraeumy

2

) Uf

PrOf'

. Af epitu pompa 4rmarnm,) Pro-

"Ph593 cephrtor ; nam Capb manum fi-

i

pter firepitum bellici apparatus.

gnificat ,. Tor , "'yrum

quafi dicar -

ag

ANon. refpexerunt. patres filjos,) Ko«

g j

manus . Iaöu;s , vel vici:?ia: Tyri-

424

PROPHE T. ]EREM IE

TV ia

s. Venit .calvitïum»fuper Gazam: conticuit Afícalon, & re-

liquize vallis earum : ufquequo concideris ?

E-— l

6. O mucro Domini ufquequo non qu

iefc,eqs.? ,Ingre'der'e in

vaginam tuam , refrigerare , & file.

7. Quomodo quiefcet, cum Dominus przeceperit ei adver-

fus Aícalonem, & adverfus maritimas ejus re

n

giones, 'ibiql?e

lii

z

condixerit illi?

tü

CAPUT XLVII.

Pradicit Dominus Vaflationem Moab , & omnium urbium ejus ,

de

fed. in moviffünis diebus captivitatem ipforum relaxandam ; male-

HHA

di&lus dicitur faciens. opus Domini fraudulenter , &? gfadium

In

Jfuum a fanguine proioz'lzem.

Iu

I. : D Moab haec dicit Dominus exercituum DeusA Ifrael:

;

- d

Va fuper Nabo, quoniam vaftata eft, & confufa: ca-

.

filar

pta -äeft Cariathaim : confuía gfc fortis, & tremuit:

2. Non

tim |

tatur verba eorum, qui fe incidebant,

lg ;

- &. Væm't.) Pro veniet, prxteritum

& dicebant: O ;mucro Deomizi , €6c.

pro futuro.

Cm)

Caivtium.

» Mag.nus lu&tus, & ca-

Refrigerare.) Nunc enim tepes , aut

Cs

lamitas; mos enim erat Judeorum, &

cales fanguine ceforum.

Vide

Sife. ) 1d eft , quiefce.

d

vicinarum gent'iu.m, ut in luctu capi-

flgniä(

ta decalvarent, rafis, aut tonfis cri-

g. Qnuomodo quie[cet ? ) R.efpondet

ürbem

nibus.

[ ul

Conticuit.) Quuia fubito, & inopi-

ipfe fibi propheta, on pofle gladium

Quitun

quiefcere , quia divino precepto graf-

nato hoftium adventu obftupuit.

fatur adverfus Afcalonem.

für inf

Et reliquia vallis earum.) Etreliqua

Ibigue condixerit H ,. &c.) Prece-

ümen :

oppida earum; & pagi fuburbani, qui

perit, ut ibi graffetur , vel, ut alii in-

in ville erant, cum Gaza, & Afca-

rf

lon fit& effent in loco. altiori.

terpretantur , conftituerit illí tempus ,

ngl : ff'll :

quo graffari debeat ; itaque ante tem-

pust

U/quequa, concideris ?) Ufquequo Ga-

pus prefcriptum ceifare nequit

effe f

za, & Afcalon cultris te incides, aut

2. li

unguibus lacerabis ? hoc eft, ufque-

I. D. Moab, ) Scilicet dirigitur le-

quens prophetia.

Vaticinatur

Cvmn

quo lugebis? quafi dicat: diu; fole-

Moabitis extremum exitium , ficut I-

Qcet

bant enim omnes illa gentes in maxi-

Utl

mo luctu cultris fe., aut unguibus

fai: c. 15. quia cum Judzis cognati

mOl'ïlm

exarare, ut patet ex Lev. c. I9. 28.

effent , non folum non tulerunt eis o-

pem , cum ab hoftibus vexarentur, fed

Cas Civig

ex Deut. c. I4. I. & ex 3. Reg. 18. 29.

l Pa

6. O Mucro Domini.) Exclamat pro-

etiam irriferunt eos, vide infrà n. 27.

Vfü 77

o]i-

Va fuper Nalo.) Magnum excidium

pheta, poftquam oculis. mentis

Ti fefä

dium Domini late graiïantem vidi

ffet,

imminet INabo Moabitarum civitati

f&b()n &xe

rogatque , ut quiefcat; fatis enim ma-

* Vide num. 33. 47. & Ifaiam 15. 2.

l

j

"7

Vel imi-

[ (

gnam cedem fa&am-eiïe.

-Vd./zzdta ef, ) Valtabitur; omnia e-

CAPUT XLVIIL.

425

3. Non eft ultra exultatio in Moab contra Hefebon: cogita-

te

verunt malum. "Venite, & difperdamus eam de gente: ergo

filens conticefces, fequetur enim te gladius.

:

It

3. Vox clamoris de Oronaim; vaftitas, & contritio magna,

4. Contrita eft Moab : annuntiate clamorem parvulis ejus.

Va

$. Per aícenfuim enim Luith plorans afcendet 1n fletu, quo-

que

niam in defcenfu Oronaim hoftes ululatu contritionis audie-

EC

runt.

-6 Fugite, falvate anim

as veftras: & eritis ?quaü myricze in

Supra

j5

deferto.

17. 6.

nl

7. * Pro eo enim quod habuifti fiduciam in munitionibus

tuis, & in thefauris tuis, tu quoque capieris: & ibit Chamos

j

in transmigrationem , facerdotes ejus , & principes ejus fi-

à

)

mul

frel:

g. Et veniet præcï'o ad omnem urbem , & urbs nulla falvaä

bitur: & peribunt valles, & diffipabuntur campeltria: quo-

2 0F

niam dixit Dominus.

X

9: D d-

Non

nim hzc praterita prophetice pro fu-

Ér go Jfelens conzfæ/äe;c.) du, o He-

tuis áccipiuntur.

febon, id eft filentio filebis , pror-

jd

gbatt^

Coz][a. ) lonominiofe capta.

fus filebis, cum fueris everfa.

)V

"r

Cariatbaiz.) lia uxbs Moabitarum.

3. Vox clamoris.) Audietur. :

6 at

Mide num.

37. & jofue 13. 19.

De Oranaim. ) Qus ölipfa Moabi-

fignificat hec vox duas urbes, vel

tarum - civitas

erat , . cujus etiam

urbem gemin am.

Non enim infolens

mentionem facit Ifa. cap. 15. 4.

dv

eft urbes duabus conflare partibus ,

4- Annsntiate clamorem ;x4rvul;: e-

! O'llldiun)

quarum altera füperior , alera voce-

p grill'

tur inferior; altera cis,

j«;. ) Predicite pueris ejus fore, ut

flumen, &c.

. al;era ultra

clament; folent enim . pueri clamare ,

plorate, & ejalari in. rebus adverfis.

free

Confufa eff fortis. ) Mebr.. Confu[a

eff. veftgium , id eft, ignominiofe ca-

3. Per afcenfum enim o Luitb) Hoc

qetiib

xa eft ea civitas, que aliis refugium

ad verbum defumptum eft ex c. 15.

elle folebat.

5,lfaig, ubi etiam explicatum eft.

git

2. ÉExultatio.) Gloriatio.

6. Fagire.) O Moabita.

CozirA Hefebon cogitaverumt mdl:zm.)*

Ez ertits quaft mytica in Je/ärfo.)'Hu-

zimtut d

Scilicet Chaldzi.

Hefebcn enim erat.

miles, abjecti, fteriles, mo-fti, & fo-

ïaticiüamr

urbs in lIVloab.

Fuit Hefebon A-

, fiot^

morrheorum R

e

ia.

Inter Leviti-

litarii. Vide dicta fupra cap. 17. 6.

gna

9. Chamos.) NNobile erat Moabita-

;;

cas civitates cen

íó

tur Jof. 21. 37. &

rum idolum: ali

ui putant fuiffe Bac-

p. Paral. cap..6. verf. ult.

P

fe

Venite , 6$c.) Sunt verba Chaldeo-

chum ; alii vero

riapum.

rum fefe invicem ad excidium He-

d 4

9. Prade.) Moflilis exercitus prx-

: o

febon excitantium.

dator,

—

Hhh

i gt

BA cum Com. M'e?;a'cä. 7.7 F.

jm 57

; Omllla j

[L]

426

PROPHET. JEREMIE

le

9. Date florem Moab , quia florens egredietur: & civita-.

I

tes ejus defertae erunt, & 1nhabitabiles. |

L]

*

L

10. Maledi&tus, qui facit opus Domini

fraudaïentef: & ma-

lo

ledi&tus, qui prohibet gladium fuum a fanguine.

1

e

3

L]

Ir. Fertilis fuit Moa

D a

b adolefcentia fua, & requi

ew;;it in

fzecibus fuis: nec transfufus eft de vafe in vds, & in tranfmi-

[

ef

grationem non abiit : idcirco permanfit guítus ejus in eo, &

*

odor ejus non eft immutatus.

bo

12. Propterea ecce dies veniunt, dicitDominus: & mittam.

10j

ei ordinatores, & fltratores laguncularum , & fternent eum,.

& vafa ejus exhaurient, & lagunculas eorum collident.

sR eg.

13. Et.confundetur Moab a Chamos, * ficut confufa eftdo-

fie

12.29.

mus Iírael a Bethel, in qua habebat fiduciam.

* Ifaiz

14. Quomodo dicitis: * Fortes fumus, &

C

96. 6,

virl robufti ad,v

prseeliandum ?

15. Vaftata e

ft Moab, & ci:y;i;tat'es, *illiüs fucciderunt, & e-

t

jecu

2

N

EU Dare Vflorem- Mo;zz.) Vocate fane

Hdcirco perhanfz gufus ejus 12 eo,

floridum, .vel finite nnnc Moab flo-

&'c. ) Idem fapor?iidem mores, eadem

rere, quia adhuc forens, antequam

fuperbia, & infolentia ; nondaim"* e-

NIE

nim illi vexatio dedit intellectum , .ut

ad fruéctum perveniat, egredietur, fcili-

cet e regione fua,& in captivitatem'ibit.

loquitur lfaias cap. 29. I9. .

X0. Maledius , &$c,) Hxc verba ad

12. Ordinatores. ) Quui vafa vinaria

r

Chaldaos referuntur. V ocat prophe-

ordine folent difponere.

lnh

ta opus Domini vallationem iMoab ,

Stratores.) Qui folent fternere, aut

bent

quz juffu Domini fiebat , execratur-

inclinare dolia , ut vinut

ü ex uno in

tis firy

aliud fundant.

que hoftem , qui fraudulenter id.eft ,

B. II

non ferio, fed ut verterunt LXX. ze-

Ef läg*hnculas eorim collident. ) Ur-

Qu

gligenter in Moabitarum cedem incu-

bes eorum deftruent; pro eodem enu

Onre;

buerit, fic cap. 5o. 25. vocat opus

accipit vafa, & lagunculas, quafi di-.

Domini Chaldzorum internecionem.

du

cat: poftquam vinum transtuderint ,

W

t f

U

Probibet gladimm fuum a fanguime. )

vafa, in quibus continebatur, con-

E.

J

Gladium fuum non cruentat fanguine

fringent, hoc eft, poftquam abduxe-

Womo

Moabitarum , illis parcens, velex

rint, urbes ipfas vaftabunt, ac diruent.

f

naturali commiferatione , vel ob ac-

I

Confundetur Moab. 4 Chamos. )

AU

ceptam pecuniam.

:

e

Quia videbit fe à Ch

fiillOrS non poffe

üghk W

II. Fertis,)

Dives ,g & florens,

defendi.

g

nulliufque pàrticeps calamitatis, ideo-

due Judxos bellis, exiliisque fepe a-

44 Betbel.) Mitulis aureis, quos Je-

peram

roboam conftituit in Bethel , & inDan,

iOren

itatos irridebat..

ui adeo opem non tulerunt Ifraelitis,

« Requievit in facibus fuis. ) Pravós

A

fuos mores retinuit, ut retinent vina,

ut eorum excidii caufa fuerint.

üt]

b

U Q

quz de vafe in vas non transfundun-

IS. Defcenderumt im occiffonem. )

tur, primum faporem fuum.

Cadent occifi.

l;

*

f

427

CAPUT XLVII

d

le&i juvenes ejus defcenderunt

in occiüonem: ait rex5 Do-

minus exercituum nomen ejus.

1d«

16. Prope eit interitus Moab ut

.

veniat: & malum ejüs'ye-r

lociter accurret nimis.

W

17. Confolamini eum omnes, qui eftis in circuitu ejus, &

ff«

univerfi , qui fcitis nomen ejus, dicite: Quomodo confra£&ta

u

eft virga fortis, baculus gloriofus?

.18. Defcende de gloria, & fede in

fiti , habitatio filiee Di-

tart

bon:

s

tiones tyas.

quoniam vaftator Moab afcen-d-it ad te, diffipavit muni-

s

ll

19. Tn via fta , & profpice habitatio Aroer: interroga fu-

d-

gientem: & ei, qui evafit, dic: Quid accidit ?

20. Confufus eft Moab , quoniam vittus eft: ululate , &

1ad

clamate, annuntiate in Arnon quoniam vaítata eft Moab.

ii

s

.21. Et judicium venit ad terram

gampexftrem . fuper Helqn,

k e

& fuper]aía, & fuper Mephaath,

1

23. Etfuper D

ibon, & fuper Nabo, &, fuper domum De-

&'egi

blathaim,

j 0.

23. Et fuper Cari

4

x

maon,

aþthaing,q& fup—er. Bgthgaxnu.I ,& —fuspexr Beth-

yim é

Hhh5

24. Et

m,

li multitudo , que habitas in civitate

rinana

I7. Confolamsm: ewm owmes, &e )

LXX. ha-

Dibon: erat Dibon iVfoabitarum ci-

]n Hebr. eft, Cozdolere e;.

bent, Moevete ei, mótio auütem capi-

vitas , ut patet in lfa. cap. I5. g.

j

Vaffator Moab. ) Nabuchodonofor ,

tis ficnum eft condolentis. Vide Job.

.

42. 11

P

qui Moabitas vaftabit.

U

Qui

féitis momen äjm ; dicite) LXX :

Ig. 4z via ffa, 6 profpice , babitario

Omnes edite nomen ejus, . dicite , E9c. id

Aroer. ) O habitator Aroer, cum cc-

perint Chaldzi proximas Moabitarum

A at

eft, ingeminate clamanres nomen ejus ,

ut fit in luctu, clamate , & dicite iVo-

urbes vaftare , interroga eos , qui ex

yJer

ab, iMoab ; o mifera regio IMoab.

illis fugerint, quidnam acciderit, quia

con

quomodo contrita es, &c.

fimile tibi excidium impendet.

A-

h

du

Virga forii..) Regnum potens, &

roer eft uibs Ammonitarum,non longe

d

florens, & inclytum: virga videtur

a Moabitide. Vide De-uc.i 2. 36. &

:

fk:zm"'.)

fignificare fceptrum regium.

I2.

20. Corfufus eff Moab.) Mxc elft re-

Ig. Defcende.) Cade, aut cades, im-

perativum pro futuro, dejicieris de

fponfio Moabitarum fugientium.

105 ]e'

9I. J»dicium venit.) Judicium vo-

fiorenti ftatu, in quo nunc es.

(in

pui

Sede in ffti.) Habita in loco arido,

cat Dei punitionem , & flagellum.

[[raems'

& fitibundo, ffesz myrica im deferro ,

44 terram campeftrem. ) Incendium

ut dixi num. 6.

hoc & montanas, & campeftres Moa-

l

bita.rum urbes c»orripuit.

d )

Habitatio f la Dibon.. )Jld e&, popu-

428

PROPHET. JEREMI/E

24. Et füper Carioth, & fuper Bofra; & fuper omnes civi-

tates terree Moab, qua longe, & quae prope funt, -

l

25. Abíciffum eft cornu Moab

^ & blja.(":hi-um— ejus contri-

tum eft,-ait Dominus.

t

26. Inebriate eum, quon

iam contra Dominum ere&us eft:

C

& alidet manum Moab in vomitu fuo , & erit .in(derifumny

etiam ipfe.

W

27. Fuit enim in derifum

tibi Ifraeïf, quafi.inter fures re-

periffes eum : propter verba ergo tua, quse adverfum illum

&

locutus es, captivus duceris.

Y

28. Relinquite civitates, & habi

tate in petrà habitatores

(

Moab: & eftote quafi columba nidificans in fummo ore fora-

minis.

*Ifhis

. 29. *Audivimus fuperbiam Moab: fuper

bus eft valde: fub.

16. 6.

limitatem e

c'm;

jus, & arrogantiam , & fupe—rbiam , & altitudinem

tns

Cordis ejus.

U

.50. Ego fcio, ait Dominus , ja&antiam ejus: eo quod non

tal".q

fit juxta eam virtus ejus

&atar

facere.

, nec juxta quod poterat, conata fit

P

41. Ideo fuper Moab ejulabo, & ad Moab univerfam cla-

fimil

df

thini

mabo , ad viros muri fictilis lamentgntes.

35. De

TET Y

Chal

Supér Helom, 6/c.) Quz hic enume-

Quafi inter fures veperi[fes erm.) Fu-

DN

rantur civitates , ad Mioabirarum di-

;

res enim cum depreheníi jam funt, ac

ex h(

tionem pertinebant.

tenentur, irridentur ab omnibus, fi-

25. Corzz Moab.

) Fortitudo , þo—

Tanif

cutlupi, & convitiis afficiuntur. Vi-

Prq

tentia, gloria, & regnum, defumpta

de fupra c. 2. n. 26.

ttüm

metaphora ab animalibus , quibu$ vi-

28. Habitate im petra, ) In locis de-

res funt in cornibus,

fertis, & petrofis, aut in rupibus mon-

Ve] pp

26.. Iznebviate eum. )

Eoiicce Maab

Il d.

tium , ut tuti effe poffitis ; vel intelli-

ET

vino irez Dei, vos o Chaldzi , qui di-

git Pezram munitam urbem Moabi-

vinz ire adminiftri, & executores e-

taruin.

uf

ftis: id eft implete eum aflliCtionibus

OT.ge 1

Ia (ummo ore fardmim':.*) In fum-

Ayoe

ita ut attonitus nefciat, quo fe vertat.

mis fciffuris rupium.

-llidet tmanuna Moab in vvomiru fuo.)

Y

Cadet ad terram, & manus allidet ad

O. Et'guod nuom fit jexta eamr virtais

dïl'.- h

folum, & prz ebrietate vomet.

ejus.) Quod plus fe ja&tet ,

2^

biat , quam facere poffit.

X fäuper-

Erit im deri[um etiam fpfe.) Sicut

ferij

derifit Ifrael, cum ab hoftibus afllige-

Nec juxta quod porerat. ,. E$c. ) Non

ünt (

retur, ut dicitur verfufequenti, ita

confideravit, quid poffet, fed plus co-

A

etiam ipfe deridebitur.

nata eft facere, quam przftare potes

»

CelEufm

'Q7. Fuit enim im. derifum tibi.) Cum

rat.

lmp] )

(ltlgebacur in captivitateæ.

3I. 4ld viros.) Prol)tfr viros,

CAPUT XLVIL -

429

n

32. De plan&u Jazer plorabo tibi, vinea Sabamat propa-

gines tuz tranfierunt mare, ufque ad mare Jazer pervene-

tl

runt: fuper meffem tuam & vindemiam tuam praedo irruit. |

33. * Ablata eft lzetitia; & exultatio de Carmelo , & de

i

terra Moab, & vinum de torcularibus fuftu

-

Jm

calcator uvse folitum celeuma cantabit.

li lNequaq?am

34. De clamore Hefebon ufque Eleale; & ]afa , dederunt

fe

vocem fuam: a Segor ufque ad Oronaim vitula conternante:.

U

gq?uæ quoque Nemrim pefífimz erunt.

»

;. Et auferam de Moab, ait D

omni

nus: OH'äre'ntem in ex-

165

jus,

celfxs,- & facrificantem diis ej

UC

Hhh 3

46. APrb-.

[ st

Muri fítlilis.) Qui lateritiis muris

fnb-

lari calcant , aut przlum torquent.

etm

cingebantur, & hoc munimento fe tu- " Vide fupra cap. 25. 3o.

cos tore fperabant.

In Hebrzo eft

34- De clamore, &c. )

Fugïefxies de

vwboh 'vp qu cherefé , quam vocem

Hefebon urbe, & fine Orientali Mo-

Qon

tanquam loci propriam LXX. iminu-

ab continuabunt fugam , & clamorem

3 it

tatam retinuerunt.

Vide lfa. 16. 7.

ufque ad Eleale, qu& urbs eft, & fi-

u)

n

. De plautiu Jazer, €5c.) Fletu

nis occidentalis Moab. -

fimili fletui fa&o fuper Jazer deflenda

di

4 Segor ufque ad Oronatm.) Nomi-

eft fertilis vitibus (& metaphorice ho-

nat hafce duas urbes tanquam extre-

minibus) Sabama; quia eque, ac Ja-

mos, & fibi oppofitos terminos Moab.

zer vaftata eft , id eft, vaftabitur a

Segor enim erat ab Oriente juxta ma-

.,lf

Chaldxis, funt verba Prophetz. ]Ja-

re mortuum, Oronaim ab Occidente

u

zer,& Sabama fuiife urbesMoabitarum

Septentrionali, hoc eft ea parte , qu&

n V

ex hoc ipfo loco , & ex Ifa: 16. g.

Ailyrios, & Babylonios refpicit.

Se-

5,1

manifeftum eft.

[6)

r eft illud ipfum oppidum , quo

; Vi

Propagines t , €c. ) Cives tui ul-

L

oth fe receperat pereuntibusSodomis,

tra mare in captivitatem du&ti funt,

Vitula comternante.

Id eft , trienni.

Cig dE'

vel propagines tuc tranfïerunt mare

id eft, multitudo tuorum civium uf-

Vide Ifa. cap. 15. s. Segor dicitur vi-

smo-

tula triennis, id eft pulchra , fortis,

jtelle

que ad mare , & ultra perveniebat ,

fucculenta, perfeQa, exultans, qua-

(odi:

quafi dicat :. nimis fertilis etas, . nimis

longe palmites tuos proferebas, ideo

les vitalz funt, cum triennium ex-

plent.

j fum-

amputanda fuifti, & ferro ftringenda.

us quoque Nemrim,) Nemris ]o-

Prado.) Nabuchodonofor cum exer-

citu fuo przdatore.

cus erat multis aqu s irriguus in Moa-

; ii

bitide Ifai. 15. 6. Per aquas pafcua

De Carmelo.) De locis CüitiS, &

adfita intellige,

L

füptl

fertilibus Moab,

funt Carmelo,

qu? ubertate fimiles

Peffima erunt.) Turbabuntlfr mul.

titudine calcantium hoftium. Vel con-

)Nu

Solitum celeuma.) 'Celeuma , five

fundentur cum vicinis aquis falfis ma-

Jus

celeufma x£Aeve'ia, eft cantus , quo qui

fimul laborant, fefe cohort:ri mutuo

ris mortui; diffipatis aggeribus , qui«

bus prius ab incolis ftudiofe fepara-

folent: ut remiges , & qui in torcu-

bantur.

h

430

PROPHET, JEREM £

46. Propterea cormeum ad Moab quafi tibiae(1) refonabit :

& cor meum ad viros muri fictilis dabit fonitum tibiarum:

Q

quia plus fecit quam potuit, idcirco perierunt.

*Tfaix

37. * Omne enim caput calvitum , & omnis barba rafa

(

I5. 2.

Ezec.

erit: in cunctis man

:

ibus go'lligatio, & fuper —oïmne dorfum ci-

]ä

licium.

ü

H

7-18.

L

48. Super omnia te&a Moab , & in plateis e

j

us , omnis

lup

planétus : quoniam contrivi Moab ficut vas inutile, ait Dominus.

39. Quomodo vi&a eft , & ululaverunt? quomodo dejecit

2n

;

(

a

cervicem Moab, & confufus eft? eritque Moab in derifum,

& in exemplum omnibus in circuitu fuo.

.40. Hec dicit Dominus: Ecce quafi Aquila Volabit, & ex-

pre

tendet manus fuas ad Moab.

41

41. Capta eft Carioth , & munitiones comprehenfze funt:

at

ris par-

& erit cor fortium Mo

^

àb in die älla., ücuþ cor mulie

turientis.

42. Et

— (1) Tibim. Ip edir. Sixz. legirur: tibia &ris.-

Dd

56. -4d Moab.) Propter Moab.

Qranis plänäus ,€v.) Virorum, fc-

Z

quaft tibie. ) Gemet , fofpirabit, fi-

minarun, puerorum , &c. aliis ca-

cut tibia lugubre carmen refonans:

de hoc trifti tibiarum cantu vide Mat-

ptos, aliis occifos , aliis bona direpta

i

lugencibus.

thxi II. I7.

Luc.

« 0s

39- Quomodo vitla es.) Re

]

"d viros muri fíüiiis.) Mide dicta

bitarum?

gipM oa-

fupra num. 5I.

Er ulzlavtruzt.) Quomodo Moa-

Quia pius fectt, 724»? o it. ) Quuia

bite ejulatu, & planctu fua. infortu-

ii

plus conatus eft facere

oab, quam

nia deploraverunt ?

Dàm j

poterat, quafi dicat: propter fuper-

Quomodo dejecit cervicem.) Alludit

Muj

biam, & arrogantiam fuam perierunt.

ad vitülam triennem, quo nomine

& do]

Vide fupra num. 30.

Moab appellaverat n. 34. quod cer-

37. Omne entim caput calUttium,Gfc.

vicem haberet fuperbam) &

1

1

j

5

fubactam: jugo.

nondrum

ilem

Solebant«enim veteres in luctu caput,

Co

7

Viltm.

& barbam radere.

E

þpfg: ff'.) Victus cum ignomi.

ltàs,

Colligatio.) Captivi enim ligaxi fo-

nia.

lent.

In Hebrzo eft, fzper omnes ma-

In derifum.) Sicut Judai fuerant in

tüm gel«

4.

nus Imcifiones ; folebant enim illz gen-

derifum :Moabitis. "Vide füpra n. 277.

$

tes, in luctu manus fibi , & brachia

-a exemplum. ( 'Yerroris;; nam vi-

unguibus, aut cultellis incidere.

cine gentes videntes cladem. Moab

gïäï]t A;

timebunt: ne in eandem incurrant.

&o

Cilicium.) Saccó enim fe veftiebant

lni

Lj

àn luctn.

40. Quef? aquila volabit.

) Ho&is

38- Super emnia refla. ) Quue in re-

Nabuchodonofor.

EE

gina Moab, ut in Judxa plana erant ,

"as fias. ) Alas vocat exercitus,

Diven,

fic etiam Latini in exercitu duas ex-

IQuis

«t ibi verfari, & ambulare pofkfent, ut

ütüem

fepe dictum eft ; vide D. Hieron. in

tremas partes, & latera alas appellant.

Dt Te

epift. ad Suniam , & F retellam.

41. G:riarï/a.) Noinen ciyitatis. À-

hefebm

CAPU T XLVIII.

43i .

bit

il

42. Et ceffabit Moab effe

num gloriatus eft.

populus: quoniam contra Domi-

43. Pavor, & fovea

, & laqueus fuper te, O-Babita'tör Moab,

af

dicit Dominus.

d-

44. * Qui fugerit a facie pavoris ,

cadet in fïaveam: & 'Ifäïäæ

[

(]ul CUtrf£--—

^. da fevea nanie

f

enim 2418- -

JH

fuper Moab annum vifitationis €OT

um lagyeg ; adducani

t—ÓÓenÜà

— —— as

qinus.

435. In umbra Hefebon fteterunt de laqueo fugientes: qui

l

ejecit

ignis egrefius eft de Hefebon, & flamma de medio Sion, &

devorabit partem Moab , & verticem filiorum tumultus.

uf ,

46. V& tibi Moab , periifti popule Chamos: quia com-

&e

prehenfi funt filiitui, & filize tuee in captivitatem.

47. Et convertam captivitatem Moab in noviffimis diebus;

funt:

ait Dominus. Hucufque judicia Moab.

5 p

QAPU ToSXLDS-

p

Defolatio Ammon , dumee , Damafci , Cedai , Tegnorumque

ium fæ'

Afr €P ZElam prenuntiatur 5 captivitas autem filiorum

D

3&;5 (

4immon ac ZElam tandem foloenda.

Lj

du

Y AD filios ÁAmmon hzec dicit Dominus

.

Numquid non

igitur

E(gi() MO&'

L fili funt Ifrael 2'.4apt heres non eft ei? Cur

haere-

lo MOK-

liqui putant effe nomen appellativum;

Verticem frliorum tn»?u[lm.) Duces

1 infOïtU'

nam idem eft Carzozb , quod eivitares.

& principes militum tumultuantium:

- 46. Popule Chamos, ) lta appellat

: Mjudit

Maulierts parturientis. ) In anguftiis,

& doloribus partus conftitute.

Moabitas , qui idolum Chamos cole-

,,0, gomiot

43. Paver, Ur;) Pavorem NOCat ho-

bant.

qod E

ftilem gladium, /eveaz cafum impro-

47.* Comvertam capfivit.:tem Mmö.)Uc

t nomïum

vifum, Zequezn infidias ab hofte po-

redeant a Babylone in Moab; id enim

fa&um patet ex Sophonia 2. 9.

ex

fitas. Ponit aütem hzc tria periculo-

y gnome

rum genera loco omnium. .

Jofepho.antiq. lib. 13. c. 21. vel re-

44. Mnnum vifítationis.) Punitionis.

ferendum eft hoc ad tempus Chrifti,

fpgant

&. Inumbra Helebon ffeterunt.) Fu-

cum Moabite , & aliz

o

centes folutz

f

pra "

gient Moabitz ad civitatem munitam

funt e demonis captivitate.

int.

.M

0ab

Hefebon , ut ibi tuti effe

- Jud«cia Moab. ) Judicium , & fen-

f(

Ignis egreffas eft. de Hefeben. ) Chal-

tentia a Deo contra Moabitas prolata.

(

ant

dei milites , qui jam civitatem occu-

yol

averant; vel cives Hefebon, qui a re-

I D filios Amimon.) Ad Ammoni-

tas, aut de. Ammonitis , aut

(

ïctdii

liquis Moabitis diffidentes Chaldzis

x:contra ÀAmmonitas.

urtbem prodiderant.

Ü dlus i

De medio Sion.) Qu eft eadem cum

Numquid nen flii. funt lfrael.) 1(1

d

D ant

Tefebon.

eft, lfraelitis , hoc dicit: quia cumI-

^

j (s

"-

i

PROPHET. JEREM L£

haereditate poffedit Melchom , Gad: & populus ejus in urbi-

bus ejus habitavit?

£

2. ldeo ecce d

ies veniunt ., dicit Dominus:

& auditum fa-

i

ciam fuper Rabbath filior

um Ammon fremitum przlii, & e-

ritin tumultum diffipata, filiseque

3l

A DA

4

.c.ejïs-iggi füccendentur, &

TsX -

noffidshit d frste

bon, quonia

m vaítata eft Hai. Clamate filize

qT"

Rabbath, accingite vos ciliciis: plangite & circuite per fe-

ï

pes: quoniam Melchom in tranfmigrationem ducetur, facer-

dotes ejus, & principes ejus fimul.

L

ia

U

-

4. Quidgloriaris in vallibus? defluxit vallis tua, filia äelicata,

tef

qusxe confidebas in thefauris tuis, & dicebas: Quisveniet ad me?

Deus

5. Ecce ego inducam fuper te terrorem , ait Dominus

fac

exerr

fraelite adducti funt in captivitatem,

Haj.) Civitas Ammonitarum.

&

Ammonitz involarunt in captivorum

Filja Rabbatb.) Cives Rabbath.

&

bona, & pofleffiones, quafi eorum ef-

Giciis, 65c.) Ut fiebat in lutu.

fent hzredes.

Sic fuperiori cap. num. 37.

Melchass, ) Ammonite, quorum I-

-Gireui;e per [epes. ) Ut quiratis a-

dUd

dolum erat. Melchom, ut patet etiam

liquam latebram , ubi poffitis. delitef-

ex 4, Reg. 23. 13

cere; folent enim , qui ab hofte fu-

mJDs

te

Gad.) 'Fribus enim Gad Ammoni-

giunt, ad fepes vinearum, & horto-

tis erat vicina.

rum Jatendi caufa fe recipere.

Bj

Q. AAnditum faciam.) Audir faciam.

Melchom.) Deus vefter, in quo con-

Rabbatrb.) Urbs eft Arabiz, Ammo-

fidebatis ,-non quod vivens fit , fed

:

nitarum Metropolis , que poftea ap-

quod aureus, vel argenteus.

Cs

pellata eft Philadelphia. Dicta eft Rab-

; Qu:'d gloriaras ip vallibus 2 Lo-

tüm

bath, id eft magna, vel multa ob mag-

cis uriguis, & frugiferis. Valles enim

fid c

nitudinem urbis,& populi frequentiam,

abundant frumento , Pfal. 64. 14.

Ip tumBinm.) ln acervum lapidum.

Defluxir vallis tua ) Vaftata eft,

Cïlrift

m

& xuderum, at f olent effe urbes dirutz.

fterilis facta eft.defectu cultoris, fic

E lz'æque ejil:.

Bpitar

€a Rabbath.

) Minora oppida ciz-

videtur

la. 24. 4. Iuxie j & doflexit ferra ,

Proph

fumpta metaphora

a fo-

At

Poffeffores fuos.) Moabitas, qui in

lüs, que cum defluxerunt e ramis

Ni,

poftefíitonem Ifraelis irruperant.

arbores decore fuo carent.

£, 4

3. U/ula Hefebon.) Hefebon erat ci-

Erlia delicata.) klebr. 1331 /éoL-

j [

vitas Moabitarum, ut patet ex fupe-

&4b , fedens otiofa ,^ domi fedens

Quf q

riori capite, & vicina finibus Ammo-

delicata, non aíiueta labori. LXX:

doie

nitarum.

Jubet ergo Hefebonem u-

lulare, vel commiferatione calamita-

vertunt Svérqe Jratda , fflia temeri-

4j

£atis , Vel smpudenzia.

Proprie dicïf

thrq

tis vicinarum civitatum, vel ob fibi

mus Italice facczaza.

jam imminens excidium.

Itaque hec

Quis veniet ad me? ) Ut. capiat.

teS, ql

de Àmmonitis prophetia precedit tem-

$.4

terribiles,

5. Terrerem. ) Bellicum , milites

V0

pore prophetiam .de Moabitis, ;qua

lgl

Y d

fuperiori eapite 'contingmr.

—

b omm'äu:', &.) Efïicia;n? ut o-

lj

CA PUT XIX

| 433

übi-

/gexel*c:ïtüum ,-V 3b omnibus, qui fünt in circuitu tuo: & difper-

gemini finguli a confpe

mf

&u ve;&rp- 5 nec er:i.t,.'qui congreget

fugientes..

Le

6. Et poft haec reverti fac

-

-

iam captivos :äliïommi Ammon s.

u

ait Dominus.

7: Ad Idumeeam..

Hæcf dicit Dcm-ihws exercituum: Num-

: filie

quid non ultra eft fapientia in 'Theman

À

xt f

2 Periit. eonmäufm E

facet-

filiis, inutilis fa&ta eft fapientia eorum.

8. Fugite, & terga vertite, defcendite in voraginem habi-

tatores Dedan: quoniam perditionem Efaü addüxi fuper eum,,

:licata,

tempus vifitationis e:us..

(dae

9. Si vindemiatores veniffent. fuper *teï,,'., non relïnäuüï'emt;

; Deus

exd.

racemum : fi fures in no&te, rapuiffent, quod. fufficeret fibi..

goveenD

1o. Ego vero difcooperut Eíau, revelavi abfcendita ejus,.

n

& celari non poterit: vaftatum eft (emen ejus, & fratres ejus,.

"

& vicini ejus, & non erit.

é

; ld.

am eos vivere * & vi-;«

1r. Relinque pupillos tuos ) ego faci

I2. Quia:

vratis d

duze tuae in me..fperiabunt..

; öeïxteï-

hole f

miles. gentes. tibi. vicinge. irrumpant.in

x

Habitatores Dedzm. ) j&eoio- eft .ita.

te

dictà. a. Dedan filio Abrahz ex. Cetu--

X horto

; D;]þerjgemini.,,. Ucï) Aliia

:

b' aliis fe-

ra Gen. 25. 5. fita eft in Idumza, vel:

'UO con

parabimini..

juxta. eam, ut ex.hoc loco patet,

6. Revwerti faciam captiues. ) "um

Perditiomem Efai.) Jamdudum Efau:

f , dl

captivitate

temporali ,

quod. fa-

deftinatam..

Efaü autem vocat.Idu-

&um difcimus ex Jofepho lib..12, An-

mceam, quia Efaü, qui etiam dictus:

:!.)) LO'

tiq

« €. I2.-tim.a.

fpirituali d/iabol—i per

eft Exlom ,. illi nomen dedit..

]jes enm

Chriftum..

Vifítaiiomis.) Punitionis. -

j1

7544* Idumaan ,. &fc. ) Scilicet di-

[ht'zl

d

Q« Nez retiquifjent VACEPIMP) Qua--

rigitar. fequens proghetia :. eft titulus

fi dicat:. fane xeliquiffent.

qrij,

prophetie, qualis- ille. n, . 1.. 44- f/es

Rapaiffcut ,. quod fufficerez. fibi. ). Re--

( qertáy

4dmnoz..

liquum.vero tibi reliquif

Y

IeHt.

j

e Mmis

Numquid. noz ultra: ej2 þzpivätid z

IO. Difcooperzi Elau.) MVindemiato-

Themaz ?.), lheman urbs erat Princi-

rum , aut furum dilizentiam aliquid-

pum [dumzz fapientibus. abundans ,

fugit; at vero predatores Idumzz.ni-

xf

quafi dicat:. qui fit, ut Idumai ,. qui

fedenï,»

hil latebit., quia ego difcogper»iam, &

fapientces elfe folebant,.ftalti facti fint?

mudabo eam,. ita ut omnia, qux ha-

Bs

, 1X

A filis.). LXX..a fapientibus.. Nam

bet inveniri poi

ient.4

j, at

Hebraicum p4»35 Zazzz ,. tam fapien-

Vaffatum ej?) Vaftabitur.

tes , quam filios fienificat..

Sémen ejus..) Pofteritas ejus.

8-. Defcendite jn. veraginem.-): Abdi-

Nen erir. ) Scilicet femen , ut prae

i.

te vos.in cavernis ,. & locis fubterra-

ceffit, id eft ,. pofteritas Idumza.:

neis, ne vos hoflis inveniat.

!

mzlltes

Oi

^

Relinque ]ïugil/os mo;.-ä)( 9i quos:

Iii

l-ïih'ï.,cum Qor;. Mezocb.. Tï M

mg BF ,

334

PROPHET, JEREMIE£

1. -Quia hsaec dicit Dominus : Ecce quibus non erät'jud-i-

Ii

cium , ut biberent calicem , bibentes bibent, & tü quafi in-

p

nocens relinqueris? non eris innocens, fed bibens bibes.

16

13. Quia permemetipfum jurávi,

dicit Dominus, quod in

d

[

folitudinem, & in opprobrium, &

H]IUS

in defertum", & in male-

dictionem erit Bofra, & o

IC

"

mnes civitates eius erunt in folita-

dines fempiternas.

Ch i

II

* Abd.

ilà

l

14. * Auditum audivi a Domino, & legatus ad Gentes mif-

-fus eft: Congregamini, &

fimij

mus In praelium:

venite cÓhtra eam', & confurga-

qui 1

I5. .«Kcce enim

20.

bilem inter homines.

parvulum dedi te in Gentibus,

contempti-

dom,f(

Tnot:

16. Arrogantia tua decepit te, & fuperbia

cordis tui, qui

habitas in Cavernis petrae; & apprehendere

niteris altitudi-

Cum

