delia jactabantur, utpote vorare ho-

mines, ac przfertim infantes; fenten-

co aromatibusque conditis; nunc ur-

x

gente fame gaudent etiam ftercoribus

tia ergo eít etiam feris truculentis

V. g. columbinis, ut contigit in Sa-

non defuiffe in fuos fetus materna

inaria tempore Elifzi.

'cu;ati p

vifcera, defuiile autem matribus Je-

Diximus alibi Lati-

6. Inignitas.) Pona iniquitatis Je-

) Cobr

rofolymitanis.

rofolymæ.

cum iplo

num interpretem aliquando in fua ver-

Peccazo. )

Po-una peccati Sodo-

fione ad fabulas gentilium alludere,

morum.

li Parietes

TTONIUD

ut expreffius fenfum' textus facri. ex-

Qua [ubver[a eff in momento.) Eft

hibest; exempla habemus Job- 21.33.

caufa , propter quam levior dicitur

;näuartf-

& 6 42o14-

alibi.

Sunr qui Ja-

fipat LUl

clades Sodomorum ; mors enim re-

fl

miam verum anima] eífe dicant, il-

pentina minus habet doloris.

lud fcilicet, quod ab Ariftotele | ap-

Non ceperumt :2 ea manus.) LiXX,

ellatur Mazticora lib.

]

e

yfile.

P

. hift. animal.

vertunt: Noz /atoraverum: inea 724 3118 ,

b omulis

d

hn. lib. 8. cap. 21.

Ícilicet in ea evertenda, vel defenden-

Seruthbio. )

Struthio dicitur ova

da diu non laboraverünt manus, im-

parere ,. & quafi

fua

non fint,

tibus n

mo nec laborare ceperunt; repentinus

negligere.

Vide Job. cap. 39. 14.

enim eis fupervenit interitus.

& 16.

U. Caudidioreés Nazarei ejus , O. )

e ent vl

4. In fzi.) Pre fiti.

Querela eft, Nazareos olim maxl.-

B. lp vis.) Inm plateis , ut. eft in

mo in honore, & veneratione habi-

TL

p um

Hebrzo , fame extincti.

tos , prorfus viluifle-omni decore, &

aem aue

Qui natrtebantur in croceis , €9c.)

gloria fpoliatos.

Qui educabantur fplendide nitenti-

Cundidjores

j d

.« ££ve.) Dicendi for-

Hobre?

bus, & elegantibus veftibus croceis

mula proveibialis, candidi erant Na-

ls

j

induti. Vel, qui in croceis fir.gulis

zargi , nitidi , bene loti.

ií

am

preciofïs cubabant, jàm amplexati funt

fiia *

u

Niridiores l4&e.) Candidi, & ni-

[ijem f

ftercora, id eft, fordidis veftibus utun-

"o jj

teptes, fed fimul fucculenti , & boni

454

LAMENT. f[ERE MIE

LE TAE

E Denïgräta eft fuper

carbones facies eorum, & non funt

cogniti in plateis: adheefit cu

dot

tis eorum offibus: -gruit ,& fa-

ta eft quafi lignum.

-Ub BOPDOE

9. Melius fuit occifis gladio, quam interfe&is fame

: quo-

-

Cun

niam ifti extabuerunt confumpti a fterilitate terrze.

] O D.

I

.10. Manus mulierum m

ifericordium coxerunt fili

'os fuos:

poh'

fatti funt cibus earum, in contritione filiae populi mei.

Infe

.*'CAPH-

tr. Complevit Dominus furorem faüum , effudit iram in«

16

dignationis fuze, & fuccendit ignem in Sion , & devoravit

facie

fundamenta ejus.

n

Ii. Non crediderunt

reges terre , & univerfi habitatores

auxil

Orbis, q

tem

uoniam inngdäretur hp&is., & inimicus per portas

Jergfalem.

MEM

l.

habitus

; quod þer la&tis metapþcram

9- Qcc

jf

fés. gladio. ) ABreVi, & cita

1j.]

fignificat.

morte- extinctis.

tütbatir

Rubicundiores ebort antiquo, ) .Sole-

fmguim

I;zterfeöïþffame.) Q uos lönga inedia

fiem I

bant veteres ebur tempore pallefcens ,

diu torfit, & cruciavit.

& decolor effe&um, ut ei priftinum

Doteran

decorem, & fplendorem reftituerent ,

Extabueruni.) Paulatim conf;unpt,i

? 511::,

illud illuminare, & tingere minio, vel

funt, defluxerunt paulatim in morterm.

4 flerilitate.) Ob fterilitatem.

COmg)ft.?

purpura, quem etiam ritum habemus

lbant.

ex Vil'gilio J/Eneid. 12. cum ait :

Io. Melierum mifericordium.) Quse

Cuna,

ludum [anguimeo veluti violave-

alioqui mifericordes effe folent in fuas

1

tranftre ;

rit offro.

*

prGles.

.

Wente f

Si quis eäur,- t$c.

Is contri

£ione.) In obfidionä,qüæ con-

Tenge

tritionem , & ruinam urbi attulit.

Wtema c

Sapphiro pulchriores.) Ad verbum

Omnem iram;

ex Hebreo , Sapphiri exciffo eorum ,

II. Cwmplevr , Gc.)

,

Céfettor.

vel id, quod per Moyfem minatus

COntrale

id eft, elemantes erant , & politi , fi-

eft, Deut. cap. 28* 53.

Is. d

cut fapphirus excifus, & fectus, &

tamen'cum tales effent , 4emzgraza

Ignem.) Quo urbs, & templum ar-

eff , Éc.

,

fit, vel per metaphoram fignifïcacur

ii 0

clades , que fundamenta , id eft, reges

8. Denigrata vf, &-) Nigriorfacta

& principes cum plebe :evoravit.

Pollu,

Mp

eft, quam carbones fätcies eorum pro-

IQ. Noz crediderunt.) Non crede-

CRb

pter miferias captivitatis , ita ut in

bant, aut nunquam credere potuiffent

Kaib

mediis plateis alii ab aliis non cogno-

finitimi reges, & populi, qui norant,

fcerentur.

: ü Q

quam bene munita effet Jerufalem.

T Gpti

8 trgten

CA U .

IV.

485

,M E M.

funt

13. Propter peccata prophetarum ejus, & iniquitates facer-

"n

dotum ejus, qui effuderunt in medio ejus fanguinem juíftorum.

N U' L]

14. Erraverunt c&ci in plateis, polluti funt in fanguine:

qo.

cumque non poffent i

ntrare , tenuerunt lacinias fuas,

SAM-ETOH.

$. R.ecedite polluti

. clamaverunt eis: recedite, abite ,

füos'

nolte tangere : jurgati quippe fünt, & commoti dixerunt

inter gentes: Non addet

ultra, ut habitet in eis.

PHE

am t

D

U*e Faces Domus diui

fit eos, non addet, ut refpiciat eos:

oravit

facies facerdotum non erubuerunt, neque fenum miferti funt.

AIN.

17. Cum adhuc fubfifteremus, defecerunt oculi noftri ad

fatofes

auxilium noftrum vanum , cum re

fpiceremusattenti ad gen-

portas

tem, quae falvare non poterat.

SA-

Ppp3

VM

/

13. Prophetarum.) Mbendacium.

I7. Da£o vos inr commsotionem cuntlts

I4. Erraveruat cgc1 , 6c.) Ob per-

rcgni.f Zerr&.

i& d

turbationem animi , & ob fordes ,

Dixerunt inter Gentes.) Quicunque

f.

€

z

inguinem, «& cadaverum multitudi-

eos inter Gentes difperfos, & vaga-

m inedia

nem recta incedere nefciebant, aut

bundos videbant, dixerunt.

poterant, ut czci faciunt.

Nos addet wltra , &$c. ) Scilicet

Pollaii [unt im fanguize.) Quo viz,

Deus.

In Hebrzeo eít: Nez a4dest

conmmpfi

g mortet

compita , & platez civitatis redun-

ultra ad babitandum : id eft, non re-

dabant.

vertentur ultra in terram fuam , ut

'atetfts

Cumque non piffenr.) lta per vicos

in ea habitent,

j Qu

fluente fcederarentur.

tranfire, quin tabo e cadaveribus ef-

I6. Facies Domini.) lra Domini,

t u fll:ïs

iratus. Domint vultus.

Tenuerunt lacinias fuas.) Veftium

Divifft eos.) Alios ab alüs didu-

extrema colligentes, ne fanguine infi-

xit, & difperfit.

e,q'uæ: cou«

at

cerentur , & legalem immunditiam

Ur refpiciat eos.) Vultau bänigno, &

contraherent.

ut illis faveat.

I5. Recedite ;b/lzti. ) Sunt verba

Faczes Sacerdotum mon ervubuerunt. )

u m'matus

Sed eos fine refpectu facerdotii ,. &

Tudeorum mundorum clamantium ad

m lum a

immundos , recedite ne fcilicet & nos

fenii vexaverunt, & occiderunt: Ju-

polluamur, & fiamus immundi.

deiícilicet, qui in Prophetas, &fa-

sernificit

gurgati quippe femt. ) Alüs di-

cerdotes etiam fenes fevierunt.

jd, n

centibus : Recedite, aliis recédere no-

I7. .Cum aAdbzc ,'Fub/;/r'eremu.f.) Cum

te

de

lentibus.

adhuc ftaret Respublica noftra: cüm

NoL C

jfbnt

Ef commoti. ) .Et cum abiiffent

erecti ftaremus in expettatione /Egy-

j

E

j

in captivitatem , & huc il'ucque va-

ptior

um , ut obfidionem Chaldæoru.in

gi errarent , ficut predixerat cap. 34-

folverent.

eruwem'

k

486

L'AMENT.,]IEREMIAE

As diiea al iacii od ats

. SA D E.

X

13. Aubritssierunt

veftigia noftra in itinere platearum no-

ftrarum , appropinq

uavit finis nofter: -com'p.leti funt clies no-

t

ftri, quiïa--veniä.t finis noft

er.

di

C O Pb H.'

I9. Velociores fuerunt perfecutores noftri aquil

äs coeli ,

À

lent

fuper m

n()bis-

ontes 'pexrfeöuti funt nos , m deferto infidiati funt

fiel

Don.

RE S'

20. Spiritus oris noftri Chriftus Dominus captus eft in pec-

a i

catis noftris, cui diximus: in umbra tua vivemus in Gentibus,

hO

S 1.N.

Nam

-21. Gaude, & lzetare filia Edom, qus&e habitas in terraHus:

Rom

udaberis.

ab

Certa

ad te quoque perveniet calix inebriaberi's ; aMtque n

/rHAU.

f

Defecerunt ocu'i zoffr;.) Spe&tantes,

Videtur Regem Sedeciam inf&lligere,

& intenti ad auxilium Pharaonis , fed

*

de quo fuperiore verficulo fuerat lo-

fruftra.

cutus. Longius tamen tenditur Pro-

phetia, & finul jefum Chriftum re-

Adgentem.)- ]Egyptios intelligit.

AXX

I8. LubricaUcsunt ; &c. /)

Ípicit, qui eft captus, & morti tra-

£94.6ocayTO. , Venazi . fumt , Mebrai-

ditus propter peccata noftra: quod

cum w £s44» , proprie fignificat,

etiam ex eo confirmatur quod vulga-

l

infidizti [unt, fed eadem eft noftre

ta editio habet: Chriffus-Dominus, non

vulgate editicnis fententia; nam qui

ut aliqui vertunt, Ch-z/fus Domint.

alteri viam hubricam. facit, illi infi-

Cb diximus, 5c. ) De quo dice-

diatur: non poterimus in mediis pla-

teis noftris tuto ambulare.

bamus, fore , ut 'fub ejus f:ugda vi-

veremus.

x

].

Appioptuquavit frnis noffer.) 'Tem-

29l. Gaude, E5 latare, Ec.) ER iro-

pus ultimurn exitio Hierofo]ymæ con-

nia, vel conceffio , qualis eft illa Ec-

4l

Venit

4l ext

fticutum ,'fic Ezechiel. 7. 2

clef. 11. 9. Latare ergo juvmi; i? ado-

Jfis, fnis veni Jeper quaitsr plagas

lefceztia tua. Nam ]eremias hic prz-

N

Z4ezrr &.

dicit excidium Judxotum per eosdem

IO. Velsciose: f'«erunt , 82c. ) Velo-

Vidue

Chaldzos, qui ipfi irriferant Judzos

ciffumus enim fuiíle dicitur equitatus

& juverant Chaldeos in excidio Ju-

Ch«ldgorum , Jerem. 4. 13, & 49. 40.

dxorum , patet Ezech. 35. 13.

alludit autem hoc loco ad Chaldzos

Zila Edom.) ldumzi.

illos , qui perfecuti funt fugientem

-ub babrtas -z'n terra Has. ) Hinc

Sedeciam , eumque celeritate. curfus

patet terram Hus, cujus eft inentio

comprehenderunt 4. Reg. 2$. 1. &

Job. r.

eandem efle cum Idumza,

OPPT D

Jerem. 39. 5. & 52. 8. 9

üOnem

vel faltem in fe comPlexam fuiffe

QO. Spirurus orzs nofíri.) Rex nofter

Idumzam.

* H

nob's xque dilectus, ac fpiritus vita-

Calix. ) lIrg, & ultionis divinz ,

p mmln'() j

lis, & qui vitam noftram conferva-

quo inebriaveris , ut fu

pra.cap: 51.

T

3 Rllpm

bat, ficut aer ifte , -queer dicimus.

7- 89..57-

n Y |

CAPUT IV. & V.

497

Y

1 no

T H À U.

uitas tua

5 T0

22. C6mpïeta eft iniq

; filia Sion , non addet ul-

tra, ut tranfmigret te, vifi

tavit iniquitatem tuam , filia Edom,

difcooperuit peccata tua.

Creli

Nudaberis.) Sicut ebrii nudari fo-

hunc diem videmus ; 'per univerfum

fon

?t

lent,.quemadmodum accidit INoe Ge-

faei.

Orbem diffipatio, & difperfio.

9. QI.

quafi dicat , Ípoliaberis

Vifftavit iniquilatem tuam ; 65c. )

bonis tuis.

Poft cladem Judeorum Idumzos cor-

Q2. Chmpleta eff iniqug:td.f t)m.) Po-

ripiet furor D

n pec

na iniquitatis tua.

ut meriti funt.

omini, & e'(-)vs puniet;

»ncibqs,

ANon addet ultra, ut trauimigrez te.)

Difcooperiet peccata tua. ) Faciet,

Nam Hierofolymorum defolatio fub

utex poenis , quas lues, conftet, quam

Romanis non fuit Judzorum Gentis

n Hs

abductio, & transmigratio in aliquam

cata tua.

mula, & quam gravia fuerint pec-

Joberis.

certal/n proviqciam, fed ut ufque ad

THAU.

—

Dxïeïïigeïes

fueï'dt Q»

fitar pe-

ORATIO

jom Te

gori U

; qu

od V'Jlga'

JEREMLE PROPHETA,

m'rmf»

20

L

D à

€

CAPUT. V.

Wnimp :

uo 1cg-

j ;ut&l& v

I.R

Ebordafe, Domine, quid acciderit nobis: intuere, &

:

refpice opprobrium noftrum.

2. Haereditas noftr

.

yptue-

ad extraneos.

a vería eft ad alienos , domus noftre

j e

i i 7

5. Pupilli fatti fumus abíque patre

, matres noftrze quafi

a8 h'XC Wæ-

viduae.

4. Aquam

g

a em

j WROS

i

UID 4tCl.c—ler'"t't nobis.) Quorum

publicam Judeorum deftitutam a De;,

capt', diruta, & incenfa eft

qui fe illius patrem profeífus eft, cum

i

dixit: Filius meus primogenitus Ifra-

civitas, & populus abductus

f )

Hinc

in captivitatem.

el, Exod. 4. 22. & Jerem. 3- I9. 7a-

tio

Opprobrinm.) Dedecus, & confu-

trem vocalis me, €&c. Mel tandem pu-

e& «neh

fionem.

oilli facti erant , quia patribus occi-

, i

p

2. Hareditas mofra ...) 'Terra

is, aut captis a Chaldzis uxores

]exäm f

uilé

L

folitariz, & defolate manebant qua--

pronïimonis

*

3. Tupilii

f4& fumus.) Quia Rege

fi viduz ,

Hlji autem quafi pu-

miS

divüï; !

caremus , quem loco patris habeba-

pilli.

)ra CJPI ?

mus. Vel certe Propheta luget rem-

Marres noflre, ) Poteft hoc intel-

T

498 ORA .T. JEREMIJ PROPHET.

4. Aquam noftram peCun"

x

.ia bibimus : )i*gna no&ra pretio

comparavimus.

. Cervicibusnoftris minabamur : laffis non dabatur requies.

6. Kgypto dedimus manum, & Affyriis,utfaturaremur pane.

^. Patres noftri peccaverunt, & non funt: & nos iniquita-

tes eorum portavimus.

^ 8. Servi dominati funt no

füi: non fuit , qui.redimeret

*

de manu eorum. .

(£

. 9. In animabus noftris afferebamus panem nobis , a facie

gladii in deferto.

V

1o. Pellis noftra ,. quafi cliban

flatum famis.

us exufta eft a facie tempe-

3

tü

11. Mulieres in Sion humiliaverunt, & virgine

s in civitati-

*

H

bus Tuda.

12.Principesm?n

n fufpenfifunt:facies fenum non erubuerunt.

Qo

13. Adolefcentibus impudice abufi funt: & pueri in ligno

corruerunt. -

j

-

I4. Se-

ler

lii de fynigogis, q—uas fibi defpon-

penfum a nobis exigentes,etiam flapris,

f.yerat Dominus, & que a Deo de-

ut olim fecerunt fervi Pharaonis in

Ad

ftitute vidux relinquebantur.

JEgvypto, Exod. I. 11.

n

) Cum a

t L

4. Aquam nofir.m , €fc.) Defcxibit

9. Jg enimatus noffri:.

charitatem omnium rerum, que erat

gno periculo vite noftre tam tem-

j

Hierofolymis tempore obfidionis , vel

pore obfidionis, quam urbe.jam ca-

BuE

pta, ob Chaldaos paffm in agris,

la

cum in Babylone captivi eflent, quia,

ut aliqui cx—adu.nt, non audebant egre-

& locis defertis palantes.

di urbe, vel domo, ut ex flavio a-

44 facie gladii,) Propter gladium,

efïp

quam haurirent.

metu

gladii.

ebra

p£$ æ.ämzä.uiur. )

P

m

S. Cervicibus nJ/i

fatur

dejärto.

) Qui in agris . graf-

Ducebamur captivi vinculis collo in-

b

I

jeétis.

1o

Ex;tg',;?zt'ef. ) JDenigrata eft ;

6. Dedimmus maus.

) Extendimus

fole

enim cutis pre igne contrahi,

enm

auxilium poftulantes.

& ficut in fenibus nigrefcere.

hlqu 0j

E: non funt.) Et morte fubdudi

A facie tempeflatum famis. ) Pxo-

q 1

tf

funt ab hifce calamitatibus.

bus d.

pter vehementem ,famem ,

qua in

$. $evi ) Qui fervi noftri , '&

nos irruit tánquam valida tempe-

I()ngpm

tributarii fuerant, ut Ammonitz , &

a$.

PtC€4

Moabite , & Idumszi.

Vel Chal-

1I. Humiliqberumnt.) Viölaverunc,

W

W

daos intelligit, qui ex Cham , &

opprefferunt ,;'1'.RL11)1'111*€1 in iliis affe-

Tüs

Chus- gehius :ducebant , & damnati

rentes.

TAT

fuerant a INoe Genef. o. 27. ut fervi

12. Manu.) Maznse

NT

Hebr. id eft, hoftium.

orzm ,"ut eft .in

eflent Seni ,

& pofterorum

ejus.

I6 &CD

Wel fenfus eít, fervi Chaldeorum

Sufpenfr fünt.) ln crucem a&i.

Ij. ]

dominati funt noflüi juífu herorum

I3. Pwer; in /1gno corrmerunt) Dum

tempfo

nobis prepofiti; X quotidianum operis

numellis zfmbulanc com;pediti. þSic

Blþ/ t

*-

CAPU'T N.

489

preio

" 4. Senes defecerun

tium.

.

t de pourtis;, juvenes de choro pfalïen-*

:ues,

15. Defecit gaudium cordis noftri : verfus: eft in lu&um

rpine,

.chorus nofter.

iquie-

16. Cecidit corona capitis noftri: vze nobis,. quia peccavi-

mus.

Jimetet

17. Propterea moeftum fa

cf*t'um*: eff cor noftrum, ideo con-

tenebrati funt oculi noftri.

a facie

18. Propter montem Sion: quia difperii

:

þjw vulpes ambula-

verunt in eo,

EuE

tempe

- 19. 'Tu autem, Domine,. in aeternunr

permanebis , folium

à

tuum in generationem , & generationem.

20. Quare in perpetuum oblivifceris. noftri? derelinques:

civitat

nos in longitudine dierum ?. :

21. Converte nos., Domine.. ad'

buerunt.

te, & convertemur : in-

nova dies noftros , ficut-a principio.

in ligno

22. Sed pro

;

jiciþgs-.-, repulifti. nos,. iratus; es c

Ontra 11OS ve-

hementer.

. PROPHE-

um figri

A& 17. 24 dicitur : zufer eos in inte-

nrons 1

Velpes 4m6ig/.1v'ærunt-fin €o. ) " Adeo:

rioremt. carcertm , 6. pedes eorum:ffrin-

Y

enim: defertus: eft ,. ut: vulpes- in. eo

xit digno..

verfentur..

| Cum fa.

14. De porris. ) Non funt: deinceps

Ig. Twantepr, 6c.. ) Quamvis Io-

; m f

vifi in portis civitatis, ubi judicia fo-

cus: vaftatus: fit,. poteftas: camen,. &

jpegim v

lebant. exerceri..

regnum: tuum perire: non:

y in 4

juvenes-de. chboro, 6fc..). Ut fenum

in. perpetuum: perraret:.

pot:eft*[,-T fed:

eít preeffe judiciis,. fic: juvenum . ce-

2O.. £m longitidtne dierümi), Di.ut:ur-;

2 gladimm

lebrare lxtititie argumenta:.

no t'emp Ore:

Choro: pf zllentinz. y Cotw cantan-

OI.. Cozverte: nos? Domsze" ad tfe. )

tium, & tripudiantium..

u gff'f

Recte D. Auguflinus: paffim;.& ceteri

15.. Cecidit corona , 86.y Solébant

Theologi' ex: Hoc:loco collegerunt ad:

jora

aeüæ

enim Judei in:. conviviis,. &- feftis

converfionem peccatoris ,. & oratiam,

Ye c()[)mm,

hilarioribus coronas:capiti imponere ::

& liberum arbitrium: efe neceffarium ;

(de

uafi dicat ,. defecerunt: dies illi,. qui-

fed gratiam: przcedere: liberum: arbi-

TM )

Pro

bus deliciis indulzere: folebamus: co-

trium..

ronatis capitibus..

i

pe

dnneva diesimoffros',. €fc.-) - Reftitue

hda tet

Peccavimu:.) . Deum vereg: lxtitix

is priftimz: gratie,. &' beneficentix

Au&orem . peccatis: noflris: irritavi-

tue , qua: olim: fruebatur. populus:

Tus..

-

ticfter..

Vibïavetum,

Dd«

i 111115

a

17. Conrenebrati fuzt. Y "Ufi fumus

Sed proyciems vepuliffi mos. )

rebus adveifis.

Ducem enim vocat:

Alii vertunt

Qua fatis mos repuis-

xes fecundas 5 tenebras, adverfas...

f£ s

f.

[*

É

wis jam peenarum- dédimus,.

g

Ig- Djfferzt. ) Male periit everfo:

Vel: fenfus eft, quafi dicatur.. Ve-

,

templo , & regia.

i

rum - quid. interea: vanis: querelis;, &-

efn

uftl

B;é. eum Com. Mez

öcz. Tem. V.

M:NW')

. Qqq

$ic

nyed".'**

2

499

PROPHET.BARpCH

irritis '.prec'ibus infifto ? certus fum

omnes preces deliberatione popult a

tandem aliquando reliquias populi

difperfione , & exilio temporali caf-

falvas fore, fed etiam certus fum

fas fore, nec quidquam a

traturas:

4te impe-

ante illud tempus a te conPcitptum

lj

l

Ü

V

HETIA BARUCH.

PROP

:

ch

CAPUT PRIMUM. -

fa

Sfudai a Babylone tmittunt ad eos , qui erant. in Sferufalem , li-

brum Barucb, una cum colle&is pecuniis , ut oblatis bolocau[Hs

bu

lt

orent— pro ipfr.

5, & pro Nabucbodonofor , filioque ejus Bal-

1

fba[Jar : confitentur. peccata [ua,

T hsec verbalibri, quae fcripfit Baruch filius Nerize,

p

if

filii Maafize, filii Sedecize, filii Sedei , filii Helciae,

I-*E

in Babylonia.

(

4

2. In anno quinto , in feptimo die menfis, in tempore,

quo ceperunt Chaldaei Jerufalem , & füccenderunt eam igni.

dtu

pella

4. Etlegit Baruch verba libri hujus ad aures Jechoniz fi-

Quia

lii Joakim re

z

dicit

ad librum:

gis Juda , & ad aures univerfi populi venientis

enim

4. Et ad aures potentium

filiorum regum , & ad aures pref-

des;

j

byterorum, & ad aures populi, a minimo ufque ad maximum

jusm

eorum omnium habitantium in Babylonia, ad flumen Sodi.

7' :

$. Qui audientes plorabant, & jejunabant , & orabant in

Prne

Tànt ]

confpe&u. Domini.

M

6. Et

pecuni

E n

&

T hac v&ba.) Particula &

batur.

Vel, ut annum, fic etiam

Q

l y,

Tenfem quintum intellige.

T0 n

non femper in facra Scri-

. 444 aures, ) In auribus, publice,

h

E

ptura eft copulativa, fed fre-

i

ET

quenter eftinchoativa. l-

audiente Jechonia, & omni poptulo, ut

illata

Jem ufum habet initio prophetiz Eze-

Ifa. 56. 11. Jerem. 2. 2. & alibi.

chielis, & lib. r. Mach. & alibi.

Venientis ad librum.) Quiad libruïh

ähklc]

hunc audiendum concurrebant.

.

Q. I» anno quinto. ) À capta, &

Cntea

fuccenfa Jerufalem.

4. Eiliorum Regum.) Ita vocat Prin-

Wt en

Menfrs.) Non explicat cujus men-

cipes fanguinis regii, qui cum Jecho-

fis

Da-

Rf'vgf

itaque re&te nonnulli menfem

nia Babylonem dudti fuerant.

ltuændl

niel. I. 3.

Nült

primum igtelligunt, qui nifan dice-

fj

"n

"CAPU $ L

491

u a

! 6. Et collegerunt pecunia

»

Lal

m fecundum quod potuit uniuf-

cujufque manus,

$

a

mp

4. Et miferunt 1

n Jerufalem ad Joakim filium Helcize fi-

lii Salom fac6erdotem, & ad facerdotes , & ad omnem popu-

lum, qui inventi funt cum eo in Jerufalem ;

»

8. Cum acciperet vafa témpli Domini, quse ablata fuerant

de templo , revocare in terram Juda decima die menfis Si-

l

van, vafa argentea, quze fecit Sedecias filius Jofize rex Juda;

9. Pofteaquam cepiffet Nabuchodonofor rex Babylonis Je-

choniam , & principes, & cun&tos potentes, & populum ter-

rae ab Jerufalem, & duxit eos vin&os in Babylonem.

, li

Io. Etdixerunt: Ecce mifimus ad vos peccunias , de qui-

M

bus emite holocautomata, & thus, & facite manna, & offer-

Jj

te pro peccato ad aram Domini Dei noftri :

1t. E& orate pro vita Nabuchodonofor regis Babylonis, &

pro vita Baltaffar filii ejus

erid,

, ut fint-dies eorum ficut digs coe-

li fuper terram.

;Xdæ j

Qqqa

1I2. Et

d f]umen Sodi;) Éuphratem vi-

Sivas.) Syriaca vox c;ä, & tertium

ts

detur intellige

,

re, qui ut Chobar ap-

menfem anni fignificat, qui noftro

t gt

pellatur ab ä

zechiele cap. f. nurn. I.

Majo refpondet.

j2

quia fcilicet magnus eít, ita etiatn

Q. Pofleaquam cepiffet, 6$e.) Necten-

dicitur Sodi, quia fuperbus ; hoc

da funt hzc cum illis , 444 abata

xjentis

enim fi

o

enificat vox *"4; Zw4, a

fwerant , verficulo prxcedenti.

derivatur.

gua

I0. Dixersnt. ) Scripferuns ea ,

5 pfef-

6. Uniuscmius

que mn;zu!.?* Pro cu-

quz fequuntur ad fuos contribules in

ximurt

jusque facultate.

Jexufalem.

7. 4d Jeakim.) GQui nimirum erat

sodi.

renda holocaufta.

Holocantomata.) WMiüimas ad offe-

,

Prnceps Sacerdotum , qui remanfe-

n i

xant in Jerufalem; ideo enim ad eum

Facite mamua.) Mannaidem eft quod

pecunia mittitur.

nnye meeha, id eft. obl«tio pxoprie

- 8. Cem acciperer.) Scilicet Baruch,

dida; LXX. enim pro mincha ver-

3

tunt fubinde , & fcribunt Mazs, &

t

qui vafa hec im Jerufalem mittebat

fic at

nomine populi.

Mansa, & patet Jerem. 17. 26. &

:

Va[a tempii Domisi , t$c.) Non ea-

Daniel. 2. 46. relinquentes " vocem

dem illa vafa aurea , quez de templo

53135 intacdtam, fed cum aliis pun-

, jblic

fnblata faerant; fibi enim ea fervabat

Qis legentes.

opilo, "

Nabuchodonofor, & poftea Balthaf-

Ad aram Domiz:; Dez 520//1:-1:.) Licet

iibl

far, ut patet ex Dan. $. 2. fed ar-

enim a Chaldzis jam exuftum efiet

jl jipram

enteà, quz vice eorum in Babylone

tempfum, & altare eveifum , tamen

:

eri curarat Sedecíias.

At

Judzi in ruinis templi erexe;unc «I-

Revecare)) Ad revocandum, & re-

tare levi, & fubitario opere, ut ha-

al

ftituendum ea , five ut revocarentur,

bcrent fuz Religionis publicum exez-

jf ]

& reftituerentur. hec. vafa in Jeru-

citium.

n

il. Qra:e

fglem.

; 1:" vita Naäuclyadomfbr,

z

492

PROPHET. BARUCH

12. Et ut det Dominus virtutem nobis, & illuminet ocu-

a

los noftros , ut vivamus fub umbra Nabuchodonofor regis

Babylonis, & fub umbra Baltaffar fiii ejus, & ferviamus eis

ce

multis diebus , & inveniamus gratiam in confpe&tu eorum.

qua

13. Et pro nobis ipfis orate ad Dominum Deum noftrum:

quia peccavimus Domino Deo noftro , & non eft averíus

:

furor ejus a nobis ufque in hunc diem.

a

ufq

um, quem mi

ifimus ad vos, recita-

101

1

14. Et legite librum ift

ti in remplo Domini, in die folemni, & in die opportuno:

2!

Infra

15. Et dicetis: * Domino Deo noftro juftitia, nobis autem

Qu

QS. 6.

confufio faciei noftrae: ficut eft dies haec omni Juda, & ha-

noft

mel

bitantibus in Jerufalem,

e

*

,

16. Regibus noftris,

& principibus noftris, & facerdoti-

p

& patribus noftris.

0mn

bus .npfgr,is ,& .pr—.ophetli,s noftris ;

17.* Pec-

Bu

2

m

£$c. ) Mag:na* ]u,dæofum pietas , qui

ce perfundat, mcelioraque .cempora, &

i

pro impio "T yranno-precabantur, &

letiora videre faciat.

facrificia offerebant.

Id illis prece-

Sub umibra.) Sub tutela.

.

Sérviamus cis.) Non orant, ut !

llis

perat Jeremias. 29. 7,. Qsarite, inquit,

pactin GrUitatis , ad quam transmigra-

ferviant ; cupiebant enim potius ab

re UOs feci, 67 orate pro ea d Domi-

eorum fervitute liberari; fed optant,

ut illi diu regnent , illisque potius ,

()

"um , quia 1m pace ilius eriz pax wobis.

n

Er pro vita Baltaffar. ) Videtur lo-

quam aliis regibus, fortafte crudelio-

ribus ferviant.

M

.qui de Baltaffar tanquam de Nabn-

li

chodonoforis fucceffore.

Non tamen

14. In die opparfzmo.) Ín diebus fo-

&, w

leginus il fucceffifie, fed Evilme-

lemnibus, & ftatis.

(leis,

IS. Domimo Deo noffro.

: Hg)c eft

rodach 4. Reg. 25. 27. & Jerem. 52.

&

iculo fupe-

Tuus.ad

sl Val erg() Evilmerodach

opel-

initium libri, quem ver

1j :

latus eft etiama Baltaffar, vel

N

abu-

riori legendum mandaverat. MEx hac

oratione, quse protenditur ufque.ad

m

i&

chodonofor preter Evilmerodach- a-

aniel

JiCerem

linm flium habuit, qui morte prz-

cap. 3. num. . multa inferuit

19.1

ventus ad re

fux orationi cap. 9. n. 7. & tres pueri

nerit.

gnum nun qu am perv e-

in fornace, Daniel. 5. 2

Credyli.

Jufitia.) Adfcribatur, tribuatur ;

Ht dj

Sicut dies celi. )

]d e& diuturni.

quafi dicat: merito, Domine , juftus

lent:

Ut vivat, quamdiu durabit cclum.

przdicaris.

g v

Eft hyperbole.

Sic Pfal. $9. 30 di-

Confuffo faciei.) Ignominià debetur.

! entre

citur: $ ponam 12 faculum [aculs femen

Sicut efl dies bsc. ) Ufque ad prz-

mftw;»'.

ejus, & thronum ejus. ficut dies cmhs.

fentem diem, qualem ignominiam , &

Y

I2. Det Domumes virtubem nääi:.)

V, qy

dedecus patimur ufqu? in przfens.

t intr

Grece loxv» fortitudinem , robur ad

16. Propberis noffris. ) Etiam veris,

tolerandas captivitatis erumnas,

5 Qqny

ualis Ezechiel , Daniel, Baruch, qui

Mlaminet oculos noflvos.) Faciat nos

malorum populi, & communium zru-

] lll)ari,

mnarum participes erant.

i i er

xebus yrofperis uti, & favoris fui lu-

n Cl

Ej

'C;A* P UT T.

493

0Ct

non *Dan

i7. j —Päkccavimus ante Dominum Deum noftrum ,&

egis

credidimus, diffidentes in eum.

:

s &l

g 51'

18. Et non fuimus fubje&ubiles illi, & non audivimus vo-

i

cem Domini Dei noftri, ut ambularemus in mandatis ejus,

l

*

TüO:

uz deditnobis.

er[us

19. À die, qua eduxit patres noflros de terra JEgypti,

ufque ad diem hanc, eramus incredibiles ad Dominum Deum

ecità

noítrum: & diffipati receffimus, ne audiremus vocem ipfius.

|uuno ;

20. * Et adhaeferunt nobis multa mala, & maledi&tiones, Deut

yotetm

quae conftituit Dominus Moyfi fervo füo: qui eduxit patres 28-15

& hi

noftros de terra /Egypti, dare nobis terram fluentem lac, &

5

—

mel, ficut hodierna die.

rdott

21. Et non audivimus vocem Domini Dei noftri fecundum

omnia verba prophetarum, quos mifit ad nos: (1)

*Pec-

22. Et abivimus unufquifque in fenfum cordis noftri mali-

—— 4

gni, operari diis alienis, facientes mala arite oeulos Domini

E

pors &

Dei noftri.

" yis

Qadptapa.

Q3

jotius EU

i CP t-(m: r

P(I)A In edit. Sixt. additar: Et ad judlicäs noftros.

; potioS ,

17. 4nte Deminum.) Contra Domi-

20. Er adbeferunt nobis.) Propterea

cddio

num, & Domino vidente..

adhzferunt nobis.

Particula

enim

Verbum a4-

Diffidentes i2 euwn.) Quod vel nol-

& caufam fienificat.

us f

let, vel non. poílet liberare a Chal-

befersnt emphafim habet.

. Ita ad-

dzis.

Quare relito Deo | confugi-

heferunt, ut illa excutere, & ab iis

mus-ad /Egyptios.

expedire nos non poflemus.

HOC e&

o f*

19. Suijedibiles.) Subjei , prom-

Qua conflituit Dominus Moyf.) Qu

Ex hac

ti, & parati, ut in omnibus ei fub-

per . M

fem nobis minatus eft Deut.

jiceremur.

9- I9

&

7. 14. & g9. 59- 60.

u( u- a

dibiles.) A;WSISävfrsg , in-

Sicmt bodierma die.) 'Sciljcet. cerni-

Y

ame.

-19. lgcrt

qe p

creduli , rebelles , contumaces.

mus adhzrere nobis mala.

Maldo-

" Et diffipati receffsnus , &c. ) LXX.

natus ad proxime dicta refert, ut fit

habent: x4i éox:óiatoue» meog TO U

fenfus, quz ufque ad hodierriam diem

fluit lacte, & melle.

, jll "

dxSu) TÓG Qo»/g &vT8.

Et flattga ex

tempore €x leviffna caufa ilum andire

OI. Et soz andivimus.) Quia non

emifrmus.

Sufpicor in textu. Greco

audivimus.

, t

Q2. Airvimus unusquisque im fenjum

A

LXX. virorum legendum £cxsóac 3-

£y , non Zgyediafout» ; fic enim opti-

cordis noffri.) Fecit unusquisque no-

pian.

mé intrfe Grecus, & Latinus tex-

ftrum , quidquid mali illi libuit.

tus convenirent; nam oxsóz(eo Sa, eft

Operari Diis aljenis.) Servire Diis

alienis.

um verl'53

diffipari , quaü dicat , dimpati-fm

"I

mus per varios fuperítitioos iaolo-

rum cultus.

unl'um d

|

494

PROPHET

BARUCH

|

CAPUT

Srudai in c&pfivitato cohþ;ientm" propter þkccata fua. contigiffe fi-

qu

bi mala, que Deus per prophbetas Juos füerat comminatus: fufis

f

ergo precibus petunt. mifericordiam, quam per "Moyf[en fuerat

:

9

. gollicitus fe refipifrentibus daturum,

qui

dàvi

Rropter qüöd ftatuit Dominus Deus nofter verbum fuum

.

I.P

quod locutus eft ad nos , & ad Judices noftros, qui

I

|

J

udicaverunt Ifrael, & ad reges noftros,

ptis.

, & ad principes no-

flros, & ad omnem Ifrael, & Juda.

li

2. Ut addüceret Dominus fuper nos mala magna, quae non

tüun

funt fatta fub coelo , quemadmodum fa&ta funt in Jerufalem,

dii

Deut- * f(ecundum

cill

uae fcripta funt in lege Moyfi,

128-5' L)

3. Ut manducaret homo carnes filii fut; & carnes filice fuse.

d

D

4. Et dedit eos fub man

u regum omnium , qui funt in cir-

Deu

H

cuitu noftro , in improp

etjium, & in defolationem omnibus

n.

Inter

populis, in quibus nos difperfit Dominus,

&. Et fa&i fumus fubtus , & non /upra: quia peccavimus

3

Domino Deo noftro , non obaudiendo voci ipfius.

& äl

-Supra 6. * Domino Deo noftro juftitia: vobis autem & patribus

Ciem [

E

1. I5- noftris conguiïo fàciei, ficut eft dies haec.

7. Ouia

& äl];u.

H m;mducarff, &c.)) Hociactum

$

Iatun Dominus Dcus. nofler ver-

Ti ip

bwn fusm.) 9tabilivit ipfo even-

effe Hierofolymis fub Chald:is -patet

Y ':n.

Fecit, ut nobis eveniret, quod

"hrenorum 2. 20.

4. o^

n

'

l

Homo.) Unusquisque; hoc enim figni-

pred xerat.

ficat frequenter vox Hebr. yryw jfe. ,

Elie

Quod. locutus efh ad nis.) Quodno-

-bis , aut. contra, nos minatus eft.in

4. Sub mana.) ln poteftatem.

Cagiæ ;

Í

/

: Regum omnium. ) Quia aliquando a

lege, locis verficulo 90. fuperio;*is

Chaldais, aliquando' ab. Aifyriis , ali-

jultiis

capitis indicatis.

ftomjr

A. judices soffros, )

Pro cAeres -Rei-

quando ab /gyptiis Judai bellis ve-

V

publice , quales erant Phylarthi , qui

xabantur.

)u

prerant tribubus, & magiftratus po-

lLa smproperium , &5 defolationem. )

Non m

puli.

Quui nos contumeliis afficerent, &

polras

li rtt

2. Qua non fant fatla)) Qualia non

noftra diriperent.

funt facta.

" S. Subtzut , 65 non [upra.) Subditi,

COty tte

Sub celo.) Ullo in loco fub cælo,

& fervi, non domini. Alludit ad illud

9 lgu

Secundum qua firipta funt.) . Que

Deut. 28. 13.. Cevfztuit te Dominaus in

Deus füper nos adduxit, fimilia funt

capnt, $ non in caudam, 69 eris femper

t q l

iis, que fcripta fant in lege Moyfis.

Jupra , & mon fabter 5 ff tamen. audieris

r Ü

Deut. . cap. 27. & 28. adverfus eos ,

mandata Domni.

;

et WZI

i

qui legem non fervant.

y Ve]

6. Demnino Dee lmym ju/?i;i(, &c.)

arele I

)

r

CAPUT .II.

405

^ Quia locutus eft Dominus fuper nos omnia mala haec,

quee venerunt fuper nos:

:

i

: uj

8. Et non fumus deprecati fac

iem Domini Dei noftri, ut

T

.reverteretur unusquisque noftrum a viis noftris peffimis.

9. Et vigilavit Dominus in malis, & adduxit ea fuper nos:

quia juftus eft Dominus in omnibus o

peribus fuis, quae man-

íüum

davit nobis:

; qi

10. Et non audivimus vocem ipfius , ut iremus in praece-

ptis Domini, quae dedit ante faciem noftram.

*

Y5 00-

11. * Et nunc, Domine DeusIírael, qui eduxifti populum *Daa.

ye non -

tuum de terra /Egypti in manu valida, & in fignis, & in pro- g. r5.

Vlet,

digiis, & in virtute tua magna , & in brachio excelfo, & fe-

giiti tib1nomen ficut eft dies ifte.

re fue

12. Peccavimus, impie egimus , inique geffimus, Domine

Deus nofter, in omnibns juftitiis tuis.

m ctte

mnibus

.33. Avertatur'ira tua a nobis : quia dereli&ti fumus pauci

inter Gentes, übi difperfiíti nos.

ayimus

14. Exaudi, Domine, preces noftras, & orationes noftras,

& educ nos propter te, & da nobis invenire gratiam ante fa-

ciem eorum, qui nos abduxerunt:

patz'ibus

I5. Ut fciat omnis terra, quia tu es Dominus Deus nofter,

L

& quia nomen tuum in

t

j Qu

vngtum« eft fuper Ifrael , & fuper ge-

gcadum

nus ipfius.

:

16, * Re-

|dais patet

e'n';m flgm

Explicatus eft verïiïäulqs hic fuperiori

10 : N difeiiu- Y Non- gbedis

capite, num. I5.

*

*y

vimus.

