PRO*»—PHET..EQZECHIVELIS' 7

x

erit. & loc:

——

2

[

13 f-a.

-£cub

s fuerit verbum:

Supa 9. " Ri pff)

phem cum errav

13. 5 ego Dominus

decepi prophetam illum , & extendam manum

fà

meam fuper i

llum, & ä.-.eläebo eum de medio populi mei Iírael.

10. Et portabunt ini

g

uitatem fuam ; juxta iniqqïtatgm in-

?i

terrogantis, fic i

niquitas prophetse erit.

2

1

frael ame

:

, neque polluatur

1r. Ut non erret ultra donrus I

in univerfis preevaricationibus fuis: fed fint mihi in popu-

lum, & ego fim eis in Deum, ait Dominus exercituum.

fo

12. Et fa&tus eft fermo Domini ad me, dicens :

^

i-

13. Fili hominis, terra cum peccaverit mihi, ut prsevai

&

cetür praevaricans , extendam manum meam fuper eam,

L

&

U

Supra "

conteram virgam panis ejus: & immittam.

in eam famem?

&

4- 16.inter

ficiam de ea hominem, & jumentum.

-

É

5

14. Et fi fuerint tres viri ifti in medi

o ej

us, Noe , Daniel,

bu

16 & Job: ipfi jüftitia f1t1a.. liberab.unpxgnimäs fuas ,* ait Dominus

exercituuni.

Y

15. Quod

& fi' beftias pefümaä

induxero fuper tefrarh j ut

äod non fit pertranfiens

pel

vallem eam, & fuerit invia, eo

16.Tres,

n

propter beftias.

Ut pravaricerur pravaricans-) Väglde

]i

Faciam eum im exemplam,) Faciam,

&t ejas pona exemplo fit aliis.

prævaricetur*.

&i

Et in proverbimm.) in fabulam, ut

Conteram virgam pauts.) Sterilita-

hr

in ore fit omnium , ut cum grandem

tem , & famem immittam ; corpus

uafi b

aculo fuftentatur-

vindi&tam fignificare volent, pocnam

enim- pafe,

adi

ilius appellent.

Hadeni phra

[

is habetur fupra cap. 4

9. Et Propheta,) Falfus: nam verus

I6. & .c. 5. 16. & Lev. 26. 26. ubi

Ti

non erat.

h&c eadem terre porna proponitur.

Deeepi.) Decipi permifi , non re-

4. Im medio ejus.) l'erre, quv fa-

dargui, cum poffem , toleravi ejus

me aflligitur.

Óf

mendaces Prophetias, (& promiího-

Noe, Daniel, & Tob.)

Hos potimmum

1)10 )

Tunt,

nes , üt per eum puniam interro-

nominat, quia hi tres fao feculo,

cantes, non me, fed idola, & falfos

quafi foles juftitiz illuftres orbi pre-

Ih

illorum Prophetas.

Exitum illi infe-

fulferunt, & fuerunt falutis aliorum

diln ]

amantiffimi , ideoque Deo chariffimi,

eoni

ram, quem non expettat.

Pecu-

IOo. Portabunt imiquitatem .Pm;n.)

& in oratione efficaciffimi.

y

Luent ponas igiquic:ätis us.

liariter INNoe octo homines femen fu-

[(mfr n

juxta fuiquitatem gmtervogantis. )

turos generis humani diluvio eripuit.

patra

effus

JEquali pena punietur Pfeudopro-

Danie] Chaldeos magos ab imminente

pheta, & qui eum confulit.

inorte liberavit. . Job veniam impetra-

2]

II. U& mom erret, ) Midens ahos,

vit iis, qui ipfum-offenderant.

Acerl

unimas fuds,) Seipfos folum, non

qui a me receflerunt; exraffe, & effe pu-

ET

nitos, quafi dicat : ut hac ratione [frae-

autem alios.

n

lem a talforum vatum fequela liberein.

I5. Er fmerit ipvis.) Pagnin, & Va-

2

tabl, vertunt , defelata,

B[&L

i3 4érra.) Mabitatores terie,

CAPUT

XIV.

569

16. "Tres viri ifti fi fuerint in ea, vivo ego, dicit Dominus

Deus, quia nec filios, nec filias liberabunt : fed ipfi foli libe-

rabuntur, terra aatem defolabitur.

3

?

17. Veil fi gladium indüxero fuper terram illam, & dixero

gladio: Tranfi per terram, & int

*

erfecero de ea þominem ,&

jumentum :

z

19. Et tres v

iri ifti fuerint.in medio ejus : vivo ego, dicit

Dominus Deus, non liberabunt fil

z

ios , neque filias : fed ipfi

foli liberabuntur.

$

19. Si autem & peftilentiam

immifero fuper terram illam ,

& effudero indignationem meam füper eam in fanguine, ut

auferam ex ea hominem , & jumentum :

äi

20. Et Noe, & Daniel, & Job, fuerint in medio ejus : vivo

ego, dicit Dominus Deus, quia filium, & filiam non libera-

]

bunt: fed ipfi juftitia fua liberabunt animas fuas.

21. Quoniam hzec dicit Dominus Deus: Quod & fi quatuor

judicia mea petfima, gladium. & famem ,'ac beítias malas, &

jl

'HS

peftilentiam, immifero inJerufalem, ut interficiam de ea ho-

minem, & pecus:

*

^

G

22. Tamen relinquetur in ea falvati

o educentium filios, &

ide

filias: ecce ipfi ingredientur ad vos, & videbitis viam eorum,

& adinventiones eorum, & confolabimini fuper malo, quod

jite

induxi in Jerufalem , in omnibus, quae importavi fuper eam.

q)üä

23. Et confolabuntur vos, cum videritis viam eorum, &

u

adinventiones eorum: & cognofcetis, quod non fruftra fece-

I

yi

rim omnia quze feci in es, ait Dominus Deus.

d

-

CAPUT

Ti

J6. Nec filios.

Ne filios quidem

Aliqui ex. clade evadent, & fuperfti-

u

tes erunt ,

-

ui etiam educent ex hac

proprios, aut

S liberare pote-

1

runt.

clade filios, & filias, ut in eis ferve-

ao

317. Gladium snduxero , &fc.) $i cla-

tur , & proy

ftirps Abrahz.

j al

dem per imumiffos hoftes armatos re-

- Jpff amgrediemtur ad vos. ) Abdu-

centur captivi Babylonem , in qua

-o,l'm?'?

gioni inflixero.

vos eflis.

ffunhy

39. m famguine.) Ad effundendum

k

fanguinem, ad czdem, carnificinam

Videlátss viam eorum.) Mores eo-

y l-

atrandam, & ut fanguis, id eft vita

rum probros, ob quos alios punivi,

effundatur.

fed eos ex mifericordia fervavi.

*jp?.li'f'

QI. Swatuwor judicsa mea pe/fuma.)

OCnfolabimini.) Midentes merito ca-

pante

*

ptam , & incenfam Jerufalem, & ci-

j

Acerbiflima fupplicia, & flagella,

qui-

bus uti foleo. Sumitur judicium pro

ves ejus abductos in captivitatem ob

[

pena judicio decreta.

eorum fcelera.

Q2. Relinguetur s3m ea falvdtio., )

- Bsbl. cséma Com. Menech. Tozs. V.

Rä.cbb: frufiva.) Non fine caufa.

V

-

579

PROPHETIZE EE CHEELIS

CAPUT XV.

— 9

I

Sieut ignm de vite preecifum foli fer'vit igni , ita Sfudeos ob inve-

derata peccam cum SFerujalem pradicit

""

!

exurendos

1. T factus eft fermo Domlm ad me, dicens:

2. Fili hominis, quid fiet de ligno vitis, ex omnibus

hgnis nemorum , qua funt inter ligna filvarum ?

3. Numquid tolletur de ea lignum, ut fiat opus, aut fabrica-

bitur de ea paxillus, ut dependeat in eo quodcumque vas?

4. Ecce i igni datum eft in efcam: ütramque partem ejus con-

fumpfit ignis ,& medietas ejus reda&ta eft in favillam : num-

quid utile erit ad opus ?

Ut

$. Etiam cum elfet integrum, non erat aptum ad opus quan-

hs

to magis cum illud ignis devoraverlt, & combufï'eut nihil ex

eo fiet operis ?

. 6. Propterea heec dicit Dominus Deus : Quomodo lignum

vitis inter ligna filvarum, quod dedi igni ad devorandum ; fic

iorm

lnp[

tradam habitatores Jerufalem..

7. Et ponam fac:em meam in eos: de igne eg*'edlentur, &

il Ht

Conj

ignis confumet eos: & fcietis, quia ego. Domlnus cum pofue-

ro faciem meam in eos,

V0ca

tgo

8. Et dedero terram inviam , & de(olatam eo .quod praeva-

[ N

rlcatores extltermt dicit Domlnus Deus.

Ü a

L

CAPUT

J

;d fet de ltgno vitis? ) Solet

que extremitatem , id eft, non folum

en

rQng

Deus trequenter populum Ju-

medietatem, ficut in ceteris lignis con-

daeorum vineàm appellare, ut cum

fuimpfit, fed etiam ämemu:dtes Nam

63n

dicitur ]er m. 2. Q1.. Ego autezm plan-

ex ceterls llfoUS extremxtate&, titiones-

?4 6

(Quia et-

favs ze Wirzeam elcllam , 6$c.

que aliqui manere folent, ex quibüs

gO expeCavit, ut facerer uvam, &

ahquxd operis, aut certe paxillus ali-

Gone

fecit. labrufcas , compamt illum l-

quis Beri P(xCü a£ ex farmentis, quia

Chan

facillime ardent, nihil manet,

lt

ii

gno infructuofo vitis, quod ad nul-

lam rem utile eft, mfï "ut in ignem

S. Ex co0. ) |Ex extremitate ali-

st

conjiciatur.

qua , que combufta medietate fu-

Ml

Ex omniius ltgm: 016»iOrtupa.

Pre

pereüat

Fa

, !

omnibus lienis fllvefï:ubus

& infru-

M

m

(

Pouaw f;aem W'edm " Jc ) Vlde

&iferis.

fupra fuperiori capite n. .

H

^

2

Ut dependeat iu eo quodeunaue UAS. )

De igne cgicd;entur, €f fgnis 60,7/5-

&

Ahquod domefticum

inftrumentum ,

met e05. ) Oi ex igne epreffi fuerint.

3

f;ye I

ii

ahqu a ful)l,ellc*;

1Ce1um COD]ILIT*D eos ,

ut Omfino

u

4

Utramaque baritm-.)

) Hebr. weram-

confumantur ; quemadmodum faxmen-

dIito,

*

'A€

at

z

,Z

E

$73

^X

CUA POT. XVE

ferujäzlem prius abjetctifrma , mirum in . mozlum a Deo. exaltam,

lA

offendit ingratitudinem Uarzcz idololatria, in qua & Samariam ,

& Sodomam Ji uperavit : idcirco tradet eam Dominus in vaflatio-

nein , & in ignominiam omtiibus Gentibus : fer vabit

tamen pacium reliquiis fuis.

Ju

PUM i fa&tus eft fermo Domini ad me, dicens:

2. Fili hominis, notas fac ïerufalem abominationes fuas,

v

T OELENEOS: Hæc dicit Dominus Deus Jerufalem :

R adix

tua, & generatio tua de Terra Chanaax

: pater tuus Amorrhæüs,

J-

& mater tua Cethoea.

"n

4. Et quando nata es, in die ortus tui, non eft praecifus

vmbilicus tuus, & aqua non es lota in falutem, nec fale falita,

d

nec involuta paunis.

I2

5 Non pegerCL fuper te oculus, ut faceret tibi unum de

UUR od r

* his,

m

fic

torum extreuitates , qus media parte

4.

uando gata e:,) Ortus Ifraetis

igni confampta manere folenr, iterum

fuit po

mortem Jofeph ; tunc enim

in ignem conjicimus , donec omnito

in fhgypto multiplicatus eft, ut in-

confumantur.

Perfiftit in eadem al-

ciperet effe non familia Ifraelis, fed

[üe-

legoria farmentorum.

Ignem autem

populus.

vOcat afflitiones, & cal&m;taces * Ht

Non eff precifus umbideu: us , G. )

Pfalm. 65. 12.

Trasfrvimus per ignem,

a

Neglecta tuifti, & abjecta quafi abor-

C* aquam, &Y eduxifhi mos m refrige-

tlvum, non prxcifus umbilicus, non

r:um

lota, non falita, &c.

Id accidit po-

2

pulo Ifraelis, cum fub Pharaone ty-

UT

Of as fac' 7erufalem &c.) Per

htteras

ranno male habitus eft.

Nam Propheta

folum

erit B ibylone

Sic imperatum lfa

.Aqmz 202 es ora s fmutem ) Non

; con

E

H

Anmmn.z populo o fGele-

eft lota aqua ulla falutari ; folet enim

:63p. 58*

[^

recens natis infantibus lotio adhibe-

Nam

hz €O0rsm,

[ones:

ARadix 4444 É gentratio tua, tf c.)

r ad ab&emendas puerperii fordes.

*Gener"mo tua videtur elle de terra

Aliqui vertun.c ANom es$ lota ad mus-

qmbas

diiiem.

jj t

'Chanaan, ob .morum, & impietatis

qvl!

ümxhtudmem

Nec fale [ahm) Solebant enim ve-

Pater tuns Amorrbeus., 6c.) Licet

teres recens natorum infantium COI-

pora fale afpergere, ut folidiora fie-

t d

filia naturalis fis, o Jerufalem , Abra-

rent,

& conüruwerentur & ut omnis

u

he, & Sare, tamen per imitationem,

/& mores v1derxs filia Amorrhzorum,

uteri immunditia- ficc:dretur, & pra-

cifi umblllcl vulnus fanaretur.

W

& Methzorum, quia eorum ftudia,

& impletatem æmulaus

Cethei ,

5

Non pepereit fuper te

oculus, )

qift

five

ethaei fuerunt una ex feþtem

Nemo fuit, qui cum te ita abjectam,

i, que Chanangam incolebant,

jb

gentil

& expofitam videret, mifererezur. Va-*

il

0

'mceq

1 Occuparetur ab .Hebrzis.

tablus veitit:

Noez c:/? aufertus tui ocu-

Ü

g

372

PROPHETIEX EXECHIE Lis

his, mifertus tui: fed proje&a es fuper faciem terrae in ab-

je&tione animze tuze , in die , qua nata es.

.. 6. 'Tranfiens autem per te vidi te conculcari in fanguine

tuo, & dixi tibi

,cum effes in fanguine tuo ;yVive,- dixi, inqugm,

"E

tibi: in fanguine tuo vive :

7. Multiplicatam quafi germen agri dedi te: & multiplicata

es, & grandis effecta, & ingreffa es, & pervenifti ad mundum

muliebrem : ubera tua intumuerunt

, & pilus tuus gefmina?vit: |

& eras nuda, & confufione plena.

8. Et tranfivi per te, & vidi te, & ecce tempus tuum , tem-

pus amantium , & expándi amictum meum fuper te, & operui

.

(

ignominiam tuam. Et

J

uravi tibi, & ingreffus

wfum pa&qm

fit

tecurg (ait Dominus Deus) & fa&ta esthI

9. Et

*

I

z

lus bominis.

Notat /Egyptios, qui

V. Multizplicatam /f'c"ut qermen agri,

Jür

quafi parentes Hebrzis eiíe debuiffent

£jc.) Incredibillter, & in immenfum

qua

ob Jofephi merita , & tamen illos

multiplicavi te.

Ingreffa es, &fc

) Progre*ffa es , ado-

lte

runt.

duriter , & immifericordite.r tracta-

Jevifti ,

&

ad tempus

pubertatis

&

- Projetla es fuper f'actem terra.) Sicut

pervenifti , ut nubilis efies ," qu«

do]

infantes expofiri projici folent. Vel

xtas mundum muliebrem poftulat.

Thea

ficut infantes nafcendo effunduntur,

Mundum muliebrem.) Sic appellat

ls

& abjiciuntür in terram.

ornamenta , quibus nubiles puelle or-

nup

n abjetlione antma tu2.) Mite tug.

nantur, ut fponfis placeant, armillas,

&

Proje&ta es , ut morereris,

torques , monilia, inaures , &c.

f

I die, qua nata es. ) Coperunt

Ubera tua intumuerant.) Ut folent

enim [fraeli

tz in /Egypto populus

virginibus intumefcere, cum ad an-

dfu l

elle.

nos pubertatis perveniunt.

pulch

6. Tranffens.) Quafi Rex, qüig it

Pilus tuus germinavit.) Pubes, qux

viris decimo quarto', fominis duode-

N carlb

venatum , & in agro incidit in puel-

i

luda;

]am expofítam.

cimo ztatis anno nafci folet. Honefto

at j

Vidi te conculcari in þngutfizertuo.)

verbo rem turpei declaravit.

Vidi. te in terra fanguinolenta jacere,

Era: nuda , €6c. ) In. Hebr. zsda,

ufr'h (

Jr&,

ita ut a prztereuntibüs conculcari

69 retetla , id eft veftitu carens, aut

lh

.poffes.

Vidi te fordidam, barbaram,

tenuiter veftita. Sic exprimitur inife-

Urg;

incultam , miferabilem, fidei , legis,

rià gentis in. /Egypto.

gratiz , falutis, & omnium Dei do-

g. Ert ecce tempus tuum :

tempu:

Qiar

UR Y

norium experterm.

amantium.) ÍÉtas tua, qua virgines

le

Vrve , dixt , 2nquam , tibj.) Feci te

a procis ambiri folent , jam nubilis

vivere, cum omni auxilio deítituta

eras, & nemo té, quia nuda eras, &

díy (

f

mifera, ducere volebat.

Qu j l

efies , & niorti expofita.

lz fangmine tuo vive. ) LXX. ha-

Expandé amidum meum fuper *e.)

bent: 4e famgsmime tuo vita.

Licet

in Hebr. eft, .4/am mezm , id eit,

ID[/

"voluteris in fanguine tuo., Éxcitaberis

oram veftimenti mei ; quafi

icat

&lu, &V

tamen ad vitam.

lh f

It

Defponflavi te mihi ia uxorctmB* Mla-

""nq xel

-CAPUT XVI.

Y

573

9 Ft lavi te a

&

unxi te oleo.

4

qua; & empndävi fanguinem tuum ex te,

1O. Et veftivi te

difcoloribus, & c.al*,ceaiii te iaïlthino': &

U

cinxi te byífo, & indui te fubtilibus.

II. Et ornavi te ornamento, & dedi armillas in manibus

[

m

D

tuis, &-torquem circa collum tuum:

.12. Et dedi inaurem fuper os tuum, &-

€irculos aurib'us

t

tuis, & coronam decoris in capite tuo-

13. Et ornata es auro, & argento, & veflit

a 'es byifb, & po-

j

lymito, & multicoloribus: fimilam & mel, & oleum comedifti,

ul

& defccirg fatta es vehemente

r nimis, & profecifti in regnum.-

üm

Qooec-5

I4. Et

ritus enim expandens oram veftimenti

mo,TIiCAWRAre, € ricAmIALO : fignifïcat fe.

k

in feminam apud Hebrzeos, hoc fi-

fynagogam fponfam fuam, omni or-

gno, & ritu accipiebat eam in con-

namentorum genere donaffe. -

jugem , ut patet Ruth 3. 9. — Vide

Calceavi te iantbimo.) Calceis ian-

4gri,

qu& ibi notavifnus.

M

.

-

thini, five hyacinthini coloris viola-

lum

niam fuam.) Nudi-

Operut ignom:

céi; i& enim erecis violas fignificant.

ado-

tatem , de qua num. g. texi veftibus,

Alludit ad pelles ianthinas , quibus

& fpoliis ZEeyptiorum.

ltem. dan-

teéctum fuit tabernaculum.

;mt'xs

do legem, a

:

quæ

meam divinam.

diun, & protectioem

7

Cinxi te byffo.) Fafcia ex lino lhol'-

j

liffimo , & caadidiffimo.

Ingre[fns. fuasm p«.clum tecu;w.) Fodus

Sxbrilibus,) " l'enuibus,

& d&licatis*.

Y

;llat

nuptiale tecum inii, I:cet pauper effes,

II. Ornameato.) lVl'ulciplici orna-

]g 01*

& miferabilis.

milli

mentorum- genere armillis , torqui-

*

F.iila es mihr.) Sponfa, & uxor.

bus, &c.

. Lavi te aqua, &fc.) Abfterff for-

Armillas.) Brachiorum ornamenta.

'foknt

des paupertatis , & originis tue , &

I2. lzaurem füper eos.) Hebr. fe-

ad MF

pulch:am feci: myftice lavi te a pec-

per mares tuas.; Mlonile intelligit in

catis aqua gratie mez.

Videtur al-

fronte fuper nares pendulum. — Dici-

lb,

quæ

]udere ad locum Exod. I9. Io. ubi

tur inauris, quia fimilis erat illi , quz

duOAE

ante &cdus cum Deo initum populus

10112&0

pendebat ex aure, inquit.D. Hiero-

"

juffus eft lavare veítes, ut ita fe mun-

nymus,

daret, & pararet ad legem, & pa-

Circulos auribus,) lnáures, quarum

; MM

&um cum Deo.

forma circularis.

f

AU

fe

Uexi :6, £/c.) Novz nuptz lavari

Coronam decoris,) Id eit pulcherri-

tur i

folebant, deinde ungi, ac deniqbepre-

mam. Solebant enim fponfz coronari.

tiofis veftibus indui, ut patet. Efther.

Hinc illud Cant. 4.9. Vezi de Libano

gnj?

2. I2. Kuth. 3. 3. ]udith. 10. 3

Vi-

fpor[a , veni, coronaberis , & de fponfo

lrgmeä

detur fignificare unctionem Aaronis,

lfa. 61. 10. quafi fpon]km decoratum

qua illum confecravit in Pontificem

€0Y024e

"

$1

facrorum.

T

I3. Pelymito.) Polymita veftis idem

10. Zeffzvi te di[colo

fibzul)' Acu pi-

eft, ac veftis diverfi coloris, quod

"

&is, & variegatis opere plsrygio. Hoc

ftatim fequitur.

ld ekts

enim fignificat Hebraicum 5p* -

Multicoloribus.) Hebraice *pp? &s-

'C M

M

ebma, vell recama, nnde Italicum r£ca-

chma , ut füpra . 1o.

rt

ii

^

5

lm

4

4

,;IP-R-"Q PHETIE EZEC äIE LIS:

I4. Et.egreffum eft nomen tuum in Gentes propter -fp?e-ciexn

tuam : :

C

]

uia perfe&ta eras in decore meo, quem pofueram ü/l;

l

per te, dicit Dominus Deus.-

f

I;. Et habens fi

duciam in pulchritudine tua, fornicata es

in nomine tuo

5

, & expofuifti .forni;ationem tuam omn! trans-

t

eunti, ut ejus fieres.

4

16. Et (umens de ve

ftimentis tuis, (1) fecifti tibi excelfa hinc

inde confuta: & fornicata es fuper eis, ficut non eft fa&urp,

neque futurum elft.

e5

17. Et tulifti vafa decoris tui de auro meo, atque argento

Q

meo, quae dedi tibi: & fecifti tibi imagines mafculinas, &

j

-

fornicata es in eis.

18. Et fumpfifti veftimenta tua muïticolotia,;& operuifti (2)

D

am eis.

illas: & oleum meum & thymiama meum pofuifti cor

Q

—

19. Et

(1) ;ui;,-]n Edit. Sixt. legitur : nieis) : : ..:(2") öpexuiüi illas. 144. veftita es eis.

Qu

illud colébas,, & ad illud ardenti de-

Sibeilam . 6 cel.

INon glandes,

(üg

zon cepas /Egypti, ficut cum adhuc

fiderio ferebaris.

—:barbara effes, & inculta, fed delica-

q6. Erfumens de 've/iime?;nzä'., Efz)

'tum cibum ;:ut nobilis.

Weftem pretiofam vertifiin ornamen-

T

fent

Profeciffi iniregnum.) Hebreus ha-

ta idolorum, & excelforum, in qui-

"bet, frofperata es m'regnum, àd eft:

bus profanaipforum fimulacra cole-

I

adeo profpere omnia tibi-mea provi-

bas.

Fortafle fienificatur ritus, &

ld

.dentia fuccefferünt , ut Regi nupferis,

ceremoniasa Deo, ut ipfum colerent,

& facta fis Regina.

Cum enim prius

acceptas, ad idolorum .cultum impie

m

iReges non haberes, eos tibi dedi. u-

fuiffe translatas.

Hïh

.-ifxæä;&'.) LXKX. vertunt idola.

que Jerufalem .eve&ta es in regni fe-

'dem , & caput.

,AHime inde-confuta. )

In -Hebr. eft,

ii

I4. Egre[fum eff nomen tium.) Yoclyta

"ulticoloria, variorum pannorum fe-

D m

fafta. es, & fama gloriz tuz late diffufa.

gmentis multicoloribus ornata, & in-

n

*s

Uxop

Prapter fpeeiem tuam, ) Palchritudi-

duta /fecifti., quod impudice feminz

mem vocat politiam , & rectam reipu-

faciunt , quz amafios. fura

ptibus »-ftlxis

In;

'blice adminiftrationem, quam Regi-

eleganter veftiunt.

d

ima Saba magnopere admirata eft.

JFornicata ts fmptr ei.^)

Cum : ei^;, 11;:

W

eï:r

AX5. Habens feductam n .pulchrituui-

"vertturit Pagnin.-& Vatablus.

lls

^me fu. ) .Superbiens in .tua ;pulchri-

17 *Vafa decoris 12i. ) Ynfirumenta

- Cdl

'tudine, me contempfifti.

'pulchritudinis tne; fic'vocat inaures,

Ferzicata es.). Colendo 4dola.

torques, armillas, & .cetera «mulierum

O'nx Y

a nominetuo.) atl libera effes.,

Oornamenta., x quibus idola fabrica-

J4y,

& tui juris, non mihi defponfata.

runt, aut ornarunt, Velintellige va-

;pajk'ifli fafni:;z!iamma BLm , fjc.»;)

fa templi, quez impius Achaz in idola

tnj; ]

Quafi meretrix, quz fe:omni tranf-

onvertit 2. Paral. 28. 24.

& ,

ceunti proftituit.

I9. Odenm.mesm.) GQuod tibi dede-

C U

4it ejus fferes. )

"Coneubina , quod-

ram, & quod przícripferam , ut. lu-

(l;u

cernis meis infunderes.

amngue novum idolum proponebatur,

fe

x

P

j«

C A- PUT er.

575

ig. FEt panem meum, quem dedi tibi, fimi'am, & oleum

,«

mel , quibus enutrivi te, pofuiftt in confpeQu eo

5

"

rem fuavitatis : & fattum eft; ait Dominus Deus.

rum in O'dQï'f

*

20. Et tulifti filios tuos, & filias tuas

-,

; quas generafti mihi,

$

A

:

mmolaífti eis ad devora

/

ndqu: Numquid parva eft forni-

C

Catio tua ?

u)

21. Immolàfti filios meos, & deditti ; illos conf: ecrans, eis.'

22. Et poft omnes abominationes tuas, & fornicationes, non

es recordata dierum adolefcentiae tuse , quando eras nuda, &

Z

confufione plena, conculcata in fanguine tuo.:

! 23. Ét accidit

Dominus Deus.

poft omnem malitiam tuam ( Vä?, v&e tibi, ait

24. Et seedificaftt tibi lupana:

$.

1, & fecifti tibi proftibulum i'n. j

j

-cunttis plateis.

2$. Ad omne caput viz sedificafti fignum proftitutionis

tuze, & abominabilem fecifti decorem tuum: & divifitti pedes

E

l:

9.

tuos omni tranfeunti, & mul:iglxi.caüi fornicationes tuas

26. Et

Thbyniama meum.

) Quod mihi o£-

Per omnem imalitam ruam.) Pof

jn

ferre deliebas.

yr

Oumems umalitiage imam. Ut hl»lbe't 'Ye-

»I

Pofuifi coram eis, &$c. )

xtus Hebrzus, & LXX.

lendo in eorum honorem. .

Ilmd :fdo-

IO. Im odorem fuavitatis. )* Quafi

.24. Lupamar.)

Intelligit Qxca;g -

fl

& fana idolorum.

J

oblationem idolo gratiflimam , & fua-

viffimi odoris.

23. .4d 'amne*' caput via, €fc,) Iu

Er falum efP.) lta fe xes habet, ut

omni bivio, trivio, quadrivio. Allu-

l.

dixi, neque id ne

gare Pot;s, quia ego

dit ad congfuetudinem proftitutarum

Dominus fcio.

meretricum , que- in Dbiviis, aut tri-

fe

20. Quoi generafés

viis fedebant, ut omne$ pretereuntés ^

m

uxor*marito.

:(;zi!:i.)' T'anquam

f*

ad libidinem invitarent. . 9ic legimus

* deunolaft eis.) ldolis fcilicet.

hamar more meretricum in bivio

jb

d devorana'um.

Ut igne confu-

fediffe, quo. Judas iturus erat. Ge-

merentur ; fic enim [olebant filios

E

i

nef. 58. F4.

fuos idolis immolare 4. Reg. 16. 3.

JEdsfecafit ffenum. proffitu

ti&nis, fu.

& cap. 17. t8. & alibi.

n

QI. JDedifi jle: cozfecrans eis,. ) Pa-

87.) Tuguriolum fublato figno, ué

1'95,

qui preterirent , aegnofcerent ibi effe

*

gninus vertit, Ded;/ eos, ut/tranjï?:e

ineretricein. [ntgllig

it fanai

um

f^ceres eos per. ignem. illi.

ut non femel diximus.:

dglorums,

(

22. Poff ommnes farzicationes. ) Cum

y4

omibus formicationibus,

ut P—'zlïgninus,

dbominabilem fecftá decorvem ttmm.j

o

& Vatablus.

Sicut meretrices , que ex nimio , lon-

Coucu cata, ia /.?v;guifze taoi. ) Vide

goque ufu libidinis, fiunt fediffime.

de

dicta fupra n. 6. .

Divoiffli pedes tuos. ) LXX. Diva«

Im

23. ££ :zccia'it.) Hebr. Ufülf- [XX-

ricqäi €rAzra

id eft , proflituifti te;

j

honefto vexbo rem turpem fignificat,

$76

PROPHETIE EZECHIELIS

25. Et fornicata es cum filiis ]Egyptiy vicinis tuis magnarum

me.

carnium : & mültiplicafti fornicationem —'tuam ad irritandum

i

27. Ecc

e ego extendam manum meam fuper te, & auferam

f

juftificationem tuam , & dabo te in animas odientium te filia-

rum Palzeftinarum , quae erubefcunt in via tua fcelerata.

I

28. Et fornicata es in filiis Afflyriorum , eo quod necdum

fueris expleta: & poftquam fornicata es, nec fic es fatiata.

29. Et multiplicafti fornicationem tuam in terra Chanaan

0

cum Chaldaeis: & nec fic fatiata es,-

3o. In quo-mundabo cor tuum, a

it Dominus Deus, cum

facias omnia haec opera mulieris meretricis, & procacis ?

31. Quia fabricaífti lupanar tuum in capite omnis viee, &

thi

*excelfum tuum fecifti in omni platea : nec faCta es quafi me-

Tà

retrix faftidio augens pretium,

D

32. Sed quafi mulier adultera, quse fuper virum

fuutn in-

ducit alienos.

f&u

;äs: tu' autem de-

35. Omnibus meretricibus dantur merced

"

dift

&q

U5

25. Magnarum mrnium.j Dicit me-

28. 1» fflis.) Cum filiis Affyriorum

Sic de

du

H

taphorice /Egyptios majora, quam ce-

eorum profanitates adimittens.

teros homines, virilia habuiffe, quia

Metfalina.

multo major apud ZEeyptios, quam

21

apud ceteras Gentes erat idololatria.

Ef laflata wirk , nendum [atiate

Ticee

Ht

receffir.

27. Extendam manum , &c.) Percu-

])I'L l

tiam , affligam , puniam te.

29. .!n ferra Chanaan. ) QIn | quam

3)

4f

4uferam juf:fmtione*m tam.) San-

te ex /L

Wa

fificationem tuam ; hoc enim figni-

gypto tmn&ulil , & in qua

habitas.

*

ficat Hebraica vox nppn «eé«quech ,

dfï(i

ü

Wd

quafi dicat: ego te quafi fancdam

go. 4z quo.) QQua ratione

SI/ [

meam fponfam ornavi auüro, argen-

dabo ?

-te mune

E j

to, byffo, & omnibus bonis , iisque

Q

9. Faäriu&?i lupanar, 6c.) Vide

IN I

te quafi fan&ificavi, dotavi, ornavi.

aid

a fupra n. 24.

[ üu I

lt

Haxc ergo omnma auferam.

€ol

Q

fu"t

l1 animas , £fc.) In defideria , ut te

Faflidio augens pretium.) Qus m-

pro voto abutantür.

u

ndl

mia libidine fatiata mercedem auget.

mln tü

Fiiarum Palofinarum.) — lntelligat

Ex Hebreo verti poteft : Quaff me-

3j !

oppida, vel cives Palzftinorum , inter

vetrix , qua vilem fe facit ob mercedem.

n

E

quos, & Judaeos vetus, & perenne

Odium interceffit.

Corpus non vulgafti, ut haberes, um-

tdClalm

de viveres, fed ex libidine.

t[lm j

Erubeícumr:.) Püdet ilas tui; licet

Vici

enim illz fint impudentes , funt ta-

32. Super virum [wwm.) Quo con-

!j

men te pudentiores.

tenta non *ft,

d0v

Via £44.) Moxibus tuis.

bidinis,

cm-n» fit infatiabilis-Ii-

Nþdq

lj

H

C'-A PUS3SÜ XVE:

m Yi

difti merced'es cunGtis amatoribus tuis, & donz donabas

SEe

ut intrarent ad. te undique ad fornicandum tecum.

-.94. Fat&tumque eft in te contra confuetudinem mulierum

fornicationibus tuis, & poft tenon erit fornicatio:in eo enim

quod deditti mercedes

D

in te contrarium. -

; & mercedes non accepifti ; fattum ett

35: Propterea, meretrix, audi verbum Domini.

536. H&c dicit Dominus Deus :

i

Quia effufum eft ses tuum j

& revelata eft ignomini

2 tua in fornicationibus tuis fuper ama-

tores tuos , & fuper idola abominati

filiorum tuorum , quos ded fti eis

onum tugrum& kin, fanguine

..37. Ecce ego congregabo omnes amatores tuos,

quibus com-

miíta es :

& omnes, quos dilexifti, cum univerfis, quos ode-

K

ras: & congregabo eos fuper te undique, & nudabo ignomi-

niam tuam coram eis, & videburit omnem turpitudinem tuam.

38. * Et judicabo te judiciis adulterarum, & effundentium *Infr-

fanguinem : & dabo te in fanguinem furoris, & zeli.

23: I6

. 39 Et dabo te in manus eorum

, & deftruent lupanar tuum,,

|

i

& demolientur proftibulum tuum, & denudabunt te veftimen-

tis tuis, & auferent vafa decoris tui,,

"m

& deräinguent te nuf

dam , plenamque i'gno'min'ia ;

; de

4Oo. Et:

34- Pefé re nom &riffa;nimt*i'a».) AS'ci--

7

licet tuz fimilis, ut nimirum meretrix

tua , nt, in quo pec,calïi;, in hoc pu-

niaris.. [ncd?igit publicam. infamiam,

pretio.conducat amafios,uttu facis..

& contemptum , quo-habita eff Jeru-

- 96. £ffuium eff es tuum.) Pécunia:

falem , cum. Gentes. omnes cognove-

pam

tua in amatores tuos.

rünt everfam eam effe propter abo-

qllcl

denda. tua..

Ignominia iua.),. Nuditas tua, pu-

minabilia. fcelera, qux perpetraverat..

38- J"duis adulterar um . c.) Vin-

Super amatores.) LXX. 44v'4m4mre:..

j

B£ fuper ido!a, &5c. ) Duobus. mo-

dicabo te pena lapidationis , quafi

adulteram ; tutu. gladii, quafi homici-

dis revelata eft ignominia tua , &

dam ; Occidift! enim infantes tuos

Vile

turpitudo tua. Primo, ex eo q»udd,

cremando ,. & immolando. eos: idolo

colebas: idola: abominanda ;. fecundo,

IMloloch.:

quod idolis immolafti fanguinem filio-

Effundentium: fanguinem. ) Homi-

; f!

rum. tuorum..

cidarum:.

37« Congregabo omnes amatores,6fc.)

nget-

qnt

Im janguizem.) YIn cedem. Crudeli,

Per ipfos amatores tuos ulcifc:r te^.

& truculenta morte puniam te, ut fo-

lefllï

faciam ut Chaldei, quorum amici-

lent mariti furore, & zelotypia incenfi

)

j

tiam, indeque idola coluitt: , Gentes:

adulteras uxores occidere..

vicinas tibi amicis «que , ac inimicas

39. Defhuent lupamar zuum.) Chal-

fibi- ageregent, & te obfideant.

dii de&ruent excelfa & fana tu

s

£0

Niedabo 1gz20mintam tuam.) Pudenda:

a. V -

llls l

de füpra n. 24..

D

d

IBiä/.. cuia Cons, Menoch.. Ton;, V.

PROPQETHE EZEVCHIELIS

579

. 4o. Et adducent fuper te multitudinem, & lapidabunt te

lapidibus, & trucidabunt te gladiis fuis.

AReg.-

41. * Et comburent domos tuas igni, & facient in te judicia N

Q'S,ü 9 r

in oculis mulierum plurimarum : & defines fornicari & mer-

cedes ultra non dabis.

L

.42. Et requiefcet indignati

o mea in te: & auferetur zelus

meus a te, & quiefcam , nec irafcar amplius.

R

E

43. Eo quo

d non fueris recordata di

-

erum ad

olefcentize tuse,

j

& provocafti me in omnibus his : quapropter & ego vias tuas

l

in capite tuo dedi, ait Dominus Deus,

& non feci juxtja ícelera

tua in omnibus abominationibus tuis.

»

ji

fo

44. Ecce omnis, qui dicit vulgo prove

'bium, in te affumet

—

illud, dicens :'.Sicq.,t mater , ita & filia ejus.

D

h

45. Filia

&

;Au/erent vafa decoris tui.) Orna-

a te fecero, & þpro meritis tuis pu-

nivero.

menta tua, quz inftrumenta funt pul-

.

chritudinis tuz , quibus pulchra nunc

Nec irafcar amplius.) Quia cum te

efle.videris. — Vide fapra n. 17. fic

dimifero , non tibi irafcar ad corre-

ptionem, eum corrieci nolis fed tan-

vocat opes, & tbefauros Hierofo-

tum ad ultionem peccatorum vel non

erant.

lymitanos , quos "Chaldei direpturi

[

amplius irafcar, quia indignationem

meam in te femel exfaturabo.

;

Sic

; 40- Addü[

ent fuper TE alpiindi.

zep.) Vradent te multitudini lapi-

43. Eo quod non f'ueris recordata, &c.))

Ín

J

dandam.

Beneficiorum, que in te plurima con-.

ln

Hæc altera

effi, cum te mihi fponfam elegi.

EAU

. Ef comburent domos.)

erat adulterarum pcna, ut ajunt He-

Fias fuat) Scelera.£ua.

"l )t.

brai, fcilicét ignis, quo eas combu-

- J capite tuo,) Utin caput

fllLlllï re-

exenme

dundent, & capite fcelus luas.

rant ; licet ejus . vix extet

hCHt

plum, nifi in "DUhamar, Genef. 38.

Et nop feci.) Paxum te pro impietate

l dd&

punivi , gravius fupplicium merebaris.

dCLLU

24. Deuter.13. 16. jubentur idolola-

trarum domus, & urbes igne fuccendi,

. 44« Qumnis, qui dicit, &c. ) Quis-

B

i

U

Facient in te judicia.)

uftam ultio-

quis volet eleganti aliquo, & vero.

Ug t

nem. Vocat jediciz, in plurali, quia

uti proverbio, nullum melius, aut ve-

li

rius inveniet , quam fi de te dicat:

multas plagas fignificat,

Mi

Mulierum þ/urim::rum. ) TNatio-

qualis erat mater, talis efr filia, id

Qu

num multarum:

Induecitur enim hic

eft, talis eft. nunc Terufalem , qualis

VN

)M[

Jerufalem tanquam adultera, punien-

femper fuit, plena fcilicet impietatis ,

N

da coram alis mulieribus, ut difcant

& fcelerum.

Matrem voOcat veterem .

iny

aleno malo fidem fervare imnaritis

Jerufalem ; filiam. vero novam, quia

era

At d]

fuis, & fugere adulteria , id eü':;do-

hec ex illa genita eft. Ira Maldona-

4&

lolatriam.

tus. Vel potius fenfus eft: ficut ma-

hi

Satiabö indignatio-

ter tu3 Cethza , & Chananza ! feele-

i [

42- Requtefcet.)

w

gnem meam puniendo te.

rata fuit, & ob peccata vaftata eft, -

dttm

Anferetur zelus mem-) Non amplius

ita tu illam imitata idem pa;ieris exi-

tium. Vide fupra n. 2.

qul A

zelotypia laborabo , cum divortium

te

lt l

CXA»P UT XVL -

$79

45. Filia matris tuze es tu

; quae projecit virum faum, & fi-

Hos fuos:

& ioror fororum tuarum es tu

1Cia

» quae projecerunt

viros fuos; & filios fuo

*

i

t

Amorrhzus.

i

: ma.ter veftra Cethaea, & pater vefter

46. Et foror tua major, Samaria, i;pfa-, & filize ejus,

quee

elus

habitant ad finiftram tuam: foror autem tua

minor te, quae

habitat 2 dextris tuis, Sodoma, & filise ejus

U

47. Sed nec in viis earum ambulafti , neque fecundum fce-

tU2

lera earum fecifti pauxill

leta

ilis in emnibus vils tuis.

rum'minu; ; pene fceleratiorg fecift

Y

48. Vivo ego, dicit Dominus Deus , quia non fecit S—o-dom;a,

ime

foror tua ipfa, & filiae ejus , ficut fecifti tu, & filiae tuze.

49." Ecce hzec fuit iniquitas Sodomze fororis tuae,

fuperbia, *Gem.

E

faturitas panis

; & abundantia, & otium ipfius, & filiarum ejus : 39.24«

& manum egeno, & pauperi non porrigebant.

j pv

.-5o. Et elevatz funt, & fecerunt abomi

& abftuli eas ficut vidifti.

nat.iqn-es coram mez

iumr I

cone

$1. Et Samaria dimidium peccatorum tuorum non peccavit:

iut

Dddd a

-fed

g non

ionem

48. -FáRa matie tue er £m y fj"c)

quam fämres tus, quod: tolerabile

Sicit Chanansi , & Cethzi virum

videri potuitfet, fed. multo majora de-

fuum, id. eft Deum projecerunt ado-

1gnafti.

w', 5' 6')

1 o

rantes idolà, & filios confecrantes

