uemadmodum D. Joan. dixit novif-

ieübor , «

uine, imbre, lapidibus grandinis,

fimam horam efle T. epift. c. 2. 1.

i

9. Ef egredientur , 86) Cefo ÁÀn-

VOGbitu:

5

gne, &fulphure , videc. prxceden-

Mádetur tamen eífle idem

67!, 'cï'fp

ti n. 23.

tichrifto, Gog, omnique ejus exerci-

fenfus hujus verficuli, qui fuit cap.

tu, tanta erunt ceforum fpolia, ha-

Va 'Z:'f "m -

fte & arma, ut Judei ex omnibus

Fikbrem :

fuperiori n. 4. unde per recapitulatio-

urbibus venturi fint, ut ea diripiant,

lem f&llm

nem eft repetitus.

3. ereum tunm.) Potentiam tuam.

& feptem annis fatis eife poflint ad

t&tnt

6. I» Magog.) in regionem, ter-

comburendum, ut aliunde ligna quz-

Qu ij

rere opus habituri non fint. Videtur

Valli f

tam, & exercitum Gog, & in infu-

las fubjectas, vel confederatas Ma-

efle hyperbole, & fynecdoche, qua

lm f

€eoo

numerus certus pro incerto ponitur,

I2. B,

. Non. polluam. ). INon permittam

uod in numero pr&fertim feptenario

U. p

pollui, id eft, prophanari, « blas-

apud Hebrzos fieri confuevit.

Aerum.

phemari nomen meum amplius ,- ut

Baculos manuuem. ) Quos mihtes

L

per Gog ,. & Antichrifti victorias,

manibus geftant ad pugnandum, du-

Vil

4X impietatem ha&tenus pollui permift.

ratos, & Præufcqs igne , vel ferro

Iu nltO. 1

8. Ecce vemit , & fattum eff.) Pro-

prefixos.

J

E

1779

»

r

CAPUT XXSIX.

685

(e factam |

Qu

de'n-f; de fa]tibu& quoniam arma fuccendent igne, & depr

s Tfrasd.

dabuntur eos, quibus praedze fuerant, && diripient vaftatores

N

&ogitts

fuos, ait Dominus Deus.

ir. Et erit in die illa: dabo Gog locum!n

O

minatum fe püï-

n t &

chrum in Ifrael : vallem viatorum ad Orientem maàris, quae

e volitili

obftupefcere faciet praetereuntes, & feptlient ibi Gog , &

omnem multitudinem ejus, & vocabitur vallis multitudinis Gog.

1, t De

12. Et fepelient eos domus Ifrael,

.ut mundent terram fe-

k

ptem menfibus.

abitant 1

I3. Sepeliet autem eum otnis populus

| terfosn.- & eri'it. eis

nominata dies, in qua glorificatus fum , ait Dominus Deus.

1ip popull

14. Et viros jugiter conftituent luftrantes terram, qui fepe-

mplius, &

lant, & requirant eos, qui remanferant fuper faciem terrae,

ut emundent eam : poft menfes autem feptem quzerere inci-

. baec elt

pient.

15. Et circuibunt peragrantes terram : cumque viderint ós

ääg & IUC'

hominis, ftatuent juxta illud titulum;: dor

1ec fepeliant ill.udi

acum, X

pollinétores in valle multitudinis Gog. -

x ezigne

16. Nomen autem. civitatis Amona, & mundabunt terram,

17. Tu ergo , fili hominis, haec dicit Dominus Deus: Dic

ommi volucri, & univerfis avibus, cunttisque beftiis agri':

que f'dCCl-

eää

irite undique ad vittimam meam,

d

Co,n.vel;xiae,,]?repel'atej conct

RArrr4

quam

z

Xb Dlle

j m

le anni

II- Da£o Gog locum nmomimatum. )

hoftilis exercitus. Iï-taque dies ille ce-

lebris Chriftianis.

, 1

Qui ex ejus fepulchro , & ex multi-

r

*

J OP 2 !

tudine hominum , qui eum illo fepe

Id« Quarcreinciprent. ). Quia þrifmïä

É i

Ixli

10v

ll

lientur, nominatus erit, & celebris ;

feptem menfibus cadavera paflim oc-

.2 10

vocabitur enim , v«lhs multitudimis

current, nec opus erit obvia quxrere.

IU

Cdo

Gog , ut. paulo poft dicet.

I5- Sratuep? juxta sed titulum.)

£ €

(s exer

Vallem viatorum. ) Frequentem , &

Ut cognoscatur effe os humanum,

]Jit, 1

celebrenr, ut a multis videatur, val-

& fepeliatur.

1 fl*()

pibu

Tituluan.) Defixa, verbi gratia, in

exy 0f

lem fcilicet ,, qua viatores ab oriente

t d dlrlplmt,

tefidunt ad mare Genezareth.

terra fude , aüt aliquo alio figno.

UG& ï

0l

u a

-Qua obffupe[cere faciet , €c. ) Qu

Pollinttores,) Qui: curantfunera , &

gna QU

cadivera fepeliunt.:

yl

li

i

vallis fluport erit viatoribus ob co-

16. Nomen autem cZUitAtis. ) Juxta

piam fepulchrzorum.

ochts q

quam fepelictur Gog cum fuis , voca-

0 ofitul ;

12. Domus Jfrael.) lraelitz.

bitur .4moz2 , qu& vox idem eft, ac

Ut mundenz terrama ) À fotore ca-

-

"

multituda ejus« LiXX. vertunt. moNouy-

1 fepten/ Q

daverum.

l

]ev

Seprem menfibus. ) Miultis menfibus:

terium.

9eiov , id-eft , fepulchretum five cccme-

!

jites

du-

videtur effe numerus definitus pro in-

17. Vizuam meam.) V ictimam vo-

14

pdilmï

definito. Vide di&ta fupra n. 9.

cat Deus magnam hoftium ftragemr , .

qd RP

quam juftitis füe quafi immolavit.

13. 17 qtml glorifeatus /mea) Scrage

y,

684

PROPHETIE EäZEC"HVIELISx

. E

quam ego immolo vobis, vittimam grandem íu

per monteg

lfrael: ut comedatis carngih , & bibatis fan: uinem.

tionem

ua cor

18. Carnes fortidm comedetis, & fanguinem principum

L]

terrae bibet s: arietum ) & agnorum , & hircor

.

21

|

4»

uni, taurorum-

inumic

que , & altiium, & pinguium omnium.

D

gentiur

19. Et comedetis adipem in

faturitatem,

& bibetis fangui-

nem in ebrietatem , de vi&tima, quam ezo im'volabo vobis :

s*

tranil

20. Et faturabimini fuper meníam meam de equo, & equite

forti, & de univeifis viris bellatoribus, ait Dominus Deus.

ramfu

21. Et ponam gloriam meam in Gentibu$ : & videbunt omnes

3 1

efder

gentes judicium meum ,. quod fecerim, & manum

meam, quam

pofuerim fuper eos:

fInus

22. Et fcient domus Ifrael, quia ego Dominus Deus eorum,

a die illa, & deinceps.

»

Prutje

1

23. Et fcient gentes, quoniam in iniquitate fua caþta fit do-

longitu

mus lírael, eo quod dereliquerint me, & abfconderim faciem

meam ab eis, & tradiderim eos in manus hoftium , & cecide-

ihalam

n

Ü

hi

:

rint in gladio univerfi.

u

la

24. Juxta immunditiam eorum ; & fcelus feci eis & abfcöndi

faciem meam ab illis.

245. Propterea haec

dicit Dominus Deus : Nunc reducam

T

captivitatem Jacob, & miferebor omnis domus lírael, & affu-

]

Q

mam zelum pro nomine fantto meo.

" 26. Et

m

»6, E

I8. -rietum , EY agmorum , ; ö'c)

deincleps fcient lfraelite , id eft fide-

li

Ducum, & Principum, quales arie-

les , me Deum illorum ovínipotentem

Wolitqd

tes in gregibus , & tauri in armentis ;

elfe, qui eos e malis eripui.

i Pnbüiï

23- la iiquitare. ) Propter iniqui-

& privatorum militum , qui per agtios,

tatem fuam.

Vitite

& hircos fignificantur.

fs ben

Altiliem , € pinguium. )- Eosdem

Capta fét.) Du&& fit in captivita-

dem c

Duces, & Principes defignat, qui

tem

pniten:

pingues dicuntur, & fapinati , quia

24. Juxta b5nmundittam. ) Ut me-

Y

Aptitam

divitiis abundantes, & bene habiti.

rebantur peccata.

a

R

2OO. S$zeperommen m eeam.) fVlenfam

Q&. Reducam , captivitatem. 74(:05.)

*l

fuam vocat Deus . vallem illam multi-

In libertatem aíleram filios.. Jacob,

(00s

h

Tiu

n!

tudinis . Gog plenam cadaveribus, de

& l1frael, qui captivi tenentur, con-

Cam RUS

qua num. II.

"

regaboEcc'efiam meam,& ab hoftium

tvrannide liberabo.

Y

oI. Pomam. ) Oftendam.

Em, W

judicium. ) Punitionem.

Affumam: zelum. ) "Lelabor populi

34-4 L»'z'

Mauum meam. ) Stragem , quam

mei Judaici falutem , nom propter eo-.

in hoftibus feci ,

rum merita, fed propter me, & no-

T0 m ]

potentiam brachi 1

lte di

mei, quam oftendi.

men meum, ut nominer fidelis, &

22. Er. fczent , 6c.) Et dieilla, &

tifericozg pater.

*

d ofte

tits

I'*

L:

685

CAPU-T XXXIXLK&S XL.

Thoftes

26. Et'poytvabunt confufionem fuam ,& omnem praevarica-

tionem, qua preevaricati funt in me, cun] habitaverint in terra

ncipum

fua confidenter neminem formidantes : ?

üforum-

. 43. Et reduxero eos de populis; & congregavero de terris

inimicorum fuorum; & fan&iüætus '.fuer'o in

[ 4

e

eis, in oculis

s fanguil-

gentium plurimarum.

VObl :

28. * Et fciert, quia ego Dominus Deus eorum,'eo quod'Sup.

& equite

tranftulerim eos in nationes, & congregaverim eos fuper ter—25f23'

Deus.

ram fuam , & non dereliquerim quemquam ex eis ibi.

t omnes

29. Et non abícondam ultra faciem meam ab eis, eo quod

£n, quim

effuderim fpiritum meum fuper omnem domum Ifrael, ait Do-

minus Deus.

CAPUT XL

s Gorum,

Propbetäälendz'tw* futura reedificatio civitatis, cum men[ura in

uf do-

longitudine, latitudine , & altitudine fingularum domus portarum,

» faciet

tbalamorum , froniium , fenqirarum , veflibulerum , cubiculorum,

; cedde-

& graduum : item menluratio quatuor menjarum ad immolanda .

sfcondi

gazopbylacia cantorum, € [acerdetuim,

jacrz)ïcz'q i rurjum

*

*

ac ve[libula templi.

redocam

N Vigeümo quinto anno transmigrationis noftree in exor-

ILI

,af

s, quartodecimo anno poítquam

d-io anni, decima menfi

Rrrr

percuffa

w Bt

o6. Er portabunt , &yc.) Venie't i

o8. Nom dereliguerim quemquam ex

/

il df

lis in , mentem fuorum peccatorum

eis . ibi. ) De przdeftinatis loquitur.

multitudo, & eozum illos poenitebit ,

Sic dicebat Chiiftus Joan. 17. 12. Pa-

ïmpozentem

& penitentlam , quam afilicti capti-

ter , quos dediffs mihs , mon perdids ex

yul.

€/s queuquam.

vitate non egerunt, agent. liberatio-

r i

nis beneficio provocati

quando ad

20. Noz aä/äonddm.

) xNon/ deferaml

fidem conveifi tuerint , contundentur,

Ecclefiam.

j CRPtiVim*,

Eo quod effuderim fpirizum meum.)

penitentiam azentes peccatorum ante

Eo quod toto animo amaverim Éc-

agnitam verititem Pdtk atorutin.

) U n

Q7. Redmxe o co$ de »opulis. ) Inter

clefiam , eo. quod effufiffme Eccle-

quos Jadzi £uerint difperfi, tum per

fiam dilexeiim.

Vel intellige fpirï-

etii ?4[0&- )

tum gratig , juftitie , fantitatis , vel

Titum , tum per Antichriftum , redu-

ios ]^

cam eos a i fuas fedes, & ad. Judzam,

Spiritum Sanétum, | Charitas epizs Des

LUE Y ;

tum corporalem , tum potius fpiritua-

diffaja ef ia cordibus noffris per Spiriz-

p o

lem, id eft ad Ecclefiam Chritti.

n Sandum, qui daius eff. nobis. ad

San&itcains fuero. ) Cum . oftende-

Rom. 5. 5.

bor ? )

ro me Deuin effe, nam fan&us abfo-

N vige/z'mo quinta anno tm:-z.rmi;g-

"2 iQUA

lute dicitur Deus, itaque fan&ificari

*

raiioni: noffre. ) Qua Ezechiel

prül

0.

cum ]Joachim Re

cge traductus eft.a

Uéy *

&

eft oftendere fe Deum etie , ut fupe-

5

Hdehsæ

Nabuchodonofore in Babylonem.

riore cal)j;e num. 16. & 23.

X

y

y,

(

m

»

686

PRäOPäE;&IE E'ZE C.H'IE.LES

*

*

percuffa eft civitas :in

d

pfa hac die fatta eft fuper me manus

(uis,.

e ilinc.

Domini ,& adduxit

(q0 0

2.

n vifionibus

anüur

i adduxit me in terram ITfrael, & dimifit

me fup

er montem éxc

»

elfum nimis: fu

i

$1

per quem erat quafi eedi-

ficium civitatis ver£entis ad-Auftrum.

1n m

menfi

3. Et introduxit me illuc, &-ecce vir, cujus erat Species

quafi fpecies seris, & funiculus lineus in manu ejus, & cala-

qut

mus. menfurz in manu ejus: ftabat autem in porta.

É i

dcen

4. Et locutus eft ad me idem vir: Fili hominis, vide oculis

*

tuis,

uno ï:g

x

(

Im exordio amni. ) Meenfe primo,

Accedit , qyu'—odj tot a Salomone/ re-

latuii

qui dicitur Nifan, & Martio noftro

-

ges tanto tempore ex ingentibus, qua

"Jzefpondet,

in templum inferebantur, tributis , &

g.

Percuffa eff esitas. ) Capta. Jerufa-

donis multum adjeciffe templo proba-

lamo

bile eft.

d

lem a Nabuchodonofem , & incenfa

Porro templum $alomonis

A. E

N

ana cum templo.

oftenfum eft hic Ezechieli defcriben-

tus hic

Manus Domini.)

- Affllatus fum fpiri-

Mel miifa eft. ad. me

dum, ut populus excitiretur ad po-

extmm

tu. prophetico.

nitentiam ejus templi commertnoratio-

&dificin

fimilitudo manus Domini , ut c. g. 3.

ne, quo fe carere intellivebat pro-

&ex (

liuc.) lm terràmr lfrael, ut dicitur

pter peccata fua, "ut ad illius in-

ebrgi

verficulo fequenti.

Ítaurationis fpem erigeretur.

Dein-

Q. Iz vtf(wiäw Bol Y Spiurituï pro-

de, ut deflructo templo a Nabucho-

phanus

p;;pï à

phetico , Vel magna quadam ,

donofore, ejus idea extaret , juxta

Cücitur

admirabili viftone.

quam novum templum eadem forma

Sup.r montem excelum nimis. ), Su-

hs

Íuo tempore rezdificari poffet.

per morntem Moria , in quo Safl"omxop

Vergentis ad Aduflrum. j Quia Eze-

Cumqu

templum conflruxit.

chieli venienti ab Aquilone, fcilicet a

Cubitur

Etq

ucfl - adiffcinm civitstis. ) . Yem-

Babylone, Jadea, &

templum eragt.

litity

plum —Hierofolymitanum — intelligit,

ad

uftrum.:

juod propter atriorum amplitudinem,

muri &

d. Etoeve hr An*el'u"s habens

l'x"iuï's 1

&

& ipfius fabrice arduam molem, fpe-

"

ciem quafi civitatis referebat : tem-

formam viri: isque vel IVlichael, tem-

Vv U

pli, & Ecclefiz prxfes, vel Gabziel,

ln *,

plumne Hierofolymitanum Ezechieli

de quo Dan. 9. 21.

temn]

oftenfum fuerit , an aliquod aliud,

ll

:

controverfia non levis eft inter hujus

Qaæ/ijþecies .zris.v)' Politi , & ful-

p x

gentis

fignificatur pulchritudo, &

tendal;

lociinterpretes , probabilior videtur

eorum fententia , qui docerit ipfam

fortitudo Angelorum.

quodcl'l

Funtcinlzus 1'!1*76;(.'.) EXX. thiaplui:

4 OF

p

templi Hierofolymitani formam, &

cementariorum , quo architedi , &

lu

al

at

menfuras defcribi ; quod fi quezdam

auguíliora dicuntur, quam ut tem-

ce&mentarit uti folent ad explorandam

À

AL

L

rectitudinem parietum.

Áf«

lo Salomonis, aut Zorobabel con-

Calamnus menura.) Menforius.

De-

venire videantur, id ex de caufa ac-

atru ]

cidere, quiatypum cum antitypo mifcet

fcribit archite&iäguram.

W (

r

propheta , templum fcilicet cuin Ec-

4« Vide oculis zuis, &c. ) Diligenter

A p

clefia Chrifti, ad quam frequenter

afpice, & attemte audi omnia, ani-

Uiffe Jj

niente avolat ,

Aülen

"

moré PrOPheE;u'um.r

"ioque theþrva, quz oftendam tibi.

pf [

Ü

*

-

CAPUT

687

| manus

tuïs; & auribus tuis audi, & pone cor

um in omnia, quse

ego oftendam tibi: quia ut oftend

a

dunifit

q

ntur $ibi, 2ddu&tus es h.uc;:

:

annuntia omnia, quase tu vides

, domui

af adi-

$. Et ecce murus forinfecus in givcuitu domus undiqué, &

t

ex cubitorum, & palmo: &

in manu viri calamus menüu; :

Species

menfus eft latitudinem zediffCii calamo uno

& h-

* aïtitudinlem quo-

que calamo uno.

6. Et venit ad portam , quae refpiciebat viam Orientalem, &

€ Qculis

aícendit per gradus ejus, & menfus eft limen portze calamo

— À ——

füis,

uno latitudinem, id eft,limen unum calamo uno.in latitudine:

mone r&

7. Et thalamum uno calamo in longum, & uno calamo in

latum, & inter thalamos, quinque cubitos :

bus, qu

ibutis ,

8. Et limen portse juxta veftibulum porta intrinfecus ca-

lamo uno.

]o probt-

9. Et

Salomonii

Er ecce muras fersujecus. ) Mu-

Limen.) Hebraice eft "o fzzp!a-;quaïx

defcribere

rus hic five peribolus erat tertius,

vocem aliqui 7o/es interprzetantur , fed

y ad pee

extimus , qui cotum claudebat Vtempäi

idem eft ;; eadem - enim eft utriufque

efhoratio"

edificium.,

poftis, & liminis, && fu

peïli-minaris*

opat PïO-

Sex cmbitermm . C9 paimo. ) Duplex

crafhties.

Mis u

Hebrzis erat cubitus, facer, & pro-

7. Et tbalamum.) Id eft unumquem-

l. D(f m'

phanus.

Sacer longitudine fuperabat

que thalamum; fex enim erant , tres

Nabacho-

prophanum palmo uno.

Itaque cum

ex una parte portz , (& totidem ex

dicitur,f2x ez£itorum , 69 palzo: fen-

altera, ut dicit infra n. J2. erant au-

4, a

m forima

fus eft, fex cubitorum non quorum-

tem thalàmi parva cubicula, ubitem-

[2

cumque, fed eormm, qui vulgarem

pli cuftodes habizabant.

Ut bene hzc

itï : Eze

cubitum fuperant uno palmo.

intelligantur, veftigium templi pictu-

il

« 4

Et men[ns eft latirudinem, 6$c.) Y am

ra expreífum prg oculis habendum,

n erant.

latitudo, quam altitudo hujus extimi

quod habes apud Villalpanduim.

fl

muri erat urfius calami; erat enim re-

Et izier thalamos, 6$c. ) Murus, &

liquis muris interior.

fpatium quod inter duos thalamos in-

g hb

6. Qua relpiciebat iam Orienta-

tercipiebatur, erat quinque cubitorum.

g, feme

l. ) lüteligit portam precipuam

8. Limen porta jaxta veffibulum por-

] Gabridy

templi, quasfpectabat Orientem ,. &

t infrinfeéus, €fc. ) Limen fcilicet

per quam exeuntes Orientem verfus

porte verfus atrium , in quod per por-

r

& f

tendebant.

Habebat

autem unum-

tam illam patebat ingrelius.

Erant

td0,

&

quodque atrium ternas portas, unam

enim he porte, quales effe folent por-

ex oppofito frontis cempli, que fpe-

tz urbium, que duplices. funt,-

guic

&abat Orientem , alteram, ad latus

porta una urbem ipfam refpicit, &

Aquilonare , tertiam ad ineridionale.

tell ;

appellari poteft porta interior , alte-

1orandäm

A fcendit per gradusoims. ) Areaenum

f

ra refpicit campuimn, feu viam, per

atrii |

iraelitarum erataltior atrio gen-

quatm venitur ad civitaten, & voca-

inter has

yru$ p

tium omnium extimo, ideoque adil-

ri poteft porta exterior.

lam per gradus afcendebatur, quos

duas portas eft fpatium , five area,

fuiffe feptem habemus ex LXX. qui

Ü

iam facer textus veflibulum vocat.

Jiigre

habent, qwa refpicicbare orientem iz [e-

P

Orta igitur interior habebat limen

Iliä ] a,m-

ptem gradiéns.

menfura calami que , ut exterior n.

jj ibl

4

688

PRO-P'H

LEX EZXZECHIELEIS

g. Et menfus eft v

ibulum þäz*tæ o€to cubitorum, & fron

1.

tem ejus duobus

veftix

fecus.

j

;Qb Is : k'feftibulum autem portae erat intrin-

16 ]

Io. Porro thalämz

ored ad viam Orientalem, tres hinc, &

qu *

tres inde : meníu

riuna tti

& menfura una frontiuni ex

tem T

^

e

:

b

utraque parte.

ante trj

II. Et men

f

us eif latitudine

m- Iiinfmis; portae decem cubi&dQ

" |

rum , & longitudinem port& , tredecim cubitorum. :

& p

12. Et marginem ante thalamos cubiti unius: & cubitus unus

guopt

finis ut

1

s

1g. |

rimque : 'thalami gutem feg. cubitorum erant hinc; &

inde.

ä—inemþ

! mi usque ad te&tum

.13. Et menfus eft portam a tecto thal

Crmcscerep-s

ejus , latitudinem viginti quinque cubito

7

2

rum : oüium contra

faste al

oítium.

Frogtes

2 Cubitos, & ad frontem

14. Et fecit frontes per fexagint

Srmmad

t

15. Et

. Hiïïit

atrium portae 'undixquef Perlarc:'uiïum.,

f' 74)75?4&11

o Vefiibulum porza otfo .cnäz'*torum. )

I2. Er margimem, €$c.) ijebmi'ce

lag

Scilicet longitudinis. , Foxnix enim,

eü*x 5133 gebsl, que vOx terminum

ignificat , & hoc loco accipitur pro

jf Ahila 8

quæ" ante unumquemque: thalamum

it fullm

arem veftibuli imminebat, octo erat

fpatio, quod erat inter portam ,

Á &PPQ

cubitorum ; licet enim thalamus unus

unum ordinem thalamorum, id eft

Er d |

fex tantum cubitos haberet, fornix ta-

cubiculorum una ex parte muro. ad-

,

men, qux innitebatur poftibus inter

hzrentium, &alterum ex altera, quod

cndom

fe diftantibus cubitis octo, totidem

unius cubiti fuifle dicit. ^ Hujusmodt

ménlurg

'lres

cubitos habebat k)ngïtudinis,

margines, five fpatia ab architectis

&t (

autem erant fornicis quafi partes , cum

Italis appellantur, Memérertz.

I 4

tres effent thalami , ut dictum eft, &

Ef cebitus unus ffnis utrinque.) Pi-

dm g,

id eft terminus ; cubitus unus

ante unumquemque thalamum fua ef-

7 .

tss f

fet fornix, five fornicis pars, odo

utrinque terminabat thalamos , id eft

cubicula , eaque ab invicem feparabat.

€ubitorum Iongitudinïs-.x

iem, :

Er frontem ejus.) Per. frontem ac-

Hiuc 6 indej) "Eres hiuc, & tres

uf

qu

cipit columnas, feu potius femico-

ihnde: tres ex una parte, ( tres ex

Tius Poræ

altera.

lumnas veftibuli, qua-inter thalamos

pitium£

exant difpofite. , Has aitfuifie duorum

I3. Ee men[z: Bfb portam, €5c.) A.

16. F.

cubitorum i& latitudine, five craffitie.

tecto, thalami, quod eft ad Aquilonem

&t x

porte, ad tectum thalami , quod eft

Veflibulum autem porta erat intrin-

SQS lr

féeus-) Yd eft, inter duas portas.

in meridie, accipiendo totam Jatitudi-

Tittr

II. Er men[nus eff latitudinem , &c.)

nem fabrice cum fuis.thalamis &

at

!

Menfas eft latitudinem ejus fpatii,

tecto funt viginti quinque cubiti.

4des |

Tth

quod eft ab oftio unius thalami ufque

Ofium contra oflinm.) Oftiam tha-

érOn

ad oflium alterius thalami e regione,

Jami unius oppofitum *erat oftio thà-

T'?U/ u

df ne:

& ex adverfo pofiti; hoc enim fpa-

]ami alte rius.

r*

T

tium fuit decem cubitorun.

I4. Fecit fi

ontes per f»:xa(äinm ctebi-

j

me hCl

Longirudinem porta.) Poxte altitu-

:0:.) Fecir, ld eft metiendo defigna-

t"(h ä] 3

ümenm.

vit, ipfaque menfuræf oftendit frontés

hij ,

BRBv43r

689

«

y

A

iton

at usque ad fa

1em

Jittife

Y

15. Et ante faciem portze, quee pertiri

veftibuli portee interioris, quinquaginta

bitos

16. Et feneftras obliquas in thala

is, &

ntibus eorum,

inc, &

quae erant intra portam undique pe

RI

2

itum : fimiliter au-

lUm ex

tem erant & in veftibulis fene

per g

yrum intrinfecus; &

ante frontes piétura palmaru

cubifof

17. Et eduxit me ad atrium ex

it;eï'ifu-sv, &äc&e gazophylacia,

& pavimentum ftratum lapide in atrio per cir

i

cqitum : triginta

US unus

gazophylacia in circuitu pavimenti -

*

inc; &

18. Et pavimentum in fronte portarum ,

feeundx:üxi lopgi:;tu-

dinem portarum erat inferius.

tedum

N

: g. Et

Contta

füife altitudinis fexaginta cubitorum.

Et aute fromtes priluya palmuarum. Y

F'rontes aliqui interpretantur eo/smzas,,

In Hebrzo eft, & po/7 pa/me , id eft

Yontem

mmachus vertit z«eacáotig, quas

unicuique pofti , aut columneg infculp-

j E

J

Hieronymus ím commentario Czr-

&x erant palmarum figurz, ideo pictz

d

cumfhautias xeddit , Syorzachus, inquit;

palme variis in locis templi,, ut fi-

id. eft,

Tobraice

aptenprezatur. circumflanzias .,

gnificaretur templum Deo a Salomo-

zrminum

ffantia quadam , €$ terre folo eretia

ne ere(tum ob eximias victorias- Da-

in fublme.

Videntur eile ex, quas

vid. codlitus: conceffas.-

t Qro

um, «

Itali appellant,- Pz/zffrate..

X7. Eduxis me. ) Ex poita, quam

, i*

Er ad Frontem , €c. ) /Équali fron-

defcripfit; indeque' egzetfüm 'duxit in

té , id. eft , altitudine columnazum

nüro i

atrium exterius.

4 qLIO(.

cin&um erat undique atrium; par

Et ecce , €c.) Vidi atrium , cajus

xiusmoct

menfura columnarum- ordinibus erat

atrium. cingentibus.

pavimentum erat.ftratum 'IaPide , Clk—

;Chiæ&iï

ca quod . erant zazophylacia difpofita.

!

13. -dnte faciemy 6c. . Quuemadmo-

Gazepbylacia.) Cubicula Levitarum,

dum n. r5. menfus. eft latitudinem

in quibus ipfr, & Sacerdotes habita-

7;25-) H-

totius fabrice porte per latitudinem ,

ts U05

bant, & gazas, & fupellectilem tem-

;, i*

ita nunc éandem metitur per longitu-

pli affervabant. .

dinem , itaque a facie anteriori por-

Srratum bapide. ) Ín

| FHebrao eft

,mbät

tz, ufque ad. faciem . interiorem alte-

& a

"su nzfpe, que vox fignificat pru-

a. 21

riusporte veftibuli, totuminterjectum

245, & fenfus eft, pavimentum ftra-

fpatium fuifle quinquaginta cubitorum.

tumr fuiffe lapid

16. Femeffras otliqnas. ) Gu fcili-

V

e prunas colore rgfe;»—

g.)à

re;nt/e;

vilonet

cet extrinfecus angufíte erant, intrin-

fecus latz; has $ymmachustefte D.

19. £ pzz'z'*)fm—entum;) Latitudopor-

(UOJ e

ticuum, qua utrmque procurrebat «

Jatt

iptud

Hiéronyio appellat ro£isag , 404 fci^

lbl

hcet , zeffar [agittarum. anguflums 1m

lJateribus. portarum , -erat quim»:magin-»

jdl

«des (umem nnmmifiant, ut idem D.

ta. cubisorum , quanta. nimirum. erat

)

t

Hieron. interpretatur.

Nifi fortaíffe

IO'ngïtu.do poxrtarum.

1.115(3

Tofse' dicantur , quod ita facte funt,

la fronte portarum.) d latus porta-

[no m

ut per eas arcubus fagittas in cjrcum-

rum , üt vertit vatablus.-

jectos hoftes impune liceat. ejaculari.

li

Erar igftius) Exathumilus. Wa-

nfi [I/

Itali appellant Bz/efriere;

tablus vertit Pavzmentum i

nfemuæ,-

(

f

1001

Bibl. cum Com. Mfmck,- Tom , V.

Ssss

1;&-: EZECHIELIS

690

PROP

19. Et menfus e

latitudinem a facie portze inferioris us-

n

que ad frontem atri

terioris extrinfecus, centum cubitos ad

x

ter2 f

Orientem , &

hilonfm.

2

2e

?.

20.. Portam quo«

refþicigbat viam Aquilonis atrii

prta

exterioris , menfus

t tam

ougitudine, quam 1n latitudine.

2r: Et thalamos $jus tres hiri

,& tres inde, & frontem ejus,

em. (

s

. & veftibuium ejusl iecundum men.uram port2e prioris, quin-

quaginta cubitorum longitudinem .jus, & latitudinem viginti

z

z

dema

quinque cubitorum.

*

quinqt

22. Feneilrae autem ej

US , & veftibulum, & (culptura fe-

cundum fnenfuram porte, quae reípiciebat ad Orientem., &

qe a

p

feptem graduum erat afcenfus ejus, & vettibulum ante eam.-

cubitol

. 23. Et porta atrii interioris contra purtam Aquilonis, &

M.

Orientalem, & menius elt a porta

cubitos.

3

usque ad portam centum

fronreï

»

24. Et eduxit me

"

ad viam 'Auiïralaem, & ecce porta, Lquæ

lem, (

refp

Iciebat ad Auftrum : & menfus eft »fronite'm ejus, & vefti-

*«

2j

n

bulum ejus juxta menfuras fuperiores.

flras ejus, & vettibula in circuitu', ficut

fene-

25. Et fene

ftras ceeteras: quinquaginta cubitorum longituc?ine, & latitu-

dine Q

Cübito

dine vigintiquinque cubitorum.

z

"26. Et in gra

ftibu-

M

dïbus feptem afcex?dgbatur ad eam, & ve

Cobota

. lum

d

U &

0. E

19. Latitu'dineä, Aream ; five fpa-

cät ad Orienten"x ,ad Aquilonem, &

tium, quod architetti cavadiam vocant.

ad Auftrum,

Haéctenus defcripfit por-

Orta at

A facie porta infertoris.) . À princi-

tam Orientalem, nunc tranfit ad de-

"

l0ne j

j

& d

pio portze orientalis,

quz in*gxcerius

fcribendum Aquilonarem.

Qüm,

atrium inducebat.

23. Ef porta armii intericris , &fc. )

Ànferioiis.) Portam atrü exterioris

Hifce duabus poitis atrii exterioris

P

inferiorem vocat ,, quia cum templum

Orientali ,^& Aquilonari, quas deli-

ll*teüïg'u

in monte fitum eíiet , atria exteriora

neavi, refponelebant ex adverfo alix

ER port

interioribus erant humiliora,

& ad

duz porte in atrio interiori, & idem

Tenfnris

hec per aliquot .gradus ai;oendebatur.

dicendum-de tertia porta, .qua erat

attrii interioris.) Levitarum.

j

ad Auftrum, de qua fequenti verficEz-f

3.L

d Orientem ,. 6f ad Mauiionem. )

lo loquitur.

ftrup

Cavsdium illud quadratum erat, &

Q5. la circtiti. )

]ünge cum feze-

centum. cubitos habebat ab Oriente

féras , hoc fenfu , & vec/fióula , & Tenc-

$u

yrocedendo in Occidentem , & toti-

fhras im circuite.

latiis Ír

Clilcet .

dem ab Aquilone p

;;egrediendo in

Quinquaginta cübstormm y 6c.) Qux

Auftrum,

fcilicét erat longitudo veftibuli ; ut

ü

QO. Pertam quoque. ) "Tres erant por-

latitudo viginti quinque , ut patet ex

ürta

fupra di&is n. 13. & 15.

H(f

t€, qux in atrium exterius induce-

Balitm

26. 4d eam.) Pm*tem.

bant , eodem pláne opere fa&æ, fcili-

P aj

-

CAPUT XL

69I

-

Yoris us

al-

hir;cï. &

ibitos ad

Jum'a-ü.te fores ejus, & caelatae palmae ei nt; una

tera inde in fronte ejus.

[

.97. Et porta atrii interioris in vi

Auft

menfus eft a

)n's atril

tum cubitos.

porta-usque ad portam in via Auft

tirudine.

Et introduxit me in atr

intzïriu

s'ad portam Auftra-

28.

m €us

lem ,

& menfus eft portam jufta menfurasXuperiores.

ls; qUi-

& frontem ejus, & véttibulum ejus eis-

29. 'Thalamum ejus,

-

1 vigint

dem menfuris, &

*

fene

[tras ejus, & veftibulum ejusin circuitu,

quinquaginta cubi

tos longitudinis; & ;l-ati«tudinis Viginti quim

xurg fe

ntem, &

que cubitos.

3o. Et veft

ibulum pef gyrum ïöngi'tudine viginti quinqu'ef

te eam.

cubitorum , & latitudine quinque cubitorum.

*

]

i

ofils,

"E

t veftibulum ejus ad atrium exterrus ,

& palmas ejus in

? cetiturt

& o&to gradus erant, quibus a(cendebatur per eam.

32. Et intro

duxit me in atrium interius per viam Orlenta-

ras fuperiores.

rtà; gue

lem, & menfus eft portam fecundum menfu

,&ve

"Thalamum ejus, frontem ejus, & veftibulum ejus ficut

*

1&41-

fu pra,

& feneftras ejus, & vettibula ejus in circuitu, longitu-

cot fene

& latitudine viginti quinque

dine quinquaginta cubitorum;

& latit-

cubitorum.

*

ejus, 1d

eft, atrii exterioris, & palmse

44. Et veftibulum

L

; veltibt-

caelatae 1

nde : & in o€&to gradibus aícen-

lu

n fronte ejus hmc,"& i

as EC

fus ejus.

Ssss p

/

illa fpatia vacua , QUæ iþter thalamos

27. Et porta atrii intersoris , ö'c)

ylonett, &

Porta atrii Levitarum , quz erat e re-

magni veftibuli erant, quorum unum-

jripltpo*

gione portz atrii exterioris, quam ha-

quodque quinque habeat cubitos lati-

yfit ad d

tudinis, ut dixit n. 7. longitudinis au-

enus defcripfit , diftabat cubitis cen-

tem vinginti quinque ; hec enim erat

tum. .

Mocat aü-

ï)aïi:, ö(f')

29. Interius.) Atrium Levitarum

latitudo maenr veftibuli.

; giterloI

tem hic veftibulum fpatium , quod

intelligit , ad quod patebat ingreffus

conftabat ex duobus oppofitis fpatiis

yi d Il'

per portam eodem opere, & eisdem

vario li

menfuris cum fuperioribus."

quinque cubitorum, quz inter thala-

& yem

mos erant, alterum ex uf parte,

H

gr &t

29. Iz. c"irmiz"zz. ).»Vide dicta n. 25.

& alterum ex altera, & przterea ex

fpatio vacuo- magni veftibuli.

t verfiCU

4o. Longitudine vigints quinque culi-

fOlUuM .

6:. ) Villàlpandus legit ,

32 l& atrines interjti:.—) Ín. idem

Q.zziyzguagintzz*.cuäz'ta: longitudinis , &

illad atrium Sacerdotum, & Levita-

LA

latitudiyis Uiginti quinque cubitos 5 quia

rüun, ad quod nunc ab Angelo. in-

y, U

troducitur per portam orientalem ,

fcilicet eadem erat omnium portarum

azchitectura, & dimenfio.

Sed cum

ut fupra n. Ig- inductus fuerat per

:) Qut

Vulgáta confentit textus Hebraicus,

portam auftralem.

Afibul.s 7

D. Hieronymus, Vatablus, « alii

In 33.. Thalamum ejus , & frantem ejus.)

y pl

"Hebrmeo eft, Tbalamos, 65 .frontes

þ&lïimï Maldonatus & Corn.'a La-

ejus, utir.öf( D. 29. & n. 36. |

pide ajünt Vefcibula, vocari quatuor

692

vþROPH

T'IJE--EZ.ECHI;E'LIS'

45.

£, Et introduxi

e ad portam , qnz: refpiciebat ad Aqui-

lonem, & menfus e

ai110 1

d

fecundum meníuras fuperiores.

36. 'Thalam

S5

frontem ejus, & veftibulum ejus, &

lon

onem

feneftras ejus per c

; lengitudine quinquaginta cubi-

á

pott

torum , & latitudine

lgint!

nque cubitorum.

37. Et veftibul

ejus reípictebat ad atrium exterius, & cze-

Vi2m

latura palmarum

FA

temp

dibus afcenfus ejus.

fronte ejus, himc,l;& iïxdef, & in o&to gra-

&

Ó

^./.58. Et per fingula gazophylacia oft

j

facert

rum : ibi lavabant holocauftum.

z

iui;i in frönïtïi.þus 'pofta-

fl

15

39. Et in veftibulo portae, duze men

fze hir;c, & duse mentze

nf

inde: ut immoletur fu

X

per easholocauftum & pro peccato, &

*

4-

pro deli£to.

ht

4o. Et ad

latus exterius, quod afcgndic «ad* oftium porta,

Cem

qua pérgit ad Aquilonem, duae meníze

ante veftibulum portze, ducze meníae.

, & ad latus ,a&erum

*

41. Quatuor menfze hinc, & quatuor menfze inde : per la-

Thatja 1

tera portae oCto menfze erant, fuper quas immolabant.

frenta,

ideirer

42. Quatuor autem menfíse ad-holocauftum , de lapidibus

alini |

quadris extru&tee : longitudine cubiti unius, & dimidii, & la-

|

dtalice

titudine cubiti unius, & dimidii, &.altitudine cubiti unius,

4

fuper quas ponant

&

-

r«z;—'pic&

L

| yafzg, in quibus immolatur holocauftum,

"

£ *

victima.

iteref

, Er labia earu

phriaz

m palmi unius, reBexa'ïintrinfecus per cir-

In cil

44. Et

at i

cuitüm : fuper.menfas autem »cil.rnes ?bl.ationi&

f38. E; per fngula gazopbylacta , &f« )

dem fimiles poftes, fuper quibus ex-

|

mini!b

p w

Singuli thalami, five gazophylacia

panfe. pecudes jugnlibantur in holo-

lh &

habepant fua oftia,, per quz ex atrio

cauftum, vel pro peccato, vel pro igno-

Oflàre

victiinz immolande in illa infereban-

xantim delicto. [ta Villalpandus, &

k

tur, ut in ipfis earum inteftina, &

Corn. a Lapide.

a M

carnes]avarentur ante earum oblatio-

lexn

40. d latus exterins. ) Meftibuli.

Y rt]w

nem, &.concremationem. .Ad hoc

Suod afcendit , £5c.) la. loquitur,

t

Wt

enim extructa erant fena hec

quia ad portam per gradus afcende-

ld

lacia, five thalami,

-

gazOpþy-

batur, pergradusocto, ut dixit n. 57.

qv

39- Et i veffibule. ) Inte

riQri, Ve-

Cerdo

meimoratz.

42- Quatuor Amter) men[e, ) [am

Ua

ftibulum portg vocat,

quod portz

Ws

eminentia tegitur, quod duplex -erat,

Super quas pa)umt Vaja , c. ) 'Tas

il

alterum interimus, alterum exterius , in

lia vafa e

: z

n

t cultri , phialz, quibus

uütroque quaterne erant menfz , . 1d eft,

fanguis vi

&

imarum excipiebatur , ace-

-q 11]

Cübje

univerfim ofto, ut ait n. 41. quafi di-

tabula, fcutelle , quibus thtus, fimila,

ts

cat: in ipfo veftibulo interiori por-

& fal, duibus afperg

enda erzit: victi-

t$& erant dug menfz , hinc ad binos

ma , imponebantur.

pO

poftes, & duz menfz illic ad. toti-

E Ld&ia tAr t ) la vocat cy-

HEi)l u

E

*

M,-—x "

p

*u.

Li

J

!

j

,CA'TPIU"I;..X.ï*..

693

d Aqi-

m in

44. Et extta kþortäm interiorem ; gaZ0 «h"y'laciia* cantoruü

atrio interiori, quod erat in latere

rtcee r

icientis ad Aqui-

ejus, d

lonem : & facies eorum contra viamyAu

d

m , una ex latere

1 QUb

port» Orientalis, quae refpicieba

Aquilonis :

45. Et dixit ad me: Hoc €

azophylacium, quod refpicit

US, & cæ'

