enum nolftrum.

*

? &Re"

le ngeli weloces. )

C/ajm d

Aiï'-yx;ios intel-

Tum fum

Ymbalo alarum.) Qu cymbahs,

li git.

C

id eft, cymbis , feu navibus

A4d gentæmkwwglfäm, t5 dilacera-

ferm lo

alatis utitur: alas vocat vela ; in He-

f4m. ) JEthiopes Dei decreto brevi

dil*ipitur,

dilacerandos, & convellendos.

Vel

j 05

brzo eft 5y Y 7flifel, quod verti po-

telt, zzumbrauti ali,1d eft, auxilium

cujus magna pars in longinquis expe-

Ümnes.

tüum Judzis, cum magna virium tua-

ditionibus óccupata eft.

s

Rulltire f

Viebis

rum przdicatione pollicenti ; hoc enim

Populum terribilen. ). Populum ,

videtur fignificare poffe vox cymbali,

qui multitudine , & .armis terribilis

&uda f

ut etiam apud $. Paulum cyebzlzm

videbatur.

h Qui

f?zca,) n

t/52ie5; eloquentiam fignificat chari-

Poff quem mom eff alius.

: - Nam

tate errantem , & fe oftentantem.

JEthiopia' verfüs meridiem extendi-

Wi m

tur ufque ad Caput Bone Spei, &

s fol

Qu& efd trans fimmina AEthiopsa. )

L. y Gra

Quz eít ultra /Egyptum, per quam

ad mare.

fluunt feptem flumina, id eft, Nilus,

Gezzem ekpe'&antem.) Gentem, quaä

'Wt 2

iLles

qui per feptem oftia influit in mare.

fuis peecatis in cclum clamantibus

UET

Nilus vocatur flumina ZEthiopie ,

cladem divinitus expectat, vel expe-

üce Ine;

quia per /Ethiopiam delabitur in

Care poteft. — Vel dicitur expectans ,

Egypmm.

»

X tlorio

quia ficut /Egyptus, it1 JEthiopia,

2. Qui-) Rex thiopiæ.

INili inundationem expe&at, qua obli-

l

&l

&

e

CAPU-'T XVIL

67

10 t

| 5 Omnes habitatores orbis, qui moramini in terra, cum

*

.

elevatum fuerit fi

gaum in -mgntibusg. videbitis, & clangorem

tubsee audietis.

4. Quia lizec dicit Dominus

Aad; me: Quiefcam:; & confide-

rabo in loco meo, ficut meridiana lux clara eft , & ficut nu-

bt

bes rorisin die meftis..

*

7

s. Ante meífem enim totus effloruit, & immatura perfe-

&tio germinabit , & preecidentur ramufculi ejus falcibus: &

quze derelicta fuerint, abfcindentur , & excutientur.

T

6. Et relinquentur fimul avibus montium, & beftiis terrae:

&,sftate perpetua erunt fuper eum volucres

, & omnes beg

t

'fuper

ftize terrae fuper illum hyemabunt.

diace^

l5

7. In

us ad

VERSUES

nt flu«

)mnes

mantur agr'i—,« & fæcimd*antux;.f Quæ.

rorida omnenr zftum procul lrabebo ,

ss

explicatio confrmari ex eo poteft,

inde vaftationi. /Ethiopum aliquid ro-

quod in Hebzeo pro expedasrem eft

ris adfjergam , cladem eorum clemen-

ar fmale

lum

"D*5 quem quan, id eft, l/pex, Bmes,

tia temperando., ne penitus deleantus..

que lectio fignificare videtur geome-

Vel ipfíis Affyriis ero quafr nubes eos

tricas lineas, quibus agros limo ob-

retrigerans, juvans , roborans.

j i

5 in n

du&tos diftinguunt /Ethiopes, ut fua

S. 4mte me[[ezs torus eflör;;it.,)ï' In-

cuique poffeffio conftet.

tempeftiva. luxurie totus eflloruiz,

At&ïfl

Conculcatan. )

imo, quem trahit

Wa

I

Nilus, obductam.

ideoque früctus amiüfit , ut accidit

arboribus , que ante tempus fe in

Cujus. diripuernut, 6c.) Nam aqua-

fioxes effundunt.

Hac allegoria fi-

g d*

rum flumine , decurfu, & alluvione

gnificat preproperam gloriitionem

dilscete*

terra loco movetur ,. | & quodammodo

4Ethiopum.

diripitur.

) b

3 Qines

Babitatorer erbi , 6c. )

Pracidentur zamkj?ü[z" : ejif& : f&!ciämal-j?

$

|?

Omnes, qui terram incolitis , cum

]uvenes fignificat , quos Atfyrioruny

furor demetet.

TTE eng'

militare fiynum.in.mohtibus elevavero,

videbitis, quilis fuperbo populo infii-

Qu& derelitla. fuerin. Y Reli&uiä'&i

) j y

genda fit plaga.

JEchiopum e bello profugas intel-

£s cmjifd'eääa i eto

tm'l'bllüï

4e Quiefcam ,

lHoit.

»e0.) t'minusethrono meo tacitus,

Abfemdentur , & fcjxcufibnfär; j Ca-

N

inn gaudens, fpe&abo quafi lu-

dos, fcicet hec fpe&aeula vindictz

pientur , fpolfiabuntur , diffipabuntur,

exlendi'

Ockf.'identur.

me , ftrazem nimirum /Ethiopum.

6. Relin

3p€i ;

Sicut meridiama lux , €vy

um

3

q;æ?ztmf.') Evibus ,i« & feri;ä?

JEthiopes erunt in tenebris, id eft,

hni'enaæ

ett ( "

in anguftis, ego in clara, & ferena

J flate perperum ergnt feper eannvoc

luce meza habitans , clarus ,. ferenus,

beres. ) lNam tanta erit flrages ,

g a

& gloriofus eos contemplaBor..

& copia cadaverum infepultorum , ut:

( f&/m! !

totá eítate, & fequenti etiam hieme,

Eb fjemr nub?s voris im die meffis.)

vhiopth

Ipfi eftuabunt , & ego quafi in.nube

feris -ad efcam. fuffectura fins,

j Q

g

L

$8

PROPHE . T. I-sAmz

". Ih tempore illo deferetur munus Domino exercituum

Y]

a populo divulfo, & dilacerato: a populo terribili, poft quem

f

(C201

non fuit alius: a gente expe&tante, expeCtante & conculcata,

6 E

cujus diripuerunt flumina terram e

jus, ad locum nominisDo-

Jren

mini exercituum, montem Sion.

N

CAPUTSXIX

o

d

,D-f:fcril;z'z* þlehius yptiorum punitionem ,' & gquod ad Deum

1n fon

É

€marce

comverfi , miljo ipfis [aloatore , confolabuntur.

VC

I. Nus J£g pti Ecce Dominus aíceadet fuper nubem

texente

levem, &ingredietur /ÉEgyptum, & commovebuntur

Io. !

fimulacra £

gypti a facie ejus, & cor /Egypti tabefcet in me-

lacuns

dio ejus.

]u*

2. Et Concur

icre- fecidim Kgyptios adverfüus JEgyptios, &

dederg

pugnabit vir contra fratrem fuum, & vir contra amicum fuum,

Filius (

civitas adverfus civitatem , regnum adverfüs regnum.

).1

3. Et difrumpetur fpiritus /Egypti in vifceribus ejus, & con-

Cent, (

filium ejus precipitabo : & interro

o

gabunt fïm'qlacra fua, &

divinos fuos, & pythones, & ariolos.

133

4. Et tradam /Égyptum in manu dominorum crudelium:

:

& rex fortis dominabitu

xerci-

d eorüm , ait) Dominus Deus e

H Arfj.

tuum.

s. Et

tatio cals

Muis d4f

7. d tempore illo, 6$c. ) 'TYempore

Babylo.nem c;.zptiV()s abdücenþ, ut al

3

Qaditis ;

Chrifti,ad quem more fgo avolat Hiaias.

Jerem. c. 43. 12.

Deferetur muzus. ) In fubjectio-

Tabefcet.) limore, & mcrote fol-

C quem

his fignum ; nam Chrifti jugum d-

vetur.

"

cï)ïlg:ewa:

Bellantq,

mittent /Ethiopes, de quibus dictum

2. JEgyptiot com

"» Af'g'ypt'z'as.v) Dif-

Pfalm. 71.9. coram ;llo procidenz &thio-

cordes animis, aliquibus Affyrüs fe

bebit o

pes , €«.

dedere- jibentibus , aliis vero repu-

QUi co

Hec funt

: Ryj

4 gente expettante , Gc. )

gnantibus.

explicata fupra num. 9.

Regnum, adverfis reguum. ) LXX

K Hg'(rcle

d leum nominis.

habent,»óuov &i vópor, id eft, pra-

lg

nomen Domini.

) Ubi invgcatqr

fecturam adwerfia prafeilur a.

itii E

NX&FI

1

I- f )Nu.) Durum , & trifte vatici-

3. Dirumpetuïþiifi!m' .&Tg);;;»tj im 'vz'/(,'-e-

.nium contra /Egyptum.

ribus ejus.) . Idem eft, quod dictum eft

b

4f

faperiori verficulo , cor.Apypri tale-

(re.

Domisus afcendet faper uubem lzvem.)

EWU

Dicuntar hxc Poctice; fingitur enim

fcct. LXX. habent, Zzrbabitur /þz'ri-

£UÓS.

Dominus vindex nube quafi curru vehi.

Pagninus, & Vatabl. vertune:

BQj

Levem.) Celerem.

Evacnabizur.

Qro

()rtxm

XWWIL' XA

Cuzmovebuntur fmmulacrh Aïgypti.)

Pratipigsbo.) Conflium, ac men-

Affyriüi fpoliabunt , && diripient tem-

tem illt eripiam.

I'x

Uf Z 4

pla, Deosque aureos , & argenteos

E

29- n« 7.

Pyrbezes) VMide di&a r. Reg. cap.

47/'6(

Aïgyptiomm; eosque cum zZEgyptiian

Nigre

Düpt

N

69

CAPUT -XX

QUm

-t arevfclet aqua de mari, & fluvius de'"olabi'tur, atque

3

:

gem

ficcabitur. -

d

6. Et deficient flumina: attenuabuntur

,«& iï»ccaþuntür (lxivi

|Do-

aggerum. Calamus, & juncus marceícet :

7. Nudabitur alyeus rivi a fonte fuo: & omnis fem'entis it-

rigua ficcabitur, arefcet, & non erit

2,

9. Et moerebunt piícatores , & lu

:

"ebunt emnes,läittehteïs

Pa

in lumen hamum, &

eXpandent?S rete f aper faciem aquarum

emarcefcent.

9. Confundentur ,

qui omfaba-ntur linum V,',.-þe-&en-'tes ,&

jbem

texentes fubtilia.

1fiut

io. Eterunt irrigua ejus flaccenti

Q m

lacunas ad capiendos pifces.

;

à: xomgnes , qui fageþant

.

11. Stulti principes Taneos;

fapiäntes confiliarii P!t-amonisg

$, &

dederünt confilium infipiens. . Quomodo dicitis Pharaoni :

(UIdy

Filius fapientium ego, filius regum antiquorum ?

12. Ubi nunc funt fapientes tui? annuntient tibi, & indi-

v n

cent, quid cozitaverit Dominus exercituum fuper /igyptum.

pes

Tan.eo'g, emarcuerunt princi-

0,3') &

13. stulti faéti funt princi

E3

pes

Jium:

o'e-

xerci

A. -refcet aqua de mari.)) Exag

e

II.Principes Tancos.) Yanis eraltme-;

A n

ratio calamitatis, quafi dicit, prorius

tropolis /Egypti, & regia Pharaonis.

f D

aquis deftituetur Nilis, ex quo fce-

Sapientes confiliaris ) Qui. fibi, &

,U j

cunditas pendet totius /Egypti. Vo-

alis videntur fapientes.

cit autem INilum 4re, quia Hebrei

Dicetis.) Perfuadebitis.

oit f :

congregationes aquatum , & lacus ap-

Bharaoni-) Utipfe cogitet, & dicat ;

eft enim mimefis, & expreffio verbo-

pellantmaria, Vel fenfus eft: Res itife

.) Dif

habebit, quafi nulla aqua effecin mari,

rum ipfius Pharaonis.

jiniis

quia corfercia deficient propter piratas.

Pilius fapientium, t5c-) Hiereditaria,

& quafi naturalis eft mihi fapientia, &

) T

6. Rivi dggerufn.')n Rivi fluentes in-

Ser' aggeres.

A

faftigium regale, ideoque iis excidere

Bo

Calamus ,

Ef]äncm marcefäent.j In-

non poflum.

utiles erunt arundines, & papyri, unde

Filius Regmm.) Mlulti enim facerdo-

?ü1 W-

naves ftrui folent.

tes /Egyptii ad Re

fuum reterebant.

ges antiquos genug

u iv

v. 44 fonte.). Definente fonte aquas

s

muttere.

IQ. 4nmnuntient tbi, €c.) Wide,

j um €

8. Emarcefcent.)

| LXX. /ugetuzt.

an fignificare tibi poflint,quid de re-

i t

itt ff'i"

g

ui operabamtur linum. l Quod

gno, & cayite tuo ftatuerit Deus.

propter ariditatem foli provenire non

I3. Emarenerunt.) Pagninus, &

! VEIEUN;

poterit. Dinum humens folum exizit.

Vatablus vertunt: Erraverzzf,

Subr La )Subtilelinum,UX X 5)];/71

Angnlim populorz; ejus.) Qs omni-

n

: qc n

10. Elacceniia.) Deficientia.

um populorum , quos fibi fubjugave-

O;ses. ) Confundeutur , id. eft,

rat, aut federe adjunxerat, firmamen-

um

morebunt.

tüm erat, & decus,

[

"

PROPET. ISAIJE

pes Memzpheos,, deceperunt /Egyptum, angulum po

B

pulorpm

( atul

ejus.

14-

Dominus mifcuit in medio ejus fpiritum 'Värtiginisï &

20.]

errare fecerunt /Egyptum in om

;

*

i terr

& vomens:

ni opere fuo, ficut Eraþ ebrius,

*

bulanti

15. Et non erit Égypto opus

: quod facia;c caput, & caudam

berete

al I

incurvantem ,. & refreenantem.

typti ]

r6. In die illa erit /Egyptus quafi mulieres , & Ttuþ—äbunt,

& timebunt a facie commotionis manus

Thuner|

,]l)omini exercituum,

24

quam ipfe movebit füper eam:

17. Et erit térra Juda JEgypto in pavorem : om

& teve

nis, qui il-

lus fuerit recordatus , pavebit a facie confilii Domini exer-

&

24.]

cituum, quod-ipfe cogitavit fuper eam. ;

Afiyra

18. In die illa erunt quinque civitates in terra ]Egyþti., lo-

gypai 4

quentes lhingua Chanaan, & jurantées per Dominum exerci-

041

tuum: Civitas folis vocabi-tur' una.

I9. In

nedidir

14- Mifcuit. ) Propinavit, ut folet

filiam, nec a

MC

vinum.

cz utile.

juyenïe opus Rcälmblig

À p

Spiritum vertigizis.)) Chald. & LXX.

16,

*

1: h

vertunt ; ffgrizum erroris. Ixi-tell.ig;en-l

languidi.

Qmafs mnlt*c(cr-. 3 Tïlni.ili 3 C

m

dum eft hoc non pofitive, dire&te, &

AManuus Domifzï.) Ultricfs*.

Tüm fiper

caufaliter , quafi Deus proprie caufa-

V7. Erjt terra Juda &eypto im ga4-

tonm fsc

verit, &-produxerit ccecitatem , &

fpi-

werem.) Etiam ipfum Jude nomen

xitum. erroxis, fed.

i

191 ]IZ ]

« occafitonalitev.

permiftive, inQirea e,

pavebunt.. Vel certe pavor reveren-

tniones

tiam fignificat, unde

S. Hieronymus

Tityly

Érrare fecesuzt.). Principes T'aneos.

explicat , folezzitarem.

Hoc autem

l5. Opus,quod facrat caput, €5 cau-

accidet A

o

i H.Tla üg]

cypto, cum Ch'ri-&ian& fa-

fzx!; 1

dam.) ideít, confilia. Agyptiosum

€ra fufcipiet,

Y

erunt inutilia, & . noxia.

Italice dici-

Pavelit.) "Vimebit, vel admirabitur,

9. n

us : Noz aUvrammo u6 capo , nà coda-

juxta proxime di&ta,

Bu d

Xel , 7:;051 factat. ceput , E5 Candazs,

) Ut

Qwuinque.) Id eft, mult

& n-iimeæ*us

) * Quo

idem eft, ac quod arguat, ac de-

definitus pro indefinito.

of

monftret in éo gerendo fuifle capaz ,

id eft, principem fenem, & fapien-

Loquenres I22na Chenzan.) Loquen-

admaä::

tes Hebraice ; nam habitabunt interra

Ul tibot

tem vixum , & casdapm , id eft, juve-

Chanaan. S'ignificat.ur

gyptios , ab-

nem . fobditum, ftrenue juffa facientem.

jurata idolorum fuperflitione ,' veram

Vlt, q"l

lecurvantem, 6 rcframautem. ) ld

tWet

religionem fufcepturos, que illis ma-

hn

eft, quod capaz, £ cauda : itaque LXX

navit àb Judea per Chriftum.

&)

H 1

vertunt, frimcipium , € fmem. Wide

dia cap. g. n. I4. ubi hoc idem

3urantes per*ï)omiäzum.) Illum colen-

P ïx&hl

explicatum eft. Relrenans hoc loco:

tes, & ut Deuni reverentes, & per il-

poft

k

lum ; cum opus eft, jurantes.

prg

[( (Htk

ex D. Hieronymo, & aliis, juvenem

fignificat , qui refrznare debet incon-

Qrvitas folis vocabitzur xz4.) Unaex

Ws forf

ditos animi motus, ut fenfus fit: Non

HQHP(J'

iftis erit Heliopolis, hanc potiffimum

Cmd r

RC

erit 3b incurvo fene prudens con-

ten

gominat, quia in ea —præcipue idolo-

! €08y

C APUT XIX.

I

3

lorum

3

Y9. Tn die illa efit" altare Domini in medio terrærl—*Egy

pti,

& titulus Domini juxta terminum ejus.

is, &

20. Erit infignum; & in teftimonium.

Domirib exercituum

in terra /Egypti. . Clamabunt enim ad Dominum a facie tri-

rius

bulantis , & mittet ei

Y

tudam

beret eos.

s falvatorem , '&4 prokpugnatorem; qui li-

:

21. Et cognofcetur Dom

inus ab /Egypto, & cognofcent E.

bont,

gyptii Dominum in die illa, & colent eum in hoftiis , & in

muneribus: & vota vovebunt Domino, & folvent.

tUf

22. Et percutiet Dominus /Egyptum plaga, & fanabit eam,

& revertentur ad Dominum, & placabitur eis, & (anabit eos.

quikil-

| exer-

. 23. 1n die illa erit via de /Egypto in Affyrios, & intrabit

A

ff

yrius ZEgyptum , & Egyptius'.in Affyrios, & fervient ]E-

gypti Affur..

&

.

E]

ti, lo

oxerCl-

24. In die 1

la erit Ifrael tertius Egyptid, & Affyrio: be-

-

nedictio in medio terrae,

.

25$. Cui benedixit Domi

nus exercituum ,' dicens : Benedi-

Reäipublif

&us populus meus /Egypti, & opus manuum mearum Affy-

rio: hæreditas;aute'm mea Ifrael.

U CUCCAPUT

miæ r &

23. Va de .A:gyþtä inv.,![ä:rias.) lf/fu-

xum fuperflitio vigebat, & erat civitas

t m p

eorum facerdotibus deftinata.

tua pax , & commercium.

IQ. lm die ill4.) Cum Chriftianam

|Servolent fF(,g-yptii Ajäzr.) Ex He-

2 nomet

religionem profeffa fuerit Z/gyptus.

breo cum Vatablo, & Montano ver-

qeyeret

[gïonymus

Titulus Domini.)) 'Yempla, cruces,

ti poteft, Colegz Domuiuum gyptii cume

& alia figna Chriftiane pietatis.-

Ajyriid.

c autem

gxta terminum ejus. )

94. Tertiss.) Qui fcilicet &que ut

[tiana J

In Qnibus

Jeyptii , & Affyrii Chriftum colat,

JEeypti.

20. Er erit im figssm , £$ teflimo-

Vel tertius fignificat ytrique fo:de-

mirabituns

ziwm, 6c.) Exruntfigna, & teftimo-

ratus,

nia, quod regio ill ad Chriftum

Benedidlio i2 sedio terra.) EtChri-

tranfierit.

ftus, per quém omnes gentes bene-

| m]mefw

Clamabunt enimy G. )

S; incidat

dicentur, erit primum in medio ter-

Logien-

illis tribulatio, verum Deum . invoca-

re , hoc eft in Judaea , & inde ad

geinterà

$

alias nationes eadem benedictio ma-

bunt, qui eos a pe,icqlis, & mali

eruet.

*

nabit. .

qtios, 4*

he ; ygam.

.92. Ef percutiet

vl)aminm J gyptum,

25. Dicezs Benediius, 6c.) Inde

; Vs m*

&c.) Vaftabit Deus ZEgyptum tum

derivabit fuam benedictionem ad alios

itt

populos , dicens , Bezedidus popu-

per Affyrios, tum per Chaldaos, fed

]u t

poft 46. annos eam fibi reftituet, ut

Íus , &$c.

predixit Ezechiel. c; 29. 13. — Vel po-

Opits manuum - mearum ..W]jl;—z'a.-')

tius fenfu$ eft , Deus /Egyptios jam

Affyrius, quo ego utor, ut volo,, fi-

ï,&Pelf j

J

cut figulus opere figulino.

' Una e

Chriftianos fa&tos caftigabit interdum,

;

cuia peccaverint, ut ad mentis fanita-

Hareditas mea. ) . Populus mihi

'otimmum

tCD.'l eos revocet,

peculiaïis.

.lPuc 1 99*

i

—— —

72.

PROPHET

VUS XNTI2E)C AP. XX.

CA POT ^XX

Ex bot quod Jfaias . jubetur . nudus ,

C? difcalceatus mcedere 4

fu.

pmzlzczz*ur "agyptiorum ,. C? Etbzopum captiditas. ab

Aj&rm, .?udcezs de illerum a jj"zäïzowe /?u-

í

RV

pentibus.

Ü

4 V1

N anno., quo mgrefï'us eft "CTharthan in.Azotum , cum

mififfet eum Sargon rex Affyrlorum, & pugn affet contra

liter ag

obfide )

Azotum., & cepiffet eam :

5. In tempore illo locutus eft Dominus in manu Iífaiee fi-

. Pt

dit me f

lii Amos, dicens: Vade, & folve faccum de lumbis tuis , &

ealceamenta tua tolle de pedlbus tuis.. Lt fecit ficy vadens nu-

urbatus

dus

& difcalceatus. .

4 n

. Et dixit Dominus : Sicut ambulavrc fervus meus Ifalas

lon dile

nudus , & difcalceatus ; trium annorum fignum, & porten-

tum erit fuper JEgyptum , & fuper JLthiopiam.

[

4 Sic minabit rex A[*yrlorum captivitatem /Egypti, & trans-

: Ow

Cni

Df:/ähli

migrationem [Ethiopic, juvenem , '& fenem , nudam & dif-

calceatam , difcoopertis. natibus ad wnomxmam Jg ptx.

QU& cum

& confundentur ab JEthmpla ípe fua, &

puli fre

s. Et tlmebunf

ä()

bibur , |

ab /gypto gloria fua.

dfertu

6. Et dicet habitator infulee hu as in dle illa : Ecce hae

Dome fb

erat fpes noftra, ad quos confummus, in auxilium , ut hoe-

AL

Slmt tu

rarent nos a facie regis Affyriorum , & quomodo efïuffere po-

emadm

terimus nos ?

C APUT

: à déf

i

Harthag.)

NNomen Ilucis. Ke-

niumn .ZE(ryptum £ Aï.thlopwn ve-

türbines f

xabit.

Qüroant, &

gis. t Senn: tcheub

VXide 4 Re-

gl'll*x

IS- I7.

4« Sic minalit.).. Mancipia, quaft

]. df/er

Sar gor.). Qui & Senfiacherib..

pecora , ut paftores , qui oves prx fe

À

!mil defe

Dd

[j

Ir; daunU I/sz ) LXX.a4 Ifatam.

-a«runt

nlnh PEI

Veflem. cilicinam intel-

Transmigrationem. ) Iransmxgmn—

Sacenm. )

n-

1185 Bdbx

ligit, qua ordinarie ÁMfaias. amictus i

tes , & abdu&os Athiopes.

504

Gedebdt

5 szcäum:, & confundentzir. ) Ji-

)

Pt B

thm- )

dzi.

Mib

J)I

Lqru putant non omni-

Spe füz. ) In qua fpem füim co'"-

20 nudum mreHILe qunbus affentior;

locaverunt.

W £5

licet communior opinio contra fen-

N

Ete

tiat., Oomnes

pline ;veftes. detraxifle..

Glortz [44.) ln qua gloriabantur.

€q

k(v

Solebant taliter fe'habere, qui captivi

6. Iul ) ]judmem, que vicins

:111

18 d

adducebüntur , detra(ta per victoies

JEgypti auxilio: fpoliatà , ac propterea

velte. meliore.

ab ilia quafi. '1b1un&d , jam. undique

«t &Cl«

u)

3:

Trium anuovum ffgmus., Cc. )

inimicis cinéta erit ,.ut infule fluéti-

V M)Um-

sienum. calumitatis , que per trien-

bus. a£iultantibus.

lj

$,

w RUR u

*

E

E

"*

73

CA UT XXL

irt ,

Ruz'm Dabylonis per.

Medos , & Perjas : onus. Idum

il

hd ,

e3» Amlziæ.

1. £ YNus 'äeferti fniaris. Sicut turbines ab Africo s'feniu,nt,

de deferto venit, de terra horribili.

, Cum

2. Vifio dura nuntia.a eft mihi , qui incredulus eft, infide-

CO

liter agit: & qui depopulator eft , vaftat. Afcende JElam,

obfide Mede: omnem gemitum ejus ceffare feci. -

.

i f-

4. Propterea repleti funt lumbi mei dolore, anguftia poffe-

5,&

dit me ficut anguítia parturientis: corrui, cum audirem, con-

15 -

turbatus fum, cum viderem.

4. Emarcuit cor meum, te

nebrz Rupefece.runf me: Baby—

s Ifoias

-

]on dile&ta mea pofita eft mihi "i.nqu'*niraculum.

E

ortenz

H

g. Porie

Nus. ) 'Dur'u;n ; & trifte vati-

runt. . Itaque, i;zcredulzä', idem eft,

[T305-

1-:. 0

cinium,

uod fidem datam non fervans.

df

Deferti marit,) " Contra Babylonem,)

4Elam.) Perfa. Vide dicta füp. cap.

II. num. I1I. -

h

que cum fuerit quafi mare propter

[0

puli frequentiam , nunc a Deo va-

Ob[ide. Mede. ) Adefte Perfie, & Medi ,

fj &

j

abitur , ita ut videatur eíle eremus,

civitatem mihi invifam obfidete.

& defertum.

Vox enim Zeferzi eft

Omnem' gemttum ejus. ceffare feci.

hac

nomen fubftantivum, cum in Hebreo

Accipiendum eft hoc a&tive. , ^ qua

;

l

fit 3313 w dbar.

dicat , ceffare feci gemitum ejus ,

-ut' Dp.

Sicuz. turbines ab .frico venimt. )

Ícilicet Babylonis , quem fua

ran-

ee po

Quemadmodum ab Auftrali plaga, id

YÀ

nide, &-'oppreffione ab alíis expri-

immebat. -

UT

eft, a deferto concitati, & violenti

turbines feruntur, qui oþvia quzque

3- Proprerea , €6c.) Nfagnicud(; cla-

piam Ye

turbant, & evertunt.

dis Babylonis ad mifericordiam com-

De deferto vénit.) Sic vaftitas de

movet etiam ipfum Ifaiam , licet ci-

fimili deferto, hoc eft, de tetra hor-

vitas effet Judxis inimica.

Vel

g u*

riUili ; Perfide nimirum, & Mledia iri

hec, & fequentia funt verba eo-

fines Babylonis irrumpet.

rum , qui in deferto ad. mare ha-

bitabunt.

migran-

2. Vifo dura.) Maticiniumtrifte, &

durum Babyloni futurum.

W)]V

Mibi.) lfaiz.

Reþlefi fpnt dumabz Wfä, &re. ) Me-

minit lumborum , quia de fe loqui-

Qsi tmcredglus eff, &c. ) In Hebr.

tur Propheta fub allegoria mulieris

[i Q

elt: Ecce pravartcator pravaricator ,

dolores partus patientis.

bantüb»

& ecce vaffator vaflator. . Id eft, qui

e Emaieurt.) Pavore, dolore, &

aliis gentibus fidem fefellerunt, & prz-

miferatione pene liquefactum eft cor

y vicnd

v iricati fünt, Perífz fcilicet, & Medi,

meum,

pv

idem facient cum Babyloniis, eosque

Tezeórs. ) . Quafi quadafn Caligine

] Uïïdiq,qe

vaftabunt, ut alios populos vaftaves

oculos, & mentem obducenter.

j; 1

j

Bibl. eum Com. Mezoch, Tom.'V.

K

2

74

PROPHET. ISAIJ

d

5. Pone menfam , contemplare.in fpecula cömede.ntes, &

deorul

bibentes : furgite principes, artipite clypeum.

0

6. Hac enim dixit mihi Dominus: Vade

,«& pqone fpecu-

10 X

latorem: & quodcumque viderit j annuntiet.

*

II

7. Et vidit currum duorum equitum , afcenforem afini,

& aícenforem cameli: & contemplatus eft diligenter multo

node :

intuitu.

P

D.

$. Et Clamavit leo: Super fpeculam Domini ego fum, ftans

fite, C

*Hab.

ET

Jugiter per diem: * & fuper cuftodiam meam ego fum, ftans

2.

I.

femit

I$

totis noétibus.

pon-

9. Ec;e.ifte Ven.it,, afcenfor vir bigae equitüm ? & refj

L

od

ben um

"I

ii

eis everd

P i)ziraculua;z. ) Ruiriæ, angu.&ïæ",

currulis fuum afcenforem haberet, qui

Af

pavoris, tremoris; hoc enim eft Heb

r

-

:

agebat aurigam.,

tes duo,

mU»on e£erada. .

Afcenforem affai.) -

Afc&nföreni cur-

: ilpo di

Pone merfam.) lronia. Epulare

rus, quem trahebant afini , vel qui

lts V,

fane Baltafar,

.V& geniale convivium

afino infidebat. — Afinis comparantur

fere folus

infirue, -

Perfe, quia ad eaim diem abje&i fue-

Fir,)

Coptemplare 12 þeauld, & c.) Gaude,

rant, & ignobiles, quia laboriofi, &

Ureum Y

letare confpectu convivarum , quos

malorum patientes ; quia non tam fo-

Quando i

tu e throno tuo fublimiori inferiori-

lertia militari, quam corporum ro-

bóre, & militum multitudine bella fu-

quiibet

bus menfis affidentes contemplaris.

li €ig4

Vel fententia eft: ftatue fpeculatores,

ftinebant, tandem, quia licet priores

qui e turribus contemplentur , quid

Perfz frugales effent, tamen qui pofteá

füg bigæ«

fubfecuti funt, luxui, & libidinibus

E ïgþg

apatur in caftris Cyri, & Darii, quafi

Clámit :

dicat , fruftra hoc eít, a fero nimis;

intéimperanter indulferunt.

Afcenfor

jam enim adfunt hoftes.

hujus currus erat Cyrus Rex.

intermgat

Surgite Principes, arripite clypesm.)

gdlo dci

"Afcenforem cameli.) Camelo "compaQ

X m Cæp

Id eft, ftatim hzc vox ad arma vos

rantur Medi, & Darius eorum Rex,

excitans infonabit auribus veftris.

quia Medi bellicofi erant, & poten-

Ctcidit

enim ügm

6. Vade , & pone j)ec:;!atorew.) 'Ye

Vel

tes, & camelis inequitabant, & Da-

l0. Tri

ipfum fpeculatorem conftitue.

rius regio . Medorum fánguine natus

pone aliquem amicorum tuorum in

illuftris erat, & magnanimns. lta D.

þæi » £ej

Hieronymus.

J'&m l'&dmg

fpecula, ego faciam , ut ea videat,

[

N

d & trü

que aguntur , tibique annuntiet.

Contemplatus eft.) Is, qui fpeculato-

j

Fideriz.) LXX.habent, viderss.

rem agebat, nimirum lfaias.

ltöte )hæc

n & ;

7. Vidit.) Speculalor. Ego lfaias,

8. Et clamavit leo.) Et ego Ifaias

üminoy

qui fpeculatoris munere fungebar..

fpeculator, videns civitati impendere

ruinam , clamavi ," vocem exaltans,

WOHcit

Currum duorum equitum.) Duorum

llvïxä &rt

afcenfórum currus vidi; nam quilibet

quafi rugitum ]leonis.

"llfi."fg :

eorum füum currum habebat, in quem

Super fpeculam , &16.)

Dies-, & no-

Ges perpetuo omnia circum fpeculor ,

IL Ü

afcenderat, Vocatur eques, ut alibi ,

Wt proph

qui curru vehitur.

Symmach. vertit

6: obfervo diligenter.

duas bsgas.

Veletiam currus dicitur

9. Ecce iffe venit &;.) Video ad-

Wnz, )

F vt

duorum equitu , quod quilibet equus

ventare Perficas acies , easque in ur-

*5 D0nin

CAPET. XXL

75

dit,-& dixit: * Cecidit, cecidit Bab

tvü) &

ylon, & Ompia fculptilia ;I]:Gf:

*

deorum ejus contrita funt in terram.

pos

1o. Tritura mea, & filii areee mece , quse audivi a Domi-

fpeeu

14- 8

no exercituum Deo Iírael) annuntiavi vobis.

1l Onus Duma ad ine clamat ex Seir : Cultos quid de

afiti,

lu

if

nocte: cuftos quid de no&te?

I2. Dixit cuitos: Venit mane, & nox :

fi qukæ;'itis, 'quæ-

fite, convertimini , venite.

NI

I3. Onus in Arabia n fa

Itu ad v.e.fperam*dormietis, in

, lts

femitis Dedapim.

K2

I4. Occur-

'epot

dit,

bem irrumpere. Vidi Babylonem ab

refim j fie Jerefalem xocatür Salem,

eis everfam cadere.

ic Abraham appellatur Raz Job. 32.

yret, qui

Afcegfor-) Afcenfores, id eft, equi- 3. & ezjam» dicitur gemins.

tes duo, fcilicet Darius, & Cyrus: fic

«td me clamat ex Seir.) Ego, qui

conftitütus. fum .fpeculator a Deo ,

'&m Cll-

vulgo dicimus, Mes a4eff id eft mi-

Nv qi

lites.

Vel folus Cyrus intellieitur, qui

*videor mihi audire . clamantes Idu-

1parantur

fere folus hoc bellum confecit.

m&os , quorum regio Seir dicitur ab

" pir.) Quilibet eorum; nam He-

Efau, qui etiam Seir appellatus eft.

edi füe-

i, «

breum y»w zfé, diftribut, & ali-

Cultos quid de notle? ) Hec eft cla-

0 tam J0-

quando idem eft, quod quivis, aut

x

imantis VOX.

Sententía eft, quid o

um 10«

Quilibet.

fÍpeculator nobis de noíftro ftatu in hac

Vir

.

4

bella f

72 equifum:) Quilibet infidet

no&te fignificas ? Ecquid de hoftibus

y rors

fuz bige equeftri, & bellics.

exploratum habes ?

Vivimusne an

Ef refpoudiz.) Speculator , Ifaias

. funditus periimus? — Vel fententia eft:

ui ol

clàmavit ultro ; nemo enim hic eum

- Quota. eft hora. noctis ?

ydiibus

Moenlor

interrogat, fic fepe Chriftus in Evan-

I2. Vem: -ane, &* zox.) Id CR,

gelio dicitur refpondiffe, id eft, di-

venit mane, &' de hoftibus interro-

xiffe, ccpifle loqui.

gatis, venit& nox, & iterum folliciti

io comP**;

Vel inftat m

.um Re'( j

Cecidit, cecidi:.) Plane cecidit; hoc

de hofte quazritis.

*

ang ]

enim fignificat vocis geminatio.

& tamen adhuc nox eft.

& poten-

IO. Z*itsramea,€$e,) V08, 0 Ju-

$i quariti, quarite.) Si effugium

, k D*

ipe (s

dai, gens mea , ád quos fermone

a malis quzritis, ita quzrite, ut opor-

. kä /

am redeo, qui

üuafi frumentum vir-

tet, & ab eo, qui vobis opem ferre po-

ta,. & tribul4 a

d

igemini ad falutem,

teft, nimirum a Deo,

Vel quaáfi di-

citote hec, que predixi, fidem cer-

cat, fi ad

predam , aut

alio excurrere

'pecuïato-

j

inate.

2

tam, & xatam Liabitura ; nam ipfo

velitis , fe

Domino revelante cognovi: itaque ex

Comvertimtni , venite.Y Refipifcite,

"

his proftcite.

p*

mores mutate , poenitentiam 'apite,

at

-R area mes. ) ldem eft, quod

tuncque armis captis fidenter venite,

frifura , que in areis exercetur,

cum hofte confli

it:e, & Vi&-Orialtï re-

portabitis. . V

el rurfum venite , &

r

" &nm

I1. Onus.) Tri&þis, dura, & mi-

nax prophetia.

cito redite in urbem, antequam hoftes

Dwun4.) ldumza ; nam apud He-

vos fentiant.

breos, ut fere apud alias etiam gen-

I

Onus :»; 4ralia,

migax contra Arabes,

Video il

tes , nouina propria patiuntur aphz-

) Pþqphe:ia

v

j U^

— —

76

PRQVOPHET. ISAIJE

14. Occurrentes fitienti ferte aq

,. Clat

uam, qui habi—tatis terram

Auftri , cum panibus occurrite fugienti,

fetiui,

15. À facie enim gladiorum fugerunt , a facie gladii immi-

5 Qin

nDentis, a facie arcus extenti , a facie gravis praelii :

0tmnes, q

16. Quoniam haec dicit Dominus ad me: Adhuc'in uno

Perunt.

anno, quaáfi.in anno mercenarii ,

Cedar.

*

& auferetur omnis gloria

) Ptor

CUmmbere,

t Dis

17. Et reliquisze numeri fagittariorum fortium de filiis Ce-

ar imminuentur: Dominus enim Deus Ifrael locutus eft.

Doniio 1

CAPUT XXII

;

& magnif

6 FE J

Sermo Domini contra Sferufalem , cujus deffet Prxoþlae!

a vvaflita«

parietem 1

tein: C& quod segletto Deo fruffra fe muniat ad refiflendum A[fy-

? Re

rüs : carpuntür ,. quod cum plangere deberent, gulee indulgeant,

(5 ponen

e rejetto Sobna templi prepofito fubfHituitur. Eliacim ,

4

—

cui magna datur pote[las.

OE — 1N-us val

citur valis t

lis vifionis. Quidnam quoque tibi eft , quia af-

t fbjeda

cendifti, & tu omnis in tecta?

VOMESA MA

aC Ta-

incya, jum

In /Zzltu 4d ve/þeram darmietü; Uv'—c )

$.

Q;mþ' UL Anao mercenarg.) ln anuno,

j

ronter

"Upeel

Vos Judei a patria exules, in alieno

qu0 dabuntur in predam , quafi in

propter mon

folo, nimirum in regimine Dedanim,

l

mercedem hoftibus fuis Chaldzis, pro

1

E:ï Oi

que eit in Arabia, füb dio-dormietis.

labore, quo ipfi Chaldei fervierunt

ek

I'I:Iïlv! Edff'

I

4d Vefperam. ) Hebr. 33y3 &-

divine vindi(tx in aliis gentibus ex-

tüm

barhba:, quod etiam ve

"trabta.

rti poteft in

n. IA4.

cindendis. — Vide dicta fupra. cap. 16.

Witics e

Tih, ) ()

Dedanim.) Dedan, t TZEm;m, in-

Gloría Cedar.) Arabig ; Arabes enim,

it S. Hieronymus, 7 folrzadine funt;

4(fezzdi;?i,

&

& Ifmaelite Cedar appellantur , &

1:i » lnming,

videntur precipuz fuiffe Ifmaelita-

Cedareni a Cedàr filio Ifmael, Ge-

*

ICet ii c.

rum provinciz.

hel, 25.13.

I4. Occurrentes fitienti.) J]udmeo ex

t & omg

17. Relquig numeri.) Reliquiz nu-

" Clamos

pavore, & fatigatione in fuga.

merabiles, id eft piuce. Arabum, qui

Ferte aquam.) Date potum.

alioqui folent effe innumeri, & peri-

"m pl

ui babitatis terram .Aufiri.) Mos

tiffimi f;tgitmrii.

3085 Chorei

D lum v.

Arabes, quorum regio ad Meridiem

Imminuenmr..) Erunt in exiguo nu-

Ntigte,

vergit.

mero. For. clare vertit, 64 veftdmuts nu-

I6. Quont4m bac dicit Dominus, t$c.)

(merus. arcus foriium flltorum: Cedar

ïïlorcui

m

Quoniam vero in miferos hofce Ju-

€us erit.

pau-

l€ qur

lïm:

dzos, & fupplices non fuiftis mife-

Dominus enim Deus Ifrael locutus ef ,

3 £i04*;

ricordes., hec vobis denuntiat Do-

&c.) Contra quem nec confilium, nec

Ut o

1ninus.

«

Cap Qu

nec fallere.

vires valent , & qui nec falli poteft,

Adhuc im wuno anuo.) Poft ännum

-]- D) ll

unum elapfum, vel poft breve tempus,

Nas. ) Prophetia- tr'iüia nun-

,S' Difï t

1.0

tians.

at enim

ita ut tempus definitum pro indefinito

/ l m

pofitum fit.

f

i

Vailis viftonis. ) Ierufaiem, que di-

ET

CAPUT XXn.

d

; ferram

2. Clamoris plena, urbs frequens, civitas exultans: inter-

x

fecti tui, non interfe&ti gladio , nec mortui in bello.

1i immi-

3. Cun&li principes tui fugerunt fimul, dureque higati funt:

omnes, quiinventi funt, viné&li funt pariter ,

In um

gerunt.

í

: proþul fu-

is glori

4. Propte

rea dixi: Recedite a me,.amare fiebo: nolife in-

cumbere, ut confolemini me fuper vaftitate filize populi mei.

fiis Ce-

$. Dies enim interfectionis, & conculcationis, & fletuum ,

Js eft,

Domino DPeo exercituum in valle vifionis, ícru:ans murum ,

& magnificus fuper montem.

6. Et /Elam fumpfit pharetram , currum hominis equitis

.) &l

fl

parietem nudavit clypeus..

.

m A

7. Et erunt electze valles tuae plenae qua

drigarum, & equi-

Áulgattis

tes ponent fedes fuas in porta.

*

(s

*

8. Ej

Et fletusmm Domino Deo exercituum.)

citur vallis refpectu montis Sion, cui

) quia'af-

erat f ubjecta , vel quia cum prius effet

Vel fenfus eft: Horrendam illam cla-

?. Ch-

inclyta , jam humilis fatta erat, & ab-

dem , quz interfedionem , conculca-

d

tionem, & fletum afferet, a Deo effe

3 Igaano,

je&ta propter fcelera: dicitur Vz/feza

, quii in

propter mont.m 2£7/4, id eft, V7//ozis,

immiffam , vel tempus illud effe fe-

qui intra eandem erat civitatem , cum

tuuemi Domino, id eft, orandi cum fle-

diis j

effet idem curn. monte Sion, ( tan-

tu ante Dóminum.

Chald.

fervieratt

mino. LXX. 4 Domino.

Faraæ Do-

entipus et-

tum diftinguerentur, ut duo juga, aut

vertices ejusdem montis.

Serutans murum.) Qui fcilicet Deus

p p jf.

7ib;.) O Jerufalem.

:

vindex; & quafi-belli dux fcrutatur.

Afcendifli, &f tu omnis im tela.) Vi

