murum Jerufalem, ut videat, qua par-

ripeseni,

ri, foming , magni, & parvi, ut fci-

te eum commode evertere ,. & di-

*

Juntut ,

mmel, e

licet inde-calamitatem patrix fpecte-

ruere pollit.

tis, & communi ejulatu deploretis. '

Ma gngfcm

/i;perimjantexm.) lpfe e&,

Q.- Claimoris plena, stvbs frequens, G c.)

ui montem $ion, ejusque glorium

liguit -

bt qm

O'im plena erds populo ; atque exul-

fuis pedibus fubjecum habet, ut eum

h & pm-

tabas choreis, tubis, & tympanis ;

dejiciat, & in imam quafi vallem de-

nunc dum vaftaris, timoris es plena.

Primm:.

Non interfetli gladio. ): lurpiter fame

6 H /E/(lm.

Perf;; nam ]Ehgn

exigno u

urbs fuit Per

á

mortui funt, nec data eft illis facultas

idis, unde /Elamitz di-

ftrenue moriendi in bello, & in acie.

éà funt.

y (elar p

3. L:gati.) Conjurarunt inter fe,

Currum bominis eqäitis; ) Affumpfit

| /mmk d

utfugam caperent. Vel dum fugerent,

quadrigas, quibus Vi;i N:ellatores in-

*

capti , & dure ligati funt.

equitent.

afifii

4- Dixi.)) Ego Lfaias animo moerens.

Parietem nudavit clypeus,) | Detra-

ii pott

S. Dies entm intevfetlionis , Gc. )

&o enim clypeo, qui ex-paxillo pen-

Venit enim tempus ineluCtabile, quo

debat in pariete, paries nudus apparet.

gl n/xm

Deus omnia conterere, & conculcare

7. Elttla valles.) Uberes nimiru-m ;

LI

& amonz.

ftatuit in ira furoris fui.

p

qu Ü

79

PROPHET. 1SAIJ/E

g. Et revelabitur operimentum 'Juda' , & videbis in giie

1F

illa armamentarium domus faltus.

(ere ad

ia multiplicatä

. Et fciffuras civitatis David videbitis, qu

fitum t

1. Q

funt: & congregaftis aquas pifcinae inferioris ,

1o. Et domos Jeru

e

f:

fepalci

ad muniendum murum. .

alem numerïiïis, & defnruxiüis domos

tra t2b6]

1r. Et lacum feciftis inter duos muros a

d aquam pifcinge

p E

veteris, & non fufpexiftis ad eum, qui fecerat eam, & ope-

lis al

ratorem ejus de longe non vidiftis.

ituum in die illa ad fle-

i

I2. Et vocabit Dominus Deus exerc

te n teri

tum, & ad plan&ctum, ad calvitium , & ad cingulum facci:

Tus plori

13- Et ecce gaudium , & letitia, occidere vitulos, & ju-

s Sap

ao

gulare arietes, comedere carnes, & bibere vinum. * Come-

o. 6

damus, & bibamus: cras enim moriemur.

$ dimitt

ÍInfr

56.12

r4. Et revelata eft in auribus meis vox Domini exerci-

jürantis, (

ia t ferat

1Cor.

tuum: Si dimittetur iniquitas heec vobis donec moria

»

EI

ming di-

t;or exittim

15

Donec u

cig Dominus Deus exercitüum.

15. Haec

Ti morte ]

I H

lp porta.) OCCupa,ta jam civitate ,

excubarent ad muros; vel ut dirutis

pita con

domibus muro adhzrentibus, conftare

vel juxta portam.

temp

l

9. Operimentum fude.) . Arcana fa-

poffet, quibus dominis compenfatio

Qu la

21

cra prius inaccefla, fcilicecSancta San-

damni effet facienda.

'dï ü& :

étorum.

Unde TIhrén. I. Io. dicitur:

1Í. A4d aquam piferma veteris,) Hif-

X

&de

Vidit Gente« z'zzgreþs /än&udrizm feum.

ce lacunis excipiendam.

V

46 12 $

Alü per opermnentüm intelligunt an-

4d eum , €&c.) Ad Deum, & pifci-

li, ej

temurale, murum, & a

nz, & aque & omnium auctorem.

;ias municio-

Qu $6

nes Urbis.

De longe.) INe de longe quidem.

. Paptfig,

Videbis iz ll2 dse 4rm4mmfar;£um da:

12. Vocabit , 6c.) Per Prophetas,

lummpm P.

infpirationesque internas.

maus faltus-) Ut rgfïf'tas Chaldzis, non

Wïgäm, ext

recurres ad Deum, ut dicitur n. 1r.

Cslviriim.) Rafionem capitis ,ut illo

*t irtior]

fed ad arma , que Salomon repofuit

&vo folebantin m«roris argumentum.

ada cingulum /hcri.) .Ad induendos,

mifh,

T Wpli, :

in armamentario palatii domus faltus

Libani.

& cingendos faccos."

If. Qw

"g. Et feiffurat civitati David.) In-

I3. £* ecce gaudtum , ö'c.) Tänta

*'?mPleDei

vero tua fuit vecordia , ut cum lugere

^

fpicietis-fciffuras murorum 5ionis, ut

deberes, &c. contra gaudio, & con-

ine ? Qu

!

eas inftauretis, & farciatis.

viviis indulferis.

- Congregaffis aquas.) Vel ad fedandam

civium fitim, quia Jerufalem aquarum

Cras enim moriemur.) Mox EpïCl-I-

A uf

reoruüm nihil poft hanc vitam fpe-

At

penuria laborabat , vel ad maceran-

4/171(,'5

d

»

am, & diluendam calcem ad farcienf

rantium, aut timentium , ac propte-

homo

Ya

dos muros.

rea ventri, gule , & veneri indul-

y s

gentium ;

Imi]e S U

10. Domos Zeru[alem uumeraffis.) Vel

I f g

ad dimetiendam aquam,

annónam,

I4. Revelata eff, Efc.

DOf tim j

velut ex lis eligerentur , qui per vices

me vox Domini.

) ;ii'udit;a eft a

mulacrum)

*

CAPUT XXlIL

29

5n die

.15. Hec dicit Dominus Deus exercituum : Vade, ingre-

dere ad eum, qui habitat in tabernacüilo, ad Sobnam preepo-

iiplicataä

fitum templi5 & dices ad eum:

16. Qüid tu hic, aut quafi quis hic? quia excidifti tibi hic

s domor

fepulchrum, excidifti in excelfo memoriale diligenter,in pe-

tra tabernaculum tibi.

|pifciüee

17. Ecce Dominus afportari te faciet,

ficuf a*fþortatvulr gal-

! & ope-

lus gallinaceus, & quafi amictum fic fublevabit te.

18. Coronans coronabit te tribulatione ,. quafi pilam mittet

lad fe-

tein terram latam , & fpatiofam: ibi morie

T.

«

is, & ibi erit cu

V acd:

; &

rus gloriee tuse, ignominia domus,Domini tui.

€

:

X19. Et

* Come-

*

Si dimittetur, €/c.) : Particula /£ eft

Excidiffi ta&s. bic ;/äpu/?brum.) Hie-

jurantis , quafi dicat, fi dimittetur,

rofolymis, magno, fumptu ad tui mes

j extjt-

moriam.

ita ut ferauüs impune, non fim, aut

z'mini, (

non exiftimer Deus.

In excelfo. ) Edito, & confpicuo

Donec mortazini.) Non dii

loco.

Ted morte luetis.

þïtteþgr,

* Mesoriale. ) . Sepulchrüm cum in-

. Hac

/*'

15. Hac dicir Dominus , (5c.) Pro-

fcriptione ad perpetuam norminis me-

[ ut diratis

phetia cont

moriam.

templi.

.

ra Sobnan: lïræpofïtum

Diligester.) Áccurate, & artificiofe

gs, conftare

elaboratum.

*

gmpetfatio

Qui babi

tat in taþezfz::a:ulo.,) In exe-

dra, five cubiculo prope templum.

Tabernaculum. ) Ubi poft mortem

*

.

LXX. eadem fignificatione vertunt :

habites.

!

'fffift) Hif.

Vade :m paffophorium, id eft, in tha-

I7. Ecce Dominus, €$c.)

Qu-afi di-

lamum, cubicalum, velexedram, in

2,6 pl«

cat, fed , o flulte, aliter de te Domi-

u orem

ua Sobna degit.

nus ftatuit.

Prapofttuor templi. )

Quem aliqui

Afhortari te faciet. ) Longe ab

quidet

fummum Pontiticem. fuiffe ajunt, alii

eo loco, in quo tibi fepulchrum pa-

Prophefas D

xafti.

negant , exiftimant tamen fuiffe unum

ex dignioribus Sacerdotibus, cui cu-

Stcut. afportatur gallus. gallinaceus.)

,P,',,'S,ut/'llo

ra templi, & facri wrarii effet com-

mmæmm-

1niíla.

Pedibus ligatis , & pendulus.in £a-

jdiendos,

put

16. Quid tu bic?) | Quid facis in

Q;M/t' amttum , & e.) In Hebr. QR;

templo Dei , o Sobna , homo pro-

£? amigiemt te amiciendo , ut vertunt

) Tatt

fane ? quafi dicat , ineptus, & indi-

cum Jufel*

o

nus es hoc loco.

Pagninus , & Vatablus

fententia eft;

& cot

b5

obvoluto capite te afportabunt , ut,

no

dut qüdj; quis bz;? ) Quid tu . hic

quo deferaris , non fatis cognofcas.

vor B]

facis:homo nihili , qui non tam es

I9. Coronabit ze 1ribulatione.) Yd eft,

um IP*

aliquis , quam 4uzfr «l;/qus , non tam

circumdabit te zrumnis.

Putat Sa-

l

homo , quam ho ninis fimulacrum ?

lian. Anno mundi 3322. n. 35. So-

sc pro

fimile eft illud "Zachar. II. 17. o pa-

bnam Pontificem non fuiffe, fed. co-

gpn jj

ffor , && idolum , id eft, o paftor, qui

ronam Pontificis, & auream laminam

non tam paftor es, quam idolum , fi-

fortaffe per fuperbiam fibi affumpfiife,

AudM d

mulacrum, & Jarva paftoris.

unde etiam gallo gallinaceo fit com-

f

8o

PROPHET ISAIA

I9. Et expell

am te de ftatione tua, & de miniflerio tuo

46 ]

deponam te.

xillus,

20. Et erit

in die illa; Vocabo fervum meüm Eliacim fi-

& peri

lium Helciae.

:

2i. Et induam illumt

uricatua, & cingülo tuo confortabo

eum, & poteftatem tuam dabo in manu ejus: & erit quafi

pater habitantibus Terufalem: & domui Jud:.

Ty(f É

* Àpo.

22. * Et dabo clavem domus David fuper humerum ejus ,

3

p

N

* Job.

& aperiet, * & non erit, qui claudat: & claudet, & non erit,

[

qui aperiat.

|

12.14-

velatum

23. Et figam illum paxil

D

lum in loco fideli ,& erit in folium

glorid&e domui patris fui.

7

BN

trans/Te

. 24. Et fufpendent fuper eum o

mnem gloriam domüs pätris

ejus, vaforum diverfa genera, omne vas parvulum, a vafis

E

& fä&ä (

crgterarum-ufque ad omne vas muficorum.

25, In

"u

—— —— — — ——

b

paratus , quem. criftz "coronan

t5 4X

tum HEliacim , & fummaim iu tem-

V/l/zm'n

hoc loco dicatur tribulatione coro-

plo L:,-,/O'teüatem ; cujus fymbolum e[ít

l exem

cl:vis..

»andus. LXX. etiom illi tribuunt,

Viri pene

gs'goccvov £y So£0» , coromaim gloriofam.

Super bumerum ejus.) Nam cIa-veg

MieS va

I rerram latam , 65c.) in Affyriam.

templorum magnas fores habentium

tuurnb

lbierit currus glorz& tua.) Et hunc

magnz funt, & humeris impofite fa-

4 'vafs

infelicem, & triftem triumphi, & glo-

cilius circumferuntur , quam alia ra-

Crateras ;

tione.

Et ita eas clavicularii, ut

riz tux finem tibi fuperbo , & arro-

Quam if

ganti paravit Deus.

li&ores fafces fuos , füper humerum

MO

Ignamimio don,us D»mini) Morietur,

gelhre confueverunt.

Ximm,

vel ibi efit.

'e fublato. ceifabit ,

23. Paxillum.

Paxillus eft. clavus

& abolebitur dedecus templi, quod

five ferreus , five ligneus , ex quo

25. Pa

eras ti.

$

h'*lt, Qui j

fupellex, .aut facra templi, aut do-

H Qb atur

20. Voeabo.)

) Hligam, &/xtib'i fub-

meftica fufrenditur, quafi dicat: Ef-

ftituam.

ficiam, ut ex Eliacim pendeint fummi,

COtthoyer

Nu 1

*el. Idaeam tlasm tunuica ftha., C c.)

medii, infimi, ac pr&fertim cantores,

hE

"Tradam illi infignia facri minifterii ,

& mufici templi,

1

que nunc apud te funt.

n loco fedeli. ) In pariete firmmo ,

at e I ey

dOUO Q

Confortabo-) Roborabo , ut vertit Va-

& forti, ex quo excidere, aut evelli

* £U «

nequeat.

[

tablus, id eft, poteftate ifta tua eum

. Bt erit im folium. gloria domui pa-

edone

augebo.

D

frís ejus. ) Eliacim paternam fami-

Vvey p

"w

Erif qu

aff pater-) Debent enim fa-

€erdotes more paterno benigne gu-

liam reddet nobiliffimam , & fplendi-

j i

.bernare fubditos.

diflimam fuo folio', & dignitate, in

Tyrus

Q*b]

qua eum collocabo.

Vänäg !

22. Dabe clevem domus David, &fc.)

Valde favet hic locus eorum fenten-

24. Glortam Domus patris . ejus. )

tiz, qui docent Sobnam fuiffe Pon-

Quaznam fit hzc

loria, ftatim fequen-

DP fg,h

;

Ccatur.-

aificem , quafi dicat, dabo Pontifica-

tibus verbis figni

medmrrm

bj

"Q

*

H

CAP U*'r XXII. & XX:Il.

8I

C

1

10 tuo

AT In die illa dicit Dominus exercituüum : Auferetur pa-

xillus, qui fixus fuerat in loco fideli, & frangetur, & cadet,

.iacim f-

& peribjt, quod pependerat ia eo, quia Dominus locutus ett.

nfortabo

CAPUT XXIH.

tit qui

d annos Jeptuginta preedicitur

propter ejus fuper-

'

T yn vaftitas a

m qus,

- biam, C? poffea refhituetur.

100 erit,

Nus T):ri. Ululate naves maris: quia vaítata eft dd-

1.-0

Inus

; unde venire confüeverant: de terra Cethim re-

n folioti

velatum eft eis.

;

2. Tacete , qui habitatis in inf

u

la.: neäotiaþores Sidpnis

yis patris

transfretantes mare, repleverunt te.

, 2 Vil

3. In aquis multis femen Nil

-

i, meffis Qdminis fruges ejusj :

& fa&ta eft negotiatio gen*tiu1n.

as In

EE

4. Eru-

-"

i. i tee

Vaforum drverfa gemera, ) — Pergit

ronymüs*., Cetbim funt Infulz Cypr?,

aol ed

in eadem paxilli allegoria, & per

Imliz etiam, & Macedoniz regiones,

varia genera vaforum intelligit ho-

unde ex Cethim dicitur egreffus Ale-

mines variorum ordinum, « fta-

xander Macedo I. Mach. c. z. n. I.

Nam clax'ves

tuum,.

hdbentium

.Revelatum eff ci.) Navibus maris,

m?()ütæ li-

- afis cratevarum , &. ) Tam

id e

, negotiatoribus marinis reve-

jm al p

crateras, phialas , mortariola , &c.

latum eft, vaítatam effe

quam inftrumenta mufica.

Quid hac

lyrum ,

icabrt, Ut

cum qua negotiabantur , ideoque ulu-

p hamertm

allegoria, fignificetur , proxime di-

larunt.

ximus.

2. Tacete.) Mocror ac ftupor ex

25. Paxillus , €yc.

Sobnam intel-

calamitate inex

, di clivus

pefïat& ufum loquendi

B, ex qïï()

ligit, qui in folido, & fideli loco fixus

eripit.

, 200 V*

videbatur, nec ullo unquam tempore

Ip in[ula. ) | Olim enin Tyrus

commovendus.

erat infula, ut conftat ex Curtio lib.

j diat: P

ent fgoats

I- f )Nuws Tj7;.) Dura , & triftis pro-

4. & aliis.

ym 1016

phétia contra "T'yrum.

Przdi-

Rebleverunt :e.)

Suis opibus, &

cit enim excidium ejus per Nabucho-

mercibus.

,

donofor; funt tamen, qui explicant

j firmo v

g. I» aquis mulris fexen Nïff) Sci-

z 'Juf qe !

de ejus ex

pugnationg ab Alexandro

licet jacitur , hoc eft, in irrigua terra,

Macedone.

ideoque etiam

Naves maris.) Naves negotiatorum.

colligic'ur.'-

plurimlum frumenti, &c.

, dmu ]*

ærnïm

H

fime

Domus4, wude venire confzeverant.)

Meffis fluminis. ) Meffis autem co-

j

&h

"

'

"Tyrus orbis totius emporium, unde

piofa, qua fit in /Egypto, erat quafi

j

ad varias regiones folvebant naves au-

dignitates '

proprius "lyri proventus, quia triti-

xo , & pretiofis mercibus onuftz.

cum Lyrum advehebatur navibus, &

4[74;" gjüf- )

De rerra Cethim.) . Ex infulis maris

ibi ob magnam po

mediterranei ; nam ut notat D. Hie-

expedite vendebatur.

puli m ultitudinem

um )

Bs£él. eum. Com, Menoch. 1. V.

L

82

PROPHET. ISATJ/E

MU

4. Erubefce Sidon: ait enim mare , fortitudo maris di-

meinu:

cit: Non parturivi, & non peperi: & non enu

d

4

E

;rivi juvenes,

nec ad incrementum perduxi virgines.

eys,

Á E

$. Cum audi

tum fu:erikt in /Egypto , doleb

unf, cum aüdie«

tint de Tyro:

:

fuítinen:

6. 'Tranfite maria, ululate, qui habitatis in infüla.

ibi quuu

n E

7. - Numquid non veftra hzec eft, quxe gloriabatur a diebus

fondavit

priftinis in antiquitate fua? ducent enim pedes íui longe ad

foderunt

peregrinandum.

14 U

8. Quis cogitavit hoc füper Tyrum quondam comnatämj

cujus negotiatores principes , inflitores ejus inclyti terrze?

um

9. Dominusexercituücogitavithoc, ut detraheret fuperbiam

mtevallot

omnis glorize, &ad ignominià duceret univerfos inclytos terrze?

Io. Tranfi terram tuam

tium. IIHCCL,":

non eft

d ab

quafi üumen filia maris, &

II. a-

obfidionis

cingulum ultra tibi.

Jroximam !

Negotiaiio gentium.) Commune or-

.0 "yrüi, alias fedes trans mare, ubi

tansmiflo ,

bis, & gentium omnium emporium.

habitetis, & negotiemini.

Thinis.

4. Erubefce Sidon.) Quod cum T y-

In ;

Hlia a

nf

wla.) lyro, que olim , ut di-

rus ex te prodierit, & colonia tua fit,

ximus, erat infuüla.

Qua infila

tamen ei laboranti , & ab hoftibus

7. Numquid non veffra bac eff, &6 e. ?)

N d

preffe opem non tuleris.

Tare nop ;

Numquid non patria hzc. veftra 'Ty-

4it enim mare.) Hoc enim quefun-

rus ? vere de fua antiquitate gloriaba-

II...Me

tur Tyrii ne

tur, ac propterea etiam credebat fe

verfantur.

gotiatoges ] qui in mari

i

porro diutifftime permanfuram ; & ta-

m/ïrf.) Rn

men everfa eft.

bi, cum F

- Fertitude raris.) Hoc queritur ipfa

rüt

[ d

"T'yrus, decus, & munimentum maris.

Ducent eam pedes [2i.) "T yrii captivi

Qat ;

]

Dicens : non parturivi , t&c.) VMide-

educentur ,

edibusque ibunt in Ba-

Qten

tur imitatio verborum Sidonis recu-

bylonem.

y

e

DUEM

l certe fïgnifïcac aliquos

3 ab

fantis opém ferre, & dicentis : Noz

fuga lapfos, longinquas regiones pe-

pepers, &c.. Id eft, vos, o ''yrii, non

tituros beneficio navium , qux

y-

Ti inte]l

agnofco, non vos peperi, nec alumni

riorum in infula fitorum

dnt.

quafi Pe des

htypbos

mei eftis, nec commune aliquid. vo-

quidam erant. .

*

bifcum habeo.

ltaque illud 4ces:

8. Quondam ceronatam.)

'Quæ quafi

debet nedi cum S/Ze», ut ordo ver-

maris erat r

Rrün a,

egina, metropolis , & re-

.mnam.

borum fit: Erséefce Sidom dicens. . Nel

gni caput.

fenfus eft, ita civibus, filiis, & filia-

Prizcipes.) Quafi Priacipes.

i WeI]i Pt

bus deftituta fum, utpote ab hoftibus

Inclyts terre. ) "lyriorum mercato-

lund i,

captis, vel cefis, ac fi nunquam eos

rum nomen inclytum erat propter

Qu «

peperiffem , aut aluiffem ; ut fint ver-

magnitudïnem divitiarum,

Am

ba non Sidonis, fed "T'yri.

Cagita'vit boc , Uc.) Ita decrevic,

pertimxm

& difpofuit Dominus.

12 AM (

5. Dolebunt.) Quia magnus illis

queftus peribit, quem faciebant ex

Ut detrahberet , &c.) Ut Tyrioruth

3 lg Oplb

negotiatione cum "I yriis; & quia par

fuperbiam comprimerer.

Gy

7) ;

exitium fibi timebunt.

1O. Traw[i terramtuam.) Que prius

Ob

6. Trawfte maria.) Quarite voþis,

fuifti infula, jam exiguo admodum

"äot 3

(CAPUT XXIL

83

ats di-

it. Manum fuam extendit füper mare, conturbavit regna:

$

1

jrenes

Dominus mandavit, adverfus C

ejus,

hanaan,,, ut- *;onteret fortes

n audie-

. 12. Et dixit ;

Non adjici*es ultra , ut glorieris, calumniam

fuftinens virg

o filia Sidonis: in Cethim confurgens transfretg,

ibi quoque-non erit requies tibi.

gääm

13. Ecce terra Chald&orum talis populus non fuit, Affur

fundavit'eam : in captivitatem traduxerunt robuftos ejus, fuf-

onge a

N

foderunt domos ejus, pofuerunt eam in ruinam.

*

5

I4. Ululate naves maris, quia devaftata eft fortitudo veftra.

er

'onatam,

eme?

2

If Et

/

yperbiam

intervalio diftas a coritinenti, cum fpa-

ia

virginis , -vel que QViigo' es ,

psterre

tium interjacens hoftes impleverint ,

nondum hactenus expugnata.

qxl;

el

t non eft

ut ad te poífent accedere tempore

generatim fic vocantur regna in Scri-

obfidionis ; itàque in continentem

Ir, M

pturis , quod cuftodiantur, ut vir-

ines.

asss

proximam tranfire potes , canali illo

mare, übi

transmiíflo , qui fe habe

N

t inftar -Hu-

I» Cetbim. ) In Cyprum, aliäsqu;e

minis.

infulas in Greciam, & Italiam.

Fiha mar

u/ï Tta dicitur 'Tyrus ,

jim, ut d

Ihi quóque mom erit veguies tibi.)

quia infula.

Quia

eus ibi te quoque perfeque-

Non eft cinguluin zltra tibi.) Jam te

tur, & pefte, & fame, vel bello

t f/; , g. ))

inare non amplius cingit.

yelita 1y*

a iget,

; o

II.

Manum fuam, extendit. fuper

I5. Ecce - £evra Cädldäörzm, &e. )

credebat Y

mare.): Refpicit tranfitum maris Ru-

Quid mirum , .fi Phonices merci-

bri, cum Dominus lfraelis iter ape-

moniis addi&ti , ac propterea minus

q; N

ruit per undas maris , quafi di-

bellicefi devaftentur , cum Chaldzi

ii c&ptivi

cat :

otens Dominus hoc fecit, qui

ferociffimt , qui fuas & ipfi munitio-

olim manum fuam extendit fuper ma-

nes habebant, & turres, perierint ca-

ynt i J

:re Rubrum.

Gcat ao

Vel per mare Ty-

pta Ninive a Nabuchodonofor.

rios intelligit , qui ad mare fedes hä-

TAlis populus non fui*.) Robore, ac

egiones

H

bebant. .

potentia.

quæ

:

a(f ?Edeg

Confurbsvit regna.) Evertit regria

Affor fundavst eam. ) Ditionem

earum gentium ;

que ante Ifraeli-

Chaldzorum , & Regnum Babylo-

tarum adventum habitabant terram

nis.

Nam primum Affyrii cum re-

| .Quï qui

Chanaan. — Vel regnum 'Lyriorum

liquis condiderunt urbem , & tur-

»OHS j & r

intelligit,

rim Babel, indeque egreffus Affur

1o3»

Mandavit , 66.) Imperavit, ut Cha-

in Affyriam condidit Ninivem.

Ge-

nangi exterminarentur , vel Lyrii,

nef. IO. lÍ.

p macit

qui etiam ipfi ad terr

H

.am . Chanaan

déorüm.

Dama; ejie. ) Ninivis, & Chal.

percinebanf.

12. Non adjrcies ultra, nt glorieris.)

I4. Uluíste, éfc. ) - Repetio ejus ;

ita decrEfos

'luis opibus , & potentia.

quod dixit primo verficulo hujus ca-

t Ty;iorum

Calumniam fuflineni.) Nim Wpamf,

pitis.

& oppreffa.

Foriittdo vveffra,) '"lyrus xi"xrunimenx-

|

Qu Prius

Firge ) Que pulchra * inftax

tum , & prafidium vefltrum.

4

drodum

84

J RA H EATY eaA 1

1. Eteritin dieilla: In oblivione eris, o Tyre! feptuagin-

taannis, ficut dies regis unius: poft feptuaginta autem an-

nos erit 'T'yro quafi canticum meretricis.

Mda,

I6. Sume citharam , circui civitatem meretrix oblivioni

4

tradita: bene cane, frequenta canticum, ut memoria tui fit.

17. Et erit poft feptuaginta annos: Vifitabit Dominus Ty-

(

rum,; & reducet eam ad mercedes fuas: & ruríum fornicabi-

D

tur cum univerfis regnis terrae fuper faciem terrae.

x

g

1

18. Et erunt negotiationes ejus , & mercedes ejus fan&tifi-

fic

d

ca:de Domino: non condentur, nequereponentur: quia his,

qui habitaverint coram Domino , erit ncgotiatio ejus, ut man-

f ille

pit: fie

tem.

ducent in faturätatexnf & veftiantur quque,ad vetufta

CAPUT

hd

3,n

tur, D

L

IS. lm obliviene eris. ) Vaftata, &

Reducet e4m. ad mercedes /2;44) T y-

infitmat

defolata.

rios captivos, & exules redücet in pa-

. Et

— Sepzhaginta annmis. ) Poft quos re-

triam , & facultatem faciet, ut que-

t

zdificaberis, ut

facum effe patet 9.

ftuofam artem mercaturz , ut prius,

M

at ]

Efdrz 15. 16.

exerceant.

Krnum.

Szent. dies Regis zmim.)k Quantum fo-

Fornicabitur eum, unrverfts vegnis, )

6 n

Commercia contrahet, & negotiabi-

hibitato

let vivere homo , prefertim qui l-

tur cum omnibus c

entibus , easque

te, & liberaliter vivit , ut faciunt

hofpitio excipiet ; h

Reges; id eft, feptuaginta annís ;

Ooc enim fïghifï-

Quentur

hec enim eft ztas , & vita hominis

cat Hebrzum s$; zuz.

198. Sanülifistas Domine. ) |Confe-

Pfalm. 989. 1o.

T

Alludit ad celeber-

] FCfe

rmum Regem David, qui 7o. an-

crate fcilicet per eleemofynam , .&

k

nis vixit.

quia erogate in alios pios ufus a T y-

rüs ad Chriftum converfis : fuo enim

Qu

wal

Quiff cantieum mera?äcis.) Rurfus

3d Ofig

[

more propheta a triftibus ad

4lïæta, &

Vrémi judi

poft feptuaginta annos "T 'yrus fpecie,

Chriftum avolat. .

oftentatione, & proclamatione mer-

His

D

babitaverimt coram Do-

Drfsal

cium fuarum alliciet ad fe mercato-

Itificat

res, ficut meretrix cantu illecebrofo

animo. )

cclefiz miniftros intelligit.

Tfm;m'

allicit amafios.

Erit negottatio ejus,62c.) Ad lacrum

erlm,

16.. Sume citharam , 6c.) Ut mere-

negotiationis in ufüs pios ad, ccle-

Nua',,þ,z

fiz cultum , & ad alendos pauperes

i üs, ähl*

trix citharam, camtum, & omues il-

convertetur.

lecebras adhibet ad alliciendum juve-

Af

ne$; ita 'Tyrus omnia adhibebit leno-

Ufque ad vetuflatem.) M eftibus, que

Miem te

cinia, & invitamenta, ut merces, &

t $1

diu durent, vel ufque ad fene&utem ,

mercatores ad fe fuasque nundinas

id eft, toti vita.

Vatablus vertit 44

ho

revocet.

opertmentum finum, id eft, ut veftian-

Olfitm

2. li

17. Vifitabit Dominum Tyrwn.) Yyr

tur vefte honefta , & decora, qualis

recordabitur in bonum.

decet fenes , & Presbyteros.

DT

)

—

]

X erpt

C

3' Pm[(

*

* x*

* x* ***

85

ptugpin

UC AXCB OUU XX

QEm at-

Mala , que Dominus propter peccata univerfo orbi fa&'wüs efl :

adjecía interim reliquiarum confolatione , & quam terribilis

obliyioni

ta tut fit

erit dies diuini judicii.

iinus Tj

1. T7 Cce Dominus diffipabit terram, & nudabit eam , & affli-

'grnicabi-

get faciem ejus, & difperget habitatores ejus.

2. * Et erit ficut populus, fic facerdos: & ficut fervus,

*Ofem "

; nf

fic dominus ejus: ficut ancilla, (ic domina ejus: ficut €mens,

4- 9

quia i

fic ille, qui vendit: ficut foenator, fic is, qui mutuum acci-

$ UL Tha-

pit: ficüt, qui repetit, fic qui debet :

f

3

jtem.

3. Diffipatione diffipabitur terra

, & direptione preedabi-

CAPUT

tur, Dominus enim locutus eft verbum hoc.

d

4. Luxit, & defluxit terra, & infirmata eft: defluxit orbis,

j /;m) Ty'

infirmata eft altitudo populi terrae.

dücet in pa-

g. Et terra infe&ta eft ab habitatoribus

fuis: quia transgref-

«t , W que

fi funt leges, mutaverunt jus , diffipaverunt foedus fexPpi;

;, lr r

ternum.

hi vpiis ]

"

6. Propter hoc maledi&tio vorabit terram, & peccabunt ha-

-

& neg()ü'&bl-

habitatores ejus, ideoque iníanient cultores ejus, & telin-

À

bus , e;sque

quentur homines pauci.

mim Ignl 4

L.5

7. Lu-

1. f7Cce Dominus , €fc-) Poft onera

vaftante, & ignis predam , & pabu-

1.) Cotfe

P.

- & excidia aliarum gentium de

lum faciente.

E

4. Deffuxit.) Chald. 4efolata

P

x li2 1*

q

uibus egit a c. I3. huc ufque, tranfit

corruentibus domibus, & civitatibus,

(s fup entm

a

d onus totius mundi, ac diem ex-

&

tremi judicii.

arcibus, &c.

y ad lat *

Diffpabst.) Hebraicum p5 begueq

lInfirmata;) Wiribus deftituta.

at inanem & vacuam reddet.

duffemata efl altitudo populi rerra.)

qunam De

fignific

Principes, &-nobiles, qui funt forti-

Terram. ) LXX. .th.um feyravrum

, li

erbem.

tudo , & excellentia populi terrz.

j

Adlicram

Nüudabit eam.). Mominibus, ánima-

S. lefeüa eff.) WPeccatis Chald. &

TE

d Ecce

X

. Peccavit.

libus, aliisque fuis ornamentis.

Exuret fuper-

Fedu.) jura, & leges Dei.

dos Pauperes

Affliget faciem ejus.)

Sempiternum.) Perpetuo eis obfer-

ficiem terre igne conüagrat'ionis. I.

vandum. .

Petzi 3. 10.

Veü'lbüsv qu

Difperget babitatores ejus. ) $0luta

6. Maleditlio.) Calamitas.

i fenethuem

hominum focietate.

* Ef peccabunt. )

Quia peccaverunt ,

lus vert 4

ut habent LXX.. ..

g ia

Q. Gicut popmlus fíc facerdos. ) Ernt

3&9

omnium Ordinum confufio, nullum-

Ipfanient.) Furentes libidine, & cu-

Jec03

qualis

que erit gradus , aut dignitais dif-

pidinibus , vel timore gravi quahi in

109

crimen.

amentiam verfi , juxta ilud Deuteron.

29. 28. Percurier de Dominus Amentsa ,

9. Pradabitur-) Domino igne omnia

*

À

*

$ AIZE

96

QRQPHEï

7. Luxit vindemia, infirmata eft vitis, ingemuntur omnes,

15 À!

qui lzetabantur corde.

dixi: Sec

8. Ceffavit gaudium tympanorum , quievit fonitus' 1ætan-;

!'054;(*-'

Yà1 C

p

tium , conticuit dulcedo citharae.

*

forgm pr:

. 9. Cum cantico non bibent vi

num: amar

a erit pofiq biben-

r?. ot

tibus illam.

:

&5 termo.

IO. Attrita eft civitas v

anitatis, daqfa eft omni-s domüs, nul-

1$. Et :

lo introeunte.

veam: & c

ir. Clamor erit lfuper vino in plateis :

deferta eft omni»s

a.

lsetitia: translatum eft gaudium terrae:

L

amli

[2 terra.

12. Reli&ta eftinurbe folitudo, & cal

tas op primät portas,

I2:

uia haec erunt in medio terrae, in medio populorum:

I5 Co

tur t

"rA

iida.

quomodo fi paucae olivae, quae remanferunt, excutiantur ex

olea ; & racemi, cum fuerit finita vindemia. '

20, A?j

Qquafi tabe

14. Hi levabunt vocem fuam, atque laudabu

$

nt: cum glof

fus, & co

rificatus fuerit Dominus , hinnient de mari. -

15. Propter hoc in do&rinis glorificate Domin

-

o st

um: in in-

fuli$ maris nomen Domini Dei Ifrael.

quií diox, ;

mine pradica

16. À Hrïi;

füccendite

& cacitare , . furore imentis, & ill;.zd

I2. Calawutas opprimet parms.'.)' In

Papritus, &

Chrifti Luc. 21. 16. — -4refcentibus. bo-

foro erit hominum folitudo , & fi qui

F(o'/»/läl(! " lx]

eninibus pr& tumore , 65 expeülatione ,

apparebunt, erunt calamitate afllicti,

pretatio fs

& miferandi.

u4, [upervenienz unrverfo orbi.

flfm .e:iamy X

Cultores ejus.) lerrz habitatores.

13. 15 medyo terra.) In ipfa terra,

—^

!t Deltncis

Relinquentur homines pauci.) Aqua

in tota terra.

, Ceumí

trepidatione , atque amentia in tanta

Quomodo ff pauca oliva , & c) In fine

Jonty py,

multitudine eximentur pauci, qui di-

mundi, prefertim tempore Àntichrifti,

jredicare

vinam legem fan&te , & pie coluerunt,

tam pauci erunt fideles conftantes in

l. 4 fn;

". Luxtt windemia, & infrermata eff

fide, quam pauce olive remanent in

olea poft ejus excuffionem.

74 Enjy,

vitis.) Uvis, & vino deficiente.

i

D tttrémpr

. Cum canzfico nom erit "viemmum. )

Hi levabunt vocem fnmamy, €$c.)

Solebant enim muficam fociare con-

Juxta illud Chrifti Luc. 21. 28. zeva-

üGantim D)

viviis.

76 capita vefira, quoutam appropinquat

redemptio "veffra.

2

. G rj »

mara erit potio.) Minum illis non

Natting j

fapiet pre merore.

Hinsient de mari.) Mocem latitiz

vSecretum "

Jo. tirita.) M aftata, defolata.

tolent ex pelago hujus mundi, jam

l

r

Crvitas Vanitatis,) Mundus, in quo

j

Gt, X

cant sscernentes.

ortum propinquum , in quo quie-

L

7[ ) hg

9

omnia vana funt juxta Écclefiaftem

ht t

1. 9. Vanitas vanitatum , & omnta va-

15. In dottrizis glorsficate Dominum.)

74 o

nitat.

Monentur viri Apoftolici, ut glorifi-

90

Whzy

cent Deum , orbem percurrendo , &

1I. Swper winb. ) Contendentibus

124)""

inter fe emptoribus, quis illud emat,

omnes gentes docendo.

t 1t0fe

tantà erit eJus penuria. Vide verficu-

In dolirinis.) In Hebrzo eft: t»5N3

lum feptimum,

74?,4,,,4:

penrim : id eft , u Immine , vel i £gne,

: wgl ltate

* ag

P

CAPUT XXIV.

97

' omnä7

16. À finibus terrae laudes audivimus, gloriam jufti. Et

dixi: Secretum meum mihi, fecretum meum mihi, vae mihi,

; letn-

praevaricantes praevaricati funt , & praevaricatione transgref-

2

forum preevaricati funt.

o bbe

I7T. Formido, & fovea,

& laqueus fuper te, qui habitator

es terra.

1] Qul«

18. Et erit

* Qui fugerit a voce formidinis, cadet in fo-

* ]e;-r.,

f otris

veam: & qui fe explicaverit de fovea, tenebitur laqueó : quia

49:44-

ca'araCtze de excelfis

apertae funt, & concutientqr fundamen-

ta terrae.

X porus,

19. Confrattione c*onfrihgetur terra, contritione C«önte—re--

Dulorum:

tur terra, commotione commovebitur terra.

jantur ex

* 20. Agitatione agitabitur terra ficut ebrius, & auferetur

quafi tabernaculum unius noCtis: & gravabit eam iniquitas

cum glo-

fua, & corruet , & non adjiciet, ut rfäfurgata

hd

2Ir. Et

f 1

nf

"

quafi dicat ,L,-igfne zeli veftri , & lu-

17. Formido, 65 fav;*/z,"g laquens, O c« L

j. A&m'

mine predicationis veftrg illuminate ,

Omne genus malorum.

— n

& fuccendite totum orbem. LXX.

. I198. Qui fugertt.).

nificat inevi-

Si

calamitates,

Pagninus, & Vatablus , vertunt in

tabilia fore mala illa,

j &l g

Vallibus , li ia fpelencis , qua inter-

que terram invadent.

pretatio fignificare poteft , prsedicatio-

- Cataratla de excelfis aperta. funt.)

ag i r

nem etiam aàd pauperes populos, &

Cataracte funt retinacula aquarum ,

yiph titr

in fpeluncis agenres , ut funt aliqui

quibus folutis, aut in altum fublatis,

Indi, circumferendam effe.

"aque magno impetu defluunt: figni-

Nozsen Domini. ) Glorificate, &

ficatur malorum inundatio, & dilu-

d fit

Prædigace.

vium , ficut tempore Noe apertis

Q AntiChf l[hi

16. 44 fmibus terra laudes andzvi-

coli cataractis aquarum cataclyfmus

onftntes !t

you$.) Exultat Propheta, videturque

in terras emiffus eft.

remanent

fibi extremorum orbis populorum ad

l

Chritum converforum voces audir

Concutientur fundamenta terra. )

(uMh 50)

*

Aomine malorum in terra e coli ca-

laudantium Dominum.

taractis defluente, & incumbente. Vel

l. 28: [euee

Gloriam jufti.) Laudantium , & glo-

rificantium Juftum , id eft Chriftum..

certe fignificat terram tunc temporis

| Wropinqw

Secretum. meum mibi.) | $. Xlieron.

infolitis motibus concutiendatn.

I9.. Confratlione , &c. ) Quaffabi-

0

"I

ità explicat. No» poffum euntla narrare;

tur terrà , commovebitur , & variis

mundi»

jm

qu4 cerno, baret lingua faucibus meis,

vox dolere concluditzur.

Va mibi, quaz-

locis propter concuffionem illam fcin-

detur.

£us ordo panarum ante oculos ver[atur

jt DMMWTIJ

s52€05.

20. Auferetur , &/c. ) Non quoad

h u glofl ;

Prevaricantes. ) ]wsi, Vel;pec-

fubftantiam ,- fed quoad incolas ,

catores.

quoad fpeciem , & figuram , & ut ait

Prævzzrimtionä traksgrej]ämm. ) Non

$. Hieronymus, non terra, fed omnia

nu

ex fragilitate , fed ex malitia

., & Ru-

terrena , id eft, omnis terrena man-

df

diofe peccantes,

fio, converfatio, omnes terreni ho-

PROPHET. ISAT/E

88

1

E

21. Et erit: in die illa vifitabit Dominus fuper militiàm coe-

i uj

liin excelfo: & fuper reges terree , qui funt fuper, terram.

D

them

22. Et congregabuntur in congregatione unius fafcis in la- -

Aj

Q

';

"

cum , & claudentur ibi in4carcere, : & poft multos,'dires vifita-

boftan

bun:ur.

7

25. Et erubefeet !

una, & conf&ndetuf fol, cum regnave-

bulat

auO

rit Dominus exercituum in monte Sion , & in Jerufalem , &

"4

enum T

1f

fuorum fuerit glorificatus.

in cgnfpe&u fenum

& s

CAP T XXV.

Y

wufic

cere f;

Propbeta De& vratids: agit de operibus. fuis mirabilibus , € be-

6 E

nieficiis populo ipfius in monte Sion praflaudis.

ERa

Omine, Deus meus es tu, exaltabo te, & confitebor

i

I.D

nomini tuo: quoniam feciíti mirabilia, cogitationes an-

Yd ad'urvï

frouta,

E

E

dnen,

tiquas 5deles , amen.

*

LX. ]

ó. Qkuia

tünt: Coy

r'nines-/, & priftina vita, mores , &

23; Ergbefcet Lunaþ*) Näm , Ut^Xic

Wa [ot,

aCtus tranfibunt,

jJod, & ex eo S. Petrus A. 2. 20.

miffma,

Quafi tabernaculum . unius - patlis.

Lama vertetur in [angusnem.

2. Q

Confundetur fol.) Obfcurabitur , ca-

quod vefperi figitur, & extenditur,

*

Aliiie]

( mane refi

gitur , complicatur ,' &

ligine involvetur.

Jlitnm

aufertur.

