6f non prioribus diebus audifft ea.. Ita-

6. Qua atdiflà , vide omnia. ) Mi-

que ex fzzc idem eft, quod olr; , ut

v hhh j

detis impleta omnia, que ex m?, &

etiam fupra num. 3.

74 Í

* Prophetis meis audiftis effe ventura.

Er ante diem. ) ld eft, awze diem

Vos Aautem um ;mnmztiafis .?) Án

bunc mom audifli e« , ut vertit Pagni-

h /4

j 7 quidl

non vos ipfi quotidie ea annuntiatis ,

aliunde.

nus , fcilicet neque ab idolis, nec

y03

g omia

-& commemoratis, dum celebratis fe-

176

^PROPHET.ISAIJE

:8. Neque audifti, neque cognovifti, neque ex tunc apärtæ

. Man

menfa eft

eft auris tua; fcio enim, quia preevaricans preevaricaberis ,.

[-'*l -Ol

ä

:

& tranfgrefforem ex utero vocavi te.

9. Propter nomen meum longe faciam furorem meum , &

nuntiavit 7

laude mca infraenabo te, ne intereas.

$

fuam : B

ä

Io. Ecce excoxi te , fed non

quafi argentum, elegi te in

f

dire&ba eft v

camino: paupertatis.

Ir. Propter me , propter me faciam

t& Accet

, ut non b-lafphemer -

*Sup.

*. & gloriam meam alteri non dabo.

fcondito loc

42. 8

12. Audi me , Tacob, & Ifrael,

quem ego voco: * ego

& munc Dor

*Sup.

4I. 4.

r. Hac

ipfe; eg]oï primus,, & ego noviffimus.

44

15. Ma,

Too Doriim

8- Neque fx.'/un-jc aperta ej?rqunü.tua.)*s

hibuit, & tanquam . frenum indomi-

Vit, qua am!

10. Utinar

Eft ejusdem fententiw repetitio : fen-.

tis Judzorum cupiditatibus injecit.

fus eft, hzc nunquam audifti ,, ne qui-

Senfus. ergo eftz afllicam , & vexabo

fien pax tua

dem. ex: £zzc, id. eft, ab olim. -

te captivitate Babylonica, ut malis

Stzo enim, 65c.) Hac figna divinitatis

exercita ad. fanitatem mentis, & a

Ls RR

mez toties tibi inculco,quia fcio te prz-

morum licentia , & lafcivia quafi frz-

P»'imüi, 5 £

varicaturum; & defecturum ad. idola..

no revoceris, ex quo. fit laus no-

Ex utero.) Janvinde a nativitate, & a:

min? meo.

quem ahns Dag

V Ép vor]

principio, cum.te in. populum. meum.

LO. Sed men quafr AYEPI une.) Quod:

1 quiares i

elegi..

ardentt fornace excoquitur , ut a fco-.

tebünt, fic Tef

Q« Propter nomem menm.

) IT'iCEE:

ria feparetur ; ego vero non excoxt

tlique flten

futurus fis prevaricator , & . trans-

te graviffimis. zrumnis , fed leviori-

reifor , liberabo nihilominus te a

- M Omner v;

bus 'quibusddm , qualis eft. paupertas,,

Captivitate preprer momem mcump , ne

& fervitus Babylonica.

Ín Hebr..

De & i

fcilicet. gentes. illud. blafphement ,. fi

eft : »on ia argenzum , cum diu te per.

loris, qus 1

ü

l

videant. me populum. meum. in. capci-l

zrumnas explorarem , nihil boni im

Confntavir,

vitate. derelinquere.

te apparuit..

/,

Aän:w!.

4

vit ]

Longe factam-) Auferam, amovebo.

Elegi £e.) Sicut in fornace , fepara-

Á

j

Furorem: mews.) Guod te puniam

ta fcoria ,ab argentario feligitur, &

de v Gpriy

tempore: captivitatis..

colligitur purum argentum.

Dinjy,

Laude mea Imfranabo tey me gmtereas. )

II- Proprer ;me,, &5'(,.) Mide di&ta:

C

Vitoten CL :

Magnis , & eximiis beneficiis te. affhi-

gnum.

Wadids fte u*

U; meom bla[phemer.) A (G'e.ntibus;

ciam , quibus quafi freno continebo

LICI'H w Wrtz

te, ne ruas in interitun. —Beneficia

qua fortaffe dicere poffent Deum He-

RN D"

vOcantur /azs , quis Principes nihul

breorum effe impotentem , vel infide--

&

zque commendat , & laudabiles facit,

lem , aut crudelem:, qui fuos adeo

ac. beneficentia , qua fubditos frenat,

vexari finat. -

eft n

M

& eis

& cogit eos: amare , laudare ,.

G

Gleriazm: meanmr elterb mom dalo, )

IS. n

W

obfequi..

Porro tunc: bene

Rcentlam

Nomn patiar , ut. idola. me potentio-

üæ &

in. fuos: oftendit Dominus, non fo-

ra. videantur..

ünt

Ium. cum eos; liberavit, fed. etiam cum:

I2- Qmem ego voto. ) Guem ego

lre

Ceiht

,z(/; ?

in captivitatem adduci paíius eft; nam

Ifraelem voco , cui ego nomen Ifrae-

lis, indidi..

wexatio illa luxum ,, &alafciv.iam. CO-

( Ug o

e

^CAPUT XLVIIL

177

tunc aperta

13: Manus quoque, mea fundavit terram , & dextera

mea

fanicaberis "

menía eft coelos: ego vocabo eos, & ftabunt fimul.

I4. Congregamini omnes vos, & audite: quis de eis an-

nuntiavit hec? Dominus dilexit eum, faciet volunta

tem

HmeOm, 4&,

fuam in Babylone, & brachium fuum in Chaldzeis.

.eeni teï'm

r$. Ego, ego locutus fum

,& vocavi eum: adduxi eum, &

dire&ta eft via ejus,

blfphemer:

16. Accedite ad me, & audite hoc: non a principio in ab-

fcondito locutus füm: extempore, antequam fieret, ibi eram,

ioco; * epo

& nunc Dominus Deus mifit me, & fpiritus ejus.

17. Heec dicit Dominus Redemptor tuus fanétus Ifrael:

1 M

Esco Dominus Deus tuus docens te ut

Deas n ss r t RT

;Hia » Bubernans te in

renom indomie

via, qua ambulas.

18. Utinam a:tendiffes mandata mea : fa&ta fuiffe

iugbos. injecit

t ficut*ü-u-

im, & verabo

men pax tua, & ju'&itia tua ficut gurgites maris.

yia, ut mall

L

10 Rf

; mats, X

u qua(t is«

Prdous, 65 ego rzavi/.?ïmæ;.:]r Prater

16. Noz a principto tm abfeohedzto locu-

o fit lans w

quem alius Deus non eft.

£us [m.) Exquo coepi prophetare de

13. Ero vocaíe eos.) Si eos vocem,

big

excidio Babyïonis: non in angulis ant-

gertu) QEIO([

1 quid circa illos jubeam, ftatim pa-

5

ue, &

perplexe, fed puilice

i

à cl"gl-

yitur , üt 2c0«

tebunt, fic Jofue ro. 15. S$o1, Luna,

re, & aperte de eo locutus fam.

r non excoxt

.Cælique fteterunt.

-Ex fempore amtequam. fferet, (fc. )

i, ld lerioti-

I4. Ozmes vos.) Ifraelitz.

j «f pangettis

Antequam Babylon everteretur, ego

De ek.) Diis gentium, vel aftro-

Haiis ibi eram fpiritu prefens , vide-

ici a Hàr.

lo

o

gis, quos fu

bamque, & contemplabar rei geren-

, m dinte p

confutavit.

periori CHP» nume. I2.

dz feriem , modum , & ordinem.

, n bon !

Adanuntiavit hae.-) Qu ego piredi-

D.us mifo me, €c.) A Deo, &

co de Cyro, & Babylonis excidio ;

Spiritu San&bo e

jus millus fum, ut

fomce, Kpttte

hec prenuntiarem.

;

de veftra captivitate, & liberatione.

yio feigft!

Dominus dilexit eum.) Cyram, quem

I7. Docczs £e hfli!id.) ïd,quod tibt

fiLurtl»

expedit.

vindictz fug adminiftrum.

vi&orem Chaldeorum fecit , & elegit

ft- Vi df

I8. Sicur JFhmen.) Abund'tf*s, &

Faciet vo untatem fuam 1 Baly'one.)

perenne.

À Gantibus,

Deus: per Cyrum faciet voluntatem ,

Pax fa. )

Quies , profpeiritas

bÀ

fl Dem 5*

& vindictam fuam in Babvylone.

& rerum omnium aflluentia; hoc

nwm ,

fl

-«d itnte

Bractbium luum.

enhun Pa ncmnine fiznificatur ab

108 adeo

eft repetitio.

" Vaiidaim phigam :

Hehizis.

qul fl

I&. Locurus f m.) Fgw ita fieri juf-

J«ffi/a ) Pacis comes, & effectrix,

If

7 n M )

fi, & tan ante vobis que futura

vel intelligit juftitie premium.

l

otenttü*

funt,

13v

i)l

znmnntlavi.

j m

Secét gurgites maci.) Awpla, & ple-

eno

Direfa cf via ejmj.) Px*Ofi exe fuc-

d

; quam am

Que

ceffit.

2,'

;

ea marts. -

pli, & pleni funt gur-

omell li

d

Bibl. enms Com. Menoch. To;m. F.

Z

178

fPR()EVHET. IgAI;äE

Ig.ert fuiffet quafi arena femen tuum , & ftirps uteri tui,-

) * Etoo

ut lapilli ejus; non interiiíffet , & non fuiffet a

y

ttïj itg»m nomen

tianus fu& p

ejus a facie mea.

jn pharetra f

€re

20. * Egredimini de

51. 6.

Babj;lone , fugite a Chaldaeis, in voce

j

))

i

t t

* Exo.

exultationis annunciate: auditum facite hoc , & offerte illud

Tiabof,

17. g. Ufque ad extrema terrae.

4 It ego

Num. vum fuum Jacob.

Dicitevw: Redemit EDOIIIiI?US fer-

QO.2t.

fortitudinem

21. Non fitierunt in d-ferto, cum educeret eos; * aquam

tmin0, & opu

de peira produxit eis, & fcidit petram, & fluxeru

)

nt aqfuæ.

y Etnuic

* Infr,

57.21.

9. * Sgg eit pax impiis, dicit Dominus.

bi, ut redüc

£

& glorificatu

C APUT XLP

fortudo me

Cohjlz't;'ziz*w Chrif]us dux gentium , ac Sfudaorum. faloandorum ,

6. Ed

daturque in fedus populi ex omni orbis parte ocandi: C? oflen-

trbus facob.

Ja magna f'elicitate credentium in Chriflum, bortatur eos ad gratia-

Jn lücem gen

rum a&ionem ; benigne etiam coufolatur Sion , que [e a Deo de-

— fertam conquerebatur : promittens eam toto orbe fore glorio-

5, 0r mruv;.; |

daldegs,

Jam , oinnibus ad iplam coufluentibus ,. ejusque cot-

Qsf eladrum

irilis inimicis.

N

tranáa audien

L'A Ud'einfile .S

attendite populi de longe: Dominus

excindetdos , &

ab utero vocavit m

h ambra gas

j

Bj de'ventre matris mese recprda-

müns foe

tus eft no(minis mel.

181;02'5 Jrg&

3. *Et

22

tariter ferien

I9. Qxaft arena. ) Ut prmäiiï'&m

Nom efl pax impiss, dicit Do-

fuerat Abrahamo Genef. 22. 17.

minui.) Refpicit verficulum 20. quafi

U. d Temotas

Non fuiffct. attritium.) Non excidif-

dicat, egredimini, relinquite Babylo-

patveniret,

fet nomen , fama , gloria nominis tui.

nem, quia non eft pax impiis , fed il-

Ff"f"mn

lj jlerein; j/ü :

2O. Egredimin: de Baly'one.) Leetum

lis mala impendent , ut etiam iis,

e Babylone reditum defcribit, & ad

qui illorum focie

x

9* UPUE g

eum captivos excitat.

dele&antur.

tate, & confuetudine

f

vus D

Ia voce. exultatronis annuntiarte. )

Nfzle.) Mide fupra cap.

Qet. formaä*. :

Cum lxtitia nuntiate reditum in Ju-

I-I

II II.

1f ag

1..;

* T

^

dzam, & ad patriam repetendam ci-

& c. 42. n. 4-

Tad,

ves veflros invitate.

Dominus 45 urero voeavit me. ) Lo-

) C

quitur de Chrifto , quem Jefum vo-

LUR

$d

. Redemit.) Exipuit , liberavit.

.

lrlm ^ M

2I. Noz ffeierunt 1m deferto, cumedu-

cavit per Gabrielem Archangelum

in

Mgtth. I. OI. Pocabis namænejmïejum.;

t,l

JU$ &

cerez e0$.). Mide hift. Exod. 17. 6. &

Num. 2o0. tr1. fenfus eft : Nihil vobis

"Recordatuss eff. nominis mei?) In He-

.1?&.,.

deerit in reditu ; nam Deus aderit, fi-

brzo eft, Memorare fecit momem meum,

Wündo 4

fcilicet per Angelum , eít ejusdem

i lo

cut adfuit majoribus veftris, quibus

in árida eremo largos aquarurm Jatices

fententi repeticio.,

lfüc,

Qtt Ioqne,

$ 1

fuppediäavite

" Vr Il

CAFU T "XIAX.

179

D wteri t

um nomen

5 " Et pofuit os meum quafi gladium acutum : In umbra " Infr.

manus fuse protexi£ me, & pofuit me ficut fagittam ele&tam: 51-16

in pharetra fua abfcondit me.

à

teis, n voce

offerte illud

. 3. Et dixit mihi: Servus meus es tu,

Ifrael, qï.;,ia in te glo-

riabor.

)ominus fet-

4. Et ego dixi: in vacuum laboravi, fine caufa, & vane

fortitudinem meam confumpfi : ergo judicium meum cum Do-

5; * aquam

mino, & opus meum cum Deo meo.-

unt aqua.

&' Et nunc dicit Dominus formans me ex utero fervum fi-

bi, ut reducam. Jacob ad eum, & Ifrael non congregabitur,

& glorificatus fum in. oculis Domini, & Deus meus fa&tus eft

fortitudo mea.

üpamdara,

6. Et dixit : Parum eft,

Hb fis mihi fervus ad fufditandas

: fa-

* Ecce dedite

Sup

tribus Jacob, & fzces lírael convertendas.

Aï-—

6

)f 7) g/'/lfill'

s mea ufque ad extremum terrae.

Ac&o

in 'lurcem gentium, ut fis falu

J 3

f aDu d

2

3. Heec

47-

[e)

r gltrit-

n

Os metum.

) Ferba mea), ut 'Ver/ti;

dicationis ., & päiïionis iructus angu-

Chaldzxus.

H

ftus eft, paucis Judai$ converfis.

put-

vaft cladium acutum.

) Ad pet&e?

Erga jedicium meum cum. Domino.)

a audientium corda, & errores

Feci, quod mei muneris erat.

]u-

excindendos, & vitia.

dicium ergo hujus caufz tibi Pater

e: Dottünus

Im nmbea samus fu&. )

: Rröte' fiïone

committo, tu judica, cujus.vifio factum

g retorüh-

manus fue omnipotentis.

fit, üt tam pauci ex iis mea opera

fint converfi , & falvati.

Sicet. fagittam eletlam.) Non folum

b

fimilem gladio fecit ad vicinos falu-

Opus meum cum Deo meo*.)x Lxx.

tariter feriendos, fed etiam fagitte,

habent, & /aber mess coram Deo mto,

du D

»;W ;

ut ad remotas gentes per me -

faiIus

quafi dicat, ipfe judicet , ipfe re-

s

»

1m 20 qu

hl

Perveniret.

tribuat.

h

n

Ip pharetra fuAa alfiondit me.) €ub

$. Dic£ Deminus.) Inducitur Deus

ji;, la i

integumento humang carnis.

Chrifli querele refpondens. .

utL etiam 1

^

Servus guets. ) — Chiiftus.vocator

Ez Ifrael mon öoäzgr"cgzzäirzgr.) Mit-

'& confüémné

fus fum ad colligendas oves lfrael,

fervus Det; quia cum in forma Dei

ellet , formain fervi accepit.-

Vide

& cegendas in Ecclefie caulas, fed

fupra cap. 42. T

ille noluerunt; itaque noh cong:e-

g p T TP

dfrael.) Chriftis vocatur Ifrael,

1f

gabuntur.

In Hebr. éft, l/raci mon

quia natus de ejus femine, quia m

liil

1S

(ongregäzä/f des

(

gut W') lo

primario ad oves, que perierunt do-

G orzfr as |

z.

). Signis, & mira-

at Je

um v*

Agchangem ,

us IHfrael, & quia Ífrael, five Jacob

culis éditid , & admirabili do&rina

P

D

typus ejus tuit.

AL

Ev

[4.

ngelii.

ynien t

771 fü!

lo vceu dá Donirmi. ) Coram Domino ,

Ihfk

In te gloriabor.) Quuia in te oftendi

i mti.)

ü

mundo abyfim mez bonitatis, po-

ut habent LiXX.

*

ijt m

jf£l s

tentie , & fapientiz.

Erf Déns muemus

as efl fartztudo

d ejus a

A

[

'/'ï,'

Ef €g

a dixi.) 9unt verba. Chri&ï,.

264,) Cui omne-bonum asdfcribo, &

^qui loquens inducitur.

a quo vim hec p.itmndi accepi.

!d vaceum Iaboravi, &c.) INam pra-

— EP di;wif.) Verba funt Dei.

ES

190

PROPHET. PSAIJE

, Ut diet

7. Hs&ec. dicit Dominus redemptor Ifrael fan&tus ejus, aä

contemptibilem animam , ad abominatam gentem , ad iervum

tenebris:- R«

dominorum; Reges videbunt, & confurgent principes, &

planis palcue

1. * Nf

adorabunt propter Dominum

; quia.fidelis eft & fan&tum

lírael, qui elegit te.

gftus, &1o

2Cor.

8

. * Haec dicit Dominus: In tempore plaeito exaudivi te.

aquatum po!

6.22 &i

n die falutis auxiliatus fum tui, & fervavi te, & dedi te

r Et pon

in foedus populi

exittabuntut.

, ut fuícitares terram ,7 & poffideres hzeredi-

"I

LE 1

tates difiïPatas.

9. Ut

&mn., & i

ls

a

Ur fs mibi [ervus ad fufcitandas tri-

p Lu

ua

fenfus eft ,. detuliile erincipesx hunc

6zs 74coà.) Nolo tuam predicationem

honorem HEcclefis miniftris porpter

N

ja con(ola

exiguis finibus Ifraelis circumfcribi.

Dominum.

i

fiorum mife

Fsces Iffael,) Eos intelligit, qui tot

- Quia ffdelis eff.) Et quod verbo pro-

14, Et dis

populi cladibus fuperfuerant exigua ,

mifit, opere preftat.

& viles reliquiz.

8. p rempore placito.) tempus pla-

oblitus eft m

Dedi te im lucem gentium.) Ut fis

Citi , five benevolentim (hanc enim

quafi fol fpiritualis, & divinus mundi

fignificas Hebraicum qywy , ratfon )

Natzaa ss

totius ; Lzmenm ad revelationem gez-

divinz erpa Chriftum , & Ecclefiam

i 29. Pfilmo,

£m , ut canit Simeon Luc.'2. 23.

eft tempus placabile, quo . Deus pla-

Gentes heredia

Ur fis [alus zea. ) Ut tua opera fa-

catus, & reconciliatus eft per Chri-

Teedebant a $

lus à me profecta mundo communi-

ftam generi humano , hoc eft, tem-

cetur. LXX. ut fs in falutezm.

fhte: & qii

pus gratie , & Evanpelii.

Aerant, o

7. Redemptor Ifrael. 3. (Qui Ifraeti-

Exatdivi re.) Exaudiam te, cum

üerant monln

tas ex captivitate, & malis eripit.

incarnatus, & natus fueris, pro mem-

Tum,

d contempiibilem animam. ) Ad

bris tuis, & in membris tuis, Apo-

Chriftum quafi contemptibilem habi-

ftclis fcilicet , & Chriftianis depre-

g- H:Bï li t

tum, tanquam vermem, opprobrium

cantem, Opemque, gratiam, & faiu-

D. & em,

hominum ,

Hezc

I5 Implicag

&] abjeCtionem plebis.

tem toti mundo pottulantem.

Ti tégciy.

Verti poteft ex Hebrzo : 244 cozrem-

enin ob preces tuas illi conferam, &

wv

i. )

pterem anima [ua, Chriftum, qui vi-

preftabo.

t

Meilygg;, Y

tam fuam pro nobis dedit, & illi

Lz die feluti.) ln tempore falatis,

non- pepercit.

cum tu mundo per mortem, & pro-

8Lüppare

"dLomimatam gentem.) Gentem Chri-

mulsationem le

5

emii"tic'niil.

feres mundo.

gis. gratiz , falutem af-

ftianorum , quam Bthnici, & Judzi

5 vig t

abominabantur.

Sexvavi te.) INe moriens interires,

SEUM

Servum Dominorunm.) Chriftum cum

fed mox gloriofe refurgeres..

TODitt teny,

fuis intelligit; ille enim quafi vile man-

Dedi te in fedus populi.) Ut focdus

Olymis t

Mm.

cipium flagellis cefüs eft, in crucem

pacis inter me, & populos fancires

actus, confputus, &c.

fanguine tuo.

Wrtrm f t

ts

Vitualis

Reges widebgmt , &5 confurgent. )

Gufeitares terram. )

"Terre incolas

D

Affurgent , & venerabundi fupplica-

in peccatum lapfos, & in fempiternum

&;

!

fenaj

Qm.

bunt tibi, o Chrifte! & Ecclefiz. fe

& falutem revocaresg.

exitium ruentes erigeres, & ad vitam,

HOP at tth

fübmittent. :

*

, Propter Domi

mmz.:) "Qui eorum cor-

Pojfideres hareditates diffrpatas.) Da-

p

li fUOl'nm |

da molliet efficacitate gratix fus. Vel

bo tibi. Gemtes /mredimrem ftuam: uteft

f

U:

CAPU T XLIX.

I8I

lus U5, ad

.* Ut diceres his

, at iervum

, qui vin&i funt: Exite, & his, qui in

tenebris: Revelamini.

prinapes,

Super viaspafcentur , & in omnibus

planis pafcua eorum.

; & fandum

1o. * Non efurient , neque fitient, & non percutiet eos Apo.

seftus, & fol; quia mifereator

xaudivi tey

eorum reget eos, & ad fontes 7: 16

:

aquarum potabit eos.

e, & dedi te

Ir. Et ponam omnes montes m

eos in viam, & femitae mea&

eres heredi-

exaltabuntur.

:

I2. Ecce ifti de longe venient , &

E

N

'Cce illi ab Aquilone,

:

n

& mari, & ifti de terra Auftrali.

13. Laudate coeli, & exukta terra, jubilate mqntes laudem;

Princips hatc

ünilris porptet

: |

yïia confolatus eft Dominus populum fuum , & pauperum

í

[

orum miferebiiur.

quod verbo pro-

I4. Et dixit Sion: Dereliquit me Dominus ; & Dominus

" oblitus eft mei.

) tempts pli

a

rs. Num-

ts ( hanc enitt

Z'3

l

m W/"Z)

j Eede

fim

in 98. Pfahho. Appellantur autem

Potabiz eos.) Aqua falutaris doctri-

. Gentes hereditas difiipata, quia lon

pe

nz, & fluentis gratiarum.

qu) Dess ple

recedebant a fide, Deo, gratia,

&

1I. Ponam ommues montes, 56') Hoc

y et pet C

, locdft, ten

falute; & quia hanc hareditatem va-

eft, quod fupra dicum eft c. 40. 4.

zeli

ftaverant, diffipaverant, (& peffumde-

Omnis valls exaltabitur ,. €5 07727"?

derant monílra errorum , & vitio-

12075 , EX collis bumiliabitur , £ c.

mdim te, CUm

Tum.

Ponam.... £m viam.) VFaciam eos per-

eris, pro tete

ris t Apo-

9. Hi, qüi viäffi/imt. ) Peccato-

vios, ( planos.

Semita,) Vallium..

vitums. depre^

rum, & errorum laqueis, —& vincu-

I2. Ecce z];, 6&/c. ) Ecce ex omni

riim, & fd«

lis implicati..

"nlantertt

V

n tenciris.) dololatrie, & gen-

fluent.

plaga, & regione ad Ecclefiam con-

tilifmi.

]li coneram, &

E£ mari.) Ab Occidente; nam Pa-

Revelamimi.) ln h

1cem prodife ;

Izfting mare eft ad Occidentem. ,

tempore

filotis,

feu. apparete ,* eft repetitio fuperioris

. De terra anftral)) In Hebreo eft:

Tortetl , &

[)I'O'

H

.vhemi&ichiiv.

de terra, C yp/An?m: quare Oforius,

gig, Em *

Super wias pafcentur , €$c. ) Hifce,

Arias IMontanus, & alii putant effe

& fequentibus metaphoris fignificat

Prophetiam de cónverfione regni Si-

Voriets tentés

narum.

Propheta tempore Chrifti non Jero-

folymis tantum, ut olim, fed ubique

I3. Ceor[olatus eff. Domiaus populum

ä/feä Vr fodus

terrarum fore copiam pabuli, & po-

fgeum-) Fideles fuos gaudentes accef-

fncié

tus fpiritualis.

fione tam infienium populorum, Ec-

P OPUIOS

clefiz Chrifti fe fubdentium.

I0. JEffus , $ /01.) "Tri

/b-ulati()num ;

; Tert

g il

—^ & tentationum.

14- Et dixit S:o4.) Judzi ad Chri-

C

fmpitertim

ftum converfi.

& od ritim

Miferator eorum. ) Chriftus bonus

[3,

paftor, qui mifericordia tangitur pro-

Dereliquit me Dominus.) Qui multos

pter fuorum- calamitates , prafertim

ex Gentibus, ex Hebrais paucos con-

;: Ál &)

fpirituales.

vertit ad Chriftum.

"

g m

D

A

*

182

PROPIHETE I5A1.

-

V

g E

j 15' Numquid oblivifci poteft: mulier infaz

tem /uum, ut non

tiis. & 10

mifereatur filio uteri fui? & fi i

non oblivifcar tui.

:

la oblita fa;ael:it, eco tamen

TU

e

':'/'

0^ 4v U

16. Ecce in manibus

meis de—-fgripfi te, muri tui coram ocu-

lis meis feniper.

P

nb

tent filiostuo

17. Venerunt ftructo

| rest

a te exibunt. -

ul, deftruenþgs [on & diffipantes

« Er ena

vultu in ferr

* Infr*

18. * Leva in ci-rcüitu* oculos tuos , & vide ; omnes if

tuorum linge

60. 4- o5

ngregati funt , venerunt tibi: vivo ego , dicit Dominus,

Confündenty

quia omnibus his velut ornamento vefti

tibi eos quafi fporifa.

j

ïer-is ,& ciljcumdabis

44 Numg

Ti a tobutto

19. Quia deierta tua , & folitudines

tuse )» & terra ruinse

z5

*j. Qu

tus, nunc anguíta erunt p

buntur, qui abforbebant te.

re habitatoribüs, & ivlo-nge fuga-

ti tolletur , |

20. Adhuc dicent in auribus tuis filii fteril

iatis tuze : An-

10, qui judic

46. Et cib

guftqs ef'; mihi locu—'snJ fa; fpatjum mïhi : uï»haþitem.

E

"OT. E.

fuvgtine fuüo

P

ormus falyan

EL Nlunvzqzzid übl?'?)ii/ää potef , &

é)

rþea.z;-ïifïc-ation-'ä Jerufalem i:kn'pe'dixl*e co-

CUDEMERONUT s.

Ett Dei refponfto querelz refponden-

natüs:eft. Nehem. 41.

tis, & fe oblitum non eile populi fui

- fe exibunt.). A te recedent, re-

Hli feifagi

aífeverantis.

te erijem, & qn

movebo eos, ne te impediant.

15. lIv mauilus mc Je/oripf ze. )

IÓ. Vemcvumtii4.) Omnis hac mul-

4ngybus d

Pro, velut in manibus , .né poffem

titudo veniet ad te.

ttudine eo

udit d t23

oblivifci. . Vel alludit ad annulos me-

Velu£ ormamento v;);?z'c;;ia'.'j. Muiti-

inoriales, vel certe, quod vertus vi-

Onica Cr.l*,»i"n.'ï.takf

detar, loquitar de vulneribus, & ci-

tudine , & varictate fi elimmn ,. quafl

elegana amicu ornatur Ecclefia, de

li pr

21 Ef läff ?,

catricibus manuum , que mémoriale

qua dicitur Pfahm. 44-10. A4frris re-

funt Chrifto eorum;

Chlx'x?t:, Q

quæ? & pro qui-

gima 4 dextris tuis m vg&fizu dfaw'afa,

i)uï patlus eft, ^

oemcumdata Varietate.

22' LW.'»E);- 45.

Muri iui, 606). Semper memor,fuin

t -vlgnO &to t

19. Do/ä;f!zt ZU-. ) De?ä;ta, &. fo-

Slgn:;;z, m

fancte illius Civitatis Jerufalem , pr«-

litudines vocat regiones Gentilim,

cipue tamen fpiritualis, & verorum

"

Aj Er&,*;: j.[jl'a.r

filiorum Abrabam

:

d

ne non fuerant c?ältæ do&rina verz

"

Quam boni ,.

» qui funt fidcles in

: reiigionis.

Chriftum. credentes.

JqTerra r:-:ime.) Sunt ]

E

i

ebraei, apud

Clleds ii CA

23' Eng; h

17. Venerunt /Zr'::ffare.r ?mï) In]—ïe—

quos vérus Dei cultus obfoleverat , 6

& ettm aj

.kmä

brso eft: Feffinabust fj 221 , qui fei-

Gquorum Syn;tg;*ægä pfopter errores,

Tis d

K

licet te' reedificent; alludic enim. ad

MUnt,

;

& vitia quafi fatifcens

| pl"()lïä erat

^

egäs Qui n

regdificationem Jenüfalem poft capti-

in runnam,.

Í

UÉTAWt s

)

Vitatém Babylon*is.

Per hofce ftru-

: ngi aä,*'br*/ycänæt £e. ) Qui te abfor-

&tores commodein

exb'ibuemm. [

«

telligantar Apg&olþ

bere cogitabant , & parabant; immo

TM//8 j i

& viri Apoft -lici.

i

*

jami abforbere incipiebant, hoc eft,

88 Fic

hoftes tii.

&

cleffe.

Defirsutztes te, 8 difinantes.) Allu-

ll Ven-;-r;;

dit ad Sanaballat, qni Nehemiam à

QO. Dicent i2 auriäw.)" Dicent tibi;

Puiug,,

? pen

^

& APUX XLxX

183

or. Et äxcesän corde tuo; Quis genuit mihi iftos? ego fte-

rilis, & non pariens, tranífmigrata, & captiva, & iftos quis e-

.j 620 temen

nu:rivit? ego defrituta, & fola; & ifti ubi erant?

ll Coram ocu-

22. Hsec dicit Dominus Deus: Eccelevabo ad gentes ma-

num meam, & ad populos exaltabo fignum meum.

Et affe-

& diffpates

rent filiostuosin ulnis, & filias tuas fuper humeros portabunt.

243. Et erunt reges nutritiii tui, & reginee nutrices tuae;

vultu in terram demiífo adorabunt te , & pulverem pedum

! : Ormnes jl

tuorum lingent.

Et fcies, quia e

cit Domminus,

go Do;ninus, fuper quo-non

: Circamdabis

confundentur, qui expectant eum.

. 24. Numquid tolletur a forti praeda? aut

.quod captum fue-

; terra rung

rit a robufto, falv

effe poterit?

Cäptivitas a for-

t longe fuge-

25. Quia hzc dicit Dominus:; Equidem, &

ti tolletur, & quod ablatum arobufto, falvabitur. Eos ve-

ts o : Àn-

rO, qui judicaverunt te, ego judicabo, & filios tuos ego falvabo.

.26. Et cibabo hofles tuos carnibus fuis , & quafi mufto ,

fanguüine fuo inebriabuntur, & fciet omnis caro, quia e

! ^M

go Do-

i, t

minus falvans te, & redemPtor tuus fort'is* Jacob.

CAPUT

|an impedtre C?«

v

,

| [

ecadett, 1

F ferilitati z24.) Fili tui, que

hyPQTbOIQV» fïgnifïc&ns xfumi*nazþn de-

nt

te fterilem, & quafi defolatam quereris.

miffioném , fic Pfal. 71. g. dicitur&

il

li

Coram illo procident &tbiopes , 65 int-

(

'):z:q: rx ul«

Angnflus eft mibi lecus.^) Pre mul-

titudine eorum, qui convertentur. Al-

emiciejus terram lingent

ludit ad. reditum Judzorum ex Daby-

Super qua nän conf undentut , &c. )

1

zic) Multe

lonica captivitate.

/

Cui, qui fidunt, in eo locantes Ípes

(

A

ym, qui

OT. br z:/t'mqmis euutriutt ? )

:Uf.ï de

fuas, non confunduntur , quia iHi

.Jr focrn, d

hi prodierunt ; quis hofce

E

genuit in

bene cuncta cedunt. .

1

1o. Affrinre

Chrfto, quis educavit, &c.?

|94- Numquid zollezur a forti, 6 e ;)

yefit deairdity

Q2. Levabo ad gentes manum meagm.)

Quis poterit hoc evincere, ut capti-

Ut fiyno edito eas evocem.,

vi liberentur, & e manibus potentium,

p & f

Signum meum.) Crücis vexillum.

qui eos habent in poteflate, eripian-

Gentiltts

Aferent fllios tu0s in ulzii.) 'Tan-

tur? Refpicit captivitatem Babyloni-

quam boni paftores oviculas hinc iride

À

cam typum captivicatis generis hu-

L

foirita ve7

colleftas ad caulas Ecclefie deferent.

mani fub demonis, & peccati jugo.

al)ï.!d

20

Erunt Reges esiris sHj ) Re-

-ut quod. captum , €c. ) Repetitio

y Vbrth

4

ges enim aluerunt Ecclefiam, & bo-

ejusdem fententiz.

foleírrt

&A

nis ditarunt.

Alludit ad Perfarum

QS. Eos vero qtt judiuz*verdni £e.)

[20071 24

48

i

Reges, qui in Judaos, qui reverfi

Qui vexarunt te in captivitate, &

C À

mull

fuerant ex captivitate , beneficos fe

quafi. damnatum addixerunt fervili-

exhibuerunt.

bus minifteriis, &c.

- Qu r

Itiü

. Wuliu :2 terram a'(«'mt'fb.) Nam Be-

..Q6. Cibabo bofles ?uos carmibus fnis.)

H)l)/mt)

ges E

cclefie prefules, & Pontifices

Ut. mutuo fe conficiant ; vel certe

äemiff

e

vencrantur.

dolore furentes carnes fuas, manus,

iditl hoc 9t

Pulverem pedam taorum li?zgmf, ) Ef

& brachia dentibus lacerent..

" Duer ib

PROPRHE F.

184

ISATZX

CAPUT L

tare em, Q

e

Non ex Dez' AImnpotenti

a

hi auretm, v

. Jed prapter. fuas ini

quitates manet fy-

. Domuni

nagoga repudiata , Chriflum nolens r'ecipere

, qui nibil pretermi-

trdico: 1

«, quod agendum fuerat , ut ab ca reciper

elur , imo illius amo-

. * Corpl

rä Jeipfum in ignominiofas tradens. afflictian

J

lenibus: fac

deoque [yna-.

gogam doloribus interituram. denuntiat,

fpuentibus i

I. JEc dicit Dominus :

" Domnt

Quis eft hic liber repudii matris

fos: ideo po.

veflrae, quo dimifi e

am*? aut quis eft creditor meus,

cui vendidi vos? ecce in ini

woniam no!

quitatibus veftris venditi eftis, &

in fceléribus veflris dimifi

matrem veftram.

g * fuxt

fems rl

2. Quia veni; & non erat vir: vocavi, & non erat

, qui au-

A Infi.

diret. * Numquid abbreviata ,

) Ecce ]

59. I.

& parvula facta eft mánus

Condemoe: t

mea, ut non poffi

m redimere ? aut non eft in me virtus ad

liberandum? Ecce

tinea comed

in increpaiione mea defertum faciam ma-

m m m r

repopam flumina in ficcum: computr

x

efgent pifces-üne àqua,

t demt hat

& morientur in fiti.

62 tudiias la,

4. Induam coelos tenebris,ï & faccum ponam operimentum

X

alos inffitoendis

eorum.

*l frum fb

Cátores mileros,

ften-

4. Dominus dedit mihi linguam eruditam , ut fciat fu

-

tare

citi, & duv

que

edisá

aE

hittes, & gem

vonfoler , fuft

: H ] A di;;;'z 50;7,-*1'7;;43.) JüdæOS flbl

Namquid 465;-&;2::4, 6c.2) Quod

incredulos illoquens-:

vos dereliquerim

5

& a calamitati-

fitewomnes o

bus non eruerim

Erigit LUR

* Quis eff hic liber repudii? ) immerito

; nOn propterea acci-

beat ln

Uam

querimini repudiatam a me Synago-

dit, quod minor nunc fit potentia

am veftram ; nam potius ipfgt me

mea, fed q

Quod 2

:

]

et

D

uia fcelera veftra flïnt im-

tetr, & erud]

prius deferuit.

pedimento.

at quis efd

creditor mens »06027)

E.ce.) Si voluero.

C enpete an

Ego non habeo creditores , quorum

& Cjäfill'ä.r &i

numtmis egeam, ut propterea opor-

Àe» imcerepatiene mea. )

Mae , g,

In crepatio-

quotdie frmm

teat me vos in fervos vendere. Allu-

nem vocat Dei juffum minacem, &

dit ad legem Exod. 21. 7. ubi paren-

terribilem, fic Pfalm. 1o5. 9. habe-

$. Rtrrig

tibus permittitur, ut in neceffitate ]i-

mus : Izcrepast mare vrubrum , 65 e

Moyfa, qi

beros vendant.

x!l'c-

ii Exd. ,

catzm ecft.

Ip iniquitatilzs veffris venditi effis.)

Defertsam factam.) AÁquis nimirum,

Waut diæü

Damnoni , & pene peccati traditi eftis

Chald. habet : ffecabo.

: C"'P't! "

eplm Mar.

piopter iniquitates veftras, proptex quas

g. S«céum.) Pro, velut faccsu.

LT

qnatrem . vefltram Synagogam diaifi.

4- Lingmam eruditam.) Evuditorum,

L

&i

2. Vezi.) In mundum, docens, &

ut eft in Mebr. fane ita fuit ; nam

Wherang, i

£^* dedepyy,

Prædicans.

Nunmuosam

ipfimet Judzi de Chrifto dicebant :

Ef 5mom erat vir.)

Qui doctrinam

4

fc:'loqhzutm eff bomo, & Apo-

t

Dü,*?f fm

meam fecundis auribus exciperet.

Aäfuä

lu

m

ftoli : Domines, quo 4bimus? verta vi-

li

g Cg,

CAPUT L.

195

tare eum, qui la

ff

H

E

fus eft verbo : erizi: mane, m;ne erigit mi-

hi aurem., ut sudiam quafi magiftrum.

Vr fayg! f

]

] rf

s. Dominus Deus aperuit mihi aurem, ego autem non con-

tradico: retrorfum non abii.

1 il a

6. * Corpus meum dedi percutientibus,

& g&nas meas vel- * Mat.

Vfue fyg-

leniibus: faciem meam non averti ab iuücrepantibus, & con- 26.67.

J

fpuentibus in me.

4. Dominus Deus

: auxiliatoi' meus, ideo non fum confu-

pudii matri

fus: ideo pofui faciem meam ut petram duriffíimam , & ício,

ditor flegs,

quonpiam non confundar.

Wi etis,

quis contradicet mihi? qu-;,

E

$. * Tuxta eft , qui juftificat me ,

[4

ftemus fimul, quis cft adverfarius meus? accedat ad me.

t qui "

; e[. mánus

9. Ecce DominussDeus auxiliator meus : quis eft , qui

terentur,

pe virtüs ad

condemnet me? Ecce omnesquafi veftimentum con

tinea comedet eos.

io. Quis

y facam ma-

$ fine aquis

t4 aterna babes. LX X. habent: yAss-

fufficiens, ut ornnia patienter, G mo-

:

4

€ay maidslag Imgmam dectfrina, hnguam

derate ferrem.

ermentum

aliis inftituendis idoneam

Non fum confufu;.) Non puduit me

- Ut fciam fuffentare , &c. ) Ut pec-

illate ignomintz, fciens honorificum

catores miferos, & languidos fub pec-

elle hxc pati Det voluntate,.

pro

(ciat foften-

falnte hominum.

v

cati, & demonis jugo fefios, anhe-

lr peiram duriffomsam-) lmmotus, in-

lantes, & gementes in. fpem erigam,

confoler , fuftentem, & recreem ,

vitus, & inconcuffus ad verbera,

fanem-omnes oppreffos a diabolo.

contumelias, & ignominiam crucis.

t.1) Quod

Nen comíundar. ) lwmno ex igno-

2 calamititi-

Erigit mane, 6c.) Docet, unde ha-

yopterea acc«

beat lin

am eruditam , fcilicet ex eo,

minia paffionis fu

Qïïtnæ g'lorïæ decus

b

eo tanquam magïfïfro exci-

confequar.

; [jc potatia

qgod a

g. Juxta. eff , que jfifeat me-j Li-

etra lunc ime

tetur, & erudiatur ; hoc enim figni-

ficat erigere aurem , fic Poete di&um

cet oblequantur homínes, aut etiam

eft: Cystiiaus aurem veliit.

pxopter mortem ienomipia plenam

fcandalizentur ; tamen iniquo illoyum

Mane , mane.) Singulis diebus, five

[ncreptio-

qu otidie fummo mame.

judicio Der j

"udicium op

Of)0 , qui

pinacelt,

S. Retror[um nonm abii.) Alludit ad

meam caufam juftificat,

me inno-

0. habe-

centem toti mundo oftendit, fufeitans

7*

j

Moyfem , qui Deo vocanti contra-

Nullis Iabori-

W/l, 6 exi["

dixit Exod. 4. 13.

me a mortuis, & gloriofe in colum

bus aut difficultatibus ceífi.

fubvehens.

6. Corpus memum , 65c. ) Sic factum

Quis ef? advirfarins meus ? ) Acce-

yis nimirufm

dat, & videat, quam nom bonam cau-

leginus Matth. 96. 67. . Tunc expue-

fam detendat.

runt pm faciem ejus , &5 colaphis eum ce-

: t

eiderunt, alis autem palmas am faciem

G- Ecce omnes,E/e.) Hunc Tocum ex-

Fadittrif

plícat alter, quí habetur proxime fe-

f ; 0m

ej«s dedersnt , 65c.

g. Dominn: Deus auxiliator mens.)

quenti c. m. 7. No/;ze, ínquit , zzzere

o dicbant :

Adtfuit mihi Deus animum ,

robur

opproóritum bomiuumy 6 bla[phemias eo-

m A

Bábi, eums Com, Menoch. Tom. V,

Aæ

j ti la v

S

196

PRQOPHF:T. ISAI/ZJE

peperit v

-xo. Quis ex vobis timens Dominum , audiens vocem fer-

vi fui? qui ambulavit in tenebris, & non eft lumen ei, fpe-

ü [icay1 &l

,

. Coni

ret in nomine Domini, innitatur fuper Deum fuum.

11. Ecce vos omnes$ accendentes ignem accintti flammis,

nes fülnds

(inem u

ambulate in lumine ignis veftri , & in flammis, quas fuccen-

diftis: de manu mea fa&tum eft hoc vobis,

sietür in €

in doloribus dor-

mietis.

l. ÀÁtte

te: quia

CXAPVUT LE

lorum reg

Exbortatur Sion exemplo Abrabe , cui Deus promi[fa complevit,,

r Prop

