Frons mulieris. ) Alladit ad inere-

o

tricum impudentiam , que nomen

n. 25. & prout dixifti, fic etiam fe-

a

non tantum cellis fuis in tornice, fed

cili, & facis, & potuifti, & potes

adhuc tantum fcelus admittere ?

Iu'e

& fronti infcribebant, ut fecit pur-

fl

6. Averfatrix.) Rebellis.

purata meretrix Dabylon, Apoc. 17.5.

»4'

J

-

b

-

*PROPHET. JEREMIE

quid vidifti, quae fecerit averfatrix Ifrae]? abiit fibimet fu-

ï"

per omnem montem excelfum, & fub omni ligno frondofo ,

(cient

& fornicata eft 1bi.

i

16.

7. Et dixi , cum feciffet h

cec Omnia : Ad- me revertere :

qiebu

Et vidit praevaricatrix foror ejus Tuda.

& non eft reverfa.

ti Do

- . $. Quia pro eo, quod moechata effet averfatrix lfrael , di-

tür 1l

mififfem eam, & dediffem ei libellum repudii, & non timuit

E

prevaricatrix Juda for

ipfa.

Qr ejus, & abiit, & fornicata eft etiam

COngl

j. Et facilitate fornicationis fuve contaminavi

Terif

t terram , &

fimi.

moechata eft cum lapide & ligno.

^

Io. Et in omnibus his non eft

reverfa ad me prævaficatrix

I$

frmu)

foror ejus Juda in toto cordefuo,fed in mendacio, ait Dominus.

i

ir. Et dixit Dominus ad me : Juftificavit animam fuam a-

verfatrix Ifrael, comparatione preevaricatricis Juda.

t

12. Vade , & clama fermones iftos contra Aquilonem , &

t Hebr

dices : Revertere averfatrix Ifrael , ait Dominus, & non a-

bent : v

Vr s

vertam faciem meam avobis, quiàa ego fanttus fum, dicit Do-

minus , & non iraícar in perpetuum.

Vler,

dis; h

I3. Verumtamen fcito iniquitatem tuam, quia in Dominum

t He

Deum tuum preevaricata es, & difperfifti vias tuas alienis fub

Ugr

omni ligno frondofo , & vocem meam non audifti , ait Do-

titum

minus.

E

t

Qio r

14. Convertimini filii revertentes , dic

it- Dominus , qüia'

feiinqu;

id ef,

ego vir velter , & afiumam vos, unum de civitate, & duos

T. 1

lr'q;;;'; ,

de Acognatione, & introducam Voslin Sion.

Eu

5

IS. Et

[

Abiit fitmer.) Quoäu*n fua eupido,

Noz 4vertkm faciem mtam & "vobíe.)

lts vy

& libido ducebat.

l

Non irafcar , fed placabor.

Dio

EFacilitate fornimfionin) Proni-

Quia fanBus. ego [im.) In Hebr. eft,

e Ecd

tate ad idololatriam.

quoniam mifericors-ego . fum.

Quod

16

.10. Merdacio.) Ficte, ac fimulate.

etiam habent LXX...

UT

OYI. Jwffifitauit amimam [uam.) Mi-

I3. Sc/ro.) Agnöfce, confitere, &

Uten

nus peccavit comparatione Judz. Sic

deteftare.

Citqne

Ezech. 16. 51* Samaféía distdium pec-

Diþfrjfi Vias Inas 4/:'enio';) Huc

pl

caterem ruorum nou peceavtr, fed wici-

illucque difcurrifti ad quezrendos Deos

Cenr i

ffi eam feelevibus ts & jufizfcaffs fas

. alienos; vel 4/fpezfiffi v;as zuas , idem

ad p

rores iua& dm Omhibus abominmationióus

eft, ac divififti pedes tuos, aut crura

Vferri

tuis , quas operata es.

tua alienis, id eft idolis, vide Ezech.

Ditet

I6. 25.

j

P

I2. Comtra Aquilonem. ) Ad decem

Ng,,

"Tribus captivas in. Affyria, que ter-

14. Cenvertimisi. Mb idololatria.

; eeac

r& fancte eft Aquilonaris.

Iilif' rtk'ver:mte:) Flit rebelles, ut

quu

i

[]

CQA s U'T I ,

255

L fu-

Ys. Ft äääo vobis

9[0,

paftores jüxta cor meum : & pafcent VOS

fcientia, & do&rina.

I6. Cumque multp

3l

licati fueritis , & cf,eväritis in terra in

d

diebus illisj ait Dominus, non dicent ultra: Arca teftamen-

di

ti Domini, neque afcendet fu

per cor, neque recordabun-

tur ilius: nec vifitabitur, nec fiet ultra.

s

QUuit

ELaff]

17. In tempore illo vocabunt Jeru(alem folium Domini, &

congregabuntur ad eam omnes gentes in nomine Domini in

Jerufalem , & non ambulabunt poft pravitatem cordis fui pef-

,€

fimi.

18. In diebus illisibit domus Juda ad domum ifräel, & venient

UIX

1U5,

fimul de terra Aquilonis, ad terram, quam dedi patribus veftris.

[ à*

-

: Quomodo ponam te.in filios, & tri-

19- Ego autem dixi

X

biam

ex Hebrzo aliqui vertunt.. LXX. ha-

,Ü

trareut.

acciperent , . vel ut beneficia impe-

r

1d

bent: revertizuini filià apoffata.

Vir veffer.) Mlaritus, aut daminus

Nec ffet nltra. ) Arca, aut quid fi-

)

vefter, aut ego poffedi vos, quia mei

mile legale.

eftis ; hec enim omnia fienificare po-

17. Jerufalem. E;cclefiam intelligit,

um

teft Hebraicum , *n9y3 exbatrbs.

ubi Deus habet folium fuum, id eü?

fub

| Unnm de crvitate, €$c.) 9i velunus

regnat,

tantum veftrum in. civitate fuerit , &

Cangrcgkäzmar ad eam.) Q uia omnes

Do

duo tantum in cogicatione una , non

gentes ad Eccleüam Catholicain ven-

zelinquam illos, fed reducam in 5ion,

ture erant.

id eft, ad Ecclefiam Catholicam , ut

In nomine Domimi.) Quo bepti-

luia

zande erant.

uos

lfa. 10. o1.. Reliquia convertentur , rt-

Itanie inquam ja4cob ad Deum forterm.

In Jeruf alem.) " Habitatis.

*

J5. Daéto vobis peflores juxta cor

.139- Hbst domaus Tuda ad domum Yfrael.Yy

D

menm,. )

Bonos, non quales popu-

Non erit diffenfio inter Judam , &

lus vult , fed quales ego

videtur

decem tribus; fed omnes fublatis ini-

73

Apoftolos intelli

micitiis ad Ecclefiam Catholicam ve-

de Eeclefia. :

gere ; fn:n fermo eft

nient.

"

dl

« 16. Nen dicent ultra: Av teflamen-

Venient fenzl de te

rrä : Aäwilanis. )

;0d

ti,.6:.) 'Non jactabunt legis Moyfai-

De Aiï'y

ria, in quam olim fuerant

abducti.

ce ceremonias ; per arcam enim omnes

,&

ceremonias inrelligit, ficut per tem-

Ad terram, quam dedi patribus ve-

plum infra. c. 7. n.

WVel non di-

ffris.) Alludit ad. reditum ex Baby-

Hac

cent ultra

Arca .

b

ei-precedet nos

lone ín Judzam, fed Ecclefiam in-

)e05

ad przlium; folebat enim in caítra

telligit, que per terram illam promif-

jem

afferri , prefentioris prefidii caufa, ut

fionis adumbrabatur.

a

patet ex I. Reg. 4. 4. & aliis locis.

.I9. Ego 4atem dix!, 65':) Ego co-

d

Neque a[cendet [zper cor.

) : Nemo

gitavi , qua ratione ponerem te in

de ea cogitabit.

numero filiorum meorum , quomodo

4

Neque vifitabitur.) Solebant enim

de te bene mererer, tanquam pater

de filiis.

u

&rcam adire , ut refponfum a peo

e

[ 4

aR

256'

PROPHET. JEREMIZ

buam tibi terram defiderabilem, haereditatem praeclaram exer-

citaum Gentium? Et dixi: Patrem voc

*

;bis me, & poft me

pri

ingredi non ceffabis.

£l

i

20. Sed quomodo fi contemnat mulier amatorem fuum , fic

jn

contempfit me domus Ifrael , dicit Dominus.

2o1. Vox in viis audita eft ) ploratus , & ululatus filiorum

lírael , quoniam iniquam fecerunt viam fuam , obliti funt

Domini Dei fui.

523. Convertimini filii

i*evertentes , & fenabo averfiones

l SI

veftras. Ecce nos venimus dd te, Tu enim es Dominus Deus

nofter.

ZI-

if

JH

23. Vere men

daces erant colles, & multitudo montium, ve-

:;'

^.L

re in Domino Deo noftro falus Ifrael.

24. Confufio comedit laborem patrum noftrorum ab ado-

yae f

lefcentia noftra, greges eorum, & armenta eorum, filios eo-

N

vell

AU

i

rum, & filias eorum.

25. Dormiemus in confufione noftra , & operiet os igno-

gredi

minia noftra, quoniam Domino Deo noitro peccavimus nos,

quie

& patres noftri, ab adoleícen:ia noftra ufque ad diem hanc;

^

- TY

! gY

ài 47

01*1;ini Dei nofii.

:

U

&»non audivimus VOCet

CAPUT

IS[

Hareditatem praclaram exercirusm

Saxabo av« "frozes veffvas, ) Conndo-

Geniiuz.) Vaciendo, ut terra, & he-

uns,

nabo vobDis omnes preteritas rebcl-

4l

reditas tua ferax elfet iortiffimarum,

liones veftras.

meamn

belicofiffimarum , & nuimerofiffima-

Ecce no$ venim

:

rum Gentium :

vel ut Gentes ad te

nos venimus.

u5 , &'c.) Dicite: ecce

hum

maximo numero confluerent ,. quafi

23. Mendaces erant colles.^) IMenda-

0fe

exercitus ,/& tua facra fufciperent.

N

ces, G falfi dii , quos hactenus fuper

&i

E? dixi Patrem. vocabá me, UC.)

colles adoravimus.

eirz

Et putavi te mihi adhzfuram; patrem

me appellaturam , & me fecuturam,

24. Cosfuffo.) Calamitas confufio-

non autem idola.

nem pecc.torum afferens.

ls à

148

QO. Sed quomodo , &c. ) Cum ego

Comedit laborem patrum moflrorum

hec cogitarem, & facerem, me con-

4b adolefcentia. ) Jam inde a pueritia

D& |

noftra experimur, fruftra patres no-

Paj

tempfifti, üt mulier fuperba amato-

.

rem fuum. .

ftros laborare ; omnia eniin illis ma-

p

21. Vox i vis, 6c,) Significat Ju-

le fuccedunt ,

hv

cefferunt.

quia a Domino. dif-

&i |

deos variis viis difperfos flere. fuam

calamitatem, quia a Deo difcefferunt.

Q5. Dormiemus 12 confufrone nä/zzra.)

l

22. Reverteutes. ) Rebelles, ut fu-

In miferiis noftris moriemur.

tunc |

tecef

pra num. I4.

l;

C

m

æ*;& * æ* ***'

257

| exet—

CAPUT IV.

o me

Promittit Dominus veniam , ff f uere comvertant , €? corde cir-

1. fic

eumcidaut , comminando gravia mala fi in malis perfifant : qua-

propier luget Propbeta *videns terram .devaflandam , &

orum

in folitudinem redigendam , ita tamen u non

! funt

fiat. confuminatio,

f'ones

1. Q'I reverteris Ifrael, ait Dominus, ad me convertere: fi ab-

Deus

ftuleris offendicula tua a facie mea, non commoveberis.

2. Et'jurabis, vivit Dominus in veritate, & in judicio, &

1 Ye

in juftitia , & benedicent eum Gentes , ipfumque lIaudabunt.

3. Hsec enim dicit Dominus viro Juda, (1) & Jerufalem, * No- Ofex-

IOo.I2-

ado

vate nobis novale, & nolite ferere fuper fpinas.

$ £0

4. Circumcidimini Domino , & auferte praeputia cordium

veltrorum, viri Juda : & habitatores Jerufalem, ne forte e-

QTO

grediatur ut ignis indignatio mea, & fuccendatur, & non fit,

105

fn.

qui extinguat, propter mgïitiam cogitati-onum veftraru

T

$. An-

(r) Et Jeruíalem. — Le eaze. Sixz. degitur ; ( hegbitatori Jerufalem.

UT

reverteris. ) Eff fatutum ;. fi

Benedicent eumn Gentes,Gtc.) Vf,id'en te$s.

E-Sr

quantam bonorum copiam. nobis füp-

ydo-

peccata. tua. ,. & idola defe-

zueris..

peditet , Deum : benedicent, vel bene-

dd-

- me comvertere, ) In gratfam

dicent populunv Ifraef , videntes ,

quam fit pius, religiofus, (& tenax

[2

meam redibis; nam in Hebrzo eft

futurum.

divinz- legis.

Offendicula.y Peccata, idola.

g« Novate vwolit nevale.) INowales

Mi«

Nonm commovtberi:.) NNon duceris m,

dicuntur agri, qui-uno anno, aut plu-

sibus vacui relicti- funt. ,.

de no-

jpet

eaptivitatem , qu tibi impendet : im

Hebrzo eft, emigra£rs.

vo: profcinduntur aratro, & feruntur.

Qu E jäufrtäi—: vocvivif Damikw.ï Non

Hac igitur novalis allegoriz hortatur,.

fio

eoles alium: Deum, quam Dominum;

ut evülfis per penitentiam idololatriz,,

m

fepe juramentum ponitur pro cultu

& peccitorum fpinis., verum. Dei cul-

Dei, quia pars eft cultus Divini. Sic

tum. ferant..

ritià

Pfal 62. 19.. Laudabuntzr omnes , qui

Nolte fereve. fuper: finar. j Serert

10

fid*

jerant ia eo. Vide ibi dicta.

fuper fpinas eft , non: ex anímo , fed.

Ip veritate.) Cavendo, ne juramen-

verbis tantum , & externis ceremoniis:

(

&iuim fit mendaz.

ad Deum:. converti,, & non profciffo,.

de judicie.Y N fit incautum , fed

& per poenitentiam: preparato cordis:

w)

tunc tantum adhibeatur, cum fuerit

dcro legem Dei velle fufcipere.

neceífe.

4- Circumcidimini Domins.) ld eff,

animo , ut ftatim explicat, intrinfecus,

€camus.

In juffitia. ) Ne cui jurando: no-

& non extrinfecus ;

quia gnizn Domi-

Kk

Biä/.- rum COW; MänaGhrwv z.: p'e'

-

258

PROPHE T.

[EREMI.E

$. Annuntiate in Juda , & in Terufalem auditum facite; lo-

n

quimini, & canite tüba in terra, clamate fortiter, & dicite:

jutia

Congregamini, & ingrediamur civitates munitas.

d

6. Levate fignum in Sion.

Confortamini , nolite ftare ,

veloc

Supra

E

* quia malum ego adduco ab Aquilone, & contritionem ma-

:

?

1. 14. g8nam.

qui

7. Afcendit leo d

e cubili fuo, & preedo Gentium fe leva-

I5

vit: egreffus eft de loco fuo, ut ponat terram tuam in foli-

lum (

tudinem: civitates tuae vaftabuntur, remanentes abíque ha-

16

*

bitatore.

des v

8, Super hoc accingite vos ciliciis , plangite, & ululate,

VoCCT

quia non eft avería ira furoris Domini ( 1) a nobis.

!«

9. Et erit in die illa, dicit Dominus: Peribit cor regis,. &

qua i

cor principum , & obftupefcent facerdo

-

)

fternabuntur.

tcs, & propheta con-

&

ml

Io. Et dixi: Heu , heu, heu, Domine Deus ergone dece-

pifti populum íftum , & Jeruíalem, dicens: Pax erit vobis, &

*

ecce pervenit gladius ufque ad animam ?

D):

qui p

11. In tempore illo dicetur populo huic, & Jerufalem: ven-

gnifc

tus urens in viis , quze funt in deferto vize filize populi mei ,

J j

]

non ad ventilandum , & ad purgandum.

I2. Spi-

Quod

lii ta

5v

a vobis.

hoc'efl

Nm

(I) A nobis. lm edit Sixr. legïttfr

nus animum videt, circumcidi Domi-

deorum Regem, & pradonem Genrium,

Ventus

&i (

no idem eft, atque animo circumcidi.

quia omnes vicinas gentes fpoliabat.

Ventla

Aujerte praputia.) Immunditias, &

9. Super boc.) Propterea.

ltlens

peccata cordium veftrorum.

"Acctngite vos ciliciis.) Solebant enim

Er fuccendatur.) Alludit ad fpinas,

Judzi temporeluctus faccis fe induere,

Ib

ügr,

qux faciliime flammam . concipiunt.

quod Jacob nuntiata filii morte fecille

fit ab

Simile eft illud Ifa. 9. 18. f/»ccenfz eff

legimus Gen. 37. 34-

quaff ignis smpietas , veprem ,

in;«

9. Peribit cor Regis.) Reges, &

Venigt

vorabit.

Principes , & Sacerdotes, & Prophe-

E Y

te animo pre timore confternabun-

Ej

& Anununtiate , Efc. ) Quia invitati

ad Deum reverri noluerunt, captivi-

tur, ita ut non pofílint juvare po-

Tg7,

tatem eis denuntiat; utiturque profo-

pulum.

à

31

Io. DecepzfHi.) Per falfos Prophe-

L

popeia Ducis, qui ingruente bello,

tas decipi permififti, qui dicebant :

Lr lQh

dato tubz fiyno, jubet omnes in mu-

nitas urbes confugere

D!

Pax,Pax, 65 non erat Pax, ut infra

4

6. 4b Aquilone. )

Ab Affyria, aut,;

cap. 6. num. I4.

Citüs

a Babylone, unde hoftes venturi erant ;

U/que ad anipsam. )

quue ad inti-

14

lihis

ab Aquilone enim pandendum erat

nobis inminet,

ma, ufque ad amiflionem vitz, qu&

omne malum , ut dixi fupra c. 1. n.I4-

N

l

7. [cendst ieo , 6c.) Leonzem meta-

II. Dicetur populo butc , Efr) Nun-

R

tiabitur repentinus hoftis adventus ,

ln

phorice vocat Nabuchodonofoz Chal-

emv(

"CAPU

IV

239

Y

12. Spiritus plenus ex his veniet mihi, & nunc ego lo-cfïü»ar

te:

judicia mea cum eis,

13. Ecce quafi nubes afcendet, & quafi tempeftascurrus ejus,

,

velociores aquilis equi illius, vae nobis, quoniam vaftaü fumus.

[là-

14. Lava a malitia cor tuum , Jerufalem, ut falva fias,. uf-

quequo morabuntur in te cogitationes noxiae?

L

Vd-

& notum facientis ido-

15. Vox enim annuntiantis a Dan,

Oll*

lum de monte Ephraim.

-

hi

16. (1) Dicite gentibus: Ecce

auditum eft in ]ef'q falem cufto-

des venire, de terra longinqua, & dare fuper eivitates Juda

Ie,

vocem íuam.

17. Quafi cuftodes a

groril'ih fa&i fün't; fuper eam in gyro;

)&

uia me ad iracundiam provocavit, dicit Dominus.

of

:19. * Via tuce, & cogitationes tuce fecerunt haec tibi: ifta

malitia tua , quia amara , quia tecigit cor tuum.

* Sap.

Md

Kk^5*

19. Ven-

L 3.

))&

— (r) Dicite gentibus. I» Sixr. balerur: Concitate gentes.

qui per ventum ommnia vaftantem fi-

inde venturum efie primum nuntium

d«

nificatur.

*

adventus Regis Babylonis, fic infra

nel,

Via flia populi mei.) A deferto , per

c. 9. 16. 4 Daw auditus efl fremirus

p

juod via eft ad filiam poepuli mei,

equorum e "jus.

,V el etiam- fignifïca-

hoc eft, ad Jerufalem.:

tür occifionem, & exilium decem tri-

"o Noen ad ventilandum , €$c.

) Non érit

buum pro monitore efie debere Juda,

ventus gratus, & utilis, qualis ille

quz. merces idololatriam maneat.

fIUfhy

elle folet, quo arez purgantur,

Notzm . fd;ien.ti.f 4dolum. ) Vexilla

bat

ventilantur ; fed perniciofus, & pe-

Chaldzorum infignita idolo Bel; vel

ftilens.

$

intelligit ignera , quem colebant, &

entit

le-

caftris preterebant. Alii per idolum

(0Y2.. Spiritus plenu:. ) Spiritus p

uerty

nior, & vehementior , quam. fatis

intelligunt idololatras, vel Regem Ba-

«cille

fit ad purgandum, aut ventilandum,

bylonis, qui fe in ftatua adorandum

propofuit, Dan. 3. $. LXX. habent:

Dei verba.

veniet in obfequium. meum :

fu? t

ennuniati: abecm, tf calamitatem.

T.

p

Ex bis.) Miis deferti.

16. Dicite Gentilus. JOufcipit perfonam

ibuid

Loquar judicia.) Re ipfa illis often-

nuntii, bellum publice enuntiantis.

) PO

dam, ine jufte illos punire.

Cuffodes.) :Milites, qui Regem Na-

buchodonofor cuftodiunt , vel qui Je-

13. Quafi nubes.) " l'enebrofa, denfa,

pl

triftis, ac minax,

rufalem obfidendo cuffodiunt, ne quis

al

Afcender.) Denfus, & acer exe

poffit evadere.

mffa

citus Chaldeorum.

.:r.-

Dare .. . vocem. Clamare,& quafi leo-

i4. U/'ä::&qtæ morabuntur ? ) Reti-

nes, rügitum edere contra civitatesjuda.

gtl

mnebis in animo tuo cogitationes ini-

P

Quafi ceflodes agrorum.) Dum

qüæ

quitatis tuz ?

Jerufalem obfident , & circumjectos

IS. Vox emtm annuntiantis a Dan.)

a'grds infident.

Fi

M

Dan, & Ephraim erant inter Jerufa-

38.

ia fH& 9- 'c. ) A&iones :»uwæ

icus [

lem, & 3abylonem; propterea dicit,

pravg.

26o

PROPHET. JEREMIJE:

rg. Ventrem meum , ventrem meum, doleo, fenfus cos

.

dis mei turbati funt in me, non tacebo, q

us d

uoniam vocem buc—

s.

cinsé audivit anima mea , clamorem preelii.

9

20. Contritio fuper contritionem vocata e

ft, & vaftata eft

q7. !

fed tar

omnis terra , repente vafta:

a funt taþern-acula mea ,*fu*bi.t?

pelles meae. -

;

.*

4j 1

cutusf

21. Ufque

quo videbo fugientem , audiam vocem 'buccinæï

22. Quia ftultus populus meus me non cognovit , filii infi-

3b eo,

:

plentes funt j & vecordes fapientes funt, ut faciant mala, b:-

t i

ne autem facere nefcierunt.

k

s; 10j

23. Afpexi terram, & ecce vacua

bes der

f

& non erat lux in eis.

.eraþ, &,gihilï, & coelos;

s

»

24. Vidi montes, & ecce movebantur,'&-qmnes colles con-

, q

turbati funt.

1

los tuo:

D

25.Intuitus fu

animam

recefhit,

m j & non äfat homo, & omne volatile coeli

r

-- 26. Afpï

puerpe

Ifla malttia tua.) 'Scilicec fecit hoc.

Tabernacula i2 e«.) Omnes agri va-

Gu

Quia amara, &fc.) Particula *5 Cós

ftati funt, & qux in eis fiunt tento-

quia, redundat per pleonafmum , &

ria ex pellibus ad excubandum, ut

Y ocdil

fenfus eft:

amara tua malitia cor

mos eft paftorum.

t dl

77

tuum, & anime tuz intima penetra-

2I. Fugientezm. ) Populum Judai-

"

vit; vel malitia in caufa fuit, ut, 53

cuimn.

hi :

mar , id eft; amarum hoc, id eft, ca-

; ;,Vocem buceime.) '"Tubas hoftiles.

Velan,

25

lamitas hzc penetraverit ufque ad cor

^02. Quia ffulrus, &c. ) Refpondet

tuum , fic dixit n. Io. pervenille gJa-

Deus, quafi dicat ; tamdiu durabit,

Q? pri

dium ufque ad ànimam.

qu amdiu' populus

ide d

19. Ventrem menus doleo. ) Ex He-

ïm'eus' me non co-

gnoverit.

v

breo bene vertas, vifcera mea doleo,

"93. 4f

exi terram, 616.) 'Verba-funt

0 per

angor intimis animi fenfibus. Loqui-

Prophetz, dicentis fe animo , & fpi-

& Cuk

tur Propheta in Perfona Civitatis ,

ritu Prophetico vaftitatem terre u-

E

am exitium Íibi imminere animad-

tolendar

J

vertentis.

de vidül'e,

p

Ef ecce vacua erat , Cc. ) Allddic

7-8-,[4

Vocem buccimt. ) Advenientis exer-

& Nïtu:

citus.

ad illud G enef. I. 9. Terra aurtemerar

QO. Contritio fuper contritionem, )

imanis . 6 wacua, quafi dicat : vidi

Qi,

omnia adeo contufa, &

»

erturbata,

Ti

Malum ex malo, calamitas fuper ca-

ut vetus illud Chaos re

!

erre . vide-

& tenà

Jamitatem ; nam prius fame, deinde,

bg

ladio; vel prius obfidione, deinde

rentur.

Idem fignificat, quod fub-

ditur :

&f celes , €$ zonm erat ; tra-

idq.

captivitate afllictus eft populus.

-gice enim infelicem Judez ftatum de-

3

Tum

Vocata efl. ) Adducta eft a Deo,

cribit.

fignificat non cafu accidiffe , fed . di-

NE?&

v:na voluntate,

$ic Pfal 104. 16.

25. Et non erat bomo.) Quia omnes

pro ä'lm

defife

dicitur, & vocavsz famem [uper terram,

pene homines in Judea a Chaldeis

29

CA-PUT IV.^

261

Cf

46. Afpexï; & ecce Carmelus defertus , & omnes urbes

buc-

ejus deítru&tze funt

| & facie meini , & afaci iree furoris

ejus.

e.

eft

27. Hvec eni

m dicit D-ominuä. . Deferta erit omnis terra,

]bito

i

fed tamen confummationem non faciam,

28. Lugebit terra, & moerebunt coeli defüper: eo quod lo-

'gnæ.

cutus fum , cogitayi , & non poenit

qit me, nec averfus fum

if

ab eo.

b2

29. A voce equitis & mittentis fagittam , fugit omnis civi-

tàs: ingreffi funt ardua, & aícenderunt rupes, univerfa& ur-

Joy

bes dereli£tee funt, & non habitat in eis homo..

30. Tu autem vaftata quid facies? cum veftieris te cocci-

COl«

no, cum ornata fueris menili aureo, & pinxeris ftibio ocu-

los tuos, fruftra componeris: contempferunt te amatores ;uig

4

li

animam tuam quaerent.

*

31 Vocem enim quafi parturi

entis au—divi, anguílias ut

n intermorientis , expandentifque

pre'

d

puerperz: Vox fili& Sio

L

ma-

Kk 3

r Ya«

[

(j

vel occifi, vel abducti funt, aut fa-

advenientis «equitïs , & fagitarii : eft

TR

a delapit.

fingulare pro plurali.

Omne "velatile eeli receffr

fge. ) LXX.

uda-

legre/fr funt ardua. ) Ardua mon-

habent : &$ omaia volatila cml pa-

tium, & filvarum. In Hebrzo eft: /s

vebant.

denfftates. LX X. im fheluncas,

$

26. Carmelus.) Fertiliffima Regio ,

g0. T» aurem.) Jexufalem.

onddt

quz prius frequentiflime habitabatur.

Quid facies ? ) Nam remedium ,

abity

Vide dicta fupra c. 2. n.7.

quod tibi profuturum putabas, nihil

j «

proderit ; nempe, quod te induas

27. Confummationem wop faciam. )

coccino, & monili aureo, quod pin-

Non penitus terram perdam, quia in

futit

ea Chaldzi aliquos relinquent. ad eam

gas ftibio oculos tuos.

Q

colendam, & quia Judzi captivi poft

Pinxerts flib10, &6.) Vide Lib. 4.

; Jv

Re. 9. 30. ubi hoc explicatum eft.

feptuaginta annos patriz reftituentur.

Fraufíra componeris.) In Hebr. fw-

Q9. Lwgebut torra.) lerrafqualore,

cabis :e.

]]udiü

& folitudine lugere videbitur..

Cx merebunt.) Judzis afflitis, &

Amatores 15i.) Externe Gentes,

TA

maxime vero Chaldzi,

uorum ami-

yidi

morrentibus, cclum videbitur tri

he

citiam fibi conciliabant

j

pat,

& tenebricofum.

do idola eorum.

ud.æ-i colen-

vide

Eo quod locutus [um , &c. ) Quia,

u

jdquid dixi, aut cogitavi me fa-

Animan tuam quarent.) Vitam tuam

füb^

d

quzrent, ut perdant.

t

urum , faciam , nec me poenitebit.

j de

Neque avefüs [um. )

Prateritum

I. Vocem enim quaff parturientis ,

jyro futuro, non avertar, id eít, non

€6c.) Verba funt Prophetze , dicentis

defiftim a. meo propofito.

fe jam animo audire vocem Civitatis

m

jiol

29. 44 vece equits.) Audita fama

fus, quafi vocem parturientis.

265

PROPHE T. jEREMIE

"7

manus fuas: vae mihi, q

H

fe€tos.

uia de.fecit anima mea propter inter-

fnore

CAPUT V.

hi, f

&l

Dominus inw?erukzlem

quarit virum juflum , ut illi mifereatur :

favit

fed tam plebs quam optimates in pravitatibus fuis, & idololatria,

egref

indurati [unt , ? effuft, ideo comninatur eis vaflationem ab ex-

VariCa

draneo pop

ulo, eo quod

]

v

ceci., & furdi fa&li fint , ?on

tamen ujque ad confummationem.

quleru

& mo

rcuite vias Jerufalem , & afpicite , & confïde;ate, &

1. CI

$1

quzerite in plateis ejus, an inveniatis virum facientem

judicium, & quserentem fidem: & propitius ero ei.

a W

l

2. Quod fi eiam , vivit Dominus, dixerint : & hoc falfo

X

jurabunt. -

.

Bente

3. Domi

ne, oculi tui refpiciuht fidem: percuffifti eos , &

Jo

qutem

non doluerunt: attrivifti eos, & renuerunt accipere diícipli-

nam, induraverunt facies fuas füpra petram, & noluerunt

Domi

EE

reverti.

4. Ego autem dixi: Forfitan pauperes

f fu

Hi /'r,

| funt,: & ftulti; ign&

& &

rantes viam Domini, judiciqm Dei fui.

* 4

$. Ibo;

Curfr

3Dth

Puerpera.) N ox Hebraica, & Chal-

2. Qnod fi etiam, vrvit Domtzius, 6 c.)

p |

daica fignificat eam , que primo pa-

Sententia eít , aut per Deos falfos

Cütew

rit, atque iGeo cum maximo dolore,

jJurant, aut fi per verum Deum ju-

Vi

idem expreiferunt LXX. qui habent :

rant, falfo jurant; adeo illius numen

contemnunt.

Ugtl

m

wew:rosroxäo'qg, premtpara.

61

Expandentis manus [nas.) Ad pre-

3- Refpiant fídem.) Re&um judi-

& $n

bendum auxilium.

cium, quafi dicat: non fine caufa il«

Vil v

los punis ; oculi enim tui vident uni-

Propter imterfeülos, ) Dum wideo

lgyy

multritidinem filiorum meorum inter-

uscujusque. merita,

As

&Percu-yfjli e0s., €f mom doeluermnt. )

mafar

ll;

fectozum. in Hebraico eft: proprer

Hippocratis aphorifmus eft : ewz cor-

h

enterfeclores , id eft, metu hoftium. -

pm egrum, vcl affiitium [uas plagas, vel

ho

I. Fjl4cdentem jwdicium.) Id, quod

mcxd n

rectum , & juftum eft.

delores non [entit , certum eff. ffgnumy

Tàty

uke

vaexiem agrobare.

Pad

Qu&reptem frdem.

) Servantem Hde.tn

"ccrpere dlfc'ip/t'nam.) Ex' tribula-

Vl

Deo, & hominibus.

tione proficere , mores emendando.

Cv

Et pro;itius ero ej.) Parcam Jeru-

[ ET

falem, fi vel wnus in ea juftus inve-

Indaraverunt facies fuas , 6:.) Im-

bucho

pudentes fuerunt.

Wt l) !

niatur; vel eft hyperbole ,. nt fenfus

fit.

Revery,) À mala, quäm infiftunt,

7)

1 vel pauci jufli inveniantur,

Ya1à

vel fi

vir aliquis inveniatur infignis

4. Ferfrram pauperexs fz

lsj

Qya Q

fanctitatis.

nt , Ef feulti.)

Went r

ld eft, plebeji, &

fimplices.

UP

-

263

RT.

s. Ibo igitur ad optimates , & loquar eis, ipfi enim co-

gnoverunt viam Domini , judicium Dei fui , & ecce magis

hi, fimul confregerunt jugum, ruperunt vincula.

"

6. Idcirco perculfit eos leo de fylva, lupus ad vefperam va-

ftavit eos, pardus vigilans fuper civitates eorum: omnis, qui

lil

o

egreffus fuerit ex eis, capietur: quia multiplicat&e funt prae-

varicationes eorum, confortata funt averfiones eorum.

7. Super quo propitius tibi effe potero ? filii tui dereli-

querunt me, & jurant in his, qui non funt dii : faturavi eos,

& moechati funt, & in domo meretricis luxuriabantur.

[

8. Equi amatores, & emiffarii fa€ti funt

g Uzïusquisque Ezec.

ad uxorem proximi fui hinniebat.

22.11.

|fo

9. Num

L

quid fuper his non vifitabo , dicit lgofninus? & in

gente tali non ulcifcetur anima mea?

Ao. Afcendite muros ejus , & diffipate , confummationem

r

pl

autem nolite facere : auferte propagines ejus, quia non funt

nt

Domini.

ir. Pre-

. Judicium De:fui.)Legem Divinam.

do ? Juftitia enim a me poftulat, ut

n

Hi fimul.) lpfi quoque, quemadmo-

te graviter puniam.

dum & pauperes.

Frliitui.) Civestui; alloquitur enim

Confregerunt jzgym.) Difcefferunt

Jerufalem. .

[50

a Dei obedientia, frequens eft meta-

lp hi, qui nom fanut Dii

d

) Per

phora defumpta a bobus jugum ex-

Idola.

jn)

cutientibus.

Sarttravi €0s. ) Abundantia bono-

lfos

rum omnium.

]U-

Viscenla.) Vunes, quibus boves ad

nel

jugum alligantur.

Maecbati funt.) Scortando , & adul-

6. Leo de filua.) Nabuchodonofor

terando peccaverunt ; non enim fu-

ex Syria , quafi filva, & Libano fil-

mitur hoc loco pro idololatria , ut

ydi

vofo veniens.

T

patet ex fequentibus.

il

Lupus ad vefheram.) Lupus vefpär-

9. Equi amatores.) | In libidine fer-

tinus, aut nocturnus , qui in tenebris

ventes , ut equi.

gralfari folet.

Intelligit eundem Na-

Emiffarii.) Qui admiffurz ferviunt.

vl)

(tr»

buchodonofor, qui leo dicitur ob fe-

Italice appellamus /22/oz; ; in hac enim

m

rociam, lupus ob avaritiam , & vo-

i

fignificatione Emiffarii vocem ufurpat

racitatem.

nofter interpres , quod hujusmodi

jth

Pardus vigilans , &fc.) Obfervans

equijhuc illuc emittantur ad eos, qui

]t

civitates Judzorum, eas obfidendo,

ex equabus fuis fobolem | expetunt.

ut nemo egredi poffit, eundem Na-

In Hebrzo eft: U eguus paffus. mane ,

buchodonofor intelligit , qui fzvus,

fíc quisque aliena uxort adhisniunt.

(t«

ut parcus.

Pof cibi faturitatem eft impetus ad

libidinem.

""

Confortat& [umt awev[ones. eorum.)

Invaluerunt eorum rebelliones, vehe-

9. Noez viffzabe.) Non puniam.

menter contra rebellirunt. .

I10. 4fcendite muros ejus. ) Id eft,

)

q- Super quo ? ) In quo? quomo-

Jerufalem , ïOquitur in perfona Du-

.

264

PROPHET. JEREMIZ/E

1I. Pravaricatione enim przavaricata eft in me ddmu:s

»

lírael,. & domus [Juda, ait Dominus.

noft

12. Negaverunt Dominum , & dixerunt: non eft ipfe, ne-

feni

que veniet fuper nos malum:

faf

3

gladium: & fämem non vide-

bimus.

E

C

I3. Prophetze fuerunt

in ventum—löcuti, & refponfum kn:on

à.,

fuit in eis: heec ergo evenient illis.

21

14. H&c dicit Dominus Deus exercituum : Quia locuti

0cu

9)

-s

eftis verbum iftud , ecce ego do verba mea in ore tuo in

ignem, & populum iftum in liga, & vorabit eos.

f0

1$. Ecce egzo adducam fuper vos gentem de longinquo do-

fett

mus I(rael,ait Dominus: gentem robuftam , gentem antiquams

Ton

gentem, cujus ignorabis lingua

bun

uatur.

m , nec intelliges, quidklo-

16. Pharetra

ejus quafi fepulchrum päete:ns, univerfi fortes.

af

17. Et comedet fegetes tuas, & panem tuum : devorabit

Al

filios tuos, & filias tuas, comedet gregem tuum , & armenta

D«

tua, comedet vineam tuam , & ficum tuam , & conteret ur-

tinag

bes munitas tuas, in quibus tu habes fiduciam, gladio,

tem :

18. Verumtamen in diebus illis, ait Dominus, non faciam

vos in confíummationem.

Ára:

I9. e1'-»'—(21103

10

fau

I4« Ecre ego do verba mea, 9c.)

cis imperantis , Lit ]erufalexin funditus

evertatur.

Faciám, utqu& ego per te loquar,

Coufummationem autem nolite fd::ere.)

efficacia fint, ut ignis , & ut evcniant

Nolire Judzos penitus extinzuere, ut

omnia mala , que iliis predixi , &

xeliquix falvz fiant, ut. promufi l

quafi ligna confumant eos..

Dir

Qt.lo..

liite

20. fic fup. c- 4. n. 27-

15

Geztezm de longinqua..) Qþuæ'

Aujerte propacines ejus.) Nolite ra-

lonze diftat a domo 1fi

[oj

rae] , nempe

Es

Chaldzos.

N

BN K

dicitus populum extirpare, 1;-& propa-

gines tantum tollite.

Gentem amtiquam.) *Ankiquifïïmthh-

lUq t

-ia non j;;nt Doiini. ) Gue non

enim erat Chaldeorum Regnum con-

QUS

funt Domini ; impios nimirum Judzos,

ftitatum , ut. nonnulli putant , a INem-

R;

rod paulo poft diluvium.

Iu

qui idola fe&antar , & libidinem.

II- Prévarmcationt enim pravarica-

16. Quaft fepulcbrum pateus.) Qu

24. ) MWalde przevaricata , frequens

gens adeo perita eft in jaciendis fa-

il

Hebraifmus.

gittis , ut quot. habet tela in pharetra,

05

I2. Noz eff i»fe-) Deus.

tot homines fe interfe(turam fciat, ita

/

V0s 1

Neque veuiot [uper mos melmm . 6:)

ut pharetra fepulchrum , fagitte ho-

f

Dect

Ut nobis minatur per Prophetas

mines mortui efle videantur.

QKH

1G

13- Fuerumt Va "emtwm.) Putarunt

19. Nonm factam vos in confummatie-

uy

yana eiie dicta Prophetarum, ut ventus.

zem.) lNon penitus abolebo vos, vide

,

fup. n. Io-

Refj ax/um.) De o;aculum.

lii

N

CABU-T-V

265

n

* Quod fi dixeritis: Quare fecit nobis Dominus Deus *Infra

nofcer heec omnia ? dices ad eos : Sicut dereliquiflis me, & 16.1o.

ne-

ferviftis deo alieno in terra veftra, fic fervietis alienis in ter-

ide-

$a non veftra.

20. Annuntiate hoc domui Jacob, & auditum ;tamte in ïu«

o

da, dicentes :

21. Audi popule ftulte, qui non habes cor : qui habentes

u

oculos, non videtis: & aures, & non auditis.

0 18

22. Me ergo non timebitis ; ait Dominus: & a facie mea

non dolebitis? Qui pofui arenam terminum mari, praeceptum

do-

fempiternum , quoG non praeteribit, & commovebuntur, &

a,

non poterunt , & intumeícent fluCctus ejus , & non t:anfi.

lo-

bunt illüd :

23. POpulo autem huic fa&um eft cor mcredulum & ex-

te$,

afperans, receflerunt , & abierunt.

db

24. Et non dixerunt in. corde fuo : Metuamus Dominum

nta

Deum noftrum, qui dat nobis pluviam temporaneam, & fero-

u

tinam in tempore fuo, plemtudlnem annusa meHïs cuftodlen-v

tem nobis.

At

25. Iniquitates veftræ declinaverunt haec, & peccata ve-

ftra prohzonerunt bonum a vobis.

uod

26. Quia inventi funt in populo meo impii infidiantes qua-

— n

fi aucupes , laqueos ponentes, & pedlcas ad capiendos viros,

)

gf

27. Si-

n

uldnt

QO. -damnun. 4/8) O P*roghetæ

Nen poter Wz.

) Tranfilire anes con-

Dogiui 74c5-) Duabus tribubus hec

ftitutos.

dicite. Vide fequenna

23. Exa[perans) Provocans me ad

Qug

Et audtt z* facite in Juda.) Videtur

Lracundmm

mpe

hic idem effe. [uda,, & domus Jacob ;

Rc"qäferz/,n! 5 cfc

A Domino.

quntur enim Pmphem duabus tri-

24. Mefmamus. ) Revere amur, cO-

nUit

bubus, non autem alüis decem, quæ

lamus.

cort

jam pridem in Alfyriam abdu&æ tue-

Fiyviam tesnporautamy 69 j?rotm;m» y

lu-

rant.

Vide dicta fupri p x

21l.

g nom habes cor, &c. ) Sen-

Plenitudinem amnwa weffis,

&c. )

"n

fum, mentem, fapmntlam

Qui. meffem mt.'egram & abïmdan-

J

tem confervat in commodum noftrum,

ettdy

Q2. 4 fd[lf Uvea xom doflebztts ?) Non

vos peenitebit

non reverebumini con-

2£. Declinaver unt bec. ) ÁAverterunt

tà

fpectum meum,, non- me £ormidabitis.?

