2. Et ecce gloria Dei Ifrael ingrediebatu

r per viam Orienta-

T dt«

lem: & vox erat ei quafi vox aquarum multarum, & terra

us

fplendebat a .maj'eftat,e. equ;

a, ^E

" Hl y

ys feparts

mo calamo, quiþfex cubitos. habebat,

peribolo duorum 1f1i11ium calamorum

cum vulgaris non haberet plus, quam

continebantur, hactenus defcriptio , &

quin que.

loca extra templum communia,

) I2*

Quisgentos calamos. ) ld eft, ter

prophana.

.

giorum p**

IB

mille cubitos habebat quodlibet latus

D portam ,65c.) Portam Orientae

quadrati. 'otus ergo murus, five

lem intellige atrii exteriOris.

Glict &*

totum quadratum habebat in circuitu

9. Gleria Dei. ) Figurailla gloriam

bis mille calamos, id eft, duodecim

Dei referens, quam vidit, & defcri-

m ) C

millia cubitorum.

22 S(m

pfit fupra c. 1. c. 8..& c. 1.

01)&8!

QO. Qzauizgentorum cubi:arum.) Cor-

Ingrediebatur per viam Orientalem.)

nel a Lapide , ,cum Maldonat, &

Quia Deus fol eft juftitiz , Oriens

Gcrs

aliis legendum putat calamorum, ut

nomen eft illi; & quia per viam

-

rienralem recta ibatur in SanCtum San-

fit repetitio , & quafi generalis com-

coctte

10

plexio quatuor precedentium dimen-

&orum , ubi erat fedes ejus.

fionum, quatuor verficulis preceden-

Vox erat ei. ) Non Deo , fed ejus

gim )

tibus comprehenfarum.

in. Hebrzo

glorie, id eft, Cherubinis, quaáfi

deeft vox eséitorum ,

dicat: Cherubin , cum currum hunc

it nl

& eiïc tantum

"

jv

7uin gen£orum.

P

Dei gloriofum , ipfumque Deum in eo

L0

quem

Inter fantiuar:

um., 6 vulg: fotum. )

refidentem deferrent, alarum conculfio-

ne fonum edebant fimilemfono aquarum

Inter templum , & atria oxnpia ; qux

ji

) Maxl

5

s

P

704

^ RO PHE T I*-'j'E. EZECHIELIS.

* Sup. 3;,*Et; vidi vifionem , fecundum fpeciem, qduam videram,

füos UX

9. I. quando venit, ut difperderet civitatem : & fpecies fecundum

pollueru

Supra 2fpe&tum , * quem videram juxta fluvium Chobar : & cecidi

fecerunt

I. 1. fuper faciem meam.

9N

4. Et majeftas Dom!ni ingreffa eff tem

- fs TefU

-

pïum*:-per viam PQT:tæ)

uw refpiciebat ad Orieatem.

10. Tu

s.-Et elevavit me fpiritus, & introduxit me in atrium inte-

& corfü

rius: & ecce repleta era* gloria Domini domus.

r. t

6.' Et audivi loquentem ad me de domo, & vir, qui ftabat

domus,

juxta me.

ptionem

7. Dixit à

d me: Fih homin.i's,. locus folii mei, & locus ve-

Dem eus

ftigiorum pedum meorum, ubi habito in medio filiorum Ifrael

Corum :

in aeternum z & non. poluent ultra domus Ifrael nomen fan-

ilins. &

It

&tum meum ipfi, & reges eorum in fornicationibus fuis, &

1]

lli

in ruinis regum fuorum , & in excelfis.

in cirqui

8. Qui fabricati funt limen fuum juxtalimen meum, & poftes

15. [fl

uos

bebat qul

imindaritirum-,l quae dum. iiïgex-, fe, &

Ditüs in J

ad littora,. & faxa: alliduntur, fre-

enim. Deus fü-p'e't alas Cherubin, &

pedes fuper propitiatorium habebat ,

10 CIrqgit

munt & ftrepunt.. .

:

ut fepe loquitur fcriptura Pfalm. 79.

Et zerra: fplindebat

. &:.) Ejus cla-

.

Qu Jkde.c ];;lper Cberuäim, &6c.

N

xitate. & lumine: illuftrata..

Habito.) Habitabo, ut eft in He-

é

t qum

3- Quam videram..). Capite fcilicet

breo, in quo habitare decrevi, ut

DECNET

L.8. & Io.

3

verfer fn medio filiorum Ifrael.

e

Dotigs p

Cecidi.. ) Obftupefadus fplendore

meum ! k].. |

Et non polluent. slira, 6$c.) Quia

g:ioriæ. Domini..

poft reditum e Babylone Judai am-

LR

7S.. In: atrzum. i;»zte»rim'.)-SacärdOtgllne

plius idola non coluerunt.

'lHiF fomen

6. Et andivi. ) Deum. mihi e San-

Fornicatzonibus. ) Idololatria.

qmdem, "

&to. Sanctorum loquentem.

le ruie:s Regum fuorum. ) In cada-

* ll;

Etvwir.) Angelus aliquis, ille for-

veribus Regum. — ''emplum enim, &

mm, &

taffe, quem viderat c. 1. 7. cujus afpe-

loca f'dCl'Zl C()fltä&u cadaverum con-

n.OI,] tämen 1

€tus. erat , quaft apeilus. aris caudentis,

taminabantur. Alluditad Amon, &

LE

quod, propterea. eft valde verifimile ,

Manaffem Reges, qui fepulti funt in

I'*l'

Ollun

quia ftatim. num. feq. Dci perfonam

hortis fuis prope templum 4. Reg. 21.

n

Wtir f

Íuftinet.

Corn. a Lapide putat ver-

18. Cadavera nofter interpres ruinas

ba illa, /eces [oló; mei , €6c: a Deo

t iirio

appellat, ut etiam a. Grzcis dicüntur

Tüic ?

prolata , fed Ezechieli, qui ob fra-

7FT OULT G.

U] ?n

À

gorem , quem. excitabant. Cherubin,

In excelfés. ) In quibus idololatria

V. 02

H CR

& ftuporem mentis propter res illi

exercebatur.

Tnw Qu

objectas. non bene dicta perceperat ,

9. Fabricatt funt, €$c..)) Reddit cau-

We htïh*l

ab Angelo, qui illi adftabat, repetita.

fam, cur templum polluerint, quia

da

7« Locus folii met. ), Scilicet hic eft,

cum juxta templum fuas «des habe-

&t

y t Cu

in templo nimiram, & przfertim in

rent , Ícelera, que domi. fux perpetra-

GXETIm

propitiatorio.

bant, in templo perpetrare putabantur.

nlhm

Lecus vweffigiorum , Q'e.) Sedebat

tam à

Alii cuni D. Hieronymo ita expli-

5

B;g

^ (s Q

:

l

&

CAPUT XL-II(I:'

705

rideram,

&

cundum

fuos- juäta poftes meos: & murus erat inter me, & äos:

polluerunt nomen fanttum meum in abominationibus , quas

X cecidi

. fecerunt: propter quod confumpfi.eos in ira niea.

: 9. Nunc ergo répellant procul fornicationem fuam, & rui-

l poytæ,

: nas regum füorum a me: & habitabo in medio eorum femper.

ro. Tu autem, fili hominis? oftende domui Iífrael templum,

vm inte«

. & confundantur ab iniquitatibus fuis, & metiantur fabricam.

11. Et erubeícant ex omnibus, qua fecerunt: Figuram

jui ftabat

domus, & fabricce ejus exitus, & introitus, & omnem defcri-

ptionem ejus, & univería praecepta ejus, cunttumque ordi-

loc&s Ye

nem ejus; & omnes leges ejus oftende eis, & fcribes in oculis

om Hrael

eorum : ut cuítodiant omnes deícriptiones ejus, & praecepta

(Qen f'dn'

illius , & faciant ea.

g

s us &

15. 1fta eft lex domus in fummitate montis ; Omnis finis ejus

dn circuitu, fan&tum fan&torum eft: haec eft ergo lex domus.

Agoftes

13. litee autem menfurae al

taris in cubitu veriffimo, qui ha-

fuos

r ——á

bebat cubitum: & palmum : in finu ejus erat cubitus ,& cu-

-

bitus in latitudine, & definitio e

J

jus usque ad labium eius, &

abin, &

.

in circuitu, palmus unus: haec quoque erat fofía altáris

14. Et

Pfalm. 79

2 »

m; 6e.

cant: cum juxta templum meum ha-

dtin He

bitarent , non fuerunt aliis meliores :

LI. Exi£&:. , €5 introifus.) l otam

figuram, rationem & orditiem fabrics,

lecrevi, Ut

fed potius polluerunt nomen fanéctum

eft Hebraifmus. Vide fupra c.42.11.

[radl

meum, ideoque cez[ump/f eos im ira

Præ,æp

4 Qu

fe *e/'—w-') Leges, & xitus fa-

ze4. .lNon ommis, qui peccat , pol-

crificiorum. -

Judæi am

--luit nomen Domini; imo nec omnis

I2. Ifa ef lex demus.) MHwc eft

quidem, qui graviter peccat ; fed il-

at

templi defcriptio, & delineatio.

le polluit, qui cum nomeh ejus pro-

Omnis fenis, &c.) Hi funt fines,

!l

[naev

fiteatur, & ejus fBidem fit amplexus,

hic terminus , & peribolus templi,

jn enim

non tamen vivit, quomodo vera re-

jeum C0

ligio vivendum efie dictat.

quem dimenfus fum c. 42. n. 16: &

Przci pue

feq. qui fummitateim montis Sion am-

| Àmoty

vero polluunt à , quorum profeflio

biebat, immo & fj

oatia monti adja-

ii f

fanctior eft, & juxta illius fantita-

centia,

tem minime vivunt.

Sznilum Santílorum

n

,EW. ) Locus hic

pre n*

9. Forgicationem.) ldololatriam.

i

fanétiffimus eft.

d dic'üntur

Rzgi.&z;tf.) Ut exp]icavi n.

"

13. -4lrarzs- ) HOIO&:»mRMum.

l0. Offende domus Ifrael tezitlum. )

Verz/femo. ). Perfectiffimo, & exa-

x

1 idololüffïa

Annunta illis templi reftaurationem ,

Giflimo.

eisque magnitudinem, & fieuramde-

Qui habebat culitum, &* palmum. )

Hfï'

clara, && fac eos fuis manious illud

Rg(ïdiïF

J

Quafi dicat, cubitus de quo loquor,

anetiri, ut cum ejus amplitudinem per-

eft-cubitus facer, qui prophanum pal-

æ'l?:)

fpexerint, pudeat eos fuarum iniqui-

mo excedit. Vide dicta c. 40. 5.

ratum, qui pro tot peccatis , tor &

y

f!*etfa

da ffnm ejus,erat eubitus. ) Sinum

yui^

pur

tanta acceperint beneficia.

appellat captivitatem in marmorxeo pa-

J

Biél. cuma Copm. Menoch. Tom., F.

uuu

X

706

PROPHETIE EZECHIELIS

d

Wi füntt

14. Et de finu terrze usque ad crepidinem noviffimam duo

offeratu

cubiti, & latitudo cubiti unius: & a.crepidine minore usque ad

crepidinem majorem quatuor cubiti, & latitudo cubiti unius.

1 E

15. Ipfe autem Ariel quatuor cubitorum ; & ab Ariel usque

Sadoc, :

mihi vi

ad furfum , cornua quatuor.

&

.16. Et Ariel duodecim cu

bitotum in longitudine pär duo-

20. t

decim cubitos latitudinis : quadrangulatum zequis lateribus.

Tiua Cjus

er

Qam inc

17. Et crepido quatuordecim cubitorum longitudinis,' p

or. Et

quatuordecim cubitos latitudinis in quatuor angulis ejus, &

corona in circuitu ejus dimidii.cubiti ; & finus ejus umius cu-

Combure

2 E

biti per circuitum : gradus autem ejus verfi ad Orientem..

eus V.

- tum pro

318. Et dixit ad me: Fili hominis, haec d?citDominusD

tulo.

[ escns

vixhe

nto excifam , altare cingentäm;

[;c:if)itur," ut proxime, fed ban5Nn

2

düenio

cujus profunditas, ut etiam latitudo

haariel, id eft , /eo, De;, quod fcili-

cubiti unius erat, in quam fundeba-

cet in eo quatuor animala eífent in-

4 E

fculpta, leones, aquile , &c..

Vel

tur fanguis victimarum ,. qui per fub-

dotes f !

terraneos meatus emittebatur in : tor-

quiod inftar leonis cruenti , oves , &

rentem..

tauros , &c. qui facrificabantur , quo-

25. Se

damiodo voraret.

vitulum

Et defmnitio ejus, ffc.) Claufura,

five margo , corona, & uafí can-

16. Arielduodecimcubitorum.

) Ariel

Oïïerem,

erat quadratum , & unumquodque la-

celli, quibus finus ille, fivefofía fan-

20. Se

guini excipiendo deftinata fepiebatur ,

tus erat duodecim cubitorum.

lati.erant palmum unum.

p7. E crepido quatuordecim cubito-

Itplebur

—

Hac 714'07!!8.) Hzxc igitqur.

rum.) Crepido major cui innitebatur

I4. Ulque ad crepsdinem novi/]ïmdm.)—

Ariel , cujus crepidinis latitado erat,

feq*a&::&io*g;

omni ex parte Azrielis latitudinem fu-

Crepido alraris erat. duplex , altera in-

i H

ferior, altera fuperior: hic fermo eft

perans cubito uno, cum ergo Ariel

N *A'x&f'.üm

de interiort.

Vide fïguram altaris

latum effet ,duodecim , neceflario cre-

pido quatuordecim habuit.

U iftrg

apud Villa]lpandum pagina" 388.

t acrum

Ef latitzudo cubiti suutts , ) Erat

Coroza. ) Coronam vocat coroni-

la lice itin

crepido hxc alta duos cubitos a pa-

dem, five limbum inftar corone am-

Ubi vero finieba-

19' D-ZLII'

vimento templi.

bientem fummam Arielis fuperficiem,

f

lDtog-

turz, & quafi gradum con(tituebat in

& quatuor ejus cornua.

h

altari, lata erat cubito uno.

Sipus ejus. ) Cujus meminerat n. 13.

ODf

jctriy,

/Zr?ed;m;

Qatzor óubiti. ) : Altitudinis , lati-

repetit enim , quod ibi dixit.

u Tihi

I

tüdo vero eadem, ut in crepidine in-

Gradus antem, Gc. ) Quibus afcen-

s

debatur ad altare , quod altum erat

. Qs

feriori,

.'X (0?:

3. Jpfe autezm dricl.) Ariel eft fu-

cubitos decem , cum crepido infima

iCe ï

elfec duum cubitorum ,

inedia vero

QT

prema pars altaris, utrique jam dictz

119:0

Dv

grepidini innitens.

In. Hebrzo eft

quatuor ,

ut etiam quatuor erat ip-

1e Pnrnr"

ON0n Parel , id eft, mozs Dei , quia

fum XA:riel.

9. Hi femt ritus altasis. ) MHofce

lj /Fþ ,

in atrio facerdotum ante templum in-"

4 u fni

ftar monticuli eminebat..

ritus in facrificando fuper altare ob-

joa?'

Quatuor cubitorum. ). Altitudinis.

fervabitis , ut illud expietis , confe-

"r ,

'ng,. fXh

Al

4b Ariel, j In. Hebrzo. Ariel non

cretis , &-fanclificeris, — Ritus hos in

a

iejr

P

c- APU T XLHL.

7

91

tam duo.

Hi fünt ritus altaris; in quacumque die fuerit faBricatum'; ut

usque ad

offeratur fuper illud holocauftum, & effundatur fanguis.

ti ua1US.

19. Et dabis Sacerdotibus, & Levitis, qui ftnt de femine

el usque

Sadoc, qui accedunt ad me, ait Dominus Deus, ut offerant

mihi vitulum de armento pro pcccato.

üatuor COf-

per duo-

20. Et affumens de fanguirte ejus, pones fuper4q

teribus.

nua ejus, & fuper quatuor angulos crepidinis, & fuper coro-

jnis, p

nam in circuitu ; & mundabis illud, & expiabis.

21. Et tolles vitulum, qui oblatus fuerit pro peccato : &

; Qus; &

4

urus Cu-

combures eum in feparato loco domus extra fanCtuarium.

4

!teml

22. Et in die fecunda offeres hireum caprarum immacula-

tum pro pecca

ys Deus:

i

t0; & expiabunt altare, ficut expiayerunt Vi-n vi-

.

l

tulo.

—— ——

25. Cumque co

mpleveris expians illud, offeres Vitulum de

"O

armento immaculatum ; & arietem de grege immaculatum.

! od Iclli

j dient i

f

24. Et offeres eos in confpettu Domini: & mittent facer-

d

dotes fuper eos fal, & offerent eos in holocauftum Domino.

,&c.ï

&

Ls Oïesä

25. Septem diebus facies hircum pro peccato quotidie, &

antor, U

vitulum de armento, & arietem de pecoribus, immaculatos

offerent.

m Ard

nquodque li

26. Septem diebus expviabunt altare; & mundabunt illud, &

yrarm.

"

implebunt manum ejus

»

Uuuu

Ed

27. Ex-

jojn tf

j inniebatu?

fequentibus prefcribit, & ex Levitico

&6 g6.« 16. 27. erat anm hac

yuriado h

M

iterat. Hic ergo proprie fancit ritam

publica akaris, & loci a Chaldzis

virdine

fervandum in confecratione altaris.

contaminati, & prophanati expiatio,

m erg(

P

) Aff

victimam vituli ,

(urio (*

Ut offeratur fuper tillnd bolocazf nm. )

& confecr.tio per

a?Ce

Ut facrum fit, & fuper eo holocau-

juxta ritum prafcriptum | Lev. 16. 27*

fta licest immolare.

CExtra fanüuarinm. ) Extra atrium

vOC" c(ïï'()m

facerdotimn ,

uod. dicitur fanctua-

19. Dabis.) Mos ritus a me. pre-

f orofi? i

fcriptos-

rium ,« quia fanctificatum & confecra-

u

Ü )thae hy

Defc

mine Sadoc.)W .di&ta c. 40. n.46.

tumerat fanguine vituli ceft.

* Accedunt. ad me. ) À altare meum,

Q29. Hircum c;z,)rgr;zm.*) Teneïïum,

E-

mme[dtn 13

wt mihi miniftrent, & facrificent.

& matris ubera adhuc fucentém.

11'&1

QO. Conmza g'm.) Altarns.

rat hec fecunda viftima expiatoria ,

n

& confecratoria altaris.

Qxlll)uj

ot. Comäzzre.r.) Hebr. comburen:,

"

gm

fcilicet facerdotes ; nec eniin folus Eze-

dponaculatsm.) Non cecum, non

re

o !

pf

chie- omnia hzc per £e ipfum przfta-

claudum , non aliqua ex parte muti-

mel

lum, nom fcabiofum; &c.

xe poterat.

ro

r eïdf ll'

Ip feparato loco. ) Nam qxerzum ani-

.23: Cumque camtt:/evfri.s',) Cum expïa-

malium infertur [amguis pro peccato rm

tionern, & confecrationem abfolveris.

o

95. Faties, ) 9: crificabis.

4 )

I Ob

janfta per. Poutifecem , borta corpora cve-

ïi)eï j

ol

mentur extra caffra, ut ait D. Paul.

26. Imp!e'ämzt amum qfr!;,) Con-

ad Hebr. 13. 1j vide Levit. 4. 12.

&Plem !

h in

fecrabunt illud, rï'rapslaqio áccepta

Klrus

À

r

PROPHFTIA& EZECHIELIS

"08

€

57. Expletis autem diebus, in die o&tava, & ultra, facient

1

don

facerdotes fuper altare hoicacauha véftra, & quae pro pace ot-

ferunt, & plac.'atus ero vobis, ait DUmmus Deus.

Mi

GAPUT

XLIV.

&

quo

Porm fanttuarii claufa qua folus' Deus ingreditur : znczrcumczf

Cur

carne , & corde non ingredientur Janiuarium. mec Levite ,. qui

o

zdgla Jecuti funt , Jed bi miniflri domus erunt : filii autem Sadoc

/acerdat j mgredzem*ur & borum leges -

Do

£

— ponuntaur.

[írze

VT convertit me ad viam portze fan&uarii extenous, quæ

Ia

refpiciebat ad Orientem, & erat claufa.

IDuf

2. Et dixit Dominus ad me: "Porta haec claufa erit, & non

& dí

aperietur,.& vir non tranfibit per eam : quoniam Dominus

Deus 1frael ingreffus eft per eam , eritque claufa principi.

ftodt

3. Princeps ipfe fedebit in ea, üt comedat papem coram

Domino, per viam portse Veülbuh mgredletm

& per viam

Ciüs

eJuQ egredïetm.

Ed

4. Et

Tim

lítae

2. Erit cla»[a. ) Populo fcilicet.

—

a confecmtlone facerdotum, quorum

7

manus vel oleo, quo confeudntm,

Nam fiCeldOtE'S per illam tranfire po-

implentur, vel victima , a

aut re obla-

terant.

portaq

ta, quam dum manu apprehendebant,

Ncn apérietur. ). Sex'diebus perheb-

Cum Q

domadam, fed tantum fabbato.

Ita-

Vide 1

Deoque offerebant, facerdotes fiebanz.

&niS j

Q7. Facienr.) Sacrificabunt.

que Cdl)lte 46 nuim. i. lemmus

Erif

B

£r qu& pro pace.) Hoftias pacificas,

claufa fex diebus ,. in :Iwwu.r epus fff,

& incolumitate fu-

qu&s pro pace,

die autem fablati apertetur.

ub

tura 1mpetmndd , vel pro jam adepta

Eritque claufa. Principi.) d eft, in

[OLRU

gratias agendo immolabant per fa-

ufum Puncqns, non ut ingrediatur

i

cerdotes.

per eam , fed ut fedeat in ea, ut fta-

0

l em

tim fubdltur

( fe»

I

T convertit /3oe.) Menfor, &

3. Princeps.) Cum faciis intererit.

X

architectus

Angelus fcilicet,

Sedebit i ea. ) Infiftet in limine

Qhte

t

de quo c. 40.

4

[o]

hujus porte; ipífi enim ex privilegio

Santluari exterioris. ) Id eft , atrii.

1/!7 j

conceditur, ut ad locui facrum pro-

prel

ha

Nam fanctuarium interius erat 1pfum

pius accedat quam populus.

Sedere

ünt

templum, San&um fcilicet: & San-

apud Hebrzos idem firhificat, quod

&um San&torum.

i

C(*ITHTIOIRH manere. ItdhCe dlCelelüüq,

Caje

s Hüep.

Et erat. claufz.) Poftquam gloria

S; fermará 4/14 Soglia dignefla porta.

Dei per eam ingreífa fuerat.

Hæc

Ut comedat panem, 6$c.) Ibi victima-

q ï)m"

enim per eam apertam inoredi vifa eft

LD N

ruüm partesedet, quas extra cemplum

prophetz c, 43. 2.

edere non hcebat.

[ce

»I"b

QW

|

D

—

CAPUT XLIV.

709

"

ht

Je Qi«

4« Et adäuxït me per viam portse Aq

uilonis in confpe&zi

.domus, & vidi, & ecce implevit

gloria Dglþirïi 'do'mum—Dg-

mini, & cecidi in faciem meam.

5. Et dixit ad me Dominus : Fili hominis, pone cor tuum,

& vide oculis tuis, & auribus tuis audi omnia, quse ego lo-

[

if

quor ad te de univerfis caceremoniis domus Domini, & de

cun&is lezibus ejus: &-

:f

lj

pones »cor'tuu.m in vlis templi per

F.

omnes exitus fanCtuarii. .

u

6. Et dices àd exafperantem me domum Ifracl: Hæcdicif

. Dominus Deus

Iírael.

*

: SufÉiciant vobis omnia fcälera veftra.domus

x

7. Eo quod inducitis filios alien

os inc/ifcumcii*os kcoi"de, &

;que

incircumcifos carne, ut fint in fan&uario meo, & pollüant do-

mum meam, & offertis panes meos, adipem, & fanguinem:

M

mifus

. & diflolvitis pa&tum meum in omnibus fceleribus veftris.

8. Et non fervaftis precepta fan&tuarii mei: & pofuiftis cu-

pl.

ftodes obíervationum mearum in fan&tuario meo vobifmetipfis.

coratil

Vl

am

. 9. Haec dicit Dominus Deus : Omnis alienigeria, incircum-

cifus corde, & incircumcifus carne, non ingredietur fan&tua-

rium meum,om

"

enus, qui eft in medio filiorum

, Et

X

nisy filius ali

-

1o. Sed

'!frael.

,Uuuu 3

fahed

QU (s

Per viam par-m*lvqäiäuli ; 503 r

Suffictant volis.) Sufficiat vobis huc-

lfn*a 20

"'portam communem Laicorum una

ufque fcelerate e

ciffe.

5

cum ipfis egredietur, & ingredietur,

7. Inciregmctfos.) .Ac proinde pro-

p heb

vide infra cap. 46. num.,3. .De loco

phanos, quibus in fanctum locuin in-

0 ha

^

o

Regis in templo vide , quz dixi

gredi fas non eft: per incircumcifos

ih E"t

Reg..8. num. I4.

autem corde fceleratos intelligit.:

i ffa

Ojffertis panes meos , (5c. ) Offertis

4. Per viam porta Aquilonis.) uuia

porta Orientalis claufa erat, ut dixit

mihi panes, ( vi&timas , quas ab alie-

Hüa t

nuüm. 2.

nigenis accepiftis; hoc enim vetitum

yeliutr

erat Levit. 22.'25. ubi dicitur: De

i Ct?.-

In confpecta ä'amm.) Hebr. z cozfpe-

um .temlþZi n

Ua alienigena non oj['ereti; pases Deo

veftro, & qiidquid aliud dare volucrit ,

&. Pone cor tuum.) ()bfgrva dili-

quia corrupta, 66 maculata fünt oxmia.

l nreïent'

center , & attente.

1 hmme

lInp viis templi.) Utbene mente com-

9. Pracepta fagtluarii meti.) Nequs

ao

alienigena in templum meum ingre-

mVlle

prehendas , qux in templo gerenda

diatur, Deut. 25

^

3*

um D!

funt, quibus locis , quibus ritibus,

Godut

Olfervationum inearum. ) Yn Mebr.

()

ceremoniis , qua Sacerdotibus in-

eft, cuflodie mes, id eft ad cuftodien-

5 J

grediendum, & egredien lum , quouf-

dum templum ; & atria mea.

cae

mü )

que pro

o

orediendut

u

;

n pol-)ulo ; & Prin-

Vobismetipffs.) Pxo arbitratu ve£ro,

(

cipi, &c.

non pro mea voluntate.

9

9. Eurus alienus.

b

Qui non

eft fi-

d

pl

um

6. 44d exa[perantem.) PIW.Ve irritantem

»

:

fceleribus fus.

lius Ifrael..

-

yato

PROPHETIELG b5Z£ZECHLIEELIS

1o. Sed & Levitzee, qui longe recefferunt a me in errore

filiorum Ifrae], & erraverunt a. me poft idola fua, & porta-

H

e [

ï

verunt iniquitatem fuam.

quar

1I. Erunt in fanCtuario meo seditui, & janitores portarum

N

domus, & miniftri domus : ipfi ma&abunt holocaufta, & vitti-

neat

mas populi: & ipfi ftabunt in confpe&u eorum, ut mlnlftrent

!

els.

ex

rone

12. Pro eo quod miniftraverunt illis in confpe&u idolorum *

fuorum, & fatti funt domui Ifrael in offendiculum iniquitatis:

E

idcirco levavi manum meam fuper eas, altDommus Deus &

20

fed to

portabunt iniquitatem fuam.

15. Et non appropinquabunt ad me,ut facerdotio fungamur

aI

:mlhl néque accedent ad omne fan&£tuarium meum juxta fancta

eitot

fdn&orum

256

fed portabunt confuhonem fuam & ícelera fuay

quze fecerunt.

Vi

TO

If

14. Et dabo eos janitores domus in omni mlmüum ejus,

Vicia

)

& in univerfis, qua fient in ea.

15. Sacerdotes autem , & Levxtæ filii Sadoc, qui cuftodie-

pollü

runt caremonias fanétuarii mei :

cum

mazert filii Hfrael a

1

me; ipfi accedent ad me, ut miniftrent mihi:

& ftabunt in

Judica

confpetctu meo, ut ofï'exant mihi ad;t)cm, & fanguinem, ait -

HUmb

Dominus Deus.

2)]

16. Ipfi ingredientur fanéctuarium meum, & ipfi accedent ad

(f nj

menfam meam , ut mmlftrent mihi, & cuílodiant ceeremonias

l |0TO

meas,

E

I7. Lumque

tàm 13

10. Im errove flliorsmm Ifrael. ) Ab-

potuiflent, pm*femm cum magna erat

n

repti , & ipfi exemplo reliquorum

victimarum multitudo , ut.in dedica-

1

-

4

lfraelitarum ad. cultum idolorum.

tione templi fub Salomone.

J(Uï n

Ef portavwerunt iniquitatem . [uam.?)

IQ. Proto,quod miniffraverzmt :llzs )

lffïwüf

Particula & ponitur. pro zdeo, quafi

Qui: populo in idololatria fervierunt,

dicat: ideoque peenam fue iniquitatis

ideo. 1111 etiam ab idololatria revoca-

TAE veft

reportarünt captivitstem* Babyloni-

to, perpetua fervitute obftricti erunt.

EY iene h

1

"]

cam, adhuc a me alio genere penzs

Ia (pr adiciulum mzqu:mhs) Occafio

ll at

pun'emux

mlqaxtems

II. E:wur £m fantluario meo ditui $;

Lewavi manum meam.) Elata manu-

iir;

t

YViims

€6c. ) Miniftrabunt quidem in tem-

juravi.

)len

1*10 fed in vilioribus, & 1gnob1ho-

I3. Nom 4þp70pmquaäunt éfe.) 35

ribus minifteriis, qualia funt zdituo-

cerdotio excludentur, & functioni-

Hl(rh

bus illius.

18 [11

rum, janitorum, &c.

dpff maaClabwat holocauffa , C$c. ) Ex

Portabunt comfufronem [uaum.) NO-

At ö

hoc apparet in hoc munere Sacerdo-

tati ignominia, & in vilibus miniíte-

"HentaTot

riis occuj )ati.

(

tes a * evitis fuifle adjutos; nam Sa-

cerdotes tanto labori pares efle non

féelera: fua-) Ponam fcelerum.

I'*ffo

mlm IU'

CAPUT XLIV.

5

f0

I

17-: Cumque iingredientg.r portas atrii interioris, veftibus

Ofta

lineis induentur: nec afcendet fuper eos quidquam laneum,

quando miniftrant in- portis atrii interioris, &* irtrinfecus.

TUm

18. Vittee line& erunt in capitibus eorum, & fen.inalia l-

| 1&1

- . meaerunt in lumbis eorum, & non accingeptur in fudore.-

opulum,

ttent

19. Cumque egredientus àatrium exterius ad

-exuent fe veftimentis fuis, in quibus minift:averant, & re-

oturm

ponent ea in gazophylacio fan&tuarii, & veftient fe veittimen-

1581-

ia

$

tatis-

I$

tis aliis, & non fan&tificabunt populum in veftibus f

4-

20. Caput au

c

em fuum non radent, ne«c

, d

jue comam nutrient:

.fed tondentes attondent capita fua, -

ant

üt

21. Et vinum non bibet ani

$ vfacer

dos, quando Viïrsgreifurus

iaf

d

eft atrium interius.

i

"

à

225 * Et viduam ,

& repudiatam non accipient ,uxores,' fed'*Lev.

" virgines de femine domus Ifrael :

fed & viduam, quze fuerit 17-1&"

05

vidua a facerdote , accipient.

23. Et populum meum docebunt, quid fit inter fanttum, &

pollütum, & inter mundum, & immundum oftendent eis.

toQIe

tod

24. Et cum fuerit controverfia, ftabunt in judiciis meis, &

fckel a

jnt H

judicabunt: leges meas, & praecepta mea in omnibus folemni-

- tatibus meis cu&todient, & Sabbata mea fanttificabunt.

]. d

25. Etad mortuum hominem non ingredientur, ne polluan-

ient d

.tur, nifi dd patrem, & matrem, & filium, & filiam, & iratrem,

'& fororem, quas alterum virü

À

mofitd»

m non habuerit:in V*qufbus Ccon-

gmqu

iäiminabuntur.

25. Et

xSue

15:1,1:1 eï'ïti

17. r interioris. ) -Atrii Sacér-

dant. Non ita cingulö fe aftringant, ut

, dedict-

dotum.

ad miflifteria apti non fint, X expediti,

s) "Tunica enim linea

non aftricte nimis,

k

f

ed aliquaatum 1

4

áxe,

ul I!ZH )

Veffibus linet

érat veftis communium Sacerdotum ,

IQ. ANen Jantlifeatuas populum.) Ne

j iab

-ex lege Exod. cap. 29. 8.

populus, cui fas non eft, veftes fan-

r

In povtts atrit interiori.f.) Intra por-

&as tangens noxam contrahat.

j g

tam atrii Sacerdotum, & Levitarum.

22. Sed Éj viduam.) Miduam tamen,

(ccifo

Et intrinjecus.) In Sanéto adolendo

24- Srabunt n udiciis m*ei:l) Leoi-

thymiama , accendendo lucernas , &

bus, & preceptis meis infiftent, ut

ponendo, &

ex eorum prefcripto

»judicenc, litesque

fitionis.

auferendo panes propo-

difceptent.

/[u

I8. Fit£a Lnes.) In orbem convo-

25. Ne pollaantur.) Ne legalem im-

ii

lute, & implicatz , ut etiam nunc

munditiam-contrahant. Lev. 21.2.

orientalibus populis

geftare mos ejt.

Qzua alterum . virem wuon babuerit.)

2

Chaldeis 7zzr«, LX

d

. Gidares..

Quz fecundo non nupferit,

g il

[e

In /;m/ore.) EXX ä/iOleütgr; qui

In quiäzs costaminabuntur.) ln iis

enim violenter aliquid faciunt, facile fu-

confanguineis licebit illi fe cor;tami-

anu

*

"I2

PROPHETIE EZECHIE I,,-QLI -l

o6. Et

p'o&quam fuerit emund;atu55 'feptäfn dies numera-

buntur ei.:

V

l

/ i

27. Et in dié i

ntroitus tui in fan&tuarium ad atrium interius,

;

lf

ju

)

ut miniftret mihi in fan£tuario ; offeret pro peccato fuo , ait

^

Dominus Deus.

«(uii

*Num

29.* Non erit autem eis haereditas, ego haereditas eorum: &

futt

19.20.

pofleffionem non dabitis eis in Ifrael ; ego enim poffeffio eo-

Deut.

rum.

"

18-1.

29. Victima

m & pro peccato, & þro deli&o ipfl C01h€den-t:

t

& omne votum in Ifrael ipforum erit.

*

l C(

*Exo.

.. 5o. * Et primitiva omnium primogen!

torum, & omnia liba-

finiq

29.2€C

menta ex omnibus, quae offeruntur, facerdotum erunt: & pri-

C n

mitiva ciborum veftrorum

AE

! dabitis'facerdoti', ut reponat bene-

dictionem domui fuse.

Bentos

*Iev.

& captum à befria de aVibus, & de

51. * Omne morticinum,

in fübi

22- 8-

pecoribus non comedent Sacerdotes.

CAPUT

Lrr

m , oblationes, & primitiz, que mihi

náre , eos debitæ'kpietatis caufa fepe-

offeruntur.

De|

Jliendo ; ut habetur Levitici loco. ci-

lonia |

tato.

Hxc autem de minoribus 9a-

29í Dre peccd!ü;)

lHoRiam pro pec-

cato oblatam.

lean c,

cerdotibus intelligenda funt , non de

777

fummo, qui ne fuper patre quidem,

Ovane vorum.) Quidquid Deo fuerit

aut matre contaminare fe poterat, ut

confecratum. ^ Vide dictà Lev.

hac diif

, cap.

( nam di

dicitur capite illo 21. Lev. n. Io.

Q8. numi 95. 29.

96. Pofiquam fzerï! emundat us, äfc)

20. Ef primitrva omuium primoge-

Præfcrip:g

Tf.af;,-dff.m :

Poftquam difcefterit, & feparatus tue-

niterum.) Eftpleonafmus; eadem enim.

rit a mortuo , (nunc enim emundari

funt priritiva, que primogenita ; quafi

dicebatur, ficut per preféntiam con-

dicat : primitias. omnes five anima-

&PMAZ(

*& Dropor

taminari ) feptem dies numerabunt ei,

lium, five fructuum, & frugum terrz

quibus emundetur, nec illi liceat ad

obtinebunt Sacerdotes.

Qitino .

Primitiva ciborum veffrorum.) Mebr.

SW;[T;]QU

templi minifterium accedere. Alii pu-

tant poft completum emundationem

paffarum veflrarum , id eft panum con-

*téttr [)

adhuc prefcribi "hebdomadam , qua

fectorum ex primitiis frugum veftra-

: F'g'*"r'm

ruim.

QUintg o

abítineat a miniftlerio, fed nova hzc

Primitias enim: panum 'offere-

eifet fanctio ; nihil enim tale habetur

bant Sacerdoti. in. Pentecolfte.

HUS, h&!beg

án Levitico.

Ut reponat beneditlionem ,. €$e. ) Ut

i df in«

Q7. la die tutroitus

fui.) Quo die

Deus benedicat domui tuz, copiam

Vitis

tioml—m tgï.

primum inzreflus fuerit in fan&uarium.

bonorum omnium largiendo.

; ls

WU

T

]i

Offerer pre peccato [zq.) Decimam

aT. Omzae mortiti;»';ium.) Hsc non

partem ephi fimnilz, .

folis Sacerdotibus, fed omnibus etiam

i

Lev. 6. 20.

ïlt præcipitur.

:

Tüm [vm

Judsis vetabantur, Lev. 5. 2. & 11.

Sed maxime

Vi

Q8. Nom erit éid$ Laereditgs

Ut

II. & 17 15. & 22. 8:

& Cery

: du

prefcribitur Deuteronom. g. 11. «X

Sacerdotibus , quos ceteris fanctiores,

i

ln

Num, 18. 20.

& puriores efle decebat; propterea

Unt

y uj

Ego emm po[fe/Fo. eorum. ) . Poffi-

tanquam proprium ipforum preceptum

hon (

n.C]

debunt,enim , & illis cedent vidi-

l

hgc loco repetit.

iil

nlg-,,c

*

"i

UM a

713

[2

CAPUT XLV.

'Jnv terra divifiene, fe

E

Tius

aratis Domino þïinzz'zi'is, a[fignanda eft certa

portio Sacerdotibus , Levitis, civitati, ac principi : Jervandaque

, att

«quitas in ponderibus , menfuris, primitüs, & Jacrificiis ; qua

n&

Jaerificia offerentur. primo ,. ac feptimo die primi menfis , &?

0 €0-

in folemnitatibus Pafcbe , ac : aberna-

culorum.

dent

Unique coeperitis terram dividere fortito, feparate pri-

j*

mitias Domino, fanctificatum de terra, longitudine vi-

|rba

gintiquinque millia, & latitudine decem millía: fan&tificatum

;

n

erit in omni termino ejus per circuitum.

bene

2. Et erit ex omni parte fan&tificatum quingentos per quin-

gentos, quadrifariam

z

per circuitum: & quinquaginta cubitis

& de

in fuburbana ejus per gyrum.

3.Et

1.

Erram dividere.) Scilicet poftIi-

pienc-ia eft ; nam- fi de calamis intelli-

us mihl

berationem e captivitate B;iþy-

gatur, adeo ampla erunt fpatia , ut

lonica. n Hebr. eft, ewm fecerstis

ufibus illis, quibus hoc capite defi-

r p

terram cadeére ia bareditatem.

nantur ,

neceflara rnon videantur.

Serzito. ) Dicit ferz;ite, non quod

N

am fpatium Sacerdotum fexdecim

9 hiert

hzc divifio facta fit adhibitis foitibus

leucarum in longum ftuiffet , fex in la-

a, p

( nam divifa et ex Dei arbitrio, &

tuimn, quale fpatium deferviffe ufibus

pr&fcripto ) fed quia vocaverat 4«-

templi, vel habitationi Levitarum Je-

rediiatem 5 h&reditas autem forte di-

rofolymis, non eft verifimile. Si vero

;rimqgf-

vidi folebat.

-

;

lm enim

de cubitis fermonem effe dicamus, fpa-

Separate -Primitid.? Damina.) Separa

tium Iongum fuerit duabus leucis cum

; anume

te proportionem terrz , quz offeratur

dinidia, latum una le

Domino , & illi fit facra.

uca; quod e;HZ

m tuT9

on-

probabile. -

Santliffcatum.) Ut fanctificetur, c

Santüsficatum erit in omni.täi'mt'no.)

í Her.

fecretur Domino pars illa terrz.-

'Totum hoc terrg fpatium fanQum

Viginti quingque millia.) Calamorum,

pum COl

erit, non quidem ita ut templum, ne-

) v n

quantz longitudinis effet. calamus u-

que ut templi peribolus, fed ita-ut

ü 0&61'6'

:us, habes fupra cap. 4o. num. £,

terra Sacerdotam , in quorum etiam

]

Quz de ingentibus hifce terrz por-

üufum , & habitationem jubetur hec

U

tionibus templo , Sacerdotibus , ,Le-

prima portio feparari.

l'empli enim

vitis, laicis, civibus , « cetera, af-

ambitus, quod in medio hujusce pri-

j Copïain

fignandis, dicuntur, nunquam effecta

m portionis fitum erat, non habe-

dederunt Judzi , vel propter vicino-

bat nifi quingentos calamos per fin-

T

rum infeftationes , vel propter metum

gula Jatera, ut patet ex '€cap.-42. n.

Cyri , aut alias hujusmodi caufas.

16. & 'fequentibus.

P

Vel certe allegorice. de Ecclefia mi-

Q. E£ efil ex ommi perte fancifrea-

L gui

litante, aut triumphante accipienda

fun,0c.) In Hebrao eft, erusz ex

i

funt.

Fortaíle etíam menfura hec

boc pro fantittate, id eft ex toto majori -

o

non de calamis , fed de cubitis acci-

fpatio fpatium quaquaverfus quadra-

)f?äcerm

( Bi6/0 €unm Caml anofbo TOW- yd

714

P.ROPHETIA:;, EZE-,CHI'EL:IS

$. Et a menfura ifta menfurabis longitudinem vigintiquin- , -

que milium , & latitudinem decem millium, & in ipfo erit

templum , fanftumque fan&torum.

——

4. San&tificatum de terra erit Sacer

dotibus miniftris 'fän&ua-

rii, qui accedunt ad minifterium Domini, & erit eis locüs in

domos, & in fan&tuarium fan&tisatis.

j

s. Vigintiquinque autem millia longitu

dinis, & decem mil-

lia latitudinis erunt Levitis

