omnes viri fuperbi, dicentes ad Jeremiam : Mendacium utlo-

]

6f

ueris: non miht te Dominus Deus nofter, gicens : NE-tB.

L

L

Ál nun

grediamini JEgyptum , ut habitetis illic,

. Sed Baruch filius Nerise incitat te a

dver'fum—' nos 9 Ut

)U

tradat nos in manus Chaldzeerum , ut interficiat nos, & tra-

eat

PV.

h

Moyfeä

duci faciat 1n Babylonem.

Campo

^

T Et

apin

9. L

Verbum DLOmïi;i; q;.i(äd eft concra VOä u '2;2; lz ]oco, ad qu

id eft, quod mox fubdam.

gypto.

ïe'aent,-

L

Scientes féietis.) Quod fi. exgo per-

ere vultis, fcitote, & memores e-

1. f )Mria verba bac, £fc.) A ppofitio:

A(ü

j

nempe omnia verba hzc, qux

ote eorum, que ego vobis pradico,

modo fuperiori capite recitata funt.

alicis

vos obteítans, ut pareatis Domino.

-* Qu

9O0. Decepifhis animas veffras, ) Cum

..9. Barncb filius Neria incitat te. )

lglïifw

exiftimaftis , & juraftis vos fore pa-

Quui fortaffe ingenio fervidior, quam

C!lpqga

ratos ad Dei juífa capeffenda. Vel

Jeremias , idem fuadebat Judsis ar-

dentius, & vehementius Joquens, unde

hi

decepiftis Deum , quantum in vobis

ilis orta

ifpicio eum efle auctorem

h [

fuit, in periculum, & perniciem ani-

ERVern

marum veftrarum.

lend

.diüp;þanq Pxofe&ion*isjin*./Egy"P:um.

!

CAPU T XLIII.

41

D.

4. Et non audivit Tohanan fil

ius Caree, & omnes princi-

n

pes bellatorum, & univerfus populus vocem Domini ut. ma-

erit

nerent in terra Tuda.

itls

s. Sed tollens Johanan'üliUS*.Cal'ee, & univerfi pfincipes

Do

bellatorum univerfos reliquiarum Juda , qui reverfi fuerant

e

de cunctis Gentibus , ad

quas fuerant ante difperfi, ut ha«

bitarent in terra Juda.

x)&

6. Viros, & mulieres, & parvulos, & filias regis, & om-

b

nem animam, quam reliquerat Nabuzardan princeps militiae

cum Godolia filio Ahicam filii S

aphan , &Jeremiam prophe-

tam, & Baruch filium Nerize.

1. Et ingreifi funt terram Zgypti, ijuia non obediverunt

] f

voci Domini, & venerunt ufque ad TTaphnis.

?

fl

$. Et fa

&us eft fermo Domini ad Jeremiam in vTevzphnis' :

f*

dicens :

)

9. Sume lapides grandes in mänu*ltüa, & abfcondes eos in

crypta, quae eft fub muro latericio in porta domus Pharao-

nis in 'Taphnis, cernentibus viris Tudzeis,.

sX

Io. Et dices ad eos: Haec dici: Dominus exercituum Deus

pro

Ifrael: Ecce égo mittam, & affumam Nabuchodono(or regem

la

Babylonis fervum meum, & ponam thronum ejus fuper lapi-

& ftatuet folium fuum fuper eos.

des iiïo-sj quos abfcondi ,

11. V 6e-

A

Fff2

ij

l

e1

fle

6. þFiliä: ;eä;:g ) Vide di&ä füp. c.

i*habantü*r:l Hälffztïceve& $ 29;3 sé-

41. num- 10

kctb , quod. Rabbi David . interpreta-

9. Ulaue ad T/:apbä;:s) Metropolis

tur l:itum, ex quo lateres fiunt, aut

,U

érat /Egvypti,

[ regia Pharaonis, ubi

cementum ex calce, & arena confe-

'tte

Moyfes fua fecit prodigia; fcilicet in

Qum. Eali fimili voce appellant Mal/a.

$ub muro 'atcricio.) JEgyptus enim

campo 'Tageos, id elt, 'Tanis, vel

lütofa lateritiis fabricis abundabat.

»"

'Taphnis Pfalmq 77. 43:

ls porta. Juxti portam , aut e re-

9. Lapides grawdes. ) Quales clegi

giofie portz regi£ Pharaonis ita jubet

s

folent; ut inimis fundamentis ponan-

fieri, üt. oftendat 5 ubi tuné. domus

$ur.

Pharaónis erat, ibi futüram domumn

oftti

"Abfcóndes &os. ) vSub terráni , quafi

Nabuchodonofor , vttqve ^oc 80

alicujüs edificii fundamenta jaciens,

intelligere Judzos'; qui Nabuchodo-

^

q

& quafi fabricans ex eis foliun, ut

noforem fugicbant , fe max ine in il-

if

fignifices fofe, ut rex Babylonis oc-

lum iücurrere;

i ]

€upata. /Egypto folium fuum ponat in

10. £cée ejo dWauttam , 60 Niun-

'q uäm

aphnis:

Cios,

ui eum vocefht: nuncii autem

g d

In érypla.) In loco fu'btefranäd; in

funt infpitatiories, & veniendi cogita-

yndt

éaverna, ex qua terra effodiebatur ad

tio illi injecta;

faciendum lutum , ex duo Jateres for-

tFv ineimn,) Cujus xninä&erïe u-

?Pmma

AT2

PROPHET. JEREMIE

dik

Uqr Veniehfque percutiet terram JEgypti: quos in mor-

tem, iD. mortem; & quos in captivitate

fup

& quos in gladium, in gladium.

m5 in /captivi,tatem :

ei

12. Et fuccendet ignem in delübris deorum IEgypti,& com-

buret ea , & captivos ducet illos) & amicietur terra /Égypti,

pro

ficut amicitur paftor pallio fuo: & egredietur inde in pace.

10$.

13. Et conteret ítatuas domus Solis , quae funt in terra

coní

JEgryþti, & delubra deorum '"gypti comburet'igni.

CAPUT. XLIV,

bon

J'udai iu ZEgypto reprebenfi a Sreremia üper idololatria, ob[i-

COT

nate re[pondent una. cum multiiudine. smulierum , fe permanfuros

in idololatria imveterata : quos Yeremias pradicit univerfos gladio ,

ef

funt

. & f'ame confumendos , regemque AArgypti tradendum in ma-

rum [uorum, ac terram g

dius inimico

p

Quïr

prorfus vaflandam.

At nl

Erbum, quod fa&um eft per-]er'emiaxh. ad omnes Ja-

fnedi

IV

j

daeos, qui shabitabant in terra /Egypti, habitantes in

Magdalo, & in Ta

fican

phnis, & in Memphis , & in terra Phatu-

habit

res , dicens :

d.Hæcd

icit Dominus exercituum , Deus Ifrael:

" Vos vi-

Oppre

diftis

L

L

]

tor, quä carniügi*s— ad Punïenda f(.;g-s:

allio fuo, fumitque in hümerbs,quid-*

fégu

lera Judeorum, & JEgyptiorum.

quid habet, fic rex Babylonis recedet

Uxori

Quos abfeondi. ) Per Jeremiam.

onuftus fpoliis /Epypti. Vel fignifi-

Ploni

lI. Quos iz moitem , im mortem. )

catur hac fümiltudine facilitas, qua

Quos ad mortem , gladium , aut ca-

Agyptum capiet.

N

ptivitatem deftinavi, eos Nabuchodo-

Egredietur inde in pace,) Profpefe :

tppidix

nofor tradet in mortem, captivitarem

& re ex fententia confecta , aut nullo

aut gladium.

accepto detrimento , nemine illi refi-

anfio :

12. Captivos ducet illos,) Deos au-

ftente.,

Tapþ

i

U& Qu

reos , & argenteos JEeyptiorum tra-

I3. Statuas domut f2lis,) "l'empliis

ngtm

ducet in Babylonem. ^ Vel ges fcili-

quo Zeyptii folem adorabant. Vel

"

0s

cet /Egyptios: hi enim in voce /Egy-

nomine dozus fol;s civitatem inte]ligit

Heliopolim ; . itaque LXX habent ,

QU

nentur.

p que preceffit , impligiic contje

j

;)noför;/

j ffatuas Heliopoleos,

Me a

Amiciefur.) Nabuchod

I-MA

'edalo

.). Usbs eft Egypti, Pe-

Ut -me

Terra JEgypti.) Spoliis terre /Egy-

lufio diftans mille ducentis

4' 04

pti: eft ablativus.

paffibus , ex Adrichomio in Phara n.

- Sicut amicitur peftor pallio [uo, &c )

n. 57. Loci hujusfit mentio Exod.

la. (

Quemadmodum paftor, cum vult ex

I4. 2. & num. 33. 7. Juxta hanc tur-

NT Dhr

) [j b"

ugo loco in alium migrare, veftit fe

rim ( vox e'niïn currim fignificat ) vel

i QIhingä

CAPUT XLv.

415

QOT

diftis omne malum iftud , quod adduxi fuper Jerufalem; &

am;

fuper omnes urbes Juda: &

eft in eis habitator:

"

ecce,defgrgæ tunt hodie, & non

om

3. Propter malitiam , qu

am fbcgrunt5 ut me äd iracundiam

ypti

provocarent, & irent, ut facrificarent, & colerent deos alie-

pace'

nos, quos nefciebant & illi, & vos, & patres veftri.

IT

4. Et mifi ad vos omnes fervos meos prophetas , de no&te

confurgens, mittensque, & dicens': Nolite facere verbum a-

bominationis hujufcemodi , quam odivi,

)

LI

v

s. Et non audierunt, nec inclinaverunt aurem

fuam ; ut

converterentur a malis fuis, & non facrificarent diis alienis.

if

6. Et conflata eft indignatio mea, & furor meus, & fuccen-

fürüs

a eft in civitatibus Juda, & in plateis Jerufalem ; & verfae

idi,

funt in folitudinem ; & vafttitatem, fecundum diem hanc.

ij

— 4. Et nunc hzc dicit Dominus exercituum , Deus Ifrael:

Quare vos facitis malum grande hoc contra animas veftras ,

.

ut 1

ntereat ex vobis vir, & mulier, parvulus, & la&tens de

medio Tudae, nec relinquatur vobis quidquam refiduum.

s Ju

8. Provocantes me in operibus manuum veftrarum, facri-

'es 1

]

in quam ingreffi eftis, u£

)hatü

'ficando diis alienis in terra /Egypti ,

habitetis ibi: & difpereatis, & fitis in maledict

ionem, & in

N

os vl

opprobrium cun£tis gentibus terrae,

.9. Numquid obliti eftis mala patrum ve

firorum, & mala

(ifts

regum Juda, & mala veftra, & mala uxorum ejus , & mala

uxorum veftrarum, quie fecerunt in terra Juda, & in re-

ügni'

giOnibüs jþrufaleænï

TE qu$

1

GEf

IO. Noi)

oppidum facta eft- ab Ifraelitis tertia

6. Corflata eff ,iindignatio mea.) Lá.

Ofpefe 3

manfio juxta mare Rubrum,

uefacta , & quafi torrens igneus ef-

y iil

tufap

Vide fupra c. 42. 18-

T

iiore num.

Taphnis.) Vide

i(ïli&a caP,. fupe-

Secundum diem ha

" ) Sicut : appa-

Phatsres.) Urbs JÉgypti, que &

ret hodie,

Vd

Phetros , Hebrais Phatros, five Pa-

sros. ]ta Adrichom. ibid, n. 76. -

v UF mtereat , & ) Quod conci-

gsgict

Ut me adiracundiam provocarent )

liabit interitum vobis , uxoribus ,

:

1

uj

liberis veftiis.

Me ad iracundiam provocantes ; ita

g. Im maleditlionem, &c.) Vide di-

ut me adiram provocarent.

gt

. De nofteconfurgens,) Magna vigi-

&a cap. 42. num. I$.

dicent

Jantia , & ftudio, :fic fupra fzpe ea-

9. Numquid obliti effis, &c.) Num

pura ?

meliores facti eftis, quam patres ve-

dem phrafis occurrit.

Ferbum . aAbomination

f EXO ,

,"" ) Bem hanc

ftri, cum eorum punitionem videri-

abominabilem.

tis ? Nequaqgam. :

c&i)

414

PROPHET. JEREMIA

.1o. Non funt mundati ufque ad diem hanc: & non tímue-

runt, & non ambulaverunt in lege Domini ; & in preeceptis

fl

meis, quse dedi coram vobis, & coram patribus veftris.

Amos ir. Ideo heecdicit Dominus exercituum, DeusIfrael: *Ec-

ofe

9. 4. ce ego ponam faciem meam

in vobis in malum: & difperdam

fic

omnem Judam.

je

12, Et affumam reliquias Juda , qui po—fu&t*uut' facies fuas,

ut ingrederentur terram Agypti, & habitarentibi: &con-

r

din

fumentur omnes in terra /gypti, & cadent in gladio, & in

fame, & confumentur a minimo ufque ad maximum , in gla-

dio, & in fame morientur , & erunt in jusjurandum , & ia

pin

(io

miraculum, & in maledictionem, & in opprobrium.

[

14. Et vifitabo fuper habitatores terrae Agypti , ficut vifi-

lib

tavi fuper Jerufalem, in gladio, & fame., & pette.

0.

l

r4. Et nón erit,-qui cffugiat, & fit refiduus de reliquiis

P

jJudseorum, qui vadunt, ut peregrinentur in terra JEgypti, &

revertantur in terram Juda, ad quam ipfi elevant animas fuas,

adr

ut revertantur

fny

; & habitent ibi: non revertentur, nifi qui fu-

getint.

2l

tibu.

15. Refponderunt autem Jeremise omnes viri, fcientes quod

facrificarent uxores eorum diis alienis , & univerfze mulie-

tere

teco

res, quarum ftabat multitudo grandis , & omnis populus ha-

bitantiüm in terra /Egypti in Phatures, dicentes :

27

tl

d

antids

P

:

d

fs,

Er m.g?.z 'ux';;uæ ä'm; ) Ci;jIISQtle

ialfe Vogis ?atie;lwdi k:.fï'c füpr:t €. 2I.

eorums

lf

d regionibut J vü[alem.) Üxbes e«

XO. Pofui ehita faciem meaza fuper ci-

hg

vitatem hahtc i2 malum $90 in Lonum.

ftim dividebant veteres in precipuas

12.

Qi po[nerumitt facies [4a5.) Qui

aliquot partes; quz regiones diceban-

obftinate ;

[ pertinaciter voluerunt

tur: fic Romzfexdecim . erant regio-

in terram /Egypti proficifci.

Vide

M

iaes.

In Hebrao eft, ;» plazeis Jeru-

Wie

füpra cáp; 42. I5.

22

&l

Jä!f?f?o*

Erunt in jnsjurandum , Gc. ) Exl)']i—

10. Nón fusf muüdàn.) Bic fupra

catüm eft hoc-fupra cap. 42. ni. 19.

heü R

€. 2. n. 30; dicitur: Freffra pereu/fs ff«

PW |

dios veffros, difciplinam non recepcrümt,

In miracitlurs.) Hioc eft, quod. cap.

!

42. I8. dicitur /z fferorem, ut fcilicet

T0U

Que dedi córam vobis, ) Qu pro-

oinnes ;

ui dudient calamitates ve-

pofui vobis fervanda; Sic E.eclef. 45.

(tras ; obftupefcant.

obed

6, dicitur;

Dedit illi cofam

I3. Vifitabo.

nudie

B legem vits, € difcpline.

ltrdctkta

exercebo.

) Puniam. Ultionem

I7

iI. Ponám faciem meàm tm voblii :H

14. .4d (ham pf elvànk animds

fmem

Wislem. ) lrafcar vobis , refpiciam

fo2:.) Ad quam ipfi maxime redire

7

vos torvo , & ifato vulti: Vél cer-

Cupiunt;

?E mþ

.Vel àd. quam fe redituüxos

€tm , firmumque confilium fufeipiám

fperant, Vide—'fupra cáp. 22. 3. 27

on t

VA

[

UCA PLUT XLIV.

415

(jti-n

ptis

1/6. Sermonem , quem locutus es ad nos in n-o'mine*Dö

s

n1

non audiemus ex te:

e

'Te.

17. Sed facientes faciemus omne verbum, qudd egredietur de

dam

ote noftro, ut facrificemus reginze coeli,& libemus ei libamina,

ficut fecimus nos ; & patres noflri, reges noftri, & princi-

pes noftri, in urbibus Juda, &in plateis TJerufalem, & fatu-

fuis,

COfi

rati fumus panibus ,

& »bern.t? nobis erat, malumque non vi-

dimus -

&n

18. Ex eo autem tempore .)Aquoq ceffavimus facrificare re-

gla

ginae coeli, & libare ei libamina, indigemus omnibus , & gla-

&n

dio, & fame confampti fumus.

r

I9. Quod fi nos facrifi

camus regi

n2 codi, & libamus ei

i

libamina: numquid fine viris noftris fecimus ei placentas, ad

'colendum eam, & libandum ei libamina?

qui

2o. Et dixit Jeremias ad omnem populum , ad viros, &

t d

l

adverfum mulieres, & adverfum univerfam

u

*

plebem, qui re-

fponderant ei verbum, dicens:

J

u

- 21, Numquid non facrificium , quod facrificaftis in civita-

L

tibus Juda , & in plateis Terufíalem, vos, & patres veftri,

quod

yulie

reges veftri, & principes veftrij & populus terrae, horum

recordatus eft Dominus, & aícendit fuper cor ejus ?

y ha

23. Et non poterat Dominus ultra portare propter malitiam

ftudiorum veftrorum, & propter abominationes, quas feci-

lse

T.

ftis, & fa&a eft terra veftra in defolaionem , & in ftuporem

& in maledittum

"

T»!

* eq quod non fit habitator, .ficut eft dies

p o

hæc,o ;

ht

33. Pro-

Qii

Alzf gui fzgc;rint,) In Hebrzo eft 5

Regima celj.) Lung , qux in codo

li

eris

Nb

eift evafores ut vertit Pagninus. Qui

quafi recina ftellarum eft.

evaferint, vel qui evaferunt, fubtra-

Es fattrati fumus,) Particula & po-

hentes fe,. & fugientes ex Zzgypto, ut

nitur pro ;Zczreo , qu«fi dicat faturati

Tagh

aret ex num. 25.

fumus, quia coluimus reginam cccli.

h; 1o

! quam

I9. Nwzquid fime wirisi &6c.) Non

yd p

16. Semonem, 6c. )Ica in re,

(cilice

nobis nomine Dei annuntiafti , non

fecimus noftro confilio, & authorita-

obediemus tibi. -In Hebrzo eft, zoz

te, fed viris noftris cohortantibus, &

g Ye

audiemus tibs,

adjuvantibus. Vide fupra c. 7. n. 18-

OI. Recorda£zu

jionem

17. Faeitntes faciemns. ) Omnino

:

niret.

: efd Dowinus:.) Ut pus

fáciemus.

Qmue verlum, quod egredietur de o-

Afcendit fuper gor ejut. ) Irritavit

ve-mofro.) Quidquid nobis libuerit.

animum ejus; vel in mentem illi venit,

] Iedife

Q2. Nou poterar Dominus utra por-

qitiros

Non faciemus , guod tu , fed quod

Aos dicimus.

tare. ) Loquitur de Deo humano mo-

:1 h' 271

1

416

PROXPHLT'-]E-R-E-M'I'JE

31. Propterea, quod facrificaveritis idolis , & peccaveri- -

!

tis Domino, & non.audieritis vocem Domini, & in lege, &

Q

in preeceptis, & in teftimoniis ejus non ambulaveritis: idcir-

0i

co evenerunt vobis mala haec , ficut eft dies hzec.

]

24. Dixit autem Jeremias ad omnem populum, & ad uni-

verífas mulieres: Audite verbum

:

Domini ?,mnis Juda, qui

eftis in terra /Égypti :

$

nus exercituum Deus Ifrael, dicens:

J

25. Hsecinquit Domi

Vos, & ukores veftrae, locuti eftis ore veftro, & manibus ve-

ftris impleitis, dicentes: Faciamus vota nofira, qua vovi-

mus, ut facrificemus reginse coeli, & libemus ei libamina:

P

;

L

impleftis vota veftra, & opere perpetraftis ea.

e

26. Ideo audite verbum Domini omnis Juda, qui

habitatïs i

&

in terra Agypti: Ecce ego juravi in nómine meo magno, ait

di

Dominus: quia nequaquam vocabitur ultranomen meum ex ore

omnis viri Judeei, dicentis: Vivit Dominus Deus in ómni -

terra "Egyptü.

&7

*

1'abo fuper eos in malum; & non ih bo-

lo

"27. Ecce 6go . V1gi

It

num: & confumentur omnes viri Jada, qui funt in terra E.

gypti, gladio, & fame, donec penitus confumantur.

fic

98. Étquifugerintgladium, revertentur de terra /Egypti in

Ve

terram Juda, viri pauci, & fcient omnes reliquice Juda, in-

sredientium terram JÉgy

ptit ut habitent ibi, cujüs fermo

compleatur, meus, an illorum.

29. Ethoc vobis fignum, ait

Dominus , quod vifitem ego

fuper vos in loco ifto, ut fciatis quia vere complebuntur fer-

e

7

mones mei contra vos 1n malvum.-

^

3*0. Heec

u

Re , &»fignifï&atur þäöcam ]udæorüm

multa habeam nomina , fed per illud

äl

fuiffe

magnum, & ineffabile ezovz.

Lg;

fent.

gravimr»na, & qux ferri non pof-

Qu'a -Hegtaquam nlva vocabitur "

W

In ffuborem, &f in m4ledi&um,).Vide

6c. ) Non ufurpabitur amplius no-

t

dicta fupra num. I2.

men meum a Judzis, qui in /Egypto

t

Sicut eff dies bat. ) quue ad ho-

funt jurandi caufa,quia omnes peribunt.

II:

diernum diem? vel ficut hodieque ap-

07. Figilabo , 6$c.) Diligens exo, &

folicitus ad malefaciendum, & nocen-

f t

paret, & nuncfe res habent.

in(

26. Juravi.

) ]u;fo.: pr&teritüm pro

du illis, non

[

Autem ad benefacien-

lg

prafenti.

*

dum.

lm soweíne me

e magno. ) Per nomen

28. Qui fugerint gladium. ) Ante--

meum , quod magnum eft ; aut per

uam veniat.

*W.f;.

nomen meum , non qualecunque, cum

29. Fiffrem ) Puniam, & perdam»

4

C.A PUT. XLVI & XLV.

417

'eri

:

3o. Hsec dicit Dominus : Ecce ego tradam Pharaonem Eph-

,&

ree regem /Egypt in manu inimicorum ejus, & in manu

k

r-

queerentium animam illius: ficut tradidi Sedeciam regem Ju-

da in manu Nabuchodonofor regis Babylonis inimici fui, &

tti-

qua&erentis animam ejus.

, qu

CAPUT XLV.

C

Deus per Sferemiam arguit Baruch, quod —guerereg*z)rhjä dblore(æba-

5 Ye

bere, & non requiem: cui tamen in ceterorum vaflatione

'ovi«

nte

; pqllz'cetur fJecuritatem.

I. XV/ Erbum, quod locutus eft Jeremias -prophetä):a,d Ba-

[

ruch filium Neriz, cum fcripfiffet verba haec in libro

ytats

€x ore

0, at

Jeremise 4 anno quarto Joakim filii Jofize regis Juda,'

dicens :

aE

X 0f€

2. Haec dicit Dominus De

us Tírael ad te Baruchþï;:

ómni

3. Dixiíti: Vae mifero mihi ; quoniam addidit Dominus do-

lorem dolori me

j b0

"

o: laboravi in gemitu meo, & requiem non

inveni.

1]

4. Haec dicit Dominus : Sic

'dic/ckes adeum: Ecce quos sedi-

ficavi , ego deftruo: &

piin

quos plantavi , ego evello , & uni-

verfam terram hanc.

"M

(ermmo

$. Et tu quieris tibi grandia? noli

'quærgre.: quia ecce

ego

a

L]

1 eg0

- go. Phar aonem Eþhre-e. ) Ephree

Dominus eandem prophetiam' con-

y fet*

eft nomen proprium.

L

A. Ms

Ícribi, & aliqua etiam addi, que prius

phrem appellant.

Pharao nomen erat

in ea non continebantur , Jerem. c.

36. 28. Periculum etiam periculo ;

U«

dignitatis regie ; Omnes enim reges

A&eypti , Pharaones dicebantur.

nam cum ex periculo , quod incurre-

1.

Erba bec. ) Non hujus capitis ,

rat propter priorem fcriptionem eva-

e Muö

aut proxime fuperioris, fed ea,

fiffet, abfcondente eum Domino , ut

habemus eodem capite 36. num. 27.

,-',;äimr j

quge c. 36. n. 2. fcripta fuiffe dicun-

tür: quare quz cap. illo. 36. narran-

iterum revocabatur ad idem periculum.

jius 10^

tür, dicuntur facta anno 4. Joakim.

4. Ecce quos. adiffcavi, ego defiruo. ,

!Egypw

&c. ) Cum' totum hoc regnum, & qui

gribunb

Itaque hoc capite Jeremias redit ad

in eo verfantur ; malis a me immilfis

; &

fuperiora tempora , quia ut non femel

monuimus , non fervat feriem hifto-

vehemcenter exerceantur, tu folus quie-

:q goce

rim nec ordinem temporis,

tem quzras, & flagranti reipublice

vaci

pro tua virili opem ferre detre(tes ?

Ex ore feremia.) Dictante Jeremia.

3

a. Addidit Deminus dolorem . dolort

5. ïtg&ris £ibi grandid.) Grande

) Ante

meo. ) Laborem labori, cum juffit

privilegium , grandem , raram , ex-

Ggg

BJH. cum Com. Mefäoc/:. T. F.

peïdt"m

418

PROPHET. JEREMI/E

adducam malum fuper omnem carnem, ait Dominus: & da-

te

bo tibi animam tuam in fglu

t.enm,. in omnibus locis, ad quae-

0T

eumque perrexeris.

QAPUT XLVL

f

!

iUl

- Dominus þer kfie'miam Pharaoni, & Jgypto pmnämtz':zt- de-

jbldtionem . quam inducet Nabucbódonofor ,. V'udeis autem , &

ä

filüs . lfrael confolationem taudem., ac liberationem : univerfis

bt.l

|"Vero Gentibus , ad quas Deus illos ejecerat ,.

pen

- aflationem.

1. ( Y Uod fa&tum eft verbum Domini ad Jeremiam prophe-

fo

t

pe

tam contra Gentes -

2. Ad JÉgyptum, adver

füm exercitum PharæoniS--Nechao

fum

tegis /)Egypti, qui erat juxta fluvium Euphraten in Charca-

mis, quem percuffit Nabuchodonofor rex Bab

tür,

ylonis, in quar-

exXel

to anno Joakim filii Jofise regis Tuda.

3. Preeparate fcutum, & clypeum, & procedite ad bellum.

ii

4. Jungite e

g

uos, & afcendite equites: ftate in galeis),, po-

yti:

lite lanceas " induite vos onic:i:s, |

s

s. Quid

fs

Tüsm

dit Pharaonem NNechao 4. Regirm 25.

Wt aui

quifitam quieaem , alis laboranti-

é

2 if

f

bus.

þüï:(nz

Ert dabo £tibi animam fuem im falu-

Percufft.) VFugavit , de ;exercitu

3

2em.) Nec tamen timeas periculum.

Pharaonis victoria re

Ortata.

Percu-

paraf

Nam animam tuam, id eft , vitam

tere hoc loco non ef

h

! Occidere ; nam

in illo bello, non eft occifus Pharao,

proph

tuam e periculis eripiam , falvam fa-

dante

€iam.

fed eft id, quod Italice dicimus

': Dar

j

Ontra Gentei.

Wzma rotta.,

I.C

!

nem

. Deinceps enim

libri

vati-

3. Praparate fcutum, E$c.) Hacver-

Tum ]

ufque ad

&nim.

cinatur contva gentes varias, eisque

ba /Eocyptiis dicuntur ivriforie ; quafi

d

przdicit excidium : nominatim. contra

dicat, preparate omnia arma, omnia-

E

que inftrumenta bellica , quz volueri-

AEcyptios , & alios, qui iis juncti eon-

tis: certe vincemini, nihi] vobis pro-

Qlon

zra Nabuchodonoforem pugnarunt ,

ls

fcilicee &thyopes , Lybies, & Lydos.

derunt-arma, & apparatus bellicus ,

Tlütn

quem adornatis. -

Qu

D. In Cbarcamis. ) Urbs erat j.m;ca.

Euphratem, quaim obfedis Pharao Ne-

4« fungite eguos. ) Ad trahendos cur-

rat d

€hao, & volentem id impedixe Jofiam

rus falcatos, quibus utebantur eo tem-

mtlm

pore.

lum

Regem Juda, fibique occurrentem oc-

üe o

cidit, fnbflituitque ei in xegno filium

"Acendite eqsites.) Equos afcendite,

joachaz, deinde Ioakim: fupervenit

five qui in equitum turmis militatis,

It

le

&andem INNabuchodonofor, qui-ceci-

i

five qui equis cun.:um trahentibus iu-

lux&

-

C',A. PU T XLVL

419

d-

5. Quid igitur ? vidi ipfos pavidos, & terga kvei*fentes,,fgor.,

la

tes eorum caefos: fu

8

erunt conciti , nve-ac.refpexerunt: ter-

ror undique , ait Dominus.

6. Non fugiat velox, nec

falvari fe putet fortis: ad/ Aqui-

lonem juxta flumen Euphraten vi&ti funt, & ruerunt.

.. 7. Quis eft ifte, qui quafi flumen afcendit

i

,& veluti'* flu-

viotum intume(ícunt gurgites ejus?

:

uj

8. JEgyptus fluminis inftar afcendit, & velut flumina move-

buntur flu&us ejus, & dicet : Afcendens operiam terram:

perdam civitatem , & habitatores ejus.

. 9. Aícendite equos , & exultate in curribus, & procedant

fortes, /thiopia, & Liby

jte-

es tenentes fgutum , & Lydii a1*rig

pientes, & iacientes fagittas,

chao

10. Dies autem illeDomini Deiexercituum, dies ultionis, ut

j

fumat vindictami de inimicis fuis: devorabit gladius, & faturabi-

tur, & inebriabitur fanguine eorum: vittima enim Domini Dei

tit-

exercituum in terra Aquilonis juxta flumen Euphraten.

(

1r. Afcende in Galaad, & tolle refinam , virgo filia ZEgy-

pti: frufira multiplicas medicamina , fanitas non erit tibi..

*

E

Ggg à

12- AUf

fidere foletis ; folebant enim equis cur-

Q. -dfcendste equos, €c.) Eft ironia,

Quid

d

ruum falcatorum infidere, non folura

qua propheta invitat /Egyptios ad ve-

ut aurigam agerent, gedletia.m ut inde

niendum , & oppugnandam urbem

m;-

pugnarent-.

i

Charcamorum , quafi dicat venite ; eri-

vt

&. Quid igitur,Bc ? ) Quorfum ap-

tis enimi victima , & quafi in macello

pucr

paratus ifte. cantus arimorum ,. cum

jugulabimini.

prophetico fpiritu videam eos trepi-

JEthiepia, 69 Lybies, ..... & Lydze. )

, Dam

dantes, & in fugam verfos?

Hi populi /Egyptiis vicini, fo:derati ,

lao

& auxiliares erant.

.6. Nen fugias velox., 6c.) Quia pa-

5'/1 Dw

rum proderit /Egyptiis fuga : fuügiens

IO. Die i, 6c.) Cum cle

enim non effuogiet.

dem accipient ZEgyptii; vocatur dies

N 21;

44d 4quilenem.) Nam, ut fzpe di-

Domini in facris?

iteris omnis dies,

&um eft, Babylon Judae erat ad A-

quo Dominus facit , quidquid vult,

;mnï&'

quilonem.

& potentiam fuam non cohibet, fed

u

-Ov. Quis eff 1 ) Non interrogat ig-

potius eam expromit, & oftendit.

j po

ftorando, fed irridendo.

Villima enim Domini, ) Impii ZEgy-

Jficii «

Qni quaff flamen afcendit.) Compa-

ptii ma&abuntur , & quafi vidimz

rat /Egyptios flumini, tum ob copiam

immolabuntur ultrici divinz juftiti«.

militam , tum ob arrogantiam, qua

Latabitur

Deus illorum fanguine.

jos CU*

70 ten

Ílumini tumenti , exundanti, terram-

In terra Aquilonis.) Mide di&ta n. 6.

ue operienti fimiles effe videbantur,

II. 4dfcende im Galaad. ) Pergit in

d

mile eft Ifai. 8. 7.' Alludit ad Ni-

ironia ,

u

1fi dicat : Accipies multa

ndits

vulnera,

4

jiuis v

lum , qui ad ripas tranfcendit , & tur-

. ideo quzre. refinam in Ga-

bidus eft limo.

laad, qua illa abunqat, utiis medearis,

j

429

PROPHERJEREMIæ

12. Audierunt Gentes ignominiam tuam: &'ul*ulatiïs tuus

2

replevit terram: quia fortis i

6u

Tmpegit' in fortgm,: & ambo pa-

fhial

riter conciderunt.

13. Verbum, quo

d locutus eft deinus ad Jeremiam pro-

phetam, fuper eo quod venturus effet Nabuchodonofor rex

*

qui

Babylonis, & percuffurus terram JEgypti.

tb

14. Annuntiate /Egypto , & auditum facite in Magdalo, &

^s

refonent in Memphis , & in "Taphnis, dicite: Sta , & pree-

Áq

para te: quia

2]

funt.

d'xeyor&bvit gladius e2, quae per circuitum tuum

j

15. Quare computruit fortis tuus? non ftetit

l

ls

minus fubvertit eum.

; quoniam Do-

e05,

16. Multiplicavit ruentes, ceciditque vir ad proximum fuum,

p

& dicent: Surge, & revertamur ad populum noftrum, & ad

my

terram nativitatis noftrae, a facie gladii columbae.

J

n

17. Vocate nomen Pharaonis regis JEgypti , tumultum ad-

&

;

duxit tem pus.

Lj

18. Vivo

gum i

Virgo flia £zypti,) Virginem vocat

I5. Caihpzztruit :

n5 ho

trida concidit.

) Tanqufam res pu-

rempu.f '

A&gyptum , quod MHebrzi omnem ci-

VOCate

vitatem, & regionem infolefcentem ,

Forzzs £44:.) Miles tuus, fic füprä

& exultantem fuis divitiis, robore, &

miles appellatur fortis num.

' I2. For-

rem, q[

florente ftatu virginem per metapho-

tis immpesit im fortem.

loniam

fis.|

xam appellare foleant.

16. Maitiplicavir, tfc.) Adeo mul-

Qs

CI9. Bgsemidmiam tuam. ) ld eft, te

tos cadere fecit,.ut ali fuper alios

turpiter a Chaldzis vi&am fuiffe.

corruerent.

Tuny/j

Ulnlatas tuus, ) Cuuem edes , cum

hd proximum [mum.^ Super vicinum

Vértunt

vinceris,

fuum.

W/ffm

ZE

»

Ubi reg e

Fortis impegi: in fortem.) Dum ]E'gy'-'

E dicem*.)

tii,& eorum federati.

ptii fimul glomerant fugam , alii a-

Colgpabee.)

Vo

ä

cat Nabuchodonofor

I5 7

lios. dejicient,, & fe mutuo obterent.

columbam , quod celeriter advenitler,

tüm,

33 Verbum, quod locutus eft, €&c.) Ha-

in vexilis haberet columbamm.

& qu4ft volans, ut columba, vel , quod

d ]

(&enus przdixit Jeremias , quomodo

Vide

Vtümef

cxdendi effent /Egyptit a Chaldzis in

fupra càp. 25. num. 59.

obfidione Charcamis : nunc predicit

17. Vocate nomen Pbaraonis .

-

& ünüm

W Nür,

Chaldzorum in ipfam /Egyptum ad-

tumltum , 6c.) Ht genus propheti,

Tum QQ, |

ventum , ejusque vaftationem. -

quod conflat nominum impofitione,

fürtn d

qua, quod vegturum eft , declaratur.

14. In Magdalo. ) Nominat quatuor

Sic Oftz c. i. n. 4. jubetur filium

1j

civitates /Egypti loco omnium, de

ap-

Fitum &

Magdalo diximus fupra cap. 14. n. 1.

pellare Jezrabel, & n. 6. filiam,

quam

fufceperit, 4&/oue mifericerdia.

fäIiCe dl

3

Taphnis.) Mide di&ta cap. 43. n. r.

FYuseinltuss adduxit fempus. ) 'Pem-

ligj

lqu

Sta , Ü prapara te. ) Ad excipien-

pus, qnod omnia mutat , adduxit tu-

um Chaldzorum exercituimn.

' gmiuzn

muitum , mutationem , & cladem ma-

Suifg

Vüter ab

CAPU T.- XLVI.

42I

QUs

18. Vivo ego (» inquit rex , Dominus exercituum nomen

»

ejus ) quoniam ficut T

:

habor m montibus, & ficut Carmelus in

mari, veniet. -

Y

19. Vaía transmigrationis fac

tibi- habitatrix filia Kgypti:

I

quia Memphis in

,folitud:inïem ent, & deferetur, & inhabi-

tabilis erit.

;u

20. Vitula elegans, atque formofa JEgyptus

K; üimuïïator ab

r

Aquilone veniet ei.

-

Quf

21. Mercenarii quoque 6j

us , qm verfabantur in medio e-

jus, quafi vituli faginati verfi funt & fugerunt fimul , nec

Do

àre potuerunt : quia dies interfeCtio

*

nis eorum venit fuper

eos, tempus vifitationis eorum.

Iuffy

22. Vox ejus quafi aeris fona

bit $ q;uo—nif'amä cum exeröïtü

&ad

prope

rabunt, & cum f-ecm;rilþ-us^ venient ei, quafi Caedentes

Iigna.

1 d-

Ggg 3

23. ch*-

Vivo

gnam in regno tuo, unde re&e: voce-

20. Pitl, E. ) Vicufam vocat

——

xis hoc nomine, Twwltwm adáuxit

JEgyptum , quod dives effer, & deli-

|

Zempus.

WMel fenfus eft Pharaonem

s p

indomitz vitulz lafciviret.

ciis abundans, & more pinguis, &

vocate Tumultum , id eft perturbato-

Alludit ad

f

rem, quia fuperbe provocando Baby-

Apim Deum /Egyptiorum, quem vi-

5 F0f'

loniam adbellum, «4Zzxz:z tezpus con-

tuli fieura colebant.

fli&us, & cladis.

Huic explicationi

Stizuator ab "quilone venzier $ &c. )

j mi-

confentaneum

eft ,

in

Hazbreo :

Qui eam fiímulet , & de JEgypto ,

: iJioS

Twmultus rranfire fecit tempns.

Alii

quafi de prato fuo, demigrare cogat ;

vertunt : ffrepitus. eff. fed rranmi tie

hactenus enim indomita fuit

fit ftimulum.

; nec fen-

icm

eccafionem , id eft magna minacur, fed

ubi res exigit, nihil agit.

-b quilone.) E Babylone.

derafi.

19, PFrve ego. ) Eft Dei juramen-

21. Mercenari? enim eju:. ) Mülites

ynotot

tum.

aï'ien?gen-æ merce«e conduécti.

al

Sicut Tbabeor im mant:fäæ ; &c.)Sicut

verum eft lhabor eiiein montibus, id

Quafll vituli fapinati.) iEgyptï deli-

u

ciis, & pingues effecti.

Vide

eft unüm e montibus, & Carrielum

Ferf. fant,) In fugam vifo hofte.

in mari, id eft , juxta mare; fic ve-

Vifftation,:.) Punitionis.

rum eft, quod Jeremias predixit ven-

22. Fox ejus.: fF,g 5tl.

;piï&i&

turum efle regem Babylïoni's;»

Quaff avis fonabit.) Malde fonabit;

üti'mey

es enim' eft metallum valde tinniens,

Iiratüï

19« Vafk tran:mig'rnti'anis.. ) Appa—

ratum &

inftiumentum — viatoriuimm

& fonorum : fignificat autem fimili-

ium p

Italice dicimus: A4rzeff d viag;io.

tudine tinnientis zris querelum , &

; quam

Habitatrix flia & jpti.) Populum

doloris plenum clamorem, quem JÉ-

l' Tatw

AEgyptium intelligit ; vox Haézzarrix

gyptus hofte perfequente erat editura.

dgiificat /Egyptios fecnre, & confi-

* Cupg fec:zribus;)

jxit t

Axrmati S cychx-

etf n

fienter abfque vmetu- defi*deä egitte.

cum in morem-.,-

402

PROPHET. JEREMIJ

23. Succiderunt faltum ejus, ait Dominus , qui fupputari

non poteít: multiplicati funt fuper locuftas, & non eft eis

numerus.

24. Confufa eft

'f.ilia ]Egyþti, & .traditaf'ih' manug ,pö.puli

Aquilonis.

*

25. Dixi

t Dominus exerCituum Deus Ifrael:. Ecce ego vi-

(

fitabo fuper tumultum Alexandrie , & füper Pharaonem, &

6u

fuper /Égyptum, & fuper deos ejus, & fuper reges ejus, &

PL

nt

fuper Pharaonem, & füper eos, qui confidunt in eo.

26. Et dabo eos in'manus que&erentium apimam eorum ,&

ple;;.

manus Nabuchodonofor regis Babylonis, & in manus fervo-

hom

rum ejus: &

.

j

^

inus,

poft heec habitabitur ficut di-ebus priftinis , ait

:

- Dom

fiof

*lfaie

27. * Et tu ne timeas

» ferve meus Jacob, & ne paveas,

Non

43. 1. lfrael : quia ecce ego te falvum faciam de longinquo , & fe-

44. 2. men tuum de terra captivitatis tuae: & revertetur Jacob,

t

requiefcet, & profperabitur, & non erit, qui exterreat eum.

'd'(?pol

28. Et tu noli timere, ferve meus Jacob, ait Dominus ,

Cp

quia tecum ego fum, quia ego confumam cunétas gentes,

ad quas ejeci te, te vero non confumam, fed caftigabo te in

N

Cdflgnf

judicio , neAc— guaü innocenti parcam tibi.

CAPUT

tl i

e

x

. Suceidemm;- ) Succid.enf Chal-

- Ert im mzzm)s.) Particula & pofita

dzi, prsteritum pro fututoc.

eft pro 4 eff.

C ay

Salrtm. ejus, ySilvam /Egypti. Com-

Poft hae babitatitar, 6c.) Poftquam

Cllicet

, parat ZEgyptum filvz, habitatores ar-

quadraginta annis vaftata fuerit , ut

dEHtibug

boribus, Chaldxos ceforibus, & li-

clarius predixit Ezechiel c. 29.n. JI.

t ve

ggatoribus.

.

5

12. 13- & I4- .'

Obfdior

Qui fupputars

nom þo:ef, ) Exercitus

Q7. Ne fimeas. ) Apoftrophe ad I-

C' ^R

ji*

Chaldzorum, quafi.dicat: Exercitus

fraelitas , quafi dicat: fi /Eeyptios re-

pmïfv te

Chaldeorum , qui innumerabilis erit ,

ducam in patriam füuatn, quanto ma-

Nfra

filvam JEgypti fuccidet.

gis reducam te, 0 Jacob , qui fervus

Hlïxüp :

24 Copnf uja

meus es ?

',) Pudefa&a , terrore

hlss

