yy T^

p

Z

10CHZ Ts

eff , ffc) Propterea

Ur iremus.) Ut ambularemus.

i (

ue dedit ante faciem moffram. )

^

juftitia illi tribuenda , quia prius ad-

fj

"

al

monuit nos, quam puniret.

Quz noftre libertati, & ele&ioni pro-

ffyrits

9. E£ won fumus deprecati faciem. )

pofuit , ut ea vel amplecteremur , vel

l /benb "

refpueremus.

Vide Deut. 3

Og

Non fumus Deum precati fupplices

é

)

proftráti ante confpectum ejus.

YlI. Szcut ef dies iffe. )

uju$ hoc

'014,*;'0713771'

Ut reverteremur.) ngantes eutn, ut

etiam tempore mernoria viget.

icerenï j

converteret nos.

12. lp omnibus juflitiis zuis.) Con-

tra omnia przcepta tua.

E Vigilavit Domintus 12 malis.) Ac-

)

oU bdth

celeravit mala, & citius fuper nos ad-

14. Propter £e.) Non noftris qui-

dir *

4 i

dem meritis, que nulla funt , fed tua

] DWWM! ;

duxit, quam nos timeremus.

mifericordia, que& magna eft.

In omnibus opevibus [vis, qua manda-

Qui nos abduxerunr.) Chaldzos,

t

j; [

vit zolir.) Qus vel dedit olim man-

15. Nomem tuwn 2nvocarum eff faper

dl

data, vel comminatus eft. fupplicia,

I/;':tcl ^

Ut fciant omnes te non fine

parere recufantibus.

caufa Deum lraeáis, & Jud&orum

,yl//m ü/f)

496

PROPHET, BARUCH

Deut.

16. * Refpice, Domine, de domo fan&a tua in nos, & in-

26.15. clina aurem tuam , & exaudi nos.

laie

|

37. * Aperi oculos tuos, & vide:

* quiä non moïgtui', qui

*1nix fünt in inferno, quorum fpiritus acceptus cft avifceribus fuis,

3

17. dabunt honorem, & juftificationem Domino.

f

& 64.

18. Sed anima, quae triftis eft fuper magnitudine mali: &

Ll

9

i

. fal..

ncedit curva, & infirma, & oculi deficientes, & anima e-

füriens dat tibi gloriam, & juftitiam Domino.

ii5

uia non fecundum juftitias patrum noft

rorum'nos fun-

f

19. Q

dimus preces , & p

etimus mifericordiam ante c

Aonfpe&um

b

tuum, Domine Deus nofter:

3

20. Sed quia mififti iram tuam ,

& furorem tuum fuper no,ä,

TOi

ficut locutus.

N

gs, in manu. guer..or.tllm. tuorum. p.rol phetarum, di-

cens :ï

E

5I. Sic

&1

& n0s te: D'eö—- nohra finíftra catorium , five eum, ubi iunc fan&i

&i

aþgeliari',

2!

glüri;fui..

el. fenfas. eft, quia lfrael: patres commorabantur.

nomen. tuum ,. id. eft, te Ifraelinvo-

Quorum. fpiritus acceptus ef a viferi-

in1

L£us. [6/5.). Quorum animus a corpore

&d

cat, colit, & obfec,rac-. fuper fe ,. ut.

ejus miferearis..

feparatus eft.. Dicitur: vzfcerizus fuis,

£t feper- gentta. ipfius.) Filios.Mraelis, pro

. vifcertbus, eorum.

L

t

*

Dabunt bonorem , 6

-

!

uä:fcaiäneml

A

populum. Hebrzum.

É

2]

6. .De domo þtmff

?

A: IUA. ) D'e'..ca'zlb,z -Deum juftum etfe pradicabunt.

te, f

vel de templo tuo,, five templi. di-

I8.. Super magnttudine..) Pro'pter.

agnitudi'nem.

:

Upo ;

ruti. loco: , quo. te

: quïjlfl. przfentem. m:

Incedz£. czva.

D

quod

coliinus..

) Gemens, pænitens;

Tem, |

]7.. peri. oculos. fu25.) Signifï'cat*

&

^

X depreffa: magnitudine a&rumnarum,

& afllictionum..

Ofrr

Deum-quodammodo dormire,aut con-.

dtds

tilvere..

Oculs deficieutes.). P& fame, laffi-

22,

tudine ,. & lacrymis.

?

E; vide.) Confidéra.

Aprma efmriens;

ACam

uftus..

) Homo jejunio ex-

urUlLLg

Qhia non mortui, &c.) Mortui non: la

-

poflunt- ore ,, ac: lingua: Deum Jauda--

Dat tibi gloriam, 8 juffitiam. ) /"Te

re, quia. & 0s ,. &.lingua, &totum. eloriofum , & juftum przdicat.

ür bma

Ut e

,

corpus ipforum in pulverem redactum:

19.. Non fecundum juflitia.) Non

eft; INec etiam polfunt: Deum lau-. propter juftitias, non prefidentes ju-

dare propter nova. befneficia » qua- iticiispatrum.no&roru'm. Nf)lfïl()fh'is,

laty

quotidie ab eo: accipiant, obtinendo, aut patrum noftrorum meritis - noftre

nt mirabiliter eripiantur. ab zrumnis,

nitüntur. preces;

Mde qy

& miferiis, in. quibus: deprehenfi funt,

20. Sed anuia mi/ä/f'i ',' 6c.) Fundi-

I "

quod tamen polfunt:viventes.

mus.preces, quia erumnis a te. mif-

cfmetw.

Ve )gmm

In imferno.) Infernum vocat omnem — fís. urg

emur ,. & cogimur Lad.ce con-

infer:m. locum ,. ubitunc: mortui te-.. fügere.

nebantur, five damnatorum : five pur-

Puerórum tuorum.)Servorum tuorum.

bj

I(IM

-

GN

'C'A'A;P U T* 3L

407

m

z'x.þ. Sic dicit Dominus : Inclinate hümerum veftrum , &

cervicem veflram , & opera facite regi Babylonis: & fedebi-

4 qu

tis in terra, quam dedi patribus veftris.

s Tüi

»

22. Quod fi non (1) audieritis vocem

Domini Dei veftri

operari regi Babyloniae: defe&£tionem veftram faciam de civi

i

tatibus Tuda , & a foris Jerufalem.

i[flà

:, Et auferam a. vobis vocem jucun

ditatis,. & vocem gäu :

diij & vocem fp

onfi, & vocem fponíae , & erit omnis teïtfra

os fun

' fine veftigio ab inhabitantibus eam.

24. Et non audierunt vocem tuam, ut operarentur regi Ba-

* lüt

bylonis: & ftatuifti verbatua, quae locutus es in manibus pue-

rorum tuorum prophetarum , ut transferrentur offa regum

et 105

m, d

noftrorum , & offa patrum noftrorum de loco fuo

25. Et ecce proje&ta funt in calore folis , & in gelu no£&tis,

5T.

N

& mortui funt 1n doloribus peffimis ; in fame, & in gladio;

& in emiffione.

"

)c fm&l

-

26. Et pofuiftitemplum, in quo invocatum eft nomen tuum

| /!w./;ffi'

in ipfo, ficut haec dies, pr

S Iírael ,

& domus ]uda.

Q*pter'v iniquitatem domu

1 cmote

dbiiaiens:

^g es

eriti .W

(1) Audieritis, 4z U d. /egimr: feäefizis/, ne'c— äuäieritiä.a.--

2I. luclinate btmnerum.

Supponi-

24. Ur operarentur.) Ut fervirent.

6[411'0?"""')

te, fubmittite collum ,

&

humeros

Ef ffatuif/ i. Idcirco fecifli, ut re

yutt.

jugo Regis Babylonis, " l'eftimonium,

ipfa: nobis: evenirent, quz commina-

) P:o'ptef

quod hic citat Baruch, eft apud Je-

tus nobis fueras per Prophetas. Vide

rem. cap. 27. g. II. & I2.

fuperiori cap. num. 20. & hoc eodem.

( ænitänïs

Ccap. num. I.

:rumn?-mmï

Opera facize.) Opetamini, fervite..

- &edebsris.) Habitabitis.

Puerorum t):ffum;-) Servorum tuo-

22. Dejfellionem veffram faciam. )

rum.-

famev ],dïi

Faciam vos deficere , & expelli ab

Ut transferrentur. ) Ut non fepeli-

urbibus Juda.

rentur in fepulchris patrum fuorum ,

g

Et a foris 701;[416»; ) Itä vocat fub-

-fed: in terra aliena morerentur.

Vel,

urbana Jerufalem, vicosque, & civi-

ut effoderentur, & infepulta relinque-

jAtf

)T

tates ei fubjectas,

rentur fub dio, ut przdixit Jerem. c

J icit

8- 1- 2. quod a Chaldzis factum eife

M)N

23. .duftram a volis vocem jucundi-

tatis , £. ) Defumptum eft hoc tefti-

creditur, ut thefauros quzrerent, qui-

fdentes ]^

Tmoniin ex ca

buscum Judzorum Reges fepultos effe

N(m 10 15

Vide ibi dicta.

p- 7- J?renn. num. 34.

credebant,

M

j5 4

qoit

»

Er!t omnuis terra fine vefiigzo.) Non

25. Im emiffene-) Yn exilio, in dif-

cernetur in tota terra ullum hominis

perfione.

for

*

2

f

s

vefticium , quia memo erit, qui per

2-.6. Et pofpsffs tcmflum ; 5[) Re-

) a

eam tranfeat.

de

o

P

j co

templum ad eum Ratum j in

Bih'. €Hm Cani. Meüafb. T. V.

Rrr

-

)

498

-PROfüETIBARUCü

23. Et fecifti in nobis, Domine Deus nofter, fecundum

omnem bonitatem tuam, & fecundum

ä

omnem mifer&tiongn

tuam illam magnam.

;

y

28. Sicüt locutus es in manu pu

d

ï

eri tui Moyfi in die, qua

praecepifti ei fcribere legem tuam coram filiis Ifrael,

29. Dicens: * Si non audieritis vocem meam multitudo .

hd

[j

26-1 .4;

hac magna convertetur in mini

Deut.

|

A

mam inter Gentes , quo ego

iej

28-15.

eos difpergam :

30. Quia ífcio , quo

d me no

ha*uc*iiet populus: .p-opu'ius—ef;t

jut

enm dura cervice , & convertetur ad cor fuum in terra ca-

/h

ptivitatis fuse :

E

r

r

31. Etfcient, qui

a ego fum Dominus Deus eorum , & da-

bo eis cor, & intelligent : aures, & audient.

: 32. Et láudabunt me in terra captivitatis fuae; & memores

&

erunt nominis mel

I.E

33. Et avertent fe a dorfo fuo duro, & a malignitatibus fuis:

quia reminifcentur viam patrum fuorum , qui peccaverunt

&m

in me.

v

5

4

?

34. Et revocabo illos in terram ,

quam juravi patribus eo-

Vum

rum , Abraham, Ifaac , & Jacob , & dominabuntur eis, &

4

Dem

;mu»]tiplicabo eos & non minorabugtur.

as E

Tünt

L

&E

P0p-u"-lm efd enum dukr.z ce—rviæ.) Cer-

Bl

q;w hoä*ie Confpicitur, eft emm ev.er.-

t4

vicofus , contumax, obftinate juífis

fum & defolatum.

meis refiftens.

X

1m quo invocatum eff.) In quo co-

Tientt

Jebaris.

Converterur d cor fumm.) Refipi-

fcet; vexatio enim dabit intellectum,

iz ijfo.) Relativum redundans mo-

re Hebreorum.

Ifai.28. 19. "leftimonium hoc fum-

2j !

27. Secundum omnem bonitatem tuam.)

ptum eft ex Levitico cap. 26. num.

39- 40* 4I-

d HP

Punivifti nos benigne, & remiffe ; gra-

i

Dabo ei cor. )

Novum, &

Tefe,

viores enim

penas fcelera noftra po-

"0C jen

ftulabant.

docile, citat non.verba, fed fenfum,

28. Im manu pueii.) Per fervum

Deut- 30- L)

Wm, q

Qum

tuum Moyfem.

Aures, & - andient.) Aures, qu&

IaihOL

Cor am filiis lfrael?) Proponendo eam

Domini juffa audiant libenter, &X

filiis 1frael, ut eam libere acceptarent,

prompte exequantur.

»

vel refpuerent, vide n. IO.^

33. «vertent fé « dorfo fuo duro.) VRB-»

vdl f

!f

N

QO. Drcems

. énnititudo bac , (fc.)

linquent contumaces mores fuos.

Allidit ad locum Deut. 29. 62. zt

remantbitis paucó numtro, &c.

Qui peccaverunt, &c. ) Qui eorum

J JH

Jrgf

30. Quia [cio, quod mye nom audiet po-

fcilicet parentes peccaverunt in me,

)hue

prles.) Citat non verba, fed fenfum.

& peccata relinqueptes , & deteftan-

Trerfor

U

Deut. 5[. 29-

tes falutem confecuci funt.

4 MG;-'

CAPUT IL. & lk

499

)dum

45. Et ffatuam il

lis teftamentum alterum fempiternim, ifr:

fim illis in Deum,

ione:m

vebo am

& ipfi erunt mihi in populum: & non mo-

pliius-pepu;l-um meur , filios Ifrael a terra, quam de-

; quà

di illis:»-

CAPUT IL

Kitudo

yo o

P»gï/äwm;zf confiteri peccata faa , €? patrum. fuorum , obfecran-

tes. Deum pro mifericordia: Jrael in captivitatem du&tus efl , eo

jus et

quod dereliquerit *oiam Japientie , que non imvenitur a potenti-

VCR

bus , divitibus , aut gigantibuss [ed populo Ifrael tradita fuerat

&à

& Dea, cui omnes [ue creatura obediunt : additurque de

CbrifHi ad'entu in carneim.

emore

I.I| T nunc, Domine omnipotens , Deus Iï'fael", animz in

anguftis, & fpiritus anxius clamat . ad te:

us fuiSZ

2. Audi, Domine, & miferere, quia Deus. e

jr'enni

& miferere noftri: quia peccavimus.ante te..

S. mifericprsp»

3. Quia tu fedes 1n fempiternum, & non peribimus in a-

ibusleo*'

vum.

4. Domine omnipotens , Deus Ifrael , audi nunc oratio-

nem mortuorum lIírae!, & filiorum ipíforum , qui peccave-

j E

runt ante te, & non audierunt vocem Domin

-

i Deifui, &

/-

aggitütinata funt nobis mala.

W.C'&) C'er.

s. Noli meminiffe iniquitatum. patrum noftrorum, fed me-

gt UP

mento manus tuae, & nominis tui in tempore ifto..

j Mi*

TEXRDE N

Rrr2

E

/

6. Quia

jium

38. Statuam.) Hxc ex-]erem. fum-

. hoc [j*

& dum viverent ,, & nunc etiam mor-

of m

pta cap. 51. 55. Vide ibid. di&t.

tui non defiftunt te orare pro hujus

Teffamentim alterum.) Veftamentum

populifilute, Poteft etiam effe fen-

&

hoc fempiternum eft teftamentum no-

fus: Orar£ionem mortiuorum, id.eft, no-

joyüf v

vum , quod: nobifcum iniit: Cliriftus,,

d

'cum Ecclefia fua zternuim:' duratu-

firam, qui ita afllidti fumus, ut ni-

hil. à! mortuis differre videamur.

ra , hoc eft, üfque ad mundi finem;

hu

q

2.

Nze te.) Coram , vel contra te.

Et filisrum.) Oiationem noflram ,.

p

&

qui filii fumus eorum, quiin te qui-

T'e etiam vidente , & fciente,

dem peccaverunt, fed tunc peniten-

vel fenfus eft, vere peccavimus, quia

tes decefierunt.

)R

quod coram Deo tale eft;revera tale eft.

jufü;

^

d gluttzata ];.-'zt 70l4s "aala.) Adhz-

sl

105

3

Sedes.) ; Permanes.

ferunt. nolis ,. ita dos oecuparumt ,

4» evum. ) ln xternum , non am-

ita nos profequuntur ,. ut ab illis nos

tl eOf"

fs

plius

ad hujus mortalis vitx officia

yat J

rev erfuri.

explicare non- poffimus..

Mide fu p-

k um

(yun

cap. I. d. 0.

4- Moertuorum lfraet.) Eörum", qui

(5* Manss tu4.) Potentiz tux : nc

"

"

500

PROPHET. BARUCH

6. Quia tu

DI

.es Dominus Deus.nofter, & laudabimus te,

-

t

Domine.

U

7- Quia propter hoc dedifti timorem tuum in cordibus no-

ftris, & ut inyvocemus nomen tuum , & laudemus te in ca-

ptivitate noftra: quiaconvertimur ab iniquitate patrum noftro-

Tum, qui peccaverunt ante te.

:

! z

$. Eteccenos in captivitate noftra fumus hodie, quia nos di-

fperfifi ;)n improperium, & in maledittum , & in peccatum,

beïi

fecundum omnes iniquitates patrum noftrorum ,

hoi

qui receü"e-

runt a te, Domine Deus nofter.

f

9. Audi, Iífrael , mandata vitee : auribus percipe, ut fcias

prudentiam.

lo

Ifrael, quod in terra inimicorum es ?

1I. Inveterafti in terra aliena, coinquinatus es.cum mor-

Viar

tuis: deputatus es cum defcendentibus in infernum.-

2l

12. Dereliquifti fontem fapientice:

fuíc

13. Nam fiin vi

a Dei ambulaffes, habitaf

l

fes utique -in pacä

(1) fempiterna.

14« Dit-

ficylo

(I)HSc:mpitþex;na. In edit. S?xr. ",legitur : füper terram.

IQ

(

l

confideres, quid nos mereamur , fed

tuis zecefferunt, & mores expreffimus,

I/h

quid tu facere poffis, quid gloriam

& veftigia tenuimus a falute devia.

tuam deceat.

Matdata vits. ). Mandata, &

lo

i

Ü

docum

Iita

Ip tempore iflo. ) Maxime ad : mife-

7

enta Ræluþarizl, quge vitam af-

tl

randum opportuno ; quia hoc tem-

ferant.

;

lner

Lun

pore maxime aflligimur.

Pradentiam.) Meram, qua dirigas

0Cu

]o

6. Laudabimus te. ) H

oc mifemEili

actiones, & ftudia tua.

i

ftatu foluti;

II. Jzvereraffi.) Diu, & ufque ad

lumen

fene&utem in exilio, & captivitate

lipun

9. Dedifli timorem tuum, &c.) T'er-

fuifti.

l

refecifti nos multis cladibus, & zru-

Coinquinatus es cum mortuis^) Quuafi

G yer

mnis afligens, nut difceremus te time-

dicat : in Babylone verfaris velut in

Vetur

re, & revereri.

fl

ün]

Canvertimur;) Grzce: cävræg()s'xþa,usv,

fepulchro , quafi cum mortuis jam

Rtur

efles mortuus, adeo fordes , & fqual-

T

averfati fumts peccata patrum noftro-

"

les.

Mortui enim , five cadavera

16. |

rum, & ad te redimus.

Qu

funt coinquinata tum naturaliter, tum

g. In smproperium , 69 maleditlum.)

moraliter ex lege veteri.

Nobis enim illudunt , & infultant po-

etltyel

puli, & maledictis , & convitiis pro-

ejusdem fententiz.

Deputatus e5, 6c. ) Eft repetitio

4

Quod

fcindunt.

Dejcendentibus in iufernum.) In fo-

efliis

In petccatusm.) Ponam peccafi.

veam fepulchri: fic Pfal. 27. 1. 24/-

Qo]i ]ud

T eam

Secndum omnes iniquitates , Gc. )

intlabor de[cendentibus in lacum.

Nec nos hzc immerito patimur , qui

I2. Derel/quifée fontem. [apiemtia. )

l o

peccatum noftrorum , qui a mandatis

UM

Id eft, Deum. Rgfpondefur hoc ver-

, w

CAPUT I

&o1

5 t

14. Difce, ubi fit prudentia , ubi fit vir

tus, ubi t infel

le&£tus: ut (cias fimul , ubi fit lon

15 10-

giturnitgs 'Vitæ, & victus ,

ubi fit lumen oculorum , & pax

In -

oftto-

15 Quisinvenitlocum ejus? & quisintravitin thefauros ejug?

16. Ubi funt principes Gentium,

beftias, qua&e funt fuper terram?

& qui dominanfqr fuper

vos (l-

I7. Qui in avibus coeli ludunt

'atüld

18. Qui argentum thefaurizant, & aurum,

in quo confidunt

homines; & non eft finis ac

eceiïg-

quifitionis eorum? qui argentum

fabricant, & foliciti funt, nec eft inventio operum illorum?

t Ícus

19. Exterminati funt , & ad inferos defcenderunt, & alii

loco illorum furrexerunt.

L]

20. Juvenes viderunt lumen, & habitaverunt füpel/" terram:

j mir

viam autem diíciplinge ignoraverunt.

21. Neque intellexerunt femitas ejus , neque filii eorum

fuíceperunt eam: a facie ipforum longe fa&ta eft:

f päFe

Rrr 5

22. Non

, Dï(

ficulo irterrogationi fupra 'pofïtæ n.

—á

aucupes. Vel fententia eft: qui adeo

IO.: Qma.' eff I[rael , &fc.

potentes:funt, ut non folum in be-

I4- Difce.). l'uo damno.

ftias terre , ut paulo ante dixit, fed

yrelfimtSs

Virius. ) Vortitudo. ad refiftendum

etiam (quod eft difficilius) in aves

devi

hoftibus; Gr&ce enim, ?exJc.

ccli pro fuo arbitrio dominari vi-

1d'dt& s

Intellectus. ) Rerum agendarum in-

deantur.

Ludere enim eft fine ulla

vitam dl*

telligentia.

hi

difhicultate, & quafi ludendo aliquid

Lumenm ocmulorzm. )

Oculos mentis illuminat.

Lumen, quöd

facere , fic Proverbiorum g. 30. dici-

h dif igas

Aliqui per

tur:; Cum eo eram cuntla comonems ,

]umen oculorum res profperas intel-

coram eo ommni tempore [udeus im orbe

£errATY AU.

yfge x

!i gunt.

agirite

(d5. Quis imvenit locum ejus? ) Do-

I8. Neceff imventio operum illorum.)

cet veram fapientiam nulla arte. in-

Non eft invenire numerum , aut ter-

veniri, nulla potentia obtineri pofe,

j Quaü

minum excellentium operum illorum.

j Vel'dt ,m

nifi in Deo, quafi in ejus fonte qua-

Non eft invenire, id eft, compre-

ratur, & ab eo poftuletur.

hendere,

quanta & qualia fint opera

qis j

I6. Ubi funz Principes, £/c.?) Quafi

illorum.

1.

9cadave[3

dicat: non poterunt eam fua poten-

2O. Juvenes: viderumf l.:zmen-.) Nati

tia confequi, nifi a Deo petant. Vel

funt , qui illis fuccefferunt ; editi

jite um

fenfus-eft; quid prodeft principibus ,

funt in lucem, ut. Latini loquuntur.

.

quod non folum hominibus, fed etiam

Viaem difoipluna ignoraverunt. )

beftiis dominentur, quod in avibus

Prudenter fe, & moderate non geffe-

cccli ludant, &c. fi fapientia careant,

runt ,.fed opes a parentibus relictas

)

jni

Af

ne eam confequi poffint ?

dilapidaverunt.

;7. [

-FT Qui m avibus cmli ludgnz.) [n

2I.- Seztas ejus. ) Prudentie , &

J

Greco elt : émneufovreg, ?lndusr, can-

fapientiz.

4 ,'g;;fl"-')

tu, aut efca decipientes, ut faciunt

4 [facie. dpforum longe fatla eft. )

oc Y*

502

PROPHE T. B*ARUC'Z'H,

o2. Non eft au

;

difa.iïl terra Chanaan , neque vifa eftj in

"'Theman.

i

25. Filii quoque Agar, qui exquirunt prudentiam, qua

de terra eft , negotiatores Merrhae , & Theman, & fabula-

L£l

tores, & exquifitores prudentiae , & intelligentise: viam au-

tem fapientiae nefcierunt, neque comemorati funt femitas ejus.

p

24. O lífrael, quam magna eft domus Dei, &

ingens locus

2

poffeifionis ejus'

(e

menfus.

2 ss ptssetiasi a a at P

^

! gg-r. Malgnuus eft, & non habet finem: excelffus)&im

D

26. Ibi

ft

Longe eam reï)xlllerunt,. longo inter-

Qui exquirant prudentiam , qua de

3 l

vallo ab illa abtuerunt,

fe

zerra eft.) E.t ideo hujus fapientiz hu-

f1^

22. Non efl audita, 6fc.) Senten-

manze non expertes'effe creduntur.

tia eft, fapientiam Dei non effe vi-

Nega—fid!öres Aferrhg.») Fortatffe Mer-

rha eft Maara Sidoniorum

piu

fam, neque auditanr unquam in ter-

, de qua

tejl

ris, non quod eam. aliqui non ha-

Jof- 3. 4.'hi enim precipui erant

buerint ,. fed quod. non. ex terra, fed

mercatores , a quibus T'yrii funt orti.

ex cclo habuerint.

m

Ti sh REO il ia a i sE s g t dbl ob C arissa hRD

l

Fatulatores.) Quui genus illud 'Y'heo-

lp terra Chanaan, 66c.). Quuafi dicat,

logiz. fequuntur , quod puv9uxóy dici-

( 9

in Chanaan ( id. eft. in terra promif-

tur, id eft, fabulofum, qualis. fabu-

[atge

fionis, inter Hebreos filios Jacób )

lator eft Hefiodus in '"Theogonia, &

non invenitur, neque inter Idumzos

paffimalhi Poetg. Vel intellicit fcri-

filios. Efau; ergo in terra non inve-

ptores, & interpretes fabularim ad

m

re

nitur, Ífi enim alicubi inveniretur ,

s informandos inventarum

; qua-

P quà

certe inter hos, qui ex lHfaac, & A-

les funt. /Efopi fabelle, & alix hu-

f

Xinm

braham viris fapientiffimis: originem.

jusmodi.

De his vere dicitur illud

). .

ducunt. Vel fenfus eft, fapientiz hu-

Pf. 118. 85. Narraverunt mibi (2iqui

tota te

jus nomen , quam . humana facultas.

fabilatzones, fed mom ut lex tua..

Lam

non invenit, neque auditum. eft inter

Bütente

Exquifttores prudentia, &t e.) Invefti-

Chananzos, viros folertes , induftri-

garunt naturalem , & profanam fa-

Iis pror

os, navigationique deditos, qui mul-

p

ientiam, (& in ea admodum fapien-

deg;it, |

fiàm im

tas luftrant regiones ; neque inter T he-

tes habiti funt , fed tamen viam vere,

manitas, qui inter Ídumzos cenfen-

& divinz fapientie ncfcierunt.

itiys

tur effe fapientiffimi.

r

turæ &t

L heman erat Me"trO'-

24. O Jf?2e!, 67.5 .Poftquam do-

In Themuam.)

cuit fapientiam nulla potentia, nullis

fl

polis Idun z , ut conftat ex Jeremia

durics Ddl dN tss T a aol RE IN r

cap. 49. 20. fic appellata ex "The-

artibus humanis teneri poffe, conver-

D: :

tit orationem"ad Ifrae], ut per alio-

man filio Eliphaz filio Efau, Genef.

rum hominum comparationem often-

bt no

36; Ib I5

:

I'IGS. hmu

dat , quantum beneficium Dei fit ,

La ECMEUU.

23. FH quoque Agar. ) Yfmaelite,

quod Hlis potius quam aliis gentibus

Li dm T

quos. negotiatores fuiffe conítat Ge-

vera fipientia per fegem, & P

€0$ feci

rophe-

2

(

nef. 37. 25. folent autem negotiato-

tas pateiacta fit. .

res humanz fapientiz , qux in dolis,

Dons: D) Nomine domus Dei

Thine m:v

Éraudibusque confiftit , plurimum ha-

totum terrarum Oorbeimn intelligit.

füntom a

/bere;,

25- Nen habet finem.) Eft hyperbo-

Wlms 1

r

CM

Y

CAPUT H -

503

d

56. ïbï

ïuerünf gïgr antes nominati illi: qui ab«ïn'*it'iïo fuerunt,

ftatura magna, fcientes bellum.

d

27. Non hos ele

jla

git Dominus, nequ:e-f—viam ärifcifplsinæ inve-

nerunt: propterea perierunt.

d

*

28. Et quoniam non habuerunt fap*-ie-nti;am,, ?inæfrieruht

j

propter fuam infipientiam.

H

MU

oU uis afcend

it 1n coelum , & accepit eam, & eduxit eam

'de nubibus?

"

us

30. Quis transfreta

vitmare, &inveni

t illam? & attulit eam

Ibi

fuper aurum ele&tum?

L

mLED

3. :Non eft, qui po

ffit fcire vias .'eju*-s., neque qui ..e:«flqu-.xir—at

u de

femitas cjus:

i& li

ni"

35. Sed qui

fcit univerfa, n*ovitxneam : & . adinvenit eam

: Mef-

prudentia fua: qui prseparavit terram in seterno tempore, &

e qu

replevit eam pecudibus, & quadrupedibus :

ern

33. Qui emittit lumen, & vadit, & vocavit illud) & obe-

: Oftl,

dit illi in tremore.

»

Tw-

34. Stellee autem deder

Em

j ((fCl"

tatae funt:

unt lumen in 'cufco.di.is fuis, & 1æ—

E

",H ! &

Orscara:

i f

yun &

le, qua fignificatur terrz fpatium a

go. Super asrum. ) Potius quam

ximum, & capaciflimum elfe.

aurun,

l, qüd'

fig hi

96. lb fuerunt Grgautes, £$7.) , Cum

gas

Sed qui þz;t univer[a , &c. )

u illud

tota terra Dei fit, & tam late pateat,

Solus Deus , qui eft ipfa fapientia

& tam multi in ea fuerint homines,

&terna, & increata, eam invenit,

; iripi

cui vult communicat.

potentes ,

nobiles, eximiaque corpo-

N

ris proceritate,

non tamen alios Deos

Prapavavit terram.) Firmavit, fta-

jrdi-

bilivit; hoc enim fignificat Hebrai-

ym X

elegit, quam jud«os , ut illis fapien-

tiam imnpertiretur, Qqui cum alis ho-

Cà VOX TY5 co7.

dipee

minibus comparati 1deo exiguc fta-

lÀp aterzo tempere.) Ut duret aterno

j 46

tempore, id eft, femper.

[

turg erant, ut non homines, fed 1o-

cufte effe viderentur.

h EC

33. Emuttit lumen.) Qui folem fusm

am dv

27.

Nom bos elegit Dominmus, B. J

Orzri

.f;zcit fugcr bozos, 6j m";zlas.m Matt.

ftaturam , non ro-

5

;, il

Deus enim non

cone

bur, non numerum elegit, fed mo-

.'OEcZz'it ii imtremore,) Statim, ce-

er ?xl'lo'

res. lmmo in prima vocatione ad gra-

lerrime, ad nutum, ut fervi faciunt;

qui heros fuos timent.

fl Oü?n'

tiam mores non elegit, fed eligendo

In füïs ftatio-

a Jf

i

eos fecit , & format bonos.

34- In euffodii fsis.)

qenun

15 4fcendit, UA ) Ab ho-

nibus, & locis a Deo defignatis ,

29.

uam néc in colo, nec in

eft metaphora ab 'excubis militum

Prop

mine n

q

i

terra inveniri poteft fapientia , fi

d

defumpta, quare in Scripturis fzpe

tantum apud Deum , qui eft fons,

& ftelle dicuntur, Militia cel.

Jii

j f

jf

pelagus fapientiz.

Latats [unt. ) Splenderunt , vel

Pezbo

|

l

504

Y

PROPHET. BxA—RU-CH

35. Vocate funt, & dixerunt : Ad/umus, & luxerunt ei

cum jucunditate, qui fecit illas.

fn

56. Hic eft Deus nofter , & non &

ftimabitur alius adver-

j

fus eum.

z

37. Hic adinv

enit omnem viam difcipline, & tradidit illam

;

pter

Jacob puero fuo, & Ifrael dileto fuo.

diti

38. P

oft haec in terris vifus eft, & cum hominibus conver-

1.'atus eit.

E

imm

CAPU T. IV.

ü's l

täfe;"u/alem | fuam luget defolationem , bortaturque füios fuos , ut

forti fint animo: nam ficut propter ibforum peccata Deus eos

Xl

tradidit adver[ariüs , ita eis liberatis, puniet bo-

mqu

Jfes ipforum.

10

1.T TIc liber mandatorum Dei, & lex, qüæ eft in æter;

&f

l

num: omnes qui tenent eam , pervenient ad vitam,

«

II

-

qui autem dereliquerunt eam , in mortem.

q

mf

D

2. Convertere Jacob, & apprehende eam: am

bglä perxviang

-^

ad fplendorem ejus contra lumen ejus.

3- Ne tradas alteri gloriam tuam , & dignitatem tuam gen-

RI) /

ti aliengg,

4. Beä

Um f'en?

d& Orum

Lex qu& eg ia ætermmg.) Quuia lon-

prompte , & alacres fuerunt ad obe-

-0

diendum.

giffimo tempore duravit , & quia

QUM V

2 38 Dixerant, ) Nog verbo, fed

quoad moralia precepta sterna eft,

quam g

facto.

licet ceremonialia effent abolenda ,

Luxerunt ei esm jucunditate.) Cla-

&terna etiam , quia femper vera, &

an

Y u

hnO

d

re illo jubente fplenduerunt , l«tam

jufta , & continens veras, & non fal-

)7

47 ?

€ali faciem fuo Jumine reddentes.

laces promiffiones.

") Qfa

GH

36, Non affimabitur alius 4d'verf2:3

Pervezieut ad vitam.) JEternam.

q

2. C'o;z*berteräïaab.,) lta vocat

ltt

eum.) Nemo alius Deus judicabitur ,

omnes lfraelitas.

fi cum Deo comparetur.

WUU n

Z L ER tradidit 1lHam 7 acob.

)—]acobi

"Ambula per viam.) Rectam divihæ

filiis , Ifraelitis , cum fcilicet. lepem

legis.

"d fhlendorem eju. ) Per viam,

1UeQ d

dedit per Moyfem, & viam falutis

me':m n' 2

docuit per Prophetas, &c.

quam tibi lex fuo lumine, & fplen-

W

38. Pefé hac in terris vifus efty &c.)

dore demonflrat.

Ipfe nimirum legislator, quod maxi-

Comtra [mmen cjus.) E regione lu-

?i !tla

*

Uld f"iff

e

mum fuit hominis beneficium,

minis ejus, ficut cmnpræcedentem

U e me.l

l. JC hber mandatoreum Dej)) . Sa-

txdam f'equimur.

pientia, de qua fuperiori ca-

.9- Ne tradas alteri glori.am tuam.)

* ]/'fm

QU enin

pite locutus fum, nihil aliud eft, quam

Ne cultum divinz legis negligas, fed

lt

liber mandatorum Dei.

hanc gloriam tuam tuere, ut fis omni-

l i,

lij

"lg

PA

505

It el

CAPUT. IV.

i

4. Beat fümus Ií:ael :

quia quze Deo. plapent , manifefta

funt nobis,

Va

50 anim

&equior eft populus Dei , memorabilis Ifrael:

'6. Venundati eftis Gentibus non in perditionem: fed pro-

l

T

pter quod in ira ad iracundiam

M

(1) prgvocaf;is D»eum ; trà-

diti eftis adverfariis.

;

s

Yv

.7. Exacerbaftis enim eum qui fecit vos, Deum

'æ*tevrnum ;

X

immolantes daemoniis, & non Deo.

8. Obliti enim eftis Deum

d

, qui nutrivit MO '&K contrifta-

,Ul

fis nutricem veftram Jerufalem.

9. Vidit enim iracundiam a Deo venientem vobis, & di-

uj

Xit: Audite confines Sion, adduxit enim mihi Deus lué&tum

magnum.

á

/ f

IO. Vidi enim captivitatem popu

li mei ,( filiorum kmeorun-u,*

eur

& filiarum, quam tuperduxit illis /Eternus.

II. Nutrivi enim ill

:

"1. tf

os cum jucunditate: dimifi autem illós

P

cum fletu,. & luctu.

ul-

Viarm

12. Nemo gaudegt fuper me v/iduam? & defqlatam: am

us

1 gen-

(1) Jm edzt. Sux£. leggeur: propter quod ad iracundiam.

um gentiüm relieiofiffima, & Dei man-

penitus , & memori

am Vefcrmh abïoi-

datorum tenaciffima.

n

leret; fed ut caftigaret, & expiaret.

i

I» ira)) Abundant he duz voces

,ria Iot-

4.- Qmia qgu& Deo placemt, &fc, )

ex diale&to Hebreorum.

Quia voluptatemn fuam per legem ,

& quia

quam nobis dedit, declaravit.

B$.,Qur nutrivit.) In. Greco eft :

erma d

8. -duimaquior effe.) Bono & squo

v0» QUGayra Upde , qui vos genum :

yojend! ;

animo efto,

fic Moyfes dixit Deut. 32. 1. Dew»,

yeh

Memor abilis Ifrael)) Grece uvquócvu-

qui te gentir , dereliguifii.

: gon o

y0» oc'ead , monumentum lfraelis.

Oo-

Nutricem veffram Jeru[alem.) Syna-

fter [nterpres memoriale vocare folet.

gogam, five Ecclefiam intelligit , quse

ogarto

Ia appellat populum, quod ad exi-

eos fpiritu genuerat, & divine legis

jj voct

guum numerum redactus eífet; &

lJa&e nutriverat.

qui füperftites erant , quafi reliquis

g. Fidit.) Jerufalem , id eft ,

! Ec-

f [

j

a Deo effent confervati, ne populi

clefia,

Vidit autem per Prophetas,

memoria. penitus aboleretur , ut ait

qui funt quafi oculi 'ejus.

)er viam )

lfams.c. E. 9.

Ni/i Dominus exerci-

Confmes Siem.) Grece di m oomo

& fper

zunm . reliquiffes nobis femen, quaft So-

Zhó» ffaitima. Syonis ,

vitatet.

f;iliCec neNug 6i-

x

duma fuif[emus, & qecaff quarf'ha femt-

des effezus.

II. Dim;fe.) In captivitatem.

od

gncem

6. Fenundati eflis.) 'Yraditi eftis;

I12..Ganudear füper me. ) Infultef;

mihi.

que enim vend

Klpu-ltul.", empytvoïri tra-

m d

i

duntur.

Viduam, & defilatam.) Derelidam

fe

Nonm in perdittonem.) WNon ut vo$

a Deo fpbnfo meo,

(,],725 j

J

; omi!

Bill. cum Com. Menteh, 1. V.

38$

L

-

3

PROPHE-T. BARU/CH

506

tis derelicta fum -ïpr.dpter peccata ff;lliorum meorum , quia de-

-

:

tett

clinaverunt a lege Dei.

13. [Juftitias autem ipfius nefcierunt ,

nec am-bulaveruht

fit

per vias mandatorum Dei , ne

que per femitas veritatis ejus

u

cum juftitia ingreffi funt.

Z

qlxï

14. Veniant confines S

jion , & memorentur captivitateih

filiorum, & filiarum mearum, quam fuperduxit illis /Eternus.

r

1$. Adduxit enim fuper eos gentem de

*

longigquo', gentem

pe:

improbam, & alterius linguae:

I0ft

16. Qui non funt reveriti fenem , neque puerorum mifer-

2

tifunt, &

abduxerunt dile&os viduae, & a,fllii*s unicam dg-

g

folaverunt.

2

fim

2*

17. Ego autem

quid pc;fï'um adj'uvare vos?

. I8. Qui-enim adduxit fuper vos mala, ipfe vos eripiet de

&if

E

manibus-inimicorum vefítrorum.

t

Cies f

19. Ambulate, filii,ambulate: ego enim derelicta fum fola.

2o. Exui me ftola pacis, indui autem me facco obfecratio-

bis fe

nis, & clamabo ad' Altiffimum in diebus meis.

241. Animae

7A

J&/

^n

quiores eftote filii , clamate ad Dominum 2 &

eripiet vos dé manu principum inimicorum.

*

t£ noi

22. Ego enim fperavi in eeternum falutem ve

Óftram: & ve;

nit mihi gaudium a fan&to fuper mifericordia, quee veniet vo-

bis ab aeterno falutari nofíiro.

If?lr

23 Emi-

&ntio

[

A muliis derelicla fum,) Filiis meis.

*'17» "djwvare vot, ) Captivoä filios

&ttiam

fneos.

ericod

13. Ne[eierun:.) INeglexerunt.

Vatorge

]4. Cozfraes $z0n. )

ide dicta n, 6.

19. -"miulate fh.) ltein capti-

Memorestur. ) Lugendo mecum

vitatem, & ego fola relinquar, forti-

2 H

ter tolerabo 1meam defolationem , ut

ül)ll

commemorent captivitatem filiorum

04

meorum.

vos fortiter, & squanimiter captivi-

m

15. Super ,HHos.

) Contra illos.

tatem toleretis, donec Deus vos ex

ldE f(

l

alterins lngna.) Bzirbamm.,

illa liberet, & mihi reftituat.

4 Da

QO. étola pacu.) V efte Ixtitiz.

16. Qui non [unt veveriti /äiz?b&.)

lii Day

Íta Deuter. 28. €o0. Gestem procacefft-

$zcco obfeerationi.) Cilicio, quod

$l

Qdo

fupplicibus convenit.

t dons

ü

mAWT., que non deferar feuz , €$ mom

Clamabo Ad A: fftmum in diebus meis.)

mijereaur parvuli.

Vide Lament.

Qando |

4. C€. 16. & €. s. 12.

Loquitur quafi £cemina, quz feptua-

& p

cinta annis effet victura, quibus du-

^

io E DI EM AE

Dilellos 'vidus.) Filios meos , que

ratura erat captivitas.

25 I*ä;

vidua fum.

Ol. em-

/

iäïhühu

?urores effote.). Sic Kfuprra

* r

A fs unicam deftlaverunt. ) Fi-

n, &. Bono eftote animo.

lis privatani me dcfertam , ac folam

292. I» «terusm.) Deum: fic eum

hs t

"ülcapis ,

reliquerunt.

appeilavit fuprg n.IO, & Id

* Duj

t

CAPU T' IV:.

307

]e

'*23." Emifi enim vos cum lu&u ,

-& ploratu: reducet au-

tem vos mihi Dominus cum

| gaudiq , & jucunditat,e in

4

femi

Unt

piternum.

Is

3US

24. Sicut enim viderunt vicinze Sion captivitatem veftram

3 Deo, fic videbunt & in celeritate falutem veftram a Deo n

quse fuperveni

tem

g

et vebis cum honore ;ïïagng 3 &'fple'ndgre a-

2

Qüs.

terno.

2s. Filii patient

Yterm

er fuflinete iram ; -quæ fupervenit VObiS :

perfecutus eft enim inimicus tuus, fed cito videbis perdi-

jfet.

tionem ipfius, & fuper cervices ipfius afcendes.

|de

26. Delicati mei ambulaverunt vias afperas: du&i funt e-

nim, ut grex direptus ab inimicis.

27. Animeequiores eftote filii, & procl

amafe ad D'ominhrh :

et de

erit-enim memoria veftra ab eo , qui duxit vos.

28. Sicut enim fuit fenfus vefter, ut erraretis a Deo: de-

ol

cies tantum iterum convertentes requiretis eum.

. 29. Qui enim induxit vobis imala, ipfe rurfum adducet vo-

Ro

bis fempiternam jucunditatem cum falute veftra.

