fed do&fus a IDeo accipit robur. inmvincibile , jubeturque vaticina-

que m

L

ri de/lruäïwnem Sferufalem fub nomine virge , &

d

olle fuccenje,

TUam]

f

I.

3

diu

Erba Teremize filii Helcice de facerdotibus, qui fuerunt

in Anathoth , in terra Benjamin.

Voue

V

2.

uod fa&um eft verbum Domml ad eum in die-

bus Jofize filii Amon regis Juda, in temodemmo anno

m.T

etam p

[

regni ejus.

Plü,l

3. Et fa&tum eft in diebus Joakim ülu ofise regis ]uda,

m, &

ufque ad confummationem undecimi anni Sedeciae filii Jofise

( pett

regis Juda, ufque ad cranfmigrationem Jerufalem , in menfe

Cdio ,

'ránsmi

qumto. .

4Et

am pr(

L4

mlgïm(

phitis,

ERBA 7eramu) Vatxclma Je-

2

uod fatlum eff verbum Domtn:. )

habetyr

remig , verba , (& prophe-

Ordo rectus effet :

Verbum Domini,

In V

tiz, quas a. Deo accepit Je-

uod factum eft: vel Qrod habet vim

caufalis , ut fenfus fit , quia fa&um

kmi $

remias, & prolocutus eft

eft verbum Domini ad eum.

Reddit

tf

ad populum.

étm J

geremis.) Idem eft Hebr'uce 7ere-

enim caufam tituli, cur fcilicet librum

mias snyvpyy: Ermesabs , quod. Latine,

mfcnpferlt Ferba feremie.

VN

aum p

excelfftas Dez , aut extollezs Deum.

3. Et fatlum eff.) Scilicet verbum

SIZ//;)I,

Fihi Heleie.) Non fummi Sacerdo-

omini.

tis, ut quidam opinati funt, fed vul-

Im diebus Joskim, ) "Kegnante ]oa-

UV

garis, ut indicant , qux fequuntur de

kim.

l

lu

facerdotibus iclicof communibus ,. &

hoj

. Lfgue ad con[;tmnmtzonem ) Donec

in üt:

illud etiam, quod dicitur in 4zatboth ;

compleretur aunus undecimus regni

nam fumml Sacerdotes Hlerofolymls

Sedecis, filii Jofiz.. Vaticinatus etiam

elato

habitabant. :

eft fub aliis duobus Regibus, Joachaz,

gTäLIJ ]

In Anathoth.) Quz urbs erat. fa-

& Joskim , fed eos ideirco non no-

Prop

d G.

cerdotum in '"Fribu Benjamin. inter

minat, quod tribus tantum menfibus

alias, quz illis attribute fuerant, — Jo-

recnayerint, ( fub aliorum regnis

DUERS E

fue 21. g.

commen videantur,

Lamen A

--

nE

*

CAPUT.E

24

4 Et fattum eft verbum Domini ad me, dicens:

E

$. Priufquam te formarem in utero, novi te, & antequam

exires de. vulva , fanCtificavi te, & propheta

m in Gentibus

dedi te.

6. Et dixi: a, a, aj Domine Deus:

ecce nefcio loqui 4

n

quia puer ego fum.

*

*

7. Et dixit Domi

nusad me: Noli dicere::'puer füm , quo-

2

Ü

niam ad omnia, q

us mittam te, ibis: & univerfa, qua&cum-

que mandavero tibi , loqueris.

*

g. Ne timeas a facie eorum: qui

a 'tequm ego fum, ut e-

h

ruam te, dicit Dominus.

. Et mifit Dominus manum fuam , & tetigit os meum: &

dixit Dominus ad me: Ecce dedi verba mea in ore tuo.

Hh 2

1o0. Ecce

unt

Ufgue ad zraniingrationem. Teru[a-

Jie

tentat, ut patet c. 25. (& c. 27. vel

inu

lezm.) In Babylonem. | Prophetizavit

dicitur /z gezzzbus , id eft, ut predi-

etiam poft transmigrationem in /Egy-

ces gentiüm victoriam contra Judam,

pto;ut patet 44. & feq. — Verum plu-

& Benjamin, ut explicatur infra n. 5.

,

res, & potiores ejus. prophetie funt

Quia ego invocabo , &c.

Denique Je-

(ie

de gentis fue transmigratione, & ex-

remias prophetavit z gezzi£ss , quan-

cidio , & propterea dicit ufque ad

do in laphnis Jeyptiis predixit ,

:nfe

transmigrationem : vel certe abfoluto

quod vaftandi effent à C haldzis, ut

jam prophetie libro ufque ad trans-

patet c. 44. n. 1. & feq.

M

Tigrationem , alie acceíferunt pro-

6."Dtxl, 4 . 4.) Hebrgice eR una

phetiz, fed prior titulus, qualis hic

dictio admirantis 34 a27.

habetur, remanfit.

$

i.

Nefcia laqtzi.) Id eft, vaticinarl, ut

TTR

Im wmenfe quisto.) .Anni undecimi

Chaldxum interpretatur.

vim

regni Sedecie, quo menfe capta eft

"Quia puer ego fum, 6/c.) Nondum

Jerufalem a Chaldzis, & cum cete

ufum habeo vaticinandi.

Alludit ad

lum

Fis

ddit

etiam Jeremias.

fuam ztatem ; juvenis enim vatici-

jm

nari ccpit.

8. Nev; te. ) Pradeftinavi ad offi-

9. 4d omnia, 6c.) Quocunque te

cium Prophetz.

purm

Santiificavt te. )

Defïgnavi ad pu-

milero, ibis, & omnia, quz tibi man-

blicum Prophetz munus, ut explicat

davero, loqui poteris; ego enim te

idoneum reddam.

p

D. Auguft. Ep. 57.

D. Hieron.

hoc loco ; fignificatur etiam Jeremiam,

9. Ne £bgzeas a facie eorum.) *Ne

in utero matris fuiffe fanctificatum ,

timeas e05, ad quos mittam te.

«

deleto peccato originali, «& infufa

9. Mifiz.) Extendit.

rjattt

gratia fan&ificante.

Dominus manum fuam.) Mifit Do-

hts

Prophetam im gentibus. dedi te.-) ld

minus. Angelum, qui in corpore af-

eft, Gentibus, vel.ad Gentes.

Jere-

10*

fumpto manu tangeret os Jeremiz, &

ipus

mias enim licet inter Judzos ageret,

diceret : Ecce ded? "werba mem im ore

tamen de JEcyptiis, Babyloniis , aliis-

£40: fic initiat Dominus. Prophetam;

;gnis

que gentibus prophetat , excidium in-

ut intelligat, qu& pradicturus eft, non

|

244

PROPHET, ]EREMI?E

1c. Ecce conftitui te hodie fuper Gentes , & fuper regna,

17

&

0i

*infr. * ut evellas, & deítruas, & difperdas, & diffipes,

4

—&1 cedifi-

18. .

ces , & plantes.

u

I1. Et factum e

íft verbum Domini ad me, dicens: Quid

H

tü vides, Jeremia? Etdixi: Virgam vigilantem ego video.

in col

12. Et dixit Dominus ad me: Bene vidifti, quia vigilabo

terrar

ego fuper verbo meo, ut faciam illud.

&py

13. Bt fa&um eft verbum Domini fecundo ad me, dicens :

lj

Quid tu vides? Et dixi: Ollam fuccenfam ego video, & faciem

ego t

ejus a facie Aquilonis.

*Infr.

14. Et dixit Dominus ad me: * Ab Aquilone pandetur ma-

4 6

lum fuper omnes habitatores terree.

bm*ü

15. Quia ecce ego convocabo omnes cognationes regno-

jmum

run Aquilonis, ait Dominus , & venient, & ponent unus-

lia 4

quisque folium fuum in introitu portarum Jerufalem, & fuper

üra

omnes. muros ejus in circuitu, & fuper univerías urbes Juda.

16. Et loquar judicia mea cam eis, fuper omnem malitiam

(

eorum, qui dereliquerunt me , & libaverunt diis alieAnis, &

adoraverunt opus manuum fuarum.

ry. lu

fua , fed Dei effe verba in os füum

contra vos. I-n MHebrzo eft, Accele-

immiifa.

rabóo ego verbum mesm.

J

1o. Confii;ui.) Conftituo.

I3. Ollam [uccen[am.) Nabuchodo-

d.

Super gentes , $ faper regua.) 'Vam

noiorem intelligit cum' fuo exercitu,

& C

Jud&orum, quam aliarum circumqua-

ignem furoris eflantem , & ebullien-

€r(0

que nationum.

tem contra Judzos.

Vel per ollam

Ut evellas, &vc.) Ut facias, quiäquid

fuccenfam fignificatur Judea eraves

PU

voles, & annuüties omnia tam ad-

calamitates fenfura, quafi ab igne.

.

verfa, quam profpera , vel fenfus eft,

Er factem ejus a facie Mauilonis, )

ut has gentes evellendas, deftruendas,

Et ipíam ollam video venientem ab

Q.'x'ilgf;'(

At ei

difperdendss, & diffipandas ; illas edi-

Aquilone.

Vel ignis , qui ollam

p ]

ficandas, & plantandas effe a Deo,

accendit , eft pofitus ab Aquilone.

mineris, & predices.

I4. 4 .4gusdone.) .A Babylone, qua

N

utráq

II. VLgam wigilemtem ego wideo.)

Judeis Aquilonaris eft.

Nt.','

Alii vertunt : wirgam amygdalimam, fed

Panderzr-) Spargetur,erumpet.

idem eft: nam amygdalus prima flo-

"Super omnes babitatores terra.). Sci-

Qtiar

ret inter alias arbores:; fenfus eft, vi-

licet Judzz.

Cay.

5

deo virgam amygdali cum fuis flo-

15. » fstroitug portavum Jerufa-

)Iate

ribus apertis, quafi oculatam , & vi-

lem. ) Juxta portas Jerufalem , ut

ilantem.

eam obfideant.

f?lc

Qvita

I1. Vigilabo ego.) Solicitus ero, &

16. Loquar judicia mea cum ei.)

lr

ut amyedalus admodum mature flo-

Reipfa oftendam, me eos jufte cafti-

ret, ita epo celeriter, & priusquam

are.

Reg,«

D

putatis^ultionis meg virgam expediam

ésger.) Propter.

Tlämge

x

CAPUT-I.&H.

245

5nt.

17. Tu ergo accinge lumbos tuos, & furge, & leoquere ad

ï

if

Ne formides a facie eo-

eos omnia , quae ego praecipio tibi.

ruüm: nec enim timere te faciam vultum-eorum.

Qs

*Infr.

Qud

.18. * Ego quippe dedi te hodie in civitatem munitam , &

le0,

in columnam ferream, & in murum aereum, fuper omnem

6. 17.

labo

terram , regibus Juda , principibus ejus, & facerdotibus,

& populo terrae.

£f

Ig. Et bellabunt a

dverfum te; & non pravalebunt: fquia

cjem

ego tecummfum,) ait Dominus , ut liberem te.

CAPILILI, I

du

bra'viter expof?ulat. Dominus. cum filiis Ifrael , & 9Yuda, potif-

g10-

fimum cum pafloribus , ac propbetis , quod non re[picientes. acce-

Inus-

bia a Deo varia beneficia , eo, qui fons ef? aque vioa , relicio,

Uper

adoravverint idola , a quibus tibil boni expe&hare poterant : imo

;qda.

1jam

-cum toti e[feat in idolelatria , rapinis , & crudelitate, [e fo..

$

juffificare nitebantur , €? propterea. deva[tan-

dos predicit.

;

' T fa&um eft verbum Domini ad me, dicens:

Áctlte

I-,E

2. Vade, & clama in auribus Jerufalem, dicens: Hzec

hodo-

dicit Dominus: Recordatus fum tui, miferans adolefcentiam

& charitatem defp

TU

onfationis tuee quando fecuta es me in de-

illieti

ferto, in terra, quce non fe

mingtþur.

o]lam

h

3

3. San-

;mv 6

17. Acc:iizge lumbos tu05, 62c.) Xc-

19. Bellaburit , €&c.) Oppugnabunt

*

fie

te , refiftent, adverfabuntur tibi.

W. )

cingere lumbos, duo fignificare potelt,

7 Eu

aut expedire fe, & feftinare, ut acci-

2. de,) Ex Anathoth in Jeru-

pitur Luc. 12. 35. aut animum fume-

falem.

ollam

re, & confirmare fe, ut Job. 38. 3-

Recordazus [um, &/c.) Nift rationem

Y

habuiffem adolefcentim tue , qua. te

Z quæ

utraque expofitio huic loco congruit.

Nec enum tünere te faciam. ) Non

dilexi, aut qua tu me dilexifti, peni-

patiar ullum tibi ab eis periculum

tus perdidiffem te.

5

creari, cujus caufa timere po/fis.

Miférans adolefcentiam tuam.) In

| 9d

I9. Ded;te, €c.) Do, conftituo,

Hebrzeo eft: Moféricordia adolefcentre

præte,ritum pro prefenti.

£u£ , id eft, mifericordiz, dilectionis,

nj

In civitatem munitam, 68c.) Melut

qua tu me dilexifti in tua adolefcen-

u i

civitatem ,

columnam ,

& murum

tia, & cum recens mihi effes defpon-

«neum,

fata; hec eft enim, quam vocat cha-

i.

Regibus Juda.) Exponit, quam

ritatem defponfationis.

alti

ob caufam vocaverat ommnem ferram,

uando ficuta es me im deferto, Gc.)

Q.uém amorem oftendifti , cum me in

nempe ]udæam? ut fupra numero I4.

V

x

946

PROBHEBI

EREMIJE

3. San&tus Iírael Domino , primitise frugum ejus: omnes,

tesle;

qui devo

i

rant eum , delinquunt: mala venient fuper eos,

& p

dicit Domintis.

9.

4. Audite verbum Domini domus Jacob , & omnes cogna-

frin:

" tiones domus Ifrael: ^

lg.

MïCho

5. Haec dicit Dominus: * Quid invenerunt patres veftri in

te: (

*

Jusce

. 3- me iniquitatis, quia fe elongaverunt a me ,. & ambulaverunt

v

poft vanitatem, & vani fa€ti funt ?

II.

6. Et non dixerunt: Ubi etft Dominus ; qui afcen

1dere nos

popul

I^.

fecit de.terra /Egypti: qui traduxit nos per defertum,, per

terram inhabitabilem , & inviam , per terram fitis , & imagi-

veher

nem mortis, per terram

; in qua non ambulavit vir neque

i

habitavit homo ?

Tunt 1

7. Et induxi vos in terram Carmeli, ut comederetis fru-

di

llf'

1f

Gum ejus, & optima illius: & ingreífi contaminaftis terram

H

meam, & haereditatem meam pofuiftis in abominationem.

fathus

r

8. Sacerdotes non dixerunt: Ubi eft Dominus ? & tenen-

tes

tione e

ml

terdot.

deferto fecuta es poft egreffum ex

Poff va;ziratem.) Idola.

T

JEgypto.

Et wan: fatl: [unr.) ldolis fimiles,

P-g/zla

8. S/in&

z5 Ifrael Da;ninä.) Nempe

fine intellectu, & fine fenfu ficut in-

tunc erat.

rimiï

Erat peculiim meum ;

térpretatur David Pf. r113. 9. Similes

HTU

non eft populus profanus, ut ceteri,

1lis frant, qui facinut ea,

Tunty

fed Deo confecratus

quare qui-

cozfrdunt im eds.

0?7272"63 qui

cunque eum leferit, aut in fervitu-

Prog,i

6. E£ non Jixcrunt.) Non funt re-

but,

tem redegerit, facrileoii reus erit.

monib

Primitie frugum ejus.

Duo hezc Me-

ficiis cumlati fuerant.

cordati Dei, à: quo tam multis bene-

Qr, a

taphora firnificat, alterum eft, Ifrael

Terram fitis.) Aridam, defertam,

]

fuiffe primum propulum, qui a Deo

furculofam.

anm i

electus eft, ficut primitiz erant primi

VO tt:

fructus, qui Deo confecrabantur; al-

Laagrzem mortis, €$c.

) Horrid;lm ;

& plenam periculis morxtis.

punim

terum, nemini fine facrilegii crimine

Io

licere populum

udaicum affligere , &

7. In terram Carmeli.) INomen car.

Vet

confumere , nifi

b

eo; ficut ex primi-

zel aliquando proprium eft montis ,

süs nemini, nifl facerdotibus edere li-

aliquando nomen eft commune omnis

lnin

w

cebat , Num. 5. 9. quare indicat Deus

agri fertilis , & amani, ut hoc lo-

lt d

fore, ut a Chaldzis, poftquam po-

co, ubi.tota Paleftin

a Carmelus ap-

pulum fuum dura fervitute aftlixerint,

pellatur.

ficl

E

ponas fumat.

Hareditatem meam.) 'Y'erram, quam

trem;

S. Imiquita:is.) Infidelitatis, aut

loco hzreditatis vobis dedi; pofuiftis.

dl&a

crudelitatis: fimile illud Michzz 6. 3.

in abominationem , quia idololatria

Ue g

Popule meeus quid feci :ibi, aut quid

eam polluiftis.

tïl&ar

moleffus fui tibi ?

9. Secerdotes.) Non folum vulgus

li

E[gægaverum.) ALOnge '-I"ecelrerunt.

inperitum , quod ignoratio aliqua ra-

CRIC

[j

CAPUT II

247

D65;

tes legem, n—efci:eruntkme , & paftores preevaricati funt in me,

605,

& prophetae prophetaverunt in Baalj & idola fecuti funt.

-

9. Propterea adhuc

]

udicio contendam vobiscum

ent

minus, & cum filiis veftris diíceptabo.

1o. "Tranfite ad infulas Cethim ,. & videte: & Cedar mitti-

ni

te: & confiderate vehementer: &

Tünt

videte » fi factum eft hu-

juscemodi.

11. Si mutavit gens d

aeos füos ; & certe iþü non furit dii,

: 0$

populus vero meus mutavit gloriam fuam in idolum.

12. Obftupefcite coeli fuper hoc , & portee ejus defolamini

w

agl

vehementer , dicit Dominus.

;

xue

13. Duo enim mala fecit populus m

eus : Me derelique-

tunt fontem aquxe. vivie , & foderunt fibi cifternas, cifternas

fri-

diffipatas , qu& continere non valent aquas.

us? quare ergo

iE

. 14. Numquid fervus eft Iírael,

-agt vernacul

fa&tus eft in preedam?

)

Igo Su'

lsss

fe-

(5

tione excufare poteft, fed ii)fimet: fa-

Gloriam fuam.) Meram Deum, quo

- m

cerdotes.

merito debuit , & potuic gloriari.

Tenentes koem.) Legisperiti.

I2. Super boc , 67c.) Portento mali-

illes,

Paftores.) Do&ores, vel Reges, &

tie, quod di&urus fum.

Principes.

Porta ejus de[olamini.) Porte ccli

It ifl

Pravaricati fant im me.) lta vixe-

17

lugete; ficut lugere dicitur terra de-

runt, ac fi me non cognoviffent.

folata, & deferta, 1faie 24. 4. & 33.9.

j qw

Prophetaverunt in. Baal.) Predica-

vel defolamini,id eft, rumpimini fulgu-

bant, non que a rme, fed qux a dx-

ribus, & tonitruis in fignum irz Dei.

L 1

monibus,- qui idolo Baal loqueban-

Per cclos , & portas codi intelligi

jene

tur, audiebant.

etiam poffunt Angeli, coli cives , qui

Q. Judicio comtendam.) Summo jure

aram vobifcum ,. non mifericorditer ;

in portis ccli verfantur, id eft, in

m,

fpatiofis illius civitatis plateis.

I

vos transgreflores effe convincam, &

am.

puniam.

I3. Fomtem aque vivi.) Qui perpe-

IO.

Traefrte : ad. imfalas | Cetbi;n; )

tuo, & perenniter illos juvare poffum.

(ti

Id eft, Cypri, ubi civitas erat eo

Foderunt fihi ciffernas.) | FAegerunt

LUTMN

nomine patria Zenonis Philofophi,

fibi idola infrma , que nulla in re

u5

ut D. Hieronymus interpretatur, vel

eos juvare polfunt.

»

frifif

f

]o

ut alii, in Italiam, Berofum fecuti, qui

I4. Numquid fervus eff 1

jusb MLA

fic Italos appellatos £uiffe dicit.

Non propterea in predam datus eft,

L

Et in Cedar.) ln Mabiam, in ex-

10d fervus effet ; filius enim erat Dei,

&

tremas Agarenorum folitudines. Vide

quidem primogenitus Exod. 4.

jam

di&a Ifaie 60. 7. fenfus eft : durius

22. fed quia Deum offendit, ut re-

jllis

me tracatis , quam barbarx gentes

Ípondet infra n. j

ittà

tractant idola fua.

Vermaculiá, ) Servus ex ferva do-

II. £f iþ/inmjknt Di;) In Hebfæü

10i gaf:us.

*

J

eft , cum tamen ipfi non fint Dii.

I*

248

PROPHET. JEREM I/£

15. Super eum rugierunt leones, & dederunt vocem füam,

2I

R

verin

pofuerunt terram ejus in folitudinem : civitat

f

. funt, & non eft qui habitet in eis.

es ejus eguftæ

allen:

22.

16. Filii quoque Mempheos,

te ufque ad verticem.

*

& Taphnes -conftuþravemnt

macu

1

d non i

4

"

17. Numqu

ftud fattum eft tibi ,. quia dereliquifti

j

Dominum Deum tuum

àmbu

' viam. .

€o tempore , quo ducebuat te per

Curfo

A

18. Et nunc quid tibi vis in via JEgypti, ut bibas aquai;h

turbidam? & quid tibi cum via Atfyriorum

apaX

fluminis ?

, ut bibas aquam

qun

19. Arguet te.malitia tua, & averfio tua 'ihdrepabit-te. Sci-

C2

to, & vide, quia malum, & amarum eft, reliquitie te Do-

——

minum De"m tuum, & non effe timore

jj

Dominus Deus exercituum.

m mei aPUd ii ,*dþicit

Iu

a

xiltite

20. A faeculo confre

gifti jugum meum, rupif!

s

i vincula mea,

*Infr. & dixifti : Non ferviam.

N-

* [n omni enim colle fublimi, &

ho

3

X.

bant

fub omni ligno frondofo tu proftemebaris meretri

i ul

21. * Ego

immoja

15(, ózper e;wn.) Contra éum.

dus eft, imde a Græcis'Ma')xac, id

Inj

Lcoscs.) Hoftes Aflyrii, & ZEgy-

eft , nicer appellatus eft.

Bibere

tn rl

ptii intrantes-:anquam leones ru

gie-n-

aquam turbidam, vocat uti auxilio

alim,

tes in ejus predam.

€orum , qui plus nocere poterant,

meretr

16. Filit quoque Mempheos, & Ta-

quam prodefte,

fidn,

Anes. ) JÉgyptü, quos ideo filios

Q;uid Ub cum via Aj-"yriorum ?)

vagaü

Meimpheos & T'aphnes appellat, quod

Guorfum properas Aflyríam ? fole-

Memphis & Vl'aphnes dux effent prin-

&is2 äm

cipes civitates ZEgypti.

bant enim, ut ait D. Hieron. Judsi

Conffupraverunt :€ W[gme «d vtrüi-

ab /Egyptiis opprefli contugere ad Af-

nj

cen.)

otum teimbuerunt cultuido-

fyrios , & ab Aflfyriüs vexati contu-

Onhia

gere ad fhgyptio.s.

gt

lorum, quod eft fpirituale ftaprum,

& fornicatio. Vel fenfus eft : JEgy-

Aguam fluninis.) Eaphratis.

E

ptii vitores obfcene , tam pueris,

21 ]

IQ. -Jrgnet £e malirie tua.) In He-

* 31

uam puellis abufi fünt.

Alii per

br&o eft: eaffigabit te, id eft, caufa

ftuprum fervitutem intellizunt, oppref-

erit, ut res adverfas experiare, ex qui-

ïOl'dGS(

fionem hoftilem , omnemque calami-

lj

tatem, quam Judzi paffi funt.

bus difces, quam malum , & amarum

Qu ]

fit Deum tuum reliquiffe.

Otdg

I7. Eo fempere, quo ducebat te per

1

viam.) ReCtam legis fuz, a qua vo-

20. .4 faculo;) . Jam ab antiquis tem-

tine, N

lens aberrafti , & declinafti.

poribus.

fos «

19.

nid tibi vis in via JErypti ? )

üt al

Confregifts jugum-) . Niolafti conju-

Guorfum tendis, & fugis m JEg'y—

ale fcedus, quo mihi fueras copulata :

Üfieu]

;)Eülïl.

de populo fuo loquitur tanquam de

d

W m

dquam rrbidam.) Nili, qui turbi-

uxore, quemadmodum fup. n. 2.-

lii

(

CUASPSODSE

II.

p

249

fuäm,

a1. * Ego autem plantavi te.vineam æle&am,, omne femen *If;is -

f. xI-

verum :, quomodo ergo convería es mihi in pravum vinea

À att»

xule

aliena?

'erunt

22. Si laveris te

nitro, & multiplicaveris tibi herbam borith ,

(

maculata esin iniquitate tua coram me, dicit Dominus Deus.

23. Quomodo dicis: Non fum polluta, poft Baalim non

iguil

e pet

ambulavi? vide vias tuas in convalle, fcito, quid feceris:

Curfor levis explicans vias fuas.

*

24. Onager affuetus in folitu

dine, in defiderio animse fuze

iqDam

attraxit ventum amoris fui: nullus avertet eam : omnes qui

quam

quaerunt eam , non de,flcient: in menftruis ejus invenient

u

. Sd.

eaun.

e Do-

sl

25. Pro-

j dicit

me abftergere non poteris, quidquid

-Rupifli vincula mea, &c.) Subtra-

xilli te a mea obedientia.

dicas, quamcunque excufationem af-

i ml

Non-ferviam:) Domino.

feras, non poteris te fatis apud me

- de emmi enim cole , &5c. )

Sole;

Purgare.

i, &

M

bant enim idololatre in collibus , &

23- Qmomo

ka'a' dicis;, äc. ? ) Quo

in lucis , fub arboribus idolis fuis

ore poteris te defendere

"

^ & excufa-

immolare.

re, & dicere.

Proffernebaris meretrix. ) lbas ex

Non fum poluta poff Baalim, &yc. )

EINM id

una arbore in aliam, ex uno loco in

Falfos Deos fequendo.

Bibare

Va4de vias tzas im convalle. )

'Quo-

alium, ab uno idolo in aliud , ficut

anxilig

meretrices multis amafiis. fui co, iam

modo negare potes te Idola coluifíe ,

oteralt ,

faciunt, & de uno proflibulo in aliud

cum adhuc veftieia tua in valle, id

:

eft, in luco, ubi idolis facrificabas,

vagari folent.

m ! )

imprefía maneant, ita ut videri poffint.

2I. Eledlam.) Optimam, & ex ele-

Curfor lewis. ) Curfor in Hebrzo eft

? [oe-

€tis farmentis.

eneris focminini , 1323 Zebra : quare

n ]',ldæi

Omze [emen verum.) Cujus vinex

; &d Af

omnia farmenta ,

Omnes vites vere&

etiam Aquila, Symmachus, &.'I heo-

dotio vertunt: óeous)g xSQ94 , genus

| cotie

etant ,

5

cene

"

rofz , frugäferæ ; & nen

fomininum retinentes.

Videtur le-

D

adulterinz:

gendum Jeoudg x$Q4 1393 &mbra,

22. Nitro.) Nitrum, ut ait

| Plänius

capream, aut camelam interpretatur,

l 31. Io. non multam a fale diftat,

) If Je

& fenfus eft : ficut. caprea, aut ca-

fordesque erodit, & expurgat.

mela velox fertur ad pabula, aut po-

. cuf

i.

Herbam beritb.) Borith eft herba,

tius ad mares, dum zftu libidinis furit,

n qu

qua fullones utebantur ad pannorum

amarm

fic tu fynagoga ferebare ad Idola.

fordes abluendas, & purgandas. |La-

Expitans vias [uas ) In MHebrzo

tine, & Italice $aponaria dicitur. Sen-

eft: gyrans, 65 circumuems vtas fuas,

fus eft, fi te herba borith fapone,

huc illuc difcurrens , & varia loca

[uis teme

aut alis hujusmodi rebus abftercen-

circumiens, -

di facultatem habentibus fricueris, ta-

24. Onager.) In Hebrzo eft, 338

j njte

men maculam iniquitatis tu&: apud

QPUIAW"

pere, que vox

fo:?äjgrlï m tam marem,

li

yi d

Bi&l. CH Com. Meneoch . Tegs. "

Y

$50

PROPHET. JEREMI

23. Prohibe pedi'em tuum a nuditate, & guttur tuum a fiti.

p€ïU1

Et dixifti : Defperavi , nequaquam faciam ; adamavi quippe

]eo Y

alienos, & poft eos ambulabo.

J

26. Quomodo,confunditur fur , quando deprehenditur, fic

fol

confufi funt domus Ifrael, ipfi, & reges eorum ,

dix

facerdotes, & propheta eorum.

prin;ipes, &

3.

27. Dicentesligno: Pater meus es tu; & lapidi: Tu me ge-

fa

k

* il'l fr.

nui(li: * verterunt ad me tergum, & non faciem

,&in tem-

bus i

pore afflictionis füze dicent: Surge, & libera nos.

32.330

'ïibe-

D

48. Ubi funt dii tui , quos fecifti tibi? füurgant, &

dam :

rent te in tempore afliictionis tuse, fecundum numerum quip-

tüas

pe civitatum tuarum erant dii tui Juda:

^

21

29. Onid vultis mecum judicio contendere? omnes dere-

Tüm.

liquiftis me, Idicit Dominus.

. Fru-

blb ;

3?

/

quam fceminam Hgnifïcat. Qneigef

goga reperietur in fordibus, 1& for-

puþ t

eft afinus filveftris.

nicatione Idololatriz circa Idola in

ts f

^n

1n defiderio amsma [ma.) Cum grdo-

lucis, &c. quafi in Iupanari.

3*

te libidinis incitatur.

j

Q&5. Probibe Pedes fuor « nudifdte.)

J qu

Attraxit ventum , 6c. )

Emi-

Pedum nomine apud Hebr. non pe-

dm:)nlh

nus marem olfecit.

Tradit Oppia-

des folum , fed. crura. etiam, & fe-

Dtju

nus Onagros, cum incenduntur libi-

tora fienificantur , /ffe " pifes pedum

Caftipa

dine, fumma montium -confcendere

Ifa. 7. 20. pubem interpretati fumus ;

Dey,

ad odorandam, & captandam auram

fenfus ervo eft, adeo infana Idolola-

m ab

fcininarum, quas amant, & in'eas

trib libidine furis, ut cum moneris ,

Cpee

totos ferri , ut nullus eos avertere

né corpus nudes ad hoc adulterium,

tis P

poffit.

*

refpondeas: Defjeravi, &5c.

V0s,

Omnes , qus quarune eam , €$c. )

Gaitur tnum a (iti.) fAllegoria fitis

W(k!'m

Diximus in Hebrzo vocem $35 peze,

ardorem libidinis fienificat.

j'eta ;

tam marem fignificare , quam fcemi-

Defperavi. ) In

ebrzo eft, w3

f [

nam; fententia ergo eft, qui quzrunt

noas , id eft, Jefperatum off, actum eft,

eam, id eft, onagrum, »ez Jefreiezt,

nulla fpes eft, uc faciam, quod fua-

Qu

id eft, »oz farigabuntur , ut eft in He-

des., quia adamayi Deos alienos.

Qum f

breo , quia cum amore incitatus ve-

26. Src confuft funt.). Confunden-

M0 Ya

^

1

I

lociffüne currat, venatores defponde-

tur.; eft enim przteritum pro futuro ;

bunt animum, nec volent fe fruftra

confundentur , cum deprehenditur a

st

fatigare , fcientes fe affequi, & com-

Deo in flagrant delicto Idololatriz.

N

üt d

prehendere non poffe ; fic fynagoga

28. Ub fwnt? ) |Intelligitur , ego

ardenti ftudio, & veloci curfu fere-

autem dicam.

Jt

batur ad idola. :

X

Seczundum numevrum quippe cfvita-

lj]a

feros

In men[lv uis ejus imvenient eam.) Pa-

£4m , 6c. ) Quandoquidem tot habet

eninus, & Vatablus vertunt : 4 mez-

Deos, quot Civitates,. juvet te ex tam

d T

ft f PnUtniebt eam , Cum fcilicet men-

inultis unus aliquis eorum.

(Rt[g

ftruis

5

rrravattilrr, autfæïu. Ita fyna-

29g. Z7«dicio contendere. ) Ut VO,S

.

DSi

CAU T Bs

f

l,

—40. Fruftra perdufïï filios veftros , dlifciplinam non tece-

]e

perunt, devoravit gladius vefter prophetas veftros , quaü

3

leo vaftator.

erbum Domini : *Numquid

f

31. Generatio veftra, "Videte v

folitudo faftus fum Iíraeli , aut terra ferotina ? quare ergo

ä)

dixit populus meus: Receífimus, non veniemus ultra ad te.

32. Numquid oblivifcetur virgo ornamenti fui, aut fponfa

lge

fafciae pe&toralis fuce? populus vero meus oblitus eft me1 die-

em

"bus innumeris.

33. Quid niteris bonam oftendere viam tuam ad quzeren-

1be

dam dileCtionem ;

u

tuas.

qua infuper & malhtias tuas docuift?; vias

34. Et in. al

is tuis inventus eft fanguis animarum paupe-

ee

rum, & innocentum? non in foffis inveni eos , fed in omni-

bus , quae fupra memoravi.

&

dus

E esdni

Ii 2

L

3;. Et

r

purgetis, & excufetis, quafi DC

52- Nnmq:;id oälivijäemr virgo

tes

itis.

c. ?) Fomina pluris facit ornamen-

hum

30. Félies vefiros.)

Cives ve&ros :

ta fua , quam populus meus me.

alloquitur enim congre

33

Bonam offendere viam tmam.)

:(feu)

deorum.

gatiqnem ]o-

Ceipfam purgare, & excufare, qu&

npe

fecifli.

1

Difcipiigam nom receperunt. ) A me

elum

caftigati, meliores facti non funt.

"d. quarendam diledionem , &c.) Ut

Devoravist gladius veffer, €5c.) 'Tan-

gratiam meam ineas,

TE

yola

tum abefít, ut admonitiones meas re-

Qha infuper, 6c.) Cum non folum

gris ,

cipere volueritis , ut potius occideri-

male vixeris, fed etiam docueris alios

tis Prophetas, per quos admonebam

male vivere.

Uil

vos. lta Chriftus Matth. 23. 27. 7e-

34- Et imn 4lis tuis, €&c.) Loquitur

L fitïä

vafalem , 7eruf4/em, qua occidis Pro-

de populo tanquam de aquila, aut ac-

phetas , 6 laptdas eos, qu

cipitre, qui rapto vivit; folent enim

&

" gd re mif-

T

fé f9.

hujusmodi aves alas habere plenas fan-

J2

Quafi leo vaflator , &c.) jzi/ngendum

guinea. LXX. habent: Iz mazilu: tui.:;

«um fequentibus, & fenfus eft : quafi

|Sanguis,

um Prophetarum ,

: fga-

leo vaftator fuit generatio veftra.

quos occidif

:

; tum innocentium in-

31. Pidete, 6/c.) Audite, & dili-

;'den-

genter confiderate.

fácrificafti.

iantium, quos idolo IMoloch impie

Qs

u

Selirsdo.) lnutilis, & infructuofus ,

Nom m foffis imoeni &0$.) Sangui-

ut effe folet folitudo.

nes, quos fudifti, quafi dicat: fruitra

I*

; ego

Terra ferotina.) Verra ferotina eft

niteris occultare fcelera tua , cum fan-

ila, que cum foliexpofita nomn fit,

uis ipfe innocentium non in terra

feros fructus producit, nec perducit

defofíus lateat , fed in manibus tuis

72

ad maturitatein.

cernatur.

habet

Vel notatur Idololatra-

/ tan

Receffimus, €fc.) Ad alios Deos,

rum impudentia,

qui nobis benetacerent,

cabant , fed palam.

qui non clgm pee-

: Y05

[5

ln

52

PROPHE T. JEREMIJAE

.35. Et dixifti, abí(que peccato, & innocens ego fum, & þro-

41

pterea avertatur furor tuus a me.

Ecce ego judicio conten-

t frs

10*

dam tecum, eo quod dixeris : Non peccavi.

PP« u

36. Quam vilis faCta es nimis iterans vias tuas! &

tu*

pto confunderis , ficut confufa es ab Affur.

.ab Eg)-

»

j (

37. Nam & ab ifta egredieris, & manus tuse erunt fuper

Unis

caput tuum ,

»

quoniam obtrivit. Dominus confidentiam tuam ,

UR

4 !

& nihil habebis profperum in ea.

C A PIU-T

I1T.

ts

Deus incomparabili clementia populum fuum ad [ revvocat ab ido-

int

É

lolatria , in qua 9tuda etiam Ifraelem exce[fit : promittens [2 af-

Jumpturum eos. in filios , &? veros pafTores [e daturum , ut "Ye-

-

rojobymis in pace colant Dominum : de futura gloria , €

exaltatione SYerufalem : ac gentium ad eam congre-

g,.—

gatione , &? de populi peenitentia.

Q

v

ü

alu;

"i

Ulgo dicitur: Si dimiferit vir uxorem fuam, & recedens

ab eo, duxerit virum alterum, numquid revertetur ad

qlïxïl

(ximas

eam ultra? numquid non polluta, & contaminata erit mulier

9. I

illa? tu autem fornicata es cum amatoribus multis, tamen re-

acela

Tiontes

vertere ad me, dicit Dominus, & ego fufcipiam te.

20 Le-

*iiu ü

torniea

ln omuilus, quae [uper memoravi, ).

(ïuod Thamar ab Aman corruptam

üigia.

Pn manibus, aut alis tuis.

fecille legimus 2. Reg. i3. T9.- A

J

Qua

manus tux, id eft, opera, & peccata

dere !

vincam te.

35. Judicio c-ontendamfx') Ec con-

Solda

olda

tua recident in caput tuum.

36. F.l facta es.) Loquitur cum

Obmrivit Dominus ,8c.) - Vanas; &

edere

populo in genere fceminino , tan-

de 1h

quam cum uxore, ut fupra numer,

inanes reddit omnes confidentias, &

fpes tuas,

ER

2. 23. 24 -

lus t

Lerans vias f44:. ) Smpein /Egy-

Et mibil habelis proþerm&z im ea. )

NT2

ptum excurrens , ut inde petas au-

In Hebrxo eft, & »o» proferabe-

xilium.

ris 12 ei$, id eft, non beme tibi

D

n

te

Nofter

f

SAC

4b Agypto confunderis , &fc. ) Sicut

fuccedent , que fperabas.

kt Y

in Aflyris olim contra /Egyptios ,

Interpres , /z e«, retulit ad /Egy-

tem

fic mox ab /Egyptiis contra Áflyrios

Ptulïl.

Celia

fruftra auxilium petes.

I.

Umquid revertetur , £$c.? ) Se-

mel repudiata ,. nec revocari

Ero

57. 4b ifa.) Ab ZEgypto.

'üicum

Manus tua erunt fuper caput tuum.)

fine peccato, & infamia, probroque

hY

Solebant'enim mulieres flentes , vel

utriusque, nec redire poteft ad mari-

ïH

tum juxta legem Deuteronom. 24. 4.

& tm]

pudore aü'e&æl.r caput manibus tegere,

puta

A AUPIUOT GHE

N

n

4. Leva oculos tuos in directum , & vide ubi non proftra-

zi

ta fis, in viis fedebas , expettans eos quafi latro in folitudi-

ne, & polluifi terram in fornicationibus tuis, & in malitüs

V.

tuis.

.. Quam ob rem prohibitee

'funt füllae pluviarum , & fero-

X

ünusimber non fuit j froas mulieris meretricis facta eft ti-

Il .

bi, noluifti erubefcere.

4. Ergo faltem amod

o voca me; Pater meus . düx virgini.a-

t

tis meae tu es.

;. Numquid irafceris in perpetuum , aut perfeverabis in

l.

finem? Ecce locuta es, & fecifii mala, & potuifü.

ine1n diebus

Num-

Supr,

i

6. Et dixit Dominus ad

E

Jofiae regis, "

2. 29

Pa

133

quid

l

-

fing.

'Tu autem. non tantum repudiata , fed

XMide Martin. de Roa lib. 4

& adultera redi ad me.

Cap. ic.

Polluta , & contaminata , €$c.) Loco

4. Salrem amodo.) Ex nunc a.me

Vel nunc.tan-

citato Deuteronomii dicitur : poZura ,

invitata, & rozata.

dem tot malis edocta.

f5

E$. abominabils jalla coram Dom:no,

quod qumnodo fit intelligendum , ibi

Pater mens.) CAula a pueritia, cum

diximus.

virzuncula eflem, a matre, & patre

er

9. In direlam.) Ín colles, & loca

neglecta, quaíi pater fufcepitti, edu-

excelfa , circumfpice quaquaverfum

calti, & rexifti ie.

Vel eciam patris

"

montes, & colles , quantum potes

nomen maritum fignificat, qui uxori

vifu-alfequi , & ubique videbis tuz

loco patris eite debec.

Je'

fornicarionis , id eft, idololatrie ve-

Dux virginitatis med.) Gl uem Vir-

go, & adolefcentula duxi.

r

ftigia.

Quafi

latro in folitudine. ) Qui fe-

$. Numaquid iraféeris im pcrpetuum?)

In

dere folet, ut pretereuntes invadat.

Verba funt Dei, que docent populum

.A

at

Adi-

Solebant olim meretrices juxta vias

fibi dicere, ut ejus mifereatur.

federe, ut viatores allicerent , ficut

ui volunt eíffe verba Dei ftudcntis

í

de b'hamar legimus Genef. 38. 14.

bi adulceram Synagogmp reconci-

ä

liare.

-

3. Proäi?if& fgnt férlla 6c.) Scele-

ribus tuis cclum claufifti , ne plueret.

Es Hcura es, ) Ecce fimul atque

Serotinus tnber.

Qui cadere folet

hgc, que modo dixi, locuta fueris ,

.]

ineunte vere, ficut ftillz pluviarum

quamvis multa mala feceris, poteris,

16.?'

id. eft, prevalebis contra me; vinces

jb

fignificant pluviam , qux decidere fo-

ac flectes me.

le&£ in autumno ; his enim duobus

iNofter [Interpres pre-

det

temporibus pluvia efít maxime ne-

teritum , porzift; , pofuit pro tuturo.

WMel] fententia eft : Écce dixifti, nein-

ceílaria.

pe» Neguaquam faciam , cap. przced,

