tuas imponam tibi, & abominationes tuze in medio tui erunt:

& fcietis, quia ego fum Dominus percutiens.

10. Ecce dies, ecce venit: e

greíta eücqntx*itig , floruit

TÉ

virga, gejrminuavit, fuperbia:

(s

II. Ini«

ipeI',

mericis*,'k'weü duplex Hebraifmus; judi-'

truditur, fignificat, (liua phrafi figni-

Ines

care pro punire, & vie

ficatur jamjam adfuturam . cladem.

bus, & actionibus.

1);'0 mori-

Aiiqui legendum putánt -ceg/ratzo 4

Et

Pona- comtra fe. ) ConVeiTä!n in

id eft, flos contra&us, & nondum

caput tunm omhia peccata tua.

explicatus, ut funt calices rofarum ,

4. Vias ruas ponam [uper te.) Poe-

&c.

o

Sic Chriftus Dominus Matth.

nam viarum, vite tuz attz, & pec-

24. 32. hac eadem ufus eft fimilitu-

]OCi !

catorum a te admiiforum.

dine: 245 arbore antem ffei, inquit,

&dit.,

Abomtiationes. )

xpu-

tionis.

: Pæna abomina-

difeite parabolam, cum jam ramus ejus

tener fuerit, G. folia mata, feitis, quia

nj

lm medio tui evunt.)

* Ponz cives

prope eff eflas: ita E5 vos, &fc.

-

tuos atficient , vel omnibus erunt ma-

.Nen gloria smoutium.) Gloria hic eft

Tibus

nifefte , & confpicuz. -

letus clamor , gloriatio , laudatio ,

ient

$. -fflidto una.) . Perfecta,

.fin gula-

ovatio colligentium uvas in montibus:

cormt-

ris, qualis nunquam fuit, nec erit;

in Hebr. eft, ;z/7s 4dis tumultus ,

1 ]'ll;

fimile. eft illud 1. Reg. 26. 8.. Perfz-

non,celeufgsatis vindemiantium 42 mon-

itamy

diam eum lancea 1n terra femel, & fe-

tibus.

1tum

cundo 9»us 202 €?if.

8. De pr

[/

L

imulto poft,

pinquo.) Cito,.brevi, non

ditio.

6. E;nis.) Excidium, defolatio, per-

$ 0e

Complebo, tfc.) Hc ufque ad ver-.

yirit

. Evigilavit. ) Cito veniet, quaáfi

ficulum ro. explicata funt fupra n. 3.

fuinmo ma

adeffet.

ne evigilaverit , urt: mature

IO. Egreffa eff. coptriiio.) Vide di-

ine

a n. 7-

*

5 7. Venit contritio, ) In

AHeb'r. eft:

Floruiz virga.) [am appar

ent flo-.

Ü

-pwbY fJfephira, que vox primum ger-

res, poftmodum , & quidem cito ade-

inen, aut gemma/m arboris , quz pro-

runt amari fructus, punitio fcilicet,

;pe

p

N

544

'?RöPHET.EzECHrELIS

T. Iniquitas-furrexit ih:"vi'rga:.l"iitn'pi'etatis : non €x eis , &

& non ex populo

c

quies in eis.

; neque ex fonitu.þ'eorunx]: & non erit re-

x

$

12. Venit tempus, appropinquavit die

s: qui emiwtä, non lze-

tetur: & qui vendit

s

, non,lugeat". : quia ira fuper omngm. po-

pulum ejus..-

de

12. Quiá qui

vendi:t', ad id, quod vendit, non revertetur,

& adhuc in viventibusvita eorum. Vifio enim ad omnem mul-

titudinem ejus non regre

La . EM 2

non confortabitur.

$

dliet.ur : & vir in iniqgitgte vitae fuse

;

14. Canite tuba, prseparentur o

ines j &- non ei'cw qui va-

f

dat ad praelium: ira enim mea fuper univerfum populum ejus.

f

1ts. Gladius foris; & peltis, & fames intrinfecus : qui in

agro eft, gladio morietur: &

qui in civitate . peiïilentia*, &

fame devorabuntur.

16. Et falvabuntur , qui fugerint ex eis : & erunt in.mon-

tibus quafi columbze c

i

onvallium omnes trepidi, : unufqgifque

in "i'niquitate, fua.

1

d

*1,7. OmpeS

t

qug per virgam fienificatur. P:oteiï

non diu licebit potiri rebus eimptis ,

l

etiam fenfus effe: Floruit tribus Juda;

quas invadent Chaldzi.

a

nam 9155 atteh, & virgam , «& tri-

Non lugeat.) Abdicat enim a fe id,

bum fignificat.

Floruit , fuit ig re-

quod paulo poft erat amitfurus.

ün

bus profperis.

13. -4d :d, quod vendidiz, mon ve-

Yoc

Germinavit fuperbia. ) Ut peccata

verterar.) Utin anno Jubilzi Levit.

tür,

ereverunt , fic etiam eorum pona vos

25. quia fcilicet erit in captivitate.

feftinat comprebendere.

4

Et adbuc s2 viventibus vita €orzrm.)

L

II- Swrrexit i2 virga.) Éxcre

vit m

Vivent quidem, fed ad fua bona ven-

j je

virgam ,. qua verberentur ; ex radice

dita nunquam redibunt,

L'Mr

iniquitatis eorum nata eft virga, qua

thf 0. )

Prophetia hzc qommina-

f!ltm

&exdantur.

toria.

Non ex ei.) Nonmvemanels? vefdumm

N egredietur.) Vacila; & irfita.

n

05

ex ei$ , ut. vertit Vatablus.

Vir.) u»w sfc, Nuusquisane.

ul

Neque ex fonitu eozum-) Ex tota eo-

Iz z'm'quitdre p2 tzæ.) ProPCEr ini-

(o;

rfum multitudine, fonitum, aut ftre-

quitatem , & fcelera fua.

No2 confbrmäitur.) . Non profpera'-

f

pitum appellat multitudinem , popu-

at $

lum, aut plebem, quz cum frequens

bitur, fed cadet, hoftibus fuccuum

&

eft, multum ftrepit : vel fenfus eft,

bet, & eorum prada fier.

€ayil

peribit fuperbia, & feftus eorum fo-

I4. Camite £a6a, ö'c.) Clk."lngite tn-

Ig

1Orus , & arrogans.

bis, quantum vultis, ut milites con-

Omnj

Non erit rc

vocetis , nulius fittere fe audebit. .

h

eos afili gam.

quies.) .A 'maïlis, quibus

16. Qna[i columbs cazzþ'qllizzm.) Quz

Y5

2. Qui emi, non laternr. 5 qua

flcgi?itrem , Aut ingruentem tempei

Df

L

lj

F.

CA Pm; : VII

545

37. Omnesmanus diffolventur , & omnia genuafluent aquis.

:8. * Et accingent fe ciliciis ; & operiet eos formido, & " Ifiie

omni facie confufio

I5. 9.

vitium.

,&in univerüs- capitibus eorum cal-

Jerem

45.37

Ig9. Arsentum eorum f"oras.wpxrcïjï'c*i"ettir*',f& au.rf:ml eorum

Í

in fterquilinium erit; *

Argentum eorüm , & aurum eo- Prov.

Ü

tfum non valebit liberare eos, in die furoris Domini. Anr- I^ 4

oph.

mam fuam non faturabunt, & ventres eorum non implebun-

I. Ige

tur: quia fcandalum iniquitatis eorum fa£tum eft.

Eccli;

20. & ornamentum monilium fuorum in füuperbiam pofue-

S'o IO.

runt, & imagines abominationum fuarum , & fimulacrorum

&.13-

T

fecerunt ex eo: propter hoc dedi eis illud in immunditiam.

fl

- 2r. Et dabo illud in manus alienorum ad diripiendum,, &

impiis terree in preedam , & contaminabunt illud.

P d

L

- 42. Et

.

E]

a

?ilateuü timent ; atque ideo in vallibus

populi Def diri

pientur a Chgldæis- in-

2

degunt, non in montibus, aut col-

circumcifis..

Ebus.

44221 H2 L HIR..

.» z

r

mem fuam.

) Appetitum anime, fa-

?

cati fui.

Wæm f y C*on'fcibm:iä-pecr'-i

1

Quia jtandalum iniquitatis a;arunr f*

I7. Otmues manus 'difalvänänr.j iVfe-

uss eff.) lniquitatem hoc loco vo-

ltlu

&r, quo fpiritus animales ad. cor re-

cat avaritiam. , ufuram ,

rapinam ,

rt

vocantur, extremz'paites deftruun-

quafi dicat :

eofPum avaritia: erit in

tur, qux' ideo folvuntür, & tremunt.

t

Fluent: 4q:giw. y Urina pre pavore.

fcandalum ;. qui enim. aliena rapue-

EXxX.

runt, perdent fua.

má»reG; UXeob uoNo»üuooyrca

20: Orzamentum moni?iüikd ö' c,.) IVfo-

2

)yyeuoía. . Omnia femora niterfeientum

nilia, qux eis dedi in ornamentum É

2h

lumidit ate.

D. Higronytm Urina per-

ipfi converterunt in fuperbiam , &

12

f,*,c nt geuua.

faftum, & ornamentum.

I9. Güics.) Utftin ludu.

rum fuorum.

gtiam idolo-

Operie:.) Omni ex paite. cinget ,.

LImajimes alowinatbnum fuafum. Y

& urgebit.

Imagines, & fimulacra abeminabi-

Confufis. ) Pudor » & 'rubor"; z4n5

hum. idolorum fuorum..

il

eenfcier:d: peccati (ncet $m facie ,. ut.

ait S. Hieronymus.

Ded; eis ilhad $z immuna'ii*ii/tm.') Hoc

L

r

eft, quoc

.

.

-

- fuperiori. verficulo vertit ,.

€alvitium.)y Solebant enim in lu&u

i2 fHevautiszénnes

u

capillum tondere,-aut radere.

2I. Contaminabumt iled.) Md vi-.

n

IQ9. Fo as pro icictur.) A Chaldzis

les ufus vertent. Widetur fipnificari

omxoia diripientibus..

id, quod alicubi dixie Martialis.

f

In fler ; wilnium..) It Hebr. eft :

Veniris ontis mmijewo y nec 16 pudet;,

Iu

1325 02 3dday s immunditiam, id eft,

eXcipió aNY0e.

protinabitur , polluctur ; nam divitiie

veï quid

fimile,.

pe

BiàÀ, cum: Com. Menoch. »To:(:.« F.

22

1

546

PROPH EY. EZECHIELIS

.25. Et avertam faciem meam ab eis, ,.&"violabunt arcanum

meum: & introibunt in illu

Q emiffar , & contaminabunt

illud.

3

23. Fac conclufionem : q

ilon'i,am ferra

plen"ä ] eft judicio

fanguinum , & civitas plena iniquitate.

24. Et adducam. peffimos de Gentibus

; .&' poffidebunt do-

mos eorum , & quiefcere faciam fuperbiam potentium , &

poffidebunt fan&tuaria eorum.

.

e

:

25. Anguítia fuperveniente requi

rent pacem, & non erit.

26. Conturbatio fuper conturbationem veniet, & auditus

füuper auditum, & quaerent vifionem de Pro

pheta, & ggx'pe-

ribit a facerdote, & confilium a fenioribus.

& manus

27. Rex lugebit ; & princeps induetur meerore,

populi terrae conturbàbuntur. Secundum viam eorum faciam

eis, & fecundum judicia eorum judicabo eos: & ícient , quia

L

FEO Dominus.

CAPU'g

ä

:

02. rcamwm meum.) Adita rem-

25- -ngefiia.) Obfidionis.

pli mei.

Noz eriz.) INon impetrabunt.

Emiffatii. ) -

La't,rone,s', predatores,

26. . Conturbatio fmper conturbatias

x

zem.) Calamitas alia fuper aliam.

direptores.

23:: Fac concluffonem. ) Hebr. &

-"uditus.) Malus nuntius.

Chaldgus habent cazezam, fcilicet in .

/,Vz:/? 0H672.

$ Pïrophetþtm, qua fe con-

)

fignum captivitatis. Alii putant fen-

folentur.

fum effe, Minas omnes , & poenas

t1o.

Lex perilit, 6c.) Lepgis interpret;a-

Ti

Jerufalem conclude hrevi fermone ,

Chald. Doe&r;za, quafi dicat:

eo fcilicet , qui fequitur num. 24.

Non erunt do&dii Sacerdotes, & fe-

& feq.

Alü putant przgcipi Pro-

nes, qui poflint fua fapientia-cladem

u

avertere, vel dare confilium falutare

phéte, ut fe domi concludat, ut prz-

I

ceptum illi fuerat fupra cap. 3. 24-,

in tantis mali$. .. Vel fenfus eft:fa-

& reliqua omnia , que illi fuerant

cerdores in tantis anguftiis folemnia

legis implere non poterunt: deerunt

0j

imperata, exequatur..

.

1

ecudes , fimila, vinum , futfitus.

bi

j«dicio [anguinum.

j« P eccatis mor-

te dignis, & fanguine expiandis. -

97. E£ Primceps.) Kepetitio.

24. Peffrzos de gentibus, Bc.) Chal-

Marore.) Pallio mcroris.

?h

Conzurbabuntar.) Ditlolventur. Vi-

PI*!

dxos gentem peflimam.,

d

Quicf'ere faci;zm uperäidm.) Com-

de dicta fupra num. 17.. .

primam -fuperbiam Pqten.tium Ju-

Secundum viam.) Secundum aQio-

Q

daorum.

nes, & fcelera eorum.

[

Secundum judicia.) Secundum me-

fc

Senünuaria.) Sancuarium, id eft,

templum.

Utitur numero plurali ,

rita, juxta que judicatur , & fertur

di

uia templum dividebatur in atria ,

fententia.

Vel fenfus eft, quomodo

:

an&um, & Sanctum San&orum, vel

judicarunt , & vexarunt alios, vexabo

x

Er

illos, fed jufte.

intelligit fan&tuaria , qus idolis fuis

por

fabricati fuerant.

hem

a

i

*

se a x

547

^

*

CAPUT VIL

1t

Exechiel pojl vilam

Dei fimilitudinem , [Diritu raptus in

?em/ä |

lem videt. pelJmas Judzorum idololatrias fub variüs figu

l0

ris ; qua-

re dicit Dominus fz eis mm parciturum

exaudituram,

, fiec fïrat*ibnes*,»

01

aUTTr.

1 TT fadum efc in

«Giliiw

Eowe d BLP

fescto . 15 fevrs

st 1-uAv-L-U'

menfe, im fquï fi-

Ra ta mcnfis : ego fedebam in domo:

mea2, & fenes Juda

fedcbant cor

1.

Dei.

-

M.

& cecidit Iibeiï fuper me manus Domini

ü$

.2. Et vidi, & eccä fimilitudo quafi a

f

p

e

&u lumbor

pe&tus ignis: ab afpe-

um ejus, & deorfum ignis: &

.a lumbise

cjus, &

furfum quafi afpe&tus fplendoris, ut vifio ele&ri. -

lu$

5

3

M

af

. * Etemiffa fimilitudo manus apprehenditme in cincinno * D

ane

capitis mei: & elevavit me fpiritus inter terram ; & coelum: 14-35-

uia '

& adduxit me ir

Jerufalem im vifioreDei, & juxta oftium in-

terius ,

quod refpiciebat ad Aquilonem j

e

übi efat Ra*t*uft'um

idolunr zeli ad provocandam semulationem

..4. Etecce ibi gloria Dei Ifrael;

"

(j

fecunduii vifionem, qua

vide*ra*mp 1n canipo.

ZZ2Z 2-

&R

p

n

Z Nuo fexto.) X tranäinigrätiöne*

?^ 'wf'orïæ*" D. ) Ma gffa* *

V

mirabili. Hinc apparet mentis oculis,

num. 9.

oachim , ut patet ex cap'.vx [

íflon

eta

chieli.

corporis objecta hzc fuiffe Eze-

eat s

Sexfto sne

p

f

no ftro Au'guüo.(

jfe. ) kïEkl'ül',- qui refpoqdäeü

Offruwr :'n't?r'ü:.jï Ad offiun p*o*rt'æ';

[dem

Sedcbant coram me.) [In filmxiïo'"

atru interioris. templi , atrii fcilicet

ia

- rerum difcrimine me conínlentes.

Sacerdotum

f

Cecidit. i4d [uper me mamus. Domini.)

cauftorum.-

; in quo 'erf"af al"tzgrg fiþlto;.*

. Oftenfa eft mihi terribilis ,

E

mniü

bilis vifio.

& adlniraa

nod refpiciebat, äc) Qiuod oftiunr

rün

obverfum erat ad Aquilqne'm.f

2. Similitudo-) LXX. habent, si-

militudo virz.

Vidit ergo hic Pro-

Jddolum zeli. ) IdqumBaaï, quod*

.pheta, ut cap. T. 27. virum a lumbis

anaffes pofuerat in: templo , :quod

Vi

deorfum ignitum , & flammantem ,

p"ofï'ea" abfïu'!ära': T ofia*gl 2. szmal,ipom s

quafi in camino ignis; a lumbis vero

d. 4

repofitum: fuerat fub [oa-

l&iO'

furfam fplendentem , quafi anurum ,

kim, & Sedecia ,. ut.

paltet : 4.)0' *Reg- 235*

fcilicet quafi ele&rum

37- 2. Paralip. 36. 14-. . Appellatur

chalcum.

, d eft ; fauri-

£ádlum Zeli, id eft excitang. Deum ad

m

W.

atl

3. Ef emiffa /;»a;z;w» manus , . £

zelotypiam ,.& ad. iram, ficu

í

É:a dul:r

;0

. Et vifus eft mihi homo ille manum

£er maritüm excitare folet.

ab

porrigere, & me per crines appre-

A;nul;ztlibkem,)* Zelun, irara,

- hendere, & txjansferre-üin- Jerufalem.

**

ii Ra ^s o E

:

Y

"

545

-PäO/PIjI'ET.. EZECHIELIS

5 Et dixit ad me: Yili ho?mini's,, leva oculos tuos ad viam

Ya

' Aquilonis. Et levavi oculos meos ad viam Aquilonis: & ec-

ce ab Aquilone portze altaris, idolum zeli in ipfo introitu.

d

6, Et dixit ad me: Fili hominis , putasne, vides tu , quid

ifti faciunt , abominationes magnas ) quas domus Ifrael facit

t

hic, ut procul recedam a fanttuario m

Y

60? &'»»adh uc V-cqnv*er-

?

fus videbis abominationes majores.

Inà

7. Et introduxit me ad oftium atrii,

*

[

&vidi: & ecge'forgi

fmen unum in pariete.

-

nis, fode parietem. Et cum

tef

8. Et dixit ad me: Fili homi

fodiffem parietem , apparuit oftium unum.

p

9. Et dixit ad me: Ingredere, & vi

P

.,de»a

bominati.onexs* pet-

fimas, quas ifti faciunt hic.

M

1o. Et ingreffus vidi; ecce omn

is fimilitudo reptilium, &

animalium, abominatio , & univerfa idola domus Iírae] de-

t

depi&ta erant in pariéte in circuitu per totum. ,

qu.

Ir. Etfeptuaginta virilde fenioribus domus Ifrael, & Jezo-

Do

pi-

I

nias filius Saplhap itgba; m medio*-feorum - &angium ante

H-

WO

-

lgve

lis illi; quam videram , cum Deuä

Oculus mälïs f)ohä denuo non vide-

" tera

n. 22.

bit.

ine eduxit in campum, c.

tes alias converfus.

Vel fenfus eft, in templi par-

f

$. Ad viam 4quilozis.) Ad viam,

faiff

quz tendebat ad portam , quz refpi-

7 Ofimn Afrif. ) Veftibulum fcili—

r

&iebat. Aquilonem.

cet portz Aquilonaris.

W

4lb 4quilone porta alta

nis. ) Dicii:ur

' Ia pariete?) Cubiculi prope portam,

g. Apparuit offiwm wnum.) Factum

j

porta altaris, quia ut habetnus 4. Reg.

tant

16. I4. Achaz tranftulit altare Salo-

ex ipfo foramine ab Ezechicle dilá-

Qs

monis à medio atrii ad portam Aqui-

tato: ex hoc apparet idololatras oftio

992

lonarem ,

hoc obfítructo alium ingreffum ape-

ln;

altaris.

que indeï dicta eR( porta

ruiffe, per quem clanculum ingredie-

bantur , ut ibi colerent idola.

illonn

6. Pautasue , vides tu, €6fc.?) Non

14;

vides oinnes abominationes . Ifrael ?

1O. Depitla erant.) Maldonatus pu-

IH

plures enim , & majores videbis.

tat, hxc per vifionem obje&a fuiffe

Qdj

U* procul recedam.) Quz caufa funt,

Prophetz , non autém revera tales

ut ftatuerim recedere a templo hoc;

pi&turas fuiffe in parietibus. — Cornel.

f'otat

a Lapide putat reipfa parietes illis

"

cum eas ferre non poffim.

;

lui

-dhue. converfus , 66c.).

Rurfus vi-

abominationibus fuiffe depictos, *cui

lls

debis abominatiorres majores, fic cum

explicationi fuffrayantur, que habe-

li i

dicitur in Pfal. 84. 7. Dews tu.conver-

mus Jeremis 7. 50. & cap. 32- 34-

1. Septuaginta viri. ) Videntur hi

[

fws vivificabis ues , Tenfus . eft, Deus

ftw

nos rurfus vivificabis. Et Job. 7.7

7o. viri fuiffe fenatores concilii Sa-

Ie fj

um dicitur ,

Nom revertetur oculus

nedrim , quod feptuaginta viris con-

f20 |

guéuí, «t Videat bona , Íententia eft,

ftabat, eratque fummus Jwdeorum

Putimc

CAPUT Vliï, *

549

af

Guras , & unufquifque habebat thuribulum in manu. fua, &

1

:

vapor nebulee de thure confurgebat.

l,

12. Et dixitad me: Certe vides fili hominis, qu

Aæ feniores

jid

domus Íírael faciunt in tenebris , unufquifque in abfcondito

lt

cubiculi fui: dicunt enim ;. Non videt Do:

eT

U:

þinüs nos , dereli-

quit Dominus terram.

15. Etdixit ad me: agnuc con

fa.

Verfus: videbis aþb'rf;'inationes

maiores, quas ifti faciunt.

14. E introduxit me per oftium portee domus Domini, quod

üm

re

f

piciebat ad Aquilonem : & ecceibimulieres fedebant plan-

gentes Adonidem.

;

x

15. Et dixit ad me

- Cärte vïdli&i',, fili hom

inis : g-dhuc

converfus videbis abominationes majores his.

&

IC. Et introduxit me in atrium domus Domini interius:

de-

& ecce in oftio templi Domini inter veftibulum, & altare,

quafi viginti quinque viri, doría habentes contra templum

:ZQ-

Domini, & facies ad orientem; & adorabant ad ortum Solis.

lpl

17. Et dixit ad me: Certe vidifti fili hominis: numquid

(«

tfacerent abominationes iítas, quas

lgve eft hoc domui Juda, u

fece-

las P

ZuA3

vt

p

fenatus.

Probabile eft aliquos ab-

qui vicina voce Àmmuz dicitur ab

fuiffe; neque enim verifimile videtur

Herodoto, & Plutarcho.

Kimchi, &

omne concilium a Deo d

fcile

idola.

;fe ciffe ad

Hebrazorum-aliqui magum ajunt fuif-

fe infignem, de quo imira narrant.

Uan

gezonias frlsus S4þban;)

Aliqui : pu-

35. Fidiffi. ). Superftitiofas abomi-

L&mp

tant effe Sophoniam Sacerdotem, qui

nationes.:

(ili»

datus 'fuit. quafi judex Jeremis cap.

Copver[ns , €fc. ) Rurfus, deänud.-

o&'lö

29. 25.-

Vide dicta fupra naum. 6

ape

4n medio eorum.) Quaafi myfteriorum

16. Atrium.

redie*'

-

illorum profanorum antiftes.

Sacerdotum,

2 BIETIUS. )' Agriuxn.

rA

»

Fapor nebsla.) Fumus thuris.

Veflibulum.) '"Vempli.

j p

debis.

I3. Converfus widebis.) lterum vi-

4itart.) Holocauftorum.

fl

Vide fupra num. 6 & ibi

Dorfa babentes eontra templum.) Quui

iló

fotata.

averfi terga dabant arce , & adora-

14 'Intro;lzxit.me per afh'um' partaz.)

bant ad orientem more gentilium,cum

,mei.

Duxit me ad portam atrii exterioris ;

ilvlig

tem converfi.

Hebrzi folerent adorare ad occiden-

D o

ibi enim erant mulieres, & laici, non

hibe

in interiori atrio.

17. Pidiffi.

Plangentes Adanidem.)

Veneris ama-.

Orientem.

3 S»celus adorantium ad

d

fium , credebant hoc planctu redde-

i

ji

Converff fant. ) . INon cóntenti aliis:

La

re fibi Venerem propitiam. In He-

fceleribus , iterum. me novo im

pie-

cofie

breo eft y*57) ?bamum, quem aliqui

tatis genefe irritaverunt.

o

putant effe Ofirim !Egyl)tioruln ) 4fplicant ramum 4d nares.) Ramum

]

550

PROPHE T. EZ;E;,-CHIELIS

fecerunt hic: qu"i;a* replentes terram iniquitate converfi funt

ad irritandum me? & ecce applicant ramum ad nares fuas.

18. Ergo & ego faciam in furore: non parcetoculus meus:

nec miferebor: & cum cla

maverint ad aures meag voce mae

b

gna, non exaudiam eos.

Z

$451

PUT IX

Ir

wþäïgn)-e $ fex vviri jubentur omues in 7emf2:läm trucidare , qui

a viro lineis veflito mom funt figno Tbau notati: quo facto, De-

miuus exclamanti Propheta re[pondet id futurum, exigenti-

^

te

a

bus ipforum eriminibus.

[el

i.T"r clamavit in auribus mels voce magna, dicens: appro-

C

m

pm

juaverunt vifitationes urbis, & unufquifqüe vàs in-

(e

terfe&ionis habet in manu fua.

L

.. 9,. Et ecce fex viri verniebant

Ti

de vía p-orfæ' fuperioris, quze

Q

refpicit ad Aquilonem , & unufquifque vas interitus.in ma-

í

E

nu ejus: vir quoque unus in medio eorum veftitus erat lineis,

& atramentarium ícriptoris ad renes

m

Init

ejuä 5 ingtem funt, &

fam

iïteterünF.g'gaXt.æ | altare aereum :

29 I

Teum

y

fcilicet , quo idola tebige*fant 3 erat

Vas interfeäi;o'nif.. ) Infrumentum

dent

epïm j

hoc génus quoddam adoratio-

ad interficiendum , fcilicet. gladium,

duüs

Sic Job gloriatur cap. 31. 26.

aut fecurim.

Tubin

Q. Sex viri.

Àl

27. quod. non ofculatus fuerit manum

) Sex Angcli hufnana

i

L

fuam , cam folem, & Iunam videret.

fpecie. .

d

Ali aliter | explicant.

Vide. Pagni-

. De via porta fuperbor

i.) Per viam,

que ducit ad portam fuperiorem, id

Tody

num in thefauro linguz ütg&æ in ra-

dice 353

?

;

eft interiorem, ad quam quia gradi-

1

UIq[

(

bus afcendebatur , hic' dicitur /ze-

li

ln

19g. E: ego fac

£am, Uc) Agam cum

fülS at

illis fevere pro eorum meritis.

rior , qua fcilicet intrabatur ad atrium

Ncn parcer oculus meus-) Commife-

Sacerdotum,

6;7(

rzatione non movebor, cum videro

Vas smteritw:. ) Mebr. habet, sz-

lär l l

firumenta billica. . |,XX. fecuris.

)xeïaz,

popul!um magnis inalis vexari'..:

Tuly

m

I«

Lamavit.) ldem Dominus au-

Vir quoque wnus.) Ancelus alius.

Veffitus erat lizets. )

,X X. habent

$$

* iiga currus Cherubim, de quo

pedere, id eft vefte' ufq

UT

&ap. 8« $.

ue ad lqedes

Vifzatione:.) Supplicia, & pone.

demifla , vefte tala:i linea.

I$ era

Wifitationes vocat fex illos viros, de

"Atramentarime [cviptoris.) Adfignan-

dos eos, qui liberandi erant.

at

quibus loquitur verfu fequenti; ac fi

fEm h04

dicat, pro

,

pe jmþ funt hoftes urbem

: Ing

rt:[]lþ/ünt..)

Atrium interius , al-

everfixi.

tare ereum ,"altare. holocauftorum,

at p

Gfm:

folnm j

$

n

CAPUT aptic

551

. E£ gloria Domi

ni Ifrael affumpta eft de Cherub

, quae

I

eratfuper eum ad limen domus; & vocavit virum

, qui in»

ld

dutus eratlineis, &

i

bis fuis.

atramentarium fcriptoris 'ihcäbebat,in lum-

X

4. Et Dixit Dominü

s'adeum: "Tranfiper mediam. ci*vitatehl

«

in medio Jeru(alem ;

* & figna Thau fuper frontes virorum Exod.

gementium, & dole

2. 7.

[

fiunt in medio ejus.

ntium füper ..icun&i; .Xabomi.ïïationibus qua

s

poc.

)

$. Etillis dixit;audiente me: Tranfite

ïþeï CiVitafem fequien;-?' 3:

tes eum, &

feremini.

p-ercütite; ngn par.q.at ocl?l'u.s vefter, neque mi-

0

-U6, Senemi, adoiefcentulurn;,l & virginem , parvulum ,&

n

t

mulieres interficite ufque ad internecionem ; omnem au-

e

.

em , fuper quem videritis Thau, ne'occidatis, & a fan&tua-

rio meo incipite. Coeperunt er

Wa

go a viri; fegiqribus, qui

Dü

erant ante faciem domus.

- 7. Et dixit ad eos:

3133

COn,tamïiria,te domum , & implete atria

interfe£tis, egredimini

L]

8. Et

&

nam altare thymiamátis erat au-

ribïus non confenferunt, fed etia

m alie-

reum,

52 peccata planxerunt.

Ü

3. Gloria Demini.) lmaginem illám

25. dMis dixit, 6/c-) Sex nimirum vi-

D«i intelligit igne, & eledtro fplen-

turft

TI$, quorum unu$quisque vas inter-

dentem, quam vider.t, quadrigz Che-

fe&ionis habebat in manu fua, ut di-

pm,

rubinorum infidenteni, cap. 1. 27, cap.

xit nutn. f.

2. I- & cap. 3. 23.

' .Se:;zæiwes eum.)

(

L

Affumpta eft de.

C

herzb.) In Hebrzo

Qui atramento þh;iu

:

frontibus imprimit,

eft., receffit a Cherub , ad eum fere

Non parcar ocuíns veffer.) Vide di-

yam

modum , quo viri Principes curru

&a fuperiori capite n. 1.

ufque ad regiam vecti, -de «o defi-

6. Ujque ad snternecionem. ) Plane

jad

liunt, & per fcalas, & aulas

fuis ambulant.

Pedibus

Occidite, nec ullo modo parcite.

u^

4 fancluario meo intipite.) A Sacer-

um

Super eum.) Dicit fuper eum fingu-

dotibus , & Levitis, qui in templo

larinumero, non fuper eos, quia di-

meo verfantur; ii eniimn

5

gravius pec-

[

xerat Cherub in fin

gulari , non Che-

caverunt.- Sic ]. Peftri-4. 17. dicitur :

rubim in plurali.

Tempus eff ,. ur incipiat judicium a do-

!]Sv

4- Sigzga Tbhau.)

Imprime fro.'nti bus

0. Dez.

eoruin literam thau, que eo tempore,

A viris feniorilus , 66c,) Ab illis

at

ydd

ut docet $.. Hieronymus , cruci fimi-

viginti quinque viris, qui erant in

lis erat; nam eerat fimilis noftro 'T

oftio templi , inter veftibulum, &

Latino , & Greco; fignificabaturau-

altare, habentes dorfa contra tem-

»fat

tem hoc fymbolo veram falutem dan-

dam per crucem Chrifti.

plum Domini, & facics ad orientem;

j

)l

ut dixit c. 8. n. 16.

Gementium , E5 dolentium,) Quui non

— 7. Et dixit.) Dominus.

"m

folum malis, ut ait Hieronymus,, ope-

A. eos.) Sex viros.

552

PROP HET. EZE CHIELIS

i:' f. &cäem

x ä.ng-cætïe completa, remanfíi ego : ruique fupe

d

meam, & clamans ajio: Heu , heu, heu, Domine Deus: er-

p!

&one difperdes omnes reliquias Hfrael; e.ffugdens fnroxem tuum

H

füper Ter:falem ?

e

niquitas domus Ifrael, &&ïüda-., maena

t

g. Ét dixitad me: 1

eft nimis valde, & repleta eft terra fanguinibus, & civitas

s

repleta eft averfione: dixerunt enim : Dereli

qu it Dominus

tetvam,4 & Dominus non videt.

do

ro. lgitur, & meus non parcet ocu

lus, neque Amif'ärebm".:

*

viam eorum fuper caput eorum redd

*

.

am,.

fj

ir. Et ecce vir, qui

erat indutus

lineis 5 qui habebat atra-

mentarium in dorfo fuo refpond

&

exl

it verbum, d-':i;c.erfs iRecdhs Q-.

cut præcegiiïi mihi.

CAPUT X

(e

tul

e

Stubetur. *oi

T

lineis «vefTitus accipere prunas iguis. de medio rota-

& [uper civitatem effunde-

rum, que funt [ubtus Cberubim ,

qu

"

qu

-

re: defcribitur vifio Dei ,. Cberubim ,. &

-

que-

Éuor vofarum. -

nto, quod efat füper caput

Y LT vidi ,v&ke'cce in firmame

24

cherubim., quafilapis fapphi

rus, quafi ïþgcie.sw fimilitu-

li

fedd

dinis folii apparuit fqur aaf

$. Et

"

Quo

ts

cäæfnm;n:;te ! domum.) Implete tem-

S?ngu*iniäus. j Cfïalrd.hor;cidiir. LXX.

NIIET,

Iuim cadaveribus interfeC'orum.

iniquitate , 07 - doemmnndiia.

Nomine

ll c

g

Egredimi'n; P U

c.) Subintellicendum

fanguinis fepe im Scriptura quavis

l 8&, u i»ïz'p):'ü'ei':,s

zf, & poftea dixit

enormia peccaw 'fïgnifïcnntufr.

üpe

illis , egredi:?zini"ä

& egre/p furz , ipfa

Averffone. ) Defe&ione a Deo ad

In

foura con ifx orationis fignificat eos

idola.

J

j

1

5

f

ie

imma celeiitate Dei fententiam . exe-

Dereliquif Demintus,$c-) Non curat

C

cutos, & dictum factum fuiffe.

res humanas , que.perfuafi

o omni um

r

m

Q. Remam[fi ego. ) Solus fuperftes

fcelerum eft oripo.

bïs Ir

eum fignatis. Vel folus in templo

rfo. Non parcet WW/m-.) Vide dl&a

ex Sacerdotibus; nam hi omnes vi-

v W. Ib 18

&f

dentur cefi , unde Angelus juffas fuit

Viam.) ACiones.

k

:

4

fignare aliquos in civitate , fed ne-

sninemi in temp

II. Feci fem) precepiff

Pee Vs

-navi zbew, gementes, innoxios, &

hemp]

Efundem'.)

lci?l.ïiïl retinens, nihil in-

pios, ut juffifti n. 4.

(um

hibens furorem tuum.

I. fw frmamenro , &c. ) De quo cap.

Ts

g. Daemm lfrael.) lta vocat eos,

«t

qui ex decéeny tribubus remanferunt

i nüm. 32.-

m

i. Inda.

l

li

€xPUT X

553

-2. Et dixit ad viru

m qui indutus erat líneis , & ait : Ingre-

» derein medio rotarum , qua funt fubtus cherubim, & im-

ple manüm tuam. prunis ignis , quce funt inter cherubim,

& effunde füuper civitatem.

mneo.

ingreffufque eft in ce;nfpe&u

3. Cherubim autem ftabant ä;de;i;trïs domus, cum ingr*ede-

retur vir, & nubes implevit atrium interius.

en

4. Et elevata eft gloria Domini defuüper cherub ad lim

domus; & repleta eft domus nube, & atrium repletum eft

.fplendore glorizee Domini.

$. Et fonitus alarum cherubim audiebatur ufque ad atrium

i^ €.

exterius, quafi vox Dei omnipotentis loquentis.

6. Cumque praecepiffet viro , qui indutus erat lineis, di-

cens: Sume ignem de medio rotarum

, qua funt inger che-

rubim: ingreffus ille ftetit juxta rotam.

.4. Etextendit cherub manum de medio cherubim, adignem,

qui erat inter cherubim, & fumpfit, & dedit in manus ejus;

qui indutus fsrat lineis: qui *gccxpiens egreffus eft.

l

g Et

t

Q. Ef dixir.) Dominus.

| 4; Ef e/eï*zmta eft, ffc. )'.-Vi'de di(iï

Ü

Ipngredere 19 medio ratarm.) Deüs cap. 9- n. 3« Hactenus fuerat Uo-

fedebat in throno ad eum modum ,

mirius in dextéro angulo veftibuli San-

quo arce fderis infidebat, ficut ergo

Kuarii, ubi fententiam cedis, & in-

Et

ante arcam fcderis erat altare thy-

cendii in urbem pronuntiaverat. Nunc

miamatis , ita ante Deum fedentem

per medium fpatium curru ve&tus,

i,

iterum defcendit de curru . ad limen

jnt

in curru erat arula,.feu focus , ex

uo jubet Deus peti prunas, & fpargi

orientale templi, id eft, atrii inte-

i

í

u

per civitatem.

rioris Sacerdotum, quod inde reple-

tum eft nube

atriutu vero exterius

al

Imple PÜHIER IH þæ umk'.) Prune

per urbem difperfz futurum urbis in-

repletum — eft fplendore gloriz Do-

cendium protendebanr, quod aurem

mini, qui a nibe fplendida, & elo-

at

ex medio rotarim, & per Angelum,

riofa manebat.

um

. Vox Dej Ornipotentis ) ld eft, ut

& Dei juffu colliguntur. indicot nr-

bis incendium-non cafu,aut hominum

habent Symmachus, & "T'heodotio ,

fida

corfilio , fed Dei vrovidentia , impe-

quaft POUITY Mi pei.

rioque futurum effe.

Extends? Cbæmö nmanum. ) Unus

3. 4 dextids domm.) Sbi!icet Deia

e &

erubim manum extendit.

$i

templi.

De medio Cherubim.) VUnus e qua-

Cum) (nrrederezur vir.) llle vir li-

)

neis veftitus.

tuor Cherübinis ; nam i» zed/o effe

Hebrzis idem eft, quod effe ex illis,

4trdum dnterius. ) Atrium Sacer-

vel ei:e inter illos,

cp

dotum.

D«diz.) ignem.

B;él. cum Com. A!Enacb. - F.

Aaaa

d

PROPHE T. E7ECHIELIS

$54

.8. Et apparuit in cherubim fimilitudo manus homïms fub

C

tus pennas eorum.

f

9. Et vidi, & ecce quatuor rotse juxta cherubim: rota una

g

juxta cherub unum, &.rota alia juxta cherub unum : fpecies

*

autem rotarum erat quafi vifio lapidis chryfolithi.

ia

10. Et afpe&tus earum fimilitudo una quatüor; quafi fit ro-

tain medio rotze.

n

11. Cumque ambularent,.in quatuor partes gradlebantur,

& non revertebantur ambulantes , fed ad locum , ad quem

Tal

ire declinabat, quze prima erat,

fequebantur &, ceteree;

f

nec convertebantur.

12. Et omne corpus earum, & colla, & manus, & pennse,

& circuli, plena erant ocuhs in c1rcu1tu quatuor rotarum.

um

13. Et rotas iftas vocavit volubiles, audiente me.

14. Quatuor autem facies habebat unum: facies una , fa-

cies cherub: & facies fecunda, facies hominis: & in tertlo

(

l,

facies leonis: & in quarto facies aquilae.

'15. Et elevata funt cherubim : ipfum eft anlmal, quod-vi-

fí

deram juxta fluvium Chobar.

16. Cumque ambularent cherubim, ibant panter & rotoe

juxta ea: & cum elevarent cherubim alas fuas , ut exaltaxen—

1

tur de terra, non refidebant rotze, fed & ipfe .juxta erant.

&«

17. Stantlbus illis ,

flabant, & cum elevatis elevabantur,

l0 (

fpiritus enim vitee erat in eis.

& Pcetlt

R,

18. Et egréffa eft gloria Domini a limine temph

uper cherubim.

19 Et

g. Simiitudo manus.) Ut cap.I

meri fingulaus pro plurali, quafi dx-

fclumh

num,. 8.

cat: ipfa funt

uatucr animalia, qus

Tiey

Lü]

9. Ecce qtmtuar rat.e & c) Ut cap.

videram juxta

3

uvium Chobar. cap.

Veïrepb

I. num. IS.

I. num. I3. -

dle;

Cyfolizbz. ) In Hebr. eft, Tharfis,

16, Sed & 1þfæ jexta eragt.) juxta

&t &

Vide di&a cap. I. num. 16. ubi etiam

Cherubinos.

tüm Ü

que fequuntur ufque ad verf. 13. ex-

20, |

plicata ifta funt.

I7. Spiritus enim vvite,Gc.) Eodem

Dei fpiritu impellebantur rotz , quo

Din

12. Corpus.) Rotarum.

,animalia, ut dl&um eft fupra cap. I.

IT; (b]

Colla, &/c.) Cherubinorum.

num 20.

13. Vocavit.) Volubiles,

Has rotas

Pfïma x

Deus ob velocitatem vocavit

222

19. Egre[fa eff gloria Domini.) Do-

d p

minus, quem de curru defcendliïe di-

M nou

g4/gal, id eft, velsbiles.

ximus num. 4.

IS. Elevata fünt Cherubim. ) Alis

uafi volando in altum.

Stetiz [uper C bemäzm.) Afcendit cur«

Clþer 9, j

Jp[um eft autmal.) Eft enallage nu-

rum, & fedit in folio.

A

"Iteg

L

SGADUT X GXL

555

- 19. Et eleventia cherubim alas fuas , exaltata-funt a tetra

Coram me: & illis egredientibus , rotee quoque fubfecutee

funt; & ftetit in introitu

portee domus Domini orientalis,

gloria Dei Tírael erat fuper ea.

9

20. Ipfum eft animal, quod

vidi fubter Däu"m Ifrael * jux- Supra

ta fluvium Chobar, & intellexi quia Cherubim effent.

I)- l.

21. Quatuor vultus uni

; & quatuor ale uni; & fimilitudo E u

manus hominis fub alis eorum.

R

22, Et fimilitudo vultuum eorum , ipfi vultus, quos vide-

ram juxta fluvium Chobar , & intuitus e

»,

orum , & impetus

f

fingulorum ante faciem fuam ingredi.

C.A PU T.«XEL

Aclveïfi/'s« S'esoniam :

€? Pbeliiam , qui dicebant, pef?mum Ira-

Gantes confilium.

Nonne dudum zxdificatie füunt domus ?

hec eft lebes, nos autem carnes , varicinatur illos, &

quotquot molunt refipi[cere , puniendos; C? prophetante Execbiele

moriuus ef? Pbeltias ; reliquias autem Ifrael. dicit fe redu&turum

in ierram ipforum, & daturum eis cor carneum, ut colant,

ac timeant Dominum.

REU elevavitvie

Ípiritus, & introduxit me ad portam do-

mus Domini orientalem, quze refpicit ad folis ortum:

À

& ecce in introitu portze viginti quinque viri: & vidi in me-

dio eorum Jezoniam fi

m

lium Azur,--& Pheltiam üljum Bana-

jee 2 principes populi.

Aaaa 2

o2 Di*'

E

