jufü non liberabit eum, in quacunfque' die peccaverit, & im-

pietas impii non nocebit ei, in quacumque die converfus fue-

, & non

neritque

,rit ab impietate fua, & juftus non poterit viyere in juftitia fua,

in quacumque die peccaverit,

*

tquitate

*

1

Xoris fe«

.15. Etiam íf

dixero jufto, quo

d vitä vivat, & confifus in ju-

ftitia fua fecerit iniquitatem, omnes juftitiae ejus oblivioni tra-

dentur, & in iniquitate fu2 quam operatus eft, in*ipfa mo-

j Ifadd:

tietur.

*

*

X IDf

14. Si autem

'dixero impio: Morfe morieris, & egerit pos-

rjs: 200

uftitiam,

nitentiam a peccato fuo, feceritque judicium, & j

e jmpils

15. Et pignus reftituerit ille imprus, rapinamque

reddiderit,

le manu

L

datis vitde ambulaverit

in man

,nec fecerie quidqu.amx injuftum z

vita vivet, & non morietur.

L

convet

I6. Omnia peccata ejus, quze peecavi

t, non —iïmpüta*buntu-n

tate 10à

ei : judicium , & juftitiam fecit, vita vivet.

17. Et dixerunt filii populi tui: Non

[

ett æq;ui/ -ponderisrvia

iconut

Domini, & ipforum via injufta eft.

[2 fUpEI'

18. Cum enim recefferit juftus a juftitia fua; fef:er?tque ini-

) vivete

quitates , morietur in eis.

j* DiC

Ig. Et cum recefferit imp

ius ab impietate* fua , fec;er*itqque*

judicium , & juftitiam, vivet in eis.

)

20. * Et dicitis : Non eft re&ta via Domini.

"Unumquem qüe * Sup.

j puniam,

19.25.

vobis , domus Ifrael.

U ii

juxta Vi.&S fuas judicabo de

41. Et

O,poyo b

minae Y*

m

II. Nolo mortegz.) Nloiïl.em ,Íi fieri

juftitiz opera;, e—xvqu-ibu-S"cete;a iniel—

2!

poffet. Hoc' Theologi de antecedente

lhseantur.

)

Deivoluntate interpretantur.*

MandAts Uvita.) Vitam pre

conciliant, & cternam..

fentem-

f!') Ide&,

Quare moricmmi $) Quafi finetis

vos mori, eum pof[htis, mores in

17- Non eff aqus pouderis.) Non eque,

melius emendantes , vitam vefiram

non recte nobifenm ,id eft , cum piis,

"I

. fezrvare ?

& impiis agit Dess, Qui male dilpo-

pque o

I3;

Quod vita, Vivat. ) $i perman--

fiti funt, etiam juftiffima decreta non

;gïjl"m ? )

probant.

J.feiit in. juftitia fua.

Er ipfarum via , &c.) Cum ipforum

| re ex qüä'

xibos VF

14- eceritque judicium 6 jïtfiti4M«.) :

potius via non. reca fit.

Innocenter, & jufte vixerit.

20. De vobis. ) jung;e-ndum eum

,j n

15. Pigmzsh rejiiueriia-») Ponit. duo

ünltmth«f*m[]]f&

660

PROPHETI

EZECHIELIS

4I. Et fattum eft in duodgrln-o anno,in decimo menffea in

?

quinta menfis transmigrationis noftrae, venit ad me, qu1 fuge-

qu

rat de Jerufalem , dicens: Vaftata eft civitas, -

befti

22. Manus autem Domini fatta fuerat ad me vefpere , ante-

fpeu

28

quam veniret, qui fugerat : aperuitque os meum, donec ve-

*

niret ad me manre, & apesto ore meo non filui amphus.

ü

Uog

. 45. Et fattum eft verbum Domini ad me, dicens:

24. Fili hominis, qui habitant in ruinofis "his fuper humum

Ifrael,

.Unus erat Abraham, & heareditate*

fuim

loquentes ajunt :

poFedlt terram : nos autem multi fumus, nobls data eft terra

fuas,

0.

in poiï'efïionem.

a«. Idgirco dices ad eos : Haec dicit Dominus Deus : Qui

te TU

in fanguine comeditis, & oculos veftros levatis ad.immundi-

rum.

tias veftras, & fangumem fundms : numquid: terram hasredi--

quis

tate poffidebitis.

- 26. Steüiftis in gladiis veftris, feciflis aBommatlones,& unus-

COT2]

quisque uxorem prox1m1 fui polluit, & terram haereditate pof-

Cunt

fidebms 2

füa

In

á

Pl

27. Haec

3.

od

fono

2I. Decimo menfe.) Menfe Decembri.

id. non effe mirum , eo quod uni

4^

3j'

Transmierationis mpr&. ? Cum Je-

Abrahz Deus illam promiferit : illiau-

chonia 4. Rerr 24. 12.

tem pre& Abraham funt multi.

Quafi

füx

Venit ad me, qu: fugerat. ) Expu-

dicant:

fi Abraham cum trecentis ver-

nis fe inter tot infeftos homines tu-

nata jam 'urbe, .ut piædlvemc illi

Jeus fupra cap. 24. g6.,qui locus re-

tàri potmc

multo m'mls nos tanto

cognofcendus eft, ut, quem nunc ex-

plures jus no&rum retinebimus.

plicamus, inte lng&cm

ut vertit Pan'nmus

Super 1j Tael.) Super humum Ifrael ,

Q2. Mazzus auten Damzm, Ut ) Con-

firmaverat, & roboraverat me Domi-

25. Qui m fangume comeditis.) Cum

nus.

Vel afflavit me Dominus fpi-

fanguine comeditis carnem ; fanguinis

[

yitu prgphetico.

enim efus lege vetitus erat, Levit.

^

Apermtque 05 znezm. ) Dedit mihi

I9. 26.

Jeïllm

loquendi libertatem , ut mihi fuerat

g, Ocnlos veflros. levatis. ad zmmundtä

P()lhcmus

£i45, €fc*) Ad idola oculos levatis

Chäm«

Douec veniret ad me mAHe , 6c)

orandi caufa,

G»M

Ut cum nuntius

Vide fupra c. 18. n. 6.

V [

aptæ civitatis mane

Sanguinem funditis , &c. ) Patrantes

veniret ad me,. jam divino fpiritu

homicidia.:

"m aj

plenus,libere concionarer ad populum,

96. Srerflis im gladiis.) Confidiftis

2

24. Qui babitant 1n rusnofrs brs, Gfc.

in armis veftris, Chald.

$

Ste-t;-/izs 2m

lünts

In ruinis Jerufalem, & Judex a Chal-

fortitudine 'vefra

Vel parati fuiftis

|

dais everfe ; quafi dicat, hi reliti a

gladus, promptique ad effundendum

allhio

Chaldzis in Judxa, cum dolere de-

angumem innocentem.

Jüxtam

Q ]dl

berent, gaudent, quod pauci ipfi to-

-Lominationes. ) Et quas jam me-

tam ]udæam (int poffeffuri, dicuntque

moravit, & quas fubdxc

f [L

Of

E

*

CAPI

/xka.

661

enfe, ia

27. Hzec dices ad eos: Sic diNt Dominus Deus : Vivo e;hgo,

LaX

u fepe-

quia qui in ruinofis habitant, gladio cadent, & qui in agro eft,

beftiis tradetur ad devorandum

-

; qui autem m prefidiis, &

L

fpeluncis funt, pefte morientur.

Inec ve-

28-

t dabo terram in folitudinem, & in defertum, & defi-

[

f

OT

*

Ü

ciet fuperba

titudo ejus: & defolabuntur

montes lírael, eo

quod nullus fit; qui per eos tranfeat.

humum

29. Et ícient, quia ego Dominus, cum dedero terram eo-

teditate

rum defolatam, & defertam

; propter univerías abominationes

»

eü tetra

fuas, quas operati funt..

. $0. Et tu, fili hominis : filii popul

i tdi, qui loquuntur de

y : Qui

te juxta muros, & in oftiis domorum, & dicunt unus ad alte-

omundi

rum, vir ad proximufn fuum loquentes: Venite, & audiamus,

E

heeted

quis fit fermo egrediens a Domino.

31. Et veniunt ad te, quafi fi ingrediatur populus, & fedent

& Unus

coram te populus meus, & audiunt fermones tuos, & non fa-

ate pof

ciunt eos : quia in canticum oris fui vertunt illos, & avaritiam

*

fuam fequitur cor eorum.

32. Et es eis quafi carmen muficum, quod fuavi, dulcique

i gt

M

fono canitur, & audiunt verba tua, & non faciunt ea.

00d ul

33. Et cum venerit, quod praedi&tum eft (ecce enim venit)

jt: iav

j Qu

func fcient, quqd prophetesj fuerit jnter eos..

:centiS u

ymins t

gos tinto

[iu$

m [fmel,

CAPUT

&

Oooo 3

,'iti!-)cul.n

fs

pI LeVlt'

27.

ui m ruinofií babitant ) -In — - 3f- Quafi ff imgrediatur populnus. )

Jerufalem, & aliis oppidis, & vicis a

"

Veniunt ad te confertim, &- turma-

Chaldzis femidirutis.

tin , & magna multitudine , ac fi uni- .

immä"d';'

] " ]evatls

Gladio cadent.) Godolias enim cum

verfus populus coniiuerec ad te.

Í B0

fuis occifus eft ab Ifmaele, &

po&

eum alii multi a Chaldzis.

In cauticum orts fui vertunt ;b5 )

Puraa

29. Eo quod.) lsa ut.

Rident, contemnunt, vertunt.in jo-

GüH

caünticum tuas minas, &

Conüdims

g0. Loguunmtar de te , &c.) Oblo-

conciones.

yetil

;'; [

uuntur, irrident te, ut otiofi, &

ifis

f

anniones in foro. facere folent,

&

juxta muros, quo conveniunt ad con-

32. Et eis quafí carmen muficum.)

'.mdendum

fabulandum , quia locus apricus eft.

Audiunt te voluptatis caufa, non ut

WMel juxta' muros idem eft, ac intra

ex fermonibus.tuis proficiant , & mo-

.

$j jam ne

domus parietes.

res emendgnc.

*

P,

v

562

RZECHIEL IS

RMNORETETI

A?'E*

&t

/r

[]

CAPU

XXXIV.

fun

t l

quam

Ex hmlniliusf paftorum , qui neglecto grege 4 tant&m,"quæ fua funt,

quarunt , dicit. Dominus , f& oves fuas liberaturum : . quodque eas

if judicio pa[cet , Jufcitaturus fuper eas Jeroum Jium David, [ub.

T

fünt

quo in omni terre ubertate fecure

P

"afcantur : offenditque gregem

Oi

quaf

| fltu.?z elle bopu

lum Jfrael, & fe Deum?. |

L

*

dpjorum.

tes

1.; | T fa&um eft verbum Domini ad me, dicens: -

9.]

Q

». Fili hominis, propheta de paftoribus : Ifrael: pro-

fts £

i J er. pheta,

& dices paftoribus : Haec dicit Dominus Deus: *Vze

,

pattoribus Iírael, qui pafcebant femetipfos : nonne greges a

tes f

m

*

I5.3

,s.

pattoribus pafcuntur ? -

T0f €

4. Lac comedebatis, & lanis operiebamini , &

lqi;od* cra'iüim

u

erat, occidebatis : sgregem autem meum non paífcebaftis.

QV€S |

. 4 Quod infismum fuit, non confolidaftis, & quod eegrotuih,

D.

non fanaftis, quod confra&tum eft, non alligaflis, & quod ab-

In me

je&tum eft, non reduxiftis, & quod perierat, non quasfiítis,

&l

Ib

fed cum aufteritate imperabatis eis, & cum potentia.

1n dje

' s. Et difperfze furit oves meze, eo quod non effet paftor : &

13,

fattze funt in devorationem omnium beftiarum agri, & difper-

&i

fe funt.

;

Mtael

eges mei in cunttis hwntibus, & in uni-

6. Plrravgrunt er

verfo

pafloribus. ) "Tum laicis, ut

Ripendïä Ípoliantes populum accipie-

Princi;)z

"I

funt Reges, Principes, Ma-

bant: per carnes h:ereditates , quas

Tét d

giftratus , tum facris, ut in. veteri

r

per homicidia, & iniqua judicia-ca-

pallon;

Teftamento er

H

ptabant.

Unde fubdit : Qxod craffam

Io,

& Sacerdotes.

ant Pontifices, Scribg?fï

erat , ocetdebatys , 656,

ni(), E

Qui p4 Cebant /äm*etiþ/z':ïs,«) Lace, &

Quod' craffum: erat , occidebatis. )

hibe

carnibus gregis mei, id eft, qui fuam,

Divitibus mortem inferebatis, ut eo-

Pürey) v

non popul mei utilitatem quzrebant,

rum divitias raperetis.

j

eum palftoris ofiicium fit, non fe ipfum,

4. «jedum.) In Hebr. efty mrn43

Rfüg:z';

fed gregem fibi commiiium pafcere.

niddachat , id eft dejeCtum , verbi gra-

a

4. Lac cemedebatis.) Ver lac intel-

tia, in foffam; vekin avia, & devia:

Ipitus

l*ig—i poteft ftipendium Sacerdotum, &

perditam , & vagantem ovem intel-

Df

Prophetarum ; paftor enim jure lacte

licit.

Qï/; P.

grepis vefcitur. Nem quis pafeir gregem,

Cws potentia.) Cum. fevitia, ty-

9) offie

E de lalle gregis mon manducat ? inquit;

rannice.

ll E

D. Paulus r. Corinth. 9. 7.

6. Erraverunt greges mei P eunétl i«

Lanis operiebamin:, 5c.) Per lanas

üry k

[ j

meontibus^) "um confugiendo ad idola

L

fignificari poteft , guidquid prater fua

hoj

N

in montibus , Fllln fugiendo fzvitiam

*

[|

C A PUT XXX!V

663

verfo colle excelfo :

1

& fuper

nnem faciem terï'æ d]fperü

funt greges mei, & non erat, qui reqmreret : non €rat, in-

1 Jl

quam qlll reqmreret,

lt u

n Propterea paftores audite verbum Dom1n1 x

8. Vivo ego, dicit Dominus Deus, quia pro eo quod facti

Ld [

funt greges mei in rapinam, & oves mecd in devorationem

n

omnium beftiarum agri, eo quod nón effet paftor: neque enim

D

quzefierunt paftores mei gregem meum, fed pa(cebant patto-

res femetipfos, & greges meos non pafcehant,

9. Propterea paftores áüdite verbum Domlm :

1o. .Hzec dicit Dominus Deus : Ecce ego ipfe fuper pafto-

|: pro-

tes requxram gregem meum de manu eorum, & cefífare faciam

, *'VT

€os, ut«ukra non pafcant gregem , nec pafcant amplius pafto-

fC965 d

res femetipfos: & liberabo gregem meum de ore eorum, &

non erit ultra eis in efcam.

eralfum

ir. Quia hzec dicit Dominus Deus Ecce ego 1pfe reqmram

i

oves meas, & vifitabo eas.

TO Um,

12. Sicut vifitat paftor gregem fuum in die, quando fuerit

jud 2b

in medio ovium fuarum dlmpatarum fic Vlütabo oves meas,

vIilus,

& liberabo eas de omnibus locis, in quibus difperfze fuerant

in die nubis, & caliginis.

for: &

lg. Et educam eas de populis, & congregabo, eas de terris,

difpet

& inducam eas in terram, fuam : & paícam eas in monubus

lírael, in rivis, & in cun&tis fedibus teiræ.

in Ut

EI

I4.In

NÓ

verlo

/

Prmczpum per omne peccati genus a

Viffrabo ea4s.) In Hebrxo eft, Qua-

; acph

re& divinz. legis femita deencmtes,

7472 €A$

á qu i

I2. Íz die mubis, Efcal;gzm:) 'Tem-

"paftorum incuria , & negligentia.

Jdicia« t

IO. Zcee. ego. ) Subintelligitur ve-

pore calamitatis, & captivitatis.

44 m

nio , avzt aliquid hujusmodi.

Chald.

13 Educazr tas de po;w/zs) Ex ca-

habet :

Super gwema:w es mittam fu-

ptivitate Baoylomca ; Iterg ex Ammon,

rorey 520Um.

duti!

ldumza , /Egypto,

C. quo fuguen-

, u

Super p;z/[ore:) Contra pclPCGrGS

tes difperfi ezant. Judsi.

Requiram gregem meum.) FKationeni

leducam eas im terram fuam.) Per

exi

"Lorobabel, & Efdram , vel (qui fen-

m

I»is

gam, cur grex fit perditus, & dií-

TU

Nïm

fïpdtus , AX pæms a paftoribus re-

fus füblimior eft) per Chriftum ad

& d

OVM

POJC«'HTI

Izta Ecclefie pafcua.

Ceffare faciam, 6&c.) Amovebo illos

In montibus lfrael, im rivis.) quue,

[2 n

ab officio paftorum.

tam in moptibus, quam in vallibus:

vltldy

II. Ecce ego , &/c.) Chriftus loqui-

fignificaz Ecclefiam per totum terra-

tur, & fe venturum gpromittit, 44

rum orbem effe diffundendam.

Sedibus terra.) Habitarionibus terra,

4 6

yidt

oves , qu& perierutt, domnus lfrael, Mat-

ut in Hebrxo.

ad

idolà

thzi 15. 24.

fgi

g

al

o

664

?ROPHETI

( ZÉCHIELIS

&

I4. In þafcuiis'urb**errimi's'

ï(E.

fcam eas, & in montibus excelfis:

2

Ifrael erunt pafcua earum : ibi requiefcent in herbis virenti-

qui pl

bus, & in pafcuis pinguibus pafcentur fuper montes Iírael.

erit eis

15. Ego pafcam oves meas, & ego eas accubare faciam, di--

», ]

Dad

cit Dominus Deus.

?

16. Quod perierat, requi

ram, & quod a—bjeäy"tum erat, räduf :

2)

L

cam ; & quod confrattum fuerat, alligabo, & quod infirmum

peftma

fuerat, confolidabo, &.

in Glti

quod pingue , & forte , cuftodiam : &

1. E

pafcam illas in judicio.

:

»

17. Vos autem greges mel

; haec cïicif Dominus Deus: Ecce

deducar

ego judico inter pecus, & pecus, arietum, & hircorum.

y.

^

hen fui

18. Nonne fatis vobis erat pafcua bona depafci ? infuper &

reliquias pafcuarum veftrarum conculcaíftis pedibus 'veftris 5 .

o Do

e05 de.

& cum puriffimam aquam

biberetis, reliquam pedibus v'—e'&ris

turbabatis.

4

( E

. 19. Etoves mea his, qu& conculcata pedibus veftris fue-:

ftie te

/

que ujl

RRR

rant, pafcebantur: & quee pedes veftri turbaverant, haec bi-

U

bebant.

»j E

40. Propterea haec dicit Dominus Deus ad vos : Ecce ego

L

ipfe judico inter pecus pingue, & macilentum :

2

h»

21. Pro eo quod lateribus, & humeris impingebatis, & cor-

11;;'1

nibus veftris ventilabatis omnia 1

?

lcüt ante.

nfxrma— pecora, donec difper-

l demojiy,

gerentur foras:

"

auten

225. Salvabo gregem meum,

& iïon erit gltfa in ,rapïnafffï ? &

tem LQ;*

judicabo inter pecus, & pecus.

P/OO' h

23* ET

Dai

Al

14- lm Pn:fcul's 'uäerriml.s, &J'c. ) Da-

19. Hss , qua cozculcata pedibus ve-

Qx ï*m

eramentorum, verbi Dei , &c.

ffris, 6c.) Notat eorundem ayaritiam,

ILer im

15. Accubare faciam.) Reqn

qui nihil pauperibus largiebantur, nifi

ts o ;

&t habent LXX.

fefcere :

corruptum , lacerum, inuctile.

.[J/J

16. Abjellum.) Mide dicta num. 4.

20. Pecus pimgue, &5c.) Pecus.pin—

TET

dg judicio)) ]ufte, & fapienter.

gue funt divites , macilentum vero

item;

17. Inrer pecus, €& pecus.) Inwer bonos,

& malos ; inter.agnos, & hircos.

[unt pauperes.

qu.'em h

2I. Lateriltts, €'c.) Cubitis, & hu-

25, h,

I18. Nenmue fatis, &c. * ) Contra di-

an( :h

vites loquitar, qui cum laute vive-

meris pulfabatis, & cornu petebatis

rent, que ipfis fupererant , perdere

alias oves, donec extra pafcua ejice-

-

LUE

retis ; metaphora ex bobus fumpta,

Los &

malebant, quain pauperibus e]arg*iri';

€H/

wentionem facit folius eleemofynz

qui infrmiores cornu petunt, & ex

LITU

l,p-—

pretermifiz , quod unum peccatum

loco pàáfcuo ejicere folent.

XWR

loco omnium ponit, ut Chriftus Matth.

292. Judicabo imter

peeus & fcm:.'-)

"

25. 42.- Efurrui, €$ mom dediff)os mibi

Vide fupra num. I7. :

d

U)]

amandncare , 6e.

/

3!5 (4j;

[

CAPUT:XXYIV.

*

665

xcelfis-

23.* ET SUSCITABO SUPEMEAS PASTORFM UNUM, * ifiis

irenti-

qui pafcat eas, fervum meum David :

AO. If«

rael

erit eis in paítorem.

ipfe pafcet egs, & Ipfg

N

ee

m d

24. Ego autem Dominus ero eis in Deum, & fervus meus

David princeps in medio eorum : ego Dominus locutus fum.

i

d-

25. Et faciam cum eis paCtum pacis, & ceffare faciam beftias rr.16.

irmurm

peffimas de terra: & qui habitant in deíerto, fecuri dormient 14-

im:&

in faltibus.

26. Et ponam eos in circuitu collis mei benedi&tionem, &

: Eete

deducam imbrem in tempore fuo : pluvize benedi&tionis erunt.

].

27. Et dabo lignum agri fruétum fuum, & terra dabit ger-

per &

men fuum, & erunt in terra fua absque timore: & ícient, quia

eltris;.

ego Dominus, cum contrivero Catenas jugi eorum , & eruero

eos de manu imperantium fibi :

:

veltms -

28. Et non erunt ultra in rapi

n

ham in Gentibus, neqüe be-

ftise terrze devorabunt eos: fed habitabunt confidenter abs-

's füe-

que ullo terrore.

&c bi

29. Et fufcitabo eis germen nominatum, & non erunt ultra

te ego

:

immi-

93. Paflorem unum.) Non multos

& cot-

Plavie äe;»;edi&ianir. ) Fertilitatem ,

ficut ante ; nam hactenus zafferes saul-

& fccunditatem conciliantes.

Intel-

Qifpet-

t demoliti funt vineazm meam. Nunc

ligi hoc poteft de pluvia doctiine

P

autem tnittam illis Chrftum päüo-'

&

Evangeii'cæ.'

rem bonum , qui gezer aztmam . fuam

,&

222 gfviäm /tzif. JOJ.D., IO«-Tl.

Q7. Catemas jugs eorum.) Q uod dz-

Servmumm weum Davuid. ) Chri&uln

mon, & peccatum impofuit hominibus.

De manu imnperantium.) Demonis,

,

d

Davidis flium.

QS. Patium P;z,fi.s'.

Novum Lefta-

mundi, carnis, peccati. Alludit ad

T^

captivitatem Babylonicam ', quze fuit

variciam,

mentum , quo Cluiftus humanum ge-

;i

fymbolum captivitatis peccati, & vi-

nus D'eo reconci

iaVvIt

tiorum.

gtur,

Beflias oj

*

) VWitia, & homi-

pnum i

29. Germes naminatum.) Nobile :

i;u,ac demonum pote-

eCUS.Pin'

ftitem ;

a demont poteftatem,

quod totam Judsorum gentem illu-

quata hat

i£ in honunes.

ítrabit, Chriftum , qui egrediezur Ze

»adice Teffe. lfa. 11. 1.

Q^. Pezam eos, &/c, ) Faciam, ut

Omnes ge;tes, qux in circuitu collis

Leminsti fame. ) Non minuetur

iS, & hu-

mei, id eft, Jeru'alem habitant, bea-

propter famem eorum numerus ,n0n

7eteb'(lt'ls

"Ls

tos eos predicent. Vel, 6 pozam eor, -

morientur multi eorum fame, ficut

& 2«4 f^mtimcircuitu cclis mei, bine-

ante, nec ferent Opprobria gentium.

didiiszem, ut vertit Vatablus efficien-

in Écclefia multiplex eft cibus, ac

j £

do, ut non folum ipfis, fed vicinis "prafertim Euchariftig , & falutaris

etiain eoróm omnia profpere fucce-

doctrinz.

Gen/fum.) Do&tinz.

f (;W"')

danr, m gratiam vicini boni.

Bié. eum Cos, Mezoch, Tom. V.

Pppp

:

TA

666

PROPHE-TIEEZERECHIELIS

3mm1nut1 fame in terra, ne,cfue portabunt ultra opprobrium

puin

oderj

centium.

30. Et fcient, quia ego Dominus Deus eorum cum eis, &

7.]

ait Dominus Deus.

felm

1pfi populus meus domus Ifrael :

*Joan.

41. * Vos autem greges mei, greges pafcuae meze, homines

T

10.11« effis & ego Dominus Deus Vefter, dicit Dominus Deus.

ïUl:7

Cagen

C APU XXXV.

ol

Tiabia

fve ldumeorum futura. vaflatio , co quod populum

Monm Seir , f

Dei afflixerint.

D

CTUnt

T fattus eft fermo Domini ad me; dicens :

I!

2. Fili hominis, pone faciem tuam adverfum montem

*

jux

Seir, & prophetabis de eo, & dices illi :

hibe;

2 "Hsec dicit Dominus Deus : Ecce ego ad te, mons Seir,

I5,

& extendam manum meam fuper te,

& dabo te defolaturn at«

que defertum.

ua, Qt

4 dey

4. Urbes tuas demoliar, & tu defertus eris, & fcies: qula

ego Dominus.

D

fmm

$. Eo quod fueris inimicus femplternus,& concluferis filios

l]

Ifrael in manus gladii in tempore aiïïx&loms eorum , in tem-

folitd

pore IanUlïatIS extremeae.

6. Propterea vivo ego, dicit Dominus Deus: quomam fan-

—*

*

guml

fatrgg

Qqüem t

A. Vos autem, 6c. ) Éft inver-

E Ecce ego 44 te.) ChaM. Ecce ego

d Ju

G

j

fus ordo ,

1c

in

rectum

verten-

enitto furoreg mems /ät;zer fe.

dus.

Vos, o homines, eftis gregis

5. Eo 7uad fueris inmmicui. ) («lula

&6 um

mei , & pafcug mez ; quafi dicat ,

ü"um

perpetuas llïHTHClL!dS cum POPH]O meo

&uifig

oves, & greges, de quibus hactenus

gellifti; heres odii, quod Efau in

mw,

: Jocutus fum, non funt pecudes, fed

jacob geffit.

vos domus Ifrael, qui homines eftis,

Concluferis ,

Von

E2 o UIAMUS gladi;. )

Iduma

& paltor vefter ego fum Dominus

Concludere in manus gladit ,. eft tra-

*T 107 11

Deus vefler.

dere in poteftatem, & manus cladii ,

ut fcilicet ab eo cedantur.

H')L 163—

bm ( Ju

faciem tuam. ) Merte te,

À. p

w

tionem tuam converte, vel

cerunt Idumzi, qui quo tempore Chal.

QU& a

dzi Judeos perfequebantur , eos , qui

üc &l5

intrepide, libere , & obfirmata facie

ad fe fugiebant ,

cedebant.

loqnere

Izzgumztzs ) Pa,næ iniquitatis,

ld$ s

Adveríus montem Seir.) Id eft, Idu-

tolerabant.

quam

lr!r'm

rm/;

mam. Synecdoche , ex parte totum.

6. Sanguini.) Cemdi, vel fanguina-

Nam Seir mons erat in ldumesa, cui

riis hominibus.

In Hebrzo eft, fa.

RUTIM

-Efau illic habitans, qui Seir, id eft,

B g

gumem f'«ciam te, id eft tuo fangmnc

It D

hirfutus erat, nomen dedit, Genef.

omni ex parte cruentabo te.

S$ic dici-

39. g. g.

mus Ltalice; zj feró tutto fangue.

P[ "s le

t &

CA P,U-T XXXV.

665

Qorrüth

guini tradam te, & fanguis te

peKequetur, & cum fanguinem

oderis, fanguis perfequetur te.

& &

7. Et dabo montem Seir defolatum

"

feram de eo euntem, & redeuntem.

: atque;xdeferfum, & au-

Vortines

8. Et implebo montes ejus occiforum fuorum : in collibus

Us,

tuis, & in vàllibus tuis, atque in torrentibus inter

fe&ti gladio

cadent.

9. In folitudines fempiternas tradam te, & civitates tuse non

habitabuntur : & fcietis , quia ézo Dominus Deus.

fl

IO. Eo quod dixeris: Duc gentes, & duse terree mesx

erunt, & haereditate poffidebo eas : cum Dominus effet ibi.

II. Propterea vivo ego, dicit Dominus Deus, quia faciam

montem

juxta iram tuam, & fecundum zelum tuum, quem fecifti odio

habens eos: & notus efficiar per eos, cum te judicavero.

n5 Seit,

I2. Etícies, quia ego Dominus audivi univería opprobria

turm, at

tua, q

uze locutus es de montibus lírael, dicens: Deferti, nobis

ad devorandum gati fünt.

a qui

I5. Et infurrexiftis fuper me ore veftro

; & rogaftis adver-

fum me verba veftra : ego audivi.

B

ris fUnos

14. Hcec dicit Dominus Deus : Laetante un

iverfa terra, in

n

folitudinem te redigam.

Ppppa

15. Sicuti

jatm (an:

guim

Sanguis per[eguetur 1e.) Sanguis ,

CHf Dü?zinü; effer. ibi..) th'ln terra

/

quem fudifti, expetet de te vindiétam,

fan&a effet, & quafi Dei domicilium

Vel Judzi, quos odifti, & perfecutus

pr ()pter tem

d, Ee p

es (cum támen eos , ütpote ex eodem

rufalem.

plum, quod erat in Je-

; Quia

fanguine, quo tu, procreatos, amare

I1. Fachemjuxta iram tuam.) Ixafcar

debuifies ) viciilim perfequentur, &

tibi, ficut tu iratus es filiis Htrael , &

opulo meó

interfictent te.

j Bín 1

iratus tecum agam, ut tu iratus cum

$. Mentes ejus.) Montes Seir , id

illis egiüi.

eft Idumsz , de qua nunc in fingu-

Zelum tutiiz.) Aimulationem, & in-

; qiiii-)

lari loquitur, nunc in plurali , intel-

vidiam contra fudaeos fratres tuos.

i ! f:& u

us EI

ndivi ;

ligens ejus cives , & incolas.

Quem feciffi.) Quem exercuifti.

0C lt

IO. Dw4 gemtes.) ld eft ldummza,

Norzs ej'didï.) GlOriHC&bOF.

que jam mea eft, & Ifrael, quam nunc

Cum 1 j licavero.) Cum punivero te,

; ore C

Judzis abeuntibus occupabo. Vel per

12. Deferti.) Scilicet montes Judzs

, 005 q

duas gentes intelligit regnum juda,

a judzis jam occifis, vel abdut&tis.

& régnum Ifraelis.

13. doforrexiffis, &fc.) Supexbe con-

us qu

tra me locuti eftis.

*

3

Hareditait poffide!o , 68c. ) Judeam

invadam vactam pofieiloribus abdu-

Derogaflis , 6c. ) Detraxi(tis mihi

] fanr ii

Klis in captivitatem.

Vide di&ta Je-

per verba veftra, qu£ adverfum me

o dl

rem. 40. I. ubf acitur de vicinis po-'

£

i

jactaftis ; iis enim gloriz mez dero-

) ï*"guin.e

pulis Judeam a

haldmis vaítatam oc-

ga iS.

, "i dic*

cupaze tentantibus.

l4. Letanmte uiverfa ftfra.) Sicmt

(MXW 4

668

PROPHETIE EZECHIELIS

E

I$. Sicuti gavifus es fupgf hsoeredicatem domus Ifrael, eo

vallibu

quod fuerit diffipata, fic faciam tibi : difipatus eris mons Seir;

depopt

& Idumza omnis ,.& ícient, quia ego Dominus.

Cuitum

m

CAPUT XXXVL

2611 m

Quia populus. Dei erat in opprobrium Gentibus, eo 'quyo(l propter

Vetfa,

paudo,

Jua peccata difberfi elJent in captivitatem , dicit Dominus, 10 Dro-

Ttarert:

pter illum, fed propter fe reduCturum eum in terram fuam ;; quod-

6]

d

ul

que Juper iplum ejfundet aquam mundam, faciens eum in fuis

bü& &

preceptis ambulare , magnaque frui

Icee

elicitate.

confufi

ld

I. "TU autem, fili hominis, propheta fuper montes Ifrael ,&

i Suil

dices: * Montes 1frael audite verbum Domini.

Tleam,

6. 3

f'onem

2. Haec dicit Dominus Deus: Eo quod dixerit inimicus de

vobis: Euge, altitudines fem

& W

funt nobis:

Piternæ in h

e;ereditatem da—tæ

e

fru&um

3. Propterea Vati'ci'nare, & dic: Hzec dicit Dominus Deus:

t Véniz

Pro eo quod defolati eflis, & conculcati per circuitum, & facti

9 Q

t &ccip

in haereditatem reliquis Gentibus, & aícendiftis fuper labium

lingugze, & oprrobrium populi:

i& E

lia

4. Propterea montes Ifrael audite verbum Domini Dei:

?

H3ec dicit Dominus Deus montibus, & collibus, torrentibus

valli-

j Deg

—2

35'[!

; &

Tuir

u

tu, cum terri Jada vaftaretur, Ixta-

permanent, & qui deinceps femper

tus es ; ita cum tu v3ftabcris, omnes

noftri tuturi. funt.

Ia

gentes Ixtabuntur. Hoc explicat ver-

Ia hareditatem date pwzt voli:. )

(indisy;

Idumzi, Ammotrtitz, & Moabite co-

bz

ficulo fequenti.

( '.Illx fe

I&. Si& faciam t;b;j,) Efficiam, ut

enati erant Judeis ; nam [dumxi ex

i dade

h

alie quoque gentes tuo gaudeant in-

Efau, & Animonitz, & Moabitx ex

i

teritu.

Lot genus ducebant ; itaque mortuis,

T Qu

Eif(fry(,;!

I.S(

d

per TOZfÍes,

De montibus ,

aut in captivitatem ductis Judzis, pu-

T v4).

vel ad montes.

Montes vocat

tabant fe quafi jure hzreditario in eo-

æqu

:

'14bt

rum pofiefliones fuccedere, ut figni-

necdochem.

toram judsorum regionem, per fy-

; 6" LUF!&IL

Vel imontes accipit pro

ficat Jerem. c. 49. 1. vide ibi dicta.

incolis Judvx xegionis montofx , per

Conctlcart effis.)) Vos, o montes

!5 lii

me tonymimn.

udæ'()s (*x*m

lfrael. In Hebrao eft , A4bfórbuerunt

d duj

Q. JInmim:ctus. ). Idümæus, Ammoni-

vos vicine gentes.

(

"me

ta, Moabita, ut dixit fapra c. 25. 3.

-

"Afcendiffis [nper Labium.) Fati eftis

q

Altitudines fempiterne.) Montes an-

fabula populi, & inateria fermonum

xe!

us

tiqui terrz Ifracl, qui nunquam com-

( L(L 3j

omnibus gentibus , fuiftis proverbium,

planantur , fed in eodem feimper Rgttu

ficut predixerat Jerem. cap- 25. 9.

Q

ldl

[aj.

Juto

"CAPU T XXXVL

669

wl, 6

vallibus , & defertis, parietinis, & urbibus dereli&tis , quae

n53eir,

depopulatee

cuitum.

font, & fubfannatee älreliquis Gentibus per cir-

$. Propterea hoc

dicit Dominus Deus : Quoniam in igne

zeli mei locutus fum de reliquis Gentibus, & de Idumzea uni-

vería, quae dederunt terram meam fibi in haereditatem cum

b

gaudio, & to

tv jr-

ftarent:

to corde, & ex anyimo: & ejecerunt eam, ut va-

l lqgod-

. 6. Idcirco

vaticinare fuper humum Ifrael, & dices monti-

i

;

tU

bus, & collib

us,jugis, & vallibus: Hzec dicit Dominus Deus:

Ecce ego in zelo meo, & in furore meo locutus fum

»€0 quod

confufionem Gentium fuftinueritis.

1. Idcirco hac dicit Dominus Deus: Ego levavi manum

frad &

meam, ut Gentes, quae in circuitu

veltro fupt, ipfa confu-

»

fionem fuam portent.

iicus (e

$. Vos autem montes Ifrael ramos

veftros 'ge*rminetis ,&

m däftæ

fruétum veftrum afferatis populo meo Ifrael :

ut veniat:

l

Prope enim eft,

« Deus:

9. Quia ecce ego ad vos, & convertar ad vos,

k& arabimini,

. X ïä&ï

& accipietis fementem.

r jabiurm

10. Et multiplicabo in vobis hom

»ines , omnemque domum

ates, & ruinofa inftaurabuntur.

ini Del:

Ifrael: & habitabuntur civit

Pppp3

iI.]'EE

entibUs,

vill-

- 4* Padetinis.) Parietina eft paries

vobis inimicz fuam ferant ignomini-

vetus, & femirucus, five parietum

am, & pcnas luant opprobrii, quod

-/

ruina.

intulerunt vobis Judzis.

p fanpe

r. In :gne zeli, (7c.) In ardore ire

9. Ramos veffros germinetis, E$c.)

& indi

5

enationis minatus fum Idumais,

Significat florentem ftatum Judzorum

j ulie.)

poít reditum ex captivitate, & Ec-

& aliis gentibus excidium, quia ipfi

gabitt Q

in clade judxorum exultarunt, & jJu-

clefis poft adventum Chrifti.

fduasi &f

dzam quafi fuam invaferunt.

Prope enim eff, u ventat.) Tempus

Ejecerunt eam.) MHabitatores ejus.

imrminet liberationis e captivitate.

yfoabite &*

'Q. Ecce ego ad vos.) Scilicet, o Ju-

Ur vaflarent. ) Diriperent. eorum

udæïïv p

&que , ac terrz fpolia.

dxzi, veniam ; & ut habet Chald. 25-

p4rebo , non quafi ultor , fed quafi

ario 04*

6. Lecutes [4m.) Contra gentes vo-

beneficus pater, ut omnia necefiaria

üt

igi

bis inimicas ; quod ad confolandos

jgi lt

vobis fuppeditem , ut explicat infra

Judzos dicit.

gum, 25.

0 mOHw

Eo , quod co

nfupan.;m, : &f'c. ) Quia

Arabimini, 6c.) Alloquitur montes

orbter p

contumelis, & injuris ab ilis af-

lf

fetti eflis.

Ifrael, quibus promifit arationem, &

ationem , cum prius inculti, & de-

Bu

&;efh

7. Levavi manum meam, 6c. ) Ju-

ferti fuiffent , fignifcatur hac meta-

g

gm

ravi, quafi elata manu ; quafi dicat:

phora fpiritmalis animorum cultura,

( gf!)mtm

"

fan&e juro fg&urum me, ut gentes

?uæ eft in Ecclefia.-

670

PROPHETIE EZECHIELIS

1i. Et replebo vos homipibus, & jumentis, & multiplica-

1j

buntur, & crefcent: & habitare vos faciam ficut a principio,

Tuxta

bonisque donabo majoribus, quam habuitflis ab initio, & fcie-

20

tis, quia ego Dominus.

H

qu

12. Et adducam fuper vos homines, populum meum Ifi'ael*,,

pülis

& heereditate poffidebunt te: & eris eis in haereditatem , &

21

non àddes ultra, ut absque eis fis.

Trael

13. Haec dicit Dominus Deus: Pro eo quod dicunt de vo-

45

^é

bis: Devoratrix hominum es, & fuffocans gentem tuam:

I4. Propterea homines non comedes amplius, & gentem

Nn p

fantu

tuam non necabls ultra, ait Dominus Deus.

15. Nec auditam faciam in te amplius confufionem Gen-

2

e& md

tium, & opprobrium populorum nequaquam portabis, & gen-

tem tuam non amittes amplius, ait Dominus Deus.

Gen

fan&if

16. Et fa£&tum eft verbum Domini ad me, dicens :

^

17. Fili hominis, domus Ifrael habitaverunt in humo fua,

& polluerunt eam in viis fuis, & in ftudiis fuis; juxta immun-

Univer

ditiam menftruatz facta eft via eorum coram me.

u

18. Et effudi indignationem meam fuper eos pro fanguine,

mlln Xai

quem fuderunt.fuper terram, & in idolis fuis polluerunt eam.

6'*

I9. Et

l. Sicmt 4 primcipio. ) Cum fcilicet

I

i, & in ter-

Nom comedes aemplus.) Non

I0. 4

eduxi vos e terra H*ïgy

objicietur tibi, quod homines come-

raàm Juda introduxi ;

R)/t

el anteqpmnï

das, quod fis, veluti hominum vora-

]uka

in captivitatem abiretis.

20 Et

Bontsque donaio m,zjariäzts.v')* Spiri-

g0, quia non patiar, ut habitatores

gteff dj

tui in te deinceps occidantur.

tualibus, quorüm majus eft pretium,

Càptivit

quam temporalium.

15. Cowfuffonem Geztium.) limomi-

pü//f.w-,:

12. $uper vos.) O montes Ifrael.

714 , ut vertit Pagninus, qua fcilicet

Tnt, w

]

te gentes affecerunt.

Homises.) Videles , qui in Chriftum

tent, & C

€redant.

E

Non addes ultra, uf aä/äu'e eds fís. )

17. Domus Ifrael.) Yraelita, J.ud.æi.

of

lo bume fua) ln Judza.

Ecclefia enim. tiumquam deficiet ,

m

, hqffïi

fuos femper habebit cives.

Alioqui

Vs fzis.) Pravis fuis moribus..

D

ln

judza poft hoc vaticinium omnino

vaftata eft a. "L'ito.

Joxta tnuntaditiam , Efc. ) Mulieri

H

vd D

I

BI

tuenftrüa parienti fimilis fuic apud me,

B

13- D"c-vomffix /;omz"mzmu) LOqufrut

hïl

A

IN

de terra lírael tanquai de müliere ,

ficut maritus uxorem fuaimn exhorret,

Cun i

cui crimini detur, quod fibos fuos

cum menftruz patitur, quia immunda

eft ; ita ego exhorrui populum lfrael

* & Q

comedat, aut in JeGo fuffocet, quia

i(le

permittebat cives fuos occídi, & ab

propter ejh$ immunditiam , idololJa-

& Qieitn

hoftibus opprimi.

Videtur etiam al«

triam , homicidia , &c.

lGltme,

ludere ad i. d nger. 13. 33. derra

Ig. Er n idolis , €0c.) Et proptex

ltà ar;yn

Te

deverat. babitateres-

idola , quibus polluerunt texzam,

.

^rhini d

eleüus, Á

-

CAPUT XXXVL

67t

splicz-

InCpo,

19. Et difperfi eos in Gentes» & ventilati funt in tei'ra

Si

juxta vias eorum, & adinventiones eorum judicavi eos.

& Ície-

