i fcelus adolefcentize tuse, quando fubä&aifunt

in Égypto uberatua, & confrattze funt mammzee pubertatis tuae.

ts

22. Propterea, Ooliba, hzc dicit Dominus Deus: Ecce ego

fufcitabo omnes amatores tuos contra te, de quibus fatiata eft

Dem

anima tua: & congregabo eos adveríum te in circuitus

$3

23- filigs,Babyl—o-ni; & univerfos Chaldzeos, nobiles, tyran-

1

nosque

Ttn

Df

17. "4 cubile .!namwarum-.iï H&braïcïæ

xima habent genitalia. 'Pl'ac: meta-

vox ty"317 dedim , & mammas, &

phora fignificat idololatriam — Chal-

I

amores fienificat 3 fignificat ergo cu-

deorum maximam fuiffe ; Judzos ve-

bile amatorium, in quo folent ama-

ro ad illam fectandam maxime pro-

241

Totis

tores concumbere , fic vocat fana,

clives. Vide dicta fupra c. 16. n. 26.-

Ài

& delubra , in quibus Judei idolis

Fluxus.) Seminis.

facrificare a Cháldzis do&ti funt.

. 9I. Viféraffi , €c.) Renovafli vete-

tudin

Saturata eff anima ejus.) Exfatiavit

rem in /Egypto idololatriam tuam,

d,

Tibidinem fuam.

p

ut Deus puniret fcelus Xadolefcentiæ:

18-.: Denudavi? quoque fornicationes

tuz.

potef

f»45.): Publice, & palam tdola coluit.

| Quando füäæ&a,-ö'c.)ï Vide dicta

L

Rece/Tit anima mea ab ea^) Cum vi-

upra num.

e

te IY

poted

derem illam adeo impudenter fe pro-

22. Oclióa.) Jerufalem.

ftituere, cepit me illius faftidium , &

Amatores £40:,) Chaldzos.

.

edio. illam habui.

"

De quibws fatiata eff anima tua-)

lm

19. Recordans dies, €"c. ) Adeo wt

Hebr. 4 quibus difceffif amima tua ,

punir

in memoriam mihi revocaret d;er z4o-

Eye

uafi dicat : ficut meretrix amafio

Jefcentit [ua, quibus farmicata eff i

í

atiata alium quzrit , ita tu fatiata

4tjey

ferva £ g'yp-t*i

id eft, ut pumrem in

Chaldzis, ab eis ad Acgyptios fugis.

æNlï/

deuf. )

]

veterem. idololatriam.

illa non folum recentem, fed etiam

lm cmcuhu.)

-

Ut. te obfidione cin-

gan t.

mew&

20. le[amroit libidime fuper. comcubi-

23- Fijes Babjlonis, t$c. ) Repetit

HUHqu

12 eormz.) In concubitum eorum.

ea, quae dixerat n. 192.

'.l—a'fï dicat P

Ure Y

T

Quorum caries-) IMembra genitalia.

quos adamafti , contra te fufcitabo.

Ptf

U carnes aff20ruzz.) Similes carnibus

Nomiwatos, ) Celebres , inclytos.

CAtqt

afinorum, qui inter oines beftias ma-

l()nena

LXX. óvopa 0s , eodem fenfu.

t

CAPUT xx.

615

nosque & principes, omnes filios Aiï'yriormfx 2 'juv'enexs,fdrm.a

&

egregia, duces, & magiftratus

E

univeríos

x

P

; grincipes principum,

lt

& nominatos aícenfores equorum :

24. Et venient fuper te inftru

&i curru , & rdtz, multitu—do

Tàt

populorum: lorica, & clypeo, & galea armabuntur contra te

undique: & dabo coram eis j

]les

clis fuis.

qdicjumz & judicabunt te judi-

25. Et ponam zelum meum in

'te*, quem exercent. tecum in

Ufti

furore: nafum tuum, & aures tuas praecident, & quae reman-

Iff,

. ferint, gladio concident: ipfi filios tuos, & filias

»

tuas. capient,

& novilfimum tuum devorabitur igne.

ynt

26. Et denudabun

it te vefcimeptis tuis, & tollent

vafa glo-

Ua

rie tus.

27. Et requiefcere faciam fcelus tuum de te, & fornicatio-

q

idi

.nem tuam de terra Z£gypti: nec levabis oculos tuos ad €os,

& JEgypti non recordaberis amplius.

fat

28. Quia hac dicit Dominus Deus: Ecce ego tradam te in

"

manus eorum, quos odifti: in manus, de quibus fatiata eft

anima tqa.

vett

29. Et

Chal-

gv

24. er;'n, € reta.) Curribus, &

Et qua remanferint..) Reli(iuum

rotis.

corpus.

n

,Jl

Meltitudo gopulorum. ) Cum multi-

Novifffimium tumm , 6/c.) Urbis reli-

. £udine poptlorum , ut habent LXX id

quias intelligit , templum , palatia ,

í

vete

eft , cum magno exercitu.

pr&toria, regiam,;

[

Dabo coram etis judicium.) Dabo eis

26. Denudatmunt te.—) Spoliabunt te,

EH

us

poteftatem puniendi te.

tollent a te omnes thefauros , & pre-

Jedicabunt te judiciis f[uis-)

Punient

tiofam fupelle&tilem. .

d

te pro fuo arbitratu,.

Vafa glerz«.) lta vocat ornamenta

quia in spram

muliebria , quibus fcem/ne gloriantur.

poteftate eris.

25. Ponam zelum meum im te. ) , Le-

Quzlibet cujuslibet rei inftrumerta

lum vocat zelotypam vindictam, fivé

Hebrzi vafa appellant.

m)

punitionem ex zelotypia manantem.

27. Reqmuiefcere faciam. ) Ceflare

Exercept , 6c.) Exercebunt, Hebr.

faciam , tollam, auferam fce]us tuum.

"74

facientem tecum im furore.

Non levabis oculos., 65 c.) Idola non

fati;lta

Nafum tuum, &6 aures tuas praci-

coles. Vide ditta fupra c. 18. 6.

' degt.) Quod adultere a maritis, &

JEcypti.) ld eft idololatriz, quam

i

in Ajgvpto didicifti, Referendum eft

p Q

meretrices ab iratis amafiis pati non-

hoc ad Écclefiam Catholicam, in qua

nunquam folent, ut, qux forma pla-

cere voluerunt, jam auribus, & nafo

proprie hec prophetia perfecta eft.

zepffl'c

recifo turpiffime appareant: figni-

.28. Eorum, quo: odifl:. ) Hoftium

diat v

tuorüm Chaldeorum , quorum libi-

bo

ficatur Chaldzos omnis generis de-

A

honeftamentisi Jerufalem , &^ eorum

dine, id eft idololatria ,olim fatia-

;ïytos-

rempublicam, & cives affecturos.

ta es.

"

*s

616

PROPHETIE EZECHIELIS. .

50. Et agerit tecum in odio, & tollent omnes labores tuos:

J

& dimittent te nudam, & ignominia plenam : & revélabitur

ignominia fornicationu

mtuarum',.fcelus tuum, & fqrnicatio-

(

nes tuad.

.

Qu

3o. Fecerunt hzec tibi, qui

a forni»catayes poft Gentes, inter

l

quas polluta es in idolis earum.

If i

31-

In via fororis tuze ambulafti, & dabo calicem ejus in

*

manu tua.

*

ftn

32- Hae

c dicit Dominus Deus: Calicem fororis tusze bibes

C

profundam, & latum : eris in deri

funï, & in fubfannationem,

qu3e eft capaciffima:

Titie

if

;. Ebrietate, & dolore repleberis : calice moero

£

*

ris, & t/ri-/

lii

ftitize, calice fororis tuae Samarice.

.

.34. Et bibes illum, & epotabis usque a

d faeces, & fragmen-

7

ta ejus devorabis, & ubera tua lacerabis : quia

t

thyo

ego locutus

fum , ait Dominus Deus.

GL^ nara

35. Proptereahzc dicit Dominus Deus: Quia oblita es mei,

fcelus

óre

& pro

J

'ecifti me poft corpus tuum, tu quoque porta

Tüm, (

tuum, & fornicationes tuas. -

56. Et

ido]

lO ]à

20. -dgemt fecum m odso,) Kioltiliter.

Qzua eff capaci/fiza.) ExKHebr.bene

5

Tollent , 6c.) Spoliabunt te oinnibus

i

N

vertas : 42 eff capaci/Timns, fcilicet ca-

bonis, que magno labore, & longo

Lix. Sed nofter interpres dixit czpa-

QCare

tempore tibi parafti-

eiffima , qnia apud Hebrzos calix eft

p

Et revtlabitur , 6c7) Omnes gentes

&2

*

generis fceminini, quod genus ipfe re-

aL

cognofcent, te propter peccatum ido-

tinuit etiam in verftone Latina ; calix

3D- 4

3Jolatriz puniri.

ergo capaciífimus idem eft, quod hoc

lutn im

40. Fecerunt. ) Fac'ent , przteritum

eodem verficulo dixit, calicem . pro-

daz

4701

ts a

pro futuxo.

fundum, & latum. *

Fernicaia es poff gentes. ) 1dolola-

33* Ebrierate , 6c.) Large potabe-

phetgg

triam adinifiti cum idolis gentium.

ris hoc calice amaritudinis, doloris,

Ctidem

& triftitiz.

N

d

dI. I2 via fore;is, 65c. ) Imitata es

Quis

mores fororis tueg Oollz, id eft, ido-

94« Epo!ztäii*ufäue d faces.) Plane

tanquam

lodatriam decem tribuum.

exhauries, hoc eit, extrema mala pa-

WeTünt à

tieris.

Dabo calicem ejn:.) lisdem te peenis

TU hos.

atficiam , quibus illam affeci, duceris

Fragmenta ejus devorabis.)) Ita tibi

3. ?

in captivitatem , ficut illa duéta eft.

calamitatem , & malorum calicem in-

TU n

al

22. Proiuudum, 6 lazum.) Qui ca-

geram, ut non folum, liquorem , qui

þünef;dow

Tix profundus, & latus eft, quia plu-

lo continetur, fed etizm ipfum cali-

h q

rinum peenarum capit, quafi dicat:

cem cogam te vorare.

inaximis ülppliCüS afficieris.

Ubera tua laceralis. ) 'Tundes pre

"5

Er;s in derifum, $. [nbfannationem.)

dolore pecus tuum, & cutem lace-

li

H

In fibilun, & ftuporem , vt alibi

rabis.

1.

loquitur Scriptura, omnibus miran-

LE

35. Projecifhi me poff corpus. tuum.)

,r]Eï

I

tibus calamitatem tuam, nec tamen

Poft tergum, ficut folemus poft ter-

[U

sniferantibus.

gum rejicere, qua oblivifci volumus.

^fyy

aOr

g

CAPUT . XXIIL.

617

56. Ét ait Dominus ad me dicens: Fili hominis, numquid

95

üt

judieas Oollam, & Oolibam, & annuntias eis fcelera earum ?

-

/31. Quia adulteratze funt, & fanguis in manibus earum, &

cum idolis fuis fornicatse funt' infuper & filios fuos, quos ge-

t

nuerunt mihi, obtulerunt eis ad:devorandum.

38. Sed & hoc fecerunt mihi : Polluerurt fanétuarium meum

in die illa, & fabbata mea profanaverunt.

ln

39- Cumque immolarent filios fuos idolis fuis, & mgrede—-

bes

rentur fanttuarium meum in die illa, ut polluerent illud :

etiam haec fecerunt in medio domus mes.

*

elty

40- Miferunt ad viros venientes de longe, ad quos nuhtïum

miferant :

tt-

itaque ecce venerunt, quibus te lavifti, & circum-

linifti ftibio oculos tuos, & ornata es mundo muliebri :

41. Sedifti in le&to pu lcherume & menía ornata eft a:tetez

neni-

thymiama meum, & ungücmum meum pofuifti fu; er eam.

B

n

42. Et

me

Stehes fuum , ö'c ) Penam fcele-

39- Etiam bac ficerunt , €:.) Étiam

lus

rum,«& mrmcatlonum tuarum, id eft,

in tempio meo idolis facrificaverunt ,

.M

rdolaia riz.

adeo fuerunt impudentes.

Ita factum

Numaquid judicas, ch ) Curnon

effe patet füpra ex cap. 8. I0. & Je-

bene

ju d icas, quin judicas , quid cetfas ju-

leW 7- 90. & cap. 25. IHH-

( a

ch(.areJ id eft, fententiam contra illam

4Q. Mz/ärmr ) Nuntios, aut literas.

u

ptoauntmr , fic fupra , cap. 29. 4

Veziemtes de longe. ) Ad Chaldæos*,

j d

« 22.2.

Ailvmo:,, JEcyptios, ex quibus ido-

jfc 1

lolitriam dldïcvrü']t.

3

A«dulterate fsz.) Per idolo-

calit

latriam

"Fezeruznt.

) jJam nóon amafii, fed

od hoc

SAUTpUui:o um Umanibu farzmz.) Cruen-

jurati hüfïes tni fnrentes , (& ruen-

tas adhuc habent manus fan« guine Pro-

"g

tes in perniciein tuam.

phetarum, & viroruin Juftoium quos

Quiéus te Levifiz, 6c.) In . quorum

qe

Occiderunt.

gratiam te lavifti « &c,. ut meretrices

jojoJT55

Quos gemmerumnt 77:4:.) ()lu()c; mihi

taciunt , que amafíis PI&CGIE ftudent..

:mqvam uxores inarito nxnnore de-

Czr. umi 1/12/?1 /1,/,0. » Vide dz&a ije

xPAüe

buerunt, obtulerunt idoli

S, üt in eo-

Reg.

9. 30-

1& p*

rum.hor'f)rem iene devor

'arentur,

Jmmdo muliehrz. ) 'Vfuhebrlbvs Or-

35-. Peolaer ub fantluarium meum. )

namentlb

I à tlbl

Tusn alis peccatis, tum in templo

4I. Men[a.) Solent mulieres, que

jcum W*

ponendo Baal, & idola.

ftndent tozmæ , juxta lectulos fuos

jny quf.

Im die ila.) Eadem die, qua filios

menfaám habere cám pigmentis fuis ,^

jn

"lle

cremaverunt idolo IMoloch, aufi funt

& mundo mulhebri

juxta quam fe

inoredi temp!um meum, lliudque pol-

ornant :

-fignificatur hac. metaphora

ldES Prï

luere, ac inz ivricare.

ftudium idololatrici, & fuperftitioft

n fice

Sabbata mea profanaverunt.). Quia

cultus, quem Judszi uülp.bant.

non mea fibbata, & fefta ; fed Baa-

]is obfervaverunt.

T/.))'*?Zldmd m!u/y.) Quod mihi adàá-

p )

lere debueras.

/

Ea

)oü ter^

'l",' cum Com, Mecnoch. ïom. V.

d

1

618

PROPHF;TI'IZE EZECHIELIS

. 42. Et vox multitudinis exultantis erat in ea: & in vitis, qui

de multitudine hominum adducebantur, & veniebant de de-

ferto, pofuerunt armillas in manibus eorum, & coronas fpe-

n

ciofas in capitibus eorum.

43. Et dixi ei, quze attrita eft in adulte

H

Cabitur in fornicatione fua etiam hzc.

ïiis : Nunc forpi-

44. Et ingreífi funt ad eam quafi ad mulierem meretricem :.

n

fic ingrediebàntur ad Oollam , & Oolibam, mulieres n-farias.

45. Viri ergo jufti funt: hi judicabunt eds judicio adultera-

rum ,& judicio effundentium fanguinem: quia adultera funt,

M.

& fanguis in manibus earum. (1)

46. Haec enim dicit Dominus Deus : A

n

dd'uc ad eas multi-"

i

l

tudinem, & trade eas in tamultum, & in rapinam :

[ uoEt

(1) —In Edit. Sixt. additur : & :Eum idolis fuis fornicate funt.

Ef unguentum meun,$c.) Idem que-

in captivitatem cum fornicationibus

ritur fupra cap. 16. 19. Oleum menum,

fuis. In vulgata noftra editione vox

& tbj!mz';mäa pojuif]s coram eis.

Ferzicalitzr idem eft

uod Perforzi-

42-

Vox multitudinis exmltamtis. )

calitzur ,1d eft, fornicationes fuas ab-

Hymnos, & laudes deorum fuorum

canentis.

folvet, & illis finem imponet, quafi

;

dicat : ita eam puniam, ut non am-

fim

Erat i2 ea.) Ooliba, id efï, -]eru-

plius fornicetur.

falem.

5. Viri ergo jufls funt , €$c.). Pagh.

Et ig viris) Mochis , qui ad eam

& Vatablus vertunt: £z viri jaffi viu-

conveniebant, ponebantur armille in

dicalunt €as judicio adulterarum, &yc.

1mmanibus eéorum.

Vocat autem viros juftos Chaldzos,

j

d(:s

Venuiebanr de deferto.) Non tantum

qui Jerufalem, & Afílyrios , qui Sa-

Tifere

fpeciofos , & nobiles Aflyrios, fed

mariam expugnarunt; non quod jufti

defornies etiam ZEthiopes, & agare-

effent, fed quod in ea re divinz ju-

Ut ad

ftitie miniftri.

le*x

nos incolas deferti adamavit Ooliba ,

Cüdl(

& eorum fuperftitiones admifit.

gudicio. adulterarum,, t9c. ) Ha

Pojuerzzt armillas 5 5:) Quod OQo-

pena, qua adulerz , & homicida.

$

afhm

libz, & Oolls fororis ejus intempe-

puniri folent, fcilicet. ut lapidentur,

rantiam oftendit in cultu idolorum ;

aut comburantur.

Vide fupra cap.

óte

fafte enim funt fimiles meretiici ar-

16...38.

De

millas, & alia ornamenta amafíiis fuis

Sauguis s manibus earum.) Wide |

0n;

largienti.

dicta fupra n. 57.

BR

43. Et, qua attrita eff in adalteriis.

46. Adduc ad eas multitudinem. )

49

Hebr. Q« ipveterata eff, fcilicet Ool-

i

Predic fore, ut maenus ad . eas Chal-

p

tl

le , que prior peccare copit.

Vel

daeorum exercitus veniat.

P[LH

Oolibam intelligit, quafi dicat, que

Trade.) Prsdic tradendas.

ch(

jam diu adulteriis dedita eft.

I fusmultum. ) Mlebrgus habet, 47

e1üm

Nunc fornwabitur , €c. ) Matablus

commotionem , id eft, in cifperfionem,

vertit ex' Hebrzo: N»w»c egredrentur

in exilium, juxta minas Deut. 28, 25.

4

fornicationes ejus , & ipfa ; id eft , ibit

& Jerem. 34. 17.

&45 d

—

CAPUT XXIL & XXIV.

6r9

qui

d

(

A.4*7. Et lapidentur lapidi'bus popülorum, & confodiantur gl

diis eorum : filios, & filias earum interficient

fpe.

——

7",1 & domos ea-

rum igne fuccendent.

48. Et auferam fcelus de terra, & difcent

TOl

:

omnes zarm;liiar&?s*3

ne faciant fecundum fcelus earum.

49. Et dabunt ícelus veftrum fuper vos

,& pä*ccata idolo-

£T

rum veflrorum portabitis: & fcietis, quia ego Dominus Deus,

rios,

(2

-€ AP-UT

XXIV.

J,

Sub fisura olle , eleioribus carnium partibus , ac offbus plene,

vt

ignique admote , € Jub figura mortis uxoris. I-gechielis , pro qua

jujjus eff uullum facere lu&tum , fignificat Dominus: domum lJfrael

R

4n exitium tradendam , filiosque, ejus irucidandos , nullo

Jequente. lu&u. pre . animi

(OniDUs

Jiupore.

je VOX

1.[7 T fa&um eft verbum Domini ad me, in amo nono, in

ufa:-m'-

menfe decimo, decima die menfis, dicens :

]s ib-

; quall

2. Fili hominis, fcribe tibi nomen diei nujus, in qua con-

yn al«

firmatus eft rex Babylloni.-s'adverfum ]erutalem hodie.

Iiit 5

| Pagn

.3.Ef:

/ i'l/in'

p, 6^

4.7., Lapidibzus popu ornm.) ld eft cla-

latio eodem plane die;.quo INabacho-

des, quam populi Chaldeorum illi

donofor Jerufalem obfidere caypit, us

adgos

u ov

inferent, erit loco Japidationis, quam

patet ex 4. Regum 25. I- ubi ita le-

od ]ü,m

ut adultera merita eft,

Alludit. ad 1a-

gimüS-: Fallum eff amtem im anmo go-

ritz ]u

pides , quos machinis obftdionalibus

ne regni ejus ( Scilicet. Sedecim) 4e-

Chaldzi in Jerufalem jaculati funt.

cimo die menfis, wens Nkäucbadunajkr

Rex r Oc:

a

Ag. -uferam.) Vi fappliciorum, &

'omicidæ'»

afflictionum.

Menfe deciszo.) Qui noflro Decem-

N

Scelus.). Idololatrie.

-—

brt refpondet.

identul

n a

De terra.) Juda, & Ifrael.

2. Seribe :b4 momen, 66c. ) Nota

Ürones vimlieres-) Onnes civitates ,

hunc diem diligenter, quo Nabucho-

& provineisz.

donofor contra Jerufalem obfidionem

) V)(þ

ponit, ut Judaei, qui tecum in ca-

49. Seelus vef/rum.) Sceleris V'efärï,

WZ]W- )

pænam.

ptivitate funt, cum viderint te ufque

4 Ch'dl'

Peccata, ) Peccatorum pocnam , fu-

in Chaldea videre, qua Hierofolymis

fiunt, credant te elle verum Prophe-

leum veftrorum.

ment de vobis penas pro merito fc'e:-

tam, & dictis tuis fidem accommodent.

P

ub P

Confrmatus eff. ) Matabl. Cerrobo-

N2 szo;-) Tr:fn-smi?gmti?onis

ravit fe , id eft fua caftra pofuit, &

ufont

IA

joachin, qur & Jechonias di-

munivit Rex

i 28'2 j

&us eft, fa&ta eft

[5

zechieli hec reve-

Babylonis ady erfus Je-

-

rufa.lemv

6oo

o

D

X

&t

p

fï

-v d

P-HE

TT

ho ELECHIELIS

3. Et dices per proverbium ad domum irritatr/cem parabo-

lam; & loqueris ad eos :

Hsec dicit Dominus Deus : pore ol-

]s

0T

lam pone,inquam, & mitte in eam aquam.

4 Congere frufta ejus in eam, omnem partem bonam fe-

mur & armum, ele&ta & offibus plena.

e

p

0r

$. ngmüïmum pecus affüme , compone quoque ftrues of-

fium fub ea: efferbuit co&io ej üs E & dnco&a funt offa illius

in medio ejus.

»

6. Propterea hzec dicit Dominus Deus : Vee civitati fan-

guinum, ollae, cujus rubigo in ea eft, & rubigo ejus non exi-

DC

vit de ea: per partes, & per partes fuas eglce eam , non ceci-

dit fuper eam fors.

& !

A

" Sanguis

N

3. Per proverbium.^ Parabolice, ut

Diícotla fämt 66. ) Swnncatux pref-

vertit Ptgmnus, & Vatablus.

furam obfidloms ita mvahturam, ut

d dommsm irvitatricem. ) Ad

en-

etiam offa percoquantur; id eft, ut

Ó

101

tem, & urbem ferufdem mihi rebel-

fortiflimi, & opulentiflimi Judzorum

dUl

lem, & me exafpemntem.,

fame, pefte, & bello confumendi

RU.

Poze ulam. 3 evera . ollam ponere

fint.

in

jubetur Ezechiel, ut non tantum ver-

Ie emedio ejus.) Scilicet olle.

um

bis. fed etiam fa &13 pmphetet

Ot-

medio Jerufalem.

la eft Jerufa lem, carnes cives, coqui

6. Gvitati fangimum. ) San(ruma-

Chaldzi.

/^

rix, homicidiis, & innocentium fan-

dit

4. Conmpere frufla. )

! Scilicet carms

guine redundanti.

LXX h&bent, Mirte 4m eam dzwfa—

Cujns rubigo eff im ea. ) Olla hzc

?585.

&þx

rubieine plena fienificat Jerufalem , &

Pdu

Ümznem bartem bozam. ) Si frn ificat

C&dlbUS, & fceleribus. repletam non

optimum qt iemqne militem, & Jectif-

poffe nifi igne purgari, ac proinde

poiti

eain,

$u

imum quemque civem in urbe truci-

& m eacives a. Chaldzis con-

üum

dandum

cremando:»

fd Ou

lella., €X oïäus pleua. ) Maxima

Ru&zgo ejes. ) Impletas, & obfti-

fipm

quæque membra, 'que offibus- plena

natio.

eile folent.

Per partes , €5. per partes.) Per par—

P

tes, « fipillatim ollam evacua ,

fi-

&l i

. Pingeiffimum pecus.) Significan-

&"Hl'

tur incole ditlores, & Tiutiorós,

'Tnlüx.dtlll Cdd dVera civium non omnia

Compome quoque, Jc ) Offa hic li-

flmul

& eodem tempore , fed fuc-

Dïa

ja

gnorum vicem implent, & cum lig-

ceffive unum poft. alium ejicienda

ib il

nis ardent, & catnes coquunt; ex

ita ut tandem nullus fuperftes rema-

quo fïrrnnfïccv"ur offa innocentium cx-

neat

dily

Cat

forum, Judaos-in civitate (qux per ol-

Non cecidit . [nmper. eam fors.)) INon

llice

lam defienatur ) inclufos pelfoqul &

^ortito occidentur, ut aliquando fieri

illos obfuhoms circumf(tantis mcenixo

folet ,

ut decimus ,

vel .centefimus

$ (

$

lu

u Ti

excoquere.

qulsque moriatur ,

ed omnes fine ul-

Efferbust. coddio. ) Aqaa efferbmt &

lo difcrimine hac (;la.dp uwolv«.ncuu

Ü

ebulliit.

Hlimc

lo

c A;P U T XXIV.

621

350

7. Sanguis enim ejus in medio ejus eft, füper limpidiämäm

e g

petram effudit illum: non

*

effudit illum fuper terram, ut pothit

;

operiri pulvere.

;Í

8. Ut fuperinducerem indignationem mEam', & vinditta ul-

cifcerer: dedi fanguinem ej

x of-

operiretuf.

us fuper petram limpidiffimam, ne

"Y

tllius

9. Propterea hzec dicit Dominus Deus:*

V3e civitati fangui- ïNdh.,.

23

L]

num,cujus ego grandem faciam pyram. -

Hab.

f

Io- Congere offa, quze igne füuccendam : confumentur car-

[

.lk

L*'

1.12

6xi-

nes, & coquetur univería compofitio, & offa tabefcent.

C&C-

II. Pone quoque eam fuüper prunas vacuam, ut incalefcat,

& liquefiat ees ejus: & confletür in medio e

-

jus inqu*;.inamen-

npyis

tum ejus, & confamatur rubigo ejus:

od

12. Multo labore fudatum ett

it de ea nirnia

; & non exiv

J pref-

rubigo ejus, neque per ignem. -

am, u

13. Immunditià tua execrabilis ; quia mundare te volui, &

e&, üt

non es mundata a fordibus tuis: fed nec mundaberis prius,

dgorum

nationem meam in te.

jmendd

donec.fluiefcere faciam indig

-

liiis

14.Eg9*

j. h

Ed

ytitt-

7. Sangugisxenlm ejm.) 'Quem effu-

»Mm'rt;p/ica lgna, [uccende z gkem, fapra

m iaf

dit

h. 5. vidimus offa cum lignis adhibe-

In medio ejus ef. ) Maanifeftus eft,

ri ad incendendam ollam , & coquen-

das carnes.

Jl hst

«& publicus; cedes, & fcelera fua ita

d 1

patravit ,' ut nulla ratione . abfcondi

Unrvería compofttio.

poflint.

carnium in olla.

J Commixtio

tm 001

prone

Super lmptdi/imam petram.) Du-

Offa tabefzent. ) Ipfa etiam offa ita

igs "

rum filicem ,

aut marmor , qük)d

coquentur , "t folvantur in partes.

fanguinem non ebibit , atque ideo ve-

LXX. habent. £Aerre05 (epuóg imui-

:

K obfti

ftigium illius diutius permanet. —

zuafur jus, ut fit cum diu olla fer-

9. Ut fuperinducerem , €c. ) Inde fa-

vet ad ignem.

&um eft, ut indignationem meam ei fu-

II. Poxzequoqueeam. t$c.) Carne ex-

par ptt

.

EM

CUA 1

f

périuducerem.

A

empta, & confumpta, ipfum xs ollz

Dedj.) Dabo.-

igne liquefcet, & olla cum fua rubi-

n omm?

Sangsuinenm ij,'

gine abfumetur, id eft civibus c«fis:

£] f

ab illa effufi.

) Penas fan guin;s

ajcient

ipfa urbs Jerufalem . incendio confu-

2

Super ! limpidifffggam petram. ) Quafi .

metur.;

.:

lo r

dicat: ficut publice

I2. Nez exivit de ea nimia rubigo,

j

blice a me punietur.

peccavit, ita pu-

Malitia Judeorum ne i

No

gne quidem ex—l :

)7')

f

Q- Civitati fauguinum. ) Civitati fan-

cofta, & fublata eft.

guinarie , & homicidz , utfupra n.6.

I9 Donec quiejcere faciam. ) Donec

Jï"'fll n

267

J

exhaufero omnem iram meam , & fer-

äna Ó

jus ego $grandem frtci.fzm Uram.)

Illaíncenfa.

vorem illius fedavero in caput tuum

Y

p

.ald. |

]'TO'. Congere ?[4.) Hebr. & Ch

illam efümden,do.

622.

PROPHETIX EZECHIELIS.

T

/

d

14. Ego Dominus locutus fum: V

eniet & faciam : non

y

tranfeam , nec parcam , nec placabor: juxta vias tuas ,(& jugta

adinventiones tuas judicabo te, dicit Dominus.

Is. Etfa&um eft verbum Domini ad me, dicens:

li

16. Fili hominis, ecce ego tollo a te defiderabile oculorum

tuorum in plaga: &

non planges,neql—l«e plorabis, n&qgue fluent

?

lacrymee tuce.

K

17. Ingemifce tacens, m

ortuorum luctum non facies: corona

Q

tua circumligata fit tibi, & calceamenta tua erunt in pedibus

fe

tuis, nec ami&tu ora velabis, nec cibos lugentium comedes. -

18. Locutus fum ergo ad populum mane, & mortua eft uxor

D

mea vefpere : fecique mane ficut preeceperat mihi.

din

I9. Et dixit ad me populus : Quare non indicas nobis, quid

ifta fignificent, quse tu facis ?

&0)

20. Et dixi ad eos: Sermo Domini fa&tus eft ad me,dicens:

€0t

a1. Loquere domui lfrael : Heec dicit Dominus Deus: Ecce

eftri, &

22

ego polluam fgn&uariu1n meum , fuperbiam imperii v

—

defide-

B

?'

i

14. Pezier.) jam adeft ultio , &

17. I;zgemtf/?e f4cen:.) Apud te, ut

dies vindi&te decreta.

nemo te audiat,

Non tranítam. ) Non. pretermittam

Mertuorum luttum.) Exequias.

Corona tua circumligata fiet tibi. ) Fa-

D

opus implere , quod verbis minatus

—

fum.

fciam istelligit , qua pileum facerdo-

j5 a

Viar tmas, 6c.) Per vías, & ad-

tes coronabant.

Alhi cefariem inter-

lia

pretantur, quam vetat folvere , aut

$u

invenitiones , mores, & prava ftudia

timet

intcllig i«

tondere juxta ritum lugentium.

judicabo re. ) Puniam te.

Caleamenta

tUa erunt im pedibgs

diti

I

.16. Ecce Ego , &c. ) Proponit aliam

£üi.) INudis pedibus non incedes

Oi

paraxbolzrm $

qua fienificat - tantam

more eorum , qui verfantur in luctu.

QHEU

omnium perturbationem , confterna-

Nec amitia ora wel.'tbiy.) Nec os ves

01

e

tionemique futuram, ut nec urbis ex-

22

fteteges ; fïcubgullati hointnesficiunt.

tone

eidium , nec fuz quisquam uxoris ,

Nec cióos ingeniium, 6$e. ) INon pa-

autfuorum liberorum interitum luceat.

rabis epulum funebre ,

-.nec. il in-

tte

&

D

e

J!c-

nm

7/

4

erabile oculorum tucrum.) Quod

tereris.

potel

feit

tibi vifu. jucundiffimum eft; fic vocac

Ig. Lecutus [um , 6$c.) Scilicet, quie

mfïdn

uxorem, ut explicat n. Ig.

mihi Deus dixerat (& ut eventus ea

Q^

Ia plage. ) Oubito interitu: majo-

vera elie oftenderet , eodem die ve-

ff'lem

Cum

rem enim dolorem affert mors impro-

fpere mortua eft uxor mea.

Uï'u,

vifa , quam que longzo pr&cedente

mane locutus. effem ad populum , ipfa

&Px

M

morbo, animo jam

erat percepta.

vefpere-uxor mea mortua eft, id eft

t65 '

fubito ádinodum.'

Chaldeus habet peffe, Hebr. wwerre

Thütu

"DIoeWta.

2QI. Ecce polwaw. ) Per Chaldzo-

2 ]

No» planges , &76) Ne-vpl'angïzt-s';*

rum ingreifum.

F-)

t[/W |

Superbiam tmperií: v

cffri. ) Cnjus cau-

&c. futurum pro imperativo more

lpfe

laC

&

gloriari,

l&um

Hel)r?:oruxn.

fa fgperbire fuletis,

CAPUT XXIV.

6

5

ont

3

10f

defiderabile oculorum Veifïrörum, & fuper quo pavet anima

X

veftia: filii ve

ftri , & filize veftrae, quas reliquiftis, gladio Ca-

dent.

. 22. Et facietis, fi

6ut feci: Ora ami&u non Velabitis, & cibos

li

lugentium non comedetis,

jent

4. Coronas habebitis in capitibus veftris, & calceamenta in

pedibus: non plangetis, neque flebitis, fed tabefcetis in ini-

Qu

quitatibus veftris, & unusquisque gemet ad fratrem fuum.

übus

24. Eritque Ezechiel vobis in portentums juxta omnia, quae

les

fecit, facietis

; cum venerit iftud: & fcietis, quia ego Dominus

Uxor

Deus.

-

25. Et tu fili hominis, ecce in die, q

ua tollam ab eis ;ärtitu-

dinem eorum, & gaudium dignitatis, & defiderium oculorum

quid

eorum fuper quo requiefcunt anima&e eorum, filios, & filias

eorum :

*

o

Fcce

26. In die illa cum venerit fugiens ad te , ut annuntiet tibi:

i&

27. In die, inquam , illa aperietur os tuum cum eo, qui fu-

git, & loqueris, &enon filebis ultra: eris

qug eis in portentum,

& fcietis, quia ego Dominus.

, Y

CAPUT

De[iderabile ocu;;ai'um veflrorum.) Cu-

95. Fortitudinem

eormum. )

'Tem-

, )fe

jss afpectu maxime delectamaini, ut

icato- 7

plum intelligit, quod erat municiffi-

fupra num. 16.

mum: fic pum. or. appellavit fzper-

y intete

Sujer quo pavet anima vefra.) Quod

bam fortitedinis ecrtm , ut habet He-

fe, a

timetis, ne pereat, vaftetur, incen-

breus, & LXX.

"

datur; eft enim amor caufa timoris.

Gaudium di;gnitatis.) Cujus dignita-

szfflälli

Quas reitquiflis.) In Jerufalem; lo-

te, majeftate, & religicne gaudetis.

d

quebatur enim-iis, qui erant Baby-

Defrderium oculorum. ) Mide dicta

; od

]one.

"

num. I6.

t OT.

0sv

22. Faciet;s ffewt. feti. ) Prw turba-

Requie[cunr. ) lpfi confïduht.

f

tione, ac terrore; & quia in captivi-

Q6. Cu»a wenerit fugiens - ad te.)

ggn Pï!'

tate eftis, ubi ritus veftrosfervare non

Nuntius e Jerufalem , qui ex ejus cla-

g u*

poteftis ,

. ac ne lugere quidem COiTA-

de evaferit.

mode.

27. -perietur os tuum.) Cum nun-

cuem eve-.

( qll'l

23 Coronas , £. ) Pileos, aut ce-

tius narraverit omnia ad un

5

2

m) 83

fariem; Vide di&ta n. 17.

niffe, ut przdixifti, tunc fidentiusad

qie v*

Urnsquisque gemct ád fratrem þmm)

cives tuos loqueris ,' & fides concilia-

C

T'acitus apud fe; alii alios-afpicien-

bitur novis prophetiis.

ff

pH

tes ingemifcent taciti, doloremque

Erisque ei$ £m portfntum.) Intelli-

1 xde

mutuus aliorum afpectus augebit.

gent te in portentum fuiffe.

Velquic-

Q4- Errque. Ezechiel vobis in porten-

quid deinceps illis dixeris, portentum

0-

vh )]

tum.) In fignum futarorum ; nam que

effe exiftimabunt, do&i jam experien-

ipfe faciet, eadem vos facietis ut etiam

tia, & malo fuo.

Dicent te rebus

dictum eft num. 22.

ipfis przmonftraffe ipforum fortem.

419 Cau

1

H

*

624

P k,o PHE'T I?E ELE CHIELI

s*'

COAPUT XXV

Regibm'lzm Z"mnon, Moab, Idumaee , & Palefline minatur. Do

t

mitus exitium, co quod filios Ifrael afflixerint, & de ipforum

Id

afiétione exultaverint.

1. TT fa&us eft fermo Domini ad me, dicens :

d)ï

2. Eili hominis, pone faciem tuam contra filios Am-

t

mon, & prophetabis de eis.

3. Et dices filis Ammon: Au

dite Vex-bgïnï Domihi Dei:

Hzc dicit Dominus Deus: Pro eo quod dixiíi: Euge, euge

It

fuper fanttuarium meum , quia pollutum eft; & fuper terram

Qu

iMfrael, quoniam defolata eft: & fuper domum Juda, quoniam

du&t funt in cáptivitatem.

Ie

4. Idcirco ego tradam te filiis orientalibus in haereditatem,

-

& collocabunt caulas fuas in te, & ponent in te tentoria fua :

gla

ibent lac tuum.

ipfi comedent fruges tuas: & ipfi b

$. Daboque Rabbath in habitacu

lum cangelorum , & filios

nus.

&n

Ammon.in cubile pecorum: & ícietis, quia ego Domi

6. Quia hac dicit Dominus Deus: Pro eo quod plaufifüt

guo

r

manu,& percuffifti p

&

0n

ram lifrael:

e'de5 & gavifa es ex toto a;fïe&u fuper ter-

ld m

7. Idcirco ecce ego extendam manum meam fuper te, &

d

Vdeth

tradam te in direpthionem Gentium, & interficiam te de po-

pulis, & perdam de terris, & conteram: & ícies, quia ego

&t

"u

Dominus.

g. Haec

3'('5 (

al:n,

E PO)W

f«cicm tmam.) pxX: Obfry-

z. Rabéatb.) Pxecipuam Ammoni'-»—

u

la (

924

"aciem.

Íd eft firno , tor-

tarumm civitatem. Qux

vO, ac minaci vultu intuere Ammo-

Philadelphia.'

| pottea di&:&?&f

&

Tum i

nitas, conftanter, « interrito* vultu

1

6, PLufifti manu, &f perculfifti pede.)

dd hml

illos al

10(;1181*8.'

Pee I5titia, fic fupra cap. 6. 11. Pez-

Ile]

2 1:';5:6, €s gt

id efït Á Bene", bent

[u774 0 m;z(mm AA .

6 allide pedem

dzorum clàde, & ever-

Luum.

Ex contruio tamen affecu;

Wütits

gavifi eftis Ja

m&rom

fione templi: fimile eft 'illud Pfal.

uütrumque enim contrario modo afte-

dt civa

3

^A. .'2[-

Gi facimus, & dum vehementer lzti,

Chaïdæïsi u

& dum veheme

L

654

er dolentes fumus.

iC eti;

4- Fs orz'mt;zli!äus..)

"itior

quibus vaftati funt. Maldonatus de

s Genftium. X Gentibus. "

De

Arabibus interpretatur , quod bene

Lbaterficiago t€ de popttss. )

Toli:æm te

de nuimero populorum; delebo te ita,

ü)(igHm

cohzret cum fequentibus ; nam Ara-

n

bes paftores erant , & fecum greges

ut non fis amphius populus ; delebo

fuos, & camelos agebant Nomadumn

meimnoriam tur,

]'üt/xt

more.

Perdam.de tehi&.j) Ut non fï.s am-

QU

li.

dp bareditatem. ) In pofleffionem.

plius in terra.

bj

X

CAPUT

XXV

. 625

9. Hæc dicit Dominus Deus : Pro eo quod dixerunt Moab

& Seir: Ecce ficut omnes. Gentes, domus Juda:

Jt-

9. Idcirco ecce ego aperiam humerum Moab de cwztat:bus,

de civitatibus, inquam, ejus ; & de finibus ejus, inclytas ter-

rze Bethiefimoth, & Beélmeon; & Cariathaim.

10. Filios Ouentls cum filiis Ammon,& dabo eam in haere-

ditatem, ut non fit ultra memoria fili 1orum -Ammon in Gen-

M

tibus.

1r. Et in Moab faciam judicia:. & fc1ent, quia ego Dominus.

jel

12. Haec dicit Dominus Deus : Pro. eo quod fecit Idamoea

Uge

ultionem, ut fe vindicaret de filiis ]uda, peccavitque delin-

af

quens, & vindi&am expetivit de eis

at

13. I.dcxrco hec dicit Dominus Deus : Extendam manum

meam fuper Idumaeam, & auferam de ea hommem, & jumen-

t

tum, & faciam eam defertam ab Auftro, & qui funt in Dedan,

fuà:

gladlo cadent.

I4. Et

Efiu enim di-

Tios

9. Seir.) Idum-ea

IO. lezzs 0* 1enris, ) Chaldzis, fiVe

Gus eft. Seir, quia pilofus:

inde re-

Axabibus , fcilicet : aperiam humerum,

iter pandam , ut in regionem Moabi-

Jfht

—

gio, quam incoluit vocáta eft ab eo

N/el fenfus. eft,

Seir, &eque ac Edom , vel Idumza.

tarum ir rump ant.

«

Conjungit

cum Moabitis

vicinos

Filios orientis vocabo.

Id mxos.

De Moabitarum malis vi-

Cum füliis .emon.) Sicut adduxi

De Idumszis

orientales contra Ammonitas, ita ad-

o

de Jerem. cap.

499

idem c. n. 7.

diucam contra Moabitas.

epe

Ecee (iczar o:mnes gc'/zte'! 9) Nec

Dabo eam. ) Kemonem Ammonita-

rum, loquitur i mixtim de Anmonitis,

j &0

Deum , néc quid aliud egregium prs

& Nloabltls

Hee

alits (re']tlb us habent ]um::, fed ut

quare

mox ad 'V.[oab

alig gentes obnoxii calamitatibus , &

p

redit.

Chaldzis fubjedi funt.

In bereditatem.) Chaluæls vel Az..-

mofile

idae

9. Jperiam bumerum Moa. ) Hume-

bibus in pofleffionem.

rum,five latus aperire, eft aditum facere

II. Factam J:td;czd ) Moabitas pu«

ad fïrmdïum & munitiffima loca, ut ho-

niam.

Pedf)

1 PCI

ftibus pateant. Habent enim arces,urbes

I9. Fecit ldumnaa nultioncm. ) Idu-

f/f?"

munitz , & propugnaculà fpeciem hn-

