mzi , cum Judea: a Chaldzis vaftare-

imerorum.

Hzc ergo vocat Lzmeros

tur, occ1debant Judeos fupientes, ut

CUT

p i

de civitatibus, id eft cthatum Moab ;

fcribit Abdias c. z. n. 4 & abdu-

fic etiam dorfum montis appellamus

&is, vel occifis Judgis Idumzi Ju-

et mtl ,

editiores ejus partes.

dzam occuparunt, ut ait jeremias

gmu»

De fmiiws ejms.) De civitatibus,

cap. 49. 2.

inquam , qux in finibus ejus funt , ex

13. Extendam manum "meas. ) Per-

jonte

enim munitiflimz effe folent.

cutiam eam, plagis affciam.

j t h

Ab Au/ra, 6c. ) In. Hebr

eft ,. 4

duoclytas tevra ) Hebr. Gleria zerre,

&c. erat autem . T'heman

i

qux tótius regionis |Vloabitarum no-

Thbeman ,

biliffimz funt, fcilicet Bethiefimoth,&c.

urbs primzrialdumzorum adAuftrum:

fh al

Bill,cum Com. Menoch. Tom. V.

Kkkk

Z

-

626

PROPHETIE EZ.'E.CHI'ELI'S-,

-

i4. Et dabo ultionem meam füper Idumszeam per manum

populi mei 1frael, & facient in Edom juxta iram meam, & fu-

Torem meum: & fcient vindittam meam, dicit Dominus Deus.

n

1;. Hec dicit Dominus Deus : Pro €o quod fecerunt Pa-

laeftini vindictàám, & ulti fe funt to

H

[l

to animo, inte;*üeientes?

& implentés inimicitias veteres :

[à

16. Propterea hac dicit Dominus Deus: Ecce ego'extendam

manum meam fuper Palzftinos, & interficiam interfe£tores ,

u

& perdam reliquias maritimze regionis?

A7. Faciamque in eis ultiones magnas arguens in furoi*e, &

(Uf

fcient, quia ego Dominus, cum dede

*

d vindictam meam fuper

€os.

Tv

z

CAPUT XXVI.

per

urbis þrædz'cïit D'owäinüs everfionem

D

Tyrzi intlyta

vaftatione Sferu[alem exultaverit.

, €0 quod þzper

üi

i

ÉLLT fa&üm eft in"undecimo anno, prima menfis, fa&us' e—þiï:

j

fermo Domini ad me, dicens :

;

2. Fili hominis, pro eo quod dixit Tyrus d

e ïei*u!alem: Euge

E

confractae funt

, imple-

portze popglorUïn, convería eft ad me

bor, defgrta E.

N

x 3- Pro-

üque

fignifïc:at propheta totam Idumgmam,

W

f

ruüm, utapparet I Reo. 5014 .H

D

110

ab Auftro ad Aquilonem ( hujusenim

his legionem fibi con

f

cripfit

avid,

limes. videtur fuiife Dedan ) ab hofti-

& ab iisdem orti Crete; videntur,

" ls B.'gf

bus vaftandam , & omnes "Idumxos

unde LXX. hic eo nomine , & So-

'mgem

G.

gladio perdendos.

phon. 2. 4. pofuerunt.

I4. Per "um um popul mäi.) Vide-

.Rc"lz'qums maritimne regionis.) Pale-

Quenti

tur hoc factum poft reditum ex Baby-

ftinos, qui erant accole maris medi-

]Wllül'c

lone, licet in Scriptura non narretur,

terranei.

-

JUS ; g

fortaffe per Miachabzos. V

ide I. Ma-

Y. PN wendeciszo : Pmiio,

"rangmigra-

&verfa.

chab. 5. 3.

tionis Jechonigz, & regni Sede-

J

u

Scienz. ) Experientur.

ci$.4, quo anno a Chaldzis ex

Veniämï

pugna-

Qum

q5. Paeffiz;.) Ab Idumsis tranfit

ta, & everfa eft ferufalem.

ad Paleftinos veteres hoftes Judeorum.

Primamenfí.) Scihcet'quinti » quan-

Gen

Vinditlam.) Injuriarum , quas fe pu-.

gït, W

tabant accepiffe a Judais.

do 'l'yrus jam accipere intra viginti

Sf'[ll:

dies potuerat nuntium Hierofolyiz

S

Lapleutes inimánia:s ) Cumulum

expugnate; hec enim capta eft nona

ls €0

hunc addentes antiquis odiis , & ma-

die menfis quarti precedentis, ut ha-

pter mul

leficiis.

betur 4. Reg. o5. r.

16. Inte.vfa&or&:. ) Paleftinos,

ui

üt al)ud

H

Q-

2. E»ge. ) Ut Ammonite

e

: capite

4 &

in populum meum fevierant. In

fuperiori num.

3

perbole

brzo eft, t-yry35 cerctàra , quod no-

&T fem

2. Confraile ,ftmtg port po;ularuk*i.)

men proprium eft partis Phi?i&hino.

Poxts Jerufalem , per quas ompnes un-

r liw

Cpulus

r]

l

N

*

C APU XXVI.

625

lm

E

Proþferea hæc.d*icit DomïnusDeus : .Ecce ego fuper te,

T'yre, & afcendere faciam ad te Gentes muitas, ficut aicendit

uY

mare fluttuans.

:

h

4. Et diffipabunt muros Tyri, & deftruent turres ejus: &

i&

radam pulverem

;

.

ejus dg ea, & dabo eam in limpidiffimam pe-

tram.

jat

$. Siccatio

fagenarum erit in medio maris, quia ego locutus

655

fum , ait Dominus Deus: & erit in direptionem Gentibus.

6. Filiee quoque ejus, qua funt in agro, gladi

N

o interücien—

. tur: & fcient, quia ego Dominus.

z

uia haec dicit Dominus Deus: Ec

pet

f

ce ego adducam aä

'Tyrum Nabuchodonofor regem Babylonis ab Aquilone , re-

gem regum , cum equis, & curribus, & equitibus, & coetu,

N

populoque magno.

r

.8. Filias tuas, quae

funt in agro, gladio interficie:, & cir-

cumdabit te munitionibus; & comportabit a

EE Eul

& elevabit contra te clypeum.

N d

9. Et vineas, & arietes tempera

$

bit in murqg..tues, & turres

nog

d.

d*

tuas deüruet? in arm;tura íu

*

À

Kkkk2a

1O. Iqun-

—

npie

Pro

B. S:eca:io fig'en;rum.) Non erit u-

dique populi in urbem inflaebant.

tilis, nifi ut pifcatores retia fua inea

Quafi dicat : mercatus,, feu nego-

hs

tiatio Judeorum occidit.

Vel popu-

expandant , ut ficcentur.

av d

— Jos appellat ipfos cives Jerufalem ob

Íp medio meris.) Erat enim "Tyrus

infuja-juxta continentem.

entuly

ingencem éjus multitudinem.

&5

Conver[a efl ad me ) illa p

opuli fie-

6. Filie quoque ejur.) Milinora op-

quent

ia, & nepotiatio..

pida illi fubjecta intelligit: nam He-

lelor.) Ejus opibus , & mer

ci-

brei metropolim matrem , minores

| Pal

me

&

vero urbes illi fubditas filias appel-

madþ

bus ; nam ]efu-falem— deferta eft ,

everfa.

late folent.

3

$uper te.

) Contra te , fcilicet

: hs 7- Regem ngtim. ) Ita vocat RE

&

oceni

szma

dam ultricem ma-

Babylonis , quia. multos Reges fibi

iv

Qede

" veniam, aut exten

num.

fubditos habebat , ut apparet ex 4.

59 X(THA

Genres msltas.) Chaldeos intelli-

Reg. cap. 25. 28. & Jerem.. 52. 52.

it, ut explicatur num. 7.

Ali Alexandrum Magnum intelligünt,

1af

v il

Sieut afcendit mare ffatiuans.) Mili-

qui poft Nabuchodonofor 'T'yrum ex-

tares copias fluctibus- comparat , pro-

pugnavit.

9101

U 1e

xer multitudinem ,

& ferocitatem,

9- Vineas.

) Exant vines quafí ma-

sE n09

ni corbes ex viminibus .contexti,

j ht

ut apud Jerem. 46. 8. & 51. 42-

Radam pulverem gjuf..) Eft hy-

quibus obfidentes fe tegebant , & iis

perbole ; efliciam , ut ne pulvis qui-

tuti ad muros accedebant. lta Veget.

, (

jtt

dem remaneat in ea.

lib. 4. cap. I5. ltali appellant Ga£-

bzonz.

"

dp bwpidiffinam petram.,) Ut nudus

:l')

fcopulus remaneat,

Arietes.) Vide dicta fupra cap. 4.n.2.

n u

[

628

PROPHHETI.'ZX

EQXECHIELISS

1O. Inundatione equo*'um ejus operiet te pulvis eorum: a

d

fonitü eqmtum., & rotarum, & curruum movebuntur

muri

t

tui, cum ingreftus fuerit poztas tuas quafi per introitum urbls

dithipatae.

fü

ir. Ungulis equorum fuorum conculcabit omnes plateas

tuas: populum tuüm gladio caedet, & ftatuae tuae noblles in

terram corruent.

i

12. Valftabunt opes tuas, diripent negotxatïones tuas, & de- -

fü

firuent muros tuos, & domos tuas preeclaras fubxvertent 5«

E

po

lapides tuos, & hgna tua, & pulverem tuum in medlo aqua-

*

['u

rum ponent

n"

* Jer.

üt

13. * Et quiefcere faclam multitudinem canticorum. tuorum,

7-34*: & fonitus cithararum tuarum non audietur amplius :

i

14. Et dabo te in limpidi ffimam petram, ficcatio fagenarum

eris, nec aedificaberis ultra: quia ego locutus fum, ait Domi-

V

nus Deus,

*

r5, Heec dicit Dommus Deus Tyro: Numquid-non a fonitu

ruinze tuze , & gemitu interfe&orum tuorum, cum occifi fue- -

"rint in medlo tul, commovebuntur infulae ?

16. Et defcendent de fedibus fuis omnes principes maris,

& auferent exuvias fuas, & veftimenta fua varia abjicient, &.

Inter

induentur ftupore: in terra fedebunt, & attoniti fuper repen-

]oo

tmo cafu tuo admlrabuntur.

IX Et

Iu i

bf?u

Tcmpemä:t ) Adaptabit , ita appli-

LXX. habent, /miflantiam fartitudi-

C'H)lt

ut murum. v101enter qudtlant,

zis fu.

id e('c qmdquld fortitudine

fiiy,

J

& ejiciant.

tua compamül tibi.

Àe armatura fmz.) Armis , & ma-

I2. L«pidestuos , & ligna tua , & €.)

AC |

chinis fuis. *

Materiam everfarum, & du*uptarum

lod

€dium in' mare propcxen:

Quate

IO. luundatione equorum. ) Miultitu-

quod;

dine eqmtatus

13. Quie[sere. ) Celfare faciam o-

Opertet te pelvis. ) Qul ungulis

mne cenus lxtitiz.

[r7, d

equorum in nubis morem excitabitur.

14, Et dabo,65c.) Vide dita n. 4. & s.

Pid i

n

Move&zmtur muri fu. ) Solent enim

Nec ad/ffcaberis. ultra.) Per longum

equi, & currus prztercurrentes do-

tempus .non zdificaberis ; nam ^[fa.

Tent.

mos tremefacere.

23-

I7.

dicitur

E yrus inftauranda

I8

Quaff per introitum urbis d;['pam.)

poft 7o. annos.

E

W

Que jam deferta eft ,. & à nemine

15. 4 fosita ruima fu. ) Propter

Q q

cuftoditur; quafi dxcat, ingredietur

fonitun, & tmgerem

&t5

nemine refiftente.

Cammoveb;mtur ) Concutienttr, tre-

M

mefient, fic n. Io. dixit, mavebzmtur

Ti

II. Sratut tua nobiles, ) Tmphæa

tua, vel lmagmes cldrorum virorum:

murituti.

fenten

aluqm de turribus

mterpr etantur.

16 Defcendent. de. fedibus fnu.) Ut

d)

lüttirm

E

629

CAPUT XXVI.

]: d

I'; Et affumentes fuper te lamentum, dicent tibi : Quoïno-'

nuri

do perifti, quae habitas in mari, urbs inclyta, quee fuifti for-

1Tbis

tis in mari cum habitatoribus tuis, quos formidabant univerfi?

18. Nunc ftupebunt naves in die pavoris tui: & turbabun-

L05

tur infulee in mari, eo quod nullus egrediatur ex te.-

rg. Quia hzec dicit Dominus Deus: Cum dedero te urbem

s f

defolatam , ficut civitates, quae non habitantur, & adduxero

fuper te abyffum , & operuerint te.aquae multee :

;

i

-. 4o. Et detraxero te cum his, qui defcendunt in lacum ad

iqua

populum fempiternum, & collocavero te in terra noviífima

ficut folitudines veteres, cum his qui deducuntur in lacum,

ut non habiteris :

utty

«gorro;cum dedero gloriam in terra vivgn-

L

tium j

.

2r. In ni

hilum redigam te, & no'n,eris., & requifita non in-

afut

Jori

venjeris ultra in fempitemum ; dicit Dominus Deus.

(onitü

0n

l fue

Kkkk 3

! CAPUT

HEMN

interra fedeánc morei

;ig.', Dedero te de/älatkm.)RedegerO

"

-

ugeätiqm. Vide

- in folitudinem.

Jeb. 3. 15.

1I1- immenfum.

repet

Primcpes maris.)

xPrihcipes vicina-

Abf ) Exercitut

rum infülarum, que in mari funt.

jup£ muíte. ) Copiofiffimus exer-

citus. Vide diécta num. 3.

Exnias fuas.) Pallia faa,uteft in He-

brzo.

Veftes excimas. LXX. habent,

20. Derraxero. ) Hebr. Defcendere

E

iviitid-

miiras de capitibus futs.

- fecero.

Veftem füam

a lacum.) i

sutudi

Veffimenta. þzq xaria. )

vel inferni.

n foveam | fepuli:hri *

acu pictam.

Indaentur flupore.) Wefte lugubri ,

A. populum [empiternum. ) Ad mul-

TE 6[')

qui pre dolore

titudinem mortuorum , qui non rez

j

qualem . affumunt ,

Icduentar, fi-

quodammodo ftupent.

furgent ufque ad finem mundi.

m 0*

cut diplide coujufone fza, wt ait

In terra roviffema,) Ynferiori , fcili-

Pfaltes.-

cet in fepulchro, & in inferno.

Sicut foitudimes weteres. ) Similem

240

Í7. qument;&s f'aper 1e lamentum.)La-

ruinis antiquis ,

mentabilem querimoniam inchoantes.

uarum vix ullum

f

18. Naves-) Infule, vt vertunt LXX.

cernitur veftigium.

pam

fed idem eft; nam intelligit infulanos,

Cum dedero gloriam im terra viven-

faurane

tium.) Cum terram Ifrael reftituero

qui navibus "yrum veniebant, &

emporium illud frequentabant.

in priftinam gloriam. — "T'erram ifrael

Pavoris tui.) LXKX. ruzma tua.

appellat tertam viventium., quod in

ea-coleretut Deus verus, & vivu

$5

entt J

Tarbabentur in[nle. ) Wt ejusdem

fententig repetitio.

& qiod in ea fepulti effent.fideles, &

W L

uod nullus egrediarmuy ex te.) Quod

jufti fuo tempore sternz vþitæ refti-

nimirum fis deferta, & civibus vacua. tuendi,

-

(x;h) U

£0 7TF R-'OIPHE';FIJE,,LE;Z'EC HIELIS

]

CAPCT XXVIH..

J yri urbis mxa'ritz'mæ, ac opulentiffime ruina. defletur , en&rmfisï

C

que regione ad eam deferri

Lmem'bus, que a qua

,

olent.

pïeu

T 'fa&umleft verbüin Domini ad me, cücenä La

N

.2. Tu ergo, fili hominis, affume fuper T yrum lamentum.

TU

3. Et dices T'yro, quae habitat in introitu maris, negotiationi

populorum ad infulas multas: Heec dicit Dominus Deus : O

bell

'Tyre, tu dixifti: Perfe&ti decoris ego fum, .

.

Tiatu

— 4 Étin corde rnaris fita,

Finitimi tul, q

u

ui te aädi?ïcave-

I!

rtunt, impleverunt decorem tuum:

7

$. Abietibus de Sanir extruxerunt te cu

ní omnibus tabulatis

7

maris: cedrum de Libano tulerunt, ut facerent tibi malum.

tincta

6. Quercus de Bafan dolaverunt in remos tuos : & tranftra

H

tua fecerunt tibi ex ebore Indico, & praetoriola de Infulis Ita-

r

àtdes

llæ. P.

X

tés g

7. Brffüs

banti

A

Hebrzo ad.verbum elít, omnes tzas Fa

2 Asf

me fuper Tyrum lamentum..) :

Hl

Lamentab:lem querimoniam

£ulas , id eft utrumque tabularum ordi-

fs hi

inftitue ex commiferarione tante cla-

nem. Naves enim dios habent ordines

De

tabularum.

Omnes navium, id eft do-

tür w

dis T'yriorum.

$- Fa introtitu marti. ) Hebr. s«

morum tnarum tibule ecant abiegna.

F?I 3

balitas juxta offia, id eft portus maris.

Malum.) Aliqui intelhigunt tem-

Dat1 e

Negotiatient poputorum. ) Dices 'T'y-

plum Jovis Olympii ,

u

X i&

ro edificata.

& alig in Ty.

á

YO ; zego'zaitomi populorum , id eft, qüe

0

cum omnibis populis negotiatur uf-

6. Baf[zs.) Kegio eratin tribu Mä—

menif':.

que ad remotiffimas iniulas.

naffe nemoribus ,. & quercetis abun-

dans. Vide Ifa. 2. 13.

remige

Dixifli : perfetlé decoris. ego fum.)

fedilia. !

tipho

Nimium tibi plaufifti , vifa tibi es o-

Tranfíra.) Sunt remigum

I

mnium urbium pulcherrima.

Ex ebore.) In Hebrzo eft, ex dente,

UP

mt

4. E£ ;m. corde maris fita. ) Atque

fed ea voce ebur notatür , ut videre

juxa

ideo munitiffima, & inexpugnabilis.

eft. 5. Reg. 10. 18. & alibi.

l?*olo

Finitii tui.) Populi, qui regio-

Preroriola.) Cellulas intelligit , qua

teph.

nem fibi vicinat habitant.

in navibus zdificantur.

Hac autem

Impleverumt decorem fuum.) Sido-

metaphora fignificantur palatia urba-

Aï'&di(

lin.

nii, qui te edificaverunt , omni te

na, & fuüburbana,. quare LXX. ver-

Varch

ornamentofuin genere cumularunt.

tunt, Zoemoes fffueffres.

$. -Abietibus , €c.) Loquitur de

De in[ulis Italie.) Ex pretiofa ma-

k Ty

urbe 'lyro tan

IHM

quam de navi abi-eg:i-

teria allata ex transmarinis regioni-

WS' e

bus zdificata.

bus, ad quas '"Tyrie naves ibant fol-

ais

De Samir.) Sanir, vel Sarion eft

ventes Italiam verfus.. 'Tales infulz,

mons Hermóni , qui Sanir dicitur, id

& regiones funt Cyprus, Creta, Si-

mi!äibu

COnfne

eft nivofus, quia nivibus femper riget.

cilia, & ipfa Italia; quare Chald&us

9. $

Crem omnibus tabulalis uwaris. ) ln

vertit , De zu[ulis "pnlia.

?165 Gf

CAPRU T. XXVIL.

63I

7. Byftus varia de.-JEg.ypto textá eft tibi in velum , ut pone-

retur in malo: hyacinthus &

(

*

purpura de in,fuïl»is -.Elrifa fa£ta funt

operimentum tuum.

.8. Habitatores Sidonis, & Aradii fue

runt ïïfemiges» tui: fa-

pientes tui, T'yre, fa&ti funt gubernatores tui.

9. Senes Giblii, & prudentes ejus, habuerunt nautas ad mi-

nitterium varie? fuppelleCtilis tuze: omnes naves maris, &

um

-

nautee earum fuerunt in populo negotiationis tuae.

j0ni

.. 10. Perfze, & Lydii, & Libyes erant in exercitu tuo vifi

bellatores tui : clypeu

natu tuo.

m, & galeam fufpenderunt im te pro or-

VC«

OS fuos in

Et. F;ïïii Aradii cum exer'ckitu'tu'ro erapt fuper mur

circuitu :

atis

^. Byþ;s varid.) Variis coloribus

Phaenicig, cujus mentio Pfal. g2. g.

j

tincta.

Gebal, &^ .dmomon , €$ -4malech , erant-

fita

Texia eff tibi in velzm:) Significat

que Giblii nobiles fabri lignarii ; nam

]a-

aulzai, veftes omnis generis ,

tape-

cum Salomonis templum zdificaretur,

tes ele

canter elaboratos,

fs

o

vquales ,He-

ipü ligna preparabant, 3. Reg. 5. 18.

bant in ./Egyxl)to.

Prudemtes viri.) Scilicet Gebal.

4 I

Hygeinikus, 85 purzura-) Lana,& pan-

Habuerunt nautas, Cc.

Hoc eft,

ordi

nus hyacinthini, id eft, violacei coloris.

ipfi navi prxerant, & fub fe nautas

inea

De m;:';,z;;*Esz;;z.*) Aliqui interpretan-

habebant, qui navis fupellectili ,

&

tur infulis Gracis.

bklifa enim fuit

ejus inflrumentis utebantur , prout

tdo-

ag

filius [avan, a quo culta, & nuncu-

navarchi , ( gubernatores impera-

tem

pata eft Grecia, que Hebraice dici-

bant.

In'Hebrso eft, Saspiemtes ejus

tur javan. Aliraliter. Nihil eft certi.

ieflauraverunt im te rimas tuas.

Boni

Ty

Operinentum fusm.) Quali operi-

enim confiliarii, aut gubernatoris eft

Ma

mento: videmus trireníes infterni , cum

curare ne corruptelz , quafi per rimas,

remiges ceifant: fignificatur hac.me-

in navim reipub. fubeant.

byt

taphora omne veftimentorum , & au-

Omnzes zaves, 6c.) Non erat ne-

Ixorum genus, quo uteba

ir Y vyirii.

ceile , ut longe ad negotiandum,ires;

ld

9. Aradi.) Incole inful& ^ Arados

nam toto mari ad te .naute,

tmerca-

4f

idere

juxta. Tyrum ,

cujus

meminerunt

toresque confluebant, & merces in

*

Ptolomzus, Plinius,

Aranus, &

emporium comportabant.

Stephanus de urbibus; dicta eft ab

q'lil

IO. Perís, €&4 Lydiz.) Omnes gen-

i

tei

Aradio, qui fuit nonus filius Cha-

tes ferviebant tibi; ignobiles quidem

naan, Genef. Io. 18. Significat na-

in artibus fabrilibus, ut Sidonii , A-

nbï

varchos, &gubernatores navinmfuif-

vat

radi, Giblii; nobiles vero,. & for-

fe 'l'yrios homines fapientes, nec ex-

tes in bello ; ut Perfe, & Lydii, &

ternis hominibus ad gubemandas na-

Afri, qui témpore belli prafidio tibi

me

Ves eguifi& :

ad remigandum vero,

jofit*

erant; tempore vero pacis fufpenfis

Ms

*

& alia fervilia opera alienigenis ho-

clypeis, & galeis ornamento.

j

minibus, ut 9idoniss, & Aradiis uti

If Er;mtf:fper muros tzos. ) Cufto-

nj2

confueviffe.

9j«

diebant te ,

ficue Helvetii nünc pie-

E Sezes Giblii.)' In Hebr. eft ; Se-

rasque aliarum gentifim urbes cufto-

jgis

nes Gela4l. Porro Gebal civitas eít

dirke folent.

T d

639

PROPHETIE EZ ECHIELIS

circuitu: fed & Pigmsei, qui erant in turribus tuis, pharetras

b

fuas fufpenderunt in muris tuis per gyrum: ipfi c

om pleve-

runt pulchritudinem tuam.

di

12. Carthaginenfes negoti

atores tui, a multitudine cun&a-

rum divitiarum , argento, ferro, flanno, plumboque , repleve-

u

yunt nundinas tuas.

Lii

Mofach ; ipfi in(l

13. Greecia, Thubal, &

tores tui, manci-

pia, & vafa eerea adduxerunt populo tuo.

Tu

tua

rI4. De domo Thogorma, equo

/

$,& equites, & mulüos ad-

duxerunt ad forum tuum.

15. Filii Dedan negotiatores tui : infulee multee negotiatio

inanus tuae: dentes ebur

Ita]

$

neos, & hebeninos commutaverunt

in pretio tuo.

M

iator tuus propter multitudinem op&üm

16. Syrus negot

tuorum, gemmam, & purpuram, & fcutulata, & byflum, &

Wt

fericum , & chodchod propofuerl.mt inkmercatuftuo.

pno

iadim, qiiod nofter vertit zmles, e-

ögmæi.) I(ï eft, pugratores , fi.c di-

LA

preta

Ci Zmo mwypuüg , id eft a certamine,

quorum genus proþrium Syl'iæ aptum

[XY

& pugillatu, quo valebant.

In He-

ad bellum,- & velox ad curfum. Vi-

marga

breo eft, tc»35D3 £g4"madim, quod

alii D

de Pinedam de rebus S»alomonis lib.

Chaldzus vertit Ceppadoces LXX.. eu-

3. cal) L] 9 .

D

& ce

ffodes.

2

IS. F

pedan.) dX . (Fi/f'i xR/:a- ;

p

12. Cartbag

imenfe:.) Carthago enim

diorzm.

filii, & cólonia fuit 'Tyri, ltaque

Negotiatio Pdodi fuÁ. ) "'Tecum ne-

*

Ij

-?mpu

fr,equens erat commercium inter duas

gotiantur. WVeniebant emptum ope-

I'Um,

has urbes.

ra manuum tuarum.

V ver

A mnnultitudine.) Pre multitudime.

Hebenino:.) Fattosexhebeno, und

Is

13. Tbhabal. ) Id'eít; Ibert, Hi-

pretiofi lieni genus eft vulgo notum.

titndin

fpani, qui nati ex T'hubal filio -Ja-

Chaldzus, & alii vocem Hebraicam

phet. Alii Italos effe putant. — Vide

cvaamnm [|eesem,

ipudt

di&ta Genef. 10o.

[2)

À

tantur.-

pavones int:eärpre-

Ill o

-

Rüafcen

* Meféch.) Cappadoces ex Mofoch,

lg pret;o tfuo.) Pretio a te nume-

z

t m

filio Japhet fic appellati. . Genef. Io. 2.

rato.

.14- De demo.) De natione, & gente.

16. Propter mulzz'tudinem: eperum.)

h ;

A]i

Udfds

Thogorma. ) ld eft Phrygiæ.

te miro artificio fiebant.

Ut fibi compararet merces , que in

?im (

Germáanos interpretantur.

Equites. ) lum milites , tum auri-

Scutulata.) Squamatas veftes, &

Ij

gas, qui equos , & curwus. regunt.

quafi fcutis diftinctas.

Vel fcutulatze

AQUIIOI

40&

Ín Hebrzo pro egwoes , eguires , vmulor,

veftes dicuntur «4mó 46 exvrdw«c,

kj

funt he tres voces ,. tcvp"p /xfm,

quod quafi virgis diftincte fint. [ta-

to":535 perafchim , ty "8 peradio.

li dicunt: Lavoro farto a "vergate.

l]»mo (

ET

Prima vox /z/fz fignificat equos com-

Cbodchod. ) " Fatetur D. Hieronym.

l QGfæ

munes, & curules: [L 74rzfcbzzz equos

nefcire fe, quid hoc nomen proprie

i

fignificet, ideoque illud non eft inter-

1JCqJe

militares , acres &'be-llicofos ; LL Pe-

hij

t

^

CA PUT XXVI.

63

3

08

17. Juda, & terraTfrael ipfi inflitores tui in frumento primo,

balfamum

eve-

dinis tuis.

,& mel, &o'leum, & refinam pvropofuerunxt; in nun-

»

n

18. Damafcenus negotiator tuus in multitudine operum tuo-

leve-

rum, in multitudine diverfarum opum, in vino pingui, in la-

nis coloris optimi.

'

anc-

19. Dan, & Graecia, & Mofel, in nundinis tuis propofue-

runt ferrum fabrefactum

- üa&e, & calamus in negotiatione

y at

tua.

H

20. Dedan inftitores tui in tapetibus ad fedendum.

tiatio

21. Árabia, & univerfi principes Cedar, ipfi negotiatores

erutit

manus tuze: cum agnis, & arietibus

; & hoedis venerunt ad te

negotiatores tui.

*

*

erurm

22. Venditores Saba, & Reema, ipfi negotiator'es'tui': cum

,«

univerfis primis aromatibus, & lapide

pretiofo; & auro; quod

fpropofuerlunt in mercatu tuo.

—

.]Uday

23. ;Haran,

pretatus , fed integrum reliquit, quod

Z,/W j e

LXX. fecerunt,

Srate. ) Eft myrrha flillatitia, qux

; apm,m

Aliqui gezmma;, aut

puriffuna eft , & optima; ita dicitur

im. V

margaritas vertunt, . alii carózezlum,

&n0'TS cate , quod ff//are fignificat.

alii re£szum , ali edamazzem. Nihil

CaLamus. ) Non elt cinnamomum ,

eft certi.:

fed aliud aroma odoratum, .de quo

jli

I7. Frumento Prz"ma.) Ol)tïlï;O.

Plin. 12. c. 22.

'

I9. Iz multitudese operzym tuorum. )

dg negottatione ?ua.) In nundinis tuis.

Propter multitudinem pretiofarum re-

cum f

20. Dedan.) Mide fupra n. I5.

n ope

rum, quz miro artificio-in te liunt,

]n faperibns ad. fcdendum. ) 'lapetes

ut verf. 16.

intelligit, quibus infternebantur cur-

In multitudine , €$c.) Propter mul-

rus: Quare in Hebraeo eft, /z pannis

gOtl i

titudinem diverfarum opum ,

quae

pretiofis pro carribus.

apud te funt , ad te venient Damafce-

21. Cedar.) Arabie regio in Aga-

ii

ni negotiatores, vel fen?us eft, Da-

renorum folitudine, fic appellata a

p

maícenus negotiatur tecum omni ge-

Cedar filio Ifmaelis.

nere mercium.

Negorzatores aezanms tmc.) LXX. ha-

lp wimo pimgnui. )

Vino generofö,

bDent, zp/f megotiateres 1Mi per manum

gmt/n)

Chaldeus, & Rabbi Salomon , v;-

:uAm , 1d eft tecum mifcent commer-

num cotum interpretantur.

cia, e tuis manibus merces 'lyrias

, qu

4 u

9- Dam.) Uxbs in finibus [frael ad

accipiunt, & ipfi viciffim in mdnus

Aquilonem , cujus mentio r. Reg. 3.

tuas tradunt, aenos, arietes; &c.

e&eï,

20. & ali»i.

quos tibi vendunt, quippe paftores.

rl

. Mefel.) Loci nomen ; ubi is*(ïxt,

o Y

/)*I

22. S$aba , E$ Reema.) Sábseorum

nemo explicat. Vatabl. accipit Mo-

o'ens,

thure, & aromatibus nobilis,

t

fel ,' ut appellativaàm nomen, & ver-

REEIDR

vero urbs eít Arabie Felcis,

"dUL

tit, Grecus-vagabundus, hoc eft , huc

T Onym

Primis aromatibus. ) Optimis .

pre-

lia

- iWlucque difcurrens negotiationis caufa.

tiofiflimis,

or OPl

Bbl eum Com, Menoch. Tom. V.

L11l

eü mtef i

634

PROPHE TVIJE E/ZECHIELIS

23. Ha'raïn', & Chene , & Eden, negotiatores tui : Saba, Af-

(Ur

fur , & Chelmad , venditores tut.

24. Ipfi negotiatores tui multifariam involucris hyacinthi,

&

& polymitorum, gazarumque pretiofarum, quae obvolutae,

:

uf

^i

aftri€tee erant funibus: cedros quoque habebant

'in negotia-

tionibus tuis.

À

l

tür,

25. Naves maris

,,pränqiþes tui in negotiatione tua:. & repleta

es, & glorificata nimis in corde maris.

?]

26. [Iraquis multis adduxerunt te remi

ges tui: ventus au-

plor

ÓÍler contrivit te in corde maris.

27. Divitiee tuze & thefauri tui, & multiplex inftrumentum

Qua

tuum, naute tui, & gubernatores tui, qui tenebant fuppelle- .

j

&ilem tuam , & populo tuo praeerant : viri quoque bellatores

p

tui, qui erant in te cum univería multitudine tua, quae eft in

lon

medio tui: cadent in corde maris in die ruinse tuae.

4

—

28. A

&

on

23. Haraz.) Charrx Parthorum.

feminini generis, ut oftendit vocis

35

Hebraice terminatio: Vulgate edi-

Ie

Chene. ) Urbis nomen eft, quod hoc

aves tuz

tantum loco reperitur in facris Lite-

tioni$ fenfus effe poteft:

3

ris. LU XX. terzam Chanaan etle puta-

funt principes tui, id eft principem ,

hiluy

verunt.

-

primumque locum tenentin tua ne-

Eden. ) Regio Syrie amceniffima

gotiatione, ut videantur efle princi-

juxta Damascum , ut colligitur Amos

pes tue mercaturz.

1. n. 5. ex Hebrzo, ubi Adamum for-

Repleta. ) Divitiis, & populo.

2

matum ,

In corde maris. ) Negotiatione ma-

[477,

j)utant.

& paradifum fnilïe multi

Tbus

rtima. Hebr. 7 med;o marium, MA

llur. Affyrii.

dicit, quia 'Tyrus erat infula.

P

Chelmad. )

haldeus Mediam inter-

96. lp aquis mulris. ) In aquas mul-

attplin

Cender

pretatur, vox Chelmad hoc tantum

tas, id eft in altum mare ,. & in ejus

tia , At

loco legitur.

pericula adduxerunt te remiges tui;

24. Multifariam.) ln omnis gene-

id eft cives tui, qui putabant fe pro-

EUR

ris mercibus, in omnimoda varietate

movere felicem ftatum tuum.

gentim

mercium.

,

Qann

Fentus .ufler. ) Nabuchodonofor

^

Involecris. byacintbi.)

Cum ïnvo-

intelli

it, qui per Auftrum ventum

3

li

lucris, quibus lanam , & pannos hya-

procel

j

ofum fignificatur. 'Vel dicitur

t Ts

Vitity

cinthini coloris portant: hec involu-

etiam Aufter, quia-expugnata Jerufa-

cra Italice appellamus Baile.

lem , que 'T'yro eft ad. Auftrum, ad

pra c

Polymiterum.) Meftis , aut. panno-

oppugnandam '"Tyrum ipfam progref- -

" 2

rum vaàrli coloris filis contextorum ,

fus Nabuchodonofor.

!kþrf )

WOf

& variegatorum.

1p corde maris.) "Yyrus enim erat

Q5. Naves maris, €fc.) Navestus

infula , ut diximus 'verficulo fupe-

$«

inter reliquas , qu& ultro citroque

riori.

m if

Cet m

commeant, & per mare difcurrunt,

27. Maltiplex infirumentum tuum.)

precipuge funt. In Hebrzo enim eft,

Omnis tua fupellex.

à tàn

In corde maris.) .

In ipfum' pelagus.

Obm ,

Naves tu& , "ywory fret^ , ffjncipes

-

CAP,T XXVII

635

M

58. A fonit

E

u clamoris gubernaf:prum tuorum co-nturbabun.

tur claffes :

,

29. Et defcendent de navibus fuis omnes , qui tenebant re-

pth

&U

mum: nautae, & univerfi gubernatores maris ?n terra ftabunt:

otit-

.. 8o. Et ejulabunt fuper te voce magna, & clamabunt amare,

& fuperjacient pu

tur.

lverem capitibus fuis, & cinere confpergen-

3pieta

31. 'Et radent fuper te calvitium, & accingentur ciliciis : &

EM

plorabunt te in amaritudine animze ploratu amariffimo.

32. Et affument füper te carmen lugubre, & p

^

langent fe :

nturt

Qu:e eft ut Tyrus, quae obmutuit in medio maris ?

33. Quse in exitu negotiationum tuarum de mari implefti

XOTeS

populos multos: in multitudine divitiarum

tuarum, &/popu-

eftit

lorum tuorum , ditafti reges terrze.

34. Nunc contrita esa mari,in profundis aquarum opes tuze,

& omnis multitudo tua, quae erat in medio tui, ceciderunt.

ET

i vodi

35. Univerfi habitatores infularum obftupuerunt fuper te:

& reges earum omnes tempeftate perculfi mutaverunt vultus.

jg d

yes tu

36. Negotiatores populorum fibilaverunt fuper te: ad ni-

yopett

hilum dedu£ta es, & non eris usque in perpetuum.

tya

Llli25

CAPUT

! Pïiflci' :

28. .4 fonitu.) Przfonitu.

obmutefcere ,. pro ita perire, ut ejus

jl

Conturbabuntur claffes.) Qua longe

memoria nor remaneat, exempla ha-

ione me

ftabunt in mari.

bes Ifa. 51. 1. Jerem. 25. 57.

fify

u

20. Defcemdemt de mavibus. ) Non

33- In exitu negotiationum tfmarum,

amplius navigare poterunt, vel de-

&

&c.) Exportatione mercium per ma-

m'as m

fcendent, ut humi jaceánt luctus gra-

re populos imp

lebas , vel ; ut eft in

cinds

tia, ut patet ex fequentibus.

Hebr. f2zurabas.

[i e$ tül ;

SO. Superjaciemt ,

&6c.) More lu-

Populorum tuo-um.) Civium tuorum

mercimoniis deditorum.

In-Hebrzo

r fe p

gentium , qui pulvere ,. & cinere afper-

gebantur. Vide Jofue 7. 6. Job. 2. 12.

eft, mercium rarum », Vel megotzatio-

gt

3I. Radent fu»er te calvizium. ) Al-

3229 2982* 3Y,

ter mos lugen—tium rafura capitis cal-

l venmm

34- Nunc contrita es, &7c. ) In ma-

'el—diCitur

vitiium facere, & cilicio indui, ut

r| videbaris tibi inexpugnabilis , fed

u

fupra cap. 7. 18.

Chaldei in mare projecerunr cives,

[!

32. Af[ament fuper| :e carmem [m-

& opes tuas,

muftt s

d

! Progr

tationem.

gubre.) inflituent lugubrém lamen-

35. Tempef/ate perculff. Y 'T'ua cla-

de perculfi timuerunt ,^ne idem fibi

Qus ef? ut Tyrus ? ) Quznam urbs

accideret.

fj

tam miferabilis eft ut '"T'yrus? qua li-

Murzverun: vulitus. ) Ti;nore exe

cet munitiffima , & mari undique cin-

palluerunr,

&a, tamen everfa eft.

36. ssibilaverunt. ) Vel: uafi ftu-

7 WJW')

Oimerutt. ) Deleta eft, periit. He-

pentes, vel potius quafi irridentes,

T

bræ»i dicunt filere , aut tacere , aut

Non eris 'fzjque se perpezuum. ) ln

»

6

3

,

6

FxgopHETIAJE"IE.ZUECH[-ELIS

1105

CAG'UUT XXvit

fap

Ruina regis T i , maximá gloria prius exaltati , ob nimiam z'p/ïw

j

cifo

^ Juperbiam , aliasque iniquitates : fimiliter C vaflatio Sidonis ,

ac ke*dzszz'o Jilioru

m lrael in terram [uam, vaflatis

ipforum inimicis.

aK

*

u

Ur

1. Tj T fa&us eft fermo Domini ad me, dicens:

iC

2. Fili hominis, dic principi Tyri: Hzec dicit Dominus

qu

Dcus : Eo quod elevatum eft cor tuum, & dixifti: Deus ego

II

fum, & in cathedra Dei fedi in corde maris: cum fis homo

lera

?&

non Deus , & dedifti cor tuum quafi cor Dei.

D

3. Ecce fapientior es tu

abíconditum a te.

T

Danieley: omne fec:retum i;orx eft

ftmi

4. In fapientia, &'p?udentia tua fecifti tibi fortitudinein: &

1j

'IIA'

acquififti aurum , & argentum in thefauris tuis.

$. In mulütudine fapientize tuze, & in negotiatione tua mul-

daos,

tiplicafti tibi fortitudinem: & eleva:um eft cor tuum in robore

ftitim

tuo.

Sa;f

6. Propterea haec dicit Dominus Deus: Eo quod elevatum

palch

eft cor tuum quafi cor Dei:

, (

tua fa.ïi

7. ldcirco ecce ego adducam fuper rteïalieno»s, robuftiffi-

&f

.mos

b i

In Hg

longum tempus ,- fcilicet ad 70. annos,

3. Sapientior tum es Daniele.) 'Tuo

Tatien,

ut dicitur Ifa. 23. 15. vel fenfus eft:

fcilicet judicio.

Hinc apparet adeo

nunquam ad priftinam gloriam , &

jam fuiffe celebrem , prafertim 'in

lüer gq

Opes redibis.

;

Chaldza , ubi Ezechiel vaticinabatur,

li n

lt

2. P

Rrincipi Tyri. ) Hac ad literam

fapientiam Danielis, ut proverbio de

de Rege 'Tyri dicuntur, fed

homine fapientiffimo diceretur , /zp;-

!

àta ut Luciferi ruing conveniant, cu-

eztior D agiele.

An Jà

Coraxn

jus fuperbiam Rex fuerat imitatus.

Oine fecrerum.) Nullum fecretuimm

0mo

Eo quod elevatum eff cor tuum.) Sen-

te latet, ut tu putas.

n

tentia fufpenfa eft ufque ad verfum fe-

4. Ip fapientta , €9c.) Sapientia, &

m L:

ptimum , ubi completur.

Glca

t [

intelliventia tua , ut tibi videtur.

Io. j

Dixifi.) Apud te, id eft cogitafti

Fortttudinem, ) Opes, fubftantiam,

te fimilem effe Deo.

divitias.

Cïïcumc

Im cathedra De£ fedi.) In loco edi-

In thefauris [uis.) Quuod in thefau-

Drepy

ul

d]

to , & inacceffo , in hoc excelfo thro-

ros tuos repofuifti.

£v

no eminentis rupis mari undique cin-

S. Fortitudinem. ) Divitias, wt .

aph,

&e;.ficut Deus in colo, quo nemo

prscedenti.

We ][0, f

pervenire poteft.

hz rolere ru0. ) In opibus tuis ; pro-

"'fffan

&f

Pul

Dedifli cor tuum quaff cor Dei.) In-

pter opes tuas, aliqui per robur mili-

entes fpiritus, &

tares copias intelligunt.

P W

2

&

1effes Deus,

lanixr(xos geffifti, ac

7. 4lliexos.) Gentes barbaras , Chal-

te impi (

Ciï,m(

/

h

COCWXBUT XXKVir.

63*

anosyG'entium : & nudabunt gladios fuos fuüper pu

lehritud:

AA

e

1

fapientise tusze, & polluent decorem tuum.

Jlyi

.8. Interficient, & detrahent te: & m

ü

orjeris in interittf OC-

if

ciforum in corde maris.

9. Numquid dicens loqueris: Deus ego füm

—, Coram inter-

ficientibus te: cum fis homo

tium te?

; & non Deus, in manu Kogcid.en-

RE

1o. Morte incircumciforum morieris in manu a

10us

*

lienorum. :

quia ego locutus fum, ait Dominus Deus.

eqo

1r. Et fa£tus cft fermo Domici ad me; dicens: Fili hominis,

N

leva plantctum fuper regem Tyri:

