15. Quia hzc dicit Dominus Deus Ifrael: Si revertami-

ni,&q

uiefcat

E

is, falvi eritis: in ülentiö, & in fpe erit for-

titudo velftra.

Et noluiftis,

T. Mile ls

16. Et dixiíftis : .Nequaquam, fed ad equos fugiemus: ideo

4 fucietem

fugietis.

Et fuper veloc

res erunt,

tàut Chaldgs

es afcendemus : iï.d-eo velocio

B a fuies

qui perfeqx;cntur VOS.

I7.'Milf

haldei fneri

trili cafu Saul, & Jonathe. inquirit

.Errores,) Quus placent, füb q'uibuä

David : Qzezzodo cec

À p ve

fepe exror latet ,

deceptio ; vel er-

M

iderant fortes, ?,.

et, w pauc

rores funt falfa oracula de profpero

Regum 1. 19.

Veniet comtritio eju:.) Sicut murus

1105 in fügam

fucceffu fugz in Agyptum.

Sunt Ver-:

Q'lffä alus ;

II. «Mwferté a meUtam.)

repente cadit , & opprimit €os , qui

ba Judeorum. Chald. Averzize as 2

fub illo fuerint, fic iniquitas hxe, id

SUitet fs.

Yad,

eft, fiducia hzc fuperba , & vana,

Ciimh u Xi&t

viaretla, Nolumus vite modum,

- Néitt calamit

tionem fequi, quem nobis przfcribitis.

quam contra D'ei juffum collocatis in

CU Vitabont.

Declinate, €fc.) bt repetitio. .

IEgyptiis, vos opprimet, & ipfi etiam

Santlus IffPael.) Chid. Verbum fautii

[Ecyptii cefi Chaldsis conterentur.

|. D myis e

IS. 4b revertamiui , 5-9uieþ4m, :

ICODUlE verti

lfrae| ; fepe enim Prophets repete-

bant: Héc dicet famtus Ifrael.

$i ab hac fuga defiftatis , & folum

ReDS : prigre

IQ. Speraflis j ealummia:) Speraüis,

patrium non deferatis, fed in eo quie-

Tf fs

& innixi eftis in calumnia, & tumul-

Ícatis.

tu,

uo fcilicet tumultuofe calumnia-

In ffleztio, 69 im ffe.) Si quiefcatis in

I o pi'(»';f(-;-e

si eftis Jeremiam vetantem fugam ,

terra veftra, & in Deum fperetis, for-

t t f

tes eritis, & tuti a Chaldzis.

quafi falfum Prophetam, ut eum op-

R exide n

primeretis. Vide Jeremiam 45:2.

16. .4d equos fugiemus.) Ad equos

E

Y

19. Sicur zmterrtptio cademi.) Sicut

AEcyptiorum ; abundat enim /Egyptus

lm ää&ïï

inurus interruptus, rimis fatifcens , &

equis, & equitatu, ut patet 3.

Cg.

P:'?I'Eæ.

NUs

1 Q

Io. 289. cum ]udzi in bellis vix ute-

pronus in ruinam.

£t 10 t

* Et requifíta.) n

gens, fabita, &

rentur equitatu.

li Llfnm !

improvifa, cujus fcilicet poft lapfum

j

ldeo fngietis) Viti, & proffigati.

ümue .

5

£,

caufa, quz non apparet, per admi-

Phca : /:(&

sationem inquiritur, flc de fubito , &

ldeo.) Me vindice,

per velcces.) E.quos ngy?: tiorum. -

n jüf-!il'(/'/

Q Peccämm |

CAPUT. XXX.

u

tiüi f0j

I Mille homines a facie terroris unius : & a facie terro-

tis quinque fugietis, dónec relinquamini q

uafi malus navis

1, cefeta

in vertice montis, & quafi fignum fuper collem.

Ig. Propterea expettat Dominus, ut mifereatur veftri: &

l reproba-

Jti, d i

ideo exaltabitur parcens vobis: quia Deus judicii Dominus:

beati omnes qui expectant eum.

*

L

*

m .: ploransncyæaw

19. Populus enim Sion habitabit in Jerufale

fruptio (

quaquam plorabis : miferans miferebitur tui : ad vocem cla-

bito, düm

-

moris tui ftatim ut audierit, refpondebit tibi.

N

20. Et dabit vobis Dominus panem ar&um , -

& aquam bre-

Tione et-

vem:& non faciet avolare a te ultra do

&oreæ tuum: (& ergnt

1quapotte-

oculi tui videntes praeceptorem tuum.

?

o defovea.

.

e'ntis':

tevertam-

2r, Et ayres fïuæ -audien; verbum po

E

ft teyrg«—.u,m rioh

Haec

x erit fot-

D

Qu expetlant eu. ) Quifpem '*'fuzu'r:x

I7. VM/'lle hbomtnes.) Fugient.

in illo collocant.

oms: ideo

4 f'acie terroris unius.) Unum dum-

taxat Chaldeum timentes.

Populus enims $jon,

.öjc.) Veri,

oteser Uftb

Etfi

& fde

les Tudzi , qui fperant in-Deo,

E* 4 facie terrori quinque.-)

fub. Ezechia , vel poft reditum ; ex

17 WW

Chaldai fuerint quinque, omnes vos

Pavor tantus

captivitate Babylonica habitabunt in

uthe inquiric

in fugam vert mini.

Jerufalem.

Videtur Propheta fub his

r fertt p

erit, ut paucorum, confpedus pluri-

fymbolis fignificare: populum Chri-

mos in fugam—fït daturus,

ftianum., qui pacifice habitabit in

. Gicot amiri

-Quafi malus mavis im vertice mautis.)

$ion, &

in Jerufalem, hOf: eft , in

imit €08, 0"

Scilicet fixus, quem navigantes afpi-

Ecclefia.

xitas 16 !

ciant, ut re&um curfum tencant, fic

Plerans, 6c. ) Non diu flebis, O

hi & vaiy

veftre calamitatis exemplo multi peri-

Civitas Jerufalem! que modo ploras.

; clocts i

cula vitabunt. — Vel fenfus eft, quafi

Clamoris tui^) Oxationis tus.

malus navis e naufragio ejectus, & in

2o0. Dabit volis Dominus.) SubSenna-

, ii

.nterentit

fcopuli vertice temere, & negle&tus

cherib, & in captivitate Babylonica.

u gtl

jacens ; prior explicatio videtur verior.

Pauem ardum ,€616.) Ex

iguum cibi;

, & n

& potus demenfum. . In

H

ebr. eft:

Quaft fegnum [mper collez.) Eftre-

d o qie

petitio ejusdem fententiz.

Panem amgeri , five. tribulationis, &

*

I9. Proprerea expetlar Domiaus, &c.)

47u4m «mg

ufei«, Tive Ql)PreüïQIIiS, ut

G at i

vertunt LXX.

Quia tanta futura eft clades, propte-

Nozu faciet avolare 4 te ultra dotta-

' fpereüSæ g

rea expectat Deus, ut moniti peeniten-

f li.

tiam agatis, & ipfe veflri mifertus

rem.) Quia Prophete non deerunt,

M eqüOS

auxilium afferat, & major inde ap-

a quibus inftruaris inter illas angu-

)

ftias, & calamitates.

Refpicit. Pro-

enifi

ægypt*.li

pareat ejus potentia.

at 3j

Ef 4deo exaltabitur. parcens vobis. )

pheta: Chriftum. doctorem orbis, qui

h]s n5*

Ín aitum tolletur, quafi elongans fe,

non avolat ab Ecclefia, fed perpetuo

illam docet per infpirationes , Scriptu-

fuxmmque manum, & ut Vatiblus ex-

ras , & do&os miniftros fuos..

prongaü'

plicat, fzhezdet idum.

Deus judícii.). Jaftus, nec punit eos,

oI. Verbum pofó tergmm monentis. )

sägïf'*o""n'

qui peccatum : deferunt. —

E& Per'iphraüs magiftri, & pedagogi,

lI2

PROPHET. LS A I A

Haec eft via, ambulate in ea, & non declinetis neque ad

y.E

eus &

dexteram , neque ad finiftram.

'

22. Et contaminpabis laminas fculptilium argenti tui, & ve-

tione. -

20 $

ftimentum conflatilis auri tui, & difperges ea ficut immundi-

tiam menftruatae. Egredere dices ei,

colli, a

. 25. Et dabitur pluvia femini tuo, u

bicumque feminaveris

quod e

29 C

in terra: & panis frugum terrc&e erit uberrimus, & pinguis,

pafcetur in poffeffione tua in die illo agnus fpatiofe:

& ieat

tem De

.24. Et tauri tui & pulli ainorum , qui operantur terram,

commiftum migma comedent ficut in area ventilatum eft,

fo, I

torem |

2s. Et erunt fuper omnem montem excelfum , & fuper

ia igni

omnem collem elevatum , rivi currentium aquarum, in die

interfe&tionis multorum , cum ceciderint turres.

Tucxme——

26. Et erit lux lunz ficut lux folis, & lux folis erit feptem-

pliciter ficut lux feptem dierum, in die, qua alligaverit Do-

m 0pp

fanaverit.

D umque

minus vulnus populi fui, & pelrcufïqram plagae ejus

Sicut ]u

*

27. Eece

od

Wajor, q

]'OI", & j

qui difcipulis femþer -adelfe folet ,

rorum granorum. LXX. habent: Pa-

us defni

eosque fequi , & poft tergum monere,

leas miflas hordeo wentilaro.

(& 'ad rectum iter revocare.

"

hn di,

Q5. Snuper ommems rvllem.) Super

Deus vul

Hac eff via, 6c.) Sunt verba do-

omnes Ecclefias. .

frig , t

&oris monentis

Per viam intelligit

Rrvi Currentimm aquavmum, )

Rivi,

fit n 10

do&rinam legis, & Prophetarum, ac

immo flumina gratiarum per Chriftum

pori gl

prafertim Chrifti.

fluxerunt in lege gratix,

27' H'[

22. Et contaminalis, Efc) Sub Efdra,

In die interfetlionis multarumy, &fc.)

fnajdts

& magis fub Chrifto abjicies , com-

Occifis , vel

bures, calcabis idola , convertes in

pfoih'ati; tyrannis fidei

t qu

-

hoftibus.

bt i te

ufus prophanos.

Yenkt,

Laminas fculptilium.) Laminas in

Cum ceciderinfturr'e:.) Gentiles Im-

Judxine

idoli fimilitudinem figuratas, velin

peratores ,. & Philofophorum. elata

fapientia.

AVeniunt

quibus fculpta , & ezpreífa erant idola.

RT

Vefiimentum conflatilis auri tui.) ldo-

26. Sicur lnx foli , €c. ) Referenda

itüt ab

hec funt ad diem judicii , & refur-

lorum veftimenta, qux ex auro con-

rectionem. cum D. Hieronymo , &

TO"'H] t

fiata erant , ut etiam ipfum idolum.

aliis; eo enim avolat Propheta : li-

Tents f

Egredere.) Quafi dicat; abi in ma-

"Opia k

lam crucem, aut in fterquilinium,

cet alludat ad gaudium, & felicita-

tem Judeorum ex captivitate Bab-y.

Ufym i

23. Dahtur pluvia , t$c.) Pro pane

lonica in patriam remigrantium. Ac-

Wlinm

cipient autem hzc fidera incremen-

ia t

ar(cto, & aqua brevi dabit vobis Do-

minus rerum omnium ubertatem.

tun hoc luminis , non a corporibus

mfmmt

; Spatiofe. ) ln amplis, & late, pa-

beatorum, ut non nemo opinatus eft,

peri

entibus pafcuis.

fed immediate a Deo ita difponente,

E ,

-

22242

u dl(* l

Q4. Cowmifhum, m

cemedenr. )

ut in cclis Dei majeftas, ita. refplon-

Migua eft mixtio ,

f

ve farrago va-

deat, & ut fol, & luna fibi invi-

m d

*

B;!;

h t

/

€AP Ü P 1XXX.

-"-*113 |

» negüe ad

27-. Ecce nomen Domini venit de longinquo, ardens furor

ejus, & gravis ad portandum: labia ejus repleta funt indigna-

tu, &ve-

tione, & lingua ejus quafi ignis devorans.

j mmutdi.

28. Spiritus ejus velut torrens inundans ufque ad medium

colli, ad perdendas gentes in nihilum ) & frze

s

num errqris ,

feminaveris

quod erat in maxillis populorum.

x

& pinguis,

29. Canticum erit vobis ficut vox fanCtificatze folemnitatis,

e

& lzetitia cordis ficut qui perg

it.cum tibia, ut intret 1n mon-

Ktt terram,

tem Domini ad fortem Ifrael.

[

ut eft,

.. 8o. Et auditam faciet Dominus gloriam vocis fuze, & ter-

rorem bràchii fui oftendet in comminatione furoris, & flam-

, & füpet

'um, n die

ndinis.

ma*ignisd.evorantis:' allidet in turbine, & in lapide gra

31 A

erit feptem-

l

sverit Do-

-

cem o'gpofïta-, divifim , fed clariffime

regebdt peccatores, eosque in omnem

utrumque hemifphzrium illuminet.

ducebat errorem , & impietatem ; au-

s famarerit

Sicut lux feptem dierum.) Sepcuplo

feiet etiam. frenum mundi, & carnis,

v Ect

quo muülti jam infrenantur.

major, quam nunc fit, aut multo ma-

m d

jor, & clarior; ponitur enim nume-

.29. Sreut nox' fantiifeata folemni-

rus definitus pro indefinito.

Iafk.) Canent Sancti tile Canticum,

X hubert; De

In die, qua alligaverit , €/c.) Com

qualececinerunt Hebrzi,qua :do nocte,

4l

llen.) Supt

Deus vulnus omnis corruptionis, mi-

tranfito mari Rübro, & fubmerfo Pha-

ferimg , triftiti , mortalitatis fanave-

raone , cecinerunt : Cazremus Domi-

50, 6c. Exod. 15, 1. Hoc.enim Can-

a, ) Nii,

rit in nobis per quatuor dotes cor-

npe Chrium

poris gloriof' *

ticum Moyfis cantaturos ele&os, do-

i.

97. Ecce momen Domini, &fc.) Ecce

cet S. Joan. Apoc. 15. 3. Ita S. Hie-

ínajeftas , potentia, & vindicta irati

ronymmus. Aliter Pintus, qui ait, fo-

w:llfari;ï",a :

)

D

litos fuiffe Hebrzos, cuta mane im-

Dei, quam ipfe in die judicii exerce-

1 fymnms aü

bit in veprobos, longo poft tempore

molanda effet victima, totam prece-

veniet, . Vel veniet Deus vindex, &

dentem noctem cum letitia, & cantu

trgn(ïgere.

Alii interpretantur de

Y Gencis Iv

judex inexpectàtus, ut ii qui peregre

adveniunt.

ccna, que diem feftum fequitur, in

;phom n

. 99. Spiritus ejus.) MHalitus,

qua

ebat poflcenium, & circumfe-

flatur. ab ore Dei irati:.

qux ef-

5 c) Rderenda

rebatur calix benedi&ionis,.& omnia

jiii, & TEU

Torrens inundans.) Metaphora tor-

erant plena Iatitiz.

rentis fignificatur maxima celeritas,

Santljfeate) Sancte.

fieronymo s *

copia , & impetus irz Dei.

$uf qui pergit eum . ribja , 64 6T S590-

vopet : ^F

lebant enim vota reddituri, & facrifi-

a, & feirite

5

fque ad medium colii. )

Ufque ad

medium colli pertingens , ut tam ra-

caturi exultantes cum citharis, & tibiis

| iv D

(*

pidum torrentem , aquis tam alte tu-

ad templum íre, five ad Deum, qui

| aftiurt

mentem transvadere difficillimum fit,

eft fortis, immo fortitudo Ifrael.

j ia

& periculi pleniffimum.

go. Gioriam vocs fz&.) Potentiam

Et franum erroris, &c. ) Deus enim

vocis fuz , qua quafi tonitru imipios

" us «

in die judii auferet , & perdet pote-

in tartara przecipitabit, fanctos voca--

ia ifonet

ftatem demonis, qua ipfe velut freno

bit ad gloriam.

läg; n WP Sï]"

Ui

P

)Bi!,-l. cum Com, Menochb. 1. V.

*

114

PROPHET

ISAIJE

,

31. A voce enim Domini pavebit Affur v1rga percuffus.

h-

Ipre

fulit:

32. Et erit tranfitus virgae fundatus, quam requiefcere fa-

ciet Dommus fuper eum 1n tympams, & utharls, & in bel«

xillum op

) MJ

lis praecipuis expugnabit eos.

33. Praeparata eft enim ab heri Tophet, a rege preeparata,

non fpiti

auxiliator

profunda, & dilatata,

Nutrimenta ejus ignis, & ligrna- multa;

iïa.,us Domuu ficut torrens fulphurls fuccendens eam.

1165 COf1

AAAPUT. X*(Xï

Qui

& catülus

C)fudæoï qui fducza in Deum reïcha .4d Z gyþms & bumam

udo paft

ne eorum

zf:r/gnmt prafidia: pradicit con[umendos una. cum Jüis au-

:»zlmrzzs revuertentes vvero ad Dominutn , fvzrtute

W orelet

j Sicu

divina liberandos.

Terslem

6 Con

IE, qui defcendunt in fÉgyptum ad auxilium , in equxs

V

fperante

& habentes fiduciam fuper quadrigis, quia

. lnd

multa funt: & fuper equitibus, quia praevalidi nimis: & nion

aur fui, ;

funt confifi fuper fan&um Ifrael

& Dominum non requi-

helunt

—

2b

3. lpfe

Sap:mr

,

LD& f /ter

Flfmzma 2enid. ) '"Tum conüagrmo—

ta&um eft Moyfi Exod. IS & David

Addiyit

nis mundi, tum gehennæ

Goliath proftrato.

33- 4b herj.) Antea, olim, jam

phetta & [

le furbine.) Quuafi in turbme, &

pridem.

Vfï /Z /;(4

grandme.

trit irnrm

3T. -affur.) Dmbelm, ac quivis ty-

Topheth.) ld eft, gelyermd, ut ha-

bet Chald LXX. verterunt :

Valíss

a fcit, q

rannus, & oppreffor Dei fententia fe-

Profunda

Quid fit 'T'opheth, & que

CW!!M t

rietar, & damnabitur:

[ta Sané&us

&€m tribu

Hieronymus alludit ad Affur, id eft,

fit hujus vocis etymologia diximus 4.

Rez. 2

IO.

tülos an àüreo;

Sennacherib , qul a Deo vindice tuxc

ügerunt,

Á Ix'ege) Deo, Regum Rege

percuffus. .

Ligna.) Ipü de.mnatx, qui .erunt

Lf Chfga

V:rg.z) Divinz ultionis.

4

Ditgrey, |

quafi torres hujus incendii. Vide Luc.

Ce Lïlbbb ü

Q. Fundatus.) Fla"rellum divinz vin-

o2: ^I.

;ccl 11. 3. velintellige

duf & tranflens per. Lepwbos eric fun-

fulphur æt:ernum ardens, de quo Àpoc.

1 OWES fc

datum, forte, firmum, flabile, & per-

. & 20.

Quititqs

petuum in mfex no.

s

d

plarus Damzm ) Vis divina ignem

R*W

Ip tympanis , 6c.) Id eft, cum fum-

confervans , fufcitans , & quodam-

Pt' l N

7a piorum lztitia.

modo acuens.

Wsl

I.

LE "

lp bellis pracipsis expugmabit eas. )

4 qui defcendunt im. VEgyptum. )

Can

Inclyto, & vloriofo papnandi, & ho-

Prophetat contra decém tribiis,

fubüam

ftes fub)ugandl modo ; folo fcilicet

que quia non Dei, fed /Egypti opem

& |

nutu, & imperio , quique' celebrari

implorarunt, a Salmanafar everfe, &

IW( 1"245 "

tlemhïm t

folet cum cympams ,« citharis, ut

in Affyriam funt adducta.

Q t f

C A PU Xff.'XL

il5

uffus.

^. lpfe autem fapiens adduxit malum, & verba fua non ab-

(tere f

ftulit: & confurget contra dcmum peffimorum, & contra au-

& inbe-

xilium operantium iniquitatem.

-

*

3. /gyptus, homo, & non

Deus: & equi eorum caro, &

treparata,

non.fpiritus: & Dominus inclinabit manum fuam , & corruet

j uita;

auxiliátor, & cadet, cui preeflatur auxilium , fimulque om-

:

nes confumentur.

1

4. Quia heec dicit D

ominus ad me: Qüomodo f rugiat leo,

& catulus leonis fuper preedam fuam,& cum occurrerit ei multi-

tudo paftorum, a voce eorum non formidabit, & a multitudi-

P buttam

Ilf d-

ne eorum non pavebit: fic defcendet Dominus exercituum ,

n

ut praelietur fuper montem Sion, & fuper collem ejus.

s. Sicut aves volantes , fic proteget Dominus exercituum

Jerufalém, protegens, & liberans, tranfiens, & falvans.

- 6. Convertimini ficut.in profundum recefferatis filii Ifrael.

jn equis

g, quia

7. In die enim illa abjiciet vir idola argenti fui, & idola

aurifui, quae fecerunt vobis manus.vg&ræ in peccatu

tn.

;; & non

Pa

j tequi-

g. Et

',2;7» Ipfe.) Deus.

4- Quia bec dicit Domieusi, G. )

», Iple

-Sapiens.) Chald. z fapieutia füa,

Exemplo duarum tribuum, qu& au-

À

xilio Dei invocato tute fuerunt, often-

LXX. /Zzþi:n!ef;

Adduxit.) Adducet; eft enim pro-

dir Propheta male feciffe Samaritas,

$ ó Dwil

qui ad

gyptios confugerunt.

phetia; & pradictio rei futurz.-

x Super montez S707. ) Super Jerufa-

,Oïlma jm

Verla [ua non abféulit.) ld eft zoz

lem, ut illam tueatur ab hoflium in-

fecit irrita , ut habet Chaldeus. Ra-

curfu, ut leo predam fuam tuetur

p , At haf

ta fecit, quz per Prophetas dixit.

ab impetu paftorum.

"m

Contra domunm peffizmorum. ) Contra

28. Sreut «ves velantes , éfc. ) Sicut

gh, X Q*

decem tribus, qua fpreto Deo ad vi-

aves nidis fuis incubant , & pullos

tulos aureos , &

disimus

//,ad Egypzi—os cqn-

protegunt, ne rapiantur ab accipitre,

fugerunt.

-

fic Deus proteget Jerufalém. In fimi-

w

E£ comtra amx

z/mm ape;anti/zm :2i-

litudine leonis not:tur robur, in fimi-

ER

quitarem.) Contra /Egvptios, qui de-

litadine avium .pietas , clementia, &

cem tribubüs auxiliantur , quiqie funt

1

fide Lat.

fedulitas : quafi dicat, Deus poterit,

« inteig*

homiünes fcelerati ;; & operantes ini-

ut leo , & volet eos defendere , ut

quitatem.

s

aves pullos fuos.

equi Ape

3. 4 gyptus , bom

0, 6 n;on-Dem.)

Tranfieus.) Circum nidum volitans,

vina gt

JEgyptii homines funt fragiles, &

& accipitri, aut milvo opponens.

hi

imbecilles , ideoque fpem veíltram in

6. Sucwr em profuudnum receffevatis.

J

& quodam'

iis collocare non debetis fed in Deo.

Caro , 66 non jþirim;.) INon funt

Hebraice eft, feau prtyfuna.'.aj?i: Inigni-

fübítantis immortalis.

f4tem , quati dicat, profunde a me

ägï?"*"*")

declinaftis ad idola , & fcelera defcen-

s r

Inclinabzt mausum j)mm.) Ad percu-

derntes, ita nunc ferio. ad me redire.

p

pem

tiendum , tam eos, qui petunt , quam

Alloquitur decem tribus.

: eret f

&

i

e03 , qui ferunt auxilium.

". du die emita illa, &e«,) Conver-

116

PROPHE T.

I $.A 1 E

$. Et c..xdet Affur in gladio non viri, & gladlus non ho-

, Ea

tim veloc

minis vorabit eum , & fuget non a facie gladu & juvenes

ejus ve&tigales erunt.

. Non

Q Et fortltudo ejus a terrore tranfibit, & pavebunt fugien-

e fraudi

6. Stula

tes prmmpes EJUS

dmtDommuD, cujus 1gms eftinSion, &

caminus ejus in Jerufalem.

tatem, vt

l

yaudulen

CAPUT XXXIHL

Jenu quiel

Frauc

De rege , ac prmazpzbm in jujhim regnamrzs 6'9' populi fubdzfz

COncinmav]

f'elicitate; fiulto autem principi ,

&? opulentis mulieribus futura

Itqueretur

- pradicitur calamitas : pacis quoque pulcbritudo , ac re-

!

9) ? MM

quies opulenta promittitur populo -

V ipfe füp

et.

xxnc

HN

ce in Juftxtia ïegnablt rex & pr1nc1pes in ]lldlClO pra-

lo

confid

EC

erunt.

————.

4 Sdtang

2. Et erit vir ficut qui abfcondltur a vénto ,& celat fe a

tempeftate, ficut rivi aquarum in fiti, & umbra petre pro-

Y, l itelini

minentis in terra deferta.

f B luh lis l

3. Non caligab int oculi Vldaenflum, & aures audlentlum di-

iaaem , & i

Phiübfophora

ligenter. aufcul;abunt,

Qüebantur

4Et

E liton, ]

TOphetanm

timiai ad Deum, o decem tribus; fic

qw bl"f( 15

Cu]us 2gnis ef m S:on ) Qui. coli-

proponent q

enim ejpis opein experiemuini, p&rmde

tur facrificiis, que incenduritur in Sion.

ac mox experientur duz tribus ,

cum

Et camimus eqms, G o.) Repetmo ejus-

ifant itilimi f

abjedis omnibus idolis, qux nonnulh

dem fententiz.

3 l ! QUi j;

eorum tempore Achab tecerunt una-

fib EZCChn

(£Rex y Efc.) Ezechlas, &

nimes toto cordé me colent, & invo-

1 RLä;b

antitypus Chriftus.

1 boni tant

cabunt ;

tunc enim hberabo eos, &

Princtbes.). Proceres' aule Ezechlæ,

henta Wan

cxed um A'Tm ,id eft Senn&cherlb eos

d lk"u um l

imï)ü(m:mtem

vel Apoftoli.

0 Darifi

Q, Et erit vir, 6c. ) Erit qulhbct

8 "Non 'wrt) Sed Angeli ï83 mil-

pius fub illius prote&tione tutus.

" Doyul

lia interficientis.

Sicuz r/v1.) INam bonus hic Prin-

VL excleran

Nom 4 facte gladii. ) Non ab hu-

mhll

ceps erit tanquam rivus aqus fitienti-

goAtoli, &

imano gladlo , a quo

pdm

bus, quia malis feffos recreabit.

& lunt,

Áunt.

Umbrapetre, 8$c. ) Quam fubeuntes

j $ 17

jevexes: eorum | vethi ga[e.f erunt, )

enii utim.

&Ítu fatigati viatores vires inftaurant.

tatione t

Affyrii, qui prius folebant aliis ve-

Non caligabunt oculi videntium. P

k

a:hgal imperare , .jam ipfi 11 ud pen-

PlopHetæ clariores habebunt a Dso

Wnc ent ly

dere cogentur.

vifiones , & revelationes, nec erunt,

'1 Mat uln 1

Q. Fortitudo ejus aterrore fmnf&tt

qui fe Prophetas dicant fal('t vifa af-

O 91/;

Ob terrorem folvetux

ferentes.

"Dpatüit o

Dotritas CX

o APUT XXXiI.

117

t.0n h.

'

4. Et cor flultorum intelliget fcienti

am , & ï-.inguai balbo-

à

Jvenes

rum velociter loquetur, & plane.

eft, .princeps : ne-

.. Non vocabitur ultra is, qui infipiens

*

tfügier-

que fraudulentus appellabitur major :

& cor ejus faciet iniqui-

Sion, &

6. Stultus enini fatua loquetur,.

tatem, ut perficiat fimulationem, & loquatur ad Dominum

fraudulenter , vacuam faciat animam efurientis, & potum fi-

tienti auferat.-

7177

^. Fraudulenti

vafa peífima fuü; : ipfe enim ïcogitation'e;s

concinnavit ad perdendcs mites, in fermone mendacii, cum

i futuri

*

(fe -

loquceretur pauper judicium.

.. 8- Princeps vero ea , quee

digna( funt pfincipe » cogitabit ,

& ipfe fuper dulces flabit.

z

i

o. Mulieres opulen:»e, furg

ite, & audite: vocem mea'm:ffi-,

ibus eloquium meum.

(cio pr&-

lise conüdenFes, percipite aur

3

1o. Poft

d Damiþg;;;;ï j -De Domino, vel

celat fe

Sruitorum.) Rudium, ü&lpïidum.

tre oro-

Vel intelligit Gentiles , qui prius cum.

etiam loquuntur ad. Dominum. frau-

fuis idolis infaniebant , & ftultam ,

dulenter, quia Deum labiis honorant,

inanem ,' & multis erroribus refertam

cor autem eorum longe eft ab eo,

atium di-

Et vacuam faciat antmam efurten-

Philofophorum fuorum fapientiam fe-

que-ban.tur.

fs )

Neque enim eorum doéttrina

DT

Lalborum , €6c.^) Et linguä

animum explebat. Veleorum notat im-

pietatem, qui fpecie religionis pecunias

p ssmmd

n

Prophetarum,. qui. prius. obfcure 1lo-

quebantur , jam plane, aperte, & clare

accipientes exhauriebant pauperes.

P

Inftru-

| QLH COli-

proponent myfteria falutis, vel etiam

!'I

Fraudulenti /vafa. )

jur inSion.

infantiffimi Deum laudabunt.

menta, id eft , miniftri, & minores

magiftratus a fraudulento Principe

S. Is qui 1zffptens eff , 6c. ) Is exit

i

ituti.

epe:ifio g

fab Ezechia, & Chrifto Reip. ftatus,

con

ut boni tantum, ac prudentes domi-

dpfeé enimi cogitationes , €fe. ) Ipfe

Dchias, &

cogitat, & concinnat, quomodo per-

flus

nentur , neque impoftores , & frau-

g Éaedit

dulenti cum imperio fint.

Sub: Chri-

dat mites , & pauperes , qui juftam

[to Pharifzi, & Scribe Principes prius

habent caufam , per mendacium, &

in populo, & dod&ores, principa-

calumniam.

hi 4uiiibe:

tu exciderunt , & in eorum locuin

Cum loqueretur pauper judicium.

4

j

a

Apoftoli, & viri Apoftolici fubrof

Cum jüftam, caufam haberet, (& jus

liE

gati funt.

fuum repeteret.

t (itiit

6. -Srultus enim, &c. ) Apparebit

9. Princeps-)

Ezechias, & Chriüus.

'eabit-

y fübennte

enim ftatim , quis ftultus fit compa-

Cogit abit.) Et effecta etiam dabit.

ratione fapientum ,. quorum . magna

Super duces fdabit. ).,.Vigilabic ,

ifb

tunc erit Copia, qui etiam ftultorum

explorabit , quomodo fe gerant , an

vidzlztiW-j

per fraudes graffentur , & injuftitias.

)[mt 1 .'3()

fatuitatem redarguent.

Cor ejus faciet iniquitates , 65c. )

Q. Mslieres, 6$c, ) Ejft alterius ar-

0e [2 Lmt'»

Apparebit eos fraudulentos effe , hy-

gumenti prophetia ; tranfit enim ad

jf v

cladem Hierofolym* per Romanos.

pocritas , & fimulate agere.

:

m

1I8

PROPHE TQ ÍSAlA.

1 DX

'10,*'Poi'rdiesxenim,:&annuixï*, vos conturbabimini confiden-

tes:confummata eíft enim vindemia, colleCtio ultra non veniet.

defertum

16. E

1I. Obítüpefcite opulente , couturbamini confidentes :

exuite vos, & confundimini , accingite lumbos veftros.

fnel fede

I2. Super ubera plan

n E

per vinea fertili.

*

gite, fuper regione de(ïderabili, fu-

( fecurit

13. Super humum p

opuli mäi fpinse, &/'v.eþres afcendent:

Ij K

labernact

quanto magis fuper omnes domos gaudii civitatis exultantis ?

-14. Domus enim dimiíffa eft, multitudo urbis reli&ta eft,

19. 6r

friliabitui

tenebrae, & palpatio fa&tee funt fuper fpeluncas ufque in &e-

^0. Be

*

, Jternlum.- Gaudium onagrorum pafcua gregqm.

IS' ])0'la

pedem b

Mxylieres opulm?æ.) Alloqxüitur fo-

otiofe quafi reginz defidebatis; nunc

Tmünas opulentas , & in fuis divitiis

ut ancillz ad fervile opus lumbos ve-

confidentes, & fuperbas, quas etiam

ftros fuccingite.

"fupra perftrinxit cap.

3.

I2. Super ubera pl;mg;te.') Pectus

lO. Poff dies enim ;

& annum.) Poft

percutite, vel plangite, quod ubera

longum tempus , quo fcilicet dies ad-

pre fame fint arentia, nec lac parvu-

dentur diebus, & anni anrnis.

lis fufficere poflit.

Conturbabimini confedeutes.) QUs con-

Super regsone defiderabili.) Judza

hísameee

fiditis, timebitis, fupervenienre vobis

fcilicet, qux vaftata eft, & quz vo-

ifn, &

clade, & excidio a Romanis.

bis eft deferenda.

Confummata eff enim vindemia.) Di-

Super vinta fertii.) jJudmam intel-

but, &

eit pofo uliimam vaffitatem ,.qua. fub

palcentu,

ligit amoenam , fertilem, & paflim vi-

[51 DMF

Vefpafrauo, 6 Tito, -ddrianoque. acci-

tibus confitam.

dit , nequaquam aliam captivttatem effe

13. Ssper bumum pop

nuli mgi " '50.,)

ïim dfv exe

wenturam , mec vemanfmros botros in

judaea vaftabitur a. Romanis, ut in-

Satdum d

olos, &

poptlis , qui deinde collzgendi ffar. . lta

culta fpinis, & vepribus repleatur,

erfalem g

D. Hieronymus.

quanto magis Jerufalem effufior in

Coiletlt0; &5c

Vel eft repetitio ejus«

luxuriam punietur ; qux ita voluptati

Tlicer Ed

dem fententiz

D

ebraico fermoni fami-

indulget, ut videantur omnes ejus do-

o d

liaris; vel Co//ettzz racemationem figni-

mus gaudio effe plens.

Ti f nEl

ficat , cüm fcilicet poft vindemiam

I

Domus en;m dimiffa eff, &fc.)

Tium, I?.

latentes botri, qui vindemiatorum ma-

Quod: phiribus hoc. verficulo dicitur,

If, j

[7

nus fugerunt, colliguntur.

paucis comprehendit Chriftus cum

Q atta £

1I. Obffupefeire.) Müagnitudo enim

dixit : Rel/zquerur vobi domus veffra

'w'flltl'nmy"

calamitatis ftu

pentes, & attonitos red-

'dejärt;z..Luc. I2. 5

(Tu)

4 P'mti

dit homines.

Tenebra , 69 pal»atzo fatta funt f'per

T

am denfa erunt ru-

ffïüaf

üenl

Cantnräamini.) Timore, & üupOreü

eluncat , E8c. )

: *s p

Corfidentes.) In divitis , & opu-

dera, & ruinz, tum templi, tum do-

lentia veftra.

morum, ut redigantur in antra,

ài

A

li erje

Exnite vos.) Veftibus pretiofis.

fpeluncas ita profundas, & cecas,

j : C/:'l;*/þy

Con;undipmisi) Ad vileminifterium

ut in iis videantur effe tenebrz palpa-

abjecta.

biles , idque in perpetuum.

JWitg f ]e

"Aecipgste lppobos

d

t

'

veffros,) Qu prius

Gaidism enagrorum , &e.) . Locis il-

A Lenp,

ii

CAPU Ti XXXIb

I9

i confiden

ré Donec effundatur fuper nos fplrltus de excelfo: & erit.

on veniet

defertum in Charmel, & Charmel in faltum reputabitur.

nfidentes :

16. Et habitabitin fol1tud1ne Judlclum, & juftitia in Char-

ftros

mel fedebit.

tabili, f

17. Et erit opus Jufüitite pax, & cu!tus Jufatlæ ülentlum,

s

& fecuritas ufque in femp1ternum.

(cenden

18. Et fedebit populus meus in pulchntudme pacis, & in

xultantis ?

tabernaculis fiduciee , & in requie opulenta.

reh&a ef

19. Grando autem in defcenfione faltus, & humilitate. hu-

'que n

mlhabltur civitas.

20. Beati ,

qui feminatis fuper omnes aquas $ 1mm1ttentes

j De

pedem bov1s, & afini.

d

debatis, nufe

y umbos ve

j,) Prtu

ggd uberà

sc lac qarte

CAPUT

ji) ia

[ o

& que v*

lis feri, & fïlVePcres onagri gaude-

- 18

lp pulchritudine pzms )

In

pulchra & alta pace.

bunt, & greges ibi hablmbuntz N

adgam intt

pafcentur.

Im tabermaculis. fducm ) Fidenter,

& plin vt

t5. Dozec efundatur ]ther nq: /þ:-

fecure, & qulete habxtdbunt domos

vitus de excel/o.) Cum enim Spiritum

fuas.

San&um effuderit Deus füper Apo-

Regqnie opslenta.) Paci enim adjun-

ij nth d)

&a erit rerum omnium aflluentia.

iM mm yt u

íftolos, & difcipulos, tunc reflorebit

yus 1€ ]eamf,

Jerufalem non terrena, fed fpiritualis,

I9. Grando autem m defcenffone /2;/-

, efifior t

fcilicet E:cclefia.

£5.) Quafi dicat, e contra vero in

faltum, hoc eft, filvefcentem, & de-

T volupïdt'

Er evit defertum sn Charmel, €c.)

mps du 9

Haxc fupra explicata funt cap 29.

fercam fynagogam grando defcendet,

num. I7.

hoc eft, malorum omnium agmen.,

114'/;'

ée)

In Hebræo eft: Grandinabit autem

16. Im folitudine.) In gentxhcate,

grando in fflvam, ut vertunt Paam-

ículo dicitüry

1

uz antea fuerat deferta, & flerilis.

nus, & Vatablus.

Ü m&us cum

ïua'zctum ) ]uf,tltla

JWM Vielrd

n Char:mel.JCum fcilicet folitudo hse

Crvitas.) Jerufalem.

20. Qre feminatis füper omnes aquas.)

fatta fuerit Charmel ,id eft, frugifera,

Eft apoftrophe ad Apoftolos, & vi-

4 f Ia

& fertilis per fidem Chnih

O VOS

gf t

ros Apoftolicos ,

quafi dicat:

tllm

17. Opus juffitia pax.) Merces ju-

beatos, qui fuper omnes aquas, id eft,

m li

flitiz erit pax.

fuper omnes populos feminatis Evan-

Ef culitis juffitia filentinaz) Cultura

rrehum

& (5

juftitie filentium , hoc eft, quietem ,

dDpsmirtentes pedem äa'vu,

4fm ) Id

tenebl'æ P&lp

& tranquillitatem pariet, fic Chaldæus

et, przdicatores , & operarios Evan-

Colentes juflttiam) quiefeant, —

n*ehcæ , & fd]utlteræ meüls.

E

120

PROPHET. ISA1/£

JCOCAPUT XXXlL

(, Et«

(; (cient

Perhæixfz'm,jdedejxeä?z'onefSennacherila loquitur , & ?udæorum libe-

7. EC

raiione , C divine potentie exaltatione : imvebitur. contra bypo-

bünt,

critas : & quales e[Je debeant ,. qui cum . Domino babitaturi [unt

9 Df

tum fdtu

in excelfis ;. Jerujalem vero babitatio erit opulenta , in qua-

magnificabitur Dominus , rex , & legisla-

fines,

9. Lüx

for no[fler. -

fordut,

1.'X7J£ qui preedaris , nonne & ipfe preedaberis? & qui

W. fpernis, nonne & ipfe fperneris ? cum confummave-

Bifin, &

1. N

ris depraedationem , depraed

D

aberis; cum fatigatus defieris

munc fb

contemnere , contemneris.

L

2. Domine , miferere noftri

o

te enim expe&tavimus:; efto

brachium noítrum in man

& fiddem

*

e, & falus noftra in tempore tribu-

.

lationis,

fttit ü 0pe

2

quibus 5rem

. A voce Angeli fugerunf: populi, & ab exultatione tua

« Erit fa

difperíze funt gentes.

Y

Gllicet proni

4. Et congregabuntur fpo

lia veftra ficut colli

gitur bruchus,

Dui, qui ;

velut cum foffze plenze fuerint de eo.

lj Tnptri]

0 ion ! ver

. $. Magnificatus eft Dominus ; quoniam habitavit in excel.-

lz Cs t

fo: implevit Sip;ï judilgio, .& juftitia.

6 Et

Drir (j

aplena, fci

Qubus nimi

I. [ qui Pr&dariæ; Uo ) Va tibi

b exaltatione tua. ) Sublimi po-

Craníeunr.

" Sennacherib, qui predatus es

tentia, vel elevatione

manus ad per-

Colunt,

Judeam, & jam imines urbi Jerufalem.

cutiendum.

Nonne 65 zpfe pradaberis ? ) Id eft,

Difberfa funt.) Difpergentur.

v U

Gezres.) Militantes in caftris Sen-

P EF 'wldlfm* &

fpoliaberis, & prxda eris Judais.

nacherib.

Qu Yidenss

"Sperzis.) Judzos, & ipforum Deum.

WVelhte c

Sperneris.) Ab iisdem pudeis , &

q- Sicuf co,lligi?m' &ruchis.) Quid

etiam a tuis, qui te caftris exutum ,

fit bruchus, dixi Levit. I1. 22. fcili-

Wiatim g.

& profugum occident.

D

cole bruchos, ne vaftent feo

cet efle genus locufte ; ,colligunt agri-

Aw.ge/i jai

Cum fattgatus. defferis cantemzz,erej.)

etes , in

Q g

Cum multum, & ad fatietatem con-

foffam projiciunt , & ingeä

a hi;xno

tempferis.

*

obruunt. .

iUf3

Cl r

Q. T? enum e

X

5. Magnificatus eft Dominus.) Inftrage

, Wice]

noftram collocavimus.

feffa?;';mm.) I"n- te fl;em

Sennacherib.

hl

* Qu

O mper

Brachtum.) Robur.

Habitavit.) Habitat.

Inmane.) Quotidie, vel cito.

1» excelfo. ) ldeoque fe digna, hoc

" iyo

9. 4 voce Jdngeli f'ugerumt populi.))

eft excelfa facit, & omnes Reges, &

Qtür il

Hebraice : J4 ffrepztu , E5 tuzmultu , qui

eorum vires infra fe habet.

/ha,

Vaba D

€Date

Ícilicet factus eft in caftris percutiente

Laplevit S:0m judicio, Ef juflitia. )

W

Angelo 185. tmillia Affyrioirum.

Declaravit Deus hac ftrage, fe juftum:

Unt;

I& cum C

CAPU T XXXIL

121

B. Et erit fides int

emporibus tuis: divitize falutis-fapi:entia,

& Ícientia

timor Domini ipfe eft thefaurus ejus.

Vr ffe-

7. Ecce videntes clamabunt foris, Angeli pacis amare fle-

anira -

bunt.

itaturi Jut

8. Diffipatae funt vise , ceffavit tranfiens per femitäm, irri-

, hu

