ul C ipfa certo fidat fe promilJam a Deo confolationem acceptu-

chia mea.

ram: de confolatione , [alute e? magna felicitate Sion , boc ef? Ec«

Chium v

per Cbriflum futura , & de làge Evangelica late

6 Lei

clefia ,

differit, ac de bumiliatione boflium Ecclefia.

fum: qu

4

fhentum

i. A Udite me, qui fequimini, quod juftum eft, & queeritis

r n

Dominum: attendite ad petram , unde excifi eftis, &

"

ad cavernam laci, de qua preecifi eftis.

f explic

2. Attendite ad Abraham patrem veftrum, & ad Saram quae

& avemg

pe-

Qua w

die & f

Tuyy) ne metuatis , ffcnt engm. veffimen-

ambulaturi in lumine ignis, id eft ver-

) Conf

?um, [fc comedet eos vermis &5 freut laf

faturi fe in flammis. 4z dolerzbzs dor-

Nonerofa

nam , fic devorabst. eos timea.

mieth, in Hebrzo eft , /» . dolore mo-

tnbxendo,

nf

IO. TZmen: Domimum.) Juftus, &

riemini, ut vertunt Pagninus, & Va-

$

divinz legis tenax.

tablus.

ünta f

Servi [ui.) Chrifti Domini.

I-

ü

dite me.)) Alloquit:ur Judeos

Im tenebri. ) lribulationum , &

Chrifto credentes, de quibus

Hébrao ]

fefa d

perfecutionum,

egit C. 49. & c. prxcedenti n. IO.

Speret 212 nomine Domz'ni.) Quem

Qui fequimini , quod juflum eff. )

Q5 erat Y

fequitur crucem ferendo.

Qui timetis Deum utc dixerat n.. Io.

Qua i

II. 4ccendeutes ignem. ) Flammis

teeftre

capitis przcedentis, & colitis juftitiam.

ln eg,

inje&i, & facti pabulum ignis perfe-

Ad perram , unde. exeift effis. ) Ad

cutionum , & afllictionum.

Abraham , ex cujus femine formati

hw

Ambulate ( lumine 1g2i, €90.) Adeo

4- Tm

vobis non nocebit perfecutio, ut potius

eftis ; du&ta eft fimilitudo a ftatuis,

ley 4

vos illuftratura fit, & lumen przbitura,

qu$ ex rupe aliqua excifz formantur

a fculptoribus in figuram hominis.

MEH.

ita ut in lumine veftro ambulare poili-

Et ad cavernam laci , de qua practft

Sicr, gxl,i

tis, fic tres pueri infornace Babylonica

j'cr:gi:;am

ambulabant in medio ienis, Dan. 3.92.

effis.) Eft repetitio ejusdem fententiz,

J«

- Jn doloribus darmietis.) In doloribus,

cavernam laci vocat cavitatem illam,

.

& aream , quz in latomiis relinqui-

Juxta ]

in cratibus ferreis igne fuccenfis, qua(i

I 5

in molli ftrato fuaviter cubabitis. Alii

tur poft excifos , & exportatos la-

"

Obter t

totum hunc verficulum de impiis expli-

pides.

tibus : (

Q. JMttendite ad zAbraham, & c.) Plae

cant, qui fgcuri fint tomentum ignis, &

mi:ter,

CAPUT-IL

187

Cem fer.

peperit vos:

quia unum vocavi eum, & beqnedïxi 6l & mul-

,ei, fpe

tiplicavi eum.

l

]

3. Confolabivur ergo Dominus Sion, & confolabitur om-

Hammis,

nes ruinas ejus: & ponetde(ertum ejus quafi delicias, & íolitu-

Uccen-

dinem ejus quafi hortum Domini. : Gaudium, & latitia inve-

2US dor.

nietur in ea, gratiarum actio, & vox laudis.

'

4. Attendite ad me popule meus , & tribus mea

me audi-

te: q

uialex a me exiet , & judicium meum in lucem pöpu-

lorum requiefcet.

nl

$. Prope eft juftus meus, e2reffus

ft falvator meus, & bra-

&t

j

u

chia mea populus judicabunt: mein

lae ex;pe&abunt, & bra-

*

:€/IIECG

chium meum fuftinebunt,

! laje

6. Levate in coelum oculos veftros, & videte fübterra döorj- * Pfali

fum: quia coeli ficut fumus liquefícent , & terra ficut vefti 36.39.

& habitatores ejus ficut heec interibunt^

UErftiS

mentum atteretur ,

Aa2

* Sa:

—

em

l, &

niuä explicat, quid metaphora petrz,

S. Jufus menus.) Chriftus Salvator

1 que

& cavernz laci fignifïcaverit.

Eg:effas eff.) Brevi egredietur.

Quia unum vicavi eun.) Cum folus

m

Ia

Salvator meus.) Per quem orbem

eflet, & fine prole.

falvabo, funt verba Dei Patris.

f ver-

Confolabizsr ergo Dominus Son.)

]ut dir«

Numerofam ilüi prolem fpiritualem

Brachóa mea populos judicabumt. )

tribuendo.

Per brachia intelipgit vires, & poten-

jort m

tiam, quam Deus per Chriftum, &

, Ve

Confolabifur ommes TULT AR ejz&-)

QUJCB

dirupta funt inftaurando.

per Chrifti crucem exercuit, dum per

Quefi delicizs. ) Quafi Edem, ut in

praedicationem Apoftolorum ei omnes

Juteos

gentes fübjecit. Crux enim fuit Dei

Hebreo LXX. habent /feur paradifmm,

quibus

fenfu eodem ; nam terreftris paradi-

virtus, ut ait Apoftolus. Alludit ad.

fus erat in regione Édem, Genef. 2. g.

Chzifti brachia ii cruce extenfa.

"P

H- Iol

Qnuaft bortem Domini.) Paradifum

Juzieabunr.) Gubernabunt, domi-

terreftrem ; eft enim repetitio.

nabuntür.

fritiam.

lp e4.) In Gentium folitudine ad

Chiriftum converfa.

tes remotza.

In[ule.) Ynfularum häbiwioxes; gen-

) M

jormáti

4- Tribus mea ) Gens mea.

Expetlabunt.) Magno defiderio , ut

fhtuls,

Lex a me exiez.) Lex Evangelica ;

excipiant lepem. Chrifti.

;qantur

hoc eft, quod dixit cap. 2. n. 3. De

Et brachitm meum /ü/?i*'nääzmt.) Eit

$/on exibit lex, 63 verbzm Domaiui de

precedentis fententim repetfitio ; nam

vlj

gerulalem,

v

Ff nebunt idem eft, quod expectzbunz.

tentily

...

sdicium.j Idem e

ft, quod Iex ; nam

Brachium vero fignificat efficacitatem

ilfum,

juxta legem judicandum.

divinz potentie, eruentis à demonis,

ii«

lIu Ducem populorum requiefcet.) Non

& peccati captivitate eos, qui in Chri-

j lt«

obiter tranfibit, fed requiefcet m gen-

ftum credunt.

tibus, quafi in fede, & loco fuo, fir-

.6. Fidete fub terram deorfum.). In

miter, & longo tempore.

Hebrzo : widete terram deor[um, quafá

) Blie

I88

.PRDPTE:Y, IS.AIFE

L.

eotut, ?

spfj. * Salus autem mea in fempiternum erit, &

H

juftitia mea non

fs.

36-31.- eficiet.

n, E5

7. Audite me, qui fcitis juftam, populus meus lex mea in

homine m

corde eorum: noli:e timere opprobrium hominum, & blaf-

n. E

phemias eorum ne metuatis.

fondovit t

8. Sicut enim veftimentum , fic comedet eos vermis, & fi-

cut lanam, fic devorabit eos tinea: Salus autem mea in fem-

ejus, qui

el furoy

piternum erit, & juítitia mea 1in generationes generationum.

9. Confurge , confurge, induere fortitudinem brachium

1 t

víque «d

Domini: confurge ficut in*diebus antiquis, in generadionibus

fz2eculorum: Num

15. ld

quid non tu percuf.-ïiüi fuperbum, vulnera-

te, & in

fti draconem?

Exod.

Tüeum.

ro. * Numquid non tu ficcafti mare, aquam abyffi vehe-

16, *

14.21. mentis:

berati?

qui pofqi&i prefundum maris viam : ut tranfirent li-

protexi

$ion: K

Ir. Et nunc, qui redempti funt a Do

äino , revertentur , &

pita

v E

venient in Sion laudantes, & lætitig fempiterna fuper ca

eo-

IÀ

.dicat , quecumque videtis, deficient ,

cap. n. 9. fimilitudo vermis, & tinez

liberaft H

non autem falus,quam vobis dare paro.

ex ipfa lana, aut veftimento nafcentis

L

wfque |

Sreur féemus liguefcent , &fc.) Salus,

indicat homines in fe ipfis fuz mor-

LUE

& juftitia, quam per Chriltum me

talitatis caufas habere.

Captivitat

aturum promifi, firmior erit, &

9. Cezfurge.) Excitare, quafi a fo-

Qs & i

iuturnior colo , & terra, &c. fimi-

mno quietis , lenitatis, & patientiz:

faminlu

. lis eft locutio illa Chrifti, Luc. 21. 35

funt verba Ifaiz , vel populi expe-

- Lutitia

SEInm , 8 terra tranfibunt, verba au-

&antis, & anhelantis ad. Chrifti ad-

mm.) Q

I62 mema »nom tranftbnunt.

ventum.

n vd

Anduere fortitudinem , 6c. ) O bra-

dudite me.) Loquitur Chriftus ad

chiun Domini, induere fortitudine,

vel allud

fuos primos fideles, & Apoftolos.

utebantur

Q»i fcitis juflum.) Quui juflitiam colitis.

para ad przlium, &c. fic Pfal. 29. z.

Vidorig |

Lex mea im corde corum.) ln quo-

Indutus eff Dominus fortitudinem , &

rum corde eft lex, & doctrina mea.

precinxis fe. -

D. Q(

L

Wt te tir

Opprobriug hominum.) Scribarum,

In generariom

Ls /ieculorw;n. ) Sic

À ;

Pharifzorum, '"Tyrannorum , aliorum-

appellat antiqua tempora, inter qug,

ue infidelium, qui vobis maledicunt,

& przfens multa fluxerunt fecula.

tyrisi,

X do&rinam vefítram damnant , $

Draconem. ) Pharaonem intelligit ,

itrilom,

I3. E

vos perfequuntur.-

ut patet.ex feq.

Yá obl

Blafphemias eorum.) Mlaledicta, con-

IoO. Siccaffó mare.) Mare Rubrum

- UW

vicia, irrifiones, contumelias ,

[6d

Exod. 14. 2r.

8

Gicut enim. "veflimentum , G. )

4ff.) Maris Rubri , quod abyf-

u.;i 1

tor !

Mortales omnes. morti debentur ,

füm appellat ob profunditatem,

l furo

cito interibunt , & gloria eorum per-

Vehementis.) Ob aftus, & flu&uum

ün &

ibit, ideoque eorum judicia ,

-VvO-

vehementianm.

II. ££ 997 , Oc) Quemadmodum

14

ces contemnendz funt.. Vide fuperiori

d :

"t

-

189

CAPUT LL

i me; tion

eorum, gaudium & latitiam tenebunt, fugiet dolor; & ge-x

mitus.

x

X mea jn

I2. Ego , ego ip'e confolabor

vos: Quis tu , ut timeres ab

j & blaf-

homine mortali, & filio hominis, qui quafi foenum ita arefcet?

13. Et oblitus es Domini fa&oris tui , qui tetendit coelos, &

tis, & f

fundavit terram : & forimidatti jugiter tota die a facie furoris

: In fem-

ejus , qui te tribulabat, & paraverat ad perdendum: ubi nunc

'ationum,

eft furor tribulantis?

Jachium

14. Cito veniet gradiens ad aperiendum, & non interficiet

vionibus

ufíque ad internecionem , nec deficiet panis ejus.

Vülneta«

15. Ego autem fum Dominus Deus tuus, qui conturbo ma-

re, & intumeícunt flué&tus ejus : Dominus exercicuum npmen

y

X

ff vehe«

meutn.

Yirent «

16. * Pofui verba mea in ore tuo, & in umbra manus mece *Sup.

protexi te , ut plantes coelos, & fundes terram , & dicas ad 49 ?

í

entur, &

Sion: Populus meus es tu.

r7. Elevare , elevare, con

furge Jerufalem , quze bibifti

er capia

de

&0.

—Á—À

Aa 3

, & titeg

liberafti Hebrzos fübmerfo Pharaone,

9 nafcentis

Non snterfrctet upþæ .«;d internecto-

& ufque in terram promiffam dedu-

zem.) Non permittet nos funditus

; fug mior

xifti, ità per Chriftum e tyrannide,

perire.

captivitate diaboli redimes veros Ifrae-

Nee deffciet panis.) Curabit, ut an-

litas, & in Sion, hoc eft, in Eccle-

nona corporalis , & fpiritualis non

maü ao

deficiat.

patiemiæ:

fiam induces gaud-ntes, & Iztantes.

ul epee

Latitia fempiterma . [ujer captta eo-

I5- Quj conturbo mare.) Qui omni-

ii at

rum.) Quod dicitur fwper capira eo-

potens fum, & cum lubet, elementis

rum, vel idem eft, quod fuper eos,

umpero , & mare concito, &c.

30 brae

vel alluditur ad coronas, quibus olim

16. 'Pafm' verba mea 1£9» ore tüa.')

ytitudine,

utebantur antiqui, in nuptiarum, aut

Sunt verba Dei Patris ad Chri(tum

Jnyodt

victorie lztitia, & aliis hujusmodi.

1

filium.

Jnttt ,

I2. Quis £, ut timeres? ) Indignum

lIp umbra , 65c-) Vide fup. c. 49. 2.

eft te timere.

Ut plantes calos , & fundes terran.)

w.n. ) Sit

Ab bomine mortali. ) Quales. funt

Ut crees, & fundes novum orbem

nter qu&

irrifores.

tyranni , pärfecu;ores , detractores ,

fpiritualem, fcilicet Ecclefiam.

(aculi.

E? dicas, ) Yu, o Chrifte!

incdligis

13. Er oMitus es-) Ideo times , quia

"4d S;on. ) Ad Ecclefiam.

Dei oblitus , & ejus magnitudinis,

Qmnes enim

E.

& potentiz.

Populus meus es tu.

; Abrom

U nunc eff furor tribulantis? ) Ut

fideles funt populus Chrifti: quare

etiam Chriftiani appellati funt.

yod abyf'

furor Pharaonis abfoiptus eft a mari,

ita furor perfequentium te abforbebi-

17. Confurge ferufalem.) Alloqui-

o

tur , & evanefcet.

tur Cives Jerufalem captivos in Baby-

fu.

lone , eisque reditum , & libertatem

I4. Cito ventet) Chriftus.

ilmodum

vád 4þeriena'uzf"/.) ORftium falutis.

promittit, fimul Fimen refpicit fpiri-

PROPHET, ISAIJE

190

de manu Domini calicem irze ejus: ufque ad fundum calicis

n E

Íoporis bibifti, & potafti ufque ad fzeces.

& dixet

.18. Non eft, qui fuftentet eam ex omnibus filiis, quos ge-

[ ut «t

nuit: & non eít, qui apprehendat manum ejus ex omnibus fi-

lis, quos enutrivit.

f Sup:

M9. * Duo funt, qus occurrerunt tibi: quis contriftabitur

Pudttt :

47- 9-

fuper te? vaflitas , & con

Fritio-, & fames , & gladius: qufr's

Wa J

confolabitur te?

& lr

20. Filii tui proje&ti funt,

dotitietunt i capite omnium

(niniti,

u

viarum, ficut oryx illaqueatus: pleni indignatione Domini ,

iunn 6

incr pa/?one Dei tui.

21. Idcirco audi hoc paupercula,

& ebria nohva vino.

22. Haec dicit dominator tuus Dominus , & Deus tuus,

0

qui pugnabit pro populo fuo: Ecce tuli de manu tua calicem

foporis, fundum calicis

j

indignationis meae, non .adjicies , üt

fani:

bibas illum ultra.

cfus, 4

23. Et

2, D)

tualem libertatem a jugo demonis, &

duo funt fames, & cedes, fed utrum-

ve vinc

peccati per Chriftum partam.

u

€ bis nominat; idem enim funt va-

Cal.emira.) Menfuram pceenz, vel

d

»Q

itas, & fames, item coptricio C

f atpe

vindictz a Deo irato propinate urbi

g]"adius.x

V

]erufalem, ob ejus peccata.

uis contriff.

abitur fmper te?) Tänt:a;

&Q

eft afflictio tua, ut & tu, & videntes

Uíaue ad fumudum calicis faporis. )

di Y

Soporem , & ftu

te ftupeant, & prz ftupore nec illi te

dque

ducentis.

;

Iv orem lethiferum in-

poffint confolari, nec tu ab eis con-

folationem accipere.

Pa:afls ufque a

d fæcäs;) 'Totum ex-

haariens dolium : fignificatur ingens,

20. Projetli funz.) Strati jacent in.

?. 4

& extrema vindicta, clades, & cala-

plateis , & compitis, aut gladiis con-

lr

mitas ferufalem , que £uit tum in ca-

£offi, aut prz fame agentes animam. -

Oribus

ptitivitate Babylonica, tum magis in

Sicut oryx.) Oryx eít animal capre

lf p

Romana.

fimile, vide Ariftot. lib. 9. de hift.

040 ingy

anim. c. I. & lib. 3. de part. animal.

I9. Now cf*,- qui feffentet.) Solent

c. 2. fententia eft: Jerufalem , & ejus

"in, Y

enim flii in parentes fuos pii eos fu-

ft-ntare, cum furgunt, aut ambulant,

cives funt ficut oryx laqueo confliri-

] Co,

C&us, quem canes lacerant, venatores-

aut cum propter ebrietatem mente

que venabulis contodiunt..

N

emota vacillant.

Mye

Plen: indignatione Domipi.) Suppli-

Telty

ln

IQ. Dzc fant , qua acc;?rferimf zb

CcHis, & cruciatibus ex Dei indignatio-

£/4c.) Guomodo duo, cum qveatuor

ne provenientibus.

I/("(h

enumerentur, vaílitas , contritio, fa-

dncrepatione.). Caftimatione.

tatis

Gv;

mes , gladius? Sunt duo, quia alteram

QT. Ebria mon a vino.) Sed calice

fuit urbis Fagellum, vaftitas fcilicet,

furoris Domint, de quo n. 1.

Cültu]

& contritio ; altezrum civium, fcili-

, 92. Tuli) MAbftuli.

Qu t

Jue R

cet funes , & gladius,

Vel , hzc

Fundum.): Feces, de quibus n. 17.

gl

u

4

CAPUT LIL

I9t

1 Cilicis

43. Et ponam illum in manu eorum, qui te humiliav&ruht,

& dixerunt animse tuze: Incurvare, ut tranfeamus, & pofui-

quos ge.

nibus f

fj ut terram corpus tuum , & quafi viam tranfeuntibus.

CAPUT.LI.

illbitar

Eäccitat Sion, boc eff Chri]lz' KEcclefiam ad conf)latiohem ob gra-

ls: quis

ruitam [ui redemptionem : meminit. defcenfus Ifrael in. Agyptum ,

)manum

&? liberationis ab Affur ;5 pradicatores autem. evangelice pacis

*

commendat, excitans omues ad laudem propter Cbriflum para-

Jomini

ium omnibus [alvatorem, € de ipfius exaltatione, ac bumi-

u

'liatione , & fide gentium in ipfum.

$ (0US,

Onfurge , confurge ) induere fortitudine tua , Sion $

calicem

C

des, ut

induere veftimenüs glorice tuse , Jerufalem , civitas

fan&ti: quia non adjiciet ultra, ut pertranfeat per teincircum-

Cifus, & immundus.

us

9. Excutere de pu

lvere, confurge ,fede, Jerufalem: fol-

] utrum-

ts

?

ve vincula colli tui, captiva filia Sion.

.

jut va-

3. Quia haec dicit Dominus: Gratis venumda

ti efis, & fi-

jiio, &

ne argento redimemini.

4. Quia hzec dicit Dominus Deus: * In /Egyptum defcen- "Gen.

| Tanta

videntes

dit populus meus in principio, ut colonus eflet ibi, & Affur 46- 6

ec illi te

& COll-

abfque ulla caufa cvalumniatus eft eum.

—

x

$. Et

acent i

Q3. 4nime tra.) Tibi.

ratiam , fed etiam corporaliter in

s COf«

Ipncurvare.) Solent enim victi a vi-

Euchariftia, in qua funt Sanc&a 5a-

imaft

&oribus calcari, ad hunc imorem al-

cramenta , Sancta doctrina , &c.

N

| ajre

lufit Pfaltes, Pfalm. 109. 1. Donec po-

Non .;z.d'jiciet slra,€666,) Non jam

(c hil

mam inimicos tuos [cabellum. pedum tuo-

amplius dominis fervies Babyloniis,

xl

rum. Mide di&ta Jofue c. Io. n. 24.

neque ultra incircumcifus, & immun-

& eji$

z[urge ) O Jerufalem, qu« ja-

*

I. CO

dus fic Judeorum fines invadet, ut

:onitfe

ces in fordibus marfta , & lu-

tui, ficut antea dominetur.

atoree

gens.

Induere fortitudine f44. ) Animos

2. De pulvere.) In quo captiva, &

g

refume, alacris efto.

vincta jacuifli.

Supplie

. Gratis venundati eflis, & 0.) s

gnätfü-

Veflimentzis goria.) N eftibus hilari-

cut libertatem veftram alienus nullo

tatis, & letitiz.

Civitas fan&i. ) Scilicet Dei , cujus

perfoluto pretio exipuit ; fic nullo per-

calice

cultui jerufalem dicata erat, & in

foluto lytro libertàti reftituemini.

ua templum erat pofitum.

Priori

4. In Agyptum defcendit.) Cum Ja-

cob Patriarcha Genef.

6

jure Ecclefia eft civitas fancti, cui non

, 17'

folum adeft Chriftus fpiritualiter per

Affar.) lta appellatue

?

harao ob po-

,

PROPHET. ISAI£

2

162

j A«

s. Et numquid mihi eft hic ; dicit Dominus , quoniam ab-

latus eft populus meus gratis t Dominatores ejus inique agunt,

us

thinl.

* Eze. dicit Dominus

30.20.

matur.

, * & jugiter t;:dta die nomen meum blafphe-

:

r, QU

Rom.

tabitis: p

2. 24-

6. Propter hoc fciet po

puïüs meus nomen meum in die il-

lírael.

la: quia ego ipíe, qui loquebar, ecce adfum.

*Nah.

7. * Quam pulchri fuper montes pedes annuntiantis , &

13. C

& fübiim

1. I5. praedicantis pacem : annuntiantis bonum , prsedicantis falu-

Rom. tem, dicentis Sion: Kegnabit Deus tuus:

1 3

jo.15.

inter Vr

8. Vox fpeculatorum tuorum levaverunt vocem, fimul lau-

dabunt: q

t

uia oculo ad 'ocqlum videbunt , cum cenverïerit

Dominus S1on.

Tepes 0

N

. Gaudete, & lau

date Gmui deferta ï&rufalem : quia con-

runt: &

folatus eft Dominus populum fuum, redemit Jerufalem.

? Pcær-'

1:0. Paravit Dominus brachium fanCtum fuum in oculis om-

97. . nium genüum: * & videbunt omnes fines terrae íalu

tare Dei

iIl. he-

CucmemRammmm

noftri..

gt pent

[ ia

tentiam ; 7 6t

v'e.'Pi'tatan ; fic etiam

z. Qmam pulckr;) .'Qu-am' rati.

m

Super montes.) Alludit ad 5ion, que

I &

appellater Ezech. 31- 3- —

in monte erat

1ta.

Bibylon

Calunniatus,) Per vim , & calumni-

te, Qt va

am afllixit, & oppreffit.

"Anuuntiantis, $. pradicantis pacem.).

Pacem, & falutem Judzis partam poft

tiot tam:

S. Ef numquid mibi eff bie, dieit Do-

captivitatem.

Potiffunum tamen ig-

qafi d

munmus?) Nunc autem quid mihi hic ?

p

quidnam hic debeo , ut non idem fa-

teligit &jvangelii annuntiationem per

us

ciam, quod tunc feci? quid me mo-

A olftolos ; ftc enim hunc Iocum ac-

cipit D. Paulas ad Roman. I0. 15.

finth f

zatur?-cur populum meum fine: caufa,

Regzabot Deus tuas

&ij

nod ad Babylonios. attinet, in capti-

fius in iZcclefta.

[

4

) Scilicet Chri-

qm $

vitatem adductum non libero ?

Per-

tuiilli: fed an & hoc feram, ut ilii

9. Vov fheculatorum tuorum.Y Scili-

Catis,

cet audietur, qui leti de Sionis feli-

P

in populum meum . dominentur, qui

Utein

mihi maledicunt.

cicate attollent voces gratulationis, &

Dominatores ejus. ) Babyl

bmiï, dx-

letiti plenas, & Chriftum evangeli-

yis f

mones ,

vitia.

zabunt. ltaque fpeculatores funt Apo-

wnt;

W

Nomen meum ka;:/ätmatzr..) Ab in-

ftoli precones Evangelii.

fidelibus exiftimantibus, & dicertibus

zi octlo ad oculum videbunt. )j

lmö

me non poíte, a judzis autem nom

Chriftum ipfum fuis. videbunt oculis.

A'N u

Cum comverterit - Domizuus Siom. )

i

vel!e liberare populum, menn.

V0$

6. $eer .... zomen meum. ) INam

Cum Dominus Sionem captivam li-

affumam humanam carnem , & [efus

beram faciet.

9- Dejcrta Ternfatem.

j deæ defer-

ter

;(

appellabor, hoc nomine me invoca-

ta, defolaza, & diruta Jerufalem.

(ïempl

bunt,ut cnm dicent: Zefs Cszffe [41-

va zos. Poteft etiam ncmen Dei ejus

IO. Beachimm [antlum j;eum.) Chri-

ittelf

wiürtutem , & potentim fignificaie.

ftum ,. pei quem potenter falutem da-

&t

biz fidelibus: fic B. Virgo cecinit : ze-

hi

€si (eqseóar.) Per Prophetas-

193

»nïäm ib-

11. Recedite, recedite, exite"inde,**v pollutum noiite tän- 3 Cor.

I€ apUnL,

gere; exite de medio ej

lafphe.

"

u$5 mupdaminil, qui fertis vafa Do- 6. 17.

i

1nini.

I2. Quoniam non in tumultu

i "exibitis-», nec in füga prope-

i de i.

Tabitis: preece

Ifrael.

detenim vos Domings, : & congregabit vos Deus

nts,

I3. Ecce intelliget fervus meu

$5 ';exältabitüi',- & elevabxirtür,

ts falu-

& fublimis erit valde. .

x

I4. Sicut obftupuerunt,

fupér te multi, fic inglor'ius)er'it

ul lu-

inter viros afpe&tus ejus, & forma ejus inter filios hominum.

Vertent

1;. líte afperget gentes multas, fuper ipfum conün

ebunt

. Rom.

reges os fu«m: * quia quibus non eft narratum de eo,

| I5.21.

jia coft.

Vid&

ii

rxunt: & qui non 'a'udierunt,./cerixte,mplati funt.

Jis Of«

aeDei

CAPUT' |

]. h&

EE

d

Serous meni. ) Chriftus, qui for-

est potentiam m brachio

/.;20, 60. Luc.

;rat'x.

I-' SI'

msm fervi accepit , cum humanam .

E

WE

Re:edife,'mrccerwlif;'.) Exite de

cartüem induit.

T

Babylone, o Levitz, & inundi efto-

Exaltabitur.) Per admirabilem do-

«

Ciinara fuam , miracula , &c.

p

te, ut vafa Domini terre poflitis. Po-

tior tamen fenfus Apoftolos refpicit ;

14. Sicut olflupuerumt füper te emsdlri-)

um ol

qua(i dicat, e&ite de infideli, blaf-

iman lte

Admirantes , O. Chrifte ! doctiinam,

gem per

phema , & polluta Jerufalem.

& miracula tua.

cum di»

Poliutum nolite tangere.) Curate , ut

&;c daglorius erit, &ye.) Ita

db ilsdem

L4

fanfta fanéte tractetis.

0.15-

Qui fertis vafz Domini,) Qui fa-

ignominia afficietur, cum Hagellabieur,

t hi

cram Scripturam, & Sacramenta tra-

& crucifigetur.

15. -fherget. ) lum fan

kgu'gne fuä

| $dl

Qatis, & miniftratis.

as

IQ. Quoniam po : tumultuex

?bitisl.)

ad redimendas gentes, tum aqua bae

jis 1

Ut cum patres veftri urgentibus J£gy-

ptifmi. Alludit ad iWOyfaicas luftra-

i, &

tiones , & afperfiones aque expia-

ptüs feftinanter, & tumultuarie exie-

tricis, & ex cinere vitule rufe. . Vide

zangeli-

runt; fed ut viCctores quiete, alacri-

LA

^ter, & impavide. Alloquitur Apofto-

ad Hebr. 9. 13.

los, & alludit ad modum, quo ex

Continebunt.) Admirantes Chriifli,

dutt, )

Babylone exierunt poft captivitatem.

& difcipulomm fapientiam hifce non

jcullss

Cingregabit wos.) M obis aderit Deus,

atdebunt.

$i. )

vos proteget , & diriget.-

Quibus nom eff narratum.) Genägs',

an li

Ethnici, Pagani viderunt divin m fa-

13. In;cþlz:'get -/:?r'vm' meus.) Pruden-

ecgotium re-

ter, & ftrenue aget, & n

pienti;nn,; & gïorinm crucis Chrifti.

[ def'et-

demptionis humanz per

fciet , vel

Ef qui non audieiunt , 6c.) Eft re-

intelliget , & perficiet julfa sterni

erährï-

Patris.

pétitio praoe ;1?111:;3 hemiftichii.

x

m d

mc/b Tom. V (

TM La

B;l cuy: Cozz, Me

:

RE

-

I94

P ROPHET. ISAIA

4.* V

"eCc ACPOBUPO: LITE.

1pfe port

cuffom à

INon otmnes Evangelii predicationem szjcipizmtr r prophetia : dé

;l

Chrifli nativitate , €&? ignominiofa pa[Jione , ac morte ipfius pro-

attritus f

pier peccata. nofira : contemptui babitus ef? , qui Jalutem . nobis

per eum

it: de manfuetudine , C? «oluntaria ipfius oblatione :

U

peper

"de gloria , &? exaltatione ejus , credentium-

foom dec

- que multitudine.

noihum:

"

1

Qb

Uis credidit auditui n

&

I.Q

revelatum e1t?

r

oftro? & 'bruachiumedmini cui

j

0vis à

Rom. :

fe ob

2. * Et afcendet ficut virgultum coram eo, & ficut radix de

10. 16l te

0. D

]oan.

rra fitienti: non eft fpecies ei, neque decor: & vidimus

Quis n

12.38.

eum, & non erat afpettus, & defideravimus eum:

* Mar.

fcclus p

5. * Defpetctum, & noviffimum virorum , virum dolorum,

911. & fcientem infirmitatem; & quafi abífconditus vultus ejus, &

g E

qExmecemecem

defpe&tus, un"de nec re'putav—imus eum.

Qt i faci

.4. * - Vere

ditionis

j La

I | Uis credidit, U'c.?) Quis cre-

Noz eff ei jþecie;, neque a!ccor.x) Chri-

Dulore:

det auditis a nobis, hoc eft,

ftus pauper vixit , nihil habens no-

predicationi noftre? adeo funt admi-

bile, opulentum, fplendidum in ocu-

quibus p

randa: vel eft compatientis affectus,

lis mundi , prefertim vero tempore

Ns. )

logitur

quafi diceret : quis crederet adeo in-

formatus eft.

paffionis, cum flagris, fputis , &c. de-

. di

D.s

one tractatum fuiffe Chriftam Do-

P.

uafx [

r d

qminum ?

Non erat

d

fua fed

Er brachittm Domini cut vevelatmum eff?)

chritudo.

afpetius.) Förrng, feku pul;-

Q uis credet in rebus, que hominum ju-

Defideravimus eun.) "Pulchriorem

&u: HI;

dicio tam infirme, & viles videntur, ut

apparere : quafi dicat, non fic tra-

en$, !

pafliones funt Chrifti, tamen in eis effe

Gari ; vel fupplenda, & ex "proximo

cm ha

repetenda eft negatio : Nez deffderavi-

Lrogr

brachium, & fortitudinem Domini vi-

debit.

msts.

Non erat defiderabilis, id eft,

Ti

2. .Et aftendet. )- Germinabit , pul-

decorus.

lulabit, fuccrefcet.

quïtæ

Sieut virgultum.) Humile, & con-

3. Defpetlum , &$ nmovilFizpum viro-

Ovem

rum.) Scilicet, vidimus eum effe.

temptum , qualia ea funt , qus in ari-

Virusm dolorum. ) Doloribus omni

lis IQ

do, & fterili folo nafcuntur: fignifi-

ex parte circumdatum.

m a

catur .Chriftum ex B. Virgine, quafi

'quü'a .(;g

ex folo non arato, nec irrigato na-

Sciebtem inffrmitatem. ) F atigatum

|

[ n

doloribus , adverfitatibus., perfecutio-

P -

tum eife , quare Aquila yertit: De

nibus, & omnis generis erumnis; hsc

£erra 1mutia.

enim vocat infirmitates.

|

D

Coram €0,) Coram Domino , Deo

tofra

faciente, vel approbante.

mafí ab[conditus -vulus ejus. ) In

&rplan

Hebrzo eit : Ab]bondens faciem a fe.

|

Et ffcut radix.) Surculus e radice

(

pullulans , eft repetitio.

LXX. vextunt : «4verfa of facies ejus,

4!

E

!

CAPUT LL

195

4. * Vere lahgüoresnoftros ipfe tulit , & dolores noftros .

ipfe portavit: & nos putavimus eum

litin d

quafi leprofum , & pet- g. 17-

cuffum a Deo, & humiliatum.

s. * Ipfe autem vulneratüs eft propter iniquitates noftras, r Cor

Jfus n

n tlf

attritus eft propter icelera noftra: difciplina pgcis nofira& íu- 15. 3

t

per eum, & livore cjus fanati fumus.

6. Omnes nos quafi oves erravimus ,

unusquisque in viam

fuam declinavit: &

pofqitDomin*us in eo iniquitatem anium

noítium.

S

ii cui

.^. Oolatus eft, quia ipfevoluit, & nonaperuit os fuum : ficut

ovis ad occifionem ducetur, &«

juafi agnus qoram—tond»ente

tadix de

fe obmutefce:: * & non apeietos fuum.

z

Moatt.

vidimus

9. De anguftia, & de judicio füb!atus eft: generatio

nem ejus 25.^3:

O.^

quis enarrabi. ? quia ab:cifius eft de terra viventüum: propter

*

9. 32«

Ícelus populi meti percuffi eum.

OJorü,

jus, &

Itura, &

divitem pro morte fua:

: 9 Et dabit impios pro íepu

-

D2

* eo

* Vere

üt ii iaciunc, ;.iuos lu lOrtis , « con-

Qu i;)jc- voln;t.) Non ceattus armis,

ss

ditionig pudet.

& vi Jadeorum, invitus , & reluctans,

fed fponté acceptans jufium Patris.

N Chri-

4. Lanmgnuores.

) LXX- P:ïcdf/lo

ibem 00*

Dolores.) Peenam pececatorum , pro

9. De anguffia , &F de-'judicio fabla-

n n 0C0

quibus patiendo fatistecit.

25 6ff. ) De anguftia. judicii , Chri-

ftus de judicio Pileti, & Pontificum,

tempore

Nes. ) Judzi, in quorum perfona

, V d

loquitur Propheta.

pleno anguflis , & oppreffionis , füb-

Quafi leprofuz:.) Immundum, & ob

latus, id eft, raptus eít ad judicium

fua Ícelera a Deo percuítum.

crucis ; vel /uZ/atus eff fignificat judi-

, fea pal-

5. Difeipliua pacts nofira, 6c.)) Chri-

cium tumultuarie peractui, non be-

ftus flagellatus, & caftigatus eft inno-

ne examinata , & cognita caufa, &

Ichriorem

cens, ut nos reconciliaret Deo, & pa-

ita raptum ad crucem.

fl t

cem: haberemus cum eo.

74

Ti endr;abit ?

- Generatonem cjus qu

'proximo

Livore.) Plagis,quibus corpus ejus

Quis explicet pravitatem Judeorum,

f//lmvi-

Iividum £factum.eft.

Pilai, & militvm illius fzculi, qui

:,ides

6.'

p24

Chiifum ctucifxerunt ?

Aliqui de

zaff oves errauimus.) Huc al-

lufit

j:

hriftus in parabola páftoris

fpiritnali Chrifti prole copiofa acci-

m V

ovem errantem quzzrentis, & ad cau-

piunt. Alii de generatione Chrifti ,

ele.

las reportantis Luc. 15. 4. & D. Petrus

vel divina, vel humana ex Virgine , in

cum aitepifL I. c.'2. t 25. Eraris

uam fententiam fere abeuntS $. P atres.

enimi [icur oves erraptes, [ed comverfi eflts

Abiciffus. cf. ) Ynftar axboris , qui

naunc ad Dafforem, €$. Epifcopum anima-

eum comparavit, num. 2.

atipatum

razo Velírarum.

vfecutio"

Perenffi eum.) Judzis percutiendum

Et pofuit Dominus , t$c. ) Peccata

reliqui:

n5 Isc

noftra Chrifti humeris portanda ,. &

- . Dabit. impios. ) Chald. habet *

Tradet im gebeunam.

expianda Deus impofuit.

y.) I

7« Ob/atus eff. ) Ad mactationem in

Pro.fepu *&ra.) Eo quod ipfum ini-

an 4J^

altari crucis.

x

que Occiderunt.

d)

*

196

PROPHET. ISAiE

iPet. * eo quod i

-niquiltatem non fecerit , neque doxlus fuerit ín

2. 22. ore ejus.

i

I1.j0o2.

Eccleþm

io. EtDominus

volui'-t conterere eum.in infirmitate: fi po-

fuerit pro peccato animam fuam , videbit femen longsevum,

nifit , 1

u

hu Dd

& voluntas Domini in manu ejus dirigetur.

debit, & fatura-

"i :

II. Pro eo, quod laboravit anima ejus , vi

bitur:-in fcientia fua juftificabit ipfe juftus fervus meus mul-

fu

tos, & iniquitates eorum ipfe portabit.

I2. Ideo difpertiam ei plürimos , & fortium dividet fpolia,

hu

fi

Mare. PT0 eo quod tradidit in mortem animam fuam , * & cum Íce-

j

15.28. leratis reputatus eft: & ipfe peccata multorum tulit, * & pro

Lucz trans

mags q

-

m

22' 3 e

grefforibus r-ogavit(z

tum ext

Luce

*

4

Vs (00:

23:34-

$ À

füum g

*

&

CAPUT

Divitem.) Potentes, Pilatum , &

depromet in Evaugelii prædicatione.;

Principes Sacerdotum.

Vel paffive, id eft, in fui cognitione,

Pro morte fa4-) ldem eft, quod di-

& fide, & charitate formata, & bonis

t a ]

xerat, Pro fepultuza.

operibus inftructa, juftificabit multos.

bu (

Eo quod iniquitatem,

&c.) Quia ne-

Vel quemadmodum novit inter nos

exigua €

que facto , neque verbo peccavit.

convenifle, fcilicet inter Deum Patrem,

Vnigs

IO. ln infrrmitate.) Infirmando, af-

& Chriftum ; ftatutum enim erat, ut

tnf, Rct

fligendo, & cruciando eum.

paffioni, morti redemptio hominum

5(16, gf

nimam fuam.) Mitam fuam, fi fe

in premium rependeretur.

demtüïa

ipfum fecerit hoftiam pro peccato.

]niquit:tte: €0r 412«

) Panam iniqui-

Hizni

Videlit femen longevum. ) Plurimos

tatum.

Jtlt;

filios.fpirituales fufcipiet , qui dura-

12. Difjertiam ei plurimos.) Late

tes fl

bunt ufque ad finem mundi , immo

ei fubjiciam gentes, & populos, ju-

Vederi

per omnem cternitatem.

xta illud Pfalm. Da£o ribi geztes baere-

Qu

Voluztas Domini-) M oluntas,

& con-

ditatem tuamy, &6 po[[effionem tuam ter-

minos ferrá.

Qu —pe;

filium Domini circa hominum redem-

ptionem, & falutem.

Fortisem drvider þolid.) Spoliato da-

fpalnïax

&

In wan

5

imone, qui hujus mundi principem

herna

ftum.

u ejus, ) Ber euml, per Chri-

agebat, & ut fortis armatus atrium

Qire

Dirigetur. ) Profperabitur, felici-

fuum tuebatur. / Luc. 11.

p*

ter cadet.

- Avimam [uam.) Nitam fuam.

a

II. Pro eo, quodf laboravit, ) ä la-

Multorum.

bore fuo.

funt multi.

) Omnium ; omnes enim

Lw;d

& alï

Videbis, f faturabitur.) Midebit,

Pro transgre[foribus.) Clamavit enim

G

& percipiet fructum.

in cruce: Parer dimutte illis: mon entma

fiitnt 4 quid facium*0

frth

LInjeientia fua.) Sapientia fua, quam

n

pte

Y

k X* o o o oX

L

*

197

w

Tetit [n

CAPUT LIV.

: fipo.

Ecclejiam imvitat ad letitiam, quod ex gentibus futura fit

&vum,

vofior, quam erat Synagoga , €&? per orbem propaganda , perpe-

1ua Dei protettione fit . in Jecuritate vittura , "veteris oblita cala-

: fatura-

milalis: quodque ex pretiofis edificabitur lapidibus , in juflitia

Us.mul-

. fundata : omnesque in ea docki erunt a Deo: multituf

dine pacis fruituri.

fpolis,

[ Auda fterilis, quce non paris: decanta

laudem , & hin-

um fce.

ni, quae non pariebas: quoniam multi filii defertae,

& pro

magis quam ejus, qus habet virum , dicit Dominus.

2. Dilatal

ocum tentor1

ii tui, & pelles tabernaculorum tuo- p

M

rum extende , ne parcas:

longos fac funiculos tuos & cla-

23'25.

vos tuos confolida.

Gslat.

.3. Ad dexteram enim, & a

d leevam penetrabis: & femen 4 273-

bitabit.

tuum gentes haereditabit, & civitates defertas inha

n confunderis, neque erubefces:

I

APUT

4. Noli timere, quia no

Bb 3

$. Non

— d

icatjone

L ] 4wds ïjrixe;'iilis , -qn—æ' nan ar£s, )

Con/olida.)- F'ortiter fige, quia ufque

irioney

Alloquitur Ecclefiam Chrifti,

xatura es, ^

ad finem mundi immo in zternum du-

& bon

tum ex Judais, tum potius ex genti-

: rüjtos

bus congregandam, hxc enim-initio

2. d dexteram, & ;-td levam.). Ad

iter 1108

