nec mchnaverunt aureni fuam; fed

abierunt, unufquifque in pravitate cordis füi mali, & induxi

u

Zf / Z! rfj

fuper eos orenia verba patti hujus, quod prscepi, ut face-

rent ,

& non fecerunt.,

ri'f"s

9. Et dixitDominus ad me; Inventa eft conJuratlo in viris

li

Juda, & in habitatoribus Jerufalem.

r

1o. Reverfi funt ad 1n1qu1tates patrum fuorum priores, qui

l,

noluerunt audire verba niea & hi ergo abierunt poft deos

alie-

Verba pa&; lazguf

N

7

Rehlcat memo-

6. E£ feris Jerufzlem.) ln plateis

riam pacdi cum populo initi in mon-

Jerufalem.

te- Sion.

(Cens

yk Canfej/t'mzs cante/latm /Zmz ) Fre-

d. Qri non Audierit. 3 Pdonmüs, &

t

ienter , & vehementer fum prote-

os ]

Vatablus vertunt: qut zonm paruerit.

i

atus.

,Su

4. Formace ferrea.) Servitute durif-

Maze amfurgen: ) thlanter &

poiïe

fima, quam fuftinuiftis in lhrrypto.

fummo ftudio ; quod énluy. fhudiofe

Y

5. Sufiifem.)| 'Confirmem, & reipfa

agimus , fummo mane agimus, vide

af t

perficiam, aut.faciam reyivifcere, quod

fupra CoE. E9 0 mim c-38 1.

ib

a

quodaimmodo intermortuum eft ; cum

9. Iz pr.zvttate cordis fui mali.) Po-

enim Patriarchis promiifa tuxffet Pa-

tius fecuti obftinationem fuam, .quam

Izftina in poffeffionem eternam , vide-

admonitionem meam.

Mode

fic ora

batur capuvxtate ;Babylomca. inter-

Verba patti.) Maledictiones ,& pa-

It d

rupta promiffio.::

nas, quas padi violatoribus fueram

E£ refpondi.) h go Propheta

minatus , Deuteron. 27. 13. & fequen-

O Et- dixi, edmmen.) Ita faciam , ut di-

tibus,

finem

*nPn

í

Hec dlCdln viris ]uda , & ]e-

9. Ízventa e/E conjuratio. ) Quafi

ïruf(dem

confpuanone facta defecerunt a me,

d

lnäl. eum Com. Mmocls T V.

.Oo

290

PROPH E r/. jERE»MIIE

alienos, ut fervirent eis ; irritum fecerunt domus Ifrael, &

1j

f

u

h

rum.

domus Juda pactum mei

$

quod: pe?igi Cum patribus eo-

1j

1I. Quam ob rem

hzec dicit Dominus : Ecce ego reducam

tht

dicer

cen

fuper eos mala; de quibus exire non poterunt, & clamabunt

ad me, & non exaudiam eos.

fet

12. Et ibunt civitates Juda, & habitatores Jerufalem , &

29,

clamabunt ad deos, quibus libant, & non falvabunt eos in

proba

tempore affiictionis eorum.

enirm

m civitatum tüarum, erant

AL

Supra

13. * Secundum numerum eni

9. 23. dii tui Juda;

& fecandum numerum viarum

quan

Jeruf; alem pofui-

fti aras confufionis, aras ad libandum Baalim.

ne Dr

14. * Tu ergo noli orare pro populo hoc; & ne affumas

2

Supra

'

16.

pro eislaudem, & orationem; quia non exaudiam in tempo-

vifita

infra re clamoris eorum ad me, in tempore afflitctionis eorum.

tf

14.1I.

15.. Quid elt, quod diieétus meus in domo mea fecit fcele-

ra multa? numquid carnes fan&tee auferent a te malitias tuas ,

i2uj

in quibus gloriata es.

I6. Olivam uberem,

pulchram,"fru&iferäm . fpäcio-fäm 1

vocavi: Dominus nomen tuum.ad vocem loquela , grandis

tum,

exarfit ignis in ea, & combulta funt fruteta ejus,

YVI

17. Et Dominus exercituum, qui plantavit te, locutus eft

Ine

fuperte malum, pro malis domus Ifrael, & domus Juda: quee

Dunt m

fecerunt fibi ad irritandum me libantes Baalim.

iþïüïm

18. Ttli

ticinio

N

& fecuti funt iniqutatem patrum

15, 0buen, ) Siiileu GhIR. ob

fuorum.

pinguedinem gratie , & fertilitatem

Lüquïu

1

Secundum tumerum , 6c.). 'Yot

C

ilb ;

bonorum operum,

Jenis

Deos habebas , quot civitates.,

Vocavit.) Ejffecit, ita ut vere talis

per C

Aras confufoniu. ) P

appellari poffes.

:

dendi cultus.

2

rgfani ,& pu-

) fcriï

-Ad vecem laquelk.) ^Loquente, &

h [

14. To ergz, 65,) Repetita hec funt

jucente Deo , .danteque Chaldais fi-

Torten

ex cap. 7. i. f6. vide ibi dicta.

ut venirent.

Mel dicto

15. Dileilus meus.) Populus fnéus.

gnum ,

ümgef

citius.

m

1a domo més.) ln ipfo templo, in

Exav[i ignis.). Chaldzorum furor.

quo erexit 1dola.

Fruteta ejg:,) ln Hebreo eft, xami

Cbum

Numquid carnts j:zn&.t , &c. ?) Nurm

facrificia , qux mihi offers , expiare

ejus, ut etiam habent LXX.

prsfa

17. Lecurüs efb fuper te malum. )

4 (

poterunt peccata tuà , quafi dicat,

Decrevit

Vide

non poterunt, quia liujusmodi idolo-

te punire , perdere, & va-

latrarum facrificia mihi placere non

ftare.

0 y

Pro malit.) Pro fceleribusin ponaue

di(imr

potifunt.

Vide füpra cáap. 6. 20. &

7 l.

22:

peccatorum.

Cm'l)u $

Vr

e

CAVPUT' XI.

201

]

*

18. Tu autem, Domine

; demoiyïf'cr-afüi mihi , & cognovi:.

x

$ 60

tu oítendifti mihi ftudia eorum..-

19. Et ego quafi agnus manfuetus , qui portatur ad vitti-

u

b

n

mam, & non cognovi, quia cogitaverunt fuper me confilia,

icentes: Mittamus lignum in panem ejus , & eradamus eum.

de terra viventium, & nomen ejus non memoretur amplius.

,€

20. * Tu autem , Domine Sabaoth, qui judicas jutte, & "Infra

95 M

: Io.

probas renes, & corda, videam ultionem tuam ex eis: tibi /

2Qe

. enim revelavi caufam meam.

o

erani

21. Propterea haec dicit Dominus ad viros Anathoth, qui

ofül-

-quarunt animam tuam, & dicunt: Non prophetabis in nomt-

ne Domini, & non morieris in manibus noftris.

Urmas

'ego

. 92. Propterea hac dicit Dominus exercituum: Ecce

np

- vifitabo füper eos : juvenes morientur in gladio, filii eorum,

& filize eorum morientur in fame.

à

cele-

23. Etreliquiz non erunt ex eis: inducam enim

maïum fu-

(

per viros Anathoth , annum vifitationis eorum,

Oo2

LR

CAPUT.

fam )

andis

18. Demezfiraféi mibi.) '.Peccata eo-

20. Doratme Sabactb.) Domine exngci-

rum, & fcelerata ítudia, quibus te-

tuum , Domine omnipotens.

nebantur ,

& machinationes contr

Probas renes, 6/e.) Scrutaris corda.

]

56&

me , quem de medio tollere cupie-

Videam wittonem.) Vac ut videam

bant moleftum monitorem , fcelerum

punitionem a te profectam.

Hzc di-

u^

cit Jeremias non ftudio vindi&z , fed

ticiniorum au

ipforum objurgatorem, & triftium va-

à

orem.

juftitis defiderio.

.Tu

— d

19. Et ego qzmþ' ag u$ man/üetus, & c.)

Revelavi. ) Commendavi ; nam

Loquitur Propheta ad literam de fe

ad te, tanquam ad juftiffimum judi-

/2, Ob

ipfo ; certnm tamen eft fub perfona

cem confugi.

jiratem

Jeremie hzc .de Chrifto dici , & pro-

QI. Hac dicit Dominus.) Ego dico:

ter Chriftum hzc ]eremis evenitfe,

ipfe enim Dominus eft, qui de fe per

c tl

& Ícripta effe.

»

tertiam perfonam loquitur. .

( "Dutis fum ad

Ad viros Anartbotb.) Sacet

dotes poQ

Ef 907 co gnov:

h-e! &

mortem nihi] dicens, ac fi non in-

pulares Jeremie, qui eum maxime in-

gi; V

telligerem, quo me ducerent.

fectabantur; erat enim Jeremias Ana-

| (jdo

Mittamus lgugm inpauem ejus.) Po-

thothites.

namus liyenum taxi commünutum in

Nom prophetabis.) Futurum pro im-

s

jof

cibum ejus; taxus'enim arbor eft tam

perativo ; ne prophetes.

yatnl

pr&fentis veneni, ut quicunque fub

Non moreris, 67 c.)Non Occidemuste.

ea dormiat, vel comedat, moriatur:

. 22. Vifitalo.). Puniam enim eos.

2

73

vide Plin. lib. 16..c. Io.

Quod

Reliqui& mom' erunt ex ei. 3-

hoc verficulo de Teremia hiftorice ;

Delebo omnem eorum pofteritatem :

&n

dicitur prophetice de Chrifto, cujus

fic d'citur Pfalm. 36. 29. Semen 1m-

corpus panis verus eft, qui de cole

piorum peribis.

defcendit , crux , lignum.

Vifitationis earum.)Punicionig,& excidij,

292

PROPHET. JEREM LE

j

u

Si

C XPEST - XÉ:^

dre p

Miratur prop&m malorum pro[beritatem , qui tamen parantur

füeni,

ad diem occifionis, Juntque terra cau[a lu&us: bereditas adver-.

& N

- fata eff. Domino [uo , & paflores demoliti Junt . oineam .Domirti ,

Verur:

CIeQas

ideo traditur- in dilf/pationem , cujus tamen rurfam

ijerc- i

1

"bitur. Dominus , "oa[Tatis ipfius inimicis, "

di dil

1. YUftus quidem tu es, Domine, fi difpütem tecum : ve-

E

* Job.

rumtamen jufta loquar ad te: * Quare via impiorum -

Contra

; ä Z; profperatur? bene eft omnibus,

unt.

! qui prælvaïican'tür , & ini-

g N

I. Is.lclue ag

Is

&

Mi

2. bl

antafti eos & radicem miferunt : proüciünt, & fa-

terre

ciunt. fruCtum : prope es

10 1

..

eorum.

t ori eorum , & longe a renibus

Verunt

3. Et tu Domine

, nofli me,, vidifti me, & probafti cor

meum tecum: con

bilem

grega €os quafi gregem ad vi&timam , &

fanétifica eos in die occifionis.

:

— À

4..Ufquequo lugebit terra , & herba omnis regionis ficca-

$5

B Don

bitur, propter malitiam habitantium in ea? confuümptum eft

animal, & volucre, quoniam dixerunt: Non videbit noviffi-

Témig, &

ma nofl:a.

d

vibts tui

; S' Six

Todo «

d. Na/z';i:;;ze.) Quod innocens fim»

ii qui

; UF æ;s'

(ï difputem. ) ïdie&

.

IG **X'H Q

X

juftior ,

quam ut SBU QD

&.colam te fincere.-

tiores ff

difputare debeam.

Er fandiifica eos.) Deftina tanquam

I5 6, d

Veruutamen juffa-loquar, £$c^) Qua-

victimas: ad. diem facrificii , fic ille

C

U g

fi dicat: mihi tamen pace tua liceat

apud Virg. lib. 2. ait: Ef »e de/finaz

proferre juffas. q

ar£; hoc enim eft fanctificare, . con-

fuei. )

uerelas meas , ut inihj

pitria

l

quidem videntur. -

fecrare ,: dedicare Deo.

m W

2. Plautaffi eos.) Stabilifti ficut ar-

'

l

bores, que altas egerunt radices.

4 Lnugelit terra, y .Oterilis erit

r

*

eIg0 tb

horrida more lugentium.

,&

Jmns ?

^

Profictnnt. ) Divitiis , & pxolibus

-En j

t

'augentur.

Propter malitiam babitantium im ez.) i

Ton

Prepe es tu ori eorum.) Quæ poftu-

Sepe enim hominum malitia fit, ut

ü

hï

lant, habent in votis largetribuens: vel

erra fructus non proferat, quafi di-

tüumd

MC

fenfus eft: Oretenus nomen tuum ufur-

cat: quoufque feres Domine, ut pro-

le t0 t

pant, cor autem eorum longe eft a te.

Longt A renibus eorum.) Quia nec

pter impiorum fcelera, nos quoque

Th

fterilitatis malo, & cladibus belli ob-.

N g

modico flagello c«dis terca eorum ,

hoxii fimus ?

* tibi

fic "Thren. 3. 13. dicitur: zifee r re-

d&fmt

nibus mess frlias phareme . [u&, d. eft

^

Non videbit EOV /fnia no/l-ra.) Deus

1 Dog

fagittas , vel fenfus eft : non cogi-

non videt, aut non curat , quid-no-

tant de te.

bis eventurum fit.

"

Hergj

[]

AlCiüm.

L

x

CAPUT XIL

203

-R Si cam. ped:mbus currens laborafti, quomodo conten-

u

dele poteris cum eqms ? cám autem in terra pacis fecurus

*

Jur-

fuerls3 quid facies in fuperbia Jordanis?

6. Nam & fratres tui,

& domus patris tui etiam ipfi pugna-

"hm )

verunt adverfum te, & clamaverunt poft te plena voce: ne

[

credas eis, cum locutl fuerint tibi bona.

7. Reliqui domum meam , dimifi hzereditatem meam: de-

] Ve,

di dilettam animam meam 1n manu inimicorum ejus.

Ji

"T

ütll

8. Fatta eft mihi haereditas.mea quafi leo in filva: dedlt

Contra me vocem, ideo odivi eam.

L at

9. Numquid avis difcolor hzereditas mea mihi? Numqmd

avis tin&ta per totum ? venité, congregamini omnes beftise

& h-

terr&&, properate ad devorandum.

niDUS

10. Paftores multi demoliii funt vineam meam , conculca-

verunt parrtem meam: dederunt portionem meam deüdera-

1 Cot

bilem in defenum folitudinis.

n

11. Po-

[

Oo 3

(Cd*

ï

&: cum peditibus curreus, 6500) — Dilllam animam meam.) Jerufalems

, dl

Ef Domini refponfio ad querelas Je-

quam tdnquam anumnam meam dlli('f'e-

remize, & fenfus:

fi Anathothiticis ci-

bam, dedi in manus Lhaldæmum.

vil

vibus tuis refiftere non potuifli, quo-

8. Hereditas mea.) Populu;a meus.

9)

modo refiítes Jei()folvmltams ; cum

Quafi leo in filva.) Ut homines au-

ili,

quafi pedites , hoc eff infirmio-

dito rug1tu leon:s in filva htgïunt

] 1lm?

res h1, quafi eqmte«,, id eft, valen-

ita ego ab hoc populo rebelli , &

tiores fint ?

Exigua fünt , que pat-

contra me efferato averfus fum, &

fas es, duriora reftant tibi ferenda.

eum reuqm

1qdïm

Cumn antem gm o revva ;mcts fecurus

c Je

Dedit contra ime vocem. ) Blafphe-

fueris.). Midebaris tibi in terra, &

mans me, & de mea divinitate, & pr Q-

þwt

patria tua in pace fecurus vczf&n, &

videnti« male fentiens, & loquens.

con

tamen ibi exitio: tuo imminent ; quid

Numquid avis difcolor ; É)

Puto fenfum effe:

ergo tibi expectandum 'erit. Hierofo-

,an Df?i)üf as mnetus

l lni[ ;

meretur mihi efle in deliciis , ut funt

lcq &

In fzq;erbm 70rd47z1x ) Populum TJe-

aves peregrinis coloribus pittz, &

tofolymitanum comparat jnruams flu-

eäeodptea, que domi in caveis haben-

T

&ibus ; folet enim Jordanis xítate in-

tur ?

potius demuehu itin tn,d im vo-

TRU

f di

tumefcere, ripas fnpel,gledl, & vio-

lucrem beftiis tiaden dam in p 'Zdant.

lento curfu iem

IO P.a/fares nmeltz. ï Uguf;&f» & Prin-

prO

6. Fratves? s. )

Y Cives Anathothits.

cipes,

juos fibi jun ixit Nabuchodo-

oqïle

nofor,

Ne credas eis. ) Ne fidas, fi forte

ic etiam fapra . c. 6.3

. hoftes

jio-

fe tibi placatos, auc benevolos often-

paü:oxes vOcantur.

derint

Vineam HZEAHL.) Judædm

Dous

7. Deomtum meam-y 41 emulum

Parzem.meam.) Mereditatem meam,

Hereditatem meam.) P()pulum Ju-

quam etiam porzzozém fuam vocat

|-10

daicum.

Á

Deffderabilem.) Spcciofam, uberem

e

294

PROPHET, JEREMI

i

11. Pofuerunt eam in diffipationem ,luxitque fuper me: de-

folatione defolata eft omnis terra, quia nullus eft ,

1n 20

qui reco-

gitet corde:

L

.meun

Il

12. Super omneées vl

as deferti venerunt Va&atoräs . quia.

eladius Domini devoravit ab extremo terrae u

De. (

f2 carni.

Íque gd extre-

mum ejus: non eft pax univer

Ia

13. Seminaverunt triticum ; &

fpinas meffuerunt, haeredi-

tatem acceperunt, & non eis proderit: confundemini a fru-

4

N

&ibus veftris, propter iram furoris Domini. -

?lld[f«

14. Haec dicit Dominus adverfum omnes vicinos meos pef-

liirit

fimos, qui tangunt haereditatem: quam diftribui populo meo

Ho d

Ifrael.

Ecce ego evellam eos de terra fua,

*

l

H

& domum ]L

L

,da

üjfen

evellam de medio eorum.

1s. Et cum evulfero eos, convertar, & miferebor eorum

du

& reducam eos; virum ad hereditatem (uam, & virum in

terram fuam..

1

146. Et

[j

H

invidendam, fic dicebat D.avid, Pfal.

13. Seminavernunt Eriticum , Uc;) 1d

li àqu

15. 6. Fanes ceciderunt mibi im pracla-

eft , felicitas in' miferiam vertetur.

—

ris.: etenim hereditas mea praclara eft

bitis ,(

mibi.

; Confundemint 44fru£iibmvcftjri6 ; 65[)

Propter iram furoris Domini fallent

fm oj

In defertum folizudini.) Defertam,

fructus expectationem veftram ; itaque

Ditet ex

& folitariam.

quafi pudore vos atficient.

F!rm,

II. Pofmerunt eam in diffrpattonem.)

I

Hac dicit Dominus, 62c. ) Mi-

16.8i

Diffipaverunt, peffumdederunt eam.

natur Deus hoftibus Judzorum.

AmO*,

Luxitque fuper me.) Ad me, vel

VW t

Vicinos meos.) Gentes vicinas Judxis

coram me, quafi in defolatione fua

intelligit, que primz in exercitu INa-

flem ü

E

opem a me poftulans.

*

.

buchodonoforis venerunt contra Je-

Ü d

Quia nullus efl , qmi vecort

t'et.)' "'Yerra

rufalem, Philifthzos, Idumzos, Am-

q

&nter (

luget, & diffipata eft, & tamen non.

monitas, Moabitas.

u ]

eft, qui recogitet, id eft, qui con-

Qui tangunt bhereditatem. ) Attre-

Orma

fideret, quenam fit

lagarum caufa ,

&ant, vaítant, vendicant fibi hzre-

hn ,&

quod remedium.

6

haldeus habet,

ditatem meam.

dbdm

quia nemo efl, qui proponat animo ti-

z.

Evellam eos, &c.)

Id e»&, Chaldzos,

-—l!«f(a

morem Umtete

& efficiam, ut |Vledi-eos de terra fua

I)QT; anz

deturbent.

Xel vicinos fimul cum

IO. Super omme: vius deferti.) Per

[

omnes vias deferti.

Judeis evellam; & ejusdem captivi-

hwj

Vaflatores.) Hoftes Chaldzi.

tatis participes efficiam.

Gladiuw Demini.) Mindex Dei ira,

E* domum Juda, €c. ) Et Judzos

de popi

ffbitem

& Chaldaorum glgdiusl a Domino

apud eos captivos hac ratione de eo-

Weinig.

immiffus.

rum captivitate liberabo.

Non efh pax unrverfe carmt.) QQuuia

I5 Redwcam eos.) Gentes przdictas

* E

0 ed

ly

emnes Judeos hec. cladgs tanget.

intelligit, fcilicet Ammonitas, & Moa-

e

CAPUT XIL & X

295

: d«

.16. Et erit: fi eruditi didicerint vias populi mei, ut jurent

C C0«

in nomine meo: Vivit Dominus , ficut docuerunt populum

meum jurare in Baal: zedificabuntur"in medio populi mei.

quia

17. Quod fi non audierint, evellam gentem illam evulüo-.-

XIe-

ne, & perditione, ait Dominus.

Ms

COA POD T OXIIL

,

*1'edj4

Sicut lumbare Sferemie abfconditum in Eupbrate computruit , fic

g fru-

Studea primum Domino adberens , propter Juperbiam, C idolo-

;pel

lairiam ab ipfó abjicitur , omne[que di[pergentur , revocantur. ta-

fuisu

men a propbeta , ut fua ponitentia devitent mala , alioqui fudas

]uda

auferetur propter [uas iniquitates, qui ad ponitentiam nequit. ad-

orum

dq—cz' ob inveterata

minmalis coufuetudinem, interponitur etiam

;

m n

propbete commiferatio.

1. T YEc dicit Dominus ad me : Vade , & poffide tibi lum-

& H

bare lineum , & pones illud

0$., &

»

fuper lu.mb*os tu

ft

2. Et

)

in aquam non 'igferes illud.

tur

bitas , quas fe cum 'Judzis redu&u-

Offide.) Eme.

ü,g[')

rum pollicetur, quod & fa&um effe

"p

Lumbare lineum.) Cingulum, ;

ullent

.patet ex c. 48. 47-

quo lumbi cinguntur. Lineum autem

-

;itaque

^ Firum.) Unumquemque.

elfe vult, ut fignificet non elle fuper

16.: Sé erudizi didicerint.) Moabitss,

veftem, fed fuper carnem induendum.

) Mi

& Amonitz.

:

"Quod . nobis conjunctiffimum effe, ac

Vias populi wuei.) Fidem, & religio-

diligentiffime fervare volumus, ac lum-

j 'udfis

5em Judzorum.

bos cingimus , ut faciunt viatores,

i M

r jurent dz. oomine smeo-)

'Et confe-

qui pecuniam lineo cingulo infutam

hcra l

quenter colant ut Deum.

circa lumbos circumcingunt. V oluit

)S, Am'

Vivit. Dominu.). Vxc eft juramenti

autem Deus hoc lineo cingulo figni- .

forma, fí pro eo, quod prius jura-

ficare, populum Judsorum: conjun-

Atttt-

bant, & jurare docebant, /7viz Baaf,

Giffimutn, & cariffimum fibi fuiile,

jurabunt, & dicetur: F?viz Domizus.

tamen propter ejus peccata eum re-

Zdifcabunrur.) Pacifice , & pro-

pudiaffe , id eft , expofuiffe Chaldao-

rum furoi ( Euphrates enim Chal-

ud205

fpere agent abundantes opibus, prole,

familia.

deam alluit ) ibique in captivitate,

nl cum

dj» medio. populr -mei.ï Exunt enim

& fordiþus computrulffe.

C apciv la

de populo , & Ecclefía mea , licet

la aqmarm won znfeves illud. ) Poft-

habitent in fuis regionibus -]udææ

uam fcilicet. contraxerit fordes,- ut

adaos

vicinisS.

Ícilicet fienificetur propter fordes pec-

um

17. Evwlffone, 6$ perdizione ;) Omni-

catorum captivos ductos Judess, ut

o evellens, & perdens.

vexatione fervitutis labes eorum elue-

N

rentur; ( purgarentur.

$, Hieron.

& Moäf

A

]

-

$96

PROPHET JEREMIJE

2. Etlpefï'e,di lumbare juxta

nt

verbum Domini, & pofui *ci?.

ca lumbos meos.

5

p]ew

cf'DOmini ad me, fecundo, *dic"erv—ïs:

3.

Etfattus eft ferm

4. Tollelumbare, quod pofledifti ; quod eft circa lumbos:

bo ol

tuos, & furgens vade ad Eqphratem , & abíconde ibi iilud

fürpt

in foramine petrse.

'tRS, 4

s. Etabii, & abícondi ill

H

rat mihi Dominus.

ud in Euphrate, ficut præce'pef

;

lios

..6. Et fa&tum eft poft dies p

luri.mos, dixit Do'm,inüs» Wad me:

nequ

Surge

o

, vade ad Euphratem , & tolle inde lumbare ,

quod

B

praecepi tibi, ut abfconderes illud ibi-

pl

7. Etabii ad Euphratem , & fodi, & tuli lumbare de loco,

Y

ubr abíconderam illud , & ecce comþutrüerat,ümbare,' ita

brefc

ut nulli ufüi aptum effet.

tofos

*

.. 8. Et fattum eft verbum

Domini ad me, dicens:

n

m

9. Hsec dicit Dominus: Sic. putrefcere fac

iam fupgl*bia

& fuperbiam TJerufalem multam.

ia

Juda,

r0. Populum iftum peffimum , qui nolunt audire verba

oculu

mea, & ambulant in pravitate cordis fui: abieruntque poft

deos alienos ,. ut fervirent eis, & adorarent eos , & erunt fi-

—

cutlumbare iftud, quod nulli ufui aptum eft.

r* im

II. Sicut enim adhzeret lumbare ad lumbos vi

Yi,.4iC äggfu-'

n

9 Juds

tinavi mihi omnem domum ITírael, & omnem domum.]uda,

Nup;

dicit Domin

ü

.

is: ut effent mih? in populum , & in nomgn &

dem Px

inlaudem, & in gloriam, & non audierunt.

dicente

ketent

i2. Dices ergo ad. eos fermonem iftum: Hoec dicit Domi-

Et di-

Yitum.

nus Deus Ifrael: Omnis laguncula implebitur yino.

f

cent

N

ficacius eft, quam illud , quod verbis

Y

explicat: Im «quam mon tmferes, id eft,

TTE

queap

recens textum in aqua non macera-

folum perficitur.

[

bis, ut illud candefacias, fed rude,

9

Putrefcere faciam ft"tperäidm 7«-

4dz.) Perdam, corrumpam, de

pri-

IS-I*

& afperum relinques, ut fcilicet figni-

mice;

ficaretur populum Judaicum recens na-

iam

* arrogantialïl ,& fuperbiam

Ja-

Àitis

tum a Deo affumptum in hereditatem,

dxorum.

cum rudis effet , & parum politus in

AT. r efcnt miht ..

m nameäz, £t5

N

Veftïm

cultu Dei, & probatis moribus.

i laudems 6c. ) - Sicut enim uxor

2. Ert:po[fedi lumbare.). V olunt ali-

gloria eft viri, ita Ifraél Deo obe-

u

i hec in vifione tantum oelta eife.

diens , & ferviens fuit gloriz Dei ,

IRUUN

peccat.

P

lures fentiunt effe a&ta , . ut .verba

cujus nomen , & laudem a

p.ud vgexn-

V Dao

fonant ; eft enim hoc genus Prophetiz

tes celebrem fecit.

*

IO. Omnis laguueula ingä!eä;tur vi-

hr

m

*n ïgi-nalti.cmtþquo d, ad p.erfuaflendum ef-

A?I!p:,:

E

ne.) Sicut laguncula inmletur vino,

BH;*[ l.i 1

e

. 1

r

C A F UE XHE

-Ag?

LU

h

cent ad te: Num

quid ignoramus , quia omnis ïaguncula im-

IN

plebitur vino?

I54. Et dices a

d eos: Hzec dicit Dominus :' Ec/cg. ä'ge" implez

0$

bo omnes hab;tatores terrae hujus, & reges, qui fedent de

iil

ftirpe David fuper thronum ejus, & facerdotes ,

& grophe-

*tas, & omnes labitatores Jerufalem, ebrietate:

qpe-

& patres;, & fi-

r4. Et difpergam eos, virum a fratre fuo ,

lios pariter, ait Dominus : non parcam , & non c

| mey:

—gncedam,

neque miferebor, ut non difperdam eos.

quod

15. Audite, & auribus percipite. Nolite elevari, quia Do-

minus locutus eft. -

am., Aanteqüam contene-

t

16. Date Domino Deo veftro glori

2, Id

brefcat , & antequam offendant pedes veftri ad montes caligi-

nofos: expeCtabitis lucem , & ponet eam in umbram mortis,

& in caliginem.

2

1

pH

17. Quod fi hoc non a

i

1die-ri'tis, in abfcondito plorabit a-

*Thf&

nima mea a facie fuperbis : * plorans plorabit , & deducet

yerba

L

Ip Qo

oculus meus lamymam, quia captus eft grex Domini

: pot

18. Dic

jnt l-

ita implebo vos ebrietate, non bono-

tenebras calamitatum fuper vos in-

ducat.

;

rur, & voluptatum,, ut vos putatis,

ugglru-

o Judzi, fed malormn, & dolorum.

Offendant pedes vefiri ad mentes ca-

Nusgquid sgnoramus , Go )

Irri-

Hginofos.) Antequam fugitivi per :non-

]udäa

1 &

dent Prophetam tanquam nihil novi

tes tanquam in tenebris abeatis, &

dicentem.

Propterea explicat veríu

pedes, ut fit in tenebris, Japides fre-

quenter offendatis; vel fenfus eft: an-

Jomi

fequenti, que funt lagene , quod

vinum.

tequam ad celfos, & caliginofos , ne-

j

di

13. Prophetas.) Pieudoprophetas.

buhs feilicet obvolutos montes Chal-

cent

OOq4. Firem a fratre.) | Unumquem-

dzz, captivi abáueamini , ad quoruu

montium lapides pedes offendetis in-

Verbis

que a proximo fuo.

Nom concedam.) iNon ïnduïgeboæ

ter eugdum , feffi de via, & egpre

* I5. Noljte e(evuari.) Superbia , ut

promowentes greffum.

um J

qepie

fcilicet in veflra fortinldi'ne fupezbe

üdat iS?-

Expellabitis lucem, 8c.) Res pxofpe-

ras, quas expe&tatis, convertet tolis

gt ] v

16. Dare Damgna Deo veflro glarzam.)

Déns in adverfas.

jntlh Ü

Veftram. infirmitatem , iniquitatem ,

lbeibeam morik. ) Denfiüfimas te-

Dei vero potentiam , & bonitatem

n !

xor

b

&

przgdicantes , veftra

nebras, quales tenebre funt in fe-

agnofcentes, .

pulchris.

n i,

eccata deteftantes, Ó ita viventes ,

ut.Deo fitis in nomen, laudem , &

17. $i boc mom andieritis.) Sant vet-

1(] gett

gloriam, ut n. Y1. dictum eft.

ba Prophete.

;/W 'W,'

A)'Z!&?täd—??i (w:t:?zeärc/c' di*.) A.ncequ-am

lm abfcondito,) in locum abfcondi-

Bibi. um Com, Menoch. Tom, V,

P

f n

e hi

M -

208

PROPHET. .,] EREMIA

riet

a*

&

198. Dic regi, & dominatrici: Hu]miliain'ini-f, fedcte: quo-

lut

niam defcendit de capite veftto corona gloriz veftrae.

jj f

Ig. Civitates Auítri claufae funt, & non, qui aperias: trans«

n defe

lata eft omnis Juda transmigratione perfeta.

20. Levate oculos veftros , & videte , qui venitis ab A-

^"

u

SLI

quilone: ubieft grex , qui datusefttibi? pecusinclytumtuum ?

^^

5r. Quid dices, cum vifiiaverit te? tu enim docuifti ecs

adverfum te, & erudifti in caput meum: numquid non dolo-

appau

ft. d

res apprehendent te, quafi mulierem parturientem?

i

22. Quod (j dixeris in corde tuo : Quare venerunt mihi

ær'

* Infr.

erud

haec? * Propter mulütudinem iniquitatis tuze revelata funt

:

J^Tg.

verecundiora tua, pollutae funt plante tuze.

2ud.

N

23. Sl mutare poteft /Ethiops pellem fuam , aut pardus

*

tie-

—

jriiá

tum recedam , ut liberius lachrymis

20. Levare oeulos vefíros.) O Judei.

[/77] i

ihdulgere poffim.

Et widete , qui venitis ab Aqui'one.)

4 face [uperbie.) Propter fuper-

:

Qui Aquilonares eftis refpecta. Jeru-

fiüj; f

biam, & inobedientiam veítram.

falem, vel qui cum Babyloniis com-

mercium habere foletis, & ec ire, in-

frril

Grex Domin;i,) Populus Juda;

I8. D;c Regi.) Jechonig, ut vult

deque venire, videte Judz, & Jerufa-

lem defolationem , & dicite illi.

Sedeciz.

S. Hieronymus, vel, ut alii fentiunt,

Ub efl grex , €c. ? ) Populus ille

j

Q

;

Dominatrici.) S. Hieronymus intel-

pene innumerabilis , quem Dominus

ligit Noheftam,Jechoni matrem ; alii

in te fuccrefcere fecerat.

h

Sedeciz uxorem.

Pecus inciytum.) Repetitio.

2I- Cwm vifétaverit te.) Cum Deus

fum It

Hwumtltamini.) Numiliabimini.

Sedete.) Sedebitis, fcilicet in terra

per Nabuchodonofor te caitigabit.

x

Doceifhi eos adverfam te, ) Chal-

& etim

jacebitis humiliati , & aftlicti.

dzos.

Docuit autem, vel quia cum

Defcendi*, 6c.) Cadet de capitibus

eis amicitiam , & familiaritatem con-

i.

iaj

veftris corona Regia, qua gloriamini,

traxerat per mercimonia ; vel, quia

Oi exifa

amittetis Regnum.:

auxilium ab eis contra /Egyptios pe-

Ig. Crvstares 44u/fri.) Meridionales;

tiverat; vel quia Ezechias nuntiis Re-

pE

ita appellat urbes Judez,, quz refpe-

is Babylonis omnes thefauros fuos

!

]

äh'nï:æ

&u Babylonis erant ad Auftrum.

Oftentaverat: quare Babylonii ad prz-

tii

- Clasfa funt.) Defertz, habitatori-

dam Hierofolymitanam | invitati funt,

Fs

! Temel

bus vacug, atque ideo claufz ; nam

l L:

quz domus non habitantur , claudi

o9. lVerecundiora tea.

) Puden(ia tuá.

folent.

Vel ab /Egypto , que eft

Peolluta ftmt plauta ttm.) In Hebrzo

TOmtifi

ad Auftrum [udgz, nihil vobis erit

äï

j pti"rm

eft : Difcooperte Íunt plazta tue, lo-

20. L^

auxilit, omnia ibi vobis erunt claufa.

quitur de populo tanquam de honefta

1600 &

Vide 4. Reg. 24. 7.

aliqua, & proba mulieré, cui igno-

Translata eff , 6c.) Ita in captivitaQ

miniofum eft, fi ei pedes, & crura

Nitétrice

Y

Po-

nudentur.

* 1.2

tem ducta, ut nemo remanferit.

nuntur preterita pro futuris.

23. Vartetates duas.) . Maculas fuas;

ühfrä (.

ia

l

* .

$t

-*

CAPUT | XHI. -& XIV.

299

rietates fua::

qu.

& vos Poteritis benefacere, cuin didiceritis ma-

lum.

:

EH

21. Et diffeminabo eos quafi ftipulam, quze vento raptatur

in- deferto.

) M

25. Haec fors tua, parsque menfurze tuae a mey dicit Do-

minus, quia oblita es mei, & confifa es in mendacio.

um

| eo

25. Unde & ego nudavi femora tua contra faciem tuam,&

apparuitignominia tua,

old-

*

27. Adul

terla tua, &

hinnitus tuüs, ícelus fornicationis

Vze tibi

tmihi

tuae : fuper colles in agro vidi abominationes tuas.

fant

Jerufalem ,. non mundaberis poft me: ufquequo adhuc ?

CAPUT- XIV.

x

5v

Sz'ccim& ämgna in ler

ra "uda propter peccaia popu

n öä 0rans

fle

prophbeta pro ejus liberatione , & milericordia , probibetur a Do-

judæi.

«'I'VJMC -)

mino pro ipfis orare : nec Jucipit Deus eorum jejunia ,. & «icii-

was ; propbeta etiam illis ecuritatem promittentes una cum ipfis

jn-

' COffl-

peribunt : luget SFeremias mortuos gladio, €? fame , popa-

Je ) ill'

lique peccata coufitens, orat-pro mifericordia.

[erufa-

Uod fattum eft verb

M

h ille

I.Q

monibus ficcitatis.

um Domini ad Jerenjiamn de fer-

t

yimus

2. Luxit Judaea, & portee ejus corruerunt ; & obfcuratze

funt in ;errä, &c

lamor Jerufalem afcendit.

l Doit

.53. Ma-

bit.

FPa

eft enim

interpretantur , attollam vefles tuas

Chal*

flinctum.

pardus animal —macuqlis di-

4 um

fuper faciem. tuam, id eft fuper ca-

n cott«

24- Diffeminabo.) Difpergaxh,dimpa-

put, ut appareát turpitudo tua.

boin exilium, & in captivitateim mittam.

27 Adilieria, $. ) Adulteria :

: quia

Q5. H« fors fa.

hinnitus ,

Ícelus fornmicationis vocat

9s pe

ditas tua.

) .Hæc eft here-

idololatriam.

s N

; fllOS

Parique menfura tue 4 me.) MHe&c

. Super c:des.)

Ín gice!üs.

tibi remetiar, & rependim peccatis

:bominati 0*(35&) 1dola.

dprte

£uis.

Nonm mundabeiie.) TNon curas, ut te

i fuïlty

Ia meudzcio. )

: In Idolis, & falfis

a péccatis , & idolis emundes.

i

4ttd

promiffis Pfeudoprophetarum , & J&-

Poff me.)

IMe, cultum meum fe-

oyptiorum.

quendo.

ieprao

.9Q6. Unde &Y ego midav: , Ff'c.)lfnäe

U[gyuequo adbnue ? ) Scihcet talis

.i,O

xonecu

& ego nudam te, & captivam , quafi

erii? expectabo, ut refipifcas ? quo-

meretricem omnium ludibrio exponam,

ufque te feram, && furorem contine-

j

vide n. 22. -

bo, ne te peroa:

Bekpe

2

cua

"Contra faciem tam.) Ut ipfa te nuz

D

5 lfarma:xiäy.f Fccitd.?k.) De fe,

dam aípiciens erubefcas; vel ut alit

& pena ficcitatis, & ftexili-

T

.*

F )

?X*v

E

3o0

PRO*PHET; JERFMI/E

3. Majores miferunt minores f ios ad aquam : veneru*ntx ad

[ Qu

hauriendum, non invenerunt aquam, reportaverunt vaía fua

cinsf

vacua: coufufi funt & afflicti, & operuerunt capita fua.

(

4. Propter terrze vaftitatem, quia non venit pluvia in ter-

"n

fnvoc:

ram, confufi funt agricolae , operuerünt capita fua.

s. Nam & cerva in a

IQ

herba.

gro 'peperit,&-reliquit: quia non erat

pedes

Tecord

6. Et onagri fteterunt in rupibus , traxeruht'ventum quafi

dracones, defecerunt oculi eorum, quia non erat herba.

Is

7. Si iniquitstes noftrze refponderint nobis : Domine , fac

lt bon

propter nomen tuum ,

I2. |

quoniam multae funt averfiones noftree,

tibi peccavimus.

ootuler

falvator ejus in tempore tribulationis:

quoni:

: 8.; Expettatio Iffa?-l,

Qua-

r

* Nog

tatis, quz contigit fub Sedecia, ante

6. Onagri, £ c.) Afini filveüres.,

(m v

qui, ut cerve , & dracones, ficci

obfidionem Jerufalem.

2. Laxit Judez.) Lugere dicitur

funt , & zítuantes ob caloris copiam,

—

terra cum incula , cum fterilis, &

tcfte Plinio lib. g. c. 12. Ideoque fiti-

CDVeig

horrida eft more lugentium.

bundi pre ficcitate ventum haurient,

&am ad

Poría ejUs corrmerunt. ) Nemo per

ut fitim, & famem temperent, & ca-

Qu c

eas tranfit, ac fi corruiffent. In Hebr.

lorem refricerent.

pieto o

eft , izffrmata funr, defolatz, deferte,

Defecerunt ecali eorum. ? Oculi eo-

Units f

inedia

ità ut nemo per eas ingrediatur, aut

rum prz

debilitati. deficient ,

agrum,

egrediatur. LXX. habent, £xeyatqo av

& caligabunt, qui cibo fpiritibus re-

tolongg,

vactus fatba j;::et.

deuntibus illaminan folent, ut oculi

DN

lienmm

Obfearata fmnt. ) "lriftes, horri-

Jonathe 1. Reg. 14

27. vel fenfus eft :

deque facx funt, ac fi in terram

funt depreffi, & intzoifum conditi pr&

quam jp.

corruitfent

vel fafte funt obfcuri

tmnacie.

^

D er l]iilg

nominis, & nullius pretii, cum ante

7. 8 dyiguitates nofire re/þwm'&int-

temþug j

€larz effent.

xobÁ. ) Accufaverint nos in judicio

&t* g

3. Majore:.) Potentiores civitatis.

coram te, ficut accufator refpondere

Cat

|

Minores faos.) Famulos fuos.

folet ,

& rei

excufationes refutare.

h&bit&ni

Operuerunt captta [na.)

Mos enim

Chaldzus vertit

teflificase — fumt

erat Judzis in lu&u capita operire.

COMIira 0.

n flmiii

4« Propter zerra vaflitatem,) Mebr.

Domine fac propter momem tuun. )

AQm.

propter terram contritam.

Fac nobifcum clementer propter te,

Diepl

at

nominis tui gloriai, licet nihil tale

- T

5. Et reliquiz.) Pullos fuos, id eft,

mereamur,

Cà ..

1

&on nutrivit, quia non habebar lac,

meinineris nos tuos effe.

lts nobifcum age , ut

l

wwl |

Y

]

cum herba non effet.

Ufus eft exem-

/

Qu! prs

plo cerve potius , quam alterius be-

Averffones nofva.) Kebelliones a te,

Vàgdtur.

prevaricationes , & peccata.

ftie , quia magis quam alig amare

videris ;

folet fcetus fuos ; quafi dicat: fi cerva

8. Expellario Ifracl.) O tu Domine,

i ng[h

pullos fuos ob herb inopiam derelin-

in quo Ifrael fpem omnem fuam con-

h

Iu

rmif?lf

W

4

quet , quid facient ceterz beftia?

ftituit. Qu hic dicuntur , allegorice

Üf

!feti

^6

LEU

N

391

E

Q

r de-

ftà

uate quafi colonus futurus es in terra, & quafi viato

clinans ad manendum?

