Dorpmus creavi eum.

&3

,9 Va

Dor[ía Reg

j appreem-

»

um ver(am.) SciliCet ante

5. Accinx;.) Chald. 244jsv;. LXX

eum in tugam.

Canfortavxi' 5

äwb*xua;a' 9'€, Uifes tibs

3 genfe&

Aperiam, €c.) Uxrbium poxtas.

dedi.

i

2. E£ arcama /äcrefarum.) Repofi-

Er non cognoviffi me.) Nefcis te a

j & r

tos, & abfconditos thefauros intelli- me eligi, & dirigi ad everfionem Ba-

,git.

in Hebrzo eft: Dabe tibi tbe-

bylonis, hoc confilio, ut Judos inde

idbo; portas

Jaaros c;z,liginis, & thbefanros 46/&072—

liberes, utque forimam, & typum Chri-

þ'anum.

fti geras.

3Et

Qm' vOeco A0mm fUum.

j Mulfo an-

x "Lfgque me mon

-ej?.) " LXX. Nom

—HHnáà

tequam fis.

Cefl Deus prater me,

H

:.Wregabb !

,

àl

tor 0v&

4p. Propter fää-'vzm m?æmfzzcoä.) Hic

. Paciens Pacem.)

WHebr. fignifï-

eft finis, & fcopus Dei, ob quem Cy-

cat quietem, opulentiam , libertacem,

ädt:ci: d ul

rum itaevexit. Quia ad [fraelis li-

felicitatem, & bonorum omnium af-

fluentiam.

:

) Cgs VT

bgrtatem tua opera uti volo.

À

N

[

g';fxils ) ld d

"Focaw: re nomine r'uoï) Voluit Deus

Creans malum.) vw.g. peftem, fa-

in facris Literis , multo. ante infcribi

mem, bellum , &c.

UE

H&IQW

9. Rerate, &c.) Miffo Spiritu San-

i.

cum hoc elogio nomen Cyri, ut He-

quéem fat

k

brai Cyro ipfi poffent oftendere, quz

&o in Virginem , vel Chrifto in m

u

tanto ante de illo predicta fuerant,

utn.

]

*

fj of

hriftüm DOll;liI;IIm.

QT v

quit

& gratiam illius inire , & üt ipfe ad

Juféum.) C

n

li

Ü

ea preftanda animaretur , qux prz-

"periatur terra, €5c.) Utinam terra

foit $p

nuntiata fuerant a Propheta.

producat, & in luc^m proferat Salva-

15

forti

WTO

aut

Amilavi te.j. Veci, ut effes figu-

torem ; Chriftas enim nafciturus qui-

"

ra, & fimilitudo Chri&i mundum a

dem erat coclitus, fed in terris. "l'erra

u? d

jl

ergo hic fimpliciter & generice fumi-

d-

captivitate liberaturt. Sanchez putat

afiunilavi te idem effe, ac te tuis no-

tur; terra enim prabuit materiam cot-

3;131

tis, & characteribus defcripfi, vocan-

pori , ut Chriftus nafceretur.

?

atl

[à

do te nomine tuo, & ngæ fa&urus ef-

Et juflitia oriatur ffmul.) Cum Chri

TL

Jde0

fes pþæ dicendo.

]u (

fto. Refpicit illud Pf. 71. 6. -Dcf:e'n-

d

166

PROPHET ISAIE

u fiec d

* Jere.

9. Vee qui contradicit fi&ori füo, tefta de famiis terrse:

18. 6. * Num

/

thipig, &$

quid dicet lutum figulo fuo :

Quid .facis? & opus tuum

o te ambu

Rom. abí

que manibus eft?

feque depzfc

gv 299

Io. Vaec

jui di;it patri: Quid generas ? & mulieri : Quid

abfque tf Dx

parturis ?

r Veet

"rr. Hoec

dicit. Dominus 4fan&uïs Ifrael, plaftes ejus: Ven-

u

16. Confu!

tura interrogate me, fi

confufionem

mearum mandate mihi.

per filios meos, &, fuper opus manuum

z

1*. lírael i

12. Ego feci terram , & hominem fu

per eam creavi ego:

fundelnifi17 L

manus mec tetenderunt coel

0$; & omni militiae eorum man-

davi.

$

19 Quia n

fn20$ terram

13. Ego fu

Ícitavi eum ad*jt:;iï:itiam , &omnes vias ejus di-

fum creavit

rigam: ipfe eedificabit civitatem meam, & captivitatem meam

nn

dimittet, non in pretio, neq

Qu5 &

JJ1]

ue in mun.eribu's, dicit Domi-

nps Deus exercituum.

1. Non i

14. Hec

hsss N

de-t Fcut p!ul-*uid: i;ä :1;4491[&!/5,. & fcz;:f féit-

-r uch? Ut in(ïighum eft uneïi de pa-

n flica, "

f

hüldens,

licidia füillantia [uper terrami ortezur

rentibus , quod genuerint, ita. de Deo,

Tum tvrannide

dm diebus ejus jzzf;;tz'zz, &c.

quod fecerit, aut tali loco, tempore,

j

Egó Domtnua creavi €um. ) Creabo

aut aliis circumftantiis.

CIL' 4lt

eum, fcilicet Cyrum, ad quem redit

ER m.qlieri.) Maatri.

Iristatos,

Propheta , ita tamen, ut multa Chrifto

l1. PLeffes ejus.) Yraelis formator.

gulum meim,,|

conveniant, cujus typus fuit Cyrus.

Ventara interrogate me.) Lic t enim,

N r pyeti

9- Va, qui contradicit ffdori fuo. )

ut f'ïguïus luto mrationem reddere

( ïä&k&ma üt ]

Íncrepat eos , qui de divina Providen-

Ij Ldw

tia querebantur , quod mifera ipfis

non tenear confili mei , tamen .qu&

mea eft benignitas , quid de vobis,

pite divitie

conditio contigiflet, & in mala tem-

z

deque veftra captivitate proroganda,

Tum , Ri

pora 1

y

cidiffent , captivitatis fcilicet

.

arumnarum plena.

:

vel folvenda decreverim , quidque vo-

Abyi?änomm,

bis eventurum fit, aperire non de-

"Wirl viri col

Teffa dé fam;»::.) kan'-ifït qüafï

dignæbor.

trünfbunt, (

va$ non ex auro, aut pretiofo metallo,

Super flios moy.

in

inei. eftis.

OUPUR qui fl

iplispoyine

fed ex argilla famia formatum

phen ibtellisi

Hebr.eft: 7effa de teffis terra , tefta

Super opt manuum mearum.) Quod

&Orias,

lutea , terrea , vilis.

eflis vos.-

; .TM:W' "

Et ojus tuum. abfe

u m;miäm eft. )

Mandale mi/Ji.) Ab Ifaia

, meisque

88 Dioa

Opus tuium caret anfis fuis ; anfe enim

Prophetis fcifcitamini , & poftulate,

vafi funt, quod manus homini; vel

fïiffï;(:r t

Qu

Alii putant efle ironiam, quafi dicat:

p

lC c

fenfus eft: opus tuum impolitum eft,

eftne veftrum mihi mandare, quid fa-

Ti

N

& informe, àc fi pedibus, non ma-

cere, & quomodo filios meos re

gere

pa Aly.

nibus effer elaboratum , & fic major

debeam ?

Vel 4 opus tuum

E E/ Dü!*.i. r

cft blafphemia.

I2. Militéa eorzm.) Stellis.

D'ime hs

von [mut ianui , üt verti poteft. ex He-

Masdavi.) Kas difponens, & or.

breo, id eft, non funt idones. ,

dinans.

W sls i

?07,7&'! er

; üt

ào. gm'd qeeeras ? ) Qux me gé-

I3- Suferfavi eum ad jufeitiam.) Cy

äa

CAPUT XLV.

Y55

Is ferpee

—14. Hsec dicit Dominus: Labor JEgypti , & negotiatio E«

D

thiopize, & Sabaimviri fublimes ad te tranfibunt, & tui erünt:-

Poft te ambulabunt, vin&ti manicis pergent, & te adorabunt,

jei: Quid

teque deprecabuntur ; Tant

s

um in te eit ADfeus , & non eft

abíque te Deus.

"

6us: Ven.

I5. Vere tu es

D

Jeus abfconäitus,5 "Deus Ifrael falvator.

$ manuum

16. Confufi funt, & erubuerunt omnes, fimul abierunt 19

confufionem fabricatores errorum.

€con--

creav] 6Q0:

I7. lífrael falvatus eft in Domino falute aeterna: non

fundemini, & non erubefcetis ufque in fzeculum fszeculi.

.QTum man-

18. Quia hzec dicit Dominus creans coelos, ipfe Deus for-

3is 6jus di-

mans terram., & faciens eam , ipfe plaftes ejus: non in Va- .

atem meam

num creavit eam , ut babitaretur ;

formavit .egm : ego Domt-,

diclt Domi-

nus, & non eft alius.

P

us fum in loco terrze tehe

bro-

19. Non in abfcondito ïqcut

fo :

t Hac

—— n

I

WVere ru es Deus abfcondstus. )

ruüm Ícilicet , ut jufte puniret tyrannos

d

« quert de pa-

Chaldeos, & fideles Hebraos ab eo-

De Chrifto potiffinum — dicuntur ,

- ita de Deoy

rum- tyrannide-liberaret. — Cyrus, ut

cum aliquo tamen refpectu ad Cy-

jam fupra di&um, eft Chrifti typus.

rum, quafi dicat : ficut in Cyro oc-

(6, tempott,

Cviiatem meam.) ]erüfaïem.

culte falutém Judzorum operatus eft

Captrvitatem meam.) Captivum po-

Deus , & quaft abfcondit fe: ita mul-

elis forator.

pulum meüm , fcilicet Judos.

to mapis in Chzifto homine paupere ,

& abjefto abfcondet fe Deitas, que

) hic tefim,

Non i pretio.) Gratis, & finelytro.

ym reddere

Ia fa&tum , ut patet z. Efdrg T. 3.

tamen miraculis, & falute, quam af-

14. Laber JEgypri, €6c. ) Labore

feret , foras emicabit.

, tmen que

parte divitie negoti

atorum AEe

5

ypt»iO-

16. cConfuff funt.) Ba

lonii., &

dj de vobis,

alie

f

V

e Bel eo-

rum, JEthiopum, Sabeorum , five

gentes, quod Baal,

prorogan(äa

Abyflinorum, quas opulenti, & pri-

rum Deus non poffet eos tueri, fic

, quidque V0«

marii-viri collegerunt, ad te, Cyre!

demones, « omnes impietatis ,

& er-

rire 101 d

tfanfibunt, cum dominis earum , &

rorum propugnatores erubuerunt Chri-

ipfis provinciis; fub Cyro tamen Pro-

fti doctrina , increpationibus , & mi-

.

Vois, gui fih

pheta intelligit Chriftum , ejusque vi-

raculis confufi.

&torias.

17- Salvatus eff.)" Sa

dvabicar.

'////y,) QllOd

Ia Donino.) Deibeneficio, & gratia.

Auntum im te eff Deus , €c.) Que

facis, Deo auctore & impulfore facis,

Salute aterma. ) Lalis fuit falus,

jj méqi

- quiper te, quafi flacelio fuo gentes illas

uam Chriftus attulit : nam falus per.

& goltute

Cyrum parta temporalis tantum fuit.

punit: fic cap. IO. 5. dixerat indi-

vl (liic;x't:

;nationem Dei fuiffe in manu ,. & vir-

"fque 12 faculum.) ld eft, nunquam

UT qm H

oa Aftur.

Vatablus vertit : Revera:z

erubefcetis ,; nec confundemint.

meos 1e

"are

ze efl Deus, prater quem nullus eff alius.

19. Aenm im Vanum cremvit eam. )

Reducam vos per Cyrum in Judeam;

Optime hec Chrifto conveniunt, zz

non enim fruftra creavi eam , ut effet,

Jl

quo babitabit plenitudo. divinitatis cor-

" & of

oraliter , ut loquitur Paulus ad Co-

& maneret deferta.

lof..2. 9

19. Noez im ab[condrto , &c.) Ut dx-

Wi (j

1698

PROPHBET.!

AIJF

fo: non dixi femini Jacob : Frufura quarite me : ego Do mi-

Jf Ia D

nus loquens juftitiam , annuncians re£ta,

Trsel

20. Congregamini, & venite, & accedite fimul, qui falva-

ti eftis ex Gentibus :

nefcierunt qui levant fignum fculpturæ

ä

ífug, & rogant Deum non falvantem.

Ofundit

21., Annunciate , « venite,; & confiliamini ümul

Í

d u

qUIS al-

ditum fecit hoc ab initio, Pa tunc preedixit illud? numquid

mugna D

non ego Dominus, & non eft ultra Deus abfque me? Deus

juftus, & falvans non eft preeter me.

itgratitud

22. Convertimini ad me, & falvi erms omnes fines terræ.

qi d

quia ego Deus, & non eftalius.

23. ln memetipfo juravi, egredxetur de ore meo ]uffltlæ

,

1

Onfra

À

verbum, & non revertetur:

)dC,

Rom.

24. * Quia mihi curvabitur omne genu & ]urablt omnis

pondere uf

4-1I.

lingua.

Phili.

2. IO

25. Ergo in Dommo, dïceï, mesae funt juftitiae, & 1mpe-

——

rium: ad eum venient ;

& con iundemur omnes qui repu-

26. In

fons, & anlor

gnant ei.

Tingu jurabit

mones lucitugg , qui in antris ede-

Qui levant lignum fénlpture fu. )

Ya t m Dongy

bant oracula.

Ita etiam de fe vere

Qui erigunt idolum ligneum a fe fcul-

lmmo dics o

dicebat Chriftus Joann. 1g. 20o.

Ego

prum , 1! udque colu*ï'x.

ius- ufb

palam, locztus þzm mumdo

ö' im occslzo

Rogant, ) invocant.

Wa qm'æ

locgtus frm mahit.

QI. Adnnuntiate , &c.) ]unglte col-

& V Ch

Fraffra querite me.) — Non früftra

loquia, cctus, & concilia , ut, quod

U. & m v u

Jominum quzerunt, qLu illum fectan-

uni non Occurrit, alter fuggerat pro

m»uïeï d

tur; nam Hdehbus fUIS ampla præmxa

deitate idolorum.

con?at'ut

60,(]101 m

Quis anditum : boc fectt , &fc, ) Co«

quod Eccl

Loque»s juffetiam, annuntians retla.)

gitate, quis predixerit ]udæos e. Ba-

ICit, Ovl R*

Pura, jufta, recta, fanda obfequia

byfone per Cyrum liberandos, idque

]

IU

]

re ipfa prafliterit.

i

exiperns , non lmpura, & fcelefta , ut

Ut* ge

dáàmones.

22. Ommnes ffnes terra. ) Quiinex-

m flh*. F,t m

20.' Co;zg; egam:m, ö'c) Vide dicta

tremis terre fïmbus ; habitatis.

oÍ (A?F

mL&g?e

fupra cap. 43. 9. & 4I. T. fenfus eft :

so*xwro TÀG yc-

J

NJ H

s

qmcunque idolorum Cllf(üh (lef: --

.93.. In wemetipfo.). Per memetipfum.,

X t'tia y Q

ditis, convenite, & afierte, fi quid

guféitia verbum.) . Nerbum, quod

habetis , quod üis, quze dixi, oppo-

eft vera ,. mera juftitia; verbum ju

H)Le xfx

L.Qm (

natis pro caufa idolorum.

Pnütmum & squiflimum.

Qui falua't effis ex geutibus.) Qui a

24-

7ur46:: ) Homines' enim per

d

lWD

n-entmiïno ad Chriftum convertimint.

eum jurare folent,

quem credunt effe

OWM Vel

;49

Neféierupt.). Quafi dicat, fruftra

Deum, & fummum quod pexjuru

lit v 1ndex

4os provoco ad defendendam idolo-

& 3CNm

rum Cdlllfd. m; 1C$0 enim omnes mecum

Q5. Ergo :2 Demrmo , E$c. ) Vel fen-

l CUU htyr.

dicturos cecos, & ftolidos efíe omnes

Üatibnnens

fus eft, omnis lingua dicet, mez ju-

àdololatras.

ftitie funt in Dommo quia illarum

Laj a

l

lb Cin; CB

CAPUT XLVi«

I6g

& Domi-

-26. In Domino ju

Iírael.

U

if-ificab—itur* ,& laudabitur omne femen

; Qui filyz-

CAPUT XLVL

i [culpturge

Offenditur. idolorum vanitas , &? deffruGio z'þþmm* þrædik:iïdr:

] : quis at-

Sudei cum reliquiis. Jfrael ad Deum revocantur , oflenja . Dei

? numquid

me? Deus

magna benignitate ad ipfos , addita gravi increpatione ob ipforum

ingratitudinem ,. & idololatriam : bortaturque, ut ad ipfum

1nes terra:

qui folus omnia novit , &? potef] , revertantur , falu-

1

fem ipfis per Jilium promittens. .

qco jullitie

I. 'Onfrä&us eft Bel: contritus eft Nabo :"Wfäü:a" fimt:w fïmu-«

,raBit Oitinis

LL lacra eorum beftüs , & jumeniüs , onera veftra gravi

pondere ufque ad laffitudinem.

.$. Con-

6 fmþe-

z2:]

; quï Tept-

)5 h

fons, & au&ctor eft Deus. Vel omnis omnibus , ita uf: &ti'a-mv reprobi di-

--.--

lingua jurabit, dicetque 7 2 Dvzzizo ,,

Guri fint : Ecce quomodo computati funt

d [;ft-)

ita ut. ;z Domno. fit: fotmula jurantis..

inrer filios Dei , 65 gmter Sautlos fors

lmmo dicet omnis lipgui , quod Dei

iorum eff.. Sapient. S. 5.

m afelcal-

fit. laus- juftitiz , & imperium. . Dicit:

I« F. j Bel, five BecT , BaalT, aut:

HC .

?

quia hec funt verba loquentis

- Belus fuit Nembrod fundator,

) fungit (

Dei. / Vel Chriftus dicetz mez jufti-

tiz, & imperium mihi fant in Domi-

& primus Rex Babylonis, & Pater

Nini, divinis poftea honoribus cul-

r fuggerat p

n9 , id eft, a Deo Patre, « quo na-

tus a Babvleniis.

beo , quod fim. juftus, & juftifcans,

; d« ) U

& quod Ecclefie imperem. Velquaft

Na5o.) Alterum Babyloniorum ido--

dicat , omnis fidelis fua lingua dicet,

lum ,. ita dictum , quod ederet ora-

- Tadeos & Bte

cula ; Nz£e enim Hebraice , & Chal-

nindos,

I) Dowise, d eft, Dominum lTaudans

daice idem eff, quod prephetiz, vel

dicetz zez faünt juflitis Evanugelii

meurm eft imperium, & regnum Chrifti,

dfv maijo,ut inquit D. Hieronymus.

, ) Qaine

inea eft ejus Ecclefia, non Judzorum.

In prmaiig hisce Chafdeorum ido-

abitati g an

Mel tandem fententia eft , a. me ftat

lis a Cvro conterendis fignificat Ifaias

per Chriftum abolendanr idololatriam..

[ memeüpfu if«

juftitia , non ab idolis, de quorum

divinitate difputatum eft.

Fatia fumt

&

« Leffiis, Efc.) In He-

abun, qu

d eun ) Chriftum Deum.

brzeo eft : Faeerent dmmentis , id. eft,

; velbum J

tradita funt jumentis; nam. cum ju-

n

95. r Demino.) Apud Dominum,

per

z Domino, vel coram Domino.

menta dorfo geffarent idola, qux alio

ilir;es m

Je«fsffcabitar.) Per fidem vivam,

. afportabantur , habebant ea quafi ca-

m credint 6

ptiva in füa manu , & poteftate.

yod p

& Sacramenta.

Vel fenfus eft, ju-

ftificabuntur , id. eft, jufti publice de-

Oxnera veffra, t$c. ) ldola veftras,

clarabuntur..

quibus jumenta, vel vos onerati in-

j Vafane

'

Laudabitur omne femen Ifrae/.) .M

liC

me J*

'

2 cedebatis: »ufqp.e ad. laffitudinem..

jJarul

'Biäl.v cum: Com.. Menocb.. T. V.

; quiä 1

—

170

PROPHET. ISAI£

seclom f

pis volunté

2. Contabuerunt, & contraria funt fimul : non potuterunt

falvare portantem, & anima eorum in captivitatem ibit.

j Voc:

3. Audite me , domus Jacob , & omne refiduum domus

volntatis

1ífrae], qui portamini a meo utero, qui geftamini 3 mea vulva.

faciam 116

4. Ufque ad fenectarh ego ipfe, & ufque ad' canos ego por-

. Audi

tabo: ego feci, & ego feram:; ego portabo, & falvabo.

1 Drop

$. Cui affimilaftis me

h2 200 Ti

& fecittis fimilem?

; & adzequaftis , & comparaftis me,

Tiam mezm.

6. Qui confertis aurum de facculo, & argentum ftatera

.

. ponderatis

L

Conducente

s aurificem , ut faciat deum ; &

Jabylon ]

procidunt, & adorant.

liam , ar

*Ba- 7. *Portant illum in humeris geftantes, & ponentes in loco

ruch fu

6;

0: & ftabit, ac deloco fuo non movebitur, fed & cum clama-

6.

?* verint ad eum, non audiet: de tribulatione non falvabit eos.

1 TX

8. Mementote iftud

Á

; & confundamini : .reddirte praevarica-

t

tores ad cor,

9. Recordamini prioris fzeculi ;

qïuoniam egó fum Deus, &

101 vocab:

non eft ultra Deus, nec eft fimilis mei.

EEE

. 1o. Annuntians ab exordio noviffimum, & ab initio , quee

*

(ï) Vocns i

nec-

d

E d witi,

dem fententig

2. Costabuerunr, & c.) Confratta funt

in pofterum feram ufque ad fenectu-

IT Pa

a Pérfis, perierunt, confumpta funt.

tem veftram.

N feftn:

Nom poruerunmt faluare portantem. )

S. Cu: Alffimilaflis sme, &c. ) Fabri-

Yolantem.

Sed jumento fub.p

ondere cadenæ ;

cando idolum quafi Deum alium mihi

E Orimgf'*

& ipfa contrita funt.

fimilem, & xqualem ; vide di&a fu-

bylori qi ad

nima corum in captruitatem ibit. )

pra c. 4o. n. I8.

Vir:m vos

ipfa idola in captivitatem afportata

- Qui confertis aurum, Gc.) Videte

Wtem meim ,

funt fimul cum adoratoribus fuis.

egregios veftros Deos, quos collatà

D]

Locpmg /;m

3

One refiduum. ) Omnes . ex ca-

materia vos ipfi formatis, & cuditis,

X hent,

ptivitate fuperftites , & reliqui.

& deinde adoratis.

Cray;, ) 4

Qui portamini a meo utero, €fc. )

9. Confundamin:s ) Pudeat.vos,

itün,

Quos ego mifericordis mez vifceri-

quod hujusmodi Deum adoretis.

D Judyte

bus materno complector affectu.

- Redite pravvaricatores ad cvr.) LXX.

d lone,

4« Ufque ad féneclam. ) Quafi di-

agite penitentiam s. qui erraffis , ve-

vertemint corde.

Lï"ä*f,ffif

i

cat: matres paucis menfibus fctum

PNtnte, (

geftant in utero, && paucis annis in

g. Recordamni priarís feculi.) Quan-

€Cüt$. K

E

ulnis infantes fuos; ego vero fideles

ta promiferim , predixerim , & prz-

fliterim patribus veítris, inde vide.

tis Vdge

Ks

meos ufque ad fenectam.

EE

Ero spfe.). Portabo vos.

bitis me effe Deum , quem patres

E Hbäïtæ;

veftri coluerunt.

gomf, ^

Ego feci.) Ego vos genul, ego. alui,

10. Konuntians ab exordia na*vijïmr.em.)

ego educavi, ego provexi.

M Prep

Predicens ab initio id, quod multo

Ego feram. ) Etiam deinceps , &

tempore poft futurum eft.

C6 Gtim Cjä

L

CAPUT XLVI. &'XLW,

171

necdum fa&a. funt, dicens: Coanflium meum ftabit, & om-

potterun

nis voluntas mea fiet.

n

1 ibit

11. Vocans(1)ab Oriente avem, & de terralonginqua viru

üm domus

voluntatis mese, & locutus fum &

$

adducam illud: creavi, &

fnea vulya

faciam illud.

: 60 pot-

I2. Audite me duro corde

" qm longe eftis a juítitia.

100

13. Prope feci juíü

tiam meam , non elongabitur , & falus

aralts me,

mea non morabitur.

Dabo in Sion falutem, & in Iírael glo-

riam meam.

CAPUT XLVII

um (latera

fus füper-

deum ; &

Babylonis bumiliatio , ac contritio predicitur propter ip

biam , arrogantiam, € crudelitatem in Jud«os [uos captioos :

tes 1n l0O

& quia in maleficis , auguribus , atque incantatori-:

cum clama-

bus fpem pofuit.

lvabit. e0$.

Efcende, fede in pulvere, virgo

filia Babylon , fede in

prævarica-

':-D

terra: non eft folium filiae Chaldeeorum , quia ul;r"a.

non vocaberis mollis, & tenera.

» Deus, &

"Y2

?i 'Tol-

jtio, qu&

(1) Vocans ;xb( oriente avem, in edit Sixt. legiteur: vocans ab oriente juftum.

nec

Et 4b initio, &c.) E.ft rePegitiO ejus-

volabit, qui meam juftitiam , id eft,

----

dem fententie.

fidem preítabit ; vosque e captivi-

tate liberabit.

; ad fenetr

IlI. ocamsi 4b Oriemte Avenm. )

Cyrum feflinantem , & quafi avem

I Siaiz.) Sioni ,

4

—fie i2 Ifiael , id

volantem.

eft, Hraeli.

j ) Tabr-

b Oriem*e.)

Qloriam meam. ) Fuit enim hzc

jm alm ht

rientem.

x Perfide, qui Ba-.

gloriofa, & wnagnifica Ifraelis libe-

vide dida f

byloni eft ad

rátio.

Virurz voluntatis mea.) Qui volun-

Vilet

tatem meam etfectam dabit.

Efcende.) De reoio throno tug.

, 3) (,)

Lecstus fum.

I.D

Ailloquitur enim. Babylonem

gos COU

& fient.

] Fut?ïra hzc prgdixi,

évertendam, quafi reginam folio de-

,& cuditi,

Creav;. ) Creabo, präeteritum pro

je&am, & ad ancillz ftatum redactam.

futuro.

Sedé 12 pelvere. j. More mancipio-

Pudent. 053

I2. -udite me. ) Judei, qui efiis

rum,

Iu gen tiunm.

adoretise

f

Babylone.

Virgo fflia Babylon.) Babylon tenera,

dca'f-) ,

Länge effis a juflitia. ) Qu a Deo,

& delicata, inftar filie virzinis.

m&l/f i, T^

& virtute, fanctitate, & juftitia. de-

Hl2 Chaldsorum.) Babylon dicitur

feciftis.

Vel potius ,

ui me accil-

filia Chaldzorum, vel quia ab ipfis

eili Qllm

í

ccndita , aut reftaurata eft.

gl

l)ïæ

fatis violate fidei, qua

1 procul fitis

Ti ,

je

ab ea juftitia obtinenda, id eft, ab

eff Hebraifmus , idemque eft, F

mde H(

ea libertate, quam ego vobis toties

lia Chaldaorum , quod flid Chaldea,

pao

promi 1-

Filias quia delicata, ut proxime di-

q'lem ]

^

m d

. Prepe fecijz:/Ziiiam mezmz.) EC'—

&um eft, Chaldxa , quia fita erat tn

[/] ]]M]//»" T ,

ce enim Cyrus quafi avis mox ad-

Chaldza.

q

)

j m

(

172

.'PROPHE'T, IS A I ZE

2. Tolle molam, & mole farinam : denuda tarpitudinem

diGcin cod

1

qun (edebo

tuam , diícooperi humerum , revela crura, tranfi flumina.

*Nah.

3. * Revelabitur ignominia tua, & videbitur opprobrium

,* Ven

e

3'

5

tuum: nltionem capiam: & non refiftet mihi homo.

vidiüitas: Uf

maleficiorua

. Redemptor nofter, Dominus exercituum nomen illius ,

z

fanétus T írael.

Tümreheme

s. Sede tacens , & intra in tenebras, filia Chaldazeorum:

1o. Ez f

quia non vocaberis nultra domina regnorum.

qi videt:

6. lratus fum fuper populum meum, contaminavi hzre-

i Ecdoi

alleta.

itatem meam , & dedi eos. in manu tua: non pofuifti eis mi-

fericordias: fuper fenem aggravafti jugum tuum valde.

1, Veri

7. Et dixifi : In fempiternum ero domina: non pofuifü

Tuet fupet

haec fuper cor tuum , neque recordata es noviffimi tui.

Tuper te re

que

.X 0

8. Et nunc audi hzec delicata, & habitauns confidenter,

dicis

ficiorum t

Non voraberis rinoillia", ö'c) Quia in

fiïoä olim .-e.x']Egypco, & -deindä ex

forte quid

pofterum durum fervitutis jugum fe-

Babylone liberabit, hoc faciet. -

Y^. Defe

rendum erit.

S. Sede f2cen5,) Ut mocfti folent ,

filvent te a

2. Tolle mo/amþ, 6c.) Munus fer-

& lugentes.

vorum, & ancillanum erat verfare

Iptra $m tenebras.): Captivitzltis, &

piban: q

molas in piftrinis,

carceris.

14 Ecce

Denuda turpitudinem tuam. ) Cor-

6. Iratus fum fuper populum meum.

pus tuum difcooperi vefte ad cubitum

Cum ego iratus .populo meo lfrael

N-—-

revocata, & alte fuccincta, ita ut ap-

modice punire volui, tu modum ex-

ceffifti, crudeliter in eum feviens.

qulla lia n

pareant brachia, & crura, finu etiam,

lic'mï Ut O[

& humeris apertis , ut expeditius mo-

Contaminavi bareditatem: mcam. )

N feldy s

lam verfare poffis, & alios ancilla-

Populum meum , quafi rem. conta-

res labores fuftinere, vel etiam dici-

Vitis vidua

minatam abjeci, & regionem ejus

Iroerab, f

tur, difcooperi humerum, ut plagas,

vaftari permifi,

T& multitude

& verbera Perfarum nudo humero,

Non polutfli ei mi[ericordias. ) Im-

mifericorditer eos tractafti.

fidltents prod

& dorfo. excipias. Ve] denudare tur-

9. Pryrer

pitudinem idem eít, ac capitis ca-

Super fenenz, Ej'c.) Senio g & cani-

um r

pillos refecare , ita ut turpitudo de-

tiei non pepercifti.

In fempiteroum. evo. Domtna. )

peccatum, u

tonfi capitis , quod mulierem maxi-

Alterum Bab

Cintatioibns

me dedecet.

y

lonis crimen , faftus ,

MIE, db

Revela crura, trauft floeomina,) Quafi

& arrogantia.

Nom pojutffi bec [mper cor tuum.)

VT Cenris

dicat, ut poflis du&a in captivitatem

s **"lfiam im

flumina tranfire.

19]

Quod fcilicet lfrael populus meus

.3.'

Revelabitur ,,ignamini:z .tzm.')

eilet, qui paniendus tibi tradebatur ,

Victiiess, (

Nuditas tua.

Non erit tibi, unde

non munaniter vexandus,

Fabutya,

.I O. FHl

ia

vel ea tegas, que maxime tegi vult

Noviffizmi £«:.) Quid tibi olim eve-

Identer u

pudor.

nire poffet, immo eventurum effet.

Opprobrium fuum, ) Quod' videri

9. Habitans confidenter.) Omni me-

v 6s vin

tu foluta.

N u) ;

probrofum eft.

N

4. Redempror moffer.

4

Deus, qui

Aen eft

*i5 Décca

Pïffe" me ?mp/iw.) Id eft

M0n eurae.

CÁPUT XLUmH.

173

trpitüditem

dï.cis

in corde tuo: * Ego fum

,& non eft preeter me aimplius: Apoc.

t fiümima,

non fedebo vidua, &ignorabo fterilitatem.

3

IS-' 7».

Opptobrium

9. * Venient tibi duo hzec fubito in die una, fterilitas, & »1.&,

00

vidüitas: univerfa venerun: fuper te, propter multitadinem s1.19.

omen li,

maleficiorum tuorum

.

, & propter fduriþïam Vl:incant:atorum tuo-

rum-: vehementem. |

-

ha&dædrum:

i1o. Et fiduciam hab

uifti in malitia tua, & dixifti: Nön eft,

qui videat me. Sapientia tua, & fcientia tua hsec deccpit

inavi here-

te.

Et dixiiti in

corde tuo: Ego fum, & prater me non eft

fuiti eis mi

al terR-

valde.

11. Veniet füper te malum ,€ nefcies ortum ejus , ir-

n0n pofti(

ruet fuper te calamitas, q

uem non poteris expiare: veniet

1m! tui.

fuper te repen:e miferia, quam nefcies.

Identer, que

12. Sta cum incantatoribus tuis, & cum multitudine male-

dicis

ficiorum tuorum, in quibus laborafti ab adolefce

Ro us se

*

ntia tua » fi

, & dende x

forte quid profit tibi , aut fi potfis fieri fortior.

t ficiet.

13. Defeciíti in multitudine confiliorum tuorum: ftent, &

t maft folent,

falvent te augures coeli, qui contemplabantur fidera, & fup-

putabant meníes, ut ex eis annuntiarent ventura tibi.

Captiiats &

non

14. Ecce fatti funt quafi ft.igula, ignis -cyombuifiit e0s 5

libe-

popn[/ml MW-)

i

ulo meo 4

t modum er«

Aulla alià in Orble* civitaä eft me fe-

Saprentia tua , 6$6. )

'Tua aftrolo-

um feviets

licior, aut. opulentior.

gia judiciaria , tua. divinatio. decepit

jatem. 4

Nom fédebe vidua.) Populo, & di-

te; promittebas enim tibi felicita-

af rem. cont

vitiis viduata.,

tem, & tamen in gravillimas sru-

I|pynorabo fferilitatem. ) Semper ex

smnas incides.

regionem ]s

Ego fum; 6fc.) Mide dicta proxi-

me multitudo magna populi fubinde

y;'(ardidi- ) I

nafcentis prodibit.

me num $.

"

Q. Proprer multitudinem ma[efz'ciö-.-

IL. Aefcies ortum ejus.) Unde, feu

eum tuorum. ) | lertiun Babylonis

quando -veniat.

Videtur alludere ad

ii f

peccatum , quia feilicet maleficiis , in-

Chaldzorum difciplinam, quz nati-

cantationibus , & divinationi dedita

vitates , & ortus rerum obfervat.

en Domjna. )

fuerit , ita: ut Chz/dai arüis potius ,

Exbiart.) Effugere, expiationibus

1mel , Í

dUS ,

avertere.

quam gentis nomen videatur.

Duriziam incantatorum tsuorum.) Qua

19. dSfa cum meantatoribus , 6$c.))

pt/

ep H )

incantatores fuis falfis oraculis obdu-

Eft farcafmus, (ive hoflilis irrifio ,

opulus 485

sbi tradeatins

xabant Bäbyln-n'ics..

quafi dicat, falvent te incantatores

[O. Fiduciam habuiflli in malitia tzm.)

tui, quibus adhzfifü, & quorum

Fidenter mala perpetrat , Deum,

difciplinam longo teimpore, : & labo-

jsli m t*

re didicifti.

& ejus vindictam non timens.

um 04

No» eff, qui videat me. ) Aut

I2. 4ugsres cmlj. ) Divinatores ,

7 ()uni **

Deus peccata mea non videt, aut

aftrologi.

non curat.

j d

14. Fatli funr quaft fHipula , & c) In

WIDW- )

Ó

174

PROPHET. ISALE

liberabunt animam fuam de manu flammee: non funt prunae,

».Priort

quibus calefiant, nec focus, ut fedeant ad eum.

ais feci e

15. Sic fa&ta funt tibi, in quibufcunque laboraveras: ne-

Á Scivle

gotiatores tui ab adolefcentia tua , unusquisque in via fua er-

raverunt: non eft, qui falvet te.

tta, & fron

s Pradis

CAPUT XLVul.

ka (hirr

Qv UIv

ne for

& confatl

á

D]

Increpat Dominus bypocrifin , ingratitudinem , ac duritiam u-

- 6 Quen

deorum ; [ , €? non idola atmuntia[Je futura , C illa compleviffe

Audita fec :

eflendens ; propter. nomen fuum tamen parcet ipfis; Cf ita beni-

fos ;

gne eos ad fe revocai, probaus fe folum -verum Deum , omnium

", Nunc c

non audidns

confcium , fuique populi redemptorem , ac gubernatorem ; cot-

querens quoque de mandatorum Jaorum prævarz'catz'one/æ

w

quibus objervatis felices fui[Jent.

tüt3 vobis pof?k

Qa civitzte Sdlg

Udite haec domus Tacob, qui vocamini nomine Ifrael,

minis Rágnonet

*A

& de aquis Tuda eftis, qui juraftis in nomine Domini ,

ia elorttio, 4

; n

& Dei Hrael recordamini non in veritate , neque in juftitia.

abfit vera 1eim

9

ER

:

5. De civitate enim fantta vocati funt: & fuper DeumIfrael

Grand: (f (;

3it 5. Heronm

conftabiliti funt: Dominus exet citqum nomen ejus.

3- Prio-

Dinigy exm

souine Judgi v.

1

Babylonis incendio ita comburentur

llj vocamtni nomine Lrael.) Qutr

M'm Qu

It eju

omnia , & cum illis aftrologi tui, ut

I-Q

gloriamini Jacob parente, cum

$ Prira ex

ne prune quidem remaneant , qui-

tamen ab ejus moribus , & fanctitate

Jam pridem evc;

bus fe quis poífit calefacere , fed

longe abfitis.

Jentidem rerer

cun&a in favillam , & cinerem redi-

De aquis Tuda exiffis. ) ld eft, fe-

a

Jltrjg pre ü

gentur,

míne ; quafi dicat, de fonte. Chald.

Ua nf

I5. Fa

4 /th Hb , 06c.) Hunc exi-

Qgi de fi;rpe Tuda exiffis.

iA

tl

& )r

tüm fortientur ea , in quibus labora-

Jaratis, 6c.) . Vide dicta fupra cap.

Räpmä. j

[

o

fti, urbs nimirumm , & ornamenta ejus,

45- num. 24.

DRENENS.

m

augures etiam , & auguria.

Dei Ip-ae/ recardktm;üi.) Frequen.tï

ICitns f

ïj.eram, 0

Negotiatores tui, £$e.) Aft

m!pgï tu.ï;

fermone ufurpatis , commemoratis ,

étry;

& U:viï,ï R

qui ex ame fua queftum — faciunt.

celebratis , & presdicatis.

t

W

NA

d2

D

e] mercatorcs intellizit ; magnam

Nom im vweriute , neque in juffitia

H 3;"'4 zz'u:-u's |

enim ad commercia opportunritatem

Mel falfo jurantes , vel hanc quaft

i

prebebant Eu

1

r

j»hrates ,

& Tygris, &

larvam religionis veri Dei multis , &

l ï-.'aF Tepeto.

alii amnes in. mare Perficum fe dc-

ti

&

IS t Vftina

volventes.

gravibus fceleribus prztendentes. Hoc

&i ts tv

eft quod dicebat Chriftus Matth. 14.

5—. MWAS,«,

m

T

Jf?';gl

In wia füa erm*berunt.) Methodum

9. Pepulus sffe ore f&o , €$. labis feris

fuz difcipling fecut! erraverunt.

glorzfrcat me , cor. atitem ejus longe eft a

Qs

Qu u

M

Inpea

Non efl , qui [alvet 1e,) Suis illis

ze, Mide fupra c. 29. 13.

vuls inen

fallacibus artibus tibi opem ferre non

9. De cmvitate emtm Jantla vwvotari

9 11'[072 zu

polfunt.

fnt.) Id'eft, audite vos, qui omnia

] o

Nl!l

Comm

TQr:

CAPUT XLVIIL

175

funt prong,

3. Priora ex tunc annunciavi, & ex ore meo exierunt ,&

À

TaVCTas: 19«

audita feci ea: repente operatus fum , & venerunt.

invia fut - -

4. Scivi enim, quia durus es tu, & nervus ferreus cervix

E

tua, & frons tua serea.

5. Praedixi tibi ex tunc; entequam venirent, indicavi tibi,

ne forte diceres: Idola mea fecerunt heec , & fculptilia mea,

& conflatilia mandaverunt ií*a.

durititm 3-

6. Quse audifti, vide omnia; vos autem num annunciaftis ?

]a cmpleuie

Audita féci tibi

5

& il t

] fcis ;

nova ex ,tüncï, & cqnfervata funt, qu& )ne'-

*

aym, OUU

7. Nunc creata füunt , & non ex

tunc: & ante diem , &

jorem; a

.non audifts ea, ne forte dices: Ecce ego cognovi ea.

8. Ne-

imtz'ane/,/

Dd

tuta v&bie pollicemini , quod, in fan-

fta in eorum 1ne1n0rizun -inüituta? ver-

&a civitate Salem habitetis, cui Do-

bi gratia Pafcha in memoriam libera-

vize Ifrael,

Vel fenfus

minus magnopere favit, quafi dicat :

tionis ex /Keypto, &c.

ine Domnt,

. hzc gloiiatio, & fiducia vana eft, fi

eft : an quisquam ex idolorum cultori-

e n t

abfit vera religio , juftitia, & virtus.

bus hzec predicere potuit ?

:Deum Hrae

Grande efl Chrifliamuem effe , - nom dici,

Audita fecs tb moua.) Non ad-

ait 9. Hieri)nym.,

duco vetera, ut fidem adítruam, fed

jus.

Dominus exereituum nomen ejus.) Moc

nova, que contra Babylonios fadtu-

j fl«

rus fum , annuntio.

—

&omine judei valde glori&bantur re-

&e fiin cultu ejus fideles perfüiffent.

Ex £u2c. ) In Hebrzo ,

Chaldzo à

m It Qui

3. Priora exfUnc a;znun!ta'vi,) Quz

& LXX. e(t ex nuzc, ut cum Fore-

ob parente, CU

jam pridem evenerunt , olim predixi:

,& faxtiate

rio, Pagnino, & aliis legendum pu-

identidem repetit, & urget fuam de

tat Cornelius a. Lapide.

Urrumque

Í

-

[ futuris prediGionem impletim effe,

verum ; nam & olim fuerat mina-

h,,;? Iden,

* quafï intallibile argumentum divini-

k fonte- Chald.

tus, & iterum minabatur nunc per

tatis , & providentix fuz.

Prophetas.

/

Repen;é,) Inopinato , & rebus: de-

Con[ervata [mmt. ) Refervata, re-

ü

'Zïfm fopra

]. fperatis auxilium tuli, & id quod pol-

condita funt apud me.

Nunc a —me*

licitus fueram, opere adimplevi.

7. Nunc ereata funt..)

i J

4-. Sc'vi enim.) In Hebrzo, ut ver-

decreta füunt, nunc a me lata eft fen.

thzq/l"

emol,'ïtls j

tunt Pagninus, & Vatablus eft: 727

tentia de Babylonis excidio, nunc cum

j

Zzovi quia durus es, qua(i dicat, to-

illud perIfaiam edico & predizo.

Z.e Ww in

?

ties hgc repeto, quia duritiam cor-

Et mom ex tumc,67c. ) Lucem acci-

1'61 hanc . qüä

"

dis tüi, obftinationem , & impuden-

L

pit hic verficulus ex verfione LXX.

[ i5

tiain tuam nov

1.

qui fic habent: Nwne fiuw/, 66 mon olim,

Xtef ]entcs

5. Mandaverunt.) Ut fierent.

