nabo te, dicit Dominus: Quia ejettam vocaverunt te Sion.

i

ndtis

Hac eft, quae non habebat requirentem.

.

d

COf

rg. Haec dicit Dominus: Ecce ego conv

ertam conv.ei*fï:o-e

Hs ti-

nem tabernaculorum Jacob, & te&tis ejus miferebor, & ze-

dificabitur civitas in excelfo fuo, & templum juxta ordinem

,pef

*fgnm fundabitün

19. Et

Non

)

tuam, aut quo medicamine curari pot-

hec. tib'iji'acciderunt propter multitu-

hm if

fit ;

ui eam ligare, unguentis , aut

dinem iniquitatis tuz , & quia peccata

valitet,

oleo fovere fciat, aut velit.

tua multiplicata funt.

Cuerationum ufilitas mom efh iibi. )

Dzura. ) Mide dic&

a num. Aproximc

timmeas

Quod fi ali

ui manus plagz tue ad-

fuperiore.

p i

anoverunt,

&

C.eam fanare conati funt,

16. Propterea omnes, qui comedunt

nihil profecerunt. LXX. habent: ca-

?6, devoraiuntar.) Ne conqueraris te

;oleb0,

rata es, utiliras non eff tib;.

judiCiO

puniri, hoftes vero tuos non puniri;

I4. dmato;es tui. ) Dii alieni, vel

rayius enim eos puniam, quam te,;

JEgyptii, in quibus fpem Iocaveras.

J

aiz 35. I.. Va qui pradarss , nonne

y, d

Teque nom quærcnt.) d negligent

G. dpfe pradaberis , 6c. 2

ebliti.

x

]ono-

17. OLducam.) Sanabo.

ratete

Plaga rnimici.) Qualem folet in-

Crcatricem. ) Vulnus praterite tux

flipere inimicus, licet ego quafi pa-

defolationis , & calamitatis.

mqwm

ter cafti

Q

»ans filium , amico animo , &

Eielam,) Ex

o

pulfam a D:eo,.tanqxlam

paterno eam tibi inflixerim.

ixorem a yiro.

j

Cafüigatione crndeli.) Xdem eft, quod

Qua non babebat re-quirentem.) Q

ui

" qud

plaga inimici.

curam haberet tui , ideoque audacius

)pulus ;

j IES y

Dura falla funt peccata tua.) Ro-

te perfecuti funt dicentes: Dews dere-

borata, confirmata, ideoque factaincu-

liqzst' eumy, perjequimini , £5 comprehen-

m ()pe

rabilia , quia antiquis nova addidifti.

dite, quia mon eff, qui. eriptar. Pfal

xfänäbi'

Y

rancun

15. Quid clamas, 6&c.? ) Quid que-

704 Ti

reris te contritum efie , doloremque

18. Comvertam converftonem taber-

tuum eífe infanabilem ? Merito enim

naculorum: acob.) Reducam taberna-

Nullus

Zz

Bibl. cum Cem. Mmocb. T. V.

Plagam

362.

FRCPHETL]EREMIEI

.egredietu*r' de eis laus, voxque ludentium: & mul-.

tiplicabo eos , & non minuentur, & glorificab

o €08; «& non

|

|

attenuabuntur. :

"

20. Et erunt filii ej

üs chf: aprincipio, & coetus ejus coram

Dxl

me permæne,biä-t : & vifitabo adverfum omnes , qui tribulant

ii

eum.

j

21. Et erit dux ejus ex eo, & princeps de medio ejus pro-

us

ducetur: & applicabo eum, & accedet ad me:quis enim ifte eft,

Qu

qui applicet cor fuum , ut appropinquet mihi, ait Dominus?

fl

22. Et eritis mihi in populum, & ego ero vobis in Deum.

.23. Ecce turbo Domini, furor e

*

grediens , procell'a ruens,

m capite impi:o.fr.umconquiefcet..

24. lN*oln

EUAT

;

cula Jacob, quz hinc translata funt.

b*ex&t LXX. id eft, ftabilietur mea prz-.

'"Fabernacula vocat familias

udzo-

fentiz, & favore Ecclefia , & profpe-

lus

rabitur.

rum, qui in Babylone quaft peregrinr

habitabant, im cafis, & tabernaculis.

QI. Er:; dkx" ejur éx eo. ) - I;"rtis

tua

Et tellis ejus.) "Vabernaculis ejus ;

eft enim repetitio.

ejus : Vel imclytns ejas, ut eft. in He-

breo , id eft, Dux, Princeps ejus,

FD u

Civiras.) [erufalem , & Ecclefia.

Chr ftus , qui fecundum carnem ex

ü

guxta: ordinem fmum.) -Juxta prifti-

iium. decorem.

Jacob originem duxit.

eC

IOQ. Er egredierur de eis.) De filüs

Ex ec.) Ex Jacob. LXX. habent:

ficf

Jacob , de filiis.Ecclefiz.

ex ipfo egredietur.

Lags.) Dei,

gratiarum actio: ob

lttur

.Aþklifdäo* eun , £$ accedet ad üe.)

E

acceptum: reftitutionis, & falutis. be-

onjungam eum mihi amicitia per-

Reficium.

fectitfima.

Aliqui explicant de unio-

dtt /

Ludentium.) Gaudentium.

cmf[

nelyypo ftatica humanitatis adV erbum.

li0n.

ANom aitenmabuntur. ) Non minue-

Quis enizz ifle eff , €6$c.? ) Quis enim

tur, inuno augebitur magmus nume-

eít alius prater illum, qui audeat in

rus, in quem: illos excrefcere faciam.

animumm inducere, ut vocet fe filium

1

E

29c. Fs ejus.) Jacob.

meum? $olus enim Chriftus natura,

Sucut 4 princspio. )

Id eft, multi :

nos adoptione Dei filii fumus. Vel

lm :

tne

fenfus myíticus ad' Ecclefiam com-

fenfus eft: Quis Angelorum, vel ho-

dH

modiffune transfertur : Jacob ; Chri-

minum miht adeo conjunctus eft, ut

ftus ; duodecim filii , unde infiniti

Chriftus ,. per fiduciam, amorem , &

obedientiam ?

:

QQi

l

pofteri prognati ,. duedecim.A poftoli;.

l

qui i nfinitzam. Chriftianorum multitu-

3. Turio.)' Sententie vindicte , &

dinen: genuetunt: civitas fupra mon-

qua

tem — edificata ,

Ecclefía | Catholi-

damnatiónis in. Chaldzos, & potius

&ütn

im impios EÉcclefis perfecutores de-

L/

ca omnibus confpicua, quz latere

4

*

fzviens.

non poteft.

by

Ín capite improrum conquiefces, )

lm

Coram me permanelit. ) | Firmalstur,

ut eft in Hebrao ; 4/gerwr,ut ha-

Non l«det mfi impios,

,

L

Y

--

CAPU T XXX. & XXXI,

353

mul-

.24. Non avertet iram indignationis Dominus, donec faciat,

Don

& compleat co

telligetis ea.

gitationem cordis fui: in .noviHimQ dierum in-

ran

[APU'T XXXLI.

jlant

Dicit Dommus fe ve

duCurum- populum Jlrael de captioitate , ut

in affiuentia. bonorum [erviat. Domino: jubetur ergo Rachbel non

p

flere amplius filios fuos : agnofcit. lfrael fe merito caffigatum ; ideo-

Ts

que penitentiam agit : de novitáte qua femina circumdabit. «i-

nus?

rum : «igilabit Dominus ad reducendum lfracl: de wva acerba:

eurm

de novo pacto , quod ferier Dominus cum domo Jfrael , nec

j

abjiciet unquam uuiverfum illius femen,

1. IN tempore 1llo, dicit Dominus: Ero Deus univerfis co-

Non

gnationibus Ifrael, & ipfi erunt mihi in populum.

p

2. Heec dicit Dominus : Invenit gratiam in deferto popu-

)rofpe-

lus, qui remanferat a gladio, vadet ad requiem fuam Ifrael.

3- Lon—

Á

ge Dominus apparuit mihi Et in charitate perpe-

[artis

tua dilexi te: idco attraxi te, miferans. (2) -

n He

r4

42

jv

4( Rur-

d (1) 12 Edi. Sixt. '.ad?itzr..- miferans tui.

em

94. In neviffimo dierum.) " l'empo-

Xfï tunc

-occifus non eft : quafi dicat:

re Chrifti, & maxime in fine mundi:

invenit apud me gratiam , quomodo

abent :

fic fupra c. 23. 20. dixit: Nam rever-

nunc non inveniet ?

tetur furor Domini, ufque du fAciat,

Vadet ad vequiem fuam Ifrael.) Re-

£5 u[que dum complear cogitartonem ccor-

Vel

dme.)

yertetur ad terram promiffam.

g p

dis [ut : $m novifonis diebus inteliigetis

potius ducente Chrifto populus fide-

; g"

confilium. ejus ; quafi dicat , fi mihi

lis ex Ifraelitis, & gentibus collectus,

non creditis, rebus ipfis credetis..

iutrabit militantem , & poftea trium-

Ld

1 enim

I.I

N

tempore 1llo.) PORguamE&COb

phantem Eccléfiam.

"

d v

ex captivitate revocavero.

P

Lezge apparuit Dominus.) Sunt

Ero Dez;.) Quafi dicat: nunc.non

vé

rba Synagoge , nam eft quidam

; H)Illlm

dialogifmus inter Deum, & populum,

jacutay

fum illis Deus, quia a me difcefferunt,

Vd

tunc autem revertentur ad me, & ero

fenfus eít, a longo tempore, jam olim

sd lo

illis in. Deurn.

vifus eft , & favit mihi Dominus in

2.- Invenit gr:ttfdm. ) A[)ud me, in

Sina, & deferto ; at jam videtur me

efh W

oculis meis.

a, «

deferuiffe in captivitate Babylonica ,

lm deferfo.) In folitudine, in qua

vel Aifyriaca.

quadraginta annis habitavit, poftquam

Ef dp chartrate perpetua, t€c.) Eft

i, &

eum eduxi ex lEgypto.

Dei refponfio, quafi dicat : erras mi

ponuf

uj reman[erat a gladio.) Qui gla-

popule, non te deferui, immo ec-

n ie

dio /Egyptiorum , Amalecitarum, &

dem te amore profequor, quo olim

aliarum gentium, vel potius gladio

profequebar.

E

ldeo aztvaxs

f/m.

Dei , qui multos Rravit in deferþo,

te.) Conatus fum, &,

PROPHET.']ER'EMIA::

364

. 4. Rurfumque

gedificabo te, & sedificaberis virgo Ifrael:

bo

edieris in choro ladentium:

adhuc ornaberis tympanis tuis,& egt

QUs

s. Adhuc plan

tabis vineas in mon

tibus Samarize: planta-

& donec tempus veniat,

non vindemiabunt.

bunt plantantes ,

6. Quia erit dies,

in qua clamabunt cuftodes in monte

(r)

düc

Ephraim: * Surgite,

& afcendamus if.n.ASi.o-n. ad Do'minqm»

g

*Ifaie Deum noftrum.

gen

5. 2

4. Quia hazec

dicit Dominus: Exultate in laetítia Jacob, &

tium: perfonate, & canite, & dici-

Mich. hinnite contra caput gen

ho,

lum tuum , reliquias Ifrael.

k d te: )Salva' Domine, popu

Brt

8 Ecce

Samariz , & in mon-cg &c.

) da zdit. oixt. additzr :

de

conor femper jam blandiendo , jam

Donec tempus veniat nem vindemia-

bynt-) ficutantemetu hoftiumfaciebant.

flagellando, te ad me allicere , & at-

.6. Erit dies.) "Yempus.

m

trahere , quia tui mifereor,

. AE ifrcabo.) Inftaurabo te

Clamabunt cuflodes. ) .A

po&ofï , 88

w

alii vinearum , id eft Ecclefiarum cu-

ii

Vigo.) Chald. eerzs. Familiare eft

ftodes Samarig montes peragrantes

facre Scripture urbes, aut populi

coetum virginem yocare..

evangelizando clamabunt : Eja afcen-

Ornaleris tympanis.). Reftituam tein

damus àd Ecclefiam Chrifti in Sion

fundatam , quafi dicat : convertent

d]ud

pri'Pt

inam gloriam, & feftivam lati-

Md

tiam, reddam tibi tym

p:na, id eft,

Apoftoli. Ephraim , id eft , decem tri-

dnftrumenta mufica, quorum ufus e

bus, ad Sion , ad Ecclefiam Chrifti.

p

q9 Cufftodes , in Hebrao eíft, t»3Y3

2]

in choreis, ut eas ducas hilariter-

Ludenrinm.) Chald. Cazentíum : fi-

nor[erim , quod Ecclefiz optime con-

znificatur per hsc lxtitia. fpiritualis

venit; nam Chriftiani a Judzis nunc

RU

quoque hoc nomine vocantur.

tempore Evangelii.

pv

'&. Adhbue plantabis VIDEAÁ 'ik monti

g. Exultare m latitia Jacob.) Hebr.

D

d

d)

Bus Samaria.)' Oportet hzc intelligere

mpy? !

€

J

abakob , id eft , 7acobz,

u

de converfione Samaritanorum ad h-

vel 7acobo ,

, congaudete, & gratula-

b

dem Chrifti, & per vizezs partic la-

mini Jacobo , id eft, lMfraelitis, & Sa-

T

res Eccleflas, quafí dicat: multos ad

maritis ob letitiam , libertatem , &

ls :

atiam , quam attulit eis. Chriftus ,

te, o Sion! 0 Écclefia Chrifti! con-

gr

tpixe

vertam in Samaria per predicationem

& ejus difcipuli. Vide A«t. g.

DA

Evangelii, ut multas

ibi fundes Sa-

Himmie.) Mociferamini, voces le-

a

maritanorum Ecclefias.

Ita factum

titix plenas, hinnitüsque equorum fi-

l

eft Jo. 4-

41. A&. g. 14. conftat enim

miles in celum tollite, ut lfa. ro. 20.

lus

Samaritanos

, id eft decem tribus, ab

Aflyriis deductos in captivitatem nun-

& 24- I4. folebant enim Jydei in la-

E

tiffimis rebus acutas voces tollere ni-

eti

qu

€i

um in Samariam rediiffe.

hil niüi latitiam fignificantes.

tf&;

Plantabunt pla

ztantes, ffc.) Efi de-

Contra caput. Geutium. ) |n oculis

fcriptio altifhne

pacis, cum: fcilicet

ittej

& fuo tempore uvas

omnium gentium, ita ut omnes gen-

Wten

vineas plantare ,

tes. videant, & audiant vos:

colligere, abfque

hoftium metu. Hac

Salva Domime.) Salvafti nos, &

l;

autem allegoría tranqui

Mitatem Ec-

D

f

falvare nos perge : hoc eft, feftum

bifs

clefia fign

cate

e

c€ A PU T.

XXXI.

365

d

.&. Ecce ego adducam eos de terra*Aqu-ilohfs,, & congrega-

a.

bo eos ab extremis terree, inter quos erunt caccus , & clau-

nta-

dus, pregnans, & parieg; l.ü.myl:g cetus magnus reverten-

tium huc.

yuat

)

. 9. In fletu v

eniïe;ntg & in mifericordia ref!ucam eo$, & ade

ducam eos per torrentes aqu

arum in via re&ta, & non impin-

Quf

:

)&E

gentin €ea: quia fa&tus fum líraeli vp:at*elk'

2

P

P hraim: primo,-

N

genitus meus eit.

10. Audite verbum

Domml þ(;'en.teg:, &a n;httntiïate in infu-

dic-

lis; qusee proc

ul fünt , & dicite: Qui difperfit Ifrael , con-

& cuftodiet eum ficut paftor gregem fuum;,

Ecce

gregabit eum ,

l

ir. Redemit

enim Dominus Jacob, & Iibelja;-.vit. eum

demin

de manu potentioris.

jebant.

I2. Et venient, &

Jandabunt in monte Sion , & confluent

-fuper frumento, vino, & oleo, & foetu

ad bona Domini ,

j, &

& armentorum:

eritque anima eorum quafi hortus

If CU«

pecorum,

€

-

irriguus ;

nt-

S

;rames

& ultra ïnon gfuri

E.

—Iz;Tunc

alceti-

i b

benefaciens.. LXX habent: zz confa--

illud Ha-fiznnaj,» "41.1'0& Chrlfco, äuaü

latioze addmucam . eos»

vertent

Meffiz fuo inaugurando , ac triuim-

entti

Per torrentes 47'zmrum.-þ); Recta ngaf

Chïlülv

phatori acclamarunt judsi. þMatth'.

feparatis torrentibus , & ommnibus iti-

2[-' IS-'X

neris difficultatibus.

c

ne Coft"

Q. Iezer quos erunt cécus, &.) Oratie

Ér Ephramm primogenius meus. )

; nune

»enus hominum. ex Chaldea , & ca-

Id eft, eum ita amo , ut pater unige-

ptivitate Babylonis, magis autém ex

nitum . filium. fuum amare folet.

'

diaboli regno per Chriftum redibit ad

IO. «dudite verbum Damini,) Cvri

) Hor.

Deum, & Ecclefiam.

édictum de reditu ia Jerufalem, ut eft

j« a&i !

| Pregnans, 6 parienu:-) Q uafi dicat,

rratulff'

vires, qua-

Efdrz c 1. n- 1. & 2. Ve]l)gtills Evan-

D&Sa.-

ii, quorum imbeciiles funt

gelii przconium.,

m

Jes mulieres pregnantes , aut kitum

s difperfrr Ifrat.

/.) 'ndicat non fuiHï?f

enixz,quz ad itertaciendum, filongum

ab hoftibus difperfum , fed a Deo

'zi'iLQüs' !

mea adjut ope

propter ejus peccata, . Pfalm.. 146. 2.

fit, apte non funt,

4 di

jj

ad Ecclefiam fe contexent.

* LXT.

J

fcans Jeru[alem Domtnus y dgf()t'r-/z'a--

yes

fammam- fcecunditatem fignificari vo-

nes Ifraein M;zgreg;täif.-

n !

lunt..

LIe De PIATM patentibri;.) Regis B?a*"

20

f0

g- l» fferu. ) Pra laetitia: fideles

bylonis, vel diabohi poteftate.

j If Y

etiam veniünt in flecu peccata fua de-

IQ. lo mente S$on.) ln Ecclefta.

Jarc 2!

* WVej in fietu

Can[ïumt ad. boga- ) A—Hïuent Dei

teftantes, & flentes.

beneficiis.

*

intellige de lacrymis, cum in- captivi-

uibus in-

ocuhs

tatem adducerentur.

Frimento , & vino, &.) Q

(

ol

tellipitur omnium donorum abundan-

lg mifencordia.) In Hebr. eft, cum

tia, qu& Chriftianis concedenda erat..

Frumento, & vino fignificari poteft

108 &

soifericordii , id. eft multipliciter. eis

fgiom

ll d

366

PR OPHET, JEREMIA

13. Tunc lactabitur virgo in choro, juvenes, & fenes fi-

u

qmul: & convertam lu&tum eorum in gaudium, & confolabor

eos, & letificabo a dolore fuo.

.

É

14. Et inebriabo animam facer

dotum p'fnguedine: & popu-

tU

lus meus bonis meis adimplebitur , ait Dominus.

*Mat,

1$. * Hzec dicit Dominus: Vox in excelío audita eft la.

&

2: 18- mentationis, luctus, & fletus Rachel plorantis filio

sfuos, &

&

nolentis confolari fuper eis, quia non funt.

& o-

-

po

16. Hae dicit Dominus : Quiefcat vox tua a p?or.atu :

TLT U

culi

fui

" Euchariftia: oleo, Spiritus.

'TSa»n&i

niftri, fed in circumjetis etiam locis;

Qe

?

vel etiam fenfus effe poteft: plan&tus,

:

cratia : fctu Pe;:'öfum ? nmlt:iplic,atiok

;

fidelium.

& ululatus matrum Bethlehemicarum

ANon, efarient.) Quia cibo fpirituali

adeo magnus fuit, ut exaudiretur, &

qu

ar

abundabunt, yerbi Dei, gratie , & Sa-

perveniret ufque ad Rama.,

cramentorum.

Lamentationis, lutius.) In letitia,

reb

13. Latabitur virgo E7 ?Zv,ara.*) So-

& jubilo Propheta meminit lu&tus ,

Jebant enim virgines choros ducentes

ut fignificet majorem fore lxtitiam,

Ixeta carmina cantare, ut factum tem-

que ex tanto luctu confequetur, &

Irno

pore David poft occifum Goliath.

in quam hic luctus deíinet: dixerat

Ceda

Ad literam videmus tot virginum tur-

enim n. 13. Corvertam lu(lum eorun

v

Ámas in cemnobiis per choros laudes

n gguziiuk;.

Porroluctus, cujus hic

k

Deo cantare.

fermo, eft lu&us matrum Bethlehe-

tetra

q4. nebrsabo. ) Satiabo P -.co*p,'lofg

mitarum ob infanticidium Herodis.

Tld i

explebo:

L

Licet enim hoc capite Jeremias uta-

CAPQ

Animam.) Appetitum.

turnominib:us ifrae], Ephraim, Sion,

Pinguedize.) Gratia Spiritus Sandti.

terre aquilonis , &c. «& alludat ad

!

ASudit ad confuetudinem veteris te-

tioyj

Babylonicam, & Aflyriacam. capti-

Xart

ftamensi, ubi pinguiffima pars vidi-

vitatem, ejusque planctum, tamen ad

Vitàm

me pofteam, quz Deo offerebatur,

literam loquitur de plan&u matrum

ilartzmn, ut dixi ; nam . toto hoc ca-

Dera

4

Sacerdotis erat: quafi dicat, pinguio-

xibus viftimis fatiabo Sacerdotes tam

pite apgit de rempore, & Ecclefia

fis ;

. novi, quam veteris teftamenti,nimirum

Chiifu.

Rachel plorantis filsos faos. ) Infantes

Wven

corpore, & fanguine Chrifti, vel do-

j

nis Spiritus SanQái ,

ibus cum re-

Bethlehera dicuntur filii Rachel, quia

pleti funt Apoftoli, ebrii effe vide-

hec fuit mater Benjamin ; tribus au-

huj

tem Benjamin mixta fuit cum tribu

bül j

bantur. A&. c. 2. n. 13.

puy

IS- IIZ ;Exl.'&f/ä. )

Heb. in Rama.

juda, & ut ait Origenes, multi infamtes

Unj,

Rara nomen eftarbis ita dicz, quod

ex tribu Benjamin occifi fünt,

Prae-

fita fit loco excelfo.

Eft in tribu

terea Rachel fepulta in Bethlehem fuo

fe

Benjamin juxta Gabaa , & Bethel, &

corpore quafi eam pofiedit, ut vide-

faten

er eam a Jerufalem captivi ducti funt

retur :eíle magna mater omnium Be.

j

U

thlehemitarum.

y

po

idei in. Babylonem, Jerem.c. 40. 1.

pec

Dicitur autem in Rama, quia in Rama

uia non fun:.) C)uia nemo remane

occifi funt infantes ; nam non folum

fit, fed omnes occifi funt.

TM

Y

4

P

in Bethlehem fævigrunc Herodis mi-

;6. Merces eperi tmo0.) Mgrces mortis

L

w

«f

367

laot

cüli tui a lacrimis: *ciuiïa* eft mercis o

& revertentur de terra inimici.

peri tuo; ait Domínüs -

17. Et eft fpes noviffimis tuis

J

tur filii tui ad terminos fucs.:

; ait Dominus: & reverten-

t h

18. Audiensaudivi Ephr

aim tr*,atïjs-mi'gfan tem : Caftigafli me;

OS )

& eruditus fum , quafi juv

enculus indomitus: converte-me,

& convertar, quia tu Do

minus Deus meus.

x

Io9. Poftquam enim convertifti

me, egi poenitentiam , &

&o

cull

poftquam oftendifti mihi, percuffi

femur meum.

Confufus

fum, &

lefcentiae

m locs;

ineae.

xerubui, ,quöniamä fuftinui opprobrium ado

lancus,

dicargm

20. Si fius honorabilis mihi Ephraim ; fi puer delicatus:

etuly

quia ex quo locutus fum de eo

; adhuc recordabor ejus. ' Id-

Circo conturbata funt viícera

mea fuper euni miferans mife-

ludus ,

rebor :E":jus 3. at Domjnus;.

sam,

3I. Sta^

TL ,

innocentium eft palma IIïäl'Sæäþ Mer-

dixerat

EX'quS',a inopes, & V'a'g;.äbundiïe S. Hier.

g enmm

cedem patientiz veítrz feretis matres,

interp

retitur /azzezftanfem , ut e;iarm

& vos infantes effufi fanguinis.

Chald. & LXX.

vj I

Revertentur de terra 1nimici.Y Fro

thlehe«

Csfl;gafli mey &T evudzrus fum-) Sisu'nä

terra Herodis inimici poffidebunt re-

verba.eorum, quos liberavit Domi-

[orodis

gna cclorum.

Alludit. ad. reditum. ex.

nus.. Quuafi dicat, cunv antea jumen-

p Ut

captivitate Babylonica.

u Gion

tis indomitis fimiles effemus, tu fla-

17. Ef fpes noviffimis p ) Spes

gellis tuis domuifli nos, & xectam

ydit al

noviffima eft, qua jufti patientes, &

viam tenere docuifti.

j Cpue

martyres in fine mundi adipifcentur

19. Offend;féi mibi.) Sratum meum.

4men at

vitam beatam , & eloriofam , quam

Zergzijyi' femur mmmw) In fïlgn"ums

matrum

Íperaverant.)

doloris.

i hoc (

"d sermimos fuos. )

ATT d

Suffiuni opprabrium adole[cemtia mea.)

Ecdefil

flis patriz , ad Bea

viventium.

)tam illam terram

Peccatorum, quz adolefcensfeci. Ado-

lefcentiam fuam: vocat omne tempus ,

Jofontes

18: udless aud;vi Ephraim, 8

quo nondunt a Deo caftigatus erat ,

he quiil

h

Audivi lfraelem in captivitate dia-

fed ut juvenculus indomitus non fe-

nbus au

boli, & peccati gementem, quod eum

rebat jugum obedientiz.

jm

nb

peniteat fuz inobedientiz , & peccati,

QO. $£ ffliüs honorabzlis , &T €. ) Sunt

unde clamans ad me dicit, c4/7g4/7;

me, €e.

verba Dei refpondentis Ephra'i.m:; &

"u

quaft in ejus amplexum ruentis. Quafi

ha fj

Ephraim.) Decem tribus in captivi-

dicat: Nonne Ephraim filius meus

u yie

tatem abduétas ab Aflyriis, fub: cujus

eft honore dignus, cum. a me cafti-

ii

jl

) p*

&

po omnes intelligit, qui in demonis,

gatus peccata fua cognoverit, & po-

peccatt captivitate detinebantur.

nitefitiam egerit? protecto eft. Itaque

Transmirrantem.) In Hebrzo eft:

paxticula /, licet fpeciem: habeat in-

0 l'gmfm

"nb esrneded , id, eft vagantem,

terrogantis ,

gmon

errantem , difcurrentem-ä,.. ut faciunt

verantis,.

habet tamen vim aiïg-

D d

568

PROPHET. JEREMIJE

21. Statue tibi fpeculam , pone tibi amaritudines: dirige

i

cor tuum in viam re&tam, in qua ambulaíti: revertere, vir-

tuas iítas.

go lírael, revertere ad civitates

L

hi

1S

diffolve

ris, filia vaga? quia creavit

22. Ufquequo delici

Dominus novum fupe

r terram ; FOEMINA CIRCUMDA-

BIT VIRUM.

"

ft

23. Hzec dicit Dominus exercituu

m Deus Ifrael: Adhuc

ju

dicent verbum iíftud in terra Juda, & in urbibus ejus, cum

feü

convertero captivitatem eorum: Benedicat tibi D.aninus, pqï-

bo

chritudo juftitiee mons fané&tus.

& omnes civitates ejus fi-

24. Et habitabunt in eo Judas ,

mul . agri;olæ, & minantes greges.-

25. Quia

UX?

)

—

I

| -Puer .;lelic.r-zt?u.j [In 'Hebr.ä eft , 'Pfä

benäfïc'ïo uti fc':'-iasï, tlbl m.ax'iäme fa-

;

mibi efl puer. delicatus. Chald. pmer

lutarem.

lír

"Creavir.) Creabit, prateritum pro

amabids, quem femper in oculis, men-

te, & memoria

ero.

futuro.

lIdci:eo conturbara f[unt v/f:

cerk "IÉ

Femina ctrcumdabit virum.) Beata

Virco Maria Chriftum corpore qui-

£/c.) lta temere eum amo, ut non

Of

lil

poffim ejus meminiffe, quin vifcera

dem parvum , fapientia vero virum

terur

imea commoveantur ex intima com-

perfectum | utero fauo. comgle&et—ur,

Iim

il

miíeratione.

atque circumdabit.

.

j

O(. Srarue tehs äeculd»i,) V;igiïa,

Q3. -4dbwe dicemt ,

&c.) Sicilc ante

4

& fpeculare quid fit peccatum.

captivitatem dicere folebant, cum ci-

tlbu;

vitas Hierofolymitana , & templum

Pone tib; 4m4ritudines.)' Doleas ; &

ftaret in monte Sion, & ei benedi-

b

Aamare lugeas.

n

Dirige cor tuum, &c.) A»pp"lica cor

cerent.

Cm

£uum ad retexendam viam, per quam

Pulchbritudo juffitis.) Ex Mebrao

iliy

ambulafti , ut nimirum revertaris in

verti poteft: bah;ractmm juffitia

Íon

i

Samariam , Sion, & Jexafalem, non

nam vox Hebraica m33 zeve, utrum-

que fignificat fcilicet habitaculum, &

Z

corporalem , fed fpiritualem , Ícilicet

& t

ad Ecclefiam Chrifti.

pulchritudinem ; bene aütem vocatur

hm

Qo. Ufanucquo delieiis — diffol

"U

N

eris ?)

Ecclefia habitaculum juftitie , quia

l

adeo eris delieata, & mol-

in ea funt Chriftus, & omnes jufti:

F'Iv

Ufquequo

item fides, & Sacramenta, quz ju-

h]*h]

lis, ut ftrenue Babylonem,

& peccati

V

&

daptivitatem defcrere non audeas?

ftificant. -

bl

Filia vaga.) Que a me fugis, &

Mons fanüus. ) Eadem enim Ec-

üt o

entium Deos , &

clefíia eft mons fan&itatis , id eft,

HCm

vagaris , & ad

omnis

Reges difcurris gebellis ,

& aver-

gratie , virtutum , & per-

cc

fatrix.

fectionis.

Wine

24. Ip eo.) Monte Sion, in Ec-

gia creavit , €c.) Audi, in quo

clefta.

f'xmph

fita fit beatitudo tua , unde expettan-

po«

da fit falus miferie. tuz.

Audi rem

( Pudas , 6 omnes civitates , 8c.) Lo-

D'"r»m

cus capaciffimus erit Ecclefia , omnes

novam, & admirabilem , & fi tanto

lil

Qu

€:

C,A PUT XXXL

2*

dmre

25. Quia inebriavi a

i

) Vif*

rientem faturavi.

nimam laffam; & omnem animam efu-

26. Ideo quafi de fomno fufcitatus füum, & vidi, & fom-

teyit

nus meus dulcis mihi.

HDA'

27. Ecce dies veniunt, dicit Dominus: & feminabo do-

mum lírael,

& domum Juda femine homirnu—m, & femine

idhüc

jumentorum.

; Cud

28. Et ficut vigilavi fuper eos , ut evellerem, & demoli-

$ püï-

rer, & diffiparem, & difperderem, & affligerem: fic vigila-

bo fuper eos, ut sedificem, & plantem, ait Dominus.

j f

29. In diebus illis non dicent ultra: * Patres comederunt "

uvam acerbam, & dentes filiorum obftupuerunt.

180 2.

30. Sed unusquisque in iniquitate füa morietur: omnis'ho-

mo qui comederit uvam acerbam, obítupefcent dentes ejus.

yime lt*

r. * Ecce dies venient, dicit Dominus: & feriam domui Hebr.

Tírael, & domui Juda foedus novum:

8. 8-

um pro

eo-

32. Non fecund'um pactum, ;quod ?epigi cum patribus

Bo

rum

pore quï-

omnium ordinum hormines in eo po-

29. Et fícut fiigilawi ,6c. ) Qua

: virum

terunt habitare. Vide Ifaiam cap. 54.

diligentia ufus fum in perdendis illis,

num. 2. & feq.

eadem in liberandis, &

?leäetüf D

25. Ineirizvi.)Inebriabo, & faturabo,

dis utar,

11€xulti1)1ican-

j at*

tnimam lzz[am.) Famelicam . & fi-

*

2Q: Nom dicent ulira, &$c.)) Nam

, a t

tibundam juflitiz, & falutis.

26. idew quaff de fomnmo fufcttatus

prius hoc proverbium jactabatur.

eemplum

Patres comederunt uvam acerban 5

i benet

f'um.) Cum vidi per fomnium prophe-

tiam illam de Chrifto venturo, evi-

£&c.) Filii pro parentibus exilio, aut

( Hebfæo

gilavi protinus, ( recordatio talis

fervitute puniri poffunt, quia quiddam

parentum funt.

Sic: puniuntur ad

7 J i

Íomni fuit mihi gratimma.

[3] üuum-

27. Seminabo , $/c.) Et propagabo,

hanc ufque diem Judxi propter pec-

ey]ifths

& multiplicabo in Ifrael, & in juda

catum majorum fuorum, qui Chriftum

Fecit:mentio-

crucifixerunt ; nam, qux hic habetur,

A Vbcawr

homines ; & jumenta.

non eft generalis promillio , fed ad

F:Iææ qm.æ

nem jumentorum multiplicationis, quia

yá j" !

fupra c. 27. 56. homines, & beftias

eos tantum pertinens, de quibus fer-

mo erat. Agebatur autem de Judzis

l d

ut oftendat non minus faturum bene-

Regi Babylonis fe traditurum dixerat,

ab exilio revocatis , & de peccatis

enim Ecl

ficium , quam fuerit fupplicium.

in

Manaffe , quorum ponas populus

Ecclefia etiam multiplicabuntur ho-

l]uit longa captivitate.

Mide fupra

,ide ]

mines , & jumenta, id eft, docti, &

cap. [5. 4-

1

&

fimplices, de quibus illud Pfalmi dici

21. Fedus novum.) Noviteftamenti

poteft : Hemines, &

legem Evangelicam;

j i je

Domine.

jumer'nmv J«lvatis

H

32. Apprebendi manum eorum.) Cum

j

Mf LO.

Bill. cum Cor. Mezoch. T. V.

. Aaa

ria ; gmlïö

P d

u

*

370

AP R O PV-H ET TIERE M I7E

rum, in.die, qua apprehendi manum eorum , ut educerem

eos de terra /E

Vi

gypti; pa&tum, quod irritum fecerunt, & ego

dominatus füum eorum , dicit Dominus.

X

d feriam cuni Domo Ifrael

coll

. Sed hoc erit patctum , quo

Hebr. poft dies illos, dicit Dominus: * Dabolegem meam in vifce-

K

It

1016. ribus eorum, & in corde eorum fcribam eam, & ero eisin ,

Ti

Deum, & ipfi erunt mihi in populum.

eit

34. Et non docebit ultra vir proximum fuum , & vir fra-

trem fuum, dicens: Cognofce Dominum: omnes enim co-

enofcent me, a minimo eorum ufque ad maximum, aicDominus,

A&OX'. 3k

quia propitiabor iniquitati eorum, & peccati eorum non me-

19.43.

morabor amplius.

L

35. Hsec dicit Domi

nus: qui dat folem in lumine diei, or-

dinem lunze, & ftellarum in lumine no&tis: qui turbat mare,

& fonant fluctus ejus, Dominus exercituum nomen illi.

36.,Si defecerint leges iftae coram me , dicit Dominus:

tunc & femen Ifrael de

'ficvieït, ut non Hþ,gens coram me cun-

&is diebus.

&

tuerint Coeli fui*-

37. Haec dicit Dominus: Si menfurari po

"

fum, & inveftigari fundamenta terree deorfum, & ego abji-

Urr

Ciam

:

Yoc

dicit Dominus.

univerfum femen Iírael, propt'eromni;, clpæ fecerunt,

E

I

48. ECCEB

atj

fcilicet quaft manu äppreheni.ä, edu-xi

35- Ia um

finc die;.) Ut luceat p&r'

pon

de /Eeypto.

diem.

Q

Ordintm luns.) Qui lune, & ftel-

U

quinatuxs/;zm e07 4n«) Punivi eos

Ietn

jure meo , oftendens me Dominum

lis przcipit, ut certo ordine , ac lege

d

$

inoveantur.

tur

illor)um effe..

36. Leges ;fle. ) Nature, & ftata

Pf

33- Dabo legem meam n vifce*,*iäm

folis, Iunz, mavis agitatio, &c. quafi

*

€órum.) Guia per Chriftum gratia, &

dicat :- Celpm , €$ zerra tfranftbunt ,

&

cRlaritas diffufa eft in cordibus noftris.

verba AMWtem mea mom preteribznt.

N

'Yot etiam .beneficia in eos conge-

IMatth. 24. 35. citius deficiet ceclum,

ram , ut oblivifci non poflint.

-

&c. quam femen lfrael, id eft, po-

N

:

(34: Non dochhit ultra vir proximum

pulus fidelis

deficiat.

; & Ecclefia Chriüiaxg

femim.) Quia magna erit Dei, & re-

N

rum credendarum , & fperandarum

37. i kc/iæmi, 86 )- Citius, &

be

facilius Quis altitidinem, & magnitu-

eu

cognitio in populo Chriftiano ; nec,

ut quis neceilaria ad falutem percipiat,

dinem cclorüm, aut terre profundi-

UI)1

erit opus longo labore, ciin ad pau

ca

tatem dimetiatur, quam ego populum

revocentur, qux etiam fimplicibus, &

meum fidelem in Chriftum credente

hx

z

u

pueris nota eife poffunt.

abjiciam.

0j

filà

s

x

POSDRAN P)U T— XXXI.

371

;Tem

28. Ecce ciies veniunt ,. dicit Dominus, & szdificabitur ci-

m

vitas Domino, a turre Hananeel ufque ad portam anguli,

39. Et exibit ultra norma menfuree in confpe&tu ejus fuper

frael

collem Gareb , & circuibit Goatha.:

.

ifce.

- 4o. Et omnem vallem cadaverum, & ci

neris, & univerfam

m

regionem mortis , ufque ad angulum porte equorum O-

rientalis, & ufquead torrentem Cedron, San&tum Domini: non

d

evelletur , & non deftruetur ultra in perpetuum.

| C0

QUS,

| I

) Oï'

Qdf

QIUS:

Qu

Aaaz'

ACAP—UT

füt

138. 4 turre Hanageel.) Eratfinmurd ibi cadavera, offa, cineres eorum ,

aj

urbis- Jerufalem turris, qu&

Hananee] qui in Golgotha morte puniti ,. aut

TUíll,

vocabatur, cujus mentio fit lib. 2. combüfti erant , fepeliebantur , aut

Efdre cap. 3. num. r. inde enim di- projiciebantur.

ECC

citur Jerufalem capta rezdificari.

Regzoneg mortis. )

Golgotha , & lo-

Ulgne ad portam anguli. ) Ea erat. Ca vicina,

quz erant loca fupplicio

reorum deftinata,

N

at pg

porta Benjamin, que anguli vocaba-

tur, quod in angulo urbis elfet. Sen-

Port& equorum.) Erat porta fontis,

fus eft , fore, ut tota urbs reftau-

equorum inter

ion & Moria, in

-

retur , per quam Ecclefia intelligi-

voragine iVlello , contra Orientem

Mu

pofita.

Dicta eft fontis, & equorum,

tur; quz zdificabitur , ut civitas ,

Es

Pfalin, I21. 3.

uod juxta illam effet equile Regis,

n

39. Exibi£ ultra morsga. ) Exten-

&

quod equi per illam educerentur

'.Hü

detur funis menfurz,

adaquatiünis gratia ad torréntem Ce-

atl Y

Super collem Gareä.)/Gareb eft col-

m

dron. HaGenus dicta fignificant Ec-

H;;»;M.

lis, qui juxta Jerufalem ad Boream

clefiam Chrifti quaqua verfum pro-

vcolufth

pagandam.

fitus eft.

Senílum

L po

Goatha.) Eft alius collis, quem

Domini.) Scilicet erunt.

ifiana

Adrichomius, & Villalpandus de ur-

Hzc omnia loca, quibus, ut dixi,

fienificatur Ecclefia, fancta Domino

be, & templo parte I. lib. 1. c. 9.

erunt.

Vere etiam fancta funt , ut

if. &

eundem effe dicunt cum Golgotha ,

yrüitte

ubi Chriftus crucifixus eft.

fonant verba, ea loca, qu& pie vifunt

peregrini Chriftianorum , mons

dl

40. Omnem valle» cadaverum.) Val-

) jilum

lis cadaverum eft illa, que inter Gol-

varie , fepulchrum Chrifti , &c.

joen

otha, five montem Calvariz, & mc-

-Non evelletur.) Quia Ecclefia per-

petuo ftabit,

niar Jerufalem fita eft , fic ditta, quod

-

e

3

p2

PRO PHET ]E R.EMVI-A—Z

CAPU.F XXXIL

Obfidente. Nabucbo

donofor- SFerufalem Sferemias im atrio carceris

te,

bi c

pofitus agrum in. ZAnatbot. ju[Ja domini emit. a fuo patruele , ju-

betque [ervari librum emptionis : refert. coram Domino beneficia

Ve

Traelitis praflita ; Dominus dicit : fe traditurum civitatem cum

dea

populo regi Babylonis propter illorum idololatriem, féd poflea vo-

tbl

vecaturum ipfos in S'erulalem, ac perculJurum cum . eis novum

Tate

fedus , ut. fibi ex toto corde ferviant.

j

Ic : .' -, Erb.[[

m . quod fa&um eft ad

]eremiam a Domino , in

Àn

anno decimo Sedeciz regis

Juda: /i'pfc:- eft annus de-

Cem

cimus o€tavus Nabucliodonofor..

IQ

2. Tunc exercitus regis Babylonis obfideb

»at" Terufalem : &

pent

Teremias Propheta e

rat claufus in atrio calfceris, qui erat in

U

domo regis Juda.

&t

3. Clauferat enim eum Sede&:*ïas' rex Juda j dicens:

. Quare

yaticinaris, dicens: Haec dicit Dominus :

Ecce ego dabo ci-

vitatem iftam in manus regis Babylonis ,

& capiet eam ?

jm g

" 4. Et Sedecias rex Juda non effugiet de manu Chaldzeo-

Qm v

?

rum, fed tradetur in manus regis Babylonis, & loquetur os

lis r

ejus cum ore illius, & oculi ejus oculos illius videbunt.

]eni

$, Et in Babylonem ducet Sedeciam , & ibi erit, donec vi-

hic d

fitem eum , ait Dominus : fi autem dimicaveritis adverfum

Yomec]

Vay;

Chaldaeos , nihil profperum habebitis.

.6. Et dixit Jeremias : Fat&tum eft verbum Domini ad me

megi

icens:

Qbfeiïa

—

7. Ecce

Và at

ï.

Nzo decimo.) Cum jam Jerufa-

caufa , própter quam Teremias in car-

jeci: )

lem per unum annum obfetfa

cerem conjectus eft.

lt hsc

fuiffet : ecepit enim obfidio adno no-

S. Donec vifitem, )

Verbum vi-

Üceret

.

