7 80- Animeequior efto Jerufalem, exhortatur enim te, qui

n, V

ï!

te nominavit.

Ssskz/

&ve

g

Veniet smibi gaudium a fam&o, &fc.)

Mardochzus, & alii Judzi afcende-

/ Emi.-

Sentio mihi a D.o ingentem intundi

runt fuper cervices Chaldzorum. Sed

ï

latitiam , dum , benignitatem , ac mi-

plenius id fadtum a Meffia, quia Ec-

fericordiam confidero fan&ti Dei Sal-

clefiam, & Vicarium fuum dominari

s fl

fecit Gentibus antea fibi inimicis.

vatoris, & vindicis noftri.

j at

. 93. Emiff.). In captivitatem , ficut

|96. Deücat: zmei.) FVFili a me in

fupra n. II.

deliciis educati. -

24. Ficina Sios.) Wicinz ciyitates.

QU. dnimaquiores , 6$c.) - Idem fere

g, V

3.

verficulus cum vigefïmo primo.

- apot

'Nide fupra n. g. :

j

4 Dee. ) In qua

m vos 'diici vo-

Memeria veflra.) Veftri, paffive;

l'uitDeüs-.

^

id eft , recordabitur veftri Deus, ut

us

--

Spleudore aterno.) Diutu rno tefhpd.-

vos e captivitate reducat,

;J'.O * qpod

re duraturo.

Appellant enim ali-

-Qui duxit vos.) In captivitatem du-

quando Hebrei sternum, quod lon-

ci permi it.

go tempore duraturum eft.

Qg8. Semfus.

) Graece Juücis , cogie

;gällfmfij";

:

nte

25. 1ram.) Dei, qua vos punit.

eatio , conceptus, & voluntas veftra.

r m -

leimicus fu5$.

x

"

ADecies tautum ; &c.) Dæupbïnæ

ys U

cum , Chaldzis.

» Naþuchedomfo?

jore ftudio , atque conatu quzrite

Deum , convertentes vos ad illum.

Gf

$uper cervices ejus äþwdk:. ) Con-

culcabis illum. " Vide Ifai, 60. I4.

20. Exkertatur emim te. ) Ut bo-

, feum

la D:miel,-i:a trés ejus focii, ita

no fis animo; &-fp*em bonam conci-

j

:

408

A.PROP'HET; BARUCH

2l Nocentes petibunt j qui te vexaverunt , & qui gratu-

lati funt in tua ruina, punientur.

j

32. Civitates, quibus fervierunt filii tui,

ptlniEn;ür Q&

quse accepit filios tuos.

e

*

32.:8]

cut enim gavifa e

ft in tüa ruina , & leetata eä in cz;«

fütuo, fic contriftabitur in fua defolatione.

L

E

1

34. Et ampuütabitur exultati

o multitudinis ejus-, & /*gaudfi*-

jdnogium ejus erit in lu&tum.

—

T

fempi

n

25

35. Igni: enim fuperveniet ei ab aeterno in lo

ieiturnis die-

ttam (

bus, & habitabitur.a daemoniis in multitudine temporis.

*Infra . 36, * Circumfpice, Jerufalem, ad Orientem , & vide ju-

füb c

5:5- cunditatem a Deo tibi venientem.

37. Ecce enim veniaont filii tui, q

uos dimififti di"f'perfos,

4

Düm

veniunt colle&i ab Oriente ufque ad. Occ

identem, in Av?*rbþo

3

E

Sanci gaudentes in honorem Dei.

àd Or

Viqu

(ue

Tor

là

CE

: CAPUT

r

i

Z

P

pias, in Cr&co eft: k&;)axa).e'a'u $,

taphörïce per ignem in

fe!ïigit acer-

1 STM

F

&oz,olabitur rfe.

bam caftigationem , qua Deus Baby-

« dl

n

[l.'iex, cuüjus no-

lonem erat puniturus.

gjzi te momimav;t, :

ien géris; qui te fuo nomine voca-

5

44b aterno. ) Scilicet Deo, ut fupr-

Aofby

lg

vit civitatemn. Dei Hrael , — ezvrarem

nui. 22. & capigg precedente num.

Inly

fantt; , Mai. 52. 1. & c. 60. 14-

Io. «

H

L)

I long

7

turnis dielus. Qrace- d

tm dec

31. Necegées.) Qu tibi nocuerunt,

üate, & £

& te vexarunt..

$ufoac, 1n longum tempus, ita ut Jon-

Vetet, &

32. €u& accepit , Oc. ) Babyïüh ;

go tempore inftaurari nequeat.

um filios tuos captvos duxit.

Halitalitur 4 demoniis) A Satyris,

2 ,

-

Aufere-

& Faunis.

Ms «

34- Et mmputabitur , &56.

Vide ]e.rem.""sq 99.

OQntur .

tur exultatio, qua ipfa gaudet ob tre-

lai. 34: 14*

.

ün

quentiam, &

; 24b ert

ente ufque ad occidentem.)

guam d

-quo abundat.

multi;pdinem: populi ,

-

Ex Perfia, Media , Babylonia ,

u

)

O5 Y &

Yi | be] f

l

Multitudinis ejut.) Grece eft: nc-

ad orientem funt Jerufalem (licet ipfa

AvoyNí«g multe turbe:£requentis

Babylon proprie effet ad feptentrio-

P f"dfr

nem Hierofolymxz ) redibunt Judaei ad

H

uqlf /&

Populi.

Gaz

W Ite

dimontum. ) Grsxce - '.D/cwel'i'/-f—'-aa

]emfalem.

àVIE d

id eft, fuperbia, &[ja&amia? qua

Ip "verbe fantis.)

Ut Deus per Pro-

j

infolenter exultat..

phetas promifit. Vel in. Dei prece-

hlldnt

dte

am Babyloni Per-

pto» quia Deus prgcepit , & infpira-

Mltr,,m

35. lgnis, & ) N

fe ignem injecerunt, nt patet ex Ifa.

vit Cyro , ut Judaos remitteret in pa-

W, Quaj

triam,. Ifa. 45. 1.

Tetta m

13. 19- & ]erfxri. 59.40. . V«l me-

y

Wt

499

N

tt.

CAPUT Ws

x

Fubetur j'eru/lzlem lu&um exuere, eo quod.fili ejus cum ignb-

minia duCi in captivitatem ,

cum gloria fint ad eam

Q

reduændz.

Xue te ïerufalem, ftola lu£&us, -& vexationis tuze: &

Ydi

eE

indue te decore, & honore ejus, quae a Deo tibi eft,

femplternæ glorize.

T

2. Circumdabit te Deus d1p101de juftitiee , & imponet mi-

tram capiti honoris ceterpi.

3. Deus enim oftendet fplendorem fuum ín te , omni qui

jc Jt-

fub coelo eft. .

.4. Nominabitur enim tibi nomen tuum a Deo m fempiter-

xfos,

verbo

num: Paxjudtitie, & honor pietatis.

«. Exurge, Jerufalem, & fta in excelfo: * & cu*cumfplce Supra

ad Orientem , & vide colle&os filios tuos ab Oriente fole 4./36.

uíque ad 0c01dentem ,in verbo San&ti gaudentes Dei me-

moria.

6. Exierunt enim abs te pedibus du&i ab inimicis: adducet

UT

Á

DA RIA-

autem

decore tuo iterum veihetur

& or-

Ib

Mo/A lutlus.)

Vefte lugubri.

nabitur.

j a

Vex 1tzo;m 1g4.) Velte afpera, n

& cilicina, qux corpus vexet , « fi-

5. Splenderem [uwmn.) Splendebis, &

$ Duby

eris inclyta apud omnes gentes Dei

nificet etiam vexationem , quam ab

* [UPI'

hoftibus paifa eft.

beneficio ; ipfe' enim illuminabit te ,

& clariffimam reddet

Indue te decere , &c.) Affume ve-

ftem decoram, & honeftam ea hone-

4q- Nominalitur entm tibi nomen tuzm.)

lmponetur tibi nomen a Deo , u*

argt u

ftate, & nlorm qu& tibi a Deo pro-

ïttl u Jon

veniet , & eternum durabit.

fcilicet appelleris ,

Pax ]üfztm, & bo-

". C;rrumdaäz—t te Deus dzplwae )

Zor P!Lfd!ld'

Dxploxs efl. tunica talaris muliebris 5

Pax juffitis.) Civitas, in qua abun-

A SM""

dat pax ; ( juftitia,

loquitur ením Propheta de Jerufzlem

50

tanquam de IMatrona.

Dicitur di-

: n pietatis ) Civitas , cujus

lois , id eft, duplex, panno fcilicet,

pietàtem in Deum, & religionem o-

atr)

vel pelle faffulta.

Itali appellant

innes celebrent.

j ^ q

$. Exurge , Bc. ) Hic verficulus

jict ^

Vefle foderata.

Jufistis. ) . Jufta, qua Deus jafte,

expucatus eft capite fnpenorl nuimn.«

j

& fideliter, ut proimiferat , compen-

36&

,j

favit ejus dedecus gloria, triftitiatr

Gaudemes Dei memoria.) Magnam

]atitiam percipientes ex recordatione

" :?IPI

hilaritate, captivitatem libertate.

«(

Mitram.

) Maliebre capitis arnamen-

bcrabuncur

divini beneficii , quo a captivitate li-

apr

tum, quaH

1 dicat : ficut. Regina, aut

& mfvlf i,

honeüa matrona Wiploide ornatur ,

6. Exierunr.) Qui captivi ducebam—

;zeret up

& mia, ia Jeiufalem gloua, &

tur in Babylonem.

sio

PROPHE ZT.

BARUCH

autem illos Dommus ad te portatos in honore ücut filios

El

* 1

regni.

duce

VE Conflituit enim Deus humülare omnem montem .excel-

byl

fum,

& rupes perennes, & convalles replere in aequalitatem

2.]

terræ ut ambulet Iífrael diligenter in honorem Dei.

tempo

$. Obumbraverunt autem & filvae, & omne lignum fuav:-

qULeIm

tatis, Ifrael ex mandato Dei.-

-

3.

9. Adducet enim Deus Ifrael cum jucunditate in lumine

pentec

majeftatis . fuæ cum mifericordia , & ]ufhüa3 qua& eft ex

2

fantes

ipfo.

CAPUT VI.

&Y

Inetua

Sfudaos aþud Balaylomos captivos "oaticinatur. Sferemias poft f ep-

m

fem generatioues liberandos : bortaturque , ut fibi caveant. ab il-

X

lorum. idololatria ,

offendens a plurimis effeGibus imbecillia

6À

00 d.

e[je zdola pemmsgue fenfu. carentia ,

Tam a

nifma.

7N

Xemplar eplüolæ, quam mifit Jeremias ad abducendos ca-

& inrr

E

ptivos in Babyloniam arege Babyloniorum, ut annuntia-

&E

ret illis: fecundum quod præceptum eft illa aDeo.

bricz

*

T I. PRO*'

8. Obumämve;um) Obumbrabunt:

Porfatos in bmare) Equis, & cur-

ribus honorifice veftos.

Cyrm enim.

Eft preteritum pro futuro :

filvz fua

d2

redeuntibus Babylone Judzis fubmi-

umbra tegent líraelitas , & ab xtu

niftravit equos, camelos, aurum , &

defendent , ut olim exeuntes Ifraeli-

am f

*

argentum , Darius vero mifit mfuper

tas ex /Egypto columna nubis eos

i6pt

5 4it

cum eis equites mille cum mnficis ,

obumbrabat.

VU

bl

& tympanis, & tybiis..

Vide Efdr.

Limum fisavitatis.) Grece lvediug

lib. 1. cap. 2. 65. Jofeph. 1. 11. An-

f«ave olens, obumbrabit Ifraelitas

Cl/?r P&

20

Og

th cap.

9. Iu lumine majeffatis.) Alludit ad

Inqr liE

ud]

Sicut þ'ztas regzi.) Sicut HIIOS Re-

columnam ignis , que per nocdtem Ju-

& dàc Uin

gum.. Vide Ifaiam 66. 22.

deos ex /Egypto redeuntes pr&cede-

Vetent

7. Humiliare omuem momtew , öc)

bat, Exod. 13. 2r.

Lumen autenm

E

ICCZ?G

Significatur fore, ut Deus omnia im-

majeftatis vocat lumen non naturale,

!h]n

pedimenta removeat, facilemque viam

fed divina virtute fa(tum, ut ex eo

ad reditum fternat filiis Ifrael

divina gloria, & majeftas appareat.

ina

Rupes perennes.) Gr&ece «thbdovg,

Cum mjärtrardw ) Quà Hebrxos

2'3 Xent

üq

ex duro carcere liberavit.

iC Lene

que femper fuerunt.

IH('.', d'l

Diligenter.) Celeri gradu omni jam

Et jufiitia.) Qua hoftes Ifraelis pu-

Eh

fublato impedimento.

In Grzco eft:

nivit , & jufte, fideliterque adimple-

Cïdnnm

I]luïm "

«0'QaNoc , id eft fecure.

Im bonorem Dei.

Ut ex ea re ho-

vit ea, quz populo fuo promiferat-

U(!*dqm

Qué ex ipf2eff ) Cujus ipfe auctor eft,

Iderà

ll

nor Dei demon&recur.

Ad gloriam

non nos, aut merita noftra, vel qux e-

*u

Dei.

jus pr omxHïs ultronee fa&tis refpondec:

ïhm ]

Q IT

.CAPU-T. VL

fILOS

5LI

* 1, PROPTER peccata , quæ peccafüs ante Deum

J

: 3b'jerem

ducemini in Babyl

exeel

-

oniam cap'tix//i a Nabucth?ncfor reg

lt

d

byloniorum.

e Ba- 25. 9*

2. Ingreffi itaque in Babylonem, eritibi annis plurimis, &

temporibus longis, uf

4

-

3

:

€

]

füavi

ue ad generationes feptem :'*Poit hoc

autem educam vos- inde cum pace.

3. * Nunc autem videbitis in Bab

lomine

ylonia deos aureos, & ar-

* ifaïæ

genteos, & lapideos, & li

.9& ex

tantes metum Gentibus.

gneos in humeris portari, often-

R

44-10..

.

4. Videte ergo, ne vos fimiles efficiami fa&tis alieni

ss

metuatis, & metus vos capiat in ipfis.

747

T

$. Vifa itaque turbade retro, & ab ante adorantes, dicite

in cordibus vefltris : Te oportet adorari, Domine.

(ilid

6. Angelus enim meus vobifcum eít: ipfe autem exqui-

ram animas veflras.

:

7. Nam ligna ipforum polita a fabro

; ipfa etiam inaurata,

dos c2

& inargentata, falfa funt, & non poffunt loqui.

ïnuntl'&

'.$. Et ficut virgini amanti ornamenta ;

ita accepto auro ;'a-

.bri;ati funt.

)

9. Co- -

a

a :

xbrabunt:

flv It

2. Us

que ad generationes | jäptäm. :

bimu;, adorationem noft

ram ad eum

Mox Greca chævs'a generatio

dirigimus ,

quem ipfa Nimïago reprx-

TE

fentat.

t5 lfradi*

fpatium fignificat decem annorum ;

nubis «

feptuaginta enim annos tenuit capti-

4- Fatlis alienis.) C haldzorum idolo-

vitas Babylonica. "

latriz participes efficiamini.

j

. udorantes.)1dola. "Eurbam Chal-

( 50&)3/*!6

u

Cum pace.) Pacifice, & profpere.

deorum intellivit.

3

Offentantes metum geutibus.) Ad

etay

incutiendam hominibus religionem ,

6. "n peius e;;im CU U'c.) Non

Ajodi d

& facrum quemdam -imetum , ac. re-

debetis. timere hoc facere propter

oem J

verent!?am.

NNotandum ex iis , qu«

Chaldaos ; Angelus enim meus vos

; precee-

hoc capite dicuntur , argumentum

ab illis defendet.

fi

Inteliioit Angelum

"

fumi non. pofle. contra cultum fan-

Michaelem cuí

todem ,

« prefidem

Ü n&tufale9

Hebrzorum. Vide Danie

h Io.

&arum imaginum; nam quod de ido-

, a

lis Gentium . oftendit. Propheta non

Exquiram auimes "vefiras,) Mindex

j arei

«fle Deos , & proinde. non effe -

vefter ero , ulcifcar, mortem

à Hebræoï

fi quis eam vobis intulerit.

ve&ram,

menda, aut pro Diis veneranda coo-

Cedimus; fed ex eo ftatui ron poteft

8. Er ffemt vivgins , &c. ) 'Fanto

[fraelis pte

nullam veneératücnem imaginibus ex-

, alinp

findio ea vefliunt , & . ornant au-

hibendam, fi ad fuum prototypum

o

ro, quanto ea veftirent, fi virgo ali-

onitt

referatur , v

EM

ad Cb'fium , vel

qua efiet, qua ornatum amaret,

af i^

Sandum alquem , cujns fit Gmago.

ylqui *

u » acctpio, (5c.) Chaldei aurum

!

O'gdeü

Cum enim ante imaginem . procum-

acci, ientes Oorinamenta cudunt.-

d

&

&aI

PROPHET. BARUCH

Y

. Coronas certe aureas habent füper capita fua dii illorum:

etr.

unde fubtrahunt facerdotes ab eis aurum, & argentum &

".

&n

. erogant illud i femetipfos.

10. Dant autem. & ex ipfo proihtutl

& meretr:ces Or-

2I

nant: & iterum cum recepe rmt illud a meretrlcnbus, ornant

&

deos fuos.

11. Hi autem non liberantur ab cerugine, & tinea.

12. Opertis autem illis vefte purpurea, extergunt faciem

1

quisc

ipforum propter pulverem domus, qui eft plurimus inter

eos.

Confa

2j

33 ïceptrum autem habet ut homo ficut judex regloms,

qui infe peccantem non interficit.

a

14. Habet etiam in manu gladium, & fecurlm fe autem

de bello & a latronibus non hberat

Unde vobis notum fit

bh]mu

26

"quia non funt dii.

fureu:

15. Non ergo timueritis eos. Slcut enim vas hominis con-

dbu

frattum inutile efficitur , tales funt & dii illorum.

2!

16. Conftitutis illis in domo, oculi eorum plem funt pul-

vere a pedibus introeuntium.

tüntur

17. Et ficut alicui, qui regem offendit, cxrcumfeptæ funt

Ino,

januz: aut ficut ad fepulchrum addu&tum mortaum - ita tu-

tantur facerdotes oftia claufurls, & ferls, ne a latronibus ex-

fpolientur.

Ó

N

18. Lucernas accendunt illis, & qmdem multas, ex quibus

nullam videre poffunt: funt autem ficut trabes in domo.

ul ä

ïl(m püf

I9. Cor-

19 Q/

Q* Unde fébtrahunt , 6c.) Auferunt,

16. 4 pedibus mtroeuntmm) Ex-

fmm ILAI

.utin fuos ufus cónvertant; ex quo

citato.

8 d f

probat Deos non effe, qui patiantur

17. Cirtum[epta fent 7amm-) Sicut

er $:

^ fua fibi ornamenta eripi.

lefz majeftatis reus in carcere clau-

'ehqnc

fus cuftoditur.

ht COrg

Vi

IO. Ex :pfo.) Auro, quod detra-

-dut freurz. ad fepulchrum , t$c. ) Sicut

SOrum

«erunt idolis.

cadaver mortuum ,

cum- ad fepul-

It

vt 1ntc

Proffizutis.) Mleretricibus

chrum adducitur, tutari folent cufto-

il

&m rUI-r

II1

H; Awtem. ) Dii gentium ,

des, ne pretiofis ornamentis fpohetur.

»

idolum

In Grzco eft:

Qg &zi G(Jvcc"ræ ao

&l

13. Seeptrum aumtem babet. ) Ido-

ui»t. ficut ad mortem 4ddu£fo, id eR:

lum.

. h

ficut homo ad mortem damnatus ; ita

t

Won interficit.) Ulcifci non poteft

dii illorum in templis, quafi in car-

Mn Cal'eu«

in fe peccantes.

ceribus a facerdotibus cuftodiuntur,

IH

" ;lpfz'

Iq. 4 latronibus. ) Tpfa idola fpo-

ne quis eos fpoliet.

1fb1m0

hanubus.

I8-

óreut. zrabes, ) Punt epim li-

lij

(;

-

CAPUT VL

513

Wa :

19. Corda vero eorum dicunt elin

gcre ferpentes, qui de

m,t

terra funt, dum comedunt eos,

& veftimentum ipforum,

& non fentiunt.-

,

t

& Of-

20. Nigra fiunt facies eorum a fumo , qui in domo fit.

ornant

21. Supra corpüus eorum , & fupra caput eorum volant no-

€us, & hirundines, & aves etiam, fimiliter & cattze.

22. Unde fciati:, quia non fünt dii. Ne ergo timueritiseos,

facjett

23. Aurum etiam, quod habent, ad fpeciem eft. Nifi ali-

quis exterferit aeruginem

: inter

conflarentur, fentiebant.

; non ftxïjlgebunxt : neque enim dum

4

24. Ex omni

A

eft ipfis.

pretio empta funrt, in quibus fpiritus non.ina

Qutem

25. * Sine pedibus in humeris portantur, oftentantes igno-

*[fais

um fit

bilitatem fuam hominibus. Confundantur etiam, qui coluntea,

46. 7-

26. Propterea fi ceciderint in terram, a femetipfis non con-

jis Coft

furgunt: neque fiquis eum ftatuerit rc&um, per femetipfum

ftabit, fed ficut mortuis munera (1) eorum illis apponentur.

.27. Hoftias illorum vendunt facerdotes ipforum ; & abu.

at plll'

tuntur : fimiliter & mulieres eorum decerpentes

; neque m-

t fuat

firmo, neque mendicanti. gliquid. impertiunt.

itat

u-

*

E

ibus &

2g. Da

3 (1) IMunera. i ädif« S)'&f.» legsttr :

humeri.

X (]lllblls

g2a, & ftipites , qui lumen videre

95. Ienobilizatem fi;gm,) Infizmita-

s

mo

non poflunt.

tem fnam.

9. Corda vero eorumy, Éfc.) Aliqua

of Sieur FIOTEHEE . & ) Quf ep-

enim idola erant interius terrea,. vel

fofrtiones epulerum cireumpofita fepuls

j P

ex alia fragili materiz ; exterius vero

chbro, ut dicitar Eccl. 30. 18. fole-

erant enea, vel aurea, & fic ferpen-

bant enim veteres Hebrai, fepulIchris

) 9l

tes, qui terram comedunt,' comede-

cibos imponere,; ut cederent in ufuüm

qa

bant corda, id eít interiora horum

(ou

pauperüm , quorumv órationes pro de-

Deorum.

Poseft etiam per eor eo-

fundtis expetebant : fenfus. ergo eft;

óictt

rum intelligt mediulla ligni, ex quo

ut épulis fepulchris ímpofitis mortui

j d fopü]

faéti funt, quam vermes erodunt,

ton vefcuntur; fic nec idola oblatio-

jent o

2I. Carza.) Catti,xfeïes;, Grzceenim

nibus, aut facrificiis , aut

;sfpol

tetur

eft Z seci.

que illis exhibentur,

)placemi*s,

(à) at

294« Ex emmi prerio empta [wnt. )

Ex donis i'äoli's'

Tf

ld eü)

Q7. Decerpentes. )

1

Cailimo preto empta funt , & ta-

oblatis; in Greco eff : vaeiyf£vovoas,

mgäms ) !

mem carent fpiritu.

id eft, que confuümere non poffunt,

Iz :pffi.) Relativum redundans mo-

fale infpérgunt, & condiunt, ut alig

re Hebzseorum,

Qo i unmï !

^

teimpore abfumant , vel vendant,

Bibl. erem. Cs Memoeh, T:

Vf

6s C—E

*

514

PROPHET. BARUCH

28. De facrificiis eorum foetae, & menftruatce contingunt,

(0.

Scientes itaque ex his, quia non funt dii, ne timeatis eos.

eum-

ttu

29. Unde enim vocantur dii?

quia mulieres apponunt diis

]?

argenteis, & aureis, & ligneis,

rit

o. Etin domibus eorum facerdotes fedent, habentes tunicas

Curm !

Íciffas, & capita, & barbam rafam, quorum capita nuda funt.

1pfi

d

41. Rugiunt autem clamantes contra deos íuos, ficut in

»

42:

Coena mortul.

m

Cendt

32. Veftimenta eorum auferunt facerdotes: &

5

res fuas, & filios fuos.

lve&iunt uxo- ;

te dor

33. Neque fi quid mali patiuntur ab aliquo, neque fi quid

ft dig

n

boni, poterunt retribuere :

z

1eque regem conftituere p'of«.

4

funt, neque auferre.

*

&f

34. Similiter neque

darecdivitias poffüunt, neque malum re-

t

]Jlld &l

tribuere. Si quis illis votum voverit, & non reddiderit: ne-

que hoc requirunt.

4

..3$. Hominem a morte non ]

5

ib:eranþ, nequb infirmum a po-

tempm

tentiori eriplunt.

Ipfis ef

36. Hominem coecum a

d vifum non reftituunt , de necef-

4 i

fitate hominem non liberabunt.

I

27. Viduz non miferebuntur, neque orphanis benefacient,

38. Lapidibus de. monte fiiniles funt dii illorum, lignei, &

A. 4

lapidei, & aurei, & argentei,

Preer

Qui autem colunt €ea, con-

Clüntemn.

fundentur.

t ]o

49. Quomodo e

7

dum eft, aut dicendum ,x illos

Tifer n

effe dcos?

rgo seftiman

40. Ad

COntew:';t

, At 0

L

Q8. Fe:é, ( menfiruata,) Puerperæ,

31- Contr « deos [ nos.) Coram diis fuis.

& meníliuum fanguïnis fluxum. pa-

Szcut im cw"na mortui.) Sicut folent

ldCiO ïoi

tientes, qu&, quia immundz, arcen-

audiri lugubres clamores , & gemitus

Gtem-

4 M.

tur templo, & facris.

Levit. 12. 4.

in comna.tunebri alicujus iortui, ve]

I5. Ig. licet enim hac lege jJudeorum

propinquis mortuorum , vel praficis

Nb »(r.

gentiles non obligarentur, tamen hoc

mercede conductis clamantibus.

mïeip[ml

Judzi abominabile effe exiftimabant.

TUm [

5

v

pl

32. Eerum.) Idolorum.

55 Rn

29. Jpponust.) Dona, anathemata

33. Regem conflituere.) Quuod Del

]

fufpendunt.

3

Difca.

o. Ip domi£us eorum.) l emplis idolorü.

eft' proprium, Job. 12. 19. Za/ebeu

Dne :

Tunicas fciffas.) Prm fe ferentes ha-

regum dilfolvit. £5 pracingit fune renes

A

eorgm. Ht Daniel. 4- I4- Dominatar

bitum ]u

5

gentium , quod Hebraorum

primg Q:n

ltre

facerdotibus prohibitum erat , Levit.

excelfüs 1m vegno bomtnum , &f cuieune

]

*; U

Jo. 6

2I, 5. Io. folebant autem

que voluerit , dabiz 1llud.

aQ V

V&

Phhtim,e :

antiqui in Ju&u veftes difcindere, bar-

34. Neque boc requirumt.) Non ex-

bam, & capillum radere.

poftulant, non u!cifcuntur.

mdüir:.nh,:

fs Qny,

CAPUT VL

515

Wtt,

/40. Adhuc enim ipfis Chaldeis non honorantibus ea: qui

"s

,

cum audierint mutum non poffe lo

qui, offerunt illud ad Bel,

: diis

poftulantes ab eo loqui.

41. Quafi poffint fentire ;

qui non habent motum , &ipfi

ficas

cum intellexerint, relinquent ea: fenfum enim -non habent

fünt

ipfi dii illorum.

Ut n

42. Mulieres autem circumdat

x funibus in viis feäent, fuc-

cendentes offa olivarum.-

tüxo«

43. Cum autem aliqua ex ipfis attra&ta. ab aliquo tranfeun-

te dormierit cum eo, proximae fucze exprobrat, quod ea non

'i qaid

.

. fit digna habita: ficutipfa, neque funis ejus diruptus fit.

pf

44. Omnia autem, quae illis fiunt, fal(a funt..

Quqmodo

eeftimandum, aut dicendum eit, illos effe deos.

ym fe

4$. A fabris autem , & ab aurificibus facta funt. Nihil a-

t: 16

liud erunt, nifi id, quod volunt effe facerdotes.

46. Aurificesetiam ipfi, qui ea faciunt ) non funt multi

Num

/

|2p*-

temporis.

quid ergo poffunt ea , quia fabricata funt. ab

ipfis effe dii?

sf

d

47-

falfa, & opprobrium -poüea a futu-

Tis.

.Reliqqerunt; autem

'Ttt 5

- 48. Nam

PELCNBSEUN

Qoent.

— 40- Adbzuc e;.-im ipf: Chaldais, 6fc.)

Tírvupa, quam vocem aliquí ferfares

n

Prafertim cum etiam ipfi Chaldzi

interpretantur,

Bene tamen etiam

contemnaxt idola fua; cum enim imu-

nofter «ffa o'?varum veitit ; nam apud.

, cot

ti Joquelam petunt a Belo idolo pa-

Atheneum lib. 2. c. t4. sirvp/ósg dunt

riter muto , nec impetrant , fua idola

olive, SAzevai, id eft, tritz , & con-

mxj iHOS

contemptni habest.

tufz, recrementa nimirum illa, quie

T À

41« Cum iuitllexcrint.) Se fruftra ab

ex oleis contufis remanent, & funt

idolo poftulsre muio logqsendi iacul-

quodammodo ejus furfures: incende-

" folent

tatem.-

bant a:tem hzc offa olivarum, quod

42- Maulieres$ zuiem —C;Pt.zjmzlg;æ' f"-

vim philtri habere crederent, & apta

1 (Uremïtus

nibui,t69c-) Alit aliter hurc locum

gtl f*

efle ad procorum duritiem mollien-

| yocs

intei pretantur: probabiiior videtur eo-

dam, & amoris i

- rum explicatio, qui ajunt has mulie-

dendum.

gnem in illis. accgn—

Ibus

res funiculo corpus vincire folitas, üt

44- Fal fun?.-) Vana, & fuperftitiofa.

fignifcarent fe viigines, & Veneris re-

45. Sacerzotes.) Gxzce eft : reyofrai,

Qiod p

lizsiore , & amore captas detineri ;

id eft, fibricatores, five artifices ido-

hocque figno quafi Veneri facras ,

lorum, quales erant. ficerdotes , quia

j Bdltkf"""

TA

primo obyio fui copiam facere,

curabant fieri , vel ipfi ea faciebant.

p

petere, ut funem folvat, & neíaria

46. Nonm [ent muti tempcris.

facra Venertfaciat ; ficque incefta co-

Sunt brevis vite ; quafi dicat, quo

! Ü w

pulatione, incefto, five zona dirupta

mortales ?

modo erpgo facere poffunt deos im-

t

omnatrimoniumn inibant,

5

dolæ;

;? Nog, [)3

6f olivarum.) ln Graco | eft : r&

EC r fa!/d.) Falía numina, i

.

516

PRÓPHET. BARUCH

48. Nam cum fupervenerit illis preelium , & mala: cogi-

tant facerdotes apud fe, ubi fe abícondant cum illis.

æfini

49. Quomodo ergc fentiri debeant , quoniam dii funt, qui

E

nec de bello fe liberant, neque de malis fe eripiunt?

gnel

5o. Nam cum fint lignea , & lapidea, inaurata, & inargen-

fort

tata, fcietur poftea, quia falía funt, ab univerfis Gentibus,

, regibus: quge manifefta funt , quia non fuünt dii,

i

C

fed ope-

ra manuum hominum, & nullum Dei opus cum illis..

j

51. Unde ergo notum eft, quia non funt dii , fed opera

qut

manuum hominum , & nullum Dei opus in ipfis eft ?

vel o

52. Regem re

gioni non fufcitant, ne(æue pluviam homini-

fafr.

bus dabunt:

$0

53. Judicium quoque non difcernent , neque regiones li-

&«

berabunt ab injuria: quia nihil

pofiïmt, ficut cornicule in-

Óo.

ter medium coeli, & terrae,

idipf

$4. Etenim cum inciderit ignis in domum deorum ligne,o?

61,

TUum, argenteorum , & aureorum, facerdotes quidem ipfo-

bulore

rum fugient, & liberabuntur: ipfi vero ficut trabes in medio

b

comburentur.

filvas

ss Re

ciebuä

Ofproäriu'm pof'ea futuris.) Quz

nihil poffe facere"^, quod proprzium

b^

J

tandem-a pofíteris ludibrio , & con-

Dei fit.

effe de

teneptui habebuntur, cum:fcilicet in-,

(5I. Uede ergo zotsm. eyzz, &c. ?) Non

qu» qt

telligent neceffitatibus urgentibus 0o-

aliunde, quam ex ipfa experientia ,

pem ferre non poffe , ut patet ex

quafi dicat: quid opuseft argumen-

fequentibus.

C05

tis, ut id probemus? in: Grxco eft:

48. Ubj fe alfienda

k: enm - ilis, )

T &) (vao"'räov égiy 0T 8x. €ic i. 96015

!

J'antum abeft, ut ab ipfis eripi que-

Cui ergo eognofcendém efl , eos mom e[fe

ant a malis,.ut fibi, & idolis fuis

deos ? id eft, quis adeo hebes eft, &

latebras quaerant , quibus tuti elle

rudis, ut opus fit eum doceri idola

poflint.

non eife deos?

bent: co

49. -Quomodo erga fentirs . debeant ,

52. Rege* reg'iani:', 656.) —:Cum uniug

quómiam dii funt? ). Yn Grgco eft:

provincie Regem creare, & confti-

0

U?fe szE

f,-räg $y äx eciy aioSiodau 9TI $x £16'1» Ütoi

tuere on poflint, ut fupra n.

299*

Qürag abf

quomodo non eff feutire, €$ deprehende-

3. Judicium quoque mom difcernent.)

re, quod dii nom funt.

Non dirimenrlites hominum edito mi-

V. dul

raculo , uti Deus diremit litem Aaro-

& la.

v &O. Seretur poffea, €/c.) Quamvis

Wib i

colantur nunc a multis, experientia

nis contra Core, Dathan, & Abiron,

Num. 16. & alibi fzpe.

iU i

tandem omnes gentes, & Reges do-

cebit, ea nihil aliud effe, quam opera

Ssozt cornicula , Efc'.//) Non magis

ium :j

inanuum hominum.

Factum hoc be-

juvare poíffunt, quam cornicule in-

ter colum,

&

terram " volantes ,

uf Tüá]u

neficio lucis evangelice lepis.

60' pfræ

Nulluem opss Dei cmm i. ) ld efï,

que prster clamorem nihil Xha-A

SUNPTM

Z

-

CAPU

T VI-' ;

517

(opi-

$5. Regi autem , & bello non refiflent, Quomodo er

E

7:

eiimandum eft, aut recipiendum , quia dii funt?.

bqi

56. Non a furibus, neque a latronibus fe liberabunt dii li

:

gnei, & lapidei

L

; & inaurati, & inarg;ntgti ; quibus hi, qui

tfen

fortiores funt,

/

jb

57. Aurum, & argentum, & veftimentum, quo operti funt

|ope

auferent illis , & abibunt, nec fibi auxilium ferent.

$8. Itaquemelius eft effe regem oftentantem virtutem fuam,

opena

aut vas in domo utile) in quo gloriabitur, qui poffidet illud,

vel oftium in domo,

quod cuftodit, quae in ipfa funt, quam

min

falfi dii.

:

^^ 89: Sol quidem

nes.ïi-

& emiffa ad utihtates, obaudiunt.

5 & luna, ac fidera, cum fin/flfplendida,

g in-

6o. Similiter & fulgur cum apparuerit , perfpicuum eft :

idipfum autem & fpiritus in omni regione fpirat.

gneo-

61. Et nubes, quibus cum imperatum fuerit a Deo peram-

| qpfo-

bulare univerfum orbem, perficiuntjquod imperatum eft eis,

medio

62. lgnis etiam miffus defuper , ut confumat montes, &

filvas J facit, quod praeceptüm eft ei.

Heec autem neque fpe-

M

ciebus j neque virtutibus uüni eorum fimilia funt.

/

os

63. Unde neque exiftimandum eft , neque dicendum ill

?Ioprium

effe deos, quando non poffunt, neque judicium judicare, ne-

Non

que quidquam facere hominibus.

orienti 1

64. Scientes ità

eos.

que quia non funt dii, ne ergo timueritis

n'gllmen'

0 e*

i 96

65. N eque elïim regibus maledicent, þeqüe benedicent.

j 7 t

peme

Tftt3

66. Si-

3 61

i i

bent: comparat corniculis, quia ea-

pia fint, fuligine obfita, vilia, óc

rum volatus, & crocitatio fuperfti-

obfcura.

Jm ynui

tiofe folebant ad divinandas res fu-

Jd sp[uoa. autem.) Yd eft, fimiliter,

turas obfervari.

Spuritts im omms vegioue fpirat. )

coni

DAU

^^

59. Sol quidem &f Luza, &c.) Sol

WVentus ex variis regionibus varie

li gt

fpirat, & fuas commoditates mundo

| ed1r0 fl

& Luna, & fidera meliora funt, &

affert.

mundo utiliora, quam idola ; nam

::62, Neque'ääciäää; 55'0.)* Neque

qn A

Deo jubente lucem fuam fpargunt

*

& AblfO"'

ad mortalium commodum , & bo-

pulchritudine , neque ufu cum enu-

ineratis rebus comparanda funt.

num ; idolorum vero nullus ufus,

P

Virtutibus.) Miribus, & facultatibus.

g

nifi malus.

65. Neque euim Regilus maledscent,

icolr H

60. Pe;äicwzm eft

) Clarum ,/ ful-

ueque. benedicent, ) Nec bene facere

q0

Juntes

gens , illuftre: cum econtra idola tur-

poflunt, nec male.

yiil

$

518

PROPHET. BARUCH

66. Signa etiam in coelo Gentibus non oftendunt, neque ut

*

j

fol lucebunt, neque illuminabunt ut luna.

- 67. Beftiae meliores funt illis

) quie poffunt fugqe fub te-

€&um, ac prodeife fibi. -

.69. Nullo itaque mo

do nobis eft manifeftum quia funt dii:

Ti

propter quod ne timeatis eos.,

*

'

fj

69. Nam ficut in cucumerar

lo-forniris ulb caitadit r M

Íl

fünt dii illorum lignei , & argentei, & inaurati-

7o. Eodem modo & in horto fpina alba, fupra quam omnis

avis fedet.

Similiter & mortuo projeCto in tenebris, fimiles

funt dii illorum lignei, & inaurati, & inargentati.

1

r. A purpura quoque, & murice, quae fupra illos tenent,

2.

Ícietis itaque , quia non funt dii. Ipfi etiam poftremo come-

duntur , & erunt opprobrium in regione.

-

*

tl0nj:

h

72. Melior eft homo juftus, qui non

jabet ümqlac'r/a: nam

QO

facer

erit longe ab opprobriis.

^

fatda.

41

l;

.

y

,011'1 s

3[)11[

Nibud

li

* um

D

Y6 gtat

PROPHET-

C

libo p

69. Fermido. ) Terriïculumv,þquod

Scietis itaque. ) Maldonatus, &

1. q

-

IUcum

in cucutmne

rario poni folet ad texren- Cornel. a Lapide legendum putant,

das aves.

fietis utt'qtæ,

mund T

7O. lm herto fjuma «lha, €£c.) Non

Eramt opproirium.) Contemnentur,

1'0 9714!'

& eiunt omnibus defpectus, & irri-

Mondg

plus habent divinitatis, quam ramus

fionis materia.

EUKT

fping albe, cui fine timore, & re-

verentia aves infident.

72. Erit lezge ab opprobris, ) HBft

ut p'ute: [

Z5 A parpura quogue, &c.) Ex ve-

tapinofis , five miofis; plus enim fi-

$ L/?(T)i;(m

ftibus idolorum purpura, & murice

gnificatur, quam -dicitur; nam adeo

Wl ejus

dr ab à

tinctis, quz a tineis confumuntur, uti-

erunt hujusmodi jufti longe ab op-

que fcietis , quid fint idola, fcilicet

probriis, ut etiam fummam, & zter-

tUeljy ;

quod fint faxa, ligna, non dii-

ltifica.

nam gloriam fint confecylcnxi.

"hert; l

&*k at a

eut

PROPHETIA EZE CHEEUS

jte

CAPUT PRIMUM.

t d

']?empus, C locus, quibus. Ezecbieli oftenfee [unt vifiones Dez,

fempe in medio ignis fimilitudo quatuor animalium, que defcribun-

a

i. m mzlz!er C» rotarum, firmamenti, tbroni , ? bominis

)mmnis

in tbrono fedem*zs*

igne circumdati.

niles

T fa&um eft in trxgefimo anno , in quarto, in quinta

menfis, cum effem in.medio captivorum * juxta flu- *Infra

29

6t

vium Chobar, aperti funt coeli, & vidi vifiones Dei. 3. 23-

come

. In quinta menfis ipfe eft annus ;

& quintus tranfmigra- 197

Q«

3-

'thl'LlS regis loachin.

4. Fai

:

um eft verbum Domini ad Ezechielem filium Buzi

ff

facerdotem in terra Chaldzeorum, íecus flumen Chobar: &

fatta eft fuper eum ibi manus Domini.

4. Et vidi, & ecce ventus turbinis vaemebat ab Aqullone,

N

T fatium eft.) Mide que di-

cali apenn, vel fulgura emicuerunt

hoc enim eft, Medisz difctdere celum,

"ximus cap. L. Baruch num.1.

d

de particula & librorum ini-

ut loquitur Vnrglhus

tiis adhibata.

Er vidi.) Oculis mentis, aut etiam

In rrige[izmo amno.) Captivitatis Ba-

COI'pOl'l?

bylonicz ,

ut vult |Maldonatus; vel

Vifrones Dei.) Mirabiles, magmfï—

ab initio Recrm Nabopolaffar, Patris

(Cas ; divinas.

Hebrzi, uc fæpe in di-

Nabuchodonofor, a quo Babylonii an-

cavimus, res omnes magnas res Dei

nosn umerabant ut placet COI heca Ldp

vocant, nt;moztes Dei, Pfal. 35. n.

vel ab invento leois

7- cedros Des, Pf. 79. 11.

vel atati$ fuz ,

paET

libro per Helciam, de quo 4. Reg. c.

Q. lm quinta.) Scilicet die.

IO. II.

12,

]ta Chaldæus ad hunc

Tmmm:gmtwnn Regz: oachtm.) Hic

—

locum.

Vide Salianum I. 5. anno

eft,

uj alio nomine

[

chonias dici

wt*ïs $ &

mundi 34. I1. n. 2.

folet. 1. Pat, 3. 16. & 1.

"

In quarto.) Sul'cet menfe, qui fere

3

"4d Ezechiciem,) Àd me:loquitur

refpondet Jünio noftro; nam a menfe

de' fe ipfo in tertla perfona, ut fieri

emnen'llh

Martio annum Hebrzi exordiebantur,

folet; ut ex profanis fecit "T'hucidides

& u

initio fuz hiftori, & alii.

ut patet Exod. 12. 2.

Florvism, Chobar. ) Eft Euphrates,

Manss Domini. ) Potentia, efficacia,

11[50 )

vel ejus rivus aliquis , dicitur Cho-

impulfus , & virtus prepotens, fpiri-

j emm

f

bar ab aquarum copia; nam 3»33

tus Domini propheticus.

jim ? E

cebebir, crebrum, copxofum, multuin

4. Et ecce.) Eicce rem miram.

11" Jb Ok

üamflcat

Ventus turbinis.) Turbulentus, tur-

&

" Aperti fumt cali.) Nidebantur mihi

