de contra animas noftras.

[

20. Fuit quoque vir prophetans in nomine Domini , Urias

filius Semei de Cariathiarim , & prophetavit adverfus civita-

& poni

tem iítam

; & adveríus terram hanc, juxta omnia verba Jere-

|

"mise.

21. Et audivit rex ]oakim, & omnes potentes , & princi-

post,

pes

vaticin

tur; quidquid bonum , rectumque ju-

$joz quaff ager 4r4.äitur.) Jerufalem

a, c

dicaveritis.

ita vaftabitur, & defolabitur , ut arari

pr

X

15. Scitete, E& cognofcite.) In Hebr.

offit.

khn, u

eft, /cGiendo féttere , id. eft, certo ta-

Le excelfa [loarum.) rit fimilis

M

men fcitote.

7

montibus, ubi funt filvz

T uv

d*adeté coztra vo;metiþjä.r.) Spar-

arboribus, & dumetis.

j erit plgnus

Uriziy

getis in veftram perniciem, INam fan-

05

2O. Fuirt quegue .. .. Urias.). Cujus

&

guis meus clamabit contra vos, &

nulla extat prophetia, ficut neque

j )

contra Jerufalem.

aliorum multorum Prophetarum. Sunt

telito

I6, .44 Sacerdotes , £5 'Pra;;/aäma'.)

verba Sacerdotum accufantium, quia

?

.. Qui Jeremiam accufabant apud Prin-

contra id, quod dictum fuerat, af.

cipes , & populum caufz judicem.

fernnt pro fe exemplum, Uris nimi-

fnes,

I8. Michaas de Moraflbi.) Ex vico

hyilch

rum, in quem animadverfum eft aRege,

&Ul

Morafthi, qui vicus eft in tribu Juda

De Cartatbtarim.) Qus civitas erat

homim

contra orientem Eleutheropoleos. Vi-

in tribu Juda, Jofue 15. 9.

QI. Er audtvir Rex Zoakim.) Quari

Qdmx

de-Aüxichonï. in Juda num.i1g. 3.

Wde T

:

-

X

CA PUT XXVI & XXVIL

349

deritis

pesejus, verba hac, & qusfivit rex interficere eum. Et

h, &

audivit Urias, & timuit, fugitque, & ingreffus eft /Egyptum.

? enim

22. Et mifit rex Joakim viros in gyptum, Elnathan filium

]5 0«

Achobor, & viros cu

m eo in JEgyptum.

-

25. Et eduxerunt Uriam de /Egypto,

& adduxerunt e/eum

0tes,

ad regem Joakim, & percuffit eum gladio, & proje.cit cada-

in10e

ver ejus in fepu!

cl

B

ris vulgi ignobilis.

24. lgitur manus Acham filii Sapl

:an fuit cum Je're-tfaia , ut

(erunt

non traderetur in manus populi, & interficerent eum.

*

echig

CAPUT XXVII

*c (i-

Vinculis ad varios reges mi[fis , dicit illos, fr fervire velint re-

& Je

gi Babylonis ,- ejusque - pofleris , permanjuros in terra fua , alio-

xcella

que perituros gladio , fame, & pefle: imoebens in pfeudopropbe-

fuda,

i45, qui aliud vvaticinantur , fallenies pepuluin; pradicit etiam

k de-

jacra va[a, qu& reliqua funt , transferenda in Babylonem,

quod

- & tandem referenda SFerofolymam.

rf

LTN principio regni Joakim filii Jofize regis Juda, fa&um

eft verbum iftud ad Jeremiam a Domino, dicens:

Urias

It«

2. Haec dicit Dominus ad me: Fac tibi vincula, & catenas:

& pones eas in .col'lo tuo.

Jere-

Xx3

a. Et

m

Indl

miniam inter pauperes, & vulgum

poteþc , quomodo Uzias fub Joskim

fepuitus eit.

dnndd

p

vaticinatus fuerit, cum jam mortuus

en

effet, cum Jeremias hgc prediceret:

Q4. Mavus dhicam,) Patrocinium,

$

IH

predixir autem hzc initio Iegni Joa-

& auxilium, Ahicam (qui magnus fuit

at

Kkim, ut dixit hoc cap. ftatim initio.

apud Jofiam 4. Reg. 22. 12.) liberavit

Jeremiam, quafi tratrem injufte morti

mmy

R«fpondet Babbi David eodem an-

addictum.

N

no utrumqe accjdiiï'e: fed exemplum

jeru

Uriz fuifle prius.

2- T7 I»cula.) Funes, quibus jugum

collo , aut cornibus boum al-

AU

oO Miff Rex 5'aakim viros : 4Egy-

pruom.) Qui cum Pharaonis confenfu

l gatur.

Hoc eft, non folum verbis,

1eque

xeducerent Uiiam in Judeam.

fed rebus etiam ipfis futura. przmon-

qnt

ftrare, quod fupra diximus folere fa-

23. . In fc»pu!cly;is valgi.) Viri infi-

cere Prophetas.

qllld

gnes, & Prophete propria habebant

al

fepulchra cum infcriptionibus cuique

Catenas.) Ligneas, ut patet ex cap.

Vtlllle

debitis,. Pauperes vero, & vulgaies

fequenti num. I3. erant autem , quafi

ege.

ent

homines in communi aoro in valle

compedes collum ftringentes, vel ha-

Cediron fepeliebantur in Polyandrio.

bebant trianguli figuram, conftabant-

que ex duobus lignis, funeque, aut

Uil

Vide 4. Reg. 23. 6. fic Urias ad igng-

.-

355

PROPHET. ]EREMIJE*

[F

/ 3. Et mittes eas ad regem Edom, & ad regem Moäb, & ad

de

regem filiorum Ammon, & ad regem Tyri, & ad regem Si-

I!

donis,.in manu nu

ntiorum , qui venerunt Jerufalem ad Se-

fepi

deciam regem juda.

e

dici

. 4. Et preecipies el1

s, ut ad dominos fuos loquantur: Haec

in

dicit Dominus exercituum Deus

kIfrae-l: Hzc dicetis ad do-

fl "

minos veftros.

T

n

Bày

$. Ego feci terram, & homi

.esi, & jumenta, qua funt

fuper faciem terrze, in fortitudine mea magna , & in brachio

&y

meo extento, & dedi eam ei, qui placuit in oculis meis.

l

. 6. Et nünc itaque ego dedi omnes terras iftas in manu Na-

H

buchodonofor regis Babylonis fervi mei, infuper & beftias a-

s

Íen

gri dedi ei, ut ferviant illi.

7. Et fervient ei omnes gentes, & filio ejus, & filio filii

Inn

ejus, donec veniat tempus terrz e

V0$.

ei gentes multae, & reges magni.

jus & .ipiïus, )& fervient

.8. Gens autem, & regnum; quod non fervierit Nabucho-

dono(or regi Babylonis , & quicumque non curvaverit col-

di

(

füm

lum fuum fub jugo reg!s Babylonis, in gladio, & in fame, & in

Don

pefte vifitabo füper gentem illam, ait Dominus, donec confu-

mam eosin manu ejus.

Dro

Supra.

* Vos ergo nolite au

dire prophetas Veürosv, & divinos

25.16.

& fomniatores, & augures, & maleficos , qui dicunt vobi::

Viv

intta

H

8

Non feryietis regi ngyloni;.

10o. Quia

tant

i

1

E

catenula , aut alio tertio

iyno duo

.& alie nationes num. 3. inemoratz:

Is

extreraa ne&ebantur, & colligaban-

primus fait Nabuchodonofor fenior,

tut.

:

& qui Nabonaffar , vel Nabolaffar

K

a- Regem Ed

om.) Regem Ióumzz.

eft dictus , de quo vide Jofephum

In manusu uuntiirum.

Per legatos.

lib. 10..antiq. cap. II. fecundus INa-

M

Ad Sedeciar. )

Ut illi gratula-

buchodonofor juniot , qui magnus eft

M

dictus, quique evertit Jerufalem. "T'er-

ïmgz

rentur de novo regno , & eum ad

li

rebellionem incitarent contra Chal-

tius Balthaifar , five Evilmerodach,

dzos.

namutroque nomine appellatus eft.

5. Et dedi eam.) Idcirco dabo, vel

Donec ventat tempus rerra ejus.) Ni-

hon

dare foleo eam, cui voluero.

fitationis, & punitionis regni ejus;

qui

6. Servi me.) Miniftri, & quafi

Et ipfvw.) Donec ille fimiliter, &

carnifices ad ultionem meam exercen-

ejus terra puniatur.

&

dain. Sic etiam fupra cap. 25. 9.

9. Donec confmtmam eos 1n manu ejus-)

I5

&t

. Et fílio ejus , $ fílio fili ejus. )

Donec eos penitus concludam, tra-

'Tres Chaldzorum Reges hic nume-

damque in manur ejus.

16

LU

rantur, quibus fervituri erant Judæi,'

g. Prophetas ivcf'ras.) Falfos.

T

CAPUT xxvit.

$51

ro. Quia mendacium prophetant vobis,ut longe vos faciant

&agi

de terra veftra, & ejiciant vos, & pereatis.

13

Se«

1r. Porro gens, qua fubjJecerit cervicem

fuam fub jugo

regis Babylonis, & fervierit ei, dimittam eam in terra fua,

l

(

dicit Dominus, & colet eam, & habitabit in ea.

i2. Et ad Sedeciam regem Juda locutus füum fecundum om-

Qo

nia verba haec dicens: Subjicite coila veftra fub jugo reg

& vivetis.

funt

Babylonis, & fervite ei, & populo ejus;

15. Quare moriemini tu, & populus tuus gladio, & fame,

ichio

& peíte, ficut locutus eft Dominus ad

gentem, quae feyyire

noluerit regi Babylonis?

1

hetarum d"i,cï'eï)tium vobis: Non

j d

14. Nolite audi:e ver

52 prop

fervietis regi Babylonis,quia mendacium ipfi loquuntur vobis..

15. * Quia non mifi eos, ait Dominus: & ipfi prophetant supe,

f

in nomineé meo mendaciter: u* ejiciant vos, & pereatis tam j;4.14.

"ent

23.2I.

vos, quam prophetz, qui vaticinantur vobis.

Infra

16. Et ad facerdotes, & ad populum iftum locutus fum,

cho-

9

dicens: Hzec dicit Dominus : Nolite audire verba propheta- "^

col-

rum veftrorum, quiprophetant vobis, dicentes: Eccevafa (t1)

&in

Domini revertentur de Babylone nunc Fito,ïmendacium enim

nfü

prophetant vobis.

.

17. Nolite ergo au

dire eos , fed fervite r&gi Babylonis , ut

/inos

vivatis., Quare datur haec civitas in folitudinem?

obl

19. Et fi prophetee funt, & eft verbum Domini in eis, oceu-

rant Domino exercituum, ut non veniant vafa, quze dereli-

(uia

&a fuerant in domo Domini, &

P

od

4

.in domo regis Juda/, & in

at

erufalem, in Babylonem.

E

pOT

* ad columnas; & 4Reg.

9. Quia

haec dïcitDomintls exercituum /

)]JJII;W

25- .'; 3') ? :

;PM m

(1) n edir. Sixt. additur : domus

;M-

Malefícos.) Néecromanticos , gui»ex

tranftulit Nabuchodonüf:)r, anno ter-

tio foackim 4. Reg. 24. 15.

ud

fanguine, & victimis daemoni immo-

Ta-

latis divinant.

17- Quart daiur? ) Cur dabitur !

dadi,

I0. U longe faciant.) Particula sf

cur deftruetur, cum facile fervari pof-

di

fit, fi vos fponte dedatis?

non fignificat caufam, fed eventum,

18.. $; Piophera [smr.) Meri.

r.) V*

ui fequetur.

Huc ufque allocutus

;us.

eft vicinos Reges, nunc Sedeciam,

Occurrant. ) Refiftant Domino, oràn-

I

& judeos."

do fcilicet illum , ne illa ipfa vafa,

que in templo, & in domo Regis

I5. U* ejiciant vos-) Hoc etiam loco

remanferunt, etiam Babylonem de-

| (7';;!-)

u: confecutionein fignificat.

qa

16. Vafa Domimni.) N afa templi Do-

i)ortentur.

mini, quz in Babylonem cum Joakim

19. 44 celuzmnas. ) De colunmnis,

Á

J

352

PROPHET ]EREMjä

j

ad mare, & ad baíes, & ad reliqua Vaf.orüm.,

qua remänfe-f

runtin civitate hac :

;

]üu

20. Quae non tulit Nabuchodonofor r

ex Babylonis, cum

I

transferet Jechoniam filium Joakim regem ]uda de Je:ufalem

in Babylonem, & omnes optimates Juda, & Jerufalem.

ii

2lI.

uia hec dicit Dominus exercituum Deus Ifrael ad

Ver

vafa, quae dereli&ta funt in domo Domini, & in domo regis

KE

juda, & Terufalem.

22. In Babylonem transferentur, & ibi erunt ufque ad diem

ecu

vifitationis fuze , dicit Dominus: & afferri faciam ea, & re-

don

Ritui in loco ifto.

CAPUT . XXVIIL

füf

vf

Hananias -pfeudopropbeta ablatis de collo ïeremiæ lc.äz*em's',- "4-

ad

ticinatur Jacra «oaja cum rege, €? captivo populo pof? bienium

reducenda: fad jubetur. Sferemias contrarium voaticinari, C?

&ür

thortem illi denuntiare , que juxta verbum -fere-

mie eodem anno [ecuta e[f.

&

1. Y^ T faCctum eft in anno illo, in principio regni Sedecise

de.

regis Juda, in anno quarto, in menfe quinto, dixit ad

me Hananias filius Azur propheta de Gabaon, in domo Do-

bur

mini, coram facerdotibus, & omni populo , dicens:

2. Haec dicit Dominus exercituum

pto

-

Deus ïfrgel: Contrivi

jugum regis Babylonis.

.3. Ad-

Qic

Bd

mari eneo , & bafibus : Hzc enim

tur, quia non eft dimidia pars tem-

tria reli

qua fuerunt, quz poftea con-

poris , quo recgnavit ; regnavit enim

fregit ,

&

cum Sedecia in Babylonem

annis undecim, ut habemus 4. Reg.

tranftulit Nabuchodonofor 4.

eg. 25.

cap. 25.

la. refpondet D. Heron.

num. 123. & 16.

p

Alii refpondent annum quartum hic

Tld.

a1. 44 vafa.) De vafis, vel -quod

intelligi -non regni, fed hebdomade

attinet ad vafa, ut num. I

quietis, & ceflationis terrz, juxta

22. Viftzationis [ue.) Mi

ä.tac'o hicin

legem Lev. 25.2. & Deut. 15. 1. Ini-

a

tium enim five annum primum Regni

Dionam partem accipitur , id eft, ufque

ad tempus , quo ea liberabo de ma

Sedeciz fuiffe annum quartum hebdo-

nibus Chaldxorum, & in templum

madis fabbaticz , five

annorum fab-

meum reílituam, quod anno primo

baticorum.

De

C

X

14

Propheta.) Valfus Propheta.

fed

(i Regis facum leg'imufs b.-1.

Efdrg cap. 6. 5.

Q. Conmtr?vrt.) Contersgm; pr'æm;-

ben

I- FN anmo quarto.) Annus hic qua*r-r

tum pro futuro, vel conterere con-

ftitui jugum Regis Babylonis, quo

o

tus principium Regni ejus dici-

T

CAPUT XXVII.

353

ü

fe

4. Adhuc duo anni dierum, & ego teferri faciam :adï:ncum'

iftum omnia vafa domus Domini, quia tulit Nabuchodonofor

u

rex Babylonis de loco ifto, & tranítulit ea in Babylonem.

ii

4. Et Jechoniam filiumJoakim regem Juda, & omnem trans-

| a

nigrationem juda, quia ingreffi funt in Babylonem,ego Con-

vertam ad locum iftum, ait Dominus: conteram enim jugum

It

H

:

regis Babylonis.

. $. Et dixit Jeremias propheta, ad Ha

naniam prophetam, ïn.

diem

oculis facerdotum , & in oculis omnis populi, qui ftabat in

à

; I6

domo Domini:

n

.6. Et ait Jeremias propheta: Amen, fic faciat

Dominiis H

fufcitet Dominus Verb:g tua, quae prophetafti: ut referantur

/U

a.

vafain domum Domini, & omnis transmigratio de Babylone

3

ad locum iíftum.

»

;;Jium

. Verumtamen audi verbum hoc, quod e

go lquuo]r in

:

auribus tuis, & in auribus univerfi populi.

8. Propheta&e, qui fuerunt ante me, & ante te ab initio,

& prophetaverunt fuper terras multas, & fu

per re«gpa magna,

de praelio, & de afflictione, & de fame.

ecy

9. Propheta, qui vaticinatus eft pacems cum venerit ver-

J(à

bum ejus, fcietur propheta, quem mifit Dominus in veritate.

Do

to. Et tulit Hananias propheta catenam de collo Jeremice

k

prophete, & conífregit eam.

lt

T

rr. Et ait Hananias in confpe&tu omnis populi, dicens: Heec

dicit Dominus: Sic confringam jugum Nabuchodonofor regis

M

'Babylonis poft duos annos dierum de collo omnium gentium.

12. Et abiit Jeremias propheta in viam füam. Et factum eft

; tem

; m

13- Ver-

p

predixerunt five profpera, five ad-

jeron.

populum meum vexat, vel quo Jere-

m hiC

mias vexandum przdicit.

verfa, hoc figno agniti, & difcreti

bmüdæ

a. Duo amni dierum.) Yotegri, & fuo

funt, an vert effent, an falfi , quod,

qita

dierum numero confítantes.

que a veris Prophetis prenuntiata

funt, ea evenerunt, fecus vero , qus

; Illi'

4. Comvertam.) Redirefaciam.

a falfis.

X

R.gn'ni

6. 4men.) Utinam ita fit.

hebio"

Sufcitet Dominas verba tua.) Faciat

av

IO. Catezam.) Jugum ligneum. Vi—

j

Deus, ut ita fir; namnihi] magis opto,

L

. ha-

de fupra c. 27. n, 5.

fed fcio non ita futurum.

bent , f/atzat verbum tunm.

2. AbHi..

m oviam [uam.) Dif-

Q. Prophete, qui fuerunt ante me,€c.)

ceffit inde alio. ltalice dicimus, fe 7

yfæterï-

ando per i fatts fuai.

3 cor

Prophete, qui nos przcefferunt ,

y

quO

Bib. eum Coo. Menoch, Tom. V.

-

[ d

354

PROPHET. JEREM I.£

verbum Domini ad Jeremiam poftquam coníregit Hananias

propheta catenam de collo Jeremice prophetae, dicens:

di,

r4. Vade, & dices Hananize: Hazc dicit Dominus :

. Cate-

de]

nas ligneas contrivifti; & facies pro eis catenas ferreas

34

14. Quia hzec dicit Dominus exercituum Deus Ifrael :

: i

hii

gum ferreum pofui fuper collum cuunttarum Gentium iftarum,

nis 1

ut ferviant Nabuchodonofor regi Babylonis, & fervient ei:

1

infuper & beftias terrcee dedi-ei.

Tiügt

Ig. Et dixit Jeremias propheta ad Hananiam prophetam :

Audi, Hanania: non mifit te Dominus, & tu confidere feci-

med

fti populum iftum in mendacio;

i

r6. Idcirco hzec dicit Dominus * Ecce ego mitia

mte a»facie

hn Y

&f

terra: hoc anno morieris : adverfus enim Dominum Ioc*qtu.s

€s,.

feci

17. Et mortuus eft Hananias propheta in anno illo, menfe

£ep-timo...

paxi

CAPUT XXIX

$.

V0S

Capticoos Studaos vaticinatur [eptuaginta annis. in Babylone per-

&d

man[uros , bortaturque , ut illic multiplicari [Tudeant , & deinde

fomr

veducentur : eos «ero. qui Sferofolymis reman[erant , gladio , fa-

qe , €» pe[le dicit confutendos : deinde mala vaticinatur adver-

frili

us ZAcbab , Sedeciam , & Sämejam pfeudopropbetas [edu-

£entes populum iransmigrationis.

E

1.[, T hec funt verba libri, quem mifit Jeremias p*r*oþhetæ

. de Terufalem ad reliquias feniorum transmigrationis, &

ad facerdotes, & ad prophetas, & ad omnem populum, quem

:

nem.

t

ürad-u—xerat Nabuahodono.for de Jerufalem, in Babylo

pite Q

*zf Poft-

BEEEEYVESE

eda

I3. Ga»tm'as« þ/zïgne'a»s contrzvif£, E5c.)

16. Mittam te 4 facie terra.) 'Tol-

l pr

Majora. etiam. evenient mala , atque

lam te e medio..

Xj

duriora, quam ego przdixeram , fieut

I- [L/Erba üiri.y Werba Epiftole.

Ham

ferrum , eft durius ligno.

Hebreum enim $53 Sepher

idcir

Éacies pro e, &c.) Cäufa éris , ut

chod

fiant catenz ferrez , creabis, & accer-

fignificat libram, epiftolam ,. catalo-

MCe;

fes tibi , & iis, qui tibi credunt, mala

gum, & enarrationem quamvis.

"raviora.

* d religutas fentorum.) . Ad eos fe-

Omxiib

15 Nom m

nes, facerdotes, & prophetas, qui non-

phetandum.

")fe t Doæin::s'.) Ad pro-

dum.in exilio mortui fuerant.

Y

Pmptg

"o

. 355

C€APU' T-XXIX.

ET

4. Poftquam egreffus eft Jechonias rex, & domina, & eunu-

chi, & principes Juda, & Jeruíalem ,. &.faber; & inclufor

^te-

de Jeruíalem.

/4. In manu Elafa filii Saphan, & Gamarise filii Helcize, quos

[

mifit Sedecias rex Juda ad Nabuchodonofor regem Babylo-

um,

nis in Babylonem, dicens :

ominus exercituum Deus Ifrael omni trans-

i er:

4. Hac dicit D

migrationi, quam tranftuli de Jerufalem in Babylonem.

am

-5, A£dificate domos, & hab

s

itate; & plantate hortos, & co-

feci

medite frutctum eorum.

6. Accipite uxores, &

generate filios, & filias: & date fi-

K

lis veftris uxores: & filias veftras date viris,

& pariant filios;

«i

Ü

& filias : & multiplicamini ibi, & nolite effe pauci numero.

Et quserite pacem civitatis, ad quam tranfmigrare vos

enfe

feci, & orate pro ea ad Dominum: quia in pace illiqs erit

pax vobis.

Supra

$. Hzec enim dicit Dominus e

Xerci—tuum-Deus Ifrael: *Non

14-13-

vos feducant prophetee veftri,

qui funt in medio veftrum,

23.16.

h

& divini veftri, & ne attendatis ad fomnigveftra, quae V0$ 555

7

Iu

fomniatis :

9.Par.

ji

9. * Quia falfo ipfi prophe

tant vobis in n-omine meo;& non

36-2[*

fatr-

mifi eos, dicit Dominus.

j

IO.'*

uia haec dicit D

ominus : C.ü-m cseperint impleri in g, u

fitabo vos : & fufcitabo 1UpET »s.rr.

Babylone fepiuagjinta anni, vi

vos Dan.

Ny

idiodid

4 9. 2

Jreta

B

s V

2. Dam;?m.) Nohefta mater Jecho-

4

Querite pacem. c&vitatis c. )

ni€ , 4

, Rec.

o

(Quantum in -vobis eft curate , ne

9uem

-Et inmu/är.)

Qæ/iä—es.di&a fupra ca-

pax civitatis turbetur.

In pace 4llius erit pax vobis.) i ci-

pite 24- I.

vitas illa pacifice agat , vos etiam

Poft

3. fs imant Elafa.) Per Elafa. Jun-

senda funt hec verba cum illis ver-

fruemini eadem pace.

lus primi, Qu« mifir feremias.

Q. Non vwos feducant, 8c,) Prophe-

To-

Mifit Sedecias.) Qui poft mortem

te falfi, qui captivos brevi redituros

in patriam affirmabant.

iNon pau-

Hananig jam, credebat Jeremiz ,

cos fuiffe hujusmodi Prophetas ha-

,',[ïolæ.

idcirco legatos deftinavit ad Nabu-

chodonofor, qui tributum ferrent, &

bemus ex Ezechiele cap. I3. 3. .

$gier

pacem peterent.

IO. - Vifitabo vos. ) In bonum, ut

caidlo'

Omni tramimigrationi.) Judxis

(cilicet educam ex fervitute.

omnibus , qui funt in transmigrationc.

Sufcitabo [uper vos verbum meum b0-

4 fe

S. 4dificate domos , 6c.) Signifi-

num.) Efficiam , ut verum fit ; com-

j nofe

cat diu futuros in captivitate , ac

plebo, quod fupra vobis promifi cap.

propterea poíle &dificare douos, &c.

25 I2 ;fc'orfe , ut poft 7o. annos re-

L d

[

356

PROPHET. JEREMIJ

Vvos verbum; meu

5

iftum.

:

m bomjm ; u reducam .vos ad locum

qu

ir. Ego eni

m ício cogitationes ; quas ego c&gito fupef vOs

füt

ait Dominus, cogitationes pacis, &

vobis finem, & patientiam.

non aftiCtionis , ut dem

a

I2. Et invocabitis me, & ibitis; & orabitis me,

audiam vos.

: & ego ex-

Fi

;

13.'

v

to corde veftro.

Quaeretis me, & fnvenifeti"sv:;l cum quæfïe,r,iFis me in to-

i

Tra]

14. Et inveniar a vobis, ait Dominus: & r&ducam capti«

0C

vitatem veftram, & congregabo vos de univerfis gentibus, &

de cun&tis locis; ad qua& expuli vos, dicit Dominus, & re-

Tud

verti vos faciam de loco ad quem tranfmigrare vos feci.

ficu

15. Qui dixiftis :

D

Sufcitabis nobis Dominus Prophetas in

IT

Babylone.

u1

-

160

ia hæc- d'i'cft Dominus adi**i"'egem'f , qui fedet- fuper

fün

folium David, & omnem populum habitatorem urbis hujus ,

T0

ad fratres veftros; qui non funt egre(fi vobifcum in transmi-

N

Jud

grationem.

y

Supra

I7. Heec

dicit Dbmihus exerci"tuäüm- :* Ecce mittam in eos

?

2419-5]4dium, & famem, & peftem: ponam eos quafi ficus malas;

qux

uae comedi non poftunt: eo quod peiítimae funt.

18. Et perfequar eos in gladio, & in fame, & in peftilen-

tia, & dabo eos in vexationem univeríis regnis terree , in

Vner

Vérla

maledi&tionem , & in ftuporem, & in fibilum, & in oppro-

Dest

briu-lfn: cán&is Gentibus, ad quos ego ejeci eos.

b

io9. Eo

&p. ]

ducam vos in Jerufalem.

Similem

IS« Ques dexiféis.

L

Vox Quia reé-

Toi

phrafim habes fupra c. 2g. num. 6.

dundat, & folum e

nota inchoatio-

l1Í. Ego emi fcéo. ) Mos nefcitis ,

nis- fermonis ; fententia eft: quia funt

65 ]

05

gec quisquam: preter me , & Pro-

e vobis, qui dicunt habere vos in

OCs.&(

.phetas, quibusarcana mea patefacio.

Sabylone Prophetas , qui promittant

Tale(

Cagitatrones paci.) Poft 7o. annos,

celerem e captivitate reditum, audiant

nam 7o. annis cogitabat cocitationes

hi, quid dicat Domipus.

((

aftiictionis.

fs f

16. 44 Regez.). Sedeciam , qui nunc

Ur den; uobis fraem,€f Darteutiam.) Op-

regnat,

tatum finem, quem patienter expectatis,.

I7. Fices malas

L

Hebr. Ficus fe-

2'8

I2. duevecabitis me, £5 ibiris.) Invo-

das: alludit. ad . vi

b

nem duorum ca-

vt

l ü!*n

cabitis me orantes , ut redeatis in ter-

-

lathorum plenorum ficubus , initio

Yit

ram veftram , & redibitis.

C'(IP P 24 .

VO

Er arabitis me, €&c«) Eft repetisio:

18- [» vexarionem.) MHebraice eft,

(iv

Me

ejusdem fententia.

dn cemnctionem , id eft , faciam, ut

pmïu

*je

PA

-

CAPUT XXIX.

357

j

19. Eo quod non audierint verba mea, dicit Dominus:

quz mifi ad eos per fervos meos prophetas, de no&te con-

V0$

furgens, & mittens, & non audiftis, dicit Dominus.

lm

.. 20. Vos ergo audite verbum Domini, omnis tranfmigratio

quam emifi de Jeruíalem in Babylonem.

0X

er. Hzec Dicit Dominus exercituum Deus Ifrael ad Achab

Filiurh Colize, & adSedeciam filium Maafize qui prophetant

i t«

vobis in nomine meo mendaciter : Ecce ego tradam eos in

manugsdN abuchodonofo

$

oculis veftris.

r regis Babylonis: & percutiet eos in

apt

s «

..22. Et affumetur ex eis maledictio omni tfanfmi'gïr*atj'onfï.

X Ie

[uda, qua . eft in Babylone, dicentium: Ponat te Dominus

ficut Sedeciam, & ficut Achab, quos frixit rex Babylonis im

a$ 10

igne.

23. Pro. eo quo

d fecerint iïpïti'ti'äni- in Ifrael: & mzechati

füpet

funt in uxores amicorum fuorum, & locuti funt verbum im

JUS4

nomine meo mendaciter . quod non mandavi eis: ego fum

I

Judex, & teftis , dicit Dominus.

24. Et ad femejam Nehelamiten

$

dic*kes :

n eos

25. Haec dicit Dominus exercituum Deus Ifraelz pro eo

ii

tuoa

libros ad omnem populum ,

guod mififli in nomine

Nv

3

qui

"llen

vagentur , & (.lifpergantur per uni-

qui j,tidi*cavtuu-ïskfun;),, tefhs ftür.«- OCU-

2/

W

Jatus.

verfa regna, ut fupra cap. 22. 5. &

Ppl 0*

Deuter. 26. 2

24- 4d' Semeiam.) Hic Semeias au-

Inm zaledi äio;zem' $

&c. ) Vide di&a

diens epiftolam Jeremiz fcriptam ad

cap. 19. I6.

Judaos in Babylone captivos, in qua

, E

19. De netle confur zens.) Dilicenter,

quafi falfus Propheta arguebatur, eo

j

magnoque ftudio mittens,«/ ut fupra

quod pacemr promitteret Judzis, ira-

é». 19

g. ti.7.

tus fcripfit epiftolas ex BabyIone in. Je-

o«

99. Affumetur exy ei maledittto. )

rufalem ut Jeremiam, quafi feudopro-

a font

Occafione eorum inducetur formula

*

phetam caperent, ( punirent.

maledicendi.

Nehelamitem.) Ex oppido Nehelans

nittaat

Quos frixit.) Affavit, torruit : fic

in terra Zabulon , ut tradit; D. Hier.

Ludiant

frixi funt . Machabai 2. Mach. 7- 5.

3

quod oppidum nufquam alias in Scri-

& Jud&i Àmos 4. 2.

ptura legitur.

Rabbi tamen David

1 nuflt

23. Pro e» quod fecerint. ffultzttam.)

fomniatorem interpretatur, quafi non

Stultitia. in Scriptura fignificat facinus

fit nomen proprium loci , fed epithe-

u fe

infigne contra honeftatem. publicam ,

ton falff Prophetz : verior communis

ul[* ca

viro cordato, & fapiente indignum ,

fententra , efie nomen ]loci.

yudo

rium.

25. In nomine te0-) A te fcrfptos »

quale hic eft adulte

& nomine tuo miffos.

e efh

Ego fum judex , &* teffm. ) N mo

poteít fàllere me , quia ego ipfe,

Lióros-). Epiftolas.

1 [

JD

R

C

3

3

3

PROPHET. JEREMIAE

fed

qm eft in Jerufalem, & ad Sophoniam filium Maafie

'faCerdo-

eg

tem, & ad univeríos facerdotes, dicens:

Jojade facerdote,ütk

loc

26. Dominus dedit te facerdotem pro.

fis dux in domo Domini füper omnem virum arreptitium, &

prophetantem, ut mittas eum in nervum, & in carcerem.

Va

27. Et nunc

quare non inc

1

crepafti Jeremiam Anathothit—en,—

Wil

qui prophetat vobis?

L

. 28. Quia fuper hoc mi

:

fit in Babylonem ad nos dicens:Lon-

dit

m eft: aedificate domos

8u

, & habitate » & plantate ho

-

,«&

comedite fru&tus eorum.

29. Legit ergo Sophonias facerdos libr

um iftum in auriblis

Jeremise prophetee.

I*l

3. Et fa&tunt et verbum Domini ad Jeremiam dicens:

31. Mitte ad omnem tranfmigrationem , dicens: Heec dicit

2

Dominusad SemejamNehalamiten: Pro eo quod prophetavit vo-

Ti

3.

bis Semejas, & ego non mifi eum, & fecit vos cofidere in

mendacio:

Com

Dominus: Ecce ego vifitabo fuper

€om

32. Idcirco hec dicit

vit.

fide

Semejam Nehel?miten , & fuper femen' ejus: non erit ei

fe-

J

S ophakidm

$. Sdceräatcm. "Non

phetafn, '&' divino inftinctu, & furo-

Pontificem ; hic. enim erat

arajas ,

re actum ad prophetandum.

3

sl

Tüs

fed ejus vicarium, vide 4. Reg. 25.

In nervum,) Cippum, vincula, Vi-

I9. ubi vocatur S«cerdos fecszdus, cu-

de dicta fup. cap. 20. n. 2.

6

jus erat de prophetiis judicare , &

Q8. Lemgum vfl.) Scilicet tempus ,

vidi

falfos Prophetas punire.

quo futuri eftis captivi.

Adificate domus , €$c.) Mide fupra

tis,

26. Dominus, 6c.) Sunt verba epi-

fiole Semej«.

num, 5.

Dedit te Sacerdotem pra. Tojade. )

29. Liórum.) Epiftolaimn.

Ád

Adulatur Sophoniz eum cum ]ojada

31- Mirre.) Scribe literas,

fummo Pontifice conferendo ; facit

Ad ommem transmigrationem. ) Iu-

üty

autem mentionem Jojade potius, quam

dxos, qui,in Babylonem migrarant

tfïer.

aliorum

fummorum Sacerdotum ;

cum Jechonia.

I2 mendacio.) Dicens brevi vos re-

quamvis alii viciniores effent, quia; ut

dituros in patriam,

aä(

Divus Hieronym. obfervavit, jojadas

ho

Mathan Sacerdotem Baal . occiderat

32. Vifitabe.) Puniam Semeiam.

4. Reg. 11. 18. & 2. Paral. 23. 17.

C ;

Semen d5:.)Filios , aut paftores ejus.

Ie

quafi dicat: cum teneas locum ]Jo-

Sedezs.) Habitans inter Judzos.

düce.

jade, cur non eum imitaris, Occi-

Bonus, quod ego factam.) Reductio-

disque Jeremiam , ficut ille occidit

nem captivitatis in patriam.

"ntur

Mathan ?

t

tr»ibubä

Prevaricationem.) Quia falfa pre-

Dtmis

Dux.) ]udex..

dixit, & mala fide, non ignorans fe

Boj

4rrepritium. ) Qui fe fingit Pro-

P (/)p ulum fallere.

]

4|

CAPUT XXIX. & XXX.

339

rdo-

fedens, ià medio populi hujus, & non videbit bonum, quod

ego faciam populo meo, ait Dominus;

, quia prae Varlcatlonen:ä

locutus eft adveríus Dominum.

")

üt

,U

CAPUT XXX

j

8

Faticinatur, Studeis , C? filiis Irael vedditum | a gravi captivi-

zaie in qua propter peccata fmz detinebantur , & quod pof] re-

Loni

ditum krmth fint Domino , ac Devid regi, quem ille fufcita-

bit eis in pro[peritate , & fecuritate magna , dewjiam

iforum inimicis.

1bus

28 M CT. verbum , quod fa&um eft ad Jeremiam ad Domi-

n0, dlcens j

dlCh

2. Hsec dicit Dominus Deus Ifrael dlcens Scrme t1b1 9-

V0

mnia verba, quzae locutus ad te, in libro.

C In

3. Ecce enim dies veniunt, dicit Dominus: & convertam

converfionem populi mei Ifrael,

-& jJuda, ait Dominus:

6

pet

convertam eos ad terram, quam dedi patribus eorum, & poí-

fidebunt eam.-

jl

Vit

4. Ethaéc verba , quze locutus eft Dominus ad lírael, &

a-d Judam :

3

urO

$. Quoniam hzc dicit Dominus: Vocem terrons audwl-

mus: formido, & non eft pax.

íV

6. Interrogate & vldete, fi generat mafculus:

quare ergo

mpl:

vidi omnis viri manum fu; er lumbum fuum, quaf 1 parturien-

tis) & converfæ funt umverfæ facies in auruginem?

] rupfa

T. Va5

umnme

Adveríus JIDominumn

)

hiücxens ;

& ]udæorum ad Chriftum , & Ec-

ut populus Doiino obediens non

clefiam

)

eífet..

$. Fecemz terrorit audiormus.) Chal-

Ti Mebraice re-

deorum invadentium Jerufalem. IMy-

grara'l*

2« Q'Orsde tibi. j

dundat , ficut & Latine fzpe.

ftice fifrmfïcauu vox Ecclefiam per-

Can'verfarem) Converfio figni-

fequemmm.

vOg te

Formido, &Y um efd pax-) Hebrai-

cat captivos- revertentes , quafi di-

v

cat ; captivos Hraelita

i

convertam ,

ca verti poffunt per ggnitivum ,. zer-

a

& reducam ex Babylone in Jerufalem,

müdimk , 66 nom pacis, Ícilicet: audi-

45 e)lb

duce "Zyorobabel fub Cyro nam nom

vimus.

22

tantum ex Juda, fed etiam ex aliis

6. Si generat mafctles. ) Nem £a

j od

tribubus: Ifrael' multi cum tribu Juda

riaroajeulu: , ut. vertit Vatablus ,

Permlxtl redierunt ; fub hac tamen

qudü dicat, viri non pariunt , fed

i

mulieres.

yrat

promilfione reditüs', allegorice , &

9.

£

P Siergo

potius. mtehth aeua&!one,n Ifraelie;.

Quare ergo vidi ,

2.

366

PRbPHET.jEREMämä

*Tod — 7- V22 quia magna dies illa, nec eft fimilis ejus: tempus-

Qut

2. 11, que tribulationis eft Jacob J & ex ipío falvabitur.

Amos

5. I8-

8. Et erit in die illa ,.ait Dominus exercituum, conteram

jugum ejus de collo tuo, & vincula.

Ien

Soph.

ejus .gd'ir.u.mpgm, & non

r

1. 15.

dominabuntur ei amplius alieni :

pte

9. Sed fervie

-

vid regi.fuo , quem

fu fcitab.o ;ei-S..

nt Domino Deo fno; & Da

lor

*]fois

Io. * Tu ergo ne timeas, ferve meusJ acob , ait Domi-

du

43. I- nus: neque paveas Ifrael, quia ecce ego falvabo te de terra

44. 2.

longinqua, & femen tuum de tetra cáptivitatis eorum, &re-

üni

Luce

vertetur Jacob, & qui

val

ID '705

efcet, & ..cxun&isgamuet bonis, & non

erit, quem formidet,

1ir. Quoniam tecum ego fum, ait Dominus, ut falvem te,

28l

faciam enim confummationem in confummationem in cunctis

H

Gentibus, in quibus difperfi te, te autem non faciam in con-

fummationem:. fed cafti

ial

bi innoxius.

gabo te in rjudixcio? ut non videaris ti-

dif

12. Quia hzec dicit

fun

"."D.ominus : Inf.anaþilis fra?tufa tua, pef-

fima plaga tua.

z

15. Non

tüan

nön ïpariu,nt . cur omnes habent ma-

pheta ad Chriftum avolat, & ipfum ig-

ft;

nus-fuper Jambos more mublieris' par-

telligit, non allegorice, fed litteraliter.

0l

£0

turientis ? folent enim mulieres partu-

vfrael.

10. Serve mens 746ob.) Ne timeas

rientes manus fuper lumbos ponere

Qu

ad comprimendum dolorem: eft Me-

II. Factam entm con[ummationem in

ETU

talepfis fignificans acerbitatem do-

euntlis gentibus.) Penitus eas abolebo,

hi

loris.

nihi

te autem non abolebo , fed

judicþ

rata

dm anruginem.) In pallorem auri,

t

caftigatum fervabo.

7- Magna dies ila.)

erribilis, & ca-

In judicio.) Cum

-,xnodefaxninþ rX

&,gï

lamieofa. Nomine dici intelligit to-

&quitate quadam.

l

tum tempus, quo lfrael & Jud: fu-

Ht non videaris 1104 1mnoxius.) Inno-

Vl

turi funt in'captivitate. "Myftice ve-

cens , fi te fine caftigatione preteri-

ro aut de Eccleftz perfecutione, aut de

rem.

TNon omnino te relin

t

quam

l

extremo die judic'i accipi poteft.

iinpunitum.

t

Ex ipfo fatvabitur.) Ex duro, &

12. Infanabilis fratimra t44.) Fractu-

p

ram, ( plagam vocat poenam, qua

calamitofo illo tempore, & Pcatg, Dei

beneficio eripietur.

a Domino caftigandus erat populus:

P]d

9. Jagum ejus.) Tum Nabucho-

vocat infanabilem , quià captivitas,

donoforis, tum potius diaboh , aut

& ilius erumnz divina tantum ope

bo;

Antichrifti.

fanabiles erant.

Vel pl

aca infanabi-

b

eo tantum

lab

Alieni.) Barbaras nat

iones ; aL;t, dz-

lis funt peccata, que a

monem intelligit, &c.

fanari poffunt.

It

9. Et David Regi [4o)) Chrifto, qui

Non efó, qui jndicet , &fc.)) Nullus

tüy

nafcetur ex feinine Davivd,. fenfim Pro-

á

eft chirurgus, gui cognofcat plagam

-

CAP u T XYYX.

E

36 Í

s.

13. Non eft

curationum utilitas non eft tibi.

.,x cjui judicet judicium tuum ad gail'l'iga»ndum :

k

:efam

14. Omnes amatores tui obliti funt tui: * teque non (juæ-*'SUPTa

: D0ft

xent: plaga enim inimici percuffite caftigatione crudeli: pro- 235*

pter multitudineminiquitatis tuce dura fatta funt peccata tua.

uem

IS. Quid clamas füper contzitione tua? infanabilis eft do-

lor tuus: propter multitudinem inl

cluitati.s tuc, & propter

jomi»

dura peccata tua feci haec tibi.

trTà

16. Fropterea omnes ) qui comedunt te,

d.ävotabun'tur, &

ire-

univerfi hoftes tui in captivitatem ducentur; & qui te vaftant,

; 00

vaftabuntur, cunéCtosque prsedatores tuos dabo in praedam.

17. Obbducam enim cicatricem tibi, & a vulneribus tuis fa-

mte,

