nus, & non poenituit eum: audiat clamorem mane, & ulula-

inobi

tum in tempore meridiano:

&H

17. Qui non me interfecit a vulva, ut fieret mihi mater

mea fepulchrum, & vulva ejus conceptus'zeternus.

LE

I8. Quare de vulva egreífus fum ; . ut viderem laborem , &

gnat ;

dolorem, & confumerentur in confufione dies mei ?

dent v

divitarj

CAPUT

m

Ó

t 'E't

mem meam, id elt, an aliqua in re

Iedicturi effent , mal*a; mifera , in-

u ii

felix dies.

3

claudicem, an Jabar in fermone, aut

4

offendam.

16. Nen punituit eum.) Non muta-

IX. Opprohrium fempitermum. ) Q uod

incurrent ex urbis excidio, & exitio

vit fententiam ; non rezdificavit eas;

fed eas fubvertit in a&ternum.

Poüemï (

fuo., quod ego illis minor, & ip(i ir-

;

Audiat clamorem mane , t$c.) Mer-

efta f

rident.

fetur in perpetue periculo , terrore,

I2. Prebator juffi.) LXX. pro£ans

VléQueng

ac luctu, ficut illi, qui ab hoftibus

km, & T

jufía , qui uniuscujusque merita pon-

obfeffi funt, qui toto die clamores,

ï"'"gnläïunt,

deras, jufleque remuneras. Vide fu-

& lu&us in urbe audiunt.

pra €. 17. IO-

.Cïip!ïig hi |

Videam

L

J

ltiozem.) Hxc exþli—

I7. Qsi.) Quippe qui, vel quia

flæenim(

cata funt fupra c. 11. 20.

7:

me non interfecit.

Véntom Cïï

-4 vslva.) Simul atque ex utero

entihus,ö

I3. Cantate Domino.) Epiphonema

Prophete acentis Deo gratias , quod

prodii matris mez, vel dim adhuc

? bï-'!l'ur)

animo vidiflet, fe, & populum libe-

utero Continerer.

CeGenti n

xatum. iri.

Cosceptus érermus.) Utinam mater

Ule. enim

Xpellaem

14- Maleditla dies , £fc-) Vide dicta

mea femper in ntero. me geítaffet , &

Job.3. n. 5 maledi&tam vocat diem,

nunquam in ]ucem edidiffet.

Y lp

quia alii illi diei tanquam | infortuna-

IB. Confumerentuv in confuffone die*

m ig

z0, & multorum malorum initio ma-

IK miæ (

ETA

mei.) Utignominiofe vitam finirem.

pi

hr " "

e

*Q-—/?/

n

L.

*

»"E, até u E

325

(dcit-

CAPUT XXL

fun-

rium

Refpondit Sferemias nuntüs Sedecie megis Juper obfidione regis

Nabucbodonofor , Yudam «va[landum pofTe , gladio , fame , & ca-

iv

phoitate ,. folosque eos vi&turos, qui transfugerint ad Chaldaos:

: G

boriatur eliam, ut faciant. judicium , ne indignatio Domini

peuitus. ipfos confumat.

Vl i

Erbaüm, quod fattum eft ad Jeremiam a Domino, quan-

2"

do mifit ad eum rex Sedecias Phaffur filium Melchize,

ipe

& Sophoniam filium Maafize facerdotem , dicens:-

As r

.2. Interroga pro nobis Dominum , quia Nabuchodonofor

eutm.

rex Babylonis praeliatur adverfum nos: Ífiforte faciat Do-

jonie

minus nob

,

a nobis,

ifcum fecundum omnia mirabilia (ua , & recedat

jlula«

3. Et dixit Jeremias ad eos: S'ic'dïcetifs Sedecize.

n

4. Haec dicit Dominus Deus Ifrael : Ecce ego convertam

vafa belli, quae in manibus veftris funt , & quibus vos pu-

», &

gnatis adverfum regem Babylonis, & Chaldaos, qui obfi-

dent vos in circuitu murorum , & congregabo ea in medio

"

QT

civitatis hujus.

.

$. Etdebella

bo ego vos in manu extenta, & in brr'achio» for-

ti; & in furorg,. & in indig

natione ; & in ira grandi,

,W

5$5 .

6. Et

1. Erbum , quod. fatfum efl , &fc.))

| muta-

eos ; necellitas enim compulit impiunm

ric CKS;

Eft hic hyfterologia, five prz-

Sedeciam adire ,

& pe;ene Opem. ab

pofterus ordo ; hic enim narrantur

Jeremia.

fta füb Sedecia , cum poftea c. 24.

Secundum ommia miralilia fzoa. )

Vat

fequentibus narrentur gefta fub Joa-

Gu facere folet contra. hoftes, cum

396

Omblïff

kim, & Joachim, qui ante Sedeciam

cordi illi eft liberare populum fuüm.

regnarunc;

Rurfus prophetia hujus

Significat Sedecias eo redactas effe rec

n0r&.

capitis diu poft precedentes eft edita;

fuas,ut citra miraculum eripinon poffit.

il&. enim edite fuerunt diu ante ad-

w Comverram vaía & , £fe, ) Re-

ventum Chaldzornm, hec illis prz-

flectam vz/z , id efl, axma bellica con-

] quiü

fentibus, & urbem obfitdentibus,

tri vos, ut fcilicet Chaldzi iis vos

DPhbaffer.y Nomn ille, qui capite prz-

armatos: videntes

magis provocentur

ath

cedenti num.-5, perculfit Jeremiam ;

ad pugnam contr

E!

| VOS., eaqtie, urbe

ile enim Emmer, hic Melchiz filius

capta, uti fieri fó

4

let, vobis. eripiant,

T atl

appellatur.

& m medio, fcilicet'in foro,

aut pu-

Hef, ^

9. lgierroga, 6&fc. ) Ecce hic im-

biico armamehntario col

hgant, iisq,ue-

pltum id, quod promifit Deus Je-

vOS trucident.

rc-lni'æj capite IS'. 19. þf comUerzez-

8. Deäeä&äa.)

7

(em.

dur ad re, ( iM nom cakpe(:cfk ad

d«is contra vos,

n

Pugnans pro. C hal-

p"

F-E

Näx&t

326

PROPHET. JEREM IJE

T

» 6. Etp

ercutiam habitatores civitatis -hujus,h-omin.es & be-

"

diat D

flize peflilentia magna morientur.

D

7. Et poft heec ait Dominus: D

abo Sedeciam regem ]udal.,

bit ?Hï[

& fervos ejus, & populum ejus, & qui derelicti funt in civi-

tate hac a pefte , gladio, & fame, in manu Nabuchodonofor

Hiridi

regis Babylonis, & in manu inimicorum eorum , & in manu

quaerentium animam'eorum , & percutiet eos in ore gladii ,

& uf

&

& non fle&etur , neque parcet nec miferebitur.

11 AE

/8. Et ad populum hunc dices: Haec dicit Dominus: Ecce

rgii 3

£

ego do coram vobis viam vitee, & viam mortis.

*Infra

7

9. * Qui habitaverit in urbe hac, morietur gladio, & fame,

f

39. 2. & pefte: qui autem egreffus fuerit, & transfugerit ad Chal-

daeos, qui ob

j

fident yOS'*,; vivet , & erit €i anima fua, qgafi

lh

fpolium. -

r

Io. Pofui

enim faciem. meam fupä—r eivitatem hanc in ma-

lum , & non in bonum, ait Dominus: in manu regis Babylo-

nis dabitur: & exuret eam igni.

i. Et domui regis Tuda: Audite verbum Domini.

1

4 L

*Infra

12. Domus David, hsc dicit Dominus: * Judicate mane

per fol

22. 3. judicium , & eruite vi oppreffum de manu calumniantis: ne

forie egrediatur ut ignis indignatio mea , & fuccendatur, &

gedim

3

non fit, qui extinguat, propter malitiam ftudiorum veftrorum.

13. Ecce ego ad te habitatricem vallis folidae, atque cam-

liberg

peítris, ait Dominus: qui dicitis: .

Q

3

Quis percqtiet nos? &quis

Dinill

qu. (

ingredietur domos nottras ?

14. P-l-t

43

K po

le manu vexte.nm.) .Robufta, ut in-

IO. Pofzi enim faciem meam inma-

fra €. 34- 21.

lum eft torvo vultu afpicére , more

W t

anumam eo-

hominis male facere volentis : Italice

7. dp manu quareutinm

LUM

rum.) In manu inimicorum , qui eis

^

dicimus : geerdare di maf ochio.

:

vitàm conantur eripere.

1I. -Ez domu Regis Juda.) Scilicet

9. Do coram volis viam vita , Gjc.)

dices.

Quad;

I2. Judicate mane judicium.) Tem-

Qu d

Do vobis optionem vitz, aut mortis.

Doceo vos rationem, qua vitam fer-

peftive, vigilanter, diligenter, & ci-

t :

vare poffitis, fi eam fequamini, quam

to abfolvite lites, & caufas Inno-

te hu

centium.

fi neglipatis, vos manet exitium.

14

^ 9. Qui babitaverit , &c.) Declarat,

13. Ecce ego ad te babitatricem val-

f?C:md;

quz fit via vite, que mortis , manere

lis folida , atque campeféris.) Jerufalem

lget 4'.5 (

in urbe eft via mortis; confugere ad

intelligit, que erat fupra rupem mon-

tis Sion pofita, cincta autem aliis ma-

Inp,j

hoftes, eft via vitz.

Erit ei anima [ua quafí fbolswm, )

joribus montibus , ut fimul rupes, &

tem(iy.

Hoftibus ereptum , & quo latatur ,

vallis eífet.

Propterea vocat vallem

Wt

am,

fortat.

tanquam re prxter fpem inventa.

rupis , & campeftrem, ?d eft, plan

m d

LA

"u

C NPUT.CXXL & XXIL

EX

&b

14. Et vifitabo fuper vosjuxta fru&um ftudiorum veftrorum,

dicit Dominus: & fuccendam ignem in faitu ejus, & devora-

ha,

] QVI-

bit omnia in ci(rcu.itu ejus.

—

L

L :

C XPUT

p

0101

fhanü

Hortatur regäw Studa , & populum ejus , u facz'&nt jucüciuän,

a

dii,

profpere faccedant , alioqui. erunt

€? juflitiam, quo omnia ipfis

omnes in direpiionem : quodque Sellum froe 5f

toakim filius Sfofice

Ecce

4n C?

regis Studa mon fit i

22 J

erufalem reverfurus : increpat eos , qui

1

Tame,

ex injuflitia edificant , promittentes fibi felicitatem patrum jufto-

rumz vaticinatur. adoerfus. impium S'oakim filium Sfofiz , quod

Chal

Ti l

dà

fepultura. fit cariturus , & bujus filius impifftmus g'ecbo- .

nias cum matre ducendus in Bal:yïoæzem , ibi-

]f tà

que moriturus..

abvlo

I. ZEc dicit Dominus: Defcende in cïomufn regis jxida, &

loqueris ibi verbum hoc:

4. Et dices: Audi verbum Domini rex Juda , qui fedes fu-

? ffane

per folium David: Tu, & fervi tui; & populus tuus; qui in-

üs: 0E

gredimini per portas iftas.

Supra

yt,

3. H3ec dicit Dominus:

* Facite judicium, & juftitiam, &

21.12.

rorum.

e Cam

liberate vi oppreifum de manu calumniatoris, & advenam, &

pupillum, & viduam nolite contriftare; neque opprimatis ini-

& qui

que ,

& fanguinem innocentem ne effundatis in loco ifto.

4. Si enim facientes feceritis verbum iftud, ingr

edientur

I^ Ef

-

per portas domus hujus, reges fedentes de genere David f

m m

per :hronur

m

"

& equos, ipfi, &

;, In0fe

1ejus, & afcen dentejs Currus,

*

Yanice

fervi, & populus eorum.-

ib

Áit.

Salicdt

qv.;ia ad radicem montis pJanities erat:

faltus Libani , quam Salompn xdifi-

quafi dicat, ne confidas loco natura

cavit 5. Reg. 7. 2

:

jTe

Efce;zde.,) Id eft

2 an de. Vide

munito; ego enim fum : :qui contra

"D

dicta fupra c. 19. .. 2.

",l', & ch

te pugno.

ag nno-

L

14- Vifrale , 6c.) Reddám vobis

, Regi-) Joakim , quem Pharao Ne-

chao abdu&o in /gyptum Joachaz

y(et u

fecundum opera veftra: frucum col-

ejus fratrem. Re

ligetis eorum , quz feminaftis.

tuerat.

;

lgem Judææ confti-

[erufalem

em mol

In fz/tu ejus.) In filva.: Vocat au-

Q. Per portas 1f

4$. ) Piyïtatis 3 -vel

alis m

tem filvam per metraphoram ipfam do-

domus regiz.

J

i 991

morum frequentiam , & denfitatem,

ol Inm loco *

/f

22.) In domo regia-,:.ubi

(.:',auf:ag agebantur..

a vü]lem

foitalle etiain alludens - ad »domum

e

| Planæ*

328

PROPHET, JEREMIE

$. Quod fi non audieritis verba haec: in memetipfo juravi,

H

üd2.

dicit Dominus: quia in folitudinem erit domus hec.

—

6. Quia haec dicit Dominus fuper domum regis Juda: Ga-

loco 1

L

laad tu mihi caput Libani ,

fi non pofuero te folitudinem ,

urbes inhabitabiles.

f2m 1

?. Et fan&lificabo fuper te interficientem virum, & arma

D

ejus , & fuccident ele&tas c

cul; í

x

edros tuas, & precipitabunt in

P

ignem,

)l

iVv

8. Et pertranfibunt gentes

multae per civitatem hanc: &di-

H

Deut. cet unufquifq

ue proximo füo: * Quare fecit Dominus fic ci-

h

&'pa

2924 vitati huic grandi ?

pingi

3Reg.

9. Et refpondebunt: eo quod dereliquerint pattum Domi-

D

9. $. ni Dei fui, & adoraverint deos alienos, & fervierint eis.

tuus

du

Ic. Nolite flere mortuum, neque lugeatis fuper eum fletu,

j

f.

u

plangite eum, qui egreditur

, quia non revertetur ultra, nec

16

videbit terram nativitatis fuze.

m

i5 - p Quia

l—

inoc

S. Jn suemetipjo juravi.) Per memet-

virum ; five ut eft in Hebrzo, zzrer-

oD

ipfum, per meam vitam , dicens: Vi-

fecteres wirorum.

San&ificare apud

voO e

go, quafi dicat: fi non fecero,

Hebreos non femper fignificat fan-

Ig.

^non ïx

habe

ar Deus vivens.

4

&tum facere, fed etiam publica aucto-

6. Galaad :« mihi caput Libams. )

ritate fancire.

$ic dicitur, /az&tzf-

H

Alloquitur Domum , & ftirpem Re-

cate. bellom , Joel. 3. 9. fenttifrcate je-

À

Nam , cujus arx, & domus inftar

junium , Joel. I. 14. fed intra c. sr.

Ü

UM

imontis Galaad erat edita in monte

Par

27. & 28. dicitur , /andliffeate contra

Quit

Sion; quafi dicat: o domus Regia,

€Am gmte;.

que nobilitate , auctoritate, imperio,

w Il

pulchritudine , altitudine caput es Je-

: Interfciemem.)Nabuchodonoforem

QO. or

vel ejus exercitum ; in Hebrzo enim,

Eg ej

rofolyms, ficut Galaad caput eft, prin-

ut dixi, eft pluralis numerus, Jgzer-

Elï*c

cipium , & nobiliflima pars Libani :

fettores vurOrum.

folet autem Scriptura alienis nomini-

þ

E

bus vocare urbes, &

entes , maxi-

Et arma eju:.) Scilicet , fan&ifica-

n

me fi alienate fint a

bo. LXX. habent: fecsres ejus.

d

n

eo; fic Jeru-

at

falem hic dicitur Libanus.

Eleas Cedros.) Magnificas dom()sr,

Si non pofuero, &$c. ) Eft formula

ux eminent in te , ut cedri in Liba-

P

jurantis, id eft, fi non fecero, non

no , funtque facte ex cedro.

m

ET.

habear Deus , aut quid fimile , & fen-

10. Aolite flere smortuum, &fc.) No-

&m

tentia eft: non habear Deus, aut ve-

rax, nifl rede

ero te in folitudinem

lite lugere Jofiam a Pharaone czfum,

loriofe defun&tum

hden

una cum tota

j

erufalem, & domibus

utpote pie , &

AO;

flete potius ejus filium, qui longe ti-

ejus cedrinis ex Libano excifis, ut fias

ferior erit in miferrima. captivitate ,

üph

defolata, ficut urbes inhabitabiles.

redietur, & ducetur, flete

z. Sanüificabo fuper te , &e. ) Mea

ad quam

j

u

V

inquam,

$a

ellum,

auftoritate confirmabo interficientem

J[[

CATPUT-XXE

fs

329

li,

E Qu1a hzec: dicit Dominus ad Sellum filium ]of'æ regem

Juda, qui regnavit pro Jofia patre fao, qui egr reffus. eft de

62

loco ifto: Non revertetur huc amplius.

i,

.12. Sed in loco ad quem ab&uh eum, 1br morïetur &ter—

af

ram iftam non videbit amplius :

I3. V& qui zedificat domum fuam in mguftltla,, &' coena-

Int m

cula fua non in judicio: amicum fuum opprlmet fru h&ra, 8&

&i

mercedem ejus non reddet ei,

14. Qui dicit: Zdificabo mihi domum latam ,

& coenacu.-

( Q

Ia fpauofa: qui aperit fibi. feneih*asw & faC]t laquea.na cedumy,

pingitque fiqoplde*

Pomi

15. Numquid regnabis , quoniam confers te cedro ?

pater

9s

tuus numquid nom comedit, & bibit, & feczt Jad*xcmm &

fletü,

juftitiam turic,.

cumm bene erat ei ?

i 0

16. Judicavit caufam pauperis, & egerii in bonum fuum

numquid non ideo. quia cognovit me » dicit Dominus. .,

Qui

17. Tui vero ocuh , & cor ad avaritiam, .& ad. fanguinem

nssud

innocentem fundendum, & ad. calummam;,, & ad curfüm ma-

3 WM

lioperis.

e il

I8. Propterea hzec. dicit Dominus. ad ]oaklm filium Jofize

t fate

E

re-

auïü

RT

I if

II.

Selikm. ) Qui alio nomine:

F: ujim w Grams, «& mercede mOfx

€: 4tt je-

di&us: eft Joachaz.

Vide dicta:. T.

perfolum

e $h

] CM!M

Par. 5 I6..

I4- lftngthue /' mp:de J Rl'brlca N

gm TEOHATI Pra 70/' 2 parre: j fz0. ) Vi

1& apud . Sinopen

de ibidem ; explicavimus: entin. ibi,

)U

liniunr ]. 35. c-

n 6g)mma e& Vide

quo ordine ]Ofïæ filit regnaverint..

forem

IS. Numaqnuid regnabin, €fc: ?) Num

Egr effas ef de leco: o. ) Cum du&us

fupeibmi tux, qum te cum: altiflimis

u

&ïï in c»ïptwlm*em

cedris compatas , repgnare te tdmec d

13. Qwur edifiat deatum: /mzm imin-

quafi dicat , nullo modo..

stfca

Jufiria.) Emc aliqui de Joakim , alii

€omedir, E& Lbiogs. ) FHebraifmus: »

de Joachaz dicr pntmt, utrumque:

oro dmnr vixit,

pacu.ce rermavm »

1

fagitiofe vixille legimus-4.. Regs

cap.

nihil iil dehut:,

002

doimos

3. o Donua fu. ) Nam p*mptere&

íf Lll)a'

In mmþma ) "Tributa nimis gra-

fórtunatus ftüt ,. & felix-

via: Imn(me ndo, aütf alia ratione pe-

Quia cogpa'uit. me. Y Colvit, & re-

€eunia

Ventus eft..

)N

cum. fubditorum . injuria. cor-

j Cæfum?

Fat sinflf)

17 Ieur F»m mzt/: eberis.) Xd quodï

Noóz m ]udtu : In ]u&ma, eft enim:

pnæceps C? 71'1'1*

ruis..

n& d

pgc m

relj-* F' æ

18: Vx)rdfrr, &j Pfanctu , quo

Amnicem. fu. ) Traxmwm þmm »

dici, folet,

UP frarer, v forer,

i h

"T ia y

g

ut eft in ZTebrzo.

hàác: iom.;ula v frafery v&. faror, ute--

J

Bbl.cum Com. Menaorb. Tom; E.

Tt

d

330

PROPHET. J.E R E M IJE

regem Juda: Non plangent eum: Vze frater, & v? forort

4

]Haï

non concrepabunt ei: Vae Domine, & vze inclyte.

&vei

I9. Sepultura afini fepelietur , putrefattus , & projectus

43

* extra por':as Jerufalem.

anu

2o. Afcende Libanum , & clama, & in Bafan da vocem

u

no

matores tui.

tuam, & clama, ad tranfeuntes, quia contriti funt omnes a-

X

16

2t. Locutus fum ad te in abundantia tua , & dixifti: Non

Taft c

nh

audiam : hac eít via tua ab adolefcentia tua , quia non

3

1

audifli vocem meam.

:

Yera.

22. Omnes pa!lores tuos paíce

t V;:ntusx., & amatores tui in

3

Nu

um

captivitatem ibunt, & tunc confunderis, & erubefces ab om-

ni malitia tua.-

.

L

& Íc

23. Quse fedes in Liban

0, & nidiäcas in cedris, quomodo

Q

congemuifti

, cum Venifïfmt tibi dolores , quafi dolore.!s par-

turie-qtis 2

mm |

24. Vi-

bantur (ïömeüici , cum Jugebant de-

- Hac eff via t:;a, ) Hæ;: femper fuit

functum ; externi vexo , qui Princi-

confuetudo tua, uüt non audues vo-

cem meam.

-

Cmæ

b

m extinctum lamenrabantur, dice-

u

afi

uI

)ant: v& Deminze, G v& inchte,

4b adelefcentia tua.) Éxquo eduxi

dicat: non plan

Á

te de &ngpm, cum te mihi in fpon-

neque externi.

gent eum dome' ici,

fam accepi.

Nam eamn vocare folet.

efiïa

Til ci

19. Sepsl/ura affas |

ftpelietur. ) Nön

fynagoex adolefceniiam, wt fupra c.

n

fepelietur, fed projicietur extra urbem

9. 9. « 1ia- 47- 19..15.

('cli fïm

in fterquilinium , ut a canibus, &avi-

22.- Omnes paflores 1108-) Principesz

bus devoretur,

it afini mortui.

falfos Prophetas, & Sacerdotes,

1

jusm

de

r À

Q fe

. Putrefatius,) lMebr. eft: 4308p Sa-

te vana JEgyptiorum confidentia

jen

Gheb , raptatus, Chaldzus , Jacerarns.

cipiebant.

-

D)

20. fcende. ) O civitas Jerufa-

Pajcet wentsus.

) Nam fpe, quam

"

j

ipfi.conceperant , & qua te lacta-

Tf'.iC 0r

lem ; verbum enim Hebraicum eft

yet

fcminini generis.

bant, fruftrabuntur. Vel fenfus eft:

E* clama.) Implorans auxilium, quafi

in ventum difpergentur, evanefcent ,

x

l

dicat ironice

ac delebuntur.

um

clama, quantum vO-

Ab ommi walitia tua. ) PrOpm?

)

les, ex altiffimis montibus Libano,

& Bafan, nemo erit , qui tibi auxi-

omnem malitiam tuam.

lium ferat,

23. Qni fedes i2 Libaze.) O gens,

uj

&

Contriti [unt omnes amatores fui. )

quz habitas in Jerufalem , quafi in

IEgyptii amici tui a Chaldais. Idola

Libano, quia ex cedris Libani tibi

Z

etiam, in quibus fpem tuam locaveras.

nidos, id eft domos, & palatia facis,

*

4

ugque , quafi cedrus Libani,, inter

j

.Ql. Locuras fum.) lnvitans te ad

alias gentes excellis, & celebraris ,

Rtc

emendandos mores in bonum,

XMI

In. abundantia.) "Yempore profpe-

ideoque fuperbe, fecure , & opulenter

gitatis.

yivis.

eïï d

CAPU 'f' XXIIL

331

Qtor*

24. Vivo egó, dicit Dominus: quia fi fuerit Jechonias fi-

lius loakim re

evellam eum.

gis Juda, annqlus in man-u-dexïera ntea, inde

«us

45. Et dabo te in manu quaierentium animam tuam, & in

ocem

manu, quorum tü formidas, faciem, & in manu Nabuchodo-

NY

4

nofor regis Babylonis , & in manu Chaldaeorum.

26. Et mittam te; & matrem tuam , quza genuit te , in:

;:er-

N

00

ramalienam, in qua nati non eftis, ibique moriemini :

. o

27. Etin terram ,ad quam ipfi levant animam fuam, ut re-

veriantur illuc, nonm revertentur.

gtl

28. Numquid vas fi&ile, atque cont

ritüm virifte fechonias?

p oft-

Numquid vas abfque omni voluptate? quare abje&i funt ipfe,

& femen ejus, & proje&ti in terram, quam ignoraverunt ?

.modo

29. 'Terra, terra, terra, audi fermonem Domini.

30. Hzec dicit Dominus: Scribe virum iftum fterilem, vi-

; paf

rum , qui in diebus fuis non profperabitur: nec enim erit de

,

Vr

femi-

zi

;z

L

Per qui

ais

PU SS

É

i. vo*

: Co?gcmui,fä.) Prætaïtüm prö futu-

Perinde eff, 'erc fi dïca*t., I

echonias

*0, LXX. habent: zagemi[ces.

fimilis eft idolo, & vafi inutili , pro-

n, eduxi

24. Zechenias. ) Qui etiam dictus

ptereæ

projicietur.

Interrogatio ,

1 p

eft joakim. — Vide que diximus : Pa-

à

que hoc loco habetur, non poftulat

ye jolet

ral. cap.

5&. IÓ6.

negativam, fed affirmativam refpon-

fupra C

Annule:.) Annulus eft res conjun-

1onent.

Vel eft objectio Judxorum

INon erat

(iffima, & maxime carà.

fidem' verbis Jéremiz non habentium,

incipe

ejusmodi Jechonias, fed fi effec, di-

quafi dicant: an ità Deus Regem no-

n

l

cit fe eum

ftrum haberet defpicatui?

u

l

r

propter ïläusz peecata ab-

jecturum,

Vas .45:91&9 omns va/upmte(v) Fas,

25. gj:dremizm AYIPAM ï*;zdfm.«) Int-

im quo non efé volupias , ut eft in He-

o

breo, id e(, vas, quod. nuílus ha-

] ]d(h'

micorüm tuorum , 'vit:un tibi eri-

bere velit.

pere 'cupientium.

('13 6& '

Ip mans Qquorum.)

Ín £1aaus ecrüm,

ág« Terra, rerra , 6c.) Habitato-

gt

quorum tu formidas faciem.

res terrz Judz s.

L]

96. Mitram 1e.) O. Jeclionía.

3o. Sa)i&e.j Scribe, ne obivifcaris,

Pmpce!

Matrem. tuam. j . Noheftam , de

uod facere decrevi.

Scribe etiam,

) get$y

eujus flapitiis vide füpra cap. 15 I8-

üt Prophetia populo literis coiifigtata

& fequentibus, & 4. Reg. 24. 12.15.

proponi poflit.

ul i

QU. d quam nf hvant animam

"Pirum iffum.) Jechoniam.

ja ii

féamm.) Vn. quam fé reverfuros fperant,

Srerilem.) Qui filios quidém fufci-

aut cupiunt reverti ; eft phrafis He-

piet , fed regní fui fuccetiores non re-

í ; s

A.

T

ebrg[i? ,

biga , fic

,atinml dicupc,x animum in

hnquet. Pro ferileg Symmachus ver-

expeclatiorem eri

GD

cgefe.

tit vacasz. lXX. & lheodotio, .4l-

Pulellm

dicatim , Aquila , gom creffenteme

29- A't.'mg,::!d? vesfüne,?€ ?« )

4

332

PR o.I;HjE'T. JEREMIAE

ï-*

femine ejüs vir 4 qui fedeat fuper.

dm

vfolium David., & .. potefla-

V

tem ;l'; abeat ultra in Juda.

JUuh, [

PU Xxïli.

6'1

fident

!Com.mïz'namr Dominus þaüoribm . qui gfälgemdz'/pergimt, ac.la-

eerant, promittens [ redu&urum reliquias gregis ad. locum fuum,

us

"

/

1

ac fufcitaturum pa[lores , &? germen David ju[lhum, Jub quo ma-

dicen

gna fruey;w felicitate : «aticinatur quoque pfeudopropbetis -

Ta iL

ternum opprobrium , qui populun decipiunt , volentes ut oblivi-

- d Jaqtur fothi.

nis Domini ,. & propbetant ab/que Dei voluntate ,

dom

omu

€ecel

Jermonem Domini onus appellantes.

Ezec

ny "p'aïtor"ibuf's' ,qui difperdunt ,

ContT

f

4..3

:ï '.

V /paícuz mes, di.it Dominus.

& gdilacer;nt gregem

*

& 34

b

I

2. Ideo hzec dicit Dominus Deus Ifrael paftores, qui pa-

Vet00

fcunt populum meum: Vos difperfiftis gregem meum, & cje-

l,

ciftis eos: & non vifitaftis eos:; ecce ego vifitabo fuper vos

»

malitiam ftudiorum veftrornm, ait Dominus.

3. Et ego congregabo reliquias gregis mei de omnibus ter-

i M

fXDq

fis, ad quas ejecero eos 1lluc, & convertam eos ad rura fua,

Ctrg

& crefcent) & multiplicabuntur.

)

u

Supra

4. * Et fuícitabo fuper eos pzftores

.

.,& pafcent eos i'nön-for-

earuen

3- 15. midabunt u

L

Itra, & non pavebunt, & nullus quaeretur ex nu-

empis

mero, dicit Dominus.

w * ECcQ

6on Ceäj

findu;

icitm

fiftis, ego mea mifericordia, & pro-

« p

Aftoribu:.) Principesintellizit, fa-

videntia congregabc).

Loquitur au-

ngn

cerdotes , & pfeudoproph«stas.

tem fimul de reductione popuh ex

varita

Diferdust, &c.) Qui fua incucit,

m

ampietate, malo exemplo, mendaci-

captivitate Babylonis , & de votatio-

F.![l'(

ne gentium ad Ecclefiam.

bus promiffis , quafi lupi populum

44 rura fux.). ÀAd agros fuos, ad

Wj

perdiderunt.

2. Qmi pafcunt. ) INominetenus ;

Judeam, ad Ecclefiam.

*

lls

fe profitentur.

Pafhores.

Bonos, fideles, fan-

qui paftozes

&os, folicitos, Chritum, & Apoftolos.

ti

Ejeciftis.) Chald. 'v4g.zrifeci;'—?i: A d

reCta vía depuliftis.

Pafcemt eos.) Miaena cura.

EL

Non vifftafhis.) Paftoris enim eft gre-

Non form. dabent. ) Quis bonos pa-

fcili

em fuum vifitare, ut v deat , num-

ftores habebunt. ANo//ze timere pufillus

þquid, illi defiz , illique provideat.

grex.. Luc. 12. 32.

hO ie

Vijtabe.) Puniam.

W0 1

"

3

Er ego , &fc-) Eigo autem : quafi

Nullus qnze:'eï;:tr.) Nul]a OV-iS dei'ide-

007

di

fira culpa diiper-

rabitur ex gr ege.

N

Cat, quo.s 'vos ve.

—

'C A-P UT XXII..

333

la.

&. * Ecce. dies veniuht, dcitDominus: & fufcitabo Da- Ifiz

vid gzermen juftum, & regnabit rex

,& faþier;—s erit, & faciet ïf»äf

judicium, & juftitiam in terra.

6. In diebus llis falvabitur Jada, * & Tírael

habitabit con- äzefh

[

i

fidenter, & hoc eft nomen,

S4. ET.

-iluo-d vocabunt eum, ngin us

E

AJDanie

Pmm,

juftus nofter.

D

J

) m

'7. Propter hoc ecce dies venient , 'dicit Dominus , & non:

9- 24

oan

!

N

dicent ultraz Vivit Dominus, qui eduxit filios Ifrael de ter-

r- 45

D

-

ra Ajgypti.

*

Deut.

J

[

:9. Sed. "- V

ivit Dominus , qui edm(".it—.,'r& adduxit femen

*

li,

Supr.

domus Ifrael de terra aquil

onis, & de cun&is terris, ad quas-

ejeceram eosilluc, & habitabunt in terra fua.

16.14.

9- Ad prophetas: Contritum eft cor meum in medio mei,

egen

contremuerunt omnia offa mea: factus fum quafi vir ebrius,

& quafi homo madidus a vino

, 2 facie Domini, &a facie

m

LO

verborum fanCtorum ejus.

eta eft terra ,

aledi-

t Yos

IO. Qu"i.-a adulteris repl

| quia afacie m

Vqt3

s

: S.lSzzfcimbo Dav14.) David,

-id eft

meh:—.mue],':.nobifcu-mrüeus. A

ex Davidis pofteritate.

I4. Non quod Chritus ita vocandus

3 n

Germen juflam.) Chriftum intelligit,

efiet , fed quod re.ipía talis efiet

Qui falius efl ex femiue David fecnndum

futurus.

Nam vocari apud. Hebrzos

fl fot

earzem , ad kom. 1. :

fzpe idem Hgniücat. quod effe.

jeffum. ) Quia Chriftus caufa eft

x n*

Propter boc.) Quuia fufcitabo Da-

emnis sjuftitiz noftre; & qnia ex vi

vid germen juftum.

conceptus fui ex Spiritu San&to fatus

Vrvirt Dominus, &$c.) Hec- fupra ex-

E

fanttus , & juftus, & quia juftum ju-

plicata funt cap. 16. n, 14. & I5.

dicium exercuit in bomos, & malos.

9. Dé terra aquiload.) De captiv'i-

Regzabit Rex. ) Per fidem , fpem,

tate diaboli, & peccati..

"r al*

charitatem , gratiam , quod €

P

)

Habitaiunt im tevra fua-) In Jerufa-

u"i&j re-

) 1[1 &

gnum fpirituale eft.

lem fpirituali, quz eft Ecclefia.

o

Raciet judiciem, €ge. ) Faciet— id,

quod juftum eft.

Q. 4d Prophetas. ) Scilicet falfos

dirigitur hzc mea Prophetia , que fe-

05 üd

6. Ls diebus illis. ) Hebr. habet,

quitur.

J/us, fcilicet Chrifti.

Conutrztum e

A dor meum , t$c.) *Con-

Skzlv:zäi/äzï

31 [;m.

tiibus.

- Hfraet. ) ,Decem

ficior dolore, & tremunt offa mea.

oftolor

Quaff vir ebrizs.) Attonitus, & ob-

Ef Jud4.) Dus reliqus tribus, Juda

ftupetactus, ut qui funt ebrii.

fcillicet, & Benjamin.

nös pr

Habitabit, coafrdexter. ) Non timens

4 factie Domini. ) Propter Domi-

num , videns, quid Dominus huic

€ ]7"[ u

hoftes, cum habet Chriftum paftorem

pop nlo minetur.

adeo toitem , (& vipilem.

Dommus jufius mofter.) J',l&iF'C«ïlnS

Verborum.) Muinacium.

jdile

^0s, aut zo/ffer , id eft, 1lwbifCum ;

IO. 44 facie imaledséct;onm.) Ob 1;13-

L od

334

PROPHET. JEREMIJE

&ionis luxit terrä, arefa&a funt arva deferti: fa&us eft cur-

615

fus eorum malus , & fortitudo eorum diffimilis.

f

of

1I. Propheta namque, & facerdos polluti funt, & in domo

TT

mea inveni malum eorum , ait Dominus.

*

nus.

12. Idcirco via eorum erit quafi lubricum in t

enebris: im-f

disf

1

pellentur enim , & corruent in ea: afferam enim füper eos

mala, annum vifitationis eorum , ait Dominus,

vt i

13. Et in prophetis Samarize vidi fatuitatem , prophetabant

Io

in Baal, & decipiebant populum meum I(rael. :

*

j4

;l*eran—

pelt

14. Et in prophetis Jerufalem vidi fimilitudinem ad

20

tium, & iter mendacii, & confortaverunt manus peffimorunr,

du

ut non converteretur unusquisque a malitia fua; fa&ti (unt mi-

18

hi omnes ut Sodoma, & habitatores ejus quafi Gomorrha.

21

15. Propterea hzc dicit Dominus exercituum ad prophetas:

b

Supra

* Ecce ego cibabo eos abfinthio, & potabo eos felle, a pro-

55

LL

9- IS.

phetis enim Jerufalem egrefía eft poliutio fuper omnem ter-

popt

ram.

10ni

*Infr.'

dicit Dominus exercitaum : * Nolite audire ver-

^^

29

.16. Haec

*B

E

ba

Dei

4:2,9. g.

n

Jedida, & blafphemias Judzorum in

Vifmtib;fis.) Punitionis.

Deum.

"

I3. lz Prophetm Samarit.) Decem

eum

Defolatà eft, & fa-

tribuum , in quibus erat Samaria.

€Ga fterilis.

Luxit ferra.)

pl

Subintclligenda eft particula egz ;

Fatlus eff curfus eorum m;zlm.j* Qui

hoc "fenfu.

Sicut vidi

in

amaria

currüunt precipites, ( effrenes ad

ftultum idolorum cültum, ità & in

mhn

Jerufalem.

PGCC'MI':I.

-

H

Forfstt

de eortm diyïm-i/i!.) Incon-

Propherabant :2 Baal.)

- Baal cbnfu-

ftans, infirma, míntme durabilis. Sic

lentes, aut mendaci fpiritu dzmonis

Tr,

aftiati.

Proverb-15. 7. dicitur: Cor Zx/toraz

lo ]l]

diffwii'e erit.. Sunt fortes, & poten-

14. Sheulitudinem 4duäternntiam. )

man

tes ad male, non ad bene agendum.

Id eft , quod Jerofolymis effent, qui

Ea

[t. Pollus fugt. ) Prophani funt,

imitarentur fatuitatem falforum Pro-

Fttc

& h*ygocritæ.

phetarum Samariz.

h

lm domo mea imuent, G. J ' Gruta in

Covfortaverunt. ) Confirinaverunt

Hï* l

templo Dei faertficant. idolis , con-

omnia 'bromittendo.

eos in fuis fceleribus , & profpera

Phih

Hant fraudes , & rapinas , & juxta

Tion

illud cedificarunt. proftibula, & s«des

In

effeiminatorum , hinc illa conqueftio ,

15. Cibabo eo: 46/:'7:1*/::'0; 6c.) Vide

dicta fupra c.g. n. 15-

l p

Uedy

cap. 11 15« Qd cff, quod dilefius mens

Eg)(!fz 6).7 püä&:tio, ö)c'.) Ipfï änfï-

LA

3m deyno wea fec;f fælm-a mulz4.

«iunt, & polluunt populum falfizate

lit;o

I2. Qza/;'[uäricum i. theäi'i!.) Fa-

doctrinz, & promifftionum fuarum,

20

cile o eridenr, & eadent.

i

16. Viffcmem corais i. 3 .Somnia

ew

aferam.) I:n'fhllcam,

que fibi fngunt.

Hlüi n

,

CAPUT XXII.

833

Mvie

ba pröphetarum, qui prophetant vobis, & decipiunt vc

- fionem cordis fui loquuntur, non de ore Domini.

$ Vi.-;»

domo

17. Dicunt his, qui blafphemant me: Locutus eft Domi-

$: -

nus: * Pax erit vobis, & omni, qui ambu!at in pravitate cor- Suprt

dis fui, dixerunt: Non veniet fuper vos malum.

5. 12

CT C05

.18. Quis enim affuit in confilio Domini, & vidit, & audi- !**

vit fermonem ejus; quis confideravit verbum illius, & audivi?

tabant

19. * EcceturboDominicze indignationis egredietur, & tem- «j«

peftas erumpens fuper caput impiorum veniet.

I

|tern-

50.14.

. 20. Nonrevertetur furor Domini, ufque dum faciat, & ufque

1orutts

dum compleat cogitationem cordis

| fui: in noviffimis diebus

yot t

in:elligetis confilium ejus.

P

Tà.

21. * Non mittebam prophetas, & ipfi currebant: non

10que« *Inf;a

Jhetas:

bar ad eos, & ipf! prophetabant.

27.15.

29- 9«

; p

22. Sifteuiffent in confilio meo, & nota feci

ïïent verba mea

mt

«

populo meo, avertiffem utique eos a via fua mala, & a cogita-

tionibus fuis peffimis.

re ver

23. Puiafne D

i

cus e vicino ego fam, dicitDonuinus.? & non

b

J Deus de longe?

24. Si occultabitur vir in abfconditis, & ego non videbo

eum,- dicit Dominus? numquid non coel

| Decem

um, & terram ego

Oamaràs

àmpleo , dicit Dominus?

'?$. Audivi, quae dix

erunt prephetæ, pmphetäntes in no-

1 þmf :

Caqaria

mniavi.

a&

mine meo mendacium, atque diCeptes: Somniavi, fo

^Ó. ,XUI:;

j conft

I

Hi , qui blafphemant me. ) In

In:ellizetis ) reipfa fentietis, & expe-

"Hebreo elt: þemennäm o2e, popu-

riemini Dei vindictam.

dæmOfliS

i

lo ]udaico fpernent

*

, -&x biaifphe-

22. 354 ffetiffemt f2 csnþ'lz'a/ 9780.. )

ananti 1ne.

Voluntatem,

atium. )

Ef 0mmi , 7:;;3 ambular , 68 :) Ef re-

do.

& confilia mea feqtïgn-

lt , (Wi

petitio pracedentis. hemiftichii.

-tvertiffzm utigue eos.) Populum a

18.

i emim affnit , Gc. ?

fcelere, & a pena , que fcelus comi-

Hxc ideo dicit, ut dóceat falfos Pro-

tatur.. ÍIn. Hebreo, Grzco, & Chal-

naverunt

phetas, quibus ipfe locutus non eít,

dao eft: 4dverriffenr.

non pofte res futuras divinare.

Quui vicina tah-

meperl

23. Dezse 'vicim.)

10. Ecct.) Subito, & improvifo,

tum, & non longe'pofita videat, &

D. prxter Pfeudoprophetarum opinionem.

moderetur.

j Vi

Turbe.) Wehementia. Chald. zzcre-

Q4. G occiitabitur wir, G'c.) INon. oc-

jf iif

; patio. LXX. commoro.

cultabitur, &c.Deus enim omnia videt,

,

duf

QO. Non re'uerfetm'.) Non Ceffabit,

Celum , 6f rerram ego rmpio.) Vibi-

non difcedet a vobis, donec fumat

que prafens.

Jf [«

de vobis omnes ponas,

Q&S. Sepriavi.) Midi in fomnis re-

Sori*

quas mei-

nus cogitavit.

velationem propheticam,

L d

-

336

PROPHET. [EREMTE

,2

fscet

6. U-fquecmo: iftud eft in cordé prophetarum vaticinantium:

i

I$ !

mendacium , & prophetantium fedu&tionem cordis fui?

27. Qui volunt facere ; ut oblivifcatur populus meus no-

minis mei prop'er fomnia eorum ,. qu& narrat unusquisque

Do

ad proximum fuum z ficut obliti funt p

tres eorum.- no'rninfs-;

mel propter Baal.

habet me:n-i*'üm,,härfet* fomnium , & qui

minu

habet fermonem meum, loquatur fermoném meum vere : quid

j

unid

paleis ad tricicum , dicit Dominus,

29. Numquid nón verba mea. funt quafi ignis, dic

tni

?t: Doml-

u

27

nus: & quafr malleus conterens petram ?,

3l

ts

30. Propterea ecce ego ad prophetas, ait Dominus:

qui fu

tantur verba mea, unuiquifque a proximo fuo.

?

4r. Ecce ego ad prophe:as, ait Dominus :

atb

