"verffene contentiofa. ) Adeo per-

?

tinaci, ut reverti nolit.. In Hebrzo

tionem , & flagella, propterea a Do-

ye

inino immiífa, ut

populus ad Deum

eft : aver/rone perpetua.

rediret.

Apprehendersnt mezidacium.) Iniqui-

i

tatem , idololatriam , m

9. Mendactum operatus eff , &fc.) Vel

e

à

endacia &&

quod Scripturis facris vitium afferent

*

278

PROPHET.JEREMræ

15

9. Confufi funt fapientes, perterriti, & capti funt: verbum

sredel

-enim Domini projecerunt, & fapientia nulla eft in eis.

16

*Tfaie

ro. * Propterea dabo mulieres eorum exteris, agros eorum

nitudm

56.11. hzeredibus : quia a minimo ufque ad maximum omnes ava-

TünL,:

Supra ritiem fequuntur: a

2

prophe:a uíque ad facerdotem cun&i fa-

& hao

^ ^9' ciunt mendacium,

y.

1I. Et íanabant contriiionem filite populi me1 ad ignomi-

tion el

níam, dicentes; Pax, pax: cum non effet pax.

j

12. Confufi funt, quia abominationem fecerunt: quinimo

E

confufione non funt confufi, & erübefcere nefcierunt: id-

circo cadent inter corruentes , in tempore vifi.ationis fuse

Numg

e

corruent, dicit Dominus.

bo eös,., ait Dominus: non eft uva

bus fr

13. Congregans congrega

19

in vitibus, & non funt ficus in ficulnea, folium defluxit , &

Thus,

dedi eis, quae praetergre[fa funt.

venite , & ingrediamur civitatem

14. Quare fedemus? con

ss

munitam , & fileamus ibi , quia Dominus Deus nofter filere

Aitap;

19.1", nos fecit, * & potum dedit nobis aquam fellis ; peccavimus

hoftem |

"Infra enim Domino,

18 dej

I$. B&.

fileje

nilos It

jcribe, quod innuit Cha]dæus, qui

16. Heredibus. ) A lienis po£fefforibus.

,f'l'f;:m

ita vertit : Frafira facit firiba cala-

II

E£

nabanr, 670.) Liec Wupra

explicata funt , c. 6. n. 14« & I5.

*

« g

mum d falfandas Scripturas « xel, qu&iü

&m vj

dicat, fruftra funt fcribe, & fcriba-

13. Cmg;*ïeg.fzm»co;zgregaäo £0$.) In

Pfjn. :

rum Officium in Jerufalem , quia ipfi

Jerufalem , ut omnes fimul ab hofti-

quor fj

bus capiantur, dum voluntin muni-

legem & verbis , & fattis pervertunt:

tam urbem contugere, ut tuti fint.

potus f

mendaces funt , (& populum deci-

Is z

piunt; cum enim in lege intententur

Noz eff yva 1m vitibus , 6c,) ld eft,

t ff

minz peccapntibus, ipfi ingeminant ,

non erit; minatur famem poft obfi-

dionem Chaldzeorum.

þiï E P-I.!*

Pax, Pax, cum non fit Pax, fed Ju-

In

?efa [pnt. )

AT

daorum res pellimo fint loco.

Dedi ei , qu& praterg

Ef 7150

Hebr.eft: Vere eziam mendacium fecit

Dedi Judzisuvas, & ficus, que pre-

tergredientur eos, id eft, ab eis tran-

Qd e

féstius. frufiva ferita , vel fenfus elft,

s

fibunt ad Chaldzos, & ab eis capien-

K ,

íru

ftra fcribe in lege transfcribenda

laborant, cum vos, o Judzei, minime

tur. Sic Ifa. 5. 17. dicitur: & Zefertz

flütin

illam fervetis.

"

im sbertatem wver[a adven& comedent.

qm x-'h

Vel dedi eis pretermiffa & derelicta

tuim; R

G. Perterriti fümt,E5e.) Obftupuerunt,

& obmutuerunt, cum viderunt fe in fa-

a Chaldzis ,

paucilfima fcilicet VX

tum ejr

deterrima.

C. .'1' 1^:

pientia fua comprehenfos. 1. Corinth.

. 19. vel eft prxteritum

d

pro fqturO "

14. Quáre fedemus?) Quare defi-

U

id eft, obftupefcent, &c.

demus, & moramur'in locis minime

Tf lia

Sapientia nulla, &fc.) ld eft, inefficax,

munitis adventantibus hoftibus? quin

Q

confugimus in urbem munitam Jeru-

Yen

inutilis&c. Sapientia enim bujus mundi

falem ?

:

fenltitia eft apud Deun. Y. Corinth. 3.19.

N

L]

L

*

CAP.U .. ViH.

ag

um

.is'. * Expe&avimus pacem

; & non erat*bqnum * tempus *[nfra

medels, & eece formido.

: 24. Igo

um

16. A Dan auditus eft fremitus equorum ejus, a voce hin-

lVa

nituum pugna:orum ejus, commota eft omnis terra, & vene-

Li

runt,:& devoraverunt terr

P

am,& plenitudinemke-jus;: urbem,

& habitatores ejus.

i«

17. Quia ecce ego m

ittam -—.vobis. fcrpentes regulos),, quibus

non eft incantatio; & mordebunt vos, ait Dominus.

18. Dolor meus fuper dolorem ,j .in me cor meum moerens.

dmo

d

I9. Ecce vox clamoris filiee populi mei de terra longinqua.

fite

Numquid Dominus non eft in Sion , aut rex ejus non eft in

ea? Quare ergo me ad iracundiam concitaverunt in fculptili-

14

bus fuis, & in vanitatibus alienis?

,U

20. Tranfüt meffis, finita eft aeftas, & nos falvati ngn'fu—

:

Inus.

em

[

atl

21. Su-

lere

Sieamus i5i.) Nihil moliamur, nec

mus

incantari non poffunt, qui incantatio-

hoftem provocemus, fed tantum mu-

nem non timent, ficut ceteri ferpen-

ris defendamus nos.

tes: intelligit Chaldxsos, quos dicit

Szlere nos feciz.

,Eï"

"

) Imbecilles, ac t.:i-a

incantari non pofle, quia adeo erant

midos reddidit.

barbari, & crudeles, ut nulla ora-

1bus,

Potum dedit nobis 4guam . fells. ) ld

tione ad mifericordiam flecterentur.

fuprà

efl, offemdiz populo [o dmra , poravit

18. Doler zems [uper dolorem. ) In-

]

emm Uiugo compunütoms , ut habetur

credibilis eft, & inufitatus, aut do-

;

'

.In

Pfalm..59.5. Aqua fellis, vel eft li-

Aor dolori accedit; funt verba Jere-

ioffi-

miz.

quor feliis, vel aqua, aut quilibet alius

muni

potus felle infectus.

I9. Fia populi mei.) Jerofolymita-

T

j

Expetlauius pa&em.) Creden-

norum civiuin.

[d 6&9

tes falfis Prophetis , qui dicebant :

De terra lnginqua.) ln qua j'dlh

obl

p^* . pax, &f nom erat £^* , fu.pra C 0.

video abdüé&tos civeés me«os.

I4. & hoc ipo C TL 3.

i

ts )

Numquid Domraus nom ef im Sian.?)

Ef mom érat bonum.)

Scilicet Pacis *

Sunt verba obfefforum querentium ,

7 Pf(ï-

quod expectabamus.

& dolentium, quod Deus eorum mala

prane

16. 4 Das.) Dan, & Ephraim

non refpiciat, nec illis opem ferat.

lgpien-

erant inter Jerufalem, & Babylonem,.

Rex ejus.) Deus, qui peculiari cu-

tr! 4

qua via exercitus Chaldeorum ven-

ra populum regehdum fufeceperat.

v;fü'Mf ,

turus erat, propterea dicit inde audi-

Quare ergo, Gc.) Refponfio eft

e

:reli&a

tum effe fremitu

e1

*

C. 4. 15.

m equorum , ut fupra

20. Tranfür umffis , &fc. ) Merba

Equorum ejus) Nabuchodonoforis.

funt Judeorum per mimefin recitata,

? deü'

Terramy € blenitudinem ejgs.) Cum

H

quibus confitentur fe falfos fuiffe fpe,

üniüje

omnibus fru&

) ul

ibus, qui ín. ea funt in-

quam in /Egyptiorum auxilio pofue-

venti, & quibus plena erat.

rant. Putabant aliquando poft mef-

! ]erllf

Ífem venturos, cum homines funt mi-

17. Qmuibus non eff bmoanntatio.) Qui

L

[j

280

PROP

A

[2

A

l"'l'ï

.

IEREMIE

21. Super contritione filize populi mei contritus fum, & con-

fion V€

triftatus , ftupor obtinuit me,

lüm g

22. Numquid refina non eftin Galaad ? aut medicus non

LU

n eft obducta cicatrix flïiæ populi mei ?

tre f

W

ibi? crl.uare igitur no

"

CAPUT IX

füpp

39

Luget propbeta interficiendos de. Judaea ; in nullo. dicit. effe fz-

querta

dendum , cum omnes dolofe incedant: &? quia fudaa vaffanda eff.,

Ut itig

J

61

1

vult omnes a[Jumere luGum ; in folo Deo , ejusque cognitione glo-

üicit D

! riandum , qui puniet 1am gentiles , quam filios J/rael —

n

incircumcifos corde.

Cpn&ak

Uis dabit c-äpï.ti meo aquam, & oculis meis fontem la-

"(Q

li po

crymarum ?

g'k

populi mei.

—& plorabo die ac no&g- interfe&tos filize

1 Ore

2. Quis dabit me in folitudine diverforium viatorum, & de.

&t Imfid

itf

relinquam populum meum & recedam ab eis? quia omnes

$ ?

adulteri funt, coetus preevaricatorum.

lt gen

1 R extenäerunt linguam fuam quafi arcum mendacii, &

10 !

D

non

nus occupad, & non veniebant; de-

1 dabit capiti meo 4711427/?) In

inde expectabant illos poft vindemiam,

dinas

& pariter falfi funt.

itaque ridet eos

Hebr. eft: quis det Caput mteum

Dunat

Deus eorum verba recitans.

Vel

44545 , id eft , utinam caput meum,

aut cerebrum in laerymas liquefceret,

$

populus iterum loquitur

Ecce jam

ut ubertim flere poffem.

Ut lm

tanto tempore obfidionem toleramus,

0C &f

Interfeclos.) Hos,

qui a Chald:t;iæ

nec fpes ulla apparet.

*

interficiendi funt.

OI. $uper contritiont , €fc.

) Ob af;

Filie populi mei.) . Jerafalem civita-

,

fictionem . Jerufalem afflidus fum :

tis populi mei.

funt verba Jeremiz.

3

.ï

Q. In folitudine divevforium. ) Uti-

Mi

1

::n;

29. Nwmquid veffna non eff 1m Ga-

nam haberem in folitudine diverfo-

Vrendo.

laad ? )

efina. mitigat. dolorem ,

adftringit vulnera, & cicatricem ob-

rium aliquod, quo me reciperem , ne

tiqre e

fcelera, & cladem populi viderem.

&t ,

ducit; fenfus eft, an defuerunt po-

Viatorum.) In Hebreo eft, remo-

V g

pulo meo Sacerdotes, & Prophetz,

torum , id eft eorum , qui fe longe ab

V

M

RT»L X &

qui medicamento verbi Dei , vulnera,

id eft, peccata ejus fanare poffent ?

urbibus --fegregare folent. [talice di-

ialv

De

cimus: ww eremitaggto.

habity

quafi diceret , non defuerunt.

Adulteri.)-'"T'um proprie, tum me-

Pdlüta

ufu refing , Plin. lib. 14. cap. 2o.

& lib. 24. cap. 6.

taphorice, id eft idololatre.

Indy

Quare igitur non eff obdutla cita-

3- met' arcum mendaeit. ) Ut lin-

fraud

zrix, 6c.? ) Quafi dicar, quia cu-

gua, quafi arcu dolos, fraudes, &

ran noluit; quia noluit reczpere difci-

mendacia , quafi fagittas jaculentur.

U ;

ghnam, ut non femel dixit fupra,

Confortati funt.) Votentes fuerunt,

dentit

W

ov

[

CAPUT IX.

281

At

non veritatis ; confortati funt in terra, quia de malo ad ma-

lum egreffi funt, & me non cognoverunt , dicit Dominus.

o

4. Unufquifque fe a proximo fuo cuftodiat, & in omni fra-

t

tre fuo non habeat fiduciam : quia omnis frater fupplantans

fupplantablt, & omnis amicus fraudulenter incedet.

& veritatem non lo-

$. Et vir fratrem fuum deridebit ,

T

quentur: docuerünt enim linguam fuam 10qu1 1nendac1um.

Uerent

laboraverunt.

4

ut inique

]i

6. Habitario tua in medio doli: in dolo renuerunt fcire me3

dicit Dominus.

7. Propterea heec dlClt Dominus exercituum : Ecce ego

conflabo, & probabo eos, quid enim aliud faciam a facie fi-

h

^

lise popuh mei?

(l

g. * Saqnta vulnerans lingua eorum , dolum locuta eft: *Píal.

in-ore fuo pacem cum amico fuo loqmtur & occulte pomt 27 3-

de

ei müdlas.

1005

9. Numquid füper his non v1ütabo, dicit Dominus ? aut

in gente hujufcemodi non ulcifcetur anima mea ?

,&

10. Super montes affumam fletum , 'ac lamentum , & fuper

U

*

fpe-

j

n

dominati funt ,. de malo m malum

uid enim Aalmd faciam4, €$e. ? )

Atl

progredien do.

Qus enim alia fupereft via , quam

yeurmi,

Supplantabit.) Infidlab firuet,

non tentaverim , ut populum meum

A& evertat.

ad fanitatem revocarem ?

2l et,

ut illum dolis dejiciat,

Hoc «ít, quod ait vadxus

9. Nop vifitabo ?) INon puniam?

udo

n

Pratirum qaogue grat;a Ya-

7'46'

10. Smuper montes affumam fletum. )

Propter montes. Jerufalem, quia fci-

It

H tmque .«:vrerent laberaverumt.)

jicet ab hoftibus incenfi funt.

Multum Læborls exhauferunt in male

Super jþecmjk deférti.) Propter de-

Ut

agendc , vel ufque ad laffitudinem

ferti amcenitates.- In Hebreo eít: pzo-

;alo

mlque €t ?erunt

Sic Ifa. 57. 10. dici-

pter balitatioues deferti , & videntur

n, r

tur: p maltitudine vie rue laborafhz,

fienificari ville ]erufalem circum-

2

6. Habitatio fua in medio doli. )

]e æG

rem

Sunt verba Dei ad Jeremiam : o Jere-

0 )

mia ! in medio hominum doloforum

Eo quod mem fft vir pertranfens. )

habitas :

fic Ifai. 6. 5.. Ip medio pspuls

Ita ut non fit vir pertranfiens.

g dl

olluta labia habentis ego babito.

Ef nom audierunt vocerm poffidentis.)

[ fl*

In dolo renuerunt fcireme.) Dolofe, &

Homines in

defelto non audierunt

fraudulenter finxexrunt fe non noffe me

voces, hoc eft mugitus , & balatus

—

armentorum , & n"refrum pafcuis illis

:

M

Ego conflablo , E$ probabo eo:.)

LXX.

examinabo eos igne , id. eft bello

in deferto mexrantmm, & ilia quo-

; &

ardentiífimo Chaldzorum.

dammodo poffidentium.

In Hebræo

j

Bibl. eum Com. Menzoch. Tom. F

Nn

enil

i

1

u

282

PROPHET. JEREMIE

?

. fpeciofa deferti planftum : quoniam incenía funt, eo qüdd

oculi

non fit vir pertranfiens, & non audierunt vocem poffidentis:

, a volucre coeli ufque a

1j.

E

d pecora tränfmigravxeruunt ; & recef-

ferunt.

vatta

JQUE

dabo' ]erufälem iln aCe'rvos arenae ,. & cübilia dra-

conum; & civitates

Juda dabo in defolationem, eo guqd non

.

aur

fit habitator.

12 Quis eft vir (apiens, qui intelligat hoc, & adquem verbum

TC

.oris Domini fiat, ut annuntiet iftud , quare perierit terra,

2l

do

& exufta fit quafi defertum, eo quod non fit, qui pertranfeat?

13. Et dixit Dominus: Quia dereliquerunt le

pl

&

gem meam;

^^

quam dedi eis & non ambulaverunt in ea.

P

14. Et abierunt poft pravitatem cordis fui ,

hum

& ..pof& Baa-

lim, quod didicerunt a patribus fuis.

polt

15. Idcirco h&c dicit Dominus exercitu

um V-Deus Ifrael:

4j.

"Infra Fcce * ego cibabo

ts (

2315 eis aquam fellis.

populuïm iftum abfin'th'icx),' ,& potum dabo

Tie'u

16. Et difpergam eos in Gentibus, quas non noverunt ipfi

potr

1

& patres eorum ; & miifam poft eos gladium, donec confu-

Ia

Tantur.

&u

17. Hsec:dicit Dominus exercituum Deus Ifrael: Contem-

s

plamini, & vocate lamentatrices , & veniant

; & ad eas, quae

Qunr

fapientes fugt,' m*iFFitQ5 8.. properent.

1g. Fä—

pro p;fidengi»: e& anD Miqne'!y, id eü, 472 7;!4/1' 4äj€n?bik;n; & potsm dabo eí6

Sit

pecoris poffeffi.

calscem malediftonis pe/firna.

*

l4

4 volsere cali,6c.) Significat adeo

16. Mirram poft eos gladium.) Chal-

Quo

vaftandum elfe defertuu , ut ne aves

v ].

quidem in eo maneant ob horrorem

dei enim- capta Jerufalem , - fugientes

&t e

loci; pabuli defectum , & quia - ar-

ex-ea Judseos in /gyptum infecuti

bores non invenient

eo$, vel occiderunt, vel ceperunt.

Carim

* inï quibus ni-

diülentur.

I7. Cantempla/mini,þffc.) Providete,

dDCIN

YI. Im acervos arema.) Íd eft ru-

profpicite rebus veftris.

H"'ï

-derum,

W

Ee, ?uod non [ft &fe.) Íra ut ífnon fit.

Vocate lamentatrices.) Praficas,

qua

12.: Quis efl vir fapiens, &fc. 7)

ad luctum funer

alem conduci folebant,

hUR

Quis fapiens, aut Propheta vobis cau-

quafi. dicat Deus

-non poteritis ipfi

fatis deflere calamitatem civitatis ve-

21

fam tante cladis Judeorum edifferat ?

Hof

15. ALIffntbio;) Qu eft herba ama-

flre, nifi etiam Praficas Jamentandi

e

riffima : fimilis fententia habetur fupra

peritas advocetis.

lo

capite 8. I4. & infra c. 23. 15. Chal-

Qua fapientes funr.) ln arte lamen-

E

tandi.

SL th

daus habet ; -Im'umfn tribulationema aua-

*

UY

L

CAPUT IX

a2

tod

18. Feftinen!t,g& affumant füper nos lamentum; ded

ucant

5

1U$

oculi noftri lacrymas, & palpebrze noftree defluant aquis

2

cef*

19. Quia vox lamentationis audita eft de Sion: Quomodo

vaftati fumus, & confufi vehementer? q

d-

uia dereliquimug ter-

ram, quoniam deje&a funt tabernacula nottra.

Don

20. Audite ergo mulieres verbum Domini: & affumant

aures veitrea fermonem oris ejus : & docete filias veftras la-

Qui

mentum, & unaquasque proximam fuam planCtum.

r

21. Quia afcendit mors per feneftras noftras, ingreffa eft

Cà

p

domos noflra

BY difperdere parvulos de foris, juvenes de

ifd,

plateis.

H

*

22. Loquere : haec dicit Dominus: Et cadet morticinum

41

hominis quafi ftercus fuper faciem regionis, & quafi foenum

pofttergum metentis, & non eíft, qui colligat ,

;el

23. Hzc dicit Dominus: * Non glorietur fapiens in fapien- 1Cor.

3D0

tia füa, & non glorietur fortis in fortitudine fua, & non glo- 1. 13-

L]

ÍVOFr.

rietur dives in divitiis fuis.

24. Sed in hoc glorietur, qui gloriatur, fcire, & noffe me;

IO.17.

]l

fü-

quia ego fum Dominus, qui facio mifericordiam, & judicium

& jufütiam in terra, haec enim placent mihi , ait Dominus.

em

2$. Ecce dies veniunt, dicit Dominus : & vifitabo fuper

ls

oinnem , qui circumcifum habet preeputium. -

N

l

Nn ?

fe

IS. x Deducanr ocult nofirs lacb;ymm'.)

j Dzþerd&re pervunles de fori , 25'0- )

Sunt verba Przficarum.

Ita ut nullus fuperfit ex parvulis, aut

) €b

19.4udi44 c/?.)Prateritum pro futuro.

juvenibus, qui verfetur in vicis, aut

Quomodo vaflati fumus ? ) Mxc eft

plateis , ut pfius confueverant.

hal

vox lamentationis popali, que audita

22. Mortiemum.) Cadaver.

fitc$

erat ex nionte Sion ; .vel vox przfi-

23. " Noz glarietur : U'c.) Quia ne-

carum ad lugendum conductarum.,

que fapientem. fapientia, neque for-

üd

Dereliquimus terram. ) Abducti in

tem fortitudo , neque divitem divi-

capti(fitatem : vel dere]iquimus agros

tie in illa calamitate a morte libera-

lefe,

in hoftium poteftate, cum nos recepi-

bunt; fed liberabit cognitio Domini,

mus intra urbem, ut tuti effe poffemus.

id eft, ejus fides, & cultus.

Tabermacula noffra.) Cafe paftorum

.94. Qui facfo ni[ericordiam , & ju-

qïlä

noftroruim, & omnia ruris edificia.

dicium , 69c.) Qui vel mifericorditer

lnt,

OI. -fcendit mors per feneffras, €fc.)

falvo, vel fevere vindico fceléra, ut

lpfi

ye

Hoftes ii nos nec opinantes irruerunt,

homines merentur; vel qui gratie mezg

& qua minime putabamus; non enim

auxilio, & juftitiz;, & tmifericordis

d

folet hoftis per feneftram " afcendere,

auctor fum, & omnis generis virtu-

fed per januam ingredi.

tuin.

Vel fi gni-

Yl

ficantur. faxa baliftis excuffa, & mor-

»

25. Qui cireumcifum liatet preputium.)

tem inferentia.

*

Non difcernam inter circumcifos, & in-

PA

:

294

4

PvR'()PVHE'T.- L]'E REMUE

4'5

26

; Si;p»er Egyptum , & fuper Juda, & fuper Edom,

fuper filios Ammon, & fuper Moab , & füpér omnes, qui

Comp

$1

attonfi funt in comam, habitantes in deferto; quia omnes gen-

tes habent praeputiu

füt:

-

m, qmnis autem domus If?ael incircum-

ii

cifi funt corde.

fot

CiuPUT À.

6 L

gnum

INon eft timehda '"cæle/fis con[tellatio , n vanilTima , at imbecillia

23

idola , fed Dominus ; qui Jolus eff Deus , creator , ac guberna-

decus

tor omnium , qui vafTabit peccatores terrae: plangit [uum malum

pnis e

Serufalem , &? cum . bominis non [it Juas vias dirigere , orat

&F

nternecionem de-

tat

Ms

, Deum, ne eos, qui ipum cognofcunt , ad i

boffes potius SFudeorum

d

| ,leaf ,kjäd in

fundat . furorem.

/Wmef--*

Ophgz

pur: j

1. À Udite verbum,quod locutus eft Dominus fuper vos do-

d

I

mus Ifrael.

;

2. Haec dicit Dominus: Juxta vias g

entium nolite difcere,

& a fignis coeli.nolite metuere, quae timent Gentes.

n

?

va

l7

f

unt:

P. t

^* Supr.

3. * Quialegespopulorum vans&

*

quia lignum de faltu

fiät DCJ

13.11. praeci

dit opus manus artificis in afcia.

4. * Ar-

V d

14- 8: circumcifos;interJudxos,ceterosque vi-

Judich. 1

4. 6. converfus., & circum.

u j;m;

cinos,. qui circumcidi folent, & inter

cifus eft.

Qni,

alias gentes, qux non circumcidun-

Qmne:, qui attonfi funt. 1m comam. )

Ctum

] l

tur ; quia quamvis circumcifio in fi-

In rotundum eam attondentes, quod

1Cat

enum Judzis data fit, ut a ceteris

Hebrzis vetitum erat, Levit. 19. 27.

fed in&

HEM

gentibus difcernerentur , tamen non

vide ibidem dicta.

5No

minus incircumcifi funt, quam cetere

Habitantes in deferto , ($c. ) Sara-

Confer

' gentes , quia alii incircumcifi funt

ceni , & Arabes, qui fub tentoriis

Cs ]

carne, Judzi corde.

$ze ntem prevart-

in deferto paftoritiam vitam agentes

| &0 mh

cator. legis fés , circumcifio tua praputsum

verfabantur.

M/Ztn

Qxuia omnes gentes , €6c.) Mide dicta

(

f^4tla eff , ad Rom. 2.25.

A re

26. Super JEgyptum , &c. ) -Connu-

num,. 25.

A hnr

merat inter circumcifos carne , /Egy-

Uper 'vo:.) De vobis , Efut' corn-

d Wp

iU

I.S

tra vOS.

ptios, idumzos, Ammonitas , Moabi-

"r

tas, quia omnes ille gentes (vel ex

2. Vias Gentium.) Mores gentilium.

Refrnw

iis faltem aliqui ) circumcidebantur :

A figuis celi noiste meruere ) Decla-

8l

AEgyptii quidem imitatione Judzorurm,

rat mores

5

gentium, qus omnia puta-

bant ftellarum vi , non divina pro-

W nf ll/.z

.

qui apud eos peregrini fuerant; Idu-

0* i

mzi vero , Ammonitz , & Mbabitz ,

videntia gubernari. Itaque magis fte]-

Ti

le

quia ex Hebrzis originem ducebant ;

las, quam Deum metuebant.

& Gfie

dixi: vel ex üis faltem aliqui; nam

3. Leges populorsm.) Ritum prefcri-

Vàt "

non omnes fuiffe circumcifos, patet

bentes, quo colenda funt idola.

tl

"Utf

ex Achior duce Ammonitarum ; qui

Quia ljgnum de (altu, &c.) De fil-

Q

üi

--

CAPUVT X

255

.

,&

4. Argento, & auro decoravit illud :

clavis .& malleis

qu

compegit, ut non diffolvatur. .

x

N-

-s. in-fimilitudinem palmae fabricata fun

t5 & n"ön loquen-

ün

tur: portatatollentur, quia incedere non valent. Nolite er-

$

otimere ea, quia nec male poffunt facere, nec bene.

*;Mic-,.

6. * Non eft fimilis tui4 Domine

$

A

: magn*us*a es tu, & ma-

: I9:

,

lit

gnum nomen tuum in fortitudine.

»

[

:

7. * Quis non timebit te j o rex G

enfïum* 2- tuunmi eff enim *APO-;

TiM-

S

h

decus: inter cunttos fapientes Gentium , & in univerfis re- ^^' '

alum

gnis eorum nullus eft fimilis tüi.

E

(rái

8. Pariter infipientes, &

,fatui pr'q

b-abuntux;:f do&rma vani-

j«

tatis eorum lignum elt,

:

9. Argentum involutum d

e "Fharfis affertur j & aurum de

Ophaz: opus artificis, & nianus aerarii : hyacinthus , & pur-

pura indumentum eorum,opus artificum univerfa haec.

5d0'

us verus eft: ipfe Deus vivens, &

IO. Doxminus autem De

frex

'Nng

p—2

er e)

va , Prq.s.r:fdiit opus mam;: artifrcis , id

quod vaniifimum eft, &/ïüulciïmmumo

[altu

fiat

eft, ut fit opus manus artificis, ut

eus.

Vel fenfus eft; lignum ipfum , ex

quo formane idola ,

U

übus fuppli-

S. de femilitudiuem pal;vm fabrica-

cant, fatis oftendit doctrinam eorum

É

á

4 fum:.) lidolum szquabile eft, ere-

V

anam: effe.

Uftts

&um, procerum, flecti nefcium , pul-

9. drgentum imfol.'wu';;:.j Plicatum

a, )

chrum, comatum , quafi palma: quafi',

in laminas, in Hebr. eft, ypon me-

dicat ,"idola exterius pulchra funt

ruguab , id eft, extenfum , ductile,

un

)o 2 »

fed interius inania , elinguia, ftupida.

ductum in laminas, quod poftea, ut

6. Nen ef fpnilis 142.) idola tecum

commodius transferri poffit, in feipfuwa

Oar*

eonferri non polilunt Domine , qui

plicatur , & involvitur.

Deus vivens es,

t omhipotens, &

coriiS

É

De Tbarfis.) Ex Indico mart.

Ir?]]ffs

ideo miranda operaris.

De Ophez.) Ophaz idem elt cum

Magnum-zomen tuum in fortitu

di'ne.)r

Ophir , quznam autem fit Regio ,

Celebre eff nomen tuum ob res a te

que dicitur Ophir, variz funt fen-

üd

fortiter geftas : lo

tentiz,

Verior effe videtur eorum

b

uitur de Deo, quafi

de magno aliquo

uce.

opinio , qui putant Ophir effe infa-

con

9. Tuum e(f emim decus. ) Scilicet

lam "T'aprobanam, quz etiam Sumatra

Reonum

, ut fis, & colaris quafi Rex,

dicitur: immo totam illam oram, qu&

m

& Deus

h-

gentium. Chald. vertit : ^4uw»

continet Pegu, Malacam, & 'quam

eff enim Regnua.

memoravimus laprobanam.

)'.1t33

8. Pariter ;

7

Opus artifcis, €c.) Nihil penitus

pto

Facile eft probare , & convincere

jfepientes , 63 fa.tui.)

fte-

in idolis eft, quod non fit manibus

eos effe fatuos, ex-eo quod doGrina

artificum factum.

vanitatis eorum lignum eft.

t^ TO. 24b smdignatione ejus , 6c.) Op-

:l'Cl'i

Dotvina vanitalis eorum lignum eft.)

ponit Dominum idolis , probatque ex

Quia docent idola ligneg effe Deos;

effectis eum effe verum Deum, quia

.

m

286

PR »OP!H;'E T. X*J'E REMIJE

rex fempiternus, ab indignatione. ejüs commovebitur terra:

16.; |

& non fuftinebunt Gentes comminationem ejus. -

1ià, j

1I. Sic ergo dicetis eis : Dii , qui coelos, & terram non

cituum'

fecerunt, pereant de terra, & de his, quse fub coelo funt.

p

obfidie

5Geu.

12, * Qui facit terram in fortitudine fua, praeparat orbem

l.

I

in fapientia fua, '& prudentia fua extendit coelos.

g.

Infra

"

I2. Ad vocem ínam dat multitüdinem aquarum in cóelo,

tatores:

51.I5.

& elevat nebulas ab extremitatibus terrae : * ful

* P fa].

gurg in plu-

1. !

134-7«

viam facit & educit ventum de theíauris fuis.

Ep al

1nfra

I4. Stultus fa&tus eft omnis homo a ícientia , confufus eft -

ilam.

51.16.

artifex omnis 1n fculptili,

C

1

^^

dv

!

:

.

juoniam falfum eiät, qþOd confla-

vit, & non eft fpiritus in eis.

E

dinipt

I

$. Vanà funt, & opus

&l qu

xifu ,þdign*.um m ;eæïipofe vif'xlï:a&i?,þ

AX (

nis fuae periþunt. !

1—6. Noün; j |

vivit, & terram, cum ,ir.zifc'iltur, tte-

pores, qui in nubes' concrefcunt, &

()I

IN

mefacit.

Tolvuntur in pluviam.,

If. ts

Comminatiagem;) Minas, & '-X'findi-l

Fulgura im pluvuiaem Yacn. ) In..fi-

cem inanuimn.

lfri iitg

gnum pluviz, mirabiliter etiam mi-

eTeQy

dI«. $Z6 ergö dicetis .eiá ,

U'c) "] otus

Ícens ioni fuleuür

o

þ/'

3

u . fuhn'fmum

hic verficulus non Hebraice, fed Chal-

aquas pluviuim;

üdat T

daice fcriptus eft, velizriforie ; folemus

De r£hefaurzs fmas. )

Duiis ,

De fecretis

O.H [j/

enim , cum-aliquem irridemus , illius

locis, ex quibus venti erumpunt ,

idioma ufürpare, prefertim fi barba-

vel de opibus fuis; nam venti, ac

þfe enim

S

rum fit; vel Chaldaice fcribit,, ut po-

fentur.

relique creature inter opes Dei cen-

?'irga |

Pülum' fion.folum fentenciaa: docéat,

fed etiam verba ipfa, quibus uti de-

erediz

beat loquendo cum Chaldxis.

- 14. St:z.ln?s filut ef ennis gamb 4

ledits

fcientia.) Scientia artificis eum . ftal-

M n

(Qre

Pa

De bis, qua fub eelo funt. ) Chaldai-

tum facit, vel oftendit, cum fcilicet

ce, & de fub calis zfli.

Wins $.

VDBUS

inane idolum fabricatur, & illud pro

Vmel d

I2.

? facit terrAm , &c.)

Deo habendum ftulte proponit. :

"Ive fe

Anofter e

d

; qui- facit terram, Vel nos

Confu[us eff ..

in [culptil.) Quuia

l

epz

N n

eunr colimus, qui facit terram,

tandem apparet idolum nullum nu-

N

Ip fortitudine j;ut.) Potentia fua.

men, nullam- vim habere, ideoque

M

d

Preparat, E$c. )

Fuudar , ut eft' ia

artifici eft pudori, guod Deum il]ud

Hebr&ó , & Chaldxo.

exiftimarit.

CC!h;e :

Qu g.

Prudentia fua.) Sapientia fua.

Falfum.) Inane, vanum.

confify

I35. 4d vocem f&am.) . juftu fuo.

Multitzedintz aquarum. ) Pluviam

15. Vana funt.) 'Idolaf :

Q/M l

L POR |

copiofamp

"

lm tempore vifftationis, €$c.) Cum

AL extremt

tatibus ierra.) Extrema

.a me vifitabuntur, cum puniam ido-

r

lolatras ; idola-enim comminuentur,

n) Clm

pars terrz dicitur illa, quatm vulgus

m

judicat effe extremam. - Inde enim

Dario, & Cyro, Babylonem vaftan- :

»

eminus *videmus. vefpere, elevari. va-

te, & plenius poft Chrifti adventum,

th

4

fi ifll;;m 'W

e

L

atl

$05

CAPUT X

257

ttt2:

16. Non eft -his fimil

is pars facob: qui enim formavit oni-

nia, ipfe eft: & Ifrael vi

rga hzereditatis ejus : Dominus exer-

1 non

cituum nomen illi.

/

Jflu

17. Con

jyroenm

obfidione.

grega de terra cohfuübnerri tuïa-mï ,quæ häþitäs in

3

18. Quia hzec dicit Domirius : Ecce ego longe pmjiiciam habi-

cielo,

tatores terrae in hac vice, & tribulabo eos, (1)ita ut inveniantur.

p plt-

19. Vee mihi fuper contritione mea , peífiima plaga mea.

Ego autem dixi

us ell

illam.

: Plaz:ae- haec inür'mi.fas, mea eft,.& portgbo

*

'ond«

20. TT'abernaculum me

um vaftatum eïï: omnes/ /fu—niculigmei

dirupti funt; filii mei exierunt a me, & non fubfiftunt ; non

10«

eft; qui extendat ultra tentorium meum, & erigat pelles meas.

gerunt paftores, & Dominum non quaefie-

. Non

à 2/1', Quia ftulte e

nl

runt-;

Manenarsqey

y, &

(1) lhta ut inveniantur. de edir. Wes Lhabernr ; ita ut non inveniantur,

16. Pars Jacol.) Deus Jacob; quem

Ita u ikveniantz;i' 3 ö)c'.) lta ut

hf

lfraclitz xeligiofe colunt, & partem ,

omnes in urbe reperíantur, nec ef-

àm fl-

& herediratem |fuam effe volunt, fic

fu

o

5

cere poflfint, ut

d Hierony'mus in-

r

Jminum

dicebat David Pfalm

]

terpretatur.

Dens im aterzum.

i 7;. 28. Pars mca

Ig. Fs mih.

fecretis

J S,um': verþa lamen-

Qui enim formavit omnia , ipfe e/f.. J

tantis popuit.

ii

Ipfe enim verus De-us-eü ; qui omnia

Super contritione Yi ) Ob con-

t dc

fecit.

tritionem meam, & plagam doloris

)1 Cet

Virga hereditaris. ) Vocat virgam

plenam.

hereditatiS, quia virgis, aut perticis

Pe, yiz»m.) Graviffïmaþ

hereditas dividi folebat , ut Pfalim.

um 4

73.2. Redemifls virgam hereditatistue,

Plane hac fffrmitas mea eff, Efc.)

n f

Mihi debetur

digna peccatis meis

fcilicd

moss Siom, 12 quo habitaffi :2 eo. Mel

patior, ideo feram patienter.

lfrael eft. 39 fceber , id eft , vir

&

0'3,,

uud p

ive fceptrum hereditatis Dei ; quia

QO. Tabernmaenium meum, Efe:.) No-

b

mine tabernaculi intelfiigit Jerufalem

Deus in Itraele Regnum fuum con-

metropolim ; nomine vero funiculo-

) Qua

ftituit.

j fl*

I7. Congrega ... confuffonem tuag.)

rum circumjectos vicos , &pagos, qui-

idg(]qïle

eam quafi funes fuftinebant, & alebant.

m il

Collige, o Jerufalem,

d

tuas Opes,

Fili mei exierunt.) In captivitatem

tua i-

ola, qux tibi tandem erunt in

abducti.

confuftonem.

Noz Jïi!;/;/qum, ) Quia nimirum

"nà balitas 12 obfidione.) Qu pau-

perierunt.

:

lo poft es obfidenda.

Non efó, qui exten

4.

4tu, &7.) Non:

| Cum

IB. Loege prejciam þabft,zfarä! f

eft, qui me in priftinum ftatum re-

i i

r4.) Cum fcilicet Judzi in terram Ion-

ftituat.

am captivi abducentur. Aqui-

Pelles meas.

A.

)RTentoria enim fiebant-

V' A (h B-

Symmachus habent: e5:9»40

ex pellibus.

ejiciam velur fuuda.

21« Srulte egermut paffores.) Reges,

e

L

$x

288

P ïR OPHET. J ERE M[ E

4 T

xunt: :þropte1je.a non

"

intellexerunt, & omr;.ki/s grex eorüm di-

edi

fperfus eft.

.32. Vox auditionis ecce venit ,

& commotio magnä de ter-

;r:

i"

1a Aquilonis; ut ponat civitates Juda folitudinem ) & habi-

i

deï

am

taculum draconum.

e

n

t"r

'NLL

25. Scio J Domine , qui

a non.eft hominis via ejusi;» nec Q.fy'i-

ri eft, ut ambulet, & dirigat greffus fuos. -

*Pfal.

Gc. »iü

24. * Corripe me Domine , verumtamen in juaicio,.;&

$. 2- gon . in furore tuo, ne forte ad nihilum redigas me..

hgc

6 E

*PüaE V

25. * Effunde indignationem tuam fuüper Gentes, quae non

10 av

78. 6..cognoverunt te ; & fuper provincias, quae nomen:tuum non

invocaverunts.quia comederunt JTacob,.& devoraveru nt eum,

bipa

^

& confump[emnt illum , & decus ejus diffipaverunt.

*

na en

CAPUT, XL

C0

ul

"- Quia maledicitur., qui non audit , tiec fervat pa&lum Domtni pa-

&L

b

fu

tribus datum , ádeo- precipitur propbete , ut illud. fervandum

Sfudeis pradicet , fed fruffra , cum magis fequantur patrum

füper

ï

f&

ó.

luorum fcelera , oariamque idololatriam , idcirco infert Domiaus

F

inzvitabilia in illos mala, nec proderunt eis idola , vel juftorum

Tuda

-eratio , neque quod prius a Deo. dile&i fuerint: refert prava

IO

Studaorum (ludia de ipfo ex terra delendo : fed perdentur ,

3

HOILUEI

qui nolunt eudire prophetiam. in nomine .

Domint.

Verbg

1. Y 7 Erbum, quod fattum eft a Domino ad ]eri;.miam—äicens:

riam $

xnlri

l *cr

2. Audite verba pa&i hujus, &

lud

os ]u-

da, & ad habitatores Teru(alem.

gin*zämi ad vir

4. Et

W

N

l

U

j

Principes, -Sacärdotes,, & Prophetz,,

fcio Nabuchodonoforem non poffe

& E

venire, neque expu

vnare me, nifl tu

5

[tmà, Qu

qui dicebant: Pax , Pax, &f won erat

s. u

Pax, lapra c. 6 14. & g. x1.

illum juveris.

"

ificia

2Q2. Vex auditiozs.) Nïagna, & cla-

ANec virs. ej/fu) E ft.re

k.-

'etitlo «ej;1sci;tn

ra, ita ut facile audiatur.

fententi&.

quiaim

etin p.

Commotio Pagna, 65c.) Magnus belli

24. Verumtamen z'n:j;adicio.)- Mode-

Ielis;

tumultus. ex Chaldza ,. que Judzz

rate, cum modo, & imenfura, fic ora-

at .

Aquilonaris eft. .

;

bat David: Domize ze iz f*rore 1ua

argnds me. Pfal. 6. 2.

Tüpt Y

1

93. Nen efl bominis via ejus.) Nihil

2s. Effunde,&5c.) H«c ufque ad &inem

Ef H.

enim boni fine Deo homines facere

E

41

J

poffunt,

fed omnia divina provi-

capitis repetita funt ex Pf, 78. 6.

dentia reguntur: vel de Nabuchodo-

U4;te.) 'Tu, o Jeremia! & Pro-

W

nofor tantum loquitur, & fjenfus eft:

&

pheta. focii tui.

£E

C.AJSU.T . XI

N

289

! di

?. Et dices ad eos : Hséc dicit Dominus Deus Tírael:

Ma-

leditus vir, qui non audierit verba pa&ti hujus.

ter

4. Quod præcep* patribus veftris, in die, qua eduxi eos

habi-

deterra /Egypti, de fornace ferrea , dicens: Audite vocem

meam,. & facite omnia , quæ preecipio vobis , & erltls mihi

CM

in populum & ego ero vobis in Deum.

x

4 Ut fafcitem juramentum ,

quod juravi patribus vefms,

daturum me eis terram üuentem lacte, & melle, ficut ein: dies

»8

haec.

Et refpondi, & dixi: Amen, Domine.

; 00

6. Et dixit Dominus ad me: Vocgferate omnia verba haec

1 o

in civitatibus Juda, & foris Jerufalem, dicens : Audlte ver-

eumt»

ba pa&ti hujus , & facite illa ;

7. Quia contef[ans conteftatus fum patres veftros , in die,

qua eduxi eos de terra /Egypti , ufque ad diem hanc; mane

confurgens conteftatus fum , & dixi: Audite vocem meam.

// M'

8. Et non audierunt,

