puichralis, immo inferni damnatorum,

bat propter

claritatem regiz digni—

fic infra eundem locum appellat zaz-

E

tatis, & famum potentiz.

Solet hic

damenta laci , num. I9.

di&qh

locus bene accommodari diabolo, qui

16. 4d re inclinabuniur. ) Ut ja-

cuitee

a Deo cum, fplendore rrxfatiæ crea-

centem videant.

tus eit.

Numauid, €c.) Sunt vetba imiran-

j &t

usimane orielaris.) Qui ut ftella

yoeticà

tium cafum Regis Babylonis.

j

Luciferi matutina fulgebas gloria, ac

17. Fimtüis ejus mom aperuit carce-

1 per

majeftate poteftatis tuz.

j; yii

15

Sedeho in monte teflamenti.) Si-

rem. ) Visüis fuis, ut vertit Vata-

hramy

2*

in monte. tefta-

blus, id eft iis, quos vinctos immife-

cut Deus cultus eft

ricorditer tenebat, & injufte.

PO

menti, id eft, in templo. Jerofolymi-

I9. Dormiterunt im gloría.) Gloriofe

fir n

f

tano , antequam deftrueretur , ita ego

ibidem colar.

mortui funt, & fepulti.

iorte»

Vir in domo fua. ) Unusquisque ia

jul

In lateribus Agnilogis.) ldem tem-

j n

plum vocatur , Latera quilontis, quia

fepulchro, feuw Nlaqfolæo fuo.

*

56

PROPHET. I $ A 1 J£

I9. Tu autem proje&tus es de fepulchro tuo , quafi ftirps

Hj

inutilis pollutus,. & obvolutas cum his, qui 'interfeCti funt

nm

gladio , & defcenderunt ad fundame

nta laci ; quafi cadaver

purridum. .

20.

20. Non

habebis confortium neque cum eis in ('epultura—:

&ha

tu enim terram tuam d.iperdidifti, tu populum tuum occidi-

fü: non vocabitur in zeternum femen petfimorum.

?]

frm

21. Preeparate filios ejus occifioni in iniquitate pavrum fuo-

4j

rum: non confurzent, nec haerreditabunt

-

Ytud

plebunt faciem orbis civitaium.

ter;þam , neque im-"

2

22. Et confargam fuper eos, dicit Dominus

| exercituum,

Tirpa

& perdam Babylonis nomen, & reliquias, & germen , & pro-

u

gceniem, dici. Dominus.

al

50.

23. Et ponam eam in poffeffio

nem ericii, & in paludes a-

at

quarum , & fcopabo eam in fcopa terens, dicit Dominus

&l

exercituum.

EE

24. Juravit Dominus exercituum; dicens: $i non, ut pu-

5

fe4, )

tavi, ita erit: & quomodg mente trattavi.

enim. i

2$. Sic

eontriy

| IQ.. Projectus es/d.e j&pu!c&ro.) In fe-

Negnue ip?zpleä.;mt f^aciem erbzs civ:-

al fug

ürbi

j

pulchrum non es iatus.

nzmm-.) Neque multiplicabuntur fu-

. Pollatzs, E$ obvolaru;. ) Sanie, fan-

per faciem terre& , (X per civitates

p. Ie

guine, & cadaveribus occiforum, ver-

orbis.

N

mibusque 'inde fcaturientibus ; hoc

0mnen.

23. I» poffefionem ericii.) In He-

enim eft, quod dixitznum. 1I. SeLrer

brzo eft, 425 qwpbod, fednon con-

qum

ze flernetur tinea, 6 operimentum tuum

ftat quodnam fit hoc aniral. Aliqui

eentes.

ermumt Dermes.

teffudinem , ali nocwam, interpretin-

Syi, !

conf:mb

Fondamesta laes. ) Profanditatem

tur. Forerius exiftimat effe aves, qux

Y

foves.

fupra paludes rapidiffimo feruntur vo-

P

QO. Non babebis conjärtium,&f c.)/ Quia

de dade

latu , ex hirundinum genere, que quia

carebis in fepulchro.

fere carent pedibus, apodes, vel cy-

plea d

Nom vocalitur im 4fernum femen pe[-

pfelli vocantur, & in parietinis nidos

29. 1

Jffraorum.) Delebitur memoria feminis,

Íolent conftituere.

Italice appellamus

ell fec

& flirpis impiorum ; nam Baltaffari,

)

Rondom:; , fed ut alias monui, incerta

) upra [

de quo hic ejt fermo , nemo de ftirpe

fere eft apud Hebreos animalium ,

Vhetian

Nabuchodonofor fucceíüit, fed cum

ftirpium , herbarum , gemmarumque

eo omnis Regia flirps extincta eft, ut

interpretatio.

P fltuþ ,

notat D. H leronymus.

Scopabo eam in feopa terems.) ld eft,

oI. Pr.eparatej?[ias ejss occ äï/i?"l..) De-

eOS,wi

cernite , ut mactentur filii Baltaffar,

T CA

ut vertit Vatablus, j?o/)zz'vafatriæ ver-

Cla dlb

jm. d

Iz irziquiraz*e 'D::trum füorum.) Ob

24. 5£ zom,6c ) Eft formula juran-

Wortur.

iniquitatem.

di, quafi dicat, fi ita ad un

5

g£uem non

Non ran])u*gcnï.) Non confiftent ,

evenerit, non habear Deus.

D( l'á

[l )

non proficient.

Ut putavi.) Dtïcogit:.wi , ut flatui.

hij

CATPU.I XIV.-

37

is

&

2$. Sic eveniet : ut conteram A(ï'yriüm, in terra mea ,

A

fünt

Wt

in montibus meis conculcem eum: & auferetur ab eis ju-

humero eorum. tolletur:

gum ejus, & onus illius ab

ün ;

26. Hoc confilium , quo

d cogitavi fuper omnem terram -s

& hseec eft manus extenta fuper univerfas gentes.

L

Cidi

27. Dominus enim exercituum decrevit: & qui

S poxtcriïti'k in-

fi

10

firmare? & manus ejus extenta; & quis avertet eam *

28. In anno, q

z

ff«

uo morttuus eft rex Achaz., fa&qmï eft onus

itud:

29. Ne leeteris Philiftzez omnis tw, quoniam comminuta eft

um,

virga percufforis tui, de radice enim colubri egredietur re-

3

pro

gulus, & femen ejus abforbens volucrem.

3o. Et pafcentur primmgeniti pauperum, & pauperes fidu-

64

ll

MIUS

cialiter requiefcent, & interire faciam in fame radicem tuam;

& reliquias tuas interficiam.

31. Ulula

o&. lt conteram Affyrium: 1n ferra

ua fienificatur minori cladi majorem

pt

meaz. ) lnteligit. Sennacherib ;, hunc

fuccefluram ,. &. parentibus afperiores;.

enim. in terra fua ,. boc eft, in Judea.

& nocentiores fore filios ; regulus

u

contrivitDeus. Redit enim Propheta.

enim five bafilifcus diriue habez vene-

gum, quam colubri communes. Sam-.

177

ad. fua tempora ,' & ad. Sennacherib

urbi jam. incumbentem ,. de quo egit

fon, David, & GOsias contertur colu-

u fü-

cap. Io-

bro; Ezechias vero, qui Achaz fuc-

viates

926.. Hécco

nfili?zm*r quaäl aaäif.»zvi f per

ceffit ,. bafilifco comparatur..

emnuem terram. ) imec eit vindicta,

Abfórbens voluerem.), Solo quafí fpi—

n He-

qu

am: exercere decrevi contra: omnes:

ritu, & halitu: fuo afllans , & com-

2 cofi-

tes. Affyriis. fubjectas:,. & cam illis:

burens ( hoc enim. eft Hebr. m

Aliqu

gen

hi

gon

faxderatas contra J,:udæos.. $ ub fünt

Sarapb ) enecans , G abforbens

?ret.ln-

Svri , Samaritz , Moabite , [dumzi,

lifihzos..

s,qu

Philifthini , & Egyptii, quibus proin-

go- Pafcemtur grimagenii paupe-

Ji Y0«

rum. )

Mel primogeniti pauperum:

de cladem in fequentibus capitibns Pro-

nuntiat..

T

pheta: de

idem funt ,. ac- filii pauperum , vel fi-

id oy

Og. FaHum eff onus ifiud.) lwmpleta

gnificantur valde pauperes ;. quod enim:

nidos

eft hisc Prophetia contra Philifthzos.

in quaque re: precipuum eft , ac: pri-

Jlamus

Supra. diximus: Owes fignificare pro-

marium , illud: primogenitum. dicitur;

incerta

phetiam triftem ,. & calümitofam..

ut .cum mors appellatur prsmogeziza ,.

diom

Job 18. 13. fignificatur mors maxime

Qg. Qxmoniam comminuta: eff virga

dira, & feralis ; fententia ergo verfi-

gmque

percu[foris: ?4i.) Percuffores: appellat

e08, qui. Philifthzos magnis affecerunt:

cüli eft:. Judzi pauperes prius & af-

ji di

cladibus, quafi: dicat,ne Ieteris, quod:

flicti abundabunt ;. vos vero P'hilifthei

ee

fame: peribitis.

jam. dudum. Samfon., David.,, €zias:

mortui: f1nt..

*

Radicem tfuzmz.-)

Senemn (unmv,» uir

:uralï'

De radice enim colubr! :igredibtur'we--

labenc LXX..

j 01

gslus-): Eormula dicendi proverbi.lis,

Kfliquiæ:-n tuar.) Filios tuos..

Bsbl.. cum. Gom,. Menoch.. T..V..

Lxmi,

38

PROPHET ISAIJE

o

itae

31. Ulula porza, clama ciy

A.t.(i'fb

: proftrata eft P!

^

Á

iliftzea omnis:

» It

ab Aquilone enim fum

i phite

us veniet ,

men ejus

& non eít qui eï"fugie.t*ïagg

4

32. Et quid refþonäebïtur nuntiis

gentis ? Quia Dominus

eorum,

fu

labit fb

ndavit Siop, &-in ipfo fperabun:

pauperes populi ejus.

;

C A P*UVT XV.

for v

afcende

Moaþitamm fuina pradicitur

» & compaffro

AMoab.

Pr-opþefæ erga

vabunt.

&X

Nus Moab.

defeait

I.O

cuit: q.uia

Quia noCte *'x//aftatka eft Ar Moab, conti-

nocte vaftatus eft mur

us Moab, conticuit.

2, Afcendit do

mus-,&

Dibon ad excelfa in

fs ——

* Jern

m

3

-

planctum fuper

Cf;/i//'::lz

Nabo, & fuper

Medaba, Moab ululavit:

m 3

[5

L Zec.

* 1n cunttis capiti-

barbar

k ic

us ejus calvitium ; & omnis barba

a IB:

radetur.

5. In

$ g

enim in t&

31 . Uiula porta,

clana ci v/;145.) Ulu-

lebis. Facile hæ-c;Sio'rlïi fpirituali, id

t 1b tra

late porte, & ur

bes Philifthinorum.

Notat in porzis m

agiftratus , & Prin-

eft Ecclefiz , poffunt adaptari.

I-

Döf.ffnd.-"

cipes .(hi enim fe

Nus Moaó.) Chaldeus, Ozss ca-

fas, i d

debant, & judicabant

ljcis. maleditla. ad propimandum

in portis)in czo;

74*e plebem, & vul-

Maab. IuX X. Verbum contra Moal.

dolis opa

gus ; quafi dicat :

omnem u]i

ululate tam principes,

Quia nole vaffata efg, Efrl)' Obfcu-

4 Bifel

quam vulgus.

rum eít hoc, quia modum vaftatio-

tionem M.

b Aquiloze

) Ab Jerufalem, que

Philifthais eft

nis Scriptura non exprimit, fed tan-

t Nun,

.ad Aquilonem. i

tum tem pus.

Chaldxzus tamen. ait

Nam mj

Purmes ventet.) Ezechie Regis exer-

citus copiofus , multum pulveris ex-

dormientibus [Vioabitis urbem captam.

partim pof

4r Moab. ) : Metropolis |Vloabita4

K per ipf

deatur,

citans , ita ut fumus, aut nubes vi-

rum.

Qpa a M

4gmen ejus.) Exercitum ejus. " Vgl

Merss Moab. ). Ar inteligit, qua

10ns

murüs erat, &

propugnaculum totius

inter fe di

fenfus eft : Nemo Judeorum non

provinciz.

promptiimus erit ad hanc expedi-

* Conticuit.) IMoab datus. eft obli-

loue -

tionem , nam 4333 eft is, qui fe fe-

003 tfee

vioni, & filentio traditus, quia plane

j. 23 ïm

gregat.

excifus eft, & everfus.

Eyeiin

352. Quid vefhondebitur nuntiis gen-

Q. -ffeudit domus.) Id eft, ut D.

mq« & €Xï

:25? ) Cum fcilicet de more ex vicinis

Hieronymus interpretatur j domus, &

Md ;

provinciis venient ad Judzos fcifcita-

familia regia afcendit ad excelfa , uübi

tum de ftatu belli.

Ullene

fua colebat idola, ut ibi regni Moab

Alye "

Q;i;z Dominus , Efc) Hzc erit re-

cladem limentaretur.

Diiou. ) '"Tota civitas Dibon, que eft

i

C"»?I'ugn WT'A.G

"

fponfio, qux nuntiis dabitur.

E

urbs Moabitirum, afcendit ad eadem

M G

Fusudavit Sion.) Deus regnum Ju-

excelfa , ut lugeret excidium Nabo,

daicum fundavit, & ftabilivit.

& Medaba, que erant o

ld

»üro

Sperabunt p

ppida ejus

pl &

amperes populi CjiM:)

provinciz.

LXX. Per 5pfzsm faluabuntur bumties

Wa virn)Utftinmagnacalamita

N rll'CEtlj

"C.fï,»P':U'T XV.

39

omm&k

g In triviis ejus accinCti funt faceo: fup

er te&a ejus, &

in plateis ejus omnis ululatus defcendit in fle

tum.

Dlb a.

4. Clamavit Hefebom , & Eleale, ufque Jafa audita eft vox

eorum ,

OTmins

fuper h'pc expediti Moab- ululabunt , anima—r ejus ulu-

T

S

$. Cor meum ad Moab clamabit

p)

ve&es ejus ufque ad Se-

gor vitulam conternantem: per afcenfum enim Luith flens

aícendet ;

& in via Oronaim clamorem contritionis le-

6d

vabunt.

6. Aquse enim Nemrim defertce erunt * quia aruit h'erBa »

! COHti-

defecit germen, viror omnis interiit.

Tcult

H 2

T. nE*

i üper

Cz;vaiziym » Gc.y Nam capitay &

eorum cal'ämitatem? äxziggel*aaïdzæïïï

LU

Giplti

barbamr radebant in doloris argumen-

quafi dicat: Doleo ,. & clamo

tum , «& facco fe induebant.

Moabitas..

pr.(').pten

3. Swper teHa ejus. ) Frequenter

Velles ejms-) Fortes ejus milites.

.f

enim in te&tis dezebant

l

; quz in orien-

Ufyue ad Segor.) Scilicet fugient uf-

tali illo tractu plana.fiebant.

F'tuah' , id

que ad terminos regrit.

'

Dejïe;m'ii in. fletum. ) Ut afcendit

Vitulam canfernü;tcm.) Secvor , eu-

Qu u

flens, ita & defcendit ; nullam enim in

jus populus fortis eft, & finilis vi-

idolis opem: invenit. Vel fenfus eft,.

tule trienni; ea enim ztate vituli, &

gmandum

fnal.

omnem ultlatum fletus excepit..

vitule fanilfime funt , robuftiflunz.,,

Obia-

4. Hefébom , €5c.) Sunt urbes ad di-

& petulantiffigz.

tionem Moabitarum pertinentes; "Vi-

Per afcenfcm. entm Luith, €c.), Vi-

va(hi[io-

fed taf

dttur urbsLuith fuiffe in via ex Moal»

g at

Nam :mula. loca- Efraelitis attributa

in Babylonem, fita in colle ;; quare

parcimpoiï'elïä ab ipfïS nunquam fue-

Moabite adducendi in. Bvab.ylonems

captamt.

re per ipforum ignaviam , partim re-

Voabitaé

flentes afcenderunt, indeque pervene-

cepta a. |Vfoabitis, & aliis per occa-

runt Oronaim , que erat terminus:

fiones , quas dederunt Hebreorum:

IMoab. verfus: Babylonem

ibi er [05

æ.w:t ; (]US

inter fe dillidia.

j £0ci

quafi extremum: valedicentes patriz ,.

Ufque fafz.)

Id eft, ad' extre-

ex intima. animi contritione ,. & dolo--

mos ufque fines,. nam ibi: Jafa. Num;

re clamabant ,. & flebant:

Íta cum:

en' 01)]1'

er.25. Jolue 21. 56:

ja at

D. Hieronymo explicat Corncl. a La--

Verum

Expediti Moab.) AccinCti armis, pa-

pide..

uia.

uith. eft. inter-

rat, & expediti ad tuendam patriam,

Areopolim , & Segor, ut docet idem:

t ut J.

Hieronymus , hoc eft ,. verfüs meri-

gmus, «

hi fraci animis- arma: deponent , &

ululabunt.

dien , & Chaldzea verfus Aquilonem,,

J[;, 0b

Anima ejus nlulabit fij. Y Quilibet:

ideo credibilius putat Alvarez predici:

i Mob

eorum im finu fuo dolebit cladem pa-

vertice montis ab hoftibus tuerentur..

plorantes fcanfüros clivum , ut.fe in.

trig, & privatum etiam. damnum.

, u e&

B. Cor meum ad Moab cdamabi.y

Sic Rabbi Dàvid,Lyranus, & Vatablus..

( g Qattt

| Mbüa

Id eft, propter Moab;. fignificat Pxo-

6....4qua entm. Nemrim sat$c..) Juxca:

pheta fe malo. Moabitarum commo-

quas multi prius habitabant. propter:

Q d

earum. commoditatem,, deferentur, nec:

vgri',-licet,,, hoftes.fint , quod. facit. ad.

lii

,

60

PROPHET, ISATJE

$I

^j Secundum magnitudinem opcris, & vifitatio eorum , ad

fic er

torrentem falicum ducent e0s

8- Quoniam circumivit clamor terminum Moab ufque ad

a, ]

f2m

Gallim ululatus ejus, & ufque ad puteum Elim clamor ejus.

9. Quia aquzxe Dibon repletze funt fanguine: ponam enim

ha

coruim

fuper Dibon additamenta : his, qui fugerint de Moab leo-

,

nem, & reliquiis terrze.

tis eit

s. ]

CAPUT XVE-

ill

p

Dfat emitti agnum , nempe Cbriftum ,. de petra deferti ; Moab

tens

&? pexfidiam bumiliabitur., paucis

6X

'Ipb arrogantiam ,

tüla

ex eo relitiis.

p

titudo

tte aznum, Domine, dominatorem terra , de.Pätra

T

q

eferti ad montem filize Sion.

* 3l

qui

[P"

oque

c'eint de *fiVIoab, & reliquiis terrz, id

fuis 'aggeribus concludentur , ide

$, Àt

aque falfe maria mortui, illis adja-

4

eft, reliquiis Moabitarum profugis in-

centis , influent in eas, & amaras

ducam leonem, id eft, leones, vel

Moibita

reddent, (& peffimas , ut eas vocat

proprie dicos, vel potius milites Ba-

Siut «

trans o

Jerém. 48. 34.

bylonios, feroces inftar leonum, quos

Quia.) Id eft, uzde confecutum eft,

Rex Babylonis in viis difpofuit , ut

&i Modt

ut arefceret herba, &c.

omnes fugientes Vloabitis exciperent,

clerter .

tüt, üCï

"U. Secumdum magnttudinem): operis.)

captivos facerent, vel occiderent.

Pro magnis demeritis malorum operum.

í. Mitze agnum, 65c.) Id eft, Chri-

avolinte

Vifítatio.) Punitio.

p

ftum , qui de Moab emittitur ,

Vavadit,

d. torrentem [2lieum ducentes eos.)

quia ex Ruth Moabitide prognatus

T

"T'orrens fdicum, ait $. Hieronymus,

eít.

Solet enim frequenter Propheta,

lium ,T

vel eft. vallis Arabis , per quam ex

quod fupra monuimus, ad Chriftum

tim D

Moab itur in Affyriam , & Babylo-

advolare, deinde ad in(titutum redixe.

Ptj g

tytridje,

nem, vel Euphrates, cui adjacet Ba-

In Hebreo eít, mite egnum domr-

bylon ; ibi enim abundant falices,

matori terra , & fentus erit, o Moa-

lrslior

Pfalm. 136. 7. dicitur : Super flzmina

bitz, Agnos, quos pro tributo David

fatt tus

Babylonis , &c. m fulibibus 1n medio ejus

)ace, & tutela

&üm f

olim pendebatis pro

ffpendsmaus ov gana. noftra.

2. Re

: 8 2. deinde

E

xegibus Ifraelis

tuwifer

8. Cireusviz elamor terginum Moab.)

pepen

1

iftis, ad Achabi ulque tempora

f"df nd

Omnia plena erunt clamore, & planctu.

4. Reg. 3. 4. nunc everfo Ífraelis Re-

Ym i

Uíque 4d Gallim.) Gallim , & Ellim

gno pendite legitimo heredi Davidis,

ï&ïlf IQ

duo funt oppida in finibus Moabita-

id eft. Ezechiz.

46/6 [

rum : figni

i

catur omnia lu&tu, & cla-

AFI"

moribus complenda.

De petra deferti.) Petra eft nomen

By;

A

proprium urbis, que Moabitarum erat

TU

9. Repleta fun? famzuime. ) Cuforum

metropolis,

Dety.

Moabit:rum.

o mif

Ponam enint [uper Dilon additamen-

d montem frlie Sion.) Ierufalem

oret

74.) Plagarum., Qiuafi dicat: plagas ad-

intelligit, & per hanc Eecclefiam fide-

QUents

dam ad plagas, ut fcilicet hi, qui fu-

lium, cui Chriftum dari poftulat.

tur, qu'v

-

CAPUT ;äw.

61

,

4. Et erit: Sicut avis fugiens, & pulli de nido avo*l:antgs':

fic erunt filize Moab in tranícenífu Arnon.

ead

^. Ini confilium, coge concilium: pone quafi nottem um-

es, & vagos ne prodas.

Is

bramtuam in meridie: abfconde fugient

n

4. Habitabunt apud te profugi mel.

Moab efto latibulum

confumma-

leo

eorum a facie vaftatoris: finitus eft enim pulvis,

tus eft mifer: defecit, qui conculcabat terram.

s. Et prss

parabitur in mifericordia folium,

& fedebit fu-

er illud in veri:a

te in tabernaculo David, judicans, & qua-

juftum eft. ;

[id)

rens judicium , & velociter reddens, quod

* fer.

6. * Audivimus fuperbiam M

oab, fuperbus

eit valde: fu-

perbia ejus, & arrogantia ejus,&

titudo ejus.

P&tra

j Idcirco ulul

-ab'i't-Moab ad Moab, univerf us *uluïlasbïit);: his

co&ti lateris, loquimini plagas fuas.

3Et

gui lætantur fuper muros

H 3

Beino-

m .id

9. Ererit,c.) Redit ad' cladem

$. Praparebiter in ,bzifLOf;c;rdia f?-

st

lium.) Scohum regni Juda Ezechiz

$, Ve

Moabitarum.

wzen:i,0c.) Moabite

Regi jufto ,

& bono, ejusque po&e-

i Di-

$;cu£ «vis f

r, id eft, confirmabi-

trans fluvium

Á

rnon, ubi funt termi-

ris præparabitu'

m qUOS

ni Moab, in Babylonem violenter, &

tur, & robora

bitur per Dei miferi-

TP lu

cordiam.

celeriter adducentur, ibique difpergen-

6. dudivimus, 6c.) Yranfit ad cafti-

ïperenï-

tur, ficuti difperguntur aves e nido

eM

avolantes, cum aliquis predo nidum

andam Moabitarum fuperbiam.

lodignario.) Ut fuperbia in factis,

t u-

invadit.

yittitil

3. Im) confilium , 6c.

) Cape conf-

arrogantia in dictie, fic in geftu indi-

071L05

lium , rationem inquire, qà tibi ira-

gna

tio videtur eminere.

wb hh

&

R

lusquam fortitwdo sejWS») Plus quam

tum Deum places.

bram fuam in

"gf

Pone quaft nolem num

ejus potentia.

. Ululabit Moab

j red'll'e:

mtridie.) ln meridie «ftus afllictionis

ad Moab.) Ululabit

líraelitarum

éos protege , quafi um-

alter ad alterum, cives unius civitatis

m a,üm,'

fic

ad cives alterius , & ejusdem civitatis

0 MOlï'

bram tuam fuper illos extendens ;

inter fe.

; ov

enim fiet , ut.in alios mifericors, &

el, Meab ad Moab, àd eft,

tu mifericordiam confequáris, dicitur

IMoabitz fuperftites 1

ugebunt Moabi-

M g

tas occifos. Ita Vatablus.

Vel Moab

j [fïïeüs

quaff noctem , ut

fignificet protectio-

Eemp()fa

nem exa&am , & omnem ardorem

ad Moab, id eft, Moab ad feipfum ,

afilictionis excludentem.

vel fecum ululabit, ut morentes,

jis RF'

defperantes folent..

Ddl

Adbfconde

f* gi ente:.) 1fraelitas.

laterii , €56.) NVa-

4. Finitus eft enim pu

[vis.) Regem

Szuper muros cotla-

Babylonis intelligit, quafi dicat, brevi

tablus vertit, /4per fundamenta Chir-

f

Harefeth. loguimimi . ia ut Chir-Ha-

j ?m

finietur, & evanelcet ficut pulvis , &

Éman, Sàiu-

cito mifer confumetur.

refetb , fit nomen proprium civitatis,

Qa

terpretatur de pulvere , quem perfe-

que a lateritiis muris nomen ha

ru(glem

ret.

[ta etiam fentit Pagninus , «

l

quentes excitant , dum eos infectan-

Cornelius a Lapide. Btaque Vulgatus

j f

tur, qui fuga fe eripiunt.

M

62

xPRO*PI-IET;f ISAIZE

8. Quoniam fuburbana Hef

ebon deferta funt, &-V vineam $a-

bama Domini gentium excide

runt: flagell

a ejus ufque ad Jazer

excelfi

pervenerunt: erraverunt in defi

funt, tranfierunt mare.

lerto., propagines ejus reiictze

valeji;

1 E

9. Super hoc

ebriabo te ]

plorabo in fletu Jazer vineam Sabama: in-

tünc:

acryma mea Hefebon, & Eleale:

quoniam fuper

vindemiam

tuam, & füuper meffem tuam vox c

1. L

alcantium irruit,

quali zn

1o. Et auferetur leetitia, & exultatio de

Carmelo, & in vi..

neis. non exultabit,

pulo qu

neque jubilabit, vinum in torculati non

Ibultus,

calcabit ; qui calcar

e confueverat: vocem calcantium abítuli.

II. Super hoc v

enter meus ad Moabc

l

& vifcera mea ad murum co€ti lateris.

uafi cli'th.ara. fonabit ,

[ Vaf

]raj

I2. Et erit: c:un; apparuerit, quod Iaboraizi't, Moab füper

c;xcel—»

(í

nonünis- inter

pretationem pofuit pro

Qzam'-dn;- fper vindemiamv FHATL v

ipfo nomine

proprio,

uod alibi non

&c

:)

infrequenter ab ipfo. fa

:

um eft, Vide

demelfa a

Quoniam. vindemiata es , &

b hoftibus , qui in te irrue-.

A

aliquot exempla extremo cap. 1. Paral.

runt, & cum furore , & tumultu con-

Ü

fententia. ergo eft; Dicite

Moabitis ,

culcarunt,

Alleroria meffis, & vin-

quod. Chir-Harefeth ,

qux 'eis eft

emiz extremam. ill

.* De

arx inexpugnabilis ,. in

arum urbium cla-

biunt, non eos tutabitn

qua fuper-

dem defcribit..

]bij &n

tur ab hofte..

r fed. capie-

IO,

De Carmelo.

) ld eft, locis:

fertilibus. Moabitar

Plagas [nas.). Plagas,.

que imminent..

milibus..

um. , Carmelo fi--

—

£ Hefelos.) Urbs.

ilili fj

IVloabirarum..

. Inm "vineis non

juBilalit.) Solent enim,.

etcelfis

Vineam S4bama.). Urbem Sabama;,

lxtari,

M

d

& cantare vinitores in uberi

quam allegoribe vineam a

ppellat..

Inred,

Domini Gentizm.,), Re

vindemi: , & dum. uvas exprimunt :

fempla t

xum..

ges Aflyrio-

quare Jeremias ; Negmagnam calcator.

Jes.

"v folitum celeusma. camtalim $

capit..

Flegelle,) Palmites; fcilicet cives,.

48- 33-

Ib ya,

Uígue. ad Jazer pervenerunt. ) Wu-

) Hs

gientes..

lI. Szper Loc.) Idcirco.

TeOtfii o

ReL

C

[o

Vezer »neons,

) Intima vifcera mea.

Q3l

he funr.) Qu relit funt, quz:

tacta dolore

; & miferatione.

fuperfi

lerunt, & cladem evaferunt.

5

Quaft eithara

, M. 1

Tranfferunt mare.

) Fugientes ; vel

fenabit. ) Lugubrem.

|

Babylonemt

in veftra clade f,

9)

num edent..

à fïæifa ]g

in captivitatem adducte:

E£ wifcera mea , .

) Hf repetitio:

It

Oltfor .

inare mortuum t;r:mfïärun-t -

ejusdem fententic.

Llï 0

9. SuWper. boc. ) Idcirc

O: Ut. vertunt.

n ità mll

Pagninus, & Vatablus..

A murum cotli latevis, ) Dixi fupra:

N

De^7. "mnerum coh; Laterée , effe nomen

ür

W tl'k

In fleti fazer.) Sicut llevit Jazer.

proprium civitatis.

Sententia eft, &

l.

xdlm

Vineam Salama,

) VMide num. prz-

vifcera mea refonabu

Q"* d

&edenti..

f

nt, id eft, in vo-.

i

Iprebriabo re Lab

cem flebilem erum

pent fuper Chir-Ha-.

n

Veptiys

Y)"et: mea. ») Rig:,a-r

refeth c

ivititem Moabiticam..

60

bozl

arge lacrymas effundam. in tuo

* qif

excidio;.

I2. Laboravit Moab fuper

excelfis:

N'n(

l

oabite:

Mp

i

[nie.) F ru(h:g fatigati funt. M.

MT

Mu

$s.

n

CATP UT | XVI. & XVIT

Tuzet

'eicelïïs fuis, in

:

LC

gredietur ad fantta füa

2

ut obfecret, & non

valebi.

*

d

t

&t

l-

13. Hoc verbum

tunc.:

» quod locutus eft Dominus ad Moab ex

1 [üper

14. Et nunc locutus eft Dominus, dicens:

Ih tribus annis,

3

Yrüt.

quafi anni Mercenarii, auferetur

Lini.

gloria Moab fuper omni po-

pulo mult

85

If o

multus,

0. & relinquetur parvu,

& modicus , nequaquam

iiculi.

COXUTPAT T GX VE

bt ,

^

iVszlatis Dam,ajäem';

à äuxäliaribus popz;lz' I/rael , /ïmilitef em

) fopet

l/rael vaflabitur

» quia oblitus ef?. Dei Salvatoris füi, ad quem

excel-

d

u

«calamitate pre[Jus revertetür , €? « perfcutoribus

9 IuATL s

: populi Domini denuntiatur.

à 8, U0

| fe 1rrue-

I. Nus Damafci. Ecce Damaícus definet effe civitas, &

altir cofte

.erit ficut acervus lapidum in ruina.

, &vit-

2. Derelitcte civitates Ar

um Qd

oer gregibus erunt,

& rgquiefcehf

i ;, & non erit qui

wexterreat.

2. Lt

, las

[ d

me&O ü"

idolis fuis fu

pplican;es » que funt in

pro expugnata 'Tyro in *mercede&

excelíis.

Jent enim

quaft a Deo accepit /Egyptum. Ezech.

i mel

Ingredietur d fama fa. ) Alia

29. 20.

Vel dicüntur anni merce-

templa fua in

gre?ïietpr, ut Deos fibi

narii, id eft, precife numerati, ut fo-

j caliattt

;I;rim t s

placet.

let fieri ab iis, qui operas locant. Vide

N valebir.) À calamitate liberari.

, ; æPith

infra cap. 21. 16.

13. Hoc verbum, ffc) Hucufque

Super omui populo zmlo.) Detam

recenfui oracula , & minas contra

numcerofo populo Moab, in quo ipfe

Moab.

gloriatur.

(cera o

Id. d fribusr annis.

l'ertio anno

Er velinquetur , 6c. ) Et jam non

ab excifa Jerufilem a

ege Nabucho-

mülti relinquentur fuperfütes , fed

',ugubrelïi

donofor, vel pofitus eft' numerus de-

admodum pauci.

finitus pro indefinito , quafi- dicat ,

I.

qepetio

Na«s.) Vide dicta cap. 13. n. T.

non ita multo poft. Vel certe figni-

Damafct.) Predicit Propheta

catur triennio duraturam lIVÍoabita-

Syri&, cujus caput erat Damaícus ,

J fapr?

rum calamitatem.

x

g'e n(]men

excidium imminens a 'TI hegla-thphala-

"T

Quafé anui mer'cenrzx;ii.) Hi anni

far. 4. Reg. 16. g.

direptionis IMloab vocantür mercena-

Ip ruina.) Poft ruinam.

eü, n Y

rii, eo quod hifce,

uifi pro merce-

Chzné"

Ó

2. -roer, ) Civitas $

yri , diverfa

de excifz a fe-Jeru

Jem , & divine

ab Aroer urbe Judzaz.

vinditz exercite reocnum , & fpolia

Requtefeemt. ibi. )

Ibi páfcentur

m

Moab 'accepturus fit. Nabuchodono-

:

greges, tanquam in loco habitatori-

Moibue

fcz;, inquit D. Hierony

mus, ut idem

bus vacuo.

64

PROPHET. ISAIJXE

J

"r Et ceffabit adjutorium ab Ephraim , & r*eg&um z Dama.-

que o

fco: & reliquise Syr

1

9 1

cit Dominus exercituum.

ize ficut. gloria filiorum Ifrael erunt: di-

Qu aT

4. Et erit in die illa: attenuabi

Tírael

iur gloria Jacob, &*þingu;ej-»

do carnis ejus marcefcet.

IQ

s. Et erit ficut congregans in meffe, quod reftiterit, & bra-

lul nor

chium ejus fpicas leget: &

delem

e-riþ ficut quaerens fj pic:as in valle

r

Raphaim.

6. Et re

linquetur in eo ficut racemus, & ficut excuffio oleze

tebit:

1

duarum, vel trium olivarum in fummitate rami, five qua-

n

tuor, aut quinque in cacuminibus ejus fruttus ejus ; dicit

ftaris f

Dominus Deus Ifrael.

multt

7. In die illa inclinabitur homo ad Fattorem fuum, & ocu-

4 (

3 E

li ejus ad fan&tum Ifrael refpicient :

&intn

850' E t

füontm

3- Ce[[Abit adjutorium . ab Ephbrasm.)

cilegium: paucorum. illorum ,. qui fu-

Ra

perfuerint..

Decem. tribus Regni ifraelitici Da-

()I

mafco: civitati contcederatz. opem. non

t

Coórgregans n me/]&,,quad ;fcgfiiterit.);ä

$. 4l

ferent..

Spicas colligens , quz meflorum fal-

Regnum. a Dasafeo. . Scilicer ceffa-

cem. effugerant..

9. O

LXX. z» valle

Vitites fy

bit, everfo Syrix Regno.

J

.

e

-

Ip valle Rapham..)

X Syrig,

Reitquia: $yr£&.

) Quo

d reli(iuuma

dur a.

Sanchez. vallem. Raphaim. 1o-

us d

fuerit poft cladem.

cum. pinguem , & uberem fuiífe exi.-

Iþum'. )

Siazt;gloria,fläarum Wdæ/j.)' Sicut Sa-

ftimat, Alvarez flerilem ,, quod. facit

fypto :

maria , qua ut civitate regia, & inclyta

ad. paucitatem. exaggeratidam..

promibs

Ifraelite ngriabanmr., Samaria enim:

6. Etrelizquetur im eo, Gu I.ane.g-

füb idem: tempus ,. quo: Damafcus,,

gno Samarig. relinquentur admodum:

X Omni s

5 fiferm

ab eodem. Rege Affyriorum: vaftata eft..

pauci, quemadmodum. pauci racemi

Erg dei

Ve] per gloriam: filborum: lIfrael in-

remanent in. vineis poft vindemiam.

tellizit: Jerufalem, que fequenti: verfi-

Sicu£ eXcze/fio: olesa.. ) Et ficut pau-

1. BL

t fià

eulo: appellatur: glerz2 Jzcos..

ce remanent olivz in olea , poft-

D. ao

& "trennabirur. gloria Tacob.) LXX.

quam: excuffa. eft ; relinquuntur. enim.

paucz. aliquz, dug, vel tres in fum--

Ub £^

Defetlio: g/oria Tacob , lignificat: vafta-

:

mis. ramis..

€:1"€13t Y fe

.

tionem. Samariz. ,.

ue

loria lfrael,.

[

Ilpienr

feu: Jacob dicitur..

l'ey Jexufalem: in-

j

Er utius

KGfi'ifie;;

tellicit , ut: dii..

&us. axboris: illius. excuflz..

je«). Que olivz funt ftu;

dncitzabintur homo:ad: fctoren:

RUE

Pinguedo, G. ) LXX. habent :

Ij N

Pimguie glorie ejus comcutientur: ,. Àd.

dJpnm.) Relictis. idolis: convertentur

H

1q

eft ,. malisy. &. erumnis: preffa. ad in-

ad Dominum.:. factum. id. eft monen--

U0d 2

te, & excitante Ezechia 2.. Paralip..

Golarum; maximam: Papcitat.exnï redi-

0. & . 21..

[ qr

dt ]

getur,

Ror

1tü, f

S. Et erit, 6fc ) Rex Affyriomüm

M fnnibum IHfrael refpactemt.) Rever-

ne

f&mel,, &. iterum: cladem. inferet ,. non.

tentur,(& convertentur, a quo prius

fuerant. averfi.

l?

^ Cjpy

folum. meffem. faciens;, fed. etiam fpi-

CAPUT. XVIIL.

g5

$. Et non inclinabitur ad altaria, quse f'ec&*ruïnt manus : &

TE

quae operati funt digiti ejus, non refpiciet lucos, & delubra,

: (i-

.9. In die illa erunt civitates fortitudinis ejus derelictee fi-

cut aratra, &'fegetes quae derelictzm funt a facie filiorum.

^0

Que

lífrael, & eris deferta.

s

if

IO.-Quia oblita es Dei

alvatoris tui $X fortis 'ad*jutori's;

bra

tui non eft recordata: propterea plantabis

plïavntatio.nem (.)f-

valle

delem, & germen alienum fenminabis.

11. Índie plantationis tuzelabruíca, & mane fementuum flo-

jee

febit: ablata eft mef'is in die haereditatis, & dolebit graviter.

]

j. Vsae multitudini populorum multorum, utmuluütudo

dicit

maris fonantis: &

tumultus turbarum , fi;ut', fonitus aquarum

multarum.

0Cu-

'opu:-ïi ficut fonitus arq,li-arüm inundlan-t-füm' 5

13. Sonabunt p

& increpabit eum, & fugiet procul: & rapieturv ficut pulvis

e.

us

montium a facie venti ; & cht turbp- coram tempeftat

n

2427'1 In

D li«

(2.) Fidelem , i» edz£. Sixt. !egitu; : ixiüdelem.

keit.)

9. 4irariz.) Ldolorum.

fpem faciet uberis proventus , fed

m &l-

. Givizates fortitudiuis ejus.) Ci-

non tibi ager, aut vinea fructificabit;,

fed Hhofti.

vitates fortes, &

i

ujuniüæ lfraelitarum,

j 1/'4/1!

& Syriz.

E

lm die béreditatis.: Cum advenerit

jn l

Qzua derel

o funt ? fac;?* þflior;zlm

tempus poffidendi , & hzreditandi

|

,

[e eti-

eam, fcilicet. tempus meffis, &.vin-

Irael. ) Amorrhei enim primum ex

demiz.

:

j fidt

JEgypto venerunt Hebrei in terram

promiffam , reli&is fegetibus , aratris,

Es dolebit. ).- Dolorem tibi affe-

[ e

& omni ruffico inftrumento , prz me-

ret; in Hebreo enim eft 3x5 cbieb,

apdim

tu fucerunt,

in conjugatione Pihel, que eft activa.

ricemt

Eris deferta, ) Samaria.

Io. Fa multitudimi populerum.) Wa

a

IO.. Plaztahzs plamtationtmr fdelens)

Svrie- , & Samarie , & exercitibus

Licet fideles plantas poras , & que

y p

ejus. frequentiffimis, quos contra Ju-

Q

fpem agricole non tallunt , tamen

dz Regnum inftruxerunt.

; m

überes fructus, quos ferent, non tibt

Ut multitudo, 6c.) Cujus exercitus;,

ferent, fed hoftibus tuis , qui illos

if ïilln-'

fremitus, & tumultus eft , üt fremi-

u

diripient..

Germen alicmum.

tus maris.

) Quia,.ut di&ufn

I3. Increluz-äii.) C

t fflf'

eft, in aliorum. commodu

$

^

m. g;ermi-

þ,är.c.e.bi:, &. com-

»

nabunt..

pefcet-

Sikaub turbo coram tempeffate.y. Si-

II. lp die plantationis 154 labrnfca. )

Quod ad te attinet , idem erit, ac

cut ventus vehemens pappos. difllar,

monete

fi effent labrufcz ; nam fructus illius

in. Hebreo 5353 24/g4! ; quod, quidi

Pualip

non tu, fed: hoftes perciptent,

fit, explicavi Pfalm. 82- 14- -vidg:

ibi dicta..

;

Mane fomem tumm j.'?arelw't.. ) Et

htt*

Bil.cum Com. Menoch, Togs.. V

L:

p pl

66

PRO-PHET.,ISAï.gE

ä4-. In tempore vefpere, & ecce turbatio, in 'matutino, &

U

non fnbfiftet : haec eft

eleyatu:

pars gorum'5 q-ui ngcgvemnï nOS ; &

tubee al

fors d-iripientium nos.

;

4Q

CAPUT XVII.

12b0 12

Adverþs;ö " Eoyptios , qui udaos pellexerant ad ?onjïdendum

bes rori

$ À

in ipfis; additur confolatio populi Tudaici de reditu ad

(07

9 get

: emfalem,-

üe E

L X7JEterrec

"

6 B

ymbalq al»gru'rn,' quæ eft trans Humina. Eïhïo;

&aft

&l

ü&

Y pis.

4

*

2. Qui mitüt in mare

legatos , & in vafis papyriïfuper

füz ter

aquas. (dte Angeli veloces ad gentem convulíam, & dilace-

ratam: ad populum terribilem, poft quem non eit alius: ad

EDXWUGGCUM

gentem expectantem

uerunt flu-

; &conculþatam,. cujus dirip

3. Omnes

RBtr a

mina terram ejus.

GISFBOERISA

explictio

I4. Iktemþæe "v'eþere, äfc. ) Bre-

Mittit im mare legatos.) Per mare

quid in ]

viffimo tempore turbabitur , everte-

Arabicum mittit feciales ad bellum in-

y N

tur, & non fubfiftet.

$ic Italice,

dicendum Allyriz.

H

qua ld

cum. breve tempus figniäcare volu-

Et ip vafts papyrt

dfuper 49&44&.5 Mit—

tricas Jin:

tit legatos, & milites auxiliares in na-

dudos di

mus , dicþimus :

Dalía "mattina ,4!14

^

Gliqne yo

fera.

vibus, que in /Ethiopia, ut & in

Cncile;

Hac eff pars eorum

) Hic exitus eog

Agevpto fiunt ex papyro frutice. NVi-

Thanet ,

ui nos vaftarunt

de Plin. lib. 6. cap. 22.

Nilis, ol

