12A11700-5_6-1
author: Menochio, Giovanni Stefano

—

-

z

o

roeus d

E

Es

N

T-

.

T RUT MM r F ETE

H

-

z

TEcorcge Qu gt rP UPE

pE

23

TY

*s

REZESUUS

[

ov

mw'**.& L eoe

us

P

n

hm

"4

.

Ws d

FR

E

wru

Xl

Ts

i&

r

*

2

4

Ed

;

E

A eapit

E

T

Y

u

P

$H

y

r

n

»

"UR

A

2

iE

2

A

"

UE

(

2

^

-

-

n

ii C uccnal

»

-*

-

i

[

*

um

:

-

$

5X

';52

x

3

E.

w

a.

i«

M

P p

T

[

»

^

t

w

-

;

d

hs

!

P.

ä

j

:

$:

n

A

-

j

Tg;

c E

s

&

"-

d

&

;-

f

^

M

-

uN

s.

i*

*

t

3ä :

iE

-

"—

OAT

&

L.

E:

ao

p

$.

":

i

N

BN

:

-

z

m

At

N

*s

s z

s

2

du

r

M

x

P

pE

i

e

d

m

s

d

"Em

av

ao

A

r

AU

z

"

*

E

3

L ais

$U

-

*s

M

E

p

u-

E

a«

Ls

:

Es

A

21

L

H

$

-

4

B

':J

ii

d

E.

j

^ x

E

-

m

»

Vi

-a

[

m

eae

-

i

ïï

j

T Mul

I

x

RA

w

*

N

Pa

h

E*

2*

BA

E

35 R

7 .

hu

".

2

E

5

m

bt t

i

3

-

Xokese.

a.

U

a g

P d

"o

x

XY

t

dadet

A

-

( d

PA

11

i

$-

i,

À

TU

177

.-/J

PA

E

*

A D.

.E

T

J

&

J

A

rf

.

A

AUA

f

PT

1

i.

2n

2

P

*

:5

5

"

s

I

*

747f

;5íi

zf

( À

*

d

V

A

N»y

T

p

21

"

w

"

"

/f

Di*

i

*

dr

Ty

-

N

Y

Y

A

*

.

"/

d

4

^

vt

t

k

t d

AA

m

P d

s

7U

A

" od

r

Pl

7

924

/

r

n

D

WE

ts

hg

s

Ed

ii

RT

P

rA

x

d

x.(;':

af

-

T

"

d

T

H

*s

"

7

"

^

Phiau!

A

AM

À

$.

rP

"j'-"w-« d

X

ä

od

//

4

2

Y

a

Es

x

M^

us

A

A x

P

a

7

M

*

f

-

d

2

K &?

A.

;1

E6

w

X

" T

VA J

$

d i

,

24

Y

M

[

vt

Af

r

,

7

*

nE

E

A

.';

d.

4P5

Y )

r

,,:.J

^

"A

"]

Ed

vt

w a dl

*

1224

"

.

TT

d

a

m

ha

d.

v

rE l

X

?

27

///

Y

EC

ty

233

3

u

m

S

"

poA4

::

H

d

"

f

é£

£5

Pa

271

A r

ff

(

v

J

d

7

7—/

T.

"

v

n

s

m

du

A

æwä [«

m

M

bt

D.

( od

M

^

4

LA n us

p

"

r

m

a

;4

y

" YJ.

As p

i d A

v

CA

AH

u

Y

*

A

I

T

&

m

?

n

z

P rK a a aifa

X*

rE

-

^

E

"

:f

g

2

"

4

W

iA

*

v

À

a

s

At

t

s

us

m

a

M

H

Y

P

s

U d

«

f.

*oWs

LE L cac

GC

du

E

aE

n

$

of

ii Gol

246

Y

B

u

2 E

wv

42

x*

z.

;

P

MA

u

.

"rA

n

éer

um

*

-ä

MTM

2

2 W

A*

M

2

z

-a d

m

a,

n

y3

Á

r

t

p ^

Pl

J

*f u

.

z

**

m

-

:5

f s

£

4

i

dÀ

ff

f

v

A

N

-€—

vt

RUE

E

Y

pO

n g

v*

j

46*

P

*

Á

ul

,

pocud

(:

aX

Mi

gt

dn*

DA

El

s

o

A

o

-

p

T

d

^i

"gt

pE

;:;1/'

Yv

M

Ed

a

i

"

r

ul

P

"

w

(

d

E

b um r

w

-

'ï

p

v

*

.N;äï

od

K

w

AUL

E

äm,&n É

EM

EM

zi

df od

i

P.

T

r

n u

w T

35

Dd

"

-

n

pe

Qu

oM

d

p

g

**

yetr

n d

a

n

W

"s

" p

m

.;;

l

2 D s

v

J

2584

6t

.

8

u n

d

d g n

d

m

o

g

P ur:

»

WY

z

Deits

n EM

a.;-

u

" Es

CM L

EC at at

r r

E d

Paf acoitn

EM

-

w

N

T

a

RES

i

pE«

TM

Eu

H

o sE M.

r

te

t

t

(l C od

TET

D

u

bs

-

WT

ee

—

o t LE

w v

A

hr

:

p4

"u

s

ii I

n

p

;l

s

—

—

Tv

N

N

N M

2

ERN

N

am

—

E

b

X

I

SSS

EL

—

-

lm

^.

PTR ii

N

SN

L

K;-

d

DESR

M.

A

:-

ün-

-.L

——

hu sR

r

:-

—

M Q

CC

PV

SN

P^

m

:

Em

Em o

—ÀMÀ

VL --

À

——

E

— — m

ER

SSRMLS

u-

s

- HEEBÜE— ——

coi EPT

d

E

E d

l- A mRU

M

D a u

E :

- w m

—

t

—

—

——

Z

(.'

CORCUUN

w

'J

TTE a

YX

"

).e'*

.I*-

ECC ,f

g

vosw

N

À

"

ZZga

PA

N N

P N

s*

^

Xxx

NNS

.-

-

/C

A

-..—.

*

L

é.

— 7

m

Y

N

M

..

€

w

i

[

P 77

N

—

7

/ $^.

LY ..s

TT

NOCONOS

W

""

-

/

B

4

:

f

*

*

N

—

xx

N

-

zl

U

x)xx

225

-.is ——

ä*f D

—

r

Lt

—

Megnrt

/

& lt

4

7

d

-

——

,

é

7

;

—

tr?/'

M

4

H

(s

g

7

i

*

»

a 7

/

)

P

;rï

n

;

-

b .),,,C a-

k

$dj .y

j

A:

*

*

,

'-

//

-

t u

4

Y

b

4

/

/;y:.

$

AÉ

.

:

d

— —

p

$ lp

. LI

:

w

d-

|

T $

:-

-

*

"$,

À

|

,?

w u d

2

P

9-

]

,0

P d

E

Z

,p'..

2

E

T Ir

j

7"

$

,0, *

t

l

f

£

4

pj

*

"

4

h

h

-^

:

e

-

M EUN,

N

ge'

*

;

/,,r

"

/,

&

rü

x*xxï

J

.'I

p

7

/ J

|

xj

)W

d

X

IN s

N

r

p d

Z

i

;'

$

P

El

^* ^

|

:

"w **

T

*

[ 33

As

oX

)5.4

Fs

N

.

d

$f

A

9

3,'

L

R*

N

.

Á

z

rf P

£

A

0',

v

A CUX

L

-

a

xx

,;l

7

À

3

A^

e

"ww

*

í

UB Tübíingen

-

ff

"w

;;

/ä

f

"

"

5/

x

M.

,r/

y.

(* N

X

(

4/

;

27j

*

p

x&x

X 3

Ji

(

i

^

:

;

l

xx» N;

N

.

o i

MO

s

4 EM

xx

22

V

1

'6*

É

N

;

?.

Uf ^

a

:

/,

b

t

!

& W

Z

N

"

Lj

Avxxx;

v

""

ri

L

/

$5 NS

N«

YsN

XN

*

s

»

"u$

AA

"

A

d

TO

5

T. N

i

V

i

*

N aN

-t*

lYi

p

mj/

/

N

x;t

MA

*

xX

4, *

*.

b

«*

n

J

ää

—dÀ

$9*

h

:

hd

v

7

L

vnd.

DA

"J

.

E

E

x*x

,

:

'-

9-

"

A

. D

w

h.

D

7

j

/

i

NN yta

7

Pr d)

h

1

á

"

4

& /// 'aäiiä £

p d.

x

" 'l/ri

-

2€

2

nl

"

:

Mes

9 ,.

i

r

J

^

d& ü

r

Á

,I'r,,

N

W

—

.:'

7

-.y

r

45

t

. AR

-:,

w

w s

od

w

—

;/

^

-

* 8

A

—

-

M o

p

y

Xx

s L N

UET

A

gt

x

l"

('l

rAl

A XX

N-&

l-

z

N LR

pX

," 4

N d

-

E

:$.

-4

s. À

aP

"

4

/

d

p

:$S

4 ;

-e-

— n

^ l',,

Dd

Q X

-

——

7

af

L

" -

EEE

T

"m

CA

tl

NUTPo o l

i

É

..

G

- »

T

"

I M

7

p -

Mi -

A

RX

D. f

IG

vt

X

"

n fa.

/

Dj

/

du

"-

U

N

CO

ES

r

at

*

N

N)

Y

*

u

N

T

^

N

'H

N

*

N

SEM

r

H

W

M

hw

w 1

AS

//

4 AU

N

*s

wu

X

bt

r

N

1

- o

$?5

EM

4*

t

VN

a.

N .

u

A

N

b

N

NioN

N

b

aw,m

E

N

N

/Io

N

P

Bo

D NNS

w

X A

&

CT

X

$ .

w

äæ,

PO

—

i AR

Z

B

bSS

E I

M

-vl

N

N

7 ]

LT

f

/'a RE

Wedye

w

&

T

m

WW

LA

FA

J—

N

VN

B

N

&

^

"at

m

d

ii

DC

i

,/../ U.

( N

N

W

v N

4

PT

v a

V ]

, B.

^

,

-

N //,.

N

|

[

/

I^

IN

w.

P d

— u

z

&

3»,

h. s

.

V.

"À

L

a "

xx x

"

9T —

b.

- l

me A.

i d

2

*

M

E d

-

ld 1

Nl

T

T/

**

X

«

^ $,

l.

V

*

ww

Z

4*

N

M

à

t

H

-

:

$

,PD

N V

SSSN

*

x

hod

hd

Lj

$

nl

RUR

S

4ü*—v

a

:

T.

E

,,.

f

x.

Es

wf

M M

$m

P

m»l&u

.QH .11

-

Y

-

|

s£

",

»..

m

Ed

—

m o

.xl.

*

a

EE

d

H

"d

[

/

d

d

ais pint

r

I w&xnxl'vx

E

P d

-

r d

.

7

-

a

H

TM

-s

^ "7

á

í

A

IN

*,Q-xxxx

—

T

N

$

,

*

DN

i

4

,

i

,c

ES

*

40/7

NS

d-

N

* l

U/

a?

1

jÍ^

".

*

«,

Yveom

IVP

x

Mi

H...N

r d

[

w

1

D

H

M

L

S

W

T

?

**

A

-- w

Kxx

"i

h.

-

N

$

-—- x

SN

34

us

-

—

R

//

S N

^ W

?

3

B

i

x»

w

-

.w-

Y

rA d

H?

"fs.

:W

n

n

R

W

M

H

"44

3ües

W

fl

-t

38.

"w r

M

s

"

xx

"

/7/

N

R

Z

b E.

I

m

N

l

N

N

N

TE

X

e

-

C .

— m

XMM&X.«

7/

E d

OU

R

w

E p

mdx

o

h. t

* D

L , f

L od

,

2f

$—

lTR

NS

—

IUA.

/

m

$,

].5

Ó

-

"

l/a a

& o4E,

" ——

j

B

lSLe-

ET — i

kæxX

4

- i

nE

PT

-

p

TEOITTN

XOM

NU

p

d

-

m

h.

—Ifd

-

R.

w*

— l-

';

h

«

$,

Q .

Bo

IU

NAN

LI UWP s

m

hst u

—À

d

j (b

E m

l/

N

Y U

WE

K

-*

"

—

,

du

lF'rll.!!Id

CU o m o EE

" — u

W

B

—

-

Vowit t bt a REUIRIONSE ET du o

T

—

ia

uY

d

A

[-3

"

Ww

?,.(//,

u-f

S

A

MNM(D.!

f

X.—

F

E

—

P d

ó

]

d

^

J

$

^

lIBLIA

BAC

AC

CXINI

L. MENOCHII E S T.

COMMENTARHS

.El)ITTO

NOFITER REVISA

TONMYS Y

C O N.LhLNE N

PROPHETIA.M

ISAIAE

*

3*

BARVCH

JEREMIAE

*

EZECHIELIS

E ( r E

NIENNAB AVSITIREIAE

TyrIS ET SvMTIBVS JOAN. THOM. TRATTNER, SAC. CaoEgs. REG

MaA]. AVLAE TYPOGRAPHI ET BIBLIOPOLAE

MDCCLVY

(

lr

[

/

H

CM

D

au

N- Bpos

Qï

2

,

Op

JNCS

d

]

777

AU

Fij

r

//f

ab

f ]

S//lz

HEF*Q

tm,

li

*-

OPHETI

PR

A

LSAÀA I

(CAPUT PRIMUM-

T empus . qu

o propbetavit -l[aias fuper. S'udam , €&? Sferufalem ,

qu& ob Juam ingratitudinem , aliaque fcelera , omni ponarum ge-

nere à Deo percula , nou ef? ad eum revera : quamobrem dicir ,

miferrimam imminere ipfi defolationem: vi&time , C? folemnitates

ipfius vejiciuntur ; C? quid facere debeat , ut in gratiam a. Deo

recipiatur ; rurjum ob defe&ienem a prifTina *oirtute. in varia

pecccata , gravem vindiam , C futuram tandem ipfius li-

berationem , €&?. in feliciorem flatum re[titulio-

nem aticinatiur.

»

T.

Ifio Ifaïäe fili Amos ,

- quam vidit fuper Judam, & Je-

rufalem , in diebus Oziz, Joathan , Achaz, & Eze-

*

V

chiee, regum Juda.

2. Audite , coeli , & auribus percipe terra, quo-

niam Dominus locutus eft. Filios enutrivi, * & exaltavi: ipfi o5

autem fpreverunt me,

1I. 3.

;

3 . Coggo-

I$10.) Revelätio ; vifum,

Ozi«.) Quinquaginta duobus annic

five res vifa , non oculis

regnavit 4. Keg. 15. 2-

Q

ul

NV

corporis, fed imentis. O-

joatban. )

1 fexdecim —4. Reg.

lim autem Prophete F;-

15. 33

dez£zes dicebantur.

Vide

-cbaz. ) Qui etiam fexdecim. 4.

L. Reg. 9. 18.

Reg. 16. 2.

- Jfa1a.) lfaiás

idem eh, ac S/;Zm De-

Ezecbia.) Qui viginti novem 4. Reg.

"astit.

[]

18. 2. Ex quo colligitur, diuturno

Filis 4205 Non illius, qui eft tertius

tempore facrum hune Vatem pro-

3

inter Prophetas minores, fed alius, qui

) hetaffe.

ab Hebrzis creditur fuiffe frater Ama-.

"Audite Cxli.) Aliqui de celi, &ter-

fix Regis Juda.

r£ incolis accipiunt, Angelis fcilicet,

& hoininibus.

Alii verius de ipfis

Super Judam , 65 Jerefalem.

) Perti-

nentem ad regnum Juda, & Jerufa-

cclis, & terra; utitur enim profopo-

Jem, quz regni erat |Vletropolis.

*-. peiá ad inanimatas creaturas, ut ora-

- Brbl. etma. Gom. dMenech, Zén. E'.

?

5 uT H ET. ISAIX

"3 ch;)gnoþvïït bos poffefforem fuum , & afinus pr'æfepe do-

mim iur: Lirae] autem. me non cognovii, & populus meus

ti

non in:ellexit.

4. V&& genti peccatrici, þogulo'gravi iniquitate , femini

nequarm, filiis fcelerads: d-reliquerunt Dominum, blafphema-

f

verunt Sanctum Ifrael, abalienaii funt retrorfum.

$. Süper quo percutiam vos ultra, adden:es praevaricatio-

nem? omne caput languidum, & omne cor meerens.

)

6. A planta pedis ufque ad verticem, non eftin eo fanitas:

vulnus, & livor, & plaga tumens non ett circumligata , nec

C

Curata medicamine, neque fota oleo.

7. IBfta

p

tio plena indignationis gravior eva-

Dereliquerunt bominum.) Ad idolo.

dat.

Verba Moyfis repetit Ifaias

latriam converfi,

H

ex cap. 52. I. Deut. ut fignificet jam

- Blafphemaverugt.) Fattis, & verbis;

illa veniffe tempora , quxz Movfes pre-

nam idolorum cultores facti, Deum

viderat, everfa pietate, & juftitia, le-

re ipfa blafphemaverunt: blafphema-

ge in folis ritibus remanente.

Sic &

verunt etiam verbis, hymnis , & lau-

verfus Io. eft ex verfu 31. dicti cap.

dibus falfa numina celebrantes. In He-

Ta]

Deuteronomii.

brzo, & apud LXX. eft, 244 ;racuz-

Quonium Dominus locmius eff. )

Conveniunt hzc

Quafi dicat.

diam provocaverunt.

ln

Non ego, fed facra,

Chrifto, quem Judai blafphemaverunt,

& divinaMajeftas hzec . edicit per me.

Vocantes vini potatorem, in nomine

Filios, E$c.) Intelligit Judxos fui

Belzebub Dzmonia ejicientem &c.

de

Tur

temporis, quos potiffimum Prophete

Santlum Ifrael.) Deum Ifrael.

fns

verba perftrinpunt, licet aliis etiam

Abaliemati jïmt retror]um.) A veri

acommodari' poffint.

Dei cultu recedentes.

tem

li

Enptrrrvi.) Sic Ofes r1. 4. dicitur :

S. Super quo?) Quiorfum ; ad quid,

Et ego quaft nutricius Epbragm, porta-

cum fitis in malo obftinati? Vel fu-

4am eos in brachris meis, t$ nefcierunt ,

per quo membzro , cum jam nullus no-

H

T

7uad Curareg eof.

v& plage locus pateat? Vel quo ge-

tior

Ex«ltavi. ) Alui, crefcere feci, &

nere p

ïægæ ?

adolefcere,auxi beneficiis multiplicibus.

Orne caput languidum, 6$c.) Allego-

Spreweruzt me.) Chaldmeus, rebel-

ria corporalis xgritudinis perditum

larunt contra me.

ftatum Judeorum, & peccatorum mor-

t

3. Cognovir. ) Co

n

Ofcere folet.

bo corruptum defícribit.

j

B

.Præ]äpe Domin;. )

Dominum prefe-

Caput languidum.) fgrotum, male

fieg

pis; eft enim hypallape.

habens. Videtur capitis nomine Prin-

m

Me n0z cognovit, ) Effe Dominum

cipes populi fienificare.

u0

Cor mügrenms.

Ut caput Principes,

fuum, quia contumax fuit, & rebel-

ita cor Sacerdotes fignificare videtur.

NT

lis, & non eft veritus fpernere me.

Non intellexi:..) Mocem meam, cum

Mzrens idem eft, quod zzffrzum , ut

Cuc

ex Hebrzo vertit Pagninus.

vocarem , juberem , minarer, obfe-

crarem.

Ven

6. 4 planta pedis, €5c.) In toto cor-

b

4- Gravi int'quimte.) Gravato.

pore politico non eft fanisas.

$

Senini nequam.

Plaga tumens.) Ob faniem fcilicet, &

tibus , & fceleratis,

) Filiis degegeran-

oj

pus: plaga faniofa,pundenþa,& putrida.

CAPUTIL

3

Z

». * 'Terra veftra deferta, civitates veftrse fuccenfee igni: "Infr.

1

ram coram vobis alieni devorant , & defolabi- 5- *

JS

regionem vel

3

tur ficut in vaftitate hoftili.

nl

g. Et derelinquetur filia Sion ut umbraculum ín vinea , &

r

ficut tugurium in cucumerario, & ficut civitas, quae vaftatur.

9. * Nifi Dominus exercituum reliquiffet nobis femen ; * Ro,

Q«

* quafiSodoma fuiffemus, & quafi Gomorrha fimiles effemus. 9. g.

Qio. Audite Verbum Domini principes Sodomorum, per- "óÓen.

1924«

Sl

cipite auribus legem Dei noftri populus Gomorrhze.

2

1r. * Quo mihi multitudinem viéctimarum veftrarum ,. di- « J«

fa

cit Dominus? plenus fum : holocauíla arietum ; & adipem 6.'2o.

Amos

D

pinguium, & fanguinem vitulorum , & agnorum , & hirco-

$- 2t.

rum nolul.

12. Cum

15

]i

TA -2

u

Nona eft circu;v;z'lz'g'atrd,. &5c.) Nulhï/siv

cas aliquas reliquias , gentis noftre

u

femen.

]e

fuit, qut plagam hanc veftram cu-

: Mn-

raret.

teriiffemus.

Qnafi Sodoma , &ic« ) Fundi'm

J

Fota oleo.) Affufo oleo mollita , &

xC

Tenita.

IO. Przmcipes Sodomiorams. )

Ita

vocantsr judei , qui peccatz S$o-

fb

. Terra "lfe]frzt

| deferta.) Ha&enus

domorum , & eorum caufe fuerünt

j

de Judeorum peccatis, nunc de eo-

rundem: punitione verba facit.

Sen-f

féperbia y faturitas panis, 65 abundan-

Iiz., 65 athnune iþflü'f 6!]7547"772 f;]l,':"fäïa &

fus eft, terra veftra deferetur, fcilicet

quod mantas egeuo , 6 pawuperi nem por-

g

tempore captivitatis. Bab/ylonïcæi ; de

hac enim e

fermo.

rigebant:; ut ait Eozech. c. I6. v. 49.

u

ä*tïo—v

fed etiam quia nefando vitio Sodomz

Aieni.) Extere, & barbare n

fuerunt obmoxii , ut patet capite fe-

[r-

nes. devorabunt, vaftabunt vobis fpe-

0

&antibus , gementibus, & prohibere

quenti, cum dicitur : Peerís alzenfs Ad-

"*

non valentibus.

beferent. n. 6. & quia in füis fceleri-

bus fuerunt effrontes, & impudentes

9. Filia Sion.) Jerufalem.

zque, ac Sodomite; hoc enim eft,

3'0

jin

Sieur mmbratulem im winea.j Sicut

quod dicitur cap. 3. n. g. — Pecearumz

tibernaculum , five tectum trondibus

fusm s quafr Sodoma pra

:

»

abfconderuzt.

dicn'v?rwff aec

opertum , in quo ante vindemiam vi-

alt

nez cuftos degebat, ut uvas, & fru-

Legem Dei noffri.)

Id efï;- quz fit

&us a furibus , & beftiis tutaretur ,

voluntas Dei, quam ego vobis predi-

i

co, m"wn b non folum legem ,

uod collectis uvis disjicitur ,-& dif-

üs,

Ipatur.

ed in genere conftitutionem;, inftitu-

- Im eucumeraric.) ln horto, in quo

ticnem , feu doctrinam notat, qua do-

j

cucumeres, pepones , cucurbite pro-

cemur de voluntate Dei erga: nos-

n

l:

"d-

veniunt, qui, ut vinez,, cuftodes ha-

II. Plemus fum.) ld eft, fatur,q

bent ad te:xipus.

fi dicat, naufeam mihi pariunt, quia

of

Sicur civitas , qua waflatur.). Sycnt

impuro corde, & peccatis pleno ea

civi/as defclara, ut vertit Pagninus.

offertis, & quia in externis facrificiis

[:

omnem fancitatem ponitis ; internam,

d

g. Reliquif]et noiis jemcnf. ) ; Pau-

PROPHET ISAï;E

4

12. Cum venitetis ante confpe&tum meum . quis quæf' vit

haec de manibus veftris, ut ambularetis in atriis meis?

13. 'Ne offeratis ultra facrificium fruftra: incenfum abomi-

t

nati:o eft mihi.

Neomeniam & fabbatum, & feftivitates alias,

non feram, iniqui funt coetus velftri:

Ü

14. Calendas veftras, & folemnitates veftras odivit anima

mea;: fa€ta funt mihi molefta , laboravi fuftinen:.

f

1;, Et cum extenderitis manus veftras , svertam oculos

meos a vobis; & cum multiplicaveritis orationem, non exau-

*Infr. diam: * manus enim veftrze fanguine plenze fant.

4

599*

l.

€t.

16. * Lavamini , mundi eftote, auferte malum cogltatle-

Aclk.

num veftrarum ab oculis meis :

qu1efc1te agere perverfe.

17. Difcite benefacere: quaerite judicium: fubvenlte Op-

preffo, judicate pupillo, defendite viduam.

d

fi faerint

j

18. Et venite, & arguite me , dicit Dominus :

$

peccata veftra ut coceinum , quafi nix dealbabuntur: & fi fue-

xint rubra quafi vermiculus, velut lana alba erunt.

Vi

Ei

ecmmt

I9. S1

E

que vera eft, & neceflaria, negli-

14 Calendas.) Neomenias.

gentes

Odivit anima mea,) Odivi ego.

Nolyi.) Pro zole, non mihi placent.

Laboravi [uflinens.) Cum tedio, &

12. Cwm veniretá, Gc. ) Quis ex-

moleftia fuftineo , defeffus fum fe-

fpectavit, aut po&ulav:t hzc a vobis,

rendo.

cum veniretis ante confpectum meum

15. Cum extenderitis mants.) Oran-

in tempïunl)L)&X habent: Wegwe ve-

tes 1ne.

2ALIS , at 4;p4rmm mibt.

Sanguine.) Sanguinis effufione , &

-U 4mäulxzretu 2m AtTHs meit.) Quis

Íceleribus um f: mgumls nomine figmü-

efivir, ut in atriis meis ambularetls,

cantur in

CY IPCUI a.

Md aE .. lasll pedi . dipie

&

ea frequentaretis ?

16. Malum cogitationum veffrarum.)

I3. Izcezfsen.) Mictimeg mihi incen-

Mala veftra confilia, & inffituta.

In

Hebreo eft ;

fz, & cremate ; potefttamen etiam

malum operum veflrorum,

accipi pro thymiamate, quod etiam

- Quiefcite. ) Definite.

mcendebatur

I7. fudicium.) leqmme utrius

Neomeniam.) Novilunium, five Ca-

litigantis: caufa jufta fit, & nolite ob

lende eft prima dies cujusque menfis,

munera, favores, aut metus injuftam

1x celebris, & fefta erat facrificiis,

ferre fententmm

&

cldngore tubarum. VideNum.29.II.

Jdicate pupillo, ) Pumilum injufte

Non feram-) Ferre non poffum.

oppreffum defendite, & pro illo fen-

dniqui, 5c. ) Quia cotus veltri ini-

tentiam pronuntmte.

qui fünt, eum fint hominum impio-

Ig. Ef venite, Ó arguite me.) Sl

rum, & in peccama obftinatorum ; &

uia convenitis non tam ad facnfïcan—

h&c feceritis, arguite me mfïdelltacm,

& inconftantie , nifi vos in gratiam

]

um , quamn ad potasdum, & luxu-

recepero, & nifi praftitero id , quod

rmndum.

fequitur.

P

EX p

"

k

19. S3v

olueritis, & audieritis me, bana'—'t;e'rræ comedetis.

20. Quo

d fi nolueritis, & me ad iracundiam provocayveri-

l

tis: g

ladius devorabit vos, quia os Domini locutum elt.

»

21.

Ouomodo fa&a eft meretrix civitas fidelis, plena judi-

cii? juftitia habitavit in ea4 nunc autem homicidae.

r

32. Argentum tuum verfum eft in fcoriam ; vinum tuum "mif

frum eft aqua.

s

)

A

25. Principes tui

"ixnüd'eïes , focii furum : omnes äiïiguht

munera: fequuntur retributiones. * Pupillo non judicant ;

* Ter.

r

Sä 289

& caufa viduse non ingr

editur ad illos.

f«

Sotupu:

A3

24. Propter

$; fz&rikt peecuta wefra, ub cotti-

ad adulteros, in&e ue ad fxþ*au/des*, &

zwm , £$c. ) Sifuerint peccata. veftra

injuítitias deflectendo.

n

in modum coccini fanguinea , multa,

Civitas frdelis. ) Jerufalem, que an-

& eravia , plane diluentur. . Dixi n.

tea fidelis Deo quafi marito fidem

Q

uinis nomine

fan(te fervabat.

15. fan

ft

eccata fignifi-

cari.

H

uic ergo in

rlp

ens allegoris

Plena judicii,) Qus juftos, & jios

$I

git, fi fanguine, hoc eft peccatis.pla-

judices habuit , & jufta tribunalia.

ae füeritis imbuzi , & tincti, ita ut

Nunc amtem bomicida.) Sciicet fa-

omni ex parte coccinei fitis, &c.

&i funt, qui juftitie cuftodes effe de-

- Coccinum. ) Dicitur a cocco,

Ef

byiffent.

22. Argenttbn tumm , Gec.) Argen,ti,

autem coccus , de quo hic, granum

& fcorie allegoria fignificat magnam

;

tinctorium.

Vide 'Plin. lib. 9. cap.

morum mutationem in deterius fa-

AI. & Diofcor. lib. 4. c. 43. In hoc

Qam , multiplicesque in Rempublicam

n

grano nafcitur .vermiculus, quo ad

corruptelas invettas.

tingendum infe&ores utuntur. Color

hic vuleo dicitur Cr«z« Ífcilicet a

n fcoriam-) Scoria;eftxexcrementuzm

Eft autem coccus vox

& fzx argenti.

P

if

»1anis iffis,

Vinum tuum mixtum

-eff aqua.) Ja-

6

3reca xóxxog, qu granum fignifieat.

ftitia , && probati mores mag

na ex

n

[

aff vermmulus., ) Eft xepetitio

Nulla

ejnsdem fententiz.

s

parte corrupti ,. & depravati.

In

eft in te fincera virtus.

un,

9. 84 volueritis , 6f audieritis me.)

Hebr. eenztumacess

$i meam elegeritis fervitutem , & me

25, Infrdeles.

LXX. snobedsentes ^

fan&te colueritis.

Chald. re£elfes.

T1ü$

Boma terr4. ) Fructus £err

'æ* Cha-

funt immorigeri, contumaces, qui trul-

ob

Aaam.

la difciplina regi volunt, fed pro libi-

t

- 90. Gladïm, &c.) Exterarum gen-

dine cuncta agunt.

tium Babyloniorum, & poftea Roma-

Socis furwm. ) Quia ut fequitur,

ulle

pmnes dslsgunt munera.

fn

norum , ut inquit D. Hieronymus,

N

Retributiones. ) Nel intelligit mu-

abfumet vos.

Quia 0i Domizi £

orcutum '6]1.) LXX.

nera fimpliciter, vel fignificat vicif-

i

Q5 enim Domini locutum efd hac.

fitudinem ; nam magiftratu impuni-

àu$y

ratem tribuente , facinorofi homineg

Ea

21. Quemedo. ) Nota eft admiran-

dona viciffim retribuunt.

tis, & cum admiratione deplorantis.

lUO

Falla eff meretrix.) d idola, quaü

Nom imgreditur. ad sllos. ) | Quia ?.

-

6

//PR'OPH'E.T&" ISAIZ/

24. Propter ho'c-*-., ait Dominus Deus exercituum , fortis

Tfrael: Heu , confolabor fu

de inimicis meis.

per hoftibus meis, & Vindicabor

25. Et convertam manum meam ad te, & excoäüa-m ad pu-

rum ícoriam tuam , & auferam omne ftannum tuum.

26. Et reftituam judicestuos, ut fuerunt prius, & confi-

liarios tuos ficut an

urbs fidelis.

tiquitus : poft haec vocaberis civitas jufti,

l

21- Sion in judicio redimetur , &;»reduc:gnt eam in ju ftitia.

28. Et conteret fceleftos , & peccatores fimul: & qui de-

reliquerunt Dominum ) confumentur.

.29. Confundentur enim ab idolis, cuibus facrificaverunt:

& erube(Cetis fuper- ho.»rti's , quos elegeratis.

3& Cum

pauperculis. viduis nibil fperant, ideo-

Urbs. fídelis. ) Deo , im ejus unius

queé eas non audiunt, aut pro illis

fide, cultu, & obedientia perfiftens.

X

non judicant, cum injufte vexantur.

24. Hem.) id eft, v« , ut ean-

27« In judicio redimetur.) lfrael per

dem particulam. Hebraicam *$37 4ez

Cyrum liberabitur e Babylone poft ju-

ene ta-

ftam | fatisfa&ionem , fcilicet pcenam

fupra vertit interpres n. 4.

feptuaginta annorum captivitatis. tole-

VI

memn etiam. vertitur, Hen ; fimulque fi-

gnificatur Deum quodammodo. invi-

ratam : illa enim hic vocatur jz4fcium,

[

quia Dei jufto judicio eis fuit infli&ta..

tum peccata noftra punire.

Plenius, & verius hoc factum eft per

Con[olabar. ) Sumpta vindi&ta ; fic

enim juftitiz mez Igfz: fatisfaciam.

Chriftum , qui Z» ja47c;/o , id eft , ex

rigida juftitia fatisfecit, & redemit Sion,,

d

Q5- Excoqmam ad purum,, & 'c.) : Pur-

id eft, Ecclefiam Judzorum, & gen-

hn

gabo. te camino tribulstionis

.« tan-

tium, quz copit inSion Jerufalem.

&

quam metallum purgabo,

Quid. fit

Ícoria dixi num. 22.

*

Reducent eam, 6Gc. ) Captivitatem

reducent in Jerufalem, & regent eam.

T0

Auferam omne fF'annum tuun-) Ita ut

in juftitia.

purum: remaneat argemum..

'erba.

iunt Det irati peccatis ,. fed. pr

ou . Can.fere!.,) Dominus.

]u

Á

OPitii;

Confmnentur.) Paupertate, & eru-

ar

pecc,amribus'.,

26. Ut fuerunt prius.) Ut nimirum

mnis. ciptivitatis in Babylone.

Qui

fan&ti fint, & integri, Juftitiz cultores:

.99-. Corfundentur enim: ab :dolu. )

Pudefient ob idoli , que coluerunt,,

D

eximii, quales fuerunt [Vloyfes, Jofue,,

bur

&c. Impleta eft hec prophetia, cum

nec potuerunt ab illis liberari.

poft captivitatem Babylonicam dedit

Sauper bortis.) I*IörtOS, & lucos in-

aL

tellio

WE

Deus populo Efdram , Nehemiam ,

it, im quibus colebant idola, &

Machabzos , & hujusmodi ; & poft

præ?

ertim obfcoenum Be

elphegor , five

eaptivitatem Romanam Apoftolos, &c.

Priapum.

Vide 2. Paralipomen. c..

ün

"

15. n. 16

CrPas juffr.) : Sclicet. Chüfti z

€um hic nafcetur , docebit ,, & fán-.

Elegeratis. )

Ad colenda idola ,,

Qificabit te: in Hebrzo eft, Civies

vel quorum fuperftitionem — admife--

ple

jf

ratis..

fud

-

«

CAPU T-I«XIL

v

I

!N

40- Cum fueritis velut quercus deflue

7

ntibus folijis, & Veïu'ï:

hor:us abfque aqua.

do veftra ut favilla ftupp? , & opus ve-

]«

41. Et eri: fortitu

Itrum quafi fcintilla: & fuccendetur utrumqueümulj & non

l

erit qui extinguat.

CAPU—T IT.

b

ZAd smontem. domus IDomini fluent: omnes gentes , &? de Sion exibil

d.

lex, nec ultra. bello moleftabitur: domus *vero facob ob idolola-

Q«

triam , avaritiam, & reliqua fcelera abjicietur : [uperbi bu-

miliabuntur , €? folus Dominus exaltabitur.

f

rbum, quod vidit If2ias filius Amos, fuper Juda, &

I. VE

Jerufalem.

[f

3.* Et erit in nov

iffimis diebus praeparatus mons domus Do- Mich,

((5

mini in vertice montium, &

elevabitur fuper colles, &fluent 4. 1,,

ad eum omnes gentes.

[2

li, &dicent: Venite, &afcendamus

3. Et ibunt populi mu

u-

ad montem Domini, & a

d domum Dei Jacob, & docecit nos

LI

m

vias fuas, & ambulabimus in femitis ejus : qui

h-

a de Siqn exi-

lm,

bit lex ; & verbum Domini dc Jerufalem.

E

u

XT

2. Er erir.) Particula & per He-

&

30. Velut qz;ercw; 6c.) Que qudn-

braifinum redundat.

ny

dain florens, jam in hyeme, aut fe-

nio defrondefcens , marcefcit, arefcit,

de noviffemis dieäud.')

d

D

"Tempore

de

& emoritur.

Mleifiz.

Hortus aLf;

«ze dquzt.) Qui fine hn-

Praparatus.) E

retus, fundatus, mu-

f

more aret,

&

alidus eft.

nitus, ftabilitus ; hoc enim fignificat

tb

X fqu

D. Fortitudo veffra.) Fortitudinem

Hebrzum 1353 zachez.

Judxorum vocat eorum urbes, muros,

Mons Domus. Domini.) Ecclefia.

In vvertice montium.) Quia Ecclefta

i

arma, arces, & prexcipue idpla , in

dignitate, gloria, doctiina, & fan-

quibus fpem habebant.

étitate non folum gentilium , fed etiam

Optis veférum.) Ornatum intelligit,

pompam , & cultum, quem exhibe-

Hebreorum templa, & facra fuperat,

]t,

bant idolis, opes item , & florentem

Flueut.) Sponte current , Dei gratia

ftatum ; quem malis artibus vobis

juvante, ut ad perfcctam legem. pol-

fint eniti.

J

paraftis.

Quaf

fä;ntil/xz; ) Quxs ítatim ex-

Omnes gentes.) Aliqui ex omnibus

tin&i evanefcit

gencibus.

t

Erbum. ) Revelatio , Prophetia.

. d montem Domini. ) Ad Chri-

ftum, & Ecclefiam.

— Super Jada, &Y ferufalem.) lm-

cum ex

ll

lendum. tempore Mefliz ,

d dommum Dei 7/1::06.) Ad domum

[juda nafcetur Chiiftus

veri Dei, quem Jacob coluit, que eft

if

"

Ecclefia nova.

, Apoftoli, &

Ecclefta.

9

PROPHET ISAIA

4. Et judicabit gentes, & arguet populos multos: & con-

flabunt gladios fuos in vomeres, & lanceas fuas in falces: non

i^

levabit gens contra

ad praelium.

gentem gladium, nec exercebuntur ultra

j

5. Domus Jacob venite, & ambulemus in lumine domini.

/6. Proiecifti enim populum tuum j domum Tacob : quia re-

pletifunt utolim, & au

ris alienis adhaeferunt.

gures habuerunt utPhiliftiim , & pue-

Ó

7. Repleta eft terra ar

gentq, & auro: &—non eft finis the-

.

*

faurorum ejus.

Y

ie

9. Et repleta eft terra ejus equis: & innumerabiles quadri-

gs ejus. Et repleta eft terra ejus idolis: opus manuug fua-

T

rum adoraverunt, quod fecerunt digiti eorum.

9. Et incurvavit fe ho

j

mo, & humiliatüs eft vir: ne ergo di-

Y

lmittas els.

R In-

al

Deceb;t.) Deus Jacob, Chriüusc

guati, & incraiï'a'ti recalcitrarunt. Vel

ambulabimus illam fexvando.

Vias [a4$.) Legem fuam, per quam

xepleti funt-idolis, aut peccatis.

-ugures.) Augurii nomine quamli-

De Sion exibit Lex.) Non Judai-

bet magiam , (& divinationem | intel-

ca, fed Chriftiana, lex cratiz.

ligit.

loq

Verbum Domini-) Evangelium, Evan-

Pueris alienuu ad/;æþr:;nf.) Per þæde-

:elii predicatio.

raftiam , & nefarium Sódomisg cri-

Wi

4. Judiczbrz.) Reget,dominabitur.

inell.

Hebrzi quipiam per natos

alienos intelligunt doctrinas, & in(ti-

4hr guiet populos.) Scribas, Pharifzos,

tuta Gentium.

aliosque infideles , & per Apoftolos

[

Spiritu San&o plenos, ergwez musdum

Lj

Rephta eff zerra argerzt? ; 6c)

«e peccato, Joan. 16. g.

INotat TJudeorum avaritiam, & infa-

Tor

Conflabunt gladios füos $m "womeres.)

gabilem cupiditatem divitiarum.

Ceffantibus difcordiis, & bellis.

Q. Repleta eff terra ejus equis, Gc.)

riol

Nec exercebuntur ultra . ad preimum. )

.etuerat Deus Hebrgorum Regibus,

(

Erit fumma pax per longum tempus,

d

& magis populo, ne fibi equos , &

&

vel femper fecundum legem Chrifti,

quadrigas multiplicarent, Deu

'

ter, 17.

quia precipitu

r charitas, & mutua

num. I6.

VoQ

dilectio.

9. lucurvavit

fe-) 1dolis,

Dn

S. lm htmine Domini.) ln lumine

Hemno. ) Plebejus.

t

Evan gelit.

Humtliatts.) ldem eft, quod incur-

lr

6. Projectféi euim populum tuum, &$c.")

vavit fe, fcilicet ad oranduüm.

Quafi dicat , propterea populum in-

Vir.) Scilcet primarius, & Prin-

vito, ut ad Dominum convertatur ;

uafi dicat.

Cep3,^f3

;

lam proceres ,

quia tu Domine populum tuum a te

uam plebs cólunt idola, humiliando

2

deficientem projecifti, &c.

;

e coram illis.

hn

Domur Tacob,) Ifraelïtas.

Ne ergo dimittat ei.) Xn Hebr. eft:

p

Repleii fust, ) Opibus, & impin-

Nen ergo dimirtam eit , quaü" Deus hie

, IB

* I^

E

-

-

* x*

CAPUT IH

9

T

of

-^. ïngredere in'pétram: & abfcondere in foffa humo a fa-

cie timoris Domini, & a gloria majeftatis ejus.

i

incufvabïtür

Ir. Oculi fublimes hominis humiliati funt , &

altitudo virorum:'exaltabitur autem Dominus folus in die illa.

n

12. Quia dies Domini exercituum fuper omnem fuperbum

[

i

& excelfum: & (üper omnem arrogantem: & humiliabitur:

13. Etfuper Omnes cedros Libani fublimes, & ere£tas ; &

It

fuper omnes quercus Bafan, *

lfos, & fuper omnes col-

14. Et fuper omnes montes exce

les elevatos.

n«

i5. Et fuper omnem turrim

J

-excelfäm*,- & fupeä;* omnem m

rum munitum,

di-

16, Etfuper omnes nave

:s»Th;irüls, & i'uper-lomne, quod

vifu pulchrum eft.

mítas hominum , & humiliabitur

17. Et incurvabitur fubli

n

altitudo virorum , & elevabitur Dominus folus

*fn die Hil]a.

Vd

19. Et i.do«-lapenitus ,c.opteren-tur:

*I.Ig. Et

T

l

loquatur. Éx zelo hoc ait Ifaias. q

15. Cedros Liä;zn'i. V'Sþuperbos, ela-

d. perde Domine tam fceleflos, ex-

tos, ,& potentes defignat, qui inter

alios eminebant , ut Cedri Libani,

(e

fcinde idololatras. Vel dictum eft 2;-

em

miizs, pro .Dimiztcs, prophetice.

aut quercus Bafan , inter humiliores

it05

arbores.

IO. lg petram.) ln fpeluncam.

Bafazn. )

Regio überrima , & letif-

Y

- Foffa bseno.) ln foffis latita.

M fatie timoris Domini.) & facie ter-

fima pafcuis, in qua quercus pro-

fo)

cere, & ramos late explicante

!

S Pr?-

f

roris , id eft, terzibili Domini.

veniebant.

Eta gloria majeflattis ejus,) Qu glo-

Iq. Ef faper omne: montes , 6ft. )

riofam fuam juítitiam oftendet in Ju-

Allezoria montium , collium, turrjum,

fr.)

d&os, cum eos perfequerur, & occi-

murorum murnítorum , «&, navium

us

det

er Chaldeos fortes, pugnaces,

"l'harfis , fignificantur fuperbi, elati,

&

& gloriofos milites.

Itaque

haldzi

m

I

vocantur £/zer five terror, & gloria

faftuofi, viribus , & divitiis fuis

1

dentes , gloria, & dignitate. fpecta-

Domini metonymice. quia a Deo 1iffi

biles.

:

terrorem incutient. Judzis, & in eos

16. Naves Tharfrs. ) Naves maris.

gloriofam Dei: vindi&tam exercebunt.

Sic 'Tyrus infra cap. 23. num. Io. vo-

(f*

1. Oculi fublizes.) Superbia.

catur Fila zari , ubi in Hebrao eft.

Homisi.) Plebeji,ut fupra num. 9.

Filia Thar[iss

if

Humiltati [anz.) Humiliabuntur.

Omne , quod-wife pulchrum eff..)

(

"iritudo.) Elatio, fuperbia.

Omnes gloria , & dignitate con-

mdo

Virorum.) Nobilium, & procerum

fpicui.

populi.

- 17. Íocurvalitur.) Dejicietur, hu-

miliabitur.

"

[27. Dres Domini.) Vindex.

hie

P d

B;&/ ceum Com. Menoch. Tem. V.

B

.

72 a

*

lo

PROPHET. ISAI4

*Ofr. — yo. * Et 'introibunt in fpeluncas petrarum, & ih vordgi-

jo. 8.

nes terrze , afacie (x) fortitudinis Domini, & a

Luca.

*

gloria majeftatis

23.39-

ejus, cum furrexerit percutere terram.

Apoc,

20. In dieilla projiciet homo idola argenti fui, & fimulacra

6. 16. auri fui , quae fecerat fibi, ut adoraret talpas, & vefpertiliones.

241. Et ingredietur fciffuras petrarum , & in cavernas faxo-

rum , a facie fortitudinis Domini, & a gloria majeftatis ejus,

cum furrexerit percutere terram.

22. Quieícite ergo ab homine , cujus fpiritus in naribus

ejus eft, quia excelfus reputatus eft ipíe.

CAPU T IIL

f

