exigua erat, & quafi fterilis refpectu

Orientem , & Ozcidentem , quaqua-

verfum, per omnes mundi plagas.

Datrem,

Synagoge, & antequam convertere-

1a a Deo deferta,

| erat, Ut

tur, fterilis erat ,

penetrabis.) lrrumpes ut eft in. He-

hominum

fide,

gratía , fïlijs

[

d,eliþus , & fanctis

brzo , zelo nimirum filiorum tuorum.

deftituta.

Semen fuum.) FWl tui, hoc eit,

Hinsz:;) ]ubila

., exulta.

n itiqi

rta, 656. ) Quia plü-

Apoftoli, & viri Apoftolici, aliique

Mylti fibi defe

fideles,

:.) [ate

res filios Deo dabit Ecclefia , quam

Gentes bareditabit.) Gentes fubi

et,

Jos, ji*

dederit Synagqga.

)

h

u babet virum.

) Scilicet Deum,

& poffidebit firmiter , & fecure inftar

ster Mrte

hzreditatis:

um t

cui per fidem S$ynagoga fuerat de-

Givitates defertas.) - . A Deo, lege,

fponfata.

e

fide, oratia , & falute deftitutas.

jiato da

Ed

Diisza , Gies.)

'Monet ; ii£ ta-

Inbabitabit.) Sedes ibi figendo,

bernaculum , & domum fuam am-

racipent

Ecclefias excitando, & incolas ad

pliorem faciat , ut F.li(?S'omn'es/ Ca-

Chriftum convertendo.

sf atrijit

pere poffit.

4. Confuffonis adolefcentia tu& obli-

i

,Pnrms.)

Ceffes , feu negligas.

Log05 j ac funtczcos t:05.) Aumplienim,

vifceris.) Meterum peccatorum , qu&

Pes etim

& alti tentorii fanes longi efle debent.

olim commififti.

Clavoi. )

Paxillos ad quos alli-

Opprobrii viduitatis tua-) Cum fine

Deo eífes , quem per peccata amiferas.

gantur fanes illi, qui tabernacula fu-

fünest

(E3

PROPHET ISAIZ/E

198

Non enim te pudeb b quxa confufionis adolefcentize tuse obli-

g, E

Vlfcens, & opprobrn v1d uitatis tuze non recordaberis amphus.

Lucz&

ein fappl

5. Quia dominabitur tui, qui fecit te, * Dominus exerci-

pE

i. 32-

Deus

tuum nomen ejus: & redemptor tuus ían&tus Iírael ,

in lapides

omnis terree vocabitur.

rabiles:

. 6. Quia, ut mulierem dereli&tam , & mcerentem fpiritu vo-

j

cavit te Dominus, & uxorem ab adolefcentla abje&tam , dixit

fem pac

Deus tuus.

u E

7. Ad pun&£tum in modico derehqm te, & in miferationi-

qua 1 non

bus magnis congregabo te.

9. In- momento indignationis abfc*ondl faciem meam

æ-

SEC

dam tuus

rumper a te, & in mifericordia fempuerna mlfertus fum tui:

16. À

dixit redemptor tuus Dominus.

pmfexe

Gen

9.* Sicut in diebus Noe iftud mihi eft, cui juravi, ne indu-

d difpe

9- LI.

cerem aquas Noe ultra fupra terram: üc juravi, ut non iraf-

j 0

car tibi, & non increpem te.

& omne

10. Montes enim commovebuntur, & colles contremifcent:

mifericordia autem mea non recedet ate, & foedus pacis meae

[ EEE

non movebitur: dixi: miferator tuus Dominus.

p d p

11. Paupercula tempeftate convul. i, abfque ulla confolaao—

fplenida

ne,.

Tenpdj

Stenan

&. Dominabitur tui.) GQuafi uxorem

ua demceps Deo conjun&a eit , fa-

Tsc om:

matiimonio fibi copulabit. Hoc enim

staque &«terna eïus uxOor, PllllS tem-

pus habet fe inftar pundi, ut expli-

legom e

fionificat verbum 53 £ab21 , fcilicet

münus

tam dominari, quam maritum elie.

cat Divus Hieronymus.

It 0a

Red(.mPtar » 66 ) Santlus Ijael,

Ip. miferationibus magnis.) 'Vïarrna

Dominmuss omois fe 74, vocabitur redem-

tibi conterens beneficia.

üonomm

Sic enim ordmdnda fum:

eleffin

pv Luus.

Coz;regabo te.) Per Chriftum, &

I'X

verba.

Aypoftolos ejus.

Vocali:ur.) Eife agnofcetur.

9

In momento ,. 6c. ) Repent hoc

Ís. LX

6. Quic uf mulierem derelidiamy, &e.j

n

verficulo, quod dixit proxime fupe-

Deus edimet te , quià tu eras, ut

riore.

Mm, q

& E

mulier derelidtéa, & repudiata, ideo-

9

Gzenut 12 diehus Noe iflud mihbi eff. )

que merens, & afflida, & mifera-

Hoc meum juramentum , & pactum,

qm D(

bilis

puutg

quod. per Chriftum fanciam cum Gen-

PN'

Marentem [ji-itu.) Animo moftam

tibus, & cum Kcclefia, erit firmum,

Üverem ab adolejcemtta. abjeclam. )

& sternum, ficut pactum initum cum

ten»,

Repudmt am.

Noe de inhibendo deinceps diluvio,

1)81 Yi

drfcrp

g. Ad pantlum m morlmo) Ra

firmum fuit, & xternum.

E ;

habent, 7-m*ore z20dico ; intelligit tem-

JgOo. Commiovebuutu: ) Potius com-

us bis mille annorum , quod. fuit ab

buam

Abraham ufque ad Chrlfmm ; quo

movebuntur.-

Qu

U

Mi

Gentiitas a Deo fuit repudnm, &

II. Paupercula, E!'c ) "Falis erat Ec-

derelidia , quia refpeQu wternitatis,

cleha ante Chriftum , deferta, & pau-

etlln

li Qr

& oblr.

3

CAPUT.'LIV.

199

iplius

ne.

Ecce ego fternam

per ordinem lapides tuos , | & fundabo

Xetci

te in fapphiris,

CUs

12. Et ponam jafpidem propugnacula tua: & portas tuas

in lapides ícul

ptos, & omnes terminos tuos in lapides defide-

It vo.

rabiles:

) lelt

13. 4 Univerfos filios tuos do

&os a Domino , & multitudi-

oan.

nem pacis filiis tuis.

6* 459

dtonj-

14. Et in juftitia fundaberis :

recede procul a calumnia,

Qquia non timebis; & a pavore, quia non appropinquabit tibi.

I5. Ecce accola veniet

n

,quinon erat mecum: adv:ena' quon-

m l:

.dam tuus adjungetur tibi.

16. Ecce ego creavi fabrum fufflantem in igne prunas, &

dindu-

proferentemi vas in

:

ad difperdendum.

opus fuum, & ego creavi interfe&torem

1 inf-

17. Omne vas , quod fi&tum eft contra te,

non dirigetur:

gec

Ícent:

jir s

& omnem linguawm refiftentem tibi Ti'n— judiciq, judicabis. H

eft

per, fed per Chriftum fa&ta eft dives,

*

: I4. In juþliz-'t';z f'ndaberis.) Firma-

»Iaiicf

fplendida, &c

beris; nam ipfa tua juftitia. te firma-

It

Tempeflate comvul[a.) More arboris.

bit, tua fanctitas te tutabitur, nec fi-

l ; .fïä'

Gternam per ordineus lapides 205, 6$6.)

net Deus te peffundari , qui juftitix

$ Cellw

Hec omnis pretioforum lapidum al-

eft.vindex , & propugnator..

legoria eo fpedat, ut oftendat Do-

Recede proczl a Calumnia. ) Recedes

e:f.pli-

-

minus fe Ecclefiam fnaàm omni gene-

procul a calumnia, a quavis fraude,

re ornamenti pretiofi inflxucturum ,

& cavillatione; neque enim diaboli,

Vugna

donorum fcilicet , & ,cha'rifm-atum

aut miniftrorum ejus machinamenta,

coleftium.

3

& fubdolz artes tibi nocebunt.

m,&

I2. Lapides defiderabiles. ) kPretiO-

44 pavore.) Vires , & arma violen-

fos. LXX. habent, e/edtos.

ta intelligit, qus pavorem incutiunt.

t hoc

13.. Dotios a Domine.) Scilicet pe-

| ïüpe'

I5. Aecola veniet.) Gentiles ad fi-

"

wam, quod ex fuperiore repetendum

dem converfi.. LXX. habent : profe/yz;.

eft. Erunt autem doci a Domino,

id.)

quia Deus interius in mente lumen fu-

w nom erat mecum. ) Qui'alienus

«

(t,

pernaturale intelle&ui , & pios im-

erat a fide.

j Gete

"dvena , 66.). Eft repetitio.

pulfus voluntati afpirans, & immit-

16. Ecce ego Creavz , €&/c.) Non eft,

tRufil s

tens, eos docebit, & perfiadebit, que

j um

per vocem externam Chriftus, ejusque

quod timeas,arma, quz hoftes fabri-

luvio,

difcipuli eis proponent.

cantur; ego enim ea creavi, & de-

di, efficaciam

Et eultitudinem pAds.) Scilicet, tri-

fubfint,

que ne f:ibi obfint, fed

cone

buam ; ex do&rina enim Chzrifti fe-

quitur, & pax confcientiz, & pax,

I7.* Omhe TA$.

Pax

ftrumentum.

) Omli;e b-ellixcum in-

t Ee

& concordia cum proximis.

etiam, id eft, profperitas, & affluen-

Non dirtgetur. :

) Nwen þrqäe:-aäätur,

Pat!'

tia omnium bornorum.

ut habent LXX.

r3

w

Mdl

Z

200

-PRoi)HET.-is,AIE.

, I

eft heereditas fervorum Domini, &juftitia eorum apucï me,x

E

teton d

dicit Dominqs. |

tgomi. &

CAPET LV.

j,'birimalz'um dbþ;n-

6 Qu

Omnes ad fidem vocans ,. promittit: donorum

dom pto

dantiam: revocantur a peccatis impii , cum. Dominus mifericors

" De

in promi[fis : de profe&iu pradicationis Evan-

fies ftas.

T jt, C? verax

&i Deut

geliü, & felicitate credentium.

L

Mnes fitientes venite ad aquas : & qui

non habetis ar-

$. No

];aan. 5 O

lo

?

gentum, properate, emite , & comedite: venite, e-

que v?

f

dí. mite abfque- argento

? & abfque ulla commutatione vinum;

)Q

51.,33- & iac

t

fed aV

poc.

ppen«di'tisf argäntüm non in panibus , & laborem

io, F

" Quafe a

22-17- veftrum non in fa-uritate? Audite audientes me, & comedi-

ere.

lat ts

15.16

.te bonum, & dele&tabitur in craffitudine anima vettra.

&emn, &

Ezec.

3. Inclinate aurem veftram , & venite ad me : audite, &

Cmned-;

3. 4 vivet aninia veftra, & feram vobifcum pattum fempiternum'7

"

it. 5

29- * mifericordias David fideles.

f0f fe

2

&o.

reecepto-

13.

LA

. 4. Ecce teftem populi

: decïïif eum, ducem, ac p

( proiz

rem gentibus.

*

$. Ecce

n

QT

judicabis. ) . Chald. candeænaäi.e.

Vinum, ö' lac. ) Hisïhi*obus Scri-

UXX. vincese

;

ptura fignificat quasvis epulas, &

ii

.) Hxc eft fors

delicias.

Hac eff bareditat, &

Q. Néón m panil

4) Nonin cibo,

£Qit , à

Écclefie , & fidelium ejus, ut ficut

Tandis p

- focupletes gemmis, & bonis ccelefti-

& pane faturante ; fententia eft : cur,

Sl EC((

bus, juftitia, fandtitate ,. & pace ple-

o mortales , vana hujus mundi bona;

Gestt;

ut ópes, honores, delicias, vanam

na fiuantur.

jufitia eorum apn

d me.) jufta ope-

mundi fapientiam , eloquentiam , tan-

Voadi;

x

ra, aut eorum præmïu'm apud me e&;

tó ftudio, & pretio fe&amini, qu&

ripttr

non poifunt mentem faturare ?

j dot

; l/

ego enim juftítiam munerabor.

rnx,«

Audite amdsentes.) -Diïigehter au

dite.

I. Ez

jte ad aquas.) Do&

conit |

ratiz Chrifti. Huc allufit Chri-

cibum.

Bonwzs.) S0lidum , & falutarem

tx'er EE'K

fas]oan. 7. 37. $ quis fiit , veniat

f. Di

ad me, €$ bibat.

I» cra ffitudine,

) In P;ngaedine , "uf

Ti de

vertit V atablus.

Co : edzt.): Do&

rina, & gratïa.Chri—

lg .

fti tam eft cibus, quam potus animz,

ftamenti.

3. Patlum jenpiterawm.) WNovi Te-

Qu0, ;

ut & fan&ta Sacramenta , p;fæfertim

3f ly

Euchariftiz.

Mi/äricaïd;m' David.) Mifericordias

5l

Davidi promiffas a Deo de Chrifto,

!

Emite.) In

Hebrazo d Frangite 5

Oj

quia en

im cormefturi frangunt panem,

in quo regnum ejus perpetuum erit ,

Map

inde fa&um eft

, ut phrafi Hebrza

quique fuos affeclas ditabit , & beabit.

Q

Q

Fideles-) Stabiles, firmas, perennes.

frangere panem , & comedere idem

Teflem.) Chríftum intelligit, qui

O N

fint ; fenfus er

go eft, accipite /grat»is,

RE(

ïef]

& coimedite.

fuit teftis divini padti , &—promimqnikï

Bijj

1

[

2QAP U. LV.

£oX

Id qe,

';-'.' Ecce gentem, quam nefciebas, vocabis, & Gentäsïq;uæ :

te nón cognovérunt, ad te current, propter Dominum

.Deum

tuuni, & fanCtuni Ifrael , qui glorificavit te.

1 du

6. Quaerite Dom

inum, um inveniri poteft: inVocyaffe euni,

[eritir

dum prope ett.

L

: Uill-

7. Derelinquat i

mþius viam fuam, & vir i'ni»xqu"ns Cögifatiöa

nes fuas, & revertatur ad Dominum, & miferebitur ejus, &

ad Deum noftrum: quoniatu multus eft ad ignofcendum.

lIs ar.

. $. Non enim cogitationes mesoe cogitationes veftree ; ne-

ite, e.

que vie veflrae viée me& , dicit Dominus.

8

VInuim j

g, Qui

a ficut exaltantür €oeli a terraj. fic exa

ltatze funt vise

iness aviis veftris, & cogitationes mece acogitationibus velftris,

3borem

ic. Et quomodo deícendit imber, & nix de coclo, & il-

'Ortedie

!

1pc ultra non revertitur , fed inebriat terram 4 & infundit

ite, l

eam, & germinare eam facit4 & dat gexnen ferenti & panem

€omedenti :

eTnuim»

1I. Sic erit vetbu

me*üm; quod egfeäietur de ore m'eo,:

non rever:etur ad me vacuum , fed faciet quæcumquevolgi?

2

SCept0«

&

; profperabitur in his, ad quee mifi illud.

E

.

, Ecce

—

mïhï :

12, Qgia,in læmï

a c—.ïgredigminij & in pace deduce

r

bus Scrt*

P

m

—€

zi

-

g, &

dibóm

:jeq'u-ef 3 ac Gdeïït"ms dnmæin pre-

tum "peccäveritis; non enim ego vO-

*

1 090 ,

ftandis promiffis;

bis fimilis fim,

*

;

:

qti offenfi non fïtciï-ä

4 : at

Sa EC(C*;) () Chri&e:

reconciliamini.

*

di bonas

Gentem s quam nefciob

45 Á te aïfea

| 0. Ex4ltanfur.) Diftant;

; vanatii

nam, quam protua nof agnofcebas.

Il« $ ersi verbom meum.) Promif-

m, tafl4

Vocabis.) d vexillum Evangelii tui.

fiii meuta de Éedere novi T eftameg-

Proprér. Dominum Deum tumwn.) Pxo-

ti ,. de Metlia, & bonis per eum

1?i : quæ

!

2

dandts,

,Oïbi

pter dotes, & gratías,

"

ibius te de-

xleldite,

corabiít Deus, qui fcilicet eft humani-

A6.

as

docarertd

tatis tux Deus, non ditatis,

erit irntuin.

" veverf£efur d m€ v.:zæ'm?'/i/sj NOG

qz

6. Duam isUeniri poteft.) '"Yempore

faeret , qudcmmQue '?Ja/u;ï ffc*aj Nam

fjnt ,

novz legis; vel tempore hujus vits.

cum Meffiam, Evangeltum ; Sacra-

nenta, & catéra tova- legis charif-

Dus prove cfü.). ldem fignificat,

v Te

quod, Zwe invenni poreff : m qu

mata mundo dedexo , ea omnii4 qug

non longe abfunt, facile inveniüntur.

fert. volo , profpere fient.

ffc()l'dm

7. Vtam [u;m.). Malos mores 'uos.

12. Egtediemini.) Ex dzmonis, &

:

-

Chrifw'

Cogitationes f[745.^ Seudia faa prava.

peccati captivitate.

i

qm eïih

Mul/ss?) Procli is ad (gnofcendum :

Dcþäu:fr/ff;azf, ) Ác

&

Chiffum, ad Ee«

fepe, & multum ignofcens.-

clefiati ; & ad eternam beatitudinem,

V

grenlleï:

. Nom eutm copitationes mea , Cfc.)

AMontes, E$ coll.s cautabunt, G c.) Y ane

ifïifa qllll

KKe defpoadeatis animum , licet mul-

ta.erit [etitia, ut montes, & colles

Biàbh cum Com. Menoch. T. V.

Cc

silion?

T4

1

2602

PRO PHE 'T IkS A Y£

€en$. o*

montes , & colles cantabunt coram vobis laudem, '&:oihnia li-

-

(icat

cat eur

gna regionis plaudent manu.

—

ii

4Q

13. Pro faliunca afcendet a

bies, & pro urtica crefcet myr-

faoo2ta !

tus: & erit Dominus nominatu

dos meu

1

sin fignum. æcænum ; qu9d

M

[

mn aufe-retun

X

CAPUT LVE

ften flx

es, qu

Omes äuj;umis gentis, aui conditionis laoräatw. Dominus ad fer-

C E

vanda füa pracepta : confolatio eunucborum juflorum: domus Dei

& dilga

domus eff-orationis : gravois increpatio , &? comminatio adver-

Qiente

eniem

Jus paftores 3

of

4 À

rujalem , quos cecos , & canes mutos,

ac. impudentes appellat.

£05 1n !

* SapsT. quec aäcit;Dominus: Cuftodite judicium, & facite jufti-

üm p

l.

I

Qomus

EE tiam : quia juxta eft falus mea, ut

/ veniat, & jtii'ti-tia

mea, ut reveletur.

3

$À

huc co

2. Beatus vir, qui fac

ithoc, & filius höminis, 'qui appre-

[

hendet iftud: cuftodiens fabbatum ne polluat illad, cuftodiens

manus fuas, ne faciat omne malum.

Md

Rüf nei

i adhaeret Do;'nïino , di-

^ A EUR p dicat i.ïili.us advenæ ; qu

cens :

Qi u

La

e

m

næï&ei

Et'vi

cantare, geftire; & exilire quodam-

facta, erit eiin nomen ; '&vin mo-

modo videantur. Vel per montes,

nimentum glorig, & victoiig xter-

Eunuch

colles intelligit montium, & collium

nutm.

Pro victoria enim parta fo-

Qu »

incolas.

Alluditc ad latiti:

lent figna, feu monimen

blicis a

f

un 1'? deun-

u & tro-

tium e Babylone.

phza ftatui.

,

Lig.n:

I3.

Pro fa/i;ma;z.*)

ERD llïerba humi-

l. H7o4ite judicium.

4

Qüm (

lis , de qua Plinius I. 21. cap. 7. fen-

- S—4 rectum eít.

) Facite, quog

fus eft , omnia in meliorem ftatum ver-

Sa/us mea.) Salus, quam ego vobis

M

Ttnati

teatur.

In Greco eft : dvri evoif?5c,

mitto per Chriftum falvatorem.

eft autem. coi/y , que & QXeeg. pa-

Jéfitia mea,) Juftificator Chriftus,

Lfg«

luftris herba, de quà prater Pligium

tiri

per quem vos a

peccatis liberabo , &

lec f

"Eheophraftus, & alii.

juftiüicabo,

Ex tate

Pro urtica. ) Secutus eft hoc lo-

Ur revelerur. ) Appareat, adfïtrk;;

n

co interpres vulgatus Symmachum,

in proximo enim eft, ut veniat.

Q

ut notavit D. Hieronymus; nam LXX.

Q. Qui jacit boc.) Quod proxime

1)

[24 TL

hie habent xóvuga» que a Latinis di-

dictum eft , vel quod fequitur.

citur czzila , feu cunitago. Rabbt Da-

Er filius homtzis,

£ v.) Repetitio pres

vid, & Rabbi Abraham volunt efle

cedentis fententizs.

hY

genus fpinz.

x

Ogine malum.) Uilam malum,

Ni

E? erit Dominus nominatus in frgnum,

3. Elus advena, &c. ) Quafi di-

Vitmi

aFermum.

Hec mira gentium con-

cat: |Moyfes arcebat Gentiles a fua

ffu t

verfio ,

Synagogä,«& Republica, Deut, 23. n.

COj

fan&ifïcatio per Chriftum

j

l' o'

L

CAPUT LVL

203

ia f«

cens: Separaïtïcneä dividet me Dominus apopulo fu

D

i

o. Et gon

dicat eunuchus: Ecce ego lignum aridum.

*

4 . Quia hxc d

1

i

cit Dominus eunuchis :

4

Qui cuftodierint

t myr«

'fabbata mea, & elegerint,

qui

dus meum:

-

.quag—;:*egd volui, & tenuerint foe-

!

z, Dabo eis i

n domo mea, & in muris meis 'locum, & no-

inen melius a filiis , & filiabus.

Nome'n fempiternum dabp

J fr.

.

eis, quod non peribit.

it D

6. Et filios advensae,

qui adhsrent Domino/,v, ut coïant eum,

Wf«

& diligant nomen ejus ,-ut fint ei in fervos: omnem cufto-

dientem fabbatum fie polluat illud, & tenentem foedus meum.

.. Adducam eos in mon:em fanttum meum , & letificabo

eos in dcmoorationis meae: holocaufta eorum, & victimee eo-

jvf

;um placebunt mihi fuper altari meo : *

* Jereg

quia domuls ,lmxea

7. .Ll

t

domus orationis vocabitur cunétis populis.

g. Ait DominusDeus, qui congregat difperfos Ifrael

d: iVl att.

QI-IS*

pte-

huc congregabo ad eum congregatos ejus.

Marc.

c2.

9. Omnts rí.17.

(iens

z

Lucz

ä

& 8. cap. 7« n.; Is & feq. æt Chri-

2 77/;;6'. &c.) Præ filiis.

I 90466

, (*

it

us nefninern arcebit a faa Ecclefta

Nomen [empsterumm.) Glofiam fem-

piternam,

s

cäpä :

Qzi adbaret Dowino.) Qui Chriftia-

lG&ntil&s j te-

— n

ha;ïïdei facra fufcipit.

6. £t /277'65*' advepa. )

Eb nón dical EutucBnss .

£f&) Etiam

p-.its & confi.mat, quod dixit,n. 5.

1 fliü«

* Sabbatum.) Dei cultum.

u

Eunchilege Moyfis Dcuter. 23 I

B

cctu populi, templo, & officiis pu-

Tenentem fiedus. ) Obfervantem

blicis arcebantur.

Conditiones Éderis, id eft leges, &

:(( b ?e

mandata mea.

Lignum aridam.) Qua(ï lignüm arie

4z

r

j

mostéipm

düm fterilis, & fine frü&u prolis.

fantiem. ) In Sion,

i

- Qui enflodierint [abbata smen. )

L

iü ECC!Eüalna

Qui Deum fan&e coluerint, & no-

Larifieabo eos 12 domo órditouW mé&.)

vobis

ininatim fervaverint legem fabbati.

ÍIn templo faciam eos participes fpiri-

Elegeriat , qua

éga volu;.) Servavé-

tualis lzcitie , qua percipitur ex facro

rilts,

rint legern iicam , vel confllia; nam

cantü , & facris ceremoniis,

0,

hec Bunnchis voluntariis, id 'eft , ca-

8- Qui tongregat diþe'r/ä;ä If?ael. )

ftitaem profitentibus , quales funt re-

Per' Imrael propiie accipit Judzos; de

ufit ;

ligiofi, optimé convenisnt, & de illis

iis enim dgit in fequentibuss quafi dic

[:8

.)?:

Ne putetis, O Jucsi, cum voco ad-

potifimum irtelligenda funt, ut patet

um

ex feqüefïtibuäa

venas , id eft, Gentiles ad. Ecclefiam,

E. |n demo iea, 6 ïh,Ec'cïefïa hiiea.

vos ab ea éxclufos; nam Ecclefia tam

erit veftra, quam Gentiüm; quocirca

) pl'æ*

Nemen meüá a fHb, C5 füjnbun )

Nam virgines, & ct«libes a virtüte

ficut gentes , fic & vos toto otbe dit-

viroginitatis , ( religionis majus con-

perfos ad eas colligam.

f d-

| Cozgregabo ad eum. ) Scilicec Kxae-

feguentur noimen, quam in filiorum

l€ino

a ln

copia, & preftntia:

]

34

. fl

l1

204

PROPHET. ISAI/E

9. Omnaäs beftise a

;

gifi venite ad d.6vorandza—m5u,niVeffæ beu

ftise faltus.

:fl/jlöfw

t üniverfi :

áb bt

ro. Spcculatores ejus coeci ommnes , nefcierun

Í

j

canes muti non valentes latrare, videntes,vana, dormientes,'

:

(i

& amantes fomnia.

TAT

]ere

6

iL Etcanes impudentiffimi nefcieru

nt f: atui*i*tatemi: lpfi pa-

: ^?' ftores ignoraverunt intelligentiam : omnes in viam fuam de-

5

ljl

Ío

clinaverunt, unus

tu

quisque ad arvariftiam. Cuam; a-fummo ufque

j

ad noviffimum.

l

12. Venite fumamus vinum , &.i

"',mpl';e'aämui- ebrietate : &

ä

(ire

erit fieut hodie, fic & eras, & multo amplius .

i

'

(;7

) 3

füs lin:

IS fl

*

íQ

CAPUT

ol

ooocrsu 2 Populum, As — EL RUAL T T NE.

ta eft impudens canum libido , & vo-

Jios ejus pertinentes ad fvnagogam,

que c

ongregationem fignificat.

racitas : fuegcillat Judxorum do&ores,

O. Ormnes beffia agri, &0c.) Cum di-

qui ad ea, quz ad officiun eorum

I ?ln

"Tamen ':

xifet difperfos 1frae] congregandos ,

pertinebant, negligentes, & dormitan-

N

previdens hos Chriftum occifuros ,

tes erant; ad propria vero commoda,

dolore, & indignatione ta&tus, fpiritu

ad delicias , & ad wentrem explem

Quam -

dum erecti, & alacres.

prophetico evoeat beftias, hoc eft, fe-

(me ;

ram gentem Romanorum, a qua per-

Lf p.ffores.) Ipfi Principes, & Ma-

cum yy

dantur.

giftratus.

['TI 1

Hoc eft,

H

IO. Specmlatores ejus. )

lIgnorawerunt- intellgentiam, ) Ra-

h

populi Judaici , doctores ejus. Hos

tionem prudenter adminiftrande Rei-

Cj

Chriftus cecos appellat, & duces cc-

publice.

Vil

mn

corum. Matth. 15. I4.

I viam

fsam dec!i;z;verunr.) Qllöe

4j

Nefcierunt zmzverfi) Eorum, que

ceunque cupiditates trahebaut fequen-

mal

3 (

tes avaritiam , ventris & veneris vO-

2

-facto opus erant, prorfus ignari.

H

- Non valentes latrare.) (»lïl()dgi:ifg(ïeln

luptates.

lz

fceleribus tenerentur, que reprehen-

12. Vemite, Efc.) Eft mimefis id,

».It

ä

u

u

dere debuiffent ; vel quod Pripcipibus,

eft, imitatio vocum paftorum, & do-

& populo vellent adulari.

&orum.

ts

- Videntesvana.) Ynania, & falfa pro-

Er erit ficut. bodie, £c.) Convivio-

ruur hilaritati femper aliquid adjici-

phetantes , diceztes Pax , Pax , cttm non

V etit

/]f*P,ax.

mus. Poffunt etiam effe verba non lu-

Ej

Dormientes ,. 62 amantes. [omuta. )

xurioforum , quos reprehendit ,. fed

tol

d$

Similes canibus-ignavis, qui fi quid

ipfius Prophete, quafi dicat, pers

Us, (

vident, aut audiunt, modice caput

feverant in captandis VOlupta't,ibuS?

4uny

attollunt , fed mox, ac fi nihil vidif-

& indies ruunt in ngus.,

Qua

f

fent , in fomnum reclinant.

luben

L

* o 0X X* o x*

20

M

"fre be.

x

CAPUT LVIH.

ierfi «

3*ufiomm interifus , C? futura ipforum requies tton intelligitur

ab impiis ,cum qml)us Deus bic expo[f?ulat [uper idololatria, aliis-

1 entes

que ipforum Jceleribus ,

denutitians eos bumiliandos : confver/' j

Autem pax, & conþlatzo promittitur : cum impii cor fit tam-

ipftps

qm de.

quam-mare fervens , cum nàn ef? pax.

Uftus perit, & non eft, qui recogitet in corde fuo &

ufque

* viri mifericordise colliguntur, quia non eft,

qui intel-

*

eg

ligat: a facie enim malitiee colle&tus eit juftus.

2. Veniat pax , requiefcat in cubxll fuo j qui amoulawt in

d1re€hone fua.

.3. Vos autem accedite huc filii auguratmms femen adulte-

ri, & fornicariee,

4. Super quem lufiftis? fuper quem dilataftis os , & ejeci-

ftis linguam? numquid non vos filii fcelefti,

femen mendax?

APUT

s. Qui coafolamini in diis fubter omnehgnum frondofum,

xmmolantes parvulos ln torrentibus , fubter eminentes petras.

o) Ne-

6. In

, n

ET

ch

Semen adulteri , &t fam;carue) Po-

do&ores,

(1?;;5 pcrtf,-c)c ) ()mnes Jufïos

j eorum

3

generatim mtelhgxt:, potlff imum

E ANNE H a

fteri , & filii Synagogs idololatiz, &

ormitar.

tamen Lhu'ïtum

fuperfcmonlbus deditz.. Notum enim

eft , idololatriam tmmcacmnem $ UC

mmodi,

Nosm eff, qw rerogztet j2 corde; )

adulterium yocari in Scriptura.

explen

Quam fcilicet fnique occidatur ; &

quam grave Reipublice dimnuin fit,

4

Super quem lufiflis ? ) Int€1ll7lt

cum Vlih fanfh:» privatur.

Ciu[

tum , quem irrifionibus , lmh-

&Mä

V'rz mz 67*!0076[196) "Viri p LAK

bms, dl&ph, conviciis ,

blafphemiis,

há

c. affecerunt Judai.

C2 /z guntur.) Ad patres fuos ,. hoc

Dilataffis o5 , & ejecifis. lngnam. )

dz Rel

eft, moriuntur.

-

Significat geftum petul ais turbs,

) Quo

A dadie emim malitia. ) Ne vvïezmt

quz hiante me, & exerta lingua Chri-

mala, & clades fux gentis, & feculi.

ftum irrifir.

(eqwn

-Q. Feniat pax. ) n pace reqmefcat

Semen imendax.) Adalerinum, & de-

r v

ut ha-

de cubili füo.) d4m /e?u[(:bro

generans a majorum im&xtare 3«X

bent LXX.

Plet ate.

nef $ id

Qui ambulauit dm.diretlione.) N thfe

s. Confäldmzm )Gaudetb,confolatmu

& do

rectitudine.

Ín

nem captatis in cultu idolorum.

3. Fo: antem, &ic. ) Sermonem con-

Hebreo eft, /zezeftemtes im nlmis,

)m frit-

vertit ad Judzos.

id eft, in lucis exardefcentes in. vene-

- wljic*

rem ; nam in lueis templo . circumje-

fj0n ]

FEj ag n zr/ztr;czs ) Itl vocat' in-

colas jerufalem, quod divinationi-

&15 pxoftab nt fominz , & maies in

'lt j

bus, & auguriis eiient dediti.

Mel

honorem falform Deom i. Ideo luci

: Per

ancu ratriis idem eft, àdc venefice

apud templum in lece prohibiti.-

'Aibus r

m(t dicat , impii , feu fcelefti. LXxX.

Super omne /Mwm frosdofum.) Lo-

hd.b ent Zziqui.

cabant enim 1(1(,-121 fub 41b01e aliqua

205

PRO PHET ISAIA

:

gt Do

6. In þ;rtibüs.torfentis pars

tua, haec eft fors tua : .

& ïþfïs"

erecord

^

effudifti libamen , obtglliüi facriücium:-*

| Numquïd fuper h&

& quin

non indignabor ?

i2 ESJ

7. 9uper

montem excelfum,

& fublimem pofuiffi cubile

A

ut immolares hoftias.

gerunt i

tuum, & illuc afcendifti ,

retro poftem , pofuifti temoriale

5 Q

8. Et poít oftium , &

eos aufet

tuum: quia juxta me di

fcooperuifli,

& fuícepifti adulterum:

1

g ha

dilatafti cubile tuum ,

& pepigift

H

cum e-isxioefcïus: d»-ioïexifiif

ftratum: eorum imanu aperta.

j H

.9. Et ornaíli te regio ungu?nto ,

& multiplicafti pigmenta

fexiti,

l, & huniliata és ufque ad inferos.

W. Q

tua. Mififtilegatos tuos procu

10. In multitudine vise tuce laborafii :

non dixifü : Quie-

tem: &

propterea non rogafti -

bns, &

fÍcam: viam manustu& invenifti:

F

"

11. Pro

humimr

16 N

!'at.e' fundente ramos fuos z 'yævät- in

brzo eft, manum vidi; , id eft, fen-

jucis.

fifti ; natv omnis fenfus apud Hebre-

0s videndi voce exprkmitue , (ic Pal

[

Immolantes parv'uld:

7 Soïebaryf.Mo;

N r

loch idolo naturalis amoris obliti pro-

32« 0. dicitur

Gü/f»:tä ; &j Ui;jeid,s

»rios filios immolare, Vide dict. Lev.

aquoniam fuavis - eft. Dominia , elt exgo

"

-g)embas &

idem, ac fi dixillet :

,

Libuit 14065 con-

Ropdtrare|

380' QVIO' &4- Rr'eg:. ï [ [

-

It Pre

In torrentibus.) Qiuia imni

aneé ilfud

trellari, LXX. videntur hoc lf)e(:*' de

facrificium przcipue peraeebatur jüxta

induftria omifitie.

tl id

f&]leï&;, &

torrentem Cedron , m valle Exmon.

9. KRegi.) idolo VIoloch , quod Hes

Vide 4. Reg. 23. 10« & ibi diQa:

braice Regem ienifigate

Qum fä

6, m partibus forremtis pavi iua. »

Pigmsenta,) Unguenta, O

äorament;äd

OE

fmtim o

Sors tua, deliciz, & divitie funt co-

Italice appellamus , Profsm.

Non cóne

mitius mt

lere idola, 1n Hebrzo eft: £» Lapidi-

Mijfís legatos 1105 proent-)

àus torventis bárs fud.'

tenta vicinorumi idolis, ex Affyriæ?

D.- Em

7- Cüäi[fu' )'

Adtare ; * vel le&um ;

JEcypto, &c. idola acéerfivifti

Bidom u

abt flratum ad caübandum ; nam pér-

Humtilista ei$ Jufoue ad inf&raulj

G,*cm t

Viliffime,. & profondifliime Hebrai di«

nottabant in iis. locis fpe confequendi

EC

fomnia füturorum przfaza.

eunt fceftunam humilia:i, cum cogno-

kofübss ,

Q. Pofl offium .«« poras

72 mem'ari;?lä

fcitur, & violatur ; Propheta autem

de idololatria loquitur 'tanquam de

lne t

zuum-) Ad eft, idolum ftatuifti, ut pro-

adultexio.

CWI gng

;rediens ; aüt domum rediens illius

e—sa

memihilles ; & domus tua in uhus

IO. da multitudiue via 'fu;g,:.f) Ín accer-

Cüïx;re pa

fendis undequaque omnium gentium i-

Qs i

ellet tutelaz

i

Diftoeperutfls.) Lieftutn,

dolis, eri yendis; colendis, ornandis,&c.

ümt M

Dilztafii culile tumu. ) mujta ad-

Nom dixifli: quie[éam. ) CLXX. 4e-

(»am : nulhim tdololatriz inodum fe-

Fidui

anittens idóla, cuma quibus fuperftitio-

lutem f;

fe adulterareris,

cifti, Laffata es, fed non fatiata.

Htre;

duïterorum, ido-

Vitam mans tua itrocniffí, ) Mitam

Jorum.

Siratum earwm.) A

*

manus vocat idola manu fatta, tum

Hm. pat

poftmir

Aanu 4þer't4;,) Païam; e

&

| i'mpudeh-;

uia ab illis neceffaia ad vitam fpe-

ter, vel lurgiter eis. donans.

In He-

rabaüt, tum quia illorum eránt amafii.

bomim x

Mont;

|

j

-b

207

CAPUT LVH

& Ws

[

*f. Pro quo folicita timuifli, quia mentita es, & meïxnlon

r hs

D

o

es recordata, neq

ue cogitafli in corde tuo ? quia ego tacens, :

& quàfi non videns, & mei oblita es.

D

! Cübile

i2. Ego agnuntiab

!

derunttibi. .

*

o jüftitiam tguam , & opera tua hon pro-

X

morizle

15. Cum clamaveris, liberent te con

gï*..egä-tï tui , & omnes

|terum

eos auferet ventus, tollet aura. Qui autem fiduciam habet

ilexift

mel, haereditábitterram, & poffidebit nomen fanttum meum.

14. Et dicam : * Viam facite, preebete iter, declinate de "Infr,

Qmenta

2.IQe

femita, auferte offendicula de via populi mei,

infetos,

.1$. Quia heec diecit Excelfus, & fublimis habitans ceternita-

!

tem: & fan&um nomen ejus in excelfo, & in fan£to babi-

&?uied

tans, & cum contrito, & humili fpiritu, ut viyificet fpiritum.

u

humilium, & vivificet cor contritorum.

——2À

a, fer-

;e ufque ad |

;6, Non an?m in fempiternum litigabo, neq:

finem

| Hbre-

fc Pb

ddeit ,

wwN-o;z rägdf)i.j LXX ; Non ra glafl;' me ,

'14;' Declinate de /ämzm ) Sordes,

dl ago

fperabas enim a tuo ama

Qo Omnia te

faxa, ligna, & omnia impedimenta,

uili citie

iupetrare p offe.

& offendicnla tollite,' hoc eft, quod -

Ir. Pre quo

f

oljcita t ) Qiaid:

dixit c: 40. 3. Parate viam Domin.

Joco de

timuifti idóla , ut fidem. miht QACz?m

IS. Habirans &ternitarem.) Mabitans

Falleres , & mentireris ?

cc]um empyreum, xternum, & incor-

vl He

Qägia ego tacems, äjc.)äLïcet ego ta-

ruptibile, vel in feipfo ,' qui eft —'fua,

'Amenta«

ceam, & diffimulem, nec tua ícelera

$ternitas,

ftatim puniam, non tamen propterea

minus me timere debuifti,

Íe excelío, &5 $m f'andlo. )) In cmïo*

jonciti

quod eft excelfum, & fanctum taber-

12. Ego annuntiabo juflitram fuem.

naculum Dei.: Excelfüm etiam, & fan-

l»myri&,

l

Biétum ironice, id eft flagitia tua.

. &um fignificare poteft montem Sion,

7er70!. )

Opera f44.) Scelefta.

in quo erat templum fanctum.

brgi (lé

13.

Cum clamaueris. ) Afflida ab

Cóntrito , €& humili fpreitu.) Corde-

D

cagnüv

kofübus , prefertim Cba

s

:

3

QQæis Baby-

afflito, & humili.

aatem

lone captiva:

Ut vivifcet j:ä

vt bunis V. )

j de

Co»n gregafi tui.

Dii, quos un dique

LXX. habent: Puffflanims dams pa-

congrega[ïii

ei , congreges tu,

Hentiam , nt vivificet, recreet, erigat,

j aCCl

reftauret afflictos, pufillanimesque.

quos es imitata.

iom F

"duftret ïyen!ur.)iïdola fcilic-et, adgp

16. Litigabo,) Chald. & L

s

ïxf Ui-

)dfä,&ü

funt levia, & inania.

-eifcar.

u

Fiduciam haber mei.) Qui fe, & fa-

'Quia fhritus d fecie mea egrediäm

b

m f"

jutem fuamn mihi crediderunt.

£ur,) Animas. enim amo, quas ego

n

H& veditabit terram. j Poffidebit ter-

creavi, & que opus funt e manu mea

Viam

ram, patriam Jerufalem ex captivitate

egrellum.

j, ff

Pomiminäo reiticutus. — Vel fignificat

Et flazus ego

f4cz;4772.) E& anissas Lf-gaï

terram viventium patriameseoleítem.

fec&, ut vertunt. Pagninus, & V&f

tablus,

chndüi'

Monteng, [enchum.) .Sio,n.k

x

2o8

PROPHET. ISAIJE

" finem irafcar: quia fpiritus a facie mea egredie—turj & flatus

ego faciam.

[

frtn

13. Propter 1

niquitatem avaritise äjtls jratus fum , & per-

d Do.

cuffi eum : abfcondi ate faciem meam , & indignatus fum:

bibits , 1

^ &abiit vagus in via cordis fui.

*

Jalbai

18, Vias ejus vidi, & fanavi

eum, & pedun eum, &

.reïddiï

di confolationes ipfi , & lugentibus ejus.

£2

19. Creavi fructum labiorum pacem, pacem e

*

qui longe:

H

L

— eft, & qui prope, dixit Dominus, & fanavi eum.

H

2o0. Impii autem quafi mare fervens, quod quiefcere non

Q COT

|poteft, & redundat flu&us ejus in conculca ionem, & lutu m.

^. Mt

*Supr.

21. * Non eft pax Vir.np:hg ; dicit Dominus Deus.

volunt:

48-22«

Ía 007

quare [

*Q

füas nf

| CAPUE?

volunt

þ17, I;zivqlnit;ztem .iv;:r;tiæ;"j- H'æ.c e&

confefftonis þe»cc*atorum, Vel fenfus

i E

avantia, quam in fcribis reprehendit

eft, creavi p

acem , que eft fiuctns

Em

cap. precedenti num. II.

labioram meorum, id e&,ïl)'xoænimO"

nis mez.

i

U

Peres/f. eum.) Populum meum.

Pacem.) Guictem , tmnquïllï&atmi *

- Abfcondi a te facióm meam.) U

s

t älli

profperitatem.

E

faciunt , qui indignantur.

V fs

Et 75;2" Jonge g///z. Genrfiïf, q.uï,.,fïa(;j-

Abit vagus, G. ) Hzc eft gx&avis*

tenus remotus fuit a fid

las

pena, cum quis a Jeo dereli&tus fi-

D

Íalute.

te P Deojf &

&re :

nitur vagart

, & impune fequi concu-

dàmmo

Ee qui prope. )'**V]udlæö, qui ante ha-

pifcentias fuas, juxta illud Pfalm. go.

j

[4 Dimlf eog. fecundunz pie/ider;d Cor-

buit fidem , Deum , & fpem falutis.

mix,ch

dis eorumm , ibunt im adinventianibus

7

pler th.g'/; "mare fgrven:e )' Propter'

hts Q

fes-

&ftum cupiditatum , tentationes, ( at-

büïza m

LIS-

Vias ejus uidi.) Midi eum va-

flatum dzimmonum.

j

gum , errantem , ruientem in exitum.

nünw

Redundant flutus ejus im coneulcatio-

Sazavi, E6 reduxi eum.) Per Hagella,

»em.) Conculcationem vocat res vi-

QVH pl',x

infpirattones , moniíta Prophetarum.
