; 63 "Prajici?:.) Ad confolationem

ficatur , quz fequuntur verba , non$39. I»

njon

&

Jud&orun , & monitionem Chal-

-

effe Jeremiz.

)

) A^

d&orum.

R

va lol*

64. Sic fabmergetur.) Non tam in

T

anslatum eff. boc caput a 7&remi4

joiri T

Andem fere "verbis in. bunc. locám

" one*

Esphrate, quam in mari excidii, &

ex lib. q. Reg. cap. 24. € 25. explica-

ag o

calamitatum plurimarum.

bimus ea , qua indif'.at.a' læca,mm af-

fafitth

Et mom confmrget. ) lNon emerget

tigimus. /

3

ex his malis, nec amplius reftau-

tll &m

hy

rabitur.

lius 'Uiginl;, ö'c.) Eft Hebraif-

I.Fl

mus paffim in libris Regum oc-

Hucef7ne "verba Teremia.) Scilicet

contra Babylonem ; non enim figni— -currens pro eo, quod Latini dicuns

ipita ,

deüdw

Mmm

Ji

Bill. eum- Com. Menjacl;. T. V.

[

—

458

PROPHET, f[EREMIJE

fe decimo, decima menfis : venit Nabuchodonofor rex Ba-

(

bylonis, lpfe & omnis exercitus éjus, adverfus Jeruíalem,

& obfederunt eam, & ædlflcaverunt contra eam munltlones

in circuitu. .

ff

$. Et fuit civitas obfeffa ufque ad undemmum annum re-

ft

gis Sedeciaze.

b

6. Menfe autem quarto nona menfis, ObthIt fa.mes civi-

tatem : & non erant alimenta populo terree.

&

s. Eb dlrupta eft cmtas, & omnes viri bellatores ejus fuge-

runt, exieruntque de civitate noCte, per viam portae, qu&e

eft inter duos muros, & ducit ad hortum regis ( Chaldseis ob-

fte

fidentibus urbem in gyro ) & abierunt per viam, quse ducit

ia

Jn eremum,

'$. Perfecutus eft autem Chaldaeorum exercitus regem &

tat

apprehenderunt Sedeciam in deferto, quod eft jux ta]en-

«

cho: & omnis comitatus ejus diffugit ab eo.

9. Cumque comprehendiffent regem , adduxerunt eum ad

&t

regem Babylonis in Reblatha, quae eft in terra Emath: & lo-

f&

cutus eft ad eum judicia.

^f

E

10. Et jugulavit rex Babylonis fillos Sedeciz in ocuhs ejus:

am

fed & omnes principes Juda occidit in Reblatha.

md

rr. Et oculos Sedeci?e eruit, & vinxit eum compedibus,

EE

m

& adduxit eum rex Babylonis in Babylonem, & pofuit eum

in domo carceris ufque ad diem mortis ejus.

2l

&

12. In menfe autem quinto, decima menfis, ipfe eft an-

nus nonus decimus Nabuchodonofor regis Babylonis: venit

cujb

trií

Nabuzardan princeps militize ,

qui ftabat cOfafü Tege Babylo-

nis in Jerufàlem.

2

Ailus |

13. Et incendit domum. Domini, & domum regis, & om-

nes domos Jerufalem & omnem domum magnam igni com-

Coror

Cnd

buffit.

I4. Et

3

Wtnr:

viginti, & unum annos natus erat

I2. Dectma menfrs. )

z

25. 8

Sedecms ;

t

dicitur feptima die ven: ffe

Bs

abuzar-

dan:

»

Filis Jeremis, )

Non Pmphetæ ;

conciliabimus hec loca, fi di.

fed alterius ejusdem nominis Sacer-

camus feptima die difceffiffe x Re-

I$

dotis.

Nam Lobna civitas Sacerdo-

blatha , m qua de ebat Nabuchodo-

la ade

tum erat

nofor,

& decima €c

ie ( tridui enim eft

«t eff immterra Emath.) In Tri-

l. Z

iter ) pervem!ïe in J erufalem.

bu Nephthali, ad Montem Libanum,

dihs f

Juxta fluvii Jordanis initia.

f Hhtty

T qu

N

CAPUT Ll

459

x Di-

cun-

14. Et totum murum Jerufalem'per circuitum äe&rüxït

ilem,

&us exercitus Chaldaeorum, qui erat cum magiftro militiae.

TOV

15. De pauperibus autem populi; & de reliquo vulgo, quod

remanferat in civitate, & de perfugis, qui transfugerant ad

jm te-

regem Babylonis, & .csteros de multitudi

.

ne ; t.ra;nftulit Na-

buzardan princeps militiae.

es Cl

r6. De pauperibus vero terrae reliquit Nabuzardan prin-

ceps militize vinitores, & agricolas.

yfüpe-

17. Columnas quoque sereas, qu&e erant in domo Domini,

& bafes, & mare aeneum , quod erat in domo Domini, con-

sis 0D-

fregerunt Chald&i, & tulerunt omne zes eorum in Babylo-

s ducit

nem.

;

18. Etle

betes, & crea*gijas,« & píalteria, & p-hïa;lä*s", & mor-

: &

'tariola, & emmnia vaía

*

erea, qus in minifterio fuerant., tu-

gta]efi.'

lerunt.

I

Et hyæriäs:,w & täymiïämateriä-s & urcefos.i& pelves ,

eufï] ad

& candelabra, & mortaria, & cyathos: quotquot aurea, au-

]: &KO

rea; & quotquot argentea , argentea tulit magifter militiae,

20. Et columnas duas, & mare unum , & vitulos duode-

ylié ejus

eim sereas, qui erant fub bafibus, quas fecerat rex Salomon

in domo Domini non erat pondus aeris omnium horum vafo-

x

pedibus,

yrum,.

2i. De columnis autem, decem & otto cubiti alti

fu—äini's;

gj €um

erantin columna una: & funiculus duodecim cubitorum cir-

cuibat eam : porro groffitudo ejus quatuor digitorum , &in-

(o elt at

js: veti

trihbfecus cava erat.

22. Et capitella fuper utramque serea : altitudo capitelli u-

e Babylg.

nius quinque cubitorum: & retiacula, & malogranata fuper

» & p

coronàm in circuitu ; ommnia srea.

Similiær columnzae fe-

cunde , & malogranata,

P

23. Et fuerunt malogranata nonaginte

fex dïep-ändleritia $&

um retiaculis circumdabantur.

T

om-n.iia.-trnala"g,rag:atæ cent

Mmm 35

24. Et

Gepet as

fa.5

»

j

Nabun4r

I9.. Creagras») Creagra eft fl;frcrir

nu-

Hebrzo, fio demetiri folemus, erat

]oca

j d

duodecim cubitorum.

la. ad expitcandas, & extrahendas caz-

jfife &

nes. ex Jebete..

23. Malegramata mumaginta fex. )

Napndo"

oI. Decem, &* otlo cuä);t'i, &c.) Vïde

At 3. Reg: 7. 20. dicitur: melograna-

:rhiduï enin ^

dicta 3. Reg. 7. num. T5.

forum AaWkom ducenri ordines , hoc eft,

malogranata ducenta fuis ordinibus

älemf

Foniculus. ) Circumnferentia columna-

rum, quam funiculo, aut, ur eft in

difpofiza , ita ut erium. effent malo-

460

PROPHE T. W]-EAV,R EMIE

:

fs

.24. Et *'tülit'nlïagi&er militiee Saraiam facerdotem primumg

Inc

& Sophoniam

E

facerdotem 'fgcundum? & tres. cuftodes vefti-

hii

buli.

2s, Ktde c

ivitate üul-'ït 'eu'nrujc*hum unum ,- qui erät)pfæpo-

C

fitus fuper viros bellatores, & feptem viros de his, qui vide-

bant faciem regis, qui inventi funt in civitate, & fcribam

pet

principem militum , qui probabat tyrones: & fexaginta viros

Hs

de populo terree, qui inventi funt in medio civitatis.

26. 'Tulit autem-eos Nabuzardan magifter mil

JA

:

Dab

xit eos ad regem Babylonis in Reblatha.

X

27. Et percuffit eos rex Babylonis, &

interfedit eos inRe-

fu.

blatha in terra Emath, & translatus eft Juda de terra fua.

fius

28. Ifte eft populus, quem tranftulit Nabuchodonofor: in

deine

anno feptimo, Judzaeos tria millia, & viginti tres:

( f

29. In anno o&tavo decimo Nabuchodonofor tranftulit.

de

ís,

Terufalem animas o&tingentas triginta duas :

EE N

3o. In anno vigefimo tertio Nabuchodono

for, tranüulif Na-

buzardan magifter militize animas Judaeorum feptingentas qua-

draginta quinque ; omnes ergo animae, quatuor millia fex-

EU

centae. .

31. Et fattum e

ft in trigefimo feptimo anno transmigfatiq-

nisS

URT O

2

gran'ata in quaque columna.

Re-

12. dicitur fuiffe anaus o&avus regni

fpondeo vel fuiffe tantum 96. & 5.Reg..

NNabuchodonofor.

Dicendum fuiffe

tempnus illud finem feptimi anni, &

uG stl al k L o

J

dici centum, quía fepe folemus nu-

merum rotundum ponereäpro numero

initium octavi, & ideo utrumque ve-

paulo majore, aut minoie

fic dici-

rum. eífe.

ta-

It

mus feptuaginta Interpretes, cum

Vel

30. I» amuo vigeffmo tertio.) At 4.

Jeruf 2

men fuerint feptuaginta duo.

Reg. 25. 8. dicitur hic fuiffe annus

malogranata erant centum;, fed tan-

decimus nónus,

Refpondeo loco il-

Xit ]an

,

tum nonaginta fex videbantur; cor-

lo 4. Regum mnotari annum , quo

$ul

pus enim fphericum uno obtutu

primum

abuzardan templum ever-

totum videri non poteft, quatuor er-

tit,, & incendit urbem , & captivos

go latebant, ita Vatablus, Lyr. &

duxit eos, quos Jerofolymis invene-

alii.

ràt: hic autem annum; quo Nabu-

D6 d Ste k a U dl du RA I

24. Et tulit , t/c. ) Hec explicata

chodonofor vicina regna Àmmonita-

funt 4. Reg. 25. num. 13. & feq.

rum, & Moabitarum occupavit, &

25. Er feribam.,) 4. Reg. 25. n. 19.

udaos , qui eo confugerant Baby-

Interpres retinuit Hebrzam vocem So-

lonem traduxit , qui annus quartus

pher , quafi,effet nomen proprium.

fuit ab eo, quo templum eveffum

fuerat.

Vide, quz.ibi diximus.-

D

3I. E* fatlum eft , &c.) Explicavi-

W

29. lz anno /ept;"ma.) At 4. Reg. 24.

SCI'[pt

üni

|

CAPUT i.

461

A

nis Joachin regis Juda, duodecimo menfe , 'vigefïma quinta

fü

menfis, elevavit Evilmerodach rex Babylonis, ipfo anno re-

gni fui , ca

put Joachin -regis Juda, & eduxit eum de domo

»0

Carceris.

(

32. Etlocutus eft cum €o bona, & pofuit fhronum ejus fu-

atl

per thronos regum , qui erant poft fe in Babylone.

MU

33. Et mutavit veftimenta carceris ejus, & comedebat pa-

nem coram eo femper cunCtis diebus vitze fuae.

Qu«

34. Et cibaria ejus , cibaria perpetua dabantur ei arege

4

Babylonis. ftatuta per fingulos dies : uf

jue ad diem mqrti:

e

fua, cun&tis diebus vitze ejus.

»

h

mus hzc 4. Reg. 25. num. 27. & dendum Evilmerodach id. ftatuiffe ,

W

deinceps, ubi tamen dicitur hxc fa-

" & effectum dare cepiffe, die vigefima

&a fuilfe non vigefimaquinta diemen- — quinta,

tima,.

abfolvijfe autem vigefima fep-

t de

fis, fed vigefima feptima.

Refpon-

al

N

qu.

fex«

THEEMWRE

ID EST:

fati0

Ti

LAMENTATIONES.

$ regfïï

, fuilie

JEREMLE PROPHET .

j !

Qu ye

Et fattum eft, poft-quam"ïh captivitatem reda&tus eft Ifrael, &

L

Jerufalem deferta eft, fedit Jeremias propheta flens , & plan-

EW

xit lamentatione hac in Jerufalem, & amaro animo fufpirans,

o -

QU

& "equans ; Ui :

m evet

gdPCiVOS

invete

) Nabu-

lmonita'

»fNit j

:

Mmm 5

CAPUT

y hr

yattis

- Tfa&um eff, &c-) Verba hzcuf- affirmant ; alii probabilius negant,

sl

-4 que ad principium primi capitis Vide Cornel. a La

pide de hqc fufe

Scripturam Canonica.m effe aliqui difputantem.

glia

462

LAMENTJjEREMIæ'

CAPUT PRIMU M.

d

ALEPH

len

i.

Vomodo fedet fola civitas plena populo: fa&a eft qua-

per

| fi vidua domina gentium: p

dmï

Q

fince:p-s provinciarum -f. d-

!

: ; &g eft fub tribut

BETH

Jerem

* 5. Plorans ploravit in no&te, & lacrymse ejus in maxillis

fün

din

13.17. ejus: non eft qui confoletur eam ex omnibus charis ejus:

omnes amici ejus fpreverunt eam , & fa&ti funt ei inimici.

tem

*

GIME ..

;

3. Migravit Judas propter affli&tionem, multitudinem fer-

vitutis: habitavit inter Gentes , nec invenit requiem: om-

pün

as.

Tupt

nes peþfecutores ejus apprehenderunt eam inter angufti

DA-

tus, fe fuaquve' omnia infumit , lique-

7

Uomodo.) Adwirantis ä-fl:' ,&

Vàt

K

ftu

facit , & exhaurit. ..

bis everfionem.

pentis ob tam.i'nclyf:æ ur-

Q. Plorens pleravir.) Uberrime , &

copiofiffime flevit.

Sederz) Q uihabitus eft mc-

In notle.) Quuia nox ob

filbntium $

tos. eff

rentis, & dolentis ; loquitur enim de

Jerufalem quafi

de nobili muliere 1n-

folitudinem , vacationem a labore ,

capn

f

Vel Sedez, idem eft,

aptior eft lacrymis.

OCI$

juriis affecta.

E lacryma ejus-) Re

quod jacet, pmürgca eft, que prius

petitio ej usdem

44&4

M( !

dabat,

fententiz.

Ex ommibur charis ejus , €fc,) Aliqui

U Qur

Sola. ) Infrequens , orbata libe-

Sacerdotes , & Prophetas intelligunt :

Hijj

ris, deferta a civibus fuis.

alii idola, quz coluerant Judaei, &

Plena populo.) um prius erat fre-

E

quentiffima. lfa 99.9. vocatur cLzzo-

in quz fperaverunt: alii amicos , aut

5

Nptic

propinquos; hi enim. cum eadem ca-

Yéut (

Ts Plena, uräi& fï'e?uens ? crvitas exul-

lamitate premerenfur, quam. ceteri,

£AU.

confolationem meerentibus afferre non

þqlïfllfibu

"

Qud/i vtdua.

j Orbata Rege, Pon-

P f,'?tg

tt

L

fice, Magiftratibus,

& Principibus

poterant , qua ipfi indicebant: alii

Im, 1

vicinas nationes , quz interpretatio

POtFram

viris , & a Deo derelicta..

Domina gentium, 6c. ) Qus ali-

verior videtur, ut patet ex fquen-

äere;i

quando Syris, Ammonitis, Moabitis,

tibus.

üblxg Qu

Idumzis, & Philifthzis ufque ad Zzgy-

Ovmnes amici, &c. Y Vicinas natio-

'

ft

. bzäm

xtum domitis , dominabatur.

nes intelligit, a quibus fpreta, & ne-

Wfö

Sub tributo. ) "Yributum vocatur

glecta eft Jerufalem in rebus adverfis.

Y g

Hebr. pj s4s, a xadice Doy) mafat,

Migra'vit jedas propter affliflio-

da

n

nem, 6c.) De]udsis illis loquitur

Omini

quod eft liquefacere; fignificat ergo

D as , non tantum cenfüm e facul-

Jeremias, qui videntes ceteros Judaos

[ Wkp

l

tatibus, fed omnem contributionem,

a Chaldmis afligi, & in fervitutem

77 2

redigi, in /gyptum, & ad alias gentes

l

) dyc

& omne onus perfonale, quo tribu-

tarius in fervitute alicujus conftitu-

transfugerunt , ubi exiftimantes fe tu-

0 mnm m

tg) hll] ]

:

CAPUT L

463

N

DALETIH.

;:

: 4. Vid Sion luge

nt, eo quod non fint, qui veniant ad fo

* lemnitatem : omne

s portze ejus deftru&tae : facerdotes ejus

u

gementes: virgines

*

W

4 ll'llie.

ejus Íqualidae , .& ipfa oppreffa amaritu-

HE.

y. Fadti funt hoffes ej

cllli

us in capite, inimici ejus locupletati

'

funt: quia Dominus loc

utus eft fuper eam propter multitu-

Qus:

dinem iniquitat

um ejus: parvul

mici

tem arite faciem tribulantis.

i ejus du&i fu:gt in captivita-

,

VOA L.

fet-

6. Et egreffus eft a filia

off

Sion omnis decor ejus: fa&i funt

principes ejus velut arietes non invenientes pafcua:

5

runt abíque fortitudine ante faciem fubfe

& abie-!

quentis.

ZAIN.

J

7. Recordata eft Jerufa

lem dierum affl

i&ionis fuse, & pree-

| h'que-

varicationis , omnium defider

abilium fuorum, quae habuerat a

m;?,&

die-

tos effe, 1)0Gea ab iisdem Chaldeis

AmnIe faci&m tribulznti:.) Ante ho-

ftiUmy

capti funt, ut Jeremias fuüpra' multis

labOïE D

locis predixit c

ftem Chaldeum eos quafi pecora agen-

Í

ap.- fcilicet 43: & c.

tem , & minantem in Chaldzam.

44- & 46.

6. Egreffes eff.) Ablatus eft.

3ju8d€m

Mattitucinem fervituzä.) Grave pön-

Decer.) Regnum , Sacerdotium , &

dus durz fervitutis.

Migi

omnis ornatus iMagiftratuum & Prin-

Habitavit .inter genztes. ) Vici-

cipum , domorum etiam magnificarum

Jl gunt l

nas gentes Ammonitas, iMoabitas,

pretiofz fupellectilis , &c.

dæl !

[gyptios, fed nec ibi requiem in-

:05 ; JHC

venit Chaldzis ubi

Velut arsetes , €7e.)) Huc illuc er-

que »Judæos pgrfe-

rantes , & nufquam tutum locum in-

'

dem c*

quentibus.

venientes ,. fame, fiti, macie, laffi-

caes

Per[ecutores cjus.) Chaldsi.

tudine confecti , fine viribus, fine ani-

ne no?

-deter anguf/ias. ) Nam . nec redire

inis.^

)

j l

poterant in patriam, nec in ea bene

habere: in

* Mésque fertitudine.). Refiftendi vim

0f et&iio

gypto vero iisdem cla-

non habentes, animi, & .corporis vi-

Japer

dibus cum /Eeyptiis atterebantur.

ribus deftituti.

4. Leg

ezz.) Defertz, folitariæ , in-

Subfequentis.) Chaldzi vi&toris eos

frequentes.

, &ne

. Fati fumt hoffes ejus sm. capite.)

in captivitatem prz fe agentis,

et, in caput, principes fcilicet, &

7. Dierum . affitlionis fu«.) Proxime

yiyali

domini illius fa&ti funt.

462;7/0

cladis a Ghaldzis accepta.

oqutU

Locupletati fint.) Urbis fpoliis.

Et pravaricationi. ) Simul recor-

Dominns. locmtus ff , Efe..

Id

eft , decreverat eam punire. — Vel

data eft caufz tante calamitatis , fuz

:fvm

jtem

nimirum prevaricationis, & peccati.

" gentes

comminatus illi fuerat . per Prophe-

Omnium defiderabilium.) Eftetiam

a

tas hujuscemodi calamitatem,

recordata omnium defiderabilium or-

[

"

4

j

464

LAMENT. JEREMI /£

qUJ

diebus antiquis, cum caderet populus ejus in manu hoftili, &

non effet auxiliator: viderunt eam hoftes, & deriferunt fab-

G

bata ejus.

HETH

2

a inftabilis facta

g. Peccatum peccavit Jerufalem , proptere

E Tür

eft: omnes, qui glorificabant eam, fpreverunt illam, quia

XJL

viderunt ignominiam

retrorfum:

: ejus : ipfg auþem gemens convería elt

5

i,

THET.

ft ':finis fui:

t ]

9. Sordes ejus in pedibus ejus, nec recordata e

depofita eit vehementer , non habens confolatorem: vide,

Domine, affli&tionem meam, quoniam ere&tus eft inimicus.

D:

e

I£«

ejus:

Io. Manum fuäm mifit hofc'i's adkomnia defiderabilia

quia

H

namentorum fuorum, templi fcilicet,

liere menftruata, cujus fanguis üfqnue

ad pedes, & oram veftis defluit, ap-

& ipfius urbis, quibus nunc caret.

/;'tüh

M

Cum -caderet , €6$c. . '"lTunc horum

paretque ejus turpitudo, quafi dicat :

m lo

fubiit memoria ; cum a Chaldzis op-

tanta eft ejus iniquitas, ut quodam-

Team

preffa eft.

modo redundet, & omnium oculis

Out

pateat,

etiam fub extremain hanc

Deriferunt fabbata ejus.) Chaldei

1J

fcilicet, & alii Judeorum hoftes, cum

cladem publice fornicabatur, & co-

A

at

ür

viderent eos feptimum quemque diem

lebat idola.

facro tio colentes , riferunt hanc ob-

Nec recordata eft frais üt/) Quid fibi

][mgmæ

futurum effet non cogitavit, & quam

ebrai

fervationem fefti diei, & alios ritus

etiam -

religionis eorum.

graviter effet punienda.

itrredi

9. Peceatum peccav

/;.) Miultum Ipe'c-

Depoffta .eft veheimenter. )

Cecidit

3

graviffuma ruina de fua illa priftina

prow ;

1

€avit.

oloria.

loli

X

Inffabilis fatla eff.?)

| Vaga, & huc

i

I

l

illucque captiva, & nullam certam

Vide Domine ,

9) ,Apo'*&þrophe

. Yettit

fedem habens, varie jattata eft,

Jeremiz ad Dominum nomine Ci-

vitatis.

Unzijg

Qui glorifrcabant eam.) Quiaeam

Vili f

in magno pretio habebant.

Eretlus eff. iuzmicus.) Hffert fe ho.

botuy

Viderunt ignomintam ejus-). Nudita-

ftis meus, & fzvit in me.

Loquitur

IO. Quis vidit gentes , Efc) Senfus

I2,q

tem, & turpitudinem ejus.

Pk!.liS

tanquam de honefta matrona oculis

eft: propterea Dominum permi fiffe ,

D ;

«ircumftantium detractis veftibus . ex-

ut Chald«i templum fpoliarent, quia

pofita.

udeis videntibus, & confentientibus,

d()lgn

Con'ver

Ammonitez, & VMloabite , contra Dei

Viam

f cf rerrorfam.) Pre pudore

/

&t

non fuftinens confpectum notorum,

preceptum, in templum ingreflt fue-

]lM t

& vultum, & corpus ab eis refle&tens

rant ; ut illis exprobrat Ezech. cap.

44. 6. 4.

Sufficiant , Wnquit, vo£ss

läüm

in partem aliam.

PrOthLd

Q. Sordes ejus im pedibus eju.) . Lio-

omnia [celera. veflra domus lfrael , eo

IH

'guitur de Jerufalem tanquam de mau-

quod inducitis fílies alienos. incircumci-

D

l

& w

*X

EN

CAPUT.

I

"u

465

l&

quia vidit Gentes ingreffas fan&tuarium füum, de quibus. pree-

h

ceperas, ne intrarent in ecclefiam tuam.

*

CAPH.

1r. Omnis populus ejus gemens, & quaerens panem dede-

iC

runt pretiofa quaeque p

ro Cibo, ad refocillandam animam.

j QUi

Vlde Domine , & confidera, quoniam facta fum v1hs,

L. A.M E D.

í

idi

I2. O vos omnes; qui tranfitis per v1am, actendlte & vide-

te, fi eft dolor ficut dolor meus :

quoniam vindemiavit me,

y fü

uüt locutus efc Dominus in d1e irze furorls fui.

vides

MEM.

13 De excelfo mifit ignem in offibus meis, & erudivit mes

Q

expandit rete pedlbUS meis, convertit me retrorfum: pofult

j eJUs

me deiolatam , tota dle moerore confectám.

N U N.

qua

9

L

14 Vlgllavm jugum 1n1qu1tatum mearum

in manu .ejus

j u

h

Y

fés cora'f, & incircuméifos carne, ut fint. " Chaldzi urbem templumque idflam-

lil

ut, )

marunt, de excelfo ; d. eft, de colo

( dícat

i2 janituarto meo,

£5 palh(ant domum

godm

22€a472.

miffum effe dicit, quia divino con-

n ocdis

uibus pmccþerds . Z6 gnirarent ,

fiio per Chaldzos miffus fuerat.

Ín offibus zmeis.) lemplum intelligit

TR

€&:.) Qua( dicat Deut. 25. 3. ve-

&o

tatur, ne Moabite, Ammomtæ ad-

Regíam, & turres urbis, qux quat

jungantur Ecclefiæ & ccetui popuh

ofíia, & robur c1vrmt19 erant.

Hebraici; at vos, quod indignius eft,

Bracimi l o ) Caftigavit, & igne

Quid fhi

illo excoxit.

& qui

etiam in ipfum templum fanctum eos

*

m(rredl paHt eftis.

Accæpu; tempium

Erudivit me.) Ne amphus cole-

pmut ab atriis diftinguitur , in quod

rem idola.

Et vero poft carceres Ba-

Cecldlt

folis $

àcerdotibus aditus patebat.

1 PI hma

Axabicus

bylomcos 'non amplius Judzi m 1d0-

II.

Fatla fum vwids.)

lolatriam Idpfi leguntur.

vertit

f^4a fum quaf profituta

Expandit rete pedibus meis. :) Rete

o&to u

emuibus tran[eunitbsa , id eft,

qua i

vocat infidias , quas Chaldzi, quafi

mme

vilis ferva, qua omnes ad hbldmem

venatores in omnibus viis Judzis te-

abutuntur.

tenderant, ut nullum eis paæret et-

st lt h

12. O vos emnes, €/c.) Sunt verba

fugmm

Convertt me retrorfom.) Ex fuga

GapluS

plebis Jerofolymis relietz , five pau-

erm'me :

perum texrg, qui fuam calamimtem,

reduxit me, id eft, h]g'ltiV()a meos

& dolorem dete günt tranfeuntibus per

Nabuchodonofor.

C onyertit etiai

[ent.

qul&

Vlc"n

a fcelere ad virtutem ,. & -Imnam

noptibum

Vindemiavir meJ) Penitus me fpo-

frugem.-

; Qu

foe

liavit, ita ut uihil refiduum fecerit.

Pofuit me defolatam, &fc.) Abdu&b

i

Lecwuus eff. ). Sepe plædIXIt per

civibus defolavit ,

& morore im-

1j

h. o

plevn

Prophetas

&W ]

], e

I"'

De excelfo

652 Ignem, quo

14- Vtgz/avlt ) Acceleratum eB:

[ t

Bibll. ewm Cóm. Meuoch. Tom. F.

Nnn

,,/W

456

LAMENT JEREMIA

convolutze ffum;., & impofitae collo meo ; inHrm'a eft virtus

mea: dedit me Dominus in manu, de q

V0

gere,

ua gon potero fu,r-

^SAMECH.

Ir

15. Abftulit omnes magnificos meos Dominus de medio

&

mei: vocavit adverfum me tempus , ut contereret elecCtos

ominus vir

do

meos ; t'p'rculgr calcavit D

gini filite Juda.

Ye

A I N.

*Jere. . 16. * Idcïr&ö ego plora

ns, & oculus meus deducens a-

14.17. quas , quia longe- fattus eft a me confolator, convertens a-

nimam meam

Ven

: fa&li funt filii mei perditi , (;uönialn Jinvz'tluit

i

ni;r

igimicus.

T t

PH E..

'efï:; qüi, confoiä?-

I7. Expandit Sion manus fuas , non

^ tur eam: mandavit Dominus adverfum Jacob 1n circuitu ejus

2

eu

-hoftes ejus: fa&ta eft Jerufalem quafi polluta menftru

.*

?

is inteþ

*

tf

fi

exOS.

SA-

a

cito venit ; )folent enim vigilarä», qui

Vacävit ak'verfztm mxc tcinpm. Ve.

nire fecit tempus maturitatis ,

vin.

cito aliquo pervenire volunt: fic cap.'

Italice. di.

M

1. Jerem. n. 11. & 12. legimus:- Pzr-

demie, ut me calcaret.

füibus

gam vigilaaiem ego video

Bene

ceremus : Fece *v-mir la ffagsone di vin-

hou &l

vid

4

74

demmiarmt .

fhi, quia vigtlabo ego ]iafer verbo

Torcular qzzlc;z*uii- Dominus: virgint

lq(n,q

meo , ut faciam illud.

Qu

ffia Juda.) : Jerufalem nullos fumptus

!IS, y

Jugum imiquitatum.) Jugum fup-

fecit in calcando fuo torculari, quia

plicii mihi infligendi ob iniquitates

Deus adduxit illi vindeniiatores , qui

tetra f

Tneas$,

*

Ts

Q m

In mant ejus .comutluta funt.) Fecit

gratis, & fponte illad calcarunt. Lo-

evit

uitur de fummo 'damno quafi de

Deus.ex penis iniquitatum mearum

beneficio, irriforie.

Ij

quafi catenam, at fertum fpinarum,

-Notum eft in

COIJJ&

illudque injecit collo meo.

Virgini frha J«da. ) .

ii d

facra Scriptura quemvis populum vo-

Irz/irmam efé virzus qzea.)

T iuþ

cari filiam, & virginem, idcirco, ut

PmVQCJ

jugo..

aliqui volunt , quod regnum foleat

19 ]

De qua mon potero

furgere. ) Quo

Rühi £

more virginis cuftodiri.

M

jugo depreffa jacebo , nec Hiud ex-

16. Ocu/lus rucus deducent: aquas. )

a/

E

cutere potero.

Oculi mei perpetuo lacrymis manant.

fte.

Comvuertemns mzi)fmm "ReAm.) Quiani-

Dét v

15. 4feulin.) Mebr. mop filsh,

Véram.

calcavit, protrivit.

LX

É ior abs-

mam quafi abeuntem. e corpore pro-

tulit, decerpfit , ut fit in vindemia.

pter triftitiam revocet, & recreetz

Perdit;.) Pars abfumpti pefte, fame,

Magnifcos meos, ) Hebr. 9s 2b-

at 1;59

Birai, validos meos, duces, & mi-

bello, pars in captivitatem abducti. -

Q l

lites meos , quos vindemiavit , & cal-

I7 Expandit Sion ia /ilxu) Ut

Tenies

cavit, ut in torculari.

Rieam.

qui alicujüs auxilium ïimp(lorant.

N

CAPUT. L.

$

457

Ls

S A D E.

[«

18. Juftus eft Dominu

S, quia os ejus ad irac

undi/am pro-

vocavi: audite obfecro univerfi populi ,

.& videte dolorem

meum: virgines meze, & juvenes mei abieruntinca

*

ptivitatem.

qi0

COPH.

.I9. Vocavi amicos m

lo5

€os , & ipfi deceperunt me: facer-

dotes mei,

'& fenes mei. in urbe confum

pti funt: quia quaefi-

verunt cibgm fibi, ut refo

cillarent ani

mam fuam.

-

$

RES.

*

$4

26. Vide , Domine ; quoniam tribulor, eonturba

tus 7e&

venter meus; fubverfum eft cor meumi i

luit

n memetipía, quo-

niam amaritudine

plena fum.

-Foris interfi-citi gladius , &, do-

rn/i mors fimilis eft.

fole-

S I N.

qu

2r. Audierunt quia ingemifco ego " nön eft qui confo-

letur me; omnes inimici mei audierunt mal

intet

um meum, l&cta-

ti füunt, quoniam tu fecifti: adduxifti diem

confolationis, &

*

$À

-fie»n)t Viïmiles mei.

—

Nnn 5

Ve.

s

'T*HLKUO :

viti.

.

Mandavit Dramim:s.) Pracepit hó- ^ Vemter meus.) Vifcera mea,

iC dL

ftibus ejus, nt eflent in circuitu ejus ;

Subverfum.) Dolore perturbatum,

jjuit-

z

boc eft, ut illam obfiderent.

& obrutum.

*

Adver[us. Jacob.) Yfraelitas, Judzos.

Foris.) In plateis.

virgh?i

^ Quaff pollata menfirmis.) Execrabi-

ER domi mors fmiz"i.r cf) Quia ibi

um

lis, vel.feparata, & fegregata ex.mei cives, & filii fame moriuntur.

terra füa, in captivitatem ejecta, fi-

21. 4nudierunt. ) Ficti amici mei

fi» qm?

cut mulier menítruata fe

1 q'J.l

pambatuxf ^

-]Egyptii, Idumzi, Ammonitz, &c.

Levit. I5. I9.

Quoniam tu fecifi.) - Quoniam ipfi

(ri

IS.

0s ejus , -&c. )

Faciendo

vident te fecifle ,

contra- preceptum , quod ore fuo

& mifiiïä in me

hanc plagam..

ne& in

mihi dederat , eum ad iracundiam

»

Adduxifii diem confóletionis.) Addu-

m v

provocavi.

ces diem confolationis mez,

uo- die

19. Vocavs amicos meos.

) E ä*ptios

eos punies, ficut punivifti :

&

mihi

;irch iU

; Jolett

mihi federatos. — Vide Jerem. 2. 18.

fimiles reddes, hoc eft, miferos, &

v37: 4

infelices ; tunc enim , ut eft in Pfal.

Deæper;mt 7€. ) Frj&ratï funt

57. 31. Lartabrter juffui. cum vwideritt

NM')

fpem meam, quam in illis colloca-

n

veraim.

vinditlam, manWs [nas lavabit im fan-

Qu at*

gnuine peccatoris.

Fortaffis etiam fen-

' Cün[i;mþti

*/;;7,". ) Fame, ut often-

fas efle poffit: Amici mei-averfantur

ore p*

dunt fequentia..

me, & fugiunt, cum &rumnis pre-

gt«

Q.,O-

Vide Domise.

moxm: fl vero mihi diem- confolatio-

Re,fzme»

/

Opem fer,

refpice calami:aæm , & miferiam

nis adduxeris, fent fimiles mihi, id.

Aþdu&i-

/

mgam.,-

J )

eft, ad. latitiam fimulandam fe com-

.ant,

N

'459'; El

k

L 'A,M,fE N PT,V JER E»Mäï (E;

^

T H.A U.

Y

.22. Ingrediatur omne malum eorum coram te: & vinde-

-

mia eos, ficut vindemiafti me propter omnes iniquitaæs fneas:

fatt

vif

multi enim gemitus mei, & cor meum moerens,

tlor

»

KOA P UT H.

ALEPIH.

Uomodo obtexit

caligine in furore fuo Dominus filiam

pr

I.Q

Sion:

]

ecit de coelo in terram inclytam Ifrael, &

l

Pfä

f6p

non eít r'äcqr

:

s fcabelli pedum fuorum

.in' difz furoris fui.

BETIEÉ

»

..2. Praecipitavit Dominus , nec pepercit , omnia fpeciofa

et

Jacob: deftruxit in furore fuo munitiones virginis Juda, &

efr

deiecit in'terram : pollu

jt regnum, & prin

G

*

cipe$ ejus.

N

f10]

E L.

t

o Confregit in ira

furotis fui omne cornu TIfrael: ax

"extit«

71

retrorfum dexteram füam a facie inimici : & fucce

P

fhæ :

ndit in ]a-

cob quafi igqem Hämmæ devorang'tis in gyro.

dede

DA-

d

porie& ; & confolationis mex parti-

menti; Deus enim ali$ Cheribim in-

£ 1

Cipes eife mentientur. -'"lotum hoc

fidere dicebatur, & fub pedibus ha-

ultri

pertinet àd oftendendum fi&tos fuitfe

bere

arcam teflamenti.

Sub no-

:

amicos, qui mores mutant cum amici

mine arce intelli

Erg,

fortuna mutatur.

"

ge eciatnï'fem'pluln

10b

ipfum.

229. Irzgredi;ztzzr P Efc) Recordare',

à fCOpQ

Domine, confidera, & animadverte

2. Prqzcipitavit;-) Demolitus eft.

7

eorum in me malitiam, & injurias ,

Omnia [peciofa Jacob.

lneg

chra zdificia Ifrael.

) QOmnia 'pul-x .

lies

ut eos punias, ficut me punivifti.

fol

, Vindemia.) , Spolia, conculca, &c.

Virgivis Tuda

$ t

Male illis optat , non ex affectu vin-

l cap.n. i5 *

-). Vide di&a fuperio-

l;

die, fed ex zelo juftitiz.

Nel,

Polluit regm;m.') Tradidit profanis

DUS

V&g

prophetice, quod futurum fit, pra-

gentibus pollu-endum.

Tntez

dicit.

!

Multi enim gemitus met, &$c.) Gra-

3. Omme cormu. ) Omne robur,

6. 0i

omnes vires , omnem gloriam, &

Qu

A

viter vexata fum, ideoque par eft,

",

,,ut juftitix tuz vindicis gladium exe-

fuperbiam lfrael. *

amuem

"yas.

Avertiz vetror [um, ö*c.j Deus Ifracli: .

C(an

Ite

fubtraxit.auxilium. fuum , auxiliarem

exfchA

X

l. Uomodo aözäxit , &2.) Qhofnodo

*

Dominus-obfcuravit fplendo-

dexteram fuam fubduxit.

Verti

h

4 facie inimtici. ) Coram inimicis,

ita ])

UI

ryem illum priftinum Sionis.,

De celo.

1

"

dum pugnándum effet, cum eis.

1f

tis gradu.

) De' al/tiiïimo dignita -

( Quaft agnem.) Moftem , qui quafi

WCitatg

Wnt,

Seabell pedum þ:amæ.) Arcz ceíta-

ignis omnia undique confumpfit.

EM

TW r

X

"

»

N&€

*

^CAPU T L

469

DsA LE T H.

1de

4 Te*tänäit arcum

firmavit dexte-

fuum quafi inimicus ,

23

ram fuam quafi hoflis: & occidit omne, quod pulchrum erat

vifu in tabernaculo filise S

*

2

;

ion , effudit quafi ignem indigna-

tionem fufzm.'

?

'B E.

g Fa£&tus eft Dominus

velut inimicus: preec

ipitavit Tírael,

Tliam

precipitavit omnia moenia ejus: d

iffipavit munitiones ejusj&

l, i

repleyit in filia Juda humi

liatum , & humiliatam.

[5 hll-

V -LA. U'

Y

ortum tentoriu

ÉC dimþavit quafi h

m *fvmlm'l7 demolitus

ociofa

!

eft tabernaculum fuum : oblivioni tradidit Dominus in Sion

h, &

feftivitatem & fabbatum ; & in opprobrium , & in indigna-

m , & facerdotem.

tionem furoris fui rege

AzuAXTIM-

3

vettit

"i Repulit;Domfnus a]

aledixit fan&ificationi

tare füuum , m

nj*

fus: tradidit 1n manu inimici muros turrium ejus : vocem

dederunt— in.domo Domin

i, ficut in die folemni.

R

Nnn 3

HETH.

—

r

jbim if

4. Tetendsit arcum

tiffimum templum , 'kquod erat , quafi

iius hi

ultricem.

fmmz) Vim fuam '

tentorium , & tabernaculum Dei.'

Gub 00*

to icu feriret

Firmuvit. dexteram [nam.) Ut &ef—

| Obirvioni tradidit , &c.) In oblivio-

reriplum

; ne fagitta faþerraret

nem. Fecit, ut nulla amplius men-

.afcopo.

tio effet dierum feftorum , quod fci-

Omne , quod pulebrum evat vifu. )

iM eh-

licét non effent, qui ea celebrare pof-

Oimpes elegantes, & florefites juve-

fent, ficut dixit, cap. I. num 4. . V?«

yiia p

nes gentis Judez.

Siomg lugent, eo quod mom fimt, qui-

-

5. Replevit.)) LXX. mu!tipl«im'vit.v

niant ad folemnitatem.

Hymiliatum , 6 humiliatam. ) Vi-

Ip opprobriums, &c. ) Scilicet tra-

ros , ac Miulieres infelices, & plo-

didit. . Iratus populo fuo dedecore

rantes.

: Profänis

affici permifit Regem Sedeciam , qui

6. Difpavit.) D&populatus'e&.«

excecatus in captivitatem ductus eft ,

i I'Obur Ü

& Sacerdotem, id eft, DPontificem

Quaff hortum. ) . Sicut qui hortum

yrtams

aliquem in agrum frugiferum vult

Saraiam, qui eft occifus.

Vide 4-

. COBvertere, omnes ejus plantas aut

Reg. 25.

exfcindit, aut evellit..

Ex Hehreo

Jots frze

7. Repulet Da.mviiws— 41)&'9 fuum.)

auxil

arem

verti poteft, ozuafi bort; , ut fenfus fit:

Iratus altare thymiámatis, & holocau-

i

ita Dominum templum evertifie , ut

ftorum, quafi calce impa&o abjecit, ac

evertuntur tuguria ad cuftodiam horti

inicl' j

repulit , cum fcilicet hoftibus diruen-

N

mlinl

excitata , poftquam fru&us collecti

*

x

dum permifit,

di

: funt.

x

Maledixit, ö'c.x) Paffus: eft everti

q

;]ll quäü

j

fit

fan&uarium fuum , ac fi maledictum,.

Tentorium j?mm.) ]lätufalexn; àc po-

475

p A MENT. JEREMIJ

HETJH

hIs

. $. C.ogitaVitlDo*minus

diffipare ,mufum filize Sion: téten-

pit

dit funiculum fuum , & non avertit manum fuam a perditio-

, & murus pariter diffi

ne: luxitque antemurale

patus eft.

L

TETIH

E Defixse funt in terr

Cum

a portse ejus: pefdidit , & contrivit

lare

vectes ejus; regem ejus, & principes ejus in Gentibus: non

us non invenerunt

, vifionem aD-omino.

e& lex , & prophetee 6j

z

du D.

le

[

ïooï Sederünt in terr

a, conticuerunt fenes fil

ioe Sion : Con-

Bnac

*

Íperferunt cinere capita fua, acciné&ti funt ciliciis, abjece-

virgines Jerufalem:

'iPnt in terram capita fua

CAPAH

4

1r. Defecerunt pra l

bant

acrymis oculi mei, conturbata funt

"ide

yifcera mea: effufum eR interra jecur meum fuper contritio-

ne

If,

& exccräbilä , non benedicdtum, &

valum, & agger, ut hoflis longius

confecratum eífet.

arceitur. idque dicitur antemurale.

Vocem dederunt. )

Chaldæi. vocife-

9. Defíxa funt, E$c.) Partim fubver-

lori,

rati funt, in templi depr&datione, &

fx, partim fübmerfe , & ruderibus

demolitione.

fepultz.

777

Sieut im die folemmi ) Sicut Judsi

lz

abduéti funt.

" geiztiäüs.)

Verf antur ; ad gentes

in magna folemnitate prz lztitia in

dliþ C?.]

templo folebant exclamare: ita Chal-

- Non eff lex.). Nulla eft forma civi-

Cum

