Jerufalem , qui eum eo fugientes ca--

Ti

Exacurtus efl E$. [imatus.) Periphra-

pi funt, & occifi. Jer. 59. 10.. Alii

fis inftantis belli eft; folent enim nii-

interpretantur de iis, qgi fugerant in

n

Ajmyptum. Jer. 43.

mm'y(](

lites imminente pugna gladios acuere,

;

In [//;

posire.

Plaude fuper femur.) Percute tanu-

IO. U? cadat villimas.) Ut cives Jeru-

femur tuum more hominis admirag-

HWWI

tis, & dolentis.

cafi()ne'

falem cadant vi&im,æ divini fureris.

k

ES, qd

CAPUT XXL

605.

lu

14. Quia "probatus eft: & hoc, cum fceptrum fübverterit,,

3

& non erit, dicit Dominus Deus.

u

I4. 'Tu ergo fili hominis propheta, & percute manu ad ma-

mum, & duplicetur gladíus, ac triplicetur gladius interfe&to-

rum: hic eit

-

gladius occifionis magnee, qui obftupeícere eos

uB

facit,

"

Ín omnibus

15. Et corde tabefcere, & multiplicat ruinas.

ts

portis eorum dedi conturbationem gladii acuti, & limati ad

L

fulgendum, amitti ad czedem.

M

Ió. Exacuere, vade ad dexteram

1

; five ad finiftram , quo-

1

cumque faciei tuae eft appetitus.

17. Quin & ego plaudam manu ad manum, & im

L

i

3

s

pfebpï ine

po

dignationem meam: ego Dominus locutus fum.

dio

I8. Et fa&tus eft fermo Domini ad: me , dicens z

I9. Et tu fili hominis pone tibi duas vias, ut veniat gla-

Jur

dius

,Ggg,g, 7-

[

lo

13. Quia p?oä;atizs- eff.) Guia pro-

Gladit acuti, 8'0;) Propt'e; gïä-.

batus mihi , & gratus eft hie gladius..

dios acutos,. limatos., fuï gentes ,, quos:

Vel quia probus eft, politus, & aptus,

timebunt..

po

ut fcindat, & occidat.

L at

Jhoniti ad' cedem. ) Q'uem jam miles

j, 0

Et hec , cum feeptrzne [uboerterir. )

de balteo fufpendit, uv paratus fitad.

Gladius hic fe

cmdem: Vel oladius amictus ad cz-

qlll

Juda . fuccideris.

probabit, cum:reggum-

dem, eft gladius limatus, & acutus,

qm

Er nom erit.) Ita: ut non fic:

mel

& diligenter in. vapina, quafi in fuo:

| O

I

Percute mamu ad mauum.)

amictu reconditus,. ne retundatur acies,.

d

More dolentis ,. atque admirantis com-

donec ad pupnandum expediendus fit.-

lode manus femel,

fecundo, tertio.

Vel amictus manu ca

]udü

P

ad. feriendum,

pul.uym—, tenentis:

utat D: Hieronymus: triplicem. gla-

du

dium ,. triplicem INNabuchodonoforis

I6. Exatuere, &c. ) DatDeus opiiba-

adventum fignificare: primum, cum

nem gladio Nabushodonoforis , ut

j J0!

Joakim fibi vedigalenr fecit 4. Rep.

eat, quocumque voluerit!, five ad

j l

Ea T.

Secundum , cüm Jechioniam

dexteram , five ad finiftram ; quafi di-

captivum duxit, ibid.n. I$5. '"Fer-

cat, libere, qua.volet, quaqua ver-

tium cum Sedeciam: oculis orbatum

fum graffabitur occidendo Chaldzus.

Facies 2ua.y Aciei tug..

1 pïO

tranftulit in. Babylonem 4,.-Reg. 2I. 7-

T

Hic eff gledins cccifomis Hagne.)

Ef appetitus. ) lmpetus tuus , &

Per gladium hune triplicem fiet occi-

Chaldzi ferientis.

1 ft[

fio magna prefertim fub Sedecia:

I7. Piaudam wanu .;d"m;'mum, &e.

WPCS

— Facit. ) Faciet, prefens profuturo:

Exultans,& infultansJudzis, & ex indi--

$ (

Mi

I5. Multiplicat vuisas. ): Cadavera

gnatiore in eosdem manus-complodens,.

mortuorum in terra cadentium.

Í9. Pone rib$ duas Uias. ) Defcribe

"]' [

lm omuibus portis corum dedi comtur-

im charta, latere, vel tabula aliqua

mm

bat;onem.) Mhulü in portis fügs oc-

duas vias, per quas Nabuchodono-

cafionem quzrent , fedincidentin ho-

for, & ejus exexcitus in Judzam ve-

a

ftes , qui eos percellent & occident,

nire poteft..

604

PROPHETIE EZECHIELIS

dius tegis Babylonis: deterra una egredientur am

bae:&

Ea

"

ia

v' -*

;

Capiet ConjeCturam , in capite vize civitatis conjici

et.

d

.20. Viam pones

ftra

mon, & ad Judam in Jerufalem munitiffimam.

, ut veniat gladius ad Rabbath filiorum Ani-

vet

21. Stetit enim rex Babylonis, in bivio, in capite duarum

viarum, divinationem quazerens

: .c.o.mmifcens fagittas inter-

int

rogavit idola, exta confuluit.

^l

22. Ad dexteram ejus fa&ta eft divinatio fupcr Terufalem

Dam

ut ponat arietes, ut aperiat os in caede, ut elevet vocem in

hum

ululatu, ut ponat arietes contra portas

, Ut comportet agge-

2'!

rem, ut aedificet munitiones.

ho

v

23. Eritque quafi confulens fruftra oraculum in oculis eo-

dam

rum, & fabbatorum otiu

P

m imitans : ipfe autem recordabitur

jniquitgtis ad capiendum.

f

. 24. Idcirco

fmemo

Ut veniat gädiu:.. ) Päf .quas vias

Omnia divinationum genera ,« Deo

venire poffunt Chaldei , ut dixi.

-rezente, fuadebunt, ut dextrum iter

[idton

De terra uza. ) De Babylorie..

infiftat, & Jerufalem petat, ac ea

d

Manm capiet conjetluram. ) Modus

patret, que fequuntur.

divinationis defcribitur n. 9r.

ibi,

4rieres.) Infirumenta, & machinas

1 mer

COmppmefeens f;tgitf.zz.f 4 626.

fren.

bellicas, quibus. olim urbes expugna-

|da espite wia eivitatis. ). In biVio,

bantur.

nifis,

ubi due vig coeunt ad duas civita-

"peyiat 0$ 17 c&de. ) Ut canat ce-

ttiquit

£es ducentes

, altera in Jerufalem, al-

à0ian

tera in Rabbath,.

leufma contra hoftes; ut clamore fuo

üt yos

milites excitet, & acuat eorum ani-

2O. Piampones, 87.) Alteram viam

mos. ad pugnam.

d o)

defcribes , qus ducatin Rabbath

I ï)(:s

Alteram , que in Jerufalem. |

p ulslatu.) Clamores militares in-

b

telligit.

LXX. haþent, In clangore

oI. Cb?hmt:/lens /;4 git fA$. ) Genus for-

£uba.,

8&, It

titionis fienificar ,

quo etiam nunc

Comportet 4gge;*e$, ö'c.) Uc f'ït: in

1t o

multe gentes uti dicuntur; conjectis

ipnit

obfidionibus urbium, que aggere cin-

JM"Q

V

enim fagittis in pharetram, fcriptis

€

untur, & munitionibus ad parandam

arum rerum , que eli?ende funt,

j

ecuritatem obfidentibus, & ne poffint

»

nominibus , . puer aliquis unum extra-

elabi , qui obfefli funt.

Chala] |

hit , eáque res eli

U Ch

?*

gitur, cu jus nomen

23. Eritque quaff confilens. frufiva

habet infcriptum.

oraculum.) Videbitur Nabuchodono-

u $

Jaterrogavit idola.) Deum fuum Bel,

for Judzis operam perdere, & fru-

difragw

vel Nebo, vel alia

colebantur,

» qu& a -Chaldæis

ftra idola fua confuluiffe , ignorantes

gt

non idola, fed Deum fortes ita mode-

lg,

Exta con[uluit.) Perhzcenim Gen-

ratum, ut NNabuchodonofor Hierofo-

tempy

tiles divinabant confiderando vi&timx

Ho](;[h

lymitanam expugnacionem-eligerec.

Cor, hepar, &c. & eorum fitum,

colorem , &c.

Sabbatorum otium. initans. K Vide-

«6. Á

bitur illis nihil agere , quemadmodum

Ve]

W

29. d dexteram ejus fatla eff di'i/i,-

nihil agunt , qui labbatum. obfervant.

BUUTTM

Pario, ) Super Jerufalem cecidit fors.

Recordabstur im'guim(i: »&c.) llle

Cütonte

[ileg di

CA P; U*'I-1 XXI.

665

T

^4. Idcireo haec dicit Dominus Deus : Pro eo quod recï)l;l

dati eftis iniquitatis veftrae, & revelaftis praevarieationes ve-

Wt

Ítras, & apparuerunt peccata veftra in omnibus cogitationibus

veftris: pro eo,inquam, quod recordati eftis, manu capiemini.

um

25. Tu autem profane, impie dux Ifrael, cujus venit dies

in tempore iniquitatis praefinita :

26. Hzec dicit Dominus Deus : Aufer cidarim, tolle coro-

lem

nam: nonne hzc eft

4

, qua hum'ilen? fublevavit, & fublimem

n

humiliavit ?

3

27. Iniquitatem, iniquitatem, iniquitatem ponam eam : &

hoc non factum eft.

C0

dam ei.

; donec veniret cujus efc- judicium , & tra-

:

Itür

28. Et tu fili hominis propheta, & dic: Hze

?

C dicit Domi-

Gggg 5

nus

I)

memor juramenti a Sedecia violati ob-

Nonnue bac eff, &c. ? ) Hzc cïdaris,

De

fidionem urgebit, ut capiat Jerufalem.

hec corona , quz nihil fecit jufte? D.

] jter

24. Pro eo, quod recordart effss, & c.)

Hieronymus interpretatur, fe4 bumi-

TET

Vatablus ex Hebrzo vertit , ee quo4

lem , id eft eum , qui humiliari de-

im memoriam reduxiflis sntquiratem vt-

bebat , /s£lewavit, E& [ublimem, id eft

hitas

ram. Senfus eft; quia commemo-

raftis, propalaftis, . ja&aftis veftras

eum , quem fublimari oportebat , 2z-

gt

niliavit.

Vel fententia eft: hxc co-

iniquitates ( ita ut etiam hoftes eas

rona humilem fublimavit Jechoniam ,

z

audiant, & execrentur) juflum elít,

qui cum vinctus effet, eductus eft e

ut vos eis tradam.. Publicas enim cla-

e fup

carcere ab Evilmerodach, ut regna-

af

des ob publica peccata immittere fo-

ret 4. Regum 25. 27. & Jerem. 52. 51.

lec Deus.

Aut te o Sedecia , cum humilis efles,

j lt«

In omnibus cogitationibus vefíris.) ld

ad regnum evexit 4. Re

24 19.

[ ld

eft, rebus cogitatis...In Hebrao eft,

eundem te, cum in fublimi gradu ef-

im ommibns eperibus vefiris, ut vertunt

fes, de reeno de

o

jecit, id eít ovccaïigj)

frin

Pagninus, & Vatablus.

fuit, ut caderes.

i

Manu.) Chaldxorum.

) Cif

p

27. Intquitatem, iniquitatem , 6c.)

ndam

Twu autem profane.) Hebr. 55H

Proponam, & omnibus oftendam ejus

IOBïnt

Chalal, id eft pollute, vel morte digne,

iniquitates multiplices, eo ipfo, quo

ut Chaldeus, & Hebrai interpretan-

eam per Chaldzos puniam, deprimam,

& ad terram incurvabo.

'y;g/h'ü

tur. Sic vocat Regem Sedeciam fc-

jono

difragum. -

Er hoc noz fatlum eff, €&c.) Hocnom

Cujus venit. dies)) Punitionis.

fiet, non omnino dejicietur corona re-

L

h-

rgntes

- In tempore iniqaifa»tis praffnita.) Eo

gni Judaici.

jole

tempore, quo tu inique juramentum

Donzec veniret.) Donec veniat.

violafti prefinita a Deo.

. Cujus efl judicium.) . Nabuchodono-

erOfO'

26, Atifer cidarim,:-lle coronam, 65':)

for, cui ego judicium tradidi, id eft,

'äi.de-

Vel pro eodem accipit cidarim, &

quem judicii, & 'ultionis mez admi-

coronam: velcidarim vocat pileum,

niftrum feci.

odutt

coronam vero fafciam , five diadema

O8. .4d filios .4mmon. ) Pro Xhetat.

pileo 'ci'fc-umdu&um.

contra Ammonitas, qui Judzos cogna-

) lk

-

L

PROPHETIZE£ EZECHIELIS

606

nus Deus ad filios Ammon, & ad opprobrium eórum, & dices:

Mucro , mucro evagina te ad occ1dendum lima te, ut interfi-

Ja

Cias, & fulgeas,

29 Cum tibi viderentur vana, & dwmarcntur mendacia:

/

*ut dareris fuper colla vulneratmum impiorum, quorum venit

H

dies in tempore iniquitatis prefinita.

3oc. Revertere ad vaginam tuam ia loco, in quo creatus eS,

in terra nativitatis tuae judicabo te,

&

I.

. gr. Et effundam fuper te indignationem meam : in igne fu-

roris mei fuffidbo in te, daboque te in manüs hommum infi-

av

pientium , & fabricantium interitum.

32. Igni eris cibus, fanguis tuus erit in medio terrae lex-

dici

vionitraderis: quia ego- Dominus locutus fum.

fti,

Hi

4G

f

ido

diadidc d

D n

CAPUT

(ies t

tione fanguinis fibi vinctos, & loco

Ammonitarum ,. eque ac ante fuper

dedi

vicinos, cum a. Chaldzis vexarentur,

colla Iudæomm datus fuifti.

xxrxlemnt

Vide Jerem. 49. 1.

Iz rempore mquntatx:, &c. ) Ho

Oppraarm/n eorttz. ) Quo ]ud*eos

fordi

tempore , quo inique an'ebds, a Deo

affecerunt, exprobrantes Judeis, &

pre nita.

6]

Deo eorum, quaft imbelli , quod Na-

30. Reveriere ad 'vzegmam ?Ham. )

àd ef

buchodonofor fupra num. 2I. ad eos

Revertere, o Rex Pabylonis in terram

'

deflexiffet , quafi Ammonitas non au-

tuam victor, fada Judgorum czde ;

fus inv 1dere

Idem predicit Sopho-

ibi enim pumdm te..

tias cap. 2. 8-

3I-

las :gne furar;: mei fnflabo z

EvagsaA te.) In Hebrazo eft ,* £va-

2/VC

ze, 6c.) O mucro, in fornace quafi

gmatm ad jmgnlationem , Yd enf gla-

ignita, & fufflando accenfa, igni te

D.«

dius jam paratus eft, & diftriQus ad

tradam , ut confumaris,

Itd San-

occidendos Ammonitas:

|politus eft,

étus Pxeronymus

tunt :

Unde allqm ver-

Cll J

ut lulgeat, & ad interfciendum ap tus

lenem j[luroris m fufflabo im

u

fit..

Hzc- clades Ammonitis evenit

£, id eft, furorem ieum quafi faf-

Tm

quinquennio poft everfam ferufalem,

flando -magis , ac maglb accendam

quia Ammon:tarum ope feftultus Ifma-

in te.

$ Qv

Ili m:a

el, contra voluntatem Babylonii Re-

Inffpientium.) Barbarorum, qui nul.

U s

$, principatum judgw invaferat, 4.

lam perfonarum rationem habeant.

3

egn. 25. 25. Jerem. 41. L5.

ls RCCE

Fabricantium mreritun.) Miachinan-

ty,

20. Cum tl vide«cntur vAHA, ü'c)

tium interitum , crudelium ,

qui nihil

Hicig,

Taterim.

dum idola, & divini tui

cogitant. præter ca dem , & fangui-

eonfulti refpondebant, eladium ad te

nem, qm in cedibus faciendis verfati,

$ 4

Chad i

xabatur;.

fon venturum , gladxus contra te pa-

periti funt.

Cndb f

32- lgni eris esbus , &c. ) T

&

Ut d4wrzs) Ó mucro,

gladxo peribis, ita ut nulla fit amplms

Te fe (

tii memoxia.

lClF]r p

Super colla vulseratorum. Vopiorum.)

"tht d

M

Pa n

607

est

CAPUT XXIL -

i

I/?ma narrat. [celera Sferofolymis perpetrata , propter qua dicit

!H

Je fuper eos effulurum indignationem fuam : niarratque fcelera fa-

u

cerdotum, principum , þfeudoproþbemmm ac populi terrae, ut

mullus imventus Jit, qui pro avertendo furore .

&

Doniini Je opponeret. .

'T fa&um eft verbum Domini ad The, dicens:

jus

2. Et tu fili hominis nonne judicas, nonne judicas

nf

civitatem fangumum 2

5. Et oftendes ei omnes abominationes fuas, & dices: Hzec

bli

dicit Dominus Deus: Civitas effundens fanguinem in medio.

fui, ut veniat tempus ejus; & que fecit ldola contra femet-

ipfam , ut pollueretur.

4. Ín fanguine tuo, qui a te effufus eft, dehquxih : & in

idolis tuis, quae feciíti, polluta es: & appmpmquare fecifti

JUT

L]

LI

dies tuos, & adduxifti tempus annorum tuorum.

propterea

dedi te opprobrlum Gentibus, & irrifionem univerfis terris.

fupet

5. Quae juxta funt, & quce proaul a te trlumphabunt de te.

"w

| Fo

fordida, nobilis , grandis interitu.

1D€0

6. Ecce principes Ifrael finguli in brachio fuo fuerunt in te

ad effundendum (anguinem.

7 )

erraltd

7. Patrem, & matrem contumelus aff'ecerunt in te, advenam

calu-

WU

2:

Ozze ]zwllcm , €&c.? ) Quid cef-

Aduxifls tempus, &fc.) Eft elusdem

j m

fententiz repetitio.

fas judicare , cur non corri-

gl

ps,«& coargms civitatem? Vide fa-

Opprobrium gentilus , 6c.). Qu in-

gnl t

pra capme 20. 4

fultabunt tibi, irridebunt, defpe&uz

| 911

Qivitatem fanguimum. ) jerufalem

habebunt.

r

S. Qua juxta fant , 6c.) "Tam vi-

"4

fanguinolentam , & homicidis ple-

nam

bunt de te.

cinz , quam remotz gentes triumpha-

1['1 fü

3: Cuitas.) Scilicet eft hec.

Ie medio f4;.) Publice, & impune.

Sordida, nobilis.) , O infigniter im-

Ut veniat tempus. ) Ut homicidiis

pudens, o nobilitata fceleribus.

Gr/md;s ipteritu.) In Hebrzo eft,

fuis accerfat fibi punitionem fuam.

gnt-

Coztra ffmetlp/km ) In fuam per-

nulue 6'07117'11'1071[! , quæ Vdrllb Clddl-

hl ]2!1'

niciem.

bus , hoc eft, fame, gladio, pefte

4- Apprapmquare fecifs dze: £u05.)

contereris , & interibis.

Chald. D4es izteritus tui. Multlph-

6. Simguls 12 brachio fze.) Quisque

i(m(fm'

vedd" )

candb fcelera fecifti, ut citius pum-

pro fua virili parte conatus eft in te

rem te, quam decreveram ; ut enim

homiecidia patrare.

fiej &

dicitur Pfal. 54. 24. Virz fanguinum

7« Contriffaverunt.) In Hebreo eft,.

mem dimidiabunt dics fs.

epptefferunt , ut. etiam habent LXX,

608

'PROPHET'-I.ZE?E'Z;—E,CHI—/EXLIS

Calumniati funtin m

É

edio tui , pupillum & Viduam contrifta-

verunt apud te.

ex

8. Sanctuaria mea fprevifti, & (abbata mea po

Wuifac

: 9. Viri detra&ores fuerunt in te ad effundendum fangui-

I

nem, & fuper montes. comeder

0

in medio tui..

2

unt in te, fcelus operati funt

for

IO. Verecundio

ra þatris difcooperuerünt iB te, | immundi-

I

tiam menftruatee humiliaverunt in te.

etti

/

a*.]c:r.

II. " Et unusquisque in uxorem. proximi fui*operatüs eft

57

n

abominationem ,& focer nurum fuam polluit nefarie, frater

yi

fororem fuam filiam patris fui oppreffit in te.

plu:

ün

12. Muneraacceperunt apud te ad effundendum fanguinem:

flanc

ufuram, & fuperabundantiam accepifti, & avare proximos tuos

quie

calumniabaris : meique oblita es, ait Dominus Deus.

13. Ecce complofi manus meas fuper avaritiam t

uam, quam

Inel

fecifti, & fuper fanguinem, qui effüfus eft in medio tui.

y»

14. Numquid fuftinebit cor tuum , aut praevalebunt manus

medi

tuae in. diebus ,

(igra

fum, & faciam.

quos ego. faciam tibi? ego Dominus locutgï

I5. Et difp

2j

ergam te in nationes, & ventilabö te in FErra55

& deficere faciam immunditiam tuam a te.

Dlutz

[ od

-

16. Et

ts

g. Santlmuaria mm.jT'empï-um meurm..

quod tanquam nefarium lege prohi-

Vide dicta. fuperiori capite num. 2.

bitum erat.

Levit. 18.19. & 20. 18.

0 fuy

9- Viri detratleres.) ln Hebrzo eft,

II.

Y

Eas adulterando.

Operatses efl abomimationem. )

U

Viri: fraudis , falft teftes , qui pecu-

lal

nia. corrupti contra. innocentes falfa

I2. Mgnera acceperunt.) Muneribus

uf j

dicunt teftimonia ,

corrupti judices innocentes

W qe

quibus. 'eonyn fan-

condemnarunt.

:

Tnorte

üc ')vn

guis. fundatur..

Super montes: comederunt.) Idolorum

Superabtundantiam. ) Aliquid ultra

1. ]

fácrificia, quz in: montibus

H

fortem , ut faciunt ufurarii.

T&

libus offerebantur..

l) & 'COI"

AT lmn

4vare.) Avaxitiz caufa; ut aliquöd

*

Tlelor

IO.. Verecnndiora patris

J;:kaaperue-

inde emolumentum reportares. -

runt.) Monetta periphrafis inhonefti

I3. Comploff manus meæ:.) Admira-

4 xnd.,]

inceftus ;. id. eft, filie cum patribus ,

tus fum, & dolui propter avaritiam

COl'um

& filii cum matribus, aut novercis fuis

ellbllï

$|

tuam. Vel, fignificans me tibi iratum,

Tayjt

concubuerunt, contra quam lex na-

& vindictam minitans.

3 Vi

turalis: dictat, - & Mofaica precipit

14- szquid(/uf!nebäf cor 16 c.?)

WCrer

Levit. r8.. 8. Turpitudinem . wxoris p^-

Quuafi dicat: mifella, fu

Of'lne:

perbula, exfisne

Iris tb non difiooperies z turpitudo eniza

ferendo mala futura ?

*

patri: m e,ä.

Mantus t24.) Mires tus.

mx

"

lls

lumnusditiam menfiruata: humiliäve-

Diebus.) AiliCtionis.

Wotan fn

TMH - :16. )

Immundam fluxu men-

I5. Ventilabo.) V. dicta c. 20. n. Q

&5

QV CC/;

ftruo oppreferunt in te libidinis caufa,

Deficere faciam.) Vinem imponam

Fi(

il R

CKPUT XX

6og

É

t6. Et poffidebo te in co

jl

ezo Dominus.

*

nfpectu Gänïium & f-cik(—es, qu

17. Et fattum eft verbum Domini ad me, dicens :

lh

18. Fili hominis, vería eft mihi domus lfrael in fcoriam :

n

omnes ifti 2es, & ftannum, & ferrum

, & plumbum in medio

fornacis, fcoria argenti fa&ti funt.

.

L

L

di

.19. Propterea haec d

icit Domi

nus Deus : Eo quoci verfi

eftis omnes in fcoriam

et

; propterea ecce ego congregabo VOS

in medio Jerufalem ,

tT

20. Congregatione argenti, & sris, & ftanni, & ferri , &

plumbi in medio fornacis : ut fuccendam in ea ignem ad con-

flandum. Sic congregabo in furore meo, & in ira mea, & re-

L

05

quiefcam: & confldbo vos.

21. Et congregabo vos, & fuc

»cendam VOS

jn igne( furoris

Fiti

mei, & conflabimini in medio ejus.

22. Ut cenflatur argentum in medio fornacis, fic eritis in

us

medio ejus : & fcietis, quia e

go Dominus, cum »e&'uderim in-

LU

dignationem meam fuper vos.

23. Et fattum eft verbum Domini ad me, dicens :

15

24. Fili hominis

non com-

pluta in die furoris.

; dic ei: Tu es terra immunda, &

. 45. Con-

E

immunditie tue, purgabo, & expia-

facer: -folent, conjiciam vos in for-

ht

bo fuppliciis fcelera tua.

nacem , ut purgemini, ficut impuram

16. Poffidebe :e im confpetim Gem-

n

argentum conjici folet.

n )

Hum.) Sic mundatam, & expiatam,

Requie[cam.) Definam vos punire ,

quaft hzreditatem, & periculum meum

cum omnino conflavero, atque ex-

1bUS

ad me revocabo, & e ca

piavero vos.. Requiefcam, & con-

ducam.

ptiyitate re-

;orte

flabo vos, ordo inver

"

t

fus , conflabo ;

Ig. Verfa'eff

briäi' v . In fcoriam.)

& requiefcam.

yltra

Ifrael prius erat quafi argentum, quia

21. b:medio ejus. ) In medio Jeru-

fanguine nobilis, moribus cindidus,

falem, in

qua ut in fornace f:onüabii-

quod

religione fplendidus , dives etiam , &

mint.

abundans opibus: nunc verfus eft in

2

Dic &i.) Jerufalem, vel Judez;

fcoriam , quia. faa. idololatria, & fce-

ld*

refpicit enim id, quod dixit n. ID

itanm

leribus bona hzc omnia vel obfcu-

Congregabo vos 13: medio Teru[alem.

Til

)

ravit, vel amifit.

Scoria funt fzces,

Tu es fevrA immunda.) 'lerram

& recrementa . inetalli,

immundam vocat rupes, & alia, qu

"Omnes 1f0s at ET. Panpum, Efc.) Non

nulli funt ufui. Huic com

$J)

p æranmr ho-

J u

funt amplius pretiofum arpentum, fed

mines nullius frupis.

in vilius metallum , aut in fcorium

*

Non compluta n die furoris. ) Iu

1nutati funt.

quam Dominus iratus pluviam non

20. Congregafione arvgemti. 6f dis,

mittit, vel non mittet, ut fit przteri-

&c.) Facam, quod fabri argentarii

tum pro futuro, Vel plüviam nosm

m

B3bl. cu» Com. Menoch. Tom . Vs

hhh

onaff

615

PR ö P-.H.-E,TUE EZECHIELIS

45. Conjuratio prophetarum in medio ejus, ficut leo rUgiEns,

rapiensque praedam, animas devoraverunt, opes, & preium

D0

áacceperunt , viduas ejus multiplicaverunt in medio illius.

26. Sacerdotes ejus contempferunt legem meam , & pol!ue-

nc

runt fan&uaria mea: inter fanctum, & profanum non habue-

at

runt diftantiam : & inter pollutum, & mundum non intellexe-

runt: & a fabbatis meis averterunt oculos fuos , & coinquina-

bar in medio eorum.

7

N

Müich.

27.* Principes ejus in medio illius, q

uafi lupi rapientes pree-

(i

3.L

dam ad effundendum fanguinem 5. & ad perdendas animas, &

5ojh.

"

^5

avare ad fe&Ctanda lucra.

S

N

[

3

28. Prophetze autem ejus lini

ebant eos absque femperamen-

to, videntes vana, & divinantes eis mendacium, dicentes : Haec

dicit Dominus Deus, cüm Dominus non fit locutus.

calumniabantur calumniam, & rapiebant

. 29. Populi terra

violenter : egenum,

]

.& pauperem affligebant, & aqvqnam op-

*

ia absque judicio.

P

primebant'calumn'

3o. Et

Gta

Dl

admififti ,. per quam fignificatur Prc-

cibos mundos, & immundos, lege pro-

4'

hetia. Viue fupra c. 21. 2-

hibitos non diftinxerunt.

4 fabbatis meis, &c.) ld eft negle-

25. Conjuratio Prophetarum , 8c. )

xerunt obfervationem fabbati.

Vel,

Incipit omnium ordinum flagitia nu-

Y

merare, ac primo loco Prophetarum,

cum viderent populum fabbatum vio-

tnqn

juorum tanta erant fcelera, ut ad pa-

lare, & onera portare die fabbati , ut

m

fe gl

tranda im urbe homicidia confpiraffe

dicitur Jerem. 17. 27. connixerunt.

viderentur, Dum enim pacem, & res

Coinquimabar. ) Profane tractabar

&

profperas populo pollicebantur , in

ab eis.

fCXhCe:

caufa erant , ut veri Pr01)hetæs-QUi

2

44d. perdendas animas,) Àd vi-

enim !

findi

bellum, captivitatem, mortem , urbis,

tam eripiendam.

templique incendium pradicebant ,

29. Liniebam: eos ab[que tempera-

tibus

Occiderentur.

tos dl

zento.) In Hebr. eft, a/f2ue [ale, id

Tum c]

Animas devoraverunt,) Vitam mul-

"

eft, fine paleis; quia, quod in car-

St L

tis ademerunt.

nibus

eft fal,

hoc

in

luto . funt

Opes, E5 pretium . accep

erunt.) Ut ad

paleg ; ut enim fal carnes , ita pa-

277

opuli volugtatem vaticinarentur.

jl

leg lutum confringunt. Senfus ergo

Qsra

Viduas ejus , &c.) In caufa fuerunt,

eft. Prophete vanas populi opini&-

ut multis viris occifis, vidugrum nu-

nes vanis vaticiniis confirmabant. '

Z

merus crefceret,

Ts

26. Sanünsaria mta.) Cur utatur

29. Populi terra.) Vulgus.

EOmm

Calumniabantur calumniam.) N ehe-

numero plurali, vide cap. precedenti

menter fraudibus , & calumniis de-

CQIIVm

num. 2.

N

um&m ;

Inter. fan&um ,

& profanum. ) Inter

diti erant.

res Deo oblatas, & ceteras.

"AUfque. judicio.) Injufte, contra jus,

d

a8.

Ipter pollutum , G mundum. ) Inter

flgniiïaL

r«

hE

CA PU CQ XXIL & XXIII.

611

1

»30. Et quaefivi de eis virum, qui interponeret fepem, &

ün

ftaret oppofitus contra me pro terra, ne diffiparem eam : &

non invenl.

j

ar. Bt€

fï'udifuþer eos indignationem meam, in igne irze

u

mesa confumpfi eos : viam eorum in ca

put eorum reddidi,

AC

ait Domiqus Deus.

Ia

CAPUT XXIL .

)C«

Sub jfgum multz'þlz'cium fluprorum duarum meretricum Oolle , &

5)&

Ovlibe , ac putiitionis earum o[flendit Dominus vvariam idololatriam

Samarie , ? Jerujalem, propter quam tradendi funt in

:

oppraf

at

quarum funt idololatriam

dC

Xbm'um -Gemz'bus,

imitati.

bant

1. ]7 T fa&us eft fermo Domini ad me, dicens :

1 0p

2. Fili hominis, duse muheres filiae matris unius fuerunt,

5. Et fornicate funt in JEgypto, in adolefcentia fua forni-

catze funt : ibi fuba&ta funt ubera earum

0. Et

, & fraCtae funt.'frxam-

1n3e pubertatis earum.

4. Nomina autem earum, Oolla.

C pl'O

Lmïajqi', & Ooliba fo

ror ejus

"us

H

z

tüinor z

negle

g0. BQui inrterponerer [ epem. QUi fefe.

Matris un-ius.)- Synagogz , vel Sare

Velo

tanquam fepem opponeret inter me,

uxoris Abrahami, a qua tam decem

n Yi

& populum , ne eum perderem , ficut

tribus, quz regnum Ifrael, quatm re-

at

ul'

fe olim Aaron oppofuit Num. 16.489.

unt

lique dug, que regnum juda con-

& Moyfes Exod. 32. Dicit 4e eis,

flituebant , originem ducebant.

a&abM

fcilicet quos reprehendebat ; alioqui

3- Formeata funtim JEgypro-) Idola

enim Jeremias, Baruch , & alii viri

coluerunt.

M t

fandi fe interponebant , Deum pre-

Im adale[centia.) S'ub:MOyfe , cum

cibus placare ftudebant , & propter

Hebrzorum respublica adolefceret.

eos dilitata, & mitigata eft fudxo-

Subatla funt ubera earum, 8 c.) Vir«

l,H

rum. clades.

ginitatem amiferunt. Ubera enim fo-

L

Sf&;'ret OPPJFIWv)

| In Hebr. eft, £5-

i Ut

ret im vupiura. Mide dicta c. 13. n.5.

lida, & turgentia funt fignum virgi-

p I

nitatis, laxa vero, & quodammodo

3I. Ef»d:.) Mfundam. Similiter

fracta, & fubacta corruptionis.

00

eetera prateríta ponuntur pro fütuxis;

Mamma pubertatis.) Qu tempore

[us er

de re enkn futura comminatur.

pubertatis turgere coperant.

Q

pin!

Viam eorzm imcaput eorma reddidi.)

i

4- Oolla major) N ox Hebzaica :-1;5,-3*:.3

Eorum peccata in ipforum fupplicia

Abolaah. fignificat Lebiraculam fetum

convertam, ut dignas de illis pocnas

fic appellatz funt decem tribus, quod

yae

fumanm , ut fupra cap. 9. 10. —

Deus in illis non habitaret,. fed ipfz

Jlis ie

2. [ Mis wwlieres , && c.) Dus mulieres

fibi habitaculurn feciffent, in quo co-

duas centes, duas refpublicas

lebant vitulos aureos. Dicitur »ajor,

qui p

quia mumerofior, eontinens fcilicet

fïg.nifïc:mt, fcilicet Juda , & Ifræfl.

23

612

.

PROPHETIE EZECHIELIS

minor: & habui eas, & pepererunt filios, & filias. Porro

earum nómina, Samaria Oolla, & Jerufalem Ooliba.:

eu

Imu.

,. $. Fornicata eft igitur fuper me Oolla, & infanivit in ama-

tores fuos, in Affyrios propinquantes,

.

-

fati

6. Veltitos hyacintho, principes ,

& magiftratus, juüenes

cupidinis, univerfos equites, afcenfores equorum.

foi

7. Et dedit fornicationes fuas fuper eos electos, fil

ios AH.'yQ

riorum univerfos: & 1n omnibus, i

Ia

:

n quos infanävit, in .imä-

munditiis eorum polluta ett.

qui

8. Infuper & fornicationes.

fuas, quas habue;raï in ZEgypto,

non reliquit* nam & illi dormierunt cum ea in adolefcentia

ejus , & 1lli confregerunt ubera pubertatis ejus , & éffuderunt

&

fornicationem fuam fuper eam.

I

9. Propterea tradidi eam in manus amatorum (uorum, in

€0

b

1

.

by

i

d

manus filiorum -Afff.lï', fuper quorum infanivit libidine

10-* Ipfi

&m

decem tribus,

cum alia du.as tantum

7uv?nf: £up

id!ni;.) AmabilAes » Ye-

haberet.

nuftos.

7. Dedit fornmicationes fuas. ) Pro-

Qoliba, ) Hebr. njv'zpnæ abolibah ,

qua vox ügnifïcät* tabermaculum meun

ftituit fe illis, qui ex omnibus Affy-

32 ea4, quod bene convenit regno Juda,

riis lectiffimi erant.

Djf

lm ommibus, 9- quos im[amivit, €$c.)

Chal

i quo erat templum,& veri Dei cultus.

Quem

Mabureas?) |Ón matrimonio , ante-

In omnium eorum , quos adamavit,

quam adulterium committerent ; tem-

idolis polluta eft, Redundat vox eo-

l'àidi

rum per Hebraifmum.

Etvox ezzi-

Qà th

pore fcilicet Abraham, I(aac ,& Ja-

ab

LJ"

cob , & deinceps.

£us refolvenda- eft per ewniem.

Pepererunt filhos, 69 fflias, ) Nalde

l]mmunditiis,) Sic vocat idola.

C ptll

snultiplicate funt.

9. Infuper, E fornicationes faas, 6$c.)

Yifat

s

TMM

Samaria.) -Decem tribus, qüarum

.

Simul cum idolis Affyriorum , qua

caput Samaria.

L

admiflt, retinuit idololatriam , quam

bje

8. Super me,) Contra me, qui eram

extulerat ex /Egypto.

iUT

Cender

yir ejus,

Dormierunt cut ea , €c.) 0 Orrupe-

dn[anivit.) Deperiit amatores fuos.

runt eam, cum virgo effet, & fuperfti-

Hd

-fpyrtos propinquamtes. ) Menientes

tionis expers,

Tàne

ad fe, ut in fine n. I2. & fibi confc-

pnis,

Confregerunt uä.c;r;z, &fc.) Vide di-

deratos.

Ita loqu'tur: non quod eos

&a num. 3.

p

amayerit, fed

uod illorum 1dola co-

— Effsderunt, 68c. ) Docuerunt illam

d

MP

luerit; quod enim de Atlyriis dicit, de

omne genus idololatriz fuz.

idolis intelligendum eft.

Q. Proprerea.) Scilicet ut jufto judi-

Tur

6. Veflites byacintho , ) Sicut

cio ab iis puniretur, quos amaverat.

U

fcminz incendi folent lJuxu veftium ,

Cepit enim Rex Affyriorum Sama-

honorum nominibus, juvenili «tate,

riam , & decem tribus in captivitatem

Ep;

corpore vegeto, fic lfraelitas pellexit

duxit 4. Regum 17. 6. & 18. 10.

SDTW

Ailyriorum potentia.

Super quorum libidine infanivit.) Ut

I2

yide 4-. Reg.

fupra num. $.

] IOHm

8. 24. -lfa,."lo. g:

Ti

il

CAU XXIiL

614

o

ro. *Tpfi dïfcooperueruht ignominiam ejus, filios, & filias* Sup.

ejus tulerunt, & ipfam occiderunt gladio: & fa£tse funt famofze 16.38.

Í

2

Tla

mulieres, & judicia perpetraverunt in ea.

VE

uod cum vidiffet foror ejus Ooliba, plus quam illa in-

Q6S

fanivit libidine : & fornicationem fuam fuper fornicationem

fororis fuae.

l

12. Ad fil

ios Affyriorum praebuit impudenter, ducibus, &

iffi

magiftratibus ad fe venientibus, indutis vefte var'a, equitibus;

qui ve&tabantur equis, & adolefcentibus forma cun&tis egregia.

"

ptO,

I3. Et vidi, quod polluta effet via una ambarum.

fiId

14. Et auxit fornicatienes fuas: cumque vidilfet viros de-

"u

n

pi&os in pariete, imagines Chaldaeorum expretlas coloribus.

r$. Et accinctos balteis renes , & tiaras tin&tas in capitibus

i

eorum, formam ducum omnium, fimilitudinem filiorum Ba-

bylonis, terreeque Chaldaeorum, in qua orti funt.

(Ipü

16. Infanivit fuper eos concupifcentia oculorum fuorum,

& mifit nuntios ad eos in Chaldaeam.

) v

i7; Cum-

Hhhþ-ï

Pro

IO. Jpf.) Id eft Affyrii.

riis dicitur, de'idolis Ailyriorum ins

My-

Difcooperuerunt ignominimm ejmr )

telligendum e'f, .

Chald. zz4itatem,id eft fpoliaverunt,

I3. Et vidi, quod polluta effes, &tc.)

éc)

quemadmodum- fi amator adulters

Vidt Jerufilem pollutam efle, quem-

nvit

libidine fatiatus eum- fpoliaret , nu-

admodum Samariam, ülþilesqtze' utri-

ox &

damque relinqueret.

Fortaffis etiam

usque mores eíte.

.

u

alludit ad captivitatem ; folent, enim

I4. uxit forn

cationes. ) '.Uc dixit

captivas mulieres feminudas in capti-

etiam numer. II.

Non tantum eft

vitatem trahere v

2

mnitata fororem , fed etiam flagitiis

illis abufi fuerint.

i&or'es ; po&quam

)

fuperavit.

,qe

ijkm) Samariam.

Cumque vidiffet viros, &c.) Non qgod

Occiderust gladio.) WMaftaverunt, in-

revera viderit, fed declarat nimiam

qu&m

cenderunt, exciderunt.

ad idololatriam proclivitatem , per fi-

m*

Fatle (upt famofe. )

M ulieres. Sa-

militudinem libidinofiffnz mulieris ,

getl*

marie factw funt celebres miferiis,

que'non folum, quos viros prafentes,

fed etiam, quos in aliquo paricte, aut

penis.

(l di

fudicia perpetraverunt.) AMiyrii tan-

tabula egregia forma depictos videt ,

quam Dei miniftri judicia in ea exer-

amare folent; fic enim Jerufalem, cum

nunquam Chaldzos vidiffet, ficut Sa-

; llhm

cuerunt, dignas de ea poenas fumpfe-

runt.

maria, quz cum illis feedus habebat ,

"41. Qaod cum viäijï-r.) Fornicatio-

fed folum de illorum idololatria in-

]udl

nes fcilicet fororis fux.

-

audiffet, eam imitata eft,

OU

6d

Fornicationems füam.) Auxit.

(

I5. Aceintlos balteis.

P Defcribiti ha-

Sororis fue.) Samaris.

bitum Chaldzorum.

I2. .4d fs Affyriorum pralust. )

Tiaras tinlas;) Chaldzus habet ga-

Ut

U

Proftituit fe filiis Adlyriorum.

leas tinctas , intellige ornatas vartis

)

monui fupra nüm. 5. quod de Affy-

plumis,

614

PR"OPH'ETIæ;.E'ZECHI-F-ILIS.

17. Cumque veniffent adxea"m/ ülii.BabyIOnvi's ad cubile mam-

no

marum, polluerunt eam fítupris

g

fuis, & pOllqta eft ab eis, &

faturata eft anima ejus ab illis.

9

&

18. Denudavit quoque forni

cationes fuas, & difcooperuit

ignominiam fuam: & receffit anima mea ab ea, ficut recefferat

p

anima mea a forore ejus. -

Uf

19. Multiplicavit enim

fornicationes fuas, Axw'eco*rd.ans. dies

Q

adolefcentize fuse , quibus fornicata eit in terra /Egypti.

Y

20. Et infanivit libidine fuper concubitum eorum , quorum

für

carnes funt, ut carnes afinorum : & ficut fluxus eg.orum;

fe

. fluxus eorum.

*

&

&

H

41. Et vifitaft

