viam Meridian

:

odo gre-

templi.

am, fac,er.d.ozum, erit, qui excubant in icufftodiis

N

46.. Porro gazophylaci

üm, quod refpicit ad viam Aquilonis,

us port

facerdotum erit, qui excubant ad minifterium altaris, 1fti funt

filii Sadoc,

» menia

niftrent ei.

qui accedunt de filiis Levi ad Dominum, ut mi-

KCAL» i

47. Et menfus ?e&:aï:rium löngïtüdine centum cabitorum, &

[]

latitudine centum cubitor

] DOTtæ,

ciem templi.

Qm'per quadrum & altare ante fa-

; alterurm

Ssss -

48. Et

Ls pEI' 1&

iatia menfarum ,. five earum äddï?a-

refolvetur. Hoc gazoþhylaci:um, quod

menta, & ornamenta fuperiora, que

refpicit viam meridianant, facerdotum

jl

idcirco erant reflexa; h&c enim erant

eft, qui cuftodiunt euftodiam templi,

oalini unius.

Noftri etiam architecti

iibl

id eft, quoerum munus templum cu-

ji, &

talice appellant, £« ezzafz.

ftodire.

Gazaphylacium autém vocat

44. Extra portam 1ntersorem. ) Quue

numero üngulæri unum cubiculorum

jj unluss

"

Q uafi dicat :

aultolts

refpicit atrium interius.

ordinem , ita Maldonatas , & Cor-

ingrefius atrium interius vidi gazo-

nehus. At Vilialpandus in delinea-

phylaczia, id e&, cubicula Cantorum.

tione citàta , unum tantum .cubicu-

IÍAn cubiculis juxta portas (quz n. 17.

lum attribuit cuftodiz templi, & rur-

u E

ait fuilfe triginta ad fingulas portas)

fus unum cuftodiz altaris, cujus men-

/

miniftri cempli hibitabant , alii in aliis

tio in fequenti verficulo, & duo' hec

pro cujusque officio, & dignitate. In

cübicula in eadem ferie conftituit cum

, qpibus &

Xur jn 100

lis ergo , qux erant ad portam aqui-

cubiculis Cantorum , ita ut cubicu-

lonarem ,

Cantores habitafie" dicit.

lum cuftodiz templi fit ultimum 'in

vdpioigoe

Ita Maldonatus, & Corn. a Lapide.

ferie verfus meridi:m ; cubiculum ve-

dP il (s D

Villalpandus in delineatione fecundi

ro cuítodie altaris fit ultimurm in fe-

Ve&igii templi cubicula Cantorum con-

rie verfus Aquilonem.

fbl

flituit fuper portam orientalem , per

46. Ifti funt fílii Sadac.) Ex ene-

ia Joqnis

jgg al

quam patebat inoreffus ad atrimm fa-

re Sadoc, qui illuftris fuit Poncifex

cerdotum.

tempore Salomonis, primusque in. e-

g dT

Uza ex latere perta.?)

Unä feries ,

jus templo facrificavit, && munia fa-

p!ü/ä' ) dl

»nus:'ordo cubiculorum erat verfus

cra Obivit, & Salomonem in Regem

illud latus porte orientalis , quod ad

inunxit, & confecravit.

4

y

Aquilonem profpiciebat , alter autem

47. 4trium.) Interius , quod erat

TO qul

Du

cubiculorutn ordo erat verfus Occi-

Sacerdotum , & in quo erat altare

J

epatm.

dentem ; h&c refpiciebat Orientalem

holocauftorum, hoc ait fuiife centum

this fl

portam , ille occidenralem.

cubitorum longitudinis , & totidem

jj gt It

.

]atitudinis.

5

(45. Hec ef? gazaþþ)y/aciumk

Hebraifmus, qui clarius hoc pa&o

4

vocat Cy

u

Atare. ) Holocau&orgm

N

/"

X

P d

x

—

694 . /P ROP

HETLIE EZECHIELIS

, E

.48. Et introduxit*?

e in veftibulum templi, & menfus eft

Qs cubi

vefiibulum quin

"ubitis hinc, & quinque cubitis inde, &

& trium cubitorum

fcptem Q

latitudinem po

um gubitorum hinc,

P

5

j Kt

inde. -

autem v

jatitodine

49- Longitudinem

ibuli viginti cubitorum, & la-

m

titudinem undeci

C

ubitorum,

o&to gradibus afcendebatur

j E

adeam. Et colu

f

nínae e»ränt* in frontibus ; una (hin'c,— & altera

nem Iter

inde.

-

-

ó, Late

CAPUT XLI

eminentia

; Difpofttio readificandi. templi jux?d pa?;es fz';fzgulas.q

bis pet c

T introduxit me in templuim, & menfus eft frontes, fex

tem Pm;

UER R a

u

cubitos latitudinis hinc, & fex cubitos latitudinis inde,

latitudinem tabernaculi.

procurrente

2. Et latitudo portze decem cubitorum

: erat, & latera portee

riorem tety

enat viglnt': :

quinque cubitis hinc, & quinque cubitis inde, & menfus eft

Cubitos. d&c

longitudine

[ae!

L d

| ejus quadraginta c.tubitorum, & latitudinem vi-

hinc cabiti

ginti cubitorum.

*

que, usque.

4. pE

lenritudn

p Usque a

x:

9. Vefilulum templ. ) Portïcum

2. lib. 5. c. 46. àit fuiffe decem . cum

dübitorum o

intelligit ipfi templo adherentem. Vi-

dimidio, atque ideo liberum fuilfe

r

'g. I fro;

de dic

Asg. Reg. «06- n. 3.

fÍcriptori decem , aut undecim nume-

poltes hinc.

Quizoue eubitis.) INon loquitur de

rare; $

qualitef enim ab utroque di-

dinis duorg

toto veftibulo; nam hoc fuit longum

ftabat.

thitudim

viginti Cubitis, latum undecim , ut

E£ columss erant'i;—z frantiäu;.'-) VDe

ittélit v

ait verficulo fequenti, fed loquitur de

hifce columnis multa diximus S.Reg.

U explicas

muro, qut utrinque claudebat vefii-

7. an. I$ & deinceps, qus vide:

A. 4j

bulum; Villalpandus, appellat poffem

4 ngi;;

vefiluii , Chaldsus , fremtem veffitutz.

I« [N tezlum. ) In primam templi

(tomm,

Hujus iuri utrinque.craflitiem hic de-

partem , quz dicitur Sanctum.

4hie fdu

feribit , quod fcilicet utrinque fuerit

Mezfus eff fronres. ) Poftes* porte

mbl part

craftus quinque cubitis.

templi.

qum jim

Et latitudinem porta trium cubito-

Latitudinem tabernaculi.) lta appel-

W G;*ïhcce-

j

rum.) Quantum ipfa Iatera , aut hu-

lat fuperliminare, quod, cum planum

ïpþe

:

lre ea

meri porte extendebantur ufque ad

elfet, & extenfe cortinz fimile, por-

B Parjer

angulos interiores, erát trium cubi-

tafn obumbraret more tabernaculi.

Q. Latitudo porta decem eubrtortum

Ht t

torum, vide c. fequenti n. 2.

U ldfif!ta

49- Longitudinem antem, 6c.) "Tan-

erat, ) Quanta fuerit altitudo. non di-

"t virva

ta erat longitudo veftibuli , quanta

citur in facro textu, fed Villalpan-

zdis ipfius l:titudo, cui pretenfum

;

dus conjicit fuiffe viginti cubitorum ,

ftbpelli

erat ipfum veftibulum.

dupla fcilicet proportione ex archite-

quf. par

Ef latitudinem nnudecim cubitortm.-

&orum regulis.

At 3. Reg. 6. 3. dicitur fuiffe latum

Ef latera porta.) lta vocat partes

899 nfon

NI n

cubitos decem. Vil!dlpandt:s- parte

parietis a lateribus pgrtæ relictas , &

*

üitin fi?

E

E

a

$ RUT "Xur

605

us eft

5. Et ïntrogreffus intrinfecus menfus ;eft in fronte portee

duos cubitoss & portam,

i, &

fex :c":'ubi.torum,-& latitudinemi p/ortæ?

toum

feptem cubitorum.

.4. Et menfus eft longitudinem

inti, cubitorum , &

latitudinem ejus viginti cubitog

ante4atiem templi, & dixit

7&13'

ebatür

ad me : Hoc eft San&tum fa

orum.

alteta

s. Et menfus eft parietem domus fex c

läïtorum,-&flatitu*di»

nem lateris quatuor cubitorum undique per circuitum domus.

6, Latera autem, latus ad latus, bis triginta tria, & erant

eminentia, quae ingrederentur per parietem domus, in lateri-

'

bus per circuitum , ut continerent,

?

& npn' .attinger.ent parie-

$d

tem tem pli.

inde,

procurrentes ufque ad angulum inte-

erant ampliora ;—näm muri, quo plus

riorem templi : latitudo enim templi

attolluntur , ex. regulis architecturx

portæ

minus craffi fiunt.

De hifce cubicu-

erat viginti cubitorum , porta lata erat

fus e&

cubitos decem, relinquebantur ergo

lis nonnulla diximus 3. Re

c.6.

em v-

5. que vide.

Adverte tamen loce

hinc.cubiti quinque, & inde alii quin-

que, usque ad angulos interiores.

indicato 3. Regum haberi hec cubi-

Longitudinem, 6c.) Longitudo tem-

cula fuifle quinque cubitorum, quod

j D

de fecundo ordine verum eft, veletiam

,P..lj-*usque ad Sancta- San&orum erat

E

m Cum

itorum quadraginta.

deinfimo, fi dicamus infima cubicu-

L

Ie fronte yorta duoscubitos. ) Duo

la fuiffe quatuor palmorum cum di-

n Tulle

uii

y fuffe

pol

es hinc, & inde, & erant latitu-

midio, ita ut & quatuor , & quin-

dinis duorum cubitortim.

que cubitorum dici polfent.

que di

Laritudigem porta. )"Lacerä portz

6. Latera autem. ) Cubicula parva

"u

intelligit usque ad. angulos interiores,

inter geminum parietem |intercepta,

ut explicavimus n. 2. & c. fupgriosi

de quibus fuperiori verficulo, erant

jl

HRC

bv

n. 48.

-

fexaginta fex.

vide

B

4- Long:

tudinem ejw. ) Sah&i San-

Latus ad latus.) Significatur conti-

&orum.

nuatio cubiculorum circa templum,

qenpi

. amre faciem temibi.): Merfus eam

Sic Italice dicimus , 4« »z lato al* al-

um

templi partem, quz fanftum dicitur ,

£ro; da un capo al altro.

, portz

quam jam defcrijfit.

lta loquitur,

Et eranz eminentia, &c.) Cum fa-

bricaretur murus templi , relicte funt

ut fignificet , fe latitudinem templi

| appd

appellare eam , que fanftum: refpicit.

in eo prominentie, qua cazes ab ar-

Planum

chitectis vocantur, fuper qas trans-

, pOl'

rietis templi.

S. Parietem domus.) Craüicigxn pa-

verfe trabes cellarum innite antur,

cull

-

Er latitudinem lateris.) Latera vo-

ita ut neceffe non eflet mürum perfo-

z

cat parva cubicula, quew circa tem-

rare , ut tabulorum tigna illi immit-

non d

plum.erant, inftituta ad reponendam

terentur. Vide di&ta 3. Reg. 6, . 6.

s)?m

Italice diceremus.

Vi erano certe emi-

i

fuppelle&ilem facram , & u eflent

«rm »

quaü parva quedam oratorit. Ait

ABenze, CbeCcaminauamo per'ii muro del

j at

ergo, inferiora hec cubicula iuiffe la-

tempio , Lafctate , acctocché veggeffero l;

titudinis quatuor cubitorum ; n um qux

fravi, 4cci0 mom- foffe ntce[[ario ca;gfc-:

part

ear li ne' murt.

*

&

eä

erant in fuperioribus contignationibus,

481

i

»

*

696

PR O PHE T'ïæjE 4LECHI ELIS

V

x

Bo eapeunee s

7. Et platea erat in rotundum , afcendens furfum per coch-

p.EL

leam, & in coenaculum templi deferebat per gyrum : idcirco

refpicier

o r d

latius erat temsglgjp in

perioribus ,

. & fic de inferi:oribgas

Ties aute

afcendebatur ad fup

iq- medium.

e

9. Et vidrin do

altit

tum, &

811'1' PGT/ C1

rcüjtüm , fundata la-

e

LA

*

*

13 Z

tera ad menfuram

]

ami fex c

itorum fpatio

L)

&aud !

9. Et latitudingn per parietem lateris forinfecus quinque

dinis cer

cubitorum, & erat interior domus in lateribus domus.

14 L:

10. Et inter gazoph

ylacia latitudinem viginti ;ubiþorum in

feparatur

circuitu domus undique.

ir. Et oftium lateris a

d orationem : oftium unum ad .€fiam

1. Et

quod er;

Aquilonis, & oftium unum ad viam Auftralem, & latitudinem

Centum

loci ad orationem, quinque cubitorum in circuitu.

-

-

Iz.Fit

[

fut quie

'Plgta*k.) Ka apþe.llïat l-æiizudinem

Ut' eraf Paterbor domus ; "fe. . In

1. 0. dido

xotundam cochlez.

Dus fuerunt hu-

Hebrzeo eít, 8 imservallum quod erar

jusmodi fcalx ; cum enim cubicula il-

Dominti cubienlorum , qua eramt sm teg-

I £

tm, lu

la' parva eflent pexvia, & ab uno in

plo , fubaudi, quinque etiam cubitorum

aliud. pateret ingreffus, plures fcalas,

erat, id eft, quinque cubitorum erat

rm, fiye

quam duas, hinc & inde in duobus

fpatium , quod deinde in cubie

rm jam d

tributum eft.

À

u!t;;

templi lateribus fieri neceffe no« fuit.

P

i, quod

Ip cenactlum templi,) ln faperioza

'*Xo. E£ zmfer gaz,ap/äj[atik lrztii

eubitorum,

tabulata.

Ver]umm

uem.) id eft plateam , quafi dicat:

00 ab

Laitus erat !'em;'[æm i j?tpcrioriäu-:.,)

platea quzdamvicinti cubitos Tata erat

u

Quuia imuri in inferiori parte craífio-

mter gazophylacia atriorum, & prz-

eem, ts

Qu 1 me

xes, itaque quidquid afcendendo. mu-

dicta cubicula templo adherentia,

zi craffitie ^detrahebatur ,. Jatitudini

qua undique totam domurh cingebant

4 "Háre

:

cubitorum fuperiorum. addebatur.

ab oriente , ineridie, occidente,

Um, Quig

J

& ad Qcci

— Tenedism. ) Pes wedium tabulatum,

aquïionef

In hac platea orabant fa-

&.per medium cubiculorum ordinem,

cerdotes.

Unde de ea dicitur Joel.

diey qy

fic 3. Reg. 6. g. dicitür: Ezper ce-

Q. 17. snter. veféibulum t$ . altare .(1n

Aütm gdif

ebleam: afcendebant im medium. eanacus

hac fcilicet platea) ploraéuzt facerdotes.

ÁQUe Cs

dum , €$ 2 medso in tertium.

1I. Ef effium daferis.) Oftia cubi-

U5 uingne

—.8- Aitirudinem. ) Suprema cubicu-

culorum.

9 dling c

la, que omnium erant aitiffima.

Ad oratiozem. ) Obverfa erant ad

13 Ef "

Fundata- /4;67;1.-) 1n Hebzzo eft ,

locum hunc orationis, quem diximus.

Benfmy fi

fosdamenuta thbalamorum , five cubicu-

Oftlium unum , 65c. ) Ponit fingula—

TL j

Jorum. Fundamenta vocat pavimen-

re pro plürali, id eft, oftia eorum

li lgtt, tju

tum fapremorum cubiculorum. $igni-*

eubiculorum ,.que ad Jatus Aquilo-

Orittt ia À

ficat ergo fuprema cubicula fex cubi-

nare templi erant', Aquilonem re

f)i-:

|

Qo-

tOrum We

tos habuiffe tam in longitudine , quam

ciebant; oflia vero eorum cubicu

Oteitud.

in Jatitudiude.

rum, que erant ad latus meridianum,

Ttig ; Omr

9. Bt laritudintm. ) Varies cubicu-

fpectabant ad meridiem.

hem Cmp],

forum extrinfecus quinque habebat cu-

Et latitudinem loci ,6«.) Et przdicti

I

s 4/1','1

bitos in ?æcityd&ine-

loc.i ; five c11bigïxlorutn.,laciltudinem:

1 QUæddm

'!.(umc

- d

:

C A*P U T XLL*

697

t eoch-

Yirco

; 15.. Et ædiücium*,-.qü*od erat feparatum, verfumque ad viam

refpicientem ad mare , latitudinis feptuagipta cubitorum : pa-

nioribus

ries autem aedificii, quinque cubitor'um latitüdinis per circui-

tum , & longitudo ejus nonaginta cubitópam-

m

qdara—la.-

E

13. Et menfus eft domus ]

On

zitudinem., centum cub

it"orum*,

lm

& quod feparatum erat zedificiu

m, & paril tes ejus; longitu-

guinque

dinis centum cubitorum..

^

»r

14. Latitudo autem ante fac

iem d'omuS', & ejus, quod erat

Rs

orum in

feparatum contra Orientem, centum cubitorum.

t

15. Et menfus eft longitudinen: zedificii contra

faciem ejus,

advum

quod erat feparatum ad dorfum : ethecas ex utraque parte

P.

mdinem

centum cubitqrum ,& temglïum. interius ; & veftibula

16. Li-

pE

u

2

i

E eon

fuit quinque: cubitorum , uti etiam

mium hoc edificium feparatunm, orien-

tem. refpiciens. lata. erat; cubitos cen-

6[. ) IH

n. 9. dictum eft..

, qund n

19. JEdiffcium.) Quod erat fepara-

tum, hujus autem platee longitudinem:

nt n u

eumt.

Ita appellat zdificium. cella-

n.20. vi g*inti"'cu-bitisïdefïhi vit.-

cubitorutmt

rum ,. five cubiculorum, & oratorio-

- Comtra. ar'ientäm.-) Contra atrium'

otum etat

rum jam dictorum templo adhzren-

interius , quod erat. im orientali parte

tium , quod ait fuiffe longitudinis 7o.

refpectu - templi..

1 cubiflxïa

eubitorum.

I5. Lengitudinewm adifcii 7 €fe.)

7 l/:fl'f

Verfumque ad viam refpicientemy, &c.)

Atrii porticum ,. quz triplici ex late-

f dicit:

Quod ab oriente tendebat in occi-

re aquilonari, occidentali , (& meri-

10

Jata erat

diano' edificata erat circa templum.

dentem; tam in latere Aquilonari ,

), & p

quam in meridiano..

ConirA factemr €jus- )

E regione:

dherentudy

d mare. ) Mare vocat: occiden-

templi..

tem, quia Judeis mare mediterraneum

4 derfwm.) Guod edificiunr erat;

1 cmgfbmf

eft ad occidentem.

;idente j

poft templum in parte occidentali , &

gpbatt

Paries autem ediffcit, 85c. ) Hujus

quod. etiam erat.ad latus aquilonare;.

autem xdificii paries, qui domum un-

& meridionale;

siar J«

[

altatt

dique cingebat , latus erat, vel craf-

Erbecas. ) Id eff, porticus. Corn. a:

[ /Ziffdwlf'

fus quinque cubitos, longus vero, id

Lapide ait effe vocem Chaldaicam a

eft, altus cubitos nonaginta.

radice pmy zaraq, id eft, avulfrt ,

ora a

i

Et men[us eff domus, &Jc. ) Qbu'as

abruptt , quod s fcilicet porticus. a. re-

4

ennt il

menfuras fingillatim ,. & perpartes fue-

liquo templi «dificio: eífet: feparata,

rat executus, nunc in unam fummam

nec illi adhereret. D. Hieronymus

in commentario habet £x9£rac, & quid.

j

noua

colligit , ejusdemque longitudinem ab

(ia eom

oriente ad occidentem centum cubi.

eà voce fignificetur explicat : &x9£rac

torum fuiffe docet.

Ipfa enim domus

inquit, Koma appellaut folarím de ce-

Ü Aqllllü

uaculorum parietibus eminemtia , frve

ynem Iu

f

longitudo , & oration's locus , & pa-

cabi

rietes, omnia fimul fumpta longitudi-

müHia ab e0, QUi £a Drimis IBUEHI y

nem complent centum cubitorum.

qua mounulh Gracorum i£oSac vocant.

ü

N

(2U

Qu

Hzc ille.

I4- Lanudo autem , & c. ) Etxpla..

Cepium cul

, rædl&l

sea quzdam , quz jacebat ante exi-

itorum. . Täntæ fcilic&t»t

Bibll,cum Com. Menoch. Tom. V.

d tit

(f

sjine

698

PROPHETIE EZEC HIELIS

^36. Limina, & feneftras obliquas, & ethecas in circuitu pe:

qo.I

Bo

tres partes, contra uniuscujusque limen, ftratumque ligno

1.

per gyrum in Circuity : terra autem usque ad feneftras, & fe-

neftrae caufze fupes«ottia.

tta alp.

42

95, ]

.i7. Et usque ad domum

; t:efiorei*n , & forinfecus , per

omnem pariete

eus d

m ,*fn circuitü intrinfeg:us ,& .£Qr«i,nfecus.,x.ad

.

menfuram.

parete

Coram

19. Et fabrefa&ta cherubim ,& palmse, & palma inter che-

fub, & cherub, duasque facies habebat cherub. -

2 ]

19. Faciem hominis juxta palmam ex hac parte, & faciem

ts

leonis juxta palmam ex alia parte, expreffam per omnem. do-

quein

2o. De

ïnum in circuitu.

Qu g

3. ]

latitudinis , quabte 'erat fe'mplmä

E£ fenefira fc,lakjfs feper. offza.)F'ene-

cui commenfurabantur, 'ita ut area

fire vero templi , que fuper hujus-

pan

quam 6

in medio 3ntercepta quzidratüm zqui-

modi pariete aperiebantur, ab eodem

laterum eüicgr.eï: centum cubitorum ex

ita abfcondebantur, ut ex atriorum

fecus,

omni latere.

"

avimento inferiori videri non poífent.

26. S

](7

el fenfus eft: Fenefirg claufze tri-

Ef templum interius , Gc. ) Atqu

hinc, :

adeo menfus eft templum interius , &

plici operimento , fcilicet. cancellis ,

Atriü veftibula.

[

valvis, & aul«is, aperiebantur fuper

As l

altitadine oftii orientalis domus. .

16. Limima , €$. feneflras , &fe. )

CX

Repetit, qus dixit capite fuperiori ,

I7. Ef usque ad domum interjorem.)

ut indicet Angelum ibi particulatim ,

Id eft : aperiebantur feneftrz modo

20- Df

hic communiter menfum effe per tres

explicato per Par'ietes exterioris doníus

lg/?ü( ,

partes, id.eft, per tria latera, fcili-

usque ad parietem interioris; nam in

Ütentaft

interiori feneflre non erant.

u

al

cet imeridiem , aqu'ilpnem, & Occi-

dentem,

Et feriníecus, €c. ) Forinfecus erant

rpm ,

Fenefiras obliquas. ) De quib

um

feneftre fuo ordine difpofitz.

C

Quant

Ietrinfecns , &Y forinfecus ad mmen[u-

gapite fuperiori pum. Io.

t&m (

Gontra uniuscujusque (ipen. ) Quafi

v4m.) QGQue fenefire tam in parte,

erat a

dicat: poftibus domus fingulis refpon-

quz foras prefpiciebat , quam in ea,

2f L

debant fingula limina, vel tabulata

u intro, debita proportione facte

hrgo d.

fingulis tabulatis.

Villalpandus in

erant, ut fieri folent feneftre obliquz,

)

U

l

1 uff)'qj

paraphrafi ait limina hic appellari la-

vel ad menfuram , fcilicet eamdem o-

mhnes factz.

Ivtifíeat

quearia,quibus porticus erant contectz,

Wm yi

Stratumque ligno, ,€£c.) Poftes ve-

I8. Fabrefatla Cäcftaäim.) In parie-

ln

ro domus, vel paraftates operieban-

tjbus templi infculpte -erant eífigies

'—in&Qrw

tur tabulatis: ze&u/is cedrizis , inquit

Cherubim, & palmarum, ita ut al-

i

& ea

Chaldeus , cubiculorum in circuitu

ternatim fibi fuccederent. Cherubinus,

:

Y eoder

laterum jam dictorum, fcilicet meri-

& palma, ( rurfus alter Cher

(

gbi-

&t on.

diani, &c.

nus, & palma.

Wamertie

derra autem usque ad fenefivas. )

Duasque | facses. "babebat — Cherub. )

Íd eft, paries erigebatur usque ad

Nam alie due in ipfo pariete, .cui

22.. 4

Dottam;

feneftras dotmus , que fuper altitudine

adhzrebant, abfcondebantur.

Ap-

viginti quinque cubitorum al)eri.ebatur

parebat ergo tantum facies.

ücef.

iþognmis .

D7 q

in pariete meridiano , & Aquilenari.

& facies 1eog1isn

W d.

C*A-PU; T XLL,;.

699

X per

z

20. D*ä terra dsq

ue ad füperiora portæïcherpläfm, & palmae

lo

ceelatee erant in pariete templi.

&t

21. Limen

quadrangulum, & f acies* fag&uariï; afpe&us 'coï;-

— trz afp-Ctum.

,pg

25. Altaris

lignei trium cubi'torüm aftitudo : &l*on.gitudä

ET

ejus duorum cubitorum & anguli ejus, & longitudo ejus, &

parietes ejus lignei, Et lo

v/eu:tgs-ï eft ad me: ,Hæcä:' eft rge'nfæ

d

coram. D'omino.

23. Et duo oftia erant in templo,

& iiïn fa,n&üarföï.

aciem

24. Et in duobus oftiis ex utraque parte bina erant oftiola,

fi dü-

quae.in fe invicem plicabantur:

. De

.bina enim oftia erant ex utra-

—

que parte oftiorum.

*

25. Et caelata erant 1

n ipfis ofci—is ten&p*li cherubrm, & fcul-

:.)Fene-

ptura palmarum, ficut in parietibus quoque expreffa erant z

dluju

quam ob rem;

) eoderm

'

& groffiora erant ligna in veftibuli frohtg;forine

triorum

fecus.

! obliquze, & fimilitudo palmarunt

poïïem.

" 26. Super qua feneftree

g t

hinc, atque inde, in humerulis veftibuli, fecundum latera do-

cells,

thn

y lu

Inus , la:;-itqdipem que parietu

'Yttt

j3

CAPUT

rirttt.)

2 modo

;;.o; De terra ) De pavimentb;»

eft quafi menfa , in qua thymiama ,.

Ufgut ad: [uperiora: porti.) Sciicet

quaft grata Deo efca' offertur. — Vef

s (lorus

Okientalis: templi, que eratprecipua,

ità loquitur Angelus menfam panuur.

fa. if

& altitudinem habebat.viginti cubito-

propofitionis oftendens;

qu& erat in eo-

rum;,id eft, ad. altitudineme porte ,.

dem Sané&to.

us eratt

&ï-lquanta, erat altitudo-

Ortz:, tanta

Duoe oflia, &t.) Geminz Fores;.

etiam Cherubinorutm ,.

&

T

P almarum

W

dicat, tam San&i, quam- San-

erat altitudo:

éti Sanctorum oftium. unumquodque

j Paftey

o1. Limez: 7!:405*&74 gtzlitm(-)ï In. He-

binis claudebatur foribus.-

Mu

brzo eft,' ut vertit Pagninus, Tem-

24.. Et: s2 duobus ofliisy 6c. ) Infinz

ne fia

ph wterque: pofis erat. quadvangulus ,

eulis foribus rurfus erant alie bins.pli-

aique

fienificatur portam templi fuiffe qua-

catilesfores;. Itaquein uitoquoque oftio

o 0v

dratam ,. non fornicatam..-

erant quatuor fores ,. due ex una par-

te plicatiles , & totidem ex altera;

Ertfacies fuedparii, &tc.): Sandü

n p.:lrie-

San&torum, & Sanüi facies ,. utpote

28. Eb groffiora erant- [1g59a-,. €$c.))

j

! e[ügiä

& eandem fpectabant'ceeli regionem;

Liena, ex quibus fa&z erant fores;,

m il

&

eodem afpectu videri. poterant.,

ut nimirüm fculpturas- admitterent..

:mbmu)'

erant omnino fimiles-difpofitione.;- or-

/

26. Super que j?ne/t'r—æ.) Vatablüs

hr

namentis, incruftatura..

vertit, Praferea. feneffra ,. Ícilicet. in.

02.. Altaris lignei.) Quod erat ante

lateribus veftibuli.:

(Jrm )

qu

pdrtafu Sancti Sanctorum , quod: altare

Obliqua. ) Vide. di&ta 4'0& : 16..

d

incenfi ,. five- thymiamatis: dicebatur..

Ia bumerulis vcffibuli. , Im lateribus

Pn

Hec efh anet[a.) Vel Angelus loqui-

veflióuli, ut.Pagn. vel, fmper ldatero

Omlms j

portes veflióndi ,, wv. Vatablus..

tur de altaxi thymiamatis ,. «&. fegfus

ELIS

00 *PROPkETLEEZEGHi

L

É lTri

GCUATPUT. XÉIE

erant C0

sque, qua ad fac.rorWz ufüm f

| ertinent :

bus, & (

: J;Z)evïgdzyaþbylatiis., ceteri

L)

" At

readificandis.

n via af

1. [; T eduxit me-in atrium exerius per viam ducentem ad

o1nta

qué

b.nsa

&2 Aquilonem, & introduxit me in gazophylacium, quod

erat contra fe

T

paratum ædi.üyc'ium, & contra zedem vergentem

Qquinguat

/

ad Aquilonem.

Centum :

. 2. Ín facie longitudinis, centum cubitos oftii Aquilonis, &

. Ftt

latitudinis quinquaginta cubitos.

predient

3. Contra viginti cubitos atrii interioris &

'fconktrla' pavimen-

Io. In

tum ítratum lapide atrii ext

?

grioris, ubieerat porticus juncta

Oriental

porticui triplici.

.4. Et ante gazophylacia

-;deathbu;la'tib decem ncubitbi"um' la-

cium ga

. E

titudinis, ad 1nteriora re:

fpif.ciens /-viæ cubit unius. .Et oftia

Z

eorum ad Aquilonem.

t

5. Ubi erant gazophylacia in fu

p-erioribus '"hum'iliöra * quia

lumng mar

fuppor abant porticus, quae ex illis emingbant de inferiori-

X fulciebs

eminebanr

bus, & de mediis ægii*icil,

b5 Tri-

furpeynt.

12 ,,Semndibn latera dpmm.) Eránt pal-

& in gazophylacia, five exedras præ-

lpremg cc

tollebantos

mz, & Cherubim, ut in lateribus

dictas , refpiciebat ex altero latere pla-

Sandi: quid fint hec latera dixi fu-

team viginti cubitorum, quz erat in-

' .Tfl/,j(

pra n. 2. & ut in reliqua latitudine

rer veftibulum, & atrium facerdotum,

qui ta

:11

Ut

ummam

ul

J

parietum , intra-ipfum San&um.

:

& quz totam undique domum , id eft,

N amrimm exterius. ) In atrium lai-

templum cingebat.

COIZ!igngyi(

Et contra pavimentum , &c. ) Re-

IROafione

corum ex atrio Sacerdotuin,

& Levitarum.

fpiciebat ex altero latere porticum ,

UE

Gazopbylaeium.) Gazophylacium vo-

que in atrio Aquilonari. Ooccidentalis

t & 1

erat.

£t "o ,';4

cat ordinem gazophylaciorum omnium.

Contra feparatum adiffczum. ) Quuid

Ul; erat porticus , &c. ). Erat caftel-

licet fupgk-ic

intelligatur nomine feparati edificii,dixi

lüm, velporticus quadrata, qu& erat in

P J"G[D[erf á

cap. fuperiori num. I2.

medio porticuum trium , fcilicet occi-

* ! P,*'g:['i

Contra &dem , &c. ) E regione ejus

dentalis ; aquilonaris, & méridiansz.

i ) p

It

partis tem

4. Via cubiti unins.) Deambulatio

m .

)

Quà

ciebat,

pli; qux Aquilonem refpi-

media lata erat decem cubitis ad pa-

b'icula

(ü')g

2. In facie longitudinis , €$c. ) Ea

rietem, fed ultra utrinque adhuc ha-

.norib]R :

pars atrii Aquilonaris erat longitudi-

bebatviam, & fpatium unius cübiti, vel

ïPf:? erant

nis centum cubitorum ,

extabat adhuc uno cubito.

:

Iatitxld,ixlis

rlOïEg COIU;

quinquag:nta.

V..

Hói eramt gazophylacia ,

MM )

üm e& M

3. Centra viginti cubitos , .

) Ca-

Exedrze, five cubicula faperiofa hu-

tie, fie í

miliora erant, quaminferiora; ab his

altitudiue j

ftellum , vel quadrata porticus, de

enim fuftineri debebant.

qua fequitur hoc eodem verfu, ex qua

tertio.

aditus patebat , & in ambulacrum,

Quia [upportabaut , &$c.) Quia co-

7' Eï PE,.

VOCW i

4

*

VH-C APUT KXLI..

7ol

- 6. Triüegä enim erant, & non habebant columnas, fcixt

erant columnzae atriorum * propterea eminebant de inferiori-

etitoyi

bus, & de mediis a terra cubitis quinquaginta.

7. Et peribolus exterior fecundum gazZop

hylacia, quee erant

in via atriil exterioris ante :

ntem ad

ggzo.ghyla-cia : '10ngit/udo ejus quin-

quaginta cubitorum.

|-

*

, quud

8. Quia longitud

o erat gazop

hylla'ciom-m' atrii exterioris

tgeaterm

quinquaginta cubitorum : & longitudo ante faciem templï

centum cubitorum.

s

lonis, &

9. Eterat fubter gazoph

:

jlacia hzec introitus ab O

fri*fän'te i ia-»

v

gredientium in ea de atrio exteriori.

-

avimer-

1o. In latitudine periboli atrii , quod 'erat contra viam

s juna

Orientalem, in faciem sedificii feparati , & erant ante sedifi-

cium gazophylacia.

orum l-

1r. Et via ante faciem eorum, juxta fimilitudinem gaz

ophy-

Et ollia

"bt 3

lacio-

*

: qui.a

lumnz meridianz, quä's'fupportaban't,

dicat: murus orientalis hujus ædli.fïci'i

& fulciebant ipfz porticus infimz,

Jongus erat quinquaginta cubitis ficut

pferior

eminebant ex ipfis, &- contra&tiores

& ipfa gazophylacia longa erant $o.

furgebant, quam poftes inferiores, &

cubitis.

s

fupremz columnz adhuc exiliores ex-

9. Er longttudo ante

"facïem temp!i-. )

xedraä piæ'

tollebantur , quam mediz.

"Tranfit ab exedris. Aquilonaribus ad

) latete p d

6. Trifega £mim erant , &6c.

) Tria.

meridi;mas.

Metitur ergo latitudi-

qg erat I

quafi cabulata erant.per triplicem co-

nem atrii interioris àb wdificio Aqui-

gcerdotllma

lumnarum ordinem; five tres erant

lonari ufque ad Auftrale oppofitum,

centum cubitis.

qm, i &

contignationes, trabeationes, & co-

lumnationes ex triplici columnarum

9. Gazoplylacia bac.) Auftralia.

ferie, una alteri fu

1o. Je latitudine periboli, &c.) Lo-

g.)Ne

ppofita, fubprdi—

yoiticti

nata, & fubftructa.

quitur de peribulo, feu muro trium

Qccidenwhs

Et non. babebant columnas , &$c.) Sci-

cubitorum ( eufus mentio apud Jofe-

phum de bello fud. lib. 6. cap. 6. )

licet fupe;iora ccnacula.

-Hebr.

fnt Caüe.l'

Proprerea emimebagt. ) ln

qu'a atrium facerdotum cingebat ,

yg d l?l

eft, Preprerea deczfum efl 4 — fumpre-

diftinguebat ab atrio laicorum , loqui-

tur autem de mnuro Auftrali, quáfi

al 0

mis, ypre iferioribus,: & mediis a

m im?'

terra ; quaíi dicat: Neceffe fuit cu-

dicat: latitado hujus porticus ,

d-

bicula fuperiora effe humiliora infe-

Tmuri meridiani ambientis atrium

)eambuwm

cerdotum , cujus aditum , & portam

s *

rioribus; quia columnz eorum, vel

. adhic 3

ipfe erant contractiores, quam inte-

dixi fpectare orientem , procedebat

riores columne , & ideo ficut detra-

verfus occidentem coram latere dex-

$ gilit,*

tero zdificii feparati, id eft templi,

&um eft aliquid fupeiioribus de crafli-

& anteillud Jatus meridianum zdificii,

h)

tie, fic neceffe fuit aliquid demi de

hu

altitudine in fecundo ordine, & in

five templi erant gazophylacia, ficut

erof

tertio.

a Jatere Aquilonari.

r

p np

II. Ef via ante faciem , . ) Vide

9. Et peribolus exterior.) Peribolus

ï

di&a fupra n. 4

Y Q-ula 9

vocatur murus , "vel feptum ,. quafi

——

]

L

702

PROPHETIE EZECHIELIS

lïacio'rum,xquæ erant ii via Aquilonis : fécundum longi»tu-

"E

dinem eorum,fic & latitudo eorum : & omnis introitus eo-

jamos n

1. E

rum, & fimilitudines, & oftia eorum.

2

12. Secundum oftig gazophylaciorum,

quae erant in via re-

mos in

fpiciente ad Notum : oftium in capite vide, quae via erat ante

1.E

veftibulum feparatum per viam

E

rientalem ingredientibus.

lamos m

13. Et dixic ad me: geszophylacia Aquilonis , & gazophyla-

ap. De

cia Auftri, quze funt ante eedificium feparatum , haec funt ga-

per cira

zophylacia fan&a : in quibus vefcuntur facerdotes, qui appro-

jatitudint

Qusrium

pinquant ad Dominum in fan&ta fanCtorum: ibi ponent fancta

fanttorum , & oblationem

enim fanctus eít. '

pro peccato , & pro deli&to: locus

34. Cum autem ingreffi fuerint facerdotes , non ägredlilen-

Curia ]

tur de fan&tis in atrium exterius: & ibi reponent veftimenta

fua, in quibus miniflrant, quia fané&ta funt: veftienturque

anplue

veftimentis aliis, & fic procedent ad populum.

15. Cumque compleffet menfuras domus interioris , eduxit

me per viam portze , quzxe refpiciebat ad viam Orientalem : &

LTMN

menfus eft eam undique per circuitum.

i6. Menfus eft autem contra ventum Orientalem calamo

tile

2 Et«

menfura,.

cuitum.

qu-inggn.to,s Calam?s in calamo menfurae per cir-

r7.Et

Cs

folendeb:

Secuädum longitedinem, U c. ) Quan-

Feffibulum.,' ) Hebr. eft 593 geder ,

ta erat Aquilonarium longitudo , aut

id eft peribolus,. feu murus. feparans

latitudo., tanta erat etiam. Auftralium.

facerdotes. a. Jaicis.

R0 Cilimp.

Qüm vu]gan

Omnis sntvoitus.). Introitus., & exi-

13. Jdifiium feparatum.) la vo-

Quitque,

tus Hebrazis idem eft, quod forma,

cat templum , quod ab atriorum per-

Drintong

ordinatio , difpofitio , & menfura.

ticibus. erat abjunc&um:.

Ere ffosslitudánes 69 oflia eorum , &fc..)

H

Rille cubir

lz Santla .Sautlorum. ) Scilicet exi-

quiu, j

Nede cum fequentibus , hoc fenfu:

ftentem..

Gazophylacia, que erant in parte À-

97 panemf* Suanchla S&n&brum* )1 Car-

tOïllm qu]dn

quilonari , erant ad eamdem fimilitu-

Tl

hig i

lt al

Giffimas..

nes Deoimmo].-tt.as , aC propterea San-

i Culbity

dinem , formam , & modum zdifica-

0. 8

b

tà , qua Auftralia , fed etiam

'o&ia. eo-

I4- Nom egrediemtur. ) Sacris ve-

f?lfg

xumdem..

E

flibus induti.

al

àbid

12. -4d Nétwa.) Ad A

ü[ïrum..

aliüs le&'eüdm

i

15. Domts snter j0ris.) Scilicet tem-

Icpetm

Offium im cdpite wie , t$c.)). E difi-

pli, & omnium atriorum , & gazo-

cium. hoc: auftrale: afcenfum . habuit a

phylaciorum, &c. vocat enim hoc lo-

D'xio qui

fronte: occidentali ,. gradusque ejus.du-

Tonum

Y at

co domum.interiorem totum templum,

t u) C"ï

H

xit in ambulationem mediam fuperio-

atria etiam exteriora complectens ,

rem , qu& procurrebat occidentem

comparatione periboli, &muri, quem

VO:X;-l

verfasfecundum:] onpitudinem peribo-

nunc incipit metiri.

futtoy

TOr m

"t (s

li feparantis laicos a. Levitzis..

16. Calamq wnn[ura , Gc, ) Masi

l

lt

EN

L

N

CAPUT XLI. & P

L

2

£

E

z

longitt

. 37. Et menfus eft contra ventum Aquilonis quingentos ca-.

Qitüs eo-

lamos in calamo menfuraeé per gyrum.

$

;

18. Et ad ventum Auftralem menfus

eft qäingentos cala-

it via te-

mos in calamo menfurse per circuitum.

j

erat ante

19. Et ad ventum Occidentalem men

[ d

ï-?:ïs eüxqui'ng*entos Ca-

ntibus. -

lamos ia calamo menfurze.

120p l-

20. Per quatuor ventos menfus eft murum ejus undique

c fünt ge

per circuitum, longitudinem quingentorum cubitorum , &

ii appto-

latitudinem quingentorum cubitorum, dividentem»in;ter«fan'-

ont fanda

Quarium, & vulgi locum.

: locus

CAPUT XLHL -

ecrediete

Gloria Domini apparente. audit Propbeta, quod fülii ]/rael mon

eftimenta

entutque

amplius pollueut nomen. Domini , &? que fint men[ura aliaris ,

ac Jacrificia ad ipfum [eptem die

lms ;

s edusi

expiandum.

:zal*em '

L T düxit me

talem.

ad portaæ, qua Lrefpicieb'a't* ad viam 'Qri-en-

:

Melnt

