]udei contempto . Deo- in J£evyptüs

W ef

precedentibus verbis , cum recordari

confidebant, ut lfa. gr.

*

9

2E 2 )prus

iif

Juerint ffüi eorum facrificantes in agro.

bomo, €$ zox Deus , €$ e

fs (

Fortrtudinem.) Opes, & divitias:

& non [pirtzus,

"

qua eorum 047"0, P

Y ]

Excelfa ta.) "Vempla, & aras ido-

6. Erit enim quaff myrica 35 deferro.)

qui i

lorum tuorum.

D/ïyrica, five tamarix ( quo etiam no-

]u

4« Er relingueris fola.) Denïituta.,l

privata hereditate tua.

Paeninus, &

mine appellatur in Ltalis ) notum eft

ao

arbuítum., quod non nifi in aridiffi-

Erj

alii ex Hebreo vertunt : && remiffio

mis locis nafcitur, & nullum fructum

ejirsde

erzt. tlbl ab bereditate tn4 , quod fic

profert.

Vide Plin. lib. 24..c. 9

nes. a]i

explicant, quia preceperam tibi, ut

& Diofcorid. lib. T. c. 99. fienificit

piat,

feptimo quoque anno fineres terram

ergo eum , qui in homine confidit,

I) .

quiefcere, Levit. 25. 4. & non fecifti,

futurum infructiferum. , & aridum,

Igdes

efficiam, ut coactus facias, & ad tem-

id eft, nüllum bonum fuccétffum ha-

i

pus diuturnius.

biturum.

Cb il

Ignem.) Furoris mei. ..

Succendifés, ) IMultitudine pecczico«

Non videlir.) Non experietur, non

Cubu

rum.

fentiet , non erit particeps

adol;

Cum venerit benum.)

diver

5. gui'can/ïdit in homine.) '];an—

ut patet ex fequeritibus.

d eft, plüvia ,

lant,

jiam in Deo, au

Z

t 1ï1agis, quam in

Sed babitebit im ficcitare.) Kütlam

Tunt,

b

e€o,

cum pluet fuper alios, non pluet fu-

event

Carnem.) HMominem carneum , im-

per eum , nec fuper agros ejus, id

tits, (

becillum ;

nam famnfo' -uro fenum.

eft, erit in fumma defolatione, ficci-

Qe pe

lfaiw 40. 6.

tate, & bonorum omnium penuzia.

lii

M

po—

CAPU T. xvn;

313

hs has

citatis non erit foli

«Catd

&um,

:cki'äum , Dec a'liquando definet facere .fru—

*

'9. Pravum eft cor omn

fcet illud ?

p

N

8

ium, & infcrutabile : qulis cogno-

"

bt

(oniam

10.: * Ego Dominus fcrutans cor, & pfbbans renes: qui

'1:. Re.

16. 9.

'debit.

do unicuique juxta v

Pfa31.

onfidit

num fuarum.

:

*

iam «fu-am ;»'& jt.xxta fructum Aadinventi.o-

D

* IOe

Qmmino

T. Perdix fovit,

qu*kxæ nonpeqïperit : fäþit divitias, & non in ju-

Apo.

dicio: in dimidio dierum fuorum derelinquet eas , & in no- 2. 23

viffimo fuo erit infipiens.

*

debip,

0, in

12. Solium glorize altitudinis a princi

þio * lgþus fan&üfica-

tionis noftrze.

ii

inuà

uunt,

I3. : Expe&atio

Tfrael, quine:iomnes, qui te de'relinq

con.

(

In rerra /"alfugikis.) Quz pröptex

P dimidio cllierw-n fuorum.) . Ante-

iL

l

f

r

ilfedinem, qua infecta eft, fterilis eft,

quam» illis perfruantur, eas amittent ,

e fic

Q« Pravnm cff cor omnium,6c.) Oc-

eripientibus Chaldzis ; male enim par-

tà male dilabuntur,

112

currit objectioni , ne quis exiftimet

potfe Deum latere, in quo quisque

Ip poviffrmo fuo evit infipiens)) Ap-

um , if

confidat, in Deone, an in homini-

parebit eum infi

3

büs.

Ia Hebrzo habetur : Frzedulen-

na rapit,

pientem giïe, qui alie-

, quià

a

UVO

tu$

£ums eff cor pra omuibus reüus , id. eft,

I2. Seliuss glorta ,

Uc..) Eftepipho-

Enpw

nihil*eft ex omnibus rebus, quod eque

nema Prophetz.

iNos, inquit, nos

m u

fallax fit, atque cor hominis,

in homine confidimus, non tanquam

IO. Probans.) Scrutans, tentans, &

alieni pulli alienam perdicem fequi-

eertt

quid in illis lateat cognofcens.

iur, neque tànquam perdix alienis

( fuxte viam

ovis incubamus, fed in folo Domino

i

m f0

actiones ejus,

fusm, ) Ut merentur

x

confidimus , & eloriofum, excelfum-

n Cü

xidillte

Et juxta frullum; &fc. ) Repetitio

ue ejus folium , quod ab omni «ter-

ejusdem fententiz ; nam adinventio-

nitate fuit, confugium noftrum eft,

um

nes alicujus fünt ea,

*

& locus,unde fanctificamur, vel quem

6 0

itat, ut faciat,

qgæ quis e(xcog

fanctificamus, folum Deum adoran-

at

II. Perdix fouit, 65c.) 'Tradunt Ari-

- t,eS,

Vel fenfus eft : Locus cultus

»)gffdl'h

ftoteles, TIheophraftus, Plinius, &

noftri non funt. excelfa, & luci, fed

f'x:.hl D

alii Phyfici, perdicem alterius perdi-

"'Templum illud magnificum a te ipfo,

j hk

cis, id eft aliena ova furari, eis in-

o Deus, jam a Salomonis tempori-

cubare, excludere pullos, qui cum

bus ei rei deftinatum..

"

l f0l

adoleverint, & vocem excludentis au-

"U

Expetlatio Ifracl.) O Domine, in

qUO

li

ael fperat, & confidit.

l]uVig !

diverint, ab ea, quafi ab aliena avo-

ad veram matrem fe confe-

lant,

In. terra fcribentur.) Afcribentur, &

xunt.

Idipfum ait Propheta Judszis

annumerabuntur iis , qui terrena fa-

jym

eventuruüm, qui congregaverunt divi-

plunt, vel peribit eorum nomen ,

gt l

.tias, & non 1n judicio , hoc eft, ini-

fama , ut delentur , & diffipantur

$

que per ufuram, aut rapinam.

charac&teres,

qui formantur &in pulvere,

ficdi

Bibl. .emm Com. Menoch. Tom. V.

Id

n

e

34

"PROPHETJEREMLæ"

"

confundentur: recedentes a te; in terra fcribentur: quoniam

& omn

dereliquerunt venam aquarum viventium Dominum.

Qimin]

I4. Sana me Domine, & fanabor: falvum me fac

,& Mfal-—'

M

vus ero: quoniam laus mea tu es.

*oX8s. Ecce

lite yo

»ipfl Qicung adme: Ub

-*

ieft yerbum quini.»? ve-

*

nlat.

*

]erufal

1.

16. Et ego non fum

Hturbätus', te paftoi*äm,' f'eque

ns; & diem

hominis non defideravi , tu fcis.

Quod e

ü,&

greffufn eft de Ia-

Qut pt

biis meis, re&tum in confpe&tu tuo fuit.

17. Non fis tu mihi formidini, fpes mea tu in

die sttlittiobis.

221

indurz

18. Confundantur, qui me perfequuntur , & non confun-

dar ego: paveant il & non paveam ego: induc fuper eos

ren d

diem affli£ctionis , & duplici contritione contere cos.

2

f

Taus Q

rg. H&c dicit Dominus ad me: Vade, & fta in porta

liorum populi, per quam ingrediuntur re

Gifiea

ges Juda , & egre-

P

diuntur , & in cunCtis portis Jerufalem ;

2o. Et

dps.

-L-v

Tlbus /l

os ventus nullo negotio difpergic;

quens veftigia, populum tuum pafce-

&

difftpat.

rem , & regerem.

Ex Hebrzo etiam

bitaktol

Venam aquarum viven-tfi»lm.) Deum,

verti pötdï :oOEgo nom eucurri pofh te ,

Dum

ut baffer effez, id eft, non ambi

16

ui eft fcatuigo nunquam deficiens

:7 i 1m1-,-

omnium bonorum.

nus hoc Propheticum.

len,

I4. $um me Dozime.) Non poüu-

Es diem bhbeminis mom de/;'der;zii';.)

jat fanart a peccato, fed a calumnia ,

Non optavi profperitatem humanam.

s, 4

& dolore, quem propterea ca

iebat..

VelexHebrzo: Dzem dolorzs mon optavi.

famfi

Quoriam laus mea tM es, j

T

u es

Quod egre[]am ef , 61c.) '"T'ufcis me

-—

H

Domine, in quo, & de quo gloriari

nihil dixiffe, nifi verum, & rectum,

2l

foleo ; efto, rideant me Judzt, quod

1

quod tu mihi fagceffiffes.

bali,

ferviam tibi, quem illi contemnunt

Non [is tu mib: formidini.) Ni-

i di

pré Das uis.

hil mihi fum confcius, propter quod

IS. Ub; eff

verbum Dämin; ? ) Ubi

te timeam, & fatis mihi eft; nam.in

Of

funt , qu& predicis ventura mala,

te folo fpes meas locavi, prafertim

(Chaldei, &c. ? venturos non credi-

cum ingruunt adverfa , reliqua omnia

mus, nec timemus , /Egyptiis- auxi-

nihil curo.

lium ferentibus.

^

19. Cosfundantur.) Pudäfïant, eru-

p

16. Non fum terbares. ) — Licet illis

befeant, fe falfos, & opinione fua

cayh.

irridentibus, & improperantibus.

fruftratos effe animadvertentes , cum

Te pafforem fequens.). Id eft, ut eft

fperabant ea ventura non eífe, que

Cato,

in Hebrzo, non detrectavi, quominus

ego prgdicebam.

22

effem paftor poft te; mon recufavi

Duplici contri;jom:) Miultiplici cla-

munus Prophete, quod mihi injun-

de, & aflliCtione, ut experiantur vera

xifti , ut effem paftar poft te, fecun-

effe , que illis vaticinatus fum.

bïsnfäe

dus a te, perfonam tuam gerens ; vel

IQ. Sta im porta , 65c7) In porta fre.

Didun

L.

quod ex pra[cripto tuo, tuaqt/le fe-

quentiffuna , regia, ad quam princf..l

hs

L

-

CAPUT XVII-

Qïg

n

'40. EC dlces ad eos : Audite verbum Domini reges. Juda,

& omnis Juda, cun&tique habitatores jerufalem, qul ingre-

: fal

dimini per portas iftas.

21. Hsec dicit Dominus: Cuftodite animas veftras, & no-

? ve

lite portare pondera in die fabbati , nec inferatis per portas

Jerufalem.

diem

22.. Et nolite ejicere onera de domlbus veitris i in die fabba-

]e la

ti;, & omne opus non,.fametla, fan&mcate diem fabbati ,

fi-

cut praecepi patribus veftris.

loTU

23. Et non audierunt ,

nec inclinaverunt aurem fuam fed

n

induraverunt cervicem fuam ne audir ent me, & ne acc1pe-

t &

rent diíci plinam.

24. Et erlt Slaudlerltls me, d1c1t Dominus, ut non infe-

jf

ratis onera per portas civitatis huJus in die fabbati :

& ü fan-

&üficaveritis diem fabbati .

ne faciatis in eo omfie opus.

r

.2$. Ingredientur per. portas civitatis hujus reges , & prin-

Clpes

fedentes fuper. folium David , & afcendentes in cut-

.H

o

ribus & equis , ipfi , & principes eorum, viri Juda , & ha-

yxlce

bitatores Ierufalem & habitabitur 01v1tas heec in fempltel—

enam

num

f tes

.46. Ét venient de civitatibus Juda, & de circuitu Jerufa-

vt

lem, & de terra Benjamin, & de campeftribus, & de montuo-

d. )

fis,, & ab Auftro , portantes holocauftum, & victimam ; &

& inferent oblationem. m domum Do-

nm

facrificium, & thus ;

AH

mlm

5me

ut fan&tificetis diem.fab-

liiti,

27. Si autem non audieritis me ,

bati, & ne portetis onus, & ne inferatis per portas Jerufalem

N

in'die fabbati: fuccendam i ignem in portis ejus » & devorablt

wlOd

domos Jerufalem, & non extinguetur,

11l

RAr2

CAPUT

tm.

TA

erti

pes, & primarii cives juris dicendi

Im curribus , 5 eqtm )* Paee,

fuà

caufa convenire folent.

mlorm

& rebus profpems affiuén-

um

21. Cuffodire animas veftras.) À pec-

t€S

currus enim, & equi funt glo-

cato.

xia Regumn..

ql

22. E]tcere.) Efferre onera.

06. Er venlest , Efc. ) ]erufalem

]i

QS. Reges , $ Pyincipes.) Dabo vo-

florebit, & templum mirifice frequen-

età

bis Reges ex ftirpe David, & fervabo

tabitur,

1od cum illo inii, Pf. 131.

27-

euccendam. ) Per Ndbuzarddm,

pa&um

11&2

Rez.

: I2-

& Chaldeos.

i

)

f *

d

316

»ïPROPHET.]EREMlæ

»

$ L

CAPUT XVni.

( pian

Exemplo fiauli b/iendz't Doninus in manu fua effe domum Jfrael,

OR

ut juxta ipforum merita eis faciat , etiam fi prius aliud fe fatiu-

mearm:

vum dixerit: propter obflinatam. S'udeorum malitiam. denuntia-

ut face

H

]

Vur eis interitus: con|piratio S'udenrum contra leremiam : ipfius

quoque ad. Deum lamentatio, &? ponarum, que inimicos.

dicens

malum

. Jequeniur ,. denuntiatio.

nusqui

Erbum, quod fa&tum e

n

veltra.

p

cens ;

ü aä']eremiam af'D.omrindo;, di-

12I

2. Surge, & defcende in d

"

d

omum figuli, & ibi audies ver-

noftta

*

]

Cemu

3. Et defcendi in

domum ügi;li ,& ecce ipfe faciebat opus

D

fuper rotam. .

audvi

-.4. Et diffipatum eft vas , quod ipfe faciebat. e lnto mani-

bus fuis: conver

;

fusque fecit illud vas alterum, ücqt.placue--

poïïïln

rat in oculis ejus, ut faceret.

D.

$. Et fattum eft verbum Domini ad me, dicens:

[

"Ifie — 6. * Numquid ficut figulus ifte , non potero vobis facere ,

45. 9. domus Ifrael, ait Dominus? Ecce fieut lutum in ma

n

o fic vos in manu mea domus Tírael.-

nu 5gqli5

pro glu

9

fanda

7. Repente loquar adverfum gentem, & adverfüs

CuiQe,

ia

*Sup. * ut eradicem , & deftruam J & difperdam illud.

1. IQ.

hdit a

Fingo

8. Si poenitentiam egerit gens illa a malo fuo , quod locu-

tus fum adverfus eam: agam & e

D.

go pænjtentiam fupe.r malo,

Y t

quod cogitavi, ut facerem e';f

pollum

9. Et

detudy

2

r

PQH [

l ; Q&e;zde.)þilr;fïs Hebraïcaï de-

ga vigilante, & n. 13. oftenfa olla

!

itæ h

j

bulliente,

»

Ífcendere pro ire , qua fepe

Qjemgr

etiam Evangelifte ufi funt. — Joan. 4.

V. R

€

49. Deomine defcende, priusqmam emo-

pectant,

þerzte:); Cum minime id ex.

va ;aï;

riatur feljis zemi, vel etiam capitur, ut

Trtt, «

fomat , quia officine fingulorum in

" Legnar, Be. ) Sententiam

feram L

um

valle erant, ubi argillz, & aque co-

ut evellantur, & &ati;n fiet.

pia,.quibus ad. fuum

opus perficien-

9. -gam U5 ego ptenitentiam.) Wlu-

di:i?

dum indigent fïgulit

türpe;

tudies verba nea.) Suggeram tibi,

tabo fententiam, defiftam a propo-

lunc

fito evellendi illam. Loquitur de Deo

H

que debeas dicere. lta docet Deus

humano more, fic Genef. 6.6. dicitur.

! Lil

aliquando Prophetas, oftenfo aliquo

Pewituit ewmy, quod bominem feeifet

figno, ut ftlpraþ. 1. 11« oflenfa vir.

95 ferra.

nl

.

Raf (

df

AE

&

CAP ï'u T XVIIL

.337

Cem 5

. Et fübito loquar de gente, & de regnö,/ut gedifi

& plantem illud.

tj ,

Io. Si fecerit malum in ocul

is meis , ut non audiat voceä

r

meam: poeniten

2

jtii-

ut facerem ei.

tiam agam fupe'r».'bon(j? quod locutus fum;

:

é

ibfür

ir. Nunc ergo dic vir

o Juda, & habitäioribu—s Jerufalem ,

dicens: Haec dicit Dominus: * Ecce ego fingo coritra. vos 4Reg.

)j

malum, & cogito contra vos cogitationem: * revertatur u- 1713

,nus

ra

squisque a via fua mala, '& di.rjgite vias veftras, & ftudia "Inf

.

P dl'

veftra.

L]

&.3

S.

I5.

I2. Qui

dixerunt: Defperav-imu's : poft cogitationes enim

VVET-

noítras ibimus , & unusq

Jone

ciemus.

Bisque;prayita,tem cordis fui mali fa-

9. 9.

OpUS

13. Ideo hac dicit

Dominus : In-te'ri"ogate Gentes : Quis

Y

audivit talia horribilia, quae fecit nimis virgo Ifrael ?

lat

14. Numquid deficiet de petra agri nix Libani? aut evelli

Cue

poffunt aquae erumpentes frigidee, & defluentes?

i populus meus, fruftra libantes, &

15. Quia oblitus eft me

im-

CGERD at

Rr35

,

1l Virok?uda.) Singularis numerus

ut e'veä? pa[imt.j Id e& exhaurinri :

gUh;

pro plurali Hebreorum more adfigni-

intellige, fic ego non deero iis , qui

ficandam diftributionem , id eít, uni-

ie colent ,

fic populus meus mei

cuique , vel fingulis viris Judz.

non debuiffet oblivifci: & ramen re-

w

Fingo.) Formo, inftruo, paro, al-

linquit me fontem inexhauftum aqus

ludit ad figulum , de quo-paulo ante.

vive , & fodit fibi cifternas, cifternas

QU

.q2- Defpravimsus.) Defperatum eff,

diffipatas , quz continere non valent

alo,

ut eft in Hebreo, a&um eít, non

aquas.

ide fupra c. 2.

1

.OX cap.

poffumus infolitas voluptates, « con-

17215

"Totus hic. ver

j

culus I4:

fuetudines deferere.

li

ex Hebrzo fic verti poteft * .4» Zefe-

| Pofl cogitationes enim mofiras sbimus.)

ret ( viator aliquis) egrwm pre vape,

Vite rationes, quas fufcepimus, fe-

ac "rve Libami ? dn deferer. (fitiens

ollà

queiur, mala, que anximo concepi-

aliquis ) 444«5 fiwentes pr& corruptis

mus, perficiemus.

gelu ? & fenfus eft: INon erit aliquis

n

Pravitatem cordis füi, ffc) F ere-

tam ftulus , qui iter confragofum,

mur, quocunque obfïinatuxp cor no-

ac nivibus obfitim malit inire , quam

ftrum inclinaverit.

vias planas, nec qui falientern & vi-

"m

19. Ta'ra borribilia, t$c,) Quuis au-

vam aquam pro corrupta bibat, aut

divit ullam gentem feciffe rem xque

glacie conftridta; & tamen hoc fecit

Vu

turpem, atque fecit olim virgo Ifrael,

populus meus, cum mei oblitus ido-*

^.

nunc impudens meretrix ?

lis adhafit.

J

14. Nuwmquid defcier de petra agri

15

vja oblizus qef.') Et tamen

[Je0

xix Libsni? ) ld eft, de rupibus Li-

oblitus e

elt

,

tür

diximus.

& reliquit me, ut proxime

baninix? Libanumenim vocat aprum,

jl

Frafira ltantes, ) ldolis libantes

quafi dicat, þon deficiet,

M.

.J'

uf

j

!/

|

:

'N)f.

ID

318/,

PROPHET. JEREMIJE

mpingentes in vlis fuis, in femi

r

tis faeculi., ut ambnularent

tuo, U

per eas in itinere non trito;

tuam dl

* Infra

16. * Ut fieret terra eorum in defolationem

; & in fibilum

ii

19- 8.fempiternum: omnis

49.

, qui preeterierit per. eam,

$

nus gl

15. &

& movebit caput füum.

obüupef;et,

vir] e2

17. Sicut ventus urens difpergam eos coram ini)z'niicon": dor-

giadio:

50' 5 Af u

m, & non faciem oftendam eis in

die perditionis eorum.

pE

I8. Et dixerunt: Venite:

P

& co

»)

gitemus contra Jeremiam

per 6

cogitationes; non enim peribit lex

a facerdote, neaue confi-

Ten

lium a fapiente, nec fermo a prop

heta: venite, & percutia-

i

?

t;'m(

mus eum lin

gua , & non .attepda«mus ..ad;'univell'fos'fermones

J

verfum

ejus.

Cacu m

I9. Attend

g. Dor-ninä',( gd'r;ïä, & audl vocem ädverfario;

fpetu

rüm meorum.

20. Numquid redditur

'pro bono .m-al,u'm ,I qui foderunt fo-

eCtu

veam anima mea .? Regordar?? quödv-üeterimin confp

r

tuo,

nüllo-*t:üm,fru&u-, vimmo cum maxi-

ln 3

mmo detrimento.

x

interpretatio , quafi dicat: nonm ert

maagna Jactura, etiamíi Jeremias hic

puit

Lbsepingentes im "Vi fuis.) Aberi*an-

occidatur, licet Sacerdos fapiens, &

tes a viis antiquis Patrum fuorum,

Propheta ; non enim deerunt alii,

& incedentes per vias

|novas, que

,qui mitius agant, & moderatius, quam

nondum trite funt.

Mle, vel occidamus eum quafi fal.

1HA

Semitis [«culi.) Miis antiquis.

I6. Ut ferer. ) Unde fecutum eft,

fum Prophetam , quia dixit peritu-

Q :

ros fapientes , Sacerdotes , Prophetas;

ut terra ipfa defolaretur.

non enim peribunt hi, quos Deus in-

4 Y

Et i ffbilum.) ln contemptum.

ftituit, vel occidamus eum

; alioqui

ttm p

Movebit caput fuum.) Mlovere ca-

non peribit Jex , id eft

ceffabit

, alioqui non

« te

put, irridentis , & contemnentis :eft ;

F

; ipfe docens nos legem , nos-

ejusdem fententim repetitio.

que arguens, quod eam mnon ferye-

Foderg

Ventus urens. ) ln Hebreo eft:

mus ,. tanquam Sacerdos , dans etiam

Yrünt

U p 44adim ventus eft, qui flat ab

Oriente.

confilia noftris contraria, tanquam fa-

(eter,

Vide di&a Job 15. 2. fen-

piens , & mala nobis prenuncians ,

lia

fus eft: ficut ventus orientalis, qui

tanquam Propheta.

u

dam

vehemens effe folet, & calidus, fege-

Percutiamts eum lingua.) Calumniae

d. L

tes adurit, & paleas, & ftipulas fpar-

contra eum ftruentes, & tanquam fa]-

def t

lt

it: ita ego arefcere vos faciam,

fum Prophetam traducentes , alii ver-

Ó

cut flipulas difpexjgam ante inimicos

tont; Pércenutiamtus enum in lingzm , id

veltros.

22

eft, imponamus ei filentium. — Italice

itel]

Dorfum, & non faciem,) Averfus ab

diceretur: Diamo gli [z la voce.

Wr

d-

illis ero, non propitius.

20. Nwumquid reddttur pre bono ma-

9^

18. Cogitemus , 6c.) Confpiremus

lum ? ) . Num reddi folet, aut debet

contra illum,, paremus illi infidias,

Vitan

pro bono malum ? quafi dicat, nullo

N hn

ineamus adverfus eum confilium.

modo

quare er

go malum mihi pro

tiabers.

Non epim peribit lex , €$c.) Legis

bono reddunt?

*

M

diurt

Gflm

e

j;

x

1

:

h

.

H ;—

CAPUT XVHL' & XIX.

319

dtent

tuo, ut loquerer pro eis bonum & averterem mdlgnatlonem

tuam ab eis.

yC

ilum

21. Propterea dafilios eorum in famem, & deduc eos in ma-

(cet

nus gladii: fiant uxores eorum abfqueïlberrs, & viduz , &

viri earum interficiantür morte: Juvenes eorum confodiantur

dor-

gladio in praelio.

:

m

22. Audiatur clamor de domlbus eorum: adduces enim fu-

at

per eos latronem repente: quia foderunt foveam j ut cape-

onft«

rent me, & laqueos abíconderunt pedibus meis.

Utta

23. Tu autem , Domine; fcis omne confilium eorum ad-

Ones

verfum me in mortem: ne propitieris iniquitati eorum, & pec-

catum eorum a facie tua non deleatur: fiant corruentes in con-

T0

fpe&u tuo, in tempore furoris tui abutere eis.

CAPUT XIX.

fo

eQu

eremias per lagunculam terream quam fregzt ; ofiemlzt þüþu-

30,

lum Sterufalem perdendum gladio , & fame in obfidione ,

dn qua

&t

$ hxc

patres filies: comedant , propter. multiplicem zpþmm zdolo-

As

5,&

lairiam, 6'59 contemptinn "verbi Dei.

alil,

TUattt

Zc dicit Dominus :

Vade, & accipe lagunculam figuli

fil

tefteam a fenioribus populi ,

&a femonbus facerdo-

TU

tum :

la,

3 R egredere ad vallem filii Ennom , quae eft Juxta introi-

$1

tum portze fi&tiiis, & prædlcabls ibi verba, qua ego loquar

qui

ad te.

3. EC

n

103

Infidias mihi ülu—

eos:

abutere ad icnominiam , & ex-

Iv

|

Foderun? foveam.

TAttt

i

xerunt, ut tmne per erent.

eidium eis, quos ad gloriam , & de-

Stererim £m conffeWm zuo.) Orans,

Cus; creaveras.

Va

& mala deprecans, quz illis immineze

Sezioribus populi.) In Hebr. eft,

io,

videbam.

D.

&T duc tecum de Seziorz£us £?-

fiiaf

2I. Dz. ) BDabis; non enim eft

p«L, ut etiam habent LXX. Itaque

defiderium vindictz , fed przdictio fu-

z Scmor:äm poütum eft pro de fgy;,g-

hi

turg pcnzg.

piius.

yer-

22. Latrouem. ) Nabuchodonofor

!

Ad eallem fili Ennom.) Nide di-

]ice

mtelhglt, qui cap. 4. num. 7.- voca-

&4 fupra c. 7. n. 3I.

tur prado gentimm.

23.. la mertem. ) Ut morte mie

Porta felilis. ) lta appellabatur ,

"ne

atficiant.

vel quod juxta eam portam habitarent

Dd

fïbuh , Vel quod extra illam fragmen-

Jlo

Ne propireri , &«. ) Non spropi-

tmbens.

ta vaforum fictilium exportarentur ;

PI'O

AAbuert tie. ) Confume , difperde

,ucut extra ikomam videinus montem

quif

i

PROPHEt]iREMiä

..3. Et dices: Audite verbum Domini reges Juda, & habi-

H

tatores Jerufalem : ha dicit Dominus exercituim D2eus cHfrael: :

Conte

,.

Ecce egzo inducam afflittionem fuper locum iftum

" hita ut o-

tur và

mnis, qui audierit illàm , tinniant aures ejus:

phet

£

4. Eo .quod dereliquerint me, & alienum

fecerint locum

dum

ifum: &-libaverunt 'in €eo diisalienis , quos nefcierunt

14

P

ipfi, & patres eorum , & reges Juda, & repleverunt locum

ejs

iftum-fanguine innocentum.

j

lfa Baalim , ad comiburendos fi-

s. Et sedificaverunt exce

cut lo

lios fuos igni in holocauftum Baalim:

C

tnatib

locutus fum, nec afcenderunt in cor meum.

]us non præ;epi, nec

Ü

*

bom

il

.6. Propterea ecce dies veniunt, dicit Dom

inus: & non vO--

u

cabitur amplius locus ifte, Tophet, & vallis filii Ennom, fed

*

Dom

vallis occifionis.

n

& di

j. Et diffipabo confilium J

uda, & Jerufalem in loco ifto :

H

& fubvertam eos gladio in confpe&tu 1nimicorum fuorum, &

wduc

in manu quarentium animas eorum, & dabo cadavera eorum

Wnve

efcam volatilibus coeli4 & beftiis terrae.

düta

Supra

$, * Et ponam civitatem hancin ftuporem, & n

fibilum

I9.16

. 9

Infra

-

omnis, qui preeterierit p

er eam , obftüpefcet, & i-;ïbilaqbit fu-

per univerfa plaga ejus.

*

Dyra

9-I3.

bus filiorum fuorum ,4& carnibus fi-—-ï

tsïz

u

50.

9. Et cibabo eos carni

13.

liarum fuarum, & unufquisque carnem amici fui comedet. in

uD

f

obfidione, & in angufítia, in qua concludent eos inimici eo-

lu

rum, & qui quaerunt animas eorum,

10. Et conteres lagunculam in oculis virorum , qui ibunt

tecum.

1

r I'Zt

tanie

.S.edwballig:' accifa;zia'. x ! Quia -niinirum

-'Teftaceum, ex hujusmodi fragnvicled,tiqä

Il

conflatum.

ibi Judei a. Chaldzis occidentur.

71 )

g: Tinnimnt aures ejus. ) Pre do-

g. Diffipabo , 65c.) Axritum faciam,

m

lore, & pavore, quafi dicar; ita per-

fruftrabor; putabant enim fe eo.loco

M

auxilium ab idolis habituros ; at eo

.cellentar metu , ac fi validiffimo to-

nitru aures ferirentur.

Joco occidentur.

1pit

. Adlienum fecerinr.) Pxofanaverint

g. Jfluporem, & in ffbilum.) Vide

fïu:

confecrando illum idolis.

. Vide dicta

fupra c. 18- n. 16.

Pire

fupra c. ". d

9. Carnibus filiorum [uorum.) Quod

J

Sanguime iunocenium. ) Quia illic

ante etiam acciderat Judais in obfi-

dione Samarig. 4. Reg.6. 28. 29. &

difla

smmolar uent felios fuoss &5 fflias [pas de-

I2

moniis, ut dicitur Pfal. 1o5. 37.

'poft etíam accidit in obfidione [ero-

6. Tophetb, €fc.) Hoc explicatum

folymitana, ut fcribit Jofephus lib. 7.

& feF

c. 8. de bell. Jud.

opk

eft c..';'. n.32-

Ài

CAPUT XIX & XX.

321

ubi-

1r. Et dices ad eos: Haec dicit Dominus exercituum : Sic

[rael:

UL Q«

conteram populum iftum, & civitatem iftam , ficut conteri-

tur vas figuli, quod non poteft ultra inftaurari: & in To-

locum

p—h»et feïpelientur ; €o quod non fit alius locus ad fepelien-

um.

lerunt

12. Sic faciam loco huic, ait Dominus: & habitatoribus

iocum

ejus, & ponam civitatem iftam ficut Topheth.

13. Et erunt domus Jeru/alem, & domus regum Juda ,

ü-

los f-

cut locus Tophet, immundae; omnes domus , in quarum do-

n

matibus facrificaverunt omni militiae ceeli , & libaverunt li-

bamina diis alienis.

n vo-

I4. Venit autem Jeremias de Tophet, quo miferat eum

Dominus ad prophetandum, & ftetit in atrio domus Domini,

) 1flo

& dixit ad omnem populum:

15. Hsec dicit Dominus exercituum Deus Ifrael: Ecce ego

m &

TOU

inducam fuper civitatem hanc, & fuper omnes urbes ejus,

univerfa mala, quc locutus fum adverfum eam: quoniam in-

131 .

duraverunt cervicem fuam, ut non audirent fermones meos,

CAPUT XX

bit fü«

Percu[Jus Sferemias mittitur a Pba[lur in nervoum , €? ab eodem

bus f

eductus vaticinatur illi tamquam pfeudopropbete , &?. omnibus a-

jet n

micis ejus ; totique Sfudece captivitatem Babylonicam : conqueri-

a o

zur [e rideri, & pati opprobrium , ac perfecutionem , ob ver-

bt

bum Domini , maledicitque diei nativitatis fue. -

T audivit Phaffur filius Emmer facerdos, qui confütu-

I.E

tus erat princeps in domo Domini, Jeremiam prophe-

9.

t

t

r Ó

tantem fermones iftos.

LI. Quod nom potefÓ uitra smféau-

13. Immunde.) Prophanatg cada-

Yi

veribus mortuorum.

ib

"4r;.) Scilicet humana potentia, licet

ficim,

poffit divina, ut fupra c. 1. n. 6.

Ip quaraum domatibta.) Id eft tectis;

e().lOCO

dixit poffe fe populum perdere, & re-

erant enim teca in Judxa fuperne

PUR

ftaurare , ficut figulus vas, quod dif-

complanata , leviter tantum declivia,

S

fipatum fuerat, refincit.

Sic Chri-

quantum fatis erat, ut pluvia deflue-

P

ftus- ait : Quod 1mpo/fbile ef apud . ho-

rct.

In te&ta ergzo folebant afcendere,

) Vide

mtnes , poffibzle efd apud Deum.

hic a

ut confpecto inde cclo , ftellas, quas

) Quod

In Tophetb ftpelientur , 6c.) Wide

p

ellat militiam ccli , adorarent.

n obtl*

dicta fupra c. 7.. n. 32.

Vide

$

ophon. T. 4. 5.

I2. Sicu£ Tophezh.) In carnificinam,

Rimceps 1m Domo Domini.) Unus

40

& fepulturam occiforum , ficut erit

I-P

e templi prxfeCtis; variis enim

e J?m

;lbf

"T opheth.

muniis, & officiis tem

pli varii pra-

Ss

.Xf(

]

.. Bibl. cum Com. Menoch ?om; F

e

"

3241

PROPHE T. ]ER EMI

f

4. Et percuffit Phaffur Teremiam prophetam, & mifit eum

fää?u :

in nervum, quod erat in p

*

orta Begjamin fuperiori in domq

Domini.

^

tat;m

4. Cumque illuxiffet in craftinum, eduxit Phaffur Jeremiam

ka

de nervo, & dixit ad eum Jeremias: Non Phaffur vocavit Do-

]

minus nomen tuum, fed pavorem undique.

Tordi

. 4. Quia hzec dicit Dominus: Ecce ego dabote ii pavorem,

cauf

te, & omnes amicos tuos: & corruent gladio inimicorum fuo-

rum, & oculi tui videbunt, & omnem Judam dabo in manum

10

Citcu

regis Babylonis, & traducet eos in Babylonem , & perf:uïiet.

:

viris.

eos gladio.

$. Et dabo univerfam fubftantiam civitatis hujus, & om-

quo

fequ

nem laborem ejus, omneque pretium , & cunctos thefau-

ros regum ]uda dabo in manu inimicorum eorum: & diri-

p

pient eos , & tollent, & ducent in Babylonem.

Tr.

6. 'Tu autem Phaffur , & omnes habitatores domus tus , ibi-

ul

tis in captivitatem : & in Babylonem tu venies, & ibi morieris ,

tante,

enm

ibique fepelieris tu, & omnes amici tui , quibus prophetafti

ut ii

mendacium.

füi-

peia

7- Seduxi&i—'.me,Domine, & fedu&tus füum: fortior me

tuT

fü,,

iPh

m

ficiebantur, ut, verbi gratia, oblatio-

a "5 | phafchbah ,

vel U*5 phefc»

nibus, cantoribus, fartis tetis, &c.

id eft, expandens, ex[patians, Iuxmrians

àtim

& 335 eb»r , id elt, eazdor, vel beros,

Day

Videtur f£uiffe &rearqyoc T8 ieeS ma-

T«d

giftratus templi, cujus mentio Luce

vel Principatus , quafi dicat, voca-

22. S2. & alibi cui jus erat reprehen-

ris Phaffur , id eft luxurians, candor,

m

heros, aut Princeps, fed mox voca-

Hdy

fionis in eos, qui in templo delin-

fi 1

quebant.

beris Pavor.

2. Percuffr.) Pugno, ut credibi-

Pavorem undique.

) In Hebr.w eft:

Talfa

le eft.

MW

4gor, que vox Pavorem figni-

of

cat.

Lí,XX. tamen, & "T'heodotio

Wa

Ia nervsm.) . Minculum intelligit ,

quo cervices , & pedes impediuntur :

vertunt; géroxo» , id eft, rramszi-

h

appellatur vero nervus, quia talia vin-

grautem , Aquila peregrinum , Sym-

n

machus , 2b/aruz , qu omnia figni-

lw

cula'ex duratis nervis primum olim

ficant Phaffur capiendum , abducen-

nh

fieri ceperunt, deinde ex ligno, &

ferro.

dum in captivitatem , & ipfum pro-

uod. erar im porta Bemjamim fu-

pter ingentia mala, pavori & terrori

Ti

obnoxium futurum.

Vide infra ver-

ini

periori.) juxta portam, vel verfus

fu 6.

E

portam.

1p domo Domini-) Intra templi atria.

4. Ef ommes amícos ma;..-)

uzbus

At

féilicet. prophetafl? mendacium , ut ha-

3. De eraffinum eduxit.) Sibi fortaffe

timens , quod vexaffet innocentem.

betur n. 6. quibus dicebas: Pzx

, p^ss

Qd

Nos Phaffer. ) Hebr. eft: 4318

eum non effez Pax.

TE

b

pha[c«r , quod nomen Arías deducit

7. SeduxifHi me Domine , Gc.) Que-

Ug

Gübes

-

CAP.UT "*€XX.

1323

Cun

fti, & invaluifti: fa&tus fum in derifum tota die, omnes fub-

0mo

fannant me

*

8. Quia jam olim loquor , vociferans ini

quitatem, & vafti-

miam

tatem clamito: & fat&tus eft mihi fermo Domini in opprobriu

&

tDo-

& in derifum tota die.

9. Etdixi: Non recordabo

r ejus , —heque loquar ultra in

nomine illius, & fa&us eft in corde meo quafi ignis aeftuans,

(00-

claufusque in offibus meis: & defeci, ferre non fuftinens.

DnUm

10. Audivi enim contumelias multorum , & terrorem in

circuitu: perfequimini, & perfequamur eum : ab omnibus

qtet

viris, qui erant pacifici mei, & cuftodientes latus meum : fi

orm.

quo modo decipiatur, & preevaleamus

,

adverqu eum, & gon-

Efæu-

fequgmur uwltionem ex eo.

Ss 5

II. Dlo-

(it-

ritur feremias humano more, & ex

quam irrifiones , & probra.

Hxc

r

pufillanimitate de Deo ,. dolore inci-

cogitavit Jeremias veniali pufillani-

mitate victus.

eris?

tante , quod fe deceperit.- Promiferat

enim ilii Deus fupra c. I: n. g. fore,

le somine iliu. ) Uturpans fo-

Jmh

lemnem illam formulam , Hzc 4icu

ut illi femper adeffet, & ex omnibus

Domunus.

periculis liberaret , quod non videba-

] fm..

tur Deus preititiile ,

ermittens eum

E: fatius eff.) Sermo Domini.

&

in carcerem

Quafi ignis exaffuans. ) Non po-

[3

a Phaflur percuti ,

l*

mitti, & toti populo rifui effe, non

tui, ut deliberaveram , ardorem intus

77 (3]

animadvertens fortaffe pre dolore,

eítuantem continere , fed'erupit ;

viattóy

Deum non dixiffe nihil eum paffurum,

Nam ut ait ille:

hertty

voCde

fed fe eum liberaturum ; £fumilis eft

---- quis enim celaverit sguem.

Jonz querimonia c.4. n. 2.

3. Ex

Lumime qui v/ämpgr prodirur

dot,

Hebrzo verti poteft: ff £& me fedux:-

spfe [uo.

vocte

um Domini

fíi Demine, feductus fum.

Ajunt me

agnitum eft autem ä/aqui

falfa vaticinari, at ego decipi non

vehemezter , ut ait Pf. 118. 140.-

poffüm , nifi tu me deceperis , qui

Defeci , 6c.) In Hebr. eft, & fazi-

fidem habui,

gatus fum ferendo, nec potus.

:[O.

dotio

Fortior me fuifua,98 igzval'uäi.v)

4Audivi emmm. ) Audivi

m

Cum fcilicet tecum contenderem,

quidem..

Syte

Perfequimini.) Id eft dicentium:

pugnarem, ne mihi prophetandi mu-

fïgml-

nus imponeres, c. I. n. 6.

Perfeguimini , &c.

ncet

9. Vociferans iniquitazem.) Decla-

Pacifc: mei.) Amici mei, quibus-

cum pacifice , & amanter agere fo-

gt

mans contra peccata & fcelera , un-

lebam.

x

minentem ultionem denuntians-

(

9. Ef dixi.) Decrevi, aut cogitavi

Cuffodieztes latus meum. ) Qui a

Jatere meo non difcedebant, qui mihi

yit

apud me.

familiares erant.

M e] cuftodire latus

Nos recordabor ejus.) Non amplius

shd

oracula hec divina, & minas memo-

hoc loco fi

nificat obfervare , infidia-

F FMW

rabo, cum nihil proficiam apud in-

ri, & accu

:

andi anfam quzrere , unde

credulos , & nihi? aliud repor'tem,

,aliqu'i vertunt: ebfervant claudicatio-

-

[ d

-

üua;

u-

324

PROPHET. JEREMIA

1ir. Dominus autem mecum eft quafi bellator fortis : idcir-

CO, qui perfequuntur me, cadent, & infirmi erunt, confun-

Mf

"Infra dentur vehementer ,

* quia non intellexerunt opprobrium

23.49-

Nahu

fempiternum, quod numquam delebitur.

Supra

1i2. Ettu, Domine exercituum , * probator jufti , qui vi-

pia

II.2O.

desrenes, & cor: videam

hiri

&.17.

, quaío, ultionem tuam ex eis:

e

;

tibi enim zevelavi caufam meam.

13. Cantate Domino, laudate Dominum: quia liberavit a-

nimam pauperis de manu malorum.

3V]

^» Tob.

14. * Maleditta dies, in qua natus fum : dies, in qua pe-

"

3.2. perit me mater mea, non fit benedi&ta.

& $p

M

15. Maledi&tus vir , qui annuntiavit patri meo , dicens :

Natus eft tibi puer mafculus, & quafi gaudio leetificavit eum.

Iex B

minus

16. Sit homo ille, ut funt civitates, quas fubveriit Domi-

