9. Quare futurus es velut vir vagus; ut fortis qui non po-

tet*

teft falvare? tu autem in nobis es, Domine

,& nomen tuum

invocatum eft fuper nos, ne defelinquas nos.

ent

.ro. Heec dicit Dominus populo huic, qui dilexit

äoV&re

pedes füuos, & non quievit, & Domino non placuit: Nunc

af

recordabitur iniquitatum eorum , & vifitabit peccata eorum.

1r. Et dixit Dominus ad me:

2

* Noli orare pro populo ifto

Supra

, fac

in bonum.

X

ia

12. Cum jejunaveri

nt, non-'eäaudfam preces eorum , & fi

obtulerint holocauftomsta , & vittimas

, non fufcipiam ea :

)nis

quoniam gladio, & fame, & pefte confumam eos.

QUi

13. Et dixi: a, a, a, Domine Deus, Prophetze dicunt eis:

* Non videbitis gladium, & fames non erit in vobis

Infra

* fed' pa-

2317

[r$,

co lMto.

ficci

c—emä veram dabit yobis in lo

Pp 3

14. Et

j

convenient Chrifto, ut aliqui volunt,

fe fortem efle jactet , opem ferre non

: fïtl'-

etiam ad litteram.

pote&.

rent ,

X C

Quafé colonus?) Quui agrum alienum

Tu antemy im nolis es Demine.) Vi-

preuo conduxit, ut eum colendo anni

deris in nobis efle peregrinus, ut pro-

unius fructum colligat , qui proinde

xime dictum eít, & revera non es,

J 0«

agrum, quantum poteft , exhaurit; vel

"left y

quia habitas in medio noftri.

colonus , id eft, mercenarius, qui mi-

Er nomen tus"e, Üc. ) Quia dici

j fe

nus diligenter agrum heri fui, utpote

mur populus tuus, hereditas tua, pe-

oqui

alienum , mercede conductus colit,

culium tuum.

y d

quam fi fuus effet.

IO. Movere pedes fios.)

Long& &

ji Pm

Declinans ad masendum.) Ad breve

magno cum labore a me difcedere ;

tempus, ut fit in hofpitiis. LXX. ha-

;'ï'tl'i"

vel non quiefeere, fed longum iter

ylici

bent: Zzverte»s ad diverlorium; quafi

pedibus conficiendum fufcipere, ut ab

dicat: Hacenus Domine apud nos

[Egyptiis auxilium peterent. Vide lfa.

habitafti in fudea , & in templo ;

30. 2. & fupra c. 2. 1g.

M

nunc vero alienato animo eífe vide-

Vifitabi.

Puniet.

ris, fimilis colono , aut mercenario

j&m:

YI. s bozum.) Ut boni aliquid 2

agrum , quem fufceperat colendum,

me petas ,. fic fupra cap. 7. 16. &

MI)

negligenti.-

1. I4-

p

9. Veluti

vir vatus.) Vox Hebrai-

I2. G/adio, 6c. ) Qu£ vel fin-

j lt

ca n ) »vidbam , fignificat pavidum,

gula futficerent. Sunt hzc tria gra-

; Ui

qui pre ftupore, & pavore huc illuc

viffima irz divinz inftrumenta. . Vide

z

vagatur, & difcurrit ; qua(i dicat :

2. Reg. 24.

gaf€:

xideris non fugitare territus fceleri-

9* Et dix4 , 4. 4. 4. ) Hebraice eft

bus noftris. L XX. habent: Ve/ur vir

unica didio , 2454 , eheu, de qua

dermien:, ac proinde non videns af-

dixi fupra c. r. n

»

gt

Bi&ionem noftram.

xcufat, popu-

cont

lum Jeremias dicens

, fuíle deceptum

^^.

"Ut foriis, ) Quafi homo, qui cum

a Pfeudol)rOPþecis.

;()[ice

e *

u

362

PROPHET JfER»E MIAX

-r4. Et dixit Dominus ad me: Falfo prophetze vatisinaätür

qu f

in nomine meo, non mifi eos, & non precepi eis, neque

Arritu

locutus fum ad eos: vifionem mendacem , & divinationem,

22,

& fraudulentiam, & fedu£tionem cordis fui prophetant vobis.

ei |

15. Idcirco haee dicit Dominus de prophetis, qui prophe-

quem

tant in nomine meo , quos ego non mifi J dicentes: Gladius,

& fames non eritinterra hac. In

gladio, & fame confumen-

tur prophetse illi.

L

L)

N![ ]

16. Et populi, qui

bus prophetant, erunt proje&i h viis Je-

p

Tufalem pra fame, &gladio, & non erit, qui fepeliat eos;

tüfi, 1

$pfi; & uxores.eorum , filii, & filide eorum, & effündam

fuper eos malum fuum.

quthïlfl

*Thr.

bum iftud: * Dedu&ant ocguli mei

lum ]

17. Et dices ad. eos ver

^ 1 1é- ]acrymam per noCtem, & diem, & non taceant, quoniam con-

L

tritione magna contrita eft vir

j

go filia populi mei: plaga pef-

fima vehementer.

X8. Si egreffus fuero

ad agrös, eCde occifi gladioþ & fi in-

troiero in civitatem , ecce attenuati fame.

Propheta quoque

1

& facerdos abierunt in terram, quam ignorabant.

:39. Numquid projiciens abjeciii Juda ? aut Sion abomi-

ilos a.

nata eft anima t»a? quare ergo perculfifti nos, ita ut nulla fit

-

Supra fanitas? * ExpeCtavimus pacem, & non eft bonum, & tem-

Bs

8. 15 pus curationis, & ecce turbatio.

L

.

L]

tladiur

20. Cognovimus, Domine, impi

etates noftras, iniqüitätes

Capvit

s patrum noftrorum ,.quia peccavimus tibi.

21. Ne des nos in opprobrium propter nomen tuum, ne-

fmi, á

que

fïus ttmp,

16. um fuum. ) Ponas mali-

ilis ante oculos faciem

futurorutin

ï'xOfoy in:

tie fu.

maloram, oladii, famis, captivitatis.

lm C0

I7. Deducant.) Deducent, quafi di-

In terram , €$c.) In Chaldgam.

M f

cat

119, -

quando vobis perfuadere non

-19. Tarbatio. ) Confufio , tumul-

poffum , fore, ut fames , & gladius

tus, bellum ,

quo omnia fus deque

g Sign |

veniant fuper vos , faltem plorabo

mifcentur.

*

$. )

futuram veítram calamitatemn.

OI. Ne des mos im opþroär!z.xm.) Ne

ln P

Q

V

"Non taceznt. ) | Eft Hebraifmus ;

facias nos contemptibiles, viles, &

nam apud Hebreos tacere, & filere

apüd omnes defpicabiles. £n Hebreo

« du

ponitur pro ceffare.

eft: ze reprotes.

us pla

ériltes

Virgo É12 populi mei.) Eft Hebraif-

Propter nomen tu:pm.) Ut, nobis

mus ; ita enim. yocatur Jerufalem ,

falvis, conftet tibi gloria, quz de-

IT

vel congregatio populi a Deo dilei

betur nomini tuo.

ïeïmes D

tenerrime inftar filiz virginis.

Neque facias nobis contumeliam folig

l »

- 9

Ig. $4 i*grc[äs fuero, Gc. ) Ponit

glorie. £. ) INe finas Domine va-

Q

pn

r—'m3 qu

6

1]

OCAPUT.XIV. & XV.

395

r

que facias nobis contumeliam:

que

folii gloriae ;uge j rego:rdvare,j ne

irritum facias foedus tuum nobifcum.

em,

22. Numquid funt in ículptilibus Gentium, qui

þluanf ?aut

Obis;

coeli poffunt dare imbres? nonne tu es Dominus Deus nofter,

vþ'ne' [

Tu enim fecifti omnia hzec.

iiUS)

qyem expectavimus?

nea

CAPUT X*

INec Moyfi , hec Samuelis preäibz)s fleö?ehdum þ

dait !þm,;,

sfe

e05;

quin populum. "JeruJalem tradat pefli , gladio , fami , €? captii-

darm

fati, quia cafFigatus noneft emendatus : conqueritur. Propbeta;

quod fuerit occafío difcordia , rurjumque , quod annuntians "ver-

[nei

bum Dei paffus fit opprobrium , cui Dominus promittit auxilium,

Cott-

cuin va[iatione S'udgorum : promittit praterea, & robur ,

p

G9 liberationem , ac mifericordiam bis , qui ad

ipfum- fe convertent.

[ if

jque

1. [ T dixit Dominus ad me: Si fteterit Moyfes, & Samuel

coram me, non eft anima mea ad populum iftum: ejice

vomi"

illos a facie mea, & egrediantur.

h fi

2. Quod fi dixerint ad te: Quo egrediemur? dices ad eos:

P

Hzaec dicit Dominus: *

tem

Qui ad mortem, ad mortem, qui ad Zach

gladium , ad gladium ; & q

ui ad famem,"gd'f.ïtmem', .& qui ad 1?- 9:

((ates

Captivitacem, ad captivitatem.

g R

ia

&ari', & pollai Jerui"alem, vel po-

quando oppofuit Exod. 33. 3I. di-

tius templum , in quo quafi folio olo-

Cens : .durt dreitte i bamc moxam,

[

riofo, inter nos habitare diceris; hec

ant , ff non facis, dele me de libro £uo,

rorum

enim contumelia fit non tantum no-

quem [eripfifti. Nominat antem Moy-

as

bis, fed & folio tuo,, & tibi.

V ide,

fem , & Samuelem, quia uterque fan-

j

ne, ut nos caftiges , folium glorig

&iffimus fuit, & maxime -folicitus de

Wumuï-

tug Sion contumeltia afficias.

falute populi, & pro eo diligentiffime

22

Nwnquid [umt im féulptibili-

Oravit.

'dequc

bus , 660 ? )

Redit ad capitis ini-

Non eff. amima mta ad populum ifbum.

K

tium , quafi dicat: non ab idolis,

Non placabor

populo hj.lït ; nec di-

us,

fed a te Domine expe&tamu:s, & ora-

l—igam illum.

d

mus pluviam , ut

anes, & avertas

Ejice , 87.) Predic illos ejiciendos

fterilitatis tux. plagam in nos immif-

à facie mea, id eft, a terra Judzz ;

fam ; tu enim imbres imnittis, aut

nObiS

retines pro arbitrio.-

cui in templo prefens fum: vel a pro-

tectione, a benevolentia mea.

I-SI

ffeterint.) 8i fefe opp

ïofuerint

2

Ll d mortem, ad mortem , &f €.)

pro populo ifto, ut pro.eo

: /01:';'

Id eft, alii ad mortem, alii ad gla-

( "

g v*

Orent, quomodo qufes fe mihi ali-

dium , alii ad famem , alii ad captivi-

/t

e *

364

PROPHETæfEREMïE

* oci

3. Et vifitabo fuper eos quatuor fpecies, dicit Dominus :

Gladium ad occifionem; & carnes ad lacerandum , & volatt-

buit,

Tum ;

lia coeli , & beftias terrae ad devorandum, & diffipandum.

4Reg. ^ 4. Et dabo eos in fervorem univerfis regnis terrae : * pro-

l0

vinu

2L12. pter Manaffem filium Ezechice regis Jnda, fuper omnibus,

.

quaBe fecit in Jerufalem. -

Dayit

I

s. Quis enim miferebitur tui Jerufalem? aut quis contrifta-

bitur pro te? aut quis ibit ad rogandum pro pace tua.

s

6. 'Tu reliquifti me, dicit Dominus: retroríum abiifti) & ex-

Ti5 àí

I2

tendam manum meam fuper te & interficiam te:laboravi rogans.

. Et difpergam eos ventilabro in portis terrze : interífeci,

&

& difperdidi populum meum , & tamen a viis fuis non funt

n

"feverfi. .

j 4

CTatts

$. Multipltcatae.funt mihi vidue' ejus fuper arenam maris:

1

induxi eis fuper matrem adolefcentis vaftatorem meridie: mi-

Pt ;

fi fuper civitates repente terrorem.

í

Reg.

j defecit anima ejus':

[ 5j

9. * ;Inü'rmata. eft, quxe peperit fe?teqa

P sl

3

* OCCI-

Qu

p

ullrn'x

tatem : vel, qui ad mortem deftinati

Lalorevi r0gäm.) Fatigatns fum

üc m

la-

funt, erant ad mortem, qui ad

l-

rogans te, & toties ad ponitentiam

pro

leh

dium, erant ad gladium, &c.

N

invitans.

Seite

hil mea refert, quomodo ab terra tol-

7. Ventilabro.) Ut ventilabro palesg,

defnito

lantur, dummodo tollantur.

aceres projiciuntur temere, ut abri-

It

yhraf

$. Fiftabe.) Inducam, vifitando

Piantur a vento.

J Vud

eorum fcelera, & puniendo.

bpe portis terra.) Yerre portas in-

$Species. ) Genera. calamitatum, &

telligit ultimas partes terre , quibus

P d

erufa]

In Hebrxo eft: l'ezfeciam

ex terrai in mare exitur, & e mari in

penarum.

ld

eis quatuór. familias , vel cognatzones,

terram intratur, quafi dicat: difper-

"

id eft, quatuor gentes, vel potius qua-

gàm vos ufque. ad fines terrz.

San-

p Ny

Chez per portas terrz orientem , &

tuor cognata carnivora, gladium, ca-

Io, ]

nes, aves, & feras.

occidentem intellicit, per quas portas

Dhonm

4. Dabo'eos in fervorem.) "Fradam

dies, & nox ingreditur.

tfrio q

eos ferventi furori omnium Recum.

9. Mulriplicate funt mibi vidnue. )

Qibro

In Hebr. eft: i5 commoriozem,i

1

eft,

Maritis intertettis.

lo

faciam , nt vagentur peregrini , fügi-

Super aremam maris, ) E& hyper-

riï'hx &

tivi per omnia Regna.

bole, quafi dicat pluritag.

Omïkxc(

Proptér Manaffemi.) Regem perditif.

4ndexi ek [wper matrem adolefcentis

vaflatoren.)

Induxi vaftatorem, &

9& 1

fimum, qui rnaxime populum in ido-

oäqun

interfectorem adolefcentis , qui con-

on

tum. .

lolatriam induxit. Vide 4. Reg. 21:

3.

fequenter matrem dolore, & orbiti-

te afficeret.

üütm Qt

Super omntbus.) Propter omnia.

Wt l

. Quis enim. miferebitur , 6c. ? )

Terrorem.) Hoftiam Chaldzorum.

lts &

Quafi dicat, INemo.

9. Infrmata eff.) VMatablus vertit,

3

6. Retror[fum abtifts.) Receffifti a me.

Ws Qim

enervata, LXX. vacua fhöf ei ii

li

W c

$6

[1]

CAPUT AXV. !

-

395

H

fu$

* occiditv-ei fol , cum adhuc effet dies: confufa eft, &

erü- *Am.

'Ciad

lat

buit, & refiduos ejus in gladium dabo in con

"

"

rum meorum, ait Dominus.

Y

fpe&u— igimicof' $ 5

ofü«

1o. Vae mihi, mater mea: quare genuifti me,- virum rixae,

ll

bis,

virum difcordiae in univerfa terrz?. non fceneravi

*

, nec foene-

navit mihi quifquam, omnes maledicunt mihi:

k

.Ir. Dicit Dominus: Si non reliquise tuze in bonum,fi non

occurri tibi in tempore afflitioriis

j

&

nis adverfus inimicum.

2 ,inl tempore—'trïbulatio-]

Qgans

12. Num

quid-xfoeder;b.itiir ferrum ferro' ab,-AquiIone, &

tiec

s;es ?

» font

I3. Divitias tuas, & thefauros tuos in direþtionem-dabo

gratis) in omnibus peccatis tuis, & in omnibus terminis tuis.

tfiatis

14. Et adducam inimicos tuos de terra, quam nefcis, quia

e: ff«

ignis fuccenfus eft in furore meo, fuper vos ardebit.

IS. Tuþ

; ejus

] *

ocdl

Q?a þepcrir feptcrä.() Jerufslem, que

11";4 .Si mom reliquie tuà sn 6:;nkm.)

plurimos. habebat filios , vel quamli-

$1 non fuerit fucceilus, ac finis tuus

bet matrem intelli

TU

git; qua muItiplici

felix, non habear verax, non credar

jentium

prole lgtabatur.

effe Deus : eft promiffio juramento

Septem.) Numerus

fïnit;w pro in-

firmata, qua Deus Prophetam moren-

definito juxta frequentem Scripturz

tem confolatur.

gpilth

üt abïi-

phrafim.,

$2 nonz otcurrt 11bj. ) $i non occur-

Ocesdit. eà fol.) ld eft, profperitas :

rero , & juvero te adverfus inimicos

in medio profperitatis curfu everfa eft

ut tibi promifi, c.'I. n. 9.

E

ytasi-

Jerufalem,.& tribus Juda.

P

N

qiis

I2. Nwmmquid faderabirur ferrum fer-

qan n

Refiduos.) Sub: Joakim.

ro ab Aquilone , &c. ?) INum poterit

lp gladsimm dabo.): Ut fub Se

deciä

difpe*

per Nabuchodonofor occidantur.

effe focietas, & amicitia inter popu-

GA^

lum*Chaldzorum, & Judeorum, ut

u &

IO. Va mihi marer mea.) Eft epi-

Chaldzi Judzis parcan

phonema Jeremiz , quo queritur:fe,

nullo modo.

L

þ ? quafi dicat:

$ P()fm

nefcio quo fato, genitum , ut omnibus

I3- Grari;.) In Hebrso e&: "o

qitit )

probro fit, quod veritatem annuntiet.

pretio , nullo perfoluto pretio.

Virum rix«.) Omnium hominum

rixis, & contumeliis propofitum, cui

In omnibus peccatis tuis.) Id elt, pro-

hyper-

pter peccata tua, ut habent LXX.

omnes contradicant, & quem omnes in-

Ef in ommpibus terminis £uis.) Ob

fectentur; nam juxta vulzatum illud :

A

OLftquium amicos, veritas odium parit.

idola, que in omnibus terminis, &

jam

vicis tuis erexifti, ut patet c. 11. 13.

g

Non feneravi, 6c.) Nihil negotii

l

cum quopiam habui, non dedi, aut

I4- De.ferra , qgam ne[cis.) De

:

oit"

accepi .ad ufuram , unde frequentes

Chaldza.

À

lites, & controverfix exiftunt , & ta-

Quia ignis fucce

[7]

jfu dhiOu ) Quis

gorym

men ormmes maledicunt mihi.

fum vobis vehementer iratus,

J gtb

Dibl, cum Com. Menotb. T F.

Qq .

f;

e *

L 1]

/—;

396

PROPHET. JEREMIE -

1s. Tu fcis, Domine, recordare mei, & vifita me, &

: tuä

Dj

remeab his,qui perfequuntur me: * noli in patientia tua fu-

Verta

fcipere me : fcito, quoniam fuftinui propter te opprobrium.

jofut

16. Invenii funt fermones tui; & comedi €eos , & fattum

&t

eft mihi verbum tuum in gaudium, & in lzetitiam cordis mei:

20

quoniam invocatum eft nomen tuum

| fuper/me, Domine Deus

be

h

exercituum.

4

füm,

*Pfal.

17. * Non fedi in co

ncilio ludentium , & gloriatus fum a

Al

I.1« & facie manus tuae

s

: folus fedebam, quoniam comminatione re-

Danu

?5* 4- plefti me.

*kInfr,

fa&us eft dolor meus perpetuus, & plaga mea

18. * Quare

39-15. defp

ndacium

Priil

erabilis renuit curari! faCta e& mihi quafi me;

dgu; :

aquarum infidelium.

I9. Prg-—

Áf , 1

- (1). In patientia tua. I» edit.. Sixt. legitur : in patientia'-furoi'is tui.

ltrun

I5. Tw feüs Demine.) Tu fcis,

nui a rifu, ludis, & jocis, omnique

Domine, Jemilitatem meam , €y [abo-

levitate ferius fui , fpiransque com-

*

t

rem memm, ut dicitur Pfal. 24. 18.

puncionem.

funt verba Jeremiz.--

G'orintus fum 4 fa

cle manus fua .I )

Vifta me.) AXuxilio tuo.

Repete ex proximo negationem, Xor,

ANolj im patientia £ua ffcipere me.)

quafi dicat : non fum gloriatus a fa-

Noli effe adeo patiens contra ini-

cie manus tuz ,

& nuu

quod

micos meos, fed quamprimum fuíci-

fcilicet prophetie dono decoraverit me

IE]

manus tua, fed folus fedi ab omni-

pe caufam meam, & eos ple&e, ut

hæ n

meriti funt.

bus defertus, quia prophetiam mina-

16. Iwventi fumt fermones ti.). Sci-

cem, & ut eft in Hebrzo, p/ezaz in-

licet a me.

dignatioze , commififti mihi.

Quià Qy

Et comedi eos.) Et haufi, & excepi

I8. Defferabilis.) Defperata, incu-

de Ttoy

eos

tanquam cibum

fuaviffimum.

rabilis ; quafi dicat, cur me relinquis

paludis,

Vide Ezech. 3. r.

in afflidione hac velu

ti defperatum,

fons fl

Et fatlum efh mibi verbum tuum in

nec confolaris ?

x nullo.

gandism. ) Dulce mihi fuit audire

Fatla eff mibi.) Manus tua, de qua

19. $

tua confilia, & decreta; at poftquam

num. I'7. ,

E

Um, &

ob ea a Judsis tam dira paífus fum ,

Qm/t' mendac;

um Qurzrum infdet-

facta funt mihi amara , eque ac Eze-

lium.) Eft modus loquendi prover-

i,

mï.nre,

chieli cap. 3. 3. & 14. & 15. Joann.

bialis, quo explicat id, quod dixerat

in Apoc. c. IO. 9.

de plaga fua . defperabili.

Ait enim

h. ïpgm.

ïtültL

somiam imvocatum efl nomen tuum,

effe incurabilem inftar vulneris chi-

&:.) Quia vocatus fum , & vocor,

ronii, quod cum fanatum videtur ,

AC m

& i

atque revera fuüm Propheta tuus ;

[

& obdu&um, interius putrefcit, &

T& [

f

quafi dicat; quia certus fum me quafi

angrrxna profundiore recrudefcit :

Prophetam audire oracula tua, qui

f

cut fallaces quidam torrentes, aut

SI /:P

es Deus omnipotens , hinc ea , utpote

lacunz, que cum. putantur exaruiffe

l &Pär

uma'

divina, fuerunt mihi dulcia.

& ficco pede pofle tranfiri , cedung

17. Non fedi in concilio ludentium.)

incedenti , eumque hauriunt , & mer.

fed lü l

Cum Prophetam agere ccypi, abfti-

gunt, hz enim vocantur infideles ,

Qtia [pü

uPlï-l' A

96

!

:

CAPUT XV. & XVI.

307

k tue.

I9. Propter; hoc hzsc dicit Dominus : Si convc'ärteriswcon—

J fu.

vertam te, & ante faciem meam ftabis, & fi feparaveris pre-

tiüm,

tiofum a vili, quafi os meum eris; convertentur ip

;

N

Qa te,

aCum

& tü norn converteris ad eos.

; (fe]:

. 20. Et dabo te populo huic in murum &reum , fortem, &

rDeus»

bellabunt adverfum te, & non preevalebunt, quia ego tecum

fum, ut falvem te, & eruam te, dicit Dominus.

um a

2r. Etliberabo te de manu pe

& redimam te de

i fe

Himqr um ,

manu forþigm. E

Mu

CAPU T XVI.

cum

Probibet. Dominus , &e/ Propbeta uxorem ducat , denuncians Jfu-

daos «ario mortis genere interituros , ita ut moFtui non Jepelian-

,Pre

tur , nec plangantur. a «viis , propter idololatriam patrum , ac f-

liorum , & dereliclam legem Domini; fed poflea. per pifcatores ,

miiqyt

ac *oenatores reducet. eos Dominus in terram Juam , in qua —

e CO

l

ipfi una cum. Gentibus confitebuntur.

77

Dom.z'no pec-

cata fua.

n,NM,

pane

ul Tfa&um eft verbum Domini -aä me, ditähs:

qnod

*

'erit me

2. Non acci

pies uxorem, & non erunt tibi filii, & fi-

T

li in loco .iibo,

| r

Qqa

3. Quia.

jam I

quia cum: videntur ficce, & folids,

animofe, o Jeremia, adhaferis verbo

de novo bulliunt, & fcaturiunt inftar

meo, & contempferis Judeorum mi-

; incu-l

aludis.

Vel fenfus eft : tanquam

hass

& humanas rationes fpre-

Jinqii

ratur ,

tons fallax largos promittens latices,

veris, que animum tuum dejiciunt,

& nullos fubminiftrans.

eris quafi os meum, id eft, eris

19. $j comverteris, t7c.) Eft futu-

Propheta , & preco meus, mihi

ieqe

rum, & fenfus eft: fi convertaris, o

conjunGiffimus, per quem ego mea

Jeremia, a tua ditfidentia, pufillani-

"

fecreta, & decreta edicam , & pro-

mitate, & impatientia ad firmam in

loquar.

Cozverteztzr

PrOVCï"

me fpem, & conftantiam, convertam,

:,vf:' 4d te.) Ipfi Ju-

dixerat

& reftituam te , ut firmnus fles ante

dai tibi infenfi, fient tibi fupplices,

T

faciem meam, fisque mihi familiaris,

& fubjicientur tibi, non tu illis :

15 i

immo ipfi requirent te, tuamque ami-

detüf v

& Propheta chariifimus , ac mi

þi Ccu-

re fit falus tua.

citiam , ut eis confulas, &.pro eie

lts

S; fiparaveris pretsofum a vili, &c.)

ores ;- lu vero mea virtute robo-

ia

Si feparaveris verbum meum pretio-

ratus, quafi murus non curabis ,

T a

nec requires eos.

g,

fum a vetbis Judeorum minacibus ,

fed levibus , vilibus, & infirmis,

2. AJOn erunt tibi fii. ) Id eft,

cedUUC

quia ipfi invalidi funt, & minas fuas

non fint ; futurum pro im-

explere non poterunt, fi fortiter , &

-Perativ 0.

*

igé

[I)

& d

))

?

$

pRQPHET,jEREMïE

3. Quia hzec dicit Dominus fuper filios; & filias, qui gene-

9 Ü

e7o aule

rantur in loco ifto, & fupermatres eorum,quae genuerunt eos:

& fuper partes eorum,de quorum funt ftirpe nati in terra hac.

vocerm £

4. Mortibus aegrotationum morientur, non plangentur, &

fponíe.

non fepelientur , in fterquil

1. E

inium fuper faciem terrae erunt,

& gladio, & fame confumentur, & erit ca

daver eorum in

( dxen

eícam volatilibus coeli, & beftiis terra.

d

ne malu

$. Hiec enim dicit Dominus: Ne ingrediaris domum con-

Catum r

i. D

vivii , neque vadas ad plangendum, neque confoleris eos,

quia abftul! pacem meam a

Dominu

populo ifto J digit Dominus: mi-

"

doravel

fericordiam, & miferationes,

6. Et morientur grandes, & parvi in terra ifta ; non fepe-

Cu&odie

lientur, neque plangentur ,

.& non fe incident, neque cglvi-

n $

tium fiet pro eis.-

enim am

4. Et non írangent inter

eos luigenti'panem ad cohf&)lan-

Ti non

dum fuper mortuo, & non dabunt eis potum calicis ad con-

5

folandum fuper patre fuo, & matre.

4

L

(is vos ;

8. Et domum c

OnVviVil

ii non ingrediaris, ut fedeas cum eis,

e, qu

& comedas, & bibas.

u.?

L]

"9: Quia

Qicetur:

In ifo loce.) ln judza, quia mox

vulfisl, aut abrafis capillis, ut fecit

Tà Em ;

vaftabitur, ne fuper dolorem pro-

Job cap. 1. 2c.

H

, T* Et non frangent IGÍCK eof lugenf;

prium, uxoris, & ]iþeroruni 1nif;riis

:

Aqult

torqueare.

panem.) 'lanta erit ftrages Judxo-

ÜCam 1

-- Super fflios.) De filiis.

rum, ut ipfi invicem in morte cha-

4. Mertibus. agrotationum. morien-

riffunorum confolari non curent ; im-

mo vix fuperfint, qui filiis in morte

M

tur. ) Variis morborum generibus.

9. F

Videtur peculiariter eífe fermo de

parentum lugentibus, de more, ci-

pefte, ut fuperiori. capite n. 9. nam

bum, & vinum propinent ad dolo-

EU

rem mitipandum : quod tamen dici-

les éngg

de fame, &. gladio fequitur.

tpithalam

Non plamngemtur. ) QQuia non erit,

tuk, panem d canjä/-z)zdum, videtur

fignificare funebre convivium, de

quo

D E

qui plangat, ut in magna peftilentia

dictum eft n. 5

Refpicit. etiam

v Cqu

fieri. folet.

morem Hebrzorum mittentium ami-

&

Ptec,

(05. Onia abfiul: pacem meam a. po-

cis, qui in luctu verfabantur, epu-

! ftr,

pulo ifo.) . Sum enim illi iratus, &

las, & vinum ad

n

&am W

gendum.

: mcerorem abüey-

;nfenfus.

9. Domum comvivii non in

-

DC q

6. Nem fe incidenr.) Ut facere fo-

gredia)-is.)

erant i

Non intelligit convivium funebre, fed

* mo

jent in funeribus more gcntiïium.,

geniale, quale dari folet in nuptiis,

fcalpellis , aut cultellis cutem inci-

feftis , victoriis, &c. vnlt enim Deus

E fe.

dentes , vide Deut. 1

gurï 1 C(

4-' ïo LGV. Iga ;

Prophetam abftinere fuorum civium

1 ibrof

conviviis, ut hoc ipfo fi

B

nificet tem-

d

l

t

i.

J

meque. calvitimm fet. ) Detonfis, . pus effe luctus , non gau

liti

, vel

^2

d o

L

«

M

CAPUT XVL.

399

w

U. 9. Quia hzec dicitDominus exercituum, Deus Ifrael: Ecce

€05;

ego auferam de loco iffo in oculis veftris, & in diebus veftris

hac.

vocem gaudii, & vocem laet

*

n

fponfse.

itiæ? vocem fponfi, & vocem

$

'Unt,

Io. Et cum annunci

averis popaulo huic omnia verba lizec :

f in

& dixerint tibi: * Quare locutus eft Dominus fuper nos om- Supr.

ne malum grande iftud? quze iniquitas noftra? & quod pec- 5:!9:

C0f

catum noftrum , quod peccavimus Domino Deo noftro?

1r. Dices ad eos: Quia dereliquerunt me pattres veftri, ait

e0s,

gU

Dominus , & abierunt poíft deos alienos, & fervierunt eis, &

adoraverunt eos , & ,me

Vder'eliquleyuvntä, & legem meam non

fope-

cuftodierunt.

12. Sed & vos pejus operati e

ftis, quam patres veftri :x'äcce Supia

:/alvi-

enim ambulat unusquisque poft pravitatem cordis fui maliy,ut "h 26.

me non audiat,

B

*

olat-

Conn

I4. Et ejiciam vos de terra hac, in terram , kquam ignora-

tis vos, & patres veítri, & fervietis ibi diis alienis die, ac no-

&e, qui non dabunt vobis requiem.

|elf,

14. Propterea ecce dies veniunt, dicit Dominus: & non

Quia

dicetur ultra; Vivit Dominus, qui eduxit filios Ifrael de ter-

*

— 2

ra /Égypti.

t fecit

I$. Sed

, vivit Dominus, qui eduxit filios Ifrael de terra

Aquilonis, & de univerfis terris, ad quas ejeci eos, & re-

lgge»ti

-

hio-

ducam eos in terram füam,

quam dedi patribus eorum.

d-

I16. Ecce

Qq 3

:

tll

mortt

9-. Vocem fhonfo , &y 'g;acäm ffonja. )

re diis ipfnrum,

Vel, ut ïlit;gri)re-

o d-

Cantiones nuptiales, & lxras, qua-

tatur Chaldzus , fervietis populis , qui

dolo«

les erant apud Gentiles hymenzi, &

diis illis. ferviunt.

Videtür enim,

*

- díc*

epilchalamliaï.

qui domino imperat, & fervo imp'e-

vlenut

I3. Et ejicram vos.) Paxticula & hoc

raxe.

le quo

Noz dabuat volis rez]uie?(z.) Liberan-

etium

joco caufam fignificat, quafi dicat:

propterea ejiciam vos.

tes a captivitate, & ejus erumnis.

l ami' '

lp terram , quam'a1gmoratis.) Chal-

14. Qxi eduxit frbos Ifrael de ferra

: CPU'

ibfler-

deam, ut fupra c. I4. I9. & I5. 14.

4ypri.) Poft Babylonicam captivi-

Hanc enim plebeji Judeorum non vi-

tatem futurum prsdieit, ut non di-

derant, ejusque fitum , conditiones ,

cant: Qwi eduxiz de terra Agypri , fed

7

& mores ignorabant.

de terra «dqui/omis , id eft,

haldza ,

I* fl

E; fervsetis ibi. djis 4limi;.) Eft fi-

indicans fore, ut durior fit eorum

uptlï&

gura, cofceffio, quafi dicat: poteri-

feryitus in Chaldza , quam olim fuif-

J)ets

tis ibi ufque ad fatietatem fervire ido-

fet in /Egypto , & ut acerbitate pre-

irintmt

fentis, veteris oblivifcantur, vel fi-

lis, ad quz ita anhelatis, immo infa-

i

tette

ni;is, vel cogent vos Chaldei fervi—/

gnificat "xr?jus fe-in illos beneficium

[1

E

hh as

510

PROPHET. [EREMIE

j 1

16. Ecce ego mittam pifcatores multos, dicit Dominus: &

dm &i

pifcabuntureos, & pofthsec mittam eis multos venatores, & ve-

nabuntur eos de omni mo

.

Domen

nte, & de omni colle, & de cra'vernis

petrarum.

non funt *ab—

.17. Quia oculi mei fuper omnes vias eorum :

fconditae afacie mea, &

3udæi |

ab oculis mets.

non fuit occultata iniquitas eorum

dyr, (

18. Et reddam primum duplices iniquitates, & pecbat'a €o-

i D

rum: quia contaminaverunt terram meam in morticinis ido-

pit D

lorum fuorum

, & abominationibus fuis impleverunt haeredi-

üyf'

i

|

tatem meam.

19. Domine, fortitudo mea, & robur meum, & fefugjum

meum in die tribulationis: ad te Gentes venient ab extremis

terrae, & dicent: Vere mendacium poffederunt patres noftri,

1. DE

vanitatem , qua eis non profuit,

d

l

unt dii?

]n Corr

. 20. Numquid 'f;i;cie,t fibi hom

o deos, & ipü non f

VaL id

& C

locorut

collaturum- a Babylonþic,a capþivïtate

Mortscinis 1dolorzm j?:oram.) Cada—!

liberando,

uam olnim contüálerat li-

veribus filiorum, & be

"

ftiarum , quas

Celfrs,

berans ab ; 'gyp»so,

idolis fuis facrificabant.

Poceeesmian

I6. Ecce ego mittam prfcatores. )

oT. Pe

Heredztatem weam. )-æ 'Terram Iu—

Senfus eft, futurum, ut nemo latere

da, quz hereditas mea,

& peculium

Qftds

poffitneque captivitatem effugere. Pri-

meum eft.

d meg

mum enim Chaldai tanquam pifca-

alme

I9. -4d'te gemtes venient.) Matici-

tores Judzos in Jerufalem , quafi reti

natur futuram converfionem gentium,

conclufos , ceperunt.

Deinde Sede-

ug ex Babylonica captivitate occa-

I SCN

ciam, & Principes viros de nocte ad

montes fugientes tanquam. venatores

flonem, & 'initium. fumpfit.

Cyrus

Snlg f*

f

enim primus a Deo excitatus,

Deum

Cïlbcban

perfecuti funt , & ,captivos reduxe-

coenovit, & Judxos in libertatem

amo

runt 4. Reg. 24. . Alii cum S. Hie-

2

rotymo-hsc de tempozibus gratiz in-

afferuit , ut habemus r. Efdre . [.

nec defuerunt ex Chaldzis, qui Tu-

W ad;mä

telligunt , & pifcatores interpretan-

daica facra fufciperent.

Poft Chrifti

üorem,

tur Apoftolos, & venatores viros Apo-

ftolicos, qui pifcationi , & venatio-

nitudo ceztium intravir

autem adventum expleta eft, cum p/z-

Watun

ni animar

; ut loquitur

R

fiftent.

um in eanun :bonu,m in-

D. Paulus aï.l Rom,

II.25.

S&Nx&ll :

I7. Super omnes vias eorum.) Super

Vere mendacium , €$5. c.) Deos falfos;

] um i W

peccata, quia non fugiunt me pec-

habuerunt, qui eis prodeffe-non po-

Ia n

Gata eorum.

terant.

2 cy

Hoc dicent malo fuo, &

COr d

I9. E? redddm primum.) Anæduam

experimento edo&ti.

Wo]i i

eos a captivitate liberem , efficiam, ut

20. Nwmaquid faciet ftbi bemo Deos ?)

Super

peenas , quas debent , perfolvant.

Numquid convenit, aüt decet, ut ho-

Wdi $ts

Dupltees.) IMultiplices , numerus

mo fibi deos faciat ?

quafi dicat : nulé ; ;

E

lo modo.

,

Ym idoi.

gertus pro incerto.

Ef lln(

du

[.]

X

CAPUT XVl & XVII..

31X

Ü5

-Br. Idcirco ecce ego oftendam eis per vicem hanc, oíten-

&ye.

dam eis manum meam

TUl

nomen mihi Dominus.

, & virtutem meam,ll &7 fÍcient, quiz?;

*

t d-

CUA PDT X

orum

Studai in peccato ob/,lz'natï,. &? ob id vaflandi dicuntur : maledia

Gus , qui confidit in bomine , ? benediffus , qui in. Deo confidit :

4 Q0-

Jolus Deus firutatur corda, & cuique reddit juxta viam juam:

; Ido-

petit Propbeta a Deo , in quo [pem babuit , liberari , & inimicos

fedl^

confundit : pracipit Deus de obfervando Jabbato , ut omnia -

gum

fint ipfi h]emþzle

m profpera , qua ali

'oqui 18 :

conlumelur .

remis

oftr)

kccatuxn Juda fcriptum eft ftylo ferreo in ungue ada-

.p

mantino, exaratum fuper latitudinem ;*:ordis eorum, &

Qb

in cornibus ararum eorum.

;

I- ld'

a. Cum recordati fuerint filif eorum ararum fuarum, &

locorum fuorum

us ex-

äl

&

celfis,

" ,li.gnorumque frondentium, in montib

3: Sa-

Qu

2I. Per wicezm /mm*v.)rVi'Cei hac.

idola colentium dicitur fcri'pt(um, in

m J-

um

Offendam tis manzm meam.) Poten-

cornibus ararum, quia cornua alta-

rium viéctimarum fanguine redunda-

tiam meam , mirabiliter eos liberando,

"

ad me convertendo.

bant, quas idolis facrificabant ; afper

Vatici

Criptum eff. ) . lnfCriljtulrf, in-

ebant enim fanguine corrua altaris ,

ntium,

I.S

icut in facrificiis, qui vero

€O He-

fculptum.-

bant, vide Exod. 29. 12. & Levit.

0CCd

Sryle ferreo.) Metetes enim ftylis

Cyris

fcribebant in tabulis ceratis, non ca-

4-7-I9. WVel quia im cornibus alta-

Dam

Jamo.

rium fcribit folebant idolorum nomi-

Eacerm

mina, & fymboja, vel imagines, qui-

nmgue 4:!4?1'4;20)20() Ín tabel[a

bus ibi facrificabantur, ficut invenit

ex adamante, qui unguis dicitur ob

ib

nitorem, & levitatem. " Docet ergo

Athenis D. Paulus in ara quadam fcri..

hls

peccatunr Judzorum pene eífe inde-

ptum , Jgnoto Deo, Mt. 17« 23-

Q. Cum recordati fuerint , &1c,) Fi-

ml

lebile ,. ac propterea eos puniendos.

li, cum recordati fuerint peccata pa-

.quitur

Sanchez per peccarszz iütelliyit ido-

lum, per mzgmem adamantiuum gem-

trum, ut fcilicet ea. imitentur facri-

mam inclufam annulo, per /at;zed;-

ficantes idolis , ficqué impleant men-

flfos

nem cordis lawinam a collo ufque ad

furam peccatorum , qua impleta ego

j pO-

vindictam fumere decrevi ; tunc omnia

0,

cor demiffam , cui, zque ut gemmz,

idoli imaginem infculpere folent.

tua, o [uda, hoftibus dabo , &

$uper latttudinen cordi.r.) Sienificat

Y

tu omnino defolata xelinqueris.

yui?)

cordis tabulis alte impreffum efíe amo-

Lueorum fmorum. ) Szpius enim di-

; ho-

xem idolorum.

&um in lucis, & fub frondentibus

fU

!

E in» comiäm araraum.

5 Peccatum

arboribus in montibus excelfis fuper--

L2

]

à9

al

312

fPRoPHEijREMIE

*

3. Sacrificantes in agro: fortitudinem tuam, & omnes the-

Citatis f

fauros tuos in direptionem dabo

&gm,

)

in univerfis finibus tuis.

$ ex;elfa tua prop-ter"pecc*a,tä;

4

j

]

-. 4. Et relinqueris fola ab haereditate tua,quam dedi tibi, &

fit

I0.

g

fervire te 'aciam inimicis tuis in terra,quam ignoras : quoniam

ignem fuccendifti in furore meo , u(que in aeternum ardebit.

do uni

*jfaix

num iü

$. Ha&ec diceit Dominus: * Maledittus homo , qui confidit

9. 2. in homine ,

2

*

un.?

ponit carnem brachium fuum ; & *a;Dominp

SI, ]

' recedit cor e'us.

:

dicio:

viffiro

I-nfra

6.* Erit enim quaf! myrica i

n de(fertor, & non vidæblitk,'

48- 6 cum venerit bonum: fed habitabit i

Do

n ü;citate in def;—:rþo 3 in

"

terra faluginis, & inhabitabili.

tionis :

7. Benedi&

us yir, qui 'con'üdif. in Domino

,& eritiDomi—rïvm

D

. fiducia ejus.

Ua

*PGl — g. * Et erit quafi lignum , quod tranfþläntatur fuper a&lüasg

]p ter

1.3: quod ad humorem mittit radices füas, & non timebit, cum

(ifedine

e fic-

ln P

venerit aeftus, Et eyritirfolium- ejus Vir?de, & in tempor

Clmt o

Cita-;

poik D

fütiofos fuosl cultus , idolorumi

: exer-

Brachium fuwm.) MWobur fxvlum,,än

contit

cere folitos £uiife,

quo confidat, hoc ideo dicit, quia

bus, |

3. S$acrificantes im 4gra.) Nette cum

