revertimigi , & vivite.

Intra

55.Uf-

,

CAPUT XIX

9. Pet.

l;

Parabola leene leunculorum defignat captivitatem vregum S'oacbag,

3 9.

C? "foachim : item preteritam civitatis Y'erufalem felicitatem

70

(s

defiribit , prajfentemque calamitatem fub parabola

vined.

t

tu affume plan&ctum (1) fuper principesr Ifrael,

elt

E

2. Et dices: Quare mater tua lecena inter leones cu-

bavit, in medio leunculorum enutrivit catulos fuos ?

9£

3. Et eduxit unum de leunculis fuis, & leo fa&tus eft, & di-

n

dicit capere praedam, hominemque comedere.

ii EE

ii«

(1) affume plan&um. z Edit. Sixt. additur : fili hominis affume planctum.

31. Qüare moriemini.) i hoc fe- .Vide dicta ;. Paralip. 3. n. 15. vo-

jl

ceritis, nihil erit caufz, cur moría-

cantur etiam leunculi, quia juvenes

mini.

erant, & quia comparatione Davidis,

lagis

I.A

Sfume plantium , 8c.) Deplora,

Salomonis, Jofie, aliorumque prio-

mus

& luge calamitatem Princi-

rum Reguim exigui fuerunt , atque fub

pum lfrael,

lis regnum collabi copit.

2. Mattr fua , €c.) Jérufalem, que

3. Eduxit.) Chaldzus habet, evexits

; um

legna dicitur ob nobilitatem, audaciam,

id eft, extulit ad regiam ufque digni-

aturt

& fevitiam incolarum.

tatem. , Joachaz intelligit, qui & Sel-

Izter leoges cubavi.) Vicinorum

lum di&us eft, quartum filium Jofix,

]u

populorum Reges intelligit , quafi di-

quem Jofia mortuo populus fibi Re-

l ('&HO

cat. Olim Jerufalem citra ullum me-

gem conftituit.

tum verfabatur inter Reges Gentium,

Leo fatius eft , €$c.) Factus eft Rex,

en

perinde atque lexna intrepida intér

qui poteftatem haberet homines occi-

leones.

dendi

" (lr

fimul indicat fa(tum fuiffe

I:rzlmedio lemzwlarum.) Cum leun-

crudelem , qui populum vexaret, mul-

culis; inter leunculos.

tosque innocentes occideret, ut figni-

.icu,nt !

Enutrivit.) Mebr. mm3*3 ribberba,

ficatur 4. Reg. 23. 32. E fecit matum

j foths

id eft, zulrzplicavit catulos fuos , bre-

coram Domino, juxta ownia

» que fece-

vi tempore multos Reges genuit; nam

rant patres ejus.

exiguo fpatio temporis fuerunt Reges

Hominemque comedere,) Oceidere, u&

Joachaz , Eliacim , Joalm , Sedecias,

habet Chaldaus.

rtiS:

*

562

PROPHMETIE EZECHIELIS

.4. Et audierunt de eo gentes, & non absque vulneribus fuis

ceperunt eum : & adduxerunt eum in catenis in terram /Egypti.

jf

$. Quae cum vidiffet, quoniam infirmata eft , & periit expe-

tIs

&atio ejus: tulit unum de leunculis fuis,leonem conftituit eum.

6. Qui incedebat inter leones, & fa£&tus eft leo, & didicit

praedam capere, & homines devorare :

fü

. Didiot viduas facere, & civitates eoru

m in defeftum

adducere: & defolata eft terra , & plen

"

itudo ejus, a voce ru-

Urt

gitus illius.

B&

g. Et convenerunt a

dverfus eum gentes uhdique de pro-

vinciis ) & expanderunt fupe

s

r eum rete fuum: in ,vulne;*ibus

ft

earum Captus elt,

9. Et miferunt eum in caveam, in catenis adduxerunt eum

en

ad regem Babylonis: miferuntque eum in carcerem, ne au-

lan

diretur vox ejus ultra fuper montes Iírael.

Io. Mater

Io

queseeme

tr Y

4. Audierw;;t ae ea.) Audierunt

7. Viduas facere.) |Occifis earum

l

ejus famam, quod fcilicet ferox efiet,

maritis, & bonis occupatis.

IH

& ad bellaà concitanda proclivis.

Cruitates eoruz4.) Hominum , quos

cund

Alludit ad ^ morem Populorum ;

occiderat.

tu

u

cum enim audiunr leonem, aut aliam

Er plenitudo ejus. ) Et que erant

«füp

feram in agro verfari, & grailari,

in terra; incole, qui terram implent.

atbor

fa&a manu conveniunt, ut illam oc-

4 voce.) Propter vocem, eo fcili-

3d01:

cidant, aut capiant.

cet. comminante , & feviente multi

H

-Geztes,). /oypti.

deferebant civitates fuas, & fe fe alio

Y fc

Non : absque 'vulnertbus fuis.) Lofa-

conferebant , fuga confulentes faluti

di

üt

rum.gentium ; ficut leones non fine

fuz.

ql

u g

magno periculo capi folent.

Adduxerunt-eum. sm catenis.) Hoc

8. Comvenerunt adverfüs eur gemtes,

&6:.) Babylonii fuis copiis, quafi xeti

W pu

eft, quod dicitur 4. Reg. 23. 33. viz-

receperunt Joakim , & adduxerunt

ine f

xitgne eum , (fcilicet Joachaz ) Pbarao

E

Nechao iz Rebla.

eum in Babyionem.

Ip wulzeritus earum , &c. )

'Tam

eut, (

Qua.) Lesna, id eft, Jerufalem.

activis ,

uam paffivis, id eft , vul-

[2

lefermara eft.) Oxbata filio fuo , &

nerans ,

&

vulneratus.

mml

Rege Joachaz.

e

Periiz expe&d-t:

oejus.) . Cum vidif-

Q. -Miferuatque eum im caveam.) lo

LT

Veg;

fet res fibi, ut fperaverat, non fuc-

Hebr. eft, . pzferuzt eum im carcerem ,

1

»ym

ceffiffe.

i catfemis , ut vertit Pagninus, &

Talit unum.) Alterum leunculum ,

Vatablus. LXX. /» camo , & s2 ca-

U. l.

Vez,

Ops J

id eft, Eliacim;, qui etiam dictus Joa-

i

'

kim , patrem Joachim, vide di&a fu-

ANe audiretur vox ejus. ) . Alludit

fad

pra n.2.

ad metaphoram leonis, qui in mon-

N

6. Incedelat inter leone;.) Kex factus

tibus rugire folet , omnesque beftias

doimm;

e

&Dti.

eft, & potentiam ad

;

ptus fimilem ee-

perterrefacere,

teris Regibus.

l)

l.

7(,]

CA'PU'T-^xi.

595

Qs

Io. N ater tua quafi vinea'in far;g'uinex tuo fuper aquam p

lan-

.

tata eíft : fruttu

*

X

tis.

s ejus, & frondes equ creverunt ex »a:qtïis; mul-

i

m

11. Ét fa&tee funt ei virg:æ folida&e in fceptra äomih'antvium;

at

& exaltata eft ftatura ejus inter frondes: & vidit al

fuam in multitadine palmitum fuorum.

Fitqdinean

D

um

12. Et evulfa eft in ira, in terramque proje&ta, * & ventus

*Ofce

us

13.1$

urens ficcavit fru&tum ejus: marcuerun

t & areia£tee funt vir-

gseroboris ejus: ignis comedit eam.

-

13. Et nunc transplantata eft in defertum, in terra invia, &

|bus

fitienti.

:

14. Et egreffus eft ignis de virga ramorum ejus, quivfru&um

um

ejus comedit : & non fuit in ea virga fortis, fceptrum domi-

aÜ

Gmmem

nantium. Plan&us eft , & erit in planttum.

CAPU'E

atet

l0. Marer tu4, 6c.) Jerufalem ma-

I3- Tramplantate 12 defertum.) In

ter veftra, o Reges Juda.

Babylonem translata , ubi omnium

amum

In fangeiae («9. j lu progenie tua

rerum eft indiga, ac íi eflet in folo

regia ; mater tua regio fan

ouine fe-

arenti, & deferto.

caundiílina fuit, multosque

f

iiOs

er

qu

:

Siticnt;.) Sine aqua.

gum generav it.

I4- Egreffus efl 1gnis,

&.) Hoxc non-

Supcr aquam pl;mtzzm.' Q-uæ epinr

nuli de lfmaele ínterpretantur , qui

etant

arbores

humorem bhabent, telicius

kaïm-

adolefcun*t,

ex virga , aut trunco ramorum ejus

| [Llh'

egreflus, id eít ex regio fanguine pro-

F. Firga fä/i?læ i fcepera.y Ut ex

genitus, Godcliàm , & omnes Ju-

multi

illis fceptra R-gum fleri poffent, quaft

dxz0o9, qui cum eo in Judza reman-

f, li

dicat: multi erant ex re

folati

gio femguinc-,;

fcrant , interiecit, & velut ignis af-

ui Reges effe polfent.

fumpfit, ferem. 41. 2. 3. & 4. Reg:

Exa tatà eff f atura ejur, &c.) Facta

AMii fie explicant , Egr.ffus

enith

eft procera, & alias arbores celíítu-

eff 1;7,5 , id eft , poena, qus eam con-

aü rei

dine füperans.

fumpfit , ex iniquitate Regum ,. ac

. Et vidit , 65c. ) Vi'd'en,dov fibi pla-

Princip'm ejus proceffit. Alii, egref-

cuit, & faperbivit. "

fus eft. Bedecias ex genere ejus repio,

Tan

12- E'U,:.![:fk' t,"? 18 1'7'43

) Viife'a: Jera-

qui , quafi ipnis, omne regnum ejus

yil

falenr im ira Dei excifa, & quafr vi-

tis eradicatx eít fub Sedecia;

devorivit, quia ciufa fuit excidii , &

ultimus Rex.

Fentü arens ) Hoftium: Chaldao-

. Non fuit i ea.) Non remanfit.

W') I

rum imp etus.

Vi*ga) fortfs [cepirum dominantiwn.)

i ( 7

Siecavir frütum ejes. j Vilios &

yus, *

Qbui in, regnum fuccederet; nam ca-

opes Jerufalem. exhanfit..

povi du&i funt i, qui jus habebant

ï in u

Virgasroborts ejus.) | Mirga roBu"——

ad recnum.

5

H

Ajd

fte , & valide, & folid: in. fceptra

plä?')&/ $ g/;l

: v cri; p pfgnffum..)i I&.

dominantium, ut dixit num. prace-

rufalem plangitur, & plangetur. Hic

j mOIï*

denti.

Hi.e.rofolymæ' plin&dus diu durabit "

.pdiis

lgni.) Divinz nltionis..

eritque jugis; & continuus.

Bibi. esm Cäm. AMezocb, Tqm, y !

OFPÉff

594

PROPHETI!E EZECHIELIS

CATPUT XX

|

ADominus negat fe fülüis Ifrael refponfurum,, quia 6'99 in Egv*)to &U

in. deferto, £? in terra. promi[Jonis praaricati funt ipfius man-

—

data , & zdola coluemm, quibus [epe comminatus ef. mala , fed

pepercit , ue nomen ejus blaspbemaretur inter Gentes : nuunc aaiem

Jof! bec omnia dicit fe eos repocaturum ad terram fuam,in qua--

fibi /ewmnf jubet etiam propbetare contra

l

i

Jaltum meridianum.

T fa&um eft in anno feptimo, in quinto, in decima men-

£

"E

fis: venerunt viri de fenioribus 1frael, ut interr ogaxent

«Dominum, & federunt coram me:

6

2. Et fa£tus eft fermo Domini ad me, dlcens $

Wt

4. Fili hominis, loquere fenioribus Iírael, & dices ad $084

Hæc dicit Dominus Deus: Numqu.d ad mterrogandum me vos

veniftis ? yivo ego, quia non refpond»bo vobis, ait Dominus

Qu

,'Deus.

tne

4 S1 judicas eos , fi judicas, fili hommls abommauones pa-

frum eorum oüende eis.

s. Et dices ad eos : Hzec dicit Dominus Deus: In die qua

£legi lHírael, & elevavi manum meam pro ftirpe domus Jacob,

Ia

& apparui els in terra /Egypi.& levavi manum meam 1,10 els,

dicens; Ego Dommus Deus vefter:

af

6.In

&i

ünt.

1

N 4n30 /äpnmn.) Tmnsmml atto-

&. Te die, qua elegi , €&c. ) Quo

dï H]

nis Jechoniz.

tempore elegi Ifrael, ut efiet mihi po-

P()pn

Jn qwizte.) Scilicet menfe, qui. Ju-

pulus peculiaris, ut. dicit Deut. 7. 6.

litm

jius eft: hicenim quintus eft a

Vlarc-

Ü ttij

tio, qui primus Hebrzorum ePc menfis,

E£ elevavi mmanum mcam. ) Often-

$

Exod 12. 9.

dens potentiam , opem, « auxilium

meum MOyfi, & Hebræls ,manu mea

f0s ï

Viri de femzoribus. ) Legatl ia

percntiendo Pharaonem, & /Egyptios,

ö"qx

Sedecia nmiffi, de quibus fupra c. 14.

dfl' ey

Ut isterrogarent Domingm-) Per me

ab eorum "Tyrannide liberando,

& educendo Hebrzos.

Vel elevavn

I

Prophetam Dominum confulerent.

manum, idem eft, quod juravi, ut

:

d smterrogaudum vos "veniffis ?))

intra num. I5.

*

ldy ïmt

Pxonomen vos emplmfim habet, quafi

dicat:

vos homines fcelerati, fimilis

ä

J

Appa ; 6 m terya I g)prl ) Tn He-

Jocus fupxa E 14 7

breo eft: Cgnitus [nmnterra ypei ;

D üm

4. $: judicas cos. ) An JudlCdS, id

nam multlplucx ]ïIOdlglnHHn aenere

Qs

eft , quid ceffas judicare, & coarguere

potentiam meam Hebizis, & fhg z

bllh O

)

tr um eorum.

eos ? oftende illis abominationes pa-

peis , qu1 me lbnombant, pateteci

[

Tüm f€

(491,;7

OC APUCT OXX

595

6. In die illa levavi manum meam pro eisg*ut educerem eos

de terra /VEgypti, in terram quam provideram eis, fluentem

g

lacte, & melle: quze eft egregia inter omnes terras.

41

. 7. Et dixi ad eos : Unusquisque offenfiones oculorum fuo-

ld

rum abjiciat , & in idolis IEgypti nol

jan

Deus vetter.

ite pollui: ego quinus*

i

9. Et irritaverunt me, nolueruntque me audire : unusquis-

que abominationes oculorum fuorum non projecit, nec idola

Agypti reliquerunt: & dixi, ut effunderem indignationem

meam fuüuper eos

;

; & implerem iran meam in eis, in. medio

terrae AEgypti.

t

Tent

, *g, Et feci propter nomen meum , ut nor violaretur coram

Gentibus, in quarum medio erant, & inter quas apparui eis,,

ut educerem eos de terra /Egypti. -

Io. E

09

jeci ergo eos de: terra /Egypti, & eduxi eos in defertum..

Ir. * Et dedi eis

praecepta mea, & judicia. mea. oftendi eis, " Lev.-

: VOS

I$.5

jnus

quase faciens homo, vivet im eis.-

la

H

Yle

,

12." Infuper & fabbata mea dedi eis, ut effent fíignum inter

Io.

me,& eos: & Nfci-rent.,? quia.eg

o Dominus fancCtificans. eos.

3

*Exo

spu

Efff o

13 Et 20.8.

3l*

; Qu

6.. Fluentem latte , 65 melle-; Chana-

IO. Ejec/.) -Hebr.» eduxt .

H

i

aCOba

nzam.regionem fertiliffimam..

II- Precepta mea, 65 judicia

25 Vel

o &5

7- Offeuffones oculorum: fuormm abji-

idem duplici hoc: vocabulo fignifica-

rz'ät.,).: Ín Hebrzo eft , atexinationes

tur, vel per pracepra ihtelïigïtm' lex

eculorum: , idola ,, que abominabilia:

decalogi , per js4ieza reliqua iandata

&t

funt, & quz offenfio funt,. & fcan--

a. Deo populo data; "Vel precepta

dalum colentibus ea ;; ad quz- tamen:

funt ea , qux' ideo oblipant, quia'ita

QO

populus ftuitus oculos: attollit ,-auxi-

conftituta funt, ut vulgo appellamus

hi o*

lium ab. eis fperans; fic fup. c: 19.. 6..

jus pofitivum: judicia autem ea funt,

Lj

&oculos: [uos mom levaverit ad 4dola.

"l

qu& in fe naturalem. habent zquita-

()üen-

9. Ef dixi.) Pene cÓnftitui, copitavi

tem, & dicitur jus naturale..

luxilium

eos penitus- delere ,. cum adhuc. in.

Que fagiens bomo vrver mmreis.) Qu

JEgypto effent. Hoc fienificat effun-

fatis eránt, ut quicunque ea faceret,

n n

9

t05y

dere indignationem.

mortem- non. incurreret , quam lex

ejanl

M

Laplerem.). Saturarem iram: meam..

mea minatur..

9. E* feci, ) Nom que facere cogi-

I2. Sabéata mea.) Dicit in plurali

[

taveram, fed ea , quz feci , ut eos de

faVi ]

fab6222 ,. quia fepe, hoc eft fingulis

JEcyptiorum fervicute liberarem.

hebdomadis fabbata recurrunt, & no-

Ut nom "wiclaretur , &$c.). INe nomen

mine fabbatorum alia.etiam fefta com-

meum infamia.laboraret apud Gentes;.

prehendit..

| In He'

| /WM

fi eos non liberafiem , quos audienti-

-U eflenr j?gnum. ) Ut creati a. me

bus omnibus gentibus me liberaturum.

mundi memores effent, & me facro

Promifemm.-

otio colerent ; & cogitarent me Deum

UA

«pparut ei.

yem

j Vide d-i.&a- n. .

illorum efíe, qui eos fanctificare poflum.

596

PROPHETIE

GESUEEPDCHIELIS

&

15. Et irritaverunt me domus Tfrael in deferto,'in preeceptis

meis non ambulaverunt, & judicia mea projecerunt, quae fa-

p

ciens homo vivet in eis : & fabbata mea violaverunt vehemen-

füm

ter: dixi ergo, ut effunderem furorem meum füper eosin de-

ferto4 & coniumerem &os,

T

I4. Et feci propter nomen meum, ne violaretur coram

«

Gentibus, de quibus ejeci eos in confpeétu earum.

qu

rgs. Ego 1gitur levavi manum meam fuper eos in deferto,ne

Do

inducerem eos in terram, quam dedi eis, fluentem la&e &

- melle, preecipuam terftarum omnium :

:

.X6. Quia judicia mea projecerunt, & in præceptls meis non

bl

an*buïaveruntj & fabbata mea violaverunt : poft 1dola enTm

(

lil

cor eorum gmdlebatur.

«

4

17. Et pepercit oculus meus fuper eos,ut non interficerem

-

€os : nec confumpfi eos in deferto.

Omr

18. Dixi autem ad filios eorum in folitudine : Ín præceDtls

&d

patrum veftrorum nolite incedere, nec judicia: eorum cufto-

0do:

dlatls,, nec in idolis'eorum polluamini.

yi

E.

9. Ego Dominus Deus vefter: in praeceptis meis ambulate,

dim

-

JUdlCla mea cuftodite, & facite ea,

a

20. Et fabbata mea fan&tificate , ut fint fignum inter me &

; & fciatis, quia ego fum Dominus Deus vefter.

01 Et e.xacerbaverunt me filii,

in præcepüs meïs non am-

2

Cat Í

bulaverunt, & judicia mea non cuüodlerunt ut facerent €a,

Cxten

qua cum fecerit homo, vivet in eis* & fabbata mea viclave-

Tum

runt: & comminatus fum, ut effunderem furorem meum fu-

Das

per eos, & implerem iram meam in eis in deferto.

pem

22. Averti autem manum meam, & feci propter nomen

llani

fenfdx

meum, ut non violaretur coram Gentlbus, de quibus ejeci eos

füm

in oculis earum.

& il

23. Iterum levavi rfianum meam in eos in folitudine, ut di-

T

fpergerem illos in nationes, & ventilarem in terras :

lu

? m

Y

24. Eo

I3. Ef irritaveruz: me, 60, ) WMide

17. Pepercs? oculus mzeus ) Hebraif-

firn

i

ttala

dica n. 8

mus, eorum intuitu miferatione mo-

)

I5. Levavi manum meam.) Id eft:

tus fu m.

HCH)

ego igitur juravi, juxta illud Pfalm.

QO. Ur ffut ffgmum,8c.) N .dita n.12.

04 II Omäw ]/4;'4'(!1 m a "HiÉA , f

[eslr.

23. Levavi manum mmm) Ut jura-

C

;ntro:bum 4m requiem meam,

rem , vel ut minarer.

' IO]O[

16. P/ft idola, €£c.) Quuia toto cor-

Ventilarem.) ldem, quod difperge-

de, & mente texebanyur ad idola co-

rem ; qui enim triricum ventllac in

0m;

lenda

primo,

area , illud fpargit,

Lepgra

[

CAPUT XX..

507

Dtus

*$4. Eo '*quodljudicia- mea non feciffent, & präecept.amea re-

f

probaffent, & fabbata me

*

a violaife.nt, & poft idola patrum fuo-

a

rum fuiffent oculi eorum.

de

'25. Ergo & ego dedi e

-

is praecepta non bona, & ju

dicia, i

quibus non vivent:

rafti

" 46. Et pollui eos in muneribus fuis, cum offerrent omne,

quod aperit vulvam, propter delitia fua: &

iCienf , quia ego

Dominus.

N

*

,

T

27. Quamobrem loquere ad domum líraél,

| fili höminis;

& dices ad eos: Haec dicit Dominus Deus: Adhuc &.in hoc

20n

blasphemaverunt me patres veftri, cum fprevüïent me con-

temnentes:

nfm

48. Etinduxiffem eos in terram,fupef quam levavi manum

feif

meam ,ut darem eis: viderunt omrem collem excelfum, &

omne lignum nemorofum , & immolaverunt ibi viétimas fuas

& dederunt ibi irritationem oblationis fuze, & pofuerunt Ibl

»Xis

fo-

odorem íuavitatis fuce , & libaverunt libationes fuas.

29. Et dixi ad eos: Quid eit exceltum , ad quod vos ingre-

late,

dimini? & vocatum eft nomen ejus Exce

»

lfum;usque ad hànc

d

jem. -

X

Ffff4.

4

2

25»; Dedt eis precepta noz ä-onaij Vo-

Pr'auptc;r deli&a fua.) Ut lpflsfu;

af

cat pracepta nom bona leges, ritus ,

máinibus concremantes filios fuos, de

ceremonias fervandas in. cultu idolo-

; 005

rent.

fe propter d.e'li&a— fua penas fume-

ye

fum , a gentibus excogitatas , quis

Deus dicitur Hebixis dediffe , quia

27. -Adhuc & in boc.) INon contenti

j fü-

in idololatriam labi,

is, que fecerant, majora fecerunt.

P ermifit eos

Vel

illarum obfervationi f bjicere.

Blafphemaverun:.) ln Hebr. eft, pro-

ffiet

fenfus eft: tradidi eos in manus ho-

bris me affecerunt, LXX.adiracuzdiam

Provocaverunt €.

j 608

flium, qui illis tributa imperarunt ,

& alia precepta admodum gravia,

Cum: Jg)rew]ent 2e canten;mmte:.)

& moleftia impofuerunt.

Prior fen-

Hebrzus habet , o pravaritan effent

gt dl*

fus melius coheret cum fequentibus.

z me pravaricatzionem , cum non con-

tenti fuis prevaricationibus,

Nom $6na.) Eftmiofis; plus enim

& fceleribus alia addiderunt.

peccatis,l

fignificatur , quam dicitur. Precepta

) EO

imala , peflima, moleftillima.

2g. Et t5

"

fi facri-

xiffem.

q';zxt]äm.) Et cum indu-

*e6. Pollu£ eos.) Pollui permi

g f0

ficiis fuis profanis, fuperftitiofis; &

Lew.rvi manum.) Mide fupra n. 5

fcoleratis.

Dederaunt ibd frvritationem oblatiomis

j MP

f&«.) Pofuerunt oblationes fuas, que

Cum offerrent.) Ydolis, ac prefertim

f,

me irritabant.' -

ft )ma-

Moloch cremantes filio

3 fuos.

Omne quod aperie VulUAm. ) Omne

-29. Quid eff excelfum ?) Quid fibi

vulc hoc nomen ? aut unde venit?

pup"

primogenitum, quod mihi offerri pre-

meym. enim altare non ita vOCatur.

j 9

ceperam , "Exod. I3. 2«

598

PRO PHETIXEX EZECH IELIS

30. Propterea dic ad domum Ifrael : Hzc dicit Dominus

3!

Deus : Certe in via patrum veft

Y

li

g

'orum vos. polluimini, & poft

offendicula eorum vós fornicamini :.

. 3r. Et in oblatione donorum veftrorum , cum traducitis fi-

inco

lios veftros per ignem;vos polluimini in omnibus idolis veftris

a

usque hodie: & ego refpondebo: vobis, domus Ifrael ? Vivo

^

JJ

ego, dicit Dominus Deus ; quia non refpondebo: vobis.

pol

32. Neque cogitatio mentis veftrae fiet dicentium : Erimus

f0n

ficut Gentes

lapides.

, & ficut c,,og,nati:onesy.. terrae ;ut colamus.ligna, &

1

Inm

Q

33.- Vivo ego,d

icit.Dominus Deus, 'quoni'am, in fnahuf forti.

hi

& in brachio extento, & in furore effuío regnabo fuper vos.

Uan

34 Et educam vos.de populis, & congregzabo- wos de.terris,

E

in quibus difperfi eftis, in manu valida, & in brachio: extento,

& in furore effuüfo regnabo fuper vos.

E

ü

j

55. Et adducam vos in: defertum.

vobifcum.: ibi facie ad: faciem..

populorunr,, & jud'i(:abon

*

Dopi

& at

Sicut: judicio: contendi adverfum patres.

Veifros in de-

ifb

terr&: Igypti, fic judicabo vos, dicit Dominus Deus.

Yelro

"47 EL

pdüu»

pelem

Yta: inrerogat: Deus;, ut- ipfi fibi tacitis

Errmus: ffcut: geziesy Gf £»). Idololatrze

94:£us

cogitationibus refponderent.. Hoc:no-

erimus ,. ut. Gentiles.funt , & nobis, ut

men: ex: idololatria: noftra: natum. eft.

illis ,. bene erit..

i "Vä

Is à

Eodem: modo iuterropgavit Deus Ada-

33- In manu forti.). V elitis , nolitis,

H

Lpl

mum: Genef; 3. Ir..

uis5 1"ndicavit tibr,

regnabo in: vos; ( regam, vos in virga

3 l

4nod nudas effes ?- VeY fenfüs.eft;. Cur

ferrea.

Sul))yc

Hoc fignificant tres: plirafes,

Tünc f

ad: excelf. potius; itis.,. quam: ad' tem-

qua. hoc loco ponuntur,. ianus fortis;

plüm. meum.? q

brachium: extentum,, furor. effufus..-

ate

eximii 27

?id; in: excelfis. videtis

34- Edecem vos de populis.), Inter

Ui v

Et. vecatum: eff! nomem ejus: excel[nm.)

quos, Chaldaeos: fugientes. ,. difperfi

l r

Ex Judeorum confuetudine..

eftis. . Retraham vos ex fuga ,.

tra-

Vànn:

30. Vo: pellismizi-) Non, qui7 me

dam: vos. Chaldzis ,. ficque in. furore

j

] re

liic. rogatis. captivi: in Babylone, fed

triftiby

regnabo. fuper vos..

fratres: veftri,. qui funt. Hierofolymis,

'385. In defextsm p*opulorum.j In'quo

ln

pro quibus jamjam. vaftandis rogatis,

non funt. populi..

^

& confulitis. Deum..

Dfl

| Offendicula.). Idola.

Jidicabor volifeum.) Hebr. Difceprabo

volifcum, &. convictos vos punam.

Forgicamint.) ldololatriam exercetis;

Eacre ad faciem.) Quafi par cum

Qu

31-Tradncins.ftisos veffros per 192em.)

pirb, juftitie: caufe./ mezs confifus.

lijit q

Quuo ritu, ut. fepe: dictum eft, idolo

20

VelI folus cum folis, fine arbitris, ne

Q

Moloch. filios. offerebant. ,. &. immo-

gentes- videant. ponas ,. quas de vobis

dluæ

labant.

Ífumpturus fuüm ,. & Ixtentur.

ttdem

32: Ni*qm eogitatio mentis-veffra fiet.)

j

35.. S;eut judicio conrends, 657.) Sicut

tdoli.

Vobis non,fugcedec:g:Onfiliumv.veRmm.

legum. mearum. transgreffores. patres

ted

ttaly

D

CAPUT XX.

509

Ts

$3. Et fubjiäam vos fceptro meo, & ind'uc(am vos in vin-

poit

Culis foederis.

L

;

8. Et eligam de vo

bis trþansgreïï'ores,(& impios, & de terra

lsf

incolatus eorum educam eos, & in terram Ifrael non ingre-

(s

dientur : & fcietis, quia ego Dominus.

/10

--39. Et vos domus Ífrael, hzec dicit Dominus Deus: Singuli

ITO]US

poft idola veftra ambulate, & fervite eis. Quod fi & in hoc

non audieritis me, & nomen meum fanctum

à &

: ;Pol.lue.rit-is ultrua

in muneribus veftris, & in idolis veftris:

40. In monte fantto meo, in monte excelfo Ifrael, ait Do-

otti,

minus Deus, ibi ferviet mihi omnis domus lífrael: omnes, in-

(0$

uam, in terra, in qua placebunt mihi, & ibi quaeram primi-

JTIS,

tias veftras, & initium decimarum veftrarum in omnibus fan-

onto,

&ificationibus veftris.

41. In odorem fuavitatis fufcipiam vos,cum eduxero vos de

')bot

populis, & congregavero vos de terris, in quas difperfi eftis,

& fan&tificabor in vobis in oculis nationum.

43 Et

; d

;e&rosohm punivi in deferto, nec

ut nomen meuim polluatis, dum me

Ü»

fimul cum idolis colitis, & illo ore;

p

E

paffus fum eos in terram Promiffam

J/

pedem inferre in peenam peccatorum,

quo idola invocatis , meum nomen

quibus juravi 4n ira mea, ff introibunt

ufurpatis.

jolatre

a O In wonte famílto m

Eo; t&e. -- Ite,

$2 requiem meam. Vfal. 94. 11.

ybis, Ut

la deferto terra fgypti.) At-tingentb

fi vultis, fervite idolis ; non enim

'H*ngptum.

mihi cultus vefter neceilarins e(t, quia

n0llti$y

0937. dnducam vos 22 vinculis faderis.)

venict tempus, quo domus Ifrael, id

1Y irg:l

Subjiciam vos legibus meis, quibus

eft, ii, qui non peccaverunt, quique

hrales,

nunc foluti effe videmini; cogam vos

ex hac calamitate fuperítites fuerint,

ftare pactis.

Vel fenfus eft, percu-

& omnes Chriftiani veri lHfraelite, qui

; i'ortiS:

tiam vobifcum novum fcedus, ut di-

a

per domum lfrael fignificantur, co-

. ]nte

xit Jerem. 31. 33. ut hoc ad legem

lent me.

jien

Evangelicam , & novum Teftamen-

tum referatur. Solentenim P.rophetæ

id eft, Ecclefia',

&i

quam vetus x-'terra),

forort

triftibus lzta adimifcere, ut alibi etiam

fantta pre

.

fignabat.

monuimus.

dostiam.

) LXX. Primitias decima-

38. Eligam.) Àd pocnam.

rum. Hebrmgus habet: Primitzas mune-

[ qié

rum "vefrorum , Nel onertum veflrorum ;

De terra incolatus. eorum. ) Ubi ad

tempus habitant. De judza fc licet,

veftii fcilicet debiti , five illa debeatis

(j

quam ipi in perpetuum fibi manfuram

ut decimas , five ut primitias, five

jaths

ut vota,

C«

?

fuiiie gloriabantur.

OQEfUSI

:39* Amäulaz'e.)

Conceffio elt , quafi

In vmnilus fantificattonitus "vefirts-)

dicat, fequimini mores veftros, . qui

In omnibus fan&is facrificiis vefiris,

Is ï?e

tandem vos p rdent.

Ite, & fervite

decimis, oblationibusque eritis mihi

Q VP

idolis, fi quidem non auditis mc.

grati, quaíi thymiama fragrantilfi-

*

Y Gicit

-Quod fí & iz boc , 8c.) Quali dicar,

mum , & odoris faaviffimi.

malo, ut apeite idola colatis , quam

u

4l. Sanlgicutoi. ) Dalitie ycolalr.

-

600

PROPHE'TIJZE ELECHIELI

- 4n. Et fcietis) quia ego Dominus, cum indüxero vos:ad

terram Iírael:

in terram, pro qua levavi manum: meam ut

darem eam patribus Veitrls.

(i

45. Et recordabimini ibi viarum veftrarum, & omnium fce-

3

lerum veíltrorum, quibus polluti eftis in eis, & difpliceoitis

vobis in confpe&tu Veiïro in omnibus malitiis veftris , quas fe-

ciftis.

44. Et fc1etxs, quia ego Dommus, cum benefecero VOblS

prOpter nomen meum, & non fecundum vias velftras malas,

]

fl

neque fecundum fcelera veftra petfima, domus hrael ait Do-

minus Deus.

3'

45. Et factus eft fermo Domini ad. me, d cens :

;

ID te

45. Fili hominis, pone faciem tuam contra viam Auftrl, &

fülla ad Africum , & propheta ad faltum agri meridiani.

P4,

47. Et dices faltm meridiano: Audi verbum Domini: haec

CitQo

dicit Dominus Deus : Ecce ego fuccendam in te ignem , &

m

comburam in te omne lignum virice, & omne lignum anidum :

rnon extinguetur flamma fuccenfionis, & comburetur in ea

Theun

omnis facies ab Auftro usque ad Aquilonem.

48- Et videbit univerfa Caro,

. quia €go Dominus fuccendi

U.

eam , ncc extinguetur.

"de Erdqu: N.4u3; Domine Deus : ipfi dicunt de me:

APUP

gmueener

Numquid non per pamoolas loquitur itte?

T

42 Levavimamnum mteam. ) Vtile n.5.

e47- Omne D rmz W &fc. ) Nvllo ex-

Still

43. Dipücebitis vobis.) Peenitebit

cepto.,

Per hfr"n viridia nxtelhglt

Diur

vos. $ic fupra cap. 6. num. 9.

-"bónos cives

1*e1 arida malos.-

Sient-

ficat

urbis incendium.

Re-

Af//

44« Screris. ) Exnenentu, folus

Vide 4-

Tiüméro

enim Deus peccata remittit. -

xpe-

gumn. 25. g.

riemini me peccata remittere, & eo-

Iammzz /u'/nf!oms ) Vehunens

Ph par

plum à

rüm penas.

flán ma , ignis multum faccenfus. Per

Sanc

6. Poue fatiem tuam.) Obfïxmam

flammam intelli igit gladium , & quod—

facie, libere, & intrepide vaticinare.

libet: aliad. fupy liciüm urbi divinitus

y I

illatum. -

ECCE e(y

Qutra vam d. /97'1 ) Contia ]eru-

Hj

falem , que Babyloni, ubi Propheta

OQmais facres-) deqml pulchrvm

Mm

haan! at, Auftralis erat.

eft. Vel omnes hominum factes erant

Il QQm

$zi la .) "Continenter, & uenti Ora-

fame extenuatz , pallidz,

quodam-

Wt H

tione lo. quere , ut Deuter.:32. 2. Fhmt

modo- combu(tz.

Qnres

m* 70: ([ayz U2 RCIUTL.

49. 44, 4, 4.) In Hebreo eft, unica

dictio dolentls, ant adimirantis.

Mide

AQt Y m

* d africum.) ldem eft, quod ad A'u-

Cipite

ftrum.

-

dicta Jerem, 1. 6.

"A G

ATH zgrt meridiani , ffc )

IC

Per parabolas loguitur , 6c. ) : Ajunt

n fPGcrf

appe]lar, tetram Ifrael, eo quod fit

me delirare, ideoque parabolica , qux

telere e

montofi, nemoxofa, & meumonalrs

nec intellipuntur, nec inter fe gohæ-

Babyloni,

xent , leqm.

pl'() td

lii

L

(

P4

a*x a R

6oI

«

u

.CAPUT XXL

Faticinatur .hbrrendym', ac multiplicem gladian&'

/*x

Íct-

vähturum' fuper

jltis

ïerufzz

lem , & füper filios zimmor.,

4 rege Babylonis : qui

:fe'

landem etiam. in Terra fua

judicandus eff., :

. penitusque dilfipandus.

obis

fattus eft fermo Domini ad me..dicens:

lis,

2. Fili hominis

pone faciem tuam ad Jerufalem, &

po-

ftilla ad fan&uaria, & p

ropheta contr

a humum ffrael, -

3. Et dices terree Ifrael :

- H&ec dicit Dominus Deus : Ecce

ego ad te, & ejiiciam gladiu

m meum de ya*gina.. fua; & occidant

,&

In te juftum, & impium.

4. Pro eo autem quod occidi in te jüi)ïïum;, &

h?

circo egredietur gladius meus de va

gina fua ad omnem car-

ii

nem ab Auftro, usque ad Aquilonem

1m

$. Ut fciat omnis caro, quia ego Dominus eduxi

gladium

a

meum de vagina (ua irrevocabilem.

6. Et tu fili hominis ingemiíce in contritione

*

Iumborum;

endi

& in amaritudinibus. ingemifce' coram,eis.;

P

7.Cumque

m :

Oke f^ciem tuam.)) lVi'de,di'&/a"

)Uf

p

4- Pro eo autep quod occidz", &

capite fuperiore num. 46.

Quia occidere decrevi juftum ,

cgï

) a

Stila. ) Vide dicta eodem capite,

impium ,. idcirco e

gredietur gladius

num,.

meus: de vagina fua..

Ajgt

44 fanciuaria.) — Propterea plurali

SW'

numéro utitur, quia tres erant tem-

-b Auffro n[que ad: Aquilonem. ) Utc

ec

graffetur per totam Judeam, qug a.

Pli" partes ,. quarum unaqueque tem-

Dan urbe fita ad Aquilonem,

porri-

plum appellabatur, fcilicet

anctum,

gitur ufque ad Berfabee ,

Tme

& San&num Sanctorum , & atrium.

Auftrum.

quz eft ad.

pa

3: Ecece €go ad t£e.) Scilicet venio.

uOd'

5. lrrevocabilem, ) Quem némo

initus

Ecce ego mittofurorem meum contrate

revocare, aut impedire poterit, do--

Ejicism.) Educam.

nec percufferit omnes gentes ,

Jufum , 6 impium.) Deus enim

funt .

: quz

hrcm

rum..

ab Aqxlilone ufque ad Au-

éran

in communi clade, & excidio (quale

a

erat. Hierofolymze ) involvi permittit

6. l» conrritione —læmb"omm. ) Geme

fontes, & infontes, non autem id

vehementer, ita ut ob fafpiria, & ge--

facit in clade particulari , ut dixit

capite I8. 4. & fic hec duo loca

videantur.

mitus lumbi tibi conteri, & difrumpi

í

yide

in fpeciem contraria inter fe conci-

Im amaritedinibus , 6$c. ) — Amare.

liari poflunt.

Vel per juftum in-

Juber Deus Prophetam non folum

u

tellipe eum , qui fe juftum putat, &

: quæ

pro tali venditat, licet fit injuftus,

vaticinari.

verbis, fed etiam geftibus, & a&ione

;OW'

" Dsbl. eum Com. Meznoch, Tom. V,.—

Gzgg

--

u

-

602

?ROPHäTïE-EZECHrELIS

7. Cumque dixerint ad te: Quare tu gemis 9 dices : Pro a11-

ditu: quia venit, & tabefcet omne cor, & diffolventur univer-

fs manus, & infirmabitur omnis fpiritus, & per cun&a genua

fluent aqua&e : ecce venit, & fiet, ait Dominus Deus.

R3

9. Et fattus eft fermo Domini ad me, dicens:

TU

9. Fili hominis propheta, & dices: Hsec dicit Domi

Anuä

fac

Deus : Loquere: Gladius, gladius exacutus eft; & limatus.

10. Ut caedat vié£timas, exacutus eft, ut fplendeat, limatus

po

eft : qui moves fceptrum filii mei, fuccidifti omne lignum.

füj

ir. Et dedi eum ad levigandum, ut teneatur manu: iíte exa-

cutus eft

gladius, & ifte limatus ve&,, ut fit in manu interfi-

MIli

ür

Clentis.

:

12. Clama, & ulula, fil

i hominis , qüïa hic fa&tus eft 1n po-

dir

pulo meo, hic in cun&tis ducibus Iírael , qui fugerant: gladio.

mur,

traditi funt cum populo meo, idcirco glaude—fup.er fe

. I3. Quia

-

(

! P;.,, zuditu, ) Propte.r «rem au-

-U fMendear.) Et fplendore fuo ho-

ditam , propter id , quod ex Deo

ftes percellat.

3

at

audivi cito contra Jerufalem effe ven-

"

Qui moves fceptrum flii mei.) Apo-

Vd q

£urum.

?

ftrophe eft ad ipfum

Q

ladimm, ut ait

t fc

Qwuia venit

7) Clades, qæiaxh ventu-

D

leronymus , qua

n

1 dicat: Tu, o

H

ram audivi, prope adeft. -

gladie ,

abuchodonoforis es, qui

UT

Tale[oer.) Pavore deficiet, & quafi

aufezs fceptrum filit mei, id eft, qui

]u

Irquefcet,

perdis xegnam Judz,& Ifraelis fili mei.

p

Succidifià amme lignam.^)

u es,

Diffolvemtur untver[a manus. ) . Pre

M

£lmore.-

qui omne lignum fuccidis, id eít,

M

Ok

Omnis fpiritus.) Anim& vioor, de-

omnes homünes in toto regno Juda

l:

trucidas.

feret animus corpora, vis animum.

Wot

Flueut 4qma.) Ucinam intelligit;

1I. d leviganälum..) Adlimandum,

dinm

hoc enim iis accidit, qui magno ter-

vel poliendum, ut facilius manu 'mi-

3(]&:1]

gore percu!fi funt,

licis teneri polfit.

Ifge exacutus eff , &c. ) Et jam li-

Qakia

Veniz , &7 ftet. )

Quod ego audivi,

91

m

& quod vobis prenuntio.

Tnatus, politas, & exacutus eft.

[ ]hh

Q. Gladtss, gladiuss & c.) Gemina-

I2. Hic.) Gladius.

£io fententiam confirmat, & dolorem

Faülus eff. ) Fiet, preteritum pro

Uum (

tsf

indicat; folent enim dolentes verba

futuro, graffabitur in. populum meum.

hn

repetere , ut Jerem. 4. 19. Venrrem

Le cuu&is dacibus Lrael , qui fu-

meum , 'ventrem mettr doleo , GL 4.R.eg'-

gerant.) ln Sedeciam , & Principes

PEF nl

l Ina

I9. caput meum, caput meum dofeg.

