Jonadab autem filius. tuerat Rechab,

ltïblleb !

fidionem redeant,

Dicitur Deus non

ut eodem loco dicitur, & hoc cap.

& 0

folum facere, fed etiam præc:pere id,

—45. 6. Rechab aütem genus ducebat ex

in bonum convertat.

quod permittit fieri; ut fua providentia

Sic dixit David

Jethro focero Moyfis. Nominati funt

d

Rechabitz a Rechab,

ui in ea fa-

XA, ;W

eum precepiffe Semei, ut fibi ma-

milia clariffimus fuit T.

aral. 2. 55.

f0

lediceret, 2. Reg. 16. 10-

(dn unam exedram.) Cubicula hzc

I

nmfü u

Eo quod zon ft ) Ita ut non fit.

erant, five celle zdificatz in appen-

nl

fe

N diebus Joakim.) Supra monui

dicibus temph

ubi federe, & quie-

!

non fervar in hoc volumine

Ícere poterant Sacerdoces & Levitz.

Jbi etiam. fuppellex ,

& opes templi

&T

prophetiarum ordinem temporis ; nam

u äW)

qu£ hic narrantur , prius acciderunt,

recondebantur, unde n. 4. exedra vo-

unn

L

dam que fugenor:bus capitibus tra-

catur gazophylacium.

dita . funt.

' Attexit autem hanc hi-

Datis eis bibere vinum, $c.) Offexes

ftoriam multo ante actam, ut often-

illis vinum ut bibant.

dat, quam graviter peccent, qui Dei

4- d gazopbylacium.) Quod fupra

M

juffa violant, vt illi fecerant, qui po- — num. 2. appellavit exedram.

(dh

Bidl. eum Cam. Menoch, 1. V.

Ccc

"

PROPHET.JEREMIJE

filiorum Hanan ,.filii' Jegedelize. hominis Dei , quod erat ju-

xta gazophylacium principum , fuper thefaurum Maafize fi-

r

4

lii Sellum, qui erat cuftos veftibuli.

s. Et po

.

fui coram filiis domus Rechabitarum fcyphos ple-

& calices: & dixi ad eos: Bibite vinum.

;

;

Qqi

nos vino,

adaB

6. Qui refponderunt: Non bibemus vinum: q

uia Jon

er

filius Rechab , pater nofter , praecepit nobis , dicens: Non

bibetis vinum vos, & filii veftri, ufque in fempiternum:

uí

^. Et domum non zdificabitis , & fementem non feretis ,

& vineas non plantabitis, nec habebitis: fed in tabernacu-

W

- fis habitabitis cun&tis diebus veftris, ut vivatis diebus multis

qu

fuper faciem terr&&, in qua vos

peregrinamini.

-

2

a

is' no-

$. Obedivimus ergo voci onadab filii Rechab, patr

dh

ftrij in omnibu

.

s, quae praecepit nobis , ita ut non bibere-

àY

us vinum cun

&is diebus noftris nos, & mulieres noftrze,

*

ali

filii, & filise noftrs&e:

di

Et non zedificaremus

domos ad habitandum: & vineam,

Tt

& agrum, & fementem non habuimus :

&cobedientes —fuim-us ;

. 3o. Sed habitavimus in tabernaculis

pat

juxta omnia

, quae praecepit nobis Jonadab pater nofter.

tem aícendiffet Nabuchodonofor rex Babylonis

1r. Cum au

Venite, & ingrediamur Jeru-

adterram noftram , y,dlix:imuvs $

falem

Cb

Tui

& vaforum vinariorum , fic Rabb

fu

Huminis Des.) Propheta.

David.

* Gazoplolacium prineipium.) Credicur

VO

ánter alia cubicula, feu gazophylacia

6. Qilizz 707144'45, Cfc) Horecium

*

obedientiz exemplum.,

Nam

ona-

fervarentur.

unum fuiffe, in quo princþipum- dona

dab ufque ad Joakim, quo tempore

at

hec fatía funt, trecenti circiter fu-

Super 1274

efan

"r um ) .Supra gazophy-

jacium , aut cubiculum ; idem enim

xerunt anni, quo tempore Rechabite

"u

5nomen eft, quod nofter interpres nunc

nunquam vinum deguftarunt-

exedram, nunc gazophylacium , nunc

. Ut vivatis diebus sziulris.) Vita loh-

thefaurum varietatis caufa vertit.

ga, felici, pacifica, & quieta.

Cu/los vefibuli. ) ln Hebrzo eft:

Im qua vos peregrinamini. ) 'Tum

1

nàbnh ^bU Seemer afaph , wOX

D

f*5 ^ , limen fïgnïfïcat, & omne vaío-

quia Rechabitz , utpote pofteri Je-

H

thro érant peregrini in Ifrael : erant

rum genus, hiüc duplex orta inter-

enim Madianitz , non lfraelitz , tum

pr

etitio ; fiam

ulgatus vult fuille

quia terram fibi hofpitium, & exilium,

cu

ftodem veftibuli, five aditus tem-

cclum vero patriam zftimabant.

deri

/oli, eum quo confentiunt LXX. qui

"Wiio

QuAarroyrég Ti ódow, que

II. d £erram moffram.) In quape-

habent :

ediebant. JAli. vero volunt

regrini habitabamus. Non enim ter-

viam cuff

iter

fuiffe prfe&um fupelleilis cemplli ,

ram pqlïidebant.

at

C A PLU 'i'. XXXV.

357

t u

falem , a facie exercitus Chaldeorum, & a facie exercifus

Syride: & manfimus in Jerufalem.

p

,

123. Etfattum eft verbüm

Domini ad Jeremiam, dicens:

; ple-

13. Hzec dicit Dominus exercituum Deus Ifrael: Vade,&

dic viris Juda, & habitatoribus Jerufalem: Numquid non re-

0ab

cipietis difciplinam,ut obediatis verbis meis, dicit Dominus?

14. Preevaluerunt fermones Jonadab filii Rechab ,' quos

b'ïon

precepit filiis fuis, ut non biberent vinum, & non biberunt

'etis ,

ufque ad diem hanc , quia obedierunt praecepto patris fui:

nacd»

ego autem locutus fum ad vos

, de mane confurgens,i & lo-

Qultis

quens, & non obediftis mihi.

15. Mifique ad vos omnes fervos meos prophetas confurgens

L

L)

;; 0

diluculo, mittensque, & dicens: * Convertimintunu

fquifque Supra- |

bere-

a via fua peffima,

& bona facite ftudia veftra: & nolite fequi deos 18.11-

Qh^5s

ftrg,

alienos, neque colatis eos: & habitabitis in terra, -quàm de-

[:]

di vobis, & patribus veftris: & non inglina&is aurem"veftram?

neque audiftis me.

*

.

16. Firmaverunt1

gitur filii]önadab filii Rechab praeceptum

im,

patris fui j quod praeceperat

À

els; populus autem ille non o-

bedivit mihi1.

n;lonis

17. Idcirco hsaec dicit Dominus exercituum, Deus Iírael:

Ecce ego adducam fuper Juda, & fuper omnes habitatores Je-

Jett-

(;em

rufalem , univerfam afflictionem , quam locutus fum adver-

—

fum illos: eo quod locutus fum ad illos, & non agdierunf::

t

fb

vocavi illos, & non refponderunt mihi.

r Tufl

:8. Domui autem Rechabitarum dixit. Jeremias : Hsec di-

ofà

cit Dominus exercituum Deus Ifrael : Pro eo, quod obediftis

temPOf ?

przecepto Jonadab patris veftri, & cuftodiftis omnia mandatg

jrer Dl

ejus, & feciftis univerfa, quae praecepit vobis:

L

. 19. Pro-

Ccc 2

fialote

"a

"De mane confurgens. ) Vide dicta

Tim

Diximus.) Cogitavimus, confilium

inivimus.

fupra cap. 26. num. 5.

)&en ]e

A facie exercitus. ) P ropter exercitum.

16. Firmaverunt. ) Firmicer, &

]; at

conítanter obfervaverunt ; fubditus

V tum

14. Prevaluerumt , &/c.) Plus pon-

deris habuerunt verba Jonadab apud

enim obfervans legem Patris, aut Prz-

xf

flios fuos, qüam precepta mea tam

lati, fua obedientia robur addit legi.

ani

I8. Dixit feremist, ) 1n perfona

fepe repetitz; & tanto ftudio com-

T d

mendata apud vos, AÁtqui ille homo

Deif

i

tj te

erat , ego Deus.

*

Hs

388

, PRO.P/H'ET',-]-ERE-MIAE

$

LÀ

Lj

19. Propterea hzec dicit Dominus exercituum Deus Ifrael

Non deficiet vir de ftirpe ]

p

fpet&tu meo'cun&tis diebus,

onadab /Hli-i Rechab, ftans in con-

Dx

D

qu

CAPUT XXXVI.

Sruflu Domini qmittit yte*remz'as ihblufas carcere per Barucb lilyrzt'm

Tei

für

cotmninationum , quem legat coram. omni populo, ut refipifcant :

porro rex Soakim ipfum igni confumit , jubens S'eremiam, & Ba-

füs

vucb comprebendi, qui ab[conditi erant : Sferemias autem juffu

(

Domini jubet Darucb alium [cribere, & Sfoakim , ac femen

Do

e

ejus una cum Jeru[alem pradicit perdendos.

b

1.[? T fattum eft in anno quarto Joakim filii Jofïæ.regis'

Juda

foe

, fa&tum eft verbum ho'c'.ad Jeremi-am a Domi-

Itü

no, diceüts:

2. Tolle volumen libri

-., & fcribes in eo omnia Ver.ba,'quæ

!

x

don

locutus fum tibi adverfum Ifrael, & Judam , & adverfum o-

mnes gentes; a die, qua locutus fum, ad te , ex diebus

It

min

jJofi& uique ad diem hanc:

3. Si forte audiente domo Juda univería mala, quae ego

I

omn

Ccogito facere eis, revertatur unufquifque a via fua petfima:

& propitius ero iniquitati, & peccato eorum.

D

4. Vocavit ergo Jeremias Baruch filium Nerie : & fcri-

pfit Baruch ex ore Jeremiee omnes fermones Domini, quos

locutus eft ad eum in. volumine libri:

*5

1

yottu

I

$. Et preecepit Jeremias Baruch: dicens: Ego cla

10) ;

uqu fum,

iliena

nec valeo ingredi domum Domini.

60,' In'

Stra(

I

6rans im. confpetl meo, &rc.) Ypfa

9. Volumen. ) " Hebr. n'qpïg Meg;:/l;

à]

Rechabitarum pia vita, & obfervan-

fienificat convolutionem,; olim enim

tia, & quafi INazareatus vocatur hic

liber inftar mappe geographice erat

t

ftado, five minifterium Domini.

Sic

quafi.una membrana ex varii; mem-

Jue

Religiofi dicuntur coram Deo ftare,

branis confuta , qu& in cylindrum

fini

& illi fervire fuas Teges fervando.

convolvebatur; hoc eft enim Hebrzis

fra

T fatlum,05c.) Poftquam fcilicet

Megilla, & Latinis volumen.

I.E

Joakim re cum Nabuchodo-

4. Ex ert feremia.) Dictante Je-

remia,

pr æ;.'(

nofor compofita, Babylone redierat,

l;

fed non ita fecure,

uin adhuc Ju-

5« Ego clanfis fum.) Imearcere a Joa.

ii D

dzi metuerent Nabuchodonoforis re-

kim, velut alii interpretantur, fen.

ditum : quare ad eum avertendum in-

fus eft: ego domi me contineo, ac

el u

Dosi

duxerunt jejunium num. 6.

delitefco metu ]ogkim . -neq,ue egredi

U6$ a

À

CA Px U T. XXXVL

399

ftoe] :

fcri-

6; Ingredere ergo tu , & lege de volumine, in qtio

n

. pfifti ex ore meo, verba Domini, audiente populo in domo

Dormini, in die jejunii: infuper & audiente univ

;

erfo Juda,

qui veniunt de civitatibus fuis, leges eis :

7. Si-forte cadat oratio eorum in confpe&tu Domini ,&

J

U

revertatur' unuíquifque a via fua peffima: quoniam magnus

t '

furor , & indignatio eft

4

; quam /]ocuwtu*s eft nginps adverf

D

-fus populum hunc.

8. Et fecit Baruch fili

»us Neriae " füxta omnia, quse pree-

Al

ceperat ei Jeremias propheta

*

"

|

Domini, in domo Domini.

; legens ex volumine fermones

:

9. Factum eft autem in annoó quinto Joakim fil

*

iiJofide re-

tegis

gis Juda, in menfe nono : praedicaverunt jejun

ium in con-

. fpettu Domini omni populo in Jerufalem, & univerfze mul-

od

titudini , quae confluxerat de civitatibus Juda, in Jerufalem.

1o. Legitque Bardch ex volumine;fermones Jeremiae in

qua

g 0

domo Domini, in gazophylacio Gamarize filii Saphan fcribae,.

in veftibulo füperiori ;,1n introitu :

febus

portee novae, domus Dg*d

mini, audiente omni Populo.

iri. Cumque au

diffet Michaeas filius Gäu;n

Ws

? ep

omnes fermones Domini ex libro:

arise füii Sa.phanv

Dima:

ID

l

Ccck'?,u

f

Ed

-

; qUOS

. poffum fine periculo,

INon erat au-

Io. In*Gazc;lþ/yy./»zcio) Cubiculo, exe-

tem par periculum in Baruch, qui

dra, Vide fuperiori cap. n. 2.

,non erat auctor prophetiz , fed juftus

j

emoratur

füffs

Gamarit f/ii Sapl.mn. )

aliena tantum fcripta recitabat.

alibi hic Saphan fcriba, nimirum 4. Reg.

6. l& die jéjumi.) Mrat jejunium*

22. 3. & 2. Paralipomenon 34. g.

j In

extraordinarium indictum ob caufam

inter eos ,qui a Jofia miffi fuerant

l

1

ad Holdam prophetidem

videtur

kff![llt;

5 emum

7. $i forte cadaz.) ld eft, Si forte

etiam hic Saphan pater fuiffe Ahicam,

convertantur ad Dominum, & ante

qui Jeremiam eripuit de manu Sacer-

g d

ejus confpectum precantes procidant,

dotum ,-ut vidimus fupra in fine

; me

fimili phrafi ait capite 38. 26. Pre-

capitis 26.

fidrom

fírav ego preces meas coram Rege.

In veflibulo fuperiors. j Intel]igit

Hebfæis

9- Pradicaverunt jejunium.) Publico

porticum , qua ibatur ad atrium Le-

d

| preconio indixerunt.

vitarum , quod erat vicinius ipfi tem-

t Je

Ip confhedu Domini.) ln templo,

plo, & altius reliquo populi, & gen-

ubi Dominus habitabat.

Vel fenfus

tium atrio , ubi portam novam ]oa-

eft, ut omnes jejunarent in confpectu

than estruxerat, Vide dicta fupra c.

j j (EH'

Domini, id eft orantes, & prociden-

Y

10,

«

gö. fi. IO;

tes ante eonfpectum Domini.

EN

Ts

399

PROPHE Y. JEREMIJE

12. Defcendit in domum regis ad gazophylacium fcribae:

& ecce ibi omnes principes fedebant : Elifama Ícriba, & Da-

&j

Aajas filius Semejee, & Elnathan filius Achobor , & Gamarias

il

filius Saphan, &

^

cipes.

Sedecias filius Hananise , & uqiver& prin-

*

afu

inà

13. Etnuntiavit eis Michzeas omnia verba

)

quae audivit le-r

gente Baruch ex volumine in auribus populi.

[ex

14 Miferunt itaque omnes principes ad Baruch , Judi fi-

lium Nathanize filii Selemize, filii Chufi, dicentes: volumen

*ex quo legifti audiente populo, fume in manu tua, & veni.

2/

'Tulit ergo Baruch

: filius Neriae Vblumen 7in manu fua, & ve-

nit ad eos.

[io ]

n

1$. Et dixerunt ad eum: Sede, & le

;

ge hac in auriEus no-

firiss Etlegit Baruch in auribus eorum.

Dor

16, lgitur cum audiffent omnia verba, obftupuerun

: unuf-

0

quif

C

1

poft

ue ad proximum fuum , & dixerunt ad Barucþ: an-

tiare debemus regi omnes fermones iftos.

pher:

17. Et interrogaverunt eum , dicentes: Indica nobis, quo-

2

modo fcripfifti omnes fermones iflos ex ore ejus.

ferm

18. Dixit autem eis Baruch : Ex ore fuo loquebatur quafi

buff

t

lumine atramento.

legens ad me omnes fermones iftos, & ego fcribebam in vo-

;

19

Qüs

19. Et dixerunt principes ad Baruch : V;ade, & abfconde-

l60

re tu, & Jeremias, & nemo fciat, ubi fitis.

la

, 20. Et ingreffi funt ad regem in atrium: porro volumen

commendaverunt in gazophylacio Elifamze fc

Á

;

ribæ? & nuntia-

L

verunt àudiente rege ómnes fermones.

22

2r. Mifitque rex Judi, ut fumeret volumen: qui tollens

In a'g

illud de gazophylacio Elifamze fcribze , legit audiente rege,

Wi he

ca regem.

VU eni

& univerfis principib.us, qï..li ftabant cir

-

Yüber

.22. Rex

i n ii

lyl;

querunt, an nuntiare debeant, fed

19. Gazophylacsum. ) Cubi.c:uluxn;

cakf&w

exedram, ut n. IO.

affirmant , fi forte verbis Prophete

fügt

Scriba.) Secretarii, vel ut explicat

perculfus fibi, & Reipublice con-

Vatablus Cancellarii regii,

fuleret.

2.

Principes,) Miri primari

i proceräs

für ve]

I8- x4ff legens.)Prompte, & expedi.

Vel p*a]

Judeorum.

te dictabat, acfi legeret in libro-aliquo,

16. Obffupuerunt , &c. ) Obftupe-

IQ. 4Lfeondere , &£fc.) Suadent hoc

d'imll &l

lbtum

Ícentes mutuo fe refpiciebant.

[.À

proceres, quia non ignorabant impii

fune th

Nontiare debemu, R?gi, 6c) Non

9

Regis ingenigm.

&üi( |

COAIPOD T SXXXVI.

39*

nbs:

22. Rex autem fedebat in domo hyemali in menfe nono

J

[.]

b D«

$

& pofita erat arula coram eo plena prunis.

*

Qrias

,

Cumque legiffet Jud

1tres pagellas, vel quatu

or, feidit

ilel

p

fcalpello fcribae, & projecit in ignem, qui

erat fuper

arulam, donec confumeretur omne volum

enigni, qui.erat

in arula.

Vit le

24. Et non timuerunt , neque -fc,iderunt vefümenta fua,

if

rtex, & omnes fervi ejus, qui audierunt omnes fermones iftos.

lumen

25. Verumtamen Elnathan, & Dalajas, & Gamarias, con-

' Vetil

tradixerunt regi, ne combureret librum, & non audivit eos.

&v

26. Et praecepit rex Jeremiel filio Amelech, & Sarajs fi-

lio Ezriel, & Selemize filio Abdel, ut comprehenderentBa-

ruch fcribam

US 10

$ ,& Jeremiam prophetam: abícondit autem eos

Dominus.

DL

tuni-

27. Et fattum eft verbum Domini ad Jeremiam þmphefam,

poftquam combufferat rex volumen , & fermones

: an

, quos fc;'i-

pferat Baruch ex ore Jeremiae, dicens:

28. Rurfum tolle volutmen aliud , & fcribe in eo omnes

$qU

fermones priores, qui erant in primo volumine, quod com-

buffit Joakim rex Juda.

r quaü

n vo

29. Et ad Joakim regem Juda , dices: Hzec dicit Domi-

nus: Tu combuffifti volumen illud, dicens: Quare fcripfifti

od

in eo annuntians: Feftinus veniet rex Babylonis, & vaítabit

umentum?

terram hanc, & ceffare faciet ex ea hominem, & j

olumen

* 3e Pro-

um

nüntit-

22. Sedebaz.) Id eft, Habitabat.

num. 27. & 29. furore nimirum cþr-

reptus.

,

J

In domo byemal. )

In domo;, in

toLenS

qua per hyemem habitare folebat:

Scalpelle f

ls ) Id eft, Cultello

o 1806

erat enim menfis nonus, id eft, No-

pennario.

vember.

24.' Non timuer umt , U5 c.) vTimorem,

& horrorem non oftenderunt fcin-

^2 Reï

Arula .... plena prunis.) Foculus,

vel receptaculum prunarum, quo fe

dendo veftimenta fua, ficut Judai in

calefaceret, &LXX.a

rebus triftibus facere folebant,

bean

f

ppellant s'o- xéoay

26. AMhiend;t 4);19:7: eos Domgnu.

sveos eodem fenfu.

23. Trespagellas.) Paginz vocar-

Jam fe ipfi abfconderant , fed fecit

figg 0

tur velipfe membranz fimul confutz,

Domiius, ne.a quzrentibus inve-

vel paragrapht, « capita, in- qus

niri. poffent.

& p

diftin&ctus erat liber.

iqui

Aliqui purant

29. Feffinus vente? Reéx B'[;äy!onk.)/

p*

librum itz compa&um fuiffe , ut

Q uia intra quinque annos fub finem

ladenf lo

nunc

t.

fcilicet arini decimi Joakim Regis fu-

bayt lmpll

turus erat Regis adventus,

&cidir ilod.) Ypfe Rex , ut patet ex

N

392.

x

PRQPHET.EEREMiE

0. Propterea hac dicit Deminus contra foakim regem

H

Juda: .Non erit ex eo, qui fedeat fuper folium David: & ca-

«

vdaver ej

us p?ojicietur ad zeftum per diem, & ad/ gelq per no-

F d

em.

e

31. Et vifitabo contra e.üm«., & contra"fe&l'en ejtis, & con-

lj

tra fervos ejus, iniquitates fuas, & adducamfíuper eos, & fu-

b

per habitatores Jerufalem ,. & fuper viros Juda in

U.

omne

ib

malum , quod locutus fum ad eos, & non audierunt.

32. Jeremias autem tulit volumen aliud, & dedit illud Ba-

ruch filio Nerize fcribae: qui fcripfit in eo ex ore Teremize o-

mnes fermoneslibri, quem combufferat Joskim rex Juda igne:

l

H

& infuper addit

À

i funt fermones multo | Pluffs ; quam antea

fuerant..

f'dïï

CAPUT XXXVIL

&c

Sedecias J'ecbonie [uccedens , petit pro [e orare S'eremiam , qui

relicia a Cbaldeis Sferu[alem. propter. adventum exercitus Pba-

G

raonis, propbetat Cbaldaos reditures, & Ferufalem exufturos:

Don

ipfe quoque SFeremias urbem egrediens ,- cafus in carcerem detru-

qu

ditur ; unde a Sedecia eductus , Jervatur in ve[Tibulo carce- —

vuln

.fis, afignata ipfi in dies torta panis.

üv

1. [; T regnavit rex Sedecias filius Jofiae pro Jechonia filio

1f

oakim, quem conftituit re

;

gem Nabuchodonofor fe'x

lem

Babylonis in terra Tuda:

u

2. Et non obedivit ipfe, & fervi ejus, & populus terree,

lts

phetae,

D

verbis Domini, quze locutus eft in Va ia Jeremis pro

vasdst

Ceffare f'aeset.) Occidet, ;rel aufe-

32 Sermeones multo plures.) Quuos

ret homines, & jumerita.

etiam acerbiores fuiife, eft probabile.

f05 (

0. .Nan erit .ex eo, qui

fedear.) Etü

.

" T régnavit, 6c.) Mec prophe-

enim Joakim , qui & Jechonias, filius

tia contigit fub Sedecia, fub

Xüis

.ejus tres menfes poft patrem regna-

u

rit, id tamen tempus propter brevi-

inde accidit diu

tempus obfidionis Jerufalem, ac pro-

pott iljam capitis pra-

0.

tatem pro nihilo computatur.

cedentis,

Et cadaver ejts , 65c. ) Hac eft fe-

Pro fechozia.) Qui, *ilt; fupra dictum

Xütn

pultura afini c. 22. n. 19. ab ipfo pre-

eft, tribus tantum menfibus regnavit,

d Jc

nuntiata.

U Vi

numerart,

ideoque .non folet inter Reges Juda

31. Vifftabo.) Puniam.

Vide hiftoriam 4. . Reg

Cenïm

Et nom audierunt.) Quia non audie-

24- 17.

li

runt Prophetas , & nominatim Jere-

2

tie ]

miam.

miam.

In manu Terenua. ). Per Jere-

li

-

CAPU T XXXVIKk.

393

3. Et mifit rex Sedecias Tuchal filium Selemize ; & Sopho-

'erem

X

&a

niam filium Maafize facerdotem .ad Teren

j

ia

m

cens i Ora pro nobis Dominum Deum noftrum.

m prophetam di-*:

W no-

4 Jeremias autem libere ambulabat in medio populi: non

Y Cor:

enim miferant eum in cuflodiam carceris. Igitur exercitus

&fo-

Pharaonis egreffus eft de /Egyto ; & audientes Ch

aldaeiy qui

- Qttine

obfidebant j[erufalem

j hujui'cemodi nuntium , recefferunt

ab Jerufalem.

ud D»-

3. Etfa&tum eft verbumDominiad ïerehiiam prophetam,dicens:

*

migo-

6. Hzec dicit Dominus Deus Ifrael: Sic dicetis regi.Juda,

qui mifit vos ad me interrogandum : Ecce exercitus Pharao-

agne

nis ,

€

] n

*

jul egreffus eft vobis,fi;; auxi

lium, revertetur in terram

fuam in ZEgyptum :

7. Et redient Chaldeei, & bellabunt coníza civitatem hanc,

N

& capient eam , & fuccendent eam igni.

i, Qu

. 8. Hec dicit Dominus: nolite decipere animas veftras , di-

centes: Euntes abibunt

us Pho-

,& recedäpt a nobis Chaldaei: quia

5

non abibunt,

(furit:

9. Sed & fi percuiferitis omnem exercitum Chaldeeorum

n ddr-

ul preeliantur adverfum vos, & dereli&ti fuerint ex eis aliqui

W (

vulnerati: finguli de tentorio

.

civitatem hanc igni.

fuo confurgent , & in-cendent.

10. Ergo cum receffiffet exercitus Cl

ialdeeorum ab Jeruía-

nia fili

lem propter exercitum Pharaonis. :

ofor 1ek

1:. Egreüius eft Jeremias de Jerufalem , ut iret in terram

Benjamin, & divideret ibi poffeffionem in confpe&tu civium.

c tetti

Cu-

Am.v Cïunqüe Perveni—üïerad portam Benjamin , erat ibi

COPhetæ'

ftos

3.

/

4- Libere ambnulala:.) Li[A)—er

.

'er'at 3

que ilh hereditate, aut alio jure ob-

[

A

non detinebatur carcere.

venerat, quain divideret cum ífratri-

: obl

-Q.. Dectpere antzmas "ucfr:uï) Nolite

bus, aut propinquis füis, vel fepara-

[at

rophe

vobis falfo perfuadere.

ret ab agris vicinorum , limitaneos

ede 15'7

üh

Euautes ab;bunt.) Omnino abibunt,

laptdes ftatuendo.,

Non'poteft hic

n0n reverfuri.

" x pm

locus intelligi de agro empto ab Ha-

| capiiis

p

9- A'lz'c]zzi vulntrati, 6 c.) Adeo fi-

namec] patruele fao, cap. 32.9. quia

xum eft, & certum Dei decretum

ager ille poftea emptus eft, nimirum

dium

de Jerufalem éxcidio , ut per hos pau-

annO IO. Sedeciz;

i

nfwtv

cos vulneratos , & imbelles eam in-

y5 12

cenfurus fit, & vaítaturus.

I2. Jerza. ) MHic erat ;ulïplohs,' id

fe

(rCo

]ud?l

eft, filius filii Hananiz (ut liic dicitur)

M

lI. Drvuideret i&j poffe/Fonem.) F or-

cui mosztem intentavit Jeremias Cap.

at 4

tafle loquitur de poiieilione aliqua, -

"

J fs Iefe

PT ZA cuin £. Menaclg/. Ta;yz. F.

9

25. 16. ideoque nepos. ejus Jeriæ?

394

PROPHET. JEREMIJ£

Ílos ports&e per vices, nomine Jerias, filius Se]emlæ filii Ha-

veí

nania,& apprehendit Jeremlam prophetam, dicens: Ad Chal-

da&eos profugls L

pto

13. Et refpondlt Jeremias: Falfüm eft, non fügio ad Lhïll-

ft,

deeos. Et non audivit eum: fed comprehendlt Jerias Jere-

miam, & adduxit eum ad principes.

E Quam ob rem irati principes cóntra ïeremmm Cæme

J

eum miferunt in carcerem . qui erat in doómo Jenathan fcri-

j

bze: Ipfe enim praepofitus erat fuper.carcerem.

æl 1j

1$. Itaque mgxefï'us eft Jeremias in domum laci, & in er-

M

gaftulum, & feditibi Jeremias diebus multis.

16. Mlttens autem Sedecias rex tulit eum, & mterrogæwt

eum in domo fua abícondite , & dixit : Putafne eft fermo a

Domino? Et dixitJeremias: Eft. Et ait: in manus regis Ba-

bvlonis traderis.

J

17. Et dixitJeremias ad regem Sedec;am QUId peccavi ti-

Chiz

bi, & fervis tuis, & populo tuo 5 quia m1f1fh me in domum

puu

carceris ?

18. Ubi funt prophetæ veftri, qui prophetabant VOblS &

hac

dicebant: Non veniet rex Babylonis fuPer vos, & fuper ter-

Beri

ram hanc ?

19. Nunc ergo audi, obfecro, domine mi rex , valeat de-

fham

precatio mea in confpe&tu tuo, & ne me remntas in domum

I onathan fcmbæ ne moriar 1b1.

10j

20- Præ-

-

um

ut mortem avi vindicaret , ]eremlæ

dixifti ? vel fenfus eft : Habesne ahquld

pui.

infenfus eum capit.-

novi, quod tibi Dominus dixezit ?

ln«

14« Cefum. ) - Velq )ugnu, vel ut

Ef&.) Sicilicet, quod fequitur, ;5

M

fentiunt Rabanus, S. 'lhomas, &

manus Regis Babylonis traderis, &c. .Me]

Wce

Lyranu» .H

ac'ellis.

Seriba. )

Vi

ide faperiori cap. n. m

fenfus eft: fermo, quem hactenus prx-

I

dixi, a Domino erat, ut etiam quz

. Dp domum lact.) Ín carcerem te-

nunc addo, fcilicet futurum üt tra-

nebrlcofum, fectidum, cenofum, fimi-

daris in. manus Repis Babyloms.

lem lacui, foveg , aut fepulchro.

In,

Ergafhulum., ) - Ergaftulum proprie

18. Ubj [um?, €c. ) Quafi dicat :

bici

atis ex eventu mtellm*ere poteftis ve-

effet

eft officina, ubi fervi compediti opus

ftros Prophecas eíte mentlros ; predixe-

faciebant, inde accipitur pro carce-

rant enim Renem Babylonis non elfe

Es

re , & cuftodia.

um

Sediz. ) Habitavit, fícfup. c.22

venturum, quem videtis jam veniffe,

16. Purasme eft fermo & Damma $:

IQ. Faleast deprecatio mea ) [ine te

L"l Vl

Mag

!

Revelavitne tibi Dorninus vere, quod

a me exorari., acquiefce precibus

U.

«ontra hanc civitatem hattenus pra-

me lg,

*i

CAPUT XXXVIL & XXXVIIL,

* 395

]i

H

20. Preecepit ergo rex Sedecias, ut traderetur Teremias in

"

h

A

veftibulo carceris, & daretur ei torta panis quot

:

lie4 exce-

pto pulmento , donec confumerentur omnes panes de civita-

hl

te; & manfit Jeremias in veftibulo carceris.

Jere

OAPUT XXXVI.-

lm

Sferemias prz'nþiþz'lms a rege iraditus A, mittitur in lacum luto-

af

al

Jum , unde juffü vegis per. ZAbdemelech eduBtus in veffibulum car-

cetis , Juadet regi , ut egrediatur ad Cbaldaos , aloqui nec ipfe

In (f

£05 effugiet , & civitas ab eis igne [uccendetur : jubet qua .

ogov t

que rex S'eremie, ut boc collequiutm fervet

ecretunm,

:

m d

s52

d

Udivit autem Saphatias filius Mathan, & Gede]iäs filius

Phaffur , & Tuchal filius Selemiae , & Phaffur filius Mel-

"Wi tl«

chig? , fermones

E

, quos Jeremiasloquebatur ad omnem po-

lo

pulum, dicens:

"

. 2. Hec dicit Dominus: * Quieumque manferit in ci

Vitatä

Sup:.rz

21 9

bis, &

hac, morietur gladio, & fame , & pefíte: qui autem profu-

r t

gerit ad Chaldzeos , vivet & erit anima ejus fofpes, & vivens.

5. Haec dicit Dominus: "Tradendo tradetur

ciyitas haec in

eat (

manu exercitus regis Babylonis, & capiet eam.

»

L]

domurm

. 4. Et dixerunt princi

pes regi: Rogamns, ut occi

datur ho-

moifte: de induftria enim diffolvit manus virorum bellan.

, r

tium, qui remanferunt in civitate hac, & manus univerfi po-

puli, loq

uens ad eos juxta verba haec : fiquidem homo iftg

j aliquid

non.quaerit pacem populo huic, fed malum.

yeit!

g. Et dixit rex Sedecias: Ecce ipfe in manibus veftris eft

t s n

quam negare.

o VE

nec enim fas eft regem vobis quid

2

6. Tule-

us prve

xjm que

20. n veffibulo carc:r'iks.) Qui car-

*

R

it anizza ejts. fofles.) pfe erit

cer corhmodior erat , & falubrior.

E

ffl, u u

- Torta pani:.) Panis rOtundUS, & or-

fofpes, & a morte liberabitur,

S'lonisl

4. Difolvit manus,) Diffolvit ani-

bicularis, quz dicitur torta , quod

mos, & vires civium, ut arma ab-

:af] (HCZE ,

effet in orbem contorta.

jiciant, eo quod prophetet Chaldzos

ytultis Ye

. Excepto pulmento.) Prater pulmen-

lpræv alituros.

S;PX

gv

dum, five obfonium, quod etiam illi

INos

warit pacem populo hmic. )

ig 20f

die

Non eít follicitus. de profpero ftatu

u Vf"üïe'

tari voluit.

Manfrt geremia

5 in 'vefiäula carceris.)

civitatis , fed potius hec verba in

1 f

. vulgus jactans malum ejus quxrit.

quug ad expugnationem urbis.

5. Nec enim fa efl , 6c.) Adulatio

pWCW

P

d

x

D

E

»*. FROPHI

;T. fERE MIA

ia

- 6. Tulerunt ergo Jeremiam; & projecerunt eum in lacu

t«

Ts

Melchie filii Amelech ; qui erat in veftibulo carceris ; &

fubmiferunt Jereraiam. funibus in lacum ;; in quo non erat

1e

i

aqua, fed lutum , defcendit itaque Jeremias in coenum.

*4. Audivit autem Abdemelech JEthiops vir eunuchus, qui

eratin domo regis, q

2€

dod mififfent jeremiam in 1a'cun?)ïpor1:0

Bi:

rex fedebat in porta Benjatmin. ,

-

-

QO

&

48« Et egreffus eft

Abdemelech de domo regis,

' lqgïifuä

eft ad regem, dicens : j

Á

vt

9. Domine mi rex, male fecerunt viri ifti omnia quaecun-

N

que perpetrarunt contra Jeremiam prophetam mittentes eum

anii

inlacum , üt moriatur ibi fame, non funt enim panes ultra

in-civitate.

?

M

Io. Preecepit ita

(gue Yex Abdemelech JEthiopi, dicens: "Tol-

ps

le tecum hinc triginta viros

[

(det

, & leva Jeremiam prophetam de

lacu, antequam moriatur.

1T. Affumptis ergo Abdemelec

h fecüm vifïs, ingreffus eft

de

domum regis ,, quae erat fub cellario, & tulit inde veteres

n

pannos, & antiqua veftimenta, quae computruerant, & fub-

I

mifit ea.ad Jeremiam in lacum per funiculos. :

^

.

.t2. Dixitque Abdemelech JEthiops ad Jeremi

am: Poneve-

Inr

teres pannos, & heec fciffa , & putrida , fub cubito manuum

tuarum , & fuper funes : fecit ergo Jeremias fic.

l

. I5 Et extraxerunt Jeremiam funibus, & eduxerun

t ew.niï de

&i

lacu: manfit autem Jeremias in veftibulo carceris.

m

144 bb

p

u

eft 'Re.g'äs füorum Principum .opera

facile iþbþi negligetur cura illius, cum

-

J* 4

indicentis.

LXX. habent : or;. 8x

fuerit ab 'oculis fubductus, in tanta

Ti

"jovaro BamiNéUg wpgog durSQ. - Qm4

annons caritate, prafertim cum pro.

üum

ceres 'ejus mortem .optent.

"um

mom poterat eis Rex vefiffere.

12 CCDHAEM.

De-

liO.

6, Dg?ï*ndit 15

Telle teewm: trigigta viros ,

ld

mierfuseft: ufurpare poterat illud Da-

Gc. )- Ad propulfandam vim proce-

E

vidicum, lefxus fum d liwmo pr- fundi.,

rum, fi opus fuerit.

lario. ) [n ea

Q1

Pfalm. 68. 2

AT. Que crat f& ce

M

Ü

z. Busnchus ) Aulicus. Chald. wz

parte domus , qux erat fub penu,

li

magnis, unde Principibus fe oppofuit,

ubi fcruta erant, & panni ufu con-

fuej

fumpti ad tergenda vafa.

& Jeremiam liberavie, Hinc merce-

pon

dem a Deo tulit, ut paulo poft au-

12. $b cubito manutim , 65c. ) Sub

"

dDié

ditet a Jeremia fe'in clade urbis in-

axillis , & cubito ; & circa funes,

la

H

coliimem evafurüm cap. 39. 16. cum

quibus debebat inniti, ne-ab eis le-

deretur, nàm nudus, vel feminudus

l

ceteri aulici tunc faerint occifi, ut pa-

&0 Q

tet capite fequenti n. 6.

in lacum fuerat. demitlus,

Tue

N

g. Ut meriatay ii4) In lacu, nam

I3. In veflibulo cqrcgri:.) In carcere,

EU

i

-

CAPUT Xxx;vm.—

397

AT.

| '1'4..1Et mifit rex Sedecias, & tulit ad fe Teremiam prophe-

3)&.

tam ad oftium tertium, quod erat in domo Domini , & dixit

| Cfat

rex ad Jeremiam: Int

errogo ego te«;feïjmongln, ne aþfcondas

a me aliquid.

«

» th

mïas ad Sedecian& : Svi annuntiavero ti-

Is. Dixit autem Tere

porto

bi: numquid non interficies me? & fi confilium dedero tibi,

non me audies.

JCutus

16. Turavit e:

go rex Serdec*iaä]eremiæ clam, dicens : Vi-

vit Dominus, qui fecit nobis animam hanc , fi occidero te;

ecut

& fi tradidero te in manus virorum iftorum , qui quserunt

$ euim

animam tuam.

:

; Uitta :

I7. Et dixit Jerem

as ad Sedeciamz Hooc dicit Dümmns de

xercituum , Deus IHírael: Si profe&us exieris ad principes re-

. Tol-

gis Babylonis, vivet anima tua , & civitas haec non fuccen-

; :

detur.igni, & falvus eris tu & domus tua.

;am de

18. Si autem non exieris ad' principes regis Babylonis, tra-

NS Eü

detur civitas haec in manus Chaldeeorum, & fuccendgnt eam

a

eteres

igni, & tu non effügies de manu eorum.

*

*

i -

I9. Et dixit rex Sedecias ad Jeremiam:

Solicitus fum pro-

pter Judaeos, qui trausfugerunt ad Chaldsos ne forte t*radftr

gneveï

in manus eorum , & illàidant mihi. -

eremias: Non te-tfadent: Audi, quae-

anuurm

20. Refpondit autem]

5

fo vocem Domini, quam ego

loquor ad tej & bene tibi erit,

eut de

& vivet anima tua.

Ddd 54

21. Quod

j H

qui erat in ve&ibulo; ut fupra ca

3t.

16. szi-fecit n'oäi.s; ABIULAMR /M'n'c.)

/

:

j5

cuim

822 &-33

I. fuit autem ibi vinctus

Qui nobis vitalem fpiritum dedit.

manibus, & pcedibus ufque ad exci-

8i eccidero £e. ) Non te occidam,

n um

dium.

Hifce enim capta jam urbe

& fi fecero, hzc, & hec mala con-

Cum pfO(

eum exolvit Nabuzardan cap. 40. 4.

gerat Deus in caput meum. -

14. 4d offizm teitinm.) Portamter-

Virorum ifforum. ) Proceres in-

jj u

tiam templi, qus regie refpondebat ,

tellipit, quorum factione in làcum

d Pïoce'

fuerat demiffus.

Perinde enim erat,

intrabat.

qua fcilicet Rex e recia in templutn

y [

five Rex per fe ipfum occideret Jerez

duterrogo ego te fermonem.) Quis

miam, five per fuos,

) ens

17. .Ad Principes Regi; Babylozis. )

vt

cont

fuerit Regis fermo tacetur, fed ex re-

fponftone Teremis patet fuifie hunc :

Significatur hoc tempore abfuiffe Re-

Oj

capieturne Jerufalém , ( ego a

gem ipfum, qui fortaffe Tyrum ex-

li

Chaldzis ?

currerat, quam obfidebat , aut Ba-

4 Ti

QLLA)

as 0v

JUIS. Numauid, &£c.) Id eft, profe-

bylonem.

Ils

€&o occides me.

lta conjiciebat - ex

5 9- Qn' transfugerunt ad Cbalddo;:)

f mmud

rebus antecedentibus, vide caput prx-

Ex

&edens.

fione.

privata aliqua in Rergem ofien-

L

Ü aycee

308

PROPHET, JER E.M—I;JE

21 Quod fi nolueris egredi, ifte eft fermo, quem often-

dit mihi Dominus:

»

L Y

ü

,

22. Ece omnes mulieres, quse remanferu

nt in dömo regis

j

Tuda, educentur ad principes regis Babylonis , & ipfze di-

ilf

cent: Seduxerunt te, & praevaluerunt adverfum te viri pa-

cifici tui, demerferunt in'c

Ü

oeno , & in lubrico pedes tuos ,

& recefferunt a te.

$

d

25. Et omnes uxores

tuz , & filii tui educentur ad Chal-

:

daeos, & non effugies manus eorum , fed in manu regis Ba-

bylonis capieris: & civitatem hanc comburet igne.

.

e

llus fciat ver-

24. Dixit ergo Se

decias ad Jeremiam: Nu

bahsc, & non morieris.-

1

25- Si autem audierint pr

incipes, quia"xlo,cdfus fum tedum,

Qu

