.Tgïiï affamunt lin-

&m

guas fuas, & ajunt: dicit Dominus:

24. Ecce ego ad prophe:as fomniantes mendacium, ait Do-

3j

minus: qui narraverunt ea, & feduxerunt populum meum in

V0$.

mendacio fuo, & in miraculis fuis: cum ego non mififfem eos,

aT

Q

Dominus.

nec mandaffem eis, qui nihil profuerunt 'populo.g hüic, dicit

Tini

if:e*,j vel pifp-pheta, aut

335 5 igjil?imï' interrogavit te Pj*QP:Uflïu&.i

/96.. Uffjyaequoy G. ) Qiuoufque:vo--

313: Qgt zzjimmm: lingmas fmas.) Qui

Tent , aut cogitabunt mendacium pro-

linguam. fuam moderantur ,. & ita di-

n

phetare,, & feductiones. cordis fui.

rieunt, ut.

jlacere velint; auditoribus.

Nam: vert

»

rophetg. non. moderantur

chd

23.. Qtt babet famnium-,ï smarret fü-

calan

mudumy kanquam fomnium. fuum ,,

linguas. fuas, fed eas. moderatur Do-.

at

non tanquam: prophetiam: à me: ac-

minus, & per eas loquitur, quz: vult..

Dixi

Aliqui vertuntz Qwi leniffzant: lz grae:

&ep tamm..

Ionil

nl

Quid. paless ad: thitionase? j VPaleas

ftts. Al dultoramtes, velmolzentes lin-

lïn;

wocat. fomnia Pfeudoprophetzrum ,.

gzm:

LA .

XMel. etiam. fenfus. cíle.

LT

qucx; vento teruntur ; triticum. verbum:

T

i

03

nit in mentem.

poteft : qui. dicunt id ,. qggd; ipfis ve--

Qï!

Vs

qgmd. inanet in aternum. Qiuid:

Q]

fimile habent talia fomnia cum: xeve-

32. lk miracults .zz'ia-.)

N^ Ehguqt;

lationibus: divinis:?

"

LXX. habent : T& m^e»we dwrQ», id.

3

29..

Quaff- 2;nit. )j ;dl eft ,. effica-

eit , ezrore , qua a/dos: decipiant..

ä

aiíiima:..

Nibü prop.ermut, ) iWhnus dicitur,,

gri'timn. huma-

quam. fienificatur.

Costerens p atrgm;.) D

-Nam fäncentia«gfþ

I'ä

ni (LOXïdi.Sj..

plurimum. n ocuiíle;.

er

o

y

^

35- Quod: eff omus Domini. ) His

D. -—Q::;i; furantur veria: med ,. 8'-"6.)

1qu

Giui Hmitantur verba meorum Pro-

veribis: Piendoprophete , & plebs ir-

"W

jlietazum, dicentes.7 Hcc dics7 Donz£uni,

ridebat Jeremianr, & Pxophetas mi-

nantes. Ínpplicia;; unde cum . eis: oe-

qun D'ominus nom fic locutus..

ü

-

j

CAPU T XXIH.

337

facerdos, dicens: Quod eft onus Domini? dices ad eos: Vos

ntümf

eflis onus, projiciam quippe vos, dicit Dominus.

5 n0-

34. Et propheta , & facerdos, & populus, qui dicit: Onus

Tisque

Domini, vifitabo fuper virum illum, & fuper domum ejus.

35. Hzec dicetis unusquisque ad proximum , & ad ífratrem

)min;s

fuum : Quid refpondit Dominus? & quid locutus eft Do-

&qui

minus ?

36. Et onus Domini ultra no

n mefnoräbitur: quia onus erit

1 quid

unicuique fermo fuus, & pervertiftis verba Dei viventis, Do-

À

mini exercituum Dei noftri.

- 37.. Haec dices ad prophetam : Quid refpondit tibi Domi-

jf

nus? & quid locutus eft Dominus?

38. Si autem onus Domini dixeritis: propter hoc, haec di-

nt lifis

cit Dominus: Quia dixiftis fermonem iftum: Onus Domini:

& mifi ad vos , dicens: Nolite dicere : Onus Domini:

- 39. Propterea ecce ego tollam vos portans, & derelinquam

itDo-

um

W

vos, & civitatem , quam dedi vobis, & patribus veftris , a fa-

cie mea.

j e05

vt

40. * Et dabo jvos in opprobrium fempiternum, & in igno- Supra

20.1Ie

miniam aeternam , quae nunquam oblivione delebitur.

.

f

-

.E

j

CAPUT

4.) Qut

cin du

currebant , interrogabant pexl jocum,

Onus ab ipfo nominatim fiet ipfi onus,

jEorTUS

Qxuod eff onus Domini? id eft , quid

id eft, grave fupplicium.

calamitatis nobis Dominus przdi-

Et pervertzffis , &c. )

Conv ertiüis

jerantur

in jocum, & rifum verba Domini.

ur o

- cit ?

Quid mali nobis annuntiatis?

Diximus enim fupra non femel ozs:

37. Hec dices, €&'c.) In Hebrzo eft,

g v b

l&

ffc dices, id eft , cum de prophetia

t um

fignificare prophetiam triftem,qua ina-

fcifcitari volueris, non dices, Q»o4

712] um

lum aliquod imminens pranuntiatur.

j

u [2

Vos effis omus.) V os ipfi eftis mihi

eff ouss Domini ? Sed potius, quid

onus importabile, atque ideo me exo-

dixit, juffit, aut refpondit Dominus.

J

$V

38. $4 autem onus Domini dixeri-

nerabo, & vos projiciam-

,

nrutt

34. Vifftabo , 66c.) Puniam illum,

£5.) Si contra id, quod juffi, & man-

IN"J

i

& totam ejus familiam, quod verbum

davi vobis, ne ufurparetis hunc lo-

7162

il

meum irriferit onus vocando.

quendi modum : Ozus Domint, Gc.

30. Tollam vos portans , Bo "T ol-

35. Hae dicetis, 6c.) Monet, ne

rophetias Domini appellent in po-

lendo tollam vos ficut onus, & in

n

h

erum, Ozs$$ Domini. Sententia ergo eft

captivitatem deportabo.

fi quis interroget , quiZ refpondit Dormi-

40- .Dabo vos-) Afficiam vos xterna

Hs

u5 ? non dicetis , Ozss Domini , Bc.

ignominia.

jds

36 Onus erit unicuique fermo fm:.)

u

vt m

b;i. cum'Com; Menaocb. 1. V.

ds

.

338

PROPEHE T. /JE-R E;M' LE

uc

CA PUT. XXWV.

Calatbus bonarum ficuum | defisnat. captivoos in Dabylouia Sfu-

daos , quos dicit Dominus [e redu&iurum in terram fuam , qui

toto corde ad ipfum revertentur : calatbus autem malarum fi-

"

(ïi

cuum fignificat eos , qui manferant. J'erofolymis , ac pof?ea fu-

i

d zEgyptum., quos dicit fe daturum in op-

Vel

- gerant a

*

probrium , C? maledictionem,

1. K AStendit mihi Dominus; & ecce duo calathi pleni ficis,

quo

pofiti ante templum Domini, poilquam transtulit Na-

eIn

buchodonofor rex Babylonis Jechoniam filium Joakim regem

rem

Juda, & principes ejus, & fabrum , & incluforem de Jer

i

lem, & adduxit eos in Babylonem

bnlx

2. Calathus unus ficus bonas habebat nimis, ut folent ficus

biu

effe primi temporis: & calathus unus ficus habebat malas ni-

i

Aon

mis, quae comedi non poterant, eo quod effent maloe.

4. Et dixit Dominus ad me: Quid tu vides, Jeremia? Et

dixi: Ficus, ficus bonas, bonas valde: & malas

; malag valde,

quaàe comedi non poffünt, eo quod fint malee.

-

4. Et factum eft verbum Domini ad me, dicens:

oe i

5. Heec dicit Dominus Deus Ifrgel : Sicut ficus ha& bon

1

fic

lazhi.) Corbes, caniftri

^

3

Quid tu 'r;z'def Jeremia du Re-

I- CA

bon

Pofl 420 trazfiult, (92.) In-

fpondet Propheta fe videre ficus bo-

quir

cipit enim hoc caput Propheta poft

na$, & malas.

Satis enim ex vifu

bylo

transmüigrationem Jechonie fub S$e-

apparere poterat ficus, verbi gratia,

decia.

effe malas, quia agreftes , exfuccz,

Beni

Fabrum , 65 inclufzrem.) Miqui in-

&(tu contracie, vel quid fimile. Vel

HU

relligunt aurifices, & gemmaram in-

jer verbum v;4es intellicitur etiain

guftatus ; vifus enim fepe fumitar pro

Á

clufores , quod hzc araficia apud bax-

i

baros magno elfent in pre:io, alii in-

quolibet fenfw

&

telligunt peritos caltrametandi , mu-

Fjeus £onas , €6c.) Ficus male figni-

&

niendi, & vallo includendi.

Hujus-

ficant S»deciam perdendum cum fuis,

bu

modi enim axtifices legimus 4. Keg.

qui fe Chaldzis Deo per Jeremiam id

Iu

24. I6. Babylonem abductos, ne fi

jubente tradere noluit: ficus vero bo-

d

sebellio tentaretur, ufui effent.

ne fignificant Joachim cum fuis, qui

Vte

fe- Chaldeo Dei juffu tradiderant ,

Q. Ficus prims temporzs.) Sunt enim

ficus quedam bifere , que bis fru-

pxofpere a&urum in Babylone, & eos-

Coi

&us fingulis annis ferunt, primo zfta-

dem poít feptuaginta annos in pa-

tant

te, deinde rurfus ineunte autumno;

triam reverfuros.

fubj

ficus vero primi temporis hoc eft ,

S. Cogno[cam

n bengm.) Fave-

bo, benefïcitlln conferri , tanquam

Y f

eftivi, -fzmc grandiores; & pulchriores.

E

CAA PUT XXIV.

352

fic cognofcam transmigrationem Juda , quam emifi de loco

ifto in terram Chaldeeorum , in bonum.

J

eos fuper €os a

d placandum, & re-

6. Et ponam oculos m

; (ui

ducam eos in terram han

c: & cedificabo eos; & non deftruam,

J NI

& plantabo eos, & non evellam.

J

3. Et dabo eis cor, ut fciant me,

?

quia ego fum Dominu:: Supfïz

*

B. 25.

* & erunt mihi in popu

lum, & ego ero ei

sin Deum: quia re-

1.33.

vertentur ad me in toto corde fuo.

ua comedi non polfunt, eo

*infra

g. * Et ficut ficus peífimae, q

us, fic dabo Sedeciam re- 7917

ficis,

quod fint malae : haec dicit Domin

t

gem Juda, & principes ejus »

& reliquos de*

Terufalem ,. qui

remanferunt in urbe hac, &

qui habitant in terra /Egypti.

eem

*

fs

9. Et dabo eos in vexat

onem, affli&tionemque omnibus re-

& in parabolam, & in prover-

gnis terrae: in opprobrium,

ficus

bium, &

in malediétionem in univer

fislocis, ad quae ejeci eos.

& famem, & peftem: donec

45 Dl

ro. Et mittam in eis gladium,

æ:gnfumantur de terra, quam dedi eis, & patribus eorum.

"N

lde,

)0i

ona:

Uu;

CAi?UT'

iC

t

bonos conferwabo , & tuebor e'osx,

Et qui halitamt im o rerva Jeypii. )

WIM bo

qui meo juffu transmigrarunt in Ba-

Qui inetu Chaldeorum e Judza con-

tra monita feremiz fugerunt in /Egy-

x vliu

bylonem.

6.

titil,

Er ponam

j?tpär eos ocnlos. smeos.)

prum. Vide 4. Reg. 25. 26.

(fncæ,

Benigne, & mifericorditer refpiciam

9. Dabó eos sm vexationem.) Chald.

eos.

dabo eos in commotionem. LXX. dalo

(e, VEI

eos in difperfionems : difpergam eos per

eryam

44 placandum.) Ut eis me placatum,

nrpo

& benignum exhibeam.

omnia regna, in quibus varie exerce-

&dificabo eos, 6£c.) Stabiles eis fe-

buntur, & vexabuntur.

des dabo , quas non amplius muta-

Ip parabalam.) ln comparationem,

7 Ggüi'

ut, cum quem volent dicere miferum-,

bunt. Hoc primo intelligitur de re-

1 fllf,a',

ftauratione Jerufalem : deinde-de Ec-

dicant , miferior eft Judzo.

TET

clefia Catholica , tandemque de vita*

In prafveräium.) Chald. vertit. F2-

a bo-

eterna.

bulam, de quorum calamitate omnes

i, (

loquantur.

LXX. vertunt, ;» odium,

". Et dale eis cor, mt fiant mme.)

Jerift )

Cor docile , nt legem meam admit-

&f 12 maleditlionein, ut fcilicethomines,

&eos-

tant, intelligant, & fe libenter mihi

cum volent alicui male precari, di-

ia p*

cant: contingat illi id, quod conti-

fubjiciant, eorum Domino.

e

Q. Sic dabo Sedeciam.) Sic faciam ,

git Sedeciz

gi [uda, e jusqueï fami-

pat

liz , & affeclis,

ut fit Sedecias.

j

349

PROPHET. JEREMIJE

CC.APUT XXV.

diam

uia moluerunt audire S'eremiam, nec reliquos propbetas adbor-

]xln] 1

janies ad penitentiam : predicit excidium "Kerofolymorum , &

$

T0f «

captioitatem [eptuaginta annorum ,. ac deinde . perditionem regut,

qui ipfos tenebant captivos : quapropter jubetur. Sferemias civita-

quil

tibus Jude, ac ceteris regibus terrarum propinare calicem fu-

fervi

roris Domini: ululatum quoque prenuntiat pafTo-

e

bi

i

-fibus , ac optimatibus.

fünt,

1. V/ Erbum , quod fa&um eft ad Jeremiam de o/mni popu-

bilur

lo Juda in anno quarto Joakim filii Jofie regis Juda,

10

Cipfe eft annus primus Nabuchodonofor regis Babylonis.)

Cem

: 2. Quod locutus eft J eremias propheta ad omnem populum

CT

Juda, & ad univerfos habitatores Jerufalem , dicens :

IU

3. A tertio décimo anno Jofice filii Ammon regis Juda, uf-

porer

ue ad diem hanc: ifte tertius, & vigefimus annus: fattum

Inta

eft verbum Domini ad me , & locutus füm ad vos de no&te

confurgens, & loquens , & non audiftis.

4. Et mifit Dominus ad vos omnes fervos füos prophetas,

confurgens diluculo, mittensque: & non audiftis, neque in-

lit, )

clinaftis aures veftras, ut audiretis.

Qudia

aReg.

$. Cum diceret : * Revertimini unusquisque a via fua ma-

Q

17.13:]a, & a peffimis cogitationibus velftris:

upra

& habitabitis in terra,

puls

I8.1I.

quam dedit Dominus vobis, & patri

& , i

Infra .U

v.bps' veftris, a faeculo, &

Vehtes

íque in fzeculum.

federa

Byolst

6. Et nolite ire poft deos alienos, ut ferviatis eis, adore-

Qev

tisque eos: neque me ad iracundiam provocetis in operibus

j: qu

Winat

manuum Veftrarum., & non affligam vos.

:

lr f

"7. t

B m

;.zox 7;,4;:&.) .Hoc eft, quod dant qtlatuo;regni Joacim , funt vi-

Y l

I-A

L

fupra initio capitis vigefimi ginti tres, quo tempore hazc prophetia

primi diximus non fervare Prophetam edita eft.

L.

Tas,

.ordinem temporum. .. Nam fuperiori

De noíle confz

rgems. ) Diligeliter ;

tis.]

capite egit de Jechonia; nunc autem

& fedulo.

Vide fu

de Joacun. ejus patre agit..

G. eapi 1T. 7.

pra caput 7: 13.

ptur

3- 4 zertio decizno anno.) Inclufive

cat

5. 4 faenlo , 65 nque im faculum.)

Io.

xegnavitenim Jofías annos 31. & copit

Jexemnias anno decimotertio regni ejus

Perpetuo, nifi obftent peccata veftra.

m fi

vaticinari: itaque váticinatus eft eo

6. Operibus mauuum . "veffrarum., )

tetur

regnante annis 1g. quibus , !1 acce-

Idolis, quz vos fabricati eftis.

IC f

' 9'

:

SORA-P UF XXV.

i

341

7.. Et: nbn audiftis me, dicit Dominus? ut me ad iracun-

diam provocaretis in operibus manuum veftrarum , in ma-

[/7;

lum veftrum.

;

j

G

8. Proptereà haec dicit Dominus exercituum: pro eo quod

tqu

non audiíüs verba mea:

0

]

9. Ecce ego mittam , & affumam univerías cognationes A-

quilonis, ait Dominus : & Nabuchodonofor regemiBabylonis

J

fervum meum, & adducam eos fuper terram iftam, & fuper ha-

bitatores ejus, & fuper omnes naticnes, quae in circuitu illius

funt, & interficiam eos, & ponam eos 1n ftu

porem, & in fi-

N

popu

bilum, &in folitudines fempiternas.

10. Perdamque ex eis vocem gaudii, & vocem laetitiae, vo-

judi,

cem fponfi, &

cerna.

vocem fponfz, vocem mola , & 1gmen lu-

yulum

;

I1. * Et erit univería terra hzec in foli

tudineth , & in ftu- « p

a, uf

porem: & fervient omnes gentes iftae regi Babylonis feptua- 56.22.

Qtum

ginta annis.

] Efdr

node

rint feptuaginta anni, vifitabo fu- I- -

nira

12. Cumque impleti fue

i3. Ft

Uu;i

25. 6.

h t

29.IO.

635)

7. Ut me ad iracundiam provocare-

Vbcem äzalge.) Strepitum molz, & mo-

Danie

i(-

W

A )

ltà ut provocaveritis

lentium.

Solebant enim in Judza,

cundiam.

.ad i;a—

übi aqua, & ventus deerat, quo mola ?' 2

il

114

*s Cegnatiänes. j Exibus ,( po-

circumagerentur, habere molas dome-

pulos habitantes. ad Aquilonem, id

fticas, quas puelle binz manibus ver-

erTà

eft , Chaldzos ,

Medos , aliasque

tebant , interimque cantillabant , ut

,&

gentes Chaldzis aut fubditas , aut

tzdium, & laborem levarent.

Hine

£cederatas.

ait Chriftus |Viatth. 24.41- Ermut du

dervam meum.) Lidorem meum,

molentes im mola , una affumetur , &

dote

per quem efífe&ta dabo ea, quz toties

una relir;gz:c't.zr.

Vox ergo molz eft

T10US

minatus fum.

puellarum: molentium cantus: quafi

Ip ffpporem ,

& inföilmn.) F:idiam,

dicat

non erunt,

qui, vel quz

Bt omnes eorum ruinas admirentur,

n M

molant frumenta, & inter molendum

& irrideant.

Vide fupra c. 18. 16.

cantent, ut folebant.

C i

n Yv

Solitudines fempiternas.

Diutur-

Et [umen lucerna.) ld eft, effetu-

ophetiä

rum fe, ne amplius puellz ad lumen

nas, fcilicet per 7o. annós captivita-

lucerng nentes cantitcnt.

Ve] faces

tis - Babylonice.

Sic fepe in Scri-

;enter j

prura afersum per hyperbolem figni-

intelligit , cum , quibus ad convivia

H

ibatur.

ficat longum tempus.

Io. Pocem gandit.) Faciam , ut ne-

I Jeuporem. ) . Vide proxime

u/z!m')

mo fit, qui gaudeat, nemo, qui l-

dicta num. g.

at

tetur, nemo , qui nuptias celebret.

I2. Vifftabo.) Puniam.

Sic fu

Àe fohtudemes fempitergas. ) Vide

Tut )

16. 9.

pra capite 7. num.' 34. & cap.

dica num. g.

342

PROPHET. JEREM IJE

p

per regem Babyiohis,,. & füper gentem illam, dicit Dominus:

iniquitatem eorum, & fuperterram Chaldeeorum, & ponam

&t

illam in folitudines fempiternas.

!

eius

13. Et adducam fuper terram illam omn

ia verba mea, quae

locutus fum contra eam : omne quod fcriptum eft in libro ifto

üdir

quaecumque prophetavit Jeremias adverfum omnes gentes:

14. Quia fervierunt eis, cum effent gentes multee, & re-

i& .

ges magni: & reddam eis fecundum opera eorum, & fecun-

dum facta manuum fuarum,

4

^f

r$. Quia fie dicit Dominus exercituum Deus Iírael

'—: Sume

!

calicem vini furoris hujus de manu mea: & propinabis de il-

"

lo cun&tis gentibus, ad quas ego mittam te.

toni

/

L]

16. Et bibent , & turbabuntur, & iníani

ent a facie gïaäii E

(

fs.

quem ego mittam inter eos.

A7. Etaccepi calicem 'de manu Domini, &

pl

propinavi c/äïn-

&is gentibus, ad quas mifit me Dominus:

&a

18. J.erufal.em,ï& civitatibus Juda, & regibus ejus, &

pifin-e

Cipi-

$e

16. Turbabustur.) Nutabunt, com,

g,

15. Ferha mea.) Wlinas, p;*-æd'i-

ftiones.

movebuntur , ficut ebrii.

Adverfus emnes gents. ) Qugcun-

lIe[anient.) lnopes confilii erunt,

nec, quo fe vertant, fcient.-

que adverfus Judzos, & adverfus vi-

pius

cinas gentes predixit num. 9. omnia

4 facie giadi;.) Quuem ante voca-

Íunt.

contra 'Babyl()nem convertam

vit calicem, nunc vocat gladium.

D

14. Qwi4 fervierunt.) Judsi, ZEcy-

dpter e0:-) Contra fe mutuo.

j

ptii, Moabite, Amonitz..

17-. Accepi calicem de inannu Dominr. )

! Ers.) Chaldsis.

*

fitim

Hzc ompnia, ut dixi per imaginariam

ótt

Secundum opera eorum. ) Nam fu-

vifionem peracta funt.

idebatux

perbe, & crudeliter poteftatem exer-

enim Jeremias fibi videre calicem fibi

cuerunt in captivos, & aliis fe macu-

a Deo dari, & fe illum Dei juffu

Uatt

D

larunt fceleribus.

propinare gentibus , cumque illz eum

M

- Y5. Sume calicem , 5:.) Hoc fa-

accipere recufarent, fe eas vel invitas

Wole

In illo

cogere ad bibendum. Eo autem ca-

W

&um in vifione imaginaria.

autem calice , quem videbat Jererias,

lice haufto mox turbatz funt, & quafi

D

erat vinum fumigans , ufitata Prophe-

ebrii ceeperunr. ftringere gladios con-

IUCU

trafefe invicem, feque mutuis prxliis

tis metaphora ,

a figniöcatur iram

Dei quodammo

do

propinari homini-

conficere. Quod nihil aliud fuit, quam

£E

bus. Defumpta eft metaphora a fym-

jufto Dei judicio, & vindi&a exor-

2

tas effe inter eos lites, & rixas, que&

pror

pofiarchis, five modiperatoribus, qui

liee

przficiebantur in conviviis, & bibendi

in. mutuas cedes eruperunt.

inodum przfcribebant. Sic Deus cui-

19. Jerufalem, E$ civitatibus fuda.j

T».

"

ue juxta merita menfuram irg fux,

L

Prius propinat Judzis calicem irm

punitionis admetitur.

Domini , deinde Chald«is ; quia

gio

€01]

C AP UT XXV.

an

»

N

bäpibus ejus: ut darem eos in folitudinem, & in ftuporem,

Jonatt

& in fibilum, & in maledi&ctionem, ficut eft dies ifta:

19. Pharaoni regi J£gypti , & fervis ejus, & principibïæs

Jqué

ejus, & omni populo ejus.

10 ifto

20. Et univerfíis generaliter : cunétis regibus terrae Aufi-

te5;

tidis, & cun&tis regibus terrae Philifthiim, &

& re

Afcalxonyi', '& Ga-

7Z:9, & Accaron, & reliquiis AZoti ,

fecun.-

21. Et Idumzese ; & Moab, & filiis ÀAmmon:

22. Et cun&tis regibus 'Tyri, & univerfis regibus Sidonis:

Sume

& regibus terrae infularum ; qui funt trans mare.

T

;dei

M 231' Et Dedan , &

l'hema , & Buz, & 1.1anisfe.1ffi:sj *qui at-

tonfifunt in comarmn:-

4

rdin,

24. Et cunétis regibus Ar

abicze, & cun&tis regibus Occiden-

tis, qui habitant in deferto.

2s. Et cun&tis regibus Z

ambri, & cuh&is regibus Elam ,

j ?ün'

& cun&is regibus Medorum:

.26: Cun&lis quoque regibus Aquilonis de prope, & de lon-

1 pïin-

atrem fuum: & omnibus regnis ter-

Cip-

ge, unicuique contra fr

oft eos,

— J

yit, Cormt,

:æ ,quae fuper faciem ejus funþ; & rex Sefach bibet p

41. Et

E

ia

ji erdta

prius Judei deinde »C'ha!fdæif puniti

Re&enfät hic Propheta omnes prige-

Xe VOCde

Íunt.

nes vaftandas a Chaldzis.

diim.

Ut darem.) Ut przdicerem , & pro-

Rel,

$ .4zobj. ) Sic vocat ur-

phetarem dandos efte.

bes ,

f

$

vicos Azoto vicinos ,

)

lm folitudinem , €$e. ) the dicta

fubjectos.

vDMII?"")

num.

29. Regibuws ferra Pnfulerum y tfc.)

n

S1ent eff dies «f a.) Sicut jam effeinci-

Regibus Infularum , ad quas eunti

fiddbitut

pit dies ifta vaflitatis; nam hoc anno

necelfe eft mare tranfixe.

Inteligit:

jcam Il

"

H

arto Joakun cum fuis captus eft.

Cyprum, Rhodum, & alias infulas,

De'y )11 J

e

cpit ergo hoc anno prophetia hzec

quas cepit Nabuchodonofor.

ilg eum

impleri, pertecte vero inpleta eft an-

d invit

n0 ultimo Sedeciz.

*

23. Er Dedan, 6c. ) HMx gentes ut

iutem C*

ait 8. Hieronym. funt in folitudine,

loco.

19- Phbaraomi. ) Propinat fecundó

vicinz , & misxte Saracenie, five

,& ol

Axrabibus.

(jos «ot*

Ef ommi popslo ejus. ) Cmnibus

Qui attonfé fumt dm comam.) Vide

AEgyptiis fubditis ejus.

T Pf?liis

QO. Univerfis generatiter-) Omnibus

dicta c. 9. n. 26. & Lev. 19. 27.

fit, quam

Q5. Zambri, 69 cuntlis Regióus Elam.)

jti

promifcue, qui in /Ztgypto habitant,

licet /Egyptii non fint.

D. Hieronymus putat efle regiones

X5 quæ

Jer4 äz:t/lïll'di:.') Hebr. Chald. &

Perfidis, aut folitudinis, id eft, Ara-

.

þiæ deferts.

*

LXX. habent: Terra Hw: , quz eft xe-

jicem $

gio Árabie , & Idumzz , aut certe ei

26. Deprope, E$ de longe.) Wicinis,

confinis , ubi habitavit Job c. 1. n. I«

& reimotis.

TE qi

344

PROPHET.jEREMI!E

cum T

27. Et dices ad eos: Hzec dicit Dominus exercituum Deus

jmpios

Ifrael: Bibite,. & inebriamini,

& vomite, & cadite , neque

furgatis a facie gladii, quem ego mittam 3nter vos.

22. ]

dieur

.238. Cumque noluerint accipere calicem de manu tua , ut

1

"f

m

bibant, dices ad eos: Hae

f

ii

:

bentes. bibetis:.

c dicit Dominus exercituum. .Bi-

»

ulque :

] Pet.

29. * Quia ecce in civitate,

dn qua invoca*um eft nomen

neque

4 17. meum, ego incipiam affliigere , & vos quafi innocentes, &

bunt,

immunes eritis? non eritis immunes: gladium enim ego voco

H»ï

fuper omnes habitatores terrae, dicit Dominus exercituum.

opzäma*

D

o. Et tu prophetabis ad eos omnia verba haec, & dices àd

* Jotl illos: * Dominus de excelfo rugiet, & de habitaculo fan&to

Camim.

änluoä fuo dabit vocem fuam , rugiens rugiet fuper decorem fuum :

N-

1.2. Cceleuma quafi calcant

£T6g3s,

:

ium concinetur adveríus ,omnes habita-

tores terrae.

y.

31. Pervenit fonitus gfque ad gxtreina terroe: quia

jUdi-.

uia v

cium

2

31

Unzcutque.) Propinäbis, ut infur-

og. »Biämte: biberis. ) Velitis

ter el

litis.

, no-

D

xat contra fratrem fuum.

-

Ttce fat

Rex Sefzch.) Rex Babylonis, dictum

4« ecce im Chuifate ,. ÉTe. )

'Seä?us äï

, fi primo loco Judais , &

MCeput

eft, 5ww Sefach pro '333 Babel per

Ütni cà

anagramatifmum , ita ordinem alpha-

Jerufalem , ubi nomen meum colitur,

beti invertendo , ut loco prime li-

calicem ire mez propinavi; c

3

i

uomo-

Thitk, Qu

domins

tere ultima- ponatur, loco fecundze

do vos, O gentes, que me non

Dàntes t

penultima ; & fic deinceps: itaque

colitis, eritis hujus calamitatis ex-

litere w fem, reipondet 3 £ez , &

pertes$ ?

Dto izi

Vaca.) Mitto.

m otn

litere 3 refpondet 5 Lese4 , & f

"U Sefacb, pro 533 Batel.

530- Ragiet.) '"lanquam leo ruens

Moc j

Q7. Bibite, $ inebriamimi ,. Oc.)

in predam.

A4D, 4^

^5

:)L

Ebrietas hec fïgniEcat mentis ex me-

Decorem funm.) Super Sion ; fuper

r

tu, & miferiis perculfe perturbatio-

templum ; ibi enim vera fide, reli-

.

immiff&,

1

nem, ftuporem , confilii inopiam ,

ione,

facrisque victimis colebatur,

ïïx)ieng :

1 us

defperationem , & pene. amentiam,

. quafi decorabatur Deus,

in qua omnia fua bona, omnemque

Celeuma.) KéNtoc a a Grecis ap-

qt

felicitatem, honorem, & gaudium ,

pellatur cantus, quo fe, qui fimul

*

Pel' Qhaï

immo fanguinem, animai , & vitam

laborant, cohortantur, ut remiges,

erant evomituri.

& qui in torculari uvas calcant. Eo-

4 f Ms

Neque furgatis a facie gladii.) Quäm

dem modo dicit fore, ut quafi can-

A

11

dixerat calicem , & ebrietatem , nunc

tato celeumate omnes gentes ad prz-

déis f

294

vocat gladium : quafi dicat ficut

]ium fe fe alie contra alias adhor-

21

ebrius fui impos ruit, & cadit in

tentur.

Vpes

?r

terram ; fi& & vos feviente gladio

31-- Sonitus.) Strepitus, & tumul-

uTs

tus armorutin.

((Im/ Á

t ortem.

Chaldeorum ruetis in interit:um,þ &

Bl

j^dicium Domini, &c. ) ]udicaþtlx*,

MT

*

CAPUT. XiV.

345

1 Ts

cium'Domirno/cum gentibus: judicatur ipfe cum omni carne,

impios tradidi-gladio, dicit Dominus.

neque

3,2. Haec dicit Dominus exercituum : Écce afflictio egre-

dietrur de: gente in gentem : & t

, W

j.lrbo TO0agnus egredietpr a

l b

fummi:atibus terrae.

ni in 'd'ie' illa, a fummo te'rr'asüæ

33. Et erunt interfetti Domi

nomen

ufque ad füummum ejus, non plangentur, & non co

l

:

ligentur,

tes, &

r

neque fepelientur: in fterquilinium fuperl faci'em terra jace-

bunt.

0Y000

Uurm.

34, Ululate paftores , & clamate : & afpergite vos cinere

ites àd

optimates gregis: quia completi funt dies veflri, ut interfi-

ciamini: & diffipationes veftrae, & cadetis quafi vaía pretiofa.

fandto

füum:

35. Et peribit fuga a paftoribus, & fa!vatip ab optimaibus

j

habit?-

gregis.

36. Vox c

lamoris/paüorum,f& ululatus optimatum gregis:

à jul-

quia vaftavit Dominus pafcua ecrum. -

L

.

.

37. Et contcuerunt arva paci

s a facie irze furoris Domini.

cui

——

/. 58. Dereliquit quafi leo umbraculum fuum, quia fa&a eft

terra eorum in deífolationem a

& a facie

jins, 10-

x

facig-iræ columbze,

L]

irze furoris Domini.

CAPUT

6 *ff)

difceptat, & judicium fubit Deus cum

advenit tempus ultionis , in quo in-

dis, &

omni carne, id eft, cum omni ho-

teificiendi eftis.

; Colitat

E£ difipationes veffra . &c.)) Com-

mine , quafi fiftens fe judicio omnium

i quomO-

hominum, ut omnes homines exami-

plet funt, nunc diffipabimini, &

me n

nantes peccata gentium , & penam a

quaifï: vàafa pretiofa e manu mea cade-

ia a

Deo inflitam, judicent juíte Deum

tis, & in fragmenta diílilietis; nam di-

mittam vos de mainu mea.

tam gravem eis peenam infixiffe. De

hoc judicio Dei vide Ifa. c. 1. 1g. &

35. Peribit fuga a pafforsóns.) INon

le) Tuell

cap. 43- 44- ^

poterunt fugere paftores , principes

52. Affilio , t$c.) Clades a Deo

fcilicet, & optimat:s, nec faluti fuz

confulere.

j figet

immifífa, omnes in circuitu gentes cor-

me, rer

ripiens , & pervadens.

36. Vox c'amoris.) Audietur,

m

/

Cont;cuerant.) Quafi mofta, &

jjebattly

4 fupsmitatibus te/r4.) Ab extremis,

í

hoc eft, longe pofitis terris.

defolata jacent, & tacent

1acs 4*

a. Interfeécti Dæmini.) A Domino

dant fructus.

UX nu110$

er Chaldzxos.

drüa pacis.) Antea pacifica, ac pro-

a

inde beme culta, & fructibus abun-

genige

AA fümmo terre £1c.) Pertotam terram.

an. 9-

Non plangentur.) Sicut dixit de ]u-

dantia.

dxis

f

38- Dcreliqrzit.) Scüicet Deus.

[ullü av

upra c. 16. 4. 6.

; àí l Pw-

34. Pafferes. ) Reges , & Prin-

Qii;g/ï leo móraculem [numn.) Guem-

1j .'ldhor'

cipes, qui etiam dicuntur optimates

admodum cum filva vaílatur , aut

»Tecis.

fucciditur, leo umbracu

E

]

um, id eff,

[o]

k g

Com,

leti f:'mt dies vefri; ö'cï ]am

foveam fgam relinquit: ita Deus va-

-Bill, eum Com. Menoch. Tom. V,

X

Es

ludigawl*,

l

x

[

346

PROPHET, JEREMIJ

DADPUT. XXVI

Propbetans Sferemias excidium Xerofolymorum nifi rejiþi/:;*ant ;

jel*t

comprebenditur a [acerdotibus , &? propbetis , fed liberatur per

(8)

, te occidatur, prolatis exemplis Micbea,

GUI'

: p(in'cz'pes feniores

€&? Urie propbetarum. -

P

üi

(

N principio regni Joakim filii Jofize regis Juda,'fa&dm

I.I

eft verbum illud a Domino dicens:

lo :

hab

2. Haec dicit Dominus: Sta in atrio domus Domini, & lo-

Ia

queris ad omnes civitates Juda, de quibus veniunt, ut ado-

rent in domo Domini, univerfos fermones ) quos ego man-

de

davi tib1 ut loquaris ad eos: noli fubtrahere verbum.

: 3. Si for:e audiant, & convertantur unusquisque a via fua

i2

mala: & poeniteat me mali,

quod cogito facere eis propter

malitiam ftudiorum eorum.

4

4. Et dices ad eos: Hsec dicit Dominus: Si non audieritis

Qu

me , ut ambuletis in lege mea, quam dedi vobis.

h)

5. Ut audiatis fermones fervorum meorum P

rophetarum,

p

quos ego mifi ad vos de no&e confurgens, & dirigens, &

non audiftis.

don

6. * Dabo domum iftam ficut Silo, & urbem hanc dabo in

df

IReg.

4:,-1o malediCtionem cun&tis gentibus terrae.

7. Et

i

m2

ftata Judaa deferet Jerufalem, & tem-

fis de Perfis ufurpatur, infra c. 5o. n.';6-

plum, in quo habitat. Vel ficnt leo,

vel planifime , 4 facie zre vaffato-

qu

cum eft in fuo umbraculo, nulla be-

rá, nammywv Jonai ; columbam fignif-

ftia audet accedere, cum autem dit-

Cat, Gcva/Aarorem , five inimictm , ut

cefferit omnes irruunt, ita dum Deus

hoc loco habet Chaldzus,

hn

erat cum Judais, nulla gens audebat in

D omues ciuitates Juda.) Ad vi-

eos itrumpere,cum autem Judzam defe-

2. A

ros omnium. civitatum, qui ve-

QXeC

ruit, omnes genres in eam irruerunt.

niunt ferufalem in templo adoraturi.

Ug

A facie ia columba.) Nabuchodo-

3- Er peniteat me mali-) Sententiam

nofor, & Chaldxos intelligit, vel ob

mutem. Vide cap. 18. g.

Ix i

celeritatem, & perennem, .conftantem-

Ép

5- D notle con[urgeas.) Diligentem

xi|

que volatum ad prezdam,,& cgdem,

& magaa cum cura, ut fupra c. 7-

Cer

vel per antiphrafim , qnod, plane dif-

13' g II. 7- &25- 3- &4-

fimiles effent columbz, que mitiffima

tem

eft, & columba. Vel, quod columbz

Dirigen;, ) Mittens.

6. Sicut Silo.) Evertam templum ;

iy,

effent militaria figna Chaldeorum, qu&

tamen interpretatio, licet aliquibus pla-

ficut everti Silo, ubi prius erat arca,

])hr

& nomen meum colebagtlr.

VTu

cuerit, non eft folida,'nam eadem phra-

D 4

b

-

C AKP UT XXVL

347

7. Et audierunt facerdotes, & prophetee , omnis populus,

*

IN

Jeremiam loquentem verba haec in domo Domini.

r

$. Cumque compleffet Jeremias , loquens omnia, quse pree-

ceperat ei Dominus , ut loqueretur ad univerfum populum,

,xæ)

apprehenderunt eum facerdotes, & pr

?phetæ, & omnis po-

pulus dicens: Morte moriatur.

lum

9. Quare prophetavit in nomine Domini, dicens: Sicut Si-

lo erit domus haec, & urbs ifta defolabitur, eo quod non fit

?

:l

habitator

L

Et congregatus eft omnis populus adverfus Jere-

miam in domo Domini.

,

3do-

(an

10. Et audierunt principes Juda verba

hæxc: X& äfcenderunt

de domo regis in domum Domini, & federunt in introitu por-

te domus Domini novae.

i

1. Et locuti funt facerdotes, & prophetze ad principes, &

)pter

ad omnem populum,dicentes: judicium mortis eft viro huic:

f

(

quia prophetavit adverfus c?vitatem iftam , ficut audiftis au-

ribus veftris.

*

-i2. Et ait Jeremias ad omnes pri

ncipes, & ad univerfum

nf

i

populum

.

5

dicens: * Dominus mifit me, ut prophetarem ad Bunta

T

domum 1

ftam, .& ad—civif.atem banc; omnia veroa, qUa3e 3U- 55.15.

diftis.

30 It

i

* Nunc ergo bonas facite vias veftras, & ftu*di.a veftra,

upra

& audite vocem Domini Dei veftri : & poeni

k

:3

ïebit Dominum 7

LE&

mali, quod locutus eft adverfum vos.

14. Ego autem ecce in manibus veftris fum :

facite mihi

)un';6.

quod bonum, & re&um e

ft in oculis veftris.

d

;j*; Afl«

XX 2

I 5- xre"

1gni: :

*

, u

In ma'editlion em, Ej' c.) Quam omnes

Eo qæad 207 /if) Íta ut non fït ha-

bitator.

4d vie

execrentur, & illi maledicant.

10. Perta mova.) Chald. Perza erzez-

jv

0 8. Sacerdotes, & Propbete.) Prophe-

tas vocat Scribas, & legis do&ores.

tals, quz nove a Joathan fuerat zdi-

ritiri

a"rgza'mryo*g

TS

ficata 4. Reg- I5. 35-

Ibi , ut ait $.

ptiat

Apprehendit eum

Hieronymus , exercebantur judicia, ac

ffgä, mag:fh:fus tem]?lt' $

de quo di-

xi fupra cap. 20. I. affentientibus fa-

proinde ibi a&ta eft hxc caufa Jeremiz.

;enteru

cerdotibus , & prophetis, plebe au-

ET 7:zdiciam mortü,efl viro buic. )

Reus eft. mortis.

j

temm. obfecundante.

zomine Do-

19. d dennunm tffam. ) De dQ

Qnare þropbetd"üit in

3

m(.)

mini,) Quare finxit Jeremias fe pro-

Dei, five templo.

hetare in. nomine Domini? cur fuis

A;dc

tvitatem.) De civitate.

J

p

H

Quod bonum, E rettum efl 12 ocu-

r

h

5

cmentis , & fomniis pratexit nomen,

& oracu

lum Domini ?

li vefiri. ) Quidquid vobis videbi-

"

[ d

348

'?ROPHEï]EREMïE

15. Verumtamen fcitote, & cognoícite, quodfi occideritis

p

.Te, fanguinem innocentem tradetis contra vofmetipfos, &

aüd'x'iï

contra civitatem iftam , & habitatores ejus: in veritate enim

2[1 t

mifit me Dominus ad vos

Achobc

-nia verba hzc.

$ utuloquerer in auribus veftris om-

-

^^

ROE TORNSOIENUNSEREASURITEUN RRE ETEITN

u

al re

16. Et dixerunt principes, & omnis populus ad facefdotes,

& ad prophetas: Non eft viro huicjudicium mortis: quia in no-

ver &u

mine Domini Dei noftri locutus eft ad nos.

31

17. Surrexerunt ergo viri de fenioribus terree: & dixerunt

Q01 tT«

. ad omnem coetum populi, loquentes:

18. Michaeas de Moratthi fuit propheta in diebus Ezechize

regis Juda, & ait ad omnem populum Juda, dicens: Hsec di-

Val

*Mic. cit Dominus exercituum : * Sion quafi ager arabicur, & Je-

:

i Day

»

3- 12- rufalem 1n acervum lapidum erit , & mons domus in excelía

filvarum.

(u bf

19. Numquid morte condemnavit eum Ezechias rex Tuda,

, (

a

& omnis Juda ? numquid non timuerunt. Dominum, & de-

precati funt faciem Domini , & pcenituit Dominum mali, quod

locutus fuerat adverfum eos? Íta

que nos facimus malum gran-

