paato- tuo . & eris

tect^

n

mutus ,. nec: quafi vir objurgans : quia do:

nus exafperans eft..

erit

us

us

fignificare poteft non occafionem:cul-

1tariaf

p£ fed. ponz..

juDetur- facere ,. ut: prius: audiret; ex:

es tr

Deo omnia , que di&urus'erat ,. quam:

cudi

Zféi5i«.) Opera jufta..

inciperet: ea' populo: annuntiare : ita-

Sangstnen: vero:

ejus.). Vidä*-n*.. pre-

.que: ufque ad.cap.. rr.. num;

cedenti..

hil: annuntiat,

24-'* ni-

jirty

21.. Frvens: viver.); Omnino vivet'.

: fed. tantum: audit, &

m tate

fecurus: a. morte;:

videt ,. qua: illii

Deus: aut: dicit ,. aut:

oftendit:.

ZAdohpumum: tuam. [iber.

affs. y, Of*Hcibä

à

9

&.

J

A

jorety

tuo functus..

- DAb funt fiber: te Vinchula, 6$c.)

gl

Dantur,, injici

untur- tibi/ vinenlay. ne-

suoe

22« Manus-Dipisi.)) Vide: difta: fu--

dome' egredi poffis;. &: veifari: cum:

pra . c. f..n.3

aliis,. antequam . omnia:

Im campum. ) Ubi quies., folitudo,,

» qu& viden-

,)Sx

filentium ,. ideoque. mens aptior. con-

da: funt ,. videris,. & a

udieris, que

audienda: funt..

,Verifiinilgäl* eft: una:

teinplationi, & vifioni:

jatem

23. G/oria Domini.-): Obje&äa eft:

cum: his: veilis: injecta: tuifle-per vi-

jm

illaa eadem vifio:

fionem: Prophetz vinculà.. Aliqui pu-

necem

quadrigeg, quam! c

tant- à' propinquis Ezechieli vincula:

É defc'ripfic.

injecta;,. quod' crederent: illum. infa--

Cecsds: in facicme. )"Tremebundüs,x

4.) k

& adorabundus.. . Vidä.fupratcdp. 2

L]

D'e, cum tam attentum viderent ,.

nim.. T.

C quaft attonitum;. & publico: abfti-

pa-

nentem..

(,

24. legreffus lyfï

m ome fbiritus )

26.. E? li"ngugm fuap, 62.)* Non fo-

u

Vide dicta c. 2. n: 2

5

'rüif i'n

lum: pedes: tuos lsabo , ne

egredi

Incledére: im: medio: doms: 155. ) lLa:

poffis: . ad- illos:,. fed: etiam

linguami

" hic

532

PROPHET. EZECHIELIS

fagy. Cum autem locutus fuero tibi, 'aperiam os tuum, & di-

fertt

qde:

Ces ad eos: Hac dicit Dominus Deus: qui audit , audiat, &

etd

qui guigfcit.,'quie[cat, quia domus exafperans eft.

:

CAPUT IV.

qu

;

'

F ub?tur Propbeta fís

urare;.(rb/idionem' Jferufalem, ac dormire fa-

Inies

$

per latus [iniflrum. irecentis , C? nonaginta. dicbus , fuper dex-

irutm vero quadraginta , ac oilem cibum , €? feede confetium fi-

dier

domi

- hi prepararez: quibus defignet calamitatem filiorum lfrael ,

[ichienem: babitantium Sfe- — .

ïabjidilqnem ,2

FURm

rojolymis.

pofu

i T tu, fili hominis, fume tibi laterem , & pones eu,rh co-

Contra

ram te : & defcribes in eo civitatem Jerufalem.

tim n

etiam

2. Et ordinabis adverfus eam obfidionem , & sedificabis

tr ipï

munitiones, & comportabis agzerem, & dabis contra eam

darior

caftra, & pones arietes in gyro.

lii «

bif:

rum

Mru»'z

3. 'Et, tu fil;me ti

artaginem ferream, & poheslveäni in mu

and

A

f NGG

fnï:—l-'-

buregd

Cücir

tuam, ne cum iis, qui ad te domum

circa eam obfíidionem , id eít , ca.

05/'?7

Nenerint, loqui poflis, aut eos ob-

fira, & machinas Chaldzorum obfi-

jurgare, dicens eile eos gentem ex-

dentium.

fato 1

afpexantem Deum, ( ad iracundiam

9. Mar itt'arze.f.')

qUäm 4

Hebraïcemïeüi: p

totya

provocantem,

dig, que vox tnrrim ligneam figni-

fiens

27. Gta acntem locutus uero, €$c. )

cat , in cujus fummitate ftatueban-

I

Cum ego tibi indicavero elie tem-

tur balifle, & aliz machins Bellicz,

prs loquendi, cumque os jam a me

"Aggercm.) Aggelte terrz cumulum,

Ülem

ff

claufum tibi aperuero , tunc loqui

vel ad imperendos hoftes e loco fab-

flem d1

incipies, dices

*

que ea» que vidifti, &

limi, vel ad eorum eruptiones coer-

audifti.

cendas, & parandarm iis fecuritatem,

& ?

u1 Audit , andiar, t$c.) Sunt ver-

qui urbem obfident.

NI

-

ba Dei, & fenfus eft: qui voluerit ea

Dalis.) Pones.

fæ fï"l

ol

fi

üe

audire, audiet, qui noluerit, non aux-

-rietes,) lra dicta trabs ferro mu-

diet , fed fuo malo.-

Italice dicere-

nita, que muris impa&a eos quatie-

BI jud

mus: Ch; verrd fentire, j?nfim", m

bat,

diruebat. H«c omnis pictu-

at

mon vorrá, lafciasÀ flare,

Tde

i

S(;:'iö

rà nihil aliud , quam Hierofolymi-

il ln

Quia demus exafberans eff. )

tanam obfidionem fignificabat.

enim multos non audituros, quia do-

Sume dbs lav:

&j

ó

snem, ) Videtur

)

mus exalperans eft, pervicax fcilicet,

reipfa Ezechiel fumpfiífe farcaginem,

*

U v

& rebellis.

non autem in latere pinxifle.

Porro

n

3- F ouerem.) Nondum igne. deco-

fartago. inter Prophetam Dei perfo-

ls

tre 1

&um , & duratum, in quo fty-

nam gerentem, & urbem interpofira

)

ftgnificat quafi murum ferreum inter-

Teni

jo ferzeo delinees nxbem ]grufalem, &

POllum

*

CAPU T.

IV.

E

ferreum inter te, & inter civitatem, & obfirmabis faciem tuam

y

ad eam: & erit in obfidionem, & circumdabis eam: fignum

À

eft domui Ifrael.

4. Et tu dormies fuper latus tuum-

finiftrum , & pones ini-

quitates domus Tfrael fuper eo numero dierum, quibus dor-

J

mies fuper illud , & affumes iniquitatem eorum.

;. Ego autem dedi tibi annos iniquitatis eorum , numeyro

dierum trecentos,

& gonla.tgintgl dies: & portabis igiquitateam

domus Ifrae-L

6. Et

"AXX

d MEED

pofitum effe inter Deum, & Judxos,

nificat etiam . objidentium Chaldzo-

contra eos latam elfe excidii fenten-

rum Jabores, & &rumnas, nam taum

obfefforüm , quam obfidentium perfo-

tiam minime revocabilem: fignificari

etiam. videntur peccata Judeorum in-

nam fubítinere, & reprefentare po-

)5

ter ipfos, & Deum interjecta, ferro

teft Propheta revera, & non per ima-

t

Sic

inariam vifionem tantum , ut aliqui

duriora, & fuligine turpiora.

voluerunt, decubuiffe Ezechielem , pa-*

lfais 49. 9. ait: Isiquitates veffra di-

wiferunt-inter vos , €? Deum veffrum.

tet ex num. I2. fequenti , ubi figni-

m

ficatur reipfa ita eum decubuifle im

ete

'Tandem fartago fignificat igne com-

oculis eorum.

burendam urbem, civesque graviffime

cruciandos , & quafi frigendos.

Latus finiffrum.) . Si nificatur Sä!.';

a

Obffrmabie faciem. tuam . ad eam. )

maria, & decem tribus, qux in terra

bfts

[rato vultu refpicies tàm fartaginem,

promiffionis erant ad

finiftram. Vide

quam civitatem : gigni

ficat hzc vultus

infra cap. 16. num. 46.

Vel per fi-

torva feveritas, Dei, & hoftium ob-

niftrum latus decem tribus, per dex-

m

ghl

fidentium iram contra Jerufalem.

trum Judza defignatur , quod Judzs

at

Erit im ebfrdionem. ) Scilicet Jeru-

dignior effet, quia & regnum , & fa-

falem. in latere defcripta erit ob-

cerdotium in ea erat.

Cg,

Juft,

feíla ; que defcriptio veram obfidio-

Pones iniquimte's, &$c. ) Ut fic ja-

!

nem defignabat.

Sipnum eft domni Ifrael.) Mxc figu-

cendo per 39o. dies feras, vel potius

od

ferendo reprefentes pemam iniquita-

tl

ra, & delineatio Hierofolymz obíef-

tibus Judzorum debitam ; iniquitas

fz

ionificat urbem hanc brevi vere

obfidendam.

Nomine lIfrael incelli-

enim ietonyiice ponitur pro pceita

iniquitatis.

fnü

it Judeos, qui adhuc in patrio folo

Affumes iniquitatem eormm.?) Sufti-

jatie

habitabint; decem enim tribus, qu&

nebis, feres po;nas peccatis eorum de-

fraelis nomine defignari folent, pri-

)ï&ü

bitas, fimulque pro venia eis impe-

dem in Affyrios fuerunt abducte.

tranda Deo fupplicabis."

Wl

. Dormies.) jacebis, decumbes;

eft valde difficile , ac moleftum in

$. Dedi tibi. annos, tfc. ) Pro an-

[dewr

nis 390. iniquitatis Ifraelitarum , do

ieffty

unum, & idem latus femper incum-

bere, propterea per accubitum in la-

tibi ponam decubitus per 390. dies.

Porro

tus, ponam fignificat, & captivita-

Pro angis vero 40. peccatorum Juda,

erfO

cubabis m latere dextro totidem die-

)oflm

rem.. Nam qui captivi funt , non

fi-

poliunt fe illuc

convertere

bus , Ícilicet 40.

lgtel."

334

PROPHET. EZ ECHIELIS

.6. Et cum compl'everi.s haec, dormies füper latus tuum dex-

iN

"um. trum fecundo; & * affumes iniquitatem domus Juda.quadra-

por

14-34- ginta di

ebus, diem pro anno, diem, inquam, pro anno dedi

z

fe

1. Etad obfidionem. Jerufalem convertes faciem tuam , &

It

brachium tuum: erit extentum.:

&

pvl

prophetabis adverfus eam.

$. Ecce circumdedi te vinculis ; & non te convertes a la-

fuu

tere tuo in latus aliud , donec compleas dies obfidionis tuze.

:

9. Ettu fume tibi frumentum, & hordeum, & fabam, &

D0r

lentem , & milium, & viciam , & mittes ea in vas unum, &

Com

facies tibi panes numero dierum , quibus dormies fuper la-

HU

tus tuum; trecentis & nonaginta diebus comedes illud..

j

ic. Cibus autem . tuus. quo vefceris, erit in pondere vi-

Ts

ginti ftate

edes il-

lud.

res in. die :. 'a.temgore: ufque ad. tempus.com

16

ir. Et

bad

TREENSSS

Ie, (

6. Diem pro anmb, Efc. J 9

-

;ngt1109

que: Africani ,. & multe barbarg na-

dies pro fingulis annis..

tiones faciunt;.

ben

Z Ad.'aäfa'ionem. Zärhfdläm,., & i'.)

Prophetabis:) Non verbis; eratenim

In. hoc. tuo: decubitu in. laterem ,. in

mutus, ut: patet c. 3. 26. fed hifce

quo delineafti obfidionem. Jerufalem ,

fadis ; teipfo fcilicet, tuoque geftu

referes Deum:per.Chaldzos oppugnan-

dhe*n

de*äges,.obtutpm; , ut: fignifices. hxc

omnia,. quz facis, portentum: effe- ob-

tem: Jerufalem..

po

l

fidi»nis. arctiffimz: Jerufálem;. qua: ca-

9.. Gircumdedi te vizculis: ) Vela

Il 4

propinquis. tanquam. infano injectis ;

pietur, & exuretur.. Itaque-dies 390.

lin

Íunt- dies, quibus: duravit obfidio Je-

vel ab.ipfo: Deo; jubente, ut immo-

r»falem::: dies: quadraginta. fignificant

tus: maneret;,. ut: alii volunt.

Porro

tllqæ

tempus: ejus everfionis,, & vaftationis,

hic. Propheta: gerit perfonam civita-

tis ,. & civium mox obfidendorum, &

f)üazïm&

quod dies.tenuit quadrapinta. Porro

/

4 itty

dies.. 590.. fignificant: totidem. annos

vinciendorum..

EM

iniquitatum,.

: fcelerum 1fraelis ,.

ni-

Dies obfedionis tue. ) Intelligit: dies

i5

ot

I2,

bus.divinam iramprovocaverat..

illos 390. fle quibus. n.. 5..

etiain; anni' computantur: a. lapfu. Sa-

9.Et tuw fume ,. &fc.) Hxc omnia ni-

eti&m £0

lomonis:ad deportationem decem: tri-

ltl

hil aliud indicant, quam famem, quam

"tl

buum. per. Salmanatfarem ,. per. quam

paífura erat civitas obfefia. ln ob-

» QU

illarum tribuum homines gens efie de-

feffis urbtbus non folent panes ex folo

od

Qs

Que

tierunt ;; Dies: vero: qnadraginta . toti-

triico,. fed multis aliis feminibus ad-

&d (

ny

dem: annos,. quibus: durarunt fcelera

mixtis confci, quo diutius alimenta

Manaffis Regis:Juda;.

fufficere poffint..

ia

tullis ]

i

Erit: éxténtums.); More puggantis ,

Numero dicrum.) . Scilicet 390. pro*

ut: fignifices. fore ,. ut- hoftis

pughnet

C(mfuevit

contra:Jerufalem.. Hebraice eft »442-

tempore ,. quo: in latus finiftrum. cu-

?fr(- .

biturus erat; 40. vero pro tempore

Cinén

N

t»m , folebant: enim olim: veteres nu-

quo in latus dextrum.

MU

dátis brachiis pugnare ,. Quoq hodie-

Io.. Prgindi flateres. ) Qui: uncias

Vidmtibuj

Füt t

&

"

CAPUT IV.

535

1. Et äquam inmen

fura.bibes, fextam

4

pore ufque ad tempus bibes iillud.

partem hin; a tem-

]i

12. Et quafi fubcinericium hordeaceum comedes illud : &

ftercoré, quod eg

reditur de homine 4*0perires illud in ocu-

lis eorum,

I3. Et dixit D

lominus i.Sic comïedenft filii Ifrael * panem *Ofee

fuum pollutum inter Gentes

9. d-

, ad quas ejiciam eos.

I4. Et dixi: A, a, a, Domine Deus, ecce anima mea

ä

non eft polluta : & morticinum, & laceratum a beftiis non

comedi ab infantia mea uf

í

C

!

t

ue ad nunc, & non eft ingreffa

in os meum omnis caro immunda.

15. Et dixit ad me: Ecce dedi tibi fimum boum

J

pro Rerco*-

ribus humanis; & facies panem tuum in eo.

j

LCOH te'r'arri *[nfr&

16. Et dixit ad me , Fili hominis: * Ecce ego

jt

baculum panisin Jerufalem ; & comedent panem in ponde- 1413

It

re, & in fol

bibent.

icitudine f* *agu-am in menfu*ra-, & in 'an)gu&*ia $

n

17. Ut

[te

u

fl

decem etficiunt, quo cibo trahi potius

I13. Panem fuum polisrum.) Sordi-

poteft vita, quam fuftentari.

dum, quia ftercore co&um.

II. Sextam bartem þin.) Menfura

|à

Inter gentes.) In captivitate.

I$5

hin continebat duodecim fextarios

I4q. -4ma mea non efó polata. )

10

fextarius vero aque uncias viginti

Numquam ego res adeo fordidas co-

ltaque fexta pars hin funt uncig aquz

medi; nec adeo abominabil: cibo me

qU)

contaminavi.

t

quadra;rinta.

- rempeore tz/äge ad !emþz:. ) Vide

Morticinium. ) Id eft, ut Sanétus

dicta num. przcedenti.

Hieronymus interpretatur, quod ais-

lies

I2. Ef quafi fubcinericium.) . Hog

que eflufione fanguinis amittit vi-

etiam eo pertinet, ut fummam rerum

tam,

in quo moritur anima, ut

Solent

cum. fponte moritur, vel aquis fuf-

f

omnium penuriam oftendat.

focatur, aut ftrangulatur.

a"

enim, qui obfidentur, ut pauperes ad-

modum Íunt, fubcinericio pane uti,

Laceratum abeffis.) Utrumque tam

0b

fcilicet morticinium, quam laceratum

olo

cocoque non fub prunis lignorum ,

a befliis immundum erat; lege Levit.

j

fed fub ftercore boum, alioramque

animalium , quod hodieque in non-

C. II. II. 24. & c. 17. I15.

ntà

l$. Dedi tibi fimum bowit, 66c.) Con-

confuevit.

nullis . locis lignorum penuria fieri

cedo, ut pro ftercore humano utaris

p

Stercore , quod e

R1

gredirur,. Uc ) Sub

fimo bovis ad coquendos panes.

[it

cinere ftercoris humani.

I6. E: d;xiz.) Explicat fuperiorem

ort

Ie ocuüt eorum.) Ifraelitarum ,- illis

figuram panis ftercore cocti,

videntibus, ut hoc fieno fuam futu-

Conteram baculum panis, )

Phrafïs

T

ram miferiam intelligant.

Hebraica , qua panis baculus, aut.

536

PROPH ET. EZECHIELIS

47. Ut deficientibus pane, & aqua , corruat unufquifque

Tüte

Aa..dï ftat,rem;, iïuum; : & contabefcant in iniquitatibus. fu;s..

&

CAPUT V:

&

Per däz*on]b& capitis &? barbe propbete pilos ju[Ju Domini , va-

Of

vieque confumptos , defignantur. Sudei, propter [ua peccata fa-

dio.

, €? gladio confumendi : fic ut. patres filios, C filii patres

Vi

(äomedant', reliqui wero i captivitatem ducendi , ubi fint op-

Gen

gprobrium , ac flupor. Gentibus, quarum [upera-

tüe

runt Jcelera.

TR

'T tu, fili homiois , fume tibi gladium acutum, raden-

^.

i

tem pilos: & affumes eum ,. & duces per caput tuum,.

& per barbam tuam, & affumes tibi ftateram pondgms, & di-

Dum

vides eos.

1h r

2. Tertiam partem igni combur

es in medio civitatis , jux-

IT

ta completionem dierum obfidionis: & affumes tertiam par-

icbt

D

li

tem, & concides gladio in circuitu ejus: tertiam vero aliam

ürj

E

di.fperges in ventum , & gladium nudabo pott eos.

d

E Et

Lt

Cl

virea appellatur,. quia ficnt. baculo ,,,

providentiäm: divinam. alios aliis mqþ

[52

ita pane corpus fuftentatur.. Senten-

dis: punientem..

im

e P

tim ergo eft , tollam panem , &. fa-

Q.. Tertiam bartem sgui combures. )

ïum?

znem. immittam.,

Ignis fignificat peftem, & famem, qux.

J

^

Papem in pondere.) Ut fieri folet in:

^

tertianr partem pilorum ,. id eft civium

ebfidione..

Hierofolymitanorum , quafi ignis. de-

(U£ j

1

Corruat: unssquisque ad fra-

nipravit, aduffit, voravit, ut expli-

1 d

catur nüm. I2.

??ï gen

irem fzwm.). Unus hic, alter illic

Peftis enim phyfice

04f

juxta. concives. fuos corruat fame- ex--

eft quafi ignis comburens, & inflam-

aniinatus..

mans corporad.

N

lorum,

a medto civitatis.) Qua

.m in. latere

Contabefcant.. ) Fame marqefcafïtl,;

d o

indeque orta 1ue , & pefte putrefcant,.

defcripfifti,.

l

(& in tabem, & morbos peftiferos in-

titrit

guxta completionem | diersms obfidio-

qWQL E

cidant, quibus abfumantur..

zis.) Combure ex pilis aliquos quo-

4 T

tidie, donec dies odfidionis 390..com-

&oaf

tates. -

In iniquitatibus.), Pxopter in?qui-

pleantur..

Vel cum completi £ue-

mxhd

l. GL

xdi;':äz mä'—eiztem prlos..) |.No-

rint dies obfidionis, ut interpretatur

Teyor

j

watulam: tonforiam , ut. eft àn

Rabbi Salomon , & alii. — Vel figni-

W f

XTeb1o;.

i

ficabit hoc id, quod futürum eft,

d&dig

Stateram: ponderis, ) ]ufh, &—'pïro-:- q,ua,mdiïli dur.abitfoþfïdi'o'.

EfOChïm

bati ponderis.. G]adius Det' iram. fi-

Tertiam partegs.) Pilorum.

Runpri

guificat ;; ftatera. autem. judicium , &

Bj

Consides gladio, ) Nam. ut. dicitux

|CAPUT V.

-

*

53

4

K

'3. .Et fumes inde?

s

*

parvum kn*u'm:e*:kr—tïm:- & -li'/g"a)beïsiï eos in fum-

mitate pallii tüi. -

4« Et ex eis rurfum tolles, & projicies eos in medio ignis,.

& combures eos 1

a.

domum Ifírael.

gniz & ex eo e'gfedïifefur' ignis in omnem

s. Haec .di'ciig-Dom/i'nu*s. Deus: Ifta eft Te'mfä,ïäm*

^

*

; im me-

Ü

dio Gentium pofui eam, & in cir

cuitu ejus terras..

6. Et contempfit judicia mea, ut plus effet impia quam

Gentes: & prsecepta mea ultra quam terrae, quae 1n . circui-

tu ejus funt : judicia eninr mea projecerunt ; & in preeceptis

meis non ambulaverunt.

Idcir

4

en-

.

co h'*æCï dicit D'o*mïnuäq Deu-ä : Qum fqp'fä'räiïiïs G

L

tes

num. I2. Tériia þars L27] "g[;;u;!iar ;;zjzz'et

Ex le-o.*)' POp»'ul*Ov ex.i-'guoþ-«

12 circuitm fu0.

X*

d eeirceiu

€

Egredietur ignis.) "Scelerum; & p

jus.) Circa cävi'teït"em" de-

narum a Deo immiffarum incendium,

!

fciiptam in latere.. "

quod' univerfam: ]u« eorum: gentem:

Difperges 2m veutum.)

Ut fiïgnifï Ce-

populabitur..

f

tür Judzos in varias regiones. diffi-

S- Hac dicst Dominus, 65'2':.'5* Incipit

pandos efle, & difpergendos.

fuperiorem prophetiam explicare-

t

E? gladisom. nudabo poff eos. J Nam

(dfla ef Terufalem- ). Quuafi- dicat,

Chaldei Judzos in. Zkeyptum fugien-

hoc fchemate, fcilicet tui' capitis, &

)

tes perfecuti, ibi eos cunv /Egyptiis

capillorunt reprefentatur Jerufaleni ,

trucidarunt, ut eis minatus erat Je-

Jerufalem , iiquam , quam' ego Deus

.)

remias c. 42. I6..

olim. pofui, quafi mundi .caput ; &

luæ

Ez [umes inde.

) Ex tertia parte ,

quafi repinzm in medio gertium , ut

m

quz nec fame, nec pefte, nec gladio

eripfe quafi ancillz cuftodes: effene, &

de

in Judea occidetur, fed difpergetur

ftipatores, & ut exemplum inde fibi fu-

^

Ji-

in gentes. .

mérent p'etatis /Egyptii, Syrii, Arabes,

Id

Sumes parvum nuine'mmL) C'apilv

Afri , Graci, atque ita grádatimr alii.

lorum.

f4

i

lg cirenitm ejes Yérras. ) QUuaüi in

o [ummitate, 6 6 /In extremitate ,

umbilico éerrz, pofui éam , & variis

ge

vel ora pallii tui: fignificatur Dei be-

undique terris circumüdedi.-

nignitate, & providentia paucos ali-

Vïdä in-

fr1, cap. 53. I2.

quot Judxos ex clade illa fervatos:

6. j«ditya mes. ï : Ije'g"'e"m ihïea'lfl,e

7

. Projictes i2 medio ig;zi.r.) Q uem

fecundum: quam'judicare debent. Ju-

10

excitafti in medio lateris, in quo' de-

dices.

Jf

fcripta Jerufalem: fignificantur ii , qui

Ef Pracepta mea.) Scilicet cori'tem'-—

ia

reverfi ex Babylonica captivitate ite-

pitt, plusquam cireumje? x nationes

ttqf

rum fceleribus fe maculantes , igne

impietati , & idololatriz deditz.

fi!

Lasd

cladis a Macedonibus illate per Àn-

(

Superafits, ) Peccatis, & im-

J

tiochum , & tandem a Romanis af-

pietate.

fumpti funt.

Jexta jndicoa gentium , &fc.

) Bon as

1774 cum Cop. Menoch. Tous. V.

Lj

YXyy

J

3

^

$

P;zaopHET. EZECHIELIS

tes , quae in circuitu veftro funt , & in praeceptis meis non

ambulaftis, & judicia mea non feciflis, & juxta (1)judicia Gen-

H

tium, qua in circuitu veflro fant, non eftis operati:

$. Ideo hac dicit Dominus Deus: Ecce ego ad te, & ipfe

ego faciam in medio tui judicia in oculis Gentium:

9. Et faciam in te ,. quod non feci , & quibus fimilia ultra

!

non ífaciam, propter omnes abominationes tuas,

io. Ideo patres comedent filios in medlo tui,. & filii come-

pl

dent patres fuos: & faciam in te judicia, & ventil

ahqu uni-

fe

verfas reliquias tuas in omnem ventum.

1r. Idcirco vivo ego, dicit Dominus Deus: nifi pro eo ,

quod fanttum meum violafti , in omnibus offenfionibus tuis,

i

& in cun&tis abominationibus tuis: e

u

& non parcet oculus meus, & non miferebor..

go quoque confringam ;

"

12. Tertia pars tui peíte morietur, & fame confumetur in

medio tui: & tertia parstuiin gladio cadetin circuitu tuo: ter-

N

tiam vero partem tuam in omnem ventum difpergam, & gla-

(

dium evaginabo pott eos.

I3. Et

(1) Iudicia gentimfnP Ip edit. Sixt

legztur : juiïiti'as" ge,htiuln.

gentium leges , & probatos mores, fi

tiam . capillorum partem in ven

!:um

quos habent, non eftis imitati, fed

proje&am fignificabantur.

tantum zmulati eflis fcelera. Ac no-

IL. Hree, ) Scilicet Qb peccata

minatim ,

uia

non fuiftis tenaces

tua.

vers religionis, ut ipfi funt fuperftitio-

"

Vrvo ego.)"Juro per vitam meam.

nis

uz,

Nf.) Jungendum eft cum verbo

- $. 4d £e.) lratus veniwm ; vel te

confrimgas) , hoc fenfu : non habear

alloquor, &

qux feqtïufltllr mala de-

Deus, nifi' confregero, &c.

lm

nuntio.

Santun: meum violaft;. ) "Templum

Jedicia. ) Supplicia q'uzifï' juftus

meum, in quo me cole

tl

ul]tor inferam tibi.

idolis contaminaíti.

re debueras,

G

ft lg

Q. Faciam in te , quod mon fect , Ge.)

In ommibus offenffomibus tuis,) Ido-

Plagas acres infligàm ,*quales adhuc

lis tuis, quz quafi res execrabiles

lu

non inflixi aliis gentibus, 'idqug pro-

Dei, & piorum oculos, & animum

qug

tior j

pter abominabilia peccata tua.

offendunt,

IO. Puarres comedent füros ,

B.

Confringam.) PaCctum meum, quo

Wn

Dtrumque accidit ín excidio tam Chal-

tibi pollicitus fueram , ut tibi adef-

l.

Vide

deorum , quam Romanorum,

fem, tibi faverem , & beneficiis or-

"

Lamentat. cap. 2. 20. & cap. 4. Io.

zh

narem,

Immo 25

le (j

& Baruch. 2.

bent LXX,

jici(m £e , ut ha-

prec

judicia.) Supplicia , & punitio-

. Nop parcet oculus sment.) Htiamfiü

nem, üt n. g.

viderit

te graviffimis calamitatibus

a

y |

Vezti]abo, 6c.) Difpergam per omnes

conflictari.

Tent:

IQ. lz ommem wventum

d

gentes eos , qui in te a fame, pefte,

t:/l'verga)iït ;

l

& gladio religui fuerint, qui per ter-

Vl'dfln.t

Ec.) Vide dicta fupra i. 9.

Ral

,

CAFUT V

559

ü

.12. Et complebo furorem meum , & requiefcere faciam

indignationem meam in eis,

& confolabor & fcient, quia

ego Dominus locutus fum i m zelo meo , cüm 1mp1evero 1n1-

fe

dlgnatmnem meam in eis.

:4. Etdabo te in defertum, & in oppmbrlum Gentlblïs, quae

[

in circuitu tuo funt in confpettu omnis pratereuntis.

15. Et eris opprobrium ,

& blafphemia, exemplum , & ftu-

e

por in Gentibus, quae ij

| Circuitu tuo funt , cum fecero in

i

te judicia in furore, & in Indlgnatlone ; & in increpationi-

bus irse,

D

16. Ego Dominus locutus fum: Qvando mlfero fagittas fa-

5

mis peffimas in eos:

qua erunt mortiferee, & quas mittam ,

1j

utdifpergam vas: & famem congregabo fuper VOS» & * con- Supra

teram in vobis baculum panis.

A aci

i

17. Et immittam in vos famem, & beftias peffimas ufqu

e lnfra

Ài

4.13

ad internecionem: & peftilentia , '& fenguinis tranfibunt per'

la«

teD & gladium inducam fuper te. Ego Dommus locutus fum.

í

Wt

-

Jf

L

Yyy3

CAWT

rbo

OYA Complebesy Satiabo.

Exemplum.) Infelicitatis &que, ac

at

Reqmc/&ere facuzm) Ceffare faciam xmplobltltls

iram meam ,.detlapgrabit ira. mea, cum

$repor. ) Ut ceteri. videntes calja-

ultus. vos. tuero

ia

anitates tuas, ffupeant quafi attoniti.-

,

Confolahor.) Solet enim vmch&a ef-

Aliqui vertunt, Terzer.

fe levamen accepts injüriz.

Locutus fum. in zilo meo.) lva mea,

jesdicia.) Extrema mppl:cm

(do

Increpationsbus ire. ) Cafucracxone?

yle

qu& tanto majnr eft, quanto arden-

]u

m

tior fuerat fponfi. amor , qno te fue-

& ultione, quz fit ab irato Deo.

ram complexus..

I6. Fgo Domirus locuius fum. )

lp eis. Püniendis...

qth

ïtaque certiffime evenient, que pr&-

tdef

I4- Daóée fe i defertwm.) Faciam

dixi.

0r

te. defertam , & defolatam..

| Sagittas famis.) Sagitte famis funt:

" oppraär zm.) 'libi onines male

hà

Pï*edo, locufte, 1ubvg0 fegetum ni-

precabuntur, & exprobrabunt peccata

mir imbres, grando, &c.

i

tua , quibus adeo gravem: Panmonem

Baculum pam:. J dee dicta fupra:

merita es.

cap. 4. n. 16,

us

35« Blafphemia.) Ut fcilicet omnes

17« Pefhstentua ,: €$

f famguss) Peftig,

videntes té. bl afphement,. td. eft. tibi

& bellum.

"n

maledicant , tibi convitientux,.

Tranfibsnt.). Graffabuntur,

L

1

540

PROPHETHEZECHIELIä

E

CAPUT.VL

d

ü

l

Prop?,err ;;hultiplicem 1

plolatrigm . filïojkum Jjrael , p;'ædicunfur

eorum urbes , C? excella diffipanda , & qui peflem , gladium , &

l

Te

Jamem evaferint, di[pergendi iter Gentes , ubi malis pre[fi

comgertentur ad Dominum.

Ü

fs

I.T? T fa&us eít fermo Domini ad me, dicens:

$. À. Fili hominis

pone faci.emxtu;am ad mon/?;es Ifrael: & pro-

:

phetàbis ad eos.

x

*Infra

. Et dices: * Montes Ifrael audite verbum Domini Dei:

alli

35. 1. Hzec dicit Dominus Deus montibus,:& collibus, rupibus, &

tna]

vallibus : Ecce ez

o inducam fulpier vos g'ïadium*, & difper-

:

fün

dam excelfa veflra.

4. Et. demoliar aras ve'

(tras , & confringentur fimulacra

(

véflra : & dejiciam interfe&tos veftros ante idola veftra,

r

$. Et dabo cadavera filiorum Ifrael ante faciem fimulacro-

rum veflrorum : & difpergam ofía veftra circa aras veftras.

6. In omnibus habitationibus veftris urbes defertee erunt,

m

& excelfa demolientur, & diffipabuntur: & interibunt arae

lerem

veftrae, & confringentur, & ceffabunt idola veftra , & cor.-

Qu

terentur delubra veftra, & delebuntur opera veftra.

Ó

V0s p

7. Et cadet in

z

terfe&us in medio veftri: & ícietis, quia ego

liquos

£,

€fïunla

fum. qumi,n.us,

S-Et

t [9.

pe

104

2- Oze facien) tuam.) Audaécter ,

gladio * occifos.

Hoc faci&t Chal.

0. 1

daus, quod apud Virgilium Pyrrhus:

lerint

& libere loquere. ('Vverlte.fa-

*

ciem tuam.

Narum ante ora patris, patrem

obtruncaz ad aras.

qui

m

"d montes If7ael.) Ad Sion, Mo-

per H ij

tia, montem Olivarum, in quibus Ju-

'6. In

Vintbns babitationibus 'UWrik )

C

In omnibus locis, in quibus habitatis.

dzi collocarunt, & coluerunt idola.

*Dejl'rtæ..) Defolatæ, &

pro t

3. "udite,) Profopopzia ; montibus

bus vacuz.

: ha-bitaccjri-

mms l

enim fenfum attribuit , ut IMoyfes

penite,

Excelfa. j In

Vlate,

cclo, ac terrz. Deut. 3. I. 4udire

bantur.

quibus- idola co]e-

cgli, qua loquors & c..

telle&m,

Rupibus, Ef valilus,) ln Hebræo

Iuteribunt ars.) Solo squabuntur.

N L?

eft, Torreniibu: , E$. wallióus ; hifce

Opera veffra.) ldola, altaria, & de-

fs

lubra iis dicata, qus vos manibus

Citr,

enin in locis folebant idolis facrifi-

care , ut explicatur infra n. 15.

veftris lol)ïexjati eftis.

E D

Gladium. ) Chaldzorum , hoftes ,

i a

bellum.

7 Iäte;fe[iu:.) Singularis numerus

i

pro plurali LXX. habent: & cedest

interfe&i.

IYüs ]

4 Inf/ärfefln veftros.) Cive$ ygftros

[]

141 O(i

^

)

CAPUT VL

$4i

4

9, Et relinquyafh in vobis eos,

;

tibus, cum difperfero vos in terris,

qui fugerint gladium in Gen«-

il

9. Et recordabuntur mei liberativeftri in Gen

»Ati&bus.,' ad quas

j

captivi du&ti fünt : quia contrivi cor eorum fornicans, &

recedens a me ; & oculos eorum fornicantes poft idola fua:

& difplicebunt fibimet fu

fis abominationibus fuis.

per malis ; quie fecerunt in .univer-.

10. Et fcient, quia ego Dominus

0.

ut facerem eis malum hoc.

non fru&raxlocv'utxusx fum,

1II. Haec dicit Dominus Deus: Percute manum;tuam, &

]

M

allide pedem tuum , & dic: Heu, ad omnes abominationes

malorum domus 1

J

frael: quia gladio, fame, & pefte mituri

funt.

14

I2. Quilonge eft, peíle morietur: qui autem prope, gla-

»

dio corruet, & qui reli£tus fuerit, & obfetfus

3

ionem meam . in eis.

, fame morie-

no,

tur: & comp/ebo indigpat

p

IN Yyog s

i. Et

,

.;Scietis, guü ego fum Dominus.) Sce-

ita in fornicatione metaphorica , ex-

[

lerum ultor, idola vero falfa numina,

terna fpecie, & ornatu idolorum ca-

qus nulli opem ferre poffunt.

piebantur Judxi, & ad illa colenda

)*

8- Et relizsquam.) Id eft, nonomnes

alliciebantur,

a

vos gladio concidetis ; fed aliquot re-

Difpicebunt. fibymet. ) Damnantes

)go

liquos faciam , qui gladium gentium

confilium fuum,

eftugiant , & falvi fint , & inter gen-

lolatriz.

lpeccatum fuqm ido-

Et

tes captivi verfentur, per quas dii-

Io. Nos fruffra.) Non Tlnä Caufa i

Pergam vos.

fed ut eos aíliigéndo corrigerem;

9. Liberaii

veffri.) Qui—nevcem eva-

ad fanam mentem, & peccatorum poc-

ferint.

nitentiam adducerem,

105

Locuzs

du gentibur.) Dum caþtivi, & dif-

Jem , «t facert:'m. ) Facere

1 qm

perfi erunt inter gentes.

decrevi.

ContriUv4 cor eorum. ) Pr&teritum

II. Percute manu 14u4.) Alteram

ii )

pro futuro.

Qiuia cónteram cor eo-

manum, vel femur tuum.

'&tiS-

rum, id eft faciam, ut peccati eos

llide pedem tuum.) Ad terram

; funt

r«

peniteat , afflipens eos longa capti-

hec figna ftupentis, dolentis, & in-

vitate.

Vexatio etiam dabit illis in-

dignantis ad tanta mala Judzis im-

olc

tellectum.

pedentia.

Fornicaps) Per idololätriaxh, qu&

d emnes abominationes. ) Propi:er

ul

frequenter in Scripturis fornicatio.di-

omnes abominationes peccatorum.

citur.

, de

IQ. Quilonge eff.) Quinon eft Hie-

T

Ef oculos eorum farnic?n)tes. ) Ut

rofolymis, fed longe abeft a patria.

enim ad veram fornicationem oculi

Qui relitins fuerit, & obfeffus.) LXX.

funt in amore duces

jetus

quare dixit

habent: Qii circumdarus fuerit, fcilicet

Divus Petrus 2. Epift. cap. 2. num.

Hierofolymis. deprehenfus, & ibi ob-

gdellt

14. -Ocules habest plemos admlterii ; feilus.

-^

342

PROPIIET. EZECHIELIS.

13. Et fcietis , quia ego Dominus, cum fuerint interfe&

fed

veftri in medio idolorum veftrorum, in circuitu ararum ve-

flrarum, in omni colle excelfo, & in cun&tis fummitatibus

fül

32)0ntium , & fübtus omne lignurm nemomfum & fubtus u-

W

piverfam quercum frondofzm , locum , ubi accenderunt thu-

T2 redolentia univerfis idolis fuis.

lst

14. Et extendam manum meam füper eos: X facxam ter-

ram. defolatam, & deftitutam, a deferto Deblatha , in omnibus

habitationibus eorum: & ícient, quia ego Dominus.

t

$

-

CAPUT CDVIE

Com

MP

Demmtzaf Propbem

tolius terre fifuda exfremæm, €? inevita-

bzlem w/latzanem roxime imminere propter illerum |

Ícelera.

fLab

&i

'T fa£tus eft fermo Domini ad me., dicens :

K

2

COEt tu , fili hominis J

.haec dicit Dominus Deus terrze

Vin 5

Efrael Finis venit , venit Hms fuper quatuor plagas terree.

3. Nunc finis fuper te, & immittam furorem meum fuper

te: & judicabo te juxta vias tuas: & qestus contra te omnes

llle'-m

abomünationes tuas.

(à]e ]

bux

4..Et

ts

Doy;

Capu*

Complebo indignationem meam. ) Sa-

ufque ad. fïnem va&etur. IWemlmt po-

h

À

|

tiabo , ut füperiori .gap. I1. I3.

tius Deblathe , quam alterius ]oci,

Ti y

13. Jiterfects veféri.) un Hebr. eft,

quia ibi NNabuchodonofor confedit,,

Catürn

futerfelli eofum , id eft, cadavera eo-

dum ejus exercitus Jerufalenr expu-

/ l[sl

rum., qui interficiendi funt

gnaret 4. Reg.

25. 6. & Jerem. 39. s.

dOnis

Que. colue-

lm medio idolormm. )

A.lnchomxus Reblatha chümgulc a.De-

If';

xunt,

quafi dlCdt

Sapietis: eorum

blatha, & hanc ponit terminum tribus

ttiQ

HIUS df]

eéxem plo

R3ben.

Xlu]gat:e editioni favent

uf Bæ

14. Extendam manum meam, Uc)

Chaldzus, & Grzci, & fenfus com-

J «

Percutiam eos per Chaldzos.

modiffumus eft: Faciam terram ]u-

mï QL

4 de /E*rta Deblatha. ) In Hebrzo eH*

dxam magis defolatam, & vaftatam,

f'mün :

« deferto vf7ue deä!atbzt

Aliqui pu-

iam fic öebl ath

dj quod eft defertum

Rh

dh;;;.- t

tant Deblatha effe eam , qux apud

ablrmum, cujus mentio Numer. 33.

Mtdo o

Jeremiam c. 39. 5. & 4. Reg: 25. 6.

& Jeremi& 48. 22.

Eft pars de-

5 E

X OCatur Keblatha.; facilis enim e(i mi-

fem ilius hornbilis, cujus meminit

dmg

tatio, litere. "y 7(/6' in * dalerb, que

IMoyfes Deuteron. 9. 15.

funt admodum fimiles inter fe

erat

ED[

[

T r. ) Audi, & vaticinare

Reblatha)in terra Eimathr in extremis

quz fequuntur

7d€m*

jude finibus ; defertum autem juxta

Wenir fimi.) Perditio, defolmo

[* Va

Jerufalem altera ex parte

itaque in-

Terra.) Judza.

1,53;

dicat fore, ut tota Judza principio

- jxd:m&a te, &c.)' Puniam te prO

men

-

CAPUT VIL

543

3

ü

4. Et non parcet oculus meüs füper te , & non miferebor

£

w

fed vias tuas.ponam fuper te, & abominationes tuae in medig

us

tulerunt: & fcietis, quia ego Dominus..

x

$. Hzec

hu-

venit.

. dicit Dominus Deus: *AHii&,:io una, afflidtio ecce

. 6. Finis veni

5

t

venit.

L. Veni; finis j evigilävit adverfum ,tä: ecce

QUS

4. Venit contritio *füper te;.,» qui häbitaä in telir.a: venit

tempus , prope eft dies occifionis , & non glorise montium.

8. Nunc de propinquo effundam iram meam fuper te, &

complebo furorem meum in te, &;

-

J

judicabo: te juxta vias

It

tuas, & imponam tibi omnia fcelera tua. .

: fed Viää

9. Et.non parcet oculus meus , nec miferebor ,

