dei cum templum everterent, voci-

tf

ferabantur.

"

tatis; hanc enim facit lex cum magi-

ftratibus, & hi captivi ducti funt.

12 1

9. Tetendit frmic,ulum fzum) Defï-.

. Prophet& ejus, 6c.) — Viri Pf'ophe-

intcllpi

gnavit animio ejus demolitionem ; fo-

t&, ob peccata populi ab irato Do-

habene !

lent enim fabri murarii, cum partem

mino refponfa non accipiunt.

-Et

lenifica

aliquam muri dejicere volunt, rubri-

Jeremias, qui unicus fere .fupererat ,

.Ein 'l

€a, verbi gratia, aut alia ratione,

exofus érat populo , &. habebatur

OCUnqn

fïgnum imprimeré, ut quoufque in

pro Pfeudopropheta.

Vide jerem.

us

dejiciendo progredi debeant, cogno-

43. ?.

RV ;

Cant.—

1O. Sederunt 14 fertra. ) Summum

Jugdius

Et rom AVEFHE mantóm feam.) Poft.

dolorem , & luctum defcribit ; fole-

13' Ck.

quam ccepit perdere, ac demoliri ,

bant enim , qui muarore affecti erant,

ftemy

non ceilavit, nec manum ,aþ opere

humi federe, tacere pre dolore, fac-

Qu f!'

-

Ti

removit, donec perfecit.

cis indui, caput cinere afpergere, &c.

Luxit antemur ale.)

Lugubre- fuit,

"ubjecerunt im terram.) V alde demi-

J

1

defolatum fcilicet , & everfum ante-

ferunt capita faa, qui prius erecto,

Qj/a ïm

? OW& ] 1

murale : fic dicitur-Iugere antemura-

t extento. collo fuperbe incedebant.

le, ficut dici folent prata ridere.

Vide Ifa. cap. 3. 16.

I7-

Ut t

4ntemurale.) Solent enim in bene

IT. Effwfum eff in zerra jecur "meum.)

I';' n

inunitis -u»-rbibus— ante Inuros excitari

Effufa funt vilcera mea ; hyperbole

L f(-

Vfdff:(ü;

4(.*4

N

*

D

C A PUT- I

471

ne filie -

P

n

populi mei , cum 'dxeücelret pärvulus, &.-la&ens in

plateis oppidi.

^ LAMED

d-

I2. Matrilbus'*fuis

dixerunt : Ubi eft wtrit]icufn*, & vinum ?

ttvit

cum deficerent quafi-vulnerati in plateis ci

vitatis: cum exha-

larent! animas fuas in finu matrum fuarum.

. 001

'

-

fnitü.

MEM.

13. Cui comparabo te?

3R fä-«

vel cui affimilabo te, filia Je

. Cott

lem?. cui exaequabo te, & confolabor te, virgo filia Sión? ma-

Djece-

gna eft enim velut mare contiitio tua:

quis medeþitur tui?

NU N-

s

I4. 'Pröphetæ tui vider

unt tibi falfa, & ftulta, nec aperie-

bant iniquitatem tuam, ut te ad poenitentiam provocarent:

s funt

tntao-

viderunt autem tibi affumptiones$ falfas, &

SAMECH.

eje iones/,

i

— d

tiam:

I$. Plauferunt fupeþ te mgnib*us omnestranfeuntes perv

fibi-

: ]gngiüs

rale

ad fi

Non ponebant tibi ob oculos peccacaä

] fubver-,

loris.

gnifïca ndam ïï—-l-;ïghïtüdin*em dq*'

aderibus

tua , fed tibi placentia loquebantur. . -

Conteitione.) Calamitate.

Affumpriones fal[as.) Prophetias fal-

FKila populs mer. ) Jerufalem. Vide

;

fas: Hebraice eft Nynt maf[z, id eft,

] gentes

dicta cap. r. n. I5.

pondus, vel onus, prophetiam fcili-

Cum def(:eret

& fiii.

d

pf..rvxulu:. »r 'Famg ;

cet gravem , & minacem; fed gene-

fmä Civi.

ratim. fumitur pro quolibet prophe-

m mage

IQ. Triüdcum.) Ci

-bum quel.*ncunque

tix genere.

Vel dicuntur Pfeudopro-

funt.

intelligit

fic e?ro; ( quam vocem

phetarum vaticinia , Oz«s, quia ne

Prople

habent hic LXX.) Grezcis & triticum

mendaces haberentur, fi femper pro-

rto Ut

fignificat, & cibum ex tritico, & tan-

fpera przdicerent , veros Prophetas

nt

[

dem quemlibet etiam alium quomo-

conabantur imitart, atque adeo ad-

pertrts

docunqne confectum.

verfa nonnunquam minabantur , &

abebatur

Qu»ft vuluerari. - Morerentur fame

folemnem illam formulam ufurpabant:

fevius trucidati , quam qui 'gladio

Ozus Domini.

Mos eft adulatorum,

jug'ulancur.

:

ui eOs leviter aliquando reprehen-

gummum

I3. Cu; comparabo te , 69c. ?? Q uod

unt, quibus tunc vel maxime adu-

it fole

exemplum calamitatis reperire potero,

lantur, fimiles blandientibu$ catulis,

N erati

quæ,fïmiiis fit tu&4 ut te confoler?

dentes rnion fieunt

qui videntur dominum mordere? fed

£

of u

. .Magrm eff epim velut mare. ): Sicut.

gem

Ejetliones.)

ifperfiones, exilia.

jj d*

nulla aquarum cópii mari comparari

15

"Jauferunt , 6c. ) Qui ge-

oteft ; ita nullus eft dolor, qui cüm

ftus: e

admirantium ,

dolentium ,

T

dolore tuo poffit conferri.-

cedebante

obítupefcentium , aut etiam irri

qdþen-

I4. Prophe/s.) Valfi, & mendaces..

tium.

j ylllfum')

Videruzt ti&i,). Prophetaverunt tibi.

Sibilaverunt ,. 6$. moverunt. caput.

jpobt

Nec gperieöant iviquitartem tuam.)

Qui geítus eosdem Egnif*ïcanc affeq

L

&

-

&L O

41

"d

LAME NT JEREMIJE.

fibzlav eruntu, & moverunt caput fuum fuper filiam ]erufalem :

fut

ad

Haeccine eft urbs, dlcentes. perfeih decorls gaudzum uni-

verfæ tevræ?

hY

fec

PHE

16. Aperuez:unt fuper te os fuum omnes inimici tui : fibi-

4

laverunt, & fremuerunt dentibus, & dixerunt: Devorabimus:

erg«

en iífta eft dles, quam expectabamus , mvenlmus, .vidimus.

fur:

A I N.

pro

*Lev. ' 17. * Fecit Dommus,, quae cogxtav:t,complewt fermonem

9^.14- fuumj quem praceperat a dlebus antiquis: deftruxit, & non

2

eut.

pepercit, & leeüificavit fuper te mnmcum, & exultav1t cor-

&n

28:

'nu ho*-'uum tuorum.

L

Ti5 t

SADE

18. Clamav1t cor eorum ad Dominum fuper muros filiae

2

Jerem S On^

* Deduc quafi torrentem lacrymas per diem, & no&tem:

t

14-17: non des reqmem tlbl, neque taceat pupilla oculi tui.

& re

upra

C O

FH

Y« 10,

COflt

19. Confurge, lauda ih noCte, in prmc1p10 Vlglllarum ef-

i

. fun-

O zucro

&us.

. Vide di&ta Jerem. 48- 17- &

47. Jerem. .n. 6 lemmus

cap. I8. 16.

Dominti u/ämequa non qmejczs ? ingre-

$s

Gandium untverfz terra. ) Qua tzm-

dere in vVAginam RAT rffl igerare , 6

. quam domina univerfa terra , qu illi

file , id eft , quiefce.

parebat , gaudebat & (rlornbatur.

19. L.mda) Clama, vocdcrare,

heryoy

15. Az/c, uerunt faper ss fittm.) l-

preces funde cum clamore; nam *j3

exp'v

ufeïunt te, & exprobraverunt tibi,

roni , fignificat clamare, five laudan-

Lf'(la

17- tSermam:m . quem pmcepemt )

do , five .cantando , five lugendo,

qunm

Ordinaverat quafi przcepti. fui vio-

&c.

lauda etiam , & gratias age

P?O

[

lati peenam , & fupplicium , quod txbx

pro patema COIr eptlone

Tüm tio

Hoc, enim fmx:c QG

lam intulit.

Ip principio 'wgtlmrum ),Notum eft

umpd j

comminatus eft, Levit. 26. 16. &95.

antiquos no&em in quatuor vipilias

Ruferef.

Deuter.

28. 15. &fequ

diftribuere.folitos , quarum unaquz-

C'mu

. Monet

Letiffcavit faper te inizuicum.) Qui

que ternis horis coníitabat.

I&. 0)

tuo excidio Ietatus eft.

ergo ut à prima vigilia, hoc eft, nó-

Vitide

Corns.) Poventiam, robur, vires.

&is feu tenebrarum. initio , preces in-

Frifly

19. CLieavif cor eorum. ) Scilicet

choet , & fequentium nglmrum ini-

uloa, q

judsorum cun obfeffi effent, nec

,tiis renovet, ad quod dolore excitabi-

4t ie

pciient ürbem defendere.

tur , quafi buccinz fono.

N

Super muros.). Propter 1

Szcut 4quam.) Sicut, qui vas ín-

muri fubverterentur.

ræ*)s, ne

Ti yy.

vertit, totam prot:ndit aquam , cu-

Deduc, 6c.) Sunt verba Prophe-

jus nihil vafi adhgret , ut aliorum

8 (tty;

'"se ad Jerufalem.

liquorum ;

ita e vafe cordis omnia

QETA

tua de(ïdena, &runnas, & gemitus,

rophg

N:gae tacent pupilla,) Cellet ; fic c.

X

^

gcAPtPrxL&nL

478

em

funde ficut aquam cor tuum ante confpe&tum Domini : leva

Wi«

ad eum manus tuas pro anima parvulorum tuorum, qui de-

fecerunt in fange in capite omnium compitorum.

X

[]

fb

'zo. Vide, Domine, & co

nfidera, quem vindemiaveris, 1ta :

fs

ergone mulieres comedent fru&tum fuum , parvulos ad men-

QU5

furam palmz?.fi occiditur in

D

fan&uario Domini facerdos , &

propheta? |

)nem

S I N.

.

non

O

2x. "ïacuefünt in terra f

ris puer, & fen

ex: w;irgines meæ,

ICO?*

& juvenes mei ceciderunt in gladio : interfeciíti in

i.

Xdïi—e furg-

ris tui: percuffifti nec mifertus es.

T H A U.

: f

22. Vocafti quafi ad diem folemnem , qui terrerent me de

Clem:

circuitu, & non fuit in die furoris Domini , qui effugeret,

& relinqueretur: quos educavi, & enutrivi, inimicus meus

confumpfit eos.

:

CaPUT n

fü

ACOLOE POHeó

5

gt

1. Y Go vir videns 'paupertatem meam in vir

ga ihdignätio-

at

nis ejus.

ALEPH

et4tt y

i ingri-

camaue

-Jaerymis. magis, quam verbis , Deo

hoftibus truciþd:arentur, quemadmodum

C ,

explica, & effunde.

Jerofolymis fa&um ?

gm )!

-Leva «d eum maunus.)

: Auxilium po-

2]. Jacuergsnt. ) Mortui, trucidati.

-

] I.Aud-m'

ftulando.

Forís.) In plateis, compitis.

mgen 10

Pro anima. ) Pro vita parvulo-

22. Vocafl;.

us A

rum tuorum, qui paulatim fame con-

vocafti.

) Congreggüi , con-

fumpti funt , ut eorum intuitu tui

Quaff ad diem folemutn ) Yn quo

ig&'»wr d

miferefcat.

nos tui furoris vi&timz caderemus ,

Cempitorum.) Mebr. platearum.

& hoftibus quafi epulum e carnibus

oU

QO. Quem vindemiaveris tta.) Ut me

noftris prebereinus,

vindemiafti.

More

Qui ferrerent me.) Hebr. Terrores

eüin

Fruttum: fuum.) Vilios fuos, infan-

meos, hoftes, qui mihi funt terrori :

yrece i

tulos, quos genuerunt.

hoftes meos terribiles.

De cireuite. ) Ne&endum cum

m il

d menjkram palma.) Longitüdi-

T Amrabl

nis unius palmi, palmares , quales

vocafit.

funt vix nati.

Quo: educavi, t$c.) Filios meos.

vir.) Hebr. Ego vir ille.

j

$i occiditur, 6c. ) Quando vifum,

I. EGa

g,

aut auditum eft, ut Sacerdotes, &

Videsi.) Qui experior, aut

gjit

TO

Prophetz in ipfo templi adyto ab 'expertus fum. : Vel , vaticinans ,

( oni

"

E. eum Co;s. Menoch. T. V.

Ooo

: gemïwf'

T

474

LAMENTJ]EREM;E/

ALEPH.

duxit in tenebr

a, & non in luce.m.

2, Me minayit,'f& ad

ALE ?P H.

"

t, & convertit manum fuam tota dig.

-

3.,'TantUm in me Verti

LBX II

é

»

4. Vetoftam fecit. pell

em meam, carnem m

eam ,.&. con-

trivit offa mea.

dei

B »E T HI

-

w. fdificavit in gyro meo, & circumdedit me felle, & labore.

Bx

dH

fi

6. 'VIn-. tenebrofis collocavit me, quafi mortuos

*

fempiternas.&/

B

GIME L.

ll

" Circufnäedäücavit adverfum me

» Ut non egrediar, : äg-

1

pedem meum.

-

gï*ayavit' com

GIME.L—L.

€0r

9. Sed & cum clamavero, & rogavero, exclufit orationem

-

meam.

ci-

—

I5

precoghofcens ïäaupertatem, id e

ft,

4- Ve;äjlatem ftteit , . ) Intempe-

miferiam , & afflidionem meam, &

flivam fene&tutem, rugas induxit cuti,

!

populi mei; quafi conqueratur Jere-

.

& carni mez, magnitudine, & alli-

mias, quo

d nemini Prophetarum tam

duitate erumnarum.

triftia, & calamitofa przdicenda tue-

Contrivit offa mea.) N ehe

mexiti!;us z

0. (

rint, ac fi diceret : Ego inielix ille

& multis inflictis plagis.

mb Ifn

Propheta fum, cui triftia tantummo-

5. JEdifíeuo.t 12 cyro ueo, &c.) Un-

do, & fxva populo predicenda com-

dique vallavit , & circumcinxit me

lum T

jnittuntur.

laboribus, & -periculis, quz nomine

qul In

1n virga indigüatian;s ejus-) In ca-

fellis, & laboris defignat, ut effurio

to f

Á

fligatione, qua peccatis meis, meo-

non fit locus.

s

rumque civium offenfus , & iratus

(6. En renebsoffs. ) Locis, rebus ni-

Ohnma

mirum adverfis.

Io

Deus me.cum civibus meis c:aPcägat:o

Alludit ad virgam vigilantem Jere-

Quafi mortuos lempiternos.) Quibus

)äæ['

miz I. II.

nullà eft fpes refurgendi ad hanc vi-

Atus e

tam, licet fint vite reddendi in com-

T ln

Q. Minevit.) Duxit.

Afnia

muni refurrectione mortuorum.

Im :eneüras.

ionum,, « do.-

tuþ ]tm

jorum.

Me] alludit ad. carcerem ,

Inore

i

in quem conje&us fuerat. Vide Je-

9. Circumad fteavit adverfmm me,Eyc.)

0 n

Quafi murum , aut fepem circum-

.

remim C. 32.

38. ad eundem car-

dedit mihi.

iif

'

cerém referti poffunt fequentia. num.

lG

5.6.7. & 9

^

"Adggravavit compedem meumA.)u Gra-

l. ,lent:æm £

vibus compedibus vinxit me

g&ru-

min'ü'kt ü

2 me vertit , €c.) Ni-,

mnas, & calamitates fuas intelligit;

Fv

hil aliud facit Deus per tótas dies,

il

uam ine colaphis, & alapts cedere.

& populi fui.

Ítalice' diceremus :

9. Cum clamavero. ) Futurum pro

I3. g

Tutto il giamo- u

linj, o

ha 4e tuatit adoffo,

preterito,, cum clamavi.

—

-

6APUT IIL

475

GLMEL

dip

.

onclufit vias meas lapidibus qua

dr-is ; femitas measkfube

vertit.

DALETH.

dig.

IO. kU'rfus infidians

faCtus eft mihi; leo in abfconditis,

D.ALETH,

Con

11. Semitas meas fubvertit, & confregit m

e":) pïofuit me

defolatam.

TX

SDOXILOE T OL

tbqre.

12. Tetendit arcum fuum , & pofuit me quaü fignum ad

105

fagittam,

-

H E.

r3. Mifit in renibus meis filias pharetree fuce.

z

I

H E.

I4. Factus fum in derifüm omni populo

| meo, canticum

ionett

e.orum tota die.

(i

m

Gl

—5

—rs Replevit me amaritudinibus, inebriavit me abfinthio.

-

:

NCSA U.

p

um dentes reos, ci

bavit me cinere.

yrit cy

V AU.

,& alie

16. Et -frggït ad numer

Qoo:3

aenti*&us '

conduntur.

Sic Horatius pharetram

0 Coml,f.«fz;t vias mtat , Cbc.) Tam

multis obfepfit difficulcatibus , ut nul-

gravidam fagitis appellat./ Ode 22.

ïf;,) Un'

lum pateret effugium : ut ii$ accidit,

Lib, I.

inzt m

U

li muro non tumultuario opere fa-

14- Fadlus fum, in derefum , & €. )

E

Contemnor ab omnibus , & factus fum

0, fed ex lapide quadrato cincti funt.

omnium fabula, & cantilena.

i eiïugio

Semitas emeas f[ubutrtit.) Fecit, ut

3j

Co-

omnia mihi male fuccederent.

15. duebriavit me Aabfrarbso.

P

fs n

IO. Urfus, 6c.) Deus, qui mihi

piofe potavit, & fatiavit amaritu-

dine, & felle zrumnarum, & do-

pater, & adjutor efíe folebat, mu-

lorum.

y Quibus

tatus efít mihi in urfum, & in leo-

1 hgnc Vl-

nem infidiantem mihi, ita male habi-

.16. Fregit ad numerum dentes meos.)

pnem

tus fum, ut poffit alicui videri Deus

Ad unum ordine , & figillatim omnes

more ferarum ex infidiis quodammo-

dentes meos conífregit , dum videlicet

zil

tempore obfidionis, & captivitatis la-

Wr me,öh)

do in me irrupifíe, & funditus per-

d

didiífe.

pidofo pane, & calculis pleno, pre

II. Cosfregit.) Attrivit, & com-

penuria, & paupertate utendum fuit.

minuit me.

Cibavit me cinere.) V el eft repetitio

G

fuperioris bemiftichii , & fignificatur

j

"

rofuit me defolatam.) Defolavit

. mxe,

in folitudinem redegit.

pane infipido, & pulvere pleno ob-

g

I3. FEiias phavetra fut.) Sagittas

feffos, & captivos ufos íuifle : vel

fuas, qux pharetre dicuntur , quia in

dolor fignificatur,

TüccYrOF PI'OPCEI'

calamitates ; olim enim, qui verfa-

pharetra, ficut filig in utero matris

j

Ó

s

Z

476

LAMENrjäREMiæ

V A U.

2

':-(57. Et VI'CPUHEIPER a pac

e anima mea , oblitus fum bonorum.

V

&

pe&c

18. Et dixit: periit finis me

us,'&- fpe

,

s mea á Domino.—

Z AIN.

3

t i

19. Recordare paupertatis, & tranfgreffionis mece

?

* abfim-

thiij & fellis,

26

Z AIN.

; vzog Memoria memor ero, & tabefcet in me anima mea. :

ZAIN.

orde meo, ideo fperabo.

20

ol, «Hæc recolens in c

z

H E T.H.

22. Mifericordizee Domini quia non fumu

;

s cqnfumpti : quia

nes ejus.

non defecerunt mliferatio

H E T TT

'23. Noyivdilqculo,xmu!ta eft fides tua.

HE'TH.

Muli;

b-änt'ur in lu&u, fedebant in cinere, & afllictionum, qus quafi fel, a,

abfinthium amarz funt.

fas, q

ui manibus , veftibus, cibis eorum

N2

adhzrefcebat, ideoque dictum eft Pfal.

20. Memoria memor ero, €&c.) Alte

àtlmys .

Jor. IO. ina cinereno ténaguae psnem

infidebit memorie mez calamitas mea,

£ faty

& hec recordatio me propemodum

mandutabam , 85 potum menm eum ftetu

tiOHEm,

m.i/äe!—am.

tabefcere faciet.

tiODfm f

17. Repulfz e

þ 4 pace , 6c.) Longe

2I. Héc recolens , &c. )) Cogi-tans

Efo?A

abfuit animus meus, ut ullain pacem,

tamen fore, ut aliquando ad felicio-

Tb anyi

aut tranquillitatem haberet.

rem ftatum revocer , fpem, quam fere

« aftg]

OLliius fum laonarum.) Jaih diu nihil

abjeceram, iterum refumo.

2 b

26 5

profperum experior.

22. Milericordis Dowini , 6c.) Mi'-

fericordia Domini fafctum eft, ut nom

áfe Cun

18- -P,el./'z'i.ti físis meus , &fc) Eflluxit

fimus penitus confumpti , quia ejus

titniig.

teipus conftitutum vite meg. Aftum

Sahit,

eít de me. . Vel fenfus eft, per'it mi-

miferationes infinitz funt , & deficere

s

hi fpes videndi Éinein calamitatum niea-

non poflunt.

iberatin;;

"n T

23. Novi.) Non.eft przteritum ver-

rum , eft Hebraifmus; fic enim etiam

Tum [)«

dicunt : perZz fwmga a me, pernt gau-

bi Nefeo , fed nominativus pluralis

dium , pro fuga non patet, ltitia

nominis Nevus, ut patet ex Hebrxo

2j NT

extincta eft.

CPDwnun ebadafcin.

INovi fructus mi-

ettg

fericordie Domini exiftunt.

n'acüfa

IQ. Paupertatss , 6 fransgreffionis

$u

4j

mee,) In Hebrgo eft coztra sme , id eft

Di/utule.) ln Hebrzo eft, DïïPJS

quodiy:

miferiz , & transgreflionis, qua cives

labiequarim , id eft, fingalis matuti-

Rlorum

mei Judzi in me aflligendo amicitie ,

nis, quolibet mane

fienificat hzc

& humanitatis. jura violant, & trans-

phrafis frequentiam ben

eficiorum QX

QUOQ Hb |

etaty

l E

rediuntur.

folicitam , ac promptam .Domini in

umäïno "

AUfénthis, & fels. ) Axumnarum ,

nos beneficentiam.

fOIiUS DH

D

-

477

CPA P»ü' T H

HETIH-:

OU

24. Pars mea Dom

:

inus, dixit anima mea , propterea ex-

4 pe&abo eum.

X

TPTH.

25. Bonus eft Dominus fperantibus in eum

; animae qu&ren-

abíi-

ti illum.

H

T E T H.

ari cum filentio falutare Dei.

26.' Bonum eft praeftol

TE T H.

B

103

27. Bonum eft viro,cum portaverit jugum ab ardölefCentia fua.

28. Sedebi; fo]itariusï, & tace

b1t qll?a levavit fe fuper fe.

D

| quia 5

29. Ponet in pulvere os tuum,

fi forte fit fpes.

O D.

/

3o. Dabit percutienti fe maxillam, faturabitur op

þfobriis-

-

CL/&PH'

Ooo», 4

[ETH.

—

Multa cf.fdes :s4.) fÍemper l;rvæ-

me'a le'U:z?it fper fe.) Jugum Do-

ftas, quz promififti.

mini, cui collum per obedientiam

(e[, dll

24. Pars mea Domimus , 6c.) Dixit

fubmifit.

--

fc,) Alte

animus meus; confideravit, & apud

Q9. Ponet i pulvere os fzmm) Hu-

fe. ftatuit Deum partem meam, por-

miliabit fe ufque ad terram ; fubmit-

jtas me,

tionem , hzreditatem , & remunera-

tet fe Deo, adorans pronus, & vul-

medmü

tionem meam.

!

tu in terram. ufque ad pulverem de-

Expetlabo eum.) Donec ille mihi fe

miffo.

CogitaüS

rat auxilium , donec ex hujus vits

$; forte fit fhes.) Qu fpes illum

j felicio»

tenet, fortafle Deum mifericorditer

ergaftulo edu&us ili jungar.

acturum.

jam fete

25. Borus.) Propitius.

Particula f non eft hoc

26. Preéflolari cum /Heniia.) Expe-

loco plane dubitantis, fed more He-

j.) Me

&are cum filentio, patienter, fine que-

breorum affirmantis ; nam ex humi-

k, u [j

!

rimoniis, & murmurationibus.

litate , & patientia. concipitur fpes ,

Salutare Dei.) Salutem, & a malis

que non contundit.

. ia

liberationem, cujus auctor eft Deus.

390. Dabir percutients fe maxilam,

27

. 7u

gum.) Legis, & Nmandato—

Defcribit fingularem patientiam viri,

ium F

rum Dei.

qui ab adolefcentia fua jugum Do-

QB. Sedeb;t fülitarius, Of racebit. )

mini portaverit : quod quamvis gene-

; plirdli

Quuietus eritj & patiens, ju

ratim di&tum fit, tamen fpeciatim de

, Hooro

ni, cui affuevit, edomitus.

go DOmif

us m*

Chrifto intelligendum eft, qui omnis

Solitarius.) Singularis, & folus ; vel

patientiz. exemplum fuit, quemadmo-

quod fugiat commercia , & confortia

duim veteres auctores Ecclefiaftici in-

)

,

vel

: »WPJ

malorum cum folo Deo agens

t:erpretantur.

jj m

quod ab omnmibus etiam proximis de-

Saturabitur opprobri;s.) Plurimis af-

or M

feratur, pauper, & indefenfus , nulli

ficietur opprobriis; fienificatnr non

jorom v

humano auxilio, vel folatio inhians ;

folum patienti , fed leto etiam, &

)om'ml I

fólius Dgi nutu contentus.

,

alacri agilno laturum opprobzria.

9

LAMENT. JEREMIJ

QU APE

3l Quia non repellet in fempiternum Dominus.

Q

C AP H

Pt

z Qula fi abjecit ,. miferebitur fecundum multltudmem

4l

mlfemcordlarum fuarum.

los

QCADPI.

i^

[4

53. Non enim humiliavit ex corde füo , & abjecit fihos ho-

idcir.

ininum.

LAM E D.

34. Ut contereret fub pedibus fuis omnes vin&os terree.

b

L AUM E TD.

Ul.

pepa

32

Ut dechnaret judiciumviri in confpe&tu vultus Altiffimi.

411

L A'M.E D.

36

Ut perverteret hominem in judicio fuo, Dominus igno-

5

ravit

MEM

Amos

Dopi

1

* Quis eft ifte, qui dixit: ut fieret , Dommo non ju-

4

46

3. 6- bente?

E M.

.38. Ex ore Altiffimi non egredlentur nec mala nec bona ?

"

M E M.

49. Ouad murmurawt homo vivens , vir pro peccatis fuis ?

L NASN.

3 1

&190 ml

"'I Q;m non repellet ) Hoc au-

dicimus ltalice :

No»e fa4 far male 4

G8 , (

miuno. Conterere fub pedibus eft gra-

nnla (

tem faciet vir juftus, fciens, & con-

Nïll It

fiderans, Quia non repelet i n fempiter-

viter aflligere, & funditus per dere.

num Dominus, fed, quem Cufcwando

Vistos'terra.) Judee, omnes Judz-

fï* Cot

erudit ,. non abjncut

os a Chaldzis captos, & vinctos.

t

tfm I$ 0

201l

32. Quia ff aljecit, €fc.). Licet enim

3. Ut declinaret , €/c,). Deus igno-

fthh.m [

videatur Deus juftum ad tempus ab-

rat declinare jud: c1um, id eft, non

]eufïe , rurfum miferebitur ,

quPPe

jufta lance merita ponderare.

Ui D/H

qui multum eft mifericors.

la con[petiu vulius A'tiffnt.). n con-

n ve,

Ig. "s,

33. Nom enuim humilavit ex corde

fpectu fuo, qui altiifimus eft.

fuo ) Non aflligit Deus homines ex

250 D perverteret /aammem Uc.)

[1/ ,!'/

animo, quafi illorum malo delecte-

Deus ignorat hominis caufam , & ju-

mUJf' m

tur, fed id facit quOdammodo coa-

dicium pervertere.

»

Aorum

&us eorum peccatis.

n

37. Quit ef ife, 6c.?) Hac cum

401 (n ,

Ut centereret , &7. ) Quae hOC

ita fint, quis audeat dicere fieri quid-

HaaC')

ver

1

culo, & duobus fequentibus di-

uam Domino non jubente, id eft,

CInus,

cuntür, pendent ex verbo illo zgwo-

fine ejus vcluntate, & prov:dentmï

4I lt

rdvzt

6. &

? !731* 73

quod eft in fine verfus

38. Ex ore Aitiffrmi ,.£$c.) Pendet

rep etendum eft in f'nguhe verficulis,

hgc fententia ex fuperiori, & repe-

-'mnm

hoc modo: Deus zguoravit, st conte-

tendum : Quuis eft, qui audeat dicere

* HL

veret. fub. pedibus fzm' omnes vintos ter-

ex ore Altiffimi, id eft, illius nutu,

?&

mcn,

dxfpllcult ei conterere, non eft

voluntate , & pr&cepto non evenire

5 Qje

vifum bonum conterere ; fimili phrafi

tortalibus bona ; & mala ?

&i

1 Qu

i ql*ïm(

'CAPüTlm

479

NUN.

40. S crufemuf vias no

ftras, & quaeramus ,

ad Dominum..

N U N.

& revertamut

ünem .

racummanibus ad Dominum inCoe«

OS,

41. Levemus cþrda noft

*

N U N.

X.

42. Nos inique egimus,

idcirco tu . inexorabilis es.

& ad iracundiam provgcgvimþs:

igs ho

y

WSTAAOM E.

CH

It&.

43. Operuifti in furore, & percuffifti nos, occidifti, nec

pepercift.

SAME CH.

lcifimi,

44 Oppofuifti nubem tibi, ne tranfeat oratio.

SAMECH.

s ipto-

45. Eradicationem , & abje&tionem pofuifti me in medio

H E.

populorum.

gon jt-

46. Aperueru

os os fuum omne

E

4nt fuper n

s inimici.

A

L d

POHE

: bon ?

tritio.

47 'Förmido,& laqUþus, fatta eif nobis vaticinatio,& con

& (uts ?

PHEL

59- szml mzrmzra'vit, Efc. ! ) Cir

vel precantem audires, fed þercucere

NUN.

a À

ergo murmurant, & queruntur mor-

poftes a nemine exoratus.

tales , cum malis exercentur , cum

44* Oppoíuifiü nubem. ) Peccato-

r milt 4

omnia divina eveniant providentia ?

rum noftrorum, ne oratio noftra ad

i d g

Nulla res magis nos in rebus adver-

te tranfire poffit.

Iniqvitates noftra

erdere,

fis confolari: poteft , quam fi copi-

diviferunt inter nos ,

Deum, ut

mnes]'ddæ'

temus oirnia'divino confilio fieri ,

loquitur lfaias cap. 59. 9.

indos.

& noílram cülpam, divinamque ju-

"

Eradicaytonem, (5/ aljeflionen,

Cag;w-

Dens gt*

ftitiam agnofcentes dicamus

6c.) 'lradidifti populum tuum , ut

] d , /non

vi Domines quia aquitas judicia tua,

e folo patrio eradicaretur, & huc illuc

J

& in veritate tna bumiliaftt gpe. . Pfal.

ejiceretur, ut dixerat füpra cap. 18. 7.

118. 75

Kepente loguar adverfus gentem, &f

i.) ln o

l

Vir pro peccatit [uis ? ) Quid mur-

adverfus regnum , ut eradicem, 69 de-

f0fb v öc,')

murat homo PIO pena PECCQCOIUHI

J/?i'z:dm, 25 dd&t'rd-zm zIiud.

fyrn , !

jr

fuorum ?

.

46. Aperuerunt. [nper nos os fuum.)

4O. 4erutemur ;

as noflras.) Di&aI,

Locuti funt contra nos , irriferunt

Hiec m

facta, cogitata noftra ad

: examen vo-

nos, convitiati funt nobis, ut cap.

cenmius.

:

fuperiori n. 16.

: üefi, Qu*

Ü

4I'

Levemtmus corda nq,?ru €um mae-

. Formido, 6 lagueus,69c.). Ve-

gte, !

pIOV

i

enta !

nibus , Gc. ) ()raz;tes Dominum ex

nit nobis forirido, laqueus, & con-

)

patet

animo.

contritio , quetnadmodum nobis Pro-

&

2. Idecirco 7A inä.xordäifis 65'.) NOD

phete vaticinati fuerant.

Sane Ifai.

lot d

parcis, fed pergis Hagelhs atterere.

cap. 24. 17. dixerat: zorz;4o, f* fe-

l

us ju

H

45. Operiuffi in forore.) Furorem,

Vea , 6 laquens fnper £e. qui babitator

& iram quafi. velum obtendifti tibi ,

e$ te*rr«.

Vel ferfus eft , vaticinata

fupplicia a Jeremia, & Prophetis jn-

ne quemQüa.m agnofceres , videres ,

LÀ

480

LAMENT. ]ER E-MIJE—

3

PH E.

48. Divi&ones aquarum. deduxit oculus m

eus , in cqnti*i--

*

tione flliæ -p0pulri mei.

AT.

49. Oculus me

x

i

fet requies.

us affli&tus eft, nec tacüitï? eo quod pon ef-

ATN.

Ne

5o. Donec refpiceret, & videret Domihus de coelis.

ATA

(d

SI. Oculus meus de

preedatus eft animam pom in cun&is

filiabus urbis meze.

: jud';i

52. V»enatiuone ceperu

nt me quafi avem inimici mei gratis,

BA D:E

(

&dv

$3. Lapfa eft in lacum vita mea, & pofueru

per me.

SAD E.

'ntzlapid.e*m fu-

É

(i0ne

54. Inundaverunt aquae fuper caput meum, dixi: Perli.

COPH

&,

jecerunt nobis formidinem, & ex for-

populatus eft omnem fuccum , & fpi-

Verfü

midine laquenm , & contritionem ;

ritüm vitalem.

f

dum enim ea timuimus , & evitare

Iu cuntlis filbabus urbis mes.) Cum

voluimus rebellando a Chaldzis con-

fcilicet videres filias urbis mem, id

fump

tra pr&ceptun Dei, & J,e'remiæ,,

eft , urbes Judzz Jerofolymis vicinas,

tunc incidimus in captivitatem ,

funditus everfas : miferabilis vaftata-

Xuinam.

ó4.

rum urbium afpe&us uberem fletum

Tüm,

48. Diviffones aquarum. ) Riv

os

elicuit.

aquarum, id eft, lacrymarum.

Wihx

52. Venetrone ceferunt me.) In He-

Diryy,

Oculus.) . Oculi, fingularis nume-

bl*BO e& ; Venando OtHafi funt, fum-

4 a; )

rus pro. pluzali.

mo ftudio perfeeuti funt me, qua(i

F;Be populi me:.

venatores , cumjiferas infeCtantur, aut

a

dicta c. 1. n. I5.

d

j Jgrufalem. Vidg

au(:upantur aves.

CütCere

Y. a

- 49- Nec tdcnif.) Nec ceffavit a la-

Grati. ) Sine mea -c'ulpav; licet

crymarum effufione.

Vide di&ta cap.

enim in. Deum peccaffem , non tamen

4

m pAO

Chaldzos ulla in re violaveram.

lC i

2. num. $.

€Quit

u

Eo quod non effet requies.)) Lacrymiä*,-

53. Laep[a eff im lacum , t$c.) Con-

l$ eff

vel a malis, & srumnis; nullusque

je&us fum in carcerem;

Pofüerunt lapidem , fj';.) Quo OS

Mtücfes

effet, qui confolationem , aut leva-

putei, laci, aut carceris obflrneretur.

I'd;[

&

fentum afferret.

Jf

(A

E

Videtur alludere Jeremias ad lacum ,

aj

50. Dezec rfjþiceräf, &c.) Donec

in quem a Principibus. projectus fue-

143

exoretur Deus.

rat cap. 39. 6.

äcï&üqfä

"&I. Ocelus mens depradatus eff. ani-

'ö 3&,2/1

54. lunndavernnt aqua, ) Laci;

h

m Vitg

mam meapn.) Oculus meus flendo Qe-

vel per jnecal)horaln fic vocat res ad.

i f

Y

QAPUT I

481

COPH.

Oftfi

35. Invocavi nomen tuum, Domine, de lacu nov1fï"1m0, -

COPH

56 Vocem mcam audifli: ne avertas aurem «tuam a fin-

n el

£ultu meo, & clamoribus.

COPH.

.

S7. Approplnquaftl in dle , quando invocavi te , dixifti :

Ne timeas.

S.

vitae mese.

$9. Judicafti, Domme, caufam anlmæ meæ, redemptor

REÉS.

cundus

59. Vidifti, Domine , iniquitatem 1llorum adverfüm me:

Judïca judicium meum

)

R ES.

i gratls.

6o. Vidifti omnem furorem, univerfas cogitationes eorum

adverfum me.

S I N.

jem fü-

61. Audifti opprobrium eorum, Domme, omnes Cogita-

tiones eorum adveríum me.

: Yefi

l

SIN.

COP

62. Labia infurgentium mihi

& meditationes e01um ad-

verfum me tota die. .

S1IN

ift, &fpl

63. Seffionem eorum, & refurre&tionem eorum vide: ego

u

C

fum píalmus eorum.

; m

THAU

i VICIS,

.64. Reddes eis vicem, Dommc,]uxta opera manuum fua-

Jig valtatt

yum.

THAU

verfas, Pfal. 68 2. Salvum me fac',

Redemptor.) Qui me e malis eripis.

Domite , quia Irtra'verunt 4qua nfä»ue

59 jJe«dica judicium mmm) Difcer-

, l

Ad animam meam,

ne inter

aufam meam & caufam il

llllf J

fom

55. De hn moviffÉme.) Ex imo

qe , Q

carcere,

lorum , & pro me, qui innocens

Qantuh * at

fam, pronventia,

ltalice diceremus:

56. 4u4.ffi.) Fortaffe eft præterl-

Fare t ragtone.

licd

tum pro llrpera ivo ,

FKocem meam

61.

Opprobrium ilorum. ) Quo illi

TE

4ndi: fic etiam explicari poteft , quod

Te affecerunt.

ET um

fequitur, Apprepinquafe; , Gc. Vl fen-

62. Labia, €c.) Audifti.

We,äm

us eft: Audivifti me, cum me per

Ipn[grgentium. ) ld eft contra ime,

go) Uv

Eunuchum Abdemelech carcere libe-

mihi.

rafü. Jerem. 58.

Mediraeiones eeruga, ) Quæ contra

quo 0

87. «pprop.uquaffi.) Accede ad me,

me machinantur.

b&ruere t

Vel

65

& auxiliarem manum porrige.

Sffonc*m €orum ,

& refzr recfta-

T " actlm9

acceffifti , & auxilium tulifti.

zem. ) Omnia, quz faciunt, ut Pfa],

e&US w

S8. Judicaff:.) Judica, defende cau-

138. 2. Tu cognov;fti fj"aizem, & re-

fam vite mesx.

fervetlionem meam.

) Lacï !

BiUL. guma, Com. Menoch, 2".V.

Ppp

q0

g w

482

LAMENTgJasmMIæ

3 HoA U.

cordis laborem tuum.

65 Dabis eis fcutum

i

T.HAL

mine.

66. Perfequeris in furore, & conteres eos fub coelis, Do-

j

-

tiütt

C'AIPUCE. IV.

*

ALEPIH.

6-

1. ( XUoniodo obícuratum eft aurum, mutatus eft color opti-

dom

mus, difperfi

*

Ing

platearum ?

'fung lapides fan&tuarii ip capite (?mnium

*

L

BETH.

n

2. Filii Sio.nk*incl:lyti T

& ami&ti auro primo:

qüomodo re-

putati fugt in vafa teftea, opus manuum figuli ?

—

V

GIMEL,

;

Lin;

3- Sed & lamia nu

daverunt mammam , la€t

averunt "äatuios

&6 mt

Tlb

O.

This m

fuos: filia populi imei crudelis, quafi ürut(hio in defert

DA-

deji j

ia

mines,

tià n

Ego fumm píalmus eorum.) Maæfia

& füumo , & flam

;

200 d

cantionum , & rifus.

Vide fupra

rietes.

nis ob[:cuxraci þa-

num. I4.

Mzutzatzus cfl

Vco'/ar optimut. ) - Color

Vifera.

rofolym-:

65. Seutum cordis. ) Ià Hebrao

auri nitentis , & fulgentis cum ipfo

Tinm 1

eft elegans paranomafia, pro A$y3mn

auro fublatus eft, & relicti parietes

megina , id eft, cantico fuo , quo

atri fuligine propter incendium.

l0ne ad

pfallunt inme, dabis eis jufte, & apte

UF C

Difer/f frnt lapides fanüuari. )

H[)&:t/; |

335 megiza , id eft, fcutum vel

Everfo templo lapides diffipati funt.

&C,Q

circumcinctionem cordis, id eft, moc-

Iz capite. omnimm

rorem, & angorem, qui cor cingat,

plateas.

plaiearum. ) ! Per

miam Ye

- lud fcili

claudat, angat, & opprimat.

P

Q. E;iz£ Sion.) Cives Jerufalem.

L

ellatr j

Laberem tuum.) Laborem, & af-

B

h. H

flidionem , qua inimicos tuos aflli-

magnifiebant,

D) Gloriofi, qui ab 9mnibus

xere foles.

st

4unitl: auro prtmo.)

Strurjs

Veftib'us auro

Duere ;

66. Sub celis.) In Hebrao eft, De

pretiofiffimo intertextis.

&b celis , id eft, de terra; eos e me-

Y

]p vaja tefes. ) Ac fi effent vile

N

I

]

dio tolles.

aliquod vas fictile.

I.

4. h F:i

Uomodo. ) Quo tanto fcelere

. Sed £5 Lamie nudaverunt mi;zm-

i d

hominum, qua tanta De

:

mam.) Senfus eft : Jerufalem crude-

dienatione ?

i inf

liorem ipfis beftiis fa&m effe; nam

H&bïæo! )

Olfcuratum eft aurum,) Deflet tem-

. ! w

ipfz lamiz, vel ut eft in. Hebrzo

U! d

pli everfionem, & fpoliationem., 'T'em-

D3n f425xin, dracones nudatis mam-

b .

plum prius auro collucebat : poftquam

mis catulos fuos laCtant; filia autem

/

j

j

incenfum eft a Nabuzardan , pro au-

populi mei, id eft, Jerufalem facta

itdys. l

ro pihil aliud apparet, quam exufli,

SICOEa, id

eft cx'udeli55 quafi*&rutlïio in defer;o.

CAPUT IV,

493

DALETH.

4- Adhäefït lingua ]

a€tentis ad palatum ejus in fiti;

parvu.

li petierunt panem, & nonerat qui frangeret eis.

,Do

— 9

$. Qui vefcebantur voluptu

ofe ,

interierunt in viis : qui

nutriebantur in croceis, amplexati funt ftercora.

MA CU.

6. Et major effe£ta eft iniquitas filize populi mei peccato So-

1 opti-

omorum, * qua fubvería eft in momento

*Gen-

muiui

in ea manus.

ZAIN.

,& noq ceperunt

29.24*

7. Candidiores Nazarsei ejus nive, nitidiores

laCte, rubi :

cundiores fabore antiquo, fa

&

pphiro pulchriores.

odo t

PP2

HETH

m

Lamis. ) Lamias olim fabulantur

tur, vel pro deliciis habent, & fe.

elle monítra quzdam umbilico tenus

-Catulos

muliberi fpecie, deorfum ferina, mam-

licitate magna fterquilinium nancifci,

mis muliebribus.

in quo ,laffos- artus reclinent.

Vel

erto,

De his multa cru-

fenfus eft, qui nutriebantur cibis cro-

pA:

