Fortitudo, ) V'aciet, ut a bello do-

mum revertentes , fortes redean.., ve-

hlatiartos a Latle, )

.A deliciis, feu

O

i

vita imperfecta.

Hoc eft, quod ait

6 W

5

eti, & integris viribus.

Divas Paulus ad Hebrgos 5.15. Owzis

d portim.) Qua ad bellum exie-

T P/"ZWJ

ant Cheld lg domum fuam.

enim qui latbis ef particeps , ezper: eff

he $um«

g. Pra vino néfcierunt.) laxatebrie-

fermonis: juffztia.

? monts

tatem , & crapulam Judaorum , qui in

0. Mazda, remanda. ) Eft imitatio

&o

hoc Samaritas imitabantur.

vócis, & phrafis Prophetis familiaris,

Sacerdos , € Propheta. ). Omnes ,

qui fæpe dicebant.

Hec mandat Da-

abrietite

AAE .

Irrident ergo Ifaiam dicentes:

etiam qui ad fanctiffimos ordines per—

711/.

tinent, cujusmodi funt Sacerdotes ,

Mzm:lzz, rem;znd:z, i

eft, iterum man-

um

& Prophetz,

da , o Ifaia, o Propheta.

jtur agro»

Nefcaerumt.). Erravervnt, vel, ut

Expella, reexpetia,) Irerum expecta,

paulo poít dicitur, zgmeravermzsr je-

qua.ü dicerent :

Prophetz toties mi-

dtcmm

nantur, àut promittunt, & nihil eo-

mf

Bie(. /envidentem. ) Omnia Deum,

ruin evenit, quod predicunt, quamdlu

vel non intelleserunt, aut audire, &

eype&abunus ?

, U

intellirere noluerunt Prophetas Do-

Modseum 151 , €fe.) Eft:irrifio eo-

mm'

qui 7;Zeztes appellhntur in

rundem Pmph"talum, qui dicere fo-

u ote t)

SCllpt'ïïd

WVerti etiam potePc ex He-

Jebant :

Modicum erit, & hoc , auc

lnmg yo

illud fiet. Itaque docet hujusmodi ir-

1 abi0t:

breo, ba/lueznati fiznt videndo ; nam

ebrios. vifus fallit..

rifores fcientis , & difcipline divine

Jgnoraverumt ]ndzcitmz.) Pr«z ebrle-

fufcxpxendæ capaces non effe.

qecam g

)

-

l

7

1o00

PROPHEthmAIæ

x Cor.

ir. * In Ior

quela enim labii, & lingua altera loquetur ad

a

nh

r d

14:-22?- populum iftum.

1

6

18U

12. Cul dixit: Haec

eft re'quies mea , reficite la'fï'um, &

itundabu:

..

9 k

hoc eft. meum refrigerium: & noluerunt audire.

(13. Et'erit ei$^verbum Dómini: Mapda, reuntanda: man-

firum cum

fient, eri

da, remanda: expeéta, reexpe&ta : expeéta, reexpecta: mo-

dicum ibi, modicum ibi: ut vadant, & cadant retrorfum ; &

10 Qu

"

conterantur , & illaqueentur, & capiantur.

n dilucu|

fola vexat

14. Propter hoc audite verbum Domini viri illüfores

? qtii

dominamini füper populum meum , qui eft in Jerufalem.

20. Coa

i

u5. Dixiftis enim : Percuffiinus foedus cum morte. & cum

& pallium

a.* $i

inferno fecimus paCtum.: Flagellum inundans cuntranfierit,

non veniet fuper nos: quia pofuimus mendacium fpem no-

-

* Pfal

ftram , & mendacio prote&ti fumus.

16. Idcirco hzc dicit Dominus Deus: * Ecce ego mittam

dem, vobis,

II7

diter mittam

in fundamentis Sion lapidem , lapidem probatum , angularem,

Miltág 5

Matt, Pretiofum, in fundar

jnento fundatum , quivcrediq-erit non fu-

i, 6« ]

21.42.

Inet?

dfm sdifi

Ad&o.

13. Et

limentals,

E

;

4 II

Lzz;vix'fm i

1. Pet.

II. I» 7aqnela enim labii , &c.) Pa-

ram verba, que ufurpare folebant,

d folilins,

2. 6. gninus, & Vatablus, & alii ex He-

IManda, remanda , &c.

Rom.

Ius aptitudp

T&O vextunt : Bz/buzientibus labiis. INe-

lt vadant, &1c.) Eos ridebit, & de-

illi 05 mo

: 9. 33: mo . nefcit; balbutiem | labiorum ali-

ftituet auxilio fuo, ut ruant in exitium,

brao df 1;

quando ad.irridendum adbiberi, cre-

merito iis mifericordia fubtrahitur ,

It funda,

diderim ego.fenfum hunc effe; Vos

qui in alios mifericordes non fuerunt.

QU d

nie; & Prophetas meos irridetis , at

!lf!"ïdfarn, k

ego vos viciffim veftro malo irride-

Jq4. Percuffimus fedus cum smorte. )

Qu credi]

bo, & fubfannabo.

Vos dicitis zza74z,

Non timemus mortem.

i Lonide

remanda s at ego alium fermonem vo-

Cum inferzo fecimus patium.) Ef

Lliter. fs

bis reponam, qui vobis gravis fit,

repetitio ejusdem fententim. Infernus

I) 4 Et 20j

& acerbus, [tahice diceremus : Vz par-

hoé loco fumitur pro fepulchro.

Flagellum inundans, &c.) Cum ma-

leró d'um alivo. linguaggio, cbe'mon vi

&tr.

pi«cerd ; loquar enim lingua ferrea

la inundaverint, flagellamque divinum

Pün,gm ; "

inimicorum veftrorum.

terram longe, lateque pervaferit , nos

communem plagatm evademus.

d il

I2. Cui dixit: hac eff vequtes mea ,

g

€6c.) Ego lls fignificavi mihi pla-

Quia pofuimus mendacium , 6$e.) Non

Sity"'r;*(-m..

cere, & hanc effe quieteim, & con-

ita ii dicunt , fed ita interpretatur

atl

folationem meam , ut debiles, miferi,

Propheta , fciiiqet'*'fallacgtn effe illo-

!ühx;

itio

& fatizati fubleventur , & mifericor-

rum fpem.

NT

h

hn

dia eis exhibeatur , fed illi audire no-

16. Idcirco , &c.

) More fuo Pl'o;

VOrüm|

luerunt.

pheta avolat ad Chriftum, quafi dicat,

NS

idéirco. ut fiduciam . veftram menda-

"erelli,

I9. Ef erit eis werbum Dom:nt, Gc.)

Pün

qui() Y

Cum ipfi malis prementur , eos ride-

cem fapientiore, & folidiore confilio

bit Dominus, illis revocans in meimngs

evextam, immo corrigam , & emen-

T0 ï()re fj

Xut aquä "

"

L

CAPUT XxVm.

Ioi

tetur ad

9. Kt þonam in pondere judicium , & juftitiam in menfu«'

T2: & fubvertet grando fpem mendacii

inundabunt.

,& prote&ionþm aquae

Iüm, t

18. Et delebitar fcedus veftrum cum morte, & pa&um ve-

: at

firum cum inferno non ftabit: flapellum inundans cum tran-

d mo-

fierit, eritis ei in conculcationem.

Á

- ma-

fqm,&

19. Quandocunque pertranfierit, tollet vos: quoniam

ne diluculo pertranfibit in die, & in no&te, & tantummodo

I6 qüi

fola vexatio intelle&tum dabit auditui.

em,

20. Coanguftatum eft enim íftratum, ita u

t alter decidat :

&cum

& pallium breve ytrumque operire non poteft.

inftenit,

2I. * 'Sicut enim in mo

nte'divifionum ftabit Dominus: * 2Reg.

pern o

N 3

ficut

S- 20-

I * I)ara

I4. 1.

) ia

deim, vobis, licet indignis , mifericor-

I18. Delebitur. fedus veffrum cum

diter mittam Chriftum Salvatorem.

morte, 6c.). Hzc intelliguntur ex di-

Jof:

rulaterts

Mittam m fundamentis Siom lapi-

&is fupra num. I5.

AO.

non -

dem, €&c.) Dabo Chriftum, qui Ec-

Eritis ei £m conculcationem. ) Con-

clefiam edificet , & fit lapis illius fun-

culcabimint.

damentalis , & angularis.

19. Perzranfferit.) Flagellum Dei.

Lapidem probatzm.) Cujus explorata

To/er vos.) Profternet, perdet vos.

; folats

eft foliditas, pretiofitas, & ad hoc mu-

Mane dzluculo pertranfrbit 1m die, €5

nus aptitudo , ideoque electus eft, ut

i2 mole.) Mec grando , hoc flagel-

il tota moles lincumberet,

In He-

lum cito , & tempeftive, quafi fummo

ebit &te

brzo eíft, lapidem pretn.

p exitim

mane vos comprehendet, & durabit

jptrabitit

do fundamento faudatum. ). Confti-

continuo integros dies, & noces; fi-

tutum ,

in Hebrzo , fuszdamenztum

gnificatur er

TRU

fendatum , id. eft, folidiffimum.

tio flacelli.

go celeritas, & continuaf

g mrtt.)

Qui crediderit, non feflinct.) Volens

Ietelleiium dabit auditur) Faciet,

ftatim lapidem hunc Sionis , Chriftum

ut intelli

gatis, & credatis vera efle va-

p) P

fcilicet , fibi exhiberi.

ticinia, ä(

, minas Prophetarum , quas

17. Ef pomam, ö'c.)"'Redit ad fua

audieratis; ex Hebrxo verti poteft:

- Jofernus

Chïo ,

tempora, & minasþ in Judzos pro-

[j

Ef pavors erit vel famam sntelligere ,

- i m*

fequitur.

eorum fcilicet , quz' vobis evenient.

Ponam im pondere judicium. ) Ego

2O. Coangullatum eft enia fíratum.)

ge d

Judaos illos illufores jufto pondere,

afert, 103

Lectulus anguftus eft, nec duos capit

rnUSn

& menfura judicabo.

amatores; itaque neceffe eft, ut aut

Subverter grdnda*jþ,e'm mnendacii. )

Deum abjiciatis, autidola: fimile pro-

d) N

Pér grandinem intelligit violentam

verbium eft: Nemo pozeff duobus domi-

r

IMatt. 6.

2& O^ coz-

1n3e10'

Dei punitionem per Chaldwos , aut

D7 fer*vz're.

Romanos immilfam,

que inanes JuT

ventto Chrifl; ad Belial? Q.

Or. 6. I5.

deorum fpes diífipabit.

Paliiem.) Le&i Pcragulum.

fno pio

Protetlionem aque innndabunt.) Nu-

QIl. Sjemf emim 4m mozute divz'þ'onum.)

ll?-h d

ni-

rum, quo vo$ protegitis, & quo vas

Sicut in BaalPharafim , quod fi

g ne

tutos fore fperatis, & exercitus hoftilis

ficat /ocum.- diviftonum , Deus pro

b

a-

,9:50

vide. dejecit -Philiftheos 2. Reg..5.

& a

ficut aqua omnia inundans tranfiliet.

103

PRO.:PHE-T. ISAIZE

ficut in valle; quae eft in Gabaon, irafcetur: ut faciat opus

?. Nof

fuum , alienum opus ejus: ut operetur opus fuum , peregri-

fiper cym

num efít opus ejus ab eo.

*

!

füimum W

.:95. Etnunc nolite iliu

dere, ne forte ?cb*n&ringantur vincu-

18. Pan

laveftra: confummationem enim, & abbreviationem audivi

trituraas t

a Domino Deo exercituum füuper univerfam terram.

fec Ungul

23. Auribus percipite, & audite vocem meam , attendite,

) Eth

& audite eloquium meum.

faceret cor

24. Numquid tota die ara

bit a-räns , ut ferat ; pröfcihdet, &

farriet humum fuam ? .

2s. Nonne cum adaequaverit.

faciem ejus , feret gith, & cy-

Ojin, 6

minum fparget, & ponet triticum.per ordinem, & hordeum,

lum d

& milium, & viciam in finibus fuis?

it illum.

(f

26 Et ierudiet; illum 1n judicif)-: Deus fuus doceb

27. Non

ibique D

avidem victorem a'Phili&hæis

nam aliquändo ar,ät, aliquando ferit,

& fegre-

metit, aut triturat, ut agriculture di-

devi&tis, & difpeifis divifit,

fciplina exi

it, omnia vero facit, ut

LUEX

gavit, fic confurget , & &abip contra

à

vos Dominus.

tandem fru

us colligat: ita Deus vi-

tus.«

Sicut in valle, qu& eff in Gabaon. )

neam populi fui variis modis colit ;

& E

r

nam feminat femine legis, gratie, &

Ut in hac valle Amorrhzos armis Jo-

denorum fuorum , metit fructus bo-

titailiq

fue cxcidit , & grandine.contriyit,

ita & vobis faciet.

norum operum , triturat, id eft, af-

fligit gravius, aut levius, ut ipfius exi-

V

Ut faciat oput. f[uum. ) Opus' a fe

Q?I NWI m,':

decretum, vindidam, & punitionem

git providentia.

Debet ergo quilibet

hanc Dei culturam admittere, & ex

siti.)-Nos

exigendo.

ea proficere, & curare , ut tam boni

bula.

Alienum opus ejus ) Opus quod in-

vitus facit; non enim proprium ejus

agricole labori, & expectationi refpon-

'9g. Pani.f.)»

deat, uberes fructus ferendo.

Wn, exquo

eft punire, fed mifereri, & parcere,

übittr indu3

& Ifraelitas prote

ere.

&arrier.) Segetes a lolio purgando,

&t fpitis ;

Peregrimum.) l

d

em eft, quod. zLe-

& alüs noxiis herbis.

9724222 «

95. Cum adaquaverit facreu . ejus.)

etim, & des

IIFWW 905 |

Es Nolite iludere.) | Mas mings

Cum . complanaverit cgmpi fuper-

dl ag

1meas.

ficiem.

ingantur vintula we-

G;;b. ) Genus eft feminis calidi ,

& tribds fs

ANe forte conféy

& ar&ius. ab . hofte

8 feyree

fa. ) Citius ,

& nigri, unde Grece usAZ»0io» vulgo

AUS- On yer

conftringamini, & a me dirius ple-

nigela dicitur.

Vide Columellam lib.

7. & Plin. lib. 20 c. 17.

.UW» fei f

&amini.

Cl '!Qaw "

Coæ[käatiwam entim, G 4267'9"01'4!:'0-

Im fenibus fU

ordine.

('s. )( Sllo loco, &

u,t .ü

q

IN

ln Würp

»em.) Extremam cladem*brevi fu-

» Yl o

turam.

06. Eterudtet illum £m judicio.) Deus

2) Zthy|

Q4. Numquid tota die arabit arans ? )

docebit agricolam cum judicio , &

dv Dey

Sententia efl: ut folertis agricole va-

fapienter hec omnia diftribuere.

Ita

ery.

dt n 0

rium eft munus circa agrum fuum ;

$. Hieronymus.

Mp &]u(i

3 "[4 1-1/'4;".)

CAPUT XXVIIL & Xxix.

Iog

Clat 0pUs

27. Non enini in ferris triturabitur gith , nec rota plauftri

; peregri

uper cyminum circuibit:

"fed in virga excutietur gith, & cy-

tüt vInqu-

minum in baculo. -

28. Panis autem comminuetur: verum non in perpetuum

m audiv?

:

triturans triturabit illum , neque vexabit eum rota plauftri ,

'attendïte,

nec üngulis fuis comminuet eum.

5

29. Et hoc a Domino Deo exercituum exivit, ut mirabile

faceret confilium , & magnificaret juftitiam.

(indet, &

CAPUT. XXIX.

ith & qy

hordeud,

Obfidio, €? afffitio SFerufalem , contritio gentium illam obfiden-

tium : de libro fignato, ac coetitate Y'udeorum : oe profundis

At illum,

corde denuntiatur : reliquias Facob pradicit illu-

y, Not

minandas , €?- ad Deum conver-

— s

zendas.

xwndo fertt

vicülburg d-

E TE Ariel,Aäïfl civitas , quam expugnavit David: addi-

ao facit, Ut

tus eft annus ad annum: folemnitates evolutze funt.

du Das ve

modis colit;

2. Et circumvallabo Ariel & erit triftis , & moerens, &

$ gratiæ, ;

erit mihi quafi Ariel.

x fratbus D0-

3. Et

t il e&.,*&þ

gt iplurete

I'

nificat

27 Nom emum £m ferris tri?uraäitur

2 riel. ) Ariel hic fi

j

ap qilit

gith. ) Non triturabitar dentata tri-

Jerufalem , ut patet ex

equen-

inae, & 9

bula.

tiþbus *

& dicitur Ariel, id eft Leo ob

gt tam Dont

og. Panis.) 'lriticum , feu frumen-

fortitudinem , & principitum.

ationi repotle

tum, ex quo panis conficitur, tritu-

uam expugnavit. Daovid. ) Cum

0do.

rabitur indwctis jumentis, que ungula

prius$ illam tenerent Jebufai. Vide/þï.

ex fpicis grána exterant, plauítris

Paralip. cap. 1I. 5

Ü ?utgand()l

etiam, & dentatis tribulis.

Adáitus eff annus 2

4 &nnum. ) Poft

fgien d)

Verum nom im perpetuum. ) Quem-

duos, id eft, paucos annos, Lliero-

admodum agricola inducit plauftra ,

folymze majeftas evertetur , tuncque

anpi p

& tribulas fuper fpicas, donec triti-

ejus fefta erunt evoluta, «& ceffabunt.

In Hebreo eft: Adjiite anzum ad

cum feparet ab ariftis, & paleis ; ita

ansum, id eft, expeCate biennium,

ii vu]go

Deus non perpetuo vexabit populum

fuum, fed folum ad tempus, donec

& erit obfidio per Sennacherib.

»lumeu*lm i

ícilicet, quod vult, confecutus fuerit,

Q. Circumvallabo Ariel. ) Primo

ut illum purget , & abftrahat a. pec-

per Chaldeos, deinde per Romanos.

catis, verbi gratia, idolis, &c.. -

Huc allufit Chriftus. Luc. 19. 43.

29. Ef bec, &fc-) Hunc agendi mo-

cum ait : Cerewzdabunt te fnimict fus

iin) D

dum Deus docuit homines, & ipfe

vallo , éTe,

fervat in operibus fuis mirabili con-

judito Y

Iu

Et erit mibi quaff. Artel. ) Id eft,

ib

filio, & juftitia.

-ut Leo, circa queni multa funt cada-

Vera, & quem multi venatores ar-

Jefitiam,) Charld. fapienriar/g.

Ld

104

.PXROPHPET. ISAI/E

4. Et circeumdabo quafi fphaeram in circuitu tuo , & jaciam

j Obf

£

l

riam;ni

contra te aggerem, & munimenta ponam in obfidionem tuam.,

ur

.1o. Qu

4. Humiliaberis , de terra loqueris, & .de humo audiet

det oculo

eloquium tuum: & erit quafi pythonis de terra vox tua, &

dent vifio

de humo eloquium tuum muffitabit,

s. Et erit ficut pulvis tenuis multitudo ventilantium te, &

i E

Uem cun

L

ficut favilla pertranfiens multitudo eorum, qui contra te prae-

3

valuerunt.

va

Tefpondet

A Domino exercituum vi-

p.REt

6. Eritque repente confeftim.

fe, & rel

fitabitur in tonitruo , & commotione terree , & voce magna

turbinis, & tempeftatis , & flamma ignis devorantis.

n. i

Ifte ore f

7. Et erit ficut fomnium vifionis noCturnae multitudo o-

mnium gentium , quae dimicaverunt contra Ariel, & omnes,

reef z

tis:

qui militaverunt & obfederunt; & preevaluerunt adverfus eam.

9. Et ficut fomniatefuriens & comedit, cum autem fuerit ex-

H Idfa

fiuic qtirst

pergefa&us, vacuaeft anima ejus: & ficut fomniat fitiens , &

bibit, & poftquam fuerit expergefa&tus , laffus adhuc fitit,

tid 2 fapi

& anima ejus vacua eft: fic erit multitudo omnium gentium;

etür'

D.

N

guæ dimicaverunt contra montem Sio

:

9- ()bd

f 06]?::pq

JUEEeS

:

f Judgorm

is cifcumfï&xmt. Vel

Kt, 0 RH

mati cum tel

pythonis. Videidi&a I. Reg. c. 28.

num. 7.

t^ ficvos,

quia Ariel fignificat etiam altare , fen-

fus erit: Jerufalem erit fimilis altari

Mujïtdäill.) Submiffa loquetüur voce.

WDE tperar

quod mul-

5.. Sicut pulvis tenuis.) Yd eft, in-

Yhceris, a

fanguine redundaiti, juxta

"Tandem;

numera.

el'idS, (TJ G E

te victime occif« jacent.

quia Ariel etiam fignificat maledictio-

Ventilantium 1:.) F.xagitantium te.

To. itffy;

fus , feu. peccati arietem , qui pro pec-

Et ficut. favilla pertranftens.) Signi-—

Pm&) MQW

ficatur multitudo . hoftilis exercitus, &

Wt potum s

cato in altari offerri folebat , fenfus

Witentiy eft

elfe poteft: Vz tibi Jerufalem, qus

fimul . innuitur mox a clade Hierofo-

prius eras quafi Leo fortiffimus, nunc

lymorum Chaldzos diífipandos, ficut

E "IOTes Tb

pulvis, aut favillz difperguntur , quas

em LU ER

autem quafi aries propter fcelera ma-

vehemens difflat ventus.

&aberts.

.

; szf; fpha

6. Vifttabitur 112 tonitruc ; B) Va-

e 121

n

rkm, ) Uïndiqu,e tin-

rüs metaphoris fignificat screm , &

j

C

gam obüdione.

gravem fore cladem Chaldeorum, qua

d re j

4. De tzerra loquerit.)) Ut vi&i, at-

illos puniet Deus.

que profirati folent ,

dum fibi par-

Jüge

L Wütriasio

ci a victoribus rogant.

Vel fen-

. Sicut fomnium v.

i/t-a'ni:þ Aa&urme.)

fus eft, metu telorum hoflilium oc-

Ipfi, eorum exercitus, magnitudo,

Pïin[ip &j 4

potentia, & fuperbia, ut fomnium

e'r dt aF

cultabunt fe cives tui in cryptis , &

*

éturnum evanafcent,

T

üpes

um

locis fubterraneis.

D*

Par le'yiäm wentis, tolucrioue

iDi

d C(fïï.q

Er£t quafi pythonis de serra "vox ttta.)

& V

€0g

Gracilis , flebilis , confufa , qualem

ffmillima Jorino.

L

Da

f

J

j

]

Virg. 2« JEneid.

.]:1

edebant ii, qui habebans fpiri;gxn

E

lä/t, [ (

CAPUT .XXIX.

Iog

, & jacam

P

9. Obftupefcite , & admiramini, fiu&uate, & vacillate: in-

m tUam

o audietur

— ebriamini , & non a vino: movemini, & non ab ebrietate.

SEO.-

uoniam mifcuit vobis Dominus fpiritum foporis, clau-

oxtu, &

('(*sl

det oculos veftros, pro

.

dent vifiones , operiet.

phetas, &- principes veftros , qui'x vi-

iun te, &

11. Et erit vobis vifio omnium ficut verba libri fignati ,

a (€ pI«

quem cum dederint fcienti litteras, dicent: Lege iftum , &

refpondebit: Non poffum, fignatus eft enim.

Ttuum v

i12. Et dabiturliber neícienti litteras

j diceþur*que, ei : Le-

ye 'magna

ge,& reipondebit: Nefício litteras.

2

[

tt.

15. Et dixit Dominus : * Eo quod appropinquat

P

*opulüs Ma

í8

a'x;dtudo (

ifte ore

fuo, & labiis fuis glorificat me, cor autem ejus lon-

Marc.

& omnes,

ge eft a me

; & timuerunt me mandato hominum, & do&ri-

7' 6.

'erfuüs eam,

nis:

1

v füeritex

.14. Ideo ecce ezo addam , ut admirationem faciam populo

ftiens,

huic miraculo grandi, & ítupendo

[

v

* peribit enim fapien- 1Cor.

dhüc m,

tia a fa

s abícon- 1- 19-

detur.

pientibus ejus— " &Vintelle&us prudentium eju

Val

gentiüm,

'Iïf

" Io 80

, 0b

9. Oä'j?;;tp'ejgite.) Redit ad va&ita-; II-; 0mniltkz;) Prophetarum.

j

tem Judzorum, & eos alloquitur, quafi

Sicut veria ibri fe,

)

Quat.) Invquti $

L

ab

dicat, o ftupidi flu&uantes, & ebrii

complicati , & claufi

I

$

Deo fic vos ob peccsta puniente. Vel

Quem cum dederint , t$c. ) Senten-

funt imperattva pro fuüturis. Obfhu-

tia eft, oracula hec taxm fa

H

entibus ,

iquetür voce.

pefcetis, adimirabimint, fluctuabitis ,

i

ü eü, if

a

quam infipientibus fore, ab

*

rufa, &

]

éeritis, qu:fi ebrii , &c.

incoghita.

Io. Mzfewt vobis Docaizus fhiritum fü-

13. -dpprapinauar populus iffe ore ];;0,)

aritantim te

peri.) Mictaphora (umpra eff ab iis,

H

oc eit, quod ex hoc Ifaim loco di-

jfent. Sign 4

í

e

ui potum temperant, ( propinant:

cit Dominus Matth. 14.8.. Pepulus bic

; exercituS

ntentia eft permiffurum Deum , ut

ljabis me Lhomoraf , cor 4HIOH) COFHHE

Ade Hierole

in errores labantur, nec tamen fe de-

fozge eff z me.

andos, o

cipi magis intelligant, quain f1 gravi

k

Timutrunt rue mandato /gammum, &

u g^

veterno fopiti eflent. Vided

f&a ?upra

deftrinis.) Coluerunt me (timere enim

Cc. 19- 1. 14'

Deum, eft Deum revereri,colere &c.)

l j 60') V

d«

Tra)heras , 6c.). Operire prophetas,

&

eft facere ne intellicantur, mentem non

fed non juxta id, quod a me pre-

ceptum eft, fed juxta hominum, &

Jsorum, (

illuminando , vt eorum fenfa affequi

fcribarum fuorum traditiones inanes ,

poflint.

& perverfas.

E d

;; r

Principes vefÓros, ) Frequens enim

I4« ldeo ecce ego, &6c.) Idcirco mi-

erat apud Judaos, ut Duces, & Prin-

mignh h

raculo plane grandi, in hoc genus ho-

- (ortinh

j

um P

cipes populi vifiones, & revelationes

ininum tale edam offenfionis, & indi-

a Deo acciperent , effentque Prophe-

nationis documentum , ut populo, fs

tx. Veleos prophetas vocat, qui non

;

a

z'q?/;'!"iqw

piat; admirationem adferre debeat.

a Deo, fed a femetipfis loquebantur.

Peribit enim [apientia, G'c.) Faciam,

jf

IBibl. C Coue, Menoch. qem. V.

o

;136

PROPHETLJSAI&

: Z

TM Va qui profundi eftis corde ; ut a Domino a'bifcovn-

j porta

datis confilium: quorum funt in tenebris opera ; & dicunt :

"

Q Pt

Quis videt nos, & quis novit nos ?

r*

*Ecc].

redemit

2

16. * Perverfa eft hasc veftra cogita

tio:quäü fi lutum contra

23' 16.

ficeülum co

[

:

gitet, & dicat opus fattori füo: Non

db voltu

fecifti me, &

figmentum dicat fiétori fuo: Non intelligis.

*

45 X

C

j medic

ir. Nonne a

dhuc in modico, & in brevi convertetur Li-

fan&tum

banusin Charmel,; & Charmel in faltum reputabitur?

34 H

18. Et audient in die illa furdi verba libri, & de tenebris,

& caligine oculi coecorum videbunt.

Qifcent l

1g. Et addent mites in Domino lztitiam , &

paüperes ho-

mines in fan&to Ifrael exultabunt.:

96X

uoniam defecit, qui praevalebat : confummatus ett

illufor, & fuccifi funt omnes, qui vigilabant fuper iniquita-

tem-:

*

m

21'.?. Qui

"

ut Judæofum magiftri, qui þræ cete-

irifrugiferum', & ihcultuþm degene-

Vigila

rabunt.-

toti erant i

ris fapere videntur , infipientes fiant.

Hoc eft, quod miraculum fore dixit.

198. Surd;.)

.Per furdos, & cotós

9L ]s

Sapientia enim eft fapientis, quare quafi

Gentiles intelligit.

(ecipientes

miraculum eft facere , ut fapiens fa-

Verba libri.) Oracula Scripturarum.

De tenebris , 6fc. ) É tenebris, &

Civinis ra

oientiam. non. habeat, immo fiþ in-

docentes.

ipiens.

caligine educti in admirabile lumen

|reututé

Er intelledus, O.

Dei.

'eliit,

)j* E&v reþetitiq

19. Addent . .. . latitiam,6c.) Auge-

i

ejusdem fententiz.

bunt lztitiam Ecclefix.

lxt,

i

I5. Profundi effis corde.) Qui adeo

füensin s

profunda, & fecreta initis confilia, ut

Mites in Domino.) Gentiles þerChri-

pits didy

ftum tanfuefadti, qui miti, & docili

putetis ad ea providenda non poffe pe-

EIADE pree

netrare Dei oculos.

animo fe formandos permittunt EVag-

anr, p

I16. Perver[a.) Stulta, & mala.

gelii miniftris,

s i

( Nop. intelligis.) Chald. se» rmtellsgis

Pauperes.) E

£ fenfu, & fpiritu.

In (antko Ifrael exultabusnt.) Yn Deo,

Arüire r

muLXX.Neon fapienter fecifli me.

qi prafan

17. Ip iodice. ) Poft feptingentos

qui veros lfraelitas fan&tificat, & ab

uFPl'wlc

annos, qui tamen modicum quid funt

üscolitur. Ita exultavit Chriftus cum

bant, & .

ait: Cozfiteor tibi, Pastr , Domine celi,

comparatione zternitatis , & refpedtu

Wuias fs

temporis ,

& rerra y quia abjcondiffi bac a [apien-

i d 4

Titiy

Ecclefia.

quo duratum*; eft Chrifti

tibus , 6 prudentibus, E revelafli ea

l

Comwvertetur Li:bauus: :2 C/mrmel.)

parvulis. Mlaatth. II. 25.

lts eft,

centes-' colentut

Dl

Steriles ;; & inculte

5

00. Qwi pravalebar , 6c.) Judeos

prodg

N

ab Apoftolis, & fertiles fient. bo-

intellieit,

ui in religione, & fcientia

Fl',;j'?ï t

Aorum operum per fidem, & gra-

ufque ad

Q

hriftum prevalebant; qui-

tiam Chrifti.

4 ,l/äg

que erant illufores Prophetarum, di-

v

" e/ Hl

Charinelin faltum veputabitur.) Ager

centes: Mazda,remanda , €c.

j

m».?n(n

Swecift (uut. ) A& Kito, & Romani

n

RT

ante fertilis, id eft, Judei, in fatgin

D

*

C AIP D-E- -.XXIX.

Io7

bfeot-

- 21., Qui peccare faciebant homines in verbo, & ärguentem

licunt :

in porta fupplantabant, & declinaverunt fruftra a jufto.

22. Propter hoc haec dicit Dominus ad domum Jacob, qui

j Gonti'a

redemit Abraham : Non modo con

fundetur Jacob , nec mo-

me &

do vultus ejus erubefcet:

*

23. Sed cum viderit filios fuos, opera manuum -mearum,

tut L1

in medio fui fan&tificantes nomen meum , & fan&tificabunt

fan&tum Jacob, & Deum 1frael praedicabunt. -

nebtis,

/.24. Et fcient errantes fpir

itu intellet&tum , & muffitatores

difcent" legem. -*

res Do»

xus et

niqut-

j Qui

CAPUT

n

[6 2

! degene-

Vigilabant fäper l;nt'qu;fdtäma) Qui.

22; baminw 8* ä'. qui redemit Abra-

toti erant intenti ad malum.

bam.) QQui Abraham liberavit , &

& cæco's

2I. Iz veríe. ) ^ Verbis fuis eos

eduxij: de Ur Chaldaorum.

cecipientes, & male inflituentes, pro

Nom modo confundetur Tacob, ) Sed

eyamm.

divinis preceptis traditiones fuas in-

ducentes.

tempore Chrifti, & Apoftolorum, qui

nebïiü e

Judaos obftinatos convincent, & con-

ile Jumen

o " rguentem m porta,) Prophetas in-

fundent.

telligit, qüi eorum fcelera in portis,

id eft, publice arguebant.

el ar-

23. Filios fuos.) Apoftolos.

jo hp

guens in porta eft judéx ; utenim fz-

oper.znfmanuum 7OdYum. ) Qüos

a hr

pius dictum eft, in.postis civitatum

ego

ratia mea abunde inflruam, uc

;

& docli

erant pratoria, & ibi judicia exerce-

apti fint ad evangelizandum.

f

!

Santiificantes momem meum. ) Pra-

;untEV*mf

bantur. Porro Judex appellatur ar-

£uez:, quia ad illius munus pertinet

dicatione, & miraculis illud clorifi-

É

arguere pravos homines, & punire,

cantes,

jrto

qui graffantur dolis, & injufte agunt.

24. Errantes þirifu ; 66 ) Jüdæi "

; h Q

(s & ab

Supplantabant.). lrridebant, vexa-

qui prius errabant, fcient intellectum

bant , & perdere conabantur, calu-

ab Apoftolis edocti; loquitur de iis,

XI&HS C"m

mnias$ ftruendo, & falfas accufationes,

qui Chriftianam religionem erant am-

W/;;B ((

ut damnarentür. ad mortem.

Vel

plexuri,

& libri claufi , hoc eft. ar-

; 4 gt

fenfus eft, judices aftu, fallaciis, mu-

canorum facrz Scripture ofaculorum

gvfldf l u

neribus oblitis. patrocinium -

j,u&iti:ï

intelle&tum affecuturi.

prodere corbpellebant.

*

Miffrtatores.) Qui prius erant mur-

udæO?

]

Fraffra.y 'lemere, & fine caufa,

muratores contra Deum, & illufores

& fciemi.ä

4 juffo.) Ab xquitate, & juftitia,

Prophetarum.

Vel muffitatores, id

jut; dU*

vel a jufto , id eft, Chrifto, cujus

eft, i

;!

i

predicationem fecundis auribus non

difcent.

of Pythonici legem obfervare

gim, ^

j'

J

admi:tebagc ; ut par fuiffet,

3

[Romanïs

10g

PRO*PHET.'ISAIA«:-

COA PU-TCXXX.

n

dtyit,

Comminatio adver[us S'udaos , qui Domino inconfulto prementibus

(ed in cot

"Allyrüs ad. zgyptios confugiebant : ipfis quoque Propbetarum

4. Onu:

admonitiones audire nolentibus , fed vana prafidia querentibus

Fultice lea

gravem denuntiat affitionem : C? quam [it Deus futurus be-

tcs per .

camelorut

nignus ad ipfum revertentibus : C? de magna reverten-

160 poter

dum felicitate , ac judicio. impiorum.

7 lY

i, X 7 . filii defertores , dicit Dominus , ut faceretis confi-

Yi füper i

lium, & non ex me: & ordiremini telam, & non per

$. Nuni

fpifitum meum , ut adderetis peccatum fuper peccatum.

diligenter

2. Qui ambulatis, ut defcendatis in /Egyptum, & os meum

víque in:

non interrogaftis , fperantes auxilium in fortitudine Pnarao-

9. Popt

nis, & habentes fiduciam in umbra /Egypti.

daces, fi]

3. Et erit vobis fortitudo Pharaonis in confufio

nem , & fi-

Io. Qu

ducia umbree JEgypti in ignominiam.

Vr Ó a

4. Erant enim in Tan

*

ad Hanes pervenerunt.

i princiPes tui, & nuntii tui ufque

$ Orfaj

5. Omneks

—

pratentum þ

eulicanda,

Super p

F ïfk;'i)«, fj'c.)- ER i)r(;phefï;i con-

terrogarunä ut patet ex cap. 42. Je-

6- Oïiw.x

tra Judxos, qui poft 150. an-

tem. fed parere noluerunt, quod pe-

Dium, Nog

n0s tempore Jereinig occifo ab Ifmaele

xinde eft, ac fi non interrogando con-

filium fuum .fecuti effent.

d inchoite

Godolia , timentes Chaldos, qui eum

Celentia hn

Judzs prefecerant, ne ejus necem vin-

Inm umbra

z

dicarent, fugerunt in /Eeyptum con-

Regis- /£gyptiorum.

g)pri , Go ) Prote&ioqe

fitio Wa

tra preceptum Domini , ut narr

phetüm , c

h

at ]ef

3. Inm confuffonem. ) Ndm Nabu-

remias cap. 42. & 43.

chodonofor perfecutus eft Jud&os in

Whentorg

Defekäwes.) Qui deferto Dei con-

JEgyptum , ibique eos cum /Egypt

-iis

U Judzos

filio in /Egyptum fe contulerunt, ut

cecidit, Jerem.

2. I5. & feq.

q

QUo: oment

dixi.

4L I Tdni.)

T

anis regia erat Pha-

Egermt, Cun

É* nmom ex me. )

-Quod confilium

raonis.

ego non probavi.

Principes tui.) Significat Propheta

Onis fs

Ordiremini telam, ) . Opus inchoa-

ud&eos premifilfe nuntios, fcilicez ali-

Wufti ts

retis.

.

d/(,/;i " .X

quos e Principibus fuis ad Pharaonem,

V

ER m per [piritum meum.) -Non

qui ab eo peterent locum Judzis Chal-

qu ludæ)æ

deos fugientibus , & facultatem in

h Tttrg /

ex infpiratione mea, feu me non pro-

bante.

JEgypto commorandi.

1GEOt vibi

Peccatum fuper peccatum.)- Priftina

Ufaue ad Hzme.f.) Quæ., ut do-

Wer defem.

inobedientig — crimine

msï & [mg

peccata- novo

cet S. Hieronymus , erat ultima ci-

cumulantes.

vitas JEg

DN qä

t

e

«:Os menum non intervogaflis. ) In-

ypti juxt;j fE:hy"opas, &

51. 1o. EG |

Blemmyqs.

!'zf:(:.';'wt

*

CA P'UkT' XXX.

Iog

non

g. Omh'es confufi funt fuper'þopulo , qui eis prodeffe

amentibu

potuit, non fuerunt in auxilium , & in ali

fed in confufionem, & in opprobrium.

quam utilitatem E

Y

jhearu

6. Onus jumentorum Auftri. In terra tribulation

E V vue

erantilti

guitide lezena & leo ex eis vipera, & regulus volans, portan-

irus --

tcs fuper humeros jumentorum divitias fuas; & fuper gibbum

fin-

camelorum thefauros'íuos , ad populum ,

qui eis prondefï'e

non poterit.

e

. 3. Kgyptus eni

m fruftra, & vane auxiliabitur: ideo clama-

xjs conft

vi fuper hoc: Superbja tantum eft,

ulefce. .

; non pet

8. Nunc ergo ingreffus fcribe ei fuper buxum, & in li

.bro

RUL

diligenter exara illud, & erit in die noviffimo in teftimonium

Qs meurn

ufque in séternum.

-

o Pharao-

. 9. Populus erfim

ad iracundiam prc;vocans eft, & filii men-

daces , filii nolentes audire legem Dei. -

d. &f

us: Nolite videre: & afpicientibus:

9. Qpi dicunt 'Videntib

Nohte

Og-

yi ufque.

g Canfufe' fimt; ) : Cionfun'dentur :

Leana, €$ leo ex eis.)) Scilicet terre

prateritum pro futuro, utetiam funt locis, & antris prodeunt viperg,

1 Qmnes

volantes bafilifci.

p —

-

explicanda, quz fequuntur.

Super populo.) [gyptiorum.

Ad populum.) . igypti.

eip k

.6. Ozus.) 'lrifte, & minax vatici-

« que p«

nium. ^ Non eft hic nova prophetia,

Superbia tantum eff.) 1n JEgypto

nihil eft, nifi fuperbia, id eft, inanis

ogzmdo Ct

fed inchoate profecutio.

Itaque prz-

opum , & roboris oftentatio. *

cedentia huc ufque fuerunt quafi pr&-

Quiefze. ) Noli in /Egyptum fu-

fatio preambula ad fequentem pro-

Protetont

jhetiam , cujus hic ponitur titulus.

gere, fed remane in patrio 1olo..

8. 4pgreffus.) In cubiculum.

lta S, Hieron.

Super buxum. ) Ut diuturna fit

Vr N

jumentorum , 6c-) Intelligit: eos-

memoria hujus prezdictionis, nam bu-

M waos d

dem Judxos in /Egyptum fugientes,

xus, ut ait S. Hier. eft lignum im-

m !'ng

quos jumenta appellat, quia ftolide

putribile.

f

egerant, cum hoc confilium profici-

Et im lbro.

) Non folum in buxo,

phi

fcendi in /Egyptum ceperunt, & quia

fed etiam in membranis, uc duobus

gi.æ erit

bonis fuis, que fecgm extulerant ,

modis mermoria confervetur. ;

x Propie

onufti incedebant.

duftri.) Quifugiebant in JEgyptum,

Q. Eilit mendaces.) Perfidi , adulte-

y,fclicet V

que judzm eft ad Auftrum.

rini, & degeneres a fide, & pietate

|pharaonem

fuorum Patriarcharuimn.

udzis Ch?l'

In terra tribulationis , 6 anguflie. )

Videor mihi videre fugientes Judxos

Io. Fidenti£us.) Prophetis.

f:l(?UICFltem T

per defertum , que eft terra tribulatio-

Afictentibus.) ldem eft, quo

d w'i

nis, & anguftie propter inopiam re-

dentibus:; eft enim ufitata Hebræi;

$

äüæla u ,

rum, & quis ut dicitur Deuteronom.

repetitio.

, ii

32. 10. eft Joeus borroris , €$. vaffe fo-

Placentia.) Qusm

htudinis.

tibus faveant.

fïofh'is c11pif1itaw.

yope

IIO

PROPHE T. ISAIE

Nolite afpicere nobis ea , quze re&ta funt : loquimini nobis

". Mil

tb quinqü

placentia, videte nobis errores.

11. Auferte a me viam , declinate a me femitam, ceifet a

t vertice

1. Prop

facie noftra fanCtus Ifrael.

I2. Propterea hocdicit fan

&us lírael : pro eo quod repfoþa-

ideo cxalta

ftis verbum hoc, & fpera

1

ftis in calumrlia', & tumultu , «X in-

beati omne

nixi eftis fuper eo.

*

.

19. Popt

I3. Propterea er!

t vobis ,iniquita's haec ficut intefruptio Cà-

Quaquam p

dens, & requifita in muro excelfo ; quoniam fubito) dum

L moristui f

non fperatur, veniet contritio ejus,

L

!

D

2:

Ed

14. Et cominuetur ficut conteritur lagenafiguli contritione per-

Vem:& nor

valida: & noninvenietur de fragmentis ejustefta, in qua porte-

OCUl t i

tur igniculus deincendio , aut hauriatur parum aquce de fovea.

*l Eta

