bines excitans.

jl

)

$29

PREOEPHET.» VAE.,ZE,CHIELI,S

& nubes magna, & ignis involvens ,

& fplendor in ci'rc;u*ituv

eju $:

& de medioejus quafi fpeciesele&tri, id eft de medio ignis.

militudo quatüor animalium : & hic

«, Et in medio ejus fi

afpe&tus eorum , fimilitudo hominis in eis.

"

6. Quatuor facies uni , & quatuor pennse uni.

(

.. 7. Pedes eorum pedes re&ti , & planta pedis eorum, quafi

is candentis.

cz:e.

p"la-n/ta pedis vituli & (cintillee quaü afpe&u ger

8. Et

nj

Ab quiilmc. o* 'Babylone, que

Ó. Ouaruor fzft'llf.f. km'.) Unicuique.

Qu

Q uamvis

quatuor erant facies, Prado in hunc

judzezs. erat Aquilonaris.

enim Ezechiel eifet in Chaldxa, &

locum , & Perer. in Apocal. cap. 4-

pen

inibi hoc vifum exceperit, tamen quia

difp. r89. putant unumquodque ant-

ial unum tantum habuife caput, &

€or

de Judaa agit, ita loquitur, ac fi effet

Hierofol'ymis.' j

vultum humanum ; faciem vero, id

eft, formam vituli in pedibus bifidis;

ubl

Nzubes magna.

) Vento advehebatur.

lenis imvolvemi.), Sefe implicans,

formam leonis in pectore, cervicibus,

baf [

wolvens, & rediens in fe ipfum.

T

& armis, quia in his erant jubz in-

MHebreo eft: Iggmis recipiens fe, ut ac-

ftar leonum ; formam Aquile in hu-

cidit in nubibus, ex quibus emicant

meris, qui erant alis inftructi. | Alii

tamen interpretes dant hifce anima-

x ]

fulgura; hec enim ftatini fe intra nu-

popl

bem recipere videntur , cum appa-

libus , five Cherubinis quatuor facies,

Pn'

& capita , five femicapita, ita ut an-

rere definunt. LXX. vertunt : Jgzis

prdeg

"i ulgarass.

terius quodlibet caput haberet faciem

Wt ha

$p lezd

er Ijm ciruitu ejus. ) SciINicet

hominis, quafi primariam , & .emi-

nentiorem , cui a dextris inferta , vel

h i

nubis.

Adeo enim frequentes erant

L/.;

corufcationes, & ignis ex nube eru-

annexa erat facies leonis, a finiftris

facies vituli, furfum facies, & ca-

7 4j

príones, ut fpatium totum, quod circa

[lkä &0

nübem erat, colluceret.

put aquilæ.

Hxc explicatio verior

De medio ej-uf.) Scilicet ig*nis.

videtur, & facro textui conpruen-

]dl"q l

fjl

Eledli. ) Aurichalcht , five sris

tiór: eam late probat Corn. a Lapi-

pretiofi, eujus color idem eft cum

4

de , & contraria folvit ar

Püll 04

colore aurl.

gmhepta ;

Ldn* e

J

quem videat, qui volet.

BEMED

5. In medio ejus.) lonis jam . dicti

Quatuor penne uri.) Unumquodque

.:

anifnil quatuor alas habebat , duas

Ü C:L

Simili;*üafo'quamof animalium.) Vo

0 E

cat funilitudinem | animalium , .quia

ad volandum, & duas ad tegendum

vere non erant animalia, fed tantum

caput.

Apud lfaiam c. 9. 2. ad-

qiodo:

t w

animalium fimilitudinem prz fe fexe-

duntur preterea duz . ad tegendum

bant. Symbolice eniin hzc omnia per

corpus, quia ibi adftabant throno,

H an üm

hic vero fub throno.

Alii, inter quos

t lo

ideas, & figuras ímaginarías objecta

funt ima

inationi ,

aut oculis Pro-

eft iVialdonatus, putant unumquod-

Muapt

phet«.

p

orro hzc quatuor animalia

que animal fexdecim alas habuiife,

li Á

pat tés d

fienificabant prima'rigs Angelos Deo

ita ut unicuique faciei quatuor ale re-

afitiftentes.

fponderent.

a

) 7s

Hie a[petin:.) Hxc fpecies, hzc £or-

7. Pedes retl;.) LXX. ersra retia,

ma,qua confpiciebantur.

fignifcatur,animalia hec tibias, &

m

la

Similitude bominiy dim eis,;) . Forma.

crura reCa habuitfe, qu:lia fant ho.

H

m

! (f

eorum fünilis fxat forme humane.

1

3ninum, nog mj',tem qualia funt vituli,

V

E

s

P

3*

d

EX

eht

ZI

Cuitü

K

Et manus hominis füb þennis eorum in quatudr päi*äi

büs:

s

DX

je$, & peunas per quatuor partes habebant.

£x.f(3T

& hie

9. Jun£taequ

v i

ant ponnee eorum alterius ad alterum. Non

revertebantur, cum inciderent; fed unu

:

ciem fuam gradiebatur.

mq'uodgue ante fa-

qui

10. Similitudo autem vultus eorum : facies hominis, & fa-

jentis,

cies leonis a dextris eorum quatuor:; facies autem bovis a fi-

"

, niftris ip

BM

forum quatuor; & facies Aquilae defuper ipforum

icaqué

quatuor.

i honc

I1. Facies ecrum, & pennce eorum extentze defuper: duze

ep. 4

pennze fingulorum

j ane

*

jungebantur , & duæ .tegebant! Corpora

eorumi.

;zpuc j^

I2. Et unum

g. !

Hquodque eorum coram facie fua ambulabat:

bifidiss

übi erat impetus fpiritus

FUiCIUS,

bantur cum ambulrare—:nt.,

,. Jluc gradjebantur?'nec reverte-

jubg i

"m

I'Z. Et

a.

j Ali

aut leonis tecurva , qu& fcilice- in a dextris, tan—gebatä]g—m dextera*mCI:e«

; amme

poplitibus curvantur. |

L:

rubini, qui.erat a finifiris,

yr ficieS

Pianta pecis vituli.) Mabebant enii

|Non reverfebastar, cum incaa'ermi.)

"a

pedes rotundos , & ungulam bifidam,

. fed femper cum fuo curru antrorfum

t facim

ut ha5ent vituli.

:

Vel, son reverze-

proerediebantur,

[

Et feiztille ,-6:7.) In Hebreo eft,

éanrur, quid cum in quamcunque

g, v*

- & fantillantes, ( fcilicet pedes) zaz-

. partem greffum intenderent, ad eam

1 fmi&ris

quam colore ais politi ; fignificat pe-

partem unam ali

quam ex facigbus— ha-

$4 & u

des eorüm prorfus teretes fuille , nul-

bebant obverfam.

jj venot

lamque habuiffe inzqualitatem , ita

lO. Steiitudo antep

$ Uä;a ) XQVHO-*

ut fplendor ex illis tanquam ex xre

:of] ;ruen-

modo intelligendus fit hic vérficulus,

, äLaþi-

polito fcintillare videretur :- fcíntilla-

patet ex dictis fupra . 6,

qimebtà

^bant etiaàm pedes , quia in medio

JIE. Facres corum,€7c) "Tam fäcies,,

erat 1

e

(Tn—iä $

quem uün

am ale Cherubim erant

gulis quþdammæ

.extantes ,

nqüOdque

do calcabant.

&

eminentes,

'ö-* Ef TATLMA

bomisit , &c.) U"nþum-

Dua pentt fiogulorum jumgebantur.

" QuAS

Non

)

x

gerentum

quodqre animal quatuor manus habe-

ennis alterius Cherabini, fe.

; apg

bat, ut ctiam quatuor alas, fcilicet

inter fe binz fingulorum pennz erant

manum unam fub qualibet ala; nam

equaliter extente , & elevate , &

hz ale manus te

y thromoy

gebant, & quawfiþ—Ve..

"

quafi jun&tim explicatz , & expanfe ,

iner Qu

0j

ftiebant.

fefe etiam aliqua ex part

p qmarttor partibui.) Per quasenim

ventes,

? m lïltllO tan-

mumqw

- aboe

pattes ala. porrigebantur, per easdem

12. Ceram facie fia.) Primariä,quæ

hr

& manus,; quz fub illis erant.

éerat humana, -

gor 4

9. Jwnüaque crant peume , &c. )

Imperus þirt'tu. ) Vis, energia, &

Cum alas explicabant ad volandum ,

impulfus divinus, quo agebantur, Vel

an 1(5 !

fünc ala finiftra Cherubini, qui erat

fenfus eft , quo volebant, illuc expe-

nb]dg 1

Uuu.

1 üm

t ho»

Bj&[ïu I.'WCW?L (Mgnocþg Tg Fo

]1;

-

522

PROPHET. EZECHIEL -

13. Kt fimilitudo animalium, & afpe£tus eorum quafi catbo-

num ignis ardentium, & quafi afpettuslampadarum. Hsec erat

vifio difcurrensin medio animalium

, fplendor ignis,& de ig-

p€s

ne fulgur egrediens.

qu

14. Et animalia ibant ,

& reverteb/antu? in Gmi'»lïf:udinem

fulguris corrufcantis.

*

füt

18, Cumque afpicerem animal

ia, apparuit Fota ia fuper

n

d

á].

terram juxta animalia, habens quatuor facies.

16. EtafpeCtus rotarum, & opus earum quafi vifio maris:

& una fimilitudo ipfarum q

pa

uatuor: & afpe&us e.,arumþ, & g-.r 43

ln 1

pera, quafi fit rota in medlo Toto. -

2

*

a.

-

—

fï7o— PEr :

fiiex

dite gragiieba(ntur Ih Heb'fæo enim

Habens quzzzmar facic.?.) : Anïlïna-

19,

gít, ut vertit Pagninus/' : Quo erat wo-

lium ; nam in qualibet rota infculpta

dentas amibulandi, ambulabant.

erat facies bovis, leonis, hominis, &

aquilz,

1

pl

Nec ?everfe&gzztz;r. ) Vide dicta

Puil

nb

num. 9.

16. Afþe&m

; ) "Forma, -fïlgura ".

13. Stmi

Zimdo mzimgzïz'um) Ec)xum

fpecies.

Ceptà

color.

*

pane

Qpus eomm;') Materia, ex qua fa-

vaff carbonum igni.) Exant flam-

brefacte videbantur, -

ilce C

mei coloris,ita ut omni ex parte idni-

Quafí viffo maris.) Marini, & ce-

C e

ta effe viderentur, &

rulei coloris,

&em.

vquafi lampa.des

In Hebrzo eft: guafé —

ardere,

fpecies Thbarffs, qua voce alii chryfo-

pofit,

Hac erzt "viffo difeu

'rre;z;,, 55;) Vi-

litum, alii hyacinthum fienificari vo-

quiver

debatur in medio animalium fplendor

lunt, quia uterque lapis eft marini

lO. ny

ignis difcurrere , & de igne fulgur

coloris, T5sr//ó autem mare fienifi-

m'-m.

cat.

L 7

egredi, Ut autem patet-ex hoc loco,

Alii eryftallum.| interpretantur.

& ex cap. IO. n. 2. 6. 4X 7, in me-

Uza fimi!itzm'o (pfay um 7;44!;:07'.) Ro-

D

)

dio animalium erat quafi fornax , vel

tarum fincularum fimilis erat fpecies,

ilarr

ficura , dimenfio, & color.

foculus, five prunarium, ex quo fplen-

QUàtuo

dor ignis emicabat,

AfpcGius eartimn , & 0þera.) Afpe&um

Cïlürï'urr

14; dbast.,6 revär/:äæntigrgj Cum

tultr

orf

earum yocat figurám, qus oculis ob-

irent Cherubini, non afpiciebant huc,

Jiciebatur ; Oopera . vero Ptru&uram ;

qu

(i'

illuc, fed re&a tendebant ad defti-

& ut vocant, compofitionem.

globu

Qzaft, fft roth in medio rota.) Una-

natum locum, ad quem cum perve-

niffent, revertebantur, [d eft, con-

qu&eque enim rota conftabat ex duo-

td) n

u

vertebant fe, & ibant, quocunque

bus circulis fefe interfecantibus ad

t Qu

,

JDeus jubebat.

angulos rectos in modum crucis, &

trári

N

In fimilitudinem fulgurit,) Waxima

inteora rotà ex duobus hifce circulis

üna Iu

cum velocitate.

conftans , quafi cujusdam fphare fpe-

€0n

VMel] rota formam

stn

IS- Rera w"4.) Unma juxta unum,

ciem habebat.

h]

!

fingule rote juxta fin

5

cula animalia.

globi immobilis habebat , intra quem

[

A

Super ferram.) Super folum, per

alius olobus minor mobilis contine-

Stq,

!

batur, qui a globo immobili cur-

quogï quadriga difcur;ete videbatur.

]

) pei)

*

CAPUT

!u—

423

to

17. Per quatuor partes earum euntes ibant

tebantur, cum ambülarent.

; & non rever-

erat

Ig. Statura quoque erat rotis, &

altitudo,, & horribilis af-

d

pectus: * & totum corpus, ocul

*'Inf'ræ

*

s Plenum ;n,' c/ircuitu ipfarüm:

.10, ïga

ilati

quatuor.

«19. Cumque ambu

larent :ä;ïïim'ä]*ia— z amf-b*Læï*aibaii.t* pariter &

rotees juxta ea: & cum . elevarentur animalia de t

t

bantur fimul & rote:

4

2

erra, eleva-

]

H

aTIS;

.20. Quocumque ibat fpiritus, illuc eunte fpiritu & rotze

pariter elevabantur, fequentes eum.

Spiritus enim vitae erat

Mu

in rotis.

2

21. Cum euntibus ibant, & cum ftantibus ftabantz & cum

Per

elevatis a terra pariter elevabantur

-—4

: & rotc fequentes ea :quia

fpiritus. viftæ' erat i/.nk rotis..

kniixna-

Uuua

22. Kt

culptà

1l5

zul

adherenti:

pro majorr parte

Botz habebant ma

rentiim.

gnam --cilfC111niïaa«

ambiebatur ,. ea; duntaxat parte ex-

güïa !

cepta, que terranr tangebat;: ad' eum

Er berribilis 4f;e£fm) Tahtæeran*

plane modum , quo giandes fuo' ca-

Tna

x

u ïa

x

gnitudinis, ut. ftuporem, & hor-

lice continentar, fi glandem fphari-

rorem afferrent..

cameffe, & calicem totam-fere glan-

Toras» corpus. ). Heü'r... dorfz , 1d

v

dem. fingas ambire,. ita' ut eximi non

eft, rot& curvatura, ,e.xtr'e?nus ea--

&

; qu

poffit, poflit txmen. volvi, & qua-

rum ambitus.

fmylo-

quaverfum: rotari ,. Vide infra cap.

TR UR

Pleuum oculis;y Pulcherrimis.ocellis;.

io. num. 13. & quz dixi' Pfal. 82.

quales:funt in: caudis-pavonum ex.Iu-

quaritl

num. T4. exp

cis, & coloris c

fïqnifï-

x«f rotaATe, €c.

ïicaar;ïs" illi?d? Pone illes

&

()?rnmixtiggb ,& re-

fBexione;

gntut

1!7. Per 7:!:4!:107* p';zivey &4-;'14;71- Euiä'i*'ef

I9. C«mque emPulavent ansmnalia G9 c.).

) M

3bant.y — hw quamlibet partem ex

JEqualiter ad. curfum animalium: vol--

[Pecies,

L

quatuor verti, & api poterant, àn-

vebantur, five furfum, five deorfum;

trorfum ,. retrorfum ,. dextrorfum ,. fi-

ita , ut. idem femper effet

niftrorfum ;; efficiebatur. enim ex illis

fp?tium im-

ee&um *

ter rotas, & animalia..

jl ob

quafi globus fplierieus. —— Vel erat

toram

globus, nt diximus.

:20- szæmgwb' ib fpirius, Bec.)

Nom srevue: t'fänzzzmra-) - Non 'c10nver—-

Hoc Dei vehiculum non trahebatux

ab animalibus ,.fed per fe currebat »

Un*

tebantur, non fle&tebantur, ficut ce-

ex d'lo'

£eri currus verti? folent , cum in. con-

ac. fi vitam habuiffet, animalibus:prz-

cedcntibus:, & rotis- fubfequentibus: ,

ibüs &

trariam partem ituri fünt: quia 'Cuni

g

una rota in altera' efiet ,. fine. ulla

pe»fe motis, ex vi,4& impulfu, quem

EirCH]lS

converfione: in quameurnque partem

Deus & animalibus, & rotis impri-

mebat,. &. infi

1

i

&

jrabat, quafíi auriga

u Pe'

agi ,. & rotari poterant.-

formäm

I5

Srafura guoque erat

rotis.- j

divinus utraque d»irige/,n*s, & agens.

Staturani rotarüm appellat ambitüm,

" yem

Seqgentes. eas ) Scilicet. api—-

:Omine'

& Eeripheriaxþ« earum ,. quafi. dicat. -

maläaw

gl

N

PA E

24

PROPHET EZECHIELIS

—

22. Et fimilitudo fuper capita animalium firmamenti, q

ua-

fi afpe&tus

eryftalli ,h-o.'r*ribili,Sä & extenti fuper capita eorum

-

25. Sub

firmamento autem pennse eorum rectee alterius ad

alterui: unumquodque duabus alis velabat corpus fuum ,

& alterum fimiliter. velabatur.

v

24. Et audiebam fonum alarum, qua

fifonum aquarum mul-

tarum , quafi fonum fublimis Dei: cum ambwularent , quafi

fonus erat multitudinis ut fonus caftrorum

; cumque ,&arent E

D

demittebantur pennee eorum.

25. Nam cum fieret vox fuper:

firmameutum quod erat fu-

il

pér caput eorum, ftabant, & fuübmittebant alas fuas.

26: Et fuper firmamentum, quod erat imminens capiti eo--

Wt

fr'

rum, quafi afpe&tus lapidis faphiri fimilitudo throni: & fuper

tün

ümilitud'inem throni, fimilitudo quafi afj pe&us þonginis defuper-

ber

0

"

27. Et

l,

QQEt f;;zilitz;l-a ,-5' c) Merba fuwnt

ïctimone*- fonl'ilïil ma—gnum ; fed indi-

H

transpofita, que fic ordinanda funt:

ftin&um, && confufum edidiffe.

Qür :

:qu,z/:' /ammz þ/izä/.imis De£. ) Sicut.

& fuper capita animalium erat fini-

fonum vehementem , vel ficut tonitru,

lityi

litudo. firmamenti.

Defcribit fuppe-

lmh

daneum Dei fedentis in throno, ait-

quod eft vox, & fonus Dei, Pfal.

5

38. 3. Pex Demim: f

j

;

W cj:

que illud fuiffe elevatum , & eminens

majeffatis intouut.

per .4g/m?:, .Deu:

dini

fuper capita . Cherubinorum expan-

hac]

fum, ut firmamentum, diaphanum,

Ur fonss ,cafrprum.)

Ut m-ur/,mutj, &

ele&;

& fplendefcens, quafi cryftallum, hor-

fremitus exercitus ambuiantis.

Vade

Demittebantur peuna eorum.) Non

ribile étiam , id eft auguftum, admi-

concutiebant alas , fervabant tamen

& ti)

rabile, & venerandum: verifimile eft

A

firmamentum hoc ftellis intermican-

;

femper eas extentas, & ad volandum

dor

paratas, ut dixit num. 1J. LXX. ver-

tibus diftinctum fuiffe.

tunt : C'qu,ä,ant Ale eormum.

Cbat

23. Penne.) Alz,

is«

Reíla.) Extentx ad eandem re&itu-

Q5. Cum feret vox , &c. ) Cum

hlbtba

Deus voce fignum dabat Cherubi-

dinem , & altitudinem.

nis, ut yolatum inhiberent , ftatim

thibi

Alterins ad alterum. ) Unaqueque

eum fiftebant.

1

E.rf

li

ala correfpondens alteri aJ& fibi com-

o6. Similitudo thbron.

V-*) Verba funt

lqm

pari ejusdem Cherubini: In Hebrao

transpofita, & fic ordinanda : & fu-

tem ,

-eft : nnmnw ?N DUN HJeab el acho-

per firmamentum, quod capitibus eo-

&

tab, id eft, femina ad fororem fuam.

à0)

rum imminebat, erat fimilitudo thro-

be;

(]x

Et alterum.) Quodlibet aliorum ani-

ni, quafi ex fapphiro fabricati, aut

9

malium.

^

coloris lapidis fapphiri.

Qenten

a

Q ady

24. Qu

fi fomum. aquarum.?) jSi(?ut

Quafi afpetius bominis.) Quafi di;

Tes

fonum torrentis : fignificat animalia,

cat: vifus fum mihi videre hominem

dum volarent alarum motu, 4X con-

augufta fpecie in throno fedentem,

EUR e

Mi ERE Dd

—

x.

*

1

C A p9j *U

825

27. Et vidi quafi fpe—þiem :ei-;e&r,iï, velut afpe&tum ignïs,

intrinfecus ejus per circuitum : a lumbis ejus, & de(uper, &

G

a lumbis ejus ufque deorfum

» vidi quafi fpeciem ignis fplen-

dentis in circuitu.

28. Velut afpectum arcus ,

.cum fuerit in nube in die plu-

vi&: hic erat afpe&tus fplendoris per gyr

vuugjg

j

[ d

-

CAPUT

Q7. Er vidi qua[t [þäcic& elcär:,ö' c)

v,,eþlr Jncendium .-,lli'bis ; & ;-ei'tiïi;pïli :';.Cu,r.

.De ele&ro' dictum eft fupr. n. 4-

rus Dei videtur eíie fymbolum divi-

Inrrinfecus ejus , €5 c,) intra- ü)e.C»ïEIn

ne glorie, && majeftatis, providen-

ll

ilam elecri, qu& omni ex paite fi-

tie etiam, poteftatis, A& regni, quo

guram hominis reprefentabat, vidi

Deus quafi auriga omnia regit. Ad-

j

ignem, ita ut inferne, & fuperne ef-

ftant illi Cherubini, & omnis Ange-

fet ignita, & fplendorem per circui-

lorwm.exercitus ad juíla facienda ex-

tum einiiteret.

peditus, & promptus:.Quatuor ro-

iL

- A ucsbis ejus , €c.). IXX. fic ha-

t€, quatuor animalia, & quatuor

bent : Vi quafi ajpectum eleclrà a vi-

utrorumque facies fignificant provi-

Jtone dumbs, & fupra: € 4 viffene lum-

!:f

Aentiam in oimnes mundi paxtes equa-

U, £ ufque deor[um widi wifranem

liter, firmiter, & .conftanter perva-

(

Sgnis.

His confonant, quz haben-

dentem: At extenfe notant ejus ce-

tur infra cap. 8. 2.. F'idi, &5 ecce frmi-

leritatem; que vero corpus tegunt ,

Qu

Ltude quafi afptthus 4gHi ab afpetim

andicant multa nos in divina provi-

It

lumbéorum ejus, deorfum iguis ; & adum-

dentia latere: Currus füipatores funt

hi.

£s ejus , CX furfum q;'uzþ' afpeclus [plem-

Cherubini, qui a fcientia, & fapien-

ul

doris, uf vifro ele&ri. ]taque fpecies

hac hominis fuperne videbatur eile ex

tia nomen habent, .Sapi,entia' enim

in providentia , & repimine primas

ele&ro, quod tamen intrinfecus per-

tenet. Habet autem hxc provideritia,

vaderet ignis: inferne vero femora,

quatuor facies, quia fortis eft ut leo,

(on |

& tibiz totz ex igne videbantur.

velox, «& penetrans, ut. aquila »fua-

n

298. Felut 4fpeäum Arcts, 65 €.) Sp'len-

dor, qui ex humaza illa fpecie emi-

vis, & amabilis, ut homo longanimis,

lm

« patiens, utbos. Rotain medio rotx

v

€abat, in opacam vicinam nubem ra-

fignificat connexionem caufarum,& re-

dios-vibrans iridis fimilitudinem .ex-

hibebat.

Hac&enus vifio Bzechieli

rum omnium inter fe, qua Deus éas ju-

£l5 & continua ferie inftar rote inne-

j

Porro .ejus.

fignificatio vi-

Jb

detur effe hujusmodi:

Ventus, turbo, -

v

it,& conne&it. Splendorejusdempro-

5cim

videntiz fplendorem reprzfentat , qui

& ignis fignificare videntur tempefta-

in rerum. omnium temperatione , Or-

tem , id eft, calamitatem grandem Ju-

font

dine, modo, & adminiftratione re-

dxis imminentem, a]iisque gentibus,

Juc«t.

Vel certe admürabilis hec

ab Aquilone, id eft, a Chaldza: Nu-

T

bes exercitum Nabuchodonofor in-

quadriga eft Dei currus bellicus, quo

hro-

L

invectus apparet Ezechieli, ut intel-

o

entem , magna velocitate, & impe-

Jigat Propheta Judais, vicinisque gen-

au

tu advolantem, ex quo fulmina, im-

tibus iratum .effe Deum , & ad eas

bres, & grandines malorum .exone-

puniendas properare. ltaque ex hoc

[

randz eflent in Judxos: lonis fignifi-

ifetft

curru Judeos increpat , c.2. & 3.

D

cat iram Deri, aut Regis Baby]o'nislx,

mittit librum La-mentationum eod. c.

-

526

,ä'b

P.

a

*

ET

* A-')*u

CAPUT

À

/

AE

Roboratur Proþbäfa ,eagterrïtus , ut intrepide ärgua-t vebelles fi-

lios lfrael,, fi quomodo tandem ab inveteratis peccatis rqäpä]äant ^ d

r comedere librum fariptum intus , & foris , in quo .

0 ög jubetu

erant lamentationes , & carmen , C? va. -

LT TEc viflo fimilitudinis glorie Domini : & vidi, & ce-

cidi in faciem meam, & audivi vocem loquentis.

j

Es

dixit ad. me :

tecum.

: X.Fi'lii* hominis ftz fuper p;c?es-*t.uos , & loquar

X

a. Et ingrefus eft in

! mä fpiri'tü's; poftquam Iö&uturS* eft

mihi, & ftatuit

ad me;

me fu»pra Pede? meos: & audivi loquentem "

,

». Et dicentem: F

il hominis ,. mitto ego te ad filios Ifrae*lg

ad Gentes apoftatrices, quae recefferunt a me: ipfi, & patres -

eorum pravaricati funt pattum meum.ufque ad diem hanc.

4. Et filii dura facie, & indomabili corde funt, ad quos

ego mitto te: & dices ad eos: Heec dicit Dominus Deus.

.$, Si forte vel ipfi audiant, & fi forte quiefcant, quoniam

domus exafperans

rit in me-

*eft: &iïcienf $ qgia propheta fue

dio eorum.

^

t w lw "-X

—

;2;9'."& fi)rædi'þït äiü)äräenäjam ]"'eyru.

2. Ihgrfiw ef im me [pirius. )

falem, cap. 43» 3. &c.

Alias expli-

Non folim animum , & vires re-

E

eationes, qui volet, petat a Cornelió

fumpfi , fed divina etiam virtus mi-

*

t:

hi adtuit.

a. Lapide, qui eas per plures qqæftio-

?

:

nes fufe perfequitur.

3. -44 filzes IHfrael.)

'Ad' I;lcliæos:', qui

E:idi in faciem.). Magna admi-

in Chaldaea eaptivi funt, vel ad eos

Ite]

: C

etiam ; qui Hierofolymis manferant.

Ttte

ratione tam eximix vifionis

cif

territus , & ut adorarem. Dominum

Non quod Hier*folymam profedurus

in folio. refidentem..

x

effet , fed per literas cum iis acturus,

& a Domino dicta fienificaturus.

d('&r

Vocem l;qu.mtis. ) Dei e fo

*

lio yerbæ'

Ad eentes Apoflarrices.) Judzos re-

Yem

f.cientis.

l

UE

fii bmini. ) Idem eft,ac fi di-

belles , & contumaces diving leoi,

xiffet, o homo. - Ita vocatur Ezechiel

juffis Domini, & mouitis falutaribus

(

Prophetarum.

It lo

diftinctionis caufa ; gunc enimn age-

hat inter Angelos.

Alii putant ap-

4- .Dura facie.) mepndentkes;

pellatum. flium hominis, nefe plus

Ut n

Ipdomalili ) Duro , quod nec minis

uam hominemn exiftimaret propter vi-

onis. füblimitatem. -

frangitur, nec blanditis molitur, ob-

tü $

h

ftinato, obdurato in malo.

Sta fuper pedes 1005 Y Exige te, xe-

Da;

fume animum , quem abjecifti, ut in-

S. Quiefcazz.) Ceifent apeccatïg.

t

æel"lig*as,f qux tib? di&uxus fum.

Domuus eng';þgmm.) Gens —Lr*ebellis.þ,

Cf'm!

*

eg,l

i

CA P'U"I/" |

iL

$27

A T "ergo, fil*ifhdminis, ne timeas eos, neque f*ermoqne*s'

eorum metuas: quoniam increduli, & fubveríores (ünt te-

cum, & cum ícorpionibus habitas: verba eorum ne timeas,

& vultus eorum ne formides, quia domus exafperans eft.

7. Loqueris ergo verba mea ad eos , fi forte audiant , &

:

Y

E

quiefcant: quoniam irritatores funt. -

.8- Tuautem , fili hominis, audi quseeumque loquor ad

te, & noli effe exafperans, ficut domus exafperatrix eit: aperi

os tuum , & comede quaecumque ego do tibi,

9. Et vidi, & ecce manus miífa eft ad me, i

n qua erat in-

volutus liber: & expandit illum coram me, * qui erat fcri- Apo;-

ptus intus, & foris: & fc

riptze erant in eo laxgenta.tignes ,&5 I

carmen, & vae,

;[ï

o

(

0s

É

[u

-CAPUT -

2

& contumax , ideoque exafperans me,

meditare, ut bene 'inteïlig'as, & cum

re

& ad iracundiam provocans.

affettu ex calore interno poftmodum

mr

Er feient , quia Propheta , Ür. ]. 9I

ad populum proloquaris.

audire nolint, erunt inexcufabiles, &

9. dmvolutus liber. ) ln Hebreo,

intelligere poterunt fe vitio. fuo pe-

Volumem libri.

WMeteres eniia fcribe-

qül

| e06

rire ; nam ,ego monitores Prophetas

bant in confutis pergamenis , five

ab

mifi, qui eos revocent a fcelere.

membranis, easque circa cylindrum

6. Sabverfores, ) Quui aligs prava

convolvebant. .

us

]s

Ü

docrina, & corruptorum morum e-

Expandit. ) Ut Prophetiam in eo

xemplo fuübvertunt, & in animz rui-

fcriptam intelligerem.

.nam impellunt.

Scripius intus, Ef foris.) Ex utraque

u

jert,

Cum fcorpionibus babstas.

j Inter ho-

parte membranz.

ib

mines. malignos . verfaris.

Et carmen.) ^ LiXX. melos , fcilicet

9. "Quiefcant.) Ceffent a peccatis,

ut num. 5.

lugubre. — Vocat Carmen, quia modu- -

Jatum , vel quia erat iorinula quzdam

9. Exafheraz:.) Kebellis noli Spiri-

conceptis verbis compofita ad funus,

quti

[

tui San&o refi(tere , ut refiftunt illi.

qua plangebant defunctum.

ï

Damus exajberatrix. )

lr7 Ob

vgdg fupra

Ef v4.) Va figniücac vocis genii---

num. 5.

tum, & tunfionem pectoris cum que-

Comede.) ld eft, que audis, & vi-

rimonia.

E

atis

[s

" des, in intima viícera -demicte, ea

* hSV

*

328

PROPHET. E.zEcHIELI'S

P

CAPUT lL

ut intrepide ar-

Cþzwfa libro datur propheta. facies adamantina,

guat guri[[imos filios.

Irael in transmigratione conflitutos ; m

ilfus

"autem conflituitur. [beculator, qui

Jfi. vifum. imminens malum non

annuntiaverit , ejus , qui perit , reus efficitur; fi autem antun-

siaverit, animam [uam liberat, etiam fi alius pereat : deinde camm-

pum ingre[Jus , "oifaque ibi gloria Domini , jubetur in domq :

fua includi , tamquam vinétus ac mutus.

dixit ad me : Fili hominis , quodcumque inveneris,

Rn

omede: comede volumen iftud; & vadens loquere ad

:

filios Hrael.

z

u

a. Et aperuios mie

m s & cibavit meïv,oIUmixieliHo r

3. Et dixit ad me: Fili hominis ;

venter tuus comedet, &

' vifcera tua complebuntur vol

umine ifto, quod ego do tibi.

Apo. * Et comedi illu

d, & factum eft in ore meo ficut mel du!ce.

IO. Q.

4. Etsdixit ad me: Fili

hominis, vade ad domum-)lfyael ,&

& io.

a ad eos.

:

*

loqueris verba me

z. Non enim ad populum pr

ofundi

| ferrirxogïis, & i»gnx,otæ

linguz tu mitteris, ad domum lfrael.

eo

notee

6. Neqi

:e ad populos mültos profundi fermonis, & i

a

d

1 al

los

linguee, quorum non poffi

s audire fermones: & fi

mitteteris., ipfi audirent te.

7. DO"

tithefis , quafi dicat, in oxe qüïd.em

xif ad m&;;) Dominus; -qu

5

meo fuit dulce ficut mel; in ventre

c2 €Con CXX £. É

"D

debat ^n Cu:ru.

autem meo fuit amarum ficut £el, ita

Quódeunque sn'veneris.) In mznu med;

volumen intelligit, de quo dixerat.

etiam accidit D. Joanni "Apoc. Io. c.

l

1o. fignibcatur munus prophetiz ini-

Comede,) Quid fit comedere volu-

tio dulce videri; cum a Deo acci-

men , dixi cap. fuperiori n. $.

Q. Cibavit mé wvolumine ill.) [ngemt

pitur, poftea antem amarum efie ,

lit

illud in os, & devorandum dedit.

ac difficle; cum Propheta- aut 1la-

W

pidatur , aut ferra fecatur, aut gla-

g Penter fuu comedet, 6$c. ) $i

dio occiditir.

venter tuus comederit, vifcera tua

Ü

te

faturabuntur, & ita complebuttut ,

&. Profund; fermonit.) Obfeuri, di

ficilis, baxbari fermonis.

i

vt fatis materig ad prophetandum ha-

t

biturus fis ; nihil erit, quod amplius

Ad domuta Ifrae/.) Mitteris ad po-

defi deres;

pulum tuum, qui ejusdem teccm eft

lingue ,. qui & te intelligct , && a te

e

Comedi, ) Vifus mihi fum come-

intelligetura

In

dere:

Lalum efl in ore meo ficut mel dulce.)

6. Populos mu'tes.)

Longinquos ;

Ti

Videtur reticere alteram partem an-

d

remotos , ingrfus , Variique fermion.s.

*

s

um

C 'A'P-U C« g.

$29

^. Domus autem Ifrael nolunt audire te: quia nolunt àu-

dire ime : omnis

d-

quippe domus ïfmelf attrita fronte eft , &

duro corde.

*

!

1

9. Ecee dedi facicm tuam valentiorem faci

ebus eorum, &

Írontem tvam duriorem frontibus eorum.

"

9. Ut adamantem, & ut filicem. dedi faciem tuam: ne ti-

^

Tneas eos

:

, neque metuas a faciegerum-: quia domus exafpe-

s

rans eft.

io. Et dixit ad me: Fili homïnis,,[' omnes fermones meos ,

quos ego loquor ad te, affume 1n corde tuo , & auribus

[

"

3

tuis audi:

al

rr. Et vade adtranfimigrationem, & ingredere ad filios po-

pulitui, & loqueris ad eos, & dices eis:

nus Deus: fi forte audiant , & quieífcant.

Haec dicit Domi.

&

r2. Et aífumpfit me fpiritus, & audivi po

ft me vocem &:o'ms—

ibi.

motionis magnae : Benedi&ta gloria Domini de loco fuo;

CC

13. Et vocem alarum animalium percutientium. alteram ad

T.

alteram, & vocem rotarum fequentigm animalia; & vocent

commotionis: magnae;

PA

jf

iX

l105

"T acite mdm"tt fe hoc alïäuandb f;ä:-v

& paulo poff etiam ipfi. erant migra-

po-

Gurum. in vocatione Apoftolorum ,.

turr in Babylonem.»

& inventurum,. qui pareant.

Quief' «mr.) À peccatis.-

tüettt

- dudsie [erzsones.)Intelligere linguam,,

19. Affupfi me firitus.). Divina:

& idioma..

virtus ,. vel fpiritus Angelicus impulit;.

t

vel etiam cunéctantem tranftulit ad: vi-

ttd

Jadirent te.) Przdicationem tuam

6p

audirent, & facerem. etiam , ut fer-

cinum. locum ,. ubi. Judzos ,. qui fe-

; I)

monem intellige'ren:..

cum in Babylonem. transmierarant.,,

"

ia

g. Aitrita fronte. ) Contumaces ,.

reliquerat..

d

impudentes ,. vide. fuperiori capïþe,,-

Commotioris magna. ) Si:"repii:um *

: de

num..4.

tum: venti procellofi, qui aerà com--

9. Valentiorem.) | Ut fortis fis, in--

clis

movebat cam impetu, tum Cherubinm,.

territus, & ad refiftendum audax.

qui magna:voce' clamabant..

9. Hi adamantem.) Cujus durities:

Benädi&/,z £oda Domini $) Gl()ri ofus:

]

indomita credebátur,

men nactus eft.

; unde etiam no:

nir:iirum Dei currus, ipfaque. Déi- ma-

jeftas gloriofe illi infidens:

. po

II. d. tg-a:z.'cmigmt.äopem.)d Aduconl--

De bco fuc.) Qus de loco fuo re-.

)d

cives tuos,.qui tecum e Judza migra-

ced:t, nec fe am

4

hibet.-

plius fpectan dam ex-

runtin Babylonem. "Vel potius trans-

migrationem vocát peranticipationem,

13. Pereutientinm.) Aliqui vertunt:

k50? $

ad eos, qui adhuc. Hierofolymis erant,

bf:zäantïm

of»

AX

,id eft tangentium ; alg

Bi£l, um Coom, Menoch, T. V..

$30

PROPHE T. EZE(,HIEL[S

t 1

14. Spiritusquoquelevavit me, & af*umpüt*me & abii ama-

tus in indignatione fpiritus mei: manus enim Domini erat

Ur.

mecum , confortans me.

erui

1j. Et veni ad tranfmigrationem , ad acervum novarum

CjUS

frugum., ad eos, qui habitabant juxta flumen Chobar, & fe-

2]

di, ubi 11 i fedebant :

& manfi ibi feptem diebus moerens in

&il

medlo eorum.

( à

16. Cum autem pem anfiffent feptem dles, -fa&um eft ver-

2

bum Domini ad me, dicens:

SU g

*Infra

17. * Fili hommls fpeculatorem dedi te domul Ifrael:

&

33: 7:

audles de ore meo verbum & annuntiabis eis ex me.

Dos

I8. Si dicente me adi lmplum Morte morieris: nonannun-

bar

tiaveris eij neque locutus fueris, ut avertatur a via fua im-

.

pia, & vivat: 1pfe impius ininiquitate fua morietur , fangui-

des 1

nem autem ejus de mdnu tua requiram.

inclu

19. Si autem tu annuntiaveris impio, & ille non fuerit con-

verfus ab impietate fua , & a via fua impia: ipfe quidem in

Pabur

iniquitate fua morietur, tu autem animam tuam liberafti.

2

20. Sed & 1'1 converíus juftus a Juftltla fua fuerit, & fece-

üütus

erit

du

Mpuilme

—

locum hunc -circa areas frumentarias

enim ejusdem Cherubini, inter vo-

firifi

lindum fefe attingebant; & plaufum

detinebantur Judei novas fruges tri-

D fid

quemdam, ac ftrepitum edebant.

turantes , impertis Chaldeorum coacti.

G affumpfiz me. )

/le/fz ;

I4. Lrva'wt J2€.,

Sedi. ). "E sbit av

hn

Vide dicta n. I2.

- Non fignificat fe

Merens ) In Hebrzo eft: Admtrans,

iterum fuiffle fublatum, fed quod an-

tantam fcilicet calamitatem cum tan-

te funmmatim, & per antxupmonem

fïl Il

ta-populi pertinacia.

eCUrde

dixerat, nunc repenc copiofius , &

I7. Speculatorem,

£'c.) Do&Gorem,

dr'uüh

explicatius.

Prophetam pofui te in Ifrael, ut omnia

Amarus in imdignatione fBirimus.) Dei

0 figj

verba, que ex me audieris, annunties

30 M

zelo p;æwrdm urente fuccenfus,

illhis nomine meo.

pac

Mannu: emum Domini, 66c. ) Quia

9-

Si diceute me ad z*npmm ) 8i

vehemens prophetiz fpiritus urgebat

lt cay,

ime.

égo juffero te, ut dicas impio.

llenr

IUln

Vel manus Domini, id e

Jn imiquitate.) Propter iniquitatem.

W

"

tio

Dei virtus , & auxilium me robo-

"Sanguintm.) ld eft, mortem:

mes-

rabat, üt parerem ei, & pr*echare

35 6;

tonymice , qua(i dicat:

ejus necem

inciperem.

in tuo capite ulcifcar.

15. Tr;amm:gmttamm) the dl&a

QO. Conver[u: ]4/7!!5 " ]://t'ttm.) A-

L fïf!p

fupra fi. II

L

n

yerfus ju'titiam reliquerit.

d dOrg

d acervum nouartim fmmm ) Eft

Ponam offendiculum coram eo.) Per-

lm l

nomen proprium loci $"3« b tel

mittam poni offendiculum ante pedes

Abib :

itaque. Chaldeus paraphraftes

ejus, in quod impingat , & ruat in

V

üe ia

immutatum reliquit.

Fortaffe

ad

exitium aliquod,

Oftendiculum. hic

"d'fü'em

s

CAP UF .

33:

n

;

rit iniquitatem: p"c;nam offendiculum coram eo, i

pfe morie-

erat

tur, quia non annuntiatli ei:

in peccato füo morietur, & non

eruntin memoria juftitize eiu

um

$, quas fecit: fang-uinem: vero

.ejus de manu tua requiram.

z fp-

21. Si autem tu annuntiaveris juffo

ET.

| d

, ut non peccet juftus ,.

& ille non peccaverit: vivens vivet

tu animam tuam liberafti.

» quia annuntiafti ei'? &

vét.

22. Etfa&ta ett fu

per me manus Domini, & dixit ad me:

Su:gens egredere in campum, & ibi loquar tecum. -

m

23. Et furgens egretfus fum in

campum:: & ecce ibi gloria

e

:

Domini flabat quafi gloria, quam

vidi *

juxta: fluvium. Cho-

ii

bar: & cecidi in faciem meam..

Supra:

1.j

.im-

24. Et ingreffus eft in me

[

z

J

fp

Iritus, & ftatuit

me füper pe-

ul

des meos: & locutus eft mihi

;&

includere in medio domus tuze..

dixit ad. mes Ingredere, &

c/op'

25. Ettu fili hominis; ecce data. fant fuper te:

vincula, & li-

n m

gabunt te in eis: & non eegredieris de med.oe

orum..

W4-

. 26. Et linguam tuam adhzerere faciam

