ufum ligna petita funt ex monte Li-

Mammila Regum Laéia

Leris.) LXX .h*aa

; Re

bano.

Aiïego*ria' vero harum arbo-

bent: Zivztzas Regum comedes,

T

rum intelligit omi4, Qum ad deco-

Fïrffn) LAXX. Dens Jacob, vel fortis

sliigiV

i

220

PROPHET

I $.A I /E

I7. Pro zere afferam aurum, & pro ferro afferam argentum,

(

& pro lignis szes,

& pro lapidibus ferrum , & ponam vifitatio-

/

(l

(a

nem pacem pacem & præpohtos tuos ]ufutlam

18. Non aud:etur ultra 1niquitas in terra tua; vaftitas, &

(

C;

]

contritio in terminis tuis, & occupabzt falus 1 muros tuos

,&

fl

portas tuas laudatio.

A poc,

I

* Non erit tibi amplius fol ad lucendum per diem, nec

21. 23 fplendor lunze illuminabit te- » fed erit tibi Dominus in lucem

^ fempiternam, & Deus tuus in gloriam tuam.

f SF

5

tritis C

20, Non occidet ultrafol tuus, & luna tua non minuetur:

H(

u

quia erit tibi Dominus in lucem fempiternam, & complebun—

qer

tur dies lu&tus tui.

41

tlonis.

21. Populus autem tuus omnes ]uih, in perpetuum haere-

- ditabunt terram, germen plantaüomsmeæ, og*us manus mese

zk

ad glorificandum.

Cinert

DaTo

22. Minimus erit 1n mille , & parvulus in gentem fortiffi-

mam: ego Dominus in tempore ejus fubito faciam iftud.

mi

u

—

CAD UT

(p1

eumt neceffdrlæ excubxæ mlht(ucb in

1 gïntt

j*' «cob , qum ]acobum ; dd e& Ifme-

[

lem r(n tem effecit, ut luctans cum An-

alta pace defrenc-

Iu

oelo el pxævaieret

Ef gortas , 7ua5 landatio. ) Laudamo

Suit

Dei, f»*&usque fonus, & cantus.

I7. Pro &re 4»7lr4m fzu;z;m f6"

hia

Ig. Nem erit tibi amplius fol, €fc. )

unu

Faciam te lonrfe locupietiorem, quam

antea.

"Hoc eft, quod dicitur Apoc. 21. 23.

ftabo

Civiias mom. egert. /b/e, negue lzm.jz , n

Ponam vifitetionem tuam pacem. )

yer

Pe1 Väfïï&tl(ïTCln mtd ii fiC Pp: aternam

duceant in ea , nam elaritas Deis sllumi-

7247)11 eam

ISQ

curam paftoris ,

five Punu;m ; lc

.30. Complebuatur.) Ceffdbum:

enim (iulfï pa&or fepe vifitare, &

2I.

£07

curare debet 0'1'60'6111 fuum

ÍImmo

Omnzes infl; , 8c.) In colo enim

,omnes erunt Sandti.

Mer 7;4

mteihgxt lpfum Prmupem vifitantem.

Iz perpetuum . lyæred;taäxmt ferram.)

1.1)5

Senfus ergo eítis, quem LXX. ex-

lNemo enim ex cocle[h hæredu:ace ex-

hd(

prellerunt: Dao Principes fuos m ]mce,

.cidet.

id eft, pacifice. regnantes.

Germen þz'a;ztzzt:onu mea. ) Qüu

fv

dl

bernantes.

guflitiam.) ]u[ïe prafidentes, & gu-

tatum.

ápfi funt germen in cclo a. Deo plan-

uty

*

I8. dgiquitas , 6/c.) Injuftitia, ava-

Ad glorifrcandum.) Ut eos Deus glo-

Oa

ritia, iniqua judicia.

xificet, & olorificetur i in eis.

4i

JMI

Vaffttas , & cantrztm) Vaftatio, &

22. Mipimus.) Parva familia erit

confractio ab hoftibus illata.

i2 mille t vertit Pdgnm ad eft, par-

u 1l

In terminis tuis.) In finibus, in di-

C

tione tua.

vulus Ecclefiz fucculus plurwos alios

l b'h

germinabit ,' & producet.

Occupabit fAlus muros- tuos. ) Salus,

Er parvulus, &c.) Eft ejusdemfcn-

]L Tlx

& fecuritas muros tuos tenebit, nec

tentlia repetltlo.

me

X Pe

fl

22

-

'entum,

M

C ATUT .LEXL

:

litatio

Chrzj/flz' . Jalcatoris of

[^

ium., C? bumani generís reparationem 2ul-

ebre explicat , pradicatione quoque minif?rorum Cbrifli gentes ad

ts Q

fidem comvertendas : additur de confolatione credentium , & glo-

l, d

* xvrz'a ming'/irorwwz Kcclefra letabunda. fuam felicitatem — .

mire fibi gratulatur.

Q n

lucem

Pirituä Domini fuper me,eo quod Dominus unxerit me* Luce

:s

X

ad annuntiandum manfuetis mifit me, ut mederer con- 4- 18

üetur:

tritis corde , & praedica

x

rem captivis indulgentiam, & claufis

lebüt-

apertionem.

dicarem annum -placäbiiem Domino , & diem ul-

& Utpre

here-

tionis Deo noftro * ut confolarer omnes lugentes :

*Vfat.

3mex

3. Ut ( peneremlugentibus Sion: & darem eis coronam pro 5 5

€inere, oleym gaudii pro luctu, pallium laudis pro fpiritu

o Do-

Jrtiffte

moeroris: & vocabuntur in ea fortes juftitiae

DN

; 'plant.kati«

|

mini ad glorificandum.

Ee3

4. Et

UT

— (1) Ut ponerem lugentibus. lz edm. Sixt. leg. & ponerem fortitudinem

——

2 :

lugentibus.

:m); i

erant cofde, & animo. In Hei)ræo eft:

..Forljjïmdm,,) LXX.ma gnAm.

Ejus.) Id ett, fuo.

Ur obligarem contritos corde. Ut more

qudatio

Subito facigzm Ll

1] ,In'H.ebræb eft:

boni chirurgi vulnera populi fafciis

15

Fefinare factam, vel accelerabo :illud,,

involverem , & medicinam facerem.

13 6[')

.quafi dicat: brevi hxc Ecclefiz prz

Cap

£jvis.) Sub l)qteüate dæmonis,

J. 2

d

abo , .fimulqve faciam , ut cum fieri

& peccati.

Imi, u

co;perint, brevi tempore compleantur.

ii

Indelgentiam.) Renäijünem ut habet

l. Q'Lper me.) 9uper mea humanita-

$. Lucas cap. 4.19.

& te requievit Spiritus Domini.

CLasefés .) Carcere.

;Eo quod , 6c.) LXX. habent: Pro-

-pertionem. ) Scilicet czreeris , ut *

eft in Hebrzo.

0 em'm

pter quod, & fenfus effe poteft : Spi-

vitus Sanctus defcendit in me, idcirco

Q. dd»nnum pl4mäilem.) I&l eft, re-

WII!.)

fuis donis quafi effectibus unxit , &

conciliationis, in Hebreo eít, Zeze-

fe ex-

replevit me.

Vel fienificatur caufa

placiti , divine fcilicet benevolentiz,

finalis, ut fenfus fit:

'—gp'iritus Sanctus

& placabiles in homines voluntates.

Q

def.endic inme, quia jam ab initio

Diem ultionis.) Chrifti hoftibus.

» .plan-

unxit, & deputavit me ad Meffie, &

-

Ht coníolarer omnes lngente:..) Hoc

Salvatoris munus.

praftitit Chriftus pertranfiens benefa-

ciendo, & fanando omnes oppreffos

sglv

Janantiandum.) Evangelizandum.

Manfzetis, ) Humilibus , & pau-

a diabolo, dicensque : Vezite a4 me

4 ttil

p'&?ribu $.

.

omnes , qui laboratts , 6 onerati eflis ,

Coztri

Hs corde,) jJudzis, & Genti-

&5 ego veficiam vos. Matth. 11. 29.

' PJI'-

3. Ut ponerem.): Scilicet coronam

aJtos

libus, qui onere tum peccatorum, tum

legis Mgyfaicz, tim infidefitatis, &

pro cinere, ut fequitur, 1d eft, plo-

uel

ipnorantie rerum divinarum preffi ,

riam pro abjectione.

ac pene oppreffi, & obtriti afH'i&iiTtmo

Oleum. ). Perfufionem ; fïgnifïcatu'li' |

1

k

*

222

.PRIOPHET. ISAIJE

*Supr.

4.,*Et cedificabunt deferta a fzeculo, & mi-n(zis antiquas eri-

uH

$8.12. gent, & inftaurabunt civitates. defertas, diffipatas in genera-

4

j medi

tionem, & generationem.

*

.

& pafcent pecora veftra: &filii

illos, q'

s. Et ftabunt alieni,

pärg:

I0o. v

grinorum agricola , & vinitores velítri erunt.

n

6 Vos autem facerdotes Domini vocabimini : Miniftri Dei

t0 ]U

f.

Ü

l

noftri, dicetur vobis: Fortitudinem Gentium comedetis, &

t &

in gloria earum fuperbietis.

^. Pro confufione veftra duplici , & rubore , laudabunt

IL 3

femen 1

artem füam : propter hoc in terra fua duplicia poffidebunt ,

j

ee

À

i, (

titia fempiterna erit eis.

*

8. Quia ego Dorminus

diligens judicium, & odio habens

rapinam in holocaufto : & dabo opus eorum in veritate, &

»

; P/opiwe

9. Et

fædusxperpetugm feriam eis.

tünr d

; (I)Partem fuam. Is edit.þslixr. babetur : partem eorum.

giaria

|

Unguentum odoratum, quo fenfus re- —— I» gloria earum. fiperbieris.) E'r-itis

Creantur.

oriofi , & invidendi eorum divitiis ,

Palhtuza laudis.)

Quuafi dicat, fe o )er: ; ä(l

Opibus.

turum , feu ornatürum laude.

EX

Aquifa vertit : z5 glerie

eorum purpura vefliemini.

LAB

habent: Srolaz glorza.

7. Pro canfufäne 'viyïra dtzþzic'i.) Pro

lp e2.) In Sion, in Ecclefia. -

. Fortes juffitie.

Potentes, & eximii

magna, & multiplici confuftone, quam

yator !

vos o Judei , & Gentiles intul

-i&i"s

F

in juflitía, praefertin ejus prepofiti ,

fidelibus.

Principes, puta Apoftoli.

Plantatto Domtz:,). Plante, arbores

Landabunmt partem þt;zm) In finu

gaudebunt. Apoftoli ea probra, aut

Dal

celebratdam;

4 Domino plantate ad ejus gloriam

etiam verbera fibi contigitie.

lta

Cam,

fane fuit, nam Apoftoli, jLzz2 gax-

Critice

4. Deferta.) Urbes , aut provincias

defertas edificabunt in. cultu; & reli-

denles a con[pela concilii , quod digni

fodu

babiti effent pro momine

VoD Contzme-

*

fl

gione Chrifti.

lam pati. Actor. 5. AT.

n

& lle

4 fetenlo.) A multis fzculis.

lp teira fua. )

Im genmerationem, Ój gemcrarionem.)

colo.

In Ecclefia, vel -in

r,w; f

Eft idem , quod dixerat, a faculo.

Dujlicia.) Magna, & multiplicia

Qmm

5. dUeni.) [udsi, Gehtiles, qui

dona Spiritus Sancti, ingens premium,

vos anteá duro minifterio

r

einebant.

il

F

—1

& oeloriam. Vel nomine duplicium fi-

fitul

Pafcent pecora ve/t'ra.)

amuli ve-

gnificantur animz , (X corporis bona.

3b c

ftri érunt.

g. 7u'dic"ium.) Juftitiznïl.

n

-6. Sacerdotes Domint. ) Qui fcilicet

Od:to. babezns vaptmam ia balamuþzo.)

Deo. jugit:t afliftatis , agrosque, &

Papninus, & Vatablus. ex Hebrzo

neüw

vineas non per vos, fed per miniftros

vertunt: zz bolocauflum.

Per rapinam

K

veftros colatis.

omnem dolum, fraudem, & iniquita-

t

Fortitudinem.) Chald. 4roit24s ; nam

tem intelligit; hec enim &que, ac bo-

eu

Hebraicuim 57

na per ea parta difplicent Deofetiamfi

tis 1

« robur.

n c/:e/,' fignificat opes,

I

in ejus yertantur hologauüum.

qui

|U2S eri.

C APU T LX'L

223

PeDer.

9. KEt"feïent in genf'ibus femen eorum , & germen eorum

in medio populorum : ommnes qui viderint eos, cognofcent /-

li pere.

ilos, quia ifti funt femen , cui benedixit Dominus.

.o. Gaudens gaudebo in Domino, & exultabit anima mea

b

li Dg

in Deo meo: quia induit me veftimentis falutis ; & indumen-

eis, &

to jufütize circeumdedit me, quafi fponfum decoratum coro-

X

T. & quafi fponíam ornatam monilibus fuis.

Vabunt

II. Sicut enim terra profert germen fuum, & ficut hortus.

femen fuum germinat , fic Dominus Deus germinabit jufti-

ïebunt,

tiam, & laudem coram univerfis gentibus.

habens

*

CAPUT LXH

i, &

Pmpï;em non ce[fat p

ropter impios Chriffum annuntiare , propbe-

9, Et

tans de Cbrifli adventu , E? comverfione gentium: de felicitate,

E

gloria , G exaltatione fclefie ex Dei gratuito beneplacito

) briti

-erga ipam: de predicatoribus Ecclefie , & Evan-

divitis,

gelio per orbem divulgando.

) ghria

Ropter Sion non tacebo, & propterJerufalem non quie-

fcam, donec egrediatur ut fplendor

3

juíftus ej—us'., & fal-

r Dro

yator ejus ut lampas accendatur.

, qum

.

es in-

um tu&m ,& -..cü.-n,&i reg

ntuMïis

5 Et -vid;ebu'nt Gentes J-u-iï:

LÀ

; c].y-

To f

Et dndumento , 6c.) Repetitio ejus-

, at

- Dabo 0ptis eo);um in veritate. ) Fa-

]

la

cian , ut fincere agant , & non hypo-

dem fententiz Hebrais ufitata.

critice. Vel faciam, ut opus, id

eft

* Quafí fbon[um , &c. ) Omni genere

7! [fi-

fru&us operis eorum , firmum fir,&

ornamenti decorata fum, qualia fponfi

l digzi

ntumte

ftabile, nec ab illo excidant. Aliqui

geftant, aut fponfz.

ex Hebreo vextunt : reddqm 0pus €o-

JXI. Germtzabit.) Signifïcacur Cco-

um frmunm.

pia, & abundantia juftitiz, & fan-

vd yin

$cient in G

entibus , &fc.). Confpi-

étitatis.

'iplicia

ctum, nobile, & illuftre erit etiam

Et laudem, &tc.)

kQ—uæ nimirum fe-

iU

apud Gentiles femen, & germen fpi-

quitur ex fan&titate vitz, & admira-

rituale Apo(tolorum, fideles fcilicet

.tione beneficiorum a Deo in Eccle-

um If

ab eis converit.

fiam collatorum.

bona,

In medio populerum.) Erunt inclyti.

Repter Sicn.) Ecclefiam Chrifti.

Benedixit.) 'NïulEïS, & eximiüis be-

I.P

uf.)

neficiis ornavit.

Non facebo.) Non ceffabo ora-

ebrao

Afï

IO. Gandemgaudeäo",*ö'c,) WViden-

re, & clamare.

jinat

Donec egrediatur, & c.

).DOIIEC Chri-

;

tur effe verba chori totius. Ecclefie

ftus, quafi lampas lucens, & ardens

quita-

exultantis, jubilantis, & oratias agen-

€ ho«

tis-pro aceeptis beneficiis.

orbi ;præfulgeac.

:iam[i

Induit me veflimentis [aluris.) Salüte

*

Q. Vocabitur fibi nomem movum.

Nam cum olim populus fidelis Ifrael

quafi vefte induit, & obtexit me.

224

PROPHE T

IS A I 7E

fl

«t

clytum tuum , & vocabitur tibi nomen

novum, quod os Do-

bibi

mini nominavit.

&

. Q

3

. Et eris corona glorize in manu Domini ,

gni in manu Dei tui.

L

& ?iademar re-

minum:

4

I

4. Non vocaberis u

ltra Derelicta, & terra ma non voca.

bitur ampliüs Defolata: fed vocaberis Voluntas mea in ea,

lo, pl

a!

& terra tua inhabitata ,

popïhOö

quia complacuit Domino inte: &

*

terra tua inhabitabitur.

«. Habitabit enim juvenis cum virgine, & habitabunt in te

d d

filii tui.

eum eo

Et gaudebit

per te Deus tuus.

í

fponfus fuper fponfam, & gaudebi-þ fu-

pH

Tu at

.6. Super muros

tuos Jerufalem conftitui öu&dd"es , tota.

9

die, & tota no&te in perpetuum non tacebunt.

. Qui remini-

fcimini Domini: ne taceatis , *

D]

7. Et ne detis filentium ei, donec ftabiliat; &donec po-

7

[

l

nat Jerufalem laudem in terra.

&i

fil

li

l

0 j

-

: 8-]

uravit Dominus m .dextera'fuaf,; & in bra'chiþ forfitudj

Jut d

ni$

E

vOcaretur , jam vo&abitur populus

Gaedebit fz,

liciz illius.

.5-"' ff'-j Ín te eruhtï de-

Chriftianus. Vel (quod verius eft )

hoc nomen novum eft veluztas mea

^6. Cuffodes.) Pradicatores, Pro-

i2 e; hocenim exprimitur num. 4«

phetas , Paftores, & Angelos.

lt

!6

Corona glori& i manmu Domtnt. )

Nom tacebunt. ) Vigüantes, & fi

3*

Quam Dominus manu fua imponet

quid hoflile appareat, te monentes, ut

Chrifti capiti , fic dicebat D. Pau-

fcilicet infidias dzmonis caveas , &c.

Quto ;

]us

Gaudium , G coroma m

Qtu remini[cimini Domimi.

Ín He-

E

[2 2 a(z

br&o tavy r5 mafchirim.

fpelix.x'-.

Philil)- 4' I'

ide, quz

lt g

Er diadema regni,) ld eft, regale,

dixi de hac voce 2. Reg. g. 16. Vos,

0. ]

eft repeticio.

quorum officium eft jugizer Deum,

decim:

Volumtas mea im ea. )

Benre jlaci-

hg

Deique beneficia populo proponere,

tum , complacentia, delectatio ,

de-

; in memoriam revocare, vos pafto-

t pate

licie mez, quafi dicat: hec eft Eccle-

res, & Prophete.

Io

mae mnese.

fia fponfa mea, in qua complacuit ani-

7. Ef ne detis fileutium —ei;) T9 er

« pol

in Hebrzo eft mafculini generis, &

Pm

Terra tuay, Ge. )

i—Vo,(;abitur, non

ad Deum refertur, hoc fenfu

Non

eud

ut prius Zefelate, fed zmbabitata , &

Etr

detis quietem Deo, jupiter ad Deum

frequens numero fidelium.

clamate , & precibus: veftris aures

u V'!x

. Habitabit enips juvenis cum vir-

ejus pulfate.

NT

give.) Sicut, habitat jucundiffime ju-

"

venis cum uxore fua , quam virginem

*Ldudem.) Laudabile.m.

II

duxit , ita pacifice, & jucundiffime

9. Iz dextera fs &c.). Per dexte-

&ter

in uno fpiritu. vivent fideles in Ec-

ram , & brachium fuum.

T

clefia, licet natura , & moribus. dif-

$; dedero , &c.) Particula /z' adhi-

tur

fimiles.

beri folet in juramento, öf.e& exe-

CAPUT LXIL. & LXIII.-

225

i 0$ D()a

nis fus. Si dedero triticum tuum ultra cibum inimicis tuis :

*

& fi biberint filii alieni vinum tuum, in quo laborafti.

Ia fe-

.9. Quia qui congregant illudy comedent, & laudabunt Do-

minum: & qui comportant illud, bibent in atriis fan&tis meis.

1 VO

.ro. "Franfite , tianfite per portas, * praeparate viam popu-

*Supre

n

los :planum facite iter, eligite lapides, & eleva

$7-14-

te: &

populos.

^

te*.fïgpumï.' ad

&

1I. * Ecce Dom

inus auditum fecit in extremis terrae, di-

Zach.

X mte

h

ge

cite filide Sion : Ecce falvator tuus venit:

ecce merces ejp,s- 9.

att..

bbit fü-

cum eo, & opus ejus coram illo. -

X

I2. Et vocabunt eos populus fan

&

LU , red*empti'wa*- Domino.

2I. 5.

, Qu

Tu autem vocaberis: Qusefita civitas , & non derelicta.

emini-

Ls

Q A p EUP. ILXI.

Dicit fe Dominus fanguine a[perfum., dum folus viciffet bofTes * Deus

ec po

^ei, o*

multa pre[Htit. J[raelitis. beneficia , [d. propter iniquitates. fuas

jitad-

fünt ab eo derelicti s. Propbeta autem. miferationum. Domini me-

ni$

ipfius mifericordiam

d

for, imvocat

füper populum [uum, quem .

« Deo de[ertum conqueritur.

'mig d-

S, PI'O-

Y.4 Y Ui's. eft ifte, qu! venit de Edom , tín&is veftibus de

multi-

,&

. Bofra? iiïcei formofus in' ftola fua: gradiens in

tudi-

fites, t

BU dioX.) Beclefie.

j dC

g;;:"tti'o i d .be;s:nïf*';*ï()" te ab hoftibus

[o He-

Ípoliui , non. exiftimer omnipotens.

Ece Salvator tuus venit, 6$c.) Chri-

In quo laboraffi.) Inquo colligendo.

ftus Dominus: devictis gentibus, quifi

lo Qu*

O. lz zttnu/ch?v: aueis. y Alludit ad

triumphator adducens ad te, o Ec-

Vos,

)enm,

decimas, & hoftias pacificas, quas

clefia , magram: captivorum , id eft ,.

JIe€ ,

jJudsi comedebant in atrio Domini,

fubditorum multitudinem..

ut patet Deut. I4..23.

Merces ejus cum' eo. ; Merces ejus

gz&o-

IO: Tmnfite' per portas. ) Prodite

funt gentes ab eo' devitte, « fubactg,.

-

ex portis..

quas: adducit ad. Ecclefiam..

T) d

: Populo.. )

Gentibus: ad: Ecclefiam

Et epus ejusy €/c., Eft repetitio pro-

i, &

confluentibus..

xime dictorum..

Non

i on Q:æf;a chvitas. j Ad habitan-

ut via fit fine offendiculis.

Elig;te.). Colligite, & fuübmovete,

Deum

dum ;; civitas , in. qua multi. fibi fedes

quid

Stgnum y & c. ) Vexillum: cruc"iS",-A, ad

quærunt;,

quod omnes convolent..

"us eff ille, 667j Loquitur Pro-

IQ

II. dhditum fecr.y Quuid. audi'tüm'

d

plieta ,. axxu:v Sion , five Ec-

litt-

i

fecerit Apoftolorum , & przxdicato-

clefía..

rum. preconio' , fubditur, cum: dici-

De Edom. j Qui Idumeam , im-

tur : dicite , 61c.—

. mo gentes; omnes fubjecit. . Nam per

vilti

g

E Bsl cum: Com. Menochb, 1. V..

Ff

«

ío

*

226

PROPHE T. ISAIZJE

er ontti

tudine fortitndinis fu.

Ego, qu1 loquor juftitiam, & pro-

mdinem

pugnator fum ad falvandum.

Apoc.

2. * Quare ergo rubrum eft indumentüm tuum & veihæ

dum iod

cordiar

19-13* menta tua ficut calcantium in torculari?

RE

3. Torcular calcavi folus, & de Gentibus non eft vir me-

'cum: calcavi eos in furore meo, & conculcavi eos in ira mea:

gante«

*

g In

& afperfus eft fanguis eorum fuper Veftlmenta mea, & om-

nia indumenta mea inquinavi.

ficiel e

*Supr.

4. * Dies enim ultionis in corde meo, annus (1) redemptio-

fua 3p/

3e 8 ms mea venit.

(üebus

Circumfpexi , & non erat aux1hator. quaefivi ,

& non

1. It

fuxt, qui adjuvaret: & falvavit mihi brachium meum, & in-

fpinitur

- dignatio mea ipfa auxiliata eft mihi.

debel)

. 1

6. Et conculcavi populos in furore meo, & inebriavi eos

in indignatione mea, & detraxi in terrám virtutem eorum.

Vb ei

7. Miferationum Domini recordabor ,

laudem Domini fu-

ubi ef

»

*

per

-—

[ ssl

(1) Redemptionis. 17 edit. Sixr. legi?ur : retributionis.

corum a

Edom, & Bofra, que civitas erat

folus mihi peperi; neque enim ullus

Qorom

Lauie;

Metropolis in [dumza, |fienificantux

fuit, qui me adjuvaret, & meeum con-

omnes gentes a populo Dei alieng,

tra hoftes pugnaret.

TeCOrqab

uas Chriftus ad earumtfalutem devicit

fber[us eff at guis eorum, €xc, ) Ut fit

bencfica

Tinilis veflibus.) In Hebreo eft:

Ri

in victoria, in qua quis multos occidit.

rubricatis veffibus, Ycilicet ex ngmne

4- Dies enim ultzonis. in cerde meo.

hr

hoftili,

Venit enim dies , in qua de hoftibis

Verun

Formo[us im ffala fza. ) . Decorus in

meis ultioneni (umere decreveram.

Tos

m h

velte fua militari, in fua chlamyde

Redemptionis , &c. ) Populi afervx-»

In multitudine fortitudinis, ) (n'adu

tute dzmonis , & peccati.

tu ef

imperatorio, ex quo robur corporis,

dit t

& animi celfitudo eminet.

Juti mihi fuit.

S. Salvavit mibi.) Auxilio, & fï—

Hilti :

Ego, qui-loquor, E$c. ) Eft Chrifti

Indignatio mea. ) Zelus potentiam

qudt d

refi mnfïo quafi dicat : ego fum, qui

acuens.

ET

fàm,q

mfhm fententum profero pro gene-

t Sin,

re humano a diabolo,

tvranno ;

6. Conculcavi popselos. ) Non eos ma-

&ando, & perdendo, fed convertendo,

Ezf;

a peccatis , ac morte aHh&o & op-

&fubigendo ; & vitia eorum mactando.

ts

preffo,

tids

Propugmator, 6c.) Humans falutis

Inebsiavs eos im indignatione mea)

Supplicio, quod mea indignatio eis d

-conciliator , & propugnator o u

pmavxt

& inflixit.

Qu

hoftes.

qüOdd

Q. Gieut calcantium n tarcgldrx )

Detraxi in terram.) Everti, & ad

Quorum veftimenta mufto imbuta ru-

terram affixi,

177

TW o

bra fiunt.

Virtetem eorum. ) . Eorum poten-

$. Torcular calcavs folus.) Ego vi-

tlaïn

w]

&oriam hanc ditficilen, & cruentam

[177

". Miferationum Domini. ) Benefi-

Cordar

4

$i*

CAPUT LXIill.

t

$27

T

per omnibus, qilæ räddidit nobis Dominus ,

& fuper multi-

tudinem bonorum domui Ifrael , qu

s largitus eft eis fecun-

& yefh'

dum indulgentiam fuam

cordiarum fuarum.

; & fecundum multitudinem miferi-

Yvit me-

8. Et dixit: Vetumtamen pop

ita mes

ulus .n"ïae-us ;effc, filii non ne-

gantes: & fa&tus eft eis falvator,

E

; & om«

&

9. In omni tribulatione eorum non eft tribulatus,

atfgälus :

faciei ejus falvavit eos : in dile

XHone íua & in indulgentia

emptio-

fua ipfe redemit eos

; & portavit eos , & el-eyavit eos cunctis

diebus fzeculi.

P.

& non

10. Ipfi autem ad iracundiam provoca

Qerunt & afflixerunt

)&in"

*

fpiritum fanéti ejus: & converfus eft eis in ini

micum, & ipfe

debellavit eos :

lav] 0j

Ji].

ir. Et recordàtus eft dierum fieculi Moyfi, & populi fui: Exod.

Ubi eft, qui eduxit eos de mari cum paftoribus

gregis fui ? 1429*

jini fi-

ubi eft qui pofuit in medio ejus fpiïgit;um San&ti fui

^

pet

Z

12. Qui

ciorum a. Domino poþul*o fideli fa-

m vllos

£torum.

interrogationem legeremus, £s om;,

IFibulat;jone eérüm mom efà tribulatus ?

xJm COlle

Laudem Domini, 6c.) Cantabo, vel

Eis fcilicet compatiens , & eorum da-

recordabor, ejusque argamentum erunt

mna, & incommoda tanquam pro-

beneficia in nos coilata.

pria exiftimans. LXX. habent : ex ogzs

) Utf

Reddid;t.) 'Yribuit.

! occidit.

friónlatione eorum mom lcgatus , neque

T

9. £t dixi. ) Deus.

-ngelus , fed ipfe faluawit eos,

uo

hoftibis

Vergmtamen.) Utique, fane, certe.

Ícilicet ipfei:et populo fuo adeffet.

eraim,

Fopulus peeus eff, &6c) Loquitur Dgus

Portavit.) Quaft nutrix.

afv

more humano ac fi nefcijlet , que fu-

Elevavir.) LXX. exaltavit. Chald.

tura effent, & quomo

*

fi;jfmuit,

S

effet populus.

do. fe gefï;u'rus

Czzili die

2

u fämli.) Omnibus fu-

&ft

Fip non megantes.) Scilicet erunt ;

perioribus feculis.

enam

quafi dicat : Mebrzi fidem mihi da-

Ío. Santi: ejus.) IMoyfis.

tam, cum fcedus cum iis pepioi inmon-

Ez

Z

f

5

fe. ) D'eq's peecatis eorum ir-

te Sina, nullo modo fallent.

fitatus

9

x

05 ftld«

Er fattus eff eis fafvatar.) Hua(-.'-;fp

e

Delelavit eos. ) — Subjiciens eos

jzendo,

du&us eft , ex A?gypto evocatos, in-

fervituti Philiftheórum , Madianita-

&dndo-

tactos, & ilizfos per defertum duxit.

rum, &c.

qiti.)

-9- de ommi rribulatiome eormm. )

Ib Rfcv?"dafu;:f.) Scilicet, DEI;S.

Qua Deum murmuris peccato, & aliis

i pro"

Dierum [acul.) Dierum antiquo-

quodammodo aflligebant..«

rum.

&l

Non eff fribula:us. ) Ut fcilicet eo-

M

[/)

2

£. E populi fui.) Quam fibi

rum curam , & providentiam abjice-

Moyfes fidelis, & eratus fuerit, &

yotette

ret

In Hebrzo eft: Zz om»i angs[lia

etiam recordatus fe populum elegif-

eorum €i fuir Amgufíla, cui bene com-

fe, ut eum peculiari favore profe-

d

cordaret vulgata interpretatio , ,ü per

queretup

L

4

228

PROPHET. ISAIA

gl 9

12. Qui eduxit ad dexteram Moyfen brachio majeftatis fuse,

x5 0055

qui fcidit aquas ante eos, ut faceret fibi nomen fempiternum.

j Qu

13. Qui eduxit eos per ab

É

yíios,quafi equum in deferto non

impingentem.

e

fs 10l

jo. Fa

34. Quafi anjmal i

n campo defícendens$, .fpii*itus Domini

sitri, 1€

duétor ejus fuit: fic adduxifti populutm tuum, ut fgceres tibt

nomen gloriae.

iDeut.

& vide de habitaculo fan&o tuo,

i

Prij

26 15 & gloriee tuee: übi eft zelus tuus, & fortitudo tua , multitu-

Baru

i

ll

"

a

W

M

íí

2

6

* do vifcerum tuorum

,& mif.eration.unï tuarum ? fuüper me

"continuerunt fe.-

TU

h

16. Tu enim pater nofter , & Abraham nefcivit nos

La

(

lfraelignoravitnos. Tu, Domine, pater nofter, redemptor

*

nofter, a faeculo nomen tuum.

ndu-

]

TH

17. Quare errare nos fecifti, Domïneä de viis tuis: i

rafti

| T

2

4 $ia

2 cy!, Uc?) - Inducic Ifeuas lpo-;.

'—15. Zlm £uu5.) GQuem totiesdoi"texl-

sotum £

pulum affii&um Dei auxilium inplo-

difti contra hoftes noftros.

türbarer

rantem veterum commeinoratione -þ,e-

Vilcerum 4orum. ) Yd eft, mifera-

neficiorum.

Honum tuarum, ut.ftatim additur.

y

De mar:.) Rubro,

Super me contanuerzuzt f.) Eias non

& afaci

4

Cum p

afforibus.

) Ducibus p QPUM "

experior; nam fe cohibere videntur,

Moyfe, & Aaron.

& nos cum calamit

»

ub ÀÀÀ

"do aedio ejns) Populi Itraelitici,

atibug conflifctari

Pr&;ïfr

P'ennitcuï;m

decm r

Spiritum fandi [ui.) Moyfem, quem

102 74 enim pater .na/ler.-) Multo

Deus multiplici fpiritu ornavit, fpirt-

COntiney

tu fclices fapientiw , fortitudinis ,

plus tibi debemus, quod fimus , quam.

i* o

Vr AE

manfuetudinis , &c.

Abrahamo s aut Jacob.

l 'Weïut de-

Nefcivit 2os.) Cum parentes noftros

Ti of

I2. d dexteram , 6$e.)

genuit, nefcivit quos, aut quales ef-

Quf ef

xtera tenens, LiXX, Zextera.

i, G

Majeffatis f(44,) Potentie divinz.

fet fufcepturus. Sic fancta illà mulier:

filis fus dicebat.. 2

Machabzorum

Sandi;

Scidi? 4q2as.) Maris rubri.

7. 92. ANefios, qualiter dm utero meo

I

Nomen.) Gloriam, fic num, I4.

fefx

1 w

apparsiflis ; meque emtm ego fpiritum ,

: quenti.

£7 animam douzvi volis , 6 vitam,

-teqmm

wf

I3. Per abyffos)) Per voxagines ma-

:

Ed

an

ris Rubri.

[z'ngff,[prun membra mom ego if/k COf

k

: Quaff equim, &c.) Addens eis ani-

p6

Nfgge

mos, & vires , ut alacriter emeti-

AA faculo nomen tuum.

5 Hoc tibi

NOter

nomen eft, ut fis pater, & redem-

retur illud iter, ut velox equus, (

IDI

validus per folitudinis alicujus pla-

ptor nofter.

I7. Errare nos feciffi. ) Exrare nos

Dj

: nitiem decurrit.

« Qe

d d&l

14. Im campo defcendens.) Facile,

permififti, & obdurari cor noftrum.

quemadmodum per declive facile am-

Comvertere.) Ad nos , ne avertas

W.

bulamus.

faciem tuam.

u

hqïkï

A

ä

CC AOU T. XLIMLO& XEIV.

229

Tafti.cor &o&rum;, ne,timeremus tle,?,;convertere'-

;fis fü

^

prq?ter fär:-

ternum,

wos tuoss, tribus haereditatis tuse.. —

".

Tt0 o

lum'fän&dm ü;t.uïu'm . ho.

18.

uàfi nihilum poffederunt popu

ftes noftri conculcaverunt fanCtificationem tuam.

Doniri

19. Fa&ti fumus quafi in principio, cum non dominareris

:es tibi

;);o("ftri, neque invocaretur nomen tuum fuper nos.

lo tuo,

CDUACPOEO T IXIC

multibi-

Petzt 'Propheta; ut Deus nomen Juum, & potentiam inimicis fni-

per me

dam faciat:: faffa quoque wentione felicitatis, que Deum expe-

&antibus preparata eft, confitetur ac luget populi fui ini-.

o, €,

emptor

quitates, immunditias , & exilium , oYans pro

aVN ;

lz',bemzione.

: jndu-

Tinam dirumperes coelos, & defce

inderes: a -:fa.cie tua

tl

U

montes def'uerent.

a

2. Sicut exuftio ignis tabefcerent, aquze arderent igni , ut

S Oflen-

notum fieret nome

-

turbarentur.

n tuum 'ipim-icis-ituis ; a facie tua gentes.

w'.?m-

ütur,

.

3. Cum feceris mirabilia, non.

füüinäbimm 1 Wdefcendift*i *

runt.

u not

e&/,a facie tua mOntes defluxe

*A

dentut,

E

4

nfidrt

[

Propter [evvos tu05.) Propter duo-

Xa4 hacurali ,quädam reverentia.

Vide Exod, 19.19.

Malto

decim tribus Ifrael, que populumtuum

x

continent , quz eft hereditas tua.

ET Sicut.-exüflio igm

$ A-tallvefceirem. )

,quu

18-. Quafe nibilum , £7c.) Hoftes no-

Liquefcerent, folverentur, wt ea fol-

füi poflederunt, & tractarunt nos,

vuntur, que igni comburuntur.

L

softrot

ls d-

quafi effemus res nihili, quisquiliz ,

Jque ardereut signus. ) Licet aquis

Alludit,

fzces, & purgamenta mundi.

fociari non polífe videatur.

muliet-

Santlifcationem tuam.) Y 'emplfïm:-

ad fulmina , & tonitrua, qux in nube.

yotum

19. Fatli famus, 6$c." Sumus a te de-

.aquis grav'ida emicuerunt in 9ina

2

4lt notum feret nomen zfuWum mnieucis

AT.

reliCti, ut fuimus olim in /gypto, an-

tequam nos in tuum jus,dominium, &

t4i. ) LXX. habent : & mazifeffum

m Ü

"Ecclefiam afcifceres.

erit aomen tumum n -adverfkri?s , id eft

4 «tllle

gloria, majeftas, & potentia tua.

Neque zmocaretur $ c ) Cumnecdum

vocaremur, nec effemus populus Dei.

Turbdrentur. ) — Vimerent , revere-

x tibi

»

rentur te gentes, que te Deum non

.edem.

I-DI

Ceres.

umperes. ) Aperþ*es, patefa-

agnofcunt.

— Deffuerent.) Liquefcerent. — Alludit

-8. Cum feceris mirabilia.)Per Chriftum.

'e 008

ad defcenfum Domini in montem Si-

prafertim in eonverfione gentium.

rort.

na, cum legem: dedit Hebrzis ; tunc

Non fuffinebimus.) Hanc Chriftiglo-

enim mons ille contremuit, & quafi

riam, & etficaciam , quia illa fui amo-

;grf.'äS

--

1

liquefactus eft coram Domino.ex me-

re eque, ac tremore, & ftupore nos

3

*

:

;

;

Iz

--

a

230

PROP*EHT. ISAIZE

[

.

zxCor. . 4. * A feculo non aü-&ierunt' , neque æur'ibu*s-. percepef', [ tenei

t.'te.f |

*.9. TUnt: oculus non vidi

t,Detlas abfque te , quze preeparafti ex-

qua inqu

pectantibus te..

p E nu

$. Occurrifti ]oet

anti, & facienti juftitiam : in viis tuis re-

& fdor no

€ordabuntur tui: ecce tu iratus es

; & peccavimus : in ipfis

9.*NE

fuimus femper ,. & falvabiniur.

itiquitdts:

.6. Et fattifumus ut imundi omnes nos, &

quaffï pannus men-

16 Cim

ftruatee univeríze juftitioe noftrae: & cecidimus quafi foliun

d ]erufa

univerfi, & iniquitates noftrae quafi ventus abftulerunt nos.

j Don

&

Judaveru

7. Non elit , qui invocet nomen tuum , qu-iyconfurgat $

te-

& omnia4

percellet, & fubigets. ut; demus ei £nab

vantibus.

Ultro illis nec fperanti-

n. W

nus, & colla fubdamis.

Ita expli-

bus beneficia maxima *contulifti.

Ve] fenfüs

affüges &

cat D. Hieronymus.

Ig viis tuis recordabuntur tni;;) Hi

eft, cum tam mira noftri caufa fece-

autem memores erunt tui, & in man-

ris, nonne gquum elt tuam o

datis tuis ambulabunt ftrenue, & cum:.

nobis patienter expectari ?

P€ïn &

Jititia.. :

(entum t

Defcendif/. ) Loquitur Propheta,.

Ecce du zratus es, E pecckä/imm. )

quafi a. Deo . exauditus ,.

*

At vero nobis Judzis iratus es,

n

Alihatria

compos factus.

;ö( voti fui

(f

"

i

i

TT

peccavimus , nec a. peccato abfi

Mti-

t

H

Montes deflaxerunr.) Nidetur figni-

Inus;.

- fni

ficare potentes, & Principes prius fu-

Ip ipfes.) Peccatis.. *

perbos, & elatos,, qui fe Chrifti Cruci

K

Et falvabimur.) Sed' per mifericor-

fubjecerunt..

diam tuara falvabimur ; tuo enim be-

(4e M fücelo mom audierunt G5c.) INun-

neficio fit , ut admifía fcelera dete-

quam: auditum. eft populo alicui tam

ftemur, & aliam a

O*

endi

multa, & tam eximia bona.data effe, ut

5

,« viv.evndiï

Ü

rationem in&imamus..

M

"

i

dabit/Chriftus fidelibus., cum carnem

fumipferit,, & cum. beatos in. eternam

(6. r Sumsndus, E&c.Y Ac fi ,gffä-

&tte en

' patriam receperit..

mus leprofi, aut alia. hujusmodi im-

)b

munditia maculati, & £cdi: eft vox

-ALfque 1e.) Preterte, uno te exem-

QU grc

PEOr

Unde $.. Paulus. r. ad. Corinth.

Judeorum quaerentium juftificationem,

T. explicat, a4fawe fhirizu Dez, quafi

emumdationem a. peccatis. poft pro-

mulgatam legem Chrifti,

hn m

dicat : folus Deus ,. Deique fpiritus co-

&

uo tempo-

gnofcit hxc bona ,. & ille , cui: ea ipfe

re omnes purificationes ,.

facrificia

Toeg;

voluerit revelare.

pro expiatione. peccatorum. inftituta

M. D

non folum mortua. funt ,

virtute

&« Occurrifi læ—mnti,-fj' fav;;'nfi' j:gþli—xk

dj

££am.) ln hac: vita. eis, qui cum. lxti-

caffa, fed. etiam mortifera, & adeo a

fn31

tia , & alacritate juftitiam. 'faciunt,

peccatis non purzant, ut potius magis

lis«

fo:dent, & deturpent ea ufurpantes..

£. W

Occurret ,. preces eorum. exaudiendo ,

& confolationibus recreando , in vita:

| Cterdrmus quafi foliwn.) Olim floruit

l0c dl

vero futura eos ad gloriam admitten-

nagoga, nunc aruit, & ut folium

IO, $

do. Vel fenfus eft :: occurrifti, & ex-

marcefcens defluxit..

M&uar

hibuifti te gentibus cum: l«titia. exci-

7« Noneff, qui invocet momen ruum.

Al m

pientibus te, &. Deum agnofcentibus ,

Ea fide, mente, & fanctita

Y

11! I

&. legem tuam admittentibus , & fer-

ftitia, qua: par efï.

t»ke-, & ju-

plun,

Defi

-

z

'

H

1!;

-

CA PUT LXIV. & LXV.

431

lS'perce e

teneat té : abfcondifti faciem tuam anobi

æPaïafäl .

manu iniquitatis noftroe.

$, & allififti noä in

li füs te- :

$. Et nunc Domine , pater nofter es tu, nos vero lutum:

8:m ]pfis

& fi&tor nofter estu, & opera manuum tuarum omnes nos.

9. * Ne iraícaris) Domine fatis , & ne ultra memineris *Püt.

ADüs fren»

iniquitatis noftrze: ecce refpice, populus tuus omnes nos.

78- 8«

af folium

lo. Civitas fanCti tui faCta eft deferta, Sion deferta fatta

Tünt Qs

eft, Jerufalem defolata.eft.

11. Domus fanéificationis noftree , & glorisze noftrae , ubi

furgat, &

u.

ie.

laudaverunt te patres noftri, fa&ta eft in ex

ftionem -i-.gnis:

Mu o

A

