tionis, & corre&tionis , & blafphemise, dies haec: quia ve-

17 Indi

1, 0culo

nerunt filii ufque ad partum, & virtus non eft pariendi.

que mifit

4. Si quo modo audiat Dominus Deus tuus verba Rabfacis,

19. Ver

quem mifit rex Affyrioruin dominus fuus ad blafphemandum

fU tegras

Deum viventem ,

exprobrandum fermonibus , quos audi-

!

vit Dominus Deus tuus: leva ergo orationem- pro reliquis ,

106 Ett

fetà mant

quae repertae funt.

*

$05.

4. Et venerunt fervi regis Ezechice ad Ifaiam.

6. Et dixit ad eos Ifaias: Hsec dicetis domino ve

ftre: Haäc.

20 Et v

$: Ka

dicit Dominus: Ne timeas a facie verborum , qua audifti,

|ULRR

quibus blafphemaverunt pueri regis Affyriorum me.

AE Etn

7. Ecce ego dabo ei fpiritum , & audiet nuntium , & re-

Id Dom

vertetur ad terram fuam, & corruere eum faciam gladio in

terra fua.

Ceril I

9. Hoc

$. Reverfus eft autem Rabfaces,

& invenit regem Allyrio-

-rum praeliantem adverfus Lobnam: Audierat enim, quia pro-

bert t

fe&tus effet de Lachis,

Voyit f

23' Cin

g. Et audivit de Tharaca rege JEthiopice dicentes: Egreffus

eft, ut pugnet contra te. Quod cum audiffet , mifit nuntios

ültafi v

ad Ezechiam, dicens:

.MIng

.1o. Haec dicetis Ezechice regi Juda, loquentes: Non te de-

X h 1

cipiat Deüs tuus , in quo tu confidis, dicens, Non dabitur

QiïUdïnem.

Jerufalem in manu regis Affyriorum.

II. Ecce

)

mitamej

U,

HO« caput ident eff cum capite 194« Reo — gem; ibique totum expheatem . ejf.

CAPU T XXXVII.

133

i. Eccev' tu audifti omnia, quae fecerunt reges A(Tffiou"

rum omnibus terris, quas fubverterunt, & tu poteris liberari.

JDTMETT

12. Numquid eruerunt eos dii gentium , quos fubverterunt

tf ,. qu

patres mei, Cozam, & Haram, & Refeph, &filios Eden, qui

4 r

erant in Thalaffar ?

flis "

13. Ubi eft rex Emath , & rex Arphad , & rex urbis Se-

pharvaim, Ana, & Ava?

:

(cidit velti

14. Et tulit Ezechias libros

de manu nuntiorum , & legit

eos, & afcendit in domum Domini , & expandit eos Eze-

rayk in d«

chias coram Domino.

*

Is. Et oravit Ezechias ad.-Dominum: dicens:

obnam kf

16. Domine exercituum , Deus Ifrael, qui fedes fuper

, Toiom

Cherübim: tu es Deus felus omnium r

,

egnorum terra, tu fef

cifti coelum & terram.

Jies tribula-

17. Inclina, Domine, aurem tuam , & audi: aperi, Domi-

c: quiave

ne, oculos tuos, & vide, & audi omnia verba Sennacherib,

siewll

qua mifit ad blafphemandum Deum viventem.

18. Vere enim, Domine, defertas fecerunt reges Affyrio-

penantum

Tum terras, & regiones earum.

, quos auai«

19: Et dederunt deos earum igni :nonenim erant dii,fed o-

19 1éliqiiy

, pera manuum hominum, lignum & lapis: & comminuerunt

,

£oS.

20. Et nunc, Domine Deus nofter , falva nos de manu

väüroi Hæc

ejus: & cogn

folus.

à

ofcant omnia regna terrae, quia tu es Dominus

].

41. Et mifit Tfaia

's filius Amos ad Ezechiam , diceris: Heec

jm, &e

dicit Dominus Deus Ifrael, pro quibus rogatti me de Senna-

cherib rege Affyriorum,

25. Hoc eft verbum, quod locutus eft Dominus fuper eum:

| . Defp

t m' ngfia'

exit te & fubfannavit tg,virgo filia Sion: poft te caput

,fm) qufä pTO'f

movit filia Jerufalem.

25. Cui exprobrafti, & quem blafphemafti ,

& fuper quem

. Frrellus

exaltafti vocem , & levafti altitàidinem oculorum tuorum ?

ad fanCtum Ifrael.

:

i, nurtis

24. In manu fervorum tuorum exprobrafti Domino , & di-

f

ig d

xifti* In multitudinem quadrigarum mearum ego afcendi al-

N0

dabitüf

titudinem montium, juga Libani: & fuccidam excelfa cedro-

Nof

tum ejus, & ele&tas abietes illius, & introibo altitudinem fum-

j E*

i ejus.

j

mitatis ejus j faltum. Carmel

25. Ego

p

R3

,

)u f!/t :

j

134

PROPHEïfmALæ

25. Ego fodi, & bibi aquam, & exficcavi vefügio ped'is mei

-

omnes rivos aggerum.

feuhus a

26. Numquid non au

difti quæ, olim fecerim ei? ex diebus

.

antiquis ego plafmaviillud, & nunc adduxi: & fattum ett in

turatgi 4

eradicationem collium comp11gnavntium ,& civitatum munl-

rütitto,

: tarum..

j

27. Habitatores ear

ufn breviata manu contremuerunt Ed

«onfufi funt: fa&ti funt ficut foenum agrl) & gramen paífcuse,

Ydé

1

"& herba te&torum, qui exaruit; antequam maturefceret.

troiv]t:

28. Habitationem tuam , & egrefrum tuum

Hoec dicit D

» & introitum

tuum cognovi, & infaniam tuam contra me.

& r vive

2 k t

29. Cum fureres adverfum me, fuperbia tua afcendit in au-

res meas: ponam ergo circulum in naribus tuis, & fraenum

vit 3d Dom

inlabiis tuis, & reducam te in viam , per quam venifti.

^. Et dix

30. Tibi autem hoc erit fignum : Comede hoc anno , quae

do axtibuler:

fponte nafcuntur, & in anno fecundo pomis veícere : 1n an-

quod Donur

no autem tertio feminate, & metite, & plantate vineas, & co-

tU T4g0.

medite fru&tum earum.

4 Etfafh

31. Et mittet id , quod falvstum fuerit de domo ]uda, &

$ Vade,

quod reliquum eft, radicem deorfum, & faciet fru&tum fur-

vid patris tv

íum.

*

&€ 6p0 af

32. Quia

de Jerufalem exibunt reliquize, & falvatio de mon-

2

6 Et de |

. te Sion: zelus Domini exercituum faciet iftud.

iüam, & pu

'33. Propterea hec dicit Dominus de rege Affyriorum; Non

1. Hocau

intrabit civitatem hanc , & non jaciet ibi fagittam , & non

Thtnus verbu

occupabit eamclypeus , & non mittet incircuitu ejusaggerem.

& Ecee

54..Ín via, qua venit, per eam revertetur, & civitatem

CÍcenderar

hanc non ingredietur, dicit Dominus.

5s$. Etprotegam civitatem iftam, ut falvem eam propter

X

Tenderse

me, & prop:er David fervum meum.

4Reg.

0. rj t

6. * Egreífus eft autem Angelus Domini,

& pe'r,cufïït-, in

Valuffe da ;

19.

3* caítris Affyriorum centum o&oginta quinque millia. Et fur-

T

: Io: EEO

I

13. T€

xerunt mane, & ecce onines, cadavera mortuorum.

W -

Eccli.

37. Et egreffus eft, & abiit, & reverfus eft Sennacherib rex

Quæflïi N

49.24. Aflyriorum , & habitavit in Ninive.

L]

1Mac.

38. Et fattum eft , cum adotaret i

n templo Nefroch de—um

y: M

x

oMac.

fuum, Adramelech, & Sarafar filii ejus percufferunt eum gla-

dio; fugeruntque in terram Ararat, & regnavit Afarhaddon

. IN didy

9: I9'

Nr &0dhy

- filius ejus pro eo.

ib

N üplíe

CAPUT

p. j

hr

4

D

Wharifi-

m

x* æ*ä:« EU

135

dis tei

CAPUT XXXVII.

x diebus

Kgechias ;77—0723 ftbi per ]faiam comminata liberatus , figno in

um efig

*

borologio zdcbaz; accepto , & promi[]a de manu Zil]yriorum libe-

J füUn-

ratione , additisque ei ad vitam quindecim annis ,. cánticum

:run't, N

boc gratiarum actionis Deo cecinit.

4Reg

1 puícud,

. IN diebus illis eegrotavit Ezechias ufque ad mortem : & in-

20. 1

etet.

troivit ad eum. 1faias filius Amos propheta , & dixit ei:

introitum

Heec dicit Deminus; Difpone domui tusee, quia morieris tu,

& non vives,

Yi in au-

2. Et convertit Ezechias

x frenm

vit ad Dominum,

faciem. fuam ad parietem , & ora-

nulti

.4. Et dixit; Obfec

ro Domine, meiento quäe',fo,, quomo.e

Ino , qu&

do ambulaverim coram te in veritate, & corde pertetto, &

as fle-

e:1n t

quod bonum eft in ogulis tuis fecerim'. Et flevit Ezechi

Lad

ex, & 00

tu magno.

4. Eta

Gum eft vei*bu,m Domini ad Ifaiam , dicens:

z. Vade, & dic Ezechise; Hac dicit Dominus Deus Da-

Qldä,&

Xtum füt-

vid patris tui5 Audivi orationem tuam, & vidi lacrymas tuas;

ecce ego adjiciam fuper dies tuos quindecim annos:

jo de mot-

.6. Et de manu regis Aífyriorum eruam te, & civitatem

*

iflam, & protegam eam.

.

L

L

^. Hoc autem tibi erit

fignum a Domino - quia faciet Do,

tuii. Non

minus verbum hoc, quod locutus eft.

mj&non

.$. Ecce.ego reverti faciam umbram linearum, per quas Eccli

ag

; ciritem

defcenderat in horologio Achaz in fole, retrorfum decem li- 48.26

neis. Et reveríus eft fol decem lineis per gradus, quos de-

:

fcenderat.

n prop

9. Scriptura Ezechic r

egis Juda, cum zegrotaffet, & con-

t

valuiffet de infirmitate fua.

percufü

ro. Ego dixi in dimidi

dierum meorum vadam ad portas

, E

inferi.

4

Yrub»

ychen

bres

Quæfiyi refiduum annorum meoru1n.'

1I. Dixi:

z

m

)fr

Ifaia compofitum, quod fcriptis ad rei

uf* g

I. Nla'z'eäus M. 0. Hc häben;

memoriam mandarn juffit.

fit

tur eodem lib. 4. Reg. cap. 20:

M

alrhüdd()r

ubi ea explicavimus.

Io. Ego dixi. ) Putavi a&um eff.

$

9. ScriþturaEzaJvM Regis.) Carthe

n de vita mea.

a

j ' Eucharifticum Ezechig , fortaffe ab In dimidio dierum meorum.) Age-

*

136

PROï.PHET. ISAIJE

; Qui

1r. Dixi: non videbo Dominum Deum in terra viventium.

Non afpiciam hominem ultra, & habitatorem quietis,

eertt

Mecogi:

12. Generatio mea ablata eft, & convoluta eft a me, quafi

ne

tabernaculum paftorum.

9.

i. Don

Praecifa eft velut atexente , v1

tamea: dum adhuc ordirer :

Tipies mé.

fuccidit me: de mane ufque ad vefperam finies me.

fi leo fic contrivit emnia

r. E

.13. Sperabam ufque ad mane, qua

To aute

offa mea:

*

at po &

De mane ufque ad v

efperam finies me..

14. Sicut pullus hirundinis fic clamabo , meditabor ut co-

$ Qui

.

dabit te ; 1

iumba.

Attenuati funt oculi mei, fufpicientes in excelfum.

ttem Qu

*

DEGOOKImEOETCNR a

Domine,; vim patior ; refponde pro me.

Kxg. Quid

Aitraaty

ftorum in àáliquo loco, qui fere quo-

allidae , jate

bat enim Ezechias annum trig:eflmgm

tidie fedes mutant.

fpexi d Don

monuimm.

morhoque de

d portas inferi-) Ad fepulchrum-

Praci[z eff velut a texeute "vita mea.)

Domine 1

Quafvi refiduum anuorum meorum.)

Sicut textor hoftibus venientibus, aut

Dolui meam vitam recidi , & angnos

alia neceffitate ingruente, telam, quam

lo morbo

tedo,

aliquot vitg mihi auferri, illos opta-

texebat , precidit , ut fugiens fecum

vi, & defideravi ; quia mibi deeffe

auferat; ita ego cocor nondum abfo-

Mebdepr

illos videbam.

lutam vitz mez telam abrumpere. In

CiDum menm

Hebr.eít: Pracidi velut rextor vitam

ine cum hoc

II. Nez widebe Domtnum. ) Ne

UHZCATH.

*

me amplius Domino fiftam in tem-

s Qeid [

lo.

Dum adhbuc ardzrer.) Niulta animo

b ias., li'dïn'

defignarem, & vita comite facere con-

ConttäBeum

Habitatorem. quietis. ). INon am-

ftituerem.

plius verfabor in populo qui jerufa-

4ut LUE

lem ab /Egyptiüs liberata tranquilla

De mane ufque ad vefperam.) Adeo

feteriti ) &

gravis erat morbus, ut putarem me

'e8 etim,

quiete fruitur.

I9. Generatio mea ablata eff.) Nam

eo folo die effe viturum , & vefperi

It 16 qui

careo prole, ideoque Meffias Davidi

imnoriturum.

Cile jue [no.

I3. Sperabam uj?jme ad maue.) Cum

pollm,

promiílus ex femine meo non nafcetur.

viderem me ad vefperam vivum per-

Vita, feculum, etas mea ( hoc enim

li, |

fi gnifïcæt Hebraicum

333 4dor , id eft,

veniffe , fperabam ufque ad mane, fed

COnteädere n

non ulterius victurum.

AC Donitenr:

vitx cujusque temipus) ablata eft.

Cumvoluta efl a mte. ) Id eft ablata,

cet morbus , & D.us per morbum.

Quaff leo ffc contrzutt , 6c. ). Scili-

*2 ts

fed ita loquitur propter fequentem me-

N gratiam i

De mane , &c. )

um ad matuti-

] Dülf,' In

taphoram: tabernaculi paftoralis, quod

num tempus perveniffem , ftatuebam

&

d

M

paftores , cum fedem mutant, com-

me ante no(Ctem moriturum.

!

itio.

tf )!

plicant , & convolvunt.

- Qnaft tabernactlumpaftorum.) Signi-

M. Sicut]mlluä birundizis.) Quiinnido

Ef. n m

N

"

l

implumis,frigens, &famefcens gemit.

ficat, cito ablatam , & convolutam

AMeditabor st ca/umäa.) Dicitur co-

j

&ito ejus|

fuiffe vitam fuam, & moram in terris

TBifae.

brevem admodum fuiffe, & quafi unius,

lumba meditari, quia ex imo gutture,

CW'ViP

i?! ?

vel pe&ore gemitum edit. -

aur paucorum dierum, ad inflar pa-

BIH* LT

./

.(-I.-A PU T XXXVIIL

137

| viventium,

i s. Quitl dicam, aut quid refpondebit mihi; cum ipfe' fe-

iuetis,

cerit*

ime, quá

. Recogiiabo tibi omnes annos meos in amaritudine animae

mezae.

huc ordirer,

16. Domine, fi üc.,viïvifur.,;&in;a.kibus—vita fpiritus inei ; COT-

i&

ripies me, & vivificabis me.

Vrivit emnia

17. Eccé in pace amaritudo mea amariffima :

'Tu autem eruilti animam meam , ut non periret, & proje-

cifti poft tergum tuum omnia peccata mea.

jbor. ut co-

18. Quia non infernus confitebitur tibi , neque mors lau-

dabit te: non expe&tabunt , qui defcendunt inlacunr, veri-

lfom.

tatem tuam.

"9. Vi

Ij Quld

Atrenuati fünt oculi mei, 6fc.) lta manz vite conditio , ut corripias , id:

-—æ'

eft, caftiges tam acerbis inflidis do-

aflidue , intente , & gemebunde re-

, qui fare qu'"

fpexi.ad Dominum , ut oculi mei feffi,.

loribus, & tamen. in vita go—nfe-rves,.,

morboque debilitati attenuati fint.

*

*

amara eft; Peto ergo , ut fi vita con-

271 W-)

*

ceditur,, minuantur, imrmao tollantur

veienabus, du

Domine 'vim patior.j W ehementer

hoc morboe crucior, ut non fim fe-

dolores..

gte, telhum, qum

rzendo;.

I7- Ecce impace amariitdo mea ama-

; fngiens Xecum

riffima.) ln media pace, in florezta-

,lgfþvnde- pro me.) "Iu fufü:ipje patro-

y nondum 2»

cinium.meum , & quaft patronus tuere.

tis, & regni mei , amariffimos patior

abrumpare 2

ine cum. hoc morbo litigantem.

cruciatus. Vel fent£ntii eft ; afliQtio

jyt at viun

amariffima , quam pafius fum , jam»

I5. Qzid dicem ? ) Corrigit fe Euze-

chias, quafi dicat: Quid caufabor

conquievit. Fa&us fum voti compos;

Milta anito

contra Deum factorem meum ?

& redditus valetudink

Tw antern.) VWlexus mea posnitentiay,

'ouu'ate, fucere of

Aut quid vefpondebtt mibi , cum ipfe

fecerit ? ) Sententia eft: quid dicam?

oratione , & lacrymis.

) EMW'j

Àdeo

Deus enim , quem invoco , refponde-

Erusfli animam meam.)A morteprz--

aarem

fenci, & tfutura.

üt p

bit fe; qui vite Dominus eft, id fe-

jrum ,

g vdpet

ciffe jure fuo , ut. conqueri merito: non

Praiecfi/r)i-.lpof fengmues f-;lt::m'.*) Con-

poffim.

donafti ,. amovifti a vultu tuo , oblitus

es pe-ccata mea.

. [ mine) Cm

Recogitabe tibj.) Cum tecum jure

g sirum pe

contendere nequeam , fupplex vertar

I8. Nonm imfernus coufrtebitur. tib.)

ad ponitentiam.,, & ad laerymas, ut

Reftituifti mihi vitàm, & valetudinem,,

J Zd mlmeï e

ut lauden , & celebrem clementiam:

ls. a tua mifericordia non. debitum ,

viti fjlt'.

»d

fed gratiam impetrem.'

tuam.inter viventes, quod facere nom

orbu

16. Domina ff ff vivitur.) 91 talis,

poffunt, qui extin&ti, in infernp E S

j4

& tam mifera eít vite. humans con-

eft , fepulchro conditi funt..

(um

dd matu

iffem» f

d

ditio.

Neque mors.) Eftrepetitio ejusdem:

E; i Falibus vita fpiritus met.) Re-

fententiaz..

ritur

Nom expettabznt ,. qui. def?;ändwzt i

jnh ) L

etitio ejusdem fententis ;. idem: enim

efcen9 g

etmt

[j

gnificat, quod, // //c vrvitar..

lacum , veritatem twam.) |XX.ha-

"

jcieor "

Corripies me, 6fc.) Si talis eft hu-

bent: Aeque ,ergälznt,- qui qm.ïl Pefer-

M

S

j

Q gumzre»

Bibl.cum Qogz. Menoch.Togs. V..

d-

^ PROPH E T. IS-AUE

138

D

D

[

Ü

19. Vivens vivens ipfe confitebitur tibi, ficut &

l

'

j

die: pater filiis notam faciet veritatem tuam.

egoy ho-

C

20. Domine, falvum me fac, & píalmos noftros cantabi-

. Ec

mus cunétlis diebus vitae noftrae in domo domini.

tua fünt,

21. Et juffit Ifaias ut tollerent maffam de ficis

lanc , in

* & cataplaf-

fminus,

marent fuper vulnus, & fanaretur.

22. Et dixit Ezechias: Quod erit fignum , quia afcendam

"0. Btdi

in domum Domini 2-

lent, & er

CAPUT XXXIX.

& Ed

quod lo

- Egechías cum miffis a vege Dabylonis nuntiüs Juos oflendiffet ibe-

bus meis,

Jauros, ab ljaia de futura eorum in Babylonem ablatione

pramonetur.

*

Confii.

l0.19.

N tempore illo mifit Merodach Baladan filius Brala,dan, rex

:4Reg.

Bä;,tjä?æ Í

'I..I

Babylonis, libros , & munera ad Ezechiam: audierat

7

V

It* Cl

í

r

enim quod aegrotaffet , & convaluiffet.

,2. Laetatus eft autem fuper eis Ezechias, & often

dit eigtel-

fériltio |

,

lus a

X

l/

[

J

lamaromatum, & argenti, & auri, & odoramentorum , & un-

l."l

guenti optimi, & omnes apothecas fupelle&tilis fuze , & uni-

li

vería, quze inventa funt in the(auris ejus. Non fuit verbum,

quod non oftenderet eis Ezechias in domo fua, & in omni

:

1. ( Xnfo

poteftate fua.

. Introivit autem Iíaias propheta ad Ezechiam regem , &

fler

* Loq

dixit ei: Quid dixerunt viri ifti) & unde venerunt ad te ? &

dixit Ezechias: De terra longinqua yenerunt ad me, de Ba-

Ctpit de ;

bylone.

4. Et dixit:

Quid viderunt in domo tua? Et dixit Ezä-

chias;: Omnia, quae in domo mea funt, viderunt, & non fuit

- Onfav/aï

res, quam nqn oftenderim eis in thefauris meis.

DEo o

$. Et

Rn al

XCülitivo:

704 fu.nt, mifericordtam ttam : id eft,

Verttatem tuam.) Fidelitatem, qua

qui jam mortui funt, non fperant fe

pollicitus es te erga bonos benignum,

Prjile n

ante generalem mortuorum refurre-

& beneficüm futurum.

Wi

&ionem vite reftituendos ; nam pau-

20. Salvum me fac.) ln reddita fa-

J

1 Chid,

nitate conferva.

PUR Qu

cis admodum conceffum eft, ut ad vi-

tam revocentur, poftquam femel mor-

I1z domo I)ünz;ni.) In templo.

À Lo*f tj

tui funt.

21. Er juffit lf2125, 6c.) Hc funt

explicata 4. Regum 20. num. 7

Werens

xh u |

19. Confitebitur tibi, €c-) Laudabit

b

,

itur, dii-:»

te inter alios viventes, v. g. in tem-

Mnia qua habentur boc capite, ex-

Re]. 24.

^

O

Álv

J

plo, aut domi, filis commemorando

plicata funt. [upra 4. Regum €ap.

v)

Wate

beneficia a Deo accepta.

20. « num. 12. & deimeeps,

&j g,

i

w

|

CAP UT XXXIX. & XL.

159

ego ho.

s. Ft dixit Ifa

cituum.

jas ad Ezechiam: Audi verba Domini e:;ei'-

canþabi'

$. Ecce dies venient, & auferentur omnia , cjuæ in domo

tua funt, & quee thefaurizaverunt patres tui, ufque ad diem

cataplaf

hanc, in Babylonem :

minus.

non relinquetur quidquam dicit Do-

*

cendam

7. Et de filiis tuis, qui exibunt de te

u '(lUOS.genlueris, tol-

lent, & erunt eunuchi in palatio regis

Babylonis,

$. Et dixit Ezechias ad Ifaiam: Bonum verb

um Domini,

quod locutus eft. Et dixit: Fiat tantum pax, &

veritas in die-

ile

bus meis.

!

i

C'A'PUO- P..XE

Cägþl&tio J falus J'erufalem per. Cbriffum f?ziura:ääahæi.;

danrex

JDaptifle pradicatio: fragilitas bominis , &? perpetuitas verbi di-

xudierat

vini: Chrifli in carnem adventus , ipfusque gloria , poteflas , &

Leisfel-

retributio palam annuntianda : contra idololatras Deum Jculptili-

bus a[fmilantes , incomparabilem Det potentiam , ac fapien..

j, Ut

| & vl

Ham commendat: quodque [perantes in Domino !

mulent forlitudinem.

erbuim,

jn omn

1. ( Onfolamini, confo]

amini , popule meus, dicit Deus ve-

-lVI att,

fter.

emy&

2. ^,

.2. Loquimini ad cor Jerufalem , & advocate eam:

1dte? i

niam completa eft malitia ejus, dimiffa eft iniquitas illius:

fo:- I. 3.

ucae

3,d€ Br

cepit de manu Domini duplicia pro omnibus peccatis fuis

LJ

S.23

45

3.

* Vox Jo

an

i D

1.2

m

lamini,) Paffive accipitur

*NOp quirz , vecare, ut fcilicet miram

o^

confolationem accipite. L.X X.

hanc confolationem ei annuntietis.

[ | :

tamen active capiunt; nam vertunt in

Malitia.) ln Hebr. eft: 3

Lf aba,

É D

accufativo : Cen[olamini populum meum.

id eft, militia, fed fenfus e(t

idem ;

atem, qn*

Popule mets.) Yta appellat fideles,

malitia enim hic non nequitiam , fed

penignm

qui in Chriftum crediderunt, tam ex

laborem, afllictionem, & zrumnas mi-

Judeis, quam ex Gentilibus.

litares fïgnifïcat. 5ic dicitur Matth.

6. 34- /aff

2. Leguimint ad cor.) ldioma Scri-

fliclzo fa.

jcut diez 7?4lifi4 ; id eft 4f-

pture eft (Cinquit D. Hier.) ut qui

Disif[a eff i;zz'gu;fdf z'l/izþs.) Chriftus

plo-

"I

morenti loquitur, & blandiens con-

enim , ficut ejus iniquit:ti, fic & ma-

H

folatur, dicatur ad cor loqui. "Vide

litie , afflitioni, & tribulationi finem

ff 7'

Genef. 34. 3. & ibi dicta.

impofuit.

- Advocate eam.) LX X. mapaxaNto'are

Duplicia.) IMlulta, fcilicet bona cha.

evrq», Con[olamint: eam, i Hebr. eft:

ÉS2

( u

rifmata , &

5

ratias. Vel fenfus eft,

]

p

140

PRO-PHET. IS AEJE

*ÉEccl

, Supet

* Vox clamantis in deferto: Parate viam Domini, re-

14

ion: exalt

a

Iä &as facite in folitudine femitas Dei noftri.

I

I9)

4. Omnis vallis exaltabitur , & omnis mons, & collis hu-

mualem ; 6

I

Deus vefta

Pec. miliabitur, & erunt prava in dire&ta, & afpera in vias planas.

I. 24:

$. Etrevelabitur gloria Domini, &

10. Ecce

videbït omnis caro pa-

fiter, quod os Domini locutum eft.

L

chiut ejus

6. Vox dicentis: Clama.

* Oinnis

illnus coram

Etdixi: Quid clamabo?

caro foenum , & omnis gloria ejus quafi flos agri.

- qr. * Sic

7. Exficcatum eft foenum , & cecidit flos, quia fpiritus Do-

pregabit ag

mini fufflavit in eo.

Vere foenum eft populus.

1. Quii

9. Exficcatum eft foenum , & cecidit flos : Verbum aute

tavit? quis

m

Domini.noflri mane't in deternum,

v9. Su-

ïn pondete

-

d

sst

UXCONCEUI D —

mines exficcer

pu-

dupliciter, id eft, graviter fuiffe

Pra'v;z in diretta.) ()bliqul"t, & t(;r-

ftüm, verbom

'''''

nitam , ideoque cum fat pocnarum

de-

tuofa dirigantur.

Carnem a

n

[

unk

derit , completam effe malitiam , &

. Et revelabitur gloria Domini.) Par-

fit Des immo

ticula é£ pofita eft pro s.

Gloria

aflliftionem.

0 Snlþfr [

* g. Vox clamantis.) Scilicet erit, vel

Domini eft gloriofa Chrifti humani-

iL entm te

audietur in deferto. Intelligenda hec

tas, que hominibus oftendetur.

fita erat

Videbir.) V idere poterit , & experiri.

funt de fan&to Joanne Baptifts. INam

Evanjelitas

"Matth. 5. s. habemus : Hic efl enim,

Quod os Domini locutum eff,) Chri-

Sos, L EE

REU

fcoijam exhibito , videbit omnis homo

qu'z" dittus efl per lfasam Prophetam di-

tiim apportas

ceutem: Fox clamantis inrdefärta, c

re ipfa preftari, & impleri, quod nunc

EMZ[M in !

Parate wiam Domini,) Sunt verba

Dominus per me, aliosque Prophetas

Ts t Dess

clamantis in deferto , & jubentis.Do-

de Salvatore promittit,

tentià ff

mino mox venturo parari viam ,

6. Vox diceatis , Clama. ) Quafi di-

Cléftz hoflas

complanari, ut fieri folet in adventu

cat: ego lfaias audio vocem tnihi in-

IO. Biïh*/j«m

terius dicentem, & fuggerentem, C/aa.

magaorum Principum. — Monet ergo,

Ect mep

ut omnia amoveant impedimenta, quz

E£ dfxi.) Refpondi.

t

)

Ttom

illum poffint offendere, errores fcili-

Omnis caro fenum. ) Moc fuggerit

cet , & peccata.

L

vox eífe clamandum.

Exiftimo hoc

Ritis,

*n,uo, iftme &

I folitudeme.)

Quafi dicat Joannes 5

pertinere ad tanti myfterii: admiratio-

; E u ilb

exiftis ad me in folitudinem: hic ergo

nem, quafi dicat Propheta ; cum omnis

me vos cohortante, mores corrigite,

caro nihil fit, quam herba, qua facile

TI8 Det metos,

VT lintentie

& preparate viam Chrifto , ad hoc

arefcit, taimen non dignatus eft Domi-

IL Ut jj

ipfa folitudo invitat, ut femoti a tur-

nus humanam carneim induere.

ba verbo Dei, & faluti veftre vace-

Fanum.) Non demelfum, & ficcum,

:Ugna C

m f

-

E

Wt e$

; te

tis Ita D. Hier.

fed vivum, & in prato germinans ;

T. pon;

4. Exaltabitur.) Pro exaltezur , fu-

hoc enim Hebraice vocatur »»vr elazfrr,

"|

turum pro imperativo, quomodo etiam

00

fententia

quod hic habemus..

rdc ils

fequentia explicanda funt

7. Quia fpiritus Domini fufflavit in

dereng.

Rmnp

eft, tollatur omnis anfra&us, & obli-

eo.) Nam fpiritu vehementi, & urenti

ficcantur herbz, & flores.

I?l Fn[( /1'1'0 i

quitas, & omnia adequentur, & com-

ïæm.ï

t

I

Planentur.

9. Verbum autem Domini.) Licet he-

vd

N : J

Mlttene

14i

C A Pr U To Xïjo

9. Super montem excelfum afcende tu , qui evangelizas

Sion: exalta in fortitudine vocem tuam , qui evangeliza: Je-

collis hu-

rufalem : exalta, noli timere.

Dic civitatibus Juda ; Ecce

Deus vefter.

x

i5 plants

5 Ci10 pi-

io. Ecce Dominus Deus in forti

tudine venie: , & bra-

chium ejus dominabitur: ecce merces ejus cum eo , & opus

! *Omnis'

ilius coram illo.

*

11r. * Sicutpaftor gregem fuum pafcet: in brachio fuo con- Ezec.

iritus Do-

34-23-

gregabit agnos, & in finu fuo levabit, foetas ipfe portabit.

374

12. Qui menfus eft pugillo aquas, & coelos palmo ponde-

oarn.

um auicm

ravit? quis appendit tribus digitis molem terrae, & liþravit IO.1I.

es in ftatera.

:rn pondere montes, & coll

N

53

I4. * Quis

—— m d

Jpfe portabit.) Suaviter ducet, acfi

mines exficcentur, & pereant ut fc-

qu & tot-

num, verbum tamen Domini, quod

portaret , pedetentim pre fe agens,

carnem aïï'umpüt, &ternum eft, cum

ne'fatigentur : fenfus totius verficuli

eft, regimen Chrifti, quo fuam gu-

yuitr.) Date

fir Deus immortalis.

un. Gloria

Super moutem exceljum , &c. )

bernabit Ecclefiam , fore fuave ; nam

at humanie

& agnos, id eft, plebem , fimplicem,

fita erat.

Sion enim terrena in edito monte

& recens converfam , & fotas oves,

Sdetut.

,K esperiti

Evangelizas Sibn.) Qui evangelizas

id eft, Apoftolos , & predicatores

Sioni, id eft Ecclefiz tam Iztum nun-

fovebit , & curabit; ut nihil eorum

; ) Un*

defiderent , quibus opus habent ad

omtis homo

tium apportas.

falutem confequendam , & in aliis

j, quodnunc

Exalta i2 fortimdine.) Nam Chri-

ftus eft D'eus fortis, infinitaque po-

promovendam.

i Propheti

12. Quis menfis, er.) Excurrit Pro-

tentia inftru&us ad profligandos Ec-

3 Quf d-

clefte hoftes.

pheta in divine potentie , & fapien-

IO. Brachiumejs:.) Potentia, robur.

tie commendationem, ur oftendat opus

com ii 1

Ecce merces ejus eum eo. ) Liberalis

Incarnationis illi facile fuiffe; fenfus

ergo eft: Quis preter Deum menfus

eft , & promptam habet mercedem,

imo ipfemet eis erit magna merces

eft aq

uas, &c.?

Hoc figget

nimis.

Pagile. ) Nelut pugille. LXX.

Esifmo hvt

ATA

j admiratio-

Ef opus ilius coram illo.) IMerces ope-

ris per metonymiami, eft repetitio ejus-

Palmo ponder avit.) Quafi palmo ma-

;; Cum omins

dem fententiz,

nus continet, loquitur humano more;

" quæ acue

qui enim aliquid palmo continet, ejus

ss diDon

II. Srcut paffor gregena [umm pa[cet.)

Magna cura fuos reget , immo pafcet

gravitatem fentit, & quodammodo

duere.

ut oves ; erit enim dominatus illius pa-

ponderat, & explorat.

n, & ficcufti

ftoralis , non tyrannicus.

Tribus digitis.) Summa facilitate.

: mminäns ]

Im brachio fuo congregabit agnos. )

Libravit n pondere montes,) Pondus

j 'ï*ïn ;Wn

Brachiis complectens , & ad caulas

metonymice vocat ftateram, vel bi-

deferens.

lancem, qua res ponderantur :. fufti-

äüabi;:.

j WM j

ln ffnu [uo levatit.) G

net manu potentie fug , montes, &

ænti,-

& yrentd

Fxtas.) Qu fctum utero gerunt,

colles , & cognitum habet ad unguem

pondus earum,

yel jam recens enix-zïB funt.

;e;;'.) lii

142

PROPIH .E T.

ISALIE

Rom.

qo. For!

[

uis adjuvit fpiritum Domini? aut quis confiliarius

1I

us fuit, & oftendit illi?

z

quzni, qt

C

àre

)1. Num

2' IO.

14. Cum quo iniit confilium & inftruxit eum , & docuit

!

1107 anmurt

Sap.

eum femitam juftiise, & erudivit eum fcientiam , & viam

füs fündami

9. 13. prudentiae oftendit illi ?

12 Qui

15. Ecce gentes quafi

ftilla fitulee ,. & quaümdmentum fta-

terz reputatae funt: ecce infulee quafi pulvis exiguus.

quafi locuf

dit cos ficut

16. Et Libanus non fufficiet ad fuccendendum, & animalia

1 Qu

ejus non fufficient ad holocauftum.

17. Omnes gentes quafi non fint , fic funt. coram eo, &

terrae velat

quafi nihilum , & inane reputatee funt ei.

M E qi

Catus in teri

A&or 18.* Cui/ergq fimilem feciftis Deum, aut quam imaginem

17.29. ponetis ei?

tnt: & m

s. R

19. Numquid fculptile conflavit faber ? aut aurifex auro

*6. Levat

figuravit illud, & laminis argenteis grgentaïius.

*

Creavit hasc;

20. For-

&X DOmime y

Vittutisque

I3. Qnuis adjwvit /þ;rztum Domini? )

pief:ate ; 3C facrilegib, vOos O Genti-

—

Hebr. Qzs ponderavit , expendit , per-

les, Jovem, Jovisque idolum compa-

Q R trfe [jry

pendit, penetravit fprritum , id eft,

ratis, & zquiparatis Deo, Deumque

mentem , & confilia Domini, ut eum

Jovi, immo Deum facitis Jovem , &

ümm, & q,fw

ope, & confilio fuo in operando ad-

Jovem Deum ?

Wifm.) Pa

-ut quam fmagimem papetis ei ? )

QI. Kümquid

juvare poffet? quafi dicat: INemo.

« Offendit 1/;.) Quid effet agendum.

Quz poterit ex rebus hifce materia-

UEIS terram cx

tis imago fieri, que diving illius na-

um

15. OAf fétlia fftula.) Quafi ftilla

tur& vimn, atque preftantiam reprz-

€üm elfe crets

e fitula decidua , & neglecta , cujus

fentet? Neque tamen hinc colligi po-

vd tgénty feu

nulla habetur ratio , immo flc.ut ftille

&

teft otiofum effe, vel illicitum unagi-

ïk??dfm"fa "

pars minitna,

num üfum; nam licet imapo nulla ad

O. R m

Momentum flatera.. ) Vide dicta

vivum Deum reprafentet , excitare ta-

11

lüh

! Deum tq

Sap. II- 23.

mmen pote& Dei vivi ,& veri memo-

16. Libansus: non füffciet ad fuccen-

riam in animis hominum.

Adde non

22. gj

fee

dendum.) Mia eft divinz naturz ma-

colere nos imagines, ut deos, quod

Qübert

A tund

jeftas , ur Libanus , qui thure abun-

tamen faciebant Gentiles , qui in la-

Qdf li, "

dat, & filvis odoxatis, non fatis fit

pide illo, autligno numen ineffe exi-

ad fuffimenta, & animalia quz magno

ftimant.

f!ll )]1'-2

O

ibi pafcuntur numero , ad fufficienda

Ig. N*

wd feulptile confavit fa-

f*üf? Wat,

holocaufta , quz illi debentur.

äere ) In

H

ebr. eft: Nosze feulprile

? porm

19. Cui ergo f£nite ? ) Per digref-

couflavit fa&er, ut vertunt Pagninus,

Te

: &Wïmu

fionem invehitur in idololatriam ; fen-

& Vatablus, quafi dicat: Quis adeo

lo

9etn n

fus eft: cum omnes gentes Deo com-

vecors eft, ut exiftimet metallum illud

th TV CR

t

in idoli formam figuratum divinita-

tüty

paratz fint quafi gutta, immo nihi-

tem labere ?

lum, & inane, qua temeritate, im-

li

mmpw

IHQIh

f

1 1)0]"

LOAT RUT SXE.

143

otfiliamns

20. Forte Jignum , & imputribile elegit : artifex fapiens

quarit, quomodo ítatuat fimulacrum, quod non moveatur.

& docuit

21. Numquid non fcitis ? numquid non audiftis? numquid

, & ia

non annuntiatum eft vobis ab

iniüo? numquid non intellexi-

ftis fundamenta terraze?

*

entum -

22. Qui fedet fuper gyrum terrze, & habitatores ejus funt

Us,

quafi locuftze: qui extendit velut nihilum coelos, & expan-

X animalia

dit eos ficut tabernaculum ad inhabitandum.

23. Qui dat fecretorum fcrutatores quafi non fint: judices

m e, &

terrae velut inane fecit:

24. Et quidem neque plantatus, neque fatus, neque radi-

imagined

catus in terra truncus eorum: repente flavit in eos , & arue-

?

runt: & turbo quafi ftipulam auferet eos.

"fex aUto

25. Et cui aflimilaftis me, & adeequaftis, dicit fan&tus.

26. Levate in excelfum oculos veftros , & videte , quis

40. Tot-

creavit haec:; qui educit in numero militiam eorum, & omnes

um t at

ex nomine vocat: prae multitudine fortitudinis , & roboris,

virtutisque ejus, neque unum reliquum fuit.

«s 9 Genti-

27, Quare

olum compi«

QO. For/g bgnum , & saputribile. )

fecreta rimantur ; hi enim Hebraice

o, Deumque

Durum, & quod cariem non fentiat.

VOocantur [—7»^373* rozenim.

is Joven,

Sapien.r.) Peritus.

g«dices terrs.) Principes, quorum,

2I. Numquid non feitis, €0c.? ) $i

munus eft populis jus dicere.

o]zm': "n )

Deus terram creavit, & metalla, que

Velet imane fecit.) Poteft enim Deus

ilce materil

in.ea gignuntur, quis ita deliret, ut

ing ilns d-

etiam Principes folio dejicere , quod

Deum efte credat fimulacrunt ex auro,

Ífrequenter fecit, & ft libuerit, velut

atiam repr*

vel argento fculptum aut conflatum ?

inane. facere, hoc

sc collgi o*

Fandamenta terra.) . ld eft , nonne

nihilum.

: eít ," redigere in

icitum nndg

fcitis , & majorum traditione , acce-

24. Ef quidem neque þl4nt4tm, &c.)

uro nula 2

piftis, Deum terram fundaffe, & fuo

Perinde ac fi non effet plantatus. Vel

. excitate t

loco ftituiffe ?

fenfus eft, Deum Reges, & tyrannos

g mem-

22. Qnmi féder. ) Qui prafidet, &

aliquando ftatim initio imperii de me-

, Adjenn

uberfat mundum.

dio tollere, antequam prolem fufcepe-

deos, q

Quaff locuffa.) Quod exiguum eft

rint.

]

qiin4

animal, vile, miferum, & brevis vits.

25. Ef cut affemilaffis me?) Velque-

yn ind &t

Velnut m'/ä'iltzm.) Facillime.

ritur, quod creaturas etiam viles, &

Sicut tabernaculum, ) LXX. sz/i

defpicabiles illi adzquaverint, & deos

a rvnfw."f f*

eameram: rotundos fcilicet inftar ca-

fecerint ; vel fenfus eft,

uafi dicat]

merz , & fornicis.

r

Nnmquid . mihi quidquam fimile, aut

ii [ gt

j agninu&

Q3. Secretorum fi*rum:ore;.) Philo-

zquale ?

. Qs 400

fophos inveftigatores arcanorum na-

Q6. Quis creav;

£ b4c?) Quafi dicat,k

: enillum iJ,hl

turz.

LXX. vertunt Przzcipes , ut

nonne ego ?

"TU

etiam Pagninus , & Vatablus, qui fci-

Educi? in numero.) Numerofe ; mul--

te enim funt ftellz , vel in numero ;

licet ftatus politie, ac guberjpationis

N

EH

; PROPHETf æSAIZE,

27 Quare dicis. Jacob, & loqueris lírael; Abfcondita eft

viamea a Domino ; & a Deo meo judicium meum tranfivit?

D 1

29. Numquid nefcis, aut non audifti, Deus fempiternus

