, qui minifcrantvdomui :ipfi poffi-

L

debunt viginti gazophylacia.

(

.

.

.

s dabitis quinque -millia latitudi-

. 6. Et poffeffionem civitati

nis, & longitudinis vigintiquinque' millia, fecundum fepara--

tionem fan&tuarii, omni domui Ifrael.

*

7. P-rincipi quoque hinc, & inde in

feparationem fän&uariig

--

tum defignabis, qüo.d fit pro fan&i-

licet civitatis'.,, & crivium— Jerufalem

tate, id eft pro templo, & ejus atriis.

laicorum dimetitur, eamque in lon-

Quingentas per q(tingentos.) -Spa-

itudine partem forti Sacerdotum, &

j

evitarum facit, fed in latitudine an-

tium quiügentorum calamorum.ex o-

mni latere.

guüiorem, nimirum quinque inillium

Is [uburtana ejm.) Signifïcat inter

calamorum feu cubitorum.

Secundum: feparationem. fanttuarts ,

ipfam templi periodum, & Sacerdo-

tum habitationem tuiffe fpatium quin-

&'c. ) Quemadmodum longitudo vi-

quaginta cubitorum per circuitum, in

ginti quinque millium fanctuario eft

attribita.

quo fpatio, & reverentiz, & fanttitatis

!

E

caufa, & ut-templi pulchritudo . ma-

Oi domui Ifrael.) Omni tribui ;

€«Dccidemns.

h

gis appareret , nullum erat edificium.

nam ex omhi tribu habitaturi erant

3. A men[ura iffa.) In menfura ifta,

in Jerufalem.

hoc eft calamo, : five cubito , cujus

0. Principi quoque.) Dabitis fuum

proxime Tmeminerat.

locum , & fpatium ut ceteris , fed

p*

culiare, & Principe dignum.

4. Sanifrcarum de tfwïd.) Spacium

hoc viginti quinque millium, &c. erit

. Hinc , 6 inde.) Àd meridiem, & ad

fanctificatum de terra, id eft. ex tota

Aquilonem ex utroque latere. Latera

terra Juda, ut in eo conftruatur tem-

autem dicebantur proprieMeridianum,

* L atj

pluin, & domus Sacerdotum.

& Septentrionale, quia longitudo ab

fa]a

T Vig;nti quinque amutem millia. ),,Alïa

Oriente in Occidentem fum:batur.

preter illa , quge Sacerdotibus affigna-

In /Z—pdnztianem f;'mäï*u:trii.) P&lgni-

ta funt.

0

Jubet enim hic Levitis tan-

nus, & Vatablus vertunt , jsxza fe-

tundem fpatii admetiri, quantum ad-

parationem , vOCat autem feparationem

menfus eft Sacerdotibus.

fortem feparatam , quafi dicat : poft

Poffidebunt "viginti gazophylacia, &tc.)

.fortem , quam jufft feparari. primo

In atrió Sacerdotum ; neceffe enim

Sacerdotibus ;; dende Levitis ; teitio

erat, ut dum per vices fuas miniftra-

civitati & civibus, quarto loco fepa-.

ä

bant, ibi eque ut. Sacerdotes fua ha-

rabitis , & defignabitis locum Prin-

berent habitacula.

cipi.

Sequens figura rem ponet ob

6. Er po[fcffonem civitatis , &fc. )

oculos, que etiam melius intelligetur

"'erram hic fortem , & partem. fci-

ex iis, q?æ C. 48. dicenda. funt. -

LJ

CAPUT XLV

715

H]n

Septentrio

erit

[

Sors Dan

lu-

;

*

Sors Afer.

$1Q

5

Sors Nephthali.

*

Sors Manaffe.

fril-

Sors Ruben

ofi

ä

D

Sors Ephraim.

Sors Juda.

Wli

7

t

a

Portio Principis.

Longxtudo Vlglntl qumque qnillium- calamorum, * feu cubltorum.

naril

ssmmmstit

]a-

a

l,

ufilem

? Jore

e

ium ca

]i

llhium . cala-

]lhum cala-

ine atl*

Y

niltutl

Sacerdotum,

hat v

*

eu cubitorum.

do «

*

n ADCORRD .

.

quinque mill

no

*f

L

ti quinque mi

* feu cubitorum.

D

Civitas l tium Civitat

!

* feu cubitorum

nti

.

inti quin que m!

'SUOLI()

embul ;

Occidens.

"'emplum- 1

Portio Levitarum,

l enat

*

morum ,

x

do vigin

morum,

morum ,

j fnum

*

Portio l

f p*

ongltu

Longitudo vigi

L

Portio fervien- i

Longitudo vig

n&ad

4

Latitudo decem mill

[act

Latutudo decem mill. .Latitudo qumque mlll

calam. * feu cubitor

al&m. * feu cubitor.

calam, * feu cublcor

mmum,

— ÁÁ—

qudo i

[

Portio Principis.

at

P Anrm'

Longlcudn viginti quinque millium C'ihmorum, * feu cubltorum.

T f'

* Sors Bem àmin.

PUA

2.

Sors Sinieon.

i p

j p

3. Sors Iffachar

tertlo

4 Sors Zabulon.

cO [epï

5.

Sors Gad

m Prm

Onct 00

'SoIprIo ]A

i V

*

XXXX 24

n

"715

PROPHETIE EZECHIELIS

& in poffeffionem civitatis, contra faciem feparationis fan&tua-

rii, & contra faciem poffeifionis urbis: a latere Maris, usque

de co

ad Mare, & a latere Orientis usque ad Orientem : Longitudi-

&

I-?o

nis autem juxta unamq

uamque partem a termino Occidentali

& d&

usque ad terminum Orientalem.

t

8

8. De terra erit ei poffeflio in.Tfr

ael: & non deþopulabun-

ttiunt

ader

tur ultra principes populum meum : fed terram dabunt domui

Iírael fecundum tribus eorum.

9. Haecdicit Dominus Deus : Sufficiat vobis principesIfrael:

Tirzel.

iniquitatem , & rapinas intermittite, & judicium , & juftitiam

.. facite, feparate confinia veftra a populo meo, ait Dominus Deus.

IO. Statera juíta, & ephi juftum, & batus juítus erit vobis.

u f

Ir. Ephi, & batus eequalia, & unius meníurae erunt : ut ca- .

c H

ïatam |

*Exo. plat decimam partem cori batus, & decimam partem cori ephi:

& p,'cv;

[o,

13. Juxta menfuram cori erit sequa libratio eorum.

Ü

&t dai

evi- — p ,* Siclus autem viginti obolos habet. Porro vigin:i ficli;

2

YOt ipf;

.

hodiem

Nut

n

*& Vigintiqginquey ficli, & quindecim flCli mnam faciunt

3- 47-

13. Et

tit .VE[AH

pellant

C'a;zt;'uz faciem feparatioyis. fantina-

àgros populi, au

*

16 Si

t eum tributis oneret,

i, 65c.) E regione fortis facre, &

& opprimat.

dráchm,

fortis, ftve poffellionis civitatis.

Sed terram dabunt.) lpfi Principes,

preto

A larere maris ufqüe ad mfzr.e.) Por-

aut qui terram divident , feparata por-

z

tioneSacerdotum,Levitarum, &P rinci-

Quàtuor

tio Principis a latere maris, hoc eít

Dory;

ex parte occidua protendetur in lon-

pis,reliquam terram populo diftribuent.

tnna Cor

xum occidentem verfus, ut etiam ex

9. Sufficiat wolis, ffr) Hac&enus

pteïe.a Yi

parte orientali extendetur verfus'orien-

OEpreiïüï'e' populum meum,

tres P*m

tem.

Non explicat , quanta futura

Separate confinia vefhtza.) Ut veftris

tfes alia

fit hec longitudo , fed videtur fuitle

limitibus contenti, alienos populi ve-

ftri non invadatis.

Tum qp;

viginti quinque millium calamorum,

d ' Qu

feu cubitorum , quante fcilicet erant

IO. Starera jufla , €&0.) Commendat

ii

latitudines trium defignatarum portio-

Principibus menfurarum,ac ponderum

equitatem, quia illi funt,qui ea minuen-

Quinque

num, fcicet Sacerdotalis , Levitice ,

Cima; (1'

& Civitatis; hezc enim quinque mil-

di, & augendi auctcritatei habent.

C&l)]ntm.

lia habebat latitudinis , ille vero fin-

II. Epbi , 65 Latus.) Pares menfurg

erant ephi, & batus, fed ephi erat

Dlx fui

gulz decem.

Qund& n

juxta unamquamque partem. ) Ad

aridorum, batus liquidorum, contine-

Qu fe

latus uniuscujusque partis, Sacerdo-

batque ephi-modios tres, ut etiam batus.

talis, Leviticz , & Civitatis.

j'xta. menfíuram . cort. evit &2u4 - li-

UOdeclm

4 termino occidentali , 6$c.) Àb oc-

bratio.) A;qua ad pondus divifio, &

Mnay

cidente in orientem , üive e contra ;

ad corur accommodatio, quafi dicat :

hec enim efít longitudo, ut patet in

utrumque ad rationem cori exigetur,

T&cis ;

tabule delineatione,

IQH

fcilicet ut ephi, & batus fint decima

9. De rerra erit ei poffe/fo. ) Prin-

pars COri.

Primiia.

ceps vivet ex parte terre, quam feor-

I2. Vigimti oboles.) In Mebr. eft,

Oi

Ofltend,

fim ei affipnari jubeo , ne invadat

m2 ] w b/dime grab, id eit,

litig plu s

s

C AV'P U:F XLV.

77

(s

13. Et hee funt primitice , quas tolletis: fextam partem ephi

üsque

de coro frumenti, & fextam partem ephi de coro hordei.

itudie

14. Meníura quoque olei, batus olei, decim pars cori eft:

entall

& decem bati corum faciunt: quia decem bati implent eorum.

1$. Et arietem unum de grege ducentorum, de his quze nu-

abun-

,triunt Tfrael in facrificium ,*& in holocauftum, & in pacifica,

donui

ad expiandum pro eis, ait Doininus Deus.

16. Omn

j Cipl in

[(rael:

lírael.

jis populus terrae tenebitur primitäis his prin

E

hitam

OXXXX 3

17. Et

: Deus,

v'0DS.

graza filiqua, Putat Mamonatüs avo-

nus daret, quam par erat. Jubet er-

r o

ce Hebraica 553 gerz. vocem deri-

go ut fexagefima p*ars frugum pro

vatam caratz;, qua utuntur aurifices,

primitiis Deo detur; jubet enim dari

i ephi:

& pharmacopolsz.

Sed, probabilius

fextam partem ephi, quz eft fexagefi-

Id Hebrzorum tradi-

eft derivari dmó rà» xseurío» ; qu&

ma pars cori.

vox ipfas filiquas fignificat.

Inimo

tio confirmat , que docet pro primi-

hodieque in aliquibus Ícalie partibus,

tiis, nec minus, quam fexagefimam,

i

ut Venetiis , grana illa filiquarum ap-

nec plus, quam

quadrggeümam par-

—

'13. E

pellantur caratz.

Vide intra Luc. 15.

tem dari polte.

16.

Siclus, five ftater, erat tetra-

I

Men[ura quoque olei, €6c.) Ju-

5 Oneley

drachmus , zqualis in pondere, &

bet hic in fexagefimam partem faring,

pretio quatuor Julis Romanis, aut

que pro primitiis offertur , mifceri

rurcipes

quatuor regalibus Hifpanicis.

centefimam partem .olei.

Nam de-

n p

&Prad-

Porro vigtnti ffcli, €?c. ) Hoc eft,

cima pars bati, five ephi eft centefima

aqmna continet fexaginta ficlos. Pro-

pars cori. Corus enim continebat de-

(tribuent,

pterea vero divifit fexaginta ficlos in

. cem batos, five ephi.

Vaenos

tres partes, quia in iVina , five Mina

15. De grege dmentarum.) 'Q—ui du-

tres aliz menfurz continebantur, qua-

centas oves habuerzit unam dabit Deo

j vdiris

rum una undecim ficlos habebat, id

in facrificium.

;opuli ye

eft, quartam partem minze, fecunda

De his, qua nutriunt Ifrael in facri-

vicinti, id eft tertiam; tertia viginti

ficism.) E pinguioribus , quales elfe

debent , qui ad facrificinm deftinantur,

onderum

-quinque, id eft tertiam cum duode-

cima; fingulz etiam he menfurg vo-

ut Num. I8. Ig. 32. prscipitur.

j mite

-cabantur MMinz, atque ideo quadru-

16. Tezeiilur

. Principiz) Sacer-

fhabette

j mfnfuræ

plex fuit Mina, prima quindecim , fe-

dotum has primitias dare, ut ipfe onus

€unda viginti, tertia vigintiquinque,

fuftineat offerendi holocaufta, & vi-

ephi al

quarta fexaginta Siclorum. Sic Medio-

&imas in Sabbatis, Calendis, aliisque

, C

lta Cornel.

. lani duplex eft libra, altera unciarum

feftis pro toto pop:lo.

ia bl

duodecim,altera unciarum viginti oCto.

a Lapide.

Sed. verius videtur intel-

/ um :

Mnam.) Mox eft Greca ; nam p

ligendum hoc de Piincipe politico,

divifioa

Grzcis idem eft, quod z/z« Latinis.

cujus erat ex his primitiis curare fta-

,f i

. I3. Ha [unt primitie, 69c.) "Vaxat

ta facrificia pro Sabbatis, Calendis,

j erige

primitias frugum ,. verbi

r.' tritici ,

reiiquisque folemnitatibus , exemplo

j t

hordei, &c. Deo, & Sacerdotibus

'Salomonis 5. Regum 9. 55. & alio-

offerenda , ne aut Sacerdotum ava-

rum Regum 4. Regum 16, I5. Vide

yir. d

. Eftium ad hunc locum.

ritia plus exigeret, aut laicorum mi-

j "

E

718

PROPHETI/E. EZECIHIELIS

H

17. Et fuper principem erunt holocaufta, & facrificium, &

libamina in folemnitatibus, & in Calendis, & in Sabbatis, &

£,

Cat

in univerfis folemnitatibus domus lfrael: 1pfe faciet pro. pec-

cato facrificium, & holocauftum, & pacifica ad explandum p1o

domo Ifrael.

I8. Hzec dicit Dominus Deus : In primo menfe, una men-

P(u

fis, fumes vitulum de armento immaculatum, & explabls fan—

&uarium.

ZI.J (

Ig. Et tollet facerdos de fangume, quod erit pro peccato-

!ng

ul

& ponet in poftibus domus, & in quatuor angulis CrQPldmIS

altaris, & in poftibus portee atrii interioris.

20. Et fic facies in feptima menfis, pro unoquoque qui igno-

ravit, & errore deceptus eft, & expiabis pro domo.

.21. In primo menfe,. quartadecxma die menfisj erit vobis

Paíchee folemnitas : feptem diebus azyma comedentur.

1

22. Et faciet princeps in die illa pro fe, & pro unlverfo po-

Opts

pulo terrae vitulum pro peccato.

Tum:

23. Et in feptem dierum folemnitate faciet holocau&um Do-

mino feptem vitulos, & feptem arietes immaculatos quotidie

fabi

2b

feptem diebus: & pro peccato hircum caprarum quotidie.

& pQ

24. Et facrificium'ephi per vitulum, & éphi per arietem fa-

porta

ciet, & olei hin per fingula ephi.

25. Se-

$

bar

17.

Super Prmc:pem erunt- bolocau-

Qui loqmtm de facrificio pro igno-

ij

f^. &8) Hoconus fuftinebit Princeps

rantia, cujus mentio Lev. 4.2. & 22.

Sacerdotum, ut ipfe ex primitiis a po-

& cap. 5. 17. & alibi.

0le i

iói

pulo oblatis, vi

imas fuis tempori-

Italice di-

Expiabis pro domo.) Hebr. & LXX.

(,U(th

bus facrificandas fufficiat.-

Expiabis domum , id eft templum ob-

tem (j

ceremus ,

ffará 4 carico del Prmczpe

latione facrificiorum.

tüm f

a

dei Szzcer/an

91. ln primo mez[e.) Mide dicta n. 18.

Dter]

po

I8.. In primo menfe

.) Nifan , qui

Septem diebus azyma comedenttr. )

ptam

partim IMartio noftro refpondet , par-

Juxta legem Exodi 12. num. 15.

k'Pïd

tim Aprili.

22 . Faciet.) Sacrificabit Princeps,

Usa menfts.). Pxima menfis, cardi-

non per fe ipfum, fed per Sacerdo-

C Hln

Sicut di-

nalis numerus pro ordinali.

tes, ut patet ex his , qua dicuntur

Ie, p

citur, &ma fabbatorum , id. elt, prima

cap. fequenti num. 2.

fehtaterum.

QH

uctidie feprezm dieius, ) Quo-

Imilg «

19. De /LGgmrfe.) Sacrlfïcn, vel

tidie feptem vitulos, & feptem arxetes,

3. de

f

piaculi, quod erit pro peccato.

idque per feptem dies.

Vi

In pofHbus domus. ) In poftibus templi.

Hircunm CADTATHI. ) Vlde dicta cap.

el

E£ in quatuor augulis crepidinis.) Al-

43 num. 22.

$us ]

taris.

De crepidine altaris vide dicta

24. Sarr;/ïrzum epbhi , Efc ) Offeret

L

tb

fuprà cap. 43. num. 14.

ephi fimile cum fingulis vitulis, &

ztri dnterioris.) Atrii Sacerdotum

tantundem cum fmguhs arietibus. De

àd h

20. Pre «noquoque , qui 1gnoravit.)

ephi dl&um eft fupra n. 11.

t Qm

vt in f

CAPUT XLV. & XLVI :

719

&

2$. Septimo menfe, quintadeäima die menfis, in folemnita-

i

te , faciet ficut fupra diéta funt per feptem dies, tam pro pec-

XC-

cato, -qgam pro holocaufto, & in facrificio , & in oleo.

pro

CAPUT XLVL

*

Ven-

fate

P?ïta þlfz's Sabbatis ,

ac Calehdz's aperienda , €? que bolocaufta

bis diebus offeret princeps, quavve porta ipfe, aut populus templum

At

ingredietur, el egredietur : de [pontaneo , &? quetidiano priucipis

lints

belocauflo : de ipfius dono filiis , aut fercis dato: loca, in quibus

| þcerdozfgs coquant fa

erificia , €? minifiri vilimas

L

m.

. populi.

1

(Obls

«H

£c dicit Dominus Deus: Porta atrii interibris,*quæ' re-

- fpicit ad Orientem, erit claufa fex diebus, in quibus

opus fit: die autem Sabbati ap

p

M

*

;

e.rietur?/ fed & in die Calenda-

rum aperietur.

|pe

2. Et intrabit princeps per viam veftibuli portze de foris, &

ftabit in limine portae, & facient facerdotes holocauftum ejus,

Yidie

& pacifica ejus: & adorabit fuper limen portae

|vi

?

,& egredigtur-:

porta autem non claudetur usque ad vefperam.

jl fa

3. Et adorabit populus terrse ad oftium

g,Se

portse illius in Sab-

) 1900

ba,t;s, & iIll Calendis, coram Domino..

4. Holo-

&

Ole; bi».) Continebat zmtem r

Til interioris.) Atrii Sacerdo-

duodecim 7339 Jegie; 3395 /eg au-

I.'A

tum. Hxc eft porta claufa,

I

tem tantum liquoris capiebat, quam-

de qua dixit c. 44. n. 2. & 3. Hanc

u ob

tum fex ovorum putaminibus conti-

jubet hic aperiri Principi in Sabbatis,

neri poteft. taque z/z , continebat

& Calendis.

"as

feptuaginta duo ova.

Cornelius a

2. P;inceps.) Rex.

1174

Lapide in Opufculo de menfuris do-

Per viam veflibult porte de foris. )

n

P5

& :

cet Hin olei continuiffe Libras 13

Per portam orientalem atrii exterio-

ris , quod Principis erat privilegium,

icerao

I?;r ffngula ephi.) .Cum fingulis ephi

ut per illam ingrederetur ; populis

hicontu?

fimilz mifcebit unum hin olei.

ingrediebatur, &'egrediebatur per por-

Quo

- Q985. Septireo men[e.) Menfe Septembri.

tam Meridionalem , & Aquilonarem.

In folemnitate.) "labernaculorum.

Gtabit im limine porte.) Ut etiam

aneteh

Vide Lev. 23. 39.

N

fupra c. 44- n. 2. & 3. dicitur.

S;cut fzpra.dicla funz.) Num. 5. 23.

Facient Sacerdotes.) Sacrificabunt.

f at

Tam pro peccato.) ld eft, & quod

Adorabit.) Sacrificiis prefens erit,

attinet. ad facrificium pro peccato,

& preces fuas ad. Dominum lfundet

0ffet

& ad holocauftum , &c. ut dictum

ftans in limine àtrii interioris.

:uliï !

&

eft num. 21. & deinceps, faciendum

Egredietur. ) Sacris expletis , aut

ys P*

elfe in folemnitate Pafchz.

cum : fuæ. facisfecerit. pietati,

"720

PROPHETIXEX EZECHIELIS

4. Holocauftum autem hoc offeret. princeps Domino ; in

n

die Sabbati fex agnos immaculatos, & arletem immaculatum.

at pa

f)

ü€

5. Et facrificium ephi per arietem : in agnis autem facrifi-

cium quod dederit manus ejus: & olei hin per fingula ephi.

fua, f

6. In die autem Calendarum vitulum de armento immacu-

que p

lat um: & fex

x agni, & arietes immaculati erunt.

?. Et ephi per Vuulum ephi quoque per arietem facxet fa-

quo

crificium : de agnis autem, ficut invenerit manus ejus: & olei

l)

hin per fingula ephi.

partem

] : fac

]

8. Cumque ingreffurus eft princeps, per viam Vefhbuh por-

tzee ingrediatur, & per eamdem viam exeat.

131

holoca

9. Et cum intrabit populus terrae in confpe&u Domini in

folemnitatibus : qui ingreditur per portani Aquilonis, ut ado-

16.

alicui-

ret, egrediatur per viam portze Meridianae : porro qui ingre-

dmu per viam portae Meridianae, egrediatur per viam portae

pofiide

Aquilonis : non revertetur per viam portae, per quam mgref-

I"l

fus elt, fed e regione illius egredietur.

Tüm iu

IO. Prmceps autem in medio eorum cum mgredxentlbus

Vertetu

ingredietur, &-cum egredientibus egredietur.

lsss

1r. Etin nundmls,& in folemnitatibus erit facrificium ephi

U NT

per vitulum, & ephi per arietem : de agnis autem erit facrifi-

cium ficut mvenerlt manus eJus. & olei hin per fingula ephi.

fU& àcult

r2. Cum

0€1rr

p fn,ez

Ncom claudetur . ufque ad -ve:/fe W. )

9. Porze. ) Orientalis, ut. dictum

Sed aperta remanebit , ut liber pateat

eft nim. 2.

Y O

profpe&us populo ante temph faciem

Q. Ip confpetin D^mmz) Iu atrio.

mam f

adorare volenti.

Eerediatur per viam porta meridiae

spxïl [/

B. Sacrificium epbi per arietem.) Hoc

n4, 66.). lta ftatutum: eft, ut in tanta

teï th.

explicatum eft c. füperiori n. 2

populi turba facilior, & expeditior

TnCey

Íe agnis autem , €/c.) ld eft, liba-

eflet tranfitus.

Wllenr

men, & menfuram fimilz ad agnos,

10.- Jp sedio (orttm.) Per portam

quos immolabit Pxinceps, non pre-

O;ientalem ingredietur , qux media

pRtletur ]

Ícribo :

det ipfe tantum , quantum

eft inter meridionalem , & feptentrio-

&t, T.

volet , ita tamen , ut olei hin per fin-

nalem.

W Av ] Mn 4

ula ephx fimilz, qu& dare voluerit,

Cem tngrealrenlem ingredietur, G9c. )

hUum

addat, & mlfceat.

Eodem tempore , quo alii ingrediun-

Gu H büldin a a M. ) Vitulum

tur, etiam ipfe ingredietur; & eodem

adhuc la&tentem , ficut fuperiori cap.

tempore, quo alii egrediuntur, & ipfe

f'mhæ &

num. 23. & cap. 43. 22. dixit hir-

em.edlet;ur

P d$.

cum caprarum. In Hebr. eft, Es

II.

In nundimis) la feþ**::, ut eft

bovis, five VAacc , id. eft &dhuc mma-

in Hebrzo.

Cnfd ;31

mane V

trem fequentem , ut lac fugat.

Sacriffcium ephi per virul«m.) Mide

10chqt /

7. Epbi , 6c.) Mxe patent ex di-

dicta fuperiori cap. 1. 24. & hoc cap.

&is nutm. 5.

num, 5.

(at þ&ï f'

ibl ^ (

remaeqte m ass

r

"or

CAPUT XLVL

01in

-X35., Cum autem fecerit princeps fpontaneum hoïocauüdm,

latumn

aut pacifica voluntária Domino, aperietur ei porta, quee re-

fanfi-

Ípiciet ad Orientem, & faciet holocauftum fuum, & pacifica

ophi

fua , ficut fieri folet in die fabbati

8

: & egredietur, claudetur-

1InaQu-

que porta, poftquam exierit.

13. Etagnum ejusdem ànni.immacu

latum faö'/iet

Xholoc-*k:a'uftum

ciet fee

quotidie Domino: femper mane faciet illud.

& olei

.14. Et faciet facrificium fuper €o cata mane mane fextam

partem ephi, & de oleo tertiam partem hin, ut mifceatur fimi-

]i pot«

lge : facrificium Domino legitimum, juge, atque perpetuum.

15. Faciet agnum, & facrificium,

x& ol/eum cata myane— mgne :

jini m

holocauftum fempiternum.

:

t ado-

16. Haec dicit Dominus Deus

: Si dederit princeps domum

dnge

alicui de filiis fuis: haeéreditas ejus , filiorum fuorum

ier.it',

|porta

poflidebunt eam haereditarie.

17. Si autem dederit legatum

de hæf&difate fua un-i fervo-

ingrefw

rum fuorum, eritillius usque ad annum remiffionis , & re-

ntibus

liis ejus erit.

Vþrætur ad principem : haereditas autem ejus fi

183 Et

; ephi

Sz'cutþim.)enerir TRATUS eju:.) : Pr.O

15. Et facrifrecium.)- Id eft, -libakmen,

facri-

fua facultate. Vide dicta n. 5.

ut precedenti verficulo.

à epi!

Q/ei bin, 6c.) MHoc explicatum eft

16. Herediras ejus-) Ejus filii, cui

, Qurn

cap.'fup?riori num. 24. .

eam dedit, quafi dicat : transmittet

. didom

I2. Cum fecerit.) Cum obtulerit vi-

fiülius ad pofteros fuos hanc heredi-

&imam facrificandam per Sacerdotes.

tatis partem, a patre Principe dono

Ton

acceptam. .Loquitur de parte bono-

mtridl'd"

Spontaneum äo!ackujium.) Cum prz-

rum regalium, ut patet ex verficulo

ter facrificia illa, & holocaufta, qux

: in [.mta

Princeps in feftis juífus eft offerre,

fequenti.

,q;editi()ï

voluerit aliis diebus fponte fuum ho-

17. Legatum.

Pt Donunn, ut num.

locauftam , vel facrificium offerre ,

precedenti.

aperietur illi porta Orientalis, ficut in

N

feftis. l'ofpontaneum LXX. vertunt,

Ufgme ad annum rem:jïmi:.

) Ufque

ad annum Jubilzi, quo tempore pof-

ï?tentriU'

Ó oAoqyías, conjefronis,non-peccatorum,

fed laudis, & gratiarum a&tionis.

feífiones ad priftinos dominos revo]-

Afl Ó [')

vebantur, Levit. 2

5. I3. conftituit

I4. Sacriffcium. ) Iatelligit libamen

difcrimen inter pofíeffiones a

Rege

ggredi[m'

eott

fimile, & olci, ut fupra num. 5. &

datas filiis, & datas fubditis , nam

n & ipfe

cap. 45. nüm. 24;

datz filiis transmittebantur ad hzre-

Cara prAHe "mane. ) Singä;;lis diebus

des; date vero fubditis (quos regis

revérentiz caufa fervos vocat) non

f'.f, J Eü

mane. Vox eaza eft Greca x«ra, quod

fignificat /cunnm vel per , quafi di-

transmittebantur, fed anno Jubilei ad

») Vide

cat , per fingvla mane.

Regem redibant , ut dictum eft.

Bilh eum Qom. Menoch, Tom. V. —

f Ca?t'

Tyyy

"o

[5]

L.

PROPHETIJXE EiE CHIELIS

18. Et non accipiet princeps de haercditate populi per vio-

lentiam ;. & de poffeffione eorum : fed de pofleffione fua hze-

reditatem dabit filiis fus: ut non di

1

4ni

fp?ïgaïur populus meus

/

ünusquisque a poffeffione fua.

d

Ig. Et introduxit me per ingreffum, qui erat ex latere por-

üiri,

t&e, in gazophylacia fan&tuarii ad* facerdotes, quce refpiciebant

f

ad Aquilonem , & erat ibi locus vergens ad Occidentem:

20. Et dixit ad me: Iíte eft locus, ubi coquent facerdotes

pro peccato, & pro deli&to : ibi coquent facrificium , ut non

L

eiferant in atrium exterius, & fan&tificetur populus.

21. Et eduxit me in atrium exterius, & circumduxit me per

domu;

latus

51

quatuor angulos atrii & ecce atriolum erat in angulo atrii;

,

atriola fingula per angulos atrii.

4 ]

22. In quatuor angulis atrii atriola difpofita, quadragiüta

d vj

Üri

cubitorum per longum

/

)« triginta pe;* latum : menfuree gnius

quatuor erant. .

(

Um n

23. Et paries per circuitum ambiens quatuor atriola : &

culinse fabricatae erant fubter porticus per gyrum..

Per aU

24. Et dixit ad me : Haec eft domus culinarum

4

,in qua s

üsque

quent miniftri domus Domini vicï.timas populi.

m

&

fenes,

tranfin

Qon po

IADA

a

E((g á

pan

da

CAPUT

templi :

&tium &

18. Per violentigm.) Wi fuübditos

T vfr.

"

&äxþe nefas eft. Vide fimilem phrg—/

Ql QIüg

opprimendo.

fim fupra cap. 44. I9.

Inen à &

Ut zon difpergdfur , Efc.) .Ne exci-

2I. lz atritm exterius.) In atrium

que lo

dant, aut dejiciantur privati poffeffio-

populi.

ne bonorum fuorum.

"triolum , €fc.))

(&h&r f

In angulis quätuor.

SZHV

I9. Per ingref[um.) Per portam

erant quatuor atriola feparata coquen-

de/

?

Aquilonarem.

dis carnibus facrificiorum deftinata.

qn Q.m f

Ex, latere.) Ad latus porte Orien-

22. Men[ure untus quatuor erant. )

talis atrii Sacerdotum.

Erant quatuor hec atriola ejusdem

4d Qry,

Vdflls

20. Santl ificetur paplglus.) Noxam

plane menfurz, ejusdem latitudinis ,

& per

conc:*aþat tangendo, quod illis attre-

& longitudinis.

POF'dm à

ia :)e*::e *:Je*

723

Yi0-

-

G A UT; XLVIH.

lg.

N

"Aque fübter limen domus egïezlz'em'es; & in latus Zeihplz' dextrum

defcendentes , efficiuntur torrens , qui tandem son . polef]. transoa-

por-

dari , &? Janat omnia , ad que pertigerit, babens pifces, €? arbores

bant

. fru&iferas : termini terra Jantie , que duodecim tribubus

]

:

J/rael, €&? advuenis. dividenda eff.

d

lotes

non

T convertit me ad portam domus, & ecce aquce egredie-

"E

bantur fubter limen domus ad Orientem : facies enim

domus refpiciebat ad Orientem: aquae autem defcendebant in

: pet

itril;

latus templi dextrum ad Meridiem altaris.

.2. Et eduxit me per viam portze Aquilonis, & conve

rtii:- me

gixäta

ad viam foras portam exteriorem, viam , quze refpiciebat ad

/

Orientem : & ecce aquae redundantes a latere dextero.

unius

;

3. Cum egrederetur vir ad Orientem , qui habebat funicu-

]um in manu fua, & menfus eft mille cubito

5

s: & t?aduxit me

per.aquam usque ad talos.

4. Rurfumque meníus eft mille, & traduxit me per aquam

]a CO

usque ad genua :

$. Et menfus eft mille,

& tyfaduxit me per aqüam usque ad

renes. Et menfus eft mille, torrentem, quem non potui per-

tranfire: quoniam intumuerant aquae profundi torrentis , qui

non poteft transvadari.

;

.yyy)? 2""

6E

P

D

. Copvertzt gme ad viam foms.) V.am*ï'

i

portam domus.) Templi Ori-

entalem.

blus vertit , & circuzre rae fecst 12 Viam

Ecce ag egrediebantur.) Villal-

foras, dacentem ad portam. exterzoren,

pand. ait fuiffe has aquas fubterraneas

(fcilicet Aquilonarem ) zz viem , qua

tendif im orzentem.

Italice diceremus,

templi , que per canales dudm in

yUT

atrium Sacerdotum influebant, qua-

mi fece girare pev. di fuori, dalla porta

/ l

rum ufus erat victimis lavandis , &

Sez£entriozale all Orzentale.

folo cruore infecto.

Sublimiori ta-

Et ecce aque redundantes.) Ile ipfz,

j p

quas viderat verficulo fuperiori per

men, & potiori fenfu videntur hg

aque fignificare baptifimum , gratiam,

dexterum templi latus defluentes , &

i gtrium

& do&rinam Chrifti.

templum circumambientes ad portam

^ Sulrer limen domus.) Yn Hebr. eft,

orientalem redibant.

uamüï

de fub limine demus , id eft de loco,

3. Cum egrederetur vir.) Angelus

qui erat fub limine domus.

fpecie Architedi, quem videram ca-

mn*atä-

d Orientem.) Eluebant Orientem

&

pite '40. 5.

a

verfus.

5. 4qua prefundi torrentis,) InMe.

9. Per viam porta quilonis. ) Per

brao eit, daus nabationi: , Md eft,

ejusdem.

UT

poxtam Aquilonis,

que non poterant trajicinifl natando,

£

124

PROPHETIZ EZECHIELIS

6. Et dixit ad me: Certe vidifti, fili homin

.is. Et eduxit

iói

me , & convertit ad ripam torrentis.

&

tür,

L

7. Cumque*me convertifiem, ecce 1

Iy)

n ripa torrehtis ligna

t€ 0f

multa nimis ex utraque parte.

$. Et ait ad me : Aquse iftee , quze egrediuntur ad tumulos

defic

fabuh Orientalis, & defcendunt:ad plana defer

?

fs : intrabunt

quia

mare, & exibunt, & fanabuntur aquae.

us

j

9. Et omnis anima vivens, quae ferpit, quocumque venerit

torrens, vivet ; & erunt pifces multi fatis, poftquam venerint

po

iluc aqus iftae

dupli

nerit torrens.

; & fanabuntur; & vivgnt omnia, ad qua ve-

:

l4

IO. Et ftabunt fuper ill

as pifcätoräs, ab Engaddi usque ad

E

Engallim ficcatio fagenarum erit : plurimae fpecies erunt pi-

Cadet

æ.

*fciqm-ejq;, ficut pifces maris magni, multitudinis nimi

4 ILÍa

Hoc aquarhm incremento fignificat

nentur ,& que prius in eo mortua

los, do

eligant

res Judzorum poft templi reftauratio-

erant, revivifcant. ^ Alludit ad Jor-

nem, vel potius Ecclefiz per Chri-

danem; hic enim ingreditur una ex

ban g

um ex parvis initiis incredibilem ac-

arte mare mortuum, « ex alia egre-

hzi jj

d

4b E

ceffionem accepturas.

itur, ejusque aquas ex parte dulcio-

pl a

6. Certe vidiffi , &c.) In Hebr. eft,

res reddit, convolvit quoque, & ef-

[ipiü a

an vidifi? id eft, an diligenter ob-

.ficit arene tumulos. Mare mortuum

fervafti torrentem hunc, ut ejus figni-

funt infideles, & peccatores, qui ba-

ditur ; i

Wï/umin

ficationem , quam tibi explicaturus

ptifmi aquis falutem recipiunt & vi-

potefi fi

fum , intelligas? fi non bene obferva-

tam, & ut opera faciant Ch/riüiano

i, audi myfterium, quod his aquis

homine digna.

alibi n

hoc t2ni

fignifïcatur.

Q. Serpit.) Verbum Hebraicum y3ty

W Jorda

7. Ligna multa nimis.)

Axbores þlu-

farats , & reptare in terra. fienificat,

rimz, myftico fenfu,

recipue & ad

& natare in aquis, ut in hoc loco ,

inmdd

literam intento, ligna

C

hriftiani funt,

nam de pifcibus agit.

-

Sf(idfi«

aquis baptifmi regenerati , & plan-

Quocunque venerit forrens, vrvet. )

tradia p

tati fecus decurfus aquarum, ut fru-

Si aquis fuis torrens illam circum-

Tem m

&um fuum dent in tempore, Pfal, 1. 3.

fluat, vivet ; accepit enim aqua ba-

lCCéntar.

II- Ill

Vel Jigna funt virtutes , fides , fpes,

ptifmi ex Chrifti latere fluens vim ho-

charitas, &c. que aqua doctring Chri-

minis viviEcandi; corpus enim tangit,

i verlg

fti rigatz fructus ferunt.

ut.ait Auguftinus tra&. go. in Joan-

UM gog |

9. Qua egrediuntur ad tumulos, &c.)

nem, & cor ab/zit.

aqu, QU

H aque, que ex templo eeredientes

Erunt pifces multi.) Chriftiani, qui

Ut

fluunt verfus Orientem , fuo

1e curfu

ex aqua, & Spiritu San&o rena-

Quià. v

vehementi trahunt . arenas,

&

earum

fcentur.

mnniä li

tumulos er

unt in alveo fuo , & de-

tiCOI'u m

"

IO. P/fcatores.) Pifcatores Apoftoh

Ícendunt a

planitiem folitudinis , in-

funt, quibus Chriftus dixit: vezite

T p:

eredientur mare mortuum , & exi-

poff me , factam vvos fferi pt[catores bo-

bunt ex illo, ita ut aque maris, be-

minum.- Matth.

l Qnirn (

I9.. Capiunt autem

Apoftoli (agenis fuis bonos, & ma-

b fl

neficio aquarum :orrengis hujus fa-

Qus, &

CAFU T XLVVIT.

"

xit

1I. Tn littoribus autem ejus, & in paluftribus non fanabun-

tur, quia in falinas dabuntur.

L

L]

i

I2. Et fuper torrentem orietur 1

n ripis ejus e'x-;utraqu'e pat-

te omne lignum pomiferum, non defluet folium ex eo, & non

lo

deficiet fructus ejus: per fingulos menfes afferet primitiva,

bunt

quia aquae ejus de fan&tuario egredientur: & erunt fructus

ejus in cibum , & folia ejus ad medicinam.

»

nerit

-

DU$, in quo

13. Hzc dicit Dominus Deus : Hic eft termi

lerint

poffidebitis terram in duodecim tribubus Ifrael :

o V€

.quia ]gfeph

duplicem funiculum habet.

14. Poffidebitis autem eam

finguli deque ut frater fuus ; fu-

£ ad

per quam levavi manum meam, ut darem

n

patribus —Veftris &

! cadgt terra l?æc vobis in po

H'eiïionem.

t

I;.Hij

i. hn

Yvyy s

los , donec veniant Angeli, qui bonos

dum her&tici, & peccatores puniun-

fmortua

feligant , & a malis fecernant , ut

tur, fal ceteris fiunt , 44i2 peffilente

Evan

il Jor.

5

gelica parabola declaratur. Mat-

.

flasellato, f'itus fapientiar eriz, Prov;

ma D

thal 13. 4-

À

I9. 25.

i qu.

-b Engadds u[que ad Engallim.) En-

I2. Nom defluer folium ex eo,) Allu-

dulcio-

dit ad Pfal. r. 3. & folium non defluet.

gallim ait 9. Hieronynus, ef£ zz priz-

,&d

cipio maris mortus , ubs Jordanis smgre-

Per ffaguíos men[es, &$c.) Singulis

r

ditur ; Engaddi vero ubi fiaitur, atque

menfibus novos fructus afferet.

qui bie

con[umitur.

Ubi fit Engallim non

Et erunt frulus cjus im cibzm ) Apti,

LA v

poteft non effe obfcurum, cum illius

ut fint cibus falutaris. D. Hieronym.

hriftiato

alibi in facris. Literis mentio non ftt :

hoc. ad Scripturam facram accommo-

hoc tantum ex hoc loco habemus effe

davit, cujus hiftoricus fenfus in ci-

bum eft, myfticus in medicinam, quia

)ny

ad Jordanem, & àd partem Borealem

of

Engaddi.

B

eo mores corriguntur.

z lo

SZcCatz0

/;;gemzrum erit.) 'Toto hoc

13. Hic eff zermings.) Hec eft men-

tra&u pifcabuntur, & poft pifcatio-

fura, ratio dividendi terram , qux fci-

; w"!/l!. )

nem retia ad folem exPandenc ; u$

licet in fequentibus prefcribitur.

| qirome

ficcentur.

3ofepb.) "Tribus Jofeph, qu& bipar-

CO IL 4s dtoribus amtem.) 'In Hebrzo

tita, & duplex eft eribus, continens

aq a

tribus Ephraim, & Manafíe.

3 V.ïth'

ad verbum eft, Cezefz ejuny. E5 paludes

n u

ejus mon fanabuntur.. Non dulcefcent

Duplicem funiculum, &c. ) Dupli-

aque, que extra torrentem, & mare

cem fortem , aut- hezreditatem. INota

n o*

phrafis, fumpta ex veteri ufu agros

fuerint, quo aqua templi pervenient ,

jiusi, qi

uia extra Ecclefiam non eft falus,

funiculis metiendi, unde illud pfail.lg.,

omnisque Philofophorum, & hzre-

