ftrenui potatores eftis.

, 11'5

hunc.

f)Ilfräï-

AA mi[cendam : ebrietatem.) Hebrai-

atf

Ig. Feffrmert, ) ctto vventat opus ejus.)

ce eft, ad milcendam , id. eft, infun-

Vox ]ud&eorum irridentium — verba.

dendam ffcerzm. Sicera eft quidquid

W/'t

Proph*ecæ* ; q.u*;æfï dicant * veniant ,

inebriandi vim habet. Greci f/,s'Sw/xæ

[

quae minaris, nihil timeinus, non mo-

dixerunt, quafi zmebrzamentum, aut

qn

xamur verba tua.

InebriA UH

&/'17/11.'

Confiimm.) uod tanta premedi-

23. Jufifeatk.) Abfolvitis.

ul

tatione indiget, in quo per tot annos

3uffitiam julti , Gc-). Jufti. j

Dornminus deliberare videtur.

lf.ltiS.

:

gs* V1O-

;i?ui-

Sanili lfracl. )- Dei, cujus fanctita-

t 0

Q4« Liogta zgr'zf ) Flflmïg&; i"gnis9

tem Ifrael colit.

qux lingaz figram prefert-

tiolh

Seiemus illud. ) Cupimus tandem

Ju

&ie radiv , €fc. Y Sic togms ]u-

videre, quale futurum.fit hoc conít-

deorum populus radicitus. cum |fuis

qää

,lp i

ïiumx & quid fa&turus fic Dominus.

fimilhis , & ftirpibu

!

:s, i'nte,rne-cionc,

2o. QUi dieiti mma!um bonum, €c.)

p erildt.

obli-

Sïgnifïcï*cnr judiciokum , & morum

H p. Pvis a

fäew!e(.i)" In pulveres, &

a«

cine:es folutum.

[

one

perverfitas, cumn fcilicet homises de-

-

pravati peccatis de xebus male judi-

Eloquium fautli Ifracl.) Legem Dei,

Mgne z d

1; dj

22

XPRP"?HET; ISAIJE

25. Ideo iratus eft furor Domini in popiülum fuum , & ex-

tendit manum fuam fuper eum , & percuifit eum: & contur-

f

bati funt montes, & fatta funt morticina eorum, quafi ftercus

fili

in medio platearum. |1n his omnibus non eft averfus furor

ejus ; fed adhuc manus ejus extenta. .

26. Etelevabit fignum in nationibus procul, & fibilabit ad

eum de finibus terrze: & ecce feftinus velociter veniet.

27. Non eft deficiens, neque laborans in'eo, non dormita-

bit, neque dormiet, neque folvetur cingulum renum ejus,

nec rumpetur corrigia calceamenti ejus.

]

füb

28. Sagittee ejus acutae, & omnes arcus ejus extenti.. Ungu-

z

l& equorum ejus ut filex, & rotee quafi impetus tempettatis.

29. Rugitus ejus ut leonis, rugiet

ut catuli leonum: & fren-

t;ri

det, & teneb

ejus

:

it praedam: & amplexabitur, & non erit, qui

eruat.

L

1 'Saää

.30. Et fonabit füper eum in dieil

la fiycu*t fonitus maris: afpi-

ciemus in terram, & ecce tenebre tribulationis, & lux ob-

0mn

tenebrata eft in caligine ejus.

(

CAPUT

vel Évangelium, ut exponit 8. Cy-

-4d eum.) Exercitum Romanorum.

le

rillas.

L

27. Nom efó defitjens, 66c.) Eft hy-

ào t

B /afp

potypofis, qua graphice depingit vi-

Vi

þfärtm!.

Isem;z'ver:mt.) H?br. cantem-/-

res, celeritatem ,, aviditatem, fortitu-

25. Conrurbari fnt montes. ) — Nos

Dui

dinem , & feritatem 'exercitus | Roma-

m,

byperbolice ditlom putamus, inquit D«

norum contra jJudzos.

Hieronymus » quod TAgnitudine ma-

Neque falverur cingulum , 6 £. Ve-

I

loerums imuntkentium) ctiami muontes com-

ftiti, calceati , armati cubabunt, &

dv

ioveantur, Gc.

N

UUR

fomnum capient.

Morticima,) Cadavera.

Nt6 rumpetur corrigia, G9c.)

Signifi-

g dils ,

catur eos bene armis, &

pum

Jm bis omumibus, GTc. ) ; NNec tamen

litaribus inftructos.

veftiþus mi-þ

du

adhuc his omnibus Judeorum malis

m

29. Ur. flex.) Duriffimz, folidif-

p

placatus eft Dominus, fed adhuc ma-

ime.

boe

nus ejus extenta eft,

A& elevata ad

Rota ejts.) Quadrigarum.

ine 4

feriendtqn.

gl

OF1d

3o. Sezab;t. ) Miagno fonitu, &

Q6. Elevabit ffguum m n,pz!ionz'&m.)

impetu irruet Romanorum exercitus.

TFW

Vexillum quafi dux eriget ad cogen-

Et lux obtenebrata efl.) Pre ma-

dos milites ex omnibus gentibus con-

Q yc

tra Judaos.

gnitudine vaftitatis , & tribulationis

u

edam lux ipfa miferis, & attoni-

St;i*g

Szbrlabit. ) Convocabit minimö fi-

tis Judeis obfcura ut nox effe vide-

X eft

bituk.

gno, xzmximaque facilitate,

*

* f

ennn !

Qu a

&4&1

W

CAPUT VL

«

C APU T VL

At-

CUS

lfaias vifa Domini majeflate condemnat fe , quod tacuerit , fed

TOf

mundatis labiis fuis offert fe ad pradicandum; pradicitur exce-

candus populus ufque ad defolationem cioitatum S'ude , €?

tal

eju$ , qu& dereli&a erat , futura

E

coufolatio.

ia

l$,

I.TN anno, quo mortuus eft rex Ozias, vidi Dominum fe-

dentem fuper folium excelfum, & elevatum: & ea, quse

u

fub ipfo erant, replebant templum. (r.)

at

2. Seraphim ftabant fuper illud: fex alae uni, & fex alae al-

ren

teri: duabus velabant faciem ejus , & duabus velabant pedes

ejus, & duabus volabant.

qu

5. Et clamabant alter ad alterum, & dicebant: * SanGus,,

. po.

p

San&tus , Santtus, Dominus Deus exercituum- , plena eft

4. $

Qb

omnis terra gloria ejus.

4.'4Fit

UT

(a.) m Edir. Sixr. additur : Et plena erat domus a M-aje&ace ejus -

I. fN amuo,que mortzuus ef Rex O

L

zj45.) Hebr. eft, (?3,7 bal, quod /4jrz, vel

jux£a. fignificat.

Stabant fuper bafiim

"tf

Nimirum quinqu

D

do regni ejus.

ageflmo fecun-

folii, aut in pavimento juxta folium.

Lhy

Dzuabzus velabant fici&m ejus..) In

"t vt

V;4;.)) Oculis mentis.

Jiinli

Hebr. eft 935 p2z22, quod cum Chal-

)

j

Daminugæ fedentem , & c) Quafi Re-

dxo, Forerio, Vatablo, & aliis verti

gem , aut. Judicem , humana fpecie.

potefc , Factem [mant. U!:rum*que ve-

Ea ,qua fub ipfo eraut.) In Hebreo

rum eft ; nam velantes -faciem fuam ,

Ye

eft, Ta"?ïw fenlan , id eft fimbriz, vel

lf,

ore veíftium. Poderis, & veftis re-

velabant etiam faciem , & pedes ejus,

id eft, Dei, cujus afpectum alarum op- .

galis, five paludamentum TDei ita lon-

pofitu fibi eripiebant.

ii

oum erat, latum ,« finuofum , ut

j5 ml

fimbrie, & orz .ejus replerent tem-

Y

Doabus volabani.) Duas alas eiþan-»

f.

[

is habebant ad volandum parati, fi

plum, in quo mihi videbar hec fcri-

juberentur. *

oidi

bere.

Significant hz finbris im-

menfíam potentiam , majeftatem ,. &

. 4lrer ad alterum.) — Scfe 1d De:

loriam Dei.-

laudes'invitando, & excitando ; vel

alternatim. canendo

y,

,'Templrz'm.) Hebraice 53-,71 becal,

L "San(tus, San-

[CUSJ

quz. vox. fignificat. eam templi partemy

étus , &c.

g f

um Sanüws dicitur ; nam Saexüuz

atofb

Sandus, &c. ) 'Ter repecï&ar, Fut

SazJoram. appellabatur "34 4ebr ,

Sancta Trinitas in unitate effentie fi-

1

ol

id. eft , oraczulni.

»

egnificetur.

j

Q. Serapbim.) Duo Seraphiim ; erant

Plepa eff ommis terWa glori ey:us. )

enim in(tar Cherubim propitiatorii ,

Quia ubique terrarum Divinz poten-

qui erant tantum duo.

tiz, fapientiz, & bonitatis apparent

alte impxeíia ve&igia-

*

Sfabwzt fiper Hind.) - Pxo :fufer in

VPRO'P'HET. ISAXX

24

4. Et commota funt fuperliminaria card

D

inumx a -y*oce- Cla-

9.

mantis, & domus repleta eft fumo.

ts

5$ Et dixi: Vae mihi, quia tacui, quia vir pollutus labiis

$no

ego fum, & ia medio populi polluta labia habentis e

go habitg,

It

& regem Dominum exercituum vidi oculis meis.

los.

6. Et volavit ad me unus de Seraphim, & in

manu ejus

udi

t

calculus,: quem forcipe tulerat de altari.

7. Et teüigit os meum, & dixit. Eccetetigit hoc labia tua,

lent

& auferetur iniquitas tua, & peccatum tuum mundabitur.

tert:

8. Et audivi vocem Domini dicentis: Quem mittam : Et

n

qui

quis ibit nobis? Et dixi: Ecce ego, mitte me.

E

L

o. E

Ü

-

—

—— —

4 fammam fs. faperliminaria car-

Im zedio Pap:?li, Gvc. ) Difficile ER:

digwn.) Vehementia vocisipfum tem-

verfari cum iis, qui loquendo peccant,

plum vifum eft commoveri , & con-

& ita linguam cuftodire, ut nulla pec-

! gere.

Forerius vertit: Movebavrur po-

cati labes-contrahatur.

& no

-c13ti.

reiiige;

fees ];;per/im;n4rium sad elt, pOReS,

Dominuum exevcituum vidi oculis 72eis.)

quibus fuperliminare erat impofitum.

tHHPO

Ex quo .clarius aenovi vilitatem meam,

po f

Domus vepleta eft fumo. ) Fumus,

& deformitatem peccati hujus mei.

deri,

vel nubes, aut nebula 'fymbolum erat

6. Caleulus. ) Hebr. pv »"nfpa,

edii

lo-

& Grzce, cïvSpc/.ä, id eft, car£o, vel

lorie Domini, adeoque vocantur

Yo,

ria Domini. Sic Deus Moyfi in 5ina

:

pruna ignita.

gmaa

apparuit, & locutus eft per caliginém,

Exod. 20. 21. fic & Salomoni appa

De altari.) 'Yhymiamatis, quod erat

que q

in ea parte temph, qug Saz&zz. dici-

eomh

ruit gloria Domini, id eft, nebula te-

tur, in qua in vifione videbatur Ifaias

fccill

gens totum templum, 5. Reg. 9. 1.

fibi verfari.

*

S. Ve mibi, quia tacut,) Non ar-

7. Tetigit o5 meum.) Contaftu Ia-

u

euens libere populum delinquentem ,

bioruia per' prunam : fignificat Deus

Q05 ex

X« potiffimum Oziam Regem facer-

fe, & peccata remittere Ifais, « il-

m

IT

dotale munus ufurpantem. [ta S. Hie-

lum fpiritu prophetico implere, fiducia

de Tef

ronymus , & alii.

Vel quia tacui,

etiam , & magnanimitate, ut ardenter

»lb,

nec fimul cum Seraphinis aufus fum

in pofterum prophetz partes impleat.

J

celebrare Dominum. Cur autem non

9. Quem mittam?) Ad populum Ju-

VIKX'X àt

fit aufus, ftatim fubdit: w wir pol-

ln

luzus lab ego fum , €$c.

Ve] idem

daicum przdicatione excitandum ?

eft, ac fi dixiffet, Heu me perii, &

Ne |

. Quis ibit mobis ? ) Hier. ep. 143.. In-

W)Ph-z

confternatus fum ex afpe&u tantz vi-

dicatar , inquit , per[omarzs drver[i-

W,. (

lonis, que mihi vili homuncioni fefe

fa. ffcut unttas drvinitatis in e0, quod

tiOä 0

objecit.

Secunda expofitio videtur

Uzus /oguitm'.

effe magis genuina.

Ecce ego , mitte me.) Sentiebat enim

Umn

Vir ;b!lu?m labiis.) Propter tacitur-

Propheta fe ad . hoc defignaii, quod

V

nitatem, de qua diximus, vel quia ali-

labia purgata effent , foluta lingua ,

Tudsi

quid loquendo peccaverat; nam pauci

& animo fiducia addita, & prophe-

I2

funt, qui non offendant in verbo.

tandi defiderium.

biy,

*

CAPUT Vi

25

(

9. Et dixft!: Vade, & dices

populo huic: * Audite audien- "Mat.

I 30:[ 4»9*

Marc,

biis

tes, & nolite intelligere: videte vifionem , & golite. co-

gnofcere.

4. I9.

lo. Exc

ca cor populi hüjtiS*, & aures ej'us/ aggrava; & ocu-

Luce

)m,

T.

los ejus clàude : né forte videat oculis fuis , &

anribus fuis $3- 1o.

joan.

eu

audiat, & corde foo intelligat, & convertatur, & fanem eum,

12.40.

1r. E: dixit: Ufquequo , Domine? Et dixit: Donec defo-

&

A&o.

Q

lentur civitates abfque habitato

.

"

& 19.96.

re, & d-om*us» fine homine,

Rom:

terra relinquetur deferta.-

.

L:

lEt

i2. Et longe facie: Dom1

nus homvihes , & multiplicabitut,

l'- lul. 8""'

qua d

erelicta fuerat in medio terrae.

.M

& erit in

a. Et adhuc in ea decimatio , & convertetur,

:*

Qfïen-

COUR

je d

9. Judite audientes , &y nolite intel-

quitur de fe in tertia perfona, quafi

"CAfb

ligere , &c. ) Audietis, & videbitis ,

dicat : Ego Dominus ablegabo Judzos

1 gec-

, vel non voletis in-

a füa patria, faciamque eos extorres,

& non intelligetïs

telligere, eft anallage modorumn, &

,uttoto orbe vagentur.

meü.)

temporum ; ponitur enim imperativus

Et mnultiplicabttur , €e.)

Qui reli-

atl

pro futuro- LXX. habent: 4'e au-

buntür.

qui fuerint ex Judxis ,. ymultiplica-

w

dieris, E$ non ikte!ligefiä',- &6 wiaentes vi-

i

debztis , £$ zon perþicictiä.

Qua dereliéla

| fuertt) Natie' ]Ju-

IO. Exceca.) lta obfcure per zni-

deorum.

Ó Vd

* IO.

Et Adhuc in ew decimatio.) Cla-

gmata, & parabolas propone Judzis,

qus dicés, ut.ipfi non intelligant, fed

dem judsorum fignificare videtur

derat

obnubilentur, & excecentur ; fic eninv

füb Adriano, cum. rebellantes Judaos:

] (uC'X'

[«

u

Joannes c.

ita attrivit , ut ex decem vix unus

us

feciffe Chriftum. docet

Ic. 4O. ubi citat hunc locum lfiim.

fupcreilet.

Vel, excecz , idem eft, quod. predic

Ef comverterur, 6 evit im offenffo-

"'?m ]«

2ém.) lterum erit populus in often-

[ Deus

eos excoccandos , quafi dicat: omnino

fionem , ut fcilicet: Juda fit rifoi, &

Judzi per peccata fua excccati a me

&i

defszrentur, & in majores tenebras men-

oftentui gertibus- Similis phrafis eft

aducia

tis, & cordis duritiam incident.

Pfal. 77. 4I-

Comverft fumt, &Y tem-

dentet

taverumt Denusr, id. eft, iterum ten-

Zures ejus .1'ggr.4-u:z'.) Dicuntur gra-

yert

vari aures, cum aliquo tenentur impe-

taverunt Deum.

dimente, quo minus audire poffint.

-Ramos fuos.) Axidos, demortuos ,

( I lu

& deformes; — LXX. habent., ovay

"n

Ne- forte videar, 6c. ) Huwc etiam

prophetice pet futurum exponenda

&unfow £ecrüG Sc«wvc dvrüc , id eft,

^ hn

Íunt,. q. d. ex hac Judeorum excocca-

fpoliata velamento , & tegumento ,

äw(f-

tione omnipo fiet, ut nom videant ,

quod arboribus folet circuniponi , ne

^ W

non intelligant ,. ac confequenter.ut

pecudum morfibus p teant. Sic Ju-

non convertantur, ac fanentur.

deorum natio-injuriis, & violentiz ho-

:g

ftium: fuorum: erit. expofita..

Lt. U/äïueqjua»üamine. $) "ales erunt

Semen: [antlum. ) ldem eft ,. quod

, q*.lO

judsi..

ingüï !

I2 Longe feéciet: Domintus, 6fc.

) Lo-

dictum

p

eR fuB- €* 4-' ne 3. Et el'l"jf

Bidl, cim Coms Menoch,. Tom. V,

r 5-

-

25

ÉI ERN TOiX

oftenfionem ficut terebinthus, & ficut quercus, quae äxpan-

1

dlt ramos fuos , femen fan&tum erit id, quod 'itetgri't in éa.

tüut

rom

CAPUT yIL

gl

phr

Objeffa a Syris , €? ab lfrael Terufalem , lfaias prophetat

[ dilos

mon prevcalituros , datque impio ZAcbas fignum liberationis , vir-

eum

ginem parituram filium , cujus nomen Emmanuel, pradicitque de-

& gravilimam S'ude affliciionem ,

ä

| Jertionem I/rael , -

at Jolitudigem.

d

T faftum eft in diebus Achaz filii Joathan , filii Ozise

pul

regis Juda, afcendit Rafin rex Syriee, & Phacee filius

Romelisze rex Ifrael in Jerufalem, ad przel

ia;;d um Contra eam:

& non potuerunt debellare eam.-

mebat

2. Et nuntiaverunt domui David, dicentes: Requievit Sy-

lo

l53

riafuper Ephraim, & commotum eít cor ejus, & cor populi

lum ?

ejus, ficut moventur ligna filvarum a facie venti.

Cng .

3. Et dixit Dominus ad Iíaiam: Egredere in occurfum

falloni

Achaztu, & qui derelié&tus eft Jafub filius tius, ad extremum

pam,

ferant;

tifican

aquaedu&tus pifcinæ- uperioris in via agri fullonis.

*

*

p

pun jr

i

emnuis, qui velidus fuerit , Efc.' S.e-

pter vicinitatem regionum, ling'is com-

zmen ergo fan&um funt Apofto-

munionem, &c. ut fenfus fit , Rafin

üt aQ

4 i

li, aliique. primi Chriftiani, ex qui-

magnam fpei fuz pdrtem in eo funda-

ánimo

bus San&torum genus toto orbg pro-

vit, & conftituit, quod fibi Ifraelitas

01(4

Pagatum elt.-

adjunxit.

Vel etiam exercitus Syro-

rum in Regno Ifraelis confederat, dum

fb

154

/fScendit Rafrn.

) Vide hiftoriam

qui t

4.1 Reg- C. ISO & 16- & 20 P«'.l-

expeditionem parat in Judzos.

ïi'tionm

Kal cap. 2g.

Super Ephraim.) Sic dite decem tri-

2. Domui David.) Duabus tribubus.

äi'dem ,

bus ifrael, a Jeroboam primo Rege,

que adhzferunt ftirpi David , Jude

qui fuit ex tribu IZphraim.

b

fcilicec, & Benjamin.

Á

C uin

Requievit Syría [uper Ephraim.) Sy-

Commotum eff.) "limore.

d m'?lo

rla,

&

ejus Rex Rafin junxit fe, & ut

9. Et qui derelictus ef. Tafzb. ) In

lN

]72 jyg

LXX. vertunt, cezfpiravit , inita fo-

Hebreo eft, Sezr 724[z5, quod inte-

Wopter

cietate cum Ephraim , id eft , cum.

rum erat nomen filii Ifaie, & figni-

^

Ifraelitis, Puto autem dici requieviffe

:

cat, Reliquie comvertentur, quod no-

men procul dubio filio indidit non fine

Qui v

potius Syriam fuper Ephraim, quam e

Nüm,.4

converfo Ephraim fuper Syriam, quod

myfterio.

Sic Ofeas cap. r. proles

) Vati

magnam fpem rei bene gerendz Syrus

fuas nuncupat, zoz mz[ericordiam con-

concepiffet, ex fcedere cum decem tri-

feceta, nom poptlus oneus. . Jubetar Ifai-

as filium adducere, ut Achaz, qui

p UUEEUUUTETUUU ERN UM AR

lal

bubus, ex quo multe fe oftendebant

p T—ain

populum fuum funditus delendum ti-

4

ü EGM

opportunitates , prOfperg, bellandi pro-

CAPUT VIL

e

N

-^ &. Kt dices ad. eum : Vide, ut fileas: no.]iï timere, & cor

d.

táum ne formidet a duabus caudis titionum fumigantium ifto-

rum in ira furoris Rafin regis Syrize, & filii Romelize:

. Eo quod confilium inierit contra te Syria in malum E-

;

i

)hraim, & filius Romelisze , dicentes:

:

Vf«

6.' Afcendamus ad Judam, & füícitemus e

un & alvell(amus;

h

eum ad nos, & ponamus regem in medio ejus filium Tabeel.

7.. Heec dicit Dominus Deus: Non ftabit, & non erit iftud:

g. Sed caput Syriae Damaícus, & caput Damaíci Rafin : &

adhuc fexag

4

inta & quinque anni, & definet Ephraim effe po-

)ne

gulïus H

Ds

fius

g. Et

Ld

Catdi:

mebat, nominis hujus faufto omine ad:

E& fliw Remelie.) Filium Rome-

Ípem erigeretur..

lix: appellat. Phaceen: per contemptum;,

rSy

Im wia agri fullonis. ) Ubi ob vici-

ut. filium:

rivati hominis ,. per fcelue

Reocm fa

:

pui

num aque duttum pifcinz, id eft, la-

um.s.

cunz fuperioris plures erant officine

6

- Sufcitemus ewn. ) Bello eum la-

fullonie , quz in urbeob aquarum ino-

ceffendo:;.

rfum'

Atvellamu: eum. ) In: Hebrzeo: eft;,

m

piasm, & loci anguftias effe: non po-

terant.. Fullones enim ad: pannos: pu-

Diffundamus,. five ,. abfcsndamus: esm v

rificandos , & tingendos: copia aqua-

fcilicet ab.Achaz, & tralhiamus. ad : nos..

Vel diffundamus , id' eft,. partiamur:

E

rum indigent, & loco' aperto: ad eos

d

ficcandos,. erat is locus extra: urbem;.

in duas partes, ut . partem unam: occue

; COtt"

ut apparet ex 4; Reg.. 18- 17.-

ent Samaritz, alteram $yri:.

'Taäeel;)ï IN omen:pro

prium: viri;. cu--

Bafta

animo..

4« Sieas.) Quieto ,, & fecuro fis

j

udaea: confüi-

finde-

jus filium. Regem. in:

dl

Duabts: caudis titionum.) Duos Re-

tuere: volebant,. ita tamen ,. ut eis ma--

ges intellicit, Ifraelis fcilicet, & Syriz,.

neret. devinttus,. V« g- fubje&tus;,, aut-

o

feudatarius..

r, du

qui- titionibus: comparantur ,. quia ut

titionum caudz,. id eft ,. extremitates

7. Non feabit , &c.), Ego: hoc confi-

ardent ,. & fumigant, fed paulo poft

lium: evertam..

em t«

extinCtz projiciuntur ,. ita hi Reges ar-

Q. Sed caput' Syrte: Damafcus:,. €c..)

)

Non ftabit hoc: eorum . axrozans: con-

N

debant ira in: Judeos ,. & jactabant fe,

Svriz Da-

& minabantur, paulo: poft. projicien-

filium , fed e cogverfo caput:

di inglorii..

mafcus definet,. corruetqne:

&

X caput;.

id eft ,, Rex. Damafci. Rafin. definet,,

Iu

Ip ira: furoris . &c. ) Fumigantiuny

propter conceptam iram..

& definet Ephraim effe populus,. &

d ite

. Ie malum: Ephrain.) Confilium ,.

caput ,. id eft,, metropolis

É

sphraim Sa-

a(['(rnl

quod. tandem: ipfi Ephraim erit no-

maria definet, &' caput r id. eft,, Rex:

d 02

Samariz filius Romeliz definet:: . Veli

xium.. Sic:enim interpretandum ,. cum:

p fite

in: Vaticanis: Bibliis: nota. diftin&tionis

fententia; eft : Non latius: imperabit

ptOles

ponatur poft vocem Zphrais. Alioqui

Rex Syrig, quam nunc imperat.. Re-

7 (un

al

verficuli fenfus effe poteft ,. Syriam, &

gnum etiam decem tribuum intra fuos:

tUr H

Ephraim fimul' confpiraffe in malum ,.

terminos: manebit ,. nec: ultra: propa-

AUR qül

qunm

FI.

idf eft,, ut.nocerent Juda;.

gabitar.. Implä'a eft: hec Erf)gheciaw

!

M

28

P RO*PIäEIT. ISAIJE

9. Et caput kEþh'raim :Sama.riaq, & caput Samarize Elius ARo-

melie. Sinon credideritis , non permanebitis.

bo

10. Et adjecit Dominus loqui ad. Achaz, dicens:

ff

1r. Pete tibi fignum a Domino Deo tuo in profundum in-

ferni, five in excelfum fupra.

'gy5, Et di

x.it,ïA-chaz , Non petam-;,* :

$

& non tehtabo Do-

fep

minum.

ï(

Ie

13. Et dixit: A

udite ergo domus»Daï/idv: ïNumquid parum

vobis eft,

H

[

meo ?

;;olegtos:effe hominibus, quia molefti eftis & Deo

:

É

d

l

[

:

I4. Prop

hocdablt Dominus ipfe vobis fignum : * Ecce

Vr

Matt. Virgo concipiet ,

.& pariet filium, & vocabitur nomen ejus

1. 23. Emmanuel. -

*

qu

4uca

ris, Butyrum , & mel come

det, ut fciaþ reprobarg malum,

p

:

WUs

7 3" & eligere bopum-

16: þQuia

*

*

[

pote

E

cuüm Teglai:hphalafar, & Affyrii vafta-

Moleffos effe bominiä?þs.) Prophetis,

runt, & fubegerunt tam Syriam, quam

eorum predictiones nihili faciendo, &

etiam

Samariam 4. Reg. 16. 17. & Ig8

conteninendo.

ag ao H

)

De

kcum lo-

iDera

Definet Ephratz effe populus.) Exver-

""'""]12*5?2/2' effis 6 Deo.) Qui

K

fa eorum Republica , & Regno.*

quatur per Prophetas, etiam ipfe con-

9. $4 noz credideritis.) Vos divin.o

temnitur.

fo

Ui

auxilio liberandos. .

I4. Propter Loc.) Quia non facitis

GX.?,

Te

Non permanebitis.) In Regno veftro,

vos , quod debetis, faciet Deus , quod

?

tbl 1

fed «que ut illi in captivitatem ad-

fe dignum eft.

ducemini.

Vel, non permanetis in

Vobis.) Domui

Juda.

veritate, non eftis Deo fideles, LXX.

Signem.) Potentie, bonitatis , &

duob;

mifericordie fuz.

li

"ertunt, zoz zntelltgeris.

IO. Loqui ad Achaz.) Per lfaiam.

Virgo concipiet.) Mirginitate etiam

quetu

l1I. Pere tibi fignum.) In prophetie

poft partum manente.

qum

mez confirmationem.

Emmanucl) Quz vox

fignificat, :

u

I profundum £ufernmt,61c.) Peten-

bfeum Deus.

m

do, v.g. utgrandi terre hiatu pa-

I5. Bwtyrum, &* mel coinedet.) C

0n

teat infernus, vel ut flet fol, ut tem-

bos ufitatos infantibus in Judza: erit

Vener

enim Chriftus verus homo.

pore Jofue.

IQ. Noz petam, ($c.) l1ta refpondit

Ur füiat reprobare malum, &f elige-

'h'

ex hypocrif', & impietate, quia cum

re bonum.) Ufque dum crefcentibus

Á

a Deo effet averfus, eique diffideret ,

annis ad illam perveniat s&tatem, qua

u

fidebat Dzmonibus, & idola fua fta-

pueri difcernere fciunt inter bonum,

QUE

& malum.

tuerat confulere, atque opem Aflyrio-

Chaldaeus vertit , Donzec

1

xum implorare.

fäiat.

Ex Hebreo ad verbum ver-

tibi

l2o. Domus David.

tendum effet, 44 fcezre ip,

) Y t Jda,

fu. "nyuo

pt habent LXX.

ledahatho.

AL mmc

j

-l

*

29

*

d

. H æ

E

lo

- Y6. Qm

a antequam fciat puer reprob

are malum, & velïge*re

bonum, derel

inquetur terra, quarfl tu deteftaris a facie duo-

rum regum fuorum.

*

LR

i7. Adducet Domt:

nus fuper te, & fuper populum *tüum ,

& fuper domum patris tui dies , qui non venerunt a diebus

Do

feparationis Ephraim a Juda cum rege Affyriorum :

.

.

18. Et erit in die illa: Si

bilabit Dominus mufcae , quae eft

T

in extremo fluminum JEgypti, & api, qus& eft in terra Affur.

Deo

19. Et venient,

& requiefcent omnes in torrentibus val-

lium , & in cavernis petrarum , & in

verfis foraminibus.

Q*mnäbus frutetis, & uni-

w

.ecC

Qus

20. In die illa radetDominus in novacula conducta in his,

qui trans umen funt, in rege Affyrio

Pursere

i.

E

lu pE

jn,

iE E

pedum, & barbam univerfa

*

M

D3

zï. Et

—

Quia

16. Quia.) 'Hebr. ?5 chi, QUOd verti

fone ftridorem, vel propter multitu-

dinem. Loquitur de bello Pharaonis

pote&, fane, certe, verum eni ucro.

Nechao. 4. Reg. 23-

-ntequam feiat puer, €c.) Ymmo

ll-at; 5ve1 quia

?hetis r

etiam antequam nafcatur.

4pi.) Allyrios apes appe

jo,&

Non folum

fagiccis) ute

bantur, ut apis aculeis, vel

Derelinquetzr terra.

quia auratis,

& variegatis veftibus erant

liberabitur Juda, fed etiam duorum

induti.

de expeditione Sen-

q b

Becum tibi adverfantium regna de-

Loquitur

« (0ll«

folabuntur, quod fa&um eft, ut patet

nacherib in Judzam.

I

In rorrentibus wallium , &c. )

ex 4. Rep. 16. & deinceps.

Quafi dicat, omnia occupabunt Q

faciti

Terra, quam te deteflaris. ) ; TYerra

Perfiftit in metaphora

j quod

tibi inimica , terra hoftilis.

complebunt.

mufcarum , & apum , que degere

A facie duorunm Regum feorzm. ) A

amant in vallibus , & cavernis pe-

duobus Regibus fuis , vel propter fce-

trarum, &c.

'131&

lera duorum Regum

uorum

derelin-

Vel fenfus eft,

Fruters,) Sive

fructetis, -fm;:t locà

etitm

quätur eorum terra.

fruticibus confita.

quam t deteftaris propter duos Re-

QO. lz movacula.) Gladüs, & armis

c'eg tibi infeftos.

barbarorum acutis, ut novacula.

L

) Inauditz ultionis.

17. Die:.

Condu&a. ) Nam quafi propofita

Qui non 'venc';fum.) Quales non

"

(

venerunt.

mercede prede,.& fpoliorum /Egy-

TEU

A dielus. feparationis. ) Cum Re-

ptii, & Affyrü adducendi erant in Iu-

dxam.

gnum lfrae] in duo divifum eít ;Ub

L

Hoboam.

Im his, qui trans flamenu. fent?) Yntel-

aptibUs

Cum Rege Affyriorum.) Per Regem

ligit Affyrios , qui trans. Euphratem

m qM

Afílvriorum.

funt.

onu s

19. SiPHabit.) Convocabit, & exci-

Barbam , 6c.)) 'Loquï-t.ur de Repu-

punet

tabit, ue contra Judeos pugnent.

blica Judeorum , tanquam de corpore

p v

humano, & fienificat ; nulli ordini par-

Mwe[es.) JEÉgyptios intelligit, quos

QUE

mufcas appellat, vel propter vocis ab-

ce ndum, non(fummis, non imis,

39

PR OF«H' ET ISAIZ/E

21.Eteritin dieilla:Nutriet homo vaccam boum,& duas Oves,

2.

22. Et prae ubertate la&tis comedet butyrum: butyrum enim ,

cut

& mel manducabit omnis,' qui reliétus fuerit in medio terrze.

23 Eterit in die illa: Omnis locus ubi fuerint mille vites,

liuä

mille argenteis, in fpinas, & in vepres erunt.

fpoi

24. Cum fagittis , & arcu ingredientur illuc: ve

& fpinsge erunt in univería terra.

pres enim ,.

)

25. Et omnes montes, qui in farculo farrientur, non veniet

| -äï trez

iluc terror fpinarum, & ve

UE

prium ; & erit in pafcua bovis, &

5

1

in conculcax.tiïonem. pecoris. -

:CAPUT VIIL.

$t

fïubetz/r' ïfaia&- in li

bro [cribere nomen pueri na[cituri: predicit

du

vegna lfrael , C? Syria deffruenda ,. Sfudeque. affli&tionem , &

fici

Ya

füturam a D

eo. liberationem , licet multi ex. Yuda cafuri fiut: n

am [

bet ligari tefTimonium, C? legem fignari fubjiciens , que&

legeri

hagc :

;ïvwmineanï mala recedentibus

i(? go

monit

6?

g/'i-/:f—.,U r

"

&

ï T dixit Dominus ad

—

Injis,

me: Sume tibilibrum grandem, &

Vel

. feribe in eo ftylo hominis: Velociter

benda

í»olia detrahe, cito:

preedare.

o r

trahe ;

^

Prlos. pedum. ) Honefto VV.OC.abulO "

tum ij

rum ficlorum. prove

ln,tum. Domini

d inf

pubem appellat pilos.pedum.. Sicaqna

collirerent..

v

pedum, dicitur urina..

a wepres erumt.) Redigenmr in fPiQ-

ll;

QI.,.ANz£rieb hoso 'vacmm.*.)" In ka&

nas, & vepres..

E

Ts

vaftatione. Bab

ylonica » tanta. erit ho-

Wetr

minum. paucitas , ut qui vel unam vac-

24« C [agittió , 5$ arcu.y Qw)zun

erunt quafi filvg. venationi apta.

614

cam, & dunas oves. habuerit , ex lacte

V«el quia nemo: nifi. armatus. eo. aude-

tl, de

illarum. fit commode vi&urus.;; nam

bit procedere metu ferarum,.

tale,«

regione. ab. hominibus. deferta ,. apri

cium.

Vide: Levit. 26.. 29..

& ferpen-

Qtur,

prius culti vertentur in. pafcua COpto-

25.. Et omues montes, 65c.). Montes,-

fa, ex quo fiet,, nt; vacce ,. & oves là-

& colles vitiferi, qui non aratro , fed

üt'to

&e. turgeant ,.

poffitque illarum. do-

minus.Tacte ,.

X butyro. vefci abun-

farculo profcindebantur

» quique fpä—

tem ]

danter,.

nofa fepe ad. cuftodiam. uvarum, &

eam

22.. Gozedet bz

fructuum. cingebantur , jam nemini

ps

£yrum.). Id, qllu(:)dt ïn

of

lacte melius.eft,

, & pinguius.

erunt fpinis illis. fepium. terrori , quo

MP

minus libere egredi: poffint,. & boves

Jfaf*p

£t mel. ) Poterit enim quantum.vo-

ibi: pafcere , & pecora nemine prohi-

Chü

lüerit: mellis eximere

» €X Civernulis,.

bente. conculcare..

iiin

1

i

;'etri$,. in quibus. alvearia. fua. cón--

|

flituunt: apes.

i Llämm &£randem.y Amplam mem-.

K u

branam circa cylindrum cori-

l

w

ag UlPfueribr rmillé vites, mille ep

pfii

volvilem , quales erant antiqaorum ]i-.

geuteis, ) Exqu.uib.us.- mille: argenteo-

bri , qui ideo volumina. dicebantur..

Cüm

ngl-et

CAPUT VIL

st

Óver

vb adbiburmihi teftes fidéles

*

nim,

chariam filium Barachiae :

, Uriam facerdotem, & Za-

VTR

. Et acceffi ad prophetiffam , & concepit , & pepärit-fi-

iles,

lium, Et dixit Dominus ad me: Voca nomenejus: Accelera

Jm,

fpolia detrahere: Feftina praedari.

4. Quia antequam fciat puer vocare patrem fuum , & ma-

eniet

trem fuam, auferetur fortitudo Damafei & fpolia Samaris ,

coram rege A(fyriorum.

iU

.5. Etadjecit Dominus

19(111'1 ad me adhucä dicens:

6. Pro

S£3lo bomigis.) Láteris ufitatis. Chal-

nerandam quamdam matronam, &

*æ(licz;'tï

dxus dixit, ferzpeziraze clarasm , quam

prophetiffaàn, quam ejus imaginatio-

facile quilibet vel eminus legat , ut

ni objecit.

Vifus eff ergo fibi Hfaias

.E

Habac. 2.2. — Seribe wi[um, 6 explaua

illam adire, ac videre, quod illa con-

eum fuper tabulas, ut percurrat qui

ciperet , & pareret filium , cui ipfe

'[.' juæ

legerit eum. Volebat enim Dominus

juberetur imponere nomen illud , 44-

celera , &5c.

hanc fciipturam effe publicum tefti-

E

m

^

onium Prophetis , & promilfionis

*

Voca nomem ejtá, &$c. ) Et prædic

hujus.

talem fore hunc puer

-

um, ut jure f'lc

m &

Velociter , 6c-) Merba in libro fcri-

vocari poffit.

benda erant hec: Veloczrer fpolia de-

"ccelera [polta. detrabere, 6c.) Duo

CO

frahe: cito pradare.

Horum verbo-

rum fig

nificationem , & m

nomina idein figniücancia.ChriHo im-

:

5

y&erinm vif

ponuntur, primum eR, ceefera ffo-

Jomini

de infra, verficulo 3. &4.

Jia detrabere: fecundum , Feffzza pra-

2. Teffes.) Scriptur&.

diriam, E$e.)

Quisnam

fuerit hic

dar;. Significabatur autem hifce no-

minibus , Chriftum celeriter fpolia-

n f]ïi--

Urias, ut & Zacharias, incertum eft.

turum regnum diaboli, fecunr capti-

Videtur tamen is fuiffe, cujus mentio

vam ducentem captivitatem.

Prate-

j j

eft 4. Reg. 16. & "Zacharias Prophe-

Is for-

rea Regnum etiam Damafci, & Sa-

q)tæ-«

ta, de quo 2. Paralip. 26. $.

marigz , ut patet ex fequentibus.

y aide

tafle, qui ex Afaphi Pofteris fuiffe di-

[ett-

citür, . Paral, 29. I3.

4. dntequam fciat puer ,'va'mrä p4-

£remi, £$c.) Auferet fortitudinem Da-

Acceff. ad Prophbetif[am, 6 c.) Mul-

mafcr, &c. immo hoc faciet, ante-

übnmg

ü äx

ophetiffam hanc volunt fuilfe uxo-

(n [e;l

rem 1faie, ad quam accefferit Ifaias

quam nafcatur, cum fit Deus Omni-

potens ante Virginis conceptum. Chri-

) fPä:

eam cognofcendo , eamque concepifle,

ftus adhuc infans 'prædas agere cco-

m

& peperiffe filium, cui Ifaias nomen

goinin

Ampofuerit : 4ccelera fpolia defrabe-

pit; Nam ad fe traxit Paftores Ma-

re, feflina predari , & hunc filium

I-]

d

$, & in /Egyptum fu

ciens evertit

l'ia qlTO

Verum alü

idola , & innocentes

IV

ïartyres fibi

; boves

Chuifti fïguram fniffe.

affim

axtiqui , & recentiores de B.

adjunxit, &c.

prohi'

V

irgine ibtellicunt, & ita explicant.

D

Coram Rege AF)rio'rüm. ) Tubente

r met-

Vifus fibi fuerat Ifaias verba illa fcri-

Rege Affyriordm , & ejus viribus, &

p

pfiffe in libro, ut juffus fuerat , fed

copis, ipfo prefente.

Per Regem

y oote

cum fcripture. fententiam non intel-

Aflyriorum fenfu fublimiori, * & pre-

ligeret , innuit il Deus, ut adiret ve-

cipue intento incgnige diabolum yquo

m

2

e

z

PROPHET. ISATJE

2

|

6. Pro eo Iquod abjecit populus ifte aquas Siloe , qüæ Va-

dunt cum

P

filentio, & affumpfit magis Rafin, & filium Rof

meliae :

que

I

7. Propter hoc ecce Dominus adducet fuper eos aq:üas flu-

vef

minis fortes, & multas, regem Affyriorum, & omnem glo-

9

I

riam ejus:

& afcendet füuper omnes

Z

univerfas ripas ejus.

*

Tivos ejus , & ilufat fup-e;*'

of?&

$. Et ibit per Judam, inundans,

& tranfiens ufque ad col-

:

Tum veniet.

Et erit extenfio alarum e

13,

I

jus , implens latitu.di--

nem terrae tude, o Emmanuel.

ti

H

9. Congregamini populi, & vincimini , & audite univerfze

ll

procul terree : confortam

i

ini, & vincimini, ac.:ci.n.g.i"ce» vOoS, &

vinciminl.

don

1o. Inite confilium , & diffipabitur :

. loquimini Verbum; &

taumuss

non fiet: quia nobifcum Deus.

*

d

.ir. Heec enim ait Dominus ad me:

Sicut in manu förti eru-

àvxidt

divit me , ne ircm in via Po.pm.i, hujus; dicens :

qU& l

L N

I2. Non

I2,

*

dvit

vidente, & fremente , Chziffus. pre-

zfos ; fenfus. eft: aquz, id eft, co.

yerfüa

das. aoit.

pie Affyriorum in Babylone circa Eu-

74

loc e

6. .abjectt --.. aquas Siloe. ) - Per

um |

phratem, & rivos ejus magna copia

Siloe, qui eft fons ad radices mon-

ebullient, & exundabunt, & Judzim

Vd )

tis Sion,, fignificatur Regnum. Achaz,.

quaft eluvione ingenti invadent , &

Conjur

& familie Davidis. Solent enim Pro-

occupabunt.

U

etim t

phete*per fluvios fignificare provin-

8- Ufame ad collum veniet. ) Pro-

n

cias adjacentes, ut per INilum, JEgy-

verbialis locutio , qua . fignificatur Ju-

Conur

L

ptun, per Euphratem, Babylonem,

deam in. extremu:

Türunt

e&c.

Dicuntur autem. duz. tibus ab-

cendam.

E periculum. addu-

Tl:??lül

j,ecii?fe. aquas Siloe, quia cunr viderent

Extcnffo alarusi.) Ale vocantur co-

Toea

Ííe paucas effe, & multis cladibus af-

pie miitares; eft enim fermo de Sen-

qnem l

.

fcQtas a. Rafin, & Phacee, de divino

nacherib quafi de aquila rapaci.

b

auxilio defperantes, meditabantur de-

O Emmanuel.) GQuaft dicat, cum tu;

Qte

