6. Funes ceciderunt mihbi im pracla:is.

1&0 teni

.ticorum do&rina amara eft. Cono-

14. Simguli eque ,. w frater funs. )

as APOM )

fa, & paluftria homines fignificintin

JEqnalem fcilicet terre portionem ,

fuis peccatis , & vitiis acquiefcentes ;

fecus fub Jofue in terre partitione

" qie

hi enim difficile fanantur.

factum fuerat, nam majori tribui, &

fur P

In falinas dabuntur.) Aqueille fe-

plura capita cenfenti plus terre da

jem

tum £uerat.

1

þiun

( m

gnes, & paluftres falinis apt erunt

(j

L

^

z

qa6

þRöPH,E TIE EZECHIELIS

1;. Hic eft autem terminus terree : ad plagam Septentrio-

!j

nalem,.a mari magno via Hethalon, venientibus sedada.

Contt.

. 16. Emathy Berotha , Sabarim , quae eft inter terminum Da-

lo«

mafci, & confinium Emath, do

20.

terminum Auraen.

"

mus Tichqn' , quee eft juxta

donec

17. Et erit terminus a

Mari usque'a'd atrium Enon terminus

2t.

Damaíci, & ab Aquilone ad Aquilonem : terminus Emath

22

plaga Septentrionalis.

E

&ceef

18. Porro plaga Or1

entalis de medio Auran, & de medio

Crünt

Damaíci, & de medio Galaad, & de medio terree Iírael , Jor-

dent

danis difterminans ad mare Orientale, metiemini etiam plagam

N

Orientalem.r

19. Plaga

poïïgxï

Super quam levavi manum meam,efc.)

I7. Er erit revminus. ) Atque ita

Quam juravi me pa&ribus veftris da-

terminus , id eft menfura plage Se-

turum ; folebant jurantes manum in

ptentrionalis erit a mari iediterraneo

altum tollere, quafi Deum teftantes ,

ufque ad atrium.

E

ij

Nomen loci. In

vera elle, qua dicebant.

Ufgque ad atrimm.)

fancha

Cader.) '"Sortitione, non. cujusque

Hebrzo eft. Haffer Ezon , id eft ufque

!

ad átrium Enon; nam $m cLarfer

Wi

l

electione, ut dixit cap. 45. I.

I5. Hie efó autem terminu:.) Hac

atrium fignificat.

Enon erit terminus Damafci.) Locus,

eft magnitudo, aut hi funt termini,

vel.urbs prope Damafcum , quz erat

& fines terre. dividendz.

Defcribit

alter terminus terrm ifrael ex altera

prius & definit univerfam terram , ut

parte juxtà montem Ancülibanum, du-

l E*[

poftea in «quales

partes dividat:ur,'u.þ

éta linea reéfta a mari mediterraneo ad

iecit Jofue 13 3. -

radices ÁAntilibani verfus orientem.

4 mari magio.) Ab ea parte maris

x

4b quilone - ad. Mouilonem , $c. )

mediterranel, qua& ad Septentrionem

A parte Aquilonari maris mediter-

.H

vergebat, eam enim plagam nunc—de-

1im€S . C

fcribit.

ranei ufque ad partem. Aquilonarem

C g

Syriæ.

Via Hetbalen.) N eniendo ab Hetha-

Terminus Ematb. ) Ad Aquilonem

Tiigm L

Jon in Sedala

utraque enim urbs

terre terminus ex una parte erit-Haf-

Ym

erat in finibus tribus fuda,

Vénientin

n. 34;.. E

fer Enon , altera ex- parte Emath.

palma,

& cap. fequenti n. 1.

Atque hi fünt fines tótius plagse Se-

16. Emath, Berotba, ) Aliqui repe-

ptentrignaäis.

Tiomipe ]

tendum putant ex fuperiori verfu ver-

I8. De medio Aduran.) Limites O-

[Q!N 4

bum veziemiéus, ut fit fenfus

Ve-

rientalis Chananez erit linea, que de-

Qie ad

nientibus Sedada, & Emath, & Be-

ducitur inter. Auran, Damafcum, Ga-

Cs

nl

laad , & erram lfrael.

-

t

rotha, &c. " Alii putant. fenfum effe,

I$ 0

in illa plaga erant hz urbes, Emath,

d mare Orientale, €c.) Ad mar

tlbüx Y

& Berotha , &c.-

Tünortuum ,

aut

ad ]acum -Genefa-

NUm DN

ue eff imrer terminum. Damafci. )

reth , utrumque enim Oxvientale erat,

I "epy

Quz fita inter fines Damafci, ut ver-

& Mare .propter magnitudinem vo-

Tuty Ri

tit Vatablus.

cabatur. : Jordzmifi ab uno in alte-

rum. fluens Orientale

Domus Tichom, ), Unum nomen eft

m Phgam cf:z'-

r

loci.

minabit.

20. n

Cidmt&lis,

727

(J^CAPUT XLVI. & XLVIIL

tto

19. Plaga autem auftraiis meridiana a 'Thamar usque ad aquas

contradi&tionis Cades : & torrens usque ad mare magnum &

n

hac eft plaga ad Meridiem auftralis. .

* .

UX

.o0. Et plaga Maris, mare magnum a confinïof per directum,

donec venias Emath : haec eft plaga Maris.

!

QIUS

or. Et dividetis terram iftam vobis per tribus Ifrael.

matl

25. Et mittetis eam in haereditatem vobis, & advenis, qui

accefferint ad vos, qui genuerint filios in medio veftrum : &

d

10

erunt vobis ficut indigenz inter filios Ifrael : vobifcum divi-

, ]or-

- dent poffeífionem in medio tribuum Ifrael.

à

:l

Rs

igam

23. I

n triou autem qpacumque

fueri

)

g

t advena, ibi dabitis

m

pofieffionem iqlvli ,ait Dominus -Deus.

q ]

ue 1td

0g. Se

CAPUT: XLUHL

xraneo

Divifio t»/erm- fan&a in duodecum. tribus: ubi fint primitie, €8 —

oci. It

Jan&uarium : locus Sacerdotum , ac Levitarum ; menjura croita-

l ufque

- fis in quadro cum fuburbanis ;. po[Jejfo principis ; & duode-

elutjet

cim poria croitatis juxta duodgcivn

[/0C05,

tribus.

ug u

IT; T hec nomina tribuum a finibus Aquilonisljuxta viam

: alera

yn, d

terminus

ie0 d

Hethalon pergentibüs Emath ; at1fium Enan

Dam a*;"c-i

yen.

44 canfnia per direllum , €&7c. ) Ab

, 66

I9. Plaga antem Aufvalis meridiana.)

neditel*

Times, & terminus verfus meridiem,

hoc ipfo mari, quod confinium , &

& ad Auftrum.

terminus Occidentalis eft, verfus E-

pnareim

Thamar.) lNomen civitatis, ita di-

math re&a via; ideft, ufque ad an-

güünem

-& a multitudine palmarum ibi pro-

gulum Septentrionalem , Occiden-

:R'if de"

venientium ; Zizzzr enim Hebr. eft

talem , aut ad Occidentem vergentem.

palma.

Vocabatur hec civitas alio

QQ. .Mittetis eam in hareditatem. )

Emafh

nomine PaLzaria.

Miflis fortibus dividetis, & hzredi-

M v

tabitis.

-

Ufque ad aquas contradittionis Cades.)

, Ufque ad defertum Sin, ubi erat lo-

Et advenis, E€£c.) P

rofelytis , qui fä

at O

-

cus, qui vocabatur Cades, quique

ad populum Dei aggregare voluerint.

ü£ e

Apparet fermonem efle de Ecclefia ;

]if

(à

judais.ob aque inopiam, murmuran-

tibus, 44qua contraditl ronis dj&qg eft,

nam Efdras, & Nehemias profely-

Nurm. 20::3. & feq.-

tos lIfraelitice h&reditatis participes

TU

Torrens.) Qui ex deferto veniens

non fecerunt, & Efdras a Sacerdo- .

Geno

tio ejecit alien

l

l

e

juxta Rhinocoluram in mare medi-

äenas Judaeis admixtos;

terraneum delabitur.

Vide n. 34. 5.

2. Efdre 7. 2

173 ) VG

& ibi dicta.

I.

Omina tribuum.) Nomina pof-

n

JPew

feflionum fingularum tribuum.

$0. Plaga maris.) '"Verminus Oc-

"

cidentalis,

A (inibus Aquilonis. ) Ab exuemo

--

hy

"o8

PR(P)PHET.IVJE EZ;ECHIE'LVIS

Ào

Damafci ad Aquilonem juxta viam Emath. Et erit ei plaga

titud

Orientalis Mare, Dan una.

"

?

2. Et fup

Iermi

nilli

num Dan, a p

faga Orientali usque ad pla-

z

erit :

gam Maris,

*

fer una.

*

num

II

3. Et fuper termi

m Afer, a plaga Orientali usq

u'g ad p*IaQ

gam Maris, Nephtali una.

dier

fili]

4. Et fuper terminum Nephtah

; à plaga Orientali usque ad

plagam Maris, Manaffe una.

p

$. Et fuper terminum Mana

ffe, a plaga Orientali usque ad

T.

plagam Maris, Ephraim una.

6. Et fuper terminum Ephraim , a plaga Orientali üsque ad

quinc

plagam Maris, Ruben una.

longi

4. Et fuper terminum Ruben, a plaga Oriental

lium

i usque ad

plagam Maris, Tuda una.

[

-

14

8. Et fuper terminum

Juda , a plaga Orientali —'usqxue ad pla-

transf

gam Maris , erunt primitide, quas. feparabitis, vigintiquinque

"R

millibus latitudinis, & longitudinis,ficut fingulae partes a plaga

Vigint

Orientali usque ad plagam Maris, & erit ían&tuarium in me-

jn füb

16

dio ejus.

9. Primitice, quas

feparabitis »D-om.ino: longitudo Vigint.iQ

fenta,

quinque millibus, & latitudo decem millibus.

: QUa

rdotum : ad

Quatur

E Hae autem erunt primitiae fan&tuarii face

Aquiilonem

tüor m

*

fine, & limite ,

—CBan anes ve*rfus

qguod' f&mper ädditum etianr in fe-

Aquilonem.

quentibus intelli

O

atur) erunt portio-

4 n

/9;:[072; g ) Vide

nes fan&tnario ,

&

Levitis, & Civi-

Yüm ten

j«x4 wviam. Het

€ntem -

dicta fuperiori cap. num. I5.

tati, & fervientibus ei affignate, ut

Erit ei plaga Orientalis mace?) E.xunt

patet in figura, quam exhibui capite

Ium d

illt termini ifti, plaga nimirum Orien-

d g

45. & hec appellari etiam poteft lon-

in Üci;

talis, & mare, longitudo fcilicet ejus

gitudo , quia totum fpatium , quod

erit ab Oriente in Occidentem.

tres memoratz portiones fimul fumpte

Tüm dece

-Dan «z«.) Dan érit prima tribus,

occupabant, erat vigintiquinque mil-

ln Orient

I $,

& prima fors.

lium calamorum omni ex parte.

Q. Er fupek termunum Dam, G« )

Sicut ffngule partes.) Peculiares fin-

Buf

Proxime poft terminum , & fortem

ulis cribubus attributz ab Oriente du-

tlum, GlHO

Dan fecundam partem accipiet Affer,

cuntur ii Orientem:.

püm d

fic etiam explicanda funt, qusz fe-

9. Priminia 6 c.) Portionem Sacer-

Fl!l!d

quuntur ufque ad verficulum octayum.

dotüm infelligit , de qua cap. 45. n. 3.

C *41

Q

g. Guper zerminum fuda.) Voft pof-

10; d Ag::i,ünfm.) À Meridie ad

D.n

bitir j

feffionem tribui Juda affignatam,

Aquilonein, loquitut de portione Sa-

A playa. Ofiental) ujoque ad p!agam

cerdotuim feorfim fumpta, qux fic

Tg, llj

saris, (c. ) Ab Oriente in Occiden-

fpectata 1011gitüdihem habebat a Me-

Ws ,

tem per calamos 25. millia, feu. cu-

ridie ad Aquilonem , ut patet. if ta-

tlgua &him

bella exhibita c. 45.

il (

bitos ( juxta dicta cap. 45. nu»m. I.

—-&Jo(

-

*

CAPU T XLVIIL.

729

lus

Aquilonem longitudinis vigintiquinque millia, & ad Mare la-

titudinis decem millia, fed & ad Orient.m latitudinis decem

millia, & ad Meridiem longitudinis vigintiquin

pl

E i

gue millia3 &

erit fanétuarium Domini in medio ejus.

pla«

11, Sacerdotibus fan&tuarium erit de filiis Sadoc, qui cufto-

dierunt c&eremonias meas, & non erráverunt, cum errarent

filii 1frael, ficut erraverunt, & Levitae.

ead

12. Et erunt eis primitize de primitiis terrae fanttum fantto-

exl

rum , juxta terminum Levitarum.

13. Sed & Levitis fimiliter juxtà

fines facerdotum viginti-

jead

quinque millialongitudinis, & lati:udinis decem millia. Omnis

longitudo viginti &

i

quinque millium , & lgtitudo decem mil-

e d

lium.

*

! «34. Et non

venumdabunt ex eb, neque mutabun$, h'eq'ue

traonsferentur primitiae terrce, quia fanCtificatae funt Domino.

pl

nque

* r$. Quinque millia autem, quze fuperfunt in latitudine per

vigintiquinque millia,prophana erunt urbis in habitaculum, &

*

plaga

y

| me

in fuburbana: & erit civitas in medio ejus.

16. Et hae menfüurae ejus, ad plagam Septentrionale

m quin-

"Inti«

genta, & quatuor millia: & ad plagam Meridianam quingenta,

& quatuor millia: & ad plagam Orientalem, quingenta, &

quatuor mil

['Hd

tuor millia.

lia: & ad plagaïn. Occidentalem, quingentà, & qua-

*

jnem

17. Erunt

"T

tione Levitarum , ut videre licet in

Ja' mure,Gc.) À portione Levita;

;ortio«

rum tendendo ad mare, id eft Occi-

fzpe jam memorata figura cap. 45. &

: Ciri-

dentem 'verfus, erit latitudo calamo-

patet ex eodem cap. 45. num. 5.

KT l

rum decem umillium.

I3. d Ó Lewitis, €fc. ) Repetit,

(4

pité

l

Sed &Y ad Orientem.) Ut ab Oriente

quod cap. 45. num.

S. habetur Qe

f lon»

in Occidentem fpatium fuit calamo-

Levitarum portione.

rum decem millium ; ita ab Occidente

Qmnis lon gimda.)

Utraquä longitu-

qn

in Orientem totidem numerabantur.

ympt?

Levitarum.

do, tam portionis Sacerdotum, quam

Ia md'

II. Sacerdotibus [antiuarism, erit. )

Sancificatum, totum fcilicet hoc fpa-

I5. Per Wigintianinque millia.) Lon-

tium, quod fuperiori verficulo defcri-

gïtudinis.

iB ftt

nte du

ptum eR.-

P,ophama eruzr. Non facra , fed

2707

£ $adoc , Uc.)-Vide dicta

laica.

S[CCï'

cap. 44. I5.

*

| fupra

16.. Menfaura ejus-) Scilicet civitatis.

13

bitur il

I2- Er erunt eis primitia 6 c.) Da-

1

i

Quingenta, E quatuor millis.) Cala-

j(ie i

is par$ totius terrz fandiffi-

morum ;

quantuin

etiam habebant

j

ed

mz,; ubi templum erit.

longitudinis alia tria, ]atera ; ita ut

guéxta termimum Levitarum.) Con-

totus civitatis ambitus eflet decem , &

u fr

à We'

tigua enim erat pars Sacerdotum por-

octo millium calamorum.

lr] t&.

Bibh, eum Com. MeBoch, Tom, V,

Z2z2

v

A

—

-

4

730

PROPHETIZE EZECHIE,ILIS

*

", 'Erunxt,.autem füuburbana civitatis ad Aquilonem ducenta

2.]

itis in

quinquaginta, & ad Meridiem ducenta quinquaginta, & ad

Orientem duc

D

& inte

w

enta quinquaginta, & ad.Mare ducenta quifx- |

quaginta.

51

18. Qu

od autem reliquum fuerit in longitudine fecundum

gum (k

primitias fanCtuarii, decem millia in Orientem, & decem mil-

3. ]

lia in Occidentem, erunt ficut primitide fan&tuarii, & erunt

ER

fruges ejus in panes his, qui ferviunt civitati.

LI

.

entes autem civi

tj ]

IO. Serv1

itati , opera

buntur ex o1nnibus't1fi-

d pag

bubus Ifrael.

)

;

. !

20. Omnes prímitiee vigintiquinque millium; per viginti-

sd plag

quinque millia in quadrum, feparabuntur in primitias fanttua-.

y. E

rii, & in poffeffionem civitatis.

e

1

£

d phg

21. Quod autem reli

quum :

fuerit, principis*erit ex omni.

h) E

parte primitiarum fan&tuarii, & poffeffionis civitatis e regione

&eitf

Lj

vigintiquinque millium primitiarum usque ad terminum Orien4

horedit

talem: fed & ad Mare e regione vigintiquinque millium usque

3 H

ad terminum Maris , fimiliter in partibus principis erit : &

&l p

erunt primitiae

v E

.fan&uarii , & fanttuarium templi in. medio

ejus.

Béttw,

r1

.

!02 Dg.

3 L

motu ab Oriente' in Occidenrx:em ten-

: 17 *Suär)rbanar eivitaiis, &c.) Spa-

tres'a g

tium proximum civitati.

-dere'videtur ; fi alia ratione interpre-

*VI Un

I8. Quod autem veliquum fuerit, & c.)

temur, in alias plures incurremus,

"Occupabat fpatium illud prophanum,

-& majores difficultates in explicatione

m

in quo urbs cóllocanda erat , 25.

fuperiorum.

.

.

milia 'calamorum lo

tudinis ,.ut

Sicut primz

tia fanfluarii.) Id eft, ut

22 D,

dictum eft num. 15.

*

cap. 45. 6.

etiam hoc loco eft in Hebrzo

, juxhtz«

&c) ld

urbs autem non occupabat plus qumh

"eblationem fantlau.

pam, &

quinque milia calamorum; ergo fu-

Erunt [ruges im panes, €&c.) Alentur

pererant decem millia calamorum ex

inde miniftri urbis ,' miniftros autem

Sücerdot

Qitatis

uno latere (cum urbs effet in medio)

urbis vocat, qui publicis officiis fun-

'ünem tri

& totidem in alio; de h

gebantur:

Cs erit.

nunc loquitur.-

.ifce vfpat-iis

IQ. Serwientes anutem, 65c. ) Jubet

Q 4

Secundmm primitias [antluarit. ) In

miniftros civitatis ex omni tribu eligi.

t Viïücuï

Hebr. eft, juxza oblationem fantlam,

20. Omnues primitit , 6c.) Omnes .

»

id eft juxta portionem Levitarum ,

portiones Sacerdotum , Levitarum ,

quem d

ad num-?&ï.

quz refpectu partis civitatis fancta erat.

& civitatis, (imul fumptz , viginti-

24. y

Im Orientenm

& n Occtdentem.)

quinque millia calamorum habent ex

-Tuxta figuram defcriptam cap. 45. vi-

omni latere per quadrüm:.

25. $g

9t U]Pfä

dentur potius he duz portiones fuitfe

OI. Quod reliquum fuerit, Principts

atlis

ad Aquilonem , & ad Auftrum ; fed

érit , 6c. ) Quomodo hoc intelligen-

dixit in Orientem, & Occidentem ,

dum fit, patet tum ex figura pofita

eum 809 ,

Ts vt

quia linea menfprans naturali quafi

c€. 45. tum ex dictis eodem cap. n.7.

Cg.

1

CAPUT XLVIII

3f

N centa

U ad

245.:De poffemone autem Levitarum , & de pof"efüone civi-

&atis in medio partium principis: erit mter terminum Juda,

à quii-

& inter terminutn Benjamin, & ad principem

perjinebit.

23. Et reliquis tribubus: A plaga Or1entah

usque ad pla-

ündum

gam Occidentalem, Benjamin una.

m mil

24. Et contra terminum Benjamin , a plaga Orlentah usque

; Crunt

ad plagam Occideptalem Simeon una.

bustti

2j. Et fuper terminum Simeonis, a plaga Orlentall* usque

ad plagam, Occidentalem , Iffachar una.

26. E& fup.r terminum Iffachar; a plaga Orientali usque

Vlngl

ad plagam Occidentalem, Zabulon una.

andute

27. Et fuper texmmum Zabulon, a plaga Orlentah usque

. &ad plagam Maris, Gad una.

X Ornti

g. Et fuper terminum Gad, àd plagam Auftri in Merldle -

Terioné

! & erit finis de Thamar usque ad aquas contradnïtxonls Cades,

n Orter

hacereditas contra mare magnum.

[ usque

29. Heec eft tcrra, quam mittetis in fortem tribubus Ifrael

erit

Q

& hse partitiones ear um , ait Dominus Deus.

medio

30. Et hi egretfus civitatis: A plaga. Septentmonah qums

'gentos, & quatuor millia menfurabis.

2^. De

3r. Et portcee civitatis ex nominibus tribuum Ifrael, portae

d

tresa Septentrlone, porta Ruben Una, porta Juda una, porta

Qtem ten.

Lev1 una.

$

e jnerpre

curremus,

p

32. Et

L)Ph(;a 1016

22.. De po]ef yone autem. Levitarum,

n gt ut

De Thamér, &c.) MVide dicta cap,

ræo,]llxm

£/c.) Id eft, quod fupereft poft. fum-

fuperiori num. 19. fenfas eít, limes

ptam, & defignacam partem facram

auftralis plage, erit ab urbe "Thamar

-Sacerdotum & Levitarum, partemque

ufq ie ad aquas contradictionis.

Alentut

hos yt

civitatis, & intercipitur inter poflef-

Haereditas comtra "mare magnam. )

fionem tribus Juda & Benjamin, Prin-

LXX* hdbent ; Hareditatts u/äue d

yfícis fut-

c1pls erit.

Ptare magizum, id ePc portl()num tri-

AA plaga Orientali,6$c.) Sequen-

bubus diïïgnatarum ; que ab Orziente

]ubet

tes Verficuh habent eundem fenfum,

yibx dig!

ir Occidentem, ufque ad mare medi-

terraneum tendebantur

Qinn&

quem fuperiores initio capitis ufque

ad num. $.

30 Egreþ: c£UitALi$. )

Quatuor

J ew dl'lmi

24- Coztr a.) JuXt"i.

urbxs latera , in quibus funt porte

vlglmi'

Q9. Saper terminum.Gad, ffc ) Id

quibus exitur.

habeüt Ü

eft, ultrà poffeffionem Gad. erit fimes

Quiccentos Ef quaruor j ) Qua-

auftralis terre tribubus diftributz ,

ter mille-quingenti calam', ut fupra

]7,-;)1[/»" 5

cum fine poffeffionis Gad erit. etiam

num. IÓ. repetit enim colhgens in

nm "

10611

finis verfus meridiem tocms terrg lfrae-

epllOgum ; qu&e ante dixerat.

lmcæ.

J 03P uT

b

X

3*

L

5 PROPHETIE EZECHIELIS CAPUT XLVHTI.

32. Et ad plagam Orientalem, quingentos & quatuor millia ;

& portee tres, porta Jofeph una, porta Benjamln una, pmta

Dan una.

33 Etadflagam Meridianam , quingentos, & quatuor mil-

]ia metieris, & portee tres; porta Simeonis una, pou:a Iffachar

una, porta Zabulon una.

*

34. Et ad plagam Occxdentalem quingentos, & quatuor

millia, & portae eorum tres, porta Gad una, porta Afer una,

-

*

porta Nephtah una.

$. Per circuitum, decem, & o&o mllha, & nomgn civita-

tis ex illa die, Dommus 1b1dem.

MVERUCTTNZUHÉS

l

35. Decem 6f ofto millia. ) Quater - mm1, in qua. Dominus eft. "T'alis eft

enim quatuor millia quingenta , funt:

Ecclefía, cui dictum eft: Ecce ego *o-

decem, & octo millia.

6g/cum fum ufgue ad con[umma-

Et nsmen civitatis ,-6c. ), Nomen

tionemfaculi. Matth.

98. 20.

civitatis ex ea die, qua «dificata fuerit,

erit, Deminus :ä:dem, id eft civitas Do-

É*

Ld

/ -

Ed

(

m

Cj

R—

1

9

K

2

i

W

x* ) ;W;r

Q*

)

2

(!s »)

DANI

ï

u

e.

ORE

*

- l

UT

ANO:

B]

NA

NiCg

M

Tin

3

AX

AE

N CUM

$-

E

E

N

"

g

p

du

[

3

N

MO

k

x

h

5

SSSS

l' ;

4

]

51

P

/f.

Wm m -

R

f

|

d

N

,49/

d

a L

m —

Es

P

a

udipe

D

D

,

*

E

à

ä

|

v

2 ï

D

st

AX

///r

R

À

ä-

"

4

p

L

—

—

p

X

"- ^

-

D

*

av

j

h

E55

j

»

a

f

N

j

7

/!/

$A

&v

jh

N

/

m

A

s

XY

d

d

-

14

1

!

EM

a

4

"

,!o

L

x

*

'ä.s

T

(

:-,

:-—Rc—

wOLIS (

À

u Ro

"

.i','

£*

á

!

P

i.!

"a

n

—

R Es

/f

'(

$5

E g

9

!

j

d

d

$

4

d

,

n

/'

u

a

W,'!

T as

P d

;

E

'r

*,j

/'æ

3027

wix

PA 1

!

w -

a

T

X ,

f,/,

',

i

N

—

ä

/'

;

:

!1:

R

E d

-

y/

//

R

i

" ub

LP

&

[

At o

,

od

1

r À

*

( À

P

b

Es

.*

-.--

//1/

74

AX

..

"

d

7

.

VAUDN

*

"n

x

4

/

NN

!

Y

--

"

-Q)

N

X 4.*.y

:

d':.

|

m —

N

7

3

^

E

o

at

t

a.

N

"

hER —

T

l

poma

m

Y

ag

a

-

--

g.

W

N

7

a.

-

I*

a

L

- n

- U

—

x

d Fe —

-Ó

-

H

d D.

P -

:

x-;

P

"

SÉe

-

M

:.:

*

.

$.

J

/A4

-

s5

95 h

i

"

e

]

P r

l"/

——

r d d

*oii

A d

&

P^

XX

;

m

!

j

;

m

la

E d

u

//

v

s

pI

P

:'

/

/

4

s

d

d

weoc

T

'y

:

22

l

ïl,

!

.

Is

$*

1*

-

s g

»

:g

$

r),';!

H J

Ew.

,

r

u

",

]

ï'-

4

Zs

$5

z

*

;'.

L

'/,l

P

K'A

^

$r

$**

$

9.

/

N

«

"

$$

"

i

//,

/.--/',-J'—

AE

'9:,,

77

a a

P d

m

;

4€

OW

w

—

x*

NV

:i

«

N

(2 MV

Y

g

—

[

V d

La2

d

T

S-

d

o

hs

:

X'

/

9

P d

?

«r.

T -

-

' D

us

;

EL . ul

n

..' *

A» P

/4

C«dP i

QUP

zI€

p

m

W I

/

" d

*

P AM

:

*

p

ï

"

P

s

p ct- WE

- E )

-

E 3

d

EE

I RUTEUTT

2

i/

.

N

T

Y

!//

L

Z

f

N

P T d

d

AL

o d

1

// '"i

Bcs

Eu

/7.

, J

^ d

us UM

I Wa d

Ls

|

h

x t

bs

!

: .

-

b

N

-

NU

£

4

h

aA

24

--

^

N

fam

3.

E

2

E R

i

r

ass

r

A

&

W*

1

-

*-

44»

&E;

;.

d

--

-

A

3R

4

d

d

VX

Rs

4

ht i

H

E d

"

E

v

TU

EO

T

m

j2

—*

u

5

D

t5

z

d.

"

"

*

r s

o

"

E

( d.

2

f

2

26

E

kl

.

25

a

j

f

2

n

X

$

7

7

5

^

a

a

"

£

um

$:

E

25

v5

m

H

lo

2j

5

b

( A

P

7

27

ia

z

fe

firpt

(

s

d

o

D.

UE

zi

13';

n

^

T

YP

ZA

12

2

*

J,l;,s?

a

A

1

PA

E

«

-

"

.

^AV

a

ii

at

Es

j

j2

2

;

2

z

2

5

j5

-

;:

o

at

.-;*P

P

*

de

ä*'

"

j o

"

$

A

a

2

m

T

EH

i

d5

m

-

:

o rl

4

2

(2

E

2

P

E.

As

Á

e

b

37

2

P

J

T

2

"d

t

?

ces

a

z

d

D

5

s

7

;

Ya

d

m

u

ib

s

7

s

2

x

)

Riv

ia

5

o

o

2

Á

d.

"AE

din

Md

L.

4

A.

at

p

WA

u

*

Dd

d

&

o

';-

s

a

p

1

4

(

( o

f

2

.

47395

J

.

ij

U

LP

OA

d

af

:

"i

r

vj

z

$

£5

p

at

d

ar

ij (

1f

A

L«

A

2

U

7

(2

.

P

RE

RE

U

D

£T

$

H

z

d

v

r

Oa

Es

PA

m

-

4

Y

:

2

-

x

i

Y

P

V

À

2f

£

d

p

VA I

A2

E

w

LE

Vs

v

)

Z

2

d

[

2

u-

^

pX

i

p

d

v5

z

5

f

M

271

:j

n

2

FA

T$

54

»

j

£

A

H

R

v

Es

2

d

27

J

d

f

f

th

3*

27

*

z

s

j h

R

P

D.

d

u

n

m

d

;

*

T

?

721

n

n

j

i

2

5

J

2

Z

E

u)

í

v

o

"p o

5

o

r

E

2

Af as

Á

[

:

?

A u

Y

p

d

.

A RA

P

,i"x-

$6

"

2

r

E

n

2

d

E5

2

d

3.

AAE

T

u

2 -

L d

)

[

z

Ü

4

".

u

ü

E

x

£E

x

: P

"

a

2

5

125

;

"d

-

s

Vs

X

*

d

s

£

7

Csl

3*

É

A5

t

"

.

d

J

o

m

i

i

n

pE

b

*

-

:

,

Pa

d

d

d-

(s

e

34

a

2

n

X

vt

r

J

.

42

"

(g

á

jh:

e

"

A

A

2

"

6

j

»

.

*

,

ho

4

3

i

N

*

"

d

J

$

M

gt

22

d

v

7

3

5

M

o

A

1

u

M

H

J

J

A o

DAT

4

,

j

A

?

E

4

Z

T

/

i

x

3S

zv

5?

d s

26

2

i

AT

25

ATE

A

d

d.

4

1

4

24

M

v

M

v

*

$

T

"

.

*

j

x

$

23

Rienm

s

"

i

$.

?

a

1

5

2563

[5

?

4

23

3

WE

1

j

*

m

2

;

gä,

j

uT

35

*

j

» f

c]

»

*

2

a

i5

ia

b

3

p

^

(2

2

(

$4

"

|

*

2

;,

v

"

T

*

2

2

"

4

o

s

s

Es

*

i

.

E

v

i.

D

|

P

-T

z

d (

5

1;

2

:

[

n

D

j

5

D

C

"M

5$

o

d

D

£

&

2

$

"

s

5

2

*

*

u

d

x

N

d

7

$&

du

i

d

i

tn.

d

R

j

s

(

M

Vs

1

A

V

7

jj

:'

A:,',

*

?

(s

N

*

p

,?

"

ïj ;

Ef

n

MA

2

d

VET

aA

»

qu

i2

3

CA

^

i

$4

ian

15

X C

£

ex.

u E

924

E

&

d

p

-

A

d

25

^

»

-

£.

2

U

s

*

d

5

rb

d

54

.E

f«

LE

ia

n

v

D.

v

P

j

2

i

AE

du

d

j

f5

*

,ä 4

t

o

58

x

À

X

$

d

2

z.

p

.

2

E^

1

E

,

7

)

f

E

,

*5

g

L

f

-

"

:.;F

U

J

:

uB

xf

ai"

£

X

E.

i

jj

2

E

2

5

D

(

d

5

$Y

2

7j

j

^i

.

U

r

xv

3

J

205

$E

1

^L

"

8

m

7

d

I

d

4

*

g

;

z

LR

--

du

2

m

bód

A

3

-

LA

B

.

L

x

lod

V 49

:

P

"s

&

Em

tj

As

94

g

u

zb

.

?

2

j^

"d

z

"

RU EuE

u

v

A

?

t

2

7

X

p

*

*

C

j

i*

.

*

$

9

2

b

E.

s

*

D

E

"

x

z

i

r

(

[

&

m

u-

E

a

,

s

2

* ia

*

s

K d

"s

a

"d

*

£

4

N

Z

&

E.

7

LY

s

2

I

43

t

d

z

t

L

6t

2

2

i

is«

É

i

3j

:

5

^

42

j

PA

D

AX

23

:

27

"

o

d

Ua

p

H

x

2

A

ia

bat

n

i

C

222

T

-

i

r

E

;:

d

M

L

.3?

U

T.

E

A

Z

3

g

v

5

gfþ

s

U

&

i

EX

j

2

p^.

r2

$

E

5

)5

aof

n

4

.

v

"

u

od

d

d

ij

;

25

1

"u-

6

»

P

P

(

NU

A

i

:

z

m

*

RI

"u)

d

u

9s

D2

-

A

o

P u

i

L.

t

i

E

&

d

E

:

2

l

?

2

RA

t

"d

ia

d

LA

t

.

D

d.

h

dc

(

d

.

4*

i

d

C

o

^g

P

d

i

vt

E

."bæ

ïï

k

"s

£.

s

J

5

x

z

I E.

j

-

9-

s

$

]

C

"

OA.

*

Ticg

.

d r

iE

-6

z

2

A

"

;,

5

s

n

;

Y

d

/

"

E

/

Ea

r

4

n

-

j

E

;:,

8U

n

Vi

"

"

d

$i

:

s

E

5

us

P

4

ä&. s

qu

j

.

s

Ls

d

r

.

,

Ü

s

*

s

i

T

6

z

f

V

72

É

E

1

it

1

EC

m

2

xf

L

d

-

P.

vid

E

d

M

r d

?f

r

"$

s

»

2

125

VR

*

M

r

j

d

t

d

"

A

ää"

m

ts

x

E

&

*

*

t

DA

i

en

ao

d

u

N

X

E

m

À i»ï?g

W

7

ER

i

^

"

2

A

*

xl

g

2

$

D

N

MT

As

Bo

7

AREN

P.

m

4

UE

$

"i

3A

.ï:*«

[2

D

*»

$5

102

d

m

D

52

UE

J

KC

"

Vi

T

*

r

z.

f

"Sä"l'

j

d

3

ia

9U

n

W

y:

r

p

i

.

$u

23

i

N

N

um

u

;

[

A

E

pe

i

E

N

r t

.

;«

:

Ü

74

ss

Y

LY

3.

E

r

*

£

""

z

;.

k

s

H

*

4

*

r

:,'

zo*

o

p 3

?

7)

Xésc

p

4

-

$

us

.

UE

ii

hs

A

f

£

4

M

i,

5

j

À

j

a

p5

"o

D

H

T

E

1

A

f

i

j

i

U

;;

^

z.

2

F

t

EE

:

d

M

d

E

Y

ia

.

AE

4

$

-

lu

n

AUR

ii

n

*

n

"

i

as

A

c*i

Y*

£s

4

25

^

ia

r

»

"

u

x

N

n

24

[

M

B

n

?

[

N

21

du

;

d

Kgl

iv

r

"

i

t

)

"

n

i d

u

5

"n

p

L.

P

2

AE

24

T2

$5

?

A

"

j

X

ol

$

D

KT

5

&

N UE

J

AUE

1»

*

DÀ

i

z

^

V

iM

;

T

2

N

d

5

4y

Z

1in

D.

,'.1,

»

LL

?.

r

71

M

TAR

ab

[j

/n

Lon

5

.

/

CM

rA

P

i

»

T

d

A

;!

LE

TIr

A

"

UM

5

M.

£

3

u

$

^

"

7

A

d

n

n

du

2

as

1

st

d

m

4

[/

4f

m

P

j

:

H

.

:;

V

»,

dN

"

od

W

a

vt

A

,

i uf

P

i

d

f

r

UP

In

m

9

15

[

Ug

M

t

H

E

d

n

r

)

/*7

ia

"

i

^

C

"1

d

s

,

»y

m

R

P

*

t

us

»

11

d

d

Pa

a

i

W

.

d

n

:

jj

Vi

2

n

/

3

hat

p

$

D

)

*

t

n

i

A

MUU

j

;

*

7

/

ä:.

j

4

2

X

d

i

ui

vt

»

TET

LY

[

4

H

du

7

j

,'.

5

E

AT

;

L

M

A

j

d

f

H

s

T

D4s

/

U

-

»

h

ET

i

f

H

i

7l

j

/

j

T

r

tio

X

P

*

"

;,

$5

J

j

1

Ó

hh

",

d.

B

s

!

1

2

N

-

0l

5

"

E

*

; J

»

P^

P.

»

j

3

n

[;,

(;;

[ 2

d

t

21

CR

M

(

Ü

AE

EE

247

*i

E

C

du

"

LA

It

»

A

6l

j

k

Ws

a

j

s

s

Qu

:

n

3

*

8

WE

i

Pss

E

A

A

UR

$v

2

i

MT

at La

M oolaadio t E PE orti co

ii

IIBL

SOAC

UA

R

19

CXTNI

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

17

d d MENOCHII E S J

16

Focus O Balace Q

JH

15

COMMENTARHS

N

-*

M

EDITIO

NOFVITER REVISA

| 10

|

T0 MVS$ V

2

C O N Ll N RE N 5

|

PROPHETIA.M

|

ISAIAE

*

BARVCH

I

JEREMIAE

*

3R

EZECHIELIS

5

E ( m a Vr C n m r m ) a m ) u) s

l

MIENNAB AVSTRIAE

Tvris ET SvMTIBVS JoAN. THOM. TRATTNER, SAC. CAES. REG

- H ERN IUI "

MAJ]. AVLAE TYPOGRAPHI ET BIBLIOPOLAD

MDCCL V.

ö Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com