*Abd, nem collis, * cum exaltaveris

quafi aquila nidum tuum;, in-

2l.

A*

de detrabam te, dieit Dominu

S.

f mjb

I9 t

——

E

habes, fed fahe nuilos ha

!

dütem m

')e'bïs ; quia

I)z mzzledi&io;;em. j Ut fcilicet

.altc-

D MET

omnes peribunt.

LXX. habent: E*

ri maledicere volentes, id illi precen-

tur, quod Bofrz accidit.

€lle eycel

"DAl,

mon eff, relinqui eipbanum tunm, ut vi-

Cty t

Bofra.) Erat

1)1'in;e1)s Idumzoórum

Efo ff;cidm s vivere ) Eorum cu-

civitas.

veris, (

ram

5

geram,

I4. Mudirum audivi a Domino.) Au-

dem t

413 &

la me [perabunt. ) Eas enim vivere

divi, Domino mihi revelante, fenten-

u

facerem, &c. fed nulle relinquentur.

tiam contra Bofra.

s. sl

12- Quibus non evar judicium , 65 e.)

Tlitàs &

Legatus ad gentes millms :f/f'-;) Quamn

I [1]

&uos comparatione veftii zquumnon

fcilicet Chaldei miferunt ad

entes

üreos.

€rat adeo graviter puniri, Judzos in-

fibi fubjeQas, ut' fe &d bellum con-

tellgcit ; fimilis phrafis occurrit, fu-

tra Idumzos exeitarent.

ht fies

$

pra cap. 26. II. Jedicrum mortis- eff

Congregamini , &$c.) Verba invitan-

viro buic , id eft,

€&quum eft virum

tium- ad bellum. :

C

lï !4341 t

hunc mozri.

Cortrz esm.) Idamsam. '

Il em

Calicem. ) Furoris Domini

10. tj

; & feve-

I5« Parvelum dcdi te, &c.) Dabo,

r punitifon.ïs.

ponam.

Hebraifmus, id eft, faciam,

d«()n(ïfïl rf

Non eris in

mecens.) Non eris impu-

vel facere decrevi , dejiciam te, ac

I

leg

nitus.

,

Df/ "

deprimam, cum tu, o Édom, ma-

blt y

Bibems Libes, ) Et prorfus exhauries

4

gnus tibi effe videaris. |

Qan

calicem furoris Domini.

I16. Qui babitas im cavernis petre,)

lmC QP'

T

n

I3. [m opprobrzum, 6£9c.) Adeo hor-

1 Ils [5

Hebr. £7 fiifferis, qui putas te inex-

rende plectetur Bofra, ut futura fit

pugnabilem , quod in preruptis, &

", ii

íin. opprobrium, id eft execrabilis, &

contragofis montibus habites.

meh'cæ

inajedicta.

P'""*F/Ig

Et apprebendere niteris, 6c.) In He-

"Jm defertum.

.) RedaGa in folitudi-

br&o eft, a£:£zgi5s , id eft, tenes, oc-

!Q an

gem.

cupas altitudinem —collis. - Intelligit

! 4

&üïl

üme

OCAPU T. XLIX:

455

tl

17. Et erit Idumza deferta, omnis, qui tranfi

bit per eamy

F

flupebit, & fibilabit fuper omnes plagas ejus,

5

18. * Sicut fübverfa,eft Sodoma,-& Go

:

h

morrha, & vicinae

w in

*Geri.

ejus, ait Dominus : non-habitabit ibi vir,

filius hominis.

& non.incolet. eam

- I9.2

9

| yng'ze

folita

19. * Ecce quafileo afcendet de fuper

chritudinem robuftam : quia fubito curr

bia Jordanis ad pul- *Iog

ere faciam eum ad

50.44,

es mií

;,& quis erit eleétus,

quem proeeponam ei?

s mei? & quis fuftineb

it me2 * &

quis enim

nfarge

qui refiftat vultui meo?

quis eft ifte paftor, ; 30&.

20. Propterea audite confilium Domi

fetmpti«

ni, quod iniit de p. 4* *

dom;& cogitationes ejus quas cogitavit

de habitatoribus 'The-

i, qui

man: fi non dejecerint eos parvul

cum eis habitaculum eorum.

i gregis, nifi diffipaverint

-t

yritudi-

yf, it-

41. À voce ruins eorum commotz e

-

-

ejus :

ft þgri*a* : cl'amor' inm a

ri rubro auditus eit vocis

[firz

7 E

223. Ecce

—— Ü

autem montem Seir , qui eft in Idu--

Subzto ezrrere

Wt ?lce-

mza , velfenfus eft, qui tibi videris

celerit

ate hoftem a

factam ez5.) Summxa

eífe excelfus, & fimilis colli altiffimo..

maam..

Qdua:m- contra Idu-

]jj preet-

Cure exaltaveris.) ltiam fi exalta-

Qmnis erit eletlus.

: €c.). Quem du

lum g orom

veris, & in fublimi: confitueris: fe-

cem: przficiam

dem tuam : fimilis fententia- Abdiz c..

am contra. in

Idumez , nt poffit e--

gruentes hofles defende-.

2. n.3. & 4. Lucz 10. 15. (Matt.23.12.

re? qu aff dic

at nullus

reperietur.

T f

17. Sibilabir.) Obftupefcet videns:

Quis enim fhmilis mei?

ruinas ejus, vel contemnet eam- vi-

) Utpoffit

dens everfiomem ejus. Sibilus: apud:

miht refiffere puenanti:

contra Idg-

1

£) Ro

Hebrzos admirationem, aut contem-

mzaos per mamnus:

:haldzorum.

: ad gentö

,gui! f'ffinebir me? 3)

lum qn

ptum fignificat , ut fu

terit impetum meum?

Quis fere po-

|F9.. & alibr fzpe.

pra c. 18& 16..

(Pafor Jj Dux, Imperator.

h 'mvifäü'

Plagas eju:. ) Calamitates ejus, ex-

.

QOv sdire conff

Uum Demisi, ) Quid

cidium. ejus..

Dominus decreve

rit adverfusidumzos..

19- Ecre quaft leo.) EcceNabucho-

De babitaiorihns

donofor afcendet quaft1eo, fi fuzorem:

*

Tä?mzm,-) Eftre-

- fabos

N

petitio de Idumeis,

t acamy

fpectes.

PI' a num.. 7,

x

Vfde dicta fu-.

De fuperlia Jordanis. ) Cum füper-

im t

má

J«

bit Jordanis turgens, & exundans ;

SEÉ 5on, Gfc. )

Eft formula jurantis ,

ï,'don? ,

quafi dicat: Ni

tunc enim leones, & alie ferg ex fuis

domiciliis: o

fi eos dejectis ipforum

luftris exire. coguntur eluvione aqua--

Deus..

ppretterint ,. non habear:

n Fe!rls)

rum , & ferocius fzyiunt, quippe fa-

a

t

melicz.

;mlpm !

Dejectrizt" eos, 6fc.) Vicerint,

Op-

Palchritndinemrolnffam.) Xd Idumz--

preflerint, conc

ulcaverint.

am, que amcena eft, & fortis, In Ha-—

Paoult gregis. ) Viliffimi

"gïb jiHe

oc

breo eft , 44 babztaculum vobuffum, idi

exercitus Chaldsorum..

quippe

p

eft, Idumzam in zupibus fitam..

æ[ï

nta W

21, 4 vece. ruima. , Üc. ) Pxs fra-

436

PROPHET. JEREM I/£

;

22. Eoce quafi A»quilalafcendet, & avolabit: & expandet

H

alas fuas fuper Bofran : & erit cor fortium Idu

C0f

mææ in die

&

ida, quafi cor mulieris parturientis.

23. Ad Damaícum : confufa eft Emath, & Arph

ad : -gl-u"ia

46

auditum peffimum audierunt , turbati funt in mari: prae fo-

hab

dOlH

licitudine quiefcere non potuit.

24. Diffoluta eft Damafeus , verfa eft in fugam j tremor.

€07

71

apprehendit eam: anguftie, &

parturientem.

(

dolores tenlüie:runv; eam quafi

tan

25. Quomodo der

fol

i

laetitiae?

eliquerunt civitatem fl/au;dabi-lerii., vüngem

^

pL)

34

26. Ideo cadent juv

enes ejus in plateis ejus : & omn*eä "V,]'ï-

jume

ti praelii conticefcent in dieilla, ait Dominus exercituum.

quif

27. Et fuccendam ignem in muro Damsfíci, & devorabit

eam

&noenia Benadad.

n

28. Ad Cedar, & ad regna Afer, quse percuffit Nab

hus

In

donofor rex Babylonis. .-Haec dicit Dominus: Sur

gite,. & af-

Ti

cendite 'adl/C-edar , & vaftate filios Orientis.

^

EE

Q.fä. NTa"

göi*e cafus eorum terra commovebi-

phad , ut timent, «X ',turb:*.ntvn,-qui

tur fe

£ur.

102

mare navigant ingruente tempef(tate:

J

ChLamer $m hawh vubro, 6$c.) l.VI&ri

vel fenfus eft, magnis fluctibus , &

Taelts

enim rubro vicina eft Idumza.

eítu curarum £urbati funt.

h,

c'l! 4

22. Ecce quaft aquila, 6$c.) Hacex-

24. Diffeluta ef Damafcus.) Pexter-

glicata funt c. fuperiori num. 40-

rita eft, manus ejus diffolutz funt, ut

lu

Q3. .4d Damafcum.) ScWicet dirigi-

loqui folent Hebrsi.

äCu]

£ur lequens provþhetia , eft. titulus, ut

QS. Quowmodo dereliquerunt? ) Guo-

A ;

Hle num. q. 444 fshtos Mimmon , A n. 7.

modo cives deferuerunt- Damafgim

A.

d ldumsam.

Damafcum autem po-

il! d!.ï!'a'

metif hoftis, quomodo non defende-

runt ?

süt pro tota Syria, quia caput'ejus

des

erat.

Landabilem. ? Inclvtam.

J

L

Confufa eff E'mzzfïä s € Mrphad. ) " a-

Urbem latitia. ) Uibem. pulchram ,

li,

wiore perculfe funt Emath, & Ar-

& elegantem, cujus afpectus letitiam

À

RL!

thad,' qu& due erant *Syïorum civi-

affert intuentibus.

x

Nll

r

£ates.

:96.. 14e0.) Quuia derelicta eft civiäas*.

Ponuntur more vpr-oïphetarrm;x

nüx '&

preterita pro futuris.

Jievenes ejus. ) Melior ztas, & ap-

0.

dnditum pefftium. ) Malum .nun-

ta ad arma tractanda.

EUR

um audierapt, fcilicet eaptam effe

Conticefcent, ) M el fignificat penitus

J

Damafcun ? Egnifïcat Damafcum pri-

perituros, vel hoftibus futuros fubje-

f

tH C

1no loco ea4

'i.) --

1338

ndum , eaqne fama ce-

&os. $Sic I. lib, Machab. c. T. n. ^.

Ü

teras 1ninores Syromm civitates tex-

dicitur terra filuiffe in confpe&tu Ale-

*

Íipe]

xefaciendas,

xandri magni.

Sube

Turbati funt in mari. ) Vurbati, &

Q7. Mazia Benadad, ). Rïgis Svris.

T?

AUPN)

£exriti funt ficut incole Etnath , & A

*X Qtn

d. 44 Ctar, Gfe.) Scilicet dizigi-

L.

D

[

CAPUT XLX.

43

wdet

29. Tabernacula eorum , & greges eorum capient? pelles

eorum, & omnia vafa eorum, & camelos eorum tollent fibi,

n)die j

& vocabunt fuper eos formidinem in circuitu.

quïa

- 3e. Fugite, abite vehementer, in voraginibus fedete, qui

:'

gl

habitatis Afor, ait Dominus: iniit enim contra vos Nabucho-

donofor rex Babs

71gni"ïs confilium , & go.gitavit)-adv»eri'um Vos

'emor

Cogitationes,

X

£

quit

51. Confurgite, & àfcendite ad ge

ntem "fquïi,e.*am ,& habi-

taentem confidenter, asit Dominus: non oftia, nec ve&tes eis:

s

urbent

foli habitant.

:

32. Et erunt cameli eorum in direptio

nem, & multitudo

5 l-

jumentorum in preedam: & difpergam eos in omnem ventum,

Am.

qui funt attonfi in comam: '& ex omni confimio eorum addu-

'orabit

cam interitum fuper eos,ait Docinus.

:33. Et erit Alor in habitaculum draconum, .

deferta u-fque

)ucho-

in eeternum: non manebit ibi vir, rfec incolet eam filius ho-

minis.

, &af-

um Domini ad Jeremi am prophe-

34. Quod fa&um eft verb

-

j

tam

111

3

y. T

Vide dicta

tur fequens Apropl;etia.

Sic fupra n. 5. Eece ego 1mdnearo [uper

ptor, qui

n.23. fvit Cedar fecundus filius. If-

te ferrorem ai Dominus.

n?e&ate :

O. Alite vehementer.)

Quam p Q«

iDUS ,

maelis, filii Abraham ex Acar ancil-

d

la, Genef. 25. 13. ex quo Agareni

teftis , longiffime recedite.

Cedar nomine patris appellati funt.

Ip voragibilus fédete.) Abdite vos

) Pattt-

in cavernis, ne ab hoftibus invenia-

; [tt, V

racenorum folitudine.

Eiít autem Cedar regio Arabiz in.Sa-

minL

JAd regna 4or. ) Ad omnia regna

Confrlium-)

üt VO; Peräat.

l

10

nmalat

Afor, ad omnes civitates, qux funt

21. Confurgite.) O Chaldzi, —quafi

in ditione Afor, quz civitas erat fe-

milites mel contra Agarenos, e

dende

des Regis Acgarenorum jud. 4. 2.

vox Dei.

'ibur;-

Percuffit. ) Percusiet

"d genrem quietam, 6&55.) Pace :

4Hac dicit Domings.) Chaldzis,.

dantem.

ta defcribit Agarenos iNo-

glehrat s

Filios Orientis.) Filii Orientis funt

madas , qui'extra urbes habitabant h-

filii prognati a Cetura , & Agar uxo-

ne oftiis, ac fine vettibus, quamvis

ribusAbrahze

hi enim habitabant ad

aliquas haberent civitates , ut Afor,

/f civité

Orientem pofterorum ifaac, id eft,

& alias.

Hebrszorum.

j 0T

32-. 4 0uiem väk.tzzw—) In omnes

29.Pelles corzz.) L'abernacula eorum

terrarum Ordas.

/

fafta ex pellibus.

at pqniïüi

N

Quá fünt attonff im comam.) Agare-

jos &üïb]i'

Ümnia va[a eortim.

P

Inftrumenta ,

nos intelligit, qui juxta aures comam

c ]b a

fuppeliectilem, & arina eorum.

Super ees.) Contra eos.:

attondebant, ut nunc Poloni, & Hun-

fpeäu M

gari faciunt,

Formidizem, ) Milites formidabiles

ex omni parte contra eos vecabunt..

.34- Quod fatlum ef? verbsm Domini-)

i 05

[

-

!

438

PROPHET. JEREMIJE :

-'tam* adverfus JElam

dicens:

: inpriï?cipi*o, regni Sedecis&e I'GgïSXth/lda ;

pra

* $. Hec dicit D

bmi'nus: exerci'tuu.m * Ecce ego confringam

luit

;

arcum /Elam, & fummam fortitudinem eorum.

E

y

Y

-46. Et inducam fuper /£lam quatuor ventos a quatuor pla-

gis cceli: & ventilabo eos in omnes ventos iftos: & non erit

- gens, ad quam non perveniant profugi ZElam.

"

pon

I €

37. Et pavere faciam /£lam coram inimicis fuis, & in con-

fpectu quaerentium animam eorum: & adducam füpereos ma-

Diet

e

lum, iram furor

I

2

is mei, dicit Dominus : & mittam poít eos

E

[65p

gladium, donec confumam eos.

*

.38. Et ponam folium meum in £lara

;», & perdam inde re.

&a

ges, & principes ,. ait Dominus.

59. In noviffimis autem diebus

Q5

- re.vertiï; faciam captivos

Elam , dicit Dominu

S.

CADPUT L.

3

fedus

nc

Babylon, que in captivitate affigit filios. lrael, bis in terram

Juam feliciter. redu&lis ,. penitus voa[labitur a regibus.

"Aquilonis..

VA

1. V7Erbum , quod locutus eít Dominus de Bab

Veràq

371 one , &

Omnes

phetae.

' de terra Chaldeorum ,. in--r.nanua. Jerem(i;æ' pro

E

abïïüï

2. An-j

Ltoa

'rdb vexborum. inverfus;, üt c. 46. 3-

üoris.

contra /Elamitas excitabo » qui eos

* &c47. I

tzmqïuam.Vehementiïï.ï'mi. venti in omnes

»

Cs

Adverfis. Elam.) JElam: pars eft

tezrz partes abripiant..

elr Bg—]

Perfidis, que ab ZElam filio Sem di-

37. Mirtam poff. eos gladiwm.) Kfh-

Mtro]

&a efle creditur..

'Tradunt Hebrzi

ciam , ut. hoftes,. eos, quocunque fu-

: 'ïETO(h(

JElaimitas Chaldzis contra Judxos

gerint, perfequantur , donec. eos pe-

a US Pg

opem. tulifle, ideoque contra. illos

nitus: deleant..

l'um I'El 2

tunc prophetare Jeremiam..

38-- Penam folium emeum. im 4lam.)

Cfr

35- Corvfrimeam: arcum ä/&m.) For-

Poftquam ZElamitas. ejecero, confti-

H(

ütudinem , & robur JElàmitarum ;

tuam alinm Regem . in /Elam : vocat

i

Tiental

AAAAAA

]

1 Qua

erant enim. peritiffimi fagittarii, ut

folium fuum, q;ipd.ipfe dat..

»

apparet ex Ifa. 22.6. itaque omne ro-

20« Reverrti faciam captivos 4Flam.)

bur bellicum in arcu ponebant, & hec

n

*;,] (

ARQS

erat: fumma: eorum. fortitudo , ut. hic

Sclicet per Cyrum, qui Babylon?

L

4

everfa. regnum ad Alamitas, id eft,

hi f

j

,

dicitur..

Perfas transtulit, & fpiritualiter per

pabus

I.

26. Quatuor 've;ztz*o;c;) Per ventos, ho-

Chriftum. cujus beneficio libertatem

li L

Vitaten.

. ftes intelligit, per quatuor, omnes,

filiorum. Dei adepti: funt... Vide A.

[2)

quia ad quituor ventos precipuos ,. &

4

n. 7. 9- 9-

$ E

cardinales omnes reliqui intermediire- — I..

bumn,

Nmanu Jeremia.)Per Jerefniam, eft

Kexuntur , quafi. dicat :: hoftes undique

FUF

!

[

:

- Hebxi. fic fuprïa €.27. 3. & 37. 9.

&

:

ET

a

j CAPUT- EL

439

nda,

2. Annuntiate in Gentibus.

; & auditum facite: levate fignum,

preedicate, & nolite celar

e: dicite: Capta eft Babylon, con-

ngam

fufus eít Bel, vi&tus ett

Mero

JUs, fuperata funt idola eoru

m,

dach, *'c?nfufa funt fculptilia e-

x

r p

3. Quonizm afcendit contra eam gens ab Aquilone, qux

n ent

ponet terram ejus in folitudinem: & non erit, qui habitet

in ea ab homine ufque ad pecus: & moti füunt, & abierunt.

n Cof-

. In diebus ills, & in tempore illo, ait Dominus ; Ve-

05 fna-

Y eos

nient filii Ifrael, ipfi, & filii Juda fimul: ambulantes, & flen- .

tes properabunt, & Dominum Deum fuum quzerent.

s. In Sion interrogabunt viam , huc facies eorum venient,

de re-

& apponentur ad Dominum foedere fempiterno, quod nulla

-

:

oblivione deleb:tur.

iptivos

. 6. Grex perditus fa&tus eft populus meus: paftores eorum

feduxerunt eos, feceruntque vagari in montibus: de monte

o

in collem tranfierunt, obliti fupt cubilis fqi.

7. Om-

Q. Aunentiate in gentibus. ) Sunt

Ef fleææ:.) Prx g,;m(iio. Mide lib.-

verba Prophete jubentis, ut apud 1. Efdre cap 3.I2. ubi dicuntur Ju-. «

»üea&

omnes. gentes annuntietur excidium

dai templi reftaurationes videntes ,

ohetz

Babylonis.

flevifle prz gaudio.

j À

Levste fignum.) 'Vollite fignum vi-

Dominum Dewm [uum quartent-) Hoc

—ánáÀ

toriz.

non folum ad tempus reditus ca-

j 405

Cenfulus eff Bel.) Iopnominia afficie-

ptivorum referendum vft, fed imulro

n ornes

.tur Bel Deus Chaldzorum.

magis ad tempus Chrifti, cum ex da-

Merodach.) - Alius eorundem Deus.

monis captivitate liberati funt in ipfum

, B

Merodach fuerat Rex Babyloniorum,

credentes. Ita intelligendum eíle hunc

j fi-

ab iis poft mortem in deorum nume-

rum relatus.

locum , patet ex verficulo fequenti;

c «5

^

ubi agitur de fo:dere fempiterno. -

3

Gezs ab Aapilone.) Perfs fcilicet

S. 1» $jos , 67.) Viam, qua veniant

? /z/m-)

in Sion, & in Ecclefiam.

& Medi , qui licet- Babyloniis fint

, Qu

Orientales, gentes tamen ab Aquilo-

T vocil

ne, quales erant Hircani, Armeni,

contendent.

Huc jacies eorum.) . Huc re(ta via

9Sace, Cadufii,

Chaldzos.

&c. dugerunc contra

"pponentur ad Dominum. )

Adiun-

gentur, & adhzrebunt Domino.

Moti fuzr. )

Movebuntur , diffi-

Babylmlf

pabüntur.

Fedeve fempiterno. ) Evahgelico,

lïyid UE

quod nullum finem habiturum eft.

Herunt. ) In fugam, vel capti-

vl p2

m

vitatem.

6. Grex perditm'.) Quuafi dicat, er-

ji

j2

rabat Ifrael per morites inft

ar ovium.

Vile 2

4, Fi fael) Reli

Paffores.) Reges intelligit ,

& Pfeu-

þuum.

qmæ decekm tri-

andiendo

doprophetas,

ui populum bl

remäm»

Du

Et fflii 74d2,) Quiad duas tribus

feduxerunt ,

&

in caufa fuerunt, ut

,&*

Juda, & Benjamin pertinebant.

in captivitatem iret.

*

49

PROPHET. J

EREMIE

7. Omnes, qui invenerunt, comederunt eos , & hoftes

eorum dixerunt: Non peccavimus pro eo quod peccaverunt

Qu

i

Domino decori juítiti

-

mino..

?e) & GXPG&HUOni patrur.n reOrum a Do-

i

9, Recedite de medio Babylon

1s, & de fei*;ca. C.'häld'æ'o.rumx

fo

egredimini: & eftote quafi hoedi ante regem.

9. Quoniam. ecce ego fíufcito , & adducam in Babylonem

congregátionem gentium magnarum de terra Aquilonis: &

qu

Do

proparabuntur adverfus eam, & inde capietur, fagitta ejus

quafi viri fortis interfeCtoris, non revertetur vacua.

io. Et ert Chaldea in predam:; omnes vaftantes eam

Tün

(0

replebuntur, ait Dominus.

l1:. Quoniam exultatis, & magna loquimini, diripienteshae-

reditatem meam:. quoniam effufi eftis fi

th., vituli ft

1

per her-

lD i

[]

I2. Con-

bam,,— & mugiftis ficut tauri,.

)9

"-

gier

Feeelritntque vnäari 'rin*m.ontiäm.) Ad

liti,. hilares » celeres ficut härcï, &

«

fs

idola colenda invitantes ex uno idolo,

hzedi grepgem. przcedentes..

] Mi llW

& monte. ad. alium.

montem ,. & aliud

Q. Congregationem gentuum cgmagna-

lcut

idolum,

rWm.) lngentem Perfarum, exercitum.

De £zerra

popul

- Oblizi funt. cubilis: [2:.) Obliti funt

Aqni'/bnis..-) . Mide di&a

I ta

Sion , ubi folebant requiefcere ,.

fupra n..

3

:

templi i Sion conftituti..

Práparabuntur, 6c..) "Parabunt, &

ff

m

inftruent fe ad Bab

Izl

1

. Omnes,qui invenerunt, €c) Eacti

yipnem oppugnan-

Mat

füntin predam, & devorationem omni-

daim,.

(1g2,

bus gentibus. Vide Ezech. 34. n. 5. g.

Inde.) Hebr. eft t mifeam, &

Ál

Et dixerunt: Nompeccavimus.) Id eft,

fignificatur primo conflictu , vel pri-

omnes; qui interficiebant eos, arbitra-

ma.obfidione capiendam

non prius

00

. .Navä

bantur fe obfequium przftare Deo..

inde difcefluros. Perfas, quam illam

üter

Decorz: jufiitis.) Sic vocat Deum;

capiant.

IA

primo quod populum fuum, antequam

« Sagitta ejus.) Scilicet exercitus: -

J

Du

Tij

peccáret , decoraílet juftitia., Secun-

Virs fortis izterfectoris.), Militis ftrec

Slbl 4

do,.quod decor effet populi propter

nui, & periti fagittarii..

leges juftitiz, quas illi dederat ,.

Nonm revertetur vacza.); Nam fin-

I Y

141

q&iibti's eum gubernabat. 'lertio, quod

ulis fagittis fingulos homines inter-

E

Vi c

ejus juftitiam., & pietatem . multis be-

2

ciet..

neficiis decoraret ,. && muneraretur.

IO. Replebuutur. ) Spoliüs, & di-

p

vitiis..

Ümy.

Expetlatzoni, 69c.) Domino , in quo

»lll bL

patres eorum fperaverant, qui adju-

It. Quonizm exsltaris, E8. c.) In He-

ii

tor eorum ,,, & protector eo:um . fuit..

lt

brzo eft in preterito. Q&oziam. lar

mol'lm

l4

Pfal. 113- .. T7. 8I- 9.

ffeflis ,. quoniam exultaffis diripientes

DA

25

9. Recedite.) Judzos. allo

bereditatem meamn.

&aptivitate liberandos.

qgibur e

Effufe eftis fécut vitul. ) LXX. ox:a

PHU&Lm

&t/Piebatis quaff. vituls in Herba.,

J ite

| -Quaft badi zmte. grcgem: ) Alacres,

,jþ[. 'lc'

l

K

C AP,U-T L.

441

hoffes

I2. Confufa. eft hïater veftra nimis , &'ädæquata pul

veri ,

yetunt

qua genuit vos: Ecce.nov

iffima erit in. Gentibus, deferta,

invia, & arens.

/

1 Do-k

13.. Ab ira Domini non habitabitur, fed fedigetürf tota in

eeorum

folitudinem: omnis, qui tranfibit

per Babylonem, ftupebit,

. & fibilabit fuper univerfis plagis e

jus.

.ylonem

14. Praeparamini contra Babyl

onem per circuitum omnes :

p &

x

qui tenditis arcum: debellate ea

jtta Qu

Domino peccavit.

m» non parcgtis jaculis: quia

15. Clamate adverfus eam, ubi

que dedit manum, cecide-

s em

v

runt fundamenta ejus, deftru&ti fu

nt muri ejus , quoniam ul-

tio Domini eft: ultionem

accipite de ea: ficut fecit, faciteei.

otesha" |

16. Difperdite fatorem de Babylone, & tenentem falcem

er her"

in tempore meffis : a facie

gladii columbae unufquisque ad

4 Ctr

populum

s

fuum cony*ertetur

; & finguli ad terram fuam fu-

gient.

/

. i, &

i7. Grex

Mnugifiis, &c.) Feroces facti eftis

um mge

ficut tauri, piopter divitias, quas a

IS C!;cmate adver fus €am.) Exhor-

tantes, & excitantes vos ad bellum.

exeritom.

populo meo abftuliftis. qugitus enim

Dedist manwm.) Victa eft B

abylon,

Vile d

in tauro ferocitatein , elationemque

& victam fe'fatetury

LXX. habent :

fignificat.

-

feluta [unt manus ejus.

Vel fignifi-

arabunt, &

I2. Cenfu[z eff.) Iynominiofe capta.

catur Babylonem federatam fuiffe

Qppug flatl-

Mater ve

$

f)r«.) Babylon aut Cþal-

cum Lydis hoftibus (quod ita fuilfe

dza.

/Adæq-uark petvers, )* Everfa, folo

habemus ex Herodoto) & ideo non

niihts &

eft illi parcendum.

" yd p

æquata.

iE fecir.) Jerufalem, & aliarum

Nevifima , &c. ) Abjettiflima erit

gentium Civitatibus.

inter omnes gentes.

I3. 4b ;

wr iram

16. Differdire faterem,) Interficite

Domini

ra Domini.) Propte

s

in Babylone non folum milites , fed

(el'CitW'

etiam agricolas , qui ferunt ; quibus

Sréilabit.) Obftupefcet, vel irride-

Milicis r

1t

Vide cap. prscedenti n. 17. -

tamen in excidiis urbium parci folet ,

ita ut nemo fit, qui feminet, . aut

-N fir

I4. Pi-æpdramini-, ffc)

Inftruite

Inetat.

Iu

aciem contra Babylonem.

Vide fu-

4 facte gisdii columba .) —C()lum*bam

nin 1

pra n. 9

Omnes , qut tenditis arcum.) Omnes

vocat hoftem, non propter manfuetu-

dinem, que in illo nulla erat , fed

""

vhi bellicofi , armis tractandis af-

propter celeritatem.

Vel,

uia de-

fueti.

Axcum pofuit pro omni ar-

í [ H

1norum genere.

victis Chaldzis preter propria figna,

( u

"L

uibus prius utebantur, junxerunt

jiimtt

. Non parcatis jaculis. ) — Sagittas e

ctiam . infigne Chaldeorum jam devi-

pharetiis .

D

ctorum , quod erat colunba. Vide

effundite.

depromie, & in Chlaldæros

ul. (yià

fupra c. 25. 58.

j

B&l Venza Com. Menoch. Tom. V.

e

41*

PR 0 PHET [RR E,M o

p

i*-j.— Grex difperfus Ifrael, leones ejecerunt eum: primus

fe

comedit eum rex Aflfur: iíte noviflimus exoffavit eu

m : Na-

tb

buchodonofor rex Babylonis.

D

.

*

18. Propterea haec dicit Domi

nus exe*rcitüum , Deus Ifra-

ven

el

7

: Ecce ego vifitabo regem Babylonis, & terram ejus, fi-

;

cut vifitavi regem Affur:

J

füm

I

19. EKt reducam Iírael a

d habitaculum füum, & pafcetu

Cha

Carmelus, & Bafan , & in monte Ephra

im, & G;laad fatu-

rabitur anima ejus.

9

LI

20. In diebus 1llis, & in tempore 1

llo , ait Dominus: quae-

qu

n

retur iniquitas Tfrael, & non erit: & peccatum Juda, & non.

invenietur: quoniam propitius ero'eis, quos reliquero.

TR

21. Super terram dominantium afcende ,- & fuper habitato-

€0r

res ejus vifita, diffipa, & interfice quae poft eos funt; ait Domi-

1

nus$: & fac juxta omnia, qua preecepl tibi.

22. Vox belli in terra, & contritio magna.

byl

ulti

25. Quo-

It C

17. Grex diferfg. ) Similis gregi

xetitus, fic cziþitur anima Pfal 41. 3-

tum (

lifperfo ,. & erranti, fic fupra .. 6.

Pfal. 62. 6. Ifa. 5. 14.

90. Quaretur.) Etiam

B

fi xqüæratur,

Hm .

7

eixit ; Grex perditus fadlus eff po&pm-'u,s

2u6Hf

non invenietur, quia deiebo illam.

Ceer

Leonts gje;ämnt eum. ) Scilicet de

Hic Prophetia refpicit Chriftum, cu-

jus tempore omnis populi in eum cre-

joco fuo. Leones vocat Regem Af-

o

H

[

fyriorum, & Chaldzorum.

dentis iniquitas ablata eí

Bs

Primus comedit eum Rex Affar.) ex

Quos reliquero.) Ex lfrael enim re-

dOlnä

liquiz falva fient. Rom. g. 7. & c.

Aflyriorum dicitur primus comedifte

T

populum Dei, id eft , folam carnem

H $-

queo

ediffe, offa vero non cormminuitle,

QO. Guper terra

" daminan!juz; ) Chal-

lr

quia decem tribus , que quafi caro

dzam intelligit.

IEPJU

erant, in captüvitatem duxit 4. Reg.

/m-mde.) O Dari, & Cyre !

UI

18. I1, . Deus vero tribus , in quibus

Vifita, diffipa.) Babylonem.

n

üm

erat regnum, facerdorium , & tem-

luterfice , que pof? eos funt.) * Dele

In

pluta Dei, quz ofía fant, & robur

omnem pofteritatem eorum, filios fci-

populi, non perdidit.

Ar BRex Babyw

licet, & nepotes.

W r

lonis offa confregit , quia & duas

uxta omnia , qua precepi. ) lndicat

u

tribus in captiviratem duxit, & tem-

Deus fe Medos, ac Perfas contra

S

plum evertit 4. Reg. 25. 9.

19. Pifftabo, &fc,) Puniam, flagel-

Chaldzos excitaffe. Vocat antem pr&-

Q!I"x

&

ceptum infligationem, aut permilhio-

ha

lo'ire mez atteram.

nem , ut 2. Reg. IG. Io. — Doints

bst

Io. Et pafceenr. Carmelem. ) Redu-

[

cam oves meas in leta pafcua Judez,

pracepit &i , ut malediceret David.

o2. Vox éellj.) Clamor bellicus au-

( depafcentur ea ficut ante.

Ws

Saturabitur auima ejut.) [d eft, ap-

ditur, quafi dicat : videor mihi audi-

-

"

cu C P DT PL.J

445

lUS

23. Quomodo confra&us eft, & contritus malleus univer-

N

fa erree ? Quomodo ver

tibus?

fa- eit in d;efertu*m; Babylon in Gen-

24. lll

A

t

aqueavi te, & capta es Babylxon,—' & nefC3?eb-aäï in-

ventaes, & apprehenfa, quoniam L ominum provocafti.

i

/25. Aperuit Dominus thefaurum fuum, & protulit vafa irae

fuae : quoniam

)ïül;

opus eft Domino Deo c;xerc*imur;na in terra

t

Chaldazeorum.

o6. Venite ad eam ab extremis f

inibus L | aperite, ut exe'anfi,;

qui conculcent eam : tollite de via lapides, & redigite in a-

Id

Wil

cervos, & interficite eam , nec fit quidqam reliquum. -

21. Diflipate univerfos fortes ejus, deícendant in occ fio-

40

nem: vae eis, quia venit dies eorum . tempus vi,fitaxtioni*sæ

eorum.

jttl

ig. Vox fugientium , & eorum, qui evaferunt de teraBa-

bylonis, ut annuntient in

ultionem templi ejus,

| Siqn ultionem Domini Dei noi;kri»

uo

KLb o

29. Amn-

re canentes tubas, & fre:nitum'milï-

aperite.) Mias, aut portas omnium:

tum Cyri, & Perfarum.

civitatum..

3

23. Malleus,&5c.) Àta per

lVIetaþho-

. Ut exeant.) Mlilites, qui Bab

rl

dtud,

ram appellat Regem Babylonis , qui

oppugnent, & conculcent..

ylg nen

]

jm

cetera regna comminuere folebac.,

Toliie de via lapudes. Y Ut Omnes,

, CU

lIg gentíóbss.) Qu prius inter gen-

qut velint contra eam.fine impedi-.

u

tes dominabatur..

Me][ fenfuws* eft:,

B'äbylon'em inftar aliarum gentium

mento venire poffint.

le:tevfreite eam.

( 1e

domitam effe, & everfam..

in Hebrzo.

d Pe-m'-itäï e4ml,- ut eft

&c

24. llaqueavi te.) Quuafi feram la-

queo irretivi te , cum nihil tale cogi-

Q7. Fertes cf;'w:) Potentes Principes

Chi

tares; capta eft enim Babylon cum

e.qu, ut omnes viros bellicofos ejus..

feftum ageret, & Balthaflar cum fuis

convivaretur, ut patet ex Daniel. 5.

cadant.

Defcemdaut im accifo;:emi $a Occifi:

num, I.

pde

Ipventa es.) Deprehenfa, & capta.

28. Vox fugrentzum. ) ïudæorumv

$. Thefaturum [umm,) Armarium,

a'dietur; nam cum primum Babylon.

05 Íc-

ubi repofita habet. arma ire fue , fa-

obfefia eft, nonnulli.ex Judzis pro-

-

mem ,. peftem , bellum , &c..

fugerunt, & Babylonem reverfi an-

Queniam opus eff, Efc.). Quia opus

nuntiarunt evenifie jam id ,. quod. de

eonto?

uoddam juftitiz fus molitur in terra

Babylonis expugnatione, & ]udzo-

np?

Chaldzorum.

Vel quia opus ha-

rum fiberatione predixerat Jeremias..

aill-

bet talibus: inftrumentis,. quales. funt

$

Vel fignificat tantam fore fugam ,

d

Perfe, & Medi,

ut quosdam perlatura fit ad. Judzám:

4

26. Vezite.) Q

: Daiï.ii?!f o Cyre! &

ufque, qui ibi narraturi fint ,. quid:

vos Perfa. ?

..1

Babylonis evenerit.

j 0

| u

v -

PROPHET

JTEREMIEZE

L]

444

29. Annuntiate in Babylonem plurimis omnibus, qui ten-

Y

dunt arcum: confiftite adverfus eum per gyrum , & nuilus

*[nfra evadat: reddite ei fecundum opusfuum: *

juxta omnia, quae

(iu

B fecit, facite illi: quia contra Dommum erecta eft, adverfum

3

hn&um Ifrael.

fcu

30. Idcirco cadent juvenes ejus 1n plateis EJUS : & omnes

13

viri bellatores ejus conticeícent in die illa, ait Dominus.

)

a)

31. Ecce ego ad te, fuperbe, dicit DominusDeus exerci-

Ü

tuum: quia venit dies tuus, tempus vifitationis tuse.

|

32. Et cadet fuperbus, & corruet, & non erit, qui fufci-

i

tet eum: & fuüccendam ignem in urbibus ejus, & devorablt

II

omnia in circuitu e]llS

. Haec dicit Dominus exercituum: culummam fuftinent

col1

!

filii [frael & filii Juda fimul: omnes, qui ceperunt eos, te-

£61

nent, nolunt dimittere eos.

42

34. Redemptor eorum fortis, Dommus exercituum nomen

MHT

ejus, judicio defendet caufam eorum, ut exterreat t(—.rram,

Quos

& commoveat habitatores Baby lonis.

ab

35 G

Gladius ad Chaldzeos , ait Dominus, & ad. habltatores

$)

Babylonis, & ad principes, & ad fapientes ejus.

36. Gladius ad divinos ejus , qui ítulti erunt: gladlus ad -

fortes illius , qui timebunt.

h's Y

la«

"km/u(

31

n"'

]s

QQ. Jdununtiare in B.zäy/omm G6 c.8)

33. Calumniam fn/zlmcrf ) Oppreffi

Darc

9

Dicite pleusque omnibus tendendi ar-

funt, vi tenentur in captivitate.

m r

ut defignato loco veniant

^5

Ccus PGHCIS

Redemptor eorum foriw.) Efto,

Wern

contra Babvlonem.

Italice dicere-

fortes fint Chaldzi, fortiterque Judæ-

RU

mus

Intw;xzte, che s'armino per Baby-

Os in Babvlone detineant: tamen for-

dim E

lon:a.

tior iis eft Dominus, q i, Judeos e

Secundum opus /;41402 ) Sicut lpfd

Babylone rediniet, & liberabit.

)

n

af

fecit, & alias- regwneb vaftavit.

3dicio deftndet. ) In Hebr. eft:

ïlc 'I n

Ercfla eff.) Superbe egit, extulit fe.

/kjctue;zdo füfcapset caufazm corum, id

Ól

eft omni ftudio , & diligentia deten-

]i

Santium . Ifr ael,) Contza Denin, qui

fandtificat Irael.

Alii templiun intel-

det juctam Sorüm caufam.

V

f*h P

ligunt, quod Chaldsi everterant.

hth j

Exterreat ferram.) Chaldzorum. In

30. Cenricefient.) Obftupefcent , &

Hebrzeo eft :

Ut guiefcere faciat rer-

Cle lu

pet iDunt.

ram , Qquam fcduet Cïuldæl bellis

& r

turbabant.

3I. Ecce ego ad :e.) Contra te ve-

TF N

nio, 0 fuperbe: Alloqmtm Deus Na-

Conrmovear.) Mexet , & agitet Per-

Or

fdrum gladiis.

hg,

buchodonoforem, vel potius Balthaf-

farem , quo lcrrnante capta eft Ba-

6 Aa' divinos -ejus. ) Cüntm di-

LUR

bylon.

vinos, & aftrologos Chaldaorum gla-

Om'n h

»

" —

'CAFUT U

415

fet-

27. Gladius ad equos ejus, & ad currüs ejus: & ad omne

uilus

vulgus, quod eft in medio ejus: & erunt quafi mulieres : gla-

que

dius ad thefauros ejus, qui diripientur.

um

38. Siccitas fuper aquas ejus erit, & arefcent

: qui a terra

fculptilium eft, & in portentis gloriantur.

)mnt

39. Propterea habitabunt dracones cum faunis ficariis: &

ls.

habitabunt in ea ftruthiones : & non inhabitabitur ultra uf-

yerd-

que in fempiternum

, Dec extruetur ufque ad generationem

& generationem.

»

/fufci-

40. *Sicut fubver

tit DominuäSodomam, & Gomor'rham,"' &

*Gen,

19.24.

orabi

vicinas ejus, ait Dominus : non habitabit ibi vir, & non in-

colet eam filius hominis.:

*

(hinent

.41. Ecce populus venit ab'Aquir

]

ohe, & genä magna, & re-

[i

zes mul

ie)

ti confürgent, a finibus terrze.

42. Arcum, «& ícutum apprehendent: Cradeïes funt, &

nomen

immifericordes: vox eorum quafi mare fonabit, & fuoer e-

CUP

quos afcendent, ficut vir paratüs ad preelium contra te, fi-

lia Babylon.

Katotes

43. Audivit rex Babylonis famam eorum, & diffolutee fant

ma-

Kkk 3 |

dios àd

dius vevnie'

in Hebrxo : eft : 44

deus vertit: cermff);t/aeci cum felibuss

mendaces ejus.

aliü, Peles cum ulehs, alhi, fere, &

tti /f»glti ?r!znt.)

Qui ftulti. ap-

monf^ra, fpectra nimirum demonum,

/

Fauni

parebünt, cum fuuni, fuorunique exi-

qui defertas terras incolunt.

Qp

tium non precognoverint, nec pre-

funt demones fefe hominibus often-

tate.

dixerinf.

" E&O,

dentes corpore partim caprino, par-

393- Sirci!zþy/uper anuas eius erif, &'c.)

tin humano.

Dicuntur £zcar/4, quod

qu Juldæ-

am DBabylonem tradunt MHilíforici

fe caprificis, id eft, ficis filvettribus

j WF

in folitudine

nafcentibus'

victitare

captam fuiffe derivatione Euphm:is

i )udæw" j

per foffas manufattas , ita ut per

mentiantur.

i.

ficcum ejus alvenm aditus patuerit

Srrutbiones.) De quibus dixi-Lev.

Hebf- eR':

rhilitibus ad civitatem. I:: Xenophon

j

cap. LI. num. I6. eft enim etiam in

entiffhy ]

lib. 7. Cyripedie , & alii.

Vel fen-

j i

Hebrzo eadem vox, fcilicet , 743y^

fus

Deus immittet Chaldew fteri-

ja4banab.

Entig (e-

litatem, & ficcitatem, nam terra de-

Ufgtte. ad gener.ziianem , 6j genera-

j "

ficientibus habitatoribus inculta erit,

a

£ionem. ) Per duas generationes.

& arida.

