um , ut eft in aliquibus editionibus

. Coram facie ejus.) 'Tum Pharaonis,

gilttit)

LXX. in quibus leginus ; ro/g leXv-

tum Regis Babyloqis'.

j

PROPHRETTIE EZECHIELIS

648

2$. Et confortabo brachia regis Babylonis, & brachia Pha-

6

TUnt

raonis concident ; & fcient, quia ego Dominus, cum dedero

gladium meum in manu regps Babyloms, & extehueut cum

Tünt

Coetu

fuper terram /Egypti.

26. Et difpergam /Egyptum in nauones & ventxïabo eos in

bl

l

terras, & fcient, quia ego Dominus.

tione

T0

CADIUD FT. XXAD

d (

Sublimitatem regis Pbaraonis cum ZAffur comparat, €? utnusque

D0n à

fiimilem pradicit interitum.

&Que

T fa&um eft in anno undecimo, tertio menfe, una men-

Tnlat

fis, fattum-eft verbum Domini ad me dicens :

g. Í

3. Ril hormms., dic Pharaoni regi JEgypti, & populo ej 'us:

ftondi

(Tant

Cül fimilis faétus es in magnitudine tua?

Ecce Affür quafi cedrus in Libano * pulcher ramis, &

10 !

frondlbus nemorofus, excelfusque altitudine, & inter conden-

fhas.

fas frondes elevatum eft cacumen ejus.

tQUe (

4. Aquae nutrierunt illum, abytfus exaltavit illum : fumina

II

ejus manabant in circuitu radlcum ejus, & rivos fuos emifit

ü bu

ad univerfa ligna regionis.

—

$. Propterea elevæta eft altitudo ejus fug)er omnia ligna re-

gionis; & multlphcata funt arbufta ejus: & elevati funt rami

fcentes* |

6.Cumque

lmpem g

ejus prae aquis multis.-

6d

odem anno,

UE

N azzno unacctmo)

4 odgga, Oc.) Per aquas, & flu-

t lone v Xer

quo faperior prophetia, fed duo-

mina Nilus videtur defimmu, unde

T'dbantwr

bus menfibus poft.

Vide di&a cap.

Jgypto Éecunditas, & divitie pro-

41l

veniebant.

Vel per aquas Regis

prec edenti num. 17.

Valg,/u

Ua menfís.) Prima die menfis, ut

Aidlyriorum diyitias intellige, qulbue

sh m

cap. 29. 17. Vide ibi dicta.

affuebat ,

quæque illum in tantam al-

hr &

Q. CH /'m//l.c f4tlus es ? ) Cui te

mtudmcm excrefcere fecerunt.

h.hï() j

poterimus compu*axe? adeo tibi ma-

Er rivos f4os.) Suas divitias; poft-

D. ïr-u

onus efie videris, o Pharao.

quam enim ea, que fibi neceifaria

-

^5

Eece Affer ,05c.) Ipfe Pharao , &

erant, acceperat, in alios Reges, &

['Ifïr!mm

]Enypm vocantur hic Aflur , etiam

Vel certe

regna, qu& fupexemnt ; e?tundebat,

& ing

lfai. 52. 4. Vide ibi dicta.

ficut ex precipua arbore , cum fatis

" mav,,,

1pfef iïwrmmm Rex intellieitur, quod

rigata fuerit, aque folent ad alias mi-

m[]/v

It

Venua VIQGEUF

nores derivari.

lOncm

Quaf? cedeus , 6c. ) Sicut. cedrus

B. $uper omnia lzgmz regionis.) Pha-

$h d

alias Dibani arbores altitudine faperat,

rao Fa&us eft major ceteris Reglbus

*5 dh

ita Aflur ceteros R« ges gi()rm divi-

Muleiplicata (nnt. arbufta ejus.) Ra-

m ejus, ut eft in Hebreo, & apud

M il lin

tiis , potentn

Vp

eïbüle

Pulcher ramis.) Ramorum pulchri-

LXX. fortaffe nofter Interpres per

D

Vücari

tudme, amplitudo, & extenfio impe-

arbufta intelligit ftolones , & novas

ti videtur finmfïcan.

foboles circa radicem arboris fuccre-

qupl*ïq lE h

Ugm

-

CAPUT XXXI.

649

ha

6 Cumque extendiffet umbram fuam, in ramis egus fece-

odetü

runt nidos omnia volatilia coeli, & fub frondibus ejus genue-

Cutd

runt omnes beftize faltuum, & fub umbraculo 1111us habitabat.

coetus Gentium plurlmarum.

E

eo5 i

7. Eratque pulcherrimus in magnitudine fua & in dilata-

- tione arbuftorum fuorum : erat enim radix alhus Juxta aquas

ultaö.

8. Cedri non fuerunt altiores illo in paradlfo Del, abietes

3

non adaquaverunt fummitatem ejus, & platani non fuerunt

eequee frondibusillius: omne lignum paradifi De1 non eft affi-

*

i met

milatum illi, & pulchritudini ejus.

r

uoniam fpeciofum feci eum, & multis, condenüsque

) C us*

frondlbus : & semulata funt eum emma ligna voluptatis, quae

erant in paradifo Dei.

i5 &

Ic. Propterea haec dicit Dominus Deus: Pro eo quod fubli-

gndEn

ma:us eft in altitudine, & dedit füummitatem fuam virentem,

atque condenfam, & elevatum eft cor ejus in altitudine fua:

vama

1. Tradidi eum in manu fortiffimi Gentium, faciens faciet

ei: Ju*cta Jmpletatem ejus ejeci eum.

etti

15. Et

M iE

fcences, fenfus eft: dilatati ä'unt Enes

di Dei, & montes Dei, id eft altif-

nnam

imperii ejus.

fimi, & quafi dicat: nullus hortus

"utique

6. 1m ramis $us , Ur ) Insejus di-

tam fertilis reperiri poterit, ut cedros

tione verfabantur, ejus tutela prote-

altores habeat.

5 & -

ebzmtm omnes gentes ; fimile habes

"Lietes, o

Hec omnis abietum,

Dan. .

IS-

& plaranorum allegoria idem figni-

unz p

eats

Volatz/æ celz.) Per valatil;a antel-

ficat ; nullm fuifie fcilicet Re"r

145

ligit magnates; per 4effzes falre; ple-

Regi Aifyrim, aut immperii amplmud&-—

, qmbu»

bmn ( centes feras, barbaras, quas

;ne, aut frlona fimilem.

[ intam à

Pharao , vel Affyrius. domuit.

Q. dmutlata fust. ) Inviderunt &i

tt

7- Eratque puu:l;errzm.as ) Pulcher-

omnes Principes, & Reges, qui erant

122

ol

rima cedrus; fed dicit mafculine g«

né eiara

«herrizius , quia per cedrum banc, Re-

in Paradifo Dei, id eft, qux ;Hombd..m

divitiis, honoribus, &c.

fore

gem in telhm::

Io. Dediz fz'mzmzmtem fzam. 'ff&')

?Imdaüät ,

dm magnitudine.) Propter ingentem

cum

ht

Iu

magnitudinem , & ramorum expan-

Id eft, ut Vatabl. vertit, po/uz , fci-

fionem

licet ex faperbia, faff;eimm feun inter

j d

conden[A , !d eft, Rlpdtuä erat denfa

9. n pardd;/ä Dez.) Quam plantaffe

anultitudine Regum & nobilium,

VNS)

lu

Deus dicitur Genef. 2. 9. ubi credibile

Quribus

eft altiffimas fuifle cedros, poteü efle

31. Zradidi.) Fradam, pratexitum

hyperboïe

Alü putanr paradifum

pro futuro.

:]5

)

&

;q)ud

-

Dei . vocari generahter amcenilfimum

Foruiffimi.) Regis Nabuchodonofor,

urpre

quemque hortum, fieut dicuntur ce-

Faczens jaact ) Quldgmd x9olue-

ltal Cum Con., Merock Tom. V.

Nnmnun

oj

f

650

PROPHETIXEX EZECHIELIS

atl

-32. Et fuccident eum .alieni, & crudeliffimi nationum , &

mina &

projicient eum fuper montes, & in cunétis convallibus cor-

ruent rami ejus, & confringentur arbufta ejus in univerfis

Liban

16

rupibus terr&e : & recedent de umbraculo ejus omnes populi

x

-

eum a

terrae , & relinquent eum.

*

folata

.33. In ruina ejus

habitaverunt 6*mnia volatilia cocli, & m

ramis ejus fuerunt univerfze beftize regionis.

*

pred

n altitudine fua ömniä

I

I4. Quam ob rem non elevabuntur 1

fetins

ligna aquarum, nec ponent fublimitatem fuam inter nemorofa,

atque frondofa, nec ftabunt in fublimitate fua omnia, qua& 1r-

CUb e

rigantur aquis; quia omnes traditi funt in mortem ad terram

[ as

ultimam , in medio filiorum hominum, ad eos, qui defcen-

*

1':» uX 1

dunt in lacum.

ludg

dit

1;. Heec dicit Donm:nus Deus;

m die,. quan/d—o defcen

ad* .

bus ejus

o

plandus

(pera;

rit, faciet. illi ; habebit e/nim illum

. 6; Prius aves, & beftiz , id-eft,

Jamitati:

in poteftate.

Principes, & populi fub cedri hujus

fem. |

umbra verfabantur, nunc illi ftratz ,

fs

Juxta impietatem , €/c.) Ut merita

erat ejus impietas.

id eft, Affyrio.everfo infultabunt, de-

4ctt, Qu

Ejet) eum.) E regnö , & vita,

fpicient, conculcabunt, & fpoliabunt.

tm illag

IQ. Succidemt, &$c. ) Perfeverat in

Iq- Quamobrem , 6c.) Hoc exem-

ufb

plo territi alii Reges non efferent fe,

tem abyf

metaphora; loquitur enim de illo tan-

ne cadant eodem modo.

quam de cedro.

Vel potius

ficat l;

Crudeliffzni. nationum. ) Chaldsi ,

fenfus eft, quafi dicat: fic enim pu-

i, oj

nió impios, & fceleftos , & licet fe

qui alias gentes crudelitate , & ferQq

tormR

cia l'uperant.

ipfos attollant, tamen eos deprimo ,

EL

Projicient eum feper montes. ) Ex-

& dejicio.

P«' 0//!.7,

Ícindent ejus regnum, ut cedrus pro-

Ligna aquarum.) Quse aquis

, hoe

cera in dorfo montis fecuribus deji-

eft, divitius abundant.

1 nef

N

3

dellerayi

citur.

Nec ponent fublimitatem , &/c.) Vide

;

z

Ommbus N

lLe umiverfís rupibus terre, ) Rami

dicta num. Io.

Com,ig

Quia omues tradi

: funt, &fc)) Quia

ejus in faxa , & rupes delati contrin-

omnes tradentur in mortem.

, T0 egï.

: entur,

W eH,J)

Recedenz de umbraculo.) Fugientab

Ad terram nliimam.) Hebr. ssfimam,

Tntem -

eo omnes vicing , & confcderatx

id eft, ad fepulchrum, &' infernum ,

1

t

t i.

gentes , qu£ in illius auxilio confide-

relegati fun

Le smedio

e

TU i

bant, & quafi aves in ejus ramis ni-

ffliorum hamim;m. ) Cum

VA

dulabantur, vide fupra num. 6.

aliis, vel inftar aliorum. hominum

I

In vuina ejus.) In trunco hujus

communium, plebejorum, ignobilium.

? 0nyj

£edri proftrate.

Vide di&a.cap. 29. num. 12. Hebrsi

alü RW

Halitaverunt.) Habitabunt, prg-

filios viri vocant nobiles ; f/jes vero

teritum pro futuro.

bominum vocant plebejos,

viles.

Cütiente: :

I

In lacum. ) In fepulchrum, five in

4

Volatilia.) Magnates, & Princi

pes

T'in

* eju

AJAMiyrio fubditi , confc:derati.

infernum. .

Beffi«. ) Id eft plebeji, vide dicta

Qualem "

I5. gzgagdo defcendiz.) Defcendet. -

Cf d

CAP UT XXXI.

641

,&

Qt-

ad inferos, induxi luCtum, operui eum abyífo: & prohibui flu-

inina e

J

eríts

jus, & coercui aquas multas : contriftatus eft fuper eum

. Libanus, & omnia ligna agri concuffa funt.

)pgli

- 36. A fonitu ruinze ejus commovi Gentes, cum deducerem

eum ad infernum cum his, qui defcendebant in lacumn, & con-

ia

folata funt in terra infima omnia ligna voluptatis egregia,

,

praeclara in Libano, univerfa quae irrigabantur aquis.

af:qure

n

I7. Nam, & ipfi cum.eo defcendent in infernum ad inter-

10f

fe&tos gladio, & brachium uniuscu

& It

D

E

jusqge fedebit fub umbra-

V

. culo ejus in/m,edio nationum.

MC

Nnnh 5

IceI-

^

Y

Pa

18. Cui

Liduxi. ); Inducam.

Con[olata- funz , €$c.) Omnes alii po-

Lutilum.) Ob mortem Affyrii omni-

tentes , Reges, & Principes fimiles

edi

bus ejus amicis, & toti e

à

jus gegioni

amcenis, & irriguis arboribus, & iis,

——

plan&um inducam.

quer in Libano funt, qui' in inferno

Operzi eum abyffo.) Miultitidine ca-

erunt, videntes Aflyriorum Regem in

id'eüï

lamitatum , & ipfa abyffo, id eft, in-

eundem locum defcendentem , con-

hoj

ferno. Ín Hebrmo eft: /zgere feci

folabuntur-fe , :

quia folatium- eft mife-

nl'iïtæ j

abyf[umsoperire feci fuper emum vviraginem

ris focios habere.

ff d*

facco, quafi dicat, lugere faciam abyf-

I

abunt.

Íum illam, qus radicibus ejus aquas

Nam £5 dpfí cum eo de/&ndmt,

exettte

fufficiebat , fupra num. 4. lugere au-

€c.) In Hebrzo eft: eziam ipff cum eo

t fes

tem abyffum, eft aquas non habere,

de[cenderzmt in jnfernum.

Idem ha-

ficut lugere terram , eft eife fterilem.

PotiuS

bent LXX. utrumque verum eft: ty-

ym p

lfai. 24. 4. ac fi dicat: mortuo Aily-

ranni enim preteriti defcenderunt , &

[icet f

riorum Rege exhaurietur ejus zrarium,

defcendent in tartara.,

*

ita , ut lugere videatur.

P:imO !

n

Probibei flum:ina eju:.) De quibus

Ef &mc;l,ium zmimcujmque * Efc )

j, hot

ne Ícilicet hanc cedrum rirarent,

Id eft, uniuscujusque eorum, qui in

deficcavi eam , arefeci, & privavi

inferno erunt, requiefcet, hoc eít, con-

omnibus bonis.

) Vide

folationem aliquam capiet ex przfen-

Coztrifiatus eff fuper eum.) In He-

tia ejus, tanquam ex umbra.

Sole-

breo. eft $ Nigïf/&erg f?;*ci propter enm,

mus enim, cum quiefcimus, cubito in-

) Q;lia

id eft, pulla vefte indui Libanum

montem, in quo altiffima illa cedrus

niti , quafi dicat: quemadmoduin 'in

,;/Ws

hac vita füb umbra ejus, id eft. au-

emum ]

erat, id eft, Affyrius Rex.

Per Li-

Coritate quiefcebant , ita in inferno

banum intelligit totum regnum, quafi

ejus pocna veluti umbra recreabuntur.

dicat : induam: totum regnum pulla

Cun

Vel fenfus hujus verfus eft : Nam

yminum

& higubri vefte propter mortem ejus.

& illi cum eo defcendent in

infernum

Er omnia lpgna agrz , €c. ) Omnes

( ubi funt ,

qui gladio funt interfetti )

piium.

alii Reges audito nuntio terrore con-

Hebrat

quicunque in ullis gentibus fuam vim

i vt

cutientur , vide fupra n. 14.

illius tutele fubmiferunt. Fradis Af-

vi]fi'

.16. .4 faniru. ) Propter, fonitum

fyriorum rebus facile fuit Chaldzis

ruinz ejus , ftridorem , fragorem ,

Syros , eorumque vicinos cladibus

f u

qualem edere folet magna arbor, cum

cefa cadit.

*

maximis afficere, —Vide lfa. I7. 4.

qnd

652

PROPHETIXE EZECHIELIS-

" y8. Cui affimilatus es, o inclyte , atque fublimis inter ligna

fEïIE

( 1

voluptatis 2 Ecce deductus es cum lignis voluptatis ad terram

ultimam in medio incircumciforum dormies, cum eis , qui in-

b

terfe&i funt gladio: ipfe e

j

ft Pharao; &.»-vap*i»s multitudo ejus,

teb

gïicit Dominus Deus.

i

r

^CAPUT XXXID.-

fani

6

Pharäo quantumevois fublimis , conterendus efl a rege Babylom's *

vill

cujus vaflatione plurimi veges ob[Tupejcent , pluresque fiatioties

L]

cum eo in aby[Jum detrabentur.

fecf;r

ff&n |

T fa&um eft duodecimo anno, in menfe du&decïmoQ in

*E

una menfis, faCtum eft verbum Domini ad me, dicens:

gl

tenel

5. Fili hominis, atfume lamentum fuper Pharaonem regem

& dices ad eum : Leoni Gentium affimilatus es, &

erin

I£gypti ,

draconi, qui eft in mari: & venti

labas cornu in fluminibus

g.]

ContT

tuis, & c,onturbabasr aquas pedibus tuis, & cqnculcabas flumi-

I0

na earum.

? Sup.

er te

&orum

4. Propterea hæ; dikcit Dominus'Deus: * Expandam fup

rete

Igilg-o

z u

pest

17. ;

Dente

2

18. Cni 4]/;'»;;'14114: e$? ) Quafi di-

Draconi.) Ceto, balenz.

II

cat: Voluifti o Pharao affimilare te

Ventilabas corzu.) Kerociebas , &

Veniet

quafi cornu ventilabas, & agitabas

Aifyrio , & cedro : fed neutrius glo-

—

riam affecutus es , & cum utroque

eos, qui te infirmiores erant; hac ea-

ruente corruiíli.

dem. fignificatione utitur Home

d

I'US-

],7:;;

Qem lignis vwoluptatis. ) Cum aliis

verbo I.Lsgo'c/zgm.

Conturbabas aquas , E5c.) Similis fe-

" tim fre

Regibus.

roci tauro ingredienti liiv pidas aquas,

fite ad ]

l1 medio inci cumciforum. ) Yd eft,

dm, i

morte infidelium: Chald. peccaterum ,

quas bibebant minora animalia, &

dzos,

vide dicta fupra cap. 28. Io.

illas turbanti.

Metaphora fignificat

Pharaonem ful)exbuln omnia bellis

$ Is

Ipfe efd Ifharao.) Quafl dicat : hic

mifcuiffe.

X oiftes

nis , triftis exitus erit Pharaonis ,.

Principum , & omnis populi ejus.

, Flumina earum.). Aqnarum fluenta,

u

uibus fitim fuam fedabant.

Alludit

Aqua viy

lodecim8 amnno.) A-transtnigra-

ad. Nilum , qui turbidis eft aquis,

Cs *[upr:x

*I-DI

cuim exundac, terraàm omnem Oope-

ley

tione Jechoniz.

CUlv

Im sna men[is.) Prima die menfis ,

rit, & confundit.

vide dicta fupra cap. 29. 17.

$. Expandam [uper tevete.) Loqui-

Vétibys j

2. Aff«me lamentum.) Ynítitue car-

tur tanquam de leone , & tanquam

$. Bs

Tmen lugubre.

de balena , propterea utitur nomine

ben[ fä;; g

Leomi Gentium.) Quafi dicat , quod

retis, quo ferz, & fagene, qua pit-

eft leo inter beftias, hoc tu es inter

ces capi folent, ut fupra cap. I2. 1 3.

7' 0.0]

t? eXïiDd'()

ge-ntes.

H 4

& cap. 17. ?o. cap. Ig. g.

"CAPET XXXIL

655

ia

rete fneum in multitudine po

l

te in fagena mea.

pulerum multörüri.*n, & extraham

j

4. Et projiciam te in t

erram : fuxperwfacie—m agri abjiciam te,

6s

- & habitare faciam fuper te omnia volatilia coeli, & fatarabo de

te beftias univer(íze terrae.

€. Et dabo carnes

| tuas fuper montes, & implebo colles tuos

fanie tua.

6.-Et irrigabo terram foetore fangu

Á

inis tui'fuper montes , &

[

valles implebuntur ex te.

jüfos

Ifate

7.* Et operiam, cum extin&tus fueris, coelum, & nigrefcere * l!

I5.10:

: .

faciam ftellas ejus, fol

em npbg tegam , & luna non dabit lu-

]oel2

o i

men fuum.

IOo

O&

icens:

8. Omnia luminaria coe

li morere-faciam fuper te : & dabo

3

I5.

tenebras fuper terram tuam, dicit Dominus Deus, cum ceci- Matth

tegem.

24.19-

e, U

derint vulnerati tui in medio-terrae, ait Dominus Deus.

9. Et irritabo-cor populorum multorum, cum induxero

jnibus

flum-

Contritionem tuam in Gentibus fuper terras, quas neícis.

-

Io. Et ftupefcere faciam fuper te populos multos, & reges

eorum horrore nimio formidabunt fuper tey cum volare cce-

E

p

tee

perit gladius meus fuper facies eorum : & obftupeícent re-

paspettt

pente finguli pro anima fua in die ruinae tua&.

11. Quia haec dicit Dominus Deus : Gladius regis Babylgnis

veniet tibi,

iebaä ) &

I2. In

ug'lt'dbas

Nnnn3-

Hom?ïüs

Iz änuktitudine poputorum. )»'Solet

videantur, quafi tu prius fplendore

enim frequens populus fimul conve-

tuo hec omnia colluftrares.

dinilis fe-

nire ad leonem, aut balenam capten-

9

Vuineratt t4/. ) Exercitus tuus

dam.

vulneribus confoifus.

jus 80985

Per—populos. intelligit/ Chal-

lm&lia !

daos.

9. lriftabo.) Non tam ira, quam

]

| [irrniücau

. Projiciam te in te;r;am.) Alludit

metu concitabo , & percellam.

sj

bellis

| Cum induxero contririonem, 6 c.) Cum

m'x&

ad pifces, qui capti in terram proji-

ciuntur, ut moriantur , quia extra

famam cladis, & exitii tui fparfero

T HUenm D

aquas vivere-non poffunt: fimilis Io-

ufque ad gentes, ne de nomine qui-

dem tibi notas.

, Afudi

cus fupra cap. 29. 5.

g

Habrtare faciam fuper te.) Infidere

j o5 Smpe]äere facidm.) P-rä; terrore.

cadaveri tuo , ficut folent aves cada-

Super re.) Propter te, exemplo in-

g 0

veribus infidere.

cap. 30.

teritus tui idem fibi timentes'.! Vide.

; qum

S. Samie tia.) Pifees enim non Ha-

Volare.) S

crihgi, comfcare, vibrari,'

y t

at mlm

bent fauguinem , fed faniem.

Super facies eorum

: ) Ante faciem

tl gomime

9. Operiam, &c.) "Vantus ubique

eorum.

[

qn p

te extincto luctus erit, ut. ccclum, fol,

-Pro antma fua. ')Q Vite fuz me-

N

1j

I2.

If

& luna, omnesque ftellz obfcurari

tuentes.l

j

—

!

654

PROPH"E'fIJE,E;ZECHIELIS'

to. I

33. In gladiis fortium dejiciam multitudinem tuam * inex-

eft, at

pugnabiles omnes Gentes hae, & vaftabunt fuperbiam /Egypti,

AT.

& diffipabitur multitudo ejus.

Y

]

H

.

ti, qu

I3. Et perdam omnia jumenta

ejus, quae eränt fuper—aquas

Indrcu

plurimas, & non conturbabit eas pes homini;' ultra, neque

a.l

ungula jumentorum turbabit eas.

ü

"

14. Tunc puriffimas reddam aquas

eorum, & flumina eorum

fepulch

quafi oleum adducam , ait Dominus Deus :

1

(

15. Cum dedero Terram JEeypti defolata

m ; d—eferetür au-

eiï.

mult

tem terra a plenitudine fua , quando percuffero omnes habita-

feli, c;

n erra

tores ejus ; & fcient, quia ego Dominus.

16. Pian&tus eft, & plangent eum : filiee Gentium plangent

^4. Tl

eum, fuper Zgyptum, & fuper multi

*

tudinem ejus. plangem

?Ui y 0

'

eum, ait Dominus Deus.

;

Icircur

17. Etfattum eft in duo

decimo anno, in quihtadei:ima men-

in terra

fis, fattum eft verbum Domini ad me dicens:

qui deft

L

.18. Fili hominis, cane lugubre fu

per multitudinem ZEgy

pti:

D

& detrahe eam ipfam, & filias Gentium robuftarum, ad terram

ultimam , cum his, dui defcendunt in Jacum..

rckurn-'

fpeciofior

. 19. Quo pulchrior es? de

fcendfe , & dormi cum.inbi

videtis, e

€1ilis.

"

20. In

Go lQw

Ia. Fortium.) Chaldæorrum.ï

Tupes

Pjangeut eum.) Eam, id eft ngy-

Ormi

*

Inexphgnaliles omnes gentes ba.)kn He-

ptum :

Vel plangent eum,id eft car-

CUI]ULW

brzo: Foertiffni geutium omaues Hlb funt,

men illud 1.7gubr73, & plan&us, & lu-

at cap. 50. II.

&us formulam ufurpabunt.

R N

0. ]y

18. Bu« erast [mper aquas plurimat,)

I7. Duedecimo anno.) Eo

dem annïo,r

Quz paícebantur in pratis, & agris,

vide fupra n. 1.

qui aquis ex Nilo derivatis rigantur.

Quinta decina menfís.) Ejusdem, ut

turs üt fdp

Non contzuibabit eas , €69c.) INon erit

dixerat num. I. hoc eft quatuordecim

G-Iddiu: i

on& Ch;

deinceps homo , aut jumentum , quod

diebus , poftquam illi diceretur, AF

VetitDaos

aquas turbare poffit, ut in aquacio-

fume lamentaum.,

pne fieri folet.

18- Legnbre. ) Carmen, qu;&le Ca-

1 '4"7'"?711

Clem 1ü

n

3

14. Periffezias veddam.) Quia nemo

ni folet iis , qui in fepulchrum de-

*rit, qui eas turbet.

mittuntur.

Tovptun

««^afí oleum. ) Claras, perfpicuas ,

Detrabe eam.) Prxcipita, detrude

Al- Läa,f(

*

in infernum, id eft, predic fore, ut

ü

Càjfs.

& quietas ficut oleum

Wieros delc

15. Plenitudine fua.

) Habica:oiibus,

in infernum precipitetur.

M. n

hi enim implent terram , ejusque funt

Er fiias , €$c. ) Urbes aliarum gen-

lm

quafi plenitudo.

tium vicinarum.

ld- o i.

7- 16. Plantius ejf.) j

Hic eft plaictus ,

ln lacuw), €9 ferram u!iimam.) In

id eft lamentum , & carmen lugubre,

infernuin, ut ca

pite' precedenti num.,

tu 'vlt'/lze/"-?f

quo plangent /Egyptum.

id. ( I9.

t ffnd,'f/lzl- :

enti

21j ]

File pentium.) -G

iles ,-]Egypcii j

I9. Qzuo pulchrior es, &$c.) Cui te,

& fKeoypto Hnicima regna.

AEgypte , prafers ? quo altior, quo

[. sgladio/in

)

LA

CCAPRUT XXXLO

553

Iney.

oo. In medio interfe&torum &ladio cadent , gladius datus

Qypd

eft, attraxerunt eam, & omnes populos ejus. -

2r. Loquentur ei potentiffimi robuftorum de medio infer-

Aquis

ni, qui cum auxiliatoribus ejus defcenderunt, & dormierunt

i

incircumcifi, interfe&ti gladio.

neqie

L

22. Ibi Affur, & omnis mu'titudo $jus ; 1

n ch*cuitu illius

CorUrm

fepulchra ejus : omnes interfe&ti, & qui c - ciderunt g/adio.

23. Quorum data funt fepulchra.in noviffimis laci : & facta

tur at

eft multitudo e'us per gyrum fepulchri ejus ; univerfi inter-

habiti-

fe&i, cadentesque gladio; qui dederant quondam formidinem

in terra viventium.

a

anpent

.24. Ibi ZElam, & omnis mu

ltitudo eius per gyrum fepuchri—

fui, omnes hi interfe&ti, ruentesque gladio : qui defcenderunt

hangent

incircumcifi ad terram ultimam: qui pofuerunt terrorem füum

in terra viventium, & portaverunt ig

a m

"

pominiam fuam cum his;

qui defcenderunt in lacum.

Egypti:

pofuefunt cubile ejus in uni-

25. In rpedio i—nterrfe&()rum,

verfis

terratm

A

akior tibi

cidic, & cui-ieghum aciemic Nabucho-

fpeciofior es ? E.cce quo

citcutt

videris, eo profundius rues, quo fpe-

donofor, adjutus a Cyaxare, & Medis.

ciofior, eo in tetriorem locum cades.

In circuitz illius.) Regis Atfur.

s. It

Sepzelehra ejas. ) Scilicet multitudi-

d

Ob fuperbiam ergo tuam defcende,

d Eer

& dormi in fepulchro, & in inferno

Ld

nis: fepulchra eorum.

*

cum incircumcifis, & vt habet Chal-

2

Data.) Pofita.

i di cir

daus , eum peccatoritbus.

Ip noviffimis laci.) In profundiffima

TP

u-

fovea; in terra ultiina , ut dixit n.18.

OO. Inm medio imterfetlorum , 6c.)

More eorum, qui gladio inteificiun-

Et fadla eff multituda , €£c). Allyrii

jgm 000

tur, ut fupra €. 29. I2. vide ibi dicta.

in inferno juxta Regein fuum' fepulti

uSdema Y

ladius datus eff.) Nabuchodono-

funt, quia omnes , ficut ille, interfecti

fori, & Chaldxis. Vel g/adzo dzta eff , ut

funt, cum in hac vita omnibus ho-

ijordecit

vertit Pagninus,& intelligitur Agyptus.

minibus terrori fuiffent.

érettll y T

. 94. lói &lam.) IElamitarum Rex &

Attraxerunt eam.) Detrahent, deji-

cient , ruere facient.

Vel attraxerunt

fic Italice dicimus, Z/ Zwrco, pro L'ur-

que 9

in /Ecyptum os gladii , & in mortem.

carum Imperatore.

IElamita funt

duun. &

Perfz.

2I. Lequentur ci.) Quafi gratulan-

di caufa: gaudebunt enim de ejus ad

. Sepulchrz

foi-) Sepulchri JElam , fe-

4, d

inferos defcenfu? ut dixit cap. przce-

pulchri ejus.

ic fore, ?

dentj, num. 16. verba, quz loquen-

' Fortaverunt ignominiam feam.) Cum

enim aliis terrori fuiffent, ionominiofe .

tur, omittit , fed ea intellige ex Ifai.

jarm f

14. IO. fore hzc, aut his fimilia : ££

mortui funt, ficut. ceteri , qui defcen-

J

£u "vulntratus es, 0 Pharao, ffcut G nos,

dunt in lacum,

J

fece-

i

mf )

defcemdifli ad nos , &e..

-98. Pefuerunt.) Qui eos inter

at 9

22. 11;.) Inter incircumcifos, & occi-

runt, aut demones , qui homines im-

Íos oladio in terra ultima, ut dixit n.18.

ios in infernum deducunt.

Culx te,

'f)

Affur.) Rex Affyriorum , quem ce-

Cubite ejus. ) Regis Perfaþrufn, &

jl v

quo

656

PROPHETIXE E.ZE?CHIELIS

verfis populis ejus: in circuxu ejus fepulchrum illius: o

mnes

qui

hi incircumcifi, interfe&ique gladio : dederunt enim terro-

conf

p

rem fuum in terra viventium, & portaverunt ignominiam fuam

cum his, qui defcendunt in lacum: in medio interfettorum

lücu

pofiti funt.

31

26. Ibi

Mofoch, & Thubal, & omnis multitudo ejus: in cir-

titud

cuitu ejus fepulchra illius, omnes hi incircumcifi, interfecti-

t

que, & cadentes gladio: quia dederunt formidinem fuam in

b

terra viventium.

Ihiy

j

* 41. Et non dormient cum fortibus, cadentibusque, & in-

fà0,

circumcifis, qui defcenderunt ad infernum cum armis fuis, &

pofuerunt gladios fuos fub capitibus fuis; & fuerunt iniquita-

tes eorum in offibus eorum : quia terror fortium fa£li funt in

M

terra viventium.

717

og. Et tu ergo in medio incircu

mciforüm tonæreris,. &

T0U5 (

dormies cum interfectis gladio.

? iil

29. Ibi idumzea, & reges ejus, & omnes duces ejus, qui dati

ii

funt cum exercitu fuo cum interfeCtis gladio, & qui cum ihcir-

cumcifis dormieruüt, & cum his, qui defcenderunt in lacam.

3o. Ibi principes Aquilonis omnes, & uni.verük venator

es,

u

/amultitmdinis, que cum, illo ad infef

Et fuernnt ieiguitutes eorum, €fc.)

ros defcendit.

(Qui gladio ufque ad offa confixi ini-

X.E'

Dederunt euim tevroregm.) Que hic

quitaturme fuarum penas dederunt; de

äd. £0

habentur, clara funt ex proxime didis.

cetero vero honorifice, i& f

n

ïO.l'!—:it?r oc-

p

26. M fecb.) Cappadox.

cubuerunt.

Quia terror , 8c. ) Hoc 'en, quod

ULE

Thubsl. ) lberus, vide fupra cap.

27. 13. & ibi dicta.

proxime faüperiore verficulo dixit :

N

ua dederunmi, &fc. ) Quia ahos

Quia dederunt jormf;/irgm fnam dn ter^

ana,

TA UIOBILuM.

-

Dater f

eladio occidebant, gladio occifi funt.

27. Non dormienr. ) Non fepelientar.

28. Et ru ergo. ) 'O "Pharao, hifce

COram |

Qun fortibus, 8c.) Cum illis incir-

tyrannis, atque occifis, &que in pcena,

Vettt g

cümcifis, ac viris fortibus, qui non

àcin culpa, & tyrannide focius cum

Hfaniy,

eis fepelieris in imo inferno.

i

ignominiofe, fed gloriofe , ac fortiter

in bello occubuerunt. Comparat eos

dp medio eucirciumcijoru.) More in-

prm :

non cum juftis, & tis, qui natura

l

?

circumciforum. WMide di&ta cap.29.I2.

29. J ddumen, £7c.) ln inferno

P&Hm

anorte moriuntuür, fed cum dis, qui

17] lti

uumvis impii effent, & incircumcifi,

erunt Idumxzi zque, ac. Aflyrii , /EJa-

quod d

&

gladio anterfeCti, tamen gloriofe

imitz, c. clarus eft hic vérficulus

FG*U

ex fupra dictis.

ceciderant, quafi dicat fore, ut pejore

^

OC epi

etiam illi conditione fint.

3

O. Prinezpes Atguilonis.) Aliqui de

94

b

|Cum Aarmis fs55.^) Cum qu'ibus ad

Babyloniis intelligunt; ahi de Syriis,

tæn m

fepulchrum. deferzi , & tuinulari anos

& Sidoniis, qui /£gypto Aquilonares

Tüm f

U

érait. Sic Jonathan fepultum eíle le-

erant; alii de utrisque.

Up t

.'V.mdmrf.r.. P

T

Àyranni, qui aliormh

gimus, 1. IVI.aþïlab., 13. 29-

Et&/(

CA P*U TXXXIL & XXXIT. -

657

)mnes

/üis v

qui dedu&i füunt cum interfe&is, baventes, & in fua fortitudine

tett0-

confufi: qui dormierunt incircumcifi cum interfe&tis gladio,

(uam

& portaverunt conf

M

ufionem fuam cum his, qui defcendunt in

fum .

lacum.

41. Vidit eos Pharao, & confolatus eft fuper univerfa mul-

't dite

titudine fua, quae interfeCta eft gladio: Pharao, & omnis exer-

ríed-

citus ejus, ait Dominus Deus.

&

m n

32. Quia dedit terrorem fuum in terra viventium , & do

I

mivit in medio incircumciforum cum interfe&tis gladio : Pha-

&

ra0, &vor-nnis m'-ultit'udo ejus, ait Dominus Deus.

uis, &

CAPUT XXXII

jquitt

t if

Si jþeculatur vifum imminens malum non annuntiaverit , reus erit

pereuntium : quod fi anmuntiaverit , folus is; qui fibi non cavit ,

1is, &

reus erit. — Juftus quoque, fi [uam deferat jufHitiam, damnabitur,

& impius, fi comcertatur, Jaloabitur. — INec confidant de terra Jfibi

]ui däti

'

» incit-

- data in po[JejJionem :. quoniam. propter fuas iniquitates per-

lacürh

dentur , & terra in folitudinem

atore»

redigetur.

*

l

s

1gr T fa&um eft verbum Domini ad me, dicens:

uUlls 6[')

p

f

y ili«

2. Fili hominis, loquere ad filios populi tui; & dices

ad.eos: Terra cum induxero fuper eam gladium, & tulerit

lerunt; &

populus terrae virum unum de noviffimis fu

)r;iter oc

»

is,& conftittïef-it

eum fuper fe fpeculatorem :

*

S R

di, 'quod

EE

bona, & corpora venantur, quorum

22. Q;z;ia ded; fefrarem'metlm,-ffc;)

n in T*

pater fuit Nemrod magnus venator

Quia , id eft, equidem ego Deus, ut

coram Domino, Gen. 1o. g. Chald.

olim dedi per eos terrorem Judzis, &

j404 hi

vertit 5/202:7;, vox enim Heobr. r7»y3

alis viventibus, quos afllixerunt ; ita

e n Pæna,

rffdonim , utrurmque*fïgnifïcat; $;do-

jam illos puniendo, & deturbando ad

cius *

jf

nizm , Íi accipiatur ut nomen pro-

tartara , ipfum ;

Omnes tyrannos

prium ; veza£orem , i ut nomen ap-

pariïer texrebo.

M

orc ff

pellativtm.

In wedio zneircumcsfertag.) Ut/fupra

upa)

ln [ua fortitudine confuff.) HOC.. eft,

num.-2g.

|n 19

feti

um

quod dicit n.

o

n

2.-

]il

Portaverunt covfuftonem /z'mm) Q uod

ldos populs tai. ) jJudeos popu-

lares tuos.

m

vaiciis

hoc eodem verficulo repetitur..

Terra,5e. ) Hebraifmus, fic re-

31. Ce»folatus eff.) Cum videret fe

folvendus

cum fuper terram gla-

aMqit

tam multos, & tam magnos pena-

dium induxero.

i de S)»'Iil&

rum fuarum focios

hat

-,I.ïabere, üt capite

De mvviffzi.) De infima plebe.

»kquil

fup. num. 16.-

Specularorem.) In-'edita aliqua fpes-

Bibl, c;fm Com. Mcmach.. Tom.F. -

Dooo

mus

1

»

Z

*PVR*OPHE'TI'kZE' ZECHIE LIS

658

3. Et ille

»

viderit gladium, enientem fuper -t;erram, & ceci-

4

1*

nerit buccina, & annuntiaverit populo :

tem mj

4. Audiens autem, quisquis ille eft,

fonitum briïccinæ ,&

vertim]

non fe obfervaverit, veneritque gladius, & tulerit eum : fan-

giini d.

guis ipfius fuper caput ejus erit.. .

M

1

$. Sonum buccina audivit, & non fe obfervavit, fanguis

T

ejus in ipfo erit:fi autem fe cuftodierit, animam fuam falvabit.

pietas j

6. Quod fi fpeculator viderit gladium venientem , & non

fit2bi

infonuerit buccina, & populus fe non cuftodierit , veneritque

in Qu

gladius, & tuleri£ de eis animam: ille quidem in iniquitate

*

1.

íua cap

tus eft, fanguinem autem ejus de manu fpeculatoris re-

f f

quiram.

5

185 i'peculator.em dedi te domui Ifrael:

dentur

*Sup.

7.* Et tu, fili homin

Tietr.

diens ergo ex ore meo fermonem , annuntiabis eis ex me.

317. au

r

$. Si me dicente ad impium : Impie, morte morieris: non

titent

fueris locutus, ut fe cuftodiat impius a via fua : ipfe impius .

LÀ

B

in iniquitate fua moriet

it marn

. fua requiram.

ür, fanïgqihem autem ejus de manu

'

í

*

Vità Vi

9. Si autem annaunti

ante te ad impium, ut a viis füis convet-

16

tatur, non fuerit converfus a via fua, ipfe in iniqujtate fua

ei : ]'.1(

' morietur: porro tu animam tuam liberafti.

*

nis, dic ad domum Tírael : Sicloeuti- ü

E

to. 'T'u ergo, fili homt

eftis, dicentes: Thiquitates noftrae, & peccata nofera fuper

Domi

IS.

nos funt, & in lp

fis nos tabefcimus : quomodo ergo vivere

poterimus :

*

"H

T Io* Dxic

quiat

p

]

eula, ut quz ab hoftibus fiunt , con-

r

Sangninem autem cjus , 6c.) Specu-

Jüdic)

rempletur.

.

latorem propter mortem illius puniam,

LA

3- Gíaditmm,

) Arm atos hoftes.

ut homicidam.-

". Specslatorem dedi te)) Ut fi quid

TUxta

Cecintrit buccima.) Ut hoc figno in-

telligant cives hoftium adventum.

periculi incidiffet, populo imminere vi-

udiens autem , quis

deris, illi nunties, exaltans quafi tubam

quis .i/lf'* eff. )

vocem tuam , ut dixit Ifa. 58. r.

H

Ect aliquis 2udierit.

Non cavefit

Ex me.) Meo nomine.

?

MIE

Nem fe ob[ervaverst.

üYQ

fibi , ficut fpeculator admon:bat,

IO. óclocuti effis, dicentes.

)Idef,

Sanguis ip[iuas , 6$c.) Ipfi erit mortis

dicete foletis.

Wa

Super nos fumt. ) XUrgen!: nos ad

Y0S n

caufa: perbit vitio fuo.

me]l )Q

6. Tu'erit de eis animam*)

*

)Aliquem

moztem , opprimunt nos, illisque con-

ex eis occiderit.

tabefcimus.

dVar

llle auidem in: intquitate, 67 ) Qui

Quomodo ergo vivere pavtcrimk:'? )

l

gladio occifus eft, merito, ac pro-

Videbantur hoc Judzi dicere ex qua-

feit

pter iniquitatem fuam . gladio eft in-

dam defperatione, ita fequentibus ver-

teremptus , cuin propter peccata Do-

bis illos eri

H

bonam,

git Do:pinus ad fpem

Im](c

jainus hoftilem gladium immittat,

ls

s x

J

)

p xxxur

C AP

& eec

d

11. * Dic ad eos: Vivo ego, di&&t Domínus Deus : nolo mor- * suy,

tem impii, fed ut convertatur impius a via fua; & vivat. Cor- 18.25-

dne, &

m : fan-

vertimini; convertimini a viis veftris pleiïimis, & quare morie- 32-

inini domus Iírael?

12. Tu itaque

fili hominis, dic ad filios populi tui-: Tuftitia

fanguis

falvabit,

