no Sedeciz 4. Rep. 25. T.

fitandi accipitür in bonam partem :

tütem

Q« Ip atrio carceri.) N el eft hypallage,

id eft, donec eum e Captivitáte re-

Ine

& ordo inveifus, ut fenfus fit in cax

vOcerni.

L « litæ |

&t aj

cere atrii ; vel fignificatur Jeremiam

Eurm.Y Non Sedeciam , fed popu-

non iu ipfo carcere, fed in ejus ve-

lum , cujus caput erat Sedecias

; Qqui

p&m

ftibulo habitum fuiffe aliquanto laxius

in exilio mortuus eft. Ponitur

caput

emau

pro corpore, fic Chriftus

accipitur

& hu

quam ceteri, fortaffe quod . Sacerdos

pro Ecclefia

effet, & quod Judai, & ipfe Sede-

; ut cum dicitur: Sz4/e,

0c d

cias eum confulerent.

Saule , quid me periegueris?. AQt. 9- 4.

&V pro;

1

* $i de Sedecia hzc verba accipiani

dütem

3: Clauferar, 6/c.) Hzc verba ufque

tur, fenfus erit, donec eum mortal

üburb;

ad verüculum fextum quafi per pa-

vitz eximam.

hcei |

xentbefim. i'nferunmr » Am;* exl)!icet.ur

Vel ii

6. Er dixi/ Zeremia& ,- €:.) Finita

|

j

|

at J(*re

CAPUT Xxxu.

373

7: Écce Hanameel filius Sellum . patruelis tuus veniet ad

;

APIf

te, dicens: Eme tibi agrum meum

;«

ui eft in Anathoth

K

L

ll

bi enim competit ex propinguitate, ut emas..

j

8. Et venit ad me Hanameel filius patrui mei fecundüm

n

verbum Domini ad veftibulum carceris ; & àit ad me: Porfi-

Hf

de agrum meum, qui eft in Annathot in terra Benjamin, quia

Ium

tibi competit haereditas & tu'propinquus es , ut poffideas.

Inteliexi autem quod verbum Domini effet,

9. Et emi agrum ab Hanameel filio patrui mei, qui eft in

n

Anathoth , & appendi ei argent

»de

um feptem ftateres, & de-

cem argentcos.

?

ro. Et fcripfi in libro,

&

: fignavi, & adhibui teftes, & ap-

H

pendi argentum in ftatera.

at m

1. Et accepi librum poffeffi

onis fi gnatum, & Ripulgti'ongs *

& rata, & figna forinfecus.

Uate

Aaa 3 |

I23. Et:

0 d.

jam parenthefi , hzc ne&enda funt

g. Secundum verbum I)'amz'ni.-) Quem-r

cum verficulo primo.

admodum dixexat mihi Dominus. -

]te0

7. Patruelis 1uus.) Sellum, & Hel-

Poffde.) Eme.

If 0

cias erant fratres ; Helcias pater erat

Intelexz, quod verbum D*a*mi'm(

effez.)

Jeremie, Sellum autem Hanameel, ut

Qiuod. vellet Dominus itz feri.

hic dicitur. [taque Jeremias, & Ha-

CY-

^

nameel erant patrueles.

Q- Seprem /iateres*»,k E& decem drge;z-r

rium

"

£e05.) Septemdecim ftateres arcenteos,

Veniet ad £e. ) Injecit Deus

Haüa-

Solent enim Hebrei numerum mino-

ineeli mentem vendendi aoegrum urbe

rem majori preponere,

Stater idem

] me

Obfeífa, -cum res effent deploratz,

eft, quod ficlus., ltaque totum pre-

licce

itaà ut nemo empturus videretur ; in-

tium fuit 68. juliorum Romanorum.

—

jecit pariter Jeremie mentem emendi,

Tam vili pretio. venditur a

in -

cunm omnia effent hoft

ger, quia

ut hac emptione portenderet, & pra-

ibus infefta, &

diceret futuram e captivitate libera-

jamjam capienda effet Civitas, pauci,

m V;-

tionem , & reditum in Judzam.

jtem

Eme tibs agrum.) Habere poterant

aut nulli emptores inveniebantur. Po.

tuit etiam parvus effe agellus, & fte.

g

Levite predia fuburbana circa.urbem

rilis ; vel feptemdecinm: ficli füerunt

ad imille paffus, ad hortos, & pafcua

pars tantum pretii, non totum.

pecorum. Petit autem a Jeremia , ut

E

IO. lm [ibro.) Li!:-rum: vocat in-

6 qül

emat, quix poffeffiones extra 'ribum,

iïru')mïzncum:

contractus

emptionis

caput

& familiam vendi non poterant , &

agri;

hoc eft * (].[1'0(1 aitz Zzéz Hzim-'competit

cipit

Sgnavi.) Sigii lo pu bl'i'co,äf'orfe etiam

072

ex propimquitate , 6£ emas. .* Licet

propria manu fubfcribendo,

T.

autem Levit. 25..34. vetentur vendi

fuburbana Levitarum , intelligendum

rgentum appendi n flarera.) Pe-

cilli&im

cunia enim fuum pondus auctoritate

39rta

hoc eft de extraneis, & alterius tribus,

vel familiz, non de propinquis, qualis

publica conftitutum habere debet.,

erat Jerémias.

fínita

"EE Ljþfu;y-z pa[ejïani«:.;) Infirumen-

m

874

PROPHET(JERQMLE

.12. Et dedi librum poffeffionis Baruch filio Neri, filii Maa-

1(

C'l

fi:€, in oculis Hanameel patruelis mei, & in oculis teftium,

i

E

i]

qui fcripti erant in libro emptionis, & in oculis omnium Ju-

- daeorum , qui fedebant in atrio carceris.

n&

2

i

13. Et praecepi Baruch coram eis dicens ;

'14. Haec dicit Dominus exercituum Deus Ifrael: Sume li-

ad (

1010

bros iftos , librum emptionis hunc fignatum , & librum hunc,

qui apertus eft, &

2]

pone eos in vafe fi&tili, ut permanere pof-

À

fint diebus multis

EIi$

15. Hxec enim dicit Dominu

S ïzxercituum Deus Ifrael: Ad-

f0

-

huc poffidebuntur domus,:& agri, & vineze in terra ifta.

fuim

16. Et oravi ad Dominum , poftquam tradidi librum pof-

feífionis Baruch

lio Neri, dicens:

2

[unt

17. Heu, heu , heu, Domine.Deus : Ecce tu fecifti coe-

hIeHU

lum & terram in fortitudine tua magna, & in brachio tuo

,

- extento, non erit tibi difficile omne verbum.

!

Ottin

Exod.. 18. * Qui facis mifericordiam in millibus , & reddis ini-

34. 7. quitatem patrum in finum filiorum eorum poft eos: Fortiffi-

utc

]ian

me, magne, & potens, Dominus exercituum nomen tibi.

l

19. Ma-

&q

3j

tum empti(.)nþis, Sic fupra num, g

ret tam certam , & explöratam fe

Cad

di&um eft, »o/Zde., pro eme.

habere jJudxorum. reftitutionem , ut

Seupelatiozes,) Stipulationem con-

eadem fecuritate ,

iisdem . ceremo-

Y

^^

tractus , quz libro poffeffionis, de quo

niis emptionis contracum celebra-

dictum eft, continebatur,

ret , ac fi

.ab exilio Babyloxïis re-

mihy

Rata.) Ratificationes magiftratuum,

diiffent.

& teftinm, & omnes folemnitates ,

I4. I» vafe frihils. )

JÉeffaceo , ne

2j

laten

que adhiberi folebant , ut validi ef-

humore corrumpantur, fed ut eos

fent contractus.

integros inveniamus , cum ex capti-

ylor

vitate revertemur.

Quare fimul in-

Signa forinfecus.) Sigillo extrinfe-

dicat, & tempus captivitatis fore lon-

29,

cus adhibito,

Locum: hunc aliqui

ita vertunt: Jdeceps infÜrumenmium -'wen-

um, & reditum futurum certum,

IS. -4dhuc po/fidebuntur. ) Adhuc

l]

ditionis ffgnatum fecundam leges, E$ z20-

ementur. poft reditum e captivitate,

W

res , O apertum. D. Hieronymus rem

Ve

fic explicat : Ut affumat Lbros , unum

I7. Ín brachio tuo extemo.) Idem e[t,

quod dixerat, » fortztudime ttaAmagaa.

Quitg

fígnatum, alterum. apertum, qua emprto-

Omne verbum.) Ulla res.

prehe

ezum confuetudo buc uf;ue fervatur , ut

?[ilnf.h

quod intrin[ecus clan[um fignacula eon-

I9. Qui facis. mi[ericordiam £n mil-

li&us.) In mille generationes.

Tum €

volumen exhbibeat.

fipet , hoc legere cupientibus apertum

C»tþ

Et reddi iniquitatem , €&c.) Punis

o

T19; lLa oculis omnium Judaorum. )

peccata patrum in filis, ut minatus

Propterea dedit omnibus przfenti-

hOmïnE

es Exod,:54. 7. «& Deuter, 5. 9. vide

"n

bus, ut eo fa&o'omnibus oftende-

ibi di&ta.

C()nfl]lO

CAPJUT XXXIL.

375

Mas-

10. Magnus confilio . & inöomprehenübilis cogitatu, cujus

ium,

oculi aperti funt fuper omnes vias filiorum Adam , ut red-

m]u

das unicuiq

ue fecundum vias fuas, & fecundum '-fru&um ad-

inventionum ejus.

d

20. Qui pofuifti figna, & portenta i

An terra Bigypti ufque

e ]i-

ad diem hanc , & àn.Ifrael,

DUnt

nomen ficut eft dies hzec..

& in .hominibus, & fe;;i&i/ tlvbi

epof

21. Et eduxifti populum tuum I frael de terra JEgypti, in fi-

gnis, & in portentis, & in manu ro

buíta, & in brachio exten-

: M

to, & interrore magno.

l

22. Et dedifti eis terram hanc, quam jurafti patribus €o-

pf

rum, ut dares eis terram fluentem lacte, & melle.

23. Et ingreffi funt, & poffederunt eam, & non obedie-

] CC

runt voci tu& & in lege tua non ambulaverunt: omnia , quze

o QO

mandafti eis, ut facerent , non fecerunt :

& even.erunt eis

omnia mala haec.

24. Ecce munitiones extruCte funt adverfum civitatem

l1

fl

.)

t

l*

ut capiatur, & urbs data eft in manus Chaldagorum, qui prae-

bi

liantur adverfus eam,.a facie gladii, & famis, & peftilentiae ,

& quaecumque locutus es, acciderunt, ut tu ipfe cernis.

) Ma

$. Ettuü dicis mihi, Domine Deus: Eme agrum argento;

x P

& adhibe teftes, cum urbs data fit in manus Chaldaeorum ?

em, W

. 26. Et fattum eft verbum Domini ad Jeremiam, dicens:

careno»

27- Ecce ego Dominus Deus univerfz? carnis , numquid

ceebra-

mihi difficile erit omne verbum ?

011"13 Ie

28. Propterea haec dicit Dominus: Ecce ego tradam civi-

ce,

tatem iftam in manus Chaldseorum , & in manus regis Ba-

| nt 69

byloni:s, & capient eam.

« cipti-

C5

imy il«

129. Et ven»ient Chaldaei praeliantes a/dver'(um urbem han

&

ore loti

ttürm.

19. Jpcomprehenfibils cogitatu.) In

QO.j Ufgue ad diem banc ) Qux uf-

j AthC

Hebrzo eft: AMltus opere , vel adiz-

que ad hodiernum diem commemo-

venfiione.

vitate

LXX. rerem: operibus :.]o-

ïæbitun

[dem &^

quitur proprie Propheta de incom-

Secut ef. dies /;,ft

j m

prehenfibilitate non' effentiz, & fub-

J

:2 Sicut apparet

ftantie Dei, fed confiliorum, & ope-

hodie.

7 f'n Wy/-

rum ejus.

24. 4 facie gladii, 65, famis , €fe.)

Cujus oculs arerti funt fuper ommes,

Gladio, fame , & pefte.

£c) Cujus octli vident , quidquid

ï purb

27. Omnze verbim.) Res quslibet..

homiqes agunt.

M UIBMUEBIZOMATR,

qipatis

6c. € o-glïcatifonum

20. Domatiiu:) 'lecisplanis, ut

5' 9. Md

confiliorum , & operum,

fzpe füpra dicum eft,

27

.PROPHET. KJEIREMfæ

& fuccendent eam igne, & comburent eam , & domos, in

n

quarum domatibus facrificabant Baal 3

& libabant diis alienis

libamina ad irritandum me,

3o. Erant enim filii Ifrael, & filii Juda, jugiter facientes

e

malum in oculis meis ab adolefcentia fua: filii Ifrael, qui uf-

t

(

que nunc exacerbant me in opere manuum fuarum, dicit

d

JDominus.

31. Quia in furore

') & in indignatione mea fa&a eft mihi

civitas heec , a die , q

u

ua aedificaverunt eam, ufque ad diem

iftam, qua auferetur de confpettu meo.

ber

32. Propter malitiam filiorum Ifrael , & filiorum Tuda,

quam fecerunt ad iracundiam me provocantes, ipfi, & reges

I«

eorum, principes eorum, & facerdotes eorum, & prophetze

eorüm viri Juda, & habitatores Terufalem.

C05

&nit

33. Et verterunt ad meterga, &non facies, cum docerem

eos diluculo, & erudirem , & nollent audire, nt acciperent

:l

li

U

difciplinam.

4R eg.

E

34. * Et pofuerunt idola fua in domo

bon

; in qua invocatum

21. 4. eft nomen meum, ut polluerent eam.

35. Et sdificaverunt excelfa Baal, quae funt in valle filii

quo

Ennom, ut initiarent filios fuos, & filias fuas Moloch: quod

tum

non mandavi eis, nec afcendit in cor meum, ut facerent abo-

M

minationem hanc, & in peccatum deducerent Judam.

Imen

us Deus Iírael

E

36. Et nunc propter ifta) hzec dicit Domin

*

Thni

L:

niti, & caftieati meliores fier

30. Im opere manuum [marum.) Idolrisn,

o

:

ent, fic

que manibns fuis fabricaverunt.

fupra c. 2. n. 39.

Catorr

aI. d2 furore , £7c, ) : ÀAd furorem,

34- lm qua imvocatum ef 20

lt Qp

quafi dicat : videtur Jerufalem facta

meum.) Quz de nomine meo, cui

ab hoc , ut furorem meum in eam

dicata eft, vocatur Domus Dei. Al-

Nrer- P

oftendam, vel eft ejusmodi, ut nun-

ljudit ad facdtum Manafiis

i

quam defiftat me ad furorem, & in-

&

.

4' Reg' .21 *

dignationem provocare.

35. Ba«!.) Baali.

bW](

IN (

4 die qua ædif'c;weru,nt.) Inftaura-

lz "walle frlis Ennom.) In T'opheth,

verunt , auxerunt, ornayerunt eam

ut cap. 7. 3I- 32. & cap. 19. 9.

Onmn

$Salomon , & Jud&ai; non enim pri-

Ipitiarent.) Certo ritu, & notis per

mum a Judzis Jerufalem zditicata eft.

ignem inuftis , obfequio , & cultui

[1 4j

Mloloch confecrarent.

It on

33

Cu; docerem . eos dilncu/o.) In

Tüm ti

Hebreo eft, Maze furgendo: id eft,

Mec afcendit i2 cor "mzeum. Nun-

uam cogitavi, INotus Hebraifmus.

idol (

magno ftudio, ac diliggntia, Vide

36. Propter £ff£2.) ld eft, nihilomi-

LU

fupra cap. 29. n. I9.

v,

lim ,

Ut accipérent difczþlind:p.) Ut mo

A.

nus. Vel ne forte confiderata pec-

hj

I

CAB UT XXXIL.

E m B

!

j

ad civitatem hanc, de qua vos dicitis, quod tradetur in ma-

enis

nus regis Babylonis in gladio, & in faime, & in pette.

37. Ecce ego congregabo eos de univerfis terris, ad quas

N

ejeci eos in furore meo ,

& in ira mea, & in indignatione

1uf

grandi: & reducam eos ad locum iftum , & habl are eos fa-

ciam confidenter.

üici

38 Et erunt mihi in populum , & ego ero eis in Deum.

mihi

49. Et dabo eis cor unum, & viam unam, ut timeant me,

djem

univerfis diebus, & bene fit GIS' & filiis eorum pott eos.

40. Et feriam eis pactum fempltel num, & non definam eis

yd,

benefacere: & timorem meum dabo in cordc eorum , ut non

recedant a me.

regeb

he

Qelo

41. Et laetabor fuper eis, cum bene eis fecero;s & p antabo

eos in terra ifta in verltate, & in toto corde meo * & in tota

anima mea.

ercm

efen

42. Quia heec dicit Dominus: Sicut adduxi fupea populum

iftum omne malumhoc grande, fic addücam fuper eos omne

atum

bonum, quod ego loquor ad eos,

43- Et poffidebuntur agri in terra ifta, de qua vos dwtzs

quod deferta fit, eo quod non remanferit homo , & jumen-

e fl

tum; & data fit in manus Chalda&orum.

qu

44. Agri ementur pecunia, & fcribentur in libro : &i 1mpr1-

t aD0

metur- Bgnum & teftis adhibebitur: in terra Benjamin, &

(rad

in circuitu ïerufalem , in civitatibus Juda, & in civitatibus

montanis, & in civitatibus campeftribus , & in civitatibus,

quæ

m f

catorum iftorum magnitudine; putent

ficut abro

5

catum eft pa üum, (5( leh.

Mofaica.

| n

fe nunquam ab exilio liberandos:

7. Congregabo. ) E Bdbylone con-

AY. Ef latabor, 6/c.) Jucundum mi-

gxeoacos ludeos reducam i. Judzam

hi exit benetacere eis,

el

fiinul fïr*mfï(.atur jHN

Àp veritate/ ) |LXX, £2 fde, id

(f 21:

per Zorobabel :

eft ,

i

beratio e captivitate pec (.atl, & de-

vere , & fideliter, fine fuco ,

ductio ad.Ecclefiam per Chriftum.

aut dolo

Ip toto corde mee.) Nulloremanen-

fheths

omnes fentiant,

39- Cor tuzm.) F'aciendo, ut idem

0p

& velint.

te veterum Oi*enhonum VE&lgIO aut

Viam unam. ) Faciendo, ut una

PECC&LOIUIR tnemoria.

fit omnibus vivendi ratio. Deum ve-

43: Paf'z(ek;in'ur (tg**l ) Ementur,

cutl

rum timentibus, & colentnus, aec

& vendentur agri poiï reditum ex

idolis fervientibus,

Babylone , in quus rei fignum ego

S D

4O- Patlum fempiternum.) . Kvange-

hunc agrum emo, & poihdeo

[müs

lium , quod nunquam amogdbrtur,

A Canvertm) iReducam.

jhdom

Bib.enm Com. Menroc T. F,

ya [

.

379

P R OPHET, IER EM I E

qua ad Auftrum funt : qui

a convertam eaptivitate*mweq-

ul

us.

rumï,ï. ait Domin

CATUT XXXIL.

Ve

Promittit Dominus fe clz'h/ziju-mm peccata. populi fui, €? a &äpzi-

qu

vitate reduChurum multis beneficiis fubfequentibus : germinabit Da--

vid germen juflitiee faciens juffitiam , €? judicium in terra , &

Juarmiffamum ef? pacfum. Domini cum David, & femine Sta- [

If

bu

cob ebementer multiplicanda.

t. J7 T. fa&um eft verbum Domini ad f]er"emiamr fecundo ,

Vos

cum adhuc claufus effet in atrio carceris, dicens :

tuit

fün

2. Hac dicit Dominus : qui fa&urus eft , & formaturus

ilud, & paraturus, Dominus nomen ejus.

3. Clama ad me, & exaudiam te:

j

&

: annuntiabo tibi gran-

Y0:

dia, & firma, quse nefcis.

bor

4. Quiahzec dicit Dominus Deus Ifracl ad domos urbis hu-

tT

jus, & ad domos regis Juda

(

, qua deüru&æ funt, & ad mu-

nitiones, & ad gladium.

.

5. Venientium , ut

dimicent cum Clialdaeis, & i'm'plï'e:int

eas Cadaveribus hominum , quos percufli in furore meo, &

in indignatione mea,, abícondens faciem meam a civitate hac,

M

R

propter omnem malitiam eorum.

. Ecce ego obducam eis cicatricem , & fanitatem, & cura-

0i

ls.

q tdi

bo eos: & revelabo eis deprecationem pacis , & veritat

7

-

2«f

-

tenre

Y« &K'Econdo.) P'oiïq;mm: fcilicet erat

4. 4 demos.) De domibus.

Cam

in carcere

44 munitiones.) De munitionibus ,

ilt factum fuerat.

; nam prius fepius

quas Judsi fubverfis domibus excita-

runt, ut im eis machinas bellicas eri-

&

l2 atrio carteris. ) Vide dicta* finpeu

rerent contra Chaldzos.

W 1

riori c. n. 2o0.

*

lir

2. Qmi fatlurus eff. .... jllud. ) Fa-

Er ad gladiwm.) EÉt degladis , &

viris armatis uxbem propugnantibus.

W.

&urus, & effetum daturus , id quod

Y

promifi. LXX. habent : Faczezs zer-

B. Ut impleant eas cadaveribus.) Par-

j

rau,C0* formans eapz , id eft, Jexufa-

ticula «z nom fignificat caufam, fed

pe

lem, & Judzeam, reficiens , & re-

ftaurans.

eventuni; fon enim prqpcereuz vene-

l

rant, ut cadaveribus fuis aggeres

Inrgi

. 8. Clama ad me)) Ad i'm-petramlum

foilas implerent.

"nt

reditum e captivitate: -

Faciem meam.) Favoxem meum.

K

JFirma, ) ln Hebr. eft ; forrz, id

6. Obducam eis cicatricem.) Cicatri-

Tever

eft, res arduas, & d'fficiles, quas nifi me

cem, & vulnus Judeorum fanabo ,

&m [

xevelante comprehendere non poteris.

Ieducens eos e captivitate.

1

CAPUT XXXIL

379

&

5 'E-tl convertam converfionem Juda , & converfione

nje

rufalem: & sedificabo eos ficut a principio.

8. Et mundabo illos ab omni iniquitate fua, in qua

'pecca,-

verunt mihi: & propitius ero cunétis iniquitatibus eorum , in

2p*z

quibus deliquerunt mihi: & fpreverunt me..

Du-.

g. Et erit mihi in nomen, & in gaudium, & in laudem,

Iv

& in exultationem cun&tis gentibus terrae ) quse audierint o-

mnia bona, qusxe ego faCturus fum eis: & pavebunt & turba-

]*

buntur in univerfis bonis, & in omni pace, quam ego faciam eis.

Io. H&c dicit Dominus: Adhucaudietur in loco ifto (quem

do,

vos dicitis effe defertum, eo quod non fit homo, nec jumen-

tum in civitatibus Tuda ; & foris Jerufalem, quae defolatae

iITUS

funt abfque homine, & abíque habitatore, & abfque pecore.)

ir. Vox gaudii, & vox leetitiae, vox fponfi, & vox fponfze ,

vox dicentium : Confitemini Domino exercituum, quoniam

Ti

bonus , quoniam in aeternum mifericordia ejus ; & portan-

N

tium vota in domum Domini : reducam enim converfionem

Iy-

terrae ficut a principio, dicit Dominus.

xercituum; Adhuc erit in in loco

[eaht

I2. Fæc dicitDoæinus e

1

ifto

(

P

LB,b b a

,€

Sanitarem.) KReddam.

cellentur , intelligentes eum , qui ami-

haC

Revelabe eis deprecationem pacus. )

cos fuos tam multis bonis potuerit cu-

Oftendam eis, concedam eis pacem,

mulare, poffe etiam inimicos. perdere.

lp emmi pace.) ln omni rerum pro-

'IUI'Z'

quam pre

cibus poftularunt.

Verztatem.

) Fidem promifforum in-

fperitate, & aflluentia ; hoc enim fi-

enificat

PHX

apud Hebrzos , ut

tegre illis prxftabo.

Pfalm. I2I. 7. Eiaz pax invirtutetud,

i

Conmvertam canvcrfanam.) Redu-

cam captivitatem , ut fupra c. 30. 3.

E abundanutia m turribus £uis.

I8. & infra n. II.

26.

10. Et foris Zernu[alem.) Et plateis

TP

Adificabo eos.) Stabiliter conftituam

Jerufalem.

xoue

1I. Fox fhonfé, &$ ffonfa. ) Loxtas

"d

eos in Judza.

.

"

Tmna-

8icub a princtpi

2.) Cum eos ex fKey-

inibitis nuptias in Jerufalem ,

xime exultabitis in. nuptiis. Chrifti ,

135&

pto in terram promiffionis induxit,

& Ecclefiz.

£ibus

& ibi ftabilivit.

Hoc carmen

Er erit.) jerufalem, & Ecclefia

Confr, emtni Domino. ) .

fut

per Jerufalem fignificata.

intercalare ceciniffe Tudaos in reditu

fd

e Babylone, patet Efdra lib. f. c.3.

l

In nomen.) Dei, ut fic per eam no-

va-

minis Dei fama promulgetur inter

ut etiam victimas.

Vota.) Oblationes ex voto debitas,

wfeb

ntes, que gaudebunt, laudábunt,

&

admiratione , & facro timore, &

Converfiomerm ferra. ) Captivitatenm

ferr& , ut ex Hebreo habent. Pagni-

ii

reverentia pavebunt, fcilicet ad tan-

!lclm

tam Dei- bonitatem, & beneficentiam.

nus, & Vatablus..

Turbabuntur.) limore etiam per-

129. Accubaniiam gregum.) Gregum,

n[do j

N

386

PROPHET. JEREMIJE

ifto deferto abfque homine, & abfque jumento, & in cun&is

civitatibus ejus, habitaculum paftorum accubantium gregum.

15. In. civitatibus montuofis;j^& in civitatibus campeftri-

le

bus, &in civitatibus quae ad Auftrum funt, & in terra Benjamin,

& in circuitu Jerufalem, & in civitatibus Juda, adhuc tran-

[en

Yi

fibunt greges ad manum numerantis, ait Dominus.

14. Ecce dies veniunt , dicit Dominus : & fuícitabo ver-

bum bonum

5

;

, quod locutus fum ad—domum Ifrael , & ad do-x

Du

mum Juda.

1s. Ín diebus 1ll

ils, & in temþore illo , ger,minyare faciam

p0p

faf

David germen juftitiee ; & fa;:iet' judicium , & juftitigm in

terra.

not

16. In dieb

us illis falvabitur ]uda, & Jerufalemx(r) habitabit

corfidenter, & hoc eft nomen ,

2

Aqfuod vocabunt eum ; Do-

Clan

minus juftus nofter.

L

17. Quia hzc dici

t Dominus: Non interibit de Daviä vir :

EH

ui fedet fuper thronum domus Ifrael.

&

:9. Et de Sacerdotibus, & de Levitis non interibit vir a

facie mea, qui offerat holocautomata, & ince

»

,

nd at facrificium;

& caedat viétimas omnibus diebus.

dicenäs':

19. Et fattum eft verbum Domini ad Jeremiam ,

20. Haec dicit Dominus: Siirritum poteftfieri pactum meum

&

cum die, & pattum meum cum no&te, ut non fit di

es .

nox in tempore fuo.

2t Lbf

(1) ferufalem. — 14 edzz. Sixr. legitur: Irael.

qui pre ubertate pafcuorum, & fatu- & fequexïtäm verficulum explicavi-

xitate in pafcuis more fuo procume mu

Se

bent, & quiete accubabunt.

I

9. Non ;'nteriäi).) 'Non deerit Rex

efemine Daávid : hoc reenum tenuit

I3. Tranfbunt greges ad manum

numérantis.) Solet enim paftor vefperi

Chriftus , qui fpiritualiter in. Eccle-

redicto grege ad caulas, in earum

fia tegnavit.

oftio oves, dum tranfeunt, numerare,

19. Non iteribit.) Non deerit, ut

verfu precedenti fignificat, ficut re-

ne forte illarum aliqua defideretur :

b

fisnificatur vigil cura paltorum Ec-

enum Chrifti , ita facerdotium FEvan-

LL

lefiafticorum , folicitorum, ne aliqua

ge!ïcum fore perpetuum , & Eucha-

108

Chrifti ovis pereat.

riftim facrificium per holocaufta, &

!Iter ?

14« Sufcitabo verium bonum.) lm-

futurum.

victimas legis fïgnificatuïn non de-

,

A

plebo, evenire faciam verbum boniim,

&ltera

xem bonam, confolatoriam, profpe-

QO. Siirritum potefffreri , 0. ) Si-

ulis ,

&am , fauftam, qnam promitt.

cut leges cali, diet, & noctis in fuo

ordineé immobiliter perfeverant , fic

Ef;

Y5. Germen jmféitia.) Filium juftum,

1

hnc d,

Chrftum Dominum, fic fupra c. 24.

inea p

romilfio immutata , & rata pere

/

illi .

manebit,

wlb lm

mum. 5. ViQe ibi dicta, ubi hüne,

CAPU' TT XXXIIL

351

s

ar, Et pa&tum meum irritum effe poterit cum David fervo

m

mco, ut non fit ex eo filius, qui regnet in throno ejus, &

itl»

Levit2e, & Saceïdotes miniftri mei.

22. bïcutl enümerari non poffunt ftellae cæll, & metm à-

ihit

LTAfie

rena maris: fic multiplicabo femen David fervi mel3 & Le-

vitas miniftros meos.

Vet«

.233. Et factum eft Verbum Domini ad ]eremlam, dicens :

]do-

24. Numquid non vidifti, quid populus hiclocutus fit,dicens:

Duse cognationes, quas elegerat Dominus, abje&tze funt, &

Clafi

populum meum defpexerunt , €o quod non fit ultra gens co-

m Y

ram eis?

2s. He&ec dicit Dominus : si pactum meum inter dlem &

bi

no&tem, & leges coelo, & terree non pofui:

Do:

26. Equidem , & femen Jacob, & David fervi mei prop—-

ciam, ut non affumam de femine ejus principes feminis Abra.

Vif s

ham., Iífaac, & Jacob : reducam enim converfionem eorum ,

& mlfereboz eis,

vit à

jUy

cens,

yeudm

$

phcm

p At

venuil

»

f

"

Bbb 3

CAPUT

ATa Y

tcut r

Q2. Semem David.) Chrftianos ,

Eo quod Wom ffr nitra gent, &jc. )

: f

q:08 Chriftus filius David . fpiritua-

i quia putant eos non habere fuccef-

foci

Iiter grenuit.

flionem, & pofteritatem, vel ita ut

jf

24. Du& cognationes.) Duæ familiz,

videatur illis gens Judæor am vilis fa-

0i 0

altera regia Davidis, altera facerdo-

a,

& nullo loco h3l

»enda.

talis Aaroms

25. Nonm pofui.) Virmum, ftabile,

Qþ

'F)

Er populum meum d)ff:mfrunï ) Qui

& perpetuum feci.

T füG

hoc dicunt, putantes jam non effe

Q0. Comver[fonem: eürum, ) Capcwx-

W [

fic

ii Reges, & Pontifices ex duabus

tatem éorum , ut fupra n. 7.

illis tmmh:&

r gef'

Rl

82

o

PROA'PH.-ET-'. jEREMIgæi

C-A PAIT- XXXIV.

d

.Prädirit Dominus , f2 1raditurum regem Sedeciam in manus re-

Ji

gis Babylonis una cum Sferujalem , . quam igni [uccendet , eo

Qu

quod paétum, quod coram Domino. pepigerant de dimittendis bis

fal

Habreis fibi in fervitutem fubjecerant ,

liberis , uos ex

non. feruaveritt.

qu

Y^ Erbum , quod fa&tum eft ad Jeremiam a Domino, quan-

qu

do Nabuchódonofor rex Babylonis , & omnis exerci-

lüs

tus ejus. univerfaque regna terr&, qua& erant fub poteftate

fnu

manus ejus, & omnes populi bellabant contra Jerufalem , &

dor

contra omnes urbes ejus, dicens:

a. Haec dicit Dominus Deus Ifrael, vade , & loquere ad

af

Sedeciam regem Juda, & dices ad eum: Hzec dicit Dominus:

f

Ecce ego tradam civitatem hanc in manus regis .Babqunis, &

fuccendet eam igne.

3. Et tu non effug

ies de manu ejus, fed comprehenfione ca-

dic

Iq

pieris, & in manu ejus traderis, & oculi tui oculos regis Ba-

bylonis videbunt, & os ejus cum ore tuo loquetur, & Baby-

Cum

lonem introibis.

W.

4. Attamen au

di verbum Domini, S.e.dä.cïa rex Juda: Hzec

L

dicit Dominus ad te: Non morieris in gladio.

que

s. Sed in pace morieris, & fecundum combulftiones pa-

thi

TUn

trum tuorum regum priorum , qui fuerunt ante te, fic com-

burent te: & Vae , Domine, plangent te: quia verbum ego

N

&f ;

locutus fum, dicitDominus.

6. Et locutus eft Jeremias proph

eta ad Sedeciam regem Ju-

idz

T0

da univerfa verba hzec in Terufalem.

4. Et exercitus regis Babylonis pugnabat contra Jerufalem ,

aLa-

& contra omnes civitates Juda,' quze reliquae erant contr

chis ,

V

Tni

Vertunt: ,combärekt zil£ , Ícilicet aroQ

genä ?

3-

YOmprehenftone capieris. ) Certo,

mata , & odores incendent in fu-

ac fine dubio capieris.

nere tuO.

Vide, que de hoc ritu

l €Qen

S. Ip pace.) INon violenta , fed na-

Tutte

turali morte.

dixi in. Oeconomicis Lib.—

F. capit.

( D

Secundum . combuffiones , &/c. ) - Sic

30. nutn. 2.

RVer;

V& Domine , plangent te, 6&c.) Vide

müub

gentiles

cadavera fuorum combure-

bant,

Concedet hoc Rex Babylo-

di&ta cap 22. num. 1.

Qtà «

m

nis, quod Joakimo non conti

ge

rat,

7. Lachis. ) Vide ]

ofue Io. 3[ &

Riece

li

H

ebr.

2. Paralipomen. II. g.

th&n

fupra cap. 22. I9- Aliqui ex

i.

C APUT XXXIV.

383

chis, & contra Azeclhia: hze enim fü

pererant de civitatibus

f

Juda, urbes munitze.

, ü

8. Verbum, quod fattum eff a

'eï. Teremianm aDo/ihino, pott-

5 D

quam percuffit rex Sedeci

as foedus eum omni populo in ]eru-

U

*

falem , przedicans :

9. Ut dimitteret unuf

C

]

uifque fervum fuum , & unufquif-

que anciliam fuam , Hebrcum, & Hebraeam liberos: & ne-

quan

'quaquam dorminarentur eis, id eft, in Judao, & fratre fuo.

a

10. Audierunt ergo omnes principes, & univerfus popu-

eate

lus, qui inierant pactum, ut dimitteret unufquisque fervum

M

fuum , & unufquifque ancillam fuam liberos, & ultra non

dominarentur eis: audierunt igitur, & dimiferunt.

re 20

11. Et converfi funt deinceps, & retraxerunt fervos, &

J

Tnus.

ancilas fuas, quos dimifer

*

an*t'liberos, & fubjuzaverunt in

iis &

famulos, & famulas.

»

12. Et fatctum eft verbu

*

m Domini ad Jeremiam a Domino;

je «

dicens:

i ba

r3. H&ec dicit Domínus DeéusIfrael : Ego percuffi feedus

Dày

cum patribus veftris, in die, qua eduxi eos de terra JEgy-

*-

pti, de domo fervitutis) dicens:

; Hæc

14. * Cum completi fuerint feptem anní, dimittat unufquif- Exod.

que fratrem fuum Hebreeum , qui venditus eft ei, & ferviet 2I- ?

L

s pà

tibifex annis, & dimittes eum a te liberum, & non audie-

11(5'120

: com

runt patres veftri me, nec inclinaverunt aurem fuam.

m ep

15. Et converfi eftis vos hodie, & feciftis, quod re&tum

eft in óculis meis, ut preedicaretis libertatem , unu(quifque

:m ](I

ad amicum fuum, & iniftis pa£tum in confpettu meo, in do-

mo, i.n qua invocatum eft nomen meuzn fuger eam.

fa[eftl »

16. Et

qu

Pradicans

ChIS )

8 Pen;ujit — ;ce-dzo;'.v) Vel pro-

tiáns.

i

) Voce pfæCönis denune

mittens generatim , quod divinam le-

gem ellet fervaturus, vel peculiariter

Hebüraum, . Heirsam. ) Quia

jct O

legem de. fervo feptimo anno mana-

de alis Dei

t m p

prgaceptum: non intel-

mittendo, juxta legem Exod. 2r. 2.

'Iiïgebatxrr..

& Deuteronom. 15. 12. quam abro-

1I-. Converff

? funt. )1. Ab inftituto ,

caplb

caverat ayaritia.

Percuffit. autem

& tcdere diícetierunt volantate mu-

fodus de hoc przcepto fervando,

tata.

*

. Reraxer

Fc) Yii

quia magis ad urgentem eo tempore

unt. ) In fel'ïv itutem.

E

neceffitatem — pertinebat , ut fcilicet

IS. Comverf effis vos. ) . Cum con-

(

j*

placamsiDeu*sf' eos in fervitutem non

verft effetis; cum a peccato patrum

4ZIe;

veftrorum difceífiítetis.

384

PROPHE T.V,,H]E R EM E.

16. Et teverfi eftis, & commaculaítis nomen meum, & re-

In

duxiftis unufquifque fervum fuum, & unufquifque anciliam

fuam, quos dimiferatis ; ut effent liberi, &

fucze poteftatis

Pif

;

fol

& (ubjugaftis eos,

ut fint vobis fervi, & ancillze.

17. Propterea haec dicit Demiuus:

Vos non audiftis me ,

ut praedicaretis liber

tatem unufquifque fratri fuo, & unuf-

E,

libertatem , ait Do-

que aámico fuo: ecce ego praedico vcbis

u

minus, ad gladium, ad peftein , & ad.famem, & dabo vos in

commotionem cunétis regnis terrae.

/18. Etdabo viros, qui praevaricantur foedus meum, & non

obfervaverunt verba foederis , quibus affenfi funt 1n conípe-

?Gen.

&u meo, vitulum quem conciderunt in duas partes, * & tran«

15.10.

fierunt inter divifiones ejus.

L

t

19. Principes Juda, & princi

peä Terufalem eunuchi , & fa-

TO

cerdotes, & omnis populus terrae, qui tran

fieruut iknvter* di-

vifiones vituli:

X

um Afuorum ,&in ma-

&

20. Et dabo éos in manus inimicor

nus quaerentium animam eorum, & erit morticinum eorum

Re

in efcam volatilibus coeli, & beftiis t« rrae:

dabo in

ar. Et Sedeciam regem Juda , & principes ejus,

manus inimicorum fuorum :* &

in manus quaerentium animas

qu

lonis, qui recef-

Tün

eorum, & .in manus exercituum regis Baby

k

ferun.þ a vobis.

55, E.cce

dæx

tur

l'zd

-nicum.) Proximum fuum fervum

2 -camimatimem.) Hebr. & LXX.

Hebrzum, vel ancillam.

im difperfionem , ut vagi , inftabiles ,

f

timidi, & trepidi, vagemini , & toto

In domo, 6c.) Intemplo , quod eft

fo

li

domus mea, & romine meo appella-

orbe fpargamini.

Quo

tur templum Domini.

IQ. Pitulum,

Be.) VOXL v lum

ne&enda eft cum particula illa, zos

in ]

16. Cumnmacnlaffis nomem. meum.)

Pa

Dedecore affeciftis , violantes pa&um,

obfervaverunt ,. ut fenfus fit, non

d

quod interpofito meo nomine jureju-

fervaverunt pactum, quod cofo vi-

rando firmaveratis.

^

tulo, & divifo, &c. finxerunt.

De

17. Pradicareris libertatem.) Ut vo-

ritu hoc tranfeundi per diviftones vizu-

caretis eos ad libertatem.

L

. has

li, vide dicta Cen. 15. n. 9. & to.

QO. Quarentiwm anim.m eorum. )

p

bent: w£ vocarer dimiffronemm unmquj&-

Qu

qu

e ad proximum funm.

Poftulantium , & quærencü'zm ad

Predjco vobis libertatem. ) Manu-

neceim.

qu

mittam vos, ut non fitis amplius

Morticinum.) Cadaver eorum jace-

(p*x

lr

fervi mei, neque vos defendam , fed

bit infepultum.

permittam in gladium , peftem , &

2I. Qwi reccfferunt a wobi.) Ad

dat

tempus: poftea reverfuri. Hozc dicit,

w

ul

fnmem incidere,

CAPUT XXXIV. & XXXV.

385

V

22. Ecce .ego praecipio , dicit Dommus- & reducam eos

iLiam

in civitatem hanc , & prsliabuntur adverfus eam , & ca-

itis,

pient eam , & incendent igne: & civitates Juda dabo in

fohtudmem €o quod non fit habitator.

ne.

$

CAPUT. XAXXV,

jnut

. Do-

Exemplo obedientie. Rechabitarum, pracepta patris fui. licet dum

0511l

Jervantium , expoflulat. Dominus de. pertinazi . Stud.gorum. inobe-

dientia adver[us ipfius pracepta: quapropter: hi prauuntiat

Z

: o

Dominus mala, illis autem boua.

Qipe

7Erbum, quod fattum eft ad Jeremiam a Domino in

tfafle

diebus Joakim filii Jofize regis Juda , dicens:

2. Vade ad domum Rechabitarum: & loquere eis, & in-

&f

troduces eos in domum Domini ; in unam exedram thefau-

et dl

1orum, & dabis eis bibere vinum.

3. Et affumpfi Jezoniam filium Jeremise fihum Habfaniz ,

n m

& fratres ejus ,

& omnes filios e;us

,& univerfam domum

orum

Rechabitarum:

:4. Etintroduxi eos in domum Domml ad gazophylacxum

50 If

1O0-

r2

quia, cum Chdldæl Jerufalem obfede—

pulares fuós in fervitutem retraxe-

runt, audientes Pharaonem /EÉgypti

rant,

LÀ

ree

Regem advenire, ut opem ferret Ju-

o. Rechalitarum. ) Wide, qux dixi

dais, obfidionem folverunt, ut dici-

Judicum-c. 1. n. 16. erant autem Re-

bv

tur infra capite 37. 4. poftea autem

chabitx filii, aut pofteri Jonadab fa-

—

redeuntes urbem & Sedeciam ceperunt.

miliaris Regis Jehu 4. Reg.

IO.'15.

D

22. .Pracipio,) Chaldzis, ut ad ob-

