feQdionem ab ^ Achaz , «cujus impe-

o Emmanuel, fis nofter dux, & cuftos,

hife

rium, qui4 modicis viribus erat fufful-

Ü fit, ur tantam. cladem te

ls t

j

qu

^

?' ra&e tue

vum , aquis,Siloe, item. modicis, &

inferri patiaris ?

l4

leniter

:

iuentibus comparatur..

bene

O-* Comgregaminui populb, 68 "winci-

Xn, fal

Siloe Chriftum fig;ificat, qui lefffs

minmi, 5c.) Parate vos ad bellum con-

nmm

fuit, & manfuetus, ut agnus.

tra Judzos , multas copias contrahite,,

lipii,

"fuzapfit 9macu.) iXdheht potius..

&c. certe vincemini.

Laj

7« Fortes:): Mehementes, aquas fci-

IO. Logsimin:verbum.) Confilia ini-

iyirs.

licet. Euphratis,. quarim allegoria. fi-

te, qux vultis, machinamini.

OHEUG()

gnificantur copie Allyriorum..

Il. Szcut i»owanu forzá, &v) Deus

piï ff

"féender.) Wuphrates.

Bede qq

inquit , hoc. in me contulit beneficium,

Beper emues rüíves ejH. ) — Ej pro

t non. eadem fentirem , & loquerer,

4

CAP U TI VIiI.

93

Y

12. "Non dicatis , conuratio :

omnia enim , quze loquitur

l-

populus ifte, conjuratio eft: & timorem e

*

jus ne timeatis , ne-

que paveatis.

$u

13. Dominum exercituum i

ofum fan&iiïcatef ipfe pavor

p

vetler, & ipfe terror vefler.

ïlpe;*

14. Et erit vobis in fan&ificationem. * In lapidem autem Luce

offenfionis, & in petram fcandali, duabus dom

ibus-Ifrael :dn 2. 34-

Om.

Col-

laqueum, & in ruinam habitantibus Jérufalem.

tudi-

15. Et offendent ex eis plurimi, &

7

9. 33*.

cadent, & cpnterentur;

I.Pet.

& irretientur, & capientur.

2. 7.

etfe

16. Liga teftimonium , figna legem in difcipulis meis.

17. Et expettabo Dominum, qui a

$,

,bfcondit faciem fugm a

domo Jacob, & preeítolabor eum.

19. Ecbe

&

que populus hic, id

ue fuo peculiari

Petram F'ewdal*i.) Idem, quod 1a-

; eru"

auxilio przeftitit; qua

[

1 injeia manu,

pis offenfionis.

Fuit etiam Deus ma-

qua me cohibuit.

lis petra fcandali, quia videntes fe ca-

Xot

12. Nem dicatis, canjz;wztia.) Eru-

pi. & vaftari , fcandalizabantur , di-

i

divit me Dominus, & juflit etiam aliis

cebantque, Deus nofter non ita potens

perfuadere, ne dicerent , Cozjurazio,

L. o

€ft, ut illum effe dicunt Prophetz.

[*] Bu

hoc eft, conjuremus , & confpiremus

I6. Liga teffimoniumn.) Manc pro-

cum hofte contra Regem noftrum.

phetiam liga, & figna, & tege, ut fo-

| copia

Vel peribimus , quia Keges potentes

lent ea, que obfïgnantur. Vel, licet

pdgim

conjurarunt contra nos.

vulgus has prophetias tuas neoligant

1

Omnia enim, qua loguitur, 5c.) Hic

tu tamen configna eas, confcribe, &

enmn tunc erat omnis eorum fermo:

colli

; & earüm. memoriam confer-

p

Vzl.

V

conjuremus contra Regem , vel conju-

ideturque fumpta metaphora ab

itür JU"

rarunt Reges contra nos.

iis, qui ne rei alicujus oblivifcantur,

addi-

Timorem ejtis ze fi»ze;:ti&.) Ne com-

digitum» ligzmt.

Sic Italice dicimus,

moveamini metu eorum , & exercitus,

Vel fenfus

fe P ha legata l dizo.

w CO«

qü em paraverunt.

eft : teflificationem hanc obliga, &

jc Set-

19. SanHftere.) Colite, glorifi-

figna ei impone, & da cuftodiendam

cate.

difcipulis poft te, ut omnino apud po-

qum f

Ip[e pavor veffer.). Ille tantum vo-

fteros certum fit, hec abs te

h

egi, ac

. cuROSæ

bis timendus eft.

populo effe denuntiata.

14. Erit vobis im famHificationem. )

Legem. ) Idem eft, quod teftimo-

nium dixit.

Vos fan&ificabit , fcilicet eos , qui fe

! «w'wi-

timent , && colunt ; nam aliis eft in

lp difiibulis meis.) In gratiam difci-

ym ol

lapidem offenfionis.

pulorum meorum, quibus refienabun-

-Lapidem autem offenffonis. ) Nam

]ErAhite,

tur hec oracula a Chrifto, qui eis ape-

impils, .& ad idola converfis afferet

riet fenfum Scripturarum.

lmia.ini'

offenfionem, ruinam , & cladem. La-

17. Expetlabo Dominups, . ^ Patien-

is offenfionis is eft , ad quem quis

ter licet. videatur oblitus popuii iui

Y Das

pede offendit, & impingit.

nam ejus tandem mifexebitur.

Leö(lillm'r«

k

BilL cum Com, Menoch. T.VT

),q.',ler " !

A

e

p 4 I GN DAE

3

4

4

1$. Ecce ego, & puer

i mei, quos dedit mihi Dominus in

(illo

qui habi-

gnum, & in portentum Ifrael aDqtnino*- exercituum»

ing

tat in monte Sion.

m dixet

int ad vos: Quäerit.e a pythonibus, & a

19. Et cu

*

divinis, qui

- ftrident in incantationibus fuis: Numquid non

Vi

populus a Deo fuo requiret

(1) pro vivis a mortuis?

20. Ad legem magis, & ad

teftimonium. Quod non dixe-

&l

rint juxta verbum hoc, no

n erit eis ma:udna,lux.

corruet , & efuriet: & cum efu-

2or, Et tranfibit per eam,

& íufpi-

rierit, irafcetur, & maledicet rggi fuo, & Deo fuo;

,22. Et

Clet f urfugl.

(1) Requir&t. In edit. Sz'xt.'legiwr : requiret. vifionem.

1

A. Ecce ego.) Ego Ifaias.

enim qui arte demonis divinant, non-

n

erba obfcuro fono

Ef puers. mei.) Alii

Prophete, qui sintellecta quzdam v

mecum divitias contemnunt, & fan-

muffitare, aliquando (quippe qui fu-

(&te vivunt.

rüs dzmonis aguntur) quafi pnrene-

tici ftridere, & incondiwte-cïläiægge.

deor!

In þ:gzmm 5 Ef 15 Partent;sm.) PrQ-

triba

pter novum , & prodigiofum vivendi,

Numqiid , &c.?) Hc etiam funt

Ia

& concionandi modum , quem feque-

verba impiorum , & politicorum, fen-

22,

bantur, quafi dicat : ficut ego, & di-

fus autem eft: an non &quum elt, ut

fcipuli mei portentum videmur, ita &

quisque populus fuum Deum confulat?

apimi

Q

Chriftus , cujus ego fum pracurfor,

Pro vivis a mortzis) Id eft, nunquid

& figura, cum fuis pueris , id eft ,

pro vivorum falute confulet. mortua

tom |

AApoftolis, ob novitatem fug do&ri-

idola , vel «terne mortis damnatos

ng,vite, & miraculorum fuperbis Ju-

demones? * hoc eft id, quod Deus

dzis, & Philofophis videbitur effe por-

vulc impiis refponderi.

lt

t

tentum , fpectaculum ,. & ludibrium ;

QO. .4d legem magts.

). Potius £ee

pas

»er illa tamen mult convertentur,

cnrrendum eít ad legem , que vos

thali

fient Chrifti difcipuli.

docebit ,

Ts

A Domino.) Dedit mihi Dominus a

]um.

quid bqnum.üt ; aut ma-

Q

Domino, qui loquendi modus, ut no-

d teflimonium. ) Ad arcam , & ad

VTIQ]

zat Forerius , fingularem Dei provi-

propitiatorium , unde vera funduntur

»

oracula.

"

pod

dentiam fignificat fuper ea re, de qua

fermo eft. Sententia ergo eft, Qiuos

Si zon dixerimt

jexta verbum l'a?c.)

fe

mihi Dominus fingulari fua. providen-

Si Judzi aliter refponderint, quam

Quib

ujb

tia difcipulos adjunsit,

ego hic doceo, & jubeo.

h

ui babitat im monte Sion.) Cujus

Non erit ció matutina [ux. ) Ma-

templum eft in Sion..

nebunt in tenebris, & omnia illis

h

male cedent.

-t 19« Com dixerint ad vos.) Cumvo-

N

bis, qui in anguftiis verfamini pro-

Qj. T*anfébit per eam. ) Miatutina

$"

pter metum Rafin, & Phacee.

lux veritatis, & felicitatis tranfibit per

tIOA l

Judzeam, & ab illa recedet.

tl

A pytbonibss. ) Vide dicta 1. Reg.

29. n. 7.

D

Corruet , £5 efariet.) ]udsa,

me

Gtrtdemrb i

" incant:ztioniäi&s fuis. )

Suf])iciet /änfum, ö'c) Sive in ce-

thi

lum furfum afpiciat , five in terram

Pagninus vertit, qmi garriunt ; folent

& dem

*

H

CAPU T Vill. & IX.

35

nf

a. Et ad terram intuebitur, & ecce tribulatio & tenebra ,

lab

difiolutio & anguftia, & caligo perfequens, & non poterit avo-

,a

lare,,dg a

nguüia fua.

*

i

?

a

200

CA-PUT IX.

*

Vaticinium de Chrifhi nativitate , ipfiusque imperio multiplicando:

Qixe«

de liberatione. Sfude a regibus ljrael , & Syrie : quorum regno-

rum , & prafertim regni Jfrael. ad Deum redire nolentis ,

1€

fü

des , inteflinaque. diffidia

fulpi

gmviü?mas C

: :

j À

E

pradiir,

Rimo tempore alleviata eft terra Zabulon ,

& terfa Ne-

Miath;

4- 15

I.P

phtali:

noviífimo agg

qt, us

ravata eft via maris trans Jorda-

r fono

nem Galilæ ge gentiumv.

2

2. Popu-

DBANS

qu t

p'nrene-

Gentium , aflidue in ea verfans , pre-

deorfmï-x : nihil aliud. videbit ; quam

E?C.

tribulationes, «&c. ex quibus emerge-

dicans, patrans miracula, pluresque

um fnt

re non poterit.

convertens.

m fen-

Via maris. ) Via mars , Inquit

o2. Diffolurio.) Virium cqrporis; &

" ek, W

animt.

Adrichomius :n deferiptione tribus Neph-

sonfulat

* Caligo perfequens. ) "Fenebrz malo-

23

£ha4li , cujus in prophetia Ifaiz, li-

nutqui

rum inevitabiliter irruentes.

35

bro 'l'obie cap. I. & Evangelio

mortua

?»

Matthzi cap. 4. fit mentio , indeque

imo tempore alleviata eff terra

,tiimatos

I: ]) R

Zalnlon.) Primum leviter fpo-

29

nomen habet, quod e Syria in occi-

x Deus

?5

dentem ad mare magnum, feu medi-

liata, levi plaga affi&ta eft Samarie

23

terraneum ducat,publica quzdam via

pars ; tribus fcilicet "Labulon, & Neph-

?*

otiis f*

thali (utpote extime, per quas Afly-

eft, que initium in Syria fumens, per

u vos

riis tranfeundum erat ad alias tribus)

35

montana 'lhraconitidis regionis, &

qut fra-

o

em Aí-

55

civitates Cedar , & Corozamm, atque

que per Theglathphalafar Re

V

/ erbum

??

Jordanem fluvium, tandemque ur-

Iyriorum expu

nate funt.

m,&ad

p qualal , f

gnificat alleviari , vel

32

bem Capharnaum tranfit, illincque

yduntur

J5

per lítus maris Galilez procedens ,

pondere , vel divitiis , & exiftimatio-

Hoc accidit tribubus illis , ex

juxta civitates Bethfiidam, Nephta-

ne.

,9

lim, Sepketh, & INaafon praterit;

hn hu-

uibus acte funt prede.

b qu&m

Novi[frmo.) Pofterius.

53

& per. Galileam Gentium , ac val-

lem Afor,que nunc $. Georgit ap-

M

ggravata eff. ) Graviori clade af-

53

pellatue , Ptolemaidem decurrens;

fefti, & vaftata a Silmanazar reliqua

merceS fuas in univerfum occiden-

aiia ili

Samarig pars, maxime Galilz

a, qu&

35

35

tem diftrahendas , ad mare ma-

&

entium dicitur : fablimiori, & po-

E

gflll*ïï:l exon emt,

Maniint

tio;t

fenfu Chrifüum jam. natum in-

mübif d

telligit, qui pr

edatoris celeris munus

Traus Jordanem. ) Hec Galilea

a Zabulon, & Neph-

dicitur trans Jordanem, zefpectu Sy-

primum interr

Xxi1c

h

thilim exercuit, ubi predicare corpit;

ii

n «

deinde gravius predatus eft Galilgam

Galilea gentimm. ) 9ic dicebämï

jp r */&

36

PROPIET FsSXATUM

/

;!.affs

z.-:yPopullus a.,qvu:i ambulabat in tenebris , vidit lue

- ÀiARER

ma-

gnam: h

Orta

fobi

;

abitantibus in'-regione umbra mortis , & lux

eft eis.

*

*

cabi

3. Multipl

icafti gentem , & non magnificafti letiti&m. Loe-

tabuntur coram te

patïï

; ficut qui lcetantur in meffe, (icut exul

,

fïï&m

À

es capta praeda, quando dividun* fpolia.

*

*

D

LI

N

ftpe

1

J

ugum enim oneris ejus, & virgam humer

! ejL1s $

frmi

* ]'l—-ld.

fceptrum exattoris ejus fuperafti, *ficut in die Madian.

üfqu

7./22.

5. Quia omnis violenta praedatio cum tumultu , & vefti-

$

mentum miítum

fgnguine, erit in gombu&ionem, & cibus

ignis.

1

06 PAR-

ea Galilzz pars, qux vicina erat

Sl-cu,t 7;;—1' læt&ntur i mejfe.) Ut Iz-

Q1

gentibus , 'I'yriis nimirum , & Si-

tantur agricole , cum copiofam mef-

doniis.

fem colligunt.

[

Pris

Q. Pop

«lus.) Galilez, Zabulon, &

4. Jegum entm oneris ejus. ) — Ju-

Picitu

Nephthali.

In rencóris.) Infidelitatis, id eft, ]u-

gum fervitutis, quo. Galilea gentium

qui a

daifmi mixti cum Gentilifino.

premebatur a diabolo, & a peccato.

humer

Lucesm m« 'qnau.

)

Evangelicam

Virgam bumeri.) Virgam, & flagel-

qui

veritatem ,. & Chriftum ipfum , qui

lum dorfo ejusdem incumbens, & eam

Qqua i'lg

afflligens, & crucians.

fülare

eff lux vera qua illuminat oPrHem bo-

minzem.

Sceptrum exattoris) Imperium dzmo-

cem, |

I regiane'zmäræ mortis.) ln den-

nis tributa neccatorum a fuis exipentis.

tis gef

Superaft;. ) O Chrifte.

4Adn

fiffima caligine ignorantiz, & pecca-

toruim.

Sicut :2 die Madian, ) Glöriofam

Tétonf

Lasx orfa

€

de hoftibus vi&toriam reportando ,-ut

rabiy

tia, & claritas effulfit.

f ei.) Chrifti fid S? grá-

uondam Gedeon de M

adianitis z

CC':/.

J

u

d. 6.

.

dempdti

o G

Maltiplicafi? gentem.) ld el Tu,

rifte, per te, & Apoftolos tuos

B. Quia ommis iia/enm prdalatia CU

ex Judeis, & Gentübus multos con-

tumultu. ) Sicut Gedeonis violenta

lülï $

predatio facta eft, cum tumultu ca-

(it a

vertes.. Vox Hebrea ryan 4irbizba,

Dey

fignificare etiam poteft »agzi/cafti, an-

ftrorum /MVadian , ut in ejusmodi re-

«t/Hi : quafi dicat, multiplicafti, & auxi-

bus fieri folet ; ita Chriíti przdatio

Vot ])

violenta tumuüultum movit

3

tun in

forts,

fti tuis donis, & beneficiis gentem, fed

F

non auxifti letitiam.

lartaro, tum

t

in cafïrïs mund.i, &

Wr

Latitiam.) Gaudium ex fruftu pre-

daemonis.

)

!

dicitionis, quaft dicat, nosm tam ma-

Et veffimentum m/jiwn f*ngutne

(XMG [

gnus erit fru&tus concionum Chrifti,

erit 4m combaflionem.) Sicut veltes

H!r',g f

& Apoftolorum, at

Iu

rebatur.

que res tanta me-

-

fanguine cruentate , & oladiis per-

ft'f, li

foratz ufui amplius noón funt, fed

Latabunrzur , 8c.) Nibilominus, qui

traduntur igni ; ita acies deemonis pro-

u

ad Chriftum converfi fuerint, viden-

U. j

fligate , & confoffz, & fuo quodam-

tes tantam lucem, gratiam, & falu-

modo fang

iüïïï*x

tem mundo datam lIgtabuntur.

uine cruentate Pabglum

Pri

erunt igni?e

E ïL Deim

CAPIFT (

37

ffa

6 PARVULUS eni

m NA'TUS eft nobis, & filius datus eft

[

nobis, & fa&tus eft principatus fuper humetrum ejus: & vo-

cabitur nomen ejus Admirabilis, & confil

I

jarius Deus, fortis,

I

pater futuri fzecull, princeps pacis:

r

it

ant

4. Multiplicabitur eius imperium, & pacis non erit finis:

fuper folium. David, & fuper regnum eijus fedebit: ut con-

4

firmet illud: & corroboretin judicio , & juftitia, amodo &

ufquein fempitérnum: zelus Domini exercituum faciet hoc.

reli-

g. VVerb.um mifit DOmiqus in Jacob , & cecidit in Ifrael.

:'faus

m

3

'QEE

A

d

Ütle-

6. Parvslas emim darus ef nozï-iQ..) ternam animi

Qii tam infignis vi&torie auctor eft.

tem largitur.

pacergr;' & tranquillita-

» md-

Fius.) Dei , & Virginis.

Z« Mu!riplimäïitu.r ejæ-s zmperium. )

Prl'ncipzztzuk fä&per Dbusmerum ejw.)

Nam dominalitur a mari

u/äze ad mae

)h

Dicitur principatus efle in humero ,

re, 6 adorabunt eum emnes R

entiuul

eges fere

quia magi&ratus , vel pro iis fitcllites,

re, 8c. Pfilm.71. & 11.

4t0

humeris geüant virgas, vel fafces ,

Pacis monm erit fimis. ) Quamdiu

quafi fizna regiminis, & imperii, &

enim ftabit Regnum Chrifti, tamdia

figd-

&em

quia ipfi qu;tfi humeris Rempublicam

*

ftabilis erit pax illa, quam Deus fuis

fulcire videntur.

Chriftus etiam cru-

teftamento reliquit, & quani mundus

demo-

cem, fui priücipatus infigne, hume-

ignorat.

s

Reenum

igen:is.

ris ge avit.

Super /Bliumx Dav:d. )

Admirabilis.) Sunt enim in Chrifto

Chrilli dicitiir Sedes, vel folium Da-

reconditi, & inzftimabiles rerum mi-

vid, qui:xregnum ejus fpirituale adum-

riofm

rabiluum thefauri.

bratum fuit regno temporali Davidis,

ylo ut

Cosféliariu:. ) Quia confilium re-

& quia Davidi fub typo regni fui pro-

ànitis ,

demptionis humanz prudentiflime , &

mifium fuit hoc Regnum Meffiz, tan-

£

fideliffime peregit, & fan&tiflime con-

quam filii fui.-

W'a qm

filia, & documenta. hominibus tradi-

Super regnum ejus /äfleäät.-) In regne

oentà

dit ad falutem )ertfnentia.,

ejus regnabit.

i i

Deus, ) in

ebreo eft 5x e/, que

In judicto, 65

ju/zz;fl'zt.) ]ufto ju-diciä

BUA

vox Deum fignificat, quia robuftus,

r dano

fortis, & invictus eft.

Zelus Domini , 6c.). It epiphone-

maà; quaü dicat: Amor Domini ze-

"'üdt i

Fortis. ) | Hebraice eft 333X $/é-

lotypus, quo nos amat, & aimnari cu-

bor , id eft, porens ,. vir. validus

Gdl )

quafl gigas , &

pit, hoc faciet.

ut Vatablus ve;-tic ;

9. Verbunm, 6fc.) Aparvulb Emma-

Heres fortis.

4 gy!'ü(

Pater futurt faculi.) Pater aternita-

nuele redit ad'fua tempora , hoc eft,

; vdles

2., ut vertit Vatablus; Adam enim

ad excidium Samarig. . Sententia ver-

ls p

cenult nos tem

1

ficuli eft: ficut Deus Jacobo, five

t

»ori; Chriftus eterni-

m ;

tati ; Adam morti, Chriftus refurre-

líraeli , hoc eft decem tribubus , &

mis pm'

&ioni ; Adam terre, Chriftus coelo.

Samarie verbo przdixit, & commi-

godum

Primcéps pacis, ) Quia pacem inter

natus eft, ita reipfa cecidit

ypilim

Deum; & homines confütuit, & in-

accidit.

M

LPAROPHE*T. ISAIZE;

-.38

9. Et fciet omnis

ïpopulus Ephraim , & habitantes Sama-

dot

riam, in füperbia , & magnitudine cordis dicentes :

1o. Lareres ceciderunt, fed quadris lapidibus zedificabimus,

&c

Ífycomo

ros fucciderunt: fed cedros immutabimus.

^qxf. Et.e

levabit Dominus hoftes Rafin füper eum , & inimi-

fjf

cos ejus in tum

ultum vertet:-

-132. Syriam a

b Oriente, & Philiftiim ab Occidente: & de-

qui

tür

vorabunt lfrael toto ore.

In omnibus his non eft averfus fu-

enta :

*

fed

tor ejus, fed adhuc manus ejus ext

13 Et populus non eft reverfus ad percutientem fe

hP

minum exercituum non inquifierunt.

r4. Et difperdet Dominus ab lfrae

(

lcaput, & cagdam $ in-

curvantem, & refraenantem ,. die una.

15. Longz-

N

—

fini

cum judez genti femper infenfi, &

Q. Et fciet omnis populus, ) Guam

infefti fuerint, omnes alii illi nocen-

imprudenter , & temere dixerit, que

feg3untur verficulo 10.

di occafiones arripiebant , & alioqui

verum eft illud.

u r

In fape;bia.) Prz fuperbia, fuperbe.

IO. Lateres ceciderumt , 6c.) (uafi

Aypvig mto'S046 má6 dyyp £uMverau,

Quia

aceurrunt ad

dicerent , deftruxerunt civitatem . no-

Querch e"yerjk 07226$

lienanduxs.

toljo

Ítrim laterittam, non curamus ; nam

Yoci

zdificabimus marmoream.

Toro ore. ) Avide, ut

8—01001-'0

cum kame urgentur.

feræ?faciunt,

quà

Sycomoros y eTc.

De fy

dinn

vide di&ta 3. Reg. Io. 27.

Hujus

Non eft everfus furor ejus.) Quia per

dz

hemiftichii fententta eadem eft. cum

hanc Ailyriorum vaftationein ifraelitz

qua

non refipuerunt, nec idololatiiam de-

bus

fuperiori , fed 'alio -proverbio ex-

feruerunt.

plicata.

*

für i

; Cedros £

)nmzt.zäimtt:s. ) Subftituemus.

Extezt4.) Ad feriendum.

AC

I. Elevabit Dominus hoffes Raffm. )

14. Caput, £ candam smcurvantem,

Quia

Deus hoftes Rafin Regis Syrie, pu-

&6 refranantem , &c.) Quod dicitur ,

is,i

ta AX

f

lls H

yrios , fuperiores, & victores

dsgCcurwvantem , £5 refr.enantem, in He-

faciet.

"

brao eft, Ramum curvums &Y juncum.

[r

Super eumm.) P

rimd contra Ra-

Caput, ramus, & incurvans , voca-

Pa

tur fenex, fenator, rector: cauda ve-

dice

fin; hoc ením proprie refpicit vox ,

P

24722

mox deinde contra Ephraim,

ro , juncus , & reirenans , vocatur

& Ifrael.

pfeudopropheta, ut patet ex fequenti-

Wter

do. rumnltum: vertet, ) Vel, ut fi-

bus.

Senex ergo, & fenator vocatur

r

nificat vox Hebraica, comdez[abit ,

caput, quia honorabilis eft prz c«te-

þn

vel comglomerabit , üt Ícilicet - con-

ris, quos confilio, vel imperio regit,

p*

gloraerati ipfum adoriantur cum tu-

ut caput regit cxtera membra.. Idem

ab

multu.

;

vocitur incurvans, vel quia deorfum

N

12. Syriam ab Oriemte, €6c.) Ad-

ipfum, & totum corpus curvatur in

D

fenibus , vel quia alios exemplo ,. con-

bu

jacet enim Syria terre fancte ab orien-

ve, ut Phiiftei ab occidente , qui

filio, & legibus dirigit, aut curvat ;

4

rior

N

C AJP UT IX(

39

d

14. Long&vus, & honorabilis, ipfe eft cap

x

u & "pïlopheta

docens mendacium, ipfe eft caüda.

Ds,

16. Et erunt, qui beatificant populum iftum, feducentes:

& qui beatificantur , pracipitati :

DCf

1. Propter hocfuper adolefcentu

lis ejus non læfabitur Do-

minus : & pupillorum ejus , & viduarum non miferebitur:

t de

quia omnis hypocrita eft, & nequam, & univerfum os locu-

j fü-

tum eft ftultitiam. .In omnibus his non elt averfus furor ejus,

fed adhuc manus eius extenta.

18. Succenía eft enim quafi

ignis impictas, 1ifeprem , & fpi-

n

nam vorabit: & fuccendetur in dénfitate faltus, & convolve-

n, in'

tur fuperbia fumi:

.

I9. In ira Dom!

ni exercituum c.ontui'bata eft te&ra , & erit

n

populus quafi efca ignis : vir fratri fuo non parcet.

40. Et declinabit ad dexteram, & efuriet: & come

det ad

—ó

finiftram , & non faturabitur :

unusquisque carnem brachii

D&

z ful

f0l

alioqui

WVocatur ramus,

Et pupilloram, €c.) :Ne horum qui'

ut ratio poltulat.

at

quia in Republica validus eft inftar

dem miferebitur, quos alioqui folet pe-

quit d

roborei ramt.

Porro pfeudopropheta

culiari ftudio protegere, quia hypo-

vocatur cauda , quia viliffimus , vel

critz funt, & fcelefti.

Wldll/ll.

Stultitism.) Chaldzus, mtndacem.

faciutity

quia adulator eft, ut canes caudablan-

í

diuntur, vel peftifer, & fimilis cau-

LXX. inju-þ*zz.

de Ícorpionis.

Dicitur refrenans ,

In omnibus bis , €fc.) Repecitur hoc

luia per

ex I2. verficulo fuperiore.

Vi

quia fais falfis oraculis, & dogmati-

um de

bus frenat, & flectit populum.

Dic-

E3. Smccenfa eff Emi 7;44/!' igui rm-

tur etiam juncus, quia ejus frznum eft

pietas. ) lmpietas, quafi incendium

janceum , fragile , futile, & inane,

late populatur regionem.

quia ejus do&rina non eft folida, for-

Veprem , &5 [himam wora

bit. ) lefa

WMNW,

tis, & robufta, fed facile cedens, mol-

impietis plebem perdet.

dicitity

lis etiam , & carni jucunda.

E£ füccendentur in den[tzate. faltus. )

o ne

.X6. Qui beatificant popilum iffnm. )

t ipfos etiam proceres, & poren-

f WW-

Pfeudoprophetas intelligit, leta pre-

tes ,

üi fimiles funt excelíts arbori-

diceutes populo,

bus,

à

amma hzc, & peccatorum pc-

quda Yé

Pracipitati.) Yin mortem, captivi-

na corripiet,

: yocatit

tatem , exitium.,

fe ieit

17. Propter hoc. ) Pr

opter pfeudo-

Convolvetur Pzþef524 fum:) In He-

&

X vanitatem

breo eft, elevabtn: fe feeundum elevatzo-

TP n

prophetarum mendacia,

nem fumi, eorum faperbia inftar fumi

j

populi, qui feduci fe patitur, nec ié

yio g

abducit a peccatis.

diflipabitur, & evanefcet. Vel vepres,

dem

& faltus fimul akiffimo igne, & tumo

Super adolefcentwlis ejus nom latabstur

involventur.

»

jeorfom

Domipss.) Mon erit eis propitius, &

] qtur i

benevolus, fed ne illi quidem itene-

19. Canturääfa

eff terra. ) LXX

combufla eff terras & propter incen.

, ?*

yiori &tati parcet,

TL ,/ N

40

PROPHET.mAIæ;

fui vorabit: Manaffes E

phraim, & Ephraim Mangfï'en- :fimulipfi

5

contra Judam.

fint

2or. In omnibus his non eft averfus furo

-

r ejus? adhuc maj

fürot

nus ejus extenta.

C"CAPUT X

(att,

"

" I/ci coüdefztibus leges iniquas in oppre[fionem pauperum , &? vi-

fim:

duarum: regem ZAljur oirgam furoris Domini pradicit ob fuam

ciong

$

Juperbiam , & cordis arrogantiam. bumiliandum : confola-

jur l/rael, ne timeat ab. Affur , reliquias ipfius ad

qi

Deumn convertendas praedicens.

Num:

JE qui condunt le

lQ

v

ges iniqtla;L: & fcribent&s, injuftitiam

(

ícripferunt.

[ eds

2. Ut opprimerent in judicio pauperes , & vim facerent

vindo

caufe humilium populi mei: ut effent viduzxe praeda eorum i

[cilice

& pupillos diriperent :

E

Cidami

'8. Quid facietis in die vifitationis ,

& calamitatis de longe

venientis? ad cujus confu

Supt

gietis auxilium? & ubi derelinque-

lec

K

tis gloriam veftram.

T65, ul

4. Ne iticurvemini fub vinculo) & cum in.terfe&is'-c.:-adatis?

$

Super omnibus his non eft

averfus furor ejus , fed adhuc ma-

qui [

z

támen

nus ejus extenta.v

s. Vae

etsj

dium calamitatum immiffarum con-

O

T fcriblentes, G$c. ) : Et qui fcri-

vreffi,

turbata.

v

bentes leges, eas injuftas fcri-

lr

Vir fratri [u0 non parcer.) . '"Vanta

Wt ad

erit lfraelitarum tum ra

*

pferunt.

Vertere etiam poffis: Er

delitas, tum fumes.

bieg , tum cru-

Seribis, qui injufla feribunr. Scribas

Vlrga i

intelligit furisperitos, adfeflores IMa-

T

QO. Ef declinabit , €7c. ) Sicut fera

iftratuum, quorum erat officium ju-

frif

famelica fevit inter armenta, & mo-

d

icio declinintes monere.

6 G

do a dextris, modo a finiftrris pecus

jugulit, ita & ipfi inter fratres, &

9. Pifftationzs.) Punitionis, cum

fidlen.

Deus gladium ulionis in vos di-

Pop;.

proximos graffabuntur.

Rringet.

Wos

Carnem brachti [ni.) Vilios, fratres,

De [onge.

propinquos, eorum bona, aut vitam

) Ex Afryria.

N

T

etiain. eripiendo.

Ués derelsnquetis glorikm veffram ,

DN

.

:

Dütw

Man«affes Epbraim.) Unatribusaliam

&c.) Quibus dabitis veftras divitias,

vt

Simul ipff contra Judam.) Qu prius

ut exitium evadere poffitis? * Vel,

ltos

odiis inter fe diffidebant, jam contra

quid hec-vobis proderunt?

Judain confpirabunt.

Omn Ial

4 Ne incurvemini fub vinculo. ) Ne

ls |

21. la &is emnibus, €'c.) Vide fuprä

Xtivi abducamini. * Bene verti po-

feri

nuin. I2.

&

[

::

|ONfé quis fe :'murw:wat incer

D

CAPUT X.

4l

ülipfi

y. VeeAffur , virga furoris mei, & baculus ipfe eft, m

LÀ

manu eorum indignatio mea.

[

« [f

6. Ad gentem fallacem mi

ttam eum, & cont—ra'poi)ulum

furoris mei mandabo illij ut auferat fpolia, & diripiat prze-

dam, & ponat illum in concuJjcationem quafi lutum platearum.

7. Ipfe autem non fic arbitrabitur , & cor ejus ita non exi-

J

ftimabit : fed ad conterendum erit cor

,ej.us , & ad interne-

Cionem gentium non paucarum.

Jum

li

S. Dicet enim:

L2

9. Numquid non principes mel

Aümul 'reges funt ? Num-

quid non ut Charcamis, fic Calano: & ut Arphad, fic Emath?

Numquid non ut Damafcus, fic Satmaria.

.

2

3

*

Tram

Io. Quo modo invenit manus mea regna 1

dolijfic & fimula-

cra eorum de Jerufalem, & de Samaria.

II. Num-

it'ent

9. Numquid non principes mei fimul Re-

vinüo: , aut,mter occifoós fe abjecerit,

Tum,

fcilicetnon evadet.

ges f4nz ? ) Nonne proceres, qui in.

ErR ocums in-te/fe-ffiy cadali:.) Ne'roc—

palatio meo degunt, fimul ieges

cidamint.

fünt, ita ut merito Rex Regum di-

nge

ci poflim ?

Seper omauibus bis,. C c.) Repetitur

que

hzc fententia, quafi verfus intercala-

Nunuqu d nom ut Charcamis, frc Cala-

ris, ut non femel capite fuperiore.

2n0?) WNonne ficut feci Charcamis,

ita etiam feci Calano, utrisque expu-

ats?

8. Fa 4fur.) WMinatur Allyrüs,

; ff

quia licet flagellum Dei futuri effent ,

gnatis ? Charcami, ut docet $. Hie-

tamen caftigationem Judzorum , quam

ronymus, eft Syrie urbs, fita ad ri-

V2

Deus jufte intendebat, ipfi tyrannice

pam HEuphratis.

LXX. tamen pro

executi funt, & limites ultionis trans-

Charcamis vertunt: Regiozes, qua funt

oreffi.

fépra Babylonem.

j feri

Virga furoris,€c.) Deus malis uti-

Calano.) Uxbs eft propeBabylonem,

; fari

poftea dica Crefiphon, fuitque

ee

127

tur ad plectendos alios malos tanquam

virga , aut baculo.

gia Parthorum , tefte Plinio lib. 6.

jcribas

In smante eorum indignatio mea.) M-

cap. 26.

: Ma

fyrii funt miniftri indignationis mex.

Er ut. drphad,

ffc Emath? ) ld eft

nj*

.6. Gentem fallacem.) judxos, qui

fubjeci mez ditioni.

Arphad urbs

fidem Deo datam fzype fetellerunt.

eft non longe a Damafco , de qua Je-

' cum

Populum furoris mei.) Eosdem Ju-

rem. 49. 23. Emath eft duplex, ma-

j d-

€&os, quibus furor meus irafcitur.

jor,

minor, major poftea dicta An-

tiochia, minor poftea appellata eft

z. lpfe aurem mon " arbitrabitur.)

Niümirum Affyrius Sennacherib , qui

Epiphania, de qua Àmos 6. 15.

non exiftimabit fe tantum adhibitum,

Ur Dama[cus , ffc Samaria? ) d eft,

[ Mly

ut fit virga. Dei ad caftigandum Ju-

mihi refiftere non potuit.

jitusy

IO. J»venit manu: mea.) Manus, &

Vds

dxos, aliasque gentes, fed volet eas

omnino delere , putabitque fuis viri-

potentia mea expugnavit.

;wï re-

bus, fe au&ore , non autem a Deo

- Regna ideli , 6$c. ) Ut oecup

N

fieri.

gna ge*ntiwum idola colentium, nec eas

Ed

g po

Biél. cum Cops. Menoch. Tom. V.

que

4

PROPHET. ISAIJE

i:. Numquid non ficutifeci Samarice

i

; & idolis .efds : ..fick

1f

faciam Jerufalem, & fimulacris ejus!

Ing

12. Et erit eum impleverit Dominus cunca opefa fua in

debi

monte Si

ion, & in Jerufalem , vifitabo fuper fructum magni-

Il'

fici cordis regis * Affur

,& -fup'er— gloriam altituldini.s'ocuïoä

&f

rum ejus.

]

[Urni

04.

1I3. Dixit enim

in fortitudine fnanus meæ. fe.ci, & in fa-

I6

Reg, plentia mea intellexi, & abítuli terminos populorum, & prin-

äd C

19.35 cipes eorum depraedatus fum , &

nir

blimi refidentes.

detraxi quaü potens in fu-

1j

37.36 :

14. Et invenit quafi nidum manus imea fortitudinäfh popu-

W.

20

lorum: & ficut colliguntur ova, quze dereli&ta funt, fic uni-

fuee

verfam terram egocongregavi: & non fuit, qui moveret pen-

fj

nam, & aperiret os, & ganniret.

i

2

1$. Numquid gloriabitur fecuris contra eum , qui fecat in

Deul

ea? aut exaltabitur ferra contra:eum, a quo trahitur ? quo

modo fi elevetur virga contra e

levantem fe, & exaltetur ba-

Culus, qui utique ligngm eft.

f

"-

160 PT?-

n

g'l

N

fägiones juverunt Dii eorum tutela-

I3. Dixi enlm.) Sennacherib..

Pul

res, fic eorum fimulacra evertam- in

Jerufalem, & Samaria.

In fortitudrze , äc) $i quid fortiter

BLLT

Vel Regna

aut fapienter fa(tum eft, id mez for-

$

idoli dicit illa, que minutum aliquem

titudini, & fapientie debetur.

di dï

Deum colebant,*cum Sole Affyriorum

4ifiuli.) Yranftuli late imperio

€o non comparandum.

(

lcà

propagato.

li

db

Síc & ffmmnlacra, &c.) Nerti be-

: Quaji potens.

) Quipþe potens.

lyee

ne poteft:

vorum fimulaera pra (Diis))

I4- Quafi ntdum.) lamtacile, & cito

: gerafalem ;

E

BSAAAYAG.

regna fortiflima fübegi, quam ova, &

I—

I2. Et er;t , &7e.

ücer;

) Loquitur Pro-

pullos in nido colligit rufticus.

T

pheta in perfona fua.

CongregaU;) Sub imperium meum,

——

i pe

Impleverit Dominus cuntla opera fmea-)

vel predam ex omnibus regnis collegi.

hi

Cum ufus fuerit virga Affur ad fla-

Ganniret.) Ob(treperet, aut obfi-

m

fteret.

Yrir

gellandum | Judzos.

Vide 4. Reg.

Gannire proprie eft vulpium ;

I6

18. I4.

dicitur tamen etiam de canibus, cuim

4

4

ululatu doloris , aut gaudii fiofla

Ó

& puniam.

JfF'abo. ). Requiram, 'Vexamivnabo,

edunt.

Inde transfertur ad aves, ut

üc

NoCat

Frithum magniffcs cordis.) Cogitatio-

idem fit gannire, quod garrire, aut

Vtüs

nes, & opera füperbiffimi cordis Senna-

vocem edere.

cherib ; hzc enim funt fructus cordis,

IS. Numquid eloriabitur,05c.) Non

Q Vr

abu

A1cut arboris, & radicis funt fru&us

tuis viribus Sennacherib hec pera-

über

folia, & poma.

&a funt, ego te, ut inftrumento ufus

'

Li

Et fuper eloriam, &c.) Gloria alri-

fum.

,

fudini: oculorum €

ue L

Ti t

ft elatum fupercilium,

; Q*:*" ütiq

guum efl.) Nec d fe

tllm a

& fuperbia,

»moveri poteft,

fs j

CAPUT X

43

j fic

: 16 Pfoptei* hoc mittet dominator Domintus exercituu

m in

in

5

t n

»"gibus ejus tenuitatem: &fubtus glorigm ejus fuccenfa ar-

n

debit quafi combuftio ignis.

x

2

Jdi0«

17. Et erit lumen Ifrael in igne, & San

&us ejus iri Hammai,

una

& fuccendetur, &

x

devorabitur fpina ejus, & vepres m die

In f«

I8. Et gloria faltus

prit

öjus , & carmeli ejus , ab anima ufque

in f

àd carnem confumetur, & erit terrore profugus.

19. Et reliquize ligni faltus e

j

jus pree - paucjtate nümergbün-»

tur, & puer ícribet eos.

L

$

p

* 9o. Eteritindieilla: non

|cuni«

adjiciet refiduum Iírael , & hiqui

tpen«

fugerint de domo Tacob, inniti fuper eo ; qui percutit eos:

D

fed innitetur fuper Dominum fantCtum Ifrael in veritate.*

at d

21. Reliquie convertentur, reliquie, inquam , Jacob ad

s

'Deum fortem.

? quo

52. * S"l

r oee

p

F;z

Erit z*errm.'e prgfkgm. ) Fugitenim

16. Ix pingzsi?m: ej:-;s tegzzaitazem. )

i PTP'

Pingues, validosque milites, macros;

hac clade ab Angelo accepta Senna-

d

debiües, & imbecilles reddens.

Pin-

cherib, & paulo

poftoccifus eft a fïliis,.

rib..

4. Reg. 19. 37.

nuabit.

cuia, & profpera ejus omnia exte-

:

d fortitet

I9. Reliqmis lügui

: feftus. ) Reh-

z t

Succenfz , £$c.). Verba fic funt ordi-

quig exercitns ejus : adeo pauci erunt,

nanda , qwaff combufiio fuccenfa , quafi

ut catalogum eorum puer fcribere

dicat

poffit.

: imperio

confumam . veluti igne füb-

je&o gloriam ejus, id eft potentian,

Numerabantur.) Prius enim quo-

UE

five exercitum , quo gloriatur.

dammodo innumerabiles effe vide-

bantur.

]s &cito

17. L«men lfrael-) Nel Deum vjn-

jo(ïï bel-

m ov

dicem intellicit, vel Angelum exter-

20. Reffdumm lfr.zel.) Qui:]

,

us

minatorem, qui Affyriorum 185. mil-

Iorum calamitates erunt fuperftites. .

lia percuüït.

Qui. fugerint, )

j a

erint.

*

. Qui clades. eva-

B collegï-

Spiza s. 6 vepres. ) iMilites Af-

aj 0*

dyriorum, tam majores, quam mino-

Quj pertutit e?5.), Reges idololatras

res, ab Angelo occidentur.

intellicit, qui cum auxilio fe Judzis

Vul[)fllln j

futuros pollicentur, arma. poftea: ineos

50$, cum

I9- Er glor:a faitus: ejus, €f Carmel;.)

convertebant..

d g

Duces, & Principes exercitus faltum

NOocat, quia exercitus armatus, « ha-

Iþ verzt4te.) Ex corde, & fideliter.

Jave, *

ftatus. filvam refert.

Carimelus autem

ts

a

