12. Et dices ei: Hec dicit Dominus Deus : Tu fignaculum

j elt

fimilitudinis, plenus fapientia, & períe&tus decore.

15. In deliciis paradifi Dei fuifti: omnis la

pis pretiofus ope-

;

LUIL3

r?z.nen—

mul«

deos, qui inter omfies gentes robu-

cem, & miferabilem vite exitum for-

bore

ftitlimi funt.

tiuntur.

Italice diceremus , . Morirzs

Super pulchritudinem ,

&e. ) Contra

come um Iurco.

* Vel. ri&ftt. circum-

cifos; ideo volo, ut incircumciti ti-

ym

pulchritudinem tuam , ut auferant abs

te, quidquid pulchri , & pretiofi

bi mortem inferant.

tua fapientia tibi videris comparafle ,

de maasn alienorum. ) Chaldeorum

& foxlent decorem tuum.

tl

gladiis.

1105

9. lerevfecient , 69 . detrabene te.)

II. Leva Han&nm. ) Plange magna

In Hebrzo eft, 447 foveam defcendere

voce , ejula.

Tu

facient re; in ab);iïum tui maris de-

Io. — TM þ'gnacultmy ffnilitudinis.. )

adeQ

mergent te.

Id eft annulus fignatorius optime

-

m

In imteri.u occiformm. ) Mlorte vio-

lenta, & multis confoffus vulneribus,

guratus, quafi dicat: dilizentiffime

batilly

cuftodiebaris, ut annulus fplendidus

Jt0 de

Numquid dicens legueris, 6c.)

multe artis.

V«l tu eras expreífa ima-

An jatabis te effe Deum, cum fueris

O,

re exhibita ,* fimilitadinis , id

t

P d

coram interfectoribus tuis, cum fis

eft perfetiffime idez, potentis, & fa-

yetunt

homo, non Deus, & in manus eo-

pientis principis.. Vox Hebrea tnmn

rum veneris, qui te ot:cid?nt? quafi

chotem , verti poteft, ffenans , fcilicet

dicat: nullo modo.

( &

IO. Mor:e incircumctforum. )

Abin*

numerum ubinteBigendo vocem m35n

echnir, quie fummam ,. & numerum

circumcifis occideris , quod apud He-

[;tiam,

brzos ignominiofum erat , fic dixit

fignificat, id eft, tu eras clandens,

& in fummam: redipens numerum,

ho^

Saul armigero füo 1. Reg. 3I. 4.

uod Italice diceremus ,. Za Jom s4,

Evagina gladium tuum , C percute me,

il compendio di tuste le perfertioni

me forte venianl incircumcifi if , & 1u-

y h

zerffciant mey, siludentes mili. — Hunc

I3. d» deliciss par adiff, 6c. ) Adeo

felix eras, .& adeo omnium bonorum

fenfum verba fequentia confirmant.

3

lp manu alscnormim.. N el fenfus eft, mor-

copia affluebas, ut in paradifo terre-

[ nj*

ftri effe videreris, omni genere pre-

te impiorum , quales funt incircum-

cifi , morieris, qui plerumnque infeli-

tioforum lapidum coopertus.

(hi-

x

658

PROPHET. E-'Z.ECHIELQI'S

piet

rimentum tuum ; fardius, topazius, & jafpis, chryfolythus,

& onyx , & berillus , fapphirus, & carbunculus, & Smaragdus:

Teji

aurum opüs decoris tui : & foramina tua in die, qua conditus

l

€s , praeparata funt.

D

tlati

14. 'Tu cherub extentus, & protegens, & po

fui te in vmo"nte

ine

SanCto Dei, in medio lapidum ignitorum ambulafti.

fupe

E

15. Perfectus in viis tuis a die conditionis tuze, donec in-

venta eft iniquitas 1n te.

6

16. In multitudine negotiationis tuae

!repleta funt interiora

20

2l

tua iniquitate, & peccaíti: & ejeci te de monteDei, & perdidi

te, o cherub protegens, de medio lapidum ignitorum.

pheta

17. Et elevatum eft cor tnuum in decore tuo.: perdidifü fa-

2

"

pien-

Sidor

p

uvim opus decoris zi ) Auro arti-

fan&usDei.« Ve] fenfus eft: quemad-

Iu

ficiofe, & decore elaborato te con-

Y

modum Cherubini in. "l'enpli Hiero-

decorafti.

folymitani adyto erant, (quod voca-

& 2010*

Et foramina tua, &fc, ) In Hebrzo

eft.

tur mons fanctus ) ita tuin Joco , qui

fcitnt

Opus fympamorsm tuorum , & ti-

videbatur ad vim omnem inacceilus.

biarum tuavum im te. m die, qua crea-

Lapidum ignitorum. ) Gemmarum

24[

zus fisfla y preparata fuevumt.

ld eft,

micantium, &

refonantibus in domo tua omnibus

bus ornàbaris.

quafi fulgurantium, quiq—k

Dis &

Qui ad

inftrumentis muficis , natus es, vel

I5. Pefetlus in viis ?i5 ) Potens

regno admotus. itaque nolter Inter-

eras, & quidquid volebas, effectum

—

pres foramina pro fiftulis pofuit, &

dabas; ad voluntatem, & nutum tibi

JÁite

tibiis, que foraminibus plenz funt.

omnia fuccedebant.

ita Maldonat.

eiàm zz:

"Tympana ! hic aliqui effe volunt mar-

LXX. habent, Fusfi immaculatus £m

V5 ac.

garitas, quibus una tantum eft facies,

diebus fuis.

Ab .infantia didicifti be-

um p

& ab ea rotunditas , inverfis pla-

ne, & perfecte vivere , & virtutis iter

[j

b

»

Fora-

$ 2

$

nities , tefte Plin. 1. 9. c. 35.

aïiquandiu tenvifti.

l t

inina aptem fun-r:/iVIargaritarum linez.

16. lz muítitudime megotiattoms.)

'Jfïfei'/'.r,

Italice dicimu's, Filze di peste.

Propter mulititudinem negotiationis ,

Ij. !u

I4. Tz Cberub. ) Similis fuifti Che-

divitiarum ,

"& ex negotiatione

AOntem

zub propter fcientiam , & decorem ;

conficiuntur, quafi dicat; mercatura,

nam iuifli, ngmlzm Jfmilitudinis ,

& divitix fuerunt tibi caufa , & oc-

quim (

? Tüdycz

plemus fapientia , E perfetims detore,

cafio avariti: , injuftit'z , luxus , fu-

ut dixit n.-12. Comparat etiam Che-

perbis, & omnium vitiorum.

Vel]

üt t p

tüb, quia quafi fubalis populum fuum

QUi conf.

fenfus eft: cum ex negotiatione tuà ,

COn agmn

protegebat, ut ftatim duobus epithe-

& juftis commerciis rem. facile pof-

&is declarat, exzs»rus, &* protegems.

fes facere, repleta funt interiora tua,

19 Ni;

Alludit etiam ad Cherubim, qui erant

Tl

1d eft,thefauri tui iniquitate, hoc eft

Cä, Ovn

àn templo Salomonis , qui extentis alis

rebus male partis & zaptis.

propitiatorium protegebant.

De medio lapidum ignitorum.) Gem-

W t

Ip smumte Sanédlo Dci.) 'Iyrus fita

41 POW&

maatas veftes abftrahens a te, & o-

$i

erat intra fines terrz fan&m, fcilicet

mnem regium cultum, & ornatum,

in tribu Afer , licet nunquam Hebrzi

17. lz decore tuo.) Propter decorem

CJH df

ter

« E(g

allatn Poiïederïm » ideo. dicitur imons

tuum;, quo in fuperbiam elatus es,

" lOquor.

CA PUT xxvi..

639

hus,

pientiam tuam in decore tuo;in terram

prqjeci- te: ante faciem

-

dus:

regum dedi te , ut cernerent te.

ditus

18. In multitudine iniquitatum tuarum, &

iniquitate nego-

tiationis tuse, polluifti fanctificationem tuam: producam ergo

10fite

ignem de medio tui, qui comedat te, & dabo te in cinerem

i

.

fuper terram in confpettu omnium videntium te.

x

l-

19. Omnes, qui viderint te in Gentibus, obftupeícent fuper

e:n'hili fa&tus es, & non eris in perpetuum.

riord

20. Et fattus eft fermo Domini ad me, dicens:

:rdidi

21. Fili homi

nis, pone faciem tuam contra Sidopem :

& þr;,.-

phetabis de ea.

fi -

22. Et dices: Hzec dicit Dominus Deus : Ecce ägo ad te,

Sidon, & glorificabor in medio tui: & fcient, quia ego Do-

minus, cüm fecero in ea judicia, & fanCtificatus fuero in ea.

luemöd-þ

23. Etimmittam ei peftilentiam, & fanguinem in plateis ejus:

[ Hiero-

d voc

& corruent interfetti in medio ejus gladio per circuitum

.

Ícient, quia ego Dominus.

eO, wqïïi

iccelius.

34. Et non erit ultra domui Iírael offendiculum amaritudi-

ymarum

nis, & fpina dolorem inferens undique per circuitum eorum,

ml qui-

us:

qui adverfantur'eis: & fcient, quia ego D.ominus De

Potens

25. Hazec

m tibi

"Alate faciem Regum der)) f;. ) Eff-

Gioriftaker.) Puniendo te gloriam

n

ciam utin confpectum Regum capti-

meam oftendam.

aldomt.

vus ducaris; ficut Sedecias in confpe-

Crum . fecero im ea. judicia. ) Cumr in

gt i

at be

&um Regis Babylonis du&tus eft, . 4.

te juftam punitionem exercuero. Mu-

Reg. 25. 26.

X

tat perfonam veluti convertens Ora-

rtisitét

Ut c-emercnt £e

tionem ad auditores.

v erertií.

) LXX. Kut der;'mze-

,

Ez fantlsfrcatus f'uero.) Cum eam pu-

;mfaw?f-w)

I8. Polluif; fantlifrcationem tuam. )

niens declaravero me juftum effe, ac

jatons

Montem fan&um Dei., in quo tan-

fanctum.

-

iU ti&ïioue

quam Cherub. effe videbaris.

25. Sangu

71

'"em.) Moftilem gladium,,

atl

Producam ergo ignem , 6c.) Faciam,

quo fanguis effundetur.

& o

üt ex peccatis tuis pena nafcatur,

^ 94.. Offendicedum amaritudinis, ), A-

JxuS x

fo

qua confumaris ; ficut aliquando xdes

maritudinem ,

&- dolorem afferens.

ii

Vd

Sidonii enim, & vicinz gentes, &

conüagranf iene dominante.

jone 10

39. Nibili fatbus es. ) In nihilum

cum infefle erant, nocebant amicis,

icle p

redactus : In Hebrzo elt, zerror eri5,

& cum amicez , inalo exemplo & . fua-

thïæ 05

ideft, omnes, qui te viderint, timo-

fionibus ad idololatriam invitantes.

Z

hoc

rem exemplo tuo concipient.

Uzdizue per cireuitzm. ) 'Tollentur

OI. Pone faciem tuam-) Converte ad

Comnes.fpine , que in circuitu Ifrael

Ge]/nt

Sidonem orationem tuam , & libere,

funt , illique dolorem inferunt ; Si-

")

donii, "T'yrii, Moabitz, Ammonitz,

g u

conftanterque loquere contra illam.

Omamlm

. Q2. Ecce ego ad te.) Menio ultor, Idumai, contra quos capite 25. 26,

7l dECOE

& 27. vaticinatus eft.

vcl/ loquor.

æm& ESA'

649

PROPIVïïE T. 'EZ-E*--C HIE'L-IS'

25. Haec dicit Dominus Deus : buan'do congfegavero do-

f

mum Iírael de populis, in quibus difperfi funt, fanttificabor

in eis coram Gentibus : & habit

Ihit

:

abunt in terra fuxa*,jquam dedi

fervo meo [Jacob.-

26. Et habitabunt in ea fecuri: & zdificabunt domos, &

fu

plantabunt vineas, & habitabunt confidenter, cum fecero ju-

[i$

dicia in omnibus, qui adverfantur eis per circuitum: & fcient,

s

*p

!

quia ego Dominus,Deus eorum.

*

1

CAPUT XXIX

4Ce|

Zd*ver&s regem

ZAgypti , ac regnum ejus fn folimdihem redzgek-

(€ C0

dum, pof? quadraginta tamen annmos revocandum, licet non ad pri-

jam. Terra /Egypti datur Nabucbodonofor, eo quod

Cutm

! Einam glor

L (-]b

eum Juo exercitu

laboraverit deva[lando

N

Jum

Jyrum.

übi fre

0111 [

N anno decimo, decimo menfe, undecima die menfis ,

Dter- r

:]

factum eft verbum Domini ad me, dicens:

lii

10 dj

2. Fili hominis, pone faciem tuam contra Pharaonem

regem

! dp(x

JEgypti, & prophetabis de eo , & de /Egypto univerfa :

hx!

Tieq

3. Loquere, & dices : Haec dicit Dominus Deus : Ecce ego

ad te, Pharao rex Z£gypti, draco magne, qui cubas in medio

mhmm

i me-

alio ille

fuminum tuorum , & dicis

: Mc?us eít fluvius, & ego fec

metipfum.

4. Et

E f

Q5. Quando congregavero ,

Efr. )

temporis, quod & alibi fupra. non

d m;

Téds g

Omnes gentes fanctum me , juftum-

feme] notavimus in aliis prophetis.

ü üïi:yïl i;

que efle cognofcent ,

cum viderint

Decimo men[e.) Decembri. .. Judei

me populum meum longa captivitate,

enim annum inchoabant a Pafchate,

ti ) ml]

propter ejus peccata puniville ; puni-

& menfe Pafchali,, fcilicet Nifan,

DO i

qui

plieitio )

tum vero, & emendatum in veterem

eft Martius Exod. r2. r.

ftatum, poffeffionemque reftituiffe.

9. Poze factem tuam.

9. hu jus

$ervo ;meo

fuperiori c. n. or.

) Vide di&a'

4 fm;

1fraelitico.

Jacob. ) Popullo meo

'I';ïgg ]U(

Regem JEgypti. ) Qui Vaphres eo

Quim d.

26. Cwm fecero judicia.) Cum 311-

tempore dicebatur. Regnavic hic an-

ftam vindictam fumpfero de omnibus

nos 25,tefte Herodoto, tantaquefuit

Viathas

adverfariis eorum.

ejus fhperbia, utdiceret, ne Deum

-J.m':m L,

gem E'JM)V

quidem ipfum poffe illum regno fpo-

;

1. JN amno decina.) Trangmïgratio-

hare.

Pt Quem

nis Jechonig, & regni Sedecis.

3- Ecce ego a

,dfe.,) Vide dicta fu-

f

4

Przcedentes Prophetie contra "Ty-

periori cap. n. 22.

rum face funt pofterius, fcilicet an-

qnlm Ci',e

Draco magne.) Draconem magnum

no undecimo Sedecie , ut patet ex c.

vocat, n azzim, certe, balenam,

tUt in (

26.n. I. ltaque non fervatur ordo

aut crocodilum , qui alias gentes, fi-

iä

i I-

CAPUT XXX.-

641

o do-

x 4.x Et ponam freenum in maxillis tuis : & agpglutinabó pifces

Qicabot

fluminum tuorum fquamis tuis, & extraham te de medio fíu-

n dedi

minum tuorum, & univerfi pifces tui fquamis tuis adhzerebunt.

ry,

E. It

£.

projiciam te in defertum, & omnes pifces fluminis tuis

*

fuper

f

CUVA

2601

s. &

6

em terrae cades, non colligeris, neque congregabe-

10 -

ris: beftiis terrse, & volatilibus coeli dedi te ad devorandum.

fciett,

6. Et fcient omnes habitatores /Egypti, quia ego Dominus:

* pro eo quod fuiíti baculus arundinéus domui IHfrael. -

* Ifaize.

.. 7. Quando apprehenderunt te manu, & coníra&tus es, &

536. 6.

laceraíti omnem humerum eorum, & innitentibus eis fu

per

rlttt-

te comminutus e85 & diffolvifti

N

-"omnes renes eorum.

8. Pro-

al jri

L sss

T

cut 1gägnus piscis parvos , devorabat;

ces grega]äs, uni fuum Regem ha-

ut declarat n. 4. fimulque alludit ad

bent, eumque fequuntur, & cum eo

Nilum celeberrimum /Egypti fluvium,

capiuntur.

-

ubi frequentes erant crocodili.

(—8. Projiciam te m

Jæ/ärtüm. ) Ber-

Qui cubas ia medio flaminum tuorum.)

feverat in metaphora pifcis , qui ex

menfis,

Inter. rivos Nill,

qui longo tracu

aquis extractus , & in aridam proje-

uno alveo progreffus , /initio. Deltz

?

Gus , continuo moritur; fienificat er-

in duos fe ramos findit.

go fore, ut Rex JEgypti ex Nilo,

T

quafi pifcis extrahatur , & in Chal-

H

Meus eff fluvius.) Meus eft Nilus

& mea eft /Egyptus, nec alium do-

dzam aridam terram captivus duca-

cce eg0

.

minum agnofco, quafi diceret cum

tur, ibique moriatur, neque colliga-

alio illo

p

) medto

haraone, Equ. 5.2. Ne-

tur, ficut boni pifces colligi folent ,

f9. Dominum.

id eft, non fepeliatur, fed a beftiis,

fj m

Ego feci ememetipfzm.) Scilicet Re-

l

atque volucribus devoretur ; fimilis lo-

gem magnum , qualis fum , induftria

cus habetur infra c. 32. 4.

mea; ex Hebrzo verti poteft, Egofe-

6. Pro eo quod fu;ffi baculus arun-

fiprz 0

ci mibif. quafl dicat, mea fapien-

dineus, €$c.) Baculus arundineus in

pf

fj

j

,

A

joi

tia , induftria, & potentia. Nilum per

proverbio erat, deque homine dice-

totam /gyptum derivavi, quze ex-

batur, qui cum prodefle vellet , no-

paíctates

cebat ; ficut baculus arundineus , qui

Nifdna qul

plicatio bene convenit cum yerfïculo

9. hujus capitis;

dum eo innitimur , íractus manum

Framum, Hamum. )

ut eftin He-

perforat.

Vide Ifaiam c. 36. & 6.

V ide di&ä

brzo; loquitur enim de Pharaone tan-

7- anndu apprebenderznt te mdnz.)

uam de magno aliquo pifce ; ut de

Cum ]udei auxilio tui uti voluerunt.

r ?

Leviathan apud Job c. 40. n. 19. & 20.

Confratlus s.

Noluifti , aut non

yic Dic 7

Hamum autem vocat hoc loco Re-

potuifti auxilium illis ferre , quiacum

fi

i

gem Babylonis, & ejus exercitum,

exercitus Pharaonis ex IEgypto in Ju-

fie

[jemm

per quem ZEgyptus valftata eft.

deorum auxilium egreffus eilet , five

rerr!LU fPO

4gg!zztin4£o'pi/€'e:, £c.) Ut fcilicet

metu, five a Chaldzis profugatus

fubditi tui JZEgyptii tam principes ,

in /Egyptum redit, ut Jerem. predi-

l dl&* !

quam cives, & plebeii, tibi jungan-

Xit c.37. D. .

Laceraff? omnem hu-

5

merAMm.

"Fotum brachium ufque ad

tur in. clade, & captivitate ,. quam

TU

at

inferent-tibi Chaldzi: alludit adpifi

humerum : qua dicendi formula often-

ale

HU

*

Mmmm

Bidi. mä Cam, Menoch. Tos. V..

at !

-

—

642.

f'RöP HETIZEE ;E CHIELIS

g. Propteräa haec dicit Dominus Deus: Ecce ezo adducam

teT

fuper te gladium, & interficiam de te hominem, & jumentum.

g

Q Ltentterra Agyptiin defertum , & in folitudinem, &

fcient, quia ego Dominus ; pro

€o quod dixeris: Fluvius meus

ult

eft, & ego feci eum.

&

IO. Idcirco ecce e

go ad te, & ad flumina tua: daboqu& ter-

I55

ram /Egypti in folitudines, gladio diffi

Pc"*?m ; & turre Syenes

usque ad terminos ZEthiopiae.

q

iI. Non pertranfibit eam pes

hominis, neque pes. jumenfi

,

in

eradietur in ea, & non habitabitur quadraginta annis.

1^. Daboque terram ZEgypti defertam in medio terrarum

!

defertarum, & civitates ejus in medio urbium fubverfarum,

Cite

& erunt defolatee quadraginta annis, & d

4

GD

ifpergam I£gyptios in

nationes, & ventilabo eos in terras.

D0n

.13. Quia hzec dicit Dominus Deus: Poft finem quadraginta

qua

annorum congregabo JEgyptum de populis, in quibus difperfi

H

fuerant.

:

I4. Et

I4t

lj

dit, Judzos plane ZEgyp/tiis incubuif-

illam : eft Hebraifmus , qüalis ille

iem

fe, & fpem hanc irritam plurimum

Luce:922. 27.

Ego autem iz medio

íllis nocuiffe.

veffrmn [um , fien

us minifrar, id

Vr

-Fe-

eft fimilis vobis.

N

aC

Diffolvifià omnes renes eorum. )

Nam qui in media

£0 I

cifti , ut fracto baculo conciderent,

alióruia turba eft, illis fimilis eft.

cum renes illis diflolverentur, ac de-

f&

ficerent ;

qui enim renibus dolent,

Ersst defolata , €9c. ) Hebr. Ergnt

Is

Per

ipf;z dejä!:tfia qeadraginta amnis.

e

En

non poffunt fine baculo ftare.

his annis, quando fcilicet,. & a quo

xenes

autem

vires

fignificantur ,

þOtu

quafi dicat; cum tu illis auxilium,

reftituta fit /Egyptus, nec infcriptu-

Ikm

ri, nec in Jofepho , nec in aliis Hi-

lC]

V]ï

quod promiferas, non premflitiffes,

ftoricis quidquam legimus.

Quz ve-

non potuerunt ftare, & Regi Baby-

V di

lonis refiftere.

rohic dicuntur de defolatione /Egypti,

Dà »

auxefin quamdam, & exagperationem.

Jomu

á

. Pro eo quod dixeris , 69c.) Vide

Continere videntur; nam plane redi-

"A

dicta fupra n. 50.

gere /Epyptum in folitudinem non erat

AO. Ecce ego ad re, ) Contra te ve-

f

nio vindex fcelerum tuorum , fic fu-

e re Chaldzorum, & fimilem expli-

t"'-m';,-ih

;

cationem requirunt alia loca prophe-

C

]

Pra n. 3.

tarum , in quibus dicitur Jerufalem

-cf'ä

4 furre Syezes, ) A princ

ipio ufque

Quen;

adfinem. INNam Syene principium erat

plane defolandam , in quatamen con-

lo

ftat femper aliquos habitatores fuiíle »

DWI

regni /Egypti, ut Solinus aitcap. 45

vide Salian. tom. 5. anno mundi 3451.

intermare Rubrum, & Nilum: -

fuüim. Ío.

OC

thiopia vero in finibus erat /Ezypti ad

fuetnc

occafum meridionalem.

Veniilabo.) Idem fignificat , quod

ü

I2. la zedío tevrarum. defirtarum. )

difpergám , qui enim ventilat , verbi

Repttg

Pimilem ceteris terris delertis Kaciam

l N

gratia , tr.isicum ; illud fpargit.

Qu

CAPÜT XXX.

Icm

I4- Et reducam captivitatem JEgypti, & collocabo eos in

LOm

terra Pbatures, in terra nativitatis fuze; & erunt ibi in re-

, €

gnum humile :

[CUS

.15. Inter czetera regna erit humillima, & non elevabitur

ultra furer nationes; & imminuam eos, ne imperent Gentibus.

e (Ef«

-36. Neque erupt ultra domui Ifrael in confidentia, docen-

jenes

tes iniquitatem, üt fugiant : & fequantur eos: & (cient ; quia

ego Dominus Deus.

.nentï

17. Et fa&tum eft in vigefimo, & feptimo anno, in primo;

jn una menlis ; fa&tum eft verbum Domini ad me, dicens:

atum

18. Fiii hominis , Nabuchodonofor rex Babylonis fervire fe-

rum,

cit excrcitum fuum fervitute magna adverfus Tyrum ; omne

jos I

caput decalvatum, & omnis humerus depilatus eft, & merces

non eít reddita ei, neque exercitui ejus de Tyro pro fervitute,

gpintà

qua fervivit mihi adverfus eam.

»

19. Propterea heec dicit Domi

nus Deu's: Eccé ego dabo

,fperfi

Mmmm 23

Nabu-

dtes

L

: 14. C;z,atifuimt:m.)captivosä*:gyþtïb&

ficuli fententia eft. Frangam yires

Agyptiorum, qui Judsos docent ido-

lp rerra Phatsies.) Mide dicta Je-

jíis ille

gem. 44. Í.

Civitas erat verfus me-

lolatriam , & alias iniquitates , ut

] mfd.iü

zidionales &ij/pti partes , longiffime

Ifraclitz in eis amplius non confidant,

ut, 1

a Chaldza. [taque fignificat fore, ut

nec ad eos confugiant.

metia

€os reducat ufque ad poftremam par-

17. Vigeffmo jeptimso 4nne, ) Vranf-

echoniz.

lt

tem JEgypt.

migrationis J

I

Izrer cafera. ) 'Regna.»

*

dm primo.) Mienfe, qui dicitur Ni-

27

fan, & Mazrtio refpondet.

j Dt

Erit bumillima.) Actritis viribus,accifa

yotentia.

Uza menfis.) Prima die menfis, fic

( quo

^ Nen elevalitur uitra.) Scilicet per

una fabbatorum primam diem poft

[cripti

fabbatum, id eft primam hebdoma-

fis H*

longum tempus.

Nan poft ducen-

tos annos rediit ZÉgyptus ad prifti-

dz diem fignificat; ponitur enim nu-

us ve

nam potentiam , & gloriam fub Pto-

merus cardinalis pro ordinali.

!]

L

mptl,

I9. Servituze magna, D) PVIagno

Jomeis, qui cum Antiochie Regibus

cum labore, ita ut nullus miles effet,

topem

Afie de imperio concertarunt.

y l

15. Neqse ergnt Wlira ,. G$c. ) Non

qui afliduicate geftande gales non el-

jon erä,i

fet calvus , & comportatione ligno-

amplius confidet. in eis. domus Itrael,

p epr

cum viderit eos dejectos, & fractos,

rum , alienaramque rerum ad expugna-

p

quemadmodum non confidimus in, ba-

tionem neceflariarum non haberet at-

,mmem

tritos humeros.

culo, poftquam fra&us eft.

ïïn COH'

"

Docezzes iniqætatæm.) Ut Egyptii

De Tjro. ) Quia imminente 'Lyri

; fole*

doceant eos iniquitatem propter con-

expugnatione Tyrii opes fuas vel cor-

fuetudinem , que intér ipfos erat.

ruperunt, nme venirent in manus ho-

iijb

BI

/

ftium , vel Carthaginem, aut alio nae

Ut fugiant.) judsxi in

Eoyptum.

»

od

Repetenda przcedens negatio ho

cfen-

vibus tranftulerunt.

fu, Non erunt in confidentia , ad

I9. Date.) Ponam, con

ftituam i&

B,v verbi

quam confugiant, Itaque totius ver-

terra./Egypti

-

-

644

PROPHE'TIE EiECHrELIS

Nabtlchodonofor regem Babylonis in terra JEgypti D& acci-

piet multitudinem ejus, & depreedabitur manubias ejus, &

&C

diripiet fpolia ejus ; & erit merces exercitul illius,

20. Et operi, quo fervivit adverfus eam : dedi ei terram

ptum

nus Deus.

dioc

JÉgypti, pro eo qucd laboraverit mihi, ait Domi

21. In die illo pullulabit cornu domui Ifrael) & tibi dabo

bes €

apertum os in medio eorum , & fcixenï, quia ego Dominus.

CAPUT XXX.

ij

A öhmes urbes. zevypti per ïegem Bal?ylam'slfvþjïabunmr.

Conte

I.T! T fa&um eft verbum Domini ad me, dicens :

dle H

2. Fili hominis, proph

eta, & dic: Hsec dicit Do,.minus

Deus : Ululate , vae, vee diei:

[]

E

3. Quia juxta eft dies

nubis, tempus Gentium erit.

,& appropinquat dies Domini ; /die"s

P

u

, 4. Et veniet gladius in JEgyptum, & eritpav

or in /Ethiopia;

Centi

füper

cum ceciderint vulnerati in /Egypto, & ablata fuerit multitudo

n

illius, & dettru&ta fundämenta ejus.

$. IEthiopia,

dibesises,

Accipiez multitadinem ejus. ) Capti-

3.R guxta ei a!iei.)ApptOþinquat dies.

L

vam ducet /Eeyptiorum multitudinem.

Dies Domini.) ln quo Domings de

vicima

Manubias. ) Spolia , id eft dona

JEgyptiis ultionem fumet.

JEegyptiorum diripientur a Chaldzis.

Dies nubis. ) Dies triftis, mceefta ;

UE

Merces.) Pro fervitute , cujus ime-

funefta, fic Latini diem infelicem vo-

Csl

D. Hi:

minit verficulo precedenti.

caftt diem atram.

DN

QO. Et eperi. ) Servituti,

l,abbriu.k

Tempus gentium. ) Chaldeorum ,

QUOS

Ded; ei.) Scilicet,operi in mercedem.

quo fcilicet tempore Chaldzi often-

&n]

OI. J2 die illa.) Vaftata .äg'ypco

dent in /Egypto potentiam fuam , &

D

faciam, wut cornu, ideft, regnum

quidquid volent , . facient.

Ve] erit

m

lfraclis reflorefcat , Cyro . Judzos in

tempus gentium ulcifcendarum & pu-

qa

1 CU

niendarum.

h3

4A4,

ÀX

patriam dimittente; Vel fignificat ad

&H

macnam

diegnitatem

provehendum

4. Ip JEtbiopia.) JEthiopia /Eeypto

tll

IPe

Danielem inftar Jofephi.

VXide Da-

ad meridiem , &. occafum vicina eft;

niel c. 6. 2.

65

fienificat ergo tantam /Egypticalami-

T;ài dabo es apertum. ) Loquendi

tatem futuram, ut Ommnes vicina gen-

B

inter eos libertatem ;

cum enim vi-

tes contremifcant; unam enim gen-

u

Injs

derint Omnja, que predixeras acci-

tem pro omnibus pofuit.

41

.diíle, credent tibi , poterifque aper-

Et ablata fuer.t mitiltitudo :Hius.)

te, ac libere loqui, & non ficut ha-

Plebs ejus in. captivitatem ducta,, ut

En

hun l

&enus per parabolas,

cap. precédenti num. Ig.

h]/

p

]Lulate,) O JEgyptii, & ceteri»

Deffs utla fundumentaejus.)

Ita ap-;

quorum cladem hic predico.

pellat urbes, & arces bene fundatas &

munitas, Alii principes intelligunt, alii

[U

N

G

Va dici.) Id eft, o diem illum mi-

U

t

ferabilem, & funeftum, quo JEgy-

leges; nutrique enim funt fundamenta

prus vaftanda eft?

C

re-ipub*licæ, & policiz.

nux C&]ï

EAPUT xxx.

645

CCl*

6 Ethi-opia.,'& Lib

ya, & Lydi, & omne reliquum vulgus,

,&

& Chub, & filii terree foederis, cum eis gladio cadent.

6. Hzc dicit Dominus Deus, & corruent fulcientes /Egy-

fat

ptum; & deftruetur füperbia imperii ejus, a turre Syenes gla-

r

dio cadent in ea, ait Dominus Deus exercituum.-

j000

7. Et diffipabuntur in medio terrarum de olatarum, & ur-

D

bes ejus in medio civitatum- defertarum erunt.

$. Et ícient, quia ego Dominus: cum dedero ig

hem in

JEgypto, & attriti fuerint omnes auxiliatores ejus.'

9. In die illa egredientur nuntii a facie mea in trieribus ad

conterendam Jthiopiv confidentiam, & erit

pavor in eis in

:

TU

die ZEgypti, quia absque dubio veniet.

1o. Haec dicit Dominus Deus: Ceffare faciam multitudin

em

(je5

JEgypti in manu Nabuchodonofor regis Babylonis.

1r. Ipfe & populus ejus cum eo, fortiffimi Gentium addu-

centur ad difperdendam terram : &.evaginabunt

Qpio

gladios fuos

todo

fuper /Egyptum , & implebunt terram interfeCtis.

I2. Et taciam alveos tluminum aridos , & tradam terram in

loJ

*.

Mmmm

E

Trbanus

J

: d&

5 Lydi.) Ex Lyda urbe Pale(tinz,

9. Eäredientm- vrzzmziir,þ lt 3 ibunt

s de

vicina JEcypto , ubi $. Petrus AG.

nuntüi ex /Épgypto per Nilum in /E-

9. 34. 4Eneam paraliticum fanavit. .

thiopiam , qui nuntiantes JEeypti va-

veftt,

Chnb. ) Symmachus , ut auctor eft

ftationem, & cladem , /Ethiopiz ni-

-D. Hieronyimmnus, Arabiam effe exifti-

mis fecure , & fibi confidenti. rerro-

mv

rem incutient.

mavit; funt, qui putent eos.elfe ,

rom »

quos Ptolomzus Chubios appellat,

Afa:z'ä ea. ) ^Dicit

: Deuä a facie

& in Mariotide collocat.

oüen-

fua profe&turos , quia ejus confilio , &

la

Et fílis serra faderis,) Omnes alii,

providentia profecturi erant.

] edt

qui cum JEgypto confederati -funt.

I Trieribu:. ) "riremibus: vox eft

&pr

LXX. habent ,. E? teflaments mei ,

Greca renjexc, quam Vulgatus Inter-

& Hebrzos cum Deo federatos in-

pres aliquando retinet.

1

telligere videntur.

In-eis. ) fEthiopibus.

g

à &

6. Fuleientes Aïgyf?tw?z.) Ü mnes

lp die £ .ypri ) Calamitatis Z/Eoypti.

yumi-

igentes , qux ZEgyptiis auxilio effe fo-

10.. Ccffare f aqpam, &c.) Faciam, ut

lent.

Nabuchodonofor omnem /Egypti mul-

g

Imperii ejus.) Scilicet, J"gypti.

titudinem captivam ducat ,

vita ut ter-

l gen'

4 turre Syenes ,. €c. ) Per totam

ra deferta maneat.

la manu Nabuchodemefor.) Mlebraif-

ljus-)

JEgyptum , ut dixit cap. precedenti

IO.

5

*

mus.

Per Nabuchodonofor.

d,«u:

nutm.

ls medio zerrarum.) Mide di&a

II Adducenm;- )

iMea voluntate ,

& nutu.

a

!

)

fup. €. n. I2. .

9. Cam» dedero iggem.) Cum fecero,

I2. 4lveos fluminum. ) Canales in-

AHJ Mi

i

ut Chaldzi totam ngyptum igne in-

telligit, per quos NNili aqua ad agros

fit f

Hos

ia

cendant. Alii metaphorice omne ge-

rigdndüs artifbiciofe derivatur.

aridos faciet ceifante agricultura, vel

nus calamicatisþ itgnem vOcari putant.

646

PR"oPHE*r-fæ E.ZE-CHAIELISV

1j

manus peffimorum : & diffipabo terram, & plenitudinem eju

Z

i

manu alienorum : ego Dominus locutus fum.

*

"Zach.

q

l

fepti

'13. *Haec dicit Dominus Deus: Et di

fperd

am fimulachra .,,

& ceffare faciam idola de Memphis, & dux de terra Zgypti

2

: i.g.g. .

non erit amplius, & dabo terrorem in terra /Egypti.

p:t

liga

I4. Et diíperdam terram Phatures, & dabo ignem in T'aph-

nis, & faciam judicia in Alexandiia.

.

:

poi

P

15. Et effundam indignationem meam

fuper Päï'uf'ium robur

:1

TLIOA L

AEgypti, & interficiam multitudinem Alexandrige.

fed c

16. Et dabo ignem in /Egypto : quafi parturiens dolebit Pe-

lufium, & Alexandria erit diffipa

3

ta, & in Memphis anguítiae

[2

quotidianze.

vvl

17. Juvenes

Heliopoleos, & Bubafti gladio cadent, & ipíe

dii

at

captivse ducentur.

19. Et in Taphnis nigrefcet dies, cum contrivero ibi fceptra

& ge

JEgypti, & defecerit in ea fuperbia potenticee ejus : ipfam nu-

þes operlet,filiæ autem ejus in captivitatem ducentur.

10

I9 Et

praam

du

multitudine militum Chaldeorum, veï

15. Pelqþ'uml robur J[gyptt. ) Ervz'lt;

U 1]!'1

JEgyptum fterilitate percutiendo ,

enim Pelufium oppidum munitiffimum,

po

ttem

.

& portum habens amplum,& fecurum ;

Exi

aquarum i

ncrementum , quo fecun-

datur, prohibendo.

ideoque navibus frequentiflimum.

tempeg

Peffzisaorum. )Chaldseorum crudelium.

I6. Dabo iguem in &gypto.) Incen-

Titm, T.

Plenitudinem ejui. )

Quidquid in

dam. zïgyptum.

Xims,

terra eft, & illam. implet , ut funt

nguliie quotidiana. ) Vatablus ex

Prim

homines, & cetera animantia, arbo-

Hebreo vertit , ven£ezt anguffie in-

Tefond

yes ,

AC

rrdiw, Pagninus, Im die. Alii Tor-

21. by

J"ulienorum, ) Chaldeorum barbaro-

puna terdiu.)

Confregþ

tuin.

17. . Helopcleos,) . Heliopolis

Lurhs

[)!æh'?.-:ä;

13. De Mempbis.) Celeberrima, &

eft Azgeypti eadem cum "T'hebe. Helio-

dæOS a

notilima eft urbs /Egypti fita non

polis idemeft, quod, Civ/tasf?/s, quod

nj], 3;4

longe ab oftiis Nili, quz nunc Cai-

in ea effet fiiaulicrum, & templum folis.

Ch.ti:k-?g

rus dicitur.

Bubafl;. ) Mel potius Pzdaffz ; nam

Hebraice eft p5 Péefet. Uxbs eft

tDeripr

Non erit amplius.) Ad longum tem-

: fr&&u

pus, nimirum ad 4c. annos, ut dixit c.

prope Peluüum ad oftium orientale

las

Præcedenti num. I3.

INilic 4

pofir,

I4. Terrem Phatwres.) Mide dicta

Et spfz ) Et ux

;)raes eorum : ut vertit

E(Cf p

fuperiori cap. num. 14. & Jer. 44. 1.

Pagninus.

nvfl"'ls W

Dalo igaem £ T:zpbni:.) Combu-

I8. Nzerefc

&

Ce£ dies.) Obfcumbitur ;

vertetur in noctem pre hominum tri-

Vllïesgï.

tam 'laphnis, vel Tanis antiquif-

*

[f

fimam Agypti urbem , ut patet

u-

ftitia, fic Amos. g. 9. dicitur: Occis

D

H«U

mer.-I3. 25

*

dez [0l tm meridie.

Nubes operiez.) IMiceror ,. & triftitia ,

um ,

Faciam judi

€i4 , 8c.) Graviter pü-

n

» üt

w n dies mHbis, tempns. genttntw»

L

li

fiam Alexangh'ïanf:

CA PU Te XXXB

647

1 Qs

- 19. Et judicia faciam in IEgypto, & fcient, quia ero Dominus.

20. Et fa&tum eft in undecimo anno, in primo menfe, in

Idhita,

feptima menfis , fattum eft verbum Domini ad me, dicens:

21. Fili hominis, brachium Pharaonis regis /Egypti confre-

Loypti

i: & ecce non eft obvolutum, ut reftitueretur ei fanitas, ut

Taph-

ligaretur pannis, & fafciaretur linteolis, ut recepto robore

poifit tenere gladium.

t

tobur

22. Propterea htec dicit Do

4

minus Deus: Ecce ego ad Pha-

L

l:

:

ium €e

Ed

Taonem regem /Égypti, & comminuam brac

;

us forte,

t Pe

fed confrattum ; & dejiciam gladium de manu ejus.

,guüi*æ

:23. Et difpergam. Zegyptum in Gentibus, & ventilabo eos

in terris:

f

24. Et confortabo brachi& regis Bzbylonis, d

abequ? gla-

n

dium meum in manu.ejus, & confringam brachia Pharaonis,

cepttà

& gement gemitibus interfc&i. coram facie ejus.

25,. Et

m Du

: 19. 7"dicia fizcz:am »6c. ) Vide fu-

d

povg «l TéTapt»OUG , u) TSQ C'WPTE

| 1 k

pra nuimn. 14.

»

Teip£y0ug , fortes 65 extemtos , £ etiam

d

QO. n uudecimo

'47?720.) sztivitatis

confrailos, lenfus eft: confringam u-

?

*

nam . alte-

) but

Joachin , qui fuit etiam undecimus, ac

trumque brachium ejus

illimuiny

poftremus regni Sedeciz 4. Reg. 25.

rum jam confracum eít, quod eft

2. Ex hocetiam loco patet ordinem

;ars ijla regni, que illi ablata eft, a

eürum;

Ym

temporum non fervari, ut fuperiori c.

1

rivo . /Egppti ufque ad flumen Eu-

num. I. monuimus, & alibi etiam di-

k

jhratem.. Alterum

vero fecundo bello

) [ncete

ximus.

cgnfiiügæn, id eft

3

uod reliquum

ablus &*

Trimo menfe.)- Ni

'f:m i un*1 Martio

eft regni, tollam, ita ut neutra jam

refpondet.

manu gladium tenere poffit. Vulgate

.Hlfl/tf M'

QI. Brachium ..

. cozfregi.) Jam

noílrz editionis fenfus commodus eft.

iii 7-

coníregi vires Pharaonis Nechao, cum

Omnino frangam brachium ejus, quod

preliacus eft Charcamis contra Chal-

ideo facile fiet, quia quamvis fuapte

i us

dxos anno 4. Joakim Regis Juda 2. Pa-

natura forte fit, tamen* jam quaífa-

,. leio-

ral. 35. 20. quafi dicat: Rex /Egypti

tum eft, & debilitatum fuperiore bello.

jj quo'

Chaldzis refiftere non potuit, quia ex

25. Et difpergam.) Wide fuperiori

ham fühf»'.

cap. num. I2.

[ nam

fuperiori przlio memorato detilitatum,

& fractum habet brachium, id eft de-

24. Confortabo Er zchía. ) ]uvabo

LUE

bilitatas vires , ut gladium tenere non

eum, vires ei fuppeditabo.

r

- Gladium meum.) Cui nemo refiftere

poflit.

Ecce non eff. obvalutum , €c.) Vul-

poseft. — Vocat fuum , quia minifter

d v mt

neris nondum fanati allegoria fignificat

erat juftitiz ipfius , & vindex injuria-

vires /Egypti nondum reftitutas effe.

rum ejus.

gb

* 92. Cemminu.m óraciium rjm*, ö'c.)

Gemezt. ) jJungendum cum zzer-

imm r

Ex Hebrxo verti poteft, & cezfr;z-

fefEi, id. eft, vülnerati lethaliter /Egy-

g 0

gam brachia ejus , & . ferte & eonfra-

ptii gement, & ejulabunt. .

