& venerint ad te , & dixerint tibi: 1ndica nobis, quid locu-

tus fis cum rege, ne celes nos

Ine]

, €& non te interficiemus, &

-

quid locutus eft tecum rex.

- 26. Dices ad eos; Proftravi ego preces meas coram rege

deï

ne me reduci juberet in domum Jonathan, & ibi morerer.

Sarf

27, Venerunt ergo omnes principes ad Jeremiam , & in;

165!

terrogaverunt eum , & locutus eft eis Juxta omnia verba ,

4.

qua praeceperat ei re

füerat auditum.

X & ceiiïaVerunt. ab £0; nihil enim

28. Manfit vero Jeremiasin veftibulo carceris ufque ad diem

;

quo capta eft Jerufalem, & fa&tum eft, ut caperetur Jerufalem.

16

lerty

CAPUT

du

x

f€P fii

Y

&tam

* 92. Qtæ:-eM4n/2'rzgnt,£57€.) Sienificat

mihi dix:fti,

-2.1.—. Nullus /c:þ'ätfvelrb;t Zac. ) Quz

Ne indices hzc in vul-

&

plerosque jam pefte vel fame periiffe,

Inen

seduxerunt se, & pravaluerunt, G c-)

gus, ne populus perterreatur, quod

ïet H

Peituaferunt fibi.-

1 feceris , non occidam te..-

W

t2 i

Viri pacifici ts , t$c,) Familiares,

/.Q6. Proffraui ego precesmeas.) Sup-

plex me ad Regis pedes abjeci.

Eu

& amici tui Pfeudoprophetz, & Prin-

!ni

eipes, qui illis credebant , & tibi pa-

27. Ceffaverunt «b eo. ) lnterro-

Nl

cem, & profpera pollicebantur, di-

gan do.

33

^^

centes : Pax, Dax, GPe. Hons pacis fu4,

Nijbil enim futrat auditum.) De col.

THET

32 quo [perafli, qui edebat panes tuos ,

loquio, & acis cum Rege circa ur-

magaifieavit. fuper te fupplantationem,

bis cladem.

'

]GC'I

et

3 4

Pfalm. 40. 10.

29. U/aue ad diem, quo capta eff. )

f

ts

Demerferunt im cmeno.) Cum te in

Ufque ad diem nonam men

1$ quarti,

Mx

QU

ericulum conjecerint , deferent te,

anni undecimi Regis Sedecie , ut di-

TI, It

ic Italice dicimus : 74 Zzfcsaranao neld

citur cap. fequenti num. 2.

fango, 9 nel pantqno.

X]

T

À

2

*

*

LIC 2 r 2 NE 1

399

ften-

CA

PUE XXXPG

Yeris

Srerufalem a rege Babylonis capta ,' vex Sedecias fugiens capitur

» (i

una cum principibus , cujus. fülii iu conlpehu dpfius trucidan-

riph

zur cum nobilibus , ipfeque. exoculatur , ac vintius in Balylonem

RO.

ducitur : [uboerlo autem muro Jferujalem, &? palatio , aliisque

domibus isne Juccenfis , pars vulgi trausfertur

Chal.

in, Babylonem ,

& pars J'erofo]yr

*

nis relinquitur , S'eremias "vero de ca

s D

-

rc'm's |

ve[fibulo liber educitur.

LY

Nno nono Sedecize regis Juda , menfe decimö,:venif 4Reg.

I.A

Nabuchodonofor rex Babyloni

j

S, & omnis exercitus *

nf

,l ID

&Uf

ejus ad Jerufalem, & obfidebant eam.

] locü

2. Undecinio autem anno Sedecize

; enfe quarto , quinta ^" *

us, &

menfis, aperta eft civitas,

*

3. Et ingreffi funt omnes pri

nciþes regis Babylonis, & fe.

ege

derunt in porta media: Neregel,

Serefer , Semegarnabu,

erer.

Sarfachim , Rabfares , Neregel, Serefer

5 Rebmag 5 & 'Qm'*

,&'m)

nes reliqui principes regis Babylonis.

rera j

virl

] enim

J« Cumqug vidiffet eos Sedecias rex Juda , & omnes

bel-

d diem

( aintfz men;/z'.f.) Lib. 4 Rengp 'quæftibne 5. in c

ap. 25. 4. Regum,

Q-Q

Mu 25. n. 3. & cap. 52. Jeremie

die quinta potiti finz Chaldzi exterio-

$

ufalem-

1. 6. in omnibus linguis conftanter re müro, nona vero etiam interiore.

legitur zozz men[i:, ut etiam apud Jo-

peita eftf crvitas. ) Mebr. THpIA .

UT

fephum libro. Io. capite II.

Immo

dejecta fcilicet parte muri, ita ut per

etiam in hoc cap. 59. in.Hebrao ,

rüpturam Chaldei in civitatem intra-

02

Greco , & Chaldzo habetur nona

verint ,. (& reliquo exercitui portas

&

menfis, quomodo etiám le

oit 1 heodo-

aperuerint.

C ID WJ

ïäib*xis XVul-

L

I) qum

retus, & eft in aliquibus

od porta media.

) Qus eiam fe-

gatz editiomis , ut etiam in Bibliis

enmda dicitur, Sophonis cap. 1. n. Io.

regiis, idque probant Emmanuel $a,

eratque in muro

j

ezeta cingente teme»

4) 9t

"ornielus a Caftro , Maldonatus ,

plüm a Septentrione.

jeci-

& Salianus anno mundi 3446. num.

M

Neregel, Serefer, ffc') Nomina q*üær

Jotam

33. nec injuria, quia facilis eft lapfus

hic recenfentur , vel funt propria,

in notis numerabilibus, fimilibus, &

(

vel fünt nomina officiorum, que Vul-

) Dech

locus unus mendi potius damnandus

atus inteipretatus non eft: eorum

dj P

eft, quam duo , prefertim cum ille

h

1gnificationem videre potes apud Cor-

nel. a Lapide, & apud Ariam Mon-

[ t CF'.)

unus ab aliis hnguis non fulciatur.

tanum in inter

Nifiquis malit eum T'orniello fufpica-

pretatione vgcum He-

j quwl

ri, murum aperiri ceptum die quinta ,

braicarum.

( T

nec plane apertum fuiffe, nifi die no-

4« Cumque vidiffer 040:, 5':) Nofn

na. 'Aut potius , ut E onaco placuit 'jam ingrelfos, fefl jam jam ingref-

N

3

LU

400

PROP HEr JEREMIJE

be]lätores 3 fugermit,' & egreffi füunt no&te de civitate gär

&

(f2

viam hortiregis, & per portam, quae erat inte

E

)

x

r duos IDUrOS,

& egreffi funt ad viam deferti.

L!

tus Ch äldääorum, ! & coi$-

da

$. Perfecutus eft avtem eocs exerci

prehenderunt Sedeciam in campo folitudinis Jerichontinze, &

DOI

captum adduxerunt ad Nabuchodonofor regem Babylonis in

Reblatha, quee eft in terra Emath, & locutus ad eum judicia.

"n

6.. Et occidit rex Babylonis filios Sedecioe in Reblatha, in

&e

oculis ejus, & omnes nobiles Juda occidit rex Babylonis.

Il

7. Oculos quoque Sedecieeruit , & vinxit eum compedi-

fis 1j

bus, ut duceretur in Babylonem.

1j

'$. Domum quoqueregis,& domum vu

lgi fþä*cenderunt Chal-

Ia t

if

deiigne, & murum ]erufalem fübverterunt. 3

9. Et reliquias populi, qui remanferant in civitate, & per-

jini

fugas , qui transfugerant ad eum, & fuperfluos vulgi, qui re-

Tan

1 t

lonem.

ferant , tranítulit Nabuza/rdan magifter militum in Baby-

^

1o. Et de p

lebe pauperum , qui nihil penitus habebänt, di.

miüt Nabuzardan m

p

[e

m

Cs.?.) Al

er militum in-terra Juda,

: & .dedit

eis vineàs, & cifternas in die illa.

Y

LE

.Ir. Preceperat aütem Nabuchodonofor rex Ba

Y

byloniä xde

Jeremia Nabszardan magiftro militum , dicens :

quand

12. Tolle illum, & pone

fuper eum oculos tuos, gihilque

glabaï

ei mali facias: fed , ut voluerit, fic facias ei.

11

& —Nabüfez-

-13. Mifit ergo Nabuzardan princeps militiae,

0m;

ban, & Rabfares, & Neregel, & Serefer, & Rebmag, & om-

: *

nes optimates regis Babylonis,

Tits

eris,

]u

E Miferunt , & tuleyunt']eremia;n de veftibulo carc

.

C9Pf7m 1

.

»

&

trar

Wi

H i

i Qe

furos inþm;bem $,2 MO pä,tet ex 4. Re-

qui ex cifternis irrigari poterant. Ka

gum 25. 4.

Hebr. LXX. & ali/. Has enim Judzi

l[(l

Per viam horti, £5c.) Vide dicta 4.

effodiebant, ut in iis aquam, cujus

'fP

30

Reg. 25. ubi hoc explicavimus , ut

inopia laborabant , colligerent.

diO!

«tiam proxime fequentia.

I2.Poze feper eum oculos 1:40s.) Nmice

In

,udd viam deferst.) Gxgci retinue-

eum tracta , profpice illi, & cave,

Teïni?h«

U a

runt vocem Hebrzam: 690v A'eajsé.

ne quid ei mali contingat.

Ita Rex

JUS n

Ea eft via verfus, Hierichuntem , ut

&0 re

jubet , edoctis à perfugis Jeremiam

ee0t

fequentia. oftendunt. .

femper Regi Sedecim , & popnlaribus

Sff( 0ze

Q9« Superfios "vulgt.) Inüþilem, &

fuis auctorem fuiffe, 1

:

3

D

imbellem multitudinem.

bem dederent.

it .Chaldæig ür-

Ml jf

£ P lg

.

. 10 Gifernas.) . Agros , aut hortos,

14. qua/ig.) E;-at hic vir prima-

ib t

D!

40l

CAPU T-XXXIX. & XL.

& pe

& tradiderunt eum Godolice filio Ahicam filii Saphan; ut in-

s

traret in domum , & habitaret in populo.

:

D

P

1IS. Ad Jeremiam autem factus fuerat fe

rmo Domim' ,cum

; coit-

claufus effet in veftibulo carceris, dicens:

ne, &

16. Vade, & dic Abdemelech Zthiopi, dicens: Hsec dicit

jnis n

Dominus exercituum, Deus l(rael: Ecce ego inducam fermo-

ndlecia

nes meos fuper civitatem hanc in malum, & non.in bonum,

i, 1

& erunt in confpeCtu tuo in die illa.

j

M

n

.17. Et liberabo tein die illa , ait Dominus: & non

; trade-

»mpedi*

ris in manus virorum, quos tu formidas.

18. Sederuens liberabote, & gladio non ca

des: fed erit tibi ani-

x Cha-

ma tua in falutem, quia in me habuifti fiduciam, ai; Dominu-s.

CAPU-T XL.

&pt

]

|

eremie permillitur* libere babitare ubicumque *ooluerit , qui

ïm tt

; jay

una cum difperfis T'udeis «enit ad Godoliam prafettum reliquiis

Studeorum: qui Godolias audire noluit Sfobanan monentem ip-

al d

Jum de lfinabel intentantem ei mortem.

i dedi

1. Q'Ermo, qui fa&us eft ad Jeremiam a Domino, pofcquarh

dimiffus eft a Nabuzardan magiítro militia. de Rama,

)'lonïS d

quando tulit eum vin&tum catenis in medio omnium, qui mi-

grabant de Jerufalem, & Juda, & ducebantur in Babylonem.

nihi

que

2. 'T'ollens ergo princeps militize Jeremiam , dixit ad eum:

ftum,

N abu 0

f

Dominus Deus tuus locutus e/ffm'alüm hoc fuperlocumi

ETEX

pE

T

Lidæos "ante

rius Judeus, qui ad' Cha

M c evenient, & tu oculis tuis

-

captam vrbem juxta monita Jeremiz

videbis.

transfugerat: quare ab eis Judxz pre-

I9. Erit tjbi anima tua i falutem.)

Salva erit anima tua, id eft vita tua.

pofitus fuit: fed mox a Judzis zmu-

*

I'

m If

lis occifus eft. -

'Ermo , qui factus eff , 6c.) Sermo

yc

Ut isfoaret iB domum , ($ babitaret

hic eft prophetia, quam habet

p

i5 popa'0.) Ut libere verfaretur in me-

cap. 42. num. 7. qua admonet Domi-

$ enim

qgatthy )

dio populi, & domo fua.

nus per feremiam reliquias Judzorum,

I6. zbdemtlech.) Qui liberavit Je-

ne fugiant in JEgyptum, fed ante-

d

gele

p

7!

Amlce

remiam e lacu cap. 38. num. I2. cu-

quam vaticinia ipfa narrare incipiat ,

ca&eï

jus miferäc;ordiæ hic mercedem 'ab

interponit hiftoriam liberationis fue,

]

—

p

eo recepit.

Godolie ]udez pretfecti, deinde ejus-

Serzoces meos. ) Oracula mea de

dem occifi, hoc capite, & fequenti.

mW

excidio Jerufalem.

De Rama,) Quod breviter dicitur

yopu

Chi

d W

Ersnt 'l.l? con[peilu tuo. ) 'T'e infpe-

cap. pr&cedenti num. I4. id ipfum-

ce

B. euez Com. Me;.z—a?:þ.» T. le

Jt

I

s — PROPHET JEREMIA-

4. Et adduxit, &fecit Dominus ficut locutus eft, quia pec-

&

caftis Domino, & non audiftis vocem ejus, & fa&us eft vo-

dhaniz

bis fe:mo hic.-

X

Thane

.4. Nune ergo ecce folvi te hodie de catez-;is,v'qüæ funt in

2004

manibus tuis:; fi placet tibi, ut venias mecum in Pabylonem,

veni, & ponam oculos meos fuper te: fi autcm difplicet tibi

& con

£0

V

venire mecum in Babylonem , refide : ecce omnis terra in

abx

confpe&tu tuo eft :

quod elegeris, & quo plaeuerit tibi, ut

ld

vadas, illuc perge.

Cha

$. Et mecum noliven

ire; fed habita apud Codoliam filium

dem

ai

Ahicam filii Saphan , quem praepoiuit rex Babylonis civitati-

& frial

bus Juda: habita ergo cum e€o in medio populi , vel quo-

u

cumque placuerit tibi ut vàdas, vade. Dedit quoque ei ma-

Àmm

glíler militiae cibaria, & munufcu!a, & .dimifit eum.

QUbd4

6. Venit autem Jeremias ad Godoliam filium Ahicam in

11

pofut

Mafphath , & hab

k

D

fuerat in terra.

itayit cum eo in mg,di.gofplpguli, qui fe;i,i«:ïtu-s

«

(is, à

7. Cumque audiffent omnes þrincipgg exercitus , qui dif-

dolam

perfi fuerant per regiones, ipfi, & (ocii eorum , quod pra-

tafí f

feciflet rex Babylonis Godoliam filium Achiam terre , &

j

quod commendaífet ei viros; & mulieres, & parvulos, & de

Cits,

lonem.

pauperibus terre, clqi nqnxfuerant translati in Baby

m j

gi Ver

l4

hic fufe, & enucleate defcribitur ,

Ormmis ferra im Qänþef;z;z t ef.)

moni

fcilicet. Jeremiam e carcere eductum

In poteftate tua , optio tibi datur ex

E nq

cum aliis vinctis, vinctum etiam ipfum

univerfa terra, ut eli

4

gas 5 quamcunæ

diuctum fuiffe in Rama , ubi cogéban-

que partem. volueris.

M

H

tur in ugum cáptivi Judei Babylonem

^5. Et mecum mols "veni

re.) Hoc dïa

PUerrM.

W .

»lucendi. ]bi juffu Nabuzardan fo-

cit Princeps militie, quia ex geftu,

O

lutam , & Jerufalem remiifum fuiffe ,

& vulu ]eremie co

noverat eunm

EUY

f& commendatum Godoliz.

non libenter icurum in

B

abylonem.

finio:

Habita apud Godoliam.)

e quo di«

monte

Tulit ewz,) Sibi adhuc ignotum ;

u ád

nam fimul atque didicit eum effe Je-

Gum fupra cap. fuperiore n. I4,

remiam , liberum dimifit, & ei bene

Cibaria,t6$€.) Hebr. Víaticum, ad

akum

äïwl

fecit ex. precepto Regis , capite fu-

tedeundum Jefufalem,

C]» N

j

periori num. I2.

m

3

Fatlus eff vobis fermo bic.) Eve-

n Princiþgx .exercittg:..) Quï fugiäntc

Ict t

nit vobis malum, quod Deus per te

Sedecia huc illuc fugerant, & evafe-

Jüdai

rant; vel qui principes conftituti fue-

D ;

locutus eft; verbum Dei in vobis

impletum eft.

rant a populi reliquiis, qus cladi fu-

Ut Is

Ponam eculos gieos [uper £e.) Vide

pertuerant.

HeQue

.gli&a fuperiori cap. num. I2.

9. Et Ifmabel,) Particula & poni-

LCNN

W

x &'ä,de.f) Ne vgnias, defipe venire, — tur pro /eircef.

NORiR

-CAP U'T Xi.

493

à vC-

9. Veneruünt ad Godoiiam-in Mafphat , & ïfmghel filius Na-

of vo.

thanie, & Johanan, & Jonathan filii Caree, & Sareas filius

'Thanehumeth , & filii Ophi , qui erant de Netophati, & Je-

funt in

zoniss filius Maachati: ipfi, & viri eorum.

Onem,

g. * Et juravit.eis GodoJias filius Ahicam, fil

ii Saphan, & 41189:; d

cet tibi

& comitibus eorum, dicens: Nolite timere fervire Chaldeeis, ?5*

D

?T.Fll Wt

habitate in terra, & fervite regi Babylonis, & bene erit vobis.

l, t

1o. Ecce ego habito in Mafphath, ut refpondeanmi praeecepto

Chaldzeorum, qui mittuntur ad nos: vos autem colligite vin-

filium

demiam, & mieffem, & oleum, & condite in vafis veftris ,

*

Iviati-

& manete in urbibus veftris , quas tenetis.

*

.

N Moabx, & 1n filiis

l qio-

'

.ir. Sed & omnes udai, qui erant

&l mà-

Ammon, & in Idumza, & in univerfis regionibus, audito ,

uod dediffet rex Babylonis reliquias inTudeéa, & quod pree-

?

ium Ahicam filii Saphan.

s

-Am Tf

h

ofuiflet faper eos Godoliam fil

elitfus

1». Reverfifunt, inquam., omnes Judai de univerfis lc-

& venerunt in terram Juda ad Go-

ClS ,

ad quae profugerant,

1 dif-

doliam in

& meffem mul-ï-,

u

Mafphath , & coliegex*unt vinum ,.

(

nra

rl

tam nimis.

:

2l

ohanan autem filius Caree ,

& omnes p*fïnc:ïpes* exet-

[&

I3.]

-

citus, qu

1

| difperfi fuerant in regionibus, venerunt ad Godo-

N

[

onem,

liam in Mafphath.

$

14

, Ét dixérunt el

t SeD . qliod'. Baalís rex filiorum Ahï-s

) V

mon

mifit Ifmahel filiumi Nathaniee percutere animam tuant.

u d.)

filius Ahicam.

daor er

Et -nqn credidit eis Godolias

1$. Jo-

gamade

P

[ eecckses

E

vl

;.

D; ääi e;

rr?iquias im » ïz:d;ezz.f* )

v *

Toc de

fOo.

E

go /m!wo m Md/þw/i) p

eivitas, ut put

at Adrichomius, i core

Aliqu

os reliquifiet in Judea:

1 ge[hl ,

& Juda; in

i.

Meffe ) Matablus nomineiief.

1

a eum

finio tribiuni Benjamin ;

fis intelligit. cobe

&ionem fruttuum ,

Onema :

monte confpi

cua inter Nobe; & Aze-

natürefcünt; Je-

ea ád occideütem Jexufale

tm. Cornel

wi extrema eftate

: quo M

de ait fuiffe in via e

üntibüs e

rfafalem ením capta fuerat menfe Ju-

"

a Lapi

fedem fibi

lio, & cum hzc fiercnt, elapfam erat

f[lfm; ad

]

1dza

inBabylonem, & eaim

gé-

eleg

iffe Godoliaii , ut ibi faeilius a

5

empus meffis triticez. . Alühze ver-

yet tam cum

Babyloniis, quam eum

ba hon ad pzæfentem tantum abnnutiü

xeferant , fed ad omnes confequentes,

i fogehte

du

deis:

Chaldaosaim.)

H 4, Percui

efe animan: tuam.) Qcci-

& eyife

U? TY* üanddam précepto

fa conjürationis fuit tum

m fre

Ut prsito fíim . ad

refpondendum ,

dere te: Cau

d',ldi f

que mihi 4 Chal-

innatum,, & perenne diflidium iatey

exequendum ea ,

Judaos,

& vicinos Ammonitàs ,

üxis fuerint imperata.

]dumzos,t

uin ambitio lfmahelis , qui

tpoe fílis dumen.) In reg1one

Am-

g

; ;

Godolis. ï)ræfeäïuïäin inv äd?bäïs

monitarum.

—

404

.þROPHEmijEMIE

15. Johanan autem filius Caree dixit ad Godoliam feorfum

in Mafphath , loquens : Ibo, & percutiam Ifmahel filium Na-

Q

thanise nullo fciente, ne interficiat animam tuam, & diffipen-

&m

tur omnes ]

Don

udaei, qui congregati funt adx te; & peribunt re-

liquiae Tuda.

[2

16. Et ait Godolias fil

ius Ahioca;n advjohz;ïnany filium Caree:.,*

um

Noli facere verbum hoc: faltum enim tu loqueris de Iímael.

eu

[L]

CAPUI

JMabel dolo occidit Godoliam þmfe&um cum Judaeis , & Cbal-

ll

m

deis, qui cum eo erant in Ma[pbat ; aliosque octoginta inter-

Cran

.

Imens , pepercit decem, qui [e tbefauros babere dicebant

[

ac ian-

àd Il

dem «eritus Jobanan « principes bellatorum fugit cum o£fo vi-

Q

ris, liberato populo , quem ceperat captioum: omnes autem,

101 i

qui reliqui funt , fl'atuunt fugere in. A

egyptuim a)

0.

- facie Cbaldeorum.

Vera

1. [7 T fa&um eft in menfe feptimo, venit Ifmahel filius Na—

thanice, filii Elifama de femine regali, & optimates re-

fim v;

gis, & decem viri cum eo, ad Godoiiam filium Ahicam in

cifus e

Mafphat, & comederunt ibi panes fimul in Mafphat.

Nul,

2. Surrexit autem Ifmahel filius Nathaniee, & decem viri,

tetn (

i f m

qui cum eo erant, & percufferunt Godoliam filium Ahicam,

filii Saphan g

Godol

ladio, & interfecerunt eum, quem prafecerat

^. d

rex Babylonis terrae.

tabopt

3. Omnes quoque ]

L

udæosg qui erant cum Godolia in Maf-

r l

phath, & Chaldaeos

» qui reperti funt ibi, & viros b*el]ato-

f?cxe, 1

res percullfit Ifmahel.

-

'int. j

Cerabar

4. Secundo autem die

; poftquam occiderat Gedoliam , nul-

Ctneso

lo adhuc fcient?,

m li |

| .5.' Ve-

Utj |

l d;

16. Ferbum boc^) Rem hanc.

de

qua mox

Mafphath. -

dicecæu", patrarunt in

Tüt t

I.D

E fémine regali,) Ex regia Da-

vidis familia.

& il"&'—,;

Cozeedermnt iäipanes.

àvid

Et optimates Regis.) Aumonitarum,

convivio a Godolia.

) Exc&pti fuflt:

Ht

liffe i

qui honoris caufa, & gratulationis

2. Quem prsfecerat.) Quia pr&fece-

fefe a Rege fuo miífos mentiebantur.

rat; redditur enim cauífa, cpr eum

ubi.azzd

Decem viri.) Sicarii, qui cum opti-

interfecerint.

UUR

i

m

matibus illis, & eorum famulis ceden

4- Secumdo 4utem. die. ) Poftridie 5

A&Um :

i $

u

*

CAPUT XLI

405

Íum

- .s'-' Vene-ruwnt viri de Sichem , & de Siloj & de Samai

dà O-

Na-

Coginta viri, rafi barba, & fciffis veftipus, & fquallentes,

jen-

& munera

LfC-

Domini.

, & thus ha(beb-ant in manu ; ut offerrent in dpmo

6.

.-...Jö

Eo

reffus e

TgO Ifmahel filius Nathanize in occurfum eo-

iee

trum de Mafphath, incedens, & plorans ibat: cum autem oc-

mael.

curriffet eis,

dixit ad €os: Venite v-ad Godoliam filiumüAHLi«

cam.

7. Qui cum veniffent ad medium civitatis , interfecit eos

ij

*

1fmahel filius Nathanize

circa medium laci, ipfe, & Viri,]qui

D

Al

Nerant cum eo.

;

t

od

ecem au

idil

tem viri reperti fünt inter eos, qui dixerunt

x

ad Ifmahel : Noli occidere nos: quia habemus thefauros in

0 Vl

agro, frumenti, & hordei, & olei, & mellis.

!h,

non interfecít eos cum fratribus fuis.

: Et ceffavit, &

9. Lacus autem , in quem projecerat Ifmahel omnia cada-

ffit propter Godoliam, ipfe eft ,

vera Virorum ,),q'uos percu

Eee2^

2

quem

$ N

N

EU

pÓ

35 Ie-

nam vefperi inter(hbiþiczdes epulas oc-

6. Plorags, &c.) Fingens fe

plora-

im I

cifus e't Godolias.

re ob eandem urbis , & templi cla-

Nullo adbuc fcieste.) Extra civita-

dem ,, ut ills imponeret fimulata

| Vil

tem: quod propterea dicit, ut afferat

fpecie pietatis.

caufam ,' cur S$ichimite poft cxdem

g. Interfecit cor. ) Caufa innuitur

Caff»

Godoliz venire funt aufi.

n. 9, fequenti, cum dicitur, Propzev

Cet2

S. Squallentes;) Hebr. D'—TWJDD'F

Gedoiigm ; amicos enim Godolie ,

onitbgodedim , id eft,

inciff , lace-

quem ipfe oderat, fuos quoque inimi-

rati, Vel lacerantes fe , unguibus in

cos exiflimavit , timensque ejus C&-

| M&f

atü

facie, manibus , lacertis. LXX. ver-

dis ultores, eos mature de medio fa-

tunt. Z/aggenres ; in. planctu enim la-

ftulit , exceptis paucis, qui vitam fuam

cerabant veftes , & corpus, barbam,

pretio redemerunt , de quibus mox.

s

carnesque radebant.

Plangebant au-

Circa medium lacs. ) Occidit eos ,

tem hi octoginta viri ob everfionem

& conjecit in medium laci, ut. fi

5

o'ni-

urbiss & templi.

. Ve

ficatur poftea n. 9. LXX. habent.

de demo Domini.) In loco, übi fue-

£oQa£ny AuTSg tlg TO Qetíae , quah

rat templum quod jam erat everfum ,

dicat , jzeulaviz eos, projecitque in pu-

u i

& incenfum.

Dicere poterant cum

zemm.

Vox Hebrea 333 & Greca

David: AMZorabimus im loco, ubi flete-

$ot£ae , fignificare videntur foffam ur-

j fott

junt pedes ejus. Alià volunt non ve-

bi circumdatam. *Sic gesae, accipi-

niffe in Jerufalem, fed in Mafphath ,

tur 9. Maxchab. lI9

I

z

á-

ubi audierant collectas fuiffe fub Go-

gt

chab. 7. 19g.

dolia reliquias Judeorum, ibique e-

g. Thefamros, &fc.) Repofitum fru-

rectum fuiife altare Domino , ut olim

mentum, oleum, & mel.

yidie ?

factum fuiffe colligitar ex r. ReEs .

9. Proprer Godeliam. ) Vide dica

EL S'.&ö' .

pmxime n. 7

406

PR o P H E T;E REM I 7&

lia

quem fecit rex Af propter Baafa regem

vit Ifmahel £&ilius Natlianyee óceiis.

If;faek'-: ?ïpfum tepïe;

fài d

1o. E£ captivas duxit lfmahel omnes reliquiss populi, qui

"

U

erant in Mafphath : Filias regis, & univerfum populum, qui

que

niznferat in Mafphat: quos commeridaverat Nabuzardan prin-

bl

pi

i

ceps mlliti:e Godolie filio Ahicam,

Et cepit eos I(mahel

fiius Nathaniae,& abiitj ut tranfiret ad filios Ammon.

Q

lw

ir. Audivit autem Johanan filius Caree , & omnes prínci-

ls

pes bellatorum , qui erant cum eo, omne malum, quod fe-

€erat Ifmahel filias Nathanise.

P

y1u

12. Et affumptis üniverfis virís profetti funt, ut bellarent

Mil

adverfum límahel filium Nathanize

li/l

4« inveüeru—gt eum ad a-

du

juas multas, quae funt in Gabaon.

La

Cumque vidiffet omnis populus, qui erat cuni Ifmahel

D

Tohanan filium Caree, & univerfos principes bellatorum, qui

T

erant cum eo , leetati funt.

14. Et reverfus eft omnis populus

: quem cäpera*t Ifmahel

8U 2

in Mafphat: reverfusque abiit ad Toharian filium Caree..

1]

15. lfmahel autem filius Nathanise fu

i(à ]f

git cum o€to viris a

facie Johanan, & abiit ad filios Amon.

füum

& de

16. "Fulit ergo Johanan filius Caree ; & omines principes

bellatorum, qui erant cum.eo, univerfas reliquias vulzi,

:)o

quas reduxerat ab Ifmahel filio Nathanize de Mafphath: poft-

ls

T22

quam percuffit Codoliam filium Ahicam , fortes viros ad prae-

41

L

: ..Huml

ego 0

i-mä iIl;x/;tf fa

ümn

E

ggemfm; LRex A'j)z) Id ;quu'æm m

äer unt, eX quorum nume-

facris Literis aperte foriptum eft, fed

ro hi erabpt.

W

tanien legimus 3. Regunt c. F5. pume

19« J4d aguás miltas.) Ytelligit pi-

22. Afa Regem Juda muniviffe Maf-

fcinam Gabaon, five aorum robuftos

yi

phath proptér Baafam Recgem ifrael,

rum ; cujis eft mentio 2. .Regum 2«

Qquocunr cota vita b:llum eceffit ,

num. I3«- erat Gabaon in via Maf^

I55

eít verofimile tunc ad musiendam urs

phath ad. Àmmonitas;

iüb h)—g

beri hane toffam fieri. juffiffe.

13: Qs popieles. )

Capti"vo;*mm

t Cj

Io. Pizs R—egis,- ) Sedecix , eujüs

Latati fint.) Agnoverunt enim eos

9

filit trocidati. fuerant c. 39. 6. filias

adeífe fux vindices libértatis.

GIETA

autem crédibie eft cum ignobili vul-

,14; Reverfus of omgis popaits , 61c.)

inàan^

:0 Godohle commendatas remanfiffe ,

Ifmahele fuga lapfo , ut dicitur n. 15;

QU

ütpote a quibus nihil periculi timere-

Y5. CU oéfo wiris;) Midetur 1fma-

eo, I

fur.

he] arma éxpediviffe , & aliquandiu

dhisr, n£ tranfrret ad fléos Admmmám.)

reftitiffe ; & duobus ex fuis occifis

n

hi

li

Illis fortatfe pro mancipiis ufurus, vel

aufugiffe, nam ut dieitur h. r. venes

68 Qu

Ainmohitis mancipaturus.

rat cum decem viris.

Il. Omnes Primeipes belatorum

16. De Malphaib. )

Quaä Ifmahel

nEC]b à

£

Nuftr

Muli duces, fa

L2

imte Rege. Pedecia,

captivas duierat de Mafphat.-

CAPUT 'XLï &XLN

497

i

lium , & mulieves , & pueros, & eunuchos:, quos mdüxe-f

rat de Gabaonp. |

BA

qui

47. Et abierunt, & fede' unt perecrinantes in Chamaam,

qui

quse eítjuxta Bethlehem ,. ut pergerent , & introirent ZL-

janc

gyptum,

ahdl

18. A facie Chaldeeorum : tfimebant enim eos, qu a pet-

cuíferat límahel filius Nathanie Godeliam

filium Amcam

at

quem prä*pofuerat rex Babylonis in terra ïada,

| fe

CADUT XLII.

Mifus 5

eremias ad orandum ,

4c confulendum. Dominum pm f'à^

tent

d2

liquüs . SXudeorum ,

reü)owdzf ipfe fore faloos fi in S'udaa ma-

neani , fi autem m A gyprum fugiant. ,

dicit , eos otmntues gla-

ahel

dio, fame, C peffe morituros.

ji

T aaehmunt omnes principes bellatorum , & Iohanan

filius Caree, & Jezonias filius Ofaize, & relwuu.n vul-

Jneï

£us a parvo ufque ad magnum.

5. Dixeruntque ad jeremiam prophetam: Cadat oratio no-

ts 1

ftra in coní pe&u tuo: & ora pro nobis apud Dominum Deum

tüum pro univerfis reliquiis iftis, quia derelicti fumus pau-

ci de pluribus, ficut oculi tui nos intuentur :

epes

u

i

* 5. Et annuntiet nobisDominus Deus tuus viam, per quam

55)

p

pergamus, & verbum, quod faciamus.

4. Dixit autem, ad eos Jeremias propheta : Audivi: Ecce

p

11

ïm,

ego oro ad Dominum Deum veftrum fecundum verba veftra

omne,verbum, quodcunque refponderit mihi , indicabo vo-

nurta

bis: nec celabo vos quidquam.

:j

pt

s. Et illi dixerunt ad ]eremlam: SltDomsnus inter nos te-

r([t()

ftis

'oum P

ib

— IE7» Sederunt.) Mabitaverunt, fedes

m

b adaf oratio uaj?ra )V aleat apud

M

fuas fixerunt.

te oratio noilra, exaudi nos,

la Chamaam. ) Mebr. . eft, I Zaca,

fine te a nobis exorari,

Hebraifmus

nim

ijm quo peregrimatus eff Chamaam , id

ut fupra c. 36. 7. & c.37. Ig. & c.58.

'1ti 603

eft inloco , quem David dedit Cha-

26. eadem pl hrafís fequitur paulo poft

maam filio Berzellai, eo quod fe, cum

num. 9

fugeret Abf: ilonem , fecutus eiïet,

)

Keiiquiis iffis, ) Populi tot cladi-

j I

Ren- 19- 37-

bus fup;r?zms

jfm:

18

gia percuflerat WMizabel. ) Ran

4. -udivi.) Exoratus fum, vel o-

jindtd

r

Chaldæum nullo difcrimineJudzos om-

bedivi, obfecutus fum veftre petitioni.

occul

nes quafi Godolig, & Chaldaorum

B. Sy£ Dominus inter mos teflis veri-

yae

necis auctores ,

ultorem exercitum

tali , 67 fíide;.) Juramus, & teftamur

saidturum.

Deum, qui eft teftis, & vindex' ve-

íid

408

PROPHET ]EREMIE

ftis veritatis & fidei ,

fi non juxta omne verbum, in quo

miferit te Dominus Deus tuus ad nos,

fic faciemus.

ff

6. Sive bonum eft, fivemalum, voci Domlm Dei noftri, ad

ia

quem mittimus te, obedlemus, ut bene fit nobls, cum au-

dierimus vocem Domini Dei noftri.

d:

7. Cum autem completi effent decem. dles, fa&um. eft ver-

TIC:

bum Domini ad Jeremiam.

f

118

g. Vocavxtque Johanan filium Caree, & omnes prlnCïpes

bellatorum ,

qui erant cum-eo, & unlverfum populum , a

m

mlmmo ufque ad magnum.

YOb

o. Et d1x1t ad eos: Hsec dicit Dominus Deus Ifrael , -ad

quem mififfis me, ut profternerem preces veftras in confpe-

dian

&u ejus:

the.

Io. Si quiefcentes manferitis in terra hac , æd]ücabo Vos,

ml

& non deítruam; plantabo, & non evellam: Jam enim placa-

Ü

tus fum fuper malo, quod fec1 vobis.

Qut!

II. Nolite timere a facie regis Babylonis , quem vos pavi-

di formidatis:

tator

nolte metuere eum, dicit Dominus :

quia vo-

Cum

biscum fum ego,ut falvos vos facmm, & eruam de manu ejus.

1n f

12. Et dabo vobis mifericordias, & miferebor veftri, & ha-

bitare vos faciam in terra veftra.

quar

I3. Si autem dixeritis vos : Non habitabimus 1n terra ifta

h

i

nec audiemus vocem Domlm Dei noftri ,

N

D1-

-

p

ritatis, & fidei, nos vere, & fideli-

pter expreff"tm pelvwdcum & ino

] fi

ter fa&uxos quidquid. ex ore Dei juf-

bedientiam contra Dei prohibitionem.

udeoqm

feris.

tonai

Q. U* proffernerem preces veff, as, 'c. )

l

Inter mos.) Inter principes, & po-

Vide dicta num. 9.

7

pulum ex una parte, & jelemmm ex

IO. $;

WCJCeIZIES man,er:t»s i2 rer-

tn ]

altera.

rA bac. )

i Hebrao eft, $/ mazende

w ]

Ug

6. Szve bonum , fve oalam. ) Si-

nmufertru , vel . lmäzmn Jo babitave-

ve facile aliquid, five durum , diffi-

7H5 , ita ut ne cogitetis quidem de a-

b

.

cile, & grave imperaveris, five pro-

bitu in A:frfptum

bt

fpera, five adverfa nobis denuntiave-

K dificabo vo;.) Stabiliam, & mul-

hDC l

ris.

y

Hic eft finis longiffimz paren-

tiplicabo: occurrit hzc phrafis fupra

h

thefis, quz cap. 20. num. 2. inchoa-

Cap. I. IO. Cap. I8- 9: & cap. 33. 7.

Heb

Ta

ta fuerat , & verficulo proxime fe-

Alludit

autem . hoc ]loco

dum Á

Vide dicta

milfionem fat&tam illis locis.

ad pro-

quenti incipit prophetia.

Nolgbat

llqug l

Cap. 40. num. J.

Deus Judeos in. ZEgyptum proficifci,

Viqtien

7 Decezg dies. ) Cunctatus eft Do-

ne forte fierent idololatre more gen-

d l

minus diu refpondere , quod videbat

U5 aver

tilium ibi degentium, ut patet ex c.

foré rebelllbus hifce in perniciem, pro-

44- 9-

1j G

i

LE

CAPUT XLil

u9

409

14. Dipentes : Neq

uaquam , fed ad terram Tgyptilperger

mus: ubi non videbimus bellum, & clangorem tubae non au-

àl

J

diemus, & famem non füftinebimus, & ibi habitabimus.

15. Propter hoc nunc audite verbum Domini reliquise TJu-

a

da: Haec dicit Dominus exercituum, Deus Ifrael: Si pofue-

ritis faciem veftram , & ingrediamini /Egyptum , & intrave-

ritis, ut ibi habitetis :

*

p

16. Gladius, quem vos formidatis, ibi comprehendet vos

,a

jn terra JEgypti, & fames , pro q

E

ua eftis foliciti , adha?rebit

u

vobis in /Egyto, & ibi moriemini.

L)

17. Omneíque virl, qui pofu

er1

nt faciem fuam, ut ingre-

fe-

diantur Z;gyptum, ut habitent ibi, morientur gladio , & fa-

me, & pefte: nullus de eis remanebit, nec effugiet a facie

V05y

mali, quod ego afferam fuper eos.

4

A*

18. Quia haec dici: Dominus exercituum Deus Ifrael : Si-

cut conflatus eft furor meus, & indignatio mea fuper habi.

)?Ni-

tatores Jerufalem: fic conflabitur indignatio mea fuper vos,

yo

cum ingreffi fueritis /Égyptum, & eritis in jusurandum , &

$$

in ftuporem, & in maledi&um, & in op

j Die

quam ultra videbitis locum iftum.

:

pro'briuþm, , & nequa-

19. Verbum Domini füper vos re

liquize Juda :-—.Nolite in-

ita

m vos ho-

trare /Eg

^

yptum—: ícientes fcietis, quia obteftatus fu

1e.

20. Quia

pi

jam eusim placatus [um fuper malo. )

£ach , Yd e& $

'effafus ef , imethaphora

Jam fatis penarum de vobis fumpfi,

fumpta eft éx metallis, qux in forna-

X 100

ideoque jam placatus, & vobis re-

ce diuturno igne contlata magno im-

«onciliatus fum,

jo11etm

petu erum,; unt, atque effunduntur ad

sU

(

f.)

14. Negueguam. ) Audiemus vo-

modum torrentis ignei.

tem Domini ; nequaquam faciemus ,

Eritk im jusjuramdum. ) Eritis ig

uod Dominus precepit, fed potius

"5N alb , id eft in juramenttum exe-

TRU

/] il

ibimus in. A4gyptum.

cratorium, vel in imprecationem , ita

J

15. Proprer bec. )

Proptei* hzec'ver-

ut jorantes dicturifint : fi fallo, Deus

ba, fi ea forte dixeritis, vel propter

me perdat, ficut perdidit Judaos, qui

T

hoc, fi id forte feceritis.

contra Domini voluntatem -fug'erunt

*

m)

S; pofuerstit. factem veffram , tc, )

in ngyptum.

f

j

Hebrafmus. Ponere faciem ad eun-

lo ffuporem , c.) Ut omnes viden-.

lh

^^

dum fignificat &rmo confilio velle a-

tes cladem veftram ftupeant , vobis

UM

liquo ire, quia qui obf'inat : animoin

maledicant, ut contumacibus , & per-

aliquem. locum contendun: , in eum

petuo adhzreat memoriz. veftre op-

ojb

faciem ita dirigunt, ut nullis terrori-

probrium , & dedecus hujus

J

fjl [

bus avertant,

Vide Lücz 9. 51.

dientiz.

*

iqobe-

:

[e rrön

18. Conflatus ef. ) Mebr. 159 -

19. Zerbmm Domini fuper ves, &c.)

"T

Bill. , eme2 Conz, Menoch, 1. V.

ff

41O

PROPH&T,jEREMIæ

20. Quia decepiftis animas veflras : vos enim mififtisme ad Do-

4, 1

pes b

t&inum Deum nofftrum, dicentes: Ora pro nobis ad Domi-

num Deum noftrum , & juxta omnia , qusecumque dixerit

Deren

tibi Dominüus Deus nofter, fic annuntia nobis, & faciemus.

2t. Et annuntiavit nobis hodie, & non audiftis vocem Do-

bellat

J

dea

mini Dei veftri, fuper

;

univerfi, pro quibgs mifit me ad

VOS.

bitare

fämse ,&

6 ]

.22. Nunc ergo fcientes fcietis , quia gladio, &

pefte moriemini in

Dem 2

loco, ad quem voluiftis ,,inï;rare9 utqhabi—

QCum

tareti-s ibi,

CAPUT XLII

Wm.

M

Reliquie äfudaeomm non audientes Domini pïæceþtuf;zg quod re-

voc !

ferebat Sferemias , proficilcuntur una cum Seremia, & Barucb

$1

in. Wgypium: ubi conflitutus — S'eremias ,. vaticinafur..e-

Qicéf

alurum terram. zgy

LE

gem Babylonis *vaf

pü cutm MOH? fttis ,

q

: -

eique dominaturum.

ypt

ii

A&um eft autem , cum compleffet Jeremias ïocjuens ad

Io,

populum univerfos fermones Domini Dei eorum, pro

Tírae]

quibus miferat eum Dominus Deus e

orum ad illos ) omnia

Bibyl

verba heec:;

:

des if

2. Dixit Azarías filius Ofaiae

,& v]'ofhanan filius Caree, &

