
Ies, fordidas, qualia funt maris eje-

RO;;;

Reddidi confolationes ipff. ) E ca-

d

Qu

Gamenta, Sicut ergo turbati, & agi-

ptivitate. Babylonis revocando, &

tati maris effeftus eft fordes in li-

Int ])

ex demonis ; & peccati fervitute li-

tus projicere , ita cupiditates. zftu-

Jation

berando.

antes impiorum in peccata, & fce-

4

L;zgm.tiäw ejus. ) Affïi&is, peniten-

lera erümpunt.

Cfmg'rg

tibus.

QI. Nerm eff pax 5

;

2

E

piís, €e.) LXX

j

:

I6- Fentlum. labiorsm, ) Effetum

Non «f grwdium pH

k

jiti

——

erationis, quz labiis I)IOf'ä'x"xi' fo—ïet'y usl

L

A

3

299

C üttor

;CAPUT . LVII. -

; & per-

R&;piebenf

Ht S'udaorum bypocrifim , offendens eorum jejuhisz f0n

i5 fum:

effé Deo acceptabile : €? qua debeant. illud comitari , quibus ad-

bibitis , multa. praflantur. bominibus. beneficia : quomodo. debeat.

k-reddii

Jabbatum celebrari , abnegata propria. vuoluntate., &

- f pramiuim ita celebrantium.

uilonge

1. f Lama , ne ceffes, quafi tuba exalta vocem tuam, & an-

et€ florl

nuntia populo meo *fse!era*eqrumj & domui Jacob pec-

-

lto .

€ata eorum.

3

2. Me etenim de d

ie in ,cïi-äm q.uæ*rüng ,& fc:re vias meas

volunt: qu:ifi gens, quze juftitiam fecerit, & judicium Dei

fui non dereliquerit: rog

ant me judicia juf't.it;iæ: appropin-

quare Dceo volun:.

- 3. Quare jeiunavimus, & non

afpexifti? humiliavimus ani-

mas noflras, & neícifti? Ecce in die jciunii veftri invenitur

—

5.$PU»T

voluntas veftra, & omnes debitores veflros repetitis.

fe] fahf

titig

4« Fcce adä lites ) & contentiones jejünat,is,. & percu

& ts

:;mmifïl(f

pu-

i.

eft de jejunio

þartii ; guihti, feptimis

u;/:' mbk,) ;C]ïa;r.a; ;X alta

l

dttatent ,

voee.

& decimi meníis, quod ad repropi-

759.'De. die g diem quarunt ) QüOtï;-

üandum fibi Deum inftituerant, . Vide

"Lachar. g. I9.

3

j ui Il&(:'-l

die fimulant fe querere me/,! & vo-

N-fciffi.) Vid

luntatem meam.

eris Je juniüm'ndfïruzä

&

050.7 &

Scire via$ meas.) M Ocant me quo-

non afpicexe.

dammodo in jus; allecant. enim fuam

Volentas veffra.) Mebrea vox vnn

auele

jiftitiam, measque vias , id eft, con-

ebephers , fïgnääcat 4 id quod . liber ,

fuutit

filia iceufant infdelitatis, & iniqui-

quod in Seriptura voeatur fibido ,

tatis, quod promiflam eis pacem , &

concupifcentia, volantas carnis, yO-

Dropter

;Sï&ai

bona non praftem.

luntas propria, quafi dicat: jejuna-

jedicium Dei . füi.

) fudicium vocat

tis, fed interim avaritiz , libidini,

juftim , & equmn, quod Deus lege

cupiditatibus veftris induleetis.

eicitie

Ífua prxfcripfit, & fanxit.

Debitores veffros. repe dtis,) Avare,

t 16 Y

f'»RO,gvmf mee indieia izt/zlifiæ.) Quafï

inhumaniterque illud exigendo, qnod

"Dd

dicant : volumus fcire, quam jufta

propter paupertatem - exhibere non

LUE

fint Dei judicia, det i

g U

gationem.

pfe nobis eorum

$

)

beunt,

Toum

s d btes, €& cant*en'zi.:rte;s je;'zmdQ

g al

Appropiuquare Deo vlunt.'j Cum eo

£. ) Propterea non fumitis cibum

&fe

congreffuri , & difputaturr

lol

ufque ad vefperam , ut-totum diem

3&'

Horniliaruimus : anfemas: moffeas. )

nepotiis , litibusque forenfibus dare

[

jejunio nofmet affiximus.

Sermo

poffitis.

Bibl, cups Com. Menoch. Toz V.

Dd

210

: P/'Rko PHET I S$AIA

pugno impie. Nolite jejunare ficut ufque ad hanc diem , ut

9. Tit

et: EcC

audiatur in excelfo clamor vefter.

* Zac.

5. * Numquid tale eft jejunium, quo

d elegï, per diem af-

fieris eX:

^

(*

7.5. fligere hominem animam íuam numquid contorquere quafi

[0. Vl

-

um 1]

circulum caput füum , & faccum & cinerein fternere ? num-

uid iftud vocabis jejunium, & diem accep:abilem Domino?

erun f

u E

6. Nonne hoc eft magis jejunium, quod elegi? diffolve col-

ligationes impietatis? folve fafciculos deprimentes : dimitte

fplendor

eos , qui confra£ti funt, liberos , & omne opus dirumpe.

fi hortü:

*Ezec,

iU.

7. * Frange eíurienti panem tuum, & egenos, vagofque

18.16. induc in domum tuam: cum videris nu

;

n*

att.

n

dum, operi eum ; &

A

fhenta 1

:

25.35:

cárnem tuam ne defpexeris.

8. Tunc erumpet quafi mane Jumen tuum

, & fanitas tua

ædih'ca;

citius orietur, & anteibit faciem tuam

jg.ikitia tua, & gloria

9.

Domini colliget te.

tuam Y

M 9 Tunf

dimecan

Percutitis pugno impie.) Debitores

fpioteoy ,aux;a?x?xacy,ua'ï 6oy i;ztr:;;faros st-

R WT

veftros, vel illos, quibuscum litigatis.

xus wiolentorum coutratluum.

quo fcii

lr audiatur im excelfó clamor.) No-

Qui confratli [unt. ) Qu oppreffi

Exitzd

lite ita jejunare, ut clamor conten-

«re alieno folvendo non funt.

d vi i

tionis veftre audiatur, aut eorum cla-

Ozu;.) Debiti diffolve, abrumpe. -

b

Upenti.

mor, quos aflligitis, & vexatis.

7- Frange.) Diftribue. ..

erueie,

5. Per diem. ) d eft,

| exiguo

Caraem tuam.) LXX. habent: &f

Qm' j

teinpore.

doeflicos femim:s tui me defpexeris.

ts enm

€ontorquere . quaft - circulum — caput

ltaque c«ro vocatur chfangu*ineus

ln d

]ïmm. )

liqui vertunt, qzuaff bamun,

7"1,[ ft»

pauper.

Wt

alii 2:2/7 juscum ; jejunantes enim par-

g. Quaff mane. )

In Hebrzo eft :

tim ex debilitate, partim ut.fe ad po-

ffeut aurora, quafi dicat: tunc inci-

(

nitentium habitum componerent, ca-

pies e mediis calamitatum tenebris,

put demittebant ,. & collum incur-

Ofend:

vabant,

verbi gratia , € captivitate Babylo-

Af

nica in lucem lxtitie, & felicitatis

Repie

Saccum.) Cilicium.

emergere.

Cinerem ffernere.) MHis enim quafi

Samit4AS fzeA.

) Liberatio tua e nialis,.

Vg (

Qïitfþ

£1m.

fymbolis ponitentie ornabant jeju-

& captivitate. -

8.5. n

Anteibit faciem tuam. )

Quaïi fax

6, Colligatienes impi&mtis.) Obliga-

praibit, ut te e malis educat. .

^

l.

tiones,

pada ufuraria , aut alia ra-

Yitar

3uftitia 1»4.) Mifericordia tua; fic

«;

tione iniqua, quibus alios przfertim

enim capitur juftitia, Dan. 4. 24. Pfal.

pauperes violenter oppreffiti, & ex-

QIlllaxxx

haufifti.

Vel coitiones judicum in

III. 9. Act. Jo. 35. & alibi.

abyir

fraudem innocentum.

Gloría Domini.) Gloriofa liberatio ,

qua tibi Dei beneficio continget.

ia

Fafciculos deprimentes-) Syngrapha-

Qtens

rum fafciculos, quibus pauperes pre-

Colliget ze.) Eri

Sicty

aut captivitate.

piet te -e Periculis,

muntur, LXX. habent: & eayqsNe'g

Wi Ü

&

CAPUT LHLOS-

ZIE

T. ut

e

9. Tunc invocabis, & Dominus exaudiet; clamabis, & di-

cet: Ecce adíum, fi abftuleris de medio tui catenam, & de-

r

fem af-

fieris extendere digitum, & loqui, quod non prodeft. .

? quaf

i0. Cum effüderis efurienti animam tuam, & animam aflli-

? Dm

&am repleveris, orietur in tenebris

ftino?

erunt ficu: meridies.

Lux tua? & tenebrae tuze

?

Ye col.

rr Et requiem tibi dabit Dominus femper, & implebit

dimtt

A

fplendoribus animam tuam., & offa tua liberabit, & eris qua-

e

fi hortus irrigu:us?. & ficut fons aquarum, cu;us non deficient

x

zofque

aquee.

deferta fseculorum : funda-

*Infr.

m, &

12. * Et adificabuntur in te

menta generationis, & generationis fuíci abis: & vocaberis

61-4.

ta5 (

sedificator fepium , avertens femitas in quierem:

gloria

*3. Si avertis a fabbato pedem taum , facere voluntatem

vocaveris fabbatum delicatum, &

Tunc

tuam in dieöfan&o meo, &

fan-

Ddæ

[

——

I

E sss

Aff t

(Q.. dEdificabuntur 12 te JeJ'."E'rfzz f^-

-- 9 Carenam.) ln Hebreo eft , juzum,

quo fcilicet pau, eres piemis.

eulorum.) Domas, vel urbes a multis

Exrendere q!i(git'uw.— )

Gul ?-':ihï g

Íeculis defeitx.

ïowtefï't

eft vel irridentis, vel iufultantis,

Fondanzenta , &c. 3 Reffaurabís, &

urgentis, quafi digitis oculos velit

rezdificabis uzrbes, & domos a mukis

m

eruere. .

feculis dirutas, quaruim tantun tun-

e?:c: u

Quod nom pradä;/f.) Eff miofís ; mi-

damenta terra obruta remanferant ; fi-

nus enhm dicitur, quam. fignifcatur.

gnificat Synagogam. collapfam, ex cu-

ücwril-

En Hebrzo eft, y3a aven , id eit, 7-

jos ruinisexcitata eft Ecclefia Chrifti,

guineus

J

guiit-tem. Chald. verba rap

(324'. TXX.

additis Gentilibus , qui. de lapidibus

) di,

qurmurationene

faztt funt Bl Abrahz.

MA

jc inci

IO- Eä',,:)d&ri;c' eie Mmnam fIBAWe )

4 /'rü!lf;:fdþ ov

f(,'lþ'

iem. ) ANudit, & ft-

wneinS,

Oftendendo vifcera mifericordiz.

enificat inffaurationenr Jerufalem ; hec

Affiicl.em.). Fame, nuditate, mocrore.

enim,vocatur fepe vinea, cujus muri

bylo-

Repleveris.) Cibo,

[citit

vefte , confg*la-«

fant fepes.

V& fepes intelligit. vi-

tione, & letitia.

nearam:everfas: a: Chaldis.

AEdifica-

aitali$

Orierzr , &c. )

Hoc eft, quod däXïït?

tores fepium funt i, qui Ecclefisfti-

2n.B- Erumpet quafi mane lumen tuum.

cam: difciplinan , & ïe-;;esþ ftatuunt ,

135 fit

II« Splemdovzbus. 21 Hilaritatis, Íe-

aut reftitnunt.

rzenitatis animi,, & felicitatis..

Moertens femitas in quiesem.) Occlu-

Offa ?2.) iMembra tua , & corpus

for femitarum, per quas fubibant be-

]4; fïc

tuum vexatum, & emaciatum zrumnis

ftiz, & hoftes vaftantesvineas, & do-

2

Babylonicz: captivitatis:

mos., ideoque auctor quietis.

er&CiO ,

Quaff bortus irrzguus. ) Virens, &

Ig. Sé «werreris a Sabbaro pedem:

florens:, & fluctibus abundans;

29497.) SP averteris pedem tuum a

icol

Sieu£ fous, 6c-). INam omni bono-

transpreffione fabbati, quia fabbató

zum genere afflues, abundabis-

longum iter, omneque opus fervile.,,

x

-

212

P Rl OPHET. LSAIJ

fan&tum Domini gloriofum , & glorificaveris eum j dum non

41

facis vias tuas, &

veltt

m

fermonem. -

non invenitur -v..oluntas— tua , ut loquaris

2

ü

v

gu

14. Tunc dele&tabe

r

s fuper Domino,t& faitollam fupe'r. al-

, No

te: fedi

titudines terrze ,. & cibabo te h

æ-reditate Jacob patris tui n

perun|

enim meini locutum ett

(

5.

'OAPUar.

Cemede

Poïeks . 46 bemgnus eff Deus , ad [alvandum Sfudaos ;; [ed

erumpe

61

iniquitales eorum, quas Propbeta per[equitur ,. impediunt ,. ne

exaudiantur ac [aloentur : propter quas & ipfi confitentur : [e

tientur

iniquit

fuffe a Deo defertos , & excecatos , affligi variis malis : de fu-

p*

rore Domini in malos, C p

7

etignitate erga !

bxidi

ponitentes.

fiones

$!

INum.

L. J Cce non eft abbreviata manus Domini , ut falvare ne-

11.23.

4 queat, neque aggravata eft auris ejus, ut non exaudiat.

£orum

Supra

at m

2. Sed iniquitates veltvae diviferunt inter vos & Deum ve-

3o. 2.

firum, &

erunt faciem ejus a vobis, ne

peccata vef;ra abícond

E

——

exaudirct.

5

45. * Ma-

$ Y

&od pedibus, aut mänibus fit, erat

proxime ex

lugs

veificulo.

plica;äun eft hoc; eodem

Q t

prohibitum.

& t

. Facere ve

luntatem fuam.) MKepeten-

U: loquaris fermonem.) Q

1

qi 5011 pro-

bre

:

dum , /£ «4verreris: fententia eft, fi in

deft, ut dixit n. o.

ficimo

fabbato non tantum quieveris ab ope-

14. Delellaberis ff

/4

ritualibus deHciis frueris.

per Dominof) Spi-

re , fed etiam non fequeris voluntatem

beram

tuam, & concupifcentias , indulgen-

Suffollam te, 6$c.) Animi celfitudi-

:

Conj

do gulz, & genio, fed vacando ftu-

nem tibi dabo.

flitie

diis pietatis.

Cibabo te, €/c.) Dabo tibi 'inügnia

Sabbatum delicatum.) Delicace, & tene-

illa bona, que promifi Abrahz, Ifaac,

tamen

Qumy.

reobfervandum. Veldeliciastumtuas,

& Jacob. Faciam , ut vivas de fru-

la

tum Domini, quod fcilicet capiat Deus

K&ibus térre avite, JAlludit àd terram

r

magnam delectationem ex religiofo fui

promiffam, que coleftis illius. terra

cultu in fabbato.

viventium fymbolum fuit.

pro

labo

Et famf)m Domini g!oriofum. $5 5

Os Dozuta locutum eft.) Itaque pro-

mif

vocaveris , xílimaveris , & colueris

miffionem hanc eventus non fruílra.

M

fabbatum , quafi diem fan&um, &

b ic u 1'-

lorie, & glorificationi Domini de-

I

Bireviata. ) E

fàte

d

icatum,

.tens,

d

fi&a minus 15(3-

r

itju

Dum non facis vias tuas, ) Hoc au-

Neqze

Aggravata ey?) Neque ob-

A

tem przftabis, dum actibus , moribus,

furduit.

& vitiis confuetis non infiflis,

nm

t

mä

Drviferust. ) Quafi päriete in-

ton

Voluntas t&4.) Quuid hoc fignificet,

terpofito.

u

p*

b

CAACPEU T. s EIXS

2I

$w

N

lt non

$. * Manus enim veftrze pollutee funt fanguine, & dïg."ilti *SAUP&

Aquatis

veftri ini

E

uitate : labia veflra locuta funt mendacium , & lin- 1. 15.

gua veftra iniquitatem fatur.

füper d.

—4. Non eft , qui invocet juftitiam, neque eft, qui judicet ve-

te: fed confidunt in nihilo ; & loquuntur vanitates: * conce- * Jo5.

S tui,» 0j

153 e

perunt laborem, & pepererunt iniquitatem, -

"u 5.*

Ova afpidum ruperunt , & telas araneze texuerunt: qui

cemederit de ovis eorum , morietur : & quod confotum eft,

45; [l

erumpet 1n regulum.

int, n

6. Téla eorum non erunt in veftimentum , neque ope-

tnur o

rientur operibus fuis: opera eorum o

:

pera.inu;ilia, & opus -

iniquitatis in manibus eorum.

defir

4. * Pedes eorum ad malum curr

ünt5 & fefti.näht, ut ef- Prov.

fundant fanguinem innocentem: cogitationes eorum.cogita- I. I5

Orfri.

tiones inuntiles: vaflitas, & contritio in vils eorum.

3. I5

mte ne

$. Viam pacis neícierunt, & non eft judicium in greffibus

'

xaudidt

eorum.

Semit2e eorum incurvata funt eis; omnis, qui cal-

eum ve-

-;:at in eis, ig'n'orat" pacem,'

d

^

3

K 9. Pro-

0bis, t

ii

;* Me

—— Em

3. Sanguime.) þHomi;idiiS

- Telas aranea texuerunt. ) Dum per-

£niquitate.) Cxdibus, rapinis, omni-

ituias, & nulli ufui futuras opes,

)6 eodem

que violentia.

& potentiam quarunt per alioruu

4« Qui tzvocet. juflsttam. ) In He-

injuriam.

inm p

brzo eít: Nez eff, qui wocet s juflitiam :

Qmi comederit de ovis eorum, meoric-

4nemo eft: qui alium jufte.in jus vo-

tgr.) Guife eorum machinationibus

jn) 9p

cet.

Vel nemo eít, qui vocem li-

impiis jungunt , & fociant, exitium

beram pro caufa jufta emittat.

fibi parabunt.

calftud

Corfrdunt im uibih.) Licet nullo ju-

E* quod confotum eft , ertmpe

.t iz re-

ftitie fundamento nitantur , fperant

gulum.) Piane noxia dunt hzc ova

j inügnia

tamen fe eos, quibuscum Hitigant, cir-

impiorum ; nam i frangas, in iis inve-

l, [lä'ac,

cumventuros in judicio.

venies bafilifcum

in Hebrxo elít:

g qe f

Vanitates.) Mendacia, dolos,

Quod fratlum eff, erumpet imvogulum.

d terram

Conceperaunt laberem. )

Moleftiam

|6. Non erunt in veffimentum.) Q uia

funt aranearum telaz.

ws t

proximi. LXX. cedem.. Mel nomine

jaboris, ut & doloris, peccatum fi-

yque pr«

egnificatur , quod multos labores , mo-

Opus imiquitatis.) Opus iniquum.

. Vaffitas , & contritio iz Uvi$ e0-

l fl

leftias , curas, anxietates, & calami-

ram.) Quo vadunt, omnia vaftant, &

tates afferat.

Pepererunt inigtitatem.) Peccati, &

conterunt : funt inflar peftis , .qu&

ynus po

injuftitiz , qua. vexant innocentes.

omnia perdit.

5. Ov 4;&1';!&:7; ruperunt. ) Suos

9g. J«dici

Mf') tjp&itïa, rectitudo,

,feque ol«

malignos ire, raping , & homicidii

equitas.

conceptus ,

machinationes

exe-

Greffr

aidte *

jbus eorum.) M iis eorum, g&ic-

cu;i funt.

nibus, & ch.diis eOrum.

Y

—

$14

PROPHET. ISAI/E

y. E

: 9,' Propterhoc elb-ngatum eft judicium ( 1) anobis, & no

n ap-

0, pre

prehendet (2) nos juftitia: expeCtavimus lucem; & ecce tene-

oCui

i$ €

brz : fplendorem, & in tenebris ambulavimus.

)5 E

1o. Palpavimus ficut coeci parierem , & quafi abfque ocu-

eft, qu

lis atcirectavimus: impegimus meridie quaft

m tenebris, ii*-g' Ca-

us 1pia

Q

liginofis quafi mortut.

*

Ó

rI., Rugiemus qua

fi

; urfi omnes, & quafï—d coIi:LmB*æï medi-

te ejus.

tantes gememus: expeCtavimus judicium, & non eft: falutem

pilio 2

& elongata eft a nobis. . —

x

2

a*

e

1j $

. r15. Multiplieatze fuünt enim 1

niquitates noftrze cordm te, &

tionis h

peccata noftra refponderunt nobis, quia icelera nofira. no»

cem t&

biicum, & iniquitates noflras cognovimus.

E

*

[ um

Dominum: & averfi fumus,

13. Peccare, & mentirt conira

bonoliras

ne iremus poft tergum Dei noftri, ut loqueremur calumniam;

conventil

& transgreífionem : concepimus , & locua fumus de corde

Nm yet

verba mendacii.

;

federe ve

foro exc

:q. Et converfum eft retror(üm judiciu

m & juftitia longe

N

ftetit: quia corruit in platea

^

: v/eri.;as. 2

& sequitas non pocuit

fcüice re

ingredi.

Pria i

fonm.

(r) A.nobis. (2) Nos. Imedir. Séxt. ïl&gz";r-. a: vobis.. -Vqsu,

Malum

lecorvata.) Depmyat*æ'y perverfze ,

Expeblavimns indicitum , &c ) K'epe.-:.-

el, qud

tit more dolentium , &

gemem:ium:. :

jl

Qg: [374

lat jnis)) Qui illis infiftit:

quz: dixit. num. 9.

vmferwnta 28--

16- h

lonorat pacem:

y Bene illi non erit.

IQ. Peccata moflra: rf/þ

Qu l

Hebr., Nefcier pacem..

555. : Nam: peccati noftri.pona ,. quafi:

n5 ad ]

echo' culps refpondit.

Peccata. no-

- Elomgarum e judicrum: «

/;z'ab'i.reæ)l

ftra teftimonium: dicunt contra- nos.

APOr;::.'

Receflit a: nobis: vera juftitia.

Yus hod

No» apprehendet sos juftitia.) Ejus-

Noiifcus.) Apud.noes, immo ante

T0 m

oculos noftros , perpetuo verfantur..

dem fententie repetitio.. Juftitia: com-

Qti 0t

potes nom exiinuss.

lta dicebat David. Pfalm.. 50. 5.. 7ee--

ä

& Gwo[

Lutein.) Profperitatisi

catum men contra me eff femper. V.el

fcelera pofuit pro fcelerum ponis.

$50 &at,

Tencb: . ): Caluritatum..

ferceden

Io« I» caliginofiy quiff us tui-). Ali-

Y3. Peecare , & mentiri, 60 Enue

&alua

qui ex Helrzo vertuntz Iz fépslcoris

mierat fcelera z mentirt eft &dem Deo:

datam. fallere.,, & vero Dei cultu re--

a*mti fd

veríamnr" quaft cadavera, quà lognen-

elic d

di modns fignificat. fummam: cocita-

liéto , idolis, & vitiis fervire.

om f

tem, & calamitatetm..

;

T onspreffiozem. Y ln Hebreo eft:

l

perverfez - teun.

[2H h

YY. Regiemus quaff urfí-) Cum. ere-

Chift

ptis catulis: ex fummo: dolore horren-

Y4- Corvefünt ff vervorfurn Tudicium.)

hh

de rugisnt..

Vatabl. & Forer. vertunt : Revroacluem

eff , id eft, juftitia a nobis abacta eft.

K nife

Et 4uafteo!uimba mredttantes ge»zemzï;)lh*-

int;]

ir

BHebreoeft: Ectananam co'umba gemen-

Corrufe $m platea veritas. ) Nerfa.

Chit

eft. veritas, & juftitia in foro, in tri.

db gememmss. Raqg'e raeditari eft g,emere..

60?2/51

"-

Y

D

CAPUT LUX

$U5

ssl

ritas in oblivionem: & qui receffit 2 ma-

0fT ap«

1s. Ft fa&a eft ve

€ (eng»

lo, predee patuit: & vidit Dominu

B» & malum apparuit in

oculis ejus, quia non eft judicium.

*

16 OC

15. Etvidit, quia non eft vir,.

& aporiatus ER', quia non

eft, qui occurrat, & falvavit five brachium fuum , & juílitia

y ip Q

ejus ipía confirmavit eum.

L

? medi-

17. * Indutus ett

uftitia ut !

-Orica, & galea falutis in capi- * Eph.

?

I7U

ilutem,

te ejus: indutus eft veftimentis ultjpnis.,' & opertus eft qua

66

3

hef

pallio zeli.

5.- 8,0

ne&

I8. Sicut a

d x/zindï,&/am quafi. ad'ï;fetributionem indigna-

& viciffitudinem inimicis fuis: infulis vi-

m no

tionis hoftibus fuis,

cem redfdet.

Ig. ,Et

[

h

fümus,

& quafi animos addidït, ne ab ificae-

bunalibus judicum, & in, mercatorum

:

(Dniafy

conventibus.

pro defifteret, fed filium fuum daret ,

corde

ut redemptor nofter effet,

Non potuit ingreafi;) Quafi noftro

fcelere vexata , & debilitara. Vela

17. Jedutus eff jufhlitia , wt lorica. )

foro exclufa eft.

Juftitia totum D« pectus, & cor ob-

? longe

armavit, & corroboravit, ut pro ju-

IS. Qui receffit a malo, &e.

)xViry

youit

fcilicet re&tus, & fimplex.

ftitia, juftoque fuo dominio contra

Prade patsit.) lmpiorum, & inju-

tyrannos, hoc eít, contra demones

-

ftorum.

dimicaret, qui hominem injufte capti-

vum detinebant.

Malum apparutt im oculis ejtis.) Idem

) Rge

elt, quod dixit: widi Domisss.

Galea falutis,) Hxc caput, & men-

jentiuft: y

tem Dei obarmavit, ut tota ejus in-

7:ld;€ium..) Juftitia.

tentio ferretur in hominum falatem.

16. Non eff vir.) Non eft quisquam,

rf mMe

qui fe&etur juftitiam , qui preces fe-

- Veflimentis uïtionk.') Veftis totum

a,qui

zyias ad Deum fundat.

corpus tegens fuit ultio; nam totus,

Anxius, & perple-

totoque. quafi corpore ferebatur in

catà- 0v

Aportatus eft.

2108v

xus hefit Deus: loquitur de Deo hu-

hoftes , hoc eft, in

: peccata , uc ea

mo ante

1mano more.

exterminaret.

Qui occurrat. )

) Qui orando irg ejus

Paljo zeli.) "Lelus cumulavit , ob-

Yfantut

texit, & ornavit arma ejus jam di&a,

, Pt

fe opponat.

'agninus vertit : Quia

gon erat, qui oravete

Vatabl. Qs im-

zelus nimirum honoris, & eloriz fuz,

gercederet.

ire in demonem, & peccatum , &

fil5s

Deo

v Ente

Salvavit fibi bracbium fuum.

amoris erga homines.

n Do

faluti fuit brachium . fuum.

um res

I8- Sjmt ad vinditlam , €c.) Pa-

eífent defperate , & mundus rueret in

gninus vertit : fícuz vir zelat retribu-

ul fee

zjones , üt vir zelotypus indignatur

omne fcelus, brachio potentie fus

20 CR ;

Deus tanto malo remedium attulit,

contra uxoris fue procos, & proin-

Chriftum dando.

:

juriis, quas accipit , vindictam cona-

juum)

aflitia ejus.) SanGitas, bonitas,

ma induit.

tur rependere , & ad hunc finem ar-

A& müfericordia. Vel juftitiam proprie

gt

intellige , cui incarnatione, & paffione

In[uls vicem reddet.) lnfulas vo-

f

cat gentes remotas in infulis, & ul-

Vaifa

Chrifti plane fatisfa&um eft.

X

3

tra infulas habitantes ,'hifc-e vicem,

m

ongrmq-vit enutm. ) Corroboravi.c- ;

Y

-«

216

PROPHET. ISAT £

-19. Et timebünt , qui ab occidente, nomen Domml : &qui

Q

ab ortu folis , gloriam ejus: cum venerit quafi fluvxus vio-

fupe

lentus ,

quem fpiritus Domini cogit.

tur

[

Rom.-

Zo*

t venerit Sion redemptor, & ms, qui redeunt. ab

dore of

11.26. mhlm ate in Jacob: dicit Dominus.

i

. Hoc foedus meum cum eis, dicit Dominus: Spiritus

4

meus., qui eft in te; & verba mea, qus&e pefui in o:e tuo, nom

pregat

reccdt nt deoretuo, & deorc feministui,& de ore (eminis femi-

]i tux

2

nis tux, d1c:t Dominus: amodo, & ufque in fempiternum.

s T

UULUE

X

C X E. UT LX

L

tudo'gt

6.

Ecclefia ad exultationem: excitatur , quod in ea gloria Domini

Epha

seluceat , ad quam acce[fure Junt. plurime nationes ,

C& que ad

& lud

eam mon venerint , peribunt : in qua pax, ]u/hm €* laus

Dei invenientur :, ablata iniquitate: eritque Dominus

d

dodniia

i in lucem Jempiternam , C? gloriam,

ram Ex

Urge, illuminare Jerutalem , quia venit Tumen t:uum., &

9. T

"g, &

S

glorlax Domini fuper te orta eft.

eume

- 4. Quia

3. d

Veniert

$d eft, talionem ultionis reddidit

J Jaco5.) Gui ad Ifraelem pextinent,

tit Vat

dumr ipfarum impietatem , & idolo-

QI. Hec fedus meum.) Fodus nimi-

fCtibo

Jatriaus deftrusit, easque Chriftianas,

rum, quod proxime fegjucntibus ver.

qum :

& pias effecit.

fam, Q

bis expiimitur.

I9. Tmeäzwt,) Colentz , Kevere-

Spivitus meus , &c.j Sunt. verba Dei

p fPï

buntur.

ad tbcdefïnm Per fpiritum faum in-

foli j

Is

Qui ab eces 'ente, O. ) Id eft, Omnes

tcliigit Spiritums San&um , qui per fi-

& I

gentes, m qure ad occidentem, quam

d«em, & charitatem. dmufu-» eft in to-

eiro ]

q um xd. orientenx habitant.

ta Feclefia , hoc eft, in cordibus

pota

78 r/z qenevit quft f'z';fvws vlalcnfzu)

£delium.

1/* a

ql ouifcat impetimm , vf , copiam , &

C CuY

Verba mea.j Precept

a mea.

eflicacitateni Evangeli , & predica-

De ore buo , €fc.. )

b.

e ore, & cor-

TT

tionis Cheifti, & Apoffolorum.

de tuo ; & filiorum , & nepotum

[

Ouem szr*;rm* Domba: cfanzt ) Qutem

UJ:

vehemens ventus 'wpehn: Aoebantur

tuormmne

-T

uïge.-) ()

Ecclefi2! 9 popv le in

n

Apoftohi fpiiu divino , quem in die

Chrifto credentium , qui hacte-

am

?ent;u ftes copinfe acc-perant.

]/14!4

Caitt) bapelhir ut iiqui vertunt.

nus fedtfh in tenebris infdelitatis, &

QO

com, Éfc.)- Eft datvi cafüs ,

ionorantiz, excitare, furge.

ltrz j

dU j Orientem juflitiz fo-

pa; 7d|

310'31f id epc Ecclefis. ,

E

Eis , 7:41 rcf!emuf ab Pmiquitate. )

lem excipe.

4

Lumenm ttüum

&

Per /vpen, 6f

mum xedeunt.

Qui e captivitate peccati ad Domi-

lüme

gleriam intelligit: Chrifti. prafentiam ,

Bl 61

Ed

CAPUI LX

21

*y

H

f.: &qui í

2. Quia ecce tenebrae operient terram , &'caligo þoþuïos :

Iu vig.

fuper te autem

orietur Do minus, & glo'rian ejus in te videbi-

tur.

leunt. ab

3. Et.ambulabunt

gentes in lumine füq : &/reg*e.s* in fplen-

dore ortuüs tui.

Spiritus

4. * Leva in circuitu óculos tuos, & vide: omnes ifti con-

*Supr;

20, 100

gregati funt, venerunt tibi; filiitui de longe venient, & fi-

49-18«

uisfemi-

lige tuze de latere furgent.

TU

irabitur, & di I;a'faBituP' cor

s. lunéc videbis; & afllues; m

uando converfía fuerit ad te m"uli-titud'o;'nmris ; forti-

tudo'gentium venerit tibi.

r Dorm'nä

6. Inundatio canieloruni operiet te dromedarii Madian, &

qui dl

Éplia: omimes de Saba venient; auru

m & thus deferïe'n-tesxy

! lat

& laudem-]»)omiïnlo* annuntiantes.

. T. Omne

n

äo&rmun , gmtxam,& unxverfunglo- n biläfaäifur' cor fuHz ) Premlatitia.

riam ÉEvangeli.

Moyltitudo nþzr'i;.-)

ultz infularess

9. Tentéra.) Pyag'zmi'fmï , idolola-- & transmaring Gentes, ut Grzci, Afri,

nm, &

triz, & aliorumr errorum , vitiorum ^ Hifpant, Galli, Itali.

etiam, & peccatorum omnis generis.

Fortitude Gentium.) Gentes fortes ,

3. Ambulabunt gentes Ín lumine tuo.) & valide, five preclariffimi , & prz-

LQ-uiæ

Venient gentes ad lucem fuam , ut ver- ftantiífimi quique Gentium.

pexrtinen"

tit Vatablus, ut qui funt in mari, &

6. bundario.) Mbundantia camelo-

lus nimie

flu&ibus de nocte jactantur, ad facem, ttim Gentes ad Ecclefiam confluentes

quam afpiciunt juxta portum accen- portantium, & earum divitias.

iDus Vels

fam, curfum dirigunt.

. Dromedarii.) Cameli fpecies ita di-

abiDai

In [endore ortas £2i.) 1n fplendore / &a a curfu velociffimo ; curfus enim

folis juftitie , qui tibi orietur.

Grzcis Je/uog dicitur. Livius lib. 7.

fum f«

j pet

-o4. Leva.) Quaü ex fpecula, ex. de belIo.Macedqnïco,. dromadas ap-

[ (

edito loco, ex monte Sion, in quo pellat.

;

pofita es.

5051

Mediau, & Epha.) Regiones funt

In circeitt,). Omnes mundi plagas trans Arabiimn, camelorum feraces.

*

circumfpice.

Qznes de Saba venient.) Osmnues , id

F tui de lomge venient , &c.) Fi- — eft, plurimi, quorum primi fuere tres

;, K cof«

li, & flix tuz ex omnibus plagis Magi Matth. 2. 1. Saba Regio eft fita

æpgmm

longe, lateque patentibus adte venient. inter mare rubrum , & finum perfi-

Surgezt.) Ut adte veniant. Quui- cum, abundatque auro , thure, cin-

0;)'.'19 n

dam legunt fzzest. In Hebreó eft: smamomo, balfamo, myrrha, palma,

i ude

jexta latus nutrientur. Chald. /zper /a-

calumo: quare appellatur etiam Ara-

atl

pera pertabuntur. AX X.. fuper bumeros bia felix.

pormbu;;rz; rY.

Thus.) Quod proprium eft hujus

iic f

g. Fidelis.) Cum voluptate.

Regionis, quare Virgilius canit :

"fffaes , 6c.) Gaudio, & copia jam

ladia mittit ebur , imolles fua thbus

numerofz fobo!is.

x

1l U

4 Saäxf'.

Antjllby

Bibl, cug Com. Menoch. Tops. V.

Ee

|!

*

[

218

PROPHET. ISAIE

1

. Omne pecus Cedar congregabitur tibi: arietes Naba'oth

clauden

miniftrabunt tibi , offerentur fuper placabili altari meo , & do-

inum majeftatis mese glorificabo.

earum i

D. v

. $. Qui funt ifti, qu

rib

t

it*N

i-ut nubes volant, & quafi columbae ad

^

-feneftras fuas?

.

2

E

0. Me enim !

nfulze expe&tant, & r;aveä maris i

n principio ,

fimul, &

ut adducam filios tuos de longe, argentum eorum , & aurum

eorum cum eis : nomini Domini Dei t

pedum

;ui , & fantio 1frael,

quix

T. E

glorificavit te.

:

ie

Io. Et zedificabunt fil

ii 'peregr*iriorum muros tulïos»',' & iegä-s

ä

:

i

eorum miniftrabunt tibi: in indignatione enim mea percutfi

ï.

te, &in rgcongilïat?one mea miíertus Iugï tui,

T Et

fiL,

Q

gayiu

L]

9. :'ömnc pecus Ced)r; 5'6) /Ced;—*ïg ,

elev&tæ Aforvid/ce Q, cönitrüf;üe 'refoäa.tft;

1 i

fcies,

& Nabajoch regiones funt Arabis ovi-

& fulmipa emittunt, &c. "Appellin.

bus,' & pecore abundantes, ita difte

tur columbz propter ftmplicitatem in-

Ms jact

a filiis Ifmaelis ejusdem nominis.

tentionis, && propter celeritatem yo-

Miniffrabunt.

) Servient tuis ufibus,

latus, qua fe huc illuc conferunt.

offerentur tibi.

d feueffras [u45,) Columbaria enim

Offerentur. [uper placabili altari meo-)

in quibus degunt columbz, feneftellis

Principe

Non tanquam facrificia juxta ritum

abundant.

Yerint,

$. Ambr. lib. de Ifaac,

Perruj

Moyfiicum; hec enim. Eecleftz tem-

& anima, cap. 4. per feneftras áccipit

pore erunt abolita, fed tanquam obia-

Prophetas.

Columbe enim , id eft

4

liquen

tiones, & munera.

Alludit tamen ad

& o

fanéte animzg per Prophetas, & fa-

Yunos,

vetus altare, & victimas Judaicas.

cram Scripturam, quafl' per enigima-

clfam

Placabili alta;i.) Placente mihi, &

ta intuentur Deum.

me placante

qui in

lationes.

per l.rfuas Vi&imas: ,& ob-

Q. Me enpm in[ula expeanz.) Quafi

pervex

X hen

Domum majeflatis mes.) Domus ma-

,dicat, dixi undequaque ad Ecclefiam

jeftatis Dei olim erat templum , nunc

advolaturos populos, quia infulani,

hn

autem eft Chrifti Ecclefia.

& transmarini audita Chrifti, & Ec«

binde

9. Qui funt ifi, 6$c.?) Sunt verba

Jabunt.

clefiz fama, ac gloria ad eam anhe-

mumi:

Prophete admirantis ; quafi dicat ,'

l

Ef naves mavis in principio. ) Cum

quam denfz flante vento nubes volant

primum infulani audierint de Chrifto,

& fn

per aera ,.& quam denfe columbe ad

nidos revolant ,' cum ingruit tempe-

& Ecclefia, ad eum advolabunt. Vel

ïdg(

; principio , idem eft, quod.pracipue.

fj

ftàs, tam denfz confluent ad te, o

-

*

LXX. enim vertunt £s prizis, quafi

Ecclefi4! Gentes , & populi. lIta ex

*

puu

licat D. Hieronymus. — Alii per nu-

* dicat, pre Judzis in primis, ma

1sque

)

l

es, & columbas accipiunt Apofto-

ardenter expectabunt me naves 'T'har-

N

dine

Unde LXX.

los, & przdicatores.

fis, id eft, xGentes transmarinz.

k

vertunt : ffcar columba cum pulls fuss,

IO. Er edifrcabunt, 69c.) Alludit ad

fibri

uafl dicant, ficut Apoftoli cum fuis

muros Jerufalem , quós Perfarum Re-

uf

m

1

Przdicatores

difcipulis, & fidelibus.

es poft captivitatem Babylonicam zdi-

ban

appellantur nubes , quia nubes a terra

Tumn |

cari curarunt, fed Tub his i,xïtel-ligitf

-

C'ADP. U F LX;

21g

ibro

31. * Ktaperientur portae tuc jugiter: die, ac no&te non Apoc,

; d

claudentur , ut afferatur ad te fortitudo ge

D

ntium , & regon Qf-'lïo

earum adducantur.

ia a

12. Gens enim , & regnum

;qüdd non fervierit tibi: pe-

ribitj & Gentes folitudine vaftabuntur,

:

*

13. Gloria Libani ad te veniet, abies,

& büxus, & pinus

Icipio,

auruim

fimul, ad ornandum locum fan&iüeationis mese: & loeum

pedum meorum glorificabo.

8 qui

J5

14. Et venient ad te curvi fil

ii eorum , qui humiliaverunt

te, & adorabunt veftigia pedum tuorum omnes, qui detrahe-

Tefs

ercuff

bant tibij & vocabunt te civitatem Domini, Sion fan&tiIfrael.

15. Pro eo quod fuifti derelicta, & odio habita , & non e-

rat, qui per te tranfiret, ponam te in fuperbiam feeculorum;

* ht

gaudium in generationem , & generationem.

d

fonanty

16. Et fages lac Gentium, & mamilla regum la&taberis , &

pelun.

fcies, quia ego Dom

änus ?al'vans te, & redemptor tuus for-

t i«

tis Jacqb.*

em yo»

!

Es

À

Jed

17 Pro

[ s

^

T enint

P

neftellis

rihcipes öentiles ; qutEccleHæ fäa

fem ^ fplen&ofem ,'& &a;bi-litætem Ec-

*Yerunt,

clefiz pertinent,

[fac,

Percuffi tt , :) O ]emfalem ; Ie^

Locum pedum meäräm.) Ecclefiam in

Accipit

linquendo te ante Chriftum impiam,

terris militantem , qux eft

quafi fca-

beillum pedàm Dei, in colef

i

:

r throno

id el,

& poft Chriftum percutiens per Ro-

& h

manos, Vel generatim gi'lloqui:ur Ec-

refidentis faper alas Cherübim. Exod.

:nigma-

clefiam , quam ob peccata fidelium ,

25. 02. & 1. Paralipom. 2g. 9.

j

I

. Carbi.) Humiles, & venera-

qui in ea funt, percuffit, & percutit

Quif

per vexationes infidelium tyrannorum,

bundi, & fupplices, & peenitentes.

-lefium

& hzreticos illi infeftos.

I5. Derelicla.) CGntemP&a, defpecta,

In reconciliatióne m€a7) l ibitamen

uj per te travfrez.) Qui ad te ace

filani,

fubinde reconcilior, cum te per pce»

& Bo

cedere, & tibi ageregari auderet.

al

nitentiam afllictam video.

le fuperiiam .zcularum.j Gloriam

UGpEee o4persemigr - portae :n4 jngiter,

eternam, LXX. vértünt exe/razionega

A0K 2222

Cum

&c.) Eft periphrafis altiflimse pacis,

AT.

Afii deüä?cenfi?)n Perpg.—

hïi&()y

& fummz frequentix. advenientium

ad EÉcclefiam.

Gaudium ip. gentratiohem, 0$ genera-

; Vd

Fortitudo Gentium.) 'Videy di&cta fu«

1202e9.) Ut fcilicet omnes genératio-

,z(/þüf.

pra num. 5

-

nes, & fxcula gaudeant fe effe in Ec-

1 qu& l

12. Solziz

dine. ) Ufque ad folitu-

clefia, ejusque bonis frui.

i;que

dinem.

16. SAgés La Genfinm..) Id ef?:, ut

Thite

- Alludit ad

Chaldeus vertit : Jfazjaberis - drvitiis

10- Gisria Libani, 6$e.)

fabricamgtempli Salomonis , in cujus

papularums

j ad

;

