ftatim pluvidm, &.metffem a vobis.

ho

haldzus. habet

ngs. cOntremifceris ?

25. Infd;d;zf'e:) BPer ufuras,

&

LXX A507m

rmidabitis. ?

alias malas, & dolofas artes wraiïm—w

t

Conuncvebunsiur. Fluiuas maris.

tes,, & injufta Jucra cap tantes-

vt

DBsll. eum . Com. Menocb. T. V.

Li

/

256

*PRöP'HE

T,. JEREMIJA

vexil

27; Sicut decipula plena avibus, fic domus äcrum p]&næ

dolo, ideo magoitcaü funt, & ditati.

£

magnf

28. Incraííai! funt , & impinguau , & praeterierunt fermo--

j

*

Caufam viduse non judicaverunt, cau-

L&

*Iie nes meos peffime.

I.253.fam pupilli nom direxerunt, & judicium pauperum non ju-

tor

à

4 P

Zach. dicaverunt.

9. I0.

29. Numquid

fuper' his non vifitabo, dicit Dominus? aut

mus i

fuper gentem hujufcemodi non ulcifcetur anima mea.

giores

3o. Stupor, & mirabilia fatta funt in terra.

31. Prophetae prophetabant mendacium ,

& face;rdoteS ap-

eus

plaudebant manibus fuis, & populus meus dilexit talia, quid

é(

igitur fiet in noviffimo ejus.

-

&is.

fitat10

CAPUT VL

Cs u

Predicitur. calamitas , ac va[titas. Sferofolymorum ab Z[yrüs ;

Bilir .

eo quod contempferint legem Domini , nec audire «ooluerint. incre-

Boj

mhs er

pationes ; fed omnes, C? potij]mum primates, prophete , ac [a-

D

cerdotes aroaritia, ac dolo fluduerint, ideoque & ipfos €? eorum [a-

alloquirt

labitant

-€rificia Deus abjicit , jubet ergo propbeta eos lugere , quo-

tent de

"iam purga(i conflatorio tion potuerunt.

tntes,

iola,

^XOnfortamini filii Benjamin in medio Teru(alem , & in

li T]?l

I.(/

levate

'Thecua clangite buccina , & fupel/r Bethacarem

vexil-

vicum f

OY

judicaverunt, nec pupilis jus fuum

Antem.

97. Sicur decipula.) Decipulam vo-

reddiderunt.

C/;ill ?j

cat cavéam aucupum, in qua ipfi coi-

locant aves cicures, ut alias fua fpe-

29. Nen vifitabe.) INon puniam.

tibi cla

cie, & cantu alliciant , quafi dicat :

O. Stupor , € mtrabilis.) In Mebr.

t

ad verbum , /fupor, E5 turpitudo, id

Hj'ä, & k

ficut decipula aucupum plena eft avi-

eft, res ftapenda, & indigna , que

00l in

bus, tum decipientibus, tum deceptis;

i

ita domus Judxorum plenz funt dolo,

credatur ob turpitudinem.

äralï*g.

ufüris, & fraudibus , itemque bonis

La terra.) In Judza.

khum (

SI. 4ppiemdebanz.) Mpprobabant,

EU

per ufuras, & fraudes partis.

Magniffcati) Aucti divitiis.

qua dicebantur a Prophetis.

Talia.) Mendacia.

4

B

Ef!kga

29.- Incraffat;.) Ditati.

Qzuid 4gitur fief

im uoviff.

1makeju/s ?)

(

Prarerierunt [ermones meos pejfime-)

Quis erit finis, qux merces tantorum

V.",*.;iü

Violaverunt mandata mea fceleratif-

fcelerum ? -

u

fimis moribus fuis.

a f

Onfort,zmini 27 'Beni;zmirz.)

i

t

Non judicaverunt.) Jufte, aut etiam

PU.

Loquitur ,-ac fi hoftes jam

eas audire contempferunc.

adeffent, ut obfiderent lerufalem, &

1 9

ac fi Düx cives hortaretur ad £ortiter

ÁTnj

Noz dire'xerurzt.) LXX. zoz jmli-

Jentis,

caverunt judicium. pupili , xe&te non

pugnandum.,

tefft*tnr1

N

L

CAPUT' VL

267

Ib

vexillum, quia malum vifum eft ab Aquilone, & con

tri:io

magna.

.

l0«

2. Speciofa,

& delicatee affimilavi filiam Sion:

QU

, 3.Ad eamvenient paftores,& greges eorum fixerunt in ea ten-

u

toria in circuitu, pafcet unusquisque eos, qui fub manu fua funt.

4. San£tificate fuper eam bellum , confurgite, & afcenda-

Ut

mus in meridie: vae nobis, quia decl

giores fattae funt umbrae vefperi.

inavit dies, quxia lon-

D& i OUE

gke, & afcendaMíus in no&te, & diffipemus /domos

2*

ejus.

ud

6.

uia haec dicit Dominus- exercituum

[

e

Caedite lignum

.

ejus, & fundite circa Jerufalem aggerem : hec eft civ

;

1

tas vi-

fitationis) omais calumnia ii

) medio ejus.

Ll2

T. Sicut

l,

Fils Bemjamis.) Nominat potius

jerufalem- facile capiendam.

Vel

T

Benjamin, quam Judam, quia Jere-

per fpeciofam intelligit optimarn ter-

mias erat ex Ánathoth, vico Benja-

ram pafcuam, quo paftores cam ma-

li

min, unde cives fuos alloquitur. — Vel

r

&

nis gregibus convenire folent.

i

alloquitur Benjamitas Hierofolymis

3. Pafres.) TP4ffores vocat Duces

habitantes, ut agros fuos, & villas

Chaldeorum, & zrezes exexcitus.

irent defenfum contra hoftes adven-

tantes.

Pajcet, €fc.) Satiabit fpoliis fuos

Signifïcat hzc omnia fore

milites; vel »4/ze£ fimpliciter pofitum

inutilia.

-

eft pro regzz.

In Hebrzo eft: Pefcez

[l

I5 Thecua)) 'lhecuam ait D. Hier.

uUTiuiquisome m [oco fa.

jat

vicum fuifle in monte fituin, duode-

4- Sanüdfcate f'aper eam bellum. )

xl

cim millibus pafíuum ab Jerufalem di-

Solemni ritu, ac publico bellum in-

ftantém.

qui

dicite contra Judzos; funt enim ver-

Clangite buccina.) In '"Yhecua jubet

ba Chaldeorum.

tuba clangi , & vexillum attolli; quia

dÍcendamus i mcri(!ie.) Omnem

1!

& in loco edito fita erat, & arte mu-

et.

urbis invadendz oppoitunitatem ca-

a

id

nità, & armamentario etiam inflru&ta,

r

ptemus , fiv

-

de die, five de nocte,

3

uod in ea Roboam conftituerat , 2.

five mane, five meridie, expugnemus

q&l&

P

aralip. 1. 12. quafi dicat: ibi de-

eam , vel fenfus eft: Etdamfi meri-

lectum facite , ibi ex armamentario

dies fit, cum huc appulimus, tamen

oppugnationem ftitim | aggrediamur ,

at a

arma depromite ad repugpaüdum

Chaldzis.

ut fi fieri poffit, hac eadem die ur-

Bethacarezm.) M icus eft medius in-

bem capiamus.

tef Jerufalem , & 'T'hecuam in monte.

Va ucbis, qpia declinevir dies.) In

u)

Vexilben4) ln Hebrzo eft: Facem,

vefperam.

Hsc oftendunt , quanta

um

ua fcilicet. adventus hoftis fïgnum

aviditate Chaldei puguaturi elfent ,

4

etur.

quibus dies breves viderentur, & de

i. )

9. Specio]k; 6* delicata.) Mulieri.

nocte etiam pugnarent.

]zlm

Affimilavi , 8c.) Similem effe vidi

ïl,&

Lemgiores faile faünt wmhra.) !Sole

Jerufalem, quz fubito adventu hoftium

nimirum vergente ad occafum.

stie

terretur, neque fe c'lefendit : fignificat

6.Hae dici;Dom,f(zm.)ScilicetChaldæisn

i

*

269

PROPHET. JEREM IZ

effünd

. Sicut frigidam facit cifterna aquam fuam, fic frigïdamx fe-

cit malitiam fuam : iniquitas , & vaíttas audietur in ea

fimu :

)CO'

ram me femper infirmitas, & plaga. .

diem

n

.. $. Erudire Jerufalem, ne forte recedat anima mea a te, ne

forte ponam te defertam, terram inhabitabilem.

t6 p

9. Hzec dicit Dominus exercituum : Uíque ad racemum

terTat

LR

colligent quafijin vinea reliquias lfrael : converte manum

tuam quafi vindemiator ad cartallum.

ftader

diat? 'ecce in-

.1o. Cuiloquar? & quem conteitabor , ut at

dolum.

Circumcifae aures eorum , & audire non poffunt: ecce ver-

u

bum Domini faé£tum eft eis in o

mini:

illud.

pprobrium, & non fuícipient

Is

laboravi fuftinens:

tius et

11. Idcirco furore Domini plengs fum ,

effun.

quam

Ua

(t

9. U/gue ad racemum ceolligenr.) Si-

fuz

M

Ligm;m eju.) Arbores, & ül;fas,

IQ

quz circa Jerufalem funt, ad balli-

cut poíft vindemiam racemi reliqui

ftas , arietesque faciendos.

colliguntur in caniftzo, vel ut feran-

& Wi

cur ad torcular, vel potius , ut come-

Fundite.) Pagn. & Vatablus, effzz-

diíte, id eft , explicate , circuinducite.

dantur; ita plerique omnes Judzi ,

Giviras vifitationis , €6c. ) Quun

etiam , qui alias captivitates evafe-

Láa.,

Deus punit, & hoftibus in predam

rant , fab Sedécia captivi crahentur in

T Con|

tradit , quia omne calamniarum, &

Babylonem.

ii

oppreffionum genus in ea eft.

Converte zAnum ... ad cart;zl!wn.)

Vel fant verba Dei ad Chaldzos,

Ef

7. Sicut frigudam . feciz)) Quemad-

Tüem,

modum cifterne, & putei. profundi

vel Chaldeorum ad fe invicem, ut

n

etiant repentes aquas in eos influentes

fubaudiatur, dicezres : converze , &fc.

€XEF€ L

zftivo tempore infrigidant, licet ma-

id eft, collige, & in cartallum conjice.

bum p:

enus calor fit in aere, & circa os pu-

Cartallum, ) Cartallus, eft. caniftrum,

*.ï'ï'uug

tei: ita corda populi hujus nec calore

cujus pars ima anga(ítior eft; quam

tem f

beneficiorum divinorum, nec ardore

fuperior.

buss&ï

concionum Prophetarum calorem con-

YO. Cur logttar ? )

Sunt vei-b;l Dei,

cipere potuerunt , fed magis frigida

vel Prophetz , quafi dicat: cam hec

tüm

nf

facta funt..

Vel ficut puteus fngi-

ita fint, tamen nihil proficio eos ad-

VJ?* &

dam aquam femper ebullit , ità nos

monendo; verbuim enim Dei, vel au-

Vtls ]

omne fceleris genus.

dire nolant, vel etiam irrident.

Y

ls

Iniquitat , & vaffztas. ) Opprefio

lacircumcila aures, ) Chaldeas, sb

pauperum. femper eft in ea , ficut

turate, ideoque fruftra effunditur fer-

aqua in puteo.

mo, cum non fit auditus.

3

Deï"m

4

Coram me femper , £fc.) Perpetuo

Faum eff eis im apprabrittm.) Q uia

h

video eos afflizere, & percutere pau-

ilud irrident.

»eres, & innocentes.

—II. Lieireo furore Domint , 6c.) Ira,

.

mllïï.ï'?'dr

9. Eradire.) Refpice, & monitis

& zelo vehementi zí(iuo , tantain cer-

Wïem :

profice.

nens populi malitiam.

Sic. dicebat

Ne forte recedat antma mea a te.

David : Ze/w domus fU« cemedit sme,

:Ipl m ü

-

Dopahy

Ne deügxam te amare; vel ne te deferam.

Pfdlv 63- IO.

C

€AXPUIT Vl

269

fe.

effunde fuper parvulum foris, & fuper confilium juvenum

e0

fimul: vir enim C

dierum.

.

:m muliere capiet?r—, feunex cum: pleno «

x

I2. Et tranfi

bunt domus eorum ad alïerOS; agri, & uxo-

res pariter; quia extendam man

J

terram , dicit Dominus.

;

um meam fqper habiþantes

3

Ü

13. * A minore quippe ufque ad majore

m omnes aväritiæ TCR

ftudent; & a propheta uíque ad facerdotem cuntti faciunt

56-1i.

I

dolum.

Intra

E

14. Et curabant contritionem filiee populi mei cum igno- 919

t

minia dicentes: Pax, pax: & non erat pax.

15. Confufi funt, quia abominationem fecerunt: quin po-

n

tius confufione non funt confufi, & erubefcere nefcierunt,

]

quam ob rem cadent inter ruentes : in tempore vifitationis

u-

fuse corruent, dicit Dominus.

$i

qux

:6. Haec dicit Dominus: State fuper vias, & videte

M

& am-

& .interrogäte de femitis antiquis, quae fit via bona,

Hs

3

bula-

n

ife

Laborav: f?/fi;zem. ) Non Pöiïum

quam p

opulus

f

fufes fuítinebit.

i

pe fruftratus, &;con—

i

-

me continere , prxteritum pro prz-

fenti.

Pax, Pax.) l|Meendaciter promitten-

Effande, &c.) O Jeremia, hunc fu-

tes, populo. fore, ut Deus non im-

))

mitteret bellum.

084

rorem, & funeltum verbum Domini.

]

Super parvvulum foris;) Etande foras,

15. Confufi funt, €fc.) Confundentur,

ff

exere zelum , annuntta Domini ver-

bum parvulis, & juvenibus , ut. pa-

quia apparebit eos falfo pacem pro-

0

mifife, cum non effet pax, vel coz-

hn,

tribus, & avis narrent, aut illi fal-

fufí fuzz.

Id eft, coniundi debuif-

a

tem fciant, & doleint fe cum patri-

fent, fi abominationes fceleru

bus, & rebus omnibus capiendos.

.m Íuo-

rum perpendiiient.

Jél

Confilium. ) Congregationem , co-

Quin. porius confufrone non dunt con-

4C

tum.

fs €«.) At ipfi confufi non funt,

Vir eniz rmä enuliere , &c.) Omnis

-

nec illos puduit, aut poenituit fce-

i

&tatis homines , infantes , pueros ,

lerum.

viros, fenes , mulieres.

Cadegt imter vuentes. ) " Communi

IQ. Extendam mauum meam.) Ut

ruina involventur.

i

g

percutiam.

I3. O»nes.) Plerique, multi.

La tempore vifitattoni. ) Cum eos

I.g Curabant contrz'tiomm.) Pr()phf:—

punivero, & vifitavero in virga ini-

T

te£, & Sacerdotes confolabantur, &

quicaces eorum.

micizare conabantur dolorem , X ti-

16. Srate fuper vias.) Speculamini,

It

morem, quem ex futura calamitate,

& confíiderate vids, id eft, vivendi

2l

quam- illi comminabant, concipiebat

pat

rationes , & femitas antiquas , quo-

t

pop ulus.

modo vixerint majores veftrt Abra-

Cum ignomiaia.

bam , Ifaac , & Jacob, &c,

) Ad ignmpinizuþ,

P

270

«PROPHET.]EREMïä

*Mfat. bulateï in ea: * & invenietis refrigerium animabus veftris.

u

429 Et dixerunt: Non ambulabimus.

tribula

,

17. Et coníütui fuper vos fpeculatores.

tubse. Etdixerunt: Non audiemus.

Audite'.'vockem.

N

gladiu;

18. Ideo audite Gente

:

s,& c*ognofce congrega':i(—), quanta

«b

ego. faciam eis.

Detre:

19. Auüdi teiva: Ecce ego adducam. mala fuper populum

peu w

iftum, fru&tum cogitaionum ejus:

quia verbg, mea non au-

*Ifaie

dierunt, & legei meam projecerunt.

& pro

20. * Ut quid mihi thus de Saba affertis ,

& calamum fua-

1. II*

';8(

ve olentem de terra longinqua ? holocaultomata veftra non

funt accepta, & victimae veftrae non placuerunt mibi.

lenter

25

21. Propterea hec dicit Dominus: Ecce ego dabo in po-

pulum iítum ruinas, & ruent in eis

bum,f

patres , & filii fimul, vi-

contr

cinus, & proximus peribunt.

22. Hxec dicit Dominus: Ecce populu

20

s venit de terra Aqui-

fcit il

lonis, & gens magna confurget a finibus terrae.

£

u

25. Sagittam , & fcutum arripiet: crudelis eft & non mife-

edfent, 1

Tebitur.

Vox ejus quafi mare fonabit; & fuper equos aícen-

qnfpira

dent , preeparati

.

2 d

S1on.

L

..?gaü Vir ad preelium , adverfum te ïfilia

A

a peri

24.þ Au-

«

Refrigerium.) Solatium , levamen-

dum opera eorum, 65 fecumdum negu

fiseld

tum in crumnis.

*

If'

Vititi

N

tiam adimventionum ipforum.

17. Conflitut (uper vos fpeculateres.)

QO. hus de Saba, €$c. ) "I hus ex

25, ;

Prophetas , qui fpeculatores vocan-

Arabia Sabxa adveétum.

9 popu]

Cilicie

tur, quia longe prevident, quz futu-

Calamum.) Aromaticum, vide dicta

lbt Y

ra funt; quaít dicat, quia vos ipfi,

fupra Ifa. 43. 24. ex his; aliisque aro-

ut debebatis fpeculari vias D

LU

omini ,

matibus fiebat unguentum gratiiïimi

lii

noluiftis, dedi vobis Prophetas , qui

odoris. Vide Exod. 50. 34. 35.

:

tillne ,

eas vobis demonítrent.

Cum m'

Heolocautomata.) Holocaufta.

Vocem rzzba.

Prophete, exaltantis

2]. Daio im poprium ifhum THITAS.

litur,

quafi tubz- vocem fuam. Ifa. 55. T.

Immittam calamitates, clades, & ftra-

ür r

Yaf

18- Cozgregar0.). Omnium Gen-

ges, quibus patres cum filiis, vicini

tium.

cum proximis fuis involvantur.

ï;p,

.Quanta ego faciam ris.) Cuam mul-

Colhs.

ls

22. Populus.) Magna hoftium mul-

tebit

mittam.-

tà, & quam gravia mala eis im-

titudo.

De teYra. Aquilonis, ) E. Chaldza,

Àij,

^* IY9. dudi terra.) juda.

4

dim,

;

que Judze Aquilonaris eft, ut fupra

SC/:*;

FIrau»se cogiratzonum e,

s.) Suppli-

cí IT ni.Ig. & 14. cap. 3- I8. & 4. 6.

&ylora

cia confiliis, & ftudiis eorum digna,

2 1

fic Píal. 27. 4. dicitur: 04 Ls Jecun-

23- Quefi vir.) Àc fi unus tantum

quiy t

-

ffaï

D

F^

iX'C APUT VL

271

tl

24. Audivimus famam ejus, diffolutae funt manus noftrae:

tribulatio apprehendit.nos, dolores ut parturientem.

em

25. Nolite exire ad agros, & in via

:

ne ambuletis, quoniam

gladius 1nimici pavor in circuitu.

Wbl

-26. Filia populi mei accingere cilicio , & confpergere ci-

Ut

nere: lu£tum unigeniti fac tibi

,'"plan&qm amarum, quia re-

pente veniet vaíta:or fuper nos.

dU

27. Probatorem dedi te in

& probabis viam eorum:

populo meo'robuftum: &Xfcies,

Ua

28. Omnes ifti principes declinantes ,

: ambulantes fraüdu-

u

lenter, &s, & ferrum: univerfi corrüpti funt.

29. Defecit fufllatorium , in igne confumptum eft plum-

po

Y

bum, fruftra confiavit

confumptae.

AconHator : malitiae enim e,orum non funt

20. Argentum re

nus pro-

ul

jecit illos.

pfobum vocate ecx)s,. quiaà Domi

CAPUT

fe

effent , unahimiter in tuam perniciem

fed es, potius, & ferrum , inflexibi-

al

confpirantes.

les, impudentes.

|lia

24- Audivimw; 6c.) Hxc dicuntur

Corrupti /itnt.)

Moribus , 'H'ebr. &

in perfona Judzorum.

Chaldzus aftive corraprores, id. eft,

vitiorum magiítri, fedentés z cathe-

LU

QS. Quoniam gladins inigici.) Ho-

ftis gladio armatus eft, in circuitu ci-

dra peffilentia. . Pfal. z. z.

529. Defecit fufdtarium.) Suffllato-

n

vitatis pavorem incutiens.

rium appellat folles, quibus excitatur

324

26. Filia populi mei.) O Jerufalem,

ipnis; qua metaphora Jeremiw os 1-

o popule mi dile&te, ut filia.

gnificatur, qui probator, & conflator

Cilicio.) Sacco , ut in luctu fieri fo-

a Deo fuerat conftitutus; fenfus ergo

u

lebat. Vide fup. cap. 4. n. 8.

eft: follis defecit, id eft, clamando,

J0«

Lutlum wnigentt , G1 c. ) Vehemen-

& concionando fatigatus, & raucus

r

tiffime, & amariffime luge, ut fit,

factus fum.

cum uni

renitus filius parentibus eri-

Cozfumptum eff pluembnum.) Argento,

pitur.

B

ic & Amos g. Io. & Za-

alisque metallis adujteratis: ut per

«e

)

char. I2. 10.

conflatorium vi ignis feparetur íco-

li

Vaflator.) Chaldxorum exercitus.

ria, & materia aliena , admifceri fo-

Q7. Probatorem.) Conflatorem , ex-

lebat, plumbum , ut melius flueret ar-

dni

entun, & minori cum detrimento

coctorem metalli, quid fignificet, pa-

tebit ex fequentibus.

l'epurgaretur.

Ita fiebat. olim , ante-

ul

Re^nfhun.) Interritum , imp

quam in hanc rem argenti vivi efhli-

dum.

'av— i-

cacia conflatoribus, qui jam illo utun-

m

Scies , E5 probabis, &€6c. ) Probabis,

tur, innotuifiet ; fignificat hac plum-

Prä

explorabis actiones eorum.

bi metaphora, omnem diligentiam in-

Q8. Principes declinantes.) Reb.elles

utilem £uiffe, & fucceffu caruiffe.

qui a me deficiunt, & declinant.

Ó

40. Re»robum.) Quod Ícilicet pur-

j

4&s, O ferrmn.

/1

Non funt aurum ,

gari'non potelt.

Ll

272

PROPHET. JEREMI.£

CATPUT :VIE

LE

non p

Ouod frufira confidant in templo , pe[Fima perþetrafafes 659 jre-

ii

ficut & patres eorum: quapropter. de-

te Daai

pbetas audire nolentes ,

nuntiat templum ab/zczefzdwn C? terram S*uda redigendam in foli-

1o. F

IDVoCa

?udinem ; nec. profuturam orationem jferemzæ pro illis, nec oblata

ab eis facrificia propter excelja Topbet in valle filii Ennom :

quií

C muliiplices ipforum malitias.

li

lfa.

Erbum quod fa&tum eft ad Jeremiam a Dommo di-

QZ0. e7

V

cens ;

-

D.l

2. Sta in porta domus Domini,& pr gedica ibi verbum 1Hud

ipninc

& dic: Audite verbum Domini omnis Juda, qui 1ngred1mm1

pu]. m

.per portas has, ut adoretis Dominum:

p. ]

5*'Ini*'ra

3. Hsec dicit Dominus exercituum Deus Ifrael: * Bonas

QUs à

25*1:» facite vias veftras, & ftudia veftra: & habitabo vobifcum in

107 d

loco ifto.

l

4. Nolite confidere in verbis mendacii, dicentes: Templum

feum

Domini, templum Domini, templum Domini eft

i vob

$. Quoniam fi bene direxeritis vias veltras,

& ftudia ve-

ftra: fi feceritis judicium inter virum, & proximum ejus.

B

W6 ve

6. Advens , & pupillo, & viduse non feceritis calumniam,

16

nec fangumem innocentem effuderits in loco hoc, & pott

VIS lQU

deos alienos non ambulaveritis in malum vobifmet Ipfïs :

exauti

7. Habitabo vobifcum in loco ifto: in terra, quam dedi pa-

N—

tribus veftris a fzeculo, & ufque in feeculum,

(

8 Ecce

QIH]P

I'VI

dam Domini fant, cum fint populus

Qu-.Q

J

N parta domus Domini.) 'lempli,

ubi nixgna frequentia , ut ab

Deo fepofitus , & facer ; itaque nihil

ab hoftibus timendum.

9 N

omnibus audl aris.

Qu

(5

S. $i beme direxeritis vias "veffras.)

lo E

2

Bonas facite.)) Cornglte TROres

Si nmores vefhos, re&os, juftos, &

Wgt)

veltros.

fanctos feceritis.

Et babitabo, j Müoqui mnon habi-

ll

tabo.

$£ fcær;tt& ]yzdmytm, &67.) Si refte

VN

]udlc averitis inter litigintes; &.cui-

plum

M

In verbi mesndacit-) Qus VOblS

que jus faum tri ibneritis.

—

falíis Pz Ophetis

fugveruntur.

7« Habitabo vobifcum.) HT Hebrzo,

piat

lo

metts

Tem;lenm Dominut , U'c) Id. eft , ni-

ut nunc legitur, eft:

Habitare fa-

aCrifie

hil nobis a Chaldeis timemus, cum

cíam 'wos , fed fententia eft. eadem.

Eep

zpud nos fit templum Domini.

Ín

Non patiar vos traduci in Babylo-

Hebr?*n eft: Templum Domint ipfi, id

hnem

juxta me , & meum templuin

hh, J

l*Cmgm

eft ipfi Judsi quafi templum quod-

eritis Jerofolymis.

i

"

CAfU—T VIH.-

273

8 Ecce vos confiditis vobis in fermonibus mendacii , qui

non proderunt vobis:

jrt-

9. Furari , occidere, adulterari, 'jUrare mendaciter, liba-

d

re Baalim, & ire poft deos alienos, quos ignoratis.

ij

1o. Et veniftis, & ftetiftis coram me in domo hac, in qua

llaft

invocatum eft nomen meum , & dixiftis: Liberati fumus, eo

-

n

quod fecerimus omnes abominationes iftas.

—S .*Mat.,

1r. * Numquid ergo fpelunca latronum fa&a eft domu

ifta, in qua invocatum eft nomen meum in oculis veftris? 21.13.

; üi

:

AY Cs

ego, ego fum: ego vidi, dici: Dominus.

12. Ite ad locum meum in Silo, ubi habitavit nomen meum

ILIT.

Lncae

luf,

aprincipio: & videte

miri

puh mei Ifrael.

, qua fecerim ei propter malitiam . po- rg.46.

13. Et nunc, quia feciftis omnia opera haec, dicit Domi-

Onas

nus: & locutusad fum vos mane confurgens , &loquens , &

1 lt

non audiftis: * & vocavi vos, & non refpondiftis:

. Prov.

14. * Faciam domui huic , in qua invocatum eft nomen 1. 24

aig

lum

meum , & in qua vos habetis fiduciam , & loco, quem de-

65- IQ'

di vobis, & patribus velftris , ficut feci Silo.

1Reg.

|ye-

r$. Et projiciam vos a facie mea, ficut pro

jegi omnes fra-

4. 20-

tres veflros: univerfum femen Ephraim.

faity

16. * 'Tu ergo noli orare pro populo hoc, ne affumas pro «[nfra

poü

eis laudem , & orationem , & non obfiftas mihi: quia nOn r4.11.

exaudiam te.

Á

17. Non

V

u

4 faculo, €5 ufgue im fusculum. ) —

I2. Fideze, qua fecer;m, 6c.) No-

j

Quam olim dedi patribus veftris, ut

lite confidere, quod templum apud

eam perpetuo pol[fiderent ; quafi di-

vos habeatis: num quemadmodum de-

cat : Servabo promiffa mea.

ftruxi Silo, ubi prius habitavi , ita

pulüs

gl

Q. Sermonibus mendacii.) Rebus va-

& templum non deftruam , & Je-

nis, que ftatim enumerantur.

rufalem propter peccata evertam ?

10O. £e 71404 fecerimm:) Aliqui in-

Pfal 77. 60. & repulit taberzaculum

7

terpretantur , quamvis fecerimus.

S4lo , E& tabernaculum [uum4 nbi habi-

5

tavit in bominzius.

lI. ANwmquid ergo fpelumca latro-

zum, &c. ? ) Ut fcilicet vos in tem-

I3. Mane con[urgeus:.) 'lempeftive,

st

plum quafi in antrum latronum reci-

folicite, vigilanter, opportuno tempo-

.U«

piatis, & omnia vobis tuta exifli-

nutmn.

re, quale rebus agendis eft matuti-

meétis, fi ex male partis aliquod mihi

jt20

facrificium offeratis.

I$. Usrver[um femen Ephraim. ) In

ef'*

Ego [um, Ego vidi.) Non me fal-

(jett

qua tribu er;it prius illud taberna-

culum.

litis; ego enim ipfe fum , "qui vidi

ylv

facinora veftra.

.16. Laudem.) Dei orationem.

j

Bibl. cum Com. Menoch.Tom. V.

Mm

r

2

(

4

PROPH'ET ]EREMIJE-f

17. Nonne vides, quid ifti faciunt in

-civitatibus ]udax,'» &

:

2b

ie1U

at

in plateis Jerufalem?

18. Filii colligunt lignà , & patres füccendunt ignem, &

&lqhe

mulieres confpergunt adipem, ut faciant placentas reginc

23

codli, & libent diis alienis, & me ad iracundiam provocent.

vique

19. Numquid me ad iracundiam provocant, dicit Domi-

pheta

*

U

nus? nonne femctipfos in confufionem vultus fui.

20. Ideo haec dicit Dominus Deus: Ecce furor meus, &

fe

G 1n

indignatio mea confiatur fuper locum iftum, fuper viros, &

quam

fuper jumeata , & fuper lignum regionis, & fuper fruges

1

terra , & fuccendetur, & non extinguetur.

te, d

- 21. Hzc dicit Dominus exercituum Deus Ifrael: Holocau-

"

ftomata veftra addite vi&timis veftris, & comedite carnes.

Cen .

22. Quia non fum locutus cum patribus veftris, & non

& ab

praecepi eis, in die, qua eduxi eos de terra JEgypti, de ver-

$

20

bo holocauftomatum , & vittimarum.

»l

EH

23. Sed hoc verbum przcepi eis, dicens : Audite vocem

futor

üi

meam, & ero vobis Deus, & vos eritis mihi populus , & am-

30

bulate in omni via quam mandavi' vobis, ut ben—e fit vobis.

0R

CREUR

ii

24. Et

abwitabs

z

3

N;n ob [rfe as mibz';) L(;quicufubïexls $

ego enim non'irafcor', neque huma-

ac fi juftorum ratione impediretur ,

nis moveor affef&tibus.

Nonne [emetipfos , &c. ) Potius illi

& 1

ne, quod vult effe&um daret : fic ait

Ul

jtt

Moyfi Exod. 22. 1o.. Dzmizte me, ut

aliquando eam ob caufam confun-

ii

? asf/carv furór meus contra €05, & de-

dentur, id eft, . pudore, & ignomi-

-

dcam e0s, &'e,

nia afficientur.

[|

v

Xà no

I8. Fz/zi a!liguät ligza, 8c.) Omnes;

Do. Cesflarur.) Incenditur, LXX.

effuuditar.

Xf

qui in familia funt, confecerunt ali-

B

Lignmum.) Axborzes.

Doy n

quid ad facrificia idolorum.

2I. .4dd;te.) Addite

fane imlocau-—

præc

Con[pergunt adipem. ) In Hebr. eft:

fta holocauftis, & victimis pacificis,

bon

I

pousnt confberfiomem , confperfionem

indeque de more juxta lepem Lev. 7.

T

autem vocant farinam, aquam, falem,

16. comedite.

Eitironi:. Holocau-

p

if

butyrum , aut adipem , & fi quid

ftà veftra non me placabunt, nec vo-

I

aliud ad-faciendas placentas mifce-

bis proderunt, quià e1 nihil pendo,

ts

batur.

quamdïu mores veftros non corri-

TUpt

Regisa celi,) Ling , cui facrificare

gitis.

iueli

folebant, qu& ccli

eginzt propter

22.

uia 172074 fum decutus , &$c.

magnitudinem , & fplendorem effe vi-

Locutus quidem erat de holocauftis,

lr

d

debatur, ficut $01 Rex.

hW

victimis , eaque inftituerat, ut ex

Nj

19. Numquad me ad macundiam pra-

Levitico manifeftum et, fed loquitur

m n

wocant?) lNon mihi, fed fibi nocent;

&CIt.

comparate ; ut cum dicit : Mij?"wr-

I

*

D)

CA P,UIIT VI.

275

IN

24. Et non audierunt , nec inclinaverunt aurem fuam: fed

abierunt in voluntatibus, & in pravitate cordis fui mali: fa-

&

&ique funt retrorfum , & non 1n ante.

n&

25. A die, qua egreffi funt patres eorum de terra Agypti,

Q

ufque ad diem hanc. Et mifi ad vos omnes fervos meos pro--

[

phetas per diem confurgens diluculo, & mittens.

*

26. Et non audierunt me, nec 1

nélinaverunt aurem fuam ; "Infra

16.12.

fed induraverunt cervicem fuam: " & pejus operati funt,

i

quam patres eorum.

gea

27. Et loqueris a

d eos omnia verba hec , & non audient

-

te, & vocabis eos, & non refpondebunt tibi.

divit vo-

qU-

.28. Et dices ad eos: Haec eft gens , quae non au

cem Domini Dei fui , nec recepit difciplinam: periit fides,

(un

& ablata eft de ore eorum.

a

29. "Tonde capillum tuum, & pr

ojice, & fume in direttum

planttum: quia projecit'Dlenus , & reliquit generationem

em

furoris fui :

ffje

-30. Quia fecerunt filii ïuda malum in oculis meis, dicit

Sis.

Dominus. Pofuerunt offendicula fua in domo, in qua invo-

x

catum eft nomen meum , ut polluerent eam:

Et

31 Et eedificaverunt excelfa Tophet,

fi-

Mm 23

uques eft in valle

t

Dd

",g;d'm vole zon faerifecsum, — Ofese 60.6. &.veram religionem intelligit ; ve]

il

fidelitatem , & veracitatem.

iIMatth. 9. 13. & 12. 7.. id eft, inagis

n

imifericordiam volo,

uam facrifici

uri,

29. Tende capillum tuum.) Lu]e-

1l

vel nolo facrificium

1

ine mifericordia;

rufalem cum tuis filiis, & incolis Ju-

ita hoc loco dicit fe non przcepilfe

d«is in argumentum doloris, & lu-

facrificia, quia prius, & potius bo-

&us.

D. Hier. ad hunc locum : 4psz

nos mores prxceperat, vel quia non

veteres bac erat ommntum confuettdo. [u-

gentium tondere ca[ariem : at munec €

u

preceperat offerri fibi facrificia fine

contrario dimittere lutlus smdictum eff.

bonis moribus.

1j

24. In volunt atibus , Efc) Suas con-

Sume im dire&um plancium , &v )

j

cupifcentias fequentes.

Clama recta in altum , contenta vo-

1

Fatligue fünt retrorfum , O. ) - Po-

ce ejula , ut audigcur planctus fu-

P

tius retrocefferunt ,. quam proceffe-

per montes.

0.

runt ; potius fa&i funt pejores, quam

Generationem füroris fui.) Contra quzmi

j

meliores.

furor ipfius incenfus erat.

2S. Per d;em con[urgens.

, ) . Vide

30. Offendicula.) Idola, & ftatuam,

7

fapta n. I5.

i

29. Nec recepit. difeiplinam.) Ad-

Baal, quibus offenfus eft Deus,

e

que Jud:eis fuerunt in fcandalum , &

monitionibus , aut plagis non pro-

caufam ruinz.

1

fecit.

h

Perizt fides.) Vel fidem m Deum ;

51. 4Edifícaverani exfeyïv.) Altaria,.

|

D)

276

P'ROPHET. ]EREMIZE

li Ennom : ut inciderent filios fuos

s

, & filias fuas igni quze

ambul

non praecepi, nec cogitavi in corde meo.

Collige

/32. Ideo ecce dies venient, dicit Dominus: & non dicetur

Cem .

amplius, Tophet, & vallis filii Ennom: fed vallis interfe-

H

Cionis, & fepelient in Tophet, eo quod non fit locus.

T

f

33. Et erit morticinum populi hujus in cibos volucribus

dereli

coeli, & beftiis terrae , & non erit, qui abigat.

! E

Fzec.

34. * Et quiefcere faciam de urbibus Juda, & de plateis

cadit,

26.15. Jerufalem, vocem gaudii, & vocem ltitiee, vocein fponfi, &

$(

vocem fponfa: in defolationem enim erit terra.

fione (

"

CA POUT . VHE

Iu

hi

Is

$À

Quia tam reges, optimates, Jacerdotes ac propbeta, quam reliquu

populus ad idololatriam converf[i funt , & non confiderato Domini

DUr, m

Cens

judicio omnes relicta veritate [Fuduerunt. avaritie , ac idololatrie,

n

j &

ü

& Dominum provocantes moluerunt vefipifcere : ideo ab bo-

13

ffübus crudeliffimis afffigentur.

Tündo

I. T N illo tempore, ait Dominus: Ejicient offar

egum Iu—da :

dütem

À & offa principum ejus, & offa facerdotum, & ofía pro-

0. Q

phetarum , & offa eorum,

obifcu

| qqui habitaverunt Jeruíalem, de fe-

pulcris fuis.

4. Et expan

dent ea ad folem , & lumen, & omnem mili-

fcriþan

tiam coeli, que dilexerunt, & quibus fervieruvnt,» & poft quae

m

am-

u ij

quz excelfa 'in excelfis collibus, aut

gnifïCZ'tt Ennom) fed ftragis, & in-

fàm, &

imontibus ericebant.

terfe&tionis ,

3-j

Topheth.

l'opheth erat lucus,

dentur.

quia ibi pl,urjmi Occi-

LT

fhünta

& témplum Moloch, & dicebatur

Et fepelient im Topheth. ) Ubi in-

"n nl

Topheth, a

3 foph , id eft tym-

terfecti. fuerint, ficut in bello fieri

[ anhj

panum, quod pulfabant Idololatre,

folet.

ts

$ Am

ne Vagitus parvulorum | occiforum

Eo quod non fft locus, ) Aliusfepeliendi.

hq

audiretur a parentibus; Moloch vero

233- Morticimgm.) C adavera.

ul

fuit Saturnus.

34. Ef quie[cera faciam, €7c.) Fa-

h*ïu]

I» valle f Emzam.) Locus erat

ciam, ut nemo fit, qui gaudeat, ne-

li Ef'xl*;*r; t 7

[

amcniffimus prope Jerufalem, ita for-

mo , qui letetur , nemo, qui nuptias

taffe appellatus a nomine polffefforis

celebret;, fed ut omnes luzeant.

2

agri illiu$.

Jjcient , tc.) Chaldai vi&tores,

Cv

5

UV. l.gïkyf

32. Nen dicttur amplis Topherh.)

five ex cru 'elitate , five auri,

Alludit ad verbum m5 Zapba, quod

aut alicujus alterins pretiofe rei que-

$ 4

fiznificat pz/cbrum effe, quafi dicat:

rende caufa, que de veterum more

EU /

"T'opheth non vocabitur amplius 776-

cum cadaveribus effet fepulta.

tlmq

u

pheth, id eft, locus pulchritüdinis ,

di Ater,

2. Militiam celi.) Stellas intelli aE

amocnitatis, & gratig ( hoc enim fi-

ut Fupra non femel explicatum eft.

4opy tl,

m i

CAPUT

VHI.

277

g

ambulaverunt , & quze quaefiverunt, & adoraverunt: non

tüf

colligentur, & non fe

clem .erra erunt.

p»,elienïuqr : in fterquilinium fuper 'fa-

r

3. Et eligent magis mortem, quam vitam omnes , qui' re-

fidui fuerint de cognatione hac peffima in univerfi

QUS

$ locis, quze

dereliéta funt, ad quse ejeci eos: dicitDomi

nus exercituum.

DN

4. Et dices ad eos : Hzec dicit Dominus

umquid qui

tels

cadit, non refürget? & qui averfus eft, non rev

ertetur.

)

5. Quare ergo averfus eft populus ifte in Jerufalem aver-

fione. contentiofa? A

runt reverti.

pprehengierunt mendacium, & nolue-

il

6. Attendi, & aufcultavi5 nemo, quod bonum eft, loqui-

il

tur, nullus eft, qui agat poenitentiam fu

per peccato fuo, di-

cens: Quid feci? omnes converfi

funt ad curfum

fuum, qua-

if

fi equus impetu vadens ad praelium.

7. Milvus in ccelo cognovit tempus fuum , turtur , & hi-

rundo, & ciconia cuftodierunt tempusadven

cus fui: po*pulus

d

autem meusnon cognovit judicium Domini.

10

.8. Quomodo dicitis

Sapientes nos fumus, & lex Domini

fe-

nobifcum eft? v

r

ere mendacium operatu; eft ftylus mendax

fcriþarum.

l-

Mm 3

9. Con.

u

l

z dilexerunt.) Quia folem, lu-

pfeudoïogias falforum | Pro

phetarum

nam, & ftellas pro diis coluerant.

amplexi funt.

if

3. Ehgent.) Optabunt.

(

6. Ad curfim feum , €7. c€.) Confue-

Qua dereli&la fumnr, €5c.) In locis

tudinem fuam peccandi, vel id, in

montanis, abditis, & defertis, ad quie

quod corruptz. natüre im

petu fere-

If

fe contulerunt , qui fuga elabi po-

bantur; equis fimiles

"erl

tu:zrunt.

; InAgno impetu

irruunt in prelium.

4. Nemquid qui cadit. oon refurger 7)

Y

I2 celo.

di

AÀn quisquam tam perverfus, & ob-

temperie.

) Ex cclo, ex cclli

ftinatus effe folet, qui fi cecidit , non

refurgnt ?

Cognovit fempts

fu. ) "l'empus fci-

^

licet migrationi f9)

pportunum, Ccum ex

fit

Er qui. averfus eff, &c. ) An ; qui

frigidioribus loci

$ ad repentes cualí

jis

averfus eft a re&a via, & ab iila ab-

CI'I"AV':t, non revertetur, ut errorem

faciunt hirundines

plagas redire expedit, quod etium

^ turtures, «& ci-

&

corrigat ?

coniz.

"

8. 4verfus eff.) A Deo.

N2 cognovit jedicium Domini.

Ut-

