20. * Et ingreifi funt ad Gentes, ad quas introierunit; & pol- * ifaie

luerunt nomen fantctum meum, cum diceretur de eis : Po- «2. s.

| lirael,

Ont.

pulus Domini ifte eft , & de terra ejus egréffi funt.

n &

21. Et peperci nomini fan&to meo, quod polluerat domus * ?*

. Ifrael in Gentibus , ad quas ingreffi funt.

devo-

"m

22. Idcirco dices domui Ifrael: Hzec dicit Dominus Deus:

Non propter vos ego faciam, domus Ifrael, fed propter nomen

gentem

fan&um meum, quod polluiftis in Gentibus, ad quas intraftis.

1 Get-

25. Et fanttificabo nomen meum magnum , quod pollutum

eft inter Gentes, quod polluifis in medio earum : ut fciant

&ger-

Gentes, quia ego Dominus, ait Dominus exercituum, cum

fanttificatus fuero in vobis coram eis.

24. "'ollam quippe vos de Gentibus, & congregabo vos de

110 äïï*'y

univerfis terris, & ad ducam vos in terram veftram.

minüt

25. Et effundam fuper vos aquam mundam, & mundabimini

ab omnibus in

quinamentis veftris, & ab univerfis idolis veftris

.

guines

mundabo vos.

r; eart

26. * Et dabo vobis co

r novum, cïz fpi.ritum novum pon

am * Sup.

i

in II-Ig.

) Nor

I9 Aa'inþ"/ve—:ztimäs.) O pera.

non eft ergo Dominus Deus eorum

judicavi.) Punivi.

g CO*

tam potens, ut illi putant.

üm VOM?

. 2o. Et ingreffi. funt. ) Cumque in-

2I- Pepercz.) Parcam.,

abitatore?

grefli effent ad gentes , ad quas in

Nomini fantlo meo.) Ratïbneln ha-

captivitatem abierunt.

bebo nominis fancti mei, non patiar,

p

Pollzerzmt , €$c.^ Occafionem dede-

ut diu inter gentes polluatur, fed re-

) Ignmi,-:

.runt, ut pentes nomen meum polliue-

ducam eos ex captivitate in terram

a lal

rent, & contumeliis afficerent, dicen-

fuam, non propter eorum merita, fed

tes, me non potuilfe vos e manibus

propter nomen meum, ne diutius pol-

hoftium liberare, non intelligentes vos

luatur ,- & impotens exiftimer.

;, [itei

non hqflium virtute, fed meo per-

23. Santiificabo.) San&um, & ad-

miffu , juftoque judicio fuperatos ,

mirabile illud oftendam.

Ti

vel polluerunt, & ignominia affece-

Cum . favtlificatus fuero, €4 c. ) Cum

runt nomen meum fceleribus, & pra-

nomen meum fanctum effe oftendero

vis ftudiis fuis.

vobis liberandis ,. illis cernentibus.

1 ud mey

Cum dicerctur de ej.) Cum . tamen

Sanftificare nomen, eft eximere illud

eXhVOff m

de eis diceretur : populus Domini

ab injuriis, & probris hominum, fic

irmudea

eft ifte, & veniens e terra, que. fan-

pollui, eft probzis affici.

ïum]&ae:

Qa dicitur, quod illis ad fanctitatem

incitamento effe debuiffet. Vel quafi

25. Ef effundam [uper vos dQ

? i(iOlO)äs—

mundam , €c. ) Sionificat aquam ba-

1

ita argumentarentur gentes: populus

ptif-.r. atis, qua Chri

tus mundavit Ec-

Domini eft hic, & tamen de terra fua

clefiam , per. davacruss r

egenerationis,

eje&us, & in captivitatem ductus eft ;

ad Ephef. 5. 26.

[(lm!r

672

PROPH&ETI;IE EZECHIELIS

in medio veftri: & auferam cor lapideum de carne veftra, &

Y

z

*

Qu

dabo vobis cor carneum.

47. Et fpiritum meum

ponam in medio veftri: & 'faciam*,

queix

71!

ut in praeceptis meis ambuletis , & judicia mea cuftodiatis , &

j

í

operemini.

domu:

28. Ft habitabitis in terra, quam dedi patribus veflris: &

homin

eritis mihi in populum , & ego ero vobis in Deum. -

)

29. Et falvabo vos ex univerfis inquinamentis veftris: &

tibuse

vocabo frumentum, & multiplicabo illud, & non imponam

-

Tun,

vobis famem.

5

30. Et multiplicabo fru£tum ligni, & genimipa agri, ut non

portetis ultra opprobrium famis in Gentibus.

31. Et recordabimini viarum veftrarum pe

fümarum ítu-

] fítu

de en

diorumque non bonorum: & difplicebunt vobis iniquitates

veftrae, & fcelera veftra.

!/7] (z

?

32. Non propter vos ego

faciam, ait Dominus Deus, notum

qui |

fit vobis : confundim

:

ini, & erubefcite fuper viis veftris, do-

mus Ifrael.

33. Hec dicit Dominus Deus: In die, qua mundavero vos

ex omnibus iniquitatibus veftris, & inhabitari fecero urbes,

& inflauravero ruinofa,

a

offibus

44. Et terra deferta fue

rit exculta, qua quondam erat de-

folata in oculis omnis viatoris,

N

3

s. Dicent: terra illa inculta, fa&ta eft ut hoxtus voluptatis:

*

:'('N)

& civi

l(X;D

munitae fe-

36- Gf

tates defertee, & deüitutæ,'at,que fuffoí

derunt.

56.Et

dümaj.

E

96. 4m medio vefiri.) ln corde ve-

tes non exprobrent vobis, quod fame

ia

1Toriamini.

ftro , aat in vifceribus veftris.

4 lique

Cor [«piceum.) Duium , & in. vi-

1. Et recordabiminz , &c.) Partim

ti

Ept D

tia obfrmatun , quod nullam piz,

fuppliciis caftigati , pax

w

m devincdti

Jcter

novo liberatonis: beneficio , -peccato-

Yobi

& falubris doctrine impreiïionem ad-

rDfÓ

ini

CusLe

rum veftrorum vos pcanitebit.

x Pïäm

29. Vocalo frwzentum.) jubebo fru-

32. Nen projter voi-) S&ed propter

M ]rZ

mentum copiofe provenire, non tam

nomen meum, ut dixit n. 22.

£ulaaia. )

Domos femirutas,

d d"m l

corporeum , quam fpirituale ,. dabo

35.

tind i

vobis copiam gratiz, Sacramentorum,

quibus fignificari poifunt anime, quie

W

in peccata corruerunt.

QUi yer

ac piefertim Euchaxiftiz, quibus ani-

4. Er2z ä,t:/u"/;.'ï(t in 0('14["'! , 556', )

3 L

ma pafcatur, & delicietur.

Tüm n

Nos impomam wobis famem. ) Non

Ut patebat omni tranfeunti.

inducam famem fuper vos.

35. Munita feictrusi.) Nunc munite

funt, & tutz, fedeie dixit, pro tu-

30 U

30. Erulum ligni.) Vruttus arbo-

5af.

':f]

zum.

tas efíe; qui enim tuti fant, fedent

Olemribs

quieti , & animo curis foluto.

Opproirium famif im gentibus-) Gen-

lia

CAPUT XXXVI. & XXXVII.

673

iü j

n.&

36. Et fcient Gentes queecumque derelittze fuerint in cir-

fa

C2

cuitu veftro , quia ego Dominus aeificavi diffipata, plantaw-

que inculta, ego Dominus locutus fim, & fecerim.

ld

;

1

37. Heec dicit Dominus Deus:

Adhuc

h

oc invenient me

domus Iírael, ut faciam eis: Multiplicabi

eos ficut gregem

Is

j5

hominum ,

inm: &

38. Ut gregem fanttum, ut gregem Jerufalem in folemnita-

tibus ejus: Sic erunt civitates defertze, plenæ gregibus. horm-

;ponam

num, & Ícient, qma ego Dominus.

Ut non

QUAT-UT XXXVII

Jn figura aridorum o[fium ïevmfcentzum defignat J?lzos J[rael , qui

n, t

qu IN

de omni pro[peritate defperant, reducendos in terram fuam : €? per

duo ligna conjuncia fi fignificat unum fore regnum Sfuda , €& Ifrael ,

! totuTi

gm Jub uno rege ,.ac pa/ïore David obfervaturi fint mandata

ris, do-

Demini, qui cum ipfis pactum feriet

Jempiternum.

or0 V05

ubebï

A€ta eft fuper me manus Domini, & eduxit me in fpiritu

Iu

Domini, & dimifit me in medlo campi, qui erat plenus

oiïï bus:

t de

zEt

thä E

^6 Genres.) Ammonitz, Moabitz ,

gregibus ovium, qux ad facnüca*l-

niba fe

Idumæl, 2 yrii, *

1d0m

209

dum adducuntur (quem gregem fan-

A

nacungue derelita fucrint.) Quia

5

&um vocat) fic erunt omnes urbes;

fupra delendas effe dixerat ,

€

Cäk)

que ante dirutz, & deferre fuerant,

25. ufque ad 29.

;;Ienæ glcolbus homm um

Y Partm

E;0 Dominus locutus fí fm & fecertm.)

devincid

Scient gentes, quod ficut locutus fum,

MAT

zus Domini)Non videtur hoc

:

vobisque promifi, fic re ipfa- feci,

loco prophetiam folum figni-

D ccato

ac prazftiti.

ficare, ut fupra c.

^^5

.

22. &dml,

^

lgvenient mt, tfc. ) Exorabor

fed manum ipfam Dai, qua vifus fibi

l PIOPWF

a domo lfrael, exaudiam eos, & ob-

eft Propheta apprehendi, & in cam-

tinebunt a me, ut faciam eis, quid-

pum deduci, ut idem contigit cap. g.

at

num. 3. tuxt enim hzc mentalis vifio,

d qll'g

qum p etiverint.

non reahs translatio.

n

Sickt gregem L /fammz,m ) Crefcet eo-

rum numerus, ut crefcere folet nu-

Ip [piritu. Dorini.) Significat, quod

ITR

4

mero capitum grex Ovium.

dicebamus , nimirum non corpore ,

jf

36. Ur gregem ferufalem 1n folemui-

fed mente, & fpiritu fe raptum a Do-

c f

mnäm ejus.) Sicut Jerufdlem tribus

mino, vel z fpzzzu idem eft, ac vir-

( i

folemnibus anni temporibus plena eft

tute, & impulfu Domini.

s' fá

«

Bild. cum Com, Menoch. Tom.V.

Q 4434

b

674

'PROIPHETIAE—EZECHIELIS

Tfrael

2. Et circumduxit me pgr ea in gyro: erant autem multa

noftra

valde fuper faciem campi/ficcaque vehementer,

e

*

*

*

n

4. Et dixi

tad me: Fili hominis, putasne vivent o

ffa- ifta?

tus D)

Et dixi : Domine,Deus, tu nofti.

4. Et dixit ad rté : Vaticinare de offibus

'iftis, & dices eis:

(e fer

Tfrael

Offa arida audite verbum Domini.

$. Haec dicit Dominus Deus offibus his: Ecce ego intro-

W

veltra

mittam in vos fpiritum , & vivetis.

6. Et dabo fuper vos nervos, & fuccreícere faciam fuper

D

quiec

vos carnes, & fuper extendam in vobis cutem: & dabo vobis

fpiritum, & vivetis, & ícietis, quia ego Dominus.

ego D«

"

. 7. Et prophetavi ficut praeceperat mihi: faCtus eft autem

fonitus, prophetante me, & ecce commotio: & accefferunt

16

: ;

füper

offa ad ofía, unumquodque ad jun&turam fuam.

g. Et vidi, & ecce fuper ea nervi, & carnes afcenderunt: &

alteru!

domu

extenta eft in eis cutis defuper, & fpiritum non habebant.

9. Et dixit ad me: Vaticinare ad fpiritum, vaticinare fili

& e?tlu

hominis, & dices ad fpiritum: Haec dicit Dominus Deus : À

quatuor ventis veni fpiritus, & infuflla fuper interfe&os iftos,

[

& revivifcant.

z

Io. Et prophetavi,

ficut præceperat mihi, & ingreífus eft

anda, (

&po of

in ea fpiritus, & vixerunt: fteteruntque fuper pedes fuos exer-

&e p

citus grandis nimis valde.

irpe

domus

ettm:

1I. Et dixit ad me: Fili hqminis, offa haec univería,

fic g

Ifrz-zä

j fa

4

3. Putäme vivent offa ;44? ) INon

perinde , atque fi anima ventus effet ;

Jüsmod;

quzrit, an effent vite reftituenda in

non quod ventus fit, fed quod ven-

fe fpeg.

to , id eft , fpiratione, & refpiratione

'

4

ultima refurrectione, fed an mox ef-

fent vivificanda.

vivamus : fic dicitur anima in fan-

CItts &

T« zoffi.) Cui omnia aperta funt ,

guine effe, quia fanguine maxime vi-

1

ego ignoro.

vimus.

.

*X eQtoy

A quatuor ventis.) Ex omni parte:

[ ümi]e

S. Sprritum.) Animam.

9. Sonitus. ) Strepitus O

ffium, que

defïgnat quatuor præcipuas mundi pla-

ameram

movebantur, & alia ad alia accede-

g:5, ex quibus quatuor precipui venti

U w

im

bant.

ant.

€,05 tïlu(

Prophetante me.) Cum adhuc pro-

Ir. Ugiverfa domusl/facl.) Domum

YiCe Y0

phctarem.

Nondum loq:endi finem

lfrael fignificat, que fuit in Babylone

Gs

feceram , cum effectus prophetiz fub-

captiv a, quafi in fepulchro fuii'et mor-

I

j

fecutus eft.

tua,

Applicat parabolam Judzis in

Vuuï, :

Conmmotio.) Offium, aut terrz red-

Babylone captivis, qui de fe, fuoque

hn c

dentis: offa, quz prius erant fepulta.

reditu . actum putabant, neque plus

ICit Qs

9. 44 fpiritum.) Jubens fpiritum ve-

efTe fpei , ut in libertatem, & patriam

Véltum

nire in offium cumulos.

Loquitur

redirent , quam ut offa mortuorum

v —Á—

CAPUT XXXVIIL

675

n multa

Ifrael eft: ipfi dicunt: Aruerunt offa noftra, & periit fpes

u

noftra, & abíci(fi fumus.

h i

I2. Propterea vaticinare, & d

ices ad eos : Hzec dicitDomia

nus Deus : Ecce ego aperiarh tumulos v

efttos, & educam vos

C65 els:

de fepulchris veftris, populus meus: & in

1írael.

F

m vos in terram

13. Et fcietis, quia ego Domíinus, cum aperuero fepulchra

0 intto-

veftra, & eduxero vos de tumulis veftris, popule meus:

14. Et dedero fpiritum meum in vobis, & vixeritis, & re-

1 füpet

0 YObIS

quiefcere vos faciam fuper humum veftram: & fcietis, quia

ego Dominus locutus fum, & feci, ait Dominus Deus.

15. Et fa&tus eft fermo Domini ad me, dicens:

t aucem

efferunt

16. Et tu, fili hominis, fume tibi lignum unum, & fcribe

fuper illud: Judze, & filiis Ifrael fociis ejus : & tolle lignum

mnt:

alterum, & fcribe fuper illud :

Jofeph ligno Ephraim, & cunctee

domui Ifrael , fociisque ejus.

jatit.

17. Et adjunge illa, unum ad alterum tibi in !

ignum unum

ure fil

eu:À

& erunt in unionem in manu tua.

Qqqag 2

18. Cum

?05 1'005;

arida, & putrída revivifcerent. Deus

16. Lignum unum.) LXX. wvirgam

effüs elt

ergo oftendit fe & hoc, & illud eff-

unam. VPer duas virgas , quarum hic

cere pofle.

mentio fit, duo fceptra fignificantur ,

j exet-

ruernnt offa moffra. )

jJam . diu

duo regna, nimirum Juda, & Ifrael.

$

periimus , que fpes poteft fupereffe?

uda , 6/c.) Sceptrum, regnum tri-

, domu

fic dicebat iMlartha , quatrideanus eff,

bus Jude , & Beniamin, &

evi, que

Tfrael

tribus domum David fecute funt.

—

jem feret. joann. 11. 39- quafi hu-

jusmodi mortui fufci:andix nulla ef-

efeph ligno Ephraim.) ld eft, ut ha-

as d

fet fpes.

bet Chald. Jefephb, qus eft tribus , vel

qod v&t

Abfeffi fumns.) Ut arbores xadi-

vegnum. Bphram. — Per. Jofeph autem,

citus excifz.

& Ephraim intelligit decem tribus,

-efpifütione

]

nj

&11.-

129. De féipulehris 'vejqrik.j Loquitur

vel folam tribum Ephraim , quz fuc-

uxime V*

ex eorum Opinione ; putabant enim

ceffion's caufa fuit, quia Jeroboam

fe fimiles efle mortuis, quorum of1ta

auctor illias ex tribu erat Ephraim,

aruerafit.

Idcirco dicit. Deus fore,

per

i p*

Ephraim autem filius Jofephi

qundi ^

ut etiim fi in fepulchris fint, tnde

domum autem ifracl reliquas novem

eos educat.

Vel fepulchra metapho-

tríbus, quz fe illi affociaverunt.

gpii

rice vOcat captivitatem , urbes, car-

17. Iu lignum unum.) ltà ut lignum

unum eile videatnur.

Per fimilitudi-

jDunrr

ceres , ubi captivi cencbaritur.

; hr

14. Spiritz.cm meüm;) Spiïifüm iio-

nem conjunctionis duorum lignorum

et mof*

p

vum, quem fe illis daturum díxerat

ín unum predicit futuram per Chri-

ii

l$ f

ftum duarum, & decem tribuum re-

fupra cap. przcedenti num. 26. & 27.

7 fyoque

ficut dedi fpiritum meum , id eft,

conciliationem ; Chriftus enimm fecs?

ventum oflibus hifce.

Hir4que Hnum, ad Ephef. 2. I4. non

g D

Humum veftram.) judzam.

folum jJuda, & Ifradl; fed Judzos

( p&ttlam

--

nOIWOrum

m

6

(

6

PROPHETIZE EZECHIELIS

*

18. Cum autem dixerint ad te filii populi tui loquentes :

j

Nonne indicas nobis, quid/in his tibi velis ?

in qu

19. Loqueris ad éos: Hsec dicit Dominus Deus: Ecce ego

& f

affumam lignum

feph, quod eft in manu Ephraim, & :ribus

& Do

PAU

Iírael, qu& funt

adjuntte: & dabo eas pariter cum ligno

Jgda, & faciam eas in lignum unum , & erunt unum in mauu

e51à

ejus.

TiCam)

20. Erunt autem li

27,

in oculis eorum.

gna, füper quze fcripferis in manu tua,

;

yie

c2I. Et dices ad eos: Hzec dicit Dominus

Deuä : Ecce ego

atiumam filios Ifrael de medio nationum , ad quas abierunt:

cum f

congregabo eos undique, & adducam eos ad humum fuam.

*Toan.

22. *Et faciam eos in gentem unam in terra in montibus

19-I6. Ifrael, & rex unus erit omnibus imperans: & non erunt ultra

4

1//777

duz gentes , nec dividentur amplius in duo regna.

25. Neque polluentur ultra 1in idolis fuis, & abominationi-

fidi f

bus fuis, & cun&is iniquitatibus fuis: & falvos eos faciam de

ii

univerfis fedibus, in quibus peccaverunt, & emundabo eos,

** & erunt mihi populus, & ego ero eis Deus.

Á

AO. 1.

1

Jerem.

24. * Et fervus meus David rex fuper eos, &

paftor unus

erit omnium eorum : in judiciis meis ambulabunt, & maodata

23.

:

Supra mea cuftodient, & facie.ljxt ea.

25.Et

l UM

2423.

de &,

etiam', & Gentiles, ut. docet Divus

fit credentium omnium cor unum, &

Paulus ad Gal. 3. 25. & ad Colott.3.11.

anima una.

Y g

Iä- Liguum fefeph

.) Vribum, &Je—

In moztibus I/?ael.) In Ecclefia Ca-

tholiqa,

gnum Jofeph, five dccem trionum.

tholica, quz fupra montem pofita ab-

Cabatu

euod e/f U Mard lïphraim.) Quia

fcondi non poterit.

prixxn-us Rex Ifraelis Jeroboam, & fere

Rex zmus.

loe.

) JESUS Chriftus Rex

hrili n

alii fequentes fuere ex tribu Ephraim.

]udsorum. :

Dawd

Unde Chaldzus vertit; qu& eff trzbus

2

De univerfts fedibus.) De omni-

Eþ/vraim.

üpra $,

bus habitationibus, & locis, in qui-

bj » fe

Da£o.): Ponam, jungam.

bus hadenus captivi habitarunt , &

Téntum ;

l1p manu ejus.) Dei, Hebrzus habet,

aliarum gentium exemplo peccaverunt;

In manznu mea, eodem fenfu.

Fa&cum

commifti enim /Zzt rzter gentes, €$ dj-

Qntia pe

eft hoc per Chriftum, qui zmulatio-

OE

dicerunt opera eorum.. Pfalm. 108, 3'5.

o

t

TIund;

nem inter judaeos, & Samaritas fu-

Servzus meus Davt4.) Chri $us

Sadit

ftulit, & utrosque in Ecclefiam con-

filius David, ut fupra cap. 34. 23. &

cordibus animis conjunxit.

24. vocabíervum Ífium, quia loquitur

mems 1

2O. lm oculis eorum-) In eorum con-

de illó , ut de homine David filio.

Verfn feq'

27. b

fpe&u, ut ea videant, & interrogent

;

Paffor snus erit omnium.) Fietenim

quid fignificent.

omninm ovile, & unus paftor, qui

H&b!tdbo

Q2. lm gentem unam. ) In unum

erit Chriftus Dominus.

T enii

Af

populum Chriftianum , in quo non

Judiciis mess.) Praceptis meis, ut ha-

it difcrimen Judai , aut Gentülis , fed

bent LXX.

dbem

iC

»

hs

CAPU T XXXVIL. & XXXVIIIL.

z

677

IAUM

45. Et habitabunt fuper terrami

Y

uam dedi

fervo meo Jacob, Daa--

in qua habitaverunt patres veftri,

M

habitabunt fuper eam ipfi, o.14.

Oan,

-Ce p

& filii eorum, & filii filiorum eorum usque in fempiternum :

5«

v .TIDUS

& David fervus meus princeps eorum in

rpetuum.

aK

Q ligno

20.

*Et percutiam illis foedus pacis, pa&

fempiternum erit* Píal.

n a

eis: & fundabo eos, & multiplicabo, & dabo fan&tificationem

&

109.4-

6.

meam in medio eorum in perpetuum.

.

Q i,

27. Et er.t tabernaculum meum in ei

s: & ero eis Deus,&f&an,

I2:34-

ipfi erunt mihi populus.

cce n

28. Et fcient gentes, quia ego Dominus fan&tificator Tírael,

jerunt:

Fum fuerit fan&iücatio mea in medio eorum inï pelrpetuum.

CAPUT XXXVIII.

yontibus

ynt ultr?

Habitantibus pof? redutlam captioitatem fecure filiis Jjrael in op-

jpationl-

pidis fuis , adducet Dominus novi[fanis diebus conira eos Gog cum

ciam de

- ingenti exercitu : fed & bunc cum fuo exercitu mul(is

)bo €05,

-

cladibus poflea confumet.

I.TI7 T fa&us eft fermo Domini ad me, dicens :

or unus

Infra

2. Fili hominis, pone faciem tuam contra Gog , terram

ma;däï&

papt

gg.Eï

Magog , princi

ipem capitis

Mofoch & Thubalï,x&- vaticinar

t Apoc.

/

Je eo,

Qqqq 3

: 20-7.

: yuf, &

Q5. $eper terram.) 1n Ecclefia Ca-

minus fub augufüiffime Euchar-iüfiæ

tholica, qux per terram illam figni-

facris fpeciebus.

dl Caj

ficabatur.

29. Sanüifcario mea,) Vide n. 26.

pofkl i

Ufague f fempreernum.) Quia regni

Chriili non erit finis Luc. 1. 33.

2. [Onze facierma ttam.) 'Verte te,

stl M

David fervus mens..) Chriftus, ut

converte orationem tuam, aut

"

increpide, & libere

fapra n. 24.

kloquere , fic fzpe

Deon

[:

— 96, Fedus pacir. ) Novum "Tefta-

fupra.

[ ii qll

&

mentum , quo Chriitus pacificavit

Contre Gog, €7c.) Pralium cujus

camnt , "

omnia per fanguinem crucis füz, ad

mentio fit hoc capite, eft prxlium An-

eccaverun.;

Colefl. r. 20.

tichrifti contra Ecclefiam. Gog vero,

vel eft ipfe Antichriftus, vel primarius

f"!('!, [:

] Zundato.) Brabiliam.

n 105 9)

| Sanllifestionem meam.) Sacrarium

ejus Rex, & Dux belli; Magog eft

hrillus

meum, templum meum, ut explicát

exercitus Antichrifti , qui conftabit

2422

verfu fequenti.

Scythis, "Turcis, "T'artaris , vel. na-

ü loqülm

tionibus barbaris, & crudelibus inftar

Q7. Erit tabernaculum mcum sm eis.)

; Flio

Habitabo in cordibus eorum : Chri-

Scytharum ; nam Magog effe Scythas

letgmm

ftiani enim funt templum Dei, ut ait

colligitur ex Genef 1o. 2. ubi filius

D. Paulus 1. Cor. 3. 16. 17. eftetiam

Japheth vocatur Magog, a quo inha-

'Tabernaculum Dei apud . fideles , quia

bitata, & nominata eft Scythia , ut do-

g

gtihy

ifl Chriftianorum templis latet. Do-

cet Jofephus lib. I. Antiq. cap. I1.

6

m

4

$

PROPHETIJE EZECHIELIS

3. Et dices ad eum : Hzec dicit Dominus Deus: Ecce ego

2 ais r 1 s

pulis t

ad te Gog principem capgigf Mofoch, & Thubal, .

FORT

de pop

4. Et circumagam te, & ponam frzenum in maxillis tuis, &

2

9 À

educam te, & omfem exercitum tuum , equos, & equites ve-

Wt opei

füitos loricis uni

s, multitudinem ma

T

tecum.

gnam, haftam, & cly-

peum arripientium'& gladium.

Io. ]

$. Períae , ZEthi

265 ftp

galeati.

j

opes; & Lybies cum eis, omnes fcutati &

IT. ]

m

6. Goi

ier, & univerfa agmina ejus, domus Thogbrma, latera

EU quiä

Aquilonis, & totum robur ejus, populique multi tecum.

ffuro, Y

7. Preepara, & inftrue te; & omnem multitudinem tuam,

nt

quae coacervata eft ad te: & efto eis in praeceptum.

tuam fü

9. Poft dies multos vifitaberis: in noviifimo annorum venies

Rov

e po-

CQopit,.

ad terram , quae revería eft a gladio, & congregata eft d

pulis

Genacw

I$ $

T CrtraU Mtzgog.) þEt contra terram

ex Gomer filio Japheth Genef. ro. 2.

16 ens

Magog.

*

ut jofe

ecce ad.

phus interpretatur lib. 1. Àn-

" Principem captitis Mefoch, €$c.) Quit

tiq- Cäp. 6'

t

Ut follas

Gog erit Princeps, & imperator Regis

Thocorma. ) P

'hryges. ATlii G'ärm d-

fübfagg

Cappadociz ,

ux Moftoch dicitur:

nos, alii Armenos, alii Cappadoces

interpretantur.

Alii putant Mofcovitas.

x

Thubal.) Aliqui volunt effe Hifpa-

Latera 4quilonis. ) Incole Aqui-

lm erim ,

fiam, ali melius Iberiam Aquilona-

lonis.

difs, A

rem , Scythis vicinam.

". Prepara,ty inffrue te.) Eft ir-

Fichril?um,

3. Ecce ego À le.) Scilicet venio :

rifio , quafi dicat : prepara te, &

1 n

ut fupra c.

250.

2

n

exercitum. tuum ad bellum , ut fimul

4 Circumagam

16 .«.) Éd hifteron

pereatis.

Antictrit

proteron, pro ponam frenum in ína-

Effo ilts in preceptum.) Efto illorum

4 mp;,

xillis tuis, & circumagam te tanquam

Dux, & Imperator.

equum , ducam , & agam , quocunque

$. Toff dtes multos.) Ad fnem mun-

Qam,

du fue

voluero , faciam de te , quidquit mihi

di, quod Divus Joann. Apoc. 20: 7.

libuerit. NNon permittam te nocere,

dixit poft mille annos, pofito nume-

)ifl cui ego voluero.

fO certo, pro inceito.

lllüfe temp

Educam te.) Deterra tua, tanquam

V.firaberzis.) Punieciis a Deo.

10, uf

pifcem ex aquis, injecto hamo , vel

Iu n'av';jäma ;mm*.»«um.) Prope diem

Hj I

tanquam equum de ftabufo injecto &z-

judicii.

ltatoree te

no, utextra terram tuam perdam té.

V.n£ee Ad ferram, ) Adverfas Ec-

Eliu&d "

/

cleíiain.

ussfd

Czdetux enim Gog cum Antichiifto

Tüm

ul

juxta Jerufaleim ,

ut E&tee Apeealip.

Qué revevfa cff a gladio.) Liberata

?il

20. 8

L

a cedibus, & perfecutione, quas paífa

n if

1

Veflitos Lorigis unive:fos.) N atablus,

fuit a lyrannis.

Menies ad eos,

Cfter à

indutos panoplia , iÀ eft, Omni. armo-

quos Chaldzus enfis reliquos fecit ,

Q Ousí

NI

rum genere a Capitead pedes. — ltalice

ad Ecclefiam fanguite Martyrum cru-

tie;,

D

dicimus : Zrzzati da capo & piedis.

éntam.

Iludit ad Jerufalein, id eft

Citus

pitum (,'(,nl]»

MÉ

6. Gomer.) Galate , fic appellati

Judxos e Babylone reverfos : ]erufa:

An»*

li

CC ATUT XXXVI.

679

*epo

l

pulis multis ad montes Tfrael, qui

erunt deferti jugiter : haec

de populis edu&a eft, & habitaburNj

N

n ea confidenter univerfi.

*

i &

e

$ Ye

9. Afcendens autem quafi tempeftas v

& quafi nubes,

—

ut operias terram tu, &

d.

& populi multi

t d-

tecum.

omnia agmina w

IO. Hzec dicit Dominus Deus: In die i]fa afcendent fermo-

i&

nes fuper cor tuum, & cogitabis cogitationem peffimam:

II. Et dices: Aícendam ad terram absque muro : veniam

Iatera

ad quiefcentes, habitantesque fecure: hi omnes habitant fine

muro, vectes, & portae non funt eis:

tum;

12. Ut diripias fpolia, & invadas praedam, ut inferas manum

tuam fuper eos, qui deferti fuerant, & poftea reftituti, & fu-

venies

per populum , qui eft congregatus ex Gentibus, qui poffidere

de po-

coepit , & effe habitator umbilici terrae.

pulis

13. Saba, & Dedan, & negotiatores 'Tharfis, & omnes leo-

rtecumanciat

nes ejus dicent tibi: Numquid ad fumenda fpolia tu venis ?

[ 102

ecce ad diripiendam praedam congregafti multitudinem tuam,

À*

ut tollas argentum , & aurum , & auferas fu

pelle&tilem , atque

fubítantiam , & diripias manubias infinitas.

Germie

»padoces

IA4. Pro.

lem enim eft typus, & fymbolum Ec-

IO. Ad[cendent jï-:rmone:.) Hebraif-

; Aqui'n

mius ,

ide

clefie. Adde proprie venturum An-

, in animum induces ,

ii

tichriftum, & Gog ad Jerufalem, quia

cogitabis.

in Jerufalem regiam fuam collocabit

II. 4 terram ab:sque muro. ) Ad

t

Antichriftus, & juxta eam cum fide-

at ii

Ecclefiam , ut eam oppugnem, que

libus confliget, & cedetur.

fine muro, & fine vectibus effe dici-

illorum

d montes I/rael. ) In terram fan-

tur

Quia arma militia uoffra non [uzt

am.

carzaliz. 9. Cor. IO. 4 Ad ]erufa-

offl mu-

Qu fuerunt deferti jugiter.) Septua-

lem eiam, quz eo tem?ore erit mu-

c 0T

ginta anni captivitatis, immo diutur-

ris, & propugnatoribus deftituta.

niore tempore , fcilicet a Chrifto, &

I2. Ut inferas manum , 6c.) Utat-

(j nime

''ito, ufque ad Antichriftum.

fligas Chriftianos, qui in Judxa a

Hac.) Werra, id eft, homines ha-

'Turcis oppreiffi, & quafi deferti vi-

bitatores terrz.

xerunt, fed poftea jugo excuífo fue

ï;e qum

Ednutla eff, 6&'c.) Exocata eft e gen-

libertati teftituti funt; unde videtur

tibus , educta eft e poteftate Chaldzo-

anteipfum Antichriftum terram fan-

ss F

rum, aliornmque populorum, & Re-

&am a. Chriftianis recuperandam.

um infidelium, ita ut in ea cives con-

Umbiliei zerra.) M ocatur Judxa um-

Libemm

"

denter, ac fecure habitent.

bilicus terre , vel propter fertilitatem,

u1 p?.ïl:!

jl

9

Haféf tempef/as venies, E5 —qzw/t'

vel quia in medio terrarum , que tunc

nubes.) Duabus hifce metaphoris im-

habitibantur, effe videbatur.

petum fignificat, & multitudinem exer-

Ia. Saba, £f Dedan.) Sabszi,

&

u

n

citus Antichrifti : fimile eft Dan.11.40.

Idumzi; nam Delan Idumzz civitas

l'lde [

& Jerem. 4. 15.

erat, ut conftat ex c. 25. 13. & 37. I5.

68o

PROPHE'TIJAE EZECHIELIS

20

L

14. Propterea vaticinare, fili hominis, & dices ad Gog:

ee

Hsec dicit Dominus Deus Z Numquid non in die illo, cum h

a—

bitaverit populus

us Iírael confidenter, fcies?

per f

& fübi

I5. Et venies d

3

co tuo a lateribus Aquilonis tu, & populi

tuet 1

multi tecum , afce

rïfores equorum univerfi, coetus magnus, &

j

4I. |

exercitus vehemens.

2

gadu

16. Et afcendes fuper populum meum 1frael quafi nubes,

ut operias terram.

In noviffimis diebus eris, & adducam te

foum«

3.I

fuper terram meam: ut fciant gentes me, cum fanctificatus

fuero in te in oculis eorum , o Gog.

&i

3

17. Haec dicit Dominus Deus: Tu ergo ille es, de quo lo-

&i

Üx

Qum

cutus fum in diebus antiquis, in manu fervorum meorum pro-

phetarum Ifrael, qui prephetaverunt in diebus illorum tem-

l 1

porum , ut adducerem te fuper eos,

ii

IP

IS. Et erit in die illa, in die adventus

Gog fuper terram

;

Yfrael, ait Dominus Deuis, afcendet indignatio mea in furore

meo.

/

Ál

Wi

1[)1 v

I9. Etin zelo meo, in igne i

rze mez locutus fum. Quia

(iit iUj

in die illa erit comxno;io magna fgper terra-m Iírael :

20.* Et

0i my

ll

Negotiatoris Thav[is. ) Maris , aut

- 16. In aovi/mis dicbut.) Ante diem

4

Charthaginis , aut " harfi Ciliciz.

judicit. Vide fupra n. g.

Leones eju$ Ownes Principes quos

Terram imeam.) judzam.

Ur fciant gemzes "e , €5c.) Utomnes

per metaphoram leones appellat. Si-

1

gnificat fore,; ut omnes hzretici, qui

gentes intelligant me effe Deum , cum

antiquas cum Ecclefia inimicitias ge-

me fanc&um juftumque oftendero te

:

occidendo, vide c. 28. 22. & 36. 23.

Gog.p

rebant, Antichrifto adhzreant, eum-

17, [» manmu

*

- Propherarum. )

que ad fpoliandam Eccl:fiam cohor-

Daniel enim c.

i Em

tentur; nam bi, quos nominat, ini-

Per prophetas meos.

gtm/i; Ó

g. & o

lfaias, Jereiias , multique

mW'G T.

mici Judeorum erant, ut apparet c.

alii, quorum fcriptanon extant, pro-

25. & 27.

I4. Nmnquz'd? ) Hebr. & LXX.

phetaverunt de Antichrifto, ejusque

tia— iVdic

Nonmne ?

exercitu.

Ut adducerem te [uper eos. ) Hebr.

"lï. E

Cum. bebitaverit gopulus meus Ifrael.)

"od adducerem te fzper eos.

C

Cum Chrifiani quiete habitabunt in

efn

terra fancta.

Ig. [ndignatio méa im furore meo.))

V ehementer ,

& v$Sque ad furorem

tra G

$ces. ) "Yunc fcies, & videbis,

indignabor.

Dicit Deus fe contra

Gi

quz hic de te predico , o Gog, im-

lm

Ecclefiam vehementem indignationem

pleri. Chald. Sc£es siziozem porenrie

concepturum, quia permittet eam ab

onficis

mee, LXX. cos[umrges contra eum ,

Antichrifto. valde vexari.

95

fcilicet Ifraelem..

4.4]*

l9. Lecutus fum.) Dixi, ftatui.

ay,

15. 4 Laeteribus Aquilonis.) Éx Scy-

Com»notio magna. ) :"Deféribit &nem

t&hia ; alii ex Babylone,

mundi fub Aatichrifto, ut |Matth. 24.

La"tm

Blb[ t

CAPU T XXXVIII. & XXXIX.

681

o. *Et commovebuntur a facie mea pifces maris; & volu- M

Matth

1 Gog

cum ha-

cres coeh & beftize agri, & omn reptile, quod movetur fu- 2429.

Lucae

per humum , Cunctique hommes7 qui funt

uper faciem terrae,

2I.25.

x popul

& fubvertentur montes , & cadent fepes;

&

omnis murus COI-

ruetin terram.

L

ignus, &

21I. Et convocabo adverfus eumlin cunüls montlbus meis

| tubes,

gladium,ait Domirus Deus: g:adlus uniuscujusque in fratrem

fucam

fuum dirigetur.

ufica

22. Et judicabo eum pefte, & fanguine, & ímbre vehementl,

& lapidibus immenfis : ignem , & fulphur pluam fuper eum,

quo lo-

& fuper exercitum ejus , & fuper' populos multos , qui funt

cunr eo.

um pro-

um tem

23. Et magnificabor, & fanälücabgr & notus ero in oculis

multarum Gentium , & fcient qu1a ego Dommus

terratm

» fürore

CAPUT XXXIX.

Ad]ucez' Dominus Gog contra Ifrael , fed zp/äzm cum totó ejus exer-

, Quà

citu ibi perdet ;

in cujus fepultura feptem. menfibus occupabuntur

ad mundandam zferm:n Doininus filios I/eael propter peccata zp/b-

——

20 "M

. rum tradidit in captivitatem , Jed reducet eos in terram

Ante diem

Juam ad nominis fui glorz]ïcaüwem.,

U autem, fili hominis, vaticinare adverfum Gog, &

Vromtes

dices : Haec dicit Dominus Deus: Ecce ego fuper te

am, CUm

Gog principem capitis Mofoch, & Thubal :

3. Et

&52

2I.

Er:t enim tunc tribulatio HIAgHd,

dinis, ut LXX, verterunt , vel etiam

Jetanm

qnualis non fust. ab qmitio mundi r.e/qh:e

veris lapidibus.

g enm C

[o3o)

Santliftcabor. ) San&us, & ju-

multiqu

modo , neque frer.

Vel per commotio-

413'

nem, terremotum intelligit, ut fequen-

ftus agnofcar, & predicaborin fan-

unt, p ;

tia indicant.

&a me&a nnpuormm

usQ'

Notus ero. ) Chald« Mazifeffato po-

QI. Ewm.) Gog , quafi dicat : con-

fenfiom "meam.

citabo alias gentes,

aut potius ipfos

) Har.

ejus milites inter fe tumultuantes con-

OU asremi) 'Tu ergó- perge ea-

ey

dem fzpius inculcare , quo. al-

r n a)

tra Gog , qui eum cedant.

tius

| fororen

Gladius uniuscujusque ,| €6c. ) Va-

lizc omhnia lmpumamm anifnis.

Super fe. ) Contra te veniam, ut

fe contra

ciàm , ut n[)fi fefe mutuis vulneribus

PUPH.IT* te.

natiorem

«onficiant

Principem Mp:tz&, . ) Id e& fum-

cem ?

22. 7114'1:4:50 ) Puniam.

mum Principem, qui es caput Mofoch ,

Sangnuime.) Caede,

& ftrage.

id eft, Cappadocis, & ï hu ïai, 1d

(uttl

l,alþm'/äzzs zmmenjt.f) Ld!zlcdäuf gran-

eft, lberaæ.

jic finet

Erkx

Dibl. cum Com. Meznoch, Tem. V.

fu.

T

y/

PROPHETIE£ EZECHIELIS

682

(ent de

cv Et circumagam te, & educam te, & afcendere te faciam

de lateribus Aquilonis, &/Adducam te fuper montes Tfrael. :

dabunti

n

4

füos, à

. Et percutiamJfrcum tuum in manu finiftra tua, & fagittas

tuas de manu dexlera tua deiiciam.

u E

ehrum :

4. Super monteslírael cades tu, & omnia agmina tua, &

obitupe

populi tui, qui fuht tecum: feris, avibus, omnique

'Volatäli )

& beftiis terrze dedi te ad devoràndum.

omnem

T

I L

$. Super faciem agri cades : -quia ego locutus fum, ait Do-

minus Deus.

ptem m

6. Et immittam ignem in Magog, & in his, qui habitant in

n

20mina

infulis confidenter : & fcient, quia ego Dominus.

ii

7. Et nomen fanctum meum notum faciam in medio pop!

Hu. E

Iinnz

ii

il

mei Ifrael, & non polluam nomen fantctum meum amplius, &

fcient gentes, quia ezo Dominus fan&tus Ifrael.

Ut Em

8. Ecce venit, & fa&um eft, ait Dominus Deus : hzec eft

pien

w E

dies, de qua locutus fum.

9. Etegredientur habitatores de civitatibus Ifrael , & fuc-

honitis

DollnCt

cendent, & comburent arma, clypeum, & haflas, arcum, &

16 N

fagittas, & baculos manuum, & contos, & fuccenQent ea igne

feptem annis.

m.T

neque fucci-

Ortti v

1o- E þon —p—orta

bunt rli(gfia de regi.oni-bus.,

dent

9Ó

Conyen

O

Dicit

94

Circumagam -f?, E Vide dl—r

pe eft, ut fiat, quod I-(..ræ«dixi»

n

€&a c. fuperior n. 4-

autem prope elie, quia mille anni

T. Dai

Educam :16.) A

l]i vertunt, j fcct-

apud Deum ficu: dies una, ut D. Pe-

d

dam te, ali [extabo re, ideft, fex

£rus interpretatur 2. epift. cap. 3. 9.

tudite d

plagis atficiam te, fcilicet Peüex, fan-

