Cum regnaverit. Domimus. )

Cum

Gravabit €eam inz;quitat f;m.). Sua il-

in folio fuo regali ad judi;andum

X fcqem

federit.

3 J

lam ad cafum impellet iniquitas..

r

Noz 44jiciet, uf rq/iargdt. ) Non

lz mente Sion. ) ln valle Jofaphat,

ditats f

refurget.

s

prope montem Sion.

oI. Fifftabit.) Jud

icium 'exzvrc-ebic.

Thonum «

In confpetin fenum.) Vigin:i quatuof

Guitg

Militiam cali.) Demones, qui olim

feniorum , quorum mentio in Apoca-

üeüa,

Angeli.

Forerius intelligit Sacerdo-

lypfi ; & ceterorum fanctorum, qui

tes, & miniftros Ecclefiz. Videtur

m

maxmme venerabilis Senatus fpeciem

li übfe

potius intelligere ftellas , quz pafltm

exhibebunt.

Tents

in Scripturis vocantur militia cceli ;

ime Deus, €fc.) Eft laus Dei

his tenebras offundet, ex

uo ho-

&

4 ye.

minibus horror , m«aror,

. timnor

I. DOZ

lorificatoris , quam affumit

Oprd

Ifaias in

erfona falvandorum per

4i lfu.

augebit:ur.

Chrifti pa

D

i0nem , qui pauci in tan-

Rüägjjm

22.

"

congregatont nuiut feféss. )

to dammnatorum numero mire exulta-

Demones , reges impin, ceterique

EM

peccatores quali

j

uno fafce fa(to de-

bunt, Deoque, & fibi gratulabuntur.

L

5

"

jicientur in infernum.

Fcifts)) Certo facies, & in tua pre--

(Xü n æï»b

Poft masltos dzes w]it::&:mtur.) JEter-

fcientia, & decreto jam fecifti.

num erit illorum fupplicium , tum

- Cógitationes antiquas.) Quz ab ter-

.

ielenf,

noc

tafti, & decrevifti. Chaldzus,

Tt ini

etiam poft multos dies, quantumvis

&L

(&

. habent, eozfilia.

-

dic'mï &

9

in infinitum extendas, eorum pcona

innovabitur.

Eideles,) Qus fideliter adimplefti ,

r

sh"

CAPUT xxv.

$9

V

2. Quia pofuifli civitatem in tumulum , urbem fortem

Tatil.

in ruinam , domum, alienorum: ut non fit

| Civitas, & in fem-

n l-

piternum non zedificetur.

vifita«

3. Super hoc laudabit te populus fortis,

bufitarum timebit te..-

civita,; gentium ro-

avee

4. Quia fa&us es fortitudo pauperi , fortitudo egeno int,fi-

nE

bulatione fua: fpes a turbine, umbraculum ab eeftu, fpiritus

enim robuftorum quafi turbo impellens parietem.

..$. Sicut &ftus in fiti, tumultum alienorum humiliabis: &

quafi calore fub nube torr

cere facies.

e':nte, propaginem fortium marcef-

u

n-

6. Et faciet' Dóminus exercituum omhibus' populis in mo

te

ftebot

vel adimplebis. | Chäldæus, epere con-

deles tuos opprimere ftudent, humi-

65 a1

firmatas.

liabis, comprimes, & tolles.

Amen., )

. Id eft, fatv, ut vertunt

Calore. f& nube torrente. ) | Jftus

, Qu

LXX.

Pagninus , & Vatablus ver--

enim , qui ex denfis . gmubibus

ro-

r RCUGDT

tunt: Con/i/ïa, que mifli a longe ffr-

venit, eít vehementiflimus ; folares

n at

ma funt, id eft, -fïdelimma, & fir-

miffima.

enim radii angu&iis nubium con-

ïl QI' 20,

ftridi, & cond

-

enfati v.didius agunt,

(Q.. Crustatem. ) Orbem terrarum..

& feriunt.

tr,

Alii intelligunt Jerufalem.

A ienosum.

For?ium.) Violentorum , impiorum.

) A te per iniqtiticavtäm;

Àp monte boc.) Sion aut monte Oli-

| m

& fcelera.

varum ; Juxta enim hos montes Chri-

cundom

3. Pepules fortis.) San&orum , &

ftus fedens in aere fuüper vallem Jo-

electorum, qui fortiterfe , & cupi-

faphat judicium exercebit, ibique fuos

ohipht,

ditates fuas, mundi illecebras, & dz-

electos glorificare, & sternis deliciis

inonum tentationes füperarunt.

CZoiftas

pafcere incipiet , idque facere perget

: quatiwl

Clefia.

gentium raäufarum.) Ec-

in . Sione: cælef'ci per omnem zterni-

tatem.

rApoct-

Timehit te. ) Reve,rebitür fe yut

Cozvivium pingsium , &c. ) AUEgO-

JIn , qui

filii obfervant , (& zreverentur pa-

ria convivii defcribit delicias. beato-

fpeciem

rentes,

rum in caelo.

j

4

Spes « .mräin,a.)- Perfecutionis,

Vindemis. ) n Hebrmo tU3mp

du Dd

& opreffionis.

Seemarim, qu& vox f4ces fignificat ;

g(fumii

44b efktu.) lentationis.

m p

.n Í

ajunt enim illud vinum, quod in fz-

norumnm o

Robsflerum. ) Miolentorumi tyra

cibus fuis refidet, nativum faporem,

j in av

pprimentium pauperes, &

& vigorem retinere. Senfus ergo eft,

, exilte

debiles.

[Abumül'-

S- Stcut aflus im ffti.) Quemadmo-

convivium, in quo optimum, & ge-

nérofiffpum vinum apponetur.

Pa-

sF

Cum æüus mire torquet homines de-

gninus, & Vatablus vertunt

C0H-

jrehenfos in loco arido: ita tà Do-

viviump defacatorum. Nofter interpres

mine iniquos afliges in extremo ju-

videtur refpexiffe vindemialia convivia

zlz'lb g

à

l

dicio, & tumultum. eorum ,. qui fi- -

poft collecta

paln

MibA. um Com, Menoch. Tgm..V;

M

.

.sv —tï;jrasl, & expreílas agi-

,implem'

9o

PROPH'ET. ISAIZ

3d 13

te hoc convivium pihguiu'm , convivium

medullatorüm , vindemise defzecatee.

Vi*-ndelmiæ, pinguium

TUUm

7. Et preecipitabit in monte ifto faciem vinculi colligati fü-

I2

per omnes popul

& hu

os, & telam, quam ordituseft lfl'uper omnes

nationes,

TOD,

Apoc.

d

9. Preecipitabit mortem in fempiternum : * & auferet— Do-

& 21

..

minus Deus lacrymam ab omni facie

»

; & opprobrium populi

Caii

(s

fui auferet de üniverfa terra: quia Dominus locutus eft.

9. Et dicet in die illa; Ecce Deus nófter ifte, expeGtavi-

mus eum, & falvabit nos

, ifte Dominus, fufïinuimus eum,

exultabimus , & laetabimur in falutari ejus.

N

IO. Quia requiefcet manus Domini in monte ifto : & tritu-

J

j

rabitcr Moab fub eo, ficuti teruntur paleze in plauftro.

ns

fhnris,

P. Et extendet manus fuas fub eo, ficut extendit nata

ad

À

Tiatem

ari folita. . Sic Judic. 9. 27. dicun-

: Deus moff

$ Vi

ur Sichimite collegiffe uvas in vin-

minus.

.

er ife,») Chriftus DO',

fperari

demiis fuis, atque calcaffe, & indul-

Salvabit mos.) äälute eterna: quafi

43

fiffe letitie , ingreffi templui Baal

dicat , femper durabit hec Chrifti

lottiin

comediffe , & bibiffe.

falvatio.

Medsllatorum.) | Medulla enim . of-

IO. Requiefcet meamus Domimi im

j Q

fium eft delicatiffima , & argumentum

monte :ffo.) Potentia Dei fuas Opes,

Tem

eft etiam carnes eorum animalium ef-

& fuas delicias exeret , & exhibe-

N-*

fe delicatiflimas.

IN

aternum.

bit in monte hoc codleftis Sionis in

ïïagio f

Vindemia defacate.) Vini puriflimi ,

5 tv

limpidiffimi, & fvaviffimi.

Triturabitar. ) Malis, & pcnis

7. Practpitalit .... faciem vinenuli.))

affligetur.

; HI'??II[;/

* üéprimgt

'Tunc, ne quid jufti in pofterum ti-

Moab.) Populus impiorum ad ster«

T ]ee

imere poffint , precipitabit. Dominus

na fupplicia damnatorum:

in illo monte, diffolvetque omne vin-

$ub eo,

Chrifto: judice

, ls ef

. ej usqu,e

n Ug

culum , quod in hominum genus pec-

populo fan&to, & beato.

catum primi parentis invenit, & te-

Sycut teruntur palea.). Hec juxta

C*?ta QMO

lam erumnarum, & calamitatum rum-

M

pet, atque difcindet, quam Dominus

ritum loquitur 1Pzzlcej?inæ:, D multmjam

dlCiS, &

Orientis provinciarum. , qu& ob prato-

Uue ii

ad originalis peccati vindictam in

rumy, C fent penurtam paleas. prapa-

|

E

n

omnes nationes orditus eft.

ï;ï Verem z

8. Pracipitalit mortem.) INam fan-

rANt e/iti animastium. Sunt auten car-

N tep

&i donabuntur immortalitate,

ptnta ferrafa votis in Jarracorum mo-

dum vevolventibus, que flibulam con-

Ql?fl 1

terunt , 65 comminuunt. im paleas. . lta

"r

Auferer lacrypnam. ) Nam, ut eft

CiYitr

Apocalypf, 21. 4. — Mfferget. Deus

D. Hieronymus.

Omlh

ommnem laerymam ab octlis eorum, €) mors

IIL. Er extendet manmus fuas.) Scili-

"N

cet Moab: damnati fub tritura divi-

& áriter

Ti

ulira nom erit , neque [ulius , ntque cla-

* léCur] q

gnor, neque dolor erit sitra.

nz ultiomis extendent manus, ut illi

extendunt, qui enatare ftudent e fiau-

* PW',(!

,9. Dicer.) Chorus beatorum.

thi

!A'f('p-

CAPUT XXV. & X)ZVL

gE

um

ad natandum: & humiliabit gloriam ejus cum allifione ma-

nuum ejus.

Vif

r2. Et munimenta fuüblimium murorum fuorum concident,

VRU

& humiliabuntur , & detrahentur in terram ufque ad pulve-

rem.

t Do-

CAPUT XXVL.

populi

Canticum gwäiarmn a&Honis ob exultationem juftorum , &? bu-

gose

e.&avi-

miliatio*nemx ünpiorum , & de refurreclione mor-

iuorum.

; eum,

1. TN die illa cantabitur canticum iftud i

2

n terra Juda..

; triu- :

h

Urbs fortitudinis noftrae Sion falvator, ponetur in ea

murus, & antemurale.

fatans

2. Aperite portas, &

ingrediätur gens jlftüa, cuftodiens ve-

fTitatem.

3. Vetus error abi

lus Do-

*

xit:"ferVaBisj pacem : pacem, quia in te

fperavimus.

m' quaü

4. Speraftis in Dom

ino in fæcul'is./ætefnis, in Dom/irno; Deo

c Chift

forti in perpetuum.

E

*

$. Quia incurva

bit habitantes ii excelfo ; ciifitatem. fubli-

W/';;i i?!

mem hum'iliabivt,

M2

Humi-

us oj*

t axibe-

Ed

Gionis ii

fragio ; fed fruftra extendet, quia nul-

telligit , qui feduli legis divins cufto-

lus erit evaftoni locus.

des fuerunt, ac proinde jufti.

& Pænis

Humilialbit glriam eju.) Sed Deus

3. Vetus error abiit.) Exrror volu-

* deprimet gloriam, & fuperbiam illo-

ptuariorum, damnatorum, qui nos in-

rum, licet ipfi allifione manuum ad

fanos judicabant, cum per arctam Do-

j d at

fluus effugium quzrant.

mini femitam incedebarnus. |

*

I2. Ef muenimenta,t$e.) Quafidi-

Servabis pacems, 6c.) Gaudebimus.

L

cat, o Moab, o reprobi, Chriftus in

bonorum omnium abundantia curmn

. die judicii omnia, in quibus nunc con-

perpetua animi tranquillitate , pace,

f t

fiditis, evertet.

& voliptate.

quliart

Ufaue ad pulveregni) In minutiffimum

4. Speraffis.) O focii..

Ü fmtü-

pulverem redacta.

In. faculis at erm. ) Pro, in fz-

us p

N

'£erra juda,) In Siot , in Ec-

antt a

ny

clefia cclefti.

eterna.

cula «terna, ad confequenda fæcu]a

4 yn

llrbs Yortifudinis,) Sionis fuperne

Forti im p:rþemäm.) Quem ad prz-

eivitatis propugnator, & éuftos eft

ftanda promiffa fortem ; & potentem

ul j

Dominus, ipfe urbis hajus mürus eft,

agnoviftis.

) Sci

& antemurale, ideoque fub ejus tute-

$. Quta encurValit , 67 «) Olftendic

j

la fecuri degimus.

Dominum effe fortem in perpetuum,

i

g d

9. Perzas.) Cocli.

ideoque "in eo fperandum ; nam ipfe

i yt !

Ventatem.) LXX. juflitiam, eos in«

incurvat, & deprimit omnes, qui ha-

L

92

PROP HE T. IS.A I

Humiliabit eam uf

1

que ad terram , 'detxfähet eam ufque ad

*

pulverem.

te, n

H i

6. Conculcabit eam pes, pedes pauperis, greffus egenorum.

7. Semita jufti re&ta eft, re&tus callis juíti ad ambulandum:;

pterca

$. Et in femita judiciorum tuorum, Domine, fuftinuimus

rialm &

te: nomen tuum, & memoriale tuum 1n defiderio animae.-

I5

9. Anima mea defideravit

te in not€te:

fioriti

fed & fpiritu

16

meo in pr&ecordiis meis de mane vigilabo ad te.

Cum feceris

ürmu

tores orbis.

judicia tua in.terr.a , juftitiam difcent habita-

m

dojens

10. Mifereamur impio, & non difcet ju&itiam: in terra San-

&orum iniqua geffit, & non videbit gloriam Domini.

Domin

1r. Domine, exaltetur manus tua, & non videant: videant,

18. (

& confundantur zelantes populi: & ignis hoftestuos devoret.

titum:

12. Domine, dabis

ranoftra

Ortatore

——

pacem nobisf: (om*nia enim ope

130 DO"

Operatus es nobis.

R

titum i

bitant in excelfo, id Eü, älatos, po-

10. Mifereamur £mapyo , €fc,) Quafi

tentes , & fuperbos..

dicat, jufte defidero judicium tuum,

potel, o

Quzcang,

Crvitatem (ublmen.) Nundum.

fceleftorum punitionem ; nam dum

Ternnt :

6. Pedes pauperis , greffus egmor,um.)

illis parcitur , deteriores fiunt.

Apoftolos intelligit, aliosque fideles,

Ip terra fantiorum , &8c. )

In Ec-

bonorum

DI

qui. Chrifti paupertatem funt fecuti,

clefia, poít tot beneficia accepta ,

Qu2 Do

hi enim. mundum ,- & ejus fuper-

totque auxilia ad virtutem ,

| & fan-

H

biam calcabunt, eam jku'dikcantes, &

(titatem.

fiam 0per

damnantes. .

E£ non videbit gloriam Damz'ni;) Sed

AC 62 eyc

IUitifitem

Semita jefiz.) Qus lum duxit

cclo, & falute excludentur.

ad beatitudinem.

II. Dormine exaltetur manus tua,61c.)

Tür, pmü

g. Suffinuimus.) Expecavimus, ut

Effce Domine potenti manu tua,

15 D

opem ferres, a malis erigeres , & tan-

ut impii, & indigni non videant

terni, ( |

dem ad przmium vocares , infiftentes

gloriam tuam.

ATtürig.

interim femitx

Videant, 6* confundantur.) Eftcor-

id eft, legi tuz.

judiciorum tuorum ,

rectio, quafi dicat: immo videant eam

füffme f

anuAnis àoí

Nomem tuum , ö'c;) Neque aliud

eminus, & quaft per umbram in die

lh te

quidquam magis erat nobis im votis,

Judicii, fed ut magis doleant.

quam ut nomen tuym fanctum , & ce-

Zelautes populi,) | Impii, qui invi-

Vl

: fqïl'f Cà

]

) idem )

lebre eifet apud omnes.

dia, & zelo tabefcent videntes fan-

"X':U.Eemi T

Memoriale fuum.) 'Yui memoria,

&os vocari ad gloriam , fe vero s&ter-

vel tua noftri memoria.

nis poenis addici.

LXX. habent: ze-

hi lécor)

9. 4nimma mea defideravit te im mo-

^ Mp

lus apprebendet populum ineruditum.,

E Vi :

&e.) Sunt verba Ifaiz , abfoluto jam

lgnis.) Infernus.

cantico beatorum.

Sententia eft, cu-

. I2. Pacem.) Quietem, felicitatem.

I'VFI'()S N

pere fe Deo inherere, illumque die , ac

Quim lts

Opera nmofra.) Hebreum mpy»

Wüitüm o

nocte colere, mente gerere, & orare.

maba[e , non tantum opus, «& actio-

Cum, fecerís judicia tua im rerra,)

-

nem, fed & omne factum , omnem

QU fj

eventum fignificat. Itaque fenfds effe

Cüntr

Y

Peccatores puniendo.

fer

Qs

«t

53

CAPUT XXVIL

P

Z^ d AA m m

13. Domine Deus nofter , poffederui

it 1108 d

UL-UII

i abfqüe

t äd,

te , tantum in te recordemur nominis tui.

iorum,

14. Morientes non vivant, gigantes non refurgant: pro-

ndum.

pterca vifitafti, &. contrivifti. eos, & perdidi&i omnem memo-

YUITus

riam eorum.

0.

15. Indulfifti genti, Domine, indulfifti genti : num.quid

glorificatus es ? elongafti omnes terminos terree. ^

fpititu

*

L

16. Domine in anguftia re

bulätione

murmuris doCtrina tua eis..

qu(iüerunþ te, in tri

B

habita-þ

17. Sicut qua concipit cum appropin

quaverit ad partum ,

T2 at

olens clamat in doloribus fuis: fic fa&i fumus a facie tua;

Domine.

Xeant,

18. Concepimus, & quafi parturivimus

;& peperimus (1) fp;-?

runt ha-

vOret,

ritum : falutes non fecimus in terra, ideo non cecide

noltra

bitatores terrae.

M3

19. Vi-

3. DO'

(1) Et peperimus fpiritum : falutes non fecimus. Is e

dit. Szxt. le&—itm; : fpi-

—l

ritum falutis : juftitiam. non fecimus &c.

) Qu

poteft, omnia , quz nobis fatta funt,

Pivast.) Pro vivent.

quicunque nobis evenerunt, a te eve-

Gigantes. ) - 'Gig'antumi nomine. in

yam 'dum

nerunt: ergo & da pacem; tu enim

facris Literis'quilibet tyranni, & vio-

bonorum omnium es dator, & auctor.

lenter injufti homines intelliguntur.

Ia R

Poffunt etiam opera noffra active fumi,

D

Refurgant-) Refurgent, fcilicet ad

*

que Deus operatur in nobis per gra-

vitam zternam.

,&l

tiam operantem, & prevenientem nos

Vifirafi. Punivifti.

Y

ad ea excitando, & per gratiam co-

mitantem juvando, ut quod agoredi-

15. P»dulfféi.) Non puniendo, vel

w) Sed

ponam differendo.

mur, profequamur, & perficiamus.

Elongaffi.) Protulifti, & amplifi-

int d ')

I3. Demimi.) ldola, vel Reges ex-

cafti eorum fines, & latifundia: num-

nü D

ternt, & tyranni, v.

g Regcïs Syriz,

uid ideo o

5

lorificaverunt te ? qua

*

x

- videti

Samarig, &c.

4

icat , minime.

ALfque 1e.) Prater te, qui folus in

fftct-

animis noftris dominari debueras.

l0. In anguflia , €c.) Potius con-

tra accidit; nam cum eos aflliperes,

EQM em

im re.) MHebr. 43 Zecha, id eft, ;

tunc quærebanc te.

In tribulatione murmuris.) In tribu-

" ('11 li

[

£e fepe capitur pro regimine genii-

vi, idemque eft, quod zz.

itàque

latione gravi, quz gemitum , & que-

j n

fententia eft, tantum £uty nominisque

relas exprimeret.:

nte f(m-

tui recordemur.

Doftrina tua i,

eo atd.

j Prode&"corre&id

14. Mor;entes. ) xSel—l mortui Ty-

tua, eis eft falutaris. *

,bentï t*

ranni ifti, qui nos fubjugarunt, qui

IS. vConcePimm, & 7;14/2 pztrtu'rz"vi-

du

fervos tuos morti tradebant, nequa-

mus.) 'luis flagellis vexati bona con-

quim iterum vivent; nam refurrectio

cepimus defideria , & opera bona

catem

eorum non erit ad veram. vitam , at-

quafi fetum videbamur edere velle

-

m

que felicem, unde perpetuo «mori di-

in lucem:

& x

Peperimus fpiritum.) Matabl.. vertit

pen

cuntur; nam moJS in xternum depa-

j 0!11

fcet. eos.

Veutum , id eft rem . evanidam nihil

4

j d*

94

PROPHET. ISALE

Ig. Vivent mortui tui, interfe&ti mei refurgerit: exþergif—

cimini, & laudate, quihabitatis in pulvere: quia ros lücis,

Punii i

ros tuus, & terram gigantum detrahes in ruinam.

a

Vei

43 tit

.20. Vade, populus meus, intra in cubicula tua ; claude o-

ftia tua fuper te, abfcondere modicum ad monumentum, do-

nec pertranfeat indignatio.

4

*

B

u

?Mic.i

N

21. * Ecce enim Dominus eg

redietur de on.cö fuo, ut vifi-

]

1.3. tet iniquitatem habitatoris terree contra eum : & revelabit ter-

per Leyi

ra fanguinevm.-fuum j &v-:qon operiet ultra interfe&tos fuos

1 trari €

lnt

;:

Est

1 forte.

4 lod

premm.

CAPUT

Y

La

fecimus ; in defideríis ta;lcutn hafi-

vulgata ', quaïï dicat, quia ros tuus

mus,

u z;/?t;z

J

)

operi thanum ftrenue non ad-

eft ros lucis, id eft, ad lacem vite ex-

G

movimus, parumque, aut nihil ultra

citans , & revocans.

bona defideria progrefli fumus.

Gidn fs

Salutes.) Opera falutis.

Terram gigantum.) Corpora impio-

virbus, &

rum , ut interpretatur $. Hierony-

mus.

.Le U;;/;[ )ïi;:1

Nom eeciderumz babttatores ferra, )

Vel mundum hunc , qui eft

Ídeo a nobis fuperari non potuerunt

Nve balna:

hoftes noftri, qui terram fanctam no-

fedes impiorum ,.& tyrannorum , qua-

tett Corpor

les olim erant gigantes, funditus de-

4. 20 fb

bis deftinatam, ( promiffam incolunt.

rues per ignem conflaerationis.

Ig. Pivent mortti tui.) Refurgent,

20. Fade popeulus mzeus.) Videtur vox

übolus in

eruntque beati mortui, qui in Domi-

Yrperten

]

Dei ad fanttos, qui ín Domino mo-

Vizthan , v

10 moriuntutr.

riuntur, quafi dicat. Ite ad

modicum,

Interfeilà mei vefutgent)Quuiex genere

o fancti! ad. cübicula,

id. eft

unde ahqui

tmeo Ifraelitico, vel potius ex Ecclefta

5 ad /fe'-

Y qua in

pulchra veftra, ibi dormite ,

& quie-

'amfatos o

veritatis: teftes occifi funt ; refurgent.

Ícite, quia brevi, hoc eft,

in die Judi-

Expergrfeimini.) Evigilate e fomno

cii vos refufcitabo.

tb f

mortis.

Ti , qq

Indrgnatio.) Quia impios puni

ams.

f 'ktfem y,

Qui babitatis sm pulvere, ) Sepul-

prefertim in fne mundi per

"

multipli-

chrorum.

ces plagas.

R

Tov(/zq n

Quies ros lucis vos futs. ) Pro lucís

2I. De fzo feco,

j E celo defcendens

O(tide(. ]

in Hebreo e

DYUWM erotb, qu& vox

ad inftituendum jüdicium.

um lg

lumina fignificae , & eriam herbas ,

Vifitet.) Examinet, & puniat,

RLT

& olera virentia.

Senfus ergo eft,

Revelabi?. terra

TU usl

Jengwinem funm. )

ficut ros cadens fuper herbas eas cre-

Te;r

a reddet fanguinem juflorum

5

Yl Qöüur'

fÍcere, & exurgere facit, flc xos gra-

ac 'mztrtyrum, quo imbuta eft.

2. ,

tie. tu€& cadens fuper offa mortua, ea

eviatl.

NoÀ operiet nltra inte?fäffw ffeos. )

refufcitabit , fic dicitur infra c. 66. 14.

uià omfes martyres, ut etiam reli-

ETU

Offz veffra qzijï berba germinabunt ,

uos omnes vita functos, e gremio

Canhzät'!.

ecamdem

:

ententiam exhibet

lectio

uo reddet.

VOCg, Q( I'ä

LU !l

r

) X.ïlm:

L.

-x**e M f

55

etet

CAPUT XXVIL

lücis,

Punitio Leviatban: paterna Domini corre&tio in filios Ifrael : i-

ide o

vitas munita defolabitur : filii Jfrael reverfi ab

z

, de

.ym.fisa æægy'

pto, adorabunt Dominum in S'erujalem.

t vif-

I. N"die illa vifitabit Dominus in gladiö fuo dürog & gran-

di, & forti, fuper Leviathan ferpentem veCtem , & fu-

It tet-

)j

per Leviatlian ferpentem tortuofum, & occidet cetum, qui

in mari eft..

*

2. In die illa vinea m

eti cantabit Aeï.

3. Ego Dominus, qui fervo eam, repente propinabo ei:

ne forte vifitetur contra eam, no&e & die fervo eam.

4. Indignatio non eft mihi: quis dabit me fpinam, & ve-

JPUT

prem in praelio: gradigr fuper eam : füccendam eam pariter?

s. An

v————3

Jaudans:eam , & dicens: o vinea mea,

05 008

I Iftalir.) Puniet, & quafi tru-

nt d-

cidabit. -

i

que non protulifti labrufcas, fed vi-

Gladio fso, t6c.) Suo robore

: hs

num merum, & generofiffimum egre-

viribus, & armis.

giorum operum , beata, & felix es.

iimpto-

3. Servo eam.) Cultodio, & bea-

1601j

. Leviathan. )

Leviathan eft .cetusw,

tam facio.

*

:

qui e

five balena, «& ita dicitur ob vaftita-

tem corporis. Vide quz diximus Job

Repente. ) In

Hebrzo eft Coy 335

I, qua-

lirgahim, quod verti poteft zepezte,

itus de

,

409- 20. fub allegoria autem Leviathan

vel z/fidue, utraumque commode. Re-

15

diabolus intelligitur.

etür VOX

" Serpentem vellem. ) ' Ita dicitur Le-

pente quidem , quia poft paucos la-

viathan , vel propter longitudinem,

bores accidit beatis voluptas terna:

o mo«

Alfidue vero, quia jugiter, per fingula

odicum,

unde aliqui vertunt ferpezrem longum,

r

vel quia in carcere inferni, ut vectis,

momenta, & sternum illa fruentur.

&

damnatos claudet: quare Symmachus

Propinabo e;.) Vinum dulce,

& quit

vertit, ferpenzem conciudentem , vel ob

nerofum, quale ipfa protuht.

H

i

jiejod-

eft , quod ait Pfaltes Pfal. 35. 9. Tor-

robur, quare 'Fheodotion reddi—t,

yunidrty

férpentem robuflum,

rente voluptatis 2u& potabis eos.

Tovtuofum.) in

fidiofum, callidum.

Ne forze vifftetur contra eam.)) Ne

ul«

quid acatur contra eam, ne quid mali

.Octider.). Morte wterna , relegaudo

Ccendem

eum, & religando in inferno.

ei accidat, ideo nocte ac die fervo

*

1

v Qul m mari eff.) .Qui in hoc re-

eam

rum mundanarum p

4..Iyidig:mtio mon eff milyi.)' Non pof-

jt

videbatur.

:

elago doxnigxari

jmm- )

fum irafci, & indignari vineztam bo-

lortii

-

In die illrz. )

Judicii , cum

n, tan fertili , ut indignatus fum

Leviathan , & impii ibunt in mor-

fterili Synagogs.

teimm cternam.

uis dabit me finam , &f veprem? )

; u )

Quis faciet, ut tam ele&tz vinez fim

jl 191,1'

Cantabit.) Deus publica, lxtaque

voce, & fententia proclamabit.

in fpinas? quis me faciet illi aculea-

gremlo

tum , & ixatum, ob levia ejus peccata,

Ee) Nineg, id eft, Ecclefie fus,

*

La

PROPHET. ISALAE

906

ro (

$. Àn potius tenebit fortitudinem meam, faciet pacem mi-

& diu

hi? pacem faciet mihi ?

*

D

.

Cubabit

6

ui ingre

diuntur 1

mpetu ad Tacob; fïorebit5 & germina-

[

V

nl

bit Ifrael, & implebunt faciem orbis femine.

7. Numquid juxta plagam percutientis fe

percufüt eum?

te, &

Tta nor

aut ficut occidit interfeCtos ejus, fic occifus eft?

9. In menfura contra menfuram , cum adje£&ta fuerit, judi-

10n p

L. I

cabis eam : meditatus eft in fpiritu.fuo duro per diem aeftus:

quue à

9. Idcirco fuper hoc dimittetur iniquitas domui Jacob , &

ifte omnis fru£tus, ut auferatur peccátum ejus, cum pofue-

Unus, |

non fta-

I E

rit omnes lapid:s altaris ficut lapides

Vci-neris allifos,

bunt luci, & delubra.

to. . Ctr-

qui per

s

ut bellum contra eam fufcipiektqm , con-

Sic oec

eff.) Scilicet Ifrael.

Ls

9.

P

E

ezfüra coutra eneufuram. )

Augfas.:

culcem ,*& fuccidam ? Sane nemo.

Gradiar fuper cam. ) llam aggre-

Nondum quidem cumulate punivitin-

Non f

diar oppugnaturus.

fideles,. & fceleftos Ifraelitas, puniet

tilium, qu

tamen fuo tempoie, pari'& contrapofita

gdi od

Parzter. )

Cum zflia ipgrataf, infi-

deli vinea.

menfura, ut pro menfura peccati fet, &f

inilren]

3

m polius tenebit fortitualt'nem

plagarum modus , Deuteronom. 25. 2.

delubns ;

meam ?) Àn non vinea mea tenebit ,

Hebrza fic fonant

AMoederate rele-

Quntur id

& cohibebit fua gratia, & decore for-

gando cafótgabis eam , nempe vineam

& s Cum

tem vindictam meam ,'ne contra illam

tuam, ficut patres filios minus obfe-

titmd;

eam exeram ; mecum enim jurem pa-

quentes rus amandant.

pe Cf

Cum abjetla fuerit, 6$c.) Cum Syna-»

cem faciet, femper mihi ferviet, ami-

ca erit, (c

goga fuerit repudiata.

IQ (

6. Qui ingredintur.) Hic finitur

AMeditat zs e/i) Nam Deus medita-

d '

tus eft contra eam dura , & atrocia

canticum, tranfitque Propheta ad A po-

flagella.

Seir,,

ftolos, eorumque predicationem , &

5

Hat, &fþe

fructum.

J|n Hebr. eft, Vezzentzéus,

Per diem afhs.) "l'empore vindict

.

. Col',y?;

Tüe

& excidii Hierofolymitani.

—vel Pegredientibus , fcilicet Apoftolis.

U qt iv

Loperz.)Magno cui

fervore fpiritus.

Q. Jderco, &c.) . Redit ad verfum

J

$, wt f

AZd Jacob. ) - Ad

I

i

r

aélitas conver-

fextum, & ad rcliquias Judeorum cre-

du

tendas.

dentes in.Chriftum ,. prafertim . eas ,

Tj

H» Iil t

Florebit , 65 germ;mz,bit.) era rze-

qu& ex clade & terrore excidii eorum,

ï' Hier

ligione, pietate, & fanGitate.

de quo verficulo precedenti egit, con-

&

i

m

Jeplebunt faciem orbis fzmine.) |ta

vertentur.

ul'/n

Super hoc. ). Hoc patlo, ut vertit

ut felix hic proventus Qr'bis füper-

Matablus.

«deo [

ficiem impleat.

ls

Q1

. Numquid juxta plagam percutten-

Dimitetur iniquitas domui Jacob. )

Qm (*P

Ea fe ad Chriftum adjungente.

;is [e perceffit eum? ) Numquid Deus

ege ta-

tür Y

QI;

[udaos punivit equaliter ex ]

Et. ifle omnis frutlus.). Pradicationis

fos P

lionis, ut ficut ipfi Chriftum ,

& fan-

Evan gelii.

thu öx

&os ejus-dire vexarunt, flagellarunt,

Cum . pofterit omnes lapides. Alraris ,

Ut

fi

u f

& necarunt, ita flagellarit, & neca-

&c.) . Quod in excidio Hierofolymo-

f

lpl

rit eos ? quaf? dicat : Minime.

rum fub 'l'ito fa&um eft.

Jj

f (jc

N

CAPU T"--Xxvn.

97

n thi-

io. Civitas enim m

unita defolata erit

; fpeciofa relinquetur ,/

& dimittetur quafi defertum : ibi pafcetur vitul

us, & ibi ac-

m

cubabit, & confumet fnmmitates ejus.

1I. In ficcitate meffes illius conterentur, mulieres venien-

t eum"

tes, & docentes eam : non eft enim

populus fapiens, propte-

rea non miferebitur ejus, qui fecit e

um, & qui formavit eum,

non parcet ei.

D ls.

12. Eterit: in die

illa percutief Dominus .ab alveo fluminis

cob, &

ufque ad torrentem JE

| pofoe-

unus, filii Ifrael.

gypf:i, ,& vos congregabimini unus, &

E

non

I^. Et erit: In die illa cl-ängefur in tuba magi*la,&'venient,

io. C-

ant in

bl

qui perditi fuerant in terra Aiï'yriorum »& quikeje&i er

3

terra

d.

"llifos.) Comminutos.

eupurai. l

Non eff enim populus fapiens.) Quuare

nmivirfü-

Non flabunt luci, 6 deluéra.) Gen-

meretur regi a mulieribus.

tiliüm , que& per predicationem Evan-

Qzut fecit eum.) Scilicet Deus.

84 ?umet

gelii cadere incipient.

Non funt hec

jnmpüüm

12. Ez eriz, /c.). Docet ]Judsos exu-

cdti f;'a j

intelligenda de Judzorum lucis , &

les, & profu

gos venturos ad Eccle-

p« 25 2

delubris , quia hoc tempore non le-

fiam Chrifti.

guntur idol:i coluiffe : fententia ergo

jutt rE

eft ; cum videbunt Judsi templo fuo

Percutzer.) Hebr. 5351 jachior, id

pe Vineait

eft, excutiet ficut excutiuntur olive ex

sinus oD

defiructo, etiam idola gentium everti,

olea, ita ut Dei donis fpolientur Tu-

per Cheiftianz reliecionis przdicatio-

d&i, quibus prius florebant..

nem ex ipfis multi convertentut.

Cum 5yn*

«b alveo flsminis.) Ab Kuphrate.

falem.

IO. Cruzutas esmim munita.) Jeru-

Torrentem JEgypti.) Ufaue ad Rhino-

aps nedit

celuram, ut vertunt LXX. eft autem

Speciefa. ) Qhug pulchra prius fue-

& aroci

rat, & fpeciofa. .

Rhinocolura torrens de eremo fluens,

qui inter urbem Rhinocoluraam , &

t Vindi&æq

Cog[amer [nmmitates ejus.) — Ramos

Pelufium mare ingreditur.

ejus, ut vertunt Pagninus, & Vata-

blus, ut faciunt firz& in vinea; aut

:

Congregabimini umus, 67 42us.) Con-

I

faltu,

gregabiminiad unum : quafi dicat:Qui-

gorom a*

cunque eftis veri Ifraelite non carne,

lI. Ia ffecitate me[f'c.r 1lins cantär?n-

gïcïtlm &l

£&r.) Hierofolymite ficcitate penuria,

fed fpiritu, finguli cong

regabimini ad

jl &

& fame afllipentur.

Chri(tum in Ecclefiam.

H

oc eft, quod

ii 0

dicitur Joann. c. 11. 59.. Ur fflos D«j

Mulieres venientes , 69 docemtes eam.)

Adeo confilii inopes erunt, ut fe mu-

qui erant difperff, Congregeret 1m unum.

lieribus g'ubernandos permiffuri fint,

13. Tula m

earumque confilia licet inepta audi-

4gna. ) Prædication?s

7 j u)

turi.

Evangelicæ.

Vel nomine mulierum muliero-

Venieut.) ConHuent

ad Chriftum,

220

Onii

fos Principes intelligit, falfos Prophte-

& Ecclefiam.

tas, & doctores, qui perdiderunt Ju-

deani füa mollitie

.in perdisi fuerant de terra Ajj—

; ignavia ,. & in-

riorum.) Qui captivi ducti fuerant in

77 J

fipientia.

Affyriam , & Babylonem.

[ierof

Ol/y'm()'

N

Biól. cum Go Menach, Tam. J.

98

PR O"PJH E T. ÉS/ AX m

terra I£gypti

&E

; & adorabunt Dominum inr mqunte fan&o iri Je-

everte

rufalem. .

-X*

CAPUT XXVIII.

£ etTà

Sz;perl;zfs; G - ehriis lfraelitis ,cav;zminafur Dominus: äo quod fa-

te, abf

cerdotes vacent ebrietati , C? principes irrideant verba , & com-

dentem

0.0

minationes propbetarum ,. ponentes mendacium [bem fuam : de la-

non eff

pide angulari in fundamentis Sion ponendo: de pona illu-

Jorum , && confolatione paucorum bonorum.

? Q

ditum?

J£& coronae fuperbias, ebriis Ephraim , & flori deciden-

IV

t, glorize exultationis , eju

I0

;

S qz.li erant in vertice vallis

d

pinguiffimee , errantes a vino.

2. Ecce validus , & fortis Dominus, ficut impetus grandi-

IMWmrze-

nis , turbo confringens, ficut inipetus aquarum multarum in-

Cortz

undantium , & emiffarum fuper terram fpatiofam.

nhs, &«

3. Pedibus conculcabitur corona fuperbize ebriorum Ephraim.

rib, Phili

4. Eteritflos decidens gloriae exultationis ejus, qui eft fu-

Rídu,

ver vertieetn vallis pinguium , quafi temporaneum ante ma-

li rhhqli

Spirityr,

turitatem autumni: quod cum afpexerit , videns ftatim , ut

tandi daly

*

manu tenuerit, devorabitillud. . -

Sdepr.

. $. In die illa erit Dominus exercituum corona glori&, &

Q judi

Futiryj,

fertam exultationis refiduo populi fui,

lUt Yeya

6. . Et

i, & iy

zi ejelli eramt £m ferra zfgypti.)

——

Qui erami £m wertice vallis pinged-

4l yurt;

Judai , qui profugi , & ejecti fe in

$z4.) Gui habitabant in urbe Suma-

tánt. Cb

JEgyptum receperant.

rig , que fita eft in vertice montis,

7- P?'l [

I» moente [ando im Jerufalem. )

cui vallis fertilifflima vinetis, & oli-

tatm TO

In Ecclefia, cujus typus fuit mons Sion.

vetis abundans fubjacet,

0£ ia

Errantes a vino.) Prz ebrie

I. l YOrone fuperbia. ) Regno fu-

-tate.

lS/Z:'frdo: '

perbo.

LXX. Qp ebrii eflis ab[4ue vino.

&i qui

Ephraim, €c.) lraelintelligit, hoc

"9. Ecce validus , €7 fortis Do nihu.r.)

Clltne

, Qii

eft, decem tribus.

Fortiter fternet , &

Samariz.

populiabicuzi agros

&i

À

a

Flori decidenti,) Cujus coronz glo-

UER

ria fimilis eft flori decidenti, qui mox,

Turbo.) Sicut turbo.

'*BHJO ] f

ut floruit, marcefcit, & perit. Coro-

4- Fios. decidens.) Vide num. L

M:t'zmï

ne cum ex alia materia, tum ex flo-

Qudffemþoraneum.) 'Tem poraneum

À .Rf]f?l.fffm;

ribus ple&ebantur. " Coronz fimili-

appellat fructum precocem. Senten-

H

tüdine oftendit non diu duraturas de-

tia eft: ficut primi fructus, utpote no-

Int

J

Ne

licias illas, & faftum.

"Tale illud in

vl, irritant palatum , & avidiffime vo-

ln

Greco epigrammate.

rantur, ita vos, o Samaritz! abfor.

WOlDens

xl —a'ü Xad

bebit exitium.

l$. 7

2l

A'yjS95g, x« Aäiyætg

€éayog.

brig i

l

S. In die 4/la.) Scilicet decem

tri-

i«

F/eres , &f defci; £f ,

& coroza.

bubus vaftatis, & abduttis.

ää'r»ïl tr.

"

p

|C. AGP.U T - XXVIIE

99

* 6 Et fpiritus judicii fedenti fuper j mdlcmm x fortltudo

[

revertentibus de bello ad portam.

I. Verum hi quoque pre vino nefcierunt ; & pree ebrleta-

te erraverunt: facerdos, & propheta nefcierunt pree ebrieta-

70

te, abforptifuntavino, erraverunt in ebnetate, nefmerunt vi-

? (

dentem ignoraverunt judicium.

dl

| d Omnes enim menfae repletæ funt vormtu fm dïum ita ut

non eíffet ultra locus.

li

9. Quem docebit fcientiam? & quem 1nte111gere faciet au-

dltum2 ablaCtatos a. la€te, avulfos ab uberibus.

len

Io..Qnia manda, remanda: manda, remanda: expeéta, re-

: VauIS

expe&a- expe&a E reexpe&a modicum ibi ,:modicum ibi.

N2

11. * In

Trand

tate recte judicare , difcernere, & de-

Urm if*

Corona gloria , €fc.) Cingefis, deco-

rahs, & protegens contra "Sennache-

cernere nequlverunt, fed in )udlc.ando

rib , Philifthzos , aliosque hoftes.

efraverunt.

Jyratm

Ref gdue populi f51.) - Duabus tribu-

'S. Nen effe£ ultra locus.) Vacuus for-

elt fü

dlbus

bus rcliquis , Juda, & Benjamin.

Sub figura menfarum intel-

M

- &piritus judiesi,) Donum bene judi-

hglt tribunaha.

candi dabitur a Domino.

9. Deocebit.) Deus.

m,u

Sedenr: f-'þer ]udtrzum) ReO'l EZC-

Auditum, . ) . lecrpllmm quz

chiz judici, & principi popuh

auditu percipitur.

?V

