Futura .?udæomm ob fua peccata gravis afflilio , ac defertio ,

H

& puerorum : atque eff eminatorum . dominium: peccata. [uperio-

rum arguit : item fuperbiam, & curiofam la[civiam jïliarum»

lh

Sion in ignominiam «ertendam predicit.

hi

1.I;Cce doóminator Dominus exercitunm auferet a Je-

f

rufalem, & a Juda validum , & fortem, omne robur

il

panis, & omne robur aqua:

2. kor-

(

(1) Fortitudinis: pro bac vote , qua erzam.

edif. Sixe. formidinis.

giccurrit'in'-vär/.u IIfblegimr im

q

I9. letroibunt in (eluncas petrarum.)

rio vos moneo, & przcipio, ut ciuie-

W

]udzi timore perterriti, &c. eft idem,

fcatis a vexando, & occidendo Chri-

quod dicum eft fupra num, 10o.

fto, qui homo quidem eft, fed etiam

di

20. Projicier homo Idela, €6$c.) Amo-

Deus fcelerum vindex.

re auri, & argenti non prohibente,

Cujus [piritus im maribus ejus.) — Si-

C!I

nec religione idoli prius culti, adeo

jficatur magnanima ira, indignatio,

timor illos urgebit.

Vel fi

nificatur

&

vindicta, quam in fuos hoftes Chri-

i

vexationem daturam intelle

4

um , &

ftus exercet.. Hebrzum nv 252 nafum

Is

ferio ad Dominum cónvertendos Ju-

fignificat, aut furorem, « excande-

deos, abjectis idolis.

Ícentiam.

fut

i:'dl

Talpas , E$ vefperriliones.) Quos có-

Quia execelfus —repumtm ef ipfe. )

luerunt /Egyptiorum exemplo , qui

Quia reputatus eft excelfus, & Deus

viliffima queque animalia pro Diis

fublimis, qualis revera eft.' * Verfi-

Q

culus hic in Hebrxo fic fe habet: De.

habebant, de quo fufe S. Auguft. de

dU

. Civit. Dei lib. 4. c. g. & r1.

jffnite vobis ab homine y eujus flarus im

lus

22.

jefcite ergo ab bemine, €5c.)

mafo ejus ; mam 1m quo reputatur 1pfe?

Eft prop

p

etia de Chrifto:, ut fentit

& fententia effe poteft : Nolite fidu-

ciam in ullo hominum ponere, cujus

Origenes , Hieronymus , & Veteres

Rabbini.

Frequenter enim Propheta:

vita ab aere pendet, quo interclufo pe-

i

ad Chriftum avolar, Senfus eft,quafi di-

ribit. Quantilli enim ille faciendus eft ?

0b

cat * Cum hoc capite vaticinatus fim

I« f,Cce emimy, &*c.) Prophetat ex-

Chriftum erecturum Ecclefiam quafi

tl

^ cidium Judxorum per Titum,

montem , & domum Domini, &c. fe-

& Vefpaflanum, occifum ab eis Chri-

P

*

CAPUTIm.

ri

?l

2. Fortäm, & virum bellatorem

R

, judicem , & prophetam ,

u$

&ariolum , & fenem:

3. Principem fuper quinquag

inta, & honorabilem vultu,

Tà

& confiliarium, & fapientem de archite&tis, & prudentem

a

eloquii myftici.

4. Et dabo pueros pri

Egcä.

minabuntur eis.

zgcipäs;* eorum , & effoeminati do-

.

IQ- I69 :

5

$. Et irruet populus , vir ad virum , & unusquifque ad

Js

proximum fuum: tumultu

;

abitur puer contra fenem , & igno-

bilis contra nobilem.

6. Apprehendet enim vir fratrem füuum domefticum patris

j

fui dicens : Veftimentum tibi eft , princeps efto nofter, rui-

Il*

na autem hjæ'? 'f,ub manu tuà,

B23-

-.

. 7. Refpon-

efficacitate. : *Vokac elo

I,'ctlun, ita tamen , ut. pleraque ,. qus

"um myïïi-

hic dicit, adaptare fibi poffent Judei,

cum, quia myftice, id.

-

l',

arcane, &

[

Z

qui erant tempore Ifaie, & hzc ab

latenter in animam irrepit , &' eam

qt

illo audiebant.

[

fle&tit.

"Iheodetio

.-x.'elïtit 1 prudentem

r

Validum4, & fortom.) Omne Pr-gefi-

,incant;zfm:em.

dium virorum fortium.

4- Ef dalo pueros Principer.) Quod

in

magnum Reip. malum eft, juxta illud

Robur pantit, €& robur 4qtu.) Omnem

commeatum intelligit , quo vita hu-

Ecclef. 10. 16. Ve tibi terra , cujus

üt»

mana fuftentatur, & robufta red-

Rex puer ef

li«

ditur.

:

am

Effeminati.) Notat libidinem , &

2. Tudicem. ) Md

gi&ratt?n1ï, -Pfin-

pederaftiam Principum tamJudzorum,

cipem.

quam Romanorum. LXX. habent £g-

&i

riolum.)

In bonam partem 'accipi.;

maikToa , id eft , sInfores , qui fcilicet

10y

M

tur, ut fignificet fagacem conjecto-

corporibus illudunt, & illis ad libidi-

rem , qui ex obfervatione przterita

nem abutuntur : idem ig,niücac vo£

u

caufarum , effetuum , fienorum de

Hebraica t-y5*35yn, * quz etiam

d«

futuris, & arcanis conjectat.

parvulos fignificat. Videntur puero-

3. Super .9!ui727344gi7214.) Qui quinQ

rum,

'parvulorum nomine intelligi

&)

Reges nullius confilii, quales fuerunt

etif

quaginta miibus preeft.

Joakin, Joachin, Sedecias. Sic & in-

"

- Honorabilem vwvaítu.) Nirum magng

auctoritatis , quem alii honorent, cu-

fra mulierum nomine intelligendi vi-

J

jus przfentiam revereantur.

dentur viri muliebris animi.

( n

fe!

Confiliarium.) ui confilio valeat,

$. Et irruet, 6c. ) "Ut fieri folet

& prudentia.

in feditione, & populari tumultu.

du

Sapientem de architetlis.) Archite-

u]üi

Domefticum patris fui.) Fx familia

&um fapientem , & peritum, cujusin

4

f

obfidionibus , &

belloþ magnus eft

patris fui.

ufus.

Veflimentum tibi eff , &c.) Oftendit

ext

Prudentem eloquis myffici.) Eum, Qui

inopiam virorum idoneorum ad re-

Iffl

gendam Rempublicam , qui enim pau-

"

pollet facufldia, gratia, & perfuadendi

L

*

12

.PR OPHET IS'AIKE

$-

7. Refpondebitque in die illa, dicens : Nonfum medicus, &.

in domo mea non eft panis, neque veftimentum: nolite con-

ftituere me principem populi.

.8. Ruit Jerufalem, & Ju

das concidit : quia lingua eo-

pr

rum, & adventiones eorum contra

*

*

K

Dominum, ut provc.yca;*ent

oculos majeftatis ejus.:

9. Agnitio vultus eorum

'refpïoþnditr eis: & peccatum füum

ff

quafi Sodoma praedicaverunt, nec abfconderunt: vee animae

eorum , quoniam reddita funt eis mala.

L!

1o. Dicite jufto, quoniam bene ; quoniam

fru&um adin-

ventionum fuarum comedet.

n

e

ir. Vaeimpioin malum: retributi

o enim manuum ejus fiét ei.

12. Populum meum exa&tores fui fpoliaverunt , & mulieres

Irai

dominatee funt eis. Popule meus , qui te beatum dicunt ,

i

Ezec.

iuum tuorum diffipant.

foi

131 18-

* i»pf»i te decipiunt, & viam grel

13. St:&t

E

GLU

?i

lo culior, aut ditior erit, vocabitur

9; "dgnitio vislius eorusm rqäzafzdit eiä.)

1

ad regimen capeffendum.

Ex intuitu vultus eorum apparet, qui

& (

Ruina autem hac fub manu tua.) Eft

fint; nam . in facie eorum eminet ar-

Ties

b

hypallage,

quafi dicat ,. fuppone ma-

rogantia , faftus, lifcivia.

num tuam , fuftine Rempubl. inqclina-'

Refpondit ei. ) — Contra eos tefti-

Qui

tam ad ruinam.

4

ficans.

Peccatsm .«

.O pradecaverunt.) Quoä&

p

7. Num um medicis ? ) Mebraice eft

"

q3n ebebes , id eft slligans, fcilicet

eft fummz impudentiz.

vulnera , quod eft ejus partis medi-

nise corum.) hi.

n

Reddita fumt ei . mala. ) Redden-

tate

cing, qu& chirurgice dicitur, quaM

dicat, non poffum tanto Reip. vulnert

tur, & repehdentur pro fceleribüs.

We

facere medicinam.

5

Y1o. Diee j«ffo, ) Contra vero di-

cite juftis, quod bene illis erit, &

filt

la démo ma non eff panis, t$c.) Pa-

opulum famelicum di-

nis, quem in p

fructus benefa&torum collicent.

ag

ftribuam, & ve

j

imenta , quibus te-

Frudlum adimventionum. ) Confilio-

m illius nuditatem , quafi dicat :

rum, & operum faorum bonorum.

ffä 1] à

II. Va impio £m z2alum.) ln malitiam

son habeo, unde populi neceffitatibus

A

provideam.

D

H

omnem effufo. In Hebr&o vero eft.

Cün

Á

m gerupalem ,ï 6c.) Verba

Va impio malo: Welmalrgno.

flo

Run oeni

funt non excufantis fe a principatu,

Manuwm. ) Operum , que mani-

vp

fed'Prophete'; quafi dicat: ideo ne-

bus fiunt.

mo volet fafcipere regimen Judz,

I2. Exaeres.

) Principäs; & magi-

$g

ftratus avaros, & rapaces intelligit.

& Jerufiem, quia ipfa ruet, & ex-

eff

fcindetur.

Mulzeres domimata fumt eis,) Scilicet

:

Limgua eormm.) WWlaledica, & blaf-

Princi

jbus, & m

agiftratibus , qu&

ln

cum

!

int impotentes, avare , iníi-

phema in. Chriftum.

"Adimventionts.) Cogimta, CO

pientes, & in perturbationibus vehe«

Pülia ;

mentes, maricog -flilOS in omne nefas

tid;

machinationes , opera.

€ IN

CAPUT m.

I3

k

15. Stat ad judicand

Jisd

»

um Dominus : & ftat ad judicandos

populos.

-rq. Dominus ad judicium ve

äiät cum fenibus popu!i.füi,ï&

*

:O

principibus ejus: vos enim depafti e

.

3

T

il

peris in domo veftra.

ftis vinïam, & rapina pau-

r

I$. Quare atteritis populum meum, & faciespauperum c

10l

m

molitis, dicit Dominus Deus exercituum?

Ipa

16. Et dixit Dominus pro eo, quod elevatc funt filide Sion,

& ambulaverunt extento collo, & nutibus oculorum ibant,

t

& plaudebant

incedebant: -

: ambu*labant pgdibus»fAuis ;«& compoüto gradu

*

el.

93

17 . De«

res

i,

transverfos agunt; . Poffumus etiam — dzeis: ignöminia ; Verbis afperis , quin

interpretari de viris mulierofis, & ef-

& colaphis atliCitis, & aflligitis pau-

foaimninatis. Sic ille dicebat apud Virg.

peres.

Paffus eft hoc. Chrziftus, &

£

it?t

AEneid. 9 Q vera

*

:

brygia ; PEgHe æ::dïm

ejus Apoftoli, qui Actorum 4. 4 1. dbanr

P/?;':/'Vg"f!.

gendentes a confpetim concilis, gA051472

Ó.)

Qui re beatum d.

iu,;m.) Sacerdotes ,

digua babits fumt pro nomine TE[u con-

g

& Scribe, qui ob dona, & oblatio- — tweeliam pat;.

[2

nes templo, fibique factas dicunt te

I6. Et dixit Dominus , &fe, ) Aliam

beatum, & ,miferiag, & peccata tua ,

dat excidii caufam , fcilicet procacem,

uibus teneris, non rete

2unt, necre-

« & fuperbum ornatum faminarum.

fi

Vide Eze

C

;

prehendunt.

1.15.

I8. Fs

Elewata fznt-) Hebrea fuperbzerunr.

uJ;ï

qui confumnt pulvrllos , &c.

vitium infitum fexui illi , quod cre-

Viamn greþum tuarnm:) Vltæ tuse

fcit accedente cultu, & ornatu cor-

rationem , ftatum , falutem , & felici-

poris. , Aliqui explicant etiam de co-

iv

tatem tuam privatam , & publicam

thurnis , quibus adjiciunt propemo-

evertunt,

dum ad ftaturam fuam cubitum unum.

J

(i

13.- 44 jmdicandum. )

Ad pu-

Sic Arias IMontanus,

*

Cornel. a Lglïi-

[

niendum , & excindendum per Ro-

de, & Alvarez,

manos.

Extfento collo.) Qui fuperborum ha-

. bitus eft.

]io

I4. Cum fenibus.) Contra fenes, five

1

fenatores populi, eos puniendo, &c.

Nutibus oculorum ibant. ) — Oblique

Aliü exponunt, «ewz fezibus , id eft,

oculos in juvenes, & amaftos conver-

ia

a

cum Patriarchis, Prophetis, & Apo-

tendo, & petulanter illis adni&tando.

ftolis Dominus veniet ad judicandum

Plaudebant.) LXX. habent: zzeeffa

populos.

r

pedum ffmml trahentes tunicas , & plau-

».ani-

|Vos enim depaffs effis vs2eam.) M os

fum hunc detractarum veftium flre-

ui debebatis

an

Scribe , & Pharifzi ,

pitum intelli gunt.

Alii verbum He-

effe cuftodes vinez, id e

d

; 9yhagogz,

breum

nb zbapbaph idem putant ef-

t

five populi mei, eam depafti eftis,fpo-

jicet

liando eam bonis fuis.

fe, quod zympazizare, & ad tympa-

num, quod Hebraice dicitur t5 tep5

qllæ

I5. -4teritis.) *Senfim abfumitis.

compofite pedes movere.

Sic.

irvi-

j

Cozzmel;tis.) Matabl. vertit: celaphis

lius dixit : Pers pedibus plaudumt cho-

dé

d

r&di£is ,. alii cozzuzditis LXX. confun-

CA - Signifïcac etiam qgm-aPüd—Rab-

P

4

14

PROPHEXT.A-IJSAI!E

17. Decal

V

nus crinem earum nudabit.

| abft Dominus verticem fi;iarum Sion, & Domi-

:

18..In die illa auferet Domi

«nïus orname

ntum clallc»eamvento-

rum , & lunulas,

i^l

I9. Et torques; & monilia, & armillas, & mitras.

20. Et difcriminalia

,& f)erifcelidg's,. & rr,lurgnglas,j& olfa-

*

u

Coriola, & inaures,

21. Et annulos, & gemmas in fronte pendentes $

if

LJ

22']Et mutatoria, & palliola, c"ïzlinteaþmina», & acus

25. Et

dünkónin

$

$

binos , paüïb;.ls" gqualibus incedere.

| 20. Difcriminalia.) Inftrumenta ad

Italice dicimus :

zdndare com z L

difcernendos , & fegregandos capil-

W

mifurato, quod . etiam affectant mulie-

los, & ad eos torquendos, & cri-

Sanchez

res, cum ornatz funt, & veftibus be-

fpandos, puta calamiftra,

ne cultz, & fequentibus verbis expli-

ütat difcriminalia efle vittas , fafcias,

cari videtur , cempofizo g

radam in:fde-

live tenias, quibus mulieres capillos

bant.

*

in cirroe , & plocamos colli

gunt, &

Ie

17. Deealvabir.) Rafura, & decal-

collieant, & difcriminant,

vatio erat habikus debellatorum , &

Perifcelidas.) Sunt fafcie tibiarum.

QU

fervorum. Dominus ergo auieret ca-

Marenulas.) Sunt ornamenta mulie-

pitis afcititia ornamenta, & etiam na-

bria, fic dicta,; quod in murens pi-

turalia , ca

pillum f;ilicec , ut fervis

*

fcis ; fimilitudinem: aurum duceretar ,

fieri folet.

.

& maculis, aut punctis variegaretur.

Crimen earum nudabit.) Id eft, pu-

t 9220

Olfatloriola,) Sunt myrothecia, five

vel |

bem, LXX. alv yorvepa avrav ,

pyxides perforatz , & ocellate , qua

viifl

miniam eCAYH.

In'textu tamen -

ï

ati-

odores fuos, & fuaves halitus per fo-

cano er

CX9p« avrGO», feguram ta-

ramina"fua expirant.

LT

pre

r«m. Pagninus, & Vatablus ex He-

22. Mutaroria.) V eftes pretiofiores,

pu i

br&eo verterunt, zares earum. SGicin-

quz non quotidie feruntur, fed affu-

l o

fra cap. 20. 4. dicitur

Minabit Rex

muntur diebus celebrioribus, feu cum

captivitatem JFg yptz , €c. difcalceatam

-

tita

procedendum eft.

1i

difcoopertis matibus, E. ad. ignominiam

Pallszola. )

Plliolis etiamnum 'nobi-

idg

4 gyprs.

$

les matrone utuntur prefertim in iti-

" I8-. Ornamenta calceamentorum.)

neribus.

e

.

Y l

Ó

In Hebrzo eft r-ypSy ^acafen , que

Linteamina.) LXX. vefles per do-

bus |

vox fignificat crepitacula in pedibus

sum , Ícilicet quotidianas , quarum

mulierum , quibus inter faltandum ute-

ufus domi eft. — Alii explicant de ve-

h'equ«

bantur.

At 1

lis candidis , & pellucidis , quibus

Def

Lunulas.) Monilia corniculata inftar

utuntur mulieres.

* Ex loco Ruth 3.

lunz.

I5. apparet effe Zeuarz , id eft, fub-

Pysi

19. 4rmilla..) Sunt brachialia, fi-

cinctus illos., quibus fubter pe&tus mu-

Qual

Italice

ve circuli , & catenulz , ornantes

lieres accin&tz domi agunt.

li

brachia.

grembiale.

Mitras.) Sunt vela, vel fafcie byf-

44cu5.) Intelligit acus crinales au-

Vilg

in& capitis, gemmis , & bracteolis

reas, vel argenteas, quas in capite ad

4

aureis , tremulisque qollxxcences.

fpeciem geftabant.

p lml'u |

[

*

NI

/CAPUT II & IV.

I$

1l

25. Etfpecula, & findones, & vittas, & theriftra.

t«

24. Et erit pro fuavi odore focetor, & pro zona funic

ulus,

& pro cri

1 cili-

fpanti crine calvitium , —& pro faícia pe&toral

N

cium.

. 25. Pulcherrimi c

ifa

juoque viri tqi gladio cadent , & fo;*tes

tui in praelio.

26. Et moerebunt

; a,tgu? lugebunt Nport*æ ejus,'.& defolata

in terra fedebit,

n

CAPUT uV

CEERO

Septem. mulieres unum smaritum appetent: germen Domini exal-

aMl

:apil

tabitur : & reliquie lfrael ablutis earum fordibus f[alue erunt

(

&

emagnaque Jecuritate , & felicitate afficentur.

chet

[cius

T apprehendent feptem mulieres virum unum in die

pillos

I.E

illa, dieentes: Panem noftrum comedemus, & vefti-

Fs

mentis noítris operiemur : tantummodo invocetur- nomen

—

m

tuum fuper nos, aufer opprobrium noftrum,

nolie-

2. In die illa erit germen Domini in magnificentia, & glo-

?

z p

rla,

retur,

23. Sindones. ) Lintea velamina,

multe mulieres vix unum virum, cuí

vel pepla extima delicatiffima, & fub-

nubant, inventurz , & de eo certatu-

, he

tiliflima.

$

raz

int

u

ot [0

Virta.) D. Higfbnym. tenias inter-

Panem noflrum came.demus.) Expen.-.x

pretatur, alii redimicula acu picta, ca-

fis noftris vivemus.

hotey

piti addita.

]ta Arias, Poterius ver-

tit czdares.

lzvwocerér . nomes tuum fuper mos.)

a.

Eft autem cidaris, five

]d eft, nofter maritus efto. — Dicitur

j qutat

tiara pileolus capitis rotundus.

invocari nomen mariti füper uxorem,

Theriflra.) Sunt veftes xftive, fic

quia nomen maritorum aflumunt uxo-

res.

ebrzos vocitur

ob

dictz ; quod 2» S9£pz;, id eft, tempo-

Sic enim apud

in iti«

re caloris earum ufus fit.

Maria Cleophz, Maria Jacobi, &c.

:96. Lugebunt porta.) Portz, in qui-

Sic etiam Martia redire volens ad

tl (iä

bus forum , & prztoria, & maxima

Catonem maritum ait, apud Luca-

uamm

Írequentia civium effe folet, jam defo-

num Jib. 2.

de v*

latz merere, & lugere videbuntur.

Da tanium nomen inane

ais

Defolata in terra fedebis.( Eft profo-

popceia; loquitur enim, de Jerufalem,

Conzanubss ; liceat Uugnpulo /&;-if/ijä, Ca-

£0i$

uj

quafi de matrona afflicta, &

"

füb

mcrorem humi fedente.

ropter

Mdr?ia.

s mU

Sic lhren.

Opprobrium. ) Sterilitatis, aut c«-

fylice

I. 1. dicitur: Quomode fedet fola c;-

libatus.

*

vitas , C$c.

2. i» die i/e.) Cum hxc a Rotnk-

s 17

L,A

Pprehendent feptem mulseres,657.)

nis Judai patientur.

In excidio Jerufalem tanta erit

Ern germen, Domin: m magnifen-

Lplæ :

n 4

. A rorum Paucitas, ut feptem, id eft,

tia-) Chri&usDoxninlls gloriofus etit,

f

VTIe

16

PR ö P H ET. ISATJE

ria, & fruttus terrze fu

$

þlimis, & exultatio his, qui fäï?ati*-/fue-

H

ritde Iírael.

;

^ 4. Et erit: Omnis , qu

i reliéctus fuerit infSion, &Areü.duus

in Jerufalem , fan&tu

.

S vocabitur, omnis qui 1'criptuls eiïk in

NT

vita in Jerufalem.

E

4. 91 abluerit Domin

dia

us fordes filiarum Sion, &'-fanguinem

jJerufalem laveri

"

þl f

t de medio ejus, in fpiritu judircii , & fpiritu

ardoris.

it

.5. Et creabit Dominus füper omnem locum montis Sion,

& ubi invocatus eft , nubem per diem, & fumum , & fplen-

dorcm ignis flamman

A

P

*

ts innoCte: fuper omnem enim gloriam

E

pmteätib.

ViadnbS

" 6Et

*& fublimis, quia per ejus 'Apoüoiqs

zternam, a qua tamen multi fuo vi-

— Ecclefia propagabitum ^ Vocat Chri-

tio excidunt.

Complete autem fcripti

|

ftum. germen fudes , quia Judza,

funts qui in fanCtitate perfeveraturi,

uafi arbor excifa, per Chriftum re-

& mortturi a Deo przvifi funt.

pullulare, & reflorefcere ccepit.

4 $z ablserit.) Cum abluerit.

Fratius terr2.) Chriftas eft repetitio.

Sordes

d Uj:zngui;zcm.) Peccata.

fuper

tiba

Sic Pfalm. g4. 12. dictum eft: zerra

Im fpgritu judici.') Spiritus fan&us

te&.n

noffra dabit frauctum fuuz.

appellacur: fpiritus judicii , quia facit,

Et exultarzo. )

lVIagna erit letitia

ut noftra videamus, judicemus, & dam-

CL ;

Ifraclitis, qui Chriftum quafi Meffiam

bis,

nemus peccata; communis enim fen-

Que

fuum recipient, & ab eo juftificabun-

tentia docet his verbis Peonitentiam

ia

.tur, & falvabuntur.

promitti,

His qui fal*vati Kfneertzt de I];vzc'.l.)

j!)

Spiritze ardoris.) Idem Spiritus San-

Qui gentis fuz cladem evaferint.

,

Gus eft. fpiritus' ardoris, quia nos ar-

7&';4'. Xw

ui relilus fuerit im Sion.) Per

dore fuz charitatis accendit,

te ]a

Sion, & Jerufalem, Ecclefiam intel-

tibus

5. Er ereabst Dominus. ) LXX» ha-

Vid 4

ligit, quz eft Sion fpiritualis; qui cla-

bent, £? wezzcet, fcilicec Dominus.

di, & excidio Judzorum fuperftes

Mosmtis Sian.) Ecclefiz.

'dfccz

reli&us. fuerit in. Sion, nón tam car-

* Et ubi invocatus eff.) Poterius vet-

Táloy

m

nali, quam fpirituali, hoc eft, qui a

tit , £5 /uper ommes comventus spfins .

fynagoga tranfierit ad Ecclefiam Chri-

quod in idem recidit; nam in Ec-

.fti, eique fuerit adfcriptus.

(

tur.

clefie conventibus Dominus invoca-

Sanüus vocabitur. ) Omnes. enim

dh"cä

Chriftiani a D. Paulo, & aliis vocan-

Nubem per. diem, &c. )' Alludit ad

Wem

tur fanci, quia vocantur ad fandita-

columnam nubis per diem, & ignis

"mre

tem, & quia baptifino, & gratia Chri-

per no&em, qua deduxit Iraelitas per

Cany]

fti funt fanctificati.

defertum

faciet cum Écclefia Chri-

u 'x

Oi qui [ortptüs eff im vita, Efc.)

ftianorum fj

jiritualiter , quod olim t:,e-

üraz 4»

Omnes Chriftiani aliquo fenfu fcripti

cit cum Judzis corporaliter.

Ttey

funt in libro vitz, quafi cives futuri

Super omnueg» enim gloriam , E$c.

Ca

coleftis Jerufalem , fcripti, inquam ,

Super omnes viros, gloria fanctita-

Tnore

inchoate , quia ordinantur ad vitam

tis inclytos fexit protectio divina, &^«

1 h Blh

"h

NT

CAPUT IV. & V.

17

um

6. Et tabernaculum erit in umbraculum diei ab zeftu, &

in fecuritatem, & abfconfionem a turbine, &a Pluvia.

us

GOAFPELT

&.in

Sub ]ng.zm. vinee flerilis in. direptionem tradite , prophetat ju-

1etm

"D

dicium , C de[ertionem. Sfudeorum , iplorumque .peccata. defcri-

m

buntur : avaritia in coadunandis po[fe[fionibus: ebrietas , C? con-

zemptus [cientice Dei : iuferni dilgtatio: bumiliatio fuperborum,

on,

C? exaltatio Dei : felicditas quoque juftorum, & v diver-

Jen-

[

Jis peccatorum generibus denuniiatur : C? fignum

in nationibus elevandum conira

.H

! Srudaos.

f Antabo dile&o meo canticum patruelis m'ei vinece fuse. * Jer.

j Vie

l. L

Vinea fa&ta eit dile£to meo in cornu filio olei.

2. 2I*

o

atürt,

2.

p

j

fuper omnem Eccleüa:h. Alludit ad

tivi ; 'nzurn'vcïtraXHebra*ifmum dicere

C0

tabernaculum Moyfaicum , & arcam

debuiffet : Cantabo dilecto meo Chri-

Is

n

teftamenti, que erat gloria Ifrael, &

fto Canticum, quod ipfe canet de vi-

ficit,

cui maxime incubabat columna nu-

nea fua, &c.

Porro Czazf/icem non

(

bis, indeque fe fpargebat circumqua-

proprie, & preffe fumitur, fed latius

n fEH-

pro fententia memorabili, quz in ani-

que per omnia caftra, ea obumbrans,

(tiam

& ab zítu protegens.

mo late federe debeat, & ore fre-

6. ALfconffonem a turbine , 69 4 p'u-

quenter ufurpari.

Vel Canticum di-

ySu-

vi4.) Qui enim fub divina protectio-

citur hec parabola, quod effet clare,

05 d

ne latent, a procellis, & tempefta-

& diftin&e proponenda a Chrifto , ut

B

tibus violentis tuti funt; quare Da-

J

am non efílet, tergiverfationi locus,

j

vid canebat Pfal. 2g. 5.

Quoniam

nec poffent Judzi inficiari fe officii

fui admonitos fuiffe.

Sic Italice dici-

us

ab[condit. me im taberraculo fio , in die

malerum protexit me imn abfcondito ta-

5

mus, Ghel ha cantata chiara.

5 Ye

bernaculi /2':-1'.

Patruelis, ) Vocat Ifaias Chriftum

;Ls eft: lubet

g

I.'C

4;2

fab0 , Efc) Senfi

patruelem , five cognatum fuum, eo

n h

canere, immo przecinere meo

quod ex eddem genre Judaica effet na-

dileto , & patrueli, five co

onato 5

Íc turus.

'mvof.'ä'

C

hrifto

Iu eorsnz.) la colle, ut vertit Pagni-

quem unice diligo , fcilicet

ylit l

carmen ipfiusmet Chrifti, quod - ipfe

nus ; Zacchus amat colles, Chald. »

( igniä

cantabit vinez fuz, id eft, populo

monte exeel[o.

Judaico, dicens Matth. 21. 337 Homo

Filo olei.) Fertli, & pingui; ita-

n p

n

erat paterfamilias , qui- plantavit wi-

que LXX. vertunt : /» corzu , m foco

Jim f

]

Zeas: ,. C$c.

pingsi. VFrequenter Judza celebratur

Caniicum patruelis , 6$c. ) Ponitur

in facris Literis, quod fit regio fluens

more Hebrso antecedens loco rela-

1

1a&e , « melle.

j

e

Bill. ceom Coän. Menoch. Tom. V.

C

2. .S'epi'-

«ina, D

,

JT

18

PROPHEY. ISAI

?. Et fepivit eam, & lapidäs elegit exilla, & piantavif eam

ele&am , & sedificavit turrim in medio cjus , & torcular ex-

fo

i

ä

firuxit in eaj & expetlavit ut faceret uvas, & fecit labrufcas.

^

3. Nunc ergo habitatores

"

inter me, & vineam meam.

Jerutalem , & viri Juda, judicate

4. Quid eft, puod debui ultra facere vinesze mesze, & non

:

. feci ei? anquod expe&avi, ut faceret uvas, & fecit labrufcas?

I

$. Et nunc oftendam vobis, quid ego faciam vineze meze:

U:

. auferam fepem ejus, & erit4n dire

riam ejus, & erit in conculcationem.

ptionem : difuam mace-

;

po

6. Et ponam eam defertam: non putabitur

9

" 4 dion fordic:

tur: & afcendent vepres, & fpinse, & nubibus mandabo, ne

pluant fuper eam imbrem.

*

lenc

7. Vinea enim Domini exercituum

-, domus Ifrael eft, &

&B

vir Juda germen ejus de

le&tabile: & expeGtayi, ut faceret ju-

G

& ecce iniquitas: & Juftitiam, & ecce clamor.

L" dic.:i/um ;

Ti

p

.8. Vae

dece

Q. Sepivit , 6$c. ) Sepes fuit lex di-

Qu

Atr

poteft , quam ft a&or ipfi reo ( quod

vina, & divina protectio , & cufto-

hie Dominus facit) fententiam ferendi

D

dia Angelorum.

poteftatem faciat.

I,/C'd/

Elegit.) Exemit,

Iapidïbujs purga-

4- 4m quod exbelizwi ,€c6?) n

fius

vit. *Hoc fa&tum, cum ejecit Chana-

Lortaffe in hoc peccavi, quod de vi-

etla

nzos, & lapidea ipforum idola. Con-

nea tam digenter cultà bene fpé-

fecif

'einit David Pfalm. 79. 9. Vizeam de

ravi ?

?

,Aïgvypfa tranfiniiffi , ejecifht gentes, C$c.

5

G

b dire']bthmem'.- ) Hoftibus po-

Plantavsit eam electam. ) Eleftis vi-

pulis , ac przfertim Romanis, qui

dicxt

lCa

tibus : tales vites fuerunt fan&i Pa-

ean diri

triarcha , & Prophete..

cabunt.

*

pient , di*iïl-l)äbtlnt ; c,onc;ul--

f y

Turim-) Guam aliqui regiam digni-

6. Non putabitev. ) Non compefcet

qua

tatem interprerintur , alii facram Scri-

Deus, nec refecabit luxuriantem po-

Q

pturam , ali do&ores, & paftores, qui

puli malitiam.

Qn0;

quafi in fpecula conftituti vineam a

fmribus euftodiunt.

Vel turris no-

Non fodrezur. ) Non fuffodiet, non

Qi

c.;m'get , dut compungeti peccantem po-

mine intellige ipfam urbem Jerufalem

pulsn concionatorum clamor, aut

,snunitiffimam in medio Judsz fitam.

confcientie aculeus.

Torcilay. ) Midetur fignificari.al-

Veprts, & f]ina.) Quibus omnis gene-

tare, quo viétimarum iangqis expri-

ris peccata , & abufus fignificantur.

Lal

nebatur,

Nubibus mandabo, me pluant, &$c. P

L

üM

Y

Labruftas.) Aoveftes uvää, & infua-

Pluvia eft ccleftis doctrina , qua

ves, quales funt labrifcarum fructus.

vinea non rigabitur.

Significatur. idololatria, & alia He-

7. Finea enim, &c.) Hec eft apo-

man

breorunm vitia..

lac

dofis, explicatio, & applicatio para-

N

3. Vir, juda judicate. ) INon alia

bole, quzit dicat : vinea hac eft po-

gatione melius caula mquitas oftendi

pulus líxael,

braq

-1'.lnq

À

CAPUT V.

19

df

". 8. Vie | qui conjungitis domum ad domum, & agrum agro

U

copulatis ufque ad terminum 1

*

oci'": nunquid habitabitis vos

d5

foli in-medio terrae.-

n

. 9. In auribus meis funt hzec, dicit Dominus exercituum ;

Nifi domus multae deíert

3

d fuerint, grandes? & Pulbhræ-abf-

0f

que habitatore.

L]

P

l0. Decem eni!

m jugera' vinearum facient lagunculam

*

unam, & triginta modii fementis facient modios tres.

(

Ir. Vae qui confurgitis mane ad ebrietatem fetctandam, &

m, ut vino seítuetis.

jié.

potandpm ufque ad vefpera

2

E osnosdili

12, Citha-

né

V,

bear Deus,

aut verax

effe, non

r Juda.) Rggäum Juda cempre-

credar.

hendens duas tribus, jJuda fcilicet,

& Benjamin.

Domus .... grandes, t$ . pulehra. )

U

Germen ejus. )

-Intelligic Regnum

Nimia in dificando | magnificentia

juda, quod ab Ifraele pullulavit ,

damnatur, que fere nafcitur ex fu-

Vg

& przecilum eft, nolens fequi alias

perbia , & ad eandem augendam fa-

cit.

Signifïcatur etiam maxima urbis

decem tribus degeneres, & idolorum

cultrices.

folitudo , cum fcilicet ne palatia qui-

pwd'

Deletiabzle. ) - In Hebrzeo eft 4e-

dem , in quibus commodiflime agitur,

a

lieiarum ;

fuas enim delicias Domi-

habitatores habebunt.

IO. Jecem ensm jugera. ) Juge-

h

nus habuiffet' in Regno Juda, nifi

etiam ipfum ad idola , & vitia de-

rum eft fpatium illud terre, quod

Ri2

feciffet.

uno die boves arando polflunt in-

[þe'-

vertere.

judiciun.) Id quod juftum eft.

Clemor.) Opprefforum. Vel quafi

Laguncelam snam.) In Hebrzo eft:

; pOT

dicat: clamant ad me injuftitiz.

Batum, que parva quedam eft liqui-

qu

yu-

g. 7«,€5c.) Jam oftendit, in quo

dorum menfura, fignificatur ergo ma-

fit pofita iniquitas, & injuflitia, de

xima vini penuria.

qua loquitur.

IE Qu; cgnfitrgitis mane, 65 c.) Dam-

vt

.

nat ebrietatem , eamque intempefti-

Co;y'un gtti/:.

domum ad domum.). Vi-

"

cinos

per

injuriam fubmoventes ,

vam, id eft, matutinam; nam ut ait

qui fine fine dicitis:

Apoítolus I. ad "lheftfal. S o

in

f0

]i

ebrii fünt, nole ebrii funt.

0f akgulu»s 1lle

i po-

Proximts accedat , qui munc. denor-

U vino effuttis,) Adeo vino ingur-

aut

gitatis vos, ut eftuetis; eft enim.vi-

9HAÍ 4 gellum.

num facultate calidum.

LXX- Vel'-

o

ut ait Horat. l. 2. ferm. Sat.

6.

Lifque 4d terminum lect.)

Ufque ad

tunt, wizwm enim [atcendet , vel, com-

f

il

burtt eos, Ícilicet flammis , & incen-

Ój

finem campi, vel urbis.

dio vaporum, & fpirituum , & etiam

Q. lg auribzs meis fumt bac.) Cla-

immoderatorum affeftuum. *

qua

mant ad me, ( aures meas feriunt

hzc fcelera.

z

19. Opus Domini non refpicitis.) ld,

ap?

Niff domus , &$c. ) Nifi apud He-

quod Dominus fieri precipit, vel pau-

at

breos eft vox juramenti exectatorii ,

peres, quos Deus fecit , & vos ne-

d

^

- in qud fubaudiendum eft , non ha-

»gligiti*s. Vel potius opus Domini eft

'l"

11f r

L

20

TEROPIFET CISAI.JE

I2. Cithara, & ]yra, & tympanum , & tibia, & vinum in'

convwnsavo;&ms- & opus Domini non IGIPICIHS nec opera

d&

manuum ejus confideratis.

fle

k-Pr opterea captivus du&tus eft populus meus, quia non

te

$

hab mt fcientiam, & nobiles ejus interierunt fame , & multi-

tudo ejus fiti exaxmt

Ü

14. Propterea dilatavit mfernus animam fuam & apermt .

os fuum abíque ullo termino: & defcendent for: esejus, &

l?;

populus ejus, & fublimes, gloriofique ejus, ad eum.

15. Et incurvabitur homo , & han*uham;ur vir, & ocuh

dl

fublimiam deprimentur.

*

16. Et exaltabitur Dominus exermtuum in judicio, &Deua

f

*

*

fan&tus fan&tificabitur in juftitia.

;;

17. Ét pafcentur agni juxta ordinem fuum , & deferta i in

lot

ubertatem verfa advenze comedent.

fiiei

r8. Vae qui trahitis iniquitatem in funiculis vanitatis, &

DI

quafi vinculum plauftri peccatum.

19. Qui

ERE

labor

creatio , gubernatio , & redemptxo,

I7. Et pafcentur agni. ) Chufh

Tion

aut etiam fceleftorum punitio., quz il-

Ecclefiam intelligit, & ejus alumnos

m ]

lis imminet.

-.Mel certe fenfüs eft,

novellos , qui l&tis fidei, vagelu,

tellio

uid coquat Domm-ls,- quid molistur,

Sacramentorum , &c.

Pafcuxs iner-

D

cilicet fcelerum ultionem , &c.

rabunt.

Til

IN

Caprivus. duftus eff. ) Ducetur.

Juxia ordtuem: /;mm ) VOX He-

n

Qolent: enim prop'ete , que certif-

brza verti poteft, juxza caulas fuas , ut

if

SIA.

Tt$ Y

fime futura prevident, per preteri-

vertit D. ermnymus Michzz 2

hi

nt

tum effeire, quod rei mïünmlem even-

Advene.) Gentes, qu& Chriftianum

tium indicat.

fidem admittent.

Ig

Ix)

Y

Nom babutt 'cientiae. ) Q ex vi-

Trabitis tn/(/uztatem. ) Trabit

tüs enumer- 'tis in mentis ceecitatem in-

£piquitatens , ut ftm;cn:/um, inquit $.

Prop

arit. LXX. habe. t: Quiz s22 cegno-

l(üdorus 9. fent. 23. qui tardat con-

Qf 1

verznzt Domizus.

'I)C;"fl /'fl Demum

T

2'/'/1-*)67'8 ezim l/æii!!l-

(;

Et: zobiles A,m/s,

7c.)- Nobiles eque,

farem , ol moram farere IHQuitati,un-

ac plu—eu, fame, & fiti perierunf,

de 6 Pfalzus

rro/onïd'berrmt z/thw-

tatir

Vel ('enfus eft, ficut bo-

n

Ij. Dejermus.) Sepulchrum, vello-

f4:€)m /zä;

eus: d: amnatorum.

ves loris: affueti plh :ftrum affidae tra-

$a

"Animarm fuam. ) Se ipfum, finum,

hunm fic ambitiofi, cupidi, e! briofi ,

w ]

& cipacitatem fuam.

&c. aflidue trahunt finem', & plau-

N

Iwr es.) Potentes, & proceres.

ftrum peccatormn. Vel certe » Qquia

Vide

]q Incusvabiitr

/0"

)

ol /m./'tl Ab

ducimus, que fponte , aut. facile fe-

A?

"Otnnes. nobiles, « igno-

juntur :

zur ir. )

trahimus vcro, que oblu-

P

biles (ine difcrimine lm«zient W. W

:

antur , & refiftunt, trahere ini

uita-

hümiliabuncur, & in iniernum defcen-

tem erit ftudio, & affectu occ.

a

1ones

$ h

dent.

Dérve

peccandi conqauirere , & quafi magno. -

* püya

(

w

JCAP'UT»X!,

2E

r in.'

9. Qui dicitis : Feftinet, & cito veniat opus ejus, ut vi-

Cfà

deamus: & gpprbpie; ,& veniat confilium fan&ti Ifrael, &

Íciemus illud.

5

DOf

-2o. Vs qui dicitis malumbon

Y

i

1m, & bbnü m 'mal"um.e ponen-

j

tes tenebras 1

ucem, & lucem tenebras: ponentes amarum in

dulce, & dulce in amarum.

x

ruit

2I.

:

* Vze qui fapientes eft

0. Vs

^ &

is in oculis yefïris*, & eoram vo- Pr

VE

bifmet ipfis prudentes. *

.

ome.

is ad bibendum vinum & viri fortes

22. Vse . qui potentes eft

x

*

12,- IS-

eui

ad mifcendam ebrietatem.

25. Qui juftificatis impium pro

Jeus

Íü aufertis ab eo.

*

mæmeübuäi & juftitiam ju-

24. Prop:er hoc, ficut devorat ftipulam lingua ignis, & ca-

41n

lor flammze exurti:: fic radix eorum quafi favilla erit, & ger-

men eorum u: pulvis aícendet.

Abjecerunt enim legem Do-

5&'

iini exercituum, & eloquium fanéti lfrael blafphemaverunt.

C 3.

25. Ideo

Qu!

cant, & quz bonä f'un-t',x,, mala pronun-

labore convehere, quod. ad malitiam,

"

non ad ignorantium , aut t:agilita-

tiant, & e contra.

1104

tem pertinet. Alii per iniquitatem in-

21. Ie eculis veffris. ) Veftro judi-

cio, opinione, & confilio humano,

;e'iii :

tellizunt poenam iniquitatis-

I

In funiculis vanitatu. ) Peccatores

& politico , quo vos potius regitis ,

quam Iege divina.

trahunt culpam jeceati, aut pcenam

.a0. Poetentes effis ad Uibendum.) Qui

He

in funicnlis vanitatis , quia propter

res vaniffumas gravia fcelera c

