4I. Ab 4quilege.) Mide dicta fa-

fzci

4 I

Jis

^

1

Terra [eulpiilium.) In qua fculpti-

pra.n.

3

dföi ld

lia adorantur.

Reges multi.) Inter quos Xenophon

D portentis.) ln portentofis , &

TTl

t 1

lib. s. Cyripediz numerat Reges Ar-

mon!trofis Deorum fuorum, & ido-

meniorum, Hyrcanorum, Cadufiorum,

lorum figmentis.

Lydorum, &c.

Cot

rgdl

39. Caum þluyf,* Jäcfdriifs ) Chal-

43. -udivit , &c. ) Hebraifmus,

Wum j i

*

"d

x

446

PRopHEïf]EREMIæ

manus /ejus; anguftia appreh

rjentem.

Í

endit eum, dolor quaü partu-«

E

gupra

44. *. Ecce quaáfi leo afcendet de fuperbia ]ofdanis ad pul-

pl

iil

40-I9-

chritudinem robuftam : quia fubito currere faciam eum ad

ilam, & quis erit ele&us, quem praponam ei? quis eft e-

n j

* Job

nim fimilis mei? & qc

l

410 I'*

is fuftinebit.me? * & -q'uis—'eft ifte pa-

ftor, qui refiftat vultui meo 2

. 4$. Propterea audite confil

ium Domini, qkuod, mente con-

)

aíon

cepit adverfum Babylonem; & cogitationes ejus, quas cogi-

tavit fuper terram Chaldeeorum : nifi detraxerint eos parvu-

Toarm

li gregum, nifi diffipatum fuerit cum. ipfis habitaculum eo-

Tum.

1

temp

46. A voce captivitatis Bab

ylonis commota eftuterärg, &

nom

'fc.lamor inter Gentes auditus eft.

fünt

CAPUT. LL

j

Cam

j

4Vala. a regïbus'

Medorum Babyloni imminentia. pradi-

CUHHntur -

I' 'fv': en

r. Y J/Ec dicit Dominus : Ecce ego fufcitabo fuper Babylo-

*

?

]i d

nem, & fuper habitatores e

jus ,

jui cor fuum levavy

o

runt contra me, quafi ventum peftilentem.

x

d&neü 1

xl

2. Et mittam in Babylonem ventilatores, & ventilabunt

E

füïtïr;. )

eam, & demolientur terram e

jus: q

dà B;bx

uoniam J j/enel'un.t- fuper

intenlar

eam undique in die afïïi.&ionis ejus.

i

h

01

A

i

3

4. Non

e di

spulis,

quii

Y

i

id. elt ,. cum audiverit , diffolven-

Jztum-*þefileætem. ? P'er.fas' Q&

Ut me

l

[s -

tur manus ejus prg :

j5

moris.

nagnitljdine ti-

ledos, qui Babyloniis , quafi

héque lor

ventus peflilens, mortem afHlent.

polft:,

44- Quaf/ leo a[cemdet: de f'tperbia

des (X a

Jerdasis.) Sicut leo afcendere folet

2. Fentilatores.) Cyrum, & Dar

s|

?gln

de pafcuis turgidi. Jordanis ad pra-

eges cum exercitu fuo.

dam ; fic veniet Perfa contra Ba-

Ttry à

Demolientur terran ejes.) Ev ertent

Rf P.';ff 4

bylonem pulchram , & invictam ur-

uzbem, cives interficient: in Hebrzo

bew.

. Vide di&a capite fuperiori

t l*:*in

du

futn. .X 9..

eft, Ou; evacuabunt exui ; pergit enim

üm ï!'ü *

in allegoria ventilatorum , & arez,

6

4d pulebritudinem vobuffam ,. &c.)

in qua ventilatur triticum , & paleg,

Que hic habentur ufque ad. finem ca-

& aceres feparantur, & projiciuntur,

cunqu:n

pitis explicata funt fuperiori cap. a n.

?

quafi. dicat :- Difpergent omnes. hiabi-

Ig. citato , & deihcegs;.

tatores ejus, ita ut nemo in ea rema-

tl

neat ,. ficut palez , cum. area ventila-

TC r

tur, viventi extra aream deferuntur

e(

l—ll iC

Ufud 6

x)*&c )2

i r

u

L pttt«

CAPUT LL

447

; g Non tendat, qui

tendit arcum fuuni PUX hon afce

ndat

loricatus: nolite

.

« ptl-

parcere j—uvenib;usl ejus, infce;fici/te omnem

eun «d

militam ejus.

$

iselte-

4. Et.c

adent interfe&ti in ierra

M

in regionibus ejus.

Chäldæorum ,& vulnerati

ille p

$. Quoniam non fuit viduatus Ifrael, & Juda a Deo fuo

nte con

Domino exercituum:

terra autem eorum repleta eft deli&to

a ífanCto Iírael.

a5 cogi

6. Fugite de medio Bäbyloynis, & falvet unüfqu'ïfque. ani-

patvu

jum 0

mam íuam: nolite tacere fuper iniquitatem -ejus , quoniam

tempus ultionis eft a Domino, viciffitudinem ipfe retribuet ei.

7. Calix aureus Babylon iu manu Domini, inebrians om-

enm, u

f

nem terram :

-

de vino gjus -bifberunï gentes, & ideo commo

UOC

funt.

g. * Subito cecidit Babylon, & contrita eft ; "ululate

fuper *Ifais

«tl

eam , tollite refinam ad dolorem ejus, fi forte fanetur. .

2 9.

.

Apoc.

9- Cü'

d

14. 9-

]

I/:c;:/erunf f'eper eam.) kloftes ejus.

(

Cahx amreus Babylon. ? Putan

: Babyle

dm die ajfitliont ejus.) Cum aftligen-

aliqui. calicem aureum. appellari cali-

da eft, & ab hoftibus capienda.

? levare-

e

cem vini puri, & ficut aurum in.vi7

3

Nom temdat, qua tend;t arcum

tro flavefcenris. . Alii calicem pretio-

fuem.) INonerit opus in expugnan-

fum.

Utérque fenfus aptus cít; nam

tilabuft

da Bäbylone » ub I'Agi"tarius arcum

Ba.bylon fuit quafi calix plenus ira

u [jpet

intendat, aut loricatus cominus cum

Dei. quo omnes gentes inebriarz funt,

hofte digladietur; ego enim Chaldsos

id eft, ufque ad 1nfaniam affiicte , ut

8' Non

epulis, & mero foporabo, atque ita

dixit cap. 25. I5. calix etiain aureus

/

quafi ligabo manus eorum , ac pedes,

erat , quia dives, & potens.

Mel

ut neque fagittarii arcum tendere,

fenfus eft, Babylonis focietatem val-

Y Palió s &

neque loricati fugere, aut movere fe

de fplendidam. multos auxiliares po-

Wïïonïls T.

poifint.

"'rucidate ergo eos intrepi-

pulos in exitium traxiffe.

P er cali-

«." afflent.

de, & animofe , nec parcatis illis.

cem inibatur focietas.

&. Fiduarus.) Deftitutus.

.Cammam þmf.) In Hebr. eft: Infa-

il &Dmum

Jerra autem eo;;um.) Ch

ald:eoruzh.

ZH gentes.

^ Repleta eff delicto, &c.) Delicto con-

8. Subito "ceriïit.) Perfiftit in meta-

Everteïït

2

tra fanctum. Deum Ifrael, . & popu-

phora calicis, quafi dicat. Poftquam

't Z'

i o

lum . ejus commilo.

ex ea tanquam ex calice ire Dei omnes

egitfl

& a

6. Fagite.) judai, &gentgs' qui-

gentes biberant, dejecit Deus calicem

U

[

&

cunque.

.

ipfum in terram, & confractus eft.. Ica

Ü

De medi

o Ba&;ylonia.w) Mox exfcin-

Ifa. 2. 9. & Apoc. 14.9. Cecidit, cecidir

r rOJlm

dendx, ne cum ea pereatis.

[bl

Babyloz 1É2 magna, qut a vino ira for-

t o

Nolite tacere [uper iniquitatem ejzus.-)

nicattonts f& pot aUit opmes geures,

erma

Ne quiefcatis in iniquitate ejus , ut

Tolte refimam.) Ín Hebr. eft

X

g vent

£fori , id eft, &alfamm.

Adhibete illi

difcatis, & fequamini ejus pravos mo-

J ld

res, & cum ea pereatis.,

balfamum , ut experiamur, num fa-

d- T

*

*

L

J

PRO?PIHSE T. ]EREMI.»E?'

9. Curavimus Babylonem, & non eit fanata: derelinquamus

filà

eam, & eamus, unufquifque in terram fuam , quoniam per-

venit ufque ad coclo

:

s judicium ejus, & elevatum ef; uífque

:

-

ad nubes.

ini

10. Protulit Dominus juftitias noftras: venite, & narremus

in Sion opus Domini Dei noftri.

t

z

II. ACUI

i&

V

( fagittas, implete pharetras: fufcitavit Dominus

ler

ípiritum regum Medorum: & contra Babylonem mensejus

pro

Il

eft, ut perdat eam , quoniam ultio Domini eft, ultio tempii

Ífui.

0j

12. Super muros Babylonis le

þate fignum, aü.gete cufto-

fec

diam: levate cuftodes, praeparate infidias: quia cogitavit Do-

fs.

minus, & fecit quaecumque Klocutus eft contra habitatores

2

*

Babylonis.

l(

13.

uae habitas fuper aquas m

ultas , lþocuples in thefau-

ef.

i

ris,. venit finis tuus p?dalis præciüqonis tuse.

4v

2^

tes ;

netur

Ironice dictum , ac fi diceret,

rint.

Vel fenfus . eft: oftendit Deu;

ita percutietur, ut ne balfamo quidem

religionem noftram effe veram.

fanari poffit, fimilis phrafis, & figura

Opus Domini-) Quomodo Chaldzos

habetur fupra cap. 46. 11.

perdiderit , nos vero fervaverit.

iar, H

TU

9. Curavimus , 6/c.) Dialogus eft ;

23 ES Acuite-fagitræs, ö'c.) Aliqui pu-

introducit. enim homines ,

*

t

lx (

ad quos

ant orationem dirigi ad Perfas; alii,

tüelam

verba fecerat refpondentes, curavi-

& melius ad Babylonios , quafi di-

Tj

mus eam , &c.

Dedimus quidem

cat: expedite arma , acuite fagittas ,

lus &x

operam, ut fervaretur , fed fruftra.

&c. fruftra laboratis, quia Dominus

Bem

Derelinguamus eam, 6&1c.) Hac di-

fuas, & templi fui a vobis diruti inju-

Cufus

cunt externi milites , qui in Chal-

rias per Perfas ulcifci ftatuit.

dxorum aux lium venerant; illis enim

l.

I2. Levate ffgnum.) Que hoc ver-

per Va

dixerat Deus fuperiori verfu

Toll;ze

ficulo habentur, videntur dici Perfis,

IT

rffn.fm P i

quafi dicat :- inferte figna bellica Ba-

d eft:, (ïefäxïdite illam , fi

mlf,q

potef*is.

bylonem verfus, & fuper muros ejus

& P;e

Pervezit u[que ad celum jedicium

fieite.

ejus. ) Scelera magna, & enormia

Augete.c;g/f'äf!iam; 6c.) Submiffis

um

funt, 'ut etiàm eorum pena : fimili

ü;zp

novis militibus , qui feffis fuccedant,

Nüs

phrafi dicitur Pfal. 107. 5.. Quza zna-

Numerum militum urbem obfiden-

Vitio,

gua4 efh [uper cmlos mifericordis fuA. C

tium augete.

ufquf ad nubes veritas 1445

Levate cuffodes. )

Hebr. exeztate.

Brw

Io.

[4

u

Ux

& It

Protulit Deminus juffitia$ mo-

Novos vigiles,

milites fubmittite,

féras.) Juftos appellant fe- Judei , non

qui urbem cingant, & fhingant.

agmuu

quod Deo non peccaflent, fed quod

Jkpæ

cum Chaldzis nullam intuliflent in-

Fecir. ) Paciet, quidquid cogitavit,

ll o

1i

& predixit , preteritum pro futuro.

lhbl "

juriam » crudeliter ab eis tractati fue-

13. gzm -haäi/xu feper aquas mul-

?

L] hi

'.'

(CA,PUT LI1.

446

Qamus

14.

Turavit Dominus exercituum per animam fuam: Quo-

Amos

n x

niam replebo te hominibus

quafi brucho, & fuper te celeu-

6. g.

íque

1na cantabitur.

;

I5. * Qui fecit terram in fortitudine fua, p

ræ*pai*avit orbem ,c..

TLT

in fapientia fua , & prudentia fua, extendit coelos.

I. d»

16. Dante eo vocem, multiplicantur aqu&? in coelo:; qui

ominus

levat nubes ab extremo terrze

p)

'

fulgura in pluviam fecit, &

x

s 6jus

produxit ventum de thefauris fuis.

17. Stultus fattus eft omnis homo a fcientia: confufus eft

templ

omnis conflator in fculptili; quia mendax eft conflatio eorum,

: cüfto-

nec eft fpiritus in eis.

wvitbo-

18. Vana funt opera

, & rifü difgga,x /in- tempore Viütaut—iqe

itàtofes

nis fuze peribunt.

19. Non ficut

haec pars Jacob : quia quj.'fecit.. omnia, ipfe

eit, & Ifrael fceptrum hzre

:

"threfau'

tuum nomen ejus.

H

ditatis ejus; Dommush exerci-

.*

- 20. Collidis tu mihi vafa bellij & ego col

l.i-.dam. i.n: te gen-

——

Es

tes, & difperdam in te regna.

i Den

2I. Et

Am.

Chaldaos

etit.

145 ,€50. ) Defcriptio eff Babylonis ,.

Pulenz':ur, & peffundent. Quid fit. ce-

quz & aquis Euphratis alluebatur, &

leuma, dixi capite 49. n. 33

Aliqu p

thefauris abundabat..

*

B

alis ll

IS. Íe foridtudte f[na.)

:ïn pote*n-—

gl (

Pedals praciffomis tma. ) Ut

daadi-

tia. fua.

tus exfcindaris ; loquitur de Babylo-

Preparavit.) Mebr. frmavit, vel

, lat

fusdavir.

, [Jominus

ne metaphorice , tanquam de arbore,

cujus pes, id eft truncus prefcinditur.

I6. Dante eo vocem.) Deo tonante.

It

fïiruti n

L4. Per amimam [mam.)Perfeipfum;

Mulizpligantur aque.) Copiofus ime-

per viam fuam; fic fepe habemus in

ber defcendit.

i

lhoc ver-

facris. Literis

Jici Pt

92 $.

V;voe egó , drzcit Do-

Qæi levat subes ab extremo /erræ'.):

ydiict 4

"

Sumptum eft hoc e Pf4l. 134. 7.

Á

Replebo te bominzbus.) Mlultitudine

Educens nnbes ab extremao ferra, fulv

TO eJllS

hoftium.

gura 1 pluviam fecit, qus praducit ven-

sbl

Quaft Brucbo,) Comparat Perfas, &

tos de thefauris [nis, $c. Vide ibi dicta.

Medos . brucliis ,. qui magno numero

17- Stglfu»: f4ctus eff, 5*&,) Rethi"

: fuccedimï-

vineas depafcuntur.

ta funt hec ex c. Io. n. I4- 15. 16.

n Obüden-

Bruche, ) Guid fit Bruchus , dixi

ubi ea explicavimus.

Levit. 15. n. 22.

Biuchi

! ingen-ti

oo. Cellidis 14 mibi va[a belli. ) 'Tu

[

d

agmine terras invadunt.

mihi, o Babylon, hactenus omnes bel-

: l"..lbmiccite,

Super re celeuma cantabitur-) Hoftes

nnüll['

licofas gentes confregifti ; has enim.

tul more vindemiatorum fe mutuo ex-

vocat vafz belhr.

| äog'ltgvlh

€itabunt, & adhorztabuntur, ut te po-

Ezo collidam inte, 6c.) Poffunt bxc

m j

L

Bib. cum Com.Menoclyf. 1. Fe

p :

-

4$0

PROPHEï]EREMfä'

21. Et collidam in te equum, & equitem ejus: & collidaä

ial

an

inte currum, & aícenforem ejus.

2

lerem: & collï'da'in in

DUS

22. Et collidam in te virum , & mul

fat.

te fenerg 2 & puerum: & collidam in te juvenem, & virgi-

nem.

Y

4

^

233. Et

collidam in te pä&orem, & gregem ejus: & tolk-

Cs

damin te a

gricolam, &jugales ejus: & collidam in te duces,.

teit

y

& magiftratus.

91l

24. Et reddam Babyloni, & cunétis habitatoribus Chaldaeze ;

ö;du

omne malum fuum,

Bd

ait Dominus.

quod fecerunt in Sjon,in oculis Veftri!s-,'

A^

2$. Ecce ego ad te mons peftifer, ait Dominüs , qui cor-

prel

rumpis univerfam terram: & extendam manum meam fuper

te, & evolvam te

:

de petris , & dabo te in montem combu-

pulo,1

ftionis.

it eni

26. Et non tolleüt de te lapidem in angulum, & lapidem

Ciferes

ominus.,

Perd;

in fundamenta, fed perditus in æïe?num eris, ait D

breo &

X

27. Le-

-

"

fenat,

ANOD ü

omnia futura ex. proóprietate Hebraica

& f;iiïum irtlperif, & ob celfa palatia,

&, fed

dialecti. verti per prateritum, Coljff ( muros, quibus ambiebatur.

fer te.

tütum j

Frequenter enim in hac lin-

Pefifer. ) In Hebr. eft: rvyrupp

de hOinil

?uà prateritum pro. fut

uro ponitur,

mafchiz , id eft, wafiazs, quia omnes

&

futurum pro preterito.

gentes in'fuam poteftatem, & impie-

27. L

In te.

f

]eum.

) Per te, tanqugm per mal-

?

tatem adducebat ,: & quia ficut ex

ümmps

montibus exire folent beftiz, qux ho-

Difjerdam.) Difperdidi, & fie de

mines difcerpunt, & vorant: ita ex

.

duces, (

Jubetque

aliis futuris ; que fequuntur.

Babylonis urbe milites erumpebant,

Tém coli

23. J"gales ejus.) -Boves, quibus

qui omnes gentes, tanquam ferz di-

jugatis arat.

lacerabant.

ln terr,

294. Ef reddam Ba

bylozi.) Po&quam

S;;):;ï,'/a

Evolvam te de päfrz'?.) Extraham te

illa tanquam malleo ad contundendas

ex mediis rupibus , in quibus habitas,

VOCafe fe

omnes gentes ufus fuero.

ut capiaris ab hoftibus. Quemadmo-

lum c

In ocuizs veffris.) O Judai! viden-

dum urbem vocavit montem ; ita tur-

X public

Wicite.

tibus vobis Judzis puniam *os pro-

res Tupes appellat , quia quod funt

ter everfionem templi, & Jerufalem.

rupes in monte, hoc funt turres in

Aig;

V

el, puniam eos propter malum, quod

urbe.

ANJ"' X

vobis videntibus fecerunt in Sion.

Dabo fe £m montem combullionis.)

]"'"-RW

25.

Ecce 'ego ,ad ze mons, Gyc. )

Id eft, combuttum ; folent.autem fe-

ALI'

Babylonem vocat montem, non quod

ntiq, t

re combufto monte, in quo habita-

in Monte fita eífet ( erat enim in loco

bant, huc illucque diffucere.

:/ij,(;fng Q

plano ) fed quod effet fortis, & mu-

06. Non tollenz de te lapidem imgngu-

lii alie

nita, quales effe folent urbes, quz in

"i lial

lum.) Non fupererit ex te lapis paulo

montibus fitz funt ; ob gloriam etiam,

*hmæ.k !

fgrandior, qui collocari poffit in an-

u müiïqe

-X

3

CAFU T.L

451

ylidam

27. Levate fignum in terra: clangite buccina inä(ïentïbusg

fanttificate fupcr eam Gentes: annuntiate -contra ille

m regi-

dam in

bus Ararat, Menni, & Afcenez: numer

ate contra eam Taph-

far, adducite equum quafi bruchum aculeatum.

Lvirg

28. SanCüficate contra eam gentes , reges Medice : duces

& colli

ejus, & umiverfos ma

gi&raþus ejus , cunctamque térram po-

: duces,

teftatis ejus.

)

29. Et commovebitur ter

rä, & conturbaBitür: quia evi-

gilabit contra Babylonem cogitatio Domini

aldeg,

, ut Mp.dnat terram

velins,

Babylonis defertam , & inhabitabilem.

30. Cefflaverunt fortes Babylonis a praelio , habitaverunt in

qui ot

pragfidiis: .devoratum eit

robur eorum , & fa&ti funtquafi mu-

m fopet

CEYES

t

lie-

y Commbu-

gulo, ubi majores lapides poni föl'ent;:

Taph/ar.) Nofter Enterpreg ezpiiiï:ima-ä

ita enim conflagrabis , ut omnia in

vit effe nomen loci.

LXX. verte-

cineres folvantur.

runt: confliturte fuper. eaum, vel adver-

-Japider

Perditus im aterumum eris.

Jominus,

) In.He- (íus eam fjeoovacug , machinas , vel

breo eft: Eris £» de[elationes femps-

jacmlarniozes ; alii vertunt : Nob/Llta-

gl

ternas , id eft, non reftauraberis ultra.

——

fem : ali parvos duces, vel principes ;

Non quod urbs non fuerit rezdifica-

nam; mmz

Ms

Ph, parvum, sj fä:f: prie-

dia palazi..ï,

ta , fed quod regnum non fuerit refti-

cäþem fïgnifïcat«

atur.

tutum ; non enim .de lapidibus , fed

"afb bruchum 4;2/24!14774.— j Qui in

[ mnoo

de hominibus l'oqui'tur.,

bello erectos ,.& horrentes attollunt

uir od

27. Levare frgnum-) "Tollite ubique

crines, & hirfutas, & hifpidas jubas,

fignum bellicum.

Alloquitur Deus

;, & Wmple

quaft aculeos bruchorum, id éft 1o-

ja fiet &

fummus Imperator omnes inferiores

cuftarum, qu& aculeüm habent in cau

x

duces , xqui apud omnes gentes funt,

da, pedibfis, & ore.

li, que

120

lv

jant «

jubetque eos milites contra Babyló-

28. Sandifcate, $c. ) Vide num.

erumPEW.*

nem coll'igere.. :

fuperiori.

Ip tferra.) Ubique per totam terram.

Reges Media.) Eft accufativus , non

um f U

Santisfreate [uper eam gentes.) Con-

vOcativus , ut patet ex interpretatio-

yuralam v

vocate gentes ad facrum bellum

[o

ne LXX. viorum, & es textu He-

rendum contra Babylonem: folemni,

braico »433) *55;35 mwxeth Malche -Ma-

n

;s bt

i.

Quema mo4

& publico ritu bellum contra illam

tut*

indicite.

29. Commevebitur. ) Commovea-

j U

"nuuntiate.) Indicite bellum.

M UOd

fui)f

1

5

tur ,- conturbetur.

Futurum pro ïm-»

j r !

Ararat.) Armeniz.

perativo.

Menni.) Videtur effe regio IMinya-

Quia evigilabir.) Confilium enim

rum in Armenia, de quo Jofeph. r.

à me;'an!'S-)

^

Domini, quod contra Babylonem jam

m

Antiq. c. 4-

diu cogitavit, videtur hactenus dor-

llent.zmïeï

lia

Aftenez.) QGens Armeniz vicina.

"miviffe, quia . nondnm facum , fed

"

Alii aliter interpretantur ; fed nihil

nunc excitabitur ,

& evigilabit, id

certi. haberi poteft.

eft fiet.

Ptdl

" Mg

Numer«te, €c.) Confcribige contra

30. C[zverunt.) Prm timore, aut

I

Paülo

eam milites "'aphfar.

-

lil

TE

laHitudine.-

t p

*

452

PROPHET. JEREM I/E

Heres: incenía fi

l

unt tabernaculg ejus , contriti funt vettes

d

ejus.

31. Currensobviam currenti veniet: & nuntiusobvius nun-

f

tianti: ut annuntiet regi Babylonis, quia capta eft civitas ejus

It

àfummo ufque ad fummum.

52. Et vada preeoccupata fuünt, & paludes inc

enfæ funt

'

[

igni, & viri bellatores conturbati funt. -

:

33. Quia haec dicit Dominus exercituum , Deus Ifrael. Fi-

lia Babylonis quafi area, tempus triture ejus; adhuc mo-

leoJ'

:

dicum , & veniet tempus meffionis ejus.

34. Comedit me, devoravit me Nabuchodonofor rex Ba

€0$

bylonis: redidit me quafi vas inane, abforbuit me quafi dra-

Con

4i

co, replevit ventrem fuum teneritudine mea, & ejecit me.

nem,

(85.

35. Iniquitas adverfum me, & caro mea fuper Babylo

dicit

"v

tàu

Habitaveraunt i';z'lþræþ'diif. ) Ex ar-

Veniet tezmpus zeffionis.) E& hyï"-c-eron

inte

cibus, & locis munitis progredi non

proteron, & ordo inverfus; prius

funt aufi,

N

-

enim eít meffis, deinde tritura.

Per

Qu

Devoratzm eff.) Defecit

: l" efic

1neílem intellieit fpoliationem bono-

ciet ; prateritum pro futuro.

rum, & civium cedem, ut enim falx

31. Cwrrens obuiam currenti veniet.)

fegetes, fic gladius Perfarum Ch.al-

m (

"Tam multi curforee, tam multi tun-

dzos demetet.

Veniet.

tii ad Regem mittentur, qui urbem

Cumedit me. )

Verba funt Sio-

captam efie dicant, ut alii euntes aliis

nis, & populi Judzorum, ut appa-

.

redeuntibus in via Occurrant,

findan

ret ex verfu fequenti.

Ui

4 [fummo sfque ad fummbm.) Ab

Quaff vas inage,) Exhauriens me

extremitate una ad aliam.

1In He-

omnibus bonis.

M

Quaf;i draco mari-

Mre

brgo eft, « fze, id eft, in una parte,

Quaff draco. )

If voc;

qztol TÁ go*xa-ra -T/g TOMg , üt ait

nus, id eft, balena, que magna cor-

Herodotus; quod adhuc nefciebant

bylonic

.pora ingenti oris hiatu abforbet.

: Sicm

illii, qui cum . Rege erant in medio

qeneritudine mea. ) Webr. Delieers

Vlàs

urbis,

neis.

Rebus pretiofis , & delicatis

'32. E.

da.) Euphrat.is.

inels.

Y Emelx ]

Paludes imcemft fumr.) Arundines,

Ejecit me. ) Evomuir , poftquam

l

um in locis paluftribus, & uli

omnes facultates meas devoravit, pe-

u

í

is nafci folent.

gil;oo

X E

pulitque me ex patría mea, & in ca-

la w

Conitibari.) 'Yimore perculfi.

Cap

33- -£il/a. Babylonis.) Babylon.

pf:ivitatem mifit.

Quaff arca.) In qua quafi in thea-

35. deiquitas adver[um me, Ec

)

ibl (h&

Violentia, & clades mihi Sioni, &

J5 |

tro conterendi erant, & capite, bo-

nisque mul&tandi, atterendi , & tritu-

Jud&ex inique a Babylone illata 'eft.

POR

randi Chaldei , ad *püblicum gen-

C«ro me4.) Mleorum civium , qui à

al

E

Babyloniis interfecti funt,

tmod

cium fpectaculum, terrorem, & exem-

plum;

Su[iei'v Edþylgnfn),) C()n'tra Babylo-

OlliiS Pra

I'Ugire ü

—

CGAPUT.LL

455

QU

dicit habitatio Sion : & fan

guis meus'yfup'er habïtatores Ch.afl-*

daece, dicit Jerufalem.

Yn-

36. Propterea hzec dicit Dominus: Ecce ego judicabo cau-

6j

fam tuam , & ulcifcar ultionem tuam, & defertum faciam ma-

re ejus, & ficcabo venam ejus.

E

: fent

| ftu-

37. Et erit Babylon in tumulos, habitatio draconum,

por, & fibilus, eo quod non fit habitator.

e. F

38. Simul ut leones rugient, excutient comas velut catuli

( mo-

leonum..

*

39. n calore eorum ponam potus eorum , & inebriabo

x D

eos, ut fopiantur, & dormiant fomnum fem

,piterm;m, & non

;fx dra-

confurgant, dicit Dominus.

i a

4o. Deducam eos quafi agnos ad vi£timam , & quafi arie-

onenty

tes cum h«adis.

diat

41. Quomodo capta eft Sefach, & comprehenía eft incly-

spiir t

ta univerfze terrze ?

inter gentes?

quomodo faCta eft in ihlporem Babylon

3

hofterot

$ , Qïius

42. Afcendit fu

t

&

per *Babylonem tare, multitudine flu&uum

ejus operta eft.

m bono"

Ed 73

enim Fs

43. Fa-

m Chfïl

nem clamat , aut fuper Babylonem

veniet.

39. In calore , &$c.) Eft hypallage;

id eft, in compotationibus Balthaila-

36. Judicabo can[am tuam, 6$c.) De-

ris, & Chaldeorum ponam calorem

i a*

fendam , fufcipiam, & ulcifcar tibi a

eorum, id eft, permittam eos genio

Chaldzis illatam injuriam.

indulgere, largiter bibere, vino ex-

yias W

Defértum faciam.) Aretaciam.

calefcere, ex quo fequatur ebrietas, &

AMare esz;/:.) Scilicet'Babylonis: ma-

fomnus fempiternus mortis : nam cum.

Balthaffar in convivio nocturno in-

iO n

re vocat bonorum, & divitiarum Ba-

ug

u

bylonicarum abundantiam.

ebriatus effet, eadem no&e Babylon

S;ecabo venam eju:.) Menas vocat

capta, & ipfe interfectus eft, — Vide

etpg/t.ft.fk

vias, per quas divitie Babyloni pro-

cap. 5. Danielis.

W.

1 ilicitó

veniebant , ejusmodi funt civium ne-

4o. Quafi «gnos.) INam ebrii non.

gotiationes , & ve&igalia—, que inde

refiftent , ut agni occidentibus non

colliguntur.

refiftunt.

no

üquüm

37. Et erit Babylon, €&c.) His fimi-

Ad villimam.

qit

:

x

) Ad rnyraycekllumx, ad.

lia habes füpra capit. 2s5. g. 19. &

occifionem.

1

T

cap. 28. 19. & cap. 49. 16. Vide

ibi dicta. .

41. Sefacb.) Bab

ch)

Cc. 25. n. 26.

ylon. Vide di&g;

D

38. U* Leenes rugient. ) Intelligi

Gjoth

ifunt hec verba, vel de Perfis, &

In fiuporem.) Omnes enim, qui eam

Jata ^

iMledis vi&toribus pre ferocitate quo-

M

videbunt, ftupebunt videntes illam de-

el

dammodo rugientibus, vel de Baby-

ftructam, & everfam.

loniis pre dolore ità gementibus, ut

42. Mare , 6c. ) iMare vocat Me- .

dorum , & Perfarum . exercitum , qui

u M]

rugire vi(leantur-.

r

454

PROP*HET.

JEREMIXZE

o Faf f"unt'c.ïx;itätesï ejus in ftüáporem, terra inhabita-. -

bilis, & deferta, terra, in qua nullus habitet, nec tranfeat

er eam filius hominis.

-

44. Et vifitabo füper Bel in Babylone, & ejiciam , quod

abforbuerat de ore ejus, & non confiuent ad eum ultraGen-

PC

tes ; fiquidem & murus Babylonis corruet.

45. Egredimini de medio ejus populus meus: ut falvet u-

1

nuíquifque animam fuam ab ira furoris Domini.

46. Et ne forte mollefcat cor veftrum . & timeatis auditum,

C

qui audietur in terra: & veniet in anno auditio, & poft hunc

Di

annum auditio: & iniquitas in terra; & dominator fu

;

pelr- do-

minatorem.

Ia

47. Propterea ecce dies veniunt, & vifitabo faper fculpti-

lia Babylonis : & omnis terra ejus confundetur ; & univerfi

€

interfe&ti ejus cadent in medio ejus.

T

43. Et laudabunt fuper Babylonem coeli, & terra, & om-

nia, qua in eis funt:

quia ab Aquilpne venient ei praedones,

ait Dominus.

49. Et quomo

do fecitBabylon , ut caderent occifi in Ifrael:

üt (

d terra.

fic de Biabylon'e cadent occifi in univerf

x

j

vid

5o. Qui

l

—

dato

militum fuorum multitudine terram

Peniät u anno auditio, Uc.') Veni(-aE

üd;

Qperiebat*..

toto anno, & fequentï etiam , crebra,

i

43- Inffuporem.) Xide dicta n. 41.

& iterata auditio

gruentise'

* fa/ma þelli in-

füil

44 VAfftabo fuper Be'.) Exitiumin-

Tiem

ducam fuper Bel nobilifimum Baby-

lIuiquitas i2 terra.) Propter famam

ls

tonitorum Idolum.

ttiam

Ejiciam, quod abforbuerar) Vaciam,

belli imminentis exiftent in Babylone

iniquitates, feditiores , factiones , &c.

Asl

ut Bel, & ejus cultores evomant,que

Vel fenfus eft, tertio anno terra Ba-.

me

abforbuerant, bona fcilicet Judeorum

-& aliarum. Gentium.

Videtur allu-

bylonia fuas peenas ferat. . Vide Pfal.

hii

dere ad hiftoriam hujus idoli, quze

g .

lem,

Et dominator fitpär ;lomimztarem.)

D

habetur Dan. 14. & ad errorem Ba-

bvloniorum . exiftimantium idolum il-

Et Darius Medus regnabit pro Bal-

m

lad multum cibt abfumere.

thaffare, Dan. 5. 31.

Alii de Cyro

Qias

interpretantur , qui Dario fucceffit

4tt

48. Egredimini , 66c.) Kepetit, qua

Dan. 6, 98.

aThty

dixit fupra n. 6. vide ibi dicta.

6. Ne forte molle[caz cor veftrum. )

48. Eandabunt .... celi, 66c.) Exul

5

Ne timore folvatur.

tabunt ccli, & terra, id eft, Deus *

9 Ju

Auditum. ) Famam, & rumorem

Angeli, & homines, propter juftam

Q K

belli, quod

Dei vindi&am, quam fumpfit de Ba-

tobrip

Para/n.t. Perfz contra Ba-

bylonein.

þlene: vel nova erit 1mmdi facies ,

hv| DO

dj

Vüm

I

UM

Z

CAPUT.LL

: 455

ita-

nfeat

so. Qui fugiftis gladium, venite, nolite ftare, recordamini

procul Domini, & Jerufalem afcendat fuper cor veftrum. -

51. Confufi fümus, quoniam audivimus opprobrium: ope-

qud

1Ger-

ruit ig

nominia facies noftras: quia venerunt alieni fuper ;fan«

Ctificationem domus Domini.

52. Propterea ecce dies veniunt, ait Dominus; & vifitabo

g

fuper fculptilia ejus, & in omni terra ejus mugiet vulneratus.

$3. Si afcenderit Babylonin coelum, & firmaverit in ex-

ditum,

t hu

celfo robur fuum, a me venient vaftatores ejus, ait Domi-

nus.

D d-

54. Vox clamoris de Bab

ra Chaldaeorum.

i

ylone, & contritio,magna de ter-

(culpt-

55. Quoniam vaftavit Dominus Babylonem , & perdidit ex

jiven

ea vocem magnam, & fonabunt flu&us eorum quafi aquae

multae , dedit fonitum vox eorum:

A on-

on-

edones,

$6. Quia V?.nit fuPer»eam, ifi eft , fuper BabylonEm, pr

X

asss st

O5

a Yraed

ut ccli, & terra pre gaudio exilire

Operuit ismominia.) Lt repetitio

videantur ob everfam Babylonem,

Rubore fufiufi fumus propter igno-

Pradones.) lioflilis exercitus pre-

miniam.

So, QUl

dator.

Alieni.) Prophaui Chaldæi , qui

/

5o. Qm'. fugiflis. gladium. ) O vos

contaminaverunt fandum 'lemplum

Judzi, qui in expugnatione Jerofoly-

Domini.

f Vaid

i

mitana gladium Nabuchodonoforis ef-

m,c

rebll"da

dolore.

ugzet.) 'Gellniet vulneratus prc

s; bl !

fugi&is, & captivi Venipciïj* Babylo-

nem.

83. Firmaverit inexcelfo vobur fium.)

Venite.) In Jerufalem, redite in pa-

" famam

triam.

E

Etiamfi in ipfo celo arcem fibi edi-

)pt

ficaverit, qua fe fe muniat, & tutam

i

Bab*jï(ïne

[

Nelite 'flare^) Moras nectere.

reddat: fignificat non pofle Babylo-

f0

Recordamini proohl Domim'.) Ex

nem ultrices Dei manus effugere.

Ó t

1

Chaldea , qux longe diftat a Jeru-

A

Vaflatores.) Pradatores , ut eft in

falem.

.

.

Hebrao.

Domini

s Texf;pii , vel. cultus

Domini , qui in Jerufalem . exerceri

84« . Vox clamoris de Baäylane.:)

yni

4fre )

folebat.

Audietar.

pi )*

5

(

Afcendat fuper cór veffrum.) Recor-

55. Vocem magnam.) Ingentem- ftre-

yji d

cca

damini; veniat vobis in mentem.

od

pitum, & murmur populi frequentif-

51. Canfu/t' faemus, ffc) Eiïrefpon-

fime urbis, quz redigetur in folitu-

Pudore afficimur ,

dinem.

Vel] vox màgna fuperbiam

';,6)

Eul

fio Judeorum.

Mh

as*

cum recordamur Jerufalem , & op-

fignificat; ut enim humiles demiffa,

probriorum, quz a Chaldeis fepe con-

fic fuperbi elata voce, &

'roptel

),,Ram

ui folent,

glta lo-

tra Dominum , &.ejus templum au-

j

d fdcles j

divimus.

Sonabunt ffutus eersm.) Babylonio-

-

456

PRQ?HEïJEREMIæ

äo-, & apprehenfi funt fortes ejus,. & emarcuit drcus eorum,

quia fortis ultor Dominus reddens retribuet.

-

27. Et inebriabo principes ejus, & fapientes ejus, & duces

ejus , & magiftratus ejus, & fortes ejus, & dormient fom-

H

num fempiternum , & non expergifcentgr, ait rex , Domi-

qTius exercituum nomen ejus.

«

9. Hsec dicit Dominus exercituum: Murus Babylonis ille

-

jatiffimus fuffoffione fuffodietur , & portee ejus excelfze igni

€

omburentur, & labores populorum ad nihilüm, & gentium 1p

f

ignem erunt, &difperibunt.

*

ft

z9. Verbum , quod praecepi

t Jeremias propheta $ Säraiæ

hu

filio Nerie filii Maafize, cum pergeret cum Sedecia rege in

Á

Babylonem in anno quarto regni ej

us Saraias autem erat prin-

U

ceps

rophetiae,

60. Et fcripfit

Jeremias omne mäïum, quod venturum erat

u

«?

*

fuper Babylonem,

1

n librouno: omnia verba hæg quae ícripta

ff

funt contra Babylonem.

.

61. Et dixit Jeremias a

e

d Saraiam : Cum veneris in Baby-

lonem, & videris,

& legeris omnia verba haec.

*

62. Dices: Domine,

tu locutus es contra locum i

E

ftum, ut

l.

difperderes eum : ne fit; qui

in eo habitet ab hoixine ufque

non

ad pecus, &

qt t perpetug folitudo. -

63.' (furq-

p

r

.vum , Cum occidentur , gemitus fona-

ad tempus Sedeciz, hoc eft ad annum

bunt ficut fluctus aqnarum-majltarum.

ejus quartum, ut hoc verficulo dicitur.

tíq

&6. Emar:uit.) Elanguit.

Cum pergeret. ) Saralas.

&i

Reddens vetribuer.) Pomnam malefa-

Im Babylonem. ) Ut falutar:t Nabu-

chodonofor ,

munera

offerret ,

&

)

ftoruim exiget.

37. Ineiriabo.

) Vino fumris mei..

fibi , regnoque fuo propitium red-

Somanum [empirern 52.) Mlortis.

deret.

Óa

P,inceps prophetie. ) Orationis, &

289« Muxus Babyloni ille la rffénus, )

m

Exrant enim muri Babylonis lati 4o.

legationis, & dux verbi.. Vel fenfus

[

cubitos, & alti ducentos ex Herodo-

eft, fuiffe primum inter Levitas , qui

10, Diodoro, Solino, & aliis.

Prophetias, & Pfalmos canere fo-

)

lebant. Vel fignificatur Saraie com-

E T

Port& ejus excelfe.) Portm turrite,

Calin

que centum fuiffe perhibentur.

mendatam fuiffe a Jeremia prophetiam,

H

EKabores P

opulorum ad nibilum.) ixe-

quz ftatim fubjicitur , ut ipfam Baby-

Gd Mb cua..

V

el fruftra populi. cona-

Ione evulearet,

& h

digentur,

60. Omnia ver

&a bec.) Que fupra

Vbity

buntur ignem extinguere , quo flagra-

hm

bit Babylon..

de Babylonis excidio habita funt.

dp ignem eiuzt.) Igne confumentur.

61. Videris, E5 legeris. ) Vid?l]dü

COntry

h

Vl

^&g. Ferbum , &*,) Redit Propheta

percurreris , & recitaveris.

CA PUT LL & Lil:

457

Ifüm.

63. Cumque compleveris legere librum il*lum,'ligaf)is ad

. eum lapidem, & projiciés illum in medium Euphraten. .

Quces

64. Et dices: Sic fübmergetur Babylon, & non confurget

: forr-

a facie afflidtionis, quam ego adduco fuper eam, & diffolve-

tur

i

Domt

Hucufíque verba Jeremize.

*

:

CAPUT.LIÉ

»HiS 1He

Præceäentium repetitio; 7.zempe quod Sferu/alem a :Nabucbodono-

ie g

tiumlg

for obfejja pof? . biennium capitur , &? Sedecias rex Sfuda fugiens

reducitur: filisque ejus coram ipfo trucidatis una cum principi-

Sarie

bus Sfuda exoculatus ac vinttus ducitur i& Babylonem, & incea-

rege(ïn

Jo templo , €? palatio, ceterisque domibus , transferuntur omnes

atpri-

in Babylonem prater paucos voinitores, & agricolas: fimiliter &

vala templi, inter que defcribuntur due erec columne: €? nu-

um etat

; jcripaa

merus Sudaorum in Babylonem diverfis. temporibus .translato-

rum, ubi rex Sfoacbin pofl. triginta feptem annos de

n D4j"

*

carcere eductus exaltatur. .

iftotty u

lius viginti , & unius anni erat:'Secïecfas , Cum regna- 4Reg.

d

re coepiffet: & undecim annis regnavit in Jeruíalem, & 24.13.

ne uque

2 Par,

nomen matris ejus Amital, filia Jeremize de Lobna.

36.11.,

2, Et fecit malum in oculis Domini, juxta omnia, quze fe.

/

cerat Joakim. -

3. Quoniam

furor Domini er;.it in Terufalem, & in Juda

& ad antunt

,;jo Bo

ufquequo projiceret eos a facie fua: & receffit Sedecias are-

ge Babylonis.

n-4Reg.,

;mr?f Ndb r

2$ -Fa&um g& autem in anno nono regni ejus , in me

fe 25- I'

fbv

Supra

.'Qxflllm a

