Qus inteliigit ?) Quis poten enume-

, It

rire, cum tot, & tanti fint.

Qczios. ) Intelhocntlam , mentem

H

bominis.

Occelzis.) Qua me latent,

Biil, cum Com; Menech. T. IV.

gl

4s

LIBRI PSALMORUM.

Exu

14. Si mei non fuerint dominati

, tunc immaculatus"ero:l & !

emundabor a delicto maximo.

terg e

g. I

15. Et erunt ut complaceant eloquia oris mei; & meditatio

ordis meiin confpe£tu tuo femper.

Domi

9 T

Domine adjutor meus, & redemptor meus.

& erd

1. In. finem, Pfalmus David. XIX.

1o. ]

2. 7 Xaudiat te Dominus in die tribulationis : protegat te no-

invoca

d

men Dei Jacob.

L

&o.: & de Sion tueatur te.

.. Mittat tibi auxilium de fan

2

4. Memor fit omnis facrificii tui; & holocauftum tuum pin-

*

gue fiat.

$. Tribuat tibi fecundum cor tuum ; & omne confilium

&D

tuum confirmet.

*

9

u$ no

6. Laetabimur in falutari tuo : & in nomine Dei noílri ma-

l C

pofuil

gnificabimur.

7. Impleat Dominus .omnes petitiones tuas: nunc cognovi

Salum

quoniam falvum fecit Dominus Chriftum fuum.

E xasdiat

filvum |

hi PW!

41. Zb alzezis. ) Ab aliä;xis hominibus

men idem eíl, ac virtus, & poteltas

enfüs

DeiTacob. Vel, »omen Dez phrafi Scri-

pravis, & perverfis , quorum alieni

falus fi

funt mores.

pturz idem eft, quod Dezs.

vel da

Parce fervo :uo) Parcendo remove

3. Defan&o.) Defan&uario, de loco

a me, & ferva me ab illis,

eum p

fan&to,in quo fervatur arca. Vel deccelo,

etis p

Mer.) Eft genitivi cafüs , uov.

|De Sioz.) |In quo monte erat arca

o dua

Tunc mmmaculatus ero.) Nam quando

tempore Davidis.

Mons autem Sion

princip

improbi imperant, coguntur probi

terreftris figura, & typus eft celeftis.

Quare |

multa facere per impatientiam, exem-

4. Piegue fizt.) Acceptum fit, ut

fenfus ;

plum, adulationem, &c. ne gravius

ab eis vexentur.

holocaufta pinguia. Quare Dan. 3.

tuendis

4o. habemus : Sicat g sullibus agno-

Celforia

multo.

Maxime.) In Hebr. eft 34 54

rum pingenm ,. fíe fiat faerificiem. no-

j H

firem £m con[peiu tuo bodie , wt. pla-

'Cfmüdel

1$. Ef erant,þ st caiffïäïdcednt elogm'd

ceat tibi.

m *

Órií .mei.) In Hebr. eft , Erunt ad vo-

* 85. Secundum cor tu;;'m-) Ut optas.

lorum 4

luntarem cloquia oris mei , id elt, ora-

Con/ïrmet.) Hieron. imþledi.

QU£ dix

fio mena tibi erit grata, & accepta.

perfeiar.

þChal'd.

1t. He

Meditatio, 6c.) Sic etiam tibi pro-

6. In

fdlufd;'z' £4o.), In falute, quam

ftchius.

babitur cogitatio mentis mez.

attuleis, cum incolumis, & vi&or ex

Cnjec

Adjuter meus.) In Hebr. Perza mezs.

bello redieris..

"Vide dicta Pf. 17. 5

:

Íp» nosmine Dei mofri.) ln pbtentia

ml;wlu,

at 4

1. [JN die.)) In tempore tribulationis.

€

divina: vel, in Deo,

Prot.

Magnificabimtr.) Magnos nos effe

ti!ïm ;M.n

Hebr. vertit Pagninus.

gat :e.) Elever te, utr ex

ducemus, & dicemus.

Nomenm Dei Jacob.) Deus nomina-

7. Mwnc cognov.

IVQg

certo habeo.

"

;.). Quafi dïvcat, pre

fill' Qu

tus, é& invocatus a Jacob. |Vel n

N

E

-

-

PSALMUS'XLX.&XX.

43

Is eto: &

Exaudiatillum de coelo fan

&o' fuo : inxpotentati/bus falqs dex-

terae ejus. .

mediatio

$. Hiin curribus, & hi in equis, nos autem in nomine

Domini Dei noftri invocabimus.

9. Ipfi obligati funt, & ceciderunt: nos autem füurreximus,

& ercéeti fumus.

1co. Domine, falvum

.

fat ( no-

invocaverimus te.

fac regem: & exaudi nos in die.fT qua

tur te,

i. In finem , Pfalmus David. XX.

2. [ YOmine, in virtute tua laetabitur rex : & fuper falutare

Uum pite

tuum exultabit vehementer.

.5. Defiderium cordis ejus tribuifti ei:

& Voluhtate labiorum

confilium

ejus non fraudaíti eum.

yoftri ma-

1. 4. Quoniam praevenifli eum in benedi&tionibus dulcedinis :

pofuifti in capite ejus coronam de lapide pretiofo. -

i.2

'Tribuat

: Cognori

r

e

Salvum fecit.) Salvum faciet ; vel

9. Obigati funt.) MinQi, inflexi,

Fxaudiat

falvum facere conflituit.

conílri&i, proftrati, viribus deftituti,.

In potemtatibus falus denteve ejus.)

Hebr. jseurvari fuüm?, fuccubuerunt:

& potellas

Senfus eft: Potentia, & viribus Dei

f'

quare quidam exiftimant in Vulgata

falus fit dextere ejus, feilicet R egis,

noflra legendum, o5/iqua£i, qui tamen

f

Phraü&cri-

vel dextera ejus (fcilicet Dei) falvet

falluntur.; nam vulgata noftra inter-

eum potentiffime.

Vel fententia eft,

pretatio exprimit LXX. verfionem,

1o, deloco

Deus potenter falvet.

In Graco eft

Je| dectlo,

in qua habemus , owvtzodíec9ucar,

Pent a

t Óvvasicie, qu& vox potentatus

3

id eít, colligati funt quafi compe-

dibus.

uten Son

principatus ; & imperia fignificat ;

quare Gr&co vocabulo inharendo

T

Ercéi jïimt!s.) Chald. carre&arqti

m ft,

fenfus erit: In principatibus confti-

femus.

tuendis, & confervandis przci

pue ne-

« Do. $

cellaria eft falus dextere Dei.

2. [ N virtute £ua.) þotientia, & oþe,

Ji]us 4f

Salutare tuum.) Propter falu-

rifcim v

g. Hi z5 cw*ribm, & hi im e7u,;5.)

tem, quam tuo munere confecutus eft.

Confident in humanis prafidiis, & ar-

3. Defíderium cordis ejus.) ld, quod

" fla-

mis

* Mos fuit Orientalium popu-

:

lorum de curribus pugnare.

ipfe optabat.

Jr optas.

Vide,

Volumtate labiorum ejus.) N oto, &

Wt Ü Chaldo

qua. diximus lib. 6. c. r1. qualt. g. de

defiderio , quod labis exprefit , &

rep. Hebrezorum. Adflipulatur Eu-

flachius. ad lib. 16. lliad. cum ait:

cavit.

fe vclle, & poftulare orando ügniü—

t&, quam

vidor o

euvuiee TO Axmas conoeManyey

4. Prevenifi eum.) Prius dedifH,

éQaunévoic Ypmutvcie Odpmoi,

77

quam ille peteret.

Prompte, & libe-

satum dohbrvis e. curribas p'gnare tere-

raliter dedifli.

; Pozentia

tbus baftis.

In benedstdlioniàss dulcedinz':.) Bene-

a d

Íp nomine.) Nomen

nam irerba

ficiis fuaviffinis, & jucundiffimis. . In

/

invocandi apud Hebraos conftruun-

Graco pro du/cedinis, eft APISdTAHTOf»

jiat, 17*

tur cum prapofitione.

benzguitatis 4. Nel &ontatis

44

LIBRI

PSALMORUM

«. Vitam petiitates; & tribuifti ei longitudinem dierum in

aQ

fzculum, & in fzeculum fzculi.

bis Vtüï

loriam, & magnum

14 T

6. Magna eft gloria ejus in falutari tuo: g

decorem impones fupcr eum.

lemus Y

7. Quoniam dabis eum in benedictionem in fzculu

" fe.

^

culi: latificabis eum in gaudio cum vultu tuo.

9. Quoniam rex fperat in Domino, & in mifericordia Altif-

fimi non commovebitut.

9. Inveniatur manus tua omnibus inimicis tuis: dextera tua

n

inveniat omnes, qui te oderunt.

.

L]

n tempore vultus tui : Do-

Id

1o. Pones eos, ut clibanum ignisi

minus in ira fua conturbabit eos, & devorabit eos ignis.

fuper te

eitur: £

11. Fruttum eorum de terra perdes: & fe

men eorum a filiis

vam for

hoxinum:

;

T.J)^

12. Quoniam decl

inaverunt in te maïa.: cogitaverunt confi-

cultorib

13. Quo-

lia quae non potuerunt ftabilire,

Scmlf, $

Srabi

C;orondm.)' Re

veium diadema.

Lerifeabis, G6c.) Claro tui Iuminis

n f

5

converl

De Lapide pretzofo.) D. Hieron. ver-

afpe&u eum latificabis.

Vel illud,

tit cbrizo. QChald.,zwro puero. Putat

czum vuliu f20, Vdem eft ac cerazz re.

BeneSy

Agellius vulgatum Latinum interpre-

R. Nem commevebitur.) Bona enim,

Confht

In f

temitopazium intelligere, que inter

qu&e illi tribuet Deus, ftabilia erunt;

gemmas nobiliffimas habebatur eo tem-

& firma, nec ullus poterit eripere.

tu reli

pore, & colore aurum refert, ideoque

9. Ipveniatur manus tua ommibus imi-

Dagt

mirum non effe, fi aliqui aurum, vel

micis tuis.) Id eft, invenietur ; in Hebr.

culitqi

obrizum tranítulerunt,

efl, Leveniat mamus tua omnes inimicos

-ulb

$. Vitam petit a 1e.) Poftulavit Chri-

£zos,

Inveniat, idem efL, ac appre-

cm

hendat,

ftus , ut revocaretur a morte ad vi-

Dym.

tam immortalem , & quod optavit,

Dextera tua.)

Ef prim-iv. hemiftichit

quif

Obtinuit.

*

ufitata repetitio.

u$ t

6. Magza, €c.) Magnam gloriam

10. Penes illos, £ clibanum ignis.) In-

vultur

confecutus eít fimul cum falute, quam

flammabis eos, exures, & cremabis,

tatam

illi tribuifti, cum fcilicet pro hac mor-

ut incenditur clibanus, five fornax

tali vita eternam illi tribuifli.

ardens.

-hpc fe

Perdes eos, ut ligna, aut far-

facien

Decorem.) Splendorem.

menta, & ftipulas, qua& in ardentem

lUes ,

- Dabis eum im beneditlionem. ) In

fornacem injiciuntur.

Hebr. eít, Pozes eém in beneditliones:

tur,qu

Vulzus tu;.) lr£ tue ; nam figna irz

p

Adeo illi benedices, ut qui in pofte-

in vultu eminent.

Quig

rum voluerint alicui bene precari, illum

Conturbabit.) 'Yimore percellet.

Inero

11. Fra&um eorum.) Prolem, flir-

in exemplum rerum eptabilium com-

H

memorent.

Ili;, fe, & eos, quibus

em.

Hunc effe fenfum patet ex re-

Quan

bene velint, fimiles effecupiant. . Vel

liquo. verficulo^

las

fenfus eft: Pones eum utcommunem

4 fíliis bomimum.) Ex hominum nu-

l;

benedicionum materiam, id eft, facies,

mtero.

ut omnes illi benedicant,

Vel P] fa'

12. Declinaveruntr.) inclinaverunt,

cies illum benedicum, & felicem.

impofüerunt, conati jfunt- devolvere

.

PSALMUS XX & XXL

i

leromi

15. Quoniam pones eos dorfum :

-

.in reliquiis tuis praepara-

bis vultum eorum.

T

miprum

14. Exaltare, Domine, in virtutetua, cantabimus, & pfal-

lemüs virtutes tuas.

lum fa.

r. In finem pro füfceptione matutina , Píalmus Da-

lia Altif

vid. XXI.

3. ] YEus, Deus meus, fefpice in me: quare me defeliqui&i?*Matü

xteta tua

27-46-

longe a! falute mea kverba

. delitctorum meorum.

36 D eus N.I.arc«:

F5

1 $-34o

ttjl: Do.

JIS.

Sic Ifaim cap.46. di-

&ionem fignificat, que facta-eft tem-

fuper te mala.

m filis

citur : Bcce ego de:'r!ma ]kper eamy, f4n-

pore matutino. & per virtutem Dei

quam fiwoiuss paeis.

fufcipientis quodammodo de fepul-

Te.) 'Tuos, tribu

it Deo, quod Dei

chro, & eum educentis ad auram vi-

nt conf-

Sic . in Adis

cultoribus convenit.

talem , juxta illud Pfalm. 3.6. Exar-

1 Qu

Saule, Saule, quid me perfequerts.

rexi, quoniam Dominus fufcepit me. G«

—— !

Hieronymus vertit, pro cerva mata-

Stabilire.) Perficere.

ui Tumittis

13. Pomes eos dor[um.) In fugam eos

tiz4, fcilicet Chrifto, quem Judziut

convertes, & dorfum vertere coges.

canes venatici

cervam lacerarunt.

Vel ïulld,

Mariana putat, titulum hunc effe ini-

'üraim fes

BeneSymm.raZas avTOU€ Q T0spocpovs.

onà enim,

Conflitues eoi adr)e;jä.r.

tium cantileng , ad cujus modos ju-

bet hunc Pfalmum decantari. Qiuam-

ylia erunt,

In ïeliquiif fUis, B) In his, quos

VIS

autem Píalmus hic de Paffione

ripat.

tu reliqueris, & refiduos feceris etanta

gubu; iti*

ftrage, quafi dicat, Reliquias telis, ja-

agat , quia tamen pro obtinenda re-

furrectione orat , ideo ab ea infcri-

sinHen

culifque perfequeris, reca in eorum

gt ii

vultum collineabis.

Vocem Ilebrai-

ptionem na&us eft.

cam ^m metharecha. S. Hiero-

2. Refprce i me. ) Quaare ut iratus,

a appe

faciem tuam avertis?

nyvm. & alii vertunt , Funibus tuis,

enilidi

uafi dicat in chordis , ac nervis ar-

Quare a'ereliqui/ii "me ?) Cur defti-

cus tui preparabis fagittas adverfus

tuifti me auxilio , tuum influxum,

igni:.)

It«

'

vultum eorum.Crediderim ego effe ufi-

vim, actionem fufpendens, ac fieffem

cremabls,

tatam prioris hemiftichii repetitionem

divinitate orbatus , & purus homo?

hocfenfu: Converteseosin fugam, &

Non eft affectus quzrentis, & ex-

e fornit

X

faciem egrum przparabis,& ita confti-

poftulantis , fed admirantis potius ,

tues ,ut Cos afpiciant, & pone fequan-

aut dolorum magnitudinem proteftan-

ardentem.

ti8.

tur,qui pridem fimili clade a te perculfi

fugz fe tradiderunt; hi autem reli-

Longe 4 folute mea, &c. ) Sententia

fgna u

uig appellantur, quia ex majori nu-

eft: merito me dixi derelictum in do-

mero refidui, & reliqui funt.

ellet.

loribus, quia deli&a totius mundi,

f4

14. Exalare Domine.) Oftende,

qus in me fufcepi, non poffunt con-

m !

quantus fis , quantaque virtute pol-

jungi cum mea falute , fcilicet. hujus

tet r

leas.

vitz mez corporalis , & tempora-

Virtutes tuas.) Potentiam tuam.

lis.

inum n*

Verba deliBorsm. ) Delicta.

| Ver-

yrerutiy

1. R Ro lufceprzone matutina. ) Süfce-

bum enim apud Hebrxos rem, aut

ptio matutina Chrifti refurze-

negociqm in genere ügniücap

46

LIBRI PSALMORUM

* 1

9.

.4. Deus meus, clamabo per diem, & non exaudies: & no&e,

& non ad infipientiam mihi.

quonï:

4. Tu autem in fan&to habitas, Laus Ifrael.

1o.

s. In tefperaverunt patres noftri : fperaverunt, & liberafti eos.

3b uUb

IT

6. Ad te clamaverunt, & falvi fati funt: in te fperaverunt,

& non funt confufi.

-

tieus

|*. Ego autem fum vermis,

p

& non homo : opprobrium hNo-ï

1

minum, & abjectio plebis.

ijv

Matth

9. * Omnes videntes me, deriferunt me : locuti funt labiis,

n5

17.39-

Marc.

derun

& moverunt Caput :

i S'-'.'-Q-

9. * Spe-

1j i

3'.þ Et Notle. ) Scilicet clamabo, qua-

clamem , non det tribui iræ,ï fuper-

lj

[

f

fi dicat, clamabo die, & :nocte, &

biz, & infanz defperationi, fed ma-

ventr

non exaudiar.

Videtur refpicere du-

ximis doloribus, quibus vexor. Sic

plicem Chrifti orationem, alteram de

quod »Luc. 4 28. dicitur : Replet; fuzt

umatmma

gso(te habitam in horto , alteram de

ira, in Greco eft, imAieOncav avoias

die in cruce.

veplezi. funt infpz'mtid , hoc- eft impo-

E* non ad infptentiam mibr.) Etta-

gui Ti

tenti quadam ira , & fuperbia.

( Tb

1ien hoc mihi ad infipientiam. non

4. T& entem 1n fantio babitas.) Qua-

'16

*M

imputabitur, quia licet fciam, me non

fi dicat, ifthic in colo fecurus defi-

defi&e

exaudiendum ; ut mortem tempora-

lem evadam , tamen prudenter cla-

des, & quiefcis, nec pro2rederis ad

Pfa

me juvandum,

iafi nihit de. malis

dintn

mo , quia fcio me exaudiendum

meis folicitus.

M

el fenfus eft: Spe-

uoad id, quod przcipue fpe&o,

popu

humanam fcilicet redemptionem, &

ro me in nocte exaudiendum , quia

D.

refurrectionem meam ad vitam im-

habitas in fan&titate , ipfe fandus,

g.

pius, & mifericors.

;

dem

mortalem.

Poteft etiam fenfus to-

—

tius verficuli effe : Clamabo per diem,

Laus Ifrael.) Quem laudant & co

Ícim

lunt Ifraclite, vel propter quem Ifrae-

Corfi;

hoc eft, dum vivo, ut liberer a mor-

te temporali, & non exaudies: cla-

lite laudantur, qui tantum Deum

tim,

mabo per noctem, cum fcilicet mor-

colunt.

10

7. Égo autem fum vermis , &c.) Ab-

tuus fuero, ut refurgam , & non ero

tim

infipiens, quia clamorem hunc no-

jectus, contemptus, proculcationi om-

u'oiqu

€turnum exaudies.

Cuin hac expofi-

nium expofitus ,fine fpecie, & decore.

lot.

X* -Er mom bome.) Poþiul verinis

tione convenit textus Hebreus ; qui

lliqu;

habet ad verbum

Clamabo interdius

quam homo.

T

addit

& on re[pondebis : €$ notle , &5 on ft-

Opprobrium bominn

z. ) | öhald. Por-

:

E.*-.'!

zaps bominum virupersa.

lentium mibi , hoc eft , & refponde-

titis |

bis.

Genebrard. & Eman. $a pu-

Albjetlio plebis.) Contemptus , & qua-

Senfi

tant, & son ad rmfipientiam mihbi idem

fi ludicrum populi.

Otigi'

effe, ac fi diceret : quod non exau-

8. Locuti funt labiis, &c.) Hocim-

lm

diar, non eftex ulla mea infipientia ,

xdi

aut culpa, Eufebius Cafar, & illuin

pletum cognofcimus ex evangelio

San&ti Matthai cap. 27. 39. ubi legi-

Yipi

fecutus Agellius , k&i d G6 wyciuw

mus; B/afphemabant eum meventes ca-

4

i

H

i4o: . quod eft in textu Greco , ita

pita fua, & dicentes , Bc. * Ex Hebr.

t£q

äxi:erluretantur, quafi dicat ; quod ita

verti poteft, Hiatwïzfe'cerum labirs fitis,

in f

PSJA TIJMUS XXI.

47

W no&e,

9. * Speravit in Domino, eripiat eum: falvum faciat eum ,«M.e

-quoniam vult eum.

17.435

IO.

uoniam tu es : qui extraxifti me de ventre : fpes mea

aftioos,

ab uberibus matris meze.

deventre matris meae Deus

WOTUD,

ir. In te proje&tus fum ex utero:

meus estu, ne difcefferis a me.

.

ium h-

; d

12. Quoniam tribulatio proxima e€

ft: quoniam non ePc,ï qu'i

adjuvet.

t labiis

: c

ircumdederunt me vituli multi; tauri pingues obfe-

derunt me.

*Spe

14. Aperuerunt fuper me os

fuum, ficut leo rapiens, & rugiens.

& difperfa funt omnia ofla mea.

, fuptr-

15. Sicut aqua effufus fum .

ed ma-

Factum eft cor meum tamquam cera liquefcens in medio

,

or. Sic

ventris mel.

al t

16. Aruit

y avtiaj

L imp

De 'vm;re mtris mea. ) Idelä, quod

[!

qui mos irridentium , ut apparet Job

ab uberibus matrismez ; ab infantia

15. 1. & Pfalm. 54. 1.

;) Qur

* Moverent caput.) Qui geihls eít

med.

w defe

deridentis, & fubfannantis. Sicinfra

Ne difeeffiris. ) Ne elongaveris.

leris ad

Pfalm. 43.13. Pofziffi nos : fimilitu-

12. Tribulatio,) Miors imminens ,

e malis

Wiwem gcntióus , commotionem capiris in

& proxima.

powe

gopulis, Sic fepius alibi, ut 4- Reg.

13. Vituli multi, &c.

) ïüdæos j

T quia

19. 21.

ob. 16. $.

milites intelligit , qui inftar vitulo-

us r

. Speravit in. Domino , &c.) E«-

rum, & taurorum pinguium populan-

dem fuerunt judeorum voces, ut di-

tes erant, & efferati.

&

Ícimus ex S. Mattheo 1loco citato :

15. Sicur aqua effujus fum.) Niribus

frae-

Corfidir, ajebant, z» Deo; libgret "uuc

gum', '/i vzlr.

deftitutus. Vel, fignificat Chriftus

Deum

fanguinem fuum totum effufum effe.

1o. Quoniam.) Hæcpar(ticula, z -

Bellarminus refert ad

manfvetudi-

miam, ut etiam Graecum üTi ; non eft

nem, & patientiam , quafi dicat :

3 OfTie

ubique nota caufe, fed fzpe ponitur

Non reftiti ullo modo , fed inftar

eCOIC

loco conjunctionis, & , vel , aszem:

molliflime aque me prebui verfan-

ermis -

aliquando etiam nihil fignificat, fed

dum,& in omnem partem impellen-

additur ornatus gratia.

dum.

Referri etiam poteft ad timo-

r

E,æ:trzzxij?i qe de 'ventre.) Ex prete-

rem, quem Chriftus naturaliter in

ritis beneficiis bene fperatde futuris,

Senfus eft : ut£ unicus mez humane

tantis malis paílus eft. Vide verft-

culum fequentem,

qua-

originis pater, atque auctor , me mi-

ro modo citra humanam opem edu-

Difperfz.) Divulfa, feparata, dum

*

in cruce pendeo.

Mil d

xifli € materno utero falvis claüfcris

r

;elio*

yirginalibus.

Tanquam cera liguefcems, ) Nam &

igr

Lb uberilts.) Ab infantia mea.

cor diffolvi dicitur , & tabefcere, cum

r

pertimefcimus: quare 2. Reg. 17. di-

fl Jo te projetius fum. ) Intuamtu-

(bf

telam, & fidem. Prodiens ex utero

citür: & fortiffums quisque, cujus cor eff

; ?

qmaft leomis , pevore foloetur.

;' /WJ

m fiq*um tuum cecidi,

43

LIAÀXJXTPSE LM(—) RVU/-M

" (

16. Aruittamquam tefta virtus mea, & lin-ua mea adhaefit

faücibus meis : & in pulverem mortis deduxifti me.

]acob

25

17.

Ouoniam circumdederunt n

X

3'6 canes multi : concilium

neque

malignantium obfedit me.

N«

18. Foderunt manus meas, & pedes meos: dinumeraverunt

exaud

omnia oífa mea.

) i

"Matt — 19. Ipfi vero confideraverunt, & infpexeruntme: * divif erunt

7. 3** fibi veftimenta mea, & fuper veftem meam miferunt fortem. .

n conf

an.

j 1

20. Tu autem , Domine, ne elongaveris auxilium tuum a

ig.23

À

qu Te

240

me: ad defenfionem meam confpice.

.

2or. Erue a]jframea, Deus, animam meam: & de manu ca-

fnes t

nis unicam meam.

Ea

25. Salva me ex ore leonis, & a cornibus unicornium hu-

militatem meam.

29

?Hebr

23. * Narrabo nomen tuum fratr

o eccle-

30

Rg lï

-

: fide laudabo te.

ibus rgeis : in mepi

10 Col

24. Qui

Lt

16. Tasquam tefla. ) Tanquam vas

I9.

Conideraverunt , 65 infpexerunt

lo i

fidile igne fornacis arefactum, & du-

me.) Me fic manibus, & pedibus con-

per fe

ratum.

foffim, & oflibus Iusatum cum con-

i

Virtus zta.) Chald. buzzor. seus , fac-

temptu contemplati funt, oculos pa-

) loqu[

Ccum, & humorem carnis intelligit.

fcentes tali fpectaculo.

Mel peculia-

Apot

Adbefit faucibus meis.) Pra fiti. Sic

riter hoc pertinet adignominiam nu-

Laii

erem. in Threnis cap. 4.4.«. 445afít,

ditatis, quafi dicat, ipfi curiofe in-

2

inquit , Jizgma latlenzis ad palatum ejus

fpexerunt totum corpus meum, quo-

pe

niam nudatum erat omnibus veftibus.

PT f[ti.

^6

Àa pulverem martis.) Nonquod cor-

Cui explicationi favet Hebraicus tex-

4 n

pus Chrifti folutum fit in pulverem,

tus, qui ad verbum habet : Ipf afpi-

7924

eient , i2[picient im me.

fed quod fit tradituim. fepulcro, quod

habso

pulveris vocabulo defignatur , quia

20. Coafpice , Hebr. Feftinz.

fepulcra in terra, & palvere fodiuntur.

2[. Ajramea.) À gladio,

frequ

violenta.

;

,8. morte

tür i&;

17. C.znes,) judæi, & milites, quos

tüxtus-

fupra vitulos, & tauros pingues ap-

Cazi;.) Intelligit eos, quos fupra

Pellavcrat.

vocavit, canes, vitulos, & tauros

eritcy

Malignactium.) Peilimorum ut ver-

pingues.

ï"'ota

tit D. Hicrt)nymus

Huicam meam.) Animam, quam

PU'OS f

* 19.-Federmnt manmus meas. (&c.)

unicam habeo.

Vitam meam.

]

ti affi

Vaticinium eft de Paffione Doinini ,

22. J cornibus unicornism.)Magis car-

guift

cum vzrfibus fequentibus de vzli-

nificum exaggerat ferociam ; nam uni-

tium |

mentorum diviflone per fortem lo-

cornes ipfis tauris ferociores funt.

sfpi

quat ur.

Siquidem, ut arzumentatur

Humiltatem meam. ) Afliiionem

quoq

Juftinus Martyr Apolog. 2. pro Chri-

meam , & miferiam.

ul

23. Narrabo . . . . fratribus meis. ) A-

ftianis, David , qui hæc.fcgipflt ni-

tj &

hil tale paffus eft.

poftolis, Matt. 2g. 10. dicebat Chri-

57.

Dinwunerave: unt . omazia offa mea.) 1ta

ftus: Nantiate fratribus meis , ut eant

(in,

extenderunt, ut poflent dinumezare,

n Gastam. N el hominibus in genere,

D

E -

ov

PSALMUS XXI

49

r

N

li

]

24. Qui timetis Dominum, laudate eum : univerfum femen

z

Jacob glorificate eum:

lm

25. "'imeat euní omne femen Ifrael ;

quoniam nqn..f previt,

neque defpexit deprecationem pauperis:

'AVerun

Nec avertit faciem íuam a me : & cum c

.

lamarem ad eum,

exaudivit me.

V "qu

26. Apud te laus mea in Ecclefia magna, vota mea reddam

in confpe&tu timentium eum.

r

sïe

u

n a

27- Edent pauperes, & faturabuntur, & laudabunt Dominum,

E

ui requirunt eum, vivent corda eorum in faeculum faeculi..

ang Ca

28. Reminifcenþur, & convertentur ad Dominum univerfi

fines terrae.

Ym

L

iverfze familize Gentium.

IU

Et adorabunt in confpeCtu ejus un

29. Quoniam Domini eftregnum& ipfe dominabiturGentium:

"* d

vnh

A

4o. Manducaverunt, & adoraverunt omnes pingues terrae:

am.

. Qui

in confpe&u ejus cadent omnes, qui defcendunt in terr

310 Et

;

du shedio Ecclefie. ) Quod przftitit

Qui requirunt eum, ) Pit, & fide-

per ferpfum ; nam. legimus actorum

les, qui Dominum , & cibum illum

1 C0!

cole(tem quzrunt.

i

L. 3. Per dies qmpadraginta apparens TR

E! loquens de regno Dei , & poftea per

Ie [eculum [sculi.) Nam;, ut eft Joan.

Apoftolorum faorum predicationem.

6. $9. Qui mandncat bunc panem , "vi-

Laundabo te.-)Dicendo, quod fequitur.

vet im &terzum..

eg. Reminifcentur.) Prih-(:ipii',;unde,

riofe i

2s. Pauperis.) Mleam qui fum pau-

per,& omni humano auxilto de 'titutus.

prodierunt; petre , €x qua funt ex-

;m: lglïü*'

26. Ajmnd telans mea. ) in Hebr. eft.

cifi.

Mel recordabuntur beneficio-

rum , feu bonitatis Dei. Chald.. »e—.

4 re laus mea , vt etiam. in Greco

4b

"C*Pæ' €9 , & fententia erit: À te hoc

cordabuntur müraculorum: ejus..

Uiver[i fezes te

habeo , ut te laudem in magna, &

tes omnes.

fræ.) Populi, & geg—-

frequenti Écclefia.

At nofter vide-

lati'onesb

mort

- Familia. gentitim.) Omnesn

tur legiffe T0U (5 fenfus Latini

29- Domini efc -regnum.) Meritogen-

—

textus eft: laus , qua te celebrabo ,

tes ad eum convertentur, & eum ado-

08 iUl

erit coramte in magno Ecclefiz cectu.

Us

rabunt , quia. ipfe. eft verus , & na-

Vota mea reddam , &c. ). Per mini-

turalis eorum Princeps , & Rex.

ftros. meos facerdotes novi teftamen-

30- Ormnes pingues terra.) Nonpau-

quam

ti affidue immolabo facrificium Deo

peres tantum, & humiles , fed po-

713

"

eratiffimum,;idque in confpe&utimen-

tegtes etiam , & nobiles adorabunt,

19

tium te,id eft fidelium te colentium.

& facrorum , imyfteriorum principes

erunt.

Refpicit ad facrificium pacificum ,

quod in rebus arduis imminente pe-

Cadent.) Humi pröcumbentes, &

riculo vovebant Hebrzi, ac. votis po-

fe , ut adorent, fubmittentes.

titi exfolvebant,

Ozznes , qui de[cemdunt im terram. )

d

As

Qs-

-

27. Edent

pauperes, ) Ex ho; facri-

Mortales omnes, qui tandem in ter-

;1'.

ficio.

4

ramvfollvuntur.þ

Pt

: Bibl. cum Com. Menocb.. T. IV..

50

L1BRI PSALMORUM

.$r. Et anima mea illi vivet: & femen meum ferviet 1pfi.

s; Pal

bulant !

22. Annuntiabitur Domino generatio ventura: & annuntiabunt

|mpir

coeli juftitiam ejus populo, qui naícetur, quem fecit Dominus.

m i

1. Pfalmus David in finem. XXII.

& Etm

* Itig 2«

(

D

Ominus regit me, & nihil mihi deerit: * in loco pafcus

40.11I.

ibi me collocavit.

m

]erem

3. Super

23.4.

aquam refe&tionis educavit me: animam meam

O

Ezech

convertit,

vet

34-11.

Deduxit me fuper

feäitas juftitiæ, propter nomen fuum.

& 23.

4. Nam & fi ambula

vero in medio umbrae mortis, non ti-

m

iPetr mebo mala :

^

9

quoniam tu mecum es

li rege

Virgatua, & baculus tuus, ipfa me confolata funt.

k pedun

&

d-

Vüga 0v

u

;. Pa

prefxa

s M

31. .ddnima mea E vivet. ) PErpe-

notitie rerum divinarum , ix'acræ' Eu—

ter, laut

tuo ; «ternum vivam ad Dei glo-

chariftiz , Verbi divini , &c.

tür rem

riam.

Aqunbz refe&imi&. ) Aquas reft-

minibus

*

Semen tuum. ) Fideles mei, qui me

cientes , & pafcentes, non tantum

Ad"uer.

patrem agnofcunt.

potabiles, fed etiam pinguefacientes,

Hebrai

32. Adanuntiabitur Domino, &c-)Nar-

in Greco eft &wamawctac, quietis ,.

DT

rabitur , appellabitur , adfcribetur ,

quod etiam fignificat , vox Hebrza

adverfr

numerabitur Domino ztas Chriftum

pluralis m3r13359 mezuchztb. Aquae, in

& fa

fecutura. llla ztas appellabiturChri-

quarum ripis cum voluptate, & quie-

p'memt :

tiana, & populus Domini.

Sic Pf.

te verfantur oves, quarum vifu , &

RiUmf

1OI. n. I9. dicitur, Pepulus qui ereali-

potu ab eftu & fatigatione ambula-

[5 a&v

?"" , depopulo Chriftiano. Vel fen-

tionis reficiuntur.

ciunt,

ventura.

us eft, de Domino audiet generatio

3.dnuimam meam comvertiz?) Ab erro-

Iny

Sic dium; Patperes evaz-

re ad fe reduxit ; aliquando enim o-

lebánt

£elizastur, id eft , audiunt Evange-

ves a caulis,.& ab reliquo grege ab-

vivaru

lium.

€rrant,

Czl.) Homines coleftes.

Symmachus vertit e»exz/-

7. 46.

CaTó Lt , recreavit, refecit me fa-

fe rf

Populo , qn

E

tigatum , & erumnis vexatum.

pit me;

pulis.

i ngfætw.) Fuþuris .po-.

Super. (emitas juflitie,) Per adiones

Calis

Quem

fect Dominus. -) Qüem Deus

juftas, quz funt femitz equabiles, &

Ct fe |

regeneravit per fidem , & Sacramen-

non "t vig impiorum ditficiles , & pe-

tale &

ta, & ita fuum fecit.

ïi'dtur ,

: d

riculum afferentes.

Propter momen fuum.

) 'Propte»r fe

laand)

z.R

Egit me. ) In Hel;r. pafcit me

ipfum; nam , ut fupra monui , no-

Otut

Sic etiam in Gr&co , in quo

men Domini fepe in fcripturisidem -

COntcr

Sed Latinus fic

habemus zroioivet,

fignificat, quod ipfum Dominum.

ia bo

eft interpretatus , ne quis ad alimen-

4. Umbre mortis. ) In locis pericu-

Tüns

tà tantum reftringeret.

t t

tis difcrimen.

lofis, in quibus ante oculos eft mor-

4

(s

I loco pafcue, ) Uberibus, & her-

bidis pafcuis divinarum fcripturarum,

Virga tua , & baeulus t&us-) Quo fci-

hluïu

-

PSALMIUS XXIL & XXII.

$1

& Aipfl.

s. Parafli in confpetctu meo menfam, adverfus eos, qui tri-

Untiabun:

bulant me.

Jomitus.

lmpinguafti in oleo ca

put meum : & calix meus inebrians

quam praclarus eft!

6.Et mifericordiatua

fubfequetur me omnibus diebusvitze meze.

0 pafcus

1. Etut inhabitem in domo Domini, in longitudine dieru»m.t

I. Prima fabbati, Pfahnus, David. XXIII.-

I fream

XOmini eft terra, & plenitudo ejus: orbis terrarum, & uni- " Pfil

foum.

- 49-12.

j/erfi » qui habitant in eo.

? Or.

; Don t-

G 2

2. Qulï 10.26,

licet regor: alludit enim ad paftora-

benignitas: ut etiam e contrario pec-

le pedum.

Nemo nefcit paftores

cantes, divina ultio.

Itaque Salo-

m

virga oves fuas regere , & illa fexro

mon Proverb. 13. ct, Peccatoresper-

— M

præüxa contra lu,pos pugnare.

Jfequetuv. imalum , juftis autem vetribuen-

$- Meén[am.) GQua me alis liberali-

iur bonma.

ter, laute, & magnifice. Jam loqui-

?acræ L

cl

In domo Domini.) ln Cælä&i domi-

tnur remota allegoria ; menfa enim ho-

cilio.. Aliqui deloco arcz intelligunt,

us refi

minibus inftruitur , non ovibus.

& fane frequens hoc fuit Davidis vo-

[ tantum

Adverfus eos , qui tribulanz ze.) Mox

tum.

Sic Pfalmus 26. 4. dicebat:

facientes,

Hebraica 43j zege4 ,. & Greca rä

Unam petii a Domino, banc requiram ,

N

£VaWT ia fignifïcant e regione ; five ex

ut inbabitem im domo Domini, ommibus

« Hebre

adverfo , ut vertit S,

diebus "vite mea , & Pfal. 93. 11. Efegé

ieronymus,

Àque,in

& fenfus eft : Ut inimici mei pro-

abjetius effe :2 demo Domimi magis,

, Kquie

pinant mihi amaros moleftiarum , &

quam babitare ia tabermaculis peccatorum.

vil, 4

*rumnarum calices; ita tu Deus meus

lp lengitudimem dierum. ) Diuturno

ambula-

ex adverfo , & contra quam ipfi fa-

tempore, immo in- &ternum.

ciunt, miris me fuavitacibus recreas.

Àb r

lozpmngsafli im oleo caput meum.) So-

Rimo þzþäaii.) Ita videtur in-

enim 0.

Lp

lebànt enimm convivatores capita con-

fcribi hic Pfalmus , quod pro-

;rege'al;-

vivarum inungere. Sic Chriftus Luce

xima poft fabbatum die , qui prima

aiacte

7. 46. Simonem Pharifzum inotficio-

fabbati dicitur ab Hebreis, canere-

Ím rufticitatis accufans ait: Oleo cz-

tur, hoc eft, die Dominico.

David

me fa-

i

put meum non unxifli, tfc.

enim, ut habemus Ecclef. 47. r2.

a&ïiones

Calix meus imeirians , &c.) Sgnifi-

Dedit im celebrationibus decus, €9 orna-

cat fe generofo vino potatum fuiffe ;

vwit tempora uíque ad coufummmationem ,

Lbjksg

,&p

tale enim eít, quod fi largius hau-

70 ornavit tempora fignificatillum con-

riatur, vim habet inebriandi , exhi-

ftituiffe, ut certi quidam Pfalmi cer-

larandi, & mordaces c'ras fopiendi.

tis temporibus , aut diebus caneren-

p;er ff

Ponitur cdix , pro vino in calice

tur.

ji, 10*

contconto,

Porro hoc vinum eft co-

Cur autem potiffimum canere-

jidem

tur die Dominico, hec ratio afferri

pia bonorum fpiritualium, quz Do-

poteftprobabiliter, quia initio Pfal-

Utl

min"s propinit electis fuis, ac pre-

mi mentio fit creationis terrz , qus

ericl»

fertin Euchariftia. .

*

die Dominico creata eft,ut habemus

[Hmor

6. Suifequetur me. ) Benefacta Dei

ex initio libri Genefis.

fubicquitur mifericordia, largitas, &

Plenitudo £. ) Id quo terra plena

yoft-

$2

LI.BXRI PSLA'LMORUM

) À

a. Quia ipfe fuper maria fündavit eum : & fuper flumina

-

d

scterni

preeparavit eum.

.

o. (

3. Quisa

fcendet in montem Domini: aut quis'-fcabit in loco

N

glorie

fan&Cto ejus ?

. 4. Innocens manibus, & mundo corde,

: þqui non accepit in

1.Iu

vano animam fuam, nec juravit in dolo proximo fuo.

d

*. Hic accipiet b

]

*

enedictionem a-Domino, & mifericordiam

a Deo falutari füo.

M

6. Hseceft generatio quaerenti

um 'eum; quarentium faciem

fünent:

Dei Jacob.

4

46

7. Attollite portas , principes veftras, & elevamini portz

Vyos

ceternales : & introibit rex glorise.

E

m

8. Quiseft ifte rex glorize? Donp

s: Do-

Salvatt

nus fïgrtis, & poten

minus potens in praelio.

9. At-

6. ?

dam homihum in Chrifto regï?nerato-.

cordia

eft, germina,

:planxæ , pecudes, ho-

inines.

rum,quorum ftudium erit Deum qug-

.

2. Super zmaria.) Mlari, fluminibus-

rere, &c.

lexckmwc R

que fupereminentem.

Faciem Dei acob.) Fa

ciem Dei qua-

reprafi

interro

Preparavit.) Hebr. frmavit.

E

runt, qui ejus confpe&tui fe frequen-

3. 4n monstem. Domini, )

In calum:

ter fiftunt , ut aulici faciunt, qui in

&ute

Aliqui de loco arce, & tabernaculi

Principum fuorum confpe&tum quam

v&, qt

frequentiffime venire ftudent.

Sic

afcesd

intelligunt, quafi querat David, qua-

10.

lis effe debeat ille, qui oraturus ad

Prov. 29. 26. habemus:, Muwltz requi-

Dominum; & illum facrificiis pla-

runt faclem .P.rz'ncz'piff. TÓ. rtquirunz, di-

m

caturus afcendit ad tabernaculum.

rum, ]

xerunt 9eom£vovo: colunt.

4. , Non zcctpiz m vano amimasm [uam. )

7. Aittollite porias. ) Cum previdif-

: 1

ranun,

Qui non pejeravit, neque juravit fal-

fet Propheta inventum effe Chiiftum,

fo in damnationem animz fuz., ut

"Á

qui dignus effet afcendere in montem

Chaldzus explicat,

.A]iquï animam

Dei , per profopopoiam alloquitur

Aleph

f&am, CGrece

VLv avrs Dei ani-

Principes cali, id eft Angelos, & ju-

fic ii

mam interpretantur, quafi dicat, qui

dinem

bet pandere ccli fores , & glorie Re-

&tám :

non juravit per Deum, aut per Dei

gem recipere.

animam.

Verbum autem accipere

Elevamini porta,) Dicitur attollite,

miS V1

ufurpatur:in Scriptura, cum fermo

