ortum ]Mreniiäm jeramenta , &o)

rito fupplicio; quia id potes , quan-

Quorum majoribus tanta , tam fan-

goredt: F*

do, & quomodo vis , & cum fue-

j m

räf.h

rit opportunum tibique placuerit ,

&e promififti , pata, & conventa

am Pwkw

nullus evadet potentiam tuam.

firmans juramento.

22. Cgm ergo das nobis .di.üiplinam.)

I9. Per £alia opera.) Facilita!:is, &

amin t j

clementiz.

Hyazg & T4ldfuQy , mos £rgo erudiens,

;j ib

inftituens , caftigans , quafi dicat ;

ju/äumqþ, & bumanum-) Juftitiam

604

LIBRI^ SAPIENTIJ-

H

tipiciter flagellas, ut bonitatem tuam cogitemus judicantes :

& cum de nobis judicatur, fperemus mifericordiam tuam,

| »]/d.ni quii

23. Unde & illis, qui in vita fua infenfate, & injufte vixe-

Jotius (

runt, per haec, que&e coluerunt, dedifti fumma tormenta.

Supra '24. * Etenim in erroris via diutius erraverunt, deos aefti-

(u

1116.maptes haec, quae in animalibus funt fupervacua, infantium

1 V A

1. 23

: infenfatorum more viventes.

25. Propter hoc tamquam puer

fci

is infenfatis, judicium i.r;xde-

rifum dedifti.

4

spotuerunt

46. Qui autem ludibriis, & incr

te$ agnovi

epationibus non fant cor-

retti,

ignum Dei judicium experti funt.

4, * Se

2:1. In quibus enim patientes indignabantur, (1) per hzec quos

gyrum fte

putabant deos, in ipfis cum exterminarentur videntes, illum,

Tebores o

quem olim negabant fe noffe, verum Deum agnoverunt: pro-

?. Quo

quanto hi

pter quod & finis condemnationis eorum veniet fuper 1llos.

*

CAPUT

nerator h:

at RR RB

4 A:

(1) In quibus enim patientes indignabanzur : z ediz. Six£. legitur ; in his

enim, qua& patiebantur, moleíte ferebant ; in quibus autem patientes

-

1b illis, i

indignabantur &c.

j Àm:

hoc eft difcrimen. inter ju(tos Deo

intelligit tormenta-per viles beftiolas

lerpotert

ss

charos, & inter horum inimicos iím-

iis inflicta, qui eafdem beftiolas co-

ios , quod cum primos moderatis

lebant tanquam numina.

Colebant

modi : vidr;

b

Chananxi Beelzebub ,

id eft Dezz

nàtii, & c

eus caíliger verberibus fecundos

acrius flagellat.

mulcarum , ideo mufcis , five crabro-

hr diih;, ij

lU: Lomttateez tuam ,

€fc. ) UB

nibus vexati funt.

YG U veyat

Ccum cura cogiteinus ,

perpenda-

OA. lu errorisvia dgutius evraverunt.-)

f:n, u e& m

lllquam, "

'1:nus , folicite judicantes, bonitatem

Proceflit horum idololatriá , & fu-

tuám , Hoc eft , ut expendentes cum

perftitio longius , quam ceterorum,

£2 Ctfeygi

jüdicio bonitatem tuam , foliciti fi-

qui cultum deferebant rebus majoris

$ TeS [e ext

inus

.ne

nimium

illa* excidams.

U 2777 Vergy

cujufdam pretii , ut foli , fteliis ele-

Vel fenfus eft, ut cum de aliis judi-

men*is.

bant f vnr,

camius , & illos punimus , faciamus

Diautinus.) Brf[cl.xpd,fe?pov, longins.

Fif]l.f fp"th

hoc modefte, Dei fequentes exem-

Supervacua. ) Maipa » inbonorata ,

8 perfedo;

plum erga ncs.

vilia.

TU Vetr

Et cum de mobis judicatur. ) Kpwóo-

.28. Judicium.)

»Punitionem.

ermïe rece&ä'

p.5yol d$ jauditati autezz ,. cum alii de

In derifum. ) NMelut puerilibus , &

nj )

nobis fententiam ferunt.

ridiculis poeris punivifti.

Qui

Speremaus.) Yapoa Qouejuey , exptllemas,

26. Ludibrus , EY imerepatiónibus. )

DC m

23. Infen[ate.) BZ» &Qpoow»1 Gesc,

Quibus non profuitpér animalia il-

hg j quæ ,

n fíultitia vits, idololatriam, & alia

la viliora , ut per vefpas , vel cra-

Oritg

Y^ T9

peccata adinittendo.

brones admonitio ,. & punitio.

Per béc ,. que coluersz.-) Per eas

Dignum Dei judicium.) Graviorem,

m, qf!i f/f

1

ipfas res, quas coluerünt.

& qualem meriti fuerant ponam.

;

E

Dedifli [nzsma tormenta. ) In Gre-

27. In quibus enim. patientes , Efe.)

^ lpey,

co eft tantum £//ac«yoag, torfiffs :

Ozdo, & fenfus ve.rborum eft hujuf-

f COlEbant'

TOOWPOUUT XHL |

605

adicntes ;."

(UUA O POUCUTPOSXIBE

) (uam,

jufte vixe-

Vani quidem funt, qui ex creaturis Deum non agnofcentes : ipfas

-potius creaturas pro. diis. coluerunt ; at illi.longe fFultiores ,. qui

JPmena.

deos zli-

opus artificis Deum dicunt , ab infenjato idolo futura

i

AMantium

2nierrogantes.

4

1. V/ Ani autem fünt omnes homines , in quibus non fübeft Rom.

Tüm in d(ï- "

Y fcientia Dei , & de his, quse videntur bona , non ': 18

[ potuerunt intelligere eum, qui eft, neque oper

ibus attenden-

f or- ] tes agnoverunt, quis effet artifex :

2. * Sed aut ignem , aut fpiritum, aut citatum aerem, aut

*Deut

rhacqs | gyrum ftellarum, aut nimiam aquam, aut folem, & lunam,

19

78

es illun, | re&tores orbis terrarum deos putaverunt.

runt: pro.

3. Quorum fi fpecie dele&tati, deos putaverunt : fciant,

oper.1llos.

quanto his dominator eorum fpeciofior eft : fpeciei enim ge-

CAPUT ] nerator haec omnia conftituit.

'...--—

Aut fi virtutem, & opera eorum mirati funt, intelligant

'fgifur : jn his

tem patientes.

ab illis, quoniam ,' qui hzec fecit, fortior eft illis:

$. A magnitudine enim fpeciei, & creaturae, cognofcibili-

6.Sed

jetiis | ter poterit creator horum videri:

GPEE3$

befliolas co-

, Colebut

modi: videszes , five fentientes Cha-.

Spiritum. Ylyssna. ) Vi'detur ven-

"r

nangi, & cognofcentes in his rebus,

tum fignificare, quem pro Deo cul-

iz qüibus, id eft , per quas patzeztes,

tum teftatur etiam Seneca 4. natural.

fie i

zd e(t, vexati, & affliti, /odignabax-

quaft. cap. 17.

st ienttt)

fur , id eft moleftc ferebant, per £sc ,

Citatum atrem.) "Y axmyoy dcpa, aerem

Ü

inquam, quos putabznt Deos, im zpfis

celerem,& mobilem,quem fubJunonis

ia ,

eum exterminarentur , id eft, per ip-

nomine tanquam numen adorabant.

| ceterorum,

fas res fe exterminari viderent ; 4270-

Gyrum . ['ellarum. ) . Orbem ftellis

ebus majonté

werunt verum Deumy, quem olim nega-

infignem, colum ftellatum.

, ftellis *

&ant fe noffe.

Nymiam aquam.) Bíaiy ;f»'&oe , vios

Finis condemmationis. ) Extrema ;

lentam aquam, copiofam maris aduam,

Jngine

feu perfeCta condemnatio , quia his

fluctibus , & tempeftatibus violenter

, inhontdly

malis vexati nihilominus a tam craffo

agitatam,. quam

hethyris nomine,

errore recedere noluerunt.

aut N eptunt colebant.

^5

mem.

" 4doi.) Maraii, falr.

av

$pecie.) Pulchritudinis.

yerilibus «

&

Qiubns non fubcff.) Ideftineft.

Specici entm «gen.erzztor,) Autor puL

chritudinis.

De bhis, qua vwideutar bona. ) Ex

f m'aniä'm:)

bonis, que videntur , ex vifibilibus

( 4 Vertutem, £5 opera. ) Grece vo-

animala I*

bonis, &x rà» ópept»e» dya9oy,

ces

Uyap.6 . ( Ey£pryeiz. potentiam ;

j ve di*

Euz, qui efl. )

Deum, qui'de fe

five facultatem , & efficientiam, five

P

upiti

efficacitatem fignificant.

Grav jorett)

! ilïf(; d.ixit j Lga fum qui fam , Exod.

For:;o. ) Potentior , & majore

F

2. ngem. ) Quem Vulcani nomi-

agendi vi przditus,

!!imæ!ï

É

'a-

J

uf

—ne colebant.

5: d mogniuudine enim. (pecies ,. &

j 4

606

LIBRI SAP[ENTIHE

|

6. Sed tamen adhuc in his minor eft querela. Et hi enim

, Meliqui

—

fortaffe errant, Deum quaerentes, & volentes invenire.

abutatur :

^Rom », * Etenim cum in operibus illius converfentur, inqui-

15 Btrelit

1. 2 runt, & perfuafum habent, quoniam bona funt, quse vi-

curmum, &

dentur.

taterm 1uan,

8. Iterum autem nec his debet ignofci.

pulet WMud m

9. Si enim tantum potuerunt fcire, ut poffent zeftimare

14, Ait al

facculum: quomodo hujus Dominum non facilius invenerunt,

fubrica, &ru

1o. Infelices autem funt, & inter mortuos fpes illorum eft,

L]

macuam , q|

quiappellaverunt deos opera manuum hominum, aurum, &

1 Erfaci

argentum, artis inventionem, & fimilitudines animalium, aut

*

illud , & cor

lapidem inutilem opus manus antiquae.

16. Ne forl

* 1faie

4

11. * Autíi quis artifex faber de filva lignum re&tum fe-

po:eft adju

412- cuerit, & hujus do&te eradat omnem corticem, & arte fua

trutt.

]

IO' 90

ufus, di,ligenter.fabrice;t vas utile in converfationem

vitse,

1 Et de

12. R?Ii—

tum factesis ]

anma ef:

creature, ) Vin «yàp pteyfS86 »ta2oyrig

Si tantum valuerunt ingenio, ut ob

18. Et pte

xTricATOys Ex magna enim. pulehritu-

fcuritate naturx involuta perciperent,

dize

creat urAvnn.

Senfus vulgate

& coleflium corporum proprietates,

Vità rogat m

editionis eft , ex ipíls creaturis, A&

& motum.

19 Pt pre

earum pulchritudine.

Eflimare ) Ziroyáeadomi, conjetiu-

videtur hoc verbo indica-

€ dCquiren

Cognofcibiliter. ) A,VCC)KOIW(WS 3 ler

va capere

proportsonem . per analogiam.

re, non penitus exactam de. rebus

petit ab eg,

etiam naturalibus haberi fcientiam.

6. Minmor efl guerela. ) Minorem

Sacalus.

hus a

xeprehenfionem merentur, qui folem,

ficat.

) þTc*v dià»a, mundum figni-

lunam &c. coluerunt.

BEU

Quomodo bujus Dom;num, €'c. ) Po-

BU CxCitan

Errant? Dtum quareures, [2] c.) Ve-

tuiffent faciliore , & breviore opera

:

ll.

»iam aliquam merentur ; quod De-

13 Qud ad

um fibi propofuerint inquirendum ,

illorum auctorem, & gubernatorem

& in rerum perveftigatione defixi ,

intelligentia confequi , cum animad-

Wnet hoc

verterent, nec exillere temere, aut

o&epdendam,

rerumque naturalium capti pulchritu-

OHEHE C

dine, ac vi, illis ipfis rebus divini-

per fe, nec poffe confervari absque

tatem tribuerint, quibus nihil me-

principio, & primaria caufa, fub cu-

MiQuale j o

lius valebant intueri.

jus ditione,

arbitrio cuncta fint ,

t bonos ufi;

& aqua omnia pendeant.

Portiefigg D7

9. Comverfentur.) acptQojtyoi oc-

M s n0djy

cupando fe in cognitione, & eorum

O. Jmter omortuos jpes illrum) eff.)

"gm

ufu.

Inter mortuos cenfendi: & quorum

totofa.

9. Jrerum autem. &c. ) Quamvis

Vel] fenfus eft:

" qu!tutt

defperata fit falus.

quidam ex parte minus reprehendendi

habent fiduciam in fimulacris nihil

' a("ymb

Otto

&UT

videantur rerum nobilium, ac utili-

agere v alentibus.

ÜOpus manumus aniiqua.

) Veneratio-

abét,

um cultores, adHuc tamen gravi cul-

pà non vacant, nec veniam erroris

nem enim majorem apud idololatras

P if

1 Q"Eplret

merentur.

conciliabat operis antiquitas.

[j Wieg, h

Q. 55 enim mnmng poruerunt. fcire. )

11. Jp. conver[ationem.) 1n ufum.

It lüueen

CAPUT XiH.

605

Pt hi m

12. Reliquiis autem e

enire,

abutatur :

jus operis adxpræparationem efcae

t, Ingui«

; QUe v

13. Et reliquum horund, quod ad nullos eft, ufus faciat Ii'gnum

curvum, & verticibus plenum, fculpat diligenter per vacui-

tatem fuam , & per fcientiam fuze artis figuret illud , & affi-

milet illud imagini hominis.

t eeftimyre

WVenerünt,

14. Aut alicui ex animalibus illud comparet ,

perliniens

rubrica; & rubicundum faciens fuco colorem illius, & omnem

llorum eff,

maculam , qua in illo eft, perliniens :

üurum, &

I5. Et faciat ei dignam habitati

«

alium, aut

illud , & confirmans ferro,

onem, & ip pariete ponens

16. Ne forte cadat: profpiciens illi , fciens, quoniam non

re&tum íe

po:eft adju

k arte f

!

vare fe : imago enim eft, & opus eft illi adjuto-

rium.

l Vitæj

p Mi-

17. Et de fubftantia fua,

4& de filiis füis, & de nuptiis vo-

tum faciens inquirit. Non erubefcit lóqui cum illo, qui fine

— o m

anima eft :

enio, Ut oh.

I8. Et pro fanitate quidem infirmum deprecatur, & pro

i perciperent,

proprietates,

vita rogat mor:uum, & in adiutorium inutilem invocat:

19. Et pro itinere petit ab eo, qui ambulare non poteft, &

de ac

)u , cnjetie

irendo, & de operando, & de omnium rerum eventu

'erbo indicte

petit

jb

m de rebus

j

eo, qui in omnibus eft inutilis.

Íeientiam.

CAPUT

undom fiptie

12. d Præparat;an?m efca. ) Ad

Fuco.) Fucus in genere eft omnis

ignem excitandum ,

ut CO quantur

'I, ö'c' ) PO.

Cibi.

f^c*s, herba marina

Color adulterinus , eft etiam Qjxog,

viore optra

inducens.

qrubeum colorem

ubernatorem

13. Quod ad nulos ufus facit.) Per-

tinet hoc ad idoli vilitatem magis

Perlmiens) Et COlOlf'e illo cegäns,

m animade

oftendendam.

ne appareat,

temere , dl

- Lignum curvum.) Zuoktäri, tortuofams

vari absqie

IS. Habztationem.) O'Óqua : vidg-

wfa, be (ue

inzquale , flexuofum, diftortum, &

tur intelligere ediculam lieneam, in

ad bonos ufus artis ineptum.

qua idolum includatur, vel bafim.

Cun&ä lnt',

Vorticibus plenum. ) O o C'ujemtQu-

t'

x0c , zodis 4gn4tis f

Cozffrthans ferra.) Scabiliens, & fir-

lum Ó )

nodaoium.

?*'ermm ; vel ramis

riafis, ne decidat.

16. Profpiciens.) Providens.

& quorum

.Per. wvacuaitatem [nam. ) E; S"rrz(us'-

fenfus &*

At/& &elas dvr8 , fedulo, & accurate

Non potefé adjwuare , f& &T2 ) Si ca-

Jacris nilt

in otio ;

cum tempus vacuum

dat, non poteft fe erigere, fed alie-

habét.

fio indiget auxilio.

Vencrätïü'

eum iliam.

(d4. Comparer.) Simile faciat trun-

17. De folfhantia fos.) De divittis,

idololats

&

re familiari, neg

otiatione quzftuo-

ts

Perlipiens rulrica.

fa, &c.

1p ufü

rem inducens,

» Rubeum colo-

Votnm fAciens. ) mpoetvyop.siog orans.

608

LIBRI-.SAPTIEN TI,JE

! « Bentd

COA PiU-T -- XIV,

g "u

Utz'?i&'inmentio tnavis , qua etiamtempore diluvii femen bumanum

hipfam, & c

!

: aütem Cuim

— Jfervatum efl ; idolum autem maledi&tum eff cum Juo f'abricatore,

C quod fuerit ia*'ol()mm', idololatrieque exordium , ac

E Simil

' 1o, Eten

progrefjus , item. que mala ex idololatria .

fyentà pati

procedant.

1r. Prop

.T Terum alius navigare cogitans, & per feros Hu&us,'iter,

quoniam ci

fem antm

D

facere incipiens, ligno portante fe, fragilis lignum in-

"

[um.

vocat.

- 15. Tnit

. 2. lllud: enim cupiditas acquirendi excogitavit, & artifex

L]

adinvettio

Exo4, Iapientia fabricavit fua.

1422. ^3. lua autem , Pater, providentia gubernat : * quoniam

LI

E

Bd vt a

dedifti & in mar

] V1

am, & inter fluétus femitam firmilfimam,

$per wrlis t

4« Oftendens, quoniam potens es ex omnibus falvare, etiam

ertrt, & po

fi fine arte (1) aliquis adeat mare.

.

.

Qandi penus

. Sed ut non eflent vacua fapienti

d& tuae opera :x proptär

d vatim,

4

hoc etiam & exiguo ligno credunt homines animas fuas,

* Gen.

tranfeuntes mare per ratem liberati funt :

Suu, ) N

6. * Sed & ab initio cum perirent fuperbi gigantes, fpes or-

- Sehen natj

6. 4.

alia proles f

77

- bis terrarum ad ratem confugiens, remifit faeculo femen na-

Ietur genus

tivitatis, quze manu tua erat gubernata.

D r

cam intelligi

rate.—

7. Ben;ï

Iémis, qgn

(1) Arte. i» ediz. Sixt. legizur

agebatur,

I»guirit.) Confulit, & quid fa&o

Dedifis , €&' in mari viam, &8c.) Re-

fpicit hiftoriam tranfitus maris Ku-

]. Deedid

-opus fiz, inquirit.

ittüm funm

bri, Exod. 14. 22.

X.

Terum.) Id eft prsterea , quafi

4. * Sime arte.) lgnarus nandi.

Aimodum 4

dicat : videre eft aliam homi-

S. Sed ut mom effezt, 6&/c. ) Voluit

num dementiam.

Deus non folum potentiam fuam de-

Qibus juft

—ilf!'(JuAcm .hOU

* Fragilius lignum. $mvocat.) Neptu-

clarare, liberando fine navi, pericu-

(per 77525

num, aut alios marinos ex ligno.

lofum iter per aquás conficientes, fed

2. Illsd.) Navigium intelligit.

fapientiam etiam manifeftare, ratio-

OItim qqter

nem docendo mavis conficiende ,. &

euM ille

Jrtifex fapientta fabricavit. fua. )

regendz, ut fe, depofito metu, hg-

t x «t ana]

Azxtifex fua fapientia fabricavit illud :

mines mari committerent,

Ticitus eft.

non enim artifex eft epitheton fapi-

entig.

Vacua.) A'pyZ, otiofa.

g. Tw4 autem , pater , 6c.) Ne

Exignuo liguo.) Navis fcilicet.

PU £f a

D

LOI i

ipfa quidem ars navigandi fatis eft

nimas [uas. ) Seipfos, & vitam

li -tälnen :

ad eximendos homines a periculis

uam.

maris, fed divina requiritur provi-

6. 4b initio. ) 'Tempore Noe.

L 9 Unijge

Cum perirent, 6«. ) Aquis diluvii.

JH. cum Cl

degf;ia, qua cun&ta gubernantur.

CA'PUTxN.

609

7. Benedictum eft enim lignum, per quod fit juftitia.

8. * Per manus autem quod^fit idolum, maledi&tum elt & *Pft.

t Doyagdyn

ipfum, & qui fecit iliud : quia ille quidem operatus eft: illud 133-4-

arüc

3

füriutor,

autem cum effet fragile, deus cognominatus eft.

M, d

-^9. Similiter autem odio fünt Deo, impius,

& impietas ejus. ^ ?

j

10, Etenim, quod faftum eft, cum ill

O. qui fecit, tor-

menta patietur.

1I. Propter hoc & in idolis nationunf non erit refpe&us :

ftuQtus iter

quoniam creaturee Dei in odium fa&tze funt, & in tentatio-

ligntm in-

nem animabus hoi

minum & in mufcjpulam pedib/us infipien-

tium.

12. Initium 'enimïo-ïmicationis eft exquifitio idolorum , &

, artifex

faäïnveh"tio ilorum corruptio vitze eft:

* quoniam

15. Ne-

itmilimam ,

Sres or&zs *'tfr;;;zrm'n.) l:i,' 'ql'ü fup?:if-

jäþ,;g;, ) Qualis 'eft idoli fabrica-

vare, etium

tor.

erant, & per quos fpes erat propá-

:"gglndï genus humanum.

Et ;wþiem's.. ) Quadlis cernitu

Efin

dH vattm.) Ad arcam Noe.

fuperftitiofo opere idoli.

j :x propiet

as fs5

Remzfft. ) N'eAeinty , meliquit.

3XO. Quod factaz cff. ) Idolum.

r

Toymenta patiertr. ) In ignem mit-

Saculo. ) Mundo.

tetür, quo torqueretur idólum, fido-

Semen nativitæti.c.) .F'roflem-6 ex qua

es, fpes ot-

loris, & fenfus effet capax.

femen no-

alia proles fufciperetur, & propaga-

II. Jz 4delis mattonum mom eriR wt-

xetur genus hüumanum.,

joe8dws. ) Non parcetur idolis, vl

Qu manu tuanerut pgulernata. )*AI—

10n erit, qui 1dola refpiciat, colat.

——

,. Dene-

cam intelligit, que& non velis , non

* deodium fatie t Jn21.) Converfe funt

remis, :mon alia humana induftria

ab impïiis i2 aAbomisatzonem , àn Gaxco

agebatur.

eft , eic BàtAvqiua.

i/lm, .8)(') !?e-

7. Beneditlum '.ef engm, . ) AXrca

lp tentationem. ) El 'Uxäväxka, 22

yg maris Aue

curfüm fuum tenuit , nec periclitata

feandialum , in offendiculum : damon

eft, quia Deus illi benedixit, quem-

enim laqueos, « tendiculas incautis

us nandi.

admodum .aliis navibus benedicit ,

ponit, eos per creaturarum dulcedi-

Éf Vohuit

quibus jufte utitur, fciJicet ad-ufum

nem illiciendo.

tiam fuamde

aliquem honeftum.

lp mufcipslam. ) E -fvrcïuy.*'äxav-, qua

n»"lVia Pmäu

9. Permannus astemy quod frz sdolum.)

Idolum autem :manu fatt:m.

vox laqueum , five decipulam figni-

aficientés 1.e(

ficat, que humi defigitur. Mufci-

feftare , 10*

Quia 3ile quidem operarus eff. ) Ar-

pule nomen commode exprimit da-

tifex eft analeditus , quia idolum fa.

tentem àün creaturis illicem delecta-

bricatus eft.

tionem.

to ed o

nti

Allud aptem , €c.) Ipfum -etiam idc-

3129. Forsicationi:. )

Idololatriz ,,

lum eft :maledictum , «& «execrabilc.,

qu& :eft fornicatio , immo adulterium

4

u

filic

D

ia, cum [fit ex fragili :materia ,

quoddam , :quo Deus deferitur.

08 & "

eus' taimmen :appe'llzït ur.

Exquifizto. ) EXmfois ,

- 9. Grnizbiter. ) Eque.

ivveniio.

Xcogifatro )

Bibl. cum Com, Megoch. T. IF.

Q

fe NOC' ;

Hhhh

iil«

'quiS

EVA

610

ÉTIRRI-SAPLEENTIJX

13. Neque enim'/erant ab initio, neque erunt in perpetuum.

eum, qi

14. Supervacuitas enim hominum haec adinvenit in;orbem

deum &

terrarum : & ideo brevis illorum finis eft inventus.

g. E

fetbu , à

15. Acerbo enim lu&tu dolens pater, cito fibi rapti fili fe-

cit imaginem , & illum, qui tunc quafi homo mortuus fuerat,

nomen l

nunc tamquam deum colere coe

Ea

pit, & cqnf*cituit inter fervos

Q E

fuos facra, & facrificia.

& in m

16. Deinde interveniente tempore, convalefcente iniqua

T02]à pacé

confuetudine, hic error tamquam lex cuítoditus eft, & tyrau-

35 *j

norum imperio colebantur figmenta,

ficia facie

17. Et hos quos in palam homines honorare non poterant,

14 Ne

propter hoc, quod longe effent, e longinquo figura eorum

fed alitis :

allata, evidentem imaginem regis, quem honorare volebant,

flat

fecerunt : ut illum

, qui aberat, tamquam præfentem»co'lg-

as, Ft

rent fua folitudine.

tum & fit

18. Provexit autem ad horum culturam, & hos qui igno-

tumo)tüs

rabant, artifices eximia diligentia.

.

.

: 46 D

f9. Illie enim volens placere ilh, qui

fe affumpfit, elabó-

Ymatati

ravit arte fua , ut fimilitadinem in melius figuraret.

*

Ipudicit

iS

40.' Multitudó autem hominum abduécta per fpeciem Q

per

14

1

K

i

m

m

-

5

& 2« I

turis,

Corrzptio ej? v4i4. ) 'Cofrulacig pre-

Inter fervos. ) T?T

ditis,

; j tteróig , fub-

Nmm,) j

cipue fignificat ea vitia, qu& magis

90. Ef goy

abhorrent abhumana nitura, eamque

17. Et hos , €fc. ) Altera h&c- eft

uffceret,

deterius pervertunt, & quodammodo

idololatriz caufa.

?

*

-Corrumpnnt.

In palam.) Coram. £» ov

' Ifaen;,l

E

tig,

13. 4b :mitio.) Ante diluvium,

Evidentem. ).

Vupays wifibilem, e;?.«

*TW) 5 la

ob recentem adhuc memoriam ;r.ea-

243 AU.

tionis.

Celerent [ua filieitudine. ) Koxax£-

&deo infgi

T pacatum

Erunt.) Permanebunt; nam idolo-

vecti did casógg, adularentur ff* diofe.

eütientcg,

latria aliquando exterminabitur.

0. Prowet.4 O& ) Imperitos ad

idolorum culturam

incitavit eximia

2y. Oif

14. Saþerwdrgim:.) Kevooo£u pro-

Pinteiu, g«

p inamems glürmm.

artificis diligentia in idolis elaboran-

x

z

C'r , facriü

Et ideo brevis , &c.) Quia idolola-

dis.

tria levem caufam habuit, hoc eft,

109. Qui fe affumpfir.) Conduxit ad

ts 'OCÍS, ]u

ut lcenn'us ]

vanam gloriam , ideo tam levi ,nixa

opus faciendum.

T 4l /7]0,

fundamento , perpetuo durare non

lo melini.) Quam poffet pulcher-

poteft. :

rime, & maxime ad vivurn.

171)4?245 ex 4!1'2

Pm« finis inve-

20. 4bdutia.) Attracta , illeta.

j 4".07"! 4

Es efl imventus. )

24' 9 ifam.

nietur ,. vel fermo eft de aliquibus

Per (peciem operis.) P

-

ropter o.peyrïls

peculiaribus idolis, & eorum cultu ,

pulchricudinem.

N(que u Pti

nte tempns. )

?Il, üt ait l

qui jam dudum obfolevit.

| IITjc E)N'cy;s; Panle

'eatem

ee.

]

15.1 Qeaff bomo,) Quippe thmo.

MT

CAPUT. XIV.

61

"Tpetum,

eum, qui ante tempus tamquam homo honoratus fuerat, nunc

In;otbem

deum aeftimaverunt.

- g1. Et heec fuit vitee humanse deceptio : quoniam, aut af-

jt f fe-

fe&ui , aut regibus defervientes homines, incommunicabile

lus füema

nomen lapidibus, & lignis impofuerunt,

L

er fervos

22. Et non qu'ecerat erraíffe eos circa Dei fc1ent1am fed

& in magno viventes inícientisde bello, tot, & tam magna

ite iniqua

mala pacem appellant.

, &tyt

25. * Aut enim filios fuos facrlficantes, aut obfcura facri- *Deut

I8.IO.

ficia facientes, aut infanise plenas vigilias habentes,

Jerem

potetan

24 Neque vitam, neque nuptias mundas jam cuftodiunt,

ira eorüm

2746

fed alius alium per 3invidiam occidit, aut adulterans contri-

volebani

ítat :

tem CO

25. Ft omnia commifta funt , fanguis , hom1c1d1um fur-

tum & fictio, corruptio, & infidelitas, turbatio, & perjurlum,

qm ] 81

tumultüs bonorum ;

26. Dei 1mmemmatlo, animarum inquina:io , nat1v1tatls

e;abo

1mmuaaïm, nuptiarum inconftaniia, 1nordmat10 moechia, &

impudicitize.

am O"'P"*

Hhhh 2

27. In,

eam,

r €—"

*

O1.. Ineommumc.46:/e 4 Scilicet crea-

Pc'r M'wdmm. ( on(w, /huem in-

turis.

f dias. .

Nomen. ) Dei.

Adulterans.) Uxorem alterius:

'WHIM

22. Et non fffecerat,) Pro quafl non

25. Oa commszzz jämf ) VIarrna

a hac &l

futticeret.

C& criminum omnis gcnens COHu-

D

Infcientia bello.) "lenebris ignoran-

vies.

t!æ.

y l

Corruptio.) V ide dicta fupra num. 12.

fwf filen, *

qot, Ó tam magmz, &'c, ) Statum

Turbatio, )

VZpaxos ,

turultas ,

adeo infelicem bonum, tranquillum,

turbe.

Ixo?x"

fentientes.

& pacatum exiftimant, fua mala non

Tuonlteus 5anorum ) 6ópuf?og &xyaSev;

*izmr f/:dfoff

£onarum rerum perturbatio, & confufto s

[m )ar co» 4

23 Ol[cura — facrificia. )

Kpud)ta

vel bonorum hominum vexatio, &

puceia, occulta, clmdcftma, fe-

in bonos tumultus exciratus.

facrificia in arcanis ; & fecre-

15 t]gmof'lll

Creta ,

25. Immemamno,) Oblivio:

tis locis, lucis, antris, &c. celebrata,

dnimarum imquinatio, ) Mitium gu-

ut licentius vacetur libidini, &c

le, & luxurig , quz fcda fum:, &

Condusit i

obfcæna,

In[anis plemas, €fc.) Im. Greco eft

in[anas ex aliis legabus, fem vitibus co-

Natzwt.zm.) Generationis fcnllcec

ff pulclt

sme[[ariomes agemres , wel agitamtes.

pcr vitium contra n'ttumm,

Aliqui

n!m

natjvitatem pro fetu aecipiunt, ac

i IHG&A

24. Vitam. ) WMite honeftatem,

Neque nuprias mundas. ) Cum ta-

prole, que fupponatur, cum quis

Pw gpeh

men, ut ait D. Paulus ad Hebr. 15.

alienas uxores aggrediens, prolem

4 debeat elfet eoummbsum) — bonorabele

reddit incertam

Mj

h h

s52 0mnibus, CY

thronus SpHHACHIAUATS

Nubptiarmm imeonflautia. ) Ya

615

LLÉSRI SAPIENTMQ

27. Infandorum enim idolorum cul

*

tura, omnis mali c:a-u fa

eft, & initium & finis.

i

i

28. Aut enim dum letantur, infaniunt: aut certe yätici-

| rf

QUjur

nantur falfa, aut vivunt injufte, aut pejerant cito,

29. Dum enim confidunt in idolis, quae fine anima fünt,

male jurantes noceri fe non fperant.'

30o. Utraque ergo illis evenient digne, quoniam male fen-

ferunt de Deo, attendentes idolis, &

N]:uAraver'unt injufte ) in

Ti

dolo contemnentes juftitiam. -

pet tüat

31. Nonenim (1) juratorum virtus, fed peccantium

te fumus

ambulat femper injuftorum praevaricationem.

poena þer-

? Nof

& virtute

4, Non

*

excopitt

(v CAPUT

fculpia p

€

$ Cu

; (1) Juratorum. £ ediz. Sixz. legirur : iüfantïum,

thortug j

&Taií , romfufio, inordimatie , imtom-

Male.) Fal fo.

ffanra uuptiarum , ut cum uxorum

Noceri fe mon

fgerant. ) Nocumen-

communio indmncitur, vcl cum facile,

tum non timent : Deorum fuorum

eereeee

inanimatorum iram non reformidant,

& fine caufa. uxores folvuntur ,. &

l A lni:

dirimuntur matrimorila.

30. Utraque ergo, M Verficali

*

Mechie.) Adulterii.

fententia eft: impii duabus de caufis

s M

feraj-) '

Lapsdicitze.) lgaafcivim.

C

penas dabunt, vero Deo illas exigen-

« 5&1, (

-1/0

Qmnis t?alz cau[z eft. ) Nam ut

Altera eft, quia illo neclcéto

tum in dià

docet. D. Paulus, Rom. 1. 24. Ido-

coluerunt idola.

Altera, quia juris-

D. que f

lorum cultores zradidit Denus iz deffde-

jurandi religionem injufte perfrege-

via cordis eorwm, im immunditiam , ut

runt, & fraudulenter. Licet ehim in

Dipore;

contumedi: afficiant covpora funa, &c.

idolis verum numen non inlit , ta-

2. Btni

illis divini-

Cau[2 , initium, $ figis.) Id eft cau-

men cum per errorem

Viletur f

fa, ut appellatur , totalis. ' Vel di-

tatem tribuerent, ex confcientia, ut

tibus lo

Citur, 6 f»i;, quia etiam pro illici-

vocant €rronea , rei erant perjurii,

tarum Ccu

ili$ nec .

1

piditatum — fucceílu grates

Vide Auguflinum epift. 134. & 5a-

C nt, nec ]

diis agebantur.

betur 22. quaít.. 1. /cap. ever.

anif.

.29. Duwm, lzfentur ,

3I. Nez enimjuratormm "virtus, &$c.)

zn[aninnt. | )

DRUS,

W'vopaivóuzyo: Qiapt£seci, effufe, €Y ul-

NNon potentia eorum , per quos quis

i! petcaver

fT modum latantur , €$ infantmunt.

juravit.

Sententia eft: dabunt pz-

'l0n€ cuji

. Vaticinantur ng/k. ) Quafi numine

nas non idolis. eas repetentibus , que

t651.fl vg

correpti éffent, pro divinis, aut pro-

nullam vim habent, &c.

li allicer

phetis fe venditant.

Sed peccantsum pena, 65c. ) Sed ut-

Tl um

Pejerant cite. ) Deorum nomen te-

trix peccatorum juftitia prave fat&to-

Wlverfae

mere interponendo , & facile jura-

rüm penas ab injuftis

T Cüàm

menta concipiendo.

tit.

femper expe-

: 3- N(l 19.W

. 99. Cenufidunt in :

Peramiulat,) Puniens : in Grzeco

3tnndo.

lunt.

16!0!?!5 ) 1dola co-

Corf

e'R: e'm'gs'pxwm"-, imoadit infefta.

e

*

ACLAVP UJT.- XM.

615

fali cavfa

'Có APLUSBSALVA

te vatici-

Fox iäeiium Juavitatem , .& m-if.'erz'cordiaili Dei 607727nehdaäiäziin :

eujus gratia ab idololatria funt fervati, mire quoque [ab-

ima fünt,

*

N

Íannat Vidolomm aríifices ac cultores.

male fen-

1. T U autem Deus nofter, fuavis, & verus es

; patiens, &

trufte , in

in mifericordia difponens omnia,'

2. Etenim fi peccaverimus, tui fumus, fcientes magnitudi-

nem tüam, & fi non peccaverimus, fcimus, quoplam apud

porm per

te fumus compu:ati.

3. Nofie enim te, con

futamata jufti ia eft, & fcire juftitiam,

& virtutem tuam, radix eft immortalitatis,

.4. Non enim in errorem induxit nos hominum mala artis

excogitatio, nec umbra pi&turae labor fine fru&u ,. effugies

cAMT

-'FJ'

fculpta per varios colores ,

5. Cujus afpectus infenfato

dat concupifcentiam, & diligit

e anima.

mortuse ;3n.aginis effigiem fin

6, Malo-.

N ocutiiéti

um fnorum

Hhhh »3 ,

rc'formi:L-.nrt

c)t ,wfïne 'Dei- | cognit-icA)n;e' nülla eft

»

Verficuli

I Saafvz:/) | Bemgnus, bencfïcus:

u OU od

perfeda juftitia.

,ug' d Cl&lï.GS

J itiam, 6 i

rtutem.) ln Greco

j 67'1,::54)

'T'um in effentia, que non

illasesigen-

eft fia, quemadmodum idolorum ;

eft unica vox, TO xp«rog porentiam.

lo néglctio

tum in dicis, & promiflis, & mi-

Radix efü mmortalitatis. ) Princi-

s quin ;Uïis'

nis, quz fallacia non funt.

pium, fide enim inchoatur vita ster-

le perf:-ege-

D:;iþonem,.) Gubernans.

na, quia eft prima difpofitio ad ju-

jcer ehim if

ftificationem.

9. Btesim ff peccaverimm:

B. )

n inilt , &

Midetur fenfus pendere ex anteceden-

4. d errorem.) In idelolatriam.

illig diviti-

Idola cultoribus

Mala artis excogitatio. ) ntelligit

1f0i80fi3. ' M

tibus hoc modo

fuis nec male facere poffunt , 11 pec-

artem inventricem ; & excogitatri-

Ant Pmälm.

cent, nec bene, fia peccatis abftine-

cem idolorum.

g

ant.

'Tu autem , qui verus es

Umira piclarz. ) PiQurg umbris,

queh

DEUS, bonus,

& vpotens , nos

& coloribus corpora exprimentis, . &

j 'v"f[w, g(.'

fi peccaverimus, pcr potentiam , ra-

idola ad humanam conformantis figu-

er quos Qu5

tione cujus tui fumus , puhire po-

ram.

dabont. p**

tes ;.fl vero non peccaverimus , va-

Labor frne. frttin. ) Qui labor inu«

o

4

t

3ntibü3i qui

les afficere beneficiis, nosque in eo-

tilis

Y

rum numero habere, & computare,

Effigies fculpta, &

) Eis»; c'tiXe 98v

Ged y

)

faflo

adverfus quos tuam illam benignio-

fpecies , e[jïg;cs) jfgum maculata colori-

óus wvariis.

grave

rem curam, providentiamque oftendis:

gmper ep*

:B. Na]ä-enim te.) Ut par e&, te

&. Infenfato. ) A,/g)goo':v, 22[enfatis,

amando.

ftultis, imprudentibus.

d Gri?

Con[ummata.

L) Perfecta, quafï di-

Dat concupifcentiam. ) Vxcitat. ad

inff]f h

E

614

LIBRI SAPI-E.NTleä

,U. i

6. Malorum amatores (1) digni funt, qui fpem habent in tali-

54

ünimatn .

bus, & qui faciunt illos, & qui diligunt, & qui colunt. .

tilem.

7. * Sed & figulus mollem terram premens, laboriofe fin-

Rom.

1. &

9. 2r. £it ad ufus noflros unum quodque vas ,

& jde eodem luto

AÉ

verfotiot

fingit, quae munda fünt in unum vafa, & fimiliter, quae his

—

comque t

funt contraria: horum autem vaforum quis fit ufus, judex

y.H

ett figulus.

materia f

S. Et cum labore

vano deum fingit de eodem luto, ille,

1. 0t

qui paulo ante de terra factus fuerat, & poft pufillum reducit

m füpe

fe, unde acceptus eft

, repetitus animae. debitum, quam hg-

bebat.

15. Qu

* quibus

9. Sed cura eft illi

, non quia labo-räturus»e&, nec quoniam

brevis illi vita eft, fed concertatur aurificibus, & argentariis:

165 ad pe

fed & serarios imitatur ,

neque di

& giloriam preetert , quoniam res

pipri ad a

fupervacuas fingit.

Io. Cinis eft enim cor ejus, & terra fupervacua fpes illius,

16. B

& luto vilior vita ejus.

LR RLT s

ais

1r, Quo-

IT. lgmn

(1) Digni funt. I»z edir. Sixr. legitur

digni funt. morte.

L

et Deum,

turpem amoreui; nam reperti funt,

Ov àri BeaxvrsNÉé Gfoy €

X sec qu.a,

12. thjf.f!z

qui idolorum ftatuas obfcene, t

niam "witam Agit parum quafhuolam

d

Tantes, oj

piterque adamaverint.

nam /Jpzxvr£Nig , idem eft, ac, ex;-

honiaes, (

6. Malorum 4matores, ) Hi amato-

gi proventu:: non cogitat fe tenu-

ribusinfifte

res idolorum, qus mala funt.

em , & anguftam vicam agere coa-

. tes tm f

Digs: funt,€7.) Hac pena digni

&um in tam vili opificio.

ftrarum ag

funt, ut fuam in idolis locent fpem

Cencertatür.) of Wuysírai, cone

£t

inanem , infrugiferam, perniciofam.

tendit , pugnat , certat. : ltalice di-

Illos.

Gu 67[4

) Prokill.a, vel ill-os, fcilicet

ceremus , f4 4 compttenza.

7 MU UIAT

DGOS'-

Gloriam prafert. ) Ao£ay Ayéirai ,

nWndimas d

ghoriam effe exiflimat.

14

7. Qge munda fzzzt m oufmm vafa. )

la vt v&»xaS9apày £ eqoy ÓSAa ox£vy

Res fapervacaas. ) K488qNa $. fmpe-

I3. $ni,

vafa deftinata , ut ferviant in ufum

ff«ras , xes adulterinas, & falfas.

inimadyer

purum, & mundum.

.

10. Cimis eff enim cor æjtes.) Mirum

g. Ilc. ) Figulus.

-& fuf'lï (

non eft, ficàlibus ex rebus figulus

CL ia

Reducit /E*u) SOIVitur»

gloriam ancupetur, quia luteus, &

dl* , cum

chetitus anima deäit,zm.) R'ep-etente

cinereus eft totus, nec füpra ea, que

liee, [)

morte illi creditam animam.

manibus tra&at, hoc eft, ar

gilla.m» ,

£

40 tili o

9. Chra eff illi , non qui4 laboratu-

& Iutum affurgit.

Ttqua off

vasefl , 6/c. ) INon curat laborem,

Terra fupervacua.) Vg £yreNectpa

(0g

I4. Ony,

quem 'modici qu&ítus caufa fubit,-

$tÀ4)g; &uTO , id eft, terra wilier. fpes

109

1

