(0. Aufer iram a cordetuo, & amove malitiam a carne tua.

filie catw

Adolefcenti»g enim , & voluptas vana funt.

CAPUT

g

o M

tum adolefce

4 2*3 obfervat "wentum ,mon femi-

PT d

fint, & an ambo fimul ad gratiam

724!, [

c.) Perftringit avaros, quibus

Dei promerendam fint. neceffaria ,

fanguine f

feihper aliquid pretexitur , ne dent

five ambo fimul Deo placitura fint,

& Doxits Catr

neutrum feorfum.

&i Tunt.

eleemofynam , hec autem effe folent

precipua , metus ne ipfij indigeant,

9. Dierum multorum. )' Qui poft

V;mi. ) P

& curiofa inquifitio, fitne dignus pe-

mortem feq

tis.

vuentur, id eft, «ternita-

tens, cui conferatur, necné ; an ven-

h Empu;

turum fitxtchpus dandi opportuni-

Vanitatis arguentur praterita.) l'unc

Qu

us, &c.

enim apparebit, quam ftulte egerint,

p Jm'c?u,

$. Quomedoe igneras €'c. . Quemad-

qui eterna bona breviffime volupta-

Hltii dut .

modum nefcis , quómodo anima in

ti, aut leviffimo lucro pofthabuerunt.

interpretcs (

corpus humaaum veniat, &-illud ani-

9. In bomo [i cor tfuum.) [dem eft

quod dixerat, /«tz;e.

enio confel

met, & quomodo formetur fctus in

ippitudine

utero matris; ita nefcis, quam fo-

In viis cord;s tui. )

Tibi, & genio

em,lhïläm, |

lers fit, & benigna providentia divi-

tuo induleendo ; dicuntur hzc iro-

vina omnium fabricatrix, & mode-

nice.

Ie, fed hui

.(it, qtl()d |

ratrix, que bona tibi, que largiaris,

In intuitum oculorus tuorum. ) Simi-

Uote - eft a

fugcerere poteft modis plane occultis.

lis locusio precedenti, qua fignifica-

6. Maze jämi;z;z, ö)c) Omne vitz

tur, fibi non negare, quod oculi cu-

örefcem Vil

Inoq r erqo

t«mpus hac allegoria comprehenditur,

piunt.

Cipiamys q«

& perinde eft, ac fi moncremur ,

E£ fiito , quod. pro bis omnibus, &fe. )

& Ítatim incipere, & nunquam de-

Hoc oftendit precedentia per ironi-

quaflfple

finere a beneficentia.

am diécta.

H Oblülefc

Scito te divino judicio fi-

eut'ï n

Quia ne[cts , quid magis oriatur,8fc.)

ftendum, & de omiibus a te

»

Quia nos litet priorane, an pofterio-

dam eíffe rationem,

red-cwie'-n-

gm!l 4nn0rm

0 Mllgrw;;

rà opera bona magis Deo 4P1acitu1-'.a»

: IQ. Aufer aram, Oe.

Salutare xmogi.

m .r'iïit |

p

»-

A

L

CAPUT. $Xl

525

CAPUT XIL

conüder;a-E

'

Deum p;æ eculis babeto in jwventute , priu[quam Jüccedat ma-

Ua fatone

opera Dei,

lefla fenectus ,. tandemque noviffima mors , cumque omnia fint

vanitas, Dei precepta obferoa , nam de omni-

vfet manus

bus efó reddenda ratio.

lud ; &l

Emento Creatoris tui in diebus juventutis tuae, ante-

a.M

folem.

quam veniat tempus affiCtionis, & appropinquent

anni, de quibus dicas:; Non mihi placent:

yus leetatus

erum mul-

2. Antequam tenebrefcat fol, & lumen, & luna,

&Aftellæ,

& revertantur nubes poft pluviam.

eterit,

.

uando commovebuntur cuftodes domus, & nutabunt

in bono fit

viis cordis

viri fortiffimi, & otiofe& erunt molentes in minuto numero,

& tenebrefcent videntes per foramina:

| pio omni-

4. Et claudent oftia in plátea, in humilitate vocis molen-

tis, & confurgent ad vocem volucris

| carne tud.

: & obfurdefcent omnes

filiz:e carminis.

»"Uuu

?

»

5 Excelfa

JAPUT

/--"

tum adolefcentibus, qui cum calente

zatus eff. fplendor gloria vvultus cjus ,quod

] ad gutim

r necedlari,

fanguine fervidiores fint, ab ira, &

licet aliqui de cornibus lucis, qu&

Jacitura 4tnt,

a noxiis carnis voluptatibus revocan-

femper Moyfis corpori . adhzferint ,

di funt.

interpretentur ,

tamen probabiliter

Pineda de nitiore, & decore faciei,

. Qui poft

Vana. ) Perniciofa.

de quo nunc agimus , accipiendum

[r, aternitt

"

Empus 4jïz*:6ïiorzis. -Tempus fene-

putat.

&utis,

Revertantur nubes poff. pluviam,) In-

!feïild.) Tunc

?Ntulfe egerim;

Q. Antequam tezebrefcat , fo! ; &re. J

telligit catharri defluxus, qui alii po:

Mlulti, aut etiam plerique hujus loci

alios in fenibus fiunt, cum langueat

i VOIUPH*'

calor, qui €os poffet abfumere.

offhabuerunt.

interpretes de oculis explicant, qui

^

3

Cuffodes domus.) MVidetur manus,

fenio confe&ti cecutiunt, caligine, &

.m*

lippitudine vitiantur , ita ut vix fo-

& brachia intelligere, quod ea non

lem, lunam, & ftellas queant confpice-

folum fuo officio, ut cetera quzque

jj & g

membra füo, fungantur; fed infuper

uur hgc Ut*

re, fed huic interpretationi illud ob-

totum corpus, id eft reliqua membra

ftat, quod paulo poft de vifu hebe-

tiore eft fermo, cum dicitur :

Zeze-

cuftodiant, & protegant, ne quid

orm

i Simi-

illis noceat.

Alii aliter explicant-

g fignifo

Bre[cent videntes per foramina , Com-

Firi fortiffimi. ) Crara, & genua.

moda ergo videtur explicatio , fi ac-

1110(1 oculi o

cipiamus de vigore, nitore, decore,

. Melentes in minuto numero.) Dentes

& quafi fplendore vultus, qui in feni-

ad paucitatem redadti.

ais $^

bus obfolefcit.

j p

er UO

Sicde Moyfelegimus

Videmres per foramina.

) Oculos in-

ndició f

Deut. 34. 7- Moyfes centum , & vwi-

telligit.

20]

gimti annorum erat, quando mortums eft ;

« Claudent offia : platea.) Putat

'au

üden

non caligavit oculus ejus nec dentes zIlius

Pineda defcribi fedum |illum fenis

meii [unt, — Chaldxus addit, Neque mu-

edentuli geftum, cum compr,eiïïs' la-

lotare i

-

526

LIBRI CECCLESTIASTES

aA

«. Excelfa quoque timebunt, & formidabunt in via, flore-

titus tede:

bit amygdalus, impinguabitur locufta, & diffipabitur cappa-

ris: quoniam ibit homo in domum sternitaus. fuce, & circui-

$ Van

LI

fa.

bunt 1n platea plangentes.

6. Antequam rumpatur funiculus argenteus, & recurrat

g. Cum

vitta aurea, & conteratur h

lum:; & &

ydria fuper fontem , & ccnfriïjgæ-

tabolas t

tur rota fuper cifternam :

9. Et

10. Qu:

biis & introrfum ad i-'uppiendum lo-

co imorbo folent intumefcere, & ideo

2105; aC Y

cum dentium reduétis, claufo vide-

gravari, & cute denfiore, ac relu.

1. Ver

|

|

licet ore, cibum non tam atterit,

cente locufte

fcindit, aut molit, quam verfat, &

ferre.

fpeciem quamdam piu-

defixi, Q

ftore uno.

confpuit rauca maxillarum , & gingi-

DifÉpabitur capparis. ) Läpguefcet

varum inermium agitatione, « fo-

12 His

nitu.

Platea videtur faciem ipfam

cibi, & potus appetitus qui fere cap-

Tibros nul

paris condimento irritari. folet. | S.

hominis fignificare.

WXel fenfus eft:

Hieronymus, & alii de libidine refri-

fitiio eft

oculos, os, aurés, nares reddentine-

gefcente interpretantur , quod etiam

15. Fin

ptas vitx ufibus, perinde ac fi effent

ex €o. confirmari poteft, quod cappa-

ecclufz.

rim inter calidas herbas , numerat

: Dandata

À humilitate "vocis molewtis. ) De-

Axiftophon Athenzi lib. I. & bulbis

o E

miiio, & exih fono molarum, hoc

adjungit, qui falaces funt.

Vel quia

eft, dentium , qui reliqui funt ; nam

Jecireat v

capparis in locis incultis provenit,

cum nutent dentes, & infirmi fint,

in rudéribus , parietinis , & fepul-

«ontraltur

non poifunt dura conterere, utjuve-

chris, fignificatur diffipandos capparis

membrana c

nes, qui ea nullo negotio frangunt ,

Au0t0, at in ;

frutices fepulchris adnatos, ad cada-

& comminuta in partes, cum fonityu

ver defunéti tumulo inferendum. lta

Autem viita

dililire faciunt.

totum cerel

Valefius de facra PhïLofo;)lxïa.

Can/i;rgent Ad wocem "volucrzs. ) Se-

COntinet,

nes laborant infomnia, & ad avium

In domum &ternitatis.) Sepulchruxh,

Colotem, ve

garritum , nedum ad cantum gallo-

in quojacendum ad finem usque mundi.

rum excitantur.

LXX. habent T$

Circ uibunt n plateaplangeutes.) Pyg-

MT

-::eähgan:,

ces9ís, & Hebreus 335X zfippor ,

fice nimirum, & alia lugentium tur-

lt vafis fj

ba funus per plateas, & vicos profe-

que voces pafferculos , aut quaslibet

quens.

Gon!fm:m-

aviculas fignificant.

El carminis.) .Aures intelligit,

6. Antequam vümpatur funiculus ay-

ag imeliiga

que üri,narïc

que mufica dele&tari folent.

Signi-

genteus. ) Defignat fpinalis dorfi me-

collaf, &

ficatur nullo in pretio mufarmm , &

dullam, quz ex cerebri fubftantia ar-

muficorum oblectamenta fenibus effe,

genteo, fplendidoque colore produ-

Hlicis hi

ut feni illi BerzeHai, cujus mentio

(ta, ut etiam in brutis animantibus

C

"f'f'i"gan

2, Reg. 19. 55-

confpicitur, a baft capitis, hoc eft, ca-

Vi

etur eH'e

5. Exze/fz'qzwque timæäunt.,-) Cum

pitis parte poftica, uno productu per

* Tpetitio

autícale, aut clivus afcendendus eft.

quatuor, & triginta vertebras, ad og

Florebit amygdalus. ) Canefcet caput

caudz,

u

od ad an'"m definit , porri-

" ilem lr

inftar lorentis am

E

mmem& ET

ygdali? cujus flores

gitur.

»unt, qui putent omnibus mo-

ea inter fe-

«eandidi funt.

rientibus hunc funiculum rumpi, alii

Impisguabitur locuff a. ) Sénum tibias,

negant, qui tamen exiftimant hac me-

0 Ug

uiin feni-

BUAX

€rura, & pedes intelligit,

dulla, vel minimum ]lefa neceífario

^ij

bus humorum aflluentia ,

pod;tgri-

hominem mori.

f

lt

CAPUT XIL

$27

7 Et revertatur pulvis in terram fuam,

unde erat, & fpi-

IUf Qp«

ritus redeat ad Deum , qui dedit illum.

]

8. Vani

, & Citqjl-

tas vanitatum , dixit Ecclefiaftes ; & «Qm-nïa» yd-

nitas.

x

X Tecurrd

9. Cumque elfet fapientiffimus Ecclefiaftes, docuit popu-

Confringi-

lum; & enarravit , quae fecerat & inveftigans compofuit pa-

rabolas multas.

"

1

?t

10. Quaefivit verba utilia & conícripfit fermones re&iffi-

fcere &-ideo

1nos, ac veritate plenos,

oe, ac du

ir. Verba (apientium ficut ftimuli, & quafi clavi in altum

iamdam prae

defixi,

n

flore uno.

qua per m.agiürorumV'conv'iïi:ium data füunt a pa-

) Langudca

i12. His amplius , fili mi 4 ne requiras.

Faciendi plures

qui fere cap-

i folet,..5

lbros nullus eit finis : frequeníque meditatio , carnis af-

fiu&io eft.

libidine refri»

, quod etim

15. Finem loquerdi pariter omnes audiamus, Deum time,

, quod cappte

qs, nümerat

& .mandata ejus obferva ; hoc eft enim omnis homo :

. 1. & bulli

14. Et

y, Vl quia

Recurrat "ViffA amrea.) Ketrahatur,

þofui!ïet in aff'c—qüenda rerum..cogni-

fis proveni

m

; &lqe

-co-ntrahatu:r, ac corrug.etur cerebri

tione, quas narrationes fapiens ad

membrana cerebro ficcato, & immi-

audientium utilitatem contulit,

tios cipptris

auto, ut in fenibus folet.

Mbocatur

JGI- $éewx o fimne, €T qzm[ï cz'a'vi: )

ios, al cile

aendum, 1tà

autem visz, quia ut vitta quedam

Nam vim habent corda penetrandi.

totum cerebrum ambit, conftringit,

Qu& per magifirorum -confilimm, €rc.)

,'ophia.

« continet.

Dicitur e2xez vel ob

Intelligit facras Scripturas, & tradi-

Sgpalchrum

colorem, vel ob utilitatem, quafidi-

tiones, que ab uno Paftore Deo Scri-

ugque munde

Catur prerzofa.

Al'iqgi de .bile in-

pturarum auftore precipuo, & Chri-

telligeunt, qu& in fene&a minus fo-

fto Domino per magiftrorum confi-

7 Mtfs.) Pre-

let vafis fuis contineri,

;pentidm Lt

lium quafi per fuccelfionem continu-

- vicos pro

Copteratur bydria [uper fontem.) Ke-

am , ac traducem ecclefiafticam da-

nes inteliigit, & weficam , meatus-

tz, & communicate funt fidelibus. .

que urinarios, qui ferme in fenibus

12. His ampliws.) Id eft, melius.

. fuicilii at

collapfi, & inanguftum contracti non

Licet enim innumeri fcribantur li-

gisdofae

preftant officium.

Alii aliter, ut in

bri, tamen non omnes utiles funt, &

fabftantia a

zeliquis hifce fenii notis.

ilis legendis multum temporis teri-

; ore piout

Coufringatur Fota fuüper ciffermam. )

tur, & mens, «& oculi fatiganur.

; animatlous

Midetur effe ejusdem rei proxime di-

Frequensque weditario.) Mlentis agi-

i, foc &l C

Fons enim, & cifter-

€&x repctitio.

tatio , & pertinax legendi; aut fcri-

rodudu pet

na idem fere funt, hydria, & tota in-

bendi ftudium librorum Authoribus

rtebrai, a 05

ftrumenta ad hauriendam . aquam, li-

neceffarium.

defrit, port

cet inter fe diverfa.

13. Hec eff emim ommis homo. ) In eo

9. Ezarravit , que. fecerat. ) Cum

fita hominis felicitas in -hac vita.

D ;umpi-

lii

dixit c. 2

Magntficavi opera mea,

Vel, quafi dicat, absque hoc nihil

a mp-

Vel cum

mam'h

«dificavi mibi domos, &c.

eft omnis homo; & qui hoc non eft,

a aecdlr

ænarraviþ, quam diligentem operam

nihil eft L qui hoc non agit, nihil agit,

LIBRI CAN TICORUM

528

1. Frgl

14; Et cuncta, que fiunt, adducet Deus in judicium pro

tuum : !

omni errato, five bonum , five malum illud fit.

5 Tf

tur examini id quod, licet non plena

quo niam in vanum reäïpic animam fu-

tuotum.

am, cum propter hoc folum creatus fit.

voluntate, fed ignoratione, & inad-

Jeetabimu

I4. Pro ommi errato. ) Id eft, id

vertentia qu1dam admittitur, & difc -

tietur, an excufationem mereatur, an

quod quafi per érrorem, autignoran-

vero damnandum fit.

äiiigunï

tiam fit, quafi dicat, etiam fubjicie-

pE

a ii , led

primario ul

te amorem,

CANTICUM

iplam amo

latii co;

tione,

Vino. ) y

bet convivi

^CANTICORUM

ententia

Conviyio p

ibet volupt.

SALOMONIS

lii aihoyes,

1 Fïdgrd

Qïï"'OD*HE

BRAICE DICITUR SIR

nguéntom

HASIRIM.

apul Hebra

4

coromti, |

)(CAPUT PRIMUM.

PEiaS- iniren

&e lg ;

Hoc 'canticum totum ef? my[licum ,. pleni[imum z'ncomprebenjibäis

Ü ntis, :

4

amoris Cbrifli erga [ponam fuam ,. ac-vviciffm |ponjee

äit s(?ï.or.. I

IMointdo us

erga Cbriffum. [ponfum.

T.

5 "vir:me ; c

Oleum,) .

-ubera

Sculetur me ofculo oris füi: quia meliora fu*nut

Té odoto,

ter i'ragm, |

tua vino,

^

9. Fta-

95 qnt od

Sadalui. .

t odor diei

pluralis numerus ponitur pro fingu-

Ef m

E. 05

CHLETUR.) Sunt verba fporifæ,

Pttus odor f

In Hebrzo eft, ^"3pu iifzgcgen.i,

lari, & particula , De, more Hebraici

uma quod l

a radice ,.

Dj

233 z4[244 qu& duo ftgni-

idiotifini fuperflua eft.

Tatam,

ficat, ofcu

j

ari, & erudire.

Videtur

Oris fai.) Non eft hoc otiofum ,

i N 1iigy

Spiritus fanctus hac voce ambigua

fed emphafim habet quafi dicat, cete-

I 'acris L

nos admoncre voluiffe, füb hoc car-

rorum repudio, illius folius, quem

nali verborum fono, fenfum fpiritua-

diligit antma mea, ofculum oris ad-

( o

fenfus autem

mifero.

-

' Sa*(m Q, n

lis eruditionis latere

A fna ;

eft

Utinam meofculetur, me amet,

Mel/ora.) Suaviora.

feu mecum: pacem habeat.

Ulera :u4.) in Hebrego eff, *p 453

Pï?ä;lïcirij,

Ü

dedecha, quod aliqui vertunt, 4mes

&E0 a*-!f'löl

69('53;'0.) Helraice , 4e

fr.n/i.r,; f eä

—A

L^

* i (,

CASMPH'I:SL

5

^5

-

9

licium yto

2. Fragrantia unguentis optimis.

Oleum effufum. nomen

tuum : ideo adoleícentulae dilexerunt te.

— À o

3. Trahe me: poft te curremus in odorem unguentorum

cet non plena

tuorum. Intíoduxi: me rex in cellaria fua : exultabimus, &

one; & ind-

ritur, & difc»-

laetabimur in ce, memores uberumtuorum fuper vinum: reéti

| mereatur, an

äiligunt te,

Qp

4. Nigra

res 742 , led vox Heb

TO

Pa

ica ** ded,

Suavitaáte unguentïutufh alle&ta ce di-

Per adolefcentu-

primario ubera fignificat, & transla-

ligere ccperunt.

las, ut fupra notavimüus, ánimas in-

te amorem, quogd per ubera' Hebrzi

ipfam amoris fedem fignificert, ficut

cipientes, aut proficientes, fed non.

Latini «cerdi:

;

». at car;-ulz"r fignifica-

dum perfe&tionem adeptas fignificat.

tione.

3 Trabe ze.) Quafi dicat, fic amo-

Fiue.) Vinum Hebrzi pro quoli-

ris languore débilitata fum, ut'nec

pedibus valeam confiftere, multoque

betconvivio l&to, & lauto furaunt.

Sententia eft , Amor tuus quolibet

minus ad te advolare, vel te veloci«

rer currentem. confequi,, fignificatur

convivio preftat, & fuavior eft qua-

libet voluptate.

Superant enim divi-

opus effe gratia Dei ad amorem di-

vinum trahcnte.

"'TPraxit vero Chri-

ni amores, & delicig quaslibet alias.

ftus, qui de fe ipfo ait Joan.. 12. i52,

m

*

Ea grantia unguentis

0pimi.

Ego fí exaltatus futro: a terra , omnia

L SIR

Unguentorum fit mentio, quia oliin

£rabam 4d ie, hoc eft, omnes homi-

apud Hebraos ufitatum fuit, ut fponfi

nes.

Dicitetiam, Trzbezze, ut often-

coronati, & unguentis delibuti nu-

dat fponfa fe non tam per blanditias

Chriftum | zzxit- Dezs

ptias inirent.

duci paratam, fed etiam per ditfici-

elea lezitia pra confortious [mis,emyrrbas

lia, & afpera raptari.

D

]

|

j

& gutta, $ cafia a veflimeutis dlins.

Pofd te curremus. ) Non veniam in-

Pf. 44. 9- & confirmat Apoftolus cum

comitata, fed mecum accurrent etiam

af

ait Actor. I1o. 58. 7Ef/um a Nazareth,

T

adolefcentule comites mez.

]

Jnje

quomodo unxit-eum Detus Spirim fantto

P

:

Ip odorem unguentorum tuarum.)* In

£$ viriute s.

odorem fanctitatis , doctrinz, legis,

Oleum. ) Sumitur pro quovisliquo-

facramentorum, converfationis, &

te odorato, & fenfus eft, tam fuavi-

gratiz Chrifti.

fün j

ter fragras, nt non modo unguenta-

Igtroduxit me Rex-im cellaria. fua. )

tus, ant odoratus, fed unguentum,

LXX. £ig Tà r4usov, quod non cel.

, o

& odor dici merearis.

lam tantum feu promptuarium. pe-

/

Effsfim.) Non pyxide inclufum,

num fïgnifïcatg ubianfiona reconditors

fed etiam. thefaurozrum, & quarum-

jo if

cujus odor fepultus, fed vafculo effu-

!

itur p

libet rerum pretiofarumxepofizorium..

Hepratet

ratum.

fum, quod longe, lateque fert odo—

: mole

Senfius ergo: per hanc metaphoramy

Nomen tuum.) 'Yu ipfe, fe

De en*-im

fignificitus eft : introduxit me inpe-

in facris. Litteris Nomez accipitur pro

nctrale ipfum thefaurorum: ineffaji-

uf dicm 17

re, quz nomini fubjicitur, ut Pí. 47.

lis mifcricordis , f;pientie, fci-ntiz,

& charitatis fuz..

; foliKIS j q

II. Secundum momenm tuues Dowine,[ic

Deus per Movfemy

lum 0* ;

65 luus tua

folum in templi veftibulum fponfany

ld eft, qualis es, talis

Pïædic il*is.

:

fuam introduxit, per Chriftum. vero

Ideo

in ipfa Sancta fanctorum.

adele[centuls — dilexerume. £e.1)

3

;ræOCR' T:'TZ

— B;bÀ, cum. Com, Meneoch. 1. iV.

AXX

vetim

*

539

LIBRI CAN TICORUM

4. Nigra fum, fed formofa, filize Jerufalem, ficut taber-

T Si i

& sbl o

nacula Cedar, ficut pelles Salomonis.

s. Nolite me confiderare , quo

d fu

N

fca fim, quia decolo-

nacula pd

*

ravit me fol: filii matris mese pugnaverunt contra me, po-

$. Equi

1n6a

fuerunt me cuftodem in vineis :*vineam meam non cuftodivi.

6. Indica mihi, quem diligit anima mea : ubi pafcasj ubi

—

cubes in mer

tuorum.

jdie ,ne vagari incipiam poít greges fodalium

rit ubi men

fle; m Ü

Ted in dara,

7. Si

cg fide luce

Memores ublerum tuorum , €5c.) Amo-

fol; hoc eft, lux dix';*ina, i]liæ morti-

lis palcit.

tis tui, vino fuavilfimo dulcioris.

ficationem corporis fuadet.

Flii matris mes.) EEx eadem matre

Ne agari

valent.

Reti di/igu;?t te«) Quotquot judiciq

ium ftratag.

mecum orti, non patre, id eft, fra-

thio 2dotypi

4. Nigra fum, €&c.) Nox Hebraica

tres mei uterini, quafi dicat ; ceteri

hominum cctus ; nam Ecclefig ma-

cet me non !

ww fcehorab, fienificat fubnigram,

decore, Ted

feu fufcam, quafi dicat: Fateor, fu-

ter eft humana natura, cujus filii funt

fca fum , & fubnigra cute manuum,

etiam Pagani, Mahometani, Judzi,

pitudinis fu

*

la. - Non

& faciei, ut folent quz ruri degunt,

Hgretici.

Tlorum caxl:

& greges minant :

verum facie fum

Pugnaverunt contra me.) Sic ordo

liberali, & lineamentis decoris, &

conítit:endus eft. l.. conftituerunt

infidias, &

me cufítodem.

Il non cuftodivi vi-

minebat hoc

totius corporis membris eilegans, &

ln menbris

venufta.

Écclefia Chrifti in humili-

neam.

Ill. idcirco pugnaverünt con-

tate fundata, & multis perfecutio-

tra me, &c.

Quuod autem dicit, Pe-

ens & BI

"

tem . verfab

sibus vexata forís intuenti contem-

füerumt me , &c. fignificat Ecclefie

pericula eu]

ptibilis videtur, penitus vero nofcenti

Chriftianorum primitive commiílas

fuiffe omnium fidelium animas pecu-

qutat, &

amabilis, & venerabilis.

liariter autem creditam illi curam

Yatte whilo

Sicut tabernacula Cedar. ) Aitfpon-

fa fe paftoritie vita deditam effe qui-

Synagogs.

Non-cufítodivit autena

dolofitis Y

Qs

hànc vineam, propter vinitorum He-

icuritur fe

dem fufcatam iníftar ctentorioruim

darehorum, id eft , Agarenorum, &

brzorum invidiam, & improbitatem ;

T ag

lfmaelitarum, quorum tentoria eftu,

nam & filiumfamilias nécarunt, &

VE üt ajii «

ld , af

imbribus, pulvere, &c. erant deni-

vinea ipfa pro dulcibus uvis labru-

rata,

fcas protulit, immo fpinas, & fcl

T'orüm n

draconum.

Hinc factum eft, ut con-

&t aliqug

Szcut pelles Salomonts.) Quafi dicat,

tiios LUR

fed nihilominus adhuc decora fum,

tra eam exardefcerent per multipli-

Tit, V

& formofa inftàr tentoriorum Salo-

ces perfecutiones.

S

f

monis.

Videntur enim non copula-

6. Indica mibi , quem diligi£ anima

pf

ptum v

tive hec accipienda , fed diftribu-

mea.) lndica mihi o dile&te mi.

fun?

tive.

Ub: pa[cas. ) Greges.

Wne, a

Ubi cubes.) Ubb cubare fzzcz's, ut eft

QUOd. matre

&. Nelite me confrderare, ) &c. Eix-

cufat fufcum coloreém , quod natu-

in Hebrzo; folentenim paftores me-

POteRi at (

ralis non fit, fed propterea contra-

ridiejuxta fontes, rivos, aut dumeta

Par—ltim Pä[(

fuas oves continere in umbra, donec

$

&us,quod ruri agere, & in fole fit

M qe MCI |

coaéta.

Ecclefiam multze perfecu-

fol defervefcat. 'Lot aíli&ionibus

1 Cm dj :

tiones vexarunt, & eo adduxerunt, ut

preffa Ecclefia, cernens a folo pafto-

ddi ]

" nigra videretur, fidelibus male habitis;

*

rum principe Chrifto remedium ex-

im ;

émmne & occifis

»

Decolorat etiam

pectandum ; ardet eum reperire, que-

Depu/þl

-

Mi L

"GAPUT.I

EEIS

ficut taber-

.^. Si ignoras te , o. pulcherrima inter mulieres egredere ,

& abi pott veftigia gregum, & paíce hoedos tuos juxta taber-

uia detolo-

-

nacula paftorum.-

fà 6, 90-

8. Equitatui meo

in cuktrribüs- Phargoniä affimilavi te amica

n cultodi.

1nea.

paícas; ubi

XXX 2

9. Pulchrae

es fodallum

rit ubi meridietur, non ubi perno-

Et hoc fortaffe munus obibat Racheti

étet; nam Chriftus tenebrasnon amat,

Genef. 29. 6. fenfus ergo cft, fpon-

Ól

u

fed in clara , & orthodoxa Catholi-

fus ovium, aut caprarum gregem

4, que mbrti-

cz fidei lace conquiefcit,. & ibi fide-

produxit in pafcua, tu. fequere gres

les pafcit.

.

gem hedorum tuorum ; nam ipfi

idet,

x eudem matrà

Ne -vagari

incipiam , €c. ) Amato-

naturg quodam inítinétu mattum ve-

rium ftratagema temperatum abfyn-

ftigia odorati , ad fponfum deducunt.

e, id efl, -

thio zelotypiz , quafi dicat. 'le de-

Porro hec veftigia gregum videntur

dicat ; cete

cet me non tantum a probro, & de-

efle creaturz omnes, quz Dei glo-

L

j

CC

lefig m

decore, fed etiam ab omni vagz tur-

riam, & bonitatem annuntiant , &

cujus Blitunt

pitudinis fufpicione immunem. prz-

nos ad eum deducunt ita. Job c. 12.

vtani, Judii,

ftare.

Non eít mihi tutum circa pa-

7'. Gc. 9. Igierroga jumenta,€y docebuzn£f

te, 65 volatilia celi, & indicabunt zibi,

it, Sic ordo

ftorum caulas vagari ; illoram enim

infidias, & petulantiain metuo. Im-

loquere terr&, €9 ve[pondebit tibi, 6$ zar-

con(tituerunt

rabunt pifces maris.

Velcerte fenten-

cuffodivi Vi*

minebat hoc periculum Écclefie, cum

in membris fuis varia loca circumi-

tia efthujusmodi. Poftulaverat fpon-

»nayertünt Cote

ens, & tugiens de civitate in. civita-

fa fibi a fponfo indicari, ubi cubaree

vem dicit, Pt

tem verfabatur inter circum(ítantia

in imeridie, non aliud expectans, aut

f Beddfe d

pericula cultus idolorum , quz reli-

expetens refponfum , quam ipfum

( commli E

querat , & argutiz, & fplendoris

non alia ratione fuavius meridianum

animas pea

varim philofophorum fapientie, &

eítum fallere, quam in ejus fponfe

m i

]i curani

dolofitatis hereticorum.

Vide quze

fug cogitatione, in qua cogitationes

üodivit quten

omnes fuas defixas haberet.

Re-

dicuritur fequenti ver(iculo.

rinitorum He«

". Si4gnoras te. ) Sunt verba fponfi,

fpondet fponfus , ff zgnoras te, & c. id

" robitatem ,

vel ut alii velunt chori puellarum.

eft, quia non ig4oras te ( nam hoc

gecanitty

Ilud ze&, e& paragogicum more He-

loco, //, non eft particula dubitantis,

Jibrü

breorum, apud quos redundare fo-

fed contrarium

rmius affirmantis )

pin$ s

lent aliquz particule, ficut apud La-

probe fcis; quam fis amabilis , &

j l, u 007

tinos me/,uee ,

ie, ut cum dicimus

quam ardenter te diligam.

Verum

u multipll

Tute, id eft, tu ipfe.

quia te juvat jocari, & zelotypiz fti-

i poff veffigia gregmn, &c.) Hoc

mulo me pungere, me quoque juvat

dili! .am'nu

fumptum videtur e paftorum confue-

idem facere. Ejftote, meque, meum-

. de

tudine, a quibus imbecillum .pecus ,

que domicilium ignores, quod eft cor

quod matres in pafeua afiequi non

tuum ; egredere, per me licet, nihil

7 AC

"T

poteft, aut domi :clinquitur, aut fe-

inihi abs te, vel de te metuo: nam

lüoreö mé

paritim páfcitur interduin a. puellis,

fecura gregem tuum circa taberna-

ut de Alcippe canit Virgilius Ecloga

cula paítorum pafces, ideft, in me-

don

qbt:

7. cum ait :

dio nationis prave , &c. Vide dicta

ihidtionibus

Quid f«cerem ?. neque. ego Alcip-

n.

E

" folo p 0

Jo

pem, "ec Pàilda habebam.

8. Equitatui meo, 616.) Quafidicat.

Depulfos & lacle demi qua claude-

Nihil tibi metuendum ab infidiis pa-

qedium &

ré£ 40250$.

gl QF"'

ilorum , aut ab hoPcium- violentia ;

532

LIBRI CANTICORUM

9. Pulchrz funt gensze tuse ficut turturis : collüm tuum

^. Bott

ficut monilia,

1. Ect

oculi tui C

10. Murenulas aureas faciemus tibi, vermiculatas argento.

15 Ecce

11. Dum effet rex in accubitu fno; nardus mea dedit odo-f

rcm fuum.

nofter flor

1. Tign

-12. Fafciculus myrrha dile&us meus mihi, inter ubera

-

imea commorabitur.

cyprefüna.

I5. Botrus

agtaecces assv a n

nam fortitudine fiimilis es equitatui,

ornantes funt Scripirturæ facræ'; col-

bit, quift d

atmant atari ,

& curribus meis armatis, & falcatis,

lucentes auro fpiritualium fenfuum,

& variatz fuavitate eloquentiz, fen-

ubera gratos

]

quos adduxi ex /Egypto, emptos,a:t

Bene hzc

fpoufum meg

dono datos a Pharaone.

tentiis, & tropis fanctorum Scripto-

Te odoratione

conveniunt militanti Ecclefie, con-

rum, quibus nulla profana fapientia,

X atmaros eus

tra quam portz inferi prezvalere non

aut eloquentia comparari poflit.

poffunt. Aliqui ex Hebreo vertunt,

LI. D effet Rex , 6$c. ) Interim

que pie medit

I3. Botrus C

Equa mea im curribus Pharaonis , &c.

dum Rex, id eft , fponfus tempore

fed vox Hebraica Mpp /»f2, equam ,

convivii fuit in accubitu fuo inlecto

buloih, quæ"

triclintari, vel in fella ad menfam.

Juda, comar

& equitatum, fignificat, quemadmo-

LX hoc frutie

duni ó /-0c, apud Grecos.

Nardas &fc. ) Solebant olim apud

Orientales maxime ]ud&eos, mulieres

t, quod c

9. Geze :u4«. ) Malg , maxillz.

LXX,. o*:wyo'vsg.

convivales corollas, & unguenta pa-

lit. Lib. ?

rare, & etiam convivas praecipuos

QU& Yusta a

Sicut. turtiris.) Nocem Hebraicam

t»93nm Perim, verficulo proxime fe-

iis perfundere, ideo hic fponfae hoc

. QUod- potif

officium tribuitur.

Porro nardus

apdditicis

quenti, zmurenulas , vertit nofter in-

terpres. ltaque hoc etiam loco or-

herba eft odorata, cujus meminerunt

Ootem. C'vor

namentum muliebre fignificat, quod

Diofcorides lib. r. cap. 16. & Plin.

in pretio ha

f&lfil uv ü

aliquam cum ave hujus nominis vel fi-

lib. I2. cap. I2. ex qua etiam pretio-

gure fimilitudinem haberet. Pagnin.

fum fiebatunguentum. Hicpro utro-

Mdate]h. E

D& re more

Vertit : Decora füpt maxille tua £2 u-

que accipi poteft.

Significatur au-

venulis, colluzs tuum t2 torquibus. Com-

tem hac verborum allegoria, quam-

mius, quem Y

*übuly ttbus

mendatur hac allegoria Ecclefie ca-

diu Chriftus Dominus poft afium-

ftitas, verecundia, & animi puritas.

ptam carnem cum mortalibus vixit,

Kus eft botru

& poftquam ad celum afcendit im-

W COfeulari o

IO. Marenulas aureas, 6 c. ) Mure-

nule funt ornamenta muliebria, fic

mortalis ,

nardum variamsm virtu-

Cltem haben

tam Ecclefiz illum faavitite fragran-

fmd?- TOï)z.

di&ta, quod in murene pifcis fimili-

tudinem aurum duceretur , & macu-

tie fpiritualis delectafle; nam Ec

e e( anm* t

Caffio-

fie virtutes funt bonus odor Chri

g-

lis, aut punctis variegaretur.

feri Hcdefg

dorus explicat his verbis

Murenulas

^. I2. . Fafesiculus: myrrba , 67; )! Vox

orgamentum |jfunt. colli virgimalis , aut

Hebraica 3333 zzeror, fignificatquam-

, Md Orglj j

C EDBretbs f

paellaris, "videlicez vvirgula auri perple-

vis colligationem , feu crumenam,

xe , iptermixtis nounumquam pnichra

feuinvolucrum. LXX. habent , 67-

J & ag

n )

Qüàrum

varietate [nbrilgfrmis argenti fiüis , C

towog TlG Cuwrüc.

Collsgatzo gutta ,

put

Dicacif

lt

boc efóü, quod dicit :

Versmiculatas ar-

ut: vertit D. Ambrof. in Pfal. 1rg.

3 r

üt

gento, hoc efl, in zmodum vernum ter-

Intelligi ergo vafculum pretiofum

obïhh 1

!I*Qnt

renovum , quos dumbiicos dicznt , d;-

myrrha, & hujufmodi rebus odora-

ER l0n

Mlüre-

Q dlr

flindlas, € inter fe conjunttas.

tis plenum, quod e collo fufpenfum

ta lm

nulg'aurez , &c. fponfam Ecclcfiam

UI

lt

anteäpe&us 1 .& inter ubera pende-

Detipic,

UR

SOAPUT

533

llem tuum

15. Botrus cypri dile&us meus mihi, in vineis Engaddi.

I4. Ecce tu pulchra es, amica mea

oculi tui columbarum.

, €cce tu pulchra es,

45 atgento.

dedit odo-

15. Eccetu pulcher es, dile&e mi, & decorus. Le&tulus

nofíter floridus:

i

ntet Ubera

16. Tigna domorum no

üfärüm cedrina , laquearia noftra

cypæ*eiïina.

1, Bottus

Xxx 3

CAPUT

—Ó— À

bat, quafi-dicat : ficut puellz, que

cultum Dei, -& mores pertinent, fin-

; facre, col-

um fenfuiih,

amantamari , ante pectus ,. & inter

cere, & abfque errore dijudicandis.

ubera gratos odores ferunt ; ita ego

1$. Lecdlzims zoffer floridus. ) Secun-

»quentiæ, fet«

fponfum meum Chriftum otni odo-

dum "Theodoreti fententiam in. facra

jrum Scripto-

Scriptura, ut in lectulo fponfus, &

ana fipientia,

re odorationem in pectore geftabo,

& amaros ejus cruciatus , pallionem-

fponfa conquiefcentes , fpirituali con-

ui pollit

£, ) lntem

que pie meditabor, & recolam.

nubio junzuntur.

Sponíus verbi fe-

13. Borrus Cyprz , €c. ) Cyprus ar-

mina fertili folo infundit : fponfa con-

nfns tempore

m fuo inledo

bufcula, que eft frequens Syria, &

cipit, & partnuriens in Chrifto filios

]udea, comam habens odoratiilimam.

enititur.

Hoc lectulo nihil floridius

al menfam.

at olim apu

Ex hoc frutice fit odoratum unguen-

confiliis, preceptis , fententiis , do-

tum, quod cyprinum dicitur. Vide

cumentis, &c.

Vellectulus, eftpax

ao5, muliers

Plin. Lib. 12. cap. 24

Povro vites,

Ecclefie, & quies fingularum fide-

[ ungnenta p

quc juxta arborem hanc nafcebantur

lium animarum ; eft autem floridus

ja8 præcipuos

quod. potiffimum fiebat in vineis

Ecciefi lectulus, quia refperfus Spi-

i fponli ho

Engadditicis ) in botris faperem , &

xitus Sancti oinnigeuis floribus gratia-

Porro narüs

*

odorem QCypri referebant ; ideoque

rüm , maártyrii rofis , virginitatis li-

s meminetunt

in pretio habebantur, ficut hodie in

lis, humilitatis violis, (c.

*

, 1. & Plin

Italia uvz illz , que appellantur,

Mofc at elle.

16. Tisna domorum noffrartm cedyi-

Exrat autem Eugaddi pro-

x4.) Ceáraus , inquit D. Ambrof. lib.

Hic Pf() utto"

pe maremortuum, ut docet Adricho-

opificatr 4U*

3. Hex. cap. 12. /zfpendendis. tettorum

mius, quem vide in defcriptione, &

apta culminitus eo quod bujufmodi ma-

corits

quam—

tabula tribus Juda num. 116. Chri-

: goft allum-

ftus eft botrus odoratus, & falutaris

zeries, 68 procera ftt [patiis, mec omero-

tilibus vixity

in torculari crucis expreffus , ex quo

J* parictibus, 6c.. 'l'igna domorum ,

funt veri Prelati, & Doc&ores Ec-

afcendit ifv

calicem habemus Eucharifticum , quo

jgigm. vt

Menoch. Tozs. IV.

clefiarum, qui vita, & doctrina do-

mum Dei fulciunt.

Sunt ex cedro ,

j

vtefaga

delectantur mirifice ,. & recreantur

)

namboe

veri Ecclefia filii.

quia re&a funt illorum opera , mens

conftans, vitaincorrupti, bonoodo-

od

p C

C

Vor

; 14. Ocal ul co/tzmädrum.) Volunt

re fecunde fame, quique fan&itatis,

j

interpretes fponfum loqui de columbis

& do&ring fuaveoleutia d&mones fu-

)

h'c'ac quäm'

menänj.

Syrie, & Africe ( Tripolitanas vo-

gant, (& animas a vitiorum corru-

] en

cant) quarum oculos memorant effe

ptelis immunes fervant.:

labent j $)

perfpicaciffimos , colorfs , & fplen-

Laquearia.) 'Vabulati laqueata, feu

il £^

doris exitüti.

Significatur fpiritualis

lieunaria,

] la,H'

rerionum

oculus intentionis, qui omnes animz

Cyprefna. ) Cypreffus, quia odo-

aciones dirigit', fimplicitas etiam,

re optimo eft, & xterno nitore, ca-

j y$ 0

dord«

& caftitas , fed potiffimum Ecclefiz

riem , wetuftitemque non fentit , ri-

j

o ifpen

fqm

perfpicacitas in iis ; quax ad fidem,

eniee

1

mam fiffuramve fponte nullam capit,

ubem

LIBRI CANTICORUM

534

La Introc

Quys P U. Ts TE

