LIBRI PROVJ:;:RBIO-R*U;M;

i Q

. Viri mali non cogitant judicium : qui autem

| inquinmt

conteffüs

Dominum, animadvertunt onmnia,

as B6

*Sup.

6. * Melior eft pauper ambulans in fimplicitate fua ,

19. I

quam

eft duv

' dives in pravis itineribus.

E

1;.5 L

T. Qui cu

ftodit legem, filius fapiens eft, qui autem comef-

populum

fatores pafcit, confundit patrem fuum.

16. Du

$. Qui coacervat divitias ufuris , & foenore liberali , in

—

lumniam :

pauperes congregat €as.

1. Ho

g. Qui declinat apres fuas, ne audiat legem , oratio ejus

H

ad lacum

erit execrabilis.

P

ij Qu

10. Qui decipit juftos in via mala

, in interitu fuo corrüet,

ditur vius

& fimplices potfidebunt bona ejus.

19 *(

Ir. Sapiehs fibi videtur vir dives : pauper auterh prudens

autem fe€

fcrutabitur eum.

26. Vil

.12. In exultatione jufítogum multa gloria eft: regnantibus

tari, nof

impiis ruinae hominum.

FRTRxcso aA Eu

13. Quä

répablica o)

nam fperant fe illorum auxilio ef-

Orario ejus erit äxecr;zäilia*.) Quem-

iptt do

fecturos , ut j:1

5

gum contringzant.

o

admodum ipfe non vult audire Deum

bentur,

loquentem per legem, ita Deus il-

&V?i 6'17660;.*!1-"?4;".) (&ui lagis, C*( di—

lim orantem non exaudiet,

*

Mulla gl(n

Ácipline tenaces funt.

"hutna ben

Succendämur.) Zelo jü&itiæ.

10. Decpijt juflos im "ia mala. 3

publ. labefa

Hebrzus , errare faciens juffos 12 "viam

5. 7udicium.) id quod juftum eft,

malam

3 u .

Anpimadvertunt omaia.) Omnia cau-

id eft, ad vitia , « malgs

t^ cognofce

mores trahens.

Qum de dis

te circumfpiciunt , ne forte in aliquo

Je interitu [ , &c.) Id eft , ipfe

cufat, Qut

offendant, & peccent.

peribit; vel in interitu, quem aliis

6. Simplicitate. ) Sinceritate , &

N diïij

yectitudine.

parabat; nam in Hebrxo eft, ;» fo-

it eltin H

veam fuam ip[e cader.

Miferiyd

Pravis irimeribus. ) ; 'Vitiorgm, ac

Snplices: po/J. debusmz. )

Aquila, &

prefertim injuftitiz.

"heodotio vertunt , /fmplices obtzne-

Yetiàm ayq

z. Qu culodit legez. ) Divinam,

dolenti, an

Pust bona: id eft reQüis , & finceris

litm condc

& €a quz a parente precipiuntur,

bene erit.

Come[[atores pa[ciz. ) Intempeftivis

II* $apiens , &f. )

Qui- divites

H- Pd'vi

indulgens, conviviis.

ottendere,

Conf undit- patrem [mum.) Quem pu-

funt, putant etiam fe effe. fapientes.

Menty &

Serurabitur eum.9) Yoxplorabit an

dore, & moerore afficit.

ita fit.

Chald. coztemer eum. LAA.

onmoyes

9. Liberali in pauperes congregat eas.)

ls. I,ep !

Que enim ipfe congregat avare,

damnabit ewm. Pauper prudens , fi

Cüm. eftri

cum divite congrediatur, aut difpu-

alius liberaliter expendet in paupe-

tet, illius fapientiam exaiinabit ,

Supe;- htj

res

LXX. habent: Et qu eferetur

excutiet , & nullam , aut modicatm

üritng, &

inö;um"ä*fïangre gat ea.

T. Dyy

efle oftendet.

It itelli

9. Qui declizat aurt5 , CGc.) Tis fi-

I2. lg exultationt juflorum.) Cum

milis, de quibus legimus in libro

mlm, & ;

Job 21. 14. ReceZe 4 zobis , fctentiam

jufti exultant, hoc eft, cum eorum

p feig.

wiarug) (Marusm nolumus , Gc.

D [77]

xes fecunds fun; , quia impiis ia

(C A'P U T. XXVIIL

473

Itqutunt

13. Qui abfcondit fcelera fua, non dirigetur: qui autem

confeffus fuerit; & reliquerit ea; mifericordiam confequetur.

14. Beatus homoq qui femper eft pavidus; qui vero mentis

3. quam

eft durae , corruet in malum

em comef

15: Leo rugiens, & urfus efuriens, p11nceps impius fuper

populum pauperem.

erdli, n

16. Dux indigens prudentia , multos opprimet per ca-

lumniam : qui autem odit avaritiam , ongi fient dies ejus.

fatlo 6s

17. Hominem, qui calumniatur animse fanguinem, fi ufquex

ad lacum fugerit, nemo fuftinet.

) Corrue

18.

ui ambulat fimpliciter, falvus erit : qui perverfis gra-

ditur vns., cóncidet femel.

*Supr

Ij

* Qui operatur terram fuam fatiabitur pambus ; qui

12-1T.

prudens

Eeccli,

autem feCtatur otium , replebitur egeftate.

20. Vir fidelis multum laudabnur

* qui autem feümat di-

20 GO'

2nantbus

bupr

tari, non erit innocens.

ISiÓ

Ij Qlll

.21. Qui

& 20.

--..-..—-Q

republica oppreflis honos eft virtuti,

beat bene attectos, & benevolos po-

21.

) Quem

& ipfi dommantux, & pretio ha-

tius erga Principem , quam Illum

udire Deum

bentur.

netuentes

3 Dais i

Malíta gloria eff.) ]

Ipfi Retpubllcæ

17. Calumniatur anime fkngübzem )

teb

"Ruime bominum.) :

tatus enim Rei-

Qui injufte, & per calumniam fan-

yia mde. )

L

publ. labefactatur , & evertitur.

gumem effundit, Dicitur autem fan-

|flos 1 vidm

13. Qui abfcondit : féelera fua.) Qui

guis animz , hoc eft, fanguis vitalis,

& m

ea cognofcere non vult, fed'ea etiam,

& quo fahcec vita dependet.

cum de iis admonetur, negat, ex-

S; ufque - ad Zacum f'geriz.) $i a&us

C*ü j ïPf

cufat, aut extenuat.

defperatione ad lacum, hoc eft, ad

üem à IU

Non dirigetur.) — Mom proþemättur,

barathrum aliquod, aut pxæc'ipxtem

unt eft in Hebrzo.

locum currat, ut fe occidat ,

* vel

d nf

M;f ricordiam confequetur ) Errati

fi imprudens ufque ad latentes fo-

Aq*lllaa i

veniam apud Deum, & bomines, qui

veas accefferit , cafni proximus.

litei Mml

dolenti , agnofcenti, & confï:entipæ-

Nezo fuf:naf ) Nemo zlhu-s máií-

Aam condonant.

& f gt

ferebitur, nemo impetum, aut cur-

14. Pawidus. ) Tlmens Deum

fum. ejus inhibebit, aut mombltur.

ul d

offendere.

9- Simphiciter.) Innocenter, LXX.

Mentis eff durz.) Ut nullo timoxe

juffe.

m

fapitt t

]()rdbl p

€ommoveatur.

Semel; ) Hebr.

habet ; OSTA.,

"

IS. Leo rwgiezs.) Leones rugiunt,

fcilicet vice

tandem alxqudndæ

[

cum efuriunt.

concidet.

TTE

yjr d*

Super bopmimm pattperem.) Quem ex.

IQ9. Q2 opemtur, &:.) Induftrius

al

n

ibit

hauriunt, & diripiunt.

agricultor uberes. eollipet fructus ,

16. D«x iPpdigeus p udentm) N'on

& rebüs ad vi&um neceffariis abun-

gilicttm

fatis intellicens, quodnam fit'munus

dabit.

Cum

fuum, & in quo pofita fir. Princi-

20. Fidelis.) Verax qui mendamw

pis felicitas, nempe fi fuibditos ha-

alios non cxrcumvem:,

n

Olum

Iub cum Com. Menacb. T.AV.

Qoo-

,mpllS

n

474

LIBRI PROVERBIORUM

21. Qui cognofcit in judicio faciem, non: benefacit : ifte

pro bucella panis deferit veritatem..

n audi

22. Vir, qui feftinat ditari, & aliis invidet, ignorat, quod

T M

egeftas füperveniet ei.

fiuln : i

33. Qui corripit hominem , gratiam poftea inveniet apud

dudi : p

eum, magis quam ille, qui per linguse blandimenta decipit.

fjo impiri

24. Qui fubtrahit aliquid a patre fuo, & a matre, & dicit

hoc non effe peccatum ,*particeps homicidae eft.-

*

ficat f

|

.25. Qui fe ja&tat, & dilatat, jurgia concitat :

qui vero pre-

rat in Domino, fanabitur.

26-

ui confidit in cor

de fuo, ftultus eft : qui autem gra-

1 Iro"'j

ditur fapienter, ipfe falvabitur.

ün

27. Qui dat pauperi, non indigebit : qui defpicit deprecan-

ie fequetar.

tem , fuftinebit penuriam.

4. In

28. Cum furrexerint impii, abfcondentur homines, cum

pii fümpf.

ili perierint, multiplicabuntur jqilz'..

: Vir:

autem n

4. lex:

CAPUT

$. Hom

füo, re

Non erit immocems. ) INec. peccato

dicimus , go»feo :

6. Pecc

fuperbus.

QL1i tgmïdus eft,

carebit , nec poena.

audabit,

Qt. Qui cogno[cit in judicio faciem.)

Qu; vvero Berat. in Domine.) Humi-

7. Novit

Habes hoc idem fupra cap. 24. n.

lis nimirum, qui fibi nihil tribuit ;

23. & I8. n. 5.

fed totus ex Deo pendet.

$. Hom

Pro &uccella panif!.) Pro re V'i]imïfla:

26. Im corde f[ao. ) In fua fapientia,

-

aVertunt f

& fuis confiliis.

*

etiam fealice dicimus per w boccon d

P(lü?-

Qui prius magno pretio in-

Qui autem gvaditur fapieuter.) Non

-

L

N

duéctus jura violavit, confuetudine

cor füuum, & fua confilia, fed fa-

lla [j

peccandi eo devenit, ut minimo ob-

Quam

pientiam dücem fequens.

-

lato lucello idem . faciat. Vide fupra

7 myj

cap« I8. 5- & 24. 25.

Q7. Qui dqt pauperi , Gc. ) Quafi

'u(gint dïQnä

22. .4lis imvidet. ) Aliorum lu-

dicat : Non propterea indigebis, quod

I]erlbug,- n

cerum fuum damnum reputans, il-

eleemofynam dederis.

lertur iïd- "

entum

ludque antevertere ,

&

praripere

Deprecantem. ) Pauperem , men-

di'*(

ftudens.

dicantem.

Q6 Pamin

28. Cum furrexerint inpii) Ad ho-

Verjnt j

24. Particeps homicide. cj—/l.) LXX.

& Ej

dydpog do')8g hemsnis impii , & fce-

nores, & dignitates, & publica mu-

J

lefti. Homicida ponitur pro homi-

nera cum poteftate produ&ti.

f

ete NP

ne perdito. Parriceps eft morum fce-

t Yerbi

leftorum , & perditorum.

Aäj?:ande;?tur bomines. )

Jufti fe

&Cptum w

fubtrahent , illorum violentiam ti-

f[(',mte

- 98. Qwi fe jattat, E5 dilatat. Y In

mentes.

juhs

; dOlg

Hebreo tantum eft. $w5)3nmn recbaé

Multiplicabuntur.) Nam ex .lo&is, ia

Pulye, |

zephes, id eft, laews anime.

Italice

quibus latuerunt, emergent.

E ahmn

X

[

4

-

n

3

CA PLiI T XXUX-

efacit : ifte

QqQAUAP UT XX1X

- Non audiens corripientem : multiplicatio jufTorum : amor Japien-

orat, quyd

tie : rex juflus : blandus amicus : pefHilentes : contendere. cum

- flulto : viri [anguinum : totum proferens [piritum : verba men-

'etiet apud

t2 decipit

dacij : pauper, C? creditor: .rex juffus : corre&Hio : multiplica-

4io impiorum : erudi filium: propbetia: wvelox ad loquendum :. de-

'e, & dicit

licaíe ferxoum nutriens : iracundus: fuperbus: cum fure par-

Ji Veto ïpe-

JHicipans : timens bominem ;. jufli abominantur

. dmpium, C e diver[o.

aQtem gta-

I. Irö'., qui corripientem dura cervice contemnit, repen-

tinus el fuperveniet interitus ,

t deprecan-

» fequetur.

.

& eum ;fa»nitasj. non

2. In multi

plicatione juftorum laetabitur vulgus: cum im-

yines, cut

pii fumpferint principatum , gemet populus.

* Luc.

4. Vir, qui amat fapientiam, lsetificat patrem fuum

* qui

autem nutrit fcorta, perdit fubftantiam.

I5.I3*

R

-

m

4

x juftus erigit terram : vir avarus deftruet eam.

CAPUT

$. Homo, qui blandis, fi&tifque fermonibus loquitur amico

.—-'-"--

fuo, re'e expandit greffibus ejus.

:umidus eüi &

6. Peccantem virom ini

quum involvet laclu;us , & juítus

laudabit, atque gaudebit.

win) Honi-

7. Novit juftus caufam pauperum: impius ignorat fcientiam.

qihil cribut ,

8. Homines peftilentes, diffipant civitatem : fapientes vero

avertunt furorem.

:ftx'm fipititity

0002

9 Vi

) Not

Lamdabir. ) Deum fcelerum vin-

Apienttn

7

l f//uz /;fnif;u nan/äqzeftzr.)

dicem.

afilia, 16 77

quam curabitur.

Nu n-

)ns

2« d» muitiplicatione.) Cum au&i

Gaudebit. ) Quod ereptus fit e

periculo.

;

'« " ; Qu

fucrint digniratibs -& publicis mu-

7. Novit juflus cau[am pauperum. )

nerbu$; nam multiplicari non re-

fertur ad numerum , fed ad incre-

Curam illius habendo ,* & agendo,

mentum dignitatis, & imperii. Ita-

ne opprimatur innnocens: quod non

ia » 7

que Pacninus vertit : Cvm domizat

folim 'ad juftum pertinet judicem,

feerint. jufli.

fed ad quemvis alium juftum , cui

curaz

eft , noffe caufam

ml

l

4. Érigrr.)0I n bonum ftatum reftituit.

paupe-

blica m*

S. Rete expandir gre/fibus ejus) Quia

rum, ut eam confilio ,4vcl patroci-

&p

ftudet verbis illis eum decipere, &

nio promoveat, & adjuvet.

rodü&i'

deccptum perdere.

lgnorat fclentiam.) Non curat noffe,

uli 1c

aut promovere caufas p'auperum.

. Peccantem "wirtp jnithm.) In-

violentitm. "

jufte, & dolofe acendo.

9. Peffilenzes.) Scelefti.

Imvelvet laqueus.) Quuem nimirum

Avertunt. furorem.) Iram Dei , vel

f ex 1001*7

]l

ipfe ad alium capiendum in(truxeras.

Piincipis.

1.went

Á

/

2

|

475

LIBRI PROVERBIORUM

I 16. Ta ihä

9. Virfapiens, fi cum flulto contenderit ? üvgirafcaturj

& vufti ruit

five rideat, non inveniet requiem.

r Ent

1o, Viri fanguinum oderunt fimplicem : jufti autem qgæ—-

animo tue

runtanimam ejus.

:

*

ir. Totum ípiri

tum fuum profert ftultus : fapiens differt,

15. Cum

vero cuftod

& refervat in poiterum,

19. Setvi

12. Princeps,

qui libenter audit verba mendacii, omnes

miniftros habet impios.

telligit, & :

'00. Vidil

13. Pauper, & cre

ditor öbviax./erunt fibi : utriufque illu-

mbagis fpera

minator eft Dominus.

LI

14. Rex, qui judicat in veri

tate paupereg, thronus ejus in

j Qui i

fentiet eum

s&eternum firmabitur.

.

o tribuit fapientiam: puer aut'eym,— i. -V i

1g. Virga,

atque correpti

voluntati fuse , confundit matrem fuam.

facilis SUNI

qui dimittitur

I6. In

13. * Su

] fufcipiet gl

e. Sive z'mj'äzztur , ffc. ) Nam fi

lum fcelus non admittunt, ut quod

ftultus magis ex-

4

cupiunt, confequantur.

i. Qui

fapiens irafcatur,

I3. Pawper , & credazor , 6c.) Simi-

candefcit : fi non irafcatur, fed ri-

tem audit,

deat, ftultus fe contemptum putat,

lis, ac fere eadem fententia habe-

ehementius iritatur.

tur fupra cap. 22. n. 2. fententia

——.——

ac pro"ïnde v

autem eft, pauperem debitorem, &

10. Firi fanguinum.

). Viri fcelefti,

matrem, quia

& fanguinarii.

creditorem ejus diverfe conditionis

Vulrentia matr

Sinplicem.) ju&

um , re&um;, fince-

homines ubique reperiri , ubique fibi

quim patrum,

mutuo occurrere: plenum effe mun-

ï6- In D7

rum, quia fcilicet moribus funt val-

dum . hominibus diverfe fortune, &

de diflimilibus.

i hic ml

Quarunt animam ejw.

Sex'väl'e

unum* alterum qu&arere , unum, ut

2« C exdem

fic Pfal. . 141.

mutuum accipiat, alterum, ut mu-

de 1bi d.

ftudent vitam jufti

tuum det.

;

^. dicitur, ANez ej?, 7/4i requbwt AH

- Jf i

mam meam.

Utr.imqne ilumim

ator efd Daminw.l)

Mnpiis T

Licet conditione fint difpares , utri-

1I. Totum [iritum fuum , &6c.) Quid

: R/!I.?jM &Ory

quid novit, q

uidquid ánimo conci-

«

usque tamen illuminator eft Domi-

.

Winam in

jt, ftatim eloquitur ; f.

€

ipliens vero

nus, hoc eft, utr

que. fimiliter do-

nat, hujus luci$ 2üra frui, utrisque

3

moderate agit, nec temere loquitur,

LXX.

vitam impertit unu$, & idem Do-

.ec.) qml!?!zere

nec fuam fcientiam oftentat.

tb &)htig, (

& Chaldeus de ira interpretantur,

minus: itaque nemo contemnendus,

Dalit m

aut inique premendus, quia qui pau-

qnam ftulti ftatim effundunt, contra

per eft, fieri poteft, ut divite fit me-

98 Quod

uam faciunt fapientes , qui ulci-

ün eft.

fcendi libidinem coercent, & fubdi-

lior, & utrumque Dominus j qui

18' P?'opäe,

eos condidit, judicabit.

CU iVinæ

tos iracundie motus comprimunt.

Menda-

14. Judicat £m vweritate pauperes. )

.(q2. Ferba mendaci. )

a

phte, & ii

cia, adulationes , calumnias inno-

Pro pauperibus innocentibus ,

fectrint. H

centium,

potentioribus opprelfis fententiam

terendo.

L d

:E 74,,, m

Miniftros babet impios.) Quia cum

tüg?lf?þ:et amplz-

mendaciis, adulationibus , & calu-

de aternum.) Longo tempore.

Pua3

[ u 'l)em [

mniis locum effe animadvértunt apud

I

Confundit matrem fream.

dore afficit matrem.

Dicit potius

Gliter us

WPrincipem , iis graffantuz, & nul-

une aCCidit :

^L

b

N

"

CÀPUT XXX.

477

ira(caturj

16. In mzzïtïplicatione impiorum multiplicabuntur ícelera,

]

& jufti ruings eorum videbunt.

tem qu&

r7. Erudi filium tuum, & re

t

animae tuae.

(

frig'erabkit» þe, & dabit del-icigg;'

s difert,

19. Cum prophetia defece

niti *diiïipabïtur populus : qui

vero cuftodit legem, beatus eft.

|, Oltfes

19. Servus verbis non poteft erudiri : quia quod dicis, in-

telligit, & refpondere contemnit.

'eo. Vidifti hominem velocem a

d loquendum ? ftultitia

Íque ilv-

magis fperanda eft, quam illius correptio.

"

e

21. Qui delicate a pueritia nutrit

f

fervum fuum , p—ofu-äa.'

us Qs ia

fentiet eum contumacém. "

Jer u6 J

22. Vir iracundus provocat rixas, & qui ad indignandum

i

facilis eft, erit ad peccandum proclivior.

— naad

E

23. * Superbum fequitur humilitas , & humilem fpiritu * job.

fuícipiet gloria.

22.29.

ünt, ut quod

24. Qui cum fure participat, odit animam fuam : adjuran-

tem audit, & non indicat.

" 6:) Simi-

ytentia habe-

Ooo 5

25. Q*ui

, lententia

ebitorett,

matrem, quia vitiofa erga filios in-

divini verbi

üulgentia matrum potius eft propria,

cones.

Lgxplicato-r'—es ; & prx-

*

; Conditionts

, ubique Itbi

quam patrum.

IQ. Servus. )

N

Aalus, & qui—fervi-;

m clle u-

16. Inm multiblicatiozt , €&c.) Acci-

li eft. animo.

; fortune, o

pitur hic multiplicatio , ut. fupra n.

9. cum eadem fint verba Hebr. Vi-

*

Refpondere — contemnit. ) — Obedire

, ümn, Ut

de ibi dicta.

mon curat,

"Uill

u mu.

3ufi-) Divino beneficio fervati, &

QO. Stultitia ADAgis jþcmnda. ) Po-

impiis fuperftites.

tius expecandum , aut timendum

, Dnmiml'f-)

Ruimnas eorum videbunr. ) Videbunt

eft, ne hujusmodi homines ftultum

lifpares , lt*

or 6

i Jomt«

divinam in 6&os ultionem,

aliquid dicant, aut faciant, quam

fl q0»

17. Refrigerabit te.) Hebraeus ha-

ut pravum illum morem emendent.

bet, quuefcere fe faciet, id.eü, erit

QQ. Erit ad Pecvzmdum pïac/i'vior.)

roi ni5q"

tibi folatio, & przfidio.

Contendendo, rixando, de aliis ob-. .

& idlen $0*

*

ntemne.nduS.

Dabit delic;d/:, &c. E Repetitio

loquendo, &c.

efüs; quod priori hemiftichio di-

23- Superbum ,

&fc. ) 'Hl.lic plane

&uin.| eft.

emina eft Exvangelica fententia

divise t

18. Propbetia,) Declaratio verbi,

u fe exaltat , bumiliabitur , & qui fe

ominüf j

Cum Pro-

bumiliaty, exaltabitur.

feu divinzg voluntatis.

j)hete, & divini verbi precones de-

24. Qu cum fure participat.) Qui

ij

es )

&

fecerint.

Hxc erat Davidis quere-

furti particeps eft.

tiDS s

la: g«m nmon effü prophtta, €$ mos mom

) Odis vitam

!

Odit apimam feaz.

fententïdï"

cognofecet amplius. Píal. 73. 9:

fuam; nam gravi pona furta vin-

el

Qui vero cuffédit legem.) Populus

dicantur.

empo?

fcilicet divine legis tenax , quod

4Adjurantezm audit, 68 mom imdieas.)-

, [ i

us

pia: pl

tunc accidit, cum frequentes funt

In Hebrxo eít, Adjer autem vel j

478

LïBRIqPRoväRBIORUM

25. Qui timet hominem, cito corruet : qui fperat in Do-

s. Stulü

gmino, fublevabitur.

.

LI

fecom

26. Multi requirunt

faciem principis, & judicium a Domine

3 N

egreditur fingulorum :

LI

i (

27. Abominantur' juft

i virum impium, & abominantur 1m

*

E

foiritum in

piieos, qui in reCta funt via.

meno? qi

Verbum cufítodiens filius, extra perditionem erit,

e(t eyus, &

"CAPUT XXX

$. * Omg

Homo Deo vicinus judicat fe infipientem, €? opera Dei z'ncompr;e-

HTGELUUUUMUONE GD

benfibilia : [ermo Dei ignitus ,. cui nibil addendum ;. deprecatur

T T

videmus, ut

vanitatem , "oerba mendacii , mendicitatem , €? divitias : non ac-

ide y Qu l

cufandus [ervous apud. dominum [uum : aliquot generationes exe-

Qu€ hoc capt

er&biles : due [angui[uge : tria injaturabilia : oculus patrem

& Aghr, c

mon fuis lj

fub[annans : tria difficilia: per tria movetur terra:. quatuor

confemiemia,

minima 1erra : tria. bene gradientia: «ebe-

Tuis didtis adi

meniter emungens.

bens 3 qum

ilomonis ci

Erba congregantis filii Vomentis. Vifïo, quam locu-

Filii Venag,

-

"Y

tus eft vir, cum

LÀ

li Yab

quo eft Deus, & qui Deo fecqm mo

j interpreceyi,

rante confortaius, ait :

4$ Cum Vyl

z Sþtul-

Tifo, quan

Adjurationem audiet, E5 mon iädimäit É

bus, & caufis eórum ; nam cor &e-

breo eft : p

o

If/a)ei : d Dd

fiznificatur furti participem non tin-

o

is in manu Dei, itaque

: porillimum

U& tontine ir

tum peccare in proximum , cujus

propitiandus Deus.

rem detinet , fed etiam in Deum,

a7. Qui im rella funt via. ) .Qui

VI$ Léntttis .

p etiam hgnc

in cujus nomine a poteftatem ha-

re&am virtutis, & juftitie femitam

büs L Iüs, Q

bente adjur tus , ut furti auctorem

fequuntur.

X Ucal,

prodat, obelire reculat.

Verbum cuffodiens, €$c.) In aliqui-

Q5. Qui tiner bominem-) Magis fci-

bus textibus legebatur , Perbsm pa-

Dos & ill

licet,, quam Deum.

£ris : fimpliciter tamen fenfus effe po*

Domim p

nesi fed E]

Ciro corruct. ) ln malum aliquod,

teft: qui hactenus tradita documen-

fe:nfus em ; h

& incommodum, aut etiam exitium

ta fervat , a perditione , & exi

áncurret.

corporis, ac prefertim anim&

i

Nmágo fj

Su^levabitur.) À malis, in

berandum.

Cl'il)ta, e0Qu

te incidiflet.

que for-

W docuiffe

26. Requirunt faciem Principis.) Pxin-

1.

Erha Ceongregamtu.) MHebr. Ver-

2' &ulli 4

cipis favorem ambiunt.

&a Aghur, & eft Aghur no-

Cuntur loc ;

ipientes in

gudicium a Domino egreditur.) Et

men proprium, quod eezgregantem ,

potius foliciti effe deberemus de Dei

fignificat, quod ut indicarent emen-

Cànt ) im fa

omnium judicis favore nobis conci-

data Biblia Romana, voces Cozgre-

&tm dicimu:

liando.

Vel fenfus eft, at fit tan-

qanh, & Femesrs literis majufcu-

Vife l tm,'

m Mren,

dem , quod Deus vult de homini-

lis initialibus fcripferunt, quod etiam

l

S"Pifn:i,, h

h3

Ll

|

CAPUT XXX.

479

erat n Do.

2. Stultiffimus fum virorum, & fapie

à

mecutm.

ntia hominum ngn eft "

n Doni

3. Non didici fapientiam, & non novi fcientiam SanCtorum.

ünantut m«

4. Quis afcenditin coelum, atque defcendit? quis continuit

fpiritum in manibus fuis? quis colligavit aquas quafi in vefti-

mento? quis fufcitavit omnes terminos terrae? quod nomen

ff

eft ejus, & quod nomen filii ejus, fi nofti?

usin fe.

* Pfal

5. * Omnis fermo Dei ignitus, clypeus eft fperantib

Ile7

)u imampr&-

6.*?Ne

. üpritur

äliis locis in hac editione fervatum

dió comparata, qualiä in do&is ali-

das: fl n

videmus, ut I. Paral. 2. 54. & 55.

quibus hominibus.

Vide, qu& ibi annotavimus.

]ta-

Q: Sapientiam.) Rerum naturalium,

aj

rulltfos eX6«

que hoc caput proprie auctorem ha-

& humanarum cognitionem.

lr prren

bet Aghur, cujus tamen di&ta Salo-

Scientiam jkn&orum.) Scientiam re-

mon fuis adjunxit parabolis, ut illis

rum divinarum, & fanttarum.

Vel

: (QUAMP

confentientia, & iisdem plane digna,

fcientiam , qualis fuit in fanctis Pro-

hf*

fuis di&is admifcens, & iis fubfcri-

phetis, & eft in fanctis Anoélis.

bens ; quare etiam merito

qanqualn

4- . Quis afcendit. im celum, G5c.?

,

Salomonis citantur.

Ut hanc fapientiam

Fiij Vementi. ) n MHebrao eft,

, & fcientiam

^

vam locu-

fibi compararet.

Tui Jache, quod: noómen proprium,

De[cendit. ? Ut

) fecum m-

fi interpreteris Vomertez, bene red-

illic vidit.

»pomt dicere, quz

4as cuim

ulgato noftro.

"Quis contimmit (hiritum im manibus

, u-

! Viffo, quam locutus. eff , €$c.) In He-

fzs?) Quis alius eft

prater Degm,

brzo eft:

Prophetiasza dixit -vir ad

cui pareant venti ?

rAe-

Ithiel : nd lLrhiel, £$ Ucat.

Prophe-

Colligavit. aquas, 65c.). In -nubibus

Jimum

q,u(fIPOEi

tie nomine intelligitur quxlibet gra-

continuit , & fufpendit, ne deflue-

vis fententia : fignificatur autem pro-

rent, fed illius voluntatém, & nu-

int 'Wld' )

':

Q

phetiam hanc expofuiffe Aghur duo-

tum expectarent.

femitarm

bus filiis, aut diícipulis fuis ithicl,

Sufcitavit.) Statuit, ut hàbet Chal-

yflitie

& Ucal. Quod fi illud cum quo eft

d&us, conflituit.

Deus , & illud cozforzatus nolimus effe

y ]u diqie

um p

nominum propriorum intérpretatio-

Quod nmomem ef ejub, £9c. ? ) An

uh;

nes , fed appellative accipiamus ,

nofti nomen ejus, & nomen fiii

fonfüs diep

ejus, qui hoc folus poteft ?

Dici-

,liia doc

t

fenfus erit, hzc quz fequuntur non

mur ignorare nomen Dei, quia ejus

g 0

humano fpiritu, fed divino effe con-

Q Y

fcripta, eoque confortatum auctorem

naturam , nomine utcunque explica-

um

p ^"

hxc docuifie, & literis mandalfe.

tam , ignoramus, quafi diceret: quis

eum novit, aut ejus filium ?

2. éruliiffimus fum vwirerum. ) Di-

cuntur hec modeítie caufa ; nam

S. Sermo Dei ignitus , & c. ) Sum-

Hebr- Vt-

D

ptum eft hoc ex Pfalm. 17. 31. — El-

fe-

Aghür no-

f

[4

ipientes interrogati , ut fententiam

dicant, ita fepe przfantur.

Italice

quia Domimi igue examimata ; prore-

f M&,egm!em-,

etiam dicimus , 70 f/ogo. ;/ pià rgno-

Wor effl omnium fherantium n fe-

Di-

fjcrent em

citur ergo fermo Dei ignitus , id eft,

V()CCS

Qmngr

vante di futti, com furto ciÓ diró jl

igne examinatus, hoc eft, puriffimus,

1nà

'3ufcu-

cmie parert.

& purgatiffimus ab omni vitio fal-

etis

) qU

od ctiaf

Sapien'tia bomuntm.) Sapiencia fta-

Itatis, & corruptionis,

LIBRI PROVE BBIORUM

480

*beut 6.:* Ne addas: quidquam

verbis illiqs g arguaris, inve-

; 1 Ge

[j

3n alta f

42.& njiarifque mendax.

12.32-

7. Duo rogavi

te,

ne deneges mjihi, antequam moriar:

14 G

mandit m

9. Vanitatem , & verba mendacia longe fac a me.

"Mendicitatem, & divitias ne dederis mihi: tribue tantum

tes ex Zot

j

i, n

vi&tui meo necefíaria :

9. Ne forte fatiatus illiciar ad negandum;

& dicam : Quis

Tra fu

fofit: -

eft Dominus?- aut egeftate compulfus furer, & perjurem no-

men Dei mei.

16. [nfe

1o. Ne accufes fervum ad d:ominu

àqua: ign

m fuüm, ne forte male-.

]

?

dicat tibi, & corruas.

9. 0a

matris fu:

rir; Generatio, quae patri fuo male

dicit, & qüæ maþri fude

eum fili

non benedicit.

18 Tri

I2. Generatio , quae

fibi munda videtur, & tamen non eft

lota a fordibus fuis.

10. ia

13. Gene-

Dy n g

Dominum, illumque non agnofcen-

-nypei;ö, &c.) Non dicitur hoc de

———'—

Dei fermone, fed de ipfo Deo, quem-

dum, quali typho inflatus erat Pha-

Ty Errejj

admodum in;Pfal. citato habemus,

rao, cum dicebat: Qwi eff Deminui,

borum eft ha

ut audiam -"wocem ejus , 65 dumittam

Protetlor. eff: omniwn [perdhtium in fe,

Ij. Pro d

quod refertur ad Dominum.

lfrael ? mefcio Domümum, & ljrael mem

L

El

eles üut:llio

6. Ne addas quidquam , 6c.) R*-

dimittam. Exod. 5.2.

b

peres quft i

fpicit , vel refert

d

, quod pre&cipitur

Noz adderié

Perjurtm , 6c. ) Cum fcilicet de

quibus dente;

in Deut. cap. 4. n.2-

furto perpetrato a judice fuero in-

I$. $ag

«d "verüum , quo

4 "volin loquor, mec au-

t:errogatus.

QU& veut f

feretis ex eo , & cap. 12. n. 32 Sued

IO0. Ne ecewfes. ) lemere, & ex

d'u'æ ium mh

pracipio tibi , bec tautum facite Do-

crudelitate, & immifericordia. Signi-

JWS quatu;

amimo , nec addas quidquam , me& m

ficat condolendum iis, qui fervilis

J] tisr,

muas : —fignifficatur autem verbo Dei

funt conditionis, & ad qu«dam ill-

K liferz,

nihil addendum quod illi repuget ,

lorum errata fepe connivendum ,

nec auferendum mutilando inu-d, aut

tanquam qui ipfa ftatus conditione

Ortia (v

vitiando.

etur,

gravati Íunt.

Arguaris.) Ut corruptor.

Maledicat :i6j. ) — Male tibi pre-

05 'UE[-W" À

g. Antequam mvriar..) Dum vivo.

cetur.

foncupifcee

8

Vanitatem, €$ verta meudacia,

&it :

Cerruas,) Deo puniente crudelita-

£c.) Vanitatem, & verba mendacia

tem tuam.

De, läj 4l

longe fac a me, & ut hzc longe

tias

l'ére 1

fint a me, paupertatem , & divi

II. Generario, &c. ) Quaft dicat,

Terra,)

Àn

pne dederis mihi: nam fi divitias ha-

dereftanda funt genera hominum, qua

hn

Qui,

buero, facile incidam in vanitatem,

mox fubjiciam.

'mm) m

3gïs u

neg

ando Dominum ,. & dicendo

Non benedicit.) Mlaledicit.

Quis eft

Dominus ? fi vero mendi-

: 17. Sub—,(lïimü

cus. fuero, in verba mendacia.

I2. 9s f manda videtur.) N «

h417 jays

U D0n r

Q. SeHarms, ) Divitiarum abun-

quia fordes ignorat fuas, vel qura

dantia.

illas non curat abftergere.

Lo guï--

» Cl j

tur de fordibus vitioruim.

"d usgandum, ) Àd (ïeferfandum

«x'c APUT XXX

481

[2

yme L. 13. C'enerátió , cujus excelfi funt oculi, & palpebrze e

jus

«

in alta furre&tze.

laT

'14. Generatio, quae pro dentibus gladios habet, & com-

mandit molaribus fuis, ut comedat inopes de terra, &-paupe-

Bo

res ex'hominibus.

1s. Sanguifugse duse funt filize , dicentes : Affer, affer.

n: Quis

'Tria funt infatura

ITf no-

fu'fïi(ïit :

E

x

bilia, &.quartum) quod numquam dicit:

16. Infernus , & os vulvae,

8? terta., qüæ non fatiatur

te male«

aqua: ignis vero numquam dicit : Sufficit.

17- Oculum, qui fubfannat patrem , & qui defpicit partum

natri füg

matris fuze , effodiant corvi de torrentibus , & comedant

eum filii aqwilae.

s n0n el

1g. Tria funt difficilia mihi, & quartum peni

tüs ignoro:

I9. Viam aquil& in coelo, viam colubri fuper petram, viam

navis4n medio mari, & viam viri in adolefcentia.

j Genee

* 40. Talis;

h agnofcen-

us erat 109

13. Ex;e/jï funt om!i.') Qui fuper-

ceptus , &- ab ea in lucem editus ;

£ Denintth

borum eft habitus.

& educatus.

Ó dmttam

14. Pro dentibus cladios babes.) Cru-

Corvi de torrentibus. ) Solent enim

deles int:lligit, & avaros, qui, pau-

corvi circa torrentes, & fluvios ni-

j ffmd W

dificare, & verfari.

peres quafi fere dentibus lacerant,

Unde legimus

, foilict de

quibus dentes funt quafi gladii.

de Elia preceptum fuiffe corvis, ut

(e tucr() i

IS. Sanguifuga , $.. ) Cupiditatis,

pafcerent eum in torrente Carinth.

uz velut fanguifuga quedam eft,

$. Reg. 17. 4-

due funt filis, immo tres, feu po-

wuit, 5 .

tius quatucr , qu& nunquam fa-

Filii aquila)) Aquile enim, & vul-

ordia

Gignt

tiantur.

tures aves funt carnivorg , & in cà-

faili

davera mortuorum involant, & ocu-

qül

uædäm :

I-

16. Inferous. ) Mors, perditio,

los potiffimum roftro petunt.

aut ftatus mortuorum, qui veluti os

yni

vcndum 3

omnia devorans, quod nunquam ex-

18. Tr [wnt diffeika mibi, 6c. )

g conditone

"Tria, vel quatuor funt mihi diffici-

pletur.

0s vulva. ) Significàt mulierum

lia, vel, ut habent Hebrza, admi-

,je tbi 9I

concupifcentiam

rabilia, cnm eoxum c

:

äufamx ignorem,

cinit :

, de quibus ille ce-

aut moduin.

nte *?'æem.

Dela[[ata quldäm ; ffd mom [atiata

I9. Fizm dqui'æ z2 celo. ) «VQuæ fe

recelitz.

mírum quantum in altum attollit,

Terra.) Axens, & fabulofa.

Qf dicäxt :

nt . nec veltigium poft volatum re-

Igni.) Qui, quo plus addis ligno-

linquat.

äomiüum'l

rum, magis incenditur.

Viam eoiz

ir; fuper Pffrzzm.' ) Qu&

via tortuofa eft, & lubrica fuper,

y7. Subíammat.) eridet.

d

- Defficit pantum sza:ris [us.), Matrem

& inter faxa, ut eam poft lapfum

fuam non reyveretur , cui plurimum

um

) d

debet, cum ia ejus utero fit con-

per petram inveftigare diHïgïiIJ:imum

1t.

j*

Terer

[og*

Bill. eum Com. Menoch. 3. IV,

Ppp

Utb

LII?RI PROVERR.IORUM

482

20. Talis eft) & via mulieris adulterae, quae corrïedit; &

ab, Lepu

bile füum :

tergens os fuum dicit ,. non fum operata malum.

2r. Pertria move.ur terra, & qu

&áitu

evt

um non poteft fuftinefe:

v g

22. Per fervum , cum regnaverit ; per ftultum, cum fatu-

turmas 1Ua:

.*

,

ratus fuerit cibo:

;$. Steli

29. Tri

23. Pervdiofam mulierem , cüm in matrimonio fuerit af-

fumpta , & per ancillam , cum fuerit hzres dominze fuae.

incedit felic

24. Quatuor funt minirmpa terrae , & ipía funt fapientiora

30 Leof

fapientibus:

1. Gallu

qu refilat

2s. Formica? , populus infirmus ,' qui

præparat in metle

Ccibum fibi:

32' Eü Ls

. 26 Lepu-

foblime : f

Bu u REU

Viam mavis 1n medio mari.) (*1&2

Per fultum, 6c. ) Nam cibis in-

fecundum ventum

velis excipiens

temperantia , « vini , quo &ítuat ,

0. Lewini

citiffime fertur, nec veftigium re-

facit , ut magis ftultitiam fuam pro-

"

feiho, quod

linquit.

.

dat, immoderate, & petulanter. lo-

Viam -wirii

n adalejq:myti;z. ) Que

quendo, & agendo. Aliqui iatelii-

& cumane

[0)

adis, & 1

vaga admodum eft, & inftabilis ,

gunt de faturitate divitiaruin.

V

& varia, ut errores illíüs retexere

23- Odzofam wnlierem. ) Odio di-

idt plura L

Clitat i D

vix ullus poffit: In Hebr. eft r32y3

gnam propter inlos mores ; h&c

tuto, & mini

bealnach im adolefiemtula , leu virgize,

enim in motrimoniuimn — aíffumpta ,

uibus verbis prophecice

admira-

matoribus tuh

bat.

& facta mater fami'zi.as doium tur-

?. Egredir

bilis Chiifti conceptio 1n utero V ir-

ginis , & ejusdem. nativitas indica-

Ancillam , &e. )

Ancillam , que

Jiti.). Prof

Qi viderur.

domina premortua, aut a viro ex-

dend ovlinen

hu-

& lu mo

20. Tals eff. )

ld eft , fimiliter

pulfa in conjugem aflumitur

latet.

jufimodi enim ancille majores ,4juám

2102 m fe

»

aberent; W

Via mwuleris adultere. ) A&iones

pro fua cosditione , fpiriggs. affu-

turpes adulterz.

munt..

Hefi»dus

.

0. ellio!

Qua cemedit, &c, ). Rem turpem

Bïgfmo ré deAévc'aG'a qy

vy? £16 ?xs'ä*rpnv

f.5. Eft f

1401TO

honefte, & prudenter expreffit.

QU taanto]z

Nunqzmm' mulier, qua ancilla fue-

ma']iï m'xus

OI. Per 774 , 65c.) "Tria funt, vel

quatuor, per qu& movetur terra, &e.

rit, i hum vesiat ,id eft ducatur

"

QUs form

Uuxor.

O€rtia q

]L!o*vc-'tuf terf'a, 50) Türbatur, &

24. Minima terre,) Ex minoribus

ferre ea non poteft.

terre animalibus.

u

* d honeff

Bittà ]oca i

22. .Per fervum ewum regnavertt. )

Sunt fapientiora fapientibus)) INam

poite,

Naim nefciunt uti moderate profpe-

inflinctu . nature exercent qu&dam

folertia ,

Q9- 7)';4 ü

ritate fortung, fed typho fuperbiz

fapientie opera

malori

Vd.qu&tuor.

extolluntur , & contemni metuen-

quam homines fapientes, 'aut quam

tes, iere crudeles effe confueverunt.

fee

6 radj,

homines qui fapientiæ czæpaces-funt.

icednr

