
&. lg peritia fua vequirentes eodos

mu:/;m.r.) Aliqui ex majoribus noftris

[ ,.dez'n

preteritis, quafi dicat : dominati

(l

funt, nuntiaverunt,imperarunt. Sen-

non tantum rexerunt populum , eum-

fus ergo eft, 2»; z regnis [mis domt-

que docuerunt legem Dei , fed fua

folertia , peritiaque invenerunt mo-

nati [unt. ln- Grgco enim gü, ) Tálg

fBac iNelaag &UTOY.

dos myficos , quibus Deus laudetur.

Nuntiuntes in lþ'roþ/?efis dignitatem

'Talis precipue tuit David , qui Pfal-

jnge

mos confcripfit , & canendos mufi-

prophetarum.^) |1n Greco eft tantum

cis tradidit.

dWW*y(yEA"dTSQ £ weopurtiaiG y ammun-

1f

kiantes im propberis

Vulgatz fenfus

Nzrrantes carmina [cripturarum

J In

effe poteft : majores noftri erant an-

Greco eft , Qigyóspevor £2 &v qeap? ,

explicantes carunna im Sevipturis, que

nuntiantes . inter propheras dignita-

Donri

tem.fuam propheticam , quafi dicat:

fcilicet funt in Scripturis , non intel-

/

non femel, aut iterum fpiritu pro-

ligentibus interpretantes , & decla-

jtiarm. )

rantes. Aliquilezunt, Em ÉqyeaQ?,

:

ng[cunt !

phetico acti prophetarunt ; fed fx-

gliis ub

pius ,

& per modum habitus , ex

carmina feript4, quod in idem reci-

quo fiebac , ut in populo fe prophe-

dit.

itio 2407

tas effe , & hanc divinitus dignita-

6. Divites £5 virtute.) Magna vir-

]ta

tute, hoc eft , fortitudine pr«diti ,

tem obtinuifle profiterentur.

)9 1 quO'

fere Palacius.

Vel fenfus eft : nun-

& inftructi ; in Graeco enim eft ,. »c-

Xoensyup.fyor £» Io xv

; .noümg'.

tiantes prophetias cum prophetís jux-

Pulchritudizis — füudium babentes. )

ta dignitatem prophetarum. lta Em-

f , Q1

manuel Sà, quafi dicat: majores no-*

Membrum khoc non eft in Greco.

fuo t

ftri prophete fuerunt , & vaticinia

Senfus effe poteft , fuiffe ft:diofos

pulchritudinis, hoc eft decoris , &

eorum digna prophetis. Vel tandem

DWUIW'(* )

fenfus eft: niajores noftri nuntiabant,

ornatus in rebus facris, fic de fe Da-

o

hoc eft , re ipfa oftendebánt, & ex-

vid ajebat : ZZexi 4ecorezm domms tua.

!

»

P(al. 25. 8.

:

hibebant dignitatem prophetie , dum

gr'liffa p

eam a Deo accipiebant , & in libris

Pacificantes.) Grgce £iggyevorrtc, pa-

confcribebant , & quibus illa popu-

cifice, & profpere agentes domi fux.

, 9

Vel etiam fenfus eft , pacifice cum

lo legeretur , & annunciaretur. "ita

" !

explicat Janfenius.

finitimis populis vixifle; quod enim

cufadivi

Bibl. cutm Gom. Menoch, T. IF.

L

Mmm mm

&

826

L.IBRI ECCLES'I:ASTICi

[ e O

mnes ifti in generationibus gen'tis fuse gloriam adepti

?

cundie

funt, & in diebus fuis habentur in laudibus.

8. Qui de

1. ]

illis nati funt , reliqugrgnt,nomen narrandi lau-

Juvium

des eorum.

9. Et funt ,

'19-*

quorum non eft memoria : perierunt , quafi qui

fit dilu

nonífuerint

ipfis.

; &nati f*qn;, quafi non 1lïati,'&- filii ipf?1*um cum

4o, *

e(t inve

10. Sed illi viri mifericordize

defuerunt.

funt, quorum pietates 'novn

f, &f

aL*

1r. Cum femine eorum permanen$bona.

tione ir

.12. Haereditas fan€

)

atis üetif

.femen eorum.

tar nepotes corum , & in,.teftamen

22. Ti

fcere 1]

13. Et filii eorum propter illoä ufque in &eternum manent:

femen' eorum , & gloria eorum non derelinquetur.

Pt

14. Corpora ipforu

LI

I

vivit in generat

n in pace fepulta funt? & nomen eorum

llj dei [

lone, & generationem.

'.

tempore ;

Ij. Sapientiam 1

tibus moi

nuntiet Ecclefia.

pforum narrent populi , & laudem eorum

* Gen.,

Tüenta w

16. * Henoch placuit' Deo , & translatus eft 1n paradifum ,

IT

tunciliario,

iie ut

det gentibus poenitentiam.

17.* Noe

id CH [077.7;

iI.

5* dicitur in Vulgata , ;» domibus fuis ,

Boza.) 'Tam tempbralia ,quam fpi-

emptio ,

ritualia.

Ult. etpo

in Grs&co eft, £» z&poríatg duroy ; funt

Dretium .

autem srZ2omor , accolg , «& finitimi.

12. Hareditas [anfla.) Ut nepotes

". lp generationthbus gentis fue.) SUO

eorum fan&i funt , fideles , virtutis

fam'liam [

feculo , tempore quo vixerunt.

cultores.

muni il

fPem ) &

Et n diebus nofivis?) In eos , qui il-

Ip teflamentis fletiz , &6 c:. ) Serva-

W. Vul;

lo zvo fuerunt.

vit fedus cum Domino

pa&um , ut

Habentur in laudsius.

illi fideliter ferviret.

m fuiff

celebrantur.

) Inclyt"i funt,

ORtünum

I3. Proprer :los.) Propter paren-

Cando , v;

g. Reliq:æmni zomen.) Famam, &

tes fuos fideles , ac, pios.

Clliaffe,

gloriam.

Ujque in æiernum "anent.) Filii non

Narrands laudes eorum. ) Et am-

tam carnalés$ ;

D

ïg' D!.m;

pla-m materiam narrandi eorum lau-

fpirituales, fcilicet fideles.

; quales Judzi , 'qu.a"ï

imifis (

- des.

T

14. Ip pace.) Plenidierum , & bo-

9. Et faut quorum nuon eft memoria ,

norum operum naturah morte ex-

:

lo )

&c.) Cum parentibus illuftribus fimi-

tinéti.

19 Tf4

les non fuerint

I5. Narrent populi, &c. ) Celebre

W

mali.

A,""obf-curi w od Aetiam

[/)

tur in populis eorum fapientia.

t f

Io,. Fsrr mzfä,ïiCOFd;æ.) ,In alios: mi-

VErclefl'd.) Cetu fidelium, , fynago-

Wt Cum i

fericordes , & a Deo mifericordiam

i

A(.' df €n

confecuti.

16 Placuit. ) Vide Genef, «. 22.

Ih

Pietates,) Mifericordig opera.

ubi dicitur ambulaffe cum Deo.

brah

20 Pae,

II Cnmfem;;zäea'rum.) Cum eorum

Translatus eff in paradi[nm. ) "Yerre-

am &

Blis, nepotibus, poftéris,

t[Um

Áioug

tll

fiem ; vid; ibidem di&ta, n 24-

CAPUT XLIV.

627

17. * Noe inventus eft perfeCtus

amadyt

, juftus, & in tempore- ira- *

Gen.

cundize fa€tus eft reconcillatio.

?

i-g.

Gen.

udi la

. 18. Ideo dim

*ifi'um eft reliquum terrz ,. cum fattu

m fl :

e

o

luvium.

& 7-1:

, quafi qui

- I9. * Teftamenta feeculi

Héebr,

fit diluvio omnis caro.

pofita apud illum, ne deleri pof-

'I"I' VI

?I'Um CU

20. * Abraham magnus pater multitudinis g&ntium ,& non

* Gen.

2. 9.

ttes noh

eít inventus fimilis illi in gloria, qui confervavit le

gem Excel-

5

e

fi, & fuit in teftamento cum illo.

T

21. * In carne ejus ftare fecit teftamentum , & * in tenta- ,.

tione inventus eft fidelis.

* Gen.

entis ftett

22. Ideo jurejurando dedit illi

]

7.10.

gloriam in gente - fua, cre- *

a.

m mageni

fcere illum quafi terrae cumulum.

25. Et ä'Gi'h,

"

Mmmmmz

Jen eorud

22« Is

Ut det gentiäus. peniteniiam. ) Ut

Now efl imventus. fimilis. Hli, &fc.)

tempore Antichrifti rediens det gen-

'T'um ob eximiam ejus fidem, & fan-

tibus monita ,

ftimulos , & horta-

Gitatem , qua factus , di&tusque eft

lgm eotüri

menta peonitentiz.

pater credentium , id eft fidelium ,

17..Jn tempore iracundia fatlus eff ve-

& fancttorum ; tum quia- Deus cum

xradilunt,

conciliatio)) ln Greco ett, v-ra'Aa'—y,Lw,

BO . ]

»ofteris ejus fingulare pactum

"d eft commuratzo ,

permutatio , re-

sst

17.* M

iuiit, & Melfiam promifit ex ejus

demptio , & redemptionis pretium.

femine nafciturum , & novam cere-

i qur p

Fuit ergo INoe pietas , & fan&itas

moniam circumcifionis dedit, &c.

pretium , quo ipfea Deo redemit tum

'Can]ärjvavit legem exceift ,. C c. ) Di-

"U nepo:ö

(&o in omnibus audiens,

fam liam fnam, ne mergeretur com-

Jes , virtuti

.muni diluvio , tum confequenter

Le teflamento fuit eum illo.) Digngm

fpem , & propaginem generis huma-

tus eft Deus cum Abraham quafi cum

jl2 ) Suit

ni«

Vulgati fententia eft , Noe £a-

" &um fuifte reconciliationem , hoc eft,

amico, & focio, immo quafi par cum

)'pa&üm j u

pari pacifci , & inire fcedus.

. hominum genus , iratum Deum pla-

QI. Iu carne ejus, €/c.) In carne il-

gpter p

cando , velut redemiíle, & recon-

lius conftituit notam liujus pacti cir-

ciliaffe.

cumcifionem , qua illum , -omnesque

NI

-

19. Dimuffum efü veliqumm - zerra. )

ejus pofteros confignatos effe vo'uit.

]udæi , qum

Dimiffe (unt alique reliquie homi-

lp tentatioge imveutus efh fidelis. )

num mundo.

Cum Deus Abrahami obedientiam

o]es«

&b

iemm D

Jermra.) 'T$ $, eft dativi cafus.

tentavit , imperans illi, ut facrifica-

j at *

19. Teflamenta fsculi.) Pa(ta mter-

ret filium.

inventus eft autem fide-

23, & in omne fzculum duratura.

lis, quia firmiter credidit Deura-re--

Pofita funt apud illum. ) Contracta

fufcitaturum l1faac, ut promiffam ex

,. ) Gd

['gp'wü

t

funt cum ipfo.

eo pofteritatem haberet.

m -

j

(m00*

5

ANe de'eri poffit , Efc.) Vide. Genef,

Q2. ldeo jurejurando, &fc. ) Refpicit

Eo.160. & I7.

illud Genef. 22. 16. Per memerip[um

juravi, dicit Dominus.

(ac. - i

'OO. Parer zultitudinis gentium, 65,6)

JqmÁ. 1

Abraham enim patrem multarum gen-

Dedzt slli glo'ri/zm "m geuie jl-/m.) ,Ut:,

.'

xe(æerre-,

tium fignificat. Vide Geaef. 17. 5.

ex femine. ejus. Chriftus. nafceretur »»

Jm-

ta.nl 24'

L

8

u

ii

8

LïBRI.'ECCLESIASTICI

23. Et ut flellas exaltare fexen ejus , & haereditare il'os a

mari üfque.ad mare, & a flumine ufque ad terminos terrae.

D.

24. bt in líaac eodem modo

»fecit propter Abraham patrem

ejus.

— 25. Benedi£tio

nem omnium gentium dedit illi Dominus &

I

teftamentum confirníavit fuper caput Jacob.

^26. Acznovit eum in benedictionibus fuis , & dedit illi hze-

?

reditatem ,. & divifit illi partem in tribubus ducdecim.

eum jr

f

27. Et confervavit illi homines mifericordiee , invenientes

j

Coram

gratiam in oculis omnis carnis.

CAPUT

41

& pofteri ejus in maximam crefcerent

Teflamentum [uura, 6c. ) Pactum,

eum e

multitudinem, filii fcilicet naturales,

& promiffum fuum.

$À

&. multo ma

gis fpirituales, qui fun;

Confirmavit [wper caput gacob. )

In nub

fideles.

Conftituitin Jacob, non in Efau fra-

tre fuo.

& F

, Qua[r terre cumulum. ) Quafï ma-

Sic Italice dicimus benefi-

pline

gnum areng cumulum.

Ín Greco

cium aliquod, aut jus ptiinogeniturg

in alicujus capite conftitui : porre ;

Y ferre.

eft, óc x3 7ijc vj

? tapquam pulve-

capo .d' alcuno i. beneficio, o la prims-

23. lr ffellas exaltave feraen sliins.)

genitura.

(0)!

Extollere femen illius gloria, nume-

Q6. Agnovit eum in benedidlionihus

I "'u],

ro, opibus ; regno, victoriis, reli-

feis, &c.) Agnitio Dei non eftotio-

(

gione templi incl

fa, fed efficax, amorem fcilicet, fa-

morta

phetarum, &c. .

yti, oraculis 1)?0-

P

vorem, & benedictionem, bonorum-

0. Sin

ue cumulum fecum ferens.

Hereditare illos.) ^ Concedere illis

Bo )

quafi in hereditatem,

Dedit 1lli. bareditatem.) Heredita-

Patriarg

4 mari usque ad mare. ) À mari

tem illi tribuit in pofteris fuis.

Divifit 4lj partem in tribubus duode-

& egrult

mediterraneo ,. quod eft ad occiden-

, Magml

tem terre fan(te usqué ad mare mor-

cim.) Hereditatem , quam illi dedit,

"m,) (

tuum , quod eft illi ad orientem.

in duodecim tribus divifit, ac diftri-

buit. .

h&

Et a flumine.) Euphrate , vel certe

Deus lüc

Rhinocorura fluvio , qui terminus

27. Confervavit tl bomines miferi-

Tàm,

fuit terre fané(ta Auftrum verfus.

cordis.) Moc Jacobo tribuit Dominus,

Usque adtermimos terrs,) Palgftins;

ut femper aliqui effent pii, & fideles

cis.

l'iSquæl C

vel intelligit peculiariter terminum

in populo lfraelitico , licet pailim

lj ye,

Borealem Libani montis.

vulpus, & Principes peccarent per

24. 4» I[2ac. eodem modo feciz, oj

idololatriam , & alia. fcelera.

M!)yffs,

dicta.num. fIo.

Vidf:

Mmf?m

Cum eo inftaurans promiffiones Abra-

Dottento

Omnuis carnis, ) Qui non Deo tan-

NITER Qu

2

he'parenti ejus factas. ; Vide Genef,

e5

tüm, fed hominibus etiam gr :ti erant.

3' GLVO,

^

25. Beneditlsonem omnium gentium

Verficulus hic ex Greco fic verti-

qim, ) p

dedit illi. ) Deus fecit, ut ex Ifaac,

tur

edauxit ex eo virum mifericordia

£ Àmy

non ex Ifmael, nafceretur Chriftus,

Imvenientem gratiam in ocults ommis car-

215.

On Reue

Abrahg, & femini ejus promiffus, in

Qu verba optime conveniunt

Ms Y fäs |

quo benedicende, id eft juftificandz,

Jofepho; qui Pharaoni, & univerfe

qUæ hao

& falvandg erant omnes gentes.

/Egypto fuit gratus:

Hä:xl

AC À 'P- DUE- XLV.

e ia

C-K PäU : UOLV.

$ fetra,

"Aaron , €? Pbinees : de co

| patrem

, V..,De laudibus. Moyfi ,

t

ngre'gcztioæ; :

Coreé interempta.

minu:

1. T Mlectus Deþ , & hominibus Moyfes j cujus m

emoria in Exod.

II $.

benedictione eft.

tillite

. Similem illum fecit in g

loria San&torum , & magnificavit

.

in timore inimicorum, &

in verbis fuis monítra placavit.

'enienta

ecm

& juffit illi

jo

* Glorificavit illum in confpectu regum ,

Exod.

coram populo fuo , & ofte

ndit illi gloriam fuam.

'APUT

4. In fide , & lenitate ip

fius fan&um fecit illum , & elegit

6:7. &

t

eum ex omni carne.

"

H

Patun,

$. Audivit enim eum , & vocem

ipfius , & induxit illum

in nubem.

p jub)

n Efafti

6. Et dedit illi (1) coram

präecep'ta, & lcägem xkvitæg*& diíci-

us bentte

amentum fuum

& judicia fua Ifrael.

plinag , docere Japob teft

Lmogenitur;

Mmm mm 3

7. Ex-

N

j; r

TL

legitur : cor ad precepta.

(1) Coram pracepta. I» ed;r. Sir.

I K üjus imemoria in beneditlione eff.')

masdata dedit sl ad popälum [zmmx,

medidindt

n etoti-

Cujus i?eatta eft, felixque me-

A«o» &vTS.

ut eft in Graco, £verszharo aurw ?r,;»gg

fcïlicöïu a

moria.

Ma-

0. Similem :llum fecit im gloria San-

-Oftendit illy. gloriam fgam-)

E

t bonortit

jeftatis fue particulam — aliquam

?

i

Borum.) Fecit illum. fimilem fan&is

Exod..34.

Patriarchis Abraham, 1faac, Jacob, &c.

) Vercditte

& eorum glorie xquiparavit.

4« n fide.

) Fidclitate juxta illud

j (uiS-

Magnifitavit eum im timore inimico-

elogium , q

uod a Deo tulit Numet.

" du

I2. 7. Moyfes im omns domo mea fdf-

jm ii dedits

rum.) Quia per Moyfem tot prodigia

lffsus eff.

in /Égypto, & in deferto patrantem

fiz, aC (itttt-

Deus incuffit ingentem terrorem Pha-

Lenitate. )

Quia, ut ibidem dici-

tur, era? Moy[es vir mitiffimns.

M;n!! ï/!if!ï i'

raoni, ZEgyptiis , Amalecitis, cete-

Sanflum fecit illum.) Oxnavit illum,

Dominus

risque Chananzis Hebrxoium inimi-

*

& fan&tificavit fidelitate, & lenitate.

1ïit

cis.

J

& fide

la verbis fu. ) Werbo, & juffu

Elegit eum ex omni carue.) "xomti-

lict philm

bus hominibus, ut populi Dux effet.

Vs

Moytts.

ni-,

PCLC Arent

Meonflra placavit.

) Monftrofas, &

g. Andivit enim eum , 6c.) Fa

ert

portentofas plagas Deus ceffare fecit,

lares cum eo fermones milcuit, &

xaTtmauct, uteft in Greco.

cum.eo os dd. os locutus. eít.

In

Greco eft, sxóriot» dvroy TÀ/G Qevüg

T Deo H

m

.

2. Gi'oriþ'c:.avit las im cwzþeäuuke-

jmgt "

6ïïlfl

gum.) Pharaone /Eoypti, ÀAgag Re-

dur8, id eft, andiram fecit. illi "vocem.

T)

0

ü(« vettt

ge Amalech, Og Rege Bafan, & Se-

fmam ,

[ 4

eus fcilicet.

pferi

dit

on Rege Àmorrheorum , quos omnes

In nubem.) in c&ïigiflem

| fempörc

[

[

jj o

x

Mloyfes regnis privavit & occidit, ob

datz legis in. monte Sina.

ventt

f

quz magnam gloriam confecutus eft.

6. Legem vit«. ) Quz vite longa,

& mvel'

J«fft «li. coram populo fuwo, ) 1def

& felicis promiffionem habebar.

830

LIBRI ECCLESIASTICI

y. Excelfum fecit Aaron fratrem ejus, & fimilem fibi de

tribu Levi:

it ligat

x

9. Statuit ei teftamentum

cunqulr

geternum , & dedit illi facerdo;

I

L,'.:

4

l

tium gentis , & beatificavit illum in gloria.

tatis, 6

9. Et circumcinxit eum (1) zona glorive , & induit eum

ftolam glorie j & coronavit eum in vafis virtutis.

ortaia.

KExod.

1o. Circumpedes , & femoralia, & humerale pofuit ei ,

359

ginem.

28.35- & cinxit illum tintinabulis aureis plurimis in gyro.

11. * Dare fonitum in inceffu fuo; auditum facere fonitum.

16. N

in templo, in memoriam filiis gentis fuae.

ipfius ft

". $

12. Stolam fan&tam auro, & hyacintho, & purrura, opustex-

tile, viri fapientis , judicio , & veritate preediti:

n

fantto.

guratis

13. Torto cocco opus avrtivücis " gemmis pretiofis fi

in hga- |

19 F

ficut die

(:) Zona gï(griæ. Ip edit. Sixt. legzzur : zona jufhitiz.

:

Docere Jacob.) Ut lfraeliticum po-

lis fignificabatur , ob q

uam omhnes |

tificate -

pulum in legeinftitueret, quam a Deo.

eum honorabant, & reverebantur.

acceperat in monte.

Fortaflis vafa virtutisappellantur pre-.

Wansengestcas

Teflumentum fuum. ) Pa&um.

Pe-

tiofe veftes, quo fenfu infra num.

1p meny,

tiomina fjl

pigit enim Deus cum Abraham, Ifaac,

14. corona, five lamina aurea dicitur,

Jacob, Mofe, & Hebrzis, fe eisfore

opus virtutis. ltaque verterunt aliqui,

dibüs ifei

Deum, id eft, patrem, tutorém, &

mnflruxit eum apparatt opulento,

TUl reco

proviforem , hac conditione, fi ipfi

do. Circemmpedes, ) Grzce. woäxzign,

Oranspue |

leges fuas fervarent,

poderem , veftem ad pedes usque de-

?h mreptyj,

g^dicia [4a. ) Legem fuam, juxta

miffam.

Intelligit tanicam hyacin-

enfü, ut |

quam in dubiis rebusjudicandum eft.

-

thinam , quz Pontificis propria erat ,

C gt

"

Excel[um f'eczt.) Y'Lect, extu-

de qua vide I2xod. 29. 4..

qut red]

lit ad magnam in populo 4ignitatem.

Humerate.) | Ephod. five fuperhu-,

Tüm H()mi!

tferale.

Vide di&ta Exod. 29. n. 6.

Sinilem fsbj.) Similem Moyfi; po-

Cülpta,

nitur enim //Zi pro z.

Tintinsabulis.) |Nide ibidei

T4. Cro

Q. Staruit ei teflamentium 4te))zum.)

n. 22

32*

n di&a

dUI53, d

Pa&o, & promiffione eterna illi fa-

l1I. I» memmriam füis gentis fua.)

um of

cerdotium tribuit.

Ut populus hoc pulfu recordaretur

Outt, ,

Geziis.) lraelitice.

diving majeftatis, eamque reverere-

WQ, t ef

Beatifrcavit illum n gloria.) Ornatu

tur in Pontifice templum ingrediente.

di&a Emd

veftium gloriogfum, & quafi beatum

l9. $Grola; /4näam.) Intönigic fa-

E'ïfl'f 4

reddidit,

tionale, quod veftis quedam erat, &

etim lm

In gloria, ) Grece & s'z/moo'w'a.a ,in

pe&oris ornamentum.

erat

3 nl

«lecoro corporis ornatu.

Opus zextile virz

fapientis. ) À fztl)i-

Dacd ag

9. Zona gloris.) Cingulo eleganti,

enti artifice factum,

G[O)'i,z b

& pretiofo.

Judicio , &f veritate praditi. ) Mera

MOif

Stolam gloria.) Vefte, amictz , tu-

prudentia ,« & arte prediti ad. illud

Pt vj

nica, talari eleganti, pretiofsque.

texendum.

Del/f/l.:

Coroónavit eum im v afís 'virtuti.f.) In-

I3. Terro cocto, €c. ) - Vidg di&a-

def

ftrumentis veftium eximiis , quibus

Exod. 29. n. 15. ubi rationalis forma,

ejus virtus, id eft poreftas pontifica-

& materia explicata eft. .

» li

Cill

h mun

Qd

CAPUT XLV.

fbi de

in ligatura auri, & opere lapidarii fculpt

-isj- in memoriam fe-

facetdo-

cundum numerum tribuüm Ifrael,

14. Corcna aurea füper mitram ejus expr

—eH'a figno fanGi-

luit eum

tatis ) & gloria honoris: opus virtutis, & defideria oculorum

ornata.

;

fuit e,

.15. Sic pulchra ante ip

fum' non fuerunt talia ufque ad ori-

ginem.

16. Non eft in

fonitut

dutug illa alienigena aliquis

* fed tahtqm filii

ipfius foli, & nepotes ejus per omne tempus.

jpustere

17. Sacrificia ipfis confumpta funt igne quotidie.

-*8. " Com

* Lev.

plevit» Moyfes manus ejus, & unxit il]um oleo

ngratis

fantto.

9. 12.

jnlige

19. Fattum eft illi in teftamentum seternum, & femini ejus

stspcasurec d

ficut dies coeli ; fungi facerdotio , & habere lau

*

à

dem,& glo-

im Omne

rificare populqgu--fuum in nomine ejus.

repebantut«

20. Ipfum

Jlantorpre

lp memoriam.) Utfcilicet Pontifex

16. " lienigena 4!iquis.) Qui ex Aa-

ia uti.

ia dicituïa

nomina filiorum l1frael pretiofis lapi-

ronis filiis non effet,

dibus infculpta geftans in pectore, eo-

17. Quotidie, &?c.) Quod intellige

t aliqu

rum recordarétur , & facrificans ,

de jugi holocauftorum facrificio ,

eutt,

j mömdyg"h

oransque Deo. commendaret. .. Vel,

quod mane, & vefpere offerebatur ;

im memorium, refertur ad Deum hoc

INumer. 28. 3.

usque dt-

fenfu, ut fcilicet Deus videns Ponti-

18. Complevit Moy

f&: 'mdnm' ejm.)

m hyïC'm-

ficem

rationali

indutum ,

Tnemor

Mofes confecravit manus Aaronis,

opm etat,

*

quafi reddezetur filiorum Ifrael, quo-

implendo illas zrum oleo, quo eas con-

rum nomina gemmis. illis yidebat in-

fecrando perungebat, tum muneribus,

; faperhte,

fculpta.

l

& victimis, quas ipfe initiandus,

n

14- Coroza 4

ureas, &s. ) Etlamina

confecrandus pro Íua confecratione

Deo offerebat.

Hiftoriam, & ritum

jden (ida

aursa, de qua vide

num. 36.

.

quod. cap. 28.

confecrationis Aaronis in Pontificem

enlit /?»'l')

Super D7

tram ejus. ) .Pileum ejus ,

habes Levitici 9.

«cordaretur

five, ut eft in Greco, Gdarzz. VM1ide

19. Teflzmentum ateruum. ) Pactum

e reyere

dicta Exod. 29. num. 49.

&eternum.

Expreffa ffgno famtitatis. ) ln ea

Sicut diesceli. Perpetuo, & quan-

:nïlli

b

gt T*

enim laminaexpreffum, & infculptum

diu durant dies colt.

um 0

erat ,

SanGitas

Dosuno,

Vide dicta

Habere laudem. ) Officium Deum

Excd. 28. num. 36.

,)A fap('-

Gloria bomoris.) Orn

-amentum ho-

laudandi per hymnos,. Pfalmqs,& fa-

norificum.

crificia , &c.

Vera

Gleriffcare populum.) Benedibere po-

Opus 'virttztig. ) Vide dif(ta num. 9.

ïiti.

i

illudv

De[ideria oculorum ornata.) |Orna-

pulo; in Grgco enim eft, $vAoyeiv.

mentum egregium, quod oculos, &

Formulam benedictionis habes Num.

fijc did

6. 94. Benedicaz tibà Dominus , C& cu-

defideria intuentium ad fe raperet.

E

ylig £o7mP

15. Usque ad orzg

ffadiat te, €c.

ne mundi.

"

in(em. . 5Ab origi-

ls aomine eju ) In n

ïominew Aifuo. ,

822

LIRRIECCLESLISSTICI

20

20. Ipfum elegit ab omni vivente, offerre facrificium Deo,

te ani

incenfum , & bonum odorem, in memoriam placare plfoxpþ-

30

pulo fuo.

Yurm ,

21. Et

dedit illi in praeceptis fuis poteftatem , in teftamen-

en

45

tis judiciorum , docere Jacob teftimonia , & in lege fua lu-

cem dare Iírael.

here

INum.

22

*

uia contra illum fteterunt alieni ,

& propter invi-

&i*um

16. i. diam circumdederunt |ill

um homines in deferto , qui erant

n ipf

&3. cum Dathan, & Abiron , & congregatio Core in iracundia.

fecit,

23. Vidit Dominus Deus , & non placuit illi & confum-

ti funt in impetu iracundiae.

24. Fecit illis monftra , & con

fum,pfï.t illos in flamma ignis.

p

3s. Et addidit Aaron gloriam , & dedit. illi heereditatem ,

lat

& primitias frugum terrae divifit illi.

Vdl fe

46. Panem ipfis in primis paravit in fatietatem : nam & fa-

feiffe- A

-

crificia Domini edent, quse dedit illij & femini ejus.

Qitate,

fuiffe Y

3. Caeterum in terra gentes non haereditabit , & pars non

ratituti

eft illi in gente : ip.e eft enim pars ejus,

-& haereditas.

tus eft j

INum.

28. * Phinees filius Eleazari tertius.in gloria eft

, imitando

lolatran

95 7.

Num. 2

1 Mac

eum in timore Domini :

2 E

gli;&(xj(;';u

2. 26-poc eft, fuo Pontificio jure, & aucto-

lz iracundia.) lrati, & invidia tu-

Yéttere |

54-

ritite.

mentes , quod facerdotium illis non

"n Dü"f/l[')j

Qo. lg memorias.) Uï memorem

contigiflet.

:

Wn, que

uafi faceret Deum Po»ouli fui, & in

23. Cosfumpti [unt, 65c. ) '"Verrm

DI

Ó

gnum animi memoris beneficiorum

hiatu abforpti, N. 16. 31.

tit,

Det.

24- Mo/era.) Prodigia, miracula.

li re

- Placare,) Et ad placandum Deum,

25. Adgaidit Aaroz g!0ri4m.) Mira-

fü& Deo

& propitium illum reddendum popu-

culo in virga edito, cum floruit : ad-

Io fuo.

dicendo Levitas ejus minifterio : fu-

am hzreditatem, hoc eft, fuas. victi-

Diifrn per

OI. Íepraceptss fuss potcfLatem.) Non

a [*.'.tel

difpenfandi in lege divina, fed au*to-

mas, primitias, & oblationes ei at-

VOX ftye

ritatem illam docendi, & explicandi.

tribuendo.

26. Panem.) Alimenta.

tem lepi,

ln teflamentis judicicram. ) , Dicitur

./E'mf, üï

enim-Deuteron. 17. 8.

S; difficile , &Y

Q7. lm rerra gentés mon hæredimäii.)

POPQMS 1

ambiguum apud. te judicium effe pro[pe-

'Pribus enim Levi non eft, ut alie

tribus , fortita partem terre promiffz,

137

xeris, G

Vezies. 4df4:erdate: Levi-

1 T'&co

dicp gemeris, & ad judieez, qui fuertt

nec poffefliones agrorum habuit, ut

Hllo rempore , quarefque ab ess , qui indi-

fzpe di&um eft fupra.

9 füe.

ijä eff ezim pars äjwö & baredita:.)

aäctit.tte

cabunt tibi judicii veritatem.

h (-'4,":::'1 :

.

l

Tefimosnia.) Divinam legem. .

Ipfe Deus, qui eos facrificiis, obla-

Lucemdare If[rael.) Legem divinam

tionibus, & aliis. hujusmodi | facris

Fg.u ]

proventibus alit.

E

) äg:i';*ag

proponendo, eamque explicando.

t4vjt

r |

22. Alieni.) Ad quos facerdotium

28. Tertiws im gloría. ) F'uit enim

&or pertincbat.

Phinees tertius fummus facerdos.,

LA

-

*

CAP UT XLV.

833. |

29- I';,t flare in reverentia gentis: in bonitate ,

im Doo,

& alacrita-

te animae fucze placuit Deo pro Ifrael.

o ov

430. Ideo ftatuit illi teftamentum pacis , principem Sancto-

eftamen-

rüm , & gentis fuze , ut fit illi , & femini ejus fgcerd*oü-i di-

3

gnitas in aeternum,

-

e (05 l

41. Et teftamentum Davi

d regi filio Jeffe de "Tribu Juda,

haereditas ipfi , & femini ejus, ut daret fapientiam in cor no-

ter in

ftrum , judieare gentem fuam in juftitia , ne abolerentur bo-

qui enut

racundi

na ipforum , & gloriam ipforum in gentem eorum seternam

fecit.

' confütt«

vnadgns s

CA.PU'F

xditatett ,

Laitaudo eum i2 tumore Domint.)

30. Teffamentum. pacis. ) Pacis, &

Wel feníus eft, Phinees imitatum

profperitatis , ut. pàce, & felicisate

fniffe- Aaronem avuin fuum, in fan-

Írueretur.

m & fa.' |

&itate, & timore Dei, vel. fimilem

Princpem fantloruss. j Sacrorum ,

us

vel facerdotum , ut fummus ellet fa-

fuiffe Moy(i, cujus mentio facta fue-

La 000

rat initio capitis ; ut.enim IMoyfes ul-.

cerdos, -& princeps facer in Ifraelz

a$

tus eft idololatras, ita. Phinces ido-

Ig eterwuss) Guamdiuduraret. lex

: ia

lolatram , & fcortatorem interfecis ,.

vetus, & Judaifmus..

Num.25. 8. Im Grxco eít, i» ro

3I- Ef feffamemttm David.) Pro,

Q 9

qAGc at-durdy &v Gof xvels, quod.

ficüt teftantentum David, quafí dicat :

/

TO

vertere poílis, czre zelatzs eff iz timo-

ficut. & Davidi promifit regnum per-

ye Dozni, Ícilicet zelo in. fornicari-

petuum, fic Phinees. facerdotium in

ipm il 108

um, quem confodit exardefcens.

zternum.

7 Tars

.29. Szare. j Stando, vel cum fte-

Hereditas ipft . €8 [emin: ejus, ) H-

^

tit,

reditarium

facerdotium - fuccelfione

,

lo revertgtia gentis. )

Ut in g'er-ïte

l

a. miracit

transmittendum.ad filios, & nepotes,

füa Deo, & fibi reverentiam faceret

ur etiam regnum.: erat liereditarium.

rum. .MiM'

zelo fuo, ut non auderct ultra a Do-

n Hormïï d

No-

Ur daret fayientzam in cor nofirumG )

xoifterio : *

mino per idololatriam deficere.

Ut.Phinees & facerdotes fapientiam

fter Interpres legit, £yreom$ , queg

t füas vlu "

vox reverentiam fignificat. Nunc an-

docerent lfraelitas ;; David' vero, &

uriones t 7

Reges jufte judicarent.

temlegitur éyreom? , id. eft. m eonver--

ffone , five defe&ione, cum : fcilicet

Bona ip[orum.) '"Yam Phinees, &

populus fe ad idola convertit.

Davidis , quam. popali Ifraelitici.-

-n;al;tredimäif : J

Intelligit beneficia a Deo ineos col-

et, ur af

Àn bonitate, 67 alacritaze anime fua.)

Jata.

"

In. Grecoeft, s £onirate alacritatisam-

". ol

ma («e, hoceft egregia, & preflanti

Gloriam ipjormm.) Dignitatem, &

m j

poteftatem ipforum.

alacritate, & zelo fuo.

n

Placsit Deo pro I/7ael. ) Placuit Deo,.

JKrernam.) Ut ipfiä,. dum: viverent,,

obia-

& illum Ifraeli placavit.

ln Greco

tnücl iïls

maneret , & illis extinctis ad. filios ,

faci

eft, /EiNacuro nt

& pofteros perpetua fucceflione trans-

j

cavit zro Mraef.

er 78 lïa"goaiä.?s.; Plfï'

iret'.

Y fait gin

Nnnnu

Bih. czm. Com. Menoch. T. IV,

1: fa.

L

854

LIBRJI» ECCLESIXASTICI

CA PUT:-::XEVE

7

pei*äi

Laudes S'ofue , Caleb , & Samuelis.

$d

1. É'Ortis in bello Tefus Nave., facceffor Moyfi in Prophetis ,

pugna

3

qui fuit magnus fecundum nomen fuum.

)

"

P

'A

*

:iaximus

in faluatem electorum Dei

»;

,expugnare infurgen

lius Je

3

pecca

tes hof'es , ut confequeretur haereditatem [frael.

3. Quam gloriam adeptus eft in tollendo manus fvas, &

IQ. .

10 fex

»

ja&tando contra civitates rhomphaeas ?

4. Quis ante illum fic reftitit? Nam hoftes ipfe Dominus

en,

I) perduxit.

*

ITLI

*Jof.

fenetl

5. * An non in iracundia ejus impeditus eft fol, & una dies

1914* facta eft quafi duo.

terme

6. Invocavit Altifmum potentem in oppugnando inim'cos

:

fanläo

undique , & audivit illum magnus , & fanttus Deus in faxis

;

grandinis virtu:is valde fortis.

)

7. Impe-

ptü

1

(1 ) Perduxit. J edit. Six?. legttur

percuffit.

pullule

Efus Nave.) Jofue filius Nun,

j^8ando .. .. rbamp/ma:.)

$alium

t

vibrando.

i

ut paflim appellatur in. libro

ejusdem nominis, & alibi.

4. Quis ante illu

o fic rqüit;/ ?) Quis

]* In

Succefr Moyf? :2 Pr phetis. ) Fuilt

ex H«ebrzis ducibus, qui fueru..t ante

joiue, quales fuerunt Moyfes, & Pa-

enim fucceflor Moyfi in populi gu-

ln df[n

bernatione, & in fpiritu prophetico.

triarche ,. aufus fic ut- Jofue contra

Pfïd;d

Itaque fuit. in prophetis, hoc eft, unus

hoftes in acie ftare , & manus con-

ferre ?

$ E

ex prophetis.

at de C

Fuit magnus fecumdum momen [unp.)

Heflés ipfe Dominss. perduxic.) .1n

SE Cf g

manus Jofue, illosque ei tradidit.

ficant.

Jofue enim, & Jefug falvatorem figni-

bis eff [

S. In iracundia, ejus. ) Id eft zelo,

Qbedivis.

Q. Maxizius imfalutem ele &arum,ö' c.)

& ira contra hoftes Dei.

? Mj

Jofue quoad; nomen magnus fuit , fed

Impeditus eff fol. ) INe progred&re-

Litis, &

iajor, immo maximus in preftanda

tur ; dixit enim Jofue: Se/ cozzra Ga-

qm:m à

Ifrael falute, quemadmodum nomen

baom nemovearis4 6c.

i&ie Nu

ejus poHicebatur.

Una dies fatta eff quafí duo, ) Duplo

Sre

Hareditatem Ifrael. ) "T'exram Cha-

fere longior folito.

3

Atént (

ningam populo promiffam.

Trojjj,,

. la fodlesdo manus jïta:. ) Eas ad

6. I» [axis grandinis.) Vide hifto

feriendum elevando.

Vel alludit ad

riam Jofue ro. rT. ubi habemus mifiíle

PU]Um ifr

Ulürmo

primam ]Jofue expeditionem contra

Dominum fuper hoftes Ifraclis lapi-

Hai, que habetur Jofue g. 26. ubile-

des magnos de c«lo, &c.

P f*ffrin ,

k Inütmu

gimus: Jo/zge vero mim comtraxit ma-

Virtutis valdefortis, 6c. ) Exat enim

num, quam im fublime porrexerat ; te-

grando adeo potens, & v dida, ut ho-

»&Jogp

mens e'ypeum, donee tmterfigerentur omnes

mines, & jumenta fterneret, & oc-

babttatores Hai.

cideret.

liþ

&tàt fu

ht Püþu

*

QCIAPUTS/.XLV

835

7. unpetum fecit contra gentem hoftilem, & in defcenfu

perdidit contrarios.

8. Ut cognofcant gentes potentiam ejus, quia contra Deum

yhetis ,

pugnare non eft facile.

Et fecutus eit a tergo potentis.

é

9. * Et in diebus Moyfi mifericordiam fecitipíe, & Caleb fi

E Numn

lius Jephone , ftare contra hoftem , & prohibere gentem a 14. 6.

Yürgen-

*

peccatis , & perfringere murmur malitize..

ro. Et ipfi duo conítituti, a periculo liberati fünt a nume-

fcas, -

ro fexcentorum millium peditum, inducere illos in haeredita-

fém , in terram quae manat lac, & mel.

Dofnti

1ir. Et dedit Dominus ipfi Caleb fortitudinem , & ufque in

vna dits

fenettutem permanfit illi virtus , ut a(cenderet in excelfum

-

terrae locum , & femen ipfius obtinuit hzereditatem:

nm:cos

12. Ut viderent omnes filii Ifrael

.

, quia bonum eft obfequi

n faxis

fantto Deo.

15. Et judices finguli fuo nomine ; quorum no

:

ptum cor, qui non averfi funt a Domino.

n eft corru-

7 Impe

r4. Ut fit memoria illorum in benedi&ione, & offa eorum

; P

pullulent de loco fuo :

) Galim

Gu

^ Nnn nri *

1Is. Et

7) Quis

7. Llnpetum fecit , €5c. ). Grando,

fedare conantes, idque Dei henefïdïo

yel Deus grandinem mittens.

lg de[cem[z.) ln defcenfu Bethoron.

volentis illos inducere in terram pro-

)VIQCS, v

miffam. Velfenfus eft, liberatos a

o[ge conm

Perdidit conzravios.) Hottes Jofue.

periculo, id eft a. morte, quam reli-

manus COf

8. Ejw:. ) Dei, qui grandine pugna-

qui in deferto oppetiverunt.

bat de colo.

II. Permanft il virtus. ) Grace

,r![yxl'/ ;

)In

Seczrus ej? 4 ftrgo Patm'ti:w) Secu-

jox3g, robur corporis.

gradidit

tus eft Dominum potentem, illique

du excellzm terra locum.) In Hebron.

:bedivit.

"m ao«

9. Mifericordiam fecit. ) Opus pie-

Vide Hiftoriam Jofue cap. 14. num.

6. & fequentibus.

tatis, & in Moyfem, & in populum,

Obisui baredizarem. ) Hebron ,

t Ggred"c'

quem a. murmure

compefcuerunt.

ul cintra V

Vide Num. 14. $..

re hereditario,

quam fuam fecit , & fuis reliquit ju-

Stáre coztra äofmz.) Suadäntes, ut

flarent contra hoftes Chananzos.

I3. J«dices fizguli fuo momine. ) Sin-

fh"!) DUPIO

guli viritim, (&.nominatim,

Probibere gentem a peccatis.) Et po-

fh

pulum lfrael à peccato ditfidentiz ,

Quorumm mon eff corruptum cor. ) Qui

Vide "i

ie

j

$.

& murmuüris revocantes.

corde perfecto Domino fervierunt.

n

(radis 1*

Perfringere PIHZ um m:z!ifiæ..') 'S.eda.

I4. lr /.) In Gr&co eft, ss, ffe,

re murmur malum, malitiofum.

utinam fit.

1O. lp/? dme cowffirsti. ) |n Greco

Offz eorzm pullalent de loco fuo, 6fc.)

æ: Ergc en'] "m

eft, 3vo 3»-78'g y cum effea duo tautum,

Quafi dicat : offium, id eft fepulchri

jlida, 5 *

