Interdum domina;ur homo

1. Iau

10. Vidi impios fepultos: qui etiam cum adhuc viverent,

füb fole, :

in loco fanéto erant, & laudabantur in civitate quafi juftorum

& hoc folt

operum : fed & hoc vanitas eft.

fu. quo

rr. Etenim quia non pro

fertur cito contra malos fententia;

16, Ea

abfque timore ullo filii hominum perpetrant mala.

gerem df

12. Attamen peccator ex eo , quod centies facit malum ,

diebus , d

& per patientiam fuftentatur, ego cognovi, quod erit bonum

. Ri

timentibus Deum , qui verentur faciem ejus.

homo inv

13. Non

quanto pl

mus preterita, ex quibüs facere pof-

cogetur, nec bonis , aut malis arti-

Dd » ettar

bus patebit illi effugium.

femus conjecturam de futuris, & ip-

lass m

fatutura funt adimodum obfcura, cum

Q. Im cunfílis operibnus. )

Ad oþera

incertus fit eventus, qui bonus, aut

omnia confideranda.

erit, licet &0

lp malwn fuum. ) Ejjus, qui domi-

It n ha i

malus eife poteft.

8. Prebihere fpiritum. )

Chaldea

natum patitur , ut accidit fub tyran-

téntiam ; it

paraphrafis clare ita 'explicat : — Noz

nis.

ijjus etiam , qui dominatum

Téntbene, $

exercet ; nam frequenter qui impo-

eff vir, qui imperet ;/þirimi animas, uf

lIno témpore

probibeat animam vitalem, me exeat a

tenter , & tyrannice dominantur, fibi

-

tis Cüique re

fpiriti bominis.

exitium , & perniciem creant.

ütle. eri

tramque explicationem admittit tex-

lz die mortis.) Utillam prohibeat.

»

QUm pecean

legruente bello.) Quem morbi, &

tus Hebraicus.

Cmitim rey

mors ipfa, immo Deus per morbos

10. Impi.o: fepoltos. ) Ho

norifï;c :

13- Ngn /ll

Hoc au-

& magno funeris fumptu.

contra illum commovet.

ebfæ() e& J

tem tempoóre non eft locus quieti ,

In loco fantto erant. ) Optimorum,

t Prplang 4l

fed inftante. confli&tu neceffe eft in

& fanctorum Principum loco habe-

Tie, ftaqlle

Ali-

bantur, & predicabantur ab adula-

pr&lio vel vincere, vel mori.

mus» et :

qui de bello tentationum intelligunt ;

toribus, quafi jufta effent opera eo-

Wt P'edidto

alii de bello proprie fumpto, quod

rum , velfacro aliquo iminifterio fun-

14 F zzm'm

gentes.

concitet "'yrannus aliquis, aut prin-

ü li8,

ü

Cceps contra legum fuarum transgref-

Sed & boc vanitas eff.) Cum potius

Prdï'idöllti;gm

fores ; tunc enim nulla fpiritui qui-

fpe&anda fit retributio , qux illos

apnofeir.

manet poft mortem.

entdnge

es effe potefít, dum fe a noxiis peti-

tile

veri

tionibus

fecurum reddere conatur.

I2. -ttamez peccator , €&c. ) Quam-

Cügmf

Poteft etiam totius verficuli fenfus

vis peccator permittatur centies im-

pie agere, & tamen feliciter illi ce-

.Ve[ yanitds e)f

effe in hominis poteftate fpiritum ,

D quaf n

id eft iram Regis prohibere ; nec ha-

dere, quid inde boni, quid lucri re-

bet homo poteftatem in die mortis ,

portabic ?

I 5' Lü;gd ",

$uflentatur ) "Toleratur.

dvet Epi ^

fi eum Rex occidi jufferit, & ingru-

UET

ente beirlo etiam invitus militare

Ego cegnevi, Ge.) U: impiis male

uperHUiS m

CAPUT. VII.

515

teft nurtio,

13 Non fit bonum impio, nec prolongentur dies ejus, fed

rium, nec

quafi umbra tranfeant , qui non timent faciem Domini.

ingrüente

14. Eft & alia vanitas, fuper terram.

Sunt jufti, qui-

bus mala proveniunt, quafi opera egerint impiorum : & funt

| in cun(lis

impli, qui ita fecuri funt, quafi

| juftorum fatta habeant : fed

vtur homo

& hoc vaniffimum judico.

15. Laudavi igitur laetitiam, quod non effet homini bonum

c viverent,

füb fole, nifi quod comederet, & biberet, atque gauderet:

[i juftorum

& hoc folum fecum auferret de labore fuo , in diebus vite

fuse, quos dedit ei Deus fub fole.

$ fentenza,

16, Et appofui cor meum, ut fcirem fapientiam, & intelli-

gerem diftentionem , quae verfarur in terra : eft homo, qui

cit malum,

diebus, & no&tibus fomnum non capit oculis.

erit bonura

17: Et intellexi , quod omnium operum Dei nullam poffit

.

L]

&

homo invenire rationem eorum, quae fiunt fub fole

Pt Not

quanto plus laboraverit ad quaerendum, tanto minus inve-

fe noffe, non poterit reperire.

üt malis atti«

niat : etiam fi dixerit fapiens

T ft

d

"5

CAXPDI

Guspamaecuee

l? ) M opti

erit, licet eos Deus aïliquamdiu' tole-

aut afferendis divinis judiciis, & ar-

ret in hac vita, & expectet ad poni-

cana rerum humanarum providentia.

Er bhoc folum fecum auferet. ) In

idit Jub tyrte

tentiam ; ita bonis, qui Deum ti-

Nul-

j domintum

ment bene, & profpere erit in novif-

Hebrzo eít, 2ec adberebzt e;.

fimo tempore, cum Deus pro meri-

lum alium ex rebus temporalibus

yer qui impo

fructum carpet , aut percipiet, quam

jminaatur, It

tis cuique retribuet.

Vel bonum,

1 g[edüt.

& utile erit, fi eos ftatim corrigat,

earum ufum ; non tamen negat huic

cum peccant , ut in rectam virtutis

bono ufui ulteriorem mercedem de-

| adaitrit 6*

femit:m revocentur.

beri in alia vita.

:

13. Nozm fit bouum impio, .ö*v.) In

16. Er appofui cor meum,€c.) Nide

) Honorift

Hebrzo eft, Bozoz 402 erit mpio, &

fupra cap. 1. num. 12.

zom prolongabit dses

fine imprecatio-

?Uöptimorum ;

ne.

D'iffentionem.) Occupationem, quid-

1taque quod in no(tro textu ha-

uid fcilicet animum. diftinet, & an-

m Joc0 hibe-

alule

bemus , eft potius ejus, quod fucurum

xia folicitudine exercet.

r a

- eft, predictio, quam imprecatio,

Jent oj 87

Sommmum noz caþit aculi,s.) Solicitu-

14. anitas.) Mulgi deceptio, quod

dinibus , & curis fomnum eripienti-

viniltrio P

ex iis,' quz cernit, judicat, nec Dei

bus, ac prefertim cupiditate res arca-

tiils

providentiam in hac . inzqualitate

) Cunp

nas inveftigandi, & cognofcendi.

Jlo8

agnofcit.

Huic interpretationi con-

17. Nullem poffit bomo imvenire va-

, ( l

fentanee vertit Symmachus ; Ef 4;f-

tionem.) Exacte fcilicet cognofcere :

fícile cogmtu, quod fft [uper rerram

funt enim arcana divinez providentiz,

fft, Quäm-

jme

vel vanitas eft, quod fecuri vivantin-

que nos potius vult Deus venerari,

.',IVCW'WS .

'

J &

iLxRi, quafi femper profpere fint acturi.

quam fcrutari. Izveffigabiles,' áyskix -

Jicitet !

"

»íagon "vi& e€jus. Rom. I1I. 33.

IS. Laudavit £gutur, €&c.) Non

quid lacri æï

favet. Epicureis, fed revocat homi-

EHam[fl dixerit /kpien:. fe noffe, & c.)

nem ab inutili mentis curiofitate, &

Fallitur fcilicet, aut fallit ; neque

£ur

mi

fuperfluis | moleQilS ! in inquirendis ,

enim in fecreta illa fe penetrare poteft.

fc impi

516

LIBRIECOLEBESSLrASTES

C AUPU TOX

, Nem

düciam«

Nemo fcit, an Dei odio, vel atmore fit dignum : quod eadem cun-

s. Vi

Clis bic eveniunt , & cum pof? banc brevem , C? incertam vitam

nihil 209

qon re[let tempus operandi , monet, eunc operibus inflanter. in-

oblivioni

6. Amo

cumbendum ; C? licet Japientia preflet fortitudini ,

| in

nec haben

paupere tamen mon afhmatur.

geritur.

i. Mnia hzec tra&aviin corde meo, ut curiofe intellige-

". Vadi

rem : Sunt juíti, atque fapientes, & opera eorum in

Cum gu

manu Dei: & tamen nefcit homo , utrum àmore, an odio

j

$. Omn

dignus fit: .

Capite tuo

2. Sed omnia in fu:urum fervantur incerta : eo quod uni-

9. Peif

verfa s&eque eveniant jufto, & impio : bono, & malo : mun-

E

do, &immundo: immolanti victimas, & facrificia contemnenti:

ficut bonus

E Hs:j.u& |

, fic& peccator ; ut perjurus, ita & ille qui ve-

rum dejerat.

vivendi fpei

3. Hoc eft peffimum inter omnia , qua fub fole fiunt, quia

Mirer ef

Adigialis ]

eadem cuné&tis eveniunt, unde & corda filiorum hominum

WUr, Que

implentur malitia ,

& contemptu in vita fua, & poft, hæc ad

(u, & vil

igferos deducentur.

Até Cülyig

4. Nemo

Hto, dum

Wépto,

Y

$ P'rvegi

T curiofe intelligerem.) $ymma-

fe juftum effe.

Vide Tridentiaum

iutos, E*. T

Y

chus habet, «z veztilarem uzi-

Sell. 6. cap. 9. & can. 13.

Q. Unuivería eque eveniagt, G'c. )

Ongum, &

-z)cr'/;a.

Permittit enim Dominus zizania cre-

Mirtgjsy

In manu Det.

Nihil quid,

In poteftate, & pro-

fcere fimul cum tritico usque ad mef-

Vr de poy

tef(tione divina

vel effe opera eo-

fem, uteft in Chrifti parabola Matth.

rüm in manu Dei, eít rem elífe nobis

Tveletur -

inexploratam, & foli Deo cognitam ;

I3. & profpera eque, ac adverfa

glficatu

indifcriminatim bonis contingere, &

£Cundum

fic ltalice dicimus aliquid effe in ali-

malis.

cujus pectore, id eft, cognitione, &

3. Hoc eff pejimun;.) Difficillimum.

äï'limam, ó

arbitrio.

S$ic intellexit Chaldeus

TI0M6S d

intelle&tu, moleftilfimum, & etiam

quæ remüv

7*f5 inquit, & faprentes traditi. fugt

periculofiffi(mum, cum ex eo multi

n manu Domini, $ ab eo deererum cfd

V.el'i, fed

anfam arripiant non agnofcendæl di-

! toti «

emne , quod erit 12 dicbus eorum.

vin£ providentiz.

AVer,

Et tamen nefcit, 6e. ) In Hetreo

Malitia. ) Omni genere peccato-

eft, etzazs amorem , 65 odium nefciens

rutim.

Nn jj

bomo.

Centemptu. ) Divins 'juPcitiæ ; cam

&if b

Nefcimus, an digni fimus

Wetitoris :

amore , vel odio, quod non folum de

gladium vinditdtz a Deo exeri non

amore sxterng przdefítinationis. ve-

videant.

quoi f e

rum eft, fed etiam de amore fecun-

Et poft bec, €ic.

k) Quaü,dicat, quod

a

lfUiænj

l'C di&ebat

dum przfentem juftitiam ; nemo enim

illis occafio eft ruinz, &

.

præcipitis

"o datys

cafus ininfernum,.

Ícit cesto. fibi remü-ï'a effe peccata, &

N

6, Ániy

r

CAPUT ix

51

4. Nemo eft, qui femper vivat, & qui hujus rei habeat fi-

duciam« melior eft canis vivus leone mortuo.

[2 77

5. Viventes enim íciunt fe effe morituros , mortui vero

!9) t

nihil noverunt amplius, nec habent ultra mercedem : quia

n(hznïer il

oblivioni tradita eft memoria eoruim.

i, ii

6. Amor quoque, & odium, & invidisee fimul perierunt ,

nec habent partem in.hoc fzeculo, & in opere, quod fub fole

geritur.

e Intellige-

3 eorurm J

7. Vade ergo, & comede in leetitia panem tuum: & bibe

cum gaudio vinum tuum , quia Deo placent opera tua.

e, an odio

8. Omni tempore fint ve

í

ftimenta tua c.ar;dida., & oleum de

Capite tuo non deficiat.

quod uni-

9. Perfruere vita cum uxore, quam diligis, cun&is diebus

lo : mur-

vitae

ETU 3

ntemnenti:

rum eft hec omnia ceffare, quia ca-

lle qui ve

de Hujus rei. €5c ) id eft, femper

vivendi fpem habeat.

davera necamant, nec oderunt, nec

Melier eff canmis wvivus ieone ynorttuo.)

invident ; quemadmodum nec aman-

funt, quia

tur, nec illis invidetur.

Adagialis locutio, qua fignificari vi-

hominum

detur, quemlibet pauperem, indo-

7. Comede inlatitia, &fc. ) Quomo-

€um, & vilem hominem vivum prz-

do hzc intelligenda fint, patet ex fu-

poü heec a

Ítare cuivis diviti, erudito, & hono-

periori c. n. 15. & ex c. 2. n. 24. & aliis

rato, dum viveret, fed nunc € vivis

fimilibus fupra explicatis.

4, N

€re pto-

Q»ia Deo placent opera £24.) Quia

---.--

$. Viventes enbn [ciunt fé ejfe mori-

Deo hoc; gratum eft, ut fcilicet co»

Tridentionm

zuros.. E ideo poffunt fe ad iter illud

medas,-& bibas, &c. & congruit

longum, & perpetuum prgparare.

cum €o, quod dixit c. 2. n. 24. 1

I u

boc de manu Des eff quali dicat; ideo

Uflï;; Atl 4 U[' )

Mortui vera iibil noverumt amplius, )

us aizania It«

Nihil quidquam eorum, quz hic agun-

Deus hec bona tibi dedit, ut illis frua-

tur de novo difcere poftunt, nifi eis

ris, & hoc illi gratum eft. Vel certe

gsque admel-

mbolaiïl;ltd?.

reveletur: vel certe per mortuma fi-

particula caufalis, Quia, accipienda

gnificatur potius.conditio hominis

eft pro conditionali, hocfenfu ; S;

aC adxffrlä

fecundum corpus, quam fecundum

Deo placent opera inua, id eft, t1 qu&-

continget^

b

animam , & fic etiam fequentes ra-

fivifti primum regnum Dei ; & jufti-

tiones accipi poffunt, non quod illa,

tiam ejus: adjice infuper ex Dei dono

ifcillimut

fradum aliquem voluptatis ex cibo,

uftl , &

etuum

que removentur, competant cada-

: mzlki

veri, fed quoniam competebant o-

& potu, &c.

ds di«

lim toti compofito, cujus hoc eftca-

$. Ormni tempore fimt vefiummtnta tua

agnofcen

Qaver.

candida, £/c.) Meftis candida fignum

Non babent ultra mercedem. ) INam

eft latitig , ut etiam capur oleo, id

merg pecC&ïO-

etiamfi bene operari poffent, tamen

elt, odorato nnguenro perfufum. 1ta-

"

que fenfus eft: hilaiis efto, non male

'ua*].:iæ ; j

cuim

meritoria illa opera non effent, eo

]

'efi t0n

quod fint extra merendi ftatium,

cultus4 fordidatus, triftis, fed quod

j &&

Oblrvioni tradita eff memoria eoium.)

fuperiori monuit verficulo , Comede

:2 detitia, &C.

£ab quod

Sic dicebac David. Pfal.30. 13. 05/7-

Lafl,di

lpm

quoni datus [um zanquam mortuns a corde.

9. Vita infflabilitatis tua. ) Vitg ine

r

..6. dmor quogque , & -qldium,.ö' e Ve-

Qabilis tug, fragilis, & caduce.

*

QEF

518

LIBRI ECCLESIASTES

ETE

vitae inftabilitatis tuze, qui dati funt tibi fub fole omni tem-

pore vanitatis tude : haec eft enim

| N

pars in vitas & in labore

Y

tuo, quo laboras fub fole.

10. Quodcumque facere pote

ft manus tua, inftranter/-ope-

quoqo

- non f

rare, quia nec opus, nec ratio, nec fapientia

, nec fcientia

I |

erunt apud inferos, quo tu properas.

11. Verti me ad aliud , & vidi füb fole, nec velocium effe

OT pr

- ]

curfum, nec fortium bellum , nec fapientium panem , nec

do&torum divitias, nec artificum gratiam : fed tem

peccayt

pus, Ca-

fumque in omnibus.

12. Neícit homo finem fuum fe

d ficut pifces capiun:ur ha-

mo, & ficut aves laqueo comprehenduntur , fic capiuntur

Supienti

homines in tempore malo, cum eis extemplo fupervenerit.

- ffendum

13. Hanc quoque fub fole vidi fapientiam, & probavi ma-

butnlia

*

ximam.

u

I4. Civitas parva, & pauci in ea viri, venit contra eam

rex magnuS, & vallavit eam,

extruxitque mqnifiones per gy-

—

rum, & perfe&ta eft obfidio.

]

r5. Inventufque eft in ea vir pauper, & fapiens, & libe-

4. o

Tav

as

Tempere 'vanitatis tus. ) VMide dicta

Sapientimm pantz, 65c.) INam fepe

———-

fupra c. 7. n. 16.

apientes, & do&trinis exculti cum

praferum

H

amplius ec

Hec eff enim pari,

&«.) Vide di&a

paupertate Juctantur,

,

fupra c. 2. n. ;IO.

rtificum. gratiam. ) Nlon femper

10. luflamter operare. ) Dum vita

qui artificiofum aliquod opus elabo-

U

Plleizti.am (

fuppetit, & vires futficiunt, alacriter,

rant, laudem confequuntur, & gra-

& (trenue negotiis te impende, que

tiam magnatorum.

qui fieri ]

pre manibushabes, & qua confenta-

Sed rempus cafumque . im omnibus. )

tum preft.

nea funt tuo ftatui,

Veriffimum eft, plurimum ineffe mo-

peris fpi

Nec opas.) Nonerit locus poft inor-

mentiin articulis temporum , & op-

Ruditetur,

tem ag'grediendis negotiis.

portunitatum, multaque fortuito mor-

171 Vfräc

Nec rati0. ) Gr&ce Aoyic'u0g cogi-

talibus evenire, quz tamen omnia

j llentis. l

tàtio, & xítimatio rei, aut delibe-

divina providentia reguntur.

meretur, 1

ratio aliquid faciendi.

I2. Frmewe[uwm.) lempus autdiem

Tatug Civi',

Nec fapiemtia , nec [cientia. ) Non

mortis.

Tibit, qus

erit poft mortem locus fapientiz, aut

Capiuntur baminet d5 £empore malo. )

mmn'i Cui

prudentie , aut fcientie , induflrie,

Supervenit 'enim mors improvifa ,

,

Cuenu, ;

callide, fapienterque agendi. ;

cum imparati funt.

'dpiens, du

II. Nec velecium effe cur[us2 , ) Nec

I3. Hazc .. . fapientiam. ) Quam

UT

velociffiinum quemque pre:nium ve-

ftatim commemoraturus eít, illius

patta,

locitatis auferre: accidit enim aliquo

fcilicet pauperis, qui urbem ab obfi-

Ominum :

cafu vel hominum malignitate, ut il-

dione liberavit.

Ulug I&g

lud non confequatur.

15. Er nullus deimderecordatus eff, 6c.))

[]

" Nec fortium: belium, ) VMictoriam in

Ita enirn non infrequenter accidit, ut

W. Qu

bello.'

benefactoribus gratia non habeatur ;

h, Ptrdo,

Euj

CAPEUT IX. —&AX.

519

ini tem-

ravit urbem per fapientiam fuam

n labore

datus eft hominis illius pauperis.

, & nullus deinceps recor-

16. Et dicebam ego, meliorem effe fapieütiam fortitudine:

tf 0pe-

quomodo ergo fapientia pauperis contempta eft, & verba ejus

k

fcjentia

non ífíunt audi:a ?

17. Verba fapientium audiuntur in file

ntio, plus dune cla-

"um efTe

mor principis inter ftultos.

, f

I8. Melior etft fapientia, quam arma bellica: & qui in uno

peccaverit, multa bona perdet.

n, C

DAPUT X

r he-

Sapientis a. [lulto differentia : tentationibus potentis [piritus refi-

fa

apiuntur

enerlt.

ffendum : de. flulto , ac. fervo elevatis, & divite , ac principe

bavi ma

bumiliatis : occultus detraclor ferpenti comparatur : de vrege

puero, G principibus ane comedentibus , neque regi ,

ira Cam

neque diviti detrabendum..

sper g

Ufcae morientes perdunt fuavitatem unguenti: Pretio-

nM

fior eit fapientia & gloria parva, & ad tempus ftultitia.

)

& Iibe-

i

a lllius.

faV

2. Cor fapientis in dextera ejus, &cor ftulti in finiftr

sl

- Seäd

Nam fspt

przfertim . fi pauperes fint, & nullum

dixerim unum fapientem toti urbi fa-

xculti cum

amplius commodum ab illis expecte-

lutem afferre poffe ; athoc ita eft in-

tur.

telligendum , fi fapiens nihil, quod

(on fenpr

|16. Et dicebam ego meliorem effe fa-

fui officii eft, negligat, neque a recte

Opus C]dh()'

pientiam, €5c. ) lntra me cogitabam,

rationis, & fapientis preceptis vel

ür, & gra-

qui fieri poifet, ut cum fapientia mul-

minimum aberret; nam unum aliqua

&v

tum prz(taret fortitudini ; tamen pau-

in re peccatum bonuin rei exitum

Ex Hebreo verti

; ao )

peris fapientia negligeretur, & non

fruftrari poteft.

p inelle m

audiretur.

pOtefï': Peceator umus perdet mulrum

am, & P*

&onum , qu& videtur effe antithefis

'17. Verba fapientium andiuntur i

grcuiw mOF'

filentio.) Dum civitas obfidione pre-

fupradictorum : quafi dicat , quemad-

men 0miia

meretur, multa princeps, aut magi-

modum fapiens unus fervare poteft

ftratus civibus proponebat, aut impe-

civitatem, itaetiam unius errore, vel

u$ 3ut dlem

rabat, que &quis animis non audie-

culpa perire poteft: Sic Achan pec-

bantur, cum minus falutaria effe cre-

catum cladem attulit I'fraelitis, Jo-

t m

derentur, adfuit tandem pauper ille

fue c. 7. n. 5.

|

fapiens, audita vox in filentio, pro-

I.

uni)I'OV'

UfG& morientes, €c. ) Quemad-

batum confilium, & falus populo eft

modum :nufce odoratis un-

n A

yam

parta. Quamquam poftea, quz eft

guentis immorientes, illorum fuavi-

d illius

hominum ingratitudo , nullus deinde

tatem perdunt, licet mufca parvulum

m ab obile

illius recordatus eft, ut ,d—i&um eft

fit animal ; ita parva fepe res, ma-

n. 15.

gnum rebus affert detrimentum. ,

n i f!c)

19. Qui m uno peccaderit , multa

z. Pretioffor efl. (apientia, &c.) Sic

| ycadit;

bena perdet. ) Quaii' dicat , quamvis

fapientiam, qux pretiofior eft quavis

n hia ?

LIBRIXECCI'JES-IASTES'

5209

. Sed & in via ftultus ambulans, cum ipfe infipiens fit,

10. Si»*

omnes ftultos seftimat.

betatum |

4. Si fpiri-us poteftatem habentis afcenderit fuper te, locum

feguetur

tuum ne dimiferis, quia curatio faciet ceffare peccata maxima.

]. $r

c. Eft malum , quod vidi fub fole, quafi per errorem egre-

qui occul

diens a facie principis.

Ia. Ve

6. Pofitum ftultum in.

dignitate 'fublimi, & divites federe

ytabunt !

deorfum,

y. Ini

lius errot

7. Vidi fervos in equis, & Principes ambulantes fuper ter-

ram quafi fervos.

*

14. StU

*"Prov

fodit

fuerit: &

g. " Dui

foveam , incidet in eam ; & qui diHïpat fe-

96. 27

em, mor

L

debit eum coluber,

Ecch.

fcindit

usb

]

ul trans

fert lapides ; aHjligetur 1

naæ&qm

Io. Si

at 'gg'ligna, vulnerabitur ab eis.

G

allegoria, (

—

licet ipff au

gloria, parva , modicique temporis

Santtas, vel, leni?as ceffare faciet, &c.

Conatum, :

modare, no

ftultitia perdit, illud enim parvaque

Sanitas , & integritas animi, ejus-

cum /u/t;zia jungendum eft.

demque moderati, mitis, & modefti

ferat lapid

Cor [apienti: in dextra ejus &c.) Non

bona difpofitio faciet, ut peccata ma-

rando ex alt

xima non admittas, quz vel demonis

eft fubaudiendum, /rum , aur pofrrum

Tit, ut ruina

ef ; fed intelligendum eft de motu

tentatio , vel injuric alicujus impa-

puatur, Vi

tientia, vel honoris adipifcendi cupi-

quodam morali , quafi dicat: fapten-

lapides, qu

tis dicta, facta, cogitationesque omnes

ditas , vel ex jam adepto fuperbia

pides term

in dexteram , hoc eft in bonum ver-

fuggerit.

mel definit:

5. &54/? per errorem Uc,) Vel de

gunt, ac tendunt ; contra ftultorum

Qui frim

in finiftram , hoc eft, in malum.

involuntario errore intelligitur ; fieri

omficatur

3. Ip via fiwtus ambslans. ) Cum

enim nonnunquam folet, ut Princi-

19 Qktrimy

pes etiam bonz mentis decipiantur,

ipfe finiftram teneat, ut dictum eft,

olere , q

alios etiam fibt fimiles putat effe, &

& ad honores producant eos , qui il-

AIOreg cgi

a recta via, fcilicet, a bono detle&te-

lis funt indigni : vel intelligicur de

ie, in malum.

errore voluniuario, curm fcilicet trans-

tut, aut-imi

UE

4. Si fpiritus &c.) Aliqui interpre-

verfe aguntur Principes amore, vel

Tuina, &c,

tantur de maligno fpiritu, & prave

odio, & eos magiftratus conftituunt,

ahefills ey

qui illis munerïbus—digni non funt.

cogitationis fuggeftione

alii de fpi-

QUi molig

ritu indignantis principis patienter fe-

6. Diwites. ) Preítantes doc&rina ;

IOHQS, kw;

rendo: alii de ambitionis fpiritufre-

virtute , meritis, animi dotibus.

7- $ervos. ) lgnobiles, vel fervili

. 10 &i r

nando, & modeftia fectanda, etiam

animo.

78 Y. g.

ab iis, qui & principibus attolluntur,

&ndum j

& ad magiftratus, & honores promo-

Principes.

5 Eodem fenfu hic Pzzz-

Et hop g,

ventur ; ut fenfus fit: fi apud Regem

e/pes dixit, quo fuperiore verficulo,

Divites.

acutum, fe

in magna gratia fueris,ferva priorem

Mltho ldew

modeftiam.

8- Qui fodit fovtam, €rc. )Significatur

dcilt dete!

Locum tuWm ne dimzf/e?ir.) Ne com-

malum confilium ipfi confultori no-

ACUitUr,

movearis, ne de virtutis gradu te de-

xium effe, & in capnt ejus recidere.

Qui diffipar ]E:þem.) Qui alterius ff'cu-

E wj

jici patiaris.

Garat;

9 €€

Htag, (

effare facser ?ecc:ttd maxi-

rizatem cvertit, inquit l'haumaturgus.

it quul fi;

J ) Ex. Hebrao .aliqui -' Jvertq.r;c, ,

9. Qui quniferï lapf&f, Ef c.) Alia

Q').T :

^

1

251

CATUT X

32i

Y

v

piem fit,

lO. Sl

retufum fuerit ferrum, & hoc non ut prius, fed he-

betatum fuerit; multo labore exacuetur, & poft iïïdp&ïi&üæ

'te, locum

E

ta maxima

fequetur fapientia.

1r. Si mordeat ferpens in fil

entio , nihil eo minus habet,

Tem egre-

qui occulte detrahit.

12. Verba oris fapientis gratice, & labia infipientis praeci-

tes federe

pitabunt eum.

füper tct-

13. Initium verborum ejus ftultitia, & noviffimum ori; il-

lius error peffimus.

Ignorat homo, quid ante fe

14. Stultus verba multiplicat.

difip -

quis ei poterit indicare?

fuerit : & quid poü fe futurum fit ,

15. Labor

yi ii

1o. Si

allegoria, qua idem fignificatur , fci-

litudo , cujus famma eft : ut fecuris,

— —

licet ipfi au&ori laborem, ftudiaum &

aut gla&ius*negle&us rubiginem con-

;e 4tiel, &c.

conatum, quo alteri voluit incom-

trahit, & vim fecandi amittit; itain-

inimi, ejue-

modare, noxium eílc.

Siquis trans-

genium doctirinis excultum , fi fapi-

entie (tudium intermittatur, hebefcit ;

,& modeti

ferat lapides eos dimovendo, & fu-

&ave

djivi

: peccata mi-

rando ex alterius maceria,

i pote-

fi vero iterum te legendi, aut difpu-

vel demotis

rit,ut ruina cadentium lapidum ob-

tandt labori reddas, etiam redibit fa-

ruatur.

Vel, ille dicitur transferre

pientia , fed non fine labore,

Ve-

qjus impt-

ifcendi cupi-

lapides, qui alieni cupidus revellit la-

rum . €ft hoc non folum in recuperan-

dis , fed multo magisin parandis fci-

j fuperbi

pides terminales. Moraliter, qui fe-

€ntiis.

inel definita temere commoyvet.

«, Y Veldt

Qai Jz-j;z;z"itï Ítgna , Bv

Idem

II. $i zeordeat, &yc. ) Occulta de-

VII

tractio alterius famz fimilis eft oc-

Higi»/:ur; fei

fignificatur, hoc eft, neminem fine

;u Prince

fuo detrimento aliis damnum interre

culto ferpentis morfui.

folere , quemadmodum qui alterius

I2. Gratía.) Grata, & utilia audi-

decipiantus

entibus.

: eos , QUi D

arbores cedit, ut noceat, fzpe lzdi-

tur, aut impacta in crus , aut pedem

Prasipitabust eum.) Nam cum ftul-

seiigpur d

fecuri , aut arboris ipfíius, aut rami

te, & parum confiderate loquatur ,

cilicer tr4ns-

amoit , Y

ruina, &c.

Pofiet etiam litni fciliio

fe in magnas conjicit ditficultates, &

alterius everfionem fignificare, quam

gravia creat pericula, ex quibus non

conftituutt

facile emergit.

Convenit hoc detra-

.gon fant

quis molitur, aut feditiones & Ta-

étiones, quarum aliqui funt auctores,

&oribus, de quibus proximo verfi-

; dotinin j

IO. Si retufum fuera ferrum.) Secu-

culo fermo fuerat.

ris v. g. aut alterius inftrumenti ad

13. Iuiiumze werborum. ö'c.-) Nihili

,vd fari

fecandum inftituti.

fanum loquitur ftultus, fed tota ora-

Et bec gon st prins.) Scilicet fuerit

tio ab initio usque ad finem ftultitia;

& erroribus fcatet.

acutum, fed fecandi vim amiferit.

Multo labere exacuttzur. ) Nam non

Szultus verba multiplicat.) Frequen-

ter repetit, & inculcat verba, qu« fe-

facile detergitur rubigo , & iterum

d

acuitur.

quuntur, Jgmera? bome &c.

xfültori 0"

E; pofé imduffriam. ) Mdhibitam.

I4. lgzorat hemo £fc. ) Siultus ut

us gider

ab omni metu fecurus vivere polflit,

|

Sequetur [epientia.) Hoc jam often-

ulretit )

("üf'

dit , quid fipnificet retufi ferri fimi-

& voluptati vacare, fibi Gngit ani-

guipatUl

Uuu

2

Bibl. eum &om. Memcþ. 1. IV.

T

LIBRI ECCLESIASTES

522

s. Labor ftultorum affliget eos, qui nefciunt in urbem

pergere.

2

16. Ve tibi

AMitei. t

terra, cujus rex puer eft, & cujus principes

mane comedunt.

gud hn

17. Beata terra, cujus rex nobilis eft, & cu'us principes

jua

vefcuntur in tempore fuo, ad reficiendum , & non ad lu-

xuriam.

18. In pigritiis humiliabitur contignatio, & in infirmitate

manuum perftillabit domus.

3

t9. In rifum faciunt panem & vinum, ut epulentur viven-

tes: & pecuniae obediunt omnia.

2 Dj

foturum

20. Tn cogitatione tua regi ne detrahas, & in fecreto cubt-

$ SiT

culi tui ne maledixeris diviti , quia & aves coeli portabunt

ntiam.

dent. $i

vocem tuam, & qui habet pennas annuntiabit fente

CAPET

11 quocut

Wozecweee

& procraftinationem in remediis ad-

N

mam immortalem non effe, & qui

hibendis.

Si domus farta tefta ne.

ante mortui funt, eos funditus inter-

iiffe, idemque futurum de nunc vi-

gligantur ," corrumpentur paulatim

l Mkte.

Cl

ventibus,

ftillicidiis imbrium teca, trabes pa-

Paneg ts,

I5. LaLor fiultorum zzj?ig&t eot, & c. )

rietes, quibus debilitatis fequitur rui-

quidquid f

nà, qua &des humiliantur , id eft ca-

Defumpta allegoria ab iis, qui cum

dunt.

erum inoy

nefciant viam, qua in urbem itur, hüc

Supey ftai

lIp infrmitate. ) Segnïtie, negligen-

"-

QUntés aqu

iluc errant, & v:l ad loca contra-

tía, procra(tinatione.

gofa, & fenticofa, vel ad paludes, &c.

in qgas jg:&

veniunt, ex quo multum fatigantur.

I9.-Jn rifutm.) Advoluptatem. Vel

Qmno per

fenfus eft: fuppeditari vi&um , -&

qucäsz iaurbea pergere. ) Ea nefci-

TeCtyer,

unt, quz alioqui ceteris ejusdem con-

quotidianum cibum. alendis parafitis.

Conferenda

Faciunt panem. ) Cibos parant, nam

torom judi

ditionis hominibus explorata funt, &

panis, & vinum omnes cibi, & po-

bene cognita, ut via regia, & milita-

unde ip f

ris in urbem ducens.

tus delicias fig;üf*ïcant:.

pe. u

Fiventes. ) Homines.

16. CujusRex puer eff. ) /Etato, aut

ml jfume j id

20, In cogitatione. ) Neoccultiffime

projicitur,

fapientia, cujus confilii imbecillitas

quidem. lralice dicimus, Ne 4nco per

M [3, G

Reipublice gubernande par effe non

þen/?c;--a.,

poteft.

þ-;:zp6755) d;

D:zvit;. ) Potenti.

4 leaty; "

Mane comedant. ) Ut pueri faciunt.

ves celi þnrmäunt "vocem tuam.)

1"7.

Nobilis; ) in Hebrao

€

?

Hyperbolice accipiendum , quomodo

ïlbl [2

Wne if

ty»03mn23 4&es berim, quod Hebrai-

folemus dicere ipfos parietes, qui-

0 jfm-&

zantes varie vertunt, FzLus nmobilium ,

bus coníciis loquimur, qus audierint,

fiuus ingenuorum , filius principntm , fr-

non celaturos.

Sic Chriftus dixit fi-

?ie ;?Wf 1777

W. futory y

Hus beroum , filius candidorum , que

mili fchemate: S; b zacuerint, lapides

omnes interpretationes eodem tén-

clamabunt, Luc. 19. 40. & Habacuc.

3 3. p Artem

dunt, ut fcilicet commendetur Prin-

C

À

Tüpartiend.

*

iI

Lapis de parzete clamabit.

cipis generis, animique nobilitas.

Qui babet peunas.) N olucris, eftre-

: S(-Ip;m.

I8

vd omnim

Ip pigritzis bumilabitur comti-

petitio- Hebrais ufitata.

$"4 ) Monitum contra defidiam ,

gmtentiam;) Sermonem tuutm.

-

-

CT PU T-XI

523

i Utbem

CAP UV XI.

principee

Monet noflra aliis: imparttri, €? femper bene effe operandum :

quod bowinis: judicium. pof? obitum. [it immutabile , futuri quoque

ipu

|princ

judicii memoriam retinendam in. quo de omnibus judicandi

n ad

m

fumus : iram, & malitiam a corde

auferendam.

imfirmitste

tte panem tuum fuper tranfeuntes aquas: quia poft

Xur viyete

I MI

tempora multa invenies illum.

2. Da partes feptem, nec non & o&to : quia ignoras, quid

Teto CUbl

futurum fit mali fuper terram.

4. Si repletze fuerint nubes, imbrem fuper terram effun-

pqrtabunt

dent.

entlam.

Si ceciderit lignum ad Auftrum , aut ad Aquilonem,

in quocumque loco ceciderit, ibi erit.

CAPUT

—

P

Uuu a

L

5on

gemediis at«

gt teda n

I. fA/füze. ) jacias, & quafí proji-

alium numerum , plurimos fignif-

cet

u paulatim

cias elemofynam dando.

num. 60.

Vide Riberaminc. 5. Miches

a, trabes p

Panem tuum.)Panem, & cibos, &

quidquid facit ad fublevandam pau-

Quid futurum fit mafi, Gc.) A que

; [eguiturmi

te poterit eripere eleemofyna, juxta

[ur, id Cü Ca'

perum inopiam.

illad Eccl. 29.. I$.

Cozclude eleemo-

Suber tran[euntes aquas-) Y)icit tranf-

euntes aquas, ut opponat ftativis ;

[paam i fiau pauperts , E7 hec pro re

tl negligen-

in quas jaQi panes non ita videntur

exorabit ab ommi malo, & Pfal. 4O. 2-

Beatus , qui zutellgit fuper egenum , &

pritem Vd

domino perituri, cum extrahi poflint,

| vitam ,'

& recuperari ; fenfus ergo eft: de

yauperem

im du mala lberabit eum

conferenda, & quafi abjicienda ( ftul-

DominuUs.

adi pgrafitïir

N

y parant, nim

torum judicio) eleemofyna in locum,

3. S; replere feerinz. 57() Sicut nu-

; cbi, & p*

unde in-hac vita recuperandi nulla fit

bes, cum imbre plene funt, aquamin

fpes.

lralice etiam. dicimus, getzar

terras quaslibet , indiftin&e effun-

nel fiume , id quod fine fpe recipiendi

dunt, idque fpoutanee, & large, fic

,;8 Occulti (frae

projicitur.

Monet Dominus Luce

debent divites largi effe in egentes,

14. I3. Cum f«cis eomvrvium ,. voca

& profufi.

à N n þer

fmupere:, deäi[e.f ; claudos ,. &f eecosi

S; ceciderir lzguum, €c, ) Hortatur

&5 beatus eids, quia non babent retribuere

nos, ut bene faciamus, dum poffu-

bb retvibuebur emiszm :fii im refarre-

mus, exemplo arboris, que dum vi-

ia

p inm)

dl;one iufforum,

ul quom

0[.0

"

yit, & ftat, eftuantibus umbrai, efu-

aitte 1

ül*

Poff zempera multa.) Ya refurretlio-

rientibus fructum pr&bet ; ubi vero

1

ne mortuorum : ut proxime dicebamus,

fecuribus excifa jacuerit mortua, ad

* cmdie.rintv

in futura vita.

nihil eft utilis, nifi ad fabrorum ma-

1:'1&'13 dim, -

]

g?l..f

2. Partem.) Éleemofynam, de tuo

teriam, velad ignem : fic nifi faciat

sls

impartiendo.

homo eleemofynam, dum vivit, poft

m

Sepremz, mec mom EY odfo, ) Muï;:is*,

u t l

4,7,,4;!',*.

mortem nullum illi fupererit fpati-

velomnibus indigentibus ; quotquot

um bene merendi : quo in ftatuillum

OthI'iSO d

fe obtulerint.

Scriptur& confuetudo

mors deprehenderit, in eo erit per-

petuo.

;] em tullm'

eft, ut quanhdc ad feptem addit adhuc

LiBRI- ECCEESIASTES

524

4. Qui obfervat ventum , non feminat :

& qui conüder;at

nubes, nunquam metet. -

Dam N

s. Quomodo ignoras, quee fit via fpiritus, & qua ratione

lj t

compingantur offa in ventre praegnantis: fic ne:cis opera Dei,

[

qui fabricator eft omnium.

6. Mane femina femen tuum, & vefpere ne ceffet manus

tua : quia nefcis, quid magis oriatur, hoc , aut illud ; & fi

, MEmn

utrumque fimul, melius erit.

'

qu

7. Dulcelumen, & dele&tabile eff oculis videre folem.

$, Si annis multis vixerit homo, & in his omnibus laetatus

anni, de :

4. Ànte

fuerit, meminiffe debet tenebrofi temporis, & dierum mul-

& teverta

torum, qui cum venerint, vanitatis arguentur preeterita.

3. Quar

g. Lsetare ergo juvenis 1n adolefcentia tua, & in bono fit

viri fortill

cor tuum in diebus juventutis tuze , & ambula in viis cordis

& tenebre

tui, & in intuitu oculorum tuorum: & fcito,

'quod pro omni-

4. HC

bus his adducet te Deus in judicium.

tis, & con

