dhoritatem.

o flos campi, & lilium convallium.

.

s, Fulai

fic amica mea inter filias.

iEG

2. Sicut lilium inter fpinas,

V£0.

6. Len

- Sicu: malus inter ligna filvarum, fic dileCtus meus inter

bitur me.

filio. Sub umbra illius, quem defideraveram, fedi, & fm«

7. Adjur

&us ;jus dulcis gutturi rpeo.

4.. Intro-

:

emporum.

montibus.

Bene cum 1ilio contfertur

quosdulque

ideo habilis eft cowndendi»sx faftigiis ,

& lacunaribus. Vide Plin. lib. I6.

Chriftus , quia ut inquit Honorius

Auguftodunenfis: J /siro quiuque con-

quhssooo r tD

cap. 40. & D. Ambrof. lib, 3. Hex.

cap. I3. Laquearia funt fubditi ju- — ffZeramzur ,

quia efh candidum , babens

fnavitate perti

fti, & pii, qui fe abítinent lethali-

colorem «ur

eum prominentem , & eff odo-

jmpellente acc

Hi a trabibusillis depen-

riferum , €& pandulum , 6 femper incur-

tita, Umbra.

bus culpis.

vun: Sic Chriflus eandidus efl im buma-

dent, & quafi quedam c«ili teftudo

ttio, refripe

ftellis micantibus ornata fignis, reni-

mitate , aurems im Deitate , adwifams

Sic L.5

12 pradicatione , pandecus d fejerpeendo

brahit tili,

dent ipfi'cupreflini , fuo 1n vivendi

ftatu incorrupti, nec cariei hominis

penitentes , incurunus ie conde[cendendo

Fradiu ejw. ]

cedentes.

peccatorióbus , &f eos feblewanda.

dilcia. fint ,.

c.Sreuz lilium soter fpimas, &c.

) Quafi

103. eliquia ts

G

afas campi , 6&c.) Noneftob-

" dicat, fi cum fponfa ceteras puellas

mentum etiam

É E

litus decoris facer Scriptor,

conferas , quz per fe fole 444 ap-

ais Domini,

pellari poflent , jam fponfe conten-

dum inducit fponfum fefe laudantem,

tione €as fpinas potius dicas , quam

4 Introdusit

u

ia id exigit ftylus bucolicus, & pa-

lnteXXïgï potd

j

Laudem vero

lilia.

'fale lilium eít Ecclefia Ca-

tione ia fefto

torum fimplicitas.

tholica, inter fpinas hxreticorum , &

fuam premittit laudi fponfe , ut mi-

tdto füit rey

nori illa cum verecundia mox ferac

falforum Íratrum Synagogas , qu&

1, üt ii e

fe tain effufe in os laudari--

/filie funt eo quod ex Chrifto per

QOT 2, 14,

baptifinum fuerant genitz , fed jam

Campi.) in Hebrzo eft, 1330 /2ron,

vt Sangu:

quod aliqui explicant fararztatzs ,

1.

fucco gratis aride , & vulnifice funt.

&t : [pfemes

ve uhertatis, quafi dicas, florem be-

3- Sicut salus imier li.gn.ä ]il'unrum.)

tit me n ay;

Quantum malus przftat arboribus fii-

juffit introire

ne alitum , plane faturum , & !

äEO

€

veftribus odore , & guftu , tantum

humore potum.

Ali retinent

H

Wete cie

bream vocem, quafi fit nomen pro-

fponfus reliquis. omnibus. — Malus

Qui Deum j

Chriftum fignificat ; ,ejus fios odo-

Tines,

prium loci inter Joppen , & Cafa-

rein fidei, color virtutum variarum de-

faream. LXX. habent 78 ais camp?,

Oräina-u

i ;7,

ut nofter quibus communiter Patres

cus;e j».uf(iueviviücamChriüicarncm in

Bene

Euchariitie Sacramento recte-expri-

confentiunt , & Interpretes.

mit

?^, Cumdem

fponfus eft los campi , quia Chriftus

Ligna. filveftria funt homines,

elt los de radice Jeffe, qui ex terxa

qui virtute propria nullum ex fe pof-

iXiiTet ! R&tl

funt fructum falotarem, & perfectum

virgine, & inarata proceflit

proferre , qui per fuperbiam fublimi

tititig, i

it.

Lius cmvzzliiiim.) Non inteIIiïgic

tre, Oliln I

Bofculumelegantiffimum , quem nunc

colum puliant vertice , qui aculeos

mdbig hOHlinf

fpinarum & verborum fupertlua fo-

vulgo /liwa comvallium appellant, fed

lia parturiunt , & frn&us caílos me-

lilium commune fex foliis conftans.

10 tt vineu

is.

Dicitur convallium , quialilia copio-

rito mercédis aterna.

Dititis,

doter félios.) Ynter filios hominum.

fo humore indigent, ideoque melius

br

Y Faj

Sub umbra i(/iw, &6c. ) Ut ejus

älcam mw

in vallibus provegiunt » quam in

r

T

L

CAPUT

535

4. Introduxit me in cellam vinafj,äm , ordinavit in me

*

éharitatem.

ater filüs.

s. Fulcite me floribus, itipate me malis, quia amore lan-

ueco.

y Imeus Inte?

& dextera illius amplexa-

6. Laseva ejus fub capite meo,

edi, & u

bitur me.

o"fciue

7. Adjuro vos, filiee Jerufalem , per. capreas, cerv

s

,. Intro

eamporum, ne fuícitetis, neque evigilare faciatis diïe&am *

lilio conlatur

quoadufque- ipía velit.

qit Hororis

3. Vpxï

hl qu)/;qae (tite

uidum , lultns

fuavitate perfrueret, audacior amore

putant lagenas fignificare ; vinienim

Wethy d dite

odore vires defe(te revocari. folent.

impellente acceffi , & fedi votis po-

LXX. habent 2v

vporg, doratis un-

& fanper ia

tita. Umbra eftgratia, favor, pro-

du ej? m hamte

tectio, refrigerium , virtus altiffimi.

guentis.

Significatur

magnitudo

4fe adiriferià

$ic Lucx1.535. —

amoris fponfz, cujus vim ferre non

brabit fii.

ff'irtus altifrseni obum-

valens linquatur animo , deficiat, &

TT Mtip)mdo

! midcjiendeüdo

Frufius ejus.) N ezb

um Dei. Qsm

collabatur ; ideoque fuaveolentia flo-

ais

dulcia fümt , ajebat David Pfal. 118.

rum fulcienda fit.

1Áf, 50-)&"3&

105. elequsa tua f'aueibus meis ? Sacra-

6. Lava ejus, &c.) Geftus amplexan-

eteras pueits

mentum etiam corporis , & Sangui-

tis per dexteram,

& finiftram innui-

folg ia 3

nis Domini.

:

youfg contét-

. Introduxit me 19 cellam vina

;*iam.)

tur, quafi dicat. Quid hxc poftulo?

ille ipfe wanum porrigat cportet ,

; dicas , qui

Intelligi poteft de fidelium congrega-

lzva qtiidem caput defe&um attollat,

. Ea v

tione in tefto Pentecoftes, qux tunc

dextera vero corpus languidum, ac

sreticomum,

adeo fuit repleta mufto fpinitus fan-

&i, ut vino ebria crederetur eftuare.

tremens amplexando fuftentet. Am-

u

5

0948 qu

plexu fponfi fignificatur Chrifti pre-

X Chriüo g

Aftor« 9. 13

M&l melius accipi po-

fentia, & auxilium, quodfert Eccle-

Jit& . f jm

"

tcft de Sanguine Domini ,. quafi di-

fix fponfe fuz.

cat.: Ipfemet. Rex fponfus introdu-

vulnifice n

D

7. Adjuro'vos , 6c. ) Poft deliquium,

]i F[wmm

xit me in apothecam vini , hoc eft,

ut fit, natura corporibus confulente,

t aIbOribus :

]-

juffit introire ad altare Dei, & illic

fumere calicem falutaris Domini ,

fponfa feffa vi&a fopore inter dile&ti

"

vt s gium

Ms

fui brachia corruerat , eam fponfus

$

qui Deum latificat, & vivificat ho-

reclinat in lectulum , & fponfs co-

eJus

: BOS 0(10'

mincs.

mitibus filentium indicit.

dg-

Ordinavit in me ebaritatem. ) In He-

p variam

breo eít: Vexslluzs ejus [mper me dile-

Per capreas , &fc.) Quafi dicat , fïc

yrifticuntid

vobis bene vota veítra cedant , ut

, jee 7

&,o, eumdem tamen fenfum exhibet

verfio noftra; dam idem 'eft, ac fi

poffitis capreas , cervofque campa-

fons honite

dixiffet , ftatuit me fub vexillo cha-

rum fclici venatione confequi, &la-

]um 6 p

ritatis, juffit me in hoc ordine mili-

queis irretire.

Dicuntur hec more

&p

ra P

tare.

Olim Déus metu, & timore

füblm

paftorali.

Vel certe caprez , & cer-

ale

magis homines ad fue legis obfer-

vi; quz animalia pre ceteris pulchra,

yi aC

vantiam pertrahebat , Ecclefiam ve-

blanda , & grata funt venatoribus,

, füp

erhud i

ro in vinculis Àdam, in funiculis cha-

us C

Aïos me

& paftoribus, proverbio apud Ju-

ritatis.

dzos ufurpabantur pro omni re,qu«

" 3. Esxlcite mefïo;viäus.) Vocem He-

cuique jucundiffima -accideret, Vide

[io$ of

gt

Pvov. 5. 19. & ibi dicta.

LA

braicam w ww Afforh , rgccntiores

$36

LIBRI CANTICORUM

g. Vox dile&i mei , ecce ift

jo. Ei

e (1) venit faliens in mon-

tibus , tranfiliens colles.

mea, C

. Similis eft diletctus meus capres ,

hinnulöque -cervo-

1l. ]a'

V.H

tum: en ipfe ftat poft parietem noftrum, refpiciens per fe-

! advenit,

nefliras, profpiciens per cancellos.

1. E

1 o. En

4

.(1) Venit. z» edz. Sixt. legitur. vitem.

ïnemf

Quoad wíque ipfa welt. )

Donec

'cum venit in montana [udew in do

L

Dulcedine con-

mum "Zacharis.

ipfa fponte evigilet.

templationis, & charifmatum fponfi

9- Sueilis eff dilebus mens , O.

dibus often

Chriftas v

fui adeo nonnumquam fponfa abfor-

Videtur fimilitudo petita ex hujufmo-

di teris cic

TY

w

ratis ; quz domum fe,a

cum hama

betur, ut quafi ceterorum , fuique

prorfus immemor , folo vivat fpon-

paftu referentes, fi januam forte oc-

? Corpore i

homiaum

To, cui hzc fponfe aberratio pluri-

clufam repererint, anteeam fubfiftunt,

aut incerte domum circumeunt , ri-

neftrastam

Tnum placet, ideoque adolefcentulas,

-tibàt noan

id eft, fideles fingulos, prefertimqui

mas, & aditus rimantur , & caápita

quratione Í

adhuc teneri , & proficientes, (qua-

5

fenefítris inferunt quafi poftulantes

re adhuc filie, & non filii appellan-

intromitti.

Vel fimilitudo defuinpta

-]is foe Vel

tur) obteftatur.

Porro capree, &

eftex rofis, cum earum caliculi fe

b

| babar,

Io. Es |

eervi funt. Patriarche , Prophete , &

explicare incipiunt, & ex vaginulis j

Apoftoli, quorum illi acute viderunt

quibus includuntur erumpere, quafi

ï pmlfæ fon

fponfum nafciturum , & illi fimul,

dicat fponfus rofeum vultum íuum

quantur wf

per cancellos oftendit , ut rubentia

| ducitur a

& ifti femper infidiisvenatorum mun-

di fuere expofiti, illi fide , hi etiam

fua* folia rofe femihiulce explicet;

lm intra i

| tem compe

corpore ad Chrifti fontem accurre-

cui explicationi favet MHebrea vox

runt, & hàlitu. fuo ferpentes infide-

Y merzitz, quam nofter vertit pro-

E plationis fu

litatis, & vitiorum de cavernis ex-

[piczens ; fed. proprie fignificat prodezs

* Verfwnem,

ihorum,

tra(tos occiderunt, & omnium eo-

ft 9 vel emergens & progerminans fe ,

rum in editis collibus, hoc eft in ca-

'quod- tamen non invite ad primemin-

Anttica g

lis, habitatio per contemplationem ,

terpretationem. accommodari po teft ;

: Deus illa

& fanéctam converfationem fuit.

nam fere.cicuratz rictuim ad feneftras

« COHCüiäns ;

Q. Yox diletli, 6$c. ) Qus hic fe-

applicant , & cornua per cancellos

Igit

qu.ntur putat D. Aponius, cui con-

immittunt, quod bene explicat imeta-

À Cai]limba )

fentit . Martinus DeI- Rio , dici a fpon-

phora emergendi , aut progerminan-

(!*uia fïmplg

fa fomniante.

Abrupto igitur ordi-

di fe.

(à Conium

$

ut fomniantes folent.

Cunda .^

tur i

ermone,

C;pree.) Rupicapre , feu ibici.

Quod autem dicit ,

Vox diletli mei,

Pofl parictezz, G'v. ) Solent aiman-

T. Jam i

fignificarz videtur , fe , prius quam

tes fefe hujufmodi gefticulatiounibus.

vtris defer

ludificari , & cum maxime volunt,

fpoofum videat, audire vocem €jus ,

dum pfæteïi

hoc cft, clamantem precurforem ,

fe fimulantnolle videri, fic illa Apud

Vere.exüt :

Ego wox elamanns in de[erto.

Virgilium.

*

YGt€ tedem;

Venit Íalezs. ) Nam Chriftus exul-

Et f'ugit ad [zlices , & fe cupiz an»

fhenfz Maytlf

savit ut gigas ad currendam viam,

te viderz.

Ià. Fhjs,

in quam per incarnationem ingreflus

Cedentium

Olim Deus poft parietem ftabat; cum

eft , & progretius per vite fpatium,

Cf;nltes "

lr

& per mortem egreffus.

populo fuo legem daturus, fe in nube ,

& quafi per nubis fiffuras , corufcat

L. manribus , 6c.. ) Ufque ab ipfa

inïntlæ JQ

infantia montes cum matre tranfiliit,

tionibus , & clangoribus$ , & lampae

iil £, (

*

.

CÁPRUTGE.

337

15 10 mon-

ro. En dile&us meus loquitur mihi: Surge, propera, amica

vent.

mea, columba mea, formofa mea,:

que cctto-

.ir. Jam enim hyems tranfiit, imber abiit, & receffit.

jens per fe

12. Flores apparüerunt in terra noftra, tempus putationis

advenit, vox turturis audita eft in terra noftra :

10. En

13. Ficus protulit groffos fuos, vineae florentes dederunt,

EEE

& venl:

cöoremfuum: Qurgejpropera amica mea, fpeciofa mea,

14. Co-

| Judss in do-

$B6 y 50-)

dibus oüendebät. Exod. 1,9. num. 16.

fmpus putattionis advenit. ) putiltïo

Chriftus vero poft parietem ftabat ,

floritione prior eft , & fic nofter ac-

ita x hujufno

i domum fe.a

cum humanis membris, & mortali

cipiendus eft Interpres , quafi dicat:

L

Flores apparuerunt, poftquam adve-

nuam forte oc*

corpore intermedio, divinitatem fuam

hominum oculis fubtrahebat, .per fe-

nit, hoc eft , prateriit. putationis

eam fubfitunts

neftras tamen, & cancellos eam often-

Ircameunt , It

tempus. Vinea veteris legzis ceremo-

tabat nonnunquam , ut cum transfi-

smialium omniim refectione putata

r , & cipità

guratione fua, & clariflimis miracu-

fuit, ut novi thyrfi, & pampini E-

ifi poftulatts

vanrelici pullularent.

*

^

itudo defumpt

lis fefe verum effe Deum . compro-

4

e

"

babat.

t

FVox turturis audita e/?) 'Turtur hi-

um cuic

"H..

I0. Em dilettus

rundiaum more hieme calidiora petit

5( ex Vgginiüiä)

4-, 6c. ) Sunt verba

fponfe fomniantis, ut etiam qua fe-

loca , fub vernum teporem rediz , hie-

nmpere, quA

In-

quuntur ufque ad finem capitis.

me muta, vere vocalis redit, cemit,

) vultum äum.n

ducitur ergo fponfus Chriftus Eccle-

& in celfis arboribus nidum ponit,

jr, bt rubentd

fiam intra muros Jerofolyumx latitan-

quare Virgilius ait:

siülcy explictt;

tem compellans , & fomno contem-

Nec gemere aeria cejhbz') fnrtär ab

plationis fufcitans, & vocans ad con-

zuleno.

.

ofterve

v

1

verfionem , & folicitudinem proxi-

s

)

imorum,

Caftitatem colit conji

walerh P & in

aä(:

viduitate perdurat.

dalis turtur B.

r

Amica svea.) Amica vocáatur, quia

te aü

Deus illam prctio unigeniti fui fibi re-

Virgo , cujus illa vox eft , Quoszzm

m

JUWP* j

"Ialis Ànna vi-

[ijas

concilians, pre omnibus unam di-

Virum mom cogno[co.

ligit.

dua, cujus vox Chriftum annuncians

ancdlos

tnplc(ï C

Columla mex. ) Columbam vocat,

audita eft in templo. — T'alis M'aeda-

at d

lenagemens ad Chrifti pedes, & lu-

quia fimplex, innocens, manfüeta,

"

mgermindü*

fida conjugi , & fpirituali prole fo-

gens peccata fua.

cunda.

I2. Frenus protulit groffos fita.f,) NGD

JI. Jam hiems tranfit, 6£$0. ) Efft

foliis modo vérnat ficulnea, fedjam

olent aunt/^

veris defcriptio.

j]am tempus horri-

roilis luxuriat, fruétus futuri fpcm

raüicul.xtie;;ions

dum prxteriit captivitatis fatang. Ut

facientibus.

Grofli funt immaturi fi-

gt y

n

ime Yo

vere.exiit populus ex /Egypto ; ita

cuum fructus , qui cum foliis ipfius

fic il Àpi

arboris erumpunt; fenfuseft: jJudza

Ii)

vere redemptus eft a Chrifto , hoceft,

menfe Marti.

protulit - Apoftolos.

Vizet florenves deZermnt odorem þïazzm.)

I2. Fleres apparterumt.). Primitig

,8/ i

credentium , maityrii tlofculi inno-

Vineg non folüs t:intum , & punpi-

occifi.

centes infantes ab Herode

nis, fed fuavitate quoque odoris tui

Lilium caftititis B. Virgo, viola ab-

obleétint tranfeuntes.. . Vineg florea-

te fb

gube

tes funt IÉc

j jcr

ftinentie Joannes Baptifta, &c.

'

clefie gent.ium , qua la-

níc

YYy

?ïurgs

,T

I

amp?

B(bl.,cum Com, Menocb. 1. IV

*

b

&

*

LIBRI C'ANTxco-äUM

53?

b a

4 À

2 ntace-

14. Columba mea in foraminibus petraee, in cave

rie, oftende mihi faciem tuam, fonet vox tua in auribus meis,

EC

vox enim tua dulcis, & facies tua decora.

]

Tn2à

antu r vineas,

15. Capite nobis vulpes parvulas, quae demoli

. Suf

nam vinea noflra floruit.

quoram

* 16. Dilectus meus mihi, & ego illij qui paícitur inter lilia,

?. Inv

i7. Doneoc afpiret dies, & inclinentar umbre. Reverte

quLem dil

fimilis efto, dile&e mi, capreae, hinnuloque cervorum fuper

L

montes Bether. .

Gs IAUERUIaN

CAPUT

&i, & ul

te fþärfei*unt odorem Chriftiane fi-

fomnis audita referuntur.

O ftendit

nolter cont

dei, tot millibus tam cito converiis.

"fponfus folicitudinem vinex fue, dum

quentibus j

I4. Im foraminibut.) Supple , ha-

jübet comprehendi . vulpeculas ; hz

Doncc afpi

enim verno tempore,generationi dant

bitabis, vel eri£ perfugium tuum.

id eft, fupi

Maceris.) Maceria eft murus e con-

operam , & fi negligas, áugctur mul-

noQum, :

titudo, & difficilius capiuntur:

Mul-

eft, nicadl

geftis lapidibus abfque calce , & ce-

mento. Mic ponitur pro quovis ar-

taseife in Palzftina vulpes , docetfa-

diverte ad

(tum Samfonis Judic. 15. 4. - P'er vul-

illic totum

te & induftria parato refugio. Cum

juxta Apoftolum I. Cor, jo. 4. petra

pes omnes intelliguntur, quiinterea,

üga,;; il

d'in vinez noftre gemmas proferunt,

fit Chriftus, foramina pétre erunt vul-

palcitur [»

nera Redeimptoris, qua& quinque funt,

id eft Ecclefiz aliquam bonorum ope-

dgles Qu

rum frágem pollicentur, gregem Do-

qui:xfueramue quinque feafuum vulne-

trigrant

ribus fauciati , & per has quuique

mini feétis, & factionibus "infeüang,

jusmodi Ii]

Ín hzc

tur, donec

agas falutem fumus adepti.

o

aut etiam perfecutionibus a ré&to d-

:

àri

fti vulnera fidelis fubit alis vers fi-,

vertere moliuntur.

I$, & um

dei, & fpei, quando falutis fpemr in re-

Demolisztur viMeas. ) Primo P quia

fecedant,

demptoris palfione conftituit;illic ni-

foveas fodientes denudant radices, &

tis atermz]

n

exarefcere faciunt.

dificat, cumi

»onorum operum fructus

Secundo, quía

ponfa vif

Coacervat.

Sacra etiam Scriptura eft

jilinites rodunt , & £olia diripiunt

Aciem.

Similise

maceria, five ngurus cingens vineara

'Fertio, quia corticem morfu fcin-

Domini Sabaoth. n abfcondita , feu

dunt, & noxio dente , atque halitu

&trime adf

cavernam hujus maceriz fe recepit

virofo inficiant , & quaft amburunt ,

fiulis Xlv 0j

Ecclefia, quando confolationem, &

& ut miniinüm privant omni virtute,

.cubiiibus fü

eruditionem, petit ex profundis abyf-

qua vigebant. Denique botros jan*t

alx

eXumini B

fis divin Sapientiz : necin has ca-

maturos ayide

NIl2

liguriunt.

I6. Dilcus mens mibi, &f ego sli.)

Moztts .

vernas patet ingrellus , . nifi folis co-

lion occarri

lumbis, quz fcilicet mente pura , &

Id eft, ipfe meus eft, & ego illius.

Jite fipnifi

fincera veritatem querunt, &c. Por-

Quj pajcitur. ) ln Hebr. eft Pafcens

Tunt "61 (

ro fponfam non diu finit fponfus la-

-Ay, robe. LXX. habent zojiaiyev ,

&l (avip ag

tere; fed £foras evocat , & oftendere

qii pafcitx cajus funt amores , & de-

Thottium ;j

faciem jubet, quod fit , cum proxi-

ligie lilia, feu. pafcua lili

florida, & amenag

gera., loc/a

q'orum Tüp

iis ad utilitatem , & profe&um per

Gttüffe.

virtutum opera , quantam intrinfe-

17. Denec apiret dies , €&/c. ) Qui-

dam hec verba nectunt cum illis, 2;-

&otds ()

cus habeat pulchritudinem , demon-

pote( "

firat.

*

lectus gmeus mzbi, &5 ego z/[; , ut fenfus

tm Oïbr

]

fit.

mq

135. Capite nob;s vulpes, &c.) Ver-

Q uamdiu te m.püris erit vicillitu-

de

d f

ba funt fponfi , fed 4 fponfa , ut.in

do , ita:ut dies utnbre , id eft , no-

Onius par

€APUT Ht

539

.

?na fixe-

CABRSUT. HL

Ibus nóis,

1. TN ie&ulo meo per no&tes quafivi, quem diligit

anima

mea ; queefiviillum, & non inven.

turvines,

24. Surgam, & circuibo civitatem , per vicos ,

& 'þlateas

2

quz2ram, quem diligitanima mea; quafiviillum, & non inveni.

tater lilia

Veverte

3. Invenerunt me vigiles, qui cuftodiunt civitatem : Num,

*

quem diligit anima mea ; vidiitis?

tun füper

,

Yyya2

*

| 4 Paua-

CAPUT

&i, & umbra diei fuccedat , tamdiu

licam confolari; & in—-viïfere dignetur,

W. Oüendic,

nofter conftabit amor.

Alii cum fe-

ea celeritate , qua hz fers uti folent.

nex fue, dum

quentibus jungunt , & ita explicant:

I. N letiulo , &rc. ) Sunt verba fpon-

pecolas ; hi

Donec afpiret dies , & inclinentur;

nerationi dant

id e(t, fugiant, nulleque fint umbre

f& ex fomno jam experrecte, &

nocturne, interim , dum dies non ad-

fodales fuas allo

uentis,

Augetur m

Sponfa Ec-

eft, nec adhuc abierunt umbre no&is,

clefia videt Chriftum fponfum in co-

in

amr M

j , docet

diverte ad edoratos illos montes , ut

tu fidelium congregatorum in monte

illic totum diem mecum fuaviter tran-

Sion ante Afcenfionem in celos; poft-

d! Perval

In liliis

, quiintiredy

figa:; illuc enim te fequar.

quaim id accidit ,, & Stephanus lapidi-

bus obrutus eft, querere copit dili-

nàs profenutt

pafcitar fponfus, hoc eft inter cos

bonorum ope«

fideles, qui piritatem animz amant,

genter fponfum in lectulo fuo, ideft,

. ppegeim L0*

& fragrant odore bonz vite. lnhu-

inSynagoga, inqua confueverat cum

jusmodi liliis nunc. fponfus delicia-

fponfío quiefcere, ibi quafivit , dum

bus *i'nfeüanþ

us a

tur, donec humanz ignorantiz erro-

conata fuit gentem fuam ex ignoran-

res, & umbre hujus nodtis disjecte

tie tenebris ad lucem Chrifli traduce-

jt

recedant, & prodeat aurora clarita-

re, fed non invenit folum aptum fi-

Prümo , Q

tis eternz lucis illius prenuncia , qua

at radiceis

ca

ry

dei inferende , 3deo coacta prodit -

,

fponfa vifura eft fponfum facie ad

foras.

ccmldü D .qm

faciem.

N

2. Surgam, 6c.) Cum fponfum in

jj dinpit

Similis effo caprea , &c. )

ïd ePc, cé-

le&ulo non inveniret , progreditur e

, morli It

lerrime adfis, fimilis capreis, & hin-

thalamo,*perambulat vicos ,. & pla-

at haitt

nuliscervorum, quifummo mane ex

teas totius mundans civitatis , qu-

Jf amparitts

" cubilibus fuis erumpentes, montana

rit fponfum in Synagogis Hebreorum

: omni

vittte

variis locis per orbem difperfis, &

cacumina Bether tranfiliunt.

;e bottos po

Moates Betber. ) Hxc vox Bether,

apud Gentiles , & non ftatim inve-

at

nit

.

non occurrit alibi in Scripturis, pro-

i

tg egg ;il/.)

r

5, lyvenerunt me vigiles , 86 ) Noü

&«

lus

prie fignificat Zivifienes. LXX. verte-

tantum excubitores, fed & circuito-

runt xoAepuarey, id eft, comvaliium ,

2

j d P

feu ezvitarum.

Widetur effe nomen

res; folet enim militum globus civi-

)t Wf"f/'""'ï*.

v

montium aliquorum , olim notorum,

tites noctu perambulare, ut eam pa-

nore !

catam reddant, & latrocinia prohi-

74

loc

quorum rupes effent bifide , hiulcz,

]i

"« ditfiffe.

Domus divifionis ,

1ve

beant, & fiagitia.

Noimine JzHe

fe&ionis (hoc eft Bether) fignifica-

fignificantur $ynigogarum Principes,

aj?öc

) Qu

& idolorum $bàcerdotes , gui gehnti-

]lsal)'-

re poteft particulares Ecclefias perto-

cüum !

feni

U$

tamorbem difperfas, &divifas, non

lium facris przerant.

d )

fide, fed fitu , has petit fponfa ; ut

Num ciuem' diligif amima mea widi-

M

fó? ) At ii vel refpoan,digþ.xc'i il-

B 61 d m

fponíus per pl*ædicaþionena Evange-

540

LIBRI OX WE rdoxrcN

$.0

4 . Paululum cum pertranfiffem eos, inveni; quem: diligit

anima mea , tenui eum , nec dimittam , donec introducam

eujuiq

illum in domum matris meae, & in cubiculum genitricis meae,

H

1o. (

3. Adjuro vos, filiee Jerufalem, per capreas, cervofque

camporum , ne fuícitetis, neque evigilare faciatis dilectam,

afceafü

S R

donec ipfa. velit.

fiias Je

i H

6. Quse eft ifta, quae a

(cendit per: defertum , ficut virgula

3n diadc

fumi ex aroma.i

bus myfrhæ , & thuris, & univerfi pulveris

pigmentarii?

^X

;

fationis

7. En le£tulum S

tiífimis Ifrael.

alomonis fexaginta fortgs ambiunt ex for-

—

t'elligere :

g. Om es

Vonotis (

Qua a[cendit per deferzzm. ) Hehræi

fihil ex.S

jam non funt, vel ut Rulcam.dcri-

fumn mon

ferunt.

rus appellant deferti nomine , com-

4. Ímveni quem diligit anima mea. )

paratione fcilicet frequentium oppi-

Sexagim

Stetit ; & ultro fe illi obtulit inve-

dorum , & civitatum.

Olim gentes

5

terus fn

F&rtts. )

niéndum , ut in Candacis Eunucho

vicinz peregrinantem in Arabig de-

A&or.. g. 27. in Cornelio centurione

fertis Synagogam, & in promiflionis

Te profta

terram afcendentem mirabantur, fed

fic1 yo

A&or, 1o. 22. in Dionyfio Areopa-

invidebant.

gita A&tor. 17, 34. & alis.

Multo nunc formofio-

I,:Gael,ï

A.

Jenui €um.) Kum fum amplexa.

rem admirantur, fed non invident a-

ät'e j non

Noc dimittam douec, &c.)Proponitfe

mici fponíi , quam vident Gentium

) S!!pei

non dimiffuram, donecintroducat eum

Eccle(ftam

l

€x

infidelitatis

deferto

Theris fnfy

in domum matris fug, hoc eítdonec

afcendentem , thus, & myrrham, &

expedite !

reliquig omnes Jacob falventur , &

omnium odorum fuavitatem fpiran-

Projte ,

Chriftus inducatur in Synagogam , in

tem.

Virgula fur/z;. )'Symmachus habet ,

CUIR, qnæ

qua ipfa nata fuerat , & educata, o-

:

, & Wa

mnibus Judzis ad fidem converfis.

dyaduu(acig, evaperatie fumi.

Lehlase

Ex aromatióus myrrha , Ffr') N.[yrr-

« Adjuro vos, Uc.) Suïnt verba

fode f

fponfi. , Videdicta fuperiori cap. num.

ham, dum Chrifti mortem , & hu-

u p

7. fponfam iterum in fomnumlapfam

manam naturam;-thus, dum ejusdi-

Qs funde,ï

vinitatem ; reliquas pigmentariorum

labore huc, illucve currentem fati-

fetimr,

gatam , vetat fponfus excitari.

Si-

füavitates, dum reliquan. Evangeli-

ünt d"ni

eniAcatur Chriftum cernentem Eccle-

ce predicationis dottrinam per or-

bemtotum diffandit.

Ietüm gl

filam a Marthze operationibus paulu-

tra l

u

lum fefe ad' M :gdalenz contempla-

Pigmentari. ) Pigmentarii vocan-

quæ d Pm.

tur feplafiarii, feuaromatum, & un-

tricis delicias recipientem, ut vires re-

cuentorum inítitores.

tàntür C0n

ftauret, poflitque poftea converfioni

! ts nj

gentilium alacrius infiftere , curare ne

7. Ea letlulum Salomonis, &c. ) Vi-

dentur effe verba fponfe, que fefe

lt

9' Ff)'[ü./

interpelletur.

6. Que eff

iff4 ; 65. ) Sunt verba

tam magnifice commendari erube- ;

dtiir L

Nam cum aliquan-

fcens, àdf

fodalium fponfi.

datores fuos.

ponfi 'l,au(-les treïducit liu-:

*

I ,

tulum fponfa fomno iadulfiffet, cum

od

fponfo foras egreffa, & illius odora-

Salomonis.) Hec aliqni

de Sa!omohe

'f(l,[na/äl

mentis, & amplexu odoratior, &

Rege ad litteram iotelligunt , quod-|

p

MT

pulchrior.effeda, fponfi fociis occur-

eft probabile.

Prae(tit t«men fenfu

1

)

E

l

)

[

—

]

rentibus füit ftupori.

literali de Chrifto Rege pacifico in-

d c]);oägis.

CAPUT mf

841

8

et

a

Vl

iri

a

La

d bella doétiffimi : uniuf-

8. Omnes tenentes gladios , &

nitroducam

cujufque enfis fuper femur fuum propter timores noCturnos.

Ticis mez,

^

9. Ferculum fecit fibi rex Salomon de lignis Libani :

cervoique

10. Columnas éjus fecit argenteas , reclinatorium aureum,

; düedbam,

afcenfum purpureum , media charitate conftravit propter

filias Jerufalem,

cut virgula

1ir. Egredimint, & videte

, filiee Sion, regem Salomonem

f, pulveris

in diadema:eg, quo coronavit illum mater fua in die defpon-

fationis illius, & in die lsetitiee cordis ejus.

ïunt ex ot-

CAPUT

Xy y3

t-e!l'igere, cum przfertim Ade hoc Sa-

A'cenfum. ) Yta appellat ipfum fedi-

j. Ofn 6

lomonis thalamo ejufque cuftodibus,

le, fic quiequo infidet, afcenfor ap-

Est

s. ) Bebr

nihil ex Sacris litteris , aut antiquo-

:

pellatur, ut cum dicitur , Equem &

vomine , (

rum monumentis habeamus.

afcerfirem dejecit im zmare. VExod, 15. 1.

uentium opp-

Sexaginta. ) Id eft, plurimi. Na-

Media.) Quum media funt in fer-

l

li pentu

merus finitus pro infinito.

culo.

Fzrtes. ) Corporis, & animi robo-

Charitate conffravit. ) Obtexit , ob-

ii Anbie dï'

il promiiïïopxs

re preftintes, quod fignificat He-

duxit, fculpfit, ornavitcharitate, id

bruica vox, ww góxeri.

-

eít, rebus pretiofis, & amabilibus,

irabantar , It

yunc fonmotto-

Ifrael) Fidt &egi fuo , utpote Lfrae-

qL

iales fant aurum, & gemms.

n invid

Vi

o

lite, non externl.

Propter filias Teru[alem.) ldeo fe fic

.[ a*

8. Super femur.) Ij baltheo ab.hu-

foectandum exhibez, ut fatisfaciat il-

idet Gentium

us delerto

meris fufpenfas femori imcumbit , ut

larum defiderio , ejus afpectu fatiari

expedite poflit evaginari.

cupientium.

Ferculum hoc Eccle-

Lmyrt Lïm.,

Chriftus infide-

Propter timores aotlurnos. ) Ob peri-

fiun fignifieat, quo

jatem fpiare

cula, que noctarno tempore crebrio-

lium pectoribus infidens geftatur. Ef

madhus hbt

ra, & majora funt , quam diurno.

ex Cedro incorrupta, propter incor-

Lec&tulus Salómonis eft IZcclefia, ca-

ruptam fidem. Árgento fignifican-

, [imi.

ftodes funt Aageli , Sancti jam de.

tur divina eloquia.

Acclinatorium ,

Á) 66')

Myr-

r

fuscti pro Ecclefia. matre fuas pre-

& fedes, quam vocavit afcenfum,

ortetti y

ces fundentes, SanCi viventes pra-

refpondet veteris legis propitiatorio,

;, dum $iC

fertim Praliti , & DoGctores Ecclefix.

"

qentariorum

ex' quo fundebantur oracula , que

Jig

Süpt armis idoneis inftruQi, & prz-

non defunt in Eicclefia , penes quam

uam

pyager

fertim gladio fpiritus , prompti con-

poteftas eít explicandi, quenam a

d

n p£ P

Me-

tra nocturnos timores, & pericula,

Catholicam fidem pertineant.

qu& a principibus tenebrarum exci-

dium fpatium charitas occupat , hoc

gentarii (

tantur contra licclefiam militant

em

et, Chriftus, qui medius inter fide-

jmitum "

& ejus membra.

les fuos eít, Dews cbmdïa:cnimve/?. D

Ferculum. )

LXX. habeat $oesioy,

Joan. 4. 16.

Vt»

u b )

felt

ltalice appellamus, Zezzcz.,

1. Égredimimi, 6e.) Sponfi olim

ylgs ^

Jlf"g

he

Lignis Lääzmi.) Ex Cediro.

coronabantur, ut habemas ex lfaia

mW n

etu

IO. Co.4z4:, ) Columellas ad . fu-

6l Lo.

Quaft fpon/um decoratum cora-

ftinendam afpidem, & cortinas.

2A4.

Putat. Martinus Del Rio manus

Rechnatorium. ) Yoocum fïgnif*:cat

coronandi

ad

matrem pertinuifle,

| j de; Qilumnþ

poft humeros, inquo corpus acquie-

Invitantur ergo filie Sion, utpotius

i

fcit, & reclinatur.

fponfum, quam ferculum , quo ge-

ECWg,m ] n

! -;Itgdice digimus

Cum

r H

P appogsie.

ftioatur, contemplari yelint.

" u

l&þ um

542

LIBRI C'ANTICVO-RUVM

CA PAU E

IV.

,5

Sicut f

Uam pulchra es, amica mea , quam pulchra es! Ocali

lniinft

"(

.tui columbarum , abfque eo quod intrinfecus latet.

4 Si

Capilli tui ficut

greges caprarum, que afcenderunt de monte

-

propup

Galaad.

'

-fortium

2. Dentes tui ficut greges tonfarum , quse afcenderunt de

& D

poter eas.

lavacro, omnes gemeïlis foetibus, & fterilis non eft ir

E paícuna

v

4. Sicut

&qualitet,

Dei filius pto hominibus hom(i fa-

folum Galaad copiofos in capris pi-

Duper ton

&us eft, tunc. Ecclefiz. defponfatus

los faciebat ; folumbene temperatuifi,

fe dexftos

fuit, & humanitate , feu carne flo-

pulchri coloris ; arbores vero , qus

£o dente

ridilfima ex B. Virgine fumpta coro-

ibi réfinifere funt , contactu , & at-

*fl? Col:

natus.

Caro autem hzc frazilis , co-

fricatione nitoren , & fplendorem

rona, feu diadema vocatur , quia in

conciliabant. Galaad grammatice fi-

065 lotg

ea hoftes fuos debellavit Diabolum,

nificat «cervum refónmoni , & me

fponfs,

& peccatum , &c.

taphorice Chriftum, qui eft mons in

0/730 ef n

Ia die latitia. ) Quia ut gigas exul-

vertice montium, & caput Écciefie,

tüt ffmili

tavit ad currendam viam hanc, & de-

in quem totius legis veteris fivure,

[ primonum

licie ejus effe cum filiis hominuimn.

ac teftimonia collimata coacérvantur,

i Fum cum (

Cul; fui columbarmm. ) Vide di-

& fuper quem fancti omaes ut vivi

- Lrnbus :

1-0

lapides fupzrzedificantur. Ín hoc mon-

&a fupra Ccàp. I. num. I4.

Significar

Sunt verba fponfi.

Per oculos intel-

te caprz pafte , fignificant fideles,

023 Dogf

ligi poffunt Epifcopi , & Prxlati,

qui de plenitudine ejus bonum fuc-

[ Ut entm 3

cum haufcrunt.

Hi funt capilli Ec-

fpeculatores, & infpectores Ecclefiz.

mnij ,ï'mw

"b[aue en , quod. tatrinfeens. later.)

cleüe , non minus illam exornantes,

$ nüllum.

Quafi dicat : Oculis es columbinis,

quam capriai greges montem Galaad.

]

d

al

ut externam tantum pulchritadineim

Sunt copiofi , quia de cun&is terre

p

? £

/

m

AW

o

lefium

H

meequar ; non animi interiora bo-

partibus plurimi populi in

f'ï? T.

Ro

di

funt collédi , funt pulchri coloris ,

na laudem , omnem przdicationem

ànen ya;

longe fuperantia.

Id quod in Eccle-

quia rofeo Chrifti fanguine imbuti,

& eodem lavacro emundati

Sunt

k31 dejüj

fia intrintecuslatet, eft donum gratie.

[ I'Iffr!.):l-

fplendentes , & bene difcriminati ,

Capills tui ficur greges caprarum.)

pun

t Qs

vl

Sumpte funt comparationes ex vita

quia crucis afpericate quodammodo

pter fdnf

paítoritia , more bucolico.

Duplex

Íunt compti, depexi, atque deterfi.

hic occurrit comparatio.

Primo, ca-

quia deyo

0

(

Afcendertmt de wante.) Midebatut

put confert monti Galaad, — Ejft au-

dicendum, 4cfcesderuzz, fed verbum

quod r

tem Galaad mons amenus afpedu,

Hebraicum io3z2lafcb , ut plurimum

tat

"m rcucz

& odoratis aromatibus ftactes , refi-

fignificat z/cezdere. Itaque nofter in-

"mellis fo

n&, & variis thymiamatis odoratum

terpres ufitatiorem fignificationem

ttn

fi

chi,ä

oble&tans. Secundo, capillos fpon-

amplexuseft. Aliquiex Hebrso ver-

l/l.."p n

Íe gregibus caprarum in Galaad pa-

tunt.

Qua ft depilaveruzt de mogte

EM

$ (

ftis, & a monte in defcenfu quafide-

Galaad , quod referendum eft ad af-

d-*

ihf

pendentibusconfert, 'l'iaenim com-

fricationem circa arborum corticem ,

(ur

V

inendantur in muliébri cefarie, ut fit

qua pilos veteres minus firiniter hz-

D7

li

j

PIEC uI

denfa, & copiofa; ut fit nitida, fplen-

