xeris) dabis Leritiam cordi meo,

tiffimum adjuvat ,

la re

opera large muneratur.

Dedifli leritiam in. corde meo,) Kle-

TET

vatione vexilli favoris tui; quoad bo-

Multi dicunt : quis of endit zobis boza?)

fïduti,

Eft impiorum objedio , quafi dicant,

nam fpem, erigor.

quis oftendet, vel, ubinam funt hec

g. 4 frullu frumenti , 6$c.) Quafi

et,

li

bona, qu& promittis? vel, qus offez-

dicat: quzrant alii divitias , & bona

tedi

dit nobis boza, hoc eft, juftitiam hanc,

temporalia, iifque augeri velint, ut

inimici mei faciunt, qui iis fe abun-

mall

& pietatem , quam nobis tantopere

commendatis? vel, funt verba focio-

are letantur; ego z pace im idrpfuma

rum David, qui cum viderent Rezem

dormiam K'Bfz.

Senfus etiam

eífe

"

fuum urbe pulfum periclitari , dice-

poteft : majorem capiam ex hoc vo-

)

bant: Quis oftendet nobis bona, id

luptatem , quam efle foleat, ubi fru-

It [

eft , redibitne aliquando leta rerum

mentum , vinum, & oleum ubertim

Zü!,y,

facies , quando in priftinum flatum

proveniunt,

In Hebrxo eft, Frzsez-

muf

reftituemur !

um eorum, C mufum eorum multipii-

fOnu

[a 727

BZf.

9. Signatum eft füper nos lumen vultus

fd;'g :

tui.) Quafi dicat: fatis apparet, meri-

9. [» pace.) Securus, & divino fa-

7)62;5.";(

to nos bona a Domino expectare, a

vore tutus dormiam, in ejus prote-

Qunt

quo tam multis beneficiis ornati fu-

Gione acquiefcens,

Tedit;

mus, & qui nos favore fuo mirum

In idipfum.) Grmce i7i vó &vrb,

&br

quantum profecutus efl. ^ Lwzez vat-

inidem, in eodem loco; ubi hoftes

Mi

£us hilaritatem fignificat, & favorem,

mei degunt, quafi dicat: vel in me-

tll

fic Proverb. 16. 15. ubi habemus

Iz

dio inimicorum divina protecione

Yd ]

bilaritate vultus Regis, vwitz , in Hebr.

fretus, fecurus dormiam.

Ael, im-

eft.

Àz lumime vultus Regis ,

vita.

fmt [

idipftm, idem eft, ac, ea fpe anima-

fiuti

Quod dicitur, fgeatum, in klebr. eft

tus, dormiam fcilicet fecurus.

brlS (

"D2 ze2, el:va, ícilicet quafi fignum,

10. Singularirer.) In Graco xera

& vexillum favorem tuum ; nam apud

Gof

1L0VoL 6 fälit:zrie, id eH, ita me cullo.

D «l

Hebr. pj ae: vexillum fignificat. Ita-

18 qr

Qies, acíi me tantum cuftodiendum

que /gnaltuma eyit ; quaf,i elevaturr?- ut

li

P 6d .

3

0*

I. In—üneæm prio ea, que hs

;'editatem confequitur ,

de-

Pfalmus. David. V.

2. X 7 Erba mea auribus percipe, Domine : intellige clamorem

u

meum,.

: 3. Intende voci orationis meze, rex meus, & Deus meus.

(£,

4. Quoniam ad te orabo, Domine, mane exaudies vocem

. Ín

meam.

12«

s. Mane aftabo tibi, & videbo, quoniam non Deus vplens

$ hla

iniquita*em tu es.

Hl

6. Neque habitabit juxta te malignus, neque permanebunt

i

£nc

injufti ante oculos tuos.

E

E

J. Odifti omnes, qui operantur 1

nt

hiquitatem - Aperdes omnes,

dd

qui loquuntur 1n?ndac1um:

TET

9. Vi-

Qloe

fufcepiffes, quem fenfum etiam Aqui-

. Pfaleus David.) Wide di&a in

?tio

la reprafentat, qui habet ««v iS/ev es

Pfalmi tertii,

Ele

2. Auribus percipe , &c.) Omnia,

| bo-

qemoíduaw xoOíesie Mto fimgulariter in

quz obflare folent, ne quis audiatur,

fíducia federe facies me , feorfim fcili-

fublata cupit David. Primum impe-

Juit

Cet, & peculiari fludio cuftoditum.

dimentum efL, cum quis vocis fonum

1n fpe confiitwifli me.) 'Tua hac pro-

non percipit : fecundum, cum fieni-

bona

tedione bona fpe me plane confr-

Qu

malli.

ficationem non intelligit ; tertium,

cum licet hec duo adfint, animus ta-

men ad alia intentus, ad ea, que di-

finem.) Nide dicta füpra in ex-

CUv

licatione tituli Pfalmi quarti.

cuntur, non attendit. Llis triarefpon-

Cv

Pro ea bareditarem confequitur. )

dent, perczpe : imtellige: intende.

Im Hebr. nY*»nm bf*', el banmnechi-

Clamorem meum.) in Hebr. eft * bb ha

bagigi, meditationem meam.

"

m

loeb, kHlebrai dicunt me»n vecPila;

muficum efle inftrumentum ,

quod

4- Mane exaudies vocem meam.) Quia,

^l

fonum reddat ei perfimilem , quem

ut ftatim additur, matutino tempore

tibi adftabo fufus in preces.

Non

edit volans apis, quem fibilum 5*m3

necbil, ea lingua appellant.

LXX. ie-

ero minus folicitus, quam matutini

gunt myor3 sechslozb , qu& vox ha-

falutatores apud dominos fuos efle

foleant.

reditates fignificat , & de populo

Hebraico intellexerunt, cui dicdum

s. Er videbo, (£c.) Et hoc erit ora-

oftes

efíi: Tiài dabo rerram Chamaam, fuai-

tionis, five meditationis argumentum,

ceulum bareditatis vefire. Pfal. 104. 11.

quod fcilicet peccatum oderis.

m

Neque bab:tabst juxta re mal;gnus. )

vel potius de IEcclefia, cujus typus

Peccantes enim a tua fubmoves ami-

[

fuit populus ille, & qua hareditatem

falutis eterne quotidie in fuis mem-

citia.

j

bris confequitur, & infine mundi tota

7. Mendacium. ) Perniciofum.

confequetur.

Poteft etiam, e«, qu«

Virum. fanguinum.) Crudelem, fan-

'(:4:'-«'5

bereditazem. confequitur, effe periphra«

guïnarium.

Etam antiquitas natu--

ylle

fis animz fidelis, & pia.

re lumine percuffores Diis invifos

yium

Bibl. cum Com. Menocb. T. IV.

16

LIBRI PSALMORUM

$. Virum fanguinum, & dolofum abominabitur Dominus .

ego autem in mult itudine mifericordize tuae,

£

Introibo in domüm tuam : adorabo ad,templum fan&um

tuum 1in timore tuo.

:

9. Domine, deduc me in juftitia tua propter Immlcos meos

dlrïqe in confpe&tu tuo viam meam.

m

iO

uoniam non eft in oreeorum Verltas cor eorum vanum eff

* Pfil.

1r. * Sepulchrum patens eft guttur eorum,

linguis fuis do-

15* j

Rom.

lose agebant, judica illos Deus.

ne

Decidanta cogitationibus fuis, fecundum multitudinem i impie-

3

13-

tatum eorum expelle eos, quoniam irritaverunt te Domine.

eut

12. Et laetentur omnes, qui fperant in te, in eeternum ex-

ultabunt :

& habitabis in eis.

13. Et gloriabuntur in te omnes, qui diligunt nomen tuum,

quoniam tu benedices jufto,

J

Domine, ut fcuto bonae valuntatis tu2e 4 coronafti nos.

I. In

POR I

exiftimavit, & a facris arcuit

j ulius

mones proferens ; - ut enim mors e

Es

Pollux lib. 8.

fepuleris erumpere videtur , in qui-

E'/pyovro iepo , z a/oaxr oi iv

bus cenfetur habere domicilium ;5 ita

:

ex impiorum faucibus verba mortem

üe

yærryop:oc qQos.

afferentia.

"ercebantur a f[acris, & a foro, 7»;

Dolofz.) Blande , ut fignificant He-

de cede caufam dicerent.

Dolofum.) Qui aliis fuis dolis nocet,

brea, &ad decipiendum, & dolo fal-

an-

aut nocere ftudet.

Jendum apte.

Ju4ica illes Deus.) Damna eos, &

9. In multitudime mifericordie tu&.)

mulé&a.

Vel,

damnabis, & mulécta-

Confifus tue mifericordia.

Domum tuam. T'abernaculum intelli-

bis; non emm odientis, & execran-

it; nondum enim excitaàtum erat tem-

tis animo, fed pradicentis not1t1a hzc

V

dicitur.

lum

plum, quod poftea Satomon excitavit.

C7

In timore 40.) 'l'imens,& reverens te.

Decidant a cagzmtzomäus þm* ) Que

n

cogitant, & optant, non confequan-

E

9. Deduc me im Ju/ilfm tu4. ) Per

tur, fed fpe fua fruftrentur.

femitas re&as juftitie tuz.

Propter inimicos meos.) Ut inimico-

Expelle eos. ) E.xclude ab hereditatetua.

z. Habitabis im es$.) Cum eis, ut

rum meorum infidias poffim evadere

€0s protegas.

Hebraus, obumbrabis eos.

Dir;ge

L]

viam meam.) AGio-

nes meas

13. Nomentuum.) Cuuigloriam tuam,

& te ipfum diligunt.

Ponitur enim

In confpetiu tu0,) Ut oculis tuis pla-

[j//1;

ceant, & ego meminerim me femper

frpe, Nemen, pro re ipfa.

Deuter.

verfari in confpec&u tuo.

18. 1$. Ut miniffrer namxm Domini, &

alibi fzpe.

AL

1o. Cor eorum vamum eff.) Hebr. ix-

fimus eoruma pra'v:mtes

Benedices.) Benedicendo benefacies.

ol R. Sepulcrum patens eff guzzur eoruga.)

Eru&ans virulentiam ,. fetidos ,

de-

U: fcuto bon& vvoluntatis tu& coronaft «

2o5.) Armatura favoris, benignitatif-

teflandos, aut etiam mortzferos fer-

que tuz circumdedifti, & vallafti nos.

ho

PSALM-US V1.

11

1. Infinemin carminibus, Pfalmus David, pro octava VI.

— -

Wi

Omine, ne in furore tuo arguas me, neque in ira tua

'Q.D

corripiás me.

4. Miferere mei, Domine , quoniam infirmus fum : íana

me, Domine, quoniam conturbata funt offa mea.

4. Etanimameaturbata eft valde: fedtu, Domine, ufquequo.

s. Convertere, Domine, & eripe agimam meam : falvum

PA

me fac propter mifericordiam tuam.

2

am non eft in morte, qui memor fittui: in inferno

6. Quoni

autem quis confitebitur tibi?

B2

/ 4. Labo-

—

d

4- dnuima mea mrä;m ei.) Anime

i. Nþ)zem n M;tminiäus.) WVide di&a

Pro oetba-

initio Píalmi quarti.

vigor debilitatus eft, vis fcilicet nu-

"UZ

NNonnulli ex Hebrais fpeciem

triendi, alendique corporis : fic pec-

catum animam turbat, óc rerum fpi-

cithare effe volunt, qux odto cordis

ritualium faftidium inducit, ut de iis,

effet inflru&a, quam fententiam Chal-

daus fecutus eft, & probatur ex prio-

qui ita funt affedi, ufuürpari poffit. il-

re libro Paral. cap.1$. num.21. ubi

lud, quod legimus Pfalm. 106. 1g.

Omnem efcam abuminata eff anima eo-

defcribuntur varia inftrumenta , qui-

bus canendi erant Píalmi, & inter

rum , 65 appropinquaverunt ufaue . ad

o otizvA, vide ;

portas mortzs.

-

alia ponitur czthara pr

"Sed tz Domine z

E

f

7:;::7;;& 7) Quamdiu

quae ibi notavimus. Alü, carminis

m

cenus, quod tonis octo conftar

et, aut

permittes me hifce malis contlidari?

àd o&avum tonum caneretur. INoftri

s. Comvertese Domine.) Quimihi ira*

fere omnes tum Grzci, tum Latini

tus es, & propterea vultum avertis?

de myílerio refurrecionis octavam

mihi placare, & ad me redi.

accipiunt, quaz, ( cum prafens Sacu-

Eripe amnimam mtam.) Vitam meam

lum feptem diebus circumagatur )

a mortis difcrimine, animam a pec-

oGavo die tanquam illius fine contin-

cati malis eripe.

13

eet,

Prior Hebreor. opinio valde

6. Nom efl im morte, qui memor fft

ïrobabäiis eft, & expedita, & nihilomi-

t4j.) Sermo eít de confeffione , &

nus refurre&tionis myfterium retinet.

laude illa, que Deo exhibetur corpo-

2. 4:guas mc.) lncrepes, objurges,

ris adminiculo ; hanc enim mortui

flaryellum fimul intentando , & ca-

exercere non poffunt.

Eos vero, qui

dendo. Sic Job. 53. 19. legimus: 1»-

xterne morti traditi funt , non efi

LL

erepat quoque per dolorem im letiule, &5

dubium Dei memores non efie, nec

folicitos ad eup laudandum ;

funt

emia c[fa ejus marcefcere facit..

Corribias me.) Efft ejufdem hemifti-

enimibi voces blafphemantium Deum;

4

non celebrantium , & hic fenfus po-

chii ufitata repetitio.

s

3. Conturbata funt offa mta.) Vis

tior eft, & fublimior.

lz inferno.) Yn fepulcro, vel in in-

enim morbi ad ipfa pervafit offa, &

Be-

vires meas imminuit, & affligit.

ferno damnatorum , juxta ea , qua

ne morbi allegoria peccatum fignifi-

diximus in prioris hemiflichii expli-

catione.

catur, quo fpiritus vjres franguntur.

is

LIBRI PSALMORUM

7. Laboraviingemitu meo, lavabo per fingulasnoétes le&um

meum : lacrymis meis ftratum meum rigabo.

9. Turbatüs eft a furore oculus meus : inveteravi inter

Cï:

omnes inimicos meos.

)

Matth

9. * Difcedite a me omnes, quioperamini iniquitatem: quo-

7- ?3- niam exaudivit Dominus vocem fletus mei.

Iul

25.41.

Lucs.

Io. Exaudivit Dominus de

precationem meam, Dominus ora-

ii

fi

tionem meam fufcepit,

Ir. Erubefcant, & conturbentur vehementer omnes inimici

ded

méi: convertantur, & erubefcant valde velociter.

fhi(i

1. Pfalmus David, quem cantavit Domino pro vet-

bis Chufi filii Jemini. ( 2. Rez. z6.) VII.

Omine Deus meus , in te fperavi: íalvum me fac ex

quod

D

lam

omnibus perfequentibus me, & lïbera me.

tnus

3. Ne

YOc

Qs cozftzebitur tibz'?) Quäs þalam, &

Leveteravi, €$e.) Jam fenex fa&us

radi

publice celebrabit, laudabit, efferet te?

fum, ne ulla vite mez pars hoftium

ägnï

7. Laberavi.) NFatigatus fum ge-

infeftationibus vaeavit. Indignor, &

i

M

mendo, & fufpirando. Fatifco pre

doleo, quod jam fenuerim, & anime

£Qt

gemitibus , & fufpiriis.

mez hoftes demones, vitia, pravos

H

Lavato, 6c.) Madefaciam largiter,

habitus non vicerim. Fortaffe etiam

inite

adeo ut pre copia lacrymarum lavari

poffit fletu meo.

fignificat mala, & curas fenium acce-

&

In Hebrzo eft ele-

lerare: fic apud Homer. legimusOdylf.

&rat

gans hyperbole.

Natare faciam qua-

l. 19.

dem

Lléet zolle lum mem.

AWx yxp i» xaxécuri /Gio.oro.'*

N( j

Per fingulas ZoWles.) Verti etiam po-

XGTOyussecks i.

QCC

teft EXHebræg per totamnotlem. Utrum-

que fortaffé verum fuit; qualibet no&te,

Quippe repente homznes cxgrifquc ^

qua

& pertotam no&tem lacr

malisque fenefcmnt.

/(1

ymisindulfit.

9. Difiite 4 me ommes , &c.) Jam

/H*A

8. Tzrbatus q/zz) in He

br. eft mpvy

bd./ä./';ä erofus B./;,

caligavit. S ymma-

voti compos factus inimicis infultat.

1'0,-'/

dX0. Sufcepzt.) .Acce

af

chus vertit iQACyuaivv o 7À TT XpaL iA

tam labuit.

ptam, & gra-

Toc

inflammatus of propter. exacerbationem,

nem

acrimoniam fcilicet lacrymarum ocu-

11. Erabefeant.) Pudeat illos irriti

Dl

lum erodentium.

,

conatus.

bi

Contirbentnur. ) '"Timeant etiam eum,

erat

4 furore.) Mel intelligit divinum

quem tam prefenti ope juyat Domi-

Cum

urorem, quo morbus immiffus eft,

nus.

liis

ut initio Pfalmi.

Ic furare ÉhO ATEUAS

Corvertantur , 65 erubefcant , &c. )

lub

v*. Mel fuum; quafi dicat, pre in-

Tantus illos pudor occupet, ut in pu-

l'j

dignatione mea , pre ira e maximo

,lþ!

morore a me concepta.

'Nel furo-

blico ne ad breve quidem tempus ver-

fari audeant.

Sic Pfalm. 69. 4. le-

178

rem inimicorum, quafi dicat, propter

gimus , zfverzantur. fLatina erubefcentes.

furorem inimicorum. meorum turba-

£us fum.

Secunda explicatio magis

I.P

Salzius Da*uidi) In Hebr. non eft

eft genuina, & liters convenientior.

Pfalmus , fed ry3y Sigaren,

pia

*

P*S ALNMUS-VII

15

um

3. Ne quando rapiat ut leo animam mcam, wdum non eft qui

^ n

redi

Aici

t, neque qui falvum faciat.

InLer

4. Domine Deus meus, fi feci iftud, fi eft iniquitas in ma-

nibus meis:

i

quo-

s. Si reddidi retribuentibus mihi mala , decidam nierito ab

inimicis meis inanis.

r

6. Perfequatur inimicus animam meam, & comprehendat, &

(

conculcet in terra vitam meam

mici

; & gloriam meam in pulverem

.

deducat.

7. Exurge, Domine

; n ira Fua: & exaltare in finibus ini-

ye

egicorum meo:-:um.

1 Bg

9. Et

u

quod proprie Igeezzstiam fignificat. joan. 1o. 11. cum dicitur : Bezws P^-

T'amen , quia LXX. & D. Hierony-

ffor animam füans dat pro ovibus fuis. Y07

mus reddiderunt, P/z5zus, dicendium

dem etiam fenfu hec vox a profanis

.Ne

ml

radus

vocem illam utrumque fignificare ;

fcriptoribus «furpatur, Juven. Sat. 8.

radix enim Hebraica nyw /zg4, &

Sumimum erede uefas Aanimam pre-

um

ignorare fignificit, & objectare, hoc

Q ferre pudori. .

y, &

autem Pfalmo, qui cani folet, bene

* Qu reäi:äzat,) Qiui me atanto gxi»«

dma

&onvenit.

"

mat difcrimines

qvos

Pro verius Chufi, ). S. Hier. Saulem

itam

4 Si feci ifud,) Quod mihi im-

intellizit, qui vocatur Chus, id eft,

:

ponitur, & in me jactatur,

a

[tthiops ob nigredinem morum, &

)dyiï

erat de tribu Benjamin , feu , quod i-

Àniquitas.)(àuam de me fufpicaturSaul

. aut quam mihi impingit Semei.

dem eft, filius Jemini 1. Reg. 9. 1.

Verba autem Saulis, quze Pfal. huic

$- Retribuentibus,) inferentibus mi-

igmi

occaftonem dediffe videntur, illa funt

hi malum, nocentibus mihi,

quz habemus 1. Reg. z2. 8. Non eff,

Decidam merito &c. ) Non recufo ,

fq;;: :

qui "Vicem meam doleat. .... eo quod fu-

quin me inimici mei a patria extor-

fcitaverit. filius meus fervum. meum sad-

rem , omnium rerum egentem, & va-

J

zferþu m infidiantem mihi ufauc. bodie.

cuum ejiciant.

at

Hanc ergo calumniam refutat David

6. Anisap meam.) Me.

g(rl

! Cozculcet im ferra vitam mezmz.u) Me

nem.

hoc Pfalm. juxta D. Hier. opinio-

Bellarminus putat eque pro-

pedibus tamdiu proterat , donec vitam

riti

babile Semei hoc Pfal. perftringi, qui

eripiat.

erat ex tribu Benjamin, & Davidem,

Gloriims maxa im pulverem deducat.)

ii

cum Abfolonem fugeret, contume-

Deprimat, & dejiciat ignominiofifli-

mi-

liis infe&atus eft ; dicebat enim, ut

me, & velut in. nihilum redigat.

habemus 2. Reg. 16. n. 7. Egredere

" 'Exzzrguc Domize.) Dicit, txurge.,

(3

vi; fangninum , 65 vir Belial: reddidir

quafi prius remiffe ageret, & inimico-

p*

friái Domisus untrverfmomn fangnimem: do-

yit-

rum Davidis iniquitatem diffinularet.

(mus Saplyquontam amvafifli regmum pro eo,

lg ra tua.) Yra tua quafi cote, po-

je

X.

E quazdo rapiat. ) Saul & Ab-

tentiam , & fortitudinem tuam exa-

ID

- folon.

cuens.

dninam meam.)Ne mihi vitam eri-

Ex altare i. fenibus ipimicorum meorums. Y

T2

piat-

j

Sic anima pro vita accipitur

Appare fublimis in fïniþuas inimicæ

L

i

"

LIBRI PSALMORUM.

L

g. E exurge, Domine Deus meus, in praecepto, quod man-

Il

daíti : & fynagoga populorum circumdabit te.

t

9. Et propter hanc in altum regredere : Dominus judicat

z

populos.

qua

ro. Ju

dica me, Domine, fecundum juftitiam meam, &

s

cundum innocentiam meam fuüper me.

iil

^;Por 11. Confummetur nequitia peccatorum , & diriges juftum,

28. 9. * fcrutanis corda, & renes, Deus.

*

f0f

Jerem

uftum adjutorium meum a Domt

no , qui falvos facit re-

1120 G. 885 corde.

17.10.

12. Deus judex juftus, fortis, & patiens : numquid

irafci-

It

20:12.

tur per fingulos dies ?

13. Nifi converfi fueritis, gladium fuum vib-rabit ;

arcum

i

fuum tetendit, & paravit illum.

I4. Et

ini

rum, utomnes té videant ; id eft, ut

verfis impios; quafi dicat , jam peena

expediat, & infligatur impiis.

omnes prezfentiam tuam fentiant, eof-

exit

que mihi fubde, fterne, in terram dejice.

Et diriges juflum.) Benefacies jufto,

eumque in bono ftabilies , quod vox

fX'P(

Exurge .... i2 pracepto , quod matts

Hebraica 1335 /Zecozez. fignificat.

daffli.)

Nimirum fervans id, quod a-

tis,

liis, ut facerent , mand

afti , ut fcili-

Serutans corda , 65 rezes Deus. 2 Qua-

fi dicat hoc preftare, & juftos ab in-

pit

cet neminem injufte opprimi permit-

juftis fecernere tibi dithcile non eft ;

Wt

tant.

Vel in precepto; quod man-

5

enem.

cui omne cor patet , & nihil latet.

M

dafti, ut ego pro Saul re

i. Juflum adjutorium nmeum a Domi-

.

g. Synagog^ pepulorum ;

&c.) Hocfi

zo.) Jure auxilium a Domino poftu-

preftiteris , multi fe tibi adiungent,

lo, & expecto.

e

potentiam tuam , & curam videntes,

z. Nunquid irafeitur per fingulos dies?)

fim

quam de tuis fufcipis.

Idem eít ,-ac fine inteirogatione di-

Circumdabit te. ) Se.tibi adjunget;

Gum elfet, &5 zoz zraféitur. per fizgulos

YU

vel circa tabernaculum in preces fu-

dies , non facile, & paffim irafcitur.

fa laudabit te.

lo

Eit propter bane im altum regredere.)

Referri hoc pocefï: ad feram Numi-

Cot

nis vindictam , de qua egregie dictum

Ad fublime judicii tui tribunal rever-

a Val. Maximo : Lezzogradz ad vinds-

ti,

tere, in eo fede, & pro tuorum fy-

lg

Gamfumi drvima procedzt ira, tardita-

Ch

nagoga pronuncia contra infurgen-

femqsue þ;p;licii gra'vz'.t;ztc com;;e;:-/.ïzt. Íta

t

tes in eam injufte.

illé lib. 1. cap. 12. Sapiens etiam Ec-

i

&

10. Super ;ne.) Secundum juftitiam,

V

« eft in me.

clefiaftici $. 4.. Ne dixeis peecavi, &

dil.

qu

quid mibi accidit trifle Y Mrifknans enim

te

11. Corfumietur. ) E.t Emperativus ;

eft patiens redditor.

P)x

in Greco enim eft ävaäf'aääü*nzw per-

13.. Niff comverfi fueritis , &c.) La-

)u

ficiatur.

cet Deus tardus fit ad irafcendum, &

Nequitia.) Non fignificat peccatum,

ád condonandum pronus, tamen, ni-

ba

fed pcccati)pænam. Clare Syxmhgghus

fi aliam agendi rationem inftituatis ,

änæp'reaa*n"rw XOXAGIC KO TO. TXV QbO Eu

& mores mutetis, &c.

:

&

l

Arcium. fumm. tetendit.) Jam vobis

fev, Perficiatur mleum, f affittio u-

Íí$

PSALMUS VII. & Vill.

Ti

14. Etin eoparavitvafa mortis, fagittas fuas ardentibus effecit.

15. * Ecce parturiit in

juftitiame* concepit dok—lkorem, & pepe-* Job.

dicat

rit iniquitatem.

15.33

lfaia.

16. Lacum aperuit, & e

ffudit etdlm'l;v & incidit in foveam,

59- 4-

ife

quam fecit :

17. Convertetur

dolor ejusin caput ejüs,* & inverticem ipfius

iniquitas ejus defcendet.

E

U

.18. Confitebor Domino fecundum juftitiam ejus: & pfallam

[ 16

nomini Domini altiffimi.

t. In finem pro torcularibus, Pfalmus David. VIIT.

alci

t.TYOmine! Dominus nofter, quam admirabile eft nomen

tuum in univerfa terra'!

Cum

3. Quoniam elevata eft magnificentia tua fuper coelos.

4. Ex ore infantium, & lattentium perfecifti laudem propter

E

inimicos tuos, ut deftruas inimicum, & ultorem. -

u n

$. Quo-

fto

exitium impendere animadverto ; nam

17. Dolerejus.) Malum, quod ipfe

mihi parabar.

| 0X

lexpedivit arcum , &c.

19, Sc-*cimd;mzjufiriam ejsus., ) ntme-

Ar

14. Vafa mortis.) Inftrumenta mor-

I

tis.

Nomen enim vafis paffim acci-

retur juftitia ejus.

Nomini Domint, ) Vide dicta Pfal.

) it

pitur in Scriptura pro inftrumento ,

5

-9

gi

ut Pf. 7o. 22.. In vafís pfalmi lfa. 2

itet.

x4. Vasamefcorum. Jerem. $0.23. Vafa

t ]N

ïnfm.) Vide di&ta ad"titul-um

Pfalmi quarti. -

L

)u

$r4, & cap. $1. 20. Vafz belii,

Pro forcHlaribus) Aliqui putant effe

oftu

Ardentibus effecit. ) Exx ardenti ma-

teria , ita ut fint tela ignita velocif-

mnomen muflci inftrumenti. Alii Pfal-

mos, qui gro foremlaribus infcribun-

j

fima & nocentiffima.

tur; exiftimant , ufurpari folitos in

; th

19. Parturiüit injuj?itidm.) Eft in

DUH

fefto Scenopegiz, quod incidit in au-

verficulo hujus membri hyfterologia ,

tumnale tempus, & vindemiam, cum

CUT

hoc eftinverfus ordo ; prius enim eft

fcilicet grati agende funt Deo pro

j

concipere, deinde parturire, fiveeni-

uo-

um

BRemota al-

colle&is frugibus, & uvarum li

(k

ti, tandem vero parere.

re, quo redundant torcularia.

.gr ïi'

i

legoria idem eft, acfi diceretur: ma-

hil eft certi.

P

Jl

chinatus eft malum , & in externum

2. Nomen tuum.) Famanominis tui.

[ta

Utitur

hac eadem

opus erupit.

Vel, quafi dicat; valde mirabilis ap-

Ec

metaphora Job. cap. 13.3 $. Cezcepzz

paret potentia tua iis, qui terrz mo-

?

dolorem , 65 peperit iniquitdt:m, t z-

lem confiderant.

terus ejus praparat dolos.

Ifaias etiam

7À

.3- Elevata eft ..

P j?;;e;' eclos. ) Al-

€ap. $9. 4. cozceperunt laborem , & pe-

tior eft colo, nec illo capitur. Nam

l

peverunt iniquitarem.

ut ait Abacuc in cantico fuo : Ope-

A

16. Lacum.) Cippum, foveam, fcro-

vuit celos gloria ejus, $ laudis ejus plena

| Jl*

bem.

eft zerra.

Abac. 33.

D

In fovean.

4. Ex ore infantiaum , &e )

Adeö

2liis ftruxit.

) In '—perdicionem, quam

pexf;aicua eft gloria tua, ut eam etiam

QUl

LIBRI pPtAIT MORUM.

16

L)

uoniam videbo coelos tuos, opera digitorum tuorum .

g.i

i

:

junam, & ftellas, quze tu fundafu.

*

?

9

6. Quid eft homo, quod

memor es €j

us? aut filius hominis,

1O

quoniam vifitas eum ?

tüur

*Hebr

7.* Minuifti eum paulo minus ab Angelis, gloria; & honore co-

Ev .

ronafti eum: & conftituifti eum fuper opera manuum tuarum.

I

8. ^ Omnia

(

infantes & la&entes quodammodo

rum. Vel dicit digitorum ad often-

videre, & celebrare poflint.

Per-

dendum, quam facile Deus hec om-

nia molitus fit, vel, ut oflendat ea

contatur Arnobius lib. r. adverfus

gentes : sz

Ü

Jfquamne eff hominum » qui

effe nobilia, & pretiofa , qualia ea

Principis zofi0me diem

J

funt , que& dicitis elaborantur.

Ifïd—

ür,

mon cum ifhins

cit verficulus hic contra eos Hzreti-

T

prime, natiuitatis InfraUerit, CHE n0m fít

cos, qui Anzelorum minifterio hec

füpe

simgenitum, mom affxum j uno Ipfi pene

vifibilia creata fuiffe afferebant.

n genitaiiäm matids impre[[ums, on m

fíts effe Regemy ac Dominum cuntlo-

Lunam, & flellas.) Solis non memi-

nit, vel quia David no&urno tem-

rum, quacumque féent » mederatorem 2

di &

Vel Hgnifïgat David Deum non ab

;ore hec contemplabatur , vel quia

qle

omnibus , ut par efíet, laudari pro-

cum ftellarum meminiffe vellet , So-

éjunt

pter [5

pera admirabilia , que fecit ,

lis mentionem quodamodo facere non

um

quia

abfeondit bac 4 fapieutióz

f;fjþïu-

poterat ,

uia fimul non lucent. Vel

dent:i

quia cum

ung, & Stellarum lumen

.

b1t$, & revelavtt ea lt:zr'vuli:, Matt.

celebrat, celebrat etiam lumen Solis ,

bom;

11.25. Vel, non nobiles , non poten-

tes,

fedinfirmos, ignobiles, & contein-

a quo hzc habent, ut fplendeant.

ür?;l

Qne tu fundafii.) A fundamentis fe-

pcib

iles Chriftum confeffos fuifle, &

ad a

lios per prxdicationem detuliite.

cifti, cum priusillorum nihil cífet. V el

Vel zandem nomine infantium homi-

idem eft, ac firmiter ftabilifli, fixifti.

pu

'Tam fta-

I

nes quilibet intelligi poffunt, qui Àn-

6. Qnuoniam wftm eum.

&I

diofe curas , actanta providentia pro-

gelorum comp;ujatione infantes funt

'fequeris.

g

uoad fapientiam, &c.

Perfeciftt lande. j In Hebr. eft Fzz-

72. Minuifii, eum baulo minus. ab Amn-

gels. ) Aliquantulum intra Angelo-

dafi; , fabilivifti, firmafti , ut incon-

3

cuffa , firmaque effet , nec ullis perfi-

rum honorem, & gradum eum' con-

j

ftituifti.

dorum vetbis, aut minis cpncuti pot-

Gloria , 6 bonore coronaffi eum. ) Do-

[

fet.

Qu

t deþrüdä. ) In Hebr. z qztieþere

nis fingularibus, imagine , & fimili-

ftultam faciendo fapientiam hu-

tudine tui, filiorum adoptione , vit&

obf

f«cias,

fi

lu

jus mundi ,

ut loquitur Apoftolus 1.

beate, & immortalis participatione,

"

me]

Cor. *.

&c.

Inimicum , f5 ultorem-) Sapientes hu-

Cakjhïuij?i eun , &c. ) Dominum

put

D

jus mundi, intelligit, & defenfores

eum conftituifti omnium, qux funt

m

in terra.

Nam, eelum celi Domino ,

ipforum.

Nam

terram autem dedit fílüis hominum , V fal.

las

$. Videbo.

) Confiderabo.

t

ut infra dicitur Pfal. 18. CeZ ezr-

113. 16.

Idem etism luminis nà-

turz ducta fenferunt olim Stoici tefte

VQ)

rant gloriam Deis $ opera manuum cjus

N

annuntiat frmamentum.

TLa&tantio lib, de ira Dei cap. 13.. 55

inquit, eezfideret. ais univerfam munm-

Digitarn?n tuerum. ) Manuum tua-

N

/

PSALMUS VIL

17

Fu

8. * Omnia fubjecifti fub pe

.

dibus ejus, oves, & bovesuniver- *Gen.

I25«

fas: infuper & pecora campti.

*

1 Cor.

Iitis,

9. Volucres coeli,& pifces mari

s: qui pefambuïant femitas maris.

426

10. Domine Dominus nofter, quam admirabile eft nomen ?

P

€(0

tuum in univerfa terra:

utm,

fnia

1. [n finem pro occultis filii,

Pfalmus David. IX.

2.

Onfitebor tibiy, Domine, in toto corde meo : nar

yabc

omnia mirabilia tua.

often

c om

4. Laetabor, & exultabo in te: píallam nomini tuo

z

Altiiïïme.

i ea

4. In convertendo inimicum meum retrorfum, infirmabun-

[|à &

tur, & peribunt a facie tua.

F

z

s. Quoniam fecifti judicium meum, & caufam meam: fedifti

h

fuper thronum, qui jadicas' ju&itiam,

6. In-

fermt

em

di adminiflratiionem ,. inte "ligit profetto ,

mufiíco inflrumento, quod H35oy ^«-

ia

,

quam "vera ff S:eicorum fenzentia y qui

lamoth appellabant, & eccs/rum no-

ejunt noffra canfa mundem effe confira-

fter interpretatus eft. Vide, qux di.

£ 00f

0n

Gum.

Omnia enim, quibus conflat,qua-

xiloco citat. 1. Paral. 15. n. 20. cum

Vd

1mefi

que geRerat ex fe mundus , ad utilitatem

explicarem verba illa: & Banajas im

bominis accommoda:a fant.

mablts arcana . féu oceulta canebar.. Alii

015 y

$. Pecora campi.) Animantia fylve-

3 Bez , nonputant efle nomen appel-

nt

ftria, & feras.

Is fe

lativum, fed proprium cantoris , cu-

Q. Peraméulamt fomitas maris, ) Qui

jüs mentio 1. Par. 15. n. 1g. cui tra-

per aquas maris natatu feruntur, vel

ditus fit Pfalmus concinendus. ^ Ni-

xtfi

repunt in ejus fundo, & circa littora

hil eft certi.

A

& fcopulos.

pIO

10. Nomen :;;zmz.) Vide d

-i&a n. 2.

-

ufitcbor t1b;.) Laudabo te.

CC

lm toio corde meo.) INonremif-

j n

fenez. ) Nide di

X

&a initi9 Pfal-

fe, acnegligenter, fed alacri animo,

xdo-

1,-[N

ml 4

& fummo ftudio totisque animi viri-

Con.

Pro occuizis Fi/ii.) Quid fit ; þro ot-

bus.

epfzis , diximus 1. Paralip. 15. n. 20.

4. lg comvertendo jnimicum meum re-

Do-

Quid vero fignificet vox addita /f/;,

tror[fum. ) Cum inimicum meum in

ul

Obfcurum eft. Aliqui Chriftum Dei

fugam egeris.

vll

Alii Nabal Car-

filium intelligunt.

dnfrmabantur.) lnfirmi , & debiles

Y

(s

meli; eft enim in Hebr. $35 /abéen,

reddentur.

putantque €fle pofitas literas ordine

4 facie fa. ) Coram te, faciem

um

inverfo , & retrogrado pro 533 Na-

tuam, & indignationem tuam fufli-

jus

baf.

Sed fi literas hoc modo ordina-

nere non va!entes.

1 s

tas dicamus , vero propius efle vi-

$. Fccgüz'jw/ici;zm "menum. ) Abfolvi-

fjl

fti judicium, & litem iihi, atque

detur,ut 533 Aeée/ legendum fit, que

('ll

vox Nablum muficum inftrumentum

caufam adjudicafti : pro me fenten-

CU

fignificat , & fociari folet cum alio

tiam pronunciaíti.

N

(

Bibl, cum Com, Menoch. T. IV.

C

77,47/

d

1$

LIBRI PSALMdRUM

1f

.. 6. Increpafti gentes, & periit impius: nomen eorum deleft

in eternum, & in fzeculuf fzeculi.

qUö

[n

7. Inimici defec

erunt framea in finem : & civitates eorum

deftruxift.

£on

8. Periit memoria eorum cum fonitu: & Dominus in zeter-

'xi

num permancet.

jl

9. Paravit in judicio thronum fuum, & ipfe judicabit orbem

I

obli

terrae in sequitate, judicabit populos in juítitia.

10. Et fattus ett Dominus refugium pauperi adjutor in op-

I(

portunitatibus, in tribulatione.

paur

j

11. Etfperent in te, qui noverunt nomen tuum : quoniam

non dereliquifti queerentes te, Domine.

pen

2i

12. Pfallte Domino, qui habitat in Sion: annuntiate inter

gentes ftudia ejus.

en

I

L

uoniam requirens fanguinem eorum recordatus eft:

I;

non eft oblitus clamorem pauperum.

ve

14. Miferere mei, D

omine: vide humilitatem meam de inj—

fnus

micis meis;

1Ó

tuo

15. Qui exaltas me de portis mortis, ut annuntiem omnes

li

laudationes tuas. in portis filiee Sion ,

que

16. Ex-

mo

etu

. dDperepaféi gentes.) Perdidifti; Deus

opera, voluntatem

d

; & gefta ejus inf

fun

1gnia.

hii

ne gravium poenarum.

enim increpat , & objurgat immiffio-

13. Requiren: fanguimem corum.) Ul-

tén

INomen eorum.) Memoriam illorum.

cifcens, & puniens propter fangui-

I€ 1

7. duiwuci.) VWft genitivi cafus;

nem fufum.

Sic in Genefi legimus,

I

nam in Grzco eft éodoy

Defecerumt

fangumem enum animarum veflzarimve-

qmrzzm P cap. $

D

i

p,

frames im fises.) Gladii , & arma ,

ego

qux in nos exacuebant, ceflarunt in

Eorum. ) lfraeliti

ci populi, Hd;alis

l

perpetuum.

populi.

14. Vide hwmilitatem mesm-) Affli-

que

g. Cum fomitu. ) Cum ftrepitu, ut

&ionem meam.

bh

accidit , cum magna aliqua moles fu-

bita ruina procumbit.

De inimicis meis.) Quam patior,

ho

qua ab inimicis ineis premor.

9. Paravir in judicio tbronum fumm.)

mk]

In Hebr. ad verbum eft , Parevir 44

1$. Exaltas me. ) Exuis , educis me

ju

jedictun: tbronum fuum.

de portis mortis, qui me a limine

10. Inequizate.) Idem eft, quod in

mortis revocas.

Iter

juftitia, quod mox additur.

Porris mortis.) Port& mortis funt

luu

11. Qui moverWut nomen ruum.) Vi-

extrema pcericula, cum ab ipfa mor-

deles tai.

te proxime abfumus.

Vr

In-pertis Filia Sion.)1n maxima fre-

12. Qui babitat im Siop. ) 1n quo

tür

imente colitur. Eíft autem monsSion

quentia Jerufalem , qualis effe folet

liy

£ypus Ecclefiz.

in portis , ubi pretorium eft, & ju-

dicia exercentur.

p

Srudia.) Adinventiones, confilia,

9

ä

PSALMU

IX

19

Ideft

16. Exultabo in falutari tuo: infixee funt gentes in interitu,

uem fecerunt.

QTUI

In laqueo iíto , quem abfconderunt, comprehenfus eft pes

eorum.

&tet«

17. Cognofcetur Dominus judicia faciens: in operibus ma«

nuum fuarum comprehenfus eft peccator.

yrbera

18. Convertantur peccatoresin mf ernum, omnes gentes, quæ

oblivifcuntur Deum.

TA

n0p-

I9. Quoniam non in finem oblivio erit pauperis: patientia

pauperum non peribit in finem.

Jniaffi

20. Exurge, Domine, non confortetur homo :

Jud1cen ur

gentes in confpectu tuo.

tntet'

21. Conftitue, Domine, legislatorem fuper eos : ut fcmnt

gentes,

quoniam homines funt.

C 4

Pjalm.

3

Fjli2 Sion. ) Filia Sion eft populus,

In infernum. ): Sepulcrum.

Vel

vel civitas Sion.

Hanc autem dixi-

etiam eft ejus, quod peccatoribus ac-

emr

mus Ecclefiam fignificare.

cidit, predicio ; qui enim peccare

16. lp falutari tuo. )1n falute,quam

pergunt

tandem ultricibus inferni

tuo beneficio confecutus fum.

flammis traduntur. Non enim fepul-

11165

crum tantum fignificatur hoc loco

lofixa f[unt gentes. , &c.) Hocquo-

que ad laudem Dei pertinet, quod non

nomine interni, fed etiain penarum

I*

inodo falutem illi tribuerit , verum

locus.

Infixe

Gentes , qut oä!t"w/c"mztm' Demm. ).L.t:

etiam hoftes prodw averit.

jus u

funt; hoc eíi in foveam ,

quam mi-

ad idola, & vitia convertuntur, qui-

hi todexaqt, funt delate, & ibi adeo:

