diet cum omni concupi(centia fapientiam.

32. Sapiens cor, & intelligibile abftinebit fe a peccatis, &

in operibus jufüitiae fuccefius habebit.

E

.

J »Dan-

33. * i1gnem ardentem exünguit aqua,

& eleemofyäg refi-

[;

4- 24

ftit peccatis:

5

3. Ài

3

4. Et Deus pro

.

fpe&tor eft ejus, qui reddit grafiam: memi-

nit ejus i

n pofterum, & in tempore cafus fui inveniet firma-

- pauperc

m

mentum,

Ttanti,

CAPUT

& W

Et pravus corde Jfcandalizabstur 12

a. lo fapientia.) Audienda fcilicet,

Cem tu

illii)) Et qui re&taam viam non in-

legenda, meditanda , opere exercenda.

$. Àl

fitit, fed pravo & obliquo corde mo-

Aurts bona. ) Qus cordi bono , &

do hanc vult tenere, modo illam , in

docili fervit.

In. Greco eft ,^ x«

ïeh'nqua

viis illis fcandálizabitur ,

hoc eft ,

$g dxpouTS EmiÜuMla coDS , É6 aurisan-

6. Ma

impinget , offendet, corrust.

ditoris ) ld eft auris attenta ) defrde-

tüt dept

29. Cor nequam.) Durum; eftenim

rium ej? fapimtis.

Animat magi-

* Cb

in Greco oxAqedy cor perrza , ob-

ftrum difcipuli attentio.

firmatum in malo.

&ero hu

Cums omzi cencupifcentia,) - A vidi-

Gravaliter s2 deloribus)) Quia. fua

tate , excipiet avidiffime fapientiam.

bosnn s N

nequitia , duritia ,

& obftinatione

thefaurizat fibi iram Dei , juxta il-

32. Intclligibile.) Intelligens.

I

Iä [2

lud ad Rom. 2. g. Secundum. autem

Succef[us babebiz,) Nam juxta illud

1

duritiam tuam , E5 ippeuitens cor tuum

Pfalm. I. 3. Omzia quacunque faciet

molym,

Y

r!ae/kmfizas :Hbi igrameim die iv4.

£r? fperabuntur.

m()fynam '

Et peccator adjicie ad peccandum.)

33- Eleemofyna reftflit peccatis.) Nam

Et 0(!4[0.*

Peccatum enim alidüd trahit pecca-

mijertcordes — mi[ericordiam | confequen-

foe N

tum, & propter habitum pravum

!ur.)' IMatth. 5. 7-

ttim Tj

€erefcit ad illud inclinatio.

"

d d'UCïtg-c

24. Deus profpetlor eff. Deus provi-

2O. Symagoga fuperlorum non erit. [a-

videt , & de omnibus profpicit.

um /if en;

niias,) Cotus fuperborum dithcile fa-

Ttr faties D

natur. 'To /zsitz:, Grace eft izc16,

Quj reddit gratiam.) Qui benefa-

fanmatio , curatio , medela.

cit:

CQ Cü»)W

Meminit ejus 17

.poferum. ) Elee-

t6p; , (/1-;,:

Frgtex enim peccati radicabttur 42 -

'peäatig,»,:

Js.) Noxia enim hac planta peccati

mofynz fcilicet, ut eam fuo tempo-

D Ánjy,

per pravos habitus altas radices agit,

re remuneretur.

ut facile extirpari non poffit.

l]oveniet fermamentum.).. Quafi di-

m ) ""

mney,

E? mon imtelligetur.) Non adverte-

cat : fi eleemofynarius in adverfa

h« )

01

tur, quia dum perturbationibus no-

labatur , fulciet eum Dominus , ro-

ftis cedimus, & illis paremus, ha-

borabit , eripet, « in priftinum fta-

tum reftituet.,

lmlmfencgr

bitum contrahimus non advertentes.

:6[ m (

L2

—

CUUPU.'P

I.&rü

649

itor d

C APU T I

tex enim

4d opera mifericordia ,

€» Japientiam tnultipliciter bortatür ;

bujus oflendens utilitates :

confuf 10 bona , €? mala : mon occul-

bona 2

tanda Japientia , nec. "verilati contr a(lzcendum : pro ju[litia cer-

tandum : «erbo tuo opus relpondeat ; fis bumanus erga

cextis, &

Jubditos , &? non avarus,

*

li4 eleemofynam pauperis ne defraudes, & oculos tuos Tob.

fyta refi

FI

ne tranfvertas a paupere,

4 7

2. Animam efurientem ne defpexeris: & non exafperes

m: tnettil«

firma

pauperem in inopia fua.

3. Cor inopis ne

affüxeris, & non protrahas datum angu-

CAPUT

itianti.

Bu n

4. Rogationem contnbulau ne abjicias: & non avertas fa-

enda fcilicet,

ciem tuam ab egeno,

'e exercenü

s. Ab inope ne avertas oculos tuos propter iram : & non

ji bono, &

relinquas quaerentibus tibi retro maledicere.

o d et od

fjamm

6. Maledicentis enim tibi in amaritudine ammæ, exaudie-

tur deprecatio illius :

exaudiet autem eum, qui fecit illum.

tenfa ] dffde

nat m

7. Congregationi pauperum effabilem te facito, & presby-

tero hum:ha animam tuam, & magnato humilia caput tuum.

4) Ayldl

g. De-

É famennam.

l.

]ligens:

Iiz e!cemo/jn;zm þm.:pens 2e dee

3. Datum. ) Ii.eemofynam.

am]aml d

frandes.)

) Id eft pauperem elee-

Angufanti,) Ei, qui in anguftiis

mofyna. Vox defrazdes fignificat elee-

verfatur.

um l a

mofynam pauperi ex charitate deberi.

4» Contribulati.) Mli&ti, p"tuperw

Er oculos 2405 ne frag[vertas a pau-

75 Prapz'er Iram. ) Per iram , Vel

qis) MT

ews* ) Ne averferis paupe;es

Sic

propter iram: intelligitur de ira pau-

77 tll gqum

etiam Tobias filio pr&cipiebat : ANo-

lz «vertere facsem tuam ab ullo. paupt-

peris , ne fcilicet exafpemtu , & ti-

bi iratus malum tibi a Deo precetur.

Deas proVt

, f& enium fít 4 ut gec & te averta-

Inteligi etiam poteft de ira Dei.

fur f:taes Damm:, T Ob

. In Grz-

co eít , ,&/77 Waq)shæua'm, m pra!ra/m.r

Ef zom rclmgzm.r) Occafiouem fci-

Qui b*

eculos ;ndigentis ; longa nimirum ex-

Jicet.

Quarentibus , 8cJ) Pauperibus elee-

p )

J

«

pe&atlonc pecltæ eleemofynz.

mofynam poftulantibus.

Q. Anuesam ejunentem ze de/þexc-

(go t

ri:.) Grece ,uq hum yo me contriftes.

Tibi retro zaledicere. j Secreto "

E; non exa[peres. pauperem 1m iuupia

poft tergum tuum.

-)

u

[ di-

jl

fwa. ) Non addas afllictionem affli-

v? Presbytero ) Seniori.

&o , malum , quo premitur , tua

-Magnato. ) Viro primario, utqie&yr,

Ummm ! f

immifericordia exafperando.

ut efï: in Grzco.

pmümm

Bibl. cum Com., Menzoch. T. IF.

Nnnn

650

LIBRI ECCLESIASTICI

8. Declina pauperi fine triftitia aurem tuam, & redde de-

1. Q

bitum tuum, & reíponde illi pacifica in manfuetudine.

diligunt

9. Libera eum, qui injuriam p

E

L

atitur de- manu fuperbi-z &

16. Q

non acide feras

in anima tua,

permanee

Io. In judicando efto

pupillis mifgricors ut pater,

&—pro

p. 8

viro matri lllorum.

tione cre

11. Et eris tu velut filius Altiffimi obediens, & miferebitur

15 Qu

tui magis quam mater.

eligit eun

12. Sapientia filiis fuis vitam in

19 Tit

fpirat : & fuícipit inquireïlf

tes fe, & praeibit in via juftitiae.

illum: &

13. Et qui illam diligit, diligit vitam, &qui vigil

tentet eur

averint ad

illam, comple&tentur placorem ejus.

Tetsartoes at

14. Qui tenuerint illam, vitam haereditabunt , & quo in-

I'So 0£/ä7h

trqibit, benedicet Deus.

vient Deo,

: 15. Qui

If. duj a

&* Declina. ) Inclina.

Á m

[2]

Fitam Pm[pirat)) Vitam gratiz,

illi ? Grac:

Redde delitum tuum. ) Eleemofy.—

& gloriz , que eft vita fupernatura-

Tulcalit ä

n« , afífabilitatis , facilitatis in au-

lis , beata, & «terna.

b hic, &

diendo ; five aliud quodcumque de-

Safcipit taquirentes fe.) In. fuam fi-

& pro mod

bitum , cujufmodi illud eft , quod

poterit judic

dem , ac tutelam recipit.

operariis pauperibus pro exhibito o-

&t , Qul j

pere reddendum eft.

Er préitit in via juffitia.) Qua(ïf.te

: Qu intye;

Paciffea.) Cum pace , & manífue-

ccm praterens , oftendenfque , quid

lt , & do

tudine..

juftum fic & fanctum, quid injuftuni,

& impium , ad recta , & juftà. ca-

Permane]],

- Nom acide feras 5 anima tua.)

C'ityirt| er

Non fit cibi t&dio.hoc preftare , ne

peffenda excitans , (& a. prayis de-

fis piger, lentus, aut tardus ad eum

texrens , & avertens,

QU&l i 4

atens,

liberandum.

Vel non egre feras ,

I3. Qui* wi gïl/l'veriifit ad ddlam.) Qui

I^. $i ge

aut indigneris pr

Opter incommodum

foliciti fuerint in ea quzxrenda.

eliter adh

&uum. In Grecoe

j

42 ousyopox a n

Crediderit.

Placorem , €c. ) Placiditatem , fua-

& T& wofytiy G , meli effe trepidus ,

vitatem , jucunditatem , & letitiam

HMditqu

ub:; tbi judicandum eff , id eft, noli

fapientig ; hxc enim figniticat Grz-

H4 Der prati

accufatoris injufti. potentiam exti-

cum £vjpcc'Uyq.

Fa per elor

mefcere , fed ex legibus judica.

I4. Vitam hareditabunt.) Prafen-

H UE j

Io. Papills mufericors ,. (5c.)

Judi-

Ifu:, ifc.) :

cis eft pupillos ita ab injuria defen-

tem Ífepe longevam , & futuram

.CH

L

dere , ac fi pater illorum effet ; &

femper eternam,

Pro szinGre-

co eft, à9£c», gloriam ; wia enim ad

VeDiogo N

viduas defendere ad eum modum,

gloriam perennem eft fapientia.

Entrat,

quo illas earum mariti , fi viverent,

;

lmitati ! fa

)

.

tuerentur.

Quo.) Quocumque.

ADientiam

|

II. Eterzs, 67c.) Sumitur pro ZZc;ree.

Introibit.) AMliqui clarius legunt ,

æreditate t

Miferebitur 1j magis , quam. mater.)

emntroiburt ; non fapientia fed qui te-

[]

IT

Non modo te ut filium curabit ,

nuerint eam, & illis Pezedicet. Dens

Inlä',

fed erit tibi matre indulgentior,, &

profpera cun&a concedens , fed fen-

NTW WT, )

4

biagdior.

tentia eft eadem.

Wiyue

: df

CA UT

IV

6351

edde de-

13. Qui ferviunt ei, obfequentes erunt fan&o, & eos, qui

ne

diligunt illam, diligit Deus.

pedi;

16. Qui audit illam, judicabi

t gentes, & qui intuetur illam,

À

permanebit confidens.

t, &Kpro

17. Si crediderit eij haereditabit illam, & erunt ín confirma-

tione creaturae illius.

iferebitur

i

18. Quoniam in

tentatione ambulat cum eo, & in primis

eligit eum.

inquirenf

19. Timorem, & tmetum 5' & probationem inducet fuper

illum: & cruciabit illum in tribulatione do&trinze fuze, donec

sverint ad

- tentet cum in cogitatiOnibus

fuis, & credat animze illius.

lNinrn.n 2.:

T

Ls

MU

& quo it-

Is. O£fe

vient Deo.

quentes erdnt jknäa.—)' S?þ-

eo 1n primis , Nel , m principio: qua-

ag Qu

fi dicat , fapientiv , & Deus , qui eft

—— ——

16 Dur andi? Mlam. ) Giuicobedis

prima fapientia ; fui ftudiofum initio

ili ? Grzce enim eft, Zraxéc»:

duris & afperis exercet.

Sapientise

Fitam gratie,

Judicabir gentes.) Futurum js4zca-

etiam initia dura funt : radices amas

fupermititie

&t, hic, & alibi fepe accipiendum

r£ ; fructus fvaves,

eft pro modo poteritiali , quafi dicat:

Etdg primus elegiz eu"m.) In prin-s

) n fuim f

poterit judicare , a

cipio , quafi dicat

fapientit , &

K,

eft ; qui judicet.

ptus ; dignufque

Deus qui eft prima fapientia fui ftu-

7 ) Qulü f.le

Qus intuetur. ilam.) Ut illam. au«

diofum , & difcipulum folet initio

gnfque ; quld

diat , & do&trinam illius excipiat.

per tentationes, & afpera queque pro-

aid injulm,

Permanebtt confrdens.) Grace xava-

bare, & perhec probatum fibi eligere

& juüi l«

exq»e0ti menoISOS , babitabit fecurus ,

tanquam fe dignum, cui fe infinuet ,

j puyis de

quafi in afy

lo 'fub fapienti& tutela

quem erudiat, & fuis*thefauris ditet.

Jatens..

Ig. Tzmorem , E$ metum, 65

70o-

;d llldwl) Qm

I7. Sicrediderit ei)) Si firmiter , &

bationem iuducet fuper Hlum.) Mox il-

fideliter adhaferit ei , fi fe illi plàne

la probationez) non eft in textu Gre-

»Euærenda.

crediderit.

co , fed addita eft ab Interprete ma-

iditatém, fit

Hareditabit illam.) lum inhac vis

joris explicationis gratia. Senfus eft:

,& Jetitium

ta per gratiam , tum potius in futu-

fapientia fuos difcipulos probat , &

ïgniïiüli [

xa per glorïam.

explorat per timorem , & meétum ad

E£ erunt im confrmätime creatura if

probationem , qui fcilicet fit proba-

tio illorum.-

Kus, Óc. ) Grace xai $ w«rac yéoti

& fuurim

&i yExtu &UTS , CY z5 poffejfiene ffue

Cruciabit idlem im tribulatione do-

*æ&ifm ia Gu

derentione ( Sapientiz fcilicet) eruzz

driaa fua.) Grece £ mwiÓle dvrs ,

generationes ipfms V'ilii enim parentes

id eft, z. difciplina , vel caffigatione

. vià enim d

fapi,ellciïf

unitati , fapientes & ipfi erunt, &

f*«. Sapientia enim five Ethica Chri-

fapientiam poflidebunt ad fe quaáfi

ftiana ca&igac ^

& refecát motus

hzreditate tranfimnitffam.

ire , fuperbie , gule, concupifcen-

d9. zm zentatzone ambulet cum €9.)

tiz , atque ita erudiendo nos cru-

ais Jeguit

ciat.

i fl i

In Grzco eft, ór: Jiecpuupuéscs mopé-

pent

iff! z

etru! uT &uTS E mpGiTOIM , id eft quia

À cogitationibus fuis.) Qrmce &)

dens ;

od n

ebque , difterie , dmre ambular . cum

Qxeispuuciy évrás, id eít , i» ju/if-

L'IBRI-ECCELSIASTIiICI

652

ac. Et firmabit illum, & iter addt

&4.

". Ne1

laetificabit illum.

-

1cet dire&um ad illum,

20. NeC

or. Et denudabit abfconía

fua illij & thefaurizabit fuper

] ss fapient

illum fcientiam, & intellettum juftitiae.

a5 In li

tis, & dot

25. Si autem oberraverit, derelinquet eum, & tradet eum

án manus inimicl fui.

—

jutiuee.

;

23. Fili, conferva tempus, & devita a malo.

j

9. Nof

[

dacio inen

24. Pro anima tua ne confundaris dicere verum,

$5. Eftenim confufio adducens peccatum, & eft confufio

j Non

adducens gloriam, & gratiam.

te omni hc

26. Ne accipias faciem adverfus faciem tuam, nec adverfus

y. N

tra um

animam tuam mendacjüm.

27.36

DTUTGEEU u i

catiomibus [uis , in legibus himirum

ruinam f[fuam.

Velquo ilum rapit

COnttà am)

fuis , ut exploret, & cognofcat , an

peccatum fuum. Peccatum enim ad-

e lum ,

fe illis per omnia fubjiciat , licet mo-

miffum aliis peccatis viam fternit,

ruinznp.

leftiam aliquam afferant,

& in exitium fempiternum inducit,

Et credat anima. ) Confidat illius

-27. Ne f

13. FRb confzrva tempus.y Obferva

des,

conftantie , & tuto ei dogmara fua

tempus, occafionem fcilicet , oppor-

lr culi h

communicari poffe 'exiftimet.

tunitatem 5 eft enim in Gr&co xcupt y.

20. Ef firmabit 1/lu 5.) [Jam proba-

catum aüq!.

24. Pro anima fuA me confuudaris

20. Net 1

tum, & exploratum , ftabili , & firmo

dicere werum. )

Ut vitam ferves ,

virtutis , pacifque ftatu collocabit.

ne verearis verum proloqui ut v. g.

püonis , n

Et :er adducet direüum ad -

cum fides profitenda eft. Vel verum

hi fetiüptr

Ium,) Quafi dicat : Faciet viam ex-

dicas, ut animam tuam ferves a pec-

ti effe pote

peditiorem fublaris difficultatibus,

cato, & pona peccati.

Non 45[;0

qua ipfa fapientia redeat ad illum.

2S. ER enim confizfo adducens p€c4

)

core þo) [

Grzece eft, ab ma» tm«a»gíü xaT

CAIH.

7

Pudor fcilicet vitiofus ,

mum et e

fu9say mpóg durOy, id eft , && rurfus

de quo fuperiori verficulo.

Cum eam

red;bit wella d slum.

Dixerat enim

Et efl ccenfuffe adducens glorzam. )

& proxim

num. I$. fapientiam initio oblique

Cum fcilicet aliquem pudet pecca-

ambulare cum difcipulo fuo , ut il-

re , aut peccaffe , aut eo Chriftiang

ET.

ti£, ) Qu

lum probet : hic vero ait eamdem ad

perfectionis non pervenifle , quo de-

matio, $

jam probatum redta redire,

buifler.

Latéfecabit dllum.) Prefentia fua.

26. Ne accipias faciem aduer[us fa-

dO&ïinæ *

veïba i

elr. Dezeudabit 46j2*onf4.) Arcana

ezem tuam. ) . Id

eft , adverfus te

xevelabit , patefaciet.

ipfum , ut fcilicet pre perfong po-

ifo. dog

tentis reverentia mentiaris , aut ta-

t eft ;

Thefaurizalit.) Abunde , & quafi

& in g

thefauro ditabit illum.

ceas veritatem ; quam cloqui ne-

22. 5j* autem oberraverit , derelin-

ceffarium eft. — Accipere faciem eft

lenfari af

timere , aut revereri

faciem ,

aut

N ditur

quet exz. Si nimirum defecerit , &

Wimentu

a via fapientiz , & juftitiz exciderit.

perfonam ; utrumque énim fignifi-

du manus intmics fu. ) Grmce £&ig

Cat TO mpóoc'emoy.

Vel fenfus e(t:

"ütum ,

la

XSipeg "T0 &uTS , im manus cafus

noli caiquam homini ita morem ge-

COtfentor

/[*i : finet. eum ferri in cafum , &

rere , ut ftibi inde periculum crees

[

CAPUT IV.

65

dilus, &

27. Ne reverearis proximum tuum in cafu fuo,

28. Nec retineas verbum in tempore falutis.

labit fupr

Non abícon-

das fapientiam tuam in decore fuo.

29. Inlingua enim fapientia dignofci

tur, & feh*fus, & fcien-

tradet eun

tia; & doGtrina in verbo fenfati, & firmamentum in operibus

juftitiae.

jo. Non contradicas verbo veritatis ullo m

.

odo? & de ihen.—v

dacio ineruditionis tuze confundere.

;& cotfufto

31. Non confundaris confiteri

,

peccata tga, & ne ftlbjiciaS'

te omni homini pro peccato.

v adverlüs

f

32. Noli refiftere contra

gciem potentis, nec con.eris.cori-

tra ictum fluvii,

mecept Em

5 27. Ne

Nnnn h

3.3 . Pro

) illum gpit

contra animam tuam, id 'eft contra-

confundere. ) De meudac&ö fcilicet

um enim ad-

indifciplinate , imprudenter , & te-

te ipfum , tuo malo, & ad tuam

riam flernit,

ruinam.

mere prolato confundere , nec illud

um inducit,

Q7. Ne rewirtaris. ) Ne reformi-

tueri velis.

i Obferya

des.

51. Nen eonfnndaris confterz pecca-

licet , oppore.

In ca[a [n0. ) Cum cadit in. pec-

z4Ííz4. ) Sunt enim , qui fe nun-

OTRCO XljE -

quam erraffe , aut-imprudenter egiffe

catum aliquod.

confiteri velint.

: enmjuidani

QQ. Nec retineas verbum, ) Corre-

tam ferves ,

Et ne fuäjicid! te omni bomini pro pecc-

ptionis , inftru&ionis , confilit.

£ato,) Quafi dicat: aliud tamen extre-

oqui ut Yf

. Vel verum

ln tempore falutis. ) Cum illi fglu-

murm devita, utdum pertinax effe non

ferves a e-

ti. effe potes.

vis, nimium te. dejicias , & cujusli-

Non abfcondas [apientiam tuam in de-

bet hominis fine dele&u fententiam

uidnem p

core fzo. ) Cum pulchrum , & deco-

fequaris, cum te quafi peccantem

t vitiolüs ,

rum eft eam promere , quod fit,

monere yolunt, & tux vite rati-

cum eam promi pofcit Dei gloria,

ones juxta fenfum ,

& voluntatem

ulo.

* In

07772 )

& proximorum falus.

fuamte accommodare cupiunt,

udet petct-

QQ. Et firmamentum in operibus juþ*ïi;

Greco eft, u$ jmoppeows dy9peme

popo ctavrày , me fubjicias te cutquam

9 Chailtiang

£ij£, ) Quafi dicat: optima confir-

Je, quo de

matio , & perfuafio fapientie ,. &

ffulte. . Axiftophanes bene initio Plu-

do&ring -eft ea ,

qu& fit non per

ti , rem duram effe ait , 2$A0» quvec9at

zapeQporSyrog dy9pems , firvam effe

o

verba , fed per opera juftitiz , ab

adverfus t

ipfo docente facta.

Vel fenten-

in[anicntis bomimis.

tia eft , in operibus juflitie , hoc

32. Nel; refrffere contra facrem pb—

;afonz [0

i, *

i -

eft in judicis , & deliberationibus

feniis, 0. ) five princeps fit, five

fenfati alicujus , ac prudentis homi-

multitudo populi, quia non magis

dogii nf

nis di&um plurimum valere , & fir-

illi potes refiftere, quam adverfo

- fiaem f

mamentum addere ad fulciendam ju-

"f&f ,

aut

curfu fluminis rapide decurrentis ob-

flitiam , ideoque non effe diffimu-

niti.

in Greco eft, j5 ^4fag

jm ägm 2

landa , quz vera funt , & rationi

T eoseoToy Owe8 , me accipias per(onam

P

feus &i*

confentanea.

! morem ge-

dyzafis. Nihilinjuftum facias in ejus

$0. Dc mendacie imermditionss tua

graciam.

Á

ylium cred

^

654

LIBRI ECCIESDASTICI

43. Pro juftitia agonizare pro anima tua, & ufque ad mor-

4 N

tem certa pro juftitia, &

1

Deus expugnabit pro te inimli'cos

n

tuos.

v

À

proptei

34: Noli citatus effe in lingua tua: & inuti

lis, & remiffus

1.

in operibus tuis.

L

fimus €

4$. Noli effe ficut leo in

domo tua; evertens domefticos

;

tuos, & opprimens fubje&tos tibi.

peccatu

36. Non fit

6 B

dum colle€ta.

porretta manus tua afdaccipi(endum, & ad dan-

peccato:

3*j

CATBT.VV

10 pecc

ANon permanendum in peccato ob confidentiam diccitiarum , ju'vm-

$. No

tulis , fortitudinis , aut mifericordie Domini , ne fis vagus , fed

in diem

firmus , & manfuelus. in ia Domini , €? cordatus in

9,9u

dilperd

verbis , tie fis füfurro, aut bilinguis.

o

1. NTOli attendere ad poffeffiones iniquas, & ne dixeris: Eft

tibi ia«

mihi fufficiens vita: nihil enim

proderit in tempoï*e

IL X

yindi&æ, & obdu&ignis.

2. Ne

kviam, f

) r

m r

33. Projuffitia agonizatt prh. anima

nus quam fi ea vidiffet , qu« hario-

2 Ne

j

latur.

f44. ) Agonizare , id eft certa om-

compi/(m

nes vires exerendo , ut animam tuam

I. 7JOli attendere ad poffeffrones . ini-

lis tibi tà

ferves , juftitiam fervando

W. d ,

[07

, & tuen-

q&4s. ) iNoli fidere, autgau-

mültum

dere divitiis male partis.

Porro

3

4. Noli citatus .eJ'e z dmgua tua. )

uxlibet divitie

appellari poffunt

t'iliis , t

In Grzco triplex eft le&io ; nam Vul-

d

XI8

gatus nofter legit , TayUg , velox ,

ivitie iniquitatis , vel quia invidz

y HU

funt, & fallaces ; vel quia iniqui-

ihctie fe

citazus , alii habent TeXY)6 , derus,

tatis illecebrz , vel quia frequenter

afper , alii Sgcw'üg andax , temerarius,

malis artibus quzfitz juxta vulgatum

volui , N

idetur melior noftralectio; nam fic

illid dictum

00zi$ dives aut fmi-

e 7'['9' :

conítat antithefis inter citum in lin-

vtl

quis , Aut iniqui bares ,. vel tandem

gua, & remiffum in opere.

quia iniqui ; & impii putant eas fo-

Y Cmt E

35. Sécur leo im dome fua. ) Cla-—

las effe divitias ; non enim norunt

Yox if (

mans , fzviens in fubditos.

[ ; Qui

divinas, atque coleftes.

WU alion

Evertems domefficos us ,

& op-

Suffctens vita. ) Qu& futficiunt ad

rimens fuljedlos tibj. ) Pro omnibus

viCtum , cultum , alimenta.

üeä,ïlexerim

j

àfce verbis in Greco tantum eft,

la tempore "vinditle , && obdutlionis.)

4ht. gys

(ta )

l

QarTuOicOx0TOy £? TOl olxéveag G's.

Mortis fcilicet , cum de iniquis vin-

il dicitur $avre«cioccxontis ,

qui ;

dicta fumitur a Deo , & omnia ob-

impune )

que imaginationi fux objiciuntur,

ducta funt , & claufa , nec ulla fpes

4' ffl 4

ea tanquam certa fibi perfuadet fuf-

evadendi manus omnipotentis.

tis, f

: Vi-

picionibus Ífuis credendo, :jon mi-

de fupfa cap. 2. 2

gmv it&te f

V Dty,

CAPUT:'V

655

: d mor-

[2)

--

Ne fequaris in fortitudine tua concupifcentiam cordis tui:

Tüümioos

3. Et ne dixeris : Quomodo potui? aut quis me fubjiciet

! remiltus

propter fatta mea? Deus enim vindicans vindicabit.

4. Ne dixeris : Peccavi, & quid mihi accidittrifte? — AI

-

tif-

fimus enim eft patiens redditor.

ymefticos

s. De propitiato peccato nol

i effe fine metu, neque adjicias

peccatum fuper peccatum.

X 'ad din-

6. Et ne dicas: Miferatio Domini magna eft, multitudinis

peccatorum meorum miferebitur.

1. * Mifericordia enim , & ira ab illo cito »proximant,A &

*Prow

T ra ETO

in. peccatores refpicit ira illius.

!, fintt-

8. Non tardes converti ad Dominum, & ne differas de die

in diem.

B

us , fud

9. Subito enim veni

u 1f

et ira ilius, & in tempore vindictee

.

difperdet te.

1o. * Noli anxius effe in d

*Prow

ivitiis injuftis, nonenim proderunt

xeris: Et

tibi in die obduttionis & vindictee. :

II 4.

2g.

| tempore

ir. Nonventiles te in otmnem ventum, & non easin omnem

viam, fic.enim omnis peccator probatur in duplici lingua.

j Ne

—

12 Eüg

Q.VNe fequaris im — fortitudine | 1ua

Gloffa , & alii putant legendum ,

j q fhario-

concuptfcen'tidm cordz$ £ui. ) Ne ve-

de propitzatu peccatz. , cum in Grzco

lis tibi tantum licere , quantum po-

fit , O FEDNaepRS p &oflog iv ,

tes, Vel , quod idem fere eft, ne

quafi fenfus fit , Ze — peccazorum. pro-

ff i

multum confe&eris concupifcentias

UE at gau-

pitiatione facieuda , ne fis abfaue cura,

t

Qrro

tuas , ut illis pareas ,. & obfequa-

& folicitudine ; fed non minus com-

XI1S.

modum fenfum exhibet noftra ver-

Jari poffpnt

lJ

3

Et me dixeris , quommodo potui?

uia Xm'!(s.æ

fio, que '£A«cpo» accepit pro jam

g inqui

Eticere fcilicet , & confequi, quod

fatta propitiatione : zezzo, enim fezz,

j frequemer

volü , & con:cupivi.

In Graco

dignufne fit amore , vel od;o , ut di-

elt Ti Rs Qv»egéuc'ti , quis mihi do-

citur cap. 9. I. libri-Ecclefiaflis; &

ya vulgitm

xinalitur

jv 4

ul 1ni

E5 legem imponct ? Syrus

ut remiífa fit culpa , pena timeri

yd randen

wettit : quz5 portens st ego ? vel ctiam

poteft , que luenda fit.

vox ifta fceleftorum exprimit affe-

- O7. Cito. proximant. ) C

ito aderunt;

gtant &5 iv

eniim goru

€tus , qui dolent , fi quando obla-

brevis enim .eft vite curfus;, quan-

tam aliquam peccandi occafionem

a

tumvis longafit , & diuturna.

üeg]exerint.

M

Et m peccatores wefpicit. ) Peccato-

ufficinnt T

fuäjl'cict proptev f;45'24

In Graco eft ,

entà

dur o quis me

res 15€f-ït ira illius.

[

iwzif-]

"mta ? ) Cur non pecco,cum poflim

XATTGUC , rt

;efée? , quod pons

impune ?

diuturnitatem:

f

L

egnificat.

einiis

4. Efl patiens redditer. ) Longani-

r omrit 0

IO. Nolj anxius effe , &c.) Eftidem

nec yli fpes

mis, fed qui tarditatem — fupplicii

verficulus hic cum primo hujus ca-

&

ec

ravitate compenfet.

pitis , eademque fententia.

rentió*

$- Depropitiato peccato, ) Janfenius,

ID Now ventiles te in ommem Véne

656

LIBRI EC(SLESIANSTI'CI

avidÜ

M,.L:.

12. Eito firmus in via Domini, & in veritate fenfus tui; &

f

ícientia, & profequatur te verbum pacis, & juftitiee.

& inhq

Ib

13. Eíto manfuetus ad audiendum (1) verbum, ut int

gas: & cum fapientia proferas refponfum verum.

14. Si eft tibi intelle&us, refponde proximo : f

in autem;

T Prosim

fit manus tua fuper os tuum , ne capiaris in verbo indifcipli-

nato, & confundaris.

:

Ál : (l

1s. Honor, &

gloria in fermone fenfati, lingua vero im-

t):jfjt

prudentis fubverfio eft ipfius.

.

*

.

(f

16. Non appelleris in. vita tua

fufurro) & Hngüa tua ne

capiaris, & confundaris.

I7. Super

f

& de-

urem enim eíft conquïg'-, & poenitentia,

notatio

J

N

C

verBum Dei.

(I) värbuæ. in edit. Szxt. l;o(;gi;ur

Catot in;

?4m.) Noli te agitare ; accommoda-

dat , quid dicatur bene, percipere non

4,*N

re ad omnem. hominum , terttatio-

poteft.

.M ulgatus legit mpaJg mam-

t for

te

feetus , nanc in Greco eft , r«yics

num , & cupiditatum ventum.

^ Eti

Et zón eas im ómmem viam. ) Idem

velox.

Efto velox ad

audiendum ,

tardus ad refpondendum.

T $ velu

fignificatur, quod proxime explicato

hemiftichio.

I4..5i eff tb imtelletius, ) 5b ,

aut

de

Sic empim omuis peccator *p'raädtur iz

de

quibus interrogaris ,

quibus inter amicos difputatur in-

Ij. fy |

duplics lingua. )

t pro varietate

fi vero ea ci-

fmile |

perfonarum nunc affirmet, nunc ne-

telligis ; refponde ;

xim tui

ptum tuum fuperant, fapienter tace,

get ; nunc laudet , nunc vituperet,

.ne ftultum aliquid proloquaris , &

VU , fit &

I2. lz via Demin;. ) Mia Domini

te ridendum alus. propines.

Violabilis,

elt recta fides , & operatio.

Juftamqe

E£ in veritate fén[us. ) ln veraani-

V6ro & [

I*u Agys Té nïzcyf]g xpz/f*röv ; 2

mifententia, & vero

-prudentiæ judi-

cucyvr &

$.

ts , [jb

Cio.

Ribus jull

£ faientia.) Sententim fcilicet, &

dut duc aliquid füentio me/i:i;.r "

«nut . file.

] 70y /

judicii certitudine.

Ut eft in veteri verbo.

*5

Et i;f;yoþ?um*nr te verbnm Päci: 3 &

16. ANez äþpelleris fufurro.. ) Sufar-

tult &j

ldüï

juffitie.) EX conftantia mentis , &

ET dmic

judicii fequitur conftantia oris,

to eft, qui occulte maledicendo ,

fermonis. Sententia ergo elt, fit

& alterius didta deferendo , odium

&t Confen

verbum tuum unum, unitorme, ve-

in alium , & diffenfionem molitur.

UET

Et lingua fuane capiaris , Q con-

£

Détiore (s

rum , pacificum , & juftum ; nàm

bilinguis hominis verbum eft duplex,

jfeedaris. ) Fere/ enim — fufurronis

difforme , falfum, ideoque turbu-

duplieitas , falfitas , & fallacia de-

i MP"'tjw

lentum , & ad lites , & difcordias

Ü

prehenditur , exploditür , odio ha-

&. fufurro

fibi infamiam

maltti

Cconcitindas idoneum.

Detur ,

bita

& fuæ

13. Efa msziæ?us ad andregdum

conciliat.

i hæred

werbum , ut intelligas.) Quai enim lo-

miniz.

i 17 Denotat20 P&:wa, ) Nota ig.'ng'.

gu-elnti parentes aures non accommo-

G APUT V.&VIL

657

a amcor o EOE NI 37 T r E

PLILT P

VU PUR

u5 tu, &

not2no penima füper bilinguem : rüfurráiori

2

4utCil OUlULll

& inimicitia) & contumelia.

üt oteli-

18. Juftifica pufillum, & magnum fimiliter.

C.APUT YVrL

n autem'7

indifcg

Proximz' dile&ionem. repellunt improperium , invidia , ac. ferati-

a5 : quam juoant dulcedo im "erbis , & pacifica comver[atio :

| veto i«

multiplices [unt amici ; [od verus amicus -non poteft fatis e[timari :

quantum diligenda, ? confercanda fit fapientia : qu&erenda -

J Q ne

»

efl prudentium [ocietas ,. C? [ervanda

Dei pracepta.

i, &de-

tiotatio

—-—-.i-

I.'NTOli fieri pro amico inimicus proximo ; improperium

enim, & contumeliam malus haereditabit, & omnis pec-

cator invidus, & bilinguis. -

ercipete non

2. * Non te extollas in cogitatione animze tuze velut taurus : Rom.

x

12.16.

t arf)a;y '/IM.n-

ne forte elidatur virtus tua per ftultitiam

? Cpl, .mX'JQ

3. Et foliatua comedat, & fru&tus tuos perdat, & relinqua-

hilip

qudjendum y

2. 3-

n

r s velut lignum aridum in eremo.

4. Anima

&;Ut ) Si Hl,

Ibj

aut . 0£

19. J«ffzfica pufillum ,. &Y magnum

hzreditabit

peccator

invidus

,

dilputatur TE

faniliter , Cc. ) Fama cujuslibet pro- & bilinguis, qui ex invidia, «

ximitui , five magnus fit, five par-

j vero & h

lingae intemperantia clam amico

apienter. HCh

&

vus , fit tibi quafi facra , & in-

detrahit , ei

que nocet, Cum dicitur,

Gloqun*iï 1

violabilis.

.Ne potentem laudes ,

€$ ommis peccator , illud & fignificat

juftumque pronunties. ,

pauperem

pincs-

vero & eum 4 quo nihil tibi ti-

przfertim , fic Marci 16. 7. Dicite

dzjezpslis , &f Petro , id eft prafertim

Petro.

Ts KICSI'TTW HU

mes , libere carpas , fed cum om-

yt

nibus juftitiam cole.

d

o

Non te extollas ,

fäc;l'lm ,petli;!! j

extollas

éfc. ) Ne te

»

1. .A JOL: freri pro amico mzmicus pro-

per cogitationem anime ,

xime. ) Sufurrando & oc-

id eft animofitatis tux , 'ut putes te

culte ei detrahendo ,. ac. nocendo ,

omnia poffe inftar tauri , qui ce-

Y Guiüt

ex amico inimicum facere.

Sunt

teras pecudes fugat, fternit

&

/W

5

t Lllcmc

endo»

h&c confentanea ,. & congruentia

exapitat ; quia ficut taurus cornu-

rcnd )

odium

cum iis , quz dixerat extremo fu-

peta ligatur ab àrmentorum

magi-

jiau:

periore capite de fufurrone , cum

ftris ,

ftabulo

concluditur ,

aut

xlem m

Q u

etiam( OCCiditur : ita virtus

at

quo nectenda.

aut potius ftulta feroci

tua ,

fufortots

Improperium enim , €f contumeliam :

tas elidetur,

. falac

Ja w

&:. ) Omnis malus, velut juftam

& frangetur.

OUA

malitig fug fortem , &.penam de-

3. Et folia fua comedat

,

& )

fib

ii 31

bitam hzreditabit probrum , & con-

Similitudine frondofe arhoris

idem

tumeliam , fed praefertim. eàmdem

docet , q

Oooo

uod fu?)eriore verf. Vi-

Bibl. cum Cem. Memcä. T. lV.

LIBRÍI ÉCCLÉESIASTICI

658

ao H2

4. Anima enim nequam difperdet, qui fe habet, & in gau-

in die net&

dium inimicis dat illum , & deducet in fortem impiorum.

$. Verbum dulce multiplicat amicos, & mitigat inimicos;

& in dome

& lingua eucharis in bono homine abundat.

p. $i

6. Multi pacifici fint tibi, & confiliarius fit tibi un

us de

fe, unanim

mille.

de eufn ,& neä

. À

7. Si poffides amicum , in tentatione poffi

i, Anii

facile credas ei.

q. Eft enim amicus fecundum tempus fuum, & non perma-

dnvenit th

nebit in die tribulationis.

1. A

d wüicitàm : & eit

deratio u

9. Et eft amicus, qui convertitur a

16. Àm

& rixam, & convicia denudabit.

amicus, qui odium

10. Eft

d. & gt

detur hifce duobus verfibus allufum

6. Ml þ;zcifc;i fizt £b ) QCunm

p

ad hiftoriam Nabuchodonofor , qui

multis pa

cifice vivas , imo cum om-

X Erit i

nibus,

In Greco textu n

on eft vox

fuperbiens in feram mutatus elt,

?, que pacificos fignificat ;

(lantem am

cujus etiam everfio arboris allego-

elenyonow

conciliand:e

licet us m.

ria Danieli oftenfa eft , ejus pro-

eos fcilicet , qui. paci

ft,

phetie cap. 4

ftudent ; fed €

ft £;gqytvorrto id e

squales

in pace viventes

aut degentes; &

que permiä

dnbma enim mequam — di[perdet ,

tuos liber

qui fi babet , 6c. ) Anima nequam,

fenfus eft, quem dixi.

. 6 b

mens improba , exitio erit ci , qui

em€

/c

Ig fentatione poffide eum.) Prius

eam habet.

eum tenta , & proba ,

deinde expc-

. &i ft cora

cundia , ]

Et im gaudism. inimictss dat lum.)

rimentis probatam amicitiam junge.

abfconderi

Qui lztantur ejus malis , & infortu-

Vox , poffide , idem valet , ac para,

niis.

libere a

quære.

prerea il

Et dedueet £m fürtem . impiorum. )

8. Secundam temþztsv funm , &6 )

charioren

Quorum

mores imitatus eft, co-

Cum fcilieet ex amico fe cominodi

fnem — QU

rumdem pcenis plectatur.

aliquid decerpere poffe confidit ; nam

Greca t

A. Lingua eucbaris. ) Lingua gra-

ut ait ille : Vsdgns. azneitias utiltate

-

fequemte

tiofa ; hoc enim fignificat vox Gra-

prebat.

unt; fic

ca £vyzeig , quam hic retiner. Inter-

Amicus , qui comvertitue ad Ini-

L. /Wfllf [7

pres , lingàa eloquens , diferta.

micitiam. ) Ob levem caufam ; funt

;n die [

la &euo bemint abundat. ) juxta

enim aliqui adeo morofi, & dcli-

Vulgatam noftram fenfus effe po-

C?'if t;zna

teft , multum yproficere linguam gra-

cati , ut. qualibet offenfiuncula com-

frduciali:

moveantur »

bi ag

tiam , & eloquentiam cum probita-

dantc

& -ab amico difce-

f ltnj];

te , illiusque opinione , conjunctam.

*

Hujusmodi enim lingua 2442* , hoc

Qui 0

dium , 6 rixam , & vupi UiA

ö'!lfac

denudalit.) Mel qu& inter vos

, dum

13 4

eft, abunde , & largiter fert, fru-

efletis amici , nata fünt , per qua

t prüc

&um. Ín Greco eft , y^eoco tvxa-

l ami

eis a SU»ti £vngooioen , hoc eit ,

foluta eít amicitia , vel quxe cum

lingma gratioja multiplicat affabiles

