animum humilem , &

emiffum fa-

Couftrzmatur ab umicit füeis. ) Confi-

cere debet.

Vel fenfu

eft : in ore

us el . ut

otefthyeng

lio,; & auxilio juvatur.

impli, nequi!?imäefc paupertas, quia

n fo]um d

Haunmilis,) Pauper, vilis , abjectus.

illam pauper rem peífimam , & ne-

26. Drviti decepto mulii vecuperato-

quiffimam effe dicit

eft peflima ex

, fad inter fe

Íententia pauperis.

" paupcri ill

z65.) Diviti ftultum aliquid , & infi-

yem focietts

piens locuto , in- errorem. aliquem

51. Cer bozizis immutat faciem, Gc.)

lapfo:non /defunt veceperarores , qui

In facie enim eminent figna triftitiz,

00n po.tc! 1

fcilicet illüm tueantur , & verba ad

t oabiy 1*

Iztitiz , vereCugdiæ, & pro animi

, & fenfus

bonum. fenfum trahant,

Grece . eít;

difpofitione,in facie apparent pertur-

7zoAMci &vTIM m TOÉZ.

Italice. dicere-

bationum note. . Vel fenfus eft :

:ommunicxscio

InuS : z07 "amucauo molti , che feé « u-

cor bonum & fanum bonam faciem

; il et cum

m [

glmna. per— Inf.

facit, quafi dicat, interior bona va-

30« Bena eff

fulflantia , Efcz ) Quia

Ietudo fe prodit in colore externo fa«

!' 1 (()Cifns-

imulta.dixit fapiens contra divitias;

cie1; nambene yalentis facies fuccu-

x feipll

& pro padpertate ;:ne quis exiftima-

lénta ;, hilaris,. male valentis maci-

j f r

ret diyitias ex fe nialas-, aut pauper-

lenta, & triftis, & coloris non. boni. |

tatem folam juftum facere , docet bo-

Srve £m-bona , fFue. ?2 mala.) Sive

7 gen.)

nas effe divitias, fi confcientiam pec-

ad hilaritatem five ad triftitiam ; five

, defertis V

cati labe non maculant , & fi.boris

bonum, five malum 'colorei inäu«

g il

artibus fint quafite ; paupcrtatem

cens.

*

662.

LIBRI ECCLESIASTICI

« Qui f

32. Veftigium cordis boni, & faciem bonam ditficile inve-

nies, & cum labore.

dabitur in

QUAP OU T Y

6 Quf

e[ malitize

Beatus qui non e[1 verbo lapfus ; avaro, & liuido pefm'ciafæ di-

; Rf

vilie , C de utriusque milertis:. de Jub/lantia benef aciendum an-

noviffimo t

le thoriem, qua non tardat : de bominis fragilitate : beatus

$. Nequ

Japientie , €? juffitie fludiafus

defpiciens ;

* infr,

9. Infati

39.17.

i. FP Eatus vir, qui non eft lapfus verbo ex ore fuo, & non

bitur, doft

eít ftimulatus in triftitia deli&ti.

1o. Ocul

. 4. Felix, qui non habuit animi fui triltitiam: & non exci-

dit a fpe fua.

digens, &:

.

1. Fili,

3. Viro cup!

do, & tenaci fine ratione ef fübi*tant.ia,.& ho-

nes offer.

mini livido, ad quid aurum?

4. Qui acervat ex animo fuo injufte, aliis congregät, &in

1. Mem

bonis illtus alius luxuriabitur.

ReRI ER EC ss

$. Qui

Lloxuriabity

$d f

32. Vefigium cordsis boni , 6$. faezem

tzs bilar;': s adoqui rtcomdita Jefre/&n.

£ozam difficile imvenies.) Noftre Vul-

dere laborio[a cogttatsonis eft.

Altridus , iny

gate editionis fenfus effe poteft; non

I.

G aj lw

[477 gþlf?:'mu!ams. y Qui non pun-

bentfius ? qr

facile inveniri cor bonum in fapien-

gitur confcientia criminis alj-

* Dicredd)

tia fciicet inveftiganda occupatum,

cujus admifli; quz peccanztem hilari,

meditationique divinarum rerum,

& fedato animo . effé non finit.

ttndig,

faciem bonam ; nam meditatio fre-

WIOpat ag

uens carnis eft aflli&io.

Favent

Q. dummi (s triffitiam.) Ex dili&i

& malt tradt

fcilicet confcientia : eft enim repeti-

Greca, qug fecundum hujus fenten-

tio ejus, quod dixerat n. 1.

m,iquis D fame

tiam partem ita efferunt, xa/ tveseug

Cs , übi i

xupa[joNo) dYaNoyicuoi utrd xomxS :

Er non excidi? 4 [pe füua. ) Beatus,

7' I!"W 4tift

quem non condemnat anima de pecca-

£$ inveniio parabelarum — cogitatioaes

to, ideoque non excidit a fpe, id eft,

4, 'U('"(*;U, D

fwent labortofz. ) M el etiam fenfus effe

8 AUWF in "

potcft, diflidium fere effe inter cor-

non perdit fpem,nec de falute defperat.

Cm) verm

oris formam , & ientem — bonam.

3. Fire eupido,8c. ) Fruftra avarus

UE

V

"

habet divitias , cum illis non utatur,

c] tandem fenfus eft vcftigium cor-

Ftali aslmo.

dis boni, quod eft facies bona, diffi-

& fibi, aliisque illarum ufum invi-

rfCUndig, &C

cile eft 1nvenire; omnes enim fere

deat. ÍÁn Grzco eft uixeoAoóe ; ille

* Nayan

autem eft: guxeoAoqoc, qui fordide eft

tentationes, mentis turbatioses & tri-

gnus e& 0cu]

bulationes habent.

Itaque 106 €

avarus, adeo ut ne parvum quidem

.Hl KVtrieg,

exegeticum , & ponitur pro ;4 ef.

erogare fuftineat, fedininutiffimarum

ldiro. n

In Greco prima pars hujus fententix

rerum rationem exigat a fuis.

Homzni

qllOdammOdG

fic fe habet: Peffzgiwm cordis im. bonis.

cayl. -

Jivide. ) Invido , ut expli-

PRDertitor

(v &qaSdig sm rebus fecundis) eff vul-

e i[ic;ls 4j

In: hilaris : 'ligurina totam fenten-

4- Qu acervar ex. animo fue.) Te-

im, q'.l

àm d

tiam fic ex Graeco interpretantur.

fraudans animam fuim, & geniüm

Pt f

Vefiigsum: cordes. rebus. fecumdis ej? vat-

fuum.

2* P barte.

.

CAPUT XIV.

693

Wcile ue.

s. Qui fibi nequam eft , cui alii bonus erit?

"

*

& non jucun-

dabitur in bonis fuis.

,

6. Qui fib

i invidet, nihil eft illo nequius , & haec redditio

eít malitiae illius.

erticiyt d-

7. Et fi bene fecerit, ignoranter , & non volens facit: & in

(ren um d

noviffimo manifeftat malitiam fuam.

^: Dulit

$. Nequam eft oculus lividi: & avertens faciem fuam, &

defpiciens. animam fuam,

g. Infatiabilis oculus cupi

di in parte iniquitatis: non fatia-

U & nm

bitur, donec confümat arefaciens animam fuam.

Io. Oculus malus ad mala: & non fatiabitur pane, fed in-

[ n0n exc-

digens , & in triftitia erit füper menfam fuam:

1r. Fili, fi habes, benefac tecum, & Deo dignas oblatio-

ntiay & ho-

*

nes otner.

12. Memor efto , quoniam mors non tardat , & teftamen-

ept, Cit

SsSS 5

tum

j Qu

Lexuriabitur. ) Deliciabitur.

eft oculus avari in ea parte, vel por-

08. Qui fibi meguam «f. ) Avarus

tione ópum, & rerum , quas inique

ii J:frek?n-

aftrictus , invidus.

appetit,

Vel non eft contentus parte

i.

Cui slij bonus eri? ?. 1n quem erit

iniqua, quam fcilicet inique. acquifi-

Qui non pur-

beneficus ? cui dabit ?

vit, vel quz iniqua eft, quia major

à criminis ali«

6. Hacreddit;o fl malitieipfius-) Ypfe-

ea, quzaliis obtigit.

Greca habent:

captem hilar

evar: oculms mon impletur parte.

met malitiz , & peccato fuo congruam

n finit.

irrogat panam , feipfum wacerans,

10. Oculus malus ad snala. ) Oculus

?. EX d.*]l&l

& male tractans in victu, veftitu, &

malignus , & invidus avari ad. mala

t eniti repete

reliquis , fame, fiti, frigoreque con-

intentus eft , & ad ufuras, & alia

o T.

ficiens , fibi ipfe tortor, & carnifex.

lucra injufta.

j ) D

. dgnoranier.) Grwce Suixà», non

Et nonm fktiaäifur pane, fed indigens.)

«dvertens, non fentiens.

Aliilegunt

Quia licet famem fentiat, non tamen

nin de p

tantum comedit, quantum opus ha-

[ afpe, [(4210

$y Nomw im merore , Ó irifistia , quod

lucs defpert

ctiam verum eft.

bet, ut pécuniis parcat.

Et non voleus. ) Nou fponte, & li-

In tri/?itia erit f'per menfam fa. )

Fruflra avan

berali animo , fed vel metu, vel ve-

Vel quia feipfum cibo non fatiat ,

Jis non utàtüh

recundia, &c.

F

vel quia dolet , quod tam multa do-

f

meftici abfumant. -

s uom iv

w,t

9. Nequam tfb ec

sIns lividi. ) Mali-k

o

gnus eft oculus avari

L

II. Si baíes, beme fac tecum.) $i

yi fordide

Et «vertens faciem.

) Abrïno'pe, &

habes divitias, illis utere ad commo-

m gl

dum tuuin.

"

indigo, neillius videat egetatem,

j

quodammodo cogatur dare ad illius

E Dco dignasoblatienes offer.) Non

4 fs

paupertatem fublevandam.

ut avari faciunt, qui deterrima offe-

,do, u d

ph-

Defpiciens apimam [uam.) Mitam fu-

runt.

x

am , quam cibis traudat, & medica-

I2. Teflamentum i»;ferorum.) De-

j j

)

shentis, fi fumptuofi fint.

cretum mortis.

1j

g

9. In f;zrte iaiqwitdtis.) Infaciabilis

Demonfiratum eff tibi, ) . Grsca ha-

ge?iüm

L

694

LIBRI BX 9

CLESIASTICI

tum inferorum:quia demonftratum eft tibi : teftamentum enim

T A

hujus mundi morte morietur..

ni5, & fang

* Sup.

20. Omn

Í

13. *- Ante mortem benefac amico tuo; & fecundum vires

tuas exporrigens da pauperi,

Operatür

"'ob.

,l-

14. Non defrauderis a.die bono, & partxcuïa boni donl non

»pn Rto

Láce te praetereat.

llad, honc

16. 9.

1$s«4Nonne aliis relinques dolcnes ,& labores tuos in divi-

Be

fione fortis?

fina fua m

16. Da, & accipe, & jufítifica animam tvam.

nem Del,

r7. Ante obitum tuum operare juflitiam: quoniam non eft

22 Qm

tis fms 1ntel

apud inferos invenire cibum.

*Ifaie

19. * Omnis caro ficut foenum vetelafceL & ficut folium

viis illius.cc

o- 6. fru&tificans. in arbore viridi.

19. Alia

24 Qui

]

acob

1. IO: bent

fefamentum imferovzim nom eff

l6. Da, & accipe. ) Da aïue lax"t-

45 Quir

]s ügens

1.Pet. offenfum tib: , ignoras multumme ,

endo, & accipe ex tuis in ufum,y

L. 24- an parum diftet decretum , & tempus

commodum tuum convertendo.

quiefcent ir

mortis.

Nofter legit affn*mmve,

26. Statu

Et jufliffca auimam tuam. ) QGr&ce ,

quafi dicat : non dubitas. te. moritu-

€ fantlifrea Aninmam-tuam; du entm

mmabïtm*

rum , cum hoc. quotidiana . demon-

opes jufte, mifericorditer," & fanéte

ftret experientia ; itaque ad benefa-

«7 Pw

expendxs, per hanc juftitiam , & mi^

ciendum fis alacery & promptus, cum

fericordiam fanítificas animam tu-

— ——

€]us tequie

ex hoc mundo auferre non potlis bo-

ain.

fa, qu& habes.

üem, nim jp

I7. Operare ]u/htmm.) Omne ge-

Quidant (ant.,

Teflamentum enim laujü.r mundt morte

nus boni operis, ac riominatim bene-

morietar, ) GQuicunque in hoc mundo

ficentizin; & eleemofynam, quæ j&-

19 Caymis &

vivunt, huic fubjacent decreto, &

0/6'7 t 0

fententiz , morfe morietzr.

ftitia no:mumqua.m Appellatur in Séri

M*»dm et.

pturà, ut cum dicitür ii Pfalm: ILI.

T5 E»parrlgen.r ) Manum benefa-

9. D,gäer/:t

dedif lþ:mper;äus j ]u/h-

& tiireori gb

(tricem.

fia ejus manmet im [aculum jkculz , ubi

lvitur

I4. Noz dcfrduderu a die bana ) Ne

Op-ris us a

pro juftitía Grzcus habet £Aeguoe óyr-

propter avaritiam te:pfum dpimudes

2]. Orgg n

honeíta Voluptdtc

Noz eff' Apzzd' mfl:ra: £rvenire c':äam )

atictunt,

Ef ]547"!161//4 bomt dani mon 16 prarer-

Quia quz. hic non abfumis ,. tecum

u "f?'fmmr

ad inferos, vel iu fepuh.ïnum ferre

& ) Gr&ca habent :

& pars boui de-

non potéris; ibi enim neque editur ,.

eCfabitur N

fíderzi , id eft rei defiderabilis, & ju-

Vel fenfus eft :

bo-

Ug Sulieío

cund&, soz ze prarerear, propter ava-

neque btb:tur

13;10 3 Pïc

ritiam. fcilicet ; eft enim repetitio

nis operibus infifte , quia. poft mor-

tem non eft amplius meritis augendis

«2 C;rf 'þ

prioris. hemiftichii.

Poteft etiam

Omi p rlfcllmj

bozaz diei; & boni doni nomineocca-

locus; ut congruat. hec fententia cum

2 ,th tie;

fio bene ageadi íintelligi.

Chufti monito ,. Jo«m. 6. 27.. Opera-

"mininuom czänm, qui £erit s : fed qua . per-

')llti

15. Labore:, €8 deleres tuos, ) : Di-

" 4j "Qd

vitias labore, & dolore partas.

UIIRUÉ qu o Vitams &fetuams quam fius

m IHMS

L diviffone fortis. ) Quas hercdes

Dominis daä;t volir.

p

M,-H MD[FI

fortibus divident, vel quasalee ludo

9. FoLum frutiificaus.) Gyece Sonv

quens & [

dilapidabunt.

gfï/l?l $4195 $

Fratiifcan:, id eff, ext

$s

CCAPUT XIv.

695

QOU en'im

19. Alia gemerantur; & alia abjieiuritur: fic generatio car-

um vires

nis, & fanguinis, alia finitur, & alia nafcitur..

à

:

.20. Omne opus corruptibile

. din Iüne:.deüciet: :

& qu?i'illud

ni dotinon

operatur, ibit cum illo.

2r Et omhe opüus electu

*

n? J uaïücabltur:& qui operatur

105 3t (iri-

illud, hónorabitur in illo,

22. * Beatus vir, qui'in fapientid'

mörabïtur, & qui in ju-

*Pfäi,

fütia fua med

i

I. 2

nem Dei

itabiïqr ; & in fenfu cogi.abit :gircumfpeïï';tio-

D

m nonet

.,.23; Qui excogitat. vias illius in; corde fuo , & in abfcondi-

icut foh

;

tis fuis 1ntelligens, vadens poft ill

^

am quafi inve'i'tigätog:?,,& in

viis illius.confiftens.

L

*

;

$

j

:

10. Ài

)er]

f

d

.24; Quirefpk

*

itp

'eneftras illius, & in januis illius audlens :

.285. Qui requiefcit juxta domum illius, & in parietibus il-

Da aliis lt

; in ufm, «

lius figens palum ftatuet cafülam fuam ad manus illius , & re-

'extendo.

quiefcent in cafula illius bona per aevum.

É

i. ) Ofid

26. Statuet filios

fuos fub tegmine illius) & fub ramis ejus

p; du trim

ger»f ög fan;ï?

^27. Protegetur fub tegmine illius a fefvore , &in gloria

liiam, & av

CAPUT

-gninam t

ejus requiefcet.

ftens; nam ipfa etiam folia partus

dn» viis illins comfjffen:. ) Infiftens

me f*

Qquidanr funt, & fructus arboris.

illius viis, donec illam affequatur.

dminatim beli

UIg. Caris,6 fanguinit.y Hominum.

24. Qui rfjþfcit per f'enefrä: Hlius ,

iat, qui J*

20: Omne opus: corruptibile , Efc. )

&r.): Cum fcilicet ad fapientie «des

yilatar u o

Sententia eft: omneopus putrefcens,

pervenerit, &- fores , ac feneílras

j Pflav 1f

& marcori obnoxium tandem perit,

claufas invenerit; per rimas feneftra-

.Eïl.äiffy jtl !:

& folvitur , quemadmodum: etiam

rum , ac portarum introfpiciet, &

g f 9

op?ris illius artifex tandem interit.

ad audiendum aures applicabit, pre

"m EVAW['LW Vl

QOI. Ozzae

defiderio perveniendi ad fapientiam;

f

€

D

inctum.

opus eleham. ) jä&um,&

qua: intue latet.

yyenire um

famig , te07

uflifcabitur.) Juftum, & fanftum

:95. Requiefcár. ): Diverfatur.

jdnm fae

declarabitur & in hac vita,

Figens palum , t$c..) Ut de illo ta-

pü

v

editut s

tremo judicio.

:

.&'-þ'in exe

bernaculum fuum fufpendat.

neque

12 jlo.) Propter illud.

nius €

f:be

ZA manus illius.) juxta illam.

29 C!rr;gmjþeffl'ünfm De;. ) Deéum

Boma per «vmm. )

Bona xternum

omuia circumfpicere, & contemplari.

duratura.

ujri gt

6 o3:cwr excogitat.) Pertractat . anis

06. Sub regmine illius.) Metaphora

:fentemiac-um

mo, àac reputat.

*

6v Q?' 0,767'4'

L

defumpta ab umbraculis arborum,

Pf'r"

In abfconditis fuis. éntelligens. ) - . Ax-

^ 27- A fervore.) .b gítu.

7 /,/ j

cana illius perpendens.

, A

j

Quafi imvcflzgator.) N eftigia perfe-

In glria ejes '7'equiefäef. ) Arbor

*

enim hxc fuis floribus, foliis, ac fru-

quens , & fapientiam ,

&ibus ei decus afferet, & glqriam.

inveniens.

| Fl.uam quzrit,

j u di at

-

LIBGXd.bCcCCeChgSRASTICI

696

". Homin

C.A. P. U.T5 Xy.

futi obviab

Deatus, qui in timore Dei aptat fe ad [apientiam , quam /z;ulti ;

enim abella

& mendaces nen alfequentur : peccata. Deo-non funt. adferibenda,

g Vi j

ces Inveniet

Jed bomini , quia ab illo conditus eff. libero arbutrio , propofi- ..

tis preceptis , que Jervare poterat : Dei oculis

Gionem De

:

:

0. Non el

omnia nuda funt.

I0,

üon

T. Ui timet Deum, faciet bona: & qui continens eft ju-

Dei dilabit

! ftitiae , apprehendet illam..

bit eam illi.

2. Et obviavit illi quafi mater h

onorificata, & quafi mulier

"U. Nont

a virginitate fufcipiet illum.

L

CerIs.

* Joa.

4. Cibabit illum pane vi

te., & intelle&us, * & a(lluaxfa-

4- 10.

n. Non«

pientize falutaris p

:

otabit illum: & firmabitut in illo) & non

el homines i

fle&tetur:

I3, Omn

4. Et continebit illum , & non confund

etur : & exalrvtablft

erit amabile

illum apud proximos fuos:

«

etos ejus, & adimplebit il-

$. Et in medio Ecclefize apper!

Bo p r m

lum fpiritu fapientia, ó. intelle&tus, & ftola glorice veftiet

ilum.

;

€t.) Copiom

thelanri coacg

6. Jucunditatem, &exultationem thefaurizabit fuper illum,

At , ut nom

&

& nomine aeterno haereditabit illum.

Tennem famam

76 HO"

türam, Quafl h

7. Oävlabw

R*-*»ä! continens efl , &4c.)) Qui cotüis

ad elegantiam , & cop.iam variatur

ebviam illum d

tnetaphora,

I.Q

.pos eftjuftitiz, qui juftuseft;

$. lg, ) c

oc enim fignificat vox Grzca £«

Fermabszar $n illo, &c. ) Cibo illo,

S::ccfllætm hab

* ;ch'i,?g.

ac potu confirmatus non flectetur ad

"t ad igf

4

malum , v«l ad falfum.

tiam.-

;pre]sezzdef :'/lnm. ) id eft, fapien-

4« Coftinebir. illums , &fe. ) Fulciet

eum ii ag

illim, ne in aliquod malum ruat,

9' Läz;.f. ) b:

2. Mfsz*homnfmæ. )' Sponfa prg-

Pt]f[iïmïiji

cipua; qu& eft materfamilias ; olim

quod illi incommodum , & dedecus

z

Veràt, n (

4

enim plures habere uxores licebat.

aíferat,

10, 0j

Mulier a virginitate.) Uxor virgo

pud proximos fz0:. ) Merti .etiam

'»mäm

duca, Poete G

poflet: /apra proximos fues ; in Graeco

P?hw ) J)ü!

tdi

rgci vocant , ')(Sglï-

) MJ ba

àjy ci?*xoxcva

enim efï, waf& 'rä'g m^q6ísg &UTS.

f'r]hj lþ iln

$. Gbabit illum..

j Cibos mínueim

(5. lu medje Eccleffa aperiez o5 cjus, )

tóncidendo rmore nutricis, & in os

tin concione

opulum doceat,

Inibitane ) g

"

Ecclefis do&or fit.

-

mari:*lï

[

littie

inferendo ; hoc eft enim du

0 hi s

quod hic- habemus.

Seola glorsa Ueffser Hllusn. ) Ingen—

Watà illza p

Paue vita, E$ intelltigs.) Cibo vi-

tem ei gloriam, & celebritatem famz

s "re f irur,

tàm, & fapientiam afferente.

conciliando, & gloriofis infignibus

daua fAprentiai ) Ídem eft aqua fa-

doctoratus exornando.

.'4,3:'67;1 s frzi,;

'

i ul id p

ens ef

pientiz, quod panis illteneüllS-, fed

6. J«cunditatem ; ä' exultationem ,

làüs

)

M

T a C

CABET XV.

697

7. Homines ftulti non apprehendent illam, & homines fen-

fati obviabunt illij homines ftulti non vidébunt eam: longe

n fl

z

enim abeft a fuperbia, & dolo.

adjribenl,

9. Viri mendaces non erunt illius memores: & viii vera

, lpmpo'ü. ;

ces invenientur in illa, & fucceffum habebunt ufque ad infpe-

li

r

Gionem Dei.

9. Non eft fpeciofa laus in ore peccatoris.

10. Quoniam a Beo profe&ta eíft fapientia : fapientiae enim

as eft j

Dei adftabit laus, & in ore fid

eli abundabit, &Domin*ator da-

bit eam illt.

2

pafi mler

II. Non dixeris: per Deum abe

N

ft;yqþuæ enim odit, ne fe-

& aque-

ceris.

I2. Non dicas: Ille me implan

avit: non enim /lnecefi"arii funt

illo, & ton

ei homines impii.

:

1

I3. Omne execramentv

m erroris odit. Dominus , & non

& exaliit f

erit amabile timentibus eum.

I4. Deus

fimplebi il

m ——

— — —

orie veloet

&c.) Copiofum gaudium , ad inftar

lnrcre fdeli abundabit. ) Copiofe?

thefauri coacervabit fuper illum, ac

& eloquenter fapientiam laudabit is;

faciet , ut nomen xternum, id eft, pe-

qui faptens efta Deo, quippe quirem

uper illunt

rennem fainam nunquam intermori-

non ignotam celebrat.

turam, qu-;tfi hzreditatem con ?.)cqu:lcur.

Dominai:or dabit eama illi. ) Laudem

pasetninpisurritth

74 HOJ :

7. Obviabunt £/.) lavenient cam,

fcilicet fapientiz, ut pro dignitate il-

ebviam illam habebuat.

lami commendet, & e

D

xtollat.

pam yarittr

8. lilins. ) Sapientis.

Il. ANo» 4ixeiis : per Deum dlvc/ll.)

Succelum babebunt. ) Profcient.

Per Dcum ftat, quominus fapiens

.) Ciboillo,

ll;-yrge A4d z'.:«.;&ä-efizo?zem Dez. ) - Donec

fim, & probus.

eum facie ad faciem aipiciant.

Qua emiss odit, me fectrts. ) Quafi

9. Lass. ) Deifcilicet, & fapientig.

dicat

Deus odit infipientiam , &

6; ) Fllkiet

malum ruat,

Peccatoris.) &Xui in peccatis perfe-

péccatum : itaque eo pratextu, quod

W: dedecus

vcrat, nec feab illis patitur abftrahi.

Deus te nolit eiie, aut non faciac bo-

lo. Suosiam 2 Dco profetka ef j;z-

num, ne facias peccatum, quod ipfe

Veti dtim

pieniia.). duafi dicat : ncmo rite po-

Odit; neque enim tua excuíatio erit

u i"GfæW

telt , aut debet laudare, & predicare

idonea.

Vel f«nfus eít : non eít

fapientiam , nifi mifius, doctus, &

mirum , fi abeít fapicntia, quandoqui-

:40'/8

g!z:/*ïö'-

infpiratus a. Deo: Deus autem or-

i 6 r

dem facis, qu& Deus odit.

dinarie mittit, nec docet peccatores.

I2. Me im,ülunuvit. ) Dcccpit-

jm doceatl ;

Erzo hi non debent. eam. predicare ,

Non enim) ueteffarii fuut.) &ft Li-

juxta illad Prov. 25.

ptote, fcu Miofis, adco non funt ne-

f

g

7. i/ndh'cens eft

um)

famr

i2 ore ffuttorum parabola.

cceflarii, aut optabiles, ut etiam illos

brtid

Sapientia enios Dei adfeabzt Lasas. ) Ei,

Oderit, & mirum quaztum avexfctur.

f m

fr

nibu

I3. Execramentum, ) Xbominatio-

qui fapiens eft a Dco, competit vera

netut

-

laus, othciumque laudaadi.

[

I""'MW j

Tttt

ln gr&co eít^ p36w ',/.,u.a

;

B?öz'. ctn Com.Megnoch. Tom. IF.

698

LUBSRI ECCDÉSTASTICÓH.

14'. Deus ab initio conftituit hominem , & reliquit illum in

nianu confilii fui.

15. Adjecit mandata & praecepta fua.

Ni exuli

*Mat

16. * Si volueris mandata fervare

, confervabunt te, & in

«ria m i

I6.17

: perpetuum fidem placitam facere.

Joa.8

gnitiot

17. Appofuit tibi aquam, & ignem ; ad quod volueris por-

aR

22

rige manum tuam.

er

I8. * Ante hominem vita & mors, bonum & malum: quod

E

J

&r. g.

x

LÀ

'N

le&

placuerit ei, dabi:ur illi.

LI

I9. Quoniam multa fapientia Dei, & forti

4. NOon.

dens omnes fine intermifífione.

sin potentia, V1-

Tuiti,

* PL

20. * Oculi Domini ad timentes eum, & ipfe agnofcit om-

XI6;

»

. Mdlic

H

nem operam hominis.

impil,

ebr.

41

21. Nemini mandavit impie agere, & nemini dedit fpatium

4 Et U

peccandi.

pios,

22. Non enim concu

piícit mgltitudi'nem filiorum infide-

s. Abur

eretur,

lium, & inutiliu.m.

6. Muli

àüris mea,

?. *d01

incredibili

0. *.No

qui deftrut

"

iib

"

CAPUT |

——

N

omnem rem fcdam, cujuswbdi eft ido-

Ut magna fapientia Dei elucet in

* Mr o

lolatria, perjurium , adulterium, &c.

homine creando liberi arbitrii compo-

Nenm erit amabile timentibus eum. )

te ; ita ejus potentia in lis, qui aber-

f

af

iNon probatur peccatum Dei culto-

ranta recta juflitie via, puniendis.

V& Vepen

ribus.

mOü Worg i(

Nemo ergo putet fe pofle evadere

14. Reliquit ewm in manm confihi

potentis manus, necillius oculos fu-

NC re:['ptxfri

fz- ) Dedit illi liberum arbitrium fui.

gere, aut fallere ; ipfe enim perpe-

m indoftra

16. Si volueris mandata [ervare, Gc-)

tuo ómnes videt, & quomodo fege-

Ui g il

Si volueris perpetuo fervare fidem

rant, contemplatur.

U te puta.

Deo placitam, fervándo ejus manda-

20. d timentes eum,) Ut fcilicet

i -Ab ino

ta, hec fides, five fidelitas tua vi-

illi$ faveat :

2Ql. Sbatiuge pecmkdi. Y^ Grece. eft

14 ) Piee :

ciffim perpetuo confervabit te.

('lentetar

17. 4quam , & ignem.) Bonum, &

a y601y , lzcenttam , impuutiatem.

TC lt eaof

malum, vitam , & mortem, ut di-

22. Nog ezim concupi[ctt, 6c.) Eadem

citur n. fequenti. Videqua diximus

fententia cum ea, quam habes v. I2.

ttibus qef. at

! GWC()

Jofue 24. 15.

fed aliis verbis expreffa. Non concu-

lmm

19. Queniam multa. [apientia Dei. )

pifcit, imo odio habet, & execratur.

tpol

$0i yer

C ATUL XVI

699

lum in

CATPUT sV

Non exultandum in filiis impiis : de ira Dei in malos , & mzferz-

e, &in

cordia in bonos: magna funt. operum mifericordia merzm Dei co-

gmtzom ac ]udzcm nemo [e potef? Jubtrabere , cujus opera

UeTis pot

Junt ab bomine infcrutabilia.

um: quud

E jucunderis in filiis impiis, fi multiplicentur : nec ob-

L]

N

le&eris fuper ipfos, fi non eft tímor Dei in illis.

tenida , Vl«

2. Non credas vitge 1:lorum & ne refpexeris in labores eo-

r um

nofcit om«

. Melior eft enlm unus timens Deum, quam mllle filii

Jmpu

dit fpa

4. Et uflle eft mori fine filiis ,

.quam relinquere filios im-

pios.

r

m infide

Abuno fenfato 1nhab1tab1tur paurla, tribus impiorum de-

fcretu 1

6. Multa talia vidit oculus meus3 & fortiora ho1 um audwlt

auris mea.

* In fynagoga peccantlum exardebit

ignis , & in gente * !nfr.

21.10.

incr edxbï i exardefcet ira.

8. *.Non exoraverunt pro peccatis fuis antiqui glgantes, *Gen.

qui deftru&li funt confidentes fuce virtud.

Tftt )

9Et

CAPUT

—— À

trie, & defolationem attulerunt.

i elucet. !

n credas vita illorum. ) Eti-

bl*l'l compO

A7

am(iju.renes (int, aut robu-

6. Feroia.) Majora, & graviora.

fli, & vegeti ; inultos enim hujus-

His 1ajora ex hiftoricis didici.

jis, qui X*

l"

gjends

modi mors inopinata rapere folet.

thD(*o

7. $ynagoga. ) Cthu ; Congrega-

Ne refpexeris in labores eorum.) Eti

iB ocnfo:ïu /|

Exardelt?. £gnis.) Divinz ultionis.

--amfi induftrii fint , & laborioft , non

Genre increditzii

u incædula, ino-

enim PefPe

tibi in illis placeas ,

ne ideo vali-

omodf? k g"

dum te puta.

bediente, rebelli.

| Ut fc [CEE

S. -b ouno fenfato inbabirabitur pa-

Exardefcet ira. ) Dei fcelera undl-

£ri4. ) Fiet, ut inhabitetur, & fre-

canti*.

quentetur ;

.ficat. e converfo

HH])H

9- Nonz exorAUerWat,

u lmph—

funt in caufa, ut eorum patria, &

cabilis Deus prifcis "lädhtlbus fuit,

er enm

tribus defeiatur, & 4efolezwr , ut eft

qui ob potentmm fuam Ptultim ab

fe) Ead*m

in Graco

Sic filii Jacob in multi-

eo defecerunt.'

Fortatfe

g!g intes

; habe T

tudinem immenfam excreverunt: Pen-

oraverunt Deum, c'm jam fe dilu-

Noü conct*

vio oppmm viderent.

tapoleos vero habitatores exitiuim pa-

& atl

e

Pb

"

9]

LIBRI ECCILESLESII

[

16,.M

9. Et non pepercit (1) peregrinationi Lot, & execratus eft

eos pra fuperbia verbi illorum.

fn0m07

r. l

Io. Non mi(ertus eft illis, gentem totam perdens, & ex-

mea In t

tollentem fe in peccatis fuis..

Num

1r. * Et ficut fexcenta millia peditum, qui corgrega i funt

15 K

14.23-

& 25.

im duritia cordis fuil:

& fi unus fuiffet cervicatus, mirum fi

term, &

fuiífet immunis:

1. Mi

51.

I2. Mfencordla enim . & ira eft cum illo

Potens exora-

fpexerit

9.

E

m

tio, & effundens iram :

telletut

13 Secundum mifericordiam fuam , fic correptlo illius ho-

minem fecundum opera fua judicat.

M. E

oculus v

14. Non effugiet in rapina peccator , & non retardablt fuf-

ferentia mifericordiam facientis.

22. N

Rom.

15. Omnis mifericordia faciet locüm * unicuique fecundum

uftitie

2. 6

num eft

meritum operum fuüorum , & fecundum intellettum peregri-

naiionis ipfius.

confumn

16. Non

—

I6. Ec

(1) Peregrinationi Lot ;z EZzr. Sixr. legstur

pezegrmacxom illorum

Po£ens exorai10 ,

jundem imram. )

quaü u

9. Peregrizatiozi Lor.) Sodomz, &

Càtà 01 (

reliquis civitatibus, que fuerunt lo-

Eadem fententia, qua prioris hemi-

cus, in quo peregrinatus eft Lot, id

ftichii.

Ut mifericors eft, & exora-

Ir. Qu

bilis; ita juftus , & in fcclefto: iram

:mmmf,; z

cft in quo peregrinus habitavit.

Pre [uperbia verbi illormm.) Quuia

ïïundens 'TO potms exdr;tt;o, 1n Grz-

Ti parg 1

fuperbe locuti funt contra Deum, &

co eft , 9wg 4g EglAaO'FLLUV, princeps

tibus conf

4O0t.

I8. hn

Nam etiam fuperbiam fuiffe

plamt: 0ntm,

ex parte caufam excidii Sodome, do-

13. Seceudum mifericordiam | [uam ,

) De

cet E»zechiel 16. 49.

&7. ) Eadem inculcatur fententia aliis

verbis,

-X

U$ feveren

II. Sexeemta millia pedztu;r J He-

brzorum in deferto.

Correptio. ) Caftigatio, punitio.

Voftcuti

Qu: comgregats fznt ip duritia cordis

[9 Ma

fuz )

14. Non q?:rgmf, ö)r ) Quemadmo-

Qui murmuraverunt, & fedi-

dum raptores , & cetcri peccatores

lur. ) )

tiofe egerunt. duri , & contumaces ,

non effagient dexteram vindicem Dei ;

& poteys

Deo, & Moyü inobedientes, & rebel-

Qtt3,

les.

ita fufferentia , id eft patientia , ex-

—

pe&atio mueru.mdxs, & jufti non re-

Cervicatus. )

Cervicofus ,

Grazce

tardabit, hoc eít, non diu expectabit

29. I

& '4N9 eoT ed x Nog.

Sententia efít: i

bencfa&m um fuorum mercedem.

pto d'"mt

Deus multitudini univerfze fexcento-

15. Faciet locum.) Locum, fedem

Ia [nne

rum millium , qui pluris funt, non

E /mme

pepercit ;

quanto minus uni alicut

five inferiorem, five fupenorem

0 f»] lt

cervicofo, & . inobedienti pepercif-

Secundum intelletlum pt*;enrm.atzom:

; p

fet, aut parcetï

:iu.) juxta fapientiam , pietatem ,

12. szerwordm enum &Y ira ef cum

ren"lonem ceterabque v1rt:utes, qU"l-

WR W

21 l.

4llo. ) Ut eft fumme mxfencom, ità

rum actus, dum in hac vita peregri-

031qms

etiam fumme juftus fcelerum vindex.

naretur , exercuxc

—

L.j

nj ( 1€q1

*

CAXPUT XWL

"oI

ectatus eft

16. Non dicas: A Deo abfcondar, & ex fuümmo quis mei

moemorabhitur ?

-

IT. ln populo magno non agnofcar: quae eft enim anima

T5 &ex.

mea in tam immenfa creatura ?:

Tpo3 fint

18. Ecce coelum , & coeli coelorum, abyffus,

& univerfa

, Irum (

terra, & quse in eis funt, in confpe&tu illius commovebuntur.

19. Montes fimul, & colles, & fundamenta terrae: cum con-

€D$ CX0Id-

fpexerit illa Deus, tremore concutientur.

2o0. Et in omnibus.his infenfatum eft cor, & omne cor in-

0 lius ho-

telligitur ab illo.

21. Et vias illius qui intelligit & procellam, quam nec

oculus videbit hominis?

Yabit fut-

22. Nam plurima illius opera funt in abíconfis: fed opera

fecondum

juíftitiee ejus quis enuntiabit ? aut quis fuftinebit ? Longe e-

m peregtt

nim eft teffamentum a quibusdam, & interrogatio omnium in

confummatione eft.

L

16. Non

Tttta

Qui

—— PL s

illorum.

16. Ex fummo.) De calo fcilicet,

Procellam , &c. ) Procella eft ven-

quafi Deus fingulorum homixum pec-

tus cum impetu irruens ; qui aliquau-

uadent imm.)

Cata non curet.

do repente adeft improvifus , & cu-

yioris hemie

17. Qu eff entm antma mea in tam

jus caufam cognofcere non poffumus,

[f & aoree

immen[a creatura, ) Quota ergo homi-

juxta illud Job. 39. 25. Qsis dedi

(cdellos iram

num pars fum , fi cum omnibus gen-

vebementiffimo inmbri curfum, 6 viam

ii Y UTR

tibus confzrar ?

fonaati togitrii? Sic vie Domini igno-

-[z).o:-v, primy:

Ig. I» confpetiu sliius commovebum-

tx nobis funt, &e. & quafi ingruens

fur.) Deus omnüia videt , & omzai-

—procella juffu Dei vindicta fertur in

pl j m

bus prefens adeft, & ideo omnes illi-

peccatores,

Procelle caufa, & na-

fenteflti4 ais

us reyerentia, & metu commoveri,

turalatet, opera apparent , arbores

& concuti debent.

everfz, dejecta faxa, & tecta, com-

» lluniüo'

moti amnes & mare ; fic & Deus

19. Moentes, ($e. fremore canrcutien'-

Quemad

Lur. )

Defcriptio diving majeftatis,

nobis per fe incogni.twfs, per opera

i pecottre

apparet.

& potentix , fic de fuo Jove cecinit

1il

jicnDets

Poeta.

22. Quis fuflineliz ? ) Quis tole-

ydiena , €*

Nautà tremefecit Olympum.

rare poterit:

cut

non Te«

29. (Infenf»ztzm ef? cor. ) Hominum

eQuabi

Tef£amentum. ) Divina dex, illius-

du em

pro dignitate non zftimantium, que

que obfervatio.

Sic Pfal. 77. 10. di-

dicta funt.

citür - zem cuflodierunt teffamentum

fb

Ef ommecor z';zfel/igl'tu'r ab i!la.) A

cum ,

D^o fcilicet.

Homines non intelli-

Déi, & im lege ejus molmerumt ambu-

lare.

paio

gunt; Dews enim pervidet, fcruta-

[/)

p

$

jgiitti!

tur, & penetrat.

Igterrogatio.). Kxamen , inquifitio

Grece é£éraoic.

!

pfeämm,

qu

2I, Vias i/liu:.) Rationes , & mo-

jtatesv

dos, quos Deus in agendo, & ope-

In 'coxn/kmmatione.) In extremo ju-

rando fequitur.

dicio, in morte.

qa m

:

LIBRI ECCLESIASTEICI

o. Dof

23. Qui minoratur corde, cogitat inania, & vir 1mprudens

& errans, cogitat ftulta.

bonis ftis

24. Audi me

, fili; & difce difciplinam fenfus, &i in Verbxs

jL Àn

ineis a ttende in cmde tuo.

ipltus, &

25.

: dicam in sequitate difciplinam, & fcrutabor enarrare

fapxentlam & in verbis meis attende in corde iuo , & dico in

zequita e fpm »us virtutes , quas pofuit Deus in opela fua ab

Crattio r

initio , & in veritaté enuntio fcientiam e;us.

órupofta

25. En judicio Dei opera ejus ab mmo & ab mihtuflone

füdores f

ipforum diftinxit partes illorum, & initia 'eorum in gentibus

iEl

fuis.

27. Ornavit in seternum opera illorum , nec efurierunt ,

nec laboravcrunt, & non deftiterunt ab operlbus fuis.

28. Unusquifque proximum íÍibi non anguftiabit ufque in

us

ceternum.

fen

29

Non fis incredibilis verbo illius

Et jte

2c. Poft

T

|

um

^ Wm

23. Qui. minoratur corde. ) Stultus,

ap. II

2I

omnia m meufnra, €$ nu-

teffatem ei

7erO,

VecOrS', excors.

f pondere di fpa/ia/:zz.

4. Bofu

Inania.) Nugas, & vanitates fa.

Iitiz. ) Grace uexcu, þrwczpatus,

us e(t bef

culi.

principes , & precipue mundi, par-

$.* r

24 Difciplinam [en[us. ) DO&rlnam,

tes, Íol , aftra , coeli ,

vel doimi-

que te fenfatum, ac fapientem fta-

Rla

—-————

Ciat.

ÉN

[9 P -d

lz gentibus fuis,) Generibus ,' quia

0 PM !*,g

In æymmte ) Grzce efï, (aSlu. &5

fecit , ut quodlibet aftrum, & cc-

at ) Duob l

id eft pondere , ad &quum. rationis

lum fuum haberet genus , naturam ,

Qelos inffci

pon:

h

M

us appenfam, & matura confi-

& ofiicia.

m()tum 3 propu.,tdtem ,

teüo die "

deratione Imratam &. perpenfam.

Vel zz gemtióus, hoc. eft, Angelis,

Wt conyer

Italice diceremus, agözzælata

qui ccleftes orbes, & afia regant,

In aquiiste Jprritus. ) Cum zquo,

Dintts , qnir

& jufto mentis examine.

& moveant,

& in aliquas terias

QI 0'?2721: ^

partes, & gentes dominentur.

Df"l'ficlavz

F IMEes, QUs ;;oj dr o Deusin opera

—,/. Ornzavit

opera iliorum.) Or-

—

./2"4 ab

ini:ij0. ) . Ejnarro

eximias

vütutes, dotes, & attributa, quein

dinavit ; nam etiam hoc fignificat

qud ul&umf

Greca vox &xocg.q6t.

