nis fue populum fidelem

quitatem.

E

-circum-

cingit,

Pax fiper Ifrael.) Super lfraelem auterris

. Qu

Ex boc munmc, $ "f(2

;:;z m j;ecæ!um.)

qui fidem & pietatem Jacob imitatur,

Jridinm

Quafi dicat , & hewc tutela non eft

pax, & bonorum omnium copia re-

RE

pf. 69

ad tempus; fed perpetua, & eterna.

quiefcet.

«

3« Nonrelizquer, €&c. ) Non per-

mittet Dominus pios, & fideles po-

N

b

conve?*'fenäo: ) ï&lääï]d() CcOfi-

üla; nd i

pulos fuos, qui fors, & hzreditas

1—. l'

vertit , quando revpcavit,

n Fa

ilius funt, d

reduxit Dominus captivitatem , val-

piorum.

A

ju vexari. Hagello im-

"

1u:tmlib€€

de fumus confolati.

Ut non eéxrendant , &5

ï Ne ft jufti

Sicut confolati. ) ln Hebreo eff

« holttum

diuturno tempore fe malis confli-

"

cyb'jrï:) checholemim , Qu VOX

; quibub'

&tari animadverterint , a pietate de-

fomniantes fignificat.

Adeo confola -

fcifcant , quafi Deus parum curet

ti fumus, & etati noftra reftitutio-

fuos, & impios .melius.

)N

1

ne, ut nobis ipfis non crederemus;

. [omt

n

$« Declinantes autem in obligationes,

fed.rem , que agebatur, quafi fomni-

8c.) ln Grxco *eft, dg ràc e pacytyu-

ideo a

Aiàg, Mquila vertit óyemAoxz; , Sym-

um putaremus, adeo preter fpem ac-

oli fl

ciderat.

Sic. D; Perrus cum . edu-

mach. exouorgrz; "heodotio 9-

eeretur e careere AG. I2. 9. puta-

m

cpap[5yz, que& omnes verfiones ali-

bat fe vifum, aut fomnium videre.

uid obliquum, & contortum figni-

Firmus

;

0. Tuuc dicemt imfer gentes.)

Cum

cant, ut etiam-interpretatio noltra

jf Si0y

Latina , nam obli

o

ationes, & nodi

fcilicec hec fama reditus noftri late

funiculotum , & re

ü

ium aliquid con-

vulgata ad aures longe diftantium

potefï-

populorum pervenerit. .

l

Iddb

ftringentium , obliqui funt, & in fe

wn Com*

redeuntes,

Senfas ergo elt, qui

Magnificauit Dominus facere cum ets,)

Plane admiranda funt ea , qu&

9-

ftrophas neftunt; laqueos, & tectas,

,) ia

& implicatas fraudes , hos puniet

minus in populi Ifraelitici gratiam

Domipuso

z

patravit.

: incur[v.

-

*w

*

5

LIBRI PS

ALMORU&

9

P

8

L Magniümvit Donlx'inus ,facïfei*e nobifcum : fa&i fumus

) S

z :

m

le:xantes.

Coniui

^ 4. Converte, Domine, cagtivitatem

hdüram : ü;ut torrens

in Auftro.

L

feminant in lacr?mis",' in- exultatione mete.nt. !

L.

C785, Qui

6, Euntes ibant ,

& flebant, máttentes femina fua.

E

Fa

Venientes autem vent

ent cum exultatione, p,ortames mani-

d

121.0

pulos fuos.

üene

1. Canticum grad

Qum Salomonis. CXXVI.(

j U

il

fi Dominus zdificaverit domum, in vanum lvaboraver'unxt.:,

z

N*I

qui sedificant eam.

- Nifi Dominus cuftodierit civitatem, fruftra vigilat, qui cu-

$«) !

ftodit eam.

;

Iépetere

2. Vanum eft v

obis ante lucem furgere: fürgite, poft

quod ha

qh am

dalo tà

fedéritis, qui manducatis panem doloris. .

3. Cum dederit dile&tis fuis fomnum ; ecce

hæfeditas Do-Q

dicitque í

;

eiat tjb

deüt , q

mini, filii : merces, fruéctus ventris: '

4.» Sicut

"

conceller

edificavit templum Domini , & con-

fommm.

3- M;zgni/imvit Dominus, 6c.) Sane

venienter ; iam continet Pfalmus

valde magnis nos beneficiis aífecit

! Eccc h

Dominus,

hic adhortationem , five documenta,

folume

4. Comverte Domine captrvitatem no-

quibus inftruantur ii , qui a reditu

euftodii

captivitatis, temphum , (& civitatem

firam.) Keduc ca

*

ptivitgtcm noftram

rexdificare inftituerunt,

imulto l

in patriam.

turnom

Sieut torreus im anftro. t fimul

Nf Dominus adifcavtrit , &c.) Ad-

evadent

ona velocitate reverta-

monet , nihil proficere. homines ,

&redit:

plurimi ima

o

iur in patrix finum, quemadmodum

etiamfi urbem, aut. templum moliri

CuliUm

aqu& torrentium Auftro flante, &

inftituant, nifi Deus illis adfit pri-

beneäcü:

marius. edificator.

-Mfræ f

nives folvente, per alveur citiifime

m

"

decurrunt, & ad mare properant.

)OVanum cff "vobis ante lucem für-

ts &

s'

Qui fümimamt im lacrymns , vX

gues)

Inanis eft. omnis . veftra

Qu mii

ficuc

folicitudo, & cura, & fol

i

Metaph. ab agricolis ducta

lantia.

;rs yigiï

1 Grge

qui feminant cum labore, & dolo-

il us,öi'

re, & qui femen projicere, & quo-

Surgite pofiquam federitis) Ne ni-

W eftj

mirum foliciti fitis , fed tum de-

dammodo perdere videntur, poftea

f "'&It "UVe

gaudent ia meffe ; ita malis captivi-

mum furgite, & opera veítra repe-

4* Siva

tatis vexati , largam ejus confola-

tite, cum corpora, quantum Oopus

d. fili

tionis, & latitiz, quam nuhc metunt,

t

" habent, curlavcritisg

Mtorüm .

feinentem fecerunt.

Qui. manducatis panem daleris, ) O

Quf f

6. Mazipulos. ) Fafciculo

S coll;/.-

vos, qui panem labore ; & dolore,

qUi EOS ? !

& folicitudine quaefitum comeditis:

&arum írugun.

114

'4orcum gradaum Salomoná. )

qui. fcilicet cum. &rumnis . confli-

Pfalmus eft Davidis, fed fcri-

(tamini.

EzcuIOr

'OHWHi :

bitur in pexfona $a101nonis, qui prior

3. C 'deder':'t diletlia füis /orm'mmþ,

E

E

:

PSALMUS CXXVL- & CXXVII. .

329

: futius

4 Sicut (kfagittæ in manu potentis : ita filii excufforum. -

$. Beatus vir, qui implevit defiderium fuum ex ipfis : non

OTTCDS

. confundetur, eum loquetur inimicis fuis in porta.

I. Canticum graduum. CXXVII.

I Eati

: fnani-

omnes , qui timent Dominum , qui ambuïant in v-iis

ejus.

N

*: 2. Labores manuum tuarum,

quia manducabis: beatus es:

& bene tibi érit.

o 5. Uxor tua ficut vitis abundans: in lateribus domus tuse.

vetunt,

eetuae.

- Ri tui ficut novell.:-xae.*olivarum : in circuitu menf:

4. Ecce

quïï Cu-

. &c) Videtur Xre'fpicerc ; & quafi quedam le&io confentanee interpre-

repetere oraculum David editum ,

tationi allatz habet, rà» zedyre» com-

ftquim

quod habemus 2. Reg. 7. t1. Requiem — peditórum.

Symmachus tanien ver-

dalbo tib: ab omnibus tmimicis tuis , pra- — tit vj veorqTOG , jevenzuris ; filii au-

La5 DO

dicitque 1261 Domintus, quod. domum fa- -tem in juventute :

Ciat tbl

fententia autem eíle vi-

efle folent.

genici gobu&iores

detur, cum Deus dile&tis fuis'otium

$. Qui dimplevir deftderium. fuum ex

, Sicut

conceflerit, & quieta tempora quafi ;5/;.) Qui bonos filios, & ad vo-

1

j, & cor

fomauimmn.

tum fuum na(tus fuerit.

Ín Hebr.

. Ecee bareditas Domin

z'y?lz'i.y ) Non

Pfalmus

pro dcf?deïium fzmm, eft , pharemram

cumentay

folum aedificare domum, aut urbem f9am , id eft domum ; pergit in al-

reditu

cuftodire poterunt ;

verum etiam |]egoria fagittarum..

multo plura ejus dileGi confequen-

civitatem

Noz canfuyd?tur, ) NOII pu-

tur; multorum enim filiorum patres defiet , cum conticerit jllum fiiis

ïc.) M

evadent.

Ecce aderunt filii, qui comitatum comengïere cüm - adver-

hxreditas Domini fint, fors, & pe- fariis fuis in port

a ubi judicia exer-

10mii163. !

g, o

beneficiis ornati.

culium ejus," & ab ipfo dile&i, &

centur , & frequens 1)gp111113 confluit.

Merces fractus ventris^) NLerces 'pie

':.L

Zbores manuum Atuvzzrun; ; 855 )

m þ" ,

tatis, & donum a Deo profectum ..

Frueris bonis labore manuum

p von

erunt filii, qui fra&us funt ventris.

tuarum partis , tibi fufficient , nec

in Greco vox fzwüw eít genitivi

ab aliis

j 79

cogeris xïx/enaicarä, aut eblan-

cafus, ó uuo 90c xapnà Tíjs «yac pogfen- - digi.

- Nefi-

fus eft idqm , Merces 'Dfpmin;. efl de

Beze tibi ervir.

fr»t&u Veniris.

]

citer ages.

f

) Profpereï, & feli-

*

um d*

4- Suent faguet

4 , Ec. ) Senteätia

L

tra 1]

eft : filiorum multitudine malis ve-

3. Abundans. ) In Hebr. eft

9./'9'7;"

m 0]5

ifcans , uxor tua focunda erit, &

xatorum domus firmantur: fun; filii

faciet te multze

"quafi fagitte in parentüm manibus,

) '& egregie prolis

jni. )

parentem.

qui eos huc, aut iluc, ut familie

lo latevilus domus, ) In penetrali-

i dolorh

poftulant neceffitates , deftinant.

bus; fic'Jone r. n. $.. ubi dicitur

coni

Excufforum. ) Eorum , qui malis. De[cend;z 44 izteriora navis

» i& Hebr.

&onculüi, & quaffati funt.

&Ca eft, zz lais navie.-

Dbl, eum Gom. Menocd. T. AV.

Tt

*

, /Mnilm

-

LIBRI PSALMORUM

6; T*

4, Ecce fic benedicetur homo, qui timet Dominum.

s. Benedicat tibi Dominus ex Sion;

— exatult

& videas bona Jerufía-

lemi omnibus diebus vitze tuae.

"

D

6. Ét videas filios fillorum t

- füom;

uorunij pacem fuper Ifrael.

-& H

1. Canticum graduum. CXXVIIL

fopet

LU

JEpe expugnaverunt me a juventute mea, dicat nunc -Ii'rael.:

3. Ssepe expugnaverunt me

[ p

a juventutg mea : .etenim

ZUP VATV

non potuerunt mihil.

4. Supra dorfíum meum

) Fia

fabriCaverxmt peccaxtorles : «prologu

£

.$i

gayerunt iniquitatem fuam.

fültinet

. Dominus juftus concidet cervices peccatorum : $. con-

fundantur, & convertantur retrorfum omnes , qui oderunt

4 Q

[anu t

S?on.

*

6 Fian-.t

E

p

t

6. Sini

Seut nove:;-llæ olivarim. ) "Tanquam

.A'ju*venm;e mea. ) — Àb initio;

tafcens,.

furculi, & nova germina olivarum,

nam ab Ecclefis principio femper

tT prii

que fuo tempore fru&um .pollicen-

juftis adverfantur injufti , & illis

- dinem pa

tur.. Comparatione olez utituretiam

infefti funt.

ardore f

^" milituh

Ecclef. cap. 5o. 11.

Dicat munc IJ';'

acl. ) . Marito dïct-

d ocireutte menfa tus.) N el affiden-

re poteft lfrael, & Ecclefia, fe ab

E7 I

ees menfe; vel miniftrantes, & pa-

ltiha t

tris familias nutum expectantes.

initio oppugnatam- ab infidelibus.

^

Venyu

-

Nog poruerumt.) Prævalgre.

s. Ex S;2.) Unde omnis falus

Tus in ]

ex Sione , ubi tabernaculum erat;

* Mibi. ) Contra me.

L^ (icebat

vel ex calefti Sion, cujus terreftris

3

Supra dorjum. meum fabricaves

Q

:

erat figura.

runt peccatorcs. )

Impofuerunt 'dor-

1n Hebrso

Rf])c

Videas boma Jerufalem 0$c.) Et ad

fo meo iniquas plagas.

privatam felicitatem adjiciat etiam

eft: Araverunt arantes ; nihil. meam

Ddlla;

vicem miferati, dorfum meum qua-

Dh

publicam, ut fcilicet cum | jucundi-

tate videas profperitatem [erufalem,

fi aratro profciderunt , & lacera-

40 exi

& illius partic

eps fis.

Vel certe ad

verunt.

*

Clle, u

celeftem Jérufalem,-

1

& ilius bona

ádmittaris.

Prolongaverunt iniquitatem . f'uam. )

tiS imple

In Hebrxo eft ejusdem metaphora

f pren

6. Ef wideas /ä'lia) ffliorum ,: &c. )

arandi continuatlo.

Im iomgum pro-

COHi.'Tere

Diutiffime vivas, & nepotes ex fi-

Iu lOngum

pulos fa

lis tuis fufcipias, & Jerufalem. pa-

ITAXETAHÍ /ztlcum f'mm.

tempus extenderunt iniquas fuas op-

h.

catam, & profpere agentem cernas.

pugnationes.

E

]n cclefti patria filios fpirituales ,

Dr&tereu,

quos genuimus in Chrifto , videbi-

4. Cancidit cerviees , &c. ) Ho-

ftium potentiam comminuit, ut nos

X Dene

mus, & ez his in alio propasgatam

L.j

H

à

gris, ei

fidem , religionem , & virtutem, unde

Aliberet.

gaudium . beatis accedet.

$. Cosfumdantur. ) - Excidant fua

Ui

y Xþugna'vemn:

E

"

36, pudefiant, & a fuo congtu e

lnorem

I-E

runt.

: ) Oppugnave-

abglucam:.

Mew,

^

AR as

t

/733!

P.S.AIPJ M US CXXVII. & CXXIX.

1.

— 6. Fiant ficut foenunq te&orum, quod priufquam evellattlr,

: Jenfe-

exaruit :

7. De quo no

n implevit manum fuam ,

qui mgtit ; &,, finum

[(ael,

fuum ; qui manipulos colligit.

- $. Et non dixerunt, qui preeteribant ;

Benedi&io: Domini

;

fuper vos: benediximus vobis in nomine Domini.

C -Ifrael:

i, Canticum gradàum. CX XIX.

-

—

x

etenim

E profundis clamavi ad te , Domine. Domine, e

Xaudi

D

vocem meam.

2. Fiantaurestuze intendentes, in

Evocem depfeöationis mes,.

proloq»

$. Si iniquitates obfervaveris , Domine : Domine , quis

e. Con-

futtinebit.

odetunt

4

. Quia apud te propitigtio

?ä) & þroþter legem tuam fu-

ftinui te) Domine.

6; Fant

Tto

$. Sufti-

a áÓ—M"

6. S—icut ];ænum zc&orukz.) In tectis

coligat. — Vel fenfus eft , fi aliqui

Lb initio;

nafcens, quod propter loci aridita-

hoc fcnum fecarent, & colligerent,

o fempit

tem , priusquam ad juftam inagnitu-

nemo dicet, Deus benedixit vobis,

!

& ,i]lis

dinem perveniat, aut fructum ferat,

largam fcilicet, & copiofam meffem

ardore folis exarefcit.

Eadem fi-

vobis concedendo.

militudo habetur 4. Reg.. c. 19. 26.

Bezediximus -vobis

im nomize Do-

rito dict-

üa ; fe ib

Fatl; funt velut. fenum agri, & viren:

mimi. ) Mel eft repetitio ejusdem

elibusi

betba tellorum , quas exaruit. antequam

benedictionis, quafi dicat: nemo di-

veziret 4d maturitatem .

fic Calido-

cét , Vobis benedicimus in nomine

]ete.

rus in Plauti Pfeudolo Scena prima

Domini ; vel priora illa verba di-

dicebat

cere folebant pretereuntes, cum ad

guaff fs

tia!k berba paulzj&er fuss

meífores accederent, pofteriora, cum

«fgz&if;flï&

Repente exortus fwe , Tepentino

ab illis recederent.

rünt dore

occid;.

; Hebroo

I.DE

prefuzdi.) De profundita-

hi meam

Evellatur. ) ,quligaäur.

tibus calamitatum , & exi-

. De quo uon implevit, 69c.) Quod

diorum ; & malorum, quibus mer-

vam QU* .

adeo exile eft-.; & humile, & inu-

fus fum.

& la

tile, ut nec poflit manus colligen-

2. lutendentes.) Atïtent*æ.:

tis implere, nec ullus exiftimet ope-

3. SP ziquitates obfeyvarveri. ) Si

] (71/)

re prettium fe facturum, fi illud

mea , aut hominum peccata accu-

yetaptors

colligere adoriatur, & ex eo mani-

j 1'^

rate inve(tigaveris, & excufferis, vel

gt

im

pulos facere.

ob oculos potueris.

; lon

Ef mon dixtrunt , qui pratevibant,

Quis fwfneh? ) Quis juflitim

[uas 0]

£&:, ) Eftallufio ad viatores ,

ui

Qu

tux feveritatem ferre poterit ?

cofe mor

praetereundo impertiri folent falutem,

*

e poetico dixit Ovid. L 2.

He

& benedi&ionem mefforibus., ve]

"lrift.

:

j u 00

agris, eisque bene precari, fic Booz

$4 quoties bom

£He$ peccamt fsa fu[-

in agrum veniens mefforibus dixit,

(iema Uufiat.

n f

Domizus volifeum. Ruth. 2. 4.. Hunc

7:2;»:'?9( (

4gno fenipore inerf

id

morem in foeno tecorum fervari

9s eril.

conati l

negat; , Ccum nemo ilud fecet, aut

*

Cb g;qia 4P"d, fe propitiatio efl, ö'f.)

*

4

o

333'

LIBRI P E ALM ORUM

D

251

. Suftinuit anima tmea in verbo e

. Sieg!

;

jus fpera?ilt anima mea ^

in Domino.

ftia £e

6. À cuftodia matutin

69

:

Domino.

a ufqule gd,äo&em, fgeretllffa'e.l—in | u

. Culum

7. Quia apud Do

[ |

tfedemptio.

-

minum ;mifei'icordkia, & copiofa apudx eum

.

$. Et ipfe redime

t Ifraeï,i ex omnibus iniquitatibus eJus :

]i

M

,

1. Canticum graduum David. CXXX.

j

Omine, non eft exaltatum cor meum : neque: elati funt

oculi mei.

i

j ledtu

|

4 Si

Neque ambulavi in magnis, neque in mirabilibus fuper

1me.. :

meam.

titatio:

2. Si non humiliter fentiebam: fed exaltavi animam

"

Sicut

$ E

omin

Qu.ifi dicat: verum, fat fcio, non

purgabit a peccatis , per Chriftum.

ita iniquithtes noftras obfervas, quo-

Salvatorem , & Redemptorem no-

& E

níam tecum eft propitiatio, & pronus

Rrum.

pis üh

es ad indulgenduin.

" Et propter legera. tuam.y Quam di-

I.

OCTNSE TW

Oz eff ek?!f»zfum ov meunm, ) -

lexi; & qua penitentibus veniam

Non fuperbivi. Videtur hoc'

qui a ma

pollicetut.

membrum accipiendum de fuperbia

fritur aþ j

| Suffinui te Domine. ). Confidi in te,

interiori, qu& in animo latet.

Iu reg

propter defperationem, non defeci,

fed bona

f

Neque eiatt fant ocul; mei. ) De

et, f

pe erectus auxiliutg tuum

fuperbia operum*& exrertori. Su-

tat Deg,

expectavi.

perbiam oculis etiam: fupra tribuit,

) E

Suffenuiz , 690 )

Longanirmiter ,

fal. 17. 28. Oculos fperborum humi«

Donin

& patienter expectavi promiffam poe-

-

liabs.* Sic Salomon Prov. 6. 17.

nitentibus gratiam.

Verbum €cnim

deteflatur anima ejus oculos - fublimes ,

accipitur hoc loco pro promiffo.

& Ecclef. $3. $. Extolleztiam aecula--

vrum meorum se dederís mibz.

P ET!

€. 4 eufledia matutina n[que ad no-

[771 E

em. ) . À fummo mane ufque ad

cm Ha

vefperam , id eft , femper.

Alibi s

Neque ambulawi £m magnis.) Anäbue

di&tum , folitos veteres in quatuor

lare in magnis eft gerere, tentare,

&ctunt ,

aut conari rés, qu& vires, & ftatum

manfuetr;

cüftodias, feu vigilias noctem par-

excedant.

tidig

tiri, fingulis cuftodiis ternas horas

tribuendo.'. Dicuntur autem cufto-

-Neque in mirabilibus fuper méJ) Ain-

* potiff

bulare in mirabilibus eft fcrutari ar-

3 Quo tà

diz, five vigiliz, quia cuftodes, five

vieiles civitatis, & caftrorum excu-*

cana confilia Dei, vim ingenii fupe-

*

Xl ntcém

bitores, tribus - horis vigilando, civi-

rantia.

M oec

tatem five caftra cuftodiebant.

2. $i nop bumilter [entiebam.) Par-

ünci, &

ticula f/ vim habet juramenti; fen-

MEYOT,

Quia apud Domimum wiféericor-

di2. ) idem eít, quod fupra dixit,

fus enim eft, fi non humiliter fenfi,

UO etiamm

8uia apud te eff propitiario, , Quuia fa-

fed fuperbus fui, mi

TRitee )

citer peream.

fe:re, & infeli-"

fittyo,

cilis eft Dominus, mifericors, &

large nobis- benefaciens , a malis

Szcut 4ä;'4ä4tm eff fuper mæz:'?ä Fia.) '

fortiter eripiens,

$i non humiliter. fentiebam ,. ficut.

Tne nti() "

Cs Lite

B. Redimei. ) Liberabit, eripie

infantulus nuper a lacte depulfus 3-

Wttür (s

PSALMIUS CXXX. & CXXXI.

353

T]13 a

- Sicut anïa&atus eft fupe1 matre fua, ita retributio in ani-

ma mea.

Toel in

4. Speret Ifrael in Dommo, ex hoc: nunc, & ufque in fæ-

culum.

Ts

OUd eum

1. Canticum 0'r-aduum. CXXXL

eus.

Emento, Domine, David, & omnis manfuetudlms e;us*.

$. Slcut juravit Dommo, votum vovit Deo Jacob.

.3. " Si introiero in tabernaculum domus mese i fi axcendero Reg

in le£tum ítrati mei:

7

^

4 9-

.ïafï funt

4. Si dedero fomnum oculis meis, & palpebris meis dor-

er me.

?j meam.

mitationem.

Sicut

.5. Et requiem temponbus meis: donec inveniam locum

'Domino, tabernaculum Deo Jacob.

Chrium

torem no

6. Ecce audwm us eam in Ephrata : 1nven1mus eam in cam-

pis ülvæ

-

*

Tt3

VN Intro-

iv

g mam, )

"detor lo

qui a matre omnino dependet, & re-

vid dicit ad Nathan prophetam fe

2*

e fuperbia

gitur ab illa, cui fe plane fubjicit.

conftituifle - ædlfïcare templum Do-

prt TE ?'lbiifl/' I" AnIUMA 57264.) QLIII-

mino.

tet

cet, fit.

lta animam meam ulcifca-

3

^ mtro:ero, €67.) Formula ju«

jti. ) D

randi, ut fuperiori Pfalmo . n. 3. fen-

o D

tur Deus, & me malis mulctet. .

ra tributt ;

3

Ex boc munc, Gc. ) Semper iu

tentia eft,

1 quievero, donec xepe-

Domino fpcm fuam collocet.

réko artam. tabermaculo Lei ]acob

gt hts

xdificando , peream hoc,.aut il-

y, 6 MT

lud mihi evéniat ,

0222)114 mlznfuetwdmu eym. )

Haec smibi faciat

í fuä[mzf! !

ET

Deus , €$ bec addat , ut non femel lo-

tAt mtl

S.. Hlemnymus vertie , - 65

quitur. fcriptura.

09unis zzjlz&toms ejus : fed LXX. vo-

cem Hebrzam cum aliis punctis le-

$. Témporióus meit. ) 'Yog xp()frag)o:g

) Aubi-

gerunt , hoc eft,

n &avatho

capiti meo, cujus pars funt tempora.

tCHt&ïev

Manfuetudo

Locu»m Domuno.

)

Arcam loócande

manfuetudinis ' ejus.

& fatuit

Davidis cum

in aliis 5

tum,

n

templo.

eo potiffimum- eluxit , quod Sauli,

Tabernaculum: Deo . Tacob. ) In que

loco tabernacu].um & ædes Dee

ji) Àm

a quo tam pertmacuter quærebatur

'cum facile

Jacob excitetur.

o tar t

ad necém , pepercerit ,

vertll fa

illum occiderc potuxffcc, & in fpe-

6. Ecct audivimus eam in Ephrata. )

dunca, & alibi.

In Bethlehem, cum effem puer, au-

5

"

diveram , ubi affervaretur Arca:

4

p) Pu

Sicmt juravit Domizo.) Memen-

po-

pod; AE

to,etiam , quemadmodum David

mtm

oer fynecdochen Ephrata , pto

hter (enü)

firmiter premtfent & juraverit Do-

tribu

B

enjamin, ad quam Ephrata ,

mino.

& iaf

quæ ex Genef. 5$. 19. & 48. 7. eft

Votum - 'm'vzï, Efc )

Voti hujus

ceadem cum Bethlehem , pertinebat.

imentio expreffa non.habetür in-fa-

Nam pars Jerufalem , que erat ad

WWFM)

cris Literis , fed tamen colligi vi-

feptentrionem , ad Benjamin , quz

M a

ficu

detur ex lib

depülf ?

Ui

a. Reg. 7. 2. ubi. Da-

vero ad. mendlem fpe&abae ad tri-

76

d

-

LIBSRI PSALMORUM

334

ab

. Introibimus in tabernaculum

.

eju.s í ädofgbimus- in Ioc?g |

ubi fteterunt pedes ejus.

tuam,

4

&^Par

9. * Surze, Domine, i

i*

6. 41. Cüificationis tuse.

:

n requiem tuam; tu; & arca fan-

tionem

9. Sacerdotes tut induantu

r juftitiam, &v San&i tui exültent.-

14 71

1o. Prà

quomam

Chrifti tui.

pter David fervum tuum , non avertas faciem

TR

sReg

11. Juravit Dominus David veritatem ) & non

'fru&ralbiiu'r

fürabo p

7, 12. eam : * de fru&u ventris tui1 ponam fuper fedem tuam.

16. 82

Luce

15. Si cuftodierint filii tui teftamentum meum , & teftimo-

tatione e

l. sg'

*

nia mea haec, quse dociebo eos.

ml

Ac&or

Et filii

Ze 300

fn£0.

9

Sacerdotes rfui imdmantur ju[i-

ul

bum juda. /Vide Jofue 18. 28. &

ibi dicta ;; fenfus eft : audivimus ,

Ham. ) Pietatem , San&timoniam ,

eoreb

id eft cognovimus, vel Deo nobis

vicamque eo

revelante, vel ex majorum noftro-

plane dignam.

gradu , in- quo ; funt ,

rE

xum traditione locum, fedemque tem-

E; fAmii tut exultezt,

) Videtur

TifLani

pli futuram in tribu Benjamin. . Vi-

intelligendum de Levitis, ut fenfus

meam, &

fic, & Levite ad miniíterium tuum

dla& u

detur autem potius a Bethlehem ,

M

Quam ab alia civitate tribum Ben-

confecrati coram te canant ore, &

Sedelus

jamin denominaffe, quia David erat

pfallant muficis inftrumentis.

Vel

tai facc:

Bethlehemites , & quia vicina ad-

generatim de- fidelibus quibuscun-

UQ

iodum Jerofolyms erat Bethlchem,

que, laudent te, tibi jubilent , &

&. ) h

fex tantum miliaribus diítans

€x

exultent fideles , populus fcilicet ;

gni. Dayi

Adrichomio. -

E

d.

quem tibi fanctificafti.

minus p

Lrvenimus eam i2 campit filos.) Je-

1o. Proprer Dacvid ftrvum tuug,

&fc.)

Ele git

fofolymis in area Areunz Jebufzi fil-

Quafi dicat Salomon, in cujus per-

legit &

vofa, & nemorofis arboribus coxufi-

fona Pfalmum .confcriprum elfe di-

*t régi

ta c. Reg. 24. 17. & deinceps.

ximus. Quanquam ego indignus fim,

eipua re]

Iptroibimus , 6c. ) cum templum

quem exaudias, tamen propter Da-

ex Qquo 5

fuerit extructum.

vid fervum tnum : tibi chariffimum .

tuitas, co]

[z doco , mbi fleterzmt pedes ejus..)

ne Ííinas in irritum qrcadere preces

-

I4. j

In Hebreo eft, ut vertit Pagninus,

meas.

&) ]

lacurvabimus mos [cabelgo pedmm ejus.

Nop. avertgs fatiem Chrifli tui.) Non

confundis, nec pudefacias me, qui

d locus, i

Arca enim eft quafi fcabellum pe-

bilem, &f

dum Dei fedentis fuper alas Che-

tuo. beneficio Rex populi tui fum,

l'ï Vidy

rubim, ut alibi etiam explicátum e?c.

folemzi unctione inauguratus.

lI. Veritatem.l). Veram, & fide-

ut -cgna—&t

Vide 2. Reg. 6.2.

ex Hll:üm

g« Surge Domine,€c.) Sunt verba

le juramentum , quod omnino effe-

:

um .fuiff

defumpta ex oratione Moyfis INum.

&um dabit.

J : in |

10. n. 3$- fententia eft : Surge Do-

Non frufivabitur. ean. ) Non» fal-

UR VOX,

mine, & nobifcum veni in eum 1lo-

let fidem datam.

?

lgniücat;

De frutu , ventris £us , Cc.) .Fiïium

1[1

r

cum, quem tibi elegifti, ut in eo pra

tuum Salomonem.

Habemus hanc

5eq:

ceteris requiefceres.

Jhrca. (anélifreationis t44.) Qiuam tibi

promiifionem 2. Reg. 7. 12.

Deda

fan&tificafti, & in qua fan

12. Fj tu.) Fili nepotes, &

itel' AT

m ex

& honoraris.

1

6?(ifïgari$ P

pofteri.

ü U.Ii :

PSALMUS CXXXI

LE

110t,

Etfili eorum ufque in fæcu]um fedebunt fuper-fedem

tuam,

a fan-

í3: Quomam elegit Dominus Sion, eleg:t eam in habita-

tionem fibi.

vültent

14. Haec requies mea in fzculum fsculi : hic habltabo,

faciem

quomam elegi-eam.

15. Viduam ejus bened1cens benedicam: pauperes ejus fa-

1rabi

turabo panibus.

1

16. Sacerdotes ejus induam falutan : & Sanfh eJus exul-

eftimo«

tatione exultabunt;

17. * llluc producam cornu Davxd paravi lucernam Chrifto *Mal.

j« E

— —

Et fii

inco.

(« Luce

gt uF r

19. Inimicos ejus induam confuüone : fuper 1pfum autem

1. 69.

imortatm .

eiHorebn fanähficatlo mea.

u) futlt "

I Cantx-

Videtut

Te/lammmm meum, €c. ) Legem

utraque lectio figmfïcat abundantiam

at fenfus

meam, & precepta , qus illis tradi-

ciborum fore in civitate Dei, adeo

di, & tradam.

ut etiam vidugz, qu& pre aliis pe-

ium tüurt

t 06

Sedebunt [nper. [edem tuam.) Re"ni

nuria vié&tus laborare folent, nihil

Li.

Vd

£ui fucceffores erunt.

fint defiderature , ut etiam ccteri

15.

Quam n -e/errtt Dominus Szw:e,

pauperes.

lmbascun-

Panibus. ) Cibis faturabo : receffa-

ylent ,

£. ) lIpfam enim g*mn ; inqua Re-

fcllicit )

gni Davidis regia, & fedes eft, Do-

rum, & opportunum cibum pre-

minus: pre aliis Jocis elepit fibi.

bebo.

h é«)

Elegit eam 4m baäemr:amm ffhi. )

16. Jodnam Sa!umrz) San(timonia,

cujus P'ïr

Elegit eam, non folum ut in ea ef-

falutari virtute , & pietate.

fet reqmm fohum fed etiam pre-

Et fanti ejus, 6c. ) Explicatum

neff*l

eft hoc. fup, n. 9.

1gmlb M

cipua religionis . fedes, & arca Dei;

opter L

ex quo prefidlo etiam regni pespee

17. Jsc. ) - in Graco eü, xf* ,

tuitas.colliei poffit.

illic.

.mfïlmum

Producam cornu -David.

Davxd eft

of pmeS

14« Hei requies mea. £m feculum

facui.) Dixit enim Dommue, Sion

da;ivl cafus r& Aaufh?

rodire fa-

eft locus, in quo morari volo ,

fta-

ciam ipfi David cornu, robur.fcili-

jyi) NX

)L.

bilem, & fixam fedem habere.

. qe, Qu

cet, regnum, decus, & reglam Chri-

tg 1

18. Piduam ejus.) , Antiqua le&tio,

fti ma]ei'tatem

ut conftát ex patribus, & prefertim

Parevi lucernarm. Chriflo meo.) Pa—

ex Hilario , qui etiam "ante Chri-

ly

& f

ravi-un&to meo Davidi pofteritatem,

jipo ef

ftum .fuiffe affirmat , hoc eft, v;-

que fua claritate, & gloria, quafi

euzza :

in Hebreo eft, m tfedma

lampas late fnlrrens ipfum etiam Da-

ug.vOx;, venationem , aut victum

vidis nomen 1llufï:m!.1t

Non fdl'

4

1gnificat:

Ín Greco , ut nunc ha-

19. Imimicos ejus, C5c.) Davidis ini-

bemus , eft xxpa» viduam, fed legen-

micos confufione, pudore, & infa-

) Fuium

dum vuïetur S4pa» , venationem , aut

mia perfundam.

ups Dd

predam ex- venatione, facileque fuit

Super dp[um autem , fjc) In capite

Jiter:m unam pro. alia —fulbexe , Ghh

autem illius erit . cum fumma clari-

P0t€S]

pro lhma fententia eft eadem ; nam -

tate Regiáà corona, quia eum à me

-

"x

336

LIBRIPSALMOR UM

/

(

r. Canticum graduum David. CXXXIE

:

ce quam bonum, & quam jucundum, habitare fratres in

r

E

unuin;:;

'K :

C(;

2. Sicut unguentum in capite, qu

od defcendit 1n ba-rbam,

*

barbam . Aaron.

-

cite T

Quod defcendit in oram veftimenti ejus :

$*

?

l

$1

tem Siöd.

ermat.

- 4. Sicut ros Hermon , qui defcenditin mon

uoniam illic mandavit Doóminus benedictionem, & vitam

1.À

ufque in fæculum. :

A

r. Canti-

Àud

pre aïiis confecratum ; & fanätifïca—

&ente benef-conveniat , & concore

*tum . declarabo.

In Hebr. eft, Swper

ditér vivant.

l

:

3. Sicmt ros Hermom,; qui defcemdit

. Spfum, florebit corona ejus.

Tnie

35 montem S:0n. ) - IMons Hermon eft

Uam bonum, $ ]mtmdum) Huic

in tribu fMlachar , & quatuor fere

leucis contra Mare Galilzx exten-

nem fi

p

di&o plane geminum illud

Menandri , àc 420g £» 4cNodi; ópe-

ditur, ea parte; qua Jordanis ex illo

mari egreditur.

Quomodo ros mon-

»oíag £peG , Quam jucundus im frarri-

lw.ï amor concordis

tis Hermon, qui longe diftat a Sion;

in hunc montem defcendat, alii ali-

LE SEn

[«

Habitare fratres in unum. ) . Con-

ter explicant. Videtur propheta mo-

cordiam inter fe colere.

Qu far

4. Sicut nmguentum , €6c.) Similis

re poetico locutus f*quafi ex monte

s j

Hermon celfiore in montem Sion

templo -

efthujusmodi fratrum concordia oleo

humiliorem magna roris vis effun-

ex pluribus rebus odoratis confecto.

crificior

Adlludit

ad oleum

un&ionis ;

1v€

deretur , quod nimirum Hermon per-

I aty

petua nive confperfus, ex qua plu-

oleum fanctum , cujus mentio Exod,

rimü vapores exiftunt roris, mate-

loc etia

3o. 25

teü,. ui

riam fubminiftraret.

Porro fimilhi-

cerdotibu

da capite, €6c.) Quod capiti infu-

tudo in hoc fita eft, quafi dicat

fum defluit per barbam fummi fa-

David : concordia fratrum : rori ft-

templum.

S ln

«erdotis. Vide Levit. 8« n. 12.

milis eft ; nam ut ros &ílivis men-

intsi P

Quod , de[cendit $m ovaum wefliments

fibus hominibus , & agris gratifii-

mus eft, prefertim montanis , qui

&tlam t

ejas.) Ora veftimenti non eft infe-

pulus f&

rior par$, que pavimentum rtangit,

humorem magis defiderant , quam

Drecibus

fed veftis orificium , quod eft circa

campeftres , & plani, utilifitmus

Tæis per

collum , hoc-eft , ea apertura, per

etiàm, & iis foccundandis aptiflimus;

Pl() pitece

am caput in veftem inféritur. Vis

ita animorum confeafio prater vo-

?u

imilitudinis in eo videtur confiftere,

luptatem multas, in familias , uti-

3. Cicitut

Simplicius cum Ge-

herityg;

quod quemadmodum oleum ilud pre-

a

litates infert.

ti

ofam ex diverfi generis aromatibus

nebrardo fenfu: veríiculi erit : ficut

p t üü&gm.

artificiofe compofitum fuavitate odo-

l,^

&t

ros Hermon, & ficut ros, qui dee

till

ris fu

eos oinnes recreabat, coram

fcendit in montem Sion.

quibus fparfum .fuiffet, ita familia,

Quoniam ilic mandavit. Dominus boe

d'fCeclen

nedittionem , 6$c. )

Ín locum con-

LT.

aut quilibet . homiaum ccetus , quo-

cordi&€ deftinat Dominus bonorum

rum diverfa funt ingzenia, & mores,

Ditem

y|.

miran boni exémpli fuaveolentiam

omnium abundantiam , felicitatem ,

exhalgt, fi i;nti:r il:los .cliftrif:ace ne-

& copiam, & vitam. fempitcmamf

B!bla ('m

w

H

PSA Lx M- US CXXXIIL & CXXXIQV,

j

b

t

1. Canticum. graduum. CXXXIII.

Tatres 1;

Cce nunc benedicite Dominum , omnes fervi Doriïini.

.Qui ftatis in domo Domini, in atriis domus Dei noftri.

bitbam,

N

2, In no€tibus extollite

L

;

manus Veftll*as.*in fan'&a: & benedi-

/

cite Dominum.

..3. Benedicat te Dominus ex Sion , qui fecit coelum ,&

ïod.

terram.

-

& vitam

L

1. Alleluja. CXXXIV

t. Canti-

RR rtaers UH Ua

udate nomen Domini, laudate fe—rx?i Dominum.

& ConQre.

LA

2. Quiftatis in domo Domini, in atriis domus Dei noftri.

4. Laudate Dominum,

j difrevdit

quia bonus mei.nus : pfallite no-

*

fermon e

mini ejus, quoniam fuave.

4-

wuor fere

nem fibi.

Quoniam Jacob elegit fibi Dominus? Ifrael in'poffeffio-

lex extetie

nis ex illo

$. Quia

) 108 mone

^

lat 2 Siot

vw; Domini. ) Leüiiæ ; unude in coclum Mmamis ; & mentem at-

Y

t, li alie

eorum fequitur paraphrafis , tollite.

ypheta m9»

Qui flatis , Gc.

;.

Be

ztdicat. ) !Viäeturï effe mi-

ex monte

Qui flatis im domo Domini.) Qui in

mefis verborum Levitarum , quafi

tem Sion

templo verfamini, rei diving; & fg—

dicat; O Levite, dicite populo :

vis efur

crificiorum caufá.-

benedifione, & favpre profequatur

I atriis , 5c.)) Qui ftatis in atriis,

te Dominus ccali terreque conditor,

rmon p

Mel funt verba David bene

. qua pl

hoc etiam ad laicos pertinere po-

&c.

ps, mate-

teít, .qui dum res divina fiebat a fa-

precantis iis , qui fuo confilio pa-

o fimili

cerdotibus in atriis, quz erant circa

ruerunt , quafi dicat

fi fic Deo

benedixeris , o Levita , tibi etiam

qnafl dict

templum , verfabantur.

"

.Deus de Sio

n ron !*

In noflibus, €c. ) . INon folum

;

n gbi habitat , benefl

fis a

interdiu Deum colite, & orate, fed

dicat.

L

etiam noé&turno tenmipore , cum po-

tanis qlli

pulus fe ad quietem. compofuit ,

Mos fuit He-

1- (Q'E v ) Servi Domihi; Le-

t quam

precibus infiftite,

-- vitz.

gtililitu?

breis perno&tare aliquando in tem-

2. Qui flatis , €6c.) Vide dicta fu-

plopxeces continuando : fic Pf. g1.

^periori Pfalmo nm. i.

ptillimus;

dd annustiandum mane

-

ex quþ hec

ratu VO.'

3. dicitut :

repetuntur.

i, Ut

mifericordiam tuamy, 65 veritatem tuam

3. Quoniam fnave.

) Pfallgre fcili-

um v*

per zodtem. Et de Anna prophetiffa

cet nomini Domini.

Luc. 2. 37. illam orationibus infti-

i. ; fiat

tiffe die, & no&e, de templo no

4. J4cob.) Pamiliam Jacob, Ifrae-

"

^

]itas.

" gui de

difcedendo.

Elegit. ) ; In populum, & haredi-

d d

Ào fantia. ) Merfus eam templi

tatem fuam peculiarem ,

uam fo-

i

Cu

g C

partem , qu& fazüz dicitur. - Ver-

veret , & peculiaribus bene

f:ïis pro-

b Ongmm

fus arcam, & propitiatorium, vel,

fequeretur.

Jiciratetm ;

Uu

Bibl, cum Cm. Menoch, T. I?o

ia

-

LV'I'B RI P SAL.Mo RUM

338

TA

$. Quia ego cognovi, quod magnus.eft Dominus, & Deus

noíter prae omnibus diis.

som hr

16. *

6. Omnia quaecumque voluit, Dominus fecit in coelo, in

terra, in mari, & in omnibus abyffis.

videbun

17 À

19.13.

7. * Educens nubres ab extremovterræ:

* Jer.? viam fecit.

fqlgqray in ?lu-

tus m 0i

*

n ii

Qui producit ventos de

thefauris fuis :

fidurt i

Exod, $: " Qui percuffit primogenita IEgypti ab homine u

i'que ad

1 Do

12.29. p€CUS.

(licite Do

g. E

tmifit figna, & prodigia in: medio tui, Egyptä;: in

: 0. DX

. Pharaonem, & in omnes fervos ejus.

tidm , b

]os;l 2

1o. * Qui percuffit gentes multas :

& occidit reges fortes.

