oviur

perem.

7A

u Bt collocet eum cum prmc1p1bus, cum prmmpïbus po-

A

uli ful.

fontes

9. Qui, habltare facit fcemlem in domo , matrem filiorum

A

iætantem

tuo da

4, 1

AlleIUJa. CXIH

€ant

Exod. I

N exxtu Ifraei de ]Egypto domuüs ïacob de pópulo bar-

3.]

"T

baro :

13* 3:

iuit,

3. Fata eft ïud"ea fan&lficatlo ejus, Tírael poteftas ejus.

l

1. Mare

sente

Ex - boc nunt. ) Gl"ece ánó TS »0y»,

pes funt aule ccleftis proceres, fu-—

Tralit

ab hoc pun&o temporis, & demcepb

pernz Jerufalem incole , & partlm-

tU.

in totdm e&ternitatem.

pes regni cclorum.

tinaret

44 folis ortu , 6$7.) Ub! üe.-

9

m babszare fd[it fferilem, E$c.)

M

Laua44!!") In Hebr. eft, Laudatzpz,

Qui muh»erem ob fterilitatem, fuam

Rubi

fed idem eft ; proprerea enim lauda-

defpectam. prius, & merentem, fta-

tur, quia laudem . meretur.

tu rerum in melius mutato, habitare

&quí

facit domi fuge lxtam , & hilarem

aditux

. Super omues gentes. ) Qum otmni- -

j

üm üt Creator,

& gubernator.:

propter multiplicem prolem. fufcep-

$uper celos gla;m ejus. ) Supel

tam.

* 'Valis fuit Anna Samuelis

dem l

tater, qu& fccunda Dei munere t&-

Touten

cclos elevata eft gloria majeftatis

hiC PO]

ejus, ccleftia omnia implens, & fu--

. &a eft & hilaris 1. Reg. 1

VCHWL

B)Ql 2JIS

Filorum. ) . Grece eft æ'm TÉXYOIG $

N

6. /Humilia refpicit. ) Humilia re- .

Jfliormm . eau[as :

& M

Ve ii

fpicit , & curat, illisque providet.

m $

In celo funt: varii Angeïmum or-

Omu»S 7409 , fj'c ) FH: rep

dines, mæ]cres, alii minores

hos

titio precedentis hemlpcu.hu :

fcopu

in exitu familie lfraelis de JEgvpto.

torreni

humiles in. cclo appellat.

yrelfer

Fl

S$ufcitans 4 tevra 1napem, &8e. )

Populo barbaro.) Mox Hebnucz Ty ?

ilos

Pauperem, & aflli&um in fordibus,

lohez , fignificat loquentém lingua

& mcrore jacentem, & cum ino-

ignota; & barbarus dicitur , cujus

du

W in

pia lu&tantem erlglt,& in ümentl fta--

lmgua non intelligitur , juxta illud

"D

tu conftituit.

Apofïoh 1. ad Cor. II.4. $4 nefeie-

8. Ur colbcet eum cum Principibus.)

ro Virt&fem "Vocit, eroy cui loqtar, bar-

lr

ltlar

V (

Non cum prmcrplbus quibuscum« que,

Pbarus , E€ qui Jaguitur mibi, barbarns.

m

de &t

fed cum principibus popuh, & tri-

-

Fadlaef fudaa faniffc atio 97145 21

buum.

f.nfu anaf*eglco hi princi-

Tunc fan&ificavit, & depofuit fiLi

lC 1

ET

"

|

Y

—

-y $AL M.OU S CXHIL.

e95:

n Do-

umv vidit;

& fugit: Tordanis converfus eft retrorfum.

4. Montes exultaverunt ut arietes

& colles fieut agïli

Cdlos

ovium.

5.

uid'e&ïtibi mare; qüod fugii(*ciy:' & tli JordahiSf, quia

£at,

€onveríus es retrorfum ?

*

, & colles ficuf agnï

6. Montes exultaiïis ficut- arietes

5 pat-

oviun.

4. A facie Domini mota eft terra, a facie Dei Jacob. -

us po-

.. $. Qui convertit petram in íftagna aquarum, & rupem in

-

fontes aquarum.

*

Torurt

* r.. NON NOBIS

, DOMINE ; NON NOBIS : fed nomini

tuo da gloriam..

é

2. Super mif

:ricordia tua, & veï*ifate tua : nc;. &qu'agdo diä

eant gentes : Ubi eft Deus eorum ?

lo baf

?. Deus autem ncüervin-ïcoelo::

,,;omnia, qgæ;umqu*e vo-

luit, feci.»t.

ejus

4.*5&

——

,003

. Mare

—— Ó

entem Judeam , id e& ; populum

l. Nom mobá Domine, $e.) Non

[6, f

meritis nofiris, que nulla funt, fed

fraeliticum , in quem pre ceteri$ na-

tibi Domine debetur laus omnis, & ,

| pmici-

tionibus peculiaxiu's regnaret , &, do-

"

4dninaretur.

glória.

3. Mare vidit, 6 fugit. ) Mare

o. Guper mifericordia 'tua-) Proptexf

L"fm, i/c')

m fuam

Rubruni divinam fenfit potentiam ,

mifericordiam, & liberalitatem tuam,

£m, fie

& quafi cederet retro , & fugeret ,

non propter noílra merita da no-

habitare

aditum tranfeuntibus patefecit,

mini tuo gloriam.

In tranfitu ejus-

hüarem

| Gordanis , &e.- )

Er veritate 74-) Dictorum, &-prdä

fofep-

dem populi revolutus eft in faum

-ontem , & aquas continuit , do-

/miff()rum fidelitate. ——

jamudli

,

. Ne quande dicamt geþnfe:, Gc.) .. Ne

mere I

nec populus in u

í

Icefïorem' ripalþ per-

veniret.

impii, qui nos aflligunt , expro-

, Menres exultaverunt , ut ar

kic»'.j

brando nobis cum' injuria nominis

ettilo

.tui dicere valeant :

Ubi nunc eft

Vel in defcenfu Domini fuper mon-

, tem Sinai cum terre motu: vel cum

Deus eorum ? Cum enim in terris

fcopuli torrentis Arnon falierunt in

nullum tui fimulacrum colamus, nifi

f p

infipni poteéntie tug effedu te no-

jfichii ;

torrentem, & Ifraelitarum hoftes op-

bis adeife oftenderis, exiftimabunt,

"d

!N

«;pä«?-

prefferunt, N- 21. 15. — Alii ad Íco-

& d

1

.

l

4 "

pulos Jordanis referunt : alii ad un-

icent, Deum, quem' -colir?us *

1

*

)

j

nullibi effe.

Ji g;ïii

darum cumulos , & agglomerátio-

cujas

nes inílar montium elevatas.

3. Deus autem noffer i cele, $0.

3. 4 facie. Domini.) Propter pre-

Quafií dicat: verum illi, ut volent,

u iï.ïïïi

fentiam Domini.

nos rideant, quafi nullibi fic Deus

$ Iifff"";'

TA ä;ir'

&. Comvertit betram , 68c. ) Qui in

nofter ; nobis enim certiffime con-

deferto. a. taturali fua duritie , &

ftat Deum.noftrum effe, & in cc-

2 R

/Jis peculiariter majeftatem gloriz fue

7

a.

J

ficcitate rupem convertit , & folvit

in aquas humentes , & molles.

oftendere, & emnipotentem ?iïä.

t

—

e

p

24

LIIBRI PSALMORUM

* Inff;

4. * Simulacra gentium argentu

m , .&- aurum , opera ma-

17.

154*

nuum hominum.

1j-

qui de

*

&. * Os habent, & non lo

10

p.

*

q'u;entur : oculos habent, & non

1$.1$

. videbunt.

nünc,

6. Aures habent,

& non audient: nares ha-benxt I fïdn

odorabunt.

4. Manus

habeht,( &Qnon palpabunt : pedes habent ; &;hon

J

ambulabunt: non clamabunt in gutture fuo.

]

. &. Similes illis fiant, qui faciunt ea: & omnes qui

confi-

--

,

-unt in eis.

T0Cabo.

9. Domus Iírael fperavit in Dofminof': adjutorkeo'rum, &

DA

prote&or eorum eft.

invene

- Io. Domus Aaron

fpewravit i»n;..Domihöiy: adjutor eorum, &

"

&T

prote&or eorum eft.

.

invoca

11. Qui timent Dominum,

fþeraVerunt in

Domino-: (a»d:ju-,

s 0

tor eorum, & protettor eorum eft.

.

.

&y

vfh

12. Dominus memor fuit noftri :

& benedigit nobis.

6.C

Benedixit domui Ifrael : benedixit domui Aaron.

T2v

L

13. Benedixit omnibus , qui timent Dominum . pufillis

eum majoribus.

-

.

17 ÀN

14. Adjiciat Domi

veftros.

nus fuper Vps, füger vos, & Xfupäer ülio.s

-

mat, r

teta, q

rs. Benedi&ti vos a

Domino, qui fecit coelum, & terram.

mortyl)

.

L

terram autem dedit filiis ho«

Püln (

16. Cöe'lum coeli Domino :

q"i [7/27]

mint-lm.x

L]

4 cozf

I 7; *:Nön

1j

4. Simulacra gentium , 6c.) Con-

ab lfraele di&ïnguic , quia -Ec*cylefi«a.

Pronde

tra vero Gentilium idola aurea , &

perpetuo diftincta fuit in duos fta-

türtitter

QUi tt qg

argentea inania effe fcimus , artifi-

tus, Laicorum fcilicet , & Clerico-

AC Yita,

eum induftria, & opera in eam for-

rum, five populi, & cleri.

mam fabrefaca , fed numine plane

^

-9

Benedixit nobk.) Beneficia no-

carentia.

bis contulit.

I Dllcx

g. Sumiles ills. fant , 8c. ) Idolo-

13.. Pufillas cum majoribus. ) Citra

latrz digni funt , qui fint ftatuis

delcétum ft:tuum, etacum, conditio-

D]ïtn D(

xatione carentibus fimiles, fint ve-

num, & paivis eque, ac magnis.

Qu o

Quod fi

-

I$

luti trunci , & ftipites.

14. Adjz'cm:.') Aageat, & multi-

I

n

placeat hec per modum impreca-

plicet benedictiones.

hd dlt

tionis exponere, non potuerunt con-

16. Cclum cmu Doazino.x) Empy-

l

Ylvam

reim coclim, quod eft omnium fu-

queri idolorum cultores , fi eos diis,

ï' DO[OI

quos venerantur, fimiles effe cupimus.

premum , €ft Domino deítinatum in

el]' & 9]

. Domus If

rael. ) P opulusj fidelis

aulam regiam.

[/ !ty

L

i1fraelitarum.

Ded;t li bamirzum.) In üfum 51103-

1e. Domns Aarom.) Aaronis domum

rum hOminum,

4' T?';[Jw

à

? lt

1)

ALMUS CXIV.

,æ:l

25

T2 t«

i

g

*/Nonh mdrtu; Jaudabunt te, Domïne neque orhn

eS) * Bflf é

qux defcendunt:in infernum.

-t' EF,"

&nov )

18. Sed no$5 qui vivimus, benedlcnnus Dommc, ex hoc

& tn

nunc, & ufque in faeculum.

Alleluja. 'CXIV.

& no

Ilexi ,

quoniatm exaudiet Dommus vocem orationis

mee.

] confi

. Quia inclinavit aurem fuam m1h1 : & in diebus meis in-

Vocabo.

um, &

2 C1rcumdederunt me dolores mortis, & perlcula inferni

1nvenerunt me.

um. &

4. Tribulationem, & dolorem inveni, & nomen Domini

!I]VOC.RV]

: dj

s. O Domine, libera animam meam : m1fer1cors Dommus,

& juftus, & Deus nofter miferetur.

-6.. Cuftodiens parvulos Dominus: humiliatus fum , & libe-

ravit me.

I

puüll

7 Con

——

17. Nonm mortui laudabunt te Do-

Invotav;. ) MHebr. zmvocabe, dicens

erfi

in hac autem

mine.) Quafi dicat :

fcilicet, que fequuntur.

terra quam tradidifti nobis, non

O Domie, ) In Hebr. eft, 7247[3

tetf'aff.

mortui laudabunt te.

Hoc eft, quod

Domine ; nam vOX M3N . z« eít

Pfalm. 6. s. dixit

Non efü ig-morte,

Riiis Dv

blandientis, & depzecantis, particula,

qui eiemor ff otur, im imferno autem

quam vertere poflumus, 2u2fo, ob[ecre.

quis cozfitebitur t1bi ? Vlde ibi dicta.

Libtra anumam meam,) N itam meam

j

* N

E

ab hoc mortis difcrimine ; vel ani-

t

Proinde nobis fayeas, & vite diu-

Sed mes4, qui W'wmus, Bol

mam meam a periculo falutis fplrl-

] Ecdef

turnitatem indulgeas, ut multi fint,

tualis, in quo verfatur.

doöü

qui te colant,

&

audent etiam in

$- Deus fzo/ïer mzþ;e/u;) Non fO-

c Ülako*

hac vita.

lum eü mifericors, fed etiam mife-

Tator.

Non folum natura fua e[ft

leHCU. no

i.

Ilexz ) Dommum.

mlfencürs "

fed .etiam a&u. mife-

ricordiam , cum opus eft, in nos

C/ r

Quoniam exaudiet Dominus. )

Dilexi Dominum, quia benignus eft,

CXPI omit.

& cum opus habuerimus , aderit no-

6. . Cuflodiens þ.fzr'vu/a: Dom:nm )

n]le

bis, & preces noftras exaudiet.

Dominus cuftos eft fiimplicium, qui

& mulfl-

2. d dicbws meis invocabo.) Quam-

r*

Cdndlde, & fine dolo ag nt.

diu vivam, illum invocàbo.

iPervnales,) In Hebr. efï

CPNnDnS

E

3« Deloves mortis.) Dolores morti-

pet/mtm $

uod non tam palvulum

m li

feri, & gravxfhmæ anguftia.

&taté, quam fimplicem ,

candidum,

.manit ! j in

Pericula injerni. ) Pericula mottis

& apertuim moribus fignificat, & eum,

temponhs ,autetiam zternz,

qui facile pelfuadetu;

n fiios

A. Tribula;ionem .

IRUER, ) chx-

Humil/atus fum. ) lebr. attezuzzus

dx, incurri in t:nbuïauonem.

J7m , afllitus fum, fed me f.xvavit.

2

Á

I

v

4

496

AALIABR.ILNP/SA"ALMORU.M

T

7. Convertere, anima mea, in requiem 'tqam, quia Domiä

nus benefecit -tibi.

.

*

Ij !

nf

/^ $. Quia eripuit ani

mam meam de Anïïor-te— 6 oEüïos meos ai;a,--

l

16. (

crymis, pedes meos a lapfu.

filus :

. 9. Placebo Domino. in regione vivorum.

Y

i7' ,

j

| Alleluja. CX V. .

& nom

1]

2Cor. 10O,

Redidi, pfop

zX

t

.

.er.quod ïocutgs fgm : egq äutemþmnim

;

"eu:1

4- 13*

liatus fum nimis.

Rom-

1. Ego dixi in exceffu. meo : * Omnis ho

mo mendax,

I

À

34

12. Quid retribuam Domino, pro omnibus, qu& retribui-t

N

Amihi ?

13. Cáli-

2q

Bu

* & vc

fed demifie ample&tor,

7 Comvertere anima mta in requiem

quz mé doi

uam. ) : Redi anima. mea ad prifti-

cet Spiritus Domini.

tus fim

JA1. Efó Wixi $m exceffm meo. ) Ín

nam tuam quieteimn, & tranquillita-

d. cur

temn, xquo , & pacato animo eito.

fuga, & in difceffu imco. In Hebr.

Tézionem

eft: 4e feflinatione mea , vel s . :re-

fucatis di

9- Placcbo Domzno i regionea i*vornm.f)

pidatione mea,.in pr&cipiti evafione

"Curabo Domino placere , dum viyo,

méea.

puo vt

'in ejus man-

Ín Greco eíft.£» 7 £xorüctt

tribuam )

ejus preceptis parendo;

c. in Hebr. eft,

in ftupore , pavore, & perturbatio-

.datis ambulando,

ïli. (4

Ambulabo coram Domino. N el fenfus eft,

ne mentis , qua corripiebar , cernens

/alicem

mihi perfecutionem undique immi-

in colefti patria, qu& eft regio viven-

nere, &,obftupefcens ad tanta pe-

TC a

tium vera vita, D'omino perte&te pla-

ricula.

DO

cebo; nam qui in hac vita placentDeo,

VeL fenfus eft: Epo, qui

tà. egta

me humiliavi, & demifi , exiltatus

/non perfe&e placent, propter leves

a Domino ad meéntis.excefíinm, in

peraom;

cem ha

vculpas , quas fubinde udmittunt.

eo excellu widens, qüam falfa, &

fallacia fint , que videntur homini-

àdye

A

10. f "Redidi , þraþi&r' quod locu£us

bus vera,.& folida bona, dix:

v0cabo,

uarc

E

4 fum.) Credidi Deo,

Qmusis bhomo meudax.

»

Yi l)en'd

^non timui loqui; nec intermift di-

Qusuis Lhomo mendax. ) Quafi di-

- M. Pj

"ere, & profiteri omnem hominem

"efíe faxllacem.

Vel'fenfus. eft cum

cat ,

in homine non eft fperan-

Qu Yoy

dum, non eít ab eo falus expectan-

Ya p n

P

"fuperioribus continuatus, (eft enim

Pfalmus hic ejusdem argumenti cum

da ,-eft infidus , nec datam fidem

MT

fervat.

Oimnis fpes in homine

tofim &í

!

rzcedente, unde apud Hebraos ci-

M

dem adneQitur; ) quafi dicat: P4-

pofica fallere poteft.. Vel juxta alium

fenfum ; Omnis horao, qui huma-

at um

cebo Domino , im regione vivorum : cre-

nÓ affe&u loquitur de felicitate , &

Qn fiïCile

do: enim. hujusmodi regionem efle,

Jlicet eam-non viderirm.

1

4

ina

o

oni eftimat bona hec fluzxa, &

m ]s

cadaca, mendax eft; vera enim, &

,dlln? tin

Ego aufem buzltatus. j;mz

gpienis. )

ítabilia bona non inveniuntur , ni

T

Credidi quidem , fed non defii at-

"

1

I tmm

in regione 'vivorum.

gm tedt l

fligi, & vexari.

Vel: Ego credidt

a Qiufa [

efie regionem vivorum, quia. humi-

is. Quid retribtam: Domino , &c. ?)

j

s

l

)ET

liatus fumf, nec mo nitor. ingenio,

Cum falutem. a. Doimino. cu-;lfecy.-

*

^

tól, æm

n

,

.

PSAL M,U's CXV. & CXVL. -

P

93

aDmme PT

13. Calicem falutaris accipiam: & nomen Domini invocabo.

I4. Vota mea Domino reddam coram omni populo ejus :

qia ;æ

15. Pretiofa in confpettu Domini mors San&torum ejus.

16. O Domine

"

, quia ego fervus tuus : ego fervus tuus, &

v

filius ancillze tuze.

17. Dirupifli vincula mea : tibi facrificabo hoftiam laudis,

& nomen Domini invocabo.

m hum

18. Vota mea Domino reddam in confpe&tu omnis populi

eju

D. .

.

19. in atriis domus Domini, in medio tui Jerufalem.

:

Alleluja. CXVI.

,

k

rettibu

»

Audate Dominum omn

I.L

eslgegtes: Iagdate eum omnes

populi :

2. Quoni

ïg.äi*

am confirmata 'eft fuper nos mifericordia ejus : Rom,

-

—

* & veritas Domini manet in aeternum.

IS$.LI,

Qp me d

Y

Alleluja

t t

i«

mb ) l

tus fim , quid ego rependam ei?

non facile: Deus impiis concedit, ut

Vel cum Dei bencficio agnoverim

pios occidant.

Qus

]i Hdr.

regionem vivorum, & vera bosa a

non facile lar

5

2oimur.

pretiofa fun; :

yd i i

d &valloue

fucatis didicerim internofcere , quid

-.16. Et füius ancille ügæ.) Non fO-

pro tanto beneficio Domino re-

lum fervus tuus, fed yerna domi tuze

i gzg»ïg'ïf[

tribuam ?

t

natus ex ancilla tua.

Fideles E

yaturbatioe

13. Calcem [alutaris acc

fie filii funt Dei ancillz.

| "c-c'ie-

t:]?izzm y &52.)

y, Gn0S

Calicem teftem , & indicem falutis

17. Dirapifts vineula mea. ) Cala-

que jmmte

mez accipiam, offéram, fibabo Do-

mitates, perfecutiones diffipafti. . Vel

| tanta ]*

mino vinum gratiarum actionis jüx-

fervus tuus natus fum , aut factus,

Epo, i

ta. ceremonias lugis.

Vel fpe fu-

fed ionterim magha fruor libertate,

; exultans

D

pernorum bonorum. excitatus cali-

a dura Dzmonis , & vitiorum fer-

cefftun, H

cem hauriam patientiz malorum ,

vitute manumiífus.

i f&llfö VV

& adverforum , D:minumque in-

Hefiam lauds. ) Sacrificium paci-

Ut h'[)mim"

vocabo, ut mihiadfit, ne in vite hujüs

ficun., vtl laudem ; & confeffio-

oæ, ii

via pericliter, aut naufragium faciam.

nem, quam loco excellentis facrificii

*

14. Vota mea Domino reddam , &c.)

admittis.

&

*f

duf

Quz vovi malis preflus, ea perfol-

19« Fota mea , 6c.) Ef repetitic;

dt o

vam p:lam, & toto populo fpectan-

veríiculi 14.

Tl

te ; didici autem expermnento, pre-

19. lm afrió domus Domini.) Ad

tiofain effe

mortem fan&orum

in

Atam hd.em

oftium tabérnaculi, ante quod erant

1 hgmlne

confpectu Domini , id eft, magni il-

atria, & arca, in qua altare holocau-

quJ AM

n

los .

b

eum facere, & eorum necem

ftorum fitum erat.

non facile. permittere. — Vel facrifi-

Jn medso tit Teru[alenz.) E-xtra quam

Jicitaty w*

cium Jaudis Domino palam offeram,

non licebat factificare.

Docet hic

& fine timore', etiamíi mortem inde

locus extra Ecclcfiam, five Ecle-

C üu)'«* »

d Cr"m'ï

mihi immiaere intelligam ; nam ima-

fiez communionem facrificia, a Deo

Ql J

fil

gni fecit Dominus mortem juftorum

non probari.

Íaa caufa obitam , eamque large mu-

Osfirmata eff foper. mos anferi-

j

Be*

ncratur in coelis.

*. Vel fenfus eít:

Bzbl, cum Com. AMezocb. T. IV,

2 /P(g

cordia .ejus. ) ngbr.'haþs:J

con EW

AUR

D d

F.

27

T5 08

RI PSALMORUM

tr Ci

Alleluja. CX V IE

mini, q

Onfitemini Domino, quoniam bonus: quomam in fzecu-

12. C

"*

lum mifericordia ejus,

jn fpinis

2. Dicatis nunclfrael ; quoniam bonus quomam in fæcu.

1 lr

ium mifericordia ejus.

pit me

3. Dicat nunc domus Aaron: quomam in fzeculum mlfe-

L]

j *l

rxcordla ejus.

ml in f

4. Dicant nunc (1), qui timent Dominum : quomam in

if; Vo:

fceculum mifericordia ejus,

i. De

's$. Detribulatione invocavi Dominum : & eïaud1v1t me in

latitudine Dominus.

trit me,

9.X

6. Dominus mihi adjutO': non timebo, qu1d facmt mihi

homo.

$. Q

dit Ime

Yebr.

1. * Dominus mihiadjutor: &.ego defpiciam inimicos meos.

13. 6.

: 19 Àj

$. Bonum eft confidere in Domino quam confidere in

bor Dom

homine:

9- Bonum eft fperare in Domino , quam fperare 1n prin-

Lasneee

cipibus.

textus Heb

1o. Omnes gentes cn*cuu—:*runt me:; & in nomine Domml :

mperem,

Ia

(m-*a

quia ultus fum in eos.

II. Cir-

Tentts, (

MCB[ WM

(1) Dicant nunc. i& ed;t. Sixt. legitur :

dxcant nunc omnes.

ignis eü "

Robora£a -

Inus , mb*m

mulmphcata eft, & ftabi-

Nasc. ) . Hoc gmclæ ; vel hoc

Y 1cm !

lita, ut amplius duterenda non fit,

publici conventus ,

& confeilionis

fed cum omnibus géntibus commu-

tempore.

PO )*l dt-llm

nicanda.

3

Domus .4avom. ) Sacerdotes ex

Et j n

Aaron familia.

Veritas Domini.) Videlitas promif-

tuin eft g.

forum, qmba:— fe Chriftaum Domi-

$. de lautudine. ) Largiter, &

num orbi terrarum daturum fuerat

coplofe , vel.cum latlcudmex, & le-

I 3 lmp,,

titia mea exaudivit me, in loco la-

pollicitus.

elem ut

Oafitemin: Domimo. ) Laudate

to, & fpatiofo conftituir me, in

) ]fülþfäg

IC'

Dominum.

quo periclitari non poílem.

f?idqm

6. Qud faciat snibi /Jamo.) Quid

Bonus.) Benignus, bencficus.

faciat

Eyg " /'2;1

Quoniam in facmlum. ) Quoniam

mihi mortalis , & infirma

perpetuo duratura . eft. mifericordia

creatura.

9) Witrfnr,

g. Bozzm ef. ) Mllius eü, ma-

lict

I me

ejus.

fie Cajerem

2. Dicat munc I/J»acl 6c. )- Recen-

gis bonum eft.

fet eos, quos excitare vult ad Deum

10. Cireuierumt me.) Obfederunt,

b u

laudandum , lfraelitas omnes , Lai-

undlque oppugnarunt.

?Pllmu) Qu

to Toy

g

COS fcnhce: ad ordinem Leviticum

Et iB nomine Domini,t$c. ) At

€ ljug bE

non pertigentes, praterea omnes Le-

nomine Domini, ejusque virtute fa-

lncüncu

yitas, & Sacerdortes ; tandem oimnes

&um eít, ut eas ulcifcerer, po-

lg |

&unentes Deum.«

lm

nas de eis fumerem , aut ut fonat

*

(Su'n»l *um

Y

PSALMUS CXVIL.

—

"

9?

t1. Circumdantes circumdederunt me :

& iny nomine Do-

mini, quia ultus fum in eos.

m fot

1i2. Circumdederunt me ficut apes,

& exatferunt ficut ignis

n feos

in fpinis : & in nomine Domini, quia ultus fum in eos;

13. Im

pulfus everfus fum, ut caderem: & D91ninus fufce-

um mife-

pit me.

.

14. * Forti

tudo mea; & laus mea Dofni*nus: & faCtus eft Exod,.

mihi in falutem.

$..

oniam J

14: Vox exultationis,

N

-& falutis, in tabernaculis juftorum.

16. Dextera Domini fecit virtutem.: dextera, Domini exal-

t n u

Y

tavit me, dextera Domini fecit virtutem.

17. Non moriar, fed vivam : & narrabo opera Domini..

ciat ul

18. Cafüigans cafügavit me Dominus, & morti non tradi-

dit me.

C05 060$,

* Ig. Aperite mihi portas juflitiee, i

.ngreiï;u's in eas confite-

vüidere 1n

bor D.omjno : 20. haec porta Domini , juiti intrabunt in eani.

: 0. Con-

; in prin-'

: Pt

- t;extus Hebr. excjinderem ,. vel Z)erif

Faüus eff mihi 4m

P

Jeiutem.. ) Fl?ïö

i Domini :

Uere.

mihi f.

[*

iluti.

12. Sieufapes.) In me aculeos exe-

I$. Vox exwmlzazioni , 6 f:t/utid , 6. c.)

«

E

rentes, quibus figerent me.

Quafi dicat: neque ego folus eum

j r

Sieat ignis i [bims. ) | Spinarum

canam, fed vox jubilationis, & gra-

ignis eft acerrimus , licet breviíli-

tiarum actionis pro vita, & falute

mus,magnum étiam edit ftrepitum,

ftorum.

cohfervata, audietur in domibus ju-

ze, vd l.

& vicina queque abfum

confeliont

Pol)ulat.uruhs videtur.

pturLLIs ;«&

16. Dextera LDami;z'i. ) Potentia-

Domini.

Et in nomine Domin

acedotes

tuin eft n. 1o.

.

i Ho-cïw. explica-

Keeit virtütem.)

ïI.n Hebr. fecz? fay-

Htudizem, id eft , £ortia » & admi-

k

13. dmpul[fus. ) Ab inik'km.ïclivs meis

randa facinora edidit in comm

:

L'argïtEïv

V

ea de caüfa emotus

fum , ut ca-

& bonum meuim.

oduxþ,

lines

derem , ut 'profternerer.

Ín Hebr.

u lo à

Exaltavit ze.) Exipiens ab omni-

in

eft, Lepelendo impulfói wme ad ta-

"

t T

dezdum.

bus malis, & celfo,

; & gïorio?o in

ïe.n

u

Ratu conftituens.

im.)

Quid

Ever[ia furs.). Prope abfui a cafu ,

firmá

ab everítone.

4.1.3.. Cafligavit me. ) In utilitatem

u

Sufcepit me. ) Juvit, ac c&nuit me,

méam, non in perniciem ; nam in

sie caderem.

mortem cadere me non permifit.

lus Cüs m*

14. Forustudo meza , 65 [aus äz-m Do-

9. Hperifq qbi.

) Apoftrophe ad

aninus.) Quafi dicat: proinde aegno-

facerdotes, &

Íco robur meum effe Dominum,

&dituos , ut fibi ape-

riant portas templi, & Ecclefiz ,

[

A

eujus beneficio hoftium petitiones

quo publice, & folenniter Domino

]

inconcuffus eludo : ipfe carminum,

agat gratias pro acceptis beneficiis,

[j V.Iï

"

L

.gcerer , .P

& laudum. mearum perpetuum ,ezit

argumentum.

v €l certe divinis benefictis ànimatus,

u

at v 9

moajora fperare, & poüuhre audet,

—

N

joo

LIBRI PSALMORU M

ex

u

] Ben.

2t.: Confitebor xibi , qüQHiam'

:

audifti me, & faï(ïuïs' es

mihi in falutem.

H

brir

Co

22. * Lapidem, quem reprobav

erunt ædiücanfesB hic fa-

M

Gus eft in caput angul.

al

taris

2r41. .23. À Domino fa&

aQ

Luc&. noftris.

um ?

(t i&ud t & ett üiirabil& in OCQI'is

& eu

10.17.

24. Hsec eft dies, quam fecit Dominus :

Cor

A&«

exultemüs; & læ'f

(.ä'.

i, temur in ea.

n

li

]jiom.

25. O Domi

ne, falvum me fac, o Domine, bene pvrofpe.d

9: 33- rare : 26. be

it

Qul

üim

x E'ec

*s

nedictus, qui venit m nomine Domin

BenedixiQ

-

2.7

24. Hac eff dies , quam fecit. Dogi-

ideoque petit fibi coleftis Jerufa-

nus. )

lem portas referari.

Hezc dies, in qua id £actum

Portas juflitie.) P

Ortas t—empïiA ap-

eft , qua fcilicet lapis Chriftus fa.

Ü

pellat portas juftitie , && virtutis,

Gus eft in caput anguli, eft proprie

quia intra eas Dominus homines ju-

dies , quam fecit. Diminus , quam

ftificat, & quia per eas jufti ingre-

infigni hoc beneficio-notabilem red-

i

diuntur ad laüdandum Deum.

Cali

didit; ideoque in ea exultandum, &c.

Daiedi

etiam portz funt porte juftitiz, quia

Hec dies eft dies refurretionis ,

Pmphem

nullus eas ingreditur, qui jüftus non

qua Chriftus exaltitus, & glorifica-

lis &deli

divim ia

fit, & omnes labes abfterferit.

tus eft poft paflionem , qua a Judeis

Fucü '2'6

Qc. Hac porta Dormini. ) Porta tem-

reprobatus tuerat.

pli Domini, vel porta c«li,' in quo

23. O Domine.) Wide dita Pfal.

eftis

II4- h, 4.

Da, |

fplendet majeftas Domini.

Nam eadem vox Hkbræaf

o1. Faüus es mibi m f[alutem.) Vui-

hic recurrit.

qui ded

fti mihi faluti,

facerdgu

Salumm me fdc.) ! Has laudes Chri-

z2. Lapidem , quem reprobaverumt

fto dixerunt turbz in die Palmaruni,

populo|

^A^

adificautes 4 '8c. ) ^ Lapis ille, queimn

ut $. Hieron. annotavit ad c. 23. 8.

*f

i&c ef|

xdificantes rejecerunt tanquam fa-

Matth. quod enim dixerunt, bofanna,

brice ineptüm, non folüm adiniflus

bencditius, qui "venit in momine Domihi,

Cilicet]

efít, fed. etiam in potiori , & hone-

in hoc verficulo habemus , fed in

äüil!hcn

ftiori fabrice loco conítitutus eft.

Evangelio relinquitur. vox Hebraica

Cf

Judzi , Pharifzi, & facerdotes , qui-

Ofznz4, qu& hic explicatur per illa-

f

.

bus creditum erat munus Ecclefiam

verba

O Domine [alvum me fac.; *

fos, &|

veterem dificandi do&trina, & exein-

Sumi poffunt hzc verba, ut a Chri-

Ottantes

plo, hi Chriftum rejecerunt ; feá

fto. precante prolata,, cui populus,

ütris

Chriftus digniori fabrice loco pofi-

& facerdotes fequontibus verbis bene

ominantur.

fe fifur

tus eft, hoc eft, in capite anguli ,

IViR n

ut fcilicet duos parietes necteret, po-

Bcncirpi-'o'(þernrf. J I!i inchöato re«.

lgiïf.ä!;

gno tuo , in Gr&coó , eft : evodwooy ,

pulum nimirum- judaicum, & popu-

Comua 3l

lum gentilem , & ex utriusque uni-

bene procedant res tuzg , & fuccef-

NU

cam coagmentaret Ecclefiam.

fus, quem optas , nancifcantur, fi-

Foetitio

23. .4 Domimo fadum eff ifiud. )

inile eft illud Pf. 44. 5

:

Profgäere gpro-

UM

Non fortuito hoc accidit, fed divino

ctde , &5 regua.

confilio, & voluntate , immo adeo

26. Íp uomume Domini.) WMlandato,.

M

a

magna res eft, ut a mullo, prater-

& potentia Dei ad tollendos hoítes

hïm

guam a Domino, patrari potuerit.

nofiros , peccatum , mortem , &c.

"

j

BR 9&0

PSALM U s bxvzr. & CXVIIL.-|

got

ts eS

Benedixirinus" vobis de domo Domini..

/.27. Deus Dominus, & iilluxit nobis.

ic f

- Conftituite diem folemnem in conden

;

Qs? ufque ad cornu

altaris.

oculiän

28. Deus meus es tu, & confitebo

r tibi, Deus meus es tu,

& exaltabo te.

a

&l

" Confiitebor tibi

in falutem.

t

7 c;uoniafn exaudifti me : & fa&tus es mihi

49. Confitem

ini Domino quon'ilam

-m.fpe«

E

.

bonus : 'quo.nixam-.in Qfæ;

ejus.

vedixj«

.cylum mifericordia

d

Alieluja. CX

VIIHL

:

t Domi-

A LEITI

Bu

L]

z. D) Eati 'immaculati. in. via

»

ftus b

| qui ambulant in lege Do-

: propric

kmini.

Pa*

4. Begä

, qum

lem re*

Benediximas. ) INos S$acerdotes, &

centum feptuaginta fex.

Caufam

lumy &c

Prophete, benediximus vobis popu-

tante longitudinis fuiffe fufpicatur

t&-iOHiS D

lis fidelibus , annuntiantes myfteria

Bellarminus , ut haberet populus, in

;lorifica-

divina in falutem veftram.

quo pie, & cum fructu occuparetur,

1 Judæiï

Voli de domo Domini,) Mobis, qui

dum ter in anno ex omni parte ad ta-

bérnaculum afcenderet: videtur enim

€(tis de domo Domini , domeftici

Q Pfi.

Dei.

Vel feufus eít, eétiam nos,

Pfalmus compofitus, ut in itinere

Hebrea

caneretur , quo Pfalmo finito , fe-

qui de domo Domini fumns, id eft,

facerdotes , Chrifto Regi, & fideli

quuntur -Pfalmi graduales, qui in-

les Chrr-

populo bene precamur.

ter afcendendum gradus cab?rnaculi

aartt

27.. Deus. Dominus , £5 iluxit nobis.)

canebantur. -

ä'us Pfalmi eft hujus-

DYIM

Hezc eft fumma benedictionis, quod

Artificium hu

; ko/;:lzü.f»

fcilicet Deus nofter hum:nam carnem

tnodi: primi octo verficuli incipiunt

e Dutiihs

affumens nobis apparuerit.

a prima litera alphabeti , fequen-

tes o&o a fecunda , & fic dein-

: fed fi

Conflituite. diem folemnem 12 cenden-

Hebrica

f 2

Agite diem folemnem , den-

ceps, ufque ad finem totius alpha-

- r l

fos, & virides ramos afferentes, &

bett ,

conftat.

quod v,igintïx. duabus literis

J frlt'-

ornantes templum ufque ad cornu

-in». hoc

t4 Cllïi'

altaris.

Hebrgi. hic legunt

Ligd-

lllud tandem notandum

;opuli «

£e feflum funilus , id ef& vi&imam fe-

Pfalmo , Dei precepta.vocari etiara

mandata , equitatem , jüdicia, jufti-

j)i; bene

ftivam in die folemni, offerendam,

& ligatam funibus ducite ufque ad

tias , juftificationes , teftimonia , ver-

10t0. ite

cornua altaris, ubi ma&tanda eft.

bum , verba , eloquium; eloquia ,

29. Dets meus es £n, $c.) Hc elt

fermones, viam, legem , veritatetm,

E

! facco

repetitio di&oruni affectum

?gophe:-

& ordinationem , idque fingulis fere

a, ^

te demon(trans.

verfibus, quod femel monuilfe fatis

fiz, ne ad faftidium fzpius idem ze-

.oï?m)fä'

Íc Pvfaïmus eft. omnium longif-

petere cogamur.

gidatot

fimus ; nam continet viginti

[. Joeaculatt.) Integri, perfe&ï,

" hOi &

finceri, fimplici cozde, & candiäq;

duos ofï*onari/æs,' hoc eft, verficulosg

11 &C-

36

g

d

LIBRI PS ALMORUM.

1

I0.

a. Beati, qui fcrutantur teftimonia ejus: in toto corde. ex-

1

.4

quirunt eum.

1

E as t

|

IL

3..Non enim qui operentur iniquitatem ;

.in viis ejus äm«

D.

bulaverunt.

:

Ü

4. Tu mandafti mandata tua cuftodiri nimis.

jüftifica-

E

$. Utinam dirigantur viæxm-eäe', ad cutítodiendas

omni

tiones tuas.

,

6. 'Tunc non con

j

fundar, cum perfpeäero in omn;bus man'—

;

[

datis tuis.

rdisy: in eo, quod didici

f0

2. Confitebor tibi in directione co

judicia juftitiae tuse.

ftodiam : non me äerelinquäs uf-

g. Juftificationes tuas cu

U

fs u

qpequaqþe.

JBETHTE.

E

9. In quo corrigit adolefcentior viam fuam

ip.

1 ia culloditge

20,

do fermones tuos.

ro. In

inon

hoc enim fignifcat vox He

/[)raf.a ;

precepta , quod per eorum obfer-

Eaetanascs,

cy»sn thbemtmim.

vationem in juftitia ,

$8 visy

Im wia.) Qui ita in via Dotnini,

crefcamus.,

»& faxyi&ita:;e

nerie a

6. ANoz . co

& in via hujus vite ambulant, ut

nlfämd;zr.) Non Puaef

I [;

nufquam offendant , fed integre, fan-

fiam.

mands

&e, & perfe&te in omnibus agant.

Cui per[pexero, & c.) Cum int&ncu&

^

-

fuero ad cuftodiam mandatorum,

. Serutantur. ) Ét inveftigant

N

fenfum legis Domini ftudio illius

g. Confitebor tibi. ) Laudabo te. .

man(;

fervande.

vam (

JTeffinoni«. ) Sic vocantur Dei

la diretlieme cordis. ) ia re&itu-

Tuptos

dine cordis, recto, fincéro , & non

precepta , quod per ea teftetur ,

fucato corde.

Il

quid velit.

tus fu

n toto corde exquirune eum. y Ubi

Ia eo, quod didica, fj'lc.f).-Quod d.i.i

vi, &

legem intellexerint, eam fervare, &

dicerim judicia juftitie tuz.

l:-,

j"4dicia.) | Sic precepta dicuntur,

toto corde Deo placere ftudent.

& qu

3. le wiis ejus ambulaverunt.) Qi

quod Dei judicium, five fententiam

Quitate

adhuc aliqua in re inique agunt,

contineant ; quod fint edicta fecun-

W. ]

Ahondum vitam inftituunt fecundum

dum quz probi, & improbi judican-

di funt; vel quod fignificent nobis,

Oï—if ;

eas vivendi rationes, quas ipfe prz-

poll

fcripfit, & per quas ad illum tendi-

& nota faciant ea , qu& facienda,

88 tur

tur, & pervenitur..

aut- vitanda judicavit,

. ac Cenfuiu

4- Noes.) Cum maxima diligen-

Deus.

M

&« .Non me develizquas ufquequaque-)

fl

tía, & folicitudine.

ut il

o8. Utinam dirigantur vie mes.) lta

Non me plane deferas , fed ita mi-

d

difponantur. vite mez rationes , con-

hi adfis , ut ferv.re pracepta tua

poffim.

P

-

G?kC(;

filia, & actiones, ut legem tuam ple-

9. lz quo eorrigit,

n

ne cuftodiam.

&c. y Q-uaþ Is

fx&ml

tione poterit adolefcens puras ethice-

guffsffcationes.): 9ic ifocancgr Dei

an»ten

PSALMU

^CXVIIT.

305

de tr.

ro. In toto corde meo exquifivi tej ne repellas me a man-

datis tuis.

jUs am.

11. In corde meo abfcondx eloc uia tua, ut non peccem tlbL.,

12. Benedi&uses, Domine,. doce me juftificationes tuas,

13. In labiis meis'pronuntiavi omnia judicia oris tui.

Yificn

14 In via teihmomorum tuorum dele&atus füum, ficut m

omnibus divitiis.

5 fhat-

15. In mandatis tuis exercebor, & conf.iderabo vias tuas.

16. In juftificationibus tuls medltabor non obhvzfcar [er-

120n€$5 tuos.

! did

GHIME L.

uas uf

17. Retribue fervo tuo, v1v1fica me: & cuftodmm fermo-

nes tuos.

18. Rovela oculos meos: &confïderabomlrablha delegetua:

todien

19. Incola ego fum in terra: nonabícondasa me mandatatua.

20. Concupmt anima mea defiderare juítificationes tuas,

1o. It

in omni tempore

21. Incre-

v obfa

anitat

ze vias fuas, ut non peccet, & a te-

16. Medztauor ) Hier. & Chald,

neris annis virtuti afluefcat?

Deletlabor, vel, ut alii vertunt, De-

I euffodiendo,

lBciaber.

puda

&c-) E*(equendls

mandatis tuis.

17. Acpdbia. ) Beneficia tnbueq,

intentus

Io. Ne repella»f meaTAedais z. )

benefac, da liberaliter.

INe permittas me aberrare a via

Vivifca me.) ln Hebr. &ft. vévarz.

m

Jo L£

mandatorum tuorum, five per pra-

Utinam viyam, tnbue, ut vivam.

vam do&rmam, five per mores cor-

18. Revela eculos seos. ) Metege,

Tecttte

rupco 3

velum ab oculis 1zneis aufer.

& not

4Lfcondi. ) Diligenter medita-

Confrderabo.) V idebo, intelligam.

tus fum, animo volvx, alte cogita-

Mirabilia de lege £ua. ) erdbllas

luod di

vi , & repofui in intima mentis.

legis tux fenfus.

1g- Incola ego füpe im terra. ) Pere-

