mandatorum, & confiliorum ejusdem

juxta

Chrifli.

tur beati, qui corpore nondum funt

"Ne

'Pec.c:tta jzfrautates wO-

glorificito.

Impi

cat etiam D. Paulus ad. Rom. 5. 6.

6. Fumes cecidertzut mibi £m pracla-

cum ait: Z quid emue Chrifws cume

dtm

7i3.) QOlim enim Pal«ftini funibug

«dhuc tnfira effemus. [coundum . tempms

agros metiebantur.

pro papis mortuns eff-

lz praclaris.) Locis eximiis, quafi

ficia

Cd

Nom congregabo comventicula de fam-

dicat, hgreditatem egregiam nactus

W g

guinibus. ) Non placebunt mihi con-

fum, quod fequenti hemiftichio . ex-

gregationes eoruim ad facrificia cruen-

plicatur.

BIN

ta celebranda , qualia primum, cum

7« Qus tribust mebs imtelletbum.) Ut

fcilicet infirinitates eorum multipli-

fcilicet optimam partem eligerem ,

&te

vl

& vellem Deum ef

-

ie hagreditatem

K

cabantur, offerebant idolis; proinde

DAT

non congregabo eas, nec €ro aucbor,

meam.-

ut hujusmodi cotus fiant.

Ufque ad notun.) '"lam diutuxn

qu

N

PS AULOMOUS XWe€XVLhs !

3Y

retutt

98. * Providebam Dominum in confpe&tu meo femper, quo-* 4a.

11«

niam a dextris eft mihi, ne commovear.

20 '.'.Sa

9. Propter hoc laetatum eft cor meum, & exultavit lingua-

5 qui

mea: infuper, & caro mea requiefcet in fpe.

teditas

10. * Quoniam non derelinques animam meam in inferno:*Aa&;

* nec dabis Santtum tuum videre corruptionem.

5« Tf«

Notas mihi fecifti vias vitee, adimplebis me leetitia cum vultu '?:35

- inft-

tuo: dele&tationes in dextera tua ufque in finem.,

* Pro-

-

I. Oratio David. Pfalmus XVI.

— À

) Adeo

F^ Xaudi, Domin(-:f9 Pj—uftitiam meam : intende däpfebationem

-

difpli

meam.

ulorum

Ó5, ne

Auribus percipe orationem meam, non in labiis dolofis.-

3. De vultu tuo judicium meum prodeat :

ocumli. tui videant

4 &c)

aequitates.

pecca.-

5. Pro-

, quod

0 Col-

quam noré&tuno gempore; tam in pro-

meum , divinitati unitum. -Hic eft

Vfüam

Íperis, quam in adverüs.

hujus verficuli fenfus literalis, ut pa-

(,idem

Increpuerunz me.) Docuerunt me ;

ter ex Apoftolorum Petri & Pauli

28 T.

t7o/:004*, eyudierunt, inftituerunt

explicatione , Actor. cap. 2. 31. &

cap. I3. 3$-

ad pietatem , &c.

11. Nozas mithi fecifls vias vire.) Do-

Yal

Rezes mei.) Cór meum —per faluta-

res infpirationes a Deo immiffas, Re-

cuifti me modum redeundi ad vitam

poft mortem.

mii. )

nes in fcriptura pro mente, & ejus

Adimplebis me latitza cum valts £A0.)

F

affectibus fumuntur. Sic alibi dicitur,

nObiS

fertans corda, &$ renes Dens.

Beatum me faciendo oftenfione fa-

beati

€iei tuz.

g. Providebam Dominum in conjþe&u

Deletlatiomes m dextera tua u]iyze

aterim

meo femper.) Dominum femper prx

ilius

oculis habebam.

-

£2 fenem.) E.ftenim coleftis patria pa-

necea

4 dextris eff mibi.) Adeft mihi, &

radifus fvaviífimis, & fanciflimis re-

dundans voluptitibus , quas imanus

TUl*

juxta me eft.

y funt

Ne eommuwovvear.

Ne tentationum

tua, non adtempus, fedin eternum

impulfu vacillem, fed ftabilis in eo-

beatis. ibi communicat.

vidt-

dem ftatu, & gradu perfeverem.

Vi-

mibus

9. Propter boc.) Propter hec bene-

I.D

vid, ) Eft dativi cafus.

ficia , divinamque tutelam.

de dicta ad titulum Pfalmi

tertii.

aof

Caro mea 7'eqm'c/'&ct n /17261) Cafo ipfa

TL

id elt, corpus fopietur. morte placi-

gufiriam meam.) Jus menm, ut ver-

)

da , & fecura ob certam expectatio-

tit Aquila, qui habet: T /xouty.

nem refurre&tionis ,

& felicitatis

Nom im lalis dalofit.) Quam fundo

Ut

eterngc.

fincero animo, & citra omne men-

[em s

lO. Nom derelinques animam meam

dacium.

item

im imferno. ) In lymbo Patrum , ad

o. Dt vultu ru40.) . te, ex ore

quem defcendit anima Chriíti.

tuo.

',

n

gudicinm meun.) . Jus meum, defen-

|Santlum tuume ) Corpus fandum

-

a

LÍBRIPSALMORUM

j

dv

.. 3. Probafti cor meum, & vifitafti no&te: igne me examinafti

fiat

& non eft inventa in me iniquitas.

4. Ut nonloquatur os meum opera hominum: propter verba

at

labiorum tuorum ego cuftodivi vias duras.

s. Perfice greílus meos in femitis tuis : ut non moveantut

n

II

veltizia mea.

L

6. Ego clamav!

, quoniam exaudiifi me Deus: ,inclinaïaurem

E

tuam mihi, & exaudi verba mea.

". Mirifica mifericordiastuas, qui

falvos facis fþerantes inte,

Indi

9. A refiftentibus dexterae tuce cuftodi me, ut pupillam oculi,

Jau

9. Sub umbra alarum tuarum protege me: afacie impiorum,

o5ef

qui me afflixerunt.

bent

10. Inimici mei animam meam circumdederunt , adipem

$

fuum concluferunt: os eorum locutum eft fuperbiam.

H

1I. Pro-

i

ei,

proj

fio mea, & pro me pronunciata fen-

$. Perfie greffus meos.): In H

lebr. eft,

bon

sentia, ultio etiam de inimicis, qui

f'ftenta gre[fus. meos.

me vexant.

at

Moveantur.) Labent, deficiapt, fa-

Videaut &quitates. ) Faveant iis,

tigentur pedes mei.

qux &qua'funt, wequze caufz mez,

6. Quoniam exaudifli me.)

In Hebr.

afpi

juri meo, appareatque te videre om-

elt, exaudies me.

Is |

nia, & probare , quod juíftum eft.

7. Mirifica miféricordias tuas. ) Mi-

3. Vifítafli.) Kxaminafti, dijudica-

rabiliter oftende, miris utere miferae

Tuni

tionibus tuisad me eruendum. Nunc

fti, diligenter actiones meas fcruta-

&

tuS es.

opus eft eximia mifericordia tua, quia

Note. ) Xix improvifo, repente ,

periculum eft maximum.

c

8. 4 rej

[

Jeentibus dextere tuæ.) Servas

im

vel, cum remotis arbitris , facultas

€rat impune peccandi.

fperantes 1in te, & eos ab inimicis tuis;

qui tibi refiflere conantur, eripis.

E

M

Igze.) 'Yribulationum. Sic Pf. 6s,

Ut pupillam oculi.) Diligentiflima, &

€un

10. eadem ignis metaphora tribula-

5

tiones fiznificavit.

lgme uos examm-

intentifima cura. Sumptum eft hoc

ex Deut. 32. n. 1c.

W

nefli ficut examtaatur argentum , :2da-

Sub umbra alarum tuarum. ) Quafi

&p

vfís nos ia laquemum ; po/zäz-'/zlz' tribulatio-

tuo;

zes im der[o moflro.

Vel feníus eft

potens aquila, quzfimilitudo eft eti-

am in Deuteronomii loco indicato.

l.

examine acri & rigido.

9

dnimam meam.) Me.

verl

L

4. Opera bominum.) Vrava, carna-

lo. Z4iper fuum canc/ujärukt.)Vifcem

lia, qualia funt plerumque hominum

fuà clauferunt , nec ulla mifericordia

opera , qua(i dicat, a via perverfo-

mei tanguntur. Similitudo ab adipe

p

rum ego mihi tempero , & a pravis

fumpta rem bene explicat.

Quem-

U

illorum ftudiis, & actionibus,

admodum enim adeps in corporibus

d

claudit vifcera; ita divitie cum augen-

aj

Verba - labiorum .tuowm.') Præceptxa

;

,

tua.

tur, mentem in fuperbiam elevant,

p

Viasduras.) À

f

& mifericordiz vifcera obflruunt.

Vel

pe

les funt femit& virtutis.

peras, & arduas, quaxi

fententia efl; ego ab inimicis meis

[* 5 ALMUs ngr.

33

mindti

1I. Projicientes me nunc circumdederunt me ^*

ftatuerunt declinare in terram.

*

chïos fuos

Vetba

I2. Sufceperunt me ficut leo

paratus ad preedam: & ficut

catülus leonis habitans in abditis.

'antut

13. Exurge, Domine, praeveni eum; & füpplanta eum: eripe

animam meam ab impio, frameam tuam ab inimicis manus tuse.

Ayrem

14. Domine, a paucis de terra dividé eos in vita eorum: de

abíconditis tuis adimpletus eft venter eorum.

5 Inie,

Saturati

oculi,

ihdiänis modis tra&or ; illi interim

JIn vita cemm.) Brevius facien's'tema

lorum,

laute vivunt, cutem curant, pingues

pus vit£ eorum ; ita ut moriantur, &

obefi, & adipem ubique inclufum ha-

exfcindantur, cum adhuc multum vi-

bent.

vere polfent, fi pietatem colerent,

diper

Superbiam.) Superbe.

ideoque ut alibi loquitur idem Pfl-

iL Piqu'a*z'wtes; me.-) In Greco eft

LeS, non dimidicnt dies fuos,

À!

.. Pto-

x nAdvree uc , eum me projeeifent, id

De abfconditis tuis.) Bonis terrm a

eft, cum antea fua: confüetudine me

projeciffent, ne fruerer communibus

Deo creatis, & confervatis, & qua

&r, ell,

veluti de thefíauro abfcondito fingulis

bonis, nunc iterum quzrunt me, &

annis emanant , adimplent ventrem

circumdant, ut malis afficiant.

fuum.

l]ta commwuünis inter

pretatio.

Declinare in terram. ) Celum enim

Sed fortaíle dicere

poffimus partici-

j Her,

afpicere nolunt, nec Deum pra ocu-

pium vav kexpup.uéyoy abfconditerum,

lis habere, nec &rumnas meas.

12. Su[ctperunt m ficut leo.) Excepes

non effe neutrius generis, fed mafcu-

)Me

lini, ut fenfus fit, eos vexaíle, & de-

milerde

runt me quafi leones,

vorafle Sanétos, fic Pfalm. 13. 4. di-

Nunc

Habztans in 4ädz'fi5.) In infidiis, Sic

Pí. 9. 28.. quafi Íeo in fpelunca fua.

Xerat j qui devorant plebem meam ffeuz

y, quià

13. Pravemi eum.

efcam panis, fic quod Pfalm 82. 4, ha-

) Antequam in me

bemus , cogitaverunt adverfus. fantias

Serras

impcetum faciat.

Supplanta eum.) Supplantare eft ob-

uos, Pagninus vertit, abfcomnditos tuos s

d fl

funt enim fan&i Deo fe

pofiti, & fub

pi

je&u pedis in terram dejicere, Sterne

ejus tutela abfconditi.

eum, in terram affige , abjice.

lïmä,

Frameam tuam.) Scicet eripe ab

Saterati fzut filiis.) Prole abundant.,

t hor

inimicis manus tugz.

Vel, juxta proxime dicta, idem erit

Erpe gladium,

& poteflatem de mahibus inimicorum

faturatum effe filiis, quod ventrem

| QMH

tuorum, quia illa abutuntur,

impleife de abfconditis, filiis fcilicet

dl etie

populi tui.

Vitio fcriptorum fa-

,'MO ?

14 Jpimicis mauus tus.) li funt, quos

verficulo g. appellavit, Refiffemzes dex-

&um eft, ut pro vicv, filiorum, vel

432 i)C't.c

ut vulgata editio legit, //5, irreperet;

! v

Yoeri

.cordid

- paucis de terva divide eos, ) Se-

Ug & percorum , vel perezs ,. id elt

para multitudinem impiorum a pufillo

carne fuilla ,

quod &

in

Roma-

; p*

grege piorum tuorum,

Vel a mo-

yem

dica illa rerum terrenarum portione,

num fpfalterium fluxerat ,

eftque

joriots

ejus corrupte ledionis mentio

apud

cujus poffeffione fuperbiunt. . Eft pro-

fan&os Paulinum,

& Auguflinum, &

jupen

phetica imprecatio , id eft, pradiádio

apud Arnobium.

eyafll

per modum imprecationis.

, Vd

Reliquias fua:.) Bona fua filiis fuis.

Bibl.cums Com. Menocb. T. IV,

j I!!Cis

3*

-EïBR:IPSALMORUM

Satutati funt filiis, & dimiferunt reliquias fuas parvulis fuis:

8'

Cont

1;. Ego autem in juftitia app

Est

—arei,bo- confpe&tui tuo: fatiabor

.€um apparuerit gloria tua,

eal

Domino wärbd

z, dn finem puero Domini Davvid, qui locutus eft

I

cantici bujus, in. die , qua eripuit eum Dominus de mami

Il

omnium inimicorum ejus, €? de manu Saul , & dixit, (2.

peni

l

Reg.22. 2.) XVAL -

2

zam te, Domine , fortitudo mea:

?

le

IT

2. DIH

. Domi

nus firmamentum meum, & refugium meum,

w

& liberator meus,

&c

*Teb.

[

* Deus meus adjutor meus, & fperabo in eum.

?. 13 Prote&tor meus, & cornu falutis meze, & fufceptor meus.

foan

Y

4. Laudansinvocabo Dominum, & ab inimicis meisfalvus ero;.

s, Circumdederunt me dolores mortis: & torrentes iniqui.

CàY|

tatis conturbaverunt me,

r u

Q

lo

6. Dolores inferni circumdederunt me : preeoccupaverunt

quií

me laquei mortis,

delr

7. In tribulatione mea inv

L

meum clamavi:

^

:

ogavi,Dominum ; & ad Deum

tem

mit

Et exaudivit de templo fan

&o fuo vocem meam: & clamor

I

8

meus in gonfpe&u ejus, introivit in aures eju

v

pote

Eft autem

& x

V3bfenfs ent, quod |eones hi non

dixerunt ó^«vpwj4a Mov,

t

lacerarunt, aut vallarunt, leunculis fi-

d« Upepia arx , locus munitus, mu-

lis fuis potellatis, & fcelerum fuc-

ris cincus, &c.

ceíToribus, lacerandum, & perdendum

enu

reliquerunt.

Corpu falutis mea.) Cornu falutife-

fint

rum, firmitas, & robur invidtum ad

1S. dp Juffitia apparebe coz y/þ,cäm' ZH0. )

me falvandum : metaphora fumpta ab

H

]uüe coràm te vivere ftudebo.

fis animantibus, qu& cornibus infiru&a

Cum apparuerit gloria ttta.) Cum ocu-

funt, & in iis robur habent,

p

lis meis fcena

A

glorie tu& revelabitur

Su[ieptor.) Nide di&a Pfalm. 3. 4.

jn ccelis.

5. Deleres morzis.) Maximi

, quales il:i

Diub

vnorte effe folent.

Ya

qorrenztes iniquihzti:.) Impetusk, é

3

fnem. ) Nide diäca init:ïö Pf. 4.

violentia iniquorum.

Qua

Puero Domini.) Servo Domini.

auti

3. Firmamentws meum.) D. Hieron.

Conturbaverunt.) Terruerunt , Ut €x

bil

& LXX. lib.». Reg. cap.22. 2. ubi

Hebr. vertit D. Hieron.

Ti

hic idem Píalmus habetur, pro Ez-

6. Doeleres inferzi.) Dolores mortis;

r

id et, vehementiffimi.

szamentum petram werterunt , Dominus

£l

petr'a mtA,

Itaque firmamentum fir-

Praoccupaveruns me. ) Circumflete-

ium, & editum locum fignificat,

runt me, exceperunt me.

H

quales funt rupes, & faxa ardua.

Laquei morti;.) Periculaad mortem,

dl

g. Dt templo jévdto fvo.) D taberna-

Af ugium meufn.) In a. Reg. LXX.

h

PSALMUS XVH./

33

sftne.

g. Commota eft, & contremuit terra; fundamenta montium

Xabor

conturbata funt, & commota funt, quoniam iratus eft eis.

9. Afcendit fumus in ira ejus, & ignis a facie ejus exarfit,

| *veibz!

carbones fuccenfi funt ab eo.

Bu

10. Inclinavit coelos, & defcendit: & caligo fub pedibus ejus.

1r. Et afcendit fuper cherub

h(

'im, & volavi.t, volavit fuper

pennas ventorum.

12, Et pofuit tenebras latibul

um fuum, in circuitu ejus ta-

bernaculum ejus: tenebrofa aqua in nubibus aeris.

D6Ut,

15. Pree fulgore in confpe&tu ejus nubestranfierunt, grando,

& carbones ignis.

. 14, Et intonuit de coelo Dominus

, & altiffimus dedit vocem

Us,

fuam, grando, & carbones ignis.

IN €I'0';

r15. Et mifit fagittas faas, & diffipavit eos, fulgura m

ultipli-

ipiqui

cavit, & conturbavit eos;

t z

Ig. Et

culo, vel de colo, in quo fedem, &

tantur, ipfe vero excelfo throno, in

verutit

quafi tabernaculum fuum fixit.

eo füublimis refidet,

Eadem currus

9. Comumota tf , &c.) Eft poetica

allegoria utitur Plato in Phedro, cum

Deutn

defcriptio vehementis ; & horribilis

at de Jove r GuUAQ S$AeUV

tempeítatis, que vindicem Deum co-

mitatur.

mopeUeraa QiaRouuy TYTA , KU VTi-

Jattot

BeAovJAeYOE,

Alatum agens eürrum

Iratus eff ei;.) Meis 1nimicis.

fertur , omnia componens , & erdizans ,

9. [ ira éjus.) Ex lHebreo verti

Com-

potefl, Is zafo jus. — Spiravit fumum,

6 omnium curam . gerens,

—

& ignem e naribus pre ir& vehemen-

Super pennas venrorum.) Qui poe-

; autem

tia contra hoftes meos.

tico fchemate alati finguntur, ut cut-

rum velociffime traherent.

TRU

Carbones fuccenfi funt.) "Tantus ignis

erupit e naribus ejus, ut cacbones ex-

12. Pofuiz tenebras latibulum fuum.)

eiutifee

tindàii potuerint fuccendi.

Ípfe quidem Deus erat in curru, fed

te&us circumfufis nubibus, que& quafi

um 4

-b eo.) lgne, vel Deo.

tabernaculi fpeciem referebant.

t d

O. Jleclinavit cæ!o:.) Demïfit, de-

lia

prefüt. Inclinari ccli videntur, cum

Tenebro[z. aqua, &c.) Nubes ha ta-

apparent nubes terrz viciniores.

bernaculum conficientes denís.erant,

& obfcurz, quales funt ez, qu& mul-

h4

Caligo.) Caliginofus aer, nimbus,

viles if

nubes. Vel fignificatur celeritas ad-

tis aquis gravide pluviam afferunt.

ventus Domini, & gradus incitatus ,

13. Pr« f*lgore I2 co

z[peciu cjm o

qualis iratorum effe folet. Kxcitatur

bes framfermunt.) Cum

Ü

ominus nubé

HU5 &

prius te&us voluit erumpere, divinus

autem pulvis, & quaft caligo, & ne-

fulgor viam aperuit per nubes, qu&

u d

bula ex motu pedum in folo pulve-

zulento.

Sic NNahum. cap. r. 0 3

confeftim foluta furt.

Domizus ia tenpeflate, €$ rurbime ia

Grando , E9 carbones ignis.) Scilicet

qmorte

e nube proceffit erando, & fulmina

eju: ; & nebula pm"vz'f pedum ejm.

emicuerunt.

i. Afcendis fuper Cherubim.) n

Hebr. eít, equzavir.

Vox Cherubiza

i4. Vocem. fuam.) Idem eft, quod

. pnam fan&i hi

ante dixerat, igtonuit.

yortem

eft pluralis numeri ;

'aþgrnä.

Angdi ewrum gloris Dei comie

15. SAgrttas fnas, &c.). Fulmina ja-

u-

36

LIBRI PSALMORUM

ïi

16. Et apparuerunt fontes aquarum , & revelata funt fundas

menta orbis terrarum,

^

&i

e

rum

. Abincrepatione tua, Domine, ab infpiratione fpiritusirszetuae,

17, Mifit de fummo , & accepit me , & affumpfit me de

16

aquis multis,

18. Eripuit me de

inimicis meis fortiffimis, & ab his, qui

28

oderunt me: quoniam confortati funt fuper me,

los !

I9. Praevenerunt me in die affliCtionis meae : & fa

A&us -eft

Dominus protetctor meus.

ie

20. Et eduxit me in latitudinem: falvum me fecit) quoniam

P

:

voluit me.

gt«

21. Et retribuet mibi Dominus fecundum juftitiam meam, &

fecundum puritatem manuum mearum retribuet mihi :

at

22. Quia cuftodivi vias Domini, nec inmipie geffi a Deo meo,

. 23. Quoniam omnia judicia ejus in confpe&tu meo ; & jufti«

pta

tias ejus non repuli a me.

tam

24. Et ero immaculatus cum €o : & obférvabo me ab ini-

guitate mea,

25. Et

€X

tum, & nihil ab illis timentem adorti

gulatus eft, & Crcbr;z , corufcatione

funt,

abf

terruit hofles. IlJec omnia poetice

defcribuntur, & per continuatam tem-

20. Eduxit me im latitudinem.j Ex

rel

peftatis allegoriam.

Nubes, grando,

anguítiis in locum fpatiofum.

eri

p

carbones igniti, tonitru, fulgura, &c.

Quontam voluit me.) Me dilexit , &

pcene funt, & fupplicia graviífima ;

acceptum habuit.

quz Deus fceleratis infligit.

ol. Rerzribue mibi Dominmus , Ge,)

ell

16. Jpparuerunt fomtes AqRATH 2j c.)

Aitíe etiam in futurum perpetuo li-

9y

Montibus fulmine abruptis occult&

berandum, nequeid ex fola mifericor-

p

aquarum fcatebre rete&te funt, & terrze

dia, fed etiam ex juílitia futurum ,

ima fundamenta per terrz hiatum pa-

propterea quod jufte vixerit, & vi«

n

tuerunt, Poetica hyperbole,

vere deinceps i animo habeat.

Q

Ab i?;'c?rejvatione £ Dominc.) Perin-

Secundum juflitiam meam.) Utmeree-

f«

crepationem , & minas tuas.

tur

juflitia mea.

Sic Matth, cap.

(0

4b in[piratione , €$c.) Vlatu venti

16, dicitur: F/Lzs ezima bominis ventu-

vehementis a te immiffi,

vas eff :m gloria Patris [ut, eum Angee

iu

€0

17. Mi(t de [umme.) Auxiliatricem

Hs [nis y 6 zunc reddet. unicuimque. fecune

manum fuam, & ex aquis, & elu-

dum opera ejus, INon enim juxtaStoi-

vione illa extraxit.

Eduxit me ex pe-

cos peccata apud Deum zqualia funt;

fe

riculis, & imundantibus calamitatibus.

H

fed rerum geflarum pr&mia, aut pce-

18. Quomiam comfortati [unt — faper

nas unufquifque pro merito fuo con-

[

ae.) Chald. /zva/uerun?,

D. Hieron,

fequitur.

-

robufuores me eranz ; nam illud, fuper

22. 41 Deo m

£0.) Con&a Deum meum;

mt, idem ell, ac pra »e,

vel, a Deo meo recedens.

I9. Prawvenzerzunzt me.) Nulla fcilicet

23. Judicia ejus.) Pracepta, leges.

à me injuria laceffiti.

Yel, me incay-

24« Leusacnlatus.) Purum me , &

ma

PSALMUS XVIL

37

funds

45. F't retribuet

mihi Dominus fecundum juflitiam meam :

& fecundum pur

&e,

rum ejus.

itatem manuum mearum in confpe&u oculo-

:

Te de

26.Cum fan£to fanctus eris,& cum viro innocenteinnocens eris:

27. Et cum ele£to elettus eris: & cum perverfo perverteris.

5 qui

28. Quoniam tu populum humilem falvum facies : & ocu-

los fuperborum humiliabis.

us eft

29. Quoniam tu illuminas luc

]

ernam meam: Domine: Deus

ieus, illumina tenebras meas.

tuam

50. Quoniam in te eri

piara tent:ati.ornge9 & in Deo meo tranf-

grediar murum.

m &

31. Deus meus impolluta via ejus: eloquia Domini i

gne ?X-s

aminata : protector eft omnium fperantium in fe.

160,

33;

u

oniam quis Deus

)Hük

Db

pretter Dominum? aut quis Deus

proeter :

eum nofktrum ?

33. Deus, qui pracinxit me virtute: & pofuit immacula-

) Itl

tam vjiam meam.

£

.. 34. * Qui perfecit pedes: meos tamquam cervorum , & fuper

—

j Et

2

3

ä.,

excelía fpaïue-ns me.

LE

35* Qui

«morti

abfque labe pe"ccati fervabo. Videtur

20. Tu Hbpgmuma: lucermam "iEAL, )

JE:

refpicere illud. Deut. 19. 13. Pezfedtzs

Quia de fe maghifice locutus videba-

eris, £5 abfanue énacula cnm Domino

tur David, oftendit , unde habuerit

JDeo fu.

Itaque £z

n

juftitiam , & alia dona.

- 2$« g^ confpellz 1acz;lorum ej«s, ) ld

Mleminas lucernam , eam , idem efle

eft, quam videt, & probat. Clare

videtur, ac tu mihi lumen impertiris;

d)

o Ti

Symmacäu-*s, TÓV ayTiXp0 TOY 0O aA

quo fugienda a qua&rendis, & perfe-

"|cofe

(J,a;v QguTS 9 qu4 in canjfbec?u oczlorz

quendis apnofam. —Vel generatim fa-

rüm,

vorem divinum fignificat, quafi di-

.t:.jfgs c:/lz, vel fuih

cat, profperas res meas , felicitate

t ia

26. Cum [antlo fanüus eris ,. $c.))

me

Quafi dicat : reddis enim unicuique

allicis s

prítinum fplendorem

jerte

reddis.

Corde mifericors es.

fecundum opera fua, & cum miferi-

3o. I» e.) 'Tuo auxilio,

ap

Vox enim /zz-

lts

£lu; Hebr. -ppr chafid proprie miferi-

Tran(erediar murtm.) Süperabo, &

Ifte

«ordem, & pium fignificat.

tranfiliam murum, domitis difficulta-

(wil

IN

'on nocebis , nec

tibus omnibus, quaz fefe objiciunt.

Innocems erií.) i

ol«

fevies in eum , qui innocens efl, &

31. Lepolista via ejui.) Pura, cafta

unt;

ab aliorum injuria abfiinet.

& omni labe carens eft via, quam no-

a7. Chüz eltlo,) Sincero, puro, hoc

p

bis Deus proponit, ut per eam am-

of«

enim fignificat Hebraum 333 za^zr.

bulemus.

^ Perverteris.) Llra&abis eum, ut ejus

Elaquia» Donini, 5(*.) Vide di&ca

um

perverfitas meretur.,

Pfal. i1. d. 7.

28. Oculos. fuperborum.) Superbiam,

33. Pracinxit me virtute)) Roborans,

o

qu& in oculis , & elato fupercilio

& confirmans me.

eminet,

34. Perfecir.) Neloces reddidit,

LIBRI PSALMORUM

30

.T

Reg |.35.* Qui docet manus meas ad praelium: &l pofuifti, ut ar-

/

auris ol

22.3:.cu m eereum , brachia mea.

»

46- l

&ionem falutis tuze: & 'dexteraxtua'

46. Et dedifti mih

ikpx"ote

& C

fuícepit me.

rexit me in finem : & diíciplina tua ipfa

g |

Et difciplina tua cor

Da:f

me docebit.

j 1

537. Dilatafti greffu

s meos fuxb-tusv me, & non funt infirmata

liberatt

veftigia mea.

L

i. !

38. Perfequar 1

nimicos meos , & comprehendam illos; &

eripics

non convertar donec deficiant.

E

39. Confringam illos, nec poterunt ftare: cadent fubtus pe-

tuni

des meos.

L. ]

4o. Et priecinxifti me virtute ad bellum: & fupplanitafti in-

Chofk

furgentes in me fubtus me.

'& odientes me

k

4t. Et inimicos meos dedifti mihi dorfum,

) (

difperdidifti. -

42. Clamaverunt, necera

t, qui falvos faceret ad Dominum,

nec exaudivit eos.

x

43. Et comminuam eo

s, ut pulverem ahte faciem venti: ut

barbara

lutum platearum delebo eos.

Conterr

44. Eripies me de contradictionibus populi : conftitues me

tunt fu

in caput gentium.

4j

45 DN

de r

It at

Super excel[m. fLatuens ge.) Sic Píal.

38- Non comvertar.) pedem non ree

um 1

59. 3- 8 fLatuiz [upra petram pedes meos.

feram.

3$. r arcim areum.) Xdeo magaum

Deonec defítiant.) Donec eos plan

ftm;

robur-brachiis meis indidifli, ut arcus

deleam.

E

Cation

af

ferreus viderentur.

39. Confringam.) Cadam, percutiam.

36. Prorellionem [alutis tua.) Prote

.-

4O. Pracizxifli me 'uz'rtute.) Fortitu-

brgi f

étionem falutarem tuam.

dine me roborafti, & confirmafti.

Gate

Sulcepit me.) Juvit, tutata eft me.

- Tíraeli

.Suppldntafi.) Cadere fecifti, profira-

fmäar

Et Difezplina tua, fjc,) Pro toto hoc

1

D. Hieron. vertit, zzcurvafti.

d f

verficulo in Hebrao tantum eft, Mas-

fuerudo tua muitiplicaMis me.. N ox Kleb-

4l« Dedzj*i mibi dorjum.) In Hebr.

Obfeqt

raica -33y Z4z4v4, humiliationem ,

eft, Ipnipucorum meorum dedifli mibi cer-

Inte

i

vicem, quod accidit, cum inimici fu-

tet b

& maníuetudinem fignificat, & fenfus

gientes terga vertunt.

timor

erit : Correptio , qua me affiicioni-

bus humiliafti , ipfa me multis auxit

43. Deieboe.) In Graco eft Acavzs

diunt

bonis.

4

molam, conteram.

fübje

44. Contraditlionibus.) Seditionibus,

ln

In finem.) Semper.

Xd

37. Dilazaflz greffas meos.

) Idem eft,

contentionibus ; rixis , rebellionibus.

quod fupra dixit n. 20.

Eduxit me m

Populi.) ]n 2. Reg. C« 22. 44. dici-

(

dalitudimmeme

tur.

Populi zuei.

udp

Vofigiamea.) Pedes, vel greffus mel,

Geztitm. ) Gentilium ; intelbge de

Wt

-

PSALMUS XVII. &— XVIH.-

39

ü)« Ut 3

&*. Populus, quem non cognovi, fervivit mïhi : in auditu

auris obedivit mih:.

Xteta tua

46. Fili alieni mentiti funt mihi, filii alieni inveterati funt,

& claudicaverunt a femitis fuis.

,

47. Vivit Dominus, & benedictus D

euä meus, & exaltetur

at p

N

Deus falutis meze.

nftrmat

48. Deus qui das vindi&tas mihi, & fubdis populos fub me,

liberator meus de inimicis meis iracundis. -

llos; &

3

49. Et ab infurgentibus in me exaltabis me a viro iniquo

eripies me.

*;Reg

btus pe-

5o. * Propterea confitebor tibiin nationib-usDGmine: & no-

tni tuo pfalmum dicam..

22. 49

*Reg.

fitati if«

5r. Magnificans falutes regis ejus, & faciens mifericordiam

22. $O

Chrifto fuo David, & femini ejus ufque in fzeculum.

Rom.

nte5 t

t. [In finem, Pilalmus David. XVIIL,

IS- gu

Oeli enarrant gloriam Dei, & opera manuum ejus annun-

z-C

tiat firmamentum.

Yninuh,

4. Dies

vertit: Mizerabuut de pratortis f u

enti: W

C'hrifïi regno fpirituali , cui gentes

Davidi etiam

barbare fubjecerunt fe.

viti deferent domicilia füa magnifica,

contermini gentiles tributa pepende-

& mihi famulabuntur.

itues f

runt fubditi & fuerunt.

47. Vrvit Damiaus.) Vivat;non enim

- 4$- Quem anon cognovi.) Quinon erat

eft jurantis.

gt

&e gente mea Judaica.

Salutis mez.) Scilicet auctor.

-'/

ln audisa auris.) iXd primum audi-

48- Das vindillas mibi.) Qui tribuis

3 100 r

tum, ad folum nominis mei rumo-

ulcifcendi poteftatem , fi velim.

49. Exaltalis me.) Superiorem me

rem ;; cum primam Evangelii predi-

illis faciens.

eos philf

cationem audit.

46. Fild alieni) Sic sppellant He-

&0. Cozfrtebor tbrie n:ztiwziäu-f.) Con-

Jercutïäm-

brzifpurios, & nothos.

Seníus eft:

fitetur, hoc eft, laudat Deum David

QGentes prompte mihi paruerunt, at

in nationibus, hoc eft, in omnibus

Fortt

Mfraelite filü. meretricii, & nothi, re-

populis, quia ubique recitantur, &

fra&ari fuerunt, mentiti funt, hoc

canuntur ejus Pfíalmi.

f, profïrl'

eft, fidem mihi negarunt, & debitum

$1. Magzficans. ) Quafi dicat. O

W'W//;

Obfequium.

Vel per filios alienos

Domine, qui magnificas falutem Re-

In Hebr.

m

igiht Cf

intelligit alienigenas fubditos, fervili-

gistui, qui falvas, & liberas Rege

€er blandientes , & mentientes prz

tuum magnifice , qui magnam, &

jmici

timore, utiifaciunt, qui coadi obe-

multiplicem falutem impertis.

Semini ejus.) Salomoni, & Chrifto;

diunt. Seníus ergo eft : Alienigeng

i mmg

fubjedi mihi fünt tanquam fervi.

qui de femine ejus ortus eit.

ipveterati (unt.) Wlihi fervientes.

Ufyue in faculum.) Namregni Chrifü

ffoibusy

WVel, fenuerunt in pravitatibus fuis.

nullus erit finis:

jon1D0s

Claudicawverunt dfzmitis J(hz's.) In fuis

I.IN

feeim.) Vide Pfalm. 4

j P

fludüs, & ratione agendi non redte,

Pj;zfl/l'luf Dd'vid- Vide Pfïiïm. 2.

nt p:fr erat, fe geflerunt. — Chaldaus

2. Ena;-flfznt.) Ed profopopcii;

guige d

40

LIBRI PSALMOR/UM

3. Diesdiei eru&tat verbum, & nox no&i indicat fcientiam.

|

gLe

4. Non funt loquele , fieque fermones, quorum non au«

Donin

diantur voces eorum.

Rom

9]

5. * In omnem terram exivit fonus eorum; & in fines orbis

Dömïn

20. 18

terrae verba eorum,

* Luc.

10

24. 46

6. Infole pofuittabernaculum fuum: * &ipfe tamquam fpon-

judi

fus procedens|de thalamo fuo.

m

Exultavit ut gigas ad curr endam vumn9 a fümmo coelo egref-

tum: (

fio ejus.

"

7. Et occurfus ejus ufque ad fummum eJus

nec eft qui fe

t

abfcondat a calore ejus:

*

[

9. Lex

ab al

1p(1 enim non enarrant, fed hommes

bræo.

INon funt populi, quantumvis

excitant ad narrandum, hoc eít, cele-

linguis & moribus dlfFercntes, quan-

diat,

bravdam Dei potentiam, & faplen-

teram,,

tla"ï'l

tumvis barbari, qui fi coelum contem-

Occur

Itaque Chatd. pro voce ea/,

plentur, ad ejus opihicis notiaam non

dixit ,

g j?'jþ»-,»b!-/ll' celos.

trabantur.

Dic. Hb i.

de legxbm,

füs, 6

Opéra manuwum ejus, 6$c.) Sentus eft:

Naella, inquit, gezs eff neque tAm n-

Nac (

enim

Firmamentum oftendit, quam egre-

man[ueta, neque tam fera , quas etiamfi

fovet

eia fint opera Domini.

Zgnoret , qualem. Deua /m&e!e dectat, bas

l*;rmammfum,) de fhit Hrmamen—

bendum tamen e[fe nefciat.

trilibus

tum, diximus Gen. 1. n.6.

tür p

g. Ex/vit.) Pervagatus eft.

3- Duzes diei eruétat fueräm?z) V* lerl-

Sonas eorum.) N ox eorum, per pro-

1 "

tudo tam rata , & conllans dierum,

fopopejam,; ut didum eft n.

In

P"ff&;

d o

ac nocium;, diefque diei fuccedens ,

C

Hebrao eft Zzea eorum Co0p qbzr*u:mz,

erroril

& nox nodi oflendit divinam vim,

id eft,

firu&ura eorum ad: lmeam €X-

& poteftatem.

Vel fenfus eít: Dies,

acta.

LXX videntur legiife **w*;w

teduce

cum finitur, tradit alteri diei verbum

7»;0//722, quod eü fmz; eoru//z

Vel

fuäatk

laudis

quod

divineg, ut etiam nox fequenti

ut fufpicatur Genebmidus , pofitum

noQi fcientiam laudandi Deum, at-

elt 4p 4444 , pro '7-;7 quol, per poe-

confc

que ita Dei laus perpetua eft, nec un-

ticam apocopen.

lituit

quam intermiffa,

Vel,

ea, qua die-

Tf;

6.. lz fb/E pofmt t.uermzcl»f/um j;mm.)

bus , & nocibus contmgunt, ut pro-

Pofuit folem in tabernaculo fuo, hoc

Cs v

fpera, & adverfa, variaque alia Dei

eft, in celis. Eft hypallage.

Hunc

Fide

judicia, verbum Dei declarant, & de

fenfum exhibet textus Hebraus, qui

Pa

eo fermonem faciunt,

habet :

Solz ponzft fORÍIOYIMHL 4M eis.

cmnus

Noz jïmt !,'qu'c J 5(.) Vel fen-

Bellarm. putat Vulgate Latinz edi-

tur »

4'us eft, in omnibus populis, cujufzum-

tionis fenfum effe, Deum pofuifle in

Pid f

que tandem fint nationis, aut lingug,

foletabernaculum fuum, quia fol tan-

QUm

voces has ccclorum audiri, & percipi.

quam praftantiffima ceeli pars, Deum;

j

dtaque «à Qworem pofitum erit pro

& ejus glorlam enarrat.

P&Pm

M

Quibss per antiptofin.

Vel fenfus eit,

Trznqz;zm jporzj;zs,) DCCOI'US fcülcet,

quafi dicat :

nec vero funt ejufmodl

nitidus ornatus.

Chte:

voces hz, que ab omnibus non in-

Ü; gigas.) Ut vir fortis, & fire-

l

r

telligantur, juxta quam interpretatio-

nuus. Pagninus vertit, zr porezs

Rem YOX, cerwm, abundat more He—

z. d fmmo elo,) Ab oriente, quafi

h()ml

B'þ

PSALBIUS XVIil.

41

entiam,

S. Lex Domml immaculata conver:ensanimas: teüxmomum

T0f qui

Domini fidele, fapientiam przseftans parvulis.

65 0rbis

9. Juftinae Domini rectae,

ldetificantes corda, præceptum

Domini lucidum, 1hummans oculos.

1o. Timor Domini fan&tus, permanens in fzeculum fzeculi:

m fpot«

judicia Domini vera, juftificata in femetipfa.

11, Defiderabilia fuper aurum, & lapidem pretlofum mul-

0 egref

tum: & dulciora fuper mel & favum.

12. Etenim fervus tuus cuftodit E in cu&odïendls ilhs re-

t quife

tributio multa.

9 Lex

13. Delié&ta quis intelligit? ab occultis meis munda me : &

ab alienis parcé fervo tuo.

14. Si

-

antumvis

s, quin

dicat, ab una coli extremitate ad al-

0. Tmor Dommz) Praecepta Do-

| COntelTie

teram,

tandemque in eamdem.

mini docentia Dei timorem ,

caíta

Ou,uþu ) Procurfus ,. feu recur-

tam Don

fus ,

& revolutio.

funt, pura, & fanda.

lelï bLJa

Permamenus in [fcazlum.) Quoad— fru-

M??" 1771

Nec eft, u jc' 4/:fcondztt Ua) Omma

&um fuum, qui eft perpetuus ; nam

enim caloris fui vi penetrat, omnia

durat in ccelo, & hinc migrantem ho-

,, etinji

ermt, la

fovet, etiam quz funt in terre pene-

minem fequitur.

trahbus , in quibus plurima generan-

judicia.) Pracepta, vel decreta, &

tur pretioí2, folis vi, & efficientia.

a&a Domini, & exempla mifericor-

pat plO"

7- Inzm;zcüldm ) Hebr. & Chald.

dig, & irz, quibus punit fcelera, &

,^ dü

perfetfïzt

virtutes compenfàt,

Comvertens muma:) A malo, & ab

In /ämetsza) Per fe

& fuapte na-

qmwm,

tura

Ia a

erroribus revocans in v1am, COI'FlgGDS,

Vel pariter , feu omnia, vel

reducens.

Vox Hebraica n »e-

omnibus modis. Chald. fzzu/.

.

JE: bath ,

verti potelft ,

Tmm]z,zllzms ;

il.

Defiderabilua. ) Amabilia.

7A Vel

quod 1eg1 divine bene convenit, quz

* Super aurtm.) Cujus defiderio multi

po(' ia

confcientiam tranquillat, & pácat, re-

capiuntur, undea Xenophonte vocatur

x pe

ftituit,

& reficit.

zoAviuxTO , lib. 1. Cyropad. id- eft,

Teþ;mamum ) Precepta Domini, qua

ennlium defiderazum.

] ];Wo

ejus voluntatem teftantur.

Mulrum.) INon efl adverblum fed

( ho

Fideie.) Certum, verax, non fallens.

Hunu

nomen, cum in Greco fit 7roAuv,

Jf qm

Parvulis.) Sinceris, fimplicibus, do-

& in- Hebr. 45 mä

cilibus, qu! enim ell hujufmodi, dici-

lh

Seruzs tuas

g 6H

tur »^985 perlj, a 315 perha, quod in

Ésgo, qui fervus

g e

tuus fum. n Hebr eü

etiam lervmus

iflei

Piel fignificat fuadere, & in partem,

ZUHus zl/u/zlrpztur z m, clarus fit, Caue-

quam velis , inclinare.

tus, fedulus in illis fervandis.

]tm

9. J«flitis. ) Pr&cepta, ut vertit

[Jeuttiy

Pagninus.

Re,rwmza) Merces, premium.

I3. Delilla.) Erreres , ut vertit D.

R T Redum iter ad vitam do-

cilicehy

centes.

Hier. Chald. & Pagninus.

L,;c:dum) Pmum mundum,

