prudenti , & fapienti, vel fapienti

jc Jechatgo

ave ilum.

deliberatione ,. & cogitatione de re

um 1

Ht non molcfiiam baleas. ) Ne ftul-

propofita.

tus tibi fit moleftus, vel ne particeps

n , v

20. Mer4.) Potentium, aut'alia hu-

fis oleftiz , qua ftultis ab aliis ex-

jusmodi perturbatione animi..

ceb

hibetur.

Cozaguimaberis Pecc:zï;*o- ls; lmpiü

Aom depravabitur. ) Non diffolve-

f, qui "*

enim: fociis. fuis femper aliquid. a

i

iri-

tur, nec corrumpsetur , fed fismus

perfiftec. .

$c.)

o«

cant imaili, aut certe in difczimen ali-

1- Sreut: pali ) Grgce yaouxsg , idi

i

yltos 19*

l

quod eos adducunt.

16. Nom 4red('4.äcri: :

) Txdio non

eft. p3li, quibus vites fulciuntur, pe-

j p "

afficieris..

damenta loatini vocant, ftatumina.

1] vt

]guins PW

17. Super plumbu, 8c.) Gravis eft,

Cementa fine impenf2.) Lapides ru-

s od

& onerofus fatuus, ut. plumbuin:

dées temere

ofiti4 & non e€o , quo

7 'Wt

Quod aliud slli nomen, quam fatuns??)

debuit, artificio , ut ii faciunt, qui

uj

parcunt impenfis: quip

x

*plOïJn

da *

Idem: fant , & eodem: nominé: appcl-

pe nontantum:

eju»

lJari poílunt:

calcis addunt quantum eft neceffe, aut

qam

38 Adremam: , &f f'slem , 65. ) Hoc

lapides non:dolant, utoportuit; hiec

ando ]U*

enim funt cementa , *lapides fcilicet:

eft, quod:dicitur Prov. 27. 3. Grave

emmdlebw

eff faxum, &5 onerofa arenas [cd cor fauiti

non cxíÍt, ut cum aliis adaptari pof-

s 2roque gmvior,-y

fint.

[O

Ivabïnzuf

"726

LIBRI"ÉC6EÓEESIASTICI

22. Sic & cor timidum in

*^, Àttt

»cogltatione :it'ul-;i contra impetunt

timoris non refiftet.

& ante fan

23. Sicüt cor trepidum in cogitatione fatui, omni texhpore

jl Àmi

non metüet, fic & qui in preeceptis Dei permanet femper.

abícondam

24. Pungens oculum

32 Ornr

profert fenfum.

: deducit lgcrymas, & qui pungit cor,

m*

)

25. Mittens lapidem in volatilia , dejiciet illa: fic & qui

gnaculumc

convitiatur amico, ditfolvit amicitiam.

ine?

26. Ad amicum etfíi produxeris

gladium, non defperes : eft

enim regreffus ad amicum.

27. Si aperueris os trifte, non timeas : eft enim

C*oncordä-

Orgti) ,sz»v«

tio : excepto convitio, & improperio, &fuperbia, & myfte-

furató «j

ri revel

amicus.

aüione, & plvaga dolofa

inl his omnibus effagiet

lt feun]

;

28. Fidem po

ffi

- £0fb

ide cum amico in paupertate iili'qu; ut & in

bonis illius laeteris.

29. In tempore tribulationis illius permane illiiüldelis; ut &

in hæreditate illius ;ohæres fis

..

Lj YOmin

30. Ánte

L mei

Va

1. Quis :

22. Cor timidum in cogztatsone féulei)

tium ,

:

Cor, quod &ultum.timidis cogitatio-

10 u8.

aut dedeculs-f, Grzce elt Z5-

11€0 doftri

nibus concutit.

Kint mibhj,

Superbia.) Qua fe quis fuper ami-

23. Omni tempore nom metuet. ) 'Yi-

cum extoliit, eum déprimendo , aut

met humana terriculamenta ; ad ea

fpernendo. Hoc enim folvit amiciti-

x

vero, qu& timorem merito incutere

am, que aut pares invenit, aut facit.

(I ) ln lllis

deberent, cujusmodi eft culpa, & po-

Myfferii vevtlatiene.) Arcani reve-

na, quz illam confeqpicur, non com-.

"

latione,

ü.go. IMM.'

Tmmovetur.

/thle

Sic € qui , 6c. ) Sic ex adverfo,

Plega Wolofa. ) Cum quis ex infidiis:

faguj;

& fraudulenter amicum lzdit.

yuln

£,

ui permanet in preceptis divinis, ea

Effagiet amicus.)) Ítà enim fereufu-

3l Avs q

í

[^

ilicet timet, que timenda funt.

venit, ut hifce de caufíis folvatur

Ícim

! etl'ämfl

24. Profer: fenum. ) Proritat pun-

amicitia , quamvis hoc non fit per

1?14[,, Tibi e

&t animum, dolorem facit, & acuit

petuum.

;

,

AUCUS Daye

ad vindi&z defiderium. [

5

talice dicg—

remusS, fa che ff rifenta.

E

Q8. Fidem poffide.

) Fidem ferva.v'

Cülum incide

1 aliquog :

25. Dejiciet. illa. ) Avolare fa

'cic ;

Ia bonis illius lezeris. ) Mtilioris il-

T Difignes

in Grzco enim eft, Zm«ooof?8.

lius fortung fis particeps.

27. Convitie. ) Probro deftinato,

did

OMIiIS

y'

29. Ut &$ 54 hareditate illius cobares

4 Ut

& deliberato in bonum nomen, &

fé. ) Eft idem, quod fuperiori dictum

()xh v

qu

dignitatem amici jato, eamque ma-

eft verficulo , ut nimirum

1 amico

Citig

Ml d[m

culans, vel auferens.

melior fortuna arriferit , bonorum ,

) C*'Wblc

uz illà obvenerin

t &v

Lbopreperio.) GQuo aliquid exprobra-

2

t? & tu particeps

lu

tur, five ingratitudo , five aliud vi-

:

4$.

V

UM

Ms ^

CAPU

m

i

XXIL & XXIIK.

727

mpetom

'm Ante ignem camini vapor, & fumus ignis inaltatur

: fic

& ante fanguinem maleditta, & contumeliae, & minze.

!

tempre

31. Amicum falutare non confundar, a facie illius non me

mper.

abfcondam : & fi mala mihi evenerint per illum

5 fuiïin/ebo'.

Dpit eir,

32. Omnis , qui audiet, cavebit fe ab eo.

* Pfal

:33- * Quis dabit ori meo cuftodiam, & fuper labia mea fi-

c &qu

gnaculum certum, ut non cadam ab ipfis, & lingua mea perdat

140.3

me?

à

otes ; elt

CAPUT XX

oncorda-

Oratio &d-verfus Juperbiam , gulam , &? luxuriam : coæy&ez*ää&

& nyle-

jurandi vitanda , C indifciplinatus fermo afferens improperium:

, effogiet

dub genera im peccato abundantie , C? tertium adducens iram :

confutatio bominis ad. peccandum f& bortantis : de peccatis

,u&n

in adulterio conturrentibus , & laude

innoris Domini.

ls; ut &

1. [ yOmine pater, & dominator vitee meae, vne der-elinqu.as

so. Atte

me in confilio eorum : nec finas me cadere (1) in illis.

— d

. .2. Quis fuperponit in cogitatu meo flagella , & 1n corde

'ac i

meo do£trinam fíapientiae, ut ignorationibus eorum non

par-

*

: [nper ami-

Cant mihi, & non appareant deliéta eorum,

a t

mendo , u

vit amicti-

& "1) ln illis. Jz edit. Sixt. legitur : .3n illa äxprobgatione.

i, aut facit

|rcand reve

. 9o. Inatatar.) n altum fe attok-

audierit mihi propter illum mala eve-

lit

niffe, fibi ab eo cavet, non tamen

Ante fanguetnem.) Ante cxdes, aut

1a10vebor ab amnicitia €

T

vulnera.

l

alibus exc-n?-

|gdit.

plis.

3l. Nen ceonfundar. )

Non är-uhe-

33- Signacu

L certuh. ) Grezce ,

im fere u

fcam, etiamfi pauper fa&us fit.

o'pg»aqn'&æ wavägryov g CAMIMM ,. 6 pre-

fis fv

dens.

Mala mihi evenerint per illum. ) $i

gon ftt t*

amicus pauper factus fit, aut in peri-

"4b ipfés. ) Per. ipfa labia fcilicet. .

culum inciderit , ideoque incommo-

rum.) Fatuorum , & impio-

dum aliquod illius caufa fit fuftinen-

I. Ea

jgm ferv

rum, de quibus multus fermo

Meu()l'lli il

dum, patienter feram, & tortiter.

praceffit.

3f

o

Umuls , qui audiet.) Qu funra

je

bi, corruere, perdi.

Cadere iz illis.) Per ea coynfilia la-

[

j

Jjjy cohert!

dicta funt, quanta nimirum fint com-

llaf doctri-

!

s didum

moda veri amici, & conftantis ami-

2. Flagella. ) Sic appe

o

citiz, cavebit ab illo, fcilicet ab ami-

nam fapientig , quia quafi flagello fu-

m

( amico

co ledendo , convicio , improperio ,

gat fatuitatem , & ftultitiam.

Petit

bonorm «

fuperbia, myíterii revelatione , &c.

ergo , ut cogitationes dirigantur fa-

; p

Mel fenfus 'eft:

»

etiamfi quicumque

pientia ,* & f1 aliquando defle&ant a

LIBAI ECIGCLESIASTICI

728

1. Sicul

* Etne adincrefcant ignoranti2e .mese? , & mul*mhcentur

deh&a mea, & peccata mea abundent, & 1nc1dam in confpe&u

tur: fico

adverfariorum meorum, & gaudeat fuüper me inimicus meus?

purgabitur

9. Vif

4. Domine pater, & Deus vitee mew, ne derehnquas me

in Cogitatu illorum.

det 4 domo

5. Extollentiam oculorum meorum ne dederis mihi, & omne

. Etfi

.defiderium averte a me.

fi diffimula

6, Aufer a me ventris- concuprcent:as, & concubltus con-

1. Rf

Wr enim fe

cupifcentia2e, ne apprehendant me, & animo irreverenti : &

infrunito ne tradas me.

i. Ef d

heeredi

7. Do&trinam oris audite ,

filii : & qui cuftodïerlt illam,

non perietlabiis, nec fcanda izabitur in operibus nequitfimis.

Opease iib

[

8. In vanitate fua apprehenditur peccator ,

& prerbus, &

Non tes f

maledicus fcandalizabitur in illis.

imfunig a pe

Exod

9.* Turationi non affueícat os tuum, mulsi'enim cafusin illa.

& temere uf

20- 7.

ro. Nominatio vero Dei non fit aíffidua in ore tuo, & no-

T. Ioferyog,

iMatth

minibus San&orum non admlfcearls

nim feryi in

32:

quoniam non eris immu-

nis ab e1s.

"

Crumine adm

II. Sicut

4 lvre u

vibicibus in

Noninan;

re&o tramite , caftigentur, & revo-

Feftum frummm vocat prudentem;

4 Btccalo go;

centur flagello do&rinz fapientisz.

itaque infrunitus erit imprudens.

f0 purus non

Ignoratienibus eorum. ) Iln ignora-

7- Delüliimasa 0y24$. ) -Qux aglt de

tione cordis, & cogitatus, cum per

ore moderando.

12. N dj llfa

2 pie,

domu

ignorantiam cogitatio, & cor.a reca

Non- periet labiis. ) Non peribit pro-

h iitn ; i

viaà exciderint.

pter libia.

Non parcamz snihe. ) Flawella nimi-

Nec [mnd;z!zzalz/tw ) Nec impin-

'a 8 fm?:

tum.

c'et.

tum tj lmp

De['&"m Ill

Delitia eorum. ) Co"ltatlome, &

In opertäm neq,ufm;: ) . In glaVIf-

cordis.

fimis oris peccatis,, qualia funt per-

"

s Wm" 4U

C()rïïg'ög e

9. "dincrefcanr.) Crefcant.

jurium , calumnig, blafphemis, &c.

IIilmllidvmt

Àncidam £m con[pem adwerfartorum

8. In vanitate.) Gr&ce eft iz ful-

txerir.

meorum. ) lta cadam, ut adverfarü

fitia, id eft in Pcultxïoqulo fuo.

mei lapfu,

& ruina mea Ixtentur.

Apprehenditur. ) Comprehenditur ,

Delznqu,; d "

Jï&n M

A. T2 cogtatn sllorum. ) Peccatorum,

ve] deprehenditur,

H )ecc:l

verbi gratia, fuperbie, libidinis, &c.

Scandalizabitur. ) lmpinget.

tüm

5. Extollemtiam oculerum, ) Elatio-

In illis.) Per la , labia fua fcili-

ibus e-xpxmo

cet.

) d Uw;y

nem animi, quz fe prodit per oculos

Aufa,

elatos , & faftu plenos , fic Pfdlm

9. . Mzlti enim cefzs. ) Lapfus ; fa-

10O. 5.

dicitur :

Juper£o oculo &&

if a-

cile enim qui habitum jurandi contra-

d ] 24'/90451

L

OC Jufïe &

tabili cordé, cum hoc uon edebam.

xit, labitur in juramentum.

Defiderium.) Concupifcentiam.

IO. Nomipibss Santlorum.) Cujusli-

6. Anima irreverenti, )

Græce eft

bet rei fancte.

1ug, )

N d'ffrdft

& ycuot impudenti

Non admifcearis.) Ea non ufurpes,

zfrunite.) lmprudenti. Cato apud

ut ureéverentiam cayeas

0 C.

CAPUT XxiI

A-G(

Pl

9

bhcentur

IT. Sicüt fervus interrogatus affidue, a Iix;orc non m

^

i

inui-

onfpqtu

tur: fic.omnis jurans, & nominans , in toto a peccato non

s meus:

purgabitur.

*

Iquis ne-

12. Vir multum jura

ns impleþitur iniquitate, & non diíce-

det a domo illius plaga.

T

.13. Et fi fruftraverit, deliétum illius fu

per.ipfum erit, &

fi diffimulaverit, delinquit dupliciter:

jltüs COf«

I4. Et fi in vacuum Juraverit, non jufltificabitur : replebi-

renti, &

&ur enim retributione domus illius.-

*

15. Eft & alia loquela contraria morti, non inveniatur in

1*in Tlat,

haereditate Jacob.

*

3quiüïmis.

1

16. Ete-

erbus, &

us A Ril d i« ) Nón éris

IS. Coutraria morti.) Greca non

E

Vüsi i.

immunis à peccato ; ei irreverenter,

habent &yrimteiE N éyu, id eft ve-

& temere ufurpans.

fita, induta, amitla, que fcilicetlo-

P & n

TI. Interrogzztu:.) Tortus; folent

quela mortem fecum affert.

NO&gr

rjs ]0nmt-

crimine admiffto.

enim fervi in tortura exafninax*i de

(

legit zvremaoa[3t/3Nouéyg, utetiamnum

3

legunt nonnuli codices, & iderm eft

44 livore nom minuitur. ) N erberib

i

quod, eppoffta, autex altera parte re-

rr. Sicut

& vibicibus impletur.

--,..—--

fpozdess , quz fcilicet cum morte con-

Nominass.) Deum, aut fancta.

ferri poffit , & ut Greci. loquuntur,

pruden:fimi

44 peccato non purgabitur.) . A pecca-

illius fit. Zyr/c eopoc : fed quaenam eft

vorudets.

to purus non erit.

hec loquela morte círcumami(&ta ?

us apit v

12. Noz difcedet a domo illins plaga.)

Puto effe blafphemiam , quam qui

lp

fe, & domus ejus plagis divinitus

protuliffet , otani ex parte lapidato-

in

vild

ictam immiilis atceretur.

| peribitpw'

ribus circimdatus jactu lapidum. occi-

13. & fruffraveri. ) Si juramen-

debatur, Levit. 24. 14. & illorum

Nec impit

tum non impleverit.

cumulo quafi vefticbatur.

Crede-

Delitlum, iliu:, &c. ) Pona delii.

rem huc refpexiffe Nonnum cap. Io.

In gï&&'if'

Si dufimuiasverzz.) 51 nimirum illud

fue paraphra(is in Joannem, cum ait

jia font p**

corrigere , & explare neglexerit, &

0fea'ct merpütrri xaTaxoveci yira-

diflimulaverit.

Grzce eft üvrsg.'ä?, 'de-

hemiz, *

viy VE z lapidea occultent tunica, (LLoqui-

e d

üexerir.

tur de Chrifto, quem Judei u£. blas-

0 fuo.

Delinquit dupliciter.) Primo fallen-

phemum fublatis lapidibus interfice-

ditut 9'

do , & juramentum non implendo.

:prchen

re parabant. ) nifi fimili phrafi ufum

]l. peccatum hoc non expiando lega-

viderem Homerum Iliad. 5. verfu' 57.

libus expiationibus, Lev. 5. n. 4.

Adcivoy ao xvréya

:

Vfgu:& fd*

I4- lz vacutun.) ''emere, inaniter,

Lapideam indutffes tunicam, &fc.

"

1

fine caufa.

«

quem verofimilius eft Paraphraften

Non. juffiffcabitur.) Non cen febitur

1

illum imitari voluiffe,

.Adde ob-

Laplt ; ft-

in hoc jufte, & r

te egMte.

.

fcure locutum fapientem , & de indu-

taf!

jj cont"

Replebirur enim retriGutione domus id-

ftria noluifle blafphemiam nominare ,

Jius. )

Hoc eft, quod dixit n. 12.

ad majorem fcilicet illius deteftatio-

;) oip

Non difcedet a domo il/ius plaga.

nem , & horrorem fignificandum.

*

gon U^*

BiHl. owm Com.Menoch. Toz. I

ZuAL

j

739.

LIBTI E'CCLESIASTICI

16. Etenim a mifericordibus omnia haeec auferentur, & in

44 Hon

deli£tis non volutabuntur.

tranígredi

17. Indiíciplinatae lo

.

15 * 0

quelze non affaefcat os tuum: eft enim

mnens n 4

in illa verbum peccati.

18. Memento patris, & matris tude, in medio enim magna-

1h. Tet

P

-& nemoci

torum confiftis:

19: Ne forte oblivifcatur te Deus in con

fpettu illorum, &

fum n0n f

affiduitate tua infatuatus, improperium patiaris, & maluiífes

47 Et n

non naíci, & diem nativitatis tuze maledicas.

.

-

L

.

quoniam e

oReg.

20. * Homo affuetus in verbis improperi, !

& oculi hc

16, 7.

»

n olmnibus dieï

bus fuis non erudietur.-

98. Et

21. Duo genera abundant in p

Cidiores f

'ec

catis, & tErtilim 'adcït'lcit

iram, & perditionem.

mum, & p

abfcondit:

22. Anima calida quafi ignis ardens,

non eitinguetur , do-

nec aliquid glutiat :

29. Dor

23. Ét homo néquam in ore carnis fuze non definet, donec

agnita : fic

incendat ignem.

3o. Hic ;

24. Ho-,,

Tus füpabit

Malaifes nom na[ci, ). Doloris tui

Nonm imventatur im /;dredit';zte j.acoä.)

nE

Non fit in populo Ifrael tale fcelus.

inpatiens, & dedecoris.

16. .4 mülericordibus. ) À piis, &

20. 4ffuetus im verbis improperin )

Í Wtarigi,

Qui habisum contraxit aliis imprope-

Pt 9. thia]s

religiofis J eft enim Grece &mà £vot-

In vt tagg;

fio».

randi, aut conviciandi.

dn delitlis mom volutabuntur. ) Pec-

Nen erudietur.) |ta enim fere, fit,

explendo apye

cüpilcentig,

catis hujusmodi non involventur.

ut qui diurius vitio alicui affüvig,

FUL, i2 ere, Qu

17

erbum peccati. ) Peccatum.

ab illo abftrahi non polfit.

Verbum enim Hebraica phrafi quam-

Qj. AMbundant i2 peccatis. ) Peccata

Allevoria fa.

libet rem fignificat.

9ec tlceya

multiplicant.

( àd mj

IQ. Iu medio enim magnatorum confi-

Tertium adducit iram , t$c. ) "Tex-

fHis. ) Cum federis inter proceres ad

tium hzc duo fuperans , acrem Dei

24 Ümyj; ;

dignitates, & magiftratus provettus,

Ti Quas

ne diffimules noffe te patrem, aut ma-

iram, vindictam, & perditionem pro-

tVe pulchris

vocat.

trem etiamfi tenues fint , & abje&i.

o2. Mnima calida, ) Homo libidine

L

" fäf 1;?12011

n

19. In,conüeäu sllorum.) Dum ver-

eftuans.

N

faris inter magmates, aut unus ex il-

Vtánspred

ieng

Non extinguetur. ) Ardor ille; &

à Dem Vitæ

lis es.

impetus,

Ajyïdkitdtg

.tud infatnatus. ) Affidui-

Donec 4

stdo grid

tate confuetudinis cum proceribus, ex

Ljquid gIutiat.) Donec con-

t

t AUE

QUi Yapa:

ceptum animo turpe defiderium li-

1

f

VOttig mif.

quo fuperbiam concipiens infatueris.

quo modo e&fectum det.

Hoc ergo

Ü

DInproperium patiaris. ) Permittat

verficulo de primo libidinis gradu

Rdgulte

Deus, ut'quis te aliquo afficiat de-

rïmf.' j gr

decore, aut etiam hoc ipfum impro-

agitur, de iis fcilicet, qui cogitatio-

'Comfm,,em :

ne, & de(ideriis impuris peccant.

ïmlmo ;u "

perent college tui, aut alii, quod ge-

20

Huj"WDa

nere fis hrumilis, & fuperbus mente.

25. Ha?tzo nequa)n.? Grace eft 710',9?09

"

&dulte

T timet

C.APUT:XXHIH.

731

Wt n

24. Homini fornicario omnis panis dulcis, non fatigabitur

tranfgrediens ufque ad finem.

L

*

: eft eum

25, * Omnis homo, qui tran

fgreditur le&um fuum, conte- *Ifaïa&

29.15.

mnens in animam fuam , & dicens: Quis me videt. -

m fapti:

26. Tenebrs circamdant me, & parietes cooperiunt me,

P

& nemocircumfpicit me : quem vereor?, d

lorüm, &

rum non memorabitur Altiffimus,

eli&omm meo-

' maluies

27. Et non intelligit , quoniam omnia vi

det oculus illius,

uoniam expellit a fe timorem Dei hujufmodi hominis timor,

nibus die;

& oculi hominunt timentes illum.

58. Et non cognovit, quoniam oculi Domini multo plus lu-

J addycit

cidiores funt fuper folem , circumfpicientes omnes vias homi-

num;, & profundum abyífij & hominum corda intuentes in

ptr, d-

abfconditas partes.

L

29. Domino enim Deo, ante

quam crearentür, omnia,funt

yt, donez.

agnita: fic & poft perfettum reipicit omnia.

3o. Hic in plateis civitatis vindicabitur, & quafi pullus equi-

14. Ho- '

ass

nus fugabitur : & ubi non fperavit, ap—prehendemr.

d I o AR

f

1. E

———XÀ

Dolotis Qtüi

non autemra Deo, ideoque tenebras?

! ,',,,P'ro;frii. ]

famie:arig:, fed nofter legit 0407«

-equam, malnus.

noétem captat.

ylis imprope

dm ore carmis fu)e z0on dejinet. ) In

Er ochli hominmm timentes dlome.)

explendo appetitu carnis, id eft con-

Idem dicit, & inculcat, quafi dieat ,

Dici-

& oculi adulteri , qui funt oculi hu-

sim fert,ft,

cupifcentiz, & libidinis fuz.

t av

tur, i» ere, quia de appetitu carnis fub

mani & nihil fe fupra homines attol-

Jlit.

allegorig famis. cujusdam verba facit.

lentes, nec Deum fpectantes. tzzez-

Donec incendat 1sgntm.) Ín amafía ,

zes il:wm , id eft, timent homines ,

li ) Pa

funt timentes homines, Grzca ha-

quain ad milum folicitat.

24. Omnis panis dulcis.) Fameattus

bent, ««j ógSaANuo! &y9geney Ó Qóldog

t,df-

) Ta-

libidinis quaslibet appétit mulieres ,

&)TS , €$ oculs iyaminszrmt £iesor i|.

TE acrem

pa

Jíns.

slitionem p*

five pulchras, five deformes.

Nom fatigabitur frausgrediems uigue

20. Pef? perfetium. ) Poftquam fa-

«d fmen.) NNon ceffibit a peccato

(&ta funt.

jon Jj

50. ia platets civitatis vindicalitur.)

transgrediens divinam legem usque

63&

ad finem vitz.

Ha&tenus fapiens de

Per Judices publica pona punietur

ior !

!

fecundo gradu libidinis, eorum fcili-

eccàtum fecreto admiífum.

cet, qui vagam Venexem fequuntur,

Swafi pullus equinm.) Videtur allu-

& fcortis mifcentur.

dere ad id, quod legimus apud Jere-

€

ferom 9

ergo

QS. Tvransgredutmr [e&um /24:&17. s

miam $5. 8.

Llnmquisque 4d: suxoren

Adulter.

proximi fui biauiebat.

ib

radu

Contemuens im animam fuem.) n

Fugabitur.) Perculfus in. fugam fe

gitatio^

jj C2

animo /uo.

dabit,

T d

27. Hujusmodi bominis tizor. ) Quo

Non fperavit.) Sufpicatus non eft;

"

[ e& ug

adulter timet videri ab hominibus;

In Græc»o enim eft &y igeoqe.

]

32

LIBRI ECCLESIASTICI

31. Et erit dedecus omnibus , eo

gluod non intellexerit ti-

morem Domini.

E

*Lev.

dupietiid

20.IOo.

2. * Sic & mulier omnis relinquens virum

fuum, & Ratucnä

hareditatem ex alieno matrimonio.

Deut.

.MJ

2

[o)

Lodd

22:5

33. Primo enim in lege Altifhmi incredibilis

.

Afuit : fecundo:

in Vl

rum faum deliquit : tertio in adulterio fornicata eft, &

r Mpie

ex alio viro filios ftatuit fibi.

&

- 34. Haec in ecclefiam adducetur, & in filios ejus refpicictur.

?. Etir

3:. Noh tradent filii ejus radices, & rami ejus non

*

Vdabpnt

virtutis il

fructum.

^ Etin

36. Dere

linquet in maledi&tum memoriam ejus, & dedecus

- admirabin

illius non delebitur,

4 E

37. Et agnofcent, qui derelicti funt, quoniam nihil melius

tedictos b

el. q

uam timor Dei : & nihil dulcius, quam refpicer.e! in

3. Ego

mandatis Domini.

Teatüram

58. Gloria magna eft fequ

i Dominum, longitudo enim die-

6. Eeo

rum aífumetur ab eo.

tebula te

l

CAPUT

7- Ego

D'übis,

aL: Eri dedecws ommibus. ) Sibi,

34- 4» Eccleffana 4dducemr.) In co-

$. Gyty

adultere. ejus marito , & utriusque

tum, & congregationem populi.

in flottib

propinquis.

Ia filios ejus refpicietur.) Grace émi-

,

32- SZAICOLS

harcditz;tcm. ). Suftinens

exom) €cui , an[betlso , inquifitio , ut

——

heredem fpurium ex eo conceptum,

fcilicet a legitimis fpurii fecernantur,

u

i altertus feming tatrimonio jun-

infamia notentur , & ab hzreditate

[b ï/1/)1'671;,'4

4

us eft.

*

excludantur.

Canda f

&L CID. T, m

33- Incredibilis. ) Ynobedien; fuit.

35. Ne» fradent fs ejus 74:11'0:?.)

Grzce enim eft 5zc/940.

Filii ejus non erunt longevi , necra-

T4Cdes yer Dy

i virum f[uum deliquit.) Ynjuria il-

dicabitur eorum familia, & profapia.

ipfim üefe ]

dem datam fal-

Tonem lIm

lam' afficiendo, &

Vide Sap. 4. 3.

] IOWI'(), :

lendo.

^

Rami ejus nou dabunrfrutiam,) Filii

dn adulterio formicata effl. ). Grwce

ejus liberos non pro

o

0O

ignent.

Ld!la.'/-.bif 4

ieil)fam ! M

£y soeytig Fuoryév9q, eduterio conffu-

36. Derel;nquent in maleditlum me-

1 (]m,'m' DCI

prara eff , id eft cum adultero uxorem

moriam ejus.) Mjus memoris maledi-

habente fornicata eft: itaque adulteri

cetur.

n0n d Waner

lo

3

2. ]z

Eqle l

etiam uxori injuriam fecit, quod eft

ftites funt.

7- Qui dereliti

Junz.) Qui fuper«

fidli

üm,

textium illius peccatum.

Guamquam

ctiam dici poteft, tertium . peccatum

38. Lenmgitudo ením ditrum djhmek-

h thfeg,

£ur ab eo0,) Nel fenfus eft 44 eo, qui

fentie " ?

efle in feipíam , cum mechum ad-

mittit.

fequitur Dominum , affumi , id efk

c0ïznn exerc

Filios fatuir.) lnjuria fuit in filios

accipi longitudinem dierum , vel 44

ln

^ 3 ænllf,'g,!;

fuos legitimos, quibus fratrem .non

eo , 1d eft a Deo provenire , & aoci-

del

m v

legitigum fuperinduxit, qui cum illis

pi lon

xitudinem dierum , qua fequen-

T

ul

Itgg

tibus

D

Otnh?um tribuitur.

E

UT

hereditatea diyidac.

t

lat

€ A:.P-U E , jXXIV.

73

3

XetIt £

CAPUT. XXIV.

flatuens

Saþæntm multiplices /ims laudes, G originem deferibit , & mir

ad fui amplexum invitat , omnia Jue dotirine /þlen—

fecundo

dore illufiraus..

;el. &

pientia laudabit animam fuam, & in Deo honorabitu

SA

& in medio populi fui gloriabitur.

lpm eum

?. Et in ecclefiis Altiffimi aperiet os fuum, & in confpectu

1 d00u

wrtuas illius gloriabitur :

E

3. Et in medio populi fui exaltabitur, & in plenitudine fan&a

dedecus

.xdmïrabltur.

4. Et in multitudine ele&orum habeblt laudem, & inter be-

] melius

nedictos benedicetur, dicens:

yicete n

5. Ego ex ore Altifftmi prodivi , prlmogemta ante omnem

»reaturam.

m die

6. Ego feciin coelis, ut oriretur lumen indeficiens, & ficut

nebula tem omnem terram:

7. Ego in altiffimis habitavi , & thronus meus in columna

CAPUT

r

nubis.

)In (

8. Gyrum coeli circuivi fola, & profundum abyiïi penetravi,

opuh

in fluCtibus maris ambulavi:

*

9. Et

(]yæ p df

Z 2A* 3

squiftit , Ut

Admirabitu:

Admirationi erit, fue

lg(, 1nant Ih

"'A;zenmz &'c.) Quomodo expli-

b hereditate

canda fit VOX , Sapicntia , di&um

fpicietur.

eft cap. I. numero I.

Íntroducit Si-

s. Ex ore Alti Ti prodévs.) Ex men-

te. Dei velut verbum mentis prodivi,

,,4; fadit. )

racides per Profopopociam Sapientiam

g, I n

ipfam defe loquentem ; in quo Salo-

gemta ante omnem creaturam , ldeO"

monem

imitatur , qui:idem facit

que pumogemta

& prol fijie

Proverb. 9.

6. Ego feci im celis , wf oriretur. in-

men indeficiens ) Lux,c

u initio mune

M&W.x Fl

Laudabit animam [nam. ) Laudabit

di creata eft, & au

d

ment

feipfata , fed ;/» Domiuse, id eft ad

a quarto die ,

Domini Dei au&oris fui honorem ,

cum fol fd&us eft,

; um ?v

non ad inanem fui gloriam.

Sicut nebulatexi omnem terram.) HOC

r m

al

2. Iz Ecc[ef:s Alziffmi.) In coetlbus

eft , quod dicitur primo capite Gen.

Y qui fopet

fidelium.

Teneäræ erant fuper f aciem 4!)3f

In con[petlu virtatis. ) Id eft po-

tentie , & Inïjeüdtlb divinz.

XMel

7. m altiffimss.) In cclo

Ájenum /^

Thronus metsiu columna nubis-) Deu

eü /l! £,

coram exercitu cceleftium.

nubibus infidere non infrequenter di-

Plenitudine [antla. ) Multitudine

dïuml j | ä

fanéta Ecclefis ; pleno., & copiofo

citur in Scripturis , juxta illud :

Qu

Wle[" m

a

ponas nubem afcenfum tuum. Pfal. 103.3.

Ilfv *

fidelium cctu , quem verfu fequenti

nemlzitudinem ele&or.sm . 6 beneditlos

9. Circuivi fola.) M ox fela excludit

que «

äPQ»ndC

naturas creatas; nam fine illarum ope

fl«

LIBRT ECCLESIASII

Í

7394

9. Et in omni terra fteti & in omni populo,

". E

fimiliter t

io. Etin omni gente primatum habui,

1r. Et omnium excellentium , & humilium corda virtute

16 Ett

hzereditas

calcavi: &in his omnibus requ1em quafivi, & in hæred:tate

Domin! morabor.

1. Qua

12. Tunc proecepit, & dixit mihi Creator omnium : & qui

10 monte !

creavit me , requievit in tabernaculo meo ,

1g. Qua1

tofie in Je

13. Et dixit mihi: in Jacob inhabita, & in iirael hæredl-

tare, & in ele&tis meis mxtte&radlces.

19. Qua

Prov

14. * Ab initio, & ante fcecula creata fum , & uíque ad

fum juxta

?: futurum (zeculum non definam, & in habitatione fan&ta ceram

Em umeettt

ipfo miniftravi.

E

feos miniftr

r5. Et

JESASS

tot€s obivi ,

obtuli ;

; hoc-

ccdlum divina fapientia circuivit , for-

fopopeiam velut miniftram Del , ut

U?'Tc iQ 48 ,

mavit $ ornavnque

ejus juffa exequatur.

p

T5 /n $oy

— Prefundum . abyff. ) Frofundlmmd-

Requievit.) AGive accipiendum eft

IN u'lculum

rum aquarum VOI'&"'IHES'; quæ hmdo

pro requmfcerc fecit, requiem dedit,

WOnte iog

carere videntur; a/JUO'a"Gd' enim Grz-

ut. oftendunt Græca ; que. habent

Sic Virgi-

Cv , brmite

cis idem eft , quod fine fundo.

XG TET GUC'E TíP €x4»0Qy M*

J'lu$ tantum

9. Et smoorhi terra ffeti. ). Svabili-

lius. canic.

Dnàculum,

tatem ei d'mdo.

Er mutata fuos reqmemm flami-

] c; m'ztm /

IO. Jg emmi geute primatum habui.)

zmA cnrfus.

»lon m (

Nam omnis poteftas hominum a Deo

id ePc y requiefcere fecerunt.

'T'/f/w dilefh,

eft.

. n jacob. ) In. populo lfraeli-

tl(.O

QIIMFMM

II. Owmmnium excellemtism $ 6 bugi-

IIZ 767H];tl€m

linm corda virtute calcaus. ) Nam ói&-

]z lrael bereditare)) Mareditatem,

nes tam parvi, quam magni divine

& poltfeffionem accipe.

Sit Itraet

d m CWlt'ife]

hzreditas ,

&m (l[lïmw

fapientie fubjacent.

& pof"s.üto tua.

D. Popu 0 fty

I onuibss reauæm qmef v;

In otm-

In e/eäï;: meis.) Populo 1frael ele-

pibis regtombus G Gennbus »in

[59]

Wultis g. d

Mirteradices.) Ut ftabili dluturna-

M "d Fdffg J

quibus dixi me dominart , & princi-

tidian fum :

patum, tenere , quafivi locum , &

que poiïe!ïuone popalum hunc poffi-

populum; in quo proprie requiefce-

deas, eumque päurnms bencficiis or-

P DAIS s

nes.

æ:ed,m 4 /z

rem peramorem , & gratiam , qui-

que mei cultor effet.

14. 4b Ínif0

G ante /katld) Ab

in

üt id o

In baredirate Dosust. ) In poþulO

&terno ante omnia fecula, & tem-

qu 1 ra(hcav

fideh ,

ui eft peculium , lhizreditas,

pora.

f

ICC(: De

id

Appellat Scriptura z

& Ecclefia Dorini.

quod erat ante tempora ; hoc

ö: NUJ 1); "

Mor aber. ) Moxari geftio , defidero.

autem erat eternitas.

trnjnj ],m, di

I2. 7« pr æ(e[m E5 dixit mibi &rea-

E; s[que ad futurum [ecnlum non de-

mlfpdn S

por ammw»z 65' .

, Kxplicat Sapientia,

ffnam.) Sicut xterna fum a parte an-

Cät

quod iam 111: fuum munus , & de fe

teriori , ita & a parte pofteriori.

uitur quafi de perfo-

na diftincta a

ipfa poetice lo

b:

In-babitatione fantla, ) Ín taberna-

( Exqæad

£O , cuin tamen i1t

culo; & templo

" Llägmo

)!

ipfe Deus. Facm erco fe per Pro-

Minifravi. )

Sacra fninifteria per

11 60 eni

iüo

CAPU T XXIV.

73

is. Et fic in Sion firmata fum , & in civitate fan&ificata

fimiliter requievi, & in Jerufalem poteftas mea,

h virtue

16. Et radieavi in populo honorificato, & in parte Dei mei

cereditat

haereditas illius, & in plenitudine Santtorum detentio mca.

in monte Sion:

17. Quafi cedrus exaltata fum in Libano, & quafi cypreflus

»: kqui

18. Quafi palma exalta

ta fum in Cades, & qüaü plantatio

] heredi-

rofse in Jericho :

f

.19. Quafi oliva:

P

eciofa1n campis, & quaüäpïata-nus exaltata

uíque ad

fum juxta aqugm in plateis,

la cenum

| 20. Sicüt

m&os miniftros Levitas , &' Sacer-

(

r

:

procere , & fpeciofæ proveniunt :

ss UODrMeUs

dotes obivi , Deoque vera Sacrificia

comparat fe Sapientia cedro , quia

obtuli ; hoc enim fignificat Grecum

hzc

irbor inter czmteras altitudine

ram Dei, w

eminet, recta e(t , & enodis, folida,

£ AciT Spoyxe «

IS. la Sioz ffrmata fum. ) Per ta-

&. corruptionem non fentit , fructi-

Sipiendum d

bernaculum, *& templum, quod in

fera eff, & odorata, & medica etiam

yiem delit

»monte $ion per Salomonem «difi-

facultate predita.

Non eft hec ar-

u hibent

cayr , Brmiterque. collocavi , cum

bor ea;, quam Cedrum in Italia vul-

Sic Vi

prius tantum haberem mobile taber-

go appellamus , fed alterius cujufdam

naculum.

generis. Vade Plin. 1. 13. c.

3

0.

Qierm funr

I civitate fantlifrcata.) Jerufal&m ,

,

Cypreffus.) Qus inter pulcherrimas

& Sion: in Grzco nunc eft,

ga-

arbores numeratur , cum femper pul-

g.

ziv diletha ; nofter Interpres legit

chre comata fit , & virens & vim

ia 4 yYv.

pio lindi

etiam medicam habeat ex Plin. l. 24-

In Jeru[alem.potcflas mea. ) In hac

c. $. & odorata.

Fereditatem,

enim civitatetam Pontificiam , quam

18. Quaff palma exaltata [mm 12 Ca-

i Ifrael

Regiam dignitatem collocavi.

des.) Jud&a palmis abundat , fed in

16. Populo bonorificato.) Populo Ifrael

deferto Sin , quod alio nomine di-

äïfrael de

multis beneficiis a me ornato.

&um eft Cades , excellebant palmeta,

Et ig parte Dei mej.) Virmata , &

& palme, porro palma excellit ro-

pili diuturme

radicata fum * in populo fideli , qui

bore, coma , duratione , nifu in fu-

g hunc poe

eft pars , portio , & hzreditas Dei.

perna , &qualitate , & fructu.

benefici o*

Haredizas iins^ TO lims , refer-

Plantatio rofe s2 Tericho.) Rofa re-

tur ad Deum , quafi dicat : pars Dei,

gina florum, & Veris purpura , odo-

12 æ[i/[d) A

in qua radicavi , eft hereditas illius

ris fuaviffimi , & ad medicamenta

IJ & tetii

fcilicet. Dei. In Graco eft, 2£y ueei-

utilis.

Ín Jericho pulchrior prove-

at m

i xveís xNgpovouíag duTCO , im parte

nit , quam in aliis Judzz partibus.

emPOra J

Domini bereditatis illizs.

19. Oliva fpeciofa.) Fixcellit oliva

Plenitudine Sanilorum.) Pleno, ma-

fronde femper virenti , & maxime

gnoque cetu Ifraelis Deo fan&ifi-

,culur "

cato,

fru&u , ex quo oleum exprimitur,

" 3p£lf€

g at*

cujus ufus quotidianus hominibus eft,

g(ieriOïï-

17. Exaltata [um.) Excrevi.

admodumque neceífarius.

In Liíbano.) Kefertur ad. cedrum ;

Et quaft platanus. ) Platanus a là-

') P

I 1 tabema

in.eo enim monte Cedri kadmodum

titadine dicitur , quam Grzci nA&-

736 -

LEIBRI.PE,CCLESIASTIC'I

20. Sicüt cinnamomum, & balfamum aromatizans odorem

) Mp

má frut

dedi: quafi myrrha ele&ta dedi fuavitatem odoris.-

2t. Et quafi ftorax, & galbanus, & ungula, & gutta; &

24 Ego

quafi Libanus non incifüs vaporavi habitationem meam, &

tis, & fin

;

25 Inm

quafi balfamum non miftum odor meus.

22. Ego quafi terebinthus extendi ramos meos, &

rami mäi

vite, &v

46. Trai

honor'is , & gratiee,

nerationiii

r2

-

423. kEgo;

17. Spir

ratus arboris ejusdem nominis, cu-

va»og , appellant; lata enim habet fo-

arbor

füper mel.

lia, & ramos late explicat ;

jus meminit Plin. lib. '12. cap. 17.

?0. Mer

ulcherima eft , umbramque in zftu

Diofcor. lib. 1. cap. 79.

m

Galbanus.) B

d

ft lacryma , v

.el,rsfï-

29. Qui

gratiflimam prebet,

hac figent

Juxta aquam. ) Qiuamn amat, & qua

naà odorata fiuticis, qus in Syria fe-

E

indiget , ut tot ramos , & folia nu-

triat.

rula dicitur , de qua Plin. L Iz.lcap.

s. Qui

Thes UOUI

I plateis.) In latis , & fpatiofis

ilngnln. ) Grece £ eft operculum

locis.

conchylii- purpurz operculo fimile ,

3 Qu

quod reperiturin iis Judez paludibus,

«

2o. Cimzamomum. ) Dicitur quafi

[ sss

caüna Amomi ,

& nurmeratur inter

que Nardum ferunt , itaque & odo-

preftantiffima aromata , adeo, ut ve-

res fuaviflimos afllat , quoniam con-

2 dudf:

chylia nardo vefcuntur.

lta Dio-

Comendam

seres finxerint illud in nido Pheni-

fcor. lib.

Ó

hd

Cap. ÍO.

trüdus,

cis nafci , tefte Plin. I2. c. I9.

Balfamum-)1n Grzco eft, Zea4AaS0c

Gui/4,) Eftidem, quod ftacte , de

K potto $a

qua dictum n. 20.

quitar frd

