12. Bened;itius es Domine.) Dignus

"rinus ; hodie vivus, cras moutums,,

cuntul ,

€s, qui ab omnibus ob tuam beni-

tentidft

£nitatem benedicaris.

a

unde obxter hac vita utor, ac.,in ea

13. Promsstiavi.) Predicavi.

unica confolatio eft lex tua.

Vel

fuxite

fum peregrinus , ideoque in parum

l dlCA']-

Oris tui,) Qus per Prophetas, &

mihi notis itineribus tuis facile ab-

iiobiS,

Apoftolos es locutus, qui funt veluti

leïld* j

es tuum,.,

errare poffum ; poftulo ergo, ut man-

I4. Sicut $m ommibus divitis.)' Ut

data tua, quibus dirigi poffum , non

cenfuit

abfcondas a me.

folent alii parandis divitiis dele&arl,

aut illis quæfïms Ietari.

20. Coscuprvit a4nnmma mea deffde-

L ii )

18. Exercelor.) Meditabor, loquar,

vare.) Wehementer defideravit. Vel

jta m

A carne fragili mihi

yà 5

Grzece eft dào^ty4c0'e , quo verbo

feu

quafi dicat :

LXX. uti folent pro' wedzzari ,

metuens cupto faltem defiderarelegem

exerceré fe in prece, & fimxhbus

Dei , neque ab ejus expetitione un-

jn r*

æontemplatxoms« operibus.

quam per carnis ftuperem-revocaxi,

j ee

-

Cum

304

LIBRI PSALMORUM

21. Increpafti fuperbos : maled1&1, qul dechnant a man-

9X

datis tuis.

Q

22. Aufera me opprobrlum & contemptum, quia tefti-

3l

monia tua exquifivi.

25. Etenim federunt prmmpes, & adverfum me loqueban-

Theuid

tur : fervus au:em tuus exercebatur in juftificationibus tuis.

24. Nam & teíftimonia tua meditatio mea, Lft & confilium

)

meum juftificationes tuse.

EUUUPN

DALETH.

4.]

25. Adhæüt pavimento anima mea : vivifica me fecundum

fodiam

verbum tuum.

i

26. Vias meas enuntiavi, & exaudlfn me: doce me jufti-

ipfam |

ficationes tuas.

06.

27. Viam juftificatiotum tuarum inftrue me, & exzrcebor

37.

in mirabilibus tuis.

WHC

28. Dormitavit anima mea prae tædïo z conürma me in

Bnscrennerecas

verbis tms.

YelolS pi

29. me

fima co

fmpta ;

21.

Increpafii. ) | Comminatus es

Adeo humiliata , & atHicta: anima

penam fuperbis, & transgrefloribus

mca efít, ut malorum pLementmm

bEnc CO:]

leguin. tuarum.

anJele terre adhzferit.

Pro pevi-

in n

me, f

Maleditli , qui declmzmt &c.) Wi-

mento: in Hebr. eft putvert , quau di-

nüar ü

detur eíie allufio. ad illud Deut. 27.

Ccat ;

propemodum perii morti , fe-

26.

Ma:editlus omnis , qui non perma-

pulchroqug proximus.

& pj

WL at

met im jcrmumam' legu bzgm, Aec eos

Vivifca me fecundum Veránds SUnpb, )

pre tl

epere perfeeit.

Prillino ftatut JelHient me fecunduimm

A"V

Opp;obnzm & conteæptum 1

fidele proiniffum tuum.-

Ormita

96. Viasmeas enuntiavi.) Mea ne-

dormitg

Quem ab hiíce fupexbls fuftineo ,

Tadio

quod fim legun tuazum £tudiofus.

gotia, res, facta, vite mex necefïï-

Exquifrui.) Cuftodivi.

tates explu. wi tibi.

[f 6/14 t

23.-Erenim. ) Mebr. eziam , quafi

27. dfirme me. ) Ad verbum ex

ib oper

49 ]

dicat, etiam principes, quórum erat Hebr. Iszeligere me f'ac.

tueri pios, & virtutis ftadiofos, in

Exercebor i2 mirabililus tuis. ) Mle-

&breo

fuis conventiculis de me ledendo

ditandis, & cognofcendis.

Hoc eft,

Wm ]

Eonfult abant.

lC dice

mirabilia. de f

quod dixit fupra n. I8. Gozfiderabo

ege tza.

f*' VMtza

&ervus amtem fuu. ) Ego fervus

tuus.

29. DOT/IZ!I';:'UZ! anima mea fü'4 44

J N

Exercebatur. ) lwpdltibar, collo—

Accideree

dio, 6c.) 1n Hebr. eft, iLsvi: 1523

ficrés.

quebar cum. tuis decretis , ficque

dalepha.

Guare videntur LXX. ver-

muniebam me contra omnes infe-

tiiie

gaäeu ftillavit, & non ut nuac

h

Gationes.

habetur s»ucazt» ; fententia Vulgate

& um .

Cuy, ]

.24.. Meditatio mea. ) In Hebr. eft,

eft: prez tedio malorum, que pdthl,

&t

rlelzczz med.

anima mea copit deficere, & a pri-

ift

I

Conflium.) Confulcor, uon!xharma

ftino fao vigore , & pro-nptxtldme

t [ie

l

2l

25. ddum[it pa'vemento amima mea. )

tiyà . fervicndi üdccelcexe ; mque

PSALMUS CXVII

39$

à Tlat-

etua miierere mei

29. Viamiriquitatis amovea me, & de lege

x

40. Viam veritatis elegi, judicia tua non fum oblitus.

a tef-

41. Adhacfi teftimoniis tuis, Domine, noli me confundere.

32. Viam mandatorum tuorum cucurti,/cum d11atafu COf

Debat

mcum

tuis,

P

H E.

nfilium

43. Legem pone mihi, Domine, viam Juftxücatlonum tua-

Tum: & exquiram eam femper,

. Da mihi intelletum , & fcrutabor legem tuam : & cu«

Undurm-

Rodxam illam in toto corde meo.

345. Deduc me in femltam mandatorum tuorum , qma

ipfam volui.

e joft-

46. Inclina cor meum in teftimonia tua, & nonin avarltlam.

O6001

57. Averte oculos meos, ne videant Vanhatem, in via tua

vivifica me.

N

me n

s.

8 Sta.

e& Doce me "viam pmcepm,um tzo-

VelDlS pxomuhonum tudrum it4 con-

, Viam

firma cor meum, ut alacritate re-

rum , fenfus vulgati texcus eft: Eam

— n

fampta perfeverem , & pergam in

viv endl

rationem

,

uatt . docent

x anind

bene ccptis : fenfus Hebrxi textus

mandata tua juftiffuna , tu. quefo

mentum

in idem recidit ; nam ftillavit anima

Domine mihi pone , & ftatue pro

)m P"'

-

mea, figmfïcat, defecit anima mea

lege.

qui T

inftar earám rerum, que liquefiunt,

Exquiram e4m« ) WMiam illam Jufh-

Qru , fe

»erdunt humorem fuum.

Hcatl(mum tuarum.

& pauldtnn

H

uefiunt

Qui autein

eficiunt , & li

34- Da mihbi intelletlum.) Legis tusx.

m um

pre triftitia, folent etiam de

4

ciendo

Serutabor.)) Mide di&ta n. 2

ewmum

dormitare.

L.-zc 22.

48*

Imvenit eos

3$. Deduc me, 6c.) Incedere me

x

dormzeztes p* erillzs 2/

fac, dirige me per viam tuorum pra-

Ma f

Tsdio.) Grece eft Zx45ia; efhuuem

CCPCOI*UIU

2 necelf

acedia triltitia, & torpor révocans

-Folui, ) Lle'n, vel mihi in ea

ab opere bono exercendo.

placui.

jbum &

3o. De lege tra miferere mei. ) In

36. leclima cor wuuum m feffimonia

Hebreo, Jegezs tuam donz mibi. Gra-

?u4. ) Auxilio gratie tug fac , ut

tiam legis perficiende da mih

Ia

propendeam, & terar in amorem , &

U

lice diceremus

obfelvacmnem lefns tuz.

Hoc

Fateyms grazia dell vf

7 /' n

firvanza deliz "voffra legge.

t non in MVR P ADA ) Ne inclines

31«

Noíi me ca;f,ma[ere )

Quod

me in avaritiam "deferendo gra-

accideret., fi tuo ine auxilio defti-

tiam tuam.

, grà !t*

tucres.

4971

37. Ne videast. ) Ne cohcupi-

X. vd*

31. Cucurri.) Alacriter, expedite,

fcant, ne ducantur oculorum concu-

& cum dele&tatione.

prc&ntla

yc n

VU MW

Gum dilatafli cor meum. ) Cum ex

Vanitatem. ) Do&rmæ, & morum:

anfruf'cns explicuifti me , cum me l-

ne fluxis hifce lebus, & brevi tem-

titia fpirituali affecilli.

pore duraturis. capiar, illasque ina»

&ap"

33. Legemone mihi, C$c.) Yn HCDI»

)txt tdme

Z

gnum aliquid effe credam.

Biél. eum Qom, Mtnoib. T. IV.

5o8

LIHBRI PSALMORUM

48

| .3 g. Statue fervo tuo eloquium tuum , in timore tuo.

49. Amputa opprobrium mcum, quod fufpicatusfum: quia

exärge

judicia tua jucunda.

ndata tua, in aequitate tua vivifica me,

.

,&Of -'Ecce concupivi ma

A

N.A U.

ded

j

41. Et veniat fuper me mifcricordia tua , Domine : falu-

30

toum

tare tuum fecundum eloquium tuum.

.

L]

42. Et refpondebo exprobrantibus mi

hi verþüm: 'quia fpe-

jh

E

n0n d.

ravi in fermonibus tuis :

:

43. Et ne auferas de ore meo verbum veritatis ufquequa-

$]

tonfo

l

que, quia in judiciis tuis fuperfperavi.

p

44. Et cuftodiam legem tuam femper: in feeculum, & in

^

fzeculum fzeculi.

légem

E

45. Et ambulabam inlatitudine, quia mandata tua exquifivi,

tegri

46. Et loquebar in teftimoniis tuis in co»nä"'pe&u regum,

& non confundebar.

N

gem |

47 Et meditabar m mandatis tüis, quae dilexi,

49. Et

jé

39. Statue fervo mb, ö'c..) Fa&, ut

meam in fermonibus, & promiffis

Ms

per fanétum timorem tuum ftatua-

tuis, que excidere, & eventu fru-

lala;

ftrari non . poffunt.

f Cont

tur , confirmetur, folidetur lex tua in

€rvo tuo,

ut immobiliter in illo

43. Ne amftras, 6c.) INullo mo-

A L

hareat, & perfeveret.

do permittas auferri ex ore meo hoc

Ts adn

39. Mnputa opprobr um meum ) Kufer

verbum veritatis , quo glorior ad-

verfus exprobrantes mihi, ne efficias,

Qpétt e

opprobrium, quo me hoftes afficiunt,

4 !

falfa fcilicet convitia , & probra.

deftituendo me gratia tua , ut non

in D

Alii de peccato interpretantur, quod

audeam hoc verbum loqui. N clau-

Vj

nobis eft probro , & d-decori.

das os de te confitentis, & promiffa

milli t

Quod /ü/þicatus

fu. ) Qued .timuä,

tua pradicantis.

tj

Íperat

xt eft in Hebraeo.

Ünjz : judicis fm fuperfheravi. )

$.

Judicia tua jucunda.) tzy 3*t tevim,

Quia in tua juftitia , & fidelitate

multum omnino fperavi.

hæc p

bona, utilia, fructuofa, benigna funt

[^U] qll

judicia tua, qux in pios decernis.

.4$. Et ambulabam.). Mertà etiam

li j

40. dz aquitate *ua.) Pro tua £qui-

poifet per futurüm, & améulabo. , ut

sate, & juftitia conferva mihi vitam.

etiam quz fequuntur, loquebar, con-

U Ola

Pf

4I.

Salutare tuum.- )

Salus, &

fundebar, meditabar, levavi.

invity

&efenfio tua veniat fuper

me, mihi

Im latiudine.) Mlagna cum alacri-

yrdem

&ontingat.

tate, & cordis Igtitia, vel cum ma-

Promiffum tuum.

UE

Eloquizm tuum, )

gna facilitate, ad inftar eorum, qui

lilt me

42. Refpoudebe exprabrantibus enibi

per vias planas, & nulla re impedi-

n $

verbum.) zprobrantibus, & con-

taàs facile ambulant, aut currunt.

Exquifrvi.) Nide dicta n. 2,

ii inf:

vitiantibus mihi refpondebo verbum

: Iniqm

verum, cui refiftere non poterunt.

46. Non cozjundebar.) Non me pu-

0 Quia //þem'vz',;äfc.) Summa refpon-

debat hzc loqui, & profiteri.

Wtepo

—À

t U irr

i-ïoari—s Inew eriü, locaífle gue jfpeim

47) Meditatar. ) lg Hebr. eft, fz,gf

j

AE

D

-

307

PSALMUS cxviln,

48. Et levavi manus meas ad ma

l: qUiz

ibus tuis,

ndata tuä? quae dilexi: &

exercebar in juftification

ZAIN.

Bcame.

49. Merhor efto verbi

tui-fervo tuo, in quo mihi fpem

dedifti

34

a

filt-

so. Haec me confolat

a eftin humilitate mea quia, eloquium

tuum vivificavit me.

12 fpe-

51. Superbiini

non declinavi.

que agebant ufquequaque ,"» a fle;ge autem tua

üequa-

52. Memor fui judiciorum

tuorum a feculo Domine , &

confolatus fum.

3

$3- Defettio tenuit me, pro peccatoribus derelinquentibus

,&in

,

lögem tuam.

quifivi

$4. Cantabiles mihi erant juftificationes tuse, in loco pe-

s

[egum ,

regrinationis meze.

$5. Memor fui no&te nominist

ui, Domine &vcuftodiyi le«

gem tuam,

£ E

$6. Hsec facta

eft mihi : quia j u&'iücatiohes tuas quui;fïvï.l

——l

UH E ITE

pmmiiïis

Qqa

entg fne

ledalz^, cum gaudio, & deic&atio-

Judiciorum , que ab initio feculi

ne contemplabar.

exercuifti, exaltans humiles, & fu-

ullo mo«

o48. Levavi manus. eitas , C5e. ) Ma-

perbos. deprimens. -

meo ho

nus admovi ad mandata tua; ut ea

S3. Defetlio. )

A'Svun anim»i de-

jyrior d-

opere effecta darem.

z

fectus , deftitutio , deliquium pro-

& eliciüs

49- Memor effo.) Przíta, perfice ;

prer zelum vehementem , quo . ure-

, ut o

in Deum enim non cadit oblivio.

bar, videns peccatores violantés le-

Verbi £ui jär'v-a :Ho , É£$c. ) Pro-

gem tuam.

N; du

miffi tui fervo tuo facti, in quo me

$4« Cantabiles mibi erant, £$c.) Quuaft

pmmiüæ

fperare fecilti. -

dicat: impii legem divinam violant,

',, m

so. Hec me con[oleta eff.) Misc xes,

aut d.erelinquunt, quia infuavem effe

hec promiiio: fcminiaum pro neu-

judicant , mihi autem adeo fuayia

fiddia

tro, quo Hebrai carent.

Íunt precepta tua , ut in hac vite

1 etiati

La bumilitate mta.) ln afllictione,

peregrinatione dulce canticum fint,

jj d. ,

& calamitate mea.

quo mirifice dele&or. n Hebr. eft,

Fivifcavit me. ) Koboravit, vel

Carmina mibs fuerunt pracepta tua.

þar, d

in vita confervavit ; quafi dicat : jam

$3. Nocde) "lempore cálamitofo.

m' alacre

pridem me vita detecillet pre ma-

Vel nocturno tempore , cum ceteri

loruim multitudine, & imagnitadine,

dormiunt quiete ,

&

tranquille, no-

m mi

men tüum recolo, & ex ardenti amo-

rum qï?l

nifi me eloquia tua confervatlfent.

Ó impï l

$1. S«perór.) l iqui, & peccatorxes,

re tuo legem tuam conftanter cu-

qui infectabancur me.

ftodivi.

gt

Inique agebzut.) Spem meam,quam

$6. Hac fä&»z eff ;mibi. ) MHoc tos

7

in te pofat, deride:tes. In Hebr. enim

tum , hzc omnia , que memoravi

o

eft, nrridebant me.

mihi evenerunt, quia mandata tua

52. Judkietum tperum a [4co )

d

düigenter executus fum,

jof

LIBRI PSALMORUM

JH OE HE

66

manda

w Portio mea, Domine, dixi, cuftodire lcgem tuam.

EENENENIEENEUDRU TET

61

z8. Deprecatus fum faciem tuam

-

in corde meo, mi;'erere

tuum

mei fecundum eloquium tuum.

ó)

$9. Cogitavi vias meas : & convert

i pedes .nfqeos in tefti-

fies t

imonia tuà.

60o, Paratus fum

6;

', & non fum turbatus, ut cuftodiam man-

ï

aULelm.

data tua.

,

P]

[

(

61. Funes peccato

rum circumþlex.i funt me, & legem tuam

fiam m

non fum oblitus.

1.

62. Media noCte furgeba

«

m ad cgnütendum tibi, fuper ju—

fies tu:

dicia juflificationis tuae.

63. Particeps eg

T

o fum omnium timentium tó) Q cuüq&ien—

tium mandata tua.

64. Mifericordia tua ; Domine, plena eft terra, jufuiücg—

15

tiqnes tuas doce me,

intelle

TrTH

Ti

65, Bonitatem fecifti cum

2

;fgfvp tuo, Domine, fecundum

Verba t

verbum tuum.

66. Boni-

Wyucsteneeees

t6. b

S7. Porzo mea Domine.) O Do-

61. Funes þecmtarum. ) impii, &

Grae :

mine, qui es mea portio, thefaurus,

peccatores fuas infidias , & tendi-

culas inftruxerunt, ut perderent me,

morum,

feu pars mea hzreditaria.

tentationibus

&dmodi

Dixj)) Cum animo meo firmiter

daemones etiam fuis

vi, &

ftatui cuftodire legem tuam.

me aggréffi funt, fed obtinere non

ximis t

59. Deprecatus fum faciem iuam )

potuerunt, ut legem tüam oblivifce-

thcllz

'Te precatus fum , ut mihi faveres,

rer, aut derelinquerem.

mala d

& benigne me tuo auxilio refpice-

62. Media nelle, 6c.) .

Adeo 4legiïä

bona,

res, ut juxta votum meum. Jegem

tueg non oblivifcebar, ut ne fomnus

77

tuam fervare poffem.

quidem*no&urnus mihi memoriam

ti legis

Secundum eloquium tuuma). Juxta pro-

tui poffet eripere ; quare media no-

Qua ,

anifliones tuas.

&e furgebam , .ut. te. laudarem, &

Credidi n

$9. Cogitavi vias meas.) Mea facta

memorarem juíta judicia ; & decre-

ta tud.

*

lonibug

expendi, vite mex actiones, & ra-

(ivina el

tiones confideravi.

63. Particeps ego fum, Ge. ) "Sam

gentilfin

Er comverti, 6c: ) Et converti

unus ex iis, qui timent, reveren-

tur tc.

H

1.

me ad legem tuam moribus expri-

Nülios

ln )

mendam.

64. Mifericordia , &c.. )

etam qu

60. Paratus fumm, 6 mom fum tur-

terre incolas mifericordie tuz exper-

&atus. ) ln Hebr. eft : Fegznavi, &

tes effe pateris.

m p

Dermy:

fon tardavi cuftodiremanduta tus. Non

65« Bozitatem

feifi. ) Behefecilli

T cafr

fum turbatus, territus, aut retarda-

feivo tuo.

*us diffieultate operis, aut alio im-

Sectndum "Verbum tuum.) Ut

.fuxeras

Pripra

Atenei

pedimento imterveniente.

pollicitus.

por Cu

[

PSALM U 8 -CXVHLE

$09

-66. Bonitatem , & difciplinam, & fcientiam doce me: quïa

^

mandatis tuis credidi.

L

"

Qatt.

67. Priufquam humiliarer, ego deliqui, propterea elo

quium

:i(erere

tuum cuftodivi

x cg

1 telli

68. Bonus es tu : & in bonitate tua doce me juíl

ifzcatic;A

nes tuas,

Eu

] fnat

69. Multiplicata eft fu

er me iniquitas /i'upe-rborumx , ego

autem in toto corde fcrutabor mandata tua.

pE

40. Coagulatum eft ficut lac cor eorum, ego vero legem

tuam mediatus fum.,

[j

71. Bonum mihi quia humiliafti me,

ut difcam jüüifl(:atieæ

per jt-

nes tiuas.

b

72. Bonum mihi lex oris tui; fuper millia auri, &grgenzu

üoyösien-

P

] O D.

J&iflcaf

4. Manus tuze fecerunt me, & plafmaverunt me, da 'm'ihi

intelle&tum, & difcam mandata tua.

4. Qui timcot tej videbunt me, & latabuntur , quia inf

vundant

Verba ?ua fuperfperïvi,.

CT

7$. Co«

« Bon»

49. Íz bonitate tu4. ) QQuum tua eft

66. Bonttatem. ) Beneficestiain. In

"m

Grzco eft, xpicorqrz , fuavitatem

bonitas, & benignitas,

morum, quafi dicat: Peto, ut quem-

69. Msltiplicata eff.)

Au&z; eft,

K tedi«

" admodum in me bonus fuifti, fua-

orent (

7o. Coagnlatum efl ffeut lac cor eae

jtionibus

vis, & bencficus, it: mé cum pro-

yum.)

Cor eorum induratum eft,

ximis talem effe docsas.

obtufum, & quafi arvina, & adipe

pere not

Obtectum.

Durum fa&um eít, ut

ylivilce

Difd)p!irzzm. )

Prudentiam ,. qua

inala declinarg fciam ,. &'1)erfequi

induratur cafeus ex lacte coagulato

bona.

confectus. In Hebr. eft, f£eut. adeps.

deo legi

71. Hamiliafs. ) AfHixifti me, ut

» fomnus

Seientiam. ) Qua agnofcam myfte-

jemoriant

Fia legis tug.

fne eruQires ; nam yexatio dat in-

Quia mandaris tuis eredidi. ) Quia

tellectum.

ydia 0*

credidi mandatorum tuorum promif-

& 32. Bezum wihi lex, 6$c.) Melior,

irem , &

& due

- fionibus ; five credidi mandata tua

potior.

" divina effs, & digniifima,

uz dili-

Super milia Aanri , 69 argentz )

Pondera.

) 'S-m

gentiflime cuftodiaatur.

jeveren

[67.. Priufquam. bumiliarer , ego. de-

23. Manus 155 fc'L'e-r".znt me , . ä

lqu, ) Bonitstem fecifti mecum ,

Opus tuum fum, ad.te ergo perti-

etiam cum me humili:fti, & afllixifti ;

net, ut perficias me , ut artifices

Nullos

gepu

nam priufquam a te. malis erudirer,

ligna, quse .elaborarunt, & preci-

aberraveram a via virtutis, ad quam

pue facias, ut bene intelligam man-

tua caftipatione revocatus fum.

data tua.

Propterea , 6c. ) Propterea deinceps

24. Videlumt se , 68 latabuntur. )

attentius legem tuim cuftodivi, &

WVidentes me feryantem mandata tua,

Jt chms

porro duügäi-txn.

& tuo munere profpere agcntgmlæ-»

d

z

316

LIBR-,I— PSALMORUM

$

75. Cognovi, Domine, quia eequitas judicia tua, & in ve-

ritate tua humiliafti me.

fuas f

76. Fiat mifericordia tua, ut confoletur me , fecundum

9)

eloquium tuum fervo tuo.

tbus

77. Veniant mihi mifer

Vationes tua, & vivam, quia lex tua

95.

meditatio mea eft,

W

18. Confundantur fuperbi, quia injuíte iniquitatem fece-

adjur

runt in me, ego autem exercebor in mandatis tuis.

p

79. Convertantur mihi timentes te, & qui noverunt tefti-

- t de

;

monia tua.

T

8o. Fiat cor meu

4m t

m immaculatum 'in juftificationibus tuis,

ut'non confundar,

CGATPH.

89

0o.

81. Defecit in falutare tuum anima mea, & in verbum tuum

r

terran

fuperfperavi.

92. Defecerunt ocu

li mei in eloquium tuum , dicentes:

9r.

viunt |

Qqando cgnfolabeþis ine ?

83. Quia

— —

t;.iiuntur;quod fcilicet non irrita £ue-

Superbi. ) Legum tuarum con-

millun ;

rit fpes mea, quam in te conftitui.

temptores.

fertu :

73. Cognovi Domine,65c.) Cogno-

lejufle, 6e. ). Qu

la ih-juri'a affece-

10009 (

vi precepta tua-effe zqua, & jufta.

runt me.-

fimis (j

Velcognovi penas, quas mihi iali-

Ego autem exercebor , &c. ) Inte-

expe

xiíli, merito mihi fuifle intlictas.

Ventun

rim ego inítitutum meum tenebo

Im veritate 104.) Jufte, & jure.

tibi ferviendi , &

/ahcxius fereabo

Dit

26. Fiat emifericordia tua, Wt confao-

Iegem tuam.

pej, .

letur me. ) Similis e(t hec phrafis

79. €omvertantur mibi. ) Conver-

tintur ad me, & mihi ad

?.

illi, que- habetur fupra n.29. fenfus

jug&i le-

Propte

eít:

rogo , ut

mifericordiam tuam

gem Dei cuftodiant.

& diut

in hoc mihi oftendas, & exhibeas,

Qui novertnut zeffimonia t44.) Qui-

W vehe.

ut confoleris me. ltalice diceremus:

cunque timorem Dei, & fcientiam

Tnea ütr

Katemi grazia d comjolarmu.

Iegïs habent.,

Q

Seeundunm : eloquinm tuaum, ) ]uxta

8O. Fiatcor meum smmaenlattm, 6c.)

areo, &

promiífiones tuas fa&as mihi fer-

Fac, ut integre, & perfe&e in tuis

YO £tio.

ftatutis vivam.

tunt, Ve

277g. Et "VA. ) Mortuum enim

Ut nom cosfandar.) Neqlte ili hae

fe exitimat , f divino favor

vita, neque in futuro judicio.

ifr ] Vapl

p

$1. Defteit in falutare tuum: anima

Atnifica

gratia deftitutus fit.

4 Q

Quia lex tma meditatin mea eff. )

mea.) Anima mea pra defilerio con-

lit qu.

Hzc eft ratio , cur an.dc;ul: pétere mi-

fequendsw falutis , aut Salvatoris Chri-

fericordias Domint: decet entm Deum

fti ardet, languet, & d:ficit.

15 Calaa

-Aand,

miericorditer refpicere eum , qvi af-

Im verbum tuum fuper[b.ravvi. ) lm

Ül

fidie meditatzur in divina lege,

promiífo tuo magnam ipera habui.

28. Confundantur.

H

2* Defeeenmt'w oculs mes im eioquctuom

perfequ,e]

)*PUQC lant, fpe

M N

Y

fua de me fxufizati.

(uiro. ) Mens mea e;pe&,zndg Pyg.

!4"01195' j

PPSALMUS CXVIL

31

n ve.

85. Quia fa&us fum ficut uter in pruina: juflificationes

tuas non fum oblitus.

E

indum

nt dies fervi tui

84. Quot fu

tlbus me judicium ?

^

quando facies de pe;fqueg-»

$3

lex tua

85. Narraverunt mili iniqu

ifaEulatig)nes, fed non utlex tua,

-

86, Omnia mandata tua veritas, inique perfecuti funt me,

| fece.

adjuva me.

87. Paulo minus confummaverunt

me in terra, ego autem

t tefti-

. fon dereliqui mandata tua,

88. Secundum mifericordiam tuam

ViVIfica me: & cgftog

js tuys,

ui,

digm teftimonia oris t

L

AMED.

$9. In zeternum, Domine, verbum tuum permanet in-coelo.

D Qd

9o. In generationem, & generationem veritas tua : fundatti

terram, & permanet.

centes:

91. Ordinaüone tua perfeverat dies : quoniam omnia fer-

z

viunt tibi,

: 4

902. Nifi

:

jm Q

miffum auxilium, quod diutius dif-

me cüpi,at ab iniquorum confuetudi-

fertur , deficit pre defiderio :

uo

ne fe abducere, quia fcilicet impii

a ff

modo oculi corporis deficiunt, cum

tentantes pios , narrant delectationes

nimis diu refpiciunt locum, ex quo

mundi , que merz nug& funt, &

expectatus , & defideratus amicus

ineptie, que comparari non pof-

) [nte-

venturus creditur.

funt cum deliciis ,

| tenebo

,,& : fuavitate di-

favabo

Dicentes, ) Dicendo, eft profopo-

vinz lcgis.

peji, quafi loquantur.

96. Omnia maudata iuam "weritas. )

83. Fadus fum ficur wter im pruima.)

Veriffimas promiffiones continent,

Conve

gxdi le

Propter calamitatum magnitudinen,

non autem fabulationes , & nu,

gats ;

& diuturnitatem, & propter defide-

quales narrant iniqui.

ri vehementiam , jam facta eft curis

$7. Paulominus coufummavertnt me.)

. Qu

mea utri coriaceo pruina congelato,

Parum abfuit, quin me perderent, &

cjentia

& conflrido fimilis, id eít, totus

exitio afficerent.

areo, & contabefco.

In Hebr. eft,

In terr4.) "lerrigeng , moxtales,

"Wq (Il(b.')

ffícut uter. im fumarío , ut aliqui ver-

qui in terra degunt.:

ctunt, vel, /» fwzo; nam Yywp"p qes-

89-. "?vifca me.) Conferva me in

' in hae

zar, vaporem, nebulam, aut fumum

vivis : fum veluti mortuus, erue me

gnificat.

Domine ab his malis.

(s

$4. Qxuor fmnt dies fervi ti?).Quot

89. Jp aterzrum Domine,t$c. ) De-

n MWM

yio coff*

funt dies, quibus ego fervus tuus in

cretum, & mandatum tuum in zter-

his calamitatibus viéturus fum.

num permanet in colis: colituo de-

visChri

QQuando facies, €c.? ) Quando ju-

creto, & verbo funt ftabiles

dicabis, & condemnabis vexantes,&

L:

j.) a

1mi in perpetuum.

perfequentes me ?

go. Veritas tua,) Firmitas decre-

haoui

85. Narraverunt mihi iniqui . faät;-

torum tuorum.

dl

74!4 [

lationes..) AMfert. caufam , cur maxi-

91, Ordinatione 404 5e.) Juxta dif-

o p

^

A

RI PSALMORUM

232

LIB

]

"

9g2. N

ifïxquoä,lex tua meditatio mea eft: tünc forte,

I00,

,

p;rïiüïem

mb

in humilitate mea,

9)

105

93. In seternum non oblivifcal*

! juftifïgationes tuas; quia ir;

onm

ipfis vivificafti me.

104.

94. Tuus fum ego,

falvum me fac : quoniam juftificationes

|

viam :

tuas exquifivi.

s. Me expe&

averunt peccatores, ut þerderent me : tefti-

monia tua intellexi.

2

Ioj

]atum mandatum

9

6. Omnis confummatþnis vidi finem :

fitis,

10

ïuum 'ni»-n'ï*ïso

MEM,

I07

o7. Quomodo dilexi legem tuam, Domine ? tota die me-

fecund

:

üitatio mea eft. :

108

diciat

99. Super inimicos meos prud

entem me fecifti i*ngndato'

tuo: quia in &eternum mihi eít,

L)

100.

ton fu

99. Super omnes docentes me 1

ntellexi : quia teiï:imonfa

tua meditatio mea eft.

Bs

Ioo. Super fenes intellexi : q

uia mandata tua queefivi.

I9 4

ior. Ab omni via mala prohibui pedes meos : ut cþufcod*i*äm.

"

-

A via re

verba tua.

'Iolz.- A

3&4;4 l

Véto. il

tellexi n

i

&i

ilefíe tam abífolutum, &

ter f

pbfitioncm, & Voiuuca;tm tuam dies

in fuo carfu femper perfcverat.

perfe&um in hoc mundo , quod non

107 |

^"

^-

Nifé quod lex tua meditatia mez

haberet finem.

Symmachus vertit ,

mihi ef

T0

2

"

xærd.o*xsuä

quam 0

ef.) ld eft, nifi lex tua meditatio

4

G 0muis Fruc?:a'm vi-

mea fuiffet. ltalica phrafis bene re-

di finems

104. ,

fpondet; dicimus enim, fe zoz foffe,

Latum mandatum tuum nimis.) Quafi

C6ptis t

ehe io medito la tua legge, f[Aaei q?zf.'ff"

dicat : at mandatum tuum, five lex

10s. .

Ihéz dir

era iorto per quefla affizione mia.

tua latiffime fe porrigit; nam omni-

M:ditano. ) in Hebr. eft, De-

bus fzculis conftaster permanet, cum

106. )

]68...01'0.

interim omnia alia intereant.

0C pogi

Íe b;zmif!t;fzte U.

) Aflli&ione, ïgo;-

97-

gomado dilexi.) Mirum, quan*,

tifmo i

pia, iniferia.

B

tum dilext.

fili. &

feaft: kme.) Quia per

Olemüib:

93. Jn ipfis vzv;

.98. Super iuindéns amtes. )

ipfas vitam mihi confervafti.

N— PIus«q'ükam

Drotef

..94. Tuwus [zm ego, 6c.) Quia tuus

inimicos meos.

; 107, l

fum, ideo decet,

Quia im aternum mibi eff.) Quia per-

us)&w

ut me feryes, &

a mailis e'rial;»ï.'w.

pétuo legem tuam animo veifo, &

V deri

9s. Me expetLzverant, 6c.) Me ex-

opere exhibeo.

P Je 'Ull'vg:'

pectintes obfervaverunt, & infidias

99. Super ommes

docentes sme : f?l—

bdimy,

Torh

pofuerunt, nec tamen propterea de-

lexi. ) Parentibus etiam . meis , &

: L]

fii intellivere precepta tua.

doctoribus, qui me olim legem tuam

Thifis

G6. ais con,ummat iomis, E$c.)

docebant allidua ejus "meditatione »

C l.iln

fic confi-»ie;axgm teftimonia tu&; ln»

fapientior fattus fume

' (j

Bfäi

PSALMUS CXVIIL

3135

103.

ïiif*f;m

mibi.

*

ÀN judiciisxtzlgïs non declinavi : quia,m ïegem püfgiüi

juia i

I03.

. Quam dul

ori meo!

cia faucibus meis eloquia tua, fug;)er fhel

inonts

o4. A mandatis tuis intellexi ?.

propterea odivi"omnenä

viam iniquitatis.

: tefti-

NUN.

idatum

1o$. Lucern

meis.

a pedib.usr* meis verbum tuum, & lu

*

s

njen 'fe'm;tz;

106.. JUraVi , & ftatui cufto

dire judicia juftitioe tuee.

107. Humiliatus fum ufquequaque , Domine vivifica me

fecundum verbum tuum.

? me

108. Voluntaria

Oris mel beneplacitg fac,/Domine; & ju,.

andato

dicia tua doce me.

109. Anima mea in manibus .meis fem

dmonia

non fum oblitus.

per: &Wl'exgem tuam

NT

IIO. Po.-

I02. 44 judicis . tui5. mon declinavi.)

Vel vivefe me fac pie, & f.

€

:L

odia

A via recta legis tue non aberravi.

cundum legem tuam.

m'&ïe fe-

&5,4 P427] lggem Pü/';tg,:/lzl *mzhz.) EgO

Ct08. oheztaria. ) Moluntarias ,

[02

vero illam diligenter, & conftan-

liberales , & fpontaneas oblationes

ter fequor,

meas.

|

itüm, &

103.' Qvam

dulcia , Uc) Suavior

L.J.Jd fion

Ori ;mei.) Vel fenfus eft, quas ore

*,».IH

mihi eft legis obfervatio menti mez,

meo pollicitus fum me oblaturum.

quam ori meo guftus. mellis.

AT.

'104. A mandatis tuis intellexi.) Pra-

Vel que ex ore meo prodeunt; ut'

funt preces, & laudes. nominis Do-

vt

ceptis tuis eruditus fum.

105. 'Lzzcern:z,. &c. ) Quua actioses

mini, quse vituli labiorum appel-

Áye le

mez dirigantur.

lantur Ofee 14. 4.

a

Vel certe per

n onü-

voluntariam Ooblationem oris intel-

106. fur«vi, & fóstu;.) Intelligi

ligit conftantem — voluntatem jura-

;r-!" C-;þ

hoc poteft de Circumcifione, Bap-

mento firmatam. divinz legis fer-

tifmo , Confirmatione, & reliquis

vandzx.

T;Q!

fidei , & rcligionis afctionibus, tam

folemnibus , quam privatis votis,

jædi;jfz tuz doce me,) Doce me per-

& profeffionibus.

fecte fervag*e legem tuam.

Iie(Tuá

107. Hwmiliatus fumi, Ejc. )

— Affli-

lo9. Jaiza mta manibus meit J

Gus, & vexatus fum vàlde occafio-

pe ) Quam ferio conftituerim cu-

13"?

ftodire lecem tuaim

ne legis fervande, quia omzes, qui

o

, €x hoe intülli'gi

CLL)L

pi'e vivee wolust

perfecutiouen

poteft,-quod quoti

die de vita péri-

patiun:ur ; ut ait Apoftolus 2. 'T'i-

'c!ätvor'pwi)ter lcgls tue cuftodiam.-

f

moth. 3. 12.

4 15

Eil in manibus aliquid' eft. verfari

ne :

Vivifca me.) Ex his malis eripe,

in periculo ; nam quod e(t in ma-

"

& vivum conferva, ut es pollicitus,

nu, e(t expofitum, & obnoxium ex-

e?

Lt' "T

RAr

: Bf'äl. eum Com. dMeaocb. *IFIV 5

$14

LIBRI ?SA'LMORUM

1.

316 Pofüerunt peccatores laïïueunä miht : & de mandatis

dilexi

tuis non erravi.

120.

i1r Horeditate acquifivi teftimonia tua insetertum : quia

-

timul.

exultatio cordis mei funt.

",

312. Inclinavi cor meum ad faciendas juftificationes tuas in

TAT

zeternum , propter retributionem.

SAMECH.

tibus 1

1125. Inxiquos odio habui: & legem tuam dilexi.

fme füp

114. Adjutor, & fufceptor meus estu : & in verbum tuum

1.

fuperfpeéravi.

.

jufae

11s. Declinate a me mal

igni: & fcrutabor mandata Dei me!.

14.

116. Sufcipe me fecundum eloquium tuum, & vivam : &

jufüf

non confundas me ab expettatione mea.-

LU

)

117. Adjuva me, & falvus ero : & meditab

or in juítifica-

teftim

-tionibus tuis femper.

sss

118. Spreviíti omnes difcedentes a judiciis tuis: quia in-

)1[9.

jufta cogitatio eorum.

Hehr.

II9. Pra-

batha f

ternz direptioni, aut facile in cerram

In Hebraeo eft, Lcuum, 6 fez-

abrafií

- fuïnpta

devolvi poteft ; & confringi.

tugm meum , qua mttaphora docet,

riam ;

E l'eggem f4A , 8 Ec nihilomi-

fe füb tutela Dei abfcondi, & tan-

quam fcuto defendi.

dentur

nus a legis tue obfervatione non

& aurü

patior me divelii.

Ie werbum 't;mm /szer/þera*vin ) : In

e[t ii

110. De mandatá tuis mon erravi.)

tuls promifïwnibus valde fperavi.

Non deflexi a mandatis tuis, fed illa

apienti

I15. Declmare .a me ealigni , E5c.)

nus [

conftanter tenut.

Confuetudo

enim

malorum

divi-

prevari

Il1. - Harcd:;ate aquifrvi.) Grece

narum rerum meditrationem impedit,

5

pum j

£xNgpovouuo'a , hereditavi, heredita-

que animum quietum , & pacatum

Certe f

te polfledi , accepi ia hereditatem ,

rcquirit..

ls i

elegi.

ExultAHo cordis mei.) J :cundiflima

116. Sufcipe me,rffc.) Adjuva me,

Wienün

confirma ,. fuftenta ercufndum pro--

ftm tu;

mihi funt, & fuaviffima.

mifum tuum..

112. d» aferwum propter vetriburio-

1^0,

"Er vivam.) Poteft effe optzmtis ;

In r

nem. ); D. llieron. vertit: Propzer

'lPextus He-

Fac, vivam; Vivam, obfecro.

Tüotis £

gternam rétributionem.

braicus utramque interprctatïgnem

Noz ranfuäfzda/i 2 , Efc.) Ne patia— ,

& füa (

admittit.

ris me fruftratum excidere fpe mea,

im doy

In Hebrzo eïï:

At p,

112. Iniquas. )

ac proptereà erubefcere.

t Dyo /ebaphrm. Quuidam exponunt,

Il8. Sprevifh.) In Hebr. eft, coz-

fï?mm

babentes cogitationes malas , &5 iniquas ,

cuimffi m5 'Fa-litb;z.

G&lät. r

.

tafjo corgm. ) ]n Hebr.

4 jud

infruciuofas.

Alit , cegitabunzdos , aut

Injufa cogi

eorruptores: tales h&retigi, & pravi

eft, quia falftas , vel mendacium. do-

Q jm

d

Íus eortim , id eft, quia fallax, & men-

Yon:

politicï.

dax eítcalliditas eorum.

tiblIS i

114. Adjutor , & . fufceptor. mutus. )

PS A,L. MU:S cxiïma

31$

Wndatis

r19. Preevaricantes reputavi omnes peccatores terrze: ideo

s

ZT

AO

dilexi teftimonia tua.

1: qui

-3120. Confige timore t

uo carnes meas: a jadiciis enim tuis

timui,

tüasm

A I N.

I51. Feci judkium, & juflitiam - non tradas me calumnian-

a(

tibus me:

122. Sufcipe fervu

m tuqm ub bim: non caïthientur

me fuperbi.

Q um

iyas."Ocu

li mei defe;erunt in falutare tuum: &in Eloquium

juftitise tuse.

Jei mei.

am:&

I24. Fac cum

fefvo. tuo fecund

um mifericordiam tuzim: &

juftificationes tuas doce- me.

125. Servus tuus fum ego: da rn'ihi intelle&tum,; ut fciam

ultifici

te&imopig tua.

Br23

126. Teth-

quia i*

119. Prevaricantes reputavi.) ln

hujus timoris plane configi, ut in eo

EV.

Hebr. et: mn3vn t»vD fgm b

perfeverem ,

in lege tua, nec ab

batha fcorias ceffave feeifh, delevifti,

illa unquam divelli poffim.

0. D

[74

j'cxi

abrafifti : metaphor. ab aurifice de-

121. Feci judicium, 6$. ju/fit:'zzm. )

fumpta, qutargenti, vel auri fco-

Jus fuum unicuique reddidi.

j doctt ,

riam abjicit, ut Deus impios. Vi-

j, & u

dentur impii, & politici fplendere,

Non tfradas me. calumniantibus me. )

ANe permittas me a calumniatoribus

& aurum effe, fed illorum fplendor

injufte vexari.

Dzmones funt ca-

ni. ) ln

i

eft inanis, & falfus, ut eriam eorum

pe

fapientia, quam non pr»bat Domi-

lumniatores noftri, quos ideo A;a-

nus.

Porro omnes peccatores funt

DóNeg Diabolos a

p E

Ccalumni.tores.

ppellumgs, hoc e&,

um Q

pravaricantes, quia aut legem fcri-

ptam violant, & pr&varicantur ,au

122. Sufeipe ferwnm 1uum ik'öanm.)

, impeh

certe legem naturalem.

*

Adjuva me in bonum , id eft, ut be-

| þacatum

