Cedent

22. habemus

mecog werti etiam . potuidlet /vma-

dbunt diretle emi/fones

bunt,

mentumr, ut vertit 9. Hieronymus,

f?»;läjurum; 21 zAsgUam 4 bene cH;vato

G:'üz

vel retii;mdo, wel praparario.

]taqne—

arcu nubtum exterminabuntur P & ad

-j

Bo

sorredio fignificat . hoc loco re&icu-u

certum loeum infriieur.

AC

&

PSALMUS XCVL

e

m

47

-

* Monteäs ficut cera Huxeruht.afacie Domi)ni a facie Do-

"

mini omnis terra.

6. Annuntiaverunt coe

li juftiti'amy ejus, & viderunt omnes

ttultze,

populi gloriam ejus.

& j

* Confundantur om

nes *,'. qui adorant fculptilia, & qui Exod.

T.

20. 4«

gloriantur in fimulacris fuis.

Levit.

ATC

i

9. * Adorste eum omnes Angeli ejus

: audivit, & lætata

26* L.

eft Sion.

eut.

mtota

Et exultaverunt filiae Judae, propter ]üdicia tua, Domine. .

4

9. Quoniam tu Dominus altiffimus fuper omnem terram: Filch.

Montes

nimis exaltatüs es fuper omnes deos.

1:; lbo

p csu r

t lenfus

10. * Qui diligitis Dominum , odije malum : cuftodit Do- Amos

I$e

[edis Dei

minus animas San&torum fuorum de manu peccatoris libera- s.

Omd

lo ; fe«

bit eos.

it. Lux'^*

poteftus

ficatut ,

g. Cenfundantur , &c.) Pudeat ido-

(cat, YeC

Commom eff ferra.) ;filnuerunt ter-

re& habitatores.

lolatras Deorum fuorum, quos im-

i ipla

S. Montes ffcut cera þ'/txerant.) Si-

becila , & penitus inania numina

cut cera mollis vim ignis fuftinere

effe conftat.

Ex hdc loco

e, É)

non potcít, fed ftatim folvitur; fic

g. 4ddorate eum s Ée. )

s rmpios

terra, & montes licet folidi refifte-

Apoftolus ad Hebr. 16. probat Chri-

*

re non poffunt, fi eos velit Deus

ftum effe Angelis majorem.

emittet;

dudivit, €$ latata efl Siom. )

Au-l

iflimamt,

ad nihilum redigere. Poffunt hzc

v Bx pu-

de Chrifto intelligi, & de igne con-

divit populus Dei Deum regnare ,

idola nihil effe, ipfos etiam Ange-

g De

fiagrationis : Elementa enim calore fol-

los ei fubje&tos effe, & letatus eit,

Fl

wentur , erra autem , Ó5 qua m ipfa

I - tT

funt opera, exurentur.

2. Petri 3. 10.

quod tantum Regem habeat : ]eta-

A facie Domins. )

Pra(ente Do-

tür etiim- populus fidelis Chrifti Ju-

eprete

ante Dominum ,

adventu

dicis adventu , quid illum ut fibi fa-

l, qm

mino ,

z emudy

Domini.

lutarem . expecat, non terribilem,

Ouwsnis terra. ) Scilicet. fluet.

ut erit impiis.

, Perus

- $. dnnuniiaverunt celt , €5c7) Nam

FKjlia Juda. ) ldem populus fide-

Cel enarrant gloriam. Dei , Pfalisx1.

lis, qui nomine Sionis ignificatur,

Deus

2. Potucrunt enim homines ex con-

defionatur etiam nomine filiarum Ju-

da.

Wel certe. filie Judz. funt Éc-

is J

fpe&u celi, Solis, Lung , & ftet-

yationte

larum motibus, & converfionibus

clefis peculiares, que quafi propa-

j, 00

ordinatiffimis colligere Deum juftif-

gines qu&dam funt univerfalis Eic-

fimum eíle rerum omnium modera-

clefie , qu& nomine Sionis expri-

ju(lici()

mitur.

n mo

/torem , & gloriam , & majeftatem

Rþe&ak,

; max.i- .

ejus aliquo modo cognofcere. . Co-

Propter. judicim fua. )

j5 -!

li etiam fignis ; que judicium pr&-

quibus juftos muneraris,' fceleftos

x

u

£edent, Chrifti juftitiam. annuntia-

punis.

acap- h

— bunt.

g. dSuper ommem terram. ) Super

4

G'oriam ejs, ) Majeftatem , &

omnes terre incolas.

X

uj

Nimis.) Walde, vehementer.

at

potentiam. DEI

T

dicis.

-, vel Chrifti Ju-

1io. Malwm.) Peccatum.

-

*

a4gr

LIBRI PSALMORUM

y1. Lux orta eft jufto, & re£&tis corde lxtitia.

.2. Leetamini juíti in Domin

"

0. & confitez*hini memoriae

:

fan&tificationis. €jus.

ld

lu

|

1. Pfalmus ipfi David. XCVIE.-

nu

|

(E

"Y Antate Domino canticum novum : quia mirabilia fecit.

]

-Salvavit fibi dextera ejus, & brachium fan&tüm ejus,

& pla

2. Notum fecit Dominus falutare fuum in cón

LE

fpe&g gen-

tium revelavit juftitiam fuam.

conipe

tatis fuce d'o;-

3. Recordatus eft mifericordize fuse, & veri

y]

mui lírael.

tate, :

-

: Vide-

L.|

änimm- Santloruss fuorum. ) ; ng-fït 9-

te fe falvum fa:cxit: pröpïii; virtute ,

rum, &,ele&torum fuorum vitam

& poteftate.

Vel falvavit- folus

Ür

mundum . nullius

advocato

auxilio.

corporalem , & fpiritualem cuftodit,

h

& 2 peccatorum , & fceleftorum ho-

ilud ffb , fecundum Hebraicam phra-

ÜT

minum injuriis vindicat.

Cuftodiet

fum , idem G'gnifïc..tt ; quod , zpfz;

etiam Chriíftus in. noviffimo animas

puis,

ac fi dixiffet Propheta: Dexzera rpfius

San&orum, ut nihil eis nocere pof-

if2 [al'vavir, five, ipfa falutem mun-

m

fint accufationes inimici, & eas de

di operata eít, fic legimus in Can-

j Cn

mánu peccatoris, id eít, demonis

tico, Canticor. cap. 1. nü. 7. 44 poj

liberabit.

velligia fregum fUorum ,

n Hebrzgo

lis Hel

'. ) Felicitatiïs-

hia dií

I1. Lax orta eff juffo

eft: A5 n27, & Italice phrafi refpon-

ferenitas.

det ; dicimus . enim , vatti, vel,

lt u

Reüis corde. Y Juftis, üncefisque

2 "AF TEeRE.

l; "W,

mulià i

Dei, virtutisque cultoribus.

Brachium. [antluss ejus.) Eit repe-

12. Lezamihi juji $m Domimo.) Cu-

titio precedentis hemiftichii.

6. Ti

laminis

jus beneficio juftitiam aflecuti eftis ;

2. Notum feci? Dopunus falutare fa-

EH' [f

& felicitatem xternam illius

?

| pre-

sm. ) Salutem, quám nobis pro-

miuin expectatis.

miferat , notam. fecit , quia illaim

hu,ufm

[

7/701):*/*«

Confrtemini. )

Laudate ', & cele-

opere exhibuit , Salvatorem ipfum

brate.

Chiiftum . exhibendo.

Tube

Memcria [antlifcationis ejus.) Me-

füfitidm þMm.) Chriftum Domi-

"

moriam ejus, qui fanctus eft ; mg-

num, quo nos fan&ificat, & jufti-

f

imoriam ejus fanctam ,. memorate ,

cat.

H Zwi;;

celebrate fa&ta ejus admirabilia, qua

53 Er Vérifutio 4942 Fidifbutte

COntine;

funt monimenta fancitatis ejus.

fuarum promi?lionum factarum Ifrae-

litis

$. Fl

,

,quibus Dominus

| Meffiam fue-

POpæja

:- «Ant;cum 20UHEPAL- ) Qui;; fcilicet

rat pollicitus.

novum. offertur caríninis ar-

Onsxes. fermini

ferrá,

)

Nam

xultene

E

gum entum.

Apoítoli toto orbe terrarum Evan-

gelium fua pradicatione "circumtu-

Iebum

Quia mirabilia fecir.) - Quia nuper

*

mc:.tem.

admiratione digna. patravit.

Y

lerunt.

Vegjt

Salvwvit. fibi dextera . ejus.

F.

— .Nel

Salutare bei/ sefifi, 4 Salutem

fenfus eft, falvavit fe omnipotentia

a Domino nobis per Chriftum paxe

It ;

d i:kte]

fua., quia nimirum Chriftus à DAQES

Eäü&-—o'

lj

]

E

^f

P

E

PSALMUS XCVIL & XCVHL. -

49

.4. Viderunt omnes termini terrze , falutare Dei noftri.

*Ifatse:

OE

yz-low

s. Tubilate Deo omnis

'terra : cantate , & exultate, &

fallite.

Lucz.

6. Píallite Domino in cithara,

in cithara, & voce pfalfni:

2

3-5*

5

,

in tubis;duttilibus, & voce tubae cornesze.

*

C

1. Jubilate in conípectu regis Domini :

| moveatur mai'e H

CjUs,

& plenitudo ejus, orbis terrarum , & qui habitant in eo.

9. Flumina plaudent manu , fimul montes exultabunt a

tg gen

conípe&t Domini, quoniam venit judicare terram.

U? dO«

. 9. Judicabit orbem terrarum in juítitia; & populos in sdequi-

tate.»

Ld

Vide-

n

-

L. P:falmuksrv ipfi D.aviä XCVDIL

vitute,

t folus

Ominus regnavit, irafcantur populi, cïui fedet füper che-

quxilio.

rubim, moveatur terra.

2. Dominus in

m pliti-

)d ! IP"d,

pulos.

Sion magnus,—&: excelfus fupef omnes po-

H A i;;f/:s

3. Conf—i:

em tnure

a Can-

4. Cantate ,

.. pfallie. ) Verba

judicium , quo tempore juíti lgta-

; Al pf

his Hebraice refpondentia fic Rab-

buntur, & levabunt capita fua, ut

Hebrao

bini diftinguunt , ut illud fit ore,

habemus in Evangéhio, appropin-

1 refpote

hoc autem muficis inftrumentis.

quante redemptione eoruni.,

Vide

lz woce Pfabe:.) Sonitu pfalterii

j, vd,

Pfal. 95. at finenjn & ibi dicta.

mufiéi inftrumenti.

6. Tubis dutt;iibus.) Mietallicis, ex

ID

Rafcamtur populi. ) Quantumvis

E& nj

[

laminis malleo ductis.

in- Greco

irafcantur, indignentur, & tu-

dutart o

eft : caNsvy£m £«rdig folent etiam

multuentur populi Gentiles, aut Ju-

obis pv

hujufmodi opera QGreci. appellare

dai

velint , nolint.

a"g'ouþ"»f:&cc'rq , hoc eft, malleo dutia.

Uid m.dm

Qui fedet fuper Cherubim. ) — Re-

m iplun

Tube cornea.). Buccinis ex cornu.

enavit Dominus , qui fedet fuper

Cherubim. Vide dicta Pfal. 79. ^.

2. Moeveatur mare.) qultet,rw-gc-

ftiat.

Moveatur terra.) ldem eft, quod,

&pl*

imrafcantur popsii ; nam efl ejusdem

Pleni:udorejä.) Quzcunque mari

continentur.

fententiz ufitata repetitio.

iditats

"

9. Flumiua p'andent manu.) Profo-

2. Dominus in Síom magnus. ) Hic

qm [[rae-

jum fuf

poposja poética. Flumina

-gaudezmt :

Dominus , in quem irafcuntur po-

exultent, plaudant.

puli, ille eft, quí magnus eft in Sion;

4 confheilu Domisi ) Propter con-

qui precipue colitur in Sion.

5x-

Nath

fpe&tui

pius dictum eft, Sion

j E;va'iï-

nientem.

n, & vifum Dominmnjve-

:

: efle cypum

Ecclefiz.

ircumtn

Venit judicare terram. ) Regnare,

Excelfus [mper ommes papula).) Ne-

regere terram , & illam moderari.

Gjutm

que. enim celfitudo potentie ejus

Velintelligitur de Crifti adventu ad

tantum Ífe extendit ad eum locum.

dtur p:ti'

Biil. eum. €om, Menoch. 1. IV..

li

-

i

"

PSALMORUM

2$0

1 Co&i*äteanmr nomini tuo magno : quoniam terribile, &

fin

:

fantctum eft, & honor regis judicium diligit.

L

4. 'Tu parafti d

ftitiam in ] acob

tu fecifti.

iï*e&iones : judicium , & ju

T

Ub

$. ExaltateDominum Deum noftrum, & adortate fcabellüm

pedum ejus, quoniam fan&tum eft.

'

6. Moyfíes, & Aaron in facerdotibus eju

s : & Samuel inter

€0$, qui invocant nomen ejus. -

& tor

7. Invocabant Dominum

, & ipfe exaudiebat eos, in co-

4 I

11 of

lumna nubis loquebatur ad eos.

Cuftodiebant teftimoniaejus, & praeceptu

m, quod dedit illis.

r ]

g. Domine Deus nofter, tu exaudiebas eos, Deus, tu pro-

eetern

iones eorum.

nerat

pitius fgi&i eis, & 1110ifcens in omnes adinvent

; 90 :E:)(a.ïä

I.

in quo colitur , aut ad xpoþulum

fcabellum pedum ejus , cum ipfe

Cheruübinorumn alis infideat.

fuum , fed ad omnes omnino po-

Vide

pulos.

i, Paralipomen. 28. z. & ibi dicta.

Mh

3. Cowfiteantur nomini t4o. ) Lau-

Humanitas Chrifti eft fcabellum pe-

Venk

dent nomen tuum publice , celebrent

dum divinitatis, ut patres interpre-

te populi omnes, nomen, & memo-

tintur.

L

tlam tuam.

6 ques,zm?an, 6c.) Ponit exem-

€orum,

Terribile. ) eM enerandum, admi-

pla triumv infiznium virorum , qui

Quens

randum.

Dominum exaltaverunt , & adorave-

tantui

4« Er boner Regit jodicium Waltei7.) Vox

runt fcabellum pedum ejus, eumque

Quibu

ila, Hezer, in Hebrxo eft yy . £ez ,

invocantes auditi funr , & admira-

[

um fignificat robur, au&oritatem,

bilia patraverunt.

9.

;

onorem , fanctitatem, fubftantiam;

Iu. Sacerdetibus ejus. ) Moyfes enim

Ador:

& alia. Senfus ergo eft: Deus, &

fuit fummus princeps politicus , &

difía,

Chriftus juftiffimus Rex elt, quia

fumimus facerdos Hebrzorum : Aaron

[

dignitas, fanctitas , vel auctoritas

vero fuminus facerdos tantum ; Sa-

itde

regia id proprie requirit , ut HRex

muel vero fummus princeps politicus

diomus

judicium diligat, hoc eft, amore

tantum, ideoque reponit illum non in

juftitie re&te judicet. talice dicere- nmaemero facerdotum, fed in numero

IN(

imus, Z omore del Principe ricbiede ,

invocantium * Dominum ,

qfuia t.!l n-

hude

cbe ami la giufiizza.

tum erat Levita.

Yu parafli direcliones. )

Often-

7

Im columua nubs loqwebatur ad

Oi

eos.). Moyfen fcilicet , & . Aaron.

tolg

dit, Deum talem effe Principem ,

qualem dixerat effe oportere, ut fci-

Quando cum Moyfe ; Aaron, & Pro-

h l;

licet juffitiam amet. Senfus eft: Tu

phetis locutus eft Deus; vcl populo

fn dïl

parafti leges reCtiffimas, & ad dixi-

^fuo, virisque fanctis apparuit, nu-

(à La

Vide

gendos hominum mores aptiffimas.

bém eorum oculis oppofuit.

ilPlres !

Jufinam,065c.) Puniendo

Exod. r3. 21. 22.ldem. fignificat ,

l2sb1

« benefafcta munerando.

-peccar.g,

" quod dicitur Job. c. 4o. 1.

Refpon-

$us

E doraze fcæäæilzpm pedam -ejus. )

dens autem Dominus job de furbime.

3; $

Adorate in templo obverfi ad arcam,

Teffigeniz ejus.) Legem ejus.

Domin

$. Hlefecens im emnes Mi(??(*ütiüïjü

in qss eft propitiatorium, quod :eft

PSALMUS XCVII & XCIX. & C.

2$1i

!

e &

9. Exaltate Dominum Deum noftrum, & adorate in monte

fantcto ejus, quoniam fan&tus Dominus Deus nofter.

]acoE

1. Pfalmus in Confeffione, XCIX,

belun

Ubilate Deo omnis terra: fervite Domino in lzetitia.

:

3. Introite in confpettu ejus : in exultatione.

.

lin

a

3« Scitote,

quoniam Dominus ipfe e& .Deus; ipfe fecit;nos,

&,non ipfi nos

F

In

4. Populus ejus, & oves pafcuse

ejug: introite portas ejus

in confeffione, atria ejus in hymnis, confitemini illi.

"

it s.

s. Laudate nomen ejus: quoniam fuavis eft Dominus, in

*

i pro-

eeternum m

?

E

ifericordia ejus, & ufqueiin generationem, & ge-

TUm.

nerationem veritas ejus.

Exi

I. Pfalmus ipfi David. C.

m ipft

Vide

(ericoi*diam, & judicium cantabo tibi , Domine.

i dida.

MI

9. Pfalla

-

m» & intelligam in via —immacu'lata , quando

lum pe-

venies .—ad me.

IICEFPL'C'

Ii.2

Peram-

it exetti

eorum. )

Ét impunitum non relin-

Er non ipfí mes. ) Grzce x« S'x

m, q'.li

quens, fi quid peccafient.

Loqu'it ur

$P , 6 "o 2o:, fübaudi, fecimus

dorave-

tantum de Moyfe , & Aaron , de

nos ipfos.. ltaque vox,, ze;, eft ca-

eumque

quibus etiam folis dixerat: J cole-

fus nominativi.

admira-

dmnma usubis !0712,664!:;7' ad eos.

4- Paþalm ejm.

30 vos, qui po-

9. -4derare im imonte fanilo ejus. )

pulus ejus eftis.

^5 enirl

Adorate eum in $ion, & in Ec-

Qves pafcna ejus. ) Grex ejus.

cu$ , «

elefia.

Inzroire portas ejus.)

Quoniam fantlus , 5: ) Ae xprö-

& templi ejus.

Janua—s domus;

: Baron

inde omni

Ip conjfeffine.) Laudantes

n; 9

honore' ; & reverentia

laudetis eurm.

: V?l ut

voliticis

dignus.

.

| porin

4iria €jus. ) Scil

icC't introite; ad

L IN confeffioene. ) | In quo agitur

hymnos

pumeto

de conteflione , hoc eít , Dei

nendos.

in ejus laudem conci-

*

ig tfe

lhude.

Opanis terra. )

Confiemini H.) Laudate eum.

eolz.

—Omnes terre in-

f« Seavis.) ln Hebr. eft, 331 z/o£,

tf d

bonus, benignus, beneficus.

Aatote

lp latitía. )

Quia hilarem culto-

&Pre-

rem diligit Deus, & quia cum bene-

ln arernum mijerscordia ejus.). Quo-

niam eít fempiternz mifericordis.

yopulo

ficia a Deo accipiatis, letos vos &

-

Veritas

yt, RU*

hilares effe decet.

ejus.

Sim.), E idelisag promifforum

. Vide

- 2« I confettu ejus.) In templum

sificit s

ejus.

3. Serete ,

l. Anmäa. ?Hb; Domine.) Mïfcrïeor«

R:[OW

&c. ) Perpendit, quod

! diam , & juftitiam tuam cee

Y

Dominus nofter , quem colimus,

lebxabo.

]*

,'(þliflw' u

ipfe folus eü verus Deus,-

2. lm:llign:? HOWia UXFIACHÍATA. )

LTIBRT P

ALMORUM

$92

Perambulabam in innocentia coráis mel

in medio domus

$1

ineae.

diipet

3 Non proponebam ante ocglos meos remmguüam facien-

« tes praevaricationes odivi.

L

4. Non adhaefit mihi cor pravum, declmantem a me mali-

num non cognofcebam.

«. Detrahentem fecreto proximo fuo, hunc per fequebar.

Superbo oculo, & infatiabili corde, cum hoc non edebam.

2D*

6. Oculi mei ad fid:les terrae, ut fedeant mecum : ambu—

j

lans in via immaculata, hic mihi miniftrabat.

lot,

ï

7. Non habitabit in medio domus meze , qui facit fuper-

biam :

Ing

qui loquitür iniqua , hon direxit in confpectu ocu-

& (

lmum meorum.

Cremi

i

$. In

Pt

Intendam innocentiz , animum adji-

Hunc profeqaeäzzr ) Hebr. ex/öm.z'e-

XUS ]

ciain ad i mnocentmm & integritatem.

bam Pelfequcbar ufque ad interne-

Buande wenies ad me. ) | Ut me

cionem.

.italice. diciinus , Z'edz2vo,

illunines, & juves gratia ,

& auxi-

4 perfeguitzvo A morte.

IV

lio tuo

Rn pt

Supc;ba ocule. ) Superbum , emis

fUL d

PDerambulabam :

innocemiia, cordis

net in oculis fuperbia ,- faftus , &

$61.) N itam ducebam, perambula-

arropa ntia,

$ l

&m

bam viain ejus vitz

, confervans cor-

;zf;ztmä;lz corde.) Pecuniarum ava-

dis innocentiam , & purltritem,

rum , vel cupidum honorum,

n

Thudio

gectam in a&xombue méeis intentio-

Hebr. eft,

lato. corde,

qui làte,. &

lib, 1

nem.

ample multa.,. & magna .defiderio

lerxti

lm medio domus med. ) Ín mea fa-

complectitur.

ünddl

ïmlia, cum domefticis meis; non fo-

Non. edebam.

Non admittebam ad

0 ex

menfam, & familiaritstem meam.,

lum in publicis, fed in prwatis etiain

Cantes

& domefticis actionibus.

6 Ocul; l. ) bauæu.udnt & in-

dito ;

veüwdbant

heten

3. Nom proponebasa ante oculós mmtos

zem injufham. ) llam perficiendam

Fideles rerra. ) Fidos, Pcmxles, vee

l)ri n

fufcipiens , aut defiderium illius con-

laCQS

Quzrebam in terra mihi fub-

IICPM

cipiens.

je&os viros fideles.

Cile p p

- Facientes pr.z'vzzrzcdfzmc: ) Peccan-

Uz- fédeant saecum. ) Ut habitent, ut

Ia!erj

äeS, prevaricantes divinam legem.

fedes habeant domi mex.

in Hel

Amlnlasns in via gymmaculata.) Eum,

4. Nonm adbeftt mih: cor pravum. )

pl(]!,h]

- Homini depravato , & perverfo, in-

qui fe ab omni labe peccati abducit.

vj

serdixi domo, & h'mhauttte mea.

Hic mibi minifrabat.) lMo 1n. rebus

Ie'ïr

Délédhicin: 2 mà malignum.) Ma-

agendis adminiftro utebar,

ts &

lum fe'à mea amicitia fubtrahentem,

& a meis moribus alienum.

2. lm medio domus mta. ) In domo

1ne2a.

Nem cognofieham. ) .. Ego etiam ita

ïOR

ie gerebam , ac fi eum non co-

6341 fdc:f /itff/c*? biasm. )

Sectator

fupewlæ. D. H1e;oaym vertit fa-

Ti

£gnofcerem , quia me libenter ab illo

ciems doíue.

bj

&iffociabam.

Ániqua. ) In Hebr. mmdacm.

umf

$- Proximo fuo.) Fama promml fu1

0 ag

P's BÉIMUS'C CL-

EL

N

dotyg

;8*. In matutino interficiebam omnes peccatores terree ; ut

facien

difperderem de civitate Domini omnes operantes igäquitgtem.

x

Oratio pauperis,

o mili-

r. Cum angeretur, &

in coniþe&u Domini effun-

deret precem fuam. CI.

du

2. J YOmine, exaudi orationem meam : & clamor meus ad te

debam,

veniat,

ambi-

'4. Non avertas faciam tuam à me : in quacunqilä die tribu-

lor, inclina ad me aurem tuam.

.

d

fopet-

In quacumque die invocavero te, ve

liociter exaudi me.

X OCU-

.. 4. Quia defecerunt ficut fumus dies mej, & offa mea ficut

cremium aruerunt,

g In

—

.«. Percuffus - fum ut foenum , & aruit cor meum : quia ob-

N

exfunde-

litus fum comedere panem meum.

int&re

I:3

6. A w*oce

rüdidw !

Non dixerit.) Supple; viam fuam, . quidem ad hos omnes aecommodari

LJ

"

m, emté

non profperavit apud

Jme', non S?äit

poffunt 'verba Pfalmi

f ed tamen

mihi acceptus.

Propheta generatim inftituere vo-

!&us " '&-

luiffe videtur omnes, qui in aflli-

$. lm matutino. ) Summo mahe,

& mature , maxima diligentia , &

(tione conílituti ad orationem con-

"t aYà«

ftudio.

fugiunt.

5

itm,

n

Egregie Ifidorus Pelufiota

te, X

lib. r. 321. ex hoc loco animi mo-

4 Suent cremium aruerunt. ) . Cre-

derationem in poenis infligendis in-

:

rmiium efít res crematu facilis ,

&

defiderio

v

"

finuari docet, ut fcili

ét, fi quis ze-

apta ad ignem concipiendum pro-

lo exardefcat ,-aut ira contra pec-

pter ariditatem.

^Cremium quid

sebam ad

Cantes , ad puniendum procedat fe.

neam.,

fit,, explicat Columella l. 12. c. 19-.

dato animo , ita ut mane proximo

Offa, membra, corpus meum aruit

p & in'

hefternam culpam. vindicet ; . idque

ut cremium.

Fortaiie offium meta- ,

jles , Ye

poft nocturnam quietem , que ebul-

phora, fundamenta , & quafi colu-

lientes animi motus . confopire fa-

mnas felicicatis fuag intcelligit.

mh] [llb"

cile potuérit.

$- 'Perc//zþzs fu/n u fænum) Quem-

-

jtent, t

I;eterfcieäam.

Y BUAzsdebam , R t

admodum

&

cramen folis ardore per-

in Hebrxo; purgabam terram ab im-

cuffum arefcit, ita ego arui.

) fiam,

probis, & fceleratis,

Civitate Domizi ) Ut in civitate,

ddruit cor menum. ) Ego aru»ï pre

(L/g)ducl'-f'

& regno, in quo Deus colitur, pie-

mocftitia

humor radicalis corporis

.

mei exaruit.

Metaphora . ariditatis

n IEPUS

tas, «& juftitia vigerent.

corporis fpiritualem animz ficcitatem .

Nomine

videtur fignificare.

n dome

Ratio pauperis ,. E$c. )

"I.O

pauperis, aliqui Chriftum Do-

ObLtus fum comedere panem wæyzzm.)

Pre.nimia calamitate , & anguítia

Getator

minum. intelligunt , alii populum in

fum.

Panis ani-

ortt ]^

Babylone captivum, alii unum quem-

cibum averfatus

piam fanctorum,qui pro c

a

t

ivo popu-

ang [funt caleftes weritates ;

b

grav

lo anxius erat, qualis fuit

zini?l. Et

tio, &c.

-

h

-

LIBRI PSAL'MORUM

354

6. A voce gemitus mei , adhaefit os meum carni meas,

n

7. Similis fa&tus fum pellicano folitudinis : fa&tus fum ficu

qum 2

-

ny&ticorax in domicilio.

LI

L

D

lavi, & fattus fum ficut paffer folitarius in tecto.

E Q

tialet

"v

. Tota die exprobrabant mihi inim

"

H

ici r(nei, & qui lauda-

*

bant me ,

-

adverfum me jurabant.

ejus,

1o. Qui

a cinerem tamquam panem manducabam, & potum

D

I5

meum cum fletu mifcebam.

ejustm

11. A facie iree , & indignationis tu&e , quia elevans alli-

(

fifti me.

*

1eg65

La

12. Dies

r !

6. 4 "voce gemitms mei. ) Pröpcer

funt autem ä*uïpam tecta plana ,. non

iB

&glamores , & fufpiria.

faftigiata , qualia fierí folebant in

£orun

Ad!mjït 0$ meum: carut meæ.) Ema-

Pal«ítina,9que ;etiam foZ4rz« dice-

ciatus fum, & oflibus cutis ad-

bantur.

Vide, dicta Jofue cap,

e*

P

19.

hafit.

num. 4.

Creab

7. Pellicamo folitudinis.) In Hebr. eft

9. Tora die, £fc.)) Quafi dicat : ac-

200

cedit ad hzc mala, quod nullus fis

vox nwp qeath , quam aliqui plli-

Qelo.

canum, alii onocrotalum , alit cu-

confolator, qui dolorem leniat, fed

€ulum vertunt.

Pellicanus eft avis

potius adfunt inimici , qui expro-

sravactena.

brationibus illum exafperent , con-

JEgyptia habitans in Nili folitudi-

1

nibus , quz dicitur. filios a ferpente

tumeliis, aut alta ratione laceran-

occifos fanguine , quem roftro ex

tes animum meumm.

modu

fuis elicit lateribus, vitg reflituere,;

Er quillaudabant me , &5c. )

Qui

lociter

Sug

quod Chrifto crucifixo egregie con-

olim tempore profperitatis me lau-

venit. fignificat Propheta, fe admo-

dabant,.nunc ex adverfo contra me

demdf

dum amantem folitudinis fa(tum etfe

confpirant, & conjurant.

1j

&

propter animi mcerorem.

lo. Quie cimtrem ftauquam panes

Sicut nylbricorax.) In Hebr. eft p5

mandacabam.) . Olim amici mel con-

fum p

co*, quam vocem alii bubonem, alii

jurabant adverfum me, quia aftiittum

mentir

&nfor

falconem, aliinoctuam, alii cuculum

me cernebant, & imalis eo redactum,

interptetantur. Vox Gra&ca »vxrixopa£

ut cinerem tanqum panem mandu-

14

corvumnodurnum fïgnifïcat; Similitudi-

carem , id eít, cinerem, vel pulve-

quafí ;

rem cum pane manducarem, ut iis

'Opitus

nes ab hifce avibus petitz amorem

folitadinis ob triftitiam fignificant,

accidit, qui hnmi, & in pulvcre ja-

Deris D

ut díctum e!t.

cent pre merore, « luctu, quorum

o

Quj

panis, & alii cibi pulvere, aut ci-

Pus ni

1n domicilie) Midentur nomine do-

micilii intelligende parietinz, & do-

nere afperguntur, & inficiuntur.

Clamir:

micilia diruta, in quibus hujusmodi

- Potum wmeum cum fletz mujeebam. )

Buis, (

Non intermittebam luctum mne bi-

H

aves degere folent,

.

]EJ'.

g« Fugilavi

: À

) —No&em infomnem

bendo- quidem.

)1

tranfegi.

11. 4 ,färie iræ,

&. ) Cal&micas—

tng QI(

Sicut paffer folitavims. ) Mox He-

mihi vehementis

irz tuzg immiífa

M

braica 3439 'zppor, quamlibet avi-

continenter flere, & in pulvere jace-

z

z

&i

m

culam fignificat. Sicut avicula foli-

re fuadebat.

dïum k

£udinem captans.

Elevans alliffhi ze.) Mag

na vi fub—

i, (

4p £ele.) 1n Gr&co eft. &i at

latum ad folum allififï;.i.

Ledafr

lüflt

PSALMUS CL

$2359

€$,

.xa. Dies mei ücut umbra dechna» erunt & ego, ficut foe-

m f

num arui.

(Lo.

13. Tu autenm, Domme7 in aeternum permanes:-& memo-

rlale tuum in generationem, & generationem.

d-

14. Tu exfürgens mlfezeoerls Sion:; quiatempus maferendi

ejus, quia venit tempus.

pOtun:

15

uoniam placuerunt fervis tuis lapides e;us* & terræ

fs all

ejus miferebuntur.

16. Et timebunt gentes nomen tuum, Dommej & omnes

reges terrae gloriam tuam.

. Dies

I7.

ld ,ion

uia zedificavitDominus Sion:. & Vldebïtur in gloria fua.

18. Refpexit orationem humlhum & non fprevit precem

ebant 11

eorum.

7H

X9. Scribantur haec in generatione altera: & populus, qm.

( ipo

creabitur,

laudabit Dommum.

at ; at-

ullus fi

20. Qma profpexit de excelfo fan&o fuo : Dommus de

coelo in terram afpexit.

niat, fed

l ewpro

21. Ut

i , c01

12.. Dies met, &c. ) Dies mei ad

Terra ejus miferebuntur. )

foere-«

Jaceran

modum inanis, & fugacis umbre ve-

buntur terrg defolate, & deftru&tz.

Qui

lociter tranfierunt.

16. Thmebumt gentes nomem inuum. r

Szeut fenum armi. )

Sicut herba

Non carebit fructu Sionis inftaura.

me la

demeífa, aut folis

ardore percüffa.

tio; nam exterzx gentes t£, nomen

ia me

AMemerzafíe tfuum

13.

n gmer;ztm-

tuum, & porentiam inde difcent re-

aem,60.) Quemadmodum tu in eter-

vereri, & 1n pretio habere.

y pintn

num permanes, ita tui memoria, &

Er omnes Keges , &$e, ) Voft zepetmm

mél COT

bus fms mmebun*

mentio, & laus eft fempiterna, neque

Reges cum genti

"?

yüüidtum

xnforum decurfu minuitur.

&c.

jadum,

14- Tu exwrgens mifereberis St05.) 'T'u,

ix

Et idebitur im sgleria füs. )

manüle

$ion gloriz fuz refhtue:ur

Vi

quafi a femno excitatus, quo nunc

1 pulit

fopitus videris, imifericordia moye-

eft etmm Chriftus in $ion , in

&*:

" ut Ms

beris populi. tui fidelis.

gloria, & miraculorum fplendore

vere Je

cum verfaretur inter. hommes.

Vx-

gorum

Q:zm ïerzpw wzj&rendz cyu: ) 'Tem-

pus enim jam poítulat, ut poft tot

debitur etiam in frlona fua , cum

at Q

calamitates, mifericordia illius tan-

ad judicandum venerit

in judicio

tüf

extreimno.

ebatth

garis, & illi opem feras.

1$.

Placuerunz fervi rus lapm'es

E9--

Seribantur bec ia genæwztune

$6 Die

sjus, ) Rudera, fragmenta, & parie-

Alrera.) INotentur hec myfteria pro

tine Sionis fcrv:s tuis.

Zoroba-

generatione olim futura.

J[umitas

beli, Efdre, Nehemie placuerunt,

Populus E quz creabitur. ) Qul fu-

immill

& illam m[humxe ftuduerunt

Fa-

turis temporibus fucceffive nafcétur.

)re JZCG'

&um id etiam fpiritualiter per Chri-

Laudabit Domimum. ) Cum. vide-

ftum, & Apoftolos , & alios , qui

rit impleta , quz tanto ante pre-

Y fub-

Ecclefis xdific atlom operam dede-

dl&a funt.

yunt.

. Quia profpexit; &c.) — Haec

A

*

-

-

-

':56'

"CUT B RA LPSALMORUM

ID

41. Ut audiret gemitus compeditorum : utufolv;e—ret filios

z

fime

interemptorum.

.

22. Ut annunti

28

ent in Sion nomen Domini , & laudem ejus

in. erufalem.

auten

?

2j

Domino..

3. In conveniend.o populos in unum , & reges ut ferviant

fecu

24. Refpondit ei in via virtutis fude : Paucitatem dierum

I,

nmieorum nuntia mihi.

Fa

-2s. Ne revoces me in dimidio dierum. me

örum : in gene-

rationem ; & generationem anni tui.

fü

-26. Initio tu Domine

.

manuum

"

; terramfun;dafti : & opera.

þuarum funt coeli.

21. Ipfi

Tetrib

3 |

eft ratio , propter quam popfulus*no-

ejus;, id ,eft in flore ätatis fuæ,'

[

vi-teftamenti laudabit. Dominum ;

cum effet in via vitz fu&e robuftif-

fimz, Domino dixit: Paxczzattzz, 6c.

quia nimirum de coo benigno ocu-

imilet

lo profpexit in terras, ut fuis fide-

t Paucitategmo dierug emeorum nuntia

libus benefaceret.:

mibi. ) lndica mihi, quamäiu vi-

K&urus fim , ut fciam , an futurus

$, qi

- De. Excelfo fantlo fuo.) "Yabernacu-

l u

lo, fan&uario, colo.

?

.

fim fuperítes, quo tempore ifta per-

& at

21. Compeditoram. )

Qui Vin&i te-

ficies , tempore fcilicet inftaurati

templi, vel redemptionis, & falutis.

ATI

nebantur a D«mone hujus mundi

lent ,

principe.

.

Vel da mihi, ut intelligam , & ferio

Vaf

Ezios ;

ntere?zptorum.) .In Hebr. eft,

mihi perfuadeam, paucos fore dies

vitz mee, ne forte diuturnioris vi-

quoad

Filios zmor£is : ille autc m phrafï Hebr. di-

tum

citur f/us zor:is, qui mortem meretur,

tg fpe deceptus ad vitiorum. fcopu-

Ibn

los adharefcam.

aut ad mortein deftinatus eft; Poftu-

2$*

Ne revoces me 12 dümidio die-

habem

musetiam per filios interemptórum in- 2

U

telligere filios vetcris Adami, &EÉve;

rum meorum. ) Sed tempus indulge,

ut videam falutare Domini.

WXel ne

1044

qui primi ferpentisaftutia eccifi funt.

me ex hac vita revoces in dimidio

Cæ]is 9

ac. lt ennuntient, 6c.) Ut capti-

tüm ve

vilate foluti przdicent, & celebrent

annorum meorum ,. cum fcilicet ad-

nomen Domini, &c.

huc juvenis fum , & integris viri-

h*lbit üN

0a

23. lz comveniemdo populos 7 zmzm.)

bus, ac propterea mihi perfuadet

Ut annuntient Dei Iaudein, cum po-

longe me abeífe a imeta, mortis ; nam

quo f

fi me tunc revoces, facile non ita,

Appofi

pulus, & Princeps, privati, & ma-

tono -

giftratus conveniunt in unum in Ec-

ut oporteret, p ratum inyenies.

clefiam ad laudes Deo dicendas.

Ip generatiomemza , €$ - gemeratrwonem

amicir

anni ii.)) Quafi dicat : l'u Domine

ACret

o4. Refhondst ei m ia vertutis [ue.)

: K

Genebrardus putat fenfim eífe: Po-

in eternum vivis: equum igitur fue-

pulus Domino refpondit pro madu-

rit, ut mihi ad imaginem tuam fa-

&o , fpstium vite diuturnum eon-

Y

lo virtutis fuz, id eft, potentiz, &

facultatis fv , fecundwm: fuas vires,

cedas, ut ad migrationem ad vitam

toto conatu, & ftudio.

Vel funt

mcliorem me, ut par eft, pr

*

i.l

:

& Pdhi-

Bs

verba prophete ; vel pii cujuslibet ,

re poíiim.

aut pauperis ejus, cujus mentio eft

c6. lao tu Domiue, &c. ) Pro-

A?U

bat ,-Deum folum efle &ternum e3x

hij

in ütulo. -Hic ergo in via viitutis

[

PS ALMUS -CI&CIE

IX

[ Hhüx

' 97. Tpfi peribunt, tu autem permanes :' & omnes ficut ve-

ftimentum veterafícent.-

À

a

2 eäus

28. Et ficut opertorium mut

bis eos, & rriutabuntur:' tu

-autem idem ipíe es, & anni tui.non deficient:

erviat

29. Filii fervorum tuorum habitabünt : & femen eorim in

E. faeculum 'dixfigetun

-

dierum

r. [pfi David Pfalmu

| gene-

JTDEnedic, anima mea, Do'mino:

& omnia » quæ intra me

ID funt, nomini fan£to ejus.

anuym

2. Benedic, anima-mga, Domino :

& noli oblivifci omies

retributiones ejus.

,. lpfi

3. Qui propitiarur omnibus ini

quitatibus tuis : qui fanat

tis fue,

omnes infirmitates tuas..

robultl-

4. Qui redimit de interitu viam tuam

: qui "»co»rgnat te 1in

taltum, fr.

miíericordia, & miferationibus.

p nin

;. Qui

iüis vi

eo, quod iolus ipfe eft immutabi-

eg. Habitabust,. y

ln terra tua,

| faturu

lis. initio mundi terram creafli,

& participes erunt tuz swternitatis ,

ia p

& cetera.

3

& felicitatis.

infburati

27. lpfi peribunt.) Etiamfi ipfi pex-

Gemem eorumy, &e. ) 'Fiqlii fervo-

X falutis

irent , tu nihilominus permaneres.

rum tuorum zterna profperitate gau-

& ferio

V« fenfus eft: Ipfi peribunt, non

debunt.

Eft repetitio precedentis

fore (it$

quoad fubftantiam, fed quoad mo-

hetnif'cichii,

nioris Y

tum ftellarum , influxàm caloris ,

n fcope

(c. mutabuntur a &atui, quet

Ekedic 4nima mea Damino.) Lau-

habent.

'l'jl nunc

-B

dando, & gratias agendo.

jilio dite

Sicet veflimentum | "veterafcent. . )

Anigma mea. )

nimam fuam vo-

ind ulg? ;

Quoad accidentia mutabuntur, & a

cat fe ipfüm , ut etiam per Nowez

Vd s

cclis quafi pallium , aut veftimen-

f«zéum Domiz: ipfum: Dominum in-

*

dimidio

tum vetus removebis eternum hunc

telligit.

habitun, quem nunc gerunt.

ilicet *d

Ornia , qua ia me funt.) Omnia

yis vit

Opg-rlg;),u;w. ) Hebr. !ndumentum,

membra, omnes fenfus, &xf;iculta-

yafuidét

quo fe homines opetiunt.

Colos

tes animi, & corporis.

1j; m

appofite veftimento, pallio, vel oper-

^

P

w C Rerributiones ejus. ) Beneficia

gon lts

torio comparat, quia-aere videmur

tam fpiritaalia, quam corpor4lia.

jies

amiciri , qui undique nos ambit.

3. Propitiatur ozmibus iniquifariäm.)

WWWMW

Lucret. 1. 6.

Peccata remittit.

:

Domine

- Nec refert , mtrum nos im loca de-

- lpft mitates t44s.) Morbos, & xgri-

"UEZLATHUS.

tudines corporis, & aniimni.

Velin-

jurfie

qum Y

INobts zzdïf:rjk , 6 celi mmtesaons

telligit pravas propenfiones, vitio-

jn 60f

avutium.

fitates, tmbecilitates animi, & na-

1d vit?lm

— - 28. Hez ipfe.) Immutabilis, & ster-

tursz.

^

S

Præ Päl'li'

Aus.

4- Rm!im,::t in interitu.) WMendicat,

á

dnos fui.) [Eternitas.

libe:ac ab interitu.

) pre

B?bi. cum Com. Menzocb. T. IV.

OKk

jpum g

*

*

LIBRI PS

ALMORUM

nïs

]4'

5. Qui rep]eL in bonis defiderium tuum : renovabnur ut

fpenut

aquilae ]uventþs tua.

6. Faciens mifericordias Dominus ,

& Jud cium ommbus

[5

& no

injuriam pauentlbus.

Y

7. Notas fecit vias fuas Moyfi : filiis Ifrad voluntates fuas.

eeteri

Num.

$. * Miferator, & mifericors Dominus : lcngammh ,€€

U

I4-18. multum mifericors.

