Exemplum. habemus in Jeroboam

25. Formis.) Kít numeri pluralis.

fervo Salomonis , & verus eft ada-

Populus infrrmus. )

Sunt formice

| :licitær.) (

ed

SL Gdl[u $

gialis -verfus.

corpore exiguo , & infirmo , f

24!'2;7

Afpersus: nibil eff. mifiro , ctum fur-

non exigua eft earum folertia , &

» Que .

20 Occqn

£it em altum.

prudentia.

eiplicaene

j

CAPULUT .XXX

493

il (;

26. Lepufculds "

bile fuum :

-plebä invalida, qui collocat in petra cu-

*

t fuftinee:

27. Regem lócufta non habet , &-egreditur univerfa per

, Cum fatu-

turmas fuas :

28. Stellio manibus.nititur, & moratur in cedibus regis.

0 fu.erït 1

^

29. Trià funt, quae bene gradiuntur, & quartum , quod

& ua.

incedit feliciter : .

fapientiora

3o. Leo fordtfimus beftiarum, ad nullius pavebit occurfum:

41. Gallus fuccin&

:

us lumbos, & aries: &Rex, cui non eft,

x in melle

qui refiftat ei.

/32. Eít, qui'ftultus apparuit , poftquam elevatus eft in

f. Lept-

fublime : fi enim intellexiffet, ori fuo impofuiffet manum.

m

Ppp2

33. Qui

Nam ciby it-

| quo gt ,

26. Lepujcu 'us. ) In Hebr. eft ïDW

aliquji furmicam, aliqui vefpam;

àm. luam pro«

etulanter l-

fephan , quod eft generale nomen ,

five apem, aliqui aquilam , aut gal-

& commune multis animalibus fu-

lum, ut nofter, tujJus nobis gra-

Miqui atelli-

5

[03

acibns, & in latebris degentibus.

viffima debet effe auctoritas, inter-

utüill.

. ) f 3.)0 JI-

Vide plura Levit. II. n. 5.

pretati funt.

Collocat :2 petra cubile fuum.) Loco

Succintilus : dummbos. )

Paratus ad

10165 ; j

tuto, & minus acceffo ,^ ut fe a ve-

p alfumpta

greffum , ad pugnam , ad procrea-

; domum tur-

natoribus tutum praílet.

tionem. -

27. Egædimr anbvería pev furmas

Aries)) Qui magnifice

"

illm , Qu*

Juas. ) | Proficifcendi tempus , ince-

quam dux ante gregem.

incedif» tan-

dendi ordinem, quiefcendi ftationes;

it a viro *

& caftra movendi opportunitatem

Nec eff Rex . qui refffar ei. ) Ad

amitur ; D

non minus fervant, quam fi ducem

verbum ex Hebrso vertunt aliqui ,

ujart Auäm

haberent, quem fequerentur.

6 Rex men furgere Cuws €o

5

fenfum

fpiritgs 3 r

effe puto , adeo magnifice incedit ,

99. Szelo.) Wide di&ta Levit. 11.

Merrpot

n.3o. Eít ftellio genus lacertge yul-

& cum majeftite , ut. non poffit fe

m T

"

u £arantola. :

Videtur fapiens ani-

Rex comparare cum eo, quod etiam

malis hujus exemplo adhortari te-

yulgata noftra inteipretatio fignifi-

4 li f

cat.

nuis fortunz homines, ut induf(tria,

Ítaque eft hyperbolica, & poe-

& folertia nitentes , non defperent

tica loquendi formula.

Sic:de li-

fe ad honeftiflima, & maxime con-

liis ,

& foribus

dixit

Chriftus

r qinori

Id

Matth. 6. 29.

fpicua loca in regum aulis pervenire

Nec Salomon im ommi

Y Mm

poffe.

glería [ua cooperius efb , ficut nmum

ubus

ex ifhs.

*

g dam

29. Tra funt, [opon ld eft tria ,

[U ertia ,

vel. quatuor.

32. Elevatus eff im fublme.) Con-

Beze gmditmtur. ) Quz maggi-

ftitutus in - excelfo ali

J

ant qu&m

fice incedunt.

tis throno.

quo | dignita-

funt

mïCQS

ufdhb

Felgester.) Chald. patchr

16'.

Si enim imtellexzffer. ) Pei*icqlum

en P

fuum, vel fuam ftultitiam , 'vcl ,

unt l

ormic?

äI « Gallus. )

in Hebf. eft ;

zarzir, qu& vox cum hoc tantum

quid fibi expediret.

nü[!no ) ;

loco. occu;rat in Scriptura , varie

[0 e[m !

Ori f4», &c, ) Petere eum gra-

explicatur.

Nam aliqui pardum ,

dum dcfiiiffef.

X

494

DUIBRI PROVERBIORUM

( Dutef

33. Qui autem fortiter premit ubera ad eliciendum lac, ex-

|anmo *

primit butyrum, & qui vehementer emungit 4 elicit fangui-

; Ut bi

nem, & qui provoca: iras, producit difcordias.

fecordentui

UOC APE D XXXL

9. Aper

Fixbortatur ; e mulieribus dederis Jlïibfiþnziafnmam-, "et vtgi-

erttanfeun

|

bus vinum, [ed merentibus: aperi os tuum mutp : vindica inopem :

—

. 9 Aptri

iopem, &

laus; C raritas muliéris fortis : pulebritudo

*

1o. Mulie

fallax graiia.

finibus pte

1. Erba Lamu;elis reg s, . Vifio, qua erudivit eum mater

11. Con!

- 12. Re

"fua.

vitie fod,

2. Quid, dilecte

mi, quid , diïe'&e uteri mel, quid, dile&te

votorum meorum ?

-

1? Qug

quum foani

3. Ne dederis mulie

ribus fubüantian? tuam s diviti»äs,

tuas ad delendos reges.

dunioucemo DAU Ts COWOW

4. Noli regibus, o Lamuel, noli regibus dare vinum, quia

Bt autent. c

nullum feeretum eft, ubi regnat ebrietas:

pronuncient u

s. Et ne forte bibant, & obliyifcantur judiciorum , & mu-

" 6- Datt /ZCI

vinum, & q

tent caufam fiborum paupeïls

brani: qu

6. Date

od

^

"p fer L

3

3. 'Exlþrimit 6:&()7*;&72.) Laé&te þo-

vayvit Salomon, (plo(ï&liosqfervæi*e

—ävüya, quaü

itea agitato.

Videntur allegorix

docuit, cum ait; «; ffá. dafeiplinam

Merentihus.

patris tut, $ ne dimittas legem

ficit tor hom

hoc werfieulo comprehenfz fignifi-

ffz;zi ïi:

C

?

are a parvis procedi folere ad ma-

tu& , fupra cap. I. n. 8.

fto, & ama

jora, primo exprimitur lac , deinde

Q. Qmwid dilede mi? )

Quäd di-

ad hilxittes

cvm tibi, yel, dicis tu , aut optas?

agitatur , & cogitur in butyrum

8' Apfïi [

primo emungum;ur nares, ut expur-

Vel etiam di&io , Q:/4, tantum po-

Qu n cau|

ntur a muco , deinde fi infiftas ,

fita'eft , ut fit excitantis ad atten-

eget1 4& H

&

adhuc emungere coneris , fangui-

tionem dicendorum, quafi dicat

defenduse,

Heus dilecte mi.!

5:

H/i«?ïum

nem elicis ; primo levibus verbis

provocatur ira , hsxc deinde in ri-

Dilelle uteri men ) Dile&te fili,

intelipit o

xam, & iüreconciliabilem difcordi-

quem utero meo geüavi.

Wiptuo. q

am eyadit.

Diletle votorum meorum.) ln quem

vià àd mor

I Amnuelis Regis.) Nomen Lamuel

tenduntomnia vota, & deftderia mea.

t6 mágis

omnium , confenfu hic $4le.

3

Subfizntiam, ) Divitias , ut

tiligit,

portuni jn;

monem fignificat ; cujus nominis

etiam verterunt LXX.. qui habent

«ASTOY.

L

etymologia ell ; zp/f Deus , vel ewm

bent,

zpjo eff Deus.. Mide Pinedam de re-

Ad delendos Reges.)) Quuod tandem

9. Julica

bus Salomonis lib. 1. cap. 16. num.

perdit

Reges mulierum .amoribus

Pronuneia

4 . ubi octo Salomonis nomina re-

implicatos,

Vlolentia o

.cenfet;

4. Noli Regibus. dare vipum.) Al-

10. Myjje

Viffo.) . Doétrina per revelatio-

teruüm preceptum de immoderato

neim accepta,

vini ufu, quo conciliatur ebrietas.

] V4 lo".

5. Judiciorum.) Juftitia,

Pros] T.

gsy er?dz'*via" eum mater. fa. S?r-

.

J

CAPUT . .XXXI.

485

Jum lc, ex

( Date ficeram m.oere-niti.bus, & vinum his, qui .amgro funt

lici fingui

animo :

*

j. Ut bibant, & obliv

ifcantur egeftatis fuæg & -dolï.oris—;fui non

recordentur amplius.

8. Aperi os tuum muto.,

& caufis omnium filiorum, qui

! fU füg-

pertranfeunt :

*

dica infen:

. 9. Aperi os tuum , .

decerne, quod juftum -:eft;, & judica

inopem, & pauperem.

7

1o. Mulierem fortem quis inveniet? procul, & de ultimis

finibus pretium ejus.

um mater

11. Confidit in ea cor viri füi,

&.fpoliis non indigebit.

12. Reddet ei bonum , & nor malum , omnibus diebus

vid, dilede

vitae fuce.

13. Queefivit lanam ,

& linum ,& operat.ta' eft coníilio ma-

& divitizg

nuum .fuaru;m

Ppp35

14. Fatla

Res admodum xara eft , & pretiofa,

inpm, qui

Et mutent cau[zm , &c. )

Et male

pronuncient in caufa pa

uperis.

ut funt ea , que ex ultimis ccr.ris; ad

2«

Sicera eft

nos advehuntur.

jm, & mu-

,Ó6. Date ffceram ,

yxinum, & quidquid vim habet.ine-

II. Confidit im ea cor wiri [ui.) Vir

briandi

quare vocem *SHebraicam

ejus -non

etuit, ne fit incohtinens,

-55 fecar LXX. vecere folent u-

ne rem familiarem prodigat, ne tore

peat otio, & negligentia.

"alios fervart

Svoq.a .

quaü dicas, inebriativum.

Maereniibus.

) .Nam vinum lxti-

Spolis.) Re domeftica, quafi di-

fi difripliram

ficat cor hominis, & eos, qui mc-

cat, per uxoris diligentiam abun-

i hgen muiti

fto, & amaro funt animo , revocat

dat

rebus

ad vitam

neceflariis.

]

*

Ita dives eris fuppellectile, ut

ad hilaritatem.

3 mi-

) Quid di-

Q. -4peri o5 tuum muto. ) Patroci-

les. fpoliis.

j, àut ]u

pare in caufa fua ei, qui opera tua

I2. Reddet ei bonum , & mon malum.)

J, tantim Dor-

Exit viro fuo caufa multorux bo-

s ad ater- d

eget, & neícit ipfe caufam fuam

horum, nullum vero :incominodum,

defendere.

quafi dicit f

Fiiorums qui per;mnfeum. ) Vel

periculum aut. damnum illi afferet.

n

ia

$u4. ) Id eft uxoris.

intellipit omnes mortales, qui

am funt mótu,

&

JX23. Qu«frvit lanam s 6. linsm. )

pile&e fili

perpetuo. quod

Vel cer-

via ad mortem tendentes.

lpfa qu&fivit operis faciendi avida,

Wl [

n quem

te magis peculiariter peregrinos in-

nec expeQavit, nt maritus lanam ,

defidera mete

aut. linum obtruderet.

Divitas , "

telligit , qui cum fint magis op-

portuni injurig ;

Patroc'mic: | opus

Operata eft confilio mamnum fuarum.)

'

jui habent

E

habent.

In Hebrzo eft v 5ri3 Zecbephers, m

voluntate manuum . [narum : figniEcac

god randem

9. judica inopem , 8c.) Pro inope

autem vox Hebraica vb5r cbephets

pronuncia , curans , ut potentioris

H

n 3m0ribus

violentia opprimatur.

voluntatem , animi propenfionem ,

IOo. Mulierem. fortem.) Nirtute ex-

& inclinationem.

1taque fignifica-

g. )

n

cellentem.

|talice dicimus, Dozrza

tur, ipfam volentem, & fponte ma-

imm()deraw

Vel fen-

di "valore.

nus ad opus admoviffe.

tr e

briem

fus eft, eam voluntate manuum opus

itie

Procsl ) 6 de ultigis. fénibus , &c. )

[i

P.

L

496

LIBRI PROVERBIORUM

a. No

14. FaCta eft quafi navis inftitoris, de longe portàns pa--

nem iuum.

*

Wionctüc

15. Et de no£te furrexit, deditque praedam domefticis fuis,

2 Àt

& cibaria ancillis fuis.

..

(pmentu

16. Confideravit agrum, & emit eum : de fru&u manuum

i

;

1 No

ET

fuarum plantavit vineam.

j ribus ter,

^. Sin

17. Accinxit fortitudine lumbos fuos, & roboravit bra-

chium fuum.

hananay

18. Guítavit, & vidit, quia bona e(t negotiati

o ejus ; non ,

Aj To

extinguetur in no&te lucerna ejus.

Y

die novif

19. Manum fuam mifit ad fortia,

L

& digiti ejus apprehende- .-

*

26. 05

runt fu/um.

ejus,

20. Manum fuam aperuit inopi,

17. Co

& palmas fuas extendit ad

pauperem. ^

comedit.

21j INon;

29. 3u:

Yir ejus,

promoviffe , : quia que mente , &

ea linum mercatur, aut lanam, inde

cogitatione fibr fingebat, ea .volen-

telas conficit, & veltes, &c.

i

o LE

tes ;

& ad mc«ntis

nutum dociles

I5. De zoíle.) Ante lucem.

Predasm.

21. l'efhy;

manus eífecta dabant.

Vel certe;

Vox Hebraica ww *t-

rioribus , (

artificis mulieris manuigobfequen-

reph propfie fignificat predlam, &

bene munit

tem materiam non contumaciter illi

rapinam , & id quod captum eft a

feris in cibum illorum.

22 Stmgu

reftitiffe, fed, in quam ipfa voluif-

Verum ge-

vel ftragula

fet; formam , & figuram , ductam

neraliter accipitur pro quolibet cibo :

àà eft: ita

fuiffe.

Mel tandem idem eft con-

quire: LXX.. hoc. loco .habent /3pe-

merfts infte

filiio manuum, quod induítria ma-

peres, id eft, ecas.

N

latu Àlio

nuum,.

16. De fratis.) De lucro.

IA4. Fatta q/f 7;:4F ZAUM in?ämri&.)

Plantavit.) Operas conducens.

& pretiofag

L

Fáicta eít fimilis navibus

nercato-

D*'Dm "

17- Accinxit foctitudine , 6$c.)) Af-

hm füpra

rum, que aliquas exportant mer-

fumpfit fortem ,. & virilem, ani-

ccs , aliquas important : fie eni

mium.

Tadtilus pi

2 Nj

dilizens* materfamilias vendit ea ,

I8. Gufzvir.

)1 Ipfa 6xperientia b

Ti i,

quibus abundat, & qus non funt

didicit.a

ufhi, & viciilim ea parat, quz funt

Negot?atie. ) Quia fcilicet ex li

EOI'ia, & tt

necellaria.

] Sf"ftoril;ua.

no , & lana paravit . familis ci-

De lenge portans pamem fuum. )

bum, &c.

tibus popil

Etiam peregrinas opes in domum

Nos . extiniuetur

r2 noïä'e laceyma

24. Siz4s

mariti inducens.

tt lnb

Vl de longe por-

ejus.) Sed aliquot noctis horas ipfa

tare eít extraordinaria quadam in-

cum aficillis fuis. operi infiftet.

duítria, & quodammodo remota ali-

I9. .44d fortia..) Ad res magnas.

-

P'ütatroue

"

Sic induftria materfa-

Vocem. Hebraicam

5

'

I nnme

quid parare.

cbzfor. 4

milias ex rebus alioqui inutilibus,

quam Vulgatus vertit, fertzz, aliqui

anenþu-m Ht

cujusmodi funt fcruta , detritx ve-

voluz , aliqui wertéutwa , feu ufum

*(1714" q0,

interpretantur.

Citorem üz;

ftes, & alia hujusmodi , que paífim

in domibus negliguntur, aut etiam

20. Jperuit igopi.) Ultro ,. & li-

TUn u

abjiciuntur, pecuniolam colligit , ex

beraliter.

Ef g

| "t i

|

|

*

|

457

CAPRUT XXX.

portans pi- :91. Non timebit domui fuze a frigoribns nivis: omnes enim

-

domeftlici ejus veftiti funt duplicibus.

.

teftici fis,

22. Strangulatam veftem fecit fibi

[

byffus, & purpura in-

dumentum ejus :

Ehi manum

25. Nobilis in portis vir ejus, quando federit cum fenato-

ribus terr2e.

24. Sindonem fecit ,. &

boravk brae

hananao.

Aven,d'iäit, & cingulpm tradidit

0 eju; 1on

O oicbic fn

25. Fortitudo, & decor indumentum ejus,

1 die noviífimo.

*

apprehende-

26. Os fuum aperuit fapientize, & lex:clementize Ín lingua

ejus.

: extendit ad

27. Confidera

vit femitas domus fuze, & panem otiofa non

comedit.

ot, Nof

28. Surrexerunt filii ejus, & beatiffimam praedicaverunt:

tsss 0

vir ejus, & laudavit eam.

at lanam, inde

29. Mulj&e

tes, &

monis Chzmänäonun reliquis ad pau-

^ ucettts

[]

PQI. Veftii j)zmrt dupliciäm.) Inte-

citàtem redacte MHebrmis ferviebant,

hraci u lts

rioribus , & exterioribus . veftibus

bene muniti.

par igitur eft credere :gentis illius

at pïæ;iam, (

homines mercaturam exercuiile , ut

| cappum. 68

29. Stragulatam "veffem.) Stragula,

nunc apud nos faciunt judzi.

w Venum ge

vel ftragulata veftis a fternendo di-

qaglibet ci00:

&a eft: itaque quidquid le&is, aut

QS. Fortituo , €$. decor , 6c. ) Q.d.

meníis infternitur, ftragulum appel-

precipue vero fe virtutibus ornat.

) Jabett hw

Decor, ) Honeftas , modeftia , gza-

latur. Aliqui interpretantur variam,

vitas , & cura decori in omnibus.

o lucro.

& pretiofam ; nam in Hebrao eft

tvum»5 marbadim

quam. didic-

Ridebst. ) Gaudebit,

Col]ducens-

s

In die nawjïmq.) Ín morte, vel

jitt y f

nem fupra nofter interpres vertit;

in fenectute.

. virem tie

Tapetibus pictis.

23. Nobilis.) Celebris, clarus.

26. Os fuum aperuit fapientia. )

Non vana loquitur, fed con

Pfa egperientiï

D z portis.) Ubi forum erat, & pre-

fïdcrace,

toria, & tribunalia.

& fápienter.

Senatoribus.) Judicibus, vel proce-

Lex clementia 1n lingua ejus.)) Inlin-

faiet e J*

ribus populi.

ua ejus affidue verfatur lex clemen-

jp famlie r

24. Sindogem.) Sindon eft linteum,

ti2, id eft, pietatis, & mifexicordix

lf/;':fi'"ft

ex fubtili, & pretiofo lino, quo ad

proximis exhibendz.

; ;N.äe

ornatum capitis utuntur mulieres ,

gdtis has ^

o7. Coufideravit [emitas domus fun-)

g[i fh[i&ec'

putaturque a Sidone civitate Pha-

Diligentersinfpiciens , quomodo pro-

qag04

nicie nomen accepiffe , ubi primo

cederet domus, & an domeftici omnes;

Ms

d

inventum fit.

-

Jï

,

Chananzo.) Chanangi nomen mer-

ita ut par eft, fe gererent.

It. ]W/M,

aliqu

QS. Surrexerunt, Cc. )

Maritus,

jf Y

fei

um

catorem fignificat , quod multi eo-

rum mercature operdi darent , ac

& filii eam laudant in publicis con-

prefertim illi, qui oppida, mari vi-

felfibus.

Non mirum fi a domefti-

Vluo r& r

Ciniora incolebant.

cis laudatur mulier fortis; nám vir-

"1 empore Salo-

498

LIBRIS I'T'"ROV,ERE CAP. XXXL

?o. Multe filize congregaverunt fibi divitias : tu fupergreffa 2

de

j oxat füb

es univerfías.

4o. Fallax gratia, & vana eft pulchrltudo mulier timens

4, Gener

m aternum

Dominum , ipía laudabitur.

51« Date ei de fru&u manuum fuarum, & laudent eam m

f Onitur

e

1bu ue rena

porm opera ejus.

*

-

6 CY faL]

tutes ejus domi potiffimum exer-

FEjiie.) Mulieres.

dunivet Jä lü

centur.

Vertitur

L

3I-

Date ei. )

Laudate eam ob

fru&us manuum , id eft, bona o-

. 0mnia

Beatiffimam predicaverunt . In He-

pera.

ad locum ,

breo eít bearifrcaverunt , id eft, val-

de laudaverunt.

lz porti.) ln Jocis publicis, in pu-

fluant.

blicis confeffibus, & con-

29. Mults, €c. ) Sunt verba lau-

dantium.

ventibus.

BINEnc as secapr Ut

fratur, &c

| | quosdum Gre

U.T[h TEU

var fumi, (

cile folvitur.

IASTES

ECCLES

Dixit Ecclef 1

ealomon in t

fignificit dicer

QUI AB HEBRJEIS COHELETH

Ctorem efie €

.APPELLATUR.

Certe mod

DP&Usd

C ATPUITL PRIMUM

nmioóe;n ii an/

Ünyia vanj,

Omnnia oana , & nibil fub. ä)lp foum; cunctarum qzmqye rerum

Omntbus creat

TtUre eam

dqj*ïczl,gm effe inquifitionem , eamque "vanaim , €»

td!)ïuul*(;m t

fpiritus. afflictionem.

ülitatem ad

I.

nObh '101)01

«l

j d

Cub quag

Frba Ecclefiaftve, fil David, regis ïeru(alem.

UT

2. Vanitas vamtatum d1x1t Ecclefiafues : Vanitas va-

P T's led:

V

A0H lumgy.

mtatum & omnia Vanltas,

Ckcdwm i

3. Quid

0mo ? X

eft hOmml ]

€

Ego Eccle-

NT vita f

i.

cleffafis.) Cur Salomon ita ap-

pite numero I2. cum ait :

lemus

: Q |

pelletur prozime diximus.

ff«fles fad Rex lMrael im feruj D od

Vaie £

Regis fern[alem.) Hoc ad Davidem,

2.

Vanitas vwauitatum.-) Manitas

delcn ?

vaniffima, & inaniflima occupat res

W&ï

& ad Salomonem referri poteft. Po-

humanas.

Borro illud vanuni a

)e

f

I froim

tius tamén videtur effe titulus Salo-

04(1'1

monis , quo etiam titulo Regis Je-

pellatur , quod deficit, quod 1cve e

1

t

4

*ufalein fe iterum appellat hoc ca-

& vile , *quo

fpes hominum fru-

4

ttrat;

" (j Com

V

-*

ï[i

aC-AP UC

B

499

5. Quid habet amp]iuä homo de univerfo labore fuo, quo

L fupergreffæ :

laborat fub fole ?

lier timens

4. Generatio praeterit, & gencäratio advenit : terra autem

in aeternum ftat.

$. Oritur fol , & occidit ,

d-ent eam 'in

.& ad locum fuum 1'ever£itur,

ibique renafcens :

6. Gyrat per Meridiem, & fle&itur ad Aquilonem, luftrans

univería in circuitu pergit fpiritus, & in circulos fuos re-

vertitur.

$

daté enm ob

&f , bona o

7. Omnia flumina intrant in mare, & mare non redundat:

ad locum , unde exeunt flumina, revertuntur , ut iterum

fluant.

:

ublicis , m p

, & on-

8. Cunétze

J

Urerevonmrr

ftratur, &c.

Notat D. Hieronym.

ddfvf?Zit.' ) »Hominum alii mor

iun-

tur, alii nafcuntür, & in defuncto-

p usapepoc d

quosdam Grece interpretari , &ruog

CZT('LCZ'V, id eft, wager wvaperem , vel

rum locum fuccedunt.

Sic Ecclef.

vapor fumi , & aura ténuis, qux fa-

I4.-18. dicitur

Omnis caro ficut fe-

cile folvitur.

J

£&

f

nnum*'veterafcet ,

J

cut folium fratiif-

Dixit Ecclefizftts.) De fe loquitur

cAn$ :2 arbore viridi.

h lia generan-

ES

Salomon in tertia perfona , vel ut

fur, 6 Ala dejiciumtur

ffe gemeratio

ETH

fignificet dicendorum pr£ecipuum au-

carnis , & fanguinis , alia fnitur , 65 alia

é&orem effe Spiritum San

Á

b2

tum, vel

nafeitur.

certe modeftie caufa , qua ratione

derra Autem in aternum ffar.) 'T'er-

D. Paulus. de fe ipfo ait : Sc/e be-

ra eadem permanet, & eft quaáfi

minem im Chriffo, 6c..2. Corint. I2.2.

commune diverforum | venientium ,

Qmnia "Vanit4s. )

Nam in rebus

aut abeuntium.

omnibus creatis vanitas eft propter

:

6. Gyrat per meridiem. ) Signifïcat

d m

natur& earum inconftantiam , & mu- nnuum folis motum , atque accef-

Ü

tabilitatem , fallacem fpeciem, inu-

fum, & recetfum inter tropicos can-

tilitatem ad ea confequenda , *que

cri, & capricorni, nam &ítivo tem-

nobis proponimus, moleftias etiam,

pore fol vergit ad Aquilonem, hye-

me ad meridiem.

& curas, quas nobis afferunt.

g. Quid babet aiplius homeo? ) Gre-

Spiritus. ) D. Hieron. & alii fo-

ff

ce Ti/G wsp:'o*o'e':a oäpf.;?g'-'u;'ïr(:a, gu& abun-

4

lem interpretantur, qui propterea

w

a

vatitis v

dHantia homini , d

ft, quid abundans,

fpiritus dicitur , quod. res

E:!'ïiiï"iet *

!H

excellens, magnum, eximium habet

vegetct , & qu.aG fpiritum il

lis tri-

homo? Vel fenfus eft, quid faper-

buat, & vitam.

Alii

MAV

(io

ventis in-

€ft homini poft tot labores, quos

telligunt per omnia difcurremtibus,

E. at

in hac vita fuftinet ?

Ítalice. dice-

& incirculos fuosrevertentibus, quod

g; fp lt

remus

Che coía 4vanza à usemo di

*

fcilicet nunquam non aliquo vento ali-

WW'

tante fatiche ?

J

qua mundi p!.z.;g'z ex iis, qui univer-

y/

Vaniti

fam terram ambtunt, perflecur,hoc fuo

Zer

$ub fb[rö. )

In hac V.i«t;al , ubi folis

1

; ocapt

ufura fruimur.

icalice dicimus

ordine furgente, cum

i

xoximus cadit.

Mide Plin. lib. 2« cap. 27.

; wmum ap

fotto du cappa dei fole.

od I**

4« Generatio preterit , 6 generatio

7. 44 lecutn, 6c.) Commode hic

Dzbl, cum Com. Menocb. 1. IF,

uinia I*

qu;

IIDUDBIeCQCGULESTASTDS.-

!

499

8. Cun&te res difficiles : non poïePc eas homo explicare [ i« Perr

teft numeru:

fermone. Non faturatur o;ulus vifu, nec atiris auditu im-

16 Locu

pleþt ur.

9. Quid eft, quod fuit ? ipfum, quod futurum eft :

fum, & ptà

qu?d

eít, quod fat&um eft? ipfum; quod faciendum eft.

Wíiem: &

io. Nihil fub fole novum , nec valet quifquam dicere:

. D(?di(

Ecce hoc recens eit, jam enim preceffit in feeculis ) quee

[ trinam, &

$

fuerunt ante nos.

quoque eff

-

1i. Non eft; priorum memoría: fed nec eorum quidem,

19 Bo q

quae poftea futura funt, erit recorda

a

r

tio apud eos, qui fu-turi

qui addit f

ífuntin novillimo.

12. Ego Ecclefiaftes fui rex ffrae

!mi—n ]erufaïem.

I ajfïueiz:*fa

13. Et propofui in animo 1fieo qua&rere, & inveftigare fa-

hr df «

pienter de omnibus, quae fiunt fub fole. Hanc occupauonem

peifimam dedit.Deus filiis hominum, ut occuparentur 1n ea.

æg;u:as

E

14. Vidi tuni&ta, quae fiunt fub fole; & ecce univería va-

I5. Per-

nitas, & affli&tio fpiritus.

1. TW e

locus eum D. Hieron. & aliis in-

[6]

ouid eff, quad fe ? o

ie

i

fra

rebus naturalibus potiffumum vide-

tellioitur de torrentibus , qui fiunt

* 4 lufam

ex vaporibus in pluviam deufatis ,

tur hoc intelligendum ; nam he per-

feverant eedem; idem cc

x

1

Oorum moe

decperis ?

e mari przcipue elevatis , qui iterum

decurrunt

in mare.

Poteft stiamn

tus, eadem elementorum collocatio,

intelligi de omnibus fluminibus, nam

anumnalium fpecies , & proprietates

Wl Jerem. 1

ezdem.

Vernm etiam eít in mora-

aquz maris per fubterra:eas caver-

JErhtj sellen, !

nas funt terris interfufe , & illas

libus ; nam eadem hominum ftudia

6t , e

circa honores, & divitias , militiam,

molliunt, ex quibus humtidi yapores

Tebus vayerfi

elati, & in aquas denfati fciturigi-

aut 1mnercaturam aliosgue mnores ma-

I7' Dïäïin:z

nibus fontium liquores fufficiunt,

gis communes.

E?;'ü;'fs.ïuf3

Vide Joan. Baptiftam Scortiam de

II. ANom eff priorum memorza , 6c.)

iyit D. W

Nilo lib. 2, cap. IIf

Solet enim ipfa vetuítas ho minum

3atal) iib

9. Cantüe res diffeiles. ) Laborem

nomina, & res geftas abolere.

i hi s Qu9

afferentes earum fcientiam , atque

^

5zenter.

I5 Ciofrer

cognitionem parare volentibus. Sunt

f

3

Invefligare fa

72

) Subtili-

OCtrind

» &to

enim artes , & fcientie varie, &

ter, accurate , profundé.

I5. E quj

multiplices, quz exa&e fine magno

Occupationem. pejimam. ) Eaborio-

W'l ff .;7/'!4'47' n

labore, & ítudio percipi non pof-

fifimim; tale enim eft . pertinax di-

IC locus

funt.

fcendi ftudium.

& il]dignatio

Nen potefé eas bomo explicare fer-

fione Crefeen

Dedit ' Deus. ffliiss hominum.) Moluit

eone.) 'lanta eft rerum difficultas,

laboriofiffimam effe inveftigationem

Dopü, — A

ut facultatem . eas fermone explican-

Ícientiz , ut hic labor eílet ex parte

funtig feli:

di fuperent , nam multa varia , '&

ïg us

pena curiofitatis humans.

hümayi

implicata fermone evolvenda funt.

Titur ,

lhuln;

Non faturatur octiltt, 60 Hicnim

Ut occuparentur im ea.) In Hebrgo

& dl

t

fenfus .in hominibus femper novi

eft: 44 affürendum fe iu ea.

Quefierine

aliqaid appetunt cognofere , & ci-

14. -fficio fhiritus.) . Animo mole-

tius fatigantur , quam fatiantur.

ftiam afferunt.

CA PHI I& .

491

exylicare

rs. Perverfi difficile corriguntur , & ftultorum infinitus

udit ime

Left numerus. -

E

15 Locutus fum 1

n corde meo, dicens: Ecce magnus effectus

| fum, & pragceffi omnes fapientia, qui fuerunt ante m

e in Jeru-

el : qu»id

| falem: & mens mea contemplata eft multa fapienter, & didici,

m dieere:

17. Dedique cor meum . ut fcirem prudentiam, atque do-

ulis , que,

&rinam, errorfeque, & ítultitiam : & agnovi ,

z

| qv..lod in his

E

.

4

quoque effet labor, & affii&to fpiritus:

quidem,

19. Eo quod in multa fapientia , multa fit indignatio : &

ddit & laborem.

bn

qui füturi.

qui addit ícientiam, a

B

*

CUACPLUCPS IE-

In &flzæmia deliciarum , divitiarum ,. edificiorum, & in borum

l'e&igare f-

'

labore eft vauitas , & afffittio |piritus; dicit etiam

quanta fit

upaionen

.

iur n C

futuro beredi, qui, qualis' futurus

vg;züas' Congregare .

fit, ignoratur.

diverla ve

Itl Peï-

1. TF XLxi ego in corde meo: Vadam, & affluam deliciis, &

1 6c )

L

i

:

Jé

v

fruar bonis. Et vidi quod hoc quoque eflet vanitas.

"m

Mles

fa. v

2. hifem reputavi errorem : & gaudio dixi : Quid fruftra

. gam he pete

Qqq 2

. Cogl

deciperis ?

eulorum moe

fea . ad fédas voluptites ob guita-

yim collocitió

rïs, Diffcile corriguntur: ) Notum

« proprietite

illud Jerem. I3. 23.. 52 szautare potef?

tum fuavem fapientiz, & rerum fpi-

4Erbiops pellemi fuam , &c.

ritualium faporem.

Alii de fuper-

Q6

[t ul notá

a. d

c

€

itu, & elatione fapientum ,

jmumn

fdia

Seultorum , 66.). Peccantium, & de

ji8i railitiamy

rebus perverfe judicantium.

qui fimpliciores contemnunt , & il-

d*

17. Detirinam. ) Scientiam.

lis irafcuntur, cum interrogantur ;

qe more m

J

Erroresque , S/Zzzl:itz';zm.) N

2221 , l..lt

nim do&iílimus quisque laB()riofiä:-

inquit D. Hieron. cozrfraria contrartis

fime docet, cum illi fit. grave ;

m $)

intelbguntur.

moleftum in minutis rebus , & fibi

(s homiaum

fdcilibus verfari , interim luctando

Im bis quoque effet labor , &c. ) Ín

gbolee

his cognofcendis , fcilicet prudentia,

cum difcipuli ienorantia, quam ger-

doctrind, erroribus , (tulcitia.

mianiorem effe exiftimo hujus loci

rzft?'-

) Subäili-

interpretationem.

l

Ig. Ee quod ip multa fapintia mul-

da fét iudigmatio,) N arie. exponitur

Qui . addit .feientiam , addir & la-

Y faborto"

hic locus , nam aliqui

accipiunt

&ere;z.) intelige de labore, qui a

erinir

do&is fufcipitur in difcendo , dum

12

de indignatione , quam quis cogni-

Vel de

tioue crefcente concipit contra vitia

adhuc plura fcire volunt.

foluil

.

Alii de indignationc ve-

labore, & moleftia in docendo jux-

! n )

pmpria

ta ultiio |loco allatam expokfïtia-

yel

!mm )f

ftigantis felicitatem , & quietem in

d

o eX p

rebus humanis, que nufquam inve-

nem faperioris hemiftichit: Qwo quis-

pitur: indignantur enim fapientes,

que eff ingenieffor , inquit Cicero , Aoc

j

docet. iracundius , €6 . laborzofius.

& dolent, quod calfo labore illam

jb Hobreo

quafierint.

Alii de indignatione ex

T &

fcientiarum difficultate.

Alii

de

I. J30ss.) Delectabilibus.

Ü

) À

nimo "

honeíta indignatigne, & quafi nàu-

2. Ri[um , &fc) Nomine ri-

il

492

LIBRI EDCÍCLESLAS TTES,

3. Cogitavi i incórde meo abftrahere.a vinó carnem meam,

Et fü

ut animum meum transferrem ad fapjenflam devitaremque

n ]emu a

ftultinam ,. donec viderem , quid effe: utile filiis hcmmum ;

jo. Et«

quo facto opus eft fub fole numero

dierum vitze ïgæ.

Pis: DeC]

4- Mggnlimavx Opera mea, æaïhcaw mihi domos ;

& plan-

& obleQs

tavi Vineas,

£.

w

fum partei

)

Feci hortos, & pomaria , & confevi ea cuh&l generis

u. Cur

arsol ibus. '

cerant ml

*6. Etextruxi mibi pifcinas aquarum , ut irrigarem ülvam

rum, vidi

lienorum germinantium ,

hi] perm

j. Poffedi fc-,m/c.as7 & ancillas, multamque familiam habui ,

1. Tf2

armenta quoque, & magnos owum greges, ultra omnes, qui

&U üam .

FaGotem

fuerunt ante me in ïeru iem:

8. Coacervavi mihi argentum , & aurum ,

& . fubftantias

Et

regum , àc provinciarun

feci mihi canto"es, & cantatrices,

Quantum

& delicias filiorum hominum, fcyphos, & urceós in mini-

I *Sc

fceuo ad vina fundenda :

9- E

but: &

fus "oeru

gaudii, omne. genüs immo-

Carzem meam. )

Meigíum , fen-

-

fus meos.

derate V(;ïupuitl" mv"w--

Cata$ epvïds,

2. Errorem.) ln Hebr. eft 55 445 me-

Donec viderem , 6c.) Dum in his

bus homines

Veuabu, rem omnem conferébam,

iao!rzl, quam vocem ali aliter ver-

£. Surti.

tünt, vel explicant , videlicet. im-

ut uqnomiem qdld yere hoiini bo-

tum.) Cont

modemtionem, nimietatem , inlani-

num, utile, &]urundum fit.

culativo, no

am, vociterationem, tumultum , ef-

Quo fnr*a opus . eff , &$c. ) - Quid fit

I0. H :

frenatam letitiam , circumlationem,

llud, quod facere debent, ut rem

aI$ thign

nnþumvagzmnem, errorem. Nec dif-

maxime utilem obtineant.

Vel,que

riffimo boc

fimilis varietas in Grzcis, apud quos

fit res ej üsmodi , quim facere, &

j

TC

aliqui zeprpopzy , czrcu,;æzzmcm, alii

p(:ueni ui debeant.

ín Hebrgo,.&

t B

alii T)xocwa

(J]. acOoO eü:

zapaQpo»was , in[amtam

Donuec "viderem , quid . fít

8 Wergy

errorem ,. alii Sopuoy ,. tumnulrum m-

&onum fiia hominum, quod -faciant fub

paraveram

terpretati funt:

jale , m numtero dierumyvita fu.

I2. Tra,

Gaudio dixi.) Gaudium al oqmtu)

umero dierum.) 'Tlota^if^

Ditug;

per profopopeejam agens cum re in-

4 Magmj?mv; opera mea. ) Ma-

anliimmata

nü cum animata.

bus dmi .

gna opera feci mihi , in commo-

ad [ Dient

Ond fnw?rzz deczperij ?) In Hebr.

dum meum, & ad voluptatem , &

r('ü(* lum

ad verbum eft, 4uid bec facis? q. d.

delicias.

cum rifus, & imimoderatum gaudium

6,

ltitia

Silvam lignuortum germinantium.)

Joiiet,

xes fit inanis, & vitiofa. :

Hebraice, & Grece habecur fl

008. Cogitavi im corde meo, ) Nimi-

vam producentem lzgna.

Qu W i

de

tut fionif

rum 1&1"(1 pexfpe&d rerum vanitate.

8. Subflantias Pægz;m £$ provintia-

um effe

Abflrahbere a Vimo , &c.

j* Vinp -

Yu. )

Que divitiz tributis, & mu-

noünm CO1

ebrietatis nomine omne genus vo-

neribus provmcuzum pzuabdntm á

in Deo

lupzatis intelligit , ac preíertim gu-

negotiatione etiam, & miffione claf-

ftus

& que "hunc fequuntur . vo-

fium in Ophir, &c.

?fl tenebr,

] Omm l$ |

lrptates. tactus.

Delicias füporum bomimum. ) Deli-

VOllositiose

ia

CAPUT m

493

me.mmeam,; 9 Et fupergreiïüs fum opibus omnes, qui ante me fuerunt,

ewïaremque

in Jerufalem : fepientia quoque perfeveravit mecum.

; homimm :

10 Et omnia ; quae defideraverunt oculi mei, non negavi

fye.

eis : nec prohibui cor meum, quin omni voluptate frueretur,

& obleGaret fe in his, quae pre&paraveram ; & hanc ratus

x

lj ; '& pïan-,

7

fum partem meam, fi uterer labore meo.

in&t; generis

11. Cumque me convertiffem ad univería opera, quze fe

cerant manus meze, & ad labores, in quibus fruftra fudave-

aremi filvam

ram, vidi in omnibus vanitatem , & afflidionem animi, &

*

nihil permanere fub fole.

üliam bibul,

12, "Tranfivi ad contemplandam fapientiam , errorefque &

'omnes, qui

ftultitiam (quid eftj inquam ,

homo , ut feqpi poHit regem

Factorem fuum?)

; fubfrantias

13. Et vidi, quod tantum przcederet fapientia

| ftultitiam

cantajricet

quantum differt lux a tenebris.

o 1n mini-

14. * Sapientis oculi in capite ejus: ftultus in tenebris am- *Infra

. I-

p E

bulat: & didici, quod unus utriufque effet interitus.

p

Qqq 3

15; Et Prov.

17.24.

Nïcigfum , Ia

catas epulas , aliasque lautitias, qui-

tiam, que nobis obvenit, fi cum hu-

) Dim ia fs

bus homines dele&tantur.

mana ftultitia comparetur , maximi

[

|

pretii effe, & inftar lucis ad tene-

n conteté

jüft,

9. S.pientia quoque pcrþ'vem"vz't.me-

t homini bo«

eum.) Contemplatione, judicio fpe-

bras ; ideo minime fpernendkim, vel

culativo, non praxi, & ufu morali.

cum dicta

ftultitia

conferendam.

lum ft

Vel, fignificat non poffe hominem

m

Quid !it

10. Hanc ratus fum partem meam. )

|ebent, ut rem

Pars in fcripturis frequenter pro ca-

quantumvis divitem, & magnificum *

riffimo bono fumitur, fic Pfal. 15.

edium ,regiarum'molitorem, (de qui-

a, Vdqu

dicitur

bus paulo ante dixerat ) cum Deo

pm facre, &

5

Dominus pars bareditatis

n HEbïfïïUs :

mea , Efc.

conferri , qui fummus eft architectus

S; urerer labore zmeo,) Si dis, qu&

mundi, & omnium, que mundi com-

(ierem s

q:/id D

plexu. continentur.

/ub

paraveram, fruerer.

W fom

.I2. Tran(fvi ad cogtemplandam fa-

I4. Oculi im capite ejus, ) Oculos

vita fuh

habet, & videt.

ron i

pientiam.) Significat fe, alternanti-

Didici quod unus iriusque efct :m-

M*

bus animi cogitationibus dubium ,

10

ad fapientim ftudium revocaffe, &

zeriius. ) Cum fapientiam, & ftul-

n comïl

curaffe illam adipifci, & errores ,

titiam inter fe comparem , partim

L-bl:lþtaæm j

difpares , partim &quales fapientes,

