it fibi domum, & turtur nidum, ubi

ponat pullos fuos.

dum,

Alteria tua, Domine virtutum: rex meus, & Deus meus.

3. Beati, qui habitant in domo tua

; Domine: in fzecula fz-

culorum laudabunt te.

a

T

6. Beatus vir, cujus eft auxilium abs te:

(olu

7. Afcenfiones in corde fuo difpofuit, in valle lacrymarum;

in loco, quem pofuit.

me

Dda5

9, Etenim

À

1. fjRo tor?u!ariäm.) Vide vdi&a ad

exilium ad ea accedere non liceat..

( u

tit. Pfal. g.

d

Explicando autem de, cocleftis patriz

€

Fjhis Core,) Wide di&ta ad tit.

eit

í

derio, fenfus erit

* jInterim dum

w f

Pfal. 4t.

differtur poffeffio cocleftium taberna-

eocit?-

Al

-

Dietla.) Amabil

lia, &

?a , defiderabi-

culorum, confolor-me , quod nidu-

i, &

lum in terris invenerim, hoc eft, al-

Talermacula 152.) "Vabernacula cce-

tare tuum, quo mihi ccleftia repre-

fento, in quo quafi tibi afliftens ac-

Sylvo-

leftia, vel tabernaculum, in quo re-

-epetitio

qguiefcebat:) arca ,, & a qua aberat

quiefco.

Hebrzi pro turture Z/rua-

" iïltef'

David.

disem ponunpt, ut ad aviculas videa-

reis, U

tur David zefpexifle homini perquam

Virtatum.) Wxercitüum.

familiares.

3-Defrcit.) Pxs defiderii vehementia':

[ ios

$- Qui babitant im domo tua.) lm

tenpe

expetit fummo defiderio ufque ad

animi defectionem.

colis , vel juxta tabernaculum ; nam

cetur.

utrobiqué* jugis Dei laudatio exer-

TRU

oratur Deus.

4tria Domtni.) Sacraria, in quibus

5abi?9 L

6. Cujus eff auxilium abs te.) Qüi in

Gor meum, Cf earo.) Quafi di-

te locat fpem fuam.

Bu

cat, Ánima, & corpus. -

" [cenfcones.) In. templum in monte

aniti )

Exnitaveruzt. ) Fxultando optant,

pofitum , vel in colum, qui ftatuit

jubilant , vociferantur cum gaudio

femper progredi, « afcendere in via

'üpffcäntj

ad Deum.

virtutis, qu& ducit ad celum.

fjj 610

Vivum.) Epithetum Dei veri, pro-

In corde fuo dzfvä(ki!.) Nfeditans,eä

pter idola;

u* mortua funt, id eít,

animo in domum Dei afcendere.

carentia fpiritu, & poteftate.

udcïü&ï"*t'

7. In vallé tacrynarum.) Quamdiu

M.

MTO

"4 Etenim paffer , 6c.) Quafi dicat,

eft in hoc muündo flebili ,

& lu-

deteriore fum conditione, quam avi-

&uofo.

foli 10*

culz; illis enim patet aditus-ad alta-

nife

lm loco, qutm pofuir.) Quem locum

ria tua,'adeo ut in vicinis etiam te-

laerymabilem fibi pofuit, homo fci-

,a o

: &is nidulentur , cum mihi propter

licet , qui fua culpa € paradifo ex-

$i

-

L

LIBRI PSALMORUM

E ä*;Etenim benedictionem dabit legislator, ibunt de virtute

in virtutem : videbitur Deus deorum in Sion.

aüri»

9. Domine Deus virtutum, exaudi otationem.meam -

$

"

bus percipe, Deus Jacob.

,

P

Q1o. ProteCtor noiter a

fpice Deus, & refpice in faciem

£or

Chrifti tui.

X I.

uia melior eft dies una in

Xattiis tuis fuper millia.

E

Elegi abje&us effe in domo Dei mei : magi; quam habitare

in tabernaculis peccatorum.

aml

12. Quia mifericordiam,

& veritatem diligit Deus: gratiam7

& gloriam dabit Dominus.

Za

lat

13. Non privabit bonis eos , qui ambulant in innocentia :

Domine virtutum beatus homo, qui fperat in te.

Q1

r. In

Cuut

cidit. Vel ufque ad locum , quem

LI. $uper miilia.) Plufquam mille

dies etiam feliciffiimos extra taberna-

illi paravit Deus , id eft, colum.

cula tiua..

loqu.

$. Bezedillionem. |dabit l?gfi.;ldtar. )

A&jzflus ejï' 10 domo Dei.) Mlalo . vile

&

Deus, qui legem dedit, & illam fer-.

in. ta-

vari voluit , etiam. gratiam dabit,

aliquod minifterium exercere

cujus auxilio eam adimpleamus. Vel

bernàcnlo tuo , quam fplendige habi-

tare, & tractari in peccatorum pala-

eum, qui defiderio ad templum: afcen-

tiis, In Hebr. eft, Elegi effe z2 l-

E

deadi tenetur , fuis benedictionibus,

& beneficiis augebit. Dominus..

munme in domo Des mti, quafi dicat ,

fatis mihi eft, fi modo pedem interre

1]

Iiuat de wireute 1 'uir.mtem.) De

poffim in tabernacula Domini , & in

tobore in robur, in dies fient poten-

üt

MC

In. Greco

ipfo limine confiftere.

tiores,. & valertiores..

12. Quia mifericordiam , t5 vweritae

"pr

e(t. aopsócoyTa: 6x Ovvduseg cg dUsa-

Ut

pjv Midetur aurem Ov»apic, ut fepe

zem. dig:t Deus. ) Hebraeus - habet ,

Tiry,

Quia fol , G. feutum eft .Dominus Deus.

alias in. facris, & profanis literis,

Vulgate fenfüs eft, volo Deo famu-

COis

»

fiznificare hoc loco agmina, ut.etiam

Áyeji

5»r1 quod eft in Hebreo : quafi dicat;

lari, quia bonus eft Dominus, be-

nignus, & mifericors , fidelis etiam

C»])f;

ibuntdiftindi inagmina, ut in magna

iniis, qu& promittit: nam & gratiam

qut q

ad templum adeuntium. frequentia

eæ(ï

fieri folet.

nobis in hac vita largitur ,. & poftea

etiam. cceeli gloriam, non ut homines,

lt o

Vidchitur Deus deovum 45 $102.) Si-

quorum pherique immites funt , &

füm

itet fe in. Sion terreftri, aut potius

? 0

coalefti, & ibi non jam tabernacu-

moribus inhumanis, qui multa. fibi

famulanribus pollicentur , fed pauca

[ wdü

lum, aut arcam, fed ipfum Deum

præü'a;xt.

At

"u

videbit.

l d

13« Noz przvalit.). Fraudabit.

liv

io. Refpice im faciem. Chrifüti tui. )

Qu

Chrifti Domini faciem refpice, que

Qui ambulant im iunocentias) Coxde

dfra,

te nobis placare poteft, exaudi nos

fincero, & probatis moribus.

Per

j CG/

ro . ipfius Chrifti reverentia.

: I(irtztumf) Exercituum..

at

v' 01

"Chiiftum tgum nos afpice;

^

IGIA

PSALMUS LXXXIV.

hx?

"ue -

1. In finem, filis Core, Pfalmus. LXXXIV.

a

2. ) Enedixiti , Domine , terram tuam: avertifti captivita"

tem Tacob.

P

Xcreit

e£orum.

3. Remififtiliniquitatem pleb

is tuee: Oþeruiiti omnia peccatz

4. Mat gafti

omnem irmi tuam : aVertifti ab ira indignatio«'

nis tuae.

bitarä

$. Converte

Anos, Deus falutaris nofter: & averte iramtuam

ttam

a nobis.

6. Numquid in zeternum irafceris nobis? aut extendes iràm.

t :

tuam a generatione in generationem ?

:

7- Deus, tu converfus vivificabis nos, &

Plebs tua laetabi-

*

turin te.

L

— !

9. Oftende nobis, Domine, mifericordiam tuam, & falutare

tuum da nobis.

:

y mille

abermee

.9. Audiam, quid loquatur in me Dominus Deus : quoniam

loquetur pacem in plebem fuam,

ad cor.

alo vilt

u-

Et fuper SanCtos fuos, &in €os, qui convertuntur

1o. V6ee |

" Babi-

)m päïäj

YUR Due.) Vide dita ad tiru-

Si cum hothine Davidi negotium

.1.-P

lum Pfal. 41.

-

fuiffet, dicere potuiflet cum Arifto-

[e m li

tele ]. ?5. Rhet. cap. 21. 8 " adagials

K di'Cïif i

o* Bestdixiffi) Benefecifti, ve] be-

viniee

'ver/fculo.

1i,&'m

nefacies , funt etiam praterita pro

AvSéávaro) deya» . g QuNérTE

futuris ; qux enim futura funt , in

ü»«TOg 'ey.

Dei pr«fentia , & decreto-jam facta

] qeitt

funt.

Ammortalem 1ram ne /ferves, cum

snor£alis fs.

; habet

colas.

Ttrram.) lerrm tug Ifraelitic& in-

Pythagoricorum mos fuit, ut inter fe

diffidentes ante folis occafum , dex-

, ml

Avertzfli.) Reduxift;i,/frevocaüi-.

tris junctis , & mutuo amplexu in

nus, "*

C,—:þtivimtem j«co.

)

A';iqui intelli-

gratiam redirent.

Au&or Plutarch.

]i etiam

unt de captivitate

abylorica, alii

Opufc. de amore fraterno.

pratiart

i

e JEgyptiaca, alii de captivitate hu-

7. Ca;z*verjit.r.) Reconciliatus.

&ï poftef*

mani generis fub principe tenebra-

Vrvificabis

fomirie*

xeftitues.

505.) Mitz. quodammoiþ

fünt

3. Operuiff-) "Yexiti, velalt, ne

8- Salurare tuum.) Salutem tuam;

qia fii

ea videas, induxifti , delefti. Vide

quam a te expeCamus: Chriftum

d

dicta Pfal.21. num. x.

Salvatorem.

4. Averifti ab i1ra.) Avertifti te ab

Q. Zudiams quid loquatsr , & c.)' Ut

ira, qua nos in 1iervitutem tradi-

certos nos reddat propheta eorum,

deras.

quz dicturus eft, monet fe non lo-

j) CQrdC

S. Gowverte mes. ) Ad Hte;u Chald.

m

Qui a fe ipfo, fed ex divina revcla-

habet, comvertere azd sos.

tione, & ca folum canere, qu& prius

* 6. Nunquid ia arguum are[cmtis ?)

àDomino audivit, quafi dicat ; Ego,

216

LIBRI PSALMOÓR;UM

io. Verumtamen prope timentes eum falutare ipfius: ut

inhabitet gloria in terra noftra.

11. Mifericordia, & veritas obviaverunt fibi: juftitia, & pax

L l]

oículatze funt.

i2. Veritas de terra orta e

ft, & juftitia de coelo prefpei&it.

fací

15. Etenim Dominus dabit benignitatém ; & terra noítra

:

dabit fruckum fuum.

bulabit,i & gonet in viagref

fus fuos,

Inne

14. Jufticia ante eum am

4

Sumsaasenois

Oratio

auod . audio a Deo, hoc loquor:

Oftulate fum. ) Coneliate funtj

fene

fentio autem , Deo ia me loquente ,

nam prius pugnare videbantur intef

É

ipfum pacem populo fuo polliceri.

fe. In redemptione enim generis hu-

VoCt

Lequetur pacem.) Reconciliationem

mani Chriftus exhibuit nobis miferi-

cum hominibus

Chri(to exhibito ,

Cordiam fuam, & juftitie etiam plene

T

atisfecit. -

Ü

rofpera etiam omnia; hoc enim

vox Pacis fignificat apud Hebrsos.

I2 Verzas de ferra orta eff.) Id eft

Qpet:

Super fantlos [uos.) Populo fancto

Chriftus , qui veritas eft, natus eft

M

fuo, quem fibi fepofuit, & religione,

de Beata Virgine.

Alii explicant de

bunt

& fide vera fancificavit.

fclici ftatu populi fidelis fub Meffia,,

uj comvertumtur 4d cor.) Qui re-

cuuim vera ri

Y

I)

lizio, & confcientiz in-

)

deunt ad fefe, qui

ferio, & ex animo

tegritas florebit in terra.

xefipifcunt.

-

ate |

10. Verumtamen.)

In Hebr. eft "N

Er juffizia de cefo projþexif.)« Et ju-

ftitia, que terras deferuiffe videba-

acb particula affeverandi, non adver-

tüfy.

in colum volaífe, jam. quafi

fandi, & idem valet ac, fzze.

ad nos reditura exerto capite terras

tütum

Prope timentes eum . [alut r zpffüs. )

ddiee

profpicere videtur, & fe ad nos de-

Wt lol

Qui timent, & colunt Deum, falati

volaturam fignificare.

Porro nomi-

proximi funt.

ne juftitiz fanctitas , - proDbitas , di-

& fic

U; inbabitet glerig im terra ppoffra.)

Ccctüs

Confentit cum D. joannis verbis c.

vina gratià, & omnia dona coleftia

litue

defignantar.

.Poteft etiam optime

1. I4. Habitavsm in nobis , - widimus

juftitie nomine Chriftus intelligi.

gloriam. ejns quaft umigenitt, &c. Mel

t

]u

3. Eregim.) Sane.

loria fignificat preíentiam divin&

Bezignitatem.) Ín

Hebr. efï. VM

f

anajs(tatis, & gratix.

l. ];

ir. Mefericordsa , 8$. wverttas obuza-

zum , Deus nobis bene facigt: dandq

lichna

erazt fibi.) Mifericordia, & juftitia,

Chriftuia Dominum.

]toun

Erailuma fuum.) Chri&gin.

qua fibi quodammodo videbantur ad-

14. Jufjitie 4nmte eum 47)16::145:':.)

gne CO

veifari, cum altera ignofcat, altera

* d

in crimina animadyvert:t, jungentur,

Chriftus.quafi fol quidam, & vere

Q

lux mundi radios juítitig, & fapien-

& in unum confpirabunt veniente

tig. fuz premittet : fic Pfal. gg. r5.

ptot

DTg cül

Chrifto.

E$ weritas

4 L

J«flitia, 6 pax.) Videtur effe repe-

habemus

MijeiicordzA ,

Wigyee

pracedent faciem &uam , & Ífaie $9. g.

titio prioris hemiftichii, ita ut jufti-

Anttibit j acieza taim juflitta tua.

Aïlm

$a eadem fit, quam vocavit verita-

mol

»re

tem. Pax ea, quam vocavit miferi-

Poger im "via gie[fus [mos-) Sic Chri-

$$

cordiam, qua parcendo placatum, &

ftus aggredietur iter peregrinationiS

fs o

pacatum nobis Deum reddit.

fus. Vgl fenfus eft, juftitia, ö;'viæ"

lj

l

-

PSA L» MUS LXXXV.

el

$:W

Oratio ipfi David. LXXXV.

L TNclina, Domine, aurem tuam

& pox

, & exaudi me qgoniam

inops, & pauper fum ezo.

xl

2. Cuftodi animam meam ,

fac fervum tuum, Deus meus, fperantem in te.

juoniam fan&tus fum : falvuä

noltta

3. Miferere meij, Domine, quoniam ad te clamavi

4. Tota die; laetifica animam fervi tui

sfüos,

; quoniam ad te, Do-

mine, animam meam levavi.

S*Q

u

Jtatio-

$

*

uoniam tu, Domine, f

»Jocl.

- funto

fericordiae omnibus invocantibus te.

javis, & mitis, & multa mi-

2' 135

u inted

6. Auribus percipe, Domine, orationem meam, & intende

eris hu*

Vvoci deprecationis meae.

miférie

.. In die tribulationis mese clamavi ad te) quiä.exaudi&i me,

m plenf:

8. Non ett fim

3113 tuiin diis, Domine, & non e-fvr, íecundum

"opera tua.

*

Y

*

;

) H

as d

9. Omnes gentes

, quafcumque fecifti , venïeht ,& adöra-A

icant d

bunt coram te, Domine, & glorificabunt nomen tuum.

) Mufllh

IO.Quoniam magnus estu,& faciens mirabilia: tu esDeus folus.

ntig U

1:t Deduc me, Domine, in via tua, & ingrediar in veri-

Ej

tate tua : laetetur cor meum, ut timeat nomen tuum.

Y idein;

I2. Con-

m quii

tutum. chorus

honorifice Chnítum

fcendum.

te terra

Mz'tz'?ö Facilis ad igno

deducent, & ante eum ambulabunt,

Mzlta mifericordis. ) 'Y'am. ad pec-

. h$ de

ut folent aulici ante principem fuum,

catorum remiílionem,' quam ad exhi-

" 110m?-

& fic juflitia, & Chriftus, & omnis

bitionem beneficiorum.

ts, r

ftituet.

cctus, qui illum coiitatür, iter in-

g. Quia exaudifi? me.) Quiiexau'-«

! C().';iemä

dire me foles.

In Hebr. exagdies zze:

. optin

quafi dicat, ut foles. -

atio if þ;wiu'.

ell?gl

Ü*

fpirata:

s Divïþimg jfnf

vel etiam Anc

9. I2 Diis.) Deos falfos intel*ligit,

elos, quorum nulius

en- Bü-

l. Duchea Domage anrem.) Aurem

perfe&te Deo ?

1milis

eft, nec illius

g du

inclinare eít. geftus- attendentis &

potentiam ; & reliquas perfectione$

&quat,

prompte ad id, quod petitur, beni-

Noz :

gne concedendum.

eff Fcundumlagerd thi) luis

qh'/.rlþä h )

2. dnimam meaz,) Mitam meam.

fadtis, &

operibus nulla illorum

& v

Sztnt'fza.(.) innocens

profeflionem facratus.

; & tibi per fïdei

faca, aut opera comparanda funt.

: f;q)i(:ü*

(.9- FVenient. ) Non de regionibus

.5j I

4. Latrfrea animam [ervi tui) Qu

fuis migrando, fed in locis fuis cre

moet malis preíta.

í quilt

|Inimam. meam levavi.) 'Ye ex ani-

dendo, & fe tibi, & vitz rcligioni

is 90

adjungendo.

fuh

mo precatus füm.

11. Deéduc me Domine m 'wia tua.)

$- Su4v5.). iiebr. Bonus, vel; &£ene-

Doce me yiam tuam, hoc eft, le

dic Chri

Jfcus exga ómnes,qui te invocant, eft.

tumn.

gen

i nmgm'

Ààe

Bibl. eum Com. Mmocþ, T. IF,

À &

us

LLBEI KSALMORUM

.12. Confitebor tibi , Domine Deus meus , in toto corde

I,

meo, & glorificabo nomén tuum in zeternum.

. Quia mifericordia tua magna eft fuper me, & erulf'u

At

anlmam meani ex. mferno mfeuorl.

I4. Deus, iniqui infurrexunt fuper me, & fynagoga poten-

tium quaefierunt animam meam, & non propofuezunt te in

g:

confpectu fuo.

fueni

:5. Et tu Domine Deus, mlferatol, & mifericors, patlens,

& multee mifericordie ; & verax,

iyfe

16. Refpice in me, & miferere mei,

da imperium tuüm

puero tuo, & falvum fac filium ancillee tuoe.

17. Fac mecum figaum in bonum; ut videant, qui oderunt

].Fj

me, & confundantur : quoniam tu Domine, adjuvifti me, &

confolatus es me.

1« Fllm

UM

Uti-

h) |

LInsrediar.) Vel eft optantis.

M;/Erzcars) Ín Hebr. ei'c q2an.cean-

Tinj

nam ingrediar tuo bencficio in veri-

zon , id eft gratificator, gratie lar-

chïä

tate tua.

Vel eft pronuntiantis.

In-

gitor, & ut thq ii vertunt, gratiofus.

patin

Patiens)) Xd tram tudus , latis mA-

Tnéntl

grediar, incedam in tua veritate.

Mide 'dicta

Ic veritate rfüa.

) juxta veritatem

ribars, ut eft in Hebr.

téti |

fidei, & legis cU"e

IExod. 34. 6. in Grzco eft uaxeóSuuoc,

Cs x

Leretur . cor PIEHPI &c. ) Facv ut

lon gwm;nz:

Sion,

uhicum ,

vel precipuum gaudium

Mulié . milericordis.) Mebr. smulzus

tos, .

meum fit, ut revereatur, & colat

Lenefrcentia ; nam "Dmi cPefed. miferi-

efe

&£0omen tuum.

-

cordiam , & beneficium. gratuitum

de]]q

I-. Comferebor.) Laudabo.

fignificat.

€jus

)

13. Ex z;zferno mfer:ort) Ex fum-

Verax.) Fidelis in promiffis.

tibus [

imis

»ericulis, in quibus verfabar, &

i4. Da üinperium inum puevo tfuo.)

M

:

1 ab inferis revocans. me.

Con-

qua

Hebr. Z« fartztudmem Enana fer'uo £uo

tlüm

venit defcenfui Chrifti ad inferos,

non enim petxt rermum , aut 1mpe-

Tm ul

apud quos animam ejus detineri Deus

rium, ut fonat vox Latina ,- fed au-

20 qn

non permifit.

xilium , quo poffit hoftibus fortiter

f T , |

14. Sysagoga potentitm.) MYebr. ha-

1efi&ere, & eos vincere, & fibl

4foio

bet cezgregatzo terribilium , vel viclen-

fubjicere.

? D;

Zortia , &5 crudelium.

Puero £u0.) SelVO tuo.

DUmxn

waf' erunt amimam meam.) Vitam

17.. Fac mecum figugm in &omum. )

Ortuïn

fnihi eripere voluerunt.

Ede fignum aliquod, quo in bonorum

Videtur

St'per

Non propofuerumt te im con|petiu füo.)

ficcefluum fpem erigar.

um U

Nec tui memores fuerunt, te reye-

fimile illud Ovidianuin l. 2. 'de Ponto

riti non fünt, obliti omnia fieri te

eleo. 1

] lt

vidente , & fentiente.

) D,

Quod precor eveniet , [unt cerrta

G"Ulm

1$. Miferatar , 65 mifericors ,. 68 c)

veracula matzm ,

Hxc epitheta Dei videntur fumpta

4 lwg

ex cap.34. Exod. num.6. ubi etiam

Nags Dens opmm*; j profpera [fgna

fon fn

dedit.

CI

alia Deo tribuuntur. .

Jhö m

Miferator.) Commiferatione, dmore,

Cmfundanmr ) Pudefiant, erube-

2 lm

affcétu res a fe creatas profequens.

Ícant.

Dd

J

p

h1

PSAL M US LXXXVL

219

Orde

| I Filiïs Core

, Pfalmus Cantici;, LX XXVT,

Undamentaejus in montibus fan£tis; diligit Dominus

ruiti

þpyors

Z.F

tas Sion fuper omnia tabernacula Jacob.

3

Otet«

D

3. Gloriofa di&ta funt de te, civitas Dei.

4. Memor ero Rahab, & Babylonis, fcientium me.

te i

Ecce alienigenge , & '"Tyrus ,

fuerunt 1illic.

.

& p0pul'us4 Athiopum ,

flens,

$. Numquid Sion dicet : Homo, &

V'hemg natus eft in ea, &

tüm

ipfe fundavit eam Altiffimus ?

Ee2

6. Domi-

g

Ferünt

1 FUU5 Core) Vide di&a ad tit.

At vero vox Ra4ó, qux hoc verfi-

Pfal. 41.

& &

culo habetur, fcribitur per he 5535, &

Filus

( Psluus Cantiei.) Vide di&a ad tit.

Grece é«2/, & paffim docent Pfal-

d

Pfal. 29

morum interpretes ägygtum fignifi-

no-

Fundamenta ejus sm montibus fantlzs.)

care, five Regem JEgypti, cui a fue

ie ltt*

Hibrai putant hec verba ad titulum

pérbia cognomentum factum eft: nam

aniüju

pertinere, & fenfum eífe: Funda-

3r fuperbum fignificar; fenfus ergo

ts t

mentum, five argumentam, & ma-

eft.. Ego Deus couditor Sionis , in

e d

teria Pfalini hujus in montibus fan-

advocandis, & confcribendis ele&tis

&€is verfatur; celebrat enim montem

civibus illius, non folum memor ero

$Qu

Sion, & montem Moria Deo . dica-

Jüdsorum, fed etiam JEgyptiorum,

E

tos, & confecratos.

Noftri malunt

& Babyloniorum.

mileri

effe rclativum prepofitum antece-

denti.

Sczentinm me.) Qui per fidem, &

itultod

Fundamnenta , & principia

reliviofum cultum cognofcent me;

ejus, fcilicet Eccclefiz , funtin mon-

in Greco eft

tibus fandis.

fy:väaxoua/ m cagnoffenti-

(

Zïrcntwur mon-

äm* me.

7) W')

Montibus Sautlis.) Vi

Alienigene-) Philifthei. Vide di&ta

n -

tium allegoria fignificari Apoftoli ;

f.

[4

D

;

nam ut ait D. Paulus ad Ephef. 2.

l. 92. num. $.

r impe

H feerunt illie.) In Sione , in Ec-

f«l at*

£o. cives fantorum, $. domeflic? Dei

lefia erunt. .Vide explicationem fe-

fortt

fiperadificats funt. fupra. fundamentum

Apoflotoruzs , 65c.

z

quentium,

& übi

3. Diligit Dondigus portas Sion.) Diligit

$- Numquid Sion dicer , ä"c) Sym-

Dominus eximie portas Bion , quia

machus habet, mse? à Zó» A yp4-

GeTa.

De Sio» autem — dicetur.

Hi

!mtm-?

fortiflims funt, & munitillimz.

duc verficuli quartus, & quintus in

Qngrum

Seper oumnia tabermactla facob.) Plus

quam urbes, & o

Hebrzo fic fe habent ad verbum, ut

Vadetor

lfraelitici.

ppid—;t religua.populi

vertit Papninus

Mezorare faciane

e onto

Rabab , $. Babel fientibes me: cce

3. Dilla funt de fe.'). À prophetis.

Palefiina , & Vyrus cum. JEtbiopia sfle

; um

€jviras De;.) Sion, Ecclefia.

naits efh 1b , Ej rpfe. Sion. dicetur, vir ,

4. Memor ero Rabab.) Vox Rabab,

& vwir zatus eff in ta , €$. dbfe ffrinabit

n

714

: /,7g?14

non fignificat Rachab meretricem,

ecm altifFmms , & fententia effe. vi-

cujusmentio eft in libro Jofue cap.

detur : fi quando. cum fcientibus me,

lil

^

-

,mam nomen meretricis fcribitur

hoc eft, amicis, & familiaribus meis

; ab

per ghct gm Ra:þala, & Grece 2 axàj).

y;

memoriaimn yeccrung revocavero , ég

220

LIBRI PSALMORUM

6. Dominus narrabit in fcripturis populorum, & principum :

I

horum, qui fuerunt in ea.

1. Sicut laetantium omnium habitatio eft in te.

tuos

)

- Canticum Pfalmi :

Tef

1. Filiis Core,

in finem, pro Maheleth ad refponden«

f

dum, intelle&us Eman Ezrahite. LX XX VIL.

u)

YOmine Deus falutis me

i

pE

coram te.

8 , in die clamavi'., & no&te

füos

3. Intret in con

0.

fpc&u tuo oratio mea : inclijna aurem tuam

oD

ad precem meam.

4. Quiarepleta eft

.

malis anima mea; & vita mea inferno ap-

gromnquavit.

-

$. Kifti-

dtutt

lo

viros infigdes commemoravero, qui

lios, & hzredes Dei, & fpes future

d a

in exteenis regionibus nati funt, &

beatitudinis mirum quantum ]ztitia

dixero, /Egyptus, aut Babylon, aut

iis afferunt , qui Sion, hoc eft , Ec-

i la

Paleftina, &c.. hunc. aut. illum vi-

clefiam hábitant ,

cumuláta vero,

rum fama inclytum protuïit : num-

& omnibus numeris abfoluta leti-

tari

Vedn

quid poterit etiam Sioni dici, vir,

tia in fuperna , & c«lefti Sion repe-

;

l

hoc eft (ut vulgo dicimus) talis, aut

ritur,

talis in ea natus efít?

Poteritne

I.,

Vdnticum þfzz!mi. ) Vide dicta

türi

N

Chr

heroas virtute pares proferre Sion,

ad tit. Pfal. 29.

quibus 9lorietur ?

Poterit utique;

Ed Core. )

De hoc di&um ad

Dc:g.

nam multos cives fuos gloria nomi-

tit: Pfab at.

6,

nis infignes numerabit , & pre&terea

inte

Pro Mabeleth. ) Vide di&ta. ad tit.

buit

ex hoc etiam capite gloriari poterit,

Pfalmi $2.

quod ipfam Altiffimus Deus funda-

d. vefbondendum, 6$c. ) Senfus to«

pot

verit.

tius tituli videtur eífe.

Canticum

anit

Certi

246. Dominus nm;rdäit n jlripfnri:

Pfalmi filiis Core datum ad canen-

gopelerum, 6c.) Hos viros infignes ,

dum ; & frequentandum ufque in

tür,

Sionis cives Dominus commemora-

finem , fuper choro, vel fuper in-

hüju.

n

bit in Scripturis facris , & hiftoriis

ftrumento mufico Maheleth appel-

Ecclefiafticis , que funt hiftorie po-

lato , ad refpondendum alternatim

d.

canendo, in quo explicatur eruditio;

Ceter

pulorum fidelium, & Principum Éc-

titril)

clefig, fic Apoftolorum mentio' eft

five intelligentia myfíterio — plena

u

Eman Ezrahite , five ipfe, five

in Evangelio, —A&is Apoftolorum &c.

David in ejus perfona Pfalmum com-

iloy

- Hovum, qui fuerunt :2 ea) Nomina

pofuerit.

xtre

De

virorum infignium, qui Sionem, hoc

Eman: Ezrabita.) Videtur effe ille,

eft, Ecclefiam illuftrarunt.

qui cantor dicitur lib. 1. Paral. cap.

Quta

6, ut feutit Bellarminus.

ÁAlium ta«

trice

7. Sicut latantium omnium , €$e.)

tefri

Quafi dicat. WVere- gaudent, qui in

inen putat Genebrardus.

te habitant; nam peccatorum remif-

[j

-9

Deus falutis met. ) : Auétor fa-

lutis mez.

4

X:m

fio, 'confcientie. tranquillitas, rege-

àd Y

Aeratio (& adoptio iþ*iritualis in fi-

4- Iæferpfo appropinquavit. ) Prope

et,

B

D

KP SALMUS LXXXVII

s

*

put:

. IEftimatus fum cum deícendentibus in lacum;

6. FaCtus fum ficut homo fine adjutorio ,*!"'*inter mor-

tuos liber.

Sicut vulnerat

i dormientes in fepulchris, quorum non es

mermoramplius; & ipfi de manu tua repulfi funt.

d

7. Pofuerunt me in lacu inferigri; in tenebrofis , & in

umbra mortis.

'no&e

8. Super me confirmatus eft furor tuus, & omnes Hu&qg

tuos induxifti fuper me.

-

tuam

9. Longe feciíti not

os meosa mes pofuerunt me abomina-

tionem fïrbi.

0 9p*

Ee 23

Io. Tra-

m

abfuit a. morte.

/ -Poffuüt hec re-

vide ipfo intex*pregexnur, fenfus effe

ferri ad. verba illa Chrifti

*

*

Trz:þzü

poterit : tam multis me malis affe-

litut

cerunt adverfarii mei, ut mihi vifus

letiti

eff anima mea n|que ad mortem.

$- JEflinnatus fum. cum dejcendentibus

fim in profundum puteum, aut fo-

L Ee

im lacum.) Morientibus, aut mori-

veam demiffus, aut in carcerem ob-

vero,

fcüriffimum , ibique in extremis ma-

3 [gti*

turis adnumeratus fum , qui in fo-

veam fepulchri demittendi funt.

lis verfari, que mortem prafentiffi-

jnge

Fatlus (usm ffcut homo fime adju-

mam femper intentent.

Umbra mortis. )

Umbra mortis

£orio.) Ab omnibus deftitutus : fic

Dezs

Chritus clamavit in cruce;,

funt obfcuriffime, & denfiffimz te-

e diäzf

Denus meus , quare dereliquifti me ?

nebra.

um al

6, Inter mortuos liber.) Chriftus fuit

4. Confirmatus eff , G. )

Invalüit,

ità incubuit, ut me ab illo fubduce-

inter mortuos liber, quia vim ha-

ad titv

buit refurgendi a mortuis propria

re non poflim, fed. veteribus malis

durantibus nova fuperveniant.

poteftate , cum divinitas corpori, &

F/uéiu:.) Malorum, & afilictionum,

fus to*

animg ejus mortui eífet-unita, vel

peicnm

certe qui mortui funt, liberi dicun-

Longe fécifli , 66c.) Ab amicis,

& fodalibus deftitutus fum. — Chrifto

cantte

tur, quia funt a curis , & negotiis

que M

hujus vite foluti, & liberi.

convenit, quem Apoftoli tempore

Sicut vulnmerati dormientes ia ]äpuiä

Pamonis reliquerunt.

H

pu It«

chris. ) Exiftimabant me effe fimilem

- Pofuerunz me abomi

nationem f:'äi.h

)

app?ï-

Noti mei meum confpecum abo-

ynatifil

ceteris occifis ; quorum cadavera vul-

Hldl.[i 0

neribus confoff^ jacent in fepulchris.

minantur & horrent : Sic D. Petrus

jlena

Ünorum . nom.es memor ampliss.) Ut

cum juramento affirmabat, fe Chri-

ftum inon noflte.

,f

illos nunc ad vitam revoces, licet in

ü Cotte

extremo die fufcitandi fint,

Traditus. )

Quafi carceri. Hebr.

De manu tua. ) De tuo auxilio , &

inclufus [mwm ; fenfus eft, malis omni

ex parte circumdatus fum , & val-

jfä iHC)

cura depulfi, quibus manum 'adju-

latus.

i

yJ, eap

tricem nof porrigis, ut eos

| vite

Et nom egrediebar. ) ]ta ut nom

um &*

reftituas.

H

7. Pofuerunt me i

2 deu inferi&i E

poffem ezedi, & evadere. —Chri-

Videtur fignificare Chrifti defcenfum

ftus evadere non poterat, quia de-

d J

ad inferos , qui locus tenebrofus,

cretum illi erat. mori pro hominum

falute,

Prope

Ll

eft» quippe fub?crrgæncus; fi de Da-

*

?s

E

22

LIBRI PSALMORUM

10. Traditüs fum, & non egrediebar: oculi mei 1ahgüeru1i£,

Ij

faciett

pre inopia.

Clamavia

16

d te, Domine,ätota die; expandi adte manus meas;

II. Numquid mortuis facies mirabilia; aut medici fufcita-

tatus

bunt, & confitebuntur tibi ?

*

i.

verun

d

12. Numqui

d narrabit aliquis in fepul

chro mifericöfdian;

tuam, & veritatem tuam in perditione ?

Ój

tünt f

13. Numquid cognofcentur in tenebris

mirabilia tua, & ju-

ftitia tua in terra oblivionis ?

j

EX

n

14. Et ego ad te,

à füiic

x

Domine, clamgvi, & mane oratio mea

praeveniet te.

l.

Is. Ut

2

10. Lasgserunt.) Dolore, & fletu

fécut -&5 ego bod;e : Ítmilia etiam ha-

debilitati.

bentur Pí. 113. 17. — Noe mortui lau-

1

Pre inopia. ) Pre hac miferia, &

Y 07

dabust fe Dominue , Heque ommes 3!43.

31

E

calamitate, vel prz inopia humoris

dejcendunt im iufermum ,. fed mos , qui

arega&i funt.

"wruimus, benediczmus. Domino.

Wt Q

Expandi.) Manus fupplices. Ma-

Verizatem fuam. ) Verum tuum

nus in altum- fublatz orantis, &

cultum , vel fidelitatem tuam in pre-

H

ftandis promiffis.

(icit,

auxilium a Deo poftulantis fignum

(at.a

funt: fic Pfahh. 27.. 2

JDauss . oro

Iz pertiitiüize.) Perditio vite amif-

16

ed :ze, dum exzollo smanus meas ad tem-

fionem fiznificat. . Chald. ; deme

perdizzonis.

prettu:

Ph/mz /;m&um IAUH.

Vide Pfalm. 76.

In

3. & Thren. t 17.

13. J feueliis.) vSe'pulxchri ^

[

braica

1I. Morruis factes miraäilia.) Red-

Ia jerra oblivionis.) |n fepulchro

,.

if &?h

dit rationem , cur vitam poftulet,

eft enim repetitio prioris hemifti-

torib

quafi dicat mortuis, qui nec vivunt,

chii. Porro fepulchra vocantur ter-

t fc«

nec fentiunt, fruftra. oftenderes mi-

ra oblivionis, quia mortui a rebus

perp&t

rabilia opera tua , quze tamen pa-

humanis fejun&t funt, & quafi pla-

&t |

trare tibi eft honorificum, & equum,

ne obliti: vel. quia mortuorum me-

fuo f

ut

ro iis lauderis a viventibus ,

moria apud fuperftites brevi tem-

?

I pa

& gmtiæ ab iisdem agantur.

poris fpatio - obfolefcit.

Ciþätiw

Medici fe[citabunt.) Mortuos fci-

.A4- Bf ego. )

At ego ; eft enim

qoda

licet, ut confiteantur tibi homines

Antithefis ; mortui te. non Jaudant,

as

redivivi, hóc efl, ut laudent te.

& inirabilia opera tuá non cortem.

It

plantur: contra ego te colo, & pro-

lior ,

12. Nwaquid narrabit aliquis, Gc. ? )

ces ad te fundo, &c.

Hy;

Quafi dicat : mortui non prxdica-

bunt mifericordiam tuam; fed vi-

Oratio mea pr-e*veniet fe. ) Celeg;i-

Det

véntes, ideoque a vivorum numero

ter, &*nature aderit pulfans fores

diüigx

«(non eximas me, ut te laudare pof-

mifericordim tua.

Loquitur huma-

D

fim. Huic plane fimilis Ezechix

no more, ducta ab iis fimilitudine,

Sup

Ie$ 3

argumentatio. apud. 1faiam cap. 58.

qui valde mane judicum , aut po-

18.

Quis, inquit , zon izfermus 'con-

tentium virorum limina adeunt,

C

Jitebitur tibi, neque mors landabtz te ....

Yunt

ibique praftolantur, wt €os alloqui

wrvens "wivems :pfe conffebitur . tibs ,

poilint.

H

ag

PSAL.MUS LXXXVH. & LXXXVIIL

D

P

23

mnt

rg. Ut quid, Domine, repellis orationem meam ; averüs

faciem tuam a me*?

S Ineas,

"n

16. Pauper fum ego, & in laboribus a juventute mea: )exæl-—ï

ülClta-

tatus àutem, humihlatus fum, & conturbatus.

17. In me tranfierunt irae tuae , & t,e'rrores*tui conturba-

-fdiam

verunt me.

À

18. Circumded

erunt me ficut aqua tota dierg VCircumde,d'e-

à

Ju-

runt me fimul.

'r9. Elongaft

ia me amicum, & proximum , & notos meos

) I£a

a miferia.

s

i. Intelle&us Ethan Ezrahite. LXXXVIIL -

stl

—.

a. lfericordias Domini in seternum cantabo. n genera-

im ha

lii la

tionem , &, generationem annuntiabo veritatem tuam

in ore meo.

jt& qui

m dixifti ; /Tn zeternum mifäricc-)rdia aedi

ücabitur

44 , Qd

3. Quonia

4. Dif-

in coelis, præpgrabitur veritas tua in eis.

»

! iuum

1$. Repellis orationem. meam) Quafi

Smnul.^ Páriter,; eodem temporeg

n pre

agmine íaco.

dicat, cür me non exaudis ,-ut tranf-

éat a me calix ifte?

(39. Elengafi a me, £e.J Deftitui

: amil«

me paflus es ab amicis , & fodali-

) dum

16. Pawper. ) 'Afüi&us; &rumhnis

bus ineis.

P

preftus.

lÀo laberibus ,: 2 juvenrute zmea.) He-

A miferia.) . Pre miferia, pmþcer

calamitatem qmeam , timentes , ne

braica majorem habent emphafim ,

]ehro,

($ expifaus a pueritia mea , id eft,

ilius fint participes, fi.fe

amicos

imoribündus, lente moriens, fenfim

emifli«

cabefcens..

Sane Chriftus Dominus

meos pro fiteantur.

um Ut«

1ebus

perpetuis laboribus in vita exercitus

1:- F Nielletus , 6c. ) Quid fibi velit

éft, & a pueritia, immo a conceptu

titilus, intelligi poteft ex di»

fi pl

n m

fuo femper pre oculis habuit futu-

&is in. explicatione tituli Pfal. Jpræ-»'

rxe paflionis dolores , quorum anti-

cedentis.

tl

cipatione torquébatur quafi lento

Erbag Ezrabita.) De Ethan Ezra-

quodant , fed hominum oculis non

hita mentio fit lib. 3. . Reg., cap. 4«

enim

afpectabili maártyrio.

ubi

dat!,

Exaltatus aurem.) Elevatus, gran-

inter viros fapientes recenie-

ytettte

tur.

Eftetiam Ethan unus . ex prin-

dior , & proóvectior ztate factus.

cipibus Cantorum z. Paral. cap. 6.

[pre

— Humiliatus fuaz 4 89 conturbatus. )

Deje&us fum de fpe maeliorum , &

Utrum hi fint unus, & idem, aut

diverfi, & fi diverfi , quis eorum

ïelc;i-

diticultatum mole turbatus:

in hoc titulo ponatur, incertum. eft. .

fort

UE9. de me ranfernnt órt tus. )

D

^

Mifericordtas Déórmini. )

Quas

umae

Super tie venerunt mala , & dolo-

ómni faeculo exhibuit.

ldilleg

res a te irato profeti.

; po

- Cobrturbaverunt. me.) Hebt. excide-

Veritatem tuam.) Promifforum tuo-

yunt, v6l perdiderumt me.

rum fidem.

oufll s

E

lg. S/cme aqua.) Magna'copia, &

3. Quoniam dixif.) Et mihi P

K(äï'

phetæ tuo revelafti.

1;e?e11niter2 fine intermilfione.

^

LIBRI PSALMORUM

d

24

2. Reg

4. Difpofui teftamentum ele&is meis;

* juravi David fervo

)5

70

O

meo;-ufque in eeternum praeparabo femen tuum.

5

-Vt

s. Et zedificaboin generatione, & generationem fedem tuam.

u

6. Confitebuntur cceli mirabilia tua, Domine , etenim ve-

URU ETE TRN

pitud

ritatem tuam in ecclefia Sancterum.

l3.

Quomam quis in nubibus æquabuur Domino, firmhs erit

brad

Deo in filiis Dei ?

Ij

8. Deus, qui glorificatur in mnfïho Sanc&torum 5 magnus,

ü

t

& terribilis fuper omnes, qui in circuitu ejus funt.

I5,

9. Domine Deus virtutum; quis fimilis tibi ? potens Qs5

popul

Domine, & veritas tua in circuito tuo.

I6

10. 'Tu dominaris poteftati maris; motum autem fluttum

"

eJus tu mltlgas.

exalia

II. '(Tu

L

Ij ]

Mz/er;card/a edificabitur im . celis.)

Etenmim weritatem tuam.) lt fideli-

Beneficia mifericorditer Davidi pro-

tatem promifforum tuorum.

Etenim

lfs. s

af j?/ Í

miffa, in xternum zdificium in co-

pofitum cft pro, £, vel, ecam. Vi-

A(Wï(hll;

ls confurgent, firma , & ftabilia
