tin teris,

filiis mifericordiam fortem cuftodivit.

- 6. * Hac jüítum a pereuntibus impiis liBeravit fugientem; *Gen.

placuerint

19.I7.

defcendente igne in Pentapolim.

D

Quibus in teftimonium nequ;

tiæ- fumigabuhda conftat

deferta terra,

& incerto tempore fruCtus habentes arbores, &

*

incredibilis animaé memori

a ftans fgmentum falis.

e ueraunit

8.'5;-

"(1) Nequitig. z edir. Sixz. legstar : fuperbia.

Mafon, trr

. AHb bac. ) Sapientia.

s* Iz cozftn[fu nequitie. ) Significat

lojufeu:. ) Cain, qui ita appellatur

confenfum, turrim ædiä;are aggre-

iriis

dientium, Genet. II. 3

-

xaT £EX

n &a fa.)

.Irat'u.s eft. enim Cain

Couruliffezt. ) JgSyy G'U(yX'USEIVT&Ng

vehementer, & concidit vultu: ejus,

cum fe gentes congregaflent, conjun-

pater us

xiffent , commifcuiffent, eonfpirat-

cum Deus ad ipfum , &

-munye ta ejus

"fent ad «dificandam turrim.

non refpiceret.

.

Ji, virtutem

Per ifam bomicid

fraterni deþeriif.)

Scivit juffum.) Agnovit, five pro-

bavit juftum,

telligit Abraham.

A AQoxróveg cu»amceAero Supdis ,

S£ze querela Deo.) Inculpatum apud

fraticidialibus: depertit feroritus.

3. À Ab

' Deperitt. ) ZuanoNero , frml periit:

Deum, & in quo Deus non haberet,

us ejusdem

non eodem tempore, fed fiimili mor-

quod reprehenderet

; omnia vit

tis genere, fcilicet violento ; nam

I fülhii mifertcordia. ) E'x)-T60»s

jre ad volur-

Gen. 4. 23

indicatur ilpfum a La-

GnNaxyxo»oig 10 xvupov e,Q)v'?xgc'gs, £m filis

mech occifum fuiffe. V

ile ibi di&a,

vilceribus fortem euffodivit , eum Íci-

£2 y

df

4. Proprer quem.) Cain, cujus fce-

licet confirmaado, ne vifcera ejus

lera pofteri ejus imitabantur: in Grz-

ita filii amore tanzerentur , ut illi par-

ceret, & ab imperato facrificio abfti-

'459/,0' n /;z/'w

CO;CP!, äïä, propter qzzoa'.

D

J

) Tempore

neret.

:

Cum Aqua ac

lc,re: rervam.

*

diluvii.

6. Jufum. ) Lot ïntenigit.

Sazavit. )

Sa!vzwi;, 80 G65.

Pereuntibus inpiis. ) Sodomitis in-

$)

Contempiébile lignum. ) Axcam intel-

cendio pereuntibus.

licit. Vocat,ut aliqui volunt , con-

Fugientem. ) Cladem urbis

:

temptibile lignum , vej quod INoe ;

fol;wfuitün'e

bricando contemne-

Pentapolim.) Quinque civitates So-

filiique arcam fa

domam, Gomorrham, Adama , Sebo-

m

n ianCenm

rentur ab aliis , & ftulti haberentur;

*

vel quia ad tantam fuftinen

dam;,-&

im, & Sepor.

, Bef'leüfio

arcendam aquarum eæï)u-vionem nullo

9. d zeflisionimm neq?litia;, &$c.) Di-

vina vindicta punite

vifitur ufque

l;ænitenïiäm

pa&o fufficere videretur.

- uffum,) Noe,

ad.hanc diem fumigans, & deferta

Gauberazans. ) Kv

Bspvaäda&a. Propri-

tefra , quz igne de colo miífo con-

Zi!t: ) I.GX;

flagravit.

z

al

um verbum regiminis. navalis,

COREEBE,

Bii. gum'Cam. Menocb. TiIV,

: gubemdü.ï*

w

j

594

LIBRI SAPIENTIZE

8. Sapientiam enim praetereuntes, non tantum in hoc lapfi

funt, ut ignorarent bona, fed & infipientize fuze reliquerunt

quoniam :

hominibus memoriam

n*l

, Ut in his, qüae peccaverunt, nec la-

tere potuiffent.

ribus libe

9. Sapientia autem hos, qui fe obfervant , a doloribus

u.* E

liberavit.

Tceptrum.

^Gen.

Io.* Haecautem

rofugum irze fratris juftum deduþx'ityper vias

Thebant, -

28- 5- re€tas, & oftendit

1

li regnum Dei, & dedit illi-fcientiam San-

. dedicili c

1* " (orum: honeitt

;

j Rotg

illius,

avit illum in l;boriblls, & complevi; labores

Aovit 2 n

1I. In fraude circum

:

16, lat

ftum fecit illum.

venientium illum aifujt illij & hone-

tendos ir

.fedu&oribu; tutavit

I2. Cuftodivit illum ab *inimicis, &a

?. Bti

illum,

-

—

Gu a

Incerto tempore 6/c.. AreNéo 1 éopeug

Seientiam Saztlorum.;) Rerum fan-

funt intälligï

xapmoQop&y»ra pvrá, Imperfelis tem-

&arum , que fpectant ad. Ecclefiam

- qui receden

etiam Efau ;

peflatibus frutlus. ferentes. planta , in-

L

tum militantem , tumtriumphantem :

tr, — Adde

tempeftivos.

velfcientiam , qux convenit Sanctis,

dncredibilis 4kimæ.) Id eft incredula.

fanctosque facit, ut eft peculiare do-

1305,. Quos

Statuam fialis intelligit , incredule

chimitarum

uxoris Liot monumefitum.

num Spiritus fan&i: vel de Ángelis

! 0. fed eos

vifis in fcala , ceterifque fcale mys

Frgmentum.) ZyrNq, columna ,. ffa-

fteriis.

* Ve] fcientia Sanfctorum

-Tunt auft ?

$f214.

idem eft, ac fcientia loci fancti, ubi

M 3). 3.

Grtamen

9. Sapiemtiams enim pratereuntes. )

Deus coli vellet eo. tempore , unde

llapooóca»reg, qui fapientiam con-

loco nomen Bethel , id eít Domus

um Ange

tempferunt , vel ab ejus femitis ex-

Dei , Genef. 28. 17.. & 31. 13.

E 00 prey

Orbitarunt.

Sententia verficuli eft,

Y3 Pend;

Honeflavit il'um im laboribus ) E'vnc-

€05 , qui fapientiam fpernunt, & po-

piqo'ty dvroy €» uoxSoig , locupleravit im

Rd g ag

nam hanc fuftinere , quod ejus di-

erumnis, velper erümnas , & duros

3f Detator

gnitatem non percipiant , quod amen-

auay'rmg 4

tie fue infamem , & indelebilem re-

labores , qui narrantur in Genefi cap,

i

290 .30-

f 31.

OM

linqu;mt: memoriatn.

Coraplevit labores. illius. ) E,wky'.äw

gcitabamy |

9« Qui fe obfervant.) Colentes , ad-

15, Gengf

mirantes , venerantes ipfam; Grece

TS& mOvsg dur& , id eft labores Jacob

tatores iny

in pafcendis gregibus foceri fotu

enim eft, Sepamévorrsg.

multiplici locupletavit..

ül occide

1O. Profugum sra fratris.) ln&elligic

. Wtcatoribs

Jacob iram Efau fugientem. — Vide

II. I» fraude circumvenientium il-

pþccatmn r

lum.) Vy» nNors£fe uG yucor ( u2«

enef. 27. 44. & feq.

TO), £m aVaritia opprimentium eum ,

It initoce

Per vias re&a:.) Quz tendebant in

itüm Atter

Mefopotamiam, quo ille ibat. Alii

vel pravalentium ei , wel cum per ava-

Omini f

ritiam opprimeretur , Ícilicet a focero

de femitis rectis morum accipiunt.

Laban, quí, ut Italicedicimus , $24-

bf VUe4p

Offendit H/A regnum Dei.) Exhibita

V& Cütceren

Va sh gli avvantaggi, e fzwe.ïva foper -

4 S"PIru;

vifione fcale ad colum pertingentis,

chierie Al| genero.

Genef. 23. 12. & feq.

12. Jpimicis , & /Eirlnäariäu:.) Pof-

93 prafyi

: prings 4 ^

CAPÜUT.x

595

Toc hpfi

| -illum,—& certamen forte dedit illij ut vinceret, & íciret,

Tiquerunt

quoniam omnium potentior eft fapientia.

t) fiec la'

13. * Hzec venditum juftum non dereliquit, fed a peccato- *Gen,

ribus liberavit eum : defcenditque cum illo in foveam,

37-28

doloribus

| 14- * Et in vinculis non dereliquit illum, donec afferret illi "Gen.

fceptrum regni, & potentiam adverfus eos, qui eum depri- 41. 4:

é&or

(it'per Vias

mebant, & mendaces oftendit, qui maculaverunt illum, &

Xtlam Sar-

dedit 1ill1 claritatem szeternam.

T

1t labotes

. I5. * Haec populum juftum , & femen fine querela, libe- Exod.

*

I. I2-

ravit a nationibus , quce illum deprimebant.

I6. Intravit in animam fervi Dei

j &hone-

; & ftetit contra reges hqr—

rendos in portentis, & fignis.

uä tptavit

17. Et reddidit jufüs merc

edem laborum fuorum, & dedu-

illum,

-

gio g

——

»

p

x

xit illos

funtin

Berom fan-

telllig—i Laban ,V & cogfäa:i eju;s,

Qui eum deprimebanz)) Qui eum de-

| Ecdleftam

qui recedentem perfequebantur , vel

prefierant, fratres fcilicet, Putipha-

etiam Efau, qui redeunti infidiaba-

rem , & uxorem , & eos ; qui male

pmphantem :

tur,

Adde Chananzos , & Phere-

eum in carcere tractabant

'enit Sandtis,

. vinci?n.

zxos, quos Jacob poft cladem Si-

do , cedendo , &c.

yculiare do-

chimitarum timebat valde , Genef. 34.

- Macula'verunt eum.) AcCufaverunc,

de Angelis

30. fed eos terror Dei invafit, & non

infamarunt.

*

e [cily iy*

| Santorum

funt aufi perfequi rtcedentes , ibid.

Claritatez &tefnam.) Gloriam ,&

cap. 35. 5-

fplendorem /Egyptiacg prefefturz ,

4 fani, ubi

Certamen fore.) Intelligit luctam

cüjus memoria erít cterna.

pote , untt

l e& DomüS

cum Angelo, Gen. 32. 24. in qua

IS. Peprlum juffum.) Populum Ifrae-

]acob pravaluit.

liticum , quem ex /E

gypti- fervit-uee

;3[. P.

13. Vendttum juffum.) Joeph. Ge-

liberavit.

jhut.) E,äï?"

nef. 37* 28.

J"funm.) Nih*il tale merentem.

lgcu[l.ltf/l*vif m

4 pectatoribus.) Grece eft , ?£

Seme?? ffne querela.). Ixreprehenfibi-

j , & daos

& pT/aG, & pecearo , quod aliqui in-

le , inculpatum , quod nulla fuper-

terpretantur de peccato , ad quod fo-

ftitione maculatum erat in !Egypto,

J Qencü ap

licitabatur Jofeph ab uxore Putipha-

Nd:ianiäus.) ]Egyptiis.

. E'W/.()wz

ris, Genef; 39. num. 7. Vel per pec-

16. Infravir.) Sapientia.

abores JAco

eatores intelligit fratres Jofeph, il-

Sirvi Dei.) Moyfis.

focari f

a

luin occidere molientes , & poftea

Stezz£ contra.,

anercatoribus vendentes.

) In Greco eft, Zyrzcv,

Vel per

veffitit,

enintti if

peccatum intelligitur culpa , cujus,

Reges horrendos. ) Rex unus fuit

licet innocens, reus factus fuerat, ni-

Pharao , contra quem ftetit Moyfes,

r ^

mirum attentati adulterii cum uxore

gentint

liil

domini fui.

fed Regum nomine intelliguntur

yn jet ^ 4

&tiam principes Pharaonis , coram

In foveam.) M cl cifternam veterem,

quibus editz funt plaga.

[[à

etd foceto

,

"

vel carcerem in /Egypto.

Horrendos.) Qo[JspSg, terrsbiles , 22

hcf:ï)üä !

14. Scepirumregni.) NNam toti /Egy-

tenzes , fervos.

fuem qur^

pto przfuit dignitate , & poteftate

17. Mercedem laborum fuorum.) n

Primus a

-ege*.

j

j) P*

telligit compedfatlionem copiofam

*

^

595

LIBRI SAPIENTIE

x1» illos in via mirabili, & fuit illis in veiamento diei, &m

;*SLe

L

fun

luce flellarum per nó&tem.

4**1!

Exod

18. * Tisnftulit illos per mare rubrum, & tranfvexit illos 7

14.22

pfäs aqu'ä m mm,am

petra 3

Pfíal.

& r

:9. Inimicos autem illorum: demerfitin mare, & ab alti.u-

"7?"

dine inferorum eduxit illos.

*"Ideo juftrtulerunt fpolia im-

feCtione p

Exod

piorum,

a n

12.35

20. Et decantaverunt, Pomme nomen fan&&m tuum, &

& Derh

Exod.

viétricem manum tuam 1audaverunt pariderz

* quoniam fa-

? Nm

fioguinem

15. 9.

pientia aperuit o

os mutorum , & linguas mfantlum fecit di-

fertas.

»

L

$Qu

tum. ded

CAPUT XL

0. Oite

Sapientia filios ljrael per defertum deduxit ,

devitlis inimicis ,

fuo$ exalta

datique e petra aquis : puuitis autem multzplzcz flagello idolola-

" 1. Cur

iris. ZKgyptiis : cum tamen Deus ,

omnuiun querens jJalutem

Clphnan j

longatimiter. toleret pecmtares

ut refipi[cant

quos

Icati impi

umfuerjäs folo fuo nutu continuo per-

tsss t tss

dere po[et.

Cü?! 7

t c*ntld

exit opera eorum in manibts prophetee fanti.

j

Dlr

4. Iter fecerunt per deferta, quae non habltabantur

10d.17, g.

& in locis defertis fecerunt cafas. -

3

^

L * SLe-

mtb

" 4. Gilierus

mercedis pro laboribus præcentxs, qug

fundo alveo maus, & ad littus edu—

üm. 20, à

facta eft, cum va(a ,

& fupellectilem — &is , qux interpretatio communior

Veniie; fti

pxetmfdm E*Egvptlorum abftulerunt

eft Latinorum interpctum.

anit S, Cura

Hebrei Exod. 3. 21. 22. &c. 12. 34-

$poliz.) Aigyptiorum.

AU0 , iehwe

Ce wia mirabid, $c.) Per trhare iXu-

290. Deæmtzve/um Uo) Canticüm

—

$ Prgue

brum, & defertum,mdu&a nube, cu-

Moyfis,quod habemus Exod. 1s. T.

jus velaménto in die protegerentur

Pariter..) oy.oSuzua.äw, 470 anigo

?

e entumd k.&

ab zftu, & noctu fplendore ignis ,ce-

uno ore.

UHL 'L'MU i

nebras dhcumendo Intellwnt colum-

teis l:euc x

Qs mautorum.) Qul prius prze tlmo-

nam ignis,

& nubis ,

de. qua vide

re loqui non audebant.

Vethl fUrt (

Exod. 13 2I.

LGg»m: mfantwm ) im

ericorum ,

g'f Lm f!mt

i

canebant

l]Ub lö illo

Ia luce fellarum. ) Intelhgït llluml-

vel puerorum , qgi &

' IP

le t Is Iqu

nationem ignis, *

qui. vicem ftella-

cum xehquls

t fant

rum de nodte fulgentium implebat.

Irexit,) Euo3cvo' , prol"pere da-

(Id

18. Nzzéam.) Multam.

I.D

Ia 4ig , ,

xit, bona duxit via , fecit,

e('lmpï [

I9. 4b altitzudine inf erarum edzxst

ut exitus

fclices

haberent eorum

[tn j lm

Hilos.) Ex fa9sc d/jvaocv &»t/)pac'ocy

opera.

D

UJEO ant,

&urSC, tX lprofkmi;mte aby [f e&zzll;refï'-

de wanibus prophere.) Per prophe-

6 C'lm H ZIS

git 3llos

quod aliqui de /E

yptiorum

tam , fcilicet Nioyfcm.

m xlE'eit

'cadavcribus ad littora eje

p

1s intelli-

2. Cajas.) vaag ; !abemamlas, fen-

H u

fOïldu

gunt, aliide Hebrzis liberatis e pro-

Rüintre (

l

d

DASPIDSE AXI

5

6

V

iei. & it

3. * Stetertunt contra hoftes, & de inimicis ^e vin

idi cave Exod

runt.

17.12.

x*

Vexit 1ll

4

Sitierunt, & invocaverunt te , & data eft illis aqua de Num.

20.IlH

petra altuixma, & requies fitis de la ,zde duro.

ab slti.u-

5. Per quae enim poenas paáffi funt inimici illorum , a de-

fpolia im-

fe&tione potus fui, & in eis, cum abundarent filii Ifrael, lz-

taci funt :

5 Pet hæc, cum illis deeffent ,

bene cum illis a&um eft.

tuum, &

joniam fa-

7. Nam pro fonte quidem Iempnerm fluminis, humanum

| fecit di

anguinem ded;fti injuftis,

$. Qui cum minuerentur in tradu&tione infantium occifo-

rum, dedifti iilis abundantem aquam infpera:e,

9. Oftendens per fitim , quae tunc fuit,

quemadmodum

f ATC

tuos exaltares, & adverfarios illorum riecares.

Jlp ibl

Io. Cum cnim tentati funt, & quidem cum mifericordia di-

; Jl

fuphnam accipientes , fc1erunt, quemadmodum cum ira ju-

dicati impii tormenta paterentür.

u

Efff3

II. Hos

e

3

Con.ra boffes) Pugnam intelli-

7. Fonte q,ud»'m fempiterzi /iumm;s )

t contra Ámalech in. Raphtdim,

Ilgüs de»w»as, finte perenm.

u

E

xod. 17. 9.

* Amoxrhæos, Bafa-

Humanum fanguinem,) Et memo-

3bantut

mc AS.4-

rata plaga fanguinis, Eixod. 7. 17.

* Ste.

SMEC Smer:.mt) Vids: E xod. 17.2.&

Num. 20.à

g.

HI CU mmucrentur, B) Cau-

( littus edu

fa exprimitur ,

ob quam pla'va illa

. Communtor

Regsies f!zf) Ín Grzco efï: : M,ua,

fanguinig /Egyptii puniti fünt ,

fanitas, curatio , remedium , confo-

[

,

latio , 1ehw*er1um

fitim paífi, quia nimirum Hebrzorum

mafculos aquis fuffocarant, per qu&

$. Perqauaenim //æ;ms £af 7 fant, Erc. )

enim quis pecc&t, per hec & torque-

) Canticim

Sententia eft :

tur.

EW«

in €o , in quo pumtl

funt JEgyptii, in. eodem cum He-

Cum minterentur.) FEgvptu fcilicet,

brzis l)enc actum elfk.

A gyptii fiti

multis fiti pereuntibus.

e corum in [ïm-

T præ tlmo

vexati funt , cum aqu

In traduti;one infantium occiforum.)

guinem 1 funt converfz. Exod. 7.20.

Is E?xfyxov YQymioxTOVS OT acypi a 06 ,

& potus illos deficeret :

contra V-.IO

in correptiozem , fiveredargurtzonem 1mn-

l

qperitori v

1

ciadiant

hm rxis large a Domino fuppedita:

fanticidialis praceptz.

lP

tx funtin deferto,

Dedz,!: illis abundantem aquam.) Hew

Cuia abttzida: ent fllii Ifrael) Non in

brzis in deferto.

y

gfpaete

v

VU tCCnf,

defcïto percufia petra, fed in Aigy-

Infberate.) dN on enim Hebrzi dun.—

pto ; nam aquas ipfi puras letantes

taxat defpexaveranc , & murmuraye-

bibebant.

rant, fed nonnihil etiam Aaron , &

6. Cum i.lis deeffenr.) H ebrgis fci 11

Moyfes fubdubitaverat. Vide, quc

pa PTOPhe

cet in defeito.

dixi INum. 20. n.

I2. .

Bese czm ds aüum eff) Divino

9. Necarés.) Eno'?xao'.cg, m/hgdft,

nmfll!

munere fuppeditatis aquis

O. Temiats funt.). Per fitim vexati,

E.

598

LIBRI SAPIEN'fI.E

1ir. Hos quídem tamquam pater monens. probafti : illos au- ]. : No

tem tamquam durus rex interrogans condemnatli.

*l ereavit ot

12. Abfentes enim, & praefentes fimiliter torquebantur.

- maltitudà

13. Duplex enim illos acceperat taedium, & gemitus cum ?

1 Au

memoria praeteritorum.

1

vem jgni.

14. Cum enim audirent per fua tormenta bene fecum agi,

tendas ab

commemorati funt Dominum, admirantes in finem exitus. f

20,

U

1€. Quem enim in expofitione prava projectum deriferunt,

féd & afx

in finem eventus mirati funt, non fimiliter juftis (1) fitientes.

at. Sed

*Infra y

16. Pro cogitationibus autem infenfatis iniquitatis illorum ,

J palti ab ip

quod quidam-errantes colebant mutos ferpentes , & beftias

:

- fed omnia

12.24. f

p

rvacuas, immififti illis multitudinem mutorum animalium

?. Mu

in vindictam :

^

tut brachi

17. Ut fcirent

eccat quis, per hec &

3. Qu

orquetur.

» Quia per ao

I$. ;Nqn

otbis terra

(1) Sitentes. ;z edir. Si&f. /eg'it-ur

faciens.

fcendit in |

Et quidem cum mifericordia difcsphs-

ipfi afflidi ; punitique fuerant, vi-

Mproeaecae t

nam accipientes) Quafi dicat : quam

delicet in aqua fedante fitim illorum,

tamen: vexationem , mifericorditer ,

& in /Egypto, & poftea in deferto.

Ürbem tertag

& in illorum bonum permifit Deus.

Secum.) ld eft cum . Hebrzis.

orbis.

Seieruzt.) Ex iis, qux ipfi paffi

Commemorati [um: Dominum. ) «o-

effent.

Sovro r8 xvpíov , fenferunt, depre-

Et materja

Id eft ('zformj

judicati impíi.) Nexati JEgyptii.

henderunt, cognoverunt potentiam

.

lt ; nam ar

Tormenta paterentur.) Sitis extremz

&

Domini..

illos necantis.

Admirantes in fnem exitui) Quafi

MQUAS 3 terr].

II. He: quidem.) Scilicet Hebreos.

dicat : quem tandem finem , & exi-

Vatil , t dici

tum habuiffent res Hebrzorum.

&t vertut L

Interrogans.) * Kavraduao» é£gra-

infta.

&'ag, id ell damnaros zorfefes.

I5. Qzem.) Moyfem.

lm expofitiome prava.) Cum in flu-

9. Nnj ce

12. Abfentes enizs, 6c.) Sive ab He-

r cuata,

mine expofitus eft ,. ut aquis fuffos

carctur.

Ia fu.

breis /Egyptii recederent , neque fe

eum illis mifcerent , five cum illis

Vide Exod. 5. x

|Deiiferunt.) Contempferunt /Egyp-

Funi ,

verfarentur , fiti fimiliter vexabantur

t

Mu

J86 w

llasteg ; d

/.33. Duplex, &c.) Duplici nomine

Non ffrailiter juffi fitzentes.) INon ali-

dolore , ac triflitia affezti funt /Egyp-

quantum fitientes, ut Hebrzi , fed

pità. fümidu,

tii, ubi acceperunt mirabile ,

divi-

graviflime , ufque ad mortem.

1 QUO nO&äl* !

ïcmiium D fl'i

iumque fitis remedium in deferto

I6. Cogstatsontbss autem zn[enfatis.)

Hebrzis datum, .fimul ue ad inemo-

Intelligit errorem idololatrie /gyp-

3

hitm, Quile

fiam revocarunt , quafh ipfos quon-

tiorum.

& QU ye

dam dure vexaffet fitis,

cin He-

Maros férpentes.) A hoxqa É prerdl, fer-

Clépitams niä

&

| Qatus

» Qu

brei nullam paterentur.

pénszes razione carentes,

14. Cwm enim audrrent, & e.)

Id eft

Supervatuas)) E'ureNà , vviles.

BI

A&gyptii

cum

audirent ea

in ré

Mutorsm animalium.) | Ratione.ca-

- Orts Peü'fex i

beneficio affe&tos Hebrzos, in qua

rentium; nam etiam hic eft, ZAéqe»,

20. L*'[")' 4.)

21 lu Shir

i

*

CAPUT X

599

: jllos au

.. 18. Non enim impoffibilis erat omnipotens manus tua, quse *Lev.

$ Creavit orbem terrarum ex materia inviía, *

immittere illis 'Zg-ï:.

anr.

'

| multitudinem urforum , aut audaces leones,

IKCUS CU

.

L]

I9. Aut novi generis ira plenasautignotasbeftias, aut vapo-

ICS'IE*H';

rem ignium fpirantes, aut fumi odorem

proferentes? aut hor- 8. aT.

Xcüm api,

rendas ab oculis fcintillas emittentes.

exitus, B

20. Quarum non folum leefura

poterat illos -Cxt;erminare,

:riferunt,

íéd & afpettus per timorem occidere.

fitientes,

21. Sed & finehisuno fpiritu poterant occidi perfec

iitionem

j illorum,

paífi ab ipfis faCtis fuis, & difperíi per fpiritum virtutis tuze:

& beftias

fed omnia in menfura, & numero, & pondere difpo(tuifti.

inimalium

22. Multum enim valere, tibi foli fupererat femper, & vir-

tuti brachii tui quis refiftet ?

t hac

23. Quoniam tamquam momentum ftaterze ,

f'ïcdeft ante te

15 Non

orbis terrarum , & tam

quam gutta rpris antelucani, qus&e de-

M

fcendit in terram,

24. Sed

gerant, Vi«

TaRpersncne

m illorum,

Y9. Impoffibilis.) Impot;ans.

lice ficimus , ;» w foffo, in un ffato ,

n deferto,

Orbem terrarum.) Res, & fpecies

uno flatu.

breis.

y.

orbis.

,

Perficutionem pafTi ab. ipfis fattis [nss.)

jnim. )

$0

Ex materia invifa.) Grece d. oD OS,

Y'mo TZG Óbupg Qu x Styr6g, ab nltione

ünt , depre-

id- eft ;zform; , inornata , incompo-

a, impulfi , agitati.

t potentiam

ita ; nam antequam Deus fepararet

AL ipfís f'atlis fuis.) Propter ata, &

j€ccata.

aquas a terris , Terra eraz manis , €

"tru.) Quaf

vacua , utdicitur Genef. T. nu. 2. vel

Differff.) ia ts , agitati tàn-

m, & aF

wt vertunt LXX. zzvifiéilis, €& 12com-

quam ve.tilabro.

zorum.

£? zL a.

Per. fpiritum virtutzis tu&.) Per fpiri-

19. Novi gengris.) Nieoxrig 86 , nowi-

tum validum , &-s,'r'ehementem ir&

Oa in -

fger creatas.

tua vindicis.

Ira plenas.) Feroces.

ïquis fuffos

.Sed omnia in men[ura,c.) Senten-

Fuui odorem proferemtes, ) Bpousg

tia eft, fed iram moderatus es certa

eï;mt E

Myxopuiysg xam»S , fonizus fugn "ven-

£ilaaíes , id eft exhalantes cum ftre-

quadam ratione, atque propor

;ione,l

& xquitate utens.

;.) Non ali«

pitu fumidum vaporem. : Bpouoc ,

febl'æi n

quod nofter vertit oZór 6 , fignificat

22. Multum enim valere.) Malde

jortem.

fremitum , fragorem , ingentem fo-

poife, viribus pollere.

, infeth

nitum, qualem venti , vel maris un-

Tib foli fupererat. famper.) 'Yibi foli

de edunt , vel concuffa terra , vel

femper adefít abunde.

atrig ngW'

crepitans ignis. Odorem vertit Vul-

uU

Q3- Tauquam momentum ji;zfere.)

at P*TGTM

gatus ,

quod horrendis hifce beftiis

& halitus

P'om$ fignificare videtur hoc Joco

etiam fotida exhalatio ,

minimum . aliquem. fcrupum ,

aut

n

[2

oris pe['tifer addendus videretur.

20. Lefwra.) BAaf3q , lafío.

granum , quod in alteram,lancem

immitti folet , cum aurificis ftatera

d a

,ryü)h

( 9. Une Spiritu-) E»imévuari, Yta-

31iquid examinatur.

rÁ

600

LIBRI SAPIENTIJXE

!

i

y

24. Sed mifereris omnium , quia omnia potes ; & difümq; D

4, Quot

las peccata hominum propter poenitentiam.

.

.

& facrifi.ci;

n

25. Diligis enim omnia, qu&

füunt, & ni

bil odifti eorum,

s. Rfl

meftore vi

quae fecifti : nec enim odiens aliquid confüituifti, aut.fecifti. '

26. Quomodo autem pofiet aliquid permanere, nifi tu vo-

medio fact.

$ Etau

luiffes? ^ aut quod a te vocatumnon eflet, confervaretur ?

27. Parcis autem omnibus :

volusft pe

: fluoniam tua funt , Dominp :

qui amas animas.

». Ut di

^

*

'CAPUTimL

qua tibi o

$. Sed Q

teceffores

Oflendit , quanta clementia , C? longanimitaté Deus carripuerz;t

narent.

peccatores terre fantie incolas , mon [ubito eos delens ; cum mon

illos tantum , fed €&? omnes nationes , nulli illata injuria : tam-

(I) À met

fur fg v

quam folus omnium Dominus. perdere polJet ; bac videlicet erga

11205 in'tellig

inimicos clementia, ele&hos Juos de fé , [uaque bonitate bene

qui ante H.

Ancoloerunt,

fperare f'aciens, eo/que a peccatis revoocans.

us exbor

I Quam bonus, & £&uavis elft, Dominqe ,þfpi'ritus tuus

propter eon

Tmox.

in omnibus.

b Prr mj

2. Ideoque eos, qui errant, ex partibus corripis, & de qui-

eptra ventficj

bus peccant, admones, & alloqueris, ut reli&ta malitia, ere-

hiufa.) À

dant in :e Domine.

*

*

tà, facr'ilega

^ Deut

3. * lllos enim antiquos inh

5 Filiru,

abitatores ter/ræ fan&æ tuæ/,

Dümentio -

9.2. quos exhorruifti,

2.2

, arum , quæ

15.19.

4. Quo.-—

Cll necabay,

Velcebantur

La

24. Ouia o;»m-uïz /;ctes.) Sane mifef

Y DlOsus, E fuavi:.) Sic etiam Da-

nem forbel;

retur, qui non ulciicitur, cum faci-

vid aM - delezs

3 ,rec?zz: Do-

4 nj $,

1e. poffit.

minus. PÍal. 24. num. 8.

Vorüots f

Diffimslas?) Non ftatim punis, fed

In ossibus.) ln omnibus rebus, ma-

parentes àtti

xime in hominibus,

e'xpe&.as , ut agant peenitentium.

tafm 'in pænis,

Derdere voh

25. Nec enim 04ICHs, 65'4) Quaft di-

j j

quam in premiis.

€

P

v

6

0 tuo, il

u erï.-z?it.) Täg faf)aw;w'.rw.

tl habirsb.

cat : fiodiffes , non fecities.

á

T&6 , cadentes , labentes Íc. in peccata.

fan d.

j

DIT

26.

uod 4 te wocatwm mom effet. )

Partibus corrtpts.)

Kar' oN

Quod 3 te creatum non effet, &

703': pfu-

Bv ft'nfu

]latim welfemfm corripis.

£v

"enjo f d

confervatum 4 quod a te non jubere-

L:Mmo;z»es ;

c

4(/cqz:eris. ) 3 Tvro/u(u.w'-

W Tunmen

tur permanere, & durare.

6x9y yB9tTfÓGQ, D mewioiiam revocan-

Qum 1);-æpm

Q7. Parcis eutem ogntbus, &c.) Deus

do inflituis , admones , caftigas, .&

t

d

&ntllim c»

hominibus parcit , quia amator eft

increpas.

, A!f&üre:l

* Credant 1m- te.) Tibi contidant ,

animarum , que ipfius funt , ut re-

& confidendo obediant.

recemiwi f

qu'm omnia ,

nec decet patrém-

10 [nto;

familias prodigere res pretiofiores.

. 9- Ios euim antiquos, &c,) Chana-

n

—(;ä

&

601

CAPUT XIL.

& duf ä

4. Quoniam odibilia opera tibi faciebant per medicamina

& facrificia injufta, -

f eorum:

^5. Et filtorum fuorum necatores

fine mifericordiä3 & CO*

yut feeilti,

meftores vifcerum hominum , & devofatore

nifi tu vo«

s fanguinis (1) :

medio facramento tuo,

2

e

'aretur?

6. Et au&tores parentes ani

marum inauxiliatarum, perdere

Donite;

voluifti per manus parentum noítrorum.

1. Ut dignam perciperent peregrinationem puerorum Dei,

quae tibi omnium charior eft terra.

8. Sed & his tamquam hominibus pepercifti; & mifiíti an-

atrriptenii

teceffores exercitus tui vefpas , ut illos paulatim extermi-

, CU R0B

narent.

9. Non

Irit : ll

(1) A medio Sacramento tuo. z edit. Sixt. bac werba defuut, fed legun-

fur Pe vver[u fexto poff vocem voluitti.

ia a

&ores 5

nam duffyryg antiquiore fi-

neos iitelligit,: aliofque populos,

qui ante Hebreos terram fanctam

gnificatione eum fignificat, qui pro-

;zte lo

incoluerunt.

pria manufe , vel alium occidit ,

]

quem álio vocabulo Greci Zvro yeipac

Quos exborruiff.) Odio habuifti

iritus tUUS

propter eorum fcelera , de quibus

appellant. ítaque cum Vulgatus dicit

inox.

auttores , fubintellige cedis.

Animarum inauxtilsatarum.) Auxilio

4. Per medimmz'nzz.)'E,:ocyu Qæg,.caus:ä-v.,

deftitutarum.

& d qu

epera venefictorum , 6 malefrcsorum.

lejuffWa.) A»oorsg, impia , * cruen-

BPerdere volurffi.)

Ne. impi;l facra

jliuay (re

,

ta , facrilega ,. non facra.

ibi celebrarentur ,

aut in loco illo

proximo , .ubi tuum locaturus eras

qdue tU.

S. Filiorum fuorum. necarores , o )

altared:

Enumeratio criminum gentium il-

larum , quae genere quodam facrifi-

V.t dignam, &c.) In. Greco eft

£j d£la» dnomía) Q £qraa Oes maidw»

j QUOI'

cii necabant proprios filios, eorum

/

vefcebantur vifceribus , & fangui-

4 mapàcoh macoy Tripier&T4 rj hoc

nem forbebant.

efl, u rerra que apud :e omnium ma-

sic eriam D

A medio Sacramento tua..) Id eftde-

xime erat honorata , Vel omnium erat

& auctores

,5 ellar De-

voratores fanguinis ,

pretiofffffma , acciperer colomtam dignam

Parentes

animarum inauxiliatarum

pueris Dei ,

vel coleniam puerorum

Z).usrebus;m;-

Dei digmam fe , id eft acciperet di-

perdere voluifti a medio Sacramen-

m i pa^

to tuo, id efta terra , quam Chana-

gnam fe coloniam conftantem pue-

nxi habitabant , que facra erat , &

ris , five fervis , & cultoribus Dei.

fanéta ; quia populo fanc&to deftina-

fc in percith

Perciperent) Janfenius legendum

ta : vel fenfus eft , perdidifti 2 facra-

Contendit , perciperez , ut. concordet

T o:hi(yüï:' n

mento :40, id eft e medio fuftulifti,

cum voce zerra.

ur facramentis , ( facrificiis tuis lo-

Jn

Peregrinationem.) Nmowmiay , cole-

j ia geuicae

cum preparares purgatum ab impiis

Ziam.

,

gentilium ceremonlis.

..

: c:afïi'g?*ü

6. Auttores.) Alvüe

iT4G, Que vox in

Puerorum. Dei.) Servorum Dei.

recentiori fignificatione accipitur a

9. Vefpas.) De veris vefpis, five

Latino Interprete , cum vertit a4-

crabronibus. Chananszis infeftis in-

Bibl. cum Com. Menocb. T. IV,

Ggg8g.

?

r, f/(ft ) Chu?

i

602

LIBRI SAPIENTI/XXE

-9. Non quia impotens eras in bello fubjicere impios juftis,

j Vitt

aut beftiis f2evis, aut verbo duro fimul exterminare.

T ieonfumm

Exod.

10. * Sed partibus judicans dabas locum poenitentize, non

Ó i. Tu

15:59- ignorans , quoniam nequam eft natio eorum, & naturalis ma-

as O

- . litiaipforum, &

4

P

cum volli

ruim in perpetuum.

quoniam non poterat mutari cogitatio illo-

16 D

L

11. Semen enim erat maledi&um ab initio : nec timens ali-

oportet j

quem, veniam dabas peccatis illorum.

füüs: quo

ifti? aut ;luis ftabit con-

20 S1e

12. Quis enim dicet tibi: Quid fec

tra judicium tuum ? aut quis in confpe&u tuo veniet vindex

Curm tanta-

iniquorum hominum ? at quis tibi imputabit, fi perierint

qua pofíe

nationes, quas tu fecifti?

91 Cur

1 Petr

13. Non enim eft alius Deus quam tu , * cui cura eft de

rentibus j

5 7. omnibus, ut oftendas, quoniam non injuíte judicas judicium.

tifionum

I4. Neque rex, neque tyrannus in confpectu tuo inquirent

22. Qu

de his, quos perdidifti.

Ij. Cum ergo fis juftus, jufte omnia difponis : ipfum quo-

""

que, qui non debet puniri, condemnare, exteru

.m acílimas

( Cruci.

a tua virtute.

1. Virtute

txeree , &

16. Virtus enim tua juftitize initiium eft, & ob hoc quod

Dui mn o

omnium Doninus es , omnibus te parcere facis.

li wirtuit

I 70 Vir"

-

[otentiam p

tellizendum efï ; vide Exod, 23. og.

12. Quis tibs zmputabit !) Quis ti-

Qul /t 5

eut. 7. QO.

bi crimini , aut vitio dabit?

Aolatraram,

Panlatim extermiiz.zzrmt.) Paulatim,

Ig. Uf oflendas, 6c.) Id eft fed ut

Tuaduis,

üt otium fe corrige

ndi , atut

immi-

oftendas , * cui oftendas. tanquam

-

Ied zrguis pu

nentem cladem efï

ugiendi haberent.

fuperiori , aut pari.

: 1 8' Dümim

9. Ferbo,) Imperio.

I$. Éxteroum.) Alienum,

£0 g gj d

j)otentia.

MP D

Simul) Grece eft o £v , ad unutm

P 77 'uirtz:te.) À tua

n

omnes eodem temporis momento.-

16. Virtus enim tua.)

l

'8 xv5 robar,

4qWTAte, voy

potentia.

ratione,

Io. Parribus.) Kara fpays» , pan-

74ffitia initium cf.) 'Tunc fe exe-

Glmmg. ,

latim, per partes , fenfim.

rit virtus ,

& potentia tua , cüm

Qflägg, CHm

fædic;m:.) Puniens.

exigit juftitia. Potentia tua initium

müitum tiob

capit fe

orodendi , cum juftitia id

Diboi; :

Nen ignorams.) ld-eft, licet non

N

ignorares.

exigit.

erum quia dpy5 non fo-

TA'aMf enim

Naturalis malitia.) Ev,u $uToG $ x«-

lum fignificat zitiwz , fed etiam

*VOn. Duris f

principarum , fenfus effe poteft: po-

Ti2 fnpolis

* . infitg , & valde radicata.

tentiam vim fuam juftitia moderari,

Ip perpetuum.) Omnino mutari non

rit

' & quog

poterat , quia obftinata erat in malo.

ut-nihil plus faciat , quam prefcri-

POPPOQrtUm

bat ipfa juftitia.

TAU evade

II. Nee temens, c.) Et licet ne-

Ob Loc quod omnuium Dominut- es.)

minem timeres , adeo indulgenter tua

lg. Pe; tlj

Rebus enim fuis dominir libenter.

Uthentis.

bonitate ducus cum illis agebas,

parcunt,

x "F«mqff,

|

|

CAPUT XIL

605

id

los ts |

17 Virtutem enimoftendis tu, qui non crederiseffe in virtute

o

confummatus, & horum, quite nefciunt, audaciam traducis.

i, m

18. Tu autem dominator virtutis, cum tranquillitate judi-

üralis m-

cas, & cum magna reverentia difponis nos: fubeft enim tibi:

Itatio. il

cum volueris, poffe.

r9. Docuifti autem populum tuum per tal

ia -öpera,' quoniam

timehs il

oportet juftum effe, & humanum, & bonece fpei fecifti filios

tuos: quoniam judicans das locum in peccatis poenitentiae.

['abit cort.

20. Si enim inimicos fervorum tuorum, & debitos morti,

iet vindex

cum tanta cruciafti attentione, (1) dans tempus, & locum, per

perierint

quae poffent mutari a malitia.

L]

21. Cum quanta diligentia j

udicaft filios tuos, :(iuorum pa-

ura eft de

rentibus juramenta, & conventiones dedifti bonarum pro-

miífionum ?

judicium.

Inquirett

22. Cum ergo das nobis diícipiinam, iinimi,cos noftros mul-

Gggg2

tipliciter

L

yfim quo-

(1) Cruciafli attentione. 7z edzz. Sixr, ,ïggitur : cruciaftiattentione & liberafli.

n altinas

17. Virtutezm.) Potentiam cogeris

clementis , &M humanitatis fuavitate

exerere , & oftendere.

temperare.

loc quod

Qui non credis.) Ab impiis,

Er bone fpes fectfls fílios tuos, &c.)

dp wirtute. con[ummatus, ) Nim. &

Et ad bonam fpem erexifti filios

IT Vit-

potentiam perfectam habere.

tuos : quod fi deliquerint , eofque

Qui t nejéiunt-) infidelium ,. ido-

penituerit , illos denuo recipies , &

!) Quis ti-

lolatrarum.

gratiz tux pafticipes facies.

ibit?

Traducis. ) E,'gekäfyxæzg, confutas,

20. luimicos fervorum tuorum.) Cha-

[d eft fed ut

red rguis .punis..

naà. €«os,

las g;mqumlr

198. Demznator virtutis)) Mo'ncde»

Debitos zmorti,) Mlorte dignos,

lo'qJog qui deminaris fortitudimi.

-"ttentiont.) Circumfpectione, pre-

(ftli

Cum tranquillitate W'y érieixtlu , m

otentià.

aquitare, non fummo jure, cum mo-

meditatione, quafi' cavens , ne mo-

|

deratione.

dum excederes in penis.

6/*(57'7 LP

QI. Cws quanta diligentia , Efc. )

um magna reuerentia.) Mera moAZG

Quam folicita , exquifita & accura-

"unc fe &t

QuóSg, cwm malta parcitate, id €

.

|. tU3

cim

multum nobis parcens

ta diligentia exiftimandus es judicaffe

flios tuos ? ltalice diceremus , Coz

tga initum

Dijponis.) Kegis, gubernas.

quanto rignardo , rifpetto »

o rifpar*

n jufti !

Subeft enim tibi , cum-volueris po[fe.)

* mon 0.

iNon punis ftatim peccata , nec me-

9210,

À

fod eum

D

