bus illud ex. Cantico Moyfis occini

Pomt Deum, qu: ze genwt, de; e: zqm/h

»u

tenaciter luto implicate, ut emerge-

Angll

re non queant.

E$. oblizus es Domini cyeatoris tut. Ueutv

tmus ,

In inttifh, quem fecerami. ) In cip-

32. I8.

19. Ip fizem.) Perpetuum.

M

po, inítovea,

quam aperuerunt , ut

ego peream i illa.

Pdæþerzs ) EJuS qut a potentmrs.-

fdelis

L: daqseo, &c.) Eadem fententia,

bus premitur, & vexatur.

Patsentia non peribat. ) Spc fua per-

quz fupe' ioris verficuli, fed aliis ver-

Afl-

bis r epetlc a.

peétuo non fruftrabitur, fed tandem ,

17. Cyza]cetfzr Domtnus, &c. ) Ex

Quod expc&at, & poüuldt ; obtinebit.

hoc juc licio, & vindicta fum

ot

ade inti-

20. Exwrge.) Exurge Domine , o-

atl

! Dx

OImninutn

micis.meis cognofcetur,

ftende vires, & potentiam tuam.

juftum effe, " & jufte judicare.

Nozn cmfowemr bemo. ) Non preva-

j5 1ne

I2 operibus manuwum fuaram, &c.

leat contra me inimicus meus,

qui

que

mihi malum molitur.

-

Iterum inculeat, quod vurücuhs fu-

perioribus r5. & 16. dixerat.

J«dicenta m gentes. ) Ple&antur, pu-

font

19. Comvertantur , &c. ) Hebr. re-

niantur, vim tuam experxantur

mor

lo 'cozfpetiu 140.) te, te vindice,

ver£eztor , pereant, fepulcro condan-

tür, & revertantur ad terram , in il-

& pexcuiïore

ire

lamque folvantur

Sic Pfalm. 103

21.

Legislatorem. ) ]n Hebr. eft

folel

K u

29. dicitur , 6 iz pulverem faum . con-

335 mereb, quod doctorem, & etiam

UT a

terrorem ü"nlficat, ut vertit D. Hiez.

t2

[:

LIBRI PSALMORUM

Pfahn.. X. [ecundum . Hebraos.

)

r. Ut quïd", Domine, receffifti longe, defpicis in opportu-

nitatibus ) in tribulatione ?

gen

2. Dum fuperbit impius, incenditur pauper : comprehen-

duntur in confiliis, quibus cogitant.

dol7(

4. Quoniam laudatur

iniquus benedicitur.

peccator inA defideriis animse fuze) &

.

i

tor-, fe&undmh multitudi-

Q

4. Exacerbavit Dominum pecca

nem irae fuze non quaeret.

ditjc

». Non eft Deus in confpettu ejus : inquinatze funt vize il-

14

tral

lius in omni tempqre.

Auferun-

w& quia Propheta IOQilitlir de doétore

confiliis,de quibus cogerant ,Vc'iqim cogi-

Q

terribili, qui imperio precipit, & do-

fAZÍ.

Senfus ergo eít, uterque tam

cet, ideo re&te legislatorem dixerunt

impius gloriofus, quam juftus pauper

r

LXX. interpretes. — Senfus ergo eft:

comprehenditur, & illaqueatur confi-

impone illis , fufcita illis potentem

lio, id eft, cogitatione fua.

Namim-

legislatorem, & Principem, qui il-

pius cogitat fibi deberi felicitatem il-

nf

los terrore coerceat, & id, quod nol-

lam, & ipfe fe decipit : juftus vero vi-

lent, timore ponz facere compellat.

densimpium profpere agere , cogitat,

if

6;

o

.onsam funt. bomines. ) lmbecilli,

quid hoc fibi velit, & cum quaftionem

]'.l.S

n

& nullarum virium, qui proinde cum

folvere non poffit, magis , ac magis fe

Deo pugnare non debent.

implicat, & involvit.

1. U quid Domine.) Hic decnmus 1a-

3. Qwoniam laudatur peccator, &c..

eipm P[alpysus juxta Hebraorum partitio-

Incipit ea commemorare, quz jufti a-

LU

366H2.

nimum urunt, & cruciant.

Laudatur

qtl

la opporzunttatibss^) Cumauxilium

enim peccator in defideriis animz fuz,

ff

tuum maxime eft opportunum , hoc

cum fcilicet cupiditatibus fuis obfe-

4

quitur, avarus eft, & impurus , lau-

Ter

eft, cum nos urget tribulatio.

2. Dum [uperbit &mpius.) Profpere

dem refert , quafi bene ageret.

(PH

agit; & gloriofus apparet.

4. Exacerbawir. ) Irritavit peccatis

r

fuis.

À4pcenditur. pasuper.) Scandalizatur,

pe

& uritur aflu cogitationum juítus

Secundum mz/titudin&m ir& fme.) II..!

pauper, & prope abeft, ut divinam

Hebr. eft, fecundnum elationem factety

[

requirat providentiam.

fs id eftpropter fuperbiam fuam,quia

. Comprehenduntur 12 con[ilits , quiäzu

tumidus, inflatus , Dei contemptor.

d

cogizazt,) Referri. poteft. tantum ad

Noz quartt. ) Non curabit, nec que-

impios, ut fenfus fit: dum fuperbit**

ret Deo reconciliari.

Ampius, cruciatur quidem pauper, at

$. Nenm efl Deus im con[petlu ejus. )

T

Ita fe gerit , ac (i Deus non effez:

b

impii ceompreheaduntur in confiliis

uis , quz in ipforum caput yertuntur,

Inquimate.) Ynmunde, profang, fce-

n

& illis funt perniciofa. Bellarminus

lerat& funt acttones, & cogitationes

xefert ad utrosque , potentes fcilicet

ejus.

u

impios, & pauperes pios, pro quo

Auferuntur judicia tua a facie ejus. )

notandum, cur dicitur, zz. cozfitzzs ,

Longe funt ab illius animo, & cogi-

P

quibus cogitant , Gxgcifmum eíle , pro

tatione pr&cepta tua, & ponarum

2

PSALMUS IX

7 a"n

Auferuntur judicia tua a facie ejus: omnium inimicor

um

ort

fuorum dominabitur.

D

6. Dixit enim in corde fuo: Non movebor a gencratione in

generationem , fine malo.

eh

.* Cujus maledi&ctione os plenum eft, & amaritudine, & g.

dolor: fub lingua ejus labor, & dolor.

13. 3.

n

g. Sedet in infidiis cum divitibus in occultis, ut interficiat Rom.

innocentem.

5.14»

itudi«

9. Oculi ejus in pauperem re

fpiciunt : inüdiz;tur in abfcon-

dito , quafi leo in fpelunca fua:

$ il

Infidiatur, ut rapiat pauperem : rapere pauperem dum at-

trahit eum.

erutt«

—

10. In laqueo fuo humil

iabit eum, inclinabit fe, & cadet,

4 cagi-

- €um dominatus fuerit pauperum.

i& tam

1r. Dixit enim in corde fuo :

Oblitus eft Deus, avertit äa«

paupet

Coni

ciem fuam, ne videat in finem

m m

Ms

I"..EX*'

tem l-

9. lg pauperem reflþicïþnt.) Ut inil.

10 Yi-

non recordatur » Quas ea violántibus

]um violenti cooriantur.

:

infligis.

Contra faciebat David, cu-

ypitit,

jus illa funt verba Pfalm. 17. 23- «o-

Quaft leo in fpelumca f2a.) In qu

ala-;'

jonenm

tet aliis feris infidians.

g f;

ZIAHRA OUWARIA j!ædie'izz ejos n co;zfþe(fïumeo,

65jnfitim* ejus non repuli a me.

Rapere pauperemy dum 4ttrkhif*"eum.)*

Ontum mimicorim [norum dominala-

Nectendum cum verbo , zzfídiatur, hoc

, &c

fenfu.

Infidiatur, & conatur rapere,

atié

fur.) "lyrannice opprimet omnes,

adatur

quos inimicos putat. - Pro de»zuzabi-

& predam fuam facere pauperem,

£ur.Symmachus vcr:it; änQW'bZa ex-

dum attrahit eum in rete fuum.

K fus,

I0. In lagmeo [uo.) "Auxilio laquei

obft-

fefflat , ventilat, quod vel ad iram re-

fui.

, la

ferri poteft; fic enim Saulus in a&is

C. 9. 1. dicitur , fpzrams sminarum ,

Humiliabit eum. ) Eum dejicietin

Vel ad fu-

terram.

Coatis

cadis 49 di[cipssles Domias.

perbiam, & contemptum..

Inclinabit f2. ) Impius infidiator ad

6. Nom meovebor. ) Nunquam exci-

colligendam prxdam , utaucupes fa-.

, ) It

ciunt cum aviculam ceperint. * WVel

f;;l[/'i/.;

ä).;nn de hoc felici ftatu. Symmach.

S gépTpATcoUci» non evertar, non

etiam antequam capiant , dum illi in-

n,qui-ll

deturbabor.

fidias ftruunt ; incurvant eniim fe, ne

JPEOFe

confpiciantur, & aliquando manibus.

quzc

/ Sine malo. ) Exro imunis ab 6mni

genibusque nixi prorepunt.

malo. Symach. gx Ecouan ävxmtï-ü;-

Cadet. ) Idem tere eft, atque zzcelz-

jf )

c& , neque ero in malo, quo fcilicet

zalit fé , irruet , infiliet.

Sic quod

[5

habemus job. 1. zrrwerwmz Sabsi , in

Ó fCe*

premar, & affligar.

i

Hebr. eft cecidir Saba.

7. marttudine.)

Verborum acer'bi-

065

tate , contumeliis, decractionibus, &c.

p domin atus fuerit pauperum.) Cum

i. )

Labor, C$ doler.

) Quem aliis infe-

pauperem in fuam poteftatem rede-

zunt mali.

gerit.

coti

i. Ob q9 Dems.) Humananon

la[üm

g. Cum divirilw.) Cum potentibug

22

LIBRI PSALMOARIUM.

T. Exurge, Domine Deus, exaltetur manus tua: ne obli-

vifcaris pauperum.

3.

13. Propter quid irritavit impius Deum ? dixitenim in corde

uo

Non requiret.

14. Vides, quoniam tu laborem, & dolorem confideras: ut

$

ä

tradas eos in manus tuas.

"Tibi dereli&tus eft pauper: orphano tu

-eris adjutor.

u

15. Contere brachium peccatoris, & maligni: quaeretur pec-

catum illius, & non invenietur.

& irjlffæculum fzeculi

16. Dominus regnabit in ceternum,

ïg

peribitis gentes de terra illius. -

17. Defiderium pauperum exaudivit Dominus : præparatio-

2

nem cordis eorum audivit auris tua.

j

18. Judicare pupillo, & humili, ut non apponat ultra ma-

rit;

gnificare fe homo fuper terram.

i

In

l,

eurat, non vider, que aguntur, aut

catum ejus, & impietas, & non in-

fi videt , oblivifcitur,

venietur, qui a te per vindictam ex-

cifa nufquam apparebit.

Sic. Pfal.

Pf

Averdit faciem fuam, ) Qui habitus

36. 36. de pectore dicitur; Trazffvi ,

eorum eft, quidataopera aliquid co-

peece ao2 erat , auafrvi eum , 6 noneft

gnofcere nolunt.

iventus locus ejus,. *

Vel fenfus eft:

fllï

ln

Ne videat in ffmem. ) Chald. & D:

fi quzítio de ejus pietate habeatur,

H

Hier. zz perpetuum , quafi dicat nun-

non fiftet fe in confpectum improbi-

t0

quam effe curaturum.

tatis fue confcius.

Sic Pfalm. 1. 6.

fü

12. Mamus fu4,) Potentia tua.

Non re[urgent tmpii in judicio, neque pec-

catores 1m comcilio ju/?o,' HAR.

13. Proprer quia irritavit, &c.) lte-

rum repetit caufam , cur impius

16. Peribitis gentes de terra d. )

räp

Deum irritet peccando, quia fcilicet

Gentes impiz peribunt de terra Do-

E

mini, hoc eft de univerfo terrarum

$u

cogitat Deum ifta non requirere.

iT4

14. Vides.) Quafi dicat : Fallitur

orbe; nam Domia; eff zerra , &. pleni-

Immo vides, & confideras

£zdo ejze:.

AC

impius.

17. Preparaiionem o cordi:

€OoYAm.

laborem , & dolorem, quo impius

Preparationem ad orandum , defide-

v

juftum premit.

rium, quod orationem przcedere folet.

D

bn]

Us tradas eos in mauus tu25.) Utfuo

lic

tempore illis manus tuas ultrices in-

tTus.

Symmach. vertit 7pó9ecw » — Pjopofi-

i

iicias,

19. Judicare pupillo , $ bwnili. ) Ut

l

judicet, & fententiam ferat pro hu-

tat

tix

; Tz"bz'.) Tvuæ cure£ , & providen-

mili, & pupillo.

l]x:

1s$. Brachium.) Potentiam , violen-

U son apponar, &c.) Uthomo hu-

Hl

tiam comprime.

milis, & imbecillus in fuperbiam am-

Quaeretur peccatum ejus , Ef mon imve-

plius non erigatur, impius in Deum,

e

nictur.) Moc fifeceris , quearetur pee-

& injuftus in proxinpos.

f

PSALUObEUS X

2j

obii-

x. In finem , Pfalmus David. X.

orde

3. IN Domino confido: quomodo dicitis animze

migra in montem ficut pafíer?

Vr-peäe : 'Trant-

:

3.Quoniam ecce peccatores intenderuntarcum, p

aräverunt fa-

n

Ut

gittas fuas in pharetra; ut fagittent in obfcuro rectos corde.

4. Quoniam

quae perfecifti ,-—deüruxer'unt; juftus autem

quid fecit ?

pec

*Hab,

5.* Dominusin templo fan&to fuo, Dominusin coclo fedes ejus.

Oculi ejus in paupereni refpiciunt : palpebrae ejus interro-

2. 20-

culi

gant filios hominum.

iO«

6. Dominus interrogat juftum, & impium: qui autem dili-

git iniquitatem, odit animam fuam.

7. Pluet fuper peccatores laqueos: ignis, & fulphur, & fpi-

ff

titus procellarum, pars calicis eorum.

8. Qüo-

In

I,

N fmnem.) Mide dicta initio Pfal-

eft, & denfiores ienäræ ; & caligo

[ if

mi 4.

noécturna.

| 6X«

P[zhmu David,) WMide di&ta initio

A. Qu perfecifH. ) Leges tuas, fan-

Pfa.

Pfalmi 3.

Giones, & confilia tua. — Symmach.

B

2. Qmopodo dicitis, &C) Alloqui-

óvi01 Üccuo) xartAvuOYWGcOW ,

MOEÍAHL

T

tur vel dumones tentantes , velipfas

decreta , feu flatuta deffrutia, feu Ziffo-

d

internas cogitationes, & fuggeítio-

luta [nnt.

tlb ,

nes ab ipfis immiffas, veletiam ami-

ælil f&('if .?

) Nil tale fecit, cum

obt-

cos fugam fuadentes, ut fe e Saulis

"

fit legum tenax, & reverens.

manibus eriperet,

$. Dopaintusin templofzmäo],;;o.) Hoc

d

Anis& mcs.) Miht.

eft, in celo, quaft dicat: licet Do-

Szcut paffer.) N ox Hebraica 335v

minüs longe pofitus videatur, ubique

Ml/

4fpor quamlibet aviculam fignificat.

tamen eít,. & humilia refpicit, &al-

Do-

Eadem aviculze fimilitudine ufus eft

ta a longe cognofcit.

Salomon Prov. 27. g. feuz avis,inquit

qui

Palpebra ejus. ) Oculi ejus.

en

£ran|[migrans de nide fuo , fic wir ) qui

Inzerrogant fflios h&minum.) EXPIO-*

dcreli;—;qu-z't locum f;»um.

rant, dijudicant, probant.

ltac

ogno-

3

^

Àz pharetra.) In Hebr. eft, ;

j

»)

fcunt, & omnia illi patent , ac fi mi-

lde

&ervo, quod prefentius difcrimen fi-

nutim interroganti ,' quid actum fit,

gnificat.

Magnam tamen vim figni-

refponderent.

let;

if

ficandi habet vulgata lectio, qua in-

6. Odit animam [uam.) Se ipfum

nuitur Davidis , ' & cujuslibet jufti

odit , cum plurima, & graviffima ma-

hoftes magna teneri nocendi cupidi-

Ó

la fibi accerfat, cum peccat.

U

hi

tate , ideoque pharetram fagittis com-

6. Plaet.) Dominus.

plefle; ne tela defint, qux fubinde

Laqueos, &c.) His omnibus nomi-

in innocentem dirigant.

nibus iram, & ultionem divinam de-

hü-

-

um

Ín objcuro.) x infidiis in Gr&co

fignant.

eft, wxom. *7lvy quafi dicat in odfcz-

*odgui,

& fulphur- Vindi&am di-

If

rilunio, quando fcilicet luna obfcura vinam coclitus demiffam , ut in punif

^

Ed

4

LIBRI

PSALMORUM

8. Quoniam juftus Dominus, &

juftitias dilexit: | æquitatem

Vïdit vultus ejus.

fl

1. In finem pro Octava, Pfalmus David. Xï

ä«

2.Q'Alvum me fac, Domine, quoniam defecit fan£tus:z quo-

tic

niam diminutae funt veritates a filiis hominum.

4. Vana locuti funt unufquifque ad proximum fuum: labia

H

dolofa, in corde, & corde locuti funt.

4. Difperdat Dominus

univerfa labia dolofa, & linguam

magniloquam.

5. Qui dixerunt :

Linguam noftram magnificabimus, labia

L

noftra a nobis funt, quis nofter Dominus eft?

6. Propter miferiam inopum, & gemitum pauperum nunc

H

exürgam , dicit Dominus.

Pö nam

DASABIS R

tione Sodomz, & Gornorrhz , impiis

ExOjs yxp Bo xeivos 5((4;;;

Q

minatur.

eidae TUAXCIV

1

PC

Pars calicis eorum.) Hxc funt eorum

11

üoc;ö, g'ïäpov uty X£UO a Ui Qpf

69 /

fors, hec portio , qua illis debetur:

hxec veluti hereditate confequentur.

atv , oZ'AAofää Bace,

n

Metaphora ducitur a fympofiacis, &

Hand [ecms atque Drei portas bo-

lC

i

modimperatoribus, qui quantum quis-

minem execror slum ,

que vini haurire deberet , prafcribe-

S'Zui:qui: corde 4lized celans algud

bant, atque ita vim, aut calicis par-

fonat ore.

hi

tem affignare videbantur.

4. Lingnam magnilaquam.) Loquen-

I

9. Quontamju[fus Dominus, &c.)H ec

tem fuperbe, infolenter fe efferen-

mala illis evenient ; quia Dominus

tem contra probos , & fua merit1,

e

juftus eft, nec mala inulta abire per-

[2

aliorumque peccata augentem. apud

qnittit.

rincipem, ut deprimat adverfarios.

Vul;us ejus.) Oculi ejus.

V

el linguam magniloquam intelligit

m

N fnem.) Wide Pfalm. 4

1.]

juxtaid, quod fequitur proximo ver-

Pro otiava.) Vide Pfalm. 6.

ficulo.

o. Defecit fautius,. ) Defecit fan&titas,

$. Lingnam nofiram magnificalimus,)

L

Eadem Michezquze-

Roboravimus, invalefcere faciemus.

pietas ; veritas.

rela cap. 7- 2- Perist fantlus de terra ;

Itali dicerent, C? faremo valere comia

u

&6 retlus 1 Lhoginibus nom eft.

sofira [2 [

Grecus quidam inter.

Pll

Diminut& [unt veritates.) Crefcen-

tibus dolis,, mendaciis , fraudibus.

pres in fcholis Vaticanis habet 3u.

li

toriai.

VASSUTOUASV .. dominabimur.

at

3. Vana.) Falfa dec

Yt

In corde , & corde. )

b

uplici corde

Labia noffra a uobis [ent.) Pxo no-

locuti. funt , aliud loquentes, aliul

bis funt labia noftra, eloquentia no-

I

fira.

Y

t

fentientes. ?* Infra Pfal. E. s Qui

lequumtur pacem cum proximo fpo, mala

Quis nofler Dominus eff ") Quis con-

p

antem. in cordibus eorum , & Pfal. 61,

tra nos tanto przfíidio munitos pr&-

/:

valere poterit ?

4]

«. Ore [uo Lbenedicebamt , 9 corde fuo

waledicebant. Mlomer. Dliad. 9.-

6. Ponam m falzgmri.)

Juftum ia la-

PSALMUS,XL&XH.

item

Ponam in falutari: fiducialiter agam in eo.

7.* Eloquia Domini, eloquia cafta: argentum igne exami- 'Prov

;

Q5b

natum, probatum terrse, purgatum feptuplum.

*

-

8$. Tu, Domine, fervabi

quy

s nos: & cuüodieg nos a genera-

,

tione hac in aeternum.

abia

9. In circuitu impii ambulant, fec

undum aïtitudigem tuam

multiplicafti filios hominum.

Qam

1. In finem, Pfalmus David. XII,

1bia

"TSquequo, Domine, oblivifceris me in finem ? vaquequo

B

avertis faciem tuam a me?

ünc

2. Quamdiu ponam confilia in anima mea, dolorem in corde

meo per diem.

a

3. Ufque-

u

co tute conftituam, in quo ab impii

Pz)rgatum feptupium.) Septies , five

petitionibus falvus fit.

Sic Job. $

&pius purgatum.

11. dicitur: Q« pomit bumziles im fa-

8« 4 generatioue bac.

Vel fenfus

b

blime, 6 marentes eri git 12 fa]þit:sz,quoä

eft, ab hoc tempore ufque in «ter-

in Hebrao' eft, Iz. [;luze, tanquam fci-

num: vel a pravis hujus feculi ho-

licet in edito loco, ad quem peccato-

minibus.

A

l

rum tela nomn perveniant.

9. In circuitu im-;;ii 4;:761114772'.) Ad no-

7

Fiducialster agam i2 e07) INemo mi-

cendum undique circumdant probos.

Secuzpdum aliismdinem Umm.) Secun-

hi refiftere poterit audacter , & libe-

jet«

re agam hac in re; hoc enim fignifi-

dum alta, & profunda tua judicia.

Mulriplicafli felios bopzinum.) Nlultos,

tetl-

care videtur Gracum TO29101 g2

& potentes effe pateris homines im-

1.

£y & uT,

pios, quibus pii, & innocentes op-

lpud

9. Elequia Domini.-)verba, 6( prox;.

pugnantur.

Alii,]?lz'os boginum, n

-103.

bonum accipiunt , hoc fenfu : Impii

igit

miíta Domini.

Vele

Cafz) Pura , fincera , nihil falfita-

quidem omnia circumquaque . obti-

nent adjuftos opprimendos; at tu mul-

$is, aut idoli admixtum habentia.

tiplicas, foves, & bonis omnibus au-

l] .)

Probarum £err2J) 1n Gr&co eft 9ox/

iU.

ges filios hominum, humiles quidem/?,

ulà

puoy r5 ?s quod fignificare videtur ;

& pauperes, fed fub tua . protectione

probatum populis terrs, hominibus fci-

latentes.

S

Dr-

h.

licet metaliorum peritis , qui purum

argentum a mixto, vel adulterino no-

1. 03

/óFojfceris we n figez?,) Plane,

verunt internofcere,

Hieron. vertit,

in perpetuum oblivifceris?

4tvertis faciem tuam. ) Ut iratus.

y»

/ '-ep:zr/:tzzm 4 terra,

Genebrardus pu-

10

tat illud T;NWN terrz , pofitum effe

2. Ünamdin ponam «en[ia im anima

ze4 ? ) Quamdiu cogar rationes exco-

prdf &v T.*ï y zmterra, hoc efï' in va-

gitare, aut nova confilia comminifci,

Ui

Íe, vel camino terreo

I

argiïlacea.

) H fornace

quibus inimicis meis refiftam , vel

ab eorum manibus effugiam ?

Bill.cum Com, Mezecb. -T. IF.

D

lo

25

LiBRI PSALMORUM

p

4. Ufquequo exaltabitur inimicus meus fuper me?

deat

4. Reípice , & exaudi me, Domine Deus meus.

5. illumina oculos meos, ne umquam obdormiam in morte :

3.

ne quando dicat inimicus meus : Praevalui adverfus eum.

qui

$

6. Qui tribulant me, exultabunt, fi motus fuero: ego autem

in mifericordia tua fperavi.

bani

Exultabitcor meum in falutari tuo : cantabo Domino, qui

Q

bona tribuit mihi, & pfallam nomini Domini altiffimi.

Ü

I. In finem, Pfíalmus David. XIII.

800

it infipiens in corde fuo : Non eft Deus.

DIX

Corrupti funt,. & abominabiles fa&ti funt in ftudiis fuis:

dev

non eft, qui faciat bonum, non eft ufque ad unum.

t

2. Do-

vbi

Minad

Dolorem in ca)-ale meo, ) Que eva-

tatione- ; 'agnicione , & amore tui.

dendi folicitudo timorem affert & do-

** Mortui dormientes appellantur in

lib

lorem.

?

lmP

facris Literis.

Sic Chrifbus Lazarum

Per diem. ) Quod tempus a&ioni

mortuum dormire dixit.

Mlagna atfi-

qui

li,

potius tribuendum eft, quam conful-

nitas fomni, & mortis. Somnus quip-

Tnan

tationi , & inveftigationi rationum ,

pe brevis mors eífe videtur , mors au

quibus nobis confulamus.

In textu,

tem fomnus diuturnus

itaque Ho-

tet

mi

Greco additur, &6 per zoem.

merus fomnum dixit Kdv!'yöü'rav du-

Cr

3. Exaltabitur ... fisper zme.) Ele-

VOO"Z'OIO.

lliad. r4. ut etiam H efiodus

vabitur contra me; torq

la

met me, infultabit mihi.

vebit, d(f:pri-

in "Theogonia, quod imitatur Virgi-

N

lius 6. /En. cum ait:

E

il

*

lnmunma oculos "260$. ) Videtur

enim petere, quod Pfalmo 3o. 17.

Tum confznguimens lethe fopor , ..2

ten

S; motus fuero.) Si impingam ,

eft

cum ait ; iemuna facióm fuam früper

cet

fervum tunm.

Benigno me, & hila-

titubem , cadam. $i res improfpere

cedant, fi in peccatum lapfus fuero.

ri vultu afpice, mihi, rebusque meis

tatt

/ atllidtis fave.

6. In mif[ericordiz tua fperavi.)Que

Ne unqmam obdormiam im zorte, )

me labentem fu&inebit.

Íta etiam

tot

Ne a te defertus jaceam moftitie, &

l

Pfalm. 93. 19. $; dicebam , motus ejt

bus

doloris tenebris obvolutus. ^ Neani-

pes eeu ; mzl/ärz'carä'zq Iu Domine d-

mus calamitatibus victus , malis fuc-

ju'vzzäat me.

"

cumbat , quod eft obdormire in mor-

Ie [alutari tuo.)

In falüte, quäm

te. Hoc fignificare videtur verficu-

; tuo beneficio confecutus fuero: vel

[

lus hic juxta litere corticem.

Hoc

falutarelocum tutum ab inimicorum

Zga

autem pofito , fublimiorem fenfum

infidiis, & petitionibus fignificat, ut

l

offumus inveftigare , ut fcilicet il-

fuperiori Pfalmo numer. 6.

009

i

uminatio oculorum fit divina infpi-

Caztabo Dogno.) Hymnum eucha-

ratio, vel auxilium coeleftis gratiz,

rifticum in gratiarum actionem.

qua a peccati confenfu ferventur, qui

Q

lethalis animz fomnus cft.

Vel ut

Ü Ix;t in[fpiens im corde fuo.) CO;-

feafus fit , illumina oculos meos, ne

gitavit; namore proloquitam

k

fim velut mortuus, fine fenfu, cogi-

LUT

impia verba npþ eft aufus. * Platg

l

PSALMUS XIIL

27

2. Dominus de ccelo profpexit fuþer filios hominum

; ut vi-

deat, fi eft.intelligens, aut requirens Deum.

Otte v

3. Omnes declinaverunt, fimul inutiles fa&ti funt: non eft,

qui faciat bonum , non eft ufque ad unum.

(Utetm

. Sepulchrum patens eft guttur eorum: linguis fuis do

ïofeage-

bant, venenum afpidum fub labiis eorum.

; qui

Quorum os maledictione, & amaritudine plenum eft: velo-

ces pedes eorum ad effundendum fanguinem.

Contritio, & infelicitas in viis eorum, viam pacis non co-

gnoverunt: non eft timor Dei ante oculos eorum.

4. Nonne cognofcent omnes, qui operantur iniquitatem, qui

l;

devorant plebem meam ficut eícam panis?

RT

$. Dominum non invocaverunt, illip trepi

daverunt timöre,

Do-

ubi non erat timor.

-

."Dlz

.6. Quo-

t ul,

tur Ia

lib. 16. de legibus tripliciter inDeum

funt hujusmodi, inutilia funt, ( pro-

impiel peccari docet.

Primo, ab iis,

jiciuntur.

jnm

nf

qui Deum eífe negant : fecundo ab

Sepulchrum patezs , &c.

) Videdi&a

iis, qui fi Deum eile concedant, hu-

n

11. Pfalm.

ïquip-

mnana tamen curare non arbitrantur:

Venenmum afpidum fumh lahus eorum.)

qI5au

: Ho-

tertio , ab iis, qui profligatorum ho-

Id eft peftifera loquuntur.

minum muneribus, aut precibus pla-

Quorum os maleditlione , &c.) Mide

] Ju

cari poífe putant, ut ad eorum fce-

dicta Píalmo g. five 1o.

lera conniveat.

ercundum.

flodus

Hebr&zos numero 7.

Virgi-

Non efó Deus.) Yn Hebr. eft D*nlpæ

Con£ritio , €$ isfelicitas,) AGive fu-

Elobiz, , que vóx Deum fienificat, qua-

mitur, quafidicat : toti funt in con-

gt*

tenus judex, moderator, & providens

terendis, & ad infelicitatem redigen-

eft, quafi dicat : impune pecccare li-

disiis, quibus adverfantur.

pam ,

cet, lJeus humana non curat.

Is viis eorum.) ln eorum vite in-

li]mre

Jiero,

Corrüpii funt.) Intelle&u, volun-

ftituto, in eorum actionibus, & ftudiis.

tate: pravis doctrinis , & omni vi-

4- Nomme cognuofienz.) Me iramque

yque

tiorum genere.

!

otram

'

meam adverfum peccata; divinam ul-

tionem.

In fidiis f2i.) |Confiliis, actioni-

i d

bus.

Qw devorant blebem meam, &c.)

t u-

2. Profpextz)) In Grzco eft Szänugf/;v,

Hosgraphice defcribit SalomonProv.

exerto. aliquantulum capite profpexit,

O. Gemerat;o inquit, que pro deztiéus

Iuam

gladio baber , €3 commandir molariius

d

ut ii faciunt, qui videre volunt,quid

agatur, fed ipíi videri nolunt.

fmss , u£ comedat inopes de teyra , 21

yrum

lIutelligens. ) Deum intelligens, &

peuperes ex Lbominibus.

X DeRe-

1f u

cognofcens ; ut illi obediat.

gibus populum plus jufto oneranti-

Requirezs.) Quumrens.

bus loquens Hamerus , Iliad. lib. 1.

ydite

3- Declinaverunt.) . À xecto tramite,

vocat , 877;'/.0,-90'9009 '/ïgcw?nvfæs". nge:

quem tenere debuiffent.

voratoyes popzlz.

Inutiles fath; fum*,) Hebr. ',n',px.N)

Sicus efeuro panis. ) Avide, cupide,

(o-

ANeclachza , toctüerunt, vel ut alii ver-

ac fi fapidus admodum ibus effet.

itam

tunt , ráucidi fatla funz , qua aütem

$- Dominue non 4nvegaverunt.) Mi-

ht

n

^

^-

$

LIBRIPSALMORUM

6. Quoniam Dominus in generatione jufta eft, confilium

inopis confudiftis: quoniam Dominus fpes ejus eft.

f0n

7. Quis dabit ex Sion falutare Ifrael? cum averterit Dominus

captivitatem plebis fuse, exultabit Jacob, & laetabitur Ifrael.

i. Pfalmus David, XIV.

Omine quis habitabit in tabernaculo tuo? aut quis requie-

[

D

fcet in monte fan€to tuo?

2. Qui ingreditur fine macula, & operatur ju»üitiam:

tite

3. Qui loquitur veritatem in corde fuo, qui non egit dolum

in lingua fua :

08 -

Nec fecit proximo fuo malum, & opprobrium non accepit

Vr

adverfus proximos fuos.

fami

4. Ad nihilum dedu&tus eft in confpeQu ejus malignus : ti-

3701 6

fï"m

mentes autem Dominum glorificat :

mni

s. Qui

i

10

rum non eít Dom—imun'. non invo-

dei in Babylohem, & Affvrios rever-

4

care, qui dixit in corde fuo , «ez ef

f; fuerint.

V«el fenfus eft, cum Chri-

ptus

Dezus.

-

Tevel

ftus venerit, vitiorum , & demonis

Ilic trepidaverunt zweeore, &c) 'Fi-

captivitate, & fervitute liberabun-

do |

mere debuiffent Deum, & eternz fa-

tur Ifraelite, non iitantum, qui car-

lutis damnum ; at illi bona tempora-

ne habent Abrahamum generis fui au-

h

lia amittere timent , quorum ja&ura

&orem, fed ii etiam, qui ex centibus,

tem

comparatione «terni

fidei communione , in Abrahz ftipi-

N

non effet.

: mali metuenda

tem inferti funt.

Quat

6. Quoniam Dominus in generatione

1. [N taberzaculo f& ) lm do;no

Anor

jf« eft.) "Fiment impii , ubi timen-

dum non eft, quia divino lumine ca-

tua, in cclo , quod etiam in-

I r

ftar habet tabernaculi ; nam de colo

rent, quo petenda , & fügienda in-

dicitur Pf. 103. 3. exzendifli celum ft-

notefcant; hoc enim lumen divinum

]S-'i;'/,r

in generatione juftorum eft , & illis

cut pellem.

datur; impii autem in tenebris ver-

I monte famtdo tuo;) Eft ejusdem

g

^

hemiftichii repetitio aliis verbis.

IÍn

flfügli4

antur, quas magis amant, quam lu-

Àag

cem.

locafti.

monte cclefti , in quo fedem tuam

Confilism imepis confudifiüs.) Quafi

Tà 7TE

—2. Qui ingreditur fine. macula. ) In

Ü in,

inanem fpem defpexiftis, & irrififtis,

Grzco eft, embulans perfetius , qui nul-

ut illum erubefcere faceretis.

inter

7. Quis dabit ex Sion falurare I/raely)

lam Jabem peccati admittit.

14') d

(Quafi dicat: o utinam daret Deus fa-

In corde f[uo.) Ex corde , fincere.

lhunw

Opprobrium non Accepit adver[us pro-

lutem Ifrael, & falutare Domini Mef-

Qu

p

fiam , qui non folum exSion civitate

xinos- [uo:. ) NNon admifit calumnias,

|

lo

David, fed ex ejusdem familia nafci-

detractiones &c.. de proximis, inGra-

turus eft.

—

co e

a

D]

oveidepaüy Sx ÉN Oey bmi oi6

LXy

Lälx

Cum; averterit Domints caprtivitatem ,

gyyigo;; OZUTS-; Oppraäriftm 72032 fzzj?i-

Qu

&c.) Éveniet hoc, poftquam ex c:-

nust propter proximo: [nos:qui ita ipfe

l

$

i

ptivitatibus, quibus adducti funt Tu-

vixit, & ita fuos filios, & domefti-

lll

Qug

—————————P——ÁÁ

*

l

PSALMUS XV.

29

i

|

lum

| g Qui jurat proximo fuo, & non decipit, qui pecuniam fuam

non dedit ad ufuram, & munera füper innocentem non accepit.

titus

Qui facit haec, non movebitur in s&eternum.

el

I. Tituli Infcriptio ipfi David. XV. -

9. ( XOnferva me,Domine,quoniam fperaviin te. DixiDomino:

quie-

Deus meus es tu, quoniam bonorum meorum non eges.

3. San&tis, qui funt in terra ejus, mirificavit omnes volun-

tatgs qneas in eis.

"

lum

D5

2

.4. Mul-

cos inílituit, ut nullus quidquam ob-

i

ultimz literz mutatione,

Et fenfu?

cepit

jicere poffet , nec obloqui de illius

erit, Pfalmum hunc Scripturam con*

familia.

In Hebreo eft; Opprobrium

tinere in marmorea tabula, aut wrea

zon detulit fuper propiaquum fuums quod

infculpendam ad &ternam rei memo-

|

fignificare videtur, non fuiffe calu-

riam. Hoc enim fignificat vox Grz-

mniatum proximum , nec finiftros de

ca 51Ao0yeoOio , quzidem eft ac fcri-

illo fermones fparfiffe.

213

tura literarum in columna exarata.

[eyer-

4 nibilum deduttus eff. ) Contem-

N

vec aliud fignificatur a vulgata la-

Chri-

ptus, quamvis potens fit, aut dives;

tina, cum dicitur, 77zz/; in[crzpzzo; namt

Feverentes autem Deum, etiamfi mun-

monis

tituli folidiori alicui materiz , quale

abut-

do fint contemptui , honore atfficit.

eft marmor, aut ws incidi folent. *

j car-

Maligaus.) M al,fu g.

$» Super innocentem.) Ut innocen-

Videtur optare David , ut qux hoc

iil al*

Pfalmo eft dicturus , titulo alicui,

tibus

tem , aut jus illius violet.

id eft, marmorez columelle infcri-

Non movebitur 42 4teruum. ) 'Nun-

f'tipi-

bantur ad perennem rei memoriam.

quam felici ftatu excidet , quem in

Idem Jobi votum cap. 19. 24.

3nonte fan&to fuerit adeptus.

Ipfi David.) Mide di&a in explica-

doxho

tione tituli Pfalmi tertii.

1 ii

I.

Jtuli in[cfiptio ipfi David. ) In

a. Con/ärvd;) eræce eft Cþu'iwzfov $

cælO

"

Hebrzo eft 4345 r2 225 wid-

um [

bam le David ,

uod aliqui vertunt

cuflodi , fcilicet ab inimicis meis.

Denus meus es u, quontam bonorum meo-

I;Ásne aureorum , 9. Hier. Hemilis &

edem

femplicis David, Kq uilavamevé, x vt-

rum mon eges.) M ox quoniam abundat,

E

vel pofita eft pro particula conjecti-

a

Aeis $ bumilis, E$ perfell , Symmachus

ToTeyÓQaovoe ) Àj EU.

Huziis,

va, O. fenfus ergo eft: Dominus

meus es tu, a quo ego pendeo in omni-

jIh

& L imuaculati David.

Harum autem

bus ;-'cum interiimn tu mea opera, aut

interpretationum

rationes

quzrere

nl«

meis bonis plane non indigeas. * Bo-

longuur effet, & ab inítituto no(tro

num , quod undique perfectum eft,

re.

alienum.

Alii vocem Hebraicam,

ipfum per fe fatis eft, nullamque rem

quippe obfcuram , immutatam reli-

dl

externam defiderat, inquit Arif.1, r.

1113

querunt, ur quarta, & quinta editio.

Ethic. cap. 5.

t

LXX. verterunt ssAoypaQio v Aa-

3. Sanüis, &c. ) Videtur effe He-

r

vi3 id e&, 27772 P. i;zjäriptia, ilþþ' Dzvid.

braica tranfpofitio. verborum , qus

Quamquam non r5nm55 »bam l-

hoc pa&o ordinanda funt.

Miriftca-

h

giffe videntur , fed- 98935 s bb ,

vi;, ( Deus fcilicet) ezzes wolumtates

)

fe

qu& vox Serrpturam figniticat, exigua

I2

moeas 4 [antlis , qui. fuat js terra ejus ]

Pt

"

2 i

30

LIBRI PSALMORUM,

4.Multiplicatze funt infirmitates corum : poftea acceleraverunt.

Non congregabo convenücula eorum de íanguinibu

iaf .

F : nec

memor ero nominum eorum per labia mea.

j

s, Dominus pars hareditatis meze, & cal

.es, qui

Ia ;

;cis mel: tu

10

reftitues haereditatem meam mihi.

6. Funes ceciderunt mihi in pr&eclaris : etenim haer

* neC

Qditas

mea praclara eft mihi.

No

intelle&um : infu-

7. Benedicam Dominum, qui tribuit mihi

u)

per, & ufqug ad nottem increpuerunt me renes mei.

P

In

G

.* Pro-

ec /2emor ero mominum eorsm.) Adeo

X

quafï dicät: mire perfecit Oonmnes vo-

luntates meas , &c.

Íta fexe Gene-

mihi cctus illi, & facrificia difpli-

f

brardus.

Bellarminus vero putat ne-

cent, ut ne nomen quidem illorum

A

xum cum. fuperiori verficulo effe hu-

ufurpare fuftineam quafi timens , ne

2.

jusmodi.

Quando quidem, Domine,

os meum contaminet.

bonorum meorum non indiges , bene-

$. Dominus pars bareditatis mese, &c.)

aqu

ficus ero , & mifericors in fanctos,

Dixerat fe deteftari idola , & pecca-

J

qui in terra funt. — Et bene convenit

ta , jam addit hujus rei rationém, quod:

D

fcilicet omnia bona fua in Deo col-

hzc interpretatio um textu Hebrzo,

quam

in quo habemus: Sazülzs, qui 2 rerra

lata habeat, quem hereditatem fuam

ipris

effe velit.

Pars bereditatis mee,idem

In: [

22 €zis.

apfí , & magniffcts , ommis voluntas mea

Quuod ergo dicitur, Mzrzfrca-

eft, ac pars ea hareditatis , que mi«

tT0

7 04

v;£ , &c. hunc fenfum exhibet: Deus

hi obvenit.

Er calicis mei,) Mide dicta Pfalmo

p

miris modis juvit, fovit, & promo-

^

K

vit voluntates, & ítudia mea circa

Iio. m 7.

1681

fideles, ac fanctos.

Reflitmes bereditatem | meam mz/n )

f)e

4- Meulrzplicate funt , &c. ) EXPH—-

Chrifto quidem reftituta, id eft, tri-

af

TC

eatur effeétus benevolentiz Chrifti in

buta eft in die refurredtionis ;. nobis

erat

Íuos.

Horum enim cum prius mul-

autem in novilfimo die, cum beati

8'

tzx eifent fpirituales infirmitates; id

erimus animo, & corpore.

interiin

meo

£ít, peccata, non modo per Chriftum

enim hzreditas hwc, fiye pars illius

convaluerunt, fed etiam fortes adeo

0cu]

quafi depofita eft apud Deum , nec ea.

facti funt ; ut currere. poflént viam

nifi altera ex parte , licet potiori fruun-

