1$. Revereastur.)) Pudore affician-

Domizus [olicitus ef? mei. ) MHebr.

£ur in fuis confiliis.

Dominus cogitat pro wme.

tet

Simul.) Ommnes.

Ne fardaverá. ) | Eripere me ab

Ut auferant.) Wxipiant, perdant.

omnibus malis per celerem reiurre-

tar

Confufi

Comvertantur retror[ua. )

fjign em.

f

y!

£ecedant,

Videter etiam hic P[aiznmis, ut prace-

u

Qui voluat mibi mala^) Qui me ode-

dezs , «d Chriffi paffouem pertzmere ,

runt; & perfequuntur.

quod patet ex r/l vwerbi ver[icu Yo.

ER

16.

Ferant corfeflim confufanew

Qui edebat panes meos, magnificavit

&

fuam. )

Id eft non in longum tem-

244 U€rY-

tüm

fuper me fupplantationem.

pus differatur eorum confufto.

B citavit Domuinus Jo. 13. 18. 6 ad

mor

Euge, euge.) In Hebr. e(t mwr3 each,

lteram de Juda intellexit. — Ms putant,

lite

quz eít interjectio infultantis, & de-

Q

ridentis.

S. Hieron. vertit: q«u d;-

Davidem egrotum de fe zpfo, juxta lite-

ralez [en[um , "verba factre , 6$ de m«

lits

cunt mih:; Vab , vab, quam vocem

micorüm [morism mgz!igm'tzzte, qui Idlunt

Ante]

fuiffe Judeorum. deridentium | Chri-

m

fium in cruce pendentem, habemus

extindum cupiebant.

Uterque feolf PT

verus effle poteff , licez. princepalzter in-

t Te

ex Evangelio Matth. 27, 4o. & Mar-

tentus fit de Chriffo, quem fznüas

Qu |

&l 14. 29.

AT7. Super £e. ) In te.

Vares ([ub «grorantis allegaria nobis ex-

pae

bibere potuit.. N ere enim languores no-

li

Omnes querentes te. ) Fideles fe&a-

ftros ipfe tulit, & dolores noftros

ln

fores tui.

Salutere fuum. Saïutem a fte pro-

ipfe poxtavit. I/z. $3. 4-

Ae(tam. V&l Chriftum Salvatorem.

Hj intelligee [uper ege

us C b

IY

ml

Ag. Egoamrem, Gc.) Kedit ad com-

Q.Q

perem. )

Quui attente confi-

g

PSALMUS XL

29

ati-

3. Dominus confervet eum, & vivificet eum, & beatum faciat

eum in terra: & non tradat eum.in animam inimicorum ejus.

1ala,

Wi

4. Dominus opem ferat illi fuper le&um doloris ejus : uni-

E

verfum Íftratum ejus verfafti in infirmitate ejus,

s. Ego dixi : Domine

, miferere mei; fana animam meam,

&

quia peccavi tibi.

lt

6. Inimici mei dixerunt mala mihi

lig-

quando morietur , &

peribit nomen ejus ?

7. Et fi ingrediebatur, ut videret

fibi.

, vana loquebatur, cor

; 1f

ejus congregavit iniquitatem

. N2

8. Egre-

d&rat Chri&um-p&uperem. Vel qui

ktelligamus) fan,ä me

W.

letudini reftitue.

; & priftine va-

profpicir aegro , & homini tenuis

N

fortunz.

Qu;a peccavi rbi.) .Et peccatum

Àn die mala.) Mdverfa, calamito-

eff morbus animz.

Vel valetudi-

P.?:

fa.

nem bonam mihi reftitue, licet pec-

3. Vivificez eum.) * NMitam illi diu-

caverumm tibi.

Sic Dan. 9. 9.

Tib

por"

turnam largiatur.

autem. Domino Deo noffro mifericordia,

ln terra.) In hac vita , & poftea

18 ,

etiam in terra viventium ; cum ex

6 propitiatto , quia recefffesus a te., 65

nom 4udrvimus vocem. tuam , id eft,

hac mortalitate exceílerit.;

quanmivis recefferimus.

Tebr.

In Antmam,) Libidinem, volunta-

6. Dixerunt mala mibi,) Optarunt

tem, poteftatem.

mihi male efíe, & mala evenire.

e db

4 Super lelum doloris ejus.) Si egro-

Quando moriezur. ) Sunt verba ini-

üre

tare contigerit , & le&o affixum efle,

micorum David , & Chriifti , mor-

five quocunque «rumnz genere aflii-

tem illi optantium,

lta Pharifzi,

yacc"

ftum jacere.

& facerdotes Judzorum difpofiti e.

Unrver[um firarum ejus verfaffz, Gc.)

rant erga Chriftum.

jere

Eft apoftrophe aj Deum.

Stravifti,

z

Perihit nomem ejus.) Ejus memoria

cavit

& compofuifti 'o Domine, fítra-

cum ipfo extinguetur.

tum 6jus in ipfius infirmitate , &

( Ut*

morbo, ut quiete dormiat, & mol-

7« Si ingrediebatur , nt "videret.) Si

f d

liter cibet.

me vifebat velut officii caufa, vana

Docet hac allegoria

loquebatur, mentiebatur amicitiam fi-

Deum otficia omnia, & fignificatio-

mulando, cum tamen prava, & ini-

lite-

.aÓes humanitatis in eos conterre, qui

; jf

mica confilia corde tegeret, & men-

um

intelligunt fuper egenum, & paupe-

te veifaret.

5ic Judas tanquam fa-

xem. Molle c&ain ftratum &grotan-

miliaris, & amicus ingrediebatur. ad

W]m

ti redditur, & dolores ei initipantur,

DOIre-

r i

qui intelligit fuper egenum , & pau-

Chriftum,cum tamen quzreret o

gt

tunitatem , ut illum traderet.

V

ana

perem, Chrifti dolores acerbiflimos

etiam loquebatur, id eft, falfi ali-

j ei

fibi per confiderationem , & medita-

$ f0*

tionem proponendo.

quid fingebat, ne animus ejus de-

03

tegcretur.

$- Sana antmam aeam. ) Sana lan-

Cor cjus congregarvit 2miquitalens jz'ä:)

guores populi mei, quorum peccata

Apud fe improbum aliquid animo

| p

mihi imputo, & expiando fufcipio.

conflabat, quod foras egreíffus refer-

:Olïü'

xet ad aliog.

Vel, (fi de coxporali egritudine ix?-

v6o

LIBRI PSALMORUM

8 Egrediebatur foras, & loquebatur in idipfum.

Adverfum me íufurrabant omnes inimici met, adverfum me

j

-ogitabant mala mihi.

9. Verbum iniq

a

uum conftituerunt adverfum me: Nümquid

qui dormit, non adjiciet, ut refurgat?

fi A &.

10. * Etenim homo pacis meze, in quo fperavi : 'qui edebat

Ti

1. 16. panes meos, magnificavit fuper me fupplantationem.

:r. Tuautem, Domine, miferere mei, & refuícita me: &

dic

retribuam eis.

*

12. In hoc cognovi, quonium voluifli me ; quoniam non

gaudebit inimicus meus fuper me.

E

doi

I3. Me autem propter innocentiam fufcepifti & confirmafti

me in confpce&tu tuo in zeternum.

I4. Benedi&tus Dominus Deus Iírael, a fzeculo, & ufque

4

infzculum, fiat, fiat.

In finem,

A

ieaneSR

iII

9. De idipfim.) Simul cum pravi

Magniþ';.»:;uit feper me — fupplantatio-

fui confilii participibus, eadem mala

zem) Mihi magnas fecit infidias, &

L

mihi optantibus.

TÓ , p Hipfim ,

fraudes, me egregie fefellit, & cir-

uod in Hebreo eít *rP Lebósd, &

cumvenit. Joan.. 13. rg. hic textus

Á

1

gnificat, zzz, jungendum cum fe-

ita citatur:

Lewavit fuper me calca-

neum íuum , fed fententia elt eadem ;

:

uentibus , ut fenfus is fït,v quem

nam levare calcaneum contra

ali-

C

iximus, fcilicet, fimul con

gregari,

[40)

in circulis , &c.

quem, eft habitus alterum . fupplan-

d

9. Verbum iniquum. confiituerunt. ad-

tantis.

11. Refuüfeéita me.

5 IP-A mör;uis ;v

bu

veríum se.) Decretum iniquum fta-

tuerunt contra me,

ut fcilicet me

ab egritudine , qua detineor.

teb

tollerent de medio.

Retrióuam ci. )

Gratiam dignam

ipforum malefa&is..

Quid paflt fint

Nwnquid qui dormit, mom adjiciet ,

ha

8f refürgat ?) Quamvis illi tam in-

Judei poft. Chrifti mortem , nemo

Tüm

juftum decretum fecerint, numquid

ignorat ; nam & Hierofolyma a Ro-

Á

mihi auferent poteftatem refurgendi?

manis capta eft, & everfa, & ufque

ad hanc diem ignobile Judeorum

fu,

Vel, nonne qui in lectulo decum-

u

HU

lC

bit, non convalefcet ?

vulgus, omnium defpecui & con-

10. Etenigbhomopacis mea ,6c. ) Qua-

tumelig patet.

"

bus

fty

12. Quoniam wvoluifft

psc. ) Dl

fi dicat: Res fane indigna , & dura, ho-

ininem amicum meum ita fe mecum

fti, benevolentia profecutus es.

Iupt

gefliffe. "Dlalis Judas,

ui lectus fue-

Super me.) D6 mea calamit

&i

Ü

de mea morte.

3te,, vel

zat in collegium Apoftolorum, &

Heb

quem Chriftus amicum appellavit.

13. Swfcepifi. ) Suftentafti, tuta-

b

In» quo [perawi.) Cui fidebam, &

tus es.

-c&ui pecunias credidi tanquam fideli,

Ceuftrmnafii me.) "Stabililti me, in.

mq

tuto collocafti.

N$ (

& amico . difpenfatori.

Edeóar pases meos. ) Mlegm etiam

lLa eonedw meo)) ln 'colo, vel fim-

menfe particeps, myftcriorum etiam

pliciter, coram te,

st

d

€orporis , & fanguinis mei.

14. Fitzt,- .äat,) In Hebt. 4/men s

n

PSA LMU.S"XLL

£et

Pfalmus in finem,

tné

r. Intelle&us filiis Core. XLI.

2. ( YUemadmodum defiderat cervus ad fontes aquarum : it&

W

. defiderat anima mea ad te, Deus..

3. Sitivitanima meaad Deum fortem, (1)vivum: quando ve-

obat

niam, & apparebo ante faciem Dei ?

i&

4. Fuerunt mihi lacrymze meze panes die, ac noCte; dum

dicitur mihi quotidie: Ubi eft Deus tuus?

s. Haec recordatus fuüum , & effu

di in me animam meam;

f0f

quoniam tranfibo in loc

n

um tabernaculi admirabilis, ufque ad

domum Dei.

"

]

a

In voce exultationis, & con

feffionis: fonus epulantis.

N 3

. Qua-

(que

(1) fortem. It ed st Sour. legztur : fontem.

x

em,

amez.) lta fit, ita fiat, ut ícilicet

4. Puerunt m

ibs !.äcryma, mea panes.)

omnes benedicant Domino a fzculo,

Quotidie plorabam, hic meus erat

Lt

quotidianus cibus.

Sic infra Pfal.

s &

&, ufque in fzculum, id eft fempgr.

79. 6. Cibabis me pane lacrymarum.

1. JTNrell.Eus. )

: Cf*

Z

Explicatum eft hoc

Ubi eff Deus tuus? ) Deus tuus cuz

oxtus

in titulo Pf. 5r.

&

te tantis malis non eximit? Videtur

ul

F;lis Core.) Datus filiis Core de-

Deus tuus nullius eífe virtutis , ac

j

cantandus , vel ad modos inuficos

poteftatis, cuin tibi indigenti open:

li

concinnandus; erant enim filii Core

non ferat. : Vel, quenam eft tua re-

Cantores , quorura fpiritus hoc ha-

ligio? quem Deum colis? verfaris.

Pl;m-

buiffe peculiare notant Hebrei, &

enim in montibus, & defertis, nec

,vd

D. Hieron. in Pf. g4. & 85. ut latis

ullüm

religiofum cultum — videris

rebus canendis exercerentur.

ufurpare.

»

p

;nam

Defiderat.) . Miugit, vel rugit;

$. Hec recordatus. fum.

) Nimirum

i fint

nam vox llebraea

exprobrationes, de quibus proxime

jero

rum eft propria.

aW berag CC:*VJO-

verficalo dixit.

| Ro

4ld fontes aquarim.) d quas cur-

Effud; in me animam meam.) La-

jque

fu, & zílu fatigatus anhelat.

Ali

xavi dolori habenas , dum cogito,

um

fiticulofum effe dicunt, eo quod

quanto olim folerem gaudio ad Ta-

ferpentes edat.

JElian. de animali-

Con

bernaculum accedere, quod nunc nom

bus 1. 2. c. 9. & alii.

poffum, Porro fub allegoria "l'aber-

Jcri«

3. Forrem.) Non fontem , ut cor-

naculi, ad coleftem Jerufalem fufpi-

rupte prius legebatur in Bibliis. Ita

rat Sanctus David.

, vel

enim lcgendum effe patet ex textu

B soniam tran[ibo.") Quandonam tr anf-

Hebr. in quo eft 5y e/, que vox

ibo, id eft, wewam ,

ut vertit D.

Hieron. Aliqui ex Hebrzo vertunt,

tuta

Deum fortem fignificat, & ex Greco,

in quo'habemus ia* v)ov fienificatio-

Eo quod tran[ibam i2 uumer9 , cetu,

[

multitudine , incedebam. cum . eis ufque

nis ejusdcm.

ad domum . Dez.

Senfusque eft: Ideo

44;;;4;*0:60 «xte fdc'icm Dei?) Ante

fim

arcam, ante Tabernaculum. Chald.

doleo, quia fum memor illius term-

poris, cum folemnitati intereram,

H5 Ina?

Suando rediciam. fplendoreg divinita-

n

In locum tabernaculi.) Ad ipfum ta-

162

LIBRI PXSALMORUM

[

6 Quare triftis es, anima mea, & quare conturbas me?

fhet

7. Spera in Deo, quoniam adhuc confitebor illi ; falutare

vultus mei & Deus meus.

afti

Ad me ipfum anima mea conturbata eft: propterea memor

ero tui de terra Jordanis, & Hermoniim a monte modico.

8. Abyffus abyffum invocat, in voce catarattarum tuarum.

tti)

Omnia excelía tua, & fluétus tui fuper me tranfierunt.

qu

9. In die mandavit Dominus mife

?*icordiam fuam, & no&Gte

N

€anticum ejus.

M

Us 1

Ir) Apuä

bernaculum. - Aliqui intelligunt Je-

tra Jordanem, & de monte Hermo-

nio, &c. ad quem aliquando accedo,

rufalem, five alium locum, in quo

tempore Davidis arcà fervabatur in

licet ulterius verfus locum , ubi eft

tabernaculo.

tabernaculum , progredi non audeam

ï

Admiralili.) Miri axtificii , & cir-

metu Saulis.

à

ca quod mira opera a Deo illic in-

Modico.) In Hebr. eft, '717*3;73. miz-

Qu

habitante patrata funt; Superns Je-

bar, quam vocem putant Hebrazi ef-

rufalem '"Labernaculum vere mirabile

fe nomen proprium montis.

Sed

für

eft; ad quod przcipue anhelaffe Da-

LXX. & vulgatus pro nomine ap-

videm credendum eft.

pellativo acceperunt.

i

Sonus epulantis. ) Yd eft, ubi eft fo-

$« "byffus aby[[um. imvocat-) Nertere

nus epulantis. Ín qua Dei domo cum

poffis s Abyffus ad abyffum clamat ;

qui

I«ta voce , laudumque Dei celebra-

id eft, calumitas calamitatem attra-

ol

tione populus feftum agit, perfonat,

hit, ut emergere non liceat.

Alia

aliam evocat, te de eclo eas emit-

tem

plaudit, & poft facrificia ex oblatis

diy

victimis epulatur.

tente, & quafi vocante.

Sumptam

die

6. 9uare rriflis es, 6c:) Quod fci-

puto metaphoram ex magnis imbri-

licet feftüm cum aliis fidelibus in

bus, qui aliquando effunduntur, coe-

éle

lm

atriis Domini agitare hoc tempore

lo interim per tonitra refonante ;

non liceat.

nam magna vis aquz e coclo depluit;

Cozrzurbas ;e.

Marore aflligis.

per torrentes protunda decurrit, &

Juoj

Teg

Adbuc. ) Nam reflituar poftli-

'.

ex intervallo fepius novis fupervee

Qm

gjninio.

nientibus nubibüs erumpit, ita ut

Cozfzrelor il lum laudabo cum

nubes nubem,; & inundatio inunda-

lber

€xteris reductus ab exilio.

tionem videatur advocare; idque re-

ETUT

H

SA:'Autzzre.) PI'O, fAluzari ; id eft fal-

petito fono- catara(tarum , id efl,

tonitrui fragore.

Vocatur autem

m

vatore, qui eft falvator, & falus

mea.

tonitru Vox catarattarnm poctico fche-

I'S

Vaultus mei ) Ad quem ego vultum

mate, quafi ftrepitus ille ex fubdi-

Qu& |

£onverto , ab illo auxilium petens.

tis coali catzractis ad laxandum plu-

Qt

viis aditum oriretur.

7. 4ld me

zpfum-) In' me ipfo. Apgd

me ipfufn.

Omn;a excelfa taAu.) Pluvi'a:, imbreQ,

Memer ero.) Recordabor mira-

procellz , fulmina.

j

Super me tranfrerunt.) WMenerunt

bilium , & beneficiornn. tuorum ,

;

l);l

que ad Jordanem , & ad montem

fuper me.

Wt

liermon populo tuo preftitifti.-

9. lz die manudavit , &c-) Manda-

le

Q

De £erra Jordané.) De xcgiq:xe u?-

bit, hoc eft, priacipict Douminus ;

N

PSAÀ Lþ MUS 'XLL*'&'XLII.

105

iyo. Apud me oratio Deo vitae meæg dicam Deo: Sufceptor

tate

fTmeus es,

Ouare ob

litus es mei? & quare contrifïatu:s incedo, dum

Tn0t

affligit me inimicus ?

1t. Dum confringuntur ofía mea,

,expjrobraverunt mibi, qui

tribulant me inimicl mei,

[i]

12. Dum dicunt mihi per fingulos dies: Ubi eft Deus tuus?

ote

quare triftis es, anima mea? & quare conturbas me?

Sperain Deo, quoniam adhuc confitebor illi5 -falutare vul-

tusmei, & Deus meus.

;Bïld

Tinge

- Pfalmus David in finem, XLII.

ctdo,

r. [Udica me, Deus, & difcerne caufam meam de gente non

i d

deam

.B fantta, ab homine iniquo, & dolofo erue me.

2. Quia tu es Deus fortitudo mea: quare me repulifi ? &

fit-

uare triftis incedo, dum affligit me inimicus ? .

gi d-

3. Emitte lucem tuam , & veritatem tuam : ipfa me deduxe-

9d

runt, & adduxerunt in montem íanttum tuum, & n taber-

T

nacula tua.

X

enre

4.-'Et:

ia

quippe mifericors , ut aliquid. con-

lo liberari ab hoc exilio , & ab ho-

attrde

folationis mihi concedatur, hoc au-

rum circumciforum ,

& infidelium

Alia

confuetudine , cum quibus verfari

tem erit mihi argumentum cantici, &

emite

divine laudis die ac no&e,

Vel,

neceffe habeo.

Vel, quod verius

gpum

die me mifericordià atficiet, & no-

puto , generatim gentem non fanctam

mbrie

&e eum canam , gratiasque ob il-

appellat homines iniquos crudeles,

& fine mifericordia , ut fatis. indi-

, 0

lum agam.

Vinte s

Apud me,t$c.) ln finu meo eft

cant voces Hebraice "Ponp N9 /? cafíd.

jugis oratio ad Denm auctorem vite

Ab bomine iniquo 69 dolefo.) Aquo-»

?phlitg

ts

mez, cui cum fide, & fiducia di-

vis homine iniquo, & dolofo, vel cer-

qyta

cam, fufceptor meus es, id eft, tu

te ab aliquo certo homine iniquo,

5 w

labentem me fufcipies , & lapfum

dolofo, a quo vexabatur , cujus t&

d

eriges.

"

It

men nomen non exprimit.

^

Íta mecutmu

üe r

Dum coxfringuntur. offa '7;2e4.)

-9

Quare me repzlsfii?)

dqu

Dum me homines torquent,& enecant.

agis , ac fi repulities.

,wtein

12. Ubi eff Deus tuti, 6c.) liac, &

3. Luscem tuam.) Gratiam , favo-

fche-

qu& fequuntur ufque ad finem expli-

rem , & auxilium tuun.

od

cata funt hog eodem Pfalmo n. 4. & 6.

n pïuv

Veritatem £uam.) luarum promif-

L. CYldica me Deus. ) Defe.nde me,;

fionum fidem, & cffectum.

nbrés,

fufcipe patrocinium cxufz mez.

Deduxerunt, & addzxeranm) D.Hie-

D;fcerme. ) Difcute, dijudica, dif-

ron. & Chald. Dmcensr, $9 mertroducentz

yrond

Cepta.

ponuntur enim praterita pro futu-

De geste mon [autla,) NeGendum

ris, more prophetico, ad rei cert.tu-

Tand

qum, £rae me quafi dicat. — Poftu-

dinem indicandam,

TE

104

LIBRI PSALMORUM

.

4. Et introibo ad altare Dei: ad Deum, qui leetificat Juvenf

tutem fneam:

qu

$. Confitebor tibi in cithara, Deus, Deus meus; quare t tu-»

füis es, anima mea? & quare conturbas me?

te

- Spera in Deo, quomam adhuc confitebor illi; falutare vul-

tus mei, & Deus meus.

U0

1. In finem, Filiis Core ad intellectum. XLUI.

v

Eus, aumbus noftris audivimus; patres noftri annuntla-

D

verunt nobis.

(0n

Opus, quod operatus esin diebus eorum, & in diebus antiquis.

^. Manus tua gentes difperdidit, & plantafti eos : afmmftx

b

populos, & expulifti eos;

4. Nec enim in gladio fuo pof'"ederunt *l;fnram;s & brachmm

die

eorum non falvavit eos:

Sed

odc

eft idem, Inzelletius fiiris Core

& F

ln montem [anctum tuum.) in montein

Sion , qui celeftis Sionis eft figura.

Core istelletus , uüt in textu Hebxzo

la tabermaeula rua. ) M el tabernacu-

habemus hoc loco.

2

Deus amribus moffris. andrvimus ,

quo

la caleftia intelligit, vel dictum eft,

ut

zabernacula , 31 plurali pro mäcmacu-

5c. ) lisdem pene verbis legimus

$a

£m in fingulari. ,

Gedeonem Angelo , qui

ibi

appa-

tuhs

4 d Almre De;.) Ad locum, in

ruerat refpondliïc judic. 6. 15.

Ubs

J

quo Deus colitur per facrificia, vel

fv'vz , inquit, zurabiia dus, qu& nar-

Qu

fub allegorm altaris divinam pre-

rawverunt patres noffri, atque dixerumnt z

Ü

fentiam fignificat, quam electis i'uh

De JEgypto eduxit.nos Dominus - nunc

&l

;Deus exhibet in calo.

autem: dereliquiz nos. Domimns , Eï ITA-

did;t £m manus Madias.

Qui letifcat jeventutem . meam. )

idet

Hebr. exzirarzonem meam

vel ad ver-

In diebus antiquis,. 'Yempore Moy—

bum,aZ Deum lazztzam exultatiomis mta,

fis, & Jofue, &c.

eft

quamquam vocem Iebream '373 gils

3- Gezzes.) Septem illas nationes,

faly

exLXX

.virorum auctoritate exifítimare

que olim terram fanctam. incole-

debemus etiam juventutem fignificare.

bant, inter quas præmpm erant Cha-

dàs

Kxultatio ergo appellatur juventus per

nanzi.

Sic :

1450

mut&phomm, ficut etiam per metapho-

Plastafés eos.) Patres noRms in 11-

ram juventus dicitur,Flosztatis. Vel,

lorum locum firmiter ftacuifti.

loquitur San&us Vates de juventu-

F.

Populos. ) linfideles incolas tema

te noflra, quz renovabitur in pa-

promiftz.

Yeh!

tria, de qua dicitur Pfàl.

102.

$*

Expuliff eos.) In Hebr. eft, Mij fs

tabir

Regowabiunr uf 4qmlæ ]u"vmtm fa.

ees -

quod tam poteft fi gmfïcare He-

Conftebor 1165. ) liaudabo te.

SF(

breos miíios efle in poffeilionem

ïmsl

$- Qnare trifiis e5$, Oc?) Hac repe-

terre fané&te, quam Chananzos emif-

ï(»n

tita hmc ex Pialmo fuperiori nuin. 6.

fos

& expulfos, que eft fententia

I

. foRe fs Core.) Vide dicta ad

vulgatæ noftix edmoms, & LXX.

"m

titailum.Pf.

Virorum.

/?Tc

« dztelietium.) Mide ibidem, INam

4« da gladie [uo. ) Vuyibus fuis ;

li

PSALMJUS:'XLII

lo$

V

Sed dextra tua, & brach]um tuum, & 1Hum1natlo vultus tui:

quoniam complacuiíli in eis.

[

$. Tu es ipfe rex meus, & Deus meus : qui mandas falu-

tes Jacob

Vul-

6. In te inimicos noftros ventilabimus cornu, & in nomme

tuo fpernemus infurgentes in nobis.

. Non enim in arcu meo fperabo & glachus meus non fal—

vab1t me.

nite

8. Salvafti enim nos. dn affigentibus nos; & odlentes nos

confudlfu.

quis

In Deo laudabimur tota d1e & in nomine tuo confite-

N&l

blmur in feeculum.

D

Io. Nunc autem repuhfü, & confudifti nos: & non egre-

dieris Deus in virtutibus noftris.

i. Avertifli nos retrorfum poft inimicos noftros:

: & qui

Sed

oderunt nos, dlrlplebant fib].

4771

12. De-

ebrgo

d

quod etiam firrmü"it id quod fe-

g. le arcu meo. ) ln viribus, aut

armis meis.

7I j

qultur Bm.c/ymm €OrZNL.

$

m

Salvavit eos.) Salvos fecit in peri-

9. Laudabimmur.) Gaudeblmus, olo-

eulis bellorum , & victoriam tribuit.

riabimur.

dPPa

. lh

llleminetio Vultus 22.) Kavor tuus,

Tota die.) Omm dxe , perpetuo,

l tite

quem ferenitate vultus tui indicafti.

femper.

erint

Complaeuzfés i ci.) Benevolentiatua,

lL nomzime :ino cmftmzmzh

INomen

&i benignitate illos fovifti, & juvifti.

tuum predicabimus

JH

B trhe

$. T es zpfe Rex meus,6c.) Ile

lo. Nanse amtem repulif£i;€6c.) Inci-

idem,qui Patres noftros ad)uvabas &c.

pit admiratio, & Canueiho, quod

Moy

Mazndas fa!ute: jacob. ) 6 Tacoh

tantis malis permittat Deus atteri

VN

eft

"E*Hlthl

cafus.

Qui mandas

* OPUIUIH fu um.

10005 ,

falvari populum Jacob.

Qui màn-

Repulif£éz.) Mideris projeciffe.

das

falvent

Confudifi.) Pudetecifti nos defee

incolt«

Angclis , -ut

]acob

rendo.

t Ch?t'

Sic Pf. 9o. 11

dicitur

/ingclz.r fms

amandavit de :e, ut cuflodiaut. te, E5c

Nos2 egredzeru Deus im virtutibus zo-

ffr&,) INon foles egredi, non egre-

T

6. Ig ze. ) 'Tuo freti auxilio

dieris cum noftris exmmtlbus

Vir-

VearilabDimus cormu. ) Eos armis,

tutes hic ponuntur pro exercitibus,

t

veluti cornibus impetemus , &

ag-

]

ut Pf. 23. 10

Domummus-uwiruum 1]7];*

tabimus

Vide ibi dicta..

uijf

&pernemies.) Pro nihilo reputabl—

efó Rex gloria.

II

-vertifli nos retrerfum, Efc P

r De

inus , quod YOX Gmcæ &6 835vwvcycv 9

VMOL S'

hgnäm

f:fïmf:(:lt

Q*) mmachus habet

Esæäæg

; enil*

Hieronvmus

'C'U'QC

T58S9 "hQvTOC tVOVTIOU 4

In zoli:s. ) ln nos.

Statuiffo

tcnm

vertit , Cozculcabimies: adver[arios me-

205 exire;os omuM advería?ii, id eftfe-

Pt

fívos

eifti, ut qui primi eramus, jam ulti-

Bibl. eum Com. Menocbh. 1. IV.

j fulS

106

LIBRI PSALMaARUM

rc. Dedifti nos tamquam oves efcarum: & in gentibus dif-

1)0:

perfifti nos.

13. Vend

idifti populum tuum fine pretio : & non fuit mul-

^

10

titudoin commutationibus eorum.

14. Pofuifti nos opprobrium vicinis noftris, fubfannationem,

Eu

& derifum his, qui funt in circuitu noftro.

z$. Pofuifüi nos in fimilitudinem geniübus : .co.mmotïior;:em

CT

Capitis in populis:

:6. T'ota die verecun

dia mea cöntra me eft & confufio fa-

fic

ciei mese cooperuit me.

L

£7. À voce exprobrantis, & obloquenti

$: a facie inimici, &

perfequentis.

38. Haec omnia venerunt fuper nos, nec obliti fumus te: &

1

ä?.nique non egimus in teftamento tuo.

19. Et

Qui j?m! ;n circuitu noþro.) Vicinis

inum locum teneumus , & tanquam

;X;

victi, & captivi fequamur inimicos

nationibus Syris, Arabibus, Phil-

M

noftros.

Hoc eft, quod Dominus

ftzis, /Egyptiis, &c.

15. de ffwulirudinem. ) Hoc eft,

N

populo fuo fuerat comminatus, Deut.

28. 43. duenay qui tecum . ver[artur

quod dicitur Pf. 69g. 12. fa«Gw:; fwa

a rerra, afcendet [uper. tey eritque fub-

ii :2 parabolam.) Feciüi-, ut Genti-

ga

les de noftra calamitate parabolam,

b

dupmlor., fM AUiem dcj*enäles, &5 eris i-

&

feriar s. Ipfe erit m Caupht . £5 r eris

five proverbium fibi faccrent, & cum

47 caudam.

vellent inter loquendum exemplum

yt

Nos, & noftra

proponere rei vaide deteftande , no-

[

Diripiebant fibi, )

H

ftram

miferiana

in medium after-

diripiebant, &

n

icommodum füum

convertebant.

rent.

?

714

Ic. Dedjfüj mo:.) Feciiti nos.

Comrmotiomem cmpifés. ) Vid

e di&a

ut:

Gves efcaruz.) lanquam oves,qua

Jeb. 42. n

11. Commotio capitis ;

oj

&ucuntur ad macellum.

vel ad commiferationem pertinet,

àt

dn geutibus.) Inter gentes,

J9er po-

vel, ut hoc loce, ad izrifionem ,

h

D

pulos externos, Aílyrios,

: abyio-—

ludibrium. 'Vide fupra Pf. 21. n. 7.

ls

nios, Perfas, Medos, Grecos, Ro-

16. Verecundia sza,€c.) A[fidue

L

manos, &c.

*

:

contemptus, & ionoiminia mea ante

oculos meos verfatur, & vultus pu-

13. S/gze prer.) INullo, vel vilif-

in

fiino pretio.

dore velatur ;. non audeo attollere

Ion

Non fuit multitudo 1 commtut at 102i-

oculos pre pudore.

Dït

Contra me.) Ex adverfo mei.

bus eorum.) Non fuit multitudo pre-

€01

tii, aut pecunie, cum ii emerentur.

I7. 4 vece exprobramit, 8c.) — Ori-

?

0t

Italice diceremus, Nez djedero mel-

tur hec confufio , & verecundia ,

due

quia exprobratores, & oblocutores

£o per comprarli. Mebreus habet : zez

der.

fæncr4f;;; ej z pretifk eorami, quaü di-

contumeliis lacerant, & iniinice pro-

ol

Ccat: Hac venditione non es faéus di-

fequuntur.

19. Nec obliri

fgomus -te.j Ut clagel-

W

tior; nullum lucrum réportafti.

ld. Pofuifli mos opprobrium.) kecifti

lum, quo percutimur , peccatis no-

Tty

ftris poffit adfcribi.

n0$ viles, & defpicabiles.

ï

—

*

167

FSALMUS XLI.

d

o. Ft' non receffit retro cor noftrum : & declinafti femitas

noítras a via tua. -

x

Yul-

20. Quoniam humiliafti nos in loco affli£tionis, & cooperuit

nos umbra mortis.

a21. Si obliti fumus nomen Dei noftri, &

en,

ü"- expandimus ma-

nus noftras ad deum alienum:

QCr]

223. Nonne Deus

requiret ifta? ipfe enim nq*vit abfcondita

cordis.

jf

* Quoniam propter te mortiücamuï tota die: aeftimati fümus Rom-

ficut oves occifionis:

-

80- 367

x

21. Exurge, quare obdorm

T.

is, Do.ymixne? exürge, & ne re-

pellas in finem.

T

24- Quare faciem tuam avertis, oblivifceris inopiee noftree,

& tlïibllfïaïiOHiS noftra ?

n

O2

25. Quo-

fulii

n

Inzque nom egimm,röc.) N-Onnvi()-

Scripturis ,. illaque fignificatur ma»

)huh-

lavimus legem. tuam.

gna obfcuritas, & remota metapho-

/X9. Nom: receffit rebro ov noffrum.)

ra, magna calamitates ; & magnus

faceror.

?üq

Non defecit a te, a. tuo. cultu, & fide..

Et declinafüi, 85c. ) Repetenda ne-

21. $2 ebli fumus momta Dei noffri.)

fim

Et

$i

Deum ,.

&

ilius cultum ne-

'entl

gatio- ex prima parte verficuli..

J

fly

non paffus es, ut declinaremus a re-

gleximus.

&o tramite vig.tux ; qnare $. Hier.

Expandimus. manus voffras. )

Qui-

um

KEt zo2m declingverunt

habitus, & gefítus eft adorantis.

Pl

um

vertit clariffime

f0*

i nojim A Wiz fua.

Ad Dezsm Alienzm.). d. idola..

22. Nenne Dens requiret z2fla ) Qua-

fter

20. Quoniam,) Hxc pamicgla Quo-

fa.

dicat. Sane reqniret, & Ífi deli-

zi4m4, ut etiam Grecum, ?7!, fre-

adi

wenter redundat in:facris Scripturis.

querimus,. deprehendet ,. quandoqui-

P

dem nihil illum fugit, £t quia peccata

Y s

ofiet tamen itz explicari , ut red-

me»,

dat rationem: feqventis fententiz ,

inulta non.relinquit, puniet nos..

hoc modo : eníam bumilaffi mos in

Propter ze.) ln odium tui. Con-

E

venit hoc optime Sanctis Martyri-

D

leco affliiionis ,. 1deo , && c.:*aferz;izfw 440$

bus, ut etiam. totus hic Pfalmus..

j(due

jopbra mOrfd.

Mortifftamtr. ) Morti. tradimur ,.

anté

Lz leco afflitliomis. Y Dejecifïi* nos

L'- Hle*

Ooccidimur.-

»

in. profundum- miferiarüm..

ronym. ex Hebreo vertit, zz leemz

Qves. occiftonzs. ) Cadi, &.laniens

)1161 [2

JDraconum ; nam tc03H fbazzbe dra-

deíftinatz.

23. . Exurge , O. ) V*ïdec«nr«enim

cones. fignificat, fed LXX. fenfum

Deus. in. malis

noftris

velut

ob-

On-

potius, qui idem. eft, exhibere ftu-

dormire, quando in eis nos hrere

X

lh

duerunt , quam verbum verbo red-

finit.

ore

"dere.

Lca. enim. draconum eaver-

nofa funt, tetra, & deferta, ideo

Ne repellas.). . INe nos rejicias.

l)lO

lo frzem-): In. perpetuum, fed'tan-

que fünt loca affiictionis.

H

D

Umira mertis. ) Acerbiffima cala-

dem. nos: benignus refpice, &. fave

mita$ , && fervitus. morti fimilis,

rebus nottris.

1f*

Umbre morxtis Írequens. mentio- in

24- «vertis, ); Quaafiy iratus;-

?

108

LIBRI

PSALMORUM

25. Quoniam humiliata eft

-

p

tinatus eft in terra venter noíler.

in pulvere anima noftra, cOnglq—

26. Exurge, Domin

;

g5 adjuva nos; & redime nos proPter

ä

nomen tuum.

I. In finem, pro iis

, qui äï)inmutabuntur, filus Core

ad intellettum , Canticum pro dileto. XLIV,

füic

2.T,Ru&avit cor me

,

um yerbum bonum: dico ego opera

mea regi.

Virg

Lingua mea calamus fcribze, velociter fcribentis.

.3. Speciofus forma prze filiis hominum, diffufa eft gratia in

T.

labiis tuis: propterea benedixit te Deus in &ternum.

füi

4. Accin-

fori

Izopie.) Calamitatis, atilictionis.

mino.

in Hebreo eft, Caormez 4d;-

thai

leclarum,

228. Humiliste eff in pulvere anima

ÍIta, ut aliqui volunt, vo-

pecc

sofrz.) WMita noftra allifa eft pul-

cabantur virgines, quae novam nue

ia

veri, propinqua eft fepulchro, non

ptam comitabantur ; quemadmodum

Di)

poífumus dejici, & aflliei profundius.

illi, qui novo. marito aderant, Ami-

tià |

Conglttinatus eff im terra "venter no-

ci fponfi dicebantur. Vide Jo. 3. 29.

ius

ffer. ) Proftrati fumüs , & reptan-

Hoc ergo carmen confcriptum éft,

UT

»

«um nobis eft, non gradiendum.

ut nuptiarum occafione cantetur.

^

[

26. Exurge Domine.) Midedicta n.23.

-

Ernutlavit cor meum.). Mftudit

9.

Redime nos.) Exime a tantis malis.

ex plenitudine, & copia divine illu-

)

ftrationis.

- Propter namen tusm) Hebr. Propter

ch

"i jE-rgch rdiasma tuapm

Verbum Lonum. ) Nerbum præ&ana

x/! Nl

orationem , & fermonem infignem,

I. JJRo i, qui commmtabuntur.) ln

p!fr.

Hebr. eft w y bal fifaa-

nempe laudes Chrifti.

À

vim,id eft, ut aliqui vertunt, Pro /i/ii.

Dico,) Profero , propono, eloquor

boni

Sed vox Hebraica /2/az;/2 utrum-

mea carmina , qux confcripfi.

que fignificare poteft , videlicet Z-

Regi. ) Chrifto ,, quem celebro ,

&tey

la, & qui conmutabustur, ut S. Hie-

& qui hujus carminis

eft argu-

ron. fatetur in epiftola ad Principi-

imnenturm.

ln

ami. Porro particuls hzc tituli, 9

Calamm, Sfriäpe.) Quia facri fcri-

commutabzmmr, eos ügnifïcxt,

ui Ab

ptores funt quafi inflrumenta , &

foni

infidelitate convertentur

ad fidem.

calami Spiritus fan&i, qui illis di-

fupe;

Satis etiam commode, qui commu-

G&at, que fcribenda funt , & dum

Q mï

tandi funt , lilia dici poffunt, cum

fcribunt, illis adeft, eosque dirigit.

P

de Ecclefia, qu& eft multitudo com-

Vide quz diximus in prolegome-

niSs C. 4

Quaf

mutatorum , dicat fponfus in Canti-

0 p

CO canticorum: S/cw£ liliwps inter [pi-

Velociter. [cribentis, ) Nam bonus

X45., [ic amica mea imter. filias.

Can-

calamus , & bene aptatus expediti ,

fio. . 5

&. velocis fcriptoris manum non

Acd

(s

Filis Core ad iniellcäz;m.) Hzc ex-

moratur, fed illi plane obfequitur,

plicata funt-in titulo precedentis

& eharacteres format, quando, &

P'Md;

;

T

Pfahni 43. ,

quales vult ille, qui eum dirigit.

i j

Ganticum pro diltie.) Chrifto Do-

3. Speciofw lorma pra f!ii: bormi-

D

TM

PSALMUS XLIV«-

1o9

gl

4- Accingere gladio tuo fuper femur tuum, potentiffime.

$. Specie tua, & pulchritudine tua

, intende, profpere pro-

V

«

- cede, & regna,

Propter veritatem,

& manfuetudinem, & jüfcitiam, "& de-

Ore

ducet te mirabiliter dextera tua.

6. Sagittae tuze acutae, populi fub te

-cadenyt, in corda ini-

micorum regis.

xn

7. * Sedes tua

*Heb.

, Deus, iny fzecculum fzeculi , virga dire&ionis

I, ,8-4

virga regni tui.

O 3

. €. Dile-

if

uu.n;ï) .Tl; Chrä&;fu

r omnes ho.

Reges, & Ptrincipes fplendore'v&

mines fpeciofus es,

g:

pulcher tum

gloria tua.

Cf

forma (& dignuitate corporis, tum

Intende.) Grece gVTHIQOV', quod de

imaxime mentis, Omni carens nzvo

arcu videtur accipiendum, quod etiam

peccati, & omni donorum, & gra-

j V0*

fuadent, qne fequuntur, Sag;zte zua,

| Rs

tiarum genere cumulatiffimus.

&&c. Sic Pf. 7. dreum þum- zetegditi,

ylum

Diffu[a eft gvatia 12 labiis tuis.) Gra-

LXX. évíreva,

tia fecicet fermonis: nam ut habe-

Alii magis genera-

Àmi-

tim, intende, exere vires tuas, im-

D

20.

mus ex Evangelio pozegs erat fermo-

petum fac in hoftes.

6

i

n€, É opere. Liuc, 24 19. & de ipfo

,

Profbere procede. ) In cceptis tuis.

dicebant, surquam f locutué efd, bo-

Et regna.) Debellatis hoftibus Re-

;'udic

me. joan. 7. 46.

"

gnum obtine.

Propzerea.) Propter hanc tuam pul-

du

Proprer veritatem , E€fc. ) Affertur

chrtudinem , & gratiam labiorum.

ratio , cur Chriftts merito regnare

R;mï

d grepteres ponitur pro , pre

debeat, quafi dicat: Proffere procede,

pierea. quod.

Wm,

& regma propier veritaten , 6 maz-

Benedixit te Deus. ) Omnis generis

futetudinem , & juflitiam, id eft, quia

bonis ornavit, & cumulavit,

non defunt tibi regis virtutes.

)quOL'

^dnm «rersum.). Que bona tibi in

Deducet fe mirabiliter dextera tua.)

bio ;

&€ternum manebunt.

Cum his virtutibus regnans, mira-

up

4- Accingere gladio.tuo, 65c.) Cum

biles progreffus videbis regni tuf,

non folum fis pulcherrimus, fed etiam

neque alieno indigebis auxilio, fed

fcri"

dextera tua, & virtus tua fola fuf-

fortiffumus , accinge te gladio tuo

ficiet, ut mirabiliter te deducat, &

K

fuper femur tuum , & te ad pugnam

|S (i»

compara.

progredi faciat in regno amplifican-

dum

do , 4onec ponas ommes inimicos tuos

