ftudio provectus emulandi nobiliores

z !iz:s,

Noftre Vulgatz fenfas effe

fïec Arantur

artifices, auriflIces, argentarios, &ra-

poteft, fpesillius non fe attollit fu-

: .Pecie;ä |

xios, qui & ipfi idola fabricant.

per terram füpervacuam, id eft inuti-

C infgis

Wee quomiam brevis Hl5 vita eft. )

C-mfu

»

EEX

CAPUT XV.

615

nt m tal

rr. Quoniam ignoravit, qui fe finxit, & qui infpiravit ill1

lunt

animam , qua opeï*aïur sUM qm infufflavit ei fpnltum Vi-

rto(e frn

talem.

dem lu

123. Sed & æ—fnmaverunt mfum effe vitam noftram, & con-

verfationem vitae compofitam ad lucrum, & oportere unde-

IS

5 fudex

cumque etiam ex malo acquirere.

13. Hicenim fcn, fe fuper omnes delinquere, qui ex terree

lt

]le,

materia fragilia vafa, & fculptilia fingit.

n reducit

14. Omnes enim infipientes, & infelices fupra modum ani-

ince fuperbi, funt inimici populi tui,

& imperantes illi:

juam ha

I5. Quoniam omnia idola natïonum deos seftimaverunt,

* quibus neque oculorum ufus eft ad videndum, neque na- * Pfat.

jooniam

ïGMI*l S

res ad percipiendum fpiritum , neque aures ad audiendum, 1135

niam 165

neque digiti manuum ad traCtandum, fed & pedes eorum 16.

pigri ad ambulandum,

|lrus,

f6 Homo enim fecit illos: & qui fpiritum mutuatus eft, is-

ünmt

[ d

yr, Quo

M enxd

II. ,lrmomwt, au;]ä ffnxit. ) Scili-

nere differit de'infipientia ,

& infe-

cet Deum

licitate omnium hoftium populi Dei;

19, Lufumejäfvttam/zogrn/ä) Igno-

qui cuncta idola gentium

)eos effe

d qUs

rantes, ob quem finem creati effent

putaverunt.

Vel fenfus eft ,

fed

q:m[fuofam

FE

homines, & quibus ftudiis, & ope-

illi defipiunt, qui opera illius plurls

jt fe ten

ribus infiftere debcient, nec reputan-

faciunt , quam ipfe artifex.

tes rem ferio agi , & acionum no-

acere C02

ftrarum nobis. I&thf]Cln reddendam

Supra modum anima fuperbi. ) ldeft

plus quam valeant, aut poflint fu-

ira, o

eíte.

pexbl Sic lfa. 16.6. de Moab. dici-

Co,z'ver/x'zt;oncm vite. ) lo fioy

tur.

]alice dl

Superbza 6,1!! G arrogantia ejus,

TTv i p oy É XEpÀY, , Uib cjk quafc

E&5 mdzgnat;o ejus þ/u: quam fart;furlc

nundinas 4d lucrte2 captandum campm 4-

p

In Gr&co eft, r4Aa»tg imip

j ,,:ynm,

f4$.

Vvxde wqmís , erifert plus. quam. anima

m

I3. $c7.) ld eft facile fcire , &

énfantis ; pueri enim putant ftaruas

falfus

animadvertere potuiffet. .

vivere juxta illud Lucilii

Se faper omnes- detmquere ) Se cra-

Mirom

viter peccare , & minus excufal nl m

Hz pucr; Infantes credznz

figua

iB fi(mlll*

em/;uz abeza

efle , cum nullo negotio poffet intel-

|utels

ligere, Deum illum non effe, nec

FVzvere ;

& effe bomines.

n a q

pro tali ponendum , quem ex luto,ut

La&antius loco hoc poete citato ad-:

aglv

reliqua officinz fus vafa, finxiffet.

dit: zz ego. mulo :mprudmttorcs effe du -

I4. Ommues enim imfipientes.) ln Grz-

co ; Hls enim fimulaera homsnes Pumnt

jrect

co eft , emzes autem, &c. non enim

E[E

Dbi deos.

vilir ?

Imperantes ili.) Kxf.a&vageuc'awsg

declarantur precedentia, fed poftquam

9,1(13 e

in fpeciej. quorumdam infipientiam ,

dvry ,.qui potentia oppreferumt eum.

tt()lht T

& infelicitatem explicavit, lignarii

16. J//os..) Deos.

eR u

ui [piritum mautuatus: eff.) Homo,

Ícil. argentarii ; &Sguh, jam in ge-

616

LIBRISAPIENTIJXE

finxit 1llos.

. Nemo rgn'im- übi fimilem homo poterit -deum

fingere. .

7 17. Cum enim fit mortalis, mortuum fingit manibus iniquis,

yptii

Melior enim eft ipfe his, quos colit, quiaipfe quidem vixit,

Coptrui

cum effet mortalis, illi autem numquam.

Jerponte 4

18. Sed & animalia miferrima colunt :

Infenfata enim com-

,

li

parata his, illis funt deteriora.

19. Sed nec afpettu aliquis. ex his animalibu

s bona pot&ft

confpicere,

Effugerunt autem Dei bïaudem ; & -bgnedi&iü-

nem ejus.

*

3

*

L2

2

ii

i

* quibus-

qui fl—)'iricum-,,& animam quafi mü-

exiftimet ; nàm turpia funt, & £eda

fiporem,

*uo habet, & in morte redditurus eft.

& noxia, &c.

Vel fententia e(i:

Sib; femilem. V;ivent:en'l.

animalia, que&coluntur, turpia effe.

^. Utl

Jlis offen

17. Mertuum. ) Mitam, & fenfum

Bena potefó comfpictre. ) Vanquam

nhon hàabentem.

bona, & pulchra, qnaíi dicat :. ne-

dVerteren

zMelior.) Excellentior.

mo ex reli

u

i$ animalibus illoruvà

d

verunt eft

Cum e[fez mortalis. )' Cum *effet ho-

.

"

"afpectu dele

atur , adeo funt turpias

. 4 Opor

3mo.

& horribilia.

dg.Mnimalia miferrima.) Zàa Z x9eaà,

Effugerunt antem Dei laudem, & £e-

Intentum

oftendere

ledio d:gni/fima, viliffima, turpiifima;

weditionem.) gyptii mufcas , vet-

& hominibus infefta, ut mufcz funt,

mes, & alia ex putri nafcentia cole-

antur,

ferpentes, & crocodili.

Porro fen-

bant; hec aütem benedictionem ,

fus verficuli, alioqui valde ditficilis,

quam Deus commmniter aliis animas

— n

hic imihi effe videtur, ex fuperiori

libus impertivit Genef. 1. 22. adepta

pendens: fipuli, & alii opifices ido-

non funt, cum initio creata non fint;

la fingunt, qu& ipfis artificibus, vi-

fed poftea ex putri extiterint.

Íta

I quzcr !

Cantacüzenus.

hi, i

liora funt, & quànquam etiam ani-

Alii de ferpente in-

Pccatum,

inalia quiedam viliffima, turpilfima ,

telligunt, cui in affuto illo Ev de-

& odio digniffima colunt, tamen ad-

ceptore malcdixit.

lta Janfenius,

Per lj f

fa ) ld

huc infenfata idola animalibus ilis

Emsn, Sa, & alii.

Lorinus putat,

fiulilu tor'mez

funt déteriora 4 mnam animalia illa

€xntQuyoy, effugéranr, idem fignifica-

vitarn participant , cüjus idola peni-

re4 quod effzgzveruzr, dt fentus fit:

Muüitüü:inæ

tüus fünt expertia.

H Ipg

ltaque cum dici-

turpia illa antmalia, que idololatre

tur, Zz[ezfata énim, acci

jxiéadum 'eft

colebant, laudem, & benedi&ionermy,

3 n quiä;

pro, zwfez[zta tamem.

V

Vel fenfus

que vero Deo debetur, 'effugaverunt,

Votmento s

eft , inente, & fenfu'carentia, id eft

Iaj dipyf,

id eft ademerunt , & fuftulerunt;

reliqua animalia, fi coinparentur cüra

'fuamqu'e fententiam 'ex 'eo -con-'fïl'm'at:—;

CW"P "frent,

his, qux idololatrz 'colunt, apparebit

quod id,'quod habemus hujus libri

llOd opmm )

hzc idololitrarüin

Cap. I* n. S.

Spiritus enta [autlus dr-

". H

Tiora effe.

j deteriora , & vi-

Jeiplinse effugier fidsm, Gryiece ofvEsran

rölg?m('tïgz

Ig. Sedmec afpetlu, &fc. ) Nec ta-

9)Aoy a&tive- accipi poffit , effegabit

0tt A'Umero

4nen qia dixi animalia illa eife me-

fidum ; vide ipfum Lorinum latius de

Jioraidolis;ea quis bona,&;pulchra effe

M

hoc difputantein.

2 ll g ,'ä;;

n hm C,

C'ABUT XVL

617

ent deum 1

QUAP?BTXVE

l5 iniquis,

| .Hi'gyþ?iis» ob idololatriam digna pa[fis , Hebrei efmm 4 Deo ac-

em Vixit,

ceperunt : cafligati tamen aliquantum mor[u ferpentum ,. ere&lo

Jerpente eeneo [anati [unt a Deos. impii vero morte. confumpti per

nim Comt-

locuf?has , mulcas , ignemque grandini miflum : cum

illi accepto manna latiati fint ,. C?

yna poteit

cosjfortati :

gnedi&io-w

Ropter hzec, & per his fimilia paffi funt digne tormenta,

I-.P

& per multitudinem beftiarum exterminati funt.

2. Pro quibus tormentis bene difpofuifti populum tuum ,

Ua Dpam EEE

.

Num.

* quibus dedifti concupifcentiam dele&tamenti fuij novum

"

ant, & fedo

163

ütentia. elt )

faporem , eícam parans eis ortygometram :

4. Ut illi quidem concupifcentes efcam propter ea, qua

'turpize 6

Tanquim

illis oftenfa, & miffa funt: etiam a neceffaria concupifcentia

dicit : -

averterentur: Hi autem. in brevi inopes fati,

verunt efcam.

x

novamf gufta-

ibus illoruai

Tunt turpits

4. Oportebat enim illis fine excufatione quidem fupervenire

tdeti y l

interitum . exercentibus tyrannidem : his autem tantum

ifcas , Vf*

oflendere ,. quemadmodum inimici eorum extermina.

(centia o

bantur,

18di&i6€€m 1

$. * Et-

h

aliis anim?

j. 22, al

jta r0n nty

. Roprter bac. ) Aud $TO ; proprer

Coneupiftentes efcam.) Famelici.

terint

Í

boc , id eft propter idololatrie

Ea4.) Animalia, ut mufcas, & ra-

peccatum.:

nas, & fimilia , que cibos illorum

ferpente 1

contaminabant,

J Eve *

Per bis f£milia pAfB. [unt digne tormen

l ;mfeni'lS,

14. ) - M opo/es éxoNác9uoa» , id eft

44 neceffaria ca;zm;ifääniid.) Efca

Jfeoaalibus tormentis crzctati funt.

concupita.

'lanta. erat. mufcarum ,

qrinas at

ranarum, &c. fcditas; ut etiam in

e fï;,'m* odl

Multitudinem Lbefliashgs, €c. ) Mide

jc fenlus H*

£3p. .II. n- IO.

fumma fame JEgyptii cibum capere

; idololit

2. Pro quibus rormentis.) Quorum

non poffent.

tormentorum loco,

H autem. ) Mebrzi,

yulitiontm

Bene difpofi:fti.) Beneficio affecifti.

Ip brevw: ina/pe; fa«tt;.

) Paulo ante

fulerant

Cencupi[centiam deleilament;i. ) ld ,

deficientibus cibis,

quos optabánt.

Ü mnflf

thd h

quod optarunt ,

ut. delectarent gu-

libgi

ftum.

Hiftoriam habes Num. 11.31.

Novau £Uf wverunt e]E;zm.) Ornygo-

; 'hnjus

metras, hoc eft, coturnices.

:" J

.;1/!&155 s

fb

Ortygometram.) Quid fit, diximus

4* Size excufz

Hone.) A naoniTqToy,

ce 095

d7

loco NNumeérorum citato , hoc eít,

inevitabifem.

coturnicem grandiorem.

.f

il

eruciabaztur,

Exter.inabantpur. ) EBacatorro ,

i la,:lü:

5- Ill 7;41.:16;7;. ) ægyptii-

Bib. cum Comn. Menoch. T. IF.

liii

^

618

EIBEISAPIENTIISE

1 H

Num. $. * Ftenim cum illis fupervenit fzeva beftiarum ira, more

21. 6. fibus perverforum colubrorum exterminabantur.

P cum exi

mat, q

6. Sed non in perpetuum ira tua permanfit ; fed ad cor-

reptionem in brevi turbati funt, fignum habentes falutis ad

]. X*

16 *.

commemorationem mandati legis tuae.

u tur i

7. Qui enim converfus eft, non per hoc quod videbat, fa-

nabatur, fed perte omnium falvatorem.

viis petf

1. Q

8. in hac autem oftendift

i inimicis noftris, quia tu es, qui

liberas ab omni malo.

*

guit, plu

Exod.

9. * Illos enim locuftarum, & mufcarum occiderunt mor-

1. Qu

IOC. 4. fus, & non eít inventa fanitasanimze illorum

Durerent

8- 24.

quia digni erafit

ab hujufmodi exterminari.

videntes

Apoc.

Io..Filios autem tuos nec draconum venenatorum vicerunt

tionem.

s

dentes : mifericordia enim tua adveniens fanabat illos.

19. Bt

atdefceb

II. In memoria enim fermonum tuorum examinabantur,

20, * ]

& velociter falvabantur, ne in altam incidentes oblivionem,

non peffent tuo uti adjutorio.

-

& paratu

deledame

. 12. Etenim neque herba, neque malagm

a fahavitþos ; fed

tuus, Domine, fermo, qui fanat omnia.

2150b

* Deut

13. * 'Tu es enim, Domine, qui vitee, & mortis habes po-

22.39. teftatem

[

;«& deducisv ad portas mortis & reducis:

d .

I Reg.

T

(1) Par

14 quo

Semit, )

'Tob.

i3.

»

[2)

$. II« ) Hebrzis.

T. Exier

ferpentem refpectabant, ut fanitatem

t vt

Morfrbus ,. c. ) Wide Hiftoriam

adipifcereutur.

Num. II.

Nom per hoc quod "widebat , &fc. )

'16. Nj

Quafi dicat, non inerat ferpenti vis

E»:;»o.vg derái

Extermindädxtur. ) A15$$81'4)0v1'0 ; 1-

teibnebantur.

naturalis , que fanitatem tribueret.

entm i o

6. Nonom perpetuum.) Non usque

II. la memoria enim [ermonum tuo-

grundines, (

ad omnium interitum.

rum examinabastur.) Ut divinorum

Virane ngi

In brevi.) Ad breve tempus.

præcentorum tuoruin diutius recor-

Erperign,

Signam babentes falutis.) Serpentem

darentur.

C Hnigmis

&neum intelligit.

Examinabantur. ) E'yexeyr iC ovro,

Yi Valtj,

A commæmamtianebz.) Ut fic. mo-

pungebantur, mordebantur: quod Vul-

ür,

nerentur Dei preceptis obedire, &

gatus dixit, examimabantur , ngifi..

I/iil(!&v [7

non murmurare , & conquex'-i.

cat , probabantur, exercebantur.

Quitur d "

7. Qui enim tomverfus ef]. ) Nel de

Nom poffemt tuo mt: Acþ'utoriä.) Red-

fnim, & oi

refipifcentia , & penitentia pote

derent fe indignos, & incapaces au-

YWodo cosf

xilii tui.

intelligi 5 vel de converfione, conje-

Wt d. !

&uque oculorum ad ferpentem €ne-

I2. Malagma.) Fomentum vim ha-

1 M

um.,

Pofterior fenfus magis eft con-

béns molliendi, & dolorem mitigandi.

fa.

f

Sin

fentaneus verbis fequentibus ; & fi

Ma'?xæcyua, du) TS /u,:æ?w'aaæw, quod

ahdun

atj

non dubitandum pcnituiffe illos, qui

eft mo/ire.

PU m

öAPUTV XVI.

619

t

f& o^

I4. Homo autem occidit quidäm per malitiam 3 ('I) &

cum exierit fpiritus , non revertetur, nec revocabit ani-

( ad cor«

mam, quae recepta eft :

falutis ad

1. Sed tuam manum e

.

ffugere impomBile eft.

dinem bra- Exod-

16. * Negantes enl

m te noffe impii, per fortitu

debat, fi-

chii tui flagellati funt : novis aquis, & grandinibus, & plu- 9- ?5

viis perfecutionem paífi, & per 1gnem confumpti.

ty e$, qui

17. Quod enim mirabile erat, in aqua, quae omnia extin-

guit, plus ignis valebat : vindex eft enim orbis juftorum.

erunt tote

18. Quodam enim tempore manfuetabatur ignis, ne com-

burerentur, quae ad impios miffa erant animalia : fed ut ipfi

digni eraft

videntes fícirent

;

, quoniam Dei judicio patiuntur perfecu-

tionem.

n vicerunt

llos.

19. Et quodam tempore in aqua fupra virtutem ignis, ex-

jn2bantu?,

ardefcebat ündique, ut iniquae terrae nationem exterminaret.

20. * Pro quibus angelorum efca nutrivifti populum tuum,

blivionem,

xod.

& paratum panem de coelo praeftitifti illis fine labore, omne

16.14.

t en, fed

dele&amentum in fe habentem, & omnis faporis fuavitatem.

m

21. Subftantiam enimtuam & dulcedinemtuam; quam in filios ;;

.

s habes po-

Iii'i 2

habes, Pía.

Ea

7725

Joan.

(1) Per malitiam. Is ediz. Sixe, legitwr : per malitiam animam fuam.

p4. Hotuo

Serme. ) Juffio.

mi,nec ignem in illa quidquam valuiffe, ó. g1.

gt

I4. Exierjz.) E. corpore.

quamdiu Deus voluit. Hoc autem

t fanitatem

Qu« recepta eff. ) ln aliam vitam.

licet fcriptam non habeatur in xo-

do, tamen per manus verifimile eft

delat ; Ü )

16. Nevis aquis , 6T grandinibus. )

auctorem hujus libri accepiffe.

EävO'lg oäwo'ïg, peregrmis'þ[;:viis ; fato

ferpenti i

enim in /Egypto decidebant pluvie,

IQ. Supra wirtutem . ignis exardefce-

j tribuerets

bar. ) Áqua illum extinguere non va-

grandines , &c. Italice diceremus, coz

lente.

m MH

ifrane þ;'aggie.

Je divinorum

E* per igntm confiumpti.) Nam grando,

20. Pro quz"äu.r.) Id eft quorum lo-

Wiotius T0*

co, five, e contrario.

& ignis mixta ferebantur, Exod. 9. 24«

Angelorum efca. )

]Ita di&um eft

7Ty

I7. Valtbar. ) Poterat, operaba-

manna, quia Angelorum minifterio

T 4'"

*

tur.

ur: qua

n

factum, & adeo delicatum, ut non

fitt

Vindex efl emim orbis jufforum.) Lo-

alio cibo Angeli videantur ufuri, fi

ur,

quitur de mundo elementari ; ignis

quo iis vefcendüm foret.

cehantub

enim, & omnia elementa quodam-

De celo. ) Quia nimirum ex aere,

.'"[0;'/'01

)R

modo confpirabant ad ultionem fu-

quod fepe in facris Scripturis ccelum

ipcpit

mendaim de inimicis populi Dei.

dicitur, decidebat.

OQI. Sabflantia enim tua. ) Vocat;

h

39. Man[uetabatur 192nis. ) Manfue7

ntumvim

db

fcebat.

Significat ranas, & mufcas;

fübítantiam manna , cibum fC'ilicet

[j

g

l

aliaque animalia in ultionem E

L

ilum, quem novo miraculo Deus

LUE

fubfftere faciebat.

ptiis immiffa non potuille igne confu-

^

6

Ll

o

L'IBïRI SAPIENTIE

habes, oftendebas: & deferviens uniufcujufque voluntati,

ad

44 U

quod quifque volebat, conver:ebatur.

*

Íolem at

29 T

xod. 94. * Nixautem, & glacies fuftinebant vim ignis, & non

9. 24- tabefcebant : ut fcirent, quoniam fru&tus inimicorum exter-

& cifper

minabat ignis ardens in grandine , & pluvia corufcans.

25. Hic autem iterum, ut nutrirentur jufli; etiam fuse vir-

tutis oblitus eft.

Enpti

24. Creatura enim tibi Fa&tori deferviens , exardefcit in

i

tormentum aglverfus injuftos :

& 1enior fit ad benefacienduxn-

pro his, qui in te confidunt.

.25. Propter hoc & tunc omniumtransfigurata, omnia nutrici

gratiae tuae deferviebat, ad voluntatem eorum, qui ate ( 1) defi-

derabant.

Tünt.

*Deut - 06. Ut fcirent filii tuij quos dilexifti, Domine, *- quoniam

gT

äïat.th

non nativitatis fru&tus pafcunt homines, fed fernto tuus hos;

n'fitiOni f

quiin te crediderint, confervat.-

3

4 4.

i n

27. Quod enim ab igne non poterat exterm

Querunt.

inari, v&atii*n ab

exiguo radio fqlis-calefa&um tabeícebat :

? Eti

og. Ut

Oblhvior

1

(-f ) Deüjderabant. In edit. Sixt. legitar ; defiderati funt.

Cum adn

Quam in filios babes. ) Quam erga

uod hic , eceztra ,. f

gnificare exi-

fideles tuos exerces.

4

imo.

hn

volsz?a-

9. 4j

Deferviens

"uniufcujnsque

24. Exzirde]?:i! :2 formentuwa. ) /Ad

H,6c.) Quem enim faporem cibi

torquendum excandefcit..

Ws mar

quis expetebat, eum in manna expe-

Lenior ft9) A'ytrea , vwim fuam re-

gratiaram

riebatur, hujusque fuavitatis paiti-

myirtit,

v.

; 29' !flgr,

cipes erant omnes, flve jufti eifent,

25. lp oemnia trnng?gqaram.x ) Scili-

ACaL « grat

five peccatores.

cet varios fapores accipiens manna.

bene Gilg a

10 fontem

99. Nix autem, 8 glacies.) Manna

Gratia ins.) Providentie tus be-

intelligit, cujus natura parum differre

nign&.

videbatur a natura nivis, & glaciei.

us a tfe defiderabant.

) Peculiarem

Byitrni

aliquem . faporem.

In Grzco . eft,

fOneretg, .

Sane Exod. 16. j4. dicitur /manna

Vitur,

apparuiffe in folitudine , 75 ffmilra-

xpog Tj vGy Otoui»ey S£N401) , que

dinem prusma,

Vel intclligit gran-

vertere poflis ,

juxta indigentium ,

4tta fü,be

vel juxta orantium , five precantium

^H p

dinem , que in /Egyptios ferebatur,

voluntatem ; nam rec9u; ,. & indi-

quz licet igni admixta defcenderet ,

non tamen folyebatur.

gere fignificat , & orare.

* Ayfndïh

26. Natroitatis frudus.) Id eft , e

Nonm rabefcebast, ) Non liquefie-

terra nati.

bant, non folvebantur.

Ernttus inimicorum.) Vructus , qui

Sermo tzus.) Julfio , & -voluhcas

hij 1)ln

tua.

ulti i

in agris /Egyptiorum erant.

27. AL exigka radio f2ls, ) Exod.

23. Hic antem.) lgnis.

16. 21. dicitur, quo

cupm folimca-

Cuï fij

Lerum.) lm Greco eft, «;

Iuiffet , manna. liqueffebat..

"if ]

Al yy f«

s ii

CAPUT '.i:VI. & XVIL

621

Ti d

48. 'Ut notum omnibus eífet, quoniam oportet praevenire

folem ad benedi&tionem tuam, & ad orientem lucis te adorare.

& non

29. Ingrati enim fpes tamquam hibernalis

X glacies tabefcet,

'Tl eXET-

& difperiet tamquam aqua fupervacua.

.fuæ vit-

CAPBUT XVIL.

*

de(cit in

Egyþ;ii triduanas pa[fi [unt imvincibiles tenobras cum incredibil

"lenduim

Hmere, C? borrore : reliqua orbis parte illu-

*

Jirata himine.

a nütrici

Agna fünt enim judicia tuaj. Domine, & inenarrabilia

I.M

(1)def-

verba Fua: prOPter,hoc difciplinatee animee errave-

runt.

quoniam

2. * Dum enim perfuafum habent iniqui poffe dominari Exod.

us hos,

nationi fan£tee vinculis tenebrarum , &,longse no&tis compe-

10.23.

did , inclufi fub te&tis, fugitivi per

tatim ab

cuerunt.

petuæ providentiæ, jà-

3. Et dum putant fe latere in obfcuris þeccatis, tenebrofo

| g, Tt

tbutamntapsc h

oblivionis velamento difperífi funt , paventes horrende , &

cum admiratione nimia perturbati,

165;;1'& tii-

4, Neque

MVE RP

liiig.

OS. Md benedillzonmem tugm.

Id eft

Vinculis tenebrarum.^) "Mincula hzc',

W j

M

munus manng acciplendum , vel ad

& compedes denfitatem tenebrarum

gratiarum actionem pro manna.

JEgyptiarum indicant , quas palpa-

p jum r

29. Inprat? enim ]þes, fjc) Quafi

biles. appellat facer textus, Exod.

IO. 2f1.

"

dicat: gratie Deo agende funt pro

In Greco oj exórsc ,

n manni

beneficiis acceptis , qui fecus facit,

captrvi tenebrarum , qui propter te-

fibi fontem pracludit gratiarum, quas

nebras in publicum proedire non au-

p t i

fruftra fperat fe accepturum.

debant.

—

i

P;culiareru

Hybernalis. glacies. ) Glacies hyeme

p

Fugstivi

perpe-tþ pia'v:"nlentiz.. )

Gteco. 9

concreta, qua vereliquefcit , & fol-

tDusgadeg mpovoíag exnles a. providentia

situr.

divina , quz perpetuo homines per

MH s que

4qua [upevvacua. )

folem illuminat.

Jirentiu!l «

5

44H24 zutlis.

fyärap rïxpngo; à

gepintium

3- Et dumputant fe latere^) INaySdyti

)

& ind

cdp yoppr CoyrtG , id eft quia putabant

l

I. &enarmäil;.c verbatua.) Kes, quas

fe larere.

7 fapientiffimo confilio tuo facis.

Caufa alia affertur , pro-

;Ideüae

pter quam 4JEgyptii tenebras pafli

Indi[ciplindta anime, G c. )/Imperiti,

funt.

& ftulti illa non intelligentes.

lm ob[curis peecatis. ) In pecca-

tis. fecretis

in tenebris commiflis.

Q. Dwm enim perfuajum | habent. )

Cum fibi perfuaderent.

Qui tenebras qu&rebant ad occul-

7 ) D

Iniqui.) A&'gvptios intelligit.

tanda peccata , invenerunt tenebras

um / i

Nationi [aníta.) Genti Hebreorum.

iifdem puniendis.

623

LI-BRI SAPIENTIJ

4. Neque enim, qua continebat illos fpelunca, fine timore

- Na

cuítodiebat : quoniam fonitus defcendens perturbabat illos ,

ainimalu

& períons triftes illis apparentes pavorem illis preeftabant.

peribant

negante:

s, Etignis quidem nulla vis poterat illis lumen praebere,

nec fiderum limpidze flammze illuminare poterant illam notctem

i. C€

horrendam.

L

demnzfi

6. Apparebat autem illis fubitaneus ignis, timore plenus:

fcientia.

& timore perculfi illius, quae non videbatur, faciei, seftima-

uN

bant deteriora effe , quae videbantur:

12, E

Exod.

7. * Et magicee artis appofiti e

putat ii

rant derifus, & fapientise glq-

7. 22. ride correptio cum contumelia.

15, Il

9. 7-

g. Illi enim, qui promittebant timores, & perturbationes

ms &a

expellere fe ab anima languente, hi cum derifu pleni timore

Ormien

ETA r t

d;lan guebant :

9. Nam

(D)h

"

T

fima

4- Que continebat iilos.) In qua la-

94 Nlh/

Tenebrofo oblivionis velamento di[per-

tebant.

bat,) Tatel

f'fimt-', peéventes , &tc. Mel quïa te-

a, x

nebrzg ille eos ab invicem feparabant,;

Perfong.) Larva, fpe&rzt.'

ita ut unus alterius curam gerere

exhibuera

Zrifes) Aliquid amplius eft ia

ttiam(i pl

non poílet , fed unufquifque quafi

F&CO , &pnióWTog xaTiO mpocemog

tetrebant.

alterius oblitus effet : vel quia a Dei

erifiibus maeda vultibus.

€urareje&i erant , quia veluti eorum

Trang;

oblitus , noá vifitabat eos lumine

6. Dereriora ejfe , qua 'vidz*äa::tnr.)

percurrepa

fcilicet , quam effenr.

colefti , ficut reliquos homines , ut

' 7 Mdg'ic& ärtiä.) Cui multum fi-

ante Mag(

tenebrz

ililze dicantur velamentum

dere , & tribuere foloba

tbris ver

oblivionis divinz , quemadmodum

»

nt. JEgy-

Perilag

ptii.

CUI', uf

precedenti verficulo dixit , €os ji-

Appofti 'ehzrz"t'.) Kattstipyro jä;eäanï,

Vrentur,

cuiffe exules a divina providentia :

nec ülilum habebant ufum.

vel cexte ( qàe maxime fimplex, &

A(fg;sz

"Derijus. ) E'unatquaca , Judibria ,

genuina mihi videtur explicatio )

j

IO CH,(»;

&erebrico[um oblivionis "velumentum, vel

vAfétgik.

uceft in Grzco, 4$sey£c A9 46 mapa-

Er fapientkt , gloria, &2.) Senfus «ft,

AU Ut a

»uNouj.as, nihil eft aliud, quam zeze-

& fuitcontumeliofa correptio ja&aa-

74 efe ye

dra lethea , id eft cenebre denfiffimz.

tie maleficorum , qua. gloriabantur,

Datifib

Sic etiam in libro Job. mentio fit

quafi fapientes effent. Corripuitenim

m p

x0cyti , cap. 2I. num. 33. vulgarienim

eorum jactantiam Deus, & redarguit,

Ts

nec fimpliciter redarguit; fed cum in-

? um

«vi illius phrafi ufi funt interpretes,

1X

licet nec cocytum crederent , nec Le-

igni €orum contumelia, « vitu

pe-

d wf

*hes flavium, qu&e Poetarüm fabulis

rlo.

Woleft:

indu&& funt'o

08. Ab aninsa 741;3

Pyy,

-

Henfe. j N 90' SO G .

I)j

DT

Cum f,;ämir,it;bnä nimia þe"rturädti.)

*æg;jalfd??ïö.

Ko) D0ARac ) $xrepacoóutyoi , fpe-

Hj cum derifz, &c. ) In Grsco eft,

ua-ru:cye/)xaogow guNCsia) dy0Ccuy ridi*

proq

TOditio |

'ä"" s ifis s

phantafesatibus cfæmr-

üxifior

:&4 £ fe

€nlo zimore Áaborabust.

im

lütione |

H

CAPU T XVIL

624

6 timore

9..Nam etfi nihil illos ex monfltris perturbabat : tranfitu

xt illos,

sanimalium, & ferpentium fibilatione commoti , tremebundi

abant,

peribant: & aerem, quem nulla ratione quis effugere poffet,

Fébbete,

negantes fe videre. ( 1))

nottem

Io. Cum fit enim timida nequitia, dat teftimonium con-

demnationis : femper enim preefumit fseeva perturbata con-

plenus;

Ícientia.

eetima-

tr. Nihil enim eft timor nifi proditid cogitationis auxiliorum.

12, Et dum ab iütus minor eft expe&tatio , majorem com-

ii glo-

putat infcientiam ejus caufze, de qua tormentum praeftat. -

13. Illi autem, qui impotentem vere no&tem, & ab infi-

"bationes

mis, & ab aluffimis inferis fupervenientem, eumdem fomnum

j timore

dormientes ,

I4. Ali-

cammans

) Nam

(1) In edit. Sixt. adduntur fequentia : Frequenter enim praoccupant pefe

— d

fima redarguente confcientia.

9. Nibu illos ex mon/fris Pertur&d—

&io confiliorum , mediorumque ne

In qui l

&af.) Intelligit prodigia a Moyfe pa-

cogitationem de iis fufcipiat , que

trata , ad qux

e Magi interritos

juvare poffent.

h

Vel

fenfus

eft :

I9. Er dum ab intus minor e

exhibuerunt.

expes

u di

etiamfi phaneafmata illa abfuiffent,

&4170.). Grece , £9099t» 0* Soarroy

| 7(11065710;;

terrebant fatis tranfitus animalium.

2 mpoc Soxa.

Exiftimo fenfum eífe:

Tran[itus animalium. ) Quz fubinde

& gum in fe minus fit malum , quod

ideantur.)

percurrebant , obiterque tranfibant

expectatur , aut timetur.

ante Magos , ut & ante alios in te-

Majorem compnutat, 6/c.) Majus effe

nebris verfantes.

wltum f

exiftimat malum illud adhuc inexplo-

Ant

J)

Peribant.) Maxime commoveban-

ratum., quod cormentum , & crucia-

tur, ut fibi quodammodo perire vi-

tum allaturum eft.

derentur.

-AX-

; jathn,

13. Impotentem "vere nmoilem.)

Negantes fe videre. ) Negantes fe

yaTO) yoxT& , id eft, xard dóvvaroy

ferre poffe.

»Ó«Ta , fempore immpctentis illius mocite,

Myllrit y

Vocatur impotens , tum quia redde-

IO. Cs frt entom timida nequitia. )

Nam utait Seneca epift.. 97. 7u2 fce-

bat /Egyptos. impotentes ad agen-

veofts &l

lera effe po[funt , fecura mom po[funt.

dum ; tum quia vitari non poterat ,

tio Jatat

Dat jeflimonium condemmnationis.) Se-

uec illuftrari ; tum quia ex impoten-

tis Plutonis receffibus ,

ubi mere

)riabanmrï

ipfam px*opriox teftimonio condem-

ipuitenim

nans.

tenebre , proficifcebatur,

.

Vide fe-

Peíumir BAnticipata opinione ,

quentia.

j cumi

vel przfagitione fufpicatur gravia,

laufonis , €& altiffimis. )

Sunt fynd-

&vinpe

& molefta.

nymà , id eft profundiffimis. — In

II. Proditéo cogiizzt!onis 4nxiliar14m.)

Graeco eít, £ Zowars &?9 uuxe ,

Dici-

Nir85)

ITpodooía rG» &mo 78 Noyiep 8 [20993-

ex mporentis ipferni receffréus.

uarGy , ld eft, nihil eft timor , nifi

tur autem infernus impotens , quod

proditio ; deflitutio ,

five defectio

nulla ibi

fit utilis

alicujus operis

jyrgco ?R)

auxiliorum a ratione ,

five ratioci-

faciendi facultas.

jra 1

natione proficifcentium.

Vel abje-

E.-asfid:m fomnum dormim»tcs. ) Omr;es

623

LIBRI SAPIENTILIJXE

14- Ahquando monftrorum exagitabantur timore, ahquando

animze deficiebant tradu&tione : fubitaneus enim illis , & ins

Hibrei |

fperatus timor fupervenerat.

ldu -

15. Deinde fi quifquam ex illis de01d1Fet, cufcodlebatur in

äl

diiotte

carcere fine ferro reclufus.

16. Si autem rufticus quis erat , aut paftor, aut agri labo-

rum operarius praeoccupatus effet , ineffugibilem fufunebat

neceffitatem.

And

17. Una enim catena tenebrarum omnes erant colhgatl.

Cet

Sive fpiritus fibilans, aut inter fpilfos arborum ramos avium

fonus fuavis, aut vis aquae decurrentis nimium,

& mfi ex

18. Autfonus validus praecipitatarum pe:rarum, amluden-

2 B

agebant :

tium animalium curfus invifus, aut mugientium valida beftia-

* Pr

rum vox, aut refonans de altiffimis montibus Echo, deficien-

buernt ]

tes faciebant illos prae timore.

1g. Omnisenim orbis terrarum limpido illuminabatur Iu-

ftibiti

mine, & non impeditis operibus continebatur.

4 Dit

bnrum,.

20. Soh:, autem illis fuperpofita erat gravis nox, imago te-

nebrarum , quze füperventura illis erat.

Ipfi ergo fibi erant

piebat in

N

graviores tenebris.

CAPUT

expofito

dinem fj

ao

valida,

male , & terroribus perturbato fom-

Avium fonus fucvis.) Moftis, ac

ho dormiebant.

Vel per fomnum

trepidis nihil accidit ";jucundum

intelligit impotentiam ahqmd in te-

F2

E

4q2!£

decurrenrzs

zimium. )

nebris illis agendi.

Pu93pog v&m*og "top£vog.&ys [Bt a. ryt bnens,

.

14 Aaina defiiebant tradutlzone. )

Ü cencentus, aqua euntis vi, cum im-

nf

wXAg mapsNooyro mpodoca,

4721?72(!

breoi

dm]'ol"vcäzmtur dc.fe&zanc five pradttzam

petu, & violenter currentis.

Adeo

Hü*um.

etiam ea , quz alioqui volupcatem

lpfl nimirum anima pre timore fe"

afferre folent, 1Efryptus timerem in-

Áudidggt

ipfam deftituente.

cutiebant.

Quia g,

I$. Dec:dzjz*t) I'nnoxe confterna-

tunr He

tus.

18. Lmzmtzum animalium , ($c. )

llis malis

Cuffodiebantur in carcere, Bc. ) Ex eo

GoiprGyTGy) , ldfr'lwenmum

&

bantur E

loco , in quo jacebat, fe commovere

faltantium animalium curfus &repz-

tum aliquem ciens , ipfis animalibus

2, Ldf &

non poterat , nec audebat , non mi-

non'" vifts.

Lf(l Eä;mn

nus, quam fi-carcere conclufüs te-

Bfer diffa

neretur.

19. Lizmpide. ) Cldro

Veptis ,

16. Praocctpatus.) "l'enebris depre-

Coziinebarsr ) Occupabacur

henfus , & circumfufus.

)« Prosie

Neceffizatem.-) Ibi manendi , ubi

QO. liiis ). [Egyptis.

"Q ten

eum occupaverant tenebre , & timor.

Superventura. ) WMidetur Interpres

1

Imi, Vi4

17. Spiritus fibilans.) prlu.a c'upi Z'oy,

refpexiffe vocem , »oex , & cum illa

Wt lf

ventus wel ewra frbilans.

participiuin, fzperventara , junxiffe-

Bll

CAPU T XVIHI.

625

iliuando f

CAPUT -XVIIL

Hz/aäræi*l'uce gaudent , & ducatum columna igm's- accipiunt ; oc-

lebatur in

eiduntur. omnia ZEgypti primogenita ab Zngelo : -Hebrai in fe-

ditione Core iram Dei provocant, fed in medio thcendii libe-

agl —labo-

rantur ,. offerente. laron incenum , €9 pro

-

faltinebat

multitudine. deprecante.

1.€ An&ïs autem tuis maxima erat lux, & horum quidem vo- Exod:

colltgati

105 avium

cem audiebant, fed figuram non videbant. Et quia non 1923

& ipfi eadem paffi erant, magnificabant te:

ut lnden-

2. Et qui ante- lafi erant, quia non ledebantur , gratias .

da beftia-

agebant: & ut effet differentia, donum petebant.

Exod.

deficien-

3. * Propter quod ignis ardentem columnam ducem ha-

14.24.

buerunt ignotze vlze; & folem fine laefura boni hoípitii prae-

Pfàl.

ftitifti

j

77-14-

batur ]u

li carere

luce , & pati carcerem tene-

& Io4

4. Digni quidem il

brarum , qui inclufos cuftodiebant filios tuos, per quos inci- 39-

mago te-

(lb erant

piebat incorruptum legis lumen fzeculo dari.

. * Cum cozitarent juftorum occidere in

fantes: & * uno Exod.

I.16,

^ :

expofito filio, & liberato, in tradu&ionem illorum , multitu-

CAPUT

dinem filiorum

!

20: 0.

/

valida.

abftulilli, & * pariter illos perdidifti. in aqua

Exod.

lo[ts , &

.6. Dlla 14.27.

ndum.

a. )

Boni bofpitii. ) Defertum intelligit,

1.

Vnilis amtem tuis.

j cum n

breorum.

) Populo -AH-e'-

in quo a Domino bene habiti funt;

Hormum.

Hebrzorum.

& nubis obumbratione in eftu, illu-

ti$. At

minatione ignis per no&em , &cibe

ioluptaten

Audiebant.) fEgyptii.

manne de cclo demiífo , &.C"

imerem it

Quia non. 65 ipf ,. &c.

Laudabant

A

Deum Hebrzi , quia fe videbant ab

4 Milj. Y [&e

r

Z0d

yptii-'..

illis: malis. immunes , quibus vexa-

laciufos. eu;

litbant fflios: tu05. ) Ex

'ium,ff ]

JEgvpto difcedere non

permittentes,

jtium ,

bantur /gyptii-

& fanquam mancipi: . cuftodientes.

Q. Laf erant-) Ab ZEgyptiïs.,,

darz. )

H,//u. S)Rxä

fus r

Ledebantur.) Scilicet. amplius.

Ikciþieälzf' Es

yriimali us

Effer differentia. ) V t differrent ab

ex od u y

ltalice: phrafi . plane re-

fpondet , qua dicimus, eveve darfr,

JEgyptiis , quos Dominus. flagella-

debebat dari, futurum erat, ut dare-

bat.

tur.

MT

g. Propter quod..) ASS' ày..

Vice $

& loco: tenebrarum.

Saeulo.-) MIundo-

Jgnaz*æ vi. ) ïn"dEfertüæ

«. Jufsesm ocidere infantesy He-

brecrum, propofito edicto , utquid«

^

[nrerpres

Sine la[ura. ) Innocuum.

^

T w

Bi&l, cum. Com, Menoch.. T,. IV.

Kkkk.

d

d

625

LIBRI SAPIENTIE

6. Tlla

ni

nox ant

Paj

C VU

Z

^ewnita

ml

ett

d &)du

£* anþv

ibus noftris, ut vere

II.

*

*

II

*

9

Cien

i

5

,v

S

:

5j

ramentis crediderunt, animaequiores elfent.

EM C

a popul

7. Suícepta eit autem a populo tuo fanit

.

É

as quidem juftgrum,

. $

injuftorum aytem exterminatio.

bebant i

9. Sicut enim laefifti adverfarios : fic & nos

"

provocans ma—

Clebant.

— M

gnificafti.

illorum

9. Abfconfe enim facrificabant jufti pueri bonorum , & ju-

r.Jx

fütizje legem in concordia difpofuerunt: fimiliter: & bona,

vero pf

& mala recepturos juftos, patri jam decantantes laudes.

- ondero

10. Refonabat autem inconveniens inimicorum vox, &

küe-

14

bilis audiebatgr planétus quratorum infantium.

:in füo a

II.*Si—

1& 0i

fedibus,

quid effet maf&uli fexus,in flumen pro-

