3. Exurge gloriamea, exurge pfalterlum, & 01tha1a

€xur-

jument

gam diluculo.

4. Confitebor t1b1 in popuhs, Domlne

& pfallam t1b1 in

e màlo

natlombus

$. Quia magna eft fuper coelos mlferlcordla tuas & ufque

ite fecit

ad nubes veritas tua,

6. Exaltare fuper coelos ,. Deus & füper omnem terram

ut - oves

glorla tua : ut liberentur d11e&1 tu1

Salvum fac dexterà tua , & exaudi me.

150

7. Deus locutus eft in fan£&to fuo :

$. Exultabo, & dividam Sichimam ,. & convallem taberna—

Quis

culorum d1metlar

9. Meus eft Galaad, & meus eft ManaFes :& Ephralm fu-

at Vd

fceptio capitis mei.

er auxit

Often

1o. Juda rex meus : Moab Iebes fpel meze.,

)!le ; nam

In Idumaeam extendam calceamentum meum : mihi alieni-

lorerant,

gena amici fatti funt.

XORU thl

11. Quis deducet me in civitatem munitam ? * quis deducet

5 rededi

d civium

me ufque in Idumceam ?

12. Nonne tu Deus, qui repuhfü n05, & non ex1bls Deus

in virtutibus noftris ?

4 !'m,

i mall$

- 3. Da nobisauxilium detribulatione: qulavanafalushommls.

$.

14. In Deo faciemus virtutem : & ipfe ad nihilum deducet

ij fr/'n

inimicos noftros.

E

PecCäH

um apo

I.' Ín fmem, Pfalmus Dav1d CVIII

juretis

6 nttt n

2.T XEus, laudem meam ne tacuetis :

quia os peccatoris , &

os dolofi füperme apertum eft.

"o

E

Tifds &

3. Locuti

qu

43 Cuj?ad;et hac. ) Ia corde fuo,

uque ad jeprimum rejetita þmt ex P[zi-

t W]if/)

probe ill; intelligendo, & juxta illa vi-

420 S6. ^ a. m. 9. :zhue ad finem Pfaims.

tam dirigendo, & inores componendo.

chæ vero babet a z. 8. £5 demveps 9 €4-

tempole

Miferi- cordias Domini. ) Beneficia;

dem. habes lez! 59 A ". 6. uf?ue "T

y0$ UeuS

fnem

,n!h

qulbus Dominus füos atficit.

as COU

Xphcavimus fupra hunc P[alumum;

" Audem mezm ne tacueris,) Lau-

-Ee

zam qua babet a primo 'veffc:zlo

dem innocentie mexe , quam

gl

Bieb, cum Com. Menecb. T. AV.

N2

)udlaä'

agä

LIBRI

1)

AE

4 M

GRUM

i

]

4 Eo

cuti funt edverfuim

i

m

dolofa, & fermoribu

2

?lï

'erunt me 01*3.?'19.

(9

odH cit wmdeucmut me: &

3

ïä)

ä

'ïebmt m1h1 : ego autem

10

4 Pro eo ut me diligerent, deti

ciant

Qraoam

"1

:$. Et pofuerunt adverfum me. mala pro bonis; & odïum

UE

tipi

fo: dile£tione mea.

D

6. Conflitue f fuper eum pgccatorem & d1a'3f)1m fteta dew:-

L

$4

tris ejus.

1j

4. Cum judicatur , exeat condemnatus : & oratio ejus fiat

Ut n

in peccatum.

-

9. Fiant

adverfarii mei obfcurare nituntur, ne

tis prædnmt, qu& ill eventurà pro-

"

fpiciebat.

Itorte

taceas, fed eam omnibus reddas ma-

nifeftam.

Qu m

Peecatorez. ) Pï;æü

illi 1mquum

Os peccatoris , && os dolofr.) Jude,

aliquem judicem, 'ac tyrannumi . fpi-

Scribarum, Pharifeorum, Judzorum;

b

ritum av illtl'e, cui fexvmnt, vel no-

Vejis

qtll tnc men.lt».u: conantur OPPH-

mine peccatoris diabolum mtellmc.

ut ol

inere.

Dmäa!z-s feet a dextrz: e/z:.) Cq-

in lo

(

Super mt.) Contra me.

-Sergeonibus

0dii

czrcumdederumt

lumnutf)x illi adftet, a quo in judicio

Epif

3-

accufetü

ej«lS [

$56.) Inimicis fermonibus omni ex

7. Cum ]ua'zmtur , €Xeat condemmnae

um

parte me funt aogreihi

Expuguaverant me gratis) Oppugna-

zu5)) Sententia a ]udice contra illum

peccat

feratur, & condemnetur,

Judas de :

Tum ii

verunt me íine cauia

nulld inrea

me violati.

hac vita éxivit co»udemmtus, quim -

QOLIM 3

pitum

(4eProco, ut me d;/tgercnt.) Cum

de divina mifericordia dufpemwt &

laqueo fe fuf pendit.

tray]

me diligere debuüient.

Cum ;

Oratio ejus ffat 4m peccatumi.) Pr eca-

Detrabebant mzbz) Male de me, &

non m 1"'18

BIN

& do&trina mea loquebantur.

tio ejus ducatur peccato :

die p

audiatur ejus oratio , quam fi effe t

Ego auten oraba m) Lfro autem fïc

Chi

211

p»-CC atum.

Quctmws utilis fit oratio

quidem provocatus 1um, ut illis ma-

9.

lum rependerem , fed orabam te Do-

peccatori, vertitur tamen illi in pec-

catum ,

cum vel.non orat, quem-

Gene

7?nine, ut mihi adeiï'es, & illis igno-

nes

"fÍceres.

orare debuiffety ut fi fupplicet Idolo,

*

aut D&moni

,

vel non orat pro re

dant

&. Pefuerunt 4d'uer]hm we "mala pro

Xntt

bonis.

Rependerunt mihi* inala pro

bona, ut fi poftulet inimicorum fuo-

rum ruinam :

vel non orat per uni-

* Wimo

bene

M

eciis, quibus a me fuerant af-

um

feGi.

cum mediatorem Chriftum, fed per

merita fua, de fe præfumendo

vel

VE

C

Odium pro dileffione nvem) Repende-

non orat cum fpe, aut fide, aut aliis

-

ti

bant odium pro dilectione.

meceffariis bons orationis comitibus,

Ttenti

6.. Confiztue fuþer eum. peccatorem. )

Porro judas oravit finé fpe indulgen-

Qs :

tie ex D. Hier. nec per Chriftum

Cl

Tranfit ad Judam, quem previdebat

Qducem futurum eéorum, qui compre-

mediatorem ex D. Aug. nec Deum

lr

oravit, feéd dæmonem., qm il fuf4

üra (

henderunt Jefum, ut loqulmr S. Petr.

AO L o16.& per inodum itvprecán-

Penxhllül f.mfic.

P

ü

kkï

-

-

AE

28

h]

PSALM US Cv

3

otibus

: 8; Fiant dies ejus pauci:

.& epifcopatum ejus accipiat a];en

, 9. Fiant filit ejus orphani: & uxor ejus vidua.

1

autem

IO. Nutantes transferantur filii ejus, & mend

ic):ent/ : & eji-

ciantur de habitationibus fuis.

odium

*11. Scrutetur fcenerator omnem fubftantiam ejus: &

—diri«

ripiant alieni labores ejus.

12. Non fit ilh àd

3 der-

jJutor :. nec !

fit j -;qui mifereatuy p'upi!-

lis ejus.

$ fit

I5. Fiant nati ejus in interitum , in geneft

N

ationegung— delea-

4

$

t

tur Vn*omen ejus.

Nn 2

14. In

Fiant

WLILIDLéEmn

Ia piO«

Xg. F;ant£ dies 'ejm patici.) Prematura

10, utantes trzzæi:femmw- 77 ej,;u.)

morte intereaty quod-]ude accidit, Inftabiles vagentur filii ejus.

qui mozte violenta extiacus eft.

* Ejcintur-de babttationtbus [nis.) In

i)niquum

eft 'autem

ji, fpi-

Grzco eft,.&£ olxomé9ey

- Epifcopatum ejus accipiat-altev.). His

dixómeóo»- fupérficies domus diruta.

ve] n0»

verbis ufus eft D. Petrus A&G. 1. 20.

ut oftenderet neceílarium fuiffe ,' ut

Diruantur domus eorum, nec tamen

Lelligif-

in ipfis parietinis habitare poffint,

Ó

in locum Jude aliquis fubftitueretur,

fed ex illis ejiciantus-

Converit im-

Epifcopatum, hoc eft, Apoftolatum

precatio Judais tempore Hierofoly-

: judiäio

ejus accipiendo. ^Hoc idem imple-

mitani excidii.

B

qdentiiae

tüm eft in Judzis; nam poft Jude

II. Scruütetur fænämtar 0n22E6ZI "

peccatum, pauci fuerunt dies. Judzoe

ra idlum

ffantiam ejus.) Pecuniam a feneratore

adas de

rum in Epifcopatu, id-eft, in facer-

acciplant; & cum fortem, & ufuxras

dotio, five Pontificatu , & Epifco-

folvere non polfint, ipfi foneratores

P quio*.t

patum eorüm accepit alter, quia

translatum eft

facerdotium JAaroni-

domum illorum ingrediantur, & fibi

ivita .0(

pignora elipant, immo: domum diri-

r

cum ad facerdotigim fecundum ordi-

J.

z

nem Melchifedech , & nulli funt ho-

piant. V

idetür refpicere legem*Deut.

prec-

C. 24- !L 10. Cum -repeteé a proximo

l :mg'is

die Pontifices Judzorum, m&m vero

ipo rem wlgqumam », quam debez tib; ,

f; diit

Chriftianorum. -

2202 i;zgredicrif domum ejus .mt pignus

t oratio

9. Fjamt f -ejus Aa)rpä;mi.) -Putai

anferat, f2d fLabis foris, Ej ille ts profe-

i p«

Genebrardus accumulari imprecatio-

ret, quod babuerit.

In excidio Hie-

w

uelit

nes, non ut omnes ad amuliim acci-

rofolymitano adeo Judzorum divi-

« Jdoloy

dant, fed quecunque potcrunt, donec

tiasfcrutabantur milites Romani exer-

-pro. 18

oenitus pereat, ideoque poetice quein-

citus, uf etiam corporibus fectis ali-

m qu'

l

admodum apud Callimachum, &Ovi-

quorum vifcera- fcrutati fint, fpe-

er u

dium in ibin.S. Chryfoft. l'heodoretus,

rantes fe aurum , quod deglutivif-

jed u

& :Euthym. putant Judam conjuge

fent; inventuros. 'l'eftis Jofeplus de

UY*

caruiffe; quod mnufquam fit illius

bello Judaico lib. 6. c. t5-

jt aliis

*

mentio.

-Heni ) KExtranei, qui non funt

Apte conveniunt hzc Ju-

itibus

dais, . quorum dies poft mortem

veri, ac legitimi hegredes. :

in excidio

Chrifti fuerunt, pauci ;

Laheres ejus. ) :Bona iliiusflabore

vrilont

Hierofolymitano

maxima

illorum

quafita.

[eia

4

ftrage edita , unde plurimi orphani

d39 APE s. . i inter

,

P A ) In-

JJi fl

'tereant,

reliéti funt,k & plurima lx;;idz;æ:,

-

-

hglf

LIBRI PSALMORUM

I4. In memoriam redeat quwtas patrum ejus in confpe&u

2

Domml

'& peccatum matris ejus non deleatur.

meu

1r5. Fiant contra Dominüm femper, &,dlfpereat de terra

memona eorum :

fum

16. Pro eao quod non eft recordatus facere mifericordiant.

17. Et perfecutus eft hominem mopem & mendicum , &

fnu

eoómpunéctum corde mortificare.

2j

18. Et dilexit maledictionem ,. & veniet e1

& nolmt bene-

Tüov

dl&lmem & elongabitur ab eo.

[

j

. Et ind ult maledictionem ficut Veülmentum, & mtrawt ficut

cund

aqua in interiora ejus, & ficut oleum in offibus ejus.

Mi

19. Fiat ei ficut vettimentum, quo operïtur, & ficut Zona,

ol

qua femper preecingitur.

A

20. Hoc opus eorum, qui d detrahunt mihi apud Dommum'

confi

-

& qui loquuntur.mala adverfum animam meam.

ar. Et tu Domine, Domine, fac mecum propter nomena

tnum : qma fuav1s elt mifericordia tua,

Pri

beera

gmtdt

qmm

In generatione una, 6c.). Genus il-

ino 1næ&um & triftem occ1dcndum

Vd

lius non propagetux, fed ipfo cum

tradere.

Wa

ceneratione

95

filiis pereunte in ufa

5

18.. Dilexit /naledztfïzonem ) a di-

deleatur familia, & nomen ejus.

lexit, & egit, ob quz feqmtux mi-

Hs

14. d meurriam redezt, 6$c.) Tm-

ledi&tio , tum temporaua ^ tum &-

I do

terna.

fpies

putet illi Deus peccata inajorum fuo-

Deus

di

Xt

rum, & pro illis puniatur.

"Ioduit maledifionem , ficut 've/lx-

&emulator, rveddens

zmquzmtem perrum.

mentum.) ld eft, firmiter, & omni

]oan

vit,

f'per flzw . m tertjam , 6 quartam

ex parte fe maleduq:lcne armavit,

filàm

generwmæm bis, qui oderumt me, ut di-

Srettt 4qua. ) Quam quis bibit, qua

citur Deut. c. $. n.

Z^

[9]

interiora permeat.

$)

^55

E peccatum matris, 66 ) Kepetitio

Oleum.) Quod facile penetrat quafi

Tenftr

nefcit

plæcedeatm hemiftichii.

dicat: maledi&tio , & mïclmtas oA a,

1$. Fjant contra Daminmum [Jemper.)

medullas, & omnia interiofa illius

p

IHas iniquitat:s femper ante oculos

penetravit.

dl() fu

Ete,

habeat Dominus, ut puniat.

19. SZcat "veffimentum. ) Auhæreat

Memorta corum. ) Judæ parentum,

illi omni ex parte, ut veftimentum,

tribin,

i& filiorum. ejus.

illumque conüxlngdt ut Zonaà, qua

ocylt

16. Non eff vecordatus. f.zcc;e mz]:e-

pr æcmgltm

th1

2 0s

ficordiam.) Quia immitis fuit, & im-

Hoc opus éorum , qus detrabune

t ]

anifericors in Chriftum, illum fuih-

mihi.) Hszc eft merces eorum.

Itá-

ocuft

gens tradere in morterm.

lice diceremus;

Queffo guadagnano.

iüntur

. 17. "dJmopem, 65 mmdtcmn,) Ob te-

Apud Darzmum) 58&8 cum, Hoe

4

nuitatem affumpte carnis , & quia

Opus toru;m , ut fenfus m:

hanc A

juugo

non habebat pre paupertate, ubi ca-

Domino penam referunt, qui detra-

hunt mihi:

M

put. .reclinaret.

Luc. 9. $g.

lt t

4 omþan&;zm £erde mor;zfmre.) Ani-

E

21. Fae mecum. ) leencordæam.

ücqu

FSALNUS . CVIII.

253

petu

22. Libera me, quia egenus; & pauper ego fum : & cor

meum conturbatuni efi intra me.

etfa

23. Sicut-umbra, cuim declinat , ablatus fum, & excuü'us

fum ficut locuftee.

]i

24. Genua mea infirmata funt a Jejunlo & caro mea im-

n, t

mütata eft propter oleum.

25. Et ego fa&tus fum opprobrium 11113 : wderunt me, &

bene.

moverunt caplta fua.

26. Ad uva me ,

Domine Deus meus, falvum me fac fe-

l

f

ut

cundum m]ferlcordlam tuam.

27. Et fciant, quia manus tua hæc & tu, Domme fe-

1002

Ccifti eam.

28. Maledicent ill1, & tu benedices: qui 1nfurgunt in me,

1num

confundantur 1 fervus autem tuus laetabitur.

Nn 3

29 ïndu—-

10mon

*

gellis cefus , multo fanguine. fufo,

Praptcr nonem tugm. ) Propter beni-

gnitatem , & mifericordiam tuam,

ideóque nutarunt genua illius.

leera

ass

quam pr&dicamus , & celebramus.

dennutata eft propter oleunz, ) . Pro-

Mel, ad gloriam tuam.

pter pinguedinem fuam amiffam. Inm

idendoim

Hebrzao eít,

Ssarvis. ) Bona, benigna, benefica.

macruit.a piguédtnts

22. Cor mtüm. conturbatum eff.) Ín

exaruit pmguedme de fhtutd.

ja di

2$. Fatius fs app;aärtum z. )

r mi

Hebreo efc valaerat um ej?, faucium

eft dolore , & triftitia

Midetur re-

Chriftus opprobrium-fa&us eft Ju-

tum &

fpicere tempus illud , quo Chriítus

deis , cum videntes illum inter la-

dixit

trones pendentem , movebant capita

Nwnc anuna mea turbata eff

V4k qu: a'e/zlr;fw

y u

Joan. 12. 27. Vel cum in horto ora-

fua , & dicebant.

& omult

vit, & pre timore, & triftitia ago-

£enipim De; , 6c.

,

niam paffus eft.

26. djzva me.) Precatur Domt-

bit, QU&

03. S:ut Umbra cum alec/mat) Cum

nus de corpore exiens auxilium Pa-

fenfim minuitur, ac tcmdem tofa eva-

tris ad. celerem refurredionem ; &

ntqui

nefcit.

fimul corpori fuo myítico , id' eft

Ecclefiz veram falutem c01pons &

t5 ol

Ablatus . fum. ) Abn, perii, e me-

ja illius

dio fublatus fum.

animgc-

Excuffus fum [ficut locufta.) , De uno

^"

^

Scient., quia "AnMs fua /Jdc J

Scient hoc tuum tam illuftre, &aper.

N

tribunali ad. ahud jactatus fum, ficut

mentuffiy

locuftas viliífitna :

animalia

ventus

tum auxilium opus effe omnipoten-

huc iluc temere raptat, ut volue-

tiz tux.

Vel fcient hanc moitis pla-

rit.

am a yoluntate , & poteftate tua

Vel fumpta eft metaphora ex

ub

locuftis, que facile ex arbore excu-

profe&am effe, & a te inflidam.,

jm

te

Siuntur, & proteruntur ab agricolis.

Prüp!er feelus poput: mei percuffi. uf ,

WWW

aq. Genna mea mfm'mm fant a je-

inquit ifaias C. $3. 9.

umh Hs

jun/.) Defcriptio maximz inedia.

293. Maledicenz 4lli 04 £m benedzces. )

. fanc à

Maledi&is, & maleficiis obruent, me,

Chriftus multo tempore jejunus man-

lul dCtl L

fit tempore paffionis ; j huc ctiam E

tu velo hec- omma in meà commo-e

lucque raptatus, varie vexatus, ila-

, & felicitatem z:onveltes.

uf

^s

LIBARI PSAL MORUM

236

- 29. Induantur, qui detrahünt mlhz, pudore & opermnmï

—

!

f cut.diploide confufrone fua.

cerd

3o- Confitebor Domino n1m1s in ore meo , & :m m&dï(ï?-

j

multorum ]

& v

211

dabo eum.

6

-31. Quia aftitit a dextris paugems; ut falvam facereL à Pelv

eapn

ertplen"*h us animam meam.

e

Dmeieum

T

l.

Píalmus Dax id. CIX.-

Ij

lt c

'VL;tt'h

yMxit Dominus Domino meo, Sede a dextris meis.

UTQ*] o

2444*

J * Donec ponamv inimicos tuos, fcabellum pedum tuo-

*ICOz

É

Fuinm.

t c

1$.25.

. Virgam virtutis tuse emittet Dommus ex Slon

*

r

äo-

Vi

Hebr.

P- 13« m;nare jin medio inimicorum tuorum.

fLatia

Jat

1o.1$.

3. "Tecum principium in die virtutis tuae in fpxendorfbus

ä"ltequ

San&torum, ex utero ante luciferum genui te.

àüt jj

* ]u-

apem

4j

Qz; ,n/z'rgzwf I2 126 , coizfz«:/r/zm-

Domec ponmam. ) U f'q'zc dum in no-

vilfimo die omnes

intmicos t'ïOb -

DOMM

tur. )

Qui hoftiliter in me infur-

uOIm'l

£unt, puc defiant, vi denth irritos eífe

quafi fcábéllum humile fubjiciam pe-

€onatus fuos.

dibus tuis.

Mos enim fuit Orienta-

Ti

7

N

ent [

$erUuaz$ ,

x

Cs

7

Eoo fervus tuua,

lium , nt victores victos pedibus fuis

& fideles tui 12tab1max

fubjicerent.

Vide Jofue 16. 24.

Vut i

Íel «

29. I2 'z.'ttrmtm

: padore. ) ï(*no-

2. Virgam "virtutis. ) Oceptrum po-

minia omhni ex pute quafi Ve&o

tentig tuz, pgfentum tuam. reo1aitax

$N

COWCG'WI itur.

in omnem terram emittes , & diffun-

Quil

sz; 0ide. ) Vox G

Grece amwg ;

des ex Sion, & ex Judea, & ex qua

(hih.

vePcun di up licemm fïfrn fict.

Bi U*I"O,

re(ïnum tuum lX'l(.l piet.

Aaro;

Dommmæ um medjio XMImicornuss fliüe

fitus

& quafi di 1pln.ato dedecore reitun-

N

dantm ;

zum. ) Domiüaberis inimicis tms,

il)C [

velint, nolint.

"

30- Cozfizebor D(mzmo nim.) Mal-

de, multum laudabo Dominum ore

3

Tecum ;;rmczprz:m) VOX, prm*-

Md

1mneo..

ml

CIFI;!/)?

in GLæCO eft, cpy2, que

In. izedio. ) In Eccle f?m, in- copio

1Q

principium , & principatun fignifi-

t0n ]

fidelium cotu.

cat ; fenfus eft:

l'ecum ent

rin-

8 fuc

31. -f]irit. a dextris Imwgem.) DIth

eipatus manifeftus, & tuuc appare-

Mc ld

spauperi adfuit auxiliator.

bit omnibus tuum effe regnum , &

N1/:* P*

Arzfmm meam.) Nitam meam.

apud te folum effe verum Prmc&-—

pdtum..

Latint etiam dicunt, Priz-

lbrl*l )

Sueton.

n

My;z Dominaus. ) Deus Patpr-

um pro Prm«zþam.

quh f

Dominzo meo. ) Filio fuo in-

Augufto.

ïdcerd

carn atOo.

o doa "Uirtutis TE ) In die novif-

Q)tu

li

Sede.a dextris 7Beló. )

Sede mïhl

fimo , quando potentia tua celum

üves

modo ^A dextris méis, mecumque

movebit; folem obfecurabit , terram

EE

mortuos

excitabit , &

nunt quiete, in gquali poteft4te re-

concutiet ,

u *LUU

£na fuper omnia.

omnes ad tribunal tuum adducst.

klïJ

E

:

x

RSALMUS CIX.

287

anat

& ]':.n;a*ffitlüojninusj & mon ponitebitieum : * Tu es fa-

ii

*foarv

cerdos in aeternum fecundum ordimem Melchifedech.

I2.3

m

Qedio

"

s. Dominus a dextris tuis, confregit in die irze fuse reges.

He

b

^. 6. Judicabit

t

t $. l.,o'.- *

innationibus , implebit ruinas : conqualiabi

& I7€

; p

gapita in terra 1nu1toru1g.

z

*

»w. De

Ia--',?f'endari.bu: fanäaiäm.) Cum fci-

. lo, aut templo; üt facrificaret ; YXa-

licet circumdatus eris fanctis tuis, qui

ron indigebat:; quare nunc Hebrei,

orenes fulgebunt ficut fol.

qui-carent utroque , carent etiam

1 u-

. Ex wrero, Gc.) Ego genui té mi-

Pontifice, &-facrificio... Chiiftus er-

zo eft facerdos fecundum ordinem

hi

confuoftantialem e fecreto di-

do-

Melchifedech , quia nulli fucceiiit ,

vinitatis me&, ac.propria mea fuþ-

ftintia.

nec ullus ei fuccedit, quia Rex, &

L

Í

[*

sr':büs

arte luwferüm. )

Ab &terno ,

icerdos, quia obtulit panem, & vi-

s

num; C

;

uia facerdos omnium geéne

antequam liüciferum , aut folem ,

tium, tandem quia ejus facerdotiuia

aut aliun. quamplami creaturam for-

*

snarem.

uon alligatur uni templo , vel taber-

——

naculo, fed ut predixit Malach. c..1.

4. Jaravit Dominti, ) Juravit tibi

| in,no-

Q' III

4b orim enime fol ufque ad

ominus , nec eum poenitebit, aut

08 ,

confilium mutabit, & dixit.

occa[um magnum efmomem meme im

um pe

gentibus ,&5 in emmi lvacaï--/kcrä/z-cän;r?

Tu es Sacerdos im &termum. )

Non

hrientte

$$ offertur momimi pueo gþ!;ztio Hf

erit facerdotium tuum temporale ,.

us fuis

eui

H , & -

ut funt ea

qaæ homincs;nobtin

Vilv »

b

fed xternum.

f« Daopeinüs, Eic.) Conveäït Pro-

m po«

Secundum — ovdinem Mech;i/ädczcb; )

pheta orationem ad Deum Patrenr,

regum

&ait: Dominus , id eft Chriftus.

ditute

Quafi dicat: fecandum ordinem Mel-

eg qu

chifedech , non fecundum ordinem:

Adex;rils £tis, J Qui* fedet a. dex-

Aaronis.

Per ordinem intelligitur

tris tuis.

ritus, lex, traditio , confuetudo ;

Confregrt ia die ipe [ue Reges.) lm

j T

vuL

&fb

ir init

H

i

t1

cis fuis Re-

s tl

hoc enun figniücat vox Hebraica

die, qua irafc

1533 Zrz. Dittn

guitur autem ordo

gibus terrz Ecclefiam fuam perfe-

Dicit ia

Mlelchifedech ab ordine Aaronis in

qu entibus conteret €os.

, p

1nultis.

Primo enim Melchifedech

preterito, Gosfregit, quia lumine pro-

p

non legitur fucceffiffe alteri, neque

phetico rem videbat Dav

E

figni-

id , ac fi

ei fuccelliffe alter legitur, ideoque

jam gefta effet.

j T ill"

Na-

Melchifedech. dicitur ad Hebr. 7. 3.

6, Judicabrt m mationibus. -)

31)1)21'6'

Size patrt, fine matre , fine gemealogia.

tiones, & gentes omnes jud

à

igaþit à

|f] v

In facerdotio autem Aaronis filii pa-

& puniet.

^

nnd

rentibus fuccedebant.

II. Melchife-

Lnpleb;n eui

A. ) Multiplicabit rüi-

prie

dech erat Rex, & Sacerdos; Aaron

nas, multos deítruens, & ruere fa-

facerdos tantum.

iIL Melchifedech

ciens, In Graco eft vrogara, quod

obtulit panem , & vinum ; Aaron

cadavera fignificat : cadaveribus &

govih

OvesS, & boyes. -1V. Melchifedech

ftrage omoia. implebit.

cæhm

erat facerdos univer(alis , nec uni

€ o;z'qmjhäif capita im ferrA multe-

teïram

tantum genti addictus 5 Aaron erat

»um. ) Comminuet, confrinzet fu-

o

facerdos tintum lfraelitaram.

V.

perborum capita, qui erecto collo,

o

Mechifedech non egebat tabernacu-

x

& capite adïc?fus* Deum incedung

s

sE

89

| L-I-B R D PSA LMORUM

à bibet: propterea exakabitfcaþnt.,.

"9. De tofrzäntä'in vi

M

*

Alleluja. CX.

Onfitebor tibi, Domine, in toto corde meo

E

ï

Iv- C

1n co*n-f

vert

filio juftorum, & congregatione.

L

2. Magna opera Domini: exquifita in omnes vo

luntates eju.s;

]

Qull

3. Confeffio & magnificentia opus ejus : & juftitia ejus ma-

netin fzeculum fa&eculi,

.4. Memoriam fecit m

idil

irabilium fu?lrum ? mifericors ,& m1-

$at

ferato;' Domin/us :

$. Efcam

10

In

t

Im terra multorum. ) S'ciïïicet po-

gatione.). "Yum inter paücqs juftos,

Rane

tum in cetu multorum.

pulorum. ln Hebr&o eft : lp zeíra

Vox He-

-

mHulta, id eft, in magna parte terrz,

brea -*D f24, quam vulgata.confi-

uod

idem

eft ,

quo ad fenfum.

lium vertit, fecrezum fignificat , five

falute

Nam- idem . fignificatur , five dica-

confilium , quod fecretum requirit ,

apud |

us multos fuperbos in terra in-

& paucorum effe folet.

Vox autem

cayy Pbedz, Synagogam , five con-

111/3&

veniri ; five. fuperbyo-s multum terre

-—

P. g

occupare.

.

gregationem , ad quam totus popu-

:

De forreute 1

nq vi4 Libet.) 'lor-

lus convenire folebat.

«t tl

rentem appellat curfutn rerum hu-

2. Exuguifita 477 0pAUes voluntates

ejus. ) Id eft, quefita, parata in

ET

manarum, quafi dicát : Chriftus in

Yetu

via, & vita hac mortali multorum

omnem tiífum Deo placitum, ut Deus

Mas

dolorum, moleftiarum , & calamita-

illis,ut voluerit, utatur juxtá illud Pf.

* Videtur fum-

I18$. 91.

Quoniam omnia fevvtunt

Quem,

tum erit particeps,

pta finilitudo a ftrenuis ducibus ,

nb LXX. habent ££e4T74u£y« . ex-

popul

qui, dum in expeditione funt, bi-

uifita, fed ali& le&iones in notis

qdæ l

Vaticanis confentanee allatg expli-

Mi y

bunt ex fluvio raptimï,;ne*occafio

rei bene gerenda elabatur, fiin do-

cationi habent w$xpJeuév»a accuratas

It p

xnum cibi aut potus fumendi caufa

vel mapuowevac u éya , - inftrutta , pa-

vite;d

divertant.

Sic Chriftus nullum tem-

rata.

u

pus omifit, quo opera diaboli de-

3. Cesfeffio , & smagnificentia opus

älf Pæu

ftruere. poffet.

ejus. ) Operatio ejus, qua mundum

1 foi

lzabit c;zþzst. ) Itaque

regit, & confeflio , magnificentia, id

Ptent

Propterea exa

IUOIUm

propter hanc humilitatem , & ad-

eft, materia, & argumentum con-

verforuim patientiam * hoftesque de-

feflionis; laudis, & gratiarum attio-

t.'ibuit

nis, & materia magnificentie divi-

"ls ter

bellatos , .caput prius depreffum

extulit, Deo illum ad gloriam fub-

ne omnibus per eximia .h

E

&c 01)-—81-'3

tam,

levante.

Hunc locum, quafi inter-

aperiendz.

*

7 V

14

fufliia. ej

u6 "anet im [fecelum . fx-

pretatur D. Paulus ad Philippen. 2.

Virtus, bonitas, mifericor-

delia :

$.

cum ait

Humniliavit f« emetip[uma

eul. )

k d

»x[quead. mortem , mortem autem Cra-

dia, qua juftus eft, jufte agit, & ju-

Ünni;

ftificat, nullo corrumpitur, aut mi-

cit , propter. quod & Deus. exaltavit. i-

C

i

tumlia,

» m,

nuitur tempore. .

kCipi

1. Onþï*c&r tj4;.) Laudabq te.'

4.. Memoriam fecit mirabilium [ue-

iüimæ

riim.) Yam admizanda d"efignavit pre

COV.' ]0 ?

J

' de eenfrüto j:sjtzarzfm ; 6 eongre-

^

lii

-

D

89

Va

s. Efcam dedit timentibus fe.-

Memor erit in faeculum teftamenti fui :

:

lo fuo; '

6. Virtutem operum fuorum annüntiabit popu

. Qot-

7. Ut det illis haereditatem gentium, opera manuum ejus;

^*

veritas, & judicium.-

3. Fidelia omnia man

data ejus: cönü

S6jUS,

;'Ihatafkinhfæcylum fae-

J5 Id

culi, fa&ta in veritate, & aequitate.

9. Redemptionem mifit po

:

teftamentum fuum.

pqlo fuo/ : mand

äyit ln seternum

g

-

- San&um, & terribe nomen ejus.

E

*Prow

Píear

1o. * Initnum fapientize timor Domini.

1'

— À

Intelle£tus- bonus omnibus facientibus eum :

7.&

9.

10

! juü()ä,

I;at-ï(ïatvivov e..j'u's/k

Ecclt.

Qx ii

manet in faeculum fæ;uli.

,. confi-

Allelujas 1. 46.

a, fve

falute fuorum, ut futura fit &terna

enim precepta vlägis nature immu-

equitit ,

apud fideles eorum memoria.

tabilia, & ut dicere folemus, in-

-e

x autem

Mizjericor.

difpenfabilia.

ye Qu

.

f, Ej' ;ïziv/ämtar.)' Vide dicta

Pf. 58. 15

lz weritare , & «quitate, ) — In re-

s pop

j. Efcam dedit ,

£. ) Manna, quod.

étitud

:

de cclo pluit, & dedit timentibus

bilita.

ine, & juftitia decreta , & fta-

jduntate

amta ii

fe, id eft, Hebrzorum populo fideli;

9. Rgdemþiiwgem enfit populo [mo. )

& verum Deum timenti,; & colénti.

x /Egypto, vel potius e morte, pec-

ot Dais

r

Memoer erit in [eculum tellamenti fui.)

illad Pf

cato, & damnatione eterna.

Quemadimodum volebat Deus, ut

Mandavit $a. aternum , &$c. )

]uffit

eruiim

opulus memor eílet mirabilium ,

jja 0

ut eternuumr effét pa&um fuum de

que patravit in commodum illius ,

vera falute danda, &

'

ita vicilium, promittebat fe memo-

2ni c«cJeftis.

poiïemonet re-

s a*

rem padi cüm illis initi, illis pro-

Accrdthy

Sanum , £5 ferribile momemn, c;jm. J

videudo, & a malis proótegendo.

Docet modum permanendi in tefta-

d. p

6. Virtutem operum [uorum aununtia-

bt poputo fao, &c. ) Miemor erit pa-

mento Domini, ut aífequamur pro-

yit 1

miíliones ejus, quafi dicat : i$;.qui

Qi fui oftendens populo virtutem ,

mandavit in xternum teftamentum

mundüïn,

jotentiam , & fortitudinem operum

fuum,'fan&us; & terribilis eft; &

gentiäi !

iuorum, dum illis ,. ut proiniferat,

um n*

ideo peccati labem odit, cum fit

tribuit hzreditatem gentium , hoc

fanctus, & purus, & cum fit ter-

yi iio"

eft, terram fanctam a

i, v*

feiiam.

gen/tibus pot-

ribilis., peccatis fe contamin

4

a

QLICCS*

graviter punit.

? 09?"

7 Vgrit;:ff, &

Jj

judicium. ) Nera. funt,

fidelia, & jufta.

10. duitium f'apieutit timor Doraini-)

ul f

$. Fidelia emmia maudata ejus. )

Quafi dicat.

itaque illi faperé in-

—

jferico-

Omnia precepta Dei, prefertim na-

cipiunt, qui Dorinum timent, &

n u)

turàlia, fidelia funt, quia neminem

fe a peccatis abducunt.

aut i*

decipiunt, cum fint rectiffima, & ju-

s

^ lutelkülus bomus ommibus faciemtibus

fiiflima.

eum. )

Horum intclligentia boma

Confrmata im fseulem faculi. ) Suhc

eft, utilis,

i/iM j

& falutaris ii.s,, gui.nom

;nm'iF d

Bill. em Com. Menochb, 1. IV

'«00'

i

:

299

LIBRI PSALMORUM:;

j

Alleluja, Reverfionis Aggsi, & Zacharie. CXI.

timebi

Eatus vir, qui timet Dominum : in m

9. ]

'B

nimis.

landatis ejus 'Volet

Cot &

2. Potensin terra erit femen eus :

: generatio re&orum be-

9

nedicetur.

3. Gloria, & divitize in

'culum

domo: ejus: & juftitia*ej'us- ma'näþ

104 ]

in fzecculum fzeculi,

& tbel

- 4. Exortum eft in tenebris lumen reCti

E gmiferi—cors', &

)

miferator, & juftus.

$- Jucundus homo : qui miferetur

*

net fermones fuos in judicio:

;& cdmmodat : Qifpo-l |

l LA

6. Quia in aeternum non commovebitur.

vfque

E

5 1h

—

lamins

folim intälligunc, fed qux intelle-

culi. ) Juftitia ejus cum-ipfo non

xerunt etiam opere preftant.

moritur, fed sternum durat, cele-

quod p

Laudatio ejus mamet. i. faculum f&-

bris apud homines,& premium gran-

?i !;"m

eub. ) Quicunque fuerit hujusmodi,

de ferens a Deo.

7107

&ternam laudem meretur.

4. Exortmm efl im tenebris lumen p

eft vi (

i, 6c. ) Sententia eft: fi adver-

& luil

^U

fitas aliqua inciderit, ipfe Dominus,

Oi

& f

hus a. d Qolbie )

U

COtmor

Non «€fít hic titulus in.textu

4

ii mifericors eft, miferátor, & ju-

Hebrzo, aut Greco, fed tantum in

us, velut lux exorietur juílis ca-

T. d

Latino,

Videtur- Dayid. in fpiritu

lamitatum tenebras depellens , aut ita

Mij

tione

previdiffe Aecxum , & Zachariam

illorum animos confirmans, ut cala-

poít expletum tempus captivitatis

mitas illis gravis non fit.

Tiines,

rediiffe ad populum, eumque admo-

g. JUcundus bomoy, qui mi[eretur, 68

4) ay,

comemodat. ) Bene, & jucunde ha-

bt o

nuiffe, quanta fit fclicitas viri jufti,

& timentis Deum, ut hoc exemplo

bet , qui mifericordia motus facile

&ndan

alios hortetur ad probitatem, ut non

condonat offenfiones , & egentibus

Paratg.

incidant in fimilem captiyitatem. .

commodart fervans illud :

Dieitte ,

calámi

G. dimittemini, date, E$ dabitur volis.

I. de mandat& ejus volez nimis*.) Mi-

) Conj

re delectabitur obfervatione manda-

* juessdu , in Gr&eco elít

X 99 ,

filici ü

torum Dei , omném fuam volun-

benignus , bonus.

N t0

tatem ad eorum obfervationem ad-

Difponet fermones: [mos im | judicio. )

Dogec.

jiciet.

^

Eloquetur verba fua, & illa ordina-

11 la f

-

Potens im fervra erif Fmen ä]u/s)

bit, & difponet-in judicio, & pru-

lücer,

Hujus viri femen , id eít, filii ejus

denter.

Alii per fermones intelligung

Atürus,

snulti, & potentes erunt in terra.

rationes , & negotia.

J. Di

Gezeratio retlerum | benedisetar. )

6. Quia m ettruum nom -comHmoves

Quia nimirum. generatio juftorum

&tur. ): Midetur referendum ad id,

bmtcr ö

ex divina. benedi&

US epa

;one fecundif-

quod fupra dictum eít : Jweszdus bo-

]ates

fima erit.

z2, quafi dicat: ideo elt. jucundus,

3. Im demo .

five beatus , quia in sternum non

7"/'21!14

-

$is . Deum.

ejus,) In domo timen-

af

commovebitur , nunquam fua feli-

Ti

Jufita ejms maue 1n jkcü/um J

citate excidet. 1ta Gex,xebra'rd..us. Del«

4

a &ter

-

^

--

-u P:ssAL M U b 'CXL &;cxfï..

20l

,

Y

[

7. In memo

. .timebit.

ria ætema erit juftus : abr auditione mala non

; Yolet

9. Paratum cor ejus fperare in Domino, confirmatum eft

m bee

cor ejus, non commovebitur, donec defpiciat inimicos fuos.

9. Difperfit, dedit pauperibus : juftitia ejus manet in fae-

culum fzeculi , cornu ejus exaltabitur in gleria,

manet

10. :Peccator videbit; & irafcetur, dentibus fuis fremet,

r5 , d

& tabefcet ; defiderium peccatorum peribit,

pE

P

Alleluja. CXII,

difpe

udate, pueri, Dominum : laudate nomen Domini,

1.. LA

29. Sit nomen Domin

é

j b.e-nedi&um",; ex hoc nupc &

ufque in faeculum.

^

Oo 2

a Y

rstumrur um

larminus putat effe rationem ejus,

Corgu ejus exaltabitur g gloria, )

ipfo o

at, cdee

quod proxime dictum fuerat. D7ffo-

'Tunc alicujus cornu exaltari dicitur,

om gt

net fermones [uos im judicso , quia £m

cum ille fit potentior, & fortior.

eternum. non commevebitur, id eft, quia

Exaltari autem in gloria, eft homi-

nem fieri non folum potentem, fed

lwnen j

eft vir conítans in . propofítis fuis,

f adva-

& ftbilis, & providet prudenter

etiam . gloriofum

figüificat ergo

omhia, ut quidquid accidat, eum

Propheta eleemofynis adeo nón mi-

Jominus,

commovere non polfit.

, &]r

nul potentiam , divitias, aut gloriam,

iuüis (

"

In memoria &teyua erit juflus. )

ut etiam augeantur.

Memoria gloriofa, & cum benedi-

Vo. Peccator "videbit.) "Cogetur vi-

g, aut 1

&ione apud D

dere jufti felicitatem.

, t C

mines.

.it

eum , & apud ho-

Irafcetur.) Cum nihil habeat, quod

Ab auditzone szz!a 702 timääi;.) Sibi

contra juftum , quem odit, loqui

fcretfm j

bene confcius, non timebit

poffit, vel audeat.

unde hi

parum

"us f&Cilt

fecundam famam.

Deutibus fui fremet. ) Inft

d

Paratum. ) n rebus a

Jc:ïverfis. :

bidi canis.

eentibo

& calamitofis.

Tabefcet,) Nam ut ait ille

ia

jtur tb

g. Confimatum eff cor ejus.) -In"hac

I:f'uia'm alterius vebus mdcrejäit .api-;

fiducia in Deum.

H15.

Non commovebirur.) Non timebit.

.,Defd;arium lbgcmtaruä perihst.

) Vo-

suditis)

Douec defpteiat 171c0s fu05.) immo

tis , & optatis fuis peccatores fru-

ín hac fiducia. ftabilis eo xes fuas

flrabuntat ; nam cum juftum-ever-

a ordint-

deducet, ut inimicos non fit formi-

fum videre éCupiant ; cogentur illum

& pru-

daturus, fed illos potius defpe&urus.

intueri bene in omnibus habentem,

Jgelügum

9. Difperfet dedit pauperibus. ) Li-

ü(.n:ente."mo

benter, &diberaliter tribuit pecunias

conmite

P j)üeri.

) In Grzco 'e&, LL TR

fuas egentibus , large fparfit in pau-

que vox,

& pueros , & fer-

iit dd lb

peres.

vos; in Hebreo eft »43y9 Lesde ,

u t

7f

itia cj&s manet in feculum faculi.)

que fervos tantum fignificat.

jucin lis,

Q'iafi dicat, fi pecunias largiendo

Q. Sit momem Domijnmi.benedilum. )

d

diminuit, adauxit juftitiam , & me-

Felix habeatur, commendetur , fandti»

fia fde

E

rdu" BCI!

riþa æternum præmiujffx habitura.

Hcgcur ; cclcbre,;ur,

-

L]

:

13

LIBhI. P.5 ALM()RBM

*VI[al..

* fohs ortu ufque ad ocv..afum D.udablie nomen Do-

-

1511

mmï.

4. À

4« Excelfus fuper omnes gentes Dominüs, & fuper coælos

evum

gloria cjus.

e, (

- $.. Quis ficut Domlnus Deus nofter, qu1 in altis habxtat,

Conve

. 6. Et humilia refpicit in coelo & in terra ?

6,

. 7. Sufcitans a terra mopem & de ftercore erigens pau-

