rentes, & preminentes detrahebant,

131.

h

dens, & probe difcriminata ; ut fit

& quafi pectine cáarminabant.

DVitts

I

€oloris non illaudati. Porro pingue

Q. Syurt greges tonfarum. ) Ovium

t

;

;i

2

CUD AODCDEES Yv

543

4. Sicut vita coccinea, labia tua, & eloquium tuum, dulce:

e'0

vul

Sicut fragmen mal punici

, ita gense tuee , abfq'ue eo quod

CCUS. i2t

initrinfecus latet.

tde

EJXA

0

Pi

4. Sicut turris David collum tuum , quae zedificata eft cum

propugnaculis: mille clype

L

iþpendent ex ea, omnis armatura

fortium.

.

der

E

tde

at

s. Duo uübera tua, ficut duo hinnuli capreze gemelli, qui

l

if

a

er C

paícuntur in liliis,

H

-

[4

07

4 SK

i

&qualiter, & perite tonfarum. Üv es

rübentium granorum fplendore mire

i capris pe

nuper tonfe, frigus metuentes inter

decoratur.

Si de corticis potius ,

& -':le)&ï.*.ud lly

fe denfius ftipancur.

Significant er-

quam granorum rubore verba face-

5$ -Vero , q g

go dentes equales effe, & inter fe

ret, opus non habuiffet fragminis

dr, Xa-

b-:ne coherentes, & coutiguos.

mentionem facere; fatis enim tuiffez

len

X

eü

Q« afcenderust de lavacro,*) Ut

mali granati colore conferre.

*

l;

ii

it-

oves lotz candide funt; ita dentes

E jäue €0 ,

quod igtrimfecus later. )

uyi, & me

fponfz.

Vide dicta fupra num. 1.

Giuod au-

t

a

*Xi

4l

[l

i

:n:»usjin

Quaes gemellis ;

faetibus. ) | Significa-

tem fpectat ad fenfum verficuli , la-

E*ïï"ïï EC«.'..?.';";.C-.

T

tur fimilitudo inter dentium fpecies,

bia coccineaardentem , &infiamma-

yeteris T1oU:

,

primorum cum primoribus , canino-

tam. charitate verbi Dei predicatio-

| Coacar

rumcumni caninis, molarium cum mo-

nem fignificant.

Genarum rubor,

amaes &

yyi

luibus, genuinorum cum,genuinis.

verecundiam, modeftiam , &

ravi«

a91t-

Significatur etiam nullum in denti-

tátem ,* quatu Ecclefia etiam externo

f

cant

bus fponfz hiatum effe; autvacuuimn ;

habàtu in cunctis ceremoniis, & ot-

ond

u

t iüv

n

ut enim agni circa pedes oviuin o-

ficiis fuis non obfcure prafert.

& r3n

L

mnia ftipant, ita inter dentes fpon-

4- Turris David,) Cujus mentie

nte54

um 637

fz nullum eft interftitium, aut inane,

eft E/fdra 1. 2. cap. 3. num. 27. ubi

tem ut

a. )l'l

m

quod etiam fignificat illud , /feri/s

Hepna. $ eguinens V OCAtUE.

I$

zoz efl inter eas.

Dénres. Ecclefize

Collum uum. ) Colli nomine

to-

ï:

t 5

Íunt predicatores, & Do&tores, qui

tius corporis habitus excelfus , ere-

panem parvulis premandunt, infide-

yuct

ä

Gus, & firmus fignificatur.

u

d

"

les, malofque molunt, contundunt,

Mille clypes, 6 c.) Monilia baccata

L!j t

ngdd

]

L

i

& difcerpunt, vitia mordent, &car-

de collo fponfe pendentia, compa-

;

!

ACE

m 13'.1?3 ]

punt. Sunt fimiles lotis ovibus pro-

rata clypeie, tum propter ngram Or-

^

qü

pter fan&itatis candorem , tonfis,

bicularem, tum ptopter fplendorem

g

auodam m

quia depofitis fzcularibus curis ver-

gemmarum, & unionum.

Vel hac

aqie jeterit

xï«

us

bo Dei infiftunt; vel etiam quia fe

referenda fuatad morem antiquum ,

je

19

jj

(quod religiofi faciunt ) pér pauper-

quo Deo confecribant fpoliahoftium

,:, Il *

qmn

tatem temporalibus bonis "exuunt.

detracta ,^ & de tholis, & turribus

u pI

Gemellis funt fctibus , quia charita-

1e 101 2

i

fufpendebant; quare turris hec omni

-m!

e

tem Dei, & proximi in fpiritualium

armorum, &hoflilium exaviarum ge.

i

»:'W'l

filiorum animis gignunt: fterilis non

nere erat ornata.

Hoc autem victo-

u^

16À

gv

eít in eis, quia bonis operibus abun-

(;'iun,

rias Ecclefis de hoftibus reportatas

'fwf [

n

dant.

cominode figaificat , vel (fi de mo-

nl

j &

^^

D

3*

Sreut vitta coctinea , 6c.) LXX.

nilibus intelligamus ) varit ejus or-

,OHL

g core

Sicut funimizzs COCCÉREZ $

quafi dicat,

I^

r n

namenta , & dona Spiritus San&i ,

)U

anty

làbia tua rofea funt, & corallina,

quibus & ornatur, & munitur.

& fi']eï)

yitt& purpurez fimilia.

&. Sicut duo bingul ; Bo Ubera

n

d

yil

S!ICM-[ jragmen mali puuici.) Quod

fponfez. comparat non hinnulorum

'T;f,-;l/l ^j

L|

L

P

4t

LIBRI CANT;LCORUM

|

|

|

6. Don?c afpiret dies, & inclinentur umbrae , vadam ad

t ER m

- $ Vil

meum m

montem myrrha?e, & ad collem thuris.

.

ca mea, & macula non eft in te.

.4. 'Tota pulchra es, ami

1o. Qi

$. Veni de Libano, fponfa mea, veni de Libano , veni,

pulchriot

coronaberis de capite Amana, de vertice Sanir, & Hermon,

fuper om

1. Fa

de cubilibus leonum, de montibüs pardorum.

9. Vul-

gua tua :

15. Ho

uberibus , quibus carent , fed eorum

tum ingreditur , & quie fine macula

capitibus, ut indicet primo rigentia,

eft, & fine ruga.

Si de militante ac-

fons fign

& duriufcula effe ; fecundo modica,

cipiamus , dicemus non effe in ea

& rotunda, tertio papillis fubruben-

maculam , & rugam tam deformem,

pE d

tibus.

'Talia namque hinnuloruin te-

ut reliquae pulch

ritudini preponderet.

t9. Hermor

Nam inter. fideles

& in Ecclefia

nerorum capita , mole , rotunditate,

dorfum far

& colorelabrorum , quibus mixtus

non defuünt maculati , & defo;*maci

mon dicitu

pallori rubor. Quod dicit gezelr ,

labe peccati

Q9 fponfus]

g. Vem; de Libame. ) lNon videtur

indicat parem effe uberum magnitu-

mum, & f

dinem.

2

hoc intelligendum de monte Libano;

t0ta pulchr

; m liliis.)Quafï dicat :Si-

qui nimis remotus erat ab Jerofoly-

Quipa[cuntu

eerediatur ,

cutcapreoli in candente liliis campo pa-

mis, & domo fponfe; fed de'ipfa

&t n yar

fzuntur, fictuo ubera in candido pe-

Jerofolyma , que in facra Scriptara

tür, nec ]

&ore exurgunt , foventur , aluntur,

nonraro Libanus vocatur, utEzech.

petfecution

augefcunt.

Duo ubera funt.vetus,

I7. 3. & "Lachar. HI. I. cujus nomi-

Cofonam e

& novum teftamentum, quorum dul-

nis caufe afferuntura Ribera in lo-

cüm.citatum "Zacharis.

9« Seyo.

ci lacte maternum Ecclefte pectus di-

]ubetur er-

ftenditur.

Hzc ubera

fuut rotunda

intimg a

go fponfa egredi Jerofolyma.

1C Adüertms

perfectione fcientig ,rubicunda chari-

Coromaberis.) Confetto hoc itinere

TAler u

tate , duriufcula fenfuum foliditate,

beata eris ; quia vi&rici*.comna eá-

hr n 0f

1eta, & feftiva hiftoriarum varieta-

put. cingere. .

OCulotum «

te , funt fimul nata ut. gemelli,, fi

Dt capite. ) ln capite , in. fummo

verticé montis Amana.

v Utbista

fpectemus divinam Providentiam,

CIptvelo,

cui cuncta femper fuerunt prafentia.

Amana. ) Multi voluat HAmanamon-

Ambo funt candide veritatis liliis,

tem eumdem eife cum Amano ; qui

äClem 0 &

0 noq Vrl;u

pure, & fanda vite exemp'lis* , &ar-

Syriam a Cilicia feparat , & in fcri-

Muartinus Del-

l'&ïahum (

l

(

dentis fucci

.

fententiis fatura, &

ptura dicitar Aaarath.

pléna.

Rio putat effe amcnum aliquem Li-

fuset: v

1

6. Donec afpiret dies, ö'c) Vide di-

báni collem, qui auGor etiam exifti-

[

Ufque ad

mat fponfum non loqui de veris mon-

m

&a cap. 2. num. ultiimno.

vefperam quando pafti natre domum

tibus Amana , Savir, avt Hermon,

FiDettus fr

redeunt

P ff rtn

fed de quibusdam editioribus collicu-

ile

Vadam ad montem myrria, & c. )Hi

lis, quos in fuo rure habcbat fpon-

D fErt

Ug [ic fe

duo montcs, in quibus myrrha pro-

fus, quibus inclytorum illorm mon-

venit, & thus , mortificationem &

tium nomina indiderat: quare etiam

qlmrm

"m

orationem fignificare videntur, per

de fpecubus ferarum mentionem fa-

A-Vertt

cit, quz in illis montibus frequen-

Ufrros

ln

quas ad culmen perfeCtionis enitun-

tur fancti, qui funt in Ecclefia.

tes erant.

Cæfarlem (Q

Cül[; [

". Macula uou eff in te.) Yloc po-

Hermoz.) Jugum erat quod lam Li-

tiflimum verum eftde Ecclefia trium-

bàni præcelfum. Vide Adrichomium

m tüüm

in tabula Fribus Afernum.37. Pox-

ph;ncc, in quam mihil coinquina-

u(*umt

r

C AïäfP UT IN

545 !

; Yadum ad D Valnerafti cor meum, foror mea fponfa; vulnerafti cor

meum in uno oculorum tuorum , & in uno crine colli tui.

eft n te,

Io. Quam pulchrz»e funt mammze tuze ; foror mea fponfía!

400 , Yeni, |

pulchriora funt ubera tuo vino

& Hennon,

; & odor unguentorum tuorum

fuper omnia aromata.

1r. Favus diftillans labia tua, fponía,

mel, & lac füb lin-

Ü Vul-.

gua tua : & odor veftimentorum tuorum ficut odor thuris.

y£ (ine maculà

I2. Hortus conclufus foror mea.

a g

le mülitante ac-

fponfa , horltu-s conclufus,

n elle in &

fons fignatus.

um deformem,

13. Emif-

j prepondtrt.

ro Hermon , & Sanii idem montis

& in Ecdelta

caleftia, crines ejus funt fubditi , col-

dorfum fuünt, quod uno loco Her-

lum ejus funt perfecti.

Unus oculo-

, & deforui

mon dicitur, alio Senir.

Invitat er-

rum, vel crinium eftunitas, & con-

Non videtut

go fponfus Ecclefiam , que per baptit-

fenfus fidei , quam habent Pr«lati ,

mum, & Spiritus Sancti adventum

& fubditi,

Pro hac vulneratus fuit

monte Libanoy

tota pulchra erit, ut Jerofolymis jam

Chriftus.

5

at ab dero Oþf'

egrediatur , & in-montes illos, hoc

Io. Mamnetus.) De uberibus fpon-

e : fed de'ipfa.

eft, in varias mundi pligas fparga-

fz dictum eft fupra hoc eodgm cap.

facrà Scr(ixpcura

tur, nec leones timeat, aut pardos

num. $.

jtur, Ut2

perfecutionem ; nam vicoriam, &

HLera tuo vino. ) Nide di&ta cap. T.

j cujus nome

coronam confequetur.

num. 1.

, Ribera n *

O. Soror me4, ) Blandientis vox eft,

Odor ungnentorum. )

Odor unguen-

]ubetur e

& intimz amicitie , ac fam' l'aritatis

torum eft fragrantia, & fama fandi-

folyme

fic Affuerus Efther timenti dicebat,

tatis, & omnis generis virtutum.

d hoc iinere

EÉrarer tzms/i:m , Efther. 1 $- I2

IT. Favus diffillans , 6c.) Favus eft

; ,coro'ül a

dz uno oculorus tuerup. ) Uno ictu

foraminata illa ,, & canceliata cera

oculorum tuorum , [talice dicimus,

melcontinens. Comparatlabia fpon-

g,n!

ymimo

w ocbiat4. — Aliqui putant. puellas

fe cum melle , & lacte, quia facra-

caput velo tectum habuiffe , quo etiam

rum Scripturarum fapientia dulciffi-

Lll.;t Ym t

faciem operirent, uno duntaxat ocv-

ma eft faucibus fanctorum.

j Amin0 s 02

lo non v-lato, cujus afpe&u fe vul-

Odor veffimentorum tuorum , &$c. )

V el fen-

at . & nE

neratum fponfus atfirmet.

Ecclefie veftimenta funt bona opera

M utimus UE*

fus eft: Unus tantum oculus tuus,

externa: horum veftimentorum odor

em r

afcendit in cclum inftar orationis ,

;m aliq?

unum capillorum fertum cor afpicien-

r eam P^*

tis aptum eft vulnerare , quod ego

quze per thus denotatur , juxta illud

" deveris ol

expertus fum,

Pf. i40. 2. Disigatur ora!H0 mea ficut

t Hermony

b uro crine.) Aquilavertit zAoxeque ,

icenfum im con]bettn (10.

ltalice dicimus Zrec-

ripas cobict

ideft , ferto.

12. Hortws conclufus , &6c.) Laudag

hgb D

, fpor

c&a: fic feptem Samfonis capillos,

univerfim fponfam , illamque cum

]loriim m

quorum mentio eft Judic. 16. 13.

paradifo voluptatis conferre videtur,

mi

LXX. verterunt, évràctioao , [eprem

in quo primi parentes collocati fue-

ment

gjem P

err05 , in quos nimirum copiofam

runt.

Coscli/as. ) Non folum muro, &

sibus 1007

cefariem colligebat , & colligabat.

Colls tu;.) Sertum , quod per col-

cuftodia, fed etiam feris obductis ad

hunb

lum tuum defluit.

Oculi

Ecclefiz

fures arcendos.

u

mium

eÀ

dric

por

funt ejus Prelati, qui eam ducunt ad

Fon: ffgnatus. ) Eciam in paradifo

pf j

Z Z

fïiöl. ctim Com. Menog/:. T. IV.,

LïBRI-CANTICORUM

546

|

16. 50

I3. Emiffiones tuze pàradifus malorum punicorum cum po-

morum fruCübus.

Cypri cum nardo,

| 4 fruznt

14. Nardus, & crocus, fiftula, & cinnamomum cum uni-

verfis lignis Libani , myrrha, & aloe cuïm omnibus primis

unguentis.

is. Fons hortorum :

puteus .aquarum viVentium , que

Tor mea :

fluunt impetu de Libano.

comedi f

1 6. SUTf

I£o : C0

voluptatis fons erat , ut patet Gen.

&um eft fupra ad . illud Borres. Cypzr,

2. IO.

$i moris erat , ut publici fon-

cap. I. num, I5. De nardo vide di-

&a ibid. num. 1r.

[

tes lapide clauderentur, ut colligitur

ex cap. 29. Genef. num. 2. quanto

I4. Nardes, £9 crocus. ) Nardum

Libano , !

bis repetit , quia cum croco , &

mons et ir

magis id credendum de fontibus pri-

A

vatis hortorum, ne quis perditus aquas

pro amat commifcefi.

16. Surn

Ecclefia eít

Ezfuia. ) Intelligit calamum odo-

Aquilo Di

turbaret, aut inficeret.

hortves conclufus, & duplici munitus

ratum , qui a forma folet etiam dici

qui fddih

juncus odoratus.

Vide Plin. libr. 12.

Acedig viry

cuftodia, Augelorum fcilicet , & ip-

fiüs

Dei.

Moztes

in circuttu ejus.

capit. 22. l'heophraft. lib. 9. cap. 7.

Vtni, ) $

fancti ) & Dominus

Diofcoridem. lib. I. cap. 17.

C Angeïi nimiuwum

]n

atvor Spi

in cienim ])0'»7'2.652 /iti. P£L i124. 2.

Cimaamomum.) Xroma ; quod ad nos

Mw;w.)

hoc horto eft fons ipfe Chriftus, qui

ex oriente vel non defertur, velra-

Qu mea fu

ro defertur.

de ipfo dixit : $7 quis ffzzz , wenzat. ad

Non eft, quam vulgo

qïæ.

me, 6 &bar. Joan. 7. 37-

Fons ve-

dicimus Czze//a ; hec enim potius eft

Fluant ,

re fignatus, & claufus ; infidcelibus,

Cafra.

lote fao ]

& hzreticis , alioqui omnibus pa-

Cum wnurverfis Itgzis Libani.) Cun-

Cft odorato

&is odoriferis arboribus , & odoribus

tens juxta illud Zachariz I3. 1. Fozs

St& fan

péens 'domui Dav:id.

W el certe fons

montis Libani.

tütum Bd

Myrrba.) Mide di&a Exod. 30.

,«nn

fignificat fluenta facrarum Scriptura-

gutrie

23. & cap. I. hujus libri num. 12.

" D/ntgt

"4loe. ) Planta eft odorata , fuccum

I3. Emiffiomes tm&.) Nomine emif-

habens

amariífimum

refi(tentem

fun

fionum fignificat propagines planta-

fums Ut

Sententia verit.

putredini, & vermibus. Vide Plin.

rum, & arborum.

ECdeüa,

culi eft , in hoc horto germinare ma-

lib. 27. cap. 4. & Diofcor. lib. 3.

COIUm, (

& omne pomorum genus,

Cap. DO .

.

la punica,

Cu ognt

16 forene

Pro , Pemorum frutibus , in. Hebreo

bus primis Wngauentis.) Ciln-

«10 erarif

eít, Cum frudla deliciarum, ideft, c

um

&is pretiofiffinis plantis, & arbori-

-

E-

Veni jy.|

omni fruétu dulci, & deliciofo.

bus, quarum ufus pr&cipuus in un-

V, Qüt mo

miffiones funt particulares Ecclefiz ,

guentis mifcendis.

IS. Fons hortorum. ) Supra dixerat

p Quam ;

que, funt propagines, & quafi filix

&Irime difr

univerfalis

cclefiz.

Porro mala pu-

in Ecclefi viridario fofteim effe fi-

»

";ccle(ie fym-

gnatum , ut oftenderet, clarum effe,

tulit paüOr

nica aptiffimum funt k

Yivio lunri

bolum propter ordinem , & charita-

& limpidum, nunc aliamejuslaudem

addit, quod viva, & perenni fcatu-

Rtito o

tem , que igneo colore defignatur:

"tl f()let ir

varii odores, qui recenfentur, funt

rigine perennis fit.. Fluenta Scriptu-

3

rarum , funt fons hortorum, quofci-

,iläfitati

variw virtutes, quibus fideles Egcle-

* Ingt.

fie filii ornantur.

licet hortuli rigantur fidelium ani-

maruin, & copiofe fluunt ex monte

:

nï"ltäti()neï

Qþfi cum zarde,) De Cypro di-

l

VeOque [

-

547

?

ICAPUTIW&M

Ui um po.

16. Surge, Aquilo, & ven

:

i: aufter, perfla hortum meum,

1m eum uni-

'&, fluant aromata illius.

CCAPUT V

M

nlbus pritis

r.X7Eniat dileus meus in hortum fuum, & comedat fru-

: &um pomorum fuorum.

Veni in hortum meum, fo-

tium W

ror mea fponía, meffui myrrham meam cum aromatibus meis:

!6« SUT'

comedi favum cum melle meo : bibi vinum meum cum latte

—— M À A MPRDUBRET

meo : comedite amici, & bibite, & inebriamini chariffimi.

d Dotrus: Ótrty

ZuLA5

2, Ego

natdo- vide d-

ad convivium adduxiffe , ad cumu-

a. ), Narum

Libano , hoc eft, ore Ciïri('ci , qui

.

«roc , &or

mons eít in vertice montium.

Iandam lztitiam.

16. Surge .4quilo. ) Fuge , faceffe.

Vent.) Noneft imperativi modi,

,calamum odg«

Aquilo Diabolum fignificare poteft,

fed eft indicativi przteritum.

(olet etiam dici

qui fidelibus noxium perfidie, &

Mejf4i.) Sumendum late , pro co/-

acedie virus adfpirat.

legi, decerpfr.

& Plin. libr. I2«

Ventus aufter

]ib . p 7

Vezi.) Spira.

Comedi fawmmm cum melle. ) "lanta

"

1

]

fervor Spiritus fan&i.

j

fcilicet aviditate, ut moram non fe-

11

Meum.) Sponfe mese, cujus funt,

f

i;

qU

;)d al 0s

rens mel una cum favo vorarim.

efertur, vett*

que mea funt, utqug ejus, meaquo-

Chriftus adhuc loquente, & invitan-

qae. 3

k

te Écclefia dicit, Ecre e4jwz , ( lfa.

ft, quam vu.gü

Fluant- aromata. ) Aufter enim ca-

enim poriase

$8. 9:) Vocat fororem propter hu-

lore fuo laxat arbores, & ftillare fa-

manam naturg communionem , fpon-

cit odoratos fuccos, Auftro Spiritus

fam propter fidei defponfationem.

: [ihani, ) Uut-

i, & odorius

San&i flante fentitur íragrantia vir-

Convivio vult accumbere non modo

tutum Ecglefïæ.

perfe&tos, qui fponfi focii funt, fed

etiam imperfecos , & penitentes,

a EXOd' $P

Y

i

bri n2 P2

f*

Eniat dilellus meus , &$c.

) Verba

qui proficere conant :r , & fe in dies

funt fponfe invitantis fpon-

meliores reddere, qui per adolefcen-

dorata, fateUn

fum , ut ad fe veniat,

Hortus eft

Miyrrha baptit-

vehiftentin

"

"

tulas fignificanur.

ys. Vi Pl

Ecclefia, poma funt bona opera ele-

mus eft, q«o Chrifto confepelimur,

&orum , qui in hoc horto , ut arbo-

Nemo ad epulas has admittitur, nifi

Jiofcor- ]ib

res forent, & fructificant.

His , ut

myrrha prius inungatur, hoc eft, ni-

ji,) W

cibo gratiflimo , pafcitur Chrift.s.

fi baptizatus. Cetera aromata, func

ggutr

& arbor*

Veni in-bortum meum , 6c. ) Spon-

Spiritus San&ti charifmata reliqua.

jt$y

'

g cipuis 1

n u

fus, ut notat D. Joannes Nyffenus,

Favus eft Chrifti corpus in alveari pu-

poftquam a fponfa fuit invitatus, ce-

riffimo apis immaculate B. Virginis

lerrime difceflit , & rediens fecum at-

fabricatum.

Mel eft fpiritualis dul-

Gupt

à d*

1

fpíitem

2

tulit paftoralia quedam munera , con-

cedo , qua& ex hoc favo percipitur.

iml In C;Hïs

vivio lautius. inftruendo ; atque ita

Vinum eft calix falutaris fanguinis

Jt Cx

parato convivio poft accubitum , ut

Doininici.

Lac, doctrina fecreto-

amd

gglau

rum divini verbi: His vefcitur Chri-

gennt

fan

fieri folet inter epulandum, convivas

ad hilaritatem invitat. Acprimo qui-

ftus in membris fuis, cum fcilicet iis

J

ü£

ntas l'lp

dem fponfam alloquitur , atque ejus

fideles vefcuntur , & fruuntur , ipfe-

oram

qu iu'

fid

k Qu j

an

invitationem fibi gratiffimam fuiile,

que eft convivator, & conviva , in-

ij & "

ideoqiue fe advolaile, & focios etiam

vitans jad hoc epulurn iis&tïem, quie

549

LIBRI CANTICORUM

a. Ego dormio, & cor meum vigilat, vox dile&ti mei pul-

,. Sume

fantis: Aperi mihi, foror mea, amica mea, columba mea,

font myri

6. Pelful

immaculata mea: quia caput meum plenum eft rore, & cin-

cinni mei guttis noctium.

verat, atqü

Vs

3. Exfpoliavi me tunica mea, quoniodo induar illa ? lavi

P

tus ef: qu

pedes meos, quomodo inquinabo illos ?

fpondit mi

4. Dilectus meus mifit manum fuam per foramen, & ven-

s. [nven

cufferunt m

ter meus in*tremuit ad ta&um ejus,

$. Sur-

muhi cuftod

$. Adjur

bus invitavit Apoftolos.

Co;edite ex

& contemplationi deditis moleftum ef-

boc omnes , bibite ex eo omnes, Matth,

fe confuevit ; timent enim ne affe-

meum , ut.

26. 26. & 1. Cor. 11.

&uum pedes, quoscompun&ione cor-

Q. Ego dórmio ; &6c. ) Verba funt

dis, & lacrymis laverunt , iterum lu7

$ Mani m

to, & pulvere rerum fxcularium for-

fponfz,fodalibus fuis narrantis noctur-

didentur.

&c) Cun fpo

num fuum fomnium, quod poft epulas

Tuit foly attre

viderat.

Senfus eft: ego dormiebam

Lavi pedes meos. ) Peifons decorum

lera- liquore m

epulis, amore, & expectatione fati-

fervatur ; folent enim puellz patorum,

At fponf quo

gata, inens tamen corporeis vinculis

& agricolarum filiz, que nudis pedi-

0 contadtu,

foluta, & de abfentia fponfi folicita,

busincedunt, pedesabluere, arntequam

Wnpuento fray

Ut

folitas fuas cogitationes volvere non

cubitum eint, ne fordibus pedum 1o-

definebat. lta factum, ut cum fpon-

dices inquinent.

Myrrha nl

fus adveniret, & fe poftularet intro-

120 ell , .

4. Manum.) ld eft digitum.

mitti, ego non fatis mei compos ei

atem Hebrei

fegnius refponderim , quam mihi ex-

Per foramtz. ) Per foramen ferg,

pediret.

cui clavis immittitur.

Wonet4m pro|

! Plenum efh rore.) Qui no&te decidit

Venter.) Ventris nominein Scriptu-

^ frafeng,

idem fignificant gutte no&ium. Hoc

ra fignificatur , .quidquid corporis a

COmntetis n

tobitifima.

ait fponfus, ut illa intelligat diu di-

collo ad pubem ufque exterius interiuf-

|

tà

le&tum in via, & ante fores pulfan-

que continetur , ipfa fcilicet vifcera ,

liCe. M'Wlffa

tem perfeveraffe. Poít Ecclefiz pri-

uod ut clarius explicaret, Symmachus

U peffalum ,

1

à Iponfa ferj.

mordia, pace Ecclefiz reddita , viri

ixit, T& t»Tted us érupuy94, vifte-

yerfe&ti fe fomno contemplaconis

ra mea conturbata /imt.

lm fecum oy,

dederunt; fed pax diuturna non tuit ;

zIborayl, n«

ilam enim Heretici , Gentiles , &

- LA tatlum ejus.) LXX ut etiam He-

8l mecum.

breus, faper eum, hoc eft , fui ipfius

judei turbarunt ; ideoque fponfus

ratia: quafi dicat, cum cernerem il

UT, toya,

adeít, ut excitet "ponfam , moneat-

f

1

m: Donfs ant

1e, ut ingruentibus nialis oecurrat.

m tam laboriofe digito niti, ut pef-

fulum amoveret , cor meum commo-

80 , Pältiendï

R

os , & gutt€ noctium blafphemias,

——

tum fuit, nec diutius ferre potui illum

mortificationis

& injurias fignificant hareticorum,

lt

]

QU& etian

ficirrito laborefruftrari. Videns Chri-

Vl'rtutis

& infidelium ia ChlfiPcum.

ftus primam vocationem non fufficere,

Amàtoy

3. Ex|peliav: me tunica mta , U'r)

ut athletas Eccclefiz füze in aciem edu-

Vis exercetur.

'Tünica , ut explicat D. Gregor. &

céret, manum fuam mifit , majus lu-

h Af il"f dfl

L

alii, occupationes temporales fignifi-

men, & copiofiorem gratiam immifit,

i femPeï |

cat, quibus fe ut veftibus necelfario

qua excitati incommoda fubire non ti-

Mi ine&' |

abe[ïe & |

implicant, qui curam fufcipiunz pro-

muerunt, qu& animarum curam co-

ximorum.' ld vero fpiritualibus vixis,

tnitantur,

ulb j

t an()lacig

ï

QAPUT. .X

549

Wi Oi pul-

..$. Surrexi, ut aperirem diletto meo, manus mese ftillave-

Ua mea,

runt myrrham, & digiti mei pleni myrrha probatiffima,

Ie, & dn-

6. Peíffulum oftii mei aperui dile&o meo : at ille declina-

verat, atque tranfierat.

Anima mea liquefa&a eft; ut locu-

an ? i

tus eft : quaefivi, & non inveni illum : vocavi, & non re-

fpondit mihi.

, &ven-

7. Invenerunt me cuftodes, qui circumeunt civitatem, per-

cufferunt me, & vulneraverunt me: tulerunt

pallium meum

$f Sut«

mihi cuftodes murorum.

is moletum d-

8. Adjuro vos, filide Jerufalem , fi inveneritis dile&uni

ieum , ut nuntietis ei quia amore langueo.

enm ne affe-

putioneoors

z2 5

9. Qua-

t y iterum lr

$. Manus mee ffilaverunt myrrham ,

Liquefatla e.) LXX. habent, 2445;-

xcularium for*

&c.) Cum fponfus ferz digitum infe-

ma mea egreffa eff im fermone ejus ,. id

ruit fola attrectatione . peflulum. cuim

eft, ut vocem fponfi agnovi, deferuit

fone decorum

fera liquore myrrhz electz fic imbuit,

me animus, & ad fponfum avolavit,

il patorum,

ji

"

t fponfz quoque manus, & dipiti fo-

nimio amore foluta fum , & liquefacta,

nudis edi-

lo contactu, cum peífulum reduceret,

ut folet cera.

unguento fuaviflimi odoris fuerint de-

jere, artequam

libuti.

7. Imvenerunt mt cuflodes.) Vide di-

bus pedum bp-

Myrrba probati/ma, 6&c.) In He-

a fupra cap. 5. num. 3.

brzo eft , myrrba tranffens , vocant

Percufferunt me , & vuln&r&wcrunr,

igitum.

autem LHebrzi zraz/£ez: id , quod in

£7.) Ea de caufa cuftodes fponfam

yamen farg ,

unoquoque genere lectiffimum eft, fic

male multant, quod turbaret nocur-

monetam probatam. vocant 333y -

ber, ftranfeuztem , quiain mercatorum

nam quietem , & nocte intempefta cla.

inein Sripti-

€ommerciis non commeat nifi moneta

mores intempeftivos cieret.

id corporisp'a'

robatiffima.

Simili phrafi diciimus

Palium meum.) Nox Hebraica. TU

terins interie

talice. Mozetz correnre. Potuiffet fpon-

redid , pe

plum , feu velum fie'nificat.

licet vilcera ,

fus peffulum removere , fed voluit id

LXX. habent rZezzrazz , quod eft in-

i. mmachus

a fponfa fieri ; vult enim Deus Eccle-

dumentum tenue, &ftivum. . Cufto.

?jxg,h vifie

fiam fecum operari , . ut poffit dicere:

des funt tyranni herefibus imbuti , qui

Ecclefiam per concionatores, & Do.

Laboravi, non ego fola, fed gratia

&ores clamare prohibebant, & cla.

a eümHe

Dei mecum. — "l'angens fponfus peffu-

€R D f IP 11.18

lum, amovet etiam levia impedimen-

mantes plagis male accipiebant.

Hi

) Cerneem

t4, fponfz animus ardefcit an'marum

palium fponfz non folumtulerunt, fed

zelo , patiendi defiderio ,^ &. ftadio

per fchifimata

; piti, 0 o*

runt.

L & hzrefes etiam fcide.

um Cormim-

mortificationis, quod myrrha defigna-

eui diom

tur, qux etiam per digitos ftillat , quia

9. -4djuro vos , Efe. ) Ad clamorem

virtutis amatoribus etiam in rebus par-

[?

idens Cl i

vis exercetur. .

fponfe multi civium evigilarunt , viri,

mulieres : has rogat , ut fponfum

j acem &U

"

6. Ar ile declinaverat , Éfc.) Chii-

indicare velint, & in anguítiis confti-

ftus femper Ecclefie prefens ct, &

-t , ma]us' l-

illi ine(t.

tute opem aliquam ferte. Significan-

t immito

Aliquanda tamen dicitur

tur preces Ecclefie poftulantis. fe ju-

fibire 0020

abeffe, cum : pe. mittit. illom cum tii-

vari orationibus fidelium viventium ,

bulationibus conflictari ; redire cuin

& Sandorum, quijam cum Chrifto

"R

zedit confolatio...:

sriumphant in coclis;, -

550

LLB'RLCA&T.ICORUM

9. Qualis eft. dile&tus tuus:ex dile&to; o pulcherrima mu-

14 Man

lierum ? qualis eft- dile£tus tuus ex dile&o, quia fic adju-

J

ter ejus eb

raíti nos ?

,

1j Onu

1o. Dile&tus meus

fuper bafe

candidus, & rþbicunxdus ; el4e&1kls ex

mi]libus,

REDGEMERSI G EEE

ir. Caput ejus aurum optimum : Comse ejus ficut elatae

-

yatas, fed a $

palmarum, nigrae quafi corvus.

pigmentario 0

12. Oculi ejus ficut columbze fuper rivulos aquarum, quae

fpofitas, ut al

chra fpeci ,

laéte funt lotae , & refident juxta fluenta pleniffima.

13. Genze illius ficut areolae aromatum confitee a, pigmen-

m t0n pofle

Ldia jacl

llantia myrrham primam.

fponfi com li

taris. Labia ejus lilia diüi

I4

M a»n us

r font Jand;

O. Qualis efl diletkas , & c. ) Sunt

Nigre quaff corvas. ) Meteribus ca-

zid. lib. 3. C

verba fodalium.

cp. 5 .L;uuï,

Non ignorantes in-

pillus niger non poftrema fuit pulchri-

terrogant, nam & ipfum , & ipfam

tudinis nota, quare Horatius ait.

1, in cujus |

plerique probe noverant , fedilla com-

fil 443

Nnm/aam ft 4

memoratione laudum jucunditatem ca-

Et Lycum nigris oculis , nigraäuc

crine decorzmm.

ptant ; can&is enim BEcclefie filiis,

i. & a D. B

tam Angelis , quam hominibus , tam

halt, Joan. ea

beitis, quam viatoribus fuaviffima eft

Comz capitis funt v'cogivtationes UX

Myrihan jri

Chiifti falvatoris noftri laudatio.

confilia divina , que ni?ra dicuntur,

Qm. 5. nam;

Dileflus tuus ex dileito.

quia nobis obfcura, & incognita.:

bile:: Aquil

ris dilectus.

) Prz cate-

I2. Sicuz columba.) Mox, columbe,

Libia Chri

IO. Candidus , 65 rubicundas. ) Vox

eft nominativi pluralis , non genitivi

p;ccatores inca

rubicundus ad cutem referenda eft,

fingularis, & patet ex LXX. qui ha-

tm hortabatu

non ad comam.

Chriftus eft candi-

bent zte;ctea?, non autem meeictezs.

Me Mang;

dus, quia fine macula peccati, rubi-

Oculus fponfi columbz candide com-

Qrtis videtur

cundus, fanguine fuo, quem pro no-

paratur, quia formofu

:

s , caftus , u-

1D0S, aut pr

bis effudit.

rus, & fanctus,

z

tudos, & q

II. adeWmoptimum.?) Caput vero Chri-

Super rivules.) H columbz funt re

, Atra.) u

ff Deus, ut ait Apoftolus 1. Cor. 11.

ipfa formoflores, quia fepius fe aquis

lC apoelantur

abluunt, & nitidas faciunt, & opi-

3. divinitas vero puriffima eft, & per-

npi-

IpitS Ttferto.

fectiffima, quare non immerito aurum

nione etiam afpicientium ,' quia lii

pien 5bant,

optimum ilius fymbolum eft.

darum aquarum repercuffu , & retie-

À

Dlens

byacig

-Elata palmarum. ) W'Adrq , eft no-

xione pulchriores videntur.

men Grecum fienificans germen pal-

Latie fumt l4.) 'Yaàm candidse,

QU? Yox prate

mz novellum , feu involücrum inftar

quafi forent lacte lota.

I9. Gena ihus ficut areols ,

&c. )

315 Juoddum

florentium.

calicis , feu vapinule fru&uum palmz

A

fd t incem

Porro vagina hacfe pan-

Hoc'eft, gensg ipfius primo juvenilis

"J lgniüCm

dente, prorumpunt flofculi numerofi

xtatis flore, id eft, molli barb& lanu-

Tén gt a

gine veftitz, fimilis funt odoratis her-

n

CER tà

N

modicz denfis, & Jongis villis appen-

3

* V rbori;

u

i, botri magni inftar coacervati. Vi-

bis, aut floribus in areola , aut.cala-

ter imer

p

de figuram apud Dalechampium in

this a pigmentario difpofitis. . Genis

Uv M

hiftoria plantarum libr. 3

cap. 28.

fponfi fignificatur lenitate mixta ma-.

àtus

fum.mn

atil

68

Huic erco elatz fic fua filamenta . dif-

jeftas , fuavitas ,* gravitate temperata.

feul()ne

Tt. defo

fundenti, & flofculos oftentanti ca-

modeftia , &c.- . Scimusautem has vir-

p

ehg ütilit

.

tutes non fuiffe in fponfo cáfu coacer--

at

pilos Comparat fpgn l.

-

Ycint)

AE UOE "W.

55t

ttima my-

r4. Manus ziïïï*u tornatiles aureze plene h

yä;inthis. Ven-

t i d-

ter ejus eburneus, diftinétus fapphiris-

15. Crura illius columnae marmorese , quae fundatze funt

eledus x

fuper bafes 3aureas. Species ejus ut Libani, ele&tus ut cedri.

16. Gut-

1cut elig

vatas, fed a Spiritu San&opäritiüimo

rubra chari.tate, candida puritate, ca.

pigmaentario ordine commodilfimo di-

rulea fapientia.

um q

fpofitas, ut a

fpicientibus exempli pul-

Venter ejms eburneus: , t9. ) Quid

*

chra fpecie ,

&

audientibus odore fa-

ventris nomine fignificetur in Scripr.

me non poflent non maxime placere.

diximus fupra num. 4. dieitur ebur-

1 piginet

.

3

Labia ejus lilia y &6 ) Confert. labia

neus, propter candorem, & lsvorem:

fponfi cum liliis purpureis, que in Sy-

fignificat etiam , cumebori comparat,

rii funt laudatiffuna.

Vide . Diofco-

p Mants

has partes effe cafliffimas , nam ebur

Veterlbus G

rid. lib. 3. cap. 99. & Plin. lib. 2I.

eft animantis cafti 0s incorruptibile.

i foit pulchr

cap. 5. . Laudaturfuaviloquentia fpon-

Re&e etiam additur fapphirus, quila-

i, in cujus /ab;;s diffuf[a efü gratía

pis caftitatis amantiffimus dicitur.

atiüs dit.

Pfal.44. 3. & de quo di&um eft,

- Diflintlus [apphiris.)) Sanchez nofter

js , nigr

Numequam fic locutus eff homo, Joan. v

vefert ad veftes candidas, five ad bal-

46. & a D. Petro , Verba vita aterna

theum candidum gemmatum, & fap-

pt. decoriths

babes. Joan. cap. 6. num. 69..

phiris diftin&um.

| Myrrbam primam.) Nide dicta fupra

I5. Columma marmorea , &fc.) Cru-

tatloftes &

num. 5. nam recurrit eadem vox 533y

rum nomine tibias , & femiora.com-

gta dicuntuhs

iflcugnim.

eber: Aquila vertit &ziAexr , elecLazz.

ple&titur, eaquelaudat a candore, ro-

Liabia Chrifti myrrham ftillabant, quia

bore, foliditate.

Per crura videntur

[os, cilimM,

| non QnitiVi

peccatores increpabat, & ad peeniten-

fignificari fortitudo, & perfeverantia,

tiam hortabatur, & mortificationem.

us omnium virtutum , & operum

[XX. qui hi

I4. Maumus illius tornatiles.) Dedi-

fanctorum compagem fuftinent , ut

m p Q

tibie totum corpus fulciunt. Bafes, fi-

candide: cot"

gitis videtur intellicendum , aut per fe

ipfos, aut propter annulos exacte ro-

ve pedes aurei fapientiain, & charita-

] cilus ,

tundos, & quáfi torno.elaboratos.

tem fignificant: fortitudo fundatur in

durea.) Pulchre , elegantes. Vel

fapientia, ne precipitanteragat, per-

Jümbe foat r

feverantia in charitate

fic appellantur propter annulos anreos

, ne concidat,

fl

gs fe aqui

digitis infertos, in quibus hyacinthi

& deficiat.

a, & r

-

"

npte

fpiendebant.

Spectes ejus, €8c.) ld eft vultus, &

, qua l

ä

Plena byacintbis , 8c.) Pro hyacin-

totius corporis habitas, inftar Libani

uifu, & me

this in Hebreo eft, um nbarfés,

montis afpectu jucundiffimus eft, &

tl

que vox prater alis fignificat etiam ge-

decore procerus pre ceteris homini-

gm cindit

nus quoddam gemmz , fed quenam.

bus, ficut Cedil ceteris eminent ar-

boribus.

gt'»)'d:- E

illa fit, incertum ; illud tantum con-

Chiiftus Libano fimilis eft,

gl )

at, fignificare lapillum ceruleum,

quia virtutibus viret , floret, vernat,

j

9rim0 luve

cui tamen ut mirino czruleo, cando-

& ut Libanus amenus eft. Eft autein

U

Janj

er

ris, & ruboris aliquid permistum fit.

eleus ut Cedri , quia. ficut. Cedrus

: Odoratls

INo(ter interpres hyacinthum effe pu-

alias arbores Libani excedit celfitu-

ut cad-

tavit.

0111 Y

Geni

