-numerus finitus pro indefinito.

cipue intento fenfu fwmfïcarx vo-

Solent fatis frequenter in Scriptu-

luerit Spiritus Sanf*us, non eft fa-

ris feptem poni pro multis.

Vide

cile divinare.

Crediderim domum

jei. ) Qu!

Gen. 4

effe Ecclefiam ; columnas viros fane

operantar

^

dO. i

^

Im/nolaut viltisa. ) Verbum

&wate, & doüGrina primario? ; con-

mfd'f W!Z'

nJm £abach 'eft mactare, occidere ,

vivium doctrinam facram, aut vene-

jugulare , immolare , & ufurpatur

rabile Euchariftie Sacramentum, &c.

etiam , cum animalia non mactàn-

4. Parvalus. ) Quid parvuli nomi-

pctmo [*

tur occafione facrifici, ut patet mul-

ne fignificetur, non femel dictum.

tis e*(..mph ;

apud Pan'mnum in

eft. Vide fupra cap. 7. n.

giig i p*

thefauro.

Seníus errro ePz animalia

) [gouo

OC(.ldE ad convivium mfh*uwwum

Ljfepientibus. )

ldem e& quod j

Jluten *

P arvlit.

szcuz: "vinum.) Infudit in vas ; hoc

enim rfcere Dgnificat Larinis , ut

6. I»fantiam.) Id eft, i um peritiam,

Grecis xqucav.ww

LXX. mf puentiam.

j

3. 44 arcem. Y : In qua ut hioneftif-

Er; vivite, ) Ábje&ta mf'pxpntxa

Quia ii5 C

fimo, & maxime fublimi loco do-

qu& morten conciliat.

sorte i

mxczlmm habere fingitur.

7« Durifrem. ) Wiominem perdi-

e

h

ææ

1

395

LIBRI PROVERBIORUM

8. Noli arguere derïforem, ne oderit te. Argue faplentem,

: Qui ef

& diliget te.

1. Aquæ

9. Da fapienti occafionem , & addetur ei fapientia. Doce

y Eugn

i

juftum, & fefünabit acc1pere.

iferni con

*Df4]

IO

. Principium fapientiae, timor Domml, & fcientia San—

110. &orum, prudentia.

PAR.

10

1r. Per me enim multlphcabuntur dies tui: & addentur

Supra

tibi anni vitae.

Ecch

I2. Si fapiens fueris , tzblmetlpü eris : fi autem lllufor,

iil r

1. 16 folus portabis malum.

qpurante

15. Mulier ftulta, & clamofa, plenaque illecebris, & nihil

omnino fciens,

I4. Sedit in foribus domus fux fuper fellam in excelfo urb1s

1. Vius f

loco ,

ae&

IS. Ut.vocaret jtranfeuntes per viam, & , ergentes itinere

fuo ::

EOE Is tsss

.16. Qui

16. Qui e;ïl

& lizc adi umt

fum , qui monita faplentum con-

Scientia Santiorum prudenna JScien-

vulos, & if

temmt Q& ridet.

tia, & cognitio rerum fanctarum,

Jpfe anj)urtase febi facir. ) Derifo-

quales Scriptura facra tradit, & qua-

penta va de

lem Íícientiam habent homines fan-

lit, & 1 imp

rem, a quo contumeliis profcinda-

Tvit 5 ". m

tur, contra 1le Pl'OVQC&t

'Timuit

€&ti, omnem aliam fcientiam fuperat,

lier vis con;

hoc 8. Joannes , qui eprïcola cano-

ut fola vera prudentla, intelligentia,

nica 3. num. 9. Smpfjem, inquit ,

& fapientia vocari poffit,

firmu df f: A

l" Aqu.e fa

farf ?4m Eccleffe, j?m! i.,qui amat pri-

11. Per me. ) Per veram fapien-

matum . gerere im ei Dtatreþ/ye.r, 70

tiam.

cat 4l Egmm

chtflf 70O$ .

» Verbis mzzlzgm: gar-

Malriplicabuntur. dies tui. ) Mitam

fua. Rs

y2n: n 720$.

In]urlam etiam fibi ali-

longam, immo etiam zternam con-

dentur, qiii

fequeris.

quo modo facit , qui bonam fusm

Omlllk?b à q

exiftimationem minuit , .tunc adhi-

12. Tibometipf.) Ad tui utilitatem:,

jor voluptas

bens admonitionem , cum proficua

& commodum, Ítalice diceremus ,

quis diutius

effe non

jará beme per te.

xoteft. INon repugnat fa-

aulo ad limotheum fcri-

Pmm 4lfc:

piens D.

lla[or.) Si malus fueris, & perdi-

fübbtes, &

benti

Peccantes coram ommnebus ar-

tis inoribus ; hoc enii fepe figaifi-

tü$, dc "

gue, Wt $. ceters timorem. babeant. 1.

cat in fcripturis vox , I/sfor.

clam come[tn

"Tim.

o -OA

Nam Salomon qum-

Portabis malum.) P«cnas lues.

g f m

fur de privata correptione, qux

n Iplens;

tunc omirtenda eft, cum nulla fpes

13. Clame[z. ) Chald. waga, LX*

emendationis apparet.

«4udax , Italice Donza sfacetata :

fer-

o fle refem

mo redit de muliere libidinofa , de

lt verbum n

Da j;zPIE?th occdfoncm. ) SClh—

let difcendi,

qua multa fupra di&a funt.

Quod ij [

ccspere. ) Admittere faplentï.am,

Nibil omnino fciens.) Chaldgus ze-

&l C

& do&trinam traditam.

féiens beonum.

LXX nefciems -"were-

US, aut dæm

cundzam.

ht Ut y P

Mvu

19. Prizceipium ]kpæntw &.) Re-

fitn um :

petit fententiam initio propc)ütam

I$. U vocaret tmnjäunt:;, Gc.) Vi-

£apes B f re

de fupra cap. 7. num. Io.

F ib ea

ämmäm ier

-,L

À

M

;

&APUT IX&X-

3197

3 fäpientem,'

16. Qui eft þarvul-uS, declinet ad me. Et vecordi iocuta eft :

17. Aquae furtivze dulciores funt, &panis abfconditus fuavtor.

0i Due

18. Et ignoravit, quod ibi fint gigantes , & in profundis

Clentia San.

inferni convivee ejus.

& addentur

LE SALOMONIS.

PARABO

(

CAPUT X

em illior ,

Alternat. jfarmonem de filio [apiente C [lulto , juflo €? impio

operante C? otiofo, fimplici &? pravo : de charitate ,. C?

15, & nlhi

odio : de bomo lingue , ejuíque malo.

«celío urbis

r

Ilius fapiens leetificat patrem : filiu

LI

&

s vero ftuitus moeüi-

:ntgs itinere'

? uj t.ig eft-rmatms fuae.

Ddd 4

2. * Nil

dientium perniciem armatos latere

16. ,Cäu ejff parvnlus , 8$2. ) N Ocat

16 Qui

& hec ad imitationem fapientie par-

fcirent. LXX. qui habent: £pfz a«-

dentia

,J cien-

vulos, & infipientes, quia ficut fa-

tem ignorat , quod terrigens aApud zp[ m

p fan

i

arum,

peresmt , alium fenfum exhibent ,

pientia valde malos, derifores fci-

hoc eít etiam gigantes, viros fcili-

radit, & que

licet, & impios vocandos non cen-

homines 14l

fuit n, 7. ita nec procax hec mu-

cet fapientia fortes, victos volupta-

tiam foperat,

lier viros conftantes, & quorum con-

te in &ternam mortem incidiffe,

qutelligentià

firmata eft fapientia. -

Et in profundis infermi comviva ejus.)

ft.

17. Aque furtiva, 6c. ) Siegnifi-

Et convivz meretricis certiflima

erm fapitt-

cat allegoria congreflum cum non

morti obnoxii funt, & vidimzm in-

fua. Res furto ablatz dulciores vi-

ferni.

u) Vi

-

dentur, quia illud flagrantius optant

sternam Cot-

homines, a quo prohibentur, & ma-

Initio bujus capitis zetulus repatit'üf: Pa-

jor voluptas in iis potiundis eft, que

rabole Salemonis, quia que prace[je-

jl utilitatents

diceremus y

quis diutius optavit.

runt , communis quadamy G amplafurt

Pamis abfconditus, ). Cibus furto

adhertatio ad cape[fendam [apientiam:

fublatus, & repofitus, & abfcondi-

sunc vero fententia , & parabole ad

i, & p

varias materias fpelkantes fparfim , &

tus, ne deprehendatur furtum, vel

: fæpe lgm r

clam comeftus. "

Friäim traduntzr.

' Iraque Lutulus

18. [gneravit.) Parvulus fcilicet,

iteruuin limine bujus capitis repeti-

as lu^

tus indicat ea, qua. fequuntur , pro-

& infipiens; nam ad mulierem non

prie szmäalzæs 4Ppellarz'.

.fere n

7«43 LXX' '

poffe referri, Hebrea docent, cum

TT HES

r-

fit verbum mafculinum.

tem per antitheta propontuntur , quia

oppofita .:'m*er [i' comparata melius elu-

j ditola s

Ouod zb fent gigantäs.) In Hebrao

cefcunt.

t

eft, t w B repbaim, que vox gigan-

tes, aut demones fignificat , quo do-

b

ohaldgus 7^

centur parvuli ab illa domo abfti-

ZEtificat patrem. ) Laztificat »pa-

jrien a

nendum, non fecus atque abftine-

f

L

rentes; non enim diverfa funt,

0f!f,6r') Vi-

rent ab ea, in qua D&mones, aut

qu& prima parte verficuli dicuntur

immani feritate gigantes in imgre-

)

ab iis, qwz habentur in4fegundz,.

e

Á,

æ—

398

LIPBRI *P'R'OVERB:&Q RUM

*Infra . 2. * Nil proderunt thefauri impietatis.: juftitia vero libe.

*

- s Memori

11. 4. fabit a morte.

, Sapitts

3. Non affliget Dominus fame animam jufti, & infidias im-

: 9. Qu a

tem depta

piorum fubvertet.

Z

4. Egeftatem operata e

ft manus;;emiiïa : manus autem for-

o * (ui

E

verbenbitut

tium divitias parat.

jj Vena Y

Qui nititur mendaciis, hic pafcit ventos : idem autem ipfe

fequitur aves volantes.

.

LI

n.'Odium

tii5.

$. Qui congregat 1n me

ffe , filius fapiens eft :

Lqui autem -

ftertit aeftate, filius confufionis.

15 In lab

*

.

6. Benedittio Domini

tus, qui in

fuper caput jfuiïi * os autem im-'p.io-.

,. Sapie

rum operit iniquitas.

-

7. Memo-

fufioni pro:

fed adhibetur varietas VOcäbu10r111n,,

ventum , ubi apud. LXX. eft idem

2. Putrefeet,

it» exigente phrafi Hebreorum , &

verbum coafst; , & tamen multi ,

detut.

9. Caditur 1

carminis elegantia.

inter quos Pagninus, idem putant

a, Nibil proderunt.^) Apud Deum,

effe, ac venro pafcitwr , quod nimt-

epre fert , a

rum verbum my* r«£« utramque fi-

ülaret.

The[auri impietatis. ) lnique parts

gnificationem, activam , & paiíivam

divitiz.

* 9. Giilic

fortiatur: fic etiám ]erem. z2. 23.

Cna jatm

A morte)) [Eterna.

dicitur eodem fenfu : O;zes paftores

fs. Quii

3. Nonm affiget Dominus fame.) Hoc

fuos pa/äet ventzs.

Qui ergo nititur

eft, quod habemus in Pfalm. 55. 25.

tre apit,

mendaciis , dicitur pafcere ventos ;

JAnbulat eu

guaior fui, etemim fenui , & non wid;

quia non alfequitur , quod vult ,

jeffum. derelitlum , nec. [emen. ejus. qua-

cum. infirmio, & fallaci nitatur fun-

tw0; nequee

rYenms Pdnem.

dis tegere, 4

damento ; nam: mendacia nihil ha-

lIofidias vmmprorum. ) Qu-ibuswfïcil'i'cgt;

bent folidi, & faciem fubinde mu-

DEP;W,;: Ti

arare divitias ftudent , per injulti-

tant, & cum reteguntur , auctori-

eCs vils,

grïiïam.

tiam prementes innocentes-

bus fuis adeo non profant, ut plu-

rimum ilis incommodent.

Manfehy

4- Egeflatem , £c. ) Sententia eft

1et, frauds:

negligentis , & remiífioni adjunctam

Se

[0. ng; 4

efle comitem egeftatem , ut opes fe-

fruftra laborat.

quitur «ves ".ua!;mte:.»l ) Id ei—ï,x

dulitati, & ftrenuitati.

Orüm mupi|

$- Filius eþl j?:pim:. ) Ef phra—fï-s

olum ftroi

Pafcit ventos ) Non eft hic verfi-

Hebraica, pro Homo fapiens.

Dafis

dolo

Filius confufonis.) Homo dignus

infere, & n

licet fit inaliquibus aliis Grecis tex-

confufione: fíic dicitur filius mortis

üilis i Bo

tibus, in quibus vox , Pa/cuz, eft

» d

laftici "n

homo dignus morte.

monuadysr, qua aftivam habet. fignifi-

6. Benedillio Domini fupfr caþwj*.

Junutpy

cationém , * & fenfus eft : perinde

- V. fenfus

facit, ac fi quis ventos quafi oves

jufi- )

hictgr,

nefacit.

id eft, Dominus quis be-

fe poífe ad pafcua educere exiftima-

3 :l'f,'gs- ld)

ret. Quamquamr vero ita fe res ha-

Qs aurem smpiorum operit smiquitas.)

Sitet, (& inc

bet , nihilominus noftra Vulgatafn-

vt in caput jufti Dominüs congerit

benedictiones, ita os, & caput impii

,xpïe dabit DI

terpretatio ita accipi podle videtur,

lt Vs

ut fignificet mendaces vento pafct.

iniquítas maledicionibus, & infor-

':un-iig inyolvit

0 enim üt

Sic Ofee 12 1. dicitur Ephbraizm p'»z('ci:[

3 vitg,

LJ

.-/.

À

j

CAPUT X

399

. V€ts [ibe.

" 7.Memoria jufti cuni laudibus: & nomen impiorum putrefcet.

$. Sapiens corde preecepta fufcipit : ftultas caeditur labiis.

iidias t«

9. Qui ambulat fimpliciter , ambulat confidenter :

qui 'au-

tem depravat vias fuas, manifeftus erit.

QUtem 'fop

1o. * Qui annuit oculo, dab

l

it dolorem : & ftultus labiis *Eccl.

|

27.2$*

verberabitur,

!

aitet ipfe

II. Vena vitae, 0

s jufü: & os implorum operit iniquitatem.

ería deli&a operit cha- 1Petr

. 5.' Odium fufcitat. rixas : * & univ

4. 8«

qui ajem

tritas.

13. In labiis fapientis

'invenit—ur fggientia, & virga in dorfo

/

tem imyo-

ejus, qui indiget corde.

14. Sapientes abícondunt fcientiam : os autem ftulti con-

j: Men

fufioni proximum eft.

1$. Sub-

(X. elt idem

7. Purrefcer. ) Marcefcet, ext:;i/fi-

Operit iniquitatem.) Chald. rmjurias

amen mult ,

guetur.

tegi£ , id eft, celat, idem eft, ac f1

idem püant

9. C«

ditur labiis. ) Cum monetm','

diceretur, eft fons iniquitaris , ha-

, quod siat

zgre fert , ac: fi cderetur , & va-

bet in fe iniquitatem.

wramque fi-

Puleu* et.

ic. Odium fufezat rixas. ) Cum

l.n Hebrc' e& 9

,& paivam

9. Simp!;citer. )

eo enim, quem quis odio profequi-

rem, 22 23

to1n23 £é«tem , in integritate, per-

tur, facile contendit, jurgatur,

Onts pajtrt

fectz.

Qui innocenter vivit, & lin-

rixatur.

Unrver[a a'äl'i-c'?;z, Gc.) Amor vef*m

, &tgo nitiur

cere agic.

cere ventos 5

"mbelat confidenter. ) Secure x

facile condonat amici errata, immo

üod Vlïk ,

tuto; neque enim neceffe habet frau-

nec illa cognofcit.

Hoc eft, quod

nitator foie

dicitar r. Petri 4. 8.

Charitas operit

des tegere, a quibus abherret.

ca nihil h-

Depravat. TUIAS fu;u'. ) Qui pravas

multitudizem peccatornm.

fobinde m

13. Ip labiis , 6c. ) Sententia eft,

fe&atur vias, & actiones, qui dolis

fapientes fapienter loquuntur.

g , ao

raffatur.

, U pl

Manifeflas erit.) Ut multum labe-

Et virga, (6c. ) Qui vero funt ve-

]

cordes, & ftulti ceduntur,

& in-

ret, fraudes ejus patefcent.

commodis afficiuntur ponas ftnlti-

I0. Qui amnuit oculo. ) Qui ocu-

In Grzco LXX. eft

) Id eü;u

tiz fuzgllantes.

dolum ftruit.

lorum mnutibus :1gnicitiaxn fimulat 3

üg &x Xfuz/x.a'cov m poé per a ofran , pif53u

E& piuls

vUmzTE dyOpa axépiw. Qui ex labess

Dabit doloreg., ) .Alis

,molc:Pc-iam

piens,

inferet, & negotium faceffet, ut fi-

profært j)zpientiani, virga percutit '"vie

Q dig"*ïü

inilis fit hec fententia di&o Eccle-

rum -vecordem.

juxta ergo hàanc in-

terpretationem fenfus noftre Vulga-

Jig mortis

fiaftici 27. 235-

te eífet.

In labiis fatis effe fapien-

f

-unuens eculo fabricat imiqua. )

Vel fenfus eft;.dabit ponas , pu-

tiam , & hanc eandem fapientiam

7 MW

virgam effe; & flagellu

nietuür.

dantur vecordes,

g g

j ju&is be'

Srultus- labits , &c. s ^Qui impru-

denter, & inconfulte loquitur, etiam

A4. db fcondunr féientiam. ) Ut fem.;

H at

I

»ose opportuno eam proferant.

.iïpfe dabit poenas.

y congat

»r. Vesa vite. ) KFons vitz; ex

E

onfufioni proximem efl. ) Nam

cgpur impa

1

,

[^

&e locutus , fibi parat ignomi-

eo enim ut ex fonte procedunt ver-

fila

5

s

& inor

ba vite.

b

4o6

LIBRI PROVERBIORU M

j Quod

»ïg.kSubftantia divitis, urbs fo

þtitudinis ejus : lzakväo)r pau-

füom julüs

perum, egeftas eorum.

P

16. Opus jufti ad vitam :

j Qui

fruCtus autem impii ad -päc,:catUm.

uaft funda

17. Via vitze . cuftodienti di:

fciplinam ; qui autem increpa-

- e6. Sicut

tiones. relinquit ) errat.

18. Abfcondunt odium

qui milerun

- labia meïjdacia: qui profe& co;.if

; Tino

tumeliam, infipiens eft,

buntur.

19. In multiloquio non deerit peccatum : qui autem mo-

*

.

1j Expe

deratur labia fua, prudentiffimus eft.

petioit

20. Argentum ele&tum, lingua juíti : cor autem impiorum

- 29. Éorti

pro nihilo.

EN

Tanur mah

21. Labia jufti erudiunt p

lurimos : '(lui autem indo&ti funt,

in cordis egeftate morientur.

30, Juit

L

200 haoitai

22. Benedi&tio Domini divites faci

t5 nec fociabitur eis af«

fiictio.

hasss N

23. Quafi per rifum ftultus operatur fcelus : fapientia au-

* Bd t

tem eft viro prudentia.

eum. ) lia

24. Quod

n0n timeay

[G d

qui! per mf

YS.. Urbs fortitudinis. ) Signifïcat

Cor autem Pmpiorum.) Cogitationes

Iu peccati

divites fuis fidere divitiis, & in eis

autem , & fenfa impiorum inutilia;

fit Pcimzdis,

fuas fpes locare, ac fi effet arx mu-

& nullius momenti funt.

dii, qug pe

nitifima, quam nulli paupertatis in-

2i. Qu autem indoUi fumt, 6$c.")

2on ehugieu

eurfus expugnare pofhint,

Qui vero,fe a juftis doceri non pa-

Paver pauperwm. ) Sempér entm ti-

tiuntur, fed in fua h&rent ignora-

Df]fdeïium .

a.

tione, cum illa, quam excutere rog-

Tment, ne egeftas fecum multa tra-

asf

hat incommoda.

lunt, morientur.

lapis $

16. Opus juféi , &c. ) Sentencia eft,

az. Beneditlio Domini. ) ld eft, fa-

juftus operatur, & laborat, non ut

yeye us

vor divinus, & Domini beneficen-

procdla ,

habeat- ad luxuriandum , & fatisfa-

tia in íuos.

-—

Quam exjg

ciat pravis defideriis, quodspeccato-

o

Nec feciabitur eis affitlio. . Et af-

Dihilum,

xes faciunt, fed ut vivat.

i7. Fja vira.) Mia ad vitam.

flictiones , incc)xnmocja, & arumnas

4f f

removct.

19. Ab[condunt odium. ) Aiicitig

04 fclicie.

fimulatione.

23. Quaff per vifum. ) Non fatis

-

Üritin fe

Infipiens eff.) Sic infra cap. 12, 16.

intelligens gravitatem , & atroxita-

3 fa.

tem fcelerum.

Fatuus ffdï'im 4ndicat áram j;mm, qui

Ms Mrenp,

autem diffimulat i';-.ja;-z'a*m, calidus q/?—.

Sapientia autem eff "viro ;rudent)'a.-)

meül':üem ob

19. Noz deerit peccatum. ) lpfalo-

Pro prsdentia vertf ctiam . poteft ; /z-

tellzgentia , & fenfus exit, fapientia

"dos cibos

quacitas peccatum eft, praterquam

Wa Wüü;

quod qui multum logjuuntur, parum

affert homini intelligentiam , ut co-

&onfiderate -aliqua effutire folent,

gnofcat, quam grave fit, & execra-

Pung' liciy,

lg) dcry

ibnis

bile operari. fcelus.

Vel fenfus

C ,Dlgtr ö

qua non fatis ad examen rat

wocant.

eft , fapientia hominem dirigit , u£

m g

50. Argenm'm elethum f5

*ïgua

»

ea, quz cogitat * prudenter exe-

là cOm m[ j

g

Quafi dicat , res eft pretiofa.

/

qjtua'tur,

leumc.p

d o

X

CAPUT X

4o1

24. Quod timet im

pintp-

fuum juftis dabitur.

pius, veniet fuper eum : defidlerium

-

|peccim,

25. Quafi tempeltas tranfiens non erit impius: juffus autem

quafi fundamentum fempiternum.

m incres

26. Sicut acetum dentibus, & fumus oculis,

fic piger his,

rofert con

qui miferunt eum.

27. iimor Domini a

buntur.

"

pponet dies: & anni impiorum bþevia-

qutem mo-

28. Expettatio

E

o

Ed

juftorum letitia

fpes autem im-piþrum

h impiorum

perioit.

29. Fortizudo fimplicis via Domini :

fantur malum.

& pavor his, ciui Ope«

xiocti funt,

30,. ]uítus in seternum non co

mmovebitur : impii autem

Jitut ejs afe

non haoitabunt fuper terram.

31. 0«8.

apientia 1U-

24« Quod Lhmer bmpius, veniet. faper

27: 4pponet dies.) Diuturnam vi.

ewm. ) Licet ante peccatum impii

tam conciliat.

non timeant , fed operentur fcelus

Guamvis longz vi-

-W

r QUOd

t€ promiíliones ad literam maxime

quafi per rifum, tamen poít admif-

veteri foderi terrenas promiffiones

Cogitationes

fum peccatum , fodiuntur confcien-

continenti congruant, tamen a novo

um imutilid,

tie (Linulis, & trneat damna, &

teftamento non abhorrent

It

, qwoa'þramif-

€

anala, que peccantes coinitantur, qug

ffomem : babet vite,

qtm ZZsc

j

.M, 50-)

non eftugient.

£ur4, 1, ad 1imotheum 4. g.

f) Effll-

oceri non p*

Defideriasa [uwm.

rent ignore

fiderat.

) H quod de-

29. Evpetlatio jufforum letztia.) E.i-

pecationem juftorum lxtitia fe

qui-

excutere 00*

25- Queafi tempeflas tranffens , Cjc. )

tur, quia quod expectant,

dhmnpius eft hoininibus terribilis ad

coqfequuntur.

& optant,

i d fe

brieve tempus , ut tempeftates , &

29. Fertitzdoe þ'mplfc:': via Domiri

*

)

ai bancfictte

procelle , qu& non multo poft

Hoiminis retti

; integri, &

inceri,

quam excitate funt, folvuntur in

a

fpes collocata

nihilum.

eft in lege Domini ,

(lit. ) E i

quia per illius cuftodiam forti eft

; & ærumüäs

Quafi fundamentum fempiterzum. )

animo, & confidexti.

Quia íiclicitas ejus bene fandata diu

Pawor bis,

durat in hac vita, & fempiterna eft

qi operamiur malum.)

| Nan ffm'g

in futura.

Propria illos t

errente confcientia.

] & atroutae

a5. Areruom dentilgg. ) Quos ob

30. Jwuflus im arerhuMm nom comma-

acredinem obítupefacit, & ad man-

vwebihur. ) tic Pfalm.14. $. Q9 facit

" f:/riem'iff-')"

bac, non movtbitur. im arerHum ; num

i poeli

dendos cibos paruim idoneos reddit.

quam telici ftatu excidet,

Fumus ocaulis ) Quos hebetat, &

Guod po-

i, fapientid

tiiiinum verum efít,

Ipoüquam fu-

tiam ut o

pungit, lacrymas etiam elieiens,

ture fclicitatis

poü*eniïionem adepü

Sc piger , 6$c. )

A

]

Molefliam atfert,

fuesint.

a li

& dolorem male , & ofcita

nter pe-

Nje babitabum feger zerram.) Deoo

, diigit; 9

tia commifia procurans.

ill

2

rad

/

gionttr 9

Bibl. cum Com, Menoch, T; IV,

s

€

ente de terra vivenciufæ

1

;

;

x

40*

LIBRI!' P R-O/V'gï;RBIQRUM

*

'31 Os jufti parturiet fapientiam : lingua pravorum pertibit,

6 fut

tur iniqu

52. Labiajufti confiderantplacita: & osim.pio.rum- pervería.

.Mo

tio folici

QA ED T. Xb

g. ul

:ïguimtis , & juflitie , ceterarumque "virtutum. commoda ,

, 9

& vilierum ,

Ac vanarum dioitiarum in-

BRRT

buntorf

commoda.

10 I

Tatera dolofa abominatio eft- apud Deum :

& IpOI:ïdUS

ponum

a :

cequum voluntas ejus.

.

1t, Be

2. Ubi fuerit fuperbia j ibi

erit & contumelia ; ubi autem

ä

piorum

eft humilitas, ibi & fapientia.

2 Q

3. Simplicitas juftorum diriget eos :

& fuþ plantatio ,per-«

tem prui

verforum vaftabit illos.

n

|

?Supr,

4. * Non proderunt divi

4

t,iæ in die ultionis: juítitia autem

fdelis el

IO. 2. liberabit a morte. -

etate fua

14 U

s. Juftitia fimplicis diriget viam ejus:

ubi m

corruet impius.

& inx impi

6s ifü-

JJJ m

ij.1

tem cay

al Payturiet, ) Hebr. gerzinabit ,

2. Ub f;ær-it feuperbia, & c) In Hebr,

3

vel fratizffeabir,

eft, venit fuperbia , 6 wenit. igaomis

Perzibiz.) Hebr. execedetur.

nia, 6 cum bupgilibus fapientia

fen-

REU Rn m

fus ergo eft, vel fuperbos ignomi-

6- /E/ll'l

32. Confiderant placitz. ) Hebr, ha-

bet, cügnaJ'rc;zn,t.

Labia jufti profer-

nia, & contumelia alios afficere ,

tentig i

re fciunt,

z placita funt Deo. Ele-

quia alios defpiciunt; vel i

xfos af-

?. Null;

X

fici ignominia , quia fuperbi

b

eo, &

initino n

.ganter L

x&vi dsdpG» Dixade» &mo-

hominibus funt execrabiles.

cadu xaprac.

Labia wirorum - jafto-

:

— Endia

vuss difiillamt gratias.

Ubj bumiltas , ii Cj fepientia. )

ribit hs

Pervería.) Scilicet loquitur.

Magna enim fapiepntia altam 'non

z augm

)

:fli

pere, & il-'-eil-)fum,* & miferias fuas

I- QUzrera dolo[a, 6$c.) Alludit ad

noffe.

s

COinpaya

^ iliad Deuter. 24. 15-

Noz ba-

ptera d

bebis ia faccnlo diver[a pondera, majus,

MM Sinspfüestas.) Reftitudo, integri-

$. Tr.

tas, & fincera agendi ratio.

£5 münus; mec erit im domo tua modzus

Diriget eos. ) Deducet , wut in

deuS j

suajor , &5 soinor.

Pondas habeb;s ju-

ian ;

fiumy & verum , E* modins aqualis, &

fuis conapibus profperum habea'nt

t eoru

fucceffum.

verus erit tibi , ut multo cvivas tempore

Supplantatio perverfirum. ).

.Impio—

us Vi

füuper terram , quam Dominus. Deus t2us

rum pervérfitas, qua alios fupplan-

ld hoc ,

dederit tibi ; abamimatur enim Dominus

tare conantur.

J f

Deus tuus eum 7"4!". f»zcit'laæc ; 550)

in

pii pg&

His confentanea habentur Levit.r9.

Vaftabit vo5,) Perdet eos; nam

caput ipforum recider.

Cifcanty

2s.

In una fpecie omne genus in-

4

In

d

ie MW

J

jmi;, ) Punitionis

D«

juftitig vetatur; nam omnis— i

n. !&i-

Y Conat

£ia eft ingqualitas,

Dei.

VULXYS 2285

o

aLiberabit a morte,) JEterna.

Liäfmä

Volusmtas ejus. )

«

lmu".;mi(

xdi3) OrxrO» àurG , Peondws jufkm ac-

s. Jafistta feepiicis »6e) H"cc fen-

ii

ceptum lz.

teptia repetitur x n« 3.

16, !

"Wi d

CAPU-T

IXL

403

1 perlit,

. Juftitia re&orum liberabit eos: & in müdus fuis capwn—

perver[a.

tur iniqui.

3. Mortuo homine impio ; nuïlæ erit ultxa fpes: & expe&a-

tio folicitorum peribi:.

COROAT

g. Juftus de anguftlahberatus e& & tladeturlmpïus,pro eo,

g. Simuiator ore dec31p1t amicum fuum : jufti autem libera-

buntaür fcientia.

d

1o. In bonis juftorum exultablt cmtas' & in. perdltlone

; pondus

lmplorum erit laudatio.

1:. Benedictione juftorum exaltabitur civitas : & oye im-

bl autem

piorum. fübvertetur.

12. Qui defplcu: amicum fuum, mdlgens corde eft : vir au-

]0 pet^

tem prud-,ns tacebit.

r2.

ui ambulat fraudulenter , revelat arcana: qui autem

1à aUterm

fidelis eft, celat amici commiífum,

etate fua

14. Ubi non eft gubernator, populus corruet : falus autem,

ubi multa confilia.

6 ]ul«

. seenal

ig. Affligetur malo, qui fidem facit pro extraneo $ qui au-

tem cavet laqueos, fecurus erit.

) mHeb*

!s e0gs

n[ If/Wz*

r6. Mulier

fl : 1cn

6. fufitstia retlorum.) h,)usdem Len-

derint bona juftis contingere, & be-

0$ [ 7!]0171

tenti& repetitio , & inculcati

ne illis effe

$ afätm j

[os at

. Nulla erit. u!tra j?es ) &Auld in

dentie Dei.

Erit l.«zmlpzt:a. ) Juftitie, ö( provi-

)

£0,

mturn nulla eft refïemptlo

II.

Bezeditlione ]z:flarum. ) Büms

Expetlatio [olicstorum peribit. ) Pe-

confiliis, & monitis juftorum, utili

f p

ribit fpes eorum , qui in hac vita

]tum 000

de augendis divitiis , & honoribus

oratione , & fermone juftorum - flo-

comparandis foliciti fuerunt, ac pro-

rebit civitas.

LXX..habent zz £ozis

fcrias 1085

juftorum , Wa ut. &ezedidio fit Ldem,

pterea divinam legem violcuuntï

quod profperitas.

0, mte"rl

g. dradetur impius pro eo.) Ut vi-

I2

Qu aeþzrzt AHICUMI fuum )

|

démus in exemplis Mardochzi , &

Cum in aliquem errorem , aut pec-

ut tl

Aman ;

David, & Saulis; Danielis,

catum labitur.

, fabeat

& eorum , a qmbus fuerat accufa-

tus.

laodigems cerde.) Infïpxens

Vel generatim fenfus eft, effe

Vir antess prudems tacebir, ) Non

I mþïO

in hoc inundo ,vices, ut nimirum

damnabit, non ridebit alios, etiamfi

foppiut

jufti poft anguftias fclicitatem, im-

peccarmt ,

fug memor imbecillita-

pii poft tehc:tatem anguftias nan-

cxhdim E.

tis , & fe etiam lapfui

bnoxium

| ujxn W

fcxens

. Decspiz amicum /zïwm ) Decipe-

13« Adpbolat frandulenter. ) Ficte

re. cana.tuz.

ta

um amicus, & non ex corde.

Liberabuntar feientia.) Quia illius

miffum.) Meanum fibi ab ami-

tid

fimulationem ; & fraudem , quan-' c

editum

tumvis rectam deprehendent.

I

H«

Qui. fídems , f acié. ) Qui f

10. Àe £eni: jufforuss ) Cumwvi-

hb

494

LIBRI PROVERBIORUM

16. Mulier

) Cit

gratiöfa inveniet gïm*iam: & robufli habebunt

divitias.

1. D

itmpiorun

17. Benefacit animae fuse vir mifericors: quiA autem crude-

lis eft) etiam propinquos abjicit.

24 Àl

I8. Impius facit o

feminanti autem juftitiam

n fua,

merces fidelis.

pus in&gþile :

*

EUMMU YTH ——

m

I9. Clementia preeparat vitam: & feCta

tiö malorum mortem.

tpíe quo

20. Abominabile Domino cor pravum : & voluntas ejus in

i Q

üs, qui fimpliciter ambulant.

L)

nedto :

21.- Manus in manu non erit i

nnocens malus: femen äutem

17. Be

jnveftiga

Juftorum falvabitur.

22 Circu-

208

virens &

Pro exfian:o.) Ídem, ac fi äixif-

feret. Videtur hec æntentia coh .-

|

fet, pre alo , ut patet ex cap. 6. 1.

rere cum fuperiori, ut fenfus fit ,

a9. Q

ubi habernus

Fl mi ff fhoponderi:

avarum, qui netmini benefacit, nec

fcultus e

pro amico 1504 defrxifis apud. extramtum

eleemofynam tribuit , fed tant:im-

manum tuam. &c, Vide ibi dicta.

coacervandis pecuniis infiftit, fice-

re opus inflabile, quia peribunt di--

ii agscmeree

Cevet Laáneos. ;

) Cavwet obligatio

nes fidejufforum.

vitig , quas fecum fere non po-

qi fe a

teft.

tonibus,

16. Mzulier gratzofa.) Mulier gr*'a-t.;æ

Seminant: autem ;u/iizidm. ) Elee-

membra (

venuftaris, & probitatis.

cundam ii

mofynam largieriti.

Loweniet gloriam. ) Celebris erit,

Merces fedelis. ) (MYexces ftabilis, &

15 Cj

& inclyta in civitate, fic de Judith

non peritura.

LXX. ffm

dicitur c. $. 7

Erat autem ceganti

19. C/emtntirt.) Videtur ïnscliige-

Erat

f Vox

Afpm nimis, & paulo poft

re liberalitatem in erogiidis pecu-

tatbu in

bec im ommibgus femofiffima 5 quouiam

niis in indigentes.

etim oth

gmebat Dovarnm walde.

Preparat wiam. ) Aternam, &

Dt nifm

Et vobuf babebunm: divitias. ) Ut

etiam temporariam , quia eonciliat

tlQui , w

mulier gratiofa decus , & gloriam,

civium bénevolentiam, qua paratur

21, wi i

ita fortes viri divitias confequen-

fecuritas ab infidiis.

enta n

tul..

Sechatzo mazä':.rtzm.) Sord,ida, & il-

"o payde

r7. Benefacit anima fume wir mi[e-

liberalis avaritia, que'niulta mala

Catentia

vicori, ) Indulget fibi vir liberalis

fuadet.

peflimo

debitum, ac commodum rerum ne.

oo. Vo/umtas ejus

4j B.encpläcitixm

Alreum 1

.

ceffariarum ufum.,

ejus. [talice diceremus, /? cozzpigce.

animalis,

Credelis, ) Avarus, qui ut par-

-L. Manetus im maan. )

In Hebrzo

!iss & ill

Cat pecunie, íibi non parcit , &

eft -

C oJad dejad, manus ad ma-

fuis , aut aliorum incommódis, &

zum. Magninus in thefauro putat

tudinis d

littem

malis non commovetur , ut illos

fenfum effe , cito, ftatim , ut re-

3but;itz.1r4

fublevet.

fpon.dea: Italice phrafï aA UAAU A UiAu-

13. D

2zo, id eft ftatim.

Alii de confpi-

Etíam propirquos : aljicit. ) Adeo

1€-

*ntia ef

pauperibus quibuscunque non b

rationibus intcelligunt ; nam /zjeda

Onum e

facit, ut etiam fibi propinquftate

juenguntur fadera dextera, ut ait ille.

? hgfgl

conjun&os abjiciat. -

nitus.

Nen erit gmnocens, ) ld eft impa-

wl5. Opus imfhabile.) Quod e&ane-

em,

Smen juflerem. ) Juft, vel

,

ürgy

pi?a

Ícet , nec foliduzn aliqpexn fruNu

À .

4

x

CAPUT XI

405

Dabebwt

25. Circulus aureusin naribus fuis, mulier pulchra, & fatua.

25. Defiderium juftorum omne bonum eft: praeftolatio

2 crude.

impiorum furor.

24. Alii dividunt propria , & ditiores fiunt

alii raplunt

uftitata

F

non fua, & femper in egeftate funt.

25. Anima, quae benedicit, 1mpmguab1tur' & qui mebrlatg

fhortem.

ipfe quoque inebriabitur.

$ ejus in

26. Qui abícondic frumenta, maledicetur in popuhs : be-

nedi&tio autem fuper caput vendentium.

^ autem

27. Bene confurgit diluculo, qui quarit bona : qui autem

iaveftigator malorum eft : opprimetur ab eis.

Z

od

4

jufti autem quafi

m rv

28. Qui confidit in divitiisfuis , corruet :

ntia coh

virens folium germinabunt.

eufus fi

29. Qui conturbat domum fuam, poífidebit ventos : & qui

facit, ntc

ftultus eft , ferviet fapienti 5

d tintium

ittic, fiee

Eee 3

30o. Fru-

eribunt 4

01 [

qui fe a pravis abducunt confpira-

24. Drvidust prepria. ) Largien-

tionibus, ut fit inter duo fententie

tes, eleemo[ynas dantes.

) Elt-

membra oppofitio , fi fequamur fe-

2$. &a benedictz. ) Quz benefa-

cundam mterpretaüonem.

cit; eft enim hzc fententia fuperiori

tabiis, &

a^. Circulus aureus. in maribus [ui.)

coherens, & idem fignificans.

LXX. ffeut inzurs aurta 4Bona "zbus

Qui inebriat. ) Largitur liberali-

j mtclïl"e

fes.

Vox Hebraica t13 zczem , non

ter bonis fuis alios fatiando, & quafi

tantum inaures fipnificat , fed. üla

inebriando.

ais pC(,u"

etiam ornamenta, quz ia fronte fu-

26. Jb[condit frumenta. ) Ín aliud

qmam. &

per nafum fufpendére folebant an-

tempus refervans, ut carius vendat.

| eoncilit

tiqui , ut indicat etiam Ifai. cap. 3

Vendentium. ) Cum populus poftu-

21. ubi inter cetera muliebria ogna-

T pmt

lat, & indiget, cupiditati fuz 1no-

menta numerat etiam qemnoas m fron-

dum imponens.

f ])cna'cntc:

Hebr.

mosiia neff:

27. Bene confurg:f )

Quafi di-

da,&ll

fententia ergo eft: Quemadmodum

cat bene facit , vel fucceffum ha-

ul màl

bebit.

Videtur refpondere Italice

peffimo loco fita effet gemma, aut

aureum imonile in tronce fuis fedi

phrafi,.qua dicimus: ff leva m &uon.

eplacitum

animalis, & fefe in lutum abjicien-

eorz

umpittt

si$, & in eo volutantis ; ita pulchri-

Quarit bena,) Qui feCatur bona.

? Hebro

7) M, fida

tudinis decus, & ornamencum, mu-

Qui bonis infiftit operibus.

Sectator

lierem levem, & fatuam, que illo

Ipveflogazor malorum. )

ut j(d

abutatur, minime decet.

malarum rerum, cupiens cognüfctf&

23. Dcfa'ermm]u/?arum 6:.) Sen-

rationes male a(rendl.

WM n

; confpi-

tentia eft, quidquid defiderant jufli,

4lb eis. ) Quæ feftatus. eft.

bonum ei'c

Q9« QQus conturbar domum [uam. )

"m

Praffolatio impiorum furor, ) Id au-

Qu

bona fua dilapidat, atque ideo

t at De

tem, quod preftolari poffunt, aut de-

im fuanr conturbat multis mo-

"n

bent ,

eft

lefii

afficiens domefticos.

uod eveniet impiis ,

Vel qui

furor, indignatio , & umo dwm;

ferox eft, & prafra&us , de

"ET

a

CEEENI

406

LIBEI PROVERBIORUM

EX

u

go. Fru&us juíti lignum vitie :

& qui f

ifcipit animas , fa-

-

fion Cof

piens eft.

Mi

.

;Per 2417 91

bus 6j

juftus in "cerra reciþit, quanto magis ifnpius ,&

4: 18- peccator ;;

s. g

^ CAPUT XIL

feaufile

6 V&

Zczj?m lägm'sz de

diligente. difiiplinan , €? eam odiente , de

talit eos

impio , €? juftà , operante , & otiofa , fTulto C? Japiente,

Ve

la nebi

D]

C? de bonis , ac malis lingua.

9. Do

5 Ui diligit difciplinam, diligit fcientiam: qui autem odit

elt, pate

" increpationes, infipiens eft.

p

2. Qui bonus eft, hauriet gratiam a Domino : qui autem

&

ndi

9

as

confidit in. cogitationibus fuis , impie agit.

3. Non

Citur vir

quo vitio Iccl. 4. 55. dicitur : Nol/

in hac vita frequüenter reddic juítis

effe fieuz. leo 4 domo tua evertens do-

penam, quam ob fuas leves culpas

poffe fe

inerentur, quetnto ergo ma

5

gis implis,

dolis alio

mefHicos fuos , €9 opprimeus — fubjedtios

tib.

& peccatoribus? Secunda explicatio

n pie' 4f

Poffidebir wentós. ) lnanem faciet

magis eft genuina, & non multum di-

Hiphil, u

verfa ab interpretatione LXX. quam

fiah üg,

domum, & [fe pauperem deprehen-

Coniemm

det.

ltalice diceremus : ff tra*u:rä

fecutus eft D. Pctrus ep. 1. cap. 4 18.

