tum de Chaganitide populo danda

habemus, Genef. 22. 16.

-

flivit,

jiceretar.

15 5

Uzo expofito.) Moyfem intelligit.

J Sufcepta efü... [;mita:.) Prop)lïl-

lus

tuus . falutem confecutus eít,

& flanst

In tradutlionem illorum. ) /Egypto-

lans in.

quemadmodum /Egyptii exitium ex-

rum fig /Aeyxo» i redargutrogem ,

perti.

m

utícilicet mirabilibus , & portentis

9. Provoc

ans.) Ad tui cultum , &

ab ipfo patratis redarguti , & in po-

amoretn.

ils, &

nam vexati Ifraelitas dimitterent.

18 E

Magnifcafti.) Muneribus magnis,

AUf oulifti.) Occidendo /Egyptiorum

illuftribufque beneficiis affeci(ti

riebatur

primogenitos.

9. Sacrifrcabanr. ) Agnum Pafcha-

In aqua valida. ) Maris Rubri.

]em,

Exod. 12. 29.

—————

6. 4 patribns noflris. ) Quibus fa-

4

3uf;.) Hebrai.

Y N

&a elt promiffio terre Chanaam ,

Pueri bonorum.) Vlioeg cc'(yacSrzv -

motitor

qui licet fortaffe precife noctem

Pralgi,

illam ignoraverint , id tamen, quod

lii bonorum parentum , 'fan&orum fcï-

ei nocte geítum eft , Deo revelan-

licet Patriarcharum.

pritmorei

I5. De.

te cognoverunt : fcivit & Moyfes, cui

juíitia legem in concordia difpo[ue-

Deus precepit , ut nomine fuo dice-

ruzt.) Statuerunt unanimiter legem,

-Mhil cred

ret Phaáraoni : EMiss mems primogeni-

quam

illis

daturus. erat Domi-

p æmgiam

nus , fervare.

Vel ftatuerunt. bona,

£us Ifrael , dixit fib;: dimitte fflium

:gPoPma'e;

um , ut ferviat mibi , & noluiffs di-

& mala eque toleraré, parati ad pro-

FOMW

mittere eum: ecce ego interfictam frlium

fpera , & adverfa.

1Y. Oay

Exodi 22.

Patrum jam decantantes

Laudes.)

tua

duum primo genitum ,

Ipfos Patriarchas celebrando.

Vel

Sciverunt etiam Moyfe prxdicente,

Exttrgiyi

Exodi 11. 4.

fenfus elt , ipfos decantaffe laudes a

pernitioje, |

Vere.). A'opaNog feeure , certo, in-

patribus acceptas , & illis quafl per-

(.

manus traditas.

-

16 df

dubitate.

Va at :

Quibns jeramentis. )

Quam fideli-

IO. lecomvenitus.) Confufa , dovg-

Quod ferip.

bus, ut videntes ,

uam fideliter

$evog , mom cen[ona, inconcinna , in-

condita.

E

Atlone An(

praftaret Deus , qux promiferat ,

Ploratorum 1nfantium.

Quos ex-

a.f?f"f 4d

juramento confirmaverat , bono,

terminator Angelus occiderat.

OQuitur Q

& fidenti apimo effent. Juramcn-

*

Wodüm fci

-

€ A P »U T XVHL

627

$, Ut vete

rr. * Simili autem poena fervus cum domino affli&us ett , Éxod.

res elfent.

juftorum,

& popularis homo regi fimilia paffus.

,

I 2,?9 *

12. Sim

iliter ergo omnes uno nomine mortis mortuos ha-

bebant innumerabiles. . Nec enim ad fepeliendum vivi fuffi-

ciebant: quoniani uno momento , qu

OC ma-

N

ce erat ptæclarior natio

illorum , exterminata eft.

*

m, £jv

dentes propter ven&ücia, tunc

& bon,

15. De omnibus enim non cre

vero primum cum fuit exterminiu

des.

m primogenitorum : fpo-

. ponderunt populum Dei effe.

ox, & fe.

14. Cum enim quietum filentium contineret omnia , & nox

- in füo curfu medium iter haberet ,

1.* $-

1s. Omnipotens fermo tuus, exiliens

de ceelo a regalibus

— m d

fedibus, durus debellgtor in mediam exterminii terram pro-

Yopulo qanda

K

6

filivit,

16. 3

ladius acutus infïmulatum imperium tuum portans,

7778 ) POP"'

fecutus, elt ,

. & ftans replevit omnia morte, & u(íque ad ccelum attingebat

&

ftans in terra.

ii exitiüm et«

i". Tunc continuo vifus fomniorum malorum t

]

irbaverunt

j caltum , &

ilos, & timores fupervenerunt infperati.

18. Etalius alibi projettus femivivus , propter quam mo-

ibus magniy

at mortis.

affecilti

riebatur , ;aufam demonftrab

Kkkk 2

Ig. . Vi-

num pafctu

12. Nomine.) Genere, fcilicet pri-

gno , ac potente g*igante- ; qui, cum

mogenitorum interfectorum.

men inter' nubes conderet.

pedibus terrg infifteret , caput ta-

zif

Praclerior z4tio.) Soboles , id eft

infloruim L

primogeniti.

I7. Tunc.) Antequam primogenita

interficerentur.

I3. De omnibus emim non eredentes.)

adid JIM' à

Nihil credentes, quia a veneficis, &

lios. j Qui paulo poft occidendi

jiter gt

praftigiatoribus decipiebantur.

erarnt.

Crediderim. etiam . reliquos,

9l

qui in mari rubro erant perituri.

n

Spoponderunt

popelum Dei

eje.-)

tue

at of

"KYuohóqno as , confeffi [unt.

Isfperati.) inopinati, inexpettati,

Parïiti d j

d5. Ozmipotens fermo tuus.) Jufio

quorum nulla apparebat caufa.

judts)

tua..

19. Semivivs:. ) Visinflictiab An-

"

Extermini ferram. ) O'M'Sp/ug :yzïg,

gelo mali non ftatim eos*videtur

Pernitiaffe, perdiza y exirialis terra.

ult Jaudeó

confeciffe , & plene occidifie , for-

pe

16. leffpetletum.) [X yomougirOy , 007

taffe ut occiforum dolor major effet;

]

]lis qllafl

.fimul;zmm , &on frium , fed etficax ,&

& parentum etíam , qui in filiorum

. quod ferio , fine mora , & tergiver-

nece torquebantur.

' nfufä ] u

i

fatione Angeli capeffiverunt..

Propter quam , 6$c.) Strages illa

conciti

U;,'Eïue 4d c&lum attingebat , ffa.)-

morientium fatis oftendebat divinam

effe ultionem , & non ex caufa na-

yof (X

Loquitur de Àngelo poetico prope-

turali provenire.

occldera:'

;ngaum fchemate ; tanquiin: de ma-

628

LIBRISAPIENTIXE

10. Vifiones enim ,.quae illos turbaverunt , heec praemo-

as H

nebant, ne infcii, quare mala patiebantur, perirent.

.

grat enir

uítos tentatio mortis, & com-

20. Tetigit autem tunc & J

motio in eremo fa£ta eit multitudinis :

fed non diu permanüt

]i

ira tua.

16.46

1,a. deprebari' pro po-

Num.

ar. * Properans enim homo fine quere

Mpi

pulis, proferens fervituti

s fuse fcutum orationem, & per in-

]

füp

cenfum deprecationem allegaris, reftitit irae , & finem 1mpo-

2 Pra

fuit neceffitati, oftendens quoniam tuus eft famulus.

mifitlent

24. Vicitautem turbas, non in virtute corporis, nec arma-

tura potentiae, fed verbo illum, qui fe vexabat, fubjecit,. ju-

flfïenþ 1l

ramenta paremtum , & teftamentum

commenorans.

EEE epranectaegre

Ient fuper alterutrum

p

23. Cum enim jam acervatim cecidif

mortui, & interftitit, & amputavit impetum, & divifit illam,

indutum p

deferibit,

quzae ad vivos ducebat, viam.

Vdie pod

Exod.

24. * In vefte enim poderi

s, quam habebat, totus erat or-

29. 6

et , qug :

bis terrarum : & parentum m

agnalia in quatuof ordinibus la-

t hac Po:

Inus , Exg

idum erant fculpta, & magni

ficentia tua in diademate capi;is

tem ]u v

illius fculpta erat.

Nentum fi

Bansis

2;. His

intEum ;

E

Cum reliq:

I9. Vifiones , €/c.) Qu miferis hif-

Nere/]ït::ti'. ) Yi evwopz , calami-

ce Egyptiis objiciebantur in fomnis,

tati , que& ideo necellitas dicitur ,

hyacintkin

quia a populo vitari non poterat.

proprium

erant ejusmodi , ut per ea monftra-

tinmabula

retur , quznam effet caufa tantz cla-

Tuus eff fztmulzzs.) Legitime electus

1S

ad facrum minifterium , & tibi cha-

,

Tüfm er

QO. Tetigit. ) Afligit.

rus.

tetram def

22. Turbas.) Vurbationém illam,

- Tuenc.) Poftextinctos /Egyptiorum

aerem, &

primogenitos, immo cum jam lfrae-

feu plagam populum turbantem.

QUi cow

litz defertum effent ingreffi.

Verbo.) Oratione , precatione,

OE punic

lll , qui fe vexabant. ) Vel Àn-

a Tentatio sortis. ) Plaga wortis.

tintinal

WVide hiftoriam Num. 16.

gelum exterminatorem intelligit , vel

lvt terra

Commotio.) Opaücig fratizo , clades.

ignem ab eo immiffum.

iementori

Juramenta Parentum, &c.

) Promif-

u9 funt :

OI. Hoeme jfime querela. ) - Aaron.

Modum , quo fedata eft. ira Dei,

fiones olim patribus fa&tas , & jura-

divini

habes Num. I6. 43. & fequentibus.

mento confirmatas commemorahns ,

vafa penc

Sevitstis [ue — fcutum. )

I (aLG

qu fi non parceret , videtur Deus

folvere , & irrita facere,

(0 Herom

Aemrspyíag omho) , proprea. minnifterti

Ib. 5. An

arma.

Perrexit enim ad populum

23. InterfHitir. ) Interpofuit fe:

Aitig 1

(.

cum thuribulo , & ftans in media

"nputavit. ) Reprefhit.

Divift eam.) Et flamme recta ad

P'/.U Tum 10,

multitudine , que vaftabatur incén-

8 nomim:

dio , & offerens thymiama, ac cef-

vivos abfumendos properantis im-

favit plaga.

--

petum , & curfum intercidit.

pa.

K O,u.z'O':Zg , ferens , ad-

24. lm veffe enim poderis. ) Signifi-

li

"Allegans. ) :

de E

hat

duæm», G mittens,

cat Aarpnem Pontificali fuo cultu

od :

F

629

CAPUT XIX

c ptimo-

25. His autem ceffit, qui exrärminabat, & hszec extimuit:

t

erat enim fola tentatio irae fufficiens.

, & com-

GAPU T XX

permanit

De interitu. ZEgyptiorum, € Hebreorum liberatione.

d pro po-

Mpiis autem ufque in noviffimum Hn; mifericordia ita

& peri

I. E

jem impo«

fupervenit. -

9. Praefciebat enim & futura illoru

m:quoniam cum ipfi per-

]s

nec arme

mififfent, ut fe educerent, & cum magna folicitudine preemi-

fiffent illos, confequebantur il

los poenitentise a€tus.

btl U

R. o« Adhuc

p

, K(kk3

A

jlteruttam

-

indutum prodiiffe ; quem breviter

Magnifrcentiay &c.) Nïagnïtudo, &

vifit 11lam,

majeítas. Intell

igit laminam auream,

defcribit.

Vefte 'Poderisþ )

Neftis voOwp4c illa

que diademati

P

ontificis , five ca-

Q5-erat of-

eft , qu& ad

»edes ufque demittitur:

pitis integumento €rat affuta, dequa

de hac Ponti

;

cis vefte aliquid dixi-

eodem cap. 1. Éxod. n. 36.

dinibus ld-

yite capitis

mus , Exod. 28. 36. Significatur au-

Erant [euipta.) ln ea fculpte erant

tem per veftem poderis duplex indu-

he voces, fazctztas: Jehova.

Vide di-

imentum fummi facerdotis, alterum

(ta loco citato.

pÓ

M. Ws

linteum , quod erat ili commune

25. His aurem ceffrt. &ve. ) Magna

cum reliquis facerdotibus 5 alterum

vis religiof perfone, facri habitus,

TR sl

hyacinthinum ; quod erat Pontificis

iïga.;' diciti y

& pie orationis.

n )Olemt-

proprium , in cujus fine erant tin-

Qui exterminabat. ) Angelus.

tinnabula, & malogranata.

Tentatio ira-J nápa Opyüg experzen-

50'iti

me eledtus

tja irs , five indignationis.

ï & ubi i

Totus erat orbis /termm'm.) Byffus

&ionem, |

terram defignat ; hyacinthinus color

Sauffcieus.) Ad populi corre

llam !

aerem , & colum ; purpura mare ,

4piis.) ÉEgyptiis.

;ione'm Í

Iijs

grbantem

quia conchilii fucatur colore , co-

Ll/'que p no*uij?mum.) quue

recatiofe

lor puniceus ignem ; mala punica ;

in finem , ufque ad extremum.

e

& tintinabula fulgura , tonitruaque,

Supervenit.) E'aéqu » smforz , n-

)l

five terram. etiam , & aquam,

3

i

;:Clligitu M

elementorum confouantiam ; aurum,

cubuit.

]

Prajciebat enim & futura illorum.)

Pr()mi['

uo funt intexta , vitalem calorem,

Praenoverat enim , quo patto per-

d)

divini fenfus providentiam uni-

manfuri effent in animi pervicacia ,

I&ZS 1

&pre

Hoc fere mo-

nnmemonn j

verfa penetrantem.

& impenitentia.

do Hieronymus epift.128. & Jofephus

2. Ut fe edttcerent.) Ut abirent ex

idetur )

lib. 3. Antiq. cap. 8. vel I1.

AEgypto, Hebrzi fcilicet.

i

Parrum magnalia. ) mar£pcy OUou

ao

[uit

Cunm m»zgkzz'jälicimdine, &) - Ur-

]

patrim. gleria , five decora. Intelli-

ferunt enim eos , ut exirent , Exod-

lt

git nomina duodecim Patriarcharum

H 15&3 ad

totidem rationalis gemmis infcul-

12.

a1.

0p

eram.'ls

Cozje

uebantur, Oc.

" Pofteà cum

epcitl

Pt'd.

lz

illos fa

C

1

lem'

D)

uatuor ordinibus lapidum. ) Ni-

i penituiffet, in fcrvictlt.eln

lerti )

j

de Exod. 28. num. 17. & deinceps.

revocare conabantur.

j i

yo ?

LIBRI SAPIENTIJ/E

630

yni exal

*Exo.

.* Adhuc enim inter manus haben:es luctum , & déplo-

]| 1llos

|

14. * rantes ad monumenta mortuorum , aliam fibi affumpferunt

1o. Me

cogitationem inícientiae: & quos rogantes projecerant, hos

l

i

[ illorum f

tamquan fugitivos perfequebantur.

eduxit te

4. Ducebat enim illos ad hunc finem digna neceffitas: &

tudiaem !

horum quae acciderant, commemorationem amittebant , ut

u*N

^. quae deerant tormentis , repleret punitio:

L

cum addu

s. Et populus quidem tuus mirabili

tranfiret, illi autem

RUE

novam mortem invenirent.

ter',

.

tygometr:

. 6. Omnis enim creatura ad fuum genus ab initio refigura-

fne illis,

batur, deferviens tuis praeceptis, ut pueri tui cuftodirentur

illaefi.

num: joft

D. E

7

'am nubes ca'ftra eorum obumbrabat , &-ex aqua, qua

alil quide

ante erat, terra arida apparuit, & in Mari rubro via fine im-

105 hofpi

pedimento, & campus germinans de profundo nimio.

14 Et.

$. Per quem omnis natio tranfivit, quae tegebatur tua ma-

1

nu , videntes tua mirabilia, & monftra.

erat: quc

9. Tamquam enim equi depaverunt efcam , & tamquam

agni

LR

I0. I j;

Pro gatj,

* (« deter manus käämtc: lu-f?unf.)

mata , factaque fixerat.

Vel di-

Cum lu(ctus recens effet.

citur

creaturam ia fua genera re-

ettorum ..

dri yoig

. Cogitarionem in[cientis.) Imprudens

formatam, quia jam multa in ZEgy-

TüUS . 55 [uo,

&onfilium.

pto contra naturam contigerant,

Projecerant.) E.xire feftinato compu-

alliet vert

lerant.

7. Terra arida apparur. ) ln imo

mari Rubro , per quod tranfibant

«

G'Mtumm

4- d hune fnem.) Adhunc exitum

lfraelitz.

Digna ncceffitas. ) NNeceflitas fub-

4viu,) |

eundz peonz juxta inevitabile de-

! Cumpus germinans.) Quafi cam-

&5 ü cr

pus herbifer , & floridus.

crctuin Dei gravitatem peccati in-

.

ELT

ultam

abire nolentis.

De profundo nimio ) ln maxima

t SUIU,& TU t

Comacmorationem.) Nfemoriam.

illa profunditate. In Greco eft, x

I2. I; 4l

x?xw.kuog fjiais , ex temþe/l'ate, vel fia-

lj U

Ur u deerant , Ee.)- Ut reliquas

&ibus violentis ; quafi dicat

Fia-

cruciatuum peenas perfolverent.

M POfiUS 1

&. Tranfever.) Mare Rubrum-*

us , & tempeftas verfa. eft illis in

, Mttet

Newam mortem.) St»o» S4yuTO» , meo-

campurm herbis , & foribus am«a-

CXdfloge

num.

wupm Omortis geuus.

ittiniffas x

Ó Omnis eznim creatura ..

refrgura-

9. ANatic.) Hebrzorum populus.

N f

(.

batur.) Sententia eft : univerfam pro-

A/f-:'nffja.) Prodigia.

d rnen j

pemodum creaturam , in fuo quam-

0. Depavernun:t eféum.) E'»Spä&;äm,

Nonenris

que genere,, & natura permanentem

PAf fent , Ícilicet. manna.

ana

AEUEQrm

ita in Hebrgeorum gratiam effe tranf-

bene

habiti ,

& pafti funt a Deo

Oiknfo

m ,

mutataim , diving voluntati fubfer-

In

*

anna illis dante , quam bene cura-

viendo , utrurfus videri poffet a Deo

ri folent a dominis equi nobiles ,

Po Vin

& generofi.

pemïüribug

reforinata , a quo in pf'ixxcïpio for-

E

CAPUT XIX.

63I

agni exultaver

& déph-

illos.

i

unt; magnificántes te : Domi*ne,ïqui liberafti

trpferunt

10. Memores enim erant äd'huc.eörum, qua in.incolatu

iant, hos

illorum fa&ta fuerant, quemadmodum pro natione animalium

fs &

eduxit terra muícas , & pro pifcibus eru£&avit fluvius multi-

tudinem ranarum.

Dant , ut

1r * Noviffime aütem viderunt novam creaturam avium , XExo.

cum addu&ti concupifcentia poftulaverunt efcas epulationis. 16.13.

1li autem

utr.

-12 In allocutione enim defiderii afcendit illis de mari or-

LE3I.

efigun-

tygometra: & vexationes peccatoribus fupervenerunt , non

Supr.

fine illis, quae ante fa&ta erant, argumentis per vim fulmi-

; 16- 20'

odirentur

num: jufte enim patiebantur fecundum fuas nequitias.

13. Etenim deteftabiliorem inhofpitalitatem inftituerunt :

quà, que

alii quidem igno:os non recipiebant advenas ,

| alii autem bo-

| fine 1

nos hofpites 1n fervitutem redigebant.

10

14. Et non folum haec, fed al

ius quidam refpe&us illorum

jr t2 mo-

erat: quoniam inviti recipiebantþextraneos.

15. Qui

tamquari

agl

IO. I» izcolatw. ) . /Mgypti.

fulminurm. Dici ergo poteít , eos

— À

Pro zatione animalium.) loco per-

per fomnium fibi vifos effé fulmi-

Vd d

fe&orum

&c.

VXel

animalium , ' Grzce eft,

nibus de c«lo tangi,

| genea I

&yTi e&y£o'teog ( nov.

[talice dicere-

fermo eft de fulminibus , que Deus

j ia d-

mus z[mogo d; produrre animal; , qux

in ipfos ejaculabatur, antequam ma-

ri Rubro abforberen

migerant.

fcilicet perfe&a fint.

T:ur. Vide Exod.

il

n imo

II. Viderunt.

Hebrzi.

14. 24.

M

-

d ganfiont

Creaturam.)

&y£7'1y , generationem.

Secuzodum fnas mequitiAs

f Ut eo-

"tvium.) Coturnices intelligit. Vi-

rum fícelera merebantur.

ede dicta c.16 n. 2.

I3. Etenim, Gc.) Comparatio in-

qui o

i

Efias epulationis.) ld eft delicatas

ftituitur inter /Egyptios, & Sodo-

z'ääo'lu&*i'a *rpvg)ïig , üut eft in. Graco.

mitas in crimine inhofpitalitatis.

[y m

I2. le allecutiome enim de[iderii. )

Dereftabilioren, &c.) Gravius con-

at d

Es zupauvSiíay , d com[olattonem ,

tra hofpitalitatem peccabant ZEgy-

ft, V*

fcu potius mitigationem.

ptii , quam Sodomite , quod' /Ezy-

cdr [11

O rtygometra. )N ide fup. cap. 16.n.2.

ptii male tractaverint de fe tam be-

Crt ll Ij in

ne meritos ; Sodoiite vero inhu-

Vexatioges.) Supplicia , & ponas

immilfas intelligit /Igyptiis.

mani quidem fuerint , fïd adverfus

Nom ffae sls qu& ante f4&a erant

incognitos.

n POPulu :

I4. E* mon folum lmc.)

Non .folum

argumentis) Puto intelligendum de

]

argumentis , & premonítrationibus

hoc inter Sodomitas , & Z/Egyptios

S',;Ww

futurorum malorum per fomnum

difcrimen intercedit. V«l potius, &

oftenforum , de quibus vifis ,

non folum propterea puniti funt.

! E yä[/:";

d)

T'dlm

—fupra

; funt ? De

cap. I8. 17*

Sed & alius quidam . refpetius emt.,)

g bene ^

Per vim fulminum. ) Vexationes

Grece, &A' 116 émiox.m4 EO T& u-

j 0008 ?

peccatoribus fupervenerunt per vim

TO», id eft, fedfi Viügacio erit,

-

"

652

LDBR SAPI.ENLTIE

E^

ao F

OAM

r5. Qui autem cum leetitia receperunt hos , qui eisdetm ufi

Vexavet

erant jufüitiis , (zeviffimis afflixerunt doloribus.

qua Tac

* en,

16. * Percuffi funt autem coecitate: ficut illi in

foribus ju-

bus enif

L

19.1I. ftij cum fubi

taneis cooperti effent tenebris, unufquifque tran-

fü, n

lens eis

fi:um oftii fui quaerebat.

MAl i

17. In fe enim elementa

dum convertuatur, ficut in or a-

Qo, À

[

no qualitatis fonus immutatur, & omnia fuum fonum cufíto-

li, qud

diunt: unde aeftimari ex ipfo vifu certo poteltt.

enti . tetji

tumburtrent

18. Agreftia enim in aquatica

convertebantur: & quaecum-

:

erant. anii

que er

ant natantia ,- in terram tranfibant.

ig. lgnis in aqua valebat fupra fuam virtutem: & aqua ex-

tiqguen(tis na-uree oblivifcebatur.

m m

io..; Flam-

N

-

utíane erit, qua fcelera vindicen-

Sicur in organo.) Qomtp d aNrg-

tur, alia ctiam de caufa ponas lIuent.

eit, tanguam im pfalterio , tanquam

) Scilicet Sodotnitz,

Quonutam Eviti.

in aliquo: mufico inftrumento lfonus

z

IS. Qm/ autem cum latitia , €$c. )

v

mutatur.

ui cum letitia in

Qz::zz;]*.l'zztis fonus imm

utatur.)^ Sonus

AEgypti vero , q

ex varietate modulationis aliud, &

M

..fuam regionem , & fua te&a admi-

miferant Hebrxos.

aliud nomen fortitur.

Ei[dem . .. juflizsis. ) ZEquali jure,

.Er ommia fuum fomum cufodiumt. )

INam acuta acutum , gravia gravem

& iifdem civilibus legibus.

S"'Ul—',./,f;mis ajla Xerzmt, 56) Ql'Pd dd

femper edunt , licet qualitas foni

Cene EH' [

mutetur, & modo Jeta canantur ,

magnam. perfidiim , & crudelitatem

modo triftia, &c. Videtur fimilitu-

fCleen

»ertinet.

Senfus verficuli talis vi-

detur : fi Sodomorurm cives penam

do inftituta ad - oftendendum omnia

e amp

ln

parere divine, omnipotenti , ac fa-

Tün, &

sravem meruere duritie in hofpites

pientiffimz voluntati.

ignotos ; quanto hi mijorem duritie

traditi f

l

tànta in notos , & receptos , & in

"Unsde «flimari,G6) In Greco clae

€ivitatem . accitos ?

rius hec habentur, &usp jgi» 6mdea

J6. Peceuffü iumt aurem cecttate. )

&4 TZG TOY (yäfyOvo/va oJeeg a,xt?;/fä'g,

fri

fKgyptii , offufis omni ex parte

id eft , 2uod ex 15 , qma. atla, funt.,

Mu

perfoici. poteft...

6r

tenebris.

74, md!nd 4

SJ;L fft i:l!i.

Sodomitz nimirum.

I8. 4greflia.) wteocia, terreffria,

"Wide hiftoriam Genef. Ig. LI-

loquitur de jumentis Hebrzorum per

LL UNPUA

mare trgnfeuntibus.

!"ddxm f "

Ifag "0'"1&

JIravfizim.) Angreffum.

Narastía igm tevram franfibant. )

Of zi quirebat.) Loquitur de

Pifces iatelligit in terrim ejctos,

u"df "n

nam:

Sodomitz domus

li n

[4)

(,

F. yptiis

cuin aquz in fa-ngu-ïnem c.onverfæ

Heris a )

" .oth oftiunnon inv*eïxicbant; Agy-

funt, vel ranas, quz ex aquis exili-

t t

ptii vero propriarum «dium.

runt.

entes doimos Hï.gypt'zorum; inva,feff

fdlg;ap

Eg. deje euium dum-eiesasenta comuere

Vlyj,

£uxtur. ) Ut cum aer prius clarus,

Ig. lgsis £a 4qua.) Ignis.grandini

& ;pf

obícurus. redditur , & tenebrofus,

admixtus, qui in aquis pluviis, &

T2j

* [umc

aut alia hujüsmodi fit mutatio,

grandine non extinguebatur.

CA PUT XE.

/

$33

ao. Flamms e contrario corruptibilium animalium non

isdetn uff

vexaverunt carnes coambulantium , nec diffolvebant illam,

quz facile diffolvebatur ficut glacies,bonam efcam. In omni-

onbys j

bus enim magnificafti populum tuum,. Domine, & honora-

[que trat-

:

fti, &-non def

gexifti in omg—i tempore, & in omni loco aíti-

t 1 orpa-

ftens e;is. ,

20. Nom vexaverunt carnes.) Lloc

Coambulantinm., ) inter Hamm-a?

um culto.

eft, quod fupra c. 16. Ig. Quodam

incedentiu.m.

enim tempore man[uetabatur ignis, me

Bonam e[cam. ) Manna. Vide

eomburtrentur , qua ad impio mi[[a

cap. I6. n. 22.

æupm

quæcum.

erant aninala. Vide ibi diéta.

n

;aqua G-

IN ECCLESIASTICUM

Qo.; Fla-

? 8 '31/56)&'7'4*

o, tanquam

.JESU FILII SIRACH

pento jonius

pDPaOrSOGUs

atur.) 'Soms

Ultorum nobis, & magnorum , per legem , & pmpxhe:w

nis alind,

tas, aliosque, qui fecuti funt illos,, fapientia demon-

Ítrata eft : in quibus oportet laudare Tírael do&trince,

1 W/;gd;'zmt. )

& fapientise caufa: quia non folumipfos loquentes ne-

;ï&lVia gïllveïïæ

nalitas lol

ceffe eft effe Deritos , fed etiam extraneos poffe, & dicentes,

" canafitul s

& fcribentes do&tiífimos fieri.

Avus mceus Jefus, poftquam

leur frmiitr

fe amplius dedit ad diligentiam le&tionislegis, & propheta-

endum. 0mpe

yenti, 4

rum , & aliorum librorum , qui nobis a parentibus noftris

tradiü funt: voluit & ipfe fcribere aliquid horum ,.quze ad

a Greco C*

F^

a

f) t

u

jui?

llrorum nobis , &£7c.). Clare ex

Qu fecuti funt idos.) Do&Gores

4 4

17 ff*

CA Greco fic vertas

czm l-

& peritos legis.

t4, magnacue uobis per legem , & pro-

phetas , 4!;0!75!8, qut eo$ fecuri fmmr,

Leoquentes, J In Grgco eft, d-

Íid ) if

vuiyee xoyr & legentes, fed fenfus poteft

[egjræ()ïum P'

zraditA füt , 0 que "serito l.quql'es Ifrae-

effe idem , quafi dicar

non fo-

litas nomime eruditionis, 6 faprentia,

frant

/

)

G o unde nom [folum . ipfé leüores poíFmr

lum ex &Hehbreorum libris profici-

Ifá

J

j

u

unt loquentes fcilicet Hebraice , &

p ea

Q* s

dotli evadere , fed f fipt Fudsoff , exiam

hzclegere valentes, fed alii etiam ab

exteris tdm dicendo, quam (eribendosnti-

his accipientes.

am G

gt

des effe oucant, avtis men: curz fe mulreum

1 3qüb

dediffet le&ioni- legis, €f propbetarum, Gc

Neceffe eff effe

yum V

ya'

;grito:e ) r':'vs&afg

voleir £f ipfe altquid borum feribere , &5c.

ficri- peritos.

epani

Bsbí. cum Com. Menack, Tosu. Iy.

Ll

ofb -5

pia

yuh

ul

634 LIBRI ECCLESLASTZ PROLOG.

do&trinam & fapientiam pertinent, ut defiderantes difcere, &

illorum periti fieri magis, magisque a:tendant animo, & con-

f

firmentur ad legitimam vitam. Hortor itaque venire vos cum

benevolentia, & attentiori ftudio le&tionem facere, & veniam

habere in illis, in quibus videmur fequentes imaginem fa-

Saþz'änf/'d

ienti2 , deficere in verborum compofitione.

Nam defi-

ft trigin

ciunt & verba Hebraica , quando fuerint translata ad alteram

Non autem folum hsec , fed &.ipía lex , & pro-

a Hl

linguam.

phéete , caeteraque aliórum librorum, non parvam habent dif-

M

[

ferentjam, quando inter fe dicuntur. Nam in o&tavo, & tri-

gefimo anno temporibus Ptolemaei Evergetis regis, poftquam

perveni in /£gyptum, & cum multum temporis ibi fuiffem, in-

M

veni ibi libros relictos , non parvsee, neque contemnende

doétrinze. ltaque bonum, & neceffarium putavi, & ipfe ali-

Ü

quam addere diligentiam, & laborem interpretandi librum

quis din

iftum: & multa vigilia attuli do&rinam in fpatio temporis , ad

profundu

ila, quae ad finem ducunt, librum.iftum dare , & illis, qui

volunt animum intendere, & difcere , quemadmodum opor-

. Sapi

4 Pa

teat inflituere mores

.

fuerint vitam agere.

, qui fecundum legem Domini 'PTOPO-

ti& ab

'EöciE-

L J

r

It

MNIS

ilt defideramtes dzfjäere ,« c; ) Cl-are

In c&avo , ä;' trigeffmo anno, ) Neb

lec

ab&ram Jb

fic Vatabl. zzde flediofi, €f qui fe bis

loquitur de anno ztatis fuz , vel de

dediffzt , multo majprem ad legsime

anno trigefimo octavo poft fcriptum

QU dicunt

vrvezdum profetium facerent.

hoc volumen Ecclefiaftici, vel a liber-

"Teitg, gf

Veniam dare.

tate Judxis data per Ptolomzum Phi-

MUS conven

Veniam lz/aäere. )

We g,

ZUgkyyouapy 8 .

ladelphum. 'Vide Jofephum 12. an-

la quibus widemmR fequemtes smagi-

tiq. cap. 2.

at - f

uem , &c. ) Grzca clare, Ignafcitc 287

Ever getis.

Qus vox .libefalem, &

pus j &ut

£s5 fíc , ubl "videamur, cum $m tnterpre-

L 2. z it

beneficum fignificat.

fabione elaboraUimus , quarumdam di-

lLrveni ibi Lbros. ) Grece eft, Zc-

E

1

v

P

3' !TZ'U."/JZ'(

ionum vim nom e[fe affecutz.

Sequi

pon» ,"id eft, exemplar , alii legunt

It ïeüïeJncï

imaginem fapientiz eft iconari expri-

éjodv», "wiaticum , ali dgoepu5», id

2[51.1 mmjü ,

mere eam f[apientiam

, que clarius

eft, eccaffonez.

Qb ep.

elucet in autographo.

"ddere. diligentiam.

) Afferreh , ad-

i W'üim*;i:lf;

-

Naz dtfciu?)t.) Grece, ix lc03vya-

hibere diligentiam.

4 Prig, ;;

p8, non idem valent, non eamdem

Multa vigilta attuli doBrizam.) Miul-

D

vim habent:

igt ld iEn'

tam vigilian , & ftudium adhibui.

m a,

later fe dicunfur.) In propria lin-

Iz fpatiotemporis. ) Quo in /Egypto

rgx*um at

gua, quafidicat , autographa Hebrai-

fui.

ca multum differunt a. Gracis, Lati-

Srcides o

Ad illay que ad finem dumnt.) Ut

quitoy o

uis , in qu& convertuntur.

h&c pracepta, & documenta ederem:

l

^

. G.

"

E

ä*eä * u

635 :

cete, d i

?

& con-

'OS Cur

ECCLESIASTICUS.

»

veniam

CAPUT PRIMU M.

nem f-

m deft-

Saþz'ämfz'a incomþïeiaeüþbilis,' C? inecreaturis relucens , aZr eter-

no originem a folo Deo omnipetente trabit, quam dat. diligentibus,

alteram

& pro-

ac limentibus ipfum ; nam timor Domini ,. qui bic multipliciter

yent dif-

commendatur , non folum fapientiam , fed &? reliquas Jecum

)) & tfi-

affert voirtules ; fimplici autem corde ad Deum

oftquam

accedendum eff.

Mnis fapientia a Domino Deo eft, & cum illo fuit fem-

mnenda

1

per, & eft ante zevum.

&

jpfe jli-

I.O

z

| Jibrum

2. Arenam maris, & pluvise guttas , & dies fzeculi

ï

uis din'imeravit? al itudinem coeli,

& latitudinem terrae, &

poris, &

profundum abyffi quis dimen'us eft?

ilis, qui

3. Sapientiam Dei praecedentem omnía quis inveftigavit?

jm opot-

4. Prior omnium creac

a eit fapient?a, & intelle&tus pruden-

j propo-

tise ab geevo.

LÀ

LHI z

s. Fons

EbcLE-

M&IS fapientia , €&te. ) Intciligi

ixrics, id. eft ereovir, quafi idem vf"c

d

T

ereavit , quod | paffediz.

Sapientia

hec debent de fapientia, ut

nng' ) vtþ

ab(trahit ab increata , & creata. lta-

vero creata prior omnium creata eft,

U? ,

ye d

Qque dicuntur aliqua, quz magis in-

quia ab initio feculi , & temporis

Yf feriptum

eam cum Angelis condidir. * Vel

creatz, aliqua vero, que creatz po-

creata eflprior , ( abavo, quia creari

i,velali T

slus conveniunt.

ymeum £ d*

Jnte amum.) Ante fzculum, q-uafï

decreta €ft ab &terno. Sapientia eti-

um 12 M*

dicat : fapientia eft ante omne tem-

ma increata, quz fecundum. humani-

,

tatem creata eft intempore, ab zter-

pus , & ut loquitur $. Paul. ad T'it.

iberalem, &

1. 2. ente femptra [ecularia.

no cenita eft fecundum divinitatem.

3- Izvefligrvit. Grxce imveff

' igd.äit,

r iteledus prudestia. ) Ec pru-

g d d

His fenzentüis alludit ad 1fa, 40. I2.

dens intelligentia,

Intellectus pru-

dentig idem eft cum fapientia, fed

ii Jeg

A,?Zui;f mmfus cjj? p,-;giiïö AGHAS . &S'c.

Siracides. reni eamdem — variis. effert

ipqh !

Job. 58. 4. - Uif eras, 7;:4172::'0 Poneägm

"

fusdamenta terra ,

[4

dicendi formulis.

4b avwo. ) Db omini &ternitate, ve

Mfre s i

4. Prior omium creata eff [apieneia-)

Dicit fapientiam creatam,; id eft pof-

ab omni tempore imaginario ; fuit

;'Wl-

) Mul

feffam a Deo, id. eft apud Deum in

enim ab sterno fapientia increata in

rerum matura extitiffe, & fub&ätiiï'e,

Deo formaliter, creat: v2ro eminen-

ter, objective , exemplariter, & ef-

) i IEgyPCO

Siracides enim fequitur Septuaginta,

j

[j

quiProv. g. 22. pro Deminas pe[fediz me,

fi cienter, five ut in caufa exemplari,

PUL )

üthabent Hebrza, &nofler, vertunt

& etliciente.

n educ

636

LIBRI ECCLESIASTICI

u. Ti

s. Fons fapientiae verbum Dei in excelfis , & ingreffus il-

lius mandata seterna.

23 exült:

6. Radix fapientiee, cui revelata eft, & aftutias illius qui

s

;

14 Ti

agnovit?

EE a E ERISER

1

e

| dom, d

|

nTi

7. Diíciplina fapientive cui revelata eft, & manifefta? &

mültiplicationem ingreffus illius quis intellexit ?

E füntoni

g. Unus eft altiffimus Creator omnipotens, & rex potens ,

14 Dil

&.metuendus nimis, fedens fuper thronum ilius , & domi-

r

| EU

nans Deus.

fione, &

. 9. Ipfe creavit illam in fpi;*itu

fan&to, & v-i—dit , & dinume-

16.* ]

ravit, & menfus eft.

in vulvac

1o. Et effudit illam fuper omnia opera fua, & fuper omnem

jü&iSä & |

carnem fecundum datum fuum , & prebuit illam diligenti-

bus fe.

-

'——-———.

IL Timor

IT. Ti

5. Fons [fupientie verbum Dei m ex-

p'ræcädenti. Difciplina fapientie ett

tio , E lg

celfés. )

Quafi dicat

Verbum Dei

ipfa ordinata Sapientie methodus,

etus e .

difpofitio , & ratio, qua cuncta fa-

excelfi in cclis excelfis habitans eft

Affert tlo

fons fapientiz.

pienter conftituit. Multiplicatio in-

Y Tiog

Inp excelfis.) N el eft epithetum Dei,

greffus multiplicitas eft. viarim, &

modorum ejus.

' eüimonm

vel fapientiz, queterrena noneft, fed

coaleftis.

8. Super thbromum illius. ) Id eft, fu-

E'f lmgirud

Jpgref[es iBiws.) ^ Grmce

wo;æ/az

per thronum . fuum Grece áyTr8, ma-

fculini, non cvr£g, tceminini.

duric, greffus , "wvie,. femite. Senfus

tlipi de qi

eft: vie, & rationes,' juxta quas fa-

9. Ipfe creavit illam im Spiritu fan-

QUi timent

pientia in gubernandis creaturis pro-

&o.) Videntur hec dici de fapientia

creata, quam cum creaturis, Ange-

T* Ti

cedit, funt fixe , & perpetue inftar

extremi;.) [

mandatorum zternorum.

Vel fen-

lis v. g. creavit in Spiritu fan&o ,

fus eft ; via ad fapientiam funt man-

hoc eft cum Spiritu fan&o, & etiam

fom.'s ftt f

ex amore,

qui tribuitur Spiritui

Intellie i

data zternum duratura : quare totam

hanc fententiam aliqui fic vertunt :

fan&o, non autem propter commo-

&t p]o

Fons fapientie fermo Dei celfifimus eft ;

dum fuum, cum ipíe nulla re opus

Difünäionis

habeat.

Si locum hunc accipias de

& aditus [empiterna ejus pracepta.

: Bfüediccmr

6. Radix [apientía. ) Syrus vertit

Sapientia increata , 77 Spirize fanülo,

fibus, Säne

intellige, cuzz Spzritu [z5cfo , quem una

lem'ir?i,. fs.

radices, Arabicus fumdamenra.

cum Filio produxit.; procedit enim

Cui revelata eff.)

Quafi dicat : ne-

^ !4' D*')Hm

a Patre, & Filio.

:/4.)

[

mo fapientie originem, rationes,

IO. Et effudit illam fuper omnia

modos cognofcit , quia radix fapien-

i

tiz eft Deus; quem nemo perfecte

ra [&4.) Quainillis elacet.

&ibu, 4

Secundum datum [uum.) Prout fci-

Qüigbu

$ fe

intelligit.

licet cuique eam dare , & communi-

"Aflutias.) In bonum capit Siraci-

care voluerit.

cognofbendäm

'

Ín Greco eft ,

Dj

des, ut ctiam LXX. in Proverbiis.

xard T4y Ó90:5 &vrS Mledici 36()'w vo

lünc

7. Di[Eiþlz'nal fapientia , 65c.) Idem

ViüOHEm

cant, quantum cuique fumere opus

dicit aliis verbis , quod dixit verfu

elt.

M: "fritir,

b

] C()nlm

C A-PU-T-

I

637

fhus i-

É

i1. Timor Domini gloria, & gloria'tio,& laetitia;, & coro-

na exultationis.

s quis

. q2. Timor Domini dele&tabit

cor, & dabit lgetitiam , & gäul

ium, &longitudinem dierum.

f* &

13. Timenti dominum bene erit in extremis ; & in die de-

fun&Gionis fuse benedicetur.

14. Dile&tio Dei honorabilis fapientia.

' domi-

1j$. Quibus autem apparuerit in vifu,

diligunt eam' in vi-

jone, & in agnitione magnalium fuorum.

jnume-

* Pfat.

16. * Initium fapientize, timor Domini, & cum fidelibus

IiO.1O.

in vulva concreatus eft, cum ele&ti

l

omnem

s foeminis graditur; &cumt

Prov.

jufts, & fidelibus agnofcitur.

I. 7

[igent

EM Y

9. iO.

Wasetsum.

| 1. Ti

—ÀÀ——

Timot

II. Tzzer Dom:ni gloria , & glof1'4;

d6. Imitsum fapientie timor Domini.)

yentis eli

U0 , Ó5 letifia , E coroma exulraticnis. )

Eadem fententia habetur Pfal. 110. v.

nethodus,

Senfus eft : timor Domini conciliat,

Io. Prov. J. 7. ubiinitium in Hebrzo

