Noz . app

Y

; eft

A negotto pemmbu!zmie'in tenebris.)

In Hebr. eft, 4 p9fe ; hoc enim fi-

dem fagitta, aut hoftis.

robinquabit. ) Ne una qu.ï-

Poceri:

gnificat 33 Ze£er , fed LXX. lege-

9. Verumtamem oculi iui conþ'dera/-

- mels.

ruüt 333, davar, que vox negotium,

às.) Quin potius tuis oculis fecu-

aut rem figaificat.

Negotium per-

rus afpicies.

ambulans

injtenebris idem eife vi-

Retributionem peccatorum.) Ponam,

cande-

quam rependit , & tribuit Dominus

detur cum £/mere ncwrzo, de quo

verficulo fuperiore, quemadmodum,

peccatis eorum.

at

sncur [us, . damonium meridianum idem

9s Quoziam du es Domine äe:

requen-

xalpe

cum fagitta volante in die , ut fit

me4. ) . kHinc tibi fecuritas prove-

ejusdem fententie repetitio.

niet , quia pofuifli fpem tuam in

t pe-

Ipcurfz. ) Adverfariorum palam

Domino

& dixifti

da es Domsne

nocere ftudentium.

'/þes "ed.

;)He

— Damonio meridizuno.) .A manifefta

Aitilfüeun po[uzffi refugium Hlm.)

,7],[//151.'

fzvitia diaboli, aperte, & quaíi me-

Et quia voluifli altiflimum Deum

ridie in nos incurrentis.

LEx He-

j ZïFIUi'

atccedez. ad. te malum.

eife refugium tuum, propterea zoz

breo verti poteft, 42 exeidio waffante

im meridie , id eft, ab ardore folis ,

10. Flagelum mopm appropiquabit a«

Eernacule 129. ) -Plaga, aut calamitas

0,815

qui multis eft lethalis itex facienti-

1te

bus in locis illis Syriz , & vicinis,

familiam tuam non. infeftabit.

Aliqui per demonium meridianum

11. Quonism dngelis féis, &c.) Ra-

yg t*

i'ntelligunt terriculamenzum . quod-

cdee

$io fecuritatis eft Angelorum cuftodia.

dam, quod Ezpa/am voecazt, de qua

In omnibuUs viis zuz':.) * Ín. omnibus

j) À

vide Lilium Gyraldum Hiít. deorum

actionibus tuis.

j

Syntig. 12.

VTE

J*,;,. las manibus 'fm:zäum £e) Re.,

4

"m £

236

LEBRE P SA.L

iVE

hi

RUM

13. Supér afpidem , & bafil

ifcum ambulabis, &

conculca-»

g.l

bis leonem , & draconem.

a

.S

14. Quoniam in me fperavit., liberabo eum :

6

eum, quoniam cognovit nomen meum. ..

profe-g:axïx

x

4

| fun'dg

5. Clamabit ad me, &.e

v

g

o exaudiam eum

*

p3

-cu m i

f

pfo fu:n

in tribulatione : eripiam eu

m, & glorificabo eum.

h

16. Longitudine dierum re

Tüeri

tare- Ineum.

plebo eum, & oftendam illi falu-

g

N

cetern

Pfalmus Cantici,

x

1o.

1. In die fabbati.

XCI.

*o'c.

mic |

Onum eft confiteri Do

1

- quitat

ääB

tiffime;

mino , & pfallere nomini tuo, Al-

I

3. Ad annuntiandum mane mifericord

Wal

^

?

i,amwtuam , & verita-

tem tuam per noctem.

—

-4. In decachordo pfalterlfo : cum cantico in citha

Ta:

":

larmin

sss

. 8. Quia

jundir

fuis q

gent, & deéducent te fecurum , & tu-

3. Waenuntiendum.

te non

tum . przeftabunt,

& 'celebretur.

) Ut a'nnAuntit':wtur,

bus ferrent.

ac t t? in mani-

pofita

)

Mane , &^. ) ' Quod dicitur 'fnane,

dictur

xOfäna'M 4d Lapidem.

J

Ne . detri-

& per nocem, duo tempora defi-

n Pf

mentuní aliquod, licet exigaum ,

patiaris.

gnat publice orarioni deftinata in ve-

Cu

teri lege ; tempus fcil

icet matuti-

X

VOCIS

13- Super: afpidem, $. bafilileum, G$c.)

NNec ferg beftis., nec diabolus,

num , & vefpertinum. ' Vide .dicta

thara,

Pfalm. $4. n. 19.

Vel mane, &

i

terunt.

qui illis fignificatur, tibi nocere po-

E

per noctem idem eít ac femper,

continuo.

incipi |

1Q. Cognmovit nomen meum.) Cogno-

quod .

Mifericordiam. tuam, ) . Mifericordia

4u n,

vit me , bomitatem., & potentiam

meam , ideoque me invocdvit, & ego

vidctur fignificare. gratuitam boni-

I'cf,

eum eripiam.

tatem , & beneficentiam, ficut veri-

tinis :

tas fignificat promiflionum certitu-

E'Utl't

I6. Langitudine

-dierum.,) Vite

diuturnitace.

dinem, & fidelem przftationem.

bor q

Salutare meurs. ) S;iïutlis.illius par-

Arum.

4 d däcacbawfa.') In Hebreo vi-

ticipem factam, que a me folo con-

detur diftingui decachordum a Pfal-

f. &

tingere poteft. WVel Chriftum fálva-

terio , ut etiam diftinguic D. Hie-

8 (

torem illi oftendam,

C

ronymus, qui it1 habet: 42 decaebor-

4

L-

Salaus Cantici.

) Vide dida ad

do, 65 iz P[alzerio, & fane in textu

Titione

P

tit. Pfal. 29.

M

Hebraico idem difcrimen: conftitui

ifícil

I

d

I» die [abbar:. ) Pfalmus ca-

videtur , cum interjecta fit litera Vau

Quie

nendus in die fàbbati.

conjun&iva.

Certum eft Pfalterium.

?. Confr

KD 0--

pis

ltes

fhinum.:'

:

eri :Dam,ina. ) Laudare

fuiffe inftrumentum decein. chorda-*

^

rum, ut patet ex Pfalm. 3.

-

m

Oa

P/Allere nomini tuä.)g Nomen tuüm

P[alterio decem chordarum, & ex Pfal.

l f

$ (

«apnendo x(:)«.el,e!.v:zurce

143.. Q. dn ij/teriq, decachordo. Bel«

me

PSALMUS -XCL

n

D

æ*'f?

culen

W. Oma dele&afti me, Domine; in fattura tua, & in oRe«

ribus manuum tuarum exaltabo

eoum

6.. Quam magnificata funt opera tua, Domine! mms pmr

fundz fa&tze funt cogitationes tuae.

) fum

7. Virinfipiens non cognofcet, & ftultus non mtelhget haec.

9. Cum exorti fuerint peccatoros ficut foenum ,

& appa-

fal

ruerint omneb, (1111 operantur iniquitatem.

L!

9. Ut intereant in fzeculum faeculi: tu autem, Altüïïmus in'

æternum., Domine.

10.

iuoniam ecce inimici tui, Domine, quomam ecce ini-

mici tui peribunt, & difper gentur Oomnes, qui operantur 1n1..

)) Al

- qmtatem.

1. Et exaltabi ur ficut unicornis cornu meum) & fene&us

erita

mea in mifericordia uberl.

G

o

-

—

3

I2. E&:

larminus putat p: wticulam dldm con-

tionis, & providentiz divinz, in qua

XX.

przcipue juftitia,/five veritas elucet,

Qu

jundivam redun idare , nec

VLI cex-

luxs codicibus illam lepiffe,

de qua fupra n. 3. fenfus eft , cum

ti&tuty

te non furnm«.m. difti n&lonbm, fed

exorti fuerint, id eft,

ut habetur

in.Hebrao , em germmadermt pee-

S)OGL am eilie ad exp jlic: ïth)uf:m m fl

CAfoves,

mane

dictum eflet. In decachordo, hoc eft,

1n Pfalterio.

Svut fénum.)- Quod ftatim, &

| deil

multum crefcit.

u ve

Gum Cantice , C$c. ) Cum dulci

jatut

vOCIS

modulatione ;

& fono ci-

4jparuerint.) | Floruerimr, ut fonat

thara.

vox Hebr&ea , nimirum in fublimi

dida

dignitatis gradu-pofiti , & divitiis

& K

s. Quia deletlafts me Darrzme, 5(:)

doundantea

IA(.IPU' præhcare OPJ? creationis $

mpe ,

Ui intereant - im j;zc,;!zmz fecalz.)

quod ad mifericordiam pertinet, de

ql].d 1 3

Aliquid fupplendum eft , ut. conftct

cotdia

du fallura tua-) Ín oyeubus crea-

fententia, v. g.*flet, ut intereant in.

P

bont

tionis; in fabrica tua.

fzculum faculi.

vell

Exultabo. ) Geftiam , & dele&a-

9- Tz 4uicm4lt;fmws &c. ) "pur auteim

7UA

bor confideratione rerum a te crea-

idem es, licet hi pereant, nec quid-

l

t&l üutrie

quatin de tua felicitate, aut 1mjcPca-

0 Y

. Quam magnifrcata.): Quam ma-

té deperit.

P

gna , & admiranda funt opera tua.

10, þ,arzzrm ecce zazmtct Iu pe-

Ibant. 60.) Quafi dicát: Eicce (quod.

He

fogzmzzmes zu&.) Providentie tu

4[./]/,'

rationes perveftipatu , percepta

tug almtudmls, &' potenti argu-

textt

difhiciles funt, & arduz.

mentum eft) inimici tui peribunt ;

ego autem tuo beneficio, &- tua.

flitat.

7. bfipiens. ) Carnalis, animalis,

j Val

quales etiam funt hujus feculi fa-

pot»ntia fultus, non folum fl:abo,

pientes, qui mentem ad Deum, ejus

1cd etiam lHorebo.

ertuli

Tl (d*

opera, & providentiam contemplar-

Difpergeutur. ) Dlïïïgabuntur pro-

^. ff

dam non attollunt.

fligab.ntür.

9. Cum exorti fuerint pmc:&tores)

II.

Sicuft sunicorzie . cormu meum.)

h

Potentia mea, & robur meum exal«-

hz

"TIranfit Propheta ad 'epus gubcrna-

-

238

L»)IBR)I PSALM O-RUIM

/... 32. FKt defpexit oculus meus inimicos meos , &;in infu;?

El

$1

gentibus in me malignantibus audiet auris mea.

13.

: 3.1

Juftus ut pglma florebit: ficut cedrus Libani multipli-

cabitur,

Vocen

ini: in atfiis domus Dei noflri

i

14. Plantati in domo Domi

florebunt.

multä

Mi

1s. Adhuc multiphicabuntur in fenetta ubäri)

& bene pa-

tientes erunt, ut annuntient.

;

b

. 16. Quoniam rectus Dominus Deus

nofter, &'nön eft ini;

decet

quitas in eo.

- Laus Cantici ipfi David in die ante fabbatum,

quando

fundata eft terra. XCIL.

Ominus regnavit, decorem indutus eft : indutus eft Do-

1

I.D

minus fortitudinem, & prsecinxit fe.

———SÉÓBÓ

E,te'nirrl,

Mmae—e

tabitur ficut cornu monocerotis , .cu-

mini Ecclefiam militantem, atria ve-

Deti

jus cornu eft pulcherrimum, durif-

ro triumphantem fignificant.

glf»ri 4

fimum, & valde elevatum.

15. M;;Ztiþ//mäzmiur. ) G-ermina-

& fot

Ef fenetlus mea in mifericordta ubes

buut, fructificabunt.

D

»j.) Senectus mea exaltabitur copio-

Senella nberi. ) Miridi, & vege-

fortit

fa, & larga Dei mifericordia : in

ta fenectute, & fertili, ac copiofa

Greco eft £ EAalto mOy1, 2 oleo piRgid,

meíie bonorum operum. n Greeco

v po

Etes

qua fortaffe metaphora fignificatur

eft: movi, pingui, fucculenta, vegeta.

Oiben

habitus corporis fucculentus, & ve-

Bexe patiemie$ ernmt. )

Gracif-

bilivit

etus.

valentes.

mus coza9oU»reg , bene affedi )«

dus no

ic. Et defhexit oculus. mieus imimicos

sneos.) Quafi dicat, hzc etiam ac-

Ut amnuntient. ) !

fd » quod. f;iquï-

cedet felicitas ; quod non amplius

ääg :nv«'

tur, nimirum q4Zzoziam re&m Domi-

iNCC ((

tiinebo inimicos , fed illos defpi-

zus,. E$c.

Ecdif

ciam.

16. Redus.) Juftus.

tell

Et n in[urgentibus, s2 me malignan-

L

4us Canrici. ) Idem eft, quod

HE/

fióus.) Et de malis, qui infurgunt,

Pfalmus Cantici, de quo dictum

U tem]

ut me perdant.

eft ad. tit. Pfalmi 29.

^

3

"udies anris mea, ) Mlos interiiffe,

tetra, ]

Ip die ante , fabbatum. )

Indïcat ^

tüm c&

13. J«fh , ut palzna florebit.). Non

quo die cani foleret Pfalmus.

Wittns |

erunt juíti ficut fenum, quod flatim

o Quando fundata efl terra, . Bene

dicitur die Veneris fundata terra ,

4 fa

arefcit ; qualés fupra dixit effe pec-

(ücat

catores n. 8g. fed fimiles, erunt pal-

quia €o die formatus. eft homo do-

lita GC

mz, que nunquam foliorum honore

Tminus terre , ac proinde tunc pri-

Qéation

fpoliatur, & cedro , quz cariem non

mum videtur ftabilita terra, que

Coi(t

fentit.

propter hominem creata fuerat.. Eo-

m(: )n

Ccdrus. Libani. ) Que maxime þro-

dem die per Chriíti paffionem, & mor-

tem renovata, reparata, « ftabilita

^ E

cerg in eo monte proveniunt.

öfjü

iq. Pamtati £m domo Demini.) n

eft terra in regnum Chrifti, devicto

&

Ecclefía.

principe tenebrarum.

Wa

1. Dominus regnavit.)

aqmy,

lo 4triüs.) Widctur repetitio ejus-

Regnum ac«

C ,

dem fententiz, vel certe domus Do-

cepit, regnum iniit.

MUN

PSALMUS XCI. & XClI.

279

infüt-

Etenim firmavit orbem terrae, qui non commovebitur.

: 2. Para:a fedes tua Deus ex tunc : & a faeculo tu es.

ltipli

3. Elevaverunt flumina, Domine: elevaverunt flumina

&

vocem fuam.

toftr

4. EJevaverunt flum

aultarum.

ina HuQuS fuos: a vocibus ayquarum

] p

-

Mirabiles elationes maris: mirabilis in altis Dominus.

s. Teftimonia tua credibilia fa&a funt nimis: domum.tuam

[Lin-

, decelt fan&titudo, Domine, in longitudinem dierum.

jndo

—— Pfalmus ipfi David, Quarta fabbati, XCIII.

E]

Eus ultionum Dominus

2

Deus ultionuin' libere

f o

egit.

Iu

pE

20 : Exal'

tenitm

—— Ó

ass

tria vé

Decorem indutus eff.) . Praditus eft

rice fignificantur motus, & bella

sloria copiofa, majeftate, potentia,

contra regnum Dei, & Ecclefiam.

ermitide

« fortitudine.

4

4 "vocibus. aquarum Ámeltarum, )

Pracizxit ye. )

Maenificentia, &

Propter voces, &

: fremitus multarum

(v

.fortitudine ad mundum condendum,

E

undarum.

vel potius reftaurandum.

Elationes.) Mebr. coll/ffomes , unde,

copiofa

fluctus.

Grato

Etesim frma'vit orbem. terre, &c. )

vegcta.

Orbem terre dum conderet , ita fta-

Miralilis in altis Deminus.) Mixra-

Gracil-

bilivit, ut deloco fuo commoven-

biles .elationes

maris ;

mirabilior

dus non fit.

Mundum etiam & re-

Dominus altiflimus, qui illas regit,

di, &

e

Mirabilis eft maris

num. fpirituale roboravit , gratia ,

& . compefcit..-

f

de, vera religione , & fui notitia.

&ítus , & reciprocatio ,

ua de re

i.fäquij

Nec commovetür hoc regnum, quia

opiniones varias Philofophorum re-

; Di«

Ecclefia Catholica deficere non po-

?

fert Plutarchus de placitis Philofo-

teít.

phorum l. 3. c. 17. & Recentiores.

2. Parata.fedes tma ex tune. ). Ex

$. Teffbnenta th4. ) | Merba tua,

,qui

didum

eo tempore , quo a te firmata eft

que tu es teftificatus , & folemni-

terra, folium etiam regni tui firma-

ter promififti per*Proþhetas de re-

.. tum eft ; femper enim omnium Do-

?ono tuo.

ndicit »

minus fuifti, & gubernator. .

Gredibilia.) Fide digna, que cre-

44 faculo 14 es.) Ab mterno, quafi

L

dantur.

) Bene

dicat : quamvis fedes regni tui pa-

Dogum ttam, 6c. ) Quafi dicat,

terr ,

rata fit ex tunc , id elt, a tempore

jam ergo deinceps Ecclefiam conve-

qno d

creationis; tu tamen non tunc eífe

nit effe fan&am , & immaculatam ,

yi pi

cepifti , fed a feculo, ab &tezno, &

ac puritate in perpetuum decorari ;

4 qïæ

t Eo-

fine principio es.

ut que tantum, tamque pzovidum

3. Elewaverunt flumima , Dbmine,

cüftodem habeat, & tam inftgnia ab

&

10l

eo beneficia confequatur.

ftaburta

&c. ) Defcribit ftrepitum fluminum,

dey

j

-& maris fremitum , cam.| Dominus

4rta fabhati. )

z

Scili/cet decan-

aquis; qus prius totam terre fa-

Q

tindus.

ciem operiebant , in fuos alveos ;

1. Deus ulunonu»m Domz'nm'.)' Domi-

& conceptacula conclufit. — Allego-

nus, q-u-i fglus eft Deus, poteftatem

240

DIBORI PSALMORUM

p -

2. Exaltare

.

qui judicas terram ;

rédde retmbutlonem

fuperbis.

*

tu d

3. Ufquequo peccatores

Domme, ufquequo peccaLmes

.

fove

gloriabuntur ,

4. Effabuntur, & loquentur iniquitatem : loquentur omnes,

H

ui operantur,injuftitiam ?

em .

Ij

s. Populum tuum , Domine, humiliaverunt, & hæredlta-

tem tuam vexaverunt.

Juxa

f

6. Viduam, & advenam mteïfacerunt 4 pupillos occi-

derunt.

f

^ ht dixerunt: non v1deb1t Dominus, nec 1ntelhget Deus

r

lacob.

1 ii

8- Inteïhglte müplentes in populo, & ftulti ahquando fapite.

IU

9. Qui plantavit. aurem, non audiet ? 8aüt, qui finxit ocu-

Dom

]um, non confidetat ?

10. Qui cormpn dentés, non arguet : qui docet hommem

fcientiam ?

prt

Uïlorm

11. Dominus fcm cogitationes hominum , quoniam vana

ter füg

funu.

12. Bea-

lerent

habens- ulcifcendi

fuorum

injurias

$ Humiliavermnt ) Hebr. attenua-

70 Q&K

fibi

tribuit

Nomen ultoris ipfe

verunt, attriverunt

1'3

Deus, Deut. 32. 33$. cuin ait: Mez

Hareditatemm fuam. )

Populum

?

ut f

efg u/z*;a ; 6 ego retribuam cis 12 tem-

quem tibi in hareditatem

& pecu-

Ti 1

lium elegifti.-

Pür€

De

Litere egzt ) Ut libuit, e'Tll'.', ne-

7- d videliz , ch) Quafi Deus

llitue

Tmine prohlbente qlll ppe. omntum re-

non poiht, aut neglicat curare res

rum Dominus.

in luce, & ocalis

huümanas.

-

Lt tr

oínnium judicia fua exercuit.

e Qu plant.awt, E5'c ) Qudfi di-

Laj

t

Exaltare. ) Altum , & glorio-

Cit

ellne probïblle eum , a quo

N

fum .te oíftende.

l

dc

omnes habent, ut videant, & audiant;

ettioi

Retributionem.) Debitam fuperbxæ

non audire, nec videre?

qmer ceuem

ts f

3

,qu corrzp;t Ht , &c. ) Qul

Fry

Glarzabznutur. )

Quod impune

gmtps etiam profanas, & alienas

(tor

peccent.,

Quod profpere agant, li-

a fui notitia caftigat, & punit, vo-

cet fint injurii in probos , & inno-

f bl&tl

centcs.

bisne parcet , ad quos ipfius noti-

H

tia pervenit ?

4« Effabuntur.) In Hebr, eff: Fus-

E

repel

degt, vel feasurire. f'acient.

Abunde

Qui decet hominem /2'1822!14?72) Qm

coireptione, & punitione docet ho-

Qllimd

emittentg effutient.

Lo oquentur. )

infolenter ; fuperbe,

mines ,. quid agere debeant, non ar-

tür I

el ite; faüuofe. ut indicat vox He-

guet vos? eft repetitio præcedentls

Vert

brza;

fententiz.

NT

Imqmtatem )

In Hebr. eft: 4z.

11. Cogrztatzonts bomimum )

hon

lier

f;»sm $:

dua, & mcolcrdndd verba

modo videt opera externa, fed etiam

ts

effundent.

-

pectoris internas cogitationes intro«

l

^

PSALMUS XCII

24t

Onem

12. Beatus homo, quem:.tu erudieris ; Domlne & de lege

tua docuer eum.

tOfes

13, Ut mittiges ei a diebus malis: donec fodiatur peccatori

4

Y

fovea

M

mnes,

- 14.. Quia non repe;ïet Dommus pmbem fuam, & hzeredita-

tem fuam non derelinquet.

edi

$. Quoadafque juftitia. convert&tur in ]udlcmm " & qu—þ

juxta illam, omnés , qui re&to funt corde.

QCCi-

16.. QJIS confurget mihi adverfus malignantes? aut quis

ftabi: mecum adverfus operante$ iniqui;atem.

Dét

17. Nifi quia Dominus ad;uwt me : paulommus habïtafïet

in inferno anima mea.

(ipite

18. Si dicebam : Motus eft pes meus : m'ferlcordla tua,

, 0CU-

Dcmme , adjuvabat me.

19. Secun-

m

Qunem

fpmt, ebque vanas, & inanes co-

2a4n 172-

1llam diem , .in qm juftitia divina ,

yvand

gnofcit.

*. MirzfKce T/Jm'es ;

que nunc Vldetm effe quafi in ha-

terrogatus , an faila homium Deos fat-

bitu,-vel in potentia, dum non pu-

Bo

——

lereuz ?- Nec cogitata , inqugt. Nal. l

nit nnplos, nec remuneratur juftos,

2, Ccap.

2.

prodibit in a&um judicii , & que

Attenua

erat juftitia habitualis , Get juftitia

12. Quems tu erudieris. ) Docueris,

actualis.

ut fe a vanitate abducat, & ad bo-

pulum ,

naimü mentem redeat.

Et qui juxta :llam ) Qu 4dlmrent

d pea

i, ut eft in Grzco:

X 0i EXO'&LEDOJ

De lese 154 , 6c. ) In lege tua in-

uü Dc 1$

ftttuerlb.

cvr4c, fenfus eft, donec adheferint

illi, fcilicet ju&mæ omnes pii , &

rare I6

13.

U: miiges && 4 diebus malzxs. )

recto corde ,

illos Dommus non

Ut tranquillitatem . illi pares a tem-

def»l et.

E

[e]

ribus hilce malis, & calamitofis.

af die

16. Mibi.) In meum commodum,

À qUO

h

unc enxm ex diviuze doctring. co-

& auxilium.

h:eron. vertit

Fab;t

audiants

gmtxone £ructum ferunt pii; ut mi-

tius ferant adverfa.

pro ae.

Ma!zgmmte:) Malos, iniquos. Gre-

Fovea. )

eruichrum quo con-

) Qu

ex hac. vita

ce moyqpevou.£ySc, qui. male agunt, &

aligus

datur , donec

IHPIUS

malis ftudiis dele&tantur.

nil, YO*

fublatus fit.

14. Qma 207 repellez.) Nequc enim

Aut quis ffabit ? ). Repetmo fupe-

Jj noti

rioris fententie.

repellet.

1$. 7u/htu comvertatur in judicingm.)

7. N7f quia, 6c.) Nifi D

ominus

; Qu

Quando'juftitia vigebit, & reduce-

juviffet me.

tur

in opus.

Juftitiam enim con-

Habitaffez im inferno.) Infepulchro,

10f af'

verti in judicium eft illam non hz-

Vel fenfus eft, parum abtulffcm a

edentls

rcre.in lingua , fed operibus exhi-

morte «xterna.

beri.

Alii de cxncmo judicio inter-

18. $; dicebamr, mottus efl pes nets.)

Non

pretantur, ut fit fenfus :

Ufque ad

$i mihi videbar ahquando Vacdlare,

Bibl. eum Com, Menocb. T. IV.

H

d etiam

$ j0150*

Lj

242

LIBRIPSA

M O«4VUM

i9. Secundum multitudinem dolorum meorum in corde

(. (

meo., confolationes tuze latificaverunt animam meam.

inanu

20, Numquid adhaeret tibi fedes imqmtatis ; qul hngls la-

Dom

. borem in preecepto ?

21. Captabunt in animam juíli , & fanguinem mnocentem

10

condemnabunt. -

Ícue

8'

6 22. Et fa&tus eft mihi Dommus in refugium, & Deus meus

in adjutorium fpe1 mes.

vellt:

25. Et reddet illis iniquitatem 1pforum, & in malitia eorum

9'4

dlfperdet eos, difperdet illos Dominus Deus noftler.

Ubl

Tünt (

Laus Cantici ipfi David. XCIV.

10

pi» nite, exultemus Domino: jubilemus Deo faiutar

Semp

noftro.

IT

2. Preeoccupemus facxem ejus in confeffione, & in pfalmls

S xit

jubilemus ei.

5. Quoniam Deus magnus Dominus, & rex magnus fuper

-

omnes deos. '

f

pl« c

4. Quia in manu ejus funt omnes fines terrae, & altitudines

montïum ipfius funt.

$. Quo-

lolop

Sl dicebain: tibi inter orandum, re-

edaiquitarom Zpforum.). ld quod

n

rum mearum ftatus vacillat.

illoxum iniquitas meretur.

dixir

19. Secundum multitudinem , 6c.)

lp malitia.) Propter malitiam.

Proportione.

Si multis dolmlbus

- Differder. ) Succidet.

j

Idem . eft,

uod

dm,

u1geba1, ma;m etiam confolationis

Aus Camntics. )

Mat

modues indul gebatur,

Pfalmus Cantici, de quo dt

d

m

20. Numquid adheret ,

. ?

) Fieri

eü: ad tit. Pfal. 29.

7

non potef , ut fedeas in fede ini-

0v

. Exultezus Domtino. ) Cum exul-

quitatis ,. aut injufte jumc.es , aut ini-

atlon" laudemus Dominum.

xpf Ih

qultatem plobes, qul vis pxæcepra

jobilemus Deo.) Voce pfallentes, &

Pllu

tua, etiam cum magna

ob Q:&t dlt-

ejus laudes celebrantes.

Qu&

ficultas, fervari, ex quo patet, te

*

Salntarz nofévo. ) Qui CR' noftra

odiffe pecc ta.

fdlus,

Ub, et

Fingis laborem im precepto. ) — Quai

! Praoccupenus fawcm ejus ) Prms

$ d

formas, facis , conüttms laborem in

fOllco Cconveniamus adeum celebran-

lm j

plæcepto, CHJUS nos etiam cum la-

bj

düm, & fiftamus nos ante eur.

lücred

bore tenaces effe jubes.

I Confeffione.) Vtilli com(iteamura

Yeru

2I.

Cabrabunt im animam ]tfþ*'t )

ut illum laudemus,

Tot

Capere ftudebunt juftum.. Metapho-

In. Pfe^mis jubilemus ej. ) Pfahma ju-

't diü

za eft fumpta a venatoribus :

it: 1qne

bilemus in honorem ejus.

Chteg

iu Greco ePc Qupsuo'sca wemabtmtur.

3

Super emmes Deos ) Super

func -

1727206'6'?1 Tem

cogdesmua-

S4ngzpznem

omne , quod habetur , àut colitur

neC p

bunt-)) Pronuntiabunt contra innocen-

ut Dc us.

dïntüa

iem , ö( fanguinem illius fundent.

* 4. Qmnes fénes terra-) DSBS enim

106

gnpgn

BR

PSALMUS XCIV.

2413

Cotqe

$. Quoniam ipfius eft mare, & ipfe. fecitillud, & ficcam

|

manus ejus formaverunt.

igis ]

6. Venite, adoremus , & procxdamus : & ploremus ante

Dominum, qui fecit nos.

entem

7 Quia ipfe eft Dominus Deus nofter, & nos populus pa-

fcuse ejus, & oves manus ejus.

fneus

8. * Hodie fi vocem ejus audieritis, nolite obdurare corda *Heb.

Veftra

3. 7-

corum

9. Sicut 1n11r1rat10ne fecundum dlem tentationisin deferto 4. T*

ubi tentaverunt me patres veftri, probaverunt me, & v1de-

runt opera mea.

* Quadraginta annis offenfus fui generationi illi, & dixi: Num.

fautani

Semper hi errant corde,

14.34*

11. Et ifti non cognoverunt vias meas, *ut j juravi in 1ra mea: -Hebr

Si introibunt in requiem meam..

4

pfalmis

Hh25.

Canti-

; füpet

fua i* menfïtate ublque eft, & com-

mea mirabilia , quz feceram co-

plet omnia.

Notum hoc etiam Phi-

ratm €CIS.

dines

lofophis.

10. æaalmgmta anmnis qfä;zfm fus

Quo-

--- Üfun mzmque zre ft??' 0U0Zes$

generationi illi.) Ideoque in terram

Terr.uque, trathusque maris, celumaue

promiffam mnon introduxi toto illo

If qaod

prafnndum.

tempore, fed . yariis malis, & cla-

dixit Virg. 4. Georg.

dibus afllixi ,. donec omnes extin-

am

Ar;-

$- Siccaz. ) lerram $upaàv.

guerentur, Jofue, & Caleb excepto.

dam , aiquando vertit Jnterpres. Sic

in Pfalteuo Romano habemus, P»o-

|

ol

Matth. 22.15. Cirezitis mare G aridam.

wtmus fur generationi buic , llhus fci»

j dictom

äl:

licet preces audiendo , per defertum

7. Popu us pa[cua ejus.) Girex ejus.

Qves manus ejus. )

Quas per fe

deducendo , & cum pec.cabdnc flà-

m CXUI

ipfim manu fua regit , & ducit ad

gellis cedendo.

Variz inter preta-

Pdiutl a.

uoms anfam prebuit vox Grzca

[entes,fi

8-

Hodic f' vocem ejus andieritis, )

wpoo«ySica nam wpocoyS(gey , &

Quandocggnque . vocem ejus. audieri-

offendi, & propinquare figmfïcat

[ aoftra

tis, etiamfi hodie audiatis.

Sempér hi erraut cordéi) i icet mul-

9. Szcm£ im irritaltome, €5c, ) Sicut

tís affe&i beneficiis, & frequenter

) friu

olim fecerunt patres lnofhl, qui fua

admoniti , femper tamen perfiftung

jebran

incredulitate ad iracundiam provo-

in errore cordis fui.

t

caveruzt in deferto.

lI:

Nem cognoverunt vias meas. )

(team

JTegtawerustue patres "uefrt ) X unc

Legem meam, & precepta mea ag-

ex diffidentia periculum facere vo-

mittere noluerunt.

j]nus 9

lentes potenti& , & veritatis mex ;

th]z;nt"w.) Pfalterium Romanum

nunc meis Verbns obmurmurant»s,

habet , g«£us. juravi , juramentum

habemus Num.

di-

Qupef

nec promi(fis meis fidem accommo-

153 25.

Vivo ego,

; colitf

dantes. Vide fupra Pfal. 77. num.i$.

eit Dominus ,. fécut Zamt; eflis and:ente

Probaverunt me, 6c. ) Cum tamen

g , fíc . factam "vobiá , z2 folitudine bae

gus Bmm

experti effent, ( vidiffent opera

jacelunt cadavera veféra.

-

&

244

JESIBORT ? S'A..L MORUM

Canticum ipfi David,

NURU

hi

D

Quando domus zdificabatur

fiam .

[

| P?fï- captivitatem.- C^.

hf

Paral. 75.) XCW.

I,f4 *Antate. Domino can

minw

;ig:uni novum : (j:a'ntäte Dominoe

9

omnis terra.

X

genti

2. Cantate Domino, & b

enedicite nomini eju-s -

'aanlngiafc

Io

. de die in diem falutare ejus.

P

tr:

3. Annuntiate inter gentes gl

I

oriam ejus, in omnibus po?q-

lis mirabilia ejus:

& pl

'e

4. Quoniam magnus Dominus

3X klaudabiiis nimis ; terri-

font.

*

* bilis. eft fuper omnes: deos.

n

^. $. Quoniam omnes dii genti

:

um dæmdnia: Dominus au-

qu'xa l

tem ccoelos fecit.

«

D

6. Confeffio, & pulchritudo in cbnfp'ä&u'ejus : fan&timo-

titate

nia, & magnificentiav 1n fanétificatione ejus.

guecmren

* Af?'ertï

:In—ira me4a.) lratus.

4- Ter ribili.

7. P

rendus.

) Tiqxþnänduä » aC ve-

tabyl,

Si etroilunt im 7eqz£iem mmm.) Si

ingredientur in terram 'promitfàm,

Til

in qua fedes quietas illis pollicitus

Super omnes. Deos. ) Qui colu*ngur,

à

hd

ut Dii , licet. non fint.

ad ao

. fum, non exiftimer verax;

6^ C5

z

U

fe

J

fKo, & pulchritude £m com-

Tif

llande. domtá ædi/ï'äaäatz:r, &.) Lï-

fpelin ejus. ): Id eft, laus, feu. wmiate-

pecci

o

cet Dayid hunc Pfalmum com-

rialaudis, & pulchritudo, five de-

ofuerit occafione reduüctionis arcz

cor, & gloria eít in- circuitu Dei,

mo fyz.

D

am

omini , & Efdras eundem cantari

quia confeffionem , & laudein , &

Tim

juflerit * in resdificatione templi

pulchritudiném - induit ,^ac propteréa

farina

(unde infcriptionis hujus nata eít

undique confpicit * laudem ,

&

C pul-

fion (

occafio) tamen pr&cipue Propheta

chritadinem fuam, & undique con-

dlCit

Chrifti adventum , & regnum ejus

fpicitur decorus, & laudabilis, quo-

hg

prxdicare voluit, quod ex eo colligi

modo fol, ifi fenfum videndi habe-

gl'

€02t

poteft, quod toto Pf:lmo nufquam

ret, undique confpiceret radios lucis

I aj

æäifïcationis*cmpli mentio fiat, ut

fuz, ficut undique confpicitur mi-

cans, & lucidus.

Cum hoc verí(i-

titio p

motavit D. Auguftinus , & alii.

1

«

Canficum novum. ) CQuia no-

culo convenit, quod Pf. 105. num. z.

vum beneficium nobis contulit Do-

habemus,;:

Confeffionem , $ decorem

'Cät,.c

dninus.

induifio., aminus dumine ffcut "weffi.

llj

mento.

eole

« Omnis terra)) Omnes terrz incole.

Dl'lx

2. 4nnuuntiasie.) Narrate, celebrate,

Sapünmemia. ) San(Gitas,

notum facite falutare ejus.

ritas.

& pu-

at

entib

m

De die iz diäm.) Guotidie ,. üngu-

Ma gnzj/zf;'erzzl*id. )

IVIajeR-fïs T UE

& Gu

l

lis diebus.

eloria.

Salutare ejus.) Salutem, quam ipfius

Im fantlifeatione ejus.) Confpicitur

wth It

fio

i

beneficio per Chriftum Dominum

in fanftuario, five templo fanéto,

P

&onfecuti ft»mmsa '

/quod ia celis ipfe Deus habet.

di*.ï n

r

ln

PSALMUS XCV.

24n

7; Afferte Dcmino.pätriæ gentium, afferte Domino gloa

fiam , & honorem, afferte Domino glorian nomini ejus.

]i (1.

.8. Tollite hoftias, & introite in atria ejus :

adorate i Dom

minum in atrio fantto ejus.

Jomine

ivgrfa terra : dicite in

9. Commowesatur a facie'ejus un

1

gentibus,:quia Dominus regnavit.

üntiate

»

Io. Etenim correxit orbem terra ,

qui non commovebi-

"

tur : judicabit populos in sequitate.

IrI. Lotentur coeli; & exultet terra, commov

eatur m afe.,

j pbgu-

& ple

. fetri-

funt.

nitudo ejus gau.d.eïþunt þatnpi, .& omnia, que in eis

À

:

12. Tunc exultabunt omnia ligna fy!

varum a facie Domini,

U5 ai-

«

quia venit: quoniam venit judicare terram.

13. Judicabit orbem terrze in eequitate, &

Ximo-

ritate fua.-

Populos in Ve"

-

Hh'4

Pfalmïls

at

Afferte

7. Palrin. ) Eft vox Gl'æca nomi-

in He!)ræ5 non haberentur ; LXX.

, CY

nativi.cafus zarpix), id. eft, tribus,

tamen fpiritu 'propbctïco illa. addi-

derunt multo ante Chrifti adventum,

familie, cognationes.

:olunltur,

9. Tollze boffias.) Afferte hoftias

& ita antiqui Patres legerunt, Jufti-

ad facrificia

fpirituales hoftie funt

nus, Tertullianus, & alii.

facrificium. cordis contriti, confeffto

IOe

Correxit orbem fevrzt. ) Qu

a CUl

ij mate-

peccatorum , oratio, jejunia, elee.

prius erat depravatus damnatis mo-

mofyne, & fimilia.

In Hebreo eft

ribus, & prefertim idololatria.

üve de-

gudicabit populos 2m. æquitdz*e.), Non

itti DCi)

m omincha, que vox fignificat ho-

lein , &

ftiam. incruentam , àc przfertim ex

folum orbem correxit , fed etiim

farina confectam , quod ,myfterio

cum jufte fanctis fuis legibus mo-

n

optera

deratur.

, p

j

l

non caret, & S8. Euchariftiam. ip-

dicat.

Arf. Laefehfgr ;:ælz', (c.. ) Excitst

que Coti*

Ia atvia ejtis-) Yntroite Eccclefiam,ag-

ad letitiam omnes res creat:s pro-

'lh',*, qlli)'

J habee

gregate vos Ecclefiz.

pter adventum Domini , tum pri-

I atrio [anüo ejus.) Midetur repe-

imum, tum fecundum. | Primus enim

ios Jucis

itur m

titio prioris hemiftichii.

omnia confecravit, fecxindusrömniæ-

oC th'

Q. Commoveatur.) limtat, expave-

gïdrifïcabit.

fcat, eum vereatur offendere.

Commovtatur mare. )

Exultet, ge-

P num. ^

ftiat mare.

! dgortim

liz;verfa serra.) Omnes terrm in-

s

"E

colz.

P/ezitudo ejus.-)

Pifces, &-ceterà

Dicite im. geutibus.) Pradicate, &

mari comprehenfa , ut infulze, &c.

I2

H

& pi

gentibus notum facite.

Tunt. ) S—cilicet gratie tem-

Q»iz Dominus regnavit.) Perfidem,

pore

& cultum. * Domisus regnavit aliguo,

15

.. facie Domini.) Propter adve-

nientis Domini przfentiam.

kï«s; &

ut*fujit olim in EXX.-virorum ver-

fione, quz verba ex Greco textu Ju-

Judicare-) R.egnare , regexe terram,

afpicitil

dri in crucis Chrifti odium fuftu-

& illam moderari.

-

) f.m&O )

lerunt, vel fcioli aliqui , €0» quod

Ig «equitate.) ln Juü;i'sia;

pet

245

LIBRI PSAWLMOVRUM

.

y?

Pfalmus David,

T0]

n €

Quando terr

a ejus reftituta eft ei. XCVL -

popul

1. T YOminus regnavit, exultet terra: lzetentur infulae multee,

&

2. Nubes & caligo in circuitu. ejus

L

jufüia , & ju-

Ts

lotia

dicium correctio fedis ejus.

L

8*

3. lgnis ante ipfum precedet, & inflammabit in

ci 1*ch1'&1

inimicos ejus,

ef. 5

K

fte

4. llluxerunt ful

4gura .ejus ofbi terrae :ki*yidit , & commota

9. (

eft te;*rao

£ Monties

imis :

IO

o veritate fita. )W Per veram. fuam

dinem, five directionem , ut fenfus

fit : re&titudo; five directio fedis Dei

minus

legem , & do&rinam. Vel idem; ac

in fide fua, id eft, juxta fideles pro-

confiftit in juftitia , & judicio ;. re-

bit eo

miíliones fuas.

Giffima enim eft judiciaria poteftas

um

Dei, que per fedem figuificatur ,

| 0777

.w

Uc /'Daw,'zi. ) Græce-'r(; Aabiäï,

:'1»/?

quia Deus femper jufte judicat, nec

.

Hl

David, vel Davidi,Idem plane eft

poteft injufte

J

udicare, cum fit ipfa

t hab

;

&

cum ordinaria infcriptione,P/az/pmusDa-

fapiencia, &—ju&itia.

qut. ce

"vid, ubi femper eft : a^uic 76 Aavid.

gä;,qnda LSrTAa Efc') Indicat infcri-

3. lenmis amte ip[um; pracedet , 5:.)

nonp

Quandocunque voluerit Deus impios

tetra,

ptio Pfalm. effe de reítitutione to-

plectere, ignem a fede fua emittet ;

16 n0

tius terrz , qux perfe(te continget

in extremo judicio , quando oinnia

id eft, virtutem fuam efficaciflimant,

ad ni

& velociflfimam , que omni ex par-

de Cl

fubjicientur Meflie pedibus 1. Co-

te incendet , & abfumet eos.

De

xinth. I15. 23-

Tapa

i

Dominus regnavit. ) Deus , vel

hoc igne dicitur Dan. 7. 10.. F/zvius

Vertuy

1gneus , rapidusque a facie ejus - egre-

[m q

' *

Chriftus toto orbe regnavit, in quo

diebatur : f de Chrifto. interprete-

prius regnabat diabolus.

4j

Terra

Je[uis. ) "Y otus orbis

mur; fignificabitur ignis ille, qui

tnino

premittetur ante judictum extremum,

Dom

letetur, & exultet diaboli tyranni-

& omnia abfumet, de quo D. Petius

Ofï'f

; de liberatus,

e

ep-2. cap. ultimo n. 7.

P

Nubes , E& cAlzgo ip circuits, ejus.

)

. .

(5 Quafi dicat : De

l

I

1s nofter invifibilis

4- Mlaxesunt fUlgura, €6c. ) Deus

Ql &

eft; fi de Chrifto accipiamus, figni-

enim non folum igne virtutis fug,

. Pt

ficatur his verbis adventus ejus ad

fed etiam corporalibus fulgurationi-

f

x

jüdicium ; veniet enim in nubibus

bus, & fulminibus, cum vult , ho-

lum

mines terret.

cecli, fplendore magno circumdatus,

Si de extremo judicio

ütdim

st ipfe dixit in Ejangelio Matth.

intelligamus , videtur fignificari ma-

Imum

24. & 26. & ut D. Joannes feripfic

dus, quo ante judicium ignis maxi-

,tOtem

P

Apoc. X

mus. exiftet, ut devoret omnia;.id

eJUS a

Ju«dicium corretlia

fz'afü) Vox cor-

enim fiet per frequentia fulgura, &

li etu

"

retio, qu& in Hebrzgo eft, $355

fulmina.

ltaque Sapientiz cap. $.

