peré. ) 'Vurpe eft, cnm amico bene-

At pond

feceris, odiofe beneficia in eum col-

Ne accipias perfonam y ut delinquas. )

QUi vitio

lata commemorare, quafi ille non fa-

Ne, perfonz alicujus auctoritate ,

10n aude

aut amore ita commoyvearis, ut con-

pudeat ex

tis recordetur ,, aut ingratus fit. Hu-

jus ergo lapfus prudentem hominem

tra ea pecces, que mox fubjungam.

litaæ mf

pudere. debet..

etiamü al

2. De lege Aluffigi, & teflamento. )

7JOz duplices fermenum 4uditus-r)

Ne te pudeat profiteri Dei legem,

tl

I. A

ln Greco eít, 46 ;reratene,

quaim pa&o olim per rasjores tuos

Tlmis 2))

cum- Deo. inito fervaturum te rece-

Dö ACj

& fermene auditiouis.

Eft continua-

rum,) x 0

tio enumerationts eorum ,

quo rum

pifti.

nós pudere debet.

Sententia cft, pu-

De j24

jcio juffifeare tmperism. ) Ne

F6$ , al

deat te creditum tibi arcanum reve-

nïfütibus,

vitiofo pudoreadeo ducaris, ut in jue

&t Velic

laffe; boc etiim. eft 'erionem dupli-

dicio impium juftum þronmltits.. Ne-

gare , five iterire , nimirum femel

&endum cum fuperioribus hoc modo :

äDCM

ze cvï,ffit:-:d::ris, zmec acctplas ;)Hfa:zzzm

&tttatoyy,

auditum repctere, & cum. alio com-

-

IE

» 10n

m«nicare.

juflificare impisu, id eft, ne dés locum

í

ll

Eris vere fíae mnfzzj?mc*l)" €i fecre-

pudori, nec perfong cedas, ita ut in

ni)(;ul

judicio fecunduin impiam judices.

Tiem

» C

tim tibi commifi:m. cclaveris , non

^

:

Qione

erit , quod te pudeat.

De verbo fociorgm y 67 wiatorum.)

) (Iu

Ae pro his omeiun: cozfundaris- )

QAS, üa]l

Si inrer. peregiinum , & . fociuim ali-

Wilem tb

D

tapUWT xüm

. 815

dede-

A. De eequalitate

ftater»e , & ponderam : de acquifitione

multorum , & paucorum.

z. De corruptione emptionis, &

hegotiatdruw, & de mul-

ta difciplina filiorum , & fervo peffimo latus fanguinare.

pj*

6. Super mulierem nequam bonum eft fignum.:

n

ue trades,

i Ubi manus multae funt, claud.e, & quodcumq

Itl

numeras,

itiqli

quem tudminciderit controverfia, ca-

ria lectio eft ; nam aliqui habent :

(ui

ve, ne vitiofo ductus pudore jnítitiam

&XwQooes meacteg, ali 4ó«Q9oes ,

violes, & pro focio pronunties, ne il-

alii àQoes.

Primz lectionis fenfus

lum offendas, fed juítus efto, & re-

effe poteft , non te pudeat indiffe-

Gus arbiter, ut etiam peregrino cau-

renter , & &qualiter omnibus vende-

fam adjudices , fi ratione illius fuerint

re , civibus , & peregrinis ; & fum-

fermb-

1nis

yQtiOrcs.

& imis ; notis, & ignotis. Se-

veties

De dattome barecditatis amicorum. )

cunde , non te pudcát incorruptum

.mnibus»

In diftributione, & divifione hzredi-

effe , hoc eft, juftum , in venditio-

ne.

j

tatis xqualiter, & fideliter inter cohz-

'Tertiz non te pudeat, diver-

redes dividenda noli ex pudore uni

fo pretio , & mitiori , magifque ju-

jutife

»

lus favere, aut. dare , quam alteri.

fto res vendere , etiamfi alii merca-

]

ze dés locum

taque vertunt aliqui

tores fG.ECuS faciant. Aliquiex Greco

Pudari in /mreæfitate confirtmum parrten-

vertunt: de pecwmia venditiomis mer-

e »hære-

da.

"

ne

caforzum , & fenfum effe putant

4. De £2naitate flatera , &5 pozde

te pudeat flagitare pretium a merca-

, :

rum.) Non te pudeat ab eo , a quo

tore, qui rem emit ; naim etiam bo-

—nÀ

aliquid mercaris, exigere 4 ut zquam

na nomina non interpellando qf'ïunt

tribuat , & tibi debitam menfuram,

mala.

tox (2

Sunt enim

aut pondus rei empta.

De multa difciplima jzliomm. ) Non

te pudeat multum eífe in filiorum

qui vitiofo pudore duci hoc facere

d,g;nïmzs. )

non audeant.

Vel fentus eft : nonte

inftitutione ; correctione, caftigatio-

torttale v

ne , timens , ne immitis , & durus

pudeat exactum effe in fervanda gqua-

-

8,

ut cotte

litate menfurarum , & ponderum ,

habearis.

ubjungam.

etiamfi alios cernas pailim fraudibus

Servus peffima latuskfanguinzzre.) Non

)

f aner

graffari ,. & te qnafi- fimplicem , aut

te pudeat fervi mali , furacis verbi

j2

eemy

nimis anxium rideri aniinadvertas.

gratia , ebriofi , fcortatoris, &c. la-

p

, n

De acquifttione multorum , 6$ .pauco-

tus fanguinare , id eft , cruemare

te [C

fo

rum.) Nontepudeat, fi pauca acqui-

verberibus.

n

ras , aliis ad magnas divitias perve-

6. Mulierum nequam.) Mloribus le-

nientibus , nec

2 vm')

pmpt»ereaju&itiam vio-

vein , aut.parum pudicam.

u "m

fl

lare velis.

Bozum eff figmmm.) Zipeasiic; id eft

N

mmvs-

5..De corruptione emptionis 4 $ me-

ffeilitum , five claufula , quafi dicat :

j 0

gafi:ttarum.) Vid:tur Vulgate fenfus

non te pudeat claufam habere uxo-

OI

r//w /m

J

efle , non te pudeat corrumpere , id

rem , timens , ne zclotypus appel-

: ül.;.

10 cu ul

eít impedire negotiatorum emptio-

leris , fi alioqui noveris illam effe

i

nem , cum res aliqua. venditur inau-

pudicam.

n *

rl

hldiïes'

&ione, quafi timens, ne 4lios offen-

/.

Ui multe

funt manus.)' Qug fu-

)

das, fi aliquid addendo de pretio, rem

rari poffunt , claude , ne te hujus di-

yiatr^,

utilem tibr vendices.

Iin Grzco va-

ligentis pudeat.

jocinn 4

LIBRIECCLESIASTICE

8 ;GS

I2,

numera, & appen

.de : datum .vero , & accept;gm omne de-

Ícribe.

[jerum

9. De difciplina infenfati , & fatui ,

& de fenioribus , quii

n

judicantur ab adolefcentibus : & eris eruditus in omnibus , &

. tas Vi

"

Á

r

probabilis in confpe&tu omnium virorum.

1

O

licitudo ejus au-

& mul

9. Filia patris abfcondita eft vigilia, &

fert fomnum. , ne forte in adoleícentia fua (1

:

;

adulta efficia-

* H

nuntial

tur ; & cum viro commorata odibilis fiat.

16. :

10. Nequando poliuatur in virginitate füa , & in paternis

fuis gravida inveniatur : ne forte cum viro commorata tranf-

fum e

»

grediatur , aut certe fterilis efficiatur.

n

iI. Super filiam luxuriofam confirma cuftodiam

! B qüan--

fll& ;q

fu ?

do faciat te in opprobrium venire inimicis a detra£tione inci-

dat te in multitudi

19 4

vitate ,. & obje&tione ?lebis , & confun

popul:.

I2. Omni&

fum ex

lemee

lia tibi o

: ([) Aïdülta'. In edzlt.« Szxr. legzzur 7 adultera.

.

' Quocunque trades , 6c.): INon te pu-

Probabilis.) G'ratus:.

Greco ef

&titig 0C

deat , cum: alteri pecuniam tribuis ,

9- Abfcosdita eff. vigilia. ) Facit

aut accipis numerare. ,. &c. timtens. ne

enim , ut noctu cum dormire. credi-

4 leiy,

dettadion

propterea parum credere videaris am

.

tur, vigilet.

.

e [ )&CL)U«

ci fidclitati.

z

"du'ta effici

Atur- ) In Greco:eft,

8.. De difciplina. infenfAti ,. €f0.) Non.

Mf?, nie

vra()aw.;.ufa'y;, ne Horem»ætatis innupta:

E dj

te padeat erudire ,. &

caftigare. in-

pertranfeat , ne domi fenefcat , an-

fenfatum ,. & fituum , quaft otium

tequam nuptui tradatur , nefiat fuper-

Cum i]]ud

Coïlfilïtdn

male coloces ; & te-aliis ridendum

48

adslta , ut loquitur D. Paulus 1. Cor.

exhibeas.

:

25855

L

D.- Im[

C UITO: COHINI

orata.) Stupri caufa..

Tem af

De f usoridus , qui judicamtur: ab ados

le[centibus. ) Pro.f.niribus, In Greco

Qdjbilis ffat.) Ex maritum: non in-

13. Dt

veniat.

."Ma fff.

eft, æ*a/*,(.ccroni.f"«;gis, décrepiris, Hi £re-

Tentis

quester ridentur a. junioribus ,. quafr

y

IO. Pelluatur m "uirginitate fa. )

tit

delirent.

INon ergo prudentem ,

Corruptorem . admittat ,

dum: eft in

Dulchr, ii

ipicientis

Lonum virum pudere dcbet, fi illo-

virginali ftatu ante nuptias..

rum. fumat patrocinium , eofque. de-

lm paternmis.) ARidibus.

H. M

fendat , & ab-irriftonibus. vindicet..

Cumn"ulro commnoratas Gc.) Miro tra-

&r.) Md

a.

x

WVel fenífus. e

lt ,

noa te pudeat fenem

dita in matrimonium.

Qu efje

admonere ,. ne cum junioribus certet;

Tranlgrediatur. ) jura matrimonii

dU mj

j

aut b]

facit enim rem fua perfona ,. & «ta-

per adulterium.

ndar

te indignam. cum illis jurgando,. &

Srerifis efficiatur. ) Sterilis inyenia-

Ín Grezco elt, c2;

Cmf""de

fe. ilis equ:ndo.

tur, ac propterea parum a viro dili-

æ',ax:/,:rüq,fzcï(:iä H;)!y«CIMSIU-S 71'3/(*0&:; vä'fsg , vi-

gacur. :

Fins t s.

dctüur autem »pí»ee a. pO »£8g , ei-

II. Guper filiams luxnriofamke , G. )

m trpi

fe cum illis j

urgari , difputare , con-

Diligenter cuítodi filiam. luxurio-

15' Mf'fl./c

tendere.

am.

'OQM 2/'](2:.

Eris erudi;us.) Bene moratus , be-

Ip onprobriuma venirä Inimicis, E$c.)

! mü,n.te Q0n

ne: inftitutus apparebis-.

INe inimici tui dedecus aliquod fi-

H lu [/(;,2 [

C A.PA T. XLIF.

817

J ge-

12. Omni homini noli intendere in fpec:1e. & in medio mu-

lierum noli commorari.

UQ

ï

13. De vefítimentis enim procedit tinea, & a muhere 1n1qu1-

ms t

tas viri.

14. Melioreft enim Aniquitas viri, quam mulierbenefaciens,

N

H

& mulier confundens in opprobnum.

. .H.a

i$. Memor ero igitur operum Domini , & quse vidi j an-

nuntlabo.

In fermonibus Domini opera ejus.

"

^

ntc

»

d.

f

IN

:16. Sol illuminans per omnia refpex1t & gloria Domini ple-

1áls

num eft opus ejus.

17. Nonne Dominus fecit fan&os enarrare omnia mirabilia

n6 Q

1

fua, quae confirmavit Domlnus omnipotens ftabiliri in gloria

«:A

fua ?

liw

18. Abyffum, &cor hommum invefligavit : & in aftutia eo-

GI

? k, m[*ï

rum excogitavit.

19. Cogno-

liz tibi opprobraxe merito poffint. In

In . fermonibus Domini opera ejus. )

Grzco eft, &nixaeua, letitiam,id eft ne

Verbo juffuque Domini omnia ejus

ü

Iztitie occaf'on m prebeas inimicis.

Opera creata funt , confervantur, &

ï

u

AA detrallione in éivitate. ) Propter

(ruberndntur.

ii

detractionem in civitate

Grecus ha

16. So£ illuminans per ommta re/þe-

Graco th

bet, A«^ua» £» nO0NGa fabulam ia civi-

XZf. ) Hít enim fol ,

quafi oculus

z4te , ne te fabulam faciat

mundi , cuncta afplmens &luftrans.

rat

Ez objetljone plebis. ). Qua domefti-

Glerza Domini, G c.

Minifterium

at

folis Jucem fumma velocitate circuüm-

htle

cum illud dedccus objiciat

. Confundaz:) Pudefaciat.

ferentis ,

& fuo calore cuncta foven-

n

LUC

I2. Inrendere iz fpecze ) Pulchrltudl-

tis , &(, in magnam Dei glorlam ce-

dit.

Vel fenfua eft*,

ficut fol omnia

j

a

h

nem afpicere.

)

H

I3. De 'yc/hmentzs enim procedit P22

perluftrat, ita &opas hoc Dei : nem-

;n

m non l

pea . C5c. ) Quemadmodum ex vefli-

pei:nundus plenus eft ipfius majeftate.

mentis tinea nafcitur , ita a muliere

í

T^ O)ngæ copfirmmavit Dominaus ,

65c.)

W

UT

"E

f

pulchrd tinea amoris , quz fodat cor

Sentertia eft , Dominus non Buxa :

m

üm

aj plC ientis,

fed ftabilia , & perdurantia fecit

LJZ..

14. Melior eff "enim tnz7mt4.t 'wrt,

opera fua , ut in iis firmaret , & fta-

€&'c.) Melius enim eft virum tibi ini-

biliret egloriam , & , magnificentiam

y Viro

quum eiie, infeftum, & conrrarium,

fuam per rotum univ erfuim.

Ex Gre-

zon ded;t Do-

U

quam mulierem erga te benignam,

co fic vertere poiïumus

j,mïx

aut blandam ; in hac enim majus eft

minus facuitatem 117,1: funtlis enafvandis

periculum.

mira ipffus s que 1;/ le' Dens ommipotens

nyilte

dhl

Confundens in opprobrium ) Dedeco-

cozflituit , nenpe id leo , u* 4d ejus bo-

).é

rans te , cum ad turpem confuetudi-

norem umvcr,um boc [ubfifferer.

Hoc

nem trahit

dicitur,ne qv:s putet a fe expectandum,

Ü

15 Memor er2/) Commemorabo

ut rc.s verbis wquct.

uþm

Que vid;)) (Quz oculis infpexi, vel

Ig. 4dbyffiun . Uforlyomzru.) Abyf-

mente contemplatus fum.

füum cordis hominis.

V«cl &que no-

wmi(

1(.1

BjZL. cui Com. Menoch. T. IF.

EH

jlig

«

t

818

LIBRI ECCLESIASTICI

I9. Cognovit enim Dominüs omnem fcientiam , & infpexit

56 1

in fignum aevi , annuntians, quae prseeterierunt , & quse fu-

perventura funt, revelans veltigia occultorum.

| deQS' g

& non abfconäit

20. Non preeterit illum omnis cogitatus ,

fe ab eo ullus fermo. .

*

Tninet

21. Magnalia fapientisde fuae decoravit

: qui eft ante (zecu-

( f

lum , & uíque in fdeculum, neque adjectum »eft.

jii

.22. Neque minuitur , & non eget alicujus confilio.

25.

uam defiderabilia omnia opera ejus , & tanquam fcin-

tilla, quae eft confiderare :

24. Omnià haec vivunt , & manentin fzeculum , & in omni

neceífitate omnia obaudiunt el.

]

A !

25. Omnia duplicia, un

& nön fecig

90

um contra unqm j

quidquam deeffe.

i

*

zö.tUniuf-AK

QUi

;

0

sum habet abyffum , & sour fiouti-

éadem fua fapientia ornavit, & per'-

nis , licet utrumque profundiffimum

fecit.

dor

|

$;

fit , & infcrutabile exiftimetur.

Qu eff ante

'ftcu/um 1 x ) leli

xteraus efl.

In affutig eorum excogitavit.) Altu-

tias cordis humani affecutus eft , in-

Neque adjedum eff , &c. ) Niil illi

'ddv Zï"),!jm

£u$. ficct

telligit , confiderat.

advenit de novo , nec mutatur , fe(ä

19. 4m[pexit im figmum &vi.) Intel-

femper idem perfeverat.

E

N'M ff.'ix

ligit aftra , que Genef, 1. 14. dicun-

23. Deffderabilia.) Pulchra, & per-

à fto o

tur pofita zz/ízza, &5 tezpora , && dies,

fe&ta ; qu& enim funt hujusmodi ea-

dem. funt defiderabilia.

q*—ïid-.]mm

€ a5z0s , & altrorum naturales affe-

Qppofti,

&us, & influxus in hzc inferiora.

Et tanquam . fointille , €c. ) Opera

Wto quaf

Dei tanquam fcintille funt divine

Vel fenfus eft, fingula puntta tem-

C , fs

poris videt.

Pars temporis , qüan-

potehtie , fapientie , bonftatis.

lüit , ys

tumvis minima in horologiis norari

Que eff canjïderm'e,) Quuas licet, &

1 ántmy]

decet cogtemplari, In aliquibus Grz-

.potefï , dicitur e44.510» , ffgnum , tefte

11 miyrig

Polluce. in Onomaftico.

cis codicibus eft, *ec o z:»»97 202 Ssepsz-

Poribqs- Ór

Aunsuntians, ) Non eft ne&endum

cui, id elt , w/que, «4 frin.fxi.'ld:i.'n'q/f

W Creati

contemplar,.

Seintille enim , quam-

cum voee fignum eudoy; nam Gre-

25 ;

Ce dzaye£Ae» ; generis eft mafculi-

vis parve confideratione , & admi-

Cilicet y.

ni; itaquerefertur ad Deum , qui di-

ratione indigne non funt.

Ll

terja Pi"tf

citur annuntiare, qu& prztereunt, &c,

Q4- Vrvunt , &f manent n J(k(:uilmz.)

tid per E

quia omnia illi «que nota funt. pra-

Vel enim in fe ipfis perdunt, velfua

H pulc'miug !

terita , prefentia & futura,

fpecie.

Melfenfus eft : hzc omnia

Aüm Teni

Vefligta occultorum.) Occulta , quo-

vim fuam exerunt,

" uxili

rum veftigia obfcura perfequuntur

lIa emnui neceffitate-) Xd omnes ufus;

SHlDent (

mortales , fed Deo clariffime patent,

in Greco . enium eft , i vdscig xes-

U gv(sæ,«

QO. C'agif/zz*us.) Cogicatio :

elGe

$ e&» à

Serzmo.) Res, vel fermo hominum.

28. Omnia duplicta , &c. ) JAV ? *

0/14

2I- Magnalia f/Zpientta [ma decoravit,

id eft bina, vel gemina, quorum-ta-

-

-

mur D7

&7,) Maguifica opera fapientie gzæ

men unum alteri contrariuim eft, yel

fud

EN

i

C AwUUTE SLEHL

819

F

Tofpes]

U

26. Uniufcusq.u'e confirmavit bona.

Et quis fatiäb.i.tm;xvie

ag

qua (u-

?

*

de'r?s*- glqriam e jus

CAPUT XLIL-

bícondi

.E-minentiä Creatoris relucet in celorum ornatu ,. & pulcbritudi-

te foct-

hi

ne: nempe incolo, luna , flelis, iride , nioe ; grandine ,

*

bibus, tonitru , gelu ab aquilone , pruina , C? mari, in

Q

uaui fcit

.quo Junt pluriima genera belluarum ; denique nemo

.ad Deumn laudandum [ufficit.

; n otni

i. À Ltitudinis firmamentüm pulchritudo ejus eft , fpecies

x

5

coeli in vifione glorice.

nbn feoit

a. Sol in afpe&tu annuntians ig exitu

vas 'a(.imirabiie opus

$

Excelfi.

a t

j Uniuf

'4. In meridiano exurit terram, & in confpectu ardoris ejus

quis poterit fuftinere ? Fornacem cuftodiens in operibus ar-

Vit, & Pff

doris :

5

Ü

^

) Qui

Lll»lll 3-

Ti

Nos i

advrfum , fic calori oppofitum fri-

referendaalvocem alr/zudizis ; ut fen-

fgs (it: altitudinis, hoc eft, coli al-

t ïed

gus, ficcitas humiditaci.

Non fecit quidquam deeffe.) Scilicet

tiffimi pars nobiliflima , puta firma-

afuo.pari , velf contrario; non fecit

mentum ,

five cclum (tellatum eft

ha, &*

pulchritudo ejug, fcilicet altitudinis,

jusmodi £^

quidquam habere defectum fui paris,

qppofiti , & antitheti ; ut ilcitco al-

Specjes celi 12 "iffone. gloria. ) Spe-

a

tero quafi pede deficeret , & claudi-

cies , .pulcbritudo firmamenti , qua

2, 10

Í

eft fpecies, & pnlchritudo totius cc-

funt iv

caret , fed unicuique fuum par appo-

oniatis

fuit , vel oppofuit; verbi gratia,

li , & mundi , eft id; in quo vide-

in animalibus e(t mas , & femina;

tur gloria tum ipfius coli , tum Dei,

Quas Jict

in mixtis appofita elementa ; in cor-

iquibus U

qui ejus eft auctor, & creator. Eft

poribus materia, & forma; in ommi-

Hypallage invertens ordinem ; recto

jjons st

bus creatis actus , & potentia.

enim ordiae dicendum fuitfet , wz/£o

(cl [ 410 6/."!

26. Haeisicujuf/que confrrmavit Lona.)

gloria Dei efl im fpecie calr.

jim, 4

qane

al

Scilicet per oppofitum fuum , fic.ma-

Q. Im afpetla. ) Cum nos incipit

€4

mi:

teria perEcitur per formam , poten-

afpicere matutino tempore: cumnos

,

tia per actum.

Sic.album ex nigro

primum illum afpicimus.

/ m fu:ri;fnf-)

j

-

pulchrius apparet , juventus confilio

dnuuntiaus.) Adeile lucem , & tem-

dunt Mi

j

fenum regitur , fenes juvenum juvan-

pus repetendi opera diurna.

, ac 0

tür auxilio..

Clarius hunc fenfum

In exitz.) Ex oriente.

exhibent Grzca , quz habent , &£y T8

Vas. ) Inftrumentum ,

orgahum :

dom/& ufns;'

éy0g Ép toteyos TÀ doya a Unum uatus (

machina.

E

A

ypti^

hoc eft, alterum alterius ) J£a£/4vit

9. J meridiano.) Meridie.

bona.

Fornaccm cuffodiens, ) Nofter legit

A;/]/sz

Í.

Ltitudimis fermamentum pulchri-

QuAdG 6 €» euffodiens , fed jam in Gre-

; uoru

m

f, d

endo ejus.eff. ) Particula ,. ejfis

co eft , Qvce» , znfuflaus , Ted fenfus

yiim

$820

LIBRI ECCLESIA

$1 LCI

4. Tfi'pïiciter- fol exurens montes , radios i

n

& refulgens radiis fuis obcaecat oculos.

gneos exflïæans,

de fpe

$. Magnus Dominus, qui fecit illum, & in fermonibus ejus

I3. |

feftinavit iter.

- fraper

6. Et lunain omnibus in tem

»

pore 4fuo , oftenfio tempori.s ;

14, ]

& fignum sevi.

fui.

T. A luna fignum diei fefti, luminare , quod minuitur in

POR

confummation?.

: ficut a

. 8. Menfis fecundum nomen e

16. |

confummatione.

E

jus eft , crefcens mirabiliter in

pides g

9. Vas caftrorum in excelfis

"I

; in firmamento 4coeli— refplen-

L

dens gloriofe.

volunta

10. Species coeli gloria ftellarum , mundum illuminans in

483

excelfis Dominus.-

-nls? &

11. In verbis fan&is ftabunt ad judicium & non deficient

in vigiliis fuis.

R

*

I2. 4

I2. Vidä

nam artifices fornaces

I3. Ina

iden e(t ;

meni£ ,

ugz celebrabatur in novilu-

efcribit,

fuas cuftodientes, follibus , aut alia

nio, ut

í

ignificat ipfa vox neomenia-

ratione ignem excitant.

Eft autem

/peryer

Miautur i confummarione. ) Luce

eunt ; (

particula aliqua fimilitudinis fubin-

»

nimirum decrefcente ,' donec perfe&te

Ij At

telligenda, ut fenfus coníftet, hoc mo-

deficiat.

do : ficut faber ferrarius , aut cuftos

9. Menfés (ecundum n?hen ej«s.) Tam

|

celeriter, &

u0mado

calcariz , aut laterarigfornacis ignem

apud Grecos , quam apud Hebrzos;

; Jquitur ,

excitat , fic , &c.

nam a Grzcis Luna dicitur ug» , men-

I!' tert,

fis vero pXÀ» ,'"unde etiàm vox men-

In operibus ardoris.) In operibus ,

Ordfiai

qu& ignis ardore perficiuntur,

fis apud Latinos , ut aliqui fentiuat.

Apud Hebizos vero luna dicitur nb

sempore .

4 Trspliciter fo,) eXuremns manfes.)

jereach , & áb illa meafis rj jeracb,

15' APE,

multo magis , actr

iplo plus fol mon-

[ nivis plv

tes exurit.

?

In can]hmmr:tiane, Uc.) Donec or-

Nothece

beni perficiat, & impleat.

Exfufflans.) Exmittens , ejaculans.

9. Vas caffrorum 12 excelfis. ) Pra-

nübsy du

&. lz fermoniäu: ejus fefinavit iter.)

tempom m

clarum Dei inftrumentum inter aftra,

füt fieer

Juftu Domini curfu celerrimo curfum

quz Scripture phrafi militia , & ca-

fuum conficjt:

,

ftra celi dicuntur.

/

miüüm [

6. Et luna in omnibus , &.) Velin

| mftöom, |

IO. Speces celj.) Pulchl'i;ïlilo cceli.

ire exi(æim(

omnibus gentibus , ac terrge plagis ,

Mundum tluminans , &c.) Quibus

vel in omnibus tmutationibus , quas

mundum Deus illuminat.

ia i"ï" Z

patitur.

NUFT

II. de verbis [antli flabunt ad judi-

Offenffo temporis.) Per illam. enim

cim.) Jubente Deo fiftent fe ad jnífa

el

"m

d7

menfes fiunt.

ejus juftiffima capetlenda , ut mori-

Srgnum &vi. ) Signum temporis ;

geros decet milites.

i

NyJ,

LY

nam per Lunam tempora diftinguun-

Nom deffeiemt im vigiliis fuis. ) INon

1f

tur.

fatjgantur excubias fuas, vigiliafque

M

ag

nmg

Mf

7: 4 luna feguum dier fzfi. ) Neo- . fervantes,

uD lqtlpït

CAIRUJ] XLHL-

821

lins,

12. Vide f arcum , & benedic eum

um: val- *Gen.

, (p.ïi fecit ill

9. I5

de fpeciofus efl in fplendore fuo.

.

; us

I3. Gyravit coelum 1

n circuitu gloric füce , manus Excel-

fi aperuerunt illum.

"

t corufcationes emittere judicii

pori; :

I4. Imper

: jo fuo accelerawrl

fui.

dr ia

15. Propterea aperti funt thefauri , & evolaverunt nebula

ficut aves.

li

n

16. In magnitudine fua

Apo-f'uit nubes , &,cenfra&i 'funt4 lla-

pides grandinis.

'ete

17. In :confpe&u ejus commovebuntur montes, & in

voluntate ejus afpirabit Notus.

nus n .

* 18. Vox tonitrui ejus verberavit terram , tempeftas aquilo-

:

Anis; & cqngregatig Ípiritus

*

leücient

LHMES-

I9. Et

I2. 4dreum. ) lridem:

Greco enim eft, i7yvss, frmavit,

^. Vlöe

/

I3. In ciftust9.) Sqemicirculo ;quem

roboravit , preteritum pro prafenti,

j novili

defcribit.

firmat ; roborat.

nenmcm'

Aperuerunt.) Expanderunt , exten-

Confratli funt lapides grandinis.) Lo-

derunt ; Grace enim eft , eravvoay.

j ) la

quitur juxta vulgi opinionem , qui

g p

I4. 4cceleraviz.) Mittit nives, qux

exiftimat grandinem eífe fruítula ex

celeriter, & prompte juífa Dei faciunt.

conglaciata nube decifa.

Quomaodo etiam accipiendum eft,quod

17. i u:n/þefiu ej,-t:. ) Domini fci-

-'-1].',*'5'? T im

-Hergos

fequitur , Bccelerat car*ujïafiane: egit-

licet ,. qui refpieit terram , & f'acit eam

n

fv

zerte.

fremere, Pfalm. t

O23. 22.

Rs AT m

Corufcationes

s ;'udicii.) Quas fuo

k/ x;DX

met

lg voluntate éjus. ) Ipfo volente ,

Wi ['5 ntiudto

tempore , & fipienti judicio emittit.

aut jubente.

IS. «4perti funt the(Xri.) 'Thefauri

Afpirabit Notus.) Xufter Babit.

icitic m

nivis, pluviarum, &c. Non quod fint

| m? jff;lfbo

Ig. Fox fomi/rus. ) Sonus, Pcfäpi«

apothece , aut conclaves, in quibus

tus , fragor.

| Don(fC or

nubes claudantur , & nives , & fuo

tempore inde promantur, fed loqui-

,Veräemvi!.) Oritur enim tonitru ex

20 )

yre

veheimenti collifione nubium ,

qu&

) u a

frty

tur facer textus juxta vulgarium ho-

vehementem facit aeris impulíum,

minum Oopinionem , qui hujusmodi

Vel

dicitur

14

meteora , cum fiunt , alicunde pro-

quo terra verberatur.

dire exiftithant. $ic Job. 39.22. Nu-

verberare terram , quia aures & cor-

vritudo cali

-

da mortalium horribili fulminum fra-

quid ingre[Jas es thefauros nivis ,& the-

gore percelluntur.

6[ ) ulbh,

fouros grandinis a[pexifls , qua prapara-

vi m tempus boflis, qm diem pugna ,

Tempefhas :tquiloni:.) Boreas pfocel-

TT d

;)J!

bell; ?

lam ciens.

j ';Hï

"T "

qmort

Nébule. ) Nubes ; in Greco enim

Corgregatio fpiritus.), Grace c'uceobn

u

eft , »o£N.

»

myfuuaTOS , Vortex venti, turbo , qui

N0

I6. [nmagnitudine fua pofuft nubes.)

in orbem rotatus , omnia fecum agit

3.2

P

Magna fua.potentia excitat nubes,

in gyrum.

Bene vertit nofter, coz-

J thüq

eas jtipat., denfat, firmatque; in

gregationem fpiritus , quia exiguo fpa-

LIBRT EICCEESIASTICI

822

19. Et ficut avis depotens ad fedendum , afpergit nivem ,

2j

vit à

& ficut locufta demergens defcenfus ejus.

26

20. Pulchritudinem candoris ejus admlrabltur oculus, &

fuper imbrem ejus expavefcet cor.

tes a

21. Gelu ficut falem. effundet fuper terram , & dum gela-

De

iü

verit , fiet tamquam. cacumina tribuli.

22. Frigidus ventus aquilo flavit, & gelavit cryftalius ab

25

fflone

aqua , fïlpcr omnem congmqadonem aquarum requiefcet ,

&

ficut lorica. induet fe aquis.

29'

23. Et devorabit montes, & exuret defer.tum & extin-

üo at

wueL vmde , fient igne.

30

Medicina omnium in fefülïatl()]'*e nebule : & ros ob

füper

xans ab ardore venienti humxlem effici et eum.

L.

25. In

bili

?

tio 1navona vis venti Continetur

Íta-

22. Gelauit nmmz 44.) Concrevit

li appellant , groppa di venta.

gldcæs

4

H

LO

£

xeug 40C ; eryflailus di-

()

citur: a Gracis.

*

*

*

tv

19. S/cut avis depomems, €5c.) Nix

cuim de celo in terram cadit , fimilis

4b agua.) Eix aqua.

28. d

ef& :

ivibus turmatim magno numero

Super omnem comgr egæt;mcm AQIUAT m

ceütr] €]

volantibus , qug dipmitenüt. fe 'Ad-fe-

reamefcef) Glacies, omnes lacus, &

denduin, id eft, ad quiefcendum in

aquarum conceptacu ia occupat, &

Cüglfd

T&Ce À

campo :

aut fimilis eftgxercituilocu-

aquis cruftam i'flJVl(,lt.

PU

ftarum', que tam immani numc-:ro

Sicu£ lorica indaet feé aquis. ) JMnal-

Pld[; 7U

fpærg'mtur in terram , ut illam ope-

lage , pro aquas veftiet quiafi lorica,

lbls &

riant, obruanf, & quaíi demergant.

QO. Czzdoris ) Quit eft in nive.

23. Devorabit VIOREES , Y Depa-

2[3 Bc

fcitur montes , quna omnia-gramina,

Cetotum

Imirem éju:.) In. Greco eft , o:78

vlrnxemque corrumpit , & quodam-

Poyy,

&vr£Zc » quod vel actum cadendi ecc-

modo devorat.

lo., & quæ.il pluendi fignificat , vel

tà Hora

0/'?726 (

aquam, in quam tabefcens ^nix tan-

Exuret defertum.) Exficcabit ,. are-

dem folvitur.

Aciet ;

propterea fe gelu aduftum

dicebat Jacob, Gen. 31. 40. d/e zoeíiu-

G CAfiy

Ezpavefcet 3 Mültum mlrabltur.

*

ug QN( qe

Grece éxqQX4oerur, extra fe vapietur.

que af urebar , 69 geln.

[

Clc'lht

Merito etiam expavefcit , quia cán-

dor nivis ocalos ledit.

QA. Mediczmna, omzium t Mznatmne

20 P/g

zebzule.) Kemedium omnium iacom-

P€ i,

21. Ge/u ficut faltm. effundet , Efc)

modorum , qua affert gelu 5 & gla-

C

Nix enim conglaciata falem refert,

] 7111!

cies, eft nebula, nubes fcdlcet ,«

Vel fermo eft de pruina , ut' Greca

rOS,

hoc eft ,

pluvla flante Auftro

VOX mAÁXy4 j fignificare videtur.

Eft

excitata ;

1 qUem f

*

tunc enim aer tepet , &

fitty tenQ

aütem pruina fth per fimilis.

nix tabefcit. , & folvitur.

eïga D

qf/??'z., AU cacumina fribalt. ) Grece

Iint

O xo OT0 $. f/u

CGRILT , .

/)7 //'7

Senfus eft mva.m,

"4b ardore)) Aattri venti calidi

te

T'po

)lö dhqulbl

CIIL!

fummitate fudium, aur palo-

Huzilem efficiet eum. ) Minuet ni-

v

CY

rum conglacistur, apicem , & quafi

vem, aut glaciem , quam,cryftallum

vl [

r*u:indexn illis facere.

vocaverat,

ICet r

T fjn |

ET

C *A PECE,XPIUE"

8

3

23. In fermone ejus filuit véntus j & cogitatione fua placa-

Dem,

vit abyffum , (r) & plantavit in illa Dominus infulas.

hs, &

26. Qui navigant mare , enarrent pericula ejus & audien-

—

tes auribus noflris admirabimur.

1 ge-

27. Tllic pr&clara opera , & mirabilia : varia beftiarum ge-

nera, & omnium pecorum , & creatura belluarum.

28. Propter ipfüum confirmatus eft itineris finis, & in fer-

ausd

(cet, &

mone ejus compofita funt omnia.

co'nfu.mmka-

29. Multa dicemus ,. & deficiemus'n verbis :

tio autem fermonum , ipfe eft in omnibus.

v extite

3o. Gloriantes-ad quid valebimus ? ipfe enim omnipotens

fuper omnia opera fua.

rqs ob;

41. Terribilis Dominus ,

& magnus wv-e'hement.er ; & mira-

s. It

bilis potentia ipiïus.

od

32. Glo-

n

VU

ILHCN';;A:

Cr) Et plantavit in illa Dominus infulas. Im ed;z. Sixz. degirur

& plan-

'/'yj'fm'fil! "-

J

tavit illum Dominus JESUS.

In férmone ejus.) V oluntate ejus.

25. " Sermone ejus.) Merbo ejus, pre-

^il ,»3;,:4[':?/;

cepto ejus.

Compo[ita funt omnia, 6c.) Dilpofi-

g lacus; &

Cogitatione fu. ) Moluntate fua.

ta fünt , & ordinata,

ceupat » &

Grace AoqgusquG , cogitatione , lermo-

ne , juítu.

29. Multa dicemus , P ENO * ]d efi,

,.

* Placavit 44)[2072.')

Sedavit mare flu-

quamvis multa dicamus , fermoneim

i.) Eu

*

timen noftrum vincet argumenti tna-

&ibus eftuans.

27s Beffligrum genuera. ) APi.fCium :

gnitudo.

5.) Dar,

cetorum &c.

Con[ummatio autem fermconum zpfe efg

j eramins

Pecorum.) De marinis etiam dicitur.

incomuibus.) Cum non poffimus per-

K szodam—

Ita Horatius libr. r. Ode 2-«

fequi omnia , que de D«o dici pof-

fent ; finis; & fumma verborum, &

Omnue cum Proteus pecus egit altos;

k

C]bït L MC'

' Vifere montes.

fermonum fit , quod Deus eft in om-

Creatura belluarum. ) imunanes bel-

nibus , omnium effe&rix caufa ; &

n alpfum

,. di ntite

]ue ex genere cetorum , que in marti

confervatrix ,. & ad.quem tanquam

-

creavit Deus.

ad finem referuntur,

1n Gr

a

cü..elt,

29. Propter ipfum.) Grece 91 dvóv ,

TO mdy égiy &vrOG zpfe eff omnia.

; Mi';;mimf

per ipfum , Deum feüicet.

jum 1407*

Confirusatus eff itineris feais.) Yinerisfi-

€2AÍ0$.

503 Gloriantes.) AoEaoyrsg , gDri, »

nem videtur vocare finem cfeaturarum

s r

|Ad quid valeä;mzzf.) Quantulam

(clicet *

ad quem fingulz fuo quafi itinere con-

À

je Bu

tinuo tendüunt , & pergunt , quia hic

partem ejüs laudum exequi poteri-

mus ?

rtepe

eis a. Deo. confirmatus eft, id. eft,

firmiter pofitus,& ftabilitus.

In Gra-

Super omnia optra fz4.) Deum non

nifi ex operibus ejus poffumus agno-

j al

£vc oor.

cis aliquibus codicibus eft, 27 Zvró»

v

a

& celebtare

l

t h

&xyxsNog ZurS. Per ipfum ,ci-

fcere ,

opera autem

J

licet imare , profpermm iter facit nuau-

Dei in infinitum minora, & depref-

n

rwtäi

jun

Hius cju$5 , id eft navis.

k

fiora funt ipfo Deo,

$24

LIBRI ECCLESIASTICI

32. Glorificantes. Dominum quantumcummque potueritis ,

D

fupervalebit enim adhuc , & admirabilis magnificentia ejus.

1

i,

&

43. Bened

icentes Dominum exaltate illum, quantum pote-

Ítis; major enim eft omni laude.

tatem (

& E

34. Exaltantes eum replemini virtute , ne laboretis : non

enim comprehendetis.

,

populis

* Pfal.

f In

:35. * Quis videbit eum , & enarrabit?, & quis magnifica-

» IOS:I'

bit euim ficut eft in 1nitio ?

"

camin.

&H

36. Mul:a abfcondita-funt majora his : pauca enim vidimus

operum ejus.

Lentes:

roesmoce s

37. Omnia

.autem Domir;gs fecit , & pie agentib'us.dedit

pendens «

fapientiam.

minatiyu.

Vrte, V

C A-P^U T - XLIV.

bus vocil

Laus p?iorzzm patrum , ac [aminis eorum : primum in genere , dein-

Hac ipin

preteritis

de nominatim laudantur. Henocb, Noe 4 Abrabam , cui

font, m

fus etoo

6u EH Jjaac $0"

facte funt p'romig?m

acOD.

nati [unt,

/fam?x!/mg

Nustian

Audemus viros gloriofos , & parentes nQ&roS in ge'-

1. L

neratione fua.

*

Rropkfmm,»

MLTECT

2. Multam gloriam fe

Inter jn

culo.

.cit Dominus magnificentia fua— a fze-

*

ellt pote

3- Domi-

Düntiante:

tem fuam

32. Swpervalebst enim ?d/mc.) Ma-

M. Pre )zgmtiäw ded;t fapientsam. )

102 feme

jori adhuc laude , & gloria dignus

Qu« homines de Deo cognofcunt ,

erit.

pauca funt ; piis tamen prz aliis ube-

P?*:Etitü T

pu, «

Magnificentia ejus. ) Moajeftas , &

rior divinarum rerum cognitio aDo-

Quo Rebar

potentia ejus,

.

* mino conceditur.

34. Replemin:

ver?ute. ) Colligite 'V.i-

1.

145 cffe

res veftras, & in laudando Deo ftre-

— rum fama celebris eft.

lres glorzo[os.)) InclyCOS , quo-

Xm ori

nui -eftote.

üc ??xhci

Parentes noflros.) Majores noftros.

tiàntes t

Noncomprebendctis.) Hoc a,fTequi non

lz geueratione fma. [Etatefua , qui

poteritis, ut quantum audabilis eft,

inclyti fuerunt , & illuftres fuo tein-

8 imnitg

ipfum laudetis.

Tnánie] $3

pore , dum viverent.

ti ol

35- Quis videlit eum , &6c.) Oftendit

2. Multam gleriam fecit Domsnus. )

torüm dim

nos, ut meretur , Deum laudari non

Multam gloriam per inclytos hofce

poffe , quod divinitas, res a fenfibus

viros fibi Dominus peperit.

tfüs ef.

0C eft

;1

noftris remota fit, « fupra fenfus no-

Magnifrcentia [ua. ) Ma

j

hlbeban

t

ftros.

tentia fua.

gnifica po-/

em aD

36. Multa abfeondita, &c.) Pauca

4 feculo.^) Ab initio mundi.

*

fcimus , plurima , & maxinia nos la-

9

[e]

Domnantes 1m poteflartbus [uis. )

Conferipe

tent.

;

. 'Y6 Domimastes: non eft. accufativus

expllcät Ja

B;ä

/Cltml

AJCAPUOT 'XLIV.

825

Titis ,

D

4. Dominantes in poteftatibus fuis , homines magni virtu-

i.

te, & prudentia fua preediti , nuntiantes in prophetis digni-

pot-

tatem prophetarum.

4. Et imperantes in praefenti populo , & virtute p

: 01

Hrudenti)æ

populis fanctiffima verba.

tifica-

$. In peritia fua requirentes modos muücps , & narrantes

carmina fcripturarum.

L]

Kdimus

6. Homines divites i

n virtute , pulchritudinis ftudium ha-

7. Omnes

Eentes: pacificantes in Vdomibus fuis.

——

; Qdit

pendens ex verbo laudemus , fed no-

. de prafenti populo..). In populo

minativus, ut patet ex Grzco Xvei£-

hoc noftro Ifraelitico.

Santiffima verbaJ) San&Giffimas res,

voyrec , idemque judicium de aliis dua-

bus vocibus , zzntiantes , tmperantes.

precepta fanciffima.

Hzc igitur participia accipienda funt
