cettis, OrDAt

ibus,oltos

4. Non litiges cum homine linguato, & non flrues in

ig

in

Jurlt [5

illius ligna,

,cujum dicitue

s. Non communices homini indo&to, ne male de progenie

Ritatem.

t obhcmn»*:

tua loquatur :

Pppp 3

6, Ne

Pumlms ap*.

Gratid tua , beneücentxa , & liberali-

tiis teftes, aut, judices iniquos pecu-

e mmm nin. )

tas etiam ad mortuos porrig:tur per

niis contra te fubornet, & efáciat,

m beneïäCl

C

elzemofynas, & facrificia, &c.

utin co: 1cmnam tlbl pa.rtem incli-

Hmlt 135;

g. Etczmlzagcnzzäm ;mzäu!a; Flen-

nent pofito auri pondere ad eum mo-

paupen ü

dum cuim f

entibus, ut inonet S. Pau-

dum, quo bilances in eam inclinan-

Jus Rom. I2. II-

tutr pcutem, quz ln&j()l'l pondele glll-

ii f K

39. J» diletlione firmaberis. ) Ama-

vata eít.

h(.no ut habent Gr&ca, éazu9404 ,

3. Ef zsque 4d cor Regum extendit. )

diligeris.

Suam fcilicet vim, & efficacitatem.

u

bl Deum Pm

4O. Novwiffma tua. ) Quz te infine

Er convertit.) lnfleGit, mucac ut

joncfictnth

manent, mortem, judicium, &ternas

juftitiam deferaut.

ponas, aut gloriam

4. Et uon fIrnes in agnem tllius ligna.)

Hl amnis

] [M(P

(ive

Silitiges cum linguato, perinde fa-

p ; du

I- NE

forte 15cidas £2 manus . alii-

c1s, ac 4 lxgna igni fuggeræs, ma-.

25 9

&6 ) Ne fuccumbas

1us enim excicatur " incendium contene

j Vi

ycit 1

thnUIH.

jtio108

Q. Confiituat litem tibi. ) Grece, ze

ePeUlnt j

fcrfe ca»zä:nmt comira fe pa,;dm ne te

Mu

&. Homimi mda&o ) Grece Zàma-

gravet, opprimat potentia, & divi-

P

:uTc , id eft indsjcipiinato.

d )

mms í

670

LIBRIECCLESIASTICI

I)n

A

VaCor.v - 6. Ne defpicias hominem avertentem fe a peccato, * neque

2. 6.

óimproperesei: memento,quoniam omnes in correptione fumus.

ti, ql

Galat.

16.

7. * Ne fpernas hominem in

fua fenectute, »etenilln exquo-

tis, qt

19.32. . 8. Noli de mo

rtuo inimico tuo gaudere; íciens quonäaQn

N

juftum

omnes morimur , & in gaudium ( 1 ) nolumus venire.

*Supr

9. * Ne defpicias narrationem presb

1$. !

yterorum fapicntum,

f i

6. 31. & 1n proverbiis eorum converfare.

ro. Ab ipfis enim difces fapientiam, & do&trinam intelle-

cum ftu

11

Gus, & fervire magnatis fine querela.

*

11. Noh te praetereat narratio feniorum : ip

ex n

fi enim didice-

runt a patribus fuis.

& ub r

1o (

12. Quoniam ab ipfis difces intelle&t

.

um, & in tempore ne-

ceffitatis dare refponfum. .

diligen

153. Non incendas carbones peccatorum arguens eos, & ne

2-[.((

incendaris flamma ignis peccatorum illorum.

pinet,

14. Nec contra faciem ft

;

es Ncontumelioü , ne fed

eat quafi

s

infidiator ori tuo.

15. * Noli

Tat tibi |

(r) Nolumus. I» ediz. Six£. legizur: volumus.

,

———

Ne male de progemie rua loqmatur,. )

minum mores formantur, quz fre-

) C

INe fi quod dedecus eft , aut macula

quenter in fuis fermonibus ufurpant

Jurgati

generis tui , ille tibi objiciat.

fenes.

6. Neque improperes c. ) Peccata

Io Dotrinam intelle&as,). Pruden-

Ne /M'c

NC ipfe(

fcilicet prius admiffa, quorum illum

tiam , qua quis intelligenter, id eft

occaftone

modo panitet, & a quibus avertit fe.

prudenter cum quibuslibet verfetur,

Al milum

In correpétome. ) ln peccato, pro-

& munia fua peragat.

ISI F(P]

pter quod & nos ipfi corripere debe-

Magnaatis.) Principibu

z

$5 l)l'bgeri-

Qs efim

mus, & ab aliis corripi meremur.

bus

aliquand

7. Etenim ex uobis fenefcuni.) Quafi

Sipe querela.) Grece fuuzode, fa-

dicit : fenes prodeunt ex nobis, funt-

ciliter , dextre, & cum

61:0)*/1'0;-/

ceilu.

profpero fue-

16. $uj

que noftre «tatis, & cctus comple-

VIE6S tuas

mentum, & perfectio; quxz modo ti-

12. Intcl[ää?um.) Prudentiam.

bi in fene aliquo videntur defpicien-

Dare relponfiana. )

u [77

da, aut ridenda, eadem illa tibi, nifi

um , fapiens.

Apcufn , congru-

? enir

t ipfi t

pr&morlaris, cOntia

gere poftunt cum

13. Noen *immdgz: cariones beccato-

|

Íenueris.

rum , 6c. ) Peccatorem, qui abftrahi

Ü N

9. Et m gaudinm molumus wenire.)

temre j]]

l

omnino non vult a peccito, ne ar-

Qn eauf,

fEgre ferimus , fl de morte noftraalii

guas, ne tua correptio fir quafi fla-

MQue eni

gaude;mt.

tus fufcitins fopitum ignem, & car-

Q. Presbyrerorum. ) Senum.

bones accendens.

Qualibet v

Ip Proverbiis eórum conver[are.) Pro-

COPüoYeri

Et me igcendaris lasima, &c.) Ne

ld. C

verbia vocantur adagia, apologi, fi-

ab illo irato , & excandefcente lgda-

mülitudines, apophthegmata , fenten-

T$

I4. Ne.eontra f'ctem | ffes contume-

A"'(.- jent

tig, & alia -hujusmodi,rquibus ho-

t g,

CA P UÜT, VIII

671

m

* Nuh foenerari homini fortiori te

[]

e

* neque

I5.

quod fi foenerave- *Infra

e fumus,

ris , quafi perditum habe.

1

29- 4

l X n0-

LJ

16. Non fpondeas fuper virtutem tuam

e

quod fi fpoponde-

ris, quafi reftituens cogi:a.

quomam

17. Non judices contra )udlcem quoniam fecundum quod

o

juftum eft judicat.

Jlentgnty

18. * Curh audace non easin via, ne forte gravet mala fua *Gen.

in te : ipfe enim fecundum voluntatem fuam vadlt, & fimul 4- 8

intelle«

cum fítultitia illius peries.

I9. * Cum iracundo non facias rixam , & cum audace non *Prov

n didice

eas in defertum : quoniam quafi nhil eft ante illum fanguis, 2224

D]

& ubi non cft deutorlum elidet te.

nore ne

2o. Cum fatuis confilium non habeas : non enim poterunt

diligere, nifi quae eis placent.

y, & 1

21. Coram extraneo ne facias confilium, nefc1s emm, quld

pariet.

quafi

-22. Non omni homini cor tuum manifefles : ne forte infe-

— d

H Noli

rat tibi gratiam falfam , & convicietur tibi.

CAPUT

[

, Quz fie

Ljoff.) Contra faciem ftare eft rixari ,

tuque tanquam illius comes quafi cul-

; ufarpant

JU r(ïdrl

ltalice dicimus, cozzrzffare.

p& particeps pene cum illo fubjiciaris.

Ne jedeat 7ü4þ mf'dmtar ori tuo. )

Secundum wvoluntatem /imm vadit. )

Sequitur cupiditates, & temeritatem

) Proden-

Ne ipfe omnia tua verba obfervans,

yter, ld e&

occafionem quzrat te in verbo aliquo

fuam, quete, & illum perdent.

t verlitar,

ad malum fenfum detorto capiendi.

IQ. Noz eas :2 de[ertum. ) Ne te

143 Feznerar:. ) Mutuo dare.

Fo-

folum opprimat ;

quam hoc verum

jj, procert

nus enim in bonam partem aCClPltur

fit, fatis oftendit. Abelis exemplum

ahqu ando in Scnptum.

a Caino occifi.

" Forttori te. ) Potentiori.

20. Noz ezim poter.

dili gere, niff

g u,, h

qua Ms placemt. )

Ti

ua fcilicet ;

fg 19 ]U

16. Super vertutem IUA. ) Supra

vires tuas.

periculofa , damnofa ; quod habe-

$£ /Popandm 55, queaft reflituens cogita.)

mus in Vulgata dz4gere, in Gregco

ntiam.

Szpe enim fit, ut fide juffores folve-

cfÉai! AoqQ», quod fïgmfïc&t/är-

n congru

re ipfi cogántur.

vare þcremm, fed nofter legit c£e£ai,

17. Nez jadices contra Iudlccm ) Ne

QUOd eft dl!lgere

" Pemz i

temere illum quafi injuftum judices,

QI. Coram» extraneo ne f/'cm: conft-

qui ; abftrihi

[um.) Grece eft, xovrróy , id eft /z-

tO, fie at-

cum caufam latz fententiz ignores ;

eretum , vel occultandum.

; qufi f

neque enim quisquam prudmter de

qualibet re fententiam fert, nifi omnia

Nf/ä;; entms qnuid parter. ) N'efcis,

£t y Kar

CO anOVen

, & edottus fuerit.

quid ex vifis, vel auditis a te , tan-

;gc ) NC

18. Cem :mm!:tce.) 'lemerario , au-

uam ex concepto fe.:ine apud fe ma-

daci feroci.

chinabitur , & tandem fuo tempore

[cente ll

Ne jorte gravet mala [ua im te

edet in tuam perniciem.

INe in te, vel in alios iajurius fit ,

22.

izferat tibà gratiam falfam. )

let mflllm

LYBBI-ECCLESTIASTICI

672

B

CAPUDT IX

jn plate

9*

Q

uam fit prudenter cum mulieribus agendum , €? quam fit focie-

fpicias

[a$,.

& affe&ius earum viris periculofa : amicus antiquus fervoan-

. Q Pn

dus : peccatoris gloria non zelanda : abfis ab bomine poteflatem

I cupiícen

occidendi babente : cum [apientibus tra&landum : &

ro. 0.

Deus pre oculis babendus.

conculc

1. On z2eles mulierem finus tui, ne oftendat fuper te maa-

Il 3

fünt: ct

.* litiam do&rine nequarm.

?. Non des mulieri poteftatem animae tuze, ne ingrediatur

1

cun ef

in virtüte tua, & confundaris.

-

ltivolam, ne forte igci!das in

. Ne refpicias mulierem mu

COT tum

laqueos illius.

HX

4. Cum faltatrice ne

æfïïdüus fis : nec audias illam, ne forte

erit flmil:

pereas tn efficacia illius.

.

*

*

*Gen.

s. * Virginem ne con

3

fpici'a-s;, ne forte fcandalizeris in de-

Is

6

e

pl

core illius.

y

*Prov

6. * Ne des fornicariis anim

am tuam in ulïo, ne perdas te,

* dub )

quio , aec:

5. 2:- & haereditatem tugm.

57. Noh

Ne jesds,

| yat corpug,

Benevolentiam fictam oftendat.

Xel

dendum eft, fi fub poteftate fit- uxo-

&if ate

ris fua.

at

gratiam falfam appeHat gratiam. ma-

jam, quafi dicat

pro bona gratia,

3. Mz;/ier'emmä!tiwi,zm.) Quzmul-

Ef baredi,

tos vult, ama(ios fcilicet ; merctri-

trlcts petu

qu: illi cor aperis, malam gratiam

repüfid;it.

cem, & ut eft in Grzco, ävwg;ïo—

Er comcitietur tibi. ) Reponat pro

p

H

' 7- A'Oli('iï

gratia contumeliam, aut convitium ;

4- Czm /Zzl!atrt

ce. ) Greca habent,

curiOütäS d.

cum canstatrice.

Ssepe exdem mulie-

ac.de'fe obm

uafür, & quz Hslgis *

res & cantatrices, & faltatrices funt

54 & in fo

intender.

damnet, cgrpat » rideat,

Ne affidaus fs. ) Eft Liptote, five

9. Malia

I 1

55

Miofis.

Senfus enim eft, eas fuge,

V

Ü zeles multerem ffw;f fu. )

& averfare.

Nee fis zclotypus uxoris tüz.

Seciem 4

At offendat faper te malittam dottri-

In effiacia i/lins. ) ?v'ïägnam enim

Alieam, Y

x& nequam. ) Ne fcilicet te decipiat,

hibent illecebram faltationes, can-

jariti e[h

vsneno perimat£, aliterve noceat, vel

tusque mulierum , quod fatis patet

* entis Aduleer

7^

certe adio liabeat, & utatüur doctrina

exemiplo Herodis, qui faltatricis po-

9A frierm

nequam, quam vetule veuefics, &

flulati caput amputavit $. Joauni

"hteng,

lenz jave»culas docent.

P

Baptifta.

.IO' L

pu

Poreflatem aWima tue, Gc. ) Ne

$. Scandaltzeris, ) .vIn ruinam lu-

tm vilius,

gïermisms uxofrenm p;)teüate'm exerce-

xuris& traharis;

Pf potef )

re , üut ipfa, que fubdita effe debet,

6. Foratcarits.) Meretricibus. Gre-

dominetur anime tu$. id eft tibi.

ce stopyatg.

E rOnfä&fäddl'i::) Marito- enim pu-

Aaimam tam.) 'Ye ïpfum.

CAPUT

IX.

675

—

"

t*

. Noli cireumfpicere in vicis civ

N

itatis , nec oberraveris

in plateis illius.

T

9. * Averte faciem tuam a mu

- * Gen,

;

liere compta**, & ne circum

feroan-

fpicias fpeciem alienam.

L34 5

f

p

ffatas

9. Propter

'eciem mulieris multi perierunt, & ex hoc con

*

* Q.Reg

cupifcentia quafi ignis exardeícit..

"

IO. Omnis mul

ier; quáe eft fornicariav,. quafi ftercus in via llxäätä

conculcabitur.

'5- 285

r te f«

11. Speciem mulieris alienze multi admirafi , reprobi fa&ti

funt : colloquium enim illius quafi ignis exardefcit.

redatut

12. Cum aliena muliere ne fedeas omn

cum ea fuper cubitum.

ino, nec occumbas

L

.i13. Et non alterceris cum 1

llä iti vino, ne forte declinet

gcidas n

cor tuum in illam, & fanguine tuo labaris in perditionem.

14. Ne derelin

ié fotie

quas amicum antiquum : novus enim non

erit ür;piluis illi.

$ inde

"

ï So' Vi-

de ullo. ) Nec äfpe&u, nec collo-

Exar de[cir. ) Exurit.

ordas (6,

quio , nec alia ulla. confuetudine.

I2. Cum aliena.) Que fcilicet ma-

trimonio juncta eft..

" TXTOIII

Ne perdas te.") Ghula fornicatio ener-

— d

yat corpus, famam maculat, confci-

-

Nec accumbas eum ta f'aper embitum.)

entiam &terne damnationis ream fa-

Suadet, ne vir affideat uxori alterius,

i f u

cit.

przfertim in menfa, in eodem leQu-

.Er bareditatem 1s5:05.) Quiamere-

lo recumbendo in finu illius, autvice

; Que mi-

trices pecuniarum , omniumque bo-

verfa, quia omnis hujusmodi conta-

í memj*'

norum inexplebiles voragines funt.

€us, & vicinitas habet. illecebram.

2 ä.ï-ol,g;)i-'c(,n

F

9. Nolicircumfhicere,65c.) Hacenim

13. Neon alterceris cum illa 12 vino.

PA

curiofttas damnum afferet, f1 contin-

Ad propinationes invitando , & hau-

æcä fabeh

cat te in formofam mulierem oculos

ftum largiorem vini, cum illa garri-

jem milie

intendere. .

itric fodt,

endo, jocando, &c.) *in Grzco eft,

$. Maliere. compta. ) Grece for-

u ouufSoNoxozt 4o 1G 6T uT Ey 017

iptote v fre

1

meí2. — .

v

-

eft autem c'vyu/JoNoxonti) edere de fyas-

h es

iï

.ïge !

Spectt'm

alienam. ) Puïchfitudinem

Lols. .Ne des fymbola ad inftrien-

dum cum illa convivium, neve cum

alienam. - Mulieris enim pulchritudo

illa conviveris.

*

n

jnariti eft, non illam cupide afpici-

MR cut

3

entis adulteri.

Sangnine 120 labarts $2 perditionem.)

ais p

9. Derierunt.) Grace én^avgtüuoa ,

Ne fanguine tuo luas, quz pec-

i

u

onics P9-

errdvergnut.

caveris , marito illius injurias fuas,

. 6 J

10. Qusft flereus inviay680.) Quid

aut fufpiciones injuriz vindicante.

enim vilius, de

IQq. Non.erit iL /imili;, &c. ) Ve-

grat li

fPicabiliusqug fcorto

l

effe poteft ?

tus enim. magis cognitus eft, & plus

iI. Reprobi.) Improbi.

illifidere poffumus.

cibus o

EBibhcocenm GCom. Menoch. T. IF.

Qqqq: us .v

?fum-

674

LIBRI ECCLESLASTICI

rs. Vinum novum, amicus novus : veterafcet, & cum fua-

a. Tr

vitate bibes illud.

;

puli in Í

* fud.

16. * Non zeles gloriam

&' opes peccatoris

buim,

9. 4.

.: non' enim

-

oReg.

íÍcis, quae futura fit illius fubverfio.

L

.

L)

j T

IS.IOJ

-17. Non placeat tibi injuria inju

ftorum, ífciens quoniam -

tarius n

4

ufque ad inferos non placebit impius.

L

18. Longe abetfto ab homine pote

ftatem

häbenïe OcCidendi,

& non fufpicaberis timorem mortis. :

Saþiþm í

19. Et fi acceíferis ad illum, noli aliq

t

forte auferat vitam tuam.

uid committere ,ne

frati jup

20. Communionem mortis fcito: quoniam in mediolaqueo-

a n

rum ingredieris, & fuper dolentium arma ambulabis.

2I. Secundum virtutem tuam cave te a proximo

gunfos 0b

.tuo, &

fpiian

cum fapientibus, & prudentibus traéta.

22. Viri

jufti

i fint tibi convivae, & in. timore Dei fit tibi

gloriatio ,

Udex

23. Et in fen

fu fit tibi cogi

tgtus Dei, & omnis enárratio

]

f

tua in praeceptis Altiffimi.

24, . In :

2 * Se

qualis ret

Is. Peterafcet , && cumi[uavitate Li-

Qo. Commumiomem mortis feito.. )

2*

bes :l/ud. ). Part ratione cum diu-

Azere

cum principe

aut tyranno

abitabun|

turno tempore amicum probaveris,

idem* eft, ac communicare , & ver-

non folum tibi jucundus erit , fed

fari Ccum morte.

4 lnm

taoit n te

etiam utilis ;

dere enim illi pote-

Super dolentium arma ambulas. )

ris, & arcana pectoris tui cum illo

Inter dolentium ; hoc eft, iratorum

tuto communicare , &c.

5

arma ambulas : quare mihil facili:s,

16. Noz zeles gloriam , &c. )

N

*e

(1) Potg

uod dicitur in

quam ut armis illis pereas.

In Gre-

invideas, hoc eft,

co eft, éw' &xaAEro» nüNtOG , per ri-

24- Iïl 14j

Pfal. 36. Nei emulari ia malignauti-

mas murerum urbis, quod periculofif-

Wuntyr,

fimüm eft, ne fcilicet impetatis ar-

tuür pmpter

d£afemae.

bus , neque zcldjvelriïc facie)?täs ini4ui-

mis , & telis eorum , qui inferne

lus , quæ ml

JMlius fubverfro. ) Grece wurag ocpi,

urbem obfident , quem fenfuüm ex-

Cetunt,

uis finis enim , aut. exitus , quz-

hibere mihi videtur nofter Interpres

h / m.f"s [

que futura fit ultima quafi fabule

cum ait

füper dolentium ArvÉA 4m-

ànlas.

qU At i

pars » neícis.

*

B

e

dyientia

17. Injuria i

njuftorum ,K &c.) t-ll?ällh

2I. Ceve te 4 prax'z'».za— £40. ) Ne*

25. TF?';: jläil

fcilicet injufti inferunt.

A i IALITPT

Duoniam ufque ad inferos nva. pla-

fcilicet. nimium illi fidas.

cebit impius. ) Non perpetuo , non

23. I fenfm frt ib cogit&tu.r Dei.)

Ibi ab illo a

Cum prudentia , & fapientia de Deo

ufque ad mortem fibi , aut tibi pla-

AMnam

ACCE

cebit impius ; erit enim rerum cata-

cogita, ne cogitatio tua fit erronea,

ftrophe , & mutatio in deterius.

abífona , abfurda , Deo indigna, aut

[j m?hzrm "

Ig. Ab bomine poteffatem habente oc-

'à veritate abhorrens.

:

'/T(G'Kc'rqg ,

l$

? Detulon

Enarratto tua. ) Sermones tui.

a';ä;[,; €riy

cidendi.)]Principe , aut tyranno.

CATUT)IX-& X

075

m fua-

.24. In manu artificum opera laudabuntur, & princeps po-

puli in fapientia fermonis fuij in fenfu vero fenlorum ver-

1 Cnm

bum.

25. Terribilis eft-in civitate fua homo hnguofus ; & teme-

dOn1aTt

rarius in veibo fuo odibilis erit.:

OO APUT X

dendi,

Sapiens index , utilis : infipiens , permczofus : rectorem fubditi

[

if6, f

wnttautur : omnia in manu Dei

e

injurie oblivifcendum : dete-

ffatio Juperbie , ii jjuflitie , contumelie , avaritie : bomo brevis

laqueo-

vite pofl] moriem «ermis : difte[Jus a "Do caufa efl fuperbie :

tuo, &

gentes ob [uperbiam a Deo perdita :

leus timoris Dei : nonm de-

[piciendus pauper juffus , mec dives peccator. bonorandus :

3

anima in manfuetudine Jervanda

nátfato

Udex fapiens Judlcabltpopu]um fuum, & principatus fen-

fati ftabilis erit.

* Secundum judicem populi, fic & miniftri ejus: &*Prov

— à

24 Ino

quahs reétor eft civitatis, tales & inhabitantes in ea.

29.I2.

41 [2'/10 )

3. * Rex infipiens perdet populum fuum: & C1V1tates in- 3.Reg

gt tyranmo

habitabuntur per fenfum ( 1) potentium.

22.13.

e, & Va

4. In manu Dei poteftas terrae : & utilem re&orem fufci-

tabit in tempus fuper illam.

amulas. )

*

l iratorum

Qqqqa^

s. In

lhll facils

(I) Potentlum. Im edit. Srxt. /egttur

prudentium

[n ure

24. lm manu arttifrcum opera lauda-

fe provocat , omnium meretur odi-

c0)k1 PH'?

[

&untur. ) Opera mechanica laudan-

um,.

ericulol

[

mpetatis d

tur propter artificuin eruditas ma-

nus; quz illa elaborarunt, & perfe- . 1

Udex jäpzem.) Princeps fapiens:

1miane

cerunt.

R

Principis enim munus precie

fenfom €*

In fenfu, 8c.) E verba feniorum

tpl Intcrpm

laudant.r , cuin prudentia funt , &

puum eft judicare,

17 Anma i

fapientia.

jwdicabit ) Græce TEU , erue

diez.

25. Ter: zbilrs cfl ;2 civitarte [ma bo-

Stabilis erit. ) Grgce veraqquéyn,

i

)NC.

zmo ünguolus. ) iNemo enim eft, qui

ordlnatm' , compofitus.

fibi ab illo non timeat, ae tortc con-

j

Q. Becundum judicem bopuls. ) Qua-

9gfmfllf d )

famam Jlaceret.

figatur dicterio, aut. maledicto, aut

les Principes ; talis populus ; hic

entid d. pe

enim ad exemplum Principum , &

Tememrws :5 vverbe. ) Gr&ce

ma]orum compomtur.

, i ermone

meontrüc , pracéps , effufus , effra-

3. Seafmm.) Prudentiam.

j mdlgüaa u

nis , petulans.

4. dn tempms. ) Opporcuno tempo-

Od;b:/:: erit.) Ochum omnium-in

re

lones ul

676

LIBREI-'ECCIZEISSTASTICI

^. Bre

5. In manu Dei 1

profperitas hominis, & ,fupe*r faciem

Ícribae imponet honorem fuum.

-

?

et, &

* Lev.

6. Omnis injuriae

proximi ne memin

eris,* & nih"i;l ag,as in

r Cun

19.13- operibus injurize.

;

beftas, &

7. Odibilis coram Deo eft

&i horninibos dupethis jue

1,. Init

crabilis omnis iniquitas gentium.

15 Quc

*Dan.

niam inti

8. * Regnum a gente in gentem transfertur prcpter inju-

4. 14-

ftitias,. & 1injurias, & contumelias, & diverfos dolos. .

adimplebit

9. Avaro autem nihil eft fceleftius.

z

Quid. fuperbit terra;

& cinis ?

"

CEXSUURÉSS r URGEENC ER

10. Nihil e

ft

Liniquius, quam amare þecuniam, hic eninb,'

gnificantur ,

& animam fuam venalem habet :

lentet exerce

5

quoniam in vita fua proj'ecii':t

jufmodt exit

intima fua.

non folent,

1I. Omnhis

: Languor p

potentatus brevis vita. Languor prolixior gra-

*

vat medicum.

Ut morbus |

vat , [ic diut

n

I2. Bz*eä

rincipe imp

(1) Profperitas. -Iv edit. Sixt. legitur : poteftas.

qui medici ii

gravis,

8. Inmannm Dei profpevitas bominis.) í ce eít y AY O TEOQU , "24gt5 ex 'ex, quod

I2. Breve;

Ut fcilicet. hunc potius , quam il-

magis leges , & jura violet.

dic.fu.) Des

lum Principem faciat ,

Quid fuperbtt terra , &f cinise ) Cut

cito exinit,

cipatu removeat.

'-aut a Prin-

divitiz ad fuperbiam parantur, cum

pus Reipub

Et. fuper factem . feriba

: seponet - bo-

nihil aliud fit homo,

quam terra , &

itxilli ;

norem fumm. ) ld eít viro 'fapienti

cinis ?

Vd etiam f

honorem Principatus , & guberna-

lo. Jaimam fuam venalem /mäc»t,)

latur, Qqui-

^ionis imponet.

Nam vel fapientes

Exiguo enim accepto pretió mortis

Quo$ -morbo

Principes funt , vel Principibus ad-

periculo fe cxponit, & damnationis

lant- Huic

funt , ut confiliarii , & eorum pru-

etiam «ternez.

Tales funt milites

qui breyi

dentia imperia gubernantur. Scriba

gladiatores ,. & ficarii , ad fccelera

"IV , Ciyil

apud Hebrzos 4535 fopher idem eft,

patranda exiguo aliquo pretio au-

atüm j

a€ fapiens , & doctus in lege.

thorati.

Wgnüm . ve

6. Omnis injuri4 proxems ne memt-

Prajecit IEIIBA j;m. ) Periculovlfe

Svertut H

geris, &c. ) Gr&ce pj ppiíovg ,. cui

exponit, ut vifcera ejus difcerpin-

lttius vive

bene Latina refpondent ; nam y5vig

us

aut ierro trajiciantur.

Vel

I3 Serp,

Grzcis eft ira diutvrna, & memor.

fimpliciter projeeze imtima fua^, idem

a, Woe

In operibus Pajurie.) Per injuriam.

€

; ac perdPi fe.

Dicitur autem

7. Iniquitas gentium. ) Hominum.

"ts cadoy.

12 oUita f"4 projicere anmimam j.pa;n 3

tür

8. Diverfos dolos.) Grece xexuara

quia cum vivusfit, vegetus, & be-

d

OUNia , pecumias dolofzs

ne valens, atque adeo a mortis pe-

lo , ac fraude partas.

, hoc eft, do-

76 4 Dei, )

riculo remotus, ipfe tamen ultro

af';("ï, ug

Q. -4Xaro autem nibtl eff fceleffius.)

mortem accerfit , & fefe in pericu-,

eipatum . f

Quia nullum fcelus non fuadet ava-

lum ,. jrboxisdvso

ritia, & habendz pecunisz cupiditas;

immittit.

g,-ut Grzci vocant,

p Vulg,

hinc enim. ufurz , raping , facrile-

II. Omuis potentatus brevis "Vif4.)

yertit

gia, homicidia, perjuria, &c. Grz-

NOmine potentatus ea imperia fi-

» ve

09' 3- I(77

CAPUT X

677

Yer faiem

12. Brevem languorem preecidit

Arhedicus : fic & rex hodie

eit, & cras morietur.

.

hil agasin

13. Cum enim mori

éetur homo , haereditabit ferpäntes, &

beflias, & verthes.

LI

ia) & CX&-

I4. Initium füperbiee homi

nis, apoftatare a Deo : |

15. Quoniam ab eo, qui fecit illum, receffit cor ejus, quo-

ypter iv

niam initium omnis peccati eft fuperbia : qui tenuerit ma.mg

03, ,

fubvertet eum in finem.

bit terti,

,adimplebit;ir x;naledi&i-s, &

160 PTO'

Qqqq 3

ac fecum principatus.

Senfus ergo

hic enim,

gnificantur , que potenter , & vio-

lenter exercentur, & tyrannice ; hu-

erit : apoftatare a Deo , & nolle ei

Q prosc

jufmodi enim im

fubjici fumma fuperbia eft ,^ extre-

non folent.

peria diuturna. giï'e

ma fuperbie linea , & gradus , qui

]ixlo? gre

Lanmguor prolixior gravat medicum.)

inter reliquos quafi. principatum ob-

Ut morbus prolixus medicum gra-

tineat.

;

n. Bie

vat , fic diuturna Reip. afüictio fub

IS. dpitium ommis peccati efb [nper-

rincipe impotenter dominante Deo,

4ia. ) Quafi dicat : Apoftafia , &

—— À

receffus a Deo , qux eft Zexy5 , id

qui medici inftar habet , moleíta eft,

:

& gravis.

eft principatus , & precipua fpecies

I2. Brevem languo

;eä þræcidit me-

fuperbig, eít graviffimumn peccatum;

(er t qui

iolet.

dicus.) Deus tyrannum ex humanis

quia ipfa fuperbia fummum pecca-

cito eximit, ne diuturnitate imperii

tum €

,

& imitium , ac quidam

f unii! ) t

plus Reipubl. incommodet , atque

peccati

principatu:.

uamquam

rantur , cu.?

etiam verum eít, fuperbiam initium

ia ilius — brevem languor'em facit.

jam te'rr?. Ti

Vel etiam brevis languor ille appel-

effe omnis peccati ; in omni enim

pecc

ato qu&dam ineft generalis fu-

74:'87» h;fä"fl. )

Á

latur, qui. egrotum cito conficit,

etid mott

quos morbos medict acutos appel-

perbia ; qua fe homo , ut debet. ,

lant. Huic morbo fimiles tyranni ,

divinis legibus non fubjicit.. Vel di-

[ damnations

citur initium peccati, quia primi paren-

- funt ii

qui brevi temporis fpatio pecunia

al fccla

cives , civibus civitates exhauriunt,

tes,dum fuperbe appetunt effe ficutDii,

& ftatum. Reipabl. cum primum ad

peccato fuperbiz hominum primi pec-

carunt ; & ante hos angeli fuper-

regnüm venerunt, peffundant , &

Vel

evertunt, Hos potiífimum Dominus

bia .& ipfi elati peccaverunt.

Parcob f

-

fuperbia omnis peccati initium eft;

us dicen

J

diutius vivere non init.

uia fuperbus in omnia peccata pro-

J

id

I3. Serpentes $ & beffias , €6 vwer-

antat.

z65,) Hsc enim animalia in fepul-

labi aptus eft , & proclivis,

2

/I'NIL, i[ (,m

Oui tenuerit sllam. ) Qv fe ab il-

Jicitür ii

chris cadavera mortuorum depafcun-

tur.

la agi, & regi permiferit.

qnith.

;Z)j j ,ï';li/l'/n j

.14.:

Initizm f erbta r'a;amini.; -dpofi;tta-

Adimplebitur malediclis , &c.) Grz-

ii , V 0U

Grzce-eft ,

cahabent, s££u/2e4e& 3* Nveyaa , fic-

1 aortis ]*

re 4 Deo.) lo Leium

ut imírem abominationem emittez, Eix

d('X,"i : q

ug yvox initiüm , aut prin-

gamel

ü. tro

fignificat , nofterque Inter-

quo apparet, noftrum Vulgatumlo-

jpinprcna

cipatum

qui non de maledictis , quibus ca-

pres*

ulgate etiam cum principa-

Gl'?Ci vocanty

tum fignificat ,. »nitinm

, aliquando

ftigatur fuperbus ) quanquam etiam

vertit^, vel priscipium ,

fic Pfalm.

hoc illi accidit ) fed de maledictis,

þr('!)l' ; i

í D

)

idem eft

injuriis , omnifque genceris abomi-

[

le

I09g. 3. fecum princtpium ,

l imperia

678

LIBRI ECCLESIASTICI

16. Propterea exhonoravit Dominus conventus malorum,

vt Mag

152 or 1llo.

& deftruxit eos ufque in finem,

17. Sedes ducum fuperborum deürumt Deus, & federe

18* X

*

fecit mites pro eis.

fciplinatus

18. Radices gentium fuperbarum arefecit Deus, & plantavm

Ta0ltUf.

*

humiles ex ipfis gentibus.

g. Nol

r9. Terras gentium evertit Dominus, & perdidit eas ufque

i 1n (empt

ad fundamen:um.

.* M

20. Arefecit ex 1püs, & difperdidit eos , & ceffare fecit

quam qui

memoriam eorum a terra.

jr. Fili:

norem fea

21. Memoriam fuperborum perdidit Deus, & rehqmt me-

moriam humilium feníu.

$. Pe«

22, Non eft creata hominibus fuperbia, n

neque 1racund1a

honorifica

nationi muierum.

VWumerrrktadner .

23. Semen hominum honorabitur hoc, quod timet Deum:

Y Man

femen autem hoc exhonorabitur, quod præterlt mandata

P

r : f

Domini.

Ioceres , P

24. In medio fratrum re&tor illorum in honore & qui tlment

9r. Hemdes

Dominum , erunt in oculis illius.

bmfïe Princir

ET

25. Gloria divitum , honoratorum , & pauperum , timor

sb ttcipilus

Dei eft:

I)

Et ttg WA

26. Noli defpicere hominem ]u('tum pauperem ; & noli ma-

. Quam:

gnificare virum peccatorem divitem.

pnncups at

QunEE

21 Ma-—

* Qui.tim

-.b Sc*nfm

nationibus , quibus , & os fuperbl

21-Haniliuss fenín. ) Qui alta &

redundat , & vita univerfa.*.

ekperlenuam

fublimia de fe non fentiunt , fed

Ller; fe: "Ui

I6. Exboneravit Dominus $

8[- )

fpiritu humiles funt.

emlam EU

Greca habent, mao:2o£acs , quafi di-

22. Nozm ef? ereata /gumz[täm /;sper-

catur :

paradoxo , infolito , & mira-

Tbenter adni

bili modo dehone& ivit.

&4. ) Non convenit , nec debetur

Er 'Wr i"d

hominibus fuperbia ,

& .ferocia ,

'"/'ïüraän [7

Con'ventu:.) in Greco nunc eft,

fcd potius belluis; homines enim hu-

! AIYO CQw

Paaycg, id eft zzdutliones , m'!lo-

inani e&e debent. *

rum fcxhcec.

INofter videtur legiffe,

Nationi muliersm.) Mulieribus

ls

COrdatc

8 Vycuoyc ya. €.

prehenfi "

17. Mi:es. )Humlles.

Q4. lp med:o fratrum retor torum

Ig. Planravie bumiles ex . spfér gen-

£2 bozore, 660.). Quemadmodum pn-

b m/hffi D

5bas. ) Alias gentes humiles fubíti-

mogenitus , ut natu grandior, ita

T bune

£uit:

till'

! mfcms

prerogativis potior eft inter fratres,

lmprud

cO. JMdréfecit ex spffs. ) Ipfas arete-

quos regit , & a quibus przcipue

I$ C0

cittantum , defolavit.

Sane Sodo-

honoratur ; itaqui timent Dominum,

Ye fuo

29 Noji ex

bonorum ab illo precipuum confe-

xJ:

)Gïæc:

rTorum regionem igne immiflo non

! *eyo o

arefecit tantum , fed etiam redegit

quuntur

5 Dd

in cmeres.

In eculis ibiu:,) Apud illum.

FW u

*

CAP.UT X.

679

fhalorum ,

27. Magnus eft judex, &

potens eft xn honore: & non eft

ma or illo, qui timet Deum.

?

& federe

28. * Servo fenfía:o liberi fervient: * & vir prudens, & di- *Prov

fciplinatus non murmurabit correptus, & infcius non hono- :7. 2

l pläntavit

rabitur.

;

2.IXeg

12.13-

29. Noli extollere te in faciend

O opere tuo ,' & noli cun&a-

" uíque

ti in tempore angufítize.

:

*

30.

Melior eft, qui opera

tur'9 & abündat in omnibus , *Prov

ffare feat

quam qui gloriatur, & eget pane.-

12' g.

31. Fili in manfvetudine ferva animam tuam

*

:

; & da illi ho-

eliguit me-

norem fecundum meritum fuum.

32. Peccantem in animam fuam quis jufti

ficabit? & quis

; itacondia

hono?ificabit exhonorantem. animam fuam?

CHSeneeser

P

330 P&E-*

tet Deuum:

27. Magzu:. ) In QGreco eft,

virum talia facere , etiam tempore

j mandatà

neceilitatis. ltalice diceremus :

22072

p£yigd»tg : funt. autem . Megiftines

Proceres , Primates.

Sic Marci 6.

Z vergognare , ne ti ritirave da fere

qui timent

21. Herodes' dicitur

ccnam exhi-

1 fatts tuol .

:

:

buiffe Principibus, & "T'ribunis, &c.

Er noli cuntlari 1n tempore angufhia.)

70 Priacipióus inGreco elt róig ueeug -

(

pX So£afs, ne glerieris , ne de gloria,

m tjmof

£ 1y.

aut honore folicitus fis.

Italice op-

Ef nom /mzjor idlo ,

ul tii;zet Donm: -

time ad fenfum fapientis vertere-

& noll i

j

!

m.) Quaimvis fit

idex , potens,

mus : oz i/iztre

/

"7 pantiglia del£

princeps, at major eo efle non po-

onore m zempo di

vanggfie , € di nt-

te

: qui timet. Deum.

c'eftxi. :

f

3] Mi

3o. G

—--""/

28. Senfzto. ) Prudenti , fapienti,

loriatur. »» Accipienda .hec

Q

yi al s&

experientiam rerum habenti

vox, ut n. fuper. explicata eft.

fentiünt , !t

f

Liberi fervient.) ^ Quia ejus pru-

31. Serva. ) Grece eft; 9o£acor ,

dentiam agnofcentes , confilia ipfius

bonora.

Nec gloriam & honorem

libenter admittunt.

gl f

ita quzras , ut aliis przferri velis in

(GER Wir prudens ,E5 difctplimatus mom

cónfeflibus , & aliis hujusmodi con-

pec debetur

apurmurabit correptus.) Liberi , etiam-

ventibus; necrurfuín nimium te de-

& ferocit,

jnes enim li

fi fervo. conditione fuperiores fe cf-

mittas , ut locum tuag. dignitati de-

fe intelligant , tamen a fervo pruden-

bitum non tuearis, modeérate tamen,

ti, & cordato moniti, aut etiam re-

& cum mafuetudine.

Hoc enim eft,

J'lieriue

prehenfi , non egre ferent.

uod:dicit Grecus textus ; [m az-

, rl 'WNW,A

Er in[cius mon bonorabitur. ) Hono-

/

metudime Lhomore animam tuam 1

:

dmodum p

rem hunc , qui fervo fapienti defer-

eft te ipfum.

tur , infcius, id

eft ipnarus , &

532. Peccaztem in animam

fuam quis

yandior , I^

^

imprudens confequi non poteft.

inter TrtteS,

juflifieabit!) Prima hzc pars verfi-

pos picte

20. No& extollere te 12 f actendo ope-

culi explicanda eft ex fecunda ; qux

xe tuo. ) Greceeít, p eopis momodi

fic fe habet:' Qs bonorificabit exbo-

o

TO ä'(ncyov o6'&. Sententia efít : ne cau-

norantem antmam fuam ? fententia

j

m cont

as nectas , quo minus agas opus

bene cob&ret cum fuperiori verfi-

tuum ,. quafi te non deceat nobilem

il

culo. Siïþcu te nimium dejicis , &

[j

680

LIBEÍIUECUCUERSIMSTICLI

$3. Pauper gl,öriatur per difciplinam ; & timorem fuum ,

r Malt

vit diadem

& eit homo qui honorificatur propter fubftantiam fuam.

34. Qui autem gloriatur in paupertate, quanto magis in fub-

6* Mu

fünt i ma

ftantia? & qui gloriatur in fubftantia, paupertatem vereatur.

*. Prius

GATPUTLT, Ah

3pterrogavt

]ä*itu em»

9.* Pri

Sapientia bumiliati ;» ex fpecie |nemo. judicandus 3 de v

bonore non &loriandum ; de re interrogandum ante judicium 5 mom

dio fermon

9. De ea

cumulanda temporalia , mec in ilis fidendum, aut gloriandum ;

Clo Peccan

bona , C? mala a Deo: & bonorum , &? malorum memor fis ;

in domum non quivis inducendus , C ab sufidiis |

. Plli,

20n eris i

dolofi. caxoendum.

prehendes;

*(Sen.

Apientia humiliati exaltabit caput illius, & in medio ma-

Birhnsecocas Inlyjstge:

41-40-

«

gnatorum confedere illum faciet.

,

Dan.

eximig alicuj

6

a. Non laudes virum in fpecie fua, neque fp

x

eïr—nias homi-

T29)

nem in viíu fuo.

I die hii

Joan.

70 18'

3. Brevis in volatilibus eft apis ,

*

& ipitium duï'cOr»ixs habet

Quem homoren

fru&us illius.

Mirdilis

,

ljUS W& ma

*AG.

4. * In veftitu ne g

lorieris umquam, nec in die honoris

t mirabilia f

12.21.

tui extollaris ; quoniam mirabilia opera Altiffimi folius, &

22

lroifa. ) G

dbetur , ' "u

gloriofa ; &' aþfconfg, & invifa opera illius.

s. Multi

éxtulit , ajfuy

*t20 non effeo

non in loco tuo te fervas, quiä pro

pertatem . "vereatur, )

Quia fi divi-

honore - tuo folicitus erit , cum nul-

tiarum jacturam fecerit, nulla fuper-

gnjtatunuinü |

erit caufa , propter quam honore-

14 occulta f

lus tibi fit te potior ? Hoc ergo eft,

sur.

Oneïïxfüma 0

