1) €vlue tem

operibus Deiab ipfa mundi creatione

elucent

28- Nom angufiiabit. ) Militia coli

dnie jmm

la veritate emuntio.) Grmce eft

ordine procedit ,

nec fe coleftes illi

il conjy ipedu

milites vicinitate premunt , aut invi-

de viyi C

£y af((upæa . €&m exatla dzlzge/;ttd

WS*

26. Iz ]fm/ca Dez. ) Nlaano ]udx-

cem anguftias faciunt.

, Qm

cio, & fapicntià ;

nam

ut habcmus

29. Nom fís meredibilis verbo. idlius,

Jïcu W»Jaf

quia vcrba Dei fant.-

Vel qu: ando

lis, que tibi dico, fidem accommoda;

quidem coli , & aftra fervant oidi-

& tu, ut par eft,

divinz VOCl au-

4'""'471114 0

&es fuos ; & faciunt veibum 6;us ;

diens efto.

Perfcus 2

qnd,

Itf f'ey t

[

CATPU T XUSXVIE.

703

Tyrudens

340. Poft hzc Deus in terram refpexit, & 1mp1ev1t illam

bonis ftis.

L n ve)

31. Animam autem omnis vitalis denuntiavit ante faciem

lphus, & in ipía iterum reverfio.illorum.

T Cnarram

& dico in

CAPUT XVII.

€rà iU2 2D

Creatio primorum parentum , dowque ipfis collata ,. ac precepta

propofita : diflintlio generis bumani in varias naiwnes

quibus

[litutiote

reCores prapofuit, illo[que , & ipforum opera univer[a þerþemo

n gentibu

wiuelur :

virtus eleemW;zæ : exbortatur peccatores ad

fürierun

ponitentiam, dum Jani-funt , propofita Dei

mifericordia.

I

uíque

Gen

Eus creavit de terra hommem & fecundum *

imagi-

QH

"D

nem fuam fecit illum.

&

m

2. Et iterum convertit illum in ipfam, & fecundum fe ve-

zc, Pol

füvit illum virtute.

--—-'-'

. Numerum dierum, & tempus dedit illi) & dedit 1 11 po-

teftatem eorum, quze funt füper terram.

,tr/;lf.., ia

4. Pofuit timorem illius fuper omnem carnem , & domina-

J,

tus eft beftiarum, & volatilium.

!WW/H;;!

confilium , &

lïd"uï p

5. * Creavit ex ipfo adjutorium fimile fibi

*(Gen.

ïlüw

]in-

2 Iï')r

go. Pof) hac Beus im terram re[pe

2 Ecundum fé. ) | Grgce eft, fecuz-

enbus , 5

trum CX E

x;t.) Duobus primis diebus mundi

dum 15fos , id eft fecunduim eo-

Dd

I,

colos inftituit , ordinavit , ornavit;

rum naturam , & conditionem.

34

tertio die ad terre ornatum curam

Viriute.) Fortitudine , & robore,

, & 00

fuam convertit , eamque implevit

i

Angal^y

tum Corpons , tum anunt.

Indui,

at if

plantis , animalibus. &c.

aut veftiri virtute dicitur m»tïphora

"

31. Omnis vitats.) Omnis vivens.

facre Scripturge familiari.

Sic Pf.

un

Dewmcm'wt Ante faczem zpfizs. )

92. E.

habemus ;.

Domzn,z: rcg,m'vzt

nentul

) v

Aperte indicavit , & jugiter indicat,

decorem indutus ef , indutus efl. Domi-

quod di&tum eft, fcilicet, Deum im-

94

nus fortitudinem

& preciaxit fc.

pleviile terram boms fuls

nre f;zczem :Pfus.) Terrz fc1hcec,

Nwnerum dierum,0c) Certuna

12 gii

quoddam , ac definitum vitz fpatium.

V

[

U

in confpetu ejus , in cujus fuperfi-

4- szore/n illius, £yc.) Ut animan-

cie vivit.

Grzcus textus habet i«4-

tiaomniatimerent hominem, & qua-

l h

yi

Avis , cum nofter Vulgatus legerit

fi dominum revererentur.

Vlde (.Je-

emexaNvse.

Sententia Graci texþus,

ut nunc fe habet

neL, I. 9. 0.

1 rua

eft hujusmodi :

2UIMAAHÍIA O7IMLS generi! 0?671!67'2!72[];-

S. JAdjutorium.) Evam uxorem

perfciem terra 4- 6 in eapudem: unum-

Difciplina intelleftus veplewit eot. )

r; YV

quodque revertitur

Replevit eos fapientia,

-

704

LIBBI ECCLESIASIXILGI

j *l

linguam, & oculos, & aures, & cor dedit illis excogi:andi,

& diíciplina intelle&us replevit illos. :

r H

16. &

6. Creavi: illis fcientiam fpiritus, fenfa implevit cor illo-

ocul eus

rum, & mala, & bona oftendit illis.

7. Pofuit oculum fuum fuper cor

da illorum , oftendere

T. No

& omnes

ilis magnalia operum fuorum ,

8. U: nomen fanétificarionis collaudent : & gl

oriar] in './mi-

9. *]

rabilibus illius, ut magnalia enarrent operum ejus.

gratiam h

i fl

9. Addidit illis difciplinam , & legem vitee heereditavit

illos.

/

tinicutqut

tes terra.

10. Teffamentum seternum

c'on&ituit cum'-jl]is, & juftidam,

& judicia fua oftendit illis.

20. o

deficient

ir, Et magnalia honori

s ejus vidit oculus ill

orum, & hono-

rem vocis audierunt aures illorum j & dixit illis : Atte

3l Co

nditve

ab omni iniquo.

22. Pre

I2. Et mandavti: ill

is ünicuique de proximo fuo.,

n s

13

. Vie illorum coram ipäfo funt femper, non fupt abíconfae

(t) Sipt

ab oculis ipfius.

-

Ij It g

Ifg In

þit reLrem,

[ s

bnt fuos P

tur,

6. Scientiam Spiritu.) Scientiam

Hæredi;f:zvit ;llos.) Legem illis tra-

I

B p

rerum fpiritualium ,cognitionem Dei,

didit qua(i opulentim hezreditatem.

hn

4

j

Deu:

Augclorum , virtutum, gratiz , glo-

IO. Teffamentum &ternum.) Pactum

riw. 'l'alis fcientia eft fides, fapien-

perpetuum , quo promifitfe daturum

terram promiílam , fi eum colerent;

Tatlititum

tia & 'Iheologia, & fcientia mores

u p &

conformandi ad rationis pr&fcriptum,

& legem ejus servarent.

16 E a,

&legis Dei.

Juféstiam ,€c.) Leges ceremonia-

Senfi.) Sapientia.

les , & judiciales.

»encqentiahui

30

Mala & bona offendit e;:'.) IMala cul-

II. Magnalia hbomoris ejus) Majeüa—

Y

Noz A

p&,«&ponsz; bona virtutis, & gloriz.

tem Dei legislatoris in monte Sina.

at

D

g. Ocu'um [uu».) Favorem , provi-

Honerem vocis.) Majeftatem, & ut

dentiam, illuftrationem.

habent Greca gíorizm vocis ejus.

le

9. Nomenm fanüificazzonis.) Nomen

Ztttendite ab ompni z'niquo.) Hzcenim

&

exmo

1Yfa

fanttum , fanctificatione, & laude di-

eft fumma , & compendium fecundæ

t Ocülo

gnuimn.

tabulz decalogi.

Cum modmn

Glo. zar , €$c. ) Poffunt enim homi-

I2. De proximo fuo.) Ne nocerent

tit fcn

nes, & apud fideles &

apud infide-

illi, aut jus ejus violarent , fed dili-

Per

;

cia divini-

les gloriari propter bene

gerent.

& e&

quaf

tus accepta.

/49. Va illorum coram ipfo, &c.) Sen-

Obün

t : T

-9- Difeipiinam.) Mit& bene tranfi-

tentia eft, Dcum data lege non ab-

T 61 g

duxiffe fe ab eorum cura, fed illis

gende in(titutionem.

r4t !4m

Legem'wiie.) Íntelligitlegem datam

adtuife , advigiluffe , & obfervadie;

qu*ïm m)er l

per Moytem.

quoinodo legem fervaxent.

-Ugmc

C APUTY XVIE

795

Coglcauf,

14. * In unamquamque gentem przepofuit re&orem:

Rom.

1:. Et pars De1 , Iírael facta eft manifetta.

I3: fe

t cor il

16. Et omnia opera ilorum velut fol in confpettu Dei, &

oculi eius fine intermifTione infpicientes in viis eorum.

&

oftenden

'I7. Non funt abfconía teftamenta per iniquitatcm illorum,

& omnes iniquita:es eorum in confpectu Dei.

jan in mr-

1g. * Ele:mofyna viri quafi ( 1) fignaculum cum ipfo , & *Infra

gratiam hominis quafi pupillam confervabit :

29.16.

æröditavit

19. * Et poftea refurget, & retribuet illis retributionem, w

unicuique in caput ipforum, & convertet in interiores par- 25.35.

juftidat,

tes terrae.

N

fmavit

20. Poenitentibus autem dedit viam juftitiae, & confi

deficientes fuftinere, & deftinavit iliis for:em veritatis.

, & hom-

Attendite

21. Convertere ad Dominum, & relinque peccata tua.

cula.

22. Precare ante faciem Domini, & minue offendi

23. Re-

;.t abíconfa

Gr) Signgculum. lp edit. Sixt. legitur : facculus.

I4. Iz uzamquamque gentem prepo-

Quaff pupillam eon[ervabst.) lHius

eus meinor érit, & tanquam rem

i In'

fiiz retlorem. ) Quzlibet gentes ha-

chariffimam confervabit.

—^

bent fuos Principes, a quibus regan-

r

tur.

I

4 Et pars Dei IHrael fatla eff manr-

ex

19Q Er poffea re/urget.)-DeuS* vin-

jrem illis t**

hereditattrt

fef

s

Deus vero oftendit fe velle

peculiari cura per feipfum populum

catorum.

Rerribnet illis.) Sceleftis pernas pec-

zwfl-) Pa&um

fs daturum

lfraeliticum regere , 1ta ut ffraelef-

Comvertet $m jattriores partes terra-)

fet pars, & hareditcas Dei.

Ad iaferos detrudet.

I6. Er omnia opera ilorums, &c. )

Dt

Sententia hujus verficuli explicata eft

2O. Dedit viam j?t/zzitiä, ) Grzca

$

n' 13'

habent : pezizrtezribus concedit .reditum,

T Majeüä'

17. Nonfzwt AE,Qonfä teflamenta,5c.)

nimirum ad fe , & ad juftitiam.

Pacta Dei cum ifrael non funt abo-

Defecientes.) Puillanimes:

l qmonte S[f]ä:

lita per Ifraelitarum peccata.

Su/Pnere.

[Latem &u

18. anþþfz'gnawlum C22 i'/q/'a.) ERt

tionem.

) Ut fe;rre- pofhnt tenta-

j (

elecmofyna res Deo grata, & illi an-

) Heccnim

Sortezs veritatis.) Sortem verita-

te oculos perpetuo obverfantur ad

dum fccanis

eum modum , quo annulus fignato-

ti , hoc eftjuítitiz , & virtuti debi-

rius femper eft in manibus , &ante

tam. Veritss enim in Scriptura non

Ne

nOcerent

oculos ejus ,

qui

illum

5o'fidet.

femel juftitiam , & omne otficium

j di

g,

Vel eft quafi fynorapha figillo Dei

virtutis fignificat.

obfigaata , ut ftato tempore merce-

22. Minue offendi-ula.) Peccata, &

ófc

) &

dem €1 rependat.

j

nf l

peccatorum occafiones ; hzc enim

kb

"Grariam bomini:.) ElJeemofynam,

omnia bene dicuntur seóexouua , tue

ü

quam liberali 4nimo dat homo,

eft in Grzeco,

Uuuu

Bi&. cum Com. Mmacþ T.2

17

n

f

"

o6

LISÉTIECOCLESTASTICI

. Vit

23. Revertere ad Dominum , & avertere ab injuftitia tua,

& nimis odito execrationem.

mines tef

24. Et cognofíce juftitias, & judicia Dei,.& fta in forte

propofitionis, & orationis altiffimi Dei.

I

* Pfal.

25..In partes vade fzculi fantti, * cum

vivis, & dantibus

Dei n

6. 6.

confeflionem Deo.

*

ELTC-

illum sl

26. Non demoreris in errore impiorum, ant

e mortem con-

ho d

58-19.

fitere.

A mortuo quafi nihil, perit confeffio,

241. Confiteberis vivens, vivus, & fanus, confiteberis, &

laudabis Deum, & gloriaberis in miferacionibus illius.

28. Quam magna mifericordia Domini, & propitiatio illius

convertentibus ad fe.

[

29. Nec enim omnia poffunt effe in hominibus, quoniam

2. Quis

non eft immortalis filius hominis, & in vanitate malitide pla-

^. Quis

cuerunt.

4. Virtt

,. 30. Quid lucidiüs fole? &hic deficiet. Aut quid nequfus

quis adjici

& Non:

excogitavit caro, ,& fanguis ?

& hoc arguetur :

-

31- Vir"

gnalia Dei

6. Cum

23: Nimus od;ro.) Nalde ; maxime

26. In errore impiorum.) Qui Deum

odio habeto.

non agnofcunt , nec laudant.

Verit, ope

Execrationem.) Peccatum , quod

. dante- mortem confitere. ) Dum es in

execratione di

vivis exerce te divinis laudibus.

M

gnum eft, quodque

Deus execratur,

4 mortuo quaft uibit perm confefffo.)

B .

edipfín q.g

24. Juflitias, &c.) Legem , & man-

À mortuo tanquam qui nihil eft id eft

non e, f

non exiftit , non eft in rerum natura,

Mi, Q

iata, qux przfcribunt, quod juftum

eft, & fecundum que judicium fe-

perit confeifio , hoc eft, laus Dei

pmïum ] qui

rendum eft.

utilis, & meritoria , quae fcilicet

IläS C'irnis A

éta in [orte propofftionis.) Yn forte

ducat in partes feculi fandti.

li()fæ flàtütg

tibi propofita in vocatione tua.

fe ad Deum convertunt.

29. Cosveitentibus ad. fe.) üs., qui

E: h" AF ?i

Et orationis alti/figos Dei. ) Deum-

Wonietur -

29. Nec enim omumia pofufzt effe ia bo-

que ora, ut juxta propofitum voca-

aminibus.) NonÍfunt hominesomni-

Cillitats hia

tionis tug bene vivere poilis.

0UO Immy

25. Ip partes vade (eculi [antli.) S&-

mode perfecti.

Quoniam mom efl iummortalis filius.)

3»1' Virt;f,

culum fanétum eft feculum illud, de

Nec immutabilis ,

fed infirmus, &

M0v cg p

quo ífaias loquitur c.:9. 6. cum Chri-

multis omais generis malis obno-

Ítum appellat Pazrezm fwreri facutt.

xius.

Tm cer

TeCe eft ;

Monet ergo Sapiens ponitentem, ut

Et i2 wanitate malitia placuerunt. )

licet Mrorun

in partem ,

conditionem vadat fe-

Ec illi maliti:e vanitas placet , quia

culi fan&i , incipiens laudare Deum

36, qui fis

hic, ut illic perpetuo fit a beatis.

fenlus , & cognutatio bumans cordis m

malum. prona f[unt. ab adolejceztia f?ä-

Cum "vivis.) Efft enim colum terra

:

Genef. $. 21.

lm;!! P

yiventium.

Sic Df

39. Qu Incidius fole,&c. ) Quid

Wt du iaj

Coefe/fesem. ) Laudegn-.

luce folis clarius ? at etiam hec per

8O . qu

CAPUT XVH. & XVIIL

707

ulitia tta,

41. Virtutem altitudinis coeli ipfe confpicit, & omnes ho-

mines terra, & cinis.

am fote

CAPUOT: EVET

& dantibus

Dei magnalia bomini inlcrutabilia : bominis miferia, &? Dei erga

illum mileratio : proximo miferendum : . quomodo infirmus [e ba-

Jttem o

Lbere debeat : quomodo fit orandum : confiderandum .Dei

keberis) U

|judicium , C? a propriis concupi[centiis

difcedendum.

|]us

tiatio 1us

Ui vix)it in aeternum, creavit omnia fimul. Deus folüs

*Gen.

I.«Q

juftificabitur, & manet invi&£tus rex in zeternum.

b d

i quoniam

2. Quis fufficit enarrare opera illius ?

nalitia pl

^

OO-

Quis enim inveftigabit magnalia ejus?

4. Virtutem autem marnitudinis ejus quis enuntiabit? aut

id nequms

quis adjiciet enarrare mifericordiam ejus ?

s. Non eft minuere, neq

D

ue adjicere, nec eft invenire ma-

3]. Vir'

gnalia Dei.

/

6. Cum confummaverithomo , tunc incipiet, & cum quie-

) Qui Deum

verit, operabitur.

dant.

Uuuu^

Dun 6 it

7. Quid

Ggssmuiene us

jundibys-

L

eclipfiin. dcficit.

ita ergo nirüm

tes cum addit : zoz eff 43 faciat bo-

erit (

[/]

fei;a.

nihilcüidä

non eft, fi peccator, quo nihil eft

num .num eff u[gue ad unum.

géruim natulà

nequius ,

& ad prava magis pro-

J«483 Abitur. )

penfum , quippe fequitur fuggeitio-

apparebit.

'.Ju(ïuseüæ & juftus

(, hus a

nes curnis , concupifcentie , ( vi-

qué fcilit

s

Lzrvidu;.) Jjuftus, perfetus , ím-

,[;m&i-

tiofz nature , deficiat.

mortalis , immutabilis, & omnium

Dominus.

) hs

Et boc arguetur. ) Condemnabitun

.« Nom eff uminutre, meque adjicere,)

[

& punietur ; quod dicitur , neimbe-

)

tt;i:! fJf W.'

cillitatis humanx 'exg*ufatio*ne- putet

Adeo Dei perfecta funt opera , ut il-

lis addi nihil poflit , neque detrahi.

jomig o

homo immuneiu fe futurum a pena

6. C'umeconj;tmma'v'eri't boxo.) Cum

3r- Virretem alitedigis cmli ipfe.

"m ;ïlinf«)

fuerit fcrutatus.

quantrm potuerit , magnalia Dei

eoz|picit, €fc.) Sol deficit cum altitu-

j iofmas

dinem coali

perlu(tret , & virtutes.

Tuncincmpier.) Ádeo multum fuper-

. gudis 000*

« Grzce eft: óvvapuy ) exercitum . fci-

erit, quod cognofcst , ut perinde fity

licet.aftrorum ; quanto magis homi-

]uitt tl« )

ac (1 nihil cogitando progreffus effet.

nes, qui funt terra , & cinis?-

€wuz quicverit. ) Cum

a fcmtamto-

j .

c"onq.uieverit:';-

u

4 60l ff !

?

Aporiabirar. ) Ancéps erit , & in-

I"SI

zi.) Pariter, nullo excepto.

jile t* u r

Sic PfiIm. 13. 3- dicitur : ezz-

certus, * obftupefcet, fcilicet fe cam.

Q.id

nes declimaverunz fcmul , nullo fcilicet

multa omififfe

&mopéü» pro obftu-

J E)

excepto , quod ftatim. explicat. Pfal-

per

pefcere lmbcmus 1. Machab. 3. 3t.

u hse

408

LIBRI ECOLESIASTICI

16. Not

7. Quid eft homo, & quee eft gratia illius?. & quid eft -

yam datt

bonum , aut quid nequam illius ?

3* P f31,

9. * Numerus dierum hominum, ut mu

ltum centui: anhi :

. No

cum homi

$9.10. quafi gutta aquae maris deputa:i funt, & üicut calculus arense,

fic exigui anni in die &vi.

$. Stu

befcere fa

9. Propter hoc patiens eft Deus in illis & effundit fuper

eos mifericordiam fuam.

19. Al

1o. Vidit praefumptionem cordis eorum, quoniam mala eft,

ris, difce

20. Ànt

& cognovit fübverfionem illorum, quoniam nequam eft.

intetTopa

11. Ideo adimplevit propitiationem fuam in ill

yi's, & oftendit

fem.

eis viam aequitatis.

12. Miferatio hominis circa proximum fuum: mifericordia

ar. Ào

autem Dei fuper omnem carnem.

oftende

9 *j

13. Qui mifericordiam habet, docet, & erudit quafi paftor

gregem fuum.

ad morte

14. Miferetur (:) excipientis doCtrinam miferationis &

23 Àn

quafi hon

qui feftinat in judiciis ejus.

rs. Fili! in bonis non d

es querelam, & in omni dajo non

Rn

des triftitiam verbi mali.

16. Non

16 lfïon-

Quifi dica

(1) Exciþientis. lm edit. Sixt. legitur excipiens.

qum mun

ntis of Q

9. Que eff gratia ilins ?.) Grzce

r

Viam equitatis.) Legem dando.'

&l

Xeci ufas y utilitas.

i

Qui mtfericordiam /mäet.) Deus

Quid eff bonum , aut quid nequam il-

fcilicet mifericors.

PUCTA ll!rag

ttumque

Iius ? - Quid boni , aut mali inferri

I4. Evcipiemtis doürinam miferatia-

jutus tam

poteft.

»i5.) Admittentis , & fervantis do-

beneäm

9. Quaff gutta aqua maris.) Si cum

T$ Atri

&rinam , & przce

pta mifcricox'diæ ;

&ternitate conferantur, quod expli-

& in . eam proni.

eXptobran

cat, cum fubdit, zz 4;e ev;.

Daty ;

Q. Propter boc, ) Propter imbecilli-

Feflinat 1m judicus ejus.

| ) Qui fo-

Pa u

tatem humanam , miferias, & xvi

licite curat , qui fatagit , ut judicia,

brevitatem,

*

& legem Domini fervet.

*ere dat.

Td6€ /("grl

Pariens eff.) Deus fcilicet.

I5. Iz äonz':f) Beneficiis.

p*tis d

10. Prefmmptionem. ) Superbiam ,

Non des querelam. ) INe addas re-

tmhic , hl«

elationem.

prehenfionem ,

aut exprobratio-

I9. P

Subverfronem ) Perditionem , ex-

nem.

quid. ]to

cidium , interitum , Grece xerac qo-

Ig emini dato.) Græce doc'ti bencficio,

Dtþg.

$i.

Lar gittone.

tiones :

Nequam &.) Miferanda , & lugu-

tue Qxam(

Noz des triflitiam verli mali.) Quo-

bris, ut in tragadiis eft cataftrophe.

rumdam enim beneficiorum gratiam,

tg tüg ,

II. Ideo 4dz'm;[c'vit; 6'7.) Paniten-

filentium , aut loquendi tarditas, ut

refpo:-jdea

vultus feveritas ; aut a

: 20. A'Zt(

tibus plene propitiatus , & placatus

fpexrum verbum

€1t,

corrumpit.

s ) ql

l

*

CAPUTSG XVII.

709

i'!qnid W.

16. Nonne ardorem refrigerabit *ros? fic& verbum melius

quam datum.

Itü:.: a

IT Nonneecce ver

bum fuper datum bonum ? fed'utïaquä

lus Afeng,

cum homine juftificato.

18. Stultus acriter improperabit, & datus indifciplinati ta-

É

adit fgp«

befcere facit ociulos.

I9. Ante judicium para juftitiam tibi, & antequam loqua-

n mala el,

ris, difce.

n eft.

20. Ante languorem adhibe medicinam ,

* & ante judicium 1.Cor

II.IS-

( oftendi

interroga teipfum , & in confpettu Dei invenies propitiatio-

nem.

lYericordi

ar. Ante languorem humilia te, & in tempore infirmitatis

oftende converfíationem tuam.

22. * Non impediaris orare femper, & ne verearis ufque

Ls

usf pafa

ad mortem juttificari: quoniam merces Dei manet in aeternum. ? er

üons &

23. Ante orationem praepara animam tuam ,

! & noli effe z. ,",

quafi homo, qui tentat Deum:

| däþo 101

Uuuu 3

24. * Me-

x

mentis vim morbi imminentis ante-

16. Not*

16. Nonnue ardorem refrigerabit ros?

J

— d

Qvafi dicat

potiora funt verba ,

vertunt.

uam munera , & verborum huma-

2I. Humiliate.) l'emperantie exer-

citatione , & jejunio; Hebreis enim

nitas eft quafi ros herbis in magno

m dando.'

zítu.

eít familiaris dicendi modus : 1Hu-

I7. Utraque. cum Lomine juffificato.)

miliare animam in jejumio.

th.; Deut

Converf[ationem.) Grece émig eopi»,

Utrumque préftabit vir bonus , &

juftus ,tam fcilicet beneficium , quam

comverfronem ,

peccatorum peniten-

um mijeatir

beneficio adjun(ftam. humanitatem.

tiam, & morum emendationem ; fen-

fervantis (

Ig. Aeriter improperabit, 6 c.) Odiofe

fus vulgatz noftre lectionis elfe po-

mifericordit,

exprobrans amico.

teft : oftende patientiam , animi de-

Darzs ifidf]äiþlimzti. ) Grzce eft

miffionem , squanimitatem , &c.

* Qu fo-

facxdys invidi, avari, qui bona fua

Ex his enim apparet, quam bonum

habitum —contraxerit fanus is ;

qui

P ut ]Udl:ia,

xgre dat.

J

Tabe[cere facit. oculos. . Dum pau-

nunc ægrotat.

eris indigentis fpem fruftratur,

22. Nom impediaris orart femper'. )

'Il$«

?

Remove omnia orationis impedimen-

trahit , ludit.

Ve addas 7

I9. Para jufitizm zibi. ) Reputa $

ta , ita ut cum orandum eft, femper

expwþ;atio-

uid pro tua caufa di&urus fis.

orare poffis.

Difc.) 'use caufe juftitiam , &xa-

Ne verearis,)

Ne ullo vitiofo pu-

Infti-

a lh

tiones , quibus illa nititur,

dore impediaris femper in virtutis ,. &

tue examen privatüm caufz, aut vi-

juftitiz via proficere; & illius a&ibus

Quo

te tug,

te exerctrc.

4

ut fcias :

quid adïobje&a

jm

GLU

refpondeas.

23. ïfgaft' bomo , qui fentat Deum.)

t

ïdtha

20. Zate lamguorem, (1c.) Imitare me-

Is enim tentat Deum , qui impara-

pum

yeum

dicos , qui prefervantibus medica-

tus ad orandum accedens, nonrea,

7I1o

LIBRI

ECCLESIASTICI

*Supe 24. * Memento irse in die confummationis, & tempus re-

LN

1 19. tributionis in converfatione ( 1) faciei.

eft commt

* Supr

25. * Memento paupertatis in tempore abundantice, & ne-

j N

11 27- ceffitatum paupertatis 1n die divitiarum.

-t'l'bï gühil i

.26. A mane ufque ad vefperam immutabitur tempus, &

hac omnia citata in oculis Dei.-

diebus delicto-

21. Homo fapiens in omnibus metuit, & in

*

]o un,

rum attentet ab inertia.

itiquitdtt

29. Omnis aftutus agnofcit fapientiam , & invenienti eam

iti

dabit confeffionem.

29. Seníati in verbis, & ipfi fapien

ter egerunt, & intelle-

xerunt veritatem

, & juftitiam, & (2) impleveruqt., prover-

L ( Met

bia, & judicia.

- d

Rom.

40. * Poft concupifcentias tuas non eas, & a voluntate tua

2* 38

6. 1

avertere.

-

& I

atguent f

31. Si preeftes animse tuze conc

l4

j

up.ifc.en.tias ejus, faciet te

in gaudium inimicis tuis.

pE

3" 2 * Ne

32. Non o

mojdicis, jnd

(1 ) F aciel. Iz edir. Sixf. legitur : fácies.

türbis immi

pul xribusquz

(2) Impleverunt. £z e4iz. Sixz. legitur : imploraverunt.

Affdua t

qua par' eft, reverentia orat , aut in-

27. Iz diebus deliäaräü attender 4b

m Cum

digna , & inutilia poftulat, aut Dei

ipértia. ) Cum fibi peccati alicujus

partes , Det

]

potentiam oftendit, cum necefic non

confcius fuerit , excutiet. inertiam ,

l5 dnteva

eft.

ponitentie , & aliis virtutum officiis

mïllt.l pecca

Q4- be die raqifitmm;z;*ianir. ) Me-

infiftet. * Íin Graco eft Zzó. m^zpus-

ICVerlusit

mnento venture ir& in die extremo

Afiag a'ctlpa. " Yunc etiam, cum ma-

TU Ti

judicii , ceum vita pr&fens, & mundi

lorum exemplorum ingens erit feges,

UWl .O

eurfus confummabitur.

;

à peccando abftinebit.

Üte ao (

Ia comver[atione faciezs.) Grece eft,

28. Affurus. ) Sapiens.

læ. fünt qy

zm averffone vulzus , cum ícilicet Deus

Dabi co.nfej'ianem. ) Laudabit il-

à lq ';:ld Cibl

ab impiis vultium avertet ;

& ad

Iuin.:

?

&ternos cruciatus amandábit.

V toftnine

bppleverunt proverbia. ) 'anquam

946 pot.

25. Memento paupertatis, Gc. ) in-

imbrem , aut pluviam eituderunt.

( Vélementi.

terim dum vivis , & otio abundas

Grece ayeufoeuo'ay.

Sapientes fen-

&

bene

vd promi|

agendi opportunitas non

tentias & precepta magna copia pro-

4

4 Convivi

deeft , reconde tibi thefaurum bono-

tulerunt.

ruim operunr , qui tem

3o- 4 voluntate tt2.) Ab eo,quod

e,git h T.

porf:e futuro

1 U.(); ) j

1iäi

paupertatem. fublevet,

optat voluntas tua & defiderium tuum.

!0 àcci

Q5. .4 mane z(ïbgue ad væfpe?.»zm. ) F a-

3l- C'amupz-'/cmtim fjm.) id quod

illu

in

pi

cile, & eodem die.

Dicimus lta-

concupifcit.

Vtbig

Jny

luce $? dela matume al ferz:.

Fac;et te tz gaudium inimicis turs. )

I5 108 abí

, Qata,) Citato curiu pratervolan-

Male te multabit , ex quo gaudeant

pic r

inimici tui.

W Cywi

33' hÜ f;

CAPUT XVIII & XIX.

"II

'empus re.

532. Ne oble&teris in turbis, nec in modicis : affidua enim

eft commi(ítio illorum.

"

s

Iiæ., &«

3. Ne fueris mediocris in contentione ex foenore, & elt

tibi nihil in facculo: eris enim invidus v.toe tuae.

empus, (

CAP ET. E

us delido.

De vino, luxuria ,x loquacitate , cito credente , gaudenze fuper

Yenti. eatt

iniquitate, odiente correptionem , exultante in malitia , difcretiote

in verbis fervanda , correpiione , fitha bumilitate, €?

laude tacentis.

& mtelle.

it proret

I. Perarius ebriofus non locupletabitur, & qui fpernit mo-

x

dica, paulatim decidet.

untate tU

2. * Vinum, & mulieres ápoftatare faciunt fapientes, & "'Gen.

19

^

arguent fenfatos :

, fäcie.t te

B

3. Et

3.Reg

II. 1.

sst

$N

32. Nen oletleris im turbis , mec 12

per Haä ( mediocrem interpres pro

modiczs. ) Ne tantillum quidem te

nbola ad con-

m

vivium conferendo.

paupere accepit ) fyt

Grca- habent,

turbis immifceas , feditionibus , po-

puluibusque tumultibus.

M5 quiov mrexós evpl QNOXOT G «

AIhidua enim efl comuiffo illorum. )

Le contemtione.) ld eft $» o'up./ïo?x'?y

i attendet db

Nam cum excitantur, collidunt fe

contributione ad epulas.

In his etiam

partes , necfine periculo poteris: il-

fere contentio aliqua , & zinulatio

cati ahcujus

Jis

admifcetur.

t inettiam ,

intervenire.

Vel fignficatur

acom officii$

multa peccata committi. n Greco

Ex famore.) Accepta a. focneratore

hic verfus ita fehabet,u4 £voears $i

pecunia.

i vippt

n, Cum má

TOA T ov u 96 o orq9 36 mvufToN

E: eft tbl mibil s. fzeculo. ) Facile

; erit gt*

&vTjg , Ne deleleris zaultis deliciis ,

enim marfupium vacuum facies.

zec earums [ymbole Allsgerts.

Symbo-

Erís enim imvidus vite tut. ) levi-

dus, Grece eft ,. éniosNog dnfidiaror ,

le funt convivia, in quibus quilibet

ali(I* iid ciborum, aut pecuniæ, confert,

quafi dicat, male confules vite tug

audabit i

ut iaftruántur epulge. Sententia ergo

italice diceremus : faras; fraduzore &

te ffeffo.

Taiquan

eífle poteft ;

ne alligeris fymþolis j

vehementi fcilicet animi propenfione,

On locuplezzbitar.

)

ÍImmo ad

elfudeunt.

vel promilflione pecuniz conferende

I.N

paupermtem

redivzetur

eit

)ienf€5 en'

ad convivium: noíter Interpres non

Miofis ; minus enim dicitur , quam

j opia p

lezit ?» revo?, im deücis , fed 8y

fignificatur.

q)ppA , £m turóa , & vulgata hec le-

Ert qui fpernit , 6$e.) Particula , &

Lb & quod

&io accipi poteft/de conviviis, fi

2

n tuulti

eít caufalis , quia fcilicet qui fper-

ilud , ;; tarbis ,

intelligamus de

nit modica opzra , && lucrum qti-

'/f l.d quo

turbis conviviorum , quz tere ab il-

dianum , qaf(i facilis illius fit jacta-

lis non abfunt , przfertim ubi multi

fuat convive&.

ra, paulatim ia paupekr'tatem deci-

det.

o £ (

9. Apeflatare.) Deficezre a. fapien-

35 ANe fzær:'f med'io";-i:; ) Ne pau-

M

-

-

i

712

LIBRI ECCLESIASTICI

3. Et qui fe jungit fornicariis , erit nequam : putredo , &

$, Amic

tibi delictu

z

vermes hacreditabunt illum , & extolletur in exemplum majus,

& tolletur de numero anima ejus.

z

j. Audii

* of

4. * Qui credit cito, levis corde

eft, & minorabitür, &

catum odie

10. Audi

9. 15. qui delinquit in animam fuam , infuper habebitur.

C 22.

5. Qui gaudet iniquitate, denotabitur, & qui odit corre-

tut n te

7&

11l

^

ptionem , minuetur vita: & qui odit loquacita.em , extingzlit

IÀ

malitiam.

dofantis.

6.

ui peccat in animam fuam,

i poehitebit: & qui jucunda-

12. Sagiti

tur in malitia, denotabitur,

s

7. Ne iteres verbum, nequam , & durua, & non minora

Non feci -

beris.

j

14, Cott

84- Ami-

ne forte 1te

tia.

fun. zz(aper babere accipitur pro con-

-

Nam ferazicatio , 69 vinum , 6

B. daio, (

ebrietas auferumt cor. Ofee 4. Yr.

temnere. Ín Grecotantum ell zupue-

Arguene. fen[atos.) .Reprehenfione ,

peNíotr peccabir.,

proaufcue ,

nibus aperire

& redargutione dignos facient,

$- Denotabitur. ) Vitupembi—tur *

enim loquad

3- Pautredo , 6$ vermes, 50.) Quia

condeimnnaabitur.

luxuria conciliantur morbi , & mors

Mrnuetur wita.) Quia peccata pec-

Dentlarg.

celerius advenit, mire hoc conve-

catis addet , que ilum in exihum.

Ctà. volumu:

nit in morbum illum , qui vagts li-

trahent.,

mus Verfic

bidines fequitur , & ab italis Galli-

Extimguit malitiam.) Fonmitem 1lli

ehabet: i

t

€us anpelllacur.

fubtrahendo , ipfam fcilicet loqua-

"ts É nj

Ex:oiletur.) Die medio tolletur.

citatem.

Veles, Sente

lLeexemplum majus. )

in aliorum

6. Qus peceat sm animam /imm) Se-

culpa ( quia

exemplum infigne , &- quod alios

ipfum ledendo , quod omnes pec-

Oftitià, «

€ommovere , & percellere poflit.

Ccantes faciunt.

peccitum af

doauna eju;. Vita illius.

Peasiteóit.) Mature fi fapit , alio-

Unc fefam

4- Cito credir.) Quidlibet cuilibet.

qui fera, & inutilis pocnitentia.

hum lh. (

Denotabitur.) . Nituperabitur , con-

Minorabitur. ) Mlinuetur tum fa-

ari p teft ;

m,

pientia ,

tuimm

exiftimatione apud

demnabitur.

g. Verbum mequam , & a'æsr';am.) Ira-

altos ; nam levis habebitur , & im-

9. C"ffwliæ

Px;w.icns,

cundum , contumeliofum , minax.

ET

Qui delinquit. im amimam fmam. )

Non mineraberit.) Nec in honore,

410 .. &ide

Qui peccat contra. feipfum , & ani-

nec in quiete, nec in amicitia , nec

*Gta frilic

mam íuam, quamleviter decipi per-

in ceteris bonis, fi nimium non ite-

0.

res , fed ut decet , excufes , retra-

mittit, & multorum malorum pe-

du dfen

riculo exponit.

(tes , damnes.

Vl potius 70 zreres.

1€ palam a |

lofüper habebitur.) Hiowo nihili ha-

fignificat , que audiuntur in. proxi-

mum jacata verba contumelig , aut

NLOEUES

bebitur , qui fruftra fic & quafi fu-

I hdbere

pranumeririns, zellpris iputi € pondu:,

detractionis , non effe iteranda , hoc

Tuabit

qu

juxta illud Horatianum , 465 ssme;ns

eft.,

aliorum

auribus iogerenda ,

) n

iterum

inculcat

tertnet

j?affu.«, &f frsges ;an]ïlm*ere nat:. ln l.

quod pr&ceptum

Ottm

num. Io. Ícquenti.

fæt 'pfg"bzzga L. de relig. & fump.

Plä WWICg

!

us

l

CAPU' D XIX.

713

ido, &

8. Amico, & inimico noli narrare fenfum tuum : & fi efc

Jkuln n a JL37

T

? 6

tibi delittum, noli* denudare.

nbitur. &

g. Audiet enim te, & cuftodiet te, & quafi defendens pec-

catum odiet te, & fic aderit tibi femper..

10. Audifti verbum adver(us proximum tuum ? commoria-

odit core

tur in te, fidens, quomam non te dirumpet.

, Gitngul

II À fame verbi parturit fatuus, tamquam gemitus partus

infantis.

jücund

12. Sagitta infixa femori car nis, fic verbum in corde ftulti.

p Corupe amicum, ne forte non intellexerit, & dicat: "Lev.

n m

Non feci :

aut fi fecerit, ne iterum addat facere.

Ig.I7.

Matth

14. Corripe pro*amum, ne forte non dixerit, & f1 dixerit

A

ne forte iteret,

? IS.I15

Lucz

—— —

I5. Cot- 17. 3.

pitur pro 0i

Q. dmco, &f smumico 65:)

Noli

Sic aderit tibi femper. ) Simulate

tum e& uUL

delectu otm-

amuicus

promxfcue ,

& íine

nibus aperire animi tui fenfus.; hoc

IO. Commoriatur t2 fe. ) Silentio

ioperabitur y

enim loquacis eft, & imprudentis.

preme, necomnino cum aliis com-

munfca

Denudare.) Aperire ; nam que ta-

l VCCC&E& ye

Nen te dirumpet.) Non propterea

m in exlium

Cita volumus, nemini dicere debe-

rumper iS.

mus

Verficulus hic in Greco ita

fe habet

42 amico t$ 1-7imiuco me nar-

II. 4 faeie dieda ) Propter audi-

Fonitem il

tum verbum.

ccilicet

qua

res , €5. nifé fit. 1104 peccatum ,. ne re-

Papturit fatuus.) Qui lingue fuz

veles.

Sententia eft : fi potes fine

culpa ( quia fcilicet nec ex officio ,

potens non eft, & quafi fgtum cor-

um fium 5

dis fui continere non poteít , fed

] omss ]**

& juftitia , nec ex charitate teneris)

geftit in lucem proferre.

peceacum alienum non apperms ;nec

hunc fenfum noftra verfio refpuit ;

lenquam gemitus partus mfmztzs )

f fapit

Sinülis mulieribus partui vicinis ,

nam illud , f zb eft delitbum , expli-

quarum uterum adeo.gravat infans ,

cari poteü fi alterius xofti deli-

enbitur , (f

ftum.

re

ut illum omnino cogantgr effunde-

9. Cuffodiet te. ) G1æce & OvAataTO

I2. lzffva femori carmis.) Alte in-

] JWW) Iv

€t, 4 fe fibs cavtbit ,

ne

uod

in

XàÀ ,

ym ,

mmh

utpste in parte , qlæ carnis

3 homote «

alios , eadem & in ipfum pecces ,

mültum habet , ideoque etiam dolo-

&t

fecreta fcilicef, & tacenda. proden-

*

res magnos facit , « gemitus ciet,

amlci

lld n

do.

& climores ;

ut vulneratus filere

'mum non l

ptra"

&tdf dcfämlms peccatum, 6. ) Non

non poffit.

(cuie

jtre

te palam arguet quafi detractorem ,

I13- Ne forte mon mrel[exerzt) Non

us T

cogngvcrit , qus de. illo ja&antur.

x i P

QXF

immo ut expifcetur arcana, juftam

1 :

j

te habere querelarum caufam affi-

lterum. addat facere.) Porro pergat

mmhd

mabit ;

in animo tamen fuo con-

peccue , & ad eumdem lapidem of—

Ifcf tn 1 j

temnet ,

& odio habebit ut detra-

tenuere

; gt

nd4

at

étorem

I4- Ne foerte non dixerit.) Quia fieri

m

Dibl. cups Com. Menoch. T. IV.

NXXX

714

LIBRI ECCLESIASTICI

n FA

15- Corripe amicum : fzepe enim fit commiffio.

16. Et non omni verbo credas: eft, quilabitur lingua, fed

2 À

tem. F

non ex animo.

* Jac

fant dolo

17. * Quis eft enim, qui non deliquerit in lingua fua? Cor-

3)

ripe proximum , antequam commineris.

u ()

r

19. Et dalocum timori Altiffimi: quia omnis fapientia timor

elt, quii

Dei, & in illa

ignoratum

timere Deum, & in omni fapientia difpofitio

*

legis.

5 E

nerit tem

19. Et non eft fapient

ia nequitize difciplina : & non eft co-

gitatus peccatorum prudentia.

26, Ex

tur fenfat

20. Eit nequitia, & in ipfa execratio: & eft infipiens, qui

minuitur fapientia.

7 Àm

.41. Melior eft homo, qui minuitur fapientia, & deficiens

25 enunt

fenífu in- timore

28. Ef

, quam qui abundat fenfu, & tranfgreditur

Cium,

qu

legem Altiffimi.

L

