inifereris.

[ que

regno , fed huc illucque vagi, & pro-

m oris

f£uvi fixas fedes non habebunt.

Ro bis , quï immutabuntur,)

JVide-

Et fGient, €&6c.) Id ubi factum fue-

x.P

di&ta ad titulum Pf. 44.

1 Iabifï'

rit, tum & ipfi, & omnes homines

lz titult in]äriptibnem. ) Vide di&ta

"n )

agnofcent Deum Judzis , gentibus,

initio Pf. 15.

ïupellbe ,

& univerfo orbi dominari, in Gre-

In da&rinam.) Sive ad docendos

jo

f

co eft, Deminatur , 3267!3'564 in pre-

pofteros, quz a fe re&e gefta eífent,

evatitit

fenti.

five, quod Cantori precipuo datus

g-1ntet*

1$4. Comvertentur. ad ve[heram , &c. )

fit Pfalmus , qui ceteros inferiores

$ captis

Hoc fupra explicatum eft n. 7.

doceret , flve fublimiori fenfu, ad

jriaban"

16. Jjfi difpergentur. ad manducan-

docendum, quid Ecclefiz Chrifti eifet

Jibéros

eventurum , quod ad illius incre-

ut Pef"

dum.) More mendicorum panem oftia-

mentum attinet.

tim quzerentium.

annis.

4i were non fueri

at fämmti ; 6c.)

2. Gu fuccendst lïlejäpammiam, 6e)

jut 4*

144

LIBRI PSALMORUM

convertit Joab, & percuffit Idumzeam in valle Saliy

?.

audi

narum duodecim millia. (2. Reg. z.

B

d. 659 10. 7. (s 2;

Par. 18. 7.) Pfíalmus LIX.

d

nl

.3, -

Eus repulifti nos, & deftruxifíti nos, iratus

tus es nobis.

'

3

es, & mifgr—

titui

4. Commovifti terram, & conturbafti eam : fana contritio-

Io

nes ejus, quia commota eft.

;

It

s. Oftendifti populo tuo dura : po

tafli nos vino compuh-»

€tionis.

gena

6. Dediiti metuentibus te fignificationem, ut fugiant a facie

fervai

arcus.

[pmpasisene:

"* Ut

bique

Hiftoria refertur 2. Reg. 8. 10. Non

Er mifertus es ;;aäia.) 'amen poftea,

piatt

nobis poenitentibus placatus, miferi-

lus e

legitur quidem in libris. Regum ,

tuoum

quod David fuccenderit Mefopota-

corditer nobifcum jegifti, & a peri-

T

miam, & Sobal, fed tantum quod

culis , & malis liberafti.

Ceperit.

Ceterum non omnia fcri-

4. Commovifis terram. ) Populum

hnt,

ta funt in libris Regum, neque pu-

nofirum gravi terrore, & magnis

d

gnat hic titulus cum ea hiftoria, cum

&rumnis concuffifti. Sumpta eft me-

4

utrumque fieri potuit.

taph. a terrz motu.

Nam in Hebr.

tatui

Convertit Joab. )

Id eft, rc.everfus

eft : Fecifls tremere terram.

imm

Conturbafti; eam.) In Hebrao; /&-

eft a cxde in Syros edita, cujus men-

tio 2. Reg. . I3.

dif; eam;, Quod pertinet ad conti-

Qu

Duodecim millia. ) Lib. s. Pa

nuationem allegoriz teyrzmotus, quo

lcdi

€. 1g. 12. dicuntur cefi Idumzi ab

concufía tellus dehifcere folet.

m

Abifai fratre Joab ad decem & octo

Centritiones 6jus.) Fracturas cjus,

m

millia, fed non eft necefle, ut- de

quas fcilicet . terrzmo:cus induxit ,

tem,

eadem cede intelligamus titulum hu-

medere malis populi tui , qux nobis

jus Pfalmi, & locorum Paralipome-

praterite erumnz attulerunt.

Vcä'

non, Poteft enim ficri, ut & ]oab

$. Offend;fis popuío ruo dura.) Po-

quen

interfecerit duodecim milliay & Abi-

pulum tuum

gravig damna experiri

vit,

fai alio tempore decem , & odto

voluifti.

me f

millia.

Feciile autem dicitur Joab

Vino compsnüions.) ld eft, occa-

Titte|

id, quod per Abifai fratrem. fuum

fione hujus flagelli fecifli, ut redi-

f"fa K

fecit, quia Joab fummus erat rei

remus ad cor, & biberemus cali-

710; ]

imilitaris prefectus fub. Davide, &

cem amarum ; fed falutarem come-

Quar

quod per inferiores fibi fubje&os du-

punctionis.In Hebrzo eft voxj15y* 54

poní

ces faciebat, illi etiam 1nerito tri-

fhargelah , quam aliqui /oporis inteze

La',

bui poteft. .

oretantur. ltaque fecundum hos fen-

3. Repulife

; 50:.) Quafi paterna ;ua-

us effet: potafli nos vino fopori-

Po,

«ura, & protectione indignos.

ft, ma-

Vlioi

J

fero ftuporem inducente, id e

Deffruxifli mos. ) Permittens nos

lis adeo gravibus, ut ftupidi,

&

at-

lthCl

vexarl, opprimi, & deftrui a Phili-

toniti redderemur.

lts

t eis

ftheis, Idumzis, Moabitis, &c.

6. Dedzffi metucntibts te feanificatzom

Is 6:)) Obp

eccafga patrum no-

£

nems, 6c. ) O Domine, qui dedifti

hg

Tuorum, & noftra.

lls

olim Bgnum cultoribus tuis"-,-v ut fe

B;[

PSA LK M 'U S pX

149

Syli-

7. Utliberentur dile&ti tui : falvum fac dextera tuaj & ex-

D

um

audi me.

-

8. Deus locutus eft in fan&o fuo: Lsetabor, &

partibor Si-

chimam, & convallem tabernaculorum metibor.

^

mifgr-

9. Meus eft Galaad

; & meus eft Manatles, & Ephraim for-

Xtrito-

titudo capitis mei.

10. Juda rex meus: Moab olla fpei meze.

In Idumaeam extendam calceamentum meum; mihi alieni-

»

mpuh—

genae fubdid funt.

i facte

1I. Qgis

fervaiönt a malis imminentibus , fi-

que conv.allis tabernaculorum dici-

bique f

ipa confulerent , nunc idem

;n

&

tur Convallis tabernaculorum, five

praíta,

X me falvum fac ; vel fen-

Sochot, quod Ta£ermacula fignificat,

1 poltaa

fus eft : malorum, quibus populum

fuit in tribu Gad ultra ]ordanem.

milerie

tuum att&ivilli, figniüwtionem de-

d pcri-

Vide Genef. 55. 1g. Fortafle etiam

diiti metuentibus te, ut fibi confu-

nomine convallis tabernaculorum in-

lant, & a peccatis caveant, ne eadem

telligit Arabes, qui in tabernaculis

'opulum

damna incurrant.

magnis

habitabant , -per deferta loca

f:um

fuis gregibus errantes.

eft me«

4rcus.) - Allegoria arcus ,)& fagit-

» Her.

tarum ponnas divinitus

mortalibus

9. Meus efl Galaad.) Pergit David

immiftas intelligic.

enuimmerare przcipuas regni fui par-

tes, Galaad, & Manafties regni por-

20; [u*

7. Ut lberemtur djletl; tfuj, &e)

tiones erant, fite trans Jordanem.

] conti-

Quafi dicat, ut ergo liberentur di-

p

lecti tui , £.

€

dvum fac dextera

tua

Ephrarm. ) Alia regni pars cis

tus, quo.

me Regem populi tui, & exaudi

Jordanein.

let.

a& u$

me pro uaiverfo populo deprecan-

Fortztudo. capitu mei. ) Sic appel-

tem.

latur tribus Ephraim , quod ftrenuis

aduxit ,

abundaret militibus , quafi diceret,

j nobis

$. JDeus lecutus eff ;m jlmfla feo. )

"

Vel fenfus eft, locutus eft in me,

in quibus confi(tit praecipuum ro-

quem fibi in Prophetam fanctifica-

bur, & defenfio ca

Á PO'

vite & regni mei.

pitis 1ngi, feu

/

experm

.vit, quafi dicat : jam divinum in

me fentio refponfum, victoriam pro-

7"44. ) Enumeratis decem tri-

mittens de inimicis.

Vel, i f;z?zc(fa

bubus fub nomine Ephraim, & Ma-

], o

naffe, nunc etiam

ude meminit ,

yt redie

fuo, idem eft, quod in fuo faactua-

rio, in fuo oraculo, in domo fan-

cum qua tribu etiain Benjamin in-

us al

Quariüi, in qua ex propitiatorio re.

telligitur.

Senfus eft, mea eft tri.

" Come

bus juda, & tribus Benjamm.

,fponfa dabas Dominus.

Ann

L«tabor.) Victoriam adeptus.

Rex meus.) "Vribus juda, que prin-

l mteï-

cipatum gerit in populo meo, vel

hos fene

Partiber Sichimuam.) Samariam in-

telligit, in qua fuit Sichima ; five

ex qua prodierunt Principes patres

fopor*

ia

Sichem.

mei , & prodibunt Reges filii mei,

Eam dividam, numerabo

lo. Moab olla fjer mea.) Aliqui ex

l

vaþ

-urbes, oppida , pagos, conftituam

Hebraeo vertunt, Lebes loriomi mee:

in eis judices, & magiftratus.

quafi dicat, vas, in quo lavabo pe-

VIMWI /

Cozvallem tabernaculorum metibor.)

dcs imeos.

Sic aquila, & hac me-

Jdem faciam in regione proxima,

j dcdi

taphora fignificari dicunt , fubigen-

y

j

Bibl, eum þCom. Mezocb. TIZ/'

LIBRI PSA'LMORUM

146

1rr. Quis deducet me in civitatem munitam ? quis deducet

DiIS d

me ufque in Idumceam?

I2. Nonne tu, Deus, qui repuli

fi nos : & non egredi?ris

lame

Deus in virtutibus nofltris ?

;

6.

13. Danobisauxilium de tribulatione, quia vana falus hominis.

ditt

14. In Deo faciemus virtutem, & ipfe ad nihilum deducet

7

tribulantes nos.

gene

$.

In finem,

&vet

1. In Hymnis David. Pfalmus LX.

9 à

Xaudi, Deus, deprecationem meam, intendeorationi mease,

EEE IOT EM VU RSESQYTEN

Tedds

a.E

3. A finibus terree ad te clamavi, dum anxiaretur cor

meum, in petra exaltaífti me.

4. Dedu-

l

dos effe Moabitas , ad;ao ut ad vi-

ergo eft: pergam occupare Idumæäm;

Huic

3

liflima miniíteria adigantur.

nam jam mihi parent Philifthzi.

expofitioni confentit Syrorum verfio,

Douis deducet me im civitatem muni-

quz dicitur habuiffe Aex&vz * xera-

£4m ? ) Quo duce, quo auxilian-

em

zATHOEUE (ü-&s', Pelvis conculcat;onis mes.

te ingredi potero victor in Regiam

E

Idumez, que eft civitas valde mu-

Ug

Alii volunt vocari ollam fpei, quod

nita,

fä hi

regio effet uber , & abundans, qua-

Di

fi dicat : Provincia Moab mihi jam

12. Qui repuliflis uos. Qui favore,

& auxilio tuo longo nos tempore de-

£2 d

fubjecta eft inftar olle plenw carni-

ftitutos effe voluifti.

COr n

bus, in cujus abundantia, & uberta-

defic:

te fperare poffum.-

Er mon egredieris, 6c.) Non egrede-

Ip Idumaeam, 6$c.) Idumza erat re:

ris ; futurum pro. prafenti, non co-

Irzl

mitaris nos, « exercitus -noflros ad

& tüut

gio, quam poffidebant, qui ab Efau

fratre Jacob ortum ducebant.

bellum prodeuntes.

Bellarm. putat

4. 1

Extendam calceamentun.) Porro fe-

fenfum effe: qui non egredieris con-

Qum t

fifus in virtutibus nolitris, hoc eft,

E

quar profequi victoriam de Idumzis

obtentam, & veftigia ponere in re-

noftris exercitibus , fed in tua fola

. ln

ione

& folo prius ab illis pof-

potentia.

Tori

Ífeffo.

13. Salus bomins.) Qu ab homi-

U2 dj

Vel fenfus eft; porrigam

pedem, ut mihi detrahat calceamen-

nibus expectari poteft. -

f I

ztum, ut folent fervi Dominis fuis.

I4. lz Dez. ) Dei auxilio.

Téitu

Faciemus wirtutem. ) Fortiter facie«n

AMáne)

Mibi alienigena fubditi [unt.) INo-

mine alienigenarum Philiifthzos in-

mus, hoftes vincemus.

àC vit

Ad sibium deducet, 6[.) Perdec

P taby

telligit , qui nullam cum Ifraelitis

inimicos no&ïos ; qui vexant nos.

li v

affinitatem habebant.

Idumsi enim,

Ammonite , & Moabite , quamvis

joeq

non eífent filii ]Jacob , tamen eranc

I.. IN Hym,ziL David. ) Wide dicta

Is ff

ad titulum Pfalmi 4.

atlinitate aliqua illi conjuncti ; nam

ldumzi defcendebant ab Efau fratre

2. lptende.) MHebr. awfeutza.

fall&æ

Jacob, Ammonite , & iVloabite a

3. 4 finibus terra. ) Ab extremis.

Ttm

N

lp

Senfus

?

Loth, Nepote Abraham.

terris , in Quibus exul vitam ino-

PSATMUS- LX &LXTY

147

dücet

4. Deduxifti me, quia fat&tus es fpes mea, turris fortitudi-

nis a facie inimici.

s. Inhabitabo in tabernaculo tuo in fzecula, protegar in ve-

3digris

lamento alarum tuarum.

minis.

6. Quoniam tu Deus meus exaudiíti orationem meam, de-

3

xducet

difti hzereditatem timentibus nomen tuum.

7. Dies fuper dies regis adjicies

, annos ejus ufque in diem

generationis , & generationis.

, 8. Permanet in aeternum in confpe&tu Dei, mifericordiam,

& veritatem ejus quis requiret ?

9. Sic Pfíalmum dicam nomini tuo in fzeculum

1meg,

reddam vota mea de die in diem.

fæculi , ut

Wt Cof

In finem,

1. Pro Idithum, Pfalmus David LXT.

m!æäm :

Onne Deo fubje£ta erit anima mea ? ab ipfo-enim falu-

tare meum.

gl

g mti-

"N

T 2

3. Nam

pxidia-

em, vazam , & miferam dego.

Regem Chriftum immortalitate, &

Regum

j

Fa-

lde mu-

'uzerat David ultra 10rdanem Ab-

immortali imperio donabis.

falonis metu. Vide z. Reg. 17. 22.

cies, ut Davidis regnum fit diutur-

Dwm asxiaretur cor meum.) .Hebr.

num, & in omnes generationes ex-

fayort,

: deffciemde cor meus.

Cum adeo

tendatur per pofteros ejus, & Chri-

pore de

cor meum ellet anxium , ut prope

ftum Dominum, ex ejus femine na-

deficeret.

fciturum.

egreden

f011 C0*

In petra exaltaft; me.) In fublimi,

g. Permanet im aternum.) Ad dex-

& tuto loco, me conftituifti.

teram Patris fedens.

(iros 4

4. Deduxifli me.) In petram, in lo-

Ejw.) Scilicet Dei.

j. putai

cum tutum, & munitum.

s COU*

Quis requiret ? ) Quis requïret,*

Faflus es fpes mea.) 'le enim ele-

& fcrutari poterit ? Quis plane ob-

hoc fïï !

5

e

i, in quem fperarem.

fervare, & confiderare poflit, quanta

a Jola

fic illius mifericordia, & veritas, five

Terris fortitudinis, 8c.) "Turris con-

tra inimicos.

fides in promiilis preftandis ?

b hotri

$. lababiiabe , €$7. ) Commorabor

9

Sic. ) Quafi dicat: itaque fi

mihi , que precatus fum , concef-

reftitutus ab exilio in hoc templo.

Mánebo membrum Ecclefiz tux in

feris , Pfalmis .nomen tuum cele-

hac vita, & in alia transferar ad «ter-

brabo.

na, tabernaculi, ibi femper futurus.

Ut veddam , &fr) Ut Peru fïngulos

podet

la welamento alarum tuarum. ) — In

dies reddam tibi, quas novi gratia-

: 409

protecione, & przefidio tuo.

Simi-

rum a(Ctiones.

les affe&us habes, Pf. 26.4.

Terre

de dl&a

6. DedifH bereditatem. )

1. D Ro Hdirbor. ) Vide di&ta. ad ti-

fan&z, a qua ejectus fum: Celeftis

tulum Pf. 59.

l

regni poffeifionem.

^^

-

Nosne Deo, &c.?) Certe Deo

^

4

Dies fuper dx'ci.c rfgiæ adjicies, &c.)

fubjecta erit anima mea , & cjus jus

Fam ihO*'

—

14$

LIBRI PSALMORUM

3. Näm,& ipfe Deus meus ,

10

/& falutaris meus , fuvfcelptor

nüm ]

meus, non movebor amplius.

EEE RI ——

4. Quoufíque irruitis in homi

nem ? interficitis univerfi VOS,

II.

tamquam parieti inclinato ) & macerie depulfze.

Ícere

I2.

5. Verumtamen pretium-meum cogitaverunt repellere, cu-

curri infiti: ore fuo benedicebant, & corde fuo maledicebant.

Deie

6. Verumtamen Deo fubjetta efto anima mea, quoniam ab

Cuiqu

ipfo patientia mea.

7. Quia ipfe Deus meus, & falvator meus, adjutor

X

meus,

l.

non emigrabo.

8. In Deo falutare meu

m, &gloria mea, Deus auxilii mei,

Q.D]

& fpes mea in Deo ett.

J

.. 9. Sperate in eo omnis congregatio populi, effundite coram

illo corda veftra : Deus adjutor nofter in eeternum.

parui

1

p

toc. Verum.

dicia patienter feret, &,lvoluntatem

mihi eft pretiofum, eripere mihi co-

0ta ,

expectabit

23

-

nati funt, hoc efít honorem a Deo

Tientes

Io

Salutare metm.) Nam ab ipfo pen-

mihi collatum-

det falus mea.

homin

Cucurri in fít.' ) Grecum £ooa ucv

ftoltur

3. Su[ceptor meus. ) Qui me ad fe

verti poteft cucurrerunt, « cucurri.

confugientem fufcipiat

qui

inihi

In Hebr. eft w jerefoo , comphacne-

Inþ

fert auxilium.

funt |

runt, fed legi potefít: qww jaratfza

enfus erit

in d

Nom mevebor amplu. ) Etiamfi

CACRTTETHBE ,

&

magnü

ab inimicis meis graviter impu-

$

ftudio me perfecuti funt, cucurre-

t4$ p

gner..

runt ufque ad fitim contrahendam.

omir

4. Duonfque irruitis £m Lominem.)

inatit

Quod vero ad fententiam attinet ,

Convertit orationem ad inimicos fuos:

parum refert, five legamus cucurrit,

fimyl

quafi dicat , nunquamne ceffabitis

five cucurrerunt, quia etiam David

Vanità

me impetere, & vexare?

attinel

cucurrit ufque ad fitim , ut -perfe-

Iterfrcitis.) Perdere, & incerfice-

quentes inimicos evaderet.

&,q

fe conamini.

vera fj

Tauquam parieti saclinato , &c. ) In

Ore fuo, 6c.) Fice etiam loque-

L 3

bantur, in przfentia quidem blan-

ime incurritis, qui fum infirmus, &

de, & benigne appellantes , intrin-

bouny

zuinz proximus, fimilis parieti rui-

!ïzzpin

nam minanti, aut maceriz, cujus la-

fecus autem mihi malum machi-

nantes.

*2

pides disjecti funt, male compofiti,

6. Ab ipfo potentia mea. ) EixpeCta-

r ;

« fibi cohzrentes.

ld. &

$- l're:i;zm.) In Hebr. eft, nNUD

tio mea, & fpes falutis.

7. Nonm emigrabo.)

Non movebor

Iu

ma[iotlz, exaltationem. . |áiXX. habent

Cm;du

7i^2!» que vox & honorem fignifi-

de meo ftatu , non vacillabo, non

labar.

WWitig

cat, & pretium. Senfus erit: hono-

9. Salutare meum. ) Salus mea.

10 om;

Xem meum, ad quem videbant me

itnd

,2 Deo evefctum, a me auferre me-

Deus anxtlii mei.) Auxiliator meus.

lit

ditati funt.

3

Idem poteft etfe fen-

9. Omnis Congregatio .pafu/i.)' Omnes

Pa

"

fus latine noftrz editionis.

Quod

plane populi.

f ,"ü

-

PSALMUS LXL'& LXII.

149

10. Veruimtamen vani filii hominum, mendaces filii homi-

fcep?or

num in ftateris, ut decipiant ipfi de vanitate in idipfum.

tf vos,

11. Nolite fperarein iniquitate, & rapinas nolite concupi- "Mat.

10.27

fcere, divitiee f1 affluant , nolite cor apponere.

om.

12. Semel locutus eft Deus, duo haec audivi, quia poteftas

2. 6.

|cebant,

Dei eft, & ibi) Domine, miíericordia

L

LÀ

* quia tu reddes uni- iCor.

am ab

cuique juxta opera fua.

Z

3:8:

——

Galat.

Pfalmus David

$

fneus,

i. Cum effet in deferto Idumss, (7. Reg

9U NI

2.T YEus, Deus meus, ad te de luce vigilo.

Sitivit in te

li ncj

anima mea, quam multipliciter tibi caro mea.

. In terra deferta, & invia, & inaquofa, fic in fan&to ap-

- Coram

uam.

)parui tibi, ut viderem virtutem tuam , & gloriam t

Verum.

3

^ 4. Quo-

r RE u

Effundire coram ilo corda veffra.)

& Job. 33. 14. ftmel loquitur. Deus, &

muhi có«

Vota, & poftulata veftra ilJi ape-

fecundo 4dtpfum nom repetit.

yientes.

Duo bac audivi.) (Quem ftatim fub-

n a Deo

uod fcilicet Deus mifericors

lo. Vam: filii bominum.) Nani funt

dit ,

homines, imbecilli , mendaces, ut

it, & quod fimul fit juftus , ideo-

TT

p

ftultum fit in ipfis fpem locare.

que reddat unicuique fecundum ope-

u

In fateris, 6c. ) Scnfus eft: adeo

ra ejus.

[

anplatute

funt homines inanes, & vani, ut fi

um effet i d.

eférto Ia'umææo') In

u j.am!/iz,

in alteram libre lancem ipfa vani-

I.C

textu Hebrzo , & Grzco eftj

. ao

cucurte-

tas ponatur, in altcra omnes fimul

Le de[erto J4d«£, in quo eum latuif-

homines , preponderatura fit ipfa

fe difcimus ex 1. Reg. c2.

A3.

hendam.

inanitas. ]ta ut ipfi pariter, id eft,

Defertum judewe videtur vocari de-

attillet y

cucutrit,

fimul in ftateris pofiti, decipiant de

fertum ÍIdumze, amplificandi caufa;

vanitate, id eft, quod ad vanitatem

hoc enim latius patens , & longius

? de,ïid

attinet, decipiant, quia nullus fuif-

diffitum erat a Jerufalem.

Sic am-

i par

fet, qui adeo inanes credidiffet, ut

plificandi caufa Jerufalem aliquan-

vera Íunt.

do a Prophetis vocatur Sodoma.

; loque

l1. de.iniquitate.) 'In calumnia , &

[2J

4

Ad te de luce 'vigz'la.) 'Te qua«

t blate

honorum oppreüione.

reng, ad te fufpirans , & de te at-

E

Kapina.) Bona exrapina, & ali-

tente meditans.

- pichi«

enea cum injuria parta.

Sitivit im te. ) Sitivit te anima

Cor apponere.) Multutm ad illas af-

mea , quz fummo defiderio in te

Expeäa'

fici, & in eis fpem locare;

fertur.

12. Semel locutus efd. Deus , 65'[.)

Quam multipliciter. tibs caro mea.)

Quia animi affectus etiam in cor-

Concludit , rationem reddens , cur

bo, fioti

divitie appetendz non fint, & cur

»us redundant.

Midetur fenfüs ver-

ab omni iniquitate, & rapina fit ab-

ficuli eífe.

Ego omnibus viribus

ftinendum, femel, id eft, immutabi-

t ' N

méis , corporis fcilicet , & animz

Qt ieus.

Óiter locutus eft Deus

fic namque

Írequenter, & multis de caufis te fitio.

Píalm. $9. 36. dictum eft, feme! jz-

3. l» terra deferta.) In hac folitu-

mzw'x n ( anito meo, (6 David menutiar y

dine, in qua dego.

LIBRI PQSALMORUM

1506

)uoniam melior eft mifericordia tua fuper vitas, labia

14

mea laudabunt te.

tant:

$. Sic benedicam te in x?ita mea, & in nomine tuo ïeva'bo

i

inanus mcas.

6. S

*iPl

À w

1t adipe, & pinguedine repleatu

I

f anima mea: & jabiis

exultationis laudabit os meum.

7. Si memor fui tui fu

ditabor in te:

per ftratum meum, in matutinis me-

L

8. Quia fuifti adjutor meus.

$]

opera

9. Étin velamento alarum tuarum exultabo, adheefit anima

4 |

mea poft te: me fufcepit dextera tua.

ercürt

10. Ipfi vero in vanum quefierunt animam meam , introi-

bunt in inferiora terraze :

jir. Tradentur in manus gladii, partes vulpium erunt.

fibsffä

6I

12. hex

Lzvia, 5 Imaquofa. ) Qux veiïigiis

Adeps , V& pinguedo fymbola funt

vidHeB

hominum non teritur , qu& arida

gratie ,. & confolationum | divina-

[

rum. Gratiatua faginetur anima mea,

eft; & aquis carens.

8

Sic $m fantlo apparui t04.) Senfus

tuncte lztis lablis os meum celebrabit.

efíe videtur : ficut in fanétis locis

7. $i memor , €$c. ) Sententia eft :

r

Payt

fiftebam me tibi, ut te colerem , &

fi etiam poftquam me vefperi in le-

orirem , fic facio in deferto , non

&ulo compofui ad quietem .capien-

pora v

dam, tui memor fui, multo magis

Tàbunt

fecus ac fi Jerofolymis efiem ante

I

ipfam arcam; nam corpore fum ab-

cum mane evigilavi , jam non am-

fens, prafens fpiritu.

plius fomno gravis de te meditabor,

Ltia

illud prafertim recolens, quod tuifti

nignum

Lt "viderem. ) Ut contemplarer.

Lay]

Virtutem fuam.) Potentiam tuam.

adjutor meus.

A. Melior eft mifericordia ttia füper

9. dz velamtnuto alarum fuarum exul-

Taudi

£4bo.) luter meditandum ea cogita-

a D

vita.) Pluris facio benignitatem ,

& imnifericordiam tuam, qüx me con-

tione potillimum excitabor ad lati-

2

folatur in his anguftiis, quam vitas,

tiam, quod me umbra alarum tua-

unt üt

rum veles, & protegas.

aueri;

id eft, quam ea omnia, que ad cor-

pus bene habendum pertinent, & in

Adbaft amma mea pofü fe, €fc. )

Qünt

Per fiduciam, & amorem, nunquam

Cipianr,

quibus mortales cuin voluptate ac-

tui immemor, ideoque me dexte-

quiefcunt , immo quam ipfam vi-

2&;4 0

tam. Latinus interpres dixit in plu-

ra tua juvit, & e periculis eripuit.

q".) (

Io. Jp/i vero.) Inimici nimirum inei,

qUod or

rali, w/fas, quia vox Hebrea (nn

chajeim formam habet numeri multi-

dep vanum. ) Kruftra, nulloque

)

'tiun

tudinis , licet fignificationem habeat

fucceffu.

*l5 g

Quefierum animam meam.) Ut illam

numeri fingularis.

«. Sic. ) itaque, obhanc caufam.

perdcrent.

Vitam; mihi eri/pere CO«

lz wita mea.) Dum vixero.

nati funt.

y

Introsbunz £m imferiora terre,) Iu

) Pj

le uominue tu0 , 66c. ) Cum invoca-

infernum detrudentur.

oX

tione nominis tui extollam in ora-

9

tione manus meas.

l1. Tradentur £m manus gladii.) Glae

diis hoftilibus conficiemuxs

Átiy,

6. Siad adipe , Ó pinguedime , &.)

CQltlU"a

u

« nj

l

PSALMUS LXIL & LXIIL

?f!

labia

r2. Rex vero leetabitur in Deo, laudabuntur omnes, qui ju-

n

Yd

DO

rant in eo: quia obftruttum eft os loquentium 'iniqua.

In finem,

labiis

1. Pfalmus David L

XILI.

$10€

Xaudi, Deus, orationem meam , cum deprecor: a tï—

J,E

more inimici eripe animam meam.

3. Protexifti me a conventu malignantium : a multitudine

if

operantium iniquitatem.

4. Quia exacuerunt ut gladium linguas fuas: intenderunt

ntroi.

arcum rem amaram, ut fagittent in occultis immaculatum.

$. Subito fagittabunt eum, & non ti

fib1 fermonem nequam.

mebunt, firmaverunt

6. Narraverunt ,

. Rex

videbit eos ?

ut abfconderent laqueos : dixerunt: Quis

:

] fmnt

divina

1. Scrutati funt iniquitates: defecerunt fcrutantes Ícrutinio,

na m

us..

brabit,

g. l'ï&.ccedet homo ad cor altum: & exaltabitur De

9. Sagïtteï

tià dt:

Partes 'vucþz'nm erznt.) Eorum cor-

iinle

d multitudine, ) Hebr. « tugitilt ,

cztpicn-

pora vulpibus cedent, que illa lace-

vel frem:*z.

rabunt,

difcerpent.

Operant um ipiquitatem. ) Homi-

) magis

I?. Rex vero.) lLgo vero Rex.

01 ailte

num deditorum iniquitati exercendz.

LHCJ.bOra

Letabitur im Deo.) Quem tam be-

4« Rem amaram. ) Arcum amare,

nignum in fe expericur.

& perniciofe ferientem.

Lasedabssmur.) Gloriabuntur, vel

infidias.

Iz occultis. ) Ex occulto loco, pes

w extl"

laudabuntur ab iis, qui re&te fentiunt,

& a Deo judice.

Lemactlatum. ) Ynnocentem.

cogitie

OQui jarant £2 eo.) Qui eum co-

$. Subite.) De improvifo , circa ul-

al late

g t

lunt ut Deum, & cum jurare opus

]um Dei, aut hominum metum.

habuerint, non aliud numen agno-

Firmaverunt fibi fermonem negquam,)

Ícunt, per quod juramenta con-

Firmiter, pertinaciter ftatuerunt fer-

? dr.)

cipiant.

gngam

monem, id eft , confilium fuum ne-

Quia obffrutium eft os loquentium ini-

farium perficere, confirmaverunt fe

] deXEe'

qua.) Gloriabuntur, & Ixtabuntur,

ad rem malam perpetrandam.

eyipullF-

quod ora mendacium, & iniqua lo-

u

6. Narraverust , ut. abfconderent la-

entium tam infignibus fuppliciis

queos.) Confilium inierunt, ut ten-

nuuoque

b

eus obítruxerit.

derent infidias.

Á alam

^

E

2.. Serutati funt. sniquitazes.) Vefti-

CC QCPEDE — RA

garunt iniquas nocendi vias, exco-

j o

cum timeam.

gitarunt varias nocendi rationes , &

3. Preorexifi me.) ln Graco eft:

modos.

f!-) I,x

03:6 TogoVv prorege.

Defeceruzt , 6$c. ) ^ Excogitando ,

Aconvenutu malignantzum.) A faQtiofa

& quxrendo dolofas artes fatiga-

jj Glv

ti funt.:;

coitione eorum , qui maligne agunt,

& mihi ialum machinantgr,

8« 4feccedez bomo ad cor altumn. ) Ad

152

LIBRI PSALMORUM

4 "

g. Sagittee parvulorum fat£tee funt plagee eorum : & infir-

us nc

matae funt contra eos linguae eorum.

*

s. ]

10. Conturbati funt omnes : qui

videbant eos: & timuit

atrils t

onmnis homo.

6 i

i: & fa&a ejus intellexerunt.

Et annuntiaverunt opera De

tuum.

ir. Leetabitur juftus in Domino, & fperabit in eo , & lau-

"]

dabuniur omnes re&ti corde.

(

telfiæ

In finem, Pfalmus David.-

$.

ïb trarí-

Contu

f

1. Canticum Jeremie, & Ezechielis ex popu

migrationis, cum inciperent exire. LXIV.

0 i

a fteni

3. "1 E. decet hymrius, Deus, in Sion , & tibi reddetur vo-

tum in Jerufalem.

Borceucesem

d te omhiszcaro Veniet.

feceris

3. Exaudi orationem meam : a

4. Verba

foent ;

dum ig

laude gloriabuntur jüfti omnes , vel

Gictio

altas , profundas , & callidas co-

jufti laudabundtur, quod redte vi-

gi

tationes.

Exaltabitur Deus. ) Quafi dicat

xerint, ideoque a Deo bona con-

x

&T

conati funt.Deum quodammnodo fal-

fecuti funt.

Datn v

$

c

tu-

tilltme

lere , & comprehendere fuis a

1. ( lduticum Jeremia, &c.) I;Iæ(:' ine

Vd,

tiis, & cordis profunditatibus, fed

fcriptio non eft in textu He-

Deus profundiore , & altiore fua

Non

Tui£ , |

braico, íed poítea addita ett.

? Ia

fapientia conatus illorum lufit. V«l

fignificatar jeremiam Cantici , five

tipilca

fenfus eft: verum, hac illis agen-

Píalmi hujus eííe auctorem, fed ]e-

þl

tibus exaltabitur Deus, qui inetfica-

remig, & Ezechieli tribuitur, quo-

I65 n

L

'€ia reddet eorum cogitata , & in-

niam hi duo Prophete predixerunt

Leris

venta, comprehendens fapientesrin

reditum populi de Babyione in je-

fapientia fua.

rufalem , & fingitur décantatus ab

pieya

timüs

9- Sagitte P;zrw;lamm.

) Invalidæ $

his Prophetis initio egreíltonis He-

üt € t;

& vulaus inferre non valentes.

brzorum de captivitate in patriam.

Piaga eorum.) ictus eorum,

Hinc vero ad fublimiorem fenfum

$ £

Iiframata fwnt comira eos limgue eo-

aditus aperitur, ut fcilicet Pfalmum

P"pimik

YHU2. )

iafirmate factm funt, ut eis

interpretemur de CQnVCIiione infide-

i g.

"ocere non poldtent.

lium ad Ecclefiam, & r«ditu fpiri-

10.. Conzurbati fant. ) " Timuerunt,

Qpa à

tualium peregrinorum ad patr/iam

tüfti,

horruerunt videntes , quam graviter

cceleftem.

I 4

illos puniviü"et Deus.-

m

-

Anaunciaverunt.) Celebraverunt di-

bui laus.

Te decet., P Tibi- debet tri-

RL',M

vinam juftitiam.

Iz Szom. )

Peculiariter in Sion,

5* Ctg

Fatla ejus intellexerunt.) Quuaim fci-

in quo etiam peculiarem fedem tibi

*orüm

licet fitin bonos beneficus, & in

delegifti.

LUR

malos feverus vindex.

T;hi reddetur , &c.) Tibi perfol-

lg D.

iL. Lerabütus jaffus im Domino. )

ventur vota in ]eruialem civitate ,

$45

Dei opem in fe expertus.

quam elcgifti.

DEUS l

3. 4d te emnuis caro venict.)

IdQ

! Laudabuntar omnes recti corfle.) Cum

lij,

PSALMUS LXIV.

153

: ]nfit-

4. Vetba iniquorum praevaluerunt fuper nos: & impi

etatis

bus noftris tu propitiaberis.

:

tmyit

5. Beaius ,

.

atri!s tuis.

quem elegitii, & affumpfifti : inhabitabit in

ünt.

6. Replebimur in bonis dom

us tuae : fanétum eft templum

& lat

tuum , mirabile in zequitate.

EX

7. Exaudi nos , Deus falutaris nofter

, fpes Vom/nium finium

terr2, &in mari longe.

9. Proeparans montes in virtute tua: accin&tus potentia: qui

tracf-

conturbas profundum maris , fonum flu£tuum ejus.

9. Turbabuntur gentes, & timebunt, qui habitant terminos

a fignis tuis: exitus matutini, & vefpere deleGtabis.

A VQ"

Io. Vifi-

feceris omnis generis homines con-

omnis Angelorum , & fanctorum in-

Verba

fluent ad te laudandum, & adoran-

habitat.

dum in monte Sion.

V idetur pra-

6. Mirabile z æqzihzte.) Pleniffimum

ilïl—eä) vd

dictio vocationis gentium.

IC&B Vi'

equitate , admirandz equitatis ; nam

4- Verba iniquorum) | Facta iniu!ia;

ilinc impii, polluti , profani, pec-

catores excluduntur.

lllic regnat ju-

nam verium , ut notum eft , frequen-

tiliime apud Hebraos rcz fignificat.

ftitia, puritas , fanctitas , caftimo-

| Hæc ltl

Vel, verba, calumnig , blafphe-

nia, religio,

(5

Spes ommium femium terr& , . )

textl He'

mi$g,'&c.

( No

Prevaluerunt fuper nos.) Adeo mul-

In te fperant gentes omnes, etiam.

yic, 1l

tiplicata, & aggravata funt, ut vi-

quz longe diílitz funt, & in remo-

ls f« J*

res noftras fuperent.

tiflimis infqlis habitant.

qum

(iUO"

Ef W5upretatibus noffri fu propitia-

g. Préparaus montes 12 "virtuze tua.)

r:cdi:x'ewjïï

beris.)

(quia pr. pter peccata noftra

Deus , qui tua potentia difponis

yc i je

prevaluerunt impii fuper nos, pe-

montes, illosque inftruis herbis, ar-

T 4

timus, ut nobis reddaris propitius ,

boribus, metallis , &c.

lionis D*

TTR

ut e tantis malis emergere poliimus.

Accintius potentia. ) Omnipotentia

i p

G.. EL . 6 affespffti) Mebr. ap-

m

&nbum

inftrutus , ut quecunque vis ; face-

L

gropinquare jecifz, eum, quem . voluifti

re polfis.

ad te accedere per fidem , & bona

8. Qu conturias profuendum znar

25,65' c;)

ye nf

f

opera , & ad vitam &ternam ordi-

diti !

l)il'l-

Qui cum vis, protundum maris tem-

nafti.

peftatibus commoves, & excitas fre-

i Patriäm

Ls atriis fuá.) InEcclefia, & poft-

mitum flu&uum ejus.

ea in colo.

jet U*

9- Tz:rä;zbunmr.) 'Timebunt.

Replebimur im bouis domus tua. )

9. Qui babitaut terminos.) Omnes gen-

Se cum clettis numcrans David, ex

t:s, ille ctiam, quz extremos tCrrg

in. Slof

fines habitant.

folen ib

eorum omnium perfona ait , frui-

turos fe bonis íem

piternis m do-

4 frgnis tuis. ) "Timebunt propter

10 Dei.

fipna tua, id eft; corufcationes ,

yji p*

o

Sea hum eff templum tuum-) In q

tonitrua , fulmina , &c. juxta illud

i Civlätilte )

Deus ipfe fanétilimus , & chorus

1. Reg. a. 19.. lermidaónnt Deminum

l

ith. )

mü

Bibl.. eupm. Com, AMenocb. T. IV,

-.

-

154

LIBRIPSALMORUM

|

1o. Vifitafti terram, & inebriafti eam $ multiplicafti locu-

letare eam.

x

p

Flumen Dei repletum eft aquis, parafti cibum illorum: quo-

niam ita eft praoeparatio ejus.

1i. Rivos ejus inebrians multiplica genimina ejus, in flilli-

]

M

cidiis ejus laetabitur germinans.

12. Benedices coronze anni benignitatis tuae : & campi tui

in mul

replebuntur ubertate.

40

es accinL

mini t

13. Pinguefcent fpeciofa deferti; & exultatione coll

gentur.

$ V

fiio

h?

14. In

duti funt arietes ovium , & valles abundabunt fru-

&

mento : clamabupt, etenim hymnum dicent.

In finem,

pede :

«dver/arii ejus ,— fuper ipfos im celis 1o-

re, & alias commoditates percipe-

pE

nabir.

re poffint.

Mittes

Exitus marutini.) Exortum auro-

Parafli cibum illorum.) Sicque be-

«r oye

rx. * Orzmce i$60ove mQwímS , cxi-

neficio aquarum terras fecundantium

t£us aurorga.

paras victum honmiünum.

tun fo

Quoniam ita efl praparatio ejus. )

bun ef

Et vefkre.) Hoc etiam eft geni-

tivi cafus in Greco icaípae. -

Quoniam fic fundata , & difpofita

et g

eft terra, ut per aquarum irrigatio-

fuile

Deletbabis. ) Delectabilem facies

nem foecundezut ,

&

iructus [fuose

apom

exortum, & occafum folis.

Utrum-

aut n

Ortus

pariat.

que enim homines delectat ;

11. Rivos ejus syuebr1ams.) Sulcos ter-

tudia

quidem , quia lux redditur poft te-

rg Copiofo aquz huinore

made-

Val

nebras, & opera intermifla licet re-

facito.

felich

petere : occafus vero , quia fatiga-

Multiplica gen;mina cyw.) Germi-

in luy

tis per nodis caliginem quiefcendi

na terra.

Üar

Oopportunitas conceditur.

In fillicidzs ejus , &c.) Pluvia Det

tia ge[

io. Vifftaffi zerram , 66.) Laudavit

defuper cadente, letabitur terra ger-

fojoy:

minans.

,

at ali:

divinam potentiam , nunc etiam bo-

nitatem celebrat, qu& ex pluviis fer-

I2. Bemedjces coron& annui, 6$c.) E dis

alia lgt

tilitatis conciliatricibus apparet. P;.

cundabis coronam anni, qui tüa be-

nignitate erit fertiliffimus.

Coro-

ICA

fítare terram hoc loco idem eft, quod

beneficio afficere, illam arentem, &

nam anni vocat gyrum , circulum ,

Mj

fitientem aquis molliendo , & fatian-

& revolutionein oinnium annl par-

do, & maultipliciter ditando floribus,

tium,

in tex;

(b u

& frugibus.

i s

Pingue[cent jþecz'aþz deferzz. )

Pfdlin;l

Fhumen Dei.) Singularis pro plurali.

Pinguia fient, & fpeciofa pafcua de-

Flumina ingentia; que enim magna

ferti olim ftelis.

IEge?er

Exultatione colles aecingentur. ) lu-

TNE

funt phrafi Scripture Dei dicuntur,

