principen

9. Pa

CAPUT VL

Comeli,

-9 U

Spmfm ut fidem datam liberet , lalaomn'dum; þigrum formz"cæ

10 * Pal

exemplo excitat ad laborem : AApoflatam defrribit : jex , que

enferes m

Dominus odit : exbortatur ad legis cuflodiam : utque mulieris

IL EE A

52on coucupifcas

"r armati

»

pulc-briïudmgm

, fed con/yö«rtium

vites adultera.

a, & ep

12. Hoi

I. Iïx

imif fpoponderis pro amico tvo, deüxifti apud ex-

1j Àn

traneum manum tuam , .

L

Ls

2. llaqueatus es verbis oris

| tul

, & captus propriis fefmo—

pnibus.

2

dem ï.ællcgon

dicilaram, (

4. Fac ergo qu

od dico, fili mi, & temetipfum libera : quia

Nenitoribus ,

incidifti in manum proximi tui — Difcurre , feftina, fuícita

L

E

puis,

amicum tuum

60 ng[ dd

CrI1

-ormit difce

. Ne ded

ls fomm

im oculis tuis, nec äorm?tent paIpeBræ

teat,

tus.

^

Vixü fjlli.

$.

*Eruere quafi damula de :mäþu ,

,.,—& ciuaü aviks de manu

confili

-T m as

au*(cupi.xs.

6. Vade

ütn n

!

N

ïl'.hn

oí. C':zpiunt pnpiuesm. ) Ount enim

dicare ritum dande fidei, creditori

-

Quo docun

taétu'dextere.

clixïgtii)zleïn,

peccata vincula, & compedes, qui-

bus peccator tenetur, & reus efnci-

2. lilaqueatus.) Obligationem con-

ia ftbi Pï()f j

|

tur corin Domino , non folven-

traxiftt,

ue in tuum cedet incom-

QU re

egem

(s

!

todum ; «t vinculum hoc laquei

Büem mo]i

dus, nifi pecnas luerit uqure ad mi-

inftár habeat, quo per

nicjés , aut

miäsi Ue:n

nimuni qqurzsdra" ntem.

sE

lt

23. Morierar. ) Concini&: Baxuch.

magnum illo capitis pericpZüm crea-

VOX «

duj

cap. j. 27. Viam, inquit, dciplima

tur.

M

mon in'Venerum!t, ideo perierunt, ÓG quia

3- lacidifi im manwm prowimi tui.)

gm!/»?!üï, lr

Obnoxius faítus es creditori , qui

mom babucrant fapiemtiam , perieramt

*quind «f

fropter inftpeatuam 5 & quod habe-

jam adeptus eft jus debitum a te

Billcre o

mus in libro Job cap. 36. numer, 12.

repetendi.

* COrüm

b Y

Si mom audierint , tramfibuut per gla-

Sufita amicum Tusm.) Amicum;,

"I & re

pro quo fidejuffifti, excita, ftimula;

pe

du , 6 conumenzur i—n jiifltitia..

grtno N

0s

urge, officii fut admone, ut fcilicet

mïlïtrmr

&v

V. Qopapderis. ) Fidejufferis ; non

ipfe fatisfaciat creditori, ne tu co-

QUjat

MJ omnes fidsjufliones damnat Sa-

garis debitam pecunie fu.mmaþm de

ürts m

tuo repr&fentare.

yiens , fed leves tantum, & incon-

btnt

I efþy t

"

*tmn

fultas.

.

s äzfzþ' daemttla.

) Dixerat, sH«

95 T

D(fxff: $6 uo ü

lj

4umnm,) Midctur i':sf

qusat us f?,-öc. itague pergit in ea-

; Q (

CA PU'T

VT.

$85

1 peccito-

:..6. Vade.ad formica

m, o pigeg, & confidera vias ejus, &

^m

diíce fapientiam :

; &i mul.

..7. Quie.cum non habeat dücem , nec

praeceptorem , nec

principem ,

$. Parat in

seftate cibum fibi, & cönä&egat in mefe, quod

comedat.

m finuica

-- 9. Ufquequo piger dormies? quando confurges e fomno tuo?

IO. * Paululum dormies

2717

$ paululum dormitabis, paululum

*Infra

conferes manus, ut dormias :

24.33»

(ue miliris

II. Et veniet tibic

jj

juafi viator egeftas, & anpe;rieks quafi

Vir armatus.

31 vero impiver fuer

-

is veniet ut fons meffis

tua, & egeftas longe fugiet a te.

[5 pud x

12. Homo apoftata, vir inutilis) graditur ore perverfo ,

13. Annuit oculis, terit pede , digito loquitur.

14. Pravo

yris feruo-

dem alligoria l.aofzxeörum ; & ten-

malus vviatórs . Videtur autem ille ap-

dicularum , quibus ferg capiuntur a

pellaari malus viator, qui fe pere-

iber :.qtyia

venatoribus , vel avicule ab aucu-

ins, füícti

grinis comitem adjungit , amicum

pibus.

fimulans, & pravum confilium te-

6. Vade ad fevmicam. ) Exemplo

gens , fed data opportunitate eos

P

Ípoliat, aut etiam occidit.

l palpebræ

formice difce, quil te facere opor-

teat.

Qeaff vir amatus, ) epetitio ejus-

Vias ejus. )

Rationem, qua fibi

dem fententis.

; de man

confulit.

19. lomo 4poffata. )

In Hebrzo

7. Cum nom habheat dacem » 65c. )

eft, Vir Belial, vir fceleftus, I1talice

£, Vate

Cum nullun hibeat magiítrum , a

Uomo del/ Diavole,

Vide dicta Deu-

Qquo doceatur, prater naturalem in-

fdei creditort

tcron. 13. I3. ubi de erymologia

einationem, cujus inftinttum fecu-

hujus vocis BeZ/aL

Apoftata defer-

ta fibi profpicit.

Sicut in apibus,

torem fignificat, qui fcilicet

irationem &O

quz regem habent, Monarchiz inma-

& ejus legem- deferit.

Degm.,

1 cedet n

cotn:

T

ginem molita eft natura, fic in £or-

Vir imetis. ) - Eftliptote; five

micis, Democtitis,

miofis; plus enim fienificstar, quam

n

nics , 2!

il æ;z/ï "iator, ) In i—-!ebræo 6(1'

dicitur ; fenfus enim eft hujusmodi

geric Á

:

i a

vox (2onp weballecb. viator ,. five

homiuem eíle maxime noxium, &'

)

"

graf2tor, à ridice 3554 Lalac , quod

perniciofum.

"

aliquando eft eraífari, & videtur fi-

Graditur.) Agit, vexfatur cum-ho-

glitorio 0

gnificare graílatorem, aut latronem

igi ?

minibus; Italice diceremus, Procede,

€x eorum genere , qui obfident iti-

Ore perver[o- ) looquens. benigne;

nera, & repente cooriuntur in pere-

& axnige , fed interim m

,

)

Amfcüm ;

grinos, & eos.fpoliant, & male eciam

cz.llzv, cogi-

:

1

Rhnulï;

tans, & rmoliens.

xC

t (cilicee

multant, & vexant, quaft dicat: Ade-

b3. unuitocnls , feyir pede , digito

)v

g e

xit inopinata paupsreas , qug te graf-

loqait urs )

Significatar, impium ;

TEU

fatoris more Ípoliet.

Favent huic

fumma»"

di

qui verbie amicitiam. fimulat, aliis

interprct:tioni LX X.. viri , qui ha-

corporis purtibus «contrarium fïxgn.iþ.

ii

bent e75p xaxóg óJoímopog ,. welwii

1Ccare fuis coim

ixetdts

p?icibus in perniciem

ott u

Bi&;'. cftmlC'am. Meanocb. 1. IV,

Pcr

C Cc.

336

LIBRI PROVERBIORUM

| u t

14. Pravo corde machinatur malum, & omni temporve'j*m»

! extranes.

gia feminat.

*

2$ Nu

15. Huic exemp

lo veniet perditio fua, & fubito cohtere*cur,

as niti

nec habebit ultra medicinam.

]6 Dret

16. Sex funt, quze odit Dominus, & feptimum deteftatur

anima ejus:

'viri priol

. a Num

17. Oculos fublimes, linguam mendacem, manus effunden-

$

tes innoxium fanguinem ,

,

- rietumer

4 Auta

18. Cor machinans cogitationes pe

ffimas, pedes veloces ad

currendum in malum.

X

q?

.19. Proferentem mendacia, te

40 Sie «

feminat inter fratres difcordias.

ftem falllac«em2 & eum, 'qu-i

mundus, -

?0 No

20. Conferva, fili mi, praecepta patris tui, & ne 'dimittäs;

ïy

Xt efurien

legem matris tuze.

21. Liga ea in cor

de tuo jugiter, & circumda gutturi tuo.

y. Deo

fanim q

22. Cum ambulaveris, gradiantur tecum, cum dormieris,

5 Q

cuftodiant te, & evigilans loquere cum eis.

animam f

23. Quia mandatum lucerna eft, & lex lux, & via vitze in-

crepatio difciplin,æ ;

Boaseetoere r

54. Ut

Cottutos. rm.

plinminftit

ejus, quem decipere ACr..niatur fimi-

jmpreffa fint in corde tuo. - Alludit

le eft quod habemus Pfalm. 34. (9.

ad ei, que habentur Deuteron. 6.6e

t Ertyane

Qui odergnut me gratis, &5 aunuunt. oci-

& cap. 4(1. 18*

Bitetriis

Bs., quomiam mihi quidem pedfiee. io-

Crrcumda gutmr'i* :£u9.) Pr& ocu

46. Priius

quebantar , &c.

lis: femper habe

quemadmodum ;

a. ) hi

quod de collo appenfum geftamus,

1$. Perdzz;o,) Exxitium.

Vel

qatlitrem, m

ANec babeb; ultra medicinam.) H-()C/

femper veríatur ob^ oculos.

W, ld (ä&

fint tibi cara quafi monilia pretiofa

eft, non poterit curari, fed «terno

circa collum.

Q yerti

involvetur exitio, a quo nulla ra-

3

22. Gradiantur tetum. ) Sefnper

tione poterit liberari.

tàl, qui

habeas pre oculis hzc prgcepta, &

d f*"/Züm p

t6. S$ex funt, 8$c

IMlodus lo-

cum domi hzres, & cum foras pro-

6ot. f u

quendi fatis frequens in facris Li-

grederis, & cum vigilas, & cum tg

componis ad.

uietem capiendam ,

Yil e yet

t

teris, quo tamen non femper figni-

1

j

€

&ndum À

ficatur id- quod ultimo loco propo-

femper de illis

rvandis cogita, nun-

&

Wnen Q

nitur , deterius effe precedentibus,

quam illa negligas.

Weretrg, yi

fed fenfus eft, fant fex, five feptem,

Lequere cum e5.) QQuafi confilium

capiens ex lege, & preceptis divi-

P. Qu ,

qua odit, & deteftatur Doxninus.

El

F?mfentiuac :

17. Oculos. f[ublimes. ) Superbos

3

nis, quoimodo regende fint actio-

D

dH fm.??l

sam elatio oculorum arrogantiz fi-

nes tusx.

E

pois,

;

5

e

num eft, fic Pfalmo 130. t. dici-

nebris hujus vitz.

23. Lacerza. ) Qua dirigar;s in te-

;./,',,' intioj

tur: Neque elatí funt otuli mei , neque

ambulavi 1m magnis, €$ esirabilibus [u-

Via vit«.) Mia ducens ad vitam.

ecq)ig,ï |

ff" 3e,

lecrepatio di[czplzma. ) lncrepatio

VOCtR Vi r

erudiens , & redarguens hominum

TTE " 2

^I. L('ga ea in corde rwo.) loate

[

CAPUT VL

387

emþore j

24. Ut cuftodiant te a muliere mala , & a blanda lingua

extranec :

Cotietetur,

25. Non concupifcat pulchritudinem ejus cor tuum, ne ca-

piaris nutibus illius.

»

]

-56. Pretium enim

fcorti vix eft unius panis : mulier autem

a detefiaur

viri pretiofam animatnm capit.

s effunden-

27. Numquid poteft homo abfícondere ignem in fin

ut veftimerita illius non ardeant ?

u fü6;

- 28. Aut ambulare fuper p

s,veloxces a;i

.

runas, ut qon comburaqtur plantae

ejus ?

29- Sic qui in

greciitu-r ad mulierem proximi fui, non erit

( eunt, qui

mundus, cum tetigeri- eam.

; ne diautts

.3o. Non grandis eft culpa , cum quis furatus fuerit,

ut efurientem iHnpleat animam :

zUm

eprehenfus tamen reddet feptuplum , & omnem fub-

gutturi tüo.

ftan:iam domus fuae tradet.

Y iormmieris,

32. Qui autem ad

"

ulter eft, propter cordis inopiam perdet

via vite t«

animam fuain?

Ccao $.

54. Ü

inrmpcos mores, & ad rectam difci-

nupta ; fepe enim adulteri vitam

e tuo. - Alldit

plinam inftituens , & formans.

propter flagitium fuum amictunt.

24. Extranes. ) Ahene uxoris, vel

27. Nwmnquid potefü bomo , &fc. )

Deuterots 6

Sententia eft, quemadmodum ita i gnis

aneretricis, qua tua noa eft conjux.

in finu circumferri non poreft, u&

, ) D 0n

26- Pretium enim fcorti vix eff zunius

aMl

yàmodum

^5. ) ia Hebrao elt, quia propter

veftes non amburantur, nec ita cal-

qen

cart prunz ardentes, ut pedum ve-

Ínm ge&amurs ;

zulierems merefricem ufque ad. fruffum

ftigia non comburantur ; ita nec quis

oculos.

v

péri, id eft mendicabit homo ufque

ad fruftim panis, quomodo hunc

adultera.

fine Iabe peccsti verfari poterit cum

vnija pb

TV

locum vertit Pagninus, & confentit

30- New grandis eff culpa. j Sc

ilice£

g. ) 500

Vatabl. qui habet : -Vez;ez. bozo u[que

adulterii comparatione.

ad fruffum panu.

Nofíter interpres

t pr?ceptm

Mebr. fic istellexit ,' quafi diceret:

U: efurientem Peplest Animam. )

um fon6 -

Itaque — neceiíitas culpam qminuit ,

js, & 0m T

vile eft. pretium. fcorti, ut. non plus

eo adigitur , wt fedet urgentem

n

;Lapiendam '

fit dandum , quan fruftun panis,

famem.

& tamen cum. adeo abje&a res fit

o

mezretrix, viri prctiofam animam ca-

$1. Reddet fepreplum. ) Quafi di-

cat, compenfari poteft damnum etiam

"

pit-. Cum vulgato noftro: Interprete

ultra equalitatem , ita ut pro uno

lu il

gs & ,

confentiuat. LXX qui. ha:ent; P;e-

yraca

Biuoa €uum [cortt , quantusm $ unias

feptuplum reddat, aut etiam omnia,

" fn

; i

s d

que habet.

Vide. legem de reftitu-

panifs'.-.

tione pro damno furti Exod. 22. i.

Viri pretio[arr animam capit, ) H

aips r

eft decipit, & illaqueat.

32. Preprew curdis imopiam. ) Pro-

Alioqui

pter vecordiam, & ftultitiam fuam,

s ad vittf

vocem Z* neduat cumr Mer, at

Peradet animam |wam.) Mitanw amit-

^ [naepio

tet., oecifus ab' adultera inaxito.

]

fenfus Hc./,; Milier vir? , id cít viro

ja

; lo

N

—

386

LIBRI PROVER—äIORDlM

. Qu t

33. Turpitudinem, & ignominiam

'congreg,aat' fibi, & op-

probrium illius non delebitur :

domus illiu:

^34. Quia zelus, & furor viri non parcet in die

vindi&e, .

9. 1 obit

(; caligine

35. Necacquiefcet cujufquam precibus, nec fuícipiet proi

tedemptione dona plurima.

10. ht «(

C APUT. .VIL N

tata ad decipi

1r. (uieti

,fïlbrmfw adoleftentem ad. fapientie amplexum , & mandatirum

bus füis,

r Nunc .

cuffodiam : utque fcortorum blanditias , quas late

4

dians.

de[cribit , evitet.

n. Appr

1. TMli mi, cuftodi fermones meos, & praecepta mea reconde

voltu bland

;

tibi, -Fili,

]. Vidu

2. Serva mandatamea, & vives, & legem meam quafi pu-

1s. Ideim

pillam oculi tui :

Viere, & 1

lam in tabulis c-oi"dis tui:

3. Liga eam in digitistuis, fcribe il

15. Itex

4. Dic fapientize, foror meaes: & prudentiam voca ami-

&x Ioyyto.

cam tuam ,

—

17. Àiper

$. Ut euftodiat te a muliere e

z

2

xtranea, & ab aliena,*quæï

verba fua dulcia facit.

xibus, de

6. De feneftra enim domus meze per cancellos profpexi,

19. Not

. E-.tyideo parvulos, confidero vecordem juvene

In-

9. Qui

ssts N

31 ïï?rpifuæïinem, 6c. ) Quafi di-

4- Dic /kpim;]-iæ, loror mea es.) Mie

eipiendam.. ]

ed fenfu.

Cat; nam pr&ter dedecus indelebile

detuf nomine fororis fponfa figni-

etiam filii mortem accerfit.

fäCJ—ri 3 1

que foror eadem , & amica

À

) Tranfíe |

.34. Viri.) Mariti adulters.

appellari folet ,. ut patet ex librz

A ideo m

lz die vindite. ) Cum fefe vindi-

Cantic.

Suadet hoc fimilis alius lo-

þuï() imore

candi occafionem naótus fuerit.

cus Sap.: $-2

Hage amavi, 6 ex2

J'ts ang]

3$3. Pro redemptzone.) ld eft, libe-

quiffv4 a jwventute mea , & 7/4;?/1'1;1'

ratione , id eft, ne acceptam inju-

on[am mihi eam e[[umere, $. amator

trlicig, ho f

^

pitndos ts

j

riam ulcifcatur , fed deprehenfum

fectus füm feorma i.

Loquicur de

10 Gay],

gdle-tertzxn dimittat.

fapientia.

Suadet etiam, quod Sa'.

lomons juventutem ab amore mulie-

fien, ) No

I. Reonde, 1:5;. ) Quaf-;i thefaurum.

rum abítrahere ftudet , & transfer-

(ice ; m q

2. Qvafr tupillam oculi.) So-

totfideras

lertiffima cuftodia

fic orabat Pro-

re ad fapientiam , quafíi dicat, illas

afpernare & averfare, hanc tibi opta

* Continent.

pheta Pfalm. 16. g.

Cuffodi me ut

fponfam contingere , hujus nuptias

U. bf

pupillam eculz.

ambt.

M Piling,

(3« Liga eam ín digiris tuis.) Refpi-

K . wt 0

cit monitum Moyfis Deuter. 6.9, &

&. Extratta. ) Akli'em.uxore, vel

lirALis ea .7tmfz' ffguum in manuibus tuis,

imeretrice.

am:ay.c M de

* AC Qu

Quo metaphorice fignificatur femper

7. Parvu'os. ) Simplices , in. He-

- &Chülw o i

hábenda ante oculos, ut €a, que

br&o eít ry»Nh5 petaim, que vox

PU vl

habentur in manibus.

eum fignificat, qui facilis eft ad de-

Pa

: &t hs üg'n'

boridis

"'CAP/UT qvn.,

315

'ïbi, iM p«

.$. Qui tranfit per plateam juxta angulum , & prope viam

domus illius graditur.

rindide,

'9. In obfcuro , advefperafcente die : in no&tis tenebris,

Ciplet pui

& caligine,

-yo. Et ecce occurrit illi mulier ornatu meretricio

.a Propa-

rata ad decipiendas animias : garrula, & vaga;

11. Quietis inipatiens,

naditrum

-

nec valens in domo cog

fiftere pedïf

bus fuis,

laie

in plfateis , nunc juxta ängulos infi-

12. Nunc foris, nunc

dians.

13. Apprehenfumque

deofculatur juvenem , & procaci

a teconde

vultu blanditur, dicens

:

14. ViCctimas pro falute vovi, hodie reddidi vota mea-

t quali pie

r5. Idcirco egreffa fum in occurfum tuum, defiderans te

widere, & réperi.

cotdis tui. ;

16. Intexui funibus le&ulum meum, ftravi tapetibus pi&tis

v0ca aml-

ex JEgypto.

"a

17. Afperíi cu

bile meum z*n*vi*r!*zaj & aloe, & cinnamomo.

j ïquæ

19. Veni, inebriemur uberfbus.) & fruamur cupitis ample-

xibus, donec illuceícat d:es:

»rofpexi,

:9. Non eft enim vir in domo fua, abiit vi

a longiffima. *

fiem.

Coc 3

20. Sg—Cj

) Qu

vivium domi paratum habere ; nam

c'xpiehd:xm. Paryulum non ztate,

mea t Vi

fed fenfu.

-

ex pacifico facrificio magnam car-

l

yosfa Ti

tiofu's,

nium partem offerentes domum re-

$. Tranfft per platezm.) O

2, & amict

atjue ideo magis opportunus, ut im-

lum.-

portabant, qus cedebant in epu-

puro amore capiatur.

ilis altos o^

t6. lutexui fumibus lefulum euns)

i M.,

ïzzxt.zþ;z.,»zgu!zzm.)' Ubi domus mere-

mavi ; Ü

tricis, loco fcilicet obvio, & ad ca-

LXX. vertunt , Izffi;j antexui ledlum

8 7!&:&1"

72€ 824

Puto intelligendum dce infti-

i

& amdtr

piendos. tranfeuntes accommodato.

tis, fiva fafciis, five funibus, qui-

10. Garrala (5 vaga, quietis. impa-

[,oquit?

rqdö

bus.culcitre , vel le&i fuperimpo-

ïn, q:lo .a-

sens ) Note funt mulieris impu-

nuntur, qu&que aíferumr vicem im-

mort muþe-

dice ; nam que caíte funt, parun,,

plent, ut mollius cubent , qui in le-

& confiderate loquun

& qrans d

(llas

fe continent.

f:'-n' y5& donmi

Gis illis fe ad quietem dant.

diCats

17. Myrrba , & aloe 8c.) Aroma-

imc !

l pt

J

12. Jufidians

: Incautis juvenibus.

jj

juptit

tibus omnis generis, ut cubile fit

uj

14. Vidlimas pró falute vovi.) H&c

odoratum.

dicit , ut oftendat fe valde illum

Verti

amare, & de falute illius valde effe

I3. Jgebriemur uberibus. )

uxo

j 1l

poteft, amoribus. lmpudicus amor eft

folicitum, quod, ut bene illi effet,

ebrietas quedam , & temulentia de.

facrificia obtulerit p:cifica.

qs, n

Ht

Hodie reddidi vota mea.)

Videtur

mentis ftatu. dejiciens.

"£ VOX

'luq

(ta

etiam his fignificaze , fe lautum con-

19. Pir.) Maritus.

I$ d d

|

ï

*

3

LIBRI PROVERBIORUM

A0« Sacculum pecunicd fecum tulit: in die plenxe lunæ re-

E

verfurus eit in domum íuam :

Sapientit à

21. Irretivit eum multis fermonlbus, & blanditiis lablorum

protraxit illum.

nddt , (

22. Statim eam fequitur quafi bos duttus ad victimam, &

qu

quafi agnus lafciviens, & ignorans , quod ad vincula ftultus

trahatur :

Ümqu

23. Donec transfigat fagitta jecur ejus: velut fi avis fefli

l

net ad laqueum, & nefcit, quod de periculo animae 1lhus

fnam

3. In fui

agitur.

24. Nunc ergo , fili mi, audi me, & attende verbis oris

femitis (tam:

mel.

?. Juxta

25. Ne abftrahatur in viis illius mens tua : neque dec:]pïa-

4 0 m

ris femitis ejus :

$. Intel

6. Aud

46. Multos enim vulneratos dejecit ; & fortiffimi qulclue

interfe&ti funt ab ea.

tientnr Jal

LA

mterlor

27. Vie inferi

domus ejus

[

peneurantes

*. Veri

inortis

fabuntut

V utti

Ui n

9 Re& l

CAPUT

tlam,

2O. Saecculum pecunis /Zwþæ £tdi. )

Velat ff avis,650.):. Xvicule efcain

N

1

Suinptus longz peregrinstionis :

1'14-

vident , non autem laqueum, quo

Wma t

re nullum eft periculum ab illo, qui

capiuntur, & pereunt.

C aect

abeft, & diu abfuturus eft.

A«,azat. )

dtzm.

x

!

25- hp viis ilius.) Mig, & femitx

t & D

:

f die pleua luna. reverfurus.) Vel

mores '1^f'ulf'ïx.tït, & wendl xatio-

donum pj

eum. terminunmx fibi -fhituerat — vir ,.

cæp g W

cume difceilit ; vel ita conjectabat

nem, quam quis fa:qmtar

adulterxex quantitate pecunie, quain

a6, Vulzeraros dejecit.) | Mlexetrix

cep

fec.um tulerat.

multos amore fuo valnemvu: $

u O'WIL

q"æ in lhom

« Quaff bos dutius ad willimamn. j

perdidit.-

Qu

Lafcwxcnor, & exultans ; nam bo-

Fortiffmmz qquæ. ) Nam bIanJr—

DOO

menta Carnis, etiam fapientes de-

tate f[

€ ver]

xes non noverunt, quando ducantur

leh(m ilig

ad prefepe, & quando ur mactentur

mentant aliquando, uc patet in Sa-

,

more victimarum, & fzpe cum pu-

lomone.

O'ïïmxbus

tint fe duci ad prxfepe, trahuntur

Joterfeli.) Repetit, quod dixerat,

Pideg.

ad niacellunr.

"alneratos dcyzc:t

23. Domec transhgat fagzt'txz jecur.;)

27. Via iuferi domus ejus.) Domum

Iétum T

Non fentit fe traht ad mortem- Sen-

ejus adire, cum illa verfari, eít ad

3. [,

(l'mm

mortem aternam tendere.

qüe C dmgt

tict cum transfiget Í agmta jecur ejus,x

Tofet

cum fcihcet in p ac, & im futura vi-

Penetrantes im iattriora mortis.) Pxo-

AUE

ta luet pocnas: adukerit.

Cum cona-

fundam,

gravem, « s&texnam pqge-

f?ue p

of

fcicnsix (timuli. fodient pectus illius.

aàin conceiliantes.

&H/

4

39th

1pr

CATPUT *HI

39f

lunie re-

CARPUVT

VITIT

labioryti

Sapientia ad [ui amplexum imvitat, fe quoque multis modis cam-

mendat , quodque fit Deo coeterna , cum ipfo cuntia componens :

mam, &

quam quaerentes , beati , [Dernentes vero , mz]än

il frültus

tandem evadent.

avis feltte

Umquxd non fapientia clamxtat & prudentia dat vocem

m illus

"N

fuam ?

2. In fummis, e*ccelüsque veltlcxbus fupra V1am, in medus

'erbis ot

femitis ftans ,

*

3. Juxta portas civitatis in ipfis forfbus loquitur, dicens:

4. O viri, ad vos clamlïo., & vox-mea ad filios hominum.

? dec

$. Inteïhglte parvuli aftut

& infipientes animadvertite.

A

yi quiq

6. Audite, quoniam de re

s magnis locutura fum: & ape-

rientur Jabia mea, ut re&ta praedicent.

nteriota

7. Veritatem meditabitur guttur meum , & labia mea dete-

ftabuntur impium.

$. Jufti funt omnes fermones mei, non eft in eis pravum

quid, neque perverfum.

9. Rei f.unt mtelhgentlbusg & sequi 1nven1ent1bus fcien-

CAPUT

tlam

d

1o. A Gci-

I/'ul Q efbäln

4pientia clamitat.) |Sapientiam

Gione, & fdpxentm , uf fupza cap.

Ui , Quo

.S

I. nutm- 4.

hic accipit in genere, ut fcilj-

cet & Deo .comp ;etits,

& per Dei

6. Rella, ) Ea, quæ pertinent ad

& ['evmw

donum hominibus , ut di&tum eft

re&citudinem veritatis, & vita.

cap.

3

19*

7. Feritatem. ) '"Tum fidei , tum

enix gt

Per profopopejam au-

vitg.

tem de fapientia fic in genere ac-

Mercmx

cepta loquitur , tribuens nunc ea,

Meditabitur guttur

)

Elaquetu

quz in homjnibus, nunc €a, quo

]ingna mea.

rv r

eum Deo operatur, & ipfa divini-

8

Nom efl im ew pravum , 6$c. )

m blanäf

tate , fic verba de illa faciens, quafi

Nam, ut eft in Pfalmo:

eloquia Da-

ienteb

perfona aliqua effet, & res a Deo,

U(HuéQ clquim caffla , amrgentum ione

& hominibus diftin&ta.

EXAIIIBMAITU, &5c.

Pfal. x1.

7. do ffh i-

Er pmdmtt:t, £5c, .. Eft repetitio

nz, & libri Phxlofophomm , ut ha-

j dixerib

precedentis femiverficuli, prudentia

beant mula vera, & falntaria, ta-

eft rerum aa*enddxum intelligentia.

men plurimis fcatent erroribus , &

ubi-

noxiis doctrinis.

Domum

2. In f«mm»f ) Quafi dlcac

[d" :

ét i

que clamat, & mozrtales officii ad-

g. Intelligentibus, ) Nam .qui male

monet , ut nemo lgnordncmm eRxCH-

funt difpofiti , nec re&e judicant,

faxe poffit.

nec fenfunY penetrant eorum , que

artté ) he

c:.iüm P

£ A/t*w;mz.) Aftutia in bonum

dicunt , facre fapientie do&rmam

capitur pro prudentm, circumfpe-

non magnifaciunt.

e

1

—Ó—mà

892

LIBRI PROVERBIORUM

g üt Qit

Io. Accipite difciplinam meam, & non pregnniam : do&ri-

* 48. Domim

nam magis, quam aurum eligite.

e

*

|

ir. Melior eft enim

um quijua

fapientia cun£tis opibus pre-tïoüæmiS:

[

& omne defiderabile ei non poteft comparari.

EW

fieret

12. Ego fapientia habito in confilio; & eru

cïi;isr interfum

cogitationibus.

-

« ondut

duníontes a

13. Timor D

omini odit malum ärrogantiamg & fuperbigïm

& viam pravam, & os bilingue deteftor.

g Necdui

:4. Meum eft confilium, & sequitas ;, mea eft prudentia,

p parturiet

*mea eft fortitudo.

- 46. Adhuq

15.'Per me feges regnant ,

lis terra.

& iegum conditores julta de-

cernunt :

.a Quan

- 36. Perme principes imperarit,& potentes decernunt juftitiam.

lge, & gy

17. Ego diligentes me diligogg& qui mane vigilant ad me,

28. Quan

invenient me.

aquarum :

—tiæj & gloria, opes fuperbse, & juftitia.

19. Mecum funt divi

L

19. Melior eft enim fructus meus auro, & lapide pretiofo,

-

]i meli fen:

& genimina mea argento ele&to.

titio wfitta gj

dicii.

Opes natifcar

20. Irwiis-wj.ulïitiæ ambulo, in medio fcmitarum- ju

5r. Ut

gentibus, t (

pere, & p

4Equi , E5c. ) Repetitio 1);*:£ce;ie$-

1»5?; Per-me Reges reggant. ) QQuia

pris abun]

tis fententiz.

Sermones ,mei funt

& per me ad regnum legitime per-

Inn0$ tmeos (

yeUti , jufti, &qui , nihil a re&a ra-

veniunt, & per me illud recte gu-

bernánt.

1. Tíefsuy,

tione exorbicant , aut. prayum

v cone

locà, ub

16. Decersmust juffigtiam. ) 'Yum

prttiofa repo

levententibus [ciemtias )

lis ,

tentlis ferendis. .

in legibus condendis , tum v:ix.); fen-

2'2" P0þdit

qui quzrunt eorum intelligentiam,

! fhifjo vj

& fedalo quarendo aflequu

17- Diügentes me dilsgo. ) M illis

tiomm fuaru,

iam.

xlltm: ;1—-

commnonicando.

ticatus efr

l0. 4ccipite difciplhimam meam , 8

Mant vigilant ad me, ) lÀ eft, me

. Á Pïi?l[i[pig. :

»om pecuuiam. ) Non vobis offero

folicite querunt.

33 Og

pecuniam, fed difciplinam, & doctri-

38 Mecum funr.) Me fequuntur,

me comitantur.

30 Z (s

nam falutarem , quam

p*? cunia plu-

eum, &m

xis facere debetis. .

Opes fuperbe.) Excelfe fcilicet, &

!)

i2. Habire i confülio. ) | Ubi fa-

eiminentes.

SS(&'M(,)& B'P.& |

?. AL ii

$a , & recta :confilia ineuntür ,

19. Melior eff enim frucus meus, 6c.)

b d)

Ar.

uxruüntur, illic ego fum, & con-

Precipuus fapientis fractus eft ju-

C

TWebtg. g

!

lr

illa excito, promoveo , & ad-

ftitia, & fanétitas, que tandein per«

fï"udebar;

3'.11-'»: Qs

ducit ad regnum, & gloriam, opes-

Is, Coneest,

Erudit. inter[um: — eogitationibus. )

que ccelefles.

Quuibus prudenter afiquid. gerendum

Genininame4-) Fructus mei, quos

YOx*

»

eogititur; & quid faciendum fit, anc

*

ego- produco.

Vetti D

Qtsf

fugiendum,, fuxgero.

20« lewis juffitia ambulo,) ]afti-

Jüt ab "

X

»

:

tiam. haheocomitem , & ab ea ne

eurit s.

JEquitas, ) LXX, habent : fe-

* , ln

i

tantillum quidem xecedo.

* at (

e

F

j

cüepoaa r

293

q : äo&rf.

gt. Ut; ditem diligentes me, & thefauros eorum repleam.

n

22. Dominus poffedit me in initio viarum fuarum , ante-

tiofiff

a principio.

mx':

quam quidquam faceret

23. Ab seterno ordina

; interfau

fieret.

ta fum, & ex antiquis antequam terrä

24. Nondum erant abyffi, & ego jam concep

^

fuperoiam,

s

ta eram :V HGCT-

dum fontes aquarum eruperant :

LÍ

25$. Necdum montes gravi mo

le confliterant :' ante 'c'olles

prudena,

eego

parturiebar.

z

6. Adhuc terram non fecerat, & flumina, & cgrdines Of-

»

; julia de-

bis terrae.

e

. 2/. Quando prseparabat coelos , aderam

.

quando certa

t jufticam.

lege, & gyro vallabat ebyffos:

nt a me,

28. Quando ethera ürmaba"t'

furfum , & librabat fontes

aquarum :

29. Quando

&jufttia

: pretiolo,

do medio femimr:;mkþ]g 7:44.) Re

telliguntur duo poli , circa quos

titio ufitata ejusdem fententiz-

U:

ccli rotantur, vel precipuz orbis

judicil

opes nancifcar , quas tribuam dili-

terrg partes Oriens, Occidens, M.—

j

gentibus, non opus habeo aliena ra.

ridies, & Septentrio , quibus quafi

jl

pere, & juftitiam violare, fed pro-

cardinibus , & columnis mundus con-

tinetur.

a ) Qquia

priis abundo divitiis , quibus salu-

critime p

mnos meos ditare facile poffum.

27. Preparabat celos, ) F'abricaba-

1

)d sde ev

21. Thefauros eorum.) Arcas eorum,

tur, expandebat cclos.

& loca, ubi divitie, & fupellex

Lege, & gyro vallabar abyffos. ) In

pretiofa reponitur.

H«cbr&o eft, ewz deferiberes circeulum

s. ) Tm

tun in &t

a2. Poffedit 5e.) Apud fe habuit.

feper faciem voraginis ; quod videtur

lp inino wiarum fuarum. ) Opera-

oftendere per abyfíos intelligendam

tionum fuarum , quibus mundum fa-

effe vaftitatem illam, & immenfi-

) Me illis

bricatus eft.

tatem Ífpatii profundiifimi , quod cft

]i e&, pH

A principso, )

Ab sterno.

inter .celum, & terram , de quo di-

23* Ordinata [um.) ld eft ab zter-

citur Genef. i.2.

Ef tenebra eram?

uo fum conftitita , hoc eft, fui apud

fuper faciem abyff. — Nel fimplicius

3 [ng,uztar j

Deum, & in. Deo.

LXX. habent,

de Httoribus intellige, quorum gyro

, il &

fSrusNG0 Eu . fundavit. sme.

vaftitas maris circumfcribitur.

Ex 4ntiqui4.) Ab zterno;

28. JErhbera ffrmabar fuvfum. ) In-

24. 440/5.) Mare.

telligit elementum ignis , vel fupe-

4 n fff')

l

LXX. ha-

ftds g

[ ju-

Concepta eram. ) Sic paulo poft,

riorem aerjs regionem.

andtn *

Parturiebar; pro quibus duobus ver-

bent, TÀ &4»e »t$4, id eft , /upernar

bis, Conscepta eram, & parturichar,

aebzlas.

rl'dlll 5 0

1165-

utrobique in textu Hebrao eadem

Et lbrabat fantes aquarum. ) 1n

: meis

quoi

eft vox »nbapjn ebolaithi, quod ctiam

Hebrzeo eft, s2 foreficando fontes ve-

verti poteft, formare , vel genita,

ragizis, quod non de fontibus, qui in

jam ab sternitaté Deo aderam.

terra - funt , accipiendum eft, fed po-

Vb ) ]u&ï-

26. Cardimes orbis terrs. ) Meliín-

tius -de fontibus celeftibus, qui fci-

TL

t

j

Bibl, cum Qom, Menoch, T. ÀV,

Ddd

E

o

394

LIBRI PROVERIBïORUjMN

29. Quando circumdabat mari terminum fuum, & legem

ponebat aquis , ne tranfirent fines fuos : quando appendebat

sapientid d

fundamenta terrae.

?

|

; d

UR eu

40. Cum eo eram cun&ta componens: & dele&tabar

per ün—

gulos dies, ludens coram eo omni tempore,-

& a

31. Ludens in orbe terrarum ; & delicizae mese, effe cum

filiis hominum.

.'I'

dpientia

32. Nunc ergo , fil

li, audite me: Beati, qläi CLïüodiun£

"J 3. lm

!

vias meas.

^

: prtit menfa

33. Audite difciplinam ) & eftote fapientes, & nolite abji-

cere eam.

3 Mist r

x

Cvitatis :

24. Beatus homo, qui aud

it me, & qui Vigilät ad for'e—'s

|

4. Siquis

meas quotidie, & obfervat ad poftes oftii mei.

: cuta eft

45. Qui me invenerit, inveniet vitam, & hauriet falu

Qtexm.

s. Vetite

a Domino :

fifeui vobi

it.,, laedet animnam fuam.

36. Qui autem in me peccaver

6. Relin

TET

Omnes, qui me oderunt., diligunt mortéfa.-

prudentis.

licet de nubibus aqu;xs profundunt

&atim, juxta illud Genef; . 1.51.. 7i-

T. Qui €

in terras.

Quod ergo dicit, ZZza-

dit cunta 'qua fecerat ,.€$ erant. "valde

:

arpuit impi

&at , fignificat Deum quafi in libra

eona.

p

fufpendiffe in fublimi loco , id eft

34 - Ludens ie orbe terrarum.) Cum

— H——

voluptate operans, & facilitate, ut

in nubibus, aquas, juxta illud Job

b A prentia.

26. 8. Qu;i Lgat aquas im nubibus fuis,

qui ludunt.

Cap. fu j

Wt onom erumpanmt pariter deovfüm.

E£ delicie mea, C$c. ) Cun*; often-

n2 aufiend

29. Jppendebat fundamenta terra. )

derit fapientia . fe omnibus rebus

W05 t2 nunc

In Hebrzo eít, qwazdo* fazuit fun-

creatis deleGari , fignificat tamen fe

TUAS deferi

damenta terra

funt autem funda-

peculiariter gaudere in omnibus , qui

Colggg /g,pl

ienta terze , ipfa illius ftabilitas,

divina imagine, & fimilitudine funt

$

tas * lierme

in qua velut in fundamento con-

confignati.-

32-

9O/eht fuis i

quiefcit, juxta illud Pfalm. 103. $-

Cztþodizmt q4AS REMÁ. ) . Qui

Ts ; eptem X]Of

Qui fundafli terram , [uper ff abilita-

fapienter ambulant, & operantur.

60.4 AQ

£em jïmm.

Nofter interpres ufus eft

14. Vigüat ad fores meas 4uoti-

2 ]mmofm

verbo appezdebaz , ut oftenderet Deum

i. ) Ut admitti poffit in adyta

n:m 146.1('13 [

fua mapu continere , & quafi pon-

Zs

fapientiz,

Tügulare ; Im

derare terram.

Sic fa. 40. 12.

Obfervat, 6c.) Eft repetitio pre-

€tiam

: eum

appendiz tribus. digetis uzolem. terra , 6$

cedentis hemiftichii.

dbravit im pendere wmontes, $ colles

3$. Jpueniet vitam.) Gratie in prg-

tlt Oceafione :

5 exempli:

in fattra: A& job.26.7. Qu appen-

fenti , & glorie in futuro feculo.

t' e!&um. Sel

dir terram [nper nibilum.

Hanuriet fa!u!erk. )

Salutem con-

30. Cempenens. ) Conftituens, &

fequetur.

.36. Qui me oderunt. ) Monita fae

M* Cl u

erdizan:,

ordinans. LXX. ápuotovsa, aptan:,

RUE

lutaria fapientie refpuentes.

ræCis RFQW:.

- Dele&abar per fingulos dies.)) Signi-

Dilhgant mortem. )

(Quia iis cu-

3 Aüf ;lyc(m

ficat Deum in rerum creatione yo-

pide inhzrent

1m0

, Qque mortem gt-

) & T

luptatem cepiffe , & fuo opere. de-

f'erpgt.

Tcyli

im h

v

[

O APUOUT.-IX

335

;& Rn

Q^A BoUat

LX

ippenüoat

Sapientia domo fibi edificata , omnes ad fe allicit , vitam proro-

gat, C? a muliere [Tulta, ac vaga liberat : porro eruditionem ,

bt per

699 correplionem non fufcipiet impius , ac derifor , [ed

; &le cum

juflus, C? Japiens.

Apientia cedificavit fibi domum, excidit columnas feptem.

ftodium

s

2. Immolavit victimas fuas, mifcuit vinum, & pro-

pofmt menfam fuam.

tolite a

3. Mifit ancillas fuas, ut vocarent ad arcem , & ad mcenia

civitatis :

t ad fores

4- Si quis eft parvulus, vemat ad me. Et infipientibus lo-

cuta eft.

falutem

s. Vehite, comedite panem meum, & bibite vinum ) quod

miícui vobis.

mam fuam,

6. Relinquite. mfantïam & vivite, & ambulate per vias

( À

p ensunind

prudentiee.

7. Qui erudit derlforem, ipfe injuriam fibi facit : & ;qui

d. n3r P

4 ant vulit

arguit 1mp1um fibi maculam generat.

Ddd 2

9 Noh

ninit.) Cum

P

Dientia , & ) Ut Sapientia

4 sendnus ciUirats, ) Quomodo

facilitate,

d

hoc intelligendum fit, patet ex He-

cap. fupenou ad fuam doctri-

d fummi-

Cnm oftet:

nam audiendam H'lVltäVlt alumnos

breo, in quo hahcmm

fuos,ita nunc iisdem convivium in-

zates excelforum cioitatis,

Porro quid

wibus rebus

fhuens defcribitur.

fub allegoria domus, & cólumna-

icat tamen 1€

ymibus ,. qu!

Colemnas [eptem.) Columnas mul-

rum, & convivii fpiritualis , & pre-

tudine Junt

tas

