zel 6 Supen, fa;efum ; p.ofegzti:. ; Ef F;,'ver

folvat.

lasctar, &c. ) Potentior erit ad de-

I prg ir

legratus fés[u. ) Animo ingratus.

fendendum te ab hoftibus tuis, quaim

Grece eft, diyora.

N: [Qü,qmr

fcuta fortium , & ad profligandos lio-

Derelingqnet liberantemfc.) Autcar-

4 neo

ftes, quam eoru

€ere detentum, aut cum creditoribus,

Otia ff

vis tela.

*

mdeim hafcay; & gujgs.

J dhj; )

& judicibus confli&antein.

()m,» lt ?

CAPUT

XX

759

33. WVir repromittit de proximo fuo : & cum petdiderit

) &Fïo

reverentiam , derelinquetur ab eo.

24. Repromiíffio nequiffima multos perdidit dirigentes, &

commovit illos quafi fluCtus maris.

-23. Viros potentes gyrans migrare fecit ,& vagati funt in

gentibus alienis.

26. Peccator transgrediens mandatum Domin

i , incidet in

peräide-

promiffionem ne

quam :.& qui conatur multa agere , incidet

m prot

in judicium.

27. Recupera proximum , fecundum virtutem tuam ; &

"

attende tibi , ne incidas.

28. * Initium vitee hominis , aqua , &

| panis ,& Veüimer;-

*Infr.

H(*.G

tum , & domus protegens turpitudinem.

:)/'43

29. Melior eft victus pauperis fub tegmine afferum , quam

] Vit

IJH hxk'! l

epulae fplendidæ in peregre fine domicilio.

3o. Mini-

)

um

gutri, derte

TA

22. Cum perdiderit - veverenttam. )

in fe fufcipiendo opera facienda, veti-

yfun : lioc

Pudorem : is fcilicet, in cujus com-

galia publica, &c. ut faciunt redem-

jr, aimicatt

c illi ope?

modum facta eft fidejuffio.

ptores, & publicani..

Q4. Repromijfo megnffoma , &e. )

In judicinm.) Grzce el; Xplatic , 475

g fritot

Sponfio nequiffima, id eft imprudens,

t P;mp?ï It

ju«dicia foxenfia , & lites.

h

& temeraria infido fada , ideoque

27. Recnuptra.) juva, fubleva.

implexa, & noxia multos perdidit Z-

- Firtutem.) Grace Oovaum,potentiam,

) Besdfice

rigegtes, ( Grece eft, »arsuüvvovrag )

il?ï

vires , opes, facultates.

»

á i obl-

qui fcilicet in fuis negotiis feliciter

Attende tib3 , me /incidzz:.) Cave, ne;

£, q! 4

dirigebantur, quique fua negotia, &

dum aliis confulis, & «&os malis eri-

fuas domos profpere dirigebant. .

gscdum &

Commsvit 1los quaft flatbus marts. )

pere conaris, in eadem tu incidas,

Quia illos foro cedere, & folum ver-

lites , damna rei familiaris ,. carce-

; gttltll j

rem, &c.

infdi s

tere coegit , & jactationibus objecit

judiciorum.

28. Initium , 6c.) Grece dpy, id

;Cffv

Hfjgjïïf'

25. Gyrans migrare fecir.) In gyrum

eft, pracipuum, caput & fumma, quaft

,'idef !

fidw«

dicat, caput , & fumma requifitorum

quodammodo egit, ut fcilicet modo

ad witaim.

"H

in hanc, modo in illam civitatem fe

Jolfit-

conferrent.

quas Ó panis. ). Cibus, & potus.

iflor

Domus protegensturpitudinem. ) INon

hc

26. Peccator, 6c.) Quem Deus pro-

firpaà

pter peccata punire volet, eum per-

folum actum conjugalem , ut Lyra-

,U

j e

mittet pro in

nus interpretatur , fed alias etiam

bere.

grz:to, & infido fideju-

omnes necefficates.

At

fuil 'mgï

Qui conatur multa 2gere.) Qui mul-

29. Sub tegmine 4]emm. ) in paü-

ta negotia fufcipit agenda. Iu Greco

pere cafa, fed propria.

eft, Jkxuo» & oxyoNafisiac, id eft, fettans

In peregre, ) In alieno folo, idomi-

c.redi:oribüï'

redemptiozes , conducendo fcilicet , &

cilio,

-

p

760

LIBHBRTEC

C'LN/6e1ASTICI

4o. Minimum pro magno placeat t1b1 y n 1mprope11um pe-

regrmatlonls non audies.

Fili

31. Vita nequam hofpitandi de domo in domum : & ubi ho-

ft.

fpitabitur :

non fiducialiter aget j nec aperiet os.

32. Hofpitabitur, & paícet , & potabit ingratos, & ad hzec

amara audiet.

32. Tranfi hofpes - & or na menfam & qua& in manu ha-

bes , ciba ceeteros.

[

.

néceffitudine

44. Exi a facie honoris amicorum meorum-

|

domus mese hofpitio mihi fa&tus eft frater.

35. Gravia heec homini habenti fenfum : Correptio domus,

l

& improperium fceneratoris.

E

CA-

ïï'

lem

elt

at

1

30. Minimum pro "magno p!dcezzt tz5;.)

In-Greco eft, & f 71;14":1/2 4m ATA

li

Parvis equeac magnis contentus fis.

£ua. Cba me. bl quid in mantica. tua

Irn;ropurtum peregrinarzionis, ) Nul-

viatoria habes efculentum , prome ,

& mecum , & ceteris communica.

lus tibi improperabit, quod peregri-

pra

nus fis , ut fere ufuvenit , cum qui

34 EX 4 facie bhonoris amicorum

externi funt, vocantur peregrini, bar-

meorum. ) Cubiculum cede , aut le-

bari, inculti, &c.

U

X(&um amico meo , qui fupervenit ;

31. Vita mgzmm.) Laboriofa, &

quem honorifice debco excipere , aut

dy

mlfera

etiam in aliqua . alia domo tibi ho-

j

Non frductaliter aget,) Aget timide,

fpitium quzre.

dic

& fibi aliquid prz pudore deeffe pa-

Neceffitudime dosaus med. ) Neceflitas

tietur , quod neceffarium eft, necau-

excipiendi domi inee amicos fuper-

debit illud petere.

vementes C()n'lt me inte ahqudnculum

eíte moihcmïum Parcas mihi velim.

en!

32. Hofpitabitur. ) Gr&ce eft : 4o-

-ltib

j:ütna exczpiet.

Ho;fvztta mubi fallus eft frater. ) Pro-

-Ad bac amara audier.) Cum viciífim

pinquus divertit ad me:

M

l&

ipfe hofpitio exceptus non benigne

'38. Hemini babenti fe,zjl!m.) 1XOn

IN

tractabicur , fed contemnetur, &ma-

plane ftupido.

Yice

le habebltur

Correptio domms. ) Cum hofpes ab

33- Trauff Lofpes. )EH: imitatio ver-

hero domus, apud queni hofpitatur,

don

borum heri, qui hofpitem domi fuz

audit dura.

excipit, quafi dicat :

adesdum pere-

lopreperium feneratoris. )Cum fcilicet

€x

rine, &c.

"u

&

quimntuo dedit , folicite repetens ,

am(

Ürza munfrzm] Sterne menfam.

exprobrat debitori paupertatem , ne-

Tib

Et qua iu maua babes, ciba ceteros.)

gligentiam , ingratitudinein, &c.

61

CAPUT XXX.

(

:

1pe

C APU XXÀX.

bi h-

Filii in difcz'plim educandi : €? quam fit. pernicio[um illi

L

; indulge-

76

[]

corporis fanitas preflat divitiis :. & quam fit noxia , &

triflitia , cordis ero jucundutas

i

a']fu

Giefzdcz bomini

j

P

--quam fit utilis.

hi

Ui diligit fiïiurh"f'uum,* affiduat illi flagella , ut Iæte-O*va

Pl

idine

oftia.

tur in noviffimo fuo ,. & non païpe; proximorum

-

x

& 23

2. Qui docet filium füum, laudabitur in illo , & in medio !3

C

10uS,

domeíücorum in illo gloriabitur.

-

J

^5

* Qui docet filium fuum , in zelum mitt

CA

it inimicum , & *beut

in medio amicorum eloriabitur in illo.

O. .

4. Mortuus eft pater ejus , & quafi non eft mortuus : fimi-

lem enim fibi reliquit poft fe.

$. In vita.fua vidit , & laetatus eft in illo : in obitu fuo non

eft contriftatus , nec confufus eft coram inimicis.

6. Reliquit enim. defenforem domus contra inimicos , &

amicis reddentem gratiam.

7. Pro.animabus filiorum colligabit vulnera fua

! ATH

omnem vocem turbabuntur vifcera ejus.

, & fupet

|cà t

g. Equus indomitus evadit durus, & filius remiffus evadet

nict

praeceps,

9. La-

F.it' prm

att je

JEretgur.) Filius fcilicet cum pa-

colligabit "vulnera j?m—, idem eft, ac

1

-LL

ternx correptionis fructum per-

ruet in vulnera propter filios , ut eos

venit:

fs lelïl

cipiet.

defendat. Vulgatus legit zep? ux v

jj he

Non palpet proximorum offia.) Men-

pro animabus , íed in textu Greco e(t

dicando oftiatim.

zípbXxe», id eft, pater cum filium

2. la iilo.) Propter illum..

firingit. ( id eft virgis cxdit ) tunc

;eüïtas

^

fuper'

3

Ia zelum mittit ini"-zicum.) Invi-

maxime ejüs vulnera obligat , nimi-

stolum

dentia quadam , & zelotypia ftimu-

rum quia ejus vitiis medetur.

labit.

Super ommem "vocem.) Aut famamn

veim

) D

S. Ín obitu [uo. mon efo contriffatus.)

alicujus infortunii, in quod filius in-

Letus mortuus eít, quia filium re-

ciderit , aut vocem rixantium, filio

| Non

liquit , qui domum defendendo, &c.

fao timens, ne ma

le ab aliquo accis

!

vices fuas implebit.

piatur.

. ANec confuíus eff coram imimicis.) Quafi

- 8« Jadomitus. ) liquifonum difci-

Pes Jb

jitüb

domus przfidio deftituta relinquctur.

plina non eruditus.

MP Ad

Pro animabus filiorum colligabsr

Dauras. ) Calcitro , freno inobe-

diens.

*

alice

vulnera fsa. ) Yantus eft parentum

;cehS j

amor in filios , ut pro iis fe vulne-

Rezziffas. )

Grece &ytiptyoc , fib; refi.

ribus exponere non dubitent. Itaque

us , difcipline freno carens.

( fit

Dpdddd

N6

; Bibi. cum Com. Menogh. T. IV

762

LEPBRRITECCLESPIASTICI

1. !

9. Lacta filium , & paventem te faciet: ludecum eo, & con-

larum

triftabit te.

1

10. Non corrideas illi , ne doleas , & in noviffimo obftu-

nec od

peícent dentes tui.

20.$

1:. Non des illi poteftatem in juventute ; & ne defpicias

Cogitatus illius.

fatis

*Dan.

2

12. * Curva cervicem ejus in ]uventute , & tunde latera

14. 6

Gens vj

ejus , dum infans eft , ne forte induret , & non credot tibi:

2

*

& erittibi dolor ammæ.

pum

I3. Doce filium tuum : & operare in illo , ne in tulpztu-

dinem illius offendas.

12

fine qef

14. Melior eft pauper fanus, & fortis viribus , quam dn es

imbecillis, & flagellatus malitia.

2. )

15. Salus anim:e in fanctitate juftitize , melior eft omni au-

ertm Q

€ ate,

ro, & argento; & corpus validum , quam cenfus immenfus.

SEREPUMe ag

16. Non eft cenfus fuper censum falutis corporis : & non

1. Jo»

eft oble&amentum fuper cordis gaudium.

ott muli

17. Melior eft mors quam vita amara : & requies ceterna

Tit nthi] o

pmptnr 8l

quam languor perfevemns.

1j Bo-

muieam

1l Græco

y/À f"fd 0

Pmcep:.) In vitia, & omne dede-

Tende latera. ) Flagelhs , virgis.

4Hu8,

Non credat.) Nonobediat, in Grs-

"of

9. Lada fiüliwn. ) Molliter educa

COrg fezl

co enim eft, d«e9o» eor.

Ut Cderene

Paventem te faciet.) Gr&gce . eft éx-

I3. Operare : £2 dllo.) Operlbus illum

äa,u/sro-u o't, obffupefacier te , adeo Íce-

exerce.

O"thJIeS j

leftus fiet.

Stts o

IO. Oäfuþcfäent dentes ?4i.) Utenim

Ne i turphudmcm lus offendas. )

""POst m

Ne ignominia illius tibi fit otfenfio-

Tec tnale

ftupor in dentibus relictus eft affe&us

ni , alferens etiam tibi dedecus ;

ey

precedentis cibi dentibus manfí, v.g.

incommoda.

qmuus ü)

uv acerbz , ita dolor animum cx-

Ig I.,P 1*

crucians, & lacerans effectus eft mol-

I4. Flagellatus mrzltt!d ) Qui mor-

bis vexatur :

](Q'mr n f'

lis , & indulgentis educationis, qui

qux a Deo aliqua i mva-

Cibus àppo|

ergo illum non vult, ab hac abfti-

letudine perculius eft,

y aut

neat. Grgce eft, yougisotig r86 002y*

15. Salus anima £m fanä;m:e ]uþz-

&2

00l

40

T46 08 , quod ahqun vertunt , denti-

tie.) Bona valetudo cum vu*tucc, ac

At (

bus tuss. izfrendeas.

fanctitate conjuncta,

Don

Ill o |

II. Ne defpzias eogitazur sIlus. )

n L(hrur

Obferva , quz animo deftinat, op-

Cenfus immenfns.) Pxovencus amph.

tat, vult, molitur.

divitiz multz.

Wt tn Gl?to

2l V!df)](

I2. Curvacervzcem, &'c.) Sic etiam

I7. Requies eterna.) Mors : eft enim

teneriores arbufcule fle&untur, in

repetitio ejus, quod priori habesur

uplens cib

quam voluerimus partem , antequam

hemiftichio,

A tdieo

Slml

hS f)ad

tempore durat& reddancur inflexibi-

Langnor per[everans. ) ZEgritudo

Viden

les.

diuturna,

$ Vlf(n

CAPUT XXX

763

& o

18. Bona abfcondita in ore claufo

, quafi appofitiones epu«

larum circumpofitae fepulchro.

19. * Quid

Dan.

| obf

proderit libatio idolo ? nec enim manducaþit,

w

nec odorabit,

I4- 6.

leficus

20. Sic qui effugatur a Domino, portans mer

cedes iniqui-

tatis.

21. * Videns oculis , & ingemifcens ,

* Sáp.

e laþer;

Gens virginem , & fufpirans.

ücuþ fpador comple-

QO. Q«

dat tibi

^^5

^

"Prov

d o w

* "Ef

L

itiam non des animaetus , & non aflligas temet-

I2.25.

turpit

ipfum in confilio tuo.

& I5.

23. Jucunditas cordis haec eft vita hominis , & thefaurus

e

&

3.

fine defe&tione fan&titatis : & exultatio viri eft longaevitas.

17.22-

24. Miferere animge tud&e placens Deo., & contine : con-

am div.es

grega cor tuum in fanGtitate ejus, & triílitiam longe repcl-

omti at

e ate.

Ddddd 2

nmenfüs

:25. * Mul-

I9. Bona ab[condita ia ore cl.«z:a'/ä.l )

é&tens , dolet , quod cum fit fecus ,

:&n*onï

€a frui nequeat.

Bona multa repofita in divitum pe-

:5 detetta

nu nihil os juvant, fi os claufum fit

22. lz confflio tto.) 'Tuis confiliis ?

propter wgritudinem , aut ftomachi

dum tecum anxius deliberas.

23. Ef vita bemmis. ) E/t homini

naufeam , quz ilis vefci prohibet.

£xx&

1 5

In Grzco eft,

Xvputye , 417?;(:?' ,

falutaris , & caufa , cur diutiu$ vi-

«ppefita ori elaufo.

vat.

lis

yugs

Er thefaurus [ime defetlione (antfta-

"ppofitiones epularum , Gc. ).VCtereS'

i, inGre

Hebrzi fepulchbris cibos imponebant,

ti:.) "Thefaurus indeficiens fan&tita-

ut cederent inufum pauperum,quorum

tis, quia letitia fan(titatem fovet,

9

ut etiam fan&itas letitiam ,

quz

orationes pro defunitis expectabant.

yribus ilum

Senfus ergo eft : ut epulis fepulchris

non contingit lis , qui peccati alicu-

impofitis , mortui non vefcuntur ; fic

jus fibi funt confcii. Prsterea lx-

; 0 [71'1.45

titia eftthefaurus fanctitatis , quia fa-

f offenio

nec male valentes , oblatis cibis , «

cit , ut alacriter opera pietatis obea-

quibus ftomachus abhorret.

Qedecus r

mus , Orationes , Jejunia , &c. "lri-

19. Li&atro. ) Vinum , aat alius

ftitia vero . e contra , ut. illa timea-

liquor in ilHius honorem. fufus

»

aut

mus. , & refugiamus , & ut tentatio-

: Qui o

cibus appofitus ;. nec enim bibere po-

nibus maxime obnoxii fimus.

; ia i

teft , aut. comedere.

'Yales funt

Exu.tatio viri eff longevitas.) Loeti-

ægroti..

tia viri'lïongæviaatem conciliat.

m j

QO. Guieffugatur a Domino.) Quem

Dominus ob fcelera. morbis immifíis

Q4. Miferere anPma rua,Cfc.y Par-

g r

ce tibi ipfi , nec te nimium aftlictes:

infeftatur , ó Zxóexopiyog ómO xupís ,

anxia folicitudine , aut aliis rebus ,

p

ut in Greco,

y a

quaz meoerorem inducunt ;, nec., quod.

201.. Videns octtlis, & smgemifcensG1c.)

avari faciunt , maligne tuis nece[ffi-

Cupiens ciborum voluptate frui ,. fed'

tatibus provideas .im victu , veftitu,

.

Mon:e

1

1 epim

a medico prohibitus ,. vel a: morbo..

&c. ita tamien , ut memineris te De-

aþewf

F[ion

Similis fpadoni , id eft eunucho,qui

um: offendere nom debere , fed. Jl

videns. virginem. ,, aut. eam. comple-

placere, ideo.qiue etiam continens cfto,

) fg,gritudo

764

LIBRIECCLESIASTICI

Cor.

2g. * Multos enim occidit tr

'3, ]ib

7: Io. iuao

7

?

ifutia, & non eft utïïitgs in

T.

quie fua

56. Zelus, &

iracundia minwunt dies , & ante temp

us 1e-

ii Läb(

ne&tam adducet cogitatus.

f

j Q

27. Splendidum cor bonum in epulis eft : epulze enim i

;-

confümpt

vlius diligenter fiunt.

6*M

CAPU TT XXXL

fius petd

Fágilia- boneflatis : cogitatus pre[cientie : labor divoitis C? pau-

"L

. lgt

qui fe&ar

feris : diligens aurum : multi cafus. in auro : laus divitis fiae ma-

$. Beg

cula : iodefHia in menfa fervanda : laus . fobrietatis , €

aurutm f

vituperatio gule : laus ufus madici vini , €

m

vituperatio immodici.

jcqus [l

1.WX/Igilia honeftatis tabefaciet carnes, & cogitatus illius au-

mitatem p

. feret fomnum.

tn jediet

licitudiaes

2. Cogitatus prefcientiae avertit fenfum , & infirmitas gra-

morbis ; a

]

vis fobriam facit animam.

$

à

La-

aut. tollun

mnum exco

& tnoderatus , ut a recta ratione fta-

S*J.vJ-Jff.' ,U

tutos terminos non tranfilias.

tit : £' omne , quod comedt? , offendiz fu-

per-corpus ejus , quia fcilicet fuccu-

Ts : gve

Congrega cor tuum. ) Ne finas cor

lentus apparet , & bene coloratus.

3. Labor,

tuum mocftitia defluere. Grzce eft,

I.

Tgilia honeffatis. ) Cum fcilicet

piens, qu

mapax&Aei Ti xapóra» os, com[olare cor

quis admodum vigil eft, & at-

üm, & |

tuu , quod tamen fempsr faciendum

tentus ad divitias comparandas : nain

liborat , q

in fantlitate ejus , id eft , Dei leges

'([6 boncf/ at5 , in Grgco eft, nAsra,

Voluerit ,

divinas fervando. . Allatz hujus ver-

& fepe Interpres. pro divitiis hone-

A yuper

fus explicationi favet ultimus hujus

ftatem legit, quia diviti honeftos,

Conttaty

capitis verficulus.

id efthonoratos hoinines reddunt in

IHO ü;]tu

2S. Nen efl uzilitas zm slla. ) Immo

domo , victu, veftitu, mggi&ratibus,

C.

4 h di

multum eft noxia, nifi fit de peccatis

à

n def

commiflffis.

Cogitatu:.) Anxius , & folicitus ;

quantum

26. Zelus. ) Invidia.

hoc enim fignificat upizva ; que vox

Ut Décupi

eft in Greco.

Cogitatus.) Anxim cure, & folici-

hs f

tudines.

9. Cogitatus prefcientia.) C,ogi::atiwo-

Cti&m gm1

27. Splendidum cor.) Liberale ,. &

nes anxiz , quibus divites avari co-

Thendicns,

hilare.

rum eventibus.

gitant affidue de futuris rerum fua-

5S. Nen j

Bonum im epulis fm's. ) Bene fe in

eit, & Í

cibis tra&tat , non muifere, aut avari

A*vertitfe;z/um.) Aquiete, & fo.

parcentes potius pecuniz , quam fibi.

mno , de quo fermo preceflit.

injuüus d

Epule illius enim diligenter féumt. )

Solriam fecit animam.) Nigilem, &

CW [;gm P'

Volunt enim epulas. diligenter ap-

fomni expertem , eft Metalepfis, &

ümitur

parari, ut fanitati conferant , & ex-

Catachrefts : fobrietas enim, & abfti-

Yitis , Q

cutiende mecftitiz , de qua hic agi-

nentia caufat vigiliam , & egrum fa-

g, SU'

cit infomnem. in Græco eft , »; ag-

: lerendi

tur. Hoc hemiifcichimnWSyrug ita ver-

:

C A PLU T - XXXL

765

]

l

l

lls n

-30 Laboravit dives in congregatione fubftantize , & in.re-

quie fua replebitur bonis fuis.

mpn

à

i

4. Lab

.

oravit pauper in diminutione vi&us, & in fine inogs

fit.

enim il

$. Qui aurum di

ligit5 non jufüficabitur: & qui infequitur

confumptionem , replebitur ex ea.

6..* Multi dati funt in auri cafu

S , & fa€ia eft in fpecie ip- ;fuïï

3

fius perditio illorum.

7. Lignum offenfionis eft aurum facriüicantium : vze illis ,

& n

qui fe&antur illud , & omnis imprudens deperiet in illo.

'Sff

li fM

8. Beatus dives, quiinventus eft fine macula: & qui poft

/.,0

eravit in pecunia , & thefauris.-

aurum non abit, nec fp

Ddddd 5

E

bemus, dexe» d«pSopd» avrüug 7äX17-

pecaqua Bapv &i ümyog , &f smfer-

vel modera-

illys at

mitatem gravem di geret ,

cGucera: , fed owoxe» 31d$;gov $ToG

tam faciet fomnus , quod oftendit

fo-

czAd4odueerai, id eft diDgens pecuniam,

hic babetur diQogo» , pecuniam figni-

licitudines animi nocentiores effe

mitas gra-

morbis ; nam hi fomno minuuntur,

ficare notavimus fupra cap. 27. I.

aut tolluntur , folicitudo vero fo-

Replebitur ex ea. ) Corruptione,

yle

n

mnum excutit.

$i pro &ij legas

quafi dicat : qui amat rem exitialem,

vt , eect , commodus. erit fen-

nancifcetur.

afit f

a

fus : gravem morbum eluer fomuzsis.

6. Multi dati funt im anri cafus. )

ilicét fuctt-

coloratus.

3- Laborauts: díves, E)'c.) Oftendit fa-

In cafus , & ruinas propter aurum.

piens, quam difpar fit conditio divi-

In Gr&eco eft, o awrum winüi [unt

"um Toilicet

Dives quidem

multi,id eftin carcerem conje&ti ob

delt, &at-

tum , & pauperum

laborat , ut augeat divitias , fed cum

fua injuíta facinora.

randas : n

voluerit , bonis partis frui poteft:

Et faila eflim [pecie ipfns pera!itia

ell qeri,

vitiis hone

at pauper ftn*.per cum paupertate

sllorum. ) Et fpecies, ac fulgor auri

confli&atur ; nec unquam ex rmifero

€os perdidit.

£ honeltos

7. Lignum offenfents. ) Offendicu-

; redduat U

illo ftatu poteft emergere.

4. ln dixinutione villus ) Genium

lum , fcandalum , lignum , in quod

Mgi&ratibus,

fuüm' defraudans , & victum fuum,

impingens aliquis cadit.

Rabanus

explicat de arbore paradifi , quz ruine

quantum poteft , tenuiorem faciens ,

Pala-

& foliciti 5

ut pecunio

lg fue parcat.

caufa primis parentibus fuit.

j g quvo

Inops fit.

) Adhuc eft inops ,. vel

tius vero deidolis, que fepe ex li-

etiam gravante fenio , & morbis fit

gno fiebant , ut patet Ifa. 44. 13. &

^

(s

mendicus.

Sap. I2. II. avaritia autem eft qui-

"n i co-

-

dam cultus idolorum ex Apoftolo

rerunl u

&

xen jufliffcabitar.) Immo injuftus

erit, & fceleracus.

Vel fenfus eft ,

Cololf. 3. 5.

juftus non pronunciabitur , fed. ut

Aurum [(acrificantium. )

C aviri

ielts & Io

injuftus damnabitur , & punietur.

tanquam idolo fuo facrificant.

;;e(ïïf-

Con[umptionem. ) Kem, qu&e cone

Deperier.) V'eribit.

v igüem,

&

"

fumitur, & corrumpitur, ut funt di-

9. Nec fperaviz in pecunia &4 thefznris.)

Quia ma

enum bonum eft divitiis cor

tajepis

V'ltiz'e " "Grece ; ä*mg)sg ')u:v, 097-7-14[/;1*/'0-

e

P & a

Zzemm.

Sufpicatur non nemo non ef-

non apponere ; & qui beatitudinis

& ZP mm

fà

pauperum fpiritu particeps eft, licet

fe legendum in Grwco , ut nunc h

051715'

766

LIBRI EC'.CCLESIA.S'TICI

9

. Quis eft hic , & ïaudabimps eum ? feciï enim mirabilia

15. Ute

in vita fua.

cum mani

10. Qui probatus eft in il

lo, & perfettus eft , erit illi eloria

g. Cd

seterna : qui potuit tranfgredi , & non eft transgreffus, facere

te offend:

mala , & non fecit.

AL EX

11. Ideo ftabilita funt bona ilhus in Domino, & eleemofy-

das mantr

gas illiasenarrabit omnis Ecclefia SanCtorum.

22, Qui

12. Supra menfam magnam fedifti? non aperies fuper illam

,

in dormie

faucem tuam prior.

23 Vig

13. Non dicas : Multa funt , quse fuper illam funt.

44. Son

14. Memento , quoniam malus eft oculus nequam.

15. Nequius oculo quid creatum eft ? Ideo ab omni facie

Te, & an

25 Etf

fua lacrymabitur , cum viderit.

erome, d

16. Ne extendas manum tuam prior , & invidia contamina-

mitztem,

tus erubefícas.

25, A

r7. Ne comprimaris in convivio.

Venies ve

18. Intellige , quae funt proxim tui ex te ipfo.

.A TIno

19. Utere

t5 n0n 0C

enim dives fit cenfu , eü'tamen pau-

Lachrymis , que totam irrigent fa.

per affectu.

ciem,

uzdam hyperbole. Si-

fis viteg

g. Feci emim miraliia $m wita [ua-)

gnificatur enim tantum avarum nor

Mirabile enim . eft unum . aliquem ea

immediozriter cruciari, cum videst con-

tt08 exhibe-

Ípernere , qug pleriqué omnes alii

vivas multum comedentes.

QO: Cf 4 b

16. Ne extendas mauum tWAm prtoy.)

aümirantur , & querunt.

Cadif

IO. Probatus eff im illo. ) Magnum

Ad epulas appofitas. In Greco eft,

f,

Uüe its tnor

fan&titatis experimentum eft ,

auri

& &:c(ïv 8",7.

4

y

AAfpe x $vtv xfea. Ne

i 22- E;fim'i"

dpuniie manum imeam vem.quam ipfe

Tious,

fulgore tentatum , non fuccubuiffe

tentationi.

reþexeris.

A N ldlm 4l

Perfeltus i. ) Invehtus eft perf&—

Invidi« contamimatus.) Cuod con-

tCltomaehn

€us ; vel addita. eft

tinget, i convivator, aut invidis ocu-.

.

illi peþfe&io ex

29 P'igij,

auro: repudiato.

lis verberet , at verbis fugillet quafi

Plütciunr. f

1I. Stabihita frmt Dona i

W. Et

helluonem, & parum verecundum; ftc

bona temporalia , & eterna , quz

enini notatus, & quaft macula con-

C/Wlem. |

ooft hanc vitam illum manent.

taminatus erubefces.

örtim du&ceg

Oinnis Ecclefra fantlorum. ) Univer-

T7. Ne comyrimaris 4m cOmUyvi0.)

7 B a,

fus fidelium cetus.

Greceeft, &4 cv9AJs dvre £v rev-

fOtCtietr

I2.. Menfam magnam,) Epulis fplen-

[ me€ comprimaris cum eo 12 catino.

nfruni;o. :

dide inftructam.

Hloc autem accidit , cum quis ex ea-

MECOS

I3. Multa femat qua fuper sllam funt.)

dem lance cibos fumens , celerius

thS, lel rup

deoque largius licet. epulari.

quam par eft, comedit, & focios non

t

l4. Ma!ss eff oculus nequam.) Ocu-

expectat.

l:.4 : 597/1»:;;

lus. convivatoris invidi, ægre,ferena

rg. 'Int"elliïge y gue j?bzf proximi fusé

tis convivas multa abfumere.

ex fe ipfo. Qiuafi dicat , ficut difpli-

Q

* 4fry., 1ll

lete

: &y

I5. Oculo.) Invido fcilice

Ccet tibi, fí quis . inurbanus fic , &

10 timi

u'n l.01

nimium. audax , dum menfe tue ä-l.f

iT

b aol fzcie ffea. lachrymsalezur. )

Qnt

ülg ln

fun

"CAPUT XXXL

767

Trirabilra

. 19. Utere quafi homo frugi his , qu: tibi appo untur : ne,

cum manducas multum , odio habearis.

Ill elora

oo. Ceffa

, ficete

prior caufa difcipling : & noli nim us c"q j D6 for-

te offendas.

2r. Etfi inmedio multorum fedifii, priorillis ne exten-

:Ieemofy-

as manum tuam , nec prior poícas bibere.

22. Quam fufficiens eft hominberudito vinum exiguum, &

per jam

in dormiendo non laborabis ab illo , & non fenties dolorem.

23. Vigilia, cholera , & tortura viro infrunito:

lb

24. Somnus fanitatis in homine parco : dormiet ufque ma-

ne, & animaillius cum ipfo dele&tabitur.

mni face

25. Et fi coattus fueris in edendo multum , furge e medio,

evome, & refrigerabit te , & non adduces corpori tuo infir-

Qntamiti-

tat

mi

2222

em.

,& in noväHïmo in-

26. Audi me , ülvi, & ne fpernas me.:

venies verba mea.

. 21. In omnibus operibus tuis efto velox , & omnis infirmi-

5. Utere

tas non occurret tibi.

wrgent t

48. Splen-

verbole. Wf

f;xdet , ita eamdem urbanitatem invi-

avarum no2

"a8. Si coatlus fucris.) Aliis convi-

m vidit ol

à

tatus exhibe , quam in aliis requiris,

vis te inyitantibus ,

& urgentibus

2j

20. Ceffa prior.) À comedendo.

ad comedendum.

Surge e med;o.) In Greco oft, Zéca

T ;f'früi'/-)

Cana dijciplina.) Ut appareat, quam

Grato ^

bene fis moratus , & abftinens.

pécomoedy , [urge im medio pomorum ,

N

22. Erudite. ) Bonis inftituto mo-

in fine fcilicet. menfz, cum poma,

du

ribus.

bellariaque apponuntur.

Alii legant

tifs q!hW

j

Non laberabis ab 4li0.) Nón grava-

pso'onoroy id eft per medium aliorum

Quod cor*

bit ftomachum, nec fomnum auferet.

convivarum , cotumque miniftran-

23. Figii4. ) Quienim nimio cibo

tium traníiens.

jniidis 0C7

figilr qui!

fefarciunt, fomnum capere non pof-

unt.

26. Lrventes "verba mta.) Qus ego

ecundum

dico , experieris vera effe.

Cholera.) Aliqui enim cibi, ac prz-

mgcllld con

fertim dulces in bilem vertuntur.

27. Felox. ) Grece s,vrg)exjgn, ve-

Tortura.) Dolor, & modeftia, qua

lox, ftrenuus, acer , dexter, folers,

1 gyoit)

circumfpe&tus, induftrius , & acutus.

torqüetur.

4

Infrunito.) Cirzcus appcllavic'c?vr?w-

Et ommis infrmitas nom eccurret t;-

j (l

a calit

go»; inexplebilem , quid fit infruni-

&i.) Poteft accipi vox, velox de exer-

f qlüs

ec et

tus , dixi fupra cap. 23. ó.

18 ; Ü

jeriut

citatione corporis; paucioribus enim

24- Sommuus charitatis.) Somnus fa-

morbis ii tentantur, qui corporis mo-

x fpros 00*

nus,

tu pravos difcutiunt humores. Si ve-

Et anima 1llius cum ipf2 deletabitur.)

í

-— fi

ro vox gv-rc)äx';jg ,falertcm. fïgl'l»ifïcet,

Quiete , & placide dormiet, qui ve-

& circumfpectum , fenfus erit, eos,

f

ro nimium comederunt , f1 dormiant,

ui folerter cavent , ne nimio diften-

us

My

Í

abfurdis infomniis , & inoleftiis abun-

dantur cibo., bene confulere valetu-

o P i

dant.

dini fuz,

|

268

-LIB,R[ ECCLESIASTICI

ä

28. Splendidum in panibus benedicent labia multorum/, &

y.*

d

teftimonium veritatis illius fidele.

tatetl ,

29. In nequiffimo pane murmurabit civitas , & teftimonium

Y F

3/, Sz

nequditiz illius verum eft.

*

^

2o. Diligentes

E

(1)in vino noli provocare: * multos enim- ex-

y*

- fas mul

terminavit vinum.

39 À

31. Ignis probat ferrum dgrum : fic vinum corda fuperbo-

rum arguet in ebrietate potatum.

*

40

32. cqua vita hominibus , vinum (1) 1

n fobrietate: fj bi-

Virttem

bas illud moderate , eris fobrius.

At I

. Clàs eut

33. Quse vita eft (2) ei, qui minuitur vino?

34. Quid defraudat vitam ? Mors.

a5 * X7i.

. V

id tepet

(1) Diligentes. I» Ediz. Stxr. legitur : Delectantes.

(2) Im edst. Sixt- hac verba: in fobrietate zez legzztzr.

*

?

(3) In edir. Sixt. werfa 33. ffc legitur : Qua vita eft, que minuitur vino

99. In panibus.) In cibis, cum fci-

Cum ebrietate graves morbos conci-

licet domeíticos , & cum opus eft,

lisns , aut alia mala adducens ,

utc

externos in cibo fplendide tractat.

mortem Holopherni.

Teftimonium veritatis lus fidele. )

3I. desis probet ferrum durum. )

Grzce , u «orupa XAZMo»j6 &urt TC

Grzca fic habent, Ferzax probat acem

Prrtécsstr n

id eft teftimonium , quod illi datur,

ferri imotullura , ffe vinum corda £m

3* 2«

uod fcilicet fit egregie magnificus,

contentione [uperborum.

Et fententia

[

dele eft , & verum.

eft, ficut ignis probat , & facit fer-

ïfnil!lo tf

"lficat. cor ]

l

20. Nequiffimo im paue murmurabi

ri temperaturam , cum illud partim

3*3- lfïlïa,

eivir4s,) Cum panis eft penuria ma-

igni immittitur, partim aquaz immer-

Yatüm r

giftratuum vitio, autcum panes tan-

gitur , f1c corda potatorum yino.ma-

Diovonane.

tum venales inveniuntur recrementi-

didorum,.& fimul calore vini zftu-

tii , atri , acetofi , furfuribus ple-

antium , cujus temperature fint , ap-

3*9" i qy

ni. Vel fenfus eft , civitatem de il-

parent.

lo male fentire , & loqui , qui ob

32. 4Equa vita, &fc. ) Senfus eft,

tCmPeyanreï

avaritiam pauperibus , & operariis

vinum fobrie fumptum zquabilem ,

* Otligfis I

& commodam homini vitam afferre.

Üit infd

panem nequiflunum , id eft peffimum

apponic.

Eris fobrins. ) Cavebis ebrietatem.

N UP

In Greco verfus hic fe habet z«:7o»

&nim. Gr

Tefüumonium nequitia ilius werum

eff. ) Merito con

ucritur populus,

Zw"ïä 'C";VWQ ävvsg)w"/rcp £ày viío"g aTO

PIBdeni

& vere dicit magiftratum gerentem ,

:

Viusue. vite bumana

h ebrio i

$y u 5Tego d'vr8.

aut patrem familias nequam. eife.

accommodatum eft , eum remperate bibi-

"L Gmpos

J oy.

lo

3

o. Diligemtes 4m "imo.) Strenuos

£V.

A s

T redde

potatores , quosifaias cap. 5. n. 22.

33. w minuitur vigoe.) Qui vino

vocat. potentes ad b&bendum "vinsm,

caret.

Atipg v

forte» ad mzfcendum ebrietatem.

in

Quid defraudat 'vi;fxzm 3 mors.)

?^ CRdis

34-

Greco eft, £» ó/io p dxdeige , ze

Carere vino, autillo non uti, ut fa-

t

[O (00'(,

affetles firenuitatus oflestationemin mul-

ciunt abftemii, morsquzdam eft, quia

Snvini i

£uve bibendo.

C0n

aque potüs corpori non ita falubris

^05

HV'O ;ür

vitam minuit.

Mealtes emis ex/ermind'vi:v'vinzks, J

izl' fta Q

CAPUS

XXXIL .

769

om. &

3;. * Vinum in Jucundltatem creatum eft, & nonin ebrie- *Pál.

tatem ,

ab initio,

103.

onim

36. Exültatio anina , &,cm*dm ; vinum moderate potatum. !*:

37. Sanitas eft nnmæ & corpori fobrius potus.

; Cf ex

38. * Vinum multum potatum irritationem, & iram , & rui- »proy

nas multas facit.

30* 4

füpetbo

39. Amaritudo animae Vlnum multum potatum.

40. Ebrietatis animofitas , imprudentis ofFenüa mmorars

B flbr'

U

42

£t

utem , & faciens vulnera.

41. In convivio vini non arguas proximum : & non cïefpx-

cias eum in jucunditate illius

j

J

*

42. Verba improperii non dicas illi ;

& noz premas illum

—— naá

in repetendo.

iuitur vino

orbos conc

(ucens , W

" durut

C A-

$5 ]'0/4t AC

um

Hm (/'f.'!lt m

35 7hrmnd;mzem) Ut exhilarando

Xon arguas þraxzmum .) Facile eninw

Et fentcntià

animo deferviret.

Vinum enim lz-

vino calentes. iram concipiunt , & in

tificat cor hominis

alios etiam effundunt.

& fucit kt-

;I ]ud purm

39.- Pritationezm,) Aliorum copvi-

a immca*

varüm , quos. vino: calentes verbis

In jrucunditate lus Cuux facus

hilarior ex largo potu loquitur ine-

um &EBO fa*

provocant

pta , aut facit ridenda.

evlæu

30. -dmaritudo anima.j Wioleftia

ure fints

tOrporis, & animi, vinum enimin-

42« Verha Gmmproperii. ) Probrofo

aliquo diéto , ne fcilicet irafcatur,&c.-

temperanter potatum craffis, crudis,

Senfus d

& biliofis humozibus flomachum ,.

&

Nomu prenaus tilum m mpete:»zda ) In

bilem y

Saput infeftat.

aut

) æqua

fa.

repetendo debitum. pecuniarium;;

vitam 4

qOox atnimofitas . ") Aulacta Q«i ira,

debitum: zqualis hauftus.' ?. propina-

; dj

Id. enim. Grascis eft Sugpoc.

tionibus 111um urgendo:«

in Greco

flTJ;

Imprudeniis offenffo.. Ef ofcemhcu-

hdbüt ]

nunc. efï, ,m; cmxcqurnq 'alit tametr

j p

n

K guro

lum ebno imprudenter agenti. ,. cum:

legunt, £» dayr£oti, in occur[m. Ye-

fui compos non fit.

mulento enimrít occurras,necillum

qit lum

urpgere

nf!i/ [

j

dum redders..

Minorans virfutem ) Robun làngui-

nec. impellere humanurm: eft:,

cum potius deceat vacillantes. illius

Eaczens 'vulaerd j Ad 'TiXaS , vulne—

greffus regcre' , ne impingat, & fibi

) U

ra, & cxdes irritans.-

cad ens vulnus faciat, aut membrunr

1l (T"C

,,,, ] mw J

AI- m comvivio wiu;. * Ínquo muï-

V.el fenfus ef** ft obvius illi

1,1

UI

tum vini' bibitur, vcl fïvnphc'ta in

factus-fueris. ,. noli ei exprobrdle &

j uv

dam

fj q"

convivio . in Grecó: emm eft.éy. e'vi-

ER

in. memoriam K»VOC?I'G ea , QLIæ Go

tà f&

ubl

000 la.

cit';; aut dixit temulentus»

B;H. eam. Com, Mmocb. T IE,

*

|eeo m

LIBRiI/ECCLESIÁASTICI

170

XXXII.

* (

CAPUT

10 m

s

Officium boni retforis ; major natu loquatur ; tacendum , ubi fíon

Toerus

tfl qui audiat : jucunditas mufice in cotrorvio : adolefcenii tacen-

dum : laus taciturnitatis : difiutienda propria domus : laus

LE

ta

Hmoris Domini : peccator. "oitat correptionem.,

ab/que confilio nibil agendum.

H

E&orem té pofuerunt? noli extolli, efto in illis quafi unus

s

tuu:

üti

'I.R

ex ipfis.

12 ]

2. Curam illorum habe, & fic confide , & omni cura tua

uxte

