&pep.droy , id eft, A[palathus. aroma-

FCUS.

Et porro Afpalathus arbu-

Libanus:.) Aiffayog aliquando ngi-

24, ucy,

ftum quoddam odoratum, cujus me-

ficat thus, quod tamen fre

qx;l,ex.;t;ius

Quod etiam .

dicitur ^u/3ayer6g.

minit Plin. L I2. c. 24. & Diofco-

ln » Quod

rides lib. I. cap. rg. Nofter. Interpres

Noz imeifus.) Ex arbore noninci-

à üpi, &

Báxc«go» legit, de quo videri poteft

fa fponte exfudans. Vide Plin. Lib.

I2. cap. I4.

Tlmorl $

Plin. l. 12. cap. 25. "Pheophraft. in

t

76

hift. plantarum lib, g.cap. 6. de bal-

Vaporavi babitatiogem meam. ) Po-

famo conftat inter aromata

excel-

pulum Hzbreum , in quo habitatio-

Seuf, j j

fuaviflimo do-

lére , itaque vocatur aremazizazs , id

nem mihi delegi ,

Q&' Gmfig

eft aromaticum, fragrans , & fuavi-

&ring , & legis mez odore replevi.

Q

ter olens.

il i .

rha a.rbu&um ell ,

Bal[amuz uom miftum.) Purum , me-

fatti

&

Myrs ba. ) Myr

rum; fincerum.

tis

cujus meminit Plin. lib. 12. cap. I5,

Vrj

"A g

cortex illius bis in anno inciditur,,

22. Terebintéu:. ) Qu arbor ma-

ena eft in Syria tefte Plinio lib. 13.

dinis

) pis

indeque manat myrrhz liquor : ex eo-

cap. 6. ex quo etiam optima & te-

dem cortice ,

antequam

incidatur ,

nuiffima refina funditur; ut idem af-

"J(

Aä(iz.

exfudat fta&te , qua fic dicitur. 4«o

E"I,U-C(

ferit lib. I4. cap. 20.

f&X ( & den

ÜT

cS cd?ty , fcilicet a ftillando , & eft

pars nobilior, purior , & fincerior

M

Rami meibcnoris J5 gratia ) Quiara-

r kp] "u

myrrh &.

mi ipfi. pulchri funt & late fufi; &

quia fub illorum umbra requiefcerg

2i. Qaafi fforax.) Storax .eft la-

Ti í

éryma , five refina , & fuccus odoe-

honorem affext , & gratiam.

pitit

ib

lfumc

|

CAPUT XXV.

YSY

5 od r&m

23. Ego quafi vitis fru&tificavi fuavitatem odoris, & flores

;

mei fruttus honoris, & honefttacis.

quita &

24. Ego mater pulchrae dile&tionis.

, & timOrliS -,'& agnitiof

meam, (

nis, & fancte fpei.

25. In me gratia omnis vi

.

v , & veritatis : in me omnis fpes

[ Tami mel

vit2e, & virtutis.

26. '(Tranfite ad me omnes

a

, qui concupifcitis me, & a ge-

4j D

nerationibus meis implemini

[

rv

27. Spiritus enim meus fuper mel dulcis; & haereditas mea

nominis, Q-

fuper mel, & favum :

K

T2. &àp. I

28. Memoria mea in generationes fzeculorum. .

,

.-

n

1j VKGI n

29. Qui edunt me

, adhuc efurient : & qui bibun'; me, ad

v in Syrif

uc fiuent.

it« ]. I2 Q]

:50. Qui audit me, non confunde

B

tur : & qui gperäntux* in

fEopercilun

1065 non peccabunt.

«culo fimilt ;

51. Qui elucidant me; vitam seternam habebunt.

lez pahzdibu&,

. 32. Hsec

tique & odo-

uoníam cor«

a. (Qfga.fi 'vrt'ti.r frutlifeaw;.) Vitem

per legis doctrinam , & opera mira-

commendant odor ,

cum florefcit,

bilia. fpirantem fuavem apud homi-

y, du D

& frudus , cum maturus pendet. F]o-

nés odorém quo modo , &

apicn-

a9d flade,dé

res porro Papientie , ut in vite , fe-

tie I2. I. dicitur: O quam [muav:s efé

quitur fructus honoris , & glorix.

Domine [piritns us , quod de Spiri-

quando figni-

Q4. Pulchra | diletiioni:. ) Kz^js ,

tu fancto accipiendum cft; cum etiam

quod etiam vertere poílis 5oma di/e-

ipfi Spiritui fan&o dici poilit: 9 Do-

1 frquentills

mine, quam fuavss eff. [pirsrus iUus. ita

&ios;5, quod epithetum additum, ut

Janfenius.

bore non ittie

a turpi , & inhonefta diftinguatur.

d plin. i

Hareditas med.)

.-Poiïefïïo fapien-

cet.

Timoris, 0 agnitionis. ) Dei fcili-

ti, quam ipfa fuis afleclis commu-

nicát.

gun. ) P*

Szztle jþei.)'Quä bona ccleftia

Dco nixi fperemus.

28. Memoria.) Grece eft uyuucovyoy,

UO habitatio^

quod memoriale potius fignificat.

mvimmo "

Q5. Gratia omenis UVia, Cf veritatis.)

Hoc autem mcmoriale eft lex a Sa-

xdore repler

Quafi dicat : per me obtinct&romnis

gratii, & quz in apnitione verita-

pientia Divina fidelibus reli&ta , id-

) Porum, 9

que in perpetuam polieffioncm.

tis , & quz in via ad illam fita eft.

Vir.5iis.) Migoris , roboris

20. Qu: edunt me , adbne ejurient.)

]g d

tudinis, prazfidii.

* ,qu*ti-

Saptentia enim cibus eft. nunquam

I 3

Íaftidium | afferens.

títma

Í

26. 4 generationibus meis. ) Grece

-2

^5

?

«no xtyy4uaro» , a fructibus , qui

O. Nez canflmd'etur.) Nihil turpe

t idem 4

ex umc generaatur.

4

agit, cujus illum pudere debeat.

27. oprttus enim meus. ) -Sapientiak

Qui opesAmtur in me,)

| Qui mihi'na-

Jl )

Qu

tribuit fiui fpiritum , -ficut fapra tri-

vant operim.

[itc 99

(; &

bütà eít ei asima.

Signigc-.tt a4utem

gl. Qs encdant me. ) Interpretes

qut

nomi;e fpiritus fuam naturaui de ie

[eqme

méi , qui alios erudiunt ad fapien-

mwï*

Aaadada

B,dl. cam Cam Mem?:ä. T. AF

8

LIBRI

TUCCAT WESTASIIC

^2. Hac omnià hber vitae

,& teflamentum Al»läüil, &

5 Q

Gehon 1f

agnitio veritatis.

9

33. Legem mandavit Moyfes in preceptis juflitiarum » &

haereditatem domui Jacob, & Ifrael promiffiones.

ihgabl

34. Pofuit David puero fuo excitare regem ex ipfo fortiffi-

39. À

mum, & in throno honoris feden:em in fempiternum.

1n 30 ffo

J

*Gen.

* Qui implet quafi Phifon faplentlam & ficut Tigfisin

qo. H

2. II. dlebus novorum

4 Ep

* ]of

fuvius D

36. Qui adimplet quafi E uphrates fenfum p^ 8 muhlph—-

3: I5: cat- quaü ïordams in tempore metfis.

q. D

37- QUI

prati mel

has r

tiam ; nam ut hábemus Dan

12- 5

Meffiam , ut patet ex Grsco textu ,

Qui doti; füerist ,

/u!ge/:uf*

uf [þ/e;z-

in quo principium verficuli efto

dor ffrmamenti , U qui 4djy/i1ïzzm era-

70 ; quod eft nominativi cafus;

pientiam

diunt saultos * qzzzzf ff ella z;z þcrpetum*

nam fi Regem Chriftum referret ,

4

[4/1]

aternitAtes.

dicendum effet m,uw?xwra , ut nota-

tat idem |

vit Janfenius.

32. Liber wits. ) Hxc omnia con-

ff u

tinet , vel praeftat liber legis divinz,

Quaff Phifon. ) Qui eft Ganges , uf

hl[)cns ü^e]

& Scriptura facra, per quam veritas

'vide ibi di&ta,

m Gt

diximus Gen. 2. II.

;f

awnofcutm .« pa&t , & fodera a

Dicitur autem quafi Phifon imple-

eum d] il

H

Deo cum hominibus inita ; promit-

thinib us 1Ul

fionesque fa&s lfracli.

re fapientiam , id eft, plenam con-

D6 inde n ]

tinere fapientiam

item plenam da-

le;zmennmz Alt;jfmz ) Pacta Dei

re , docere , effundere , ut Phlfon,

gfffGaüj

cum hominibus.

de dia Q

five Ganges, quem multorum' flu-

33- In praceptzs ]p;/zszmram.) Pre-

ininum aquis augeri, & exuberare af-

* hn die Vif

cepta jufta.

fïmant

-

1l5 füm a

In barcditatem domus J4co5.) Utlex,

Sieut Tigris i dielus nowarum) Ti-

gns mq lemn aq'us ln die novoruin,-

InG

38 Qn j

& precepta haeceffent quedam qua-

eft, dum nove frvnes vere ado-

UC &i

fi hereditas Ifraeli.

W g ale

lefcun: , liquore: fcilicet- nlvmm táz

f

Ez lfrael prom:,fone: j Eidemque

be:centvu'n in montibus , ex quibus

Ifraeli promitt

v

eoToO

t ea lex multa bona,

mQ * DOn p

decurrit, quod & alis fluviis ufu-

k WMlie .

gademque pxæf,caret

venire folet.

3,7 Pajwt

Conftituit ; ac promi-

tetidere, p

1t7,

36. Qui adimplet qrrzthuþnr.ezte.r ftu-

lC corréf »

P

COpmfnn intelligentiam , pru-

ff?][!'ere N

Puerofz;a ervo.) Servo fuo.

dentiam ( fdplentlam e:&u.xdlt ut

$r

7 Wrruqu

Excitare Regem e*e. ) Sermo eft de

aquas Eüphrates.

enlus eff

Meflia , qui cum hzc fcriberet Sa-

P'Pntmm

. Qui multiplicat.). Aquas fcilicet.

piens, expectabatur.

^ Quaff- Tordauis 19 tempore meï;

, l/!f; ?hio)

Im thromo bonotis.) Alii vertunt,

Quo. tempore copmfinre aquarum

2n falza majeftaris.

agmine fluit.

Eadem

incremesnti

am C if

35. Qui Gmplet.) Relativum qz re-

chufa Jordani eft , que T'igri , nimi-

MUetes

Qu of

fertur ad Deum, cujus paulo ante me-

rum liquor folucarum nivium. Vi-

111

minerat, non autem

ad . Chriftum

de di&a Jofue c. 3. n. 15.-

) 4 gj

CAPUT XXIV.

, 739

dimi, &

37. Qui -m,ittit: difciplinam ficut lucem , & affiflens quai'ï

2

Gehon in die vindemize.

anm, «

48. Qui perficit primus

vfc'ire ipfam, & infirmior non inve-

fügabit eam.

Yo fottiff

49. A marienim abund

ym,

in abyffo magna.

avit cogitatio ejus, & confilium illius

[

t Tietisin

40. Ego fapientia effudi flumina.

*

P

41. Ego quafi trames aqua 1

mmenií

e de fluvio, ego

| .qiuaü

'

1

jj mui

ii pïx*

fluvius Dioryx, & ficu: aqusedu£tus exivi de paradifo.

42. Dixi: Rigabo hortum meum plaptationuxrrul, & inebriabo

Q

prati mei flru&umi

MRU .

Aaaaa "g'

43: ET

( co textli,

Cogztatio ejus. ) Conftlium

5

&

erficuli. d

37; Mirtit :Aiijäi;:/?imm.) Slazl-rgit fa-

inativi Cilliy

pientiam.

providentia ,

juxta illud Rom. rr.

AIFrflens.) TO affiffens ]anfe-xïiuspu-

33. 0 izitedo divitiarum fapientis ,

o referrit,

T0 , u Dd*

tat idem fignificare , quod fimplex

GT fclentia Dei , quam incomprehenfrhi-

fffess , ut fenfus fit : fiftens, & ex-

ha C"[unt judicia. ejus , €9 inveffigabi-

hibens luzem fapientiz. Sed facilis

les vie gjus.

: öanges LY

étiam €rt explicatió , Ífi fenfus fit

vide bt tb

4b sbfomagna)) Pre magna.ac

Deum aííiiftere

hoc eft, adeffe ho-

protündtiiitma aquarum voragine.

Mion imp

minibus fua fapientia ; illaque. om-

49. Effudi flumina. ) 'Yam corpo-

yenam. Con*

nes inde haurire volestes implere.

ralia , && propria, quam Ípiritnalia

m plepam (

Quafr

Geoz.) Geon rf Nilus. Vi-

ö:( metdp

ïzoxica fapientiz ; aprïïden-

: 1ut Phifonv

de dicta Gen. 2. 1.

Xm-*

T

tiz

aultorm H

AI. Quaff trames. ) Quafi. canalis

la die viw-;'emi.z.)

;';Q tempore Ni-

exibuare? "

lus fuum accipit i:

creqientzm.

aquam e fuvio' derivans. Commo-

de hec explicantur de fapientia crea-

novü"""') Ti

58- €m perfici: primus feire z;/,':w)

ti , ( creaturis communuicata'pre-

die novort

In Gizco ett » S GUDET£AEC p Ó 7v TOG

fertim. £delibus.

r

»G»a: AvT5» id eft primus , acutif-

s Va i

De fL/v1o.)1mmenfo divinzSapientiz.

at nirum

',

1

linus

; qui perfpicacifitmo eft inge-

Fz;a:p'iz,;s Díoryx.) Flavius per alveum

nio , non potuit eam fapientiim per-

M

a.

ex uibüs

manutra

tum decurrens. Mediolanenfes

fe&e noííe , & inteliigentia compre-

1» ,üuvii:* ili

hendere. Phrafis Grzca noftra ita-

appellant, Nzvie. Grece Auepv£ dimo

lice correfi

TS QicpU:TE£y , a todiendo.

.;';71-

ondet: zonm pote //zir d' iz-

Agquadutlus.) Idem , quod trames;&

J/ W? Min

zeudere.

N

J

fluvius

A.

H

2

pf'.l'

ofter interpreslezit , non

»

Jioryx.

i

igentiam

3

"

8 e'wyeréNeaty , fed 9« evyeréAsos, , G

442- Rigabe bortum meum p!dnmtio-

m e

ffoadit; !

fenfus eft , Deum perfecte noflc Ta-

num.) Hortum fuum Sapientia vocat

pientiam. -

cotum fidelium , vel animam jufti,

üas [m t

Et izfrusdor mom imucftigabit eam. )

Prati mei frullum. ) 1n Greco eft

m )

Sententia totius verficulieft , fapi.n-

Táj) vpacidy Ti» Owmaíu» , Arto/am -

e

,ü(*f

, qum

tiam nec ingeaiofos ,& acutos , nec

Jffam. - Olitoxes$ horti planitiem in va-

Í p

hcbetes , ac tardos fuo marte con-

rias diftinguunt areolis, quas mpaciag

nrml?

(xi&cl vocant.

Prati fructum yocat

; Tigr

Vi

fequi poffe.

39- 44 mari.) Pre tnari.

j iv

ft;u'&um ferentes arboxes.

BU

749

LIBRI.ECCLESITIASTICI

43. Et ecce fattus eft mihi trames abunaans, & fluvius meus

4 Pt

tuum, &

appropinquavit ad mare :

44. Quoniam do£trinam quaü antelucanum illumino omni-

$, Qua

um

bus, & enarrabo illàm ufque ad longinquum.

neQute

6. Qua

-4$. Penetrabo omnes inferiores partes terrze, & mfpmlam

omnes dormientes, & illuminabo omnes fperan: es in Domino.

gnofcere |

46.. Adhuc do&rinam quafi prophetiam effundum, & relin-

Qua

quam illam quserentibus fapientiam, & non definam in proge-

& confilit

nies illorum ufque in aevum fan&tum.

$. Core

*Infra

47. * Videte, quoniam non foli mihi laboravi, fed ommbus

9. Nov

3:18- exquirentibus veritatem.

eam in Ti

I0. Ho

CATPIT Xxv

verfionen

Jria, que& Domino placent, & tria, que odit : nvem znjujþz-

[

wbzlza : laus timoris Dei ;

mulieris neguam mira dete[latio :

& Droite

mulzere initium pe(cmfz , & mortis : mulieris dominium

poténtes , (

non fereudum.

ullius ope i

em hahent

N tribus placitum eft fpiritui meo, quæ fünt probata co-

Tortune hg

:

Ut tncomt

ram Deo, & hominibus:

2. Concordia fratrum, & amor prox morum & vir & mu-

àvertant in

i, A

lier bene fibi confentlente

mhüpnum .e|

3. Fres fpecies odmt anima mea, & aggravor valde animae

at prnmpw

llorum:;

l»lu m

4. Pau-

$ 4

&l(

g*lh) 6 )

aliqui fatyi

43. 4dhwndans. ) Multis tumens

46 Aa'/mc dotir zmzm,ïr ) H æc verba

fs quld

aquis,

accipi poflunt ,

vel ut,a fapientia di-

pientie P

"ppropinquavit . ad mare.) "Tlrames

a, vel nt a Symcule hujus libri

ille, five fluvius Dioryx, de quo

auctore,

n&menn fi

6 ï!*dlf;

dictum eft , adeo excrevit ,

ut jam

Quafi prophetiam. ) Quafi oraculd,

tebus y

imaris qumdam fpeciem exH:be at-

& arcana fapientiz.

Clire,

44- "ntelucanum.) Grsece eft 029 00»,

Noz defigam.) Non cetfabo

useren-

quz vox diluculum fiznificat.

Sen-

tes me falut aribus monitis ini/truere,

h

Prefïy(,,

fus eft

g mf en

do&rinam dftexo tanquam

Ufque ia «vun fm(*um ) Ufque ad

conftl !lium .

lucem matutinam aurorz.

fzculum futurum , ubi Deum viden-

7 Gt/mæ

Enarralo illam ufque ad longmaqumn.)

tibus inftructio hec ngxenclæ necef-

Woie

faria amplius non erit.

j lwlzo;

Et in longinquas oras , externas fci-

&t Atem ,

licet regiones , &in longinquum tem-

3.

Res fpeczes.) Tria hominum ge-

Tàhtur &

pus, unde Syrus habet :

& relmgm.zm

nera.

eam n generationes. Pultas.

degravor valde anm« zllorzmz) Eo-

g, !

Thent m fa

AS. Ongnes dormientes.) Mortuos fci-

rum vitam , & mores quue admo-

r14 ]

licet,

dum fero.

UM

UC AVPOUOE - XXV.

74X

Vl teus

4. Pauperem fuperbum: divitem mendacem : fenem fa-

-

:

tuum, & infenfatum.

:

. $, Quas in juventute tua n

O

ïino Offiie

on congre'.gaü-i',, quömodo in fe-

nectute tua invenies?

z

infpician

6. Quam fpeciofum ca

nitiei j.udi-cium - &- prCSbyteris co-

n Domino.

gnofcere confilium!

f

, & 1ein-

7. Quam

.glvile&us,

Lin proge

& confilium !

peciofa vgteranis fapientia, & gloriofis int

8. Corona fenum mu

Ita perifia,' & gloria illorum-timor Deti.

'd, ormibus

9. Novem infufpicabilia cordis magnificavi,. & decimum di-

^

cam in lingua hominibus,

d

Io. Homo, qui jucun

Y

atur in filiis, ViVGl?S-, & videns fub-

um-.

Ve-rüonem inimicorum fuor

ol i:dufpi4

Aaaaa 3

—

11.?Bea-'-

L.

N

ïtf]ïatio :H

D

'

4. Divitem meudacem.) Divites , &

in Græcb enim eft , x« XW* » £loria-

u

potentes , qüi neminem timent, nec

[2

ullius ope indigent, non ita occato-

0. Igzjü/þimäz'!i; cordis.) Qux nemo

nem habent mentiendi , ut tenuioris

tanti facienda effe fufpicetur in cor-

fortune- homines , qui ut fe excufent,

de fuo , ut revera facienda fant. For-

;tebata (0«

aüt incommodum aliquod imminens

taffe n/o&er interpres legit in Gr&co,

avertant,in mendacio prafidium qu&-

dyvmovó4T4, non autem ut nunc ha-

i& m

runt.

Adde commáni exiftimatione

betur, ómo»vo,uaTa , que VOX fenfa,

magnum .eile viri divitis ,^ potentis ,

cogitationes , fufpiciones fignificat.

(de animé

aut principis dehoneftamentum men-

Dicam 19 lingaa bomsnibus. ) Con-

dacium.:

tenta voce palam omnibus enuntia-

&. Qua in jmventute tua mon congre-

l Dau-

bo, & quantum potero , hominibus

gafi, $c.) Propterea in fenettute

commendabo.

/

aliqui fatui funt, aut p

arum pruden-

IO. Homo, qui jucundatur $m filiss.)

tes , quia, cum juvenes effent , fa-

3 f veta

Hoc eft primum ex decem propofitis;

yentia C

pientig , & doctring prefidia, & or-

ingensenim gaudium eft parenti mul-

c

de hü

jos 1

namenta fibi non quefiverunt.

* 6. Judicism.) Pofle. bene judicare,

tos habere filios , & bene moratos.

&irebus propo

Vivens , €f videns fubverffonem sni-

ul oracilhy

ciare.

Qtis fapienter pronun-

micorum fuorsm.) Hiclocus , & alii

Pre(Zyteris. ) Senibus.

hujusmodi accipiendus eft. de inimi-

(fibo queret-

]

'

Cognofcere confilism.) Polte fanum

cis infidelibus. '"Talis affettus Davi-

u

$ iti yüeres

confilium , & falutare fuggerere.

dis Pfalm: 136. n. $9. Filia DBabylonis

VL

g. Gloriofís. ) Gruce eft, oedoac q.8-

mifera 5

beatus , quiteneäit, &5 all;-

; 'Cum vidön'

»oig , homoratis , Qqui Ícilicet propter

de parvulos funs ad petram. Nelde

gïemïæ

necoe

&tatem , aut publica munera hono-

quibufcunque inimicis ; neque eniim

»eccatum eít gaudere ,

non quidem

rantur , & funt. in pretio.

j

Coroza [fenum. ) Decus ,. & orna-

inimici clade, aut morte, fed eo bo-

mentum fenettutis.

no,quod inde mihi fequitur , viribus

f

i[lgrtml-)

m*

G/oria illorum.) Id, in quo

gloriari

ilius , quibus me inpífle vexabat ,

debent, &.quodammodo fejactare: — attritis.

ii&ique l

442

LIBRII'ECCLEESIASTIC'I

j M

*þInfra

1ir. * Beatus, qui habitat cum muliere fenfata, * & qüijlin.

45 NO

4

26. . gua füa non eft lapfus, & qui non fervivit indignis fe.

*Supr- 'r5, Beatus, qui invenit am

»

)j Et

-

il

L

icum verum, & qui engrrat vju,y-

& dracon

19-16

: ftitiam auri audienti.

E

ui invenit fapientiäm d

"

uN

Jac.

I5. Quam magnus, q

fcie/ntia-m !

Qs

fed non eft fuper timentem Dominum:

tum foum

dio ptoXi

314. Timor Dei fuper omnia fe fuperpofuit.

15. Beatus homo , cui donatum eit habere

timorem- Dei-x:

*5 In

qui tenet illum , cui alfimi

*

.

.

.

»

labitur ?

26. Br

C

* I6. Timor Dei initium

lile&ionis ejus: fideiautem initium

Catorüm :

?. Sic

agglutinandum . eft ei.

.

3

*

I7. Omnis plaga tri

lingasta

ftitia co.rdis-* eft: & omnis malitia, ng-

quitia mulieris.

u

18. Et omnem plagam , & non pla

gam' Viaebit cordis:

muberem

19. Et omnem nequitiam ,

"& non nequitiam mulieris:

29. Mi

itium -

20. Et omnem obduétum, & non obdu

:f unrobedier

UT m ern.

a. Ef

d

21 D 0;.';;H [

diext delit

Pcila , & moatror. -()m-lem plagam

*

XI. Qw /mäimi cum mzzlzer;e fenfata.)

andic:ativa

Qui cordatim hàbet uxorem,

malin , quam plagam cordis, id elt

Vindicat &

macrorem.

4

Noz efflap[us. ) .1n peccatum ali-

Oznis malitia , &e. ) Omne genus

propria , &

quod , periculum , aut damnum.

di&&m de;

malorum in malitia, & nequitia imu-

9«2- No (

Indignis fe. ) Vilori fa. , wt vertit

lieris continetur.

Omnem malitiam,

Syrus.

cil uäri. Sel

quam malitiam mulierum pati ma-

i

Renüm hib

I2. Oui enarrant juflitians auri au-

lim.

dzezti. ) Qui dif(..'i

pulos habf.—; doci-

18. Ozuem plagam , 6 uon plagam ,

23 S:tpc;-

les , & obfequentes.

Ro foyet g

&c.) Sententia horum trium verficu-

&t Qu

I4. Superpo[uir.) Super omnia emi-

lorum eft: Cedo quam'vis ])/.z'zgzz.æ, zodo

nct.

non plagam animi ; $ quamuts malitiam,

tumeliüg p

16. T?zmor Dei

iniiums dileflionis

P,cobit,

modo ne malitiam mulierss ; 0edo quem-

bilius eft

ejus. ) Paulatim enim a timore pro-

vis tmpetmum , modo ge smpetum odyo fla-—r

gredinmr ad amotem, Chzzites enim

grantium . 5

6 uliomem mndeemugue ,

,Q"ï' lmmu?,

2:0ds

Z€ ab

inimicis.

| ]lta vertunt

ACIém ejus

cum» augetur , feras zittit rimorem.

dta aC [æv

» out 4 18:

Biblia 'Ligurina.

Fidei autem tnitium agglutimandum eft

Videbit,) Patienter feret,.'

'tacitusrvi-

ljer dl af

debit & filens.

Vit p

&.) Grzcà habent: fFzZes aziem; imi-

tiess c«fé aggintimatiomis : ejus

princi-

:90. Onmnem cbduttum. ) Greca vox

€

Oäcæmtg

D

ium fcilicet adherendi Deo.

Sen-

énac«*yg hocloco fignificat impetum

) Cs

QME fuc

f

us Vulpyatz eft , timori & charitati

malorum ingruentium , quibus invol-

fidem tanquam initium, & fundamen-

vimur. Quod fortaífle exprimerc vo-

"'X?ar/

tum reliquorum bonorum, ac doóno-

luit-nofter Interpres , cumeódz&ws di-

I

25. ] [/7

i' ;

rum adjungendam elie,

xit quodvis adverlum potius, quam

n

17- Omnisplaga.) Summa, maxima,

adverfum il

iïicethrü

runt,

p

lztg:n ab iis, q'u/iþ nos 046-

Cinis

fuis.

acerbiffimaque plaga efc cordlis trifti-

77 ;

CSXIeTD E

XV

"

74

3

& qilin

Et omnem vdea'*n & non vindictam inimicorum.

]

E

. Non eft caput nequius fuper capnt colubri:

aT Tl

* Commorari le eoni, * Prov

23 Et non eftira fuper iram mulieris.

& draconimagis piac eblt, quamhabltme cum moliere nequam. 21-19.

1

H

entiam.

24. Nequxtla mulieris immutat faciem ejus: & obcoecat vul-

in me-

tum fuum tamquam ürfus: & quafi iaccum oüendit

dio proximorum ejus.

tem D

25. Ingemuit vir ejus, & audiens fufpïrawt modlcum

26. Brevis omnis malitia fuper mahtlam muhems, fors pec-

Th IU

catorum cadat fuper illam.

27. Sicut afcenfus arenofus in pedibus veteram, fic mulier

&t

lingu

atá

homini quieto.

28. * Ne refpicias in muliéris fpeciem , & non concuplfcas*fnfra

Kdis:

42

e

mulierem in fpecie,

16115'

29. Mau isira, & irreverentia, & confufio magna.

lienti jUm:

3o. Mu-

j M

lis uxoribus incidat mentio, aut alius

f.-

l. QOwnem viadicLiem, £$c.) Vin-

dicat delicta juftitie pars illa, que

hujusmodi fermo mifceatur , qui'do-

vindicativa, cujus$ minifler eft Judex:

mefticum malum in memoriam revo-

em pligam

xdis, id €

Vindicat etiam

inimicus auctoritate

cet.

propria , & cum fzvitia.

Haánc vin-

Sufpiravit modicum. ) Dolorem fu-

Omwe gymls

dicdtam deprecatur fapiens.

um prudenter corde premens.

fie qama ini-

22. Noz efl caput nequims [uper caput

'o6. B/e'u;s) Mod'ica , exigua.

m malitiam

colubri.) Serpentes enim incapite ve-

Super malitiin.) Compara Itione ma-

m pati m

nenum hàbent.

litig. muliebris.

23- Saper iram mulieris.) Que ani-

S0rs pecc;z;or,;m cadat füper iamw.)

" P/,z 24

mo tovet odium , & venenati$ verbis

Contingat illi maritus nequám , qui

['lu

m verici-

ledit convic mndo ; jurgando , con-

eam , ut merita efít, male accipiat.

tumeliis lacerando

g

Vel hujusmodl mulier fit peccatoris

yii m

fitiaity

Placel;t.) Magis ylacebit ; tolera-

alicujus fors, hoc eft, illi uxor ad-

bilius eft.

jungatur, ut tanro infortunio mdleta-

cpd/ à qum.

*f!"/z 0410 M

Q4- bumutat faczem ejass. ) Deïïormat

&orum penas luat.

cfT

faciem ejus ; nam ex hilari triftem fa-

2 /.Sn uf ;z,ce/zjy;: AF e,eajy

$0

c.) z:lue.n-

ynitit Y

ubi mu-

lfd vel uüt

Cibiy-ac fcvitn ex Mibütara :

admodum fenem £. atigat clivus aliquis

lier mali aliquid meditatur ,. folet in

1re.1o£us ; H wer illum afcendendum

facie apparere.

lit s

tamaritum fedatum, & gravem

O£cecat.) Obfcurat ; in Greco enim

muher furens mtempm antia.

elt , oxorsi.

29. Speczem. ). Pulchritudinem, exi-

| Gx'&ca yx

at i yxtom.

&mf faccuna offendit. )

Syrus vor-

ftimans palun 1tudmem effe argumen-

hz]- lFVO

G :

nigram.eadm. faciet: fieut .eolor. ci-

tum probitatis.

y0

Lieu.

29. Mulieris ira , & irrevercntia, 5

" ,,,mcr-

&u(al

25. In medio proximorum c;m ) Cum

confufre magna. ) lra in quashbec

]i

fcilicet verfatur cum proximis, & vi-

Leverentm etiam in maritum , €e€X qUO

JELUS *

q! at

cinis fuis.

confufio , id eft, dedecus oritur', &

de

g (

Ingemu:t vir cyu:. ) Si forte de ma-

ipnominia,

LIBRI ECCLESIASTÍICI

144

», Mult

30 Mulier fi primatum habeat, contraria eft viro fuo.

jn pace m

31. Cor humile, & faciestriftis, & plaga (1) ;o.rdi*s, mu-

lier nequam.

) Pars

bitur viro

32. Manus :

debiles, & gen

-

f

ua .diiï'.oluta,. ïnulier, qua non

bea:ificat virum fuum.

, Div

*Gen.

vultus 1l

23. * A muliere inidum

fg&um eft peccati ;:& per illam

3. 6. oimnes morimur.

50 A tTll

um: nec mulieri

6. Dela

34. Non des aquze tuze exitum, nec modic

.

. Calut

nequam veniam prodeundi.

.

0. Dolo

3$. S1

non ambulaverlt a

d manum tuam , confundet te in

i

9.Inm

conípe&tu inimicorum.

36. A carnibus tuis abfcinde illam, ne femper te abutatur.-

ticans,

105 SiCl

"VUATUT XXVÍ

E

quam : qu

Proponit. iciffm laudes. bone mizlieräs, & vituperia mal;ä , 46

illius non

zelobype : fili

a cu[lodienda , tria timenda : duo contri-

antia , €? duo periculofa.

2 4 / lia

Ulieris bonae beatus v

5

ir: numerps enim annorum illius

fola

I. N

duplex.

Citus, Dury

2. A*MIII-

m

In p«ce nnA

Vit quietum

mortis..

LOPETEN

(13 Cordis. Jz ediz. Sixt. legi(ur

moria;w in þ

35 Amu!ierck.) Ab Eva..

3 Pa la

$0. S; primatum babeat. ) Vel viri

ineitia , qui quodammodo uxori fue

24-. Non des aque tue exitum, &c.) Si-

h? arft, )

nupfit; vel quia ipfa nobilior , &

cut aqua velin vafc, vel in alio cón-

€bita timen

- ample dotata.

ceptabulo conclufa , fi per rimulam

Py; f4&isk |

Coziraria. ) Molefta ;

grävis ;,50&

exitum . inveniit, vel paulatim tota

Wüm prg,

€j:s voluntati , juffisque repugnans.

efüiuit , vel fibi latiorem aperit viam,

RU boy

31- Cor bumsle ,€fc.). INumerat ma-

qua erumpat ; ita mulier, &c. -

imáa yni

$4 zom ambulavcrit ad. manum

la , que uxor nequam marito irro-

tuam. ) Nifi illam cuftodieris , apud

az'ar Buzile.

nifi

In

d Irj)

)Deje&umi, & aflli-

te habueris quafi ad manum

d(', dICt ]

&um.

,

ductum , & iimperium tuum fuerit fe-

mUS, qmü [

Plega cordis. ) Aflli

cuta.

Sitr yy

vulaus in corde.

&io(,- & quafi

ciet.

Confundetf £e.-) Dedecore 1te affi-

Jf qua;;

32. Manus debiles , &c. Quia om-

&tür hæc

ni: virorum alicritas perit , cum ma-

36. at carnibus tHis ab[cinde ilam.)

of

lam uxorem fe nactos eife memine-

À thoro tuo illam fepara fac&o di-

runt. ^ Vel mulieris defidio( defcri-

vOrtio , ut per veterem legem lice-

qllfzrfra' afk |

lim , qux

(0

bit'r inzenium , Jaborcm omnem-fu-

bat ,

qu& ux.orum rcxpudiul;n permit-

pmpom

gientis.

tebat.

C

mlbuS

Q« nou beatiftcst virsum fuum.) Là-

Te aburatur. ) 'Vua patientia, &

li

g

moderatione animni.

7TU

piooté , iþl eit q.& mifenup kacit.

"

CaC AXEOMOT- XXVIL

745

W.

?. Mulier fortis oble&at virum füuum ,. &

an*nös vitee illius

in pace implebit.

3. Pars bona, mulier bona, in

parte timentium Deum da-

u n

bitur viro pro factis bonis.

-4. Divitis autem, & pauperis cor

'bonumg in omni tempore

vultus illorum hilaris.

gr illäm

S. & tribustimuit cor meum, & in quärto facies mea metuit:

mulieri

6. Delaturam civitatis, & colle&ionem populi.

7- Calumniam mendacem , fuper mortem omnia gravia.

ette o

8.. Dolor cordis, & lu&tus, mulier zelotypa.

. .9. In muliere zelot

nicans.-

ypa Hægellum lingu&e omnibus commu-

ibutatufs

1o. Sicut boum jugum , quod movetur, ita, & mulier ne-

quam : qui tenet illam, quafi qui apprehendit fcorpionem.

, ii

7)

. rr. Mulier ebriofa, ira magna: & contumelia, & turpitudo

ltl«

ilius nor tegetur-

ro. Forte

6. Delaturaur civitatis.) Cum fcili-

2. Ulie? fortzs. ) Miulier ftrenua,

m iU

J

folers , prudens. : Italice di-

cet quis in civitate male audit , &

cimus, Dozza di valore.

páflim omnium linguis configitur, &

In pace implebit. ) In caufa eft, ut

laceratur per calumniam ; hoc enim

yn

Mu

n 9)

vir quietum &. tranquillum. evum

eft diz304 móNeeg , ut eft in Greco.

agat, ut « alibi Scriptura Ioquitur :

- Colletlionem populs. ) "Vumultum , &

moriatur in fenetiute.bona.

feditionem vulgi. Grece. &ewocic

0Y ÀS.«

g. Pars bona.) Sors bona.

:1130[') Si-

ln Parte.) lanquam pars ,

& forä

g. Flagellum lingue. y. Mulier enim

debita timentibus [Deum.

zelotypa querelis , expoftulationibus,

i alio coll*

Pro fatlis bouis.) lanquam benefa-

&c. maritum fuum agellat.

^ rimullm

jlatim £0

orum prg&mium.

Omnibus communican:s. ) HMoc enim

4. Cor benum.) Mens hilaris, & ju-

eft zelotyparum mulierum ingenium,

perit viáill

€unda , nimirum propter bonam uxo-

ut de fuis fufpicientibus paffim cum

&c

rem, -

4d m

5.

omnibus loquantur; cognatis, vicinis

H

4 tribus tirm-;i,t cor meum , €$c

amicis, &c.

lieris j u

In hac dicendi formula eft Hebrai-

IO. Siem: boum jugum, quod movetur.)

Anum « nl

finus,. qualis apud Àmoscap. 1. 3. &

Quemadmodum jugum collo bovis

m fuerit e

YI. Super iribus fcelertbus Dama[ch , 65

non bene herens, fed perpetuo agi-

fuper quartum non comvertam eum. NMi-

tatum , moleftiam , & dolorem , &

yt te Ræ'

detur hec phrafis refpondere [talice

vulnus bovi jugali facit: ita cum in-

nofire , cum dicimus , fozo zre, o

ter duos conjuges ; qui idem matri-

ipie l)

quatiro cofó , che temo affas neque

monii aratrum trahunt , non bene

T

enim , quod Hebraifmo illo quarto

convenit , multe exiftumt querelx,

m li

loco proponitur , femper tribus pre-

jurgia , & alia incommoda.

( LUID] Peïmii

cedentibus gxavius eft.

II. dra -

agna. ) Ad magnam iram

&

Biä/- Cum CW?I. anä(þ' Tt IV.

Bbþbb

æcienïi& '

746

LIBRIECCLESIASTICI

12. Fornicatio mulieris in éextollentia oculorum, & in pgl«

r 6i

?. 0m

pebris illius agnofcetur.

*Ihfra

I^. * In filia non avertente fe

918

, firma cuftodiam: ne inventjl.

4?-11. occafione utatur fe.

fpecies i

a. h

14. Ab omni irreverentia

4

æoculorufnejm cave, & he mireris?

cies facit

fi te neglexerit.

14. Co

15. Sicut viator fitiens, ad fontem os aperiet, &.ab omnmi

aqua proxima bibet, & contra omnem palum fedebit, & con-

füper pl:

tra omnem fagittam aperiet pharetram , donec deficiat.

?. Fu

Deiinc

16. Gratia mulieris fedulae dele&tabit virum füum , & offa

illius impinguabit.

X

35 In

Cundiam

. 17. Difciplina illius, datum Dei eft.

18, Muhlier fenfata ,

&

; tacita, non eft immutatio ei*uditæ

26. Vi

animza..'

temptus:

9. .G*ra-

27. Bt

Tavit eum

concitat maritu-m & ipfa etiam vi-

ccnofa, & impura non abftinet , ita

no zíluans iracunda: eft

falax adolefcentula, quacunque obla-

ta occafione libidini fuse obfequetur..

Contumelia , 6f turpitudo, ) Dede-

quis loco

Cus fuum ,; in Greco enim €

f

,

- Contra omnem palum fedebit. ) Pro-

ccipiat,

ftituet fe ad . omnem palum, &angu-

Eï!ldilt d

?;O'X,?/*OG'JVW &T g.

lüm, & amafios ad fe alliciet.

I2. Fornicatio,.) Mores inhonefti.

bene mo

Contra omnem [agittam aperiet pbare-

19. 6aj

In.extollentia oculóram.) AMpparet i.n

tram. ) Obviam cuivis telo phare-

óculorum igverecu,n*lia vite turpi

tram aperiet, prudenter, & fub alle-

Dl eratia

tudo.

Y

Mu/(.ü' þz;

lg palpebris

4

Is agnäjäcgtur. ) Ex

goria coneubitum defcribit.

i, .

Donuec defrciat)) Feffa potius,& laffa-

Didtrata,

oculis nimirum pudicane fit, an im-

taquam fatiata. l'antus libidinis furor.

pudica.

modsfh,

Nom avtrtente fe.) Non refugiente

16.. Gratia mulieris fednle.) Bmmm,

20- Omm':

quod in fedula muliere reperitur.

tümyig Tüyr

occurfum , afpectum, & collo

q giu m

:

0»[7'4. illius impinguabit.) Milarem vi-

virorum.

rum faciet., & fua forte contentum.

gener,

; Comingm«)

Fivma cuffodiam. ) Diligenfem, &

Ut enim animi mcror corpus ema-

vigilem adhibe cuftodiam. :

.ciat, ita mens hilaris etatem floridam

CUndæï Y

facit, & corpus impinguat,

2]. Sirgg

abutatur.

Urater fé. ) Corpore fuo imquice

ium fo] (

—I7. Difiplina illius. ) Gtece git.,

ma & -Ii(]

l44 Ab ommi irvrevéremtia oculorum

Üugpuu. feientia , prudentia ,. »f-oler-

ejus cave, ) Ommnes afpectus illius pa-

tia ;

C

titiam qfe.

rum modeftos, aut inverecundos, fu-

E& donum Dei.

Chritudo Y

Datum Dei eft. )

Ténttm q.

fpectos habeas.

19. Non eff immutatio, €c. ) $i na-

Ne mz';»-eris;fi te neglexerit.) $i fue-

&us es uxorem prudentem, & que

Aldcrem te

22' SI( er |

ris cum ea indulgens., & remiffus,

fibi commiffa arcana tacite apud fe

ne mireris, fi ad peccandum fiat au-

poffit celare, nulla eft res, qua di-

dentior.

j

cnum fit premium &lim uxore tua con-

»an( 0 eni

ferendum : 40 /»mutario, Grece elt ,

Ante San&J

15. 44b ommni 44;44 proxima biber. )

dyrd/equa , & id fignificat , qued

þefits

Ut viator valde fitiens ab aqua etiam

: E:)

k

QAP U: xXVI

74

n pal-

Ic. Gratia füpra gratiam, mulier fan&ta, & pudorata.

4-.Omnisautem ponderatio non eft digna continentis animze,

1nvent

41. Sicut fol oriensmundo in altiffimis Dei fic mulieris bonze

fpecies in ornamentum domus ejus.

fniteris,

22. Lucerna fplendens fuper'can

delabrum fan&tum , &fpe-

*

cies faciei fuper aetatem ftabilem,

b omni

23. Colümn:e aures fuper bafes argenteas, & pedes &rmi

; & COu

fuper plantas ftabilis mulieris.

24. Fundamenta seterna fuper petram folidam & mandata

Dei in corde mulieris fanctz..

.

ïgm

25. In duobus contriftatum eft cor meum, & in tertio ira

cundia mihi advenit :

enudita

jens per inopiam, & vir fenfatuä con-

26. Vir bellator d€fiC

temptus:

»nfgreditur— a jüftitia ad peccatum

1. Gte

4.27. Et qui tra

» Deus pa-

m nd

ravit eum ad rhomphzeam.

bffinet , tta

28. Duze

1nqué obla-

Bbbbb

objequetut.

quis loco pretii dat, ut alijuid aliud

moderatio animi diu in domo p&rfe-

Jir. ) bro-

accipiat.

verans, ut fcilicet eam regere, ma-

rito adeffe, & libcros educare poffit.

n &angü'

& bene moratz. -

Erudita anima. ) Ufcoris fapientis ,

23. Columue aures G'c. ) Quemad-

Jicret.

yrit p

19. Gratia fuper gratiam. ) Multi-

modum pretiofe funt, & oculos fua

lo phate-

plex gratia, cumulus gratiarum.

pulchritudine tenent columnz aureg

Malier fan&a.) In Greco. eft, me7

*

& Tub alle-

argenteis bafibus innixe ; ita mulie-

Jfrdelis.

ris greffus gravis , & modeftus, &

