trabit, & quafi abyffo exhaufta con-

male meritos penis afficit.

filia, que latebant , fua folertia in-

9. Suis petefl dictre, 6$c. ) Nam

[ Viri , fed

veftivabit, & cognofcet.

ut ait 9. [oannes epift. 1

C&p. T.

, Mul

6. Virum autem . fidelem quis imve-

n. 9. $i dixerumus , quia peccatum mom

/

4uet ? ) Quafi dicat, multi celebran-

babenss , :pff nos fédactmus , & veri-

tur , ut inifericordes , & benefici,

£as i nobis non cff.

) VinumJt-

fed non multi funt hujusmodi ; nam

Io. Pondus ($ pondas , £fc. 2 Idem

itüf ,. quo ^

pauci exacte, & fideliter, & ut par

eft, ac fi dixiflet , varia pondera ,

riom boninis

& varias menfuras habere, ut de-

eft, mifericordiam'*exercent in egen-

tes, nihil aliud fpectantes, quam di-

cipias in menfurando, aut in appeR-

Jiceremus l

vinam gloriam, & levamentum mi-

dendo, eft abominabile apud Deum.

a.

feriarum , quibus pauperes premun-

I1. Ex féndiüs [fum inteligizur puer,

['x Re])etita

tur.

Vel fententia eít, facilius in-

&6c. ) lisrebus, quibus pueri dele-

jore 12

fe-

veniri, qui mifericordia moveantur,

&antur, fatis indicant , piine, an

L

&' pauperibus largiantur, quam fi-

impii, cordati, an infipientes tutu-

A. i

fens

ri fint.

deles veraces, qui fe ab omni fraude

abducant, fimulatione, dolo, men-

12. 4urem audientem, 6c. ) Ergo

Ym indett-

dacio.

& Dominus audit; & videt , que

, verbis rirT

7. lz p'mp/icitäf: f74.) Sincere, can.

fiunt, nec poteft quifquam illius

n immO'*

dide, & fine fraudibus.

oculos effugere , fic Pfal. 95. 9. di-

g. Que. fedet im fólio judtctz.) Qu

citur.: Qui Plantdtvit 4nrem. "om ame

"T s

non otiatur, ied pro mu:leris fui ra-

diet? aut qui ffnxit. ectllum , nom can-

t

449

LIBRI PROVERBIORUM

19 Etqt

Qilatot labia

13. Noli diligere fomnum, ne te 'e"ge&as ;

-op'-primat : aperi

oculos tuos, & faturare panibus.

'Zd-'* Q'J.j

14. Malunr' eft , malum eft, d

icit omnis e-mptor-: & cum

ejus in m

r Jert

recefferit, tunc gloriabitur.

15, Eft àurum , & multitudo

T fono bened

gemmarum : vas 'au'tem pre-

tiofum labia fcientiae.

0 * N

2 Infra

16. * 'Polle veftimentum ejus, qui fidejuffor extitit alieni,

liberabit fe

27.13. & pro extrancisaufer pignus ab eo.

j AbOï

17. Suavis eft homini panis mendacii ;

& poftea im plebitur

r flotera dok

os ejus calculo.

4. AT

18. Cogitationes con

filiis roborantur : & gubernawculis( tra-

mum intel

25 lr

&gnda funt bella.

I9. Ei,

Que.

Qaepecoe o R

ffderar ?. Nel quafi dicat : Qiuando-

15. EE aurum, Gc. ) Sententia eft, 1.

quidem Dei munere aures habemus

bia fcientiz, h. e. labia perita. hominis

- eoncanendur

& oculos, & fentiendi facultatibus

fapientis fimul,& eloquentis efle veluti

Jerti, & pra

ornati fumus, par eít nos illis be-

aurum,gemmas, aut vas pretiofum.

E fuperiores e

fe uti, & ad eum finem, ad quem

16. Tolle veffimentum ejus, 6£c.) Me-

: 19- D:;itïl:»f

funt inftituti.

Vel certe

)oer ocu-

retur, qui temere fidejuffit, ut vefti-

]

1. fui m

jum videntem Principum,

Ma gi-

bus , aut ítra

5

gulis fpolietur, ut cre-

[ tbus miled:

ftratuum vigil cura Reipubl. per au-

ditori, cui fe obligavit, fatisfiat.

jum lgem

xcim autem

audientem . fubditorum

(47. Suavie efb bomini panmi menda-

talditerj

obfequens voluntas fignificatur, &

cii, 6$c.) Sententia eft, rem videri

; moffeyistg

fententia eft , Dei munere civita-

fuavem mendacium , cum aliqaam

fuendm ejfe

tibus obvenire magiftratus pruden-

mentienti affert utilitatem, & com-

illius eäcelïg

tes, & ad publicum bonum attentos,

modum : fed. poftea mendaci male

ritdrem : Ve]

& populum dicto audientem , & le-

futuum, & illam. voluptatem pari,

|' Tüm,

u

& graviori moleftia campenfandam,

Yuetne nog

gibus fponte fubditum.

12. per: oculos z40$ , ffc) Vigïla,

non minus ac fi pro pane fuaviifi^

; 'Cg. xev "

ut abundes.

mo poftea cogeretur comedere pa-

vid ded; "

nem, in que arena effet, aut lapilli,

fert49) 15 (

44. Ma/u?(z eff . &c. ) Ita face-

re folent emptores , qui ut vilius

ut conquerebatur Jerem. T'hren. 16.3.

hum €jils h

emant, rerum venalium defectus re-

Fregit. ad numtrufh dentes meot, ciba-

, omedig;

cenfent.

wit me cinmere ,

ro,

.

d numerum ,

omnem ch

Á

regf

t Lapilio.

el

G oriabitur. )

Quod rem bonam

vertere poífis ,

piortm tol

exiguo pretio comparaverit :

igni-

is dicitur panis, id eft cibus mén-

Untm ayxi

ficatur hac fententia , quale fit ho-

dacii, qui mendacio , aut fraude qua-

ebunt.

itus eíl.

minis ingenium, aliena vituperantis,

?L Hare;

laud intis fua.

Vel ne&tenda eft cum

I8. Cogitationes, O$c. ) Sentent.ia

hereditiris :

eft, qux facere cogitamus, non prius

pro:ime fuperioribus , quafí dicat ,

'Sübffan:

visila, & laboribus te impende; tic

effe fufcipienda, Lquam* de illis con-

"que iden

enim abundabis, & licet tibi videa-

fultaverim1s , & prudenter delibe-

WT; quoq (

ris hec caro emiere, multo nimirum

raverimns, & bonis nixi fundamen-

aT:

tis ftatüerimus; quid faciendum fit.

Um, 153

labore, & diligentia ; at poftquam,

hur, COni

uod eptabas, adeptus fueris, gau-

Gubernaculis tratbanda funt bella. )

L

ebis ,

gloriaberis.

Non viribus tantum, & exercitibus

|G A BpE- T; XX

44

N

g

Y

Et qü*i revelat myfteria, &ï»-ambulati fraudulenter, &

Tma: apen

dil

u

tï;

f.

t

labia fua, ne commifcearis.

c.i

20.* Qui maledicit

;Exoä;.

or: & am

patri fuo, & iatriy

exxtinguetuiä 'lu-cerna)

21.17e

ejus in mediis tenebris.

^21. Heereditas, ad.q

f- Levit

uam feftinatur in pr.*lnc*ipi(;)vD in novi

QO. 9.

QU pre- -

fimo benedittione carebit.

- ^ Matt.

22. * Ne.dicas

xeddam vmalüm 3 expe,?a Dominum ;

& 15. 4

xtitit alieni,

liberabit te.

.O *

I2.17.

23, Abominatio eft-apud Dominu

"

dmplebitur

ftatera dolofa non eft bona.

m 'pgndus j & povndus:

ilhef

24. A Domino diriguntur gre!

naculis tta-

Tus viri : quis autem homi- ï,þätä

:num intelligere poteft viam fuar ?

3-9..

25. Ruina eft homin

É

i devorare íanCtos, & po&'voïa retra-

10. Ei,

7

Care.

d

ententia eltLi.

26. Diffüi- -

xerits hominis-

concurrendum cum hofte, fed fo-

?ESFA)S;& ;"0"0: &1cà ';C'CT; qufaic. Mala lucra

entis elleveluti

agualia . funt . damnis , id eft , centen-

lertia, & prudentia curandum, ut illi

B

s

a pretiofum. :

fuperiores effe poflimus.

da damnáà, pro damnis-habendaz

ej,r/,;, f,(r.) Me.

19. . Dilatat labia-) Loquax eft.

Bezedztlione carebit. ) Deus illi non

i, at velti-

26. Qu maledicit, 8c.) Qui paren-

Denedicet', ac

& diffluet.

propterea dilabetur,

Jietur, ut ac-

tibus maledicit ,

mozte punietur ,

, fassfat

juxta legem ^ Levitici ;20. 9.

Qu

32. Ne dicas , &5c. ) «Simälisf&

! um inenda-

maledixerit Pd!ri f" ,

AUE matrf,

hec fententia illi doctrinz D. Panli

, em vileri

morte moriatur. Ml fenfus eft, extin-

ad Roman, 12. num. r7.

NAuli za-

cum aliquam .

guendam eífe lucernam ejus, hoc *eft,

lum pro málo reddentes , & num. 19.

illius excellentiam , gloriam, & cla-

, & com-

Non "vosmetip[os defendemres (( id. eft

mendact male

ritatepi , vel puniendum morte filio-

vindjcantes ) «eariffimi ; fed date [a—

uptateum pari,

rum, qui frequenter in. Scripturis

cum ir£; feriptum. eff emim : msbi

lucernz nomine fignificantur, ut 3.

dille, E5 ego rerribuam.

; 'Dv'iü-*'

.mpcnfamä.;upt

ane fuavil

eg. 1$. 4. cum dicitur: Proprer Da.

Expetla Demuwm.) Fer patïenziter,F

vid dedit ei Demimus Dems füus lg-

donec Dominus,

comedert p^e

cerpam im ferufalemy, ut fujeitares .f

habet, liberét te. .

qui fuorum curam.

"

j a p

"

ho 16) :

hum ejus poff eum.

23. . Vbominatto, Ec. ) Nide fupra

lz medii tenebris,). In morte, que

n. ] o.

4 gt

emnem claritatem, & felicitatem im-

Jl at v

24. Diriguutur. greþi' (U77À )5 In

llo.

d

.» Riozfu'xr.x tollit.

WVel cum magis fi-

Hebr. eft, & Domizo greffus viri , Íci-

i

liorum auxilio, & folatio opus ha-

licet. funt, vel pendent.

ci

p m

bebunt.

. jude que

- Viam fnam. ).. Quid ei potiffimum.

aI. Hareditas.")

Hebraica phrafi

fit agendum , vel qnis àctiomum:

hzreditatis nomine quzvis poffefiio,

ejus. futurus [fit finis, & cven-

Senteny'il :

-& subftantia pofleifa fignificatur.

tus.

non p

itaque idem hac . fententia defigaa-

2$- Rwima cfé bonuni deveraré fume

de lnlb e

Ji

"

sur, quod fupra dicum eft cap. 13.

&os.) Alii vertunt ex Hebrzo, Ra;-

yter dt

num. lL. Sabffastia feffinata mmnue-

i fundam

na eff bominus loqui fzufliz.tem. LXX.

£ur.

Confonat illud. Heftodi: x«xZ

habent: L

s

"1en

dom !l

DB;bl., cupa. Coma Mesoch.. T. V..

49:;;: Vire cito quid ex grawA

j )

Kkþ

jus

exerC]v

442

LIBRI PROVERBIORUM

"'4 26; Diffi

à

pat impios rex;faþive:ns ,& i;rvlcï.ïrvat;fu.þer .e;ös for;

d

nicem.

Cir rogit

-27- Lucerna Domini fpira

piacani qi

omnia fecreta ventris.

Eul'ufx; hominiä, quae inveüigäg

dngulo din

28. Mifericordia , & veritas -Xcuftodiun.t

*

rägem[ ,& robo fa-

E

L^

gehr dul

tur clementia thronus ejus.

]

29. Exultatio

k(!,fl /

i

Wf

canities.

juvenum, fortitudo

,

3o. Livor vulneris abfter

ge,t mála , & plage in fecretióri-

p Coot

*

bus 7entris. :

U qu

4. Omt

Dominus

? Face

quam vic

&*

4 al

CAPUT

TUm pe

J n

piger fer

prin fantlfichre ; poflgquam enim voverit,

27. Lucerma Domini s 50. ) Spira-

evezit penitere,. |taque devorare fan-

culum hominis, id eft, anima hu-

6. Qui

&tos, vel fanCtitatem, vel fan&ta eft

mana, & vis intelligendi, eft quafi

Cors elL,

precipitanter , & inconfiderate. vo-

lucerna quedám in homine accenfa,

;

vere, ficut fuperiori cap. num. 23.

qua homo inveftiget, & cognofcat

—— H

dicebitur : 0; Zzpiorum devorat imi-

fecreta ventris, hoc eft, omnia, qus

(TY

quitateziy id eft, inconfider te; pre-

in homine latent, qui fint ejus af-

l S',

Qu

cipitanter, & Íine ullo timore per-

fectus, quz ftudia, & cogitationes.

petrat iniquitatem.

Aliqui ver-

L

0$ 3(1'1&1111

tunt fic verficalum hunc

Temdscula

28.. Mifericordia , & 'vc-'ri.fM.') la «

£andas mu]

clementia, & juflitia.

€ff hbomini devorare [anfhifeatum , &5

voluarife ,

paj? "v0/a pcrplexasi.

Multi homines

Ez roboratur. clementia , 68c.) Licet

les fponte

ütraque virtus requifatur , tamen cle-

gB 4 Deo

in mala gravia incidunt, quod Deo

mentia potiflfimum regnum roborat,

dicata in.fuos ufus vertànt ; aut,

voluert »

ubi/quid voverint , adepti, quod fpe-

quia animos fubditorum, & eorum

M LE

benevolentiam principi conciliat.

rabant, votum éavillando intringant,

aut hmnminuant.

Wtürm vits

*

.89. Exultatio jwvenusn.) Decus, &

Appendyy

ornamentum juvenum, quo gaudere

26. Ivncm'wm-" fuper £05 fornicem. 3

folent, & exultare.

Dotlimum

E'ausaAdct adréig vpo x3» : Pmmitzet : eis

30. Livor vulueris, 6c.) Significat

(is,

Uinte

*DZGNL.

"Videtur denotare fu

V0 viri

»plicii

malos, five mala plagis emendari.

quoddam. genus , quo ufus

D

Javid

Plaga in fecretioribus ventris.) Sigpi-

$ H

legitur contra Ammonitas 2. Reg.

ficantur punitione$ graviores , quaf(i

*qut,

12. 3. Papz;!m;fz quóque ejus addacens

que vifcera penetrent, & non tan-

M

Qun jj

jervmvit, & cireumegit fuper eos fer-

tüm in exterióri cute confiftant;- vel

Xamils a

rata carpenta.

It ique «fornicis no-

morbos internos, & graves, qui fua

fr:co,.dmm 1

mine vulgatus - iutell

igit . rote Cu?f

vexatione fobriam faciunt animaim,

V Jeentra

vaturam.

& a peccatis revocant.

W qd, "

CAPUT jXXL'

L

4

D

3

rewfor. ]

*

C A T OIxXXL

'

inveü

A

ET

d

Cor. regis in manu Domini, cui- mifericordia, & judicium tmagis

"

placent. quam viclime ; inique tbelaurizans ; melius efl Jedere in

Y roïorä-

àugulo domatis, quam Czc. . obturans aurem pauperi , Cc. dili-

gens epulas ; pro juflo' dabitur impius ; qui cuflodit os. fuum 3

as fenum, -

defideria occidunt pigrum, non eff fapientia contra Dominum:

*

»*.

equus paratur .:zd bellum , ..

L

'ecreïio'ri-.

Icut divifiones aquarum

, )ta cor Te

gis in-mänu'Domini:

1. S

*

quocumque voluerit, inclinabit illud.

2. Omnis via.viri'reéte fibi videtur

; appendit autem Corda Supra

Dominus.

:

I . 2æ d

&

3. Facere mifericordiam;

, judiCiurp, magis þlacetjDomino,

quam victimae.

4. Exaliatio oculorum eft dilatatio cordis : lucernze impid-

.

rum peccaium.

AAMT

—

$. Cogitationes robufti femper.in abundantia: omnis äutem

piger femper in egeftate eil. .

. Spr-

dnim hu-

6. Qui congre

r

gat thefauros lingüa mendacii, vanus, & ex-

ueos mortis. -

i, d qut

cors eft, & impingetur ad laq

ine accendy

Kkk 2

:

;

: 7ï Rapinze

: eogoolct

ymnia, que

I;S

Jcut divifenes aquarum , 6fe. )

cuim dcefï.jumti.aþ, aut mifeficordia,

nt €jus d-

l

Quemadmodum olitores rivu-

quas ab hominibus requirit.

los aq"arum ad areolas olerum ri-

4 Exaltatio oculorum.

;it;ïtionö.s- i

x

) : Superbi'g à

:

itih.) li d

gf:mdxis. nuHo negotio d'educunt, cum

arreeantia , faftus,

*

volucrifit, aquis per declives cana-

Dilatario cordis.) "Vypus fuperbias.

les fp()nte fcqucntibus, ita .cor,Re-

Lucerna impiorwm. "

uperbia, tu-

) Lict

,tamen d-

gis a Deo inclinatur in eam, quam

mor, & quodlibet peccatum id funt,

voluerit partem.

in quo impii fu

am (gloriz.im Cons-

m 10b0rt,

ftituunt.

*

]

, & erm

1. Via viri.) AcGiónes, vel infli-

$. Cogitationes vobufoi , t$c.) Cegi-

) nQiüïf-

utum vitz, & agendi ratio.

JAppendit autem corde.) Deus €nim

tationes diligentis , & gnavi hoii-

Decis y &

nis funt ejusmodi , ut rerum abun-

" gauderc

potiifimum requirit rzctitudinem cor-

dantiam pariant.

dis, & intentionis

6. Bui congreg

tio virtutis.

; fine qua pexit.raj

-

4?, 6c. ) Qui men-

| Signiflcat

tiendo fibi divitias parat.

nnmd;ïi- j

3. Er jadicium. ) LXX. & 'verk

Fanus , 6 excerz, )

Quia va-

í;)

ign

laqui.

naS , & perituras divitias quzrit ,

yI€9 qu&l

Quam vidise. ) Hoc eft , quod

& veras , «ternumque manfuras

- non ?

habeamüs ad Ofeam cap. 6. 6. M;-

amittit.

ühnt ii

féricordiam volui , I$ mon. facrtfeczum,

Lapingerur *ad laq;zeos morHi;) Ca-

u foa

& ferentiam. Dei plufquam holocaufla :

v

pietur , conmingetuï laquee moztis

id eft ; non placent D«o facficia,

[2 234 Bs

444.

LIBRITUTROVERBIORUM

*

i, Qm

7. Rapinse impiorum detrahent eos, quia ncluerun facere

X

wm&d:cmm

& pmgu

U

8. Peryerfía via viri aliena eít

qm autem mundm eft, re-

15. Pro

uin' opus eJUS

D

* M

*infra

9.* Melius e(t federe in apgulo domatis , qmn* cum mu-

lere tisof

20. The

25.24. liere litigiofa, & in domo communi.

ro. Anima impii defiderat malum , non miferebit ur pm«

& improde

ximo fuó.

u

11. Mul£&tato peftilente fapientior erit parvulus, & 'ü 1epte-

tat, & gl

tur fapientem , filmet fcientiam.

?5 Cv

12. Fxcomtat juíftus de domo nngn, nt detrahat 1mglos 1

robur £du

maloa

1| Qm

Qulob urat aurem fuam ad clamorem paupeus, & ipfe

guftis ani:

clamamt, & non exaudietur.

24. 9

14. .Munus abfconditum extinguit 1ras, & donum in f'nu

eperatur í

[

indignationem maximam.

N

15. Gaudium jufto eft facele judicium : & pavor operant1-

bus iniquitatem.

ïnmm Qlw

ia prox

e

X6. Var, qui e,rravemt a via do&rmæ, in coetu glganfum

commorabltur,

de cigantibi

*

1. 0a

E

17. Qui

fhoflà Chim

i menfan

Yi Derrabent" &0$.) In permciem

de falute proximi folicite. copitat,

n j

gediciun.) ld, quod juftum eft.

& racionem cxuogxt&t , qua poffit

8. MLena eft., ) Ab hominis natura

illun , & domum .ejus a malo .ab-

TE du

duc**u.

:un, v &

fecundum ejus primsváuw infticutio-

*

*

nonn um

nem , vel aliena eft a recto.

I4- AäjE ond;t.um. )

Clam tnbu-»

peccantlbus

Mendus eff. ) A labe culpe, &

tum

j^dicinm. )

tCIx

PQCC&CI

id, quod ju-

üc, pletta

. Recium opus ejus..)

thmc alie-

R*.um efï'

-sum ab æqmtdte & natura.

Pavor eperauti xmqu:tatcm )

jam

1

"t fac quá

«Q. Ls angulo domatis.) Ac)[;afm funt

reluctante confcientia peccanc xmh,

Wror conqi

deberi

n.dienbus

[raditg, q

-tecta plana, qualia fiebant in. Pal«-

& fciunt

pornas

anathemm

ftina, & /Egypto

fenfus eít, me-

fuis :

nam, ut dicitur Sapient. 17.

lius eQ: fedére fub dio, & iücommo-

10.

Senper prafumit fe&Ua perturäam

*0 &nim lm

tf furiy py,

de, quam intra domum cum muliere

eozfcientia.

-Jitigiofa.

16. lp catu gtg;znmm ) Vox Hebr.

1567 gf

it. Mildiato pej?umtf' ) Vide fupra

CYyN D regbaim , varie vertitur; nami

1. Mdgy

n. 20. ubi hec eadem .ha-

ten*l& fuper

. cap.

19.

aliqui reddunt gigezzes, alii Zemeones,

betur iercentia.

alu mortitos,

Symmachus* vertit Qso-

Cn.()

Parvuiu:.); ls, qui fenfu, & f"t—

pAxe eorum fcilicet, qui cum Deo

16. Tif

Vmæ aun

pientia parvulus cü & duCLPClOnl-

z

pugnare , illique ;xefiftere ^non. ve-

UR

-bus. obnoxius.

rentuür.

'Videtur ferifus. effe , cum

Setterur.) Scilicet parv ulus. -

demonibus futuros, & cum impiis

tiofa K

12.

hm ütéban

Excogstat , C$e. )

V ir juH:lR

hominibus ad zterna fupplicia da-

fiter ole

Lum

H

]

C'APUT quï.'-

445

unt

À

fzzcer*e' |

PCQUN dälig?t epu

las, in egeftate erit: q

:

UI amat vinum,

"

& pinguia, non ditabitur.

u$ e&., Vre,- d

18. Pro jufto dabitur impius, & pro re&is iniquus.

109. * Melius eít habitare in ter

-ra-de-ferta, quam cum mu

7 Eccli.

il um m«

liere rixofZ, & iracunda.

MX

*

.

, '25.23(. |

20. 'Thefaurus defiderabilis, & oleum in

habitaculo juft

bitur pr'c:

& imprudens homo diffipabit illud.

'

OT.

Q

àui fequitur juftitiam, & mifericordiam, A-ïi.nven.iet vi-

& fl (ote-

tato - & gloriam.

52. Civitatem

fortium, afcendit fa-pï-e-n-s,- (:) & deftf&xit

robur fiduciee ejus.

t impios i

*

31. -Quj cgüod-it os fu

üm, & lïnguam füam, cuftodit ab an-

*

js &i

guftiis animam fuam.

F

24. Superbus.,

&

& arrogans fvoc:a-ïufindo&us

, qui in ira

m in finu

Kkk:35

operatur fup erbiam.

T7

25. Dea

Ü

X

(1.) Et deftruxit. Iy edir. Sixt. ïlægz'*t'ur-. detrax*itqu&

t operat

mngtis, qui in Deum irreligiofi ,

divitiarum ejus evi confiftebat , cum

& in proximum violenti fuerunt, ur

Paleftina olivetis abundaret.

gIpau

gar**um

de gigzm*tibus traditur.

Ipmprudens bomo diffabit dud. )

17. Qui diligit epulas, Gc.) Parfi-

Szpe fit, ut parentibus divitias con-

", Qui

monia enim divitig parantur, non

luxu menfarum.

gregantibus, filii aut haredes parum

*

fapientes omnia prodigant,

dite. cogitit,

19. Pro juffo dat

u; impiu&.) LODX.

À qua pol u

mtpixaÜuppuu Óixc/o 4yguoc, purgamen-

1. Jzvenier)) Confequetur ; aDo-

zum , vel expiatio juffi eff imipius.

Fit

miho illi rependetur.

à malo d«

nonnunquam , u£ uno , áuf paucis

a2. Crvitatem fertium. ) Docet fa-

Clam tribl* j

peccantibus tota plectatur Refpubli-

pientiam corporis rebore przftare ;

Y

nam/fit nonnunquam, ut munitz ci-

ca. Ut ergo juftis, & integris falus

l, qulod.]'u'

fit, plectendus is , qui peccavit,

vitates confilio, & aftu capiantur,

ut hac quafi vi&ima. cxfa, Domini

quas vis non. potuiffet in o

ppugnan-

tis poteftatem redigere.

H

Hoe eft;

furor conquiefcat. Experti hoc funt

ecc;mc muyl

lfraelite, cum Acham furatus eft de

quod dicitur Sapient. 6. 1. MeLor

^

li

eleriDus

anathemate, contra Dei przfcriptum;

efo fapientia, quam wires, & vir pru-

g df

dent, quam fortis.

-

SJPWE- 1

eo enim lapidibus obruto , avefus

Locum fnunitum,

4 j li

ef? furor Domini 4b,eW , ut dicitur jo-

Robur.frducit. )

fue c. 7. 56.

cui fidebat, & in quo fe tutum ef-

fe. putabat. *

N ao

19. Melius eff , 6c. ) Similis fen-

*

ertitits

'qarii

tentia fuperiori , quam habes hoc

24. Vocattr &

ndotfus. ) id 6&, huï-

c. n. 9.

z

tus.

*In Hebr. eft v5 /ezz, quam

glii du

ei;aäi!is, '5':', -H

vocem LXX. hic, ut etiam alibi

; veiti p

a0. Thefawurts defid.

*

T d

0

vitiz auri, & argenti.

Aopóy vertunt, hoc eft, PefZiestem,

Olewx. ) ^Midetur intelligere pre-

id eft, peflimum.

e n V^ .

Ip ira operatur jE!peräizzm. » Hoc

g. Eüle 1 cu.l.n

tiofa, & odorata unguenta, quibus

olim utebantur Hébrazi.* Vel fimpli-

enim fuperborum proprium eft, ut

cuim imPHS

facile excandefcant ,. cum fe lafos

upphb

p

cite;* oleum , in quo- non exigua pars

446

LIBRIPROVERBIQEUM

25. Defideria occidunt pigrum; noluerunt enim

quidq.ua*m'

manus ejus operari-:

26. 'Tota die concupifcit , & defiderat : q

Taus boni 1

ul autfem juifus

eft, tribuet,'& non ceffabit.

vigm Jutny

2

Supra

7. Holtiae impiorum* abomïnab*i'lles, quae offeruntur, ex

dig tnutiitia

15. 8 fcelere.

Í

Cci.,

cordr fueri

28. Tefþis mend

äx peribit*: Vir-obädiens quuetur vittoriam.

54,.21.

ss tqrzd

29. Vir impius procaciter obfirmat vultum 1

:

hqm ; qui au-

tem reétus eft, corrigit viam fuam.

*

»

30..Non elt fapientia, non eft prqdentiaj non eft confili

Eliüs

contra Dominum.

a

L M

atge

3r. Equus paratur à

d diem belli ;"Dominus autem falute

?. Dives,

*

*

| tribuit.

L

e[t Dominu

3 Calid

*

tranfit, &

öAPUT

4 Finis :

*put..'"mtþ., .aut fuam exiftimationem

;)xnniä fe fu'bjicü; »hic.üenim adver-

$. Ama.

violatam.

i

foi& longe 1

fa omnia. vincet, & mendaciurh. ca-

25. Deffderia occidunt pigrum.) Y or-

lrmniis divino beneficio erit

upe-

6. btove

quetür enim -pigör rek c« fequendæ

rior.

Vel tandem fenfus eft , qui

Cum fenue

defiderio, quam nunquam poteft nan-

etiam inique fententi& judicis a fal-

Ts Dives

cifci, cum ad ea manus admoliri re-

fo.tefte decepti obedienter paret,

fugiat, quibus parari poffet.

tandem loquetur victoriam emergen-

Vl.lS f ft

26. .Tag;z dze conmpif:z't, 656) Pi 'er

te aliquando ,

ut folet , veritate.

N——-

ab opere refugit, & licet multa de-

LXX. habent $vAaccQpsvog ao & ,

fideret , pauca tamen confe

uitur 2

quod licet paffim vertatur, Cz/fod;-

| f Omen.

)

aut nilil :

contra vir indu

[

"N

! ratis

rius.,

Ius [oquetur , crediderira tamen*potius

& bonus, operatur, & ábundat,

fïgnif'ïcare, caute laqzuïtur, ut falrfo

ideoque in alios etiam largus - eife

tefti opponatur , qui temere loquitar,

2. Diw t |

non ceffat.

Videtur efit

nec.divinam offeufam, nec proximi

27. Ex feelere. )

Scilicet

parta.

injuriam , nec proprium peccatum ,

Cfl » u Civi

ltaque Eccl. 34. 24. dicitür

Q9

& ejus penam cavens.

Wites, H

?9. Oéófirmar "vultum.

effer: facri/?ciu'm ex fubfiantia paupe-

"i

) ; PY6 cackilter e

il o

rum, quaf qui Vitlimat fil

i:fm 27 cón-

perftat in inccepto.

At alteri g

^

Pefäu pasris f&i.

30- Contraquinam.)'Quod valere -

: Irilys We

28.. Teffis mendax perilit. ) Qui

poílit contra Dominum.

i *ammü CY

Ícilicez convictus in judicio, ponis

31. Equus paratur ad. diem lel, &5c.))

101 Contems

falforum teftium-fubjacebit.

Sententia eft, nullam potentiam fine

« Ctiam mell

Vir obedjens loquetur vitloriam.) Id

Doinino valere; quamvis enim Dux

R. i?- "E

eft, qui divinz legi paret, atque adeo

aliquis copiofe equitatu fit inflru-

) Clidy.

inend«cia cavet ab ea prohibita, vi-

&us, profperum Tucceífum fperare

Idit mal

(

t

"

Goriam confequetur de adverfario,

non peteft, nifi Domihus illi adfit.

Til

ET

€um quo litigat , & illa gloriabitur.

F.lelax equus zd falutems m abunden-

mlöfen n

)

Vel fimpliciter ; vir obediens dici-

la autem "virtutis [4& non. [alvabitur,

ha

tur ir prebss , qui divinx legi pes

geritus, C

LO 4icitur.Pfa'1. 3-3. n. 17.*'.

P""'mþi:.j

E

M

C A-P.U'F- XXH

447

*

m qudquam

CAPDT XXII

Laus boui momünis :^ callidus «idens talum

autem WU.US

adolefcens juxta

viam f[uam ; Jeminans iniguitatem

deriforem ejice : diligens cor-

Teruntur x

dis munditiam ; dicit- piger , Leo, Cc. os - aliene , flultitia in

corde pueri ; calumnians pauperem ; audienda efl . [apientia; vi-

ür vidtoriam,

L

1f : qui àg-

tandz Jponfores ; termini antiqui fervandi , 'velox

in opere [uo, .

f confilium

Ir.

Elius eft nomen bonum, quam divitiae multæ füpet Ecat.

7- 2;

tem falutem

argentum , & aurum, gratia bona.

2. Dives, & paüper obvxaverunt fibi :

utriufque operator

efít Dominus.

3. Callidus vidit malum , & .abfcond1t fe : innocens per-

tr anfut

CAPUT

& affiittus eft damno.

4t Finis modefttie timor Domini, divitize, & gloria, & vita.

cnascmuaceuee ais

5. Arma, & gladii in via perverfi : cuftes autem ammæ

i 'entm adyer

fuse longe recedit ab eis.

mendaciar. ca

lClO at upe-

6. Proverbium eít : Adolefcens ]uxta viam fuam, etiam

h"llS 6&7 )I'

cum fenuerit, non recedet ab ea;

g judicis al

&i

7. Dives pauperibus imperat : & qui acc1plt mutuum, fer-

dlcmr ptret :

vus eft £ æneranua

raum emegen

L

Velhïte

8. Qus

Iec

) EWB )M[A;f'fl,

l,

70men.) Fama bona.

caperat ; vel periculum. non adver-

atür; C af

tens, vel non, ut debuiífet , ma-

Graria boma.) |Deo, aut ho-

) umen*rj"üb

minibus gratum efle.

gmtacæms,.

lr ut falio

2. Dives, $ pauper obviaverumt fibt. )

4. Frmi,) PerfeCtio, vel fru&tus.

mere qull lls

V idetur effe fentehtia,

In republi-

- Modeflis, y Hebraica vox pry3y ba-

ntc pl())lmx

P

&

Ca, aut civitate pauperes funt ,

"4VA4 proprie 'eam virtutem fignifi-

pCCCKt g ,

divites.

Humilis fortune hommes,

cat, quam vulgo

dicimus Humtlzta-

& divites occurrunt paffim.

Et

£em : Íententiae

,

Humilitatem, five

) Drócaomr

aleer alteri uciles funt.

fru&um, & eH'e&um eífe. hominis

animum dxvmo timori ful )]e&um red-

Mtriusque operator eff '"Domunus. )

| QU.O(] yuere

Naaturali conditione pares funt, ideo

dere, & preterea etiam fuperaddi

non contemnendi pauperes, qui for-

ei, qui demiffe de fe fentit, divitiags

lfm /,l/, 66')

fe etiám .meliores funt.

Mide infra

& gloriam , & vitam.

15*

$. Arma, & gladij.). Quafi dicat ,

prdtiam Inr

&ap. 29. n.

y; Cmm

3. Callidu.) Cautus, feu prudens.

multiplex periculi genus.

j fit MU*

Vidit malum,t$c.) Imminens pe-

Cufios. asntem anime [ue. ) Qui ani-

fom f]1

eratt

xiculum Ammadvextcns fubtraxit fe.

mam, & vitam fuam voluerit cufto-

j adfit.

IuS l] [;^

Ipnocems. ) Nimium fimplex, im-

dire a periculis immunem.

IM

,,,MM*

peritus, Chald. mf,ozem, LXX. £-

9. óervus eft.) Eft obnoxius.

n

an".

Acxua 3&3&&; T 86 e?xeuSepovg

Pertranfit.): Pc;reuc in eo, quod

TO.

7-

445

ITXIBRI'PRO»VERBIORUM

n. $

9. Qui feminat iniquitatem ; metet rna];a2 & virga ire fuae

.N

, confummabitur.

/fugübit (

Eccli.

g. * Qui pronus eft ad mifericor

diarh , benedicetur : de

E6

31.28- panibus enim fuis dedit pauperi.

li pf

Vi&toriam, & honorem acquiret, qui dat munera: animam

!7 E

autem aufert acciplenaüum.

*

appone :

10, Ejice deriforem, & exi

1$. Q

bit cuni eo jurgium , ce.i?;abunf-—

quüe

caufae, & contumeliae.

tuo: &T

Ss inu

r 1. Qui diligit cordi

inditiam, propter gratiam labiorum

9. Ut

fuorum habebit amicum regem.

- tibi hodit

12. Oculi Domini cuftodiunt fcientiam

- fup/planian'tm*

20, Ec

& fcienti

verba iniqui.

13. Dicit piger :

41. Ut

dendus fum.

Leo eft foris'.g in medio platïearqm ocf;i-

^

refponde

22, N0

14. Fovea profunda os aliense : cui irátus. eül,—Domïnus,

*

COnigras !

incïdgt in eam.

15. Stultitia

—

(1) lx

quod Mimus fic tranïïdiit.

cium ; itaque mz.afæ ; idem elft, ac'lz"-

fes, E$ contentiones.

15 Ca;/g

AhIinunz e/f bomini imgenuo actre

II. Cordw munditiam. ) Sincerita-

hent,

La fer ortus. ,

TVirgs dif

8

Virga ira fma conf!zmmaäitur; )

tem animi, & integritatem ab omni

fuco, & pravitate alienam.

al diïcipïm"*

Significatur impium perditum iri,

Gratiap: labiorum. )

Sincere lo-

16. Dálj

& mala paíffurum , propterea qüod

[ te ad cap

dra, & fevitia tanquantr virga alios

quentium.

enevolent

I2. OcauL *Domz'izi

cuftlodiunt 7'[51;672-

opreíferit, aut afHlixerit.

Vel quod

fam.) Claram rerum omnium , qu&

Vitis ditio

vuga poteftatis fue , non

pro jufti-

[ Quite, ità

tia, fed

:

ufquam funt, aut aguntür, notitiam

fubjectos.

pro ira fug gþu us fit in

L

habent. .

(u0 QUis yec

. b«

9. 4nipnem autem aufert acctpren-

Er /u;planmrä;*ur wcrba Ipiqui. ) Ita-

$00 in vif

zum. ) Benevolentiam fibi conciliat

que cum omnia videat Deus , non

illum latent iniquorum dóli, & men-

Atdujjl,

eorum, quibus dat, fic quod dici-

dacia, fed illis occurrit , & eorum

i nf f

tur 2. Reg. 1$. &. de Abfalon , So-

conatus evertit.

*

loquuntur,

dcitabat corda virorum Ifrael, iis ni-

13.

Leo eff farüs. )

| IVIag'na funt

D. lr j

mirum blaídiendo, &'fe benignum

pericula, qu& perinde ac leoncm ti-

AU n

exhibendo, in. Hebr&o eft : Furabz-

Vlumeü,

Pur corda viroPam Ifrzel : concinit ita-

meo, a quo effem devorandus.

14. Foveas þ;ofhnd::.) Barathrum

Wt intilin

lica phrafis, qua dicimus, Asare.;

-

& precipitium periculofiffimum.

1 do&rinaz;

euorz.

P* il ,

Os aliens. ) Blanditie , & verba

io. Deriforem.) LXX. Noupó» , pe-

adulterz , & meretricis.

n ; Ominoi

'[f/ eniem

eum videtur fignificare ,

Cuh iratus efóü Domunus. ) - Propter

20 Df/'m

qui malis eft. moribus , & turbule

ne

li

d ; Iul

peccata, & flagitia, ideoque a Deo

do

tü$, & qui domi omnia jurgiis , &

permittitur in alia, atque alia pec-

Cument 1

contentionibus miícet.

cata labi', ut pofteriora fint pcna

cuk&lldo

W p H

prioxum.-

Kau[a, ) In Hebr.gü P dfn;'adi-

Hl tj C

AGBOD IY XXH

449

t füre

15. Stultitia colligata eft in corde pueri, &v1rga dlfCïphnæ

*

fuoaolt ea3

Cetar: de

16.

ui calumniatur pauperem, ut auveat divitias fuss, da-

bit ipfe ditiori , & egebit.

à: aDIEQQ.

17 (1) Inclina aurem tuam, & audi verba fapxentmm-

appone autem cor ad do&trinam meam.

celabun

18. Quae pulchra erit tibi , cum fervaveris eam m ventre

tuo: & " redundabi: in labiis tuis.

1 Jabiorü

1g. Ut fit in Domino fiducia tua, unde , & oftendi eam

tibi hodie.

plantantut

20, Ecce defcripfi eam tibi tripliciter , in cogltatlonlbus,

& fcientia:

stüm od

21. Ut oftenderem tibi firmitatem , & eloquia veritatis,

refpondere ex his illis) qui miferunt te.

Dominü

22. Non facias violentiam pauperi, quia pauper eft: neque

'

conéeras egenum in porta.

23, Quia

—

j Stltta

fil mi inclina.

(1) Indina. zz ediz. Sixt. legi m

Cm eü, aC h

18. Coligata d) "Tenaciter ad-

C3, Ph)(ica,ö "Theóologica. De bis

hzret,

omnibus fcripfit Salomon, qui mo-

Sincerit

Virga di[ciplins. ) Caftigatio , qua

ralia Proverbiis, & libro Ecclefia-

item db Omil

L.

ad. dlfc:nphmm conformatar.

fte complexus eft, T'heolocgica etiam

nam,

16. Dab;t zpjä dirzori. ) Vel fpon—

in iisdem fparfim, & fenfu allegori-

Gincere b

te ad captandam muneribus illius

co

in Cantico. Canticorum.

rag-

benevolentiam, & favorem; vel in-

terquam quod multi illius libri ad

/ullf /W

vitus ditiore per calumnias extor-

noftras manus non pervenerunt. Vi-

ymnium, Q?

quente, ita permittente Deo; ut, in

de 3. Reg. 4. in fine.

tüly

notll nim

lg cogitationiius , €$ £m faentm »

quo qms peccavit,per eadem puniatur.

18.

Ls weastre :u0,.) ln perïore

Cum magna rerum meditatione :

mqul »

ln-

tuo, in uf(.ermus tuis.

& cogitatione.

Redundabit in labiis zus.) Nam cor-

: Das, ?

2l Fzrmztm*em) Res certas, ut fo-

doli, & men-

dati ,S& fapientes; prudenter etiam

litam traderem doétrinam.

f

, & eora m

loquuntur.

Rq]»olzdere, &c. ) Ut a 1pe traditis

i

U: fft im Domiuo fidutia tfua. )

do&Grinis bene inítructus iis lefpon-

N;ana f"":

Videtur nectendum cum €0., quod

dere poffis, qui te ad dicendum mi-

i Icomm

dictum eít, IzcLiga aurem tuam, c.

ferunt, vel ad negotium ahquod tra«

ut mtelhoatux ümx?can finis äudlen-

&andum, &

perficiendum.

du $

; Bam;þrum,

di do&rinam. faplentum , nempe ut

22.

2uiA pnuper ef.) Ex eo factus

per illam auditam , ^'& fervatam,

infolentior, quod fe non poffit ul-

Omfmum

Ut

L[W! &

in Domino quis fecure fidere poflit.

cifci, Velquafidicat;eft enim pauper,

20. Defcripft eam £ 171//1/6'1167 )

atqueideo mifericordia potius dtgnus.

Id eft, multipliciter, varia tradens

4p perta. ) lm judicio illam Oppri-

) Proptef

mens.

rqüe i

dOCumenta, & eadem frequenter in-

Olim enim juxta civitatum.

e 3]14 160

culcando ,

& repetendo.

bdp.en-

portas erant. prætorm, & ibi jus di-

tia apud Hebraos dividitur in Éhi-

cebatur,

»ra fmt Pænz

Bibl. cum Com. Menoch. T. IV.

L1i

-

459

LIBKI

PROVER

BIORUM

25. Quia judicabit Dominus caufam ejus, & configet eos,

m

qui confixerunt animam e us.

[late anin

AT

neque ambules cum

M

24. Noli effe amicus homini iracundo,

viro furiofo.

l Nol

25. Ne forte diícas femitas ejus, & fumas fcandalum ani-

tnodum

mee tuae.

GN

'€

26. Noli effe cum his, qui defigunt manus fuas, & qui

quia fat

vades fe offerunt pro debitis :

6.Ne

27. Si enim non habes , unde reftituás J qmd caufze eft,

6u

ut tollat operimentum de cubili tuo?

7 Quo

28. Ne tranfgtediaris terminos antiquos, quos pofuerunt

quod g

patres tui,

29. Vidifti virum velocem in opere fuo? coram regibus

EweenctetrES

ftabit, nec erit ante ignobiles.

^. -Statile

Q APIDST . XVEIIL

Pardbolice

Quomodo fit edendum cum principe ;

non appetende dzfuztzce,,nez;

ppettun ,

infixo relr

cibi inoidorum; non opprimendi pupilli ; cafligandus puer ; qu&-

pofitorum

