28. In multitudine populi dignitas regis: & in pauc1tate

jaftoru.

plebis ignominia principis.

1 vero d

29. Qm patiens eft, multa g*abemamr pradentía : qm au-

tem impatiens eft, exaltat ftultitiam fnam.

Qütet d

50. Vita carmum, fanitas cordis: putredo offium. mvwdla Mnfrs

31. * Qui calumniatur egentem, exprobrat fattori ejus, ho- 17 $.

norat autem eum, qui miferetur pauperis :

3"5

& ver

03. L omur epere 'erit äärmdzmt;;zï

bet juftus fortitudinis obtinende ,

£7.) Qui operationi, & labozi de-

fperat fe fortem Deei auxilio tom

1)

diti funt , illi dthmlum abundan-

ad quzvis agenda.

tiam párant ; qui vero multum lo-

Er f/tu* e]u»s erzt j?ef ) Et 61!18 bOw

Veluti B

fed.

multum

quun*ur

non «que

n2 fpes. erit propter parentis pii,

&

jlticiam

eperantur, ii ab egeftate non emer-

D'eum timentis merita.

rüdentes.

o

eunt.

ab

Fozs 'w!æ, Gc ) Caufa VItOO A.

Taaqum

24. Coroma. ) Omamenn, decus,

avertens a pf?ru'mo IMOrtis.

] ditior h

quia illis fapientes bene utuntur,

29. ln multitudine þoümz Gc.) S$i-

atque ita fibi decus parant; & quia

gnificatur magnum principi decus ac-

dr, d

divitie apud vulgus au&toritatem con-

cedere ex multitudine fubditorum

7 fæ e aC

eiliant.

1'ïllnül

vero

illius exiffimationem 5

Fatuitas ffuleormm :m,z;?wdcmm,) In

)Hu Cïte(fem 1

fi ditio ejus mhcq uens fit.

n

m gecee

Hebrzo eft, j?u/fztm feultorzm , flul-

29-

Exaleat.) Vacit manifeffam ;

g ane 0*

z£ia, quafi dicat : nihil randem aliud

nam quz in fublime eriguntur, omni-

& imprudentia,

jofeph yile

eft, quam ftultitia ,

bus confpicua redduntur.

nec acceffione dlwtlarum ornamen-

30. Futa carmium, 6c.) Sententia.

dlict 9

tüm, & decus recipere. potef*.

eft, bonam valctudinem corporis ex

2S$. Liberat amimas, &c

l'eftis

animi tranquillitate multum pendere,

& fores ]

fidelis fideli veracique fuo reftimo-

invidiam vero odfa exedere, & quo-

nio liberat animas, id. eft a periculo

dammodo tabefacere.

vitz erlplt

contra verfipellis ,. &

, Lreor tabyfcum: malis veneeun

dolofus teftis profert mendacla, at-

* «Intatlis vorat e/fréus medullas ,

que ita ammas, hoc eft, vitam in-

Er tofuus bibit avinmÀMS cruore7m.

d De'vn f

*33

u$, & "

nocentium in periculum adducit.

Ut eft in carmine de invidia, & It-

hlbl[.im

ju-

26. i» timere Domini. ) Propter

vege , q'od Virgilio tribuitur.

Dei timorem , quia juftus Deum ti-

3

Calumnzatur.

)

Afficit inju-

ri

([L4& v

met, & illius offenfam cavet.

f Yaut contumelia, propterea quod. /

Eidwcia fortitudimis. ) Fiduciam ha-

eg61

fit, exprobrams Pauperaacem*,

jjant

Bzbi, cum Com. Menoch. T. IF.

gBE

1 concl

x

*

418

LIBRI PROVERBIO RUM

T

32. In malitia fua expelletur 3mpius : fperat autem juftus in

iüm'eg;

morte fua.

33. li corde prudentis r

Inai

"a

equiefcit fapientia , & indo&os

s

quofque erudiet.

impior

34. Juftiua elevat gentem : mife

& D

ros autem facit populos

x

€onturl

peccatum.

55. Acceptus eft re

m

gi minifter intelligens: iracundiám 'eju

dii

Yili

inutilis | fufünebit.

X

CAPUT XV.

Tum pla

9 Àt

Rq'þonþb molls , limgua [apientis ; C immodereta , fortitude

a,

doinus jufHi , viclime impiorum ingrat , omnia Deo nota, cor

10 T

gaudens , dies pauperis mali, [ecura mens, "oocari ad olera , vir

dit, r

iracundus , C? rixo[us , laus patientis , iter. pigrorum ,. domus

It. T

Juperborum , fide, & mifericordia purgantur. peccata :

cotd; fr

de abjiciente difciplinam, laus timoris

ts

& bumilitatis.

Donz('ni "H

Vit£ , re;

e

Infra. y,

cuuda,

25415«

Efponfio mollis frangit iram : fermo durus fufcitat fu-

—

L773

R

rorem.

Conttydi

2. Lingua fa

Contrifliby

pire.ntiUm orhgt'fci;ntiam: os fatuorum ebullit

lentiam,

ftultitiam.

3. In omni loco oculi Domini con

$ 4futi

malos.

;

temglantur bonos ; &

Virtg, )

4 Lingua placabilis

*RAm in (j

; lignum vitee, quae autem imm.oderatg—

Qgitaïio

e-ü ; Conteret fpiritum.

&. Stultus

Oltra m

W fus ,

Exprobrat fe&ori eus. ) -Quia quo.d

45- Inz?ti/!k.) ÍIn Hebreo eft, coz-

l fitmite

uni: ex minimis bifce feciflis , amibi feci-

flmdms , is fcilic::t, qui ita fe gerit,

Vel

Cibutir.

fí5 , inquit Chriftus Dominus.

ut Domino fuo fit pudori.

* Domyg

uia Deum damnare videtur, cujus

Suflinebit.) xperietur.

Wt effe n

voluntate fa&um eft,

ut ille effet

Bériori,

pauper.

zat [:ien;;ä»;::m)w"ü'eäus addit

..bz /1"-35 7

Hozerat autem eum.) Quia bene-

2e OR

fcientie ; magnum ením eft

&07

pu ünt jj

ficium , aut honor, qui fervo fit,

fcientie ornamentum, & decus, fi

lïatlone;

redundat in Doniinum , cujus re-

quz proferuntur, non folum funt ve-

Tirhat;

fpectu fit.

ra,

. folida, fed etiam eloquenter,

32. Expeletmr impis. ) 0A fpe

& ornate dicantur.

ternz [falutis . in morte depe

-

Tiortüni

Ebullir fl'ntitiam.) Mülta, & impe-

Fione.n lm

tur, qui: fere imors co

teaí(tg vitz.

nfencic n-

rite dicit. -

? Dif...

445T.

r

ilis p

34. Elevat geutem. ) Exalta

&

pl :cida.

lacabili. ) ld eft placans,'vel

RIIN c')m

Borere facit Refpublicase

) EÀ Velutiilignum

"* )? ïikor,

N

E

'cx;,x.þ UJ . xM.

416

uf

$. Stultus irridet difciplinam patris fui, qui autem cuftodit

increpationis, aftudor fiet.

*

.

Ia abundandü julítitia virtus maxi

-*

ma elt ,. cogitationes autem

indo&os

impiorum eradicabuntur.

e

[]

populs

6. Domus jufti plurima fortitudo

& in fru&ibus impii

conturbatio,

7. Labia fapientium diffeminabunt fcientiam, cor ftultorum

lm ejus

difimile erit.

8. * Victimee impiorum abominabiles Domin

o ,'( vota jufto- :f'jfm

rum placabiiia.

Ecch.

9. Abominatio eft Domino via impil ,

3421

furtitul

-

qui fequitur jufti-.

tiam, diligitur ab eo.

Wid, Qf

19. Doétrina mala de

ferent viam vitæ, qui increpatibnes

qra, "f

odit, morietur.

:

erditio 6ora

N

; 1r. Infernus, & p

:

ld

corda filiorüm hominum ?.

m Dominog guanto magis

*

Ggg 2

12. Non

,l

vit& , res nimirum falutaris, & ju-

erit eodem modo difpofitum , aliis

cuuda.

Da la

ltalice dicereimnus

erudiendis fe prompte impendet.

ycitat ft

vita.

9. Abeminabiles Domine.) Quamvis

Cozteret äiritum. ) Ainget, &

enim in fe abominabiles non fun*, ut

i ebül]it

contriftabit fpiritum , & mentem au-

L

minatur Dominus.

tamen ab imp.iis procedunt , eas abo-

dientium.

Placabilia.) Deo grata, & vimha-

«. Aflutior.) Cautior, & fapientior.

bentia placandi Doininum.

005 » :

Virtus.) Fortitudo, & potentia;

*gam in Greco eft joyVc.

10. Defirina.) Correptéo , five cafti-

:

gatio; wam in Hebrao eft, 9545

moderata

Cogitationes autem gmpiorum , &e. )

mufar.

Contra impii, qui fe, & cogitatio-

nes fuas, hoc eft, ftudia, & confi-

Mala.) Severa, gravis, & dura,

& Gtultts

vel odiofa deferentibus viam.

lia firmiter radicata putant , eradi-

Dcfärenti 'vi;zm.) Ex Hebreo ver-

&0 cüï (tm-

cabuntur, & perdentur.

ii gaita

ti poteft , Deferesribus viam ; iis,

6. Domus jufii , E:fc. ) Eadém vide-

ui

a recto

Virtutis tramite rece-

lric

sur eile fententia cum proxime fu-

:

unt. ltalice diceremus, ag f'viaz;,

[

pertori.

In fra;óus impi, 66c.) Fru&us im-

Moriemr.) Male peribit.

pü funt ii, quos fuperior verficulus

Y1. lefernws, &$ perdito.) . Hifce

m gim €

€ogitationes dixit.

duabus vocibus fignificatur ftatus

decus

í

Conturbatio. ) Nulla firmitas, fed

mortuorim ; nam cum hzc fcribe-

conturbatio, & commotio ob multa

ret Salomon, mortuüi omnes defcen-

jum fur! "

j eloqllmt"r'

infortunia, que Deus in fcelerum ul-

debant ad inferos, hoc eít, vel ad

tionem immittit.

&ternas ponas, vclin Limbo futuri

7. Diff-minaimat [aptentiam.) Quam

ufqYe ad Chriftam.

ts & im

aliis non invident, fed libenter cum

*

wm Domine. ) Oculis Domini

vel

alis communicant.

pfteit, ita ut clare videat ,. quid

t plmns»

Cer ffultorum di/fimile erit. ) Non

circy coós, qui ibi dstinentur, aga-

veWA 1

ignum

"Á

E

4230

LIBBRI PROVER'B[OR,UM

xz Non amat pefítilens eum

; qui fe corripit, nec ad fapien-

». 1

tes graditur.

vero für

*Infra

17.21e

15. * Cor gau

"L

dens -exhilaiat faciem : in moerore animi deji-

i

nus eft

citur fpiritus.

GR

o

r4 C

or fapi

24 3

entis quaärit do&trinam , & os ftulþorum paíci-

tur imperitia,

F

ovifm

$

a& D

15. Omnes dies pauperis mali:

D

fecura mens quafi j'uge

convivium.

faciet te

6 À

16. Melius eft parum cum timore Domini, quam théfauri,

magni, & infatiabiles.

pulcherr

17. Melius eft vocari ad olera cum

Charitate , quam ad vi-

P»ethiu

?. C

tulum faginatum cum odio.

?

aUtem o

L

18. Vir iracundus provocat rixas, qui patiens eft, mitigat

* Ber

fufcitatas.

mprem 2

19. Iter pigrorum quafi

hfepïes fginä-rum , via jufrorqm abf-

i

hsss R

que offendiculo.

20. Filius fapiens leetificat

M D'-'];

patrem, & ftultus homo defpi-

dunt, &

cit matrem fuam.

p ncgor

21. Stultitia

[ Teuntur,

gaudium ftulto, & vir prudens' -dirigi'*ï greffus

fuos. -

0 p

23. D'ífi-

fciliet ani

L d tentim

tur.

Ques. :ab oculis nofítris funt

di:*ig»en&ïum

tranfigendam utilius eft ; tum quia

Tutus i

maxime remota, ca Deo funt con-

i

ad &ternam obtinendam magis ex-

fpicua.

pediens.

Gï'tdqaudiun

Quamnto magii,

6c.?) Qu« non ita

In[ariabiles.) In Hebr. eft, &$ 7-

auctor,

funt remota?

pro, 4r, f

multus im eo

fane magni tumultus

12. Peffilenss. ) Malus , in Hebr.

cupiditatum in mente ejus, qui pe-

libe fibi

eft «

lezz, quam vocem aliquando

cuniis expleri] non potelt.

'T he-

i&d ila va

! Dioprio-tg

deriforem, aliquándo peftilentem ver-

fauri -dicuntur infatiabiles, vel paf-

&üntur,

tit nofter interpres. LXX. etiam Aoiaóv

lve, quia nunquam dicunt fatis eft;

transferunt ) Pfy?i/entem.

vel active, quia fatiandi vim non

3. Senit

13. Exbilarat factem. ) N'am hila-

habent.

ris animi note eminent in facie.

1 Hiebrgg

19. Qmaff fepes þingzmm.) Pigris

"*/-'Jf'gf'ü!i rü

Déiciter [Jiritus. ) Spiritus vicales

enim omnia videntur fpinis ditficul-

4b fifeyyp ]

intelligit, vel anhelitum, vel certe

tatum obfepta, & impedita.

tentia (f

animi alacritatem , qu&e in mcren.

.Qe. Fs fapiens, C5e. )

Repe-

iphm iptely

tibus eíle non folet.

tita eft h«c fententia ex cap. 10.

H .!m? y Vel

14. Pafiitur imperitia. ) Sua igno-

num. i.

tferno

ratione, e qua emergere non curat,

Defhiciz matrem . fuam. ) | Nec ita

Wn f

deleéctatur.

fe gerere curat, ut illi afferat letitiam.

ünibus ia

15. Pauperis.) WMel egehum intjlli-

2t.

Stulrszia

ia ;

üt

git, vel miferum , & afllictum

rebus : ftultis.

; 5(.-) Stultus gaudet

Cl'etur.

um

16. Melin eff parum , &fc. )

Dirigit. )) Diligenter curat, ut

2

IC& fin £«

S!!Peräo

quia ad præfeflcezn vitam quMkte

| &v

Wa in

|

|

1

|

l

CAPUT

XN.

421

dïyen-

. 22. Dïmpantm cogitationes , ubi non eft confilium , ubi

vero funt plures confiliarii,

confirmantur :

mim dei

25. Lsetatur homo in fententla oris fui ,

& fermo opportu-

nus eft optimus.

"um pfci-

24. Semita vitze fuper eruditum ,

ut declinet de lnferno

novifzimo.

]U2l juge

'25. Domum fuperborum demolietur Dommus, & firrnmos

fac:.et terminos viduae.

( &héfaur

6. Abominatio Domini cogitationes malae, & purus fermo

pulcherlmzmw.lQ firmabitur ab eo.

am ad v- j

27. Conturbat domum fuam ,

qui fe&atur. avaritiam , qui

autem odit munera ,-vivet.

3

D

fhitiga

foper mzfeucordlam, & fidem purgantur peccata, per ti- "Infra

morem autem Domini dechnat OI'I]IHS a malo.

61i. 6

orutm 20

Ggg 3

28

Mens

M L

22.

I)z,?'zm/.tw UUR

N

/

Moale . ce-

Terminos 'wa';fæ )

LIerminos

l"kl

mo defji-

E!

dunt, & in irritum c:dunt fufce- vidue, quos CODV"HQL& tencdbat fu-

pta ncgotia ; nifl prudenti confilio

pexbus

üs

regdntm

26. Coegitationes mala. ) LXX. ce-

Wi glef

23-

Im finteutia oris Gtt ) Cum

£itatio injuffa , quz fcilicet akerl ma.

fcilicet annnadvexmc fe fæpxentex &

lum machinatur.

n D

»

——

ad negotium, de quo agitur, bene

Purus fermo , 6$c. ) Smcerua , can-

dir mendum

appo fite locutum effe.

didus, & fraude carens , quem

o-

gm Qu

F;u.tus itaque prudentis refponfi

p magis [2

eft caudium, quo purfundltm illius

minus pulcherrimum putat , firma-

aui ?(n

tur à Domino ,

qui tribuit ,

ut

V ró E pofitum eft

fucceffum bonum , & &abllem for-

eft, n

Pm* 4t, fenfusque erit: Facile qui-

tlatur,

gt tum: |

libet fibi placet ob ea, qu£ dixit :

27. Copturbar didiam feam.) Quia

qu, qui y

fed illa vere bene di&a funt, quz

multas domi fusx contentlones, &

ell

proprio-in loco, & opportune di-

rixas excitat.

euntur.

Vel.certe , quia divi-

ls, vd ,)1[

nam iram in fe provocat, qua domus

unt fatis &l

a4. Semita wite fuper eruditum. )

conturbatur, id eft, evertitur.

d vim nl

Ín Hebreo . eft, jemth& vite zf im-

Qui autem odit. munera. ) Expers

telligenti Ljf m/ fapremas, ut declinet

avaritiz.

gm.)

Piris

ab inferno deor[um , vel ab inferno imo:

mS

d,rhcuï

fententia eft , femita vite perducit

Per: sz/:cardzæm 6 frdem. ) Verti

pote& emifericordia, d verit4re, ut ha-

du

ipfum mtellwentem, vel prudentem

betur cap. fequenti n. 6. ubi hic ver-

f

N

furfum, vel ad fu perna, ut declinet

6X cap j0

alsinfcrao ; qui in.imo , & deor-

iculus repetitur , & fententia eft,

fum eft.

divine leglb obfervatione adrmiï'a

Vel homo! fapiens in

Peccata exptarl

Porro mifericordia,

Nec [tà

omnibus. actionibus fuis Deum re-.

eritate omnium Dei mandatorum

mtl.etlmm

fpicit ,

ut ab extremo, exitio 11-

obf

eude

beretur.

ivationem fignificari ex illo Pfal-

lus $

m»y»

10. probart poffe videtur , Zz;-

2s. Superlorum. ) Qui in pauperes, ver[ejvia Domini mzj&r:cardm, H od

yrat i V

iab

& viduas injurii funt , .Vl()legtl.

1

*

E

42

^

&

LIBRI PROVERBIOARUM

28. Mens jufti meditatur obedientiam : os impioram redun-

——Á

'.8, Otrr

&at malis.

E

lerator dl

29. Longe eft Dominu

s ab impiis, & oratiqn,-es'" juftorum

j hevt

exaudtet.

nes tua.

imäm, fama bona iih pinguat offa,

3o. Lux oculorum lzetificat an

! Unh

pium quo

tium commorabitur.

31. ^uris, quae audit increggtiones vitae, in medio fapien-

[

32. Qui abjicit diíciplinam, de

fpicit animam fuam , qui au-

pof. jomer. ctri

tem acquiefcit increpationibus , poíffeffor eit cordis.

/?anfa lingat:

33. Tlimor Domini, difciplina fapientiee, & gloriam pre-

honinem qi

l

itue, &t

cedit humilitas.

CAPST XVL

[

lt

locuturu

citra Dei ay

non beng e

Homo animam preparat, Deus [pirituum. þohdemtar P lingzm;n

cor dilyone

via[que bominum dirigit, omnia propter feipwn operans , cui dbpe

loquendum.

minatio efl omnis arrogans , müjericordia redimuntur peccata ,

etiam loc i

pondus , €? flatera Dei judicia, indignatio , & clementía regis ,

tia loqui dif

valeat. ffoe

laus [apientie , prudentie , eruditi , ac dulcis in verbo , & pa-

tiä, qua lin

ttnet, ^ ]ta

;ientis , vitupe

ralur infipiens , & perverjus , fortes ,

"

4 Domino temperantur.

idtrim tam

elfe POH'C: h

i

.Y YOminis eft animam praparare , & Domini gubernare

ànimo fao ,

linguam.

2. Omnes

I5, fed cuim

cg.A Medimb'imrl obedientiam. ) ln

-31-ua audit. )dua libenter adinirtit..

- eum repcüt

Increpat;ones vit4.) increpationes

li& mue

Hebr. et, myyo9 debanotb , quod

falutares vitim afferentes.

aliqui vertunt 44 refpondendum , alii

VT p

sbedzen:i4m, alii fapienziam , alii fdem,

lLz medio fapicmium commorabitur.).

Ht Siy

fecundim quas verfiones fenfus vi-

VMel ut fapientes monentes. audiat ?

ltl mq]ed,c(

vel quia jam inter fapientes centebitur*

m .led;&uruæ

detur. effe, juftum non temere loqui,

fed (apienter , fideliter, & refpon-

32. Dtj?icit- APZIPMAP jü.qm.) Defpi-

Milonem co

fione prius in animo fao premedi-

cit feipfum , cum non curet fe-

2j,- Vgl fen

satu, Vulgate noftre fententia effe

ipfum perficere , & probatis mori-

lomp, &

bus ornare.

ltetqr. D a

videtur, juítum , cum ab aliquo mo-

netur, & cum aliquid precipitur, obe-

Poffeffor eff cordis.) Cor habet, cox4

age'm l0i (

dientiam meditari, & ad juffa capeffen-

datus eft.

Tdenglity

31.. Dijciplina fapiemtia.) Id eft,

mum, & p "

da fe prxparare; contra vero os impii

in1lis redundare, quía monenzibus, aut

üimor Domini eft falutaris quedam

N feip

jubentibus obinurmurat, & refiftit.

cáftigatio, quam fapientia fequitar.

in hOc

29. L?

72

Ert glorism, 6$c. ) Gloriam, & de-

lrl diyi

Qui adhzrent impietati.

ge eff Dominus 4b imyiü'. )

cus, & quod ex emendatis mori-

rmmb ;

30.Laux oculorum latifrcat animam.

ur

bus nafcitur , precedit humilitas ,

patet; cam poft tenebras lux reddi

qua monitioaes libenter adinitt intur.

Jüxta Chïlü d

Fama bema . 6 c. ) Sic fama

ET

PT.

mas-

I; Jominis efl aniumam prapa-are. )

"vefl

quam quis defe fparzi intelligit

"n n "/'M;

gnam affart voluptatem.

in Hebr. eft, Homini funt dif-

6'*'&4!;5

'/rïlülfm'am

X:/f/

x

CAPUT XVL

D

teun«

'- e, Omnes vize hominis patent oculis ejus, fpirituum pon- Infr

$i. $.

derator eft Dominus.

ftoru

R

3. Revela Domino opera tua,

& dirigtentur Cogitatic*

nes tuce.

at offa,

fpiet-

. 4. Univería propter feme*ipfum operatus eft Dominus , im-

*

pium quoque ad diem malum.

s. Abomi-

qui at«

pofi iones cordis , ( a Domimo. eff rt-

re, €£9 contradicere

emnes adveifarié

fponíis lingaa : fignificat autem fapiens,

veféi , quafi dicat , ipfe hoc faciet.

m prx«

hominem quidem apud fe pofie co-

2.

Omues V& b misis patent oculu

itare, & frequenter difponere, quid

ejus,) In Hebr. eft, Gmmes wja viri zmun-

É

it locuturus , & refponfurus , at

da in ocu'is fuis , & fenfus efie pcteft:

citra Dei auxilium, quod difpofuit,

licet homines putent omnes actio-

non bene elocuturum ; -non quod

nes fuas puras efie, & labis exper-

lingziam

tii i)j»

cor difponere , & parare políit ad

tes, frequenter tamen oculi Domtni,

loquendum fiae Dei gratia, fed quod

qui interiora perfcrutantur, fpiritung

etiam hoc ipfum, quod cum Dei cra-

ip/um, & intentiones rimantur, aliud

Bttiid,

Ad hunc autem fenfum

ia ts

tia loqui difpofuic , eloqui bene non

judicant.

valeat fine nova, & peculiari

5

Oraás-

trahi pote(t editio vulgasta ; nam

g

tia, que linguam moderetur, & gu-

quemadmodum in fcripturis ea, qux

jU,

bernet. "lta explicat Janfenius. Cre-

non probantur alicui, dicuntur ab

diderim tamen etiam hunc fenfum

illo non videri , non agnofci , ita

effe poffe: homines nonnunquam cum

patere accipi poteít pro probari, &

gernare

animo fuo con(tituere aliquid dice-

pulchrum, bonumque exiftimari. Huic

re, fed cum in eo funt, ut dicant,

fententie alia plane genuina, & fe-

). Om'nej

Deum repente illorum mentem , &

re.eadem habetur infra cap. at. 2.

e Adlmt!at-

linguam mutare, ut aliud longe di-

Aliqui illud, oculis ejw , reterunt ad

gepitione?

verfum proloquantur , quam volue-

Deum, cujus oculis omnia patent.

rant.

Sic Balaam decreverat ifrae-

3. Revela Domino.) Scilicet opem a

;mor.zäfm').

ltis maledicere, fed cum jam eílec

Deo poftulans, & illi opera commen-

"

dans,

inaledicturus, linguam ejus in bene-

In Hebreo eít, vo/ve 24 Do-

gcenïöbi!üï.

di&ionem convertit Dominus, Nu.

minum, quod indicare videtur, omnia

23, - Mel fententia eft, non fibi defit

in Dei laudem effe referenda.

) D*

, a e..

homo, & quid di&urus fit, preme-

Dirigeniur.) Profperum fucceffum

patis o

ditetur, Deus vero, quod in fe eft,

fortientur. Idem monet Sapiens ,

agenti hon dcerit ; & linguam ejus

quod Tobias cap. 4. 2o. — Pete 45 €6,

habec, (

imodesabitur. . Vel hominis eít ani-

Wr Vias fuas dirigat , $ omnia conlilta

mum, & pectus ad pugnam przpa-

ia fím i:pfo peronaneant.

Sic David

eü-

Revele Domino vian

)ld

pare , & feipfum confirmare ( quod

Pfahl. 36 s.

[1?

3244

tamen hoc ipfum fit auxilio pecu-

zuam , 65 fperas im eo , 5 ip[e facict.

liari divinz

ratie ) quid vero re-

| (equltll'

4. Prapier femetipfsmn.) Pvopter glo-

fpondendum fit principibus, aut ty-

riam fuam, & propt.r feipfum tan-

13, & de

rinnis, Dei munus erit fuggerere

quam ultimum 'finem,

j m

juxta Chrifti di&tam apud $. Lücam

D(z/)iu.m quoque 4d diem mztlum.)

Cap. 21- 14.

Ponite ergo im cordibus

mpfum quoque, qui impietatem non

daitt i

veftris nn premeditari, quemadmodum

defirk , refervat ad diem malum in

MW"'" i

)

re[pondeatts ; ego eniu dabo wolis os,

gloriam fuam, quia pena fceleftis in-

j [ "

l

& /apieniiam, eni non peterunt ræä -

ä&.&« divifxam oüenfüt juftitiam.

$

*

(

" d

D

424

LIBRI PROVERBIORUM

.

y, A

$. Abominátio Domini eft omnis arrogans. etia

m fi mantis,

ad manum fuerit j non eft innocens.

-

firiatur

L]

inibium viza bons , facere juftiti

am , accepta eft |

1. Ve

;ut.em.

l In

apud De

um magis, quam immolare hoftias/

*

^ 6. * Ml

fericordia , & veritate redimitur iniquit

bit eam,

! Supr

las » & in ti-

2 50—7'

more Domini declinatur:a malo.

r In

imber fe

7. Cum placuerint Domino viae hominis, inimicos quoque

$

ejus convertet ad pacem.

€

16. Do

$. Melius eft parum cum j

uftitia , quam kmn'l'ti fru&tus cum

prudenti

iniquitate,

D

9. Cor

hemïnis vdifponït viam fuam,

vat vtam.

fed Doþmiz?if eiï. dïl'i;-:-

gere greffus ejus.

2 r

10. Divinatio in labiis regis,

in judicio non errabit os exus

tatur fpit

ir. Pondus, & ftetera judicia Domini funt. & opera ejus

19. M

emnes lapides: facculi

Cum füpe

20. Er

n. "Abomi-

mit9, b

velint, fed Deus ita res difponit,

s vE'tiam* " manus, Efe. ) Fxiamfi

A

21. Qu

multos habeat fimul confpirantes ,

nt longe diverfus exicus fequatur.

dulcis el.

& fe juvantes, non erit impunitus.

Paulus Chrifti difcipulos captivos

ducere copitabat, fed ipfe a Chrifto

25. Eo

Vide dicta fupra cap- 1J- numer- 21.

ubi eadem. fere fententia.

magno fuo bono captus eft.

Mp

fituitas,

barium. j Grece eft zpy9) , quod

10. Diwimatto i bazwi Regiw.) Do-

cet fapiens peculiari , cura. Deum

"v WJ 0

optime vwertas, Pracipuum, [usma, u

fienificetur viam. bonam: penitus con-

adeffe Principibus , ut rectam pro-

:Catr »hæc

fftere in faciendo, que juffa fuit;

nuntient fententiam, & in rebus am-

jumtlä Vi()lf

biguis, & obfcuris quaft divinent,

s .12. F('rma

nam facere juftitiam , non tantum

Patuis. hoc. in judicio:

Iliumtyy,

eft initium vitz bon£&; fed- etiam ejus

nec aberrent.

meretrices.

€onfummatio-

Salomonis

inter duas

13« Fa

Vel fenfus eít, accipienda. eife. di-

gibus,

cespra. ) Mia bona, & juftitia.

6. Mifiricordia , 6 verttate, &c. )

G&a & juffa. principum. tanquam. ora-

n27

€ula divina, cum locum. Dei teneant,

.

Mib vig.

Explicatum eft hoc cap. ,fup.erifn:i

E

ilisque parendum.

tuun

n. 27

y1. Pondus , 69 ffatera, 6c.). Deus

&llet

^ quí

7

d þlzzmerfn:' Domino ,. & c »

ld

:

Docet D'eum hoc agere, ut. viris bo-

omnia facit. fumma juftitia, & quis

h InA

mis oimnes fint pacati, etiamrii, qui

tate, ac fi omnia opera. fua ad fubs

Bnitio D p

j

tililimum. aurificis. bilancis. examen:

jius adverfabantur.

Exemplum.

It hilaris

habemus in Jofepho, & fratribus.

xocaret.

Ona f

P a

9. Melius eff parumt , &c.) lioceft,

Qngnes: lapides fäcæy/ii )

ERf räl)eti.;

titio precedentis hemitlichii, & al-

luje jei

quod habemus in Pfal. 356.16. Me-

! quqe Ur

dsus e/F. imodicum juffo fuper dyustias: pec

lufio ad vsterum: ritum, qui lapillis

7 Cu/?g f

caborum unndtas .

tebantur ad poodera ex^4minanda,

di

eü fe)

Ya

Cór logainis, 6$c.)

. Hoc eft, q;odï

eosque im facculo repofitos habe-

EY

vulgo dici folet : Homo' propbait ,

bant apud fe.

Hebrea ad verbum.

€Xannnd d

&

Dens difponit.

Multi apud fe

habent : Pesdus ffgtera jadies (-1*09'

)ECCEt

fatuunt , quod vit& genus æïg

eft, ftatera jufta ) /msz Demum: : &

il Q C

1

*

.

)

v

CAPUT. XVI.

4*$

itmus

12. Abominabiles regi

firmatur folium.

; qui ägunt jmpie, quoniam juftitia

et äutem

13. Voluntasregum labia jufta, qui re&a loquitur, diligetur.

14. Indignatio regis , nuntii moitis, &

vir fapiens placa-

bit eam.

15. In hilaritate v

95 quoque

imber ferotinus,

ultus regis, vita, '&*cl..ementia ejus quafi

16. Poífide fapientiam, quia auro mel

lor -efc, & acquire

us cum

prudentiam, quia pretiofior eft argento.

17. Semita juftorum declinat mala

^

vat viam fuam.

, Cuftos a'nimæxfuæ fer-

gi d dai-

18. Contritionem

pracedit fuperbia, & ante ruinam exal-

bit 0s es;

tatur fpiritus.

opera us

i9. Melius eft humiliari cum mitibus

, quam dividere fpolia

cum fuperbis.

;z. "Abomi-

20. Eruditus in verbo reperiet bona, & qui fperat in Do-

at

mino, beatus eft.

1

"i

uï,»

Is dlfPO

. 21. Qui fapiens eft corde , appellabitur prudens ,

& qui

" fequawr.

dulcis eloquio, majora reperiet.

Jos captiv()ä

22. Fons vit& eruditio polfide

ntis, do&rina ftultorum,

gt a Clxilto

fatuiïas.

-

*

QC&

CR

,

23. Cor

; fris.] Do

Cur D**un*

vpus ejus omnes lapides faeculi, &

fïgni-

18. Contributiomem precediz faper-

ficatur -hxc effe a Deo inftituta , ne

&4. ) Superbia eft caufa ruinz :

. getlam pro-

in 1ebus 49

juftitia violetur iniquis ponderibus.

quod idem altera hemiftichii parte

12. FEirmatur. [olizn. ) Kegna fta-

de more repetitur.

i .dixfiï'-ïfi? :

biliuntur.

19. JDzvidere

20

13. Fowntas kegu;n. ) Placent Re-

abundare.

j»gl;'æ. ) Divitiïs"

; m*

lafl (s

;

p,,h

gibus.

20. ln verbo.

) Inre, de qua agítur,

14. Nusrii morrs.) Qui enim fjm

in negotio , q

uod eft pre manibus.

tanquai gra-

áratum vident regem , mortem me-

. D tene:?nt ,

21. «Jppellabitur prudens, 65c.) Qui

effet indictum,

tuunt, quafi extremum judicium illis

fapiens eft, vocabitur ille

quidem

4,) Det

prudens , & cordatus ,

& hoc no-

19. da hitarttate, Gc. ? Ut indi-

ïizin

& æqu'i*.

]

mine magni fiet , fed imulto pluris

al Wb")

gnatio Regis mortem prenuntiat ,

ille, qui prater fapientiam, na&tus

gamem

fic hilaritas vitam affert, & animum

etiam fuerit eloquentiam.

In He-

mc-ïs

bona fpe complet.

breo eít: Dulcedo Labiorum addez do-

Labec ferotiz us. )

Ürinam ,id eít

VL

ideoque gratiflimus.

Diu exPe&atus :

tiofiorem

doctrinam faciet pre-

4

; & pondus ei adjiciet. Eu.

[?[96111

llis

17. Cuffos an/me [us, €$c.) Cui cor-

ripides in Hecuba ze9g 3 TÓ» Tw-

nt hpl

di eft. fervare 2nimam fuam, id eft,

péqpoig dy9ponon páyqy.

É ii lr

fe ipfum fervit viam fuam attente

Suada , qiz&

£yranns efd s — bomimilus.

examinando & actiones fuas, ne quid

29 Fons v

*

j

/4.) Caufa vitz, id eft,

ho

pcccet.

ganu

1 V

Ls

!.torum bonorum.

j puinis

:

| DBi4. em Com, Menoch. T. IF,,

LIBKRÍPROVERBIORUM

426

) Mdl

23. Cor fapientis erudiet os ejus, & labiisejus addet gratiam.

24. Favus mellis, compofita verba, dulcedo anime, fani-

füo, expu

^5

Sofi

tas offium.

*

e

29*

25. Eft via, qua vid

etur homini re&a, & noviffima .ejüs

Xucunt ad mortem.

26. Anima laborantis laborat fibi, .

quia compulit eum os

Bz/ffella [

fuum.

*

lat : (fäf])il

27. Vir impins fodit mali

m , & in labiis ejus ignisk ardefcit.

jaun : i

28. Homo perverfus fufcitat lites , & verbofus feparat

áfles droiti

principes.

"

L]

ül

29. Viri

niquus la&tat amicum fuum, & ducit eum per viam

non bonam.

30. Qui attonitis oculis cogitat

pfava, thordens labia fu;

m

l

perficit malum.

h

Vl

31. Corona dignitatis fene£tus, quae in viis juftitize repe-

þ

^

qu

v

jietur,

,

ttes hære(

$2. : Melior

?. Sicut

Erudirio þa/]?de;lzm. ) Eam fcilicet

in fuums dammum QX dedecus os

Cotda pro

eruditonem. In Grzco róis xexrqu£vorg,

fuum aperuit. -

: 4 Mah

po[pedentihus.

"ao Fodié malum.) Multo labore

thendacib

Doürina fwltorum faiuitas. ) Que-

querit, & quaíi abditum in lucem

cunque dicunt, aut docenr ftulti, func

profert. In Hebrzo eft, $35 cbore

hs

ss

mera fatuitas.

uod etiam vertere poílis, éswz , &

233. Cor fapientis , &6c.) Quuafi dicat,

'fä,uc It

refpondet Italiem phrafi, qua dice-

* ?On q æhbw

ex interiori fapientia

*

'Pr'ogc':dunt ver-

remus : 1/ rr//fe compra ib;male 4 de-

Tida.

ba cordata;

mAri COAÍAMII.

32. Mi

34. Dulcedo anim , 6c.) Floc eft,

verba. compofita funt dulcia ani-

Jg nis «rvdelczt. )

Qua difcordias,

Ql5 emizet

rixas , jurgia, & feditiones fu (citát,

tolerando a

m&, & falubria corpori ; nam que

mt patet ex frequenti verficulo.

it agoredigg

animum recreant ,

etiam — corpori

Profunta

^g. Ferbofu. ) Sufurro, & di-

Et ayi du

fcordiarum fator.

ltalice, 44 male

tre Poc

.a$. Ef

piz; äfcn ) Hanc fen-

Furtjor

fentiama explicavimus fupra cap. 14

lingua.

2aum.

12.

19. Latat. )

Allicit, & in frau-

26. Lalerat fíli.) Ui fibi paret,

dem trahit.

La&o, eft frequenta-

Meij,

tivum verbi lacio , a

quz ad vicam funt neceffaria, & op-

)

quo penpo-

portuma.

Ín Hebrzgo eít: Azima,

fita allicio , illicio, &c:

U

»

) Sorte;

que molefftam exbibet , molefltam fibi

GE qn I

30. Qui arttanins ecmlis. ) Animo

He ts

3pf? creat.

Senfus eft, €os, qui aliis

totus in mali cogitatione defixus.

moleftiam inferunt, moleítie carere

Mordens labia fua.) Ut faciunt ve-

Wt ne fort

non poífe, quz vicillim a

hementer irati.

7

-

OM p

/vexgt;is

, (iyin

ipfis exhibetüxr.

Perficit malum.) 1n malum opus,

f

P

Compnuist eum os faum. ) Quh ne-

quod volvit animo, erumpit.

in He-

Ii

ceffitate, & fame urgetur.

31. Corona dignitatis [eneólus.) Webr,

"l

diadema glerta cauties.

br&o cft: Wreur Varvit cohéra fe a5 fseutmn,

Vide

CAPUT XVL& XVII.

2427

leteriam,

22. Melior eft patiens viro forti, & qui dominatur animo

fuo, expugnatore urbium.,

*

43. Serites mittuntur in

finum, fed a Domiäc þtemperäntzm

iffa ejus

CADPUT XVIE

lit eum oS

Buccälla ficea cum gaudio : [ervw fapiens : Daminuf Corda pra-

bat : de[piciens pauperem : gaudens de alerius vuina : corona

is ardefcit.

fenum : celans delictum , fatuus in fIultitia confidens ,. [Tulto ina-

US fepatat

tiles divitie , altam faciens. domum [uam , omni tempore diligiz

quicus, aenimus gaudens , €? fpiritus

n per viant

Z.ryaïis?

fiultus Tacens.

s Jabia (uà

Elior eft buccella ficca cum gaüdio, quam domus

pIe—na'

Ik/!

viétimis cum jurgio.

juo Tepe-

a. * Servus fapiens dominabitur filiis ftultis

, & inter fra- *Ecc.

tres hzereditatem dividet..

100286

) Melit

r at

3. Sicut igne probatur argentum , & äu,,mm camino, ita

delecus of

Corda probat Dom'nus.

-

4. Malus obedit lingu: 1

niqua, & fallaprtempärat Iabiiïïs

Mhdeg Jabort

mendacibus.

m in lucem

Hhh5

4- Malïï

m d

jt, ts

Qus im wis juflitia reperietur. )

o. F. ) Domini fui bonorum

j, qui d

Non q zlibet; fed qu& fapiens eft;

hzredibus.

ilndt 49*

& fancta.

Dividet.) . '"Panquam moderator a

32. Melier eff pattens , &$c. ) Ma-

patre relictus,

"lalis erat ]ofeph,

j dïrcmdiüï

gis emianet fortitudo in patiendo &

qui in domo Putipharis, & deinde

tolerando advería , & dura, quam

in regia Pharaonis omnia modera-

)nes fafcitih

in aggrediendis axduis.

batur.. Poffet etiam fenfus effe, fer-

aricalo

Et qui dominatur aÓnimo

vum fapientem dividere hareditazem

ür

5, &

Were Poecta

(240, &e. )

[j m

cum fliis patrisfamilias , relictam

lict

Far!i?r ef£ qui

fef,- quan qffi,fïr-

fibi ob bene merita portionem acci-

fhma vineit

piendo.

Kinfur

M&n*ia ; Nec "wirtus aliius idre

3« Corda probar 'Doäm'nm.) Per tri-

i

poreft.

bulationes ;

?

fic tentaffe Abraham

j frequtt

qo. 0P"

33. Sortes euttuntur im finum, Ce.)

dicitur Dominus, fic Job , "F'obiam,

Docet in rebus humanis nihil geri

Jofephum , & alios fanctos multis

' Animü

fine nutu , & difpenfatione diviaa,

permifit malis confli&ari.

ut ne fortes quidem , que coce

qCI defixus

fosxtunz

txibui

folent ab . homini-

4. Obedit. ) In Hebr, eft 4udit,

. fadiont I*

& fignificari videtur unumquemque

bus,

divine moderationis exortes

üis»rebus capi, & deleCtari, qua ejus

fiut.

conveniunt ingenio.

Itaque mali

nf]:lllm dpus)

at

fociantur.

malis, mendaces mendacibus facile

5

1. [/Himàa.) Id eft copia ciboram.

WW,)H&JL

Vide dicta cap. g.u num. 2«

Qzempirar.) laHebs. awalfatf 4ndis .

N

$

3

458.

LIBRIPROVERBIORUM

L E

"Sup. 5. * Qui defpicit pauperem, exprobrat fa&

-

ori ejus, & qui

.?5': ruina Izatur alterius: non erit impuni.us.

fatuo con

6. Corona fenum filii filiorum : & gloria filiorum patres

p*

eorum.

domo ejt:

7. Non decent ftultum v

u Qlïi

bium mentiens,

erba cempofï;ta—5 nec pvrin-cipern la-

patäatuï C0

8. Gemma gratiffima , expe£&tatio

1. *Q

p'ræ&oþlankti-s, quocumque

:«nix-

;.

fe vertit, prudenter intelligit.

&O0ff

lliaU

ri'

9. Qui celat delictum

; quaerit amicitias, qui altero fc rinone

1. Qüi(

repetit , feparat foedera

tOS,

emere nofi

1o. Plus proficit correptio ap

Qui alta

plagae apud ftultum.

ud prudentem? quam centum

diícere, 3

II. Semper

jurgia quaerit malus, Angelus autem crudelis

mittetur contr

a cum.

[ EEE

I2. Expe-

Cipiemr. — d

qualcbe cutty

$- Qui a'::[]ïi:z't þzw/þerc'm.) Explica-

cunque fe ver.tïg is, qni aliquid ex-

modus vald

tum.eft hoc cap. 14. num. ;5 r.

ps&at, & confequi optat, pruden-

