Dominus illorumin perpe:uum.

I3.43-

£ Wpiorum

D

gnabit

.

L

[j

ui confidunt in illo) inteligent vert

tatöm -

& fideles 1. Cor-

in dile&ione acquiefcent illi , qupniam donum ,

& pax eft Sw"

f:0n ünget

ele&is ejus.

h

*

Io. Impu au

tem fecundum quse cogitaverunt , correptio-

at efaffr-

nem habebunt :

qui neglexerunt juftum ; & a Domino re-

celferunt.

1I,. Sapientiam enim,

& difciplinam qui abjicit, infelix eft:

: iij atem

& labores fine fru&tu, & inutilia

& vacua eft fpes illorum,

Opera eorurm. .

pes ilrum

12. Mulieres eorum in

fenfatse funt:, )& nequiffimi 'filii

T quoniam

eorunm,

13. Maledi&ta creatura eor

um: quoniam felix eft fterilis:

& incoinquinata. quae nefciv

it thorum in deli&to , habebit

& quafïho«

rum fanctarum.

j refpitus

fru&um in refpe&tione anima

[l'ecc 5

141..1* Et

". lul-

Q. Intelligenz "veritatem.) Qui tot

& quod2iti -

mutyres, & jufti ab impiis vexati , il-

o

Deo fubnixi fuas in eum fpes collocant,

tet exzermini.i.

li obtulerant , quafi effet

5

Lf;itilïïlni

veritatem ab eo docentur.

yupa , ORE

odoris holocauftum.

, 3 valittde

In tempore erit reäväfiun.; ilorum.)

Acquiefcent illi , &$6. ) Hgoo'pspäo':v

uuT& , "ddherebunt Hli.

Qub ,

m'Jl'd Ia

Suo tempore, ratio illorum habebitur.

In Graeco , £» x«e& f xonüc dv-

Donwm , 65 pax.) ln Graco eft,

n omid fen-

rG» daAuuseci. — Intempore vifitatzo-

x4em , * ÜAtogy grafia, Éf mifericor-

Hoc eft,

uod di-

44.

; dure n p0"

nis fut fulseónnt.

mielcu'

citur, Matth.

3: 43:

Tanc 1uffi fzt-

IO. Secundum quà cegitaverunt.) Ut

gcbunt ffeut. fol in 763:20']94!:*1': €Oornm.

merentur eorum cogitata,

It d Id

Correptionem babébunt

Punientur.

apnd

hgmines

Tasquam - féintille, ) Id eft cum

[

fplendore , agilitite, & velocitate.

Neglexerunt juflum. )

; quod ju-

In arudizcto. Grece eft, & na^aum,

ftum eft, juftitiam.

"m [t,rbmt

129. Mmelieres eorzm injïvnþzt.e. ) Uxo-

1 pie-

i2 fhipula , qum fcilicet ivne flagrat,

id j jiibunt

Ignisin ftipula, vel in foeno, ut Za-

res eorum erunt infipientes , & adul-

414 IT um

char. 12. 6. dictum eft ada

e1ale.

ter£, quod magnum e

udicabunt nationes.)

N-am utha-

gell üm.

H Domini fla-

;Wm )

r ,

um

bemus (Matth. I9. 29.

Sedebunt ju-

i2 Maleditla creatura eorus. ) .Fe'vs-

dicantes duodectom tribus I/rael.

€i6c, generatio, pro

enies eorum.:

jion

1 "lc

u

Dominabuntur populis. ) Ejos. judi-

Felix eft fferalis ,

Ü

z'ncainquimzfa. )

IIMI'

)M

cando.. Velerunttanquam Reges, &

Przftat effe fterilem, labe tamen pec-

cati non coinquinatam ; quam

hos

Principes, qui late Apopulis dominan-

tur.

parere ex adulterio.

Hoc ideo dici-

um a^ )

.

pf hm j

Regnabit Doz:

nus sllorum. ) Et ipfl

tur, quia olim apud Hebrzos probro

Ü

jf

fxdi

erat fterilitas,

cum(lDo?niho regnabunt.

872

LIBRI QAPiE

d

N

D ílE

* 16aim

-

14, * Et fpado, qui non operatus eft per manus fuas iniqui-

560 3* ta

tem, nec cogitavit adverfus Deum nequiffima: dabitur enim

illi idei donum ele&um, & fors in templo Dei acceptiffima.

[iju gaurit

1$. Bonorum enim laborum.

Vi morie jn

non concidit radix fapientiee.

gloriofus eft fru&tus, & quae

ju]ïl 7

$(

16. Filii autem adulterorum in confummatione

il

r

& ab iniquo thoro femen exterminabitur.

() erunt;

17. Et fi quidem longs vitee erunt, in nihilum computa-

Quam !

(

mortal

buntur, & fine honore erit noviífima íene&us illorum.

18. Et fi celerius defun&ti fuerin

,

d

Deum nota €

t, non habebunt fpem;

2, Qum pf

nec in die agnitionis allocutionem.

cum fe eduxe

19. Nationis enim iniquec dirae funt confummationes.

]n quimatorum

a, Multigen

de

fpuria vitulam

-

:

mentum colk

EU

ïQAEUT

pofita , a ve

MA

leradicabuntu

Cr) In confummatione. i2 ed/z. S;xz. legitur : in. confumptione,

?

*

Nefcros thorum m deliilo. ) l'idem

imperfecti , & immaturi , quia peri-

.ll'

viro datam non fefellit; nec thorum

bunt ante tempus , & an

a

[

zmm— puicb

maritalem violavit.

é(tum ullum edant.

Fequztxn íru-

"

(c) p

P tum decoris ,

In refpetlione animarum fantlarum. )

Semez.) Filii ab iniquo thoro pro-

lnimortalitatem |

Grece £». £mi00n3i uxo» , in vifita-

fecti, & ceniti.

9b od i

tione animarum cum- fcilicet fivugulo-

I7. Er ffquidem longa vita, &fe,) Et

pae. ln Grac

rum merita vifitabüuntur.

ut fint longe vitz, vel, quod fi con-

14. Spa4o.) Qui filios eenerare non

tingat effe longz vitz.

.

Z

d;JS*Tä,C) Id GR,

vt 040 Virtgf

poteft; & quileze Deut. 23

T. gxclu-

In mihiluz computabuntur. ) Nihili

*

Ti Q Qrec

debatur a templo.

fient.

Per manus fz25. ) Operibus fuis.

19. Nen babebunt fpem.) Apud Deum,

[ adulterorum di

padone,

ZAdver[ns Deum. ) Contra Dejlegem,

cum fint fcelefti , & parentibus fuis

quz luxuric operibus violatur

fceleftis fimiles.

Apud Deum .

. Dabitur enim ll; fidei donum eletlum.)

Nec $m die agnitionis allecuttonem. )

t0n cadit ob

Dabitur illi propter fervatam fideliter

- probar ; Wd

Grece Sàr 8,'.( i;/u.e';w.c äxzc/ï:yv Jo'äc-)þ 7-

legem eximium premium.

eupo9i0» , id eft, zegne 22 die agnitia-

D0lle , Quod i

Et fürs- im templo Dej. ) . A cccleftis

nis diferezionis , Neljudicii , confalatse-

tvol ii dj

7secmm

Nroit. Dogy,

enim Jerufalem templo non exclüdetur.

E

4

Ü

rit columna in templo Dei , ut di-

PU T ) Itavertit nofter , qua-

Matth. 8 It

citur Apocal, g. 12.

fi dicerec , locutionem a«

IS. E£ qua nom concidat, €c.) Et

icor, &

E. apud j

gratam .

- Vi5, etiam m

fapientia , que eft bonorum orerum

P

I9- Natiomis.) Grace yeseig , genc-

radix , eft e

J

ufmodi ,

ut non cadaþ,

YAÍ£02is.

* Went.

polue Qui

fed firma fiz, & ftabilis.

exitus infelices.

Dira fünt con/igmim-tzianc:.) Habent

!2' C'J,m H

16. I confummatione erunt.) Erunt

iC apd hoy

CXPUTIV

573

üsitiu. .

Q APUT V.

Solctenim

epting,

Cafla generatio in multis ab adulterina diffidet ;; de vefrigerio

U & que

jufli morte. praoccupati : qu& [it [ene&tus "venerabilis, & quod

- jufli fezpius e mundo tolluntur a Deo, ne ab impiis Jeducan-

? (Derunt;

tur, & quantum finis utrorumque diffet.

Q Coputa-

Quam pulchra eft. cafta generatio cum claritate ! im-

1.0

orum,

mortalis eft enim memoria ilius: quoniam & apud

Deum nota eít, & apud homines.

yxint fpem;

2. Cum prsfens eft, imitantur illam : & defiderant eam,

cum fe eduxerit, & in perpetuum coronata triumphat inco-

10nes.

inquinatorum certaminum praemium vincens.

3. Multigena autem impiorum multitudo non erit utilis, &

fpuria vitulamina non dabunt radices altas, nec ftabile firma-

"

mentum collocabunt.

*

miter " Jer.

4. * Et fi in ramis in tempore germinaverint , infir

CANT

TC REna RUA LR

pofita, a vento commovebuntur , &.a nimietate ventorum 1IN7121 tï

eradicabuntur.'

27.

0f

Ccccwg

E *Con- T

i, quà pti-

I- f baam —Vpulc/am ef cafla gmeraiio,

ratio, ut przfentem mirentur, & imi-

ais

tari conentur.

nltequ'.mx irü-

&.) Preclarius eft ad. elegan-

tiam decoris , & firmius ad. nominis

Cum fe eduxe'rit; Cc.) Abfens fui

0 thoro pro«

ininortalitatem filios procreare nolle,

relinquit defiderium.

Incoinquinatorum cert aminum pramtum

ob ftudium virtutis, quam illos fufci-

i, & bt

pere. . In Grzeco eft, xesiomos &ci uer&

vincen:. ) Percipiens, & reportans de

quod [on«

incontaminato certamine triumphum,

doeric, Id eft, Melior eff carentia filro-

y:ies)Uu" "irlute.

Fit autem. compa-

& premium. . Vel , ut explicat Va-

«.) Nl

.ritio cum prazcedentibus , ubi de filiis

tabl. incotitaminata præmia cer;amine

adulterorum dictum eft, de fterili, &

vi&trix affecuta.

3. Maltigena autem impiorum malti-

ApudDem,

fpadone.

£udo ) Mlultitudo filiorum, ; quod im-

rentibus lts

Apud Deum nota e/i ) Quiain Deum

pii fufcipiunt, noneritutilis, nec pro-

lais )

non cadit oblivio; & quia caftitatem

fperum fücceffum habebit.

probat ; illud enim Dominus dicitur

Spuria vitulamina, 6&c.) Adulteri-

j rj m

noffe , quod illi placet , & ignorare,

die agnitt*

7.

nz plantationes,

In Grzeco pro. wits-

quod il difplicet , ut Pfalm. .

&

Lomina eft uoo yv&uuara , que vox te-

, em[ottu

Novit Dominus "Viam j;g/f'ür;;m ;

neras plantas, ftolones, fivemalleolos

Matth. 25. I2. Nejc;o vos.

oftr, qu

fïgnifïcat.

Nofter interpres vocabu-

d o ,.*

K EE ;z/wcl bomines. ) Etiam conjuga-

lum novum videtur adinveniffe, & ad

tos, etiam impudicos , qui facere non

vocem.uóc yo» , qu& vitulum fignifi-

,*S:ï«j ! gm.,

poffunt , quin caftos. admirentur , &

cat, reipexiffe.

laudent.

Non dabunt vadices altas, &c. ) Non

agent altas, nec firmas radices.

| ) Wabent

CO. Cum þmfe;zs-cy?, dgutantur , €fc. )

Sic apud homines nota eft, cafta gene-

4. In tefsf;;ore.)Ad tempus, a eos xdieoy.

*

d'snrisATPÜIENTIE

574

v Corí

311

. Confringentur enim rami incónfummati, & fru&us illo

I4- P]äCi

rum/inutiles, & acerbi ad manducandum, & ad nihilum apti.

rvit educ

6. Ex iniquis enim omnes filii, qui nafcuntur, teftes funt

dentes; &

gatione fua..

.

.

nequitide adverfus parentes in interro

t1

tala

7. Juftus autem fi morte praeoccupatus fueri

in refrigerio

Ij

Quo

í

erit :

j

US . & rE

-8. Sene&tus enim venerabilis e

ft, non diuturnag neque a'ns-

16. Con

norum numero computata: cani artem funt fenfus hominis.

ventus (6«

o. Et aetas fene&tutis vita immaculata,

1", Vide

*Hebr

10. * Placens Deo fat&tus eft dilectus,

& Vivens inter pec-

cogitaverit

1I. I. catores translatus eft.

1. Vid

1r. Raptus eft, ne malitia mutaret intellectum (gjus*, aut ne

yrideit

fi£&tio deciperet animam illius.

Ra n at

12. Fafcinatio enim nugacitatis obfcurat bona,

& inconüan-

Greco dt,

tia concupifcentiae tranfvertit fenfum fine malitia.

[cinum leve ,

3- Con-

ti. lulice d

Infirzitey þ:"/z';a.) Cum alt-aä-, & fïr.'.

7;;758»7. Elx quo patet, vocem, fatlus,

m, t di p

jungendam cum gZems , non auütem

siera ci n

mas non habeant radices.

Factus

la-

&. Rarmi imcon[ummati. ) A réNcor

cum 4;le&s, hoc fenfu.

1l vero bent,

cens Deo, dile&us eft.

Is , qui

b

eo

Ipconant

qui non perveniunt ad finem, : confum-

placebat, dile&us eft , & hoc beriefi-

mationem , perfectionem. — Vide fupra

tüs concupi

cap. 3. num. 16.

cio affe&us, quod cum inter peccato-

rotumur; h

6. Ex iniquis itim fomnis, Gie. ) Id

res viveret , translatus efl. — Videtur

Craca f;äu,"

loqui de Enoch, de quo dicitur in li-

eft, exiiniquoconcubitu. Sic infra cap.

Trvforrtr

7. num. 2. ait fdpiens fe. genïtum ex fe-

bro Ecclefiiftici cap. 44. 16. — Ezocb

dit, femtit

mine bominis C deletLapmento jfosma con-

plaeuiz Dec , E5 translatus eff 1 paradi-

ut iolent w

"Venienle.

fum : vel certe ad illius hiftoriam re-

X

Trmifieatur

lo interrogatione.) ]deft inquifitione,

fpexiffe, que habetur Genef. 5.

loco moye

feu examine , quafi dicat: fi quis ro-

II. lareleÜum cjus. ) Gr&ce eft

,.;

cvit, & d

e'vysoi» , intelligentiam , fenfum , pru-

anpzm 6

get, five inqurat, unde fint orti.

]

denti.um.

D. Ambrof. legit, cor ejws.

"

. du refrzgerio. ) !E'v dYATAUDEI, MP

Anmum, f

yeq;gie.

Ggæcum eft dictum.

lit fincery

fi

lus enim 'vener abiLs fj?.) N Oil

LU enim

g. óezec

:

enim alia de caufa fenes honore pro-

O'v i 9c0i QiNSG1 , 627!097'17'0")(5(

L

Mütür,

fequimur , quam propter opinionem

ytoc.

plicitàs 6

Qaem Dis Amamt, jeven

Tum,

fcientiz, & virtutis.

FÀAAT.

f's me-

Cant cmtem funt fl'ïi/;t! laomfüi:.)

1 3- CO?J]I;

"Qui fapiens eft, fatis fenex , & canus

tempoye'

-eft.

-

Fifio.) AoNom , dolus.

m(li'ams'

I2. Fafimatio enim nugacilatis ob-

9. JEtas fenellutis vita Pmmachlata.)

Exleujt

Qui immaculiram vitam vivit etiam fi

fénrat bona.-) Significatur malitiam , &

T virtue

iuvenis fit, fenilis &tatis decus , &

injuftitiam fpecie honefti oculos men-

lllad conf.

?

tis frequenter perftrin

Eeres Ut quæ Ve-

laudem non amittit.

:

eat, & contra

DOre deeu,

1o. Placem: Deo falims ef dilethus, )

re bona funt , non vi

bona putet , qu& vere mala fqu in. -

!40 Nf P

A3race évugtcog T Sto yeyegutyog jjqyaem

A

CAPUT. IV.

575

pora multa.

Tutus illo:

13. Confummatus in brevi explevit tem

14. Placita enim erat Deo anima illius :

propter hoc prope-

ylom apti,

ravit educere illum de medio iniquitatum : Populi autem vl-

*

teltes fnt

dentes, & non intellügentes , rec pþone.ntes i

n praecor iis.

talia:

Tefriperio

1$. Quonia

m gratia Dei, & mifericordia eft in Sanctos

ejus, & refpettus in ele&tos illius.

, eque "

16. Condemnat autem juftus- mort

uus vivos impios, & ju-

s hominis,

itam injufti.

ventus celerius confummata, lonzam v

P

m fapientis, & non intel

ligent, quid

17. Videbunt enim fine

intet pet-

Cogitaverit de illo Deus, &

quaré munierit illum Dominus.

18. Videbunt, & contemnent eum :

illos autem Dominus

[ nE

*

i, H

irridebit.

Xg. Et

inconfun-

Nempe qu« fequuntur , quod fcili-

Grzco elt, Bacxasie Quv T(«r06 , fa-

fcinum leve, vile, nihili, nullius pre-

cet, gratia Dei efl in fan&i: ejus €fc.

——

13- COU!

tu

Italice diceremus.

Cof£ l&gierijï-

15. Quoniam gratia Dei, 6c.) Hoc

otem, fadu

me, € di pochiffigo momento , di ma-

eft, quod vulgus hominum noni

n-

, n0n auteli

miera ci incantano , che mon conoferamo

telligit, nimirum ex Dei gratia, &

l-

;l vero bene.

beneficentia proficifci, ut quis ex hoc

Factus

L

b, qui

]

80

Inconflántia concupi[eenti

n 'Impe-

mundo mature eripiatur.

K hoc beien-

tus concupifcentie , quo agimur,

Reéfpetius in eletlos iHius. ) Oculis

jnter peccato»

rotimur; hoc enim fignificat phrafis

fcilicet benignis refpiciendo, & pe-

f Videuur

Gr&ca g'sy.,.fïaapög

EqiguptaG.

culiarem rationem habendo.

dickar in J

Tranfvertir. ) MeraAMs vt eruit,

effo-

"

mmutat, & evertit ;

16. Condemnat.) Quiajufti nomen*

, If Bu

dit, fceutatur, 1

af m rl

ut folent metalla , cum effodiintur :

& gloria, & diverfitas morum,

t

ftudiorum fert quodammodo fententi-

h

li

oram 1

fignificatur vis concupifcentis , que

am contra iplos.

qd. 5

loco movet, quz Deus bene collo-

Grace e

5

cavit, & difpofuit.

jgucventus: celerius confiummata , &e. )

Senfum [ine malitia. )

NiBy &Xax0) ,

Jufti enim brevi tempore multum in

enfum , p*

virtute profecerunt, impii vero diu-

egit, qur tj

animum , five mentem expertem ma-

turno nihil.

litz finceram, fimplicem, innocentem.

Cum enim concupifcentie frena la-

17. Finem fapientis.) Morxtem viri

jufti.

*

xantür, hominis innoceitia, & fim-

j 427109FW'5

plicitas corrumpitur colluvie vitio-

Quid cogitave

»;t de illo Dens. j Con-

yum.

filium, & providentiam Dei.

fmni: n

mmatus im bievi.) Sciicet

1 3*. CO?ZJ;!

Manierit. illum Doimimnus. ) Quare

texnpor&

Non diu in hac vita com-

fecurum illum fecerit Dominus , in

imoratus.

locum tutum educendo.

Qrace eft;

Explevit tempora mulra.?) Perfectio-

10 Q«N G «r0.

] ,f/if/ttij üþ'

nem virtutis adeptus eft, fpatiumque

18.. Contemnent eum. ) Non intelli-

malitiam

entes divine providentis. confilium

oculos me?

illud contecit, quod aliix long'o tem-

putabunt infelicem eum fuiffe, qui

g ve

pore decurrunt.

[

1', & contra

14, Ne pane;ftes jm pracordis íalia.) vam cito extin&us fit.

j, f H

-5

8

576

LIBRISAPIENTIXE

.* Nos!

IQ9. Et erunt poft heec decidentes fine honore, & in contu-

melia inter mortuos in perpetuum : quoniam difrumpet illos

] finem illoru

; EC

inflatos fine voce & commovebit illos a fundamentis, & ufque

ad fupremum defol

Ib san&kos fors

abuntur:.& erunt gementes , & memoria

ilorum peribit.

6. Ergo

Juxit 00015

20. Venient in cogitatione peccatorum fuorum timidi ;

traducent illos ex adverfd iniquitates ipforum,

z. Lafati Í

Jovimus vias

C A PA I-V

$ Quid n

vid contul

Impii in. judicio aduirantes gloriam. juflorum quos. bic conteänpjä-

vant , deflent [uam miferiam , ^ quodque tota . eorum felicitas

g, * Trat

f'uerit momentanea ,. juflorum autem erit perpetua; porro

tontuus pel

1.* EE G

Deus , tum per creaturas , tum per fe, armatur

Y

cujus, cum

ad puniendos impios.

femitàm cai

Unc flabunt jufti in magna conftantia adverfus ?eos, qui

r Aut !

«

lum invenil

fe anguitiaverunt, & qui abftulerunt labores eorum.

2. Videntes turbabuntur timore hor

:

Tün verbet

ribili J & mirabunþur

in fubitatione infperatee falutis,

àetem: con

3. Dicentes intra fe, poenitentiam agentes, & prae anguftia

invenitur

fpiritus gementes: Hi funt, quos habuimus aliquando in de-

1. Aut.

rifum, & in fimilitudinem improperii.

Tüs aer con

: ,4. * Nos

lus :

w19. Erunt pofl hac decidentes ffme ho-

confcientia erit pro mille ceftibus s

D. Sic&

zore.) Msxc eft impiorum pena, ut

& ipfa flagitia, quafi ex adverfo ftan-

infami , morte pereant.

em mium

tia illos redarguent.

noftra conf

Dt'.,fcum:ïfet., 6u Ptïfrga, conteret,

perdet. . LIpfos inflatos, & fuperbos

l

Uzc. ) ld efï,ä poft mortem.

14. Tali

Iieus conteret.

^ de magsa confüantia. ) E?»

o ts

Size voce« ) iNon habentes, quid

m4ppqOta noMMa, cum multa fiducia,

dicant, aut conquerantur.

& loquendi libertate, Opponitur enim

hr femiliru]

|Usque d. [upremum. ) Usque ad ex-

quod fuperiore capite n. rg. dictum

Tbl dj

tremum, &£ec 80 yaToy..

eft, f£ze voce , & fore timidos. &c.

Prytri, Sie Y

Qo. Venient im cogitatiome pectaro-

"A5 bfb nlerunt labores.) Laborum.mer-

3 fonilitylisu

vum [uorum. timidi-) cogitabunt,: &

(s d htj

quafi fupputabunt , fibi timentes ob

cedem , fcilicet negantes fe illam de-

bere, vel fraudantes.

?h

891 inie!]

grandem fummam . peccatorum fuo-

PV

Mirabuztar. ) E,xgn'o'ov"rai, fta-

"Fï"'ïss fion I

zum.

pebunr, extra fe rapientur.

MAQRU tàmen

Traducent. ) WAEo £n, convincenc,

T Obrigr,

coarguent, palam declarabunt, &

In [ubitatione in[perata [aluris, ) Wn?

frc:Z wapa&/ä(p T4G COTWpiZG , fDropter

l tïþli HH

ante omnium oculos proponent.

inepinatam [ulutem, quam fcilicet con-

m amby]

üyi

Ex adverfo. ) Non enim erit tunc

fecuti funt.

ms (ZWCIIJIB;

opus aliena vel accufatione, vel te-

3- Penitentiam 4gmt£s.) Seram fi-

?

fen i'"Pf'"vid.

Aimonio , ut convincantuz impii :

Al

&f Cj

mirum, & i/nurilem.

CAPU'I;» V.

Ll

5

í

5

Y ivn Qntü-

4. *. Nos infenfati vitam illorum seftimabamus infaniam , & «s

finem illorum fine honore.

.

3. 2

d

üthpet illos

s. Ecce quomodo computati funt inter fil

ios Dei, & inter^

5 ( ufqe

X memona

Santtos fors illorum eft.

6. Ergo erravimus a via veritatis , & juftitie lumen non

tinid, &

juxit nobis, & Sol intelligentide non eft ortus nobis,

7. Laffati fumus in via iniquitatis, & perditionis, & ambu-

lavimus vias difficiles, viam autem Domini ignoravimus.

$. Quid nobis profuit fuperbia? aut divitiarum ja&tantia

*

B0

quid contulit nobis ?

9. * 'Tranfierunt omnia il

*| Par

i felidue

k-

la tamquam qmbra, & tämquarh

nuntius percurrens,

aU.

; pirti

pra

I

1o. * Et tamquam navis, quae pertran

fit flu&uantem aquam : 9*

3

cujus, cum prs&eterierit , non eft veftigium invenire, neque ;p

ro

.V

femitam carins illus in fluctibus:

80' Ig-

: e05, qui

1i1. Aut tamquam avis: quae tran

fvolat in 3eres cujüs nul-

$ Corum.

lum invenitur argumentum itineris, fed tantum fonitus ala-

drabuntur

rum verberans levem ventüm, & ícindens per vim itineris

aerem: commotis alis tran

M

fvolgvit, & poft hoc nullum iïgpum

invenitur itineris illius:

anpuftia

o in de-

12. Aut tamquam fagitta emiífa inlocum deftinatum :

d

fus aer continuo in fe reclufus eft, ut ignoretur tranfitus il-

»

i Nos

lius :

efivimus effe, & virtutis qui-

]le teftibus :

I3. Sic & nos nati continuo d

xdverfo -

dem nullum fignum valaimus oftendere ig malignitate autem

noftra confumpti fumus.

14. Talia dixerunt in igferno hi, qui peccavert

mortem..

)

jtiu. )

]i fiducia,

la ffmilitedimem: improperii. ) Eflgr

ET Nuntins Percurren:.) ,Aïy«yf?x/cc

yonitur entm

mapal3oNd» d»tidioS , in paralolam im-

zaparpíxSca, nuntium,velfama prz-

40 ditum

tercurrens.

^

raperii.. Sic Pfal. 43. 15. "pofuifez nos

1midos. &c-

jn frimilttudinem Gentibus , € mmotiomem

II. Argumentum.) lndieium, fignum.

orum.me-

capitis im populus.-

Per v stintris. ) Bía poite , wiolez-

fe ilamde

6. Sol intellizehtie.) In Grecis Va-

tia fi-idoris, id eft violento impetu,

ticanis, non 'eft illud, ;zte/gezt;a,

& motu, quo ftridor excitatur.

igorty fu-

aliqui tamen codices Greci- habent;

I2. d2 lecum d

ey?in.;dfum. ) Id eft s

ziog dixeuocuyqc , Sol. juffitza.

in fcopum. :

:J;:tis. j fni

9. Laffati fumnus.) Fatigati fumus;

I3. €ontinuo defrvimus effe. ) Brevif-

ham ambulavimus vias ditficiles.

J pra/fïf

fimum enim eft tempus hujus vitx.

(olictt o

Vias difficiles.) Epagusc dBarsg, de-

Iz 'mdlignitate anutem naj?rd.) In

vrta impervia.

»eccatis, & malitia noftra.

Bibl. cum Com. Menoch. T. IV,

Dc

) Semmm"

? *

578

LIBRI SAPIENTIJE

* Pfal.

I$.*

9. Contta

Quoniam fpes impii tamquam lanugo eft, quze a vento

1. 4.. tollitur

: & tamquam fpuma gr

yenti d'w.idet

rOV.

acilis, quze a procella difper-

1o.28.

gitur: & tamquam fumus j

qui a vento diffufus eft

] iniquitas 1007

& II.

quam memoria hofpitis unius diei praetereuntis.

2

16. Jufti autem in perpetuum vivent, & apud Dominum

€it merces eorum, & cogitatio illorum apud Altiffimum.

R&ges, e Wf

17. Ideo accipient regnum decoris , & diadema fpeciei de

gatur , d

manu Domini, quoniam de

xtera fua teget eos, & brachio

fan&o fuo defendet illos.

cim; ilet

qu

"Pál - 18. * Accipiet armaturam zelus illius, & armabit creatu-

17.30. ram ad ultionem inimicorum.

Ephe

6

a

19. Induet

ïl

Hior

J' cium certum.

pro thqrace juftitiam , & accipiet pro galeä judi-

forti

20. Sumet fcutum inexpugnabile eequitatem :

», Audite

21. AÁcuet autem duram iram in l

nium terza,

anceam, & pu

gnab»it cum

illo orbis ter

rarum contra infenfatos.

. Preebet

22. Ibunt dire&e emiffiones fulgarum , & tamquam a bene

Cetis vobis 1

curvato arcu nubium exterminabuntur, & ad certum locum

infilient.

4. * Qu

3. altiffim

[crutabitu,

23. Eta petrofaira þlenæ mittentur grandines, excandefcet

f

inillos aqua maris; & flumina c

[1

C

(O110

lWVt

irrent duriter,

5 Quon

24. Coit-

1Cafts, n

[ luntatem D

16. Cegitatio.) Qposrig, curá, foli-

D»bil terra wz.) Omniscrestura, ut

^

. Horre

citudo deillorum bono, & felicitate.

di&um' eft.ni 19« ^

17. Regnum decoris.) Regnum pra-

| duf

Clarum:

"

22. PBirelle,) Grece ä'ugo,)xo;,; di-

7- Eü W

rect« ; ille autem dicitur £vcoyog a

Diadema /þec!ci.') Speciofum.

Grecis, qui adeo eít jaculandi peri-

po*tenteg t

Ig. Aroaturam.) YlavonNa», uni-

tus, ut collimare

verfam armaturam,

aberrare.

poffit, a fcopo non

ho

inftruitur.

qua totus þellat,o«r

24 277

Zeíus 1llus.) In Greco eft in accu-

U.

mina.

Exterminabuntur. ) Ejicientur ful-

M

fativo ró» f'*ïM &vr8, Zelum funm, ac-

Divider il

cipiet fcilicet pro armatura ; arma-

Infelient. ) N elocite

Tilabit,

bit fe zelo fuo.

mina.

ï ferentur ful.

" tfemum

da5rmabtt creaturam, Gc.) Creatura-

29. Perrofa. ) llerpofj0As

-Mll [Ignitd $,

rum exercitium in aciem educet , ut

Jaciente.

à Petffw

MR

inimicos ulcifcat:tirj.

Plene... grandines) Copiofe gran-

19. Judicinm certum.) A'»v';ro'uprrqv,

dines.

" Hliius;

zon fíum , verum , fincerum.

20. JEquitatem, ), 'OciorqT2, fan-

Excande[cez.) Indi

lubes

8

namin

&itatem.

irata in illos infurget.

gnabitur j qu;afi

2I. Deram iram.) A"zro'"ro,u.ovwäpry;w,

Concurrent. ) InundabUnc, obruent

3' æit. C0j

duram iram , feveram, inexorabilem.

impios.

-

CAPUT V&VI.

579

l ivénfo | u24. Contra illos ftabit fpiritus virtutis ,

& tamanam

xun&l&l PVELAR

turbo

la diber- |

venti dividet illos: & ad eremum perducet omnem terram

[l & t

iniquitas illorum , & malignitas. evertet fedes potentium,

EFAPPET VE

: Doninum

^

fimum,

Reges; -öa judices ad:

[

apientiam , e» ju/z'iz'z'am Je&andam exbor-

fpeciti de

Lafur , offendens quam graoe maneat. injuflis re&loribus fuppli-

& bnzdio

ciums item quam [it oboia fapientia querentibus eam, quod-

bit cretu-

que ejus acquifitio fit utilis, cujus capax non

*

ef? invidus.

palea judi-

E]Iior eft-fapientia quam vires: & vir prud'ehs quam Eccli,

I.M

fortis.

9. I8-

2. Audite ergo, reges, & intelligite , difcite, judices fi-

?nabit cum

nium teria.

LI

3. Prebete aures vos, qui continetis multitudines, & pla-

um 3 bene

cetis vobis in turbis nationum :

tum locum

4. * Quoniam data eft a Domino poteftas vobis, & virtus Rom.

ab. altiffimo , qui interr

Ícrutabitur.

*

ogabit opera veiitra? ,&, cogitationes I2- f

xeandefcet

s. Quoniam cum effetis miniftri regni illius , non re&te ju-

2;*. COU'

dicaitis, nec cuftodiftis le

—— Ü

luntatem Dei ambulaftis.

gem juftitiae, neque fecundum vo-

scresturd, Ut

6. Horrende , & cito apparebit vobis: quoniam judicium

duriffimum his, qui praefunt, fiet,

E'v;-o»)(chï dl

7. Exiguo enim conceditur mifericordia

ir fs a

T.

*

, potentes aute;rä

po'tentþ;f tormenta patientu

"alandi peti-

Dddd

NZ

8. * Non

a fcopo non

cemecamo m

m

24 Sfiriz*us virtuiis.) Mentus vali-

tudinem, vel

dus.

tudini

qui dominamini multi-

3icienäur ful-

Dividet illes.)

i E^52 dio2i ^ e'z;en-

dp furbis nzftionum,) Qubd imultas

nationes fubjectas habeatis.

verentur ful

.dd eremum perducez.) Defolal it.

4. Interrogabit. ) Examinabit.

petra

Malignitas. ) Kauoneayía , mala

6. J4pparebiz cvobis.) EZmicgosrai in-

!;),)XS :

[

epera,

ftabit , ingruet, imminebit, adveniet,

fuper vos ftabic, fupervenict.

Ita-

lice dicimus,

iole g

Inizm :re.) Qui lzttle domi-

brevi erit. -

fegraffare, de eo, .quoä

namini, & imperii finesamplos

quaä

habetis.

Duriffrisum. ) A'nórouo» , feverum,

)l'tllu' ]

exactum, & a judice inexorabili.

9- Qus continetis multitudines. ) 'Oi

7 Exig

be1o.

Wo. ) ,Pfuupcri , vulgari, ple-

|

Df Obyuent

XeaTSyriG nÀx49e6 . qui regiþis multi-

580

.LIBRI SAPIENTIJE

*Deut

$..* Non enim fubtrahet perfonam cujufquam Deus, nec

10. Cura.

10.17.

2 Par.

verebitur magnitudinem cujufquam : quoniam pufillum , &

(ia legum 1

magnum ipfe fecit, & sequaliter cura eit illi de omnibus.

i corruption

I9. 7.

Éccli.

9. Fortioribus autem fortior inítat cruciatio.

0. Incofi

35.16.

1. Conc

10. Ad vos ergo reges funt hi fermones mei, ut difcatis

Ador fapientiam , & non excidatis.

perpetuum:

10.34.

II.

22, Sierg

iom.

.

Qui enim cuftodierint jufta ( 1)jufte, juftificabuntur, &

o. jr. QUi

didicerint ifta, invenient, quid refpondeant.

diligie fai

Galat.

12. Concupiíci

M

te ergo fermones meos, diligize illos, & ha-

2». Dilig

[2]

x

. Io. bebitis

difciplinam.:

-

14 Quid

Ephef

13. Clara eft, & quce numquam marcefcit fa

pientia, & facile

1eferam, &

g.

videtur ab his

imto natvi

Co

, qui diligunt eam , & invem'tur ab his, qui

$. 25. quaerunt illam.

ylus: & q

I.Petr

14. Praeoccupat, quiíe concupifcunt, ut ill

25. Nequ

I: I7- oftendat.

is. fe prior

talls homo r

15. Qui de luce vigilaverit ad illam, non laboravit ; affi-

26. Multi

dentem enim illam foribus fuis inveniet.

& rex füpit

16. Cogitare ergo de illa, fenfus eft confummat

L

us, & qui'

Y Etgo

u

vigilaverit propter illam, cito fecurus erit.

erit vobis,

RRE

17. Quoniam dignos feipía circuit quaerens, & in viis often-

cart, i eft,

dit fe illis hilariter , & in omni providentia occurrit illis.

I8. Initium

eft Gracis, ut

. enim illius , Veri[ïïma eft difciplin

ae cOncg-

flantirum pre

gfgentia.

I9, Cura

quens£ziuui

, (1)]uftajufte, juttificabuntur. £ edif.Sixz.legitur : juflitiam jufte, 'udicabuntur,

bt fenfüs erit

t eft difc

9. Subrrahet per[onam. ) Accipet,

I2. Habebitzs dz'/?z';liizam.) ILaóv-

£efpiciet perfonam.

S4c:9e, erudiemini.

I9. Cura "

JEqualtter. eft. 12j cura. ) O'ugíog

I3. Marcefcir.) Perit, interit, tor-

-t praditio,

pilcentia dilc

aeovoci, fimiliter curam gerit, profpï-

rumpitur.

GC efl, o

cit, providentiam habet.

16. Smfu.f ef *corg;'þmnzatz:. )',,.,?)f'c"

X folicktudo

»goteg TEÀtOTQqG gl , pru

9. Craciatio.) W en»a, ferutatio ,

q'entia! [erfectio

mtem fequir

fed fe mutuo comitantur ; nam fcru-

efl.

Ammquia

tationem fequitur cruciatus fontium.

Qui vigilave: it prcïpt;r ;'ll;zm 55':)

at rf

IO. Nozexcidatis.)) M maearéourt,

Qui fedulo ftuduerit, & quazfierit.

^efhcitcults

ne offenfetis, five offendiculum pa-

Erit fecurus.) Mp eip»oc, fide cura ;

Ti ts ag

tiamini corruendo , & in peccatum

nam fapientia demit folicitudines,

Cs

$r

CHJ/!OJI':I l

incidatis.

inanes curas expellit.

KO. &

II. fwféa, ]ufe) N'on eft fatis bo-

17. ÍIp omniprovidentsa occrrit 1llis,)

Qu lenes f

num facere, fed neceffe etiam eít be-

Id eft fummo ftudio,

Vel fenfus eft

, Pa

ne facere.

-

textüi Greco convenientior, fapien-

tiam in omni confilio noftro nobis

l '!.Awmg a'g)ga

gufisfcabuntur. ) ^ Jufti pronuncia-

m:nnsntum ll

buntur.

Occurrere, ut nobis adíit, & nos juvet.

Qritatis vitg,

Dd refpondeant.) In die judicii,

* Ultrofe offert.

Vide Prov. cap. 6

18.. Veriffima,. ) Adjedivum zA49&-

J :,.æ. &!Wac

& quo modo fe defendant.

T F fitug

Q ASD UT VL

5BIi

inse ,. dile&tio eft . & dile&tio, cufto-

Dts, nec

19. Cura ergo difcipl

üilu, &

dia legum illius eft, cuítod

^

itio autemï &legumv, confgmmatio

nibis,

incorruptionis eft.

facit effe proximum Deo.-

20. Incorruptio autem

.

vt diferti

21. Concupifcentia itaque

fapientizds deducit ad regnum

perpetuum:

22. Si ergo dele&amini fedibus, & fteptris,

o reges popult,

burtur, &

diligi:e fapientiam , ut in perpetuum regnets :

*

entize omnes y qui praeeftis populis..

os, & ha-

25. Diligite lumen fapi

24. Quid eit autem fapientia, & quemadmodum fa&ta fit ,

E facile.

referam, & non abícondam a vobis facramenta Dei, fed ab

b his, qui

initio nativitatis inveftigabo , & ponam in lucem fcientiam

ilius: & non preeteribo verita:em:

1

invidia tabeícente iter habebo : quoniam

25. Neque cum

! fe priot

talis homo non erit particeps fapientiae.

f.

anitas eft orbiä terrarum:

avit : af

26. Multitudo autem fapientum

& rex fapiens ftabilimentum populi eft.

m per fermones meos

5 & pI'Od-

us & qui

27. Ergo accipite difciplina

CAPUT

erit vobis.

dud3

VIis o&än-

Sacramenta. ) NIyGeria, arcana.

t illis

qory, dd eft, veriffima , fic pofitum

b initio nativitatis.) Quuafi dicat,

eft Gracis, ut poffit vel referri ad fub-

ld ConCI'I-

ftantivum precedens, Zex5, vel ad fe-

primam originemillius aperiam. Alii

putant de nativitate, feu conceptione

ro, Cara

quens éz:9uji2, frad pracedens refera-

fui ipfius verba facere, fapientem, de

— !

tur, fenfus erit , initiumfapientie verif-

vudieobantur,

fimum eft difciplinz concupifcentia.

qua differit capite fequenti.

19. Cura ergo difciplina diltljo eft.)

2

Neque ct 12vidia tabefcente irey

i ) Hïläf*'*

Senfus eft , 'ex concu-

Eft gvadatio.

babebo.) ideft non invidebo audito-

iaterit , Cot

pifcentia difciplinz, de qua proxime

ribus meis fapientiam meam;, hoc

dictum eft, oritur cura, feu diligentia,

eft, quod capite fequenti repetit, cutm

& folicftudo eamadipifcendi ; ex hac

utu. ) f

ait: uam fime fillione didici , €$ ^ fim&

autem fequitur dilectio fapientix ,

imvidia communico , nutn.. 3.

iaj

Dei ; namqui fciendo,ut oportet,pro't-

Nom erit particeps fapientia.) Ut

2677 6t )

cit, crefajt etiàm in amore,amor autem

enim fignum fcientis eft poffe doce-

efficit cuftodiam legis diving, $; 4/Zgs-

re ; ita fignum fapientis vera , & di-

aalierit

p me mandata mea jervate. Joan.Y4-15.

;; fiie Cs

Cuflodia legum.) lYpocoys vóp.eY;

vina fapientia, eft etiam velle doce-

cimdines w

re; qui enim charitate praditus eft,

accurata , & attenta diligentia, &

aliis etiam podelfe ftudet.

cura leges fervandi.

um

l)

Confummatio incorruptzonis. ) - Be-

26. Sanitaseft orbisterrarum.) ! Vam»

44 fenfus *

ut habemus Proverb.

Hi. 14.

P

fdiecis dóSapsíag, conftitutio , fir-

U

fapieq:

mamentum immortalitatis, vel inte-

mom efl gubermator , populus corruet i

yoftro 1077

S vit&.

falus autem ubi multa confilia.

n0$]!

w

gritati

27. Difuplinam. ) E

.24. Quemadmodsm , fatia fit. ) IIog

doctrinam.

fuditionem ;

prov. ?

p9

Sc

Sefyero, quomodo orta.

i

"7 d

382

LIBRI SAPLENTIEXE

CAPUT..VIL

g, EE pree]

Cum unus frt omnibus introitus ad vitam, .6'99 Jimilis exitus, pree

doxi in com|

.* Nec

omnibus eligenda ef? fapientia, adferens [ecum cuncta bona, babens

aurum i CO

. fecum fpiritum intelligentie multiplicem , & que bic mirum

lutum cellim

in modum extollitur ,' quamque abunde auctor

o. 9upe

*fuerat. affecutus.

pro luce habt

i. * Ver

Um quidem & ego mortalis homo fimilis omnibus, &

*

"

ex genere terreno illius, qui prior factus eft, &

-

& ionumeral

n, Etle

in ventre matris figuratus fum caro,

* Job.

2. Decem menfium tempore * coagulatus fum in fanguine.

ilta fapientia

