-uguria.) Mendacia, cum ex avi-

de meditando, & ore facra eloquia

um volatu, gemitu, &c. res futurz

pronuntiando , faciliorem illam in-

veniet, & ad illius arcana intelligen-

L: lm i bOn.

fiznificari creduntur.

da admittetur.

Somzia malefacientium, ) Hominum

9. æi nec e/i' £est. 4.*:4:,) Qui nul-

II [mþlfn

iniquorum , & p(/:rverforum, qui con-

TRCC m

ld

CAPUT XXXIV.

791

motüi-

Yo. Qui nofi eft expertus, pauca reccgnofcit: qui autem in

multis fatctus eft, multiplicatmalitiam.

. quid we- |

1rr. Qui tentatus non eft, qualia fcit? qui implanatus eft,

abundabit nequitia.

Q male-

12.

Mul

ta vidi efrandö, & plurimas verborum confuetu-

Vd*ines

*ur: nifi

I3.

Aliquoties ufque ad mortem pcriclitatus füm horum

;or tuum:

caufa, & liberatus fum gratia Dei.

ovunt fpe

I4. Spiritus timentium Deum

benedicetur :

qusritur, & in refpe&tu illius

I fapientia

15. Spes enim illorum in falvantem illos, & oculi Dei in

diligentes fe.

LI

expertus,

I6. Qui timet Dom!

num , nihil tre

pidabi*, & non pgvebit:

quoniam ipíe eft fpes ejus.

o]ledum.

Q

1]1

17. Timentis Dominum beata eft anima ejus.

riüs homini

18. Ad quem refpicit, &

quis eft fortitudo .ejus?

F ffff 3

19. * Oculi

yis atte n(ïuü.fæ

yanitatem, V

lis cafibus ja&atus, rerum experien-

tiam non habet.

tia

Nequitig.) Altutia bona, pruden-

d undud

lIa multis experts. ) In Greco eft,

I2. Ferborz;zm can/ägctudz'ne:. ) Re-

$ts

)Si

qenhayquty€ , id. eft 224 msultum pe-

rum, hominumque confuetudines, &

5

muultos

imnores.

ibus ,

regrinatus eff , & multa

vloca pervaga-

& perzurba'

tus.

I3. Herwm caw[a.) Propter peregri-

ï'agifaäif

;;wlta.) Multa przvidebit,

r—ial:i;onumf difcrimina , latronum, nau-

, eucitt 4

rtul PfO-*'i"fä

qu& cavenda fint, & varios, multos-

iorum, calumniarum, quibus pe-

ye] fs

que modos fe expediendi facile inve-

regrini in alieno folo circumveniun-

l

niet.

tur, &c.

P

jquuts n

Enarralit intelletbum.) De rebus fa-

"

( od &

. 14« Quaritar.) In Greco nunc eft,

intit )

u d

pienter pi*onunciabi*c.

Z*f'fäTal: viwer, at nofter legit Z'»q TÉ-

IO. Pauca recoguojcit. ) Pauca co-

ctrai, quaretur a Deco fcilicet , qni

:mflhtal'

hr V

gnofcit, & fcit.

fibi fidentes qugrit, ut fervet, & a

In multis failus eff.) In multis ne-

periculis eripiat.

ge gullum 5(

In rtpetin 1llins benedicetur, ) Cum

ane VP

gotüs verfatus eft. Aliqui pro /a-

xrofett

dn; legunt fatuss, fed fi quid in fa-

ccperit illum Deus benigno oculo

julj; mf

[

cro textu. valgatae. editionis mutan-

refpicere, & amni bonorum genere

abundabit.

;tia,'

(uE n

dum fit, malim legi /z/fus, quod

I5. Sges enim lorum; $6 ) Quem-

as C

0 "i

,

bene Gr&co mem^aygué; G refpondet,

& FT

Je

quod deceptum, falfum, in errorem

admodum qui fuam fpem locaverunt

3

lm

inductum fignificat.

in Domino , ad illum refpiciunt, &

l$ !

ab eo implorant opem , & auxilium;

jen 100«

Malitiam.) Prudentiam ; fumitur

]

ficta doqm

ita viciflim Deus illos refpicit, &bo-

!

enim in bonam partem , ut aftutia non

k

norum c()/piam in illos immittit.

jcm )

femel in facris Literis.

I8. 44 quem refpicit , 69 quis eff for-

?'na, il]te

JJigel

EE 'Impldn.ztk::" )

*

ztibudo

4

þ *,Decepgus*, f.;di;us,

j

jus ? ) Quem fpe&at, quo ni-

Grace nta Mu éy O

titur ? certe Deo.

H

) Qu :

bt

é

82

2EIBRI ECCLESIASTICI

*Pfäl.

1g. * Oculi Domini fuper timentes eum, pfefte&or' poten-

31

33.16. tide , firmamentum virtutis, t

egimen ardoris, & umbrac.ulum

: diet D«

mieridiant,

9.

3o. (

20. Deprecati

o offenfionis, & adjutorium cafus , exaltans

ptotici

animam, & illuminans oculos, dans fanitatem ; & vitam, &

j

benedi&tionem.

2

dem fa

'Prov 21.." Immolantis ex ini

C

juo oblatio eft maculata , & non

quis ex

21.27- funt beneplacitee fubfannationes injuftorum.

*

1

.

L

.223. Dominus folus füftineni

DUus.

fe in via veri

tatis, & ju-

[

fütiae.

Vr 1

235.

* Dona iniquorum non p;.-rorbat Altiffimus , nec refpicit

[ AU

15.9.in oblationes iniquorum , nec in'mul

titudine facrificiorum

Yl

CU t

eorum propitiabitur peccatis.

24. Qui offert facrificium ex fubítantia pauperum , quafi

Wli?l?fl?]

buli

qui viétimat filium in confpe&u patris fui.

as. Panis egentium vita pauperum eít: qui defraudat illum;

«

liomo fanguinis ett.

f

ETTT

26. Qui au

in füdore panem , quafi qui occidit proxi-

l QU]

mum fuum.

fcedeïe |

*Dewt . 27. Qui effundit fanguinem , * & qui fraudem facit merce-

24.14: Dario, fratres funt.

j E

Drecatio 1

Supra

28. Unus sedificans , & un

us deflruens, quid prodeft illis

2-922- nifi labor?

29. Unus

9us

23

— .

i9.- Proteitor /)azmtiæ ^ ffc) l

cI- Lemolautisex iniquo.) Líx rï;-tpt'is,,

Tüàt alius

aut alioqui male partis.

&or potens, vires fufficiens , &

Yuat » Dih

borans , tegumentum in ardore ma-

Eff maculata,) Hiujusmodi vitjma

füptis 1

f

lorum , aut tentationum nos circum-

quafi polluta Deo difplicet.

Wctlficia o

fiftentiim ,, & adurentium , & quafi

Seb[amationes.) Deum énim irridet,

T f

umbzraculum in. zftu. meridiano.

& parvipendit, qui rem illi ingratam

0 Ctt [

QO. D-eprccafia- af&nfionis.) Evita-

offert.

inde Perg

tio offenfionis , QuAG, dmà mreoomopu-

24- Quafí qui vitlimat filium m

2072-

fpedim patris fuj. ) Quod adeo patri

29 ull,gg

purog , nt.eft in Greco.

POP

"A djuterinus cafus. )

Auxilium , ne

placere non poteft, ut etiam fummam

Gadamus..

s

ili dolorem afferat.

Exaltazsanimam.) Exigensanimam,

25. Hozeo fa:zgzs;'nis e/i—.. ) Homici-

de]j,

da eft.

y

DC m

ii

eum in :inalum aliquod. prolapfa eft,

QUil die,

five culpz;, five penz.

26. Iz fudore pantm-) Panem infu-

lilnsaiztens ocnlos-) lonorantiampel-

dore partum , panem fcilicet , aut

AC &

llmf . lpfe

vi&um pauperum, quem fibi illi Ia-

itt

lendo, & cclefte lumen, quo diri-

allq e

gamur, immittendo.

boribus , & fudoribus fuis parant.

Pmm ln

DA

Dans [amitatem.)

,

Mentis, & GOX-

27. Fratres [znt.) Similes, & fere

pares.

poris.»

pauPEr j

tlb.e[

Benedilionem.

29- lus «d

vf eam s. ;) Quemadmo-

p"C&m

T.

LO

| j Omae genus bo-

dutu fi unus «dificet , & «dificata di-

3 du

CAPUT XXXIV. & XXXV..

793

f toten-

39. Unus orans, & unu: maledicens: cujus vocem exau-

Taculod

diet Deus ?.

eyaitanis

30. Qui baptizatur a mortuo, & itrum tangit eum , quid.

proficit lavatio illius ?

ntam, &

31. * Sic home qui jejunat

dn peccstis fuis, & iterum ea- 2Petr

dem faciens, quid proficit humiliando fe? orationem illius ?- 2--

quis exaudiet ?

;87 & jL'

CAPUT XXXV.

Verum , C? accepium Deo facrificuum , non. appareas. coram eo

c refpict

vacuus , primitie , C oblationes bilari animo iribuenda , facrifr-

dficiorum.

cium injuflum, pauperem lejum : pupilum, €? .viduam lacry-

ID , qüaü

mantem exaudicit. Dominus , orationes juflorum, C? potiffanum fe

bumiliantium audit Deus , liberans ab affligentibus , €

cuique reddens. juxta opera fua.

l.

Ui confervat legem , multiplicat oblationem.

jit p*

2. * Sacrificium falutare eft attendere mandatis, & di- 1.Reg

Ícedere ab omni iniquitate.

*

15.22-

Gj merce

3. Et propitiationem litare facri

ficii fuper injuftitias, & de-

yodelt 1

precatio pro pe;c;tis, recedere ab injuftitia.

ais

4. Re-

ruatalius , aut ille ipfe, qui extru-

purificat fe ab immunditia , quam

j.) p f*'PüF*

contraxit ob conta(étum . cadaveris.

Xerat, nihil proficiunt : ita qui ex

aol i

raptis eleemolynam facit , aut Deo

Vide Num. cap. 19. ubi de purifica-

W

facrificia offert , licet opus de fe bo-

tione agitur, de qua hic eft fermo.

jm r

num faciat, illud tamen vitiat, &

8I* Sre bomo, qui jejumat , $c.) Qui

;

ü

adeo corrump

ii

it, u£ nullum fru&um

bonum quidem ;opus facit, illud ex

inde percipiat.

fe confiderando , fed illius gratiam

Mm [ (

29. Unmus orans.) Et bona alicui a

corrumpit aliis peccatis, quz fuper-

]f/

od a

jco ?

D«o poftulans, pauper fcilicet, cui

addit.'

a o

impius, & aliorum raptor benefecit.

Maledicens. ) Ypfe impius, qui

Ulriplicat oblatzonem.) Religio-

Deum irritat, & contra fe provocat,

I.M

/l ) H()mm

fus eft, & frequenter victi-

qua(i dicat

pauperes Deum propi-

mas offert ad. facrificium.

tiant, ipfe vero fibi illum infeftum

2. Attendtre mandatis.) Legem fer-

facit, & inimicum.

Quemnam Deus

vando.

[6

audiet, pauperemne orantem, anim-

Jf ii

3. Propitsationem litare fievifieti [aper

fuis 9

pium in fe iram Dei vindicem pro-

injufitias.) Etrecedere ab injuftitia

g Ier

vocantem ?

Orat pro fe dives; at

elt facrificare ad propitiationem pec-

pauper ab eo fpoliatus ei mala im-

catorum obtinendam, easdemque inju-

precatur.

emadlïl

ftitias abolendas, & eft

pro p?(;i:atiæ

Qu

ficdt lie

deprecari.

[

.2 30. Qui Laprizatur À mormaig .Qüi

784

LIBEIECCOCLESIASTACI

L

4. Retribuet gratiam , qui offert fimilaginem , & qui facit

"

mifericordiam, offert facrificium.

Ij

* Ter

s. * Beneplacitum eft Domino recedere ab iniquitate ; &

QUs j

I6

deprecatio pro peccatis recedere ab injuftitia.

Exod

:6.. * Non apparebis ante-confpe&tum Domini vacuus :

precit

315*

7. Ha&ec enim omnia propter mandatum Dei fiunt.

i

34

loquel

*"LDeut

9 Oblatio jufti impinguat altare, & odor fuavitatis eft in

confpectu Altiffimi.

18 1

19.16

clamat

9. Sacrificium juft acceptu

i

m eft, &. memoriam ejus non

oblivifcetur Dominus.

"

19 j

10. Bono animo gloriam redde Deo: & non minuas primi-

exaudit

tias manuum tuarum.

19 (

2 Cot.

ir. * In ommi dato hilarem fac vultum tuum , & in exulta-

precati

tione fan&ifica decimas tuas.

àr. (

'lob

i5. Da Aliffimo fecundum datum ejus, & in bono oculo

4-:9

pinquet

adinventionem facito manuum tuarum :

afpiciat

13. Quoniam Dominus retribuens e

ft, & fepties tantum

25, ]

t jud

reddet tibi.

M

14. * Noli

Ut contr

quodammodo pingue facit. Hinc s.

4- Rerrióuet gratiam , qui cffert ff-

& Cundum ,

milagintm , 6c.) Sicut qui offert fimi-

David precatur Pfal. Ig. 4. Holecam-

laginem in . facrificium , gratias agit

/zl;tm Iuwm pingue j?'fzt.

id CR j'lXt

Ij Mi

Deo pro acceptis beneficiis ; ita qui

|Q. Memoriam eju:.) Non ju&i, fed

iaboranti:f

in proximos mifericors eft, quoddam

facrificii ; nam in Grxco eft, duTÀf,

quafi facrificium | offert Deo gratiffi-

fcilicet Svo'/ag.

ü, Cl.ludj

iniitm.

Vel fententia eft: qui repen-

Oemp [

berali.

IO. Beno animo.) Alacri', lxto, li-

dit gratiam, ficot qui fimilaginem of-

At fs

ferc; hunc enim fenfum Greca com-

Glor;zam redde Dea.) Per oblatio-

I5 Ny

nes, & facrificia.

J

6

modiflime: admittunt , qug habent

dyramodid8g x &pm o meon t ot» o'spi-

Non. minuas primitias.) Maligne, &

Rlze. itte Id

du , id eft reddezs gratiam, offerens

diminute illas offerendo , quod animi

l:*]l!f]g, id

jïmil/:m,

fordidi e&, & cum Deo illiberaliter

aC

f

"um

6. Nozm z:lþþm'eäi.f', &c. ) Quod eft

agentis.

Pümi,

u

legis preceptum , Exod. 23. 15. &

II. Í[pomnidato,61c.) Quidquid ot-

j&uhï n

pia;

34.20. Deut.r. 16. 16. Vide di&ta

fers, & Deo donas, hilariter tribuas.

.UR e

In exultatioue f autlifrca decimas tuas.)

Exod. cap. 25. num. I15.

on c'" ;

7- Hac enim omnia , 6c.) Ita enim

Multum enim gratis accedit facrifi-

&lit;te cOl]

cio, aut decimarum, & primitiarum

19, ]5

Dominus precipit , locis nimirum

oblationi, fi hilariter 4 & animo vo-

Tém

prostme citatis.

) IEJ

V

$. Impingmar altare. ) Qui pinguia

lenti tribu ntur.

Duperic (

I2. 4ecundum datum ejur. ) Secun-

h lo

offerunt facrificia, & victimas fele-

Ti

BUUS

fut

fas, easque cum magno animi fen-

dum quod tibi dedit juxta opes tuas.

! Yoct

fu, & pietate offerunt, quod maxi-

Bozo oculo , €c. ) Lto, && hilari

8 Eïf/än

ine Damings expetit ,. « facri&icium

OCulO"böL vultu fac oblationem fe-

m G

*

C A P UT XVVN

785

m facit

14. * Noli offerre *nunem prava, non enim fufcmlpt 1l!a,

*Tewv.

$- Et noli irifpicere facriticium auu&um, quceniam Domi- 22 21-

eut.

dte

&

nus judex eft, & * non eft apud illum gloria. puioaw.

I5.2I-

16. Non accipiet Dominus perfonam in pauperem, & de-

*Deut

H

precationem 1z2efi exaudiet.

10.17.

17. Non defpiciet preces pupilli : nec viduam , fi effandat 2 Par.

Ig. 7-

is elt

loquelam gemitus.

& ex- Job.

18. Nonne lacrymae viduse ad mexillam defcendun

34-19-

jUs non

clamatio ejus fuper deducentem eas ?.

? .

I9. À mam]la enim afcendunt ufquc ad coelum, & Dominus 5

é8-

e*(a 1d1tor non dele &abïtur in lilis.

Ac*cor

; Dri

0J4

Qm adorat Deàm in oble&atione, fufcipietur, & de- |

om

g exuli

pr ecatio illius ufque ad nubes prop mqaabn.

P IIo

21- Oratio humiliantis fe, nubes penetrabit

: & donec pro- Gal.

n ocl

. pinquet, non confolabuur : & non difcedet, donec Altiffimus 2. 6.-

u

afpiciat.

22. Et Dominus non e]onvabü fed ]ud]Cäblt]UüOS, & fa- * u 5

etr

ciet judicium : & Fort iffimus non habebit in 11115 patlentlam, 1 i.

T^1

& iiiAlv

u Nolt

ut contribulet dorfum ipfo

LJ

23. Et

t Hincs

Cundum -quod invenit: manus tua ,

Dedpucentem eas.) Lacrimis illis, &

1 JMolocat

id eft juxta facultates tuas.

gemxcmax caufas dancem.

fed

14. Mamera prava.) WMitio aliquo

IO. Nez dele&abztur £m dülis.) EH:

11] juti, ^*

laborantia, qualia funt' animalia co-

Mmüs

Q e& duf

ca, clauda, fcabiofa, quzx vetantur

valde illi difplicebunt , &

offerri

irafcetur, & excandefcet contra eos,

Leyit. 22. 22. & fequent.

qui fua mjuü;tla illa- eliciunt.

jatoy!

eut. 15. 2I. Malach. 1. g.

QO. I obleílariome ) E230oxía , bone

15. Noi zrjþzcere faerifreinm mju-

voluziate , animo hilari, & liberali

PCI' Ob atto.

Fum.) Grzsce p. 7871' Xt 3ucia P EYS X $

"

me intendas , vel' no atiendas /Zm Zfíictos

orationes , & oblationes exhibens.

Mi

Gnü, &

Poiïet etiam bonus fenfus elífe inter-

Pbjsflo,-id eft ne iniquum inftituas

*

pumuone üC Tmmutata

qm adorat De-

:

od anm

facrificiuin.

Qui pie

J

p

h!'ï

Donizus Tudex e/l ) Ntmo autem

um z2 olled. 1tzolzeff5;;btctu H

colet Deum , benevole a D«o reci-

'aufit rapinas faas ad ;uucum deferre.

pietur, audietur.

lr

Nom eff ;zfxuf«

Z//"

LL

7) gu), 14 pe fóns. )

.mm qiou

Non eft quafi homo, qui puxonedl-

2I- Donec propinquet , zon eonfoíabi-

u)

z£ur

Nion admittet confolationem,

m

gmc it€ commoveatur , aut timeat.

u fg((!

qüt

16. lz pazuperem. ) Contra paupe-

necceffabit, donec ad Deum, evadat,

ml

& penetret.

rem , lzdentem , aut violantem jüs

g um i

p iuperts,

UL &ce enim ef* f?//:/L yS

Afpiciar.) Et exaudiat.

17. Legqueiam gemitus.) Nocem ge-

22. Non elongabit.) Non inlongum

Gecun

mitus, vocem

cementem

f(')

m

protrahet, non tardabit.

t 0l

j t

I8g. Exclamatso ejzs. ) Scilicet vidusm.

No,z babebit im illis patientiam,) Ut

biut

Bibl.cum Gom. Mezocb, T. IV.

555

t05

je

MOMm

86

LIBRI ECCLESI'IASTICLS

23. Et Gentibus: reddet vindictam , donec tola* plenitudi-

ET

ncim fuperborum . & fceptra iniquorum contfibulet.

fcan cof

24. Donec reddat hominibus fecundum a&tus fuos, & fe-

$. UC

cundum opera Adae, & fecundum prsefumptionem illius.

ett Deis

25. Donec judicet judicium plebis fuse,. & oolectabit jüftos

& Tun

miíericordia fua.

* Go

26. Speciofa mifericordia Deiin tempore tribulationis:quaft

9. Exa

nubes pluviae in tempore ficcitatis.

:$. Tol

GATUT XXXUE

10 Fl

billa tua.

Super l[rael, & civitatem SFerufalem imvocat Dei :e*nzfe**;;icbmïia-zmx

"1E Tni

Juper gentes vero. alienas Dei tmorem eju/que manum. ul ipfius

plebem ti

f5

d

I2. Co

potentia. glorificetur , ipfeque folus Deus agnoftatur-: cor in

'Lïl!'y

eft alius n

t.mn , € cor

pravum : [Decies mulieris faciem viri exbi-

lerat : bong mulieris: po[fefo..

13, Coi

eit Deus

ferere noftri, Deus omnium, & refpice nos, & oftende

-

ficut ab j

1. MI

nobis lucem miferationum tuarum.

14 Mif

2. Et immitte timorem tuum fuper Gentes, quae non ex-

Qun:&

quifierunt te, ut cognofcant, quia. non eft Deus nifi tu, -&

enarrent magnalia tua. -

À Enumy,

3. Alleva manum tuam fu

per Gentes alienas , ut videant

Ventifess,

potentiam tuam. -

4- Sicut

R0 ex muki

fe diu patiatur orari, fed ftatim in

Et féctnduss prafumprionem ilius. )

M"Z"'FW«

oppreffores fuorum iram effundet.

Grece éy9vuzuara Tecundum cogita-

Ham COntra

« dmCn

Ut contribulet dor[zm ip[orsm.) Grz-

tiones, & vota, & defideria iliius,.

0

€a habent, 4o

æec,caizltriveri;?f e[fa. im-

Bene autem £y9wuara , Prafumptso-

atteþ

eutfeyicordism.

zes vocantur, quia ante opus malum

? Iür.ow

Q3. Gentibus veddez vindidlam.) Pec-

lj ni

?

mente. præfumumuxï, & prxcipiun-

cantes populos puaiet.

tur.

Aero, i

|Phenitudiaem fuperiorum.) Mulitu-

2s. Donec judicet judicium y. Éic. )

Cul

; Ifüm

dineminiquorum,'& injufte agentium.

T'etia fed (

PIcbi fcilicet, & popülo fuo caufam

Sceptra, suiquorum coniibulet. ) Po-

adjudicando , & illum a. malis er

"-

t&]

Gïue

tentiam iniquorunv conterat, commai-

endo.

^ 6 Y

guat, & tu nihilum redigat:

Rf

25. Speciofa. ) Deecora » g.-ra.r.:r,j exo-

?

24. Et fecundum opera Ada.) Adam

ptata.

(AQt, feil

aliquando nomen proprium eft pro-

LUPT p

la

3

f[lf IMC i

topfafti, aliquando omnibus homini-

- Lleva mannv: Üuam, Efc) Eri'ge

itt ]

bus commune.

Hic fecuado hoc.mo-

*-- brachium tuum-ad percutien-

1

Tl

do accipt videtur, ut ferfus fit, De-

dum, & ad immittendas plagas in

Ütqc

T7/zf

um hominibus pcenas repen.dere juxta

hoftes. populi tui.

Angra

|

eorum opera mala-

Geates 4/ie;zz.f.) Infideles.

Jargy;

; tfun,

h

C À P'L-T T XXXVI

(

97

tutadi-

- 4. Sicut enim in confpettu eorum fan&tificatus e

S.

UY

3 ïn- nobis,

ficin confpe?tu noítro magnificsberi

I)

i

n eis,

*7 &&e'

us

5. Utcognofcant te, ficut & nos cognovimus: quoniam non

eR Deus praeter te i?omine.

ii

L jiftos

€. Innova figna, & immuta mirabilia.

jafl

7. Glorica manum, & brachium dcxtrum.

15:q

8. Excita furorem, & cffunde iram.

e

9. Tolle adverfarium , & afflige inimicum,

1O. Feílina tempus, & memento finis ,

| ut ena'rfent mira-

bilia tua.

ET

I

1i. In ira flammee devoretur, qui f2]

vatur: & qui peffimaat

« 1]U

plebem tuam , inveniant perditionem.

Id

ll

17;; (l"'

12. Contere caput principum inimicorum, dicentium : Non

(

l-

eft alius praeter nos.

x

e

[]

13. Congrega omnestribus Jacob

)

ut 'cägnofcnnt, quia non

eft Deus nifi tu,

ficut ab 1ni:io.

& enarrent magnaqïia tua: & haereditabis eos;

: oftende

14. Miferere plebi tuae, füper quam invocatum eft nomen

fon & .

tuum : & Ifrael, * quem cozequafti primogenito tuo.

Exod.

-

ili W. & 1

OgO

Is. Mi-4.227

L

4. Eerum. ) WEarum Gentium.

Quafidicat: cito adfit liberatio no-

: videac ]

Janifcafus es in 202::.) Oftenden-

ftra.

do fanctam mifericordiam tuam

Memento ff

malis noftris.

"is« ) Quem dERina&i

SIcut. .

nos ex multis inalis libcrafti.

/

('L

| Ezarrent.) Fideles tui Judzi.

Magnificabervis 12 eis) "uam poten-

II. a [zlvarsr. ) Grece eit,

;ggm ü vi:"-'s' ?

tiam contra illos exercendo, & vin-

lm CO

2

aitae

dice dextera tua illos flagellis ceden-

ó c'eLontyog, id eft qui falvus evafit.

iderfn mlïf:r

do, & atterendo.

Qui ex una clade evafit, incidat in

iram flamms furoris tui, ita ut exitium

pj

6. Inzova ffgua, j Ede nO.VEt fïgna.

.

opus maiam

lImmuta mirahilia.) Grece eft , d-

non pofíiit effugere.

Qui Pejz'm;zz't.) Peffime tra&ant.

, peptr

^o 6900», id eft alia nova patra mira-

culi , immuta vctera in nova, patra

I2. Non eff alius prater gos.) $e€ fo-

Z fff- )

fimilia fed diverfa ab illis, qua Moy-

los homines putant, alios non fecus

fuo Cï"m

fe,; & Jofue populi ducibus patrafti.

tracdant, ac fi pecudes effent. Vel

quli er'u)l'*

7. Giorifica emansm , (5 brachism

qui Deum .non, agnofcunt , fe ipfos

extzumm.) Superbi robur. fuum pre-

Deos faciunt.

, änat?e d

dicant, fcilicet illud Deut. 32.. 97.

13. Cozgrega omnues trihus Jacob. )

Manus ioffra excella , 69 nom. Dominus

Eas ab exilio, & captivitate revocans

Jfecit bete omata.

Contta vero tuDo-

in terram fanctam.

mine

zre-

d fice

loriam tuam tibi aifere, manu

Hareditabis eos.). Immittes in h

|

, ]

yeatien-

tua,

&

& brachio tuo illos conterens.

ditatem , & polfeflionem ejusdem

g

9. Tole.) De medio.

terrz fantz olim promiife patribus ,

TA

e

Adverjarium.) Ptolomsum Lagi.

& poftea datz.

Io. Feffima tempas.) Feftinare fac.

14- $uper quam) ruvocatumas cff nomm

350

788.

LIBRI.E.CCLESIASTICI

5 C

15. Miferere civitati fanCtificationis tuce Jeruíalem, civitati

regmel tuae.

25 0

16. Reple Sion menairamhbus vcrbzs tuis, & gloria tua

fiia

populum tuum,

4 5

:7. Dateftimoniüm his, qui ab initio creaturee tuae fünt,

concupt

& fufcita præchcatlones , quas locuti funt in nom ine tuo pro-

25. 8

pheta priores.

cordig:

18. Da mercedem fuftne ntzbus te, ut prophetæ tul flde es.

zSQ

inveniantur * & exaudi or ationem fervurum tuorum.

adjotorn

INum.

yet Secundum benedictionem Aaron da populo tuo, & di-

JU

6. 2

rige nos in viam juftitiee, & fciant omnes, qui habitant terraim

mulier,

qma tu es Deus,confpecdtor faeculorum.

2$ Q

. Omnem eícam manducabn V€IL.€I"3 & eft, cxbus cibo.

cumque

me.lor.

fate m c

21. Fauces contingunt cxbu*n £erov , & cor (1). fenfatum

Verba mendacia.

lst esacers as

fexfatt hoi

23. Cor

Tinemmt

( I) Cor.fenfatum.». £z ediz.. Six2.. legztor

cor infenfatum

22 Coi

& clientes :

. fic. dicimus Italice ,. ;£

Traudulenti

£uum.) Que tuo nommu vnwmtul,

& vocatur populus Dei Ifrael.

tale e mia creatura.

Dabit t

Quem : conquaffz

primogenitow fuo. )

Suþzta pradicationes.. Y Effe&a da:

ereando. ,

Amdih ; & tra(ta f'*l ut primogent-

antiquorum. prophetarum: promilfa ,.

Bery, )

tutn

qcldlb

L XU

4. 92. P h

jiara )nl

qu& illi predicantes populo nomine

f(.lh" eÉ Net

remuntiari j|ibet. z

bæ: f/'"tï [)0

2EMILS :

tuo polliciti funt,

eea

ced.

vendo , y

E;us meus pyimogenitzs Mfrae

$7*

ö Da mer

em. fzj, i genutibus te. 3

]u5 Gonve

IS Sd?öïtjwdfmvz: £224. ) 3'1 'lïiX"-

Aerces fuftinentium hoc eft , patien-

i««

DT

h'nf)ïe coleris ,

& fdhu.x fCcaris..

ter , & longanimiter expectantium y

li ) Fhl&

ieqme: fu. ) in qua tem; plum ha-

id. eft, quod ipfi expecant, & poftu-

Vteq [ fere

b'—b D]

quaf& propriam domum in qua

ldnt , liberatio nimirum ifmehb.

*

Tibum ACCID

xequxefcas

;deles. ) Veraces.

dei lt U. fwe

16. Sion.) Vl'emplum;quodin mon-

I9. De populstus. ) Qua fcilice*

ie defora

te Sion era E fitum.

v z

T

KAaron populo tuo. benedixit. INum-

H fs ,

lecemarrabhi

$ verbis fmis.) Gzacvl-

cap. 6- nüm. 24.

DP cord;

fis: tuis ,. & xzefp

onfis; quibus. diriga-

Dicuntur inenar-

Coz[pelor [acuforum.) Cuiomniafz-

(u l eqtïel

tur populus LLl'-a.

cula nota funt ,

& perfpecta.

- 24« Sjegi

rabilia, quia nanquam plene, & pro

Uxoris

dignitate explicantur,

QO. Ommnem efcam mandaucabit ven-

Gþcrzæ EA, ) Ln"ens enim. líraelis

zer, Cc.) Venter quemvis cibum ca-

Er f'*PfI i

[ omvn

cloria.

eft ,

qvod folus ex oinnibus

pit , cujuslibet cibi capax, eft , non

Cltït Vi

Gentibus dOm ftüicum haberec . D'ei

tamen omnes cibi eque fuaves funt,

üp

aut falutares

Céhtiam

Grac ulum.

3. $ e

1/

?,chfzmormm Az5. ) k eftare ft-

2I. F.czzfce: contimgumt MR f*ra ,

f")']

Bhcationibus exhibitis tus in nos

Uxore Drate

6-. ) Ut guftus difcernit faporem

T ban

mifericordie , & beneficextig,

fering carnis a carnibus altilium ,*

Crea£mr& tu£. ) Peculiares fcilicet,

& domeíticorum. animalium ; ita

Clhäte

J t&aäs

CAPU'F XXXVL

769

Qviat

22. Cor pravum dabit triftitiam, & homo peritus refiftet 111

. & eft filià meiio

23. Omnem mdfcu um exaglet mulier :

ot

filia.

24. Species'mulieris exhxlarat faciem viri (m., & fuper o"nnem

ke funt

eon"uplfcenüam hominis füuperducit defidertum.

tL9 pro-

Si eft lingua curatloms, eft & mxtwatloms, & miferi-

casdm non &Lt vir illius fecundum filios !

ominum.

fideles

26. Qui poffidet mulierem bonam ? 1».gh0aL poffeffionem z

ad) itorium fecundum illum eft, & columna ut requies,

p, & d-

& ubi nom eft

-27. Ubi non eft fepes ; dlrïpjerF poffeifio.:

i i luln

mulier, ingemifcet egens.

28. Quis credit ei; qui non habet nidum : & defle&tens "übi-

(ibo

"

eumque obfcuräverlt, quafi fuccin£tus 1atro exiliens de civi-

tate in civitatem ?

fenfatum

GgggB3

CAPUT

Bs tgeat o

feunfati homines mendacia a veris di-

Er mitigatiouis.) $i ex'ï in ea fermo;.

m. Cot

ftinguunt.

& lingua, qus doloremlenire v.leat,.

22. Cor pratum.) N exfutum, fallax,

& mocrorem: animi abftergere,

[

fraudulentum.

Mifericardia.) inm confolandis. mife-

It

tAllÓs Y

Dalit twifhitiam. ) lis moléftiam

ris ,. afilictis , egrotantibus.-

Eüe&ï d

creando. , quibufcum. agit.-

Nonm eff-vir n/zz;s f&cændnm f'zas bo-

Peritus.) Prudens , fapiens , illius:

m;rmm) llius maritus humanam: fe-

. piomil

licitatem. trantcendit.

10 yomine

fcilicet verthms, & *'ïaïl acias: diffol-

vende , vel in caput. ,. & pcrntclem

26.- Ipchoat poffefFonem.) Domus ,

id. eft familie fundamenta jacit;

a

d

g ('

ejus- convertendo..

2" Qs eo 7?24]61'!;'?71 exczlozr*t U

Aa']ü; ortum fecundum iliumeft. ) Juxa

fï p4£ 11

tx illud. Gen.. 2-.19- Faciamus ez adju-

) mllhn,

Hr.) Filie nubies parentum volun-

zatem- fere fequuntur ,. & eum in ma-

zoriumr frmile /' Gbz.

t&POLJ

ritum- accipiunt , quermi illis: pater de-

E£ columma uf 7'67!&285 j Græf'& ha-

[(raeli

H

deut , five pulcher , auc. fapiens fit,.

bent: gv/xng apamwr*sa,b , vel ut aliile-

five deformis ,. & infipiens.

gunt vcvwmur &0y, columna: dürzwmfþz["

ya fcilit*

eieus. ) cuimaritus quieto animo pof«

,:/l fília. melzor fília..) Pulclïnor, &

dixit Mi

magis'cordata , qunare

viro-videndutn:

fit inniti , illi fidens , & multa do-

mhwencur eft , quam ducat..

meftica negotia

conficienda. rclin-

Cugi Se

yiomnidl

- 94. Sgecies mu/terts. ) Pulchritudo:

e

UXOLIS.

, é£non effe];e:,d;c jJSicu£t vinezy

aut. a i fepe carentis fructus diripiun-

76!!![1";]! vt

Ef /z'tper onmen concupz/äentmm, & )

Pre oinni obje&to concupifcibili in-

tüur ; ug res: familiaris dilabitur ; ubi:

l

i Ckb ul [

citat. viri defiderium ,. & concupi-

muler non eft, que illam curet..

1& CH; nO

fcentiam.

geus.) Mir fohcao » « auxilioin-

fuare [urh

Q5. S) eff [Hingue cnratic wi. ) Siin

dw

f'ï

Aäl(

*

o

Gz

z5 Qredet es y qm nom baber

erh y

uxore preter pulchrltu.hne.n fit etiam

a

lineua blanda, & prudess , que no-

nidum.) Quafi dicat,nemo fiditin cone

rit curare. mariti , & domefticorum

tra&ibus , autpadtis illi, qui ao uxoe

alciliui »

*

molcftias.-

re folutus eft., nec doimumm- habet;-

mhum !

d

*

"

go

LIBRI

A^

CLESIAS""ICï

C A PUT EXXVH.

7I*x

lantibu

*

Depejïm*zo fíGi amici; wveri amici us oblivifcaris

.

diféretio in

9. €

captaudis confilüis , & cum. quibus conjulas , & quibus te ,

e

Y

1 femi

Q

À

conf lium tuum occultes. :

laus fententie viri /aw&z : verbum fe-

il

$n

quam ; quamor ex corde oriuntur :

laus viri periti , €? fapien-

Io

fis : qui fopbiflice loquitur, cdibilis eff, tenta animam tuatn,

m

659 Ji fit nequam fion des illi potefTatem : p

€venmai

fücies crapula.

I^ (

Mnis amicus dicet

Et ego amicitiam copulavi' : fed eft

de juff

mxdo d«

amicus folo nomine amicus

ANonne triftitia me t uf-

de veni

que ad mortem ?

w .

L]

2. Sodalis autem, & amicus ad lmmlcmam convertentur,

(

operari

3. O paæfumpao nequiffima, unde creata es cooperire ari-

dam malitia, & .dolofitate illius!

(

4. Sodali is amico conjucundatur in oble&atlombus, & in

fervp p

tempore tribulationis adverfarius erit.

Con fh

$. Sodalis amico condolet cauía ventris, & contra hoftem

:/IXN(

für

acc1plet fcutum.

. Non oblivifcaris amici tui in animo tuo, & non immemor

Z

[2

Jus

fis 1111us in opibus tuis,

". Noll

$- Onni

*

Gonflliari

E? fw"i(?

v

tim u

Defletlens nbicunque ebfcuravertt. )

fodalis vero hic , qui amicitiz:m vio-

Ó

Qui enim uxore caret, facile huc il-

Javit dep;eï*emu», quod.amicus .non

Q Sa; U

fit, palam convertitur ad inimicitiam.

1con

i

hi

la

luc vagatur , & übi illum non depre-

In Grzco ef£:

[H107

4

henderit , ibi moratur, cum proprios

zonxe doler eff ad zser-

lares non habeat , ad quos feftinet,

tem w[que , cum focins ,. $ amicus uf-

&f Gm"-

& ad quos fe recipiat.

que ad éintmuciiam comvert gur ?

ündt

fu it

Succintius ) Grace £vf evog, expedi-

3. 0 pmþ-mpna nequifima. ) Grece

£«5 vel ad pugnam , vel ad. fugam.

eft , c0»qeóy EPSLM/,!«GC , /celerata co-

G 0" db

ttï 'i qda la

L ,

g:!atio

Yelit,

Mpzi: aumicus dtcet, &$c. ) Sementxa

Unde creata eff , ($c.) O fcelerata

eft, multos effe , qui fe ami-

Io. J

eos aíferant ,

& dicant..

Talis ego

cogitatio, undenam prorepüih ; us

Cli)l OH:erd]

dolo terram ope: ues ?.

II. ffef

amicusfum ; cum tamen h£c amicitia

$. Cortra boflezm accipzet /Zzpbm; )

Ob Elver

nominetenus fit amicitia.

nof aimicitiz

Nonse trifitia 1nefl u[gue «d mor-

Ut amicum tueatur :

COmmod

:em ? Nonne amicus , folo nomine

caufa' , fed ne a enfa amici exclu-

hs Caplat

datur.

cu,,,

cum talis effe cognofcitur , creat al-

peyi tl

teri dolorem tantum , ut mortem €i

6. In opibus tuis.) Cum dives , &

Is

afferat , vel is duretufque ad mortem;

opuléntus fueris.

Qu d i

nj

]g Tone: tt

CAPUT XXXVIL

79I

. 7. Noli confiliari cum (») eo, qui tibi infidiatur: & a ze-

lantibus te abfconde confilium.

;

reli W

8. Omnis confiliarius prodit confilium

;. fed eft confiliarius

;

.a P

-

TE

in femetipfo.

u -

9. A confilario ferva animam tuam: prius fcito

T EL

; quee fit

Jap-

illus neceffitas, & ipfe enim animo fuo cogitàbit :

:

4

ul

]l,

1o. Ne forte mittat füdem in terram, & dicat tibi :

1I. Bona eft via

eveniat.

-

tua: & ftet e contrario videre quid tibi

I2. Cum viro ir

religiofo tra&a de fan&i»tate', & cum injufco

: od eft

de juftitia, & cum muliere de his, quae aemulatur : cum ti-

4

neft uf

mido de bello, c

jm negotiatore de trajeCtione, cum emptore

de venditione, cüm viro livido, de gratiis agendis ,

entuns

13. Cumimpio de pietate, cum inhonefto de honeftate, cum

operario agrario: de omni opere..

-

rire iti-

I4. Cum operario annuali de comfummatione anni, cum

S)&w

fervo pigro de multa operatione : non attendas his in omni

confilio..

n

IS. Sed

; hoftenm

( Y) Noli confiliari cum co , qui tibi infidiatur. Is edit.. Sixr. Fanturm legi«

£&r : INoli confiliari cum focero tuo,.

9. Zelantibus te..); "Eibi invidenti-

injufto: de juftitia, &c: male, & in-

mmernor

bus.

*

fipienter facis.-

$: Osznis conffliarisus. ) Omnis talis

:

De em', quaemularur.y De emula--

r Noïl

aonfiliarius..

triceillius. Gracé zeeidvric As av T? g.

EJ. confiliarius: infemazipfó.y Io pro-

De frajellione.)) D6 permutatione..

$

*

3À

n vid

priam utilitatem:

Dicet enim: negotiator ? & fuadebic;.

101

erva AUmamtuam.- ) Cave tibi

quod in' rem: fuam illi effe videbitur ,.

4

a confiliario:-

non autein: ,. quod:convenit :- vel tra-

Seito. qut fit. ilius: neceffrtas. ) Eo

je&io' fumitur pro mercium ,. aut pe-

m

enim diriget fere- confilium ," quod

cunmarum: tranfportatione de civitate

4 mifüï il

tibi dat ,. ut fuis neceffitatibus con-

in- civitatem::

ii

fulit.

Cam emptore de vendä:ionen.)' Suade--

fhs

um

Cogitabii.y Qu fcilicet fit neceffi

bit enim., ut vili vendas ,. quod.ipfe:

[ eciet 4*

t:is , qua laboret. ,. & cui profpicere

fibi comparare ftudet..

velit.

Livide. ) Invido.-

IO. Mrrrat? fudem: in. zerva, ) Paret

De grati;'y 4geizdt!.) quia/-ïiwidüs

O ïþck)"lü

tibi offendicalüm, in quod impingas.

gratiarum:actionem: invidet , tum ei;

,»:sghï'ff' k

II.- S£e£ £z coztrario, gey Cupidä

qui bensficium: accepit

ne fcilicet

obfervet, am incidát im aliquod in-

per'gtatiarum actioneur gratiam dan-

?unm

commodum , ex. qpo,-.ip,fe—vemolumen*

tis fibi: conciliet ,. pluraque impetret;

tum capiat:

fibique preripiat ; tum el,. qui bene-

i,

I2. G. viro irreligiofó, &c. ) Eft

ficium dedie ; quiainvidet. ejus hiono-

jgniüï ex

perpetia ironia. ufque ad' verficulum

n,«&laudi.

Y4: quafi-dicat ,. fi cum irreligiofo de

Y4- Gum operario annuali. ; Cunv

, dives

religione- trattes.,; &. confultes cun

operarig. adlannum nnum.conducto.-

-

n

(

92

Liïï?ï WCCLESïASTILCI

4

15. Sed cum viro

I

nto affiduu

s-efto, 'qucmcum-que cogno-

M

veris obfervantem tim

V

m

em Dei.

^

|

16. Cujus anima eft fecund

um animam tuam : & qui cum

dat.)ijt'u1*

:

titubaveris in tenebris, condolebit tibi,

DI

de/rac

17. Cor boni confïhiküatu.e tfecuïn : non efte

him tibi .alig',d

m

pluris ilio.

rg. Animá viri fantti enuntiat aliquando vera, quam feptem

Jaudabi

circumfpe&ores fedentes in excelfo ad fpeculandum.

26 Y

19. Et in his omnibus deprecare Alti

fideles-

ffimum, ut d;Lrig,a: in

veritate viam tuam.

n

20. Ante oinnia opera verbum verax prae

r

Cedatf te D '& ante

illum 1.

N

omnem a&tum confilium ftabile.

*

