Phinees , qui eadem clade perierunt.

repulit.

Pa

69. Tribum Tuda.) Etinea mon-

vt a t

1. Reg. 4.

Vidua eormm.) Sacerdotum.

tem Sion, ubi regni, & templi fe-

a&

dem conítituit, idque propter Chri-

,&b

Non plorabantaur)) Nemo illas con-

ftum, qui ex illa tribu erat exori-

folabatur cum illis extin(tos maritos

turus.

vitüte

lugendo

omnes enim domeftico lu-

ó

Gu, & funere tenebantur.

Srcut unicornium [antlsfrcsrum fu-

sn.) ld eft, fanctuarium fuum fir-

)h-

65s. Excitatzs eff.) Ad ferendum au-

miílimum quafi cornu monocerotis,

ilo, n

xilium populo fuo.

deles

mum.

quod eft duriflimum , & folidifti-

m mae

Tanquam dormiens) Ad modum ejus,

Hec eft precipua p.rabola,

qui poft longum fomnum exurgit.

& propofitio , five &nigma potif-

Tanguam potens. ) "'anquam pre-

fimum, quod initio Pfalmi Prophe-

validus aliquis pugnator.

ta promifit; neque enim fan&uarium

irem ,

Crapulatus a 'vina.) Vino madidusk,

veteris teflamenti fuit firmum , ut

cornu monocerotis , nifl quatenus

præf j

qui omnia clamoribus, & plagis mi-

fuit

figura fanctuarii .novi- tefta-

Ícet, vino vires, & animum fugge-

cit. Ul

rente.

Loquitur de Deo humano

menti, quemadmodum nec Sion, aut

inorc.

jJerufalem fundata eft in fxcula,

nifi quatenus

66. Is pofteriora.) Moxbo natium,

clefiz.

-typus fuit Chrifti Ec-

j qthS'

de quo 1. Reg. $. 9.

füum

70. De pofilfetantes. ) Euntem

Opprohriums )

Dedecus ; propter

poíft fotas.oves ; ab agendis foctis

pudendum morbi genus.

ovibus.

ignacio

67. Repulit fabermaculum. Jo[cph. )

71. Pafcere Jacob.) Populum He-

Noluit enim JDeus

tabernaculum

brzum gubernare.

D /;W

fuum amplius effe in Silo urbe tri-

Hareditaten fuam, ) Quem Deus

pava'e

bus Ephraim , five Jofeph ,

Quart

idem eft.

quen

fuam peculiarem hareditatem — eífe

voluit.

ii fjf'*

DBill. cum Com. Mezoch. 1; IV,

s

M £

202

LIBRI

PSUALÓ

P

4 0RUM

72. Et pavit eos in innocentia cordis fui, & in intell

HU

;

eïtiïï!.ïs

inanuum fuarum deduxit eos.

noft

IC

1. Pfalmus Affaph. LXXVIII

ino

Eus. venerunt gentes in haereditatem tuam , þolluerunt

I]

tToe

templum fanctum tuum: pofuerunt Terufalem in pomo-

rum cuftodiam.

N

fia

2. Pofuerunt morticina fervorum tuorum, efcas Volatüibus

n

caeli :: carnes Sanétorum tuorum beltiis terrae.

p

3. Effuderunt fanguinem eorum tamquam aquam in circuitu

Jeruíalem : & non erat, qui fepeliret.

H

tebin

. Facti fumus oppróbrium vicinis noftris : fubfa

hnatio ,&

illufio his, qui in circuitu noftro funt.

In

s. Ufquequo, Domine, irafceris in finem : accendetur ve-

I

lut ignis zelus tuus ?

* fer.

6. * Effunde iram tuam in gentes, quce te non noverunt:

10:25* $, in regna, qu3e nomen tuum non invocaverunt.

: 7. Quia comederunt Tacob, & locum ejus defolaverunt.

(

* Tfaiz

8. * Ne memineris iniquitatum noftrarum antiquarum, cito

547 anticipent nos mifericordias tucze : quia pauperes faCti fumus

bis e

nimis.

uod

gloriam

i

u

uli

9. Adjuva nos, Deus falutaris nofter, & propter

10

nominis

rum |

272. lm imnocemtia cords. ) Mlente

defpicabil—es , contempti apud popu-

illis

integra, & fincera.

los nobis conterminos.

ial

Im» ireletibus manuum [uarum. )

is

Llf?ue?zo Domine irafteris ?. Y

fon

Pradenter , intelligenter, peritis ma-

Nï

obis.

In

nibus)peritum fe ilis ducem pre-

Zelus.) Mehemens irá tua.

dit e

buit: fic paftores manu, & pede

2. Comederunt Jacob.) Perdiderunt,,

verfu

oves dirigunt.

confumpferunt.

l

aleus Afzph. ) '"Vide di&a ad

Locmm ejus. )

Regionem , quam

1.!)5

,

inhabitat.

C t

titulum Pfalm. 49.

tüum

Hareditatem t4am.) Nide dicta fupe-

De[folzverunt.) In folitudinem, &

Cü/,

riori Pfalmo n. 7r.

vaftitatem redegerunt.

]

3,

Iz poveormm, cz a:lia.'m.) ld e , de

$.. Aatiquartm. . ) Quuas majores

l

urbe amplitfima exiguum, & vile

noftri perpetrarunt , vel nos 01?111

commifimus,

h

tuguriolum fecerunt ; qualia funt ea,

lr

in quibus cuftodiuntur poma, vel

dnricipent.) Priusquam pereamus,

Ms

quibus pomorum cuftodes excubant.

l^,

adünt nobis mi ericordiz tus.

2. Morricima.) Cadavera,

Pauperes. ) Afflifti, & miferi.

h

t

Carnes,6c.) Objecerunt in efcam,

A& lanienam volucribus, & beftiis.

9. Salutaris zoffer. ) Salvator, &

l

falus noftra.

3. Tanquam aquam.) MIagna copia.

E

W

"4 Eal fumus opprotrénm. ) Vies,

Propter gloriam uoninis tui.) V zno-

Tüm

PSALMUS LXXVHI. & LXXIX.

203j

nominis tui; Domine, libera nos : & propitius efto peccatiä

ïiþ*a.s

N

noftris, propter nomen tuum.

Io. Ne forte dicant in gentibus: Ubi eft Deus eorum ? &

innotefcat in nationibus coram oculis noftris.

ünt

Ir. Ultio fanguinis fervorum tuorum, qui effufus eft : in-

Ofo.

troeat in confpectu tuo gemitus compeditorum.

Secundum ma

gnitudinem brachii ,tui pofüde filios morti-

:

li

DUS

ficatorum.

I2. Et redde vicinis noftris feptuplum in finu eorum : im-

Cuitu

properium ipforum, quod exprobraverunt tibi, Domine.

13. Nos autem populus tuus, & oves paícuse tuse, confi-

tebimur tibi in fzeculum.

0, &

Ingeneratione, & generationem annuntiabimus laudem tuam.

r ve

1. In finem, pro his, qui commutabuntur , teftimo-

nium Afaph. Pfalm. LXXIX.

fünt:

2. Ui regis Ifrael

, intendne: qui deducis välut ovem

Jofeph

CT

: CIto

T 3. QUiS

Qs

bis ereptis gloriofius fitnomen tuum,

Improperinm ipforum. ) Kedde vici-

uod rurfus repetitur fecunda ver-

nis noftris improperium ipforum ,

yriamt

í

T

culi parte.

uod exprobraverunt nobis , repen-

10. UL efl Deus eorum? ) Car eo-

e, & regere in eos.

qiis

rum Deus, in quo gloriantur , opem

13. Populus fu. ) — Qui fumus

/

popta

ilis non fert? an impotens eft, &

populus tuus.

mala ab illorum capitibus avertere

Pafema fua.

) «Gregis tui; quosw

i? )

non poteft ?

tu pafcis.

InnotefGat. ))

Ultio fanguinis ; ca-

Confitebimur 1i5ij.) Laudabimus te,

Pradicabimus ,

dit enim hoc verbum in fequentem

dnuntabimus. )

deruftty

verfum.

& celebrabimus.

11. Jerroeat i con[hetlu fuo.)

Pre-

ces noftre admittantur ad confpectum

1. Ro H6. qui commut abuntur. ) Vi-

qu&m

tuum, & exaudiantur.

de dicta ad titulum Pfalmi 44.

eill, &

Comzpedizorum.) Min&torum, vincu-

Teffipionium Afaph. )

Significatur

lis, vel captivitate opprefforum.

hunc Pfalm, eíle teftimonium per

Brachii :4;.) Potentiz tuz.

Afaph decantatum , quo Spiritus

moyes

Poffide. ) ^ Conferva , vindica ,

Sanctus teftificatur captivitatem ifra-

; 01jun

affere.

el, & liberationem ejusdem.

Mortificaterum. ) Occiforum.

^

Qui regis. ) Paftoraliter , &

fuaviter ; hoc enim fignificat . He-

eafftus,

12. Septuplum.) Supplicium noftro

multis partibus gravius, ut fit qua-

breum , myy* robe, & Grecum mor-

fi-peena. feptupli.

lucu'vcov.

1

ln fimu eorum. ) ln ipfosmet, in

Intende.) Populum tuum refpice,

f0 y &

ejus orationem audi.

ipforum gremium , in caput ipfo-

Xunme

ui deducis welut owem. )

Ef re-

[

LIBRIPSALMORUM

104

3. Qui fedes fuper cherubim

, manifeftare coram Ephraim,

Benjamin, & Manaffc.

Excita potentiam tuam , & veni, ut falvos facias nos.

4. Deus

; Converte nos: & oftende faciem tuam, & falvi

f(ä

erimus.

$. Domine Deus virtutum , quoufque irafceris fuper ora-

eju

tionem fervi tui ?

6. Cibabis nos pane lacrymarum : & potüm dabis nobis in

i

lacrymis in menfura?:

fhen

7. Pofuifti nos in contradiCtionem vicinis noftris: & inimici

I

noílri fubfannaverunt nos,

omn

8. Deus

1j

b

etitio ejus, quod dixit, qzi regis

bus magnam partem regionis trans

patt

ixit Ovez in fingulari , quia He-

Jordanem — complectebatur.

Vel

braicum sxY £/oz. elt colle&tivum nu-

certe has tres nominavit tribus, quia

Wt mf

méro fingulari multitudinem figni-

cans.

quando Hebrzei armati ordine pro-

cedebant, he tres fimul poft arcam

qmlq

Jefeph. ) Id e(t, Ifrael , gentem

incedebant. Vide n. 2. 10.

prophetze

Ctunt

ebrzorum a Jofepho Patriarcha par-

fententia videtur eíle : Quemadmo-

fion:

tim originem ducentem, partim cum

dum Deus olim fingulari favore,

hoft

illo cognationem habentem.

Item

dum populus defertum obambularet,

ViCer

univerfe eos vocat Jofeph , quia ei

tribus hifce tribubus aderas, easque

Cat

datum eft jus primogeniturg 1. Paral.

precedebas arce infidens

$. a nunc

in

$. r. Primocenitus enim denominat

adfis eidem populo , &c.

totam familiam. Bellarminus putat

Excita poreutiam fuam.). Qus fo-

titi)

Jofeph totum populum fignificare ,

pita quodammodo videtur , quam

diffimulas.

quia in /Egypto totum populum pa-

É

vit, illique toti prefuit,

4- Comvtrte zos.) Adte per poni-

vine.

Qui fedes [uper . Cherubim. ) Qui

tentiam nos tibi reconcilia, vel nos

Zit

4

fedes in colo fuper primarios An-

ab hac captivitate revoca.

prius

los, qui Cherubim appellantur ,

Facrem £m ) Favorem tuum.

Ils

&

in typum hujus rei in fanctuario

cituum.

$. Dews virtutum. ) Deus exer-

& fl

tuo fuper imagines Cherubim, quafi

10

thronum tuum, habes propitiatorium,

Irafceris fuper orationem firui tui?)

& arcam , quafi fcabellum pedum

Dedignaberis audire orationem me-

d æg

tuorum.

am,

lj

( illam rejicies iratus ?

p

Manifeffare.) Oftende faciem tuam

6. Ghbabi zos pane lacrymarum. )

I?nis,

placatam , & propitiam.

Quoufque nos arguis , & diuturnis

3. Ephraum, Beujamdn ,5 Manaffe.)

-

Pl;;

lacrymis conficies ?

W

Cur per has tres tribus totus popu-

Porum dabis nobis 12 lacrymis.) Po-

K fee

lus fignificetur, non eft facile divi-

tum lacrymarum , lacrymas in po-

nare.

Fortafíe quia h& tres przci-

In

tüm, ita ut lacryms fint nobis ci-

TWitug

pue terre promiííz partes fuerunt;

bus, & potus.

Kræ

ls

nam in Ephraim erat Samaria ca-

I menfurzz.) In Hebr. eft: w7$ïl)

put regni 1frael ; in tribu Benjamin

J4Efé, que vox grandem menfuram

l

Mld

faltem ex parte erat Jerufalem ca-

fignificat , & quafi triplicatam.

put regni Juda ; Manallis vero tri-

7. la «entradicisonem. ) ln jurgium,

m()ïltg

!ltudg

PSALMUS LXXIX.

&ó5

hm

$. Deus virtutum, converte nos, & oftende faciem tuam,

& falvi erimus.

s

9. Viream de JEgypto tranftulifti : ejecifti gentes, & plan-

dvi

tafli eam.

Ioc. Dux itineris fuifti in confpeQu ejus :. plantafti radices

0f«

ejus, & implevit terram.

1I. Operuit montes umbra ejus : & arbufla ejus cedrosDet.

$n

12, Extendit palmites fuos ufque ad mare: &ufque ad flu-

men propagines ejus.

hiC

15. Ut quid deftruxifti maceriam ejus: & vindemiant eam

omnes., qui preetergrediuntur viam ?

Jeus

14. Exterminavit eam aper de filva; & fingularis ferus de-

——

trans

paftus eft eam.

Vd

£c

15. Deus

yQuia

4rbufla ejus.) | Rami ejus , ut vertit

| pfO'

ut inter fe de nobis contendant, dum

iCatn

quifque nos fibi afferit , ut ii fa-

. Hieronymus.

ciunt, qui de agri alicujus poffef-

Cedros Dei.) Altiflimas cedros fu-

phte

Alii intelligunt de

perarunt ; qua allegoria fignificatur

idmo»

hoftium 'contradi&tione .non ad in-

fions jurgantur.

VoIe ,

Reges, & principes Hebreorum vi-

Jaret,

vicem, fed cum Hebrazis , quafi di-

cinos Reges dignitate , & potentia

cat : omnes nobis contradicunt , nos

fuperatfe.

3asqu6

12. Extendit palmites fuos. ) Fines

punc

impetunt, pugnanc contrà nos.

8

Deus virtutum , 6c.) Eft repe-

fuos, vel incolas e gente Hebræo--

« fo-

titio verficuli. 4.

ruin.

Vineam de JEgypto tranfhuliflz.)

Ufque ad mare.) Mlediterraneum.

quam

U/que ad flezuen?). Ecuphratem. Nam

Loquitur de populo ifraelitico fub

vinec allegoria.

a mari mediterraneo ad Euphratem

pæni-

Ejecifli gemtes. )

Chanangos, qui

erat terrz promiffe amplitudo, Exod.

I

:

c] nos

xius terram promiffam occupabant.

23. 31. & Deut.. 1t. 24-

Idem, quod paule

um

Plantafli eam.) Populo tuo fixas,

Propa gines. )

| a.

& ftabiles fedes dedifti,

ante dixit palmites.

ilo. Dzaex iniseri jmj?t) In exitu

12.. Deflruxiflà maceriam, ) Cura,

& tutela tua deftituifti. populum

tuil )

de JEgypto, & per defertum.

cuum.

m me

I conjheétz ejus, ) Ante faciem ejus,

precedendo in columna nubis, &

Vindemiant eam.) Diripiunt, ut fic

ionls.

in vineis, quarum dirute funt ma-

r )

ceriz, & diffipate fepes-

turpid

Plantafli radices ejus, ) Plantafti,

& profundas , firmasque radices age»

14. dper de felva. ) .Nel Salmana-

re tecifli.

farem inrelligit, qui decem tribus,

po.

Leplevit terram. ) Promiffionis ,

xyel Nabuchodonoíor, qui duas re-

i po

Aper

pis *

mirum in modum multiplicatis He-

liquas tranftulit in. Affyrios.

breis.

de fiülva idem eft, quod aper -

i. Oþemit montes mmbra ejus )

veftris.

")

Singularis ferus. ) . Mebr. v rT-

um

Alludit ad jJudeam , que fere tota

montofa erat, quam incolarum mul-

fedai , fera agri.. Grece uovios «eypiog ,

D

situdo op eruit.

anima] pr& ferocitate folitazie vivens,

lrgiuml

206

LIBRI PSALMORUM

15. Deus virtutum, convertere : refpice de coelo, & vide,

& vifita vineam iftam.

V€

16. Et perfice eam, quam plantavit dextera tua: & fuper

filium hominis, quem confirmaíti tibi.

17. Incenfa i£ni , & fuffoffa ab increpatione vultus tui

te

peribunt.

18. Fiat manustua fuper virum dexterze tuze: & fuper filium

fei

hominis, quem confirmatli tibi.

19. Et non difcedimus a te, vivificabis nos: & nomen

l

tuum invocabimus.

d

20. Domine Deus virtutum, converte nos:

& oftende fa-

ciem tuam, & falvi erimus.

1. In finem , pro torcularibus , Pfalmus ipfi Afaph.

LXXX.

dat

tate Deo adjutori noftro : jubilate Deo Jacob,

a. EX1131

tvir

Sumite pfalmum, & date tympanum : pfalterium ju-

12

lil

cundum cum cithara.

4. Buc-

dhï

I$. Virtugum. ) Exercituum,

Dominum, quem dextera tua fola

Comvertere.) Kevertere , reconcilia-

proprie formafti.

hridum enim

l

T0Y

re, nobis efto placatus.

ut hominem non cooperatio viri,,

Ct

Vifia. ) Cura folicite.

Videtur

fed fola divina virtus in utero Vir-

effe defiderium , & poftulatio in-

5

[

inis formavit. -

itj

carnationis Chrifti.

: Vide

Super filiusm homimis, &c. )

tur

16. Perfíce eam.) ln melius promo-

dicta num. 16.

vens vineam , quam plantafti.

19. Ef men difcedimus A re.)) Chri-

Une

elr

Er fuper filiuzs bomisi. ) Kefpice

O nos regente non deficiemus a te.

ul

fuper filium hominis, hoc eft, fu.

Vivifecabi mos.) Vita gratie in tex-

»er Chriftum Dominum Mefliam,

ris, & in celis vita glorix.

HISUT

Nomem tuum imvocabimus.) Inwo-

Xlln

& illius caufa , qui ex hac gente

f 6./1/

nafcetur, benefac toti populo lfra-

cabimus , laudabimus , gratias tibi

elis.

referemus.

Quem confrmafli tii. ) Quem vi-

20.

Domine Deus virtutum , &c. )

i

neg tu£ colonum pracipuum , &

Vide di&ta num. g.

populi t

l. Ro torcularibus.) Vide dic&ta ad

flue

suifli.

ui ducem üabilitfer conífti-

tic; Plal. 9.

IJy

17. laecenfz sgni.) Vinea, quam

Pfcobonus ff 4|aph.) Wide dicta ad

plantafti, igne eft incenfa.

tit- Pfal. 49.

Ttüm

Suffofa.) ia Hebr. eft excifa.

lotu

Quinta [abbati.) Die Jovis canen-

LLIS

"db increpatione vulius tui peribunt.

dus Pfalmus ; hec enim dies

.. eft

of

$i hzc increpatio, & caftigatio tua

quinta poft fabbatum.

ltl)

D

--

Exzirate. )

Acclamate, cum

tal

perfeverat ,. profecto populus tuus

exultatione laudate Deum.

Ll [

funditus peribit.

18. Fjar manas tua.^) BAdfit omni-

J»«hilate. ) L&ti canite.

")

potentia tua protegens.

3

T Y

nendo tollite.

Sumite Pfalmum.) . Nocem ca-

6n

Super virum dextera iu4.) Chriftum

O

PSALM.IUS

LXXX.

2607

(

4. Buccinate'in Neomenia tuüuba in infign

die folemnitatis

i

EO

veftrae,

per

i

-

$. Quia preeceptum in I(rael eft, & judicium Deo ;

acob.

6. * Teftimonium in Jofeph pofuit illud , cum exiret.de *Gen.

tül

U

p

vit.

terra /Egypti: linguam, quam non noverat, au

4;.2()&1

7. Divertit ab oneribus dorfum ejus, manus ejus in cophino

um

fervierunt. :

1*

$, Int

i

ibulatione invocafti me, & liberavi te: exaudivi te

n n

in abícondito tempeftatis : probavi te apud aquam contradi-

€tionis.

d

:Exod

9. * Audi popu;us meus, & conteftabor te,

10. Tírael

17. $-

ph.

Date tympanum, &c.) Aliis etiam

guam, quam non intelligebant ,

date mufica inftrumenta, qualia funt

audire coacti funt, juxta illud Pfal.

tympana ,. pfalteria fuaviter refo-

113 T.

In- exitu lfracl de JEgpypto,

u-

nantia, & cithara.

dezus Yacob de populo barbare. ld eft;

Juc-

-4. Buccizate,) lYubis, &'bucciïnis

barbara lingua , & Hebreis ignota

clangite.

loquente.

[

In Neomenia.) Grxca vox wopavía

g. Drvertit ab oneribus,

1 6c.) Com-

eni

n0vam lunam fignificat, cum fcili-

memorat bencficia, propter que Deus

ii

cet menfes. aufpicabantur Hebraei, &

extollendus eft, voceque , & orga-

Vu-

feftum celebrabant.

«

nis. celebrandus.

Im imfgni die folemmitans. )

Vide-

Divert ab oneribus. )

Libelra-

Vide

tur refiringere nomen neomenie ad

vit, fubduxit a ferendis oneribus,

unam neomeniam infignem , & fo-

ad que bajulanda adigebantur ab

Chr-

lemnem , in qua potiffimum 'era

/Egyptiis.

a t6

ufus tubarum, que fine dubio erat

Mansus ejus im cophimo fervwvierant. )

j

neómenia Septembris, qus dicitur

Portando lutum in corbibss ad ex-

NNum. cap- 29. I. Des clamgoris , 65

plenda opera, qu« illis imperabantur.

[nfo

"Lbarum.

8

In tribulatione 1mvocafli me. )

; tibi

y- Qua precep:um im ldfrael.eft )

Inducit Propheta loquentem Do-

Quia Deus ita fieri precepit. Num.io.

minum.

g)

Jedicium.) Quia Deus Jacob ita

ln rzäj?aüa'ito !6?;1108]?.415'50) Quando

faciendum judicavit , & conftituit.

te abfcondebas propter tempeftatein,

là al

6. Teffumoniem i Jofeph pofuit jl

hoc eft, propter vexationem , qua

lu4. ): Hoc pr&ceptum in teftimo-

vexabaris ab rï:igyptiis.

lial

nium , & memoriam beneficiorum

Probavs te apud aquam coztradi-

fuorum conftituit Deus, & ab l1frae-

&oni. ) 'lentavi te per aquz pe-

a

litis. cuftodiri voluit :

cur nomine

nuriam, ut explorarem fidem, & pa-

$

[^

.Jofeph totus ifrael fignificetur, dixi

tientiam tuam. Vide hiftoriam Exod.:

'Pfal.. 79. $,

*

17. & Num. 20.

cum

Linguam, quam mom mowerat, audi-

dquam contradicliorss. ) $ic appel-

vi.) QCum populus Dei, legislato-

lata eft aquà, quia propter illam coe-

ri$ yocem prius inauditam audivit

pit populus Movfi centradicere, &

e€ monte Sinai.

Vel fenfus eft, cum

ejus imperium. detre&tare.

n

eXirent de terra. /Egypti, ubi lin-

9. udi popu!us , a - Refert

208

LIBRI PSALMORUM

*Exod

10. Ifrael, fi audieris me, * non erit in teDeus recens, ne-

2o. 2. gque adorabis Deum alienum.

11. Ego enim fum Dominus Deustuus, qui eduxi te de terra

fügypti: dilata os tuum, & implebo illud.

12. Et non audivit populus meus vocem meam : & Ifrael

jl

non intendit mihi.

* AG.

3. * Et dimifi eos fecundum defideria cordis eorum, ibunt

ihf)

rs.in adinvent

ionibus fuis.

14

* Bar-

14. * Si populus meus audiffet me : Ifrael fi in viis meis

mbulaffet.

!

-7 15.2

l)

15. Pro nihilo forfitan inimicos eorum humiliaffem : & fu-

per tribulantes eos mififfem manum meam.

:

16. Inimici Domini mentiti funt ei: & erit tempus

| eorum

in fzecula.

pri

17. Et cibavit eos ex adipe frumenti: &

de petra, ynieïle fa.

t

turavit eos.

1. PT

(108

Prophéta ex perfona Dei, quam

1$. Pro mjb ) Nullo labore,

T0

tempore ; facillime, celerrime.

Quod

&quas conditiones Deus populo fuo

propofuerit, & quanta promiferit,

Ferfitam. )

Modus loquendi ad

Yerpy

fi legem fervarent.

oftendendaim loquentis , vel facien-

tis libertatem, aut modeftiam.

Cozteflabor te.) Palam, & publice

1

c€ommonefaciam.

Mazuse meam.) Ultricem.

Sj andieris zme.) | Si mihi parueris.

16. lpimici Domtimi mentitn fünt ei.)

]u

lo. Deus recezs.) Falfa enim gen-

Hebrzi fidem non fervaverunt,quam

elol;im

tium numina Dii funt recentes, hoc

Domino promiferant, cum dixerunt

tote

eft , homines errore vulgi paula-

Exod. 24. 3. Ommia, qua locrtus efd

$n

Domintis , faciemus.

tim coli copti , ac fi divinitatem

lice

haberent.

EL eri tempus eorum im facula. )

& (

Deum alienum.) Aliarum &entium

Et tempus defe&tionis, & rebellio-

externaruim.

nis eorum erit in fzcula, quia vix

cenf

11. Di/ata os mum) Oris tui pre-

in fine mundi reliquie Judeorum con-

Vicen

cem, & poftulationem late aperi,

vertentur.

Vél, ut interpretatur $.

[

Auguft.

h

UA

& pande mihi.

in fzecula.

tempus fu:pplicii ejus erit

.[il [

Ez im;;!ebo. )

Quidquid petieris ,

n

effeétui dabo.

17. Ciózwit eos Pa adipe frumenti.)

P

l2. Nez audivit.) Non obedivit.

Tritico optimo, & lectisfimo, quod

Wt ,

Nen intendit.) Non mihi credidit,

Judzorum ingratitudinem magis ar-

ccnglit

non acquievit.

guit , qui tam bene habiti , tamen

13. Dumiff eoí, &c. ) Pona re-

a Doinino defecerunt.

Per adipem

o

pintis

bellionis maxima, de qua ad Rom.

Íruinenti, commode manna intelligi

. 24. permifi ruere , & ferri pre-

poteft; erat enim cibus fuaviilimus,

prona

& Angelorum minifterio paratus.

l

cipites, quo liberet, ut fequetentur

defideria fua.

De petra mele. ) — Forte intelligit

Tültus

Ip adinventionilus:fuis. ) Studiis,

aquam e rupe

fcaturientem tactu

tf&, ill

virge Moyfis, quz pre fiti vifa eft

confiliis , cupiditatibus fuis obfe-

quentes-

Hebrais fuaviilima , & melle dul-

m

li

E

PSALMUS LXXXL

P

209

) ne'

I. Pïfaïmus

Afph LXXXL -

terta

|Eus ftetit in fynagoga deorum :

judicat.

in medio, autem äeös Fii;

(frael

2. Uíquequo ju

dicatis iniqüifatemi & facies pecca;torum'fiao

mitis ?

bunt

3. Judicate egeno, & pupillo: hu

ftificate.

"

müem * & paüp:eren/ï ju-

meis

4 * Eripite pauperem, & egenum de manu peccatoris liberate. *Broy-

s. Nefcierunt, neque intellexerunt , in tenebris ambulant : 24.11.

movebuntur omnia fundamenta terrae,

v fü

' 6. Ego dixi: Dii eftis, & fili Excelfi omnes.

ol

7. Vos autem ficut homines moriemini: & ficut unus de

principibus cadetis.

8. Surge

le f

& pupillo pronuntiate, cujus caufa

Mor. Welintelligit dulces;-& imel-

eqguior eft.

Lj

as

PL

litos. fructus Paleftine , qux fere

abore ,

montofa eft. Vel certe ipíum .me],

J"fifcate, ) | Xbfolvite , defendite

quod a

1

L

ingöcentem ; & potius jus haben-

pes. in; petris 4 & cophiæca..

;ldi ad

vernulis confici.uncz

u

tem pronuntiate.

faaet

4- De mannu peccatorás.-

) De manu

potentis injufti.

[

|

I-.PS

lus -A[mph. ) ïi)ide di&a ad

i'äxha

tit. Pfalmi 49.

5. Neféierant.) Deum, & juftit

nt &i.)

Deus.) In Hebr. eft vox t-y459N

Ip tenebris ambhbulant. ) In tenebris

elobim, que Deum Judicem, &

malitiz , öl/ ignorationis Juris , &

j quam

ql—

z quitatis.

jxerunt

torem fisnificat.

Movebznstur omuiz

«utth t

Sretir.) bebr. coloceviz fe; ut fci-

| fundamenta- ter-

licet eorum actiones contempletur,

r4. )

'lotus orbis terrarum turba-

bitur : fi enim judices pravis mori-

A )

cenfuram ferat.

& de.eorum judiciis , & fententiis

ebellio"

bus fint , & earum rerum ignari ,

,Uia Vix

1» $ynagoga Deorum.) ln [udicum

que ad munus fuum fpe&ant , per-

vicem Dei in terris gerentium con-

turbari neceíle eft

yn con

publicam.

; univerfam iiem-

atur »

grezatione, & confetíu.

us &t

Lz med/o.) ipforum Judicum. -

6. Ego dixi, E$c.)

- Oflendis, quam

Deos dijjuZicat.) Quid Judices di-

indigna fint hzc vitia, qux comme-

cant, aut faciant , examinat, &.at-

moravit , argumento duéto ex fubli-

gf

h quo

tcncjit.

m

ii gradu honoris, in quo J[udices

! iS ar-

-

Ufquequo j«drcatis. yuiquitatem ?)

a Deo coliocati funt ; fenfus eft:

tamel

Verba fant Domini j]udices incre-

Ezo vos dignatus fum mea appel-

lauüone pra hominibus ceteris, &

ndq)em

pantis. Quouique inique, & injufte

ntemgi

pronuntiabitis in judiciis ?

in tam celfo dignitatis gradu con-

iil muss

Et faciem. peccatorum . fumits? ) .E

ftitui, ut Diis, q

uam h0minibu$

vultus impiorum in judicio honora-

propiores videamini.

tU

t

J

[Ul:

$is, in gratiam eorum juftum ,

jgdi-

Excelfr.) Dei, quiinfublimi loco

,

€iüin dépravantes ?

fedet fupremus omnium Judex.

UA Sicu£

v&fa d

3. Judmcare egeno, t$c.) Pro eäeno,

| bouints morieminäu) Meo

]le

D

$

Bibl.-, em. CW'W. Mcmcþ.wT.f JV,

;ä

are

L BRI"-P'SNALMORU-M

9. Surge, Deus, judica terram :

?

,qgoniam tu Ahæï&äitabäs in

omnibus gentibus.

19

ä

r. Canticum Pfalmi Afzph. LXX XIT

;

Eus, quis fimilis erit tibi ? ne taceas, neque compefca*

T

ZOD

ris, Deus.

1

1en

3. Quoniam ecce inimici tui fonuerunt : & qui oderunt te,

l

extulerunt caput.

L

j

I:

4. Super populum tuum mali

gnaverunt confilium , & CQgi*

taverunt adveríus San&tos tuos.

&5

$. Dixerunt: Venite, & difperdamus eos de gente, & non

ipemoretur nomen Ifrael ultra.

Dj

& to

.6. Quoniam cogitaverunt unanimitet ;

fin.nul adverfum te

^

teftamentum difpofuerunt, -

lite

bern

7^ Tabex:

puli

quidem munere Dii propemodum

3. Sonueruzt. ) "lumultuantes, &

gma

eftis, fed veftro vitio vos demittitis,

frequenter contra nos fuperbe, &

tus

minaciter vocein attollentes.

hw j

& parem cum vulgaribus hominibus

exicum habebitis.

ExtMlerunt caput, ) — ouperbientes

lm

contra nos.

"

Et ffcut wumus de Principilus caderis.)

4. Malzgnaverunt canflium.) Ma-

filio

Male peribitis, ut multis plerisque

rannis accidit ;

vel fimiles eritis

litiofe .confultaverunt , ut nos, fi

Á

À

ngelis principibus , qui de fede

poflint , perdant.

dun

Cogitaveruzz.) Callidum confilium

propter peccatum fuum lapfi fünt.

hs,

8. Surgt Deus , &c.) Quia fruftra

excogitarunt

poft

a Judicibus hifce pravis juftum ju-

Samüoes ru05. ) Populum tuum,

dicium expecamus , tu Deus mun-

uem tanquam rem fanéctam a nul-

àG

i

O violari permittis :

in Hebr. eft,

dum judica.

Vel certe eft votum,

viri,

& oratio Prophetz Meíliam po-

" fconditos 105 populum ; quem tue-

loc

ftulantis.

-

ris, & defendis ; abfconditus enim

pan

eft, & latet fub tua tutela.

Hareditabis m ommibus g

enzibut. )

Áij

Hzreditatem confequeris omnium

$- De genie.) INé amplius fit gens,

filio.

gentium ;

omnia ubíque polfide-

ne amplius quifquam audeat fe profi-

n

bis

omnes habebis

in hzredi-

teri.ex hacgente. V&l ut explicat D.

]ro

2|

tatem.

Auguft. diiperdamus eos de gente,

(

pos

id eft, de

i

entibus, ut inter geates,

five' homines amplius locum non

p

X. É Vdoticum I"/Zzl/mi Afzph. ) Vide

habeant.

e)t

.di&a ad titulum Pfalm. 29.

ÜC g

& 49.

Er non smemoretur, 856.) Ne nomen

quidem Dei 1frael fupeifit.

ïyn

2. Deus quis. femils erit tbs ? Ec. )

^6. Cogizaverinr.) Confultaverunt,

Cum nullus tibi fit fimilis, nec tibi

potentia conferendus, cur taces, cur

confpirarunt.

1. T

te ipfum cohibes ? &c.

Unanimiter.) — Ssmad. In Hebr. eft,

lü']' 7

ANeque. compefcaris, ) Ne compefce

corde pariter , fumimo confenfu, quafi

171 !

iram tuam.

W

anum cqr habentes

PSALMUS LXXXIL

2X

[

L

"

Tabernacula Idumzaeor um, & Ifmahelitae.

8 Moab, & Agareni, Gebal & Ammon, & Amalec: ahe—

nigenz;e cum habitantibus 'Ty rum.

9. Etenim Affur venit cum illis ; fa& funt. in adjutoerium

filiis Lot.

efer

1o. Fac illis ficut * Madian, * & Slfarææ ficut ïabm in tora*]'ud

rente Cifion..

-

7

22»

ntte,

11. Difperierunt in Endor : fa&i funt ut fte**cus terrae.

sz

Ia. Pone principes eorum, ficut Oreb, & Zeb, & *Zebee, ]udïc

Copt-

& Salmana,

7* 9$.

Ddæ

13. On*mes jud.

( 100

8« 21.

Difbofuerunt . teflamentum.) Pa&um,

&c. quafi dicat, etiam Aflyrii remo--

& tcdus inierunt contra te

ti populi; qui. "nihil habebant com-

I-ie

7. Taberzacula lIdumasorum, 6 Ifmae-

mercii cum ifraelitis, & a qulbus

lits.) ldumzi, & lfmaelitz in ta-

nihil timendum videbatur.

abete

bernaculis habitantes.

Idum&i po-

Affur.) Atfyrii fic dicti ab Affur

— B

flio Sem , ut vult Jofephus r. b

puh funt, qui ab Efau trahunt ori-

u K

*mem

nam. Efau etiam 1Zdom di-

antij. C. 14..

X4 &(

(tus e& unde dicti idumzi.

ifmae-

Eiliis Lotb. j Ammonms & Moa-

bitis.

lite vero populi funt progeniti ab

bientes

límaecle. filio Abrahe ex Agar ancilla.

lo. $zeut Madiam.) Pradicit per

Meab. )

MMoabitz , ex Moab

modum

I1mnprecationis. exterminiuin

gentium , ficut. Madianitis, contra:

M

filio Lot, Genef. 19. 57.

o, f

4gareni. ) Populi , qui defcen-

quos pugnavit. Gedeon, Hifloria ha-.

dunt ex eadem Agar, ancilla Abra-

betur Judic. 6 & 7..

hze,

fed ex alio marito , cui nupfit ;.

Et S$ijare. ) (ui erat Princeps:

jfiliuit

po&quam dimiífa eft ab Abraham.

exercitus Jabin. Regis Chanangorum,

g« Geóal.) Populus, qui defcendit.

quo tempore Bazdc &. Debora po-

tuu ,

a Gebal j utrum. autem. fit. nomen

pulum 1ifr aelis ]udlCdbdllt

Hiíto-

nj

n 6&.

viri, aut regionis, incertum eft, cum

riam habes judic. 4.

m tut

hoc 1101"['18!1 non inveniatur in Scrl-

Iz forrente Ci[om; )

De quo vide

pruris ,. nifi hoc loco.

di&a . Judic. c. 4. n.. 13

s enim

4umon.) Ammonite ex. Ammon

i. Difjerierunt.) lVlaIe peuemnc,

filio Lot Gen. 19. 38-

l& Enáor.) De qua civitate, vide

"ToUT

malec.

)

Amalecite , populus

di&a 1. Reg. 2g. n. 7: locus, mquo

ePlU

[Ldf D

prog '"Ildtu& ab-—Amalec , qui tuit ne-

Sifara , &jdbm perierunt.

(f te g

PO:»

nu uenn

36. 12

Ut flercus. zerya. ) Manferunt. in-

fepulti, & putrefacti , & ita abjecti,

re af€3

At,m:gem ) àLifhe , wt el in

n BU

Hebrao ,

qHOS

LXX.

dANoQUASG ,

ut calcari ab omnibus pofient , ut

hoc eít, aLezijenas appellare folent,

ftercus.

19

Princnpes eorum,

»x

J

Pmn.lpeq

gomen

Jyrum.) Civitatti Phonici&.

gentx m Hebrais infeftarum.

g. Efenim.) Eu am ;. fic Pfal. 67.

Sicut' Oreb , &c. ) Hos quatuor

retubi

IO. Te*v4 moia ed, etemim.celi dgf:!—

Madianitarum Piincipes cum innue

merabili. eorum exercitu memorabi-

leverutt, & eod. Pf. n. 19. ezemim

j d

zom credegies, Nidetur autem hübere

libus praliis confecit Gedeon, ]u-

j q

emphaftm | quod dicitur, ezezer Affurs

dic, 7 & $s

212

LIBRI PSALMORUM

-

k

: Haereditate

15. Om

(

(

Í

poffideamus San&tuarium Dei.

1es principes eorum: qui 'dixerunt-

-

14. Deus meus, pone illos ut rotam,

faciem venti.

& ficut ftipulam ante

1

I$. Sicut ignis, qui comburit filvam, & ficut flamma com-

burens montes:

IC. lta

perfequeris illos m txem/peftate tuae & in ira tua tut-

babis eos.

pon:

Á

17. Imple facies eorum ignominia, & quserent nomeh tuum,

Domine.

culoi

18. Erubefcánt , & conturbentur in

f&culum fwculi, &

confundantur, & pereant.

19. Et cognofcant ,

quia nomen tibi Dominus : tu folus

W io

|

Altiffimus in o;mni terra.

L]

I. In

Ormes Principes eomm:) Pone,

5

7 þrojicit UVeniusé a fdcie feryato

i 111

&.fac ficut Madianitarum Duces

V

ide ibi notata.

Ej

omnes Principes populorum , qui

1$. Szcu£ Z'glil;.f, qül' comburirt F[-

fdl 4

dixerunt, Hxzreditate, &c.

VAm $ Éc. )

Qui magna velocita-

* D

13. Heredit ate po[fideamus.) l'anquam

abfumit.

te, & impetu filvam pervadir, &

llä, 64

hereditatem, & propriam poffeffio-

nem vindicemus nobis.

Flamma comburens mantés.) Sylvo-

Til

Sanülnarium Dei, ) Civitatem ]'eru-'

fos.

Videtur enim effe repetitio

eftia

ejusdem fententis.

Genebràár. inter-

Quiefe,

lalem; qux erat Deo fan&tificata, uc

àvid

proprium ejus habitaculum,

pretatur de -montibus fulphureis, ut

faünt Athna, & Vefuvius.

;'Hfi

14., Pont ilos wi votam. ) MHebrai-

16. I perfequeris , 60.) — Ita illos

eum 5355 ealgal fignificat quidquid

200

rotundum eft , aut orbiculare, fic

perfequetur ultio tua, quafi tempe-

Xp

eat

€clum /( ut aliqui interprecantur )

ftas a te immiffa.

&nimi (

lg tra fua.) Mebr. 22 £urbzme ruo.

appellatur rota Pf. 76. 19. cum di-

AIIM

€ituf, vex zozitru; fui : vofa.

Vi-

Turbabis eo:.) lta conturbabis, ut

Gtatur T

detur ergo intelligere pappos , five

confiftere non poflint, nec. fciant,

quo fe recipiant.

Cvr,

lanuginem ilam , qux in modum

17. Leple facies vorum. ig.;zamz'ni,zL j

&b Àn

orbis difpofita nafcitur in fummo

cauliculo cichorii, que cum pulchra

Ut ignominiam, & confufionem fuam

Eïlhlta

intelli

5

gentes verecundati reíi

jblant.

videatur ad afpectum, facile tamen

& te qusrere incipiant.

pifcantl,

diflatur, & in nihilum abit.

Ita

& Deg

Rabbi Salomon, quem citat. Lyra-

I9.. Erubefcant. , .ö'c. ) lili vero ;

/ uT

qui fiagellis non molliantur,pudefiant,

&us. Nec multum ab hac interpre-

& in &ternum pereant.

L

pte d()]

tatione diftant, qui 5353 $ag2 fti.

:

»ulam

9. Quia nomem tibi Domz'sz.) Suo

b

avid.

interpretantur eum .Rabbi

malo doéti intelligant tibi foli no-

da

4 Elen

men Domini proprie convenire.

Tiore

Sicut fHipulam , GY. Repetitio ejus-

Clllæ

] llhc

dem fententie : fc Pf. 1. n. 4.. dé

Ta [olus Aitiffimts. Y )mnes pote-

1

lat

impiis . dicitur. ;

Tanquam pn Fvl .

ftate. fuperans.

) 4

I$ d

-

AA

TPSALMUS LXXXIII.

?Ij

itle

r. [n finem, pro torcularibus filiis Core , Pfalmus,

X

u

LXXXIII.

qnte

Uam dile£cta tabärnacula tua, Domine virtiftund ! con-

COrft

(

.cupifcit, & deficit anima mea in atria Domini.

3. Cor meum, & caro mea exultaverunt in Deum vivum.

j t

4. Etenim,paffer inven

