1g. Sient. eves . im mfermo pofirs funt. )

cetzr.) ln hac vita felix , & fortu-

Iu;

natus przdicabitur.

Grepatim, & magno numero in in-

ill(:()laE

fernum detrufi funt.

Confitebztur tjb;. )

Laudabit te, &

ïlibug

Mors depaftet eos.) Pabulum erunt

benignum fe oftendet.

Ofient

&ternorum cruciátuum , & ignis, qui

Gu bemefeceris ei. ) -

Cuni illum

* ]

non extinguitur.

obfequiis , & muneribus colueris ,

a

Ín

Dominabuntur corum jufli im matu-

ut divites faciunt fe amantes, &

Qs &

Hino.) Jufti, quibus in hac vita im-

hzc omnia fibi deberi exiftimantes,

d

pii dominabantur , ubi clarum mane

20. latrojbit, 6c. ) Sepulchrum,

&

futurz vitz illuxerit, verfa vice il-

vel infernum, in quo majores illius

u QM(

lorum dominabuntur.

funt) ubi lumen hujus vit& , & mul-

li

i

I2X

PSALMUS XLVIIF. & XLIX.

? (uo

-

?1. Homo, cum in honore effet, non intellexit * compara-

5

tus eft jumentis infipientibus, & fimilis fa&tus eft illis,

1. Pfalmus Afaph, XLIX. -

i 870-

Eus deorum Dominus locutus eft: & vocavit teri*äm,

u 1

2. Áfolis ortu ufque ad occafum : ex Sion fpecies de-

?

coris- ejus,

tl

3. Deus manifefte veniet: Deus nofter, & non filebit.

Ignis in confpe&tu ejus exardefcet : & in circuitu ejus tem-

e de-

peftas valida.

4. Advocabit ccelum defurfum : & terram difcernere popu-

bitur

lum fuum. -

Gxcrmb-

$.. Con-

fque

to minus beate illus, & mternz

Et zon filebiz.) Ut. modo tacit, ied

j Ho-

non videbit.

hominum peccata redarguet , & fce-

i um n A

21. Homo cum im Lonere effer, &c.

leftos debitis peenis addicet.

Et

Eft repetitio verficuli 13. hujus Pfal-

non veniet in filentio, & occiulte,

& alia

quemadmodum fecit in primo fuo

mi x guem. fupra explicavimus.

(cent ,

adventu , fed palam, & cum ma-

us Afzph. Primo Paralip.

ï,ePc:ite.

E PSdc/m

16. legimus .Afaph fuiffe

m go«

Cantorum: a Davide con-

lgnió £m lcan]]wö?;z ejus exzzrdejäet, )

yandio,

/Principem

Ante ipfum accendetur ignis totum*

EU

ftitutum.

Utrum ipfe compofuerit

mundum. exurens, & purgans.

V ek

Pfalmos, qui illius nomen praxfe-

runt, an ill tantum a Davide dati

allegoria ignis graviffima fupplicia fi-

yenim

gnificat, quibus afficiet impios..

de[cen-

:ad canendum , incertum: eft, licet

Tenpeflas valida. ) Mirà commo-

hoc fecundum verius videatur, juxta

€3, qu& in explicatione tituli hu-

tio eorum- omnium ,

que. funt in

[efe ex

jus libri fupra diximus.

,

mundo.

iortuus

Dew Deorum Domisus, j Deus,

4« ddvocabit.y Inteftes, Ut enim

novea"

qui. Principum. omnium

lex horum elementorum: obteftatio-

cum eft Dominus,

5 & Illdi-'

ne data eft, cum. dicat. Moyfes

(ea$.

Deut. 52. 1

Audite cels , qua loquors

xaifaus

Locutus e/.^) Statuit , " decrevit

Sic 1il-

tb

ultimum , & univerfale judicium in-

andjat . rerra "Verba oris mei

Igenea'/'

titul.

-

lius violate reécte eorundem tefli-

Vocavi? teeram.) Ten;i'g«enas, tetrg

monio homines coarguuntur.

Ad-

fortte

vocabit etiamm . coelum , & terram ,

incolas ad judicium , eosque ab om-

Lian &

nibus terre finibus adeffe:

juffit. ab.

quia' aderunt colites , & homines

Oriente, & Occidente, &c.

pii ; nam. etiam. fanci cum Chrifto

"^

"

Ex«Siom fpecies decoris ejue, ) Fix

judicabunt mundum, r. Cor. 6. 2.

, lum

id eft, judicio ejus affiftent, & fut-

)]ueï TP

fuperna Sion, nimirum ex cclo fpe-

cies, & ornatusgloriz ejus prodibit.

Íra gabuntur.

69 Y

3- Manifefle venitt.) Cum. gloria ,

Difcernere. ) Ut judicent morrtaleïs.

ante»

X majeftate, non ut in primo adven-

[chrum ,

omnes, & agnos ab hodis difcer-

95 llhus

tu obfcure, & humiliter.

ïxagt.

& m*

Bibl. cum C'm. Menoch. T. IV.

f

22

ï;ïiBRï"P'sALMQURUM

a

L

$. Congregate illi San&tos ejus: qui ordinant täi'famentum

yol

ejus fuper facrificia.

6. Et annuntiabun

t cceli juüitiam'-vejus : quoniam Deus ju-

MT

dex eft.

7. Audi, populusmeus, & loquar : lMírael, & teftificabor

lC

tibi : Deus ,. Deus tuus ego fum.

Il

9. Non in facrificiis tuis arguam te : holocaufta autem tua

r

i

in confpe&tu meo funt femper.

9. Non accipiam de domo tua vitulos :

neque de gregibus

i

port

tuis hircos.

10. Quoniam mea funt omnes ferae filvarum, jumenta in

H

Qo

k

montibus, & boves:

II. Cognovi omnia volatilia coeli: & pulchritudo agri me-

Ti

cum eft.

»

dicam tibi: meus elt enim orbis ,terræg

I2. Siefuriero, non

& plenitudo ejus.

LUITT

? aut fanguinem

d«

13. Numquid manducabo carnes tauror

t

A

14. Im-

C0

hircorum potabo?

r

Dd

)

niam , qui judicabit, Deus eft, in

Tün

Cor gregate illi fen&os ejus. ) Ef

apoftrophe ad Angelos, qui juben-

quem injuftitia cadere non poteft.

tur fideles judicio fiftere.; quamvis

4. dudi populas seeus.) — unt vete

UT

enim omnes omnino homines vo-

ba judicise

lil

Lequar.) AMoquar te.

lu

candi fint, tamen peculiari ratione

judicium pertinebit ad fideles ; qui

Toflificabor-) Palam annuntiabo tibi.

E

enim non credunt, jam judicati funt

g. Nom in jfacrifwis tuis arguam te.)

di

joann. 3. rg.

n arguam te de negle&is exterais

tati

facrificiis.

Qui ordimam: te/ia;hentum ejus. fuper

vt;m, &c ) Nam

feerifcia.) In Hebr. eft:

u fertunt

Hoelocaufta autem

füm

ptum |ejus. fuper. facriffcia. . Ad eft ,

holocaufta tua femper mihi adfunt

üarc

ICi

przfentia , .funt . perpetuo ante me,

&on

qui patum Deo faciunt, nt fint po-

fatis frequenter mihi facrificatur.

pulus ejus, & ipfe fit Deus eorum,

enn

& hoc pactum faciunt, premiffo fa-

9. 4ceipiam. )

Acceptos habebo;

tOR

crificdio , ut fecit Abraham Genef.

neque enim ifta admodum requiro,

Vatti

Ordinare

cum omnium fim Dominus.

15. 17. Vide ibi dicta.

X1I. Cognovi ogmia wolatilia culi. )

Ó

teflamentum, idem eít, ac difpo-

Sl qx

nere, & ftabilire, ut cum dicitur I,

'Taaquam certiflimus eorum Domi-

d

ent

Machab. z. 12. Eacmws , G diþammm

nus enumerata habeo.

]üzn

Pulchbritudo Apgri mecum eff.) Quid-

feflamentum, cum gentibus , &c.

pet

6. dhnuntiabumz cmli j»g?itiam gw)

qu.id in.agris pulchrum eft, «& exi-

I

Cali, five colites, Angeli, & San-

mium, 1ineum eft,

Wib

12. $; e[wriere,) $i fieri poffet, ut

ttio

&i predicabunt, profitebuntur Deum

efurirem.

effe juftum judicem.

Guoniam Deus Judex ef. ) Quafi

Plenitudo €jus.) Omnia, quibus mun-

16

dicat , neque poterit hzc annuntia-

dus plenus eft.

V&rh

33« Nuumnquid nanducabo carnes fas

Sxi.O-.ï & predicatio effe falfa, quo-

PS'ALMQS XLIX«

y^$

htum

/34./ Immoïa -Deo facrificium. laudis : & redde . Altiffimo

vota tua.

P

15. Et invoca me in-d«ie tri

bulationis*:» eruam te, & honos

rificabis me.

16. Peccatori auteta dixit Deus : Quare tu. enarras juítitias

abot

meas, & affumis teftamentum meum per os tuum?

uH

77. 'Tu vero odifti difciplinam : & projecifti fermones meos

ryetrorfum.

Y

Fibus

18. Si videbas furem

, Currebas cum eo : & cum adulteris

portionem tuam ponebas.

hn

19. Ós tuum a

bundavit malitia : & lingua tua concinnabat

dolos.

| &

20. Sedens adverfus fratrem tuum loqüuebaris , & adverfus

dalum, haec fecifti, & tacul.

filium matris Xtuæ ponebas fcan

41. Exifti-

Q 2

m

rorüum ,C650.2) Anquisquam veftrum

Quare tu enarvas juflitias meas ?) Quä.

*

adeo ftolidus: eft, ut puret me, qui

fronte tu rflemoras pr&cepta , & ju-

]nem

ftificationes meas ?

corporeus non fum, carnes taurorum

manducaturum , & fanguinem hirco-

Affumis , &c. ) Ore tuo ja&as pa-

f

rum potaturum ?

fum , quod cum populo meo inii;

A4. Lemola Deo facrifisum laudis.)

:n eo pa&o gloriando , & tibi pla-

:elt.

cendo.

nt vel«

Cum taurorum facrificiis opus non

habeam, exhibe potius in facrificium,

17. Difciplimam.) Exruditionem di-

laudem, & gratiarum actionem pro

vinz legis,

Projecifii, 6c.) lta te geffiti, ac

bo tibi

acceptis beneficiis, & alia hujusmo-

4m 16

di opera pictatis ; juftiti& , chari-

ft pracepta mea. oblitus eifes, eaque.

xterii

tatis , &c.

poft tergum haberes.

Redde altiffímo "uota rua-) Pxomif-

18. Cwo adulteris portzonem t1uans po-.

fum cultum , fidem, obedientiam in

ntba. ) Fiébas focius eorum, qui

Nam

alienis thoris infidiabantur, & uxo-

adfont

circumcifione, ac aliis publicis xeli-

gionis profeffionibus ; que vota funt

res corrumpebant alienas..

tg mes

omnium fidelium. cominunia. Item

hi

49. Maliti4.) Maledidis. Hebre-

;ab€b0 j

promiífa , que Deo fponte, ac pri-

um, Qs tuwwz laxaft; ad malum. Con-

vatim nun.cupav-erïs.

eiznalar dolos, j — Axtificiofe dolos

:equirös

X$- dmwvoca me in die 2v 1bnlationis.)

aptabat.

Si quando tribulationis tempus inci-

2O0v $6

Í cæ*[i'x)

derit, a me totus pendeas, me fo-

dens.) Quietus, otiofus, ni-

Domi

hil aliud agens , per dele&ationem,,

jum invoca, non confugias ad fu-

& cum voluptate detrahebas fratri

pérftitiones, & idola.

tuo, proximo tuo, non in. rixa ,

|

Qui

Ernam. te , & c.

Hoc fi feceris,

& at

animi perturbatione prove&tus , fed

eripiam te a. malis ,, tuque gratiarum

ex malitia, & prava confuctudine.

actione me apud homines celebzabis,

Kiliuss matris tua.y Furatrem tuuim.

Ofïeiv "

& glorificabis.

16. Peccazor? autem dixi Deus.)

Scandalum.) Offendiculum, in quod

yis

inopinato impingens caderet , calu--

Verba funt Pfalmifte, orationem Dei

t

u

ad peccatorem. paranciä xecenfere:

ignis illum Gircu-xnveïäi€1zdo, & qua

LIBRI PSALMO RUM

124

6

21.

Exiftimafti inique; quod ero tui fimilis : arguam te, &

ftatuam contra faciem tuam.

Q

22. Intelligite heec , qui oblivifcimini Deum , ne quando

7'

Con

rapiat, & non fit, qui eripiat.

22. Sacrificium laudis honorificabit me : & 1ll1c rter, quo

N

oüendam ili falutare Dex.

[

0.

I. In finem, Pfalmus David,

füpe

2, Cum venit ad eum Nathan Propheta, quando in-

travit ad Bethfabee, (/7. Reg. 72. ) L.

Iferere mel

V

2

Deus, fecundum magnam mifericordiam

deo,

tuam.

105 Y

Et fecundum multitudinem miferationum tuarum, dele ini-

al

quitatem meam.

108

.

4. Amplus lava me ab iniquitate mea: & a peccato meo

& qu

amunda me.

( i

$. Quoniam iniquitatem meam ego cognofco & peccatum

Ur]

meum contra me eít femper.

6. 'Tibi

E

h

Cote

xatione poffes , illi tuis verbis no-

JJEic ser, 6c.) in hoc genere fa-

ln

cendo.

crificii iter

efíit ad falutem ; nam

f

f!

x

Tacuj.) Diffimulavi magna lenita-

per illud iter perveniet ad locum,

Cetr

te, & patientia.

in quo oflendam illi falutare Dei ,

Idx

d Eæ.:/?:mq?z 8221056.) duX X-

EVCQ

divinam fcüicet ; nïenam, atque per-

du

I

feét: am falutem.

pacxs 043'0(-*4951' ; xiflimall aniquita-

Du

z

u cvemi ad eum Natban Pra.

pron

3em.

hoc

Quod «vo 2us fonilu. ). Probans

phere ) Hiftoriam habes a.

ut

mala.

Reg 12.

TaCer

Stetuam soptra faciom tuam.) Quse

Quando éntravit ad Bt:hjr:äet) Ho-

Vénk

geffifti. Cogam «e cognofcere in ju-

neíte de re turpi.

!

dicio, que patrain

3

Secuzdum magnam mifericordiam

244m.) Pro tua Tiagna mifericordia.

& f

eft e

2« Qui 0ä/z"vzftzm;rz Deum.) Qui

fecme peccatis, ac fi Deus non effet.

Dde.) Hebr. al flerge. MCtzq hora

"AMtur

defumpta a maculis, quafi dicat ;

Qültis

Ne quando vapiat.) Àd pernam im-

maculi tàm alte inhafit , ut . copio-

Oi

paratos, & nihil tale metuentes de-

fa lotione

opus fit ad «eam .elu-

prehendens.

endam.

4 C

Non fit., qui 6rzþmt) A potencl, &

Vd q

ultrice dextera ejus.

4 onplius lava me. ) Copiofe plu-

n

&l

umum li'v a me ; ponltur enim com-

Darein

23. Sacrificium lauds.) Kepetit dl-

pamcn us pro pofitivo,' vel fupezla-

tivo. Vel fenfus eft: Amplius, &

me nd&

a n. 14.

Ofdia

Honoriffcabit. me.)- Glorificabit me

copxofius, quam.ante lava mie, ne

^i

apud homines, & qui hujusmodi ob-

in peccata recidam.

Copioflorem

tulerit facrificia ,

gratus mibi erit,

mihi poftulo adhiberi lotionem, &

Cïlm (

uberiorém gr atiam.

Pfï ?e

ab eo me honoxacum fiïe pro-

quoR

4dtebor.

$. Cera me. ) Coram me, éx

Qd

IT-*SALMU—*S L.

128

&t

6. 'Tibi foli peccavi , & malum coram te feci; * ut juftüfi- Rom,

caris in fermonibus tuis, & vincas, cum judicaris.-

3« 4«

7. Ecce enim in itiquitatibus conceptus fum: & in peccatis

lando'

Concepit me mater mea.

.quo

H 8. Ecce enim veritatem dilexifti: incerta, & occulta fapien-

tiae tuce, manifeftafti mihi.

— 9. * Afperges me h

isme, & *]i,evu

yfíopo , & mundabor ; lavaþl

J

l4l

o t

fuper nivgm dealbabor.

uns

*

»ïoï Aud'i-

4*

adverfo peccatum meum aflidue vi-

quafin naturalem miferiam mifericor-

3

Fdiant

deo, Uludque mihi femper ob ocu-

dia digni.

los verfatur.

Ig peceatis.) $. Hieronym. [vertit,

e ini-

6. Tibi foli peccavi.) GQuamvis enim

Ín peccaro , ut etiam eft in Hebrao.

alios etiam leferim , tu. tamen folus

Peccatum enim originale, quod in

€sS , cujus leges transgreffus fum,

conceptione contrahimus, unum eft,

fü£0

& quem folum judicem , & vindi-

non plura: fed LXX. verterunt in

cem timeo.

numero multitudinis , cum dixerunt:

catoti

U juflificeris dp. formonibus 1u55.) Par-

PO inäqzzif;ztibw :

d peccaris , quia

ticula 4» non fignificat caufam , fed

Tibi

unum illd peccátum eft quafi fons

d

confequentiam , & fenfus eft: 74

omnium aliorum peccatorum , & in

ec f

foli peccavi , E9 sealum coram te fecz,

illo includuntur omnia.

j fatm

ex quo fequutum eft, ut tu juftifi-

8: Ecce emim veritatem. dilexifli.)

pcuit.,

€eris, id eft , juftus, rectus, & ve-

Q:

iMf dicat : Nolo tamen culpam

gDCi,

rax appareas in fermonibus tuis,

méam in nature corruptionem re-

k p

dum me peccatorem , & juftum effe

jicere ; fcio enim te veritatis aman-

pronuntias

Vel refert ad. fuperiora

tem effe, & iis magis effe placatum,

7) P füe

hoc fenfu: Dee ieiquitatem meam.)

qui fincere agunt, :

&

qu& peccarunt,

ut pateat te juftum, fidelem, & ve-

ibes *

agnofcunt , nec excufationes pr-

racem effe; fepius enim promififti

texunt,

veniam peonitentibus ex animo.

Incerta., $ octhla fupientie tua

Et vwincds, eum judicaris.). Repetitio

£v.) Nec enim ignorantia lapfum

qurdiat

eft ejusdem fententiz, quafi dicat,

eum tribuere.poflum, cum non folum

& fi judicium inter te, & me infti-

cotdid

communia tua precepta noverim, fed

tuatur, ( ego negare vclim crimen,

interiora etiara, & magis arcana my-

aphora

'cujus tu reuim me, effe dixifti, tu

eria ,

dicat,

que mihi xevelare d?gna-

copio»

omnino vincas caufam, & ego cau-

tus es,

fa cadam , cum mecum judicaris.

9. fperges - byffope.) Plene &

li elïJ'

5

Vel cum judicaris , & ab . inimicis

perfecte mundabis , & -ypurificabis

meis pronuntiatur te mihi non effe

Tnec

meminit hyffopi, quod 1n fo-

k p

a com-

parciturum , tunc vincas tu, & ipfi

lemnibus cxremoniis, ad expiatio-

mendaáces appareant, & de miferi-

nem inftitutis hyffopus adhibexetur,

'upeïl?.'

cordia tua temere locuti..

ut patet Levit. 14. 4. in expiatiorne

!illS j

, Y

7. ke imiquitatibus. conceptus. faups. )

leprofi, &-IN. 19. 6. in expiatione,

Cum originali peccato, quod in nos

que fiebat per aquam luftrationis,

fiorem

t

per generationem transfunditur, ex

Vide qua diximus. ad citatum locum

quo fit, ut infirmi fimus, « ad pec-

Leévitici.

Porro vocem 393« €zo£,

VE 5

candum. proclives , adeoque ob hanc

qu& hic habetur, alii hyffopum, li

X26

LIBRI PSÁLMORUM

: 1o. Auditui meo dabis gaudium, & vlætitiam; & exultabunt

1

&e

offa humiliata.

is meis: & omnäs iniquita-

11. Averte faciem tuam a peccat

lau

tes meas dele.

x

a. Cor mundum cr

ea in meDeus: & fpiritum re&tum in-

nova in vifceribus meis.

loc

15. Ne projicias me a facie tua :

& fpiritum fanttum þuum

)

ne auferas a me,

falutaris tui: & fpifitu principali

yjl

14. Redde mihi laetitiam

"

confirma ime.

entur.

.15. Docebo iniquos vias tuas : & impii ad te convert

16. Li-

t

eriganum , alii ferpyllum filveftrem,

13. Ne projicias me « facie tua. )

n

Ne

uxfo 1meis offenfus peccatis,;

alii rofinarinum interpretantur. Quod

al

autem poftulat ab ipfo Domino afper-

me folito tuo favore, cura, (& cu-

ilpt

ftodia deflituas.

gi, id propterea facit , quia afpzrfto-

Spiritum fantiu

UA FUMUL. 56. y Per

i«

nes Sacerdotum veteris legis per fe

nobis diftribuis, &

ïfgu

fumptz abftergere peccata notr pote-

quem tuà dona

?læx

rant, fed tantum munditiam quam-

üos confolaris, & foves, nec aufe-

i

ris divinam ejus infpirationem , &

dam legalem adferre; nam fa"ges

afliatum.

À

T

guu

hircortm , $ zaurorum , €9 eintzs "vitule

clu

njþerfws

inqæinatas /änäifcaäat* ad e-

/x4. Letitiam falutaris t5.). Quam

Vif

sundationem carmi, utd

ocet D. Pau-

de falute mihi per te przftanda con-

Vel, letitiam, quam de fal-

fun

lus ad Hebr, g. 13. non autem ad

cepi,

ffia ex me nafcituro, de-

gn«

urgandum fpiritum, & confcientiam,

vatore Me

Ge

pifi accederet contritio.

que falute per cum exhibenda huma-

no generi habueram.

"

io. daditwi meo dalis gamdium , &

tie

Gatitiam.) Fac me quxfo in confci-

Spiritu principali. ) Spiritu preci-

X

03

entia audire vocem gaudii, « lz-

puo , principe, & primario faftenta,

& corrobora me. ln Hebr. eft 4333

titig , qua intelhipam mihi condo-

tüm

nata effe peccata mea.

zediva , qu& vox fignificat Princi-

five libera-

Exultabunt offa bwmiliata.) Id wbi

pem,

& fpontaneum ,

E

lem, .

& poteft rcferri tum ad Spiri-

J8UI

feceris, ommnes vires anümi, & cor-

tum Sanétum , qui vere Princeps eft

poris pemnitentig dolore, & ire tuz

&xul

timore aílüi&e , exultabunt, & ad

omnium fpirituum, & liberalifiumus;

Íri

li

& munificentiffüumus , cum fit fons

tibi alacrius ferviendum excitabuntur.

omnium donorum; tum ad fpiritum,

d

l1. 4'verte faciegs tuam 4 peccatis

et

antit. ) Ut eorum amplius non recor-

id eft, affe&um ipfius Davidis, qui

pecc

petitur a Deo talis, qualis decet

deris ad vindicandum.

Principem, qui debet effe

Qui)

12. Cor mundum.) Puram mentem,

optimum

Deum , & liberalis

at

intepram confcientiam.

fpontaneus erga

dnd

erga popu—lum.

1dem

fignificat

llc&n

Spiritum retium ,

(fc.) Spiritum il-

dum tuutm ab.omni pravitatis obli-

&

qWEUpAO. U SIADVIXO , fpiritus Regalis;

mem

nitate

alienum , & quidquid re-

Imperatorius, qualem fcilicet Regem

dl

à

aut lmperatorem decet.

tum, ac bonum eft docentem , rur-

u

fum immittas intimis anime mex

I$. JDocebo £miquos. "vias 1u48. ) Spe-

d

MJ

"Nixibus..

cies quadain eft fatistattionis; pol-

ts

'PSALMU/SIL

127

ibunt

16. Libera me de fanguinibus, Deus, Deus falutis mez:

.

& exultabitlingua mea juftitiam tuam.

juite

17. Domine, labi

annuntiabit

a mea aper*ies ,& os meum

laudem tuam.

n

18. Quoniam fi voluitfes facrificium,

—dediïem utique: ho-

n

locauftis non deleCtaberis.

þuunz

19. Sacrificium Deo Spiritus contribulatus : cor contritum,

& humiliatum, Deus non defpicies.

cipili

20. Benigne fac, Domine, in bona

| vOlunt:gte"tua Sion : ut

sedificentur muri ïerufal—e;m.,

ituf.

or. Tunc

licetur enim in fignificationem grati

externum aliquod facrificium . obla-

7

turum, quia fi pro expiatioe pec-

animi fe daturum operam , ut fuo

& Q

exemplo , & verbis, peccatores re-

catorum meorum a me exegiíles fa-

fipifcant, & vias Dei agnofcant ,. &

crificium aliquod externum , obtu-

lillem fane ilud.

) Pet

iequantur , hoc e(t voluntatem, &

lf &

legem , quam Dominus hominibus

Holocauffis zen . dele&aberis. ) INon

pralcripfit.

eft fenfus facrificia pecorum nullo

: ayfee

modo placere Deo , cum fatis con-

jm

Xi6. De /nguiniäm'. )k À. voce fan-

ftet a Deo fuiffe inftituta,

of-

guinis Urig , & fociorum ejus, qui

clamat contra me, & a tua juftitia

ferri juffa; fed dicuntur non pla-

Quim

vindicam poftulat.

Dixit autem de

cere ex fe ipfis, quafi ma&tatio pe-

]a cot

de fal-

ianguinibus , ad fignificandain ma-

corum fit ex fe opus Deo gratum ,

WVel ait

gnam eftufionem fanguinis.

Sic

vel utile, aut neceffartum.

10 dC*

Deum facrificiis non dele&tari, quia

huimde

Genef. 4. 10. ubi habemus : Vox faz-

gumis fratris u clamat ad me , in

per fe fumpta fine cordis contritio-

rebr. eft: Vox [zzguimusz , id eft,

ne, idonea non funt ad delenda pec-

. praCe

vox multi fanguinis effufi.

cata, WVide dicta n. 9. & qua ftatim

aftentàs

adduntur a $. Vate n.19.

Deus f[alutis mec.) Deus, aquo tan-

9

tum falutem expecto.

19. Sacrifiien Deo fprritus contri-

prnce

bulatus. ) Sacrificium tibi Domine

Jiber-

Expltabit lingua mea juffitiam zuam.)

gratum, & ad expiationem peccati

j Spiri-

Laudabit cum gaudio , modulabitur,

exultando canet juftitiam tuam, qua

idoneum eft fpiritus fe ipfum dolo-

t5 *

re peccati afiligens , & ma&ans.

T

Ícilicet impios juftificax.

lt Íons

17. peries.) Aperi, vel fenfus

20. Benignae fac Do;äzine', 6c.) Ef

eft. Silabia mea aperies rumpendo

alia ratio, qua David utitur ad pla-

irituDs

j5, Qu

peccatorum, atque doloris vincula,

candum Deum , & impetrandam per-

; decet

quibus conftringuntur, & novam

fe&am peccatorum remiifionem , &

materiam , & argumentum te lau-

reparationem ad juftitiam , quod

yt QX

m)erans

dandi fuppeditando, miferationes fci-

fcilicet. toti populo fit profutura,

licec tuas erga me exercendo ;j os

quemadmodum toti Reipublice no-

igni'fïcäf

meum laudes tuas annuntiabit , &

cent Principum peccata. ltaque Do-

Rodli

celebrabit.

MO

minus benigne faciens Davidi, be-

18. Quoniam; fW woluiffes f'acrifcium,

nigne etiam faciet populo univerfo;

dedifem utique. ) Dixi me laudem

quafi dicat, fi ego venia dignus

v)sP

£«

tuam annuntiaturum , potius guam

?on fum, faltem hoc populi tui fi-

"

L)O

. ,

x2$

LIBRIPSALMORUM

ïi

7 1

21. Tunc'acceptabis facrificium juftitize, obla-ti-ones, & ho-

grabi

locauíta ; tunc imponent fuper altare tuum'vitulog-

Ven

1. In finem , intelle&us David,

4

&.

&,nu'ritiavit Sauli: Ve-

2. Cum venit Doeg Idumeeus,

Se

nit David in do

mum Achimelech. ( r. Reg. 22. 9..)

HIRUE

Píalmus. LI.-

Io

Q

Uid gloriaris in malitia, qui potens esw iniquitate?

jn m

,. "T'ota die injüftitiam cogitavit lingua tua : ficut no-

II.

vac a ac

uta fecifti dolum. -

e

MUUH

« Dilexiftimalitiam fuper beni

gnitatem : ini quitatem mag iS;s

tüotu

quam loqui aequitatem.

ofa.

I,

6. Dilexifd omnia verba præ-cipitatiornäs , lingua dol

C

71. Pro-

d

delis meritis concede, cui'utilis eft

tione fua perdidiffet Sacerdotem Do-.

DI

mini, & omneimn familiam ejus.

mea ad tuam gratiam reftitutio.

zi potems es £m iniquitate ? ) Qui

.dm bona voluntate tua.) kiebraif-

mus; idem eft, ac fi dictum fuiffet

potentia , qua. apud Saulem vales ,.

tuum

abuteris ad' fcelus, vel, qui prome

lliom's:

fiae prepofitione, Boza veluutate tua-

lr edificentur spuri Jerufalem.) Du-

tus es, & alacer ad. iniquitatem pa-

trandam.

n qu

xent; vigeant, ftabiliantur, & fi de-

Dus

ftrui contingat, ftabiliantur. [Edifi-

4... dorz üïl-f.)

Quovis tempore ,

Enj

t

cari, eft firmari, ftabiliri, manere in

Vel per ffzgulos dies xeg äxæ't;m n]zgä,oow,

fua firmitate, & ftitu, ex ufu Scri-

ut habet Symmachus.

lu

turz.

Vel etiam fignificat D'ivid.

Cogitavit Lmgua tuAa,)

Lingua tua

De

U

rbem Jerufalem nondum plane ex-

non eft lapfa per imprudentiam , fed

Qui i

ftructim effe , cum precipua illius

cogitatan , & præmedititgm, mali-

2

;

$.

pars adhuc deeffet, templuin fcilicet.

tiam locuta eft.

Ti;

2t. Tuzc, ) 'lempore illo-- favo-

Szcut nav;zc;p!z;dcä:/z. ) Que "pr&-

HO

ter

expectationem

aberrans fecat

loc ]

ris, benignitatis ,. & bonz volunta-

tis tüg.

!

carnem, &

jagulum loco capillo; m

f«d fi

Accept abis fdcr'g'

ferum )'uf;"tine'; B)

& barbz.

:

Supe

)

Super (7m;' gni

bitcn ) Hebr- &

&

Acceptam habebis juftitiám noftram,

opera jufti noffira, que hoc ire

Chald. magis.quam. bonum.

tempore tibi minus placent, nec tuam

JEquirstems ) juftitiam , id quod

"l0nui

merentur gratiam , & tuo àltari yi-

juftum eft.

Wil C

) In G'l;æCfO"

tulos inponemus , qui

tib'i gxati

.. 6, Verba pratipitationis.

j. ]

eü XOTO TOVTICIAS , ;lemer/ionig*, in He^4

"s

erunþ ; & accepti..

breo 1*53 balangb, devorationis, X ex-

glärr 1

1. [ÉNredletus Duavid,; ) VVide d

?(ïa-

ba que bonis , pr&fertim. facerdoti-

led a]

ad titulum Pf. 51

bus Domini, przcipititionem , de-

Jitent

Q« Cum comvenit. Doeg

GE i

»65) Hift»-

runut.

vorationem: , ;).ægni'ciemquev attule-

riain. habes 1. Regum 22

ln

3. Qiud gliriaris. i2 malitia. , Glo-

Lizgua dolofa.)

"o hngm

dolc..fa,?

pn

Bipl

BHabatur enim o:g , quod accufa-

€fïï enim vocz-c.ivi cafus.

-

a

1

L-]

-

PSALMUS LL LII.

9

lo

.. 7. Propterea Deus deftruet te in finem, evellet te; & e

mi-

grabit te de tabe

ventium.

:

2

rnaculo tuo ; & radicem tuam de terra vi-

8.Videbunt ju

ft:l, &timebunt;& fuper eum ridebunt,& dicent;

Ve

9. Ecce homo, qui non pofuit Deum ad

jutorem fuum ,

))

Sed fperavit ia multitudine divitiarum

in vanitate fua.

füarum: & preevaluit

Io. Ego autem, ficut oliva fru£&tifera in domo Dei,

fperäVi

in mifericordia Dei in aeternum, & in fzeculum fzecul

l.

100

11. Confitebor tibi in faeculum , quia fecifti: & expettabo

nomen tuum ,

4ri

tuorum.

Aquoniam bonum eft in cqnfpe&u* San&orum

"

I, In finem , pro Amalech intelli

"

Pro

.mus LII.

gentie Dayid. ! Pal-

Do

* Pf

DIxit igüpiEns in corde.fgo : Non * ei't Deus.

2. Cof..

14 h

Qu

2. Qe)?'meä z um fnen. ) IAn p.erpö-

Prevaluit 1m vanitate fua.) In Hebr;

l$ .

t"um funditus , ut feras ponam ta-

eft: roberazus eff im pravitaze fua, id

ytoftt

Jionis,

u

od indicat textus Hebraus,

eft, per dolos , ac fcelera- robora-

in quo

j

n pi

JDeus.

abemus : .ïtian? £e deffruez

vit fe contra innocentes, & illis

À

przvaluit.

0s

Emigrabit :e. ) AGivé :

10. Sicurt olpva frullifera. ) Doeg

transferet te.

expellgt :

a

quidem eradicabitur, ego autem fi-

De rerra "ivottium.

Radicem tuam.) Progeniem tuam.

milis ero virenti, & florenti oliva.

li tjla

pH Omi,nmþ :

Is domo Dei.) ln regno lfraeli-

,

4

qui in hac vita degunt.

tico, in quo Deus

$. Videbun:." "Exitium . tuum.

nunc exulo.

'colitu,r, & e quo

mali-

Timeiunt.) Deum timebunt, vene-

11. Cozfizebor ti6i.) Laudabo te.

t

rabuntur, reverebuntur ; nam timor

Qua fecifi.) Mlfericordiam me-

: fecat

hoc loco. non fervilem fignificat ,

cum, & cum Doe

fed filialem.

Gam.

g infignem yindi—.

)F fl

Super epm ridebunt)) Ejus füpplicio,

Expetlabo nomen. tüum. ) Te, tuum

j &

& ultione lxtabuntur, judicia Dei

auxllum; vim, virtutem.

comprobando , tanquam juftarum ul-

ciam tui nominis.

, öl edïcaf

tionum fpectacula, & e

,

Quoniam Lonum eff ,. &c.) Quon"iär—n;

qllOs!

bus cateri erudiantur.

xempla , qui-

bonum eft expectare nomen tuum.

1RCO

9. Ecce bome.) ln Hebr. eft $34

Vel, quoniam nomen tuum dulce

*33an. /inee baggeber. Voxautem 333

eft, & fuave in confpectu Sanéto-

anl

&cter noin fonat hominem quemlibet,

Vcra

rum tuorum , id eft, Santtis tuis,

fed alüs precellentem virtute, vel

judicio San&orum tuorüm ; in

H'Græe.x

deE;;"

potentia. Videtur effe ironia : Itali-

-

de

ce diceremus , Ecco £a zl àxavo.

co enim g& VAUE

ctuïe*

Nonm po[u?t Deum adjutorium [fumm.)

T. 'Ro Mae/etä) I;Iebr.f näphn 51?

Spem fuam in Deo non conftituit.

Dzel. cum. €em. Mcnacþf T. W.

R:

4l Machalath, Videcur'—elï'e

d

136

LPIBRI PSALMIORUM

;l

2. Corrupti funt, & abominabiles faCti fünt in iniquita;

5.(

tibus: non eft, qui faciat bonum.

i

quæü

5. Deus de ccelo profpexit fuper filios homi

num , ut videat,

conft

fi eft intelligens, aut requirens Deum.

6.

*Rom 4. * Omnes declinaverunt, fimul inutiles fa£ti funt : non

anim

3. 12« eft, qui faciat bonum, non eít ufque ad unum.

s. Nonne fcient omnes, qui operantur iniquitatem, qui de-

8'

vorant plebem meam ut cibum panis ?

Doni

$, 1

6. Deum non invocaverunt : illic trepidaverunt timore, ubi

non erat timor.

L]

mico:

uoniam Deus diffipavit offa eorum , qui homi

nibus þla—

I,

cent : confufi funt, quoniam Deus fprevit eos.

7. Quis dabit exSion falutare Ifrael? cum converterit D

LGUS

captivitatem plebis fuce, exultabit Jacob, & laetabitur lírael.

:

In finem,

?

fum

1. In carminibus Intelle&tus David ,

2, Cum veniffent Ziphzi, & dixiffent ad Saul: INonne

David abfconditus eft apud nos. LI1II.

li

dixer

2. ] YEus in nomine tuo falvum me fac : & in virtute tua ju-

71!4

pro

: dica me.

«eum

4. Deus

, exaudi oratiqnem meam ; auribus percipe verba

oris mei: .

ficy.a

videl

p

;. Quo-

alieni

nomen mufici inftrumenti, cui Pfal-

6

Diffpavit offa corum , Gc. ) "A'd

mus fit affociandus.

D. Hieron.

nihilum redigit vires, omncmque

eXerc

vertit, Per cborzz. Chald. fzper cho-

fortitudinem eorum , qui Deo pla-

FW';

duj

ro;, ut fenfus fit , Pfalmum com-

cere non ftudent, nec illum invo-

N

pofitum fuiffe, ut a choro mufico-

cant, fed querunt hominibus

5

erati-

rum canatur.

Id ita effe coll

igitur

ficari, pendentque ab illorum auxi-

[

e& PfaL 39. 13. & 9- P. 8ex

C

ant.

lio, & favore.

Ib ng

$, 1. & Judic. z1. 15.

Gonfefí funt, €c.) Pudore afficien-

Ls pio

6

Ipreligentie David.) Vertere etiam

tur a Deo , quoniam eos abjiciet

—in

iVOR (

poflis , Irtelfeius David. Vide dicta

&rernas miferias.

Qm

Ad titulum Pfalmi 3r.

I. IN carpzusibs.) Wide di&a ad ri-

&t

Dixit in[ipiens, 6c.) Eff hic 'Pf;zl.

fOl' Yl

emus nom folum ejusdem argumenti cum

tulum Pf. 4.

^

Pfalzo 13, fed erzam quacunque boc con-

Intellectus Devid.) Mide dicta ad ti-

eimentur, s. 1llo etiam babentur , ex-

tulum Pf. 51.

4

UAR

etpris. "verbis 1llis verfrculs fext;, Quo-

2. Cum vmi]&nt Ziþbæi ? &c. ) Hi-

ia (

ftoriam habes i. R

cg.

23. n« 190

lhz

niam Deus diffipavit, &c. qw« £;e

P

pj

explicabuntur ; reliqua petes t — loco

3. dp momine tuo.)

otentia, « vir»

jMicafgo

tute tua, cui gmnia cedunt.

(

üi

PSALMUS LIL & LIV.

Ui

quita-

s. Quoniam alieni infurrexerunt adverfum me, & fortes

quaefierunt animam meam: & non pr

j

-opofueruntx Deum ante

/ideaty

confpectum fuum.

. 6. Ecce enim Deus a

djuvat me: & Dominus fufceptor eft

: Dlon

animae meae.

.

7. Averte malainimicis meis: & 1

nveritate tua difperde illos,

ui de.

9. Voluntarie facrificabo tibi, & confitebor nomini tuo,

Domine: quoniam bonum eft.

*

.

Ll

, Ubi

|.9. Quoniam ex omni tribulati

one eripüifti me : & fuper ini-

micos meos defpexit oculus meus.

s þla-

1. In finem, in carminibus intelle&tus Dayid. Pfalmus

-

LIV.

Deus

e defpexeris de-

ael

2.X?Xaudi, Deus , orationem meam, & n

7

precationem meam ; intende mihi, & exaudi me.

4. Contriftatus fum in exercitatione mea: & conturbatus

tione peccatoris.

fum a voce inimici, & a tribula

pOBNS

4 Quo-

'onne

ls virtute t44.) Ódem eft , quod

9. Volunzarie f[aerificabo 2ibi. ) Ani-

dixerat , /z zomine :40.

.

mo voluntario , ultro, fponte, liben-

j«4dica me. ) Patrocinare mi

hi, &

ter, vel, ultra debitum, fpontanea

u Ju-

oblatione , non tantum perfolvam ,

pro me innocente fententiam fer,

cum fis juftus judex.

ux lege tua imperafti, fed alia fpon-

verba

$. 4hiemni.) Extranei, alienigeng,

te infuper addam.

fic appellat Ziph«os, qui proximi

Confitebor momini tuo.) Lgudabo,

& celebrabo nomen tuum,

videbantur, fed corde a Davide erant

UQ-

alieni; vel certe univerfum Saulis

9. duper imimicos geos defpexit ocu-

) M

exercitum.

Is omeus.) In Hebr. eft, £5 :5 izimi-

janque

Fortes.) Miolenti, fzvi.

ció meis vidiz oculus zeeus: id eft ultio-

nem a' Deo immiflam.

Itaque eft

e0 pla-

duinam mtam.) Nitàm meam.

1 ivo*

Nos po[uerunt Deum amte con|petchum

oratio imperfecta , quz aliquo ad-

; grä(ti-

fwmm-) Ob oculos mentis fug Deum

dito fupplenda eft, wt non infre-

n auxt«

fibi non confílituerunt, ut ejus timo-

quenter occurrit in Scriptura. Vox

illa, Defpexzt , non fignificat con-

re propofito revocarentur a fcelere.

Aæd en.

e.

Ecce enim Deus adjmvat me. )

temptum , ut patet , ex Hebraica vo-

(je u

Non tamen eft, quod illos metuam;

C€ MDNM raarba , & verti potuif-

cum pro me Deum habeam.

fet, refpexit : fenfus ergo eft: inimi-

€os meos libere, & fine timore re-

Sujcepzor. ) : "Tutor, adjutor, defen-

à al t

for vitz mez.

fpexit oculus meus , & quomodo

7. 4Averte mala inimicit mek.) In ca-

illos ultus fit Deus contemplatus eft

put, & perniciem eorum convertens,

1. [ N carminibus. ) — Vide dita ad

H alti

qua contra me machinantur.

titulum Pf. 4.

Àn veritate fu4. ) Per tuum verum

Intelletius David. ) Vide di&a ad

) Hl«

promiffum.

Per tuorum dictorum

titulum Pfalmi 351.

fidem, & veritatem.

a.dpiende.)D.Hieron.vertit : 4ztende,

l,lg( yi

3. Cenrriflant fum.-) Kiebr. 'vori;ï:

Di[prde idos.) Exxfeimde, dimpa.

LIBRI PSA.LMORUM

.. 4. Quoniam declinaverunt in me iniquitates : & in ira mo-

Ro asstid ia at

lefti erant mihi.

ts5 :

$. Cor meum conturbatum eft in me: & formido mortis ce-

cidit fuper me.

6. Timor, & tremor venerunt fuper me: & contexerunt

fen

ine tenebrae.

3. Etdixi :

nis«dabit enihi

abf

