& elevamia;, quia port& cocli non funt

&l

eft de jurámento , ut patet ex capite

quafi in pariete,ut ad latera moveri de-

pelam

20. 7. Exodi : Noez accipres gomen. Do- -

beant , fed quafi in te&to, vellaquea-

&t c

"mini Íuidm VaAWHNL.

ri , ut furfum verfus aperiendz fint.

moria

$. Beneditiionem.)

Benefïäia.

carmh

Vel Propheta fimiles illas f'acitpol--

Saletari.) Salvatore , feu auctore

tis dis, quas xerappaxruc, Qraci

miliay

falutis.

vocant, que ubi amovendz funt, at.

Tüen ]

6. Hec eff generatio, &c.) Quafidi-

lum j

u

i afcendent in

tolluntur in fublime. Sic Genef. c. 7.

cat: quinam funt ,

1I.dicitur: Catarraths cmli aperta jfent,

damm

montem Domini ?

&

c. refpondet |:

Pidn

Homines illius fzculi , aut ztatis, in

Rex. glorio. ) Chriftus Dominus, -

alim

8. Quis eff ifle, &c.), Non ignora-

qua quzrent Dominum , & quzrent

f a

faciem Dei Jacob.

Generatio qu«-

tür,

bant Angeli'thriRum, fed Daviud ita

PSALMUS XXIL. & XXIV.-

$3

' flümina

| 9. Attollite portas , principes vefiras, & elevamini portae

ccternales: & introibit rex gloric. -

1O.

t ip loco

Quis eft ifte rex gloriae? Dominus virtutum ipfe ..eüïrxex

Y

gloria.

—

"

zccepit n

1. In finem, Pfalmus David. XXIV.

te

lcotdiam

?. A D te, Domine, levavi animam meam: Deus meus, in

confido, non erubefcam :

j fäciem

3. Neque irrideant meinimici mei: etenim uni

3

Ítinent te) non confundentur,

v:erü; ïqüi fu—

H

4. Confundantur omnes iniqua agentes -

.

fupervacue.

i porte

Viastuas, Domine, demonftrami

hi: & femitas tuas edoce tme.

&. Dirige me in veritate tua , & doce me, quia tu esDeus

ns: Do-

Salvator meus, & te fuftinui tota die.

E

.

L:

o Àt-

6. Reminifcere miferationum tuarum ,

*Dom",i*ne , & miferi-

egeneratO-

cordiarum," tuarum5 qua a feecu

]o funt.

Jeum que

J 3

- De-

Á

nDei que-

reprzfentat, quafi fi quis ipnorans

Levavi.) Ad orandum ; nam ora^

tio eft mentis in Deum elevatio.

e frcqqen-

interrogaffet, ut quis fit, explicet;

t, qui ia

& ut exprimat admirationem rei no-

a. Nosf. erulefeam ) $i fpe. concepta

lum quam

v& , quod fcilicet homo colos ipfos

excidero 4

& me

fruftratum fen-

nt

ic

afcemderet, & ingrediretur.

22

fero.

ulli req.

1o. Dominus Virtutum. ) |In Hebr.

Irrideant. ) S

vinnt, d

TUNOY £febaoth, exercituum , Angelo-

!

p'em 'meam tanquam

rum, hominum, & omnium creatu-

inanem.

rarum, quz Deo mnilitant.

[

Qui fuflinent

yavidil

yant in te.

.re. ) Qu? patienter fpe-

I. /fD te Domine , &c.) Primus hic

Non erubef, Ced't.,

Abriftum,

verficulus in textu Hcbreo ab

Noz cozfundentur.)

fontem

Aleph incipit, fecundus a Beth , &

non pudebit illos , quafi zepulfam in

N

Jloquitur

Or-

oratione paffos.

fic deinceps, juxta numerum ,

[059 &jü

dinem literarum - Alphabethi , quod

4. Supervacue. ) "Temere , fine cau-

lorig Ve

fa, nulla utilitate du&ti, aut nihil ab

etiam fervatür in aliquibus aliis Pfgl-

alio violati, fed ex malitia fua,

4l talfl!?f,

mis, nimirum 33. 3$. 11O. 111. 118-

& 144. qui propterea Alphabetici ap-

' Vias fuas. ) Quibus ad te itur; per

nonfant

pellantur, & hoc artificio videntur

oreri de-

effe contexti; vel ad juvandam me-

quas nos jubes ambulare

. 12 Verit;zte.)ln vera d

O

«

;qur

[[1quea-

moriam, vel quia Pfalmi fcripti funt

intelle&um bene difponit ;

a

itam,

lz fint.

carmine, poetis autem hi lufus fa-

Mel mandata Dei

i por.

imiliares effe folent.

Notandum ta-

ac mores gerit.

; (gec

men in hoc Pfalmo nullum verficu-

intelligit, de quibus dicitur in Pfal-

mo : Omwniamandata tua. veritas.

flmt, at.

lum incipere a litera 5 copb, fed ut

ïef- C 7-

damnum hoc compenfetur in fine

Suflinut, ) Patienter expectavi.

Pfalmi poft ultimam literam ponit

6. Qus 4 feculo funz-) Quarum ex-

yu jrt,

alium verficulum, qui incipit a lite-

empla multa edidifti omnibus fe-

ra B Phe.

Hujus rei caufa ignora-

culis.

Sic Pfalm. $9. $0. ait : Ub

ignort

funt. mi[ericordia tu4 antiqua Domint,

d i

tur, nec qu&rere eft opers pretium.

$4

LIBRI APSALMQRUM.

7. Deliéta juventutismese, & ignorantias meas ne memineris,

u.

Secundum mifericordiam tuam memento mei tu; propter

mentul

z

bonitatem tuam , Domine.

15 Í

9. Dulcis, & re&tus Dominus :

de liqi

propter hoc Iegem dabit-de-f

linquentibus in via.

16

9. Diriget manfüetos in judicio : docebit mites vias fuas.

fum x

1o. Univeríze vice Domini, mifericordia, & veritas, requi-

91

rentibus teftamentum ejus, & teftimonia ejus.

fatibUs

II. Prop:er nomen tuum, Domine

I$ V

meo: multum eft enim.

:

; propitiaberisä' peccato

unverf

12, Quis eft homo, qui timet Dominum ? legem ftatuit ei

10. f

in via, quam elegit.

odio if

13. Anima ejus in bonis demorabitur : & femen ejus haere-

20 C

ditabit terram.

quonia

—

14. Fir-

m

0. ]

7. lgnorantias. ) Quse ignoranter

Requirentibus teft amentum. ) ErgaQre-

peccavi, in quibus tamen eft aliqua

quirentes teftamentum , id eft , legem

cülpa, qu& facilius condonatur. Sic

tedere inter Deum, & homines fan-

CLLOGCmoerEe

D. Paulus i. Timoth. 1.13. . Miferi-

citam; teftamentum enim phrafi Scri-

adificaly

cord;am , inquit , éonfecutus fum ,. quia

3turg fedus ; & pa&um fignificat.

Lt il

ignorazs feci.

Teffimonia.) . Pracepta dicuntur te-

& fine;

ftimonia , quod divinam voluntatem

4

g. Daci.) Grece X*«pu50s» beni-

nobis teftentur.

s

P

i diligu

onus , clemens, bonus.

OT0 pj

Retius. ) Juftus

j1. Proprer zomen tuum,) Ut cogno-

tinpet,

fcatar nomen tuum; ad nominis tui

Legem dedi& delizquentibus in via. j

u

fiis äHeg(

Viam rectam indicabit, per quam de-

gloriam.

14 F

linquentes, hoc eft peccantes aditer

Multum eff enim.) Docet autem ma-

nitantur

rectum redeant.

gnum , & maxime bonum,

magna , & multa condonare.

PCCC&t;

&us v

9. Manf[ueros. ) INon

;oertinaces, &

tevelatu

cervicofos, fed mites ,

&

monitis ob-

o

12. Quis eff bomo?) Non eft inter-

Tf

tempcr::ntes.

Y

rantis, fed admirantis , quafi di-

cát quantus ! quam beatus, & felix!

É

ll.)

L judicio.) Dirigere in judicio, fi-

ts, &

vein judicium eft docere judicium ,

Szatuiz. ) Deus.,

& jufti

ut fupra n. s. dirigere

Iz via.) Se illi ducem

2

l Qs

in verit?

, eft , docere veritatem.

ionum przbens.

Quaze clegit.) Quam Deus probat,

h fa.

Dodibit mites, &c. ) Ejt repetitio

prioris partis verf.

& per quam fuos ambulare cupit..

àvid

1. Fs Domini.) Precepta Domini.

13. dnma ejus. ] llle, qui viam di-

fig nànjf

vinorum mandatorum infiftit.

l$: 0

Miféricordia. ) Nam antequam ope-

remur, & cum operamur, benigne

In bonis de;morabitur,)Omni generebo-

V enm

nobifcum agit, & fue

norum conftanter,& perenniter aflluet.

ütilitm

nos jüvat.

gratie | auxilio

Semen ejus.) Filii, & nepotes ejus.

expe&am:

- Fer.tas.) Fidelitás: nam premium,

Hareditab;? terram. ) Similis pro-

Dclu

quod pollicitus eft,fideliter nobis, cum

miffio habetur Pfalm. 68.36. Quo-

lis ihitm

benetecimus , reprafentat,

uian - D—ominn( f/aluatn. facict Sion , &$

f

tums.;

55

PSALMUS Xiïw.

Kettmneris,

14. Firmamentum eft Dominus timentibus

4.e$um ?(& tefla-

. ptopter

mentum ipfius, ut manifeftetur il!is.

L)

T

I5. Oculi mei femper ad Dominum : qu*qniam 1

[

de laqueo pedes meos. -

pfe. þvellet

16. Refpice in me, & miferere mei, quia unicus, & pauper

s füas.

fum ego.

5, Tequi-

17. 'Tribu

lationes cordis mei multiplicatze funt:

tatibus meis erue me.

3

de neceffi-

: peccato

18. Vide humilitatem meam, & laborem

meum: & dimitæ

univerfa delitcta mea.

9

(latuit el

I9. Refpice inimicos meos, quoniam multiplicati

-furnt., * & * Joan

1$:25 -

odio iniquo oderunt me.

Jus hare-

20. Cuílodi animam meam ,

& erue me : non ärub.efcamg

quoniam fperavi in te.

n Pt

21. Innocentes, & re

&i adhaeferunt mïkhil : quia fuftinui te.

M n

uis.

22. Libera, Deus, Iírael, ex omnibus tribulationibus f

) lrre

I. In

|eft,Jegem

EY

mines fane

phrafi Sari-

adifcabnnmr' cfvitates 7'da, & z'n/mbi-.

-'Pauper.) Affii&us , malisvprei'fus. !

fipifcat

tabunt ibt, 6 bareditare. acquirent eape,

17. Multiplicats. ) In Hebr. eft, D;-

icuntur te«

$ fiémen. fervorum ejus poffidebiz eam, 65

latata fant, quafi dicat, omnes jam cor-

"

i diligunt nomen ejus , babitabunt in ea.

dis mei parte$ occuparunt.

rolun;zttem

P

OIrO piis terra viventium etiam con-

nem.

1g. Hwiltattm meam. ) Afflidio-

Ut cogo-

tinget , qu& per terram promiflio-

nis allegorice fignificatur.

Dimitte,) D. Hieron

ominif* tül

Porta,

ymus vertit,

14. Firmamentum.) Fulcrum , quo

autem mà»

nitantur.

D. Hieronymus , & Chal-

19. Odiofinz'qu'o. » Inique, injufte ,

,, pecit

daeus vertunt fecretwm Dom

& citra m.eam culpam concepto.

revelatur.

^

i, fcilicet

20. dnimam meam.) N itam meam.

$

etintet

Teflamenrum ilius ,. ut .m/m;fejictz;r

Noz erobe[cam; &c.) Ne erubefcam,

]

(

yait aE

ilis.) và Teffamentum eft nominativi

obfecro , ne confundar, & pudefiam,

quod in te fpem meam locaverim.

à

& fdix!

cafus, & fenfus eft: Deus quafi pa-

&um cum timentibus fe iniit, ut ma-

2I1. lzzecentes, fjre&i, &c.) Inno-

nifeftetur illis, ut illos doceat fecre-

centes, & re(ti cum viderent inno*.

.TI.FEBJ & V

ta fua.

Sic Pfalmo so. g. dicebat

centiam, & rectitudinem meam,

David :

T pmbah

Incerta , & occulta. [zpientza

me fpem omnem in Deum collocaffe,

; (iptto

tua manfeflaf mibi.

adheferunt mihi, & tanquam ad fui

; viam &*

1$. Octlisei,&c.) Spes mea;nam

fimilem accurrentes, fe mihi adjun-

t.

yenerebo-

ad eum oculos convertimus , a quo

xerunt. Nolim ergo coram hifce a-

auxilium , & opemjflagitamus , &

micis meis, quibus ego verbis , &

expectamus,

exemplo auctor fio , ut etiam ipfi in

De laqueo.) De tendiculis, & infi-

Deum fperent, erubefcere; quod pro-

diis inimicorum.

il

lis ]

is pio

J

I6, Linicus.

cul dubio eveniret, fi

guod'luoütllo,

16

) Omni ,äli.gna ope de-

non impetrarem.

T

.üit'utus.j ;

2» l/;'dfl.) IfxaeiitaSB

$6

LIBRIPSALMORUM

x

s. Ut

1 In finem,' Pfalmus David. XXV.

$ x

Udica me, Domine, quoniam ego in i'nnocentiä;meä ingreiïus

nis glor

füm : & in Domino fperans non infirmabor,

9. N

viris fa

2. Proba me, Domine, & tenta- me : ure renes meos, &

& cor meum.

*

o I

3. Quoniam mi

fericordia tua ante oculqs. meos eft: & -corfl-» |

plet al

jl F

placui in. veritate tua.

m

. Non fedi cum conc

ilio vanitatis : & cmh: iniqua gerenti'-a

&t

12. Pe

bus non introibo.

malignantium : & cum. impiis non fedebo.

$. Odivi ecclefiam

n

6. Lavabo inter innoc

entes manus meas : & circumdabo. alg

Ut

m

tare tuum , ]?omine, 3

7

pxoucmmeemc

p

leick. Y Defende , v'in;lica.: efto.

4« Ciem concilio wanitat)&.) Cum vi-

innocentig mez contra meos

rís vanis , & mendicibus non fum

Qu

i 3

verfacus ,. fel plane fincere in omni-

derut

adverfarios judex , & vindex.

Ia innocentia mea iugre[fua [um. ) A -

bus. egi.

uupmemt n

bulavi inaocenter ; fipliciter , & fi-

Iniqua. gerkemfiäm'.. ) In Hobr. eft,

cum. occultantibus fefe.) ideft cum ver-

7. d

ne fraude.

Tls Cant

Noz infrrmabor.) N.on. vacillabo, non.

futis vafris,, & qui cordis pravitatem

$. D

vultu tegunt ,, & fimulant.. Ve,li cum

cadam..

infidiantibus..

rem, (

z. Proba , &c. ) Quod dicit, pro-

nacyli,

ba, tenta, ure,metaphora eft.ab argen-

Noz introibo.) Non ingreäïar ad il-.

tug dea

tariis, & aurificibus fümpta, qui me-

lorum confeffus, cum. illis. non. ver-^

"

LA

E li

calla igne explorant;an fint adulterina,

fabor..

I6petit

Rezes ,, 64 cor.. ) lntimas meas co-

5.. Ecclefiam. ), Coctum.

N

9. 4

gitationes explora.

6. Lavabo inter z'n(zacmtä:,. &c. ) In

nj :

-3.. Mifiricordia.)

Miferi'cordïam ap-

Hebrxo elt, m zzzocenzia ,. fives,. 22

guiaar;

m;. que divinz in. nos be-

lialiter

pellat lege

& mifericordis munus eft;,

munditia , fed vulgatus Interpres pro

'ide-

nignitatis ;

abftracto concretum pofuit.

Qui mu,

& ad quain fervandam. juvamur au-

tur alludere.ad lotiones manuum, qui-

guinem

xiliis a. divina. mifericordia profe&is.

bus facrificaturi utebantur,

Vel ad

verficu]

Weritate.) Kiadem divina precepta

veterem. ritum lavandi manus, cum

]

dicuntur veritas ,. quia. nihil habent

fe innocentes profiteri volebant, qua-

j

|

fal(, aut mendacii, & quia fümma

fi dicat, ab omni fcelere profitebor

prehen,

fidelitate, quod' promittunt nobis, red-

manus. meas puras fuiffe. Vide Deu-.

tüntru

dunt. Vide Pfalm: 24 n. 10... Velfen-

ter.-Q1Is6.

Sic Pilatus lavit manus:

piupere

tentia verficuli eft: Quias memor fum

Matth. 27. 24«

mifericordie tuz , quam exerces. in

pu. m.

Circumdabo. altare tuum. ) Ut au-

fublevandis iis, quorum afHiicta for-

tuna eft, & veritatis, ac. fidelitatis

diam , & canam laudes tuas : hoc au-

itquit,

tem ita effe incelligendum , patet ex

? 6p

promifforui tuorum, ideo erigo fpem

fequenti verficulóo, & ex Pfalm. 26.

lt ]

meam , & confido fore, ut innocen-

n. 6. Circuivi, E5 imamolavi «««« bofliam:

tiam. meam protegas ab /inimic.oruip

B. IN

incurfu.

vociferationis , G e«-

lill,

PSALMUS.XXV. & XXVL

$7

1. Utaudiam vocem laudis, & enarrem univerfa mirabilia tua.

8. Domine dilexi decorem domus tuae, & locum habitatio-

.

: ingrePfus

nis gloria tuse.

.9. Ne perdas cum impiis , D

eus , animam meam ,& cum

fteos, t

viris fanguinum vitam meam.

1o. In quorum manibusini

':: & con-

quitates funt: dextera eorum re-

pleta eft muneribus.

11. Ego autem in innocentia mea ingreíffus fum: redime me,

:

æ gerentil-

& miierere mel.

- I3. Pesmeus ftetitin direCto

:

,1.n ecclefiisbenedicam te, Domine.

n [edebo.

vdabo. al-

i. Píalmus David priusquam liniretur. XX VI.

yOminus illuminatio mea, & falus mea, quem timebo.

j Ut

Dominus prote£ctor vitze mese, aquo trepidabo.

— —

2. Dumappropiant fuper me nocentes, ut edant carnes meas:

) Cun vi-

!

; non lunt

Qui tribulant me inimi

ci mei, ipfi infirmati funt, & ceci-

& jn omai-

derunt.

^. Si

Hor. ed,

[Lenm vet-

. Audiam

. & enarrem. ) Cho-

Redime zr.) A calumniis, & a pe-

ris canentium immixtus.

riculis eripe.

yravitatem

9. Decorem dommus tus. ) Splendo-

12. Pes us ffetit im diretlo.) ln

Hebr. eft, Inretiizsdize, in recta via,

,, VeL cui.

rem, & auguftam majeftatem taber-

naculi, cultum , & ornatum domus

nec a juftitie vero tramite deerravit.

elar adi«

tuz decore , & auguftx.

Im Eccleffis bemedicam te Domine.)

E: locum babitarionis, &c.) Ufitata

Vide dicta n. 6. Laudabo te in cc»

: n,qn yae

repeticio prioris hemiftichii.

tu, & choro canentium, & celebran-

9. Animam meam.) WMitam meam.

tium laudes tuas, Notat Euthymius

Viris fangminum. ) Homicidis, fan-

, &c)

videri hanc prophetiam ejus, quod

guinariis , implis. Crediderim pecu-

contigit

oft Chriftum ; in omnibus

s fiVe'a "

Haliter intelligere iniquos judices,

enim £Eccleftis

Pfalmi Davidis. ca-

erprts äfeo

[

l

qui muneribus acceptis pauperum fan-

nuntur, quibus Do:nino benedicimus,

& illum laudamus.

uinem fugunt , ut patet ex fgqucnti

nunmse(ll ";

verficul».

10. lg quorum manibus iniquitates

Z'IIUS !

cum

1. ])R;ä?

mam liniretur. )S ecunda vice

dun:.) ln quorum manibus facile de-

ung

5

eretur in Regem publica &

prehendi poteft iniquitas acceptorum

folemniunctione, de qua vide 2.Reg.

yrofiteb0l

inuaerum, ut eyertant juftitiam, &

cap' 20 I'l. 4

ide De

i mas

pinperes opprimant. Magnum Rei-

llluminatio) Lux,ut vertit D. Hie-

pub. malum ?«»53oxía ]ugurtha Nau- -

ronymus; in tenebris fcilicet afllictio-

num, vel errorum.

V«el generatim

midie Rex Roma egreilus: O wrbem,

inquit, vemalez , 65 cito perituram, mo-

tutela, przfidium, defenfio , aut pro-

; hOC a

do emptorem IE2UUDLAL.

fperitas mea.

t 09

lt. dm zz506emfia ,

&c. ) Vide di&ta

2. Mppropiant fuper zme.)Ánvadunt me.

flfalm- z

n.

l.

(et hq?ilm]

Bibl. eum Com. Menoch, T. IF,

Nocentes.) Scel(*jüi, impii,

$8

LIBRI PSALMO'RUM

2:451 confiftant adverfum me caftra, non timebit cor meum.

l 9. N(

Si exurgat adverfum me praelium, in hoc ego fperabo.

vo tuo.

4. Unam petii a Domino, hanc requiram, ut inhabitem in

Adj

&omo Domini omnibus diebus vitae mese.

Deus !

Ut videam voluntatem Domini, & vifitem templum ejus.

Io !

Donin

$. Quoniam abfcondit me in tabernaculo fuo : in die malo-

rum protexit me in abícondito tabernaculi fui.

m

6. In petra exaltavit me : & nunc exaitavit caput meum fu-

in femi

per inimicos meos.

"

D. 1

Circuivi, &immolavi in tab

érnaculo ejus hoftiam Vociferä-

fürrext

tionis: cantabo, & píalmum dicam Domino.

15 (

7. Exaudi, Domine, vocem meam, qua clamavi ad te : mi-

n

ferere mei, & exaudi me.

tüum»

8. Tibi dixit cor meum , exquifivit te facies mea: faciem

m

tuam, Domine, requiram.

9. Ne

D

Edant carnes unas. ) Xtterant, & con-

ac fi in tabernaculi penetrale me re-

À

fumant me.

4

cepidfet.

:

lacum

Tnferazati funt. ) In Hebr. eft igpi-

6. In petra exaltavit me.) Inlocum

gtriat me , fed quoad fententiam idem

editum, & munitum fuftulit me, &

tfít; non enim cum periculo cafus im-

ibi me conftituit tutum ab inimico-

N

iatus

pingunt, nifi qui infirmis viribus funt.

rum petitionibus.

3. I» hoc. ) Quod fcilicet Deus fit

Exaltavit caput meum.) Extulit me,

quáf (

falus, & illuminatio mea.

Cireurvi. ) Circum altare fteti.

Inmmolevi.) Sacerdotum minifterio,

Nequ

4. Unmam.) unum; nam Hebrei non

ut etja

In tabermaculo ejus. ) Ante taberna-

vil !

habent genus neutrum , fed pro illo

utuntur faminino.

Latinus fecutus

culum

nam altare holocauftorum

non erat intra tabernaculum.

ia

eft textum Grecum , in quo habemus

YOs ,

piay unam, & fenfus etiam commo-

Hofiiam voczferationis. ) Quuafi dicat:

Sacerdotes ma(tabant victimas, & eas

IQ.

dus eft; nam fubintelligitur Pet;r;o-

immolabant; ego cantus, & laudis

alludei

F æw.

facrificium offerebam.

Mos etiam

Graci

Hanc requiram.) Woc eft votum &

erat, ut folemnia facrificia cum can-

àppclla

poftulatum meum.

tu peragerentur , & clangore tuba-

lebabitem im domeo Domims:. ) ]Egrius

ferebat David, quod longe pofitus a

rum. WVide num, cap. 10. 10. & cap..

In 1114 d

29. T. & r. Paralip. 15. 24. etiam^

Tam,

tabernaculo facris intereffe non pof-

Gentiles ad fua facrificia tibicines ad-

Pra,z

.fet » quam quod lare fuo careret, u-

hibuiffe docet nos Virgilius 2. Georg.

fetvan

.Xore, domefticis, ac familiaribus fuis.

cum ait:

ft, |

Volupratem Domini.) HEbr. dulcedt-

dnfiavir cum pinguis ebur Tivrhenus

&l

zem Domini,id eft, ut particeps fim

ad aras.

l?

dulcedinis illius: quz fentitur ab iis,

8. Exquifrvit te facies mea.)

.Oculi $

liline

qui pie facris c&remoniis divini cul-

& facies méa quzfivit te.

Eoc0 con-

Donite

tus interfunt.

fpe&um tabernaculi tui quzfivi.

iine

$- Quoniam abfiond;t , &c.) Ita me

Faciem tuam Domine requiram-) N ide

N

gprotexis Domiaus,;& tutatus eftme,

Dun

!

dicta fup-ra Píalm. 23. num. €.

PSALMU:S XXVI. & XXVII,

$5

f meum,

'bo,

9. Neavertas faciem tuam a me: ne declines in ira a fer-

Vo tuo.

bitem ia

Adjutor meus efto: ne derelinquas m

»e, neque defpicias me,

Deus falutaris meus.

1 ejus

10. Quoniam pater meus, & mater mea dereliquerunt me:

lie malo.

Dominus autem affumpfit me.

11. Legem pone mihi, Domine, im via tua: & dirige me

eum füe

in femitam reCtam propter inimicos meos.

Ed

stri

I2. Netradideris me in animà

ibulantium me, qponiam in-

/0cfetae

furrexerunt in me teftes iniqui, & mentita eft iniquitas fibi.

13. Credo videre bona Domini in terra viventium.

te : m

.14. ExpeQa Dominum , viriliter age: & confortetur cor

tuum, & fufüne Dominum.

: faciefm

, Ne

1. Pfalmus ipfi David. XXVII.

Eu E URT

D te, Domine, clamabo, Deus meus, ne fileas a me: ne

ile me tt

À

quando taceas a me , & aífimilabor defcendentibus in

lacumf

Inlocum

H 5

20 EX"'

itme, &

inimico«

. Íp ira tua. ) lratus; ne tanquam

plicans , €ex quo mendacium depre-

iratus faciem avertas, & me declines,

henfum eft; nam &repávs aduuím, ap-

(tulit me,

quafi congreffum meum vitans.

poru imjufhitia, ut

verterunt Symma,-

letis

Neque defpicias me.) Aliqui codices,

chus, & Aquila..

inillerio,

ut etiam Eufebius , & 'lheodoretus

13. Cvedo videre bona, ) Spero me

felici ftatui reftituenduüm.

tabetta-

valde fignificanter habent 4 «o-

fforum

exopaxía$4, quafi dicat , ne me ad cor-

In terra 'w'fucntinm.) In terra Ifrae-

litarum, qug terra viventium appel-

v0s , id eft, in malam rem projicias,

letur, quia ibi erat arca, & verus

'aüdicac:

io. JDereliquerggt me. ) WMidetur

cultus Dei viventis, exhibitus a fi-

i, & ent

alludere ad partus expofititios, quos

C lndis

delibus , qui vita gratig vivebant.

y etiat

Graci xosaippiQeie , & omueetis,

Aliqui terram viventium interpretan-

app ellant,

tur terram , in qua degitur hac vita

um C

I1. Legem pome mihi Domine, &c.)

mortalis.

$icut inferi funt terra

tüba*

m ortuorum.

&ap

ÍIn Hebrzo eft, Doce me Domine viam

Porro terra viventium,

Iuas.

celeftis illius erat imago, quam po-

, etiam

Propter imimicos meos, ) qQui ine ob-

tiffimum Davidem , cum hzc diceret,

nes d

fervant , & in mea damna intenti

fpe&affe crediderim.

X

Geoig

funt, ut ficubi erravero, me carpant,

4- Ex[veäa .Dominum.)Qui tibi ade

& calimnientur.

rit auxiliator.

idem eft, quod fufti-

12. dz animas.) In voluntates, li-

ne Dominum, quod hoc eodem ver-

f

bidines, poteftatem.

Anima enim

Qculi,

ficulo habemus: fe ipfum alloquitur

ponitur pro defiderio , cupiditate, li-

David , & ad patientiam, & perfe-

;0 Con-

bidine.

verantiam excitat.

"

Mentita eff iniquitas fäi. ) In dam-

JE fileas.) D. Hieron. x;ertit, xe

) Vide

T ,

J

num, & dedecus fuum , fe ipfam im-

obfurdejcas uiki j nam verbum

60

LIBRI PSALMORUM

EW

2. Exaudi, Domine, vocem deprecationis meae, dum oro ad

te: dum extollo manus meas ad templum fanctum tuum.

& E

3. Ne fimul tradas me cum peccatoribus: & cum operanti-

Chrift

bus iniquiratem, ne perdas me:

L

981

tat

tUa

Qui loquuntur pacem cum proximo fuo

, mala autem in cor-

dibus eorum.

L

4. Da illis fecundum opera eorum, & fecundum nequitiam

adinventionum ipforum.

X

Secundum opera manuum eorum tribue 1llis: redd

:

He

e 'retïribu-«

tionem eorum ipfis.

y

$. Quoniam non intellexerunt opera Domini, & in opera

gloriam

manuum ejus deftrues illos, & non zedificabis eos.

&V

6. Benedictus Dominus : quoniam exaudivit vocem depre-

minus

cationis meze.

&

7. Dominus adjutor meus, & prote&tor meus, & in ipfo fpe-

frcscmamcees

ravit cor meum, & adjutus fum.

H

u

deitisi

Et reflo-

fen

?

141

etiam

Hebr. &)ïn charas , fignificat tacere,

opera, quale eft opus creationis , re-

filere , furdum fe oftendere.

demptionis, &

[2

e

ubernationis mun-

gauden:

di, ruunt in omne nefas.. Itaque di-

. 21

4 me. ) ld eft, pb , phrafi He-

reCtione

braica.

cebat Dominas de Jerufalem Lucz

Ef 4&)721.!4507 a'csz-endcntiäz;; iz [46.'»!772.)

19. 42. Quia ff cognoviffes 6 fu, 65c.

Ex w

& infra Noz relinquezr im te lapidem

CO?l/ï! (

Nifi me juves, fimilis ero mortuis ,

qui anima mo

trice defticuti nihil 'fa-

füper lapidem , eo quod, mom. eognoveris

NU

cere poffunt.

tempus vifitationis tua.

Qrtis a

Et im opera mammuum cju»s.) S. Hie-

lt,

2o. d templum [antlum tm!m.) Ad

tabernaculum , vel ad ca:lum.

ron. vertit : Qzod zom ;stellexerunt o-

S.Z/'Ud]

3. We fmzul trabas me, &c. ) IN6

pera Domini , 6 opera manuwm ejus,. In

noftra ergo vulpata editione prepo-

st falut

trahas me , ne trahi me permittas in

]IS, & E

idem exitium cum peccatoribus.

fitio , Iz , redundat. Ne autem inuti-

tvid.

Loquuntur pacem.) M erba pacifica ,

lem hanc repetitionem geminatz il-

C/ä)l/zl /

lius vocis , Opera, cíle dicamus , fe-

benigna , & humanitatis plena.

Werat a

4. ddimventzonum. ) Studiorum; hoc

cundo loco loqui crediderim Pfalmi-

thini noi

enim fignificat vox Grxca &z«r49e:-

ftam de operibus, que Deus per fe

9' Bf?ll

ipfum facit, qualia fuerunt. mundi

M TOV , f;aö'torum in me.

Wm gt

Retributzonem eorum. ) 1d, quod me-

creatio, incarnatio Verbi, &c. de hif-

JU verf

ce enim operibus maxime proprie di-

QUàm in

riti funt pravis ftudiis contra me a-

citur, quod fint opera manuum ejus.

gendo , non eft mali imprecatio, fed

tfmquam

predictio eorum ,

Non adifrezbis eos. ) Cum d:ftruxe-

Qu

funt.

quæ ilis eventura

ris, non te penitebit deftruxifíe , at-

que ideo non amplius edificabis eos,

No

$- Quoniam non intellexerunt opera Da-

reftituendo fcilicet in priftinum Ra—

fri

z. ) Hoc eft radix omni mali; cum

tum.

enim homines animum non adver-

7. Et refforuit caro imea.) Hieron..&

Chald. gawf[um eff cor meum.

Adeo

Vld Pertq

tunt ad cognofcenda mirabilia Dei

6t

PSALMUS XXVIL & XXVII. -

I 00 ad

Et refloruit caro mea: & ex voluntate mea confitebor eti.

i

8. Dominus fortitu

do plebis fuse : .& prote&£tor falvationum

J

petanti«

Chrifti fui eft.

9. Salvum fac popul

um tuum, Do'mine, & benedi& haeredi-

1 in cor-

tati tuge: & rege eos, & extolle illos u(que in aeternum.

equitum

1. Píalmus David , in confummatione tabernaculi ,

XXVIII.

tettiDu

ferte Domino filii Dei : afferte Domino filios arietum.

A

2. Afferte Domino gloriam, & honorem, afferte Domino

t opers

gloriam nomini ejus: adorate Dominum in atrio fan&o ejus.

3. Vox Domini fuper aquas, Deus majeftatis intonuit : Do-

1 depre-

minus fuper aquas multas.

4. Vox Domini in virtute : vox Domini in magnificentia.

ipfo fpe-

H.3

$. VOX

Pt rello-

magna fuit hilaritas animi ; cum me

Filzi Dei.) Populi Hdgles, qui Deum

— ——

fenfi a tantis periculis liberatum , ut

patrem veftrum effe agnofcitis.

ionis , t*

etiam corpus redundarit , 4ziémus ezim

Filos ariettm.) Arietes ad facrifi-

s mun-

gaudens atatem. fovidam facit.

Prov.

g.

17. 22. Videtur David Chrifli refur-

c. Afferte. Domino gloriam , & bonoc

|taque (i-

rectionem refpexitfe.

)

rem.) Honorate, & glorficate Deum

em Lact

'j)fll) 6[0

Ex voluntate ita.) Exx animo.

facrificiis, hymnis concinendis , & re-

Confitebor ei.) Laudabo eum.

*

liquo facro , & religiofo cultu.

Ü la;»idem

$« Fortitudo plebis [2.) Quitanquam

m!zoverii

In atrio [antlo ejus.) lntelligit atria

fortis adjutor populum fuum defen-

1

fubdialia, adque omnes admitteban-

dit.

tur; nam in tabernaculum ipfum foli

$. Hie-

Satvatiomum.) Xwitn eAQV E multipli-

Jrerunt t*

Szlcerdotes ingrediebantur,

, gj'zþs, f

cis falutis,dum fcilicet a multis pericu-

3. Vex Domini , &c.) 'Tonitru, fre-

lis, & a imalis eruitur

mitum, & fragorem, & vim tempe-

e prsqoe

David.

populus, &!fl)fc

ftatis defcribit, qua allegoria potene

m ifutt-

ainata 7

Chrifés fii. ) Davidis, qui un"—&us

tiam divinam, quam Deus contra po-

m , 1*

fuerat ad re

gnum. Vel Chf'iRi Do-

puli fui hoftes exerit, fanctus Vates

mini noftri.

adumbrare voluiffe videtur.

pfami

9- Benedic bareditati, &c.) Eft qua-

Super aquas.) Fortafle aquas maris,

dam gradatio in tribus-membris hu-

vel intelligit aquas multas in nubi-

jus verficuli.

Bened;c bareditati,tan-

bus quafi pendentes, cum fcilicet den-

quam inanimatz pofleffioni; Rege eos,

* nubes magnam vim imbrium ef-

"

tanquam gregem tuum : e;cta/le zllos ,

fundereparant. Videturaquarum al-

|.ruse"

tanquam

lios.

legoria populos defignare, & exerci-

tus ingentes, qui contra Ifraelitas in-

,ml;, at*

abis 0

1. .2N cänfumm;ztiane faäern;zczl;.) Exi-

furrexerunt, quo etiam fenfu accipi

num J

ftimat S. Hieronym. Pfalmum

poteft illud Pfalmo 143. 7. Em:zze

hunc compofitum fuiffe, quandoDa:

meanum tuam de alto, eripe me , &5 liberas

vid perfecit tabernaculum , & collo-

'iefO""&

2071«

ent de aquis multif, de manu fi'iorum 4!5'6-:»

Ài

cavit in €o arcam Domini ^. Reg. 6.

é

^

z

LIBRI PSALMORUMN

"

s. Vox Domini confringentis cedros, & confringet Dominus: -

-

L

eedros Libani.

6. Et comminuet eas tamquam vitulum Libani: & dile&us

quemadmodum filius unicornium.

;

4. Vox Domini intercidentis flammam ignis.

3'

$. Vox Domini concutientis defertum, & commovebit Do-

s

minus Defertum Cades.

;

r

defc

9. Vox Domini praeparantis cervos, & revelabit condenfa:

& in templo ejus omnes dicent gloriam.

10. Dominus diluvium inhabitare facit & fedebit Dominus

fad

rex in zeternum.

60

Qii. Dominus virtutem populo fuo dabit : Dominus benedi-

Á

l. Pfal—

iet populo fuo in pace.

Esend

A. In virtute.) In potentia, ut eft

quafi plures cufpides habentia emittit,

tempc

É«

in Hebrazo.

vel quod verius puto , quia per ful-

In magnifecentia. ) Nam maria, &

gorem late fplendentem corufcationis

len

terras tremefacit, & lumine fulgura-

tulmiua feruntur, & illam quodam-

modo fecant.

ao

tionum, & corufcationum oculos per-

Inp

ftringit.

Concutientis defértam. ) Aliqui vere

& fs

5- Confringentis cedres.) l'onitru enim

tunt , zrezefaciet. defertum. Mi , par-

turire faciez feras deferti.

Senfus eífe

tranqu

vel fulmen ingentes arbores profun-

videtnr, Dominum terribili tonitrui

damir

diffime fixas fternit, frangitque.

Cedros Libami. ) Quuarum precipue

fui voce, qua deferti montes, & val-

proceritas commendatur.

les concutit, tremefacere feras , eis-

l

que terrifico illo fragore partum ac-

6. Comminuet eas tanquam vitulum Li-

flomo

jani ) [n Hebr. ad verbum eft, & exi-

celerare, quod peculiariter de cervis

nm,

Jire. factet eas ficuz vitulum , radicitus

dicitur fequenti verficulo , quas ad

Pidn

evellens, & vi procelle auferens, &

partum difficiles effe ajunt ,

- toni-

trui terrore facilius eniti foctus fuos.

mi,g

quafi exilire,

& ut habet .Chald. /z/-

folius

Tare facze)u.

Idem fenfus vulgat&

Defertum cades.) Vide dicta n. 20. t.

tantis

noftra editionis. Comininuet cedros,

9. Preparantis cervos. ) Vide dicta

fuperiori verficulo.

minig

& venti vis fragmenta trunci , & ra-

Wl

morum temere auferet, & quafi fal-

Revelabit conden[a. ) Stratis arbo-

piscln

tare faciet more vitulorum.

ribus denfis fylvas aperiet, & pate-

Ez dileftus quemadmodum filius untcor-

re iaciet.

Cü'ätäfg

Iz templo ejus omnes dzcent gloriam.)

t em

nium. ) Kadem fragmenta exilient ,

In,ä

wt exilit dile&us filius unicornium,

Potentiam Dei extollent , que mira-

pullus fcilicet unicornis exultans, &

bilia operatur, & terribilia.

dig [l()r

lafciviens.

10. dÍababitare facit.) immittit.

d

Dicitur, 4/edwu , quia

Áieh

pulli unicornium elegantes funt.

Ez fedebit. Dorainus , &c.) CumDo-

7. Ipterdicentis flammam ignis.) Flam-

minus fonantibus procellis , imbribus,

atal

fragoreque tonitrui omnia hec in-

d!?mm |

ma ignis fülminei interciditur, quia

feriora permifceat ;. ipfe tamen quie-

^

L

in varias partes Dominus illam divi-

dit, modo in hanc, modo in illam

tus , & tranquillus eít.

a'flw.xü

partem tulmina ejaculando.

Vel, in-

11. Virzutem populo fuo dabit. ) Ut

xift,

Di

terciditur, quia difle&a fulmina, &

inimicis refii'gere, & in eos , more

tiïiæ t

,,,,,

PSALMUS XXIX.

63

itus.

r. Pfalmus Cantici, in dedicatione dom

| us David,

us

XXIX.

--

2. I Xaltabo te, Domine, quoniam fufce

pifti me: nec dele-

&afti inimicos meos fuper me.

Do-

3. Domine Deus meus, clamavi ad te, & fanafti me.

4. Domine eduxifti ab inferno animam meam

na:

deícendentibus in lacum,

, falvafti me a

$. Pfallhite Domino San&i e

jus, & confitemini memoric

Imus

fan&Gitatis ejus.

6. Quoniam irainindignationeejus: & vita in voluntate ejus.

Ledi"

Ad vefperum demorabitur fletus : & ad matutinum latitia.

P

À

1. Ego

tempeftatis, quam def&ripfi:, detona-

Super me, ) Super malis meis occa-

- ful-

ittit,

r€ , eofque evertere radicitus poffit.

fione malorum meorum.

ionis

Bezedicer. ) Omnis generis bonis

3. Sanafli me, ) IÉgritudinem ani-

dame

augebit.

mi mei, cum me tmalis premeres, &

inimici mei vitz mez infidiarentur.

dz pace.)

Remotis belli tumul-tibuä,

yu

& faciens, ut animo fint pacato , &

4. Edwxifa «b infermo. ) Ab ipfis

; Ptl?'-

tranquillo , & omnia illis bene ce-

mortis, & orci faucibus.

; elle

4 defcendenribus 12 lacum. ) Exemi-

jtrui

dant-'

fli me ab eorum numero, quos ab-

Lval-

almus Canrtci.) Hoc intereft S.

forbet mors, & fepulchrum.

, d-

1. PS

n dC«

Hilario, & S. Joann. Chryfo-

$. Santli ejur.) Pios, & fidelesin-

ftomo auctoribus in prologo Pfalmo--

telligit.

evis

rüm, intér Pfalmum, & Canticum,

Confrzemini.) iudate.

4$ il

Pfalmum Cantici , & Canticum Pfal-

Memoria fantlitatis ejus-) San&Gam;.

toni"

mi, quod Pfalmus eft fonus organi

facramque ejus memoriam colite, &

fuos.

folius, fine ulla voce hominis can-

celebrate.

Memorate beneficia, qui-

Po9c

tantis, Canticum eft vox cantantis ho-

bus fanctos fuos profequitur.

Me-

dita

minis abfque organi modulatione.

moria etiam intelligi poflit active ,

P[almus Cantic: dicitur , cum Cantico

qua meminit, & recordatur : quafi

atbo-

precinente Pfalmi fonus fubfequitur:

