Manus Chiifti funtopera ejus;

dine, rectitudine, bono odore & in-

oüUSn

funt tornatiles, quia nihil illis ad per-

corruptibilitate ; fic. fponfus omnes

d

? m[th m

fectionem defuit ; funt auree ,. quia

Ecclefis militantis, & trimmphantis

fuperat meritis , gloria, converfatio-

plene utilitatis , & honeftatis ; func

T2

m has V^

plene hyacinthis , five tharfis, quia

nis fan&itate, intentionis puritate, &c,

u

o af

552

Ü vaauc pxh vdonvex

.16. Guttur illius fuaviffimum, & totus defiderabilis * talis

s. Det

C05 O0

eft dile£us meus , & ipfe eft smicus meus, filize Jerufalem.

17. Quoabiit dile&us tuus, o pulcherrima mulierum ? quo

6. Sicl

tis tuis.

declinavit dile&tus tuus? & quceremus eum tecum.-

7. SeX

CAPITT r

Jlefcentul

I. Tle&us meus defcendit in hortum fuum ad areolam aro-

9. Una

matum, ut pafcatur in horüs, & lilia colligat.

fus, ele

2. Ego diletto meo

, & dilectus meus mihi, qui pafcitu?,

mam pra

inter lilia.

Tünt eam

- 4. Pulchra es

, amica mea, fuavis, & decora ficut Jerufa-

9. Qu

lem : terribilis ut caftrorum acies- ordinata.

pulchra 1

4. Áverte oculos tuos a me, quia ipfi me avolare fecerunt.-

ordinata :

Capilli tui ficut grex caprarum, qucae apparuerunt de Galaad.

L

$. Dentes

quodammo;

16. Gztrzur. illius

fenviffimum.) Qua-

pabulum ei eft, habere in Ecclefia

Ciunt, ut ex

fi dicat,

non folum fponfi membra

pafcua bonarum confcientiarum , &

et , ut G«

elegantiffuna funt, (ed etiam. vox fua-

or&efepia plena bonorum operum.

D v.z[!;'er;;;c;

viffumna.

Sane Chriftus eloquio fua-

bipafcit ut paftor, pafcitur ut agnus

De

]

yr

€

!

viffimus fuit, Vide qua diximus n. 13-

immaculatus ; colligitetiam lilia bo-

bus, &

Totus defiderabilis,) LX X. habent,

norum defideriorum, & operum fa-

vult imper

fotzus d

efideriuma , ut etiam textus He-

ma, ut liliorum odore recreatur. Vel

queado.

brzus.

colligere lilia, eft perfectos, & pro-

5, Dtnte;

I7. Queremu: eumy ttcum. ) ui de

batos viros de hac vita fuccidere , &

Tupa enlica

Chrifti laudibus verba fac

ientes au-

angelis fociare.

f. Sitgt

diunt, illius amore capiuntur, & ad

^

-

Ego dilecto meo 6c. ) Idem eft,

-Aupra. eodg

duntur.

ilum diligentius quazrendum accen-

quod fup. c. 2. num. 16. dixit, D;-

tum eft,

letus »meus mihz, €$ ego ili, &c.. Dum

? Serarf

Efcendit im hovtum fuum.) Quafi

fponfa cogitat de horto adeundo

eraginta, (

I.D

fponfum videt, &in hec vcrba erum-

dicat, quo fponfus abierit,

jit.

Wétus. finit

incertum mihi eft, fufpicor tamen il-

Xits - etiar

lum ad areolas aromatum defcendiffe É

3. Palchra t5, &fc. ) Scilicet omni

Senfus effe

2

virtutum genere ornata.

ibi enim frequenter verfari folet,

QUs Rex,

vel, quafi dicat, quid vagor foris ?

T rribilis ut caffrorum. acies ordina-

intra me fponfus eft, me fcrutabor, in

£4.) Quali dicat.

Mihi foli pulchra

mereperiam. Dictum enim eftfupra,

tulis, qui

LEU

es, & comis, gratiofa , reliquis ve-

fponft hortum effe Ecclefiam.

renda, & fevera , imo mihi etiam

Omae repori

d areolam aromatum. ) Ad hortu-

terribilis, quia fagittis oculorum tac-

Omnibus i

lum fuum , in quo variis areolis di-

rum configor.

Vel feasfus eft, es

& be tio

ftin&z funt plantule aromatic&.

terribilis ut acies militariter inftructa,

: fgil:æ,) L

Ut pafcatur. ] X X. habent moiuadotiy,

qua tot difficultates , ac pericula fu-

li, habity t

que vox etiam pafcere fignificat. He-

perare potueris.

Ecclefia eft terri-

v Co"(ui;lljæ.

breum etiam complectitur activum,

bilis demonibns, hereticis , & falfis

Hortus

& paffivum, a4 pafcendum.

fratribus, converfatione, & difputa-

Ws (

ltlnm]

aromatum eft Ecclefia, defcendit

tione, &c.

VlVlhs, yel l

Chriftus, ut ibi pafcatur, quia quafi

Ib ( C

l

4. lpfí me avolare fecermnt. ) Mihi;

*

CAPUT

VI.

553

bilis * tlie

s8. Dentes tui ficut grex ovium, quie a.fc/endierunf de lava-

eruíalem,

cro$ omnes gem.lis foetibus, & fterilis non eft in eis.

Tüm ? quo .

6. Sicut cortex mali punici, fic genxe tuae ab

tis tuis.

"

fque occul«

.. 7. Sexaginta funt reginze, & o&toginta concubinze , & ado-

lefcentularum' non eft numerus.

reolam at0«

9. Una eft columba mea, perfetta mea , una eft matris

vat,

fuse, ele&ta genitrici fuze. Viderunt eam fili&e , & beatiffi-

jui pafcitur

mam praedicaverunt ,

- regin?e , & concubine , & laudaïre-«

runt eam.

P

icut ].etufa-

9. Quze eft ifta

, quse progreditur quafi aurora confüt*gens,a

pulchra ut luna zx-ele&a; ut fol, terribi

l.ïg. ut caftrorum acies

re fecerunt.-

Qrdin'at.a 2

*

:O. | De-

t de Galaad.

EJ

É Dents

quodammodo. mentemeripiunt. Ef- ' Adolefrentularmm , (5c. ) .Qucg

ciunt, ut extra me ferar.

Ín Hebreo

gyneceo affervantur, ut aliquando 1

gein Ecddfa

(cientiarum,

eft, ut. Genebrardus

interpretatur..

conjuges affumantur.

yum opemm

Pravalaseruntmihi.

Quotidie Ecclefia

8- n Ci/I columba s Efes )-, Quaü di-

Deo prggalec ir

1it0 . cujm. illo: preci-

cat, verum una eft columba mea.

yifcitor ut ag

Perfetia. ) Id cft, immaculata.

«etiam lilia h:.]-

bus, & licrymis lu&ando, & quod

yult impetràndo , & quafi extor-

Ua eff matris fas. ) Unica matris

& optrum ta-

qucndoæ

fuz.

» fecreatar 'e

. Dentes tui

H

yledos; & pro-

w g. Hie verfïcul'us;

Efeika, . 1d. eft, fumane dile

& a*',; &

a faccidere; &

fupra explicatus eít c. 4- n- 2.

complacens.

6. Sieut cortex, C7c.) Moc etiam

F.deramt eum. ) ;Omnes: illz: re-

4,. ) Iiem di,

fupra eodem. cap. num.. 3. d"ecl'a;a-—

ginv, concubinz , puellz.-

E dixit, De.

tum eite

Laudaveraut eam.) Mhgna laus,

9. Sexagfnta , Ec. ) Cum dicitur

jill g, Dim

cum mulieres zgre adducaatur, ut.

orto. adeumdo

fexaginta, & octoginta, ponitur nu-

alifs, prgfertim thori rivalibus for-

merus. finitus pro: indefinito , ut di-

mam concedant, Per Reginas, con-

hac Vcïb'& erumte

ximus. etiam fupra cap. 3. num. 7.

cubinas, & ad-lefcentulas tres. mili-

Senfus efle. videtur ; fit: magnus . ali-

tintis Eccclefiz: ordines defignantur ,

) Sclicet omil

quis Rex, qui multas habeat uxores:

9ertefti, proficientes, & incipientess

atd

rcginas, & concubinas, & adolefcen-

U

Ína dicitur fpon

f

És

quia Eccle fia

j 4der

dins

tulas, quidquid ia tam multis divi-

fim , in. méa . id. conjsge coniertim:

una eít vinculo charitatis, licet plu-

; fo)! Pd i

[i^

res. fint peculiares fidelium. congre-

ja, f

hqlllb Y

m

omaereperi ur; quare & te dile&am

gationes.. Dicitur etiam una, id eff.,

) nihi

omnibus illis preiero , & me t:tl/*i..

unica, fingularis, precipua. . Nom

s ocilorum l *

Rege be tioreax diico-

effet autenr unica, & dile&a nift fic

"

À Í

sfus &

Regina.) Üxores ingenug conditio-

u*qita; foret.

j

r'&1

nis, habite ut conjuges primaris.

D Ve:ba fim!:

j fis

Concuiza4. ). Uxorcs legitiiz , fed

9- Que eff iffa, tfc. )

Hrll

te

fecundarix fine caremoniis, & riti-

chort fodalium fponfi, & fponfz.

lcclfü

lfs

bus f Leimnibus nuptiarum.copulatz,

Quaff amrora Gc. ) Excclefia fuit

zlem

« dipitt

fervilis, vellibertiuz. conditiouise

quafi aurora ante legem: fcriptar

one:

Aaad

El

?r

i

— Bibl. cum Cumn. Menoch. /T. IV, *

) fectf"" .

554

LISRI C.ANT"ICORUM

10. Defcendi in hortum nucum , ut viderém'poma conyal-

pis

furit m

lium, & infpicerem, fi floruiffet vinea, & geïminaüenï mala

punica.

m

cu

$

II. Ne

fcivi: anima mea contürbavit me propter quadrigas

A minadab.

12. Revertere, revertere , Sulamitis :

revertere ; rever-

fpondenti

tere, ut intueamur te.

LX h

dicàt :

G ARUJ

MIIL

in ea vidt

1. ( XUid videbis in Sulàmite, nifi choros caïitrorurh ?. Quam

C;zj?:wm

lia catira

filia princi-

Et Bcd

El

. pulchri funt gretfus tui in calceamentiS,

*

E..

—

quia femy

quafi luna fub lege ipfa Moyüsk, ut g

na cura fuiflem liberä P-ftfDE €t

"

im

hoftes inf

fol fub Evangelii luce.

m

timui , ng ia quidrigas Amiaadab

male tractareris.

--).Tarhöiiis, Efc) Vide dicta. fup.-

incideres, a quo

Voces fu

Aminadab fignificat populi ducem , &

fam [audi

*

pulehri fu

: '»I-'(.). Deftendi.) Ideft, defcenderam.

malti funt, qui exiftimant, non effe

Sunt verba fponfi.

Videtur afferre

hic Aminadab nomen proprium, fed

Cory dip

caufam fui difceffus, cum fcilicet abiit

appellativum.

Potuit ergo timere

Greffus )

poít pulfatas fponfs fores.

fponfa, ne fponfus incidemgs in po-

Ttu$, ejti

Pona comvalliam. ) Hebrsa fignifi-

puli ducem, no&e urbém obambu.

Ya r6i

cant convallem torrente irriguam.

lantem , qui fpoafum in tenebris in-

Catlonis c:

Fructus vere in convallibus uberius

tuis funt

ventum , quafi mali aliquid. machi-

proveniunt, ob humoris majorem

nantem, male multaret.

Sic Eccle-

P$. [n(

copiam in locis depretfioribus.

Po-

fia adhuc exigua, & chorus Apofto-

Toufs m

"^a ponuntur pros quovis genere fru-

'lorum Chrifto timuit.ea nocte, qua

petdonita

&us. Synagoga jure optimo vocatur

in hortum venit, cumiincidit, vel po-

&Ho ,Cä

hortus nucum ; ut enim nucis arbor

tius occurrit Pilati fatellitibus.

Oneri ,.f«

difficulter crefcit , & ejus fru&tus,

I2. Reverzere , revertere, 6c. ) Vi-

affcione,

qui manus fcdat, verberibus decuti-

detur verbà chori mulierum ,

hz

CUntür, C

tur ; ita Synagogz fera fuerunt in-

enim illius f£orm: delectate orant, ut

gelicis d

crementa, nec fere ab illa Deus quid-

frequenter fe.afpiciendam prabeat ,

us &aly

quam impetrabat

3

L

nifi verberibus

ut illius afpe&tu, & confuctudine frui

efnda:

fuppliciorum, fructus etiam illius, id

poffint, & ut illius virtutes, & mo-

À lts fca

eft, opera imperfecta, & fordida fzce

res imitari , & laudare queant.,

bt

peccatorum , & frequeatis idolola-

Sulamiiis.) Sicut a Paulo Paulam ,

DT Calet

triz, &c.

& a Joanne Jo:nnim deducimus, fic

Venit ergo in hortum

"Fflllz I

fponfus, ut videat, num in Dei S$a-

a Sclomo, id eft, Salomone, dedu-

enlum eff.

baoth vinea, recepto Evangelii nun-

citur Sulamitis, quafi dicat , Salo-

- Yéftibug

monia , vel pacfcea , quare Aquila

cio botrus aliquis fidei, & obedien-

Drtücipis,

L

tie reperiatur, num fincerz charita-

vertit £ipzyeuSouy, Pacificam. Kete

Á

P 7iizv.i/7

ti$, & mártyrii fpecimen efllorefcat,"

Ecclefía Sulamitis dicitur, quia eft

d

fponfa veri. Salomo

eüi VE

II. Nefórvi , 6&5c. ) Verficulus eft

.ni's Chriiþi Do-

h i&l

lm

dithcilis ; in

uo omnes divinant.

mini.

$u & D

Videntur effe. verba fponf& hoc fen-

fu.

Néfcivi te ad hortum . nucum

I.

7 m

f

]

Ljd videlis, €fc.

) Verba fponfi,

d ) Ebulæ

defcendiffe , fi hoc fciviffem , uia-

Q

I6l ut alii inalunt, fponfa re«

'Ue quta i'g

-

CAPUT VIE

355

p.i*s ' un&turee femorum tuorum, ficut monilia, quae fabricata

m ,con'yaï-

alfent mdla

funt manu artificis.

-

L

3. Umbilieus tuus crater tornatilis

j —nur*n«:.juam inþdigens po-

? qudtps

cmlis. Venter tuus ficut acervus tritici, vallatus liliis;

Aaaa-o

5. Duo

, R

fpondentis chori mulierum de(ïäerïo.

& confibulas, inftar monilium fu-;c,

LXKX. habent,

quid widebitis , qua f

1

que magno ftudio, atque opere ela-

borata funt ab artifice.

lta explicat

dicát : cupitis fponfam contemplari,

in ea videbitis choros caftrorum, &c.

Sanchez. Alii paffim de ipfis femo-

Caflrorum.) Deo militrantium, qua-

ribus, five de vertebra , cui femur

um ? Quat

inferitur.

Genebrardus exponit de

lia cá(tra vidit Jacob Genef. 32. 2.

filia priqci-

Ef Ecclefia quafi acies. caftrorum,

vertebris , quz femur cruri jungunt.

!

D

pis

uia femper ad pugnandum contra

Vel certe, quod probat M -rtinus

hoftes inftructa.

Del- Rio, totus femoris ambitius ia-

j ; t énm.

Quam pulchbri funt greffus tui , 6$c.)

telligitur.

Femora fignificare vi-

0AS Ami yadab

dentur Ecclefie fortitudinem.

Alii

ye tradarerie

Voces funt chori puellzarum, fpon-

fam laudantium , quafi dicant, quam

aliter explicant.

Jun&ura femorum,

mpu/i ducem ,

pulchri funt pedes tui, & quam de-

inquit Caffiodorus, eft conjunttio duo-

mist, nn &

rum populorum in una fide.

j proprium, «ec

corme elegantibus fandaliis: ornati :

Greffus Écclefiz interpretari goífu-

9. Umbilices fuüus , £5c.) Gemma,

ip ao t

mus, ejus promptam celeritat.m ad

feu monile, quod e collo fufpenfuin

jnadag 1 79*

varias regiones pervagandas praedi-

ad umbilicum defcendit ; & partem

pbém. obamon

cationis caufa.

Calceamenta ex mor-

illam decorat, quz umbilico refpon-

jn renebris it-

tuis fiunt animalibus , ait Caffiodo-

det, fimilis videtur crateri torno ela-

liq

yid mactie

rus. ln calceamentis itaque pedes

borato, qui poculis non indi2et, quia

eb.

Sic Ecde

fpoofe pulchri funt, cum carne jam

femper mundus eft, ut funt crateres,

dioris Apoo

qui frequenter adhibeutur a convi-

N nodes

i

1

perdomita utitur , utífolea, vel fan-

n

dalio , eaque fpirit

II

jam

non eft

vis, ideoque etiam frequenter ablu-

vincilit, vl "

untur.

7

oneri ,-fed ornamento.

Nel quando

vellitibus

!

affe&tiones, quz etiam pedibus figni-

Nuuquam indigens poculis, G. ) Po-

yitrt, 0

ficantur, conftiingit preceptis Evan-

culum non ponjtur pro vafe, fed pro

galiénul «

gelicis, & Sanctorum exemplis, qui-

ipfa potione, quo fenfu dixit Virgi-

gt ort

bus & aluto,*& a faxis, & a fpinis

lius I. G-eorgicor.

præb

C;?C ]

jdam

d

defendatur, a luto rerum carnalium,

"Ü n[uetll

'hu:

a faxis fcandalorum , a fpinis tribu-

'Pam!,-z'gae * PUCBELS Aci;::!ojd

&

vu*t t

]

Jationum , & per hec oinnia, confi-

mz'j?nit AM'ULT.

t

nt,

denter calceata graditur.

-

1 quel

pulam ,

paulo

e Fa Principia*', t€c. ) Crediderim

Veteri Synagoge Deus dixic per ffrd«—

" qucimus «

fenfum effe

elegantibus fandaliis,

phetam : - Noz eff pracijgs umbilizus

u

Joinof

& viftibus ornata es , quafi filia

P £$ aqua nmom eí lat/z, &fc. Byzech.

f dicat

principis..

]talice diceremus , come

16.4. De Ecclefia vero dicitur, -

Aq*llla

3

H

u2 Princjpefrz , €9me muna Regina.

bilcus tusgs fc'.ut erater, &$c. quïa pOä

jcificam

Ecclefia vere eft filia, & fponfa

quam fides Evangelica illuxit, & Sy-

di

(icitiT

Chiifti fummi principis, Regis Ke-

nagoge primitim baptifmo. ablute

ht

l

j D

£y

um, & Domint dominantiam.

funt , divinique verbi cultro umbi-

e

4

*

guneura femorum tuorum , 6£c. ) ld

licus. fpiritualiter eireumcifus

po-

eft, fibulz, quibus diffedam utrin-

pulus, qui converfus e(t, vinum opti-

)

Verbü f )Onr'

$K

gue juxta femora veftem conftringis,

mum falutaris docjtrinæ ( ut per um-

[pon

:

]

ul

*

556

,LIBRi CÀNTICORUM

3. Duó ubera tua, ficut duo hinnuli gemelli capreze.

(

4. Collum tuum ficutturris eburnea. Oculi tui ficut pifcinae

750

in Hefebon, qutwe funt in porta filiae multiudinis; Naíus tuus

$ D»

L

& erunt

ficut turris Libani, qus& refpicit contra Damaícum.

taloruf

. 5. Caput tuum ut Carmelus, & comse cap

*

:

ids tüis ücuþ

9 Gu

purpurg 1-"egis vincta cal?alibus.

6. Quam

d potat

bilicum in matris utefo fetus " affo-

& limpidi Hefebon pifcinis fimiles

* let) inde cepit potare, nec poculis

E

cum in;mtio

-n-oüxfa pura eft, & fin-

cetefarum

defecit umbilicus, quia doctrina hec

Ccera.

eft inexhaufta, de fonte perenni fa-

Iz Hefebon.) V'uit Hefebon urbs in

defts eft

frugifer in

crz Scripturz profluers.

tribu Ruben, de qua plura Adricho-

Veuter tnus ! [icut 4cer'v:;:.-;ritici, & c.)

mius in defcriptione tribus Ruben,

Sicht p

it,

num., BI.

pitefpon

Pars illa veftis, qua ventrem te

in cujus medio umbilicus eft, pi

à

l-

In poría flz'.e multitudizit. ) Idem

tiam, f

ra3 atque afgumento fimilis mihi vi-

eft porta filie multitudinis, ac porta

fericorum,

multorum, feu multitudinis, feu por-

fantur p

detur acervo tritici, quem lilia, at-

Solent enim

que alii flores vallant , que opere

ta populo frequens.

üntQcepu

Phrygio in extima vefte circumpicta

Hebrzi non infrequenter ffZerzz no-

81 ne dil

mén^àddere ornatus duntaxat caufa ,

funt. Ecclefia plurimorum fidelium

in püara

facta eft mater ; nam peperit pluri-

ut apud Jereih. cap. 17.. I9. perza ff-

tüm m

mos , qui finguli funt qua(i grana

liorum popuii, pro porta populi, &

Sicut Ch

purpuregg

tritici in horreum Dominicum 1nfe-

via fíliz populi, Jerem. 4.I1I. pro via;

rendi, quorum multitudo eft cumu-

quz populo frequens eft. Pifcinx

piæ dfpem

l]us in unum vinculo charitatis coa-

hz funt prope portam, quz Chriftus

ejus canali

cervatus, cylindro juftitie equatus,

eft, qui fe ovium oftium profitetur ,

alliati, Q

& pudicitig, ceterarumque virtutum

Joan. to. 7. & vere eft oftium mul-

X proim

titudinis , per quod ingredi debent,

271

exemplis, quafi liliis vallatus.

3- Dwo ubera, &6c.) Hoc fuprä ex-

quotq

uot regni cclorum incole fung

abet, 4

futuri.

The3 yo]u;

plicatum cft cap. 4. num. 5

Grcut furris Libani.)

Quafi dicät :

icim, Cb

4. Sucut turris churnea. ) Hac me-

Nafus tuus talis mihi videtur inter

mHS hmm

saphora, collum laudat a candore,

capillos, feu inter ramufculos a co-

7' St 4tt

nitore, levore, celfitudine, rectitu-

rona pendulos, qualis apparere folet

Critas t

dine.

turris, quz in Libano eít e regione

palims, !

collum fides Écclefie commode in-

Damafci , quz inter fpeciofas arbo-

quia in 'm

telligitur, qu eboris inftar candida,

res eminet, ipfa decora , & monti

Orum ,

folida, incorrupt4 eft.

etiam decus addens.

Significat nà-

thiüo j

Sicut pifcina im MHe[ebom. ) ld eft,

fus judicii przftantiam , prudentiam,

&t i cgl,

& difcretionem fpirituum , vimqne

oculis tuis ineft fplendor

uidam, at-

UY itaten

que ferenitas, ut aquis pifcinarum in

!

difcernendi veras virtutes a vitiis,

4 H

Hefebon, qu& funt ad. portam filie

errores a veritate, &c.

lam UM

multitudinis, quas neque limus tur-

. Caput tuum st Carmelus. ) ER

g, Jæüim, üt

bat, nec ventüs exagitat , ideoque

Carmelus mons Palxftine excelfus,

üt, ità ü

No-

amcnitate vinearun , & fructuim

clarg femper funt, & quietz.

Huic

.ependel'en

tfum eft oculi nomine puram inten-

omnium copia nobiliffimus.

lt ]bonfe

tionem a Chrifto Domino fignifcari.

fimile effe dicit caput fponfz , altius

Matth. 6. 22. Sunt ergo oculi clari,

fcilicet, fþecioüus, & ornatius, quarff

"u Lf

k

CAPUT VI.

557

-

orey.

6. Quam pulc

&

hra es, & quam decora chariffima, in deliciis.

H

[X

icut pifcime

2£35

ta:ura tua aífimyl

ata cft palmae, & ubera tua botris:

Nafus tüus

endam fru&tus ejus *

[]

8. Dixi: Afcendam in palmam, &appreh

ütf,

& erunt ubera iua ficut botri vinez& : &

qdor oris tui ficut

; tui , fiat

malorum.

9. Guttu

r tuum ficut vinum optimurh, dignum dile&o meo.

ue , & dentibus illius ad ruminancum.

— — :

6. Quart

L

;d -potanAd um, labiiíq

Aa3aa

$

ilcinis (imiles"

LÀ

lO. Eigï

z dt, & ne

ceterarum fomminarum. Caput Ec-

& potum p&&ances ; fic duo tefta-

clefiz eft Chriftus omni bono totus

menta abunde fuppeditant pabulum ,

[efebon urbsit

phura Adiicho-

frugifer in membris fuis.

& potioném animarum.

£fc.) Sunt

tibus Ruben,

Sicut. purpura regisy 6c.) Ait a ca-

9. A[cendam in palmam ,

fed fin-

yerba puellarum Sioniarum ,

pite fponfz pendere cefariem pulcher-

ilariter loquun

tur, &

rimam, fimilem colligaturis filorum.

gulz de fe fing:

uliri ) Ti

fericorum, vcl laneorum, quz de&i-

perfitunt in c

omparatione palme ,

Vlinis, ac porta

& botrorum, qua

1 dicat una quzli-

udinis, feu por-

nantur paludamento regio texendo ;

rere, & cooptari

funtqvepurpura recens fucate ; poft-

* bet 5 cupivi tibi adhe

in

te

Golent enim

ea, ne dilabantur, firmiter alligate

in tuum album.

Utinam

nter fliorum 0«

utinam ap-

in purpurariorum canalibüs, ut ite-

a(cendam, ut in palmam;

duntaxat a,

rüm melius , & penitius tingantur,

prehendam ramos tu

os ad carp

endos

j". It ptrti

utinam u-

Sicut Chriftus totus fuit charitate

fructus, quibus. abundas ;

vitis ra-

ytà popill «

purpureus, fic ab eo, ut coms a ca-

bera tua exfugáam , tanquam

, 4IT. pro vt

cemos , qui tame

m fimul,

& fitim

j e&. Pifcmæ

pite dependentes populi, in vulnerum

frnar fuavi odore

ejus canalibus per fidem ligno erucis

depellunt ; utinam

i, que Chritus

Oris tui, ut me firmem,

& recreem;

Hium profltt!y

alligati, duplici t1n&ura ainoris Dei,

me :e, &*pota t

uis

& proximi penitus imbuuntur.

quafi dicat :

eft oftium mu*

6. Charifima in deliciis. ) Vlebr.

uberibus, id eft,

utroque teítamento

ingredi. debetts

ó fecindum

habet, dmaer :7 deliciis , qu-aü dïcgt :

,ab Kcclefia fubminiftrat

Praterea me

yum idcole 100*

mea voluptas, meus amor, mex de-

fuam intelligentiam.

exhilara , & recrea tuo o

re, id elt,

licie. Chrifti delicie funt effe cum

:. Quafï dict :

filiis hoininum.

tuo fpiritu.

, videtur r

7. Statura tua. ) Hab

itus, & pro-

O. Gurtar tunm

fícit vinum optimnum.)

aus4

fponfo tribuitur

,mifculos 4 C0*

ceritas totius corporis affimilantur

Similisfponfa !

l

à)

yrere t

palmz.

Palme fimilis e(t Ecclefis,

fupra c. 4. II-

Kavus diflllans (abia

e rgont

£a fponfa, quibusm

etaphoris fponle

fas atbo

quia in inferioribus afperitatem la-

laudatur, quaft

fpeao

borum , & paffionum fuftiuet pro

oratio, & eloquium

£C014 Y

& mordt

Chrifto ; in.fuperioribus vero, hoc

dicat

cantica, hymni,

pfalmi, pre-

Gicti

ficag Md

ces, do&trina, & predi

catio tua gee

eft in ccleftibus, pulchritudinem, &

4 7Pm

dentit y

fuavitatem expectat premiorum.

nerofa e(t, & efficax ,

& digna Deo.

yiaqne

Ubera fua botris. ) lradit Abra-

Diledlo meo. ) Ecclefie particalares

r

etiam Chriftum dile&um fuum appel-

tt*

$ yiniy

ham Ezrz filius, moris fuile in Pa-

leftina, ut palmis vites adjungeren-

lant, quia etiam ipfe eum diligunt;

)

& ab eo diliguntur, cum etiam pro-

Cmr/!/

tur, ita fiebat, ut ex earum ratis

us i1t.

ul

e(cclflls ,

h

dependerent botri, quibus fimilia effe

peer ipfas mortu

U

lii

d pommlum.

) Guod hic dicitur,

j

& fri

ait fponfz ubera. Poffunt per ubera

j

TU

intelligi duo teftamenta.

Ut botri

Dignum diíelio meo ad potaudum, in

]nus

, o

äfnuj tainem, « fitim fedant, cibum,

Hcþræo elt , Fadens nd( dfle&m "me-

& o

T qu(m,

558

LIBRIÍ CANTICORUM

*

4 Àtf

io. Ego diletto meo, & ad me converfio ejus.

rr. Veni, dile&te mi, egrediamur.in agrum , commoremur

me doce

in villis.

;

[lum ma

12. Mane furgamus ad vin

eas, videamus , fi floruit vinea,

) L&

fi flores fruéctus. parturiunt, fi floruerunt

bitur me

ma]a punica-: ibi

dabo tibi ubera mea.

4 Md

13. Mandragorze dederunt odorém. In portis noftris omnia

filzre fa

era, dileCte mi, fervavi tibi.

poma : ngva, & vet

; Qu

CAPUT VHt

innixa fu

I. Uis*mihi det te fratrem meum fugentem ubera matris

ibi cort

mes , ut inveniam te foris, & deofculér'te, & jam

OLUW r

me nemo defpiciat ?

»

2. Ap.

Sugentcm

moum, Qu

um ad relistudines , id cit, quod ré&ta & florentium. mailorum

pynicor um

allmpta v

yultum ferit, fuamque przftantiam, . nomine defignat.

& vim in cyatho oftendit.

eux faxifti

Dabo tibi übera mea. ) Da't-ECCIe-

l imieri

Labisque , & dentibus ad rumian-. fia Chrifto ubera , cum filios, quos

Doris vina

dum.) Mebrza aliter habent, fed* in Chriíto genutt, lacte doctrina fa-

tare. foris

vulgatus exprimere videtur id, quod lutaris pafcit.

Düüore *qu

aliqui faciunt , cum vinum genero-

I3. Mamdragora dederumt odorem..

fum, & fuave hauriunt, nam illud Olim mandragoras nupte ftudiofe

ponto la

Desfada

hauftum ore verfant, & reguftant,

qu&erebant, vel quia philtri vim ha-

t lntelled

quafilinguam, palatum , & dentes bere credebantur,

vel quia juvant

illo abluentes, ut fimul & fuavitate

conceptum.

X Confelii

Vide Gensf. 30. 14.

Nang g

vini dele&entur, &illius odore con- — Ítique hic, mandragorz cum aliis fru-

fórtentur. . Sane Dominus toties ab (tibus a fponfa collizendis numeiran-

itvidenj,

Ecclefia repetitis laudibus , & canti- tur. Fortatfe mandragorz eos fide-

8 0 d

. *« Ducas

cis deledatur, & ea quafi reguftat, les fignificant , qui apti funt ad lu-

fempcrque iliis delectatar.

crandas animas, & filios Chrif

—

iC Càp, $

IO. Ego dilecto meo, &c.) Sunt ver- mérandos; hos enim Ecclefía diligen-

li'ii)ïiif,:;;g, l

77

ba fponfz , illis fimilia, qus habe- ter quzrit, & ftudiofe colligit. t

mus capite 2. numer. I6. aut eadem fan(ctitatis , & doctrinz

!Wifam:e,

Diletius menus muhzi, 5 ego sl/r.

Sen- fpargunt. à

'odorem' late

,QLRIH) )

entia eft :

Hgo tota fponfi fum,

Iu portis noffyis omnia poma.) Quafi

uemadmodum ille me folam amat ,

dicat, fructus fpiritualis, qui qua-

olegc, m

x defiderat.

95 fori (r]

ritur, non €ft longe petendus : mefífis

Converffo ejus. ) Vox MHebraica

alba eft, omnia parata funt, & ubique

l 03 leva nt

npysn tbefaqgma:bo, cum Pagnino lucrandatum animarum fe dat occaíio.

UViaptur.

verti poteft : dcfiderium ejus.

At0$ inter.

Neva,6$ vetera .... fervavi zbi. )

Iint

1I. Egrediamur im agram.) Signifi- Weteres, & novos Sanctos per fidem,

quid

cat fponfa, vellc fe per orbem &o- & religionem tibi adjfaxi, utrumqu

d

as ba

COndntur

men, &fidem fponfi propagare, & populun, & novum, & veterem ti-

Yetba

fpirituales ei filios gignere.

bi confecravi.

Bona opera omtia ,

ball

p

IQ. Mame furgamus, €&c. ) Oftendit QU& feci, & quz nunc facio, in ho-

Oica

]

I5 ]nte

Wtm o

folicitam fedulitatem fuam in ftudio- horem tuum dirigo.

el

pat

proximos jrvandi, ac prefertim re- 1*« f, Ratreom szenum. ) Vox eft blan-

e&h .t

ined,

ttig

; ld «

cens.coavcr(i'os, quos florentis v

$

dientis, Vide dicta fulf*'*—?-*?- n.g»

"m DC«

CATPUT xfiu;

*

$59

z; Apprehendam te, & ducam in domum ma'ris me? : ibi

»mmorämm

me docebis, & dabo tibi poculum ex vino condito, & mu-

Ítum malorum granatorum meorum.

Ut vinea,

3. Laeva ejus fub capite meo, &.

dextera illius amplexa-

»

;unica.': i

bitur me. :

. Adjuro vos,

-

filize Jerufalem , ne fufcitetis, neque evi-

filare faciatis dile&tam , donec ipfa velit.

o&ris'omnia

L

s. Quae eft ifta, quze afcendit.de deferto, deliciis affiuens,

innixa fuper dile£tum fuum ? . fub arbore malo fuícitavst te:

.

bera m

ibi corrupta eiï mater tua , ibi violata eft genitrix tua

6. Pclxleï

"e, & jm

Sugektem ubera. ) Colvle&aneum

volentia,& ipfe, quijlixtaMichæaIïljc.

2, Àp,

————ÓÀ

meum, qui cum ia mundum carne

4. num. 2. -Do&or nofter. eft , mira

m pgnicorutïx

aflumpta venifti , lac fynagoge me-

nos docebit, quz ngmc mens noftra

cum fuxifti.

capere non poteft , fed tunc clariffi-

.) DisEcde-

U imveniam te foris.) Hujus cor-

mam illius faciem. contemplantes fa-

m flios, quos

poris vinculis foluta.:

Videtur cp-

cile percipiemus.

le dodrine (?-

2, Dabo fibi Pocm'nm

É 6c. ) Vina

tare foris fpon( amplexum , quafi

pudore *quodam duda ,

fi palam

condita funt ea , que aromatis mi-

t odtren. )

fponfo blandiatur.

fcentur, aut odoribus.

Del- Rio pu-

wiptz fhudiofe

Deofculer te, ) Drachiis votuntatis,

tat intelligi dulcem potionem , qua

Ecclefia De*

yhiltri vim ha

& intellectis amplexans, labiislaudis,

puelluli deleétantur.

& conteíiionis ofculer te.

um remunerari quodammcdo coüatur,

d quia juravt

Gend, 30 1

N.ni me afpieiat. ) Facta omnibus

dum illi offert. granatorum fuccum,

g um alisT

i5

[re

invidenda, & admirabilis, quia trans-

hoc eft, fanguinem fancorum Mar-

lata in admirabile lumen tuum.

;endis mumerate

cyrum.

aorg 605 nd

2

Ducam im domum xaatris mea.)

3. Lev4 ejus , 6$c. ) Explicatus eft

sti funt ad Jir

Sic cap. 3. num. 4. Tegas euwm, nec

hic verficulus fupra cáp. 2. nutn. 6.

. Adjaro vos , 69c. ) Sunt verba

ios Chrilio ee

dimittam, deucc Introducam illum in do-

jcoefia diigtr-

WAILEA TAT Is G36 G z cubiculaum geni-

fponfi, qus ibidem explicata funt

Iricisgemes.

Videibi dita. ^ Martinus

num. 7.

e colligit- i

v odorem at

Del- Rio putat ductam effe fimilica-

$. Sue ef

ifl4,; : que a[cendit , &e. )

dinem ab eo, quod puellule faccre

Sunt voces fodalium.

Sponfae fom-

no excitata, majore jam animo,

, pmo) Qu

folent, que cum qu&fitos fratres fu-

ulis, Q

yi que

os foris folos offendunt, letabunde

vulgi contemptu nihil verita, propa-

f

illos levant, & in ulnas traasferunt,

lam fponfum amplexari, & illi in-

stendus : 0*

fuaviantur, & blande in domum de-

niti, jerufalem verfus tendit ex de-

funt, gutiq

latos interrogant, quo & «qui acturie-

ferto.

ltaque admlriantcs fodalrs

y feditocea i

rint? quid egerint ? Infantuli, ut

fponfi, qw« ef ifa , inquiunt , 4«

um H !

dn; per i

eft atas balbutie garrula , narrare

afcendit , €fc.

conantur potius, quam narrant ; illx

Deliciis affluens)) Splendide ornata»

dni, od

werba balbutientium adulantur ,

Mirantur Codites, Ecclefiam ex hu-

" Veffle

m

20M j

ofculis interrumpunt, & tandem ata-

jus mundi deferto, ubi bonorum om-

opgi 0'

jb

tulam optatis munüfculis deliniunt,

nium erat penuria, ad coleftem Je-

ch

200 . !

rufalem afceudere, tam illuftri orna»

Coleftis jerufalem, eft Domus ma-

Afcen-

tris, id eft, Ecclefie triumphantis,

tu^virtutum, & meritorum.

VOX cn-ban

ibi cum D€o mutua certabimus bene« — dit quidem, quia conatum , & lgþof

Mupao4 14

LIBRI CANTICORUM

460

6. Pone me ut fïgr;acü!;um fuþer cor tuum , utfignaculum

ro. Ee

fuper-brachium tuum : quia fortis eft ut mors dileétio , dura

füm cora

ficut ipfernus semulatio: lampades ejus, lampades ignis at-

j Vi

z

que flammarum.

: eam cult

7. Aqus multee non potuerunt extinguere charitatem, nec

n. ïfiï

flumina obruent illam , fi dederit homo omnem fubftantiam

*

his , qui

domus fuae pro dilectione, quafi nihil defpiciet eam.

EE

8. Soror noftra parva, & ubera non habet: quid faciemus

m prop

forori noftrae in die, quando alloquenda eft?

9. Si murus eft, adificemus füper eum propugnacula ar-

:Qui eum n v

edrinis.

lo die qui

ye, ut in H

gentea : fi oftium ?&7 comping»amuvs illud tabulis c

-1o. Ego

mo fet de e

denda, cum

rem libert arbitrit adhibet, fed inni-

Lampades.Y Mox Ylebrga proprie

xa fuper dile&tuif, quia fubnixa ejus

qua die oran

fignificat carbones ardentes, & accen-

Charttatis, v

gavoxe , & fubfldio, qui de colo de-

fos, prunas;

lc,-i;ndite.

*

*

- lgnis, atque flammarum.) In Hebrzo

Chrilo jun,

em

$ub arbore malo, &c. Y Eft vox

funt tres genitivi, Igzis fLomme Do-

9. 7

mini, d eít, ignis inflammatiffimi.

fponfi ita refpondentis, ut fodalium.

fromaaa'a

interrogationi fatisfaciat , & eo ar-

Nam. vocabulum Domuzi, additur ad:

Áponfi, & l

tificio loquitur, ut laudes fponfz non

epitafíim , & exaggsrationem.

1

QO

,Bem relpond

imminuendo , ipfa laudibus , licet

(

4donez multe , 867 )" Plusquam

deeto Torore

w6eris

non. efferatur.

Sermonem:

ignis eít amor; nam ne copiofa qui-

diediis. ]

ergo: ad. fponfam. Ecclefiam dirigit,

dem aqua. fupexinfufa. extingui po-

& conflans e|

ij

feque illanr fub. arbore cracis fibi ad-

te,' : L

Contta tocor

junxiffe ait ; quemadmod m quon-

87 dederit Lo»so,, €fc. ) Si-quis ha-

- excum ïn.m;,&t

dam fub arbore in. paradifo. Eva il-

bentt hutic amorem plurimas. dare

5 of dl

lius, & omnium viventium mater

velit divitias, ut illum et eripiat, re-

Is mihi nj

fecundum naturam dgmonis. fraudi-

pulfam. patictur ab.habente illum ;

1 O(B'&ïm ; 3(];33

bus. deceptas in. peccatum lapfa. fue-

pluris entm facit donum hoc amoris;

£02 , & mi

xat.

quam omnia, q

:

unt..

um in hoc muadg ma-

p)Lll!A W ;

6

Pone ;me ut fgmzcufum* $ Ef e. )

gni

I, & o

Quafi dicat, cum tantum . mihi: de-

g. Sofo;* moffra, E. ) Sunt verba

9 0doritior

beas, me tanquam ftgnum. cordi tuo,.

fponfz, que de fynagoga ad Chri-

Ominos bes

& brachio tuo imprime, itant, qu

ftum convertenda loquitur, quafidi-

ti.a,. m f

€ozitas,qua f:cis, mea. caufa facias..

cat : placet mihi lex amoris, de quo

Büntur, & .

" Quia fortis , 0. ) Quaft dicat, po-

inodo: fermonem: faciebas, fed. foli-

I0, Efa hj

teris, (i voles hoc facere, mea gra-

Aupte

IL

Ir

cita fum de fy-nagoga: forore noflra

tía tibr opein ferente ; nam JXmor

nuper coanverfa, que adhuc tenella

Yr, Gen

omuaia: vincit, & omnts difficultates

eft, nec nuptiis fponfi ( qui in virtutes

aCtre

D 11()(1

errumpit,, fimilis morti, que omnia.

& amore

g

omat.,

bilis.

perfectas r.eq;uirit'.) fatis.ha-

UqïRWQt

Div. ais "

Dara... :e?nutï:ti'a. j Zelus , qui

Uiera. mom laler. j Cum ubera s

kh*n

eft. amoris

uidam: fervor violentus ,

perint eminere , tunc virgines matri-

f&üql)

9l

& m

& ardens eft,

i

monio: habiles funt : Synagoga con-

Cllhs m

ï)lt l;

$zenz Zefernus » éfc. ) Ut i'g;zi's in-

!| ubü

verfa, parvula dicitur, quia multi-

jj ,. m

É&rni: violentiifimus.

( (

tudine m-o,dicf'"f' Dicitüt ubera noi

CAPUT

VII.

86t

henaadum

ro. Ego mürus: & ubera mea ficut turrifS',»'Ei quo

:ätio? düta

*

f. æ&ä

fum coram eo quafi pacem reperiens.

i jgnis, dt-

tr. Vinea'füit pacifico in ea; quae habet populos : tradidit

