fcent,.cum malis dicet: 4re zz zgmem

etdo

dïncm puriifimi

eternum, 6c. bonis àutem , venire d-

argenti,

nediíls , &c.

Ll,&

Gentes, qua bella wolusz. ) Que

'erent

tuos

fideles

efle

non

3;5- Dare gloriam. Deo füper Ifrael,

ynilt

quietos

&c.) Glorificate Deum propter bene-

u

finunt, fed illis. molefti funt , &

:

ficia, in electos fuos collata : quo-

Jonis

infefti.

niam magnificentia, & potentia Dei

t

32- Vensent legatz ex AEgypto, &c.) Pii-

£

maxima manifeftabitur fuper Ifrael

tet

tentes.

cem petentes, & fe fubditos, profi-

in nubibus ccli, cum fcilicet rapien-

í

1

tur electi, in nübibus obyiam

hri-

4Ethbiopia. ) Qu longius diftat ab

fto, & in ipfis nubibus erunt fe-

tere

]erufalcm, quam /Egyptus.

h o

dentes, quafi in foliis a dextris, &

ml

Praveniet gianus ejus.) Ocilicet ]Egy-

a finiftris judicis Chrifti.

ml

pti munera offerentis, pacem po-

36. Mirabilis Deus in fanüi fim)

ftulantis.

Quos Deéus miris modis dirigit , ut

Deo.) Apud Deum.

In. Hebrzo

esïe

falutem xteraam confequantur , &

elt , JEtbopéa currere factet manus

miris honoribus ornat in patria. In

d

[«* Deo, id eft, feftinabit dona ad

Hebreo eft, Is Jenctnarin Jws, fed

-

*

166

,'LIBVRI PSAL*MORUM

f

I ÍIn finem, pro iis, -qü.i commutabuntur Pfalmus

David. LX V III.

t

2. Q'Alvum me fac, Deus, quoniam intraverunt aquse ufque

ad animam meam.-

3; Infixus fum in limo profundi, & non eít fubftantia.

f

' Veni in altitudinem maris, & tempeftas demerfit me.

. Laboravi clamans , raucae facte funt fauces meage ; defe-

4

cerunt oculi mei, dum fpero in Deum meum.

f

. Multi

plicati funty fuper capillos capitkis— mei, qui oderunt

[2

me gratis.

Con

fortati

| funt, qui perfecuti funt me inimiciþmeiinjufte,

p

quae non rapui9 tunc exolveþam.

6. Deus

P

: fan&i Dei fan&uaria recte appellari

3 Inyf;cm femm od linzo: profundi. )

fe

poítunt.

Demergor in limo maris, & abyfii,

& femper profundius infigor.

Dabit virtutem , €$ fortitudimem . ple-

&i fue.) Cum electos. fuos immor-

Er mom efb fubflantia. ) iNon eft

lu

salitate, & impaflibilitate donabit.

vmTócT4S01£, ut eft in Greco: locus

fcilicet, quem poflim firmiter pre-

zP quil commutabuntar.) Moc

mere veftigiis, ftabilisque confiftere.

ql

ï-PRa

explicatum eft ad titulum

Italice diceremus. — Noz & 2 fermezza.

d

Pfalmi 44.

"Yent £m altitudzzem m;zi-ia'.) Ingref—

2. Salvum me fac Dem'.) Non pe-

fus fum mare altum , profundum,

p

tit Chriftus a patre falutem animz,

p

& amplum.

j

quam habebat, & amittere non. po-

qgewpeflas demer[ft me.): Nox Hebr.

terat, cum. eífet beatus ; fed [falu-

e

tem corporis, eamque non abfolute

rapidum aquarum curfum defignat,

q

petit , fed ut oftendat magnitudi-

& inundationem : quare aliqui ver-

u

ném doloris, & quam naturalis ap-

tunt, & /lwzen , five, alveus operuit

mne.

[talice dicimus : 4« cerrezze del

k

petitus mortem retugeret,

eo prorfus

1nodo, quo in horto dixit: Pazer,

Jfume , 0 del mare.

li

4. Laeberavi- clamanms, ) /vDefatiga-

ff wis, transfer. ealicem Zum 4 me.

Luc. 22. 42-

tus fum clamando , & implorando

letraverunt aque u[que ad auimam

auxilium.

!

eeam.) la calamitatibus, & malis

Defecerunt oculi imei-) Fatigati funs

le

circumobfeffus fum ,

ut iis fimilis

afpiciendO, num aliquis veniret, ut

)

fim , qui in profundo aliquo aqua-

opem ferret.

rum gurgite ita funt conítituti, ut

Dzum

ero i2 Denm meum.)

Dum

H

auxilium ab illo expecto , & tamen

jam aqua os ingrediantur ad fuffocan-

ille me non eripit a tormentis.

lp

düm cor, & extinguendam animam.

Q

Hxc enim , & qua& fequuntur per

$. Grarms.

Sine caufa, nulla in re

ïnl

allegoriam periclitantis in fluctibus,

a me offenfi , aut violati.

Cosfortati funt.) Ynvaluerunt.

& alienum auxilium implorantis ma-

D)

gnitüdinem dolorum Chrifti ponunt

Qua non rapul, tunc exol'vtbam.) Red-

dere cogebar ; que non rapueram.

PW

oþ oculos.

u

PSALMUS LXVIII,

Ió7

6. Deus, tu fcis infipientiam meam

US

:

, & deli&ta mea a te non

funt abícondita.

. Non erubefcant in me, qui expe&ant te, Domine, Do-

-

Je

mine virtutufn.

.

. Non confundantur fuper

me, qukxi qüærunt te, Deus Ifrael.

$. Quoniam propter te fuftinui opprobrium , operuit con-

fufio faciem meam.

fe-

9. Extraneus faétus

fum fratribus meis , & peregrinus üliiä

matris meze.

it

1o. * Quoniam zelus domus tu:e comedit me & *

| opprobria

*Joan.

2

UE

exprobrantium tibi, ceciderunt fuper me.

:*Rom

le,

Ir. Et operuiin jejunio animam meam, & fa€tum eft in op-

i5* 3.

probrium mihi.

iz. Et

3-1-1-8

P,ænas ]uebam

.)

pecmtorurp, qu& non

E peregrimus fl;is matrá mes. ) Re-

feceram.

petitio ejusdem fententig. "l'anquam

j

6. Infipientiags meam. )

Peccatum

alienigena habitus fum a filiis fyna-

Hoc eít,

uod

mihi impofitum : fcis Deus , an fim

gogz matris mes.

u

infipiens, an fim in vitio, quod hi

ait $. Joann. in fuo Évangelio cap.

cuUÉ

mihi impingunt.

1. 11. d propria "enit , E$ fui eum

7. Nom erubefeant in mt, 6c.) Ne

Z07 receperunt.

re

16

quafo rubore, & pudore propter me

IO.

goniam zelus domus tust., (fc.)

u

afficiantur, qui in te fperant, & a te

Reddit rationem, cur habitus fit tan-

falutem meam expectant : fl enim

d

quam extraneus, quia fcilicet illum

preces meas non exaudias, eos mei

urebat, & dolore afficiebat zelus do-

Il

judebit , neque me audebunt con-

mus Dei, non folum 1nateriatz, cum

tert.

Wel etiam fenfus eít; non

negotiatores e templo ejiciebat; fed

bt,

erubefcant, qui idem a te poftulant,

multo magis fpiritualis ; id eft congre-

it,

quod ego poftulo ; erubefcant au-

gationis fidelium, quam multorum vi-

[2

tem, fi irriti, & voti minime com-

tiorum feditate inquinatam videbat.

jlt

potes dimittantur.

Opprobria exprobrantimm tbi , Gc.)

"

Domine wirtutum. )

,

Domiue éxercis

Opprobria eorum , qui tibi expro-

tuum, ut eft in Hebr.

braverunt, non minus molefta mihi

g'ä

. 8.. Propter f& fuffinui opprobrium.)

acciderunt, quain fi ego illis impe-

(

Quafi dicat , quod peto, jufte po-

terer. Vel fenfus eft, cecidersnz [uper

ftulo; non enim ob meas culpas ,

zme, id eft fuper caput meüm in

feu

honorem

yi

propter

tuumn hac

meam perniciem , & exitium.

ut

patior.

1I. Operui in jcjunio aniumam mmm.)

Operuit cozfufto faciem meam.) Sufti-

Contexi, obrui jejunio animam. Vel

ff

nui contumelias , flagella , irrifiones,

fubintellige vocem , L«cryms , quafi

e

Íputa in faciem, & alia id genus.

dicat, me ipfum jejunando lacrymis

qu£ verecundia , & rubore vultum

maceravi.. Jejunim , & lacrymas

meum impleverunt.

;»offumus explicare de efurie, fiti,

)e

g. Extraneus fatkus fum fmtriöm

X

& defiderio falutis animarum. Nam

mels.

P

'lanquam extraneum me re-

propter jejunium ,. &c.

non legi-

dl«

putaverunt fratres mei Judzi.

mus Clirsiiïum ,Dominum) ir-rif!,lm

ff].

168

LIBRIPSALMORUM

12. Et pofui veftimentum meum cilicium, & fa£tus fum illis

in parabolam.

TV

15. Adverfum me loquebantur, qui fedebant i

n þorta, & in

:

me pfallebant, qui bibebant vinum.

;

14. Ego ver

p

o orationem meam ad te, ADQ.min?»? tempus be-

neplaciti Deus.

C0

Ín multitud

]

ine mifericordize tuse exaudi me'y in veritate

falutis tuae.

Ya

15. Eripe me de luto, ut non infigar, libera me ab iis,

qui oderunt me, & de profundis aquarum.

16. Non me demergat tempeftas aquee , neque abforbeat

bu

y

me profundum: neque urgeat fuper me puteus os fuum.

fen

17. Exaudi me, Domine, quoniam benigna eft mifericox-.

dia tua : fecundum multitudinem miferationum tuarum re-

p

fpice in me.

18. Et ne aver

tas faciem tuam a puero tuo: quoniam tri-

YOX

bulor, velociter exaudi me,

4tte

19. Intende anima mez,

& libera eam propter inimicos

3Q

ineos eripe me;

20. Tu

n

ant

fuiffe, aut.male tracatum a Ju-

me garriebant, & cantabant , luden-.

:

Dot

dzis.

tes , & irridentes.

Et falum eff im opprobrium mibi. )

14. Ego wero orationem meam, &c.)

L

Vi

Cum hoc nomine illis charior effe.

Orationem: meam ad te dixrigebam.

Tenpus bezeplacitài Deus.Y. Jam ad-.

tía,

deberem, e contra illud apud eos fa-

Tne

&um eft mihi occafio opprobrii mei.

venit tempus beneplaciti, tempus

12 Pofus vwefüimentum. ) — lndutus

a te definitum, quo ego his crucia-

fum cilicio..

tibus liberer ; tu vero mundum tibi

ph

xeconcilies..

*

Fatlue. [um. illit ia parabolam.) Etiam.

i2

propter hoc.

factus. fum illis in. fa-

lo multitudime mijericerdia tu;e. »,

bulam, ludibrium ,

& diécterium.

Propter magnam mifericordiam tnam.

far

Nion legimus Chriftum cilicio indu-

Àn weritate falutis. z44. ) Per fide-

dar

&um. inceífiffe, aut propterea ludi-

lem,. & certàm tuam falutem , auxi--

hum, & tutelam.

P

[3

brio habitum.: quare cum $. Augu-

ftino, & aliis de facco carnis hu-

I$« Erzpe zme de luto

, " non inþ;ggzr.,)

ten

manz, & mortalitatisnoftre commo-

'Vide dicta. n. 3.

hil

de locum hunc poffumus interpretari..

16. Tempeflas aque.) Mids di&av

eodem n. 3.

lml

13. Quj fidehlamt importa.) Princi-

[emn

jes, & judices populi, qui in por-

Neque. urgeat feper me pureus er

anti

tis fedebant, ubi juxta veterum mo-

f )

Puteus , in quem cecidi,

rem erant pretoria, (« judicia exer-

non. claudat os fuum; nam verbum.

&ebantur..

Hibr.. $

1d: eft,

N3 àe«*, proprie claudere

pu

lg qme þ/älle!ant', &c. )

fignificat.

non. folum. publice in conventibus,

/.17- Bezigna?y Suavis, vel copiofa..

Ü

fed. etiam privatim in domibus tem-

18. Paero £40. ) Servo tuo.

RüI

19. dstende anime a. ) Mebrma.

pore conviviorum ixnterv pocula de

|

p

B

A

4

LMUS LXVIIL.

169

li

20. Tu fcis improperium meum, & confufionem mearni ,

&

a

In

reverentiam meam.

51. In confpe&u tuo funt omnes, qui tribulant me, imp

ro-

he-

perium expeCtavit cor meum, & miferiam.

Et fuftinui, qui fimul contriftaretur, & non fuit, & qui

coníolaretur, & non inveni.

ate

22. * Et dederunt in efcam meam fel: & in fiti mea pota- *Mat.

verunt me aceto.

27.48$

li

23. Fiat menía eorum coram ipfis in laqueum , & in retri- g,

4

eat

butiones, & in fcandalum.

li, g.

24. Obfcurentur oculieorum, ne videant:; & dorfum eorum

Qf«

femper incurva.

IC-

25. Effunde fuper eos iram tuam, & furor ire tusav com-

prehendat eos.

ii

26.* Fiat

vox fienificat proprie apprepizqua ,

precationis predicit mala , que even

«ccede , aurem precibus meis accom-

tura erant Judeis ob ingratitudinem,

CO&

& crudelitatem |in Chriftum.

Tü

modando, & me a malis eripiendo.

Propter I2IUICOÓ 22605. ) Ut fcilicet

Men[A eorum coram ipfés. 12 laqueum.)

animadvertentes fe pra&valere non

Cibus , qui eis apponetur, fimilis

jén--

potuiffe, aut confundantur, aut con-

fit efce, qu& avibus , aut feris ab-

vertantur.

fconditur juxta laqueum, ut . illo , ca-

[

20. lmproperium meum.) ImprOpe-

piantur, & ftrangulentur.

Atfhs.

la retributiones. )

Quibus illis

ad

ria, « calumnias , quibusnlacerant

me.

malum, quod mihi ftruxerunt, re-

IPUS

: Confu]ionem s. j Que ex im-

pendatur.

(t«

properiis in me jactatis nafcitur.

E :m feandalum.) Sit illis caufa,

Fiþi

Reverentiam meam.) X erecundiam;

vel occafio ruinz.

Menfa, que Ju-

erubefcunt enim,

U

ii apud alios con-

dais facta eft in laqueum,

C. vi-

4. )

funduntur, etiaj

»li

attt.

1 injufte confun-

detur effe lex , & libri Propheta-

dantur.

rum, quorum le&ione, & cognitio-

ïdq—

2l. J» confhetlu, zuo, €$c.) Sicut non

ne, cum animas ad falutem pafcere

üxi

te latet. afilictio mea ; ita non te la-

potuiffent , e contra vitio ipforuim

tent, qui me affligunt, a quibus ni-

fatti fünt illis in laqueum, quo im-

i)

hil aliud. expectare. poflum , quam

plicantur, & conftringuntur, pluri-

(

improperium , & 'miferiam , ficut

misque noxiis erroribus tenentur,

femper expecavit cor meum multo

cuwum male illa utantur , cum fint

ante quam advenirent.

ÜGCI ;

& verum lumen

non ad-

p

Suffisui.) Expectavi.

immittant,

i,

um

Qui ffasul contrz aretur.) Qui com-

24. Obfeurentur, 6c. ) Hoc pati-

Pateretur.

untur Judei, cum velamen fit fu-

lere

22. Dederunt im elcum. mtam fel,

^

-

per cor eorum, ut ait D. Paul.

f

&c. ) Ut narat .. Matt. c. 27.

Cor. 3. 14.

gum. 48.

Dor[uz eorvum femper 22eurva.) Mi-

23. Fiz?, 6c. ) Pexr modum im-

1gá

Ífem . Salacivi oneribus fere importa-

Bibl. cum Com. Menosb. T. HZ

170

e

E d

LIBRI PSALM

RUM

26.

* A&

| Fïatïï)abitaïio eorum deferta:

-

& in&tabel'haculis eorum

101

L Io. Don fit, qul inhabitet.

27. Quoniam quem tu percuffifti, perfecnti funt :

3

& fuper

n

dolorem vulnerum meorum addiderunt.

28. Appone iniq

uitatem fuper iniquitatem .eorum , & non

C

intrent in juftitiam tuam.

29. Deleantur

anturt.

-de libro vivänþium :;& cum juftis non fcri-

|

ior

3o. E

go fum-pauper, & dolekns: falus tug, Deus futce-

pit me.

31. Laudabo nomen

?

Deicum canti;o j magniücabo eum

in laude.

32. Et placebit Deo fuper vitul

ducentem , & ungulas.

:

um novellum , cornua pro-

53- -Vid

eant pauperes, & lae

5

etentur: quaerite Deum ,& lvi-

vet anima Veftraf

,

i

t

4 Dd

:

bilibus opprem. DOrfo etiam fcm-

7:5,4,9'5.1) Solis enim fidelibus. vera

per incarvo , & facie .àd terram

juftificatio: contingit.

$3

prona, cum oculos attollere nefciant,

Niunc tande,m

20- Ego fum, 60)

térréna tantum intelligant.

in

ne Píalmi predicit

Propheta

f

Chriifti gloriam, & Ecclefie zdifi-

a Fiat babitatio eorzgm c*lejärtd, &c.)

cationem.

itvo

Fa&um videmus ad unguem ; nam

t

Judei alibi potius-degunt, quam in

Pauper, E dolegs. ) Pauper, quia

etiam veflibus carui in cruee ; do-

j

jJudes, maxime jerofolymis, funtque

lens, quia acerbiflimos cruci

/

e regione fua exules , templo cele-

lä.f.ZUS p?l'-

lde

berrimo, & privatis «di

tuli, dum in ea penderem.

pto

& dirutis.

'b us excifis,

$ass fua Deus fufcepit me.) ^ Cum

)j

27. Quem tu percufffii.) Quem tu

dans;

effem pauper bonis, & malis abun-

pux

pro humani.generis peccatis cruci

Salutaris

manus tua 1me à

fubjecifti.

mortuis excitans mala omnia abfter-

Yent

fit, bona omnia adduxit.

Addiderumt, . )

Dolorem meum

31« Landaebo, 6$c.) Celebrabo , ca-

contüumeliis, flagellis ; &c.. exafpe-

nàm, &c. laudes Domini.

pa

£

rarunt,

i y;

2U. Wapeme iniguitate m y 6 c,) Per-

32. Gnper wirulum mevelunm. ). Erit

i

mea ]aus Deo gratior, & acceptior,

fittes eos peccata peccatis addere :

quam facrificia vituli novelli.

Qlls

& de una iniquitate in alias ruere,

um

Corzuua producenten . »z;—zgulzis.)

D

Non intrent. in juflitiam zuam.) Nec

Quo ftatu vituli maxime apti funt

to pervenient, ut participes eos fa-

ad facrificium,

n

cias juftitig tug ,. fidei fcilicet,. &

t

33. Videamt paupeves , E5. lItentur.)

gratiæ tuz.

Intelligant , '& confiderent hzc pau-

b

29« Deleantur -de libyo 'i)iz'ei;z;fynzg)

peres , & Igtentur, & exemplo meo

1 ]Jh

Non erust i albo fidelium , qui

fpem bonam concipiant.

dl

per veram rxeligionem te colunt.

poj

Quarite Dena , 6 wvet g?z-imaæ Vts

M

PSA 'L»M US LXVIIIL. & LXiï..

I7Y

U

; « 84. Quoniam exaudivit

-&on defpexit.

pauperes Dominus : &/Vin,&os fu.os

35. Laude

Det

"

nt ;illum coeli,

&*tef.ra,'-mare , € omnia reptiliæ

in els,.

hs

36. Quoniam Deus falvam faciet Sion: &

D10Q

ædiüfCab-untur

-civitates Juda;

(

Et inhabitabunt ibi, & haereditate acquirent eam.

*

27. Et femen fervorum e

jus

(c6-

nomen ejüs ,. habitabunt in ea.

potfidebit eam3 & qui'diligxtïlnt

1. [n finem , Pfalmus David,

m

ln rememorationem,

quod falvum fe;:erit* eum Domi—

nus. LXIX..

to-

Eus, in adjutorium meum 1n

2.D

vandum me feftina.

vtende : Do;mïne, ad adju-

"

| Avi—

3. Confundantur, & revereantur

meam.

; qui ;guærunt animam

- -

w

4. Avertantur retro

yad

:

z:fu.m;, & erubefcant, qui volunt mihi

1nala :

Y

yem

, Avertan-

oheta

! féra. ) Wirtutem colite, & Deum

Vif

37; Er femen [ervorum ejts. ), Dion.

invocate, & beae vobis erit; Deus

poífidebunt non. folum

primi. fide-

enim laigietur falutem, & vitain.

les

3

fed. etiam — deinceps pofteri

'quia

34« Pauperes.) . Afllitos, humiles.

€orum.

do

.Vintlos fuos,) Vinttos propter fe,

Qu dilsgunt. unmen. ejus.. )

Non

! per-

id eft; pro noininis fui conteflione,

inimici Chrifti , fed qui fide,

fpe,

pro pictate, & virtute, martyres.

&- charitate. illi adharent w«

illunx

um

35- RepHla. ) Omnia , qu& re-

amant. ,

-

iburte

E

punt in aquis 3 qux in iliis mo-

me 2

ventur.

ralionem. ) Salutis ac-

yter-

35. Gien.) Ecclefiam.

Ie IN reme&zo

JEA/ficabuztur civitates J«da.) Pr;)-

cepte ,

ficut enim Dayid. fpi-

pagabitur prim: illa Ecclefía, mul-

ritu. Prophetico previdit orationem

,

Chrifti pro falute fundendam ; fic

tis vivis lapidious acccdentibus. Mul-

etiam praevidit falutem fine dubio

f

te ctiam nov&e Eccelefiv in Provin-

tiols

ciis . excitabuntur, populis ad Chri-

feciturám ,' & in- ejus. memoriam

Pfalmum. Deo cecinit.

m

um p-r fhidem aggrepatis. . H au-

--

le adjuto ium meum intende. )

ul )

tem dicintur civitates J4da, id eff,

Intentus, & attentus efto , mt mibhi

fünt

confeflionis. quia veràm fidem, Con-

fitebuatur ,. & profitebuntur.

opem. feras.

d cdiszvandum se feffina.) Quan-

n )

Inhalitabust tibi4 Ec. ) Firmiter

doquidem. periculum. imminet , - &

habitabunt in lEcclefia , nec illam

urget.

1l)äü

fIitdt]

déferent , & tanquam hsreditatem

3- Corfundantur, 8c.)" Qua bie bae

poífidebunt eam.

fe?!m* u[que ad finem P/Zz!;äzi? explicata

f 4 'UE"

»

E

17

—

5

LIBRI PSALMORIU'M

Avertantur ftatim erubefcen:es, qui dicunt mihi : Euge, euge.

s. Exultent, & laetentur in te omnes, qui quarunt te) &

fml;

dicant femper : MagnificeturDominus,qui diligunt falutare tuum.

di

-6. Ego vero egenus, & pauper fum : Deus, adjuva me.

Adjutor meus, & liberator meuses tu: Domine, ne morerris.

Vil

Pfalmus David ,

r, Filiorum Jonadab, & priorum captivorum. LXX.

afi

2.TN te, Domine , fperavi, non confundar in seternum, in

f

juftitia tua libera me, & eripe me,

Inclina ad me aurem tuam , & falva me.

n

4. Efto mihi in Deum prote&torem, & in locum munitum:

a

ut falvum me facias,

Quoniam firmamentum meum, & refugium meum és tu.

0p

4. Deus meus eripe me de manu peccatoris, & de manu contra

legem agentis, & iniqui.

la

s. Quoniam tu es patientia mea, Domine, Domine, fpes

il

mea a juventute mea.

6. In te confirmatus fum ex

utero, de ventre matris meae

7. In

lia

tu es protettor meus.

-ï!;nt P[alm. 39. « "verjfrula I4. e«faue

Nom confundar. ) , Ne confun-

ad fraem, G cum fint plane eadem, non

dar ; nam particula 5w 47 eft pro-

li

ef? quod bic repetantur.

hibentis. . Ne repulfam patiar, unde

de

mihi non:exaudito fit erubefcendum.

P Jlioruza Jomadab, 6$c.)) Hzc in-

' Ícriptio non eft in textu He-

a. In Juffitia t&4.) Quia juftus es

if

brzo, fed poítea addita.

NX idetur

afllictorum vindex.

!

nificare titulus Pfalmum hunc ex

3. Ip Deum protettorem, ) — Deus

La

u

1 Synagogz- cani folitum in per-

protector.

Tutr

fona filiorum Jonadab (quorum ce-

f

lebris eft obedientia ex c. 35. ]Jere-

In: locsum mwzimm.) Ad— quem tüþö

ben

confugere poffim.

amie) & ceterorum, qui fponte in

Firmaimnentum meum.

) Cui tanrquam

priorem captivitatem cum Rege Joa-

firmiffimz rupi innitor, ut indicant

por

chin

orofetti funt, 4. Reg. c. 24. n:

Hebraica.

at

À2.

|

eremia Pro

j)heta, ut ita face-

:

4. De manu peccatoris.) . N el Abfa-

rent, hortante, &

liis Jonadab exem-

lonem intelligit , vel ponitur fingu-

&m

plo fue obedientie preeuntibus , &

lare pro plurali, ut fenfus fit, de ma-

predicationi . Jeremiz parentibus, ut

nu peccxtorum.

t

abjn

£onjicit Bellarminus.

Contra legem agentis, 65 mi

Pria.rum:apti*uarum.) Dicitur, fr7o-

lenti, iniqui , & me inju

4

e perfe-

$Wn, quia poft captivitatem, quam.

quentis.

BurE

$. Tu es pauentia mea. )

À quo

tl

proxime memoravimus, iterum , qui

remanferant, adducti funt in captivi-

nunc expecto patienter, ( femper

ln

tatem fub Sedecia Rege Juda, ut ha-

auxilium expectavi.

bemus 4. Reg. n. 11. cap. 25.

6. In te confirmatus. [um en utere. )

i

E SR AL MHU B LXX

17

7. Ín te cantatio mea femper, tamquam prod,igïüni fattus

fum multis : & tu adjutor fortis.

Itf

9. Repleatur osmeum laude, ut c

antem gloriaæ tuam: tota

die magnitudinem tuam.

i

.9. Ne projicias me in temp

ore fene&tutis :"cüm defecerit

;ris.

virtus mea, ne derelinquas me :

*

IO. Quia dixerunt 1

nimici mel mi

LX.

hi, & qui cuftodiebant

animam meam, confilium fecerunt in unum,

*

11. Dicentes, Deusdereliquit eum: perfequi

n

mini, & com-

prehendite eum , quia.non eft, qui eripiat.

12. Deus, ne elongeris a me , Deus meus, in auxilium

meum refpice,

m:

13. Confund

antur , & deficiant detrahentes animze mea;

operiantur confufione, & pudore, qui quserunt mala mibhi.

ntfa

14. Ego autem femper fperabo, & adjiciam fuper omnem

laudem tuam.

15. Os meum annuntiabit juftitiam

! tuäm, tota die falutare

[pei

tuum.

16. Quoniam non cognovi littera

turam , introibo in poten-

nex

n

tias Domini, Domine, memor

abor juftitize tuae folius.

a u

17. Dens

ffun-

l[ïHäbr; eft :

Cuftadiebant.) Obfervabánt me, no-

p

unde

de ventre.

SWper fe EREXUS fum

cendi occafionem c:

iptantes.

1» unum.) Colle

:

H

du

De wvenurve-matris ;ed. ) A. prima

s e

4ufantia mea.

Iu te cantatio mea [femper.

:* Ts

in Greco zzrzezde.

i2. Rej(zïice.) In Hel?ru eft: Fq/???idg-

:

M

perpetuum hymnorum ; & cantico-

I3. Detrabentes ani

m mes.) Heb;'

rum meorum argumentum fuifti.

adver[arit ; anbse "mes.

C alumnian-

femper cantavi, & cantabo te, &

tes me,

tütó

bencficentiam tuam,

Confundan-

Operiantur confuffone-)

7. Prodigium. ) Res ftupenda , &

tur, pudefiant.

111&01

portentofa ob malorum, & calami-

14. djiciama fuper omnem laudem

ican

£atum magnitudinem.

audes £uas aliquid

tuam. ) -Ad tot 1

Lfa-

9. Nt projicias me im tempore feme-

femper addam; femper lau

dibus lau-r

des cumülabo.

ingi

&srs. ) Cum me femper' ab infan-

, [nà*

tia protexeris, ne me deftituas, aut

Ij« daonuntiabit.) Celebrabit.

abjicias nunc cum fenex factus fum.

Salutare- tuum. ) Salütem " quam

Vio

Cum defecerit , 6c.) Repetitio pri-

tuo beneficio confequar.

eerfe'

mi hemiftichii ; nunc cum virtus mea,

16. Qwuoniam mon cognow: literatu-

ram.) Pro lireraturam in Hebreo eft

fcilicet vires meg pre fenio defgce-

|quo

runt, ne me relinquas.

n»»sp feheretb , que vox a radice

lo. Dixerumt «.« mibi,

4Á

M

Locuti

€bp /zpbar dedu&ta, fignificare po-

funt contra me.

'seft numerationes, fcripturasr,. libros,

ifott )

[

174

LIBRI PSALMORUM

14. Deus, docuifti me a juventute mea: & ufque nune

j

pronuntiabo mirabilia tua.

;

o

ne dereli'r-;,a

18. Et ufque in fenettam, & fenium ; Deus,

d

quas me.

*

DI

Do

nec annuntiem brachimum tui

um g:egerationi omni, quse

ventura eft.

,

Ti

19. Potentiam tuam

, & juftitiam tu,abn', Deus, ufque in al-

tiffima, quae fecifti magnalia, Deus, quis fimilis tibi?

Qu

25. Quantas oftendifti mihi tribulationes. multas, & malas,

& converfus vivificafti me;

& d'e abyffis terrae iterum redu-

xifti me.

A

Vumercumn

2 I Muï—.—

literas, five literaturas. " Alii aliter

cordgbör, & mente retinebo jufli-

Vel er-

hunc locum interpretantur.

tiam tuam , qua fervas promif?a, pu-

o per literáturam intcliigit huina-

nis impios ,& bonos bonis aflicis.

ud

nam fapientiam, & aftutiam, quali

0». Docuiflt me a juventute mea.)

abandabat Achitophel, illudque zez

*

Spirit: tuo infuuxifti, & multà. ex-

s

cogazovi , idem eft, 'ac'ze

4 proóavi

e

perientia docuifti, hoc prefe

[-

«

ipientiam

in. te, confiderem.

gtim ,ut

It

qn-gfi dicat . AOR novi J

hujus muündi , non confido in hu-

Et ufque muuc, 6c..) Et QIl'amdiu,.

ma

manis confiliis , non approbo afti-

zculi.

Vel

vivam, przdicabo mirabilia tua, ea-

tiam , & prudentiam

que præfertim , qu& circa me acta

fenfus eft: quia humana inftitutione

in literis admodam eruditus non fum,

funt, cum a periculis me eruifti, &c.

fü

lxm

Y8.

ER w[que in. feneam , & . fes

t

ut.qui. de poft f&tantes, & ex rutti-

aium,) -Sclicet-pronuntiibo. mira-

co paftore affumptus fum in mili-

tüg,

bilia tua.

Per fezium intelligit' ex-

B

tiam, & poítea in regnum , tamen

tremam -fene&utem, aztatem décre--

&c.

Poteft etiam eíie fenfus-fim-

1)6&

pitaim.

.

Tüm

pliciffimus. .Quamvis numerum bo-

Brachium .tuum.

) Auxilium , ro-

bus

nitatuüm tuarum mnomu noverim; nam

miráabilia tua., & beneficia, fua, ut

bur, potentiam tuam, qua nos pro-

E

tegts.

lI

dicitur Pfal.'39. 6..smattzplicat? f"per

19. Ufque im altiffima y Qu ftciffs

numerwn, ls tamen pro captu re-

üïill]

colendis occupabor.

Hoc. fecutus

mugnalia.) Celebrabo potentiam, &

V

juftitiam tuam, que extenditur uf-

tüon

eft Symmachus, qui vertit,' 9- 92

que ad altiffimia magnalia , que fe-

ä-u,. oU0 8 95!*-' N F*'iäw 3. 3202 ez1m Pfof;

cifti.

Celelh

Non enim folum calim, &

fum dz'mæmfrz.?rq

terram, feciíti , fed ea etiam , Qua

lieroiba in. porentids. Domini.) Mel

magis füblimia funt , ut Augcli

quiä

fenfus eft, adlizrebo penitus divine

nec homines tantum.peccatores pu-

^^5

nis , fed. juftitia tuà ufque ad Anze-

leye;

»otentie ; in illa confidam 5 illam

meditibor; ia illa quafi arce murni-

los porrigitur ; quibus peccantibus.

Vr

tilffima abfcondar.

Vel ingzrediar ad

non pepercifti.

r

contemplanda magnifica Dei opera,

0. Offendifii mibi. ) Experiri me

"

tult

& ad ea. aliis predicanda -accingar,

voluifti.

W

dHa mihi erunt pro libris.

Malas. ) ^ Graves-

Ü if

Meusoraier j4

J

eüttie pua- [oliun..) Rc,—

Caiz'v:rfm. ) Pllzg-r:?;ïu.s. Vel Phrafig

puj

PSALMUS-LXX.&LXXI.

17f

ia

E

»r. Multiphicafti ma

:

Ift-

folatus es me.

gn,iiicentiam tuam ; & converfus con-

:

22.. Nam & égo confitebor tibi in vafis.

p

pfalmi veritatem tuam,

x

Deus, pfallam tibi in cithara, fanétus Tírael.

23. Exultabunt labia mea

, cum cantavero tibi, & anima

;l

mea, quam redemifti.

24. Sed & lingua mea tota die meditabitur juftitiam tuam,

45

cum.confufi, & reveriti fuerint, qui queerunt mala mihi, -

du

i. Pfalmus, In Salomonem. LXXT.

fu

j

Eus , judicium tuum

N

regi day & »juüitiäm tuam ülio

"D

regis,

P

i

ylli

Judicare: populum tuum in juft

pu

itia,.& p'agperes/ tuos in

judicio.

*

Lx)

4. Sufci-

20

;24-. Medsrabirur juftiiaems fuam. 3

eft jHebraica , ut, cowverfzus , »i-acmr

j, t

fit; quod ;terzun.

Exercebit. fe celebrando juftitiam

De abyffs ferra. ) De;extgemis

tuain. «

malis.

ndia

Cun comfufi, 6c. ) . Cum qui milit

ïea

Reduxifls. ) Eduxifti.

mala machinantur, fpe fua iruftrati

idi

2I-

Maltiplicaft;

fuerint, & pudore affedti.

iIMlultis

HLAAYfICEDET AE

C

FHZm.. )

modis

oftendi-

f

fti mihi , magnificentiam bonitatis

LOEN salomonem.) Vialnus hic i

tua.

^ fcribitur ,. de Salemeztz , quia

ilde

eccafio illius feribendi fuit Salomon,

-

SEt comwer[uüs com[elatas es me.). Et

ecte

poft tribulationes , & arumnas ite-

cui recens in folio paterni regni col-

rum [folatns es me, moleftiis omni-

locato bene precátur Et fane primi.

10

bus abfterfis.

verficuli apte Salomoni conveniunt,

22. Gonftebortibi;) Laudabo te.

fed mox fanécti Vatis mens; & lin-

plC

gua

in Deum: elevata, fermonem

la vafis Pjalmi. ) la muficis in-

tulli

ftrumentis.

convertit ad Chriftum, cujus Salo-

Veritatem tmam. ) Promifforum

mon figura fuit, illiusque adventum

».

defcribit , propagationem regni,

f ll[

tuorum véritatem ,

& fidelitatem

; T

celebrabo. :

rectitudinem: gubernationis ejusdem.

z. JUdicium iuum. ) jJudicium ta-

n

Sántus l/rael. )

O fan&e Ifrael,

le, quale eft tuum, réctum, fapiens,

zi

qui fcilicet Hfraelem fan&ificas,

^2

juftum.

Vel facultatem, & gratiam

gcïi i

—j'

Exultabust labia mea , citmm can-

judicandi justa legem ,& volunta-.

g pu

tavero tibi. ) Non folum per pfal.

tem fuam..

l-

werium ,. « citharam tibi gratias

Regz.) Salomoni, vel C:hri&o.

rjbus

agam, & te laudabo ; fed etiam

Jufitiam tuam.) Ek repetitio pri-

exultabunt labia miea , os fcilicet

d

mz partis verficuli.

meum, & praecordia mea tibi jubi-

F;lo Regis.) Salomoni filio meo,

libunt.

vel Chrifto, quorum iajores Reges

Ssam redemifti. j E periculis eri-

"

uerunt, &

:

. cujus pater eft. Rex R"f

m

gum

ruifciï

176

LIBRI PSALMORUM

f

Ls Sufcipiänt montes pacem populo, & colles juftitiam.

D

T

li

4. Judicabit pauperes populi, & falvos faciet filios paupe-

rum, &humiliabit calumniatorem.

[er

z. Et permanebit cum fole, & ante lunam, in generatione,

& generationem.

f0]

6. Deícendet

ficut pluvia in vellus: & ficut füllicidia ftil-

lantia fuper terram.

. Orietur in diebus ejus ju

flitia, & abundantia pacis: do-

ïl

nec auferatur luna.

9. Etdominabitur a mari ufque a

d mare: & a flumine ufqüe

I]

ad terminos orbis terrarum.

iopeä; & inimici ejus terram

g. Coram

lingent.

illo procid—ent Ith

—

1o. Reges

ul

fn

q

modum & minute pluvie guttula

d

fudicdfe. ) Ut ju/dice; ». kepat,

fine ftrepitu in gremium terre ca-

vindicct.

Can

n judicio.) Re&o ; & jufto.

dunt, & illàm fccundam reddunt;

pur

3

Sufcipiant montes pacem , Oc. )

ita Chriftus in finum Virginis ve-

Trijit

ax, « juftitia,

niet, & ex terra illa. Virgine pre-

Defcendat de cclo

COn

&. fuper regnum

fraeliticum . re-

clarum Jeífes gentis germen oxrietur.

jr

quiefcat.

7. Orietur in diebus , €/c. ) Afferet

fion

d

Chriftus mundo veram juftitiam , &

4. 74

;cabtt pduþerc: populi.) Non

Italice di-

i

finet opprimi paupéres.

fanctitatem, & pacem zternam con-

tum

e€eremus : Ezrá ragiome 4 i poverr.

ciiabit inter Deum, & homines.

i

Donec auferatur lnma, ) In Hebr.

Salves factet filzos paettperum. ) Ef

aliis

verbis

de

n

eàdem fententia

eft: Dozec non fit luna.. Ufque ad con-

É

inore 1'cpetita.

fummationem fzculi,

g. 4 mart ufque ad mare, 65c.). Si

pp

Hyumiliabit.). Comprimet , ne fuis

N

ealumniis pauperibus noceat.

de Salomone hec accipiantur; dice-

eti

s. Permanebit , 6c. ) Jam Sanctus

mus a mari ufque ad mare fignifica-

r

Vates tranfit ad Chriftum , cujus re-

re a mari rubro ufque ad mare me-

diterraneun, & a flumine Euphrate;

Til

gni diuturnitatem defcribit.

Iea

Cu. fole.) Dum fol erit.

qui eft ad Aquilonem ufque ad ex-

ln

Ante- lunam.) In Hebreo eft, ce-

tremum terrz, id eft, ufque ad /gyp-

iC

H

eum luna, feu, azte faciem luneg ,

tum, five /Egypti rivum Rhinoco-

lon

quamdiu fcilicet erit Iuna.

ruram, qui erat verfus Auftrum ex-

0 1

tremus terre fancte terminus.

Vide

lm gemeranone , 6 generationem. )

di&a Gen. r13g. num. 1g. fi vero de

MAJ

Durabit ejus regnum.

L

DO&

6. Defcendet fcm* plevia iu ve

llus.)

regno Chrifti, a mari Indico , ufque

l

Quemadmodum olim ros in. aridum

ad mare Oceanum ultra Gades , &

Ll

lx

Gedeonís vellus . defcendit — Judic.

a lumine l'anàt ufque ad fines AEthio-

[4]

6..33. abfque ftrepitu, & nihil noxe

pi£.

Videtur enim S. David defcri-

inferens velleri ; fic tacite Virginis

bere terram habitabilem , & eo tem-

Wt

lit

vifceribus illabetur Deus, nec illius

pore cognitam , quam totam Chri

ly

virginitatem aut in conceptu, aut in

fti ^regnum comprehenturum af-

Rativitate diminuet.

firmat.

r

&t feut. feiscidia, G. ) Queinad-

9. Coram illo | procident tbiopes. )

*

t

$

SAL MLS Lf"ï

177

10. Reges Tnarf'w, & infulee munera OF'erent

reges.Ara-

pe

buimm, & Saba dona adducent.

11. Et adorabunt eum omnes reges teriæ omnes wentes

I6

fervient el :

12. Quia liberabit pauperem a potente ; & pauperem, cui

ful

non erat adjütor

13. Patcet pauperi, & 1nopt: &

& animas pauperum falvas faciet.

nf2

Qo-

I4. Ex"ufuris, & iniquit

Guv

ïcdïlïï t ammas ecrum & ho-

norabile nómen eorum corarm 1llo.

que

15. Et vivet, & dabitur ei de auro Araoxæ, & adorabum,

tota die benedicent ei.

de 1pfo femper :

Tatil

I6. Et

965

Qui juxta proxime d1 a habitaban

ferebitur pauperis, & illi propitius

er1t

fines terre ad Auftrun, vel nomi-

tul

nantur rï*tïnopea propter ££unuchum

14.

Ex wfuris, 69 z/zzqmmte, &e. )

J

Candacis

Regine /JEthiopum,, qui

À fraudibus ; violentiis , & mjums

lutt;

PIHD"S ex iis , x,l'.ll extra terram pro-

diaboli.

5v

miflionis habitabant, ad Chriitum

Heonoralile , 6$c. ) Grece Étvrikoy

pïæ

converfus eft- A&G. 8. 27.

pretiofum.

VMita eorum illi erit cha-

jeture

Terram) limgent. )

-Ofculabuntur in

rà, & pretiofa, neque impunem

feret

fïgnum reverentie, & fervitutis.

habebit eum , qui fe eorum fangui-

!

1o. Reges Täarju ) EKeges Infula-

rum orient cumm

hoc enim figni-

ne cruentaverit; nam , quod nos "ha-

cone

bemus in noftra vulgata, zemez eo-

ficat lhäïfïo, ut

diximus Pfa,lmo

rwn,inMebrzo eft, [auguis corum.

]ebr

47. n

15. Ef vive&) Quia illi mors non

con-

