conibénda

renda Japientia ;

fugiendi peccatores ,

€? gule dediti ;

M

M Ia

*

Iaonommlz parentes ; jugzenda mereüzx,

]

1tamen £t

C ebmz*aa :

colibere ; ]

Uando federis ! ut comedas cum pr1n01pe , diligen-

Cift U 5

(

ATLA. Àl

ter attende: quae appofita funt ante faciem tuam ;

Nophes m

2. Et ítatue

tenetur it

2j

(gudicabst Dommm caufam ejus, j*

Cür in eas anguítias te conycw, ut

ütur, à

Dominus pauperem defe :wdet, & pro

creditore 1)ecunum aA tC rol)etente 5

£n,

ln

ipfo fententiam pronuntiabir, « te

cum folvendo non fis, cogaris per-

4P quod

damnabit, & puniet.

mittere, ut ipfa lectuli tui ftragula

Qui ttàm h;

Canfae! ) Aleg'Ct pumendo

&

auferat ?

tta ? "um T

penis meritis inale multabit.

agro-

30 1" WID

29g. Terminos antiquos.) I*mes

T

Sumas [candalum anima vue. )

rum ,

quOs Veteres pdnxeru"

P in

bus fuavn

Ne irafcendi occafionem -tibi pre-

alienam pofleffionem | irrumpendo ,

&cipit, llt

& tenuiorem vicinum fubmovendo.

Vi Dutet

beat, qua provocatus in aliquod pec-

catum cadas.

29. Veloceza in opere fua. ) Strenue

tempef«mm

26. Qui defrgunt manus [uas.) Qui

negotia tractantem, & brevi tempo-

Dittis men

fidejubent;

datur autem fides dexte-

ris fpamo bene expedlentem

lCätUS Coly

ram dexceræ jungéndo, quod eft ma-

Coram Regibus feabit.) Edm Rex ad-

Vlth()r j

nus deF'rere

hibebit, & opera illius utetur, nec

Cf p

Vades. ) Vades proprie ii dicun-

in famulatu hzrebit virorum igno-

bilium, fed ad honores , & pubhca

tur, qui pro. alio. fpondent in re

üt llhus tén

capitali, qui vero in re. pecuniaria,

munera producetur.

4 P)Itnem

appellantur prede:,

fed nofter Inter-

tellioc

Südum

lv lndulï

pres unum pro aïtero accipit.

Ua appofita frmrt , &6 ) Cibos ,

28$. QDuid canfa efl , t tollat , Cbe. ?)

qui tibi apponuntur,

ln conqmrev

Yátor

ücg

CAPUT XXIL -

451

figeteos,

^. Ft fiatue cultrum in gutture tuo, fi tame

n habes in pote-

flate animam tuam ,

ules cum

/. 4. Ne defideres de cibis ejus, in quo. eft panis mendacii.

4. Noli laborare , ut diter

lum ani

1s : fed prudentiee tux pone

$. Ne erigas oculos tuos ad opes, qua

s non pöte's habere :

, & qu

quia facient fibi pennas quafi aquilae, & volabunt in coelum.

6. Ne comedas cum homine invido j & ne d'eüdiergs cibos

nfie eft,

ejus :

L

7. Quoni

am in fimilitudinem arioli, & COnj'e&"toris,æüi:ixatï

yofüerunt

*

quod igi?oratu

»

Lilo

COIE ede

» 16gibus

n

^

tatue culteum Pa gutture fuo. ) ustfacudi fmd'enfiareg funt frhe ducds

im generattone fd«

Parabolice figsificatur cohibendum

appetitum , & veluti cultro gutturi

g. Facient fibs pemuas , Ej' C.) Loq.u;:i-

jfit UE

infixo refrznandam immodicam ap-

tur de divitiis per profopopajam

jr; (ut-

pofitorum ciborum

appetentiam ,

quafi de re animata , docetque eas

cohibendam lingue intemperantiam.

iil ;

$4 famen babes £m poreffate , €$c. ))

quafi affumptis alis eorum manus

effugere, qui illas captant, poræfer-

$i tamen tui potens, & vales teipfum

tim fi folo defiderio

illas fecten-

cohibere ; hoc enim: videtur fignifi-

tur, & aliqui fint ignavi-

Monet

4217

care 9) 2y3 B« Nephes , Dominus

ergo , ut quifque fua fit foxte. con-

, diiger

Ali putant $53 9y3 Bs«

tentus,.

m tuam :

Nephes eum fignificare, qui defiderio

6. Hemine imvido. ) In Hebrzo eft,

p

tenetur, ita cap. fupexiori n. 24. ubi

ze eomedas panem» mali eculi-

Bonus

dicitur , NaL effe amicus bemins iva-

cbnjiCiïs u

esndo. ln Mebr. eft, "n« 5:53- £al

oculus phraft Hebreorum dicitur ho-

repetenfe j

s

mo-liberalis, fic cap. fuperiori n. 9.

aph , quod tamen non fiznificat eum,

e

e

prouus ad

qui iram habet in poteftate , fed con-

ubi lezgimus in, Vulgata

tra eum, qui agitur ab ira,

mifericordiam, in. Hebr- eft, vir bonz

n frigh

ecsli. . Malus vero oculIus homo par-

3. lm quo ef) panie mendacii. jg'Ci-

Fines 28

bus fuavis , qui fi:cile comedentem

cus , & invidus.

Ítaqie monet fa-

st

gt U

decipit, ut cum fe moderate come-

piens, ne€ cum eo manducemus , qni

p

licet nos invitet ad prandium , aut

diffe putet , poftea. deprehendat fe

pv ene

temperantis fines prxtergreffum. Vel

ccnam, tamen quiz fordide avarus

, Oa*

panis mendacit appellatur cibus de-

eft, dolet, cum fua videt abfumi,

revi &

mpo

nec liberdi animo dat fed convi-

licatus conviva' appofitus, qiia con-

m

vivator , eum videatur humanitatis

vis illa invidet , & fip

loffet » fub-

in x

caufa apponere cibos illos,

t cORB-

traheret,

7. Üuontam im ffmilitudinem ario-

fetUY v Y

no

vivam invitare, timen fimul id agit;

r

um 15

ut illius cemperantiam exploret.

[,€5c.) Cum enim primum menfe

&T

4- Prudentie fu4 ponze maflhm.) Ia-

affederis, intra fe, quafi tuturi con-

teliigendum eft hoc de prüdentia,

je&or. & divinus, cogitabit, & «fti-

five induftria , qua homines utuntur

mabit, quam multum. fis comefta-

in conquirendis opibus, de qua Sal-

rus, & dum comedes, bolos, quos

) Cibofs

»Wf-

vator Lucz 16. g. Ej47 , inquit, Lu-

in o$-ingeres, propemodum. numé-

452

LIBRI PROVERBIORUM

Comede, & bibe, dicettibi: & mens ejus non eft tecum,

m*

8. Cibos, quos comederas, evomes ; & perdes pulchros

»

Donin

fermones tuos.

i Q

J

9. Tn auribus infipientium ne loquaris

-quiä def.picientgdo,-

f0n QUi

5

&rinam eloquii tui.

*

1. À

Io. Ne attingas parvulorum term:

toum t

nos, & agrum pupillorum

ne introeas :

40. N

L]

^

bus eoru

11. Propinquus enim illorum fortis

Vefg

& ipfe judicabit

contra te caufam illorum.

41 4

L]

[]

12. Ingrediatur ad do€trinam cor tuum

& aures ïvtuæ ad

tur, &1

verba fcientiae.

25 N

Supra

13. * Noli fubtrahere a puero difciplinam: fi

i

um feni

13-24-

'eni»m percuf-

Eccli.

feris eum virga, non morietur.

yV

I4. Tu vir

nam, &

30. 1

liberabis.

ga percuiies 'eum : & animam ejus *de. infe;*go

1

ub

rs. Fili mi, fi fapien

s fuerit animus tuus, gaudebit tecum

bItU

Tinl

Cor meum.

25

26, r

16, Et exultabunt renes mei, cum locuta fueriht re&a

cuftodia:

labia tua,-

dancecare

-

A7. * IOR

2

aliena,

rabit, anxius , ne nimis multa ab-

ad paupertatem , poiï-'emönem fuam

fumas.

vendidiffet, is, qui erat propinquior

—.——-——

Merns ejus son ef tecum.) INon ex

pauperis., poterat redimere , quod

V. Zny

animo hoc dicit; vellet enim te po-

venditum erat.

Vide Levitici cap.

videat il

tius parum. comedere, &

appo itis

2f.nu. 25. Hic autem propinquus

videantur,

eduliis parcere.

propterea ,Hebraice dicitur 2N3 $065

lp fs

S. Evome:.

J

^

Id eft cum illiberali-

id eft, redempzr , quod jus habe-

lm fer

tatem illius animadverteres, infua-

ret venditam poffeifionem redimen-

! 184 Hdäf

ves tibi erunt epule ilx adeo , ut

di. Innuit ergo Sapiens propinquum,

perlevnn

velis ,' fi. poffes , comeftos cibos

& redemptorem pupillorum, qui a

€vomere.

omnibus deftituti funt , Deum effe,

& crelot

allequendi

Perdes pulebros | jä?mmä:-fzms.) M -

ipfumque €orum injurias , cum fit

Qovillmo

fütia occupatus, animus non erit

juftus, & potens, ulturum.

hilarirer, & amice confabularis , fed

T55 fpgs

12. begrediatur,) Applica animum

"

Pï.f/]o,/gfl'

nihil magis optabis, quam poffe te

ad doéctrinam.

erpedas,

inde fubducere.

In Hebr&o eft, cor-

13.. Difcsplinam. ) Cotxeptionem

THWeS Verba fua jz;czma'd.,

*

i

(,

F

U. Diy

& caftipationem.

21C9 ut It

10.. Ne attingas, 6$7.) Idem eft quod

14. De i»fermo, ) De fepulchro ,

&udo jl

'fupe.riori Cap. n. ag. me transgrediaris

id eft, morte temporali, vel «terna.

?0 Quj

feYU2I05 A;ztiqzms.

erunt.

|

Ne imtrotas.) Eos occupaturus, &

IS. S; fapiens , c.) Si fueris ade-

.tibi vindicaturus.

j

Vel'flc

ülo d

ptus fapientianr , ita, ut prudenter,

icil

iCït, üt

il. Propinquus eniga Vorum fortis eff.))

J

& cordate loqui poffis, magno frue-

Cum quis apud: Lfraelitas - redactus

fis voluptatis, fructu.

Vitt, qui

F Confer,

|

CAPUT XXII.

453

. fecum,

17. * Non emuletur cor tuum peccatoräs: fed in timore 'Iafra

pulchms

Domini efto tota die ;

24. D

19. Quia habebis fpem

-ip novifimo , & preeftolatio tua

icieft do»

non auíeretur.

19. Audi, fili mi,

upillorum

mum tuum,

& efto faplens: & diri'g.eä in via arii.

*

/20. Noli.eífe in conviviis po

tatorum , nec in come;(ï'atibni«

. judicabi

bus eorum, qui carnes ad vefcendum conferunt :

21. Quia vacantes potibus, & dantes fy

.

F]

.

"mbola qonfumen,«

es tug ad

tur, & veftietur pannis dormitátio.

:

22. Audi patrem tuum, qui genuit te: & ne contemnas,

m perat

cum fenucrit mater tua.

23. Verita:em eme, &n

.

oli:vendere fapientiam , & do&ri-

le inferno

nam, & intelligentiam.

24. Exultat gaudio pater jufti

bit tecum

bitur in eo.

$ qui fapjen*tem genuit, leeta-

2$. Gaudeat patertuus, & matertua, & exultetquze genuit te.

26. Prabe,

xint r

fili mij cor tuum mihi; & ocpli tui Vi.gs meas

cuftodiant,

,*Non

27. Fovea enim profunda eft meretrix, & puteus anguítus,

.17

'./

aliena.

-nonem fam

1Y.115

28. Infi-

| propinquior

17. /Emäletur. 3 [rhicecur, vel in-

21. Cenlumentur.) Ad paupertatem

:

moe , (

videat illis, etiamfi profpere agere

redigentur. |

Levitici C?

y propinqus

s ideantur.

Panzss.) Panni funt lacere; & at-

tur 2n) 2

À frinseore Domiri eflo.) Divinam

tritz veftes.

levem fervando.

.

Dorsitatio, )

Negligentia ; &

pl j H*

fomnus inultus , qui crapulam fe-

g relimet

!

19. Habebi [pem i jovi/mo.) Ver

perfeverantiam iu timore Dei , erit,

quitu-r.

& crefcet inte fpes ejus, quod optas

23. Noli wendere [apsentiam , t$c. )

yrutti, qu :

MVel habebis tandem in

Cum adeptus fueris fapientiam ,

Deum i^

affequendi.

noln eam abjicere a te ;

noli eam

(48 j

cum i

novillimo die id, quod modo fpe-

"j

ras ; fpes enim fumitur pro re fperata.

alienare.

LXX. xai lu?i'clïroäo'n 0'0-

Pr.æ/f'al4tio ZH4s ) Id quod a Deo

Qía» , &6 me repudics , me abjseias. fa-

jici animum

Fien!iæm.

expectas.

I9. Dir;'ge, im w18 animum tüum.)

26. Pr&be, fils sui ,— €or tüttm onibi.)

st

Fac, ut rete incedas, femitas infi-

Animum accommodans ad

audien-

ftendo juftitiz, & divinz legis.

da, & admittenda, quz ditturus

fum.

fepulchm !

/20. Qu carnes ad vefcendum caon-

qd «tona

ferent. ) Idem eft, quod fequenti

E£ oculi t8i 5 65c.) E«t oculi mentis

verficulo dicitur, dazzes [yzbola: cum

tux femper obfervent vias, quas tibi

fuctis ii

parum fit convi-

deimnonftro.

:

j

t

Ícilicet, ut magis opi

vium, quilibet ex con

VN

is aliqua edu-

27. Fevea enim profunda efl mere

ignó fri*

lia conterunt in commune.

frix.) INeque enim facile pecpnia

£

454

LIBREI PR OVERBIOR UM

o8. Infidiatur in via quafi latro & quos incautos viderit,

ne a,&

T(petian

interficiet.

æ? cui rixe ? cul foveæ;? cui

29. Cui vse? cujus patri v

fine caufa vulnera? cul fuffufio oculorum?

[

|

3o. Nonne his, qui commorantur in vino, & ftudent cali-

ämz;fa'äi

Af t

cibus epotandis ?

. 41. Ne intuear

is vinum, qu;md'o,- flavefcit, Acum fplenduerit

TTR

"

in vitro color ejus : iagreditur blande;

lis l

52. Sed in noviffimo mor

debit ut coluber, & ficut regu-

lus venena diffundet.

33.Oculituividebuntextraneas,& cortuum loquetur perverfa.

L NFZ(

34..Et eris ficut dormiens in medio mari ; & quafi fopitus

bia eorti

gubernator, amiffo clavo, & dices :

n dolui: traxerunt

IN

355 Verberaverunt me , fed no

4 In

me, &

pretiofa.

expletur meretrix , fed licet multa

C3t.e Ne o éntpearis vinaum. ) Ne ca-

ingerás, adhuc plura defiderat, &

piaris defiderio vini.

& Vir

legreditur. blande. )

FauCeS. delinit,

6. Qüi;

poltulat. LXX. habent; mog rerpi-

pévog delius perfaratum , quod fcili-

& gufïui gratum eft.

multa co:

cet implere nemo polfit. -

22. Moerdebit ut coluber.) Quuemad-

imodum enim venenuim totum cor-

?. Exc

Purets angufhus.) Ex'qu-o nimirum

difficile poflis emerg«re.

pus pervadit, & illud obftupefacit ,

DEmean as

29- Ppfidiatur 5 wiz, 6c.) Modum

& mortem- conciliat ; ita ebrieta-

LA

o

Trotergat

Infidiarum fupra defcripfit cap.

,

tem fenfuum , & mentis torpor fe-

im

n. 10. verbis illis: Ef oceurrzz :l ma-

quitur, vulnera , & mors corporis ;

lier oratu neretricio.

vel animz per peccatum.

L ïh'ïjlum

Wnüm ey .

dprerficier.) Mita animz, aut etiam

Regulus. ) Bafilifcus.

]iS, quodk

corporis privabit ; fatis eniu con-

33- Fideiunt extraneas, ) Ex He-

breo verti pot

, Videbunt extranea:

€ propter

ftat occafione. meretricum multa pa-

-

.

s fattus fueris, ab-

T$, & fcn

trari homicidia.

hoc eft, fiebr

bendi (l

209. Cu; v2? ) Id eft, cuinam im-

furda vifa oc.lis tuis obveirfabun-

tüur, nec res videbis, ut funt: fen-

&t difeif

pendit calamitas ? [talice diceremus

US rürfm

chb; 4vra de gtai ?

tentia vulgatz editionis eft, ebrio-

Fovéa. ) Grave periculum , in

rum oculos impudice converti ad

alienas uxores contemplandas.

quod incidat.

Vel fignificatur ebri-

1 rEim

d

os in foveas cadere , dum caput, &

' Lequetur perverf2.) Que non decent.

4

pedes non fatis officium fuum faciunt.

24- Sicuk dormiens in medio mari, Gc.)

lvc

mens enim fumida crapul caligine

us hi

iCe

diue cawfa "wulutra. ) Nam ebrii

etiam in amicos fine, caufa ferrum

Gbfcuratur ; nec fenfus , & eorum

aplentia ;

firingunt aliquando.

Sic Alexander

funciones regit, fed vino &ftuans ,

Qu oij,

& fluctuans ebrius , incondite mo-

U atciy

ur

semulentus Clytum occidit.

Szzu/jruþa ocalorum. )

Significatur

vetur, loquiter, & agit.

Titus ; dfiüd

ebrietatem aíferre oculis caliginem,

33- E£ dices.) Cum crapulam edor-

ttdem (iy

Ulltus æ(]

lL

eosque. fuffundi multis humoribus

mierís , & cvipilaveris.

t

àl

vifum obtenebrantibus.

Sed zom delui. )

Non

"

ldnrn

eft, Rüber eculorum.

In Hgbræo

no obftupefactis fenfibus.

fenfi, vi-

Ie(t* 1

Allit

j

CAPE T XXIV.

455

me, & ezo non fenfi: quando evigilaAbo , & rurfus vina

0s vierit,

TCperiam ?

[:&Ce! Q

CAPUT E

u

in

dent cali-

/'Emzi-lätïo malorum ; fapientia , C? eruditio ; cogi!ätia* ftulii ;

eruendi oppre[f/ ; docrina ut melle utendum ;; mon. infidianaum

fplendueri

juflo s cajus inimici , detra&lores 5 jufTe judicandum ; nullus *ver-

bis lalandus , tec malum malo reddendum; ager pigri ;

:

C

.l

ra

*

dormitanti pigro venit ege[las.

i. MTE semuleris viros malos ; nec defideres effe cum eis: Suprz

urperveria

ir

. 3. Quia rapinas meditatur mens eorum, & fraudes la- 23.17-

bia eorum loquuntur.

I2X

-— À

3. Sapientia sedificab

itur -ä'o—müs, & pru'dentia,roborabitur.

luv

h

4. In do&ctrina replebuntur cellaria , univerfa fubftantia

pretiofa, & pulcherrima.

4

s. Vir fapiens fortis eft, & vir doCtus robuftus, & validus.

uia cum difpofitione initur bellum, & erit falus u

$u

6. Q

.bi

multa confilia funt.

. Excelfa ftulto fapientia, in porta non aperiet os fuum.

8. Qui

Traxerunt ne. ) Raptarunt pef fq-

per prudentiam & fapientiam ejus,

lum.

qui illi preeft,

Er rur[um zvina veperiam. ) Hoc eft

4- Ciizria.) Apothece, domus of-

s

unum ex graviiïhnis ebrietatis ma-

ficing, & cubicula.

S. Vrv fapiems fortis eff. ) QQuia li-

e

lis, quod cum intelligant homines

fe propter vinum carudfe ufu ratio-

cet corporis viribus fit nonnunquam

nis, & fenfuum , adhuc tamen bi-

infirmior, tamen per fapientiam, &

bendi ftudio tenentur, & vix ebrie-

prudentiam ita fupplet fortitudinis

tate difcuífa repetunt calices, qui-

defectum , ut adverfarios fuperet.

bus rurfum inebrientur.

6. Cum difhofitione imitur bellum. )

Multum in beilo poteft militum or-

do, & bellica difciphna, confilia ,

LE E .ænmle;-ia viros malos.) Wide

di&ta fuperiori cap. n. 17.

aftus, & flratagerata.

3. JEdifrcabitur domus.) Eft in duo-

7. Excelja fflto. fapientia.

) Ad fa-

Nam

pientiam ftultus perti

eré non po-

n

g s

bus hifce verficulis gradatio.

*

d

b

a effet, ad

us

qi

f.

€

ipientia , prudentia , & do&trina,

teft, quafi edito loco

L :

of

que omnia pro eodem , ut fynony-

quem illi nefas adfpirare, vel ad quem

ma accipiuntur , dicitur edificari do-

ille fe perventurum defperat.

1&/'('

t nü

mus, deinde roborari , & firmari,

lo porta nom aperiet os [uum,) Non

tandem divitiis locupletari.

Porro

intererit.publicis confiliis, aut judi-

[ »sfn f'ic[.

domus zdificatio, &c. non de ma-

ciis; hxc enim prudentiam ,/ & fa-

teriali domo intelligenda .eft, fed de

pientiám requirunt.

Vel fenfus eft,

Xd*u

pra- impericiaknon habiturum , quo-

reCa inftitutione familie , gtw; fit

yus

x

^

456

LIBRI PROVERBIORUM

*-8g. Qui cogitat mala facere, ftultus vocabitur.

n Ne

"

9. Cogitatio ftu

;ti peccatum eft, & abominatio hominum

qüe vaftes

detra&tor.

16. 99

1o. Si defperave

autem Cor

titudo tua.

ris ïapi,"us in dïe anguítiae ; ximminuetïur for-

17. Cun

*Pá rr * Erue €os, qui ducuntur ad mortem, &

ejus ne €

vqui trahun-

91. 4. tur ad interitum , liberare ne ceffes.

.

19. Ne

gb eo 1rat

12.Si dixeris: Vires non fuppetunt: qui

infpe&tor äft Cor-

dis, ipfe intelligit, & fervatorém animse tu:e nihil fallit red-

gr. Ne:

detque homini juxta opera fua.

20 QUO

13. Comede, fili mi, mel, quia bonum eft, & favum dul-

imporum

ciffimum gutturi tuo.

s. Tim

14. Sic & do&rina fapientize animze tuse: quam cum in-

tibus n0n

eribit.

2 Qu

veneris, habeb'is in noviffimis fpem, & fpes tua non p

Is. Ne

tufque

modo objeca diluat, fi reus agatur

illud Pfalm. 81 4- 'E'ipitf pauperem,

uaesestsecne

in porta, contra quam de fapiente

6 egenum de manm peccatoru Lberate.

ilud Pfahni ufurpari poteft : Noz

12. Viser: 02 fappetunt. ) Ad libe-

eonfundetur , cum . logtetur snimicis . fui

1j Nj

randum innocentem calumniatoribus

piens, ne

:2 porra. Pfal. 156. $*

refiftendo, & iis , qui eum injuft

ftudeat in

opprim ünt.

«

"AE

omnibus y;

8. Seminus vecabitur. ) In Hebr. eft,

m5 *7373 babal mezmmmotb, qu&

Servaterem anima tu4.) In Hebr.

quod ciat

voces fignificant virum feelerum , id

eft, 33 zorzer, quod vertere poffis,

Nam lia ]

€ft, hominem fceleratum , & £lagi-

quis [ervat, velobfervar, vel qui euc

yreheadi po

tiofum, ldic etiam ftultus benedici-

ffodiat animam tuam; naàg utrumque

C vità nof

tur, quià non bhabet rationem fus

fen-

&UUS etam

fignificat. verbum ) zatzar

falitis, quam qui ne

gligit, v'erg de-

tentia ergo eft, qui obfervat ani-

men g'*ravig

fipit.

mam tuam, oninia videt , nec euum

Venietur, V

, Cogszatio þzu'lti peeeatum . eff. )

Vel fenfus eft, nihil

potes fallire.

LE il

|

Stultus, & fceleftus de peccato per-

ialit Deum fervatorem animz tuz;

t08 vexite

petrando aflidue cogitat,

cujus: beneficio ut

tu fervaris im-

id elt, ag

Abominatio bemimum. ) Qui enim

munis a multis malis , ita par e

n äliqua m

audit detrahentem alteri, :cogitat fibi

te etiam in aliis ; qui periclitantur

ifts, Da

ab eodem detrafctore non

fervandis, folicitum effe. Fortaffe,

i

Oltntem J

€umn abfens fuerit.

parcendufn,

'

fapiens allegoria eorum , qui ad mor-

um accidi

Ex H-e-

tem corporis trahuntur, excitare nos

u.n ltlls Ptn

10. Si defperaveris, &fc. ) !

vult ad opem iis ferendam, quibus

l. 4

brzo fic vertit Pagninus

KR eïz:]m

fer

mors fpiritualis imminet.

Wünsferi

D

fwufés: im die angufie: angufla fortrtm-

13. Comede , féli mi , mel, ffc) Ap-

19' Ne (05;

do :44, & fententia eft, eorum exi-

dl

guam effe fortitudinem , &: pàátien-

pete fru&us fapientie, & cum eos

» quod pj

adeptus fueris, illis fruere , quia ani-

Amlar;

Ó

tiaum, qui ad quzlibet adverfa con-

me dulciores funt , quam favus

iqu'e eHde ml

cidant animo; & defperant de me-

diore fucceftu.

mellis palato.

v CDlus ef. )

"m

COmeVEri i;

Yf Qu ducuntur 4dmaftem.) Quod

i4. Habebis p noviffizmis fpe

$

rum- flicis

intellige , fi innocentes fint; kju,xkf;&

de di&ta fuperiori cap. n 18

10], cuma

E

—

CAPUT XXIV.

457

-I5. Ne infidieris, & qu

*

s&ras impietatem jn domo jufti, ne-

hominum

que vaftes requiem ejus

L

16. Septies in die eni

m cadet juftus , & refurget : impii

autem corruent in- malum.

E

metgr.for-

17. Cum ceciderit inimicus tuus, n

e gäudeaä, & in ruina

u trahüt.

ejus ne exuket cor tuum:

18. Ne forte videat Dominus , & difpliceat ei, & auferat

t eiï Cot-

ab eo iram fuam.

Jlit, sl

. 9r. Ne contendas cum peffim

vis, nec aemuleris impios,

20. Quoniam non habent futurorum fpem mali, & lucerna

wum dul-

impiorum €xtingue:ur.

21. Time Dominum, fili mi, & regem : & cum detra&to-

ribus non commifícearis :

m

p

| cum it

| petibit

22. Quoniam repente confurget perditio eorum, & ruinam

1. N

utriufque quis novit ?

at

23. Hac

'[e putperem

rá liberate.

Nec aweieri impios?) Kepetitio pre-

) Ad libe-

15.. Ne infidiera , 8c.). Monet Sa--

cedentis fententiz.

*

amaiatoribus

piens, ne quis curiofa obfervatione

eum injue

ftudeat in jufto ,

qui pacate cum

1

20. Noz habent f'turorzm þem md/i.)

omnibus vivere conatur, invenire,

Nam licet fortaffe nunc abundent,

g ]o Hebr.

quod carpat, dolis ad hoc ftructis.

tamen , ut eft in Pfalmo ^5. 6. N;-

Nam licet levia quedam in eo. de-

bil imveniemt ommes 'vi.Iji divitzarum im

Ttere POH;S,

prehendi poffint errata , fine quibus

vanibus füis.

ye] qui m

hac vita non ducitur, immo in que

i utrumgüï

Lucerna nmnpiorum extinguetur.) Ha-

fapius etiam libitur, non facile ta-

betur hzc fententia fu

pras cops ag

sïi!Zdi' ' im

men gravis aliqua culpa in eo in-

n. 9. Vide ibi dicta.

Xervat. 80l

venietur.

We] fententia eft. Noli-

: fec eutt

2I. Tiwse Dominwzs.) Qui omnipo-

l5 6&9 nlhll

se 0 impii, juftis viris infidiari, &

tens eft, & poteít animam, & cor-

eos vexare ; nam etiamfi fepties ,

pus perdere 1n gehennam.

apims 0

id eft, aliquoties , vel fzpe cadant

fewaris jm-

Regem.) Qui in terris Dei.v'ïcarius

ja pa t

in aliqua mala, incommoda , & an-

eft, zec ffue canfa gladium portar. D,

uftias, Deus illos liberabit, & ad

|

xeridlitr

:

orentem fÍtatum excitabit , contra

Paulus ad Rom. 153. 4.

D

XFO;'c;ii.ev

quam accidit impiis ; qui fi cadant ,

Detraftorióus.) Qui Dei, Regisque

yiad 007

rmandatis detrahunt, male de iis lo-

funditus pereunt.

cxcitäïe,"os

(i8. odeferar 4b eo. ) Et in te

quentes, & ad eorum contemptum

m ( 5

aransferat.

alios incitantes.

19. Ne coptendas cum pe[Timit.) 1dem

az. Perditio eorum.) ACtive perdi-

DL

eft, quod Pfal. 36. 1. dicitur : No5

tio, & exitiun a Deo, & Rege in

-

& cum 0f

amuleri : cmalignantibss ; nam utro-

detraéctores.

3 4nl

bique eadem íunt verta Hebraica,

Ruinam utrimqtte;) Hoc etiam a&i-

5 qui

favib

Senfíus eft. Noli imitari malos , aut

ve eodem fenfu.

jam

commoveri invidia, aut zelo €x eo-

Qis novir? ) Quafi dicat, fubito ;

rum felicitate.

& inopinato autferetur.

jl "

Mmm

Ij

Bibl. ecum Com. Mcjnocþ. 1. IF.

-

V

450

LIBRIPROVER BIORUM

g

wLev. 44 Heec^

*doqtfe fapientibus dico: * Cognofcerevper—fo-

) Et lÁ

19.19- nam in judicio non eft bonum.

vir armatü

eut.

[. I7.

24, Qui dicunt implo:

4

Tuft

us es, ma

ledicent eis pqpti]i »

& deteftabuntur eos tribus.

16.19.

Eccli.

2$. Qui arguunt eum . lau

dabuntur, & fuper v..iþfos vehieF

Glaria D.

42. I benedi&tio.

»

ne ie exali

46. Labia deofcu

labitur, qui re&äav.erba'refpondet.

d) du

27. Preepara foris opus tuum, & diligenter exerc

E

e'agrum

end. iif

tuum, uf poftea zedifices domum tuam.

28. Ne fis teftis fruftra contra proximum tuum : nec lactes

hod i

quemquam labiis tuis.

|

Supral ^ 52g. * Ne dicas: quomodo fecit mihi;

fic: fatiam- $i :"ï"ed-

2922. dam unicuique fecundum opus fuum.

.

*

.

gritranfivi, & pervineam Vi'r)i ,f(ülti,

Eq

4o. Peragrum hominis pi

Ex

31. Et eccetotum repleverant urticde, & operuerant fuper-

I-2

, Glor

üciem e

f

jus fpinee, & maceria lapidum deftru&ta erat.

^5

j

2

uod cum vidiffem, pofu! in corde meo ; & exemplo

gate ferm

) Gol

didici difciplinam. ( 1)

tabile,

33. Parum , Inquam ,

dormies, modicum cïormitabis, þau—

xillum manus conferes, ut quiefcas.

34. Et

Erimft pan

(1) Poff vocem; difciplinam zz e4zt. Srx7. Zegitu; : quue quo piger dor-

tàntüm dorn

mies !

Ufque quo de fomno confurgces :

a7. Prapara foris , 6c.) "Tradit pre-

cum in fom;

23. Hac quoque [apientibus, ) Hxc

men dormim

etiam , qu& fequuntur , dici fapien-

ceptum économicum, docens prius

Mf.m(on]er

tibus; nam infipientibus nihil pro-

curandum , üt ruri bene fe habeant

fuerit dicere.

es noftrz, & ager bene fit cultus,

48 p 9l

&c. deinde ad urbange domus fabri-

W Quaf

Cagnmofcere perfouam. ) Accipere

&rtdienti. fu.

perfonam. Wide di&a c. 18. num. $.

cam adjiciendum animum.

Patvenit.

24. Qui dicunt wumpio : juflus es. )

29. Froffra.) Sine caufa.L

XX falfus.

P. (inquit lfaias cap. s. n. 33-) qi

Laües. ) Merbis blandis feduce-

gädf Vr 4

ye coneris.

Non. femel. fupra . di-

15 tl fere

jufHiftcatis imnptum . pro miuneribus , 6 iu-

iam jf aufertis ab eo,

&um eít, Lado efle frequentativum

l D

( Tribus. ) LXX. Genztes.

a Lacio , cujus compofita funt alli-

25. fÜi argnunt eum.) Qui impium

cio illicio, &c.

-

TUm

og. Quomodo fecit mibi.) Quafi di-

dum Qu p

redarguunt, & fonteu inventum pro

Tmb?idfm

meritis puniunt.

cat: Ulcifcar injurias.

26. Labia deofculabitur. ) ^ Admit-

32. Pofu) im corde mto.) ln He-

Mteram linos

tetur ad ofcula, id eft, arctam a

brzo eft : Fofzi cor meum,. Animum ad-

l$ , aut hb

citiam.

,mi-

verti. 1talice diceremus, Fec; refle/ffone,

fetunt,

Qui rtlla verba refpondet. ) Recta

Exemplo.) Hominis pigri, & ftulti.

verba refpondet judex, qui fine con-

L/quequo piger dormies? Mle ipfum ex-

Viri Eret]

fideratione perfonarum pronunciat ,

citavi, & mihi dixi, vel ipfi pigro

üec, Re(ïe

n

*

5

Qu i

ü diEbu

quod equum eft, & generatim quif-

dixi , quantum adhuc teneberis ifto

quis rogatus fane , « fapienter re-

tuo pigriciæ veterno ?

d eü» dly

* Velaye -

11)0::469

33. P«erwn inqm?n dormies , Gc. 5 j

fs

4 d

*

J

CA;PUT XXV.

A

459

bere' wfo.

34- Et veniet tibi.

vir armatus.

quafi curfor egeftas, & mendicitas cigiaü'

eis pqpu'ai)

CAPET XXW

píos venis,

Clüria Dei, 699 regum : cor regiss rubigo qua , C impietas e[f :

ndet.

ne te exaltes; ne detrabas ; Jecreta. tua ferva : mala aurea , &

etce agrum

inauris aurea; frigus in me[fe ; nubes frue pluoia: lingua mollis:

uel imoentum : Jagitta acuta : dens putridus : acetum, tinea ;

.

* nec lades

benefac inimico

3

angulus domatis; aqua frigida , fon.s

durbatus ;. mulium mellis comeflum 5 urbs

mi 8: -

ab[que muro.

fE quoque parabole s Salomonis, quas tranftulerunt viri

mviriftuli,

I.H

rant füpet-

Ezechise regis Juda.

2. Gloria Dei eít celare verbum, & gioria regum invefti-

;Tal.

X

& exempo

gare fermonem.

r

3. Coclum furfum, & terra deor

fum, & coraregum infcru-

tabile.

itabis, pat-

Mmm 25

4. Aufer

DO E

Etiamíi parum dormias, aut etiam

flatem pertinere, celare verbum , id

p piger r

tantum dormites , quod tunc accidit,

eft, abfcondere rationes judiciorum,

cum, in fomnum proni, nondüm ta-

& confiliorum fuorum; nam cum fit

) Tridicpre-

men- dormimus, veniet tibi , &c.

fummus omnium Dominus fuperio-

docens praus

Manus cozferts.) Complicabis. Chald.

rem, aut parem non habet, cui ra-

a& fe habennt

ad petlus applicatis.

-

tionem reddere cogatur.

Cui inter-

oge fit cultus,

44 Quaff curfor»). Qui lente pro-

pretationi ex adverfo refpondet al-

domus Ea

gredienti. fubitus, & inopinatus fu-

D

tera: pars fententis.

Glejiz Regmums

pervenit.

emvefhisare feyrmonti , quafi dicat : De-

372

Quf

corum eft Regibus fuorum decre-

É wvir ATIBATUSS ) Ut non poff

torum rationes , & fundamenta in-

ladis fedacel-

fis .reüüere.

gd. fuprs. &

veftigare, & in promptu habere, ut

l uen:ativm

1 "rabola Salomonis.) Qu . nimi-

calumniatoribus fatisfacere poflint.

fit font- U^*

rum fequuntur , quemadmo-

Vel fenfus eft: ad. Dei. gloriam

dum quz preceflerunt.

fpe&are, q'od facr« Scripture non

) Quií die

. Tranflelerusz. ) Non ex una in

ficile intelligantur; ad honorem ve-

alteram linguam , fed ex variis fche-

ro

egum pertinere earum, occul-

Y [n He

dis, aut libris ,

in

juibus fpar-

tos fenfus rimari. "

Cur Deus vo-

17

d-

fin invente funt , iu unum colle-

luerit obícuras effe facras Literas

jpimomt

| fgci r

diefme

gerunt.

H

*

diximus in Prolegomenis cap. 19g.

jgriy

& &u tl

Firi

Ezecbié. ) Viri do&i fub

Potef etium effe. fententia, glorio-

/le i)füm a

Wzech. Rege Juda, qualis fuit Sobna,

fam . efíe Principi noíffe res fubdito-

qui in diebus. Ezechie fcriba fuit,

v if

rum fuorum, opes, actiones , con-

filia.

cndert !

hoc eft, divinz levis peritus.

"$. Celare verbum, 6c. ) Vel fen-

31« Celom fürfsem , 60c. ) Ut dit-

fus eft, ad Dei gloriam, & wmaje-

ficile eft inveftigare diflantiam caili

irtith $

460

*LIBRi PROVERBIORUM

-4. Auferrubiginem deargento, & egredietur vas puriffimum.

^. In.

$. Aufer impletatem de vultu. regis, & firmabitur juftitia

pientem»

thronus ejus.

H

1 9

6. Ne gloriofus appareas cora

qui mifit

rum ne fteteris.

m rege, & in loco magno-

u Nuï

7. Melius eft enim , ut dicatur tibi: Afcende huc , quam,

tiofus , &

. h

ut humilieris coram principe.

8. Quse viderunt oculi tui

, ne proferas in jurgiio cito, ne

et durit

16, Me

poftea emendare non Pciïïs, cum dehoneítaveris amicum

tuüm.

tiatüs evo

.9: Caufam tuam tra&

j

a cum amico tuo, & Afecretum exþta-

r Sut

neo ne reveles:

E

fatiatus o

10. Ne forte infultet tib

i,q cum .audierit 4 .& exprobrare non

celffet.

Voeseectemoser m -

los tenernt,

/;raia, & ai

nicitia liberant, quas tibi ferva, ne exprobra-

piener, &

bilis fias.

dientes obl

rr. Mala aurea in leCtis argenteis , qui

Cus addunt.

| loquitu;' verbum

1 leci ;

in tempore fuüo.

I2. ïnauris

$ n

Symmidu

a terra, feu cali altitudinem, &

10o. Jefuleet tibi) Exprobrando, &

terrz profundit tem, ita Regis cor.

objiciendo dedecus aliquod tuum,

Bo

quod illi tanquam amico', confilii

f/t'g/w.iw

4bditos Principis fenlus , 65 ff quid oc-

vomnodgs

cu/tius. parat , exquirere . tcitum. an-

capiendi caufa communicaveris.

Süodum .

ceps, mec ideo affequare , ait/ lacit.

Gratia,t$ amieitia libsrant.) Mera

Annal. 6.

V0, vd al

amicitia, & bene- apud amicum fun-

ganttt f

4« ufer mäigikem, &c.) Sicut cum

data gratia ab hoc te liberabit in-

lent enos

aufertur rubigo de argento, & fco-

commodo.

WVel fenfus eft: amici-

ria, egreditur vas purum ; ita fi

tia cum magnis viris ; & principi-

Tondibus,

auferatur impietas a regno, purum

in

tum deleq

ECI

bus £As/Sepo», id eft, liberu

1

"3 & i'ï'

Dortune p

erit per juftitie fplendorem, &

genuum reddit.

I5 ) g

bile etiam, & firmum.

Egredictur.) De manu artificis, qui

Quar rl fepvu. ) Valb kR

fàque. ill

ilud formavit.

:

Grec

"1

£0 de l

tre.

Tpuoo) O'tavT.

0;, tibi confirma, & R;bili

S. De vaulta Regis,) À Re

À

6. Glerzofus.) O

[ïen,ta.tor.

ïJXX- ha-

Ne exproirabilis fas. ) $i enim te

Zemma ^

bent, /aperbus.

dilexerit amicus ex animo , omnia,

m ii

Iz leco magmorum. ) Coram regni

86 & pa

que ad tuum dedecus pertinere po-

16 Jeftus

proceribus, vel in loco eis deftina-

terunt, caute vitabit, nec ullo mo-

to, & debito , quafi dicat , fuge

do proferet.

Vel fenfus eft, ne vi-

lapillus "

ambitionem.

lis Bas ; qui enim magnatum ami-

D uit

citiis fulei non [funt, parvi

iC v«

7. Harmilreris.) De loco,

quem oc-

: fier-i

cupaveras, dejectus.

folent.

Daramug

1L, Malz aurea , G c. ) , Ut mala

t it lg

8. ÉÜna viderunt oculj 1uj.) $i quod

lemuS, t

peccatum in proximo tuo notfiüi,

aurea argenteis ledi columellis im-

quod illi objici potlit.

pofita propter elegantiam operis ocu-

lao nl

piuyy,

CAPUT . XXV.

45f

arifimm,

12. Inauris äurea,& margaritum ful

gens, qui arguit .'fa.-

tur fufitia

pientem$5 & aurem obedientem.

.

le me

13. Sicut frigus nivis in d

ffis, ita legatus fidelis ei,

(0 Thaptu

qui mifit eum , animam ipfius requiefcere facit.

14. Nubes, & ventus, & pluvid? non fequentes, vir glo-

riofus, & promiífa non complens.

ch, quim,

15. Patientia lenietur princeps, * & lingua mollis confrin-

* Supz

et duritiam,

IS-IOW

10 Cito, t

$ amicum

16. Mel invenifti, comede, quod fufficit tibi, ne forte fa-

tiatus evomas illud.

tum extta-

quando

17. Subtrahe pedem tuum de domo proximi tui, ne

fatiatus oderit te.

obrare non

Mmm 3

| 18. ]acu-":-

105 tenent, & dele&ant, ita quz tffa-

I2. Iuaurts aurea , Ej'c) Que;na(fi

exprobra-

pienter, & opportune dicuntur, au-

modum margaritum fulgens, inau-

rem auream,; cui inferitur , multumi

dientes oble&ant, & ipfi dicenti de-

yr verbum

cus addunt. Vide fequentia.

ornat, ita monitum fapiens, aurem

obedientem , .

In leilis argenteis. ) LXX. habent

tem audit.

quz fcili?eF corripiene

y. Inzuris

ày óppiocxe capoís , im monils Sardir.

Symmach.us», & 'Theodotio, £» rspi-

I3. I» die meffis. ) Refrigerat, &

xobrando, &

