quod dicitur obfcurius : peccezzem i2

Otdinem v

animam f[nam: quis juffifiabit?

:

53- Glorzaraur.

t F FJüsiban.) Humilis ; efi' enim

S' Mll/f l h

r

boznoratzur.

jj Græfg do Z év di

?. ) Subire.

Crmce, rume;8; qui enim fa-

TMTUD, Qu

Pper di/l'iplinam.) Pro

i)ates mores,

pientes funt , etiam fi alioqui humi-

aut prop:er do&rinam.

li loco nati , tamen. ad magiftratus,

AL TE

CEr rimorem funm. ) 'Vimorem Dei,

& infulas evehuntur , & inter pro-

Tf

ceres collocantur.

Unqu;».m fufpic

vel modeftiam , quaft dicat : pauper

À (t?i'arüm

do&us, & modeftus, & in alios re-

2. Ia fpecie. ) In forma ;«

Pul-

verens honoratur.

chritudine.

LU 77 ; fClhc

Subflantiam fnag.) Divitias.

In wifzm fuo. ) Ob afpectum fuum,

Itono

34 !]O[

Tünt*

$4 24

Z antem glariatur 4n pauper-

fi forte corpore fit deformi , & fa-

7' Priy,

fuay

fafe j Wmnta R

dgus g fubflantia ?:)

cie defpicabili.

)c 4

Qui cum pauper fit', ^ honore affici-

3. loitium. )

Grxce dpX9 , j)rim-z'-

WEW :äfho*',»b

i

peorus.

Vide di&ta c. IO. n. I4.

tur, quanto majorem confequeretur

Cerri;e jufe,

loriam , fi dives effet ?

4..In veflitu ne glorieris unquam. )

Etiamfi infignia - magi&ratus , aut

* i.

Er qui gloriatur ï,i"* Jebffantia , pan-

LUR C Co"l.

)

(CAP UT Xl

; d

at fom,

Jat

s. Multi tyranni federunt'in.throno,.»& infüfpig;bili's porïa4

3

vit diadema.

fis n (ib-

6. * Multi potentes oppreffi funt valide, & gloriofi traditi j Re

, ereat,

funt in manus alterorum.

IS.g.

E

7. Priusquam interroges, ne vituperes q

K

uemquam: '& cum

6

E.

interrogaveris corripe jufte.

n

hi &

9. * Priufquam audias , ne re

e-

*

Prov:

fpondeas verþumf &inm

:

lcitm; w

dio fermonum ne adjicias loqui. ,

13.13.

. 9. De ea re, quz te non mo

luriann;

cio Peccantium ne confiftas.

le&at, ne certe

ris: & in judi-

ngnorþ :

— 0. Fili, ne in multis fint a&tus tui: & * fi dives fueris 1Tim:

li

non eris immunis a deli£to: fi enim fecutus fue

ris; non ap- 6- 9-

| prehendes: & non effugies, fl»präecur?eris.

II. 1*- E& e

Tediot-

Ed

eximiz alicujus. dignitatis circumfe-

mum. poteris eam , fi non placuerit-

e'rnas hot-

rdS.

damnare. . ltalice diceremus , pozzaz

In die honoris. ) Cum novum ali

cenfurare , € quatificare quella perfo-

"Ay, 0 Qella cofa.

coris hàxt

quem honorem adcptus es.

J

Mir(zäilid opeca At ffims fäl/:;!Q

9. Ne adjicsas loqnui.)

Loqüentis

Cujus uti imajeftas , ita. opera pla-

fermonem interrumpendo.

die hontis

ne mirabilia fiint , & fufpicienda.

9. Ne certeris.) Ne certa.

j folius,

Et im judicio peccamtium, ne conf-

devifa.) Grgce , xevsT& , tantum

"habetur , quod nofter duplici voce

féas. ) Eorüm , qui aliena. fatta ad

extulit , ebfcozfa, & 12vifa.

IMlonet

ipfos nihil pertinentia inquirunt cu-

d y

ergo non effegloriandum propter di-

riofe ,

& temere judicant.

* Ve]

ia Domini con-

fententia eft : f1 videris omnia con-

Quia fljtlivi-

gnitatum infignia,

;, null uf*

filia occulta funt ,

ï

frequenter qui

tra jus ; ac leges agi , ftude a. tali

qum houft"

honeftiffima occupaverunt loca , in

confeffu te fubtrahere.

ordinem rediguntur.

IO. N* $m mmultis ffut. atius tug.) Ne

S. Mzult: £yranni jäaler)mt iz fbro

inultis negotiis impliceris.

jllis

!

'

eft .mm

45.) Subintellige , qui ab illo ex-

,

Er ff dives fucris , nom eris t»ysmu-

3. qui gt*

ciderunt.

Greca habent, £s

53&29)8;,

x£8 2 — Gelitlo, )x Grzce eft, £Zy yae

;5 folo, humi, in pavimento,

w?an*L'vy;g , ff mulriplicaveris negotia,

ag t

d ; magiünms,

Infefpicabilis , €&c.) GQuem . nullus

& curás.. Nofter videtur legiffe,

unquam fufpicatus fuiffet.

mAsTíovc ff drves -fueris ,

quod

, &ins p

6. Alterorsm. ) E vtoe» , aliorum

etiam. verum eft; facile enim , qui

boflium , fcilicet fuorum , & qui eos

divites funt, aut fieri volunt, in-

orttd & Pul.

regno , & nonnunquam vita fpolia-

cidunt in laqueum diaboli, 1. "T'im.

fullmv

runt.*

3. 7.. Greca enim , ut nunc habent ,

,fpedn

7. Prisfquam interroges. ) Grece;

ad eumdem fenfum trahi poffunt ;

le Uffm' )

nami «cA.9vysoSou ,. -eft multiplicari :

& tai

mel» FieriowQ, primiquam explorave-

Prmc'

r;IS.

qui vero ditantur, commode dici

2

T

-

Coi*rz'þejæ/?e. )

Tóre émiTÁuA, re

poíffunt multiplicari.

o 1

bene cognita , & explórata tum de-

; entm fecutus fueris , mon appre-

LA

i

rIr

nmtus 3

Bi44. cnin Com.,Menoch, Tom. IF.

4

682

LIBRI.EC

ACLES

SFASTICI

o Etf

KEccl.

1;. * Eft homo laborans, & feil:mans, & dolens impius ,

^9: & tanto magis non abündabit.

que t, &tf

12. Eft homo marcidus egens recuperatlone y plus deüæ

a1. Sta ii

te mandatt

ciens virtute, & abundans paupertate: -

* Job.

13. Et * oculus Dei refpexit illum in bono, & erexit eum

p Ne t

in Deo, &

4719 ab humilitate ipfius, & exaltavit caput GJUS : & mirati funt in

1110 muli, & honoraverunt Deum..

q.Facile

* Job.

'14. * Bona & mala, vita & mors., paupertas, & hon &as

14, Dene

?- I€: a Deo fufit.

*

veloci proc

15. Sapientia, & dlfc1p11na, & fcientia legis apud Deum,

aNe

hoc bona

Dile&io;.& vis? bonorum apud ipfum.

16. Error, & tenebrae peccatoribus concreata funt : qm

6. Nedic

autem exultant in mahs -confenefcunt in malo.

?5. * ln

]

17. Datio Dei permanet iuftis, & profe&us xlhus fucceifus

thalorum n

habebxt in eeternum.

$. Quon

IS. Eft, qui locupletatur parce agendo ; & hæc eft pars

Wücuique f

mercedis illius.

Luce

I9. In eo , quod dicit: * Inveni requiem m1h1 , & nunc

———————

192.

40 T&m P

19: manducabo de bonis meis folus ;

Dportynitas t

20. Et

2]. 0ta "n

Lendes.) Quuafi dicat: divitie divino

.Honeféas.) Splendida fortuna.

0f r —

potius munere , quam noftra paran-

I5. dpud DLenum.) Scilicet funt ,

F/lmmt;m ln

tur induftria.

. Itaque .etiamfi illas

ac promde ab illo petenda, & illa,

[EHS,;m

fueris fecutus , tamen non. affeque-

cui vult , tribuit.

tent]à ergo e&

ris, nifl tibi eas deftinaverit Deus.

Diletlio, ) Charitatis , vel dile&io

l mt oj

Er nom cffugses , ff pracucurreris. )

fapientie, & difciplinz.

Vrüt gratm H

Vi« äanorum.) Fontes bonorum ,

Eas enim Deus tibi etiam non quz-

0

renti ,. & quodammodo fugxencx in-

qui ad nos veniunt, ab illo manant.

geret.

16. Peccatoribus concreata funt. )

lr ill COlltg

1lI. Feffizan:.) Divitias parare.

Peccatum enim fequuntur.

converfare

Dolegs ) . uod dives non fit.

Canfme]&unt D Nam quo

qUOd agh

12. Homo marcidus.) Grece »oS9o06,

quis gaudet , illud abjicere non tu-

H DP ere 14

languidus , torpidas ,

de[es, igmavmus.

dcc

"")Et conj

Egens recuperarione ) Reparatione ,

. Datio Dej, ) Dona Dei..

tibug

, üæt,l

feu re&auratmne familiz, & anno-

ng.

Pc; nm,zet]njiu.) Piis , xellfflofïs

dvctfiíc;, ut eft in Graco.

2 Nf mdï(

Defrciens virtute.) Viribus, & ro-

Profellus illiu.) Grgce eft ,fvSoxía,

rum) Græce

bore.

"

"'f) [/4 /Wldf

l

quafi dicat : beneplacitum Def, aut

13. Re/þex;t lum i2 bono.) Utei

tavor Dei fucceffum habebit ftabilem,

At j [

benedicat , & benefaciat ,

& diuturnum.

Wa m&lt t

Mirati fumt im illo. ) 1À eft illum.

I4. Bona , & mala. ) Non culps,

I8. Er hac efl pars. mercedis illius.)

etnmü Vldea

lata, & triftia, profpe-

Et bunc folum con[equitur frutlum pre

fed penz ,

;) Ho;n-/] 7A

rA« adverfa

premto f&o , ut aliqui vertunt,

Q

* tnim

CAP.U.T'X.

683

20. Et nefcitj q

/impius,

uod tempus preeteriet, & mors appropin-

quet, & relinquat omnia aliis, & morietur.

21. Sta in teftamento tuo, & in illo collo

lus ddf.

.

quere, *& iþn 0pg4

re mandatorum tuorum veterafce.

'exit eum

22. Ne manferis in operibus peccatorum.

Conäde autem

i füntin

in Deo, & mane in loco tuo.

23.Facile eft enim in oculis Dei fub

ito hdneüare.;;auperem.

honettas

24. Benedictio Dei in mercedem jufti feftinat, & 1n hora

"

veloci proceffus illius fru&tificat.

i Deum.

2$.Ne dicas: Quid

eft mihi opus, & quae erunt mihi ex

hoc bona.

unt , qui

26. Ne dicas, Sufficiens mihi fum: & quid ex hoc peffimabor?

27. * In die bonorum ne immemor fis malorum: & in die *Infr.

malorum ne immemor fis bonorum .

-

fücceta

19.25.

28. Quoniam facile eft coram Deo in die o

M

bitus retribugre

c eft pis

unicuique fecundum vias fuas.

Rrrr 2

*

290 Ma'

', & nux

QO. Tempsus prateriet.) Grece ua:gäg,

24. Is mercedem juffs f?/;ndf.,)

epportzenitas irvuendi quafitis bonis. -

20. &

Ut fcilicet cito ejus opera juftitiz, &

29I. $t« £m teflamento fuo , €$c. )

pietatis merita mercede compenfet.

fortuti.

Vox Greca

OiaSX«« , ut Latina ze-

Et in hora veloci, ) Et velociter.

flamentum , in facris Scripturis fepe

Proceffus. ) G

olicet ftta

tll

fcdus , aut pactum fignificat. Sen-

zeditize.

;

rgce, s,f)Aocyl'a , &e-

dà,

tentia ergo eft, fi quod. pactum ini-

Frutliffcat. ) Fru&üm

fti, aut obligationem fufcepifti ,

dem affert boni operis.

; & m?rce-

.yd dito

verbi gratia ftatui vite tu& adjun-

25. Qwid ef nibi epus ? Midetur

's bonorum ,

Gam , in ea perfevera , & con&ans

-

haec efíe vox pauperis animum de-

) LHO mï,"m'

€ito

fpondentis. Senfus eft, quid eft mei

im ill collegn

e;e.) Grace ópsi ,

opus ( ita enim clarius ex Greco ver-

geita [f |

converfare ,' affiduus efto , agens ,

n

tere poffis ) cur vivo ? que ex hoc

y Nam (

quod. agis.

tempore ,

& deince

ps. bona mihi

Ef opere maudatorzum tza,ru)n vefte-

expectanda funt ?

cere 100 li

r«[ce,) Ex confenefce infiftens ope-

26. Suffciens mib: fwem.) Sunt he

À

ribus,, quz tibi ftatus vite tuz , aut

fuperborum voces. Senfus eft: ni-

J Dei.

di

muneris fufcepti ratio prefcribit.

hii deeft mihiad confummatam fe-

À

g,T

gioüs

92. Ne manuferis £n, opersbsus Deccato-

licitatem.

rum.) Grece uy 94v

:

f fs

xis, melazsdes.

a&f € Ze admire-

Ex hec peffrmabor. ) D*cinceps vel

ex nunc mala patiar.

Grece. eft,

" jd, at

Mane in lco fuó. )

Pergä. in vitz

Amó . T& yU» xuxeSiouui.

;ebigfïzbilc'"'

tuz inflituto ,

ne

commovearis ,

27. lm die Lonorwum , €c. ) Sunt

etiam(i videas impios.profpere age-

re

:

enim rerum frcquertes viciífitudines,

77 illius-)

& a paupertate ad divitias , & ab

9- Heneflare pauperem, ) Ditare ;

his rurfum ad paupertatem facilis

, ff P

cranfitus.

gt

Grafce enim eft wï.sr/ofm.

584

LIBRI .ECCLESIASTICIX

29 Malitia horae oblivionem facit luxuriee magnae, & iri

fine hominis denudatio operum illius.

iducat füp

3o. Ante mortem ne laudes

Y Adm

niam in filiis fuis agnofcitur vir..

hominem quet*hguam 2 qt?q-

& abalienab

.,81. Non omnem hominem inducas in domumn tuam: mul-

tae enim funt infidiee dolofi.-

-

k

:

32. Sicut enim eruétant praecordia foetentium, & ficut per-

Duitfatiends

ix inducitur. in caveam;"& ut: caprea in laqueum : fic & cor

fuperborum, & ficut profpe&tor videns cafuni proximi fui.

^.

a ej

4

23

3

? Bona enim in mala convertens infidiatur , & in -elefl&is

imponet maculam.

E

34. A Ícintilla una augetur ignis, & ab uno dol

ofo augä-

t. T bene

tur fanguis: homo vero peccator fanguini infidiatur:

tusm

E

35. At-

EJ

* Benef

i0n 2b 1pfo

29. Mdzi:;;/;m.) Brevis, &ho-

ita corda fuperborum fu

raria afflidtio, Grece x«xoocgc.

juria , injufta.

perba " in-

3. Non el

Oblivionen fact luxurie magne. )

Sicmr perdix inducitur im CAVE ATH .

ThofYnas noy

Grzce revf5c , deliciarum, volupta-

6c. ) Quemadmodum perdices , co-

Caores, (

tumque quantumvis magnarum ob-

lumbzg , anates , & alia hujusmodi

livionem inducit ; quod femper ve-

animalia , quibus venatores utuntur

*'—-——.—-——

rum eft ; in extrema autem vit& ho-

ad alias ejusdem generis aves capien-

ra veriffimum.

.

das inducuntur in . caveam , aut in re-

Senguit, ao

Ip fime bominis demudatio ope

;.'um zl-

tia , & videntur eo delate cum ce-

Sengumi inf

€et Yitg,

Hss. ) Aliqui delicias fe&antur , &

teris fimpliciter , & fine dolo , ac

in die bonorum parum ^ memores ma-

proinde ejufdem infortunii partici-

35 Pdfifin,

lorum paupertatem non timent , &

pes , cum tamen fecus fit ; & quod

Itig O , fioceng

divites paifim

M/Janatiune,

quia laute vivunt.,

cafu factum videtur , artificium fit ,

imiam,

cenfentur.

Horum opera tandein

& dolus

ita fuperbi , impii, ac

denudantur cum illis mortuis xre

dolofi homines amicitiam fimulant,

36- Admit:e :

alieno diffolvendo ,

infurgentibus

& ex zrumnis tuis dolorem, interim

tüam induc T

creditoribus filii , aut hxredes. pares

tamen //cu? profpettor, fpeculator fcili-

Alienigegag, "

nonfunt. Vel fenfuseft: in die mor-

cet vident, & rident calamitatem tuam.

tis denudari opera noftra, & ad exa-

g. Bena enim im mala comvertens.)

( à vera relis

I li,

men a Deo fummo judice vocari ,

'Abutens humilitate , & fimplicitate

türb3bit «s

ut unicuique retribuat juxta vias, &

tua , & qu& facis, aut dicis in pe-

operationes fuas , ut dixit n. 28.

jorem partem interpretans.

i turbig

» Qui

o. Ne laudes.) Gr&ce u5 paxaoit 6

Atnabjs j 4.

Im eleldis PEmponet maculam. ) Lau-

ne beatum , aut felicem predices.

dabilibus , élegibilibus , probandis-

te tri$ pofleto

p fliis. fuis agmofeitur wir. In filiis

que ; Grece enim cigerixóig, maculam

( ä*'[?)efe[ü

miferis , aut felicibus, divitibus, vel

afperget-, obloquendo , & calumni-

Bat ,

* ,j

pauperibus. Ex hoc patet, qua fue-

"

ando, & que facis damnando : 73

ll pe

ri& pater prudentia.

maculamin Graco eft pepnoy id eftvi-

tur

32. Sicur emim erullant pracordia

tuperium , reprehenfionem.

* Wue [b

M

fetetitium, 66c.) Quemadmodum ebrii

34. Delefo. ) Superbo impio , eo

* quod inc

ut d

crapule fctidos anhelitus exhalant,

fcilicet , quem ha&enus defcripüt-

fmptu!

etvüt,q

e

585

CAPUT XIL & XIl

e,tin

35. Aftende tibi a pei*tiferog'fabricat enim mala: n"e forte

inducat fuüper te fübíannationem in perpetuum.

3

i, qU--

36. Admitte ad te alienigenam, & fubvertet te-

in turbinäg

&*abalicnabit te a tuis propriis.

im: ml

CAPUE E .AILI.

ficut per-

J

Bencfaciendum juflo ; impil «vero, C? peccatores. mon jïtjäipiendi ;

fic & eor

difficile eff amicos ab inimicis: disnofcere , nec inimicis um-

m fu.

, quantumnvis amicitiam

m elets

quam fidendum

!

jJnnulent.

kofo QU

bene feceris, fcito, cui fece

eris, & erit gratia in bonis

[

LSI

tuis multa.

35. At:

2. Benefac jufto , & invenies retributionem magnam : & fi

— Ó Ó

non ab ipfo , certe a Domino.

iperba ,', l

3. Non eft enim ei bene, qui affiduus eft in malis, & elee-

TETUTUD

mofynas non danti: quoniam , & Altiffimus odio habet pec-

odices , C

nitentibus.

catores , & mifertus eft pos

4. * Da

à hojasmot

erfr 3

ores utuntur

ayts capitte

3. Non ef enim' bene e: , / «qui A[fr-

Sanguts.)Sanguinis effüin;& cedes.

n, at in

Sangsimi imfdiatur. ) Alieng fcili-

duus eft 12 malis, Oc.) Sententia eft:

ag cam de

Ccet vitz.

bene fac jufto, non autem peccatori,

e dOIO ,

quia non bene , id eft :nale , immo

35. Pefif?ra.) Kaxg

eys äaffo , ma-

wnii putic-

litiofo , nocente.

peffime erit ei, qui affidue peccat,

E qzmd

Subf:mml'ianem,? Vituperium, in-

peccatum amat , ideoque non cogitat

vtificiui UL

famiamm.

de posnitentia, & eleemofyna , qua fe

; 1mpu ,«

36. Admitte ad fe. ) In domum

ad penitentiam | difponat , & pec-

yn fimulini

tuam induc 5 eft in Graeco £vorug'ov.

cata redimat : quafi dicat : peccato-

em, intenïn

ri peffime erit, fi in peccatis hereat,

soulator [al-

Alenigegam. ) VPratertim. eum ,

& obdurefcat ; ut quid ergo tali ho-

qui a vera religione alienus eft.

vitatém a

mini benefacias , qui fibi , aliis , &

9n :an'l)??'!lfff'/

lp turbine. ) Inftar turbinis , con7

Deo , quod in fe eft, peffime facit?

t fimplicit?

turbabit te.

Gragce eít. £ "raeayx?,

Cur des eleemofynam ei , qui aliis

in turbis , quàs concitabit.

; dias n p*

eleemofynam negat , nec curat elee-

Aliemabit te a £uis propriis, ) E.xuet

mofyna peccata fua expiare? Non

ulatt )

[

te tuis poltefiionibus.

vetat fapiens mifericordiam in ma-

rob mdl:

lum ,-cum revera eget ,

fed docet

3. QV £ene feceris , feito. cui feceris. )

non eíle conterendum beneficium in-

:O,lu'a qma :

cni f

Vide , cui des, quantum indi-

cilim

geat, que perfone conditio , &c.

debitum , & liberale in peccatorem.

ut nimirum liberalitas ratione rega-

Sane-fi fecus facias , illius fupetbiam

i

fovebis , & furenti arma , quibus

ouor 1

qdit

tur , utque liberalitati tue fis gra-

g

tia , quod tunc accidit , cum res,

ad fuam, & aliorum perniciem aþu-

prout decet, fic , & juxta rationis pra-

tatur , fuppeditabis.

ynpto s

ft

:

deap

fcriptum.

686

LIBRIECCESIASTICI

3. N0

G

* Da mifericordi ,. & ne fufcipias peccatorem: & im-

tuam, n€ !

1o, Plis & peccatorxbus reddet v1nd1&am, cuftodlens eos in diem

vindi&tae.

dram tuam :

. Da bono, & non receperis peccatorem.

nibus meis

6. Benefac humili

, & non dederis impio: prohibe panes

n. Qu

illi dari,.ne in ipfis potenuor te fit:

omnibus qu

7. Nam duplicia mala invenies in omnibus bonis, qusecun-

10 inigüo,

que feceris illi: quoniam, & Altií ïimus odio habet peccatores,

1. Uni ]

& impiis reddet vindictam.

n0n fupport

8. Non agnofcetur in bonis amlcus, & non abfcondetur in

i*f

malis 1n1micus.

iatur, t

9. In benis viri, inimici 1111us in tt'lihtla &in malitia il-

16. In oc

lius , amicus agnitus eft

pus, 'non f

Io. Non credas inimico tuo in aeternum: ficut enim æxa-

1. Etfii

mentum seruginat nequitia illius :

18. In oc

Ir. Et fi humiliatus vadat curvus , adjice ánimum tuum,

faffodiet pla

& cuftodi te ab 1ilo.

*

I2. Non

Lostesenssees RE

4. Mifericorde, 66c.) Grazcé, 800'8,35:,

9. In bonis.) Dum res profpcre lu-

pio, miferscordi.

unt

T. Ner flatu

Suféipias.) Juves, foveas, protegas.

Ia malis )In alvcríis, & triftibus

elt, ne fhatua

converfus inft

Er dmphis , 6c. ) Particula ,. &, eft

Q. Iu bozis Viri, Gc. ) Cum enim

dojiciens locur

EkegCCICl P q[lld 1mpm.

res fecundas inimicorum vident, ta-

Reddet 'vmdcham) Altlalmus , Íce-

befcunt invidia

que confitat

le -t dlius)lnrebus adverfis.

teram tüum ,

lera eorum vindicando , nec impu-

Cathedra tua t

nita dimittendo.

Ayeicss Agnátius eff.) Qul amico adeft

("uforl/ens eos i2 dreza 'vtndz&æ. )Eos

in utraque t ;rtuna.

folus oCctpet,

tantifper vivere finens , donec (fta-

IO. Noz credas imimuco fuo im eter-

micu , etiamf

conlors honori

tutum peeng tempus adfuerit.

aum.) Non facile credas inimico tuo,

5. Nenreceperzs. )| dem, quod fupe-

etiamfi reconciliatus tibi videatur,

ltero exclufo

riore verficulo dictum eft, ze fufespias.

& amicitiam fimulet.

que. obttebir

6. Humili. ) Abjecto, afilicto, in-

Sicuf ensm arAmentum, 4rugtnat ne-

It (onogjl,

digenti.

quiti4 ilhws:. ) firamenta funt vafa

CIetlS , & doje,

Probile panes sli dari.) Beneficium

Ccx &re

&ruginat , cum rubiginem

n0n . adhlyyeris

in.eum conferri , aut eleemoiymm

quaimdari., concrahen« v:rcfmc

Ita-

Ij uj

ANe z zp/:': patem*zar £e f .

l'xe

lice dicimus , f Z/ verderame.

Íta

&ntün qn int

auctus, aut ditatus béneficia tuo ^

accidit in mile , aut fimulate farta

i

amicitia , iterum offenfiones pullu-

35 illis more

illo contra te utatur, te ipfo 'm&us

lt,

Volen

pot:ent:xor

lant & odia, ficut &rugo in xra-

lii fünt üt

mento, quamvis bene terfum videa-

7. Duplicia. ) Multiplicia , 1deo-

tur, & politum.

al

&i cmdmm n

q' ué quanto plus ei benefeceris , tan-

ind Itcom

to plus incommodi ab illo recxpms

II. Vadar curvas..) Quafi tibi fup-

KC pot

il

hCnt

plex.

vel duplex malum dicitur , quia be-

VU lus

neficium perditur , & per illud ma.

Aajuce animum tuum. ) Adverte ,

lus potentior efficitur.

cave, Italice dicimus, /f4 i» eervelle.

Tillcetue

p

and

»veld«

, 1

CA?P. U T:. XII.

687

m: &im-

r2. Non flatuas illum penes te , nec fedeat' ad dexteram

0s indiem

tuam, ne forte converfus in locum tuum , inquirat cathe-

dram tuam: & in noviffimo agnoícas verba mea, & in fermo-

nibus meis ftimuleris.

"

hibe pants

13. Quis miferebitur incantato

rta fe.rpe'nte percuf*fo, &

omnibus qui appropiant beftiis? & fic, qui comitatur cum vi-

; quacun

ro iniquo, & obvolutus eft in peccatis ejus.

JeCCatorGS,

14. Una hora tecumi permanebit: fi autem declinaveris,

non fupportabit.

yndebur t

15. * In labiis

füis indulcat inimicus: & in corde fuo ïinfi- * Jer.

diatur, ut fübvertat te in foveam.

41. 6.

malitia 1-

16. In oculis fuis lacrymatur inimicus: & fi invenerit tem-

pus,'non fatiabitur fanguine.

.

'enim æf*a-

17. Etfii

ncurrerint tibi ma

ld. invenies eum illic pfiorema

18. In oculis fuis lacrymatur inimicus, & quafi

vadjuvans

um tuurt,

l

1^. N

fufïodiet plantas tuas.

|

I9. Ca-

— —— À

; srofþbre -

2. Non flatuas illum, 6 c.j Sententia

14.' Declinwverä.) A. felicitate, fi

eft, ne ftatuas illum penes te , ne

excideris a divitiis , honoribus.

, & eriftibs.

converfus infurgat contra te , teque

Non [upportabit. ) INon perfevera-

) Cim enim

dejiciens lo

cumtuum occupet, in eo-

bit : Gr«ce eft xae7:970 1.

3 vident, t

que coníiftat. INec fedeat ad dex-

teram tu:im ,

ne

converfus in te

IS. Izdulcat.) Dulcia loquitur.

ejus advadh

cathedra tua te deturbet , eamque

16. Lacrymatur. ) Quafi tuis con-

i amico a

folus occupet.

Monet ergo, ne ini-

dolens malis. . Fi&is lacrymis. Pro-

micus, etiamíi amicitiam fimulet ,

verbium eft, Crocodili lacrymz, Sunt

j dyo in d

aliqui , qui ut ait ille:

confors honoris , & gradus fiat , quia

s inimico t0y

altero. exclufo illum invadec, foluf-

Ur flerent , oculos erudiere fuos.

ibi videatur ,

que obtinebit.

Invenerit tempus. ) Gr&ce xaieov ,

acm/ionem.

In [ermonibus meis flimuleris.) Cru-

Non fatialitur [anguine.) Hoftiliter

j At T

cieris , & doleas, quod monitis meis

a funt. v

non adhibueris fidem.

tecum. 3get ,

nec defi(tet , donec

gin ub

ineæ

fanguinem tuum crudelicer effuderi

t.

:

13. Qujs m f rabirsr, €&c.). Ut fe-

I7. Lrvenies e"um zl/c pr:orem.)

ilb ^

u

entum incantatori nemo miferetur,

Ut tibi noceat , & malum ,

quod

denames

i ab illis mordeatur , quiaillos quz-

!

fmujate du

pateris, exafperet, & gravius faciat.

rit, & volens tractat: ita qui mo-

19. Quafi adjmvans fuffodiet plantas

fione p

niti funt , ut pericula caveant, mi-

yupo in 8*

fericordiam. non merentur ,

fi in

tuas. ) Grece eft, onoc xác*, quod

n

üm vide.l'

bene vertas , £zpediez , imbsbebs?. pe-

aliquod incommodum , quod cave-

des & plantas tuas , ne Pr(gred;kri;,

re potuiflent , incurrant.

4mt etium up ovuas , OyuQtw» enim

af ib

OLvclutus. cff.) Admifcetur, com-

apud Grecos eft aliquando . idem ,

mifcetur peccatis illis ,

vel appro-

quod inhibeo curfum , aut progrei-

Adsett i

fum.

ii at

bando ; vel -di'fïitnulgndo.

688

LIBRI ECCLESIASTICI

-

ler & m

19. Capüt fuum movebit, & plaudet manu ; & multa fufur-

rans commutabit vultum fuum.

wtte, &

, Homi

CAPUT XIIL

1o. Attet

Periculofa funt confortia cum fuperbo , divite, &? þotentzore dzh-

p No)

am fedu

ge Deum , ac proximum : non comvenit diviti cum paupere,

. & boc defpecto ille bonoratur.

1. Adi

e advocabi

*9up

Ui tetlgerltplcem inquinabitur ab ea, * & qui commu-

1 Nem

lw

'q

nicaverit fuyerbo, induet fuperbiam.

2. Pondus fuper fe tollet ,

f& &a5 I 0

qui honeftiori fe commumcat.

1 Ner

Et ditiori te ne focius fuerls.

verbis illiu:

3. Quid communicabit cacabus ad ollam ?

uando enim fe

dens intetri

colhfermt confringetur.

4 Dives injufte egit, & fremet; pauper autem láefus tace-

Veguusecsesmee ts

bit.

tt oppipare co

$. Silargitus fueris, affumet te: & fi non habuens dere-

ut pudeat te te

linquet te.

que ideo illu

phura prodigas

6. Si habes, convivet tecum, & evacuabit te, & ipfe non

Dii, aut ter,

dolebit fuper te.

ConVvio, 3 t

7. Si neceffarius illi fuens, fupplantabit te, & fubridens

dlceremus, i

fpem dabit , narrans tibi bona, & dicet :

de opus eft tibi?

Cdput 77

iens: en f

8. Et cOnfundet te in ClblS fuis, .donec te exinaniat bls, &

Á

ter,

mécum de ]an

m

E

P

tendere volait

0. Hiniljaye

19. ('zzptzt fiuim ma*ueä:r, eg p!r:/-

per ahquxs, aut tenuis ,. fi commu"

Et txbel, p

det maAmu. ) Qul geü:us- fünt euua

nicet fere noxam accxplc.

tantis.

4« Fremer.) Quafi ipfe Violatus fit.

Potlus Toanu b

-

Ti diyitis

tulans,

Suferrani,) Garrens, & fibi gra-

5. ffumet te. ) Ad tuam amiciti-

am, & familiaritatem,

IO Sfdu&m

Comritttabiz vultum [uum. ) Trfti-

64 Car-'w'veu) Convxvamtur.

tie, quam fimulabat perforia depoftta.

Non dolcbit fuper 10,) "Tibi compa-

D6 romiffoy

Winilteyr, &

" E

T 4ui commz/*'cd'vert—f j;tpefäa )

tiehs, quod tua prodigas , exiftimans

P'is &qup (e q

Sic qui fuperbi, aut impii con-

fibi illum honorem de)en, illafque

füetudine delc& abitur, &c.

delicias, quas illi apponis, teipfum,

T. Nj f

Q. Pondzs þper fé fellez, ) Qm

& opes tuas exhauriens.

ibi filfo Der

ditiori, poténtiori, nobiliori commu-

7- $1 neceffavins 4l) fueris.) Sx tua

a fapl

Aitiam

mml*m ue

nicat, cutü . illo agendo, verfando ,

opera opus habuerit.

colloquendo , &c. gravamen, multi-

Supblantabi? te.) Decipiet te vul:u

mmmn fpn.

plex fubit, de quo ftatim.

hilari,, blandisque verbis.

j WJI 14 y

de commmunicabit cacabus ad ol-

Narr 4ns tb bosa. ) Enamerans be-

Nf

lam 2

(Quemadmodum . oHa fictilis,

ferre,

neficia, qux paratus eft in te con-

quaü at b] m

hunium zxreo cacabo vicina , facile

1 ema lHe t

frangitur; fic diviti, ac potenti paw-

9. Confundet. in.cibii ftm.) Adeo

lil « (fh (j

z

|

CAPUT kXtI

689

nulta fufor-

ter:.& in noviffimo deridebit te : & poftea vidäns derelin-

quet te, & caput fuum movebit ad te.

g. Humiliare Deo, & expe&ta manus ejus.

*ntioref lii

iO. Attende, ne fedu£tus in ftultitiam humilieris. .

Ir. Noli eífe humilis in fa

titiam feducaris.

pientia tua, ne humiliatus in ftul-

popen,

I2. Advocatus

L

é

a potentiore difcede: ex hoc enin; magis

te advocabit.

qui com n

I3. Ne improbusr fis, ne impingaris: & ne longe fis ab eo,

ne eas in oblivionem.

ommuricy,

I4. Ne retineas ex aequo loqui cum illo: nec credas multis

verbis illius , ex multa enim loquela tentabit te : & fubri-

1ido enäm f

dens interrogabit te de abfconditis tuis.

Jafüs tac-

!5. Im-.'

te oppipare convivio aliqüo excipiet;

feth ; injuftitiam , üno verbo, in pec-

ueris, dre

ut pudeat te tenuis apparatus tui, at-

catum aliquod inducat.

que ideo illum reinvitans , multo

I2. D;fcede. ) Kefugias illo ire, &

plura prodigas , quam prius.

& ipfe no1

cum ivéris, paucis te expedias , ita

Bi5, «nut ter. ) Secundo, vel tertio

etiam Prov. 25. I7- Subtrabe pedezs

convivio, a te illi exhibito: Italice

tuum. de domo proximi £ui, ne forte fa-

& fubndens

diceremus, ;/» due, o tre volre.

fíatus odersz fe.

*

pus ef tibi!

Caput fusn. movebit. ad te. ) Quafi

15. Ne immprobus ffs.) Importunus.l

dicens: en ítultum hominem , qui

3ni'&t biS) &-

mecum de lautitiis . & divitiis con-

Ne I'fmpi;zgaris, j Ne. extrudaris , : ne

tendere voluit.

—ejiCiariSl

sss

| ter,k

Nt eas in oblivionem, &c.) Nam fi

g. Huniliare Deo.)Supplexilli fa&us.

Et expella manus ejus. ) lt deillius

infreqnens nimium fis, tui oblivifce-

T f commy

potius manu bona expecta, quam de

tur.

Vulgo dicitur ad aulam pari-

ter, ut ad iguem neque. accedendum

;fïxfloïatus'üï'

manu divitis, de quo ha&enus di-

| tuam amiciti

é&um.

nimis, neque nimis abícedendum,

Io. Seduflus $n /?z;lti/iam;) Vana

1 quis nec uri velit, nec fxigere.

"

jjabitur.

fpe promifforum ejas lactatus.

I4. Ne rezzneas ex 4quo logui.) . Ne

) Tibi comp*

Humiüeris c.) . IMi fupplicans, &

fuftineas, nec audeas cum Principe

-n'

Toan$

plus &quo te dejiciens.

agere , & loqui tanquam equalis,

33, ?Mhl

Vel ne retineas, ne diu moreris illum

beri, Lf

II. NoL effe hbumilis 2 f'apientsa tua.)

yoris, eiplarm

'Tibi falfo perfasdens demitflionem il-

retinens , & ab aliis negotiis impe-

$i

lam fapientiam efIc.

Vctat vitiofam;

diens, alloquendo illum quafi «qua-

lis, aut multum farailiaris, audaécter,

urit.)

Si';ai

nimiimque demiffionem , ut etiam

& inverecunde.

gimiam fpem in divitis beneficentia.

Ne bumtiliazus 12 fPulsitiam [educarts.)

Ne credas multis verbisslltus.) Blan-

ecipit t 29

bis

Ne fi te nimium demilffe fubjeceris ,

dis, humanisque fermonibus, quibus

[ipumerans

bt

&

uafi arbitrio illius te plane per-

te Jactat.

gü in t eom

xniferis, ille te in ftultitiam , erro-

Tentabit te,) Ut fecreta eliciat.

SSSS

BiHM. cum Com, Menoeb. Tom. IV.

'Ift/.!') Adfz)

590

LIBRI;.ECCLESIAST

I CI

24Ef1

15. Immitis animus illius confervæblt verba tua & non par

t10 (ivitis p

cet de malitia, & de vinculis.

DW

/16. Cave tibi , & attende. dlhgenter audxtu: tuo: quoniam

cum fuübverfione tua ambulas.

auen Cu

a5 Dit

417. Audiens vero illa quafi.in fomnis: V]de & vigi labis;

18. Omni vita tua dlhge Deum & mvoca xlium in fa*me

& jofitican

tua

7. Huni

feniate, &

I9. Omne animal dlllglt ümzle fibl

"T

fic & omnis homo

proximum.fibi.

»$. Dive

20. Omnis caro ad fïmllem fïbl conjungetur, & omnis homo

vfquead m

fimili.(ui. fociabitur.: :

9. Paup

U2 sl commumcab1t lupus agno ahquando ; 4ic- pea:Cator

fendert, fi

Jufïo

W«R

U'.u

OH

2Cor.

22. * Qua communlcatlo fan&o ad canem ? aut quæ pars

t fiequitin

6. 14-

diviti ad pauperem ?

in ma

23. Venatio Ieoms, onagerm eremo flc & pafcua dlvnum

funt pauperes.

-————...-

24 Et

Sie & pzzfme

15. Confervabzt verbatua. ) Verba tua

Quemadmodum 1.zpls, & agnis. non

Sic divites y

perpendet , & ex illis

fufpiciones

elt amicitia, aut focietas , xca nec ja-

4 Situt. al

quas de te. habet, fovebit, & augebi

ftis

; & peccatoribus.

Particula, .f f

tilitas, ) Sm

Ef 05 paraet de malitta, 6f Jinculi. )

tatem, fic di

Et non abftinebit cibi m Jeficere, &

.1emmomnus frequenter. fervu: in

S(.ri pturas

28« Cumpior

in carcerem etmm, & in vincula con-

,m Santlo bomini.) In Greco nunc

ting

jicere.

eft óaiyw byæme , & fenfus . e(t ;

ut

Confrinatu,

16. Anditui tu0. ) Quid audms, quid

communicatio. effe non-poteft hvænæ

lio, & amili

fcilicet roget princeps, & quo

ne.

ad canem , cum fint. rion folum .di-

Honili ) ]

Cun fzzä*ue;/'ane £ua ambnuias. ) In

ver(i generis animalia, fed inter fe

26 Dl'blfl [

everfionis penculo verfaris.

inimica; ita inter divitem pauperi in-

1t*.) Diviti

I7. Quafr 1n [omnts vide,

E vigila-

fcítum, & ipfum pauperem focietas,

plens LMICG

&is. ) In Greco eft

CA hæc andias .

& communicatio efle non

pot«ctt.

lp 9105 q.

i- fo;zna Ífzo0. evzg;/a

Quafi dicat :

NoPceL interpres non legit j2/&, fed

cilicet Wüm

cum hzc audis , cum mtetromrls,

&yíe , vel aliquid fmule, &- fenfüs

Ontm fenfr

tibi cave, illi efto fimilis, qui in

eft :

nou poteít effe communicatio

Vi dj

fomnis videt grave aliquod malum,

hoiminis fancti cum cane, id eít cum

Ts . ao flii

aut periculum, ideoque ftatim |fo-

immundo, iniquo, & impio.

gh L Peï /y,

mnum difcutit.

Pars.) Communicatio , focictas.

30 bon t

18. I» falure ta.) Ut cte falvet, ut

Vulgatus Interpres vidéter. fcripfiffe

mülta dixit |

ab illo falus tibi contingat.

p«x, non autem pars, cum in Graco

pr() ?'lupcj

20. Omnis caro. ) Omne animal.

üt 5[()/),/'

Ü nazs lvo;nofmtlz/äufacmättur ) Quafi

22. Vezgatio leonis onager :2 eremo. )

dicat :

Qiuemadmodum leones in defertis ve-

ttem ol lm |

potentiores declinans cum x-

ag effe dlvm

qualibus verfabitur.

nantur afinos ülveüres , & illis pa-

Gti libe $

QI. $; cammumicabit impus , Ghe. )

fcuntur,

at bue ['nt

|

^CAPUT:*XIL

6gr

V topar.

244 Et fic abominatio eft fuperbo humilitas: fic & execra-

tio divitis pauper.

- Quónam

25. Dives commotus confirmatur ab

Jamicis -fuis : humilis

autem cum ceciderit j expelletur & a notis.

Irilabis.

26. Diviti decepto multi recuperatores, locutus eft füperba:

Q in (ute

& jufBificaverunt illum.

üs eft

27. Hurmilis deceptus eft , infuper & arguitur: locut

V hqzno

fenfate, & non eft datus ei locus.

28. Dives locutus eft, & omnes tacuerunt, & verbum illius

tnis homo

ufque ad nübes perducent.

29. Pauper locutus eft, & dicunt : Quis eft hie? & fi of-

ickpevccaïor

fenderit, fubvertent illum.

3o. Bona eft fubítantia, cui eft peccatum in cdnfcientia:

l quæ pats

& nequifiima paupertàs in ore impii.

*

a1. Cor hominis immutat faciem 1

Hiusg five in bonag five

in mala.

u di?iäum

SssSSs 2

32. Vetti-

3. E

WOVESSAD UR TEMGORGT

Sic fj' þ;z]ziu.e d;ï"i/»ituln; ]l*u)r þdzþere:.) :

vero in ore ilmpii;P id eü—,- in im'pviio

folvente. linguam in oblocutiones ,

& agois. n

n

»

Sic divites pauperes devorant.

g, ità n& Jl-

24. Sicut abomimatio efl fiperbo bu-

detractiones , blafphemias , & alia

Particula, f

militas.)) Sicut fuperbus odit humili-

hujusmodi , rem eífe nequiffimam,

tatem, fic dives paupertatem,

cum "bona externa defint, & inter-

a. fervit. in

2$- Commmotus. ) E

"

Iu&gahs , nu-

nus étiam fru&us paupertatis, qux

a Greco utc

fins.

