dicat, celebrate mermoriam ejus fan-

P'Ate'

Canticum P[alzi, cum fonitu preeun-

Gam, qua noftri meminit in malis,

te xmula yox canentis auditur.

nec nos oblitus deferit,

W-)

ia dedicatiome damm'.) Cum Davi-

6. Ira ip indignatione ejus.) Ex He-

mim;

dis domus ,

uam magnificentiffime

breo Pagninus vertit , Memeztur 1

exflruxit in

j

e

rufalem , dedicata eft.

zra ejus , & idem fenfus vulgata edi-

Vide hiftoriam ». Regum cap. s. & z.

tionis Lating ; nam ira furor brevis

:r;Do-

Paralipomen, r4. Quid fit Zedieare

eft, ind

1

gnatio autem multo eft gra-

yibas,

domun , diximus Deut. 20o. 1.

vior.

s

um ergo Deus indignatur,

wc in'

2. Suícepifii me. ) Mebr. exaltafti,

brevi, & celeriter indignationem re-

qüie'

allevafti , fuftulifti ,. périculis edu-

mittit , citoque placatur, ut nontam

xiíti.

indignari, quam irafci diccndus fit.

U

Deletisfli simicos meos.) Anfam le-

Vel fenfus eít,

cum indignatur

mOïG

£itie tribuifti inimicis ieis.

Deus, infligis iram , & penam,

64

LXIBRA'PSALMOSXUM

». Ego autem dixi in abundantia mea; Non movebor in

ezeternum..

3*»

9. Domine, in voluntate tua, proftitifti decori meo vi"rf

*

tutem.

Avertifti faciem

tuam a me, & factus f'uxh conturbatus.

äï

6. Ad te, Domine, clamabo : & ad Deum meum depre-

filr

cabor.

-

n

10. Qude u

tilitas in fanguine meo, dum defcendo m cörm-

tionem.

pie

Numquid confitebiturtibi pulvis, aut annuntiabit veritatem

À

5

fiati

tuam ?

6I

, & mifertus eft mei: Dominus fa&us

II Audivit Dominüs

2f

Iie,

eft.adjutor meus.

12. Convertift

at

i plan&ctum zfeu1n in gaudium mihi: confcidifti

j

faccum meum, & circumdediftü me lzetitia.

fr

13. Ut cantet tibi gloria mea, & non compungar: Domine

Deus meus, in seternum confitebor tibi.

1

In

in 0n

"Oret

ficik

t [

Vita im volwntate cim'.) Salus in fa-

10. Qua uriliras im fangsime meo ? )

$01

Quid tibi proderit, fi me necari, &

vore, & benevolentia ejus.

extaf

d vefperzm demorabitur jïetus.)Pa—

fanguinem mteum fundi permittas ?

fg, |

De[cendo im corruptionem. ) ADefcen-

Oi

gninus vertit, Perzofl aLiz , per noctem

manebit.

'Tam brevis eft ira ejus,

dere in corruptionem eft mori, &

Dopi

ut fi vefpere, vel nocte fletus contin-

in fepulchrum immitti, in quo cadave-

2

gat , adfit mane latitia.

ra corrumpuntur, & putrefcunt.

erub

7. lp abnndantia. ) ln profperita-

Numquid conftebitur :ibi pulvis 9 )

Gptu

te, & felicitate.

Corpus. mortuüum , cadaver inanime.

Non mevebor.) Non decidam de fe-

Iäj

licitate mea:

Mortuus nonlaudat Deum palam, &

Qu ii

in media fidelium Ecclefia, licet in

tes hl

g. Jp woluntate mta.) Gratia , & fa-

altero fzculo laudet.

vore tuo,

j

Decori meo,) Statui meo felici, pro-

Veritatem tuam, ) Pxomiifa tua fi-

Tüe m

delia.

fpero florenti..

Virzuter.) Firmitatem , quafi di-

12. Conféidifli faceum menme.) Solvi-

Quog

cat: quidquid habui firmitatis , a te

fti cilicium, veftem lugentis, & p

Qu q

T

Tate )

habui, atque ideo non fatis fum lo-

nitentis, qua me indueram.

cutus confiderate , cum dixi, zez 7o-

13. Cautet tibs gloría mm.)Status

9 bt

qelor im Aterzum; nam te faciem aver-

P

nf;jf,,

tente, & favorem fubtrahente , fub-

meus gloriofus.

Non compungar.) Non doleam , ne-

LE

fecuta eft conturbatio.

*l

Fatlus [um conturbatui- ) Hebr. Fwi

que Tàe poniteat ca/m:are laudes

eadem

derritus

:

tuas.

lii

PSALMUS XXX

6$

lt

1. In lfïnem, Pfalmus David, pro extafi. X X X,

24. ] N te, Domine freravi, non confundar in c&ternum: in ju-

Vit-

ftiia tua libera me.

2t

3. Inclina ad me aurem tuam, accelera, ut eruas me.

Efto mihi in Deum protectorem, & in domum refugit, ut

jre-

falvum me facias.

4. Quoniam fortitudo mea, & refugium meum es tu: & pro-

IU

?

pter nomen tuum deduces me, & enutries me.

;. Educes me de laqueo hoc, quem abíconderunt mihi: quo-

tem

niam tu es protector meus.

redemifti * Luvc.

us

6. * In manus tuas commendo fpiritum meum :

me, Domine Deus veritatis.

23:46-

du

7. Odifti obfervantes vanitates, fupervacue.

. 8. Ego autem in Domino fperavi: exultabo , & laetabor in

mifericordia tua.

Quoniam

nine

Ro ex£afi. ) Hxc tituli—/particula

ab arce defumpta , in edita aliqua,

p

non eft in textu Hebrzo , nee

& inacceíla rupe conftituta.

;ïn

Propter. nomenm tfuum. ) Propter te,

in omnibus Gracis , utteftatur T heo-

-Oretus,

Et videturaccepta, ex ver-

vel propter gloriam tuam.

ficulo 23. Ego aurem dixi im exceffu men-

Deduces me.) ÁAd locum tutum.

Ensiries me.) Xd vi&um neceffa-

zi5 me&, Cfc. ubi Grgce eft vox ix-

p 1)

$ 0/0i6.

Intelligendus eft titulus de

ria fuppeditando.

6. Copmendo.) Depono: hoc enim

l,

extafi ex timore repentino , & maxi-

H

mo,quo David correptus , cum au-

eft vagaríO9W4u;, metaphora fumpta

d

C

divit Abfolonem filium, & omnem

eft a depofitariis.

populum contra fe confpiraffe.

Spirztum mesm.) Nitam meam.

u

Redezifi;.) Liberafti non femel.

402v

2. Non confuadar.) Non erit; quod

!

erubefcam , & me pudeat, quafi de-

Deus "veritatis. ) Deus verax , fide-

lis, & in promitlis conftans.

ys1)

ceptus fim , & fpe mea exciderim.

7. Odiffi. )1n Hebr. eftin prima per-

Injufiitia tua4,) Ob juftitiam tuam,

yiime.

fona, 04;vi , fed idem eft, nam quod

im, «

qua impios punire foles, & innocen-

D«us odit, pii oderunt.

et

tes liberare.

Olfervantes vanitates.) Nanas , &

3. 4ccelera , ut , &c.) Celeriter

ruec mc.

fuperftitiofas obfervationes, in qui-

H f-

bus aliqui fpem fuam ponunt; vel

Ip Deum protetlorem , &c. ) LXX.

idola intelligit , qu& frequenter in

quos nofter fequitur Interpres, abf-

criptura nomine vanitatis appellan-

Solvi*

que metaphora dixerunt, quod figu-

xate habemus in Hebrzo

tur: fic Deuter. 32. 31. ubi habemus:

&

Eflo mjbi

If/fi 7e pro*vom'verzmt o* » 47 Vanilafi-

ijp petram f'ortiffomam , 65 i domum ma-

Lbus [zi5, ,XX. tranftulerunt : Irziza-

tatus

air(fnam ad [alvandum me.

verunt 12 1dolis f[nis,

4 Fortitudo mea, &c.) Hebr. quo-

Supervacue.) Nullo fru&u, inaniter.

ziusm petra mea,.0 munitio menatues:

8. Humilitstem meam.) Me, qui vi-

,*

eadem metaphora verficuli fuperioris

-uudes

lis fu,m ; mifer, & afnictus.

Bidl. emn Com, Menocä. 4. IF.

À

66

LIBRI

PSALMORUM

Quoniam refpexifti humilitatem meam : falvafti de necehH'i-«.

tatibus animam meam.

9. Nec conclufifti me in manibus inimi

ci: fltuitti ia 15co

tnut

fpatiofo pedes meos.

*

»

ic. Miferere mel ,

Domine, quoniam jtribulor : Conturba-

fhal

tus eft in ira oculus meus, anima mea, & venter meus:

I w

11. Quoniam defecit in dolore vita mea: & anni mei in ge-

mitibus.

Infirmata eft in paupertate virtus mea: & offa mea contur-

h]i

bata funt.

12. Super omnes inimicos meos faétus fum opprobrium , &

i

vicinis meis valde, & timor notis meis.

I |

13. Qui videbant me, foras fugerunt a me, oblivioni datus

E

4

fum, tamquam mþrtuus a corde:

lhb

Factus

]i

Neceffitattbus, ) Mmguffis , ut eR in

Virtus mea.) Mirtus, membra, ani-

bi.

Hebrzo.

mi etiam alacritas.

9. Nec cemclefiftá me im manibus ini-

Offa mea. ) ldem, quod virtus mtas

X

ab

K

esici.) Non tradidifti me tenendum

eft enim ufitata repetitio primi hemi-

inanibus inimici.

ftichii.

Iz loco fpatiofo.) Ejductum ex angu-

Conturbata fuzt.) Ynfirmata funt.

2. Super ommes iniaicos meos , &c.)

ftiis, & in locum fpatiofum, & li-

Cum.

berum traductum.

Factus fum opprobrium vicinis, &

TieC (

1o. Conturbatus efl p ira oculus meus.)

timor notis, quia malis vexatur magis,

mem

Prz ira, & marore contabuit. Aqui- quáüunquamhas miferias pafli fint ulli

hon

la vertit àuy/uai9y , faualidus fattus eft,

inimici mei, quamvis impii, & injufti.

T

Timer motis z:eis.) "liment profiteri

ini

Symmachus &£J'oAw v ) ÉUrbidus fallus

fe amicos meos, ne propter me ve-

fiit

Eminent in oculis fi

niant in periculum.

Vulgi amicitiam

moaroris.

2na dolor?s d

lias.

notat, quod cum fortuna mutat fidem.

H

uima mea.) Chald. habet, Go»ffz;-

Recte Lucianus in Anthologia Gre-

oblo

a efl amima mea.; maror enim, &

corum epigrarnatum , titulo ij róomv

timor animum conftringit, & pufil-

(;

lum facit, &in arctum COgit: at vye-

"Av mTalcuc , Siele g TO) QÍAOS,

Ym

PT

ro lxtitia relaxat, & dilatat.

AA Ea TayTO

. Venter smens.) Precordia, & inte-

Exlpa , vioic 9& eomaie cuue

OCut

T

riora mea. Sic Ecclefiaft. cap. $1.

pera u AAóUtra.

dte,

2Q. Vezter meus conturbatus eff quarez-

$; wale ves cedit, fupereft tiba nul-

4nj

do ilílam : & 'Thren. z. 20. ' Vide Do-

Íus amicus ,

mine , quoniam tribulor , €$ conturbarus

Frey,

Omnia fortuna [unt inimica male,

u

A,e/f. Venfer menus

Qui videbaut me, ) Qui me vi-

ya

ti. Íz dolore. ) Pre dolore.

Aiy

fere folebant, ,vel, ii quibus occur-

In gemitibas.) Pra gemitibus , per

riffem.

tol ed

gemitus.

Foras fäzgemnt 4 me. )

AOchIrfum

D

li

Panupertate. ) Id etl calamitare , D.

meum declinabant , & fugiebant.

Qu

dieron. vertit , /nquitate.

12. Oiivioni datus [um , &c.) INecte

h

fu t

PSALMUS XXX.

67

emr'

" Fa&us fum tamquäm vas perditum:

0C0

14. Quoniam audivi vituperationem multorum commoran-

tium in circuitu.

In eo dum convenirent fimul adverfum me, accipere ani-

1by-

mam meam confiliati funt.

15. Ego autem in te fperavi,

Domine: .Dixi:

|fe-

16. Deus meus estu: in manibus tuis fortes meae.

Eripe me de manu inimicorum meorum, & a perfequenti-

UF«

bus me-

17. Hluftra faciem tuam fuper fervum tuum, falvum me fac

l)&

in mifericordia tua:

15. Domine, non confundar, quoniam invocavi te.

l;tüs

Erubeícant impil,

& deducantm. in infernum : muta fiant

labia dolofa.

u

"TT

uae loquuntur adverfus juftu

m iniquitatem : in fuper-

, alti

bia, & in abufione.

Iu

20. Quam magna mu

ltitudo; dulcedinis tuze, Domine, quam

abícondifti timentibus te !

&

hemie

T 2

Perfe-

unt.

cum', A corde, oblivioni traditus fum

gregarentur. Refpondet Italica lo-

! &C')

cutioni , Nel cozgregarfi m[ieme contra

lisg i

nec eft , qui in corde , & animo fuo

nifi$

meminerit ngei , ut mihi benefaciat,

di me.

yt ullt

non fecus acíi mortuus eflem.

4cezpere . animam ä;zelam.) Perdere

Tanquam vas perdizum. ) Mas con-

me, vitam mihi eripere.

njum.

'oütöi'i

fra&um, abje&um , quod ufui efíe de-

Confilsatz funt.) Conftituerunt, ma-

ne ve

fiic , ideoque inter fcruta, & quisqui-

chinati funt.

lias , aut fterquilinium projettum eft.

i16. Sortesmeds.) Hebr. tempora meas

citiam

cafus, eventus mei, rerum mearum

fiden

14. Viruperationem.) Contumelias;

:

] Gïæ'

oblocutiones.

ftatus.

Commerantium . in circuitu.) Nicino-

»17. lufira faciem tuam. ) Hebr. 7-

n;xW

Non

cere fac faciem r5am , favorem fcili-

rum, qui circa me habitant.

cet, & benevolentiam tuam.

Qs

incom mode explicabitur de multis ob-

locutoribus ia circulum collectis, fa-

18. Nos cosfundar,&c.) Mebr. son

mam Davidis lacerantibus. $i quod

pudere. affkiay , quomtam in'uocavi £e.

n

]ere. 20. 10. habemus in vulgata : 4z-

Erubefcant impii, 6 deducantur m

drvi enim contumelias emultorum, €$ £ere

mfernum.) Pudore afficiantur ipfi, ex-

li n

rorem in circuitu, f(X X. vextunt 2xo002

fcindantur ; & pereant.

m

Woéyov sroAMdy covedooifouivey xvux-

19. ln fuperbis, 6 abwfone. ) Prm

AóSey , Mudrvi vituperationem multorum

contemptu, & defpectione. Pra fa-

ff Vi'

ftu , quo juftis abutuntur, & eos op-

gt*

colletlorum im circustu,

Hanc autem

explicationem confirmant , que fe-

primunt: vox 4éufieze , Grece £gsàe-

yw7ti» accipitur active, ut explicatuin

lum

quuntur.

*

mb

lz eo dum comvenirent.) Cum ad con-

eft.

.20. Quam magna multitudo ;/&'C.)

jv

fultanduxn de me in unum locum con-

-

68

LIBRI P'SALMORUAM

41

Perfecifti eis, qui fperant in te, in confpe&u filiorum ho-

minum.

fet

4t1. Abfcondes eos in abfcondito faciei tuze a centurbatione

hominum.

Proteges eos in tabernaculo tuo a contradi&tione lingua

ZrUm .

22. Benediétus Dominus,

Bl

fuam mihi in civitate munita.

quoniam 'miriäcavit mifericædiam

ni

el

23. Ego autem dixi in exceffu mentis mez : Proje&us fum

a facie oculorum tuorum.

)

Otà

Ideo exaudift: vocem orationis mece , dum clamarem ad te.

24. Diligite Dominum omnes San&i ejus, quoniam verita-

tem requiret Dominus, & retribuet abundanter facientibus

he

fuperbiam.

henig

25. Viri-

tequi

Re

Hebr. quam mieltutom bonum tuum ; qmod

rem; qui enim his fe a&ibus exer-

quod

abfcondifl: tamentiius te.

cent, dum fie verfantur coram divi-

E

na facie, latibulum tutum natti funt,

Dulcedinis tua.) Gratim , favoris ,

etbt

benignitatis tuz.

ad quod hominum contradictio ita

Quam abfcondifli. ) Quam fepofui-

pervenire non poceft, ut illos contur-

"

fti , & recondidifti , ut intuorum bo..

bet, & commoveat.

"lbnt

Sic Pfalm. r4

num eadm promcres;

Proreges ec$ ,. &C. ) Ef repetitio

Ty

I4. De abfconditis, id cft, de rep()fïtis.

precedentis hemiftichii.

Perfecifi.) Subintelligenda conjun-

ilt

22. Mrrifeavit.) Mirifice oftendit.

Qio, &, Abfcondiffz, && perfecifii. Ydem

Mira ufus eft mifericordia erga me.

Yoe

autem eft Perfeczfi , quod apparafti,

euf

operatus es , & exhibuifti.

In civitate munita.) Symmachus ad-

Po

dit notam fimilitudinis; nam vertit ,

In con(petlu fljorum bominum.) Pa-

ficut. £m civitate munita.

Di

lam, & publice.

fcri

e1. 4 ab[condito facies tua. ) In in-

23. In exce[[a5 mentis mes. ) Eo tem-

"l

teriori cubiculo, & conclavi prote-

pore, quo pre nimio terrore quafi

Confen-

qua

ges, defendes, fervabis. lllud, Fac;e;

mentis inops factus eram.

doi

£u& , putat Genebrard, ufurpatum effe

tit Symmachus, qui vertit £y z-gïäm.vr)w'-

illin

ad eum modum , quo Itcali dicunt,

£aus,tm perendftone mea.

tate

Voffrz Eccellenza,V. Altezza, Vofir a Maje-

Projecius. ) He

&i

fí4, cum viros Principes alloquun-

þx*. exeuffus, vel, ex-

cifas.

b

tur: itaque idem erit & in abfcondito

4 facie oculorum tuortum.) Favort »

TYent

faciei tue, quod in fepofito, & fc-

lat

creto loco tuo, "Agellius vult in ab-

& benignitate tua,

ldeo exaudifii.) Mifertus mei, ne

]ac

fcondito faciei Dei eos verfari, qui

in tanta confternatione, & fucceffus

I

cum coram clara Domini facie ver-

thin

fentur, non videntur ab iis, qui eo-

defperatione deficerem.

24. Veritatem.) Ylomines , qui ve-

U

dem lumine non perfunduntur. Ideo-

Y

ptio

que Jocus ille horum refpeQu abfcon-

ritatem, & fidem colunt, ponitur ab-

ütg

ditus dici poteft. Bellarminus inter-

ra&tum pro concreto.

" Hieronu

r

pretatur derequirentibus faciem Do-

PR;—EERLS.

& Chald. vertunt , Fjdeles T[er'mg Dao«

fion

M5

inini per contegnplationem ; & ame-

/

PSALMUS XXX. & XXXL

49

|ho«

25. Viriliter agite, & confortetur cor veftrum, omnes, qui

É

fperatis jin Domino.

10ne

1. Ipfi David intelligentia , Pfalmus. XXXI.

Utl

'Rdm

Eati, quorum remifie fünt iniquitates : & quorum tecta

4« 75

diam

funt peccata.

E

2. Beatus vir, cui non 1

mputavit Dominus peccatum, nee

um

eft in fpiritu ejus dolus.

3. Quoniam tacui, inveteraverunt o

íffa mea, dum clamarem

d té

tota die.

lb«

1

s5

Ó

4. Quo-

"«DUS

Requirez. ) Non negliget, fed eos

bulis cera illitis fcripferunt; nam hoc

benigne intuetur, illis providet , &c.

genus fcripturz complanata rurfus ce-

Viri-

requirit ad reinunerandum,

rà deletur, inducitur, & tegitur.

——

c. Nen imputavir. ) M exe indulfit,

Rerribuet abundantcr) Supplicium,

Gd

ita ut nullum omnino peccatum in eo

quod meriti (unt, rependet.

j divi*

Factentibus füperbiam.) Fa,quefu-

amplius cogitet, & agnofcat.

funt,

lp fpiritt ejus. ) In. Ore ejus; naim

perbe cogitarunt , exequentibus.

jo 1

&s. Confortetur cor veflrum-) Hcï)r-

Grecus textus Vaticanus habet iv z-c;

ontur-

roborate "UVos,

s Ti gurs , licet alii legant. &v TO

qwivpa u fufpirite. ScdTenfus idem

petitio

Nrellecfos.) In Grgco eft in genitivo

eft; nam cum in ore eft dolus, eft

etiam in fpiritu, five fpiritus cor Jt-

&wy&ott* , licet aliquando eamdem

;endit.

Vocem aliis Pfalmis prefigant in ac-

gnific

et, five aerem , quem refpira-

;a. m

cufativo ee cvuveac ,. d zutelletlzn.

mus , & cujus beneficio loquimur.

us 4d-

. Quomiam tacui. ) Mbeccata mea,

Porro itaP falmus infcribitur,vel quod

rettity

Davidi hoc carmen . poft^ peccatum

quia pro illis divinam mifericordiam

non imp

loravi, quia peccatum nom

Ícribenti divinz gratie beneficio aper-

fum conteflus, & non a

novi, malis

) tettte

ti fint oculi mentis, ut intelligeret,

$

5a

affectus fum.

Einan.

putat fen-

qua 1

quam graviter deliquiffet : vel quod

fum effe , Tacui , id eft, finem feci

onfen«

dono intelligentie opus fit ad fenfum

illius intelligendum propter obfcuri-

clamandi , feu ejulandi, cum viderem

'm?rM/'

me confumi, peneque deficere cla-

tatem: vel quod Pfalmus falutari do-

&rina , & eruditione plenus fit. Vel

moribus, & ejulatu affiduo; ubi no-

*

.

Quoniam tacul , Tó

J d

tandem cantores hacinfcriptione mo-

-

.

ta, cum dicitur

nentur, ut ita Pfalmum dif

t

n&e ca-

Qnuoniam non caufam reddere; fed con-

r

nant, ut auditores verba, fenfumque

tinuativum effe more Scripturg.

percipiant.

Ipveteraverumt-) Qffa . inea ægerrime

i,

1. Tcla funt peccata. ) Remiffa eft

affecta funt, & pene confumpta. Om-

enim prioris hemiftichii repetitio,

ne robur meum clanguit.

Simililo-

( eiTuS

Fortáfie metaphora fumpta eft a fcri-

cutione ufus eft Jerem. "Threnorum

ptione ; nam peccata hominum in li-

3. 4. Vetuflam , inquit, fecit. pedem

yi ve

g.

bro divinz juítitie fcribuntur; tegun-

9m3eéani.

"r Ab*

Dum clamarem tota die, ) Pre ma-

jerom

tur autem, cuni: delentur, ita ut legi

non poflint.

Quod aptius etiam con-

lis, qu

ibus tacens peccata inéa , &

4 0"

veniet, fi Hebrai, uti. Romani in ta-

illanon agnefceag,"aüiciebar. Q.uod

2706

LIBRI PSALMORUM.

4. Quoniam die, ac no€te gravata eft fuper me manus tua,

ff

converfus fum in aerumna mea, dum configitur fpina.

s. Delictum meum cognitum tibi feci ; & injuftitiam meam

di

non àbfícondi.

*Ifie * Dixi: Confiteboradverfum meinjuüitiam meam Domino:

l&

6524 & tu remififti impietatem peccati mei.

D

6. Pro hac orabit ad te

&

yomnis fanétus, in tempore oppor-

tuno.

p

Verumtamen in diluvio a

quarüm Iþultax*um, ad eum non

fhi

approximabunt.

d

om

dicitur in noftra verfione clamarem,

HI. Diftin&e commemorando -"pxäc-

in Hebr. ad verbum eft, Rzgirez, que

catum, de quo penitentiam ageret.

vox magnitudinem doloris fignificat,

IV. Deteftando peccatum , & pro-

fad

qu& non clamorem tantum, fed etiam

mittendo fe nunquam rurfus illud pec-

aqu

[itU

rugitum expreffit.

catum admiílurum.

4- Manznus tua.)F eri

ens, & þercutiens

Dixi.) Àpud me ftatui.

tüi

inc.

Tiot

E: tu remifí; , &c.) Cum primum

Converfus fum 1m arumna mea. ) N o-

me vidifti peccatum deteftari, & de

üml

Jutatus fum , me verfaviin mea eru-

dem

mna, & vaftitate mihiinfiüicta. Vel;

illo admiíio dolere , culpam ftatim

vu

converfus fum ad te Deus.

condonafti.

6. Pro bac. ) Ob hanc impietatemn;

C

Dum cowfpiev [fpina.) Dum zru-

il

li

mnarum aculeisine pungis, & aftlli-

ob hujus impietatis remitfionem.

Orenis Sanilus. ) D. Hieron. vertit

gis.

Vel dum me pungit animz acu-

Mifericors, Chald., Pzus , qui pietati

x

leus folicitudinibus, & curis. In Hebr.

mea,

ad verbum eft. Verfzs eff fuccus meus

ftudet, & fanctitati, & iis, quem ve-

re peccatorum p«enitet.

32 ficcitates aflatis ,id eft, humor meus

*

lz fempore oþportzma.

Hebr. zztem-

pene totus exaruit.

pore imveniendi , live isventioms , quo

Di

$. Cognitum ribb fecsW.) 'libi com-

fcilicet Deus, vel remiifio peccatiin-

eft

memoravi, tibi confeffus fum. Lo-

venitur.

te

quitrur humano more, quafi Deus in-

'lempus autem opportu-

num eít , antequam fpatium mifcri-

h

cipiat tunc aliquid cognofcére , aut

cordie impetrandx finiatur, dum íci-

tit f

Ícire, quando erprimum & narratur,

licet hezc vita durat.

& commeinoxatur. |Vel, 7i; , id eft,

bi

Verumzamenu , &c. ) D. Hier. hunc

BI

tuo miniftro, & faccrdoti, qui tuas

Pro hbac orabi

vices gerit, & per queim remittis pec-

verficulum ita vertit.

[

catum. Tenebantur enim peccatores

ad te omnis mifericors, tempus inventens

Wt

ut cuum inundaverint aqua multa , ad r-

in veteri lege ad conteflionem pecca-

(n

ti, & oblationem pro peccato, fire-

dum nom accedanz. . Metaphora autem

0

miffionem illius confequi vellenti,

inundationis aquarum , vel zrumna-

tlg

Levit. $. n. 6. & Num. 3. n.7. Hu-

rum copiam in hac vita fignificat, vel

jus autem confeffionis veteris teíta-

ponarum multitudinem, & quafi di-

Söln

menti hz circum[tantie memorantur,

luvium , quo mergentur impii in no-

I. Fiebat coram facerdote.

l.]. . iïn'

viffimo die.

Senius etiam verficuli

NTO

li |

ponendo manus capiti hoftiz immo-

efie poeeft.

Orabit ad te omnis fan-

pïæ(

land?c ; & id quidem inter cornua.

&us in teimpore opportano , & bene

BI

PSALMUS XXXI.

gt

i.

" Tu es refugium meum a tijbulatione, qus& circumdedit

ie: exultatio mea erue me a circumdantibus me.

n

$. Intelle&um tibi dabo, & inftruam te in via hac, qua gra-

dieris : firmabo fuper te oculos meos.'

L]

o. Nolite fieri ficut equus, & mulus, qui

bus non eiï intel-

01

le&tus.

Ín camo & frseno m

0f

&

axillas eorum conflringe, qui non ap«

proximant ad te.

Oi

ro. Multa fíage

lla peccatoris, fperantem autem 4n Domino

mifericordia circumdabit.

ir. Letamini in Domino, & exultate jufüi, & gloriamini

H

omnes re&ti corde.

Xc

Pfalmus

"

DUU

faciet, & fapienter; nam in diluvio

roces equiy & muli pauperes , & ha-

miles morfu, & calcibus impetere ,

pec-

aquarum multarum , cum in novilli-

mo fuper impios mala inundaverint ,

quod etiam ipfe fecerat adverfus

tunc inpii ad eum, hoc eft, ad Deum

Uriam, quem intertecit.

non appropinquabunt , quia non erit

Ip camo , &c. ) Camus

funem fïä

um

Vel tan-

. de

amplus penitentie docus.

gnificat, aut capiftrum, quo ligan-

dem fententia eft zrumnarum dilu-

tur equ't. :

Hefychius tamen x55v,

um

vium ad eum, q'i ftudet Deo recon-

vocat edec cyaAus freni fpeciem , for-

ciliari, non appropinquare, ita ut

taffe quale equis iis, qui mordere fo-

etlt;

ilà damnum interant.

7. Exultatio mea.) O Deus , qui es

lent , ori circumponitur , cancella-

ottit

exultatio mea.

D. Hier. vertit Laus

tum e ferreis bracteis , Italice appel-

tati

lamus , lz mu[arola.

Id ita eife figni-

mea, Deus,inquo exulto, quem laudo.

|ver

ficant Xenophontis verba lib. de e-

Circuzidantióus me.) Ynimicis meis.

queftri. Comms , inquit , uf refprratio-

fellle

8. luzelletiuza tib3 dabo.) Kefpondet

nem nom impedit, ita mordere mom fmoit-

Dominus Davidis orationi,

Senfus

Genfus verliculi eft. "Iu Deus capi-

qUO

il

eft: Faciam te intelligere. Erudiam

ftro, & fraeno quafi equos , aut mu-

J

te.

los eos coercebis, qui recufant, ut ho-

In via bac

q;ta gradierts.) Promit-

mines ratione prediti fponte accede-

la

hfs ii adÉ

uturum , & in a&tioni-

ecu

d

ré ad te per obedientiam.

bus, & in ftudiis omnibus , & nego-

taphora cami , & freni calamitates ,

&is adjuturum.

& arumnz fignificantur, quibus Deus

3unö

Firmabo.) Figam ocukos fuper te,»

utitur ad coercendos homines a pec-

lil

ne erres, aut fi erres, ut in viam re-

catis.

jtlió

l1o. Mzita

: flagella. peecatoris. )

Sup-

i

&am educam.

Multá

. Oculos. ) Mez cure, & Providen-

ple /4s:; in Hebr. ad verbum:

teim

tiz

"

delores impio.

n

M fericordia cmcumdabst.

N& ab

9. Nolire frer: ficue. equus

& .mulu:'. )

,id

Sermonem convertit David ad pec-

ulla parte flagellum P-oiïït ad illum

T

accedere.

110-:

catores , quos hortatur, ut nolint fo-

i1. Gloriamimi.) Hebr, jabzlate.

lis fenfibus duci, cum ratione fint

ia

praediti, nec ad alienas uxores hin-

Retli corde.) &uorum cogitationes;

fan

bent

nire (quod ipfe fecerat) nec ut fe-

& intentiones recte fuz.n*.e

722

LIBRI PSALMORUM

Pfalmus David. XXXII.

hi

tur

1. E7 Xultate jufti in Domino: re&os devcet collaudatio.

. 2. Confitemini-Domino in cithara : in píalterio decem

Cre

chordarum . pfallite illi.

3. Cantate ei canticum novum : bene pfallite ei in vocifera-

gt

tione.

I]

4. Quia re£tum eft verbum Domini, & omnia opera ejus

Is

in fide.

I

*. Diligit mifericordiam, & judicium: miíericordia Domini

:

qua

plena eft terra.

3

I

6. Verbo Domini coel

i firmati funt, & fpiritu oris ejuä omnis

L

virtus eorum.

ob

7. Congre

D

ris abyfios.

gansücu,'t. in utre aquas maris; ponens in thefau-

0a

$. Ti-

!

6; Verbo Domini.) fuffu, & prace-

fil;

1. E&o:.j Juftos fideles.

Decet. collasdar:o.

Y

Confenta-

J

pto Domini, quo etiam modo expli-

r

neum eft juftos Deum laudare,

cari poteft, quod fequitur, & fpirite

c. Confitem;ni.) Laudate.

orís ejus.

lnfnuatur tamen inyfteri-

pia

um Sanctz [rinitatis, cum veréum,

Tl

Ia cithara.) Cum animi lztitia, &

l

alacritate, non coacte, non mafte, mu-

& /piritus de Verbo «terno, & Spi-

ficis enim inftrumentis utimur ad de-

ritu fan&o cum multis Patribus

prio

pofj

pellendam triftitiam, & merorem.

fit explicari.

tur

In P[alterio decem chordarun. ) Mufi-

Ejrmati [unt.) Ndeo ftabiliter in fuis

dith

cum enim inftrumentum , quod Pfal-

cardinibus conítituti, ut femper eun-

T$

terium dicebatur , decem chordis erat

dem curfum teneant.

Q

inftructum.

3. Canticm movum.) Kecenter com-

Ormnis "irtus eorum. ) Oänis exerci-

IOq

Ali-

?us eorum , ut elt in Hebrzo.

Fre-

Latz

pofitum ob recentia beneficia.

el,

quiinterpretantur rarum ; pretiofum,

quenter nofter interpres vocein He-

quui ituim.

brzam x3Y tf2£4, & Grecam àviaqur

I0

& ef

Beze. ) Scite, concinne, cum modu-

virtutem vertit; nam Ovvauuse utrum-

confi

Jatione , & harmonia.

que fignificat, & exercitum , & vir-

4- Quia retlum efl verbum Domnj.)

tilim

tütem, fiverobur, ac potentiam. Ali-

IN

Hoc eít, quod aliis verbis dicitur

qui intelligunt ftellas in colo tan-

Áe

Pfalm. 144. 13.. EeZelis Dominus inom-

quam in in acieordinatas. Alii eti-

niu: verbis füis, E& [antlus 22 omnibus

l

am Angelos , quafi in militia di-

ünt

eperilus .[uis: nihil enim prxdicit, aut

fpofitos, & fub Deo Imperatore fuo

ln

promittit Dominus, quod non perfi-

militantes inftar exercitus.

€1iat.

llCez [

7. Sicut i2 utre,) n fuo alveo co-

]^

$- Diligzt puilertcordiam, 69 judicium.)

ercens ; nam initio erant terris fu-

Mifcricordiam pfis benefaciendo, ju-

lhhc

dicivm impios ulcifcendo.

perfufz.

eine

Miflericordia plena ef.) Ubique ejus

Ponens im thelaurü abyffos. ) Certo

tlj

mifericordis veftigia apparent.

loco fervans ma

[

li

2gnam .aAquarum co-

PSALMIUS XXXH.

73

$. Timeat Dominum omnis terra: ab eo autem commovean-

tur omnes inhabitantes orbem.

* ]ue

m

9. * Quoniam ipfe dixit, & fa&ta funt: ipfe mandavit, &

dith.

creata funt.

16.17-

[et)«

10. Dominus diffipat confilia gentium: reprobat autem co-

gitationes populorum , & reprobat confilia principum.

1

ir. Confilium autem Domini in zeternum manet : Cogitatio-

Qqu

nes cordis ejus in generatione, & generationem.

12. Beata gens, cujus eft Dominus, Deus ejus: populus,

»mini

»

quem elegit in haeredita:em fibi.

13. De colorefpexit Dominus: vidit omnes filios hominum.

fmnis

14. De preeparato habitaculo fuo refpexit fuper omnes, qui

habitant terram.

ea-

15. Qui fioxit figillatim corda eokkrum, qui intelligit omnia

opera eorum.

—

. T*

16. Non falvatur rex per multam virtutem : & gigas non

falvabitur in multitudine virtutis fuae.

præce-

17. Fal-

aylie

jþirim

"piam, Vut: thefauri fervari, & reponi

Populus , quem . elegit , &c.) Beatus

olent.

13' Gef i'

populus ille, quem Dominus fibi

orbiifly

9. Cbmma*uc*antur.) Idem eft, quod

elegit in populum peculiarem, & qua-

y Spi-

priori hemiftichio dixerat, TZzzezr.

fi propriam poxiïeüionem , & hziedi-

tatem.

pf

9. Fatla (us7, ) Omnes fcilicet crea-

tur&. Hanc fentcntiam exponit Ju-

12. De emlo re[pexit. Dominus,) Res

dith, cap. 16. 17. Tibi ferviat om-

humanas fua providentia curans, ne

j fuis

quis res humanas fortuito , & nullo

p Qu

nis creatura tua ; quia dixifti, & fa-

& funt.

Significat etiam modus hic

gubernatore temere ferri putet.

loquendi celerititem creationis , fic

14. De prapar ato /mäitaculo.) De

estrt

Latine dicimus, 4Z/zz , factug , hoc

eclo empyreo, quod habitaculum fi-

fe

eft, nulla interpofita mora.

bi, & piis przparavit a conflitutio-

n He

IO. D;Wz:f:dt conþl;'a gerztizm.) Tan-

ne mundi.

Hieron. vertit, de ff-mif-

fémo [olio, de firmitate , ac ftabilitate

?u' japl

ta eft divina fapientia , uthominum

habitaculi fui , nihil de loco fuo mo-

vt

confilia, qux ipfis videntur fapien-

tillima , Deus in momento infatua-

tus.

&

15. Singillatim. ) Grece eft, xava-

, Ali'

re , diffolvere, & irrita facere poffit.

j t

Rejrobat.) Inania facit, fruflratur.

Móvae, omnes, & fingulos', quod I-

Ir. Cesfilinz.) Decretum, propo-

Ideo-

j| eti-

fitum voluntatis.

talice dicimus , 4d un per u29.

jj di

que cum corda noflra ipfe finxerit,

re lu

Íe generatione, 9 generationens.) Sci-

nullus adeo reconditus angulus in eo

licet manet in zeternuin.

eft , qui oculis ejus non pateat.

12. Bezia £6H5 , &.c.) Beati func

16. Noz f.el*v;ztur Rexper multzcm Vire

ve0 (e

illi homines , qui pro Dco non agnó-

Autcm. ) Non eft Regis falus in eo

ii foe

fcunt, nifi unum illum Dominum ,

pofita , quod magnum habeat exex-

citum.

eujus verbo ccli firmati funt, &c.

Certo

Bibl, eum Geom. Menoch. T. IV,

K

ym (NUd

74

LXIBRJ; PSALMORUM

17. Fallax equus ad falutem : in abundantia autem virtutis

fuzee non falvabitur.

lz

18. Ecce oculi Domini fuper metuentes eum : & in

'eis,

qui fperant fuper mifericordia ejus.

n

19. Ut eruat a morte animas eorums & alat eos in fame.

20. Anima noftra fuftinet Dominum :

bu

quoniam adjutor, &

prote&tor nolfter eft.

21. Quia in eo laetabitur cor

'noftruni : & in nomine fantto

Cor

ejus fperavimus.

22. EFlat mifericordia tua

0i

; Domine, fuper nos: quemadmo-

dum fperavimus in te.

'$

1. Davidi, cum immutavit vultum fuum coram Achi-

eti

melech, & dimifit eum , & abiit. ( r. Reg. 27.2)

Vil

Pfalmus XXXIII.

T

ino

Enedicam Dominum in omni tempore : fempei' laus ejus

in ore meo.

E

2- 1

D

II

um

-

-Gigä..) Foitis athleta, heros, vir

cut de bonitate tua futurum fperavi

bor

renuus, & validus.

mus, & nobis ipfi promifimus.

Virtutis fu2.) Woboris ; fortitudinis.

17. Fallex equus ad [afutems, ) Fallax

I. "vidi.) Pfalmus a Deo Dayid

infpiratus.

$

eft fpes, quam quis in equo , aut

equitatu ponit, quafi ejus viribus fal-

Cum Unmutavit., &c.) Stultitiam

vus effe poffit.

fimulando. Miftoriam habes 1. Reg.

dii

In abundantia autem -virtutis . foa. )

Cap. 21.

In multo fuo robore , ac velocitate.

Coran Achimelech. ) N idetur hoc effe

mili

Noz fatvabttur.) Hebr. so» [afvalir,

nomen commune Regum Palzftine,

audi

fcilicet fe, & fefforem fuum.

ut Ptolomzus, & Pharao apud JEgy-

tenti

I8. Oculi Domini. ) Divinus favor,

ptios; namhic proprio noinine Achis

dicebatur,

I. Keg. 21

benignitas , providentia fingularis.

$

20. Swuflinet Domi*rmm.) Sperat in

Dimifr eum.) Xchis. Vox Hebrai-

àle

ca majorem etiam vim habet ; nam

Domino patienter, expectat patien-

ter divinum auxilium.

fignificat , expulit ewm; projecir emm ,

fuäJ ;u

31. du eo letabitur cor zofirum.)Cum

vel repudzaevit eum, fcilicet tanquam

fatuum.

Cala

beneficio illius nos a malis erepti fue-

^

ij

rimus.

P

Benedicam Daominum. ) Primus

; N;

hic verficulus incipit a litera Aleph,

tig

Inm Nonunt fantio cju:. ) In ipfo: vel

fecundus a litera Beth; & fic dein-

in potentia, & providentia ipfius.

poai

ceps , nam Pfalm, hic eft unusex Al-

22. Fuat mi[ericordia tua, &c.) Sjt

phabeticis, de quibus diximus in ex-

ïälïl ]

m

sui[ertcordia fua

jz'tper Ho0; , Ut eft in

plicatione tit. Pfal. 24,

t

Mebrzo.

dp emmi tempore.) lam profpero ,

$

-92' uemadmodum ffefavim:u i2 £e.) Si-

quam adyerfo.

bj

PSALMIUS XXXIII.

L.

^i

3

Qtis

3. In Domino laudabitur anima mea : audiant ma

;

laetentur.

nfu?ti ,&

6is

4. Magnificate Dominum mecum : & exaltemus nomen ejus

in idipfum.

sSoUEX

q

uifivi Dominum, & exaudivit me: & ex omnibus tri-

,&

bulationibus meis eripuit me.

6. Accedite ad eum, & illum

inamini: & facies ve&ræ non

o

confundentur.

7. lfte pauper clamavi

X

vt, & Domïnus exaudivit eum : & de

omnibus tribulationibus ejus falvabit eum.

mo-

* 8g. Immitet Angelus Domini in circuitu timentium eum : &

eripiet eos.

hi*

o. Guftate, & videte, quoniam fuavis e

& Dominüs: beatus

In

vir4 qui fperat in eo.

io. Timete Dominum omnes Santi ejus: quoniam non eft

inopla timentibus eum.

C JUS

11. * Divites eguerunt ; & efurierunt: inquirentes autem

*Luc.

Dominum non minuentur omni bono.

lv 33.

B

