1. Bmeplacitum eri ei;) Idcm: ngifï-

homit/

iaf

cac,þquod volmnutatem babebit,

Velocszer currit fermo ejus. )

P ac

at o€

Semper timentes eum. )

Gaudet

rent ei ftatim omnia in ufum, & coms

modum noftrum.

:

Vide ) u

Deus, & delectatur iis, qui ipfum

165. Sicut*/a?zam.) Lanzm fimilem

timent , & fpem fuam in ejus mi-

in candore, & levitate, Nives enim

petias ?

fþricorglia gqnüituunt.

diutius federe in campis utile. eft,

van p

ylij ?

: äfu.nw )

ia exhalationes terre includunt j

g

13 (( 'Onfortavit. feras portaruza tua-

&

comprimunt , & retroagunt in vi-

ja 1]

jpiint

THP. )

Robuftas fecit fe-

res frugum, & 1

j

ras, & vectes ( nam in Graco eft

fim inftillant.

d

iquorxem c:ia.m-. fcn—:

i

au "

cþmW

BiJ, ewm. Com, 'gm'&;/:. T.

D AE !

o

$65

','*LIABRIZPSALMORUM

17. Mittitcryftallum fuam ficut buccel

É Quï

las: .arylt(ä faciem fri-

goris ejus qui fuftinebit ?

fuat.

6. Sta

18. Emittet verbum fuum, & liquefaciet

ea : flabit fpiri-

tus ejus, & fluent aquae.

; ptom po

, TU

19. Qui annuntiat

:

verbum fuum Jacob : jufütiasq, & judi-

cia fua Iírael.

$. Irni

faciunt ve

20. Non fecit taliter omüi nat

;

loni, & judicia fua non manif

feftavit eis.

Alleluia.

ad:

9 Mon

(atfi

1. Alleluja. CXLVIILL

10. Bef

" Audate Dominum de coelis: laudate eiimtin excelfis.

^. Laudate eum omnes

! pennatoe.

$

Aqg'eli ejus: laudate eum omnes

. he

virtutes ejus :

LJ

judices &

3. Laudate eum.

& lumen.

foï, & luüna : 131153;1;6 eum -omnxes B:;ellæ.,

u. Jui

nomen D

*Deut' 4. * Laudate eum eceli coelorum, & gqu)æ omnes, qua fü-

1. Co

3. 39. per coelos funt, laud

Q«

*

en t ngmen Domini,

Cormu po

g. Qïila.

L. Hy

Neéulam. )

In Hebrezo eft 355

lo fuol'juiï'u fol

Ccpher " qu& .vox proprie pruinam

pruinam.

vet grandinem , &

: pmpinq,uf-

fignificat. LXX. verterunt dg/yA

a

Flabir fhirirus ejus,) N entus calidus,

Losneeee

nebulam , hec duo affnia funt,

cujusmodi eft aufter.

alterum ex altero gipnitur, pruina

Fiwent aqua.) Solventur in aquas,

timm"., qua]

Ícilicet ex nebula frgida, & humi-

vel,

pluvie aderunt, & omnia

imu, & r

da.

"Porro pruina cinerem colore

Aqthz [77)]

refert, & ut cinis arefaciendi vim

fluent aquis.

- Ràturds, (

19. Qws annuntiat , Cic. ) "Pranfit

habet : quare pruinam a perurendo

ad beneficia fpiritualia.

Annuntiare:

cclo &

dictam volunt Grammatici.

verbum, juftitias, & judicia eft le-

7€1. 1. (;

$. Dinyt,

17. Coyféallus. ) Grandinem intel-

gem divinam docere.

6. Stayi

ligit, quz fimilis eft buccellis, hoc

74coó

$5 dl Ifrafl. ) Sunt dativi

€eft, bolis; defcendit enim in

lo«

cafus.

308 feilicer

eos, &

bos cempac&a magnitudinis fere bolt

20. Nem fecit ta)äter 075 naiiaäi.)

[ Büpetuum,

unius. Grzsis «puccAog & glaciem

Ut fcilicet: tantis atficeret beneficiis.

fignificat, & lapidem cryftallum: in

Jdicta -[ua. ) Leget fuam, qua

Pteipuy,

Hebrzo e

hp qweracb, que vox

Deum: noffent , &.cultum ejus doce-

Tatan de

rentur, & ad omne. virtutis

| QUm cojef

proprie glaciem fignificat. Sedcon-

inftituerentur.

gepus

venit €tiam hoc vocabulum gran-

T* De tey

dini , quia omnis

OIR yerfis

glacies eft.

gïatndo quæd'am

I. E celis.) 'O v.'os.,'quï eftis de

4C0jpey.

celis. O m':ïites., vel, O cc-

Aä)! ä'v !

ure faci

em frigoris g;u; quis : fufti-

leftia omnia.

mtbi?)) Quis ferre poffit vim fri-

iz excelfés. )

O vo.s, qui e&ïs; in

itates.

goris ejus; adeo enim fripida eft

excelfis.

Vel, O ealeftia, ut

8 SP""!;;S

cedente hemiftichio.

pra-.

&L

A exein

inanibus colle

rando, ut qui multa illius grana

gerit, frigus ferre non

.2.. Viriuter. ) Exercitus coleftium

Vlns

d fülü;

Q

poffit.

fpiritium.

iulïïs (

18. Emittet verbum fuum, &c. ) Bo-

, VOIun

4. Celi celerum. ) ^ C'li prenan-

L d

363

E

PSALMUS CXLWIL |

hdem frie

| g. Quia tpfe

-cïi.xit, & fa&g funt : i—pfe.mandazit ,& creata

unt.

bt b

6. Statuit ea in zeternum, &

dn feeculum faeculi : praéces

ptum pofuit, & non prseteribit.

, &uti-

7. Laudate Dominum de terra,

dracones, & omnes abyfïï,

D

g. Ignis, grando, nix, glacies, fpiritus procellarum: quae

Don müanie

faciunt verbum ejus.

9. Montes :

& omnes chles: ligna fru&tifera, & omnes

Y

EeOrI. ^

xcelfis

10. Befli:e , & univerfa p

'ecora : ferpentes, & volucres

pennate.

um ottnés

$

1r. Reges terroe, & omnes po

puli: p'rincipe»s:s & omnes

judices terrae.

s ftelle,

12. Juvenes , & virgines, fenes cum junioribus laudent

nomen Domini : quia exaltatum eft nomen ejus folius.

; quz f

13. Confellio ejus fuper coelum , & terram , & exaltavit

cornu populi fui.

v Qui

r4. Hymnus omnibus San£tis e

-

andinem,,&

jus : filiis Ifraelk, populo ap-

prgpinqtlgnti' fibi, LAHeIJuja.

EX3 -

ntus calidus,

Qu

r AHduiaz

tiflimi, quale eft empyreum clarif-

Io. Bef?æ.) Ferz& ;nam nsn-" r/54i:4

'ür if aqua

fimum, & beatorum fedes.

de illis proprie ufurpatur,

& Qmalà

-dque emmes. )

Aque vere, &

Pecora.) Beftiz domeftice, & ci-

paturales , que funt proxime fub

cures ; hoc enim flgnificat 45

, Tffm fït

eelo emp

Y

é&ebema,

53

Gen. 1. 6.

yreo , ut docent Patresq

3. £

xealtatum c

Annuntiarcl

f momen ejaus /ä'/z'»xh:s. !

dica d

s. Dixit.) [uffi.

Solus enim i

pfe fuper omnia. exaj-

6. Stauit ea im ereruum. ) Ange-

tatus eft, & maenificatus

óJos fcilicet, folem, Iunam, ftellas,

Supt atv

dia admiranda fua opera.

€clos, & aquas caleftes. ftatuit in

14« Confé/Jfo ejus.) Laus ejus.

perpetuum , & voluit efie zterna.

!

t benefxcïïs-

Preceptum. pofzit.) Legem ftatam,

Suber ealuzs. $ rtrPa5, ) Ub

ue

& ratam de motibus, influxibus, &c.

Dei gloria relucet , & 1

ibique ftye

í

fuam, 9

in celo »

five in terris. laudandus

; ejus f0

quam. celeftia conftanter f&rvant.-,

€.

"iv

7- De terra.) 'lereftria, quæþ in

Exaliavit. corss

. terra. verfamini.

dandus

Pepeli fai.) Lau-

etiam , quia populum fuuim

j

y dtis

Dracones.) Immanes pifces , ceti.

multis auxit Leneficiis,

eumque fub-

4bff. j' lngentes aquazum pro-

Iimetin

es p otentenx

f "

l, 0 g

funditatzs..

fecit.

v X contrxaA hgfg

qu

etis i

cellas excitantes turbines.

g. Sperztues proccllarnga.) Ventiþma

Hynps:; — omuibus j;zfz&k' 6juf.

J

ld

u pfæ'

JEquum eft , ut omhis populus ifra

e-

Quuo. facitint , 6c.) Quue omnia di-

Xitieus Deo charus, &

illt fanctifi-

viuis juffis obtemperant, & illius nu-

catus Deumm Ííuum la

udet. , illique

tE,G V-'Oïunta:tef reguntur,

iuymnum dicat.

yi p

/

364

LIBRI PSALJM-ORUM.

|.!

s Af

r. Alleluja. CXLIX,

s.

h)

Antate Domino canticum novum : laus (ejus in e,&clveüa

»

$. Ad a

i

C^ Sanctorum.

.

eorum in

2. Leetetur Ifrael in eo, qui fecit eum, & filii Sion exul-

U

tent in rege fuo.

^

mnibus

3

Laudent nome

n ejus in choro : in tympän-o., & pfaltefio

z. Affel

pfallant ei.

4. Quia

ben.epla&itum eft Domino in populo fuo , & exal-

tabit maníuetos in falutem.

H

Audate

J

thento

.$. Exultabunt San&i in gloria: laetabuntur in cubilibus fuis.

^. Lawd

. 6. Exultationes Dei

syolcitudy

in gutture go?um, & gladii ancipites

in manibus. eorum.

, Lu

7. Ad fa-

cidhara.

Popslo aþprapinquakri fé-) Con;w-

Pfaiterio.) Pfalterium muficum erat

4 La

nit hymnus lfraelitis , qui funt po-

inftrumentum decem chordis inten-

chordis,

pulas Deo

E

tum, ut non femel fupra dictum eft.

propinquags per fidem,

Vocem Hebraicam 3335 c/rzer , ali-

COTESAESUU NI aR

*

& religionem.

qui vertunt pfalterium , alii citha-

. 4 f

Y. "nticum novum. ) Receh"s.,. &

ram, alii lyram.

fioibiu.) V

infolitum ,. novi argumenti ,

4- Beneplacitum eff

—Dam:"no.) Bene

fumint de

& materiz ob nova beneficia.

vult populo fuo; multa benigni-

Inirsati

Laus ejus.

diceremus :

tate populum fuum di

gnatur. flcglice

pt, &

&udiatur.

) Subintellige ; f* vel

tes eorm.

In Ecclefía fan&orum.) In cotu.

Ha gzy?o , € fé compi

4ce- Zel fuo

& 4d d

papa/a.

2. Im eo, qui fecit eum. ) In He-

- Jicet Prisc

breo eft, /- fattoribus fwis ,. Qui lo-

Exaltabiz man[uetes $2 falutem. )

, perfecutyr

uendi modus indicare videtur per-

A. ftatu humili, & affii&to erexit ad

d

I)

narum "rinitatem.

falutem : in Hebr. eft, glerzfcabiz in

pedibus :

falute

donabit, & ornabit in. fa-

in tencb

Eilii Sioz.) Filii Ecclefta.

ute.

3

U.

Ín Rege fuo. ) Chriüo.

L2

9

3

In chore. ) Concentione fimul

Manfnuctos.) Mites, himiles.

cantantium in publico concentu. In

Exultabunt fantli $m glovia. )

Jeriptum. J

derem,

Hebr. eft, YnD machol, qu& vox

Populus fidelis gloriam adeptus gau-

& non po

nunc cctum gaüdentium , cantan-

dio exultabit.

Glma h

tium, & faltantium ad tibiam defi-

In cubilibus. ) In lectis, id eft,

locis maxime

t, qua

ghat, ut Exod. 52. 18. nunc tibiam

leftis Patria.

quietis , qual—is eft coe-

iclariam

ipfam, vel tibiz , & inftrumenti mu-

eXaCeant

Ó

ici genus, quo utebantur in choris,

6. Exaltationet Dei £m gutture e&-

ut lZxod. 15. 20.

rum. ) Ora ipforum divinas cele-

In Hebreo eít , &n

brabunt laudes.

l Nf.z

Tympano.. )

Et

lo

zoph. "Midetur a fono ficta vox per

gladii ancipites.

)

" Simul

180

onomatopocjam.

Inftrumeéntum eft

Deum laudabunt ;

& hoftes fuo&

utrinque membrana claufum , quod

ulcifcentur ; itaque gladios utraque

neu*rlub

Itali

&m fuan

bacillis .percuilum refonat.

ex parte fecantes

«&rin gent contra

"n

.appeullanc , Tam&z(rifo. ;

impios.

r

PSALMUS CXLIX./& CL.

*96€

3. Ad faciendam vinditctam in nationibus : increpationes in

populis,.

in eccifa

$. Ad alligandos reges eorum in compedibus, & nobiles

E

^

eorum in manicis ferreis.

Stoh exul-

9. Ut faciantin eis judicium c

onfcriptun?: gloria hzc eft

Y pfalterio

ómnibus San&tis ejus, Alleiuja.

L

r. Alleluja. CL.

, &el

Audate Dominum in San&is ejus ; laudate eum in firma-

L

libus füis.

mento virtutis ejus

a. Laudate eum in virtutibus ejus :

ancipite

laudate eum fe.cundur;x

multitudinem magnitudinis ejus.

3. Laudate eum in

f

7 Adfe-

ono tubæ—: laudate eum in pfalterio , &

— z

cithara.

uftem erat

4. Laudate eum in tympano ; & choro :

- laud'ate eum in

yrdis inten-

chordis, & organo.

dittum eft

Z 31

g; Laudate

cintor , ali-

alii citha-

confítituto calo.

. d faciendam vinditlam m ma-

In fortiflimo pa-

fiopibus.) Ut in die judicii vindictam

latio fuo.

eina.) Bene

fumant de hoftibus.

Virtutís ejus.. ) | Fortitudinis ejus,

j benigui-

Increpationes im popu'is. ) Ut incre-

titudo elucet.

in quo divinaà ejus virtus , & for-

»

jr, dealice

pent, & illis exprobrent iniquita-

tes €orum.

o. Im wirthribus 'Ljas. ) du Greco

act. del '660

éui TW Óvvac Ttuug duTS fuper pores

090:/ 0

8. d alligandos, 66 Cum fci-

Jicet Principes infideles, & Ecclefiz

featibas ejus , ob fortiflima ejus facta,

F!tælem; )

»erfecutores , ligatis manibus , &

quia' omnipotens.

; erexit àd

vrojici

Secundum . multitudinem ngizi!udinä

pedibus jubebit Dominus

Mlatth.

p:

ejus. )

Ut requirit eximia ejus

pfraitin

in tenebras. exteri;*)res.

bit i. 1de.

22. 13*

magnitudo , & excellentia , & quam-

9. Lt

faciant —in eih. judicium con-

vis meritum ejus equare non pof-

(fes.

fitis , quantum tamen licet , ca-

feriptum. ) Jam olim confcriptum eft

namini,

g/m'da )

decretum, quod mutari, aut infrin-

us g

1 non poteft.

3. Is Pfaiterto.

) Vide di&a Pfal-

Gloria héc eff ,

G. ) Hac erit elo-

mo fuperiori n. 3.

ria, quam fan(ti habebunt, ut ju-

Cihara. ) VMide ibidem: eft enim

: idfa'v

in Hebreo 93335 cizzer.

g dt ct

diciariam poteftatem in' damnatos

fit, dixir.nus

exerceant.

4. Zyepase. ) Quid

uturt (

Pfalmo fuperiori n. 5.

i.

Ghero. ) De hoc etiam ibidem di-

nas C

N fundé ejs. ) Im fande, five

&um eft.

- fantluario ejus : wt eft in He-

irul

brzeo.

ltaque £2 fanéis eft generis

Chordis)) Muficis inftrumentis, que

neutrius, Ín colo, ubi precipue fe-

fidibus funt inftru&a.

neg fuo*

dem fuam habet Dominus.

Organe. ) Organis , muficis in-

: utzi Qu

in Hebreo

r eonu

Im firmamento. ) lebr. m expan-

ftrumentis generatim.

eft, yi3 « , quod putat effe

fane : in expanfo, & firmiter a fe

/

!

366

PSALMUSL,

5 Laudate eum in cymbalis benefonantibus : Jaudate eum

,

Mi

in cymbalis jubilationis,

.

éraditione

6. O.mnis fpi

ritus laudet Doxpinfalrïn.

Alleluja.

4. Ut d

ledus '

fifïulam , vel o muficum inftrumen-

I tel

bilantibus, vel ad jul)i«l.ahdqvln exci-

y. Autier

tum fitulis conftans , fi; dicebat

tantibus.

nacr poft

Alle :

6. Omni [hirims laudet. Dominum.)

|

Quidquid ufpiam fpirat, Dominum

f Ànuma

ER mihi &äaribux fépre

um compatia

ezeutis

laudez. Nel certe. inftrumenta fpiri-

yentum,

Iüf/?ul*d —

tualia, & pneumatica intclligit, qua

1.* Tim.

ore inflantur , & fpiritu fonum

S. Opubals. ) Sunt inflrumenta

edunt ,

qua ü

tedio — prolixtoris

AE imoe do&r

quedam mufica &rca , concava, tin-

enumerationis

omnia fimul

mufi-

nula, quz pulfata tinnitum edunt.

.€a inftrumenta compre-

gem matri:

hendens.

Eymbalis juäilmy'mk.) Cymbalis ju-

ex hac faþïe

proficere.

?. Ad imte

Àl acquiti

Hebro el,

LIBER PROVERBIORUM,

tligentia ; i

&4, Qu idt

ominem fa

QUEM HEBR/EI MISLE APPELLANT..

E fufroi

CAPUT PRIMUM.

84 S veli

ca wlimu.

'P'amäalamm utilitas : auditus fapientie eammendatizzr' 4 j?lza.r

; Antellreytig |

apititiam a

edmonetur , ne peccatorum feguatur. blanditias , fopientia, ad fui

Véto doftrin:

. €$ contemptoribus minatur

amgäl-exzzm invilal ,

exiium.

iiplnan,

- s fitia.

Ic'*

.

-

.

identur lg

« Vitt. ad ida

,Arabolse Salomonis, filii David j regis Ifrael :

a ïei, [i

ilicindam

P

2. Ad fciendam fapientiïam, ,& difciplinam :

3. Ad in-

€xplicari: no

7 A "Amb'*alæ.)" in Hebräþ efc väwü

f Parv;li

que voces eruditionem , -c—nrreptm:-

2 NU

misle , de qua. voce jam dictum

ném , caftigationenr fignificant. Vi-

t state (

eft.. Vox Gr&ca mapa204 , Paratola,

detur ergo fignificart hoc libro tradi

«Mn'tia, 6

uanmquam: comparationem: proprie

caftigationem, & correctionem mo-

í

rum. Porro inter fapientiam, & di-

'/'th'S'DOIJ('a in

1gnificat, tamen (quod de Hcbraice

-0 DO

woce diximus ) litius fumitur , 'ut

fciplinam hoc difcrimén flatucre for-

Al

fent-ntias, & gnomas fapientes fi-

tifle poffimus, quod fapientia ad eos

gnificet, five adjunctam habcast com-

pértineat, qui im hac doctrina pro-

VO p

vectiores funt, & abfolutiores ; di-

. eemes d

P

jaritionem , aut allegoriam: ali quam;

Stiend:

jüu

five hon habeant.

F

fcipliita vero ad eos, qui rudes funt,

*

Di[epiigam. ) w Graco eft

& adhuc' abejus confummatione lon-

l

ge abfunt; ut fignificesur utrosque

S' Aüd/m

vaidbay . & Hebxa-ifc"e 5032 -muf(;r ;

piens 'hæc

&t

LIBRIPROY. CA'PUT L

367

U de eum,

. Ad intellizenda verba p-r'udenti'æ,, & fuícipiendam .

4

eruditionem do&trinsze, juftitiam, & judicium, & zequitatem.

4. Ut detur parvulis aftutia, adolefcenti fcientia , & in-

—— Üg

tellectus.

e

ih-hdum D

$. Audiens fapi

Ensv, fapientior erit, & intelligens, gub;*r-eï

;

t Damm,)

nacula poffidebit.

t, Dominum

6. Animadvertet parabolam , & interpretationem ; verba

umenta fririe

fapientum, & senigmata eorum.

itligit, que

7.* Timor Domini, principium fapienti&. Sapientiam , *Pfat.

At fonum

atque do&trinam ftulti defpiciunt.

, 110,

^ prolionis

fl mf

$. Audi, fili mi, difciplinam patris tui, & ne dimittas 1

e— IO-

Ecclu

jompre-

cem matris tua ;

9 Ut

[- 1$»

ex hac fapientis inftitutione poffe

Gabernacula poffidebiz.) In Hebr.eft

CORRSNUAONERGUTURSTO

proficere.

ni»ann thschbuterb, que vox fignia

3. hd sntelligenda werba, prudentia.)

cat cenf//a folertia , quibus bene fe

Ad acquirendam prudentiam. — In

gubernare polífit, ad qüem fenfum

Hebrzo eft, 44 zstelligenda verba in-

etiam LXX. verterunt wv/j& pyqo». gu-

UM,

gelligentie ; id eft , ad intelligendum

bergationtm , Íive gubernandi ra-

ea, quz iatelligentem, & prudentem

tignem.

ANT.

hominem faciunt.

6. dnimadvertet parabolam, &5 in-

Er fu[cspiendam eruditionem doy;-

tcfpretationeän , €6c. ) Quafi dicat *

$2.) $i velimus hoc diftinguere, di-

Non folum ad ea, qux diximus,

cere poffimus verba prudentiz, five

utilis erit hic liber, verum etiam ad

u : fliw

intelligentie pertinere ad eam, quam

intelligendam quamcunque parabo-

fApientiam appellavit

eruditionem

lam, & enigmaticum fermonem' in

yia.ad J

fimili ar

vero doctrinz ad eam , quam dixit

gumento verfantem, ;ucem

if

ää/zipzl-ndnïe

afferet.

| Jaffitiam, & judicium, U aquizatem-)

JEnmigmata türum ) |Sapientiam ,

Videntur hec omnia nomina coacer-

quam vnigrmatis , Tymbolis, parabo«

vata ad idem imelius fignificandum,

lis velant fapientes, ne, fi obvia fit,

&.ad rei, quam tradit perfectionem

& patens omnibus, vilefcat.

indicandam , que unico vocabulo

7. Timor Domini, 65c,) Eaadem fen-

explicari non poffit.

tentia' habetur Pfalm. 110.: 19. &

$. Parvzls.) Simplicibus, ut often-

dit vox- Grzca a'xa'xo;g païvulis non

Ecclef. 1. 16 .. In Hebr. eft ryyu^

;Tcïn-tuzeþ'ti.(;);

refchirb, & Grce dpy5, qu& voces

ficant. J

tam xtate, quam fenfu.

& principium, & principatum figni-

Tibro r2

Affutia, 6c. ) Aftutia , ut etiam

cayspyíe in bonum accipitur , fcilis

ficant , & fenfus effe poteft :;/T'imor

Domini initium eft, & primitiz fa«

.,*Jm , & dl'

cet pro circumfpettione.

pientiz.

Vel timor Dei, atque re-

tiere Vor

Adolefcemti, 667.) Eift reperitio aliis

verbis przcedeptis fententis,

Ado-

lipio &c. in virtutibus, moralibus

qtia ad 0s

principatum tenet.

Vel timor. Do-

trina po

lefcentes fere incauti funt, ideoque

mini primus fapientie etfe&us eft.

€erudiendi , ut dolos fentiant, & a

pe-

jors ; &F

r'culis fe abducant.

$745 ) LXX. Habent , ii

gides Pt

Aquila, Symmachus ; & /Fheodotio

atone lo

W. uduns, 0. ) $i audiat fa-

ptens. hzc. documenta , fapi?ätior

&$popec imprüzentes.

; utros*

et.

$ udiy Gc; ) Ha&enus P*Oæ*

/

L

568

LIBRI PROVER 81 ORUM

"9. Utaddatur gra:ia. capiti tuo, & torques.collo tüo. -

jj Fl

femitis e0!

10, Fili mi, fite laCtaverint peccatores, ne acquiefcas eis,

16* N

.,;H. $i dixerint: Veni nobifcum, infidiemur fanguini, ab-

fícondamus tendiculas contra infontem fruítra :

.*

ut effund

12. Deglutiamus eum fizut infernus viventem, & inte

17. !u

g-i'um J

Ij lpüw

quafi defcendentem in lacum.

15. Omnem pretiofam fubitant

liuntur fra

iam re;aeriemus3 i,n'rvlyplebimusf

domos noftras fpoliis.

15 Sic

10. Sap.

14. Sortem mitte nobifcum,

! marfupium unum G; omnium

ar. In«

noftrum*.

15. Fili

profert vi

»mi'*-.u.ïvï. Nunc primum tradit. pra-

gluticndi in hunc fenfum. Sic Pfal-

25. Uf

ceptuim de audiendis parentibus.

134 4-

uj deverant plebem meam feus

fibi fatt t

Difciplinam patris , &c.) Sententia

efcam. panis , & hoc libro Prov. cap.

eft: Admitte ad aures , & ad ani-

o

14*

Generaiio , qu& pro deztibus

-

mum documenta , eruditionem , pre-

gladios bhabet , E$. commandit molaril us

l$, Seni,

€epta patris, & matris tue.. Quam-

fuis , u£. comedat inopes de terra, &

pauperes ex. bominibus,

Ex his patet,

Tatione, qu:

vis enim de patre dicat : 4s4i drfc;-

XG! Efzm[;/t

plinum parri , de mitre autem, . Ne

quid fit devorare, & deglutire-

lus howiod

dimittas legem matris , utiumque ta-

Szent infernus viventem, &c.) Subi-

en ad utrumque parentem, ut ex-

to illum , & facile nullo refiftente

Yr. Prf

Quaft dicat

plicavimus , rcferendum & i.

perdemas.

Italice diceremus , /é /e

ts , retia, ]

Ut addatur gratía. ) fïgnifïcat

mangieremo bello e virvo.

V idetur al-

lufum ad hiftoriam Dathan , & Abi-

tibi prayi- f

per obedientiam —parentibus exhi-

confecuturos

il [ocietate

bitain ,

filios

apud

ron , qui, vivi abforpti funt a terra

homines gratiam, &-favorem , ita

dehifcente fubito, & fumma cum fa-

C V-'lübis 5

ut cos omnes libenter afpiciant, &

cilitate in lacum , hoc eft, in toveamn

techüis ; &

14 erpand

complectantur, & magnui taciint ve-

inferni recepti funt.

itet, Cum

luti t:rque, & corona ornatos.

Lacum.) kebr. 333 Ber, qu& vox

1o. Si te lathzverimr. ) Si te fedu-

foveam, cifternam , &c. fignificat.

At at ille:

Lactare non elft la-

Qu n

«€cre voluerint.

13.

Qmnuem preto[am [ubffautiam

&« potare, fed pellicere, feducere,

reperiemus, €c. )

Predam imultam.

blandis verbis allicere , eftque fre-

cipiemus , & ypretiofam , qua di-

Ahqull ld É;

tabimur.

bus, & 4

101

jTuentativum — verbi lacio , ex quo

TU vidan

com'pf')ütä Allicio 2 P«llicio.

14. Sortem rmitte mobi[cum. )

j Vel

pr. Jeffdiemurs faugsim.) LXX. ver-

fententia eft: Habeamus bona omnia

Wmen fe in

.gerünt Parriceps effo [amguimis , id eft,

communia, quod noftrum eft, tuum

p

u 'ïþf ]

occifionis, que patratur fufo fan-

fit, & quod tuum, noftrum.

Ea,

Fbteteg &

que fors tua funt, quz tibi bzre-

10Cletate ab

guine.

Tendiculas. ) Infidias.

ditate paterna, aut alio jure obye-

ldefontem.) lnnocentem, qui nemi-

nerunt, nobifcum commvnhica.

Vel

üednt:

näxn

nem Iafit.

fenfus eft : Committe te nobifcum

" 1(0

'Uf(my |

lil dol;

Fruféra.) Nox Hebrea t5 ehin-

fortunz, experiamur communem for-

nam fignificat rafís, id eft , e-tri'am

tun aleam, ut unum fit omnium

? Vertin

fi in nullo violati fimus.

nofítrum marfupium,; hoc eft, com-

:ds lþfarmz

fre-

12, Degluriamusytc.) Non in

mune fit lucrum, quod aliena diri-

] hiifa

piéndo confequemur.

ïem

guþnsjïmecaphgzg dgvogandi, & de-

A

|

CAP UT-- L

363

0 tüo.

13. fili mi, ne ambul

femitis eorum.

es ;:'um /ei's*, prohibe Peudem, tuum a

quiefcus ej

rfguini, Q«

?

16. * Pedes enim illorum ad malum currunt,

& feftinant, »1p;;,

ut effundant fanguinem.

Cintegrum,

$9* 7«

17. Fruitra autem jacitur rete ante oculos pennatorum.

18. Ipfi quoque contra fanguinem fuum infidiantur, & mo-

liuntur fraudes contra animas fuas.

implebimus

19. Sic femitee omnis avari, animas poffidentium rapiunt.

fig ormum

20. Sapientia foris praedicat, in plateis dat vocem fuam:

21. ln capite turbarum clamitat

H filí

profert verba fua, dicens :

, in foribusiportarum ï.ithiS

L.x.f-n"Sw Pl

22. Ufquequo parvuli diligitis infantiam , & ftulti eà, qüæ

e i t

tÜ PI'OV- ep»

entiam?-

fibi funt noxia, cupient, & imprgdentes odibunt fci

4 m dein

23. Con-

at mlaritt

; dt ts U.

1$. Semz'zis.' ') Studiis, & age'ndi

? Rapiunt. anismas polfdeniium. Y lpfo-

ratione , quam illi fequuntur.

rum avarorum divitias querentium

Es his at

16. Effundaut [atguimem.) Per fce-

per fas, & nefas, & inique pofii-

de I.Utïf $ "

lus homicidii.

Sicutaveg

H h ) fb

entium animas perdunt,

17. Freffra autem jacitur vete, E$c.)

ad efcam advolantes

perdit /cibi

ullo xefitete

; 10

Quafi dicat, tu meis monitis erudi-

cupiditas

"eremlis y

tus, retia, laqueos, & infidias, quas

niz.

" it»a avarum amor P?CU-

, Videur v

tibi pravi- fodales ftruunt , dum in

20. Sapientia, €vc, ). Docuit non

gdua, & lii

fui focietatem allicere ftudent, fa-

audiendas voces perditorum homi-

i font a w.m

cile vitabis ; ham tibi retexi eorum

num ad fcelus invitantium ; nunc

amma cum

technas ; & rete oftendi , quod fru-

autem excitat ad audiendam fapien-

SR, ill foïcam.

fira expanditur, & explicatur inuti-

tiam , que ad re&a ftudia, & ad

liter, cum illud

yidcnt aviculge, nam

virtutem invitat, eamque per profo-

jyr, us 9*

ut ait ille:

. fignifet

popejam loquentem inducit. -

Que nimff-;zþp.;fmt retia , vitas

AU 5,

Foris predicat. ) Sapientia divina

, jiferiom

clamat palam per dócumenta, & di-

adä'in mulwp

Aüqüi' id exponunt de ftol

idis avi-

bus, & hominibus fatuis, qui licet

&amina legis naturalis, & legis fcri-

"n qu? i

pt&s per virtutetmn, & vitiorum exem-

rete videant, & fentiant, patiuntur

pla; qu& paffim in oculos incurrunt,

(um ] L

tamen fe inefcari, & capi.

per monita fapientum , &c.

; bona amma

tduim

19. Jpff quoqe , &fc.) Quafi dicat:

2I. I» capite turbarum.) In frequen-

m d

Propterea etiam debes te ab eorum

tibus turbis,

jl

13

focietate abducere , quia düm aliis

n foribus portarum urbis.) Ybi enim

[]æ [

y lao

infidias parant, fibi ipfis perniciem

maxima eft hominum cujuslibet or-

)

w]'f Qpyte

creant; nam ut eft Pf. 2.16.. Incidunz

dinis frequentia, quod propterea di-

imzm'ca-

sn foveams quam fecerunt, 65 comver-

citur a fapiente, ut oftendat, nullut

d gobifcom

PMiur dolow eorum im caput ibforum ,

non àudire fapientis voces.

mmonem hr

Q m verriem eorum de[cendit "nigui-

22. Parvul. ) — Vide di&ta fupra

f omniam

fas iþfar.»qm.

n

hoc

£0

19. Semita. ) Vite, & rwtiones

.'Irfj-fkntiam.) In Hebr. eft, ffeaplici-

dir*

agendi.

j a

tarem , id eft, ignorantiai

n,«& izpye-

E Com. Mineth « T G.

A'. aa

*

e

*e

vis)

LIBRI '4':P ROV E RB1ORU M

20. 59

prbfemfn

23. Convertimini ad correptionem :meam :

Domini n

vobls fpiritum meum , -& oftlendam vobis verba mea.

10- N«

* Tfai.

24. * Quia vocavi, & renuiftis: extendi manum meam,

6j.1z. & non fuit, qui afpiceret.

Correptiot

Je

3 Gof

25. Defpexifüis omne-con

-

flliium meum , & increpationes

turabuntu'

];grem

meas neglexifüis. -

7'0 3 Ix; L

25. Ego quoque

in interitu veftro ridebo, fubfannabo, cum

9 Àve

torym peti

vobis 1d, quod timebatis, .advenerit.

5 Qu

27. Cum irruerit repentina calamitas, & interitus ; quaf

iuodanti

tempeftas ingruerit; quando venerit fuper Vf)s;tribulamo, &

anguítia :

?

L

48. lTune

nvocabunt me, & non exaudiam.: mane ;GonfurQ

Stientia

gent, & non invenient me:

u

29. Ee

iiti-am: fïmilis,ïncr,ep,atio TL -

&zorum damnando oftendit effe riden-

l, Iljm

F beminum u[quequo gravus corde,

dos, qui &terna temporalibus .poft-

habierunt.

feor

u: quid diligitis 'uanitatema 6 quari-

$, Vs

i5 mendactium.?

ld quod timebatis, ) . Cum mors ad-

23. Comvertunthi.) Aures, & ani-

ven&rit,; hanc.enim folum impii ti-

gaoícend

ment, de futura vita parum, aut

mum advertite ad excipiendam do-

Bihsetrtescuer n

Ciinam meam, qua mores, & vi-

nihil foliciti. Mel :Z quod timebarns,

tam veflram corrigam ,. & inftruam.

fignificat calamitatem repensinam, de

p

inbet EX)

Proferam webis Jpuritum mesm. )

qua ftatim . fubdit; eam.enim faltem

uttrin

Aperiam wobis, que mente .conce-

generatim .timuerunt, quia malum in

tnots

Qu habeo.

genere timuerunte

27. Gem irruerit repentina calatmi.

30. Duir

Et oftendam wolbis, t4c-) Eift r,epetitiö

- g. ) M

precedentis fententiz.

£4:) Nimirum.mors, & imminentes

24. Pecavi.) lnvitavi vos, ut me

pone inferorum &ternsg.

lomitun f

Quaff rempeffas, )

Impii enim ex

Tot: udy

audiretis.

KExtend:; muanmusms ameam.)

: Innl-zens..,

hac vita abripiuntur inviti, & cum

quam gm

ut accederetis, vel auxiliarem vobis

de:morte máinus cogitant.

li male ]

Jngufia, ) .Mortis, damnationis

3[ Cun

dexteram porrigens, ut ex !gnoran-

Nam au;

tia, & periculis emergeretis.

gLernz.

Non fuit, qui afpiceret.) Sed negle-

29. Twzc.) Proxima jam morte.

hh ad G.

Anp'vocabunt me, & non exaudsamy, G e.)

N ui:'c!yp [

xiflis me, &.renuiftis accedere.

2$. Iperepationes)) Admonitiones.

Etiamfi invocent, & mane furgant,

26. lg interizu weffro ridebo. ) Sic

hoc eft, folicite poftulent, aut quz-

WQue ad n

rant falutem, illam.non confequun-

aíeibus-

Pfál.2..4. dicitur : Qwé babizar £m

3 conftl

.celis , arridelit eos., €$ Domiaus [ub[zu-

tur, quia non deteftantur peccata,

ZADIL.eos,

Rifuram fe dicit fapien-

ut oportct, fed dolent, & averfan-

31 d

tur imininensimalum, ob folum fuuim

*D a figie

8ia, non quod vere quemquam ri-

"'lalis

deat, aut fübfannet , fed quod fa&to

incommodüin, & miferiam.

^

äitif)'libug

Antiochus, de quo

--

. Machab. 9.

QJræg.w

ita fe gerat, ac fi rideret, dum in

13.

Orabat.autem -bic [celefus .-Dami-

impiorum interitu not folum eos ne-

Pfici::m ini

gligit, & nilla erga illos movetur

num , 4 quo nom e|fet mi[evicerdram cor-.

i

RU ftgy

anifericordia

fed eos

Wt jn

& a&iones

feeturus.,

CRPU' TL I:&1.

37T

tofetm

a9g. Eo quod exofam naþüermt drfcxplmam & timoren

d

Domini non füfceperint ,

1 !em,

3o.. Nec «quevermt conüho meoj & äetraxermt umverfæf

€orreptioni mese.

tepations

3:. Comedent igitur fru&us vice fuz ; fuifque confiliis fa-

turabuntur.

200 Quf

32. Averfio parvulorum 1nterfic:1et eos, & profperltas ftul-

torum perdet illos.

us, quí

33. Quiautem rme audierit, abfque terrore requie(cet , &

abundantla perfrueturs timore. malorum fublato.

laro, &

CAPUT lT.

?e confur-

Sapientie acquifitio quanta bona conferat

€» quania mala

avertat, cum qua. Dei- dona 'oeuiunt , €? frne qua

20 Lo

as 1ssapus| nogansito

ubi que erratur.

&fe riden

Ili: mi,. fi füf(ceperis fermones meos, & mandata mea ab-

alibus pol

fconderis penes te,

2. Ut audiat fapientiam auris tua: inclina cor tuum . ad co-

um mors al

enofcendam prudentiam.

j lmpu ti-

Aaa z

yurom, 4

351

d timebatths

29. Difübphmam.) S;zpzcntmm, ut.

titur fententia.

Aliqui putant 4ver-

£munam,

hiabent EXX.

*fionezm- eam: effe; quam Grscit vo-

pim faltem

Sufceptrint..), GConceperint,. admi-

cant dmpoottía»., id.eft,megligentians,

!m m,,]um li

ferint..

fegmitiem, cum animus ad ea, qu&

30- Dertraxerint unrver[e. correptions

oportet, non intenditur.-

tígg i

mt£. ) Admonitones fapientie ,. &

Profhersztas [ultorum. pérdet / eos.. Y

immifentés

Hominum fana confilia fuggerentium

Exemplo fit. Sodoma , de qua dici-

non- audiverint ,. fed. rejecerint tan-

tur-Ezechielis 16.. 49« Pec- fuit: iniqui-

quam. graves, & impoxtunas ,. &.de

tas' Sodome fororis 424 fuperbzas fatn-

xpn enim X

iis male locuu fuerint..

m, & om

rétds-bAHis, &5. pzbzmdszm, €$. otzum xpf A

3.f*

Comedent igitur. frucius: vita fua.)

ö' jïzmrum g] us.

dqmn&tlüms

Nam quz [eminaverit: bomo , bac. Ef me-

33» ifaue terrore reqwefäef ) Quz

ter4 ad'Galat.6. g.

hoc verficulo. promittuntur , potiffi-

mum ]1locuim habent in.

HS

g morte

Cuæque confrlns: faturabuntur. ) Sa-

qut

ia of

turaxi fuis confilis. eft. abunde,. &

ad «ternam felicitacem. pervenerunt.

ne fur"lprx

ufque ad. nm.fc am fru&ibus ,. hoc eft,.

Quamquam.etiam:in hac.yita horum.

affectibus fatürari,

- qnos- illis- prava

bonorum per pacatam: confcientiam,

t dub quæ

con]equts

fua. confilia pepererunt..

&. aliis modis participes. funt..

,,r p i

3a2. Zvesffobaruulorum, 6c-) Avex-

If?zn*eperz& feraanes imeos.): $i fta7

v avgiat-

tuifti. fufcipere, fi volüeris ad*

fio a fdple'ltlcl & falutaribus admo-

Ex

mittere feimones meos.

fo um funit

nitionibus perdn infipientes..

jm

'iL

Hebrxo verti poffet :.

P; oferitas [m-

Et mandate mea abfeonde;s. Y E

M

:whäb )

pheium . interfeset ,

que 1nterpret atio

mandata. mea. quaft thefauxum . apud

te recondere

eum fequenm h».mxülchw bene. co-

gl

-heret, in quo de more cadom. zepe-

B Jaclina o qunm, Gc-)

In pri-

21*.

LïBRIgROVERBIORUM

3. S1 enim fa

s. Qu

prudentiee:

pientiam invocaveris, & inclinaveris Cor tuum

15. Ute

4. Si queefieris eam quafi pecuniam , & ficut thefauros ef-

lit fermon

foderis illam :

i R

s. Tunc intelliges timorem Domini ,

- Mp

VCnICS :

*. & fcientiam Dei in-

tem Qonus

6. Quia Dominus dat fapientiam ,

& ex ore ejus ïlirïudentia5

15 "n

& Ícientia.

nocippreh

3. Cuftodiet ret&torum falutem

, & proteget gradientes fim-

10 Ut at

pliciter :

i. Qui

8. Servans femitas ju

Pcitiæ-, & vias Sanctorum cuftodiens.

permanebu

9. Tunc intelliges juftit

^

P

22* ln

& omnem femitam bonam.

jam , & judicium , & æquitaten*;,?

^

quferentu:

Io. Si intraverit fapientia cor tuum , &

fcientia animæ tüæ

-

B

placuerit -

11 Confilium cuftodiet te, & prudentia fervabit te ,

12. Uteruarisa viamala, & ab homine, qui pervería loquitur:

13. Qui relinquunt iter rettum , & àmbulant per vias te-

nebrofas :

in rebus

14. Qui leetantur

, cum malefecerint, & exultant

ESRSERAR r

peffimis:.

I5. Qu(ï

1 Sv I'Gf;ïml

2

aim, & de

mis, & anté omnia-requiritur j ut

vàbit filütem juftorum , & re&o;

A. Muätre

rum, illam fepofitam habens in eorum

inclines cor tuum ad cognofcen-

nup lt quæ 1

dam prudentiam , ad hoc ut atten-

bonum, &cum opus fuerit deprom-

.(M?ai: ffïma

16, & cum fruc&u auris tua audiat

7

prurus. LXX. habent : Ibff/;lti*iZ(öit

blandis varhi

fapientiaim. :

retlis f/alotem.

3

Saptentiasm imvocaveris, ) Pre-

8. Serwans femiras jufliie

) Cufto-

dum i,

,U Dig

cibus eam a Doinino poftulaveris.

diens, & tutas reddens femitas ju-

m Qi«

p af pecumiam.) Ut avari pecu-

ftitiz, ne dum pii illas tenent,

àdhuc- effe

niam quarunt, folicite, diligenter,

infiftunt , impingant, aut incommodo

lretm, s.

& aflidue lücri occafiones captan-

aliquo afficiantur.

-*4(5 Hunc

do, & oblatas perfequeudo. '

9. Tuzc intcll.ige:.

&c. ) -Cum fciz

$. Timorem Domini, fcientiams Der.)

licct fapientiam poftilaveris, & quz-

T5) vOcan

Veram fapientiain, qux in cognitio-

fieris.

Vel cum Deus dederit tibi

UM

