pennas ficut columbze , &»vo-'

labo, & requi

eícam ?

:

:

I

$.. Ecce elongavi fugiens: & manfi in folitudine.

I

9. ExpeCtabam eum, qui falvum fecit a pufillanimitate fpi-

amb

ritus, & tempeftate.

(

ro. Pracipita, Domine , divide linguas eorum : quoniam

VIVe

vidi iniquitatem , & contradi&tionem in civitate.

' 1 1. Die

z

d

diüi

uod le

ifïox"es fint, &

de j

Fs fgo , vel ejulavi in quuelä, vel

expetit, vel

4

COnt

prece mea.

expeditiores a

volandum , vcl quod

In exercitatione mea,) ln oratione

Spiritum Sanctum adumbrent, cujus

tür,

mea; preces enim funt piorum exer-

auxilio omnia pericula effugimus.

f r

LJ

telt

citatio. .In Greco eft iv &3eAseyía

.

Volabo.) Ad locum verz quictis,

We ^

folet autem &3eAscaew apud facros

quz in hac vita haberi non poteft.

Et requie[cam.) Longe pofitus a pe-

ter

fumi pro contemplari, affidue fe exer-

riculis, & infidiis.

al

tel

cere, meditari, ut etiam . vox He-

8

Cit

brea pYp Sw4cb. Vide Gen. 24.65.

Ecce elopgavs fugiens.) Elonga-v

tus

& ibi di&ta.

rem , procul difcederem & manerem

Senfus etiam efle po-

in locis defertis.

Vel fenfus eft,

Dera

teft in calamitate ; qua me exerces,

quia alterius vitz quies adhuc dif-

li, «

& probas,

prox

4 voce inimici.j Propter C

tertur, faltem , deferta loca petendo,

& minas initnicorum.

alumnias,

-

declinavi pericula a Saule, aut Ab-

u

falone perfequente imminentia.

quita:

4 otribulatione peccatoris.) Me in-

buht

jufte perfequentis.

9. Expetlabam eumy, 656.) Auxilium -

4. . Declinaverunt. )

Vide dicta

divinum ibi expectabam.

dmm

Pf. ^o. 17.

"

H Q

4 puftllanimitate [biritus.) .Ab animi

l

p sra moleff ; eranz mibi.) Cum ma-

anguítia , morore, dejectione.

d

gna ira, & indignatione adverfaban-

tur mihi, & odio habuerunt me,

Tempeflate. ) M chementi tentatio-

bj

num, & periculorum procella.

12

Contirbatum eff iz me.) In Hebr.

ftand

eft: Cor mewm doluit im medio mei,

10. Precipita Demine. ) Mebraicus

dolores paíffus fum , quales experi-

abforhe , Grmecus x&Tamóvricoy , dea

tradti

"zerge

inimicos mcos.

Quomodo

U

untur mulieres in partu ; idem figni-

qum

ficat 545 c/o/, in conjugatione Hiphil,

autem prgcipitari velit, ftatim addit.

Qlvita

ut hoc loco.

Divide l/nguas eorum.) Scinde eos

6. Teeebrs. ) | Magne calamitates

in diverfas fententias, & ftudia. ld

quod,

accidiffe videtur, cum infatuavit Do-

detur

Taenti tenebras offundentes.

confilium propemodum eripientes, &

r

minus confllium Achitophel. Vide

g. r colwnbe.) . Columba alas

lo 20 Reg- I70 & 18!

QXPQI

U

us

'PSALMUS LIV,

135

|fo»

1I. Die ac no&te circumdabit eam fu

-

18.

per muros ejus ixäiquiu

tas: & labor in medio ejus, & tnjuftit

$C0«

12. Et non defecit de plateis ejus ufura, & dolus,

13. Quoniam fi inimicus meus

N

maledixiffet mihi ,. fuftinuif

Tunt

fem utique.

L]

Et i is, qui

oderat me, fuper me mägna locutus Ffuliifet:'

abfcondiffem me forfitan ab eo.

E,Wd

I4. Tu vero homo unanimis, dux meus, & notus meus;

15. Qui fimul mecum dulces capiebas cibos: in domo Dei

: p

ambulavimus cum confenfu.

16. Veniat mors fuper illos : & defcendant in infernum

Qraf

viventes. ;

3

Quoniam

u

pe

. Quomiam vidi iniquitatem, 69 contra-

tuliffem , quia folent hoc facere ini-

ditlionem in civitate,) N el loquitur

mici, & non eft mirum, fi faciant.

de injuftis factioforum | coitionibus

Super me magna locutus furffez. )

m &

contra ipfum , qui illi adverfaban-

| quod

Contra me magna , graviaque cone

cujus

tur, & contradicebant obfiftentes ,

vitia jactaffet.

ip

ne 1'egï13.1'€€.

Senfus etiam eÍle po-

Abféondi[fem sme farfitam ab &ü.') Fa-

teft , quafi dicat

EÉx nunc fentio

cile potuiffem me ab illius confue-

tieti$y

tudine fubtrahere.

ell.

me voti compotem factum; nam in-

ter inimicos meos non convenit,

I4- Homo imanim&'s..) Unius mecuns

1 pe

alter alteri adverfatur , & contradi-

animi, & quoridam dilectiffimi.

cit: quare in proximo eft, ut cona-

Dux meus.) Confiliarius meus pri-

ongt

tus eorum irriti reddantur.

Vel ge-

marius, cujus ego fententiam in de-

nerem

neratim notat corruptelam fui fecu-

liberationibus fequi folebam.

Erat

; &h

li, eamque poetice duobus verficulis

enim Achitophel Davidis. confilia-

; üil-

endo,

proxime fequentibus depingit.

rius, tantaque fapientiz exiftimatio-

U. Dze ; 46 noiie &c.) Semper ini-

ne, ut confulere Achitophelem idein

quitas muros hujus civitatis obam-

fere effet, ac confulere Deum , ut di-

l.C Ab'

bulat in morem militaris no&urnz,

citur 9. Reg. 16. 23. Judas etiam

iilium'

diurngque cuftodis , juftitiam arcens,

bene dux appellari poteft; nam con-

ne qua ingrediatur.

ftitutus fuerat fimul cum aliis Apo-

Labor.) -Miferorum, & pauperum

ftolis dux populorum , juxta illud

animi

eft in civitate.

Pf. 44. 17. — Confitues cos Piiijcävesff-

lIrojufiztia.) Potentiorum,

per emnem keyram. )

Yitig

12. Non defev;it.) Abundant doli,

No;us.) Socius , amicus, familiaris.

fraudes, ufure , &c. in foro, in con-

I

Mecum dulces. capiebas. cibos, )

AiCUS

tra&ibus , & in judiciis.

Qui mihi jucunde, & fuaviter con-

: dtà

13. Si mumicus sens, 9c. ) Poft-

vivebas.

modo

juam conqueftus eft David de tota

In dome Des ambulavimus cum com-

civitate, & populo, jam de peculiari

feefi. )

Id eft in profanis rebus,

e e0$

uodam proditore queritur , qui vi-

& in divinis , & in facris conjun-

detur fuilfe Achitophel, fi Pfalmus

Giflime viximus.

Vel, qui in tem-

A

«Do

exponatur de David, Judas autem fi

plum ventitabamus conjun&tim, &

Vide

exponatur de Chrifto.

familiariter.

Suflinuifem utique. ) . IEquo animo

A6. Veniat mqor.c-' fuyei illes.) I*mpx&-

[

——

134

LIBRI PSALMORUM

2

Quoniam nequitia in habitaculis eorum: in medio eorum.

fion

17. Ego autem ad Deum clamavi: & Dominus falvabit me.

p

18. Vefpere, & mane, & meridie narrabo, & annunciabo :

"

Y

& exaudiet vocem meam.

.nu

PU

I9. Redimet in pace animam meam ab his, qui appropi

quant mihi: quoniam inter multos erant mecum.

20. Exaudiet Deus, & humiliabit illos, qui eít ante (zecula.

I

21. Non enim ett illis commutatio, & non timue

runtDeum :

extendit manum fuam in retribuendo.

22. Contaminaverunt teftamentum ejus, divifi funt ab ira

vultus ejus, & appropinquavit cor illius.

& ipfi funt jacula,

Molliti funt fermones gjus fuper oleum :

23. " Jacta

eatur, feu potius predicit hujus.lnodi

eternus. eft, fïgnifïcantibus in He-

fceleratorum. exitium.

breo: Qw fedez ab imitio, id eft, qui

:

ab initio mundi Judex fedet omnium

Defcendant m snfernum viventes. )

Adhuc viventes terra dehifcente ab-

hominum, quafi dicat, ipfe prome

forbeantur ; ut Dathan , & Abiron

judicabit.

homi;

accidit Nu. 16.

21. Nom eff ilis comsmutarto.)

Con-

Qm 1

verfio morum in melius.

tll

Nequirit.) Scelera, injuftitie, doli.

la habitachlis.) In domibus eorum.,

Extendit manum [uam im retribuen-

1

Perpetuo habitent cum ponis , qui

de.) Mlittit impius manum füam ad

Éilam,

retribuendum malum ,

non folum

Curas

elegerunt habitare cum vitiis.

dz smedio eormm.) lnter eos.

cum injuria violatus eft, fed etiam

da,

i$. Vefhere, 606 mane, 6 meridie.)

cum beneficiis eft affectus.

Alii ad

facie

Alludit ad tres ftatutas, & folemnes

leribus referunt.

Deum rependentem ponam pro íce-

6 6

precationis Judeorum horas, qux di-

Z ;

cuntur facrificium vefpertinum, ma-

22. Contamtinawverunt th/!ammmän

n f

tutinum, & pomeridianum.

Etiam

ejus.) Violaverunt, prophanaverunt

lüff

Daniel ter in die adorabat, ut habe-

pactum cum Dco initum.

1lipha

mus ejus prophetiz cap. 6.

Divifé fumt ab fra wultus ejus. )

ttix,

Narrabo , 66 annuntiabo.) Mliferias,

Ideo ab ira vultus divini, & ab ul.

Tu

tione indignationis ejus diffipabun-

& neceflitates meas, & Domini mi-

Vel fenfus

4l t

fericordias.

tur, & difpergentur.

ditar

19. Redimet im pact. animam meam.)

efl, iram vultu non indicant inimi-

Qlu h

lli

ci mei.

Afleret in pacem , & profperitatem,

u

in pacificum ; & fecurum ftatum

"ppropinquavir eor illiu, ) Deus

l

vindicabit.

enim appofuit cor fuum a

vinüdi-

f()Veat

Qui appropinquant mili. ) Qui de

Gam de

illis

fumendim.

Vd,

7

opinquo, & cominus me petunt,

fertur cor

appropinquat tamen, inclinat, &

illorum

ad

nocendum

Rüttar

&

impugnant,

N

0n

Inter siult0:). Cum multis, in mul-

mihi.

D

iemnymüs vertit : Nzj-

türa 1

torum medio , & comitatu.

diu buryro

-

Yiene

sdlins.

o$ 6jUó , pugnat :mte;'n cor

A

enh (

Er 4nt mecum. ) Mlecum dimicantes.

Juta l

20. Exanudiet Dems.) Preces meas.

Mollizs fuzz, &c. ) | Senfus eft

Yite

utuntur verbis oleg molliorbus ad

Qui efdl'amte fatwlu.) Deus enim

SP "

PSAULUMUS LIV. &LV.

T.

üm

25. * Ja&a fuper Dominum curam tuam, & 1

pfe t'e; enutriet :Matth

Te,

non dabit in zeternum fluctuationem jufto.

6. 2$3»

3b0:

24. 'Tu vero Deus, deduces eos in puteum änteä;itus.-

. Luce

12.22»

Viri fanguinum , & dolofi non dimidiabunt dies fuos : ego

1 Petr

l-

autem fperabo in te Domine.

$. 7^

In finem,

i

x

là

a

ZUP

1. Pro populo, qui

a Sanctis longe f:

: &us eft. D;aviä

in tituli infcriptionem, cum tenuerunt eum Allo-

phyli in Geth. (7. Reg. 27. 22.) LV.

Lb ira

3. Iferere mei , Deus, quoniam conculcavit me homo:

ha.

tota die impugnans tribulavit me.

Eäï-a

3. Conculcaverunt me inimici mei tota die: quoniam multi

bellantes adverfum me,.

He

L qui

4. Ab altitudine diei timebo : ego vero in te fperabo.

Viura

s. Iu

romt

homines in/ei'candos,., & fallendos,

non ante tempus me ex hac vita

: Cote

cum ipfi fermones fint fpiculis no-

auferendum , quod conantur inimi-

centiores.

ci mel.

uttre

23. Jaa fuper Domimum curam

u al

fuam.) Omnes tuas folicitudines,

t ' Ro populo , qu; & fantis lazzge

folym

curas, angores, «&c. Deo commen-

fatius eff.) Intelligit exules,

da, & te illi permitte.

Ita etiam

i Davidem coimitabantur, & ad

etiam

Vi ad

faciendum docuit D. Petrus epift. 1.

b

ei tabernaculum accedere non po-

o Íct

gue i

Qmnem veflram [ohertuds-

terant ,

cum -in exillio eilent con-

xem projicientes i2 Deum , quoniaem 1pfi

Ritutio

cura eff de wvolis.

:

um

In tituli infertprionens.) Hoc expli-

vt

Apfe te enutrier.) Omnia. necelffaria

catum eft initio Pfalmi 15.

fuppeditabit, && tanquam fedula nu-

Cum renutram eum , &5 c.) Hiftoriam

trix, curabit, ne quid tibi defit.

habes 1. Reg. 21 12.

íe)

Flutiuationem. ) Quanquam enim

ab Ü

Allophyli.) M ox eft Graca &AAdQuAor,

ubüte

ad tempus commoveri patitur , &

& idem eíft quod .dienigeme, QAANg

fenfus

agitari , tamen mox reddet tran-

quillitatem.

QuA/c, alterius tribus, generationis,

iin

24. Eos. ) Impios.

gentis.

E

Led

-

Conculcavit me

bosmo.). Cbntcrere,w

dp puteum iereritus.) ln perditionis

4

[eus

foveam, in interitum gehennz,

opprimere me conatus eft homo.

yindi

Virs fanguinmm.) XMomicide, fan-

3. Belianres.) Supple funt.

VCI,

4- 4b alritudine dier riïkeäo.) Ab al«

:

guinarii.

Non dimidiabunt dits fuos.) lmuma-

tis, & fummis periculis propter pro«

lum

tura inorte peribunt.

Non perve-

fundas calamitates , qux quotidie

27

nient ad medium xtatis fpátium, quod

oriuntur propter mea periculofa tem-

p 0f

juxta naturalis. complexionis curfum

pora, timebo quidem, fed non fine

vivere potuiffent,

fpe in tuo auxilio. Alii cum D. Hie-

II

Sperabo im t€ Domine. ) Confidens

ronymo; a divinis judiciis timebo;

j ?

x

LIBRI

136

PSALMORUM

s. In Deo laudabo fermones meos , in Deo fperavi: non

il

timebo, quid faciat mihl caro.

n

6. 'Tota die verba mea execra

H

bantur : adverfum hïe,'omnes

i

nes.

€ogitationes eorum , in malum.

7. Inhabitabunt, & abícondent: ipfi calcaneu

1

H

fervabunt.

m xmeum ob-

1060

9. Sicut fuftinuerunt animam meam

j

x pro/nihilq falv-os facies

illos : in ira populos confringes.

9. Deus, vitam meam annuntiavi tibi: pofuifti lacrymas$ meas

I.

in confpectu tuo.

10. Sicut & in promiífione tua : tunc convertentur inimici

mei retrorfum.

In quacumque die invocavero te : ecce cognovi, quoniam

?

l

Deus meus es.

à

ir. T

E

"Ra

quit

ate fenfus effe videtur

Mecum

:qüæ prodeunt ab altiffimo lumine,

3'

quale eft meridianum, Sed cum ti-

t

ul habitabunt tanquami amici ,

more fpem quoque adjungam. Vl

& contubernales, & interim abfcon-

40

Cuk

fenfus eft, timebo ortum diei, &

chinantes.

dent fe, tecte, & occulte dolos miz-

exorientem folem, & fe elevantem;

attollentem

e, veritus, ne quid in-

Calcaneum menm ob[ervabunt.) Gr&f-

commodi ,

&

periculi rebus meis af-

z

fus, & veftigia mea , quo irem,

ferat novus dies.

quid facerem , &c.

C(h

$- Jp Deo laudabo fermones.) Heþr.

g. Sicur fufismnuerunt animam mezm.-)

bunt

habet: l2 Deo laudabo werbum ejus,

E

fenfus eft: in Deo laudabo, & cum

Quemadmodum ipfi expectaverant ,

& defideraveruut animam meam per-

expe

laude predicabo fermones ejus ad

dere : ita & tu pro nihilo, &c.

mey

me pertinentes; quibus promifit mi-

11

hi exhibiturum magnifica beneficia,

. Pro mibile [(akves facies illos,) Nul-

1de

& liberationem ab inimicis meis.

lis precibus, nuüllo pretio, nulla con-

ditione- falvos illos facies, fed omni-

I2

€5ro. ). Carnalis homo , & morta-

no perdes.

ltalice diceremus : oz

inem.

lis, homo infirmus.

jico

6. Tor4 die. ) Affidue,

perdonaras doro & modo miuae

P ]:fr

Ut 00

lis diebus.

.& fingu-

cojk niIuna.

"

Im $ra populos cenfringes. )

Sed. t

romi

Verba mea execra

64ntui.)' Abomina-

&

bantur, quidquid dicerem, vel face-

furore tuo illos atteres, & perdes.

YOta

rem, calumniantes illud, & in pe-

g. Vitam meam,.) Vitz mez xiäcef-»

L

tiaryn

3

orem partem rapientes. Apud He-

fitates , & xrumnas.

Conci

braos hec vox verbsem , & verba,

l& confhetia z4o.) Utl

&

'Iarum re-

1

& opera fignificat.

corderis.

10. Sienr E$ im promt[ffone tna.) Si-

Hzlz

" Adverfum me , &c.) Omnes eorum

Qs

cogitationes huc fpedtabant, ut ali-

cut hoc ipfum promififti te fa&u-

e&: ii

uod mihi malum inferrent.

rum,ut nimirum earum zrecorderis;

7- Irz/a:zbitaäznr, ffc) Aliqui ex He-

& miferis opem feras.

n A,

breo vertunt, congrfgdnmr, ut fcili-

Tusc,) Cum me exaudiveris , &

&ïltär

get mihi infidientax,

Nofte yul-

mihi opem tulezis,

lj

PSALMUS LV. & LVI.

157

iot

i1. In Deolaudabo verbum, in Domino laudabo fermonem :

12. In Deo fperavi, non timebo, quid faciat mihi homo.

13. In me funt, Deus, vota tua j quae reddam ,

mnes

.laudatio-

nes tibl,

LI

10b-

I4. Quoni

am eripuifli animam meam de morte, & p&des

meos de lapfu: ut placeam coram Deo in lumine viventium. :

ACles

. In finem,

InCas

1. Ne difperdas, David in tituli infcriptionem, cum

fugeret a facie Saul in $

peluncam. ( z. Reg. 22. :

imici

C? 24. 4. ) Píalmus LV.

Iferere mej , Deus

niam

. fidit anima. mea.

j mifererg mei: quoniam in te con-

2-ä

t in umbra alarum tuaru

ss

r. In

quitas.

m fperabo , doxnecr tranfeat iniy

[ecum

3. Clamaboad Deum altiffimum ; Däum, qui benefecit mihi,

imicl

4. Mifit de coe

bícon-

:

lo, & liberavit me: dedit ig opprobrium con-

culcantes me,

)$ tride

& veritatem füam, &

5. Mifit Deus mifericordiam fuam?

eripuit

Grdj

Uen,

Con*uertentur,ö'c.) Ín fugam da-

tur eorum fententia , qui yolunt Da-

bunt fe.

videm pro fe orare Deum , ut non

3

. Ecce cognovi. ) Cum te invocavi ;

finat eum occidi , & perdi.

epint 3

experimento didici , quoniam tu Deus

m pet-

jis.

la r imfcriptionem.

Explica-

V

meus,& qui mihi ades, & a malise

tum hoc eft ad titulum Pf. 15.

11. d» Deo laudabo '"verbum,

rä

€. )

Cum fugeret, &c.) Hiftoriam ha-

| Nul'

Vide di&a n. $.

bes 1.

eg. 24.

4 Cofte

12. de zme fümt Dems votae tttd.j In

LA

--

oÀLebebra alarum tu;zr:zm.) In pro-

|ortiii«

inemoria mea funt, five in intimis

teclione tua : metaphora fumpta eft

$1 pI

precordiis : dpud me confervantur,

a gallinis, & volucribus. .

le

ut non excidant vota tua , id eft,

Donec tranfeat imiquitas,) — Iniqno-

promifliones a me tibi fadz.

rum hominum conatus, & fítudia

*

Sedï [j

- Qu« reddam landationes tibi.) Quz

contra me.

ede

vota continent laudationes, &

5

OQraà-

4. -Mifz de cele.) Auxilium, vel

tiarum a&diones tibi aíhdue a me

mifericordiam fuam. Keipfa often-

gecel*

€oncinendas.

dit ,quam verax, & fidus fit in com-

ym It

13. Aaimam meam.) Mitam meam.

plendis promiffis fuis , de ope fub-

U; placeam, 6c,) Ut ambulem pia-

mittenda juftis in neceffitate.

cens Deo in lumine viyentium

Dedit i

;4,) Si'

eft, in hic vita.

,id

affecit.

oppiobrium. ) Opprobria

fatu-

N

E däfi'ddä.) Quid hec verba

Concleantes me.) Eos, qui- Te atte-

fignificent;incertum eft. Ali

runt, &qpremnnc, & perdere conantur.

,yderis?

aliter exy.licart.

Probabilior vide-

fis; &

Bibl, cum Com. Menoch. T. IF.

$- Veritx:tc"-m jtmm.) D'iifïtïyek;(li-—

-ï38»

LIBRI PSALMORUM

eripuit animam meam de medio catulorum leonum : dOrmivi

^

x

st

conturbatus.

I

Filii hominum dente

. eorum arma, & -fagittæ (& llingua

eorum gladius acutus.

.,6. Exaltare fuper coelos Deus: & in omnem terram glo-

ria tua.

7. Laqueum paraverunt pedib

vus meis, & incurvaverunt

2-?

animam meam.

ü

$

Foderunt ante faciem meam foveam, & inciderunt in eam.

4'

8. Paratum cor meum Deus! paratum cor meum: cantabo,

locu

& pfalmum dicam.

9. Exurge, gloria mea, exurge pfalterium, & cithara: exure

sf

gam diluculo.

1O. Confitebor tibi in populis Domine: & pfalmum dicam

Can

tibi in gentibus.

*

I

II. Quoniam magnificata eft ufque ad coelos mi

feri-cordiax

um

tua, & ufque ad nubes veritss tua,

I2. Exal

m terram

tare fuper coelos Deus: & fuper omne

gloria tua.

In finem,

tmgu

m

tatem fuam fideliter fervando, quod

mel incidit in manus meas. r. Reg-

lim,

2444X 26,

"

promiferat.

Carulorum leonum.) Saulis, & mi-

8. Paratum cor menm.) Adexequen-

H

litum ejus, hoftium truculentorum,

das laudes tuas, & celebrandum te.

& ferocium,

9 Exnurge gtorta zze4.) Non invo-

pari

Dormivi comturbatus.) lnter quos

cat Mufss, ut profani Poete, fed

füen

cum magna animi perturbatione dor-

Prophetiz fpiritum, quo actus Pfal-

de i

inivi, prz nimio timore plenam re-

inos, & hymnos ad Dei laudem com-

Vel etiam 9loriam fuam

R

quiem nunquam habens.

ponebat.

tio;

Fii heminum, 6c.) Filii hominum

appellat Pfalterium, & citharám mu-

Yenk

tales funt, ut dentes eorum

1nt

fica inftrumenta , que fcitiflime pul-

veluti lancee , hoc enim fonat vox

fabat , unde etiam illi decus

pro-

veniebat.

ü

"

Hebrea, pro qua LXX. reddide-

m

runt 4ra, G [fagsta , & (ingu,z £0-

Extr ganm di/ucu!o.) Adefte mihi in-

qui

vYuse veluti glda'im acutts., INotat lin-

ftrumenta mea muíica , cum matu-

quæ

d& in

ux virulentiam , qux detractione ,

des cantabo.

tino tempore exurgens, divinas lau-

In

maleditctis , &c. expromitur.

6. Exalrare füper celos Deu.) Su-

,io. Comffreber.) Laudabo te.

&l gf

blimis efto, excelfior appare c«lis,

II.

Quoniam magsificata ,

&c. )

CO/A

ls m

vim, & poteítatem tuam declaran-

Hzc eft materia laudis apud omnes.

o

do in impios.

5

entes, quod fcilicet mifericordia ,

ltéty

Gloria t44.) Diffundatur, fpargatur.

& fidelitas Dei fe maximas . oftende-

Vl*( 1

g. Incurvaverunt. ) Deprelfc?llnt,

do.

rint in Davide a periculis eripien-

Wtj

humiliaverunt.

leciderusmt £2 eazm.) N

(am $ ajul in-

12. Exnltare , 6 c.) Quo modo mi-

mlin

b

&autus, dum me pþrfequ?tur, non fe-*

feri.cqrdia ; & veritas Domini . per-

li

PSALMUS H'Lvn;

139

trnivi

'e

In finem,

p N e difperdas, D

Lingua

avid in *A;itulix infc

iriptiOnïem. Pfal-

.mus LVII.

lo-

2. QH vere utique juftitiam

i

loquimini: re&a judicate fili ho-

minum.

'erunt

3. Etenim.in corde iniquitates operamini:

tias manus veftrae concinnant.

BM toum injofti

*

| Car.

4. Alienati funt peccatores a

Y

locuti funt falía.

Vvul»vä, grravgrunt aþ ute!ro:

1t20,

exute

. Furor illis fecundum fimilitudinem ferpentis : ficut afpiä

:

5

dis furda2e, & obturantis aures fuas.

L

6. Quse non exaudiet vocem incantanti

um : .-& venefici ih-;

L

(icam

cantantis fapienter.

7. Deus conteret dentes eorum in ore ipforumx: molas leo-

cotdia

nugn c?nfringet Dominxls.

4

S 2

8. Ad

erram

a

$. Furer illis , 6c.) Mox

nn ea-

finerty

tinguht ufque ad cctlos ,[fic etiam

—

par eft, ut gloria, & laus ejus. coe-

matb , etiam venenum fignificat. Ra-

lum, & terram repleat,

biem, furorem , venenum habet, qua-

Mp

le ferpens , non quilibet, fed no-

1. E dierdas. 6c. ) MHe&c expli-

ïequcn-

cata funt initio Pfahni fu-

centiflimus , quem pre veneni, &

um t

rabiei copia incantator, magico fuo

perioris.

"

carmine mulcere , aut fopire non

i invo-

-

$ vere , 65c. )

| Si ex animo, &

£

D fed

mentis fententia, & non fucate jufte

poffit.

j P [dl

*

;

Obturantis. aures fuas.) Utrum v

de rebus pronunciatis.

rum fit, an fabulofum, quod dici-

? com-

Retta judimte. )

Ín meo nego-

i fuam

tio ;

nam me innocentem eíle in-

tur de afpide aures obturante , ne

Am mu-

venietis.

audiat malceficum incantantem, non

multum réfert ad hujus loci expli-

Ifie pUI'

3. Eremim im corde , (-'fc.)r Quafi di-

cationem; nam David fimilitudinem

j 1)1'0'

cat

verum ihil minus facitis ,

ducit ab eo , quod vulgo jactaba-

quam ut juftitiam loquamini, aut

tur, nihil definiens, verum

)

ne fit, an

vili it"

que jufta funt, judicetis ; nam cor-

falfum.

l matte

de iniqua machinamisi.

ys Jau-

de rerra. )

In qua poteftatem na-

6. lacantantis fapienter-) In arte ma-

&i eftis.

gica exercitatiffimi , non eniim lau-

Concinnant.) "lam apte componi-

dat aut probat artem magicam.-

tls , ut ini

7. Demtes eorum.) Potentiam, qua

"d)

dicetis.

quitatem: pro &quitate ven-

omes

ad innocentes lacerandos, & devo-

C(]rdia'

4 dlienati fnt peccatores a "vulus,)

randos quafi dentibus utuntur.

VXix nati; fe dant vitiis.

Ab utero

)Rïnde.

matris ftatim a virtute deficiunt ad

Molas leonum. ) r.[vyrannidem 3

vitium.

Potentiam impiorum molz funt mo-

lares , feu duriores dentes, quibus

Erzaverunt ab utero,) Ejft ejusdem

odO ii«

teritur , ac molitur , quod mandu.—

catur.

j p

Ífeütenti& re petitio.

146

LIBRIPSALMORUM

$. Ad nihilum devenient tamquam aqua decurrens : inten-

dit arcum fuum, donec infirmentur.

f.

'9. Sicut cera, qua fluit, auferentur: fupercecidit

ignis, &

non viderunt folem.

io. Priufquam intelligerent fpinae veftrae rhamnum : ficut

^

viventes, fic in ira abforbet eos.

rr. Leetabitur juftus , cum viderit vindi&tam : manus fuas

1

lavabit in fanguine peccatoris.

)

I2. Et dicet homo : Si utl

futm

que eít fru&tus ju&q: utique eft

4

Deus judicans eos in terra.

In finem,

Sl

uv aibilum, &c.) Liquefcent,

fus; fic enim verba difponenda funt,

Íine 1

evanefcent tanquam aqua torrentium,

ffe m ogra Ab[orbet eos [ieut -wiventes.

Dominus iratus ira illos abforbebit;

61

quz magno quidem impetu fertur,

Deus

fed ftatim delabitur , & cum peren-

quafi viventes.

Furor ire divine

f&is non fit, alveum

ilos vivos devorabit.

Mivos , vi-

In

— are ntem re-

linquit.

ventes , valentes, & quafi crudos

bis,

Iptendit.) Dominus.

abfumet. Italice diceremus: jE l man-

7

Denec izfirmentur. ) | Debilitentur

gierá vrv.

t[.

Lerabitur juffus ,. ctim. viderie

& cit

impii,imino excindantur, & pereant.

9. Sreut cera.) lgni admota.

vindillam. ) 'Yum quod hoc pacto

4uferentur,) "V'abefcent, tollentur

jufti liberentuz a periculo; tum quod

e medio.

in Dei gloriam cedat.

"N

£

445 laVAbit , Efc) De mer

Supercecidit 4gnis.) Divinz ultionis.

Mazus f

Qu

E£t mom "widerunt j?:lcm. ) Et vita

te, & ultione impii ita letabitur,

habe;

erepti, lucis

uemadmodum folent viéctores inful-

caruerunt.

; & folis hujus ufflra

tantes, (& gaudentes fanguinem ho-

?I

ftium conculcare,

in eo manug

tiis, (

l1o, Priusquam intelligerent fpize ve-

fira rhemnum.) Priusquam fpinz ve-

fuas tingere.

Vel dici poteft cum

4 G

Íire tenuiores aílecute funt rhamni

S. Auguftino, juftum lavare manus

bl

modum, magnitudinem, & duritiem.

fuas , id eft mundare opera fua, &

L .6(;;

Cum adhuc immatura funt «state,

in bene operando fieri diligentiorem,

Trie;

& de morte non cogitant, Rhamnus

dum cernit fanguinem, id eft, mor-

tit G

tem, ac fupplicia impiorum.

Vel

t ftmi]

eft fpina, major, que fpeciem arbo-

ris gerit.

Aliqui verficulum hunc

fenfus eft, tam luculentam de ho-

1 s- N€

ita vertunt: Primauam caldaria vefrz

ftibus victoriam reportabit ; ut , fi

It n

( five lebetes ) feztiazt rhbamnum (id

lubeat, manus fuas lavare:poffit in

eíti

Betfem

nem ex rhamno, qui celerrime

fanguine occiforum.

Gtcyry

arde

]

cit, & calefacit) //c vo:s quaft vi-

19. ££ dicet bomo.) Dicet, quicun-

Dirn;

ventes ab[orbebit ira (Dei) zurbine,

que hoc viderit.

id eft rapidiffime :myp /foz5, funt

Si utique eff frutlus juffo, E9c.) Si

iX

caldaria , apparet id E;ccl. 7. 7. ubi

juftitia frucum aliquem affert, ut

ü&renti

etiam ignis € fpinis mentio. WVide

?i

& Exod. 22. 6. & hanc vocem Grz-

vere afferc, ille maximus eft, quod

01)em

Deus fummus omnium judex non

n

&i modo A£Éwra vertunt , /eberem ,

finit impios.impunitos, quemadmo-

anodo *XdAKH"OV, abenum.

lnomm ,

dum etiam juftis benefactorum mer-

Es

-

Sicnt -vi-vm(:s, &«.) Ordo invet;

cedem tribuit.

mllm ad]

gat

—P SALMIUS LVIIL

Intett«

t. Ne difperdas, Da

vid in tituli infcriptionem,

quando

1i55 &

mifit Saul, & cuftodivit domum e

jIER üt gpm in-

: ,,jicut

terficeret. (7..Reg. 29. 77.) L VIIL.

2.Y7^Ripe me de inimicis meis Deus meus

& ab infurgenti-

s füas

bus in me libera me.

3. Eripe me de operantibus iniquitatem ,

& de | viris fanguie

v ef

hum falva me.

»

mam meam : irruerunt in mefortes.

4. Quiaecce ceperuntani

fiüem,

. $. Neque iniquitas mea, neque peccatum meum, Domine:

j funt,

fine iniquitate cucurri , & direxi.

f'yeitets

6. Exurge in occurfum meum ,

& vide: & tu, Domine

'Oïbebit,

diving

PDeus virtutum, Deus Ifrael.

Intende ad vifitandas omnes gentes, non miferearis omni-

TPRIS

crudos

bus, qui operantur iniquitatem .

iaf

7. Convertentur ad vefpera

d

m, & famgxn patientur ut canes:

qyderit

& circuibunt civitatem.

b

34

9. Ecce

C 1)2&0

Pj

m quod

E diperdas,

&«. ) Vide didta

d vifitamdas omnes gemtes.) Puni-

l.N

ad tit. Pf. s6.

endas , judicandas , ultionem u-

mendam.

E

)* mbr-

Quando mifit Saul, €6c. ) Hiftoriam

cat homine; fe-

tabitlly

Thabes 1. Reg. 19. r1.

Genzes.) Gentes vo

óg tDl

3. De vViris anguinum.) Sanguina-

ros, & impios, etiamfi fint de fua

m ho-

riiss, & homicidis.

gente, ut etiam infra n. g.

7. Comvertemtur ad vefperam , &$c. Y

| qmanus

4. Cerent anbpnam mtam.) Hebr.

Sententia eft : fi non miferearis €o-

&t cum

Iefdiat: funt. Grecus tÜrpeucay , ve-

; qnanus

sati funt, ut legit D. Auguft.

rum, ubi pervenerint ad vefperam,

fui,

valis

quo tempore folent homines requie-

Fortes. )

Viri potentes ,

Ícere a diurnis negotiis , ac labori-

ntiorey

erat Saul Rex, Abner dux militig,

j,mr

& fimiles.-

bus, ac cibum quiete capere, famem

aE

$. Neque rmiquitas (;'neg, 6&c.) Sci-

atientur, & frement, ut canes , ni-

l

ilque habentes , neque quidquam

. , H

licet in. caufa eft, ut me ad mortem

»)

er diem confecuti, cogentur difcur-

perfequantur.

h

& hofpitii cau-

;-wrüc in

Cucurri.) Mite curfum per

e

are quxrendi victus,

Direxi.) MGiones meas re

äïz;s | fa-

fa. WVaticinium effe videtur de Ju-

cere conatus fum,

deorum calamitatibus.

Vel eft

qmam

defcriptio fedulitatis quzrentium Da-

6. Iz ocmrjätm'mwm.*)

Mihi te

videm ad necem ; quafi dicat: ve-

u&renti occurre , prefenti exhibe,

$) 5

&

fperi, poftquam me diu fruftra quz-

at, "

& opem fer indigenti.

fierunt, revertuntur non ex faturae

j, QU

- Vide.) Oftende te videre vefaniam

ta fame, & fiti fanguinis mei, fed

de( n0n

illorum, & innocentiam meam.

d

ut canes , qui fugientem feram non

Er fü Domine .... iatende, ) Ani-

funt affecuti, huc illuc vage ferum-

"T

tur przdz adhuc inhianzes.

mum adhib g.

o

E

LIBRI PSA—LMORUM

/

142

b

r

g. Ecce loquentur in ore füo, & gladius in labiis eorum:

& r

quoniam quis audivit *

1

idebis eos, ad nihilum deduces omnes

—

;:9. .EX tü Doming, der

entes.

fatur

Io. Fortitudinem meam a

U

dte cflftoldikam, quia Deus fufce;

?

mifet

tor meus es.

ir. Deus meus, mifericordia eju

S p-rævexniet me.

I)

tribu

^ :5. Deusoftendit mihi fuperanimicos meos, ne occi

das eäs:

nequando oblivifcantur populi mei.

-

*

65:]

Difperge illos 1n vir

tute tua: & depone eos prote&or'mew,

,

I.

Domine:

$ 'fermonem labioru

13. Deli&um oris eorum

m ipforum : &.

comprehendantur in fuperbia fua.

À,

dacio, annuntiabuntur in con-

14. Et de execratione, & men

fummatione: in ira confummationis, & non erunt.

m terroae.

muhtid

Et fcient, quia Deus dominaþitur Jacob : & finiui

& me

15. . Con-

vocab

d cot

8- Ecce loqueztur , 6$c.) Revertitur

me convenit Judeis, quorum genus

ánnun

ad malitiam iniquorum ; loquentur

durat, miferum , & contemptui.

id eft

Ne quando oblivi[cantur papuli mei.)

in ore fuo, hoc eft , fübmifla voce

Ne

erunt

inter fe loquentur.

Popul mei eft. nominativus.

evarf.

Gladius im labis eorum.

V.erba

ultio. inimicorum meorum penitus

tentia

Vel,

tradatur oblivioni a populo meo ,

ipforum quafi gladius erunt.

fed illi femper verfetur ob oculos.

diis,

perpetuo loquuntur , & mulffitant de

Ciftxe

ame occidendo.

Difprge.) Diflipa, & vagari coge

injuri

* Quomniam quis audivit? ) Nam di-

egentes , defpicabiles, & imiferos.

lz "vwirtute fn4.) 'lua potentia, &

protu]

eent impii : Quis audivit? id eft, ne-

fortitudine.

tarun

.3no audivit, fecretus erit fermo.

"

9. Ad nibilum deduces.) Eorum co-

Deponce,) De

jice de diggitatis grà-

ümm

natus irritos reddes.

du, in quo funt.

Forszsdimem meam ad te ca-

13. Delüum oris eorum.) lta que-

il]t?[ ]

IO.

WKgno,

ffodiam. ) 'Vibi fervabo, & tibi ac-

fo Domine eos puni ob deli&um oris

eorum, impiumque fermonem þlabivo-

üpi fis

ceptam feram fortitudinem meam,

rum ipforum contra me.

E f

qua inimicis meis fuperior ero.

tit, t

Su[cepror meus.) Adjutor meus.

Comprehendaztur 12 fuperbia fua. )

àPuoft

Ut nihil eorum , que illi fuperbe,

11. Mifericordia ejus pravenier zae.)

& impie loquuntur, impleatur. In

CUniy

Mihi prius opem feret , quam illam

Hebrao eft: capiautur im elevatione

Q e&,

implorem.

f*« : quod optime poffumus inter-

"nti.

12. Offeudet mibi. ) Supplicium,

od

pretari de. Judais a Romanis captis

W.

ultioneimn de inimicis ineis.

ob fuperbiam fuam, qua gloriaban-

HOC fu

tur fe eíie filios Abrahze,

Ne occidas ees.) Sed ferya eos ad

& liberos,

IU

vitam mifersm , ut langueant, &

& nemini unquam ferviíie, ut per-

dum'X

!

l

fpicuum eft ex c. g. 35. D. Joannis.

diu portent tuum judicium, lento

14. De execratione , €$. mendacio ag«

tin qu

& diuturno fupplicio eos aifxce,. Opti-

YSALMUS RE

£48

15. Convettentur ad vefpera

fu.

m, & famem patientur ut canes:

:

& circuibunt civitatem.-

Offnes

16. Ipfi difpergentur ad manducandum , fi vero non fuerint

faturati , & murmurabunt.

fuíte

17. Egoautem cantabo fortitudinem tuam: & exultabo mane

smifericordiam tuam.

18. Quia fa&tus es fufceptor meus, & refugium meum in die

s eds:

tribulationis meae.

19. Adjutor meus tibj pfallam, quia Deus fufce

ptor meus

Ieu

2)

es: Deus meus, mifericordia mea.

I. Pro his, qui immutabuntur, in titul

B

i infcriptionem

m:&

ipfi David in Do&rinam.

Oobal, &

f con

2. Cum fugcendit Mefopotamiam Syrie, & $5

COnVEer-

erme.

munriabuntur-) Propter execrationem,

Et quia frequenter accidet, ut ino-

& mendacia annuntiabuntur, id eft,

piam patiantur , nec faturari pof-

, Cott«

vocabuntur , accerfentür , mittentur

fint, propter impatientiam murimu-

rabunt.

]

ad confummationem, & exitium. Vel

In genus

ànnuntiabuntur in confummatione ,

17. Cantabe.) Celebrabo.

tUtl

id eft, divulgabuntur ; & infames

Fortitudimem fuam. ) Potentiam

erunt toto orbe terrarum , quando

tuam,

M

j

everfa civitate confumetur omnis po-

Exultabo mane, E£c. ) Exultans lau-

penims

tentia eorum.

Convenit enim- ju-

dabo mifericordiam tuam.

Id au-

) me,

dxis, qui non modo Chriftum cru-

tem faciam mane, id eft, primo quo-

culos.

cifixerunt, fed etiam adverfus eum

que tempore, ante omnia alia nego-

r cofe

injurias, blafpheniias , execrationes

tia.

Vel mane , idieft , inchoante

2103

die felicitatis eterne in coelefti patria.

jptid

protulerunt , & mepdacia congin-

narunt.

d

18. Sufcepror meus.) Adjutor meus.

In ira ceon[ummationi;.) In ira. con-

19. Tij p[allam.) In laudem tuam.

itis r

fummante peribunt, nec amplius erutit

Mifericordia mea. ) Deus meus,

inter vivos, aut in fua civitate, &

qni es mifericodia mea ; qui mihi

