Nom eri? bmpumius. ) Exemplum

primere,

ter agit, caute , & circ.mnípecte, ne

1. At

habemus in Semei infultante &Regi

concepta fpe forte excidat.

mauue fayi

David, cum fugerct filium Abfalon,

Q. Duarit aAmicitids. ) NMel novas

3. &eg. cap. 2. num. 44.

& fequen-

qu&rit amicitias, vel confirmat an-

Cufienti

tibus.

enm funt

tiquaso

20n Cedünt

6. Coronza. ) Decus, gloria, or-

Alzero férmone. ) . Wel que dicta

namentum fenum íunt nepotes, per

fumt , aperiens, vel etiam aliter,

VRt, cum .

ü

0s fecuriores fiunt de pofteritate,

Jacobus £ip

&

quam dicta funt, repetens, addens

fiam, d

X per quos ipfi etiam cum mor-

aliquid, & atfingens, aut detrahens,

ff ceterorum

tui fuerint ,

quodammodo fuperfti-

Separat federatos. ) Amicum ab

$es funt.

amico diducit,

4 vtira lus

. Gleria ffliorum. parres eorum.) Quia

*i10. Ples profrctr,) In Hebrz » eft,

13, Redi

ceorum mnobilitas , & virtus ornat

defcendit , id eib, in animum pene-

faciunt, qu

filios.

£rat.

Sapienti fimplex monitum

borant,

7- MNon detest ffultum werba tompo-

femel diétum, futhicit.

P

,

—

Non. necg;

J*4.) Non deget imperitum de re-

Il. Semper jurgia quarit mua'us, )

n iplum, (

bus gravibus, qug Ciptum, & ftatum

Qui perverfo , & maligno eft ani-

tet Deug "

illius fuperant, difputare. ln Hebr.

mo , femper delectatur rixis, conten-

fr, ]u [

»

eít: Nox detorttiaa Jffulto Labrum digzi-

tionibus , & jurgiis.

veleee, u

fat5. vel Izbinm excellentia.

"ngelus autem evudels mirtetur

op-

Nee princibem labium mentiem:.) Plu-

fra eum.) Variis atlligetur malis in

14 Quj d

téntia. eft

rimum enim dedecet , fi Princeps

ipfum incurrentibus, quorum.malo-

mentiatur » nec

qug promittit, cf-

rum conciliatores funt mali Angeli:

Thittit àqui

Kecta det.

Ita Pfalm. 17. 49. Mifí? im eos iram

pEritng. m.

A 5 qam [

& Gemma eratilma, t$c. ) figni-

tïnalignationi-: f& , inafigna!iancm-, E5

þilmem adl |

ficatur rem effe gratiflimam ei, qui

ram , 09 tribulationem ,. immi/fones

diu aliquid expeftàvit ,. & optavit,

per ngelos malos,

V& fententia eft,

dmo feg-ü

cum illud confequitur.

A ec

TE

in aliquem cerebrofum , & ferum

I initinm ;

Qaocunque (e wertiz, $c. ) Quo-

incidet aliquando;, a quo male ac-

T

QU 'illa fc

*

—

P.

CAPUT XVIL

4

-

9

U5 tgi

- g4. Expedit magis urí2& occurrere raptis foetibüs , quam

fatao confidenti in ftultitia fua.

U patrs

i*.,ece.äet malum de 'Rom

13. * Qui reádit mala pro bonis, non

^

"

.

domo eju:.

rIhef

ncipem n

r4. Qui dimitti

taquam, caput eft 'ju-rgiorumg & antequam

$. I$.

patiatur contumeliam , judicium deferit. -

1P'etr,

1oCumque

1is. * Qui juftificat impium , & qui condemnat juftum,

j:9

x ]faie

abominabiiis eft uterque apud Deum.

) fermone

16. Quid prodeft ftulto habere divitias , cum fapientiam ***

emere non poffit ?

t centum

Qwui altam facit

domum füam, quaerit ruinam, & qui evitat

difcere , in.ci-.det in mala.

n crudelis

Hhh 3

17, Omni

[ ii

|talice dicimus , T;overZ

crefcit contentionum , & concumef

cipietur.

liarum incendium.

n Exe

aualcbe: cattivo incent;io , qui dicendi

i aliquid-e-x-:

modus valde bene videtur rem ex-

dpiequam patiatur cont umeliam, £$c.)

primere.

t, pruden-

'l'unc enim

Signifïczttnr"ideo talem incidere in

mpede, nt

I2. Rapis fetibus. )

contumeliam , quia ipfe prius defe-

|ut.

maxime fevit.

ruit equitatem.

Velfi nomine ju-

Vel n0va$

dicii fignificetur caufa forenfis, que

Confrdenti dn fieititia. fua. ) Qui

nfiumat an«

enim funt hujusmodi, monitionibus

coram judice tractatur (dictio enim

non cedünt, nec ulla vi domari pof-

Hebraica $* zb, litem fignificat )

funt, cum tamen urfi, & ut ait S.

fenfus effe poteft: quoniam auc&or

|que dida

iam. aitety

Jacobus eap. 3. 7- Omuis earura Le-

litis, & caput jurgii fimilis eft la-

n$, addens

füiarum, & . voluerum, & ferpentium ,

xanti aquam, ideo fi recte, & con-

v detrahens

&f ceterorum domentur, $ domita fint

fulto vult agere, antequam in-.gra-

Amicum o

A natura bumana,

yem aliquam incidat ignominiam,

deferit ( 6 fapit ) ccptam caufam

Hebre» ell

13. Reddit mala pro bonzs. ) Ut

coram judice juxta illud Matth. $.

faciunt, qui ingrati animi vitio la-

mm peke

borant.

25.

Effo con[entiens adverfario tue

vonittm ,

Nom vtcedet malum de domo ejue.))

cito, dum es cum eo in via, me forte

tradat te adver[arius judici , €8 jude.;c'

Ín ipfum, & fàámiliam ejus permit-

ffadat te minifiro , 66 in carcerem mit-

j m )

cet Deus mala, & infortunia incur-

fAVI$.

]|ta enim frequenter accidit,

In Hebr. eft, awrequam mi-

xege.k

Jeeattir ls , dimitre.

yis, contt

vel certe, ut accidat, merentur.

2A8. Jufifecat smpium.) Qui impiuns

yitilr n

14. Qui démittit 4'qurtm ; 66 c. ) " SenJ

pronunciat effe juftum.

A

tentia eft, quemadmodum , qui di-

wmwm

mittit aquam exiguum illi foramen

i6. Qui a'tam facit domum , &c. )

yin-mo-

Videtur

mediocritatem fuadere in

ji Angdl:

aperiens , magne inundationi caufam

dat ; nam fibi aqua paulatim — am-

parandis do&rinis, de quibus dixe-

jg i 10

pliorem aditum aperit ,

& ingenti

rat. . Nec enim fublimia, & que

4100tf ,

fupra nos funt, fcrutari debemus,

imf'?t,'y; u

damno.fegetes fteznit , && arbores,

&c.; ita qui caput eft jurgiorum,

ne ruamus, dum nimis nos attol-

id initinm jurgandi facit; nam exi-

limus. Nec rurfus €os imitari debe-

& Fa

ijus, qui do&rinam averfantur , qui

;, mule 4*

gua'iliaqfcintiäla in magnum €x-

436

,LLBRIPRSVERBIORUM

4 ia

*r7. Omni tempore diiigit, qui amicus eft, & frïfg-ter; inan-

PU

-

guftiis comprobatur.

18. Stultus homo p

principer

laudet manibus, ;ïuin* fpopoxïäefit pro

r* Q

Ls

amico fuo.

difcordias :

& pretïofi

19. Qui meditatur

diligit rixas . & qu; exaltat

ag. Stu

- (1) oftium, qusrit ruinam.

fi cordis eft, nïon"inveni-et bonum, & qüi

comprel

20. Qui perver

vertit linguam, incidet in malum.

*

.

21. Natus eft ftuitus in 1gnom:

niam fuam , fed nec pgtef in

fatuo laetabitur.-

: Dueer[i

*Supr.

22. * Animus gaudens aetatem floridam facit, fpiritus triftis

u fubi,

153* exficcat offa

r

25. Munera de finu impius accipit , ut .pervärtat femitas

judicii.

"

* ACCL

24. * In faci

e prudentis lucet fapientia, oculi ftultorum in

8.

14- finibus terrae.

HPSPUPAENE

25. IPU

FE

e

4. Non

os fuum.

(1.) Oftium. I» edg;z-*. Sixt. legif;'tr

Oa que verf

propter imperiziarii fuam tnultis piæ-

20. Qu perverff c?r:lis ef.) Qui

3 Unpi

tent incommodis, '

pravo, & maligno eft corde.

temnit : (

17. Onni tempore)) "Yam profpero,

ANom imvecenmiet bonum. ) lmmo in-

uam adverfo.

Cidet in malum,

—

Ín angufins ) n necelfitatibus ;

l

Qur "vertit linguam. )

Qui per-

ftonte auit o

nàm utait Écleflafticus c..6. 8. E2

verfa etiam eft lingua , incidet in

t&, fed ocu

exnim amicus fecundum tempus fium,

imalum.

t täCiES C0!

& mom ptresamebst im di;e gribulatioe

21. Natus ef? Éulrus , E. )

Natuimn

Tr fribus ;

deis.

effe ftulto eedit in ignominiam ,

p Ls "u

ig.. PLsttdet. mapibus,

$

quia que agit, & loquitur eum de-

N

qu0$ perpee

fibi placebit.

) Gaüdcbït j

honeítant.

*

d

-

Teupe,

7.) Fidej»uiï'erieï.

Latabitur.) lmmo dolebit

':j: I?'/l l

S ;apondärt

Hi)i z:zg-q

i19. Qui meditarur difcordiai.) Qui

lem filium contigiife.

in[eugtur

eó eft ingenio , ut ab aliis diffentiat,

21. Jmimus gaudens , Cc. ) , Yloc

At

iil

.& ab eorum fententiis, & volun-

eft, quod fupra cap. 14. 1. dixit:

tünt , at ;

tat& fe abducat, hic amat rixas,

Cor gaudeus exbiarar faciem $. in me-

Ut ad bony

que ex hac agendi ratione facile

rore 4nuimi dejicitur. fhirstus.

z*

Ton bo lst

exiftunt.

4Brarem. flo-idas. ) Maror enim,

M. Pra,

& cure intempeftivos canos in-

E£ qui exaltat e/ffium , 6&c. ) Idem

ducunt.

ipetere,

effe videtur, quod di&um eft n. 15.

N

&t « qug

qui altam facie Domum ; . qui fcilicet

Spiritmé frifÍf4. ) Animus marens.,

fHii,

fuperbe de fe fentit ; & de rebus

23. Maunera de fimum impius accipit.)

T

3 Pmiq

fuis , & de faa prudentia, & dodri-

Vel accipit de fina, id eft clam, &

* t pra

nà, propter quz proclivis fit ad con-

fecreto a litigantibus. Vcl ipfe ac-

AQütur, f

tradicendum aliis, & rixandum , ille

cipit de finu fuo, ut det judici ad ju-

fticiam corrumpendam.

; Bol s d

ruinam quzrit, quia flbi incommo-

*5 Ditiofi

dum, aut aliquod etiam exitium pa»

24. l» facje prhdenti [ucet fapsem-

lt decteta

&at , « accerfit,

44.) Nulls enim in ea eminent in

eItutie L

CAPUT XVI.& xvVill.

u

ter inan-

85. Tra patris, filius (tultus, & dolor matris, quze gennuit eum.

46. Non eft bonum , damnum inferre juíto, nec percutere

principem , qui re&ta judicat.

9

Xderit o

* fac.

27. * Qui moderatur fermones

fuos, do&us, & pru-dens eft,

X. 192

& pretiofi fpiritus vir eruditus.

115 exal

fi

1 tacuerl

28. Stultus quoque

it4 fapiens reputabi

Xtur,

comprefferit labia fua , intelligens.

& fi

1; & qui

CAPUT XVIIL

c pater in

De vece[fu ab amico, de incorrigibili , non deviandum a veritate,

1tus triltis

os flulti, juflus fe accufans , frater. juvans fratrem » fru&ius

oris, mulier bona , C? mala, lecutio divitis, e -

;t femitas

pauperis , uir amicabilis.

|torumin

f.

Ccafiones quaerit qui vult recedere ab amico , :'omgi

| tempore erit exprobrabilis.

ss In

———Á—

2. Non recipit ftultus verba prudentise :

nifi ea dixeris ,

*

quae verfantur in corde ejus.

E

3. lmpi

us, cum in profundum veneri

t peccatorum., con-

) i

m.

'orde.

temnit : fed fequitur eum ignominia, & «op;probriuï

| Immo if-

4- AQLL&

amtem vir pradens.

lüe autem lon.

fronte aut oculis pesturbationum n6-

Qui Qd

te, fed oculi modeíte graves, & te-

.

ganimis e£, qui non ftatim profilie

i inadet ia

€a facies compofita. eft.

ad loquendum ; reprehendendum , aug

Íp fruibus terre.) Qua

i dicatu; con-

pnniendum , fed in tempus opportu-

nius vindi&am differt.

,) Num

tra vero vagi funt ftultorum oculi,

gomimam ,.

quos perpetue huc, illucque circume

28. Sapiens reputabitur.) Ejjus enim

£ferunt.

ftultitia non apparebit, qu& fcrmo-j

tüt cuij 9

z$. d[ra patris.) Dolent enim, &

ne potiflimum proditur.

Aj f -

irafcuntur parentes , cum filios aut

Intelligeus.) Scilicet reputabitur.

Es

difciplinarum incapaces animadver-

4 ) He

tunt, aut adeo corruptis moribus ,

cedere 4b ,amico.l) $o

l. R'E

citiam.

heæ-:e amie

—

j m«

ut ad bonam fru-gem $0s reyocare

Exprobrabils. ) | Omnes damna-

/n

ünon poflint.

a6. Percutere princigem. ) Lángua

bunt modum illiue agendi, quo de-

1;;-0[ Eüf'mi

impetere, & lacerare.

LXX. ha-

feruit amicum.

cu W

2. Non recipit, €6c.) Ex Hebreo

bent: ANeqx«e fds in)/idia:;*i Principiäm

fic verti poteft hic verficulus: 4vem

jujtis .

marens

27. Pretioff

irifus Cujp erudifus. )

amat feultus intelligentiams ntfé uf ma-

a acap

Ile e& pretiofi fpiritus, qui parce

ni]ccy'?.et jfä cor epus.

Senfus autem

eít, vanos homines nihil addifcere ,

1 chams

loquitur, fpixitum, & verba fua co-

nifi ut fe, data occafione , aliis

d p te

piofe non depromens, ut fic^in re-

adici a0]t*

bus pretiofis; qui, qug tacenda funt,

oftentent.

aut Ífecreta habenda, temere non

3

Cum im profumdum peccatonitm

effutit.

wesmcrit,) Cum multis, & gravibus

lu fe "'ï"

LXX; habeat: Lesgamimis

n V

|

|

435

I;'IBRI F"ROQERBI(;RUM' /

|

i

4« A

á

q

ua profi

unda verba ex ore viri : & torrens I"edvüfïïdanäv.l

vero ad Ia

fons fapientiae,

$. Accipere per

i, Cor p

fonam ïmþii (1) non eft bonum, ut declines

a veritate judicii.

uent d

6. Labia ftulti mifcent fe rixis: & os ejus jurgia provocat:

15. Donu

- *. Os ftulti cóntritio ejus: & labia ipfius, ruina animee ejus.

fpatium ei.

. Jufus

8. Verba bilinguis, quafi fimplicia, & ipfa perveniunt ufque

ad interiora ventris.

veitigibit

1. Cont

Pigrum dejicit timor: animse autem effeminatorum efurient.: |

9. Qui mollis, & diffolutus eft

que dijud

ixz opere fuo, frater e.& fua

aÁ-—

opera diífipantis. - -

$

j Pra4

1o. Turris fortü

ffima, nemän.DQmini : ad ipfum currit ju-

judicia qu'

dtus, & exaltabitur.

.

20. Def

Ir. Subítanta

di

vitis, urbs roboris ejus, &

labiorom ip

quafi murus

validus circumdans eum.

?. Mots

12. Antequam cornteratur, exa

foedent f

ltatur cor hominis : & ante-

quam glorificetur, humiliatur.

*Eceli

13. * Qui prius refpondet, quam audiat, ftultum fe effe

i& $. demonftrat, & confufione dignum.-

ftentat imbx

M. Sprriti

I4. Spi-

(2 ) h*npi-i. in ed;t. Sixt, legitur : impii in judiciö.

Spritun :

ventris. )

Animum. graviter fau.

peccatis affueverit; & fe ill-is iinpli-

cayerit.

ciant, pe&us fodiunt, & dolore

d , ( )

vulnerant,

alicrem agj

- Contemnit.) Frsna relaxat licentix

C dejedum,

;)ecc.mdi.

Effeminarorum. ) Pigi*orum, qui

hm ad at

4- 4qua profunda.) Que nunquam

animo mafculo, & virili non funt.

I6 potet,

exhauritur, eít fapientis do&rina

9. Frater eg. ) ERG fïmilis.u Eun-

V. Pofia

vel etiam innuitur in ejus di

^*

&is la-

dem exitum habenat piger ,& pro-

S&ere myfteria.

digus ; nam ambo egeítatem in-

üt Compar

16. Dilat

Torrens redündazs.) Aquarum ,.id

Currunt.

4

tit viam,

€ft, doctrine copia.

10. Nemen Domini.) Divina pro-

17- Prigy

«. Accipert. perfonam. ) 'Tunc dici-

tectio, & potentia.

i julici (

t&ur a judice accipi alicujus perfona,

Bxaltabitur.) Celfo; & tuto loco

€&um in fententia ferenda non tam

in hac turri conftitutus.

Wt gella f

cel;ms, & |

caufz, quam perfonz ratio habetur,

11. Subffantis.) Divitisx.

A6, Quam ,

v-g. quia dives, quia potens, quia

U;bs roboris ejus.) Nam in divitiis

propinquus , &c.

V(*'f.'!lf 4nm

7. Contfirió e]ns. ) Os , & lingua

tanquam in arce munitilfima confi-

dunt divites, cum jufti fpem locent

) C';ui Yenit ;

ftulto ruinam conciliant.

in nomine Domini.

$. Bilingzis.) Sufurrotiis.

üpt &

Qeaff femplicia.) lta enim fi ufurro-

12. Anteqüzzm Wnter;:tm', Efcb) Hoc

tt; fi Qu

eft, quod fuprà cap. 6. dictum eft

Wes, & bilingues verba fua concin-

É Ig.

Contriidontm pracedit fuperbia,

0C emm -

nant, ut fincere , & abfque dolo

agere videantur, ut facilius de-

& ante ruinam exaltarmr. [piritus.

nïonem, t

cei!)iant.

.

ntequam (g,"a;*g'/?ætur, 50) Nam

p judic

Íe humiliat, exaltabitur.

g.

18.. Cogt

Pervemiunt ææe «d 4uteriora

j

CAPUT XVII.

433

S feddang

14. Spirïtüs virl fuftentat imbecillitatem fuam : fpiritum

vero ad irafcendum facilem quis poterit fuftinere?

A dedines

1$. Cor prudens poflidebit fcientiam, & auris fapientium

quarit do€trinam..

d DfüvOCOQL:

16. Donum hominis dilatat viam ejus , & ante principes

inime eus.

fpatium ei. facit.

ilunt uque

17. Juftus prior eft accufator fui : venit amicus ejus, & in-

2

veftigabit eum.

1 efüriert.

L

18. Contradi&tiones comprimit fors, & inter potentes quo-

que dijudicat.

.

argr e[t fua

10. Frater, qui

adjuvatur a fratre, quafi civitas firma: &

1 Cütrit u-

judicia quafi ve&tes urbium.

20. De fru&u oris viri replebitur venter ejus: & genimina

labiorum ipfius faturabunt eum.

af muru'sþ

2ar. Mors, & vita in manu lingue : qui diligunt eam,

: & ante-

medent fruc&tus ejus.

i CO-

42. Qui

um fe effe-

14. Spirizus, ) Animi alacritas fu-

dias fedant fortes ,

quibus

lites

14 5p-

ftentat. imbecillitatem corporis.

rimuntur.

etiam inter potentes aliquando di-

Spiritum véro ad . irafcendum faci-

019. jedicia, quaff velles urlium. )

Tviter fity

lezm , 6€. )

Oportet quidem efíe

Ut concordie firme funt privato-

, & dolore

alacrem. animo , & non obtufum,

& deje&um , non tamen iracundum ;

rum domaus , ita juítitia fecuta efl

civitas melius, quam. feris, & ve-

Torum, qui

nam ad iram proclivem nemo ter-

C&ibus munita.

non fuat.

re poteft.

üls. Eun-

1$.. Poffidebzt fesenti ann. ) Scien-

20- De fraliu or&, ($c. ) Signi-

g, p

& comparande infiítet.

3

ficatur unicuique bene , vel male

16. DilatAt "Vi

40

futurum, prout bene, vel male lo-

eflitem il

m.) Mperit, & fter-

quitur,

nit viam.

Divini pro-

17. Prier eff acem[ator [ui.) .Cum

Replebitur "venter ejus.) Metaphora

in judicio ftat, fincere agit , rem,

repletionis, & faturitatis corporis ad

animum transferri debet.

TR

ut gefta eft, fideliter narrat. nihil

eelans, & proferens, tam qua pro

Genizina: ) ^ Fructus.

íÍe, quam que coutra fe faciunt.-

Saturabunt enm.) Uberem fru&um,

& mercedem recipiet, qui pruden-

andyitiis

Venit am:cus ejus, 550'.) Quafi di-

cat, ita agendo prudenter facit, alio-

terloquetur, & qui lingua 1ua aliis

i? cono-

qui venit amicus ejus, cum quo li-

proderit.

m 1ocett

.41. Quj diligunt edm.) Qui amant

tigat , & omnia fcrutatur, & pro-

fert, fi qug forte callide commiffa

bene , vyel male loqui, mercedem

dc.) Hoc

funt.

Itique fatius eft ea dixiífe,

referent , qualem meriti fuerint ,

lum &

hoc enim viri boni, & finceri opi-

bonam vel malam,

LXX. habent :

uionem, & benevolentiam conciliat

Qui autem contiment eam , Nel, domi-

" /,q;eräiz,

Cui

jritit.

apud judicem.

nantur:ei, comedenr frutkus ejus..

19g.. Coztradi&liones , t$c. ) Difcor-

interpretationi confentiens Vulgate

) Ningi.

lii

Bibl. cutp Com. €Menosb. T. IV,

424

LIBRI PRDVERBIOR&M.

? Stul

22. Qui invenit mulier

*

em bonam, invenit bqnum ;o& hau-

fervet at

riet jucunditatem a Dom

ino.

:

. Dii

. Quiexpellit mulierem bonam, expellit bonum : qui autem

qUGS habi

tenet adulteram, ftultus eft, & impius. (1)

jl

23. Cum obfecrationibus lo

tur rigide.

quitur pauper : & dives effabi-

quiQur ;

6. Mul

. 24. Vir amicabilis ad focietatem,

frater.

magis amicus erit, quam

buens

Q ATPDITd OXX

", Fratt

Pauper ambulans in fimplicitate : dicitie addunt amicos : verba

procul 1e

Q"-ï.i tar

Je&ans : falfus teffis : mon decent. flultum . delitie : dotirina per

$. Qu

patientiam probatur : ira, €?. bilaritas vegis : mulier litigiofa :

Cullos p?

uxor prudens datur a Deo : pigritia : precepti cu[todia : mife-

9. Faf

ritordia. in pauperem , eruditio fillii : acceptio confilii : vir men-

dicia, p

(0. M

dax : timor Domini : pigritia pe[lilens-, inobediens pa-

prizcipib

renfibus : teflis iniquus : deriores.

P

1. D

"M5

lor eft pauper, qui ambulat in fimplicitate fua, quam

iniqu pr

ives torquens í4bia fua, & infipiens.

. Sk

2. Ubi non eft fcientia animae

per herb;

ftinus eft pedibus, offendet.

, non eft b«onum : & qui fe-

e

Ls

3. Stulti

-

quod in j

(1) Impius. z» edir. Sixz. legizur. in—fïpiens.—

24-

mabilis ad

iplos non

fenfus effi poteft , qui, ut par eft,

P*C!-Sf/ü;?m ; €5c. )

) Sippla

dilipint eam , ac proinde cuftodiunt

Qui humanus , benignus, & fuavis

à Tolnz, a

eam, & illi dominantur, comedent

eft, & in neceffitatibus laboranti

nhon eum -

Iru&us ejus.

amico opem fert, hic magis, quam

Qptavit,

- *o2. Íaveni£ äürüütm. ) Bonum non

propinqnus , aut etiam £frater di-

Cs

yulgare,

l'igitur.

tafeitur «

Hazritt jucunditatem a Domino.) Et

hoc Dei beneficium illi jucunditatem,;

Iïüæ " XIW d

LA

Mbulst in fimplicitate [n2.) Qui

QUOd rus

& in cura rerum dome&icaru-m Je-

candide agit, & filïcere.

^

u

vamentum afferet.

ili £

Torquems Labsa,

) Dkepraväns ad de-

aciut

Stultus ,. ($. impzus. )

(QQuia pecca-

cfpiendum.

mms & [

tum illius fovet , & fibi dedecus,

Ttbts vei

& ignominiam conciliat, & fortu-

Et infp;ens.) Qui fibi videtur cal-

lidus, & aftutus, cum tamen re.

lClti fu ncl

narum damnum, fi adulterinam pro-

vera fit infipiens.-

Niil ,

lem pro Iegitima fubftituat.,

2. llbi zom cyl jä*ie;ztid zmimæ.) Cum

m frd

' Pli/t

23. Cum obfecrationibus , &c. ) Quia

quis fe ipfum ignorat ; quare Chal-

paupertas humilitatem docet, ut fu-

daeus habet: Qwr me[éit apipmam [uam,

!t cordg

perbia erigit animum.

zom eft es bonum.

Untum je

Eff'abitur r1gide. )

Superbe, & ar-

Er qui feflszaus eff. pedilus. j;(c.) Qui

QU* anim,

ïqgetlïtel'e

temiere negotia fufcipit

it. tractat,

H'ig]; 4

GBl r

455

: &l

4. Stultitia hominis fü

fervet animo fuo.

pplantat greiïqs ejus, & contra Deum

'

4. Divitiee addunt amicos plurimo

R autey

i

: à paupere au?em & hi,

quos habuit, feparantur.

.

E

* 'l'eftis falfuüs non eri

*D ä.n,

€5 effabi-

$

t i-mpunitus*, & qui nlïenldacia Io-

quitur, non effugiet

13.61

t quim

6. Multi colunt perfonam (potentisj & amici funt dona tri-

buentis;

7. Fratres hominis pauperis oderunt eum: infuper, & amici

procul recefferunt ab eo.

: a

Qui tantum verba fe&tatur , nihil habebit :

:j

je

jrita pur

'

n

. 8. Qui autem pof

ffor eft mentis, diligit animam fuam, &

li

a

"

0

P

cuftos pruden'ie inveniet bona.

jn : ml

9. Falfus teitis non erit impunitus, & qui

; loquitur men-

dacia , peribit.

r o

to. Non decent ftultum. deliciee : nec fervum dominari

T

principibus.

11. Doétrina viri per patientiam noícitur : & gloria ejus eft

j quati

iniqua practergredi.

.

I2. Sicut fremitus

leonis, ita & regis ira

; & ficut ros fu-

& qi fe-

per herbam, ita & hilaritas ejus.

-

o

ESA

I,ii

12. Dol*cï—

$ StuI;i-

— ss

quod in illis frequens eft, qui fe

bene meretur, rerum proficuarum

iApfos non fatis norunt.

cognitioni' intendens.

3. Supplantar gre[fus ejus. ) E.ftilli cau-

Cuffos prudentia 1mentet £ona. ) Et

;!.m, 5')

, & favis

fa ruinz, aut in caufa eft, ut negotia

ei bene erit, qui non folum audit,

; Jaboranti

non eum habeant fucceffum, quem

& cognofcit prudentiam , fed ani-

optavic.

mo etiam cuftodit, & opere exhibet.

agiä, quam

Centra Deum fervet animo fmo.)

lo. Nor decent ffultmm deltee.) Nona

bt de

Irafcitur contra Deum, non fuz ftul-

debentur ftulto, & imprudenti deli-

titig , ut debuiffet, fed Deo tribuens,

cie , & oblectationes, fed caftiga-

quod res male fuccefferint.

tlones potius, & flagella ; pruden-

tibus vero debentur ad relaxatio-

; j;M') QUl

7. Sui tantum "verba feclarur.) Ut

fincere.

illhi faciunt, qui foli verborum or-

nem animi, poftquam feriarum, & .

ans d de

natut, & elegantim infiftunt, & de

gravium rerum ftudiis, & attenta

rebus veibis fubjectis non zque fo-

negotiorum tractatione laíffati fue-

rint.

riddt al-

liciti funt.

umnen Te

Nihil babebit. ) Nullum inde foli-

II. Dotriga wiri , G. ) Quam

dum fructum percipiet.

bene quis fit inftitutus , cognofci-

tur ex patientia , (& animi qmode-

n.) Com

8. Qui astem pofejfer ef! memtis.)

ratione.

Qui cordatus eft, & non verborum

tantum lenocinia fectatur, fed ea,

Iziqua pratergred;.) Injurias illatas

gun p h

que animum folide pafcunt.

diffimulatione tranfilire.

j;,) ii

12. lia Ó Regis ira.) Ornibus fci-

m

Dit'fgi: animam fuam.) D« fe ipfo

436

LIBRIPROVERBfoRUM

a M

:33. Dolor patris, filius ftultus : & te&a jugiter perftillan-

tia, litigiofa mulier.

fiini pel

14. Domus, & divi

dze dantur a parentibus : alD-ominQ au-

22. Ho

vam Vi

tem proprie uxor prudens.

15. Pigredo immittit foporem, & anima diffoluta efuriet.

2 Ti

16. Qui cuftodit mandatum , cuftodit animam füam , qui

bitur, al

autem negligit viam faam, mortificabitur.

ts * i

17. Foeneratur Domino, qui miferetur pauperis:

& viciffi-

füum app

iudinem fuam reddet ei.

iM

18. Erudi filium tuum , ne defperes: ad interfe&ionem

Corripual

autem ejus ne ponas animam tuam.

16 Qu

& 1nfelix

19. Qui impatiens eft

fuftinebit damnum : & cumrapuerit,

aliud apponet.

[

20. Audi confilium, & fufcipe difciplinam : ut fis fapiens

Et um i

in noviífimis tuisï

femel fuer

51. Multze

COnteMtas ,

licet incutit terrorerm.

Leonis no-

Actiones nimiriumw fuas, non curaus

fartim puer

mine principes , at tyranni fignifi-

ut ad divinz legis normam; & prz-

ya malé x

Sic Nabucho-

cantür in Scripturis.

fcriptum exigantur.

t Qu

donofor leo dicitur, Amos 3.8. &

Mortzffeabizar.) WMlortem ternam

m rapueri

ero a D. Paulo ». ad Tlimoth.

incurret. Hoc eft, quod monuit Do-

4 15

i, aiuc

minus: ff vis ad vitam ingredi, ferva

mel e carci

Sicurt vos [uper berbom,.) Quo her-

mandata. Matth. 19. 17.

liberaveris

be vegetantur, recreantur, & quaáfi

17. Feztratur Domino. ) Sortem

revocantur ad vitam.

cunis & ];

cum magno fenore a Domino, qui

Tevolyetur

13. TeOa jegiter perffillantia.) Quue

centuplum profnittit , recepturus.

&em dàmna

res, cum fis moleftiffima , domus ha-

Vict/fitudinem fmam. redder. ) Mer-

putant f

bitatores foras exire cogit.

cedem, quaim meretur, & vicem red-

CU€ Contw

14. DZutur A parentibus. ) Obve-

det pro imifericordia, quam pauperi

€üteron, -

niunt jure hareditario, ut quafi for-

exhibuit. -

Em, & ii

tunx doaum fit tam bonis, quam

malis coinimune.

19. Ne defjeres. ) Nam diligenti

^m it3 30

inftitutione , & folicita parentum

Otimurig.

Proprie. ) Singulari quodam Dei

cura multum proficitur.

dono.

Ple&dfux, 1

44 interfectionem , 8c. ) Cave ta-

"IG6 incom,

15. Pigredoe.) Duo otü, & pigri-

men, ne ita illum urgeas , ut in

Tnum, p

tiæ incommoda enumcrata, quorum

morbum incidat, aut alia ratione

alterum nafcitur ex altero.

Pigri-

male a te habitus moriatur.

polleritato

As Mdt,

tia fomnum cmxciljaz, fomnus vero

I9« Qui impatiens eff^) Etde mo-

As maulta :

Opera negligit, quibus infiftendum

rum emendatione filit fui defperat,

tebug. f

fuiffet , ex quo tandem egeítas, &

illumque permittit moribus fuis uti.

Confequcïnu,u

fames exiftit.

In Hebr. eft, »agnus irz, qui fcili-

Rioveane

16. Qui cuffodit. mandatum.

) Qvi

cet multum irafcitur, propter im-

profperum attentatz emendationis

TRtd. voli

fervat divinam legem.

fucceffum.

73?0/f* )u

Gt/?a:lit aninam fuam,.) Ne pecca-

& libem incurrat.

S;t/i'in ebit

Ob

filii

vitia.

| damnum. )

4 t a

Qui auicm mnegligit "wiam fuamn. )

44 lefi

CAPU.T :XIX3

437

erftllan-

^r. Multz cogitationes in corde viri : vo!untas autem Do-

$nini permanebit.

.

ndi

Jnino at«

22. Homo 1

igens mifericors eft: & melior e

-ft ;V)aupe—n'3

L

quam vir mendax.

efuriet.

*

23. Timor Domini ad vita

m: & in

2

! plen-ïcuäine corhm—org-

m , qui

bitur, ab(que vifitatione peffima.

24. * Abícondit piger manum fuam fub afc

äl'la, nec ad os

*Infr&

26.15.

& vicif.

fuum applicat eam.

*Infra

zs. * Peflilente flagellato ftultus fapientior erit: fi autem

eCtionem

corripueris fapientem, intelliget difciplinam.

Q.'Ia-l I.

46. Qui affiigit patrem, & fugat matrem ; ignominiofus eft;

-

& infelix.

!apuerit,

Tu3

2*5. Non

CIEUSDROAE

fs fapient

uam durum fit

E? eum 'mpaärif.) Qui filius cum

novit experlentia,

femel fuerit furatus, eo furto non

cum egeftate conflictari.

à

1. Multe

contentus , alia furta adjiciet, pr&-

Pauper. ) Qui quantuim . per fuatg

-..-æ-—-.'-

nion carans

fertim parente negligente eum a pra-

paupertatem licet, miferetur, & be-

wa male agendi confuetudine abdu-

nefacit.

im, & pre

cere. (Quod in Vulgata dicitur, &

Quam vir mendax. )

Quam di-

em etera

3727 rdþuerit, in Hcbrzo eft 2 /Z erzute-

ves , qui, ne det , mentitur, & fe

aufa-

sonuit Do-

F. adbuc addes, fenfus eft, f1 fe-

non habere , quod tribu

mel e carcere, aut e pcriculo illum

tur

';;gredi, fc'fW

$3-

44 vitam. ) Scilicet. per-

liberaveris , adhuc tamen addes pe-

. Sortem

cunias & laborem ; qui ad eadem

ducit.

revolvetur vitia , & pericula, & ea-

1n plenitudine commorabstur.) In re-

Jonino, qui

Alii

rum omnium aflluentia.

dem damna fuftinere cogeris.

putant fapientem hoc verficulo do-

"ALbfaue vifitatione pe[fma.) Nec ma-

jj ) Met

cere contumaces filios juxta legem

lo vifitabicur; non enim accedet fla-

L vicem red

gellum tabernaculo ejus.

yum poupt?t

Deuteron. 21. 19. judici per furo-

rem, & impatientiam tradendos, qui

24. Jbfcondsit .. .. manum . [b afcel..

enim ita agit, ff rapuerit, hoc eft f

l4,) Qui habitus eft inertium, &

um diligent

obtinuerit, aut extorlerit, ut filius

fugitantium laborem,

3 parentum

ple&atur, aliud apponet, addet fci-

1. Peylilmte " Efc,-) Homine fce-

licet incommodum, & incurret. da-

lefto punito, ut meretur, ftulti, hoc

(ae tfl'

mnum., ut

lio , & fortaffe etiam

eft, mali a peccando metu ponz ab-

gs, Ut

ducuntur.

s

pofteritate careat.

3Iia ratioe

al. Mulra cogitatsones, 6c.) Homi-

6; autem corripueris fapientem, &c.)

atu«

nes multa cogitant de fe, & de

Stultus non erüditur, nifi flagellatio-

pr t mo

nis metu

rebus fuis, ut id,'quod volunt,

fapiens verbo correptio-

yi deierats

confequantur; fed ut multa tentent,

nis monitus, cuia culpam agnoverit,

Dus fU.iS utf-

& moveant, id tamen efficitur ,

per fe ipfum id emendat, in

j

?,

cabat; nam at ait ille:

quo pec-

À qui fcili-

quod voluit Dominus ; nam »oz e

popter if

qui poffit ejws vefeffere "volumtati , &

Oderunt peccare mali faormidine

mendïïioniS

ut ait Pfaltes , Confiliem Domiti in

f-æ [ 274

eternum "Pmanet.

-Gdermt peeeare beni

virtutis qe

Are.

| p» fli

aa. Mifericors eff.) Quia proptia

948

LIBRI PROVERBIORUM

27. Non cefles, fili, audire do&rinam : nec ignores fer-

6.M

mones fcientiae.

fdelem

28. T'eftis iniquus deridet judicium : & os impi iorum devo-

rat iniquitatem.

7 !hf

dereling

29." Parata funt deriforibus Judlcla, & mallei percutientes

ftultorum corporlbus.

$. le

Intuitu 1

CAPUT XX.

gt

Luxuriofa res cinum; de peccante in regem, & rdl linquendis COH-

fum a pe

IG

|

zZentionibus , piger propier frigus nóm laborans ; rvex in jolio;

qUe abor

nemo poief] dicere mundum f& babere cor ;

pofn!m

& . pondus ;

It E

lomnus non dæ/zgendus Malum eff , dicit empzfor panis tnendacit ;

opers ert

revelaus emy[leria ; uom reddendum gmalum pro malo ;

devorare

D. À

Janctos; feflinata bareditas

milericordia , veritas , &

fecit utr

clementia voborant tbronum regis.

——-—

h*-ï* )l()ld

i. Uxuriofa res, vinum, & tumultuofa ebrietas : qul-

hOimms, Í

cumque his dele&atur, non erit fapiens.

Pravyo t

5. Sicut rugltus leonis ; ita & terror regis : qui provocat

] uc d

€u

1Y

ccat in animam fuam.

rà ib

o

Ó

L

nor eft homini, qui feparat fe a contentionibus:

Teilicet tàs

li 18 cr) lu

omnes autem ftulti 1mfcentur contumeliis.

POML

4. Propter frigus piger arare noluit: mendicabit ergo æfcate,

E bäümi

& non dabitur 1ll1.

tabit, &«

llia 1 QUg

s. Sicut aqua. profunda, fic confilium in corde viri: fed

Velttahit

homo fapieas exhauriet 1llud

6. Multi

f illll;;

mf?) Qt

c8. Deridet judiciums. ) Contemnit,

Uxuriofa ves vinum.) Vinum lu-

ür

iX m

quod zquum eft, & juftum.

Vel

"

xuriofa res dicitur, quod ad

decipit, & contemnit confeffum ju-

f€ Don m

lafciviam , & petulantiam homines

dicum, eum procaciter audet men-

provocet.

In Greco eít axó^acoy

8

!mfcrlc

tiri., & illis pro vero falfum ob-

Q1»06.

Bene fortaffe diceremus 1ta-

ctsï mh[' 4

&rudere

lice:

llvine é una cofa ifolente.

Devorat imiquitatem. ) — Pro nihilo

La

P

Szeut rugitus , Oc. ) — Repetita

fef lt n

q

ducit, & ut alio loco dicitur, 4/5

fententia ex cap. fupenore n.12..

tür, V

f cuf AQmAm mzqwmtem

Peccat m anumam [uam. ) In fe-

29. Parata [unt, Ec.) Docet mala

ipfum, & in vitam fuam, accerfens

Venir T m

imminere malis, quibus eorum fee-

Paüperily

lera vindicentar.

lbx periculum,

UH Yétices

- Hener eff, &c. )

Nam indeco-

judicia..)' Pon& ]UdlClb fententia

rurn eft contendere,

"& verbis rixari,

CL

dcnt, (

infiictz.

& vilium Homu"cmnum, immo inus-

? d

fm|

Mallei percaræ»zæs. ) Chald. Yer.-

liercularum proprium.

did

bera.. LXX. fuppliera.

8. Sicir aqua. profunda, €c.) Signi-

V Qu fj

O0 otjat

CAPZITSIJXXCGI

459

?"notes fer.

6 Multi homines mifericordes vocantur :

i vïrum 'autene

Srum Qvo-

ftidelem

is inveniet ?

/

7. Jaüttus, qui ambulat in fimplicitate.

derelinquet.

fua, beatog,goü fe filios

etCutlenios

$. Rex

intuitu fuo.

, qui fedet in folio judiCü 4

dif pgf qö;ifnh.er : malum

3Reg

9. * Quis pot

B. 45.

eft dicere: Mundum eft cor meum , purus

Q.r ar.

fum a peccato ?

"

qz;e*dffis 7

v ii juio;

1. * Pondus, & pondus, meníura, & menfura: utrum-5 27

n

que abominabile eft apud Deum.

Jondis;

7- 2i-

&

ii. Ex ftudiis fuis intelligitur puer, fi munda, &

,re&aA fint

:

]e

: m

j mudad;

Opera ejus.

BI

8

Supt

; dtrart

12. Aurem audientem

;

Ia

; & oculum videntem , Dominus

u e

fecit utrumque.

- Infra

13. Noli2o,23

ficat profundum admodum efie cor tione judicia exercet, & gubernationi

jetas: qUi-

hominis, fic Jerem. 17. 9. dicitur :

ex animo fe impendit.

Prawaum cor bominis , €$ i[erurabile,

lpruitz [uo. , Cum fit prefens, &

vel ut alii interpretantur, prof umdum

rebus, qu& aguntur, interfit, & ne-

jj provocat

pra cmeibus ,^ aut defheraéile , quod

gotia per fe ipfum tradtet , omne

fcilicet tantze fit altitudinis , ut de

malum diflipat; nam omnes conti-

itionibus :

allius

net in officio, nec eft facile illi fu-

polfit.

cognitione quï:vis defperare

cum facere, & fi bone fit mentis,

2 æüatezr

Exhbaurier il&d.) |Ad ima pene-

peccantes punit, & de Republica

