37. * Et eduxit eos cum argento, & auro: & non erat in "Exe

trlbubus eorum mhrmus.

12.35

t, EGCUI.

erunt W

Ti

38 Læ"

eptu t'*m

32. Píwvias eorum, gmrrdmem.) Pro

/l funt,

27. Pofuit m cis, O. ). Ornwxc

ditum vi-

eos vi, & donó pan andorum mira-

pluvia grandinem imifit.

AOi I^

culorum.

l"/zem com[vm eniem, ) Et cum grane

dine mixtum ignem fulminum, omnia

28. Et nä;wmwr ) Totum /Egy-

comburentem , & vaftantem.

& p

ptum per triduum,

Nen exacerbzvit . fermones fuas )

33*

ngmzm ffazum eorum. ) Omne

Moyfes, & Aaron non exacerbavit

lignum , omnes arbores in fimbus

Dois d

Dei fci-

eorum

fermones fuos, id eft, ejus,

yrgort s

licet, fed qux ille mandavxt effecta

24- Dixit.) ]umt De plaga locu-

dedit, licet grave , & pencumfun

ftarum vide dicta Exod. 10. n. 1.

el bene-

| Eoy

videri poffet tantum: Regem , quan-

Brachts.) In Hebrzo eft 7*39 zeleg,

ipat !

tus erat Pharao, provocare ad ira-

fpecies locuftz omnia lambcnma &

cundiam.

* Íta Beilarminus.

Alii

abfumentis.

cum Genebrardo malunt fenfum effe

6. Primitims ommW laboris eortm.)

m n

Non irritavit, non irrita fecit Deus

Vide-di&ta Pfal. 77. num. $1.

rouaiffa" fua Moyfi fa&a de plagis

Onürwdü

37. Cum argento , €$ auro.)) Nuxeis,

lo

Pharaoni, & JEg pto infligendis.

& argenteis vafis ab JEgyptiis com-

3! Cenomyra. )V ide di&ta Pfal. 27*

p

modato acceptm

ie o

Iefirmus. ) Nox Hebraica 51935

a

0i

"v

(*mfes ) Vide dl&a Exod. cap.

$- n« 17.

«efe! , fignificat corruentem , laben-

270

LIBRI PSALMORUM

Li

à

38. Lætata eft JEc yptus in p1ofe&10ne eorum : qma incubuit

timor eorum fuper €oS,

2udes

*Exo.

39. * Expandit nubem in prote&wnem eorum, &i ignem,

j P

13 et- gt luceret eis per noctem.

otnni

*

à

40. * Petierunt, & venit coturnix »& parne coeli faturavit eos.

& ]

77.14

vifita

1Cor.

41. * Dirupit petram, & fluxerunt aquae: abierunt in ficco

1C. I:

umina.

54

?E xo.

éum in

495. * Quomam memor fuit verbi fan&x iïu, quod habmt ad

-

16 13.

Abraham puerum fuum.

6 X

* Nu,

20.11I

43. Et eduxit populum fuum in exultatlone ,& ele&tos

dquit

*Gen fuos in l&titia.

j

17. 7:

44. Et dedit illis regwnes gentmm & labores populolum

ton 5

poffederunt,

Eti

u

45. UtcuflodiantJuftificationes ejus, &legem eJus requirant,

potez

Alleluja. (J'udith. 73. 21.) Pfalmus. CV.

ss

Onfitemini Domino , quoniam Bonus : quomam in fze-

-*

IP[t

culum mifericordia ejus,

fugnus

uibosee,

2. * Quis

ent m

. Nullus

Q L

tem , nutantem , debilem,

ALierunt n ffcco flamina.) Per ari-

Cabit,

erat non modo «ger, fed ne debilis

duin folum copiofe fluxit aqua.

Poien

quidem, fed fani omnes, & validi.

42. Enuoniam memor fuir, 6c.) FTac

autem omnia tam bf*nwne Deus cum

fortia

39- Latata eff ägyptm m profetlone

fuum |

eorum.) Adeo JEgyptii non retinue-

lfraclitis operatus eft,. quia memor

Ax(dl

runt Hebrgos propter vafa aurea,

fuit promili fandi, & .inviolabi-

& argentea , ut pótius letati fint eo-

lis, quod Amdhdm fcrvo fuo pruml-

quetur,

femt

$;

rum difceflu, timore majoris mali,

& fecu

ne fcilicet omnes perirent , ut perie-

2435*

lz exultat:one ) anltdntes,

rant pmmog»mtl €orum.

& lztos.

4 d

44. Gentium.) Chmdnæorum.

W erv

diu enim nubes caftra ifraclitarum

39 Ex;/andzt "Ubeu 5 ffc ) Inter—-

Labores popui 'orum. ) ()l)ea, « bnnï,

Vnmtat

precedebat , quemadmodum node

que fibi mlto. labore populi Cha-

v!ftq

cdumna ignis.

nan&orum parav erarnt.

f05 &

P Prateä;onern eoraum. ) In umbra-

43-. Ut cuflodiant ]zz./ï:þmtzo,zes Me.)

d&öreng

culum, & tegumentum adverfuüs fo-

Hzc autem omnia Deus ifraelitis

5. d

em, & ardorem ; ; nam deferta per

præftstlt, ut ftatuta religionis , &

u ambulaverunt Ifraclite , torrida

Ht )

u

varent.

Cgremohfias in Ieöe inflitutas fer-

Tüm bor

Á

nt, & ratione climatis ,

& arena-

4d lg,

narufü caufa fohs raJ.los re.fiedcn-

Lejem cjus requiramt.) Servent di-

tdite

ti um

vmam lefrf:m.

Es

MC )

40 Coturmim. ) Wide di&a Exod

Hj

lclzy;z X dee dicta initio fu-

li la,

P, at eli.), Muma. Vide ibidem. -

AL

perioris Pfalini.

I

grifie.

41. Dirupit perram.) Hebreus ha«

Coufizemini Do;mno. ? nguda.te

N

bet:. 2perm,. Nide Nuin. 20, 11.

Dominum.

ii

E

'P's AVL MUS CV.

2j

E

ibii |

uis '!oquetur potentias Domini, 'au-ditgs faciäe—t omnes Juditk

j643 2f«

$

laudes ejus ?

! dnqm,

3. Beati, qui cult

odiunt judicium, &.faCiunt'ju&if/ciam i

EcCli(

E

L4

omni tempore.

aviteos,

/ 4. Memento noftri,

Domine , in jbeneplla-cita populi tui: -

inficoo

vifita nos. in falutari tuo.

s

,

3

. Ad vidéndum in bonitate eleCctorum tuorum ,— ad leetan--

dum in laecitia gentis tuae : ut lauderis cum heereditate tua.

l;buit al

6. *. Peccavimus. cum. pat

?

uditk

ribus noftris.: injufne egimus,]

- eledos

$

iniquitatem fecimus.

í

7. ?9.

7. Patres noftri in

ngyptö non intellexerunt mirabilia tua:

julorum

non fuerunt memores multitudines mifericordise tuze.

Et irritaverunt aícendentes in mare, Mare rubrum.

-

xqütrant

& Etfíalvavit eos propter nomen fuuni:; ut notam faceret

4

]

potentigm fuam,

9. *.Et

Byreene

j n fs

In faculum mi[ericordia ejus. ) Be—

demini.

Vel ut lauderis a me, &

;

nignus eít, nec ullo tempore finis

a populo tuo.

6. Peecavimu ,

d

* Quis

erit mifericordie illius.

L

[

6c.) Eadem re-

»

-

- Lequetur. ) Eloquetur, expli-

feruntur Judith cap. 7. 19-

)P« at«

cabit, recenfere poterit..

g. Nom intellexerunz. smiralbilia tHa.)

| Potentias Domini.) Adm

BK

Prudenter non confiderarunt.

un&

£. Bat

fortia eju

S

-

. facta , quibus populum

Ireriteverumt 4fcmdenfe; ig mare.)

Deus cüm

fuum liberavit a malis.

Irritaverunt Deum , quia . cum tam

4 memor

multa figna divine proteGionis vi-

Andit as fm*iet. J

Idem,. qu?d*"lg-

inriolib

uetur. -

diffent ,; & tot miracula in ZEgypto

yo prome

3- Cuflodiunt judicinm.) Qui jufte,

pàtrata, trepide, & exigua fide 1llud

& fecundum virtutem vivunt.

funt ingrefli, metuentes, ne vel ab

xiültintéhy

a. ]da beneplacito popsli 44 )- Pfo

aguis in fe redeuntibus abforberen-

tur, vel ab infequentibus /Egyptiis

Yrünn.

tua erga mos ,Jpopulum tuum, be

comprehenderentur. Vide Exod. 14.

nignitate.

, &botty

Vi/t'fa 5os im falutari tfuo. ) Vifita

Afcendfntwin m;zfao) In Gl'-æ(;() eft

uli Chre

dyafiat»osveg €» 73 épvSpZ SaNucow.

ros , & ad(s nobis falutem .nobis

afferens.

De ingredientibus mare potius vi-

5

'Mtf;uf.-)

D

s. Ad videndum jn bonitate ele(torum

deretur dicendum , defcendentes im

[[raelitis

iare , ut Pfalmo fequenti dicituz

v'gnib' !

züorum.) Ut videamus electorum tuo-

*

num.

23.

Qui defcedunz mare im na-

rum bona.

ütas fEf'

Ad letandum im latitiu gentis t14.)

vibus, fed bene ctiam more Grzco-

Ut Iztemur lxtitia, qua folet. gau-

rum dicitur : Jfcezdentes ip mare, quia

1yels d

dere, & frui gens, que tibi chara

dodeéts 7) »40» , dicunt Greci, d

eft. .

eft, i» altum educére ; quemadmo-

Ur lasderis ctmi Lbereditate ma.) "Ut

dum x«r&e» reducere in portum.

9. Salvavit eos propter nomen [umn.-)

initib fu--

lorificeris apud populum tuum, qui

D]

G

j&reditas tua eft.

Vel ut tu, &hz-

ua caufa, propter fuam bonitatem,

scditas tua, five populus tuus lag

Wdate

yfel ne nomen fuum. quafi invalidum,

£

Á

um

/i

e

-

LIBRI PSALMORUM

z

»Exo,

9.

* t 1ncrepu1t mare rübrum , & exficcatum eft ; & de.

H

füt uiT C

.X4.01 dumt eos in abyffis ficut in deferto.

IO0.EU ffüvavü eos, de manu odientium : & 3edamh eos de

xgïf

inanu inimici.

peæcaï(

*Exo.

tr. * Et operuit aqua-trlbulantes eos ; un us ex eis non re-

14.27 manfit,

"m

"m

12. Et credi derunt verbis ejus, & laudaverunt Iaudem ejus.

?. I

13. Cito fecerunt » obliti funt operum eJus, .& non futü-

Cormete

nuerunt confilium ejus.

4 0

*Exo.

14. * Et concupierunt concupifcentüam in de.-rto, &

i Ee

3i

2».

N

17 ?- tentaverunt Deum in inaquofo.

Num« —re, * Et dedit eis pe: itionem ipforum, & mifit faturitatcm

20y. "

1l-jlin animas eorum.

eyas f

Uta

I5. Et irritaverunt Moyfen in Caftrls : Aaron fanttum Bo-

mlm

41

17. *Aper—

2j

.'-Jedï

& infirmum bhfväemæretur , juxta

ltalice dicimus , f'ecero /»reþ*a

berngc

ilud Exod. 14. l8 T /E;erl 4Eoyptiz,

A þw dar[r.

26

qum ego f»m . Domziuts.

- Noz f/hrmerrmt con//z:mz ejm ) Non

€0$ 11

9. I;(:repmr mare Rubrum, JC.N Exa-

expe&taverunt exitum divini confihz,

glt iVJ' . C )ïnk)ïa! (.L;H-

vento a fc im-

& voluntatis-

MERBUA sU Bs

miílo , veheiuenti ,

&

-

"urente tota

14. Canc,zpz/äerfxam) Calnes corn-

nocte,

I 4

ut verteretur in ficcum.. Lo-

tempto manna. Num. 1r.

riam ha

qumu de

mari tanquam de re anima-

Tenteveruut Deum in mdqm/ä.) ÍIn

deferto, in folitudine, in-qua dubi-

Üperi

ta per 1110401)017 Mmm p()ethdm

", )

À 4byffs. ) Per abyiios, per pro—

tarunt de prefentia, & omnipoten-

torum ,

funda maris.

tia Dci.

Exod.

I7- num. 7

Vide

Pfalm. 77. num. r7.

18-

Abiton

Szenrt p2 deferto. ) Àc fi fuiffent in

I3. z

deferto , arido , & folido loco.

1$g. Perizozem zpfaruæ ) Id quod

E"refl"o

IO. De muzu- oa'zfæt,.am ï D'* Tmainu

ipfi pstiverant, id cft, carnes co-

turnicum. Num. —11.31I.

UITI)Q

Es»yptlmum qui illos oderdqt, &

quagn

pertequebantur.

Miféz faturitatez 1m amimas tpforum.3

I1. Er operzit aqua, &c."

M:?re ob-

"Tanta copia, ut eos fatiaret; adeo ut

lia f pti

lífrielitas tribu-

l5 R

guit A4gyptios, &c.

exirént carnes per nares, & verterentur

Va h

lantes, -& vexahtes.

in naufeam, ut dicitir Num.

11. 205

Uzus ex eis-nom remanftt. ) 7ïlfimo

Hanc

faturitatein

morbi fpeciem

20. Q

Qs fum

plaue Jhgyptmrum evafit, qui cla-

fuilfe, que «Axoporg id eft, repiezio

latlity

dem nuntiaret.

4mmodica dicitur , conjicere licet ex

I2. Credidergnz. ) N erbis Domini,

Hebrxo, ex quo pro faturitate verti

^i I

, 04 n

que per D/loyfem loquebatur.

poteft, »aczes, vel tabes.

Lauda"ueru,;t) in Hebl e(ï: Ce-

16. Irrtta've-rzmt Meyfen. ) Conci-

2j. D

jm d

cinerunt; hymnum intelligit trium-

tando fchifma permcnofam, & fedi-

Yi

Q9 f

ilem , & epinicium F«Iovfib ;086

tionem in ipfum, & Dei facerdo-

M.

arig, I2xod. i5.

tes.

Num. 16. I.

bar Vl

13« Cito fecerugt, ) Cito obliti funt

Sanülum. Domini.) Confecratum r

&mz[

e on

opera, & prodigia , qu& patravis

f&gcrdotem facro oleo.

U

jj

*^ (]

Ll

PSALMU"

CV.

-/

&l

7 * Aperta eft terra, & deglutivit Dathan & operuit Nam,

fuper congregationem Abiron.

16. 25

£0$ de

18. Et exarfit lgms in fynagoga eorum : Hamma combufit

pe ccatores.

Donte

r9o. & Kt fecelunt vitulum in Horeb & aöoraverunt fcuï- Exod

p'txl

320 !1-1

em eju

20. Ét mutaverunt gloriam fuam , in iïmlhtudmem v1tuh

n fulli

comedentis foenum.

21, Obliti funt Dbeum, qui faïvawt eos, qui fec1t magï aha

to, &

in Agypto :

22. Mu abilia in terra Cham :

terrlbïha ii Mari rubro

yritatem

23

* Etdixit, ut difperderet eos

fi non Moyfes ele&us Exod

32.10

ejus ftetzhet in confrattione in confpe&u ejus s

um o

Ut averteret iram ejus, ne difperderet eos:

24. Et pro nihilo habuerunt terram defiderabilem.

* Aptr^

25. Non crediderunt verbo ejus: & murmuraverunt in ta-

(erà ///f/

bernaculis füis: non exaudierunt vocem Domini.

26. * Et elevavit manum fuam füiper €os : ut proüerneret Nm»»

/M )Mn

eos 1n deferto.

14 223

l i 11;1,

-

97. Lt

165, CO

1-7e Aperta efh. term, Efr ) ].'ilG.O-

machinis admotïs, & muro quaffato

xiam habes Num.

1(;. $6

diruere, & penitus delere. parahtis;.

" Operuit. füper 66/Zgr€g4120?26m ALi-

h W

fenfus eft : Nifi- Moyfes . ftetiffet ,

& fe

3 dubi«

s. ) Cooperuit abforbens cotum

in muri ruptura

op pof'a!fïe:

pipotete

ceorum., qui fecuti fuerant partes

Deo.

Ítalice - diceremus

Nella

Abiron.

breccia.

n Vlde

19. Emrft ignis im Synagoga corum.)

24. Pro nibilo lm/;zærzmt 65c.) INon

[d, od

Egreffo igne a Domino , quo ab-

curaverunt, nec opt'wcrum perveni-

mne O

fump..l funt primum ducenti quin-

re in terram pz.omdïam Vide 7Xum.

quaginta; deinde quatuordecim mll-

13. 37*

;P(/ZW,W )

lia uptmcentx, ibid. n. 49.

Terram def derabilem.) Terr"m la-

. Fecerunt vwitzium im "7'0785) Vo-

Ge , & melle manantem , id eft , re-

,adeo Ut

mema hiftoria.- Vide Exod. 32.

rterentur

bus non folum neceflariis, fed etiam

n 10

20. Gloriams fWam. ) Deum 'de-

Voluptdms

f gaem

ceus fuum , Deum gloriofum gentx

m

^

Non crediderumt "veylo (jm i

lfraelitarum.

,fpletto

Quod fcilicet daturus eflet , aut. da-

hctt e

22. 4z terra Cham. ) Nide di&a Pf.

re poflet terram lïhm

104. nuim.

23*

Mormurnzverunt ,

6c.) Vide lo"um

)

23. Dixit, ut dzfþerderct eos, ) Et

libri Numerorum:- proxime citatum.

Conc*

jam de illis. perdendis. cogitábat ,

Nom exaudieraat -cvocem JDomini. )

& fat-

immo fe illos perditurum "affirma-

Non. ()btelnpemvcrt,ln. voci Domi-

bat. Vide Exod. 32. 10.,

facerd()*

ni, fed di&is eæp oratordm - adhz-

Stet;WlB*t n ranfwzc?zwze ) Loqmcur

ferunt.

de Deo allegoria Ducis civitatem

26. Efevavit mamzm u4m juper eos-)

at 1o

Dibl um Com. Menochb. 1. IV,

Mm

4

274

LIBRI PSA

MORUM

27.: E ut dejxcnret femen eorum 1n natmmbus, & difper-

g. t

geret eos P're glomous.

$1

28. Et initiati funt Beelphegor , & comederunt facrificia

"um Q

iortuorum.

palibu

29. Et irritaverunt eum in admventlombus fuis j & mult1—

3

phcata eft in eis ruina.

in ope

Num

3o. * Et ftetit Phinees, & placavit, & cef*'awt quaü"atlo

i !

25 7.

31. Et reputatum cft e1 in juftitiam : in generationem , &

abomn,

generationem , ufque in fempiternum.

i. F

Num

As B irritaverunt eum ad Aquas contradnï'tlonls , & ve-

Un, Q

20.10 xatus eft Moyfes propter eos.

Q2 E

33. Quia exacerbaverunt fpiritum ejus.

füb mà

'44. Et diftinxit in labiis fuis: non dlfperdlderunt gentes,

RD

quas dixit Dominus illis.

lpf

55. Etcommifü funt intergentes, &dldlcerunt opera eorum.

fünt 1

36. Et fervierunt fculptilibus eorum , & fa&um eft illis in

M

fcandalum.

-

eorun

*

57.. Et

4j

cundt

Manuu in alrum. fublata juravit fe

rennitatém, ut proinde eum confti-

eos proftraturum in deferto, Num.

tuerit puncxpcm 1dC1 orum ()'enth füæ,

Vel manus

ut effet illi, & femini egus dignitas

BR o ;

14. 28g. & fequentibus.

facerdotii in «ternum.

V1de Num.

elevatio habitus eft brachium attol-

Ín ofït

lentis ad terieudum.

2$3. 13.^& Ecclef. 4$. 29.

nici f:m.

3'!

Iyitaeverunt emm ad aquas C0X

ER

^7 chueæet femen eorum i Na-

ldo

4onibus.) Corruere faceret inter na-

zradilionis.) Ubi populus cum Moyfe

dl'

*

tiones, vel dxfl)errrelet per natio-

propter aque pénuriam ccoepit

Leiit

nes, & gentes, ut nec populi , nec

ter(.du

Vide hhtvuam Numelo-

De 1

Rei )abllcæ formam haberént.

rum 20, j

pentes

05 Initan [unt -Beelphegor. ) Reli-

Vexatus éf Moyfes propter. eos.) Tu-

habety,

?ione conjuncti fuüt Beelphegor ido-

ftitia, & marore affectus.

m2 fan

10 Moabitarum , & Madianitarum.

39^

Quia exacerbaverumt þzr:mm

"HP('JTJ

Vide hiftoriam Num. 25.

ejus.) Perturbaverunt , & offende-

1

Comederunt jkcr,fc;a mertüorum. )

runt animuim ejus.

jj

ldolorum vita carentium,

Difünx; da dabüs us ) - Deus

lios t

29. lrrzmverw,zt czpm zn adimvezntio-

aperte pronuuc-avlt , & reprehen-

Pladiom

pilus fui.) Pravis hifce ftudiis Dei

dit Hebreos, quod non extermi-

iram prov OC&lV erunt.

naverint gentes , quas dm* Domi-

hfa,

He-

nus illis.

AtPüin

Maüultiplicata efl . g eis rmmz.

Qta.

JDbreus-habet, ezzpiz zm eos p/;zga.

38. Comumifli [unt inteY gentes, Gc.)

3o. Steriz Ph;nses.) Vide n.2$- 7.

Mifcuerunt fe populis illis idolorum

19l

Placzvit. ) Deum iratum.

cultoribus, & x confortio illorum

licifei

haurientes

R Orji

, uaf[stie) Percuflio, plaga, clades.

didicerunt opera illorum ,

3I.

Re pumz*zmz c/? ei i2 jufz!;a//g.)

ab -€is fuped'txtmfum cultàm ido-

fi, )

"XMirtuti, & ja&xtm 'eft e1 datum a

lorum.

ht Qa

Phom d

Domino in omnium faculorum pe-

3( Fatlum: eff ii in fmnn/h/um.)

|

,

A

b

PSALMUS CV.

275

v difrer.

j '/ (A, v

47. Et immolaverunt filios fuos, & filias fuas 'dæmoniis.-

factificia

..38. Et effuderunt fanguinem innocentem: fanguinem filio-

rum fuorum , & filiarüm fu

P

N

arum, quas fagriücaverunt ícul-

ptilibus Chanaan.

V mit-

/49. Et infeCta eft terra in fanguinibus , &.cortaminata eft

in opéeribus eorum, & fornicati funt in adinventionibus fuis.

ilfatio,

40. Et iratus eít furore Dofminus in popu

lum .fu*um : &

fief, &

abominatus eft haereditatem fuam.

A4r. Et tradidit eos in man

us gentium , & domin'ati funt eo-

n

rum, qui oderunt eos.:

Y

42. Et tribulaverunt eos inim

fub manibus eorum :

ici eprum-, & Eumiliati funt :

gentes,

43. Sepe liberavit eos.

Ipfi autem exacerbaverunt eum in con

filio füo, & hulmiliat'i

| eorum.

funt in iniquitatibus. fuis.

L illisin

d

44. Et vidit ;

eorum.

| cum 'tribularent/ur , & audivit orationgm

.

—

q k

45. * Et memor fuit teftamenti fui , & poenituit eum fe- Deut.

30,9 xa

w confti-

cundum multitudinem mifericordise fuse.

ventis [0s,

Mm 5

46. Et

s dignitas

Ín offendiculum.

ide Nunt,

niciem.

; —,kl-uina'm 3 & per-

" 40. "bomizarus efl bareditatém Jnem.)

*.

Averfatus eft populum fuum, quem

n cone

37. Immeleverunt flio.: feos , &. )

fibi elegeraf, uttanquam hzreditatem,

1dolo Moloch, de quo fcelere vide

& peculium fuum

j Moyfe

Levit. 193. num. ^&1i.

jbi notata.

ficiis Ornaret.

habefct ,& þcne-

copit. d

De

hac. immanitate apud varias

2. $ub manibus eorum. )

Sub

Numerq-

gentes paffim apud auctores mentio

rannide.

ipforum inimicorum imperio, & ty-

;

habetur, /Egyptiis hujusmodi victi-

u) Tl'ï'

mz familiares tefte Athenao 1. 4. qui

43. Exacerbaverunt. ?) .Irritaveru'nt.

exÜpemnoÜucía» voOcat.

In. confilio þzoþ) In Hebr. eft: I2

; funtm

confilzo ipformm ,"Tcilicet Hebrzorum ,

üftentt-

(38. Effuderumt fanguimóm imuaten-

ztm. ) Alter modus, facrificandi fi-

idem eft, quod num. 39. dicitur, iz

[jeus

lios non jam .

adinventonióss. fuis. In confiHo, quod

ladium.

Per ignem , kfed per

inibant in cogitatione, quai fufci-

If rehene

piebant de,colendis idolis.:

exterite

Izfitla eff feera du Janguimibus. )

; Doni«

Sanguine ceforum imbuta, & pol-

Humiliati [unt 12 tniquitatibus fuis. )

lut d.

^

a

Propter iniquitates fuas repetitàs de-

preifi funt ; fua ipforum culpa attri-

ntti) n )

39-Im operibus eorum.), Profanis illis

idolorum

facrificiis.

ti, & gravibu

,

s' calamitatibus szï(),.

Forzicati ]:zmt m adimventionilus

xii facti funt.

j lr

44. Vidit, eum triZuldrentnr.) Be-

aunieite

fés. ) Defciverunt a Deo per fua

yn 1

hec prava opera, & ftudia. "Meta-

nigno, & mifericordi oculo afpexit. -

phora ducta à' muliere conjugata ma-

4$. Teffamenti [ui.) Patti, & pro-

R3

"T ]

t-rimgnii fidem fallente.

mifhtt fui, quod cum illisï intercede-

L

*

x

276

LIBRï PSAL

, MOR UM

46. Et dédit eos in mi emwralas in CO*afpe&u ornnmm9 qul

ä

|

ceperant €os,

47. Salvos nos fac

, Domine Dpus nofter ; & congrega nos

£

ecel

|

äe pationibus.

70

Ut confiteamur nomini fan&o tuo, & glorlemur in lauce tua.

abi

48. Benedi&tus Dominus Deus Iírael a fzeculo, &: ulque

in fzeculum ,.& dicet omnis populus

: Fiat, fiat.

tä

';ï

E. ) Pfalmus CVI

Aïlelma. ( J'uditb. 1 3-

n

)

Onfitemini Domino, quoniam bonus- quoniam in fæ-

Io, :

:

culum mifericordia ejus.

dicit

at

2. Dicant, qui redempti funt a Domino, quos redemlt de

H

fmanuinimicl, & de regionibus congregavit eos;

fimi 3

3. A folis ortu, & occafuü , ab -Aquilone, & mari.

I2

4.. Erraverunt in folitudine in maquofo Vlam civitatis ha-

funt;

bitaculi non 1nveneiunt.

^

I

5 Efu-

necef

bat, Deuter.

I

30.

ubi promittitur

48- Benedidus Dominus , 65c. ) in

—

benwmtao, & favor . divinus pocm-

aternum laudetur .Deus. 4 & dicat

me

tentibus.

omnis populus , ita. fiat, ita omni-

mmnt :

no fiat.

Penituit égm.) Loquitur more hu-

-

ducit à

inano; nam Deus confilium non mu-

aut ha

tat, defiit eorum peccata punire, fue

I

Onfrtemini Domino, &5

$c. ) anus

55/

gratie illos reftituendo.

hic verfrculus eft plane idem

ff ) ICH(

46. Dedit eos $m mufericordias. )

cum primo verflculo Pf2lmi fupe-

ità ut 3

Fecit cum eis Deus mifericordiam ;.

rioris.

6. E

pofuit eos in finum mifericordis

^

PV

ux.

Dicant.) Divinas laudes.

Sl£ï1

l

De. reg;om/:m congregarvit. eos.) De

$C

Ip confpetim emmuum , qui ceperant

terrarum varlis exiliis & captivitati-

£0.) Videntibus, &.mirantibus iis,

bus in unüm collecit.

eju)

fericor

q111 ceperant eos.

Vel fenfus ver-

2. d mari.) Vide. dicta Pfal. gt.

Bm

ficuli eft:

effecit, ut hoftes:. mife-

Ic

Dredice

rerentur Hebrsorum, quos captivos

4- Erraverunt i fo!ztua'me , 6&5€. )

Fl Is

habebant , illosque benigne tracta-

Non loquitur folum de populo in

rent, & huertdu etxam rcihtucxent,

deférto errante poft exitum .de /Egy-

vd qua

& patris.

furabili

pto, fed generatim de qui )ufcumqtc

9 [774

47- Congreganos de natiezibus.) Col-

hifc.e cahmltdtuus afflictis, quas hoc

lige nos in unuim ex variis nationi-

Pfalmo commemorat.

Senfus ergo

fh lo $

bae per quas diffipati fumus.

eft: fi quis exul, aut peregrinas per

Af

Lll' comfiteamur momini [amílo tuo. )

deferta loca vagetur, nec certam fe-

Ut fïmal in unum congregati lau-

dem 1th*:nw;, in qua rtqmcfbat

fi

lll)nr lb

dare poflimus nomen fdnuu n tuum.

lr

clamaverit ad Domiaum; eripiet eum

o

Er gbnemar i laude fa. ) Inter

ex calamitate.-

Jlaudandum te exnlcemus de benigni-

In szquOfa) In arido, , & fitienzi

hd*'q

fate tud.

»

folo déferti alicujus.

ET

-

4

^

þ ALMUS CVI.

27

7

Utb qui

K - Efarientes , & fitientes: anima eorum in ipfis defecit.

6. Et ciamaverunt ad Domüinum, cum trlbularentur, & de

C 105

E

necmuavbvs eorum eripnit eos.

7. Et deduxit eos in viam re&tam : ut 1rent in c1v1tatem

u Ue tuao

habïtaaoms

x víque

8. Confiteantur Domino mlfemcardzæ ejus ? /& m1rab111a

ejus filiis hominum.

;

9. Quia fatiavit animam manem & ammam efurlentem fa-.

tiavit büms

iníe

Io. Sedentes in tenebus) & umbïamortls : v1n£tos m men-'

dicitate ; & ferro.

emit de

»

1I., Quia exacerbaverunt eloquia: Del,, & confïhum Altlf-

fimi irritaverunt.

I2». Et humiliatum eft m laborlbus COr eorum :

1n£trmat1

atis hà-

—funt, nec fuit, qui adjuvaret.

13. Et clamaverunt ad Dominüm, cum trlbuïarentur, & de.

nec effitaubub eortum hberawt eos.

m

; H

*

Mi

pD6 Et.

r )

& dicit

Viam (lvifhfl.f babitaculi nom imve-

lp mtndicitate ) Nam vinctis in

t omit

&erunt.) $i non invenerint viam, qux

carceribus « maligne

fuppeditantur,

ducat ad.civitatem, in qua habitent,

que ad vidüm- funt neceffaria.

:

aut habitare polïmt

»edibus;

S. Efürientes , ö*fz*zente:.) Si in

Et j"erro) Ferreis com

Primus

manicis conftri&i.

i-H

ebréo efï

ane idem

fohtudmp illa efurierint, & fitierint,

czpttrvos ajlchznmf, & ferrt

AfPl&iou

qi J

ita ut jam deficiant.

6. Et clamimverunt ad Darnmum, Ef e )

nem vocat ipfum. carcerem , ferrunr»9

Si clamavetint ad Dommum, &c.'

compedes.

Il.

ldlü

exaterbamerumnmt e!aaum:

a. ) Df

g. Confizeuntur. Domino pifericordia

ej2:)) Laudetur Dominus propter mi-

Dej.) Etiam fi vitio fuo, & propter

IWM

ferawrdx as ejus.

peccata fua Deus 11105 ea calamitate

voluiffet vexàri, quia nimirum Deum

* Btmurabilia qm) Celebrentur, &

ton fervantäs lpncxn

pl

præ&ïcc ntuür.

irritáverunt ,

et.

P^

Ejliss bomtntum.) A filiis hominüm;

hjf

(qum*ï Lt fémi irritavergunt.) E

yel que in flios hominut- contulit

repetitio precedentis hemiftichii. Con-

eirabilia beneficia.

fiim

& monita Dei,

de /E"V-

9. Ipanem.) lifurientem fatiavit.

quae per legem

qunh'he

dlvmtm illis iuggeræ:bat, non admife-

nia$ (U

lo. Sedemtes £m tenr&m, Ej'c) Sen-

runt, ideoque hac contumacia Deum

irritaverunt.

[us e29

u$ eft : fint captivi ; carceribus in-

A? 1]

I

CU1

&c. clament ad Dominum, &

16

H umzlmtuw eff

in laäa; dius.3

lUPmbu ntur.

In erumnis , & calamitatibus.

Exrml

efcat,

In tenebris, $ unbra mortis.) In car-

Infrmats fumnt, ) Niribus. deftituti,

cenb*ls .

qu

obfcuri

eife

folent.

aut ahqua tentati corporis egritudin

Ph't Cum

mbra mortis eiïc umbra dénfiffima,

auxilio , .quo indigebant , plane ca-

rentes

K (Pleh

& obfcuritas ,

qualis in fepulchris

lie folec

3. Er eiamarverant,

äj'c.

Repetit

278

LIBRI PSAL MO RU M

25

14. Et eduxit eos de tenebris, & umbra mortis,. &,Vincþïä

eorum difrupit.

Qus €

26

15. Confiteantur

Domgnïo mii'erig:ordieä ejus, & mirabilia

àby f

ejus filiis hominum.

-

"

*

L

16. Quia contrivit pot

tascereas: & ve£tes ferreos confregit.

1]

17. Suícepit eos de via iniquitatig- eorum : propter* injufti-

pien

tias enim fuas humiliati funt.

.

H

-18. Onmnem efícam abominata e

ft anima eorum , & .app'rg.f.

de n&

: pl

pi

nquaverunt ufque ad portas mortis.

319. Et clamaverunt ad Dominum , cum tribularentur, &

,- 4

10

de neceffitatibus eorum liberavit eos.

volunt

30. Mifit verbum fuum, & fanavit eos:

& -eripuit eos de

jl

nmiteritionibus eorum.

L

eys f

241. Confiteantur Domi

no mifei*fcof/diæ ejus,»& miräbiiia

cpe

ejus fil

iis hominum. .

Tum

22.

Et facrificent facrificiumklaudis, &. annuntient opera

3)

ejus in exultatione.

*

31

defcendun

23. Qui

t mare in navibus , W-lfäci—entes- operatio-

tium

nem in aquis multis.

:

ABrartreacseos

a äjus in profundo.

tibus ,

2 4 Ipfi vidgrunt oper

a DQminiq,) & rl'*niï*abili

-

25. Dixit,

.Copnol

vàrias

v'erfïcuxlum fextum , qui eft in Hoc

Verbum Dei filium, per quem a ma-

um

lis liberati fumus.

Pfíalmo. quafi intercalaris.

ipfis

s. Copfrteantur Domino. mi[ericordza

De interitionibus,) YIn interitu.

ï).ifcimï

Idem verficulus cum octa-

a2. Sacrificium laud;s.) lpfam lau-

Tinim

ejes » 6c.)

dem, quz eft facrificium: Deo gratif-

vo, qui more intercalarium repetitur.

fimum.

25

16. Portas «reas.) Carcerum.

Vel loquitur de facrificiis

&(*!l

Vetles ferreos.) Clauftra —fgäa,.;v in-

pacificis, & eucharifticis , que in

€iL ye

2ratiarum actionem offerebantur.

mar

cula perpetue vel duriffim fervi-

unumtieutf opera ejm.) Celebrent

tutis.

Exa]

17. Sufeepit eos, 6e-) Gluafi porrecta

beneficia ejus exultantes , & gaue

Thre

nianu €os fufcepit in gratiam füam e

dentes.

, 23* us de]&mæ'uni uaure 0 navi-

via iniquitatis , qua a .divina lege

i

aberraverant; nam propter peccata

£us , 6c.) Senfus eft, fi qui naviga-

f

bus d

fua malis vexabantur.

tionem fufceperin

-9

& dum pericli-

bole

Y(

tantur, oraverint Dominum

9. Omnmew: efcem abuminata eff ani-

buntur.

a

A lib'erg-

Tj

ma- eorum.) lts nimirum; qui infir-

mati funt, & morbis tentati, de qui-

Facientes aperationem 12 Aquas zultis.)

N

bus di&tum eft n. 12. graves morbos

Negotiationem , & mercaturam ex-

ercentes in aquis. Vcl opera nauta-

cibi inappetentia comitari folet, Vi-

h.

de Galen. ]. 3. de caufi/slfymgtoma-

rum exercentes, rem

i

-

OS agendpj, ' Ve;

d*iï"!'eh(

turmn.^

expandendo ; &c.

2A. Viderumt opera

Domini.) Mira-

if

20. Mifft verbum f&um.) juffit eos

2?1 i

fanos efle. ; Eft tamen allufip ad

bilia énim multa accidunt navigane

P

ï

L

s

PSATMUS:'CVEL

-79

noyl

25. Dixit, & ftetit fpiritus procellze;

& exaltatl funt flu*

us €ïuï

tirabil

26." Afcendunt ufque ad coelos, & defcendunt ufque ad

abyffos :

anima eorum in malis tabefcebat.

nfrenit

21. Turbati funt,

& moti funt ficut ebrlus, & omms fa-

1nntt-

pientia eorum devorata eft.

28. Et clamaverunt' ad Dominum, cum trlbularentur, &

appto-

de neceffitatibus eorum eduxit eos.

29. Et ftatuit procellam ejus in auram, & filuerunt flu&tus ejus.

tut, &

50. Et loetati fünt, quia filuerunt, & deduxit eos in portum

voluniatis eorunt.

eos de

31. Confiteantur Domino mxfemcordlæ eJus, & mlrabxha

e]us filiis hominum.

fabil

32. Et exaltent eum in ecclefia plebïs, & in cathedra femo-

rum laudent eum,

opeta

33. Pofuit flumina in defertum , & exitus aquarum in fitim.

34. Terram fru&tiferam in falfugmem », amalitia inhabitan-

Jerat

tlum in ea.

Y

45. Pofuit

ofundo.

tibus , &.opera. Domini admiranda

minente nautrww, nec vectoribus,

cognofcunt in longis nwwatxombm,

t

Disit

nec nautis vircs, aut confilium fup-

Vhldö I'C(TIOI'ICS, varia coli mgenu,

petunt , vacillant pedes,' nurat ju-

n à ffde

fluxum maris ,

& refluxum , divitias

dicium , omnisque fapientia, hoc eft,

ipfius mams, unzones, corallia, &c.

ars, & peritia navigandi tlmole qu"tfi

u

pifcium varias formas, cete, & ma-

abforpta videtur.

fam hat-

rina mon(ítra.

29. Proceham cjus im auram. ) In

] 0p4t

23. Dixi.) Juffic Dominus.

auram lenem , & plamdun conyer-

facrihct

Szefib jþlïlhl! proce! lze) Exmtatus

tit Deus.

eft ventus; & procella wmmovens

N

39 Sguær;mt) quevar fremitus

quæ In

mare.

inar iS.

ntur«

pelebre

Exaltati fzmt flnttus . ejus.) Intumuit

Ie pertum velumtatis eorum. p 43

inare , & fluctus agere copit.

por tum 'optatum.

& ga l

26.- Afcendunt :afqzæ 4d celos , -E$c,)

32 d» . Eccleffa P/eäz&. ) In Ccetll

p u

Flu&ibus cliti, & iifdem fubfidenti-

popuh totius.

bus depreffi.

Eít poetica hyper-

Ia cathedra fenzarum) In ccnfeiTu

ii

bole, qualis apud , Virg. 3- JEneid.

fenatorum, & magiflratuum.

j ptricli-

Jiber?-

H

Talllmur im omlun cirvato. gurgite ,

33. Pojwit flzm:;z/z in defertum, Bc.)

G iden,

Laudat Deum ab omnipotentia ;

&

Subdutia — defcendi-

providentia , qua rerum naturas all-

vt )

jun 6

»uus munda

quandoó permutat, Flumina in de-

Inm malks tabe[oebat. )

In periculo

fertum ponere eft flumina arefacere.

Üeprehenfa prg- metu exanimabatur,

Exitüs aquarum, 65c.) Vontes aqua-

00 "

& diffolvebatur. -

xum ficcando, & in arenas, & fiti-

27. Turbati funt, ) "limuerunt.

culofum folum converteqdc

Mi

AModi du fíent ebris, ) Ndm im-

34. derram fmäzjemm " fzzlfngt-

yyiqut

ES

280

LIBRIPSALMORUM

45.. Pofu'ft defertum in ftagna aquarum, & terram fïne.äqua

in exitus aquarum.

di

::3

D

1

.$6. Et collocavit illic e

forientes: & conftituerunt civitatem

l

habitationis.

L

37- Et fémi

naveruntagros, & pïantaverunt yinägs S& fe-

m

cerunt fru&tum nativitatis

$]

xntlltipiicati funt nimis: & jumenta

gam (

*€orum non minoravit..

C

39. Et pàuci fa&ti funt :

& vexati funt a tribulatione malbe

fufioni

rtum, & dolore.

& Q

àd nl

. 4o. Effüfa eft contemptio fup

er prinXCipe;s-l: & errare fecit

eosin invio, & non in via.

6.1

41. Et adju

.

4

vit pauperem

de inopial: & pofuit ficut oves

d

oria

$i

li

familias.

*

"

.

Videbunt re&i, & leetabuntur: & omnis Vijniquitas op-

7.]

$1

.pilabit os fuum,

z

43. Quis

Cuior

9]

zem,)-ln falfumk, & fterile folum;

ftilentia, aut- alia calamitate. Vei

Ü

ut. accidit terr& P;ntapoïitar-um,

etiam eft miofis, vehementer auxit.

fcep

.39. Et pauci fatls [unt , t$c.) Often-

Io

-Genef.. 19

A malitia: )

Propter malitiam ,

dit in terra nihil effe ftabile ; nam

In

Ícelera, & peccata.

^

*

üidem ; qui paulo ante floruerunt,

gengo

3s. .Pe uit de[erzum n

F;z 3774 aqua-

J

am, ita peccatis eorum poftulanti-

lI

sum. ) WMice verfa, cum Deo pla-

bus , ad intclicem ftatum -redacti

fe u

cuit, loca deferta, arida, & fiticu-

funt, & urbs frequens ad civiurm

lofa aquis redundare fecit.

paucitatem.

12,

Vexati fént a lr?äu,la'

tont maelorum ,

I exztus 4qu4wzm.) Ín fontes aqua-

i vi

rum : fcaturire fecit aquas

n Jocis

t5 dolore.) Aflictt funt variis . malis,

aridis, & defertis.

tribulationibus , & doloribus.

p.]

36. Colocavit ibs Q/Glrieiztes.),Et ha-

4o. Effuía eff contemptio fuper. prin-

El

M

il

l

bitare fecic in ea regione colonos

cipes.) Quos Deus propter peccata

i

pauperes, & efurientes.

defpicabiles . reddit , ^eorum. apud

| Gonftituertnt crvitatem babitationis )

fubditos auctoritatem imininuens.

N

Errave fectt.eos im ii , 5 nom f5

Civitatem, in qua commode poteft

habitari.

via) Deflectere a recta via, & ab-

me

37. Fecerumt fruä:im x ativitaris. )

errando ab illa aliquas femitas , &

invias fectari, quod faciunt, qui im-

Copiofum proventum attulerunt agri

ili, & vinez.

Ín Hebr. eft : Fece-

prudenter agunt, & impie.

43 Ch

yumt fructgm proventus.

41. Er mgimiif pauptrem de imopia.)

probei]

E

Ortunavit eös,

Quafi dicat : eodem tamen tempore

39. Bezedixir ei-)

1

& multis bonis affecit.

non defüerunt viri probi, quos Deus

f":

Maultiplicati [unt nimis.) Nalde funt

de inopia fublevavit ,' & pavit , &

quibus |

rexit, ut proprias oves,familias eorum,

aucti numerofa fobole, & omni ge--

42. Opptlabit os fuum.) Obmutefcet

Dlie

nere- bonorum.-

Ua

Non mimeravit.) Nom minuit pe-

ob tam fingularia Domini Judicia:

ji

i

(

d

pos

PSALMUS CVL CVH &CVIH

281

f àqua

43. Qms fapïens, & cuftodlet haec :

& intellig et m1feucor-

dlas Domini ?

Vitatem

I. Canticum PfaImi ipfi Davxd (Sup 56 $) CVIIL.

Aratum cor meum, Deus, paratum COr meu*n cantabo,

j &fe-

& pfallam in gloria mea.

