.Pudorata. )

Pudens , verecunda',

egreffus rarüs, « tantumUflcefl'arius,

;lni:JiSsö( .mï*"

modefta.

24. Fundameutaaterna, 60.) Quem-

pidinis furof-

le.) Bonum

20. Omnis autem ponderatio.) GQuan-

admodum fundamenta, que vivo la-

peritut.

tumvis magnum

pidi imponuntur propemodum ster-

genti.

Pondus auri, vel ar-

na fant; ita divina lex in corde mu-

Hiluem Yi*

Cogtinentis enme.) Catte, vere-

lieris fancte firmiter fedet, tanquam

corus, &t*

cunde, pudentis mulieris.

in folido fundamento.

OI. Sicut fol oriezs, &fc. ) Quemad-

25. Im duobus contriflatum eff.) NMi-

; Bol

mum fol fuo exortu mundum illu-

de dicta fupra hoc capite n. 4

Zthræce 6&"

ftrat, & hominibus, & animabuslz-

25. Vr bellator deficiens per £nopi-

titiam affert ; ita mulieris bone pul-

ztmi) Vitio Principis, qui charum il-

1enti3 r

Mer

chritudo ljux quadam eft, & orna-

lum habere debet, & ftipendiis alere,

dO gm DCI

mentum domus, maritum letum, &

Vir fenfatus comtemptus. Q MM pru-

) r 04

alacrem: reddens..

dens,eruditus literis.

Grzca vim ha.

6t

29. Super candelabrum[zntüum.) Cin-

bent,ipägsg c'uytTO) €Zy axuf5aNo deo,

cenm 4 q' :

;id

delabrumr nimirum aureum, quod in

vir; fapientes , O'c. cum dejpetli fuerint,

jtt 91

ü

Sanéto erit, id eít , in tabernaculo

tanquam rejectamenta viliffima.

)9

t33 COf

ante Sancta Sanctorum:

ó

27. Quis transgreditur, 6&97. ) Quia

IAOTE

ace P

E; [pecies facie [uper atatem ffabi-

juftitia, & virtute deficit. ad nequiti-

Ü

qllü

lem.) Sic pulchritudo corporis, &

am, « peccatum,

ab :

748

LIBRI ECCLE$1ASTICI

28; Duaz fpscies difficiles, & periculofae mihi apparuerunt

«. Sic

hiominis

difficile exuitur negotians a negligentia: & non jui*ti'ücabitur'

6. Va

caupo a peccais labiorum;

bulation

-

CAPUT XXVIL.

7. Sic

bum ex.

Ob z'nopizzm,'- €? amorem divitiarum multi delqufuht:' zfz'güaf Do-

$A

mini conflanter [ervandus :;tentatio probat eum , qui tentatur ;

eft homi

Jequenda juffitia ; inconflantia fTulti , €&? modef]ia in verbis

3. $

ervanda ; fecreta amici non revelanda : de an-

poderen

nuente oculo ,. & infidiofo.

piternun

10- V*

Ropter inopiam multi deliquerunt, & qui qu&tit lo

Fa

p

pletarl avertit oculum fuum.

qui ope

zL

2. Sicut in medio compaginis lapi

dum 'païus figitur, fic &

bus inigl

catum.

inter medium venditionis , & emptionis ;antgu&i-.abvitur pec-

p d

3. Conteretur cum

'(.i!e'li-nquenïtze deli&tum.

ficut Jui

4. Si non in timore Dom

z

p

vertetur domus tua.

ini tenneris te ,-m)ülanner ? cito fub-

8. I IZ

s. S.'icüf

l-'is N )

—þP/ir;zïUif eum.ad vo.

772

Turina a fi

zphaam.) fVïor:ti *

c-;s'läac,eci, fupra c 7. 20. lib. 2. iVla-

or, & ng

cedi eum- deftinavit.

chab. c. 1. 35. & alibi.

Multi pro-

iit, i.

duo

pter pecuriam, aut propter pecunie

29. Due [pecies. ) Duge res, vcl

inopiam peccant: itaque fenfusidem,

Turfures :

genera hominum.

batus voly

Neglzeültis. ) Legis divinz; nam

ive legas ddiaQoeo» , five Qizpopo».,

voluntaten

in Grzco eít zquguéAna , qu& pecca-

«uverrit .oculzzm]üum. )A div'inet legg,

X bong c

tum fignificat: magna lucri cupiditas

& przícrpto virtutis,

efficit, ut divina mercatores aliquan-

Q. Sicut £ medio !comlpdginis, &56. )

Ittinete o

illes, &

do negligant.

x

Quemadmodum fítipes , circa quem

-Cazgpa.)

: E

In

ftitor, .neg'otiatof.'

Ka-

paries edificatur, omni ex parte lapi-

&f far

c4Àog proprie ille eft , qui minutim

dibus premitur,, ita inter ementes,

7. Sint.

vendic xes.efculéntas, aut potulentas.

thodum a

& vendentes quoddam. certamen eft,

4 peccatis labiorum.) Mlendaciis, &

quod decipere fe invicem contrahen-

e& "4/71 ftat,

perjuriis, que hujusmodi hominibus

tes conantur , & ad fe utilitatem tra-

It Vetbum

valde famiharia funt.

here , etiamfi cum peccato conjuncta

COtdis oft«

todo cud

fit, quod eft ad fe ipfum peccatum

opter. inapian).,,"ifc. ) Mutlti

traheres & illud quodammodo

pze-

P. dnte

I.PR

peccant, ut inopiam przfen-

mere, illique adhzrefcere.

mo'nem ali

temn, aut imminentem fugiant , men-

^. Comreretur cusm dc[inquentæ deis-

Tfühm'o.'

dacis , fraudibus., furto ; fonins

m.) Sed delitum ita fibi adhaien-

9' P 0der

etiam . vulgando corpus, &c.

In

tes .

peccatores m rpinam fecum tra-

55 emiff

Graco eft ydoi dàizQoes, aliqui ta-

het.

4 Tezmueris te.

3* Donefte

men legunt J«góes ; eft autem 3iz-

) ,Adhæferi—sk timori

E

$ogoy ch.unia, ut ex aliis Scripturs lo-

Dei, & juftitiz.

CAPUT XXVIL

749

anwtunt

- $. Sicut in percuffura cribri reman

.

EX

ebit pulvis? fic' aporia

ificabitur

hominis in cogitatu illius.

6. Vafa figuli probat fornax, & h

oxiiines; juftos ;entatio tri-

bulationis.

7. Sicut rufticatio de

| ïigno oftend

a

it fruK&*um illius, fic ve;*ï

bum ex cogitatu cordis hominis.

.

tini D

JH

..&. Ante féermonem non !

audes virum -: heec enim tentätid

eft hominum.

Vrl

-9. Si fequatis juftitiam , apprehendes ill

am:& indues quafi

,

poderem honoris, & inhabitabis cum ea, & proteget te in fem-

piternum, & in die agnitionis invenies firmamentum.

-xo. Volatilia ad fibi fimilia conveniunt : & veritas ad eos,

ent locui

qui operantur illam, revertetur.

1II. Leo venationi infidiatür

f

u, fci

emper : fic pve.ccata' operanti-

ytur pec

bus iniquitates,

12. Homo fan&tus in fía

pig:f;tia manet iïcut' fol: nam ftultus

ficut Juna mu;at'ur..

Bbbbb4

13; In

, Gito fqb-

3. Ifz þencufzþia aribri remanebit pul-

lz die agmitiómis. ) ln die judicii,

vis, 6c.) Quemadmodum cum cribro

cum Dominus de cujusque. bene, aut

* Sicut

male factis cognofcet.-

farina a fürfuribus feparatur, tenui-

Cui fir-

or, & melior pars per foramina de-

Ipvenies fermamentum. )

*

Multi gto-

fluit, in.cribri vero dorfo remanent

4nüs , & inconcuffus infiftas, & inni-

£Arls$.

gr pecinie

furfures 5 ita cum quis mente pertur-

10. Volatilia , &c. ) Sicut aves ad

enfasidetm

batus volvit animo, que illi contra

: &æ:pg();ï'.

woluntatem .acciderunt, &c. lat&,

eas, qua funt generis ejusdem , fe

|divina lg

& bonz cogitationes avolant, quas

conferunt ; ita veritas ( practica fci-

licet , & moralis, quz eft virtus,

retinere opertuiffet ; remanent vero

4 ini! ] f)ff' )

triftes, & animum aporia, id eft, an-

juftitia) eos fugit, qui jufti, & vir-

guftia fatigantes., & vexantes.

tute prediti nonfunt, tanquam diffi-

cira que

miles fibi , cum quibus fociari non

ex parte 131)1'

7. Sicut rufficatio , &c. ) Quemad-

O

audet ; & ad eos fe confert , qui il-

r ementeh

modum culturam arboris ( hoc enim

5

lam colunt ; & cum illis commora-

certame ^

eft ruflicatio de ligno) fructus indicat ;

tur.

; Contr

ita verbum quafl fructus, & partus

II. Leo venationi imfidiatur, 6$c.)

icilitaäcqx :fa-

cordis oftendit, quale fit cor, & quo-

Sicut leo infirmioribus animalibus

ato conJube"

modo cultum fuerit.

infidiatur, eaque capit, & vorat ; ita

jn

g. Ante j?rm&ägm. ) Anteq

:

peccatorum: fuorum dentibus homines

JmmOdO

Pi'öf

monem audias.

uamA fer-

conficiuntur.

Ie

"

Tentatío: ) probatio.

I2. Maner ffcut fol. ) Conftantiam

u

"

Q. Poderem.) Meftem usque ad' pe-

fervans , & fibi femper fimilis.

f

X g

des demiffam : veftem. talarem, qu&

; fcum 6

U: [una mutatur. ) " Narius., incon-

te honeftet, & omni ex parte foveat,

Eu tegat.

ftans , -ïmodo hilaris,mpdo triftis, &c.

.[eri d

759

LDIBBRL NCGOLETtPIXSILIICI

M. N

13. In medio infenfatorum , ferva verbum tempon . m me-

dio autem cogitantium aHïduus efto.

nu

IUdil V

p

Ul

14. Narratio peccantium odiofa, & rifus illorum in dehc.us

J

concordat

peccati.

15. Loquela multum jurans, horr:püatmnem capiti &atuet,

,. De

]

nlch

vigs

feli

& irreverentia ipfius obturatio aurium.

16. Effufio fanguinis in rixa fuperborum, & maledi&io il lIo-

j. At

Ó

rum auditus gravis.

]

f(

&

;;

Upet

fc

17. Qui denudat arcana amici, fidem perdlt, & non inve-

Riet amicum ad ammum fuum.

tet os fuu

18. Dilige'proximum, & conjungere fide cum illo.

7. Mu

02 Q

19. Quod fi denudavens abíconfa 1lhus, non pexfequerls

poft eum.

laga dol

-20. Sicut enim homo qui perdit amicum fuum, fic & qui

29, Et

perdit amicitiam proximi fui,

dem pro

21. Et ficut, qui dimittit avem de manu fua, fic; derehqm&l

peribit n

prox1mum tuum, & non eum caples.

30 Fac

22. Non

, & no

13 SerUA fveräzm temfart ) Inum«

Grave eft audire maledicta , & con-

liter enim pxoteltm, audientibüs in-

vmm quz ipfi in alios jaciunt. .

2l Nm £

fenfatis, qui ex illo rion proficiunt.

Op7. Eudem perdit. . Fidem hlhc.

1 10

Vel fenfus . eft,

Maledi

' Cogitatitium.) Borum, qui funt me-

efficit ut nemo illi

ditabundi ,ac p: oinde etiam prudentes,

fidat, & arcana committar illius fidei.

Onatio co]

INam qUISun fibi metuit, quod altexi

maledittüm

14- Odiofz. )

) Odio digna, quia aut

vidit accidere.

tionem

peccatüm, aut periculum peccati ad-

Ad amimum fzum.) Pro voto, &

4 M/ku

ducit ; quare in Graco eft teosox0i-

defiderio aniri fui,

qualem lpfe de-.

fopemzo

M 0fe/z:ltculnm.

fiderat.

Nemoó enim cordatus eum

eue&, "

In deliciis pecmzz ) Sibi énim pec

ámicum volet, quem fciat in arcanis

It licet de .

catores placent in peccatis, & in eo-

tegendls fidelemi non effe.

A dzng

rum nárratione deliciantur.

I9. Nen perfequeris poff emm. ). Fu-

]37 &l at

15. Forrzpzlzztzanem cdþ;t: þizttaet )

giet a te, & fruftra eum fequeris, ut

W toachísc

Horrorem 1ncum:, adeo ut Cdl)lul eri-

aimcatiam refarcias , quam revelatio-

pantur, quod iis accidit, qui fubito

ne fecreti violafti.

Afmo €im a

inimicum N

pavore cohorruerunt.

QO. Perds amicum /z'mm. ) Moræ

Inlandr.

Olturatto aurizm, ) Pie enim aures

fublatutmn.

QIM! i.

irreverentiam jurattis ferre non pof-

funt.

Perdit Ammzcitiam þraxzmz ) Viola-

4) ]/r [Mr

Olim Jüdzi blafphemiam au-

tione fecreti ; ut enim mortuus non

bi

af lens à

dientes manus auribus admovebant,

revivifcit, ita qui animo 'eft abalie-

& illas claudebant

fic audtentes fan-

nató pfopter non cuftoditum fecre-

/ndy /mg,

&um Srephanum , quem ipfi blafphe-

tum, reconciliari non poteft. — Gra-.

va P'feh

maífe putabant , comzémgweramt ewres

cus textus fic habet :

Zf f cjwt.c /mfem

825

AGorum 7. $7.

mtf'rj ece rit, A TR amiciltam twl non

HP er fty [

'Wdabxt &

16. Maleditkio illorupa audius gravis.)

;rztcrfec, 2;.

CAP U T' XXWQ

"51

:inme-

ml

. Non iïluufm fequaris, quoniam longe abeft : effügit enim

: quoniam vulnerata eft anima ejus:

quafi caprea de laqueo

VT

23. Ultra eunynon poteris colligare. E

t maledi&i dura ef*

"

concordatio :

j fate,

44. Denudare autem

Yi

amiei myfteria , defpeþatio eft animoe

i

&i

E

*

felicis,

*

108 ill

f

25. Annuens oculo

abricat iniqua, : nemo eum abjiciet:

36. In confpe&tu oculorum tuorum condulcabit os fuum ,

R

jon inve

& fuper fermones tuos admirabitur: noviffime autem perver-

tet os fuum, & in verbis tuis dabit fcandalum.

m.

)

57. Multa odivi, & non cozequavi ei, & Dominus odiet illu

ate

Vi

&

vfeque

38. Qui in altum mittet lapidem, fuper caput ejus cad

plaga dolofa, dolofi dividet vulnera.

29. Et.qui foveam fodit, incidet in eam : & 'qui ftatuit la-

*üc& "

pidem proximo, o

ffendet -in ed s & qui laqueum alii ponit,

xeliquit

peribit in illo.

LI

3o. Facienti

nequ'ïiïïmüm confilium ,. fuper ip-fum:devolvg-

| 4 N9t

tür, & ngn agnofcet, pnde gdveniat illi

lsss

31. Dllu-

, &or

1cunt.

QI. Nom emm capies. ) Mide dicta faþienter fis locutus, ut adulatores

hod

fáciunt;

11

idem fauit.

23 Maledi&li eff cozcordat10. ) Con-

Pervertet os [aum.) M utabit 0s fu-

: nemo illi

um ; contraria dicet.

cillius fidei.

donatio culpzm facilius obtinetur ob

maledictum , quam ob arcani 'rcvela-

dg "verlis tuis dabit j&dndalgm.) Ex

, quod at

tionem.

»

verbis tuis tibi perniciem ftruet.

Q7. Multa odivj , &fc. ) Multa pec-

24- Myfleria.) Secret

cata: odio habui, fed nullum xzque

o voto, &

Defperatio, eff anima anfeltcis.) -In-

ln iple d

felix eft, qui fecretum retexit, defpe-

fumaverfatus, atque hoc: imo etiam

oidatos eum

ret licet de amicitia refarcienda.

Doiminus hujusmodi homines detefta-

tur.

E*t jn arcari

Q.S.--A;z;znen: aczglq.) Quafï affenti-

ens, & blandiens , cum tamen ma-

Q9. Plaga dolofa doleff drvidet wul-

e'enm. )f

lum machinetur, & dolos paret.

gera.). Ut nimirum partim vulneret

n fequeris,it

Nemo eun aljicict. ) Nullus tanquam

eum,qui petitur icu, partim ipfum

m revelatio-

inimicum réjiciet, adeo callet artem

percutientem: qui enim clam, & per

- dolum alium fica, aut telo aggredi-

fimulandi, & fe pro vero-amico ven-

tur, vel feftinatione , vel perturba-

j ) Mu

dicà ndi.

Q6. Íz cmjþe&u oculorum..) Cum ti-

tione rimoris etiam feipfum vulnerat.

5 ) Vil

20. Faciemti neïu';jïmum aonfliam.)

bi prafens adeft.

portuf 007

Condaulcabit os. fumm. ) Condulcabit ; Quo alicui malum machinatur.

d abilie

in Greco enim eft. gAwxayeT ,. dulcia

Non agnofitt , 6c. ) Deus enim illi-

verba p)*aferet,

us peccatum ulcifcetur , ea ratione,

ylitd feffe:

j

Super fermones . fuos 4

dmirdäifnr. )

& via , quam nunquam fufpic:u

ím

; ufen

qdih f

Jj nl

Laudabit, & probabit a te di'&a,quafi' tus eft.

/52

LIBRIACCLESLASTICI

31. Hllufio, & improperium fuperborum & vindi&a ficut

y Il

leo infidiabitur 1lli.

i Deo

32. Laqueo peribunt, qui oble&antur cafu Ju&orum do—

& M

lor autem confumet 11105, antequam moriantur.

[2

5

33. Ira, & furor, utraque execrabilia funt, & vir pecca-

tor continens erit illorum.

M

931

UAXTUIT- XXVIII

proxi

l

10 À

INou appetenda voindi&ka , [ed offenja remittenda : ab ira, ac lite

iL H

ceffandum : mala lingua , && pericula ipfius, & de tertia lingua :

turbabit

(

aures Je pzendæ adver[us linguam nequam , orzque

TO1CICIaT

fremun. imponendum.

Ia. S

Cündum

Deut. !

Ui vindicari vult , a Domino mvenlet vmd1&am &

Qum füb

32-35.

peccata illius fervans fervabit.

Math

p. G

?. Relinque proximotuo nocenti te & tunc deprecantl tibi

effund

614

Mar

" peccata folventur.

14. 3

I. 25

4. Homo homini refervat i iram, & a Deo quaerit medelam.

Rom.

expuer

4. In hominem fimilem fibi non habet mlferlcordlam, & de

afcunty

12.19. peccatis fuis deprecatur ?

r r

Ipfe

$ Gm

31- Illnfro ,

:mpropermm. ) Quo

Peccata

zlius

Thortalis

fervans /ervab;r )

Merog,

alus illudunt, & improperant.

Deus illius peccata affervabit in me-

Infidiabitur ili..) idem eft, quod

moria, neimpuniti fint ; merito enim

Pj ) ]

præcedentl verficulo dixit, sez agmo-

qui aliis condonare non vult, mife-

Qui g

fcet

L'-

ricordiam a Deo non invenit.

Unact i f

32. Laqueo. ) Quuem aliis capiendis

2. Relinque,. Efc ) Dimitte , con-

W5 woprtie

11)?

pofuerant.

dona, Grece ag)'

]mmzt

Dolor autem 65c. ) Magno dolore

ait Cm iftus :

HOC C& quod

i c:ms

conficientur, ammadvertentes, quam

Dimitite,C d:m;.ttem;m.

ln m

Lac.. 6..37.

male iis doli fuccefferint, & quam

I 1'61114

gr:ves peenas propterea lIuant.

Nocenti te.) '"libi

et conftructio

COllumm t

33. Continens erit, 6&c. ) Grace eft,

ræca.

Uelcenei.

Pecca-

eryugm'm,, compos , partieeps.

3. Quarit medelam ? ) Scribitur

l 1125

tores enim , id eít, mali, in iram,

cum pun&o interrogationis, quafi di-

R, Ut&&

& furorem funt

proclives.

ER

: fruftra falucem a Domino que-

9 7

J

14l

Catachrefis

magis enim ille ab ira

ut, aut in morbis fanitatem , /a7:» ,

DC[ f

poffidecur

Sic morbum habere dici-

ut eft in Græco id'eft, curattonem.

mur.

chþæ ij

Pade, quu

4. Hominem [hmilem fibi. ) . Habet

l. lürer

llj vindicari vulr, &$c.) Senten-

emphafim ; par enim eft nos fragili-

Q*

tia eft , cupidum ultionis ul-

Catlb no(ítre nobis confcios,

aliis æque

tmgxhbus, ut. nos condonare

Pir bete;,

tionem expectare debere a Domino.

Tütim fufi

* &(lm

^ l- D

CAPUT XXVIII.

753

Q ficut

-& Ipfe cum caro fit, refervat iram, &

propitiationcm petit

m : d-

a Deo : quis exorabit pro deliciis illius ?

6. Memento noviflimorum, & define inimicari.

7. Tabitudo enim, & mors imminent in mandatis ejus.

I

9. Memorare timorem Dei , & non irafcaris' proximo.

9. Memorare teftamentum Altiffimi

;« def;pice ignorantiam

proximi.

l0. Abftine te a lite, & minues peccata.-

, &t ]i

turbabit amicos

1£1. Homo enim iracundus incendit litem j & vir p'e&*cator

UTR

micitiam.

, & in medio pacem h»abe»ntium,immittet ini-

li

I2. Secundum enim ligna filvze fic ignis exardefcit: & fe-

cundum virtutem hominis, fic iracundia illius erit, & fecun-

(dam, &

dun fuübftantiam fuam exaltabit iram füam.

13. Certamen feflinatum incendit ignem: & lis feftinans

:bami tibi

effundit fanguinem : & lingua teftificans adducit mortem.

14. Si fuffiaveris in fcintillam, quafi ignis exardebit : & fi

;edeloim.

expueris fu

e profi-

;m, & de

cifcuntur:

per,þi"llam , extinguetgr : utraque ex or

Ij. Su-

« Tpfe

$. Cum caro ft.) Vilis ', fr-.agilis,

mortalis.

Quemadmodum in magna lignorum

/ervdül! ^ )

ftrue, aut magna fylva magnum ex-

r'äbic in me-

Refervat iram.) 'lenax eft irg.

citatur incendium , ita pro modo vir-

Peziz.) Audet petere.

tutis, id eft potentie, major aut mi-

merito enim

Quis exorabit pro delitlissllius ? Per-

nor exardefcit ira.

yult , milt-

Venif.

tinaci ira fe indignum reddit , cui De-

Secundum [ubffantiam,6c.) Divitie

us propitietur.

mitte , CO*

6. Inipicari.) Define exercere ini-

ampliores magis fuperbum 4faciunt,

magis iracundum ; ut enim fuper-

)C dt, qlïo.

micitias, mortis, « aliorum extre-

biz, fic iracundie funt fomentum.

! dimdtemith

Inoruimm méemor.

. Tabitude. ) Gr&ce xancæGoþ:ï,

Exaltabit.,) Augebit , majorem fa-

ciét.

: cgnfhu&iü

trefcentis.

corruptio corporis poft mortem pu-

13. Certamen fefxzinatum.) Conten-

lz mandatis ejus.) Stgppïe, perfeve;

tio, & rixa precipitanter ab iracun-

Sorbitur

ra, ut eft in Greco, £upey &yTOÀ«iC.

'dis concitata.

leceudit pguem.) Bilis, & Ch.()ïeræ.x

niSJIqM )u

Q. Teffamentum . ALrifemi. ) Legem

Lis fefftnans.) ldem eft,

)Omino qüæ'

et.

quod ceri

m , A0 1

Defice ignarän?iam proximi.) Parvi

tamen feftinatum.

curiine

pende, dilfimula, parce, remitte.

Livgua teffzfcans ,€7c. ) Sepe enim

;y Hb

Yl. laecendit litem.) Contentionem.

quicontra aliquem teftificantur, illum

Grzce enim eft uzy.

in periculum adducentes, inde ma-

s fudi*

)

Vir peccator.) Sceleftus, ac nomi-

dum.

gnum aliquod patiuntur- incommo-

i

, Aiisst

natim fufurro.

Onare:

I2. Secundum enim ligna [ylfva, &fc.))

14.. 54 fuffleveris, &c.

PA

)

EU SCG

Sencentiæ

Ij4. cum Co;lw. Mezech, T IF.

754

LIBRI ECCLESIASTICI

153. Sufurro, & bilinguis maledi&tus : multos e

2

*

mm turba-

bit pacem habentes.

qu

»1

16. Lingua tertia multos commovit , & difperfit illos de

26

cente in gentem.

imufto

3

IT. Civitates muratas divitum deftruxit.

, & domos magna-

Z

ä

torum effodit.

bit n i

18. Virtutes populorum concidit ,

. & gentes fortes,- diffolvit.

lo, &

ig. Lingua tertia mulieres viratas ejecit, &- privavit illas

28. $

laboribus fuis.

& ori

t

20. Qui refpicit illam , non habebit requiem : nec habebit

29 À

amicum , in quo requieícat.

n

facito f

.2r| Flagelli plaga livorem

facit : plaga autem ljnguæ com-

30. E

minuet ' offa,

z

fpetto i

22. Multi ceciderunt

in ore gladii, fed non fic , quafi

bilis in 4

qui interierunt per linguam fuàm.

^

[ EEE

23. Beatus , qui tectus efta lingua n

equahï ,qui in iracun-

(t) lp E

diam illius non tranfivit , & q

.

ui non attraxit jugum illius ,

2$. Morj

& in vinculis ejus non eft ligatus :

E

calumniato

24. Jugum enim illius ; jugum

ferreum eft: & ifinculufh

Wurto, «

ilius, vinculum aereum eft:

quia fape.

Cum Quis c

25. X»Mo.rs

TCu$ vexan

mortem m

eft , fxpe accidere, ut parva conten-

dum eas viris fuis exofas facit.

Ejecit. ) Domo, Q.& thalamo. fuo y

re animum

tionis fcintilla in magnum crefcat in-

V hurimur

cendium , fi pertinax aliquis , aut lin-

Laboribus [nis.) Opibus, & rebus

gus impoczens fit : ficut e contra, ri-

labore , & induftria partis.

intathia ad)

-90. Qui refpicit. illam.) GQiui aures

totim vity

xarum femina, vel uno verbo fapi-

Tl morg

enter, & in tempore prolato elidun-

illi, & animum accommodat.

tur, ad eum modum, quo ignis fcin-

2t. Plaga.) Percuffio.

äc'üiUSqu j

tilla, vel fputo poteft extingui.

Congminuet offz,) Magnum dolorem

. Drferngs,

afferet, & robur comminuet, & fran-

m fentes

16. Lingna tertta.) Quz inter duos

cget.

.

Dtég repe

amicos tertiam fe infert , & difcor-

Wa i Py

dias inter illos ferit.

22. Mxzlt: rccz'dc;;zmt, &c.) Senten-

tia eft , multos

fïeqnemï 4

Commovit , €&€ difperftt , &c. ) Con-

occidiíTe.

gladio, plure-s. lingua

turbavit, & proprios lares deferere

^5

25- Pl*;fn

coegit, & alias alibi fedes quarere.

D.

In iracundiam iMlius nen trdrzf-

nebit.) No

vit.) In furorem, aüt excandefcen-

à0t maledic

17. Cheitates, €c ) Ipfas integras

tiam ejus non incurrit.

àit homiil

civitates evertit , & Principum do

,

Non attraxtt jugum . illius,

Efr) Ju-

mos fubruit.

Perdéntibug.

gum illius non fubiit, nec illius vin-

Üitinelj,

Ig. Vzrtures.) Vires, eäzercitusipfos

culis irretitus, & conftri&us eft.

concidit.

24. Jugum ferreum, 6c.) Durum,

Ottietur fin

Biütcienne

19. Viratar. ) Wiriles, viragines ;

grave,animum excrucians , & quod

l

&yägefag.

patienter vix ferri poteft.

N.

^i 1

*

1 Qocebi

CAPUT XXVIII

755

|urba-

2f. Mors illius, mors nequiffima ; &utilis potius infernus,

-

quam illa.

llos de

26. Perfeverantia illius non perm

'anebit 3 | fed obtinebit vias

injuftorum : & in flamma fua non comburet juftos.

mágna-

57. Qui relinquunt Deum , incident in illam, & exarde-

bit in ilis , & non extinguetur, & immittetur 1n illos quafi

liforit

leo , & quafi pardus leedet illos.

*

»

*

-

vit las

28. Sepi aures tuas.

fpinis, ling

uam nequam Anoli audire ,

& ori tuo facito oftia , & feras. ( 1)

habebit

29. Aurum tuum, & argentum tuum confla: & verbis tuis

facito ftateram , & fraenos ori tuo rectos.

J cöm-

30. Et attende, ne forte labaris in lingua, & cadas in con-

fpe&tu inimicorum infi

Qigntium tibi : & fit cafus tuus infana-

5 quaü

bilis in,'mortem. :

D

Ccccce 5

CAPUT

| jtacut

(1) 42 Esit. Sixz. 4(15[4?21*27* bt verba : auriDus tuise

incendio illius tutos przítabit. Am-.

o8. Moriillizs, $c.) Mors, quam

buret fortaffe, fed non comburet.

calumniator affert, maledicus, aut

fufurro , pejor quavis morte naturali,

27. Bu relinquunt Deuny,6c) Sen-

Jinculum

tentia eít, eos, qui Deo relicto fe ma-

quia fepe infamis eft, & acerba, ut

culant fceleribus , obnoxios effe lin-

cum quis cálumnia traductu

stanquam

u

reus vexatur a judicibus

certe (fi

guis maledicorum , qui in pravis ho-

—

iortem metaphorice fumamus pro

minibus amplum inveniunt maledicen-

tiz fue.argumentum; hos ergo maledi-

|Jarmo. fuoy

re animum eicuciante ) diuturnior

3lb

ut plurimum eft, quia calumniam paífo

ci quafi pardi , aut leones lacerabunt. .

infafnia adhzrefcit, quam eluere per

99. Sepé agres, €c. ) IMetaphora

|

: & rebus

fepis, oftii, & ferz, docetei lingus,

totam vitam non polfit, cum inte-

: Qui qutts

rim mors naturalis breviori fpatio,

quam nequam vocat, aures non effe

faciliusque

morientem conficiat.

accommodandas, & linguam noftram

)dït-

eft. ejus-

diligenter cuftodien

dam.

Inferzus. ) Sepulchrum :

QO. dUF II

& ) Aurum, &

; dolotr

dem fententiz priort hemiftichio ex-

preffs repetitio, quo

d orationis fche-

argentum tuum confla, ut ex eo fa-

it &fran-

ma in Proverbüus ,

& Ecclefiaítico

cias ftateram , qua libres, & expen-

N Centeli*

frequens , ac fere perpesuum eft.

das verbatua, utque ex eis facfms frm-

-

num ori tuo.

j Id

26. Pf:r]ä*verünti;z Mlins nom perma-

Redlos.) R

eCtum frznam t'u-;w eft,

uebiz.) Nondiu calunniatrix lingua,

cum nec nüimiüm filemus, nec nimi-

aut maledica, &c. permanebit ,

eo

aut hominibus calumniatorem ipfum

um loquimur, fed quando, & quan-

n

tum reéta dictat ratio.

;

Pexdenti'bus.

$0. Cadas im conípetkn Iglaticorem. )

L J«

Obrinelit vias injufforam. ) Exm

U;l

llins Yif*

lnimicis audientibus aliquid impro-

(l

fortietur finem, quem tandem injufti

vide loqtlzlris, ex quo tibi pü*iculum,.

(tqs e

nancifcuntur , male pereant.

aut damnum crees, quod reparare non

)

puri:

Flemma fme mon comburet juffos. )

poíffis, quodque te in mozxtis difcri-

-

[;ga & 'qm.)(

Non nocebit juftis , quos Deus ab

men adducat.

LI

756

IV,IKBR&I ECCLESIASTICI

C-A PU D UXNXIX.

6 E

&t verb:

Per mutuum . fübveniendum — proximo , fidesque. mutuanti. [er

". 9dl

vanda : & quamquam multi fidem fallant , non tamen ob id cqf-

det. dim

fandum ab eleemofyna , cujus. laudes. defcribit :

fideju[Jori. gra-

$. $n

lia babenda eff , fidelque fervoanda : in qui

1llum inin

bus confiftat

tnitium, vite bominis diferit , &? de vagis ,

.9. t

C? ingratis bo[pitibus.

beneficio

10, Mul

Ui facit mifericordiam ,foehel^atur proximo fuo : & qüi

I.Q

:

gratis tin

prevalet manu , mandata fervat.

1t, Ve

2. Foenerare proximo tuo in tempore neceffitatis illius , &

eleemofyz

iterum redde proximo in tempore fuo.

M

*

12, Pro

3. Confirma verbum , & fideliter age cum illo: &.i

n

OITIIü

piam ejus

tempore invenies , quod tibi neceffarium eft.

1. Per

4. Multi quafi inventionem zeftimaverunt foenus , & prse-

.

& DOn 35j

iliterunt moleftiam his, qui fe adjuverünt.

5. Donecaccipiant ) ofculantur manus dantis

Nk—

,&in p-ry'o-

miffionibus humiliant Vo;:em fuam.

6- li] Temp

6. Et

Telituendum

Pjfula,

ERE

Vmpus redd,

yus fgcit- mifericordiam, ) Qui

inftruit, fecundum vero eos, qui mu-

erha tajj

1.Q

mifericors

tüo accipiunt, quos monet, ut me-

Qte ferre, [

proximum.

4eR )& bAenignus in

minerint reddere in tem

x

debent.

pore , -?uod

TéDetenten

Feneratur proximo [ae.) Mutuodat

^

Miumani

gtatis

nam fcnus hic in bonam par-

9

Cosfirzma verbum. ) Faüis pre-

EMPW VU

tem accipitur.

Alioqui enim ufure

ftando, quod ore pollicitus es.

?rile, )

y

dv

jure naturz.vetice funt.

Vel fenfus

Cum ilio, ) Cum eo ,.qui mutuun

eft, benevolentiam, quafi fcnus re-

dedit.

derint.

quod àtri, (

portat, & promptam amici volunta-

4. Quaff imventionem eftinaverune

7' y [

tem ad benefacie

ndum ;- cum opus

f&nmus.). Putant mutuum acceptum

4 ;fur. ) à

fuerit.

effe quafi rem inventam humi, quam

hüc ibfam x

Qui prevalet manu.) Qui prorapte,

vulgus non exi(timat effe obnoxiam

& alacriter manum extendit ad bene-

Solidi.) Ts

reftitutioni , ideoque non funt folli-

mj

faciendum indigentibus.

citi de refundenda pecunia afntleuan7.

IGe ditba w

Servat mandata. ) "lam ea, qu&

te accepta.

* g r

funt de eleemofyna danda, quam c«-

Prefiterent molefiiam.) Dum gra-

Vtn 0 09 [1-

tera; magnum enim eft argumentum,

vate refticruunt, aut negant fe debe.

g,

illum legem Domini fervare, qui exi-

re, aut minantur repetentibus.

(

ACep. -

mia eft charitate in indigentes, & eo-

«. Donec accipiant , &fc. ) Ut

uod

'Careat.

)

ruüm neceflitates fublevat.

volunt, eblandiantur, fubmilfe agunt,

2. Fenerare.) Mutuum da.

voce, geftu corporis, &c.

" g,

s

l

Dulla (

AC

E Cïll'w

l

KEt dterum redde , $. ) Primumhe-

Iez Fro.-*mjz'aniäm.) Quod fint promi-

ii D

miftichium hujus verficuli mutuantes

pte, & in tempore reddituri,

Cutm

D

fici

WHVA'PU T XYXIDY.

757

6. Et in tempore redditionis poftulabit tempus , & loque-

Qd s

tur verba tedii, & murmurationem , & tempus caufabitur:

7. Si autem potuerit reddere , adveríabitur, folidi vix red-

ib idaf

det . dimidium , & computabit illud quafi inventionem:

lii grà

8. Sin autem fraudabit illum

*

[

peccunia fua? & poffidebit

illum inimicum gratis:

. 9. Et convitia , & maledi

faérmdar tUl

beneficio reddet illi contumeliam.

-

» & pro honore 9;&

10. Multi non caufía ne

: & qu

quitiae fcenerati funt , fed fraudari

;

| gratis timuerunt.,

11. Verumtamen fuper humilem animo

illius, &

fortior e&xo & pro

eleemofyna non trahas illum::

-.12. Propter mandatum affume pauperem : & propter ino-

"n omti

piam ejus ne dimittas eum vacuum.

uum ;

13. Perde pecuniam propter fratrem , & amicum t

, &pre

& non abícondas illam fub lapide in perditionem.

14. Po-

p

"Cococ 3

& n pro-

6. In tc

72

pore redditionis.) C-um eft

Yo. Melti non caz;g':z nequitie , E5c.)

( H

reftituendum.

Multi mftuum dare noluerunt, non

Poflulabie tempus. ) Prorogari fibi

caüfa nequitie , id eft avaritiz, odit;

tempus reddendi.

vel alterius malitiz, fed quia aliquan-

/

Verba t«dii.) Quibus oftendat, fe

do ab aáccipientibus mutuum , gratis ,

0f, qUi Pa

gre ferre, quod debitum repetatur ,

id eft itnmerito decepti funt, timue-

get, yt me

repetentem accufet« im

runt rurfus eodem modo traudari.

portunitacis?

II. Hwumilem.) Pauperem; aut qui

$

| & inhumanitatis.

vere reddere tunc no

Fa &is præn

Tempbus .catt/abitur.) Quod fuerit

...

rï poteft ; fïuod

fterile, pluvium, bellis impeditum,

debet.

us e5

quod à

dnimo fortior effo. ) Grece paxeo-

1ui mutyun

derint.

gri, & vites ma.lignc refpon-

Supqooy , longanimis efto, ut quamvis

gt

7. Si auttn. poruerit reddere, adutr-

non ftatim, quod debet, reprefen-

fabitur.) Etiamfi fit folvendo,tamen

.

tare poffit, non tamen illum nimium

T acceptlim

hoc ipfum negabit.

urgeas.

humi , qU/7

fe obnojttim

Solidi. ) Integri debiti.

Pro eleemofgna nom trabas iillzem'.)* Ne

Computabit illud quafi imventionem.)

expeCtatione benignitatis tu& ilum

n fütt foli

Vide dicta num.

i

Q. Sin «utem.). Subintellige, fol-

fatiges.

vendo non fit.

I9. Mandatum.) Legem naturalem,

'L Dum gm'

& divinam de beneficentia in paupe-

|

Fraudabit tllum pecunta fua.) Mitio

res.

int

f (ebe«

- fuo faciet , ut creditor pecunia fua

ib

d

"careat.

AMfume pauperam. ) S

gäg&ük e gmïum ,

: )Uc qUO

ut habent Grzca.

laimicum gratis. ) Id eft, creditor

jileiquto

nulla fua culpa, immo occafione col-

13. Perde pecuniam. )þ*quæ tamen

lati beneficii illum habebit. inimi-

non perditur, fed optime collocatur.

ä. fiot pro"

cum,

a

Da illis mutuum quafi perditurus.

LISRIECCLESIASTICI

758

:4. Pone thefaurum tuum in praeceptis Alti

:

j

im»i ., & xpm-

Teverent

us Y

L., derit tibi magis quam aurum.

14. * Conclude eleemo

f

y

u he

4- HI

inam in cordfe pauperis , & hzec

commovh

Sup.

pro te exorabit ab omni malo,

*

p^IS. . 16. Super fcutum potentis ,

& fupär lanceam.

2 Vi

17. Adverfus inimicum tuum pugnabit.

L

gentibus

18. Virbonus fidem facit pro proximo

f

uo: &qui perctïide-

16 P«

rit confufionem , lerelinquet fibi.

promiiïïm

n judici

I9. Gratiam fidejufforis ne obl

ivifcaris : deditehim pro ;e

animam fuam.

27. h

attende t

20. Repromifforem-fugit péccator , & immundus.

21, Bona repromifforis fib1 adícribit peccator.

29.5]

22. Et ingratus fenfu derelinquet liberantem fe.

um d

: 23- .VilgI

20. Me

epulee pl

lt2 minime falleris, habens pro do-

18. Fidem facir.) Spondet, fideju-

nato.,

A-ätf

"feóndas illam fb lapide. ) - More

Ez 7162'.-;7*497',11'!!67/-! coufuffontm. dere-

VNirbeceetee

avarorum , qui pecunias defodiunt.

lizquet fibi.) In Greco eft, & qui pa-

In perditionem. ) Oicenim,vere per-

dorem ami[fe . derclinguer spfum

hoec

23. [477 f

üdorem : |

ditur pecunia, cum eo ufu plane ca-

eft; qui pudore non tangitur, amicum

reat, ad quem eft inftituta.

indigentem relinquet, mec illi opem

ftodum fià;

14« Pone rtbe[aurum tuumsin praceptis

feret. ltaque lO 4erel/squer fi2? idem

24 Repro

eft, ac adeo deftituet, ut pauper fibi

A riffmi.) "Lhefaurus tuus fit divinz

»ponito Qeqi

legis obfervatio ,. & praíertim pr-

aliunde 'confulere cogatur.

& temerari

cepti de fublevanda pauperum egefta-

20. Gratiam Jgdþ/?xfüzi:. ) Benefici-

Implez, &

um a fidejuffore acceptum.

Vitepte;

t

te. . Vel, Poserbe[asrum fus; , idem

Amimam fitam.) Ut accidit in obfi-

eft quod eroga thefaurum tuum in

Qui feiliet-

precepto fervando de eleemofyna

dibus; nam fidem fallenteeo, qui de-

Uifantur,

danda.

dit obfides, hi capitis periculum ade-

ag Qmos 1

utit.

Proderit magis tibi guAmo aurum.)

Cümmvi; ,'

Utihor erit eleemofyna, quam auri

a. Re;iomljärem fegit pecmfor,; &

ia illos £

poffeffio.

imunutdas. ) Ingratus , & infidelis,

D

t

ere Qge.git,

I$. Íe corde pa

5

cum repromifforem, hoc eft, fidejuf-

Q i(!i&)mml

?

eris.) Im finnu , "ut

forem fuum veniéntem videt , fubdu-

aliqui etiam legunt.

2$ Cyran,

Prþ te exorabit Ab oram; zaalo.) Eee-

cit fe, ne eum fidejuffione liberet, nec

Qu mmod

cogatur , quod debet , exfolvere.

ntofynz tuz ad celum afcendent, &

22. Repromifforis.) Fidejufforis.

COnfen

Deum

H

eäbrgþggä ggnlibeggt te ab omni

"nf

malo.

Sibi ad[critit.) Sibi ufurpat , cum

20. Teggen

éum permittat eo adigi, ut pro fe

UE

&CCata

