.&31 [7i

9. Non in perpetuum irafcetur : neque in eeternum com-

Ij

D

minabitur.

j

io. Non fecundum peccata noftra fe

ecit nobis: neque fecun-

0mn

)

. dum iniquitates noftras retribuit nobis.

20

1Ir. Quantum fecundum altitudinem ceeli a terra: r-ormbo-

i,

favit mifericordiam fuam fuper timentes fe.

tium

12. Quoniam diftat Ortus ab Ocmdente, longe fecit a nobis

iniquitates noftras.

13. Quomodo miferetur pate1 fihomm mifertus eft Do-

sitin. )

minus timentibus fe : quomam ipfe coqnowt figmentum no-

ürum.,

f

eft m

!

Coni

D

14. Recor-

Pro j

Coronat te im mufericerdia. )

Qul

& vindicans etiam:

Italice. dl(.llnllb,

In d

14

omni ex^parte mifericordia fua cir-

fkr gw/zzzzm al zzenocezte.

^cumdat, munit, & cingit.

7. Vzas fuas.

Lege.n füám , ; qua

güem

Mtfrd Honibus. )

i€en

Da

eficiis ex be-

ejus voluntas explicabatur.

fom:

n

nignitate , & mifericordia fua pro-

8. Mifericors.) In Hebr. eft :

€nim

6&13

chanen , gratificator gratig, &fa-

&. Repht im bonis deffderium tuum.)

VOrIS Ltr"u OP

tim f(

Qui. te bonis ad yictum neceffariis

La;zgdnlmu ) 'Fardus ad 1r1f(.en«

cit, i

Veteit

abunde replet, & fatiat.

Vel, qui

dum, & puniendum improbos.

e2, qux poftulas,

aut Optas , libe«

thmn gnifericors.) Omnibus, five

ionoi

rahtcr larmtnr

ex Me

pii fint, five impii.

WEU;e,

navaäzmr uf ;zqmlæ, juventus tua.)

9. Noam i perpetuum szäemr ) Sed

Sanando infirmitates , & . &gritudi-

nobis placabitur , quippe mifericors.

À

Anes tuas,

Certum eft ex hoc loco,

IC. Retri£uit. )

ï]

xependit. tanturmn

& aliis aquddæ aliquo modo juven-

pene , quantum peccando meriti

-

Tre

tuti reftitui, de quo varii varia.

Il-

umdus

!U

lud videtgr probabiliffimum , reno-

il

gecundum altitudinem celi , &$c.)

"n f ,

. vationem hanc in pennarum muta-

Quanta eft elevatio cali fuper ter-

]P"l Yi

tione:.confiflere; nam poft certam

ram, tanta eft ejus mlfcucm.dm er-

it hm

ga timentes fe.

Diun

pezmdum tempons aquilz veteres

abjiciunt, & novis veftiuntur, quem

Corroboravit. ) Confïrm'wlt, ftà.-

QU1a fc

renovationis modum fpeff'wm lfaias

bijlivit.

aD(I

Cäp

40. 31.

cum. ait :

Affunens pen-

12. Quantum difat Ortus ab Occi-

« fitta

s ut aquila , &jc

dente. ) ld.eft, lonfmïïme, & remo-

Ate à

6

Faciens

( jtdicium , 6c.). In-

txf"ime

E

Tàny .

juriam patientes ab injuria eripiens,

- Quomodo aneretur. pater flw-

Cïþ ip

^"

»

PSALMUS C1I.

259

tUP vt

14. - Recordatus eft, quoniam pulvis fumus : homo , ficut

i

N

foenum dies ejus, tamquam fios agri fic effiorebit.

Tinibus

1$. Quoniam fpiritus pertranfibit in illo, & non . fubüüet'

& non' cognofcet amplius locum. fuum.

s fs

16. Mifericordia autem .Domini ab seterno- y& ufque in

$4

ceternum füper timentes eum.

17. Et juftitia illius in filios filiorum, his. qm fervant te»

. Comm.

flamentum. ejus.

18. Et memores funt mandaïmum ipfius, ad facnenäum ea.

fecun

Ig9. Dominus in ccelo paravit fedem fuam: & regnum lþfius

omnibus dominabitur.

J

2o. Benedicite Domino omnes Angeh ejus , po*entes Vit-

trob0-

tute, facientes verbum 1lhus, ad audlendam vocem fermo-

num €]Ua.

"B)

Kkz

P

Bcnca

ft Do

yum.) Varentum in filios magnus

tum eft fenum, 66 cecidit fla:, qum Sp:a

um no»

eft amor, & indulgentia; nam ]uxta

ritus Domini jujflzzvzt 272 €0.

Comicum in Andria A&. €. Scen. 3.

E£ no5 cog/zajcet 4mp!zus Jocum /itum )

Recor-

Pro peccato 3]49no þd::lum /itppl/cu f4-

Non redibit fpiritus , five. vita,ad

dmmu:a

t5 eff patrz.

locum, unde dlfcefüt, nam de fene-

14 Cognovit fiementun da/fmm ) Era-

&ute: non redimus ad juventutem.

Vel fenum aridum factum locum

m, qu

gilem noflram natoram, novit, quales

formati , fïchquc fimus;

fuum amittet , extirpabitur.

I$ Sreurt fenum.dies qus.)

Ut

17. Mijericerdia autem Domini ab

&Dn

enim fonum fÍítatim floret , & fta-

4terao. ) Semper eadem eft, & fem-

, lu

tim folis vapore exficcatur, && are-

per PIO pitia

in omni vite p:ute,

fcn:, ita hominis vita brevis, ftatim

iis, qui timent Dominum.

1rafcel'f

Ín f»ntcnrus

vergit ad occafum.

Jufstia dias-): Meritas , Hdes,

05«

monoftichis, qua fere fumpte funt

ac conítantia promifforum porrigee

us f

ex Menandro titulo. 216 »corr zz ju-

tur ufque ad filios filiorum eorum ,

qeniucem. ) l'.(mnuS.

qui Deum timent ,

& Mkgem ejus

) 5

"As TO c'üyoNoy & Sævac:g&a—

fervant.

fericots.

& 08f.

18. d fac:enda ez, ) Ut €a exe-

tantul

Pror[us juventa flritus f (æzllmm.

quantar

qmottt

16

ópijiws pertran[rvs jm 1!!0, of

19. À cwlo pamfwt jädem fnaen. )

zfon fitfifer. ) 5piritus vitalis, feu

Oftendit Propheta, pofíe Dominum

J 6^)

facere,

C

ipfa vita corporalis non permanebit

ug promifit timentibus fe,

per tel

in homine, fed tranfiens in eo erit,

qum fcx

l

icet Tummus eft Deus, &

:da v

& nunquam in eodem ftatu fubfiftet,

in omnia, quz uiquam funt , latc do-

quia feml,ex mutabitur 5 de infantia

minatur.

fh«

ad pueritiam , de pueritia ad adole-

20. F;rrute.) Robore fortlt:uäme,

Ícentiam , Cïc & tandem de fene-

Facientes verbum :l!zæ.v.) Quld )ni.

Gute ad imoitem.

Vel fenfus cft,

ä 06'/'[1

xllmb exequimini,

« remo

flante vento ferum arefcit

liaias

4d audiehdam "vecems €£c. ) *

er.

C€ai

4

. idem fexe dicit.; Exv/icca-

quenccs divina mandata ad huuc fi-

Í

z

o

r f

m

n

66

LïBRï PSALMORER U"VJ

21. Benedicite Domino omnes virtutes ejus : miniftri e)us,

20

qui facitis voluntatem ejus.

sabitu

22. Benedicite Domino omnia opera ejus : ^in omni 1oce

6 |

dominationis ejus, benedic, anima mea, Domino.

fiobur

lcl

1. Pfalmus ipfi David. CIII.

dabur

Enedic, anima mea, Domino: Domme Deus meus ,

rüa-

$

b

gnificatus es vehementer.

fundáí

2. Confeffionem, & decorem induifti, ami&us lumine ficut

d

veihmento

tnvel

- $. Extendens coelum ficut pellem: qui tegis aquis fuperiora

I0.-

eJus.

tium p

. Qui ponis nubem afcenfum tuum : qui ambulas fuper pen-

esmom

nas ventorum.

*THeb.

fiunt

I. 7*

4: * Qui facis angelos tuos, fpiritus: & mlmftros tuos,

fiant 1

ignem nrentem.

-

dos

*

Qu1

i?hem

ut- ille

sem, ut obediant voci ejus, & fe

modum, & ea facilitate, qua artl-

fex tenmtorii cortinam convoiutam

Qu cha

äd.,les fervos probent, non propter

fl

privatam ahquam fuam utilitatem,

expandlc

flC ldlh

vel nece(fitatem.

3. Qusi. tegis. aquá - fuperiora: e]m')

&S

21.. Virtutes ejus. ) Exercwus, Sic

Aqueo feu: cryftallino: cocle.

- Alit

Vdl fs

appell at Angelos omnes.

DlsJ

de veris aquis mtelh"un

qua fupra

minill

$o 2

Opera . ejus. ) Omnes res ab

firmamentum fint.

dee dicta Ge-

Titüom

€o creata.

nef. 1. num. 6.

Ponis nubem 4/2m/54m funm.) Vehx-

Citaten

lz omzi loco dammzzt:mæ ejus. )

quáf

Ubicunque tandem fint inregno Do-

culum tuum, qui nubibus uteris pro

Curren

mini, quod omnia complecitur.

curru.

Nubem | Dei

, vehiculum

efle fxpe habemus in 5cri lptul'd

Vi-

Yit t

tüs, $

I

Enedic.) Lauda , predica.

Vi-

de Exod, 16. 10. & 19. 9.

ifa. 19.

aü He

de dicta Pfal. fuperiori num. z.

1. Jerem. 4

. 13.. fimilis loquendi mo«

dus apud Paetas.

Horatius lib. r.

Irae

Magnifcatus 6s "ebementer. ) Te

hinos

1nagnum oftendi(li per creationem

Ode 24.

dentey

mundl, &. per providentiam , qua

—— Iþjä Dze/þzm-

lgn: corn|co nubila dividems

$8

ilum gubernas.

Plerumque per purum Jonantes

fua bl

Confe/fionem , €$. decorem mduzþ'f;)

mudi

Lzaudis materiam firmiter, copxofe,

Egrt equos, celerepeque cnvrura.

NIJ 1

& autte poffedifti ; laude, & maje-

Ambulas — faper penuas ventorum. )

d di

flate indutus es; totus es iaudabihs,

Looquitur de ventis poetice tanquamt

Yl n

& admirandus.

de alatis animalibus.

Quui veheris

6. 4

2. Lismuime.

)

Gloria, majeftate ;

penms ventorum currum tuuin tra-

Deus enim inhabitat 1umen

ináCe

hentibus.

Pennlþ

itum

ceilibile.

4-

Qui facis ddngelos 27 fpirerus ,

Qitnef

Extendens

cemlum- ficut pelem. )

&c.) Qui delS., ut fp:umaleq crea-

Iu Hebr. évewt cortmam , ad eum

türe, qu& in cele tibi femper af-

Yithj,

Su?w

*

4

PSALMUS Cl..

261

—

Wi eujus,

$. Qui fundafti terram fuper ftabilitatem fuam : nott incli-

s

: ,

nabitur in feculum fzeculi.

ni loce

*

€6. Abyffus ficut veftimentum,

amiétus iejus

LI

fuper montes

ftabunt aquse.

o

7. Ab increpati

one tua fugient i .Vocje'—xtonitrui' tui formi-

&abunt.

*

$. Afcendunt montes, & defc

endunt campi in locüfn, quem

fundafüi eis.

s

1e freut

.: 9. 'Terminum pofu

ifti, quem non tranfgrgdientur : neque

Eonvertentur operire terram.

periotz

1o. Qui emitiis fontes in conva

llibus inter mä*diuxn mgne

tium perïranfibunþ aquee.

er pen-

Kkg

II. Pota-

vecoesas

$ (U05,

fi&ünE " fiant Angeli £ui , id eft, . etiam montium cacumina aquis eran;

fBant nuncii tui ad homines inftruen-

operta.

3

dos$.

Quique facis ininiftros tuos

7

Z in'crep

.zt.ime'»ma fngzïent, P

2

.r,r

ammodo increpitz

ignem urentem, id eft, qui facis,

uo juffu quod

fe-

n

ut ille ecdem fpirituales creature ,

aque fugerunt , loca illa celfa de

qi atl«

que charitate femper ardent, flant mi-

rentes, & fe ad cavitates, alveos, &

conceptacula fua demittentes.

wolutam

fiiftrt tui, ad etficienda celerrime, & ef-

ficaciffime, que jufferis. Ita S. Augaft.

. A "voce tonitrus tui , 65c. ) Propter

g fjltf-)

& $. Gregor. homil. 54.in Evangelia.

juffum tuum, quod erat quafi fonus

celi

tonitrut efficaciifimum , celeriter fu-

o, Àli

Vel fenfus eft, qui facid, ut Àn

ug f

miniftri tui habeant velocitátem

f pi-

gerunt , quafi timentes te.

ii G

rituum , id eft, ventorum, & etfica-

Q« feendunt montes , te.. )

Defi-

dentibus enim aquis-montes , val-

citatem ignis urentis, atque ita fint

Vir-

) Vdit-

quafi quidam venti fpirituales in dif-

les, & planities app

grLICEUXICg

teris pI0

currendo , & veluti quidarm ignes di-

gil, Eclog. 6.

*

Íta 'Theodore-

chiculumt

vini in operando.

Tusy derare folum, G dzfr!æa'qre

u V*

tus, & D. "Thomas in cap. 1. Epift.

Nerea ponto

lfa. 19

ad Hebr.

Cz-z*;äe;æztæs ff ?grum p«

datim [umet-

endi mo«

Igmem urentem.) ntelligit Sera-

re farm;m

jj Iib. 1

phinos; hec enim vox Hebraice ar-

dentes , vel ignitos fignificat.

In locum , quem f;;äddjfi ets.-) .Euns

$. Super ffabilitatem . fnam. )

In

locum tenentes , quem eis c

Qnüi-

7)

fua bafi, & fede, quod eft centrum

v

tuifti.

mundi.

*

9. Mes tmrz:g;*ediäntg;r. ) Scilicet

]t;)ldm 2

Non inclinalitur , 6c.) Nunquam

aque. Di&um eft mari, sfgue Luc

u

aruit. )

inde dimovebitur, vel motu recto,

veusdes , $ non procedes. amplius , . 68

vel in gyrum acta.

bic confringes tummt;! ffuctas. tnos. Job.

anqut

6. dbyffms ffcut "veflimentum , Bc. )

38- It

:

j vehefis

juti m

Pelagus , mare. fcilicet. profundif-

Neque conver

;eætm* aper;:-e 2er*ran?;)

fimum terram quafi amicus cir-

Neque rurfus terram operient aque.

cumveftiebat, & omni ex parte ope-

ío. l"crtr:mþ'äum* a. ï E fon-

n v

riebát.

tibus manantes, & per valles ad de

E

,

jes tt*

cliviora decurren;esf

nPCï M

Sufcf mentes J?gl';mtþ V.zgmo ) lpfa

-

x

m

62

LIBRI PSALMORUM

L

ir. Potabunt omnes beftice agri

e

e*(pt*&abunt onagm in

10

fiü fua.

peita

I2. Super ea Volucres coeli habïtahunt de medlo petrarum

10

dabunt VOCes.

20

— ——

13. Rigans montes de fuperioribus fuis : de fru&u operum

omnt

tuorum fatiabitur terta.

21

14. Producens foenum Jument155 & herbam ferv1tut1 ho-

eíc

minum.

LLI

2

tl

X

15. Ut educas panem deterra & Vmum laetificet cor hemmzm

Ut exhilaret faciem im oleo, & panis cor hominis confirmet.

24

^à

16. Saturabun:uürligna campi, & cedriLibani, qlldö plantavit:

tfq

fque

17. Ilhc patferes mdlncabvnt

240

18. Hero-

fapier

1

II.

Potabunt omnes beffia agri.) iíx

Satiabitur terra.) Keplebitur terra.

ZS.

14. Herbam fervituti bominum.) Her-

lid; (

ilis aquis bibent pecora, juménta ,

& fera.

bas hortenfes , oleza, &c. in cibum

Expettabunt. omagri m £t fmz) D.

hominum , vel in. medicinam , vel

Culg

Omzyer re] Áotet

3177

certe herbarüm | nomine

intelli ïm

n

Hieron. veitit :

loi. n

fgnm.

5

AU.(T'IPC le(f*t, //z'czf;zc*at

fmculos, germina , aut tunones

$VC

*4110 d in noítra

unde vites poitea exiftunt; triticum-

ena;rti im fitun- f,m«n

idem

T

val rata dicitur,

.xþe&wmzz 1

etiam hexbeiwns ;

&. alia hujus-

elefidy

eit, quod fper: abunt.

in eis fpera-

modi.

leime

bunt afini filveftres, qmndo fitient:

154 Ut éducas panem de tevra.) Ut

Càm À

fic eodeià fenfa dicitur infra num.

ex illis Herbis, cum ad iaat ikitatem.

pervenerint, & maturum femen edi-

dleam |

27. Qwante 4 f€ &thci'd.??f, ut des sls

D.'?/f

ejcam 1 tempore, iÀ cft fperant. Qna-

derint , panem homiaibus fupuecmes.

Dux

grum pre CCt'*"'lo qu ïdl'll)txhl)üs Ccotr-

Ef 'vmnm [&tyzcct cor bomzrsi. ) Ut

educas vinum , quod ad ]titiam ex-

& n

memordvlt, qma is cum deferta lo-

Cetera]

ca fequatur, unde & noraen «ccepit,

citat homines.

& per folitudines c.net:, fiti maxi-

Ur exbilaret fa ;ez in oleo. ) Oleum

nidum

Mos

me ve€xatur.

enim: faciem nitidiorem reddit , &

modur

2. Swper em volueres eeli balita-

eit accommodatum ad unguenta, qu

ir magno .ufu erant a)ud /Qrien-

tibug ;

bus;.) Prope fo.tes, flavios, & ri-

E»lltba

mmh)u

vos libenter vérfautar aves , arbo-

xum Juxtd aquas crefcentium umbra-

Pauis cor Donaizis cwg?rmet )

Ho-

u €fta

& robuftum

fidCeus

culis gaudentes.

minem - corroboret ;

-Deimedio petrarum.) Rupmm juxta

reddat.

Quem €

16. Sazmrabunstur lzgnpt cfmpt) Ar-

At eja

aquas, & torrentes fitarum , in qui-

Prrop fj

bus degunt, aut ctiam nidulantur.

bores, qu& in campis nafcuntur, lar-

ngbu/,t voces.) Canent; garrient.

gis imbribus faturabuntur humore

Cim jl

neceflario-

I9J

13*

Rigans moxteg de juþcnar;äua

f&5 ) Rigans montes aqub de nu-

Er cedri Libami, quas p!dnt.a"u:t )*

bibus dumihb.

Et admodum procerze, cedri » qui-

mö, n

bus Deus Libanum montem circum-

TWonfeg

Dejnmu opertm tuarum.) I*ru&u,

quem operaris , dans frugibus, ut

v eftivit.

50[ t

quioq

naícantur ; & cxefc,ant,,

1;;'. Àlie pafferes mdg(ïmüuw ) Avi-

LE

R)

AL M US CHI

s

:463

4gtl 1f

18. Herodii domus dux eft eorum : montes excelü cervis:

petra refugium herinaciis.

TU

19. Fecit lunam in tempora: fol cognowt occafum fuum.

20. Pofyiili tenebras, & fa£ta eft nox : in ipía pcrtranübunt

Openu

enines beftiae filvae.

21. Catuli leonum rugientes, ut raplant & quzerant a Deo

uti- ho-

eícam fibi.

22. Ortus eft fol,

of

& congregatl funt: & in. cublhbus fuis

collocabuntur.

Mirmet

h

23.-Exibit homo ad opus fuum, & ad operationem fuam

itavit

ufque ad vefperum.

24. Quam magnificata funt opera tua , Domine! omnia ia

Hero-

m t

fapientia fecifti :

impleta eft terra poffefTione tua.

25. Hoc mare magnum, & fpatiofum manibus ; Àllic repti-

ür tera

im) H

ila, quorum non eft mnumerus.

à cibum

26.. Ani-

am , ve

ule in genere; nam ut diximus Pf.

20. Pofuiflz remebras , c. ) Cum fe

intélligit

icI

n

tenebre , & nox effundunt.

Urt0n $ ,

9- ybY zfper quamlibet

aviculam fienificat.

In- pf perthvf&unt omnes befiit fi /'/-

triticum

19. Hcro;lzf x, n ïïeblæo , "1 TvDB

v4.) E cubilibus fuis prodeunt, &

hujus«

filvas nocte oberrant.

æäafd.z ; in Grzeco $£pedibc, quae vox

Z2I.

fignificat milvum chronvmo , fuli-

sztn/: Leozeum. ) Et catuli

jU

cam Au'ïuihuo ciconiam Smdæ ar-

leonum.

fitatm

deam Pllmo,

Rugientes. ) Ruqlum: enim , dum

ne edi«

Nidus.

Domus. )

predas agunt.

ogeune:

Dux eff eo;um.) Vel quod altior,

4 Deo. ) Quam Deus' obtulerit.

NLz

& amplior fit hujus avis nidus, quam

-

22. Ef conorcgatz pm't) Sefe in fuæ

:wn G-

ceterarum ayium ; vel quod prima

luftra recipiunt.

nidum ftruat.,

23.

Exibit bomo ad . opus funuze, Y

Oleum

Moztes exæ(/,i Cervi. ) Quemad-

Cum illuxerit ,- homines ad opus

modum avicule werfantur in arbo-

lüt , X

prodeunt, contra ferg fuis fe cubi-

fit qll&

ribus, ita cervi in m(pntlum cacu-

libus, abdunt.

(yrien-

minibus,

24. Mdgnzä'mt.ez) Nhfrmfïcav

Petra refugium berinacei. ) Hen-

Implem ef terr4 po] e/gone tua. )

Wo

naceus, Hebraice * 5y*- /aphar, eftis,

'Tuis rebus, & operibus, tuis crea-

Dbumlm

quem Scriptura Levit. 11.'s. appel-

CUHS

tuis opibus , & bonis.

lat. cbarogrylHluza.

Italice appellarms,

25. Hoc mare, 6c.) Quafi dicat :

j Ar

Porco Abma.

Vide quz notavi ad lo-

ïNz ec minorem adinirationis

I'Pdte-v

Jfa ".

cum illum. Levitici.

*

riam przebet mare ,. quam tellus.

h

umole

19. Fecsé lonam i fempora. ) . In

Manibus. ) Sinibus, fic Italice Si-

temporum diftindiones,*& divifio-

dul

nes; nam anni menfibus conítant ;

nus appellamus, Bmccz a.'z mare.

menfes autem luna.monfítrantur.

» qul

Reptilia.-) Natatilia, pifces, qui

circom

$o/ cógnowit occafzm ,me ) Scit fol

vel

;edes omnino non habent, un-

quo curf;m fuum debeat mtendere,

de'a Grecis Zexoów di&i funt, vel

bxevxfhmos habent.

j

&t ad Occidentem perveniat.

*t

us

264 |

LIBRI PSALMORUM

^ 56. Animalia pufilla cum magnis illic: naves pertranfibuit.

d

)

27. Draco ifte, quem formaíli ad illudendum ei: o

quamd

mnig a

E

M

te expe&tant, ut des illis efcam in tempore.

48. Dante te illis) colligent :

in Doi

aper.iente/te magum tuam,

omnia implebuntur bonitate.

(

L

à ;

em, turba'bün'turqf auferes fpi-

bened

20. Avertente autem te fac!

ritum eorum, & deficient, & in pulverem fuum revertentur.

. 3o. Emittes fpiritum tuuim , & creabuntur, & renovabis

4

(

faciem terrae.

.

1

31. Sit gloria Dom

ib

m in fæculum : ]eetabitur Domi-nus in

?

operibus fuis.

& facit eam tremere : qui tangit

ä

32. Qui refpicit terram,

t

i

mpnïes'? & fumigant.

339 "w

»

ï

1

.-

ECQ]

Quorum nom efh numerus. )

Nam

Banitgte.) Bonis a tua benignitate;

Qus fe

& providentia profectis.

pifces copiofius crefcuat , & multi-

plicantur, qum t&rreflres , aut ae-

29. dvertewte aniem te faciem. )

T

DN

ree animantes.

Ubi curam, & confervationem il-

lam tre

kgnü. )

terram c

aimalia pufflla cum m

lorum fubdáséeris, & manum tuam

f

U

ibtraxeris.

Qusdam enim illic funt tante ima-

& Si'xdiï.

nitudinis, quante nullum Animal in.

Turéabuntur. ) Laborabunt. angu-

Ta;zgi!

2

qua

ftia, & penuria languefcent, nec fa-

terra re

peritur, ut balena, 6

tendo ,

Geénef. cap. 1. 21. appellantur cere

tis expediet ; quid agant , aut quo-

& f'—.nï:äg

modo fibi provideant.

3 €

gran dia.

"Aufeves fpurst

26. PertrZ

nþ'äzmt.) Heb.*r. amöu'lk;

vitalem.

zfm "eorum, ) Spiritum

$

l vig

àuzt.

Ambulant ,. .ultro xf:itroquwe

[;/,., la

commeant.

Defeient. ) Mborientur

COricaa

Ia puluerem [uum revertentur.) S

d-

Draco ife. ) Loquitur de ba-

d

T

jenis, & cetis grandioribus.

Ut

ventur in

$. J

ti funt.

pulveren? » €x quo forma-

Dd

enim omne genus pifcium' repti-

6 Cred-

4

Is nomine comprehenldit ; fic que

30« E»zttes &irit;mï fUMm ,

hutlh [o

in hoc genere funt im:i

nania, & ma-

buntur.) iCwmittes fpiritum vitalem

ten e

in animalia peér novam generatio-

]us

gnitudinis eximie , dracones di-

1f* D.

cuntutr.

,

nem, & fic renovabis faciem terrz,

Pf(,wr

Jn

A. illudendum ei. ) Draconi , ut

eam replendo omnis generis animan-

n

homines ei illudant, & infultent, &

tibus.

* Íd fieri videmus in. vere,

E

Vel C'mv

quafi triumphent, cum illum cepe-

cum tepidiores aurz [pirare inci-

Atylis

rint , aut .occidcrint.

in Hebrzo

piunt.

1j

Creabumtuy.

A&Tf

eft, ad ludesdum im eo: id. cft, in

ducentur.

) Formabuntur, pro«

-

nec at

mari, huc; & illuc fe, ut libuerit,

circumvolvendo, per mare fpatian-

31. S; gleria Demint im f[aculum.)

Laudetur «Dominus

Ueluj

do, & fe oblectando.

, & glorificetur

dDur

27. 4 te. ) & tuaprovidentia.

in eternum. .

Lerabitur Deminus in operibus fris. )

Clplo Pf

de tempore. ) Cum efuricrint , vel

UP

&r

lr

tempore congruo , & opportuno.

Videus cUnlla , qua fecit, efje wq(dt

A05 1

29. - Colligent. ) Cibum , paftutn ,

&eza. Genecl. 1.

llj

ler X

Vta

quem illi objeceri!:;'

32. AefHicii , Cfg ) Nutu fuü*il-

Tl hi

—

-PSALMUS CII. & CIV.

26$

[!

U

31. * Cantabo Domino in vita mea :

7

píallam De—ö meo, *Infr.

quamdiu íüm:

l4g.gs

34.. Jucundum fit ei elo

&U: l*

in Domino.

quium meum : ego vero de.lïe&abor

35. Deficiant peccatores a terra, & iniqui ,Hi'tæ ut non fint:

e$ iDi

benedic , anima mea, Domino,

vi

2

!O

[2»]

- Alleluja. (z. Par. 1. 5.) Palmus. CIV,

1. £. 'Onfitemini Domino, & invocate nomen ejus: annun-

Dus ii

tiate inter gentes opera ejus.

t1n0"

2. Cantate ei, & pfallite ei : narrate omnia mirabilia ejus;

. 3. Laudamini in nomine fantto e

jus : ,-Iætetgr cor quaren-

' Ltl-x'

tium Dominum. .

i...

.4. Queerite Dominura

, & confirmámini : quæri'te faciem

ejus fen?pe'r.v

TA

s. Memen-

lam tremefaciens , vultu iracundo

fe.

Bene aütem convenit huic Pfal-

terram concutit , & imotu labefactat,

& f'ïïlz.üt.

mo, & duobus fequentibus , .quia

Alleluja .fignificat , Lasdare Deum ;

-T-z;zgit ma;ites.

Fulmina immit-

hifce vero.Pfalmis narrantur bene-

tendo , ex quo ignem concipiunt ,

ficia a Deo populo lfraelitico pra-

duo

Qu

& fumigant.

3

ftita , que laudis Dei funt argu-

33. Cantabo, ) Celebrabo, quam-

mentum.

diu vixero.

5

n

M

1* Conferemini D

Df allass,

J

Ad PÍíalterii fonum

Dominum. -

tamirz/a. ) Laudate

conciaoam.

lLzvocate zomen

»

9j

[u5. ) Cum gliqua

71 d

3

Qu amdin fum.) (äuamdiu þvixcro.

vos urferit neceflitas..

-34. Jucundum fit ei.) Placeat ei.

Anuuntiate Inter. gentes.) Notas fa-

o lum

Canens

Dälefz',zäar' 22 Domw:zo. )

cite , & pradicate inter exteras

n

& t

laudes ejus, &

nationes opera -ejus.

tem cjus.

memorans boqica-

^

-

Caniate €b, 65 pfalite ei-) Ore

l vidien

renétitou

35: Defeciamt peccatores aterra, Gc.)

canite, & muficis inftrumentis per-

Peccatores, qui Dcum laudure ne-

fonate in ejus laudein:

n ii

; apumid"

Íciunt, aut-nolunt, deficiant, iza ut

3. Laudamini i nomine [antlo ejus.)

g .

vel convcrfi ad Dominum non fint

Gloriamini ejus nomine ;

€x

Q-

d

amplius peceistores, vel fi converti

v

breo verti poteft , Zzudzze vos zpfos ,

noluerint, dejiciantur intra terram,

id eft, gloriamini, & placete vobis,

nr

quod tam beneficum in vos Deum

aw.h,

nec amplius compareant.

experti fitis.

r 44

leluja. ) Quamviä non habeatur

Leteiur cor quaventtum

] €zm.

Le-

meat

AL

j s

ap

ud- Hebrzos , 4/le/zja , in prin-

tentür ex corde , & folido gaudio

€ipio Pfihni, habetur tamen in fine

Omnes ,

ui placere ftudent ci, &

7À

"

fupüioris.

Probabile eft LXX. vi-

qui in neceilitatibus quazunt, & invo-

cant eum.

I)ZE 7

ros illud legiffe initio, & ita in fua

ipterpeetatione quafi titillum pofuif-

V) Fþrtia & con-

i

4

4- Can/ïrwmi?i;

m »

Bibl.y eum Com. Menech. 1. AV,

N

266

LLNSLT

SALMOQ*"

M

-

Par-

$.. Mementote m1rab1hum ejus, quae fecit pæOd]gla ejus, &

M ————————— —

16 g. judicia oris ejus.

i')

lfaiz

uh

6. Semen Abraham, fervi ejus: filii Tacob ele&i ejus.

pop

12. g

3. Ipfe Dominus Deus nofter: in univerfaterra judicia ejus,

1

.8. Memor fuit in faeculum teftamenti fui, Verbl, quod man-

tepes.

15

davv in mille generationes.

*Gen

. * Quod difpofuit ad Abraham: & jur amenn fui ad Ifaac.

nolite.

li

-

« 16,

Io Et ftatuit illud Jacob in praeceptum : & Ifrael in tefta-

i. ]

mentum a&ternum :

patis

xr1. Dicens: T1b1 dabo terram Chanaan funlculum hære-

mj

ditatis veftrae,

]oí

eph

I2. Cum

W

pertra

flanti eftote animo ad eum quzren-

diem fuerunt, & fortaífe etiam ea-

dum. Vel fenfus eft, & confirma-

rum, quz future funt; nam pro-

1s ]

bimini, & robufti e'rhmemmv

babile eft munduim non duraturum

Y

-Faciem ejus.) Eum, ejus confpe-

annos quindecim mille , quot effent

p

&um favoretn ; & gratiam.

neceffarii ad explendas mille gene-

Fa

. Judicia orís ejus. ) Le(rem &

rationes, etiamfi cuilibet generatio-

fit vel

præcepta ore fuo tradita per N.[oy-

ni brevdï:mum fpatium tribueremus,

qui adl

em.

hoc eft,

annos quindecim , quot

dixi P

fere in homine requiruntur . ad ge-

IG

6. Semen Aära/mm fc*rw ejm) Vo-

nerandum.

eatiyi cafus

O femcn Abmham,

Hebïæi

cultores ejus..

9. Qzad' dgþafþtt zd Aar;zä:m" J

« Eletis ejus. ) Grmgce s,:kswrm GLU'FO,

Quod pepigit cum Abraham, Genef.

[4! qul

fumer

eft cafus. nominativi , yel vocativi.

12. n. 7. (& cap. 15. num. 16. &Cdp

E [//

Vos, qui ele&i ejus eftis.

17.

'mutn.-7.

hanaa

7. m wnrver(a terra ]udtcm eus. )

Er ]umment: /iu ad lIfzac.)

Memor

lulda.

fuit jufamenti Ifaac preftiti ,. Ge-

Exempla, & argumenta ommpoten-

Ij J

tix, fapientim , bonitatis, && veri-

nef. 26. 3.

den )

tatis , five fidei , vel prodigia , &

l0. Stafuir ilnd.) Firmiter pactum,

Tent h-]

miracula , ut n. $. ubi hec con-

& juramentum conftituit.

Ch IU;E]

jungit ; Prodigia ejus , &5 judicia oris

jacob. ) : Jacobo.

Ranam

ejus

In praceptum.) Ut etfet quï

a—

I de

8. Memor futt. 12 faculum teflamen-

tutum , & lex, qua feipfum obli-

E&leïe

t fzi2) Memorem fe oftendit pro-

gavit Jacobo, ut fcilicet nullam gen-

l4H

miífionis fuz , quam fcmplternnm

tem &que caram haberet ,

& pe-

COT; "1b

eífe vult,

culiarem , ac Hfraelitarum . y s

Verbi.) Promiflionis fus.

ciffim Jacobum fibi, ne przter ipfum

pïn )ter

alium. Deum coleret.

ft"Vpu,

Quod mandavir.) (Quod juffit , &

raouem

ftabile effe voluit.

Et Ifrael. ) Et Ifxaeh, ]acob ni-

In mille gemratzonen ) In &ternum;

mirum , & pofteris ejus.

Aon;

18

ponitur enim numerus cértus, & de-

Tefamentum aternam.) PaQtum zter-

*Rut v

finitus pro incerto , & indefinito ,

num, ut explicatum eft.

fcilicet millenarius, qui etiam lon-

1I. Ti44 da£o terram Chanaan.) Ha-

CW iäg

ge excedit numerum generationum ,

betur hsc plleHlO, Genef.. 2g.

205,&

us ab oxbe condito ufque ad hanc

num. xx;

ady

—

P

PSALMUS CIV.

267

jus, &

,m;; Cum efïent numero brevi, pauciífimi, & incols;& ejus.

13. Et pertranfierunt de

US

populum alterum,

ggfxte ip'gen.tem,, & de regno ad

-a ,

14. Non reliquit hominem noce

$

re eis: & cOyripuit pro eis -

i

reges.

15. "

Nolite tvängxere chriítes meos :

;'*;Q'Reg

d Iaac,

&in ! p-rophetisx meis

l, L]w

nolite malignari. -

n teflz-

16. Et vocavi

I 'Pïll'g

t famem»'fup,;er terrlam: & omne ürmamentum |

" panis contrivit.

16.22--?'

| heere-

17. Mifit ante eos

;* virum : in fervum wränpndafus eft *G'en;

Jofeph. :

Á

3'7'360

18.

* Humiliaverunt 1n compedibus

i otoren stl

, um

ferl*um "en-

pertranfiit anitnam ejus,

: pedes ejus:

etiaä &

39 309

19. Donec veniret verbum ejus.

c

at pl' 0*

avit eum :

Y

uraturum

,Elyoq'uwium Pomini inflamm

3ot ellext

Ela'

20. * Mi"

jlé gen-

Funicä[um bereditatis weffrs. ) Ut

te legem latam non r.egalli unguento,

;cner.ttio-

fit veftra hereditàs.

De tuniculis ,

fed Spiritu fancto uncti fuerunt.

'uererns,

'qui adhibebantur ad dividéndos agros

Im Prophers , mes. ) |Abrahamum

dixi Pfal. 7», $ 4.

, quot

In

Deus vocavit Prophetam Gen. 2o.

. 3 ge-

12. Cum effent numero brevi. )

7. & lfaac de fua pofteritate pro-

Hebrzo.eft, Piri puzeri,id eft pau-

phetavit Gen. 27. & Jacob morti pro-

hulam. )

ximus mira vaticinatus eft de Chri-

numerare.

ci, quos proinde fgmile erat omnes

n, Gener;

fto, & pofteris, Gen: 49.

í&ap

Et incole ejur.) Peregrini i

R iris

Malignari. ) Male facere, nocere.

Chanaan; erant enim ipfi oriundi ex

*

l16. Voc«vit famem fuper terram. )

) Memot

. Chaldea, & Mefopotamia.

Loquitur de fame , que füit tem-

i, *

13. Pertranferunt. de gente in gen-

pore Jacob, cum. Jofeph . Agyptum

£em ) . Cuüm fixas fedes non habe-

fervavit Gen.'41. Dicitur a Domino

1

rent, huc, illucque vagabantur, de, .

vocata fames, ne quis eam tribuat

y p

. Chaldza in Mefopotamiam, in Cha-

naturg , vel fato, vel cafui.

nanzam, Palzí(tinam , & /&gyptum.

Ermamentum panis. ) Panem , ci-

fi-

Et de regmo ad' populum Aalrerum. )

bum, quo fuftentatur, & confirma-

quaft |

/ Eft repetitio przcedentis hemiftichii.

tur cor hominis

fic Levit. 24. 26.

lag gen-

14 Hominem.). Quucmquam.

legimus: Pajzzqzmæ canfregero bacium

Corripuit.) lncrepavit ,-caftigavit

panis veffri.

,& pe

propter eos Reges Palafting , &

H

L

L

4 & Vi-

7. Virum. ) Jofeph m JEgyptum

*

ter ipfllm

-4£gypti, Abimelech fcilicet; & Pha-

premifit ,. Genef. 57.

- raonem. Vide Geu. 12. 17. & cap.

18.. Hugaultaverant dm compedilus pes

B. 11..5.

*

des ejus. ) Mebr.

]acöb fiie

19. ANolize fangere Chriffos meos.)

pede pedem ejus,

kaqruïf't m com-

- Sunt verba Dei Reges increpantis.

Ferrum. pcrtrzm/z'it ADÉisam €7'4 " ) Bloei

tum at*

Chriflos meo:, ) Weges, & Princi-

rei compedes cruciaverunt aninam

pes meos , id eft, a me conftita-

eju5 , lum valde vexaverunt.

7 n

tos, & quafi inunctos. * De Patri-

1g. Verbum ejus. ) Decretum Dei

ol j

archis fpeciatim -hic agitur, (;ui an-

de Jofeph e€ carcere educendo. Vgl—

z

26g

LIBRI PSALMORUM

"Ges 20. * Mifit rex ,

j

41.14. mifit eum.

2"

& folvit eum,,pïïnc?ps pppuloruzn, & di-

i

n tert

|

21. Conftituit eum d

L ab

ox*iui»nmn dofnus fus : & principä&

omnis potfeffionis fuae.

fermo

22. Ut erudiret princi

pes ejus fi-clutï fem&tipfum : & fenes

29

ejus prudentiam doceret.

fces q

.*Gen.

23,: * Et intravit

f

LE

46. 6

in terra Cham.

Ifrael in Egyptum : & Jacob accola fuit

Tunm,

*Exo.

X

L

24. * Et aüxit populum fuum vehementer: & firmavit eum

H

l

j

7

;

&.

fuper inimicos ejus.

.

bus eo:

25.

onvertit cor eor

um, ut odirent populum ejus: & do-

7ay

.

9. i

lum facerent in fervos ejus.

tem M

*Exo

3 :2650 äg ]3([

-*

ifit Moyfen fervum füum: Aaron,- quem Ael"egit

$

3. 10.

ipfum.

trvit ]

IY

40 :9-

j 270 * PO'*'

H

Durmer

fenfus eft: donec eveniret verbum,

23. ) lfraelite

, Jacob. fCilicet cum

quod. ipfe Jofeph predixerat referens

familia fua.

fratribus, & patri fomnia a fe vifa

"dccola fujr. )

QP'ärägrinatusW(-:ü.

omnet

de fua magnitudine, Genef. 27.

In terra Cham. ) . ln terra /JEoy-

Eloquitm Domin;.)Prophetiafpiritus.

ptiorum, qui funt a. Cham. Noe fi-

36

Th

Q

loflummavit eumi. ) Accendit eum,

lio prognati per Mizraim , Genef.

& effecit, ut in prophetiam erum-

l0. 6.

/l

peret, & fomnia fuis concaptivis, &

24. «duxit. ) Multiplicavit, fccun-

Tlogy

poftea Pharaoni interpretaretur ,

davit ; nam cum. defcenderunt in

que ventura erant, pr&diceret.

JEgyptum, erant tantum feptuagin-

20. Rex.) Pharao /Egypti Rex.

ta capita; cum vero egreffi-funt ,

t

Solvir eum.) E carcere eduxit.

erant fexcesta fere millia peditum vi-

808 yi,

Prieceps populorum. ) Scilicet JE-

rorüm afjwe parvuls , Exod. i2

Quorun

gypti, Pharao; eft en

i

3

petitio.

im ufitata re-

2 E

[:]

þirm;vit——äunz.) Validum , & po-

qttm

Donifit eum.) Compedibus eximens,

tentem fecit.

Aün t

e carcere educens.

24. Comvertit cor eoritm.) Deus di-

MQ*jfcs

21. Priseibesu ogmi þofejz'mis /im.)

citar convertiffe cor /Egyptiorum in

ctütont

Adminifratorem regni , proregem,

odium ,. & in ruinam. Hebrzorum,

& gubernatorem oimnium , quz in

non odium infundendo, fed bene-

Icet, f

ditione erant Pharaonis.

P

&dit, |

faciendo populo fuo , quod JEgy-

videi

22. r erudiret , 65c.). In Hebr. eft,

ptios accendebat , & urebat in.

s; winciret , alligaret , caftigaret ,

vidia,

ïUS erat

coerceret corruptelam aulicam , &

Dolum . facerent. ) lVIacqhinarenfui',

Cütdian

eum Ce

tevocaret ad moderationem , atque

perniciofa confilia agit:rent, infan.

virtutem,

ua ipfe erat preditus ;

tes occidendo ; -& nimiis operibus

Non lh

hoc enim

ignificatur verbis illis ,

Hebrzos fatigando, & vexando.

oriff

*

ï)r

ALf

dfeut femetipfmr.

26. Quem elegit ip[uzn.

j

Ad perfi-

Prancipes ejus.) Proceres JEgypti.

" ciendum una cum. Moyfe fratre opus

j.c

Senes ejus. ) Senatores, confilia-

ll 4

redemptionis populi fui:de JE2y-

Xios, magiítratus.

pto-

Cnf.

8* nu 1'2

POSUALM.ES. CIV.

$66

)&dï

5*. * Pofuit in eis verb

é

à üvnorum fuorum, & prodxgxorum *Exe,

in tcrra Cham.

7. IO.

nClpen:

& non exacerbavn *Exo.

:28. * Mifit tenebras ; & obfcuravit :

fermones fuos.

IO.2I.

& Íetes

29. * -Convertit aquas €eorum in fangumem & OCC1d1t pi- *Exo.

fces eorum.

-

.

20,

jola fü

3o. * Edidit terra eo1um ranas in penetrahbus regum ipfo- EXO-

Trum.

t eut

4r. * Dixit, & venit coenomwa' & c:1n1fes in omnlbus fim- *Exo.

16.

bus eorum.

8*

kdo-

& 24.

32. Pofuit pluvxas eorum, grqndmem : ignem comburen—

tem in terra i? forum.

legi

33. Et percuífit vineas eorum, & ficulneas eomm & con-

mVlt h ^num finium eorum.

, *Po

* Dixit,. & venit locu&a, & bruchus, cujus non erat *Exo.

——

numerus.

IO.12

Jicet cin

3e: Et comed;t omne foenum in terra eowm "& comedlt

us eft

omnem fractum terree eorum.

Ttà E*V

46. .* Et percuffit omne primogenitum in terra eorum: pri- 'Exo.

18 Ag

X()Lh

mitias omnis laboris eorum.

Gendf.

