eam cuftodibus, vir affert pro fru£tu eius mille argenteos.

tatem, nec

I2. Vinea mea coram me eftt.

Mili

uollanidm

e tui pacjflci; & ducenti

his , qui cuftodiunt fru&us ejus.

Im.

'

13. Qude

] faciemus

habere propter paucitatem doctorum,

EX qwaf;zäa./um i j Àjd eft, ex

qui eam in veritate inftüituerent.

quo pacemreperi coram fponfo;; gra-

gnacula it«

tia cnim illius fum id,, quod fum.

cedrinis

Ia die quandoef? alloguenda. ) Paffi-

ve, ut in Hcbrzo.

in die quo fer-

L. [/,«'ne;z"j'kl-t pacg'/fc'a 3. 008 ) Sunt

ao. Ego-

mo fet de eaelocanda, & nuptuitra-

verba fponfe , id. eft Ecclefiz. . Sa-

st

denda, cum fcilicet ultimi judicii die,

lomon vineim habuit: nam voxPze-

brea. proprie

qua die omnia exigentur ad normam

cifco , eft nomen. proprium , cujus

Latinam ,fignifïcationcm., ut in fe-

us oce

charitatis, viro tradenda erit, Woccft,

Chrifto jungeudi in fuperna jerufa-

quenti, pofuit Interpres.

:

Ín .Hen'

) InHebreo

lem.

lz €4, qnu& babet populos.))

brzo, ut etiam apud LXX. eft, z

; fumme Di-

9. Srnurus eft , adifrcemus [aper esem

ammgtiuni

prounnacu'a argemteu. ) vunt vcrba

Baalamon, cujus vocis Intérpres (igni-

ficstionem reddidit.

n[, additur 4

fponfi, & ad fuperiorem deliberatio-

.nem reípondentis, quafi dicat. Non

dradidis €as czg?aa'iäw,.) Agricnlis

onem.

deero fororcule , fupplebo,quz de-

cuftodiendam ,. & colendan-]. eloca-

y Blusquir

eíie dicis.

Ea tamen lege, fi firma,

vit.

e copiola quie

& conftans eft i amore, quafi murus

Vir. Id e(t, quilibet ex agricolis ;,

extingul

contra procorum inífidias, contra pro-

nam. vox Hebraica t z/[cb,. idem eft

eacium impet:is.

; Gjsquis hi-

Hebreis ac vir , vel quiliéez ,. unus-

Si offium eff 656 Gi ceteris excliu-

qique, efc

Jrimas due

plat, I

fis mihi uni patest , ut. fidum Dei

/,f,»j'rc)rf $7^ f?;zä"/;.') 'Sa—lomoni vineg:

! &l Cl'i

i

Loftium, addam infaper illi nova de-

Domino.

pente ülum;

cora , & munimenta , quibus hec

Miife argenteos. ). Siclos.

n hoc amornt

puül!a muro argenteo altior, & niti-

I2. Pimea mea coram me eff.) Qua-[ï

0C mwdQ me

dior, & oftio cediinis affulis conte-

dicat Salomon. vineam fuam eloca-

&o odoratior integriorque appareat.

b.t, ego autem: vineam. meam, qux

. Sunt v

Dominus bene ucentibus prima

&

cra-

1

*

nec foli bonitate, nec fructu illi ce-

-v5

ar Ohre

'tia, aliam fuper a

ium.addit, quaimu-

iantur, & ornentur.

dit, propria cura excolam.

jitul y

10

£.

N

morss «

Io. Ego murus , G.

A

Verba nova

Mille tui pacifíci. ) Mox-tu eftge-

fol

nitivi,. Mille argentei tui funt, o.Sa-

pis, J

nupte, fynacoge fcilicet muper con-

0H

veriz.

Senfus eft : prorfus ftitui

lomon.

forot

ad

hit tene

Éfacere, quod jubes, nam fentio jim

Et ducenti, 65c. ) Ip.fïlvem agricole

Jiberalitate tua meam. obedientiam,

coloni ducentos lucrantür fibi ultra:

4

ll lïlvlrt'l

fis

pnwiniri

tuis enim munéribus jam

illos mille, quos pendunt.

Habuit:

j

d fadum eft, uc . vidéar mihi ( neque

olim Salomon, id eft, Dominus vi-

!

fallor) eífe murus quidam propugna-

ne:m, id eft, Synagozam, ex qua

at

j

culis argenteis nitens , & gemino

fruCtus. non. contemnendos percipie-

if

of

Lubere, ut turribus paribus* vallata,

bat , fed fructus , in

Wïnb g lü-

quit ECcläfiïa-y

.

^

ü

j

Bibl, cum Corn Mezocb.. 1. IV

" )

e

b5 b þ;þ.. '

u g

l

—

-—

562

UTBREI SAPIENT.IJE

13. Quze. habitas in hortis, amici aüfcultant: fac me ausjJb i* Qu

i

dire vocem tuam.

|

'paret qutem €

Perveria

14. Fuge, dilete, mi, & a

ffimilare Capreag s hinnüloqu

/

n

['tem virtis !

cervorum fuper montes aromatum.

m t

, Qüonias

uberiores ex vinea mea percipien-

quid velis. Ipfï fodales noftri, Lq;li

Tec habitabit

tur, nam vineam illam coloni cura-

petas, attendunt, & te, que defidc-

bunt, id eft, Sacerdotes, Prophete,

res, a me impetrare cupiunt.

, Sciritus

feret fea cogi

Reges: at hanc vineam Ecclefiz ip-

I4. Fuge duetle ms , €fe. ) Vox

femet ejus* Dominus fponfus, homo

fpont&-. Fugere, hic eft, celeiiter

tur a füperve

fa&us excoluit, &ejus fponfa, quare

ire , & contendere more fupientium.

proventus largior fuit.

Explicat defiderium tuum , quafi di-

cat.

p N

Nec ego video, cur peractis,

qui vel de ejs p

13. Qu« diabitas dn borti$ ,. €$c. )

quz juffifti, diutius hicmoremur. Fl:-

tate n0n rede f

Verba fponfi quafi dicat : o fponfa ,

gro defiderio te penitus fruendi. Pro-

ripe te, & metecum rape, qua celeri-

eum aon fatis po

quz habitas in hortis, & in iis co-

benipnum, &t.

lendis occuparis, tempus eft, ut di-

tate c&)reæ, & hinruli diffugiunt. Ra-

cibus veram de-

grediamur, & mutuis colloquiis fi-

pe me ad fuaviffimos montes aroma-

nem imponamus, & quia fedulam

tum ccaleftis . Jerufalem.

Dum ait,

thodoxamque rd

et: «cognolate

operam ponis in excolenda vinea, &

fuge, fignificat fe fecutarsm ; finit

quam fit bonus ,

quod caput eft, multum me amas,

enim vota, ut inchoaverat cap. I

«quum eft, ut aliquod a me munus

num. 4. dicens, Trabe me: FPoff tecur-

qus adverfüs op

ut pupillos, vidt

petas, & auferas.

Itaque pottula,

remus 12 odorem sunguetntoram txqrum.

I jfmpa'icifmc

femc

2. Qui ty teg

Dem , qui dif

ti, & bonitat

tutionem , & of

-4FP4rcf 4uLct;

LIBER. SAPIENTLE,

- 0R daverfatiy

CAPUT.PRHITCU M.

]unc"ïi'va, quáfi

&l5 mVeytur,

.H tui fs

Skudices fint ju[Ti 5 Duminus imvenitur ,. ft funplici corde , & fide

queratur ; fugit aulem a peccatoribus , C? vanis cogitationibus :

I$c0 (:'ü, ;HS

Ted fenfre of Ü

cumque omnia repleat , nibil eum latere pote[? : murmuratio, de-

3- P f!"v('ïfe 7

tra&io , &? mendacium deteflanda 3 omria fecit Deus ad

^i Atu) di

V, obl

vitam, non mortem intendens , quam fibi pecca-

Inlg «t

fores accer fterunt.

fe.) Noneft|

Q obonitur

1.

f ido , Pgtmh' 4

t Dg multis

Reg

fligite * jufti&iam, qui judicatis terram. Sentite de Do-

3. 9

rite illum.

3 offendi.

lfaie

D

mino in bonitate, & ig fimplicitate cordis quae

& il Tale f

2. * Quo-

56. 1

örripi:,) a

Sentite de Domino im borstate. ) lii

t l'ecldrguir, (

Ui judicatis terram. ) Judices ter-

Temus

L)

! C/Jiur,m

MI.Q

MI&, Rectores populorum.

de Domigo in bonitate non fentiunt v'

fl2ja

*

GA IPOUDET

I.

563

aC e a

2. * Quoniam invenitur ab his, qui non tentant illum : ap-

*o Par

paret autem eis, qui fidem habent in illum. .

15.2.

h'mnuloqu,

- 3. Perverfee enim cogitationes feparant a Deo : probata

autem virtus corripit infipientes.

-

UI m r

- 4. Qüoniam in malevolam animam non introibit fapientia ,

: nofri, quid

te. que deftdi-

nec habitabit in corpore fubdito peccatis.

ipiunt,

s. Spiritus enim fan&tus difciplinze effugiet fictum , & au-

y - &) Vgl

feret fea cogitationibus, quae funt fine intelle&u, & corripie-

: et , celeiter

Q.

Je fugientium.

tur a fuperveniente iniquitat

Bbbb 2

6. * Be-

im, qui d-

, Qr peidl,

moremi, EL

qui vel de ejus potentia , vel benigni-

4. Malevolam 4nim4m,) Grece xa-

tate non recte fentiunt , exiftimantes

xóT£y»o» , malitiofam , malum artifi-

3 fruendi. Pro-

eum non fatis potentemn , vel non fatis

ciofe , & callide machinantem.

pe, qui cderi-

benignum, &c. ltaque exigit a judi-

In corjort.) ld eft in homine, nam

*

diffaput Ra-

cibus veram de Deo fententium or-

corpus hoc loco totum- hominem fi-

montes atome

gni Clb

n Dun ait,

thodoxamnque religionem. Vg:l fenfus

eft : -cognofcite ufu ipfo, &

raxl,

Subdi.o beccatis.) Grece eft, AT

cuturum ; fnit

quam fit bonus , & benignus

b

Jomi-

X2te ápaeTías , obnoxio, debitorepro-

venit Cp. ]

qe: Dl lg

nus adverfus oppreffos, ac depofitos,

pter peccata. — [lleenim xaT4xoecg di-

ut pupillos, viduas, &c.

citur a Grzcis , qui zre alieno obftri-

forim Eanrm.

In /fmp!icimre cordis. ) Cordefineero.

étus eft. Velille dicitur peccatisfub-

ditus, & obnoxius , qui malo habitu

Q. Qu non renrant illum. ) lentint

Deum , qui diffidentes de Dei poten-

peccandi contracto, quafi trahitur in-

tia, & bonitate petunt. earum decla-

vitus ad peccandum a prava confue-

rationem , & oftenfionem.

tudine, ut fervi , fubditi , ( debito-

Jpparet autem. ) Particula dutem,

res ad multa, quz nollent , .adigun-

l.

non eft averfativa hoc loco , fed con-

tur.

jun&tiva, quafidicat, &apparet, hoc

. Spirttus entm. fancus difeiplina ,

eft, invenitur.

&c. ) Eit ratio, quare non fit ingref-

fura fapientia in. malevolam animam ,

His, qui fédesa habenz im dllum.) In

ji, & f

Graco eft, b qui mom diffdunt illi,

quia qui fapientiz eft auctor , fpiritus

ls :

fed fenfus eft idem.

fugit , & a fe procul fugdt fraudes,

gifationz

& prava confilia.

niratit,

5. Perverfa enim copitationes. ) Zwo-

Moi Aoqieuoi difcurfus tortuofi , per-

-

Filum.) In Grzeco eft, äo'Aop, do-

DT

Iym, fed nofter Interpres videtur le-

plexi, obliqui, vcrfuti.

oiffe S62u0v.

Vel fenfus eft, id quod

((*

Probata astem vireus corripit infipien-

tes.) Noneft hic agerg, id eft vzrzas,

&um eft, & dolofum.

Qua funt fíne iiztel!efiz:.) Impru'den-»

quz opponitur vitio, fed Qovapuc , for-

fitudo, poteatia.

Senfus eft, Poten-

tibus, prudentiadeftitutis , quales funt

tia Dei multis experimentis compro-

prave, & dolofz.

bata, oftendit effe infipientes eos, qui

vie deDo

Corripietnr a. fuperveniente. tniquita-

illufft

de illa male fentiunt.

ze. )

OX carrzpzezzr ad €piritmn San-

ente

Cirrzpit.) Grzce eft , ESA-S'ryxsz ,id

(tum refertur, & fenfus videtur eífe :

* Quo-

Spiritis Sinctus füperveniente iniqui-

eft redarguit, convincit. Italice dice-

J

remus, chbiaramente comvince la foro ffol-

tate , hoc eft, peccatore inique agen-

T d

)I

1b

Hzia.

- eon Jentl

te, q'ualis*fit, oftendetur ; id eft, quam

LIBRI SAPIENTI.JE

$64

* Gal.

6. . Bemgnus eft enim fpiritus fapientize, & non liberabit.]

ti. CU?Od

5 *ï' maledictum a labiis fuis :

* quoniam renum illius teftis eftj La dercti

Deus ,

& cordis illius fcruiator eít verus

, & lingus- ejus]

vacuüm non

17 IO

audltm

y. Nol

* le

6

* Quoniam fplrltus Domini replevit orbem terratum: & |

vaun ats p

í» hoc, quod continet omnia, ícientiam habet vocis.

1j * Qu

8. Propter hoc qui Iqutur iniqua, non poteit latere, nec.

] perditione v

pizeteriet illum corripiens judicium.

H Creav

9. In cogltatlonlbus enim impii mturrogatlo erit :

fermo- '

46 Orol (€

num autem illius auditio ad Deum veniet, ad correptlonem

fnt ,

neC.

iniquitatum illius.

5 ïdïv

10. Quoniam auris zeli audit omnia,.& tumultus murmu-

1. Impii

Tatlonum non abícondetur.

E efhmantes

T LE

1r. Cufto-

*

tunt ad illan

abhorrreat a dolis, & iniquitate, id-

rarum,) Deus omnia novit, atque

que per infli&as íceleftis peccitorum

compleitur.

(1) InSint

pænds

nam ut fequenti verficulo di-

Hoc , quod continet omnia.) D. Au-

(2) Digni

L'ltur, non liberabtit maledicum a. labiis

guft. in fpeculo legit :

Hic , qus conti-

aAtor

II. Que n

/;tt.f.

Verbum Grecum £Af&yxyouci,

nf't 00msia, led nolter ET

LL»L

pres dixit ,

mniaus enn i

corripi, confutari, redargui

ignifi-

hboc, vocemm Grecam W;»J,U.L , fpiritus,

Qu maltem n

cat; quam fienifcationem "fecutüs eft

refpiciens , qu& eft generis neutrius.

Ip vacum ;

Vulgatus ; fed fignificat etiam offendi,

Continet ommia.) Omnia confcrvat,

]uxca quam acceptlonem ;

fenfus eft

omnia COITILJE&IC[U , & pervadit.

Aivinam ultior

Mf/"tll lr )

js, quam exhibui.

Inhzrendo Vulg.-

Sczentiazn babet vocis. ) Ád eft fpiri-

Üctidit a

te verfioni-fenfus erit; Spiritus San-

tus, qui eft ubique, ignorare non po-

tue

&us corrzpietur, id eft, confuta.bltur, &

B

; que quis loquitur quamvis Oc-

2. Nolite z

quafï victtus, & improperio affectus

culte, & fübmifla voce loquatur, aut

bis afci ICere

cum imoerore decedet.

Quare preci-

etiam in corde.

Nolze

g. Corr:

valde amn,

pit Paulus ad Ephef. 4. 30.

zeus jndicium.) MA qyXxse«

gont riflare ;yzrttum Santium, De;,

jj óna.

V

ndicta redarguens , & im-

( Hl g qu'ig

6. Bensgnus efh enim fpsritus fiapzen-

)unitum peccatum non permlttens.

Ja ermye q

à Vi2 COryy

i& , €c. ) Id eíft quia benignus eft,

taque jzdzcium hic eft. cafus nomina-

ideo non finet maledicos, & detra&o-

tiVi , & corripiens eft illius epithetum.,

ies, a th

res HTIPUDICOS

Bemgmtds eniin Dei

9. I cogttat:w;;özn ezdm ;/n]w: zmier-

lfmuo &i

judici: huc

non fert eos, qui aliis maledicunt, &

rogat;o erjf. ) Cogitationes impii voca-

detrahunt. *

buntur ad examen

In Greco enim.

QUWS inger

Liberabit : a lalits fuis.) À pona,

eft, éEéracug , id ell zuquufitio exami-

tendo,

p2 2417

4t W mm

quam labiis fuis peccindo meritus eft,

immunem efie non finet.

Anditio. ) Fama.

974 9c C)FS'

Serutaior efl "verzus. ) Qui falli non

Pwmtlem ]

M correptionem. ) Uc corripiantur

poteft, cum nihil illum lateat, & cor-

iniquitatis illius.

miife zzlz ?

da, & renes ho:. inum videat, id eft,

IO. duriszely.) Àuri is zelitrix Ju&xtlæ.

D. Day

endïl M) ï&

abfcondita quzque.

Twumnsltus murmu ationum,) O )B6 c y^y-

Lipgsa e,5:.) Seimonis illius

qvevO» , fonus , fibluus, murmur, de-

per jeceat

7« Spiritus Domins repiewiz orbem ter-

tractionis.

-

4 Gl orben

M Va

-

CAWUDP TE

565

m lstl

i1. Culftodite erzo vos a murmuratione, que nihil prod -ft,

i tells ell

& a detrattione parcite lingu&?, quoniam íermo obícurus in

linpug. ejus

vacuum non ibit: os autem, quod menütur, occidit animam.

I2. Nolite zelare mortem in errore vitz veftrze, neque

Ferl'aftzm «

acquiratis perditionem in operibus manuum veftrarum.

n

D

Ezech

lat

er(; , &

13. * Quoniam Deus mortem non fecit, nec letatur in

18.32.

perditione vivorum.

& fanabilesäfecit naio- « 3*

14. Creavit enim , ut effent omnia :

:rit : fermoe|

nes órbis terrarum , & non eít in illis medicamentum exter-

rreptionem

minii, nec inferorum regnum in terra.

15. Juftitia enim perpetua eft, & immortalis. ( 1

us fmurfnd« |

.16. Impii autem manibus,-& verbis accerfierunt illam , &

zeftimantes illam amicam , defluxerunt, & fponfiones pofue-

m

runtadiliam: quoniam ( 2) digni funt, qui funt ex

parteillius.

3

govit, atque

[

—

CAPUT

EOE

(1)) In Sixe. edit: addita [unt bac verba: in

jx;f'ïvi"t"ia autem mortis eft a'cquifirtio.

mia,) D. À- |

(2) Digni funt. i» edzt. Sex£. legitur: morte digni fünt.

Hit , q:;j tühti-

II. Qw nibil prodefl. ) Ef miofïs;

rarum.) Kai cerüpua d wevéotis T8

nterpres (isit ,

xdaf.zs a & fa!utare: jimt generationes

minus enim dicitur , quam fïgnifïcatür :

D '/Ffïlmi

que multum noxia eft.

zund;, id eft quzcumque in mundo

j5 neutriis.

la vaecuusm -zon ibit.) Non evadet

creata funt, funt falutaria.

ia confvat, 4

divinam ultionem.

Medicamentum exterminii.) Graece

: pervadite

* Mestirur,) (Mendacio perniciofo.

Qx'gwuxw o,?xäSg»s , venenum perd;tionis z

jd eft fpi- ]

Occidit coimam. ) Per pecc.tum mor-

nam in ftatu innocentize homini vene-

jorare 103 p9* 4

t.le.

*

nata animalia non nocuiftent.

. quamvis 0C*

12. Nolite zelare mortem.) Id eft vo-

Nec inferorum regnumin terra.) Gre-

ce eft, Srt43S /Jao Atio» Ev eyj. , mec

Joqnittis QUE

bis afcifcere , ut folent, qui aliquid

valde amant , qu4fi dicit ; nolite fe-

orcó , aut égfermi vegia eft fuper terram,

) Evyere d

étari ea, que mortem afferunt.

fcilicera Deo fa&a; nam per hominis

yyen; , & itt- ]

lp errore wita vefira.) BEarando cir-

peccatum mors re

gnum fuum inm unf

,3] xrmuttens.

ca vite corporalis confervandze ratio-

do ftatuit.

cifos romita-

nes, per aliena damna graffando

er-

IS. Juffiitóa emum : perpetua eft , &

T epi;þe:um.

rando ex inconfideratione mortis, &

imoeortalis. Ideft, fi homo juftitiam ori-

77 qitr

judicii : huc illuc corpore errando,

cinalem confervaffet,immort.lis fuiftet.

16. Manibus, E verbis.) Omni conatu.

j impit OC

quibus ingeras verba detractionis , que-

Qraco d.

^

rendo.

JEffimantes illam amicam.) Moc eít,

g tiam-

"cquivatis perditionem. ) Mz? gg-

quod prius dictum eft , quosd m ze-

ij

6'7;'&65 Q AeSteoy, id eft neque attrabatts

lare mortem, eamque attrahere.

perniciem , idem eft , quod dixerat ,

Deffuxerznt) Grece £raxqo«» , con-

goLlte zclare mortem.

tabuerunt, quafi dicat: mortem qux-

. r p :

I2. Deus morteza nonm fecir.) Deus

fierunt, & invenerunt.

enim volaiffet omnes vivere, fed mors

Sponffones. ) Zuvgäxm, pactum,

| xtrix

l

j.'f[ätiæo

fedus confbtuerunt cum illa, -Sic

fj

Qs

)

per peccatum , ut iilius poena , ingref-

Íía eft orbem terre.

lfa. 28. IS.

P« "äü/ä//!:tzs j4& M cum

| gU ^ d

14. Sanabiles fecit nationes orbis ter-

morte, C) cum i;zfef;zo Y ec.mnf patbum.

556

LIBRISAPLIEN TIXE

C A-P.U T..II.

4 Et nofre

nemo memor?

Omnis impiorum vite future [pem non' babentium [copus efl frui

. * Unbr?

bujus *oite wvoluptatibus ; ideoque juffum , qui diverjum rqpi-

eft reverfio f

Tevertituf.

cit finem, ferre nequeunt , fed ad mortem ufgue . perfequuntur ;

6. * Ventt

ficut: C? diaboli invidia bomo a Deo creatus imnortalis

mur creatura.

fa&us: eff. mortalis.

*

", Vito p!

Ixerunt enim cogitantes apud fe non re&te: * Exiguum,

pretereat no.

x U

. Coroner

& cum tzedio eft tempus vitze noftrae, & non eft refri-

;I

I

gerium in fine hominis, & non efít, qui agnitus fit reverfus

pnatum fit, q

14 l: ab inferis:

g. Nemo n

quames figta

2. Quia ex nihilo nati fumus, & poft hoc erimus tamquam

non fuerimus : quoniam fumus flatus eft in naribus nollris :

e[t fors.

& fermo fcin:illa ad commovendum cor noftrum:

- 10 Oppria

4. Qua extinCtz, cinis erit corpus noftrum, & fpiritus dif-

nec 'veterano

fundetur tamquam mollis aer , & tranfibit vita noftra tam-

quam vefligium nubis, & ficut nebuld diffolvetur, quae fu-

rE CM

gata eft a radiis folis, & a calore illius aggravata:

eircamtante fri

gmff*e

f

fait, redit

Q Lt

turam , & deci

LO Oblrvieuen

Digni fugt. ) IMoxte.

Fumus flatus eff zm neriäz?: neftris. )

P szgïrudo te

Qu /inz* ex parte z'!lli.fys.) Id eft di-

Hac ratiorte probatur nos nihil futu-

oblvionem inda

Digni funt

ros, quia fumus eft, aut fumo fimilis

morte.

gjni funt effe partis illius.

& Ünbideng

. refpiratio noftra, quag.fimul fit, & fi-

pus Vit&. nofhr:

unm.t cum tädia.) Bieve,

mul deficit, quafi dicat : ut flatus e

qug nullun i

moleftum vitz fpatium.

naribus exit, & evanefcit in auras: fic

tium poft fe re

Refrigerilxm.) lIaG'lg,-C'.H'atiO, fhede-

anima, cum corpus deferit, in nihi-

N (f reve;

a.

Quafi dicat nullum invenitur me-

luin folvitur.

dicamentum, quo morsimminens aver-

Sermo fcintilla ad commuvendum cor

tetonrefio fin

fiisnodter t

ti poflit.

Dicitur vulgari verficulo :

zofirun. ) ln Greco eft , xaró Acoc

m"metæ &' imr

Conira vim moitis z0n eff medita-

eniyS95e, &c.

Sed Budzus in Pànde-

CMFKMM t

men m bortzs.

&as putatdegendum , »«i Qsog emi-

N

^

S4e, € exigha fiintilla , que leCtio

Iilo mpreffo

Non efó qui agnitus, 6c.) Siguificat

Ti nequeat, . V

eorum errorem, qui animam inorta-

plánum, « clarum fenfum exhibet :

H?4/H5, Wt C

lem putant.

in Vulgata noftra editione/27mo phra-

2. Ex nihile. )

A'vroc xsórog ultro,

fi Hebraica accipitur prore: & fenten-

It peneris m

TeiDetit Vocen

temere , fortuituo , fine Dei provi-

tia eft: & eít vita noítra res quedam

fcintille fimilis.

U lemitim,. -

dentia.

Quoniam fumus , Efc..) Ex Greco fic

d commovendum cor —naþzrum. ) Ad

9s 7801 (

illud animandum , & motum vit

»

LL NI

vertere poffimus: Qwonizm flazu: , vel

illi tribuendum.

a;eln

9) PH4ta juny

ffiratso 12 nartbus zofiris eff fusmus, €4

[E'rmo

efo fiiutilla im motu

cord;s

3. « calere illins aggravata. ) Cum

&

* Donj; ;

1

zoffri, qua extinila, ctnss evadet corpus.

praf

entiby.

Ícilicet rarefacta vi caloris , fic?ue a

64123'4. )

$67

CAP U;T n

4. Et nomen noftrum oblivionem accipiet per tempus, &

nemo memoriam habebit operum noftrorum.

II fj

g. * Umbrze enim tranfitus eft tempus noftrum, & non *r Par

^ rqþ;'.,

eft reveríio finis noíl

P

ri : quOniam cgnfignata elt. & nemo 29.15.

fiquuaty ;

revertitur.

Ifsie

rili,

6. * Venite ergo, & fruamur bonis, qus3e funt ,

ö; uta- *

mur creatura tamquam in juventute celeriter.

22.13

7. Vino pretiofo ,. & unguenuüs nos impleamus: & no

n 56-12.

I Cor.

Fxgum,

preetereat nos flos temporis.

l eft tefri-

g. Coronemus nos rofis, antequam marcefcant : nullum.

A15.32.

t reyertus

pratum fit, quod non pertranfeat luxuria noftra:

bique relin-

9. Nemo noftrum exors fit luxurie noítrze, u

Hamquam

quamws figna lzetitie : quoniam haec eft pars noftray & haec

eft fors.

$ nolltis :

IO. Opprimamus pauperem

Kjuüum, & non parcamus viduze,

iritus dif-

nec veterano, nec revereamur canos multi temporis.

lL. Sit

ytra tam-

que fü-

circumftante frigpore magis penetrata

Tan»quam in juventute. ) Id eft mo-

raffefcit, reditque in fuam aqueam na-

re juvenum , vel dum fumus juvenes.

4 Et

turam, & decidit.

E

Vel cum creatura adhuc eft in juven-

— ——Ü

4- Oblrvionem accipit per tempus. ) Id

tute, & floret , & viget , nofque re

jur mfrit.) &

eft longitudo temporis nominis noftri

creare poteft,

pihi] fotu-

oblivionem inducet.

Celeziter. ) Grgce eft,

c'vrsäïc/æg,

ftudiofe , alacriter, enaviter.

o fimitis

&. lebra enim tranftus , t$c.) 'Tem-

jft, &

pus vite noftre tranfit velut umbra,

7. Vino pretiofo, fäukguenti: nmos £m-

que nullum fui veftigium, aut mgmo-

pleamus:.) Perfundamus nos odor.tis

gt fatus e

? duras; !t

riam poft fe rclinquit.

unguentis, largiter potemus pretiofum

i, in nl

Non eft reverfco fimisnoffri. ) Noneft

vinum.

retrogreffio finis noftri, hoc eft, £-

- Flos zemporis.) Grgce. dy9óg d£ooc,

mendim r

nis nofter non retrogr-editur, fed fixus

ffos aeris , tempus ferenum , fudum ,

HRELUÁS

manet, & immutabilis.

temperatum : quale eft vernum,

;inPitte

Confgnata efl.): Karte Qeacéo hi,

( 9. Lexuria noffra.) Grece Wuerceac

&cytee Y ízc, nullum pratum expers ftt

)U'- jc o

?

figillo impreffo confignatus, ut muta-

t ff&i()

ri nequeat. . Videretur dicendum, coz-

infolentie noftre, & petulantis. 'Ta-

n ex],libet *

ffgnaius , üt concordet cum fss, qui

les funt multi juvenes.

'Talem fe fuif-

eft generis mafculini , fed interpres

fe luget D. Auguftinus in confeffioni-

;j hta-

ffnten-

refpexit vocem Grecam rsAevr5 , que

bus lib. 2. cap. 4. & fequentibus, ubi

eft feminina, fic fupra cap. 1. num. 7.

de pyrorum furto, & petulantis illius

,),quædam

& boc ; quod continet , &c. pro bic qui

atatis levitate.

,

Vel certe

) M

continet, utibl notavimus.

9. Hac eff pars noftra , &fc.) Quafi

cenfignata junxit cum reverfio.

dicat, quia tantum voluptatis habebi-

j vitgïeln

6. Benis , qua funt. ) Exiftentibus ,

mus, quantum in hac vita captare no-

Mi Cum

& prefentibus bonis.

verimus ; nam .nulla poft mortem fu-

Grearra. ) RWebus creatis.

pereft voluptas.

| ficqie ?

2

68

LIBRISA PLEENTIE

|

1

r;. Sitautem fortitudo noftra lex ( 1 ) jufti

. Vileamis

tiæ: quod enim .

infirmum eft, inutile invenitur.

*

qua

ventura fun

12. Circumveniamus ergo juftum, quoniam inutiljs eft no-

g, ^ 3 enim

bis, & contrarius eft operibus noítris, & improperat nobis

tabit eufi dema

peccata legis, & diffama: in nos peccata difciplince noftree :

jo. Contume

Mhtth./13..* Promitit fe fcientiam Dei habere, & filium Dei fe

gpos reverentiar

27-42- nominat.

so. * Morte-

*J oan.

14 * Fa&useft nobisin tradu&tionem cogitationum no

ftrarum.

vefpettos x fer

IU

15. Gravis eft nobis etiam ad videndum, quoniam diffimilis

a. Haec cogl

eft aliis vita ilius -& immutatee funt vis ejus.

malitia eorum.

16. Tamquam nugaces zftimati fuümus ab illo ,. & abftinet

z. Et neície

fe a viis noftris tamquam ab immunditiis, & praefert novif-

verunt juftitie

m.

L

-üm-a, juftorum, & gloriatur patrem fe habere Deu

arom. -

17. Videa.

W amp sR

1 * Quori

(1) Lex juftiti&. ;5 edit. Six£. legitum : I.exf*injufïitiæ,.

& ad imspinen

24 * Invidi

II.- $/t autem fortitado noffra, 8$c. )

Filinm Dei fe nominat.) Mide Matt.

27. 43-

Tarum,

Pro jufto ducamus quidquidfacere pof-

fumus.

14.

a tradutlionem. ) Wig ;Asq(,xoä:-,

SOuod e-m'mii*rgfrmum eft , imutile in-

in redargutio fem.

Redarguit , & tia-

[

ducit nos , cogit:itiones, & confilia

vesiter. ) Qui pauperes funt , aut alio-

Yr. Tentamis, j

qui viribus, & potentia deftitnti, illi

noftra cognofct ; do&rinam etiam,,

ïfidezynus, quo ;

fibi & aliis fünt inutiles.

& mores noftros damnat.

- jus.

Í5. Gravis

I9. Cureumvenzamus

ergo juffum.)

. ad . "videndum.; )

. Et füemy; , $

E?vsgg.ggö-wmv, infidiemur. Hxc Chri-

Ko? SNemopioog , eriam-vifus., nec.cone

rpetitio: & fq

fto conveniunt,. cui infidiati füntScri-

»)

El

j

ine moleftia.

e&um. quidem illius ferre pofiumus.

hibebunt res ejus

bz, &Pharifzi.

d ipit v

Instilis.) o ono'roc , iutilis, dif-

Leamutate fent vlu& eus ) Grece

Notom &t i &

fcilis , incommodus. ;; intractabilis,

&fgAyuéyos , id eft multo aliz :

[2

ph idem iägniü,c;

qvi adduci non poteft, utad ea, que

fpondet vox Italica.

Dg/fferen!i.

Nen

volumus;, condefcendàt, & conniveat.

en122 covitafiones meg cogstariones veffra,

hnlo, & fjf

&iQrem,

Suemrz exal-

Difamat im nos pececta difciplima mo-

peque: "Via i& Via veffra.

Ip. Imemgm

ffra.) EKmipnpicu jyiv.celebrat, evul-

tsmiur cclo a reyrA , fie exaltata fünt

vie mee 4 viis veftris. Maiss..g.

Ftploremus, yy

gatlonge, lateque , que nos cont;a

Mtreptisn,.

legemr peccamus, facrafque ceremo-

16. Ta»quam nsegaces. ) Grwce tlg

Wdinexm &Quit

nias.

m;'sa*,f,-;m, t:inquam res falfa, adulteri-

modgatbnem ;

I3. Promitit. ) — EimayiAtar,

na, fuücita; aanmtx/J25og proprie di-.

Tt Vétfare v

profitetur. fe fcientim. Dei habere.

citur, curícoria àdmixta , quale nu-

Szientiam: Dei. ) Meram Dei, di-

miíma faberatum , &adulterinuni , &

ï.

20. Mrrte 1j

ad mores translatum fi

. lil egim *

vinarumque rerum coghnitionem ,. di-

enificat gon in--

:lfiz;;,) E

cebat. Chxiftus ,. Mez dolrina non eff

genuum, & fincerum.

oTU

.

Prfgy:ä:*r zoviffipaa jufeorspny M zxa--

Uyty dys

]

mea: fed.ejuss. qiui mifreme, Joan.7.16.

Obfemtio

(X]

EC omnuia: qua audivi a parremeo y mota

gifu icyara, ideft beata effe. dicit-

]

feci wolbis,, joun: 145 15: £ Némo. sovit

.:

extrema juftorum.

8t,

"

Qum .

: lf tabin

Wus, (

fflim:,, nifi pater , neque patrem quis

Gloriafür patrem , €f6.)

: yide: füp..

num. 13.«

95 eus., qu

9017 æiä Jrtins. INjatt. Y 1. 27.

Vi C Cm

569

CAI;UTPII.

qUod enim

17. Videamus ergo fi fermones illius veri fïnyt, & tentemus,

uze ventura funt illi, & fciemus, quae erunt noviffima illius.

s ef- .

18. * Si enim eft verus filius Dei, fufcipiet illum, & libe- * Pfat.

€4: nobig

:

2I. 9.

abit eum de manibus contrariorum.

hole :

19. Contumelia , & tormento intetrogemus eum, ut fcia-

um De: fe

mus reverentiam ejus, & probemus patientiam illius.

20. * Morte turpiffima condemnemus eum: erit enim ei Jerem

oftumm.

II.19.

n dittil s

refpe&us ex fermonibus illius.

21. H&ec cogitaverunt, & erraverunt: excoecavit enim illos

malitia eorum.

$

& ailinet

22. Et nefcierunt facrame

nta Dei, neque mercedem fperaQ

ert if

verunt juftitiae , nec judicaverunt honorem animarum fan-'

nl .

&arum.

Ó

j

*(en,

23. * Quoniam Deus creavit hominem inexterminabilem,

[ Vi&eey

I' 27-

& ad imaginem fimilitudinis fuze fecit illum.

&2.7.

d

d

iaboli mors introivit in orbem ter-

& $.T.

Vide M.

24. * Invi

dia autem .

Eccli.

y.

4

ramm.

l

£t

rl

Í

h

25. lmi- j'ä- r.

yuült, Qd

Em

'& corlli

eft, ut þr,ædixit, vifitabitur, refpicie- 3: I-

17 Tentemus , qua ventaura funt illi.)

m etiby

Videzlmus, quo tandem evgidant res

tur, & juvabitur aD)eo ; ut fint hzc

ejus.

dicta per ironiam , & facrafmum, quo

) Ef fere ejusdem

judei Chrifto infaltarunt , ;Matth.

ydendin. J

Et fciemus , E5c.

-

4 fieC

repetitio : & fciemus, quem .exitum

274*

. poliams

habebunt res eius.

92. Sacramenta Det, €c. ) N,Tyüg-

-I98. Swfempiet eum.) Succurret ei

ria, fecreta , arcana Dei judicia , «

) 6t

Notum eftin Scriptura verbum /z/zi-

opera * qued fcilicet voluerit Deus

3lig : t

pío idem fignificare ; ac protego ; de-

Chriftum , & Chrifti fe&tatores per

44 N

fendo , 4« JzJcepzoreza idem »eiïe.;.,- ac de-

crucem ad eloriam pervenire.

asf

fenforem.

Wt -

19. lererrogemus. ) K teváe.

judiceverunt.) Secum reputarunt ,

?ysv A

expenderunt.

2727

exploremus , probemus

d.

Reverentiam.) E'misntiau» , manfue-

Honorem.) Y*eag, 'prælnï.um,o

a d

tudinem , equitatem, tranquillitatem,

23. Dens ereavit bominem inexterani-

adaktt-

moderationem ,. qu

3

L

a etiam lzfus vere-

nüäil'em.)g,zra aoSapcíioin incorruptio-

neadincorruptionem, ut effet incor-

oprie d«

tur feipfum vindicare,

20. Morre turpiffima. ) -Cfucïf.

ruptibilis. Hic eft honor animarum fan-

uule n

Erit entm e( refpellus ex fermonibus

Garum,quoniam Deus hominem condi-

iUf y :

ditininitio & corpore imortalem, fi vo,

n0? l^

alius.) Ea c,yoä-g &VTS ÉzOxOm5 6

Aoye» dvr8 , id eft , erit enim ejus

luiffet, &infignitum imagine , atque i-

Mou

obfervatio, & infpectio ex verbis ejus;

militudine Dei in animo.

fe dicl

hoc eft, dum aflligetur a nobis, con-

4AÀd. imagiuem fz'mili.*udinisïw.) Vide

' fiderabimus,. & confpiciemus ex ver-

dicta Genef. 1. num. 926.

«f

bis ejus ,. qualis fit.

* Ve] fententia

2

jie: p

4. Ipvidia autem .di:zfzv/i , &c.)

B;b cutn Com, Meznoch. T. iV,

Cccc

LÍBBESAPLEÉNMTIE

370

25. Imitantur autem illum , qui fant ex parte illius..

, Fuigeb

CAPBUA

.l.l.[.

di(corrent.

De felicitate juflorum ,. qui in bac vita ab impiis contempli, ten-

,* Judic

tationibus a. Deo. probati fuerunt, C? de infelicitate impiorum ;

vabit Domii

, Qui co

item de ca[litatis , & bonorum operum mercede , ac in-

;n dilectione

felicitate filiorum adulterorum.

I. FUftorum autem animae in manu Dei funt, & non tanget

elettis ejus

o. Iipii

Deut.

| jillos tormentum mortis.

"97

nem habebu

2559

.2. Vifi funt oculis infipientium mori , & aeftimata eft aftii-

celferunt.

nfra

&io exitus illorum:

:

terminium 5 illi autem

i Sapie

5i 4-

4. Et quod a nobis ett 'iter, Cr) ek

& vacua elt

funtin pace.

opera eorun

4. Et fi coram homini

bulc, tormenta pafhi funt, fpes) illorum

1. Mule

immortalitate plena eft. .

$. In paucis vexati, in mul

tis bene difponentur: quoniam

eorum

3. Male

Deus tentavit eos: & invenit illes dignos fe.

& quafi ho-

& incoinqu

6. Tamquam aurum in fornace probavit illos,

frudum i

efpettus

locaufti hoftiam accepit illos, & in tempore erit

7. Ful-

llorum.

ieoptmaci a ass

(Quod a nobis eltiter exferm

inium. zz edie. Sixt. (egstum : & quod abiti-

C

d

m ityres, &j

nere.iu/o abierunt in exterminium :

& quod a nobis.eít iter exterminii.

i obtuleruat

Quia dixsbolus hominis £elicicati invi-

Exterminium.) Zw»reiuu , contri-

odoris holocag

tio ; ducta eft cranslatio a. vafis tefta-

dens, eum induxit ad peccandum , ex

I fempire

peccato autein fecuta imors elt.

ceis, que femel comminuta , nullara

Sto tenpore 1

Q5. Lputantur autems eum. ) Grece

tioneé refici poffant.

a r , i

Im pace. ) Qu& exuperat omnemfen-

eft, Wä;gigsm 8 doróy, id eft, Sasa-

TG) :Zva).:iy;.þg

TOY ,

fslürtäm.

Fxperiuntur autem ,

fum, & quam mundus dare non po-

nit fah fj

mortem, quam diabolus invexit, hi,

teft, ubi in idipfam requiefcunt. .

dr, Matrh.

4. BEt fí éoram bominibus , €fc. ) ld

qui funt partis illius , nempe disbolt,

gehont feut f

qui illius tentationibus acquiefcunt,

eft, etenim.quanquam apud homines

y/ Tar;tlz:am

& illum ducem fequuntur , contraquam

tormenta pafht funt.

Spes iMlorsm.) ld, quod fperabant.

plendore ,

juftis accidit, de quibus dicitur ftatim

: I at

initio capitis fequentis: Jwfformz antem

Immortalitate plena eff.) Quia ple-

2 la

anime d maeu Dei [unt , €f mom tanget

ne, &in perpetuum illud poffidebunt.

gni$ in ]

illos forgentum moriis , &c.

Latine

S. In pauci vexati.) Quia mon [

diaboii

Chur, r 6 q

editionis fententia clara eft,

condign& palfrones .bujas t*empori: 5 O c.

8' ?Hdli(d!m

inmitatores effe eos, qui ejus partes fe-

Et quidquid hic patimur , parum eft

comparatione ccleftis gloriz.

&mus Matth

quuntur, & fub ejus vexillo militant

Ip multis bene di[ponentur. ) Multis

IcAnfey duid,

Düï/n"/laäun;

L /A/4orti.) JÉterna.

bonis cumulabuntur.

9. Exitzs.) Ex hac vita.

Tentavit. ) Probavit.

&udo, . Vg

riucipes :

*

qv

3- «&od a nobis eff /ter. ) Iter, quod

6. Quaff balocanfhs hoffiam accepit ecs.)

tür

ingrediuntur, cum a nobis, quiin h

Gratum. Deo £uit tormentorum ,

vita fumus, difcedunt.

gt'c

paffionum | facrificium , quod fandi

chmlbl'f Di

m Done ;

!

^cagPur

IIl.

571

TUs,

i

h Fuïgebugt jufti, & tamquam fcintillae in arundineto

difcurrent.

htj -

' g. * Judicabunt nat

iones) & dominabunfür þopuïis : & re- Mattïi

