Porentiffime.) Eft vocandi cafus,

feabellum pedum . tuorum.

)me»

quafi dicat, o heros, o ftrenue,

6. gagitta tua. acuta, Ee. ) Sag*ïttæ

o potensk.

tuz acute infipentur in corda ini-

onus

$. $pecie tua, & þzz!rbritt;dine ?UuZ.

micorum tuorum, o Chrifte! qui

di t

Accingere gladio tuo, qui tua fpe-

Rex es.

cies eft,

decor, quo przcin(tus,

Populi fub te cadezt,) A te domiti

f0n

TtuE

pulchrior appares, & ornatior, Alii

efficacitate predicationis I&vangeli-,

jungunt cum fequentibus , hoc fen-

c&, vel ponis a te contra rebelles

E

fu. Cinge enfem tuum fuper latus

lumini, & veritati, potenter inflictis.

tuum ,.o9 fortis , quo interficias &

* Sedes tua, ch.) Solium, thro-

r

—

LIBRI PSALMORUM

;

Iro

Ti

9. Dilexifti juftitiam, & odifti iniquitatem : propterea unxit

Ícer

te Deus, Deus tuus oleo leetitiae, prae confortibus tuis.

L

9. Myrrha, & gutta, & cafia a veftimentis tuis, a domibus

eburneis: ex quibus dele&averunttefilize regum in honore tuo.

Tüm

IO. A[tütit re

[

gina a dextris tuis i veiütu dgaurato: circum-

data varietate.

für,

M

I I Au ii

TU5

tis.

Per aromata hgc, virtutes, &

nus regni tui ftabilis erit in zxter-

um.

Spiritus Sanci dona videntur figni-

ficari ,

um late

bonum . odorem

Virca direliomi , "virga regmi tui.)

f

[4

z

unctitatis diffundunt.

De hoc odo-

que 3

Sceptrum regni tui eft fceptrum di-

dicde

re dicebat $. Paulas 3. Cor. ^. *

lat

re&onis, id eft , rectitudinis, xqui-

tatis , juftitiz , fceptrum rectiffimum.

€briflé bonus édor fazms.

lite

Eft phrafis Hebraica , fic dicitur.

4 domibus eburmtis.) Ex eburneis

« do

amplisque repofitoriis, qu& propte-

IDeus lcientiarum , id eft, Deus fcien-

ll

£iflimus.

rea domus , vel palatia - dicuntur,

V y

nam vox Hebraica 55»4 Lecal ba-

g. Proprerea unxie te Deus ) Nel

pato

fienificatur effe&us, ut fenfus fit,

filicam , templum , aut palatium fi-

t

gnificat, ad quorum formam effingi

«

quia. dilexifti juftitiam , & odifti

iolent.

iniquitatem obediendo ufqu-e ad mor-

gult

tem crucís, propterea Deus unxit te

Ex quiäu; delefiaverüms |te fhs Re-

f

oleo letitie, id eft, glorificavit, &

gim.) Quibus veftibus odoratis, ex

QUi

exaltavit , te ad dexteram. fuam,

tua fynthefi depromptis indute, &

li

que glorificatio recte dicitur unctio

ornatz filie Regum, te mirum quan-

c t

ietitie, quia per*illam finem. acce-

tum. delectaverunt.

.Per filias Re-

E 0i

gum tortaliíe

inteligit fan&orum

pit omnis dolor. . Vel fienificatur

folui

eaufa, ut fenfus fit : Diexihi juf-

animas , que virtutum infufis ha-

]mm

V£am , ($ odifli imiquitatem , propterea

bitibus, & celeftis

amiciuntur-

g;r.atiæ decore

Pth.l

quod Deus unxit te oleo eximiz il-

dai

lius gratim fpiritualis, id eft; unio-

Àp hozoré £z0. ) ln tuo comitatu,

&

gloriz, honoris, & majeftatis ple-

nis hypoftatice.

no.

D;

Pra.conjortibus :5 ) Supra parti-

Vel in honorem , &

Iu

cipes , focios regni cohgredes, &

tuum.

oþfequium

l

communicantes. in regni poffeífione,

10. Regind;.) Ecclefía prafertim

P

ACR|

quia fcilicet inferiorem glorie gra-

ex Gentibus

collecta..

Apertiifime

tj

dum ad:pti funt , nee ullus eorum

enim docet Apoftolus ad Ephef. «.

7/

divinitati hypoítatice unitus eft.

Ecclefiam fponfam Chzifti effe. Poli-

funt etiam hzc optime accommodari

rïlh:l

Myrrba, ) Lacryma. eft. arbu-

0my

B. Virgini, qua licet mater Chrifti

Quam

fculx ArnbicæT Vide quze dixi Exxod.

30. n. 23.

fecundum carnem, eft tamen fponfa

B

Gut/4.) Grece sawr) faHe, myr-

fecundum. fpiritum:

aj

rha ftillàtitia, &

er fe erumpens;

4 dextris tuis. ) 'libi proxima, &

Quf

& exfudans. Vide

É

xod. loco citato.

in loco fummi honoris infra rega-

f fb

Czfca. ) Quid fit cafía, dixi Ex

lem thronum.

Qd.

lg vefhitu deamrato.) ln vefüitu au-

hg,

g0. n. 24.

"m

4 vefiimentis tuis.) Horum aroma-

reo, ut fonat textus Hebreus, in quo

u

-sum odores halant ex tuisr veftimen-

tantum hab?mus , i& auro de Ophbirs

aä A

fIx

PSAL M.UA S XLIV.

anxit

r Audi, filia, & vide, & inclina aurem tuam: & oblivi-

Ícere populum tuum ) & domum patris tui.

ibus

0.

12. Et concupifcet rex decoremtuum: quoniam ipfe eft Do-

minus Deus tuus, & adorabunt eum.

CUHl

13. Et filiae "Tyri in muneribus, vultum tuum deprecabun-

tur, omnes divites plebis.

.

ä&ll-(ä

I4. Omnis gloria ejus filide regi

s ab i.n-tüs,xin fimbriis au-

&&

reis circum amiéta varietatibus.-

.15. Addu.

figni-

lorem

que verba S. Hieronymus vertit, ;z

fed tibi etiam fponfe fe fübmittent.

- odo»

diadezate aureo, ali aliis modis.

Filiz "'yri funt mulieres "Dyriz, quo

ni.

Varietate,) Vario Ornatu, Spiritua-

nomine Gentes omnes iïghiücantun.

liter hzc charitatem, & alias virtutes;

Mieminitpotius mulierum adorantium,

Inets

& dona fignificant.

quam virorum, quia illarum , quam

:opte-

»1. dudi fiia, Gc,) Eccclefiam Da-

horum fre

quentiqr eít accelfus adà

CUf y

vid vocat filiam ;- vel quia loquitur

keginam.

2

al bae

n f

perfona Dei patris, ut placet Eliero-

lz muneribus.) Munera afferentes.

nymo, vel, quia loquitur, ut unus

Vuitum tuum deprecabuntur.) Coram

-[fngi

ex Patribus Eccleiiæf, ut dicit S. Au-

te fupplices procurnbent.

Indicatur

poteítas clavium, & Sacramentorum.

guftinus.

t

7N

T'de. )

Diligen;er confidera , qux

Druies plebis.) Ditiffmdi populo-

g, e

audis.

Inchlme aurem fu

Qm.) Ad Evangeli-

rum. Proceres, & viri principes.

'?,,

14. Ejus ) Redundat per pleonaf

vt

cg& legis obedientiam.

mum.

; R

& Oblivi[cere populsm twmz.) iNam non

Vorumm

folum Gentes tranfeuntes .ad Ei;vange-

4b 12115.). Univerfa gloria filie Re-

gis, five Ezcclefie eft 1ntrinfecus, fpi-

j hi

lum oblivifci debent veteris fui po-

ritualis, óc in animo.

llarum mu-

decote

puli, & idololatrie ; fed etiam [u-

dai dedifcere veterem fuum cultum

lierum. pulchritudo eft 44 izw:, qua

eft innata, & fuco non accerfita.

aitatt

& c&eremonias legis.

; pl*

Dontm patris 1u;.)

In qua Pagahif-

l& foabriis aureis.) Fimbrias aureas

appellat ornamenta ad oram veftis

quium

mum , aut Judaifmum didicifti.

I2. Coscupifcet Rex decorem ruwm.)

menti appofita. In Grzco eft iv xpoc«

ftim

Placebit i&egi decor, & pulchritudo

4

1

tua; amabit te.

coTog tygume ell autem x*gorcuróe

ilhme

"iTr9v tunica fimbriata, feu vilis pr&-

h f

Queniam ib[e eff Dominus Deus tuus,

fol-

INihil autem magis requirit a fervis

texta, qui imis velftibus affuebatur;

Dominus, neque Deus a creaturis,

nam xpov02* fimbriam, five limbum

10(1311'.1

jf

quam obedientiam.

fignificat, hoc eft, extremam velti.

KEt adorabunt eu.) Par eft te aures,

oram, que eam circumquaque ambit

pon

& animam ad obfequium praparare,

Alia verfio in annotationibus ad edi«

tionem Vaticanam Bibliorum LXX.

na,&

quia fponfus tuus Deus eft, cuiomnes

Ieg.ïl

fe fubmittere debent, illum adorare.

habet 914 evc

Qi

V

fyx,rv'pwv 'Xguwoïv, quod

In Hebr. elt, && 2402

Gr&cus, &

crediderim non male intelligi de fibu-

itu qu

Chaldzus habent , .4derab;s.

lis aureis, quibus veftis ore necte-

13. E; fibe Tyri, 6c.) INon folum

rentur.

Porro hec fpiritualiter pro

in quo

nationes. omnes Regem adorabunt,

cujusque ingenio explicari poilunt,

017/1"7

112

LiBJRI P.SALMOR*UM'

15. Adducentur regi virgines poft eam: proximie ejus affe-

rentur tibi.

ferä

16. Afferentur in lætitia, & exultatiQne: adducentur in tem-

plum regis.

L

Ihof

I7. Pro patri

bus tuis nati funt tibi filii : conftitues eos prin-

TR

j

Cipes fuper omnem terram.

L

ben

nis tui, in omni "ge.neratione,.&

18. Memores erunt nomi

o

generationem.

D€l.1

Propterea popu

li confitebuntur tibi ink s&ternum : & in fze-

culum faeculi.

1

7'

1. ln finem, fil

iis Core pro arcanis, Píalmus XLV.

s

?

3. F'XEus nofter refugium, & virtus: adjutor in tribulationi-

4 Pros

9I

bus, quae invenerunt nos nimis.

fupe

ut de mutua charitate, qu& nos in-

Jflii. ) Pro Patriarchis , & Prophetis

nati funt , Domine ex - hac fponfa

[

vicem neGtit , &c.

Gircumatla varieratibus, ) Mebreus

Apoftoli, Epifcopi, &c. & alii Ec-

habet: ex zmzertextzomibus auri we[ti-

clefig Proceres, quibus munquam

f

mentum ejus z2 vefHióms Phrygis. Alii

deftituitur Ecclefia, nova femper fo-

j

vertunt: ex ocellaturis Aamri ve[imen-

bole fuccrefcentes, in. eorum Jocum,

fla .

fs cjm ia recamatis.

Significatur

qui

moriuntur

1

Domino.

Vel

erim

feufus eft, pro parentibus tuis, quos

ergo fponfam, pretiofa, & Phrygio

lj

opere varie pica , & elaborata

reliquifti ( dictum enim eft num. 11.

peti

vefte, quam itali appellant, vwe/fe

oblivifcere .. . domma patris zui) nafcen-

tur tibi filii.

Nomine patrum etiam

po.

*icamata, indutam efie.

Spirituali-—

i

ter varia hec veftis fignificare po-

matres, fic ad Hebreos i1. 23. de

n

teft diverfos ftatus, & varios colendi

Moyfe dicitur: Occmleazus eft men fibus

tran

xitus , qui funt in Ecclefia.

fribusy a p':zrenfiäu/i f4is.. Ya Gr&co eft,

refo

1$. Regi.) Vibi,o Rex. 5ic ver-

Af,qtriäus, 1uf7rä TUy Wæïä;æy.

E

ficalo proxime fequenti, i zemplum

Conflitues eos principes, ) Facies eos

habi

Regís , id eft in templum tuum.

Principes, & prefules Ecclefiafticos

brai

Virgimes. ) Singulares Ecclefix ,

infituendis, (& moderandis populis

G

velanimm caftz, & incorrupte, de

deftinatos.

e

aT 9

ait D. Pau-

Cont

quibus ?. Cor. 11.

Super omnem terram.) Per quamla-

It t

lus

Defpondi -vos -zi jro wirginem

te fundetur Eccleíia.

In

eaflam cxhibere Corzffo

19. Memores erzat, &£c.) Non obli-

100

Pof mm.)PoREcclcfïsamCatholicam.

vifcentur cultum tuurm, fed perpetuog

Proxima ejus.) Propinque ejus, &

fanécteque retinebunt Chriftianam re-

Curfi

ligionem.

Memorabunt , celebra-

.€ognate gentes. -Socie, & amice

Us 3

mationes.

buntque potentiam, fapientiam , &

tgu

Afferentur tibj,) Md te Chrifte

| ad-

bonitatem tuam, (c

Anti

19. Cosfitebuntur t6i.) le palam

ducentur.

& fine metu celebrabuntin eternum.

üàm

16. D» fempluss Regis. ) Ia Calum

tls

y|

ad Ecclefiam triumphantem, quz hic

I. ]Zz'z?s Core, ) WVide di&a ad ti-

üib[]

À tulum Pfal. 41.

defcribi videtur cum dieitur, 4z Je-

,

ziHa,0 exultarone,

Pro Arcanis.) N ide di

&aad tit. Pf.gï

j

Q

17. Pre patribus fmis wati [unt rb

2c bzvencr:fizt.,) Invaferugt.

l

PSALMUS 9XLVW.

afe-

, 1'37

/.4. Propterea non timebiinus

ferentur montes in cor maris.

, dum turbabitur ferra: & trans-

t

nt

4. Sonuerunt, & turbatee funt aquae eorum: conturbati fu

montes in fortitudine ejus.

prite

- $. Fluminis impetus lzetificat civitatem Dei: fan&tificavit

! ta-

bernaculum fuum Altiffimus.

e &

6. Deus in medio ejus, non commovebitur: adjuvabit eam

Deus mane diluculo.

n fíe

.. 7. €onturbatee funt gentes, & inclinata funt regna : dedit

V.

vocem fuam, mota efkt terra.

**8. Dominus virtutum nobifcum : fufceptor nofter Deus ïacöb.-

jon)-

9. Venite, & videte opera Domini, quse pofuit prodigia

fuper terram : au»ferens bella üfque ad finem terrae,

'

phetis

-

. Ar

ponfa

i Ec-

Nimis.) Hebr. "N meaä , figni-

Santlifcavit tabernaculum fpurs AL

lquam

ficat, valde.

er fo-

ffeus. ) ldeo lztificat civitatem

3. Turbabitur ferra, ) Etiamfi om-

fuam Deus, qui eam elegit, & fan-

ocumt

nia fusque deque vertantur, intrepidi

Gificavit in tabernaculum fibi , eam-

Val

erimus, & inconcufli.

que elle voluit propriam habitatio-

,qu

Im cor maris.) In medium mare: eft

nem fuam juxta illud Apoc. er. 3.

t 1.

poetica maximzg turbationis defcri-

Ecce tabernaculum Dei cum bominibus "

alcei-

ptio.

6 babzabit cum ei , C Iipff pepulus

eriam

"

4- Sonuerunt, €9 turbata /th aque

cj 45 erazt.

j d

eorum.) Non timebimus, etiamfi ex

6. Non eommovebitur.) Deo illi dan-

nf

translatione montium in cor maris

te, ut firma fit, & inconcufía.

RU

refonarent, & turbarentur aqus.

Mane diluculo) Mature , opportu-

Eormm.) Marium , quia ubi nos

no tempo.re.

eg 608

habemus, is cor maris, in textu He-

7. Costurbatt [unt gentes. ) Deo

ifticos

braico, & Grzco eft: I cor zurium.

pro nobis ftante tre

pidaverunt gen-

opuliä

Cozturbati funt monutes, ) Etiamfi

tes Ecclefiz inimmicaz.

conturbentur montes de terra in ma-

Iuclina:a [umt regna.) Nutaverunt,

nl

re translati

& inclinata funt ad ruinam.

iobore divini brachii.

z fortitudime ejus. ) Potentia , &

Dedit vocem faam.) | lntonuit Do-

T

minus,

$« Fulmunis rmmpetus.) VFulminis de-

AMota

€

PCEUO;

curfus. Alludit ad aquas Siloe, cu-

funt mortales.

ff ter4.) "limore concufli

jm *

jcoree

jus E

uz quietz, & leniter labentes.

8. Vr tutum

.) Exercituum, & Afl-

n, *

Significatur pro amaritudinis abun-

h

gelorum.

dantia, guz turbabit impios , dan-

Su/cepzor.)Refucium,fuftentaculum,

)3]3 ü

dam Ecclefis abundantiam volupta-

Deus 74cob.) Deus Ifraelis , id eft,

jjm«

tis, que eam letificabit, & pro in-

Ifraelitarum. Vel, Deus, quem co-

ftabilitate montium , qui transfe-

luit Jacob Patriarcha , quippe ei in

ad ti'

rentur in.cor maris, Ecclefiam per-

variis negotiis , & cafibus adtuit.

hg

b

etuam ftabilitatem habituram , quia

9. Que pojuit prodigia.) Admirandas

eus erit in medio ejus.

qu& in populi fui bonum p.a-.:ravit.g.«

Bi4. cum. Com, Menoc&. T. JV.

LIBRI PSÀLMOR3UM

XYIA4

IO. Arcum conteret, & conffin-get arma: & fcuta combiu-

ret iegni.

)

Ir. Vacate, & videte, quoniam ego fum Deus: exaltabor

(an

ingentibus, & exaltabor in terra.

I2. Dominus virtutum

halï:

Tacob.

Vno,bifcum ; -fufäeptor nofter Deus

1. In finem, pro filiis Core Pfalmus. XLVI. -

2. ( ymnes gentes plaudite manibus: jubilate Deo in voc?

exultationis.

|

3. Quoniam Dominus excelfus, terribilis : Rex magnus fü-

x

*

Aj

per omnem terram.

4. Subjecit populos nobis, & gentes fub pedibus noftris.

$. EJe

1«

dilexit.

git nob;s hereditatem fuam, fpeciem Jaco.b, quan

r

Da

D

2Reg,

6. * Afcendit Deus in jubilo: & Dominus in voce tubce.

li

6. I$*

1. Pfallite Deo noftro, pfallite: pfalliteRegi noftro, pfallite.

bil

8. QUO:

at

ad

A»fcrem Zella.) Ponens fines , Éc-

ejusdem fententis primo hemiftichio

àÍce

clefie pacem, & perfecutiones au-

exprefi«.

$-. Elegiz nobis ,

&.) 'Ordö , &fen-

Inn

. ferens; quod Conftantini tempore im-

d

Qr

pletum eft.

fus verficuli eft hujusmodi , fpeciem,

lo. dreum conteret

y G6 ) Poetica

id eft, quidquid erat fpeciofum, &

pacis defcriptio.

excellens in familia Jacob, vel pul-

t

J

-

Il. Pacate.) Soluto, & quieto ani-

chritudinem eximiam populi Judaici,

t

mo eftote.

nl

quem dilexit , felegit fibi pro fua

Videte, quoniam ego [um Deus.) Ex

hxreditate, five in hereditatem fuam,

hoc intellipe me Deum effe, licet,

id eft, adlegit ad Ecclefiam, que h«-

t10,

plerique

eloriam

meam

nitantur

reditas illius eft.

Obfcurare.

tent

6. .fcendit Deus,) EW alia i'atio,

Exáltabor im gentibus, €fc. ) Pro-

propter quam plaudere oporteat, &

acqu

pter mirabilia , que patrabo , ma-

exultare , quia fcilicet , poftquam

pu.

gnam gloriam confequar apud

Gen

mnes gentes.

.Oln-

Dominus elegit fibi hereditatein in

inchoa-

al

12. Dominus "wirtutttm

populo Hebrzorum , id e

vit Ecclefiam in Apoftolis, & Di-

4li&a n. g.

fcipulis, afcendit in cclum. Licet

tfle

enim hic non exprimatur locus, quo

Quar

fliis Core.

lia

p

) Vide di&a ad

afcendit , habemus tamen ex. Píal.

Qrq

fal. 41.

67. 19. ubi legimus : 24feendit / 7 al-

?. Piaudite manibus. ) Geftu Iati-

tum captivam daxit captruitaten ,. &

a

£ziam oftendite.

ibidem 34.: Afcemdi fuper. calos calos.

$t

Ti

C gubilate.) Hebr.. clangzre.

rum 4d orientem.) Alii explicant ver-

ls |

4 Subject populos moli.) Noftrm

ba hec de Arca, cum in fublime a

poreftati, & relicioni.

Levitis elevata eít tubis clangenti-

W

bus, de quo habemus

Laj

Reg. 6.

tl

Sub pedibms uofirir.) Eif repetitio

tür

-

edaMUS XÉVI & XEVIE

I

H

z

)Q

1bu

8

. Quoniam R ex omnis terree Deus : pfallite fapienter.

abor

9. Regnabit Deus fuper gentes: Deus fedet fuper fedem

fanCtam íuam.

Jeus

IO. Principes popuïorüm congregati funt cum Deo Abra-

ham : quoniam dii fortes terrae vehementer elevati funt.

-1, Pfálmus Cantici filiis Core fecunda Sabbati, XLVII.

2. Agnus Dominus,.& laudabilis nimis

VoC:

, in civitate Dei

noftri, in monte fancto ejus.

s (t«

3. Fundatur exultatione univerfce terrae mons Sion, Iaterä

A—qwuilonis, civitas R,egj,s magni.

P2

»

insis

4. D e»us;

E r Daowvd E udduxss , angati

am ánima ju&i.' fedes eft fapiäntïæ,

juam

& Deus fedet fuper Cherubim, qui

JDei de domo Olededos;m: im civitatem

")

David eum gaudio.

funt fanciffimi , & beatiffimi fpi-

I 74bilo. ) Quod de fpirituali ju-

ritus.

]lite

bilo, & fono intelligendum eft ;

lo. Prizc;pes populerum. ) Reges ;

Quo-

nam, ut D. Chryfoft. notat , quod

& Principes terra.

ad corporalem trepitum — attinet ,

Comerepat: fünt cum Deo Mhrabam.)

ichio

àfcendit Chriftus in filentio, nec,ut

Declarat, quod dixit, Regza£ Deus

in nativitate, auditi funt Angelorum

f'*ger Gentes ;; nam. Principes gentiles

V fene

chori.

cum populis uis aggregaverunt fe,

Ciemy

8. Sapznter,) QGrece CUT in-

& fecuti funt Deum Abraham, id

1

telligenter, attenta mente, non lin-

eft, verum Deum , quem coluit Abra-

3

| p

)u

g£ua tantum , fed ectiam corde , &

hamus.

(aicty

aànimo.

D fertes terre. )"Principespoten-'

) fia

tes, & quafi Dii in terris.

x

9. Regnab;t Domint.) Kftalia ra-

Qarty

tio, propter quam oportet exultare,

Vehezezter elevati fu2z.) Ad di

:

gni-

g hg

& plaudere, quia fcilicet non con-

tatem evecti filiorum Dei.

tentus Chriftus hzreditate, quam fibi

rat

10j

acquifivit €&x populo Hebreorum ,

Ya Cun.

MPUR EEE N

i &

per Apoftolorum przdicationem fibi

I.F

* um Pfalmi 41.

ui

Gentiles fubjiciet , & fuper eos re-

Secenda Sabbari.) Id eft, quem ca-

u i

abit.

5i de Arca intcelligamus ,

nerent fecunda Sabbati.

Eít autem

chot

&

Deo illi infidente , dicemus has

fecunda Sabbati dies ille , qui im-

( DI-

efle fauftas populi acclamationes ,

mediate fequitur diem Doiminicam,:

[icet

quarum fenfus eft, Regnum Dei

quz- eft prima Sabbati ; nam apud

uo

ifrad late amplificandzm , & illi

]udzos Sabbatum cenfebatur eiie ul-

tima: dies hebdomada.

Pial

circumjJectas omnes gentes fubjici-

^

-

TA /2[

endas,

lz ciwtate Dei zoflri.) In Jeru-

Sedet f/zper

f?dem. ) Ad dexteram

falem.

H

ln monte famüo ejus. ) Ia monte

fæ/ü

alis inumbrantes.

Patris, vcl fuper Cherubim arcam

Lye

$ion, quem fibi peculiariter in ha-

m i

Santhen. ) Juftiffimam, in quam

bititionem , & cultum fuum elegit.

Dominus.

*

zentl

nulla cadere poteft iniquitas. Voca-

7g, 6*

tu-r etiam fedes Dei fanda , quoni-

3. Fundater : 66 ) $. Chx*ylïon.'æ

116

ILIB'RI PSALMORUM

Y

4. Deus in domibus ejus cognofcetur, cum fufcipiet eam.

5. Quoniam ecceReges terrze congregati funt: convenerunt

tem

in unum.

r

terr

6; Ipfi videntes fic admiraü funt , conturba:i funt, com-

moti funt:

]4

-

7. Tremor apprehendit eos.

juti

8. Ibi dolores ut parturientis

IJ

; in fpiritu vehementi, conte«

res naves Tharfis:

t]bu

9. Sicut audivimus, fic vidimus, in civitate Domini virtu-

L

6j

tum, in civitate Dei noftri: Deus fundavit eam in zeternum.

BN

10. Suíce-

Ó

fan

"T heodoret..& Kuthymius exiftimant

Rege Affyriorum : Serviamus Naba-

ad literam agi de rezdificátione Je-

ebodonofór Regt magno.

Simili adula-

I,

rufalem poft reverfionem e captivi-

tione T'urcarum Imperator , Magzus

tate. Babylonica.

s

Ambrof. Au-

Domints appellatur. I/ graz $:gmoie.

guftinus, Hievonym. & alii de Ec-

. Deus in. domibus ejus , 6c.). Sen-

L

clefia accipiunt , qui tamen fenfus

fas verficuli eft: cognofcetur Deus

precipue intentus velatur allegoria

habitare in Jerufalem , illamque tue-

&dificationis Jerufalem, ut in argu-

mento dictum eft.

ri, cum contra hoftes defendet eam.

D

$. Quomium ecce Reges, C$c. ) Re-

*

Exultatione untverfe terre. ) Cum

ges inimici , & crefcentis Jerufalem

tout

exultatione , & gawdio univerfa

Fl! [/

-terra.

glorie invidentes, congregati funt,

ET

ut zdificationem impedirent.

Latera /!quilom?:.) Aliqui per late-

6. Videntes.). Cum in confpedum

lim

ra Aquilonis intelligunt ipfum mon-

&v

tem

ion , ut fit appofitio, mons

veniífent.

urbis , quam exfcindere cupiebant ,

"valeh

10,

Sion, qui eft in latere Aquilo-

8. l&i deleres ut. parturientis.) Sci-

nari , fed falluntur, quia, ut ex

In

aliquot auctoribus docet Genebrard.

licet. paffi funt. ? 1jj pofitum eft

maxi

tnons Sion erat in latere Auftrali.

pro, 7asc, cum fcilicet ad Jerufa-

bamu

lein veniffent.

Vide etiam Villalpandum tom. 3.

'III

in Ezech. Par. 1

hr c.n. &

In fpiritu vvebementi , 6c.) In fpi-

Sicit

lib. 2. c. 1. Itaque per latera Aqui-

ritu vehementi conteres ' eos, quo

Tiotum

modo ventus validus conterit naves

lonis ea pars urbis inferioris figni-

"Tharfis.

Vel fdnfus eft, non fo-

Que |

catur , qua ad Boream erat ob-

]um

Gefta

verfa, & Salem dicebatur, & impo-

terréflres copias, fed etiam

]aud.u

fita erat colli Acra.

H

claffes maris conteres.

Tharfs.) Alii volunt effe Ciliciam,

D

Regis magni.) Nomen Regis. ma-

datur ,

gni rectius convenit Deo, cali ter-

alii Carthaginem,

5

alü «Iudiamk ,quod

Doten

verius videtur.

reque Domino, quam Perfarum , &

9. Srcut aud;vimus , fv widimus. )

jio

Afiyriorum olim Regibus, qui ma-

Ut olim audivimus feciffe Deum

I

1

£"i! cognomentum fibi affumebant.

Poþ;i

Sic Perfam vocat ex communi ufu,

mirabilia, ut populum fuuin tuere-

tur, fic nos idem auxilium, & prz-

Mtetu

Jofephus Antiq. lib. 11. c. 6. £aa-

fentém gpem experti fumus, & vi-

,

dimus oculis noítris in &diticatione

hi,

Aiwe o utyas 'Asratói. Magnuas

lls

civitatis hujus.

ARex .I:Irmxer/'x::. Sic Judith. 3. 2.. de

etat i

PSAL M US XLVIL & XLVIII.

TI*

ff

. Xxo. Sufcepimus, Deus, mifericordiam tuam , in medio

Qrunt

templi tui.

J

ir. Secundum nom

en tuum, Deus, fic & laus tua in fines

COf«

terree: juftitia plena eft dextera tua.

12. Laetetur mons Sion, & exultent

filie Judse; p»ropte»—r

judicia tua Domine.

5

L

.

On(ea

15. Circumdate Sion,

& complectimini -eäm:. narrate in tur-

ribus ejus.

1ttü«

14. Ponite corda veftra in virtute ejus, & diftribuite domos

1f

ejus, ut enarretis in progenie altera.

uíce«

r5. Quoniam hic eft Deus, Deus nofter in &eternum, & in

N-

feeculum fzeculi: ipfe reget nos in fsecula.

-

dula-

1. In finem, filiis Core Pfalmus. XLVIII.

fagnh

0it

9. Udite hze»c omnes

Gen

gentes : auribuä percipite omnes, qui

Deus

* habitatis orbem.

: U

P3

.. 3. Qui-

T.

Domizi 'birttttum.) Dominus exer-

Propter Tudicia u2 Domine. ) Quod

Re

eituum.

Dominusin hoftes, qui bellum intule-

falem

Fundavit eam in eternum. ) Ut fit

rant,judicia exercuerit,& illos ultus fit,

fum,

in eternum, nec ulla vis pofhit il-

33. Circumdate $/02.) Miocnibus.

lam evertere.

Convenit Ecclefiz,

Completlinsius eam. ) Ambitu mu-

Qu

rfOruin.

!

adverfus quam portx inferi nonprz-

banf;

^valebunt.

Narrate im turribus ejus-) Conful-

Xo. Sufcepimus.)' Confecuti fumus,

tate , difquirite, quomodo t'rres ejus

&i

In medio tepspli 24:. ) Ubi eam in

edificari poflint.

De turribus exci-

tandis deliberate. Hoc fenfu narran-

m d

maximis hifce periculis implora-

/

erufäf

bamus.

di verbum accipitur Pfalm. 63. 6.

1I. deeuzdum momtem tuum, 6$c. )

marraveruht ,. ut abfconderent. laquease

Sicut nomen Dei in univerfa terra

In Hebrzo eft, samerate zurres ejus ,

n fp

qll()

notum facum eít, ob mirabilia ,

quafi dicatur «dificatoribus , ut nu-

naïes

qu&e in fundanda Jerufalem, & Ec-

merent turres, ac reputent, quan-

j l0

clefia patravit, fic etiam toto orbe

to turrium numero Jerufalem cingi

laudatur.

;

æquum

lt,

»

etiatmt

i4. Ponite corda veffra. ) Intenti

Juféstia plena eft dexteva tua.) Lau-

ojam,

datur, quia juftiffime pios defeudit

eftote, & diligentiflime curate , ut

potenti dextera fua , & eadem im-

firma fint ejus propugnacula, & an-

qUO

pios ple&it, ut meriti funt.

temurale.

üdine

m )

12. Mens $/0z.) Invitat per profo-

Im vwirtute ejus. ) In fortit

[eur

popoiam montem S$ion ad latitiam,

ejus, curate , ut validi, & fortes

letetur mons Sion, lxtetur Jerufa-

fint muri.

In Hebr. eft: Pezze cor

uae

lem, & incole ejus.

vefirum ad antemurale.

P d

&v

Ejlie 7ude, ) Oppida, & caftella

Diffribuite domos ejus.) WMariis ci-

udze, quorum mater quodammodo

vibus, & operariis areas affignate,

atiole

erat Jerulalem earum metropolis.

in quibus fibi domgs excitent.

-

118

L IBRI PSALMO R U*M

*^$, Onique tertigenze, & filii hominum: fimul

j

A

| in unum dl«

Catio

ves, & pauper.

9.

4. Os meum loquetur

rudentiam.

fapientiam : & meditatio cordis meï

*

e

K

* Pl ^ $.* Inclinabo 1in parabolam aurem meam: aperiam in p

faii-

I

77. ?- terio propofitionem meam:

&

EI

6. Cur timebo in die mala? ini

tes

quitas calcanei mei cifcpm;.

1375* dabit me.

F

U

dom

1. Qui confidunt in virtute fua: &in multitudine divitiarum

E

TE

fqarum glpriantu z

9. Fra-

s

fom

cul

inerito attendere debeo.

Hel

u 8724;-*762*1'/5 dg progemie altera. ) Ut

per nos reedificata civitate, & mul-

brzi fententiam clegantem , erudi-

fat

[

tiplicato populo.fideli , ad. pofteros

tam, & gravem parabolam appel-

lant.

ei notitlam transmittatis, ea, qu&

fequuntur proximo verficulo , po-

-periam agm Pfalrerio. )

Adhibebo

lia

mufiéóos modos, & Pfalterii fonum,

Vi

1

eris narranteS, & veftro exemplo

confirmantes.

ut fuavius parabola in animum eorum

T

OErrigema. ) Plebei, ignobiles,

illabatur , qui me audiunt.

dict

m

Poete yuytveis terre filios ap-

Praþo'/z-tianem f;zxzm:) Meum proble-

lutu

pellant, in Hebreo eft : t543N ^33

ma, ut vertunt LXX.. meam propo-

diviti

&ene Adam, filis Mdam.

Callimachus

fitam fententiam.

lii

hymno in Jovem Gygaates fimili di-

fii,

cendi modo, z*9Aoyorse , ex /ufo gent-

6. Cur timcbo zp die ,;ækz!;z ?) Hac

pinq

eft parabola, feu propofitio, quam

nort

y4£0:4 appellat terre filios.

fe elocuturum dixit.

Senfus elt:

F hominzm.) Nobiles, in Hebr.

potel

$33 éeze zfe, ^ Vox COuN. Mu

cur.éea committere vclim, quze mihi

*

f

nihi]

in nov

ii

i

uno die terrorem creent ,

- fonat hominem obfcurum, & quafi

& «ternz falutis folicitudinem?

fulat

terreum: 9»x Z/C autem infignem no-

tüto;

bilitate, virtute, aut

dpiquitas caleanes mei circumdalie

qiib

laliis vnotis il-

i

46.) Curob alias caufas, fed prg-

luftrem.

1 nor

In unum.) Pariter , fimul.

fertim ob divitias, quibus ille&us

'Non

alios quafi calcaneo fupplantare ini-

4- Sapieitiam.) N erba fapientis.

que ftudui, eo déveniam, ut circum-

AT

- Medittatio cordis mci;) Per os cor-

um

rumpcns éloquetur documenta pru-

det, & accufet me fcclus meum,

imqi

& in fumm& rei peticulum adducat.

dentig , qu& accurata, & diuturna

confideratione vera effe deprehendit.

Vel, Ioiquitas calcanei, que humani

faæ?.)

ï.

luclhneabe: im parabolam aurem

corporis pars eft extrema , illa di-

IOT

citur, in

ua deprcehenfus moritur

sieaimn.).: Subjiciam obedienter aurem

y

el certe idem eft dicere

Quo |

fpiritui loquenti, & mihi fuggerenti

aliquis.

iat.

parabolam.

Xel fenfus eft , dili-

iziquitas caleanet, quod illiqUitäS Oope-

rum meorum: quare Symmachusgprq

,Er]

genter aufcultabo, «& attendam; ne

hOr'ct |

quid inconcinne canam, & fumpta

calcanci, vextit greef/um. . Hac etgo.

dori

€ft metaphora a maficis, qui ut ex-

íniquitas circumdabit' me, obfidebit,.

& ad magnas redigetkangu&ias.

tihus j

plorent, quam . concinnus fit fonus,

V iV ;n(

aurem admovent cithare, quafl di-

7. Q confidunt,

Cat ,

gl

H

3 o

àdya

res . gravis. . eft. adimodum ,

illi ;i,lne-anc,f

potg

PSALMUS XLVIII.

Yi5

m di.

9. Frater non redimit » redimEt homo : non dabit Deo pla-

cationem fuam.

A

) mef

it iri?

g. Et pretium redemptionis animzae fus: & laborzb

-

eeternum.

io. Et vivet adhuc in Hnem.

h

Ir. Non videbit interitum , cum viderit fapientes morien«

»

"

tes: fimul infipeens, & ftultus peribunt.

rcumf

12. Et relinquent alienis divitias fuas :

& fepulchra eorllrr/zäï

arum

domus illorum in aeternum.

'Tabernacula eorum in progenie, & progenie: vocaverunt .

nomina fua in terris fuis.

—

: Frg«

li«

r3. Et homo, cum in honore effet, non intellexit : compa-

erudie

tatus cft jumentis infipientibus, & fimilis fa£tus eft illis.

appel-

14. Haec

xbebo

xius prefentis: vite impetrare , u&

vitiis fuis.

Iz 'virtztefzm.) In pötenti-a ,& di-

onuim,

potius ftc laboraturus in cormentis,

eorüm

$. Frarter nem vedimit, 8c.) Quafi

in quibus cum damnatis in fuuux

dicat, quam hujusmodi homines fal-

malum zternum vivet,

roble-

luntur! Quam yanz. funt opes, &

l. Aog "widebit imieribum , Üc.y

divitiz, cum *arum .beneficio nul-

Impius dives fuum interitum non

propo-)

lius vitá, utpote in.manu Dei po-

previdebit, fed fecurus erit fibi ni-

hil.timens. animadventens etiam fa-

fita, redimi poffit! Si frater, fi pro-

Hæu

pinquus de augufliis , & calamitate

pientes, pios, & religiofos propte-

quam

mortis data pecunia redimere te non

rea morte aliquando e vivis eripi,.

| el:

poteft, cum tamen probabile fit eum

& promifcue bonos, & malos mori,

; niihi

nihil pretermifIurum , quo tibi con-

& nonnunquam citius bonos, quam

LO

ï

'eelt »

fulat in tam gravi periculo conflti-

inaloz,

Y

ü

tuto; multo minus redimet te alius

12. Relimquent alieuis divitias fuas. )

mdaa't'f

quilibet homo, qui te propinquita-

Sic di&um ftulto

illi Luc. r2. 6$

te non attingat,

bae , qua parafz , cujus erunt ?

] piae

Nom dabit Deo placarionem fuam.)

Domus ilorum , &$c. )

Ín quibus

]s

( itil

"Nemo dabit pro fe quidquam, quo

erunt ufque ad confummationem"

rcutit"

Deum placatum reddat, ne imoxtem

fzculi,

iminittat.

*

Tabernacula eortm, 6c.). Moc eft,

Yeutm y

ducit;

g. Er pretium redemptions antma

fepulchra erunt eorum cabernacul;t:'

um&lïi

fes. ) Nemo dare poteft pretium

in perpetuum.

-

pro anima fua, id eft; pro vita fua,

Voceverznt nomiuna

füa i þterrii ];m'.)

]a di-

yritut

quo Ífe a neceflitate moriendi exi-

Vocayerunt nominibus fuis terras

dicere

inat.

fuas, fuas appellationes, & voca-

, Et latoralét , 6c.) Hoc eft, ut ]a-

bula eis indiderunt, ut fua nomirna,

sope

USEPW

boret in etermum , ut femper in hac

& titulós redderent immortales. Sic

! Cïg.o

laboriofa vita verfetur cum . viven-

ab.Alexandro, & Romülo, Alexan-

tibus, & ufque in finem extendens

dria, & Roma, nomen acceperunt.

i

vivendi tempus , donec mundi finis

13. Cum in honore e[fet.) Cum inter

adveniat.

Velfenfus eft: Adeo non

mortales magni fieret, & haberetur .

dicafi

poterit data pecunia fpatium proli-

in pretio. lumumo cum in honore a

1206

LIBRI

PSALMORUM

-r4. Hoec via illorum fcandalum ipüä: & poftea in ore fuo

41

iUS |

complacebunt.

15. Sicut oves in inferno pofiti funt : mors depafcet eos.

Et dominabuntur eorum jJufti in matutino; & auxilium eo

/

:

Tum veteraícet in inferno a gloria eorum.

16. Verumtamen Deus redimet animam meam de manu in-

Dl

eon

feri, cum acceperit me.

. 17. Ne timueris, cum dives faCtus fuerithomo: & cum mul-

j

z

tiplicata fuerit gloria domus ejus.

.

Il

18. Quoniam cum interierit, non fumet omnia

?

: .necige de-

pelt

Ícendet cum eo gloria ejus.

I9. Quia anima ejusin vita ipfius bened

icetur : confitebitur

hm

tibi, cum benefeceris ei.

hd

20. Introibit ufque in progenies patrum fuorum : & ufque

V m

in sternum non videbit lumen.

21. Ho-

n Y

p

Aux"i/inm—'earum. ) Divitie, & alia

Elt:

Deo effet conftitutus, quippe factus

X

ml) |

ad divinam imaginem.

prefidia, quibus nitebantur.

Nen iutelexit.) Que re&a funt ;

Verera[cez im inferno.) Putrefcent,

peribunt , inutiles reddentur.

que poft vitam manent : & quid de-

,

ceret dignitatem, quam fuerat con-

4 gloria eorum.) POH' eorum glo.;-

fecutus.

riam. Sic latine dicimus, a prandio,

Pri

Comparatus eff jumentis infgpientibus.)

a ccna, id eft, poít prandium , aut

ftit

Canam.

A

Pfal

Per mores belluinos, prafentia tan-

tuüum , & que fub fenfus cadunt,

16, Verumtamen, 6c) At, verum

Fünt

confiderans.

cum obiero, non finet me defcen-

ad (

Hzc vivendi

dere in infernum.

20C€

Y4. Hac wia iorum.

patio , quam ;enent' hujusmodi . ho-

Caum acceperit me. ) Ad fefe ex

ea

imnines.

hac vita mortali ;

cum

mortuus

jus [

Uutcro.

Scandalum ipfis.) Offendiculum ipfis

17. Ne n'niueris.) Ne commovea-

eft, & caufa ruinz.

Qui

— Et poflea im ore f*

o samþldcääum. )

ris, ne mireris, nec illi invideas.

Mi

lt

Et tamen cum isa vivant, fibi pla-

I8. Nem [umez omnia.) kiebraifmus

Io

nihil fumet, nihil fecum auferet.

cent , & gloríantur in ftudiis fuis

ulcs'm;

:peffimis, quafi bene agerent.

19. Juima ejus im wita ejus benedi-

ttui.

