12. Venite, filii, audite me: timorem Domini docebo vos.

1 Petr

BL*

Quis eft homo, qui vult vitam : diligit dies videre

rvi

bonos?

3. 10*

K 2

I4. Pro-

àvid

Seoper. ) Supple, ert.

OmHuni :pm cITCHIIU fimfntius. eum. ) Nul*

Ham

3. Laudabitur.) Letabitur, gloria-

gate fenfus eft: Angelus Domini im-

bitur , fibi placebit.

mittet ipfe fe in circuitu timentium

N

Audiant man[ueti, ) Manfueti, hu-

Dominum, ut ilios tueatur.

miles, Deum timentes , mihi fimiles

9- Guflate, E "videze.) Experimini

celle

jint ,

audiant , quid mihi acciderit, ac 1g-

ipfum invocando , & requirendo, ad

tentur ; & Deo benedicant.

ipfum accedendo per obedientiam, fi-

i

4. D d ipfem.) Pariter, finul.-

dem, bona opera, meditationes pias,

ichis

Suavis. ) Hebr. 343 tbob , bonus,

s. Exqm]iïgi Dominum.) Pex preces

ad eum confugiendo,

benignus, quod LXX. eodem fenfu

bra-

6. Ekillaminaminti.) lmperativus pro

dixerunt *onsóc,

at

futuro, 9 zmwmizabimini, e tenebris

u y

calamitatum ,

errorum etiam ,

&

10. Tz;mete Domuinum.) lllum reve-

rentes, & mandata ejus fervantes.

[uïm

,igno'rantiæ liberabimint.

Noz ecfé inopia, ) WNihildeeft timen-

Non confundentur.) Non erubefce-

tibus eum.

umus

tis, non erit vobis pude:dum , aut

11. 2i/viter.) Divites hujus feculi,

lh

penitendum, quod tam bonnm , &

ut vocat D. Paulas 1. 'Pimoth. 6. 17.

(an-

tam potentein Dominum colatis.

Minuentur.) Deficient,

. Al-

. 3. lfle pauper. ) Loquitur de fe in

iU

Qu bono,) INulo careébunt bono.

tertia perfona, Ego pauper clamavi,

13« Vitam.) Meram, & &ternam.

8. Imwmittet dngelus Domini.) ln He-

Dies videre &ozo:.) Quibus videat

;ero )

braico eft, szjlmmmtur,d;zgclm— De«

verum bonum ,.ö; illo fruatur.

76

LIPERT.P SALMORUM

I4. Prohibe linguam tuam a malo : & labia tua ne loquan-

tur dolum,

i

15. Diverte a malo, & fac bonum : inquire pacem , & per-

jl

fequere eam.

L]

i

*Eccl.

16. * Oculi Domini

fuperjuftos: &auresejusin preces eorum.

15.20-

17. Vultus autem Domini fuper facientes mala: ut perdat

Hebr. de terra memoriam eorum.

qu

4 13*

18. Clamaverunt jufti , & Dominus exaudivit eos: & ex

omnibus tribulationibus eorum liberavit eos.

g

19. Juxta eft Dominus iis) qui tribulato funt corde: & hu-

P

miles fpiritu falvabit. :

20. Multe tribulationes juftorum: & de omnibus his libera-

Tt

bit eos Dominus.

51. Cuftodit Dominus omnia offa eorum: unum ex his non

fü)

:

Conteretur.

22. Mors peccatorum peílima : & qui oderunt juftum, de-

|

linquent.

:

23. Redimet

Dominus animas fervorum fuorum : & non

fu

|

delinquent omnes , qui fperant in eo.

p

r. Ipfi

15. Diverte a mato, & fac bonmum.)

tamen integra recipient in refurrectio-

yurtus eff virium fegere ,inquit Horat.

ne,immo non offa tantum reftituen-

L

tur, fed ne capilli quidem peribunt,

3. r. ep. t. fed hoc ad officium fa-

eft

ciendum non futficit: nam ut idem

^

Lucze 21. 18. qui ut ait Chriftus Do-

ait 10 2e fer- fato

. 9

minus, Matth. 10. 30.. Ozmes nuszzeratz

jïtnt.

Alii exponunt hunc locum de

d

lu

oflibus interioribus, id eft de forti-

— Nam fru[ira "vitium witaveri

ftri

zllud ,

tudine animi, quz in fanctis frangi

$; te alio pravum detor[eris. —

non potuit, ne tunc quidem cum

perfecution'es maxime fzviebant.

afre«

n^

- 2 9

aC

Bt þerj?quere eapm. ) Studiofe inqui-

Mors peccatorum peff;ma ) He-

4

£e, & quafi fugientem retine.

breus textus habet: lsterizer impimm

16. Oculi Domini, ) Vxovidentia,

malitia.

Notatu dignum Platonis

Mors nen efz

&X

gratia, favor.

dictum l. 9. de legibus

4

Mures éjus in preves corum. ) Prone

fa"e ultimum , fed extremum mdgis ob-

funt.

tinent locum [upplicta illa, qua profiga-

vidi

17. Vulras. ) Iratus; nam in facie

ts bominibsus apud imferos de[rimantur,

MT

ire, & indignationis conceptz emi-

Delinquent. ) Exrabunt a fuo fco-

t

jf1ent notz.

po, & propofito, fruftrabuntur fua

iï&(

19. Juxta eff.) Ut ftatim illis ad-

Tpe.

TMebr. habet, Defolabuntur,

ltre

1t, eosquejuvet, cum aliqua re opus

23. Redimet.) Ab omni malo, &

D

47

habuerint.

fervirute.

21. Cefrodit Dominus omnia of2 eo-

Noz delinquent.) Non aberrabunt a

fua fpe, fed illam confequentur, vel

dean

£m ,«&c.) Namlicet aliquorum fan-

Q

-äterum OÍfa contrita fuerint, fingula

non peribunt.

üudn

PSALMUS XXXIV.

7?

Wl

1. Ipfi David, Pfalmus. XXXIV.

dica, Domine, nocentes me , expugna impugnantes me.

u

j

.

mint.

2. Apprehende arma, & fcutum, & exgrge in adjutorium

Il

3. Effunde frameam, & conclude adverfus eos, qui perfe-

dat

quuntur me: dic animae meae: Salus tua ego fum.

4. Confundantur, & revereantur, qus&erentes animam meam. jnfra

[j4

Avertantur retrorfum, & confundantur cogi:antesmihimala. 39.15

hü-

s. Fiant tamquam pulvis ante faciem venü : & Angelus Do-

iminl coaréctans eos.

6. Fiat via illorum tenebrae, & lubricum : & Angelus Do-

12*

mini perfequens eos.

108

7. Quoniam grati

s abfconderunt mihi interitum laquei fui:

fupervacue exprobraverunt animam meam.

8. Veniatillilaqueus, quem ignorat: & captio, quam abícon-

de-

dit, apprehendat

eum: & in laqueum cadat in ipfum.

9. Anima autem mea exultabit in Domino ; & dele&abitur

iil

fuper falutari fuo:

K:s

'Yo. Omnia

139

do-

7. Gratis.) À me nihil lafi.

uen*

Hdica. ) Punti.

x.y

Nocentts »6.) Nocentes mihi,

Inferitum laquei ui.) Laqueum per-

ünt,

eft phrafis. Greca.

ficiofum , quo trahi potuillem ad

Do-

interitum.

"

emïi

3. Effunde frameam.) Expedi

'gla-

Supervacue.) Immerito, eft idem,

nde

dium , enfem tuum vagina libera,

quod proxime dixit, grzzi.

yti^

ftringe illum , & vibra in hoftes.

Exgrobravergnt. ) Hier. fFederust

a

Conclsde2) Ynterclude viam , ne me

animis mea.) Chald. IefiZiat; [umt ani-

curm

m Wes.

affequi poflint, vel ne gladium tuum

evadere queant.

4« Laqueus, quem ïgkamt.) Rete, de-

He

Znime mes.) Mihi.

cipula, infidiis,

1ias non fufpicatur,

a. Cosfundantur.) Pude

fiant fpe fua

nec timet, circumveniatur.

INon eft

pi/mz

excidentes.

:onij

affe&us optantis, fed Prophetica prz-

"u

Avertantur vetrorfem. ) — Recedant

vifio ejus , quod futurum eft.

T

victi, & pudefa&i.

' Captio.) Infidiz ad capiendum. Hoc

i^

s. Er Zdngelims Domini coartlans eos.)

eft, quod Pf. 7. 16. dictum eft: Lz,

nE ill'o

cum aperuit , 65 effodit eum, & incidre

Íco-

Grece ix9A/Sov» quod proprie eft ex

. ii

ar&o loco extrudere, atque propel-

ip foveam, quam fedtt.

lere.

Hebr. habet , 65 zgelus Domini

Cadat iz ipfüm.) In

ipfum la*queüm

empelíens.

cadat,

Eft Hebraica conftructio,

),&

fic enim ipfi pronomen aliquando

6. Teneóre , 65 lubricum.?) Ne vwi-

-

deant, quo fit fugiendum , immo ca-

tranfponunt.

ynt a

dant, dum fe periculo fubducere

. Exutabit im. Domine. )

Gratia$

Y

ftudent,

DÉEO agens pro accepto beneficio,

?Sk

LIBRI PSALMORUM

io. Omnia offa mea dicent: Domine, quis fimilis tibi?

W

, Eripiens inopem de manu fortiorum e

"

jus: egenum , & pau-

perem a diripientibus eum.

9

Ir. Surgentesteftesiniqui

quaeignorabam, interrogabant me.

li

12.Retribuebant mihi mala pro bonis::fterilitatem animse meze.

13. Ego autem, cum mihi molefti effent, induebar cilicio.

qd:

Humiliabam in jejunioanimam meam: & oratio mea in finu

meo convertetur.

14. Quafi proximum, & quafi fratrem noftrum fic compla-

ü

cebam : quafi lugens, & contriftatus fic humiliabar.

15.

t adverfum me laetati funt, & convenerunt: congregata

funt fuper me flagella, & ignoravi.

16. Ditfi-

He

debant avertere.

LXX. & D. Hie-

tati

Saletari fuo.) . Salute, quam confe-

€uta eft.

ron. active acceperunt, hoc fenfu;

1o. Owmnia o[fa m2 dicent.)) Omnes

Cum infirnarent illi me, cum me

0p

moleftarent.

li

mez vires, omnia membzra inea lau-

MT

dlabunt te.

Cilicie. ) Sacco e p

ïIis animalium

Erjiens.) Qui eripis.

contexto.

s

grf

Humtiliabam.) Aæi ebam.

Qui

Forriorum. ) Ditiorum , potentio-

ryum, qui pauperes opprimunt, aut

lz finm meo co:z'vertetur.) Ad mere.

T

vexant.

P

dibit , in meam convertetur utilita-

aut

tem. . Sic Dominus dixit in Evange-

Fal'(

Dirgpientibes ewm. ) SOpoliantibus

a

vita, & bonis.

lio. Luc. 1o. 6. Er ff dóP fuerit félius

3I. Surgenres feffes in;q*nf.) Redit ad

pacts, requiefcet. fuper eum pax vefiras

b

snalorum fuorum commemorationem.

fm autemz, ad vos revertetur.

ao

- Qua ignorabam.) Quz non admife-

14- Complacebam. ) WMi placere flu-

rel

$am, cum plane effem innocens.

MU

debam, & quod volebat, induleebam,

p

Interrogabant me.) Objiciebant mi-

ac fi amicus effet, immo propinquus,

hi, coram judice me arguentes, &

aut frater libens ejus voluntati acquie-

interrogantes , ut revincerent me,

ehr

fcebam : hoc enim fignificat Grecum,

& fontem effe probarent.

TT

Optime refpondet Italica

ter

z. Steriltatem anime mes.) ln

locutio , GÀ compiacevo im tutto come

Hebrao efít : QrdiHlivem anime mes.

tllm;

N

Wita ine orbare, & privare ftude-

fe mi foffe fato frarello. Ita me gere-

bam, ut quz 1illis placebant, vellem

Dite

bant. Immo privarunt, fi de Chri-

ctiam mihi placere.

ler

Íflo interpretémur.

LXX. habent:

1

Quaft lngens, $ contriflatus.) Servans

&rixvía» T5 Qvxs MES Füiorwm orbi,

documentum charitatis, quod poftea

Üien

£atem , quod bene de difcipulis Chri-

tradidit S. Paulus Roman, 12.

Iï.

ífti intelligemus ; percuffo enim pa-

€X€?

Flere. cum flentibus. |n Hebrzo eft,

E

ftore difperfe funt oves.

Tanquam lugens matrem , qui lu&us

b

13. Cum miki nlefli effent.) Yn He-

acerbiffimus effe folet pro amore, quo

p

breo textu eft, JEgrotantibus zplis ,

matres profequimur.

qua lectio mifericordiam, & chari-

Sic bumiliabar.) Sic affligebam me,

l

tatem Davidis oftendit, qui inimicis

À

male habentibus oratione , & pcni-

cum ipfi malis premerentur.

tentiz operibus malum ab ipfis ftu-

15. Et adverfinn. me letati funt.) In

U

PSALMUS XXXIV,

79

16. Diffipati funt, nec compuni; tentaverunt me, fubfanna-

du

verunt me fübfannatione: frenduerunt fuper me dentibus fuis.

17. Domine, quando refpicies? reftitueanimam meam a ma-

0£

lignitate eorum; a leonibus unicam meam.

d

18. Confitebor tibi in ecclefia magna, in populo gravi lau-

dabo te.

Qu

19. Non füpergaudeant mihi, qui adverfantur mihi inique:

*Joan.

* qui oderunt me gratis, & annuunt oculis:

]i«

20. Quoniam muhi quidem pacifice loquebantur: & in ira-

1j.2g.

cundia terr&e loquentes, dolos cogitabant.

ata

z21. Et

T.

Hebr. eä:, &9 i» claudicatione mea le-

4 leonibus.) Ab-hof'r.ibus truculentis,

tdfi inttnfo

In malis meis gavifi funt.

& feris.

lie-

lniczm meam.) Animam, vel vitam;

Íi ;

Conzgregatm [mmt fmper me fagella.)

ine

Optime Chrifto convenit, qui flagel-

quam unicam habeo.

lis cafus e&., Symmachus vertit

18. Conftebor tibi:) Laudabo te, in-

um

CuvWyoyro xa&r 48 TÀxTOL $ Coz-

gratus non ero, fed accepiffe me be-

gregaii funt contra me percuffores, * Ali-

nefictum profitebor, & przdicabo.

qui vertunt ex Hebreo

Coz gre g,,zrz'

Im Ecc'efia magnma.) ln magnis po-

Bene

puli conventibus, palam, «&.publice.

j

funt adwer[um me. homines wiles.

It

autem i—»33 zechi» vertü, viles, ap-

Im populo gravi.) ln Hebr. eft,

paret ex loco fimili Job. 3o. $.

to3xy Aazsn, que vox fogtem, d

1ge-

Ál

Et igneravi.) Quam ob caufam me

robuítum fignificat , numere etiam,

?M;

àdeo vexarent, cum plane effem in-

& multitudine prevalidum. $Sic r.

nocens, Ali ad perfonas vexantes

Machab. 1. 18. dicitur de Antiocho:

referunt, quafi dicat: & ego non

Er iutrawit in Kgyptum, 65 1n multiru-

cognovi eos de facie; tantum abeft,

dime gravi, id elt, magno cum ex-

'Zm,

ut l&ferim, ut etiam mihi fint ignoti.

ercitu.

UuS,

16.. Difrpati fuzt.) Grece óitexi-

19. Supergaudeant mibi.) Gaudeant

lt«

s55 , fententiis funt difcordes, in-

fuper me, de meis malis, & de meo

um

exitio.

ter illos non convenit, necinter eo-

Vlica.

tum teftimania contra me.

Annaunt oculis.) Fingunt amicitiam

H

Nce compunti:.) Nec tamenillos poe.

annuendo oculis blande, & amice fa-

qe

lutantes , & que& 4dico , probantes.

mitet, aut pudet calummiz, aut fce-

lem

leris.

Quid eft, inquit D. Auguftinus 4z-

demtawverum! T7"c. ) E-xp'erti funt pa-

"nuere oculis ? Pronuntiantes uliu, quod

a

22 corde mom geramt.

Vel fenfus eft,

tientiam meam , illam variis modis

nutibus mutuis me derident : nutibus

[tea

exercentes.

r

Frendmerunt [uper me.) Qui -gefïus

oculorum me Wdefignant , ut necem,

velaliud malum inferant.

d

eft fevorum hominum, & vindice

dus

cupidorum.

20* d»e iracundia rcrr&.) Hebraus

quo

17. ÜSuazde re[picies ?) Quamdiu

fignificat fciffiones, & commotiones

ifta feres?

terre, id eft, populi terre, & fenfus.

16

Refíitse.) Recrea, refice, eripe.

erit, cum populus in fa&iones diflra-

4 malignitate eorum, ) À malgnis

hitur (quod vulgatus dixit iracundiam.

eorum operibus.

j

terra) ipfi fefe infinuant per fraudes.

$6

LIBRI PSA'I;MORNUM

41. Et dilataverunt fuper me os fuum: & dixerunt :

a

Euge?

euge, viderunt oculi nofiri.

fe

22. Vidifii, Domine, ne fileas: Domine, ne difcedasa me.

23. Exurge, & intende judicio meo: Deus meus, & Domi-

de

nus meus, in caufam meam.

Doniine Däus

24. Judica me'fecupndum juftitiam tuam.

meus, & non fupergaudeant mihi.

2s. Nondicantin cordibus fuis: Euge, euge,

.anþimæ noftrae:

LE J

nec dicant:. Devoravimus eum.

26. Erubefcant, & revereantur fim

ul , qui gratulantur ma-

3

lis meis.

H

Induantur confufione, & reverentia, qui (1) magna loquug-

:

tur fuper me.

bel

qui volunt juftitiam mea

m, &

27. Exultent, & laetentur ,

dicant

T0

(1.) Magna z» edut.. S;xt. legitur maligna.

in diverfarum partium animos, dolos

In cau[am meam.) Scilicet intende.

H

ne&dunt, & mala mihi machinantur.

24. Supergaudeant mibi.) Vide dica

Aliqui putant vocem y3* regz hu-

T. 15,

1

milem , quietum , manfuetum fignifi-

2$. Im cordibus [mis.) Id eft, toto

:

m

[

u

care, & fenfum effe, inquietos, &

animi affe&u. ^ Sic lfa. 47. $. & Pfal.

turbidos'hofce homines vexare, & do-

13. 1. & Apocal. 1$. 7.

lis circumvenire tmanfuetos & humi-

Euge , emge anima uoflra.) Res bene

vll

les.

Quam explicationem fi fequa-

proceditin commodum noíltum; ani-

4

mur, non male fortafle dicemus, man-

ma noltrz, id eft, nobis. eft dativi

fuüetos, & humiles per antiphrafim

Yu

ü

cafus 74 wVv»*5.

a LXX. interpretibus lracundizsm revr&

26. Erule[cant, 6$ revereantur.) Spe

$57

appellari, id eft, maxime moderatos,

fua excidant, ideoque illos pudeat co-

Íüs

mites, & nullis moleltos.

natus contra me fufcepti.

2t. Dilataverant.) luaxarunt ad con-

Grarulantur.) Oi ämqgoafpovres*: qui

il

tumelias, ludibria, & probra.

Ir-

tv

riferunt hiantibus labris, ut fupra Pfal-

fuper malis meis gaudent.

tgmk

mus.21. $. AMioqui os dilatare etiam

loduantur comfufoue.) Plane erube-

fcant, & quafi pudore omni ex parte

Qu

eftauda&er loqui. Vider. Keg.2. .

circumdentur, & tegantur.

bt

Euge, euge.) Gr&ca vox idem figni-

Cl

!

Re'verentid.) Hebr. habet erséefcez-

!

ficans, quod, Beze, £eze, quafi dice-

ia D. Hie-r()nym. verecundia. JMl-

LU

-4ent, bene res procedit, optime. F'a-

&i fuümus voti compotes , illum pro-

ciantur ignominia, retedtis eorum ma-

ä

chinationibus contra me, & inirritum

cul dubio perdemus.

iam inimicorum

vocatis.

P

22. Vidifi.) Mlaht

Magnma loquumntur.) Qui fe magno

51*45

meorum. -

Ne [ileas-) INe cef'es, ne diffimules.

faftu attollunt contra me.

ïhlue

Super ze.) Contra me.

HLI?* (

23. datende jndicio meo.) Hebr. evz-

bre

gila ad judicium meum, excitare ad cau-

27. Quiwo!unt jzgfitidm mean.) Qui

lïff

fam meam juvandam, & tuendam

meum jus amant, & illi favent.

| in-

Pacem.) Salutem , proíperitatem.

lrlg,(

ügocentiam meam.

4ijp

PSATLNMIUS XXXIV. & XXXV.

81

f

j

dicant femper: Magnificetur Dominus , qui' volunt pacem

fervi ejus.

28. Etlingua mea me

ditabitur juftitiam tuam; tota die lau-

0f

dem tuam.

D CU$

I. In. finem, fervo Dom

]

ini ipfi 'David, , Pfaimus.

Pa

XXXV.

H

C

xit injuftus, ut delin

* Supr

2. DI

Dei ante oculos ejus.

]uat in feme»tipfo : Non eft timqr

15. j*

ü

i

3. * Quoniam dolofe e

git in confpe&u ejus , ut inveniatur

iniquitas ejus ad odium.

E

Q-A'

4. Verba oris €

jus in:iguitas.-, &

dolus: noluit int»ellvigere,' ut

&

bene ageret.

s. Iniquitatem meditatus eft in cubili fuo : aftitit omni vize

non bonae, malitiam autem non odivit.

6. Domine in colo mifer

£

:

icordia tua : & veritas tua ufque

æ"ad. nubes.

p

.7. Jutü-

ï

;&

m

28. Meditabitur ju/f;'finm IUAm.) Ex-

fus ef: Injuflum dolofe agere, cum

ercebitur in praedicanda, & celebranda

videtur velle redire ad cor, & confi-

p

juflitia tua.

teri peccata; nam non quarit peccata

To/4 die.) Quotidie, vel per totam

fua, dum confcientie fuze fecreta ri«

c en)

diem, fine intermiífione te laudabo,

matur, ut vere illa odio habeat, fed

p

Ervo Domini.) lnfpiratus.

tantum , ut fallat Deum , fi poffit,

x.S

; Per-

E

»

honorificus titulus Davidis fer-

vel homines,

E hunc fenfuüm per-

vum Domini appellari. O Domwiwe,

fequitur S. Auguflinus,

"0E

4. Noluit intelligere, ut bene ageret.)

fuc. Pfal.115. num. r6.

qua ego fervns tums, Ó5 füius ancille

eat vv

p

Non vult fe cornigere, nec mentem,

2. Im fünetipfo.) lunge cum Dixz.

aut mores mutare.

Italice diceremus:

Injuftus dixit in femetipfo. Eit au-

Noz a "vuol intendere. di far bene.

Di-

qu

tem hemifítichii fenfus.

Injuftus hoc

fcimus hinc etiam voluntatem aliquid

erui

tantum agitat, & molitur, ut delin-

poífe in intellectum, nempe ut impe-

quat, ut peccet. INihil autem cogi-

ret intelle&ul , ut is in hac vel illar

)

tat, aut loquitur , nifi de indulgendo

fe occupet, & laboret.

£f

fenfibus, & delinquendo, & offenden-

5. In culili fac.) Interdiu male agit,

qft.

do Deum.

& node quid mali patraturus fit, me-

3- Ip con[petin ejus.) Scilicet Dei.

ditatur.

m

rftá

uacuns

r

U imvenuiatur imiquitas ejus ad odium.)

Aflitit omni vie non bona-)

Eo ufque progreditur, ut ejus impro-

que fcelera patrantibus adelft, fe illis

bitas fit omnibus intolerabilis, ut ne

focium , " adjutorem ,

& fautorem

Mw

quidem Deus, licet fit patientiffimus,

prabet.

tam diutius fuftinere poffit. In He-

6. Iz» calo mi/äfi&ardizz 1u4,) lm-

breo efl, Quoniam dolofe egir adver-

menía eft, & ufque ad ceelum porri-

)Q

i

us eum i2 oculis ejus, ad inveuiendam

jtur,

'LIam alta, & fublimis

L

eit, ut

sniquitatem ejus, ad odiendzs , & en-

celi ipfi; cum hac pa.tiarisf

n

l

Bibl. cum Com. Menoch. TIV :

-

^

8

LIBRI PSALMORUM

». Tuftiria tua ficut montes Dei: judicia tua abyffus multa.'

9. Homines, & jumenta falvabis Domine : quemadmodum

multiplicafti mifericordiam tuam, Deus.

Filii autem hominum, in tegmine alarum tuarum fperabunt.

9. Inebriabuntur ab ubertate domus tusae; & torrente

,vo-

dr

luptatis tuce potabis eos.

10. Quoniam apud te e

ft fons vitee : & in lumin*e tuo vide-

&

bimus lumen.

2

|

I1. Preetende mifericordiam tuam fcientibus te, &

juftitiam

:

tuam his, qui re&to funt corde.

LI

.

f

l

I2. Non veniat ml

moveat me.

hi pes fuperbiæ: & manus peccatoris ,'non

L

m

I3. Ibi ceciderunt , qui operantur iniquitatem

*

expulfi

7l

fünt, nec potuerunt ftare.

LE3

faci

I. Noli

Veritas t24,) Fidelitas, qua, quod

Et torrente, &c.) Et rcpetitio ejuf-

[

promilifti, praeíftas ad unguem; nam

dem fententig , fed alia metaphora.

füt

ut eft in Pfalm. 144. 13.. Eidelis Dogz-

Sic ]Ob. C.20. 17. Torremtes mellis,

gerw

ans ip omnibus verbis fuis.

6 Lurjri, dixit pro ingenti abundan-

$

Hfque «d nubes) E. maxima , ut

tia, & fupra Píalm. 17. $. Torrentes

Dtqu

ad ipfas . nubes perveniat.

iniqz-:it:ztif.

fecla

7. Sieur monres Dei.) Montes altit-

10. Fozs vite.) Vera , & perennis

Ex

vita.

fimi. $/e Cedz; De; dicuntur cedri pro-

gai

ceriffimz.

la lumine tuo videbimus lumen.) Lai-

X

Abyffus multa.) Magna, & profunda

mine glorig illuftrati, te videbimus,

SIJIX:

abyílus.

Habent fe 1nftar profundif-

qui es verum , & indeficiens lumen..

Qetug

fimi maris, cujus fundum perfcrutari

non licet,

I Pratezde.) Ut illa tegamur, &

u

fuüb umbraculo illius tuti fervemur.

$. Homines, E5 jumenta fatvabis Do-

Vel, extende,

xpande in eos, qui te

amne.) Tam homines, quam jumenta

tua mifericordia, & providentia con-

norunt, & fideles tui funt, milericor-

:

diam tuam.

ee

fervabis, & ales. Sic Pfal. 155. 25.

Er juflitiam. tuam, €c^) t juftitia

fiot

habetjnus,,J Qui dat efcam omn: carzgi,

I

quoniam m «ermum mifericordta ejus.

tua tuere, & protegejuítos. /ZEquum

Ouemadmedum multiplicafis ,/ 6 c.)

enim eft re&os a juílitia protegi, cum

Ptofp

ipfa nihil aliud fit, quam quedam re-

[

Pro magna, & multiplici providen-

&itudo.

hoti

tia, & mifericordia tua.

Eili$ amtem bominum, 6c.) Confulis

I2. Nom veniat mihi pes [uperhie))

quidem etiam befliis, & jumentis, fed

Pes fuperbi, & peccatoris ne accedat

&fräd

ad me, ne invadat, aut aggrediatur

iC T

homines pecularibus , majoribufque

me.

?

&D

beneficiis profequeris.

Àz tegmine alarum tHarum.) ln tua

Ef vnnus pecc;ztöi i$ nom moveatmt.)

Ip. (

protecione, & tutela.

E peccatores non audeant, nec poffint

Totem

Inebrsabuniur ab ubertate domus

me de meo flatu , & fede dejicere,

quam in virtute collocavi.

fue.) KEffufe fruentur colefti beati-

-

Prof

äu-dine.

ag. IH.) In fuperbia.

Superbia

€0 IES

P

PSALMUS XXXVL.

8j

lt

g. Pfalmus ipfi David XXXVI.-

um

Oli aemulari in malignantibus : neque celaveris facientes

iniquitatem :

Y

bunt.

2. Quoniam tamquam foenum velociter arefcent : & quem-

ïGIVO-

admodum olera herbarum cito decident.

..9. Sperain Domino, & fac bonitatem , &inhabita terrärh,

Vide-

& paíceris 1n divitiis ejus.

4. Dele&tare in Domino, & dabit tibi petitiones cordis tui.

itiam

s. Revela Domino viam tuam ,

&Ifpera in eo: & ipfe

faciet.

S hon

6. Et educet quafi lumen juftitiam tuäm,' & j,udic-ium tuum

tamquam meridiem: fubditus efto Domino, & ora eum.

quli

7. Noli aemulari in €o, qui profperatur in via fua: in homine

fa'ciente» injuiïitiag.

N

d

La

jo gjuf-

S.-De.-

iphora.

fuit lapis offenfionis, in quem impe-

Eju;.) "Terra,

m(!ll,.fg

gerunt, & ceciderunt.

4« Deletlare i2 Doz;igo.) Flebr. deliz

E

*

.

.

undane

Qu operaztur izmqwt;ztem.

) Angeli

riare, id eft, delitias tuas colloca in

rrentel

nequam , & peccatores illorum "af-

Domino.

fecla.

. Kevela Domznuo viam tuam.) Tuane-

erennis

" Expulfi fant.). & loco felicitatis. An-

gotia,tuas neceffitates patefacDomino.

geli fcilicet, & primi parentes.

Pagninus vertit,Devo/ve fuper Dominum

n.) Li.

Nec potuerumt jlare.) In Hebrzo e&,

wiam fu4m: quafi dicat, omnem foli-

obimusy

Surgere; lapfus enim Angelorum per-

eitudinem,: & curam tuam projice in

petuus efb, adeo ut nunquam -eri-

Dominum, quia illi eft cura de-nobis,

qmel..

fiuf'y &

gan'cur.

quod eft D

- Petri moniþum l. e*pi&.vr

C€, S. . 7.

vemur.

1. Z Mulart.) Il';ïïtari malos, aut

dpfe facrer.) NNegotia tua perficiet,

! qui t

commoveri invidia, aut zelo

[ericote

6. Educer.) Proferet in apertum,

ex eorumfelicitate. Utrumque fi

ut omnes intelligant, te juftum efle,

ficat vox Greca ?"«»xQuAxv,

"

& calumnias.efle , que tibi imp

| ju(h'tïl

Iz m;;/z'

guntur. -

^

E

m-

gnantibus.) Oþ malig

üorþn&

fjquum

profperitatem.-

Et judicium tuum

y u3 Ufitatä ré-

| :31 cum.

Neque celaveris , €£c.) Ejufdem fen-

petitio prima partis verficuli.

jum 1ee

tentie repetitio.

Subdirus efflo Domsno, ) Perinitte Ite

2. Tanquam fenwz.) lebr. tanquam

diving voluntati, ut te in quamcune

eit-)

berba,id ell, tanquam 'viride gramer.

que voluerit partem verfet: interim

acceti

Sic D. Petrus epift. 1. c. 1. n:24.

tamen ora, « res tuas illi com-

;ïediatwf

& D. Jacob. in fu1 canonica cap. 1.

menda.

o. dixerunt 4207 Xrc » herbg vi-

7. Neli æäulari.) Comwm.overi,,l.) fue-

t p.)

rorem Hgnificantes.

cenfere , excandefcere ,

etiamfi vi-

. offmï

3. Imhabira tferragm.

) Im peratävus.

deas florentes, divites,

tentes eos,

leictlty

pro futuro; & inhabitabis

quos fcis effe iniquos,

ä()

injuftitians

€oles ferram.

, atque ig:-

gperari.

$

;uyerbiä

81

LIBRI:

PSgATLMORU

M

E

.8. Define ab ira, & derelinque furorem: noh semulari ut

mahgnerls.

nu

-

: fuftinen-

9. Quoniam , qui malignantur , extermmabu*ltu

tes autem Dommum, ipfi haereditabunt terram.

aut

10. Et adhuc pufillum, & non erlt peccator & quæres lo-

cum ejus, & non invenies.

furi

Matth :

r1. * Manfueti autem hæ1ed1tabunt tefram, & dele&abun-

]i

$ 4. tur in multitudine pacis.

fa

tü

12. Obfervabit peccator ]uüum & ftridebit fuper eum den-

E

^4

tibus fuis.

exal

13. Dommus autem irridebit eum: quomam profp1c1t, quod

2

veniet dies ejus.

tetu

^^

14. Gladlum evagmaverunt peccatores : 1ntenderunt arcum

P

—

uum,

tes 2

Ut dejluant (r-) pauperem, & inopem: ut trucxdent rectos

corde.

6s

ISs. Gladius eorum mtret in corda 1pforum & arcus eorum

2l

Iöo ME'

€onfringatur.

fnan

(I) Deiiciant, I» edit. S;xr. legitur :

decxpmnt

$. Defme ab ira, €5 derelinqne fw

11, Manfüeti.) Hebr Hum:lc-:.

rorem) Cum videris florentem im-

Hareditabuut terram.) Mide nu.9.

10

pium , ne irafcaris ,

ne furas , ne

In multitudize pxzcu) Fruentur mul-

diriti

commovearis , quafi divinam -pro-

ta pace , omni felicitatis genere.

videntiam requirens, quod hec per-

12. Obfervabit.) Attente infpiciet

tnittat.

&

)

peccator omnes jufti actiones, ut

Qucta:

Noli emulari.) lmitari.

occafionem

captet illum calumni-

7

u malxgacm* ) Ut etiam tu male

andi

Stridébit [uper eum. dentilus.) Hoc

fu et

agds.

Ij

Qui malignantur. ) . Qui. male

eft, quod Pfalmo 34. 16. dixit: Frez-

E unt

duemnt feper. me, &c... qui geftus. eft

Vore |

Suflinentes. )

Spexantes : patxentel

crüdelium hominum ,

& in alios fæ-

Die

t&, (

expectantes Domini favorem, & pro-

vire cuplenclum

videntiarm.

13. Prridebit eum.) Irntos faciendo

fünt,

Hareditabunt terram. ) . Nivent. in

ejus conatus.

péecat

terra , & illius bonis fruentur , &

hm

Dies ejus.) Interitus, quo de medio.

tütna |

ad illam etiam terram pofitdendam

fublatus , finis . erit mfïdldrum &

transferentur, qu& eft terra viven-

machinationum contra innocentes.

qaudel

tium.

14.. Gladium , Efc) Metaphore gla-:

^yo. Nos erit pecca.tor )

Vel uia

dii, & arcus varias nocendi ratio-

filag

mortuus ,. vel quia de illo felicitatis

nes, & artes fignificant, quibus pec-

20. (

ftatu, in quo fuerat, depofitus erit.

catores armantur contra juftos.

ponity,

Quares locum ejus, - & ) Non inve-

t$. latrer ig corda sp[orum, ) ln

nies eum in illo loco, aut ftatu, in

ipforum perniciem convertetur :

eft

n

uo illm paulo ante fiorentem Vl-

prophetica pradi&io fub. forma im-.

Rmm

Serag.

e]? Wwd;

PI'CC&UOHIS.

ïlt, n

P SALMUS:'XXXVE

15

; u

^x6. Melius eft modicum jufto, füper divitias peccatorum

multas.

J

en-

17. Quoniam brachia peccatorum conterentur : confirmat

autem juftos Dominus.

3

18. Novit Dominus dies immaculatoru

rum in aeternum erit.

m:& hzereditas eo-

Jütl

19. Non confundentur in témpore malo ,

& in diebus fam-iAs

faturabuntur: quia peccatores peribunt.

"

den«

20. Inimici vero Domini mox ut honor

ifloslitfaerints &

exaltati deficientes, quemadmodum fumus deficient.

luod

21. Mutuabitur peccator, & non folvet: juftus autem

kmii»-'e-

retur, & retribuet.

um

22. Quia benedicentes ei heereditabunt terram: mal

edicen—

tes autem e1 difperibunt.

»Ctos

/23. Apud Dominum gre

ffus hominis dirigentur:l& viani

ejus volet.

.

24. Cum ceci

derit, non ägllidetur: quia Dominus fQPPPHï?

).]ägl-

manum fuam.

L

Sgense

D

l.0

i16. Saper divitias.) Potius quam

à

quia illis pecunie multis modis ma-

Vel etianm

r ul«

divitiz.

le, & cito. dilabuntur.

el

17. Brachia peccatorum.) Potentia,

non folvunt ex injuftitia- creditores

trahentes , etiamfi , quod debent,

fpiciet

& opes, & ea omnia, in quibus fi-

g,

duciam fuam locant.

reddere pofitnt.

homant

Confiyzmat.) Corroborat , fuftinet,

Tribuer.) Benigne largietur.

fulcit,

22. Benedicentes ei.) Qui DEO be-

1

Q

$. Hieron.

| 'HOC

9]

j Nevi.) Approbgtt? tuetur, fa-

nedicunt, qui pii funt.

f

vore profequitur.

paflive legit, Beneditls ab eco, ii qui-

Dze: imm;zculatorum.) TEmpus vi-

bus DEus bene vult, & bene facit.

jus l

Hareditabunt terram. ) NMide dicta

ios Íee

t , & attiones eorum , qui juíli

funt, & puri a labe injuftitie, &

m

ciendo

peccati.

Mal

Wlicentei. ) Ympii, irreligiofi,

blafphemi. S. Hieronymus , ml

Hartditas eorum. ) Bona eorum diu-

didi ab eo.

lo

turna erunt, immo perpetua, iisque

IIf

gaudebunt , quamdiu vivent.

23. 4pud Domintim.) A Domino.

Greffus.) XQiones, vite&inftitutumy

ntes

19. Male. ) Calamitofo , belli , pe-

ftudia, opera.

r g

ftilentig, afflidionum.

qatto

Dirigentur.) Divino favore juva:v

20. Quia.) Non reddit caufam, fed

buntur.

u p

ponitur pro, at vero.

Volet.) Grata erit Deo.

Senfus

»

fa

o1. Mursabitur peccaror , t9c.) Con-

eft: DEus egreffus ejus dirigit, cu-

lj

firmat, quod fupra dixerat : Meliws

jus viam approbat,

y. t

eff modicuen juffo, 6fc. nam fepe acci-

o4. Cum ctciderit)) $i quid adverfi

q t

dit, ut divites folyvendo non fint,

acciderit, vel fi in'aliqsuo peccayerit.

LIBRI P'SA.þLMO*RUM

86

x

25. f

unior füi, etenim fenui, & non vidi

juftum dereli.

&um, nec femen ejus quaerens panem.

.

ul

i

£:

dat: & femen. iHius in be-

26. 'Fota die mi

eretur, & commo

nedi&tione erit.

Lt

- 27. Declina a malo,

& fac bonum : & inh;tbita' in fzcculum

fzeculi :

H

d

28. Quia Dominus amat judicium : & non derelinquet San-

;l

&tos fuos : in aeternum confervabuntur.

l^

TK

— Injufti punientur : & femen implorum peribit.

eri

29. Jufti autem haereditabunt terram : &inhabitabunt in fze-

.culum fzeculi fuper eam.

L

j

Int

*Prov 30. * Os jufti meditabi

tur fapiehtiam t lingua ejus loque-

31-26.tur judicium.

4

* Ifai

4r * Lex

Dei ejus in corde'ipüus : & non fupplantabuntur

1

$1. 7. greffus ejus.

derat peccator juftum: & quserit mortificare eum.

32. Confi

33. Dominus autem derelinquet eum in manibus ejus : nec

34. Ex-

damnabit.eum , cum judicabitur illi.

6

( Nos colliderur. ) Non plane peri-

Miferetur. ) Ef liberälis, & be-

*

bit, DEO illum juvante.

neficus.

,

2S. Etemim[enus-) Extpoftea fenui.

Comodat.j Miutuo dat, vel com-

W

ib

Derelitlum.) Deftitutum rebus ad

modat indigentibus. ^

witam neceflariis.

Er femen ejus &e.)

Et nihiAl.ominus

wgn

A

Semen ejus. ) Filios ejuä.

filii ejus abundant, benedicente illis

1

v

B

&p

Quarens panem.) Oftiatim vitum

Domino.

6

7nendicans.

Non repugnat veritati

27. Er inhalita. ) Et inhabitabis

«j

)

terram.

Vide dicta n. 3.

z

hujus fententie , quod videamus in

Ecclefia multos fideles mendicantes.

ag. 4dImat judicium.) Opus juftum,

d

INam I. David nihil aliud dicit, quam

& rectum, juftos etiam, qui illud ope-

I

fe non vidiffe.

Deinde, Religiofi

rantur.

)

mendicantes voluntariam funt am-

29. Hareditabunt terram. ) Mide

Tist

dica n.

plexi paupertatem , & mendicitatem,

Wtett

nec dereli&i dici poffunt , quia Do-

dnbabitabunt.) Mide di&ta n.3.-

3.

minus fufficienter illis providet. Alii

30. Meditabizur.) Loquetur, refo-

tranf

pauperes, vel non funt filii eorum,

nabit meditatam fapientiam.

trani

j'4icium,

qui confueverint mifereri, & largi-

ftum eft.

) Quod re&um , & ju-

9

m

Fi, ad quos hzc promiffio potiifi-

lum

mum fpecat; vel etiam ipfi jufti

31. Nozm [upplantabuntur gre[fus ejus.

fyles

non funt, & fiqui jufti. carent ne-

Non vacillabunt ;

non nutabunt,

:

D

fed firmi erunt, & ftabiles in bono.

j

ceflariis , ut Lazarus ille Eyange-

T q

licus, inopiam temporalem compen-

32. Cen[iderat,

) Obrlfervat- Vide

fat Dominus zternorum retributione

di&ä l. I2.

Jj

bonorum, qu& potiora funt.

Mortzficare.) Morti tradere, bcciderea

Quoä

26- 044 die,

33. Ewm.) Juftum fcilicet in manu,

lhr ?

) Frequentiïmme quo-

ädieï

X arbitrio peccatorise

Suz

pot

?

PSALM'US XXXVI. & XXXVIL

$8

4

teli.

34. Expe&a Dominum, & cuftodi viam ejus: & exaltabitte, .

: beo

ut haereditate capias terram: cum perierint peccatores, videbis.

35. Vidi impium fuperexaltatum , & elevatum ficut cedros

E

Libani.

lum

36. Et tranfivi, & ecce non erat: quaefivi eum , & non

E

eft inventus locus ejus.

Sati-

47. Cuftodi innocentiam, &

vide szequitatem:; unoniam funt

reliquide homini pacifico.

38. Injufti autem difperi

d-

teribunt.

bunt üxnui : reïiqu-iæ. -irixpioru;p inä

39. Salus autem juftorum a

.Domino : & grote&or eorum.

«

ique-

in tempore tribulationis.

40. Et adjuvabit eos Dominus, & liberabit e

0s: & xeru-et eoä

intur

a peccatoribus, & falvabit eos, quia fperaverunt in eo.

om.

