
de dicta Pf. 92.

D. g.

érunt, ut inimobile z

zdificium , quod

lp Ecclefia [amttorum. )

In cctu

45y//i t

diuturnitate

folvi

liherati

nulla . temporis

fantto, qui in calis eft, Angeli ce-

Vulser

poteit.

lebrabunt, & pmdmab.mc verlmtem

[mpamäztzzr veri4s fuA dm ei. )

tUdXTI.

£halal,

Su]üci ?

Nam , ut eft in cantico Anne r.

« Quoniam quiís im mubibus. dq:mbl-

Res. 2

3.

Deo praparantur cogita-

tur Damzrza ? )

Quafi dicat.

Non

quám v

Xunus j

202e:, id eft, qe cogitat, & vult,

recufabunt Angeli munus laudandi

Qüificar

fiant

Praparabstur ergo, veritas 14,

Deum, cum fint Deo longe dignita-

idem e?:, ac ft diceretur , qu fide-

te &poteüdte inferiores.

If V

tüàperdi

liter tibi funt promiiía , ea praítabo;

Vs ) Calis. ,Nam quia nu-

& effecta dabo.

bes in fupetnis locum habent, po-

pou]

4- Dzjþofm zeffamentum eletlis meis.)

nuntur pro cclis.

) ,

Percuíli £cdus cum electo meo Da-

ll 18 m

I fs Dt.) lnter Ángelos.

[9r]

vid, & cum femine ejus.

Habetur

8. le confüo fautiorum.) n cclo,

UE

hzc promxmo ]uramento firmata ^.

ubi trt.quentxfïxmus eft Sanctorum

IJ 4

"ï"ïtlï

Reg. Cap. 7

cctus, «& Dominus imajeftatis fuee

5 Pueþardüü ) D. Hier. vertit, /2-

gloriam oftendit.

L&Ah i

Bilizm,utetiam habet Chaldzus.

Terrzbihs. ) | Verendus , admiran-

Qu ad p

4Edifeabe. ) Firmabo,

fic fupe-

dus apud omnes rmgelas fe circumm .

moffxlü,p

riore verficulo dictum eH: szer;-

ftantes.

nure Q

cordia edifcabizur im celis.

9 Virtutum.) Exercituum.

Sedewa tuam. ) S$ohum, tvum ré-

( Veritas tua 4n cireuita £40.) . Sum-

r f*nm

g&le.

me verax es. K qudfi veritate cine.

d

10

!05 Ür. 7

6. Confrteluntur celi m:mäzlm £ug.)

geris, & amiciris..

Pro tanto beneficio pares ego grates

lo. Percfüaii marü.) Tu maris

?Pm,,

, übj

non políum perfolycre ; fed. Tauda-

fzvitiam coerces , alludit ad maris

mxlh n[

)mn

bunt te pro hoc beneficio Angeli ,

rubri tranfitum , ut patet ex fequen-

d

»/JT

qui in colis funt,

tibus,

UE

Biy

t

d

PSATLMY3

AXX XVUT.

22$

fetyvo

. Tu humiliafti ficut vulneratum ; wperbum :

in bmchw

M

wrtu is tuae cufperhim inimicos tuos.

W

32. * 'Tui funt coeli3

n v

'&tua eft æuaä orbem tenæ & ple- *Gen,

nitudinem ejus tu fundafti ; ; aquilonem , & marte tu crcdih

I. 25

13. Thabor, & Hermoón in. nomine: Lue exuitabunt

tuum

Is ent

w

brachium cum potentia.

14. Firmetur manus.tua, & exaltetur de*ctra tua j Juftmaf,

1gnus

& judicium preeparatio fedis tuse.

.IS. Mifericordia, & veritas pr æcedent fauem tuam beatus

ts 65

populus, qui fcit. jubilationem.

16. Domme

in lumine vultus tui ambulabunt

vdum

P.

17. Et in nomine tuo exultabunt tota d.Je & in juftitia tua

exaltabuntur.

- 18. Quo-

T. TU

Hzmzlmfh, 62.) -Hoc «ft, quod

eft-in parte occndentdh, Hermon in

ht &dï

Ifd ïl 9. dicitar, Nugquid nontm per-

orientali.

Bieun

cu/Hfes [sperbumy "vulieraffz. draconem

le nomime fuo exz;/t;zä;mt )

A gno-

qm. N

Aumquid nom n ficeafli waare , 4qwzm

fcentes tuam bonitatem , & poten-

tiam exultabunt , & geftient.

In cct

aby(h vehememza , ut tr;m/rent

liberats ?

Tuum bracbiuuma cum ,zwtmna )

ER

nn*ch [

Vulseratum.) Nox Hebraica 65H

cum potentia, eft potens, & validum.

entacem

chalal, valneratum ïethdlltul defi?n at.

N

14. Pipmetr mants tn2.) Quafi di-

Supcroæ//; ) la Hebr eft - d rah(zä

cat: Opto quidem, & gaudeo, quod

" 4qt'451

manus tua firmetur, 1d eiï robore-y

Not

quam vocem fupra Pf. 96.. n.4.- dx-

ximnus fiïgyijtum, vel Pharaonem fi-

tur, fit poteas, & robuftà.

audmdl

g&ll Carc.

Exaltetur dextcm z44.). Laudetur,

d,'rnlta

Vel

In érachtio virtutit tua. ) Potentia

& mawnF*cetur ab. omnibus.

tua perdiditti JEgyptios inimicos tuós;

eft repetitio prioris partis verficuli,

utd fiÜ

& populi tui.

& exalzezur , nihil aliud ilnnläcat,

I'ï

, *

Plenifudinem ejus. ) deqmd

quam fit excelfa, potens.

illis contisetur

ea Oll'lnld, quwua

Jufitia, ff]zdzcmm, 6:.) Juftitia, &

j 4X

h

coli, & terra plena ,eft,

rectum. judicium ipfa inftruuaut

13. /J)m 062 ?f,mzrc* ) Aqullonem,

ftabiliunt regale folium tuum.-

; dorm

& Auihum

dicitur autem pars Au-

Pr.ep;zmz*zo) Hebr. äafs id eft, fiz-

tans u

ftralis mare, vel quia, ut volunt.ali-

imnitas throni.tui.

qui ad Paleftingz- mcridiem eft mare

1$. Veritas, ). N eracitas, Hde itas,

qdmnan

mortuum; vel qum, ut alii fentiunt,

Pracedent faciezma. tuam.) Enunt ve-

1 c;rcum

imare oceanum ,maxita. ex pute ]d-

lut qïïludlh 1 E(.Lli )res tui. Vldt di-

cet ad A iftrum.

Porro zzzris; nomi-

&ta Pfal.

$4* D. 14

ne fipnifivari meridiem , patet ex

16. Beazus popzlus, qud fei: ;:wnatzomm )

Oi

ial I05. n. 3. ubi habemus:

d jo-

Scilicet landum tuarum, qui Ícit 31,.,

bilare, öx canere luues tuas.

ute at

lu 0Yj y Bf 0cea[zt .. ub Aqw/o;ze ; &

mari,ubi quatuor prgecipuz L(x,hïo-

Ia

L[umine

"VL us

D7

P mäl;l&ï—

" mafl!

itjones nuincrantur.

busr)) Yavorem, & bonitatem tuam

,1 m]ïl!

Thabor ; 65 Hermon. )

Unous,

fentient, & fxliciter apent.

y i

& Occidens

Mons enim 'Llhabor

17. À2 ?x-v?r'?t/u(ï 429 fänlailähn; ) '1113

Bibl. cum Cam. iMezocb. T. IF.

bf

226

LïBPE PQALMORUM

2

"g, Quomam gïoma virtutis eorum tu es, & in benenïacmo

eum 1

tuo exaltabitur cornu noftrum.

j

-19. Quia Domini eft affumptio noftra & fancih Ifrael regis

noim

T0Y

a.

20. Tunc locutus es in vifione aangas tuis, & dixifti : Po-

tera

fui- adjutorlum in potente , & exaltavi ele&um de pebe

mea.

fuícep

iReg .

ar. * Invem David fervum meum ; oleo fantto meo ,1111X1

16. I, eum.

iQ

* A.

22. Manus enim mea am111ab1tur elj « bracmum meum

gious

Ij.22.

confortabit eum.

1j

Es

fhentu

23. Nihil proficiet 1 inimicus in eo, & filius mlqmtatls non

apponet nocere ei.

Tesucmerav

24. Et

Ef

bemgmtate & nominis tui mémoria

bat, & fe illius Reffem & Princi-

Tatus el

)

gaudebunt

pem profitebatur: quare dicebat Do-

Veracwt

In ]ufztm tua ex:zl'mäwztm ) Non

minus ad Samuelem

I

R

eo

ö.

$. 7.

aliud laudabunt , aut celebmbunt,

Non enim te abjecermht , fed me , ne re-

fiddlite

Mile

quam: juftitiam ;tuam ; neque alia in

gnem [fuper eos.

Cl

re fe gloriofos exiftimabunt, quam

20. Tunc locutts es n 'vzfom', L. )

quod i. idam predicare' poffint.

Vel

Olim cumi tibi placuit^populum tuum

hu

Vàtte

fenfus eft. — Propter juftitiam tuam

affumere, ut illum tutareris, & be-

Exdl

Ípem bonam concipient, & crigent

neficiis ornares.

D

Íe ad meliores fucceffus expectan-

In wiffome.) In Prophetia, per pto-

Q,

i

dos, non nefcii te pro ipfis vigilare,

pheticum affiatum , & lumen

Mtcm

ac plomde nihil illis nocere poffe.

Sanélis 125.) Prophetls

V el ad majorem vitz fanctitatem pro-

tile

Pofn; adjutorium im potezte. ) Con-

elus

incr ementum Cdl)l ente,

fxcmnt,]uihtta qua illos juftificas ,

ftitui Davidem potentem, & fortem,

EZ n

18. Glioria mirentis eormum tu ef.)

ut auxilium ferat populo meo.

fque l

Exaltavi.) Deloco humili, & me-

Darater

riantur.

'T'u ille es, in quo fe fortes effe glo-

—

[u

Am r

dio plebis meg Davidem CXClthl, ut

b

In. beneplacito. ) Benevolenna bo-

elï'e: Rex.

(iu(uny

naà voluntate.

Imveni David

EÉx omni po-

POHQ Y

u

& ex inultis. fratribus feleei

de (

At

Corzu uoffrum. ) Noftrum robur,

10

vel decus, & excellentia.

Eua bene-

b

avidem.

Ut |

- Ofto fantlo méo umxi eum.) Eft enim

UE

volentia , & favore noftrum imipe-

David a Samuele inun&us in hefrem

rium erit gloriofum.

^^5

"X9, Domini eþ 4ji4mptzo 710/?7'4.) In

I. Reg 16. 13*

*[

Hebr. eft : elypeus noffer.. D'ominus eft,

. Manus enim mea auxiliabituries.)

J par

Aumhum dextere mez illi

adent

ln

qui nos defendendos affumpfit, &

d»t

qui tanquam clypeo favoris, & bene-

Confortabit.) Roborabit, ut preva-

Pltf;

volentie fuz nos tegit.

leat hoftibus , muniet advuiLIs ho-

lt C

ftes.

Santli lfrael. ) Dei Ifraelis,

AT i

*

Regis 2oflii.) Deus enim peculiari

23

Nibil proficiet. inimicus s ee.)

DSX

p

Non prevalebit adverfus eum

:i ,KL

cura populum lIfraeliticum guberna-

MV

-PSALMUS LXXXVIL —

227

24. Et concidam a facie ipfius inimicos ejus , & odientes

"

llaciïq

eum in fugam convertam.

3

| fegis

25. Et veritas mea , &

mifericordia mea cum ipfo, & in

;

nomine meo exaltabitur cornu ejus.

|: h-

26. Et ponam in mari manum ejus 5

V

& in fluminibus dex-

plebe

teram ejus.

27. Ipfe invoca

bit me : Paterr meus e

*

stus Deus meus 2 &

) Jnxi

fufceptor falutis meze.

28. Et ego primogehitum ponam ilium 5

excelfgm prae re-

fmeum

gibus terrae.

29. In eeternum

fervabo illi mifericordiam meam, & tefta-

1$ 101

mentum meum Hcleleii'pü.

Ff2

5o. Et

t E

Et félius iniquitatis, &c.). INec fcele-

Sufcepror fztlawtrü 2-7'284. )xLDefenfor ;

Priaa

ratus ei poterit nocere.

propugnator.

2s. Veritas mea. ) - Fidelitas, &

29. Primogesnitum þo;mm lum.) Chri-

bat Do

veracitas mea, id eft, qua promifi

ftus, qui fecundum divinitatem uni-

5

t r

fideliter, ipfi preftabo.

genitus eft, fecundum humanitatem

Mifericordza.) Ben

"

e(t primogenitus inter inultos íra-

ficentia mea.

?gxiitas,,., & bene-

tres.

Dicitur autem

inter fratres

it. Uf-)

Ín momiue meo, ) Mle illum ju-

primogenitus, primo , quia primus.

um tuum

vante.

eft pr&deítinatione , fecundo , quia

,&b

Exaltabitur corut ejus.) Yminebit de-

primus eft in refurre&ione ad vitam

cus, gloria, & potentia ejus.

innmortalem , unde dicitur p//moge-

Per P[O'

20.

Ponama i mar: manuu ejus.)

nius ex mortus ad Colofi. 1. 1g. &

l

Extendam ufque ad mare occiden-

primageizit?z: mpriuorum , Apoc. 1. $.

tale , five mediterraneum ditionem

z

Vertio, quia ipfe habuit jura pri-

ejus.

*

mogenitorum , qwems cozffitmit Pater

$ Con-

Er in fluminibus dexteram ejus)) Eit

haredem unrverforum , ad Hebr.. 1

"

^s

- fortetty

Q

ufque ad flumina Mefopotamiz, Eu-

$i de Davide interpretemur , dicemus

phratem fcilicet, & 'Lygrim porri-

vocari primogenitum, id eft, eximie

j, &t

dile&tum ,. & aliis fratribus antepo-

gam regnum ejus verfus orientem.

CitäVi; u

Quamyis hic verficulus ita explicari

fitum , ut primogeniti à paxrentibus

pofle videatur ; aptius tamen illum

folent antet£erri.

al p9

de Chrifto Rege, cujus David typus

Exceljum pre Regibus rerré, ) Exi-

y; feg

fuit, interpretabimur , cui fubjecit

Deus maria, flumina, & totum or-

mium; & præftantiiiimum inter Re-

;f enin

bem terrarum.

ges terre. Longe melius hec Chri-

Íto conveniunt, qui eft kex Regum,

, g

27.. lIwvocabit me. ) Apþällabit

me patrem , cum orationem ad me

& dorminus domh:antium.

fundet.

J

29, le etermum fervato i mifericor-

[ a

Pater meus es fM , €5c. ) Optime

diam meam.) Mifericordia, qua ino-

hoc Chrifto-convenit, qui Dco dicit,

tus promifi David filium , icilicet

camoio

p p

lus 0

Pater meus es, quoad divinitatem,

Chuüttum. Dominum, per quem re-

& Deus meus, quoad humanita-

gnum éjus in &tcrnuin 6liet, ft;mf-

1 i" 60'2

Sä'l'x/na

per mdne.bli-t.:v

jm

.

|

2

Q

L IPORI

ALMORUM

3o. Et ponam in fæw.;]

feculi femen ejus, & thronum

»

ejus ficut- dies coeli:

tu

üm

31. S1 autem cïefea]uermt filii- ejus leüem meam , & i in

40

Judxcus meis non ambulaverint ;

Qu

32. Si juftitias meas p*"ofanavemnt) & mandaza mea non Cu-

4l

ftodierint :

6u

33.. Vifitabo in, virga 1n1qu1tates eorum,.& in verber:bas

4

peccáta eorum.

oppt

34. Mifericordiam aütem meam non dlfgergvn ab €0; ne-

que nocebo in'veritate mea.

HHHUL

35. Neque profanabo teftamentum meum, & qu3& proce-

M

dunt de labiis meis, non faciam irrita.

an

. 86. Semel juravi in fantto meo,, fi David mentiar :

N

3T7. Semen ejus in. seternum manebit.

Yaf

oReg. 58. Etthronus ejus ficut fol in confpe&tu meo, * & ficut

7: 16 peafe&a in ætemum, & teftis in coelo fidelis.

ln &

.39. Tu

gw'e

Te/fdmentzþm nenum fedele spfr. ) Pa-

Non differ.gam.) Non auferam. Hebz.

JACA

Gum , & promiilio faca illi per

3on dt-fülufznz

(

etf

vabitur.

INathan. 2. Reg: "u f'dehfïame fer-

Neque zoceboimmweritate meg. ) Hebr

BAR

202 mefztzyzr £2 veri£ate mEea :

nihil fa-

Xl

30. la /Zvulum /Zer'zr!; ) ïn eternum.

ciam, quod veritati, & fidelitati mez

iNon noce-

its,

Semen ejus. ) Dags Davidi filium

adverfet tür, quafi dicat :

T

Chriftum, qui manebit , & regnabit

bo veritati mez.

enimn

in &ternum.

25. Profazuabo. ) Vlolabo

nem

durabunt.

Sicur. dies cali. ) Quamdxu cæh

Tele;mzmwm mena. ) Pd&um quod

thro

cum illo init.

31. Fj ejus.) qu DüVldlo

Noza faciam trrita. ) Hebræub ha-

poft

bet :

NLO[

*diciis meis. ) Preceptis, & lege

egrq?hm labzorume mcorum nonm mue

J

mea ; eft enim repetitio plæcedcn—

£abo,

dïCxC

tis hemiftichir.

36. Semel.) Irrevocabiliter. Italice

dicimus

&tat

32. Juflitias meas,) IMea jufta prz-

Una *vplta per fempre

tü$ t

Cepta, & (ftatuta.

Ia fantlo meo. ) Vex fanctum nomen

33- szdaa i2 Wirga, 6c. ) Corri-

ineum.

1pr 3l

iona

gam, corripiam caftigatione paterna,

S; Daovid mentiar. ) Quafi d*cat, fi

lia

/ut ad bonam mentem revoccm, non

David mentiar, tíon recufo , quin imi-

ut OCLRUcHn

nus verax dicar.

Dl/

bib

Ü

I "ucrbertäzu ) Plams vm..abo,

37 Semen c]u»f &c.) Chrlüus DO-

lat

ut bello, fame, pefte,

CC.

; Hárum

minus regnabit in xternum.

trium phg"uum aliquoties mentio fit

g« Thronws ejus. ) kegnum ejus.

Ticat

ápud Jeremiam, & Ezechiclem, &

El(m

Sjent fol. ) . Regnum (—.] is erit diu-

ech

earundem optio data DdVIdl

Ke(r

turnum, & clàrum, ut fol :

erit

re-

24. 13-

gnum ætcmumï & fplendhiuïlmum

Qut (

4(

34- Mtfærtcordmm anmtem. "meaW.)

dp con[pettn meo.) Grace eft, vayrios

Pm;

Promiifiones ei inifericorditer, & be-

.. commra me.

VMidetur f'l*mlhuxrc, fe

nigne fa(tas.

quafi teftes jurisjurandi advocare fo-

Uï lt

[

PSALMUS

LXXXVIT.

256

romm

e

*

39- Tu vero näpüïïfti ; & defpegi&f

]

diftulifti

Chriftum .

1

tuum.

')&)m

40o. Evertifti teftamentum fervi tui : profanafti in terra fan-

&tuarium ejus.

10n Qj

41. Deftruxifti omnes fepes ejus :

pofuifti | firmamentum

ejus formidinem.

*

£

yeribus

42. Diripuerunt eum omnes traní

eunt&s viam : fa&üs eft

opprobriüum vicinis fuis.

z

;

0: f

1. Exa:taíti dexteram

deprimentium eum: lætificaftxi omnäs

inimicos ejus.

proce-

A4- Avertifti adjutor

E

Hiumgï!adii ejxus,/ &,nqr; es auxiliatus

el in bello.

£

45. Deftruxifti eum ab emundatione, & fedem ejusin ter-

3

vam 'collififü.

k fxcut

—

*

Ff5

46. Mi-

äem, & lunam ; nam teflium eft e re-

In Hebr. eft : Di::deifäa -ejus ,. id eft ,

5

cnominiofe in

p Tv

gione ftare, & quod agitur, videre.

quafi rem profanam i

n. Heht

Sieut luna perfetia.) Thronus ejus

terram dejecifti facrum diadema ejus,

erit ficut Juna perfecta, id eft, in ple-

regalemque dignitatem , qua a te fue-

rat confecratus, & ab aliis infigniter

7

)H

et

nilunio fuïgmasu

nihil

f

Ef reffis im celo

j?z-!ei'iä". ) : Et ficut

feparatu .

u me

iris, id eft, arcus caleftis teftis be-

4« Ds/zzru?f.:ff

" amnesijlo/;es ejlu'æ.,)

$. /

yn f0t6*

nevolentie Dei fidus- & certus. Ut

Omnia munimenta regni eju

enim iris fempcr ufque ad Ízculi fi-

Pofuifü ffrmamentum ejus

formidi-

sem.) Fecifi, ut arces , & muni-

nem durabit , ita femper vigebit

l qüOd

thronus. ipfius.

Irs Genef. 9. 1^.

menta effent in pavorem , & formi-

pofita.eft in fignum, & teftimonium

dinem, nempe ut in illis formidaq

reconciliationis.

-

remus , & terreremur, nec illa fa-

us he-

; nog m

39. T vero 7'e;zz!ff?i, &c. ) Quafi

tis , munità ,cxi&imarexhu&: ad. nos

dicit : H &c quidem olim pr(')mifi&if',;

tuendos.

^

P

, [ralice

& tamen rniunc tanquam omnium obli-

Dieiputrumt emm ommesi ETAH $-

]

tus repulifti populum tuum, & de-

.eumtes "viam.) Populum tuum vexa-

verunt, & regnum diripuerunt , ut

'1'1]0m€*,1

fpexifti. Videtur loqui David in per-

fona popüli in captivitate Babylo-

diripi folent vineg, quas fepes non

nica: conítituti.

"ambit, máceria, aut murus.

licats ü —

Fadlus eft opprobrium , 6$c. ) Factus

Zum ml'j

Difluliflài Chriftum tuum.) klebreus

eft ludibrio

habet, ut;vertit S. Hieron. & alii,

vilis , & defpicabilis

Iratus e$ cuma Chriffo tuo. .. Ydem fïgni:

oninibus circumjectis nationibus.

(u$ D»

ficat Latina verfio ; fenfus enim eit:

43. Exaleafts dexteram, 6c.) Juvifti

i CjUS.

Elongafti a te Regem populi tui,

hoíftes, & eormn potentiam, & co-

jechoniam videlicet, & S5edeciam,

natus prom ovifti.

i dii*

git. I*

qui captivi ducti funt in Babylonem.

| -

44. «tvertiflt adjutorium , 97, ) T

um

49. -Everufts "Teflamentum , 6$c.. )

fugam conjecifti eos, qui arma He-

Promiifum, & pactum cum fervo tuo

braorum juvabant.

27

icafe *

initum violaíle videris.

A5- Defiruxifli eum, ab emundatione.)

r 10*

Prof ansfli in. terra jantluarium gjmr.) in Hebxæo eft, Cqä);re" jectfis mwdi«,

N

*

í

LIBRIPSALMORUM

Xao

6. Minorafti diestemporisejus: perfudifti eum confufione.

E

47. Ufquequo, Domine, avertis in hnem, exardefcet ficut. -

ignis ira tua ?

L

48. Memorare, quae mea fubftantia : numquid erum vaynp

confutmfa omnes fllios hominum ?

DO

49-

uis eft homo; qui vivet , & non videbit mortem :

eruet animam fiam de manu inferi ?

bis:

*

2. lL.

o. Ubi funt mifericordise tuge antïquæ Lomme., * feut

3uraih David in veritate tua?

1

Yert

sr. Memor efto ,

Domine , opprobru fervorum tuorum

(quod continui in finu meo) multarum gentium.

hefte

52.. Quod exprobraverunt inimici tul, Domine, cluod ex-

probraverunt commutauone

Chriffi-uu,

[ iemen

53& Bene-

vem Í

tonit4

tam ejus , id eít, fpoliafti eum mun-

manu inferi ; inferi enim fine ulla

exceptione omnes- mortales

ad fe

bemu:

do , eleganti, & pretiofo ipfius cul-

trahüunt.

lum ;

tu reg: Ali.

(

$d ejus.) "Thronum regalem,

— lhizsié omues

liinmus ——

gnum

A6. Mimaraffi. dzes fe;/pa,w ejus. )

xifti

lempus regni ejus, quod fempiter-

ait 9Statius l. 3. in eplced ad Glau-

num fore dlxeLdb, bxevxus, & con-

Cxam.

j

tractius feciíti.

Pilm

$4 Llw ffant mzfer;cam'm fu£ An-

Perfudiffi eum confufr ane.) Ifïnotm-

tzquæ E

6c.? ) Ubinam funt promif-

Proj

niam, & dedecus ei inuífifti.

lones ex mnifericordia tua

magna

Day

olin Davidi factz.

lore,

47- -«vertis in frem.) |Xvertis te.

ln Hebr. eft, ;zä]conderw

peuit Is tC

Scu: ]ura /; David.) Quas jureju-

fübtrahis , & omnino nobis adeile,

rando Davidi exhibito confirmaf(ti.

italice diceremus :

'

& opem ferre recufas.

canfarme ab puura-

498. Mémorare , que mea [nbfhan: uz)

mento fatto & David.

Gruod ]umvu-

hius

Quam brevis,

Dayi

quam ïld gilis, quam

rit habemus füpra n. 37. fémem us

aruinnofa fit fubn fteütia, & commo-

jm 4teruum manebit,t5c.

(ucit,

ratio mea in terris.

lz verztate fu4.) Videlitate tua.

A €j

Quafi

$1.

Numquid enim vaney,$c? )

Opprobris férvormm tworum. )

lum :

dicat

fi Meitiam:; Chriftun Domi-

Quod fuftinent fervi tui.

41

num non mittis, jam:. quodammouo

Quod comrimus im fima meo.l Cujus

flht C

^

fruftra videris hominum genus con-

opprobrii dolorem premo in corde

ftituilie, quod fuo fine truftratur ,

ineo,

00 |

nec ielicitatis &terng compos eíie

Mzultarum gmtzum. ) Opprobrium

fiàm

poteft, ad quam creatum eft; neque

a multis gentibus plote&u M.

Vunt

enim pitebit ingreíffus in cæïum,

$2 OGL,M' exprobraverunt, t5c.), Ex-

€ttàm

nifi ille prius advenerit.

probrabant fidelibus, quod Davidi

Ph

49. Qs efl homo , qui wivet, Efc ?)

inle a Deo relata eilet gratia , a

CMfr

Id cft, quod fit brevis, & «rumno-

quo tamen tam pie, fideliter, & re-

tntg,

fa hæb vita noftra , vel ex eo con-

hgiofe cífet cultus.

-

LT

ftat, quod nemo poteft mortem eva-

Cozziutationem, ) In Grzco Cff».

mäm;

dere.

INeino eruct animam fuam de

dyr&Aeque, que vox compenfatios

lu

vejl

PSALMUS LXXXVHL & LXXXIX. "us

flone,

L

L

tficut

5-3,'vBene:ii&us D-Omir—ïus in eeternum

fiat, fiat.

" d

1. Oratio Moyfi hominis Dei, LX XXIX.

vlþvavne

Omine, re

rationem.

fuzium fa&us es nobis * -a,generatione in gene-

ttem «

4. Priufquam montes fierent, aut formaretur terra, & or-

f.

"

bis: a faculo, & ufque in faeculum tu es Deus.

L

3. Ne avertas hominem in-humilitatem

, & dixifi: Con-

vertimini fili! hominum.

OTutm

4. Quoniam mille anni ante oculos tuos

j -tamiqqam dies

d ex-

heügrng , qua precteriit.

s.

Dene.

nem fignificat.

Italice appellamus,

tationibus culra fit, five non. No-

coniracamóo

fic Matth. 16.26. ha-

mine orbis intelligit terram, habi-

ye ulla

bemus

Quam commtationem . dabit

tatoribus frequentatam ; , hoc enim

al f

bomo pro anima [na 9

firnificat vox Hebraica 635 zZelel,

"

Chriffi tui. ) Davidis, quem adre-

& Grzca , emepu£yq.

gnum per tuum Proph

ctam inun-

3. Ne a«vertas bemumem d2 bumilita-

xifti.

fem.) Ne vertas, ne redicas hómi-

Glav-

nem ad tenuitaten: ,

calamitatem ,

Beneditlus Domisus, 650) Hec

Pfahni claufula fatis aperte docet,

abjectionem, miferiam.' Vel ne per-

7 Md

Prophetam intellexiffe promiffionem

mittas hominem fe ad-vilia hec, &

yomil*

Davidi factam ratain, & inconcutfam

abjecta.mundi bona convertere per

magna

vfore, atque ideo gratias agic.x

affectum..-

Er dixiüfé;

comvertmiui fili ba-

ujv

Zutio Mayf, ffc) Nöh dicitur

NAHHEN ) Quafi dicat, cum jubeas

jmaftt

l,. OR

oratio Movyfi , quod. Pfalmi

hominem coónverti ,, & refipifcere,

g

ne eum ad has miférias redigas,

hujus auctor fuerit Movfes, fed quia

urayee

David Mo

quibus . obrutum. non eft probaibile

7 fjm

ducit.

yfffm loquentem - intro-

eum mentem abje&urum ad refipi-

fcentiam.

Vel ne perinittas adhz-

Refugium. ) — Afylun , habitacu-

ld

lum tuum.

refcere caducis bonis , qux fi ada-

nl

maverit, bonam mentem induere,

A geuerattone , & Perpetuis; &

& ferio ad te fe convertere homo

fibi continue fuccedentibus fzculis.

Cujlffi

^

-

Priusquam . msontes fieregt.) Me-

non poterit.

corae

4. Quoniam i

We m Efc) De-

rito te Deum &ternum colimus ;

fcribit abjectionem generis humani

nam Dii, qui zevwz receztesque "vene-

yrum

runt , plane Dii non funt. * Hoc

poft peccatum

rimi hominis , quaft

dicat : Homo

l

non peccaflet, fine

etiam cognitum Philofophis: itaque

ullo fine in sternum vixiffet : nunc

Es

Plutarchus convivalium quzft. lib. g.

jiidi

Confirimor, Ànquits cue ip[uzz andio Pla-

vero ad maximam vilitatem , & vite

4

brevitatem propter peccatum redi-

zontm , qui parentem , &5 . conditorem

&us eft: ut enim mille annos vivat,

e

[

muudi , Aliarumque rerum genitarum ,

ingenitum ,E5 eternum Deum -vocat.

quid hoc temporis eft , fi cum ater-

nitate conferatur ?.

| d

Terra, G orbis.) "Terre nomine uni-

fatios

Er cuflodia in notle.) Quug triun

verfam ,intglligit txekrram, five habi-

NV

232

LIBRI PSALMORUM

Si

s. Et cultodia in no&e, quse pro .nihilo habemur? emum

anni erunt.

um.

x

6. Mane ficut herba tianfeat , mane Hozea

& traz;iea.t: ,

li.

Vefpere decidat, induret, & arefcat.

nt

uia deiecnnusmna tua, & if furore tuo turbati fumus.

n

7-

feculum

A

8. Pofuifli iniquitates noftras in confpe&tu tuo :

i

no.ih um in iluminatione vul ïu,» tui.

pie

9. Quoniam omnés. dies nofiri defecerunt ,, & in 1ra tua

D

defecimus.

Es

füpet

*Ecchi

10. Anm noftri F"ut aranea mcdxtabumur. * dl&)S annorum

l.

&d

el

1$- $- noftrorum in 1püs, fepmamnta anni.

S1 autem

horarui fpatium. continct.

Divi-

Cumn- eft; nain. cum nfque ad dilu-

fPf [ äl

fitor

debant enim. antiqui noctem in qua-

Vlum hf)lï;lheb viverent uhlü» ad none

tuor vigilias , & cuique vigilie ,

lentos annos , deinde tempore Moys

i».ic Tk

tà a

five cuftodix tres horas tuuaw«nt,,

fis-Centum viginti, tandem Davidis

quibus excubitores in fua ftatione

€VvO, ut ctiam hoc

noftio tere octo-

St [/

Yero

vigilare debebant, & caftra, vel ma-

gmm non cxcemmus, aut etiam Vlh

nia urbis' (.uiïf)z..m,

attin: mnus.

por ij

$. Gu« pro nibilo babentur. )Cum fit

Saculum noffíum $a ilasinatione vul-

Tucrin

E

adeo breve temporis fpatium.

5 £5j.) ft repetitio ejusdem fen-

6. Mane ffcut. berba traujear , 8c.)

u—.ntre : pofuifü vitia feculi^noftri

Qui

-

Homines herbis.fimiles funt, quas

cmam lucx.hinmo vultu tüó-^

U e

fole exoriente florentes vmemus,&.

Oznoniam ommnes. dies aofóri defe-

C'fïtt??

Qy,

Ancrementuim capxentes E

Inox VCIO

)

^Quafi d

dicat, quod Deus

P.HLIC

folis ardore exuxuntm, '& arefcunt

queuc & damnaverit pæuta no-

li j k

ante no(ctem.

auod dicitur zraz[-

ftra, pena ipfa mortis nobis infli-

then

&a [atis oftendit ; nam dies nos

eat, & floreat, func impérativa po-

fcent.

fita pro futuris indicativi.

deficiunt, qui alioqui perennes, &

indeficientes fuiffent.

h

Induret.) Exhauíto vigore, & fuc-

feroc

co naturali.

Ef im éra fua defecizuus.) Repetr-

te.npc

7. Quia dffeo;müs inira fua.) Wlor-

tio fuperioris hemiftichii : Deicci-

eft 67

tales effecti fumus , quia per Ada-

mus nos , & anni noftri propter pec-

Bo

mum uutavlmus iram tuam.

cata, quibus te .ad iram' provoca-

POEL zrzfm ort £z90 £zrbealz fawm ) Con-

vimus.

t dif

0[1 t]t(

£urbati fumus mortis horrore , &

A?l?l!

zoffrs f Cuf

AYAHOd ?726'4!3-

t&buntur.) Docet non folum brevem

1uupcl

terrore ob furorem tuum , qui fecuxi

l fe

& quieti ante vivebamus.

efle vitam no(ftram

fed etiam fras

M,ö

9. Pofufli iniquitates moffras imeon-

gilem ; poteft enim conterri cum ara«

ffetlu £2o.), Dixerat caufam brcvita-

nearum telis, quz nullo negotio la-

«Q6$ |

tis vite noftre fuifie iírám Dei:

Cerantur.

Nec tantum eft tm gilis,

T0s ut

nunc dicit caufam ire Dei fuiife

fed etiam i1üifera ; eft. enim . fimi hs

renx

iniquitates noftras, hoc eft, Adaini

araneis , quz fe evifcerant ,

& €eXx-

€

ccatumi, quou nobxs commune fuit.

h'ü d

hauriunt , ut télam texant,; qua tee

gnm

V

el etiam zefpicit David ' peccata

nuem victum v

vtnentur.

Medicabuniur.) K;xercebuntur.

p

pofterorum,; per quz vit& fpatium

B(bl

-adhuc brcvnus ; & conga(lius £a-

Ao. JD4é$ anporuga acfirorum am ipffs

f

m

y/

PoeXxt M US LXXXIX.

pEE

Si autem in potentatibus

Cofüm

À o&toginta anni,& amplius eo-

rum, labor, & dolor.

L

At *

Quoniam fuperveait manfuett

ido ; & corripiemur.

»

ic

3* 7YA

11. Quis novit poteftatem i

iram tuam dinumerare?

tug , & prze timore; tuo

fors

xculut

I2. Dexteram tua

2

4

m fic notam fac, & eruditos corde. in fa'f

pientia.

13. Convertere, Do

Xira tu

fuper fervos tuos.

mine, ufquequo, & dgpräcabilis eíto

14. Rep.eti füumus mane mife

r

3

n

'icordia tüa, & exult'avimus,

& dele&ativfumqs omnibus die.b*u-s noitris.

auiem

15. Lz-

d dii-

eþmg.g-mm .;mnz'.) Dies annorum no- & feveritat»em Dei adverfus pecca-

ftrorüm adeo breves funt, ut 'in ipfis

: d noie

n

ta, Senfus ergo eft: fane magna

i Mor-

fere non plus fint, quam fe

l.l d-

ukagin-

vis ire tue£ , adeo magna , & gra-

ta anni.

vis, ut quilibet aflequi facile non

Daridi

ore odb

Bs autem in potemtatzbus , &5 c. ; TT

poflit illius magnitudinem , & gra-

tiam vi

veró in potenti ,

&

rina

COr-

vitátem.

poris conftitutione , & valetudine

Et pr& iumore iram tzza/m dizumme-

.

fune

fucrint , octoginta.

rare? ) Quis novit percipere iram

tuam , que major eft , quam quis

jc in f'öll'

- Er amplius eoruzs , labor &$ dolar. )

Quidquid eft amplius ultra, octo

gix;-

putet , aut credat ; Qug pra zimore

li no'iïl

ef, hoc eft; quam vulgo credatur ;

ta, eitkldäbor, & dolor.

'

& timeatur ?

Ia,; defe-

Quoniam fupervenit man[uetudo, 65. c.)

12. Dexter4m tuam ff notam' f^c-)

J Doss

Particula , quozizz , non eít caufa-

Ergo in hac mifera noftra condi-

cata- 00*

lis, fed idem valet, quod verzmzza-

tione fac notam .nobis dexteram

js il

memy, aut cerze : fenfus eft, ingrave-

tuam, hoc eft potentiam, mifericor-

jies 10

Ícente &tate mitefcunt affe&us , &

diam , & opein., -

yli£$ .

huiiles redduntur, & mode(ti, qui

Ez eruditos corde m j:/zpienïizz. ) Et

feroces fuerant.

Vox fapervenir eft

temporis preteriti ; nam ih Grezco

notos fac eruditos corde, & fapien-

Rpeti

tia, exhibe nobis eruditos doctores,

Daic-

eft &04A3«.

& Prophetas, ne falfis, & infipien-

Et córripiemar. )

Nam ex fenectu-

xer p

te difcimus ag:

tibus nos prebeamus feducendos,

qraVOC**'

b:

10fcere miferiam, fra-

Aliqui ex Hebr&o vertunt : £z vez;-

gilitatem noftram, & Deo humiliter

fubjici.

Ín Hebrzo hic verficulus

re facremus . cor. ad [apyentiam , id eft,

Á Wl".'

hec erit accommodata ; . & optima

p m

fic fe habet :

Quomtam rfenfío we-

ratio ad mores nofítros emendandos.

lox , & evolabimus, quafi dicat, cum

g fr

13. GComvertere Domine.) chcon.ci-

uln a

fenes fumus, iaftat mortis falx, que

liare, placare.

nos ut fcenum tondeat, & ad melio-

;otir) l

rem vitam eyolare faciat.

Llfqm'c]zzo ? ) Iratus

;ris, vel alüïif

i If

Z

"

ges nos?

dimdis

I1. 9»

L

i$ Aovirt poteffatem ir& tua ?')

Deprecabilis, ) Placabilis, exora-

&

E gxavitate pan , propter peccatum

bilis , -propitius.

primi parentis inflicte, colligit Pro-

14. Repleti fümus mame ;&zj;?ricardää

qu t

pheta, magnam omnino effe iram;,

t"4.) wenfus eft : Convertere

iW Biäl. vc'kum Com, Menoch. T. IV.

€

5

U

| DQ-

P

/

ïuf;: iff

./ d

534

LIBRI PSA-LM(H&UM

61

r5 Leetati fumus pro diebus, quibus nos humiliäfti : annis

.

quibus vidimus mala.

;

V

febris

16. Refpi

^ (

eceorum,.

ce in fervos tuos, /&m: opera tua, & dirige f?lios;

ad te

. 17. Et fit fplend

ör Domini Dei noftri fuper nos, & opera

0

manuum noftrarum dirige fuper nos, & opus manuum noftra-

pecc

rum dirige.

$,(

f

RU

1. Laus Cantici David. XC

10

Ui habitat in adjutorio Altiffimi

quabi

commorabitur.

; in prote&tione Dei coeli

li

te m

2- Dicet Domino: Suíceptor meus es tu ,

& refugium

meum: Deus meus, fperabo in eum. . /

I2

4. Quoniam ipfe liberavit me de la

queo venantium, &a

pede

verbo afpero.

4. Scapulis fuis obumbrabit tibi, & füb pennis ejus fperabis.

5. Scuto circumdabit te veritas ejus: non timebis a timore

Trium.

nocturno.

talle |

'6. & fa-

tellty

J

3nine, &c. ut aliquando dicere pof-

Qui Deum habet adjutorém , ejus

inc r

fimus : Repleti fumus, &c.

protectione, & tutela fecurus eft.

^

4;

Mane.) Mature, opportune, cito,

-

Dicct Domino.) .Dicere poteric

In H

tempeftive.

Domino.

t

nihi

1$. Létari fugtts pro diebus, (4 c.) Pro

Su[cepzor meus. ) Defenfor meus.

Tüü

tumero dierum, pro magnitudine ma-

D. Hieronymus vertit ffes.

qut r

lorum ; que diebus, & annis przce-

3. De /:tgueo veasium.

ambu

dentibus paffi fumus.

ftinis hoftium infidiis.

s A cland'e-þ

'

detor

Hupsilisfi.) Allixifti.

Er 4 verbo afpero. ) À re afpera.

verl

Vidimus salz.) Pertulimus, exer-

Verbum enim phrafi Hebráica frequen-

imzr(i

citi fumus malis.

tiffime rem fignificat. Verbum afpe-

" cim f

16: Es im optra tua. ) $Servos

rum fignificare poteft quodlibet pe-

€jusde

tuo$, qui funt opus manuum tua-

riculum , aut malum.,

Inti

Jqum.

fiocer

Dirige flios eornmm. )

Efto dux

4« Scapulis fuis oluizbralit £b1.) He-

breus habet, z zla fma obwmbrabis

Dj

eorum , & eos dirige, ut re&am

1£0j. Protegette ut gallina, aut aqui-

feviti

viam teneant.

idie

17. Splender.) Favor, gratia.

la ; alis fui favóris , & auxilii.

Dirige fu])cr 7265. ) 'Inu præüdens

Sperabis. ) Salutem.

bræ() i

tobis, -da ; ut rt;&e operemur.

$. $cuf0. ) "lanquam fcuto, aut

QUE

qupeo te defendet omni ex parte.

Feritas eju.) Fidelitasejus, qua te

b"lï li

L

us Captici David. ) Laus Can-

Àiqs

tici, idem eft ,

uod P/Z;lmws

in eum fperantem nunquam deferet.

ittell

Caontici ; qui autem fit

falmus Can-

Nom tümebit 4 fimore molurmo.) ..

$ici, diximus ad titulum Pfal. 29.

terriculamentis noécturnis.

In noéte

Üim,

Vide [

Y. Qui babitat in adjutorio Alti[imi.)

adyerfica:is noxià noun formidabis.

»ynt

OPSALMUS XC.

238'4

àntis

6. A fagit'ta volante in die, a negotio perambulante in te-

É

nebris: ab incurfu, & daemonio meridiano.

€ flios

. ^. Cadent a latere tuo mille, & decem mi

llia a de'xtris tuisr:

ad te autem non appropinquabit.

.

opeta

9. Verumtamen oculis tuis con

3

üderabis? & retributiohem

noftr

peccatorum videbis.

.

9. Quoniam tu es,

Domine » fpés mea : altifï';mum pofuifci

refugium tuum.

10. Non acce

detad te malum, & flagellum non appropin-

1 ol

quabit tabernaculo tuo.

.

uHl Quoni

am Angelis fuis m'an'davvit de te: ut

cuftodiant «yr,.

te in omnibus viis tuis.

6.

ügium

Ca

12. In manibus portabunt te

; ne forte offendas ad lapidem ïu

4

Io.

,

pedem tuum.

PA

I3. Super

orabis,

Non *i:imebis occultas infidias ho-

E

7. Cademrt, €/c. ) Sagitte cadent

imore

ftium.

juxta te, nec te vulnerare, aut le-

6. A fagitta "volante in,die.) For

viter poterunt perfítringere.

Vel

taffe fubita , & inopinata mala in-

fenfus eft, cadent hoftes, quos omni^

Ab

telligit, vcl ea, qu& in nos palam

ex parte profternes.

inc rrunt.

/

A latere. 1u0.) 4X latere finiftro.

, &jUs

