& ftultitiam agnofcere , ut vitare

»offet.

& infipientes effe deprehendi; difpa-

| at )

Quid efl, inquam , bomos, 6c. ? ) Vi-

res, atque diffimiles in ratione agen-

di, vivendi, progrediendi, quod ad

g dibetin "

detur fignificare Ecclefiaftes imper-

fectam effe admodum cognitionem

a(tiones , & ad animum pertinet ;

77;6'

Prgfviilfid'

noftram comparatam cum illa, qu&

ac vere omnino páres, atque fimi-

.

HbljflH

$

& mu

les in quibusdam humanis , atque

eft in Deo fa&ore noftro, & pre

p

ipfa tenebras quasdam cenferi

ni-

communibus eventibus , adeoque in

jl

ffione &2

hilominus ex diligenti oppofitorum

ipfa morte , & vite exitu.

]taque

Ji- 1

collocatione fe deprehendiile, f,apien"-

non fignificat fe exiftimaffe hominis

WWM , )

494

LIBRI ECCLESIASTES

P

0^

1$. Et dixiin corde meo : Si unus & ftulti, & meus occa-

,

Qu

affiittiont

fus erit, quid mihi prodeft, quod majorem fapientiee dedi

23. C

operam? Locutufque cum mente mea, animadverti,'quod

hoc quoque effet vanitas.

per nodta

16. Non enim erit memoria fapientis fimiliter ut ftülti in

24, No

perpetuum, & futura tempora oblivione cuncta pa

3nme 'fu4

ly*iter ope-

rient: moritur doétus fimiliter & indoctus.

36. Hoi

17. Etidcirco teeduit me vitee meze, videntem mala uni-

verífa eífe fub fol

& (cientia

e, & cuncta Vanitatgm t afïïi&ionem

5

fpiritils,

& cunm

18. Rurfus deteftatus fum omnem indufiriam meam , qua

qui placu

fub fole ftudiofiffime laboravi, habiturus haercdem poft me.

fheniis,

19. Quem ignoro , uirum fapiens, an ftultus futurus fit,

& dominabitur in laboribus meis, quibussdefudavi, & folici-

szozl Qu

tus fui: & eít quidquam tam vanum ?

17

]

Ál fj

l

j)

]

20. Unde ceífavi, renuntiavitque cor meunt ultra laborare

fub f(;le.

.

P

*

LY

21. Nam cut aliuslaboret in fapientia, & do&trina, & fo-

fü

licitudine, homini otiofo quaefita dimittt :

r À

& hoc. ergo vani-

Maenug g

tas, & magnum malum,

fm, & lal

22. Quid

malum etia;

animam. effe mortalem ,. aut nullu*;n

rimorum vero ne nomina quidcm

$0 hardi,

€fle fapientis , & ftulti in morte

extant.

difcrimen.

bort vt

17. Tadwit me vite meæ.) Inftituti

Otnhis Pna

méi, & ftudii tam pertinaciter po-

: 22- De m

.15. Quid mibi prodef , $c. ? ) Quuid

fiti in paranda rerum cognitione.

mihi prodeft ad vitam beatam illa

tudum, q

fapientig- fupra ftultitiam abundan-

& Fidentem mala unrfverfz, ($c. ) Pro-

Dortat ex n

pie LXX. ex Hebrzo: Qs2 malun

lctudine ?

tit, & preflantia , fi me beatum

non efficit, neque humanis æruþmn.is,

f'aper me opus,

qqum' factum eff faüb jä.le- :

124' Nü'fme

& cafibus eripit

-

,

Qua(i dicat

Qhuia etiam 'experior

freugf.?

ipfi mihi regi, atque fapienti perinde

"ninadverti , quod boc quaque effef

ac ftilto, aut vili homuncioni inftare

U Epicure

q491145. ) Non quidem i

at

i)' b2

[:

i fapien-

Vanu, &

humanos cafus, & «rumnas.

ut ïmdidmr

tiv, aut illius polfeffio ,. fed curio-

18. Rorfus.) Quia fupra n. g. di-

fitas ; & nimia fciendi folicitudo ,

MR UATT

vel ceite ipfius fapientis ftatus hu-

xerat : eoacervAvi mubi argentum, C

lVitiag,

aurum . Gc.

Nunc damnat perti-

Oþl fnd&re

manis cafibus obnoxius, & fapientis

nax illud ftudium parandarum divi-

irritus conatus

in obtinenda vite

tiarum.

efraUddre

$ froi lor

tr anquillit&ce.

I9. E? effl quidquam tam vanum ?)

16. Nox emim erstt memaoria, C$c. )

In Hebrzo eít, €&$ hoc quoque va-

E*( bw dl

z.

un

ejf ing

Sequutura etas probabit nova , fufci-

[

piet feculi fui fapientes , contemnet

20

Uitra Laborare. ) Inutili, &

e[e ]"/bj

antiquos.

Hoc paffim fieri videmus,

fupervacanea folicitudine laborare.

DP frere

l]!udfm

[17

nam veterum aliquot fapientiffimo-

2I. o fapientia, Efc)

Sapienter ,

* Biifey

rum hominum nom?na tantum , plu-

prudenter , & folicite.

dufv

L

L

CAPUT II;&III.

495

0^5

eUS Otea-

$

— Ó9

Quid enim proderit homini de univerfo labore fuo, &

g dedi

affii&tione fpiritus, qua fub fole cruciatus eft? .

t quod

23. Cun&i dies ejus doloribus, & serumnis pleni funt, nec

per noCtem mente requiefcit : & hoc nonné vanitas eft ?

: froltiin

24. Nonne melius eft comedere, & bibere, & oftendere

a3nimze'"fuae bona de'laboribus fuis? & hoc de manu Dei ett:

;fiter ope

25. Quis ita devorabit, & deliciis affluet, ut ego?

mala un

56. Homini bono in confpettu ífuo dedit Deus fapientiam,

nictionem

& (cientiam , & laetitiam : peccatori autem dedit aff'i£tionem,

& curam *uüperfluam, ut addat, & congreget, & tradat ei,

eam, qua

qui placutt Deo : fed & hoc vanitas eft, & catfa folicitudo

pb& ié.

etmentis.

turus fit,

C A TP UT.HE

& lol

;ngoi omnia fuo proveniant tempore , C? tranfcant ;; quodque

jn nullis bic fluxis [f mentis quies : unus quoque Jit bominis,

j laborare

'

ac jumentorum interitus.

1.f/ YVMnia tempus habent , & fuis fpatiis tranfeunt univerfa

ld , &ij

fub «oelo.

2. Tempus

orgo van

Magnuim malum.. ) Mai;m mole-

eft, fi alicui detur ita vivere , exi-

ftum , & laboriofum paranti divitias;

ftimet non effe e*?iguum munus, quo

divino beneficio ornatus eft.

45. Q'hd

ss st

malum etiam, luxuriofo , & prodi-

$0 he&redi, cui divitie fine fuo la-

Q5. Quis ifa devorabit, &6.?) Quis

m qudem

bore parte , fe

'es, & materia funt

meliore jure poflit devorare, & de-

d

liciis aflluere , quam ille ipfe, qui

4.) fftitui

omnis generis

agit'iorum.

tinaciter o

29. De uzrverfo labore, 65':.) Quem

eas multo labore, & folicitudine

fructum, quod commodum ipfe re-

paravit ?

Itaque verbum devoran-

gitiont.

di ,*in bonam partem accipiendum

;, (ff) 4

portat ex nimio illo labore, & fo-

Quia ndi

licitudine *

eft, eft enim in Hebrxo 55 jochbat,

24. Nonne melms eff comedere , & ;-

a radice 55N, qu&e in bonum ac-

» fi fik :

$ere , 65c.? ) Non fit nobis auctor,

cipitur fenfum.

am egpe-ri()r

ut Épicurzorum more jJuxuriofe vi-

96. I» confhe

&s fuo. ) Ut vifum

jenti pertnt

vamus, & wentri indulgeamus ; fed

fuerit ipfi; ut placitum fuerit in ocu-

scioni indd

ut fordidam fugiamus avaritiam ,

lis ejus ; ei, quem amat Deus.

na5

dt-

& fupervacaneum ftudium parandi

Sapientiam , fcientiam , €$ latitiam. )

yn 9« o

Ü

divitias.

Ut fapiat, & bonis patris frui fciat,

.

r atl y

'

Offendere anima fus bona ? ) NNon

& latari.

d

Tradat ei, qui placeit Deo. ) lpfe

defraudare genium fuum, bona, qui-

fed here-

yurum (*

bus frui honefte poflet, fubtrahendo,

bonis fuis non fruatur ,

Et boc de manu Deiefl.) Mih: vi-

dem poft fe eum relinquat ; quem

m quntti ?)

fem ef : inquit D. Hieron. 2oc zz re-

voluerit Deus bo»norum illorum effe

£us e[fe juffsffimum ut. ao quisque. la-

Poü"eiïor-em.

bore frueretur bibens , 69 comedens ,

Caffa folicitz

do mentis. ) affitio fbi-

fnatli &

rvitus, Ut eft in Hebrzo.

fiquidem. munus. Dei efl , talem viro da-

, Jaborre

re mentemy, ut ez, qu& curis vigilisque

MMnzia tePhpus babent , 6;.) .Vi-

" SaPienteïf

qu&ffvit , ipfe confumat.

Vel fenfus

I.()

debatur contraria quodammo-

496

LIBE'T.ECCTLTESIKSTES

2. Tempus nafcendi, & tempus moriendi.

5 Cun

'Tempus plantandi, & tempus evellendi, quod plantatum eft.

] v'ipstion

*

F as eft D

3. Tempus occidendi, & tempus fanandi.

'Tempus deftruendi, & tempus sedificandi.

]

12. Etc

4. Tempus flendi, & tempus ridendi.

Cere bene

'Tempus plangendi, & tempus faltandi.

*

1. 0m

$. Tempus fpargendi lapides, & tempus colligendi.

bonum de

''emrus amplexandi, & tempus longe fieri ab amplexibus. -

;; Did

rent in pei

6. 'Tempus acquirendi, & tempus perdendi,

'Tempus cuftodiendi, & tempus abjiciendi.

*

auferre, q

* ». "rempus fcindendi, & tempus confuendi.

[]

15. Quo

'Tempus tacendi, & tempus loquendi.

jam füerur

9. Tempus dilectionis, & tempus odii.

16. Vid

'Tempus belli) & tempus pacis.

Jufttie in

[]

uid habet amplius homo de labore fuo ?

1. ht

1o. Vidi affliCtionem, quam dedit Deus filiis

hominum, ut

Deus, & t

diftendantur in ea.

ir Qun&a

IL h feti)

lh tempor

do. docuiffe Ecclefiaftes capite fupe-

rem , qualis in füneribus 3. Rez.

Mundug, j

riori ; nam dammnÜyerat vinum, ri-

I4. I3. . Jerem 716.' 4- Zadboc R

hoc elt, om

fum, cgaudium capitis- initio

mox

LO I2.

àda , feu,,'

fuaferat edere, bibere, & oftendere

3

Spar gaka'i lapides. )

D;rutis

intervallis d

anim& fuz bona in fine capitis.. Con-

parïcätibug.

Trdidi: dj

ciliat ergo, que adverfa , & pugnan-

Amp!exdäzc!i. )

Dandi operam rei

bræo j & Gr

tia. videbantur, docens oportere, ut

4 eiryy, . T)

quodlibet. fuo tempore fiat ; nam

uxorig. Alii de concili.andis aimnici-

üümano cgrd

omnia tempus habent opportumaum.

tiis intelligunt.

6. Perdendi.)) Eixpendendi.

FUU. cogmy

Suis. [pariw tran[eunt.): Suum tem-

MIB COritire

pus habent , quo opportune fiant ;

Aljiciesdi. ) Ut cum. in tempe-

u

nam in Greco eít, «cipog r mavrI

ftate fit rerum gravium voluntaria

p e

Airoeren

mpépaTi. — Opportunitas omni vrel, vel

jadtura.

Pf" feuitatg ,

neäga!io.

In Hebrzo eft, Tezpus oz:

9. Scindendi.) Lacerandi veftes, ut

tforiug,

volstati , Ícilicet explendis defide-

faciebant Hebrai tempore luctus.

lt g g

ris; nam aliquando fine noxa vo-

9. Tempus odii.) Sic David de fe

& homini

luptates aliquas. fedari poffumus ,

ipfe dicebat, Pfalm. 119g. 113. Imi-

Dütitiosi m

aliquando vero contrarium velle li-

citum eft, & opportunum.

qguos odio babus, & Pfalm. 138 22. 6

Propofuit ,

[o]

perfetlo odio oderam, illos.

O&tis canfo.

:)O

Tempus occidendz,^) Ut in

bel:

168 db initio

lo , vel etiam tempore pacis, ut

O. Owid habet amplius bomo .dïc la-

£ore fz0 , (ffc.?) Ex

"i perfztte

cum fcelefti ultimo - afficiuntur. fup-

)

i

fupa c. 105

3

'wl

plicatum eft lïoc

j

Tie etam j

jlicio.

4. , Plangendi.) Fletus, de quo an-

io. U» diffendantur im ea.) Ut oc-

Peveltoatio

cupentur, vel affigantur, quaáfi di-

1 Ipititus.

te, fienificat lacrymas, quas priva-

2 lg

tim. fundimus.

As vero verbum

cat: con(ideravi vitam hanc plenam

plangend: luCtum aliquem folemnio-

effe moleftiis.

794 4 W i

RLT

CAPUT Il

497

U

E (Sun&a fecit bona in tempore füo, & mundum ira

didit

intatum eff,

s ifputationi eorum, ut nom inveniat homo opus, quod ope-

L

* .atus eft Deus ab initio ufque ad finem:

I2. Et cognovi, quod non effet melius nifi lgetari, & fa-

cere bene I vita fua,

$

13. Omnis enim homo , qui co

medit ,

& bibit, & videt

"n di,

bonum de labore füuo, hoc donum Dei eft.-

ipleubus. -

14, Didici, quod omnia opera, quze fecit Deus, perfeve-

rent in perpetuum: non poflumus eis quidquam addere, nec

auferre, qua fecit Deus , ut timeatur.

I5

. Ouod factum eft

-

, ipfum permanet * quae futura funt j

"

jam fuerünt : & Deus inftaurat, quod. abiit.

E

16. Vidi fub fole in loco judicii

mpietatem , & in loco

juftitiee iniquitatem.

17. Et dixi in corde meo : Tuftam ; & impium judicabit

minum, ut

Deus, & tempus omnis rei tunc erit.

rg. Dixi

3. Conda

II. z tempmle fi.). Si rebus bene,

Eacere beze. ) De aliis etiam bene

—

& in tempore fuo ut& noverimus.

mereri benefaciendo , & largiendo.

|u$ 4 Re; ;

Mundum. ) Grece du , avum;

I3. Hoc domusz Dei tj?',) Hoc . idem

Tachar. 2

hoc eft; omnia, que in zvo funt

dixerat. fuperiori c. n. 24. illiz. vere

bis.z Er boc de zmaza Dei eff.

facta, feu jn omnibus fpatiis, &

'

intervallis durationis.

I4. Perfe'uerc;?tf zz Perþämum. ) Ut

) Dirutis

Tradidiz difputztioni corum. " Yn He-

ccli, elementa, fpecies animalium,

brzo, & GrecOMefít, Tradidir :2 cor-

& plantarum , &c.

*

; operam re

da eorum. Dedit, vel propofuit Deus

Nom po[fumus eis. quidquam. addere ,

!i.zndis amici"

humano cordi ad bonum, ut fcilicet

67.). Sunt enim perfecta in genere

earum cognitione occuparetur, de

fuo ; nam vidit Deus. cuncta, quxz

endi

illis cogitaret , loqueretur, difputa-

fecit, & erant valde bona.

m in tempe

ret, & per ea ad Creatorem ipfum

U; semeatur. ) Dum ejus fapien-

affurgeret.

Pagninus vertit : ezzam

tia, & potentia ex operibus ejus

y voluntar

&[timatur.

ferþet.æitatif deffderium dedit 1 corda

1]7/3ri:m.

I5. Permamet.) ln feipfo, ut ele-

jj vt

U nom fmuemiat bomo, Efc.)

Ita

menta , vel in fibi fimili , ut ani-

ye Juds-

Deus hominis confiderationi, & dif-

malia, & plante.

prid d

^ [71!

putationi mundum , & reés creatas

Faergnt.) In eadem:fpecie-

j. 1

jl

propofuit , ut tamen divini hujus

lIsftaurat.) Similia producendo.

16. Im leco judicii.») Ín ipfls tribu-

n

operis caufas , effectus, proprieta-

tes ab initio ufque ad finem, hoc

nalibus judicum , qui juftitiz propu-

: Jjomo hl

eft, perfe&e affequi non poflit. Tta-

gnatores effe deber;nt...

hoc

17. Juffum , 6 impium,0c.) Licet

um *

'

que etiam in harum rerüm curiofa

perveftigatione vanitas eft, & aflli-

ad tempus innocens, & pauper po-

&io fpiritus.

tentiorum violentia opprimatur , at

u

y [/t oc

I2. Letari ) Offendere anima fu&

tindem omnes divino tribunali fi-

* udfl di-

bona , ut dixit fuperiori c. n. 24.

ftendi funt, & divino judicio judi-

hailC peanm

Arr

Biél. cum Cam Mefm'b. 1. IV

4

n

7

$

LIBRI ECCLESIASTES

18. 'D-ixi incorde meo de filiis hominum

, uüt probaret eos

J»eus, & oftenderet fimiles effe beftiis.

Á

[ï Vanitaiem

nifj4i

19, Idcirco unus interitus e£ hom;nis, & jumentor

um; &

& qui n

&equa utriufque conditio : ficut morietur homo, fic & illa

f

ure 1 i

moriuntur: fimiliter fpirant omnia, & nihil habet homo.ju-

lii

Qento amplius : cuncta fübjazent vanitati -

a

L

20. Et omnia pergunt ad unum locum

.

de terra fa&ta funt,

4

& in terram pariter revertuntur.

2I. Quis novit, fi fpiritus filiorum Adam afcendat furfum,

» UBti:

& fi fpiritus jumentorum defcendat deoríum ?

füni

.22. Et'deprehendi nihil effe melius, quam laetari hominem

folstorem :

in opere fuo, & hanc effe partem illius,

Quis enim eum ad-:

auxilio del

ducet, ut -.p/ofc fe futura cognofcat ?.

CAPUT

5. Etlai

du

3. EE fel

pec vidit q

candi , qtïod un'ic;ii'qu-e redd&t 'i4d,.ä

11-'9—. lus i;z.z;erzf)zs: £. a —-Quod

quod meritus fuerit,

attinet ad corpus, non funt homíi-

4, Rurfü

Tcmlþm 9NHió rOÍ iunc .er«z't.)k ' lunc

nes melioris conditionis, quam be-

Todufttias o

plane fatisfet juftitig , & res omnes

ftie : nam pari modo dolent, «gro-

componentur, & exigenmtur ad nor-

tant, moriuntur.

"

Vanitas, &

ÍItalice dicere-

QO. Pergunzt ad nenem lacztm.) Nimi-

$. Stult

mam divini judieii.

mus.

À2 quel tempo $ aggiefleranno

rum quoadcorpus,quodterracconditur.

dicens :

eutie le partite.

Verti poteft ex He-

QI. Quis zowits c. ), INon inter

brgo: GQuecun

que ant cegstantur mmg

pecudes & hominem, inquit D. Hic-

eut fezunt.

ronymus, fecundum animz dignita-

intelligenüum

tem nihil intereffc^ contendit,

fed

lum 24,

18. DBzx: im corde, ö'c) Notat Pi-

C) :e15

Dartem i

nedas jn Bibliis Vaticanis impretffo-

adjiciendo ,

[ ^

, difficultstem rei

yum incuria haberi

Di-s inm corde

voluit demonftrare. Pronomen enim,

hum fo,

T

[0]

';äl;f,

. Qui enim

Jfliis bominum , cum legendum fit , 22-

in Scripzuris fanctis non pro

Xi :2 corde mego de filis boseinum.: Yen-

impoffibili, fed pro difficili femper

11 hne r

fus ergo eft « cum non invenirem

accipiunt , ut lfa. 53. g. Quis ezar-

MT

l

ocum. fc.e

caufam aliam , propter quam Deus

rabit? Pal I4. I- Qu babitabi ?

permittat in loco judicii iniquita-

]erem. 17. 9. Quis . cognuofcet ?

Vel

9322& 19 aj

tem, &c. vifum eít mihi velle illum

tiendum ft.à

intellize de. fcientia. experimentali,

hujusmodi hgmanis tumultibus ho-

fecundum quam nefcimus, quo ten-

ql!if : wi ver|

minem fÍic exerceré , ut, videat fe

TORymus, qq

dat humanus fpiritus , cum evolat

*

Tien fentenr

in hac yita parum differre a brutis ;

€x corpore.

non aliter enim inter fe homines,

"Acendat. [mrfum.)

Ch z;lii. feupra lïr.,

HOr$ Veneyi

tumultuantur, aec majori fepe ra-

aaseni:um.

BRecte afcendendi verbo

Wirituy ? d

tione, quam bruta inter fe fe. — In-

locus defignatur remunerationis , qui

U f i

terim vcro Deus dilatione fui judicii,

licet , cuin hzc . fcriberet Salomon,

effet fub hac terre faperficie ,. ali-

& occukatione future. fortis juíto-

0

pe fi

rzum, & impiorum probat, an homo,

quando tamen €ffe debebat in ex.

Vox Hgl

)ræa ]

aliquid beftiis fublimius fapiat , &

celfo loco ; ita ut afcendere furfum

p Lgm[ i

an futurum judicium , & bonorum

fit quod c. £2. n. 7. dicitur, fpiri-

V üit $, A

eperum mercedem expectet , malo-

tum redire ad-Deum, qui dedit illum.

ob, Tayiy

rgym pcnam reformidet.

22. Lce(.qri, ) Quomodo hoc fis

) u (omp

CU d

d

)

CETUTY. IV

499

tobatet eo;

CAPUT IV.

" - Fanitatem. .bujw vita arguit fapiens ex. inmocentum oppre[Ttone .

ntorum; &

fic i

!

m

d

€? quod iuduflria bumana fit imvidie obnoxia ; item quod flultus

t homo u-

fecure im otio agit , alio, qui beredem non babet , tbe[aurizantez

explicat commoda [ocietatis , regum regnorumque vanita-

ia (unt,

fem : C? obedientiam prafert (Iultorum

vicitnis.

lat frfom,

j. V 7 E1ti. me ad þalïa, & vidi calumnias, qus& fub fole ge-

i hominem

runtur, & lacrymas innocentium , & neminem con-

folatorem : nec poffe refiftere eorum violentide cunctorum

m eum adï

2uxilio deftitutos.

CAPUT

2. Et laudavi magis mortuos, quam viventes:

. Et feliciorem utroque judicavi, qui necdum 'natus eft,

—— —

, É) Quod

nec vidit mala, quze fub fole fiunt.

1 funt homi

4. Rurfum contemplatus fum omnes labores hominum , &

s, Quim be-

induftrias animadverti patere invidiee proximi: & in hoc ergo

(olent, sgro-

vanitas, & cura fuperflua eft.

$. Stultus complicat manus fuas, & comedit carnes fuas,

,'mw;.) Nii-

termaconditur

dicens :

|Non ünte

RArr2

6. Melior

n' vit D. Hie-

intellieendum , diximuä fuperiori c.

dium puteturY e[fe, mom pena: ficElias

jimg dignit-

num. 24.

3. Reg. I9Q. 4. Petrvit anime,[nma,

ntendit, J

Partezm 1

Per) Vs dl

ut. moreretar, cum Achabi, & Jeza-

enlptem. r

num. IO.

belis idololatrarum perfecu*tion-em vi-

ygomen &t

Quis enim eum addmcet ?') Iterum

deret contra fideles: fic Judas Ma-

Q&IS non PIO

in hunc mundum.

chabeus dicebat: Me/us efl nos mors

(fcili fempet

Ut pofó fe furira cognofcar.) Hunc

: belo , quam wvidere mala genHs n0-

ï'fif ts

locum. fic expreffit verfíio Arabica

ffra, & fanctorun. y. Machab. 3- 59-

w

,sz)!däif !

Quis eum Adducet , nt videat quid fa-

3. Feliciorem utroque , &c. ) Quia

«t

" Ye

eiezdum '/z't ,Pöfffä de 1llo, guod relin-

nimirum.non modo hzec mala eva-

'( )eximcntau j

qo t

quit: cui verftoni confentit D. Hie-

fit, fed nec expertus eft.

uis,

ronym.us, qui ita , ex aliorum . ta-

4« Patere avidie proxima.) Quafi

E evol

men fententia , interpretatur

Czz

dieat , fí qui» calumnias, & op-

mor$ venerit me[ciet , quals fit/ barede

indi-

preü-ï(mes violentas potentiorum ef-

l f f

moriturus , ufrum o dégmus , m

fugiat, certe equalium, aut inferio-

,derd verie

gnus [mis- opibus perfruataur.

rum invidiam non evadit.

grilonis, q

I'

Qui verbo ; aut

'Onjälatarem. )

Cura [uperfiua. ) Hebraice funt ea-

, Sulomoni

ope fublevet oppreffos; nam

dem verba, quz fupra non femel

f/

urcie , at

vox Hebrza utrumque fignificat.

vertit, Afflit;o fpiritus.

Cura fuper-

ebat æi.ll e

2- Laudavi magiís mortuos, 6c) Nam

ua eftf, & atHi&iQ* fpiritus velle

gert funiom

ut ait $. Ambrof. ferm. fuper c. 7.

effe fuperiorem invidiz, cum.hzcopti-

'..lCiClll'a fpm'

Job.

Tasis mals hac wita repleta

mum quemque petere foleat.

i dedit illurm.

(08. Complicat manus faai.) lnvidiam

eff , ut «comparatione ejus mors reme-

solo ho ^

800

LïBRI ECUCDUESIASTES

6. Melior eft pugillus cum requie , quam: plena utraque

ie Vl

anus cum labore,,.& afflittione animi.

lefcente

16. !t

7. Cornfiderans reperi & aliam vanitatem fub fole:

& Unus eft, & fecunduni non habet,

non filium., non fra-

aMnte eu

trem, & tamen laborare non- Ceffat.,

nec fatiantur oculi ejus

Sed & x

divitiis : nec recogitat, dicens : Cui laboro, & fraudo ani-

1.

inam meam bonis?

in hoc quoque vanitas eft, & affiitüo

pinqua

peífima.

flultorum

9. Melius eft ergo duos effe fimul,

quam unum habent

enim emolumentum focietatis fuze ;

va

IO. Si unus ceciderit, ab altero fulcietur : vse.foli : quia

doudà :

cum ceciderit; non habet fublevantem fe.

.1r. Et fi dormierint duo, fovebuntur mütuo; unus quo-

tun babad

—

modo caïeäet ?

D

u Et fi quifpiam praevaluerit contra unum, duo refi£unt

: funiculus triplex difficile rumpitur.

1'3. Melior eft puer pauper, & fapiens, rege fe.ne, & ftulto,

NEt

qui nefcit praevidere in pofterum.

I4. Quod de carcere, catenifque interdum quis egrediatur

detür refpi

ad Tegnum & alius natus in regno., inopia confumatur.

qut cum ji

15. Vidi

produ&tus

tionem,

veritus., & aliorum oblacucmnw "

mx,l ius facere eos, qui vite Socie-

Inapm [

& ^contradictiones.

atem, «& bonorum

inter fe com-

Tepibus accj

Comedit carnes /um* ) Significat

munionem 'ineunt, prefertim 1 pro-

fummam

Is C

P

uamdam iaopiat , & 'fe

pinq'us car eant ,

in quos heredita-

Aulicorum .

ipfam qu:

ua

i exedentem af

dicios5em.

tem derivent ;

nam hoc pacto vita

aredem ,

Monebat Pythagoras: Cor ae edito.

fuavior eít, utilior, & honeftior.

II-

Fovebunmtur wutuao.

Nain ex

feutem fec

6. Mel;er eff pu :jus, 5c. ) Meram

Colunt , qn;

fententiam , plus ]qu pofillanimes

alterius cilore etiam alér incalefcit

Attorem D

fus pigritie , & inertis pretendunt.

Itaque fenfus, eft ,

ficut duo fimul

Adiyrang fo h

Verun, inquam ; nam Salomon ait

donmcncw fe invicem calefaciunt, fic

T2, D]uta

Proverb. r7. 1.

Melior f buccella

duo fimul h :bitantes feinvicem juvant.

I0. pf

fíeca eum ganudio, quam domus lþlezm

I29. JFuagiculus triblex daffesde wum-

fed *nimirum in

Q hoc dia

vitlmá cum juroio:

pitur.— ) Quafi dicat

quo plures,

Clpüm ) Yi

medio virtus confiftit , (& ab utro-

eo melius ; nec enim facile pote-

que extremo recedere oportet cul-

rünt expugnari, & frangi, ficut fu-

6T Quaf

nis ex multis filis intortus non fa-

Vüs rmce]

torem virtutis, ut fcilicet nec quie-

Ti lerunt.

tis pïontm $

nec nimis

multorum

cile rumpitur, cum tamen fingula fila

Quibug nec

negotiorum fufceptio ftrenuitatis no-

nullo negotio rumpantur..

qutus er

mine yeletur.

IG

Zer Pdüpfl

)

]uvenis., aut

Ytitag t

O« Secundupms mom hbabet. ) Nemo

puer pauper, fi fapiens fit, preftat

ltltum eü*

eft ei fanguine, propinquus , cujus

Regi quantumhbet potenti , fi ftul-

AM læf:

caufa

làboret.

tus fit, nec in pofterum prxvidere ,

Melius eff ergo dzos effe ffzuml

& fibi regnoque profpicere poffit.

lmt, qm f

m ) ntc l

Ex predittis colligit. fapiens

I4. Dc careere 4d regnum ) VWi-

li idtp ].

P

C À P UzDT«IV. & V.

)

: Uttaqu

ts. Vidi cun&os viventes, qui ambulant füb fole cum ado-

lefcente fecundo, qui confurget pro eo.

i16. Infinitus numerus eft populi omnium , qui fuerunt

,. 101 fta-

ante eum : & qui poftea futuri funt, non latabuntur in eo.

oculi eyus

Sed & hoc vanitas, & affli&tio fpiritus.

2udo ani-

17. Cuftodi pedem tuum ingrediens domum Dei, & appro-

k ao

pinqua, ut audias: * Multo enim melior eft obedientia, quam 1 Reg.

15.22.

ftultorum viétimae , qui nefciunt, quid faciunt ,r-naqli.

Ofez

» "hab?ent

CATUT..V

6; 6.

INl temere de Deo, €» ejus Providentia loque"ndumv; vofa red-

QiE | quia

denda ; non mirandum de egenorum opprejfione, cum iniqui judi-

195 quo-

cem babeant ; item quam fit. mijera conditio avari numquam im-

)lreüäunt

pleti, € divitis coacervantis divitias , in *pmþ-rium

nonnunquam malum,

Velox ad

aris, neque cor tuum fit

t fl

1. NE temere quid loqu

RrITS

proferen-

decur refpicere hiftoriam ]Jofephi ,

17. Cmffodi pedem fuwm.) Mlonet

oprediatur

tiatur.

qui cum juvenis effet, :«de'carcere

Ecclefiaftes, quomodo nos gerere de-

produc&tus eeft ad r

fä gni : adminifítra-

beamus , cum loca facra intramus,

j

tionem.

ut fcilicet compofito corpore fimus,

vultu fubmiffo, & reverenti : quaft

i vitz SoCte

dnopia confumátur. ) Quod multis

dicat

xer fe com

regibu

s accidit de folio regni depulfis.

Vide quomodo ingrediaris.

extim 1 pro*

I5. Cwm Adolefcente , fio ) Notat

$i vero pedem myftice intellizamus,

áulicorum, confuetudinem, qui regni

vel fignificantur animz atfe&us, vel

s hereditee

vie, & vitx cónfuetudo, vel inten-

! g&() vità

hzeredem , quem hic fapiens adole-

honeltiot

fcentem fecundum vocat, impenfius

tionis rectitudo, ,vel quid fimile.

colunt, quam Regem «tate prove-

Appropimqua, ut audias. ) Ut qu&

) Nan &

Ktiorem ; nam ut ille ajebat, plwres

recitantur in Ecclefia bene intelli-

ét inC'dle[Cit'-

]t duo u

adorant [olem. orientezmm, quam occiden-

gas, vel ut percipia$ concionantem

zem. Plutarch. in. Pompejo.

X

cclefiaftem.

jefaciumt, Á

16. Izfeeitus mumerus , c. ) . Vide-

yicem ia

tur hoc dictui ad caftigandam Prin-

Mzalto emim melor ef -obedientia ,

li gle m

&c. ) Refpicit didum Samuelis 1.

cipum , prefertim juvenum elatio-

nem, quafi dicat, licet a multis no-

Reg. I5. 22.

- ddle p**

^

vus Princeps colatur , tamen pluri-

Qui nefciunt , qumd faciunt. mali.)

ficut 9?

Qui nom cogitant , nec intelligunt,

Dgï !

on "C(-

mi fuerunt homines , & poftea erunt,

)f£U$ n

l,

quibus nec de vifu, nec de nomine

quantum Deum offendant, & quam

] f'mgulä

cognitus erit , itaque in his latari

graviter puniendi fint

cum enim

l

vanitas eft , & afHictio fpiritus fo-

a peccandi confuetudine fe non ab-

L;V Cniï 4

au

ducant , victimis, quas

offerunt ,

&

&aï

licitum effe, de gloriola aücupanda.

;ll

fl

Nom latabumtur jm eo. ) ynfiniti

Deum potius irritant, quam placant.

W;enti ) l

[

funt, qui nec norunt eum, nec co-

d'ere ,

j pï'&vi

lunt, nec res ab eo geítas probant,

— I ATE

temere; ; ) Monet fa-

cere

1)03]15-/,-

nec ideo lætgntur.

pielns ; ut cum Deum ora.

zgmlfïï-

*

5o2

LIBRI ECCLESTLIASTES

proferendum fermonem coram Deo. Deus enini im coelo,

45

& tu fuper terram : idcirco fint pauci fermones tui.

fübverti

2. Multas curas fequuntur fomnia, & in multis fermonibus

.

tio: qu

invenletur ftultitia.

eminent

3. Si quid vovifü Deo, ne mo

reris reddere: äifplicefer&im

9. Ht

ei infidelis, & ftulta promiffio: fed quodcumque voveris,

9 Àv

redde :

fndum

4 Multoque melius eft non vovere, quam poft votum pro-

10, U

miífa non reddere.

1

quid pro

«. Ne dederis os tuum , ut peccare facias carnem tuam:

Il D

neque dicas coram angelo: Non elt providentia : ne forte

comedat

iratus Deus contra fermones tuos, dillipet cuntcta opera ma-

Á

m

nuum tuarum.

-

Vitig C0

6. Ubi multa funt fomnia, plurimz funt vanitates, & fer-

e

mones innumeri

&

,

Ls

tu vero ,Deung time.

7: Si

ms, &i

toflrs bla

mus , non.temere loquazhur multa

fit fyn&cdoche, pars pro toto. Al

iqui

füti4, vot

inconfiderate effutientes ; fed confi-

i

Vérantes,

peculiariter referunt-ad carnis lafci-

derate, reverentes fublimen: Dei ma-

viam, & concupifcentiam , qux car-

T. 93

jeftatem.

Sinille eft Chrifti docu-

nis nomine notari folet, ut fit fen-

Éu i;iz,;g

inentum Matth. 6. 7.. Orantes anrenm,

fus : iNol blanditiis uti ad perpe-

VinM , g

inq,uit , nolite znltum loqui ffcut Etbns-

tranda ftupra, aut adulteria.

niis wrif

ni: putant ensim , gwad ém multiloguio

Coram fmgelo. ) Gui unicuique

txct(fd;-; Ó

f9o examdiantur.

adheret comes, & qui te mendacii-

7- & Vi

Q. Muwulias curas, €$6, ) Sententia

poteft redazg :cre.

&l efl, ne

videtur eí^

:

Qiuemadmodum. diur-

Nonm efó providentia. ) Inconful

te

is, f vid

n mentis inconflantiz , & pertur-

votum protuli, non tantum precef-

IC9 tüss (

bationi, etiam noéturna fomnia per-

fit deliberationis, ut voluntarium cen-

tuibata , & minime coberentia re-

feri. poffit, atque ideo illius religio-.

illi fnya

ne non teneor.

LXX. habent: Ne

elfe debea

Ípondent; iíta multa verba orantis

tàhtis mi]

non poífunt non afferre in narrando,

dixeris , quia 1gnorantia eft.

&

$ E

pollicendo , vovendo , &c. ftultum

Dz'//?pet eunca opera Ef(:.) Videtur

f'.'.periores

aliquid inconftans, & delirum.

alludere ad ilas uwnpiorum maledi-.

POI?UM jn

3- Ieffelis. ) -INon adimpleta.

&tiones Levit. 26. 20. Confumetur in-

Stuba. y Ef enim ftulti temere

caffum . laber vefler , & Lev. 25. 16.

bus fl

promittere, & poftquam promiferit,

jrsftva feretu [ementem, 6c. & Deut.

Wüperar.

de adimplenda promiffionc folicitum

28. I9. Maledi£lus -erás ingrediens , &5

non elíle.

maledicius egrediens,Gc.

."

U Var

£. Ne dederí or fu

us 16 INe

6. Ub mmulta . [unt. fomnsa ,. Efc. )

Qul

facile; & temere hos folvas, & vo-

Videtur, hoc fpectare ad eos , de

Mdjor

ta concipias , que tibi fint caufa

quibus proxime dictum eft, qui fci-

Üm;, j

peccati. Vel potius: Ne poftquam

licet votorum obligationem conan-

5 Imþ!eä

vovifti, obligationem voti coneris

tur eludere , quafi dicat: ficut fo-

dtit,)

excutere , vel ita agere, ac fi illa

mniorum , ita verborum majorem

folutus eífes.

partem effe vanam , atque ideo ca-

F)Hä-"!m 4

€arnem fuam. ) Ut tu pecces;, ut

vendum , me nosmetipfos decipia-

AVit| tgr

RCC lnds i

—

CAPUT V.

50

a

3

( itt crelo,

*. Si videris calumnias egenorum, & violenta judicia, &

L

:'ermonäbus

fubverti juftitiam in provincia, non mireris fuper hoc nego-

tio : quia.excelfo excelfior eft alius, & fuper hos quoque

eminentiores funt alii,

*

Jlicet enim

D

Ti

$. Et infuper univerfze terrae rex imperat fervien

- YOVETIS,

9. Ávarus non implebitur pecunia : & qui amat divitias,

íruCtum non capiet ex eis, & hoc ergo vanitas.

/otüm pro-

Et

10, Ubi multa funt opes - multi & qui comedunt eas.

nem 'tuam:

quid prodeft poffeffori, nifi quod cernit divitias oculis fuis?

1i. Dulcis eft fomnus operanti, five parum., five multum

: ne forte

Somedat: faturitas autem .divitis non finit eum dormire.

opera ma-

* Job.

12. * .Eft & alia infirmitas peffima, quam vidi fub fole: di-

QOdQQ.

vitiae.confervatae in malum domini fui.

-

s & fer-

i15. Pereunt

mus, & nobis , concupifcentiisque

minuantur, atque ita illis non fru-

7 9

untur.

m nni

noftris blandiamur, & fingamus fo-

toto. Àl

iqui

finia, vota noftra irrita fuiffe affe-

3O. Ub: ub funt epes., 6c. J

1

alci-

i

verantes.

| carnis ].

]ta explicat D. Hierony-

Vanitas :eft félicitatem in multis di-

im, que tt*

quus.

Quoniam in fomnum vita sffius,

vitiis conftituere.; nam qui abun-

&& im Hnagine numbra "ubrs qua mvi-

fant opibus, multam etiam faini-

., at ficfe

iti ad perpea

vimus , multa po[[emus imvenmre, que

liam habeant neceíle eft , que co-

'erla,

nibi "verifmmiha wideamisr € zoffra

medat eas.

Adde fures, qui multa

gxcufzzre .p.e-:-(:zzt.z.

detrahunt, & intervertunt,, ipfam-

ii unicuiq*lf

n

|te mendacu

(

. 8b vwidiris, &c. ) INe mireris,

que rerum corruptibilium conditio-

àd eft, ne egre feras, aut indigne-

nem , quz divitias arrodit, & im-

xis, fi yideris fubverti Juftitiam; tu

minuit.

Inconfulcev

ntum præc€ *

res tuas cura , alii funt judicibus

2262 714;&' prodeþ ;701761707'2'..9 Efc..) Ipfe

ilis fuperiores , Quibus hec cure

dominus Jicet videat fe multa ha-

aptarium Cl«

illius reigio

elfe debeant , ipfi viderint quomode

bere, paucis tamen uti poteft; nam

tantis malis occurrendum fit.

A

exiguo cibo, & potu-expletur, &

Jabent : P^

9. Er iefüper, E$c. ) — Et prater

unum.tantum indumentum, ex mul-

Videmf

fuperiores magiftratus, qui coercere

tis , que habet, circumponere fibi

Á

poífunt judices inferiores, eft fupre-

potet.

yruim mà

ledi'

mus omnium kKex ipfe , qui oinni-

a,,/,memr in

Il. Operauri. ) Quia labore feffo

bus fibi fervientibus , & fubjectis

corpori fuavis fomnus fupervenit.

Ler. D. P

imperat. Videritille, quid facto opus

Safuritas autem divité , Gc. ) Cum

fc&"

[aut

fit.

WMere dictum a Seneca :

nimis cibo diftenditur ventriculus,

g

Quidquid a volis minor extimefcit,

placidus fomnus non contingit. Vel

fenfus eft de curis, quas divitibus

U LE

fi.)

JMajor hoc vobis Dominus minatur :

( :

Qmnae [nb regno graviore regnum.eff.

affert folicitudo opes tuendi, vel

«

amplificandi, hec enim quietem ca-

L te qUI (/l-

9- Imp!eäit;zr.) Satiabitur.

Atl

p»:xe avarum non permittunt, cuim

Onem Lop

fo-

4di4f. ) Immodice.

interim pauper bis folutus angori-

, chc

bus bene dormiat,

Ex quo apparet,

m 1h

dlmem

Fradum eom capiet ex ék. ) Nam

avari non attingunt pecunias fuas,

quanta fit divitiarum vanitas, qux

ge o €

dominum fuum non faturant, fed

jj 007

&ec illas agdem; expendere, ne im-

^E 1IBET,

JEccwerLESI

ARSTES

504

13. Pereunt enim in affii&tione peffima : genemvuühum,

qui in fumma egeftate erit.

* Tob.

14. * Sicut egreffus eft nudus de utero matris fuse, fic re-

Myja

I. 2I- vertetur, ,& nihil auferet fecum de labore fuo.

1..

I

