Io 73

I

I

-

2 B

. * Sehon régem Amorrheorum, & Og regeim Bafan,

Num. & omnia regna Chanaan.

L

21924'

I2. Et dedit terram eorum

hæreditatem a hæred—itatem

Qnfit

5

Iírael populo fuo.

n tüum in à8eternum : Dgxnine, ,memo-

Qum

13. Domine, nome

^. ('on

riale tuum in generationem, & generationem.

Cordis 8

14. Quia judicabi

t Dominus populum fuum: & in fervis

füis deprecabitur.

3. Q

miferi

4 Q

$. Quia ego cognovi , 65. ) Ad

9« Iät mifrt figna., &c. ) Edidit,

hec vos ego invito, quia fcio, Deum

patravit figna, & prodigia , plagis

miferi;c

noftrum omnium Deorum effe ma-

in Pharaonem, & in ]Egygtum im-

ximum.

miffis.

N

In med;o

Yemus; F,

6. lp omnibus aby/B:.) ln omnibus

'tui.) Perte, o ngyptc,

aquarum. profunditatibus.

Abyff us

intra te.

popil,

enitn lóocus eft fundo carens.

Servos ejus.) Subditos, ejus.

.1" fruir

Io. Gezzes smultas.) Gentes intel-

VIS ftis e;

.*. Educeus nubes, 6c. ) Ab ultimis

terrarum oris vapores fublevans, &

ligit, & Reges tranfitum per defer«

Pl

in nubes cogens.

ta, & in Chanaan prohibentes.

Vi pece

Felgara im plwviam fecit. ) Infi-

Fortes. ) Potentes.

1. $g,

gnum proximz pluviz, vel qui ignes

II. Sebog Regem Amarr/äæarum,' BE5

Hiftoriam habes Num. 21. 24. & 33.

fulgurum , & fulminum aquis . plu-

einceps.

viarum mifcét , & fociat..

10. Hareditatem.) Populo fcilicet

*0. Dup,

- De thefanris fais.) De locis abfcon-

Ifraelitico , ut ftatim fubjungitur.

ened,'q';

ditis, & homini ignotis, de locis,

3. Nemen tuwm i2 ateruum. ) INo-

ügtor-

& caufis occultis.

De receptaculis,

men, & famam inclyte potentic tud&

2 Bt*m

&.quafi de abfcondito receptaculo

nulla obliterabit oblivio.

D

Tints

fuo, ubi eos reclufos fervat.

Memoriale-*uum.) Memoria, recor-

ide, & i

&, PercufFit primogentta JEgypti, Ghc.)

datio tui.

Eft repetitio precedentis

Hifforiam habes Exod. 12. 29.

hemiftichii.

b bomine u[que ad pecus.) 'Tam ho-

14. Jud:cabit Dominus

þopulzm þmm)

(s

0

hy,

güinum , quam jumencort;me

Ulcifcetur, vi*x?dicabilt; Italice dice-

*

1

-

PS ALMU g CXXXIV. & CXXXV.

339

; & Deus

xg * Slmulachra Gentium argentum., & aurum : opera ma-

nuum hominum.

üSp

113.4»

Co, in

16. * Os habent, & non loquentur oculos habent, & non,

videbunt.

Sap

15.1j,

3 It pl«

17. Aures habent, & non audient : neque enim eft fpiri-

tus in ore ipforum.

18, Similes illis fiant; qu1 faciunt ea :

& omnes, qui con-

fidunt in eis.

víque d

19. Domus Ifrael benedicite Domino : domus Aaron bene-

dicite Domino.

Ypte : 1n

« 2o. Domus Levi benedicite Domino : qu1 timetis Domi-

num, benedicite Domino, -

s fortes.

i bin,

21. Benedi&tus Dominus ex Slon, qui hab1tat in Jerufalem,

I. Allelwa CXXXV.

redi

Onfitemini Domino, quoniam bonus: quomam in æter-

.. [Demo:

C

num mifericordia ejus.

Confitemini Deo deorum : quomam in eeternum m1fer1-

jn fetvis

cordla ejus.

2. ConfitemlnlDomlno dominorum: quoniam in æternum

mifericordia ejus.

g *Sl'

4. Qui facit mirabilia magna folus : quonlam m sternum

Fidit

mifericordia e]us.

'lï ]

yyi

Uu 25

,ypwm un

] *qu

remus: Far4 ginflizia, o ragione al fvo

Qruoniam in aterzum , 65c. ) Quia in

o Bgype

popolo.

perpetuum duratura eft muifericordia -

Eft verfus intercalaris more

U.

m fervis fuis depreeabitur. ) Afer-

ejus.,

entes inte

vis fuis exorabitur, reconcdxabltur,

poetico, qui in hoc Pfalmo ad fin-

placabitur fervis fuis, fj quando in

gulos verfus repetitur.

.Porro ver-

per dbl

Jllum peccavermt.

fus hic intercalaris cantabatur, &

T

1$. Simmlacra gentium,5c.) Re-

repetebatur a popülo , ut fit in no-.

ftris Litaniis, vel a Levms, & fa-

wmn, f )

petuntur hec ex Pfal. 1313. n. 4. &

)

deinceps.

cerdotibus.

20. Domtus Levw,.) Levxtæ

?: Deo Deorum. ) Divorum, *An-

ui0

11 mhcet

Bened;cite Domino,) Dicendo, qu&

ui.

Ungltbr

fequuntur.

gelorum, Cealitum.

Vel Deo,

m) Ne

eorum, qui Dii appellantur, Deus eft,

)tentlæ d

22. Begeditlus Dammm' ex — Sion. )

Dorinus, qui habitat in Sion, omni

3. Domino Dominorum.) Deus enim

laude, & prædzcacwne drgnus eft,

eft Rex Regum, & Dominus domi-

0[l39

recor

nantium.

ræcedöntls

"

Orfremini Domine, ) YLaudate

4- Soltis. ) NTemo enim mirabilia,

Doininum..

at Deus, patrare poteft, quia folua

Wlflm fT )

Borys,) foencors, beneficus.-

eft omntpotens,

alie d*æ

LIBRI PSALMURUM

349

* en.

o Qu1 fecit coelos in mtelle&w quomam *n æternum

:6. Q

E. D. mïferlcordia ejus.

L

in ætem

6. Qui firmavit terram fuper aquas : quonlam in æternum

dv

piferic

fericordia ejus.

mläg

Qui fecit luminaria magna : quomam in æternum mlfe-

19 P

cordia €

ricordia ejus.

8. Solem in poteil:atem diei : quonïam in æternum mlfe-

Ij X

giencot

ricordia ejus.

9. Lunam, & ftellas in poteftatem noQis: quoniam in æter-

. * l

num mlferlcordxa ejus.

Qrdia )

£xod.

10;

* Qui percuffit JEgyptum cum prïmogemtls eorum :

M

Ms

xhh

P

9-quoniam in eeternum mifericordia ejus.

&etertun

Exod.

22. H

11. * Qui eduxit Ifrael de medio eorum : quonlam in eeter-

*317: pum mifericordia ejus.

fericc

Ld

12. In manu potenti, & brachio excelfo quoniam in ceter-

1. Q

num mifericordia ejus.

1 eter?

15. Qui divifit Mare rubrum in divifiones : quomam in

, El

eeternum mifericordia ejus.

tm mií

j

E

14. Et eduxit Ifrael per medium ejus :

quon.am in æter-

V

|

tum mifericordia ejus.

feriow

Exod-

15. * Etexcuffit Phara

hem, & virtutem ejus in Mam rubro:

260

Igost quemam in ceternum mife

if

ricordia ejus

Cordi:

—

16 Qul

Conf

miferic

f. z intelletlu. ) Intelhgenter, &

IO. Percuft JEg yptum , Efc.) Vlde

n

]

apienter.

xod.

LI

6. Éirmavit.) haqmndlt extendxt,

11 Eduxlt lj;ael &. Vide Exod.

1j.

Uper

exporrexit: hoc enim fïgmfïcac vox

Hebraica Ypv) roquab.

129 Lz mann potemnti , C5c. ) Magna

10

Super 4qua»: ) Terram fupertorem

phgarum & fignorum vi , miranda

aquis conítituit ,

dum eam fupra

potentia, & cfficacitaté.

P

U exef

*eminere voluit.

,aquas late , «& ample apparere, &

13. J dtfvtfams. ) In duas fectio-

merfit j

nes, aquis hinc, & inde ftantibus,

.2. Luminaria magna.) Solem, &

Deo ilas continente, ne tranfeun-

Vr u

Lunam.

tes obruerent.

Aflerunt Hebrzei

16 Tr:

$8^ la pote/?gtem diej.) Ut preeffet

smäz/m

fic mare populo tranfeunti ceffiffe ,

diei , non tantum eum efficiendo,

ut non unus cunctis tribubus ingref.

13 Rf,f,:

verum etiam tmnotu, lumine, influxu.

fus in-mare patuerit, fed divifus fit

periori

calore , commodum , & falutarem

in duodecim partes: ita ut unicuique

&yplicans |

animantibus , & rebus natumhbus

tribui fua. femita ad progrediendum

15 In l

reddendo.

' aperta fit.

ï»,&u

9. In poteffatem nor*!u ) Ut pre--

14. Per medium cjus. ) , Per me-

fc1 lcet "

fint no&ti, illam illumminent, & in dium maris alveum, donec. in op.

hzc ;etiam mtemora agant ,

& in- pofitum litus evaderent.

94 Red(

fluant.

xs Excuffit. ) Pharaonem e cur-

i E/,

*

PSALMUS

CXXXV & CXXXVL

347

&ierum

16. Qui traduxit populum fuum per defertum : quoniam

in seternum mifericordia ejus,

eeternum

.17. * Qui percuffit reges magnos : quomam in seternum Num.

21:249

tnifericordia ejus.

|um mife

x8. Et occidit reges fortes - quemam in æternum miferi-

cordia ejus.

um tife«

19. Sehon regem Amorrhaeorum : quomam in æternum

müfericordia ejus.

n t

0. * Et Og regem Bafan quomam in seternum mlferl- Num.

N

21.33^

cordia ejus.

&otüm :

21

* Et dedit terram eorum hæredltatem quoniam in *]oí.

I3. 7*

ceternum mifericordia ejus.

11n etere

22. Hereditatem Ifrael fervo fuo: quoniam in aeternum

mifericordia ejus.

in ater.

23. Quia in humilitate noftra memor fult noftri : quomam

in &ternum mifericordia ejus.

BI.E rédemit nos ab inimicis noftrls : quonlam m æter-x

oniam 11

num mnifericordia ejus.

25..

ui dat efcam omni carm : quomam in æternum mi-

in at

fericordia ejus.

26. Confitemini Deo. coeh : quomam in æternum mxferl«

i rübro:

cordia ejus.

Confitemini Dommo dommorum quonïam in &eternum

1ó. Qul

mifericordia ejus.

(fr)Vl

i, Pfalmus David , ]eremlæ. CXXXVI

Vide Exod

Uper flumina Babylonis , illic fedimus & flevimus : curi

S

reeordaremur Sion,

) Magut

L

z In fa-

j, mirtid

ng

vi&tum funt neceífaria , aut oppor-

zu exculfum. præs..IPIC&Vlt , & fub-

tun&o

has fedi-

merfit in mari.

flantbus ,

Virmuttmn.) Exercitum.

26. Dco celi.) Qui coclum condt-a

e trd fnn-

16. Traduxit. ) Deduxm, Hebr.

dit, & mh&bltat.

ambulare fecit.

i Hebræl

18. Reges forzes, €9c.) Vide Pfalmo

Ieremm. 3 Nïon f'gmfïcatur

JUS m"le 4

fuperiori n. 10..& deinceps, ubi hzc

Hieremiam Babylone fuiffe;

dwifus It

explicata funt.

fed Pfalmum a Davide compofitum,

23* [m bumilitate. noj?ra ) Afflidio-

anicique

previdente, & predicente captivi-

rre(höndum

ne , & miferabili conditione, cum

tatem Babylonicam, quam poftea im-

^ fcilicet magnis calamitatibus preffi

minentem Hieremias. prædtcawt, &

jaceremus.

præfentem deploravit.

: per me

24. Redemit.) Erlpmt.

P

Flumina.) Muphrates, Tigris,

ag. Efíam,) Cibum ; ea, qnæ ad

hulæus Babylonicum regnum inter-

jam (

*

3842

LIBRI PSALMORUM

5. In falicibus in medio ejus, fufpendimus organa noftra,

Qui

in en

. 3. Quia illic interrogaverunt nos , qui captivos duxerunt

nos, verba cantionum :

g Fi

Et qui abduxerunt nos: Hymnum cantate nobis de canti-

". botonc

cis Sion.

*

P.

4. Quomo

do cahtabimus'canticüni Domini in terra ali**enä?

m

s. Si oblitus fuero tui, Jeruíalem, oblivioni detur dex-

tera mea.

,

' Mlt«

audi

6. Adhaereat lingua mea faucibus meis, fi non meminero tui:

It cot

Si non propofuero Jerufalem, in principio laetitiee meae.

7. Memor efto, D

omine, filiorum Edom, in die Jerufalem,

$. Àd

. q» Qu

Qui di-

M

. Supet

fluunt. Euphratäes'autem mediam ci-

$j obiirus fuero fui ?eruf«z?em,

&/c. ) Quafi dicat ; fufceptum hunc

cati fu

vitatem Babyloniam dividit.

Babylozís. )

'lTerre Chal

d

dez, &

a.nobis luctum ob memoxiam tui,

n In

Babylonice.

Babylon enim hic non

o Sion, nullo unquam .exilii hujus

*

Cabis]n ;

urbem hujus- nominis ,

ed regio-

tempore deponemus.

L Cor

Qem fienificat.

Oblrotoni detur dextera mez.kw) S;

audenp

Illic. )

In Bab

ylone exules a pa-

tui oblitus Jerufalem , vacare cc-

tria, & captivi.

pero letis cantibus, & muficis in.

Sedimus.) Qui

habitus öfl; meoeren-

ftrumentis ludere , faxit Deus, ut

eft Rb'ï*lïe

Sic ». Efdrz

tium , & lugentium.

dextera mea, qua tentavero pulfa-

&us d

€. 1. 4. Sed, & Hevi,&f lzaxz.

re fides , protinus obftupefcat, inha-

hj d

2. In falicibus, 6c.) Ad falices jux-

bilis, atque impotens pulfandi.

recordar

ta marginem ripez fufpendimus citha-

ecunt

xas noftras filentes.

6. Adhareart Ómgua mea fau-ibus

mei.) Elinguis fiam, ne poilim ca-

-tionis

€

du medio eju. ) — Babylonicz re-

nere , vel loqui,

mériti ir:

i

gionis.

$i mom mémiutro tui. ) $i

Vl;an (

3. |pterrogavermnt uos. ) Partim

Ti&orum,

civitatis oblitus, latitie , & ca

P

ntibusg

Alatur :

ferio, & curiofe, partim ironice po-

indulfero.

Vatjte , ü

ftulaverunt a nobis.

x

Eïinam

Verba cantionum. ) Ut mu

ficis in-

.Si nom propo[uero , t$c. ) Si non

propofuero Jerufalem fumnm lati-

eYertüte

fttumentis fociaremus aliquam ex fa-

€ris cantionibus noftris.

tie : fi non ftatuero Jerufilem pra-

Cuvilfite.

cipuum caput, & argumentum effe

In e4,

Qui abduxerum? mos. ) In c

lgtitie niex.

In Hebr. eft: Sjzosz.

8- Fili(l

vitatem.

gpti—

afcendere fecero Teru[alem jgaþei- caput

B&bylonü

Hymnum. ) Wox Hebrza mmnpw

latitit me« ; non pluris fecero re-

ünttum n

fécha , fignificat letitiam, letum car-

cordationem urbis noftre everfe,

Xt àd ciy

men, quale canere folebatis in Sion.

4- Quomodo cantabimus, &c. ? ) Re--

quam fumma , qu& mihi in exilio

lia ad m

contingere poffint, gaudia.

b M/./('rq' À

fponfio captivorum canere recufan-

7. Memor «ffo, &$c.) Precatur, aut

Q e Q

tium , & dicentium , non poffe fe

fa!ugl '

letüm carmen modulari, cum capti-

pradicit exitium 1dumzis, qui Baby-

vi fint, & in xrumnis verfentur.

lonios contra fe incitaverant.

j* j(('friäue

& tibi v«

Muafrca £m lutiu nmperiuna marrario.

Éiliorum Edom. ) ldummorum, qui

Ecclef. 22. 6.:

fic appellati funt ab Edom, hoc

3Un !

-

Ttns t'bl,

P S ALMUS CXXXVI. & CXXXVIL

243

nofa,

Qm dicunt :

Exinanite, exinanite ufque ad fundamentum

UXCTUT

m €ea.

9. Filia Babylonis mifera : beatus, qui retribuet tibi retu-e

de canti«

butionem tuam, quam retribuifti nobis.

- 9. Beatus, qui tenebit, & allidet parvulos tuostad petram

; aliena?

ür dex-

r. Pfalmus ipfi David. CXXXVII.

Onfitebor tibi, Domine, in toto corde meo quomam

Tero tui:

; audi(ti verba oris mei.

mes

In confpetctu Angelorum pfallam tibi.

rüfalem,

2. Adorabo ad templum fan&um tuum, & c&nütebor no-

mini tuo.

o mssdmd

Qui d

Super mifericordia tua, & veritate tua : quoniam magmfi—

7emþ' El

tum honc

caíti fuper omne, nomen fan&tum tuum.

3. In quacumque die invocavero te, exauch me : mulüph—

Wam tul,

cabisin anima mea virtutem.

ülii hujus

4« Contiteantur tibi,

Domine, omnes regea terræ quia

p ) $i

udlerunt omnla verba oris tul.

acare CC

d

s. Et

wficis in»

Deu: ; u

eft ab h.fau , Qqui etiam Edom di-

g Tezebit.

) Apprehendet, cor-

étus eft.

rlpnet

o pull

Vel fenfas e&

cit , il

le die Jesfaleom.

Allidet , &c.) qu tuos infantulos

mdz.

recordare eorum,

ecundum ea,

Uæ

faxxs 1lhfos, pari fevitia occidet.

fecerunt adverfus nos in die vafta-

N

ufitebor tib;.) Laudabo te.

2777

tionis

e

rufilem, quid. eo fcelere

Co

yolfiim C&

meriti

j

lxt &c.

Vel memento Idu-

In conüccfu "Angelorgm.) Hebr.

. Ali-

Corazm Drvi, coram Angelis.

&i fandie

maorum , qui, quo die hoftiliter va-

qui de Cherubinis propitiatorii in-

flabatur Jerufalem -clamabant, ex;-

telhfrunt.

[ cantibu$

fanite, Cc.

2. .4d templum f/'mäï:zm tuam ) ïn

Exinanite, 6c. ) Eam fundltus

6 non

templo, verfus templum

evertite , e fundamentis ipfis eam

Confizebor momnunmi £. - ) Nomen

üg lati

convellite, & eruite.

tuum laudabo.

ilem pr

Ip e4. ) Ejus.

Super smifericordia tua.) leertcor—-

jtum &

g. FH Babylons. ) Babylon , vel

diam tuàm laudabo,

celebrabo te

æ S; p

Babylonii ; nam civium , & habi-

propter mifericordiam tuam.

gt h

tantium multltudo eam rdtlonem ha-

Veritate tu4.) Videlitate pmmd'fo-

«uo T*

bet ad civitatem, vel gentem , quam

rum tuorum.

eyeria ;

filia ad matrem.

in exiio

Magnificaf.) Celebre, & inclytum

Mifera. ) Hebr. devzffata , id eft,

fecifti nomen tuum,

quæ es devaftanda.

Super omnt. ) Super omnern rem;

Beatw) Bene illi fit, aut erit.

fuper omnia.

Refrtä:;eä &. ) Qui dlgna tuls fa-

3. Multiplcalbis im anima a vir-

u Bf'by

éis tibi lependet

T

iurem. ) Vlres, & animos mxhl

quitt, qm

Quam retribuifit gobis-) "Talia re

addes.

rens tibi, qualia nobis mala intuli

d

4« Cwyïtmnmr t;&:) Laudent te. .

j o

*

| 344

'

LIBRI.PS A*LM ORUM

1

$. Et

C

p EC

Domini.

fante.nþ in viis Doþmin-i 2 'qruonia.m magþa eft glorig

1

lingua m

6. Quoniam e

xcelfus Dominüs ,

« EC

& humilia ——refpici)t, & ïlta

a longe cognofcit.

»

tiqua ; f

4, Si ambulavero

i

n medio tribulationis, vivificabis me,

6. Mir.

& füper iram inimicorum meorum extendifti manum tuam,

10n potel

& (falvum me fecit dextera tua.

*

T. (uo

$. Dominus retribuet pro me: Dom

ne , mifericordia tui;

p *8:

in fzeculum : opera manuum tudrum ne defpicias.

fu.

) 9 u

z. In finem, Pfalmus David. CXXXVIII.

(remis ma

Omine, probafti me, & cognovifi me : tu cognovifti

1o. E

2.

feffionem meam, & refurreCctionem meam.

3. Intellexifti cogitationes meas de longe

déxtera t

p

: femitam mear, |

t

& funiculugn meum inveftigalli.

DEXUZED

& fenin ii

'

N

ut fit f

Audieru

2 D. ) Cum audierint,

non negliges, fed mihi aderis s

ejusdem xj

e malis eripies.

In.Hebr. eft: fz-

te oris tui promiffa ad unguem

/

a manumm Imarum non dimittas , quaü ;

4« N ej

impleffe.

.

tíniua :

B- lp vt

i Demini. ) Cantent vias

dicat, quod a té inchoatum, iinper-

.

r

unt

Domini,.fa&a, & confilia ejus mi-

fe(tum ne relinquas.

gabilia.

j Navij)

- Velera,

6. Excelfus Domsnus ,

& ) Qu

I.P

keäa/lz" b ) Pïobatum,»fexpfo-v

Ó aute ty

licet fublimi folio in codlo refideat,

. ratum,

perfpectum habes.

9D JV&;;

non tamen refpicere dedignatur hu-

0. Seffionem meam, c.) 'Yu meafe-

miles, & illis profpicere.

dentis otia, tu ftationes meas, in-

Baveypt

10. 9.

la 4 longe cognofcz"t. )

Super-

ceffusque meos perfpexifti. Nec fo-

.Tz: ftma

bos quafi e longinquo defpicit, non

lum habitus corporis, fed quz his

inirum n0n

fe ad illos demittit , ut. cum ilis-

fignificantur , fcilicet quandonam ,

cur & quomodo vexandus eflem,

familiariter agat , fed potius fe ab

Pj t

illis abducit.

& premendus , & rurfus excitan-

TOvifi mip

7. Vivifcabis me-) In vita me con-

dus, erigendus, & felici:qr.i- ftatui

fervabis.

re(tituendus.

f froer

üipta a £

:

Er fuper iram , 6c. ) Et contra

3. De lenge.) Multo ante quam il«

6. Mi

D

furentem hoftium. impetum tutum

los concipiam; ab zterno,

i, )

fervabis, & incolumem , protenfa

Semitam meam. ) Wiam meam;

& mei

Tu

in auxilium meum dextera tua.

actiones meas.

1

DtO

gnipur, &f

9. Dominus retribuet. pro me.) Me

Faniculums meum. ) Involutas, ut

UQ CCne

ex

ulcifcetur, rependet vicem hoftibus

in glomo , variis fpiris actiones meas

l

M

pro me.

clare nofti.

Pro funiculo Grzci

Démint mier

icordia tzua 1n fæcülum.)

habent v5» xóo», qu& VOX jwncum .

ab]lofco

ij 0r; 44

Nani mifericordia tua. non eft infta-

fignificat, vel funem ex junco ple-

UtUata !

bilis, aut momentanea.

xunmi.

Eft etiam xoioc menfura

U

certi itineris /Egyptiaca, & de qua

entig 3

l

Opera manuum ruarum, 6c. ) Ec

W&

Plin. l 22. cap. r4; quare funiculus,

b

me , qui 'fgmf opus manuum tuarum,

T7n

*»

X

PSALMU s cxxxvin.

34$

E toria

4. Et omnes vias meas p

ratvidifti : quia non eft fermo in

lingua mea.

,

.

t & fm

s. Ecce Dom!

ne, tu -Co'gnovi'fü ön.mïa., noviffima; & an-

tiqua : tu formatti me, & pofuifli füuper me manum-tuam.

abis tte ,

. 6. Mirabilis facta eít fcien

m t

tia tua ex me ; confortata eft, &

non potero ád éam.

.

T1

ordia t

7. Quo ibo a fpi

itu tuo ?ï.& quö 3 facie tua fügiäm?

9. * Srafcendero in coel

Amosg:

um, tu illic es: fi deícendero in:

9. 2

infernum , ades.

-

«.9. Si füum

ipfero pennas meas diluculo , &, ha

gitayero idn gx.a.

tremis maris z

ognoviti

/4o. Etenim illuc

'fmïanusitua/'deducet x;de j & te'n'ebkxit— me

dextera t'qa :

m me,

TE Et dim

;4. E

& femita idem fortaiïä hic funt, ita

; Aänofco t;i' fapientiffinium effe »

od

ut fit ufitata in Pfalmis prafertim

& potentiffimum, fed fapientis ifli-

aderis , &

ejusdem rei repetitio-

.

us rationes

plane aflequt non, pof-

r ell: fe

4« Nom eff ferma £m lumgua mea. )

fum.

"

vifiat QU

v

Omnium verba inea' tibà cognità

Noz portero 4d ea

m) Pärvenïre.

jm, inpe*

funt.

". Qzo ibo a [hirrtu Htf).-?) $i mihi

$- Noviffima, t$ 472!12]:44.)

Nova, iratus fueris, quo me recipiam ? fpi-

&. vetera.

ln Hebreo efít, Retro

ritus hic, ut alibi, iram fignificat :

T ?XPIO'

6 ante tu me formafis : fimile illud

fic lfaiz 4o. 2g- Spirztus ejus veluz tor-

m habés

—J'Ob : Masus tus fäcerumf "e . &5 l;laj;.

reni ugmundams-.

Tu mea 'fe'

maverunt me.tamm--in Cregibu. Cap.

&

44 facie-tua.) Irata.

meas , !t

l0. 9-

9. $; jeemp[ero peumas emeas dalueulo ,

j MO

Te formafii me, ($6,) Quafi dicat,

ff('v

in Hebreo eft : fé femp[ero

Auro-

&d que fis

mirum non eft, fi omnia mea nofti,

pennas dil;zcul:'-, five zurore.

gandona *

cum tu ipfe me formayceris.

-a enim folis prenuncia momento to-

dus eiïem ,

Pojuifii [uper me mauum 1uam.) Ad-

tum hemifpharium pervadit : f pen-

ys excitit

movifti mihi manus, ut me quafi lu-

mas velociflimas fumam . quales au-

ciori 3

tum fingeres , cft enim metaphora

rXorgm. lNoftre verfionis vulgate fen-

fumpta a figulis.

tentia eft, fi dentur mihi penne, &

te quam ü'

- 6. Mirabilis fatla eft foieutia ex

alas mihi aptare poffim , & mane

xe.) 'lui cognitio » qux ex me,

furgens velociflime fugiam ab orien-

& mei productione , & opificio gi-

te, & habitem in extremis maris ,

gnitur , efl mirabilis.

id eft, in ultimo occidente, non ta-

Me. ipfum

(olotao: P

noÍícens excelléntiam tux fapien-

men te potero effugere,

:

one I2

tiz;, & eximniam tuam

IO-

Mizc manus tfua dedzuc

ek né. )

aenofco.

: potentiam

. Nam fine Dei auxilio. moveri non

qlo 62

yo j

- Confortata. eff. )

.Hebræus habet ;

-pofiumus, & quocunque imus , Deo

nnco p "

elevata eff , fublimis admodum eft

nos portante imus ; nam z zz/o vse

fcientia illa tui ; ut ad illam afpi-

vimeus, movemur, E5 /umz:w

*

A.&orï,

K dcq?

rare ; &- pervenire non poflim.

17* 2?..

une ülwi

X

Dib. cum Com. 'Mmæc':b) g I,V*

"-

l

346

LIBRI PSAiLMOER*UM

r Mi

11. Et dixi forfitan.tenebrae'conculcabunt me, & nox illü-

1

fimis Cor

minatio mea in deliciis meis,

. 18 Di

12. Quia tenebrse non obfcurabuntur a te, & nox ficut

exfurtex

dies illuminabitur: ficut tenebrae ejus, ita & lumen ejus.

19. $

13. Quia tu poffcdifti renes meos ; fufcepifti me de utero

enate 2

matris meae.

?

f

) u

14. Confitebor tibi, quia te

vibiliter magnificatus es : mi-

tales tuas.

rabilia opera tua; & anima mea cognofcet nimis.

*

—

d fécifti in oc-

st, Nor

I;. Non eft occultatum os meum a te, quo

culto, & fubftantia mea in inferioribus terrae.

Jnnicos 1

0. Pe

16. Imperfe&tum meum viderunt oculi.tui

& in libro tuo

S.

25. Pv

omnes fcribentur : dies formabuntur , & nemo in ei

17. Mihi

& copno

€

Tenelit me. ) ! Quafi 4captivum,ïut

Suþepæi m 4b uttro y Cc. ? Ailju-k

rppeemaemas o

Xel tenebit me

vifti , protexifti , a prima mei ori-

tuo libto

effugere nequeam.

?

illuc delatura.

gine.. ln Hebrao eft : Texfi me i

difinde de

II. Et d;xi.) Quod-fi dixeto.

utero matrtvié med.

-

1 Mi

Tenebrae conculcabumt mc.) Denfa

I4. Comfrebor £Ój.) Laudabo te.

pars P

caligo me involvet, & oculis tuis

- Terribiliter magnificatus. ) Magnus,

apad D.

fubducet.

Quuod . in terra pedibus

& admirabilis apparuifti in meo opi-

providanur

calcatur, ab oculis fubtrahitur.

$

ficio.

Anima med cognofcit nimis-)

ïVIiraQ

Alili.) À

Hier. vertit , operzezz me.

entio.

Ef pox fhumimatio mea.) ln Llebr.

bilia fane opera taa funt, quod pro-

Nimi,)Y

eft, & nox lux eff circa me.) | Adeo

be cognofco.

Italice diceremus ,

lo veggo, l zntendo pur troppo.

Principazu

non me tegent tenebr£ , ut potius

ui-

dipnitas

me fint proditure oculis tuis ,

1f. Nom efl eccultazum 0s memm 4

18, Din

bus omnia patert, & lucida fupt.

te.) Offium meorum numerum noltli.

€0$ tuos (

Nullum.os meum te latet.

"Ime delicz meis. ) In Hebrzo eft,

Fecifíi im occulto. ) Elaborafti in

itde ftcer

*331y 3- &abadens , ezrca me , fed LXX.

inirt con,

deduxerunt hanc vocem ab r4y ZeZez,

intimis vifceribus matris mez.:

Er febf0antia mea. ) Non eft oc-

Evforny

quod fignificat voluptatem, & bene

! dicát ; y

verterunt, zz deLcus meis, fcilicet ver-

cultata a te. In Hebrao eft, »pp*

fantem. quafi dicat, fl tenebras ca-

ruquamtbi , variegatus. fum , varie-

€0$ tuog,

tate membrorum , & potentiarum

Devts j

ptavero , & voluptati indulfero, ocu-

Oornatus.

Qun perfit

los tuos non fugiam.

*

p

2 x2. Noz ob[curabumtur « te

.) Tibi

L inferioribus terr&. ) Ín vifce-

Obfcure non erunt.

ribus imaterni uteri,

quafi in antrq

2 19- Si 9r

abdito terr,.

Sicus tenebra ejus, &j'c.) Deo perin-

16. Daperfetlum meum, &c. ) Cor-

L ocdider,

de eft, five dies fit , five nox, nam

05 perder

&que omnia femper videt.

pus meum nondum perfectum , nec

MOquidem

fuis organis formatum.

13.. Poffedifs venes seos-) Omnia in-

Meitto i.

ïï

tima mea fecifli , & nofti affectus

Iz Libro t£zuo. ) In t/ua hotitiä, &

It vobit

(

mees, ftudia, confilia. In Hebrzo

mkcmoria.

ii

Z

Vj

a

l 4lip

eft, mp qwanitha, quod fignificat

Dies formabn

ntur , 6 nemo n eis, )

itücid

Tüm

producere, & titulo produtctionis pof-

Dies diebus füuccedent, & novi exi-

Cörius (

&

fiderc,- ut rem fuam

ftent , & nullus in«tual notitig, &

Ricidis

PSALM US CXXXVIII.

347

: hox u

41 Mihi aütem nimis honorificati funt amici tui , Deus.,

nimis confortatus eft principatus eorum.

Qox fictl

19. Dinumerabo -eos ,

& fuper arenam mult1phcabuntu1 -

n ejus

exfurrexi, & adhuc fum tecum.

e de uteto

19. Si occideris, Deus , peccatores : viri fangumum de-

$-

clinate a me.

5 6 m

20. Quia dicitis in cogitatione : Acc:1plent in Vamtate civi-

tates tuas.

l n oc

21. Nonne , qul oderunt te, Domme, oderam, & fuper

inimicos tuos tabefcebam ?

E

ibro

22. Perfecto odio oderam illos, & inimici fa&i funt miht.

Q

23. Proba me, Deus, & ícito cor meum :

1nterrog-a mes

Mihi

& cognofce femlf*as meas.

7

AXX

4 RE

dNAd

m mel Olt- l-

tuo libro deerit ; omnes ibi erunt

& quia defcripferat fabricationem ho-

minis admxrabllem.

Tgx/f/ Tne m

diftin&e defcripti.

17. Mihi autem , &c. ) Ef altera

20« Qfl; dicitis 22 cogztat:ane ) Quí

xudabo te

pars Pfalmi , qua docet prefertim

cogitatis intra vos, & dicitis.

Accipregz in "uanitare eivitates tuas.)

) Magius,

apud' Dei amicos divinam vigere

*

it tue0 Op!

rovidentiam.

Fruftra accipient vanitates tuas. Ni-

Mibi.) Apud me: ut ego quzdem

hil proderit juftis , quod. intra civi-

fentio.

^

tates tuas, in medio populi tui ha-

wii) Mi

uod pO

Nimis.) WMalde.

bitent ; nam eos inde exturbabimus;

diceremus y

Principatus porum.) Exceïlem:xa, &

eosque perdemus.

dignitas eorum.

21. Nonmue qui oderuut te, Cic. ) "'[u

f/0))f*

g Aeum 4

18- szmzemäa £05 , €$6. ) $i ami-

mihi- teftis es, D'omine, qui optime

merum 0 :

€os tuos dinumerare aggrediar , per-

nofti, me odriïe €0s, Qqui teé aver-

inde fecerim, ac fi areng numerum

fdntur, & oderunt ; tantamque effe

gJaboraft !

inire coner.

vim odii, & zeh, ut tabefcam , &

[; me

deficiam.

Exfurrvexi, 68 adhuc tecum. füug.) Qua—

Super I2UiCOS . T100$. ) Immxcorum

Non eft 0C

fi dicat : videns tam multos effe ami-

tuorum caufa, dolens, honorem tuum

n e&, wnn'ïï

Ccos tuos, & me in ilis cenfendum

A y ya

ab inimicis &uis violari.

fperavi; itaque excitavi me, « te-

a2. Perfeilo odio.) Planme oderam;

Pote

tarum

eum perfiftere ftazui, uni tibi viveres

& plácere- ftudens.

magno, capitali, & confumma.to odio

| 1[1 vl(Cc

profequebau

I

$; eccideris Deus pe;catares, &c. )

lmmzc: fzz&t /imt mihi. ) t quia

f ir n

Si occidere volueris peccatores, &

inimict tui erant, volui etiam ege.

Qr

€os perdere, .ut fane voles: quan-

11113 eiï'e inimicus.

doquidem perdere voles peccaátores ;

. Proba me Deus, Gfc ) Cognofce,,

sum, *

idcirco impii a me faceflite, ne eo-

dem vobifcum exitio mvolvar

explora cor meum , àm ita fit, ut

n

ego profiteor.

Viri fanguinum.) Homicide. Ho-

Semitas meas, ) lm Hebr. eft; Ra-

mos "eos ; fic enim. appeïlat cogita-

xaicidarum. potius meminit , quam

pan. !

/flïl

alterius generis improborum, & quia

tiones, & fenfa animi, quae e mcnæ

& nfwl Cïl

Eomncxdmm eft fcclus graviflimum ;

fluunt ut rami ex arbore.

Ts

LIBRI PSALMORUM

343

10 C

A t vide, fi via iniquitatis :m me eft, & deduc me in

*

ï/la geterna.

tiet €08.

tit

Éin fmem

Pfalmus DaV1d CXXXIX.

doers

u

Ripe me, Domine, -ab homine malo: a viro: 1n1qu0

*

eripe me.

——

Tnala o

3. Qui cogitaverunt 1n1qu1tates in corde tota die confli-

T

tuubant praelia.

-

M&m pc

* Sup;

4. * Acuerunt linguas fuas ficut ferpentes : venenum afpi-

. Ve

s. 1. 'dum fub labiis eorum.

1

fiunt te

Rom.

.5. Cuftodi me, Domine, de manu peccatorls, & ab hormi-

3010

LM

nibus iniquis erlpe me.

Qu1 cogltaverunt fuppiantare gr eifus

Óm

Inceos ;

Qur

6. Abfconderunt fupeibl laqueum mihi. '

. Di

Et funes extenderunt in laqueum: juxta iter fcandalum po- *

N

levatio

fuerunt mihi.

7. Dixi Domino : Deus meus es tu : exaudl, Domine, vo-

cem deprecationis meae.

Hdreo e

dena i mzp;;

E&

8. Domine, -Domine, virtus falutis meæ : obumbraih fü-

qaod Qpt.

per caput meüm in die belli.

t()ïh 1 )ldl

9. Ne tradas me-, Domine , a defïdeuo meo peccaton ;

t2 fs (

das m 1

cogitaverunt contra me , ne derelinquas me , ne forte ex-

altentur.

Io. Caput

quam t

Vl, iv

24« Pa imiquitatis. )

Viá iniqua,

$. Cufladi me. ) anpe me , vel

CW!MU(

fi mentior, & res aliter fe habet,

tutum præfh a petitionibus pecca-

torum,.

mdchch

.quam dico.

N fir

E: deduc me im "via eterma. ) Et

pr!szare reffus. emeos.. ) In ter--

eripaütur

cum me ita compuatum effe inve-

ram me dejicere, ameere, prote-

neus

auxilio tuo mihi adfis, ut vi-

rere, & perdere.

P

eyérterin

10. (

am, que ad «ternitatem dacm , tua

6. -Abjconderumt fuperbi laqucum »

quod -eft

iope 'adjutus infiflere yaleam.

'lendiculas , & mfidms occulte. in-

ftruxerunt.

W fun

DC

Ogitaverunt iniquitates, ): Ma-

E. r

chinati fugt inique me per-

"Extenderunt . im l:-quezmz ) Funes

I aiïnu

dere.

difpofuerunt, & extenderunt in:mo-

AADS. [oi

duimn laquei.

Tota die conflitucbant lþrælm ) Af-

im anet

fidue parabant pr«lia contra juftos,

Scandalum. ) Offendlcula, in que

€b"æï 1

nihil aliud. meditantes , quam quo-

impingerem, & ruerem.

modo juftos oppugnare , & expu-

t & C

Q. Firtus. falutis mes. ) — Kobur fa-

teft

Y

gnare pohent

lutis ine£, in quo fpem falutls mee

me

: Opus

p oWenerunt damguas. fuas , c .) Éxe-

conítituo.

Vrüat. i

ruerunt, expediverunt acutas, & fer-

Obumbraffi fzmer caput meum.) Qm-

Ummæ q

pentinas linguas fuas contra ine.

fi protenfo. brachio tegens me cly-

-

4

Venenu»m ajïuduw) Quod eft mau-

)€0.

Àl

qme mozc;ferum

9. 4 dejza'erlo meo peccatori. ) In

(it à

"4

PSALMUS CXXXIX. & CXL. .

349

W me m

j

. 10. Caput circuitus eorum; Jabor labiorüm 1pforum Ope«

1

:rlet eos.

*

rr. Cadent fuper eos carbones . in 1gnem dejicies eos : in

H

miferiis non fubfiftent.

0 iniqio

12. Vir hnguofus non dirigetur in terra : v1rum 1nJuftum

mala capient in interitu.

€ contt

- 13. Cognovi, quia faciet Dommurs judicium inopis, & vin-

di&tam pauperum.

um afpt«

14. Verumtamen jufli con ütebuntur nomini tuo , & hab1—-

tabunt retti cum vultu tuo..

"m

1

i

ab hom-

i. Pfalmus David. CXL.

e trelh

Omine, elamaviadte; exaudi me : 1ntende voci mea,

cum clamavero ad te.

2. Dirigatur oratio mea ficut incenfum in confpe&u tuo:

lum po

elevatio manuum mearum facrificium vefpertinum.

-

X&3

-

2. Pone

ine, vo-

Hebreo eft,

ze frades Domine defr.

Lp zuferi non þ&f'/?e;zt) Mliferiis

deria tmp;;, ne cÓncedas impio id,

gravilfimis ,

quas fuftinere non poe

brafti fü-

quod optat, ne me tradas pecca-

Vulga-

terunt, afficientur.

toris libidini, & poteftati.

12. Lizguofis. ) Maledicus, men-

ECCaL0T

te noflre fenfus effe poteíft, ne tra-

dax, calumniator.

das me a defiderio meo, id e&poü-

forte &X

Na;z dirigetur.) Non profperabltur.

In Grzco eft,

quam te defideravi, appetivi, ama-

- Mala capient.

)

o, Capu

vi, invocavi, vel, contra quam opto.

ans VO'él ,

venabuntur, , quafi venatu

;me, v

Cazrztzz'veru/zt cozira me.)

Malum

capient.

machinati funt.

pus p«

In znterzm) Quando interibit, vel

Ne- forte exaltmtur) Ne fuperbla

ufque ad interitifm' mala apprehen-

]n t

erigantur , & fibi placeant, quod me

dent,

& perdent virum injuftum.

eyerterint , & opprefferint.

t prot€

lo. Caput circuitus eorum,

«) Mi

13. Cognovi, &c.) Mlultis experi-

mentis comperii, Deum caufam, ino-

lat )

quod eft caput, & fumma infidia-

pum tutari.

rum fuarum, qulbus me circumda-

Fanditdam paeperum. )

Et ulcifei

I€, & circumvenire üudent, nem-

injirias pauperibus ,' & humilibus.

fÉune

pe àffli&io illa, & pernicies.

quam

illatas.

labiis fuis m1h1 afferre parant, eos

14. Verumtamenm , $z. )ERt antæthe—

r ao

idvolvet, obruet; & perdet.

Vox

fis

Hebraa tqww^ & venenum fignifi-

Iniqui perlbunt, at vero jufü

la n quæ

laudabunt nomen tuum.

Cat, & caput.

lt&que fenfus efte

Habitabunt rvelli cum "wultu tuo. )

POEGR venenum ctrcumvemem;lum

SempeL habitabunt in confpectu tuo ;

Rhobut fi

me, opus labiorum . ipforum ipfos

tuo favore

&hl'h mes

& gratia perfrue ntur

operiat; id eft, in ipfos recidant ca-

in hac vn:a, in cæïo autem beati

lumniz, quibus exittum mihi ftruunt.

erunt wfione majeftatis, & glouæ

M) Qua

l!

Caróoemes. ) Ultrices flajmmz.

facwn tuse.

j 0

dy

2.

Alludit ad ipgnem, quo Pent apohs

l?';.gd!ur

. feenat mcmþzm.) Re-

conflagravit..

&a temdac ad te, & jucun-

iort

)Ir

as

[

9;9

LIBRI PSALM(/)RU"M

3. Pone, Doniine, cuftodi

6. Qu

gm ori meo, & oftium circum-

V

abforpt

ftantiee labiis meis.

À

4. Non declines cor meum

in verba malitioe , ad excuían-

das excufationes in peccatis.

L]

tudo tel

$D

-".Cum hominibus operantibus ini

