lum, poffeffio, & quafi hereditas fient.

29.

uomodo comvertit aquas. n fcri-

riarum.

rgce doy9 , quafi dicat,

T(ïeï&us-

fatem. ) Cum fcilicet filii Ifrael per

hzc przcipue neceflaria.

tP&e autor

Simelagineus.) Eox fimila, puriore

maris fundum ficco vefligio tranfie-

aiom Bo*

runt. "Exod. I4. 21.

fcilicet tritici farina; panis, enim tri-

EL via ilitus "viis illorum divetla. ) Et

ticeus eff proprie panis & maxime

idóneus hominum cibus.

yim i *

femitz, quas Deus Ifraelitis aperuit;

itineri illorum preparate funt, dire-

32. Hec ommia , c.) Omnia hzc,

, complanate , exficcatz.

Pxo

que hominibus ad vitam utilia funt,

:fdc.e/f jfel)

viis, in Graco eft, pi/s,- óo icig.

illis convertuntur ad perniciem, fibe-

ufuï )

a

ne illis uti nefciant.

Sic peccatoribus. ) lta e contrario

peccatoribus difficultates Deus obji-

33- Sumt fpiritus, quiad vindict.am

cit, in quas offendunt, & ruunt.

creati funt.) Angeh five boni, five

a ei" i

O. Sic mequi/fimis bona, 5 mala.)

mali, qui fünt adminiftratorii fpiri-

Ü Y ulgatz

Eti«m malibenorum quorumdam funt

tus, & cum Deus jubec ; mala mor-

; ufim fuun

participes ; nam faeiz Ders orzri folem

talibus inferunt.

& eorut

fnusa [upey bonos, && malos, &c. illos ta-

Confrrzmaverunt tormenta [ua.) Con-

men manentmala eterna. Etquam-

ftanter inferunt flagella ; & tormen-

UE $)

vis jufti aliquibus malis confli&ten-

ta, prout a- Doomino jubentur.

a

tur in hac^ vita , Omnia tamen illis.

34- In tempore canj?zmmationi;r».) Con«

, teram

cooperantur in bonum, ut ufurpare

fumptionis, finis , interitus, necis ,

pofiumus illud 1faix

^

.. TO.

Dici!ajü-

cum fcilicec.Deus malos perdere.,dc-

; aritt "

;

»

creyit.

fo , quouiam benes

articula zequzf-

"

804

LIBRI ECCþLESI-ASTICï

J

x

35. Ignis, grando , fames , & mors , omnia heec. ad vin-

diétam creata funt :

56. Beftiarum dentes, & fcorpii , & fer

- Quupa

pentes , & rhomf

phaa vindicans in exterminium impios.

*

51

-37. In mand

atis ejus epulabuntur , & fuper te

rfam in ne-

viia ff

Ceffitatem . prze

rient verbum.

parabuntur , & in temporibus (uis nonrpræte-

alia q.:

!

38. Propterea ab initio confirmatus fum

, & confiliatus füm,

*

* Ger,

& cogitavi, & fcripta dimifi.

9- * Omnia opera Domini bona ,

,

L. I

fubminiftrabit.

& omne opuslhora fua

Marc,

í

(

:

40. Non eft dicere : Hoc illo ne

7: 37

quius 5& : omnia enim in

t!*ä Tra:

|

.tempore fuo comprobabuntur.

omnium

41. Et nunc in omni corde

2. Cb

; & ore collaudate, & benedi-

cite nomen/ Pomini;

petatior

1

$À!

(um- in

*

Ab

que ad «

PT

CAPUT

tus ; f

5

Contenti

Effundent virmt:em.) Exerent vim,

3

9. .b znuizo co

22

& potentiam fuam.

hac fcilicet fententia.

z T HLaIUS ; fimz ) In

$ Eti

Furorem .. placabunz. ) Cum enim

Confiliatus [nm.) Gyce. Qeyor9qy ,

At lgient

vindicta de. peccatis fumitur, tunc

cogi?4vi , cum animo reputavi, ftatui.

6. M«

placatur, & fedatur furor Dei.

Et firipta dimifi.) Mnimi, & men-

36. Roemphaa.) Gladius.

tis mez decreta, quz fequuntur.

Quaft in.

Findicans $m exterminium. ) Occi-

30. Hora fea [nbminifirabit.^) Suo

dens, & perdens.

I

37. lm mandatis ejus epulabuntur.)

tempore , cam ópus illis erit, dabit

d Q/t/w

Num fcorpii, ferpentes, gladius, ut

eis, ut opera fua exerant

; ad que in-

: inqui.

ftituta funt.

QGXO)xia.

loquitur Mofes in Deuter. cap. 32.

mu. 42. devorabit carnes , fi jubeat

4O- Nom eff dicere : hoc illo mequius

Matris u

Dominus, idque prompte facient, &

ef.) Deus nihil fecit nequam , id eft

mati fumus

malutn , & reprehenfibile

tatdem COn(

libenter, & quafi epularentur, .& con-

bona, & utilia.

B fed—omnia

vivium agitarent.

Quare pro epu/a-

?.- Adiïzvg

éuntur , in Grzco eft, £voeayS5soy-

$uo tempore campraäaäu;ztur; ) Ita

lMücommy,

TX , gaudebune , exultabunt.

exCog.itag, (

elie tempus docebit, cum fcilicet i]-

Dedatione

Ip neceffitatem praparabuntur.) Mlala

lorum ufus erit, aut neceflitas ea re-

WV.

hzc, & noxia parata funt,.ut cum

quiret. ii vertunt, ezia fuo ttm-

ufus, & neceifitas tulerint , ad -ma-

pore laudeum snvenient.

Dier f

" d rf

num haberi poflint.

41. Er »u5c.) Nunc igitur.

M

?

Non praterzent verbum. ) .. Ad un-

liber

guem id effectum dabunt, quod juffa

Omni corde.) loto corde.

* Mil [77

[ Potdun a

:t'u.erinc.—

Nomen Domini,) Dominum.

mem

&^

CAPUT XEL

80

3

Vifi-

CAGPUOT'XEL

on-

Occupationi magte , jugo gravi , ac variis miferiis bomb obuo-

xius ;omnia caduca .

3

r

iniqui cum [uis divitiis cito delendi ; laus

Q fi-

vita fibi fufficientis , voarios binarios commendat , quibus tameti

tte-

alia anteponit ; laus timoris Domini 5 fac , ne indigeas , tiec

in alienam men[am ve[picias , a quo vir. difciplina-

sfum,

"

tu* , C eruditus fe fer'oat.

BU

Ccupatio magna creata eft omnibus hominibus , & ju-

x.fO

gum grave fuperfilios Adam , a die exitus de ven-

jf i

tre matris eorum

omnium.

—

, uíque inxdiem fepulturee , in matrem

l

enàd"-

2. Cogitationes eort

um; & timores cordis adinventio ex-

s

pe&ationis , & dies finitionis.

3. A refidente fuper fedem gloriofam , ufque ad humilia—

tum. in terra , & cinere :

intho , & portat coronam ,7 u-f-

4. Ab eo , qui utitur hyac

que ad eum , qui operitur lino crudo: furor, zelus, tumul-

|PUT

tus , fluCtuatio , & timor

——

«

mortis , iracugdia perfeverans, &

Ccontentio.

fu. ) I

s. Et in tempore refe

&ionis in cubili femnus no£tis immu-

tat ígientiam ejus.

lo

j t

- 6. Modicum tamquam nihil

inurEquie " &-,,ä'b eo in fömhisï

quafi in die refpectus.

, &mer

pe

nituls

liiii 3

A

7o Con"

) $00

T

Cenpatio.) —Negot*ïum, moleftia,

Cum vires corpore in ftrato ad quie-

g, d

inquietudo, xrumng , Grece

tem compofito reficiende-funt.

u qu?in'

& XoN a.

Somnus moüis immutat þientidm.)

Curg animum lacerant , alternant,

Matris eorum.) 'Verre, ex quafor-

& modo in hanc fententiam -impel-

ij m

mati fumus, & in cujus fiaum omnes

d

jm, ! "

tandem condimaur.

lunt, modoab illa revocant.

Q. Jddimventio expetlationis.) Mala,

6. Modicum tanquam nibilim vequie.)

[d om?

& incommoda,

Modica, & quafi nulla eft reqüies.

1

uz fibi fingit animus;

ex(;pgitat, & a

invenit, & anxia ex-

-4b ec. ) Modico , quo fuit in

hr ) It

pe&atione ut fibi impendentia refor-

requie.

fc[ d t

midat.

Im [ommis quaff i5 dt;e refpectus.

( d ld

"Mo ium

» Die:fni:ianir. ) Dies obitus.

Grece ?/» 4u£ecig e"oniZg id eft, z

g. 4 refidente , 6c. ) Quafi dicat,

diebus: fpecule , corpore dormit, fed

nemo liber eft a di&is moleftiis.

fomno parum quieto ad eum moxþ;;m,

J

4- Lino crudo. ) N efte rudi ex lino

quo vigilibus, & excubitoribus fom-

nus obrepit, qui hoftium timore, &

je

nondum excoécto, neclotione purgato.

&. Tempore refcä!iam': £a CHbXd. )

terrore peenz a ducibus, fi obdormi-

m

$06

LIBRIE€GLESHFÁSTÍOJI

. Conturbatus eftin vifu cordis füi : tamquam , qui eva-

n

ferit in die belli. In tempore falutis fuse exurrexit, & admi-

ces m

rans ad nullum timorem.

*

16. $

9. Cum omni carne, ab

homine ufque ad 'pecu':»; , & füper

te ofnité

peccatores feptuplum.

:

*Supr.

"..

9. * Ad hzec mors, fanguis, contentio, & r

Z

omphæa, op-

corda 1

39-35- preífiones , fames, & contritio j & flagella: '

* Gen.

1. Y

10. Super iniquos creata funt haec omnia , * & propter il-

invenies

6. 19- Jos fa&tus eft cataclyfmus.

19. F

*Infra

Ir. * Omnia, quae déterra funt,

in terram convertentur,

per haec

41.13. * & omnes aqua in mare reverteptur.

*Eccl

20. V

I2. Omne munus ,

& iniquitas delebitur, & fides in fæ—'

E . 7.*

culum ftabit.

leCLio f

?L T

13. Subftantice injuftorum ficut fluvius ficcabuntur , & fi-

per üita

cut tonitruum magnum in pluvia perfonabunt.

r4. In aperiendo (1) manus fuas leetabitur : fic praevarica-

lm , i

tores in confummatione tabefcent.

É perfetn,

I5. Ne-

letábitu,

- (1) ln aperiendo manus fuas letabitur. in edit. Sixz. Vlegifür * pius

latabitur.

I5. ag

fcant, infligende exiguam, &timore

Nihil enim firmum eft, & ftabile ,

Aditt j

infeftam quietem capiunt.

fed terrena folvunturin terram, quem-

Cum arbor

7- Conturbatus efd im vifzm cordis fui.)

admodum etiam aquarum perpetuus

-- cibus in

Somnia, que inter dormiendum vi-

quidam eft fluxus ; iis in mare per-

pofttis , &

J

det , illum conturbant; nam pugnam

petuo quodam decur

Smay;

bus.

x

fu prope*ntþ

! & [on,

)

cum hofte fomniat, & vite difcriimen,

Qti

& dithicilem fugam, qua vix hoftem

I2. Ozzme miumus. ) Accel)turb—, vel

V, quy

evadat.

datum ad juftitiam pervertendam , &

Io. Süper j

Dz.gempore [alutis [fma exþrrexit.)

violandam..

3 lwmadm(

Cum fomniavit fe fuga lapfum eva-

*

Ert iniquitas delebitur.) Injuftus cum

üteine i

fiffe, tunc evigilat.

fua injuftitia

Bülcintry

Admiraus , 8c. ) Mliratur fe adeo

interibit.,

» & acceptis muneribus

[ 0 fent

timuiffe, cum nulla effct timoris oc-

€afio.

Fides..) Juftitia, squitas , finceri-

F

ti bopis

tas, fidesin pactis,

conventis, uno

cunt! fed [

g. Cum omnicarze.

) [daccidit omni-

verbo, aütiones ad virtutis prafcri-

I G

bus hominibus..

i

ptum exacta.

Cntja,

Usque ad pecus , 6c.) INam et-:iargi

bruta animnalia fomniant.

19 Szeet. fleroius. ) . Sicut torrens,

.Sim M.

qui perennes aquas non habet.

(Cüt Wrad

$uper peccateres feptublum. ) Major

Szemr tonitrumm magnum,6c.) Quod

Optimps.

multo eft peccatorum timor, qui con-

fimul cum fonitu perit.

Mes r

Ícientiz ftimulis fodiuntur, cum fibi

I4. I» 4perrendo manus [mas latabi-

T l$ ,

patratorum fcelerum confcii fint.

tur : 60. ) Cum manus aperuerit ad

lhud Pfal

9. Romphea.) Gladius.

acceipiendum, Igtabitur, fed ad modi-

P l71 m

lO. Cz:zc

X

*cum 'tempus

at vero tabe(cent,

A ]æm

xe Noe.

Iyfnus. ). Dilu?rivum tempo-

8xMMscuy defíciemt 4m confummaiome ,

18 $r

a:/;,

lI. Ommues 2quaiumare revertentur.), il eft, ut eft in Graco, iz con[umma-

tent

Wn

Vff

CATPUT *

907

quieva-

I5. Neþotes impiorum non multiplicabunt ramos, & radi-

& atni-

ces immunde füper cacumen petrae fonabunt.

& füpa

16. Super omnem aquam viriditas , & ad oram fluminis an-

E

te omne foenum evelletur.

17..Gratia ficut paradifus in benedi&tionibus , & — miferi-

ïæä, Op-

cordia in faeculum permanet.

18. Vita fibi fufficientis o

perarii condulcabitur , & in ea

ropter -

invenles thefaurum.

19. Filii, & zedificatio civitatis confirmabit nomen , & fu-

ettentur,

per haec mulier immaculata computabitur.

20. Vinum, & mufica leetificant cor, & fuper utraque di-

esin i

leCtio fapientiae.

21. Tibia, & pfalterium füavem faciunt

'melodiam : & fu-

w &l

per utraque lingua fuavis,

2-2 . Gra-

tevan

Lionem . dig GCuyríAeuy , cor[mmmate

Cozdu/eabitur.) LD)ulcis vita eft, ju-

&5 perfette.

Uno verbo, ad modicum

cunda, & quieta.

I$ N

Ixtabitur, fed peribit in &ternum.

Thefaurum.) Quietis,lgtitiz, bonz,

as Jetabitibs

539 EC Raäa:.) Id eft filios.

pacatgque confcientig.

Eftenim,

Radices 3mmunds.^ Peccatores, qui

ut ait

. P&u]. I-u &d Tim- 6- 6- qul.

i & Rdbilf D

cum arboribus conferuntur, aut fru-

flus magnus pietas cum fufficientia.

man u

ticibus in preruptis locis, vento ex-

Ig. Ejz, 6 edifatio civitatis: con-.

m parpeus

pofitis , & facile exarefcentibus..

Jrmabit nomen.) Hec duo nomen ad

) mat pt

Senant.) Arefcunt; folia enim ari-

pofteros propagant.

propfinü'

da fonantius moventur cum flant

Super bac multer imuimacu

laraaj Grece

venti, quam viridia.

&qucpuos , boni neminis, de qua nullus

:ceptumlu vl

I6. Super omnem aquam viriditas, 6c.)

obloquitur.

Przafert uxorem incul-

qtenduy

Quemadmodum viridantia gramina in

patam, quii parum profuerit multos

margine riparum juxta aquas facilius

reliquiffe liberos, aut exítru&te civi-

fajuftuscum

enafcuntur, & adolefcunt, ita citius

tati nomen dediffe , fi uxor contingat

; münribos

falcem fentiunt; idem evenit impiis,

impudica, aut patum fecunde famz ;

ui bonis temporalibus au&ti cito cre-

majorem enim ex hoc labem, & de-

É

cunt, fed etiam cito intereunt.

ts s f?ncefi'

decus, quam ex illis gloriam. confe-

onventis n

I7. Gratis. ) Beni

quetur.

Sic Maufolum celebrem

yris p

centia.

gnitas , þ'encü-

ss

facit Artemifia.

Sicup paradifus im Lemediflensbus. )

2O0. Super utraque dilelito faprentia.)

icu

Sicut paradifus benedicus , multos,

Superat enim voluptas, que exrebus

| habet-

& óptimos proferens fruétus.

fpiritualibus percipitur, voluptates,

h 6(')

Quod

Mifericordta 15 [2culum permanet.^)

jiuntur.

que externis fenfibus perci

OI. T7ib:e E$

[&t:h-

ructns immortales producit, juxta

pfä;/terium.

5

lylufïca.

1

illud Pfahn. III. 9. JDifperft, dedit

inftrumenta.

d arerit X

pauperibus ,. juflisia eju: maxt m (acu-

Super miraque limgua faavis. ) Ser-

lum Jaculi.

íd 4d modt

mo enim fuavis magis mentem afficit,

| gbelento

IB. Sibi fufficientis.) S

Vuka forte con-

& deledtat , tum quia vivus eft, &

f z&W/lff j

tenti, & qui quxftum facit domefti-

vitilis, cuüm quia humáno fermoni

; nj

€is neceffitatibus parem.

fuþe& fententia , & figuificatio, que

$08

LïB.RI'E;CCLESIAs*.r*I'ci

^5.

i

22. Gratiam , & fpc

hac virides fationes.

ciem defïde.ïfabit oculus tuus : & fupeif

) f

m mc

23. Amicus , & fodalis intempore conveniente

s:& fuper

3

Cogitz

utrofque mulier cum viro,

24. Fratres in adjutorium in tempore tribulationis : & fuper

i

S

eos.mifericordia liberabit.

€jus j

25. Aurum , & argentum eft conftitutio pedum , & fuper

utrumque confilium beneplacitum.

26. Facultates , & virtutes

exa

ltant cor ; & fup*ef hzec ti-

mor Domini.

M

il

M

?

*

27. Non eft in timore Domi

f

HI

]1

f'á

]

ni minoratio , & non eft in eo

inquirere adiutorium.

L(»]"M;e

28. Timor Domini ficut paradifus benediCüonis, & fu-

]äþiäiif Í

per omnem gloriam operuerunt illum,

(Ulis

29. Fïl—ily

mentem afficit, & aliquid poft fe re-

is Conf?'tut:'b ped)mz-)— I9 aciunt , uä

linquit, etiam cum exterior vocis fo-

quis firmiter confiftat.

nus quievit.

Super wutrumaque cozfflium: beneplaci-

iU

22. Gratiam , 65 fpecim. ) Corp*o;-

zum.) Subaudi , eff. ln Greco eft

xum pulchritudinem..

f&X &udoxipéiraa , id. eft cozfflium ap-

Supen héc virides fatiomes. ) Pg*æf;e-

fraäatn Zv

Prudens enim confilium

—— M

fiis HOtib(

xendus eft afpedtus viridantium casm-

argento , & auro preftabilius eft.

porum , quia non. folum delectant,

96. Facultates. ) Divitie , opes ; eft

t'imf)rem.

fed etiam profunt, & fatigatam aci-

enim in Greco. xeuuarae.

gfnere U

em oculorum , & mentis. reficiunt,,

.füpem ;;t&

Virtutes.) Vo'yoc, robmr corports.

nec, ut afpectus pulchrorum corpo-

Exaltant cor.) Exrigunthominis cor;.

V Obnaye

Xum , ad lbidinem excitant.

j

& illud audax faciunt.

6

, 9. Ne

Super hec timor Domini.) Qui, non

gw;;ï-.; E,TF:U

23. lm tempore canvenientts.y Grace

&lg xcipo? dmayrOvTt;, Qui accurrunt,,

ut humanus timor, contrahit cor, fed

"Wyag D7

& adfunt. fibi mutuo, cum ditficilia

illud .. dilatat ,

& extollit

timore

1 *;a fl!:ï |

incidunt tempora ,. quibus alieno au-

etiam. Domini divinz legis obferva-

Meljs; ,

d

xilio opus habemus.

tio fignificatur, qux aniium- confir-

o

* oqi

Super utresqüe ulier cum w'viri-'a. )

mar, cum fciant fideles eam. merert

QUUS vt

Plura enim, & diuturniora commoda

divinam pxotectionem, habeatque ad-

jji 06, "t

refert 1naritus ex fociali vita cum

junQiam fpem, que confundit.

eit

eüim

uxore, quam ex amici , aut fodalis

27. Minoratio.). BiNarTeG€, dimi-

Diens,

auxilio ad. témpus exhibito.

»utio, dete(tus, inopia, quafi dieat,

3*. R

2Q4. Frarres p adïf;zmriam * &iH.. Y

nullum bonum deeft timori Dei,

1 01'10 cx

Sententia- eft , multum. fperari. poífe

Nom efl im eo tmquirere. aj utorizm., )

"m'-idm f'kl

in fratrum' auxilio ; plus in. utilitate:

Et fibi futficiens timor Dei, nec alie-

"Ed

elcemofynz, - Idem eft, ac.fi dicere-

no indiget auxilio.

1 ) AVPIIWIU-.

tur, plu's 'H'dendum. effe bonis operi-

98. Paradifus bene

bus noftris , quam in propinquorum;

dicta n. 17«

dgaian;:.. ) Vide

fe, la 7)1*:4

7) Wetl

aut amicorum., quantumvis conjun-

Super omuem gloriam operuevunt: 1f

é&ifhmmorum: auxilio.

lum.) Ut Deus paradifum omnige-

lll c

CAPRIUI.XL. G XLIE

$09

t

V füper

zo. Fili , In tempore vitee tuz ne indigeas: melius eft e-

nim mori , quam indigere.

3o. Vir refpiciens$ 1n menfam ahenam non eft vita ejus in

V füpet

cogitatione vittus :

ali:

eulm

animam fuam cibis álienis.

,. Vir autem: diíc

( fopet

ciplinatus ; & eruditus cuftodiet fe

3*5

In ore 1mprudeniis wnyulcamtu

inopia , & 1n ventre

ejus wnls &Tdþbu.

A

& fuper

QW PUT XEE

Doec

Memoria mortis cui e/i amara , €8 cui non ; mortem mon metuas,

eftinoo

Jed prateritorum , & fmd'"'wf "m mementó , contentus. dixina. di f

.

"pofitione circa te ;

malediéiio manens impio

?

cura. boni nomitüs ,

&t

Japientia , & z'/w qurus ebfconditus. inutiles ;

ualiter fit de pece

*

Ccatis 0/;4bn,/cenjw

ne faciem averias a proximo , nec

5 Fl

— nÀ

7'61116'26!.5 tnulierem.- clterius

neque Wnproperes

^Actünt , us

poft -datum.

i.

d

of?-

memoriat

homm1 pacem ha-

y laujltti

Mors quam amaia

Graco *

enti in fubfu.nul: Íuls.-

5. VirG

wvf lum dpe

*

confilium

nis floribus, & fructibus ornavit

a

A;f) (nw—a ak rymsz, ES cozta-

fius eff.

timmorem fll]&tlln omnium bonorum

minabit.

lnopiz.enim ex defidia,. &

Qp

genere quamlibet humanam: gloriam

inertia probro eft hominibus..

fuperante inftruxerunt, operuerunt,

Vnimeas

A.

)

N ell)fuln.

Qms

corptntie

& ornaverunt diving man's.

jominté C0l

autem vitam eam vOGCEt, quæ a.(?*ltm

29 Ne zm/zgem )

Ín: Grzco. eft,

nv dedecore 7

Zw Üv €zarTYGto6 A /J)twfwg cave, ne

I Vi autenm difctplimatuss & erudi-

Qu 101

cave ne otio .. & de-

"wivAssmendicato,

fu. ) Vr f: ip jlens.

hit cot

fidia tua. redigas te dd mendicitatem,

Cuffodit fe ) .Ab hu]uqm()(h inopia.

t

timore

Cavebit ( in Grsco enim eft,. QuAa-

flS Ol)few Ls

Melizs efl emtu mori, quam indigere. )

Quam. mendicare.

Conumt arm-

rai ) turpem hanc egeftatem.

um cond

/31,, rJW/uFW, & crz

"*2 In oye mzpwauz £. ) in Græco

em mPl'efl

quus verfus, Bio;

c?c

dyaidS g G zm/mdc*rt:s

J3iog , wvita vitlu 27';6213 eni, nom effuita;

peatque

eít enim vita infelix , & «rumnis

Conculcabitaur. )

Dulcis. erit vxta,

adit.

mendica.

,ri

Pl-ni

25. Re[piciems s. "en[am alienam. )

I-venire f]'iS zgnis. ardebit. ) Famis

if diel

AT

uo expe&at fruítum panis ad fe-

vifcera depafcentis, cum fcilicet, a

j Dà

divitibus. inendicus: fubmovctm, &

: uff'/lfm

)

dandam ï amem.

Aalz eff ejm vita.in cognitisne vi "L us. )

inanis dimirtitur , qnod ei nonnun-

yiitoaie

quam. accidere neceile eft.

5 N5 (ym,uw Qe9g, compstar) mom po-

teþ i2 vit«.

Ítalice. dicer2mas;,

7207

I. ]JAtem habentz.) Quiete , & pa-

"!o

) Vidt

/' puo azetttie 1m comto sz Vitz

cate divitiis fuis fruenti«

Kkkkk

i

Biàl. cum Com.« Menech. T. IV

,ngW T

jm olt'n

910

LIB'RI»ECVC-LESIAST.ICI

9 ]

?. Viro quieto , & cujus vise dire&tze funt in Oninibus,' &

illorii

adhuc valenti accipere cibum !

I0

3. O mors, bonum eft jud

icium tuum h'o-miniiqdigen'ti, &

-

font 1

qui minoratur viribus.

II.

4. Defe&o setate , & cui de omnibus c

*

ura eft, & incredi-

Aluf

bili; qui perdit patientiam.

t^

I

s. Noli metuere judicium mortis.

Mämento , qua ante te

tui Iue

Y

fuerunt, & qua fuperventura funt tibi hoc judicium a Domi-

*

n

no-omni carni.

1? fw:e

fic imp

6. Et quid fuperveniet tibi in beneplacito Altiffim

decem , five centum , five mille anni.

Ij ]

p

Tmplori

7. Non eft enim in inferno accufatio vitae.

15 (

'8. Filii abominationum fiunt filii peccatorum & qui con-

nebit t

Verjfantur fecus domos impiorum.

16. ]

9. Fi]'ioj

mpunsusgt

manebi

nesin hahc lucem hac condftione edi-

r

2. Vie direila fünr. ) Omnia þro-

Itaque & qui

Ípere cedunt.

tos, ut moriantur.,

&

Valentz aceipere csbum. ) Sano, ve-

preceflerunt nos , extinc&ti funt ,

[

geto , valenti.

nos moriemur , pofterique noftri.

Secu; d

$. J adicium tuum. ) Intelligit de-

JEquum igitur eft , ut mortis dirita-

lmpiis v

cretum, & fenteatiam Dei, qua omnes

teim conditioni$ omnium gentium

Ad& pofteri ad mortem damnati funt,

æqualita»te mitigemus.

lnduunt,

&c.?) In

9. Peri

cujas decreti execütionem nobis mors

6. Quid fuperveniet t1bi,

bunt eor;

affert. .

Greco eft, v/ daasatow , quid recu[as,

Homini imdigenti. ) Pauperi vitam

aut rengis? ) Cur non-'acquiefcis di-

-

i5 àccepe

vine voluntati five decem tantum;,

4fidut;

zgre, & cum labore, & folicitudi-

CCus..

ne toleranti.

.

five centum , aut mille annoS vivere

Qui minoratur viribus.

2 Cujus vires

te velit? Noftre vulgate fenfus efle

I0. Qy.

e diving voluntati ;

Tuntur

elanguerunt, & collapfz funt.

poteft : acquiefc

loneflyi

4. Defello atate,) Ei, qui ad extre-

neque enim tua

folicitudine tibi fu-

mam pervenit xtatem, $o yaro05ew,

perveniet, aut adjicietar vita longior

M2/ 6 ;

ut eftin Grzco.

ultra Altiffimi beneplacitum.

No-

^Tini,

li -mldj

Csj cura eft de omnuibus,) Qui circa

fter Interpres videtur legitfe dumayTQ-

omnia diftra&tus, folicitus, & anxi-

6 8l.

Nom ef im inferno accufatio Ui«

pii, hav

us effe. cogitur, ut fibi, & fuis paret

Qm dj

neceffaria.

£4, 6c.) Poft mortem non dolebis,

Incredibili.) Grace dau98yri, diff-

q:;od parum , fed quod male vixeris.

l3 w quæl'

Non exprobrabunt tibi apud Manes;

EXCJ;;m

ti)

denti,' defperanti, qui meliorem for-

lii

tunam- non fperat ; hujusmodi enim

quod parum, aut diu vixeris.

mterru mp

homines patientiam perdunt, & me-

9. Filij abominationum , Gc. ) ch-

]

) .]; 7'7::[&.";

catorum filii parentes imitantur, iis

dem Yol

Jl

lioris fortis expe&ationem.

fimiles, hoc eft abominabiles eva-

:*T &im

Y

S. Judicium mortis. ) Nide di&ta

IVlala

|

'

nu. 3.

dunt ;

aut ctiam deteriores.

[S üikæ: "l

I:

Memento , qhi apte te fuerunt , &c, )

exempla, ubi in

) 4 ,

fiftunt.

4cipiunt, ibi non con-

2

CR ï/«yï; i

Men;e reputa te , omnesque homi-

CAPUT XLI

811'

9. Filiorum peccatorum periet hæledltas ,& cum femme

)11:3 &

ilorum affiduitas opprobrii.

nti, &

1o. De parte impio quæruntur filii: quoniam propter illum

fun: in opproumo

ncredi

1. V? vobis, viri impii, qu1 dereliquiftis legem Dormm

A lffim.

I2. Etfi nati fuerltïs, in ma edlämne nafcemini ; & fi mor-

ante te

tui fueritis , in maledictione erit pars veftra.

| Domi

13. ^ Omnia , quze de terra ífunt , in terram convertentur: "Supr.

fic impii a maleditto in perditionem.

40-21-

! five

14. Luctus hominum in. corpore 1pforum nomen autem

impiorum delebitur..

1$. Curam habe de bono nomine: hoc enim magis perma«

yui con

nebit tibi ,

quam mille thefauri predofi , & magni.

16 Bonze vitze numerus dierum : bonum autem nomen pet-

/—

9 FI]]O

manebit 1n aevum.

1

"Supr

ditione t eli

i7. Difciplinam im pace confervate ,

fi

i

4 : * fapiemtia

uc & qut

Kkk kk 2

^

enim

9

32

— Ó

funt !

ue u) It

Secus domos impiorum; ) Qui cum

qua-homines illis precantur, ut Deus

ytis dirtt

impils verfantur;, eorum. enim mores

illos perdat..

1 g ptom

induunt..

la perditiouem., ) E:g a"rca)xftav, n

9. Periet bareditas. ) . Male peri-

exitigm , a perdicicne in voto ad. per-

D

unt eorum divitiz, quas a majori-

ditionam in re.-

Ild yetijth

bus acceperant..

I4. Lutlus bominum m corpore tpfö—

uïem* j

ia

Affiduitas. opprobrii. ). Perpetuum

2um.) Quamvis homines ad propin-

g t

dedecus..

quorum. mort;orum cclebrándam me-

BOS vwele

IO. Querwatur filii. ) Merito que-

moriam eis pcrfolvant jufta fünebria;

f

us ie

runtur,. qula fe , & genus füum de-

& epitaphia corporum conditoriis ad-

y0

untdtl $

honeftavit.

fcribant, &c. tamen memoriaimpio-

TR !

XIQ. $£ zatbfueritis. ) Quando-na-

rum delebitur..

fcemini.

i 182

IS. Curam habe de bono uomine, €f6.))

tm

Ia maleditlione: nafcemint. ) che,n-

Nobilius enim bonu:n eft fama, quam

alfe at

tur €nim. filii. hominis lcelemm, im-

divitiz.

Refpicit dictum Salomonis

pii, berctici ,. &c.. videntur enim hxc

Proverb. 22. 1. MeAws efü momem. bo-

M (;wg W

cum. dictis

num.

Io. continuanda ,

DBHB. quam drviie sulta.

, dolebii

ita ut qux habentur n. 1. fit. quedam

i^. Bogas Vita- ) Vel jucundz, qua-

e d

exclumátio per pufm:hefim fenfum

]em fé&antaur mali: velhoneftz, qua-

Munt

y

mterrumpcn

lem vivunt boni:

p

Ip msledidiome erit Pzzr; 776/7'4 )

Nümerns dierum:) EJUS dies nume-

g. P eC«

]dem vobis

jCcidet inm

£1t

'&lx-

rabiles. funt :

imnoité ;

pauci mmlrum, ideo-

£üP s

b

per enim paterni dedecoris libes: vo-

u

e nec tam brevem vol uptátem fe-

m[[ln

ant

bis adbzrcbit

&

ari, nec tantulum laborem fugere

n.l[)ll

Mala

debemus.

yre

I3. 4 maledro m perditionem. )

con

Gizc

&* x«TCcxs, ab. execratione,

I7. Dofiiplinam im: ;»::re can/crv(zte.)

pi 001

812

LIBERT ECCTLETUNMSTTDCT

enim abfcondita ,

& thefaprus invifus, quse utihtas im

?i ]

tu n p

utrifque ?

.

i8. Mel

or eft homo , qui abfcondit ftultitiam fuam, qüam

$. 1

4

&abaï

homo , qui abícondit fapientiam fuam.

26,

19. Verumtamen reveremini in his , quz procedunt de

ore meo.

tem

, (

94 *

40. Non eft enim bonum omnem reverentiam xobfervaïife l

non omhnia omnibus bene placent in fide.

[!

lllam !

21. Erubefciteapatre ) & a matre de fornicati

one: & apï*ä&-

fidente, & a potente de mendacio.

22. A principe,, & ajudice de d

LU

eli&o: a fynagoga &ple*.—

be de iniquitate:

protteri v

23: A focio,.

*

men amic

& ami»,g:o de injuflitia, & de I-«,oc.g., in quo, ha-

Dx leno,

bitas.

in domo,

24 De

egtm par.

mili& bo:

Vel fenfus- eft , etiam cum .pro-

facta. qHæ;:,-inquam, ex vitiofo pü-

fpere vobis cuncta fluunt, difdplinz,

dore aliquibus aliquando non ,pl'ac.c nt.

fane aliq

& virtutis tenaces eftote ; vel fedato

Sic Dcus Pfalm. 32. 4. dicitur fecitfe

1& dom«f

24- :De

animo, & tranquillo difciplinam ad-

emnia opera im fide, id eft integre , &

anittite, & que docemini, retinete.

perfeéte.

Forafe f

Nunentis,

Sapientia enim.) Yn Greco eft,coo/«

OI. 4 patre , £5 matre de fo?nimtie-

:f."ä&ibus (

àt, [apzentia autem.

ze.) Pudeat eos, qui filios habent,

Thefaurus tmvifus.) Noavgg , occulre

quos fantte, & cafte debent inftituere,

. per jurame

bali;us, ut videri non poffit-

f1 fornicentur, & malo exemplo illis

junveris,

Que autilitas. in ut.ïisqtfe ? Quafi di-

fint, matura prefertim state, quam

D ája

cat, nulla.

ab hujusmodi turpitudine maxime re-

T0 'mä:

(vg

Italica phrafis

hïi.f /;[lþfr

9. sMelior eff bomo, &6c.) Quienim

motam eíle par eft.

pànes fi

abfcondit ftultitiam , fapiens habebi-

Vulegati fententiam bene explicat :

tur, qui vero fapientiam , invidus ;

vergognatevi d'effere Padre, o Madre,

e cafcare 1n farniraziaw.

mum inpm

quippe qui thefaurum illum cum aliis

communicare non vult.

A prefidenze , Ef a. potente de menda-

4 Mfk |

c/o, ) Pudeat vos cum principes fitis,

um fCilic;

I9g. Verumtamen. ) Ergo , itaque,

àut judices mentiri ; nam ut habemus

Qræce', fro:cyasoäv,

V t qtce

Prov. 17. 7-

No5 decent flltum labia

t mügnu

Reveremini.) Pudeat vos.

compoffta , nec principem labium mea-

Ttus fuæ,

x

In bis,qua procedunt de ore meo,) Ea

Ticpatum,

patrare, que mox enumeraturus fum.

22, 44 principe, 65 a judice: de delisto,)

autém CXj

Pudeat vos, qui judices eftis, & prin-

V0$

Y dic;

QO. Nen enim bonum, & c. ) Quafi

dicat; eft enim aliquis pudor vitio-

cipes, hoc eíft, delidorum vindices,

"Mtentin e

fus, quem contemnere debemus; ali-

ea, quz in aliis pledtitis, admittere.

qn()d 'Jt'i)cg

tem dmdüdï

quis véro bonus , & probabilis; quo

4 (yuagoga, & plebe, ) "Vos, qui

»ude-

P

nos commoveri par eft, cum quæ'dam

confilii democratici partes eftis,

b A[z&

peccamuso

re debet, fi fitis in alios injufti,

&

ini-

dei

L te

n!)n j

I»fe.) Bene, re&té, & fecundum

qui, cum penss vos juftitiz fit admi-

Arc:

j

þ! r

niftratio,

dar

præfcriptgm rationis, & diviae legis

CAPUT XIL.

15

lus in

21. De fürto , de veritate D

& tellamento : de difeubi-

tuin panibus, & ab obícüratione dati, & accepti:

; qua

2$5. À falutantibus de filentio a refpeCtu mulieris fornicarize:

& ab averfione vultus cognati.

lunt de

426. Ne avertas faciem a proximo tuo, & ab auferendo par-

tem , & non reftiruendo.

Math

r &

a, *

e refpicias muülierem al'eni viri, & ne fcruteris an-

ne ft

9«.28-

cilam ejus , neq

&:..«ïf Av

eteris ad let&tum ejus.

$gX

£ pïä-

Kkkkk 3

25.3." (1)

-

) &ye

* 93. 44 focio , E5 amico , &c. ) Padeat

cariam ; fignum enim »6&, propenfi

*

prohteri vos alicujus, amicos ,& ta-

animi in curpitudinem.

quo. h

men amücitiam injuftitia violare.

"db averffone vultus cagnz:fä.) Pudeat

E

De loco , in quo babizas, Gc. ) Pudeat

te cun aï-iquis propinquus tuus a tc

àn domo , in qua habitas furari; cum

i

aliquid honeftum poftulat, vultum

24D

egim par fit omnes domefticos in fa-

ss

illius confundere, & avertere nega-

vitiolo pt-

milie bonum confpirare, pudendum

tare, que poftulatur ; hzc enim vi-

fane aliquem contra facere; & furto

jn plaene

detur effe moc eopy meoc óms c'ueyoyt86,

rei domeltice nocere.

ut eft in Graeco.

Alii interpretantur,

stur fecibe

24..De verztate Dej, 65 £efl mente,

PA

D

pudeat te vultum a propinquo humili,

integre )

Forcafle fenfus e(t , pudeat te in te-

Prior tarnen

aut pzupere averterc.

famentis, hoc eft, in pactis, & con-

explicatio magis placet.

/Á

, farticttit*

tractibus divinum teftimonium verax

96.. Ne avertas faciem a proxzao 110.)

ios habetis

per juramentum invocaffe, & que

: iftitoere

Quafiillum parvi faciens, aut diili-

juraveris, non impleffe.

De di[cwbitm im panibus. ) Grmce

mulans cognationem , & 'propinqpi-

tatemí, quam cum illo habes, idque

, quue

dmü my&ee dyxovoG ém & oroc, de«n-

qaximere

quia humilis.eft, aut pauper.

Bins fujier men[am; aut -fuper ipfos

lica

1)!11';[ 1$

panes fixis, cum cibum capis; hec

ZAb auferendo þ;zrt-em, € noz re/Z;'tæ-'

; exphc.it ;

enim magna eft inurbánitas , & ani-

ezdo.) ln Greco eft, 45 eMatione par-

t2 j!,:a'ffs

mum inpatinas defixum fignificat.

tis, &6 donationis.

Püdeat te partem

alii debitam habuiffe, nec tamen reddi-

AL aäfä:/äxztime dati, 6* zzcæ];ti..)

jt d Wmi.þ

Cum fcilicet aliquid acceperis , & .il-

diffe ; hoc enim rapacis, & avari no-

.mcipe

$ 1:)5,

men tibi conciliabit.

lud te accepifie negaveris , (&. veri-

n bens

t£ati rationum tenebras offundere co-

^ Q7- Neferuterts ancillam aym) Grece

4

natus

fueris.

hum P

in Greco eft, Z«2

dmà mseitetytíag maidíox,s dvr& , id

lm 7

exopguxiGu.3 Nppesc xei Oussesg. «Eft

eft; 4 cursofitate circa. ancillam eins ;

autein ch(»xxþ-')"luög, cum quis ad cor-

qui enim multum, & curiofe afpici-

Á

(i a(üa»-]l 0)

VOS , Ut dict folet, irritus dimittitur.

unt, &interrogant, &c. fufpicionem

t

& l)lm-

Sententia érgo eft, pudeat te negare,

faciunt intemperantis animt.

"adi

U

d V[Alu

quod debes, & ad corvos credito-

J«! tere

Neque fleteris ad lettum ejus. ) Ut

rem amandre.-

ad concubitum follicites ; nam cum

) VOH qll

Qy. - falutantibus dé felentio, ) Pu-

inhoneftum fit propriam ancillam fol-

$U

f&ba PWC

-

deat t€ non refalutare falutantem,

licitare adacurpitudinem, inhoneftius

Muflïa &T

A refheclu mulieris fornicaria.) Pu-

etiam eft, & fodius alienam, proxi-

g m

deat oculos figere in muliezem forni-

mi domui labem afpergendo.

$14

LIBRI ECC»LESEASATICI

28. (1) Ab amicis de fermonibus improperii , & cum ded

?-.

m

ris, ne improperes.

Hl

1

|

C AT U-T XLJII.

t :h

Í

Secretim non revelandum a ve[be&tu perfonarum , € aliis plerif-

u:

que xitiis bic enumeratis abflinendum . datum , & acceptum feri-

|

bendum de. [olicita cuftodia filie , €?. fuper luxuriofam firmanda

cuftodia : commórari mulieri periculofum : melior ef? autem iniqui-

quem t

yt, néy

tas viri , quam mulier bene faciens : opera. Domini , qui

omnia videl, etiam occulta. cordium , funi perfe--

*

violes, (

lum o

$

::5

Ga, Cv defiderabilia.

Qus atb

fim aj

r. XTOn duplices fermonem auditus , de revelatione fermb-

potiores

nis abíconditi , & eris vere fine confufione , invenies:

Dt d;

ratiam in confpe&tu omnium hominum : ne pro his omnibus

.]a diltr

tatis Qu

*Lev. confundaris , * & ne accipias perfonam , u: delinquas.

redes d

I9.I5.

2. Delege Al

)

Devt.

L

tiffimi , & teftamento, & de judicio juftifi-

las fv

E7. & Gare.1

mpium.

|

tdque Y

puori in

16.19..

3. De ve b

ofociorum , & viat,qrüm V de datione haere-

da.

Prov. ditatis amicorum,

4. De

42'2"--

aCe.

4. De

nm) N

Z2 I

(1) Ab amicis. I» ed;. Sixt- additur : ab amicis cave.

aliquid n

QQg. Ab amii: de fermonmtbus impro-

Non te pudeat eorum, quz mox enu-

tribuat

merabo.

:

