J

elt pru

ïl

poteft , ut non dixerit, & equum eft,

18. Da lecum timori Altij?mi.) (Qui

ut ab ipfo innocentiam ejus cggno-

hanc lenitatem precipit.

Ls N

fcas , & fi dixerit , monendus elt ,

Quia omuis. fapientia, 6c,) Quia fci-

licet timor Dei eft omnis, id eft tota,

(I)Infd

ne rurfus idem peccet.

jultus.

I5. Sape emim fit commiffo. ) Pec-

plena, ac perfecta fapientia pra&tica,

Greca ha-

& in illa fapientia viciffim quidquid

22. Ef fl

cati fcilicet perpetratio.

docetur , eít , tzzere Deum ,

quia

bent. dia/o0NZ, calummia , fenfusque id

Senp aof

idem cum prima pa:te fuperioris ver-

omnis fapientia eít Z//poffr;o legis. id

time refpos,

ficuli.

eft, difponit fapientem

itd fervan-'-!

Mone amicum , qui fi non

dam legem.

péccavit , faltem hoc referet com-

I

Et non eft [apientia nequitia di-

Erfbfa in;

modi , ut fea calumnia impacta pur-

hii eft

get. Videtur nofter proJiz/20^) , le-

fcipina.)) Falfa, & politica malorum

hominum prudentia, que mala agere

2. Qui ;

giffe cvu/3oA , fymbola, Itaque fepe

docet , & proximum circumvenire,

àt Candide

fit commilfio , feu fymbola aliquibus,

qutr, q

vel etiam multis de eodem mnale lo-

multum abeft a fapientia , & pru-

uentibus, & varios defectus , & pec-

dentia , licet illam mentiatur.

ægl (ïgq)gþq

Cogitatus peccatorum. ) 1nventa, &

; Ü f jtrs

cata illi atfinzentibus ; eosque in coni-

hn Nw

mune conferentibus quafi jucundi

imachinationes peccatorum.

12 jdicii |

fermonis , ut convivii argüumentum.

20. Eff nequitia, $g. ) Eft potius

malitia , calliditas ,

& execrabilis

X Violenter

Y6. Labitar lingua , fid nom ex . ani-

aftutia , & multum falluntur , qui

Q fayet c

mo.) Lingua mentem pr«vertente ,

fibiimponunt , & pro illa fapientiam

f

1 Eu

nec animo nocendi, aut detrahendi.

veram non fectantur.

? "Pnific

2I. Melioreff, €$c. ) Sententia eít ,

h

17. Antequam commintris.) Preftat

Nj

enim blande ad officium revocare

fatius effe illa falfa prudentia carere,

Qàttum (

amicum , quam afperitate fermonis,

quz divinas leges temerat, quam il-

Amlmþ

aut minis.

Sic S. Paulus ad Galat.

lam quzrere, aut nancifci.

u

6. 1. ait : Infrm'te bu

7

Iusmodi 1n jþäri-

In timore.) Dei fcilicet , qui timor

Filzg(,t nf "

fu /mitatj:.

divinz legis obfervationem fuadet.

j

j 4/ imula

CA p o E XIVX.

715

*

25, Eft folertia certa, & ipfa iniqua.

ngu, fed

23. Et eit, qui emittit verbum certum enarrans veri-

tatem.

Eit, qui nequiter humiliat fe, & interiora ejus plena

fu? Qw

funt dolo.

^

24. C1) Et eft, qui fe nimium fubmittit a multahumilitate, &

ntia timot

eft, qui inclinat faciem.fuam , & fingit fe non videre, quod

;

dipofitio

ignoratum eft :

25. Et f ab imbecillitate virium vetetur peccare : fi inve-

on ef o«

:

nerit tempus malefaciendi, malefaciet.

26. Ex vifu cognofcitur vir, & ab occurfu faciei cognofci-

tur feníatus.

ylens, qui

:27. Amittué corporis, & rifus dentium, & ingreffus homi-

eficiets

nis enuntiant de illo.

*

28. Eft correptio mendax in ira contumel

nfgrediwï

iofi, & &ft judi-

cium, quod non probatur effe bonum, & eft tacens, & ipfe

q, H

',..-'-

eit pru ens.

XXXX2

VUJ;/W-) QUi

CAPUT

*

i Qul

(Ij In edit. Sixt. ad "voctme

, id eft totày

juitus.

N

& efl, 2u4 z 'vejrfu 24. & orgïui'l'it, addttaur ;

ntia pradich

jim quidquf

22. Ef folertia certa ) Grece mav-

afïtuce ; fieCc ea animadvertere , que

Seyía &xpiboo , malitia perfetla 5 op-

Dum , QUi

ab aliis nefciuntur , vel que alii te-

oftqa legit

time refpondet ei, quod dicimus Ita-

&a, & ignorata volunt.

lice ; malzzia ffua.

o06. 4b 0cc;zrjkfaciei.). À. faciein-

1 :1/1 frvate

- Et ipfz iniqua.) Solertia hgc mala

nimirum eft.

oculos.

curréente , a vultu , qui i.ncurrit in

; utjiitt d

tica malorm

23. Qui epnttit verbum certum, &e.)

Q7. mitlus , &'c.) Sententia eft,

Qui candides, vere ; & fincere 1o-

ex veftitu, rifu , inceffu hominis de

In Greco eft,xa;

quitur, & agit.

ilius moribus, & ingenio conjectu-

itia y : Pïü'

£ci Qiae otptrydon TS &xpyai xeiua ,

ram capi pofíe.

ytlatul

fj eff qui pervenit , ut emunttet f[enten-

Q8. Cerreptio mendax. ) Indecora,

&

?147.

NNotat eorum verfotiam, qvi

ut eft in Grzeco.

]nvent

in judiciis leges falfo interpretantur,

In ira contumcliof. ) Cum per iram

mmä& pacius

& violenter ad eum fenfum trahunt,

quis contumeliagnque alium- corri-

qui favet caufz ipforum iniqus.

pit, virtutemque vitio docere cona-

& gxecrabmb:

tur,

antor , U

Qui nequiter buriliar fé.) Voce, ge-

ftu, fignificatione reverentiz.

'ndiciim , quod non probatur , effe ba-

Il'a [apieüti*m

24«m.) Quia prgceps , &ab ira pro-

24. Nimwm feé (ubmitts,) Mirum

fectum, & nonnunquzm falfum , ac

Sent

a eb

quantum fe fubmittit.

mendax.

dentia &

ero

A multa bumilitare, Y Quam fimu-

Et efl tacens , 6c.) Eft; qui pruden-

t qmm

lat.

ter alterius errata tacitus tranfmit-

fet

Fizget f2 mos widere, quod ignbmmm

tat , cum fcilicet opportunus ncn eft

ut

qmot

ef. ) Simulat fe alios non obfervare

an!

yadee

correptioni locus.

E

-

/

16

LEIBRKITI PCCLESREASTECI

e E

E

C AyPCU-TC XX

y L

( ot

3n detrime

JDe correptione, æ.cawepz,*i penitentia : de tacente , C? loquate:

1o, E

de dono [apientis , & fatui : de falfa promi[Fone, &? mendacio:

tributio du

1. Ht

. de fapiente , qui placet magnatis : de donis non acci-

levabit cap

piendis , & Japientia abfcondita.

I.

D. Eft,

Uam bonum eft arguere, quam

irafcij & conüt;entem

jn feptuplt

B

in oratione non prohibere'

* Infra

Iarh :

15 apie

2. * Concupiífcentia fpadonis devirginabit juvencu

fatuórum e

9921 — 4, Sic qui facit per vim judicium iniquum.

14. Dati

4. Quam bonum eft, correptum manifeftare poenitentiam !

fic enim effugies voluntarium peccatum.

feptemplic

L

1f Exig

$. Efb tacens, qui invenitur fapiens, & eft. odi

bilis , qm

illius 108

procax eft ad loquendum.

16. Hod

6. Eft tacens non habens fenfum loquelæ; & eft tacens

L

hüyufmodi,

fciens tempus aptum.

7. Homo fapiens tacebit ufque ad tempus : lafcivus autem,

L RE

judicandi, &

& imprudens non fervabunt tempus.:

cipendi,

8. Qui multis utitur verbis, leedet animam

fuaxn? & qui po-

p Pmæj]b

to male vive

teflatem fibi fumit injufte, odietu.r.

r

9. Eft

cedunt , & a

S. Odibilis. ) Odium enim meren-

Irveiio, &

i. ()114m bonum. )( Quagto melius

detrimentum

-&

tur, & provocant temere, & proca-

Qnorum qale

Arguere. ) Humaniter corripere.

citer loquentes.

Cic. 1. de Offic.

10- D.;[um

Iafci.) Occulte fovendo in pectore

Nec vero tanquam m po[feffBonem . [uam

venerit , excludat alios

P

EJ

fed cum re-

Qs altori a

virüs iracundiz.

Ciplàs coum

Et confitentem. ) Agnofcentem )Q

liquis sm rebus , 1um & lermone commu-

damnantem id , in quo peccavit con-

i s viciffitudinem imiquam putet.

ET

tra te.

C/ff/t! Tétri

6. Non babens fonfum loquele.) Qui

B t comp,

dm oratiomenon pro/yi&cre.) Pdtienter,

loqui nefcit , qui fuam infacundiam

Ir. Ef* n

& humaniter audire, dum fe, & pec-

novit, qui ne parum prudenter ali-

$

t enim ,

catum fuum excufat , autillius ve-

quid effutiat, fibi timet.

tatis D ho

niam petit.

Tempus aptum.) Opportunum ad]lo-

tünag fuas ü

Q. Concupifcentia

-/l'vlkdanis, 6c.) Sen-

quendum.

Uf?ïatio Jlor

tentiae(t: Quemadmodum Eunuchi,

7. Lafcivus.) Procax, nugatof*,in-

BUb vin

quibus virginum cuftodia credita eft,

ipiens,

in

rgco eft Aamigág, qu

dipnitai.

aliquando ipfis. virginibus vitium in-

vox jactatorem , mendacem ,. teme-

Nünüta ef. d

ferunt , ita iniqui judices , juftitie

prodenti

cuftodes corrumpunt juftitiam.

rarium , nugatorem fignificat.

4 apl

g. Qui poreflatem febi fumiz injuffe.)

P b

lt

4. Voluntarium peccatum-) Nam vo-

908 4 müm

luntarie non peccat , qui per veram

Ut velit loquendo , docendo, impe-

Vltias

» Vitm

penitentiam ferio peccata detefíta-

rando , fibi, non fubditis dominari.

Vel qui fibi jus male affumit alios

EU ihque s

tur , fed pocius imbecillitate humana.

*

* B

4

) qul

*

p

QG APU TY XX

4

17

s. Eft proceffio in mal

in detrimentum,

is viro indifciplinato, & eft inventio

? hrun:

10. Eft datum, quod non eft utile, & eft datum , cujus re-

Wehdati:

tributio duplex.

«tl«

1r. Eft propter gloriam minoratio, & eft qui ab humilitate

levabit caput.

E

1fitentem

12. Eft, qui multa redimat modico pretio, & reftituens ea

r

in feptuplum.

jam

13. Sapiens in verbis feipfum am

»

bilem facit: gratize autem

fatuórum effundentur.

14. Datus infipientis non erit utilis tibi : oculi enim illius

Nitentam !

feptemplices funt.

1$. Exigua dabit, & multa improperabit, & apertio oris

li, qi

illius inflammatio eft.

:

16. Hodie foeneratur quis, & cras expetit: odibilis eft homo

o[E tacens

hujufmodi.

L]

A XxXxX

)s autem,

17 Fzï

judicandi, & eorum dicta , aut facta

Sententia eft, avaros ut pecunie par-

cant, viliffima , & deterrima que-

ca?pendi.

& qui po-

Q. Procefffo 1 malis.) Cum fcelera-

que ad domus neceffitates comparare,

to male vivendi res tamen bene fuc-

qu& cum ufum , ad quem comparan-

cedunt ,. & ad votum fluunt.

tur non impleant , aut etiam noxia

; H

Ed

Inmvenio, ($c.) Res inventa, que

fint, ac proinde fubinde illa abjicere,

epim meren

detrimentum affert. Profperitas ma-

& alia. comparare. neceffe fit, feptu-

re, &proct-

5

onorum malorum caula.

plo ples pecuniz infumunt, aut per-

dunt, quam liberales.

ltalox:um pa-

;, de 0fo

10. Datum , quod non eft utile.) Mu-

rcmia eft :

[fonem f"w

nus altzri datum ex quo nullum per-

cbi pin (pende , manco

fgd cum re

cipias coimmodum , ut cum confer-

fpende.

tur in ingratum.

I3. Gratie autem fatuorum effunden-

77 cami

7 P;ml.

Cujus retributio duplex. ) Cujus lar-

zur.) Vel verba, que lepide proferre

ga fit compenfatio.

fe putant, vel beneficia, qu malre

yatli.) Qui

II. EfÉ propter gloriam minoratio )

collocant.

infacmlä'bm.i

I4- Datss.) Munus, datio.

gudenter 91*

Sunt enim ; qui confequendz digui-

tatis, aut honefti muneris gratia tor-

Oculi emim ilims feptemplices funt. )

)

tunas fuas imminuant.

Vel eft mi-

Illud enim fpe&ant, ut feptuplo plus

i

'umrm adlo-

noratio propter gloriam , quia ma-

accipiant, quam dant.

giftratus virum oftendit, & occafione

IS. Mmlta smproperabir. ) Odiofa

mgitn

dignitatis, quam funt confecuti , im-

beneficentie fue commeimoratione,

minuta eft de illorum probitate , aut

quafi tu ingratus erga illum fueris.

r

te

Inflamzsatio eff.) lram in audiente

icetl

prudentia apud cives exiftimatio.

[]IHCat

Ab bueilitate . levabit. caput. )*'Ad

excitat : quis enim patienter ferat

honefta munia produ&us , & ad di-

ftulti dantis jactantiam ? &c. Grzxca

umit 197

habent, Jperzi? os fummm "velut praco.

gdo, 1f*

vitias , virtute pauperi , & humili

16. Fezeratur. ) Miutuo dat, aut

d/omm?l'l'

utruinque conciliante.

d

I2. Ef,qui multa redimat ,| &c. )

commodat.

ffomt

718

LIBRIECCLESLIASTICI

17. Fatuo non erit amicus , & non erit gratia bonis illius :

»6. Opp.

18. Qui enim edunt panem illius, falfae linguse funt. Quo-

indifciplit:

1. Poti

ties, & quanti irridebunt eum ?

autem amb

.19. Neque enim, quod habendum erat, direCto fenfu di-

ia

*

28. Mor

ftribuit: fimiliter & quod non erat habendum.

illorum cu

20. Lapfus falise linguce, quafi qui in pavimento cadens :

fic cafus malorum feftinanter veniet.

4

20

Sapi'

41. Homo acharis

placebit ma

quafi fabula vana, in ore indifcipli»natorum.

affidua erit.

30-. QUI |

22. Ex ore fatui reprobabitur parabola: non enim dicit

& qui opa

illam in tempore (uo.

frapnatis,

jL * X

23. Eft, qui vetatur péccare prce inopia, & in requie fua

Á

ftimulabitur.

"

fhutus n oi

24. Eft, qui perdet animam fuam prse confufione, & ab

3.* i

E Uttifque

imprudenti períona perdet eam : perfonæ autem acceptionef

perdet fe.

3*. Meli

25. Eft, qui prae confufione pro

mittit amico, & lucratus

qui aþfconc

eft eum inimicum gratis.

26. Op4

Ducct fugie

18- Felfa lingua jimt) Ad adulan-

Homo infulfus , ineptüs , illepidus ,

dum compofitg, & illius jactantix

fatuus ( hoc enim fignificat vox a ya«

concinentes,

i, quam retinuit Interpres ) omni-

Irridéb;znz eum. ) Commemorantes,

bus accidit ingratus, & moleftus, pe-

t. DIl pa

quz ille de fc magnifice, & gleriofe

rinde ac narratio aliqua fabulx infi-

! pteca

pradicavit.

Vel quod ftultefua pro-

pientis, & intempeftivz, qua fapien-

degerit, que explicatio melius cum

tes dele&tari non poflunt.

luratg;

fequentibus cohzret.

02. Parabola. ) Senténtia gtavis,

Wi Qum pay

-19. Dirello fenfu.) Prudenter, &

feria, acuta & fapiens.

Wttere ttn d.

inloco beneficia conferens.

23. Inrequie fua f'iimlabirur.) Cru-

ifitr N

Szmiliter, & qued non erat baöendzm.)

ciabitur, & dolebir, quod a peccato

20. Üj

Nefcit, quando parcendum, aut non

paupertate prohibeatur.

feac füetg

parcendum fit pecuniis, & rebus fuis.

24. Perdet anomam fuam. ) Per-

$

probrqm wf

20. Quefí qui iz pavimento cadens. )

dit fe,

2 Potgoy

In pavimento fcilicet folarii domus

Pra canfufanea ) Vit

ii pudore.

fam |

j

-Tür pe

càadens, & deorfum cafudelatus ; hic

Ab imprudenti perfóna perdet eam.)

enpi, Y

D

enim cafus eft improvifus, & lethi-

Propter imprudentis alicujus poftula-

Tenday dety

fer effe folet.

In Grzco eft, 0Aíc35-

tum aliquid iniquum poftulantis, cui

Drotetvig,

refi(tere non audet.

p.u dnàd ÉOdpscsy lapfus a pavimento,

tém f

tili

Notum eft in PalefRina tecta fuiffe

Perfona autem acceptione, ) Reveren-

türbar

; f

jana, & in eis ambulare, & diver-

tia intempeftiva.

üntm f

im

fari folitos Hebrzos.

Senfus ergo

28. Caæfufone. )

. Vitiofo pudore,

Oi

efít: adulatores , mendaces , & hu-

Multi fünt , quos. liberales facit frontis

N ag

jusmodi impxzovifo, & graviter ruent.

infermita: , ait Seneca 1. 2. de bencf,

BI

Dotes

$ ff

21. Homoe acharis quaft f abitla vana-)

Cap. Iv 4

Ofrumu $

d

CCAPUT XX. & XXL

lov

(19

ss :

26. Opprobrium nequam in homine mendacium , & in orc

indifciplinatorum affidue. erit.

L Quq-

ul

23. Potior fur quam affid

itas virl menda-cis,w perdäitioxiem

autem ambo hzereditabunt.

fenfu (*

28. Mores hominum mendacium fine honore, & confufio

Cadens:

ilorum cum ipfis fine intermiffione.

20. Sapiens in verbis producet feipfum , & homo prudens

natorum

placebit magnatis,

*

.3c. Qui operatur terram

fuarh-, inaltabit acervum frugum,

m diait

qui operatur juítitiam, ipíe exaltabitur: qui vero placet

magnatis, effugiet iniquitatem.

oculos j'udiïcurn , & quafi Exod.

equie (ü

3r. * Xenia, & dona excoecant

p

mutus in ore avertit correptiones eorum. *

Deut.

TE

42. * Sapientia abícon(a, & thefaurus invifus : quze utilitas.

16.1g.

in utrifque ?

»

*Infra

cceptiort

41.17.

33. Melior eft, qui celat infipientiam

*'.fuänlu , quam homo ,

r luctatui

tiam fuam.

qui aþfc.o.ndit fapien

CATUT XAL

o6. Op

,,..--"-

Docet fugiendum peccatum : primum in. genere , deinde ín. [Decie

, lpids,

produ&lis ariis peccatis.

cat vox 4

res ) omir

li peccafti? non adjicias iterum: fed & de priftinis de-

noleltus, p*

precare, ut tibi dimittantur.

fabulg Wi

-

2. Quafi

Lucratus efü eum tnimicum gratis.)

99. Size benore. ) Viles , & con-

:

QQuia cum paulo poft advertit fe pro-

temptibiles.

;1tia gfavis,

mittere non debuiffe, & refilire velit,

29.. Productt feipfum.) Seipfum pro-

irafcitur is, cui fuerat facta promiffio.

movet apud Principes fapienter lo-

Jinn.) G-

M

96. Opprobrimza nequam. ) Grace

?

quendo.

pouoc To»qe

9g , macula vituperium,

&

30. Inaltabit aceruum frugum. ) Al-

probrum peffimum.

tum faciet, multas fruges colligendo.

'udm, ) Pef'

27. Potjor fur , &c.

) Minus noxius;

Effugiet iniquitarem. ) $i fapit, ut

charior fit principi, & ne peccet. In

nam l. fur pecunias, mendax famam

f; pudore

eripit.

H. Fur ex egeftate furatur,

Grzeco eít, ££iN4oeroa, placabit, pro

eydtt UP

mendax detra&or ex petulantia, &

quo legendum crediderim ?$:A«oerau,

:ujllS

p

1

protervia.

IiI. Mendax totam in-

effugabzt ,. iniquitatem. -

Vel fen-

tulatit

Ó cui

terdum familiam, aut Remptib. con-

fus eft, etiam fi quid peccaverit, fa-

IV.

uia licet

turbat, non ita fur.

cile penam effugiet.

J fevet

unum furtum uno mendacio pejus effe

31I. Margs.) Grgce, $ipóc, quod

ffit, at non affiduitate mentiendi.

id fignificat, quod ori inferitur, ne

udore;

V.

Furi pecunias credere prudenter

loqui quis polfit.

, front!

:fn

j bene

j

J

non potes, mendaci vero nulla in re

52. Thefaumrus imvi[us. ) Abfcon-

?

ditus , .occultus ; incognitus.

Poffumus fidere.

720

LLBREXd ECCLESTIASTICA-

1.*

2. Quafi a facie colubrifuge peccata, & fi accefferis ad illa,

fufcipient te.

illorum 1

1. Via

3. Dentes leonis , dentes ejus,

-interficientes animas ho-

minum.

N

inferi, &

4. Quafi rhomphza bis acuta omnis iniquitas, plagse illius

r. Qu

non eít fanitas.

(

14. Coi

.$. Objurgatio , & inju

rise annull.abunt fubftantiam, & do-

14 No

mus, quae nimis locuples eft, annullabitur fuperbia: fic fub-

s Ef

ftantia fuperbi eradicabitur.

eft fenfus:

6. Deprecatio pauperis ex ore ufque ad aures ejus perve-

16, Sek

niet, & judicium feftinato adveniet illi.

filium illit

A4. Quijodit correptionem, veftigium eft pec

1". Cor

Fätoï*is , & qui

10n tenel

timet Deum, convertetur ad cor fuum.

?

8. Notus a longe potens lingua audaci

1. Ver

& fenfatus -fcit labi

fe ab ipfo.

B

&ad fe ul

9. Qui aedificat domum fuam imp

jicit illud

endiis alienis, quafi .qui

colligit lapides fuos in hyeme.

Io. * Stup-

Ls E

2. ( accefferis ;;d illa, fnfcipient 1e.)

cum voce judicium, x,g.jua 'a'u.frä-, jüu-

(1) Sipie

dicium. ejus, fcilicet Dei.

Interpres legit, 2:feros , fnfce-

m

Aytne.) ln (

pient , nunc habemus à5£evai , morde-

4

. Veffigiusz eff peccatoris.) In Gre-

buzt : fenfus idem ; ferpentes enim

co e(t, ;z vefligio peccatoris, vie fcili-

f)'fmem, hvel

tnordendo eos fufcipiunt , qui ad il-

cet peccatorum , & eorum veftigiis

itiportuno t

infiftit. Adeumdem fenfum trahi po-

ghcitur, n

?

los accedunt.

4. Romphaa bis acuta. ) Gladius ex

teft Vulgata, fi dicamus, veftigium

icit,ideoque :

utraque parte fecans.

Gr&ci appel-

latinis fepe idem effe, quod fiznum.

omum ftri

ltaque odiffe correptionem , fignum

*5 youa Tuf

lant ó/pojo», ut hoc eft loco.

procunbente

. Obiurgatio.) Gr&ce xaramNqqyuoc

eft, Aliquem jam per viam, & vefti-

oljurgatio fevera, faperba, acris qu&

gia peccatorum incedere.

1Cat2 ln qapp

Comvertetur ad cor fuumi, ) Ex cor-

IO. &uszd

animum quodammodo obftupefacit.

reptione proficiens..

Aunullabunt fuiflantiam. ) Guiaqui

Sjaquga

rixas amant ; & in alios injurii fünt,

9. Notus « longe.) Notus gtiam lis,

Cütotum,

verbis eos acribus, aut contumelio-

qui lónge abfunt.

TL Crmyl,

Porens lizgua audacs. ) Qui linguse

lislbus $

fis accipientes , fibi etiam caveent

neceffe eft, armatos fecum habeant ad

fue petulantie alios impetere folet.

Jucünh, & ,

propulfandam leforum — vindictam ,

Lali fe 45 ibfo. ) lum declinare ,

tit ad st

:

multum etiam expendant in judiciis ,

& fe ab illo fubtrahere.

Greca ha-

27 CU,*: l /.7;'6

quz contra illos exercentur.

bent, £» r& 6Xi09aliey «oTOy , cum

Tuttur fen

Villg

fur

apnullabitur [upecbia. ) Superbia

pío lbitur. quod. fic interpretatur,

f

i

3

Rtidim,

eam perdet.

fcit, novit eum, qua fcilicet fit lu-

) T Xod

lcæ

iij

Ex ore usque Ad aures ejus perve-

bricitate, & labilitate lingue ; ideoque

12

niet, ) Dei fcilict.

illum vitat, quz inteipretatio cum

fun,

judicium.) Mindi&ta judicis Dei.

fenfu, quem exhibet Vulgata noftra

Tüoris [

Jel

editio, confentit.

Ol)lnu m()

d

I/. ) In bonum, & favorem pau-

peris.

In Greco tamen conjungitur

I&/ [,mc

Q. Quaff qui coligit. lapides | fwos. m

C ANPOUCODOXXL

701

sadilla,

1o. * Stuppa colletta fynagoga peccantium, & confummatio *Supr

15. 7.

illorum flamma 1gnis.

imäs l-

tr. Via peccantium complanata l

apidibus, & in fine illorum

inferi, & tenebre , & poenae.

1

u lllius

12. Qui cuftodit juftitiam ,' cont

inebit fenfüm ejus.

I3. Confummatio timoris Dei , fapientia, & fenfus.

, & do-

14. Non erudietur, qui non eft fapiens in bono.

fic füb-

Is. Eft autem ( 1 ) fapientia, quae abundat in maloj & non

:

eft fenfus, ubi eft amaritudo.

s petve.

16. Scientia fapientis tamquam inundatio abund

-abit, & con-

filium illius, ficut fons vitee permanet.

j & qu

17. Cor fatui quafi vas confrattum , & omnem

fapientiam

non tenebit.

fci lab

18. Verbum fapiens quodcumque audierit, fciens laudabit,

& ad fe adjiciet: audivit luxuriofus, & difplicebit illi & pro-

uf qu

jici.e*t illud poft dorfum fuum.

o..* Stup-

19. Nat-

p

'» (/:'JTä j jü'

(r) Sapientia Iz e4;j. Sixz. legz;t,zr

infipientia.

byeme.) 1n Greco e(t, àic yeiudya , i

fapientiam, & intelligentiam, adeo-

.) In Grg«

, Vife fClü'

byemen , hyeme fcilicet edificaturus,

que ipfa eft vera fapientia.

y velligiis

importuno tempore, cum calx con-

I4. Noz erudietur , €$c. )

Sapientia

glaciatur , nec cum lapidibus coale-

non eruditur, nec ejug eft capax, qui

m trahi po-

non eft fapiens ,. avSe«os , - affutes ,

, yeltigium

fcit,ideoque fibi potiusruinam, quam

domum ftruit.

Complutenfis habet,

félers , in bono quzrendo , &

-inve&i-

od fignum.

& xou« T&QUc. £m tumulum fcpultura,

gando.

"T f]gnum

procumbente fcilicet domo male xdi-

IS. Sapientia.) Prava aftutia.

,& yelli

ficata in caput domini fui.

Quas abundar n malo.) Cogitando

IOo. Sruppa colleia. ) Ad ignem.

fcil. & faciendo, folérs ad malum.

j Ex Q

Sjmagega peccamtism. ) QCoctus pec-

Non efü foufms , ubi efh amaritudo, )

catorum.

Non eft fapientia, ubi eft peccatum,

, eriam ii

II. Complamata læp;nzfam.) Ampla ;

quod eft »z4ix germinans fel ? Deut.

lapidibus ftrata , complanata , &c.

29. 18. Vel ubi funt animi pertur-

Qui fingue

jucunda , & grata fenfibus, fed du-

bationes, quibus qui agitantur, 4ma-

cit ad exitium.

ro funt animo, ut loquitur Scriptura,

| qechunre «

I2, Contimebit fen[um ejus.) . Afe-

1, Reg.22. 2. ibi fapientia non eft. —

(uact D

quetur fenfum ejus; ejus fcilicet in-

16. lunndatio.) Gre&ceelt d/mviam.

(

Ju-riu !

telligentiam, & mentem. Greceenim

Fons vite. ) Fons vivus , qui eft

r

étataE s

eft, x«rexparíi TS Éyyoquarog avTS;

perennis.

fic lr

legis fcilicet , »ou.s.

I8-. Scéws. )

Sciens, prudens-, fen-

Jct

fatus.

5

l£ ideoq

13. Genfumatio, $c.) Perfectio ti-

:etatiO C

ytt

moris Dei, qu& confiftit in perfecta

d fe adjicier.) Sibi applicabit, fibi

obfervatione legis Dei, parit vcéram

recondet.

g "

Bidl. cuzz Com. ]Vmwb. EZIE.

ib P ,

VVyyy

722

LIBRI' ECCLEASïAS'TICI

19 Narratio fatui quafi farcina in via : nam in labiis fenfati

49 In

invenietur gratia.

9s illor

20. Os prudentis quaeritur in ecclefi

.

q. D

tabunt in cordibus fuis.

1

a, & verba illius cogi-

fuam,

o1. Tamquam domus ext

erminata , fic fatuo :fapientia,. &

3

j t

Ícientia infznfati inenarrabilia verba.

odietut,

fatus hoi

22. Compedes in pedibus, ftulto de&rina, & quafi vincula

manuum fuper manum dextram.

23. Fatuus in rifu exaltat vocem fuam : vir autem fapiens

D ltid

vix tacite ridebit.

i lueu,

24. Ornamentum aureum prudenti

chiale in brachio dextro.

ï--do&rina, & quaf) bra-

Q1

4

25. Pes fatui facilis in domum proximi, & bomo peritus

confundetur a períona potentis.

.

N hnp

26. Stultus a fenettra refpiciet 1

n domum : vir autem- eru-

1

per

*

ditus foris ftabit.

^. De

tiperit et

27. S:ltitia hominis aufcultare per oftium, & prudens gra-

vabi:ur contumelia.

3. Con

28. Labia imprudentium ftulta narrabunt: verba autem pra-

emingra

dentium , ftatera ponderabun-ur.

29. la

ocinvism o

PDradig,

Aexerio[us.) Qui deliciis, non fa-

tur, quo minus juxta ftultitiam faam,

Ideo

m fibi i

pientie ftudet.

Grece, a'v:wf.x?,xäy ;

quam amat, operari poffit.

"i, & i

deltciis mmdalgens.

peccatorum eft illa vox, Pfalm. 2. 5

Diframp;zmm vincula eorum; €$ PWJ

dliena dih.

Q19. Qu

A

Aff farcina in via.) Moleft

'21

"

à 29' In D77

eft, & gravis.

ciamus a nobts jugum ip[orum,

iU inogd

2O0. O5 prudentis quaritur 12 Ecc'effa.)

23. Exalrat vecem [mam.) Widens

In confiliis, & deliberationibus pru-

cum cichinnis , immodefíle , & in-

Qd ec

/

tra'rk', Í

iplen

dentes quzruntur ,

qui ditficilia ne-

.ma quæ Q

gotia expediant.

Ridebit.) WMleididoa, fubridebit.

Cogztabzmt, )

Auditores illa perpen-

QS. Facelzs in domum proxims. ) Fa-

I5 éXámen .

D. D.

dentes ; &.ra,tiqnnm allatarum effica-

cile ingreditur domum alienam.

3ial

*lidir ij

citatem.

1

Homo perirus.) Gysce eft, mo^sna-

29I. Ta2quam domus extermimata fic

e06 mulre& experientit.

$ D0n qes

HU dn f

fatuo fapientia. ) Incondite enins, &

Confundetur a per[oma potentis.) Re-

Qua c

157

inordinate loquitur fatuus, etiamfi

verebitur potentes, nec ficile illo-

alioquin qug dicit, bona fint.

rum domos ingredietur.

LéntIa d SN

Sctentia infen[ati imenarrabtltaverba.)

26. A fenefira vefpiciet im/ domum. )

Wüniaton.

In Grzco eft, /zveffzgabilia , quorum

Si alioqui ingredi non poffit, ut fus

QUi etisn i

feriem ,. & ordinem retexere nemo

fatisfaciat curiofitati.

he

jl. Cj

75

poffit.

Italice diceremus , zox» bazno

27. Stultitia.) Grxce, dimaidtvo (a ,

D*Ccari

)d

fieg -

né capo , nà coda.

imperitia , xufticitas, incivilitas.

) m 1

. 92. Compedes, 65c. )

! Idcirco ftultus

Auféultare per ofliun. ) ut oculos,

t )d ipfuln

fapientiam odio habet , quia quafi

fic aures applicare, ut qux domi alie-

Meo

"

?

manj

compedibus, & manicis illa impedi-

n fiunt? cognofcat.

.flls, ö

qu

A audi

CAPU T XXL & XXIL

: 723

niti

49. In ore fatuorum cor

i*Hörum, & in corde fapientium

os illorum.

cog

— 3o. Dum maledicit im

fuam.

pius diabolung, maledicit ipfg animam

"

31. Sufurro coinquinabit animam fuam , & in omrnibus

odietur, & qui cum eo manferit, odiofus erit :

tacitus & -fen-

(cula

fatus honorabitur.

C ATPOUT XKIT

Q

De lapidatione pigri : filio indifciplinato , filiaque fatua , mufica

|brà-

in lu&u, docente fatuum , mortuo plerando : cum ffulto non lo-

quendum : de corde flulti , ac thmidi: de fervand

: fide

ontus

cum amice , €» oris cufTodia.

N lapide luteo lapidotus eft piger, & omnes loquentur fu-

- C

É *ä

v

L per afpernationem illius.

4. De flercore boum la

pidatus eft piger, & omnis, qui te-

Á

tigerit eum, excutiet manus.

$

?fa

-4. Confufio patris eft de filio indifciplinat

—o : filia autem in

| pri-

deminoratione üet.

ais

Yyyy 2

4. Filia

E

Pradezs gravabttur

contumelia. )

tacitus habet , nec aliorum auribus

n faun,

Quam fibi irrogari putat ftulti impu-

ihgerit.

[deo

dentia, & importunitate obfervantis

Adpide luteo lapidatus. eff piger.)

Iu 2' 3'

aliena dicta, vel fa&ta.

I-L

Appetitus eft luto, loco lapi-

j W.!'ij

20. Im ere fartuorum cor illorum.

dis, cui expofitioni favet verficulus

Guia inconfulte, & inconfiderate,

fequens , vel lapide ]uto. coinquina-

)MJ

ns

quidquid cogitant, effutiunt ; econ-

to, quem fenfum exhibent Greca,

&n

trario fapientes os habest in corde,

que habent M94& xeóaAeguíre. Sen-

quia qux os proloqui geftit, ad cor-

tentia eft, pigrum contemnitanquam

7

dis examen revocant.

rem Vilem, quod hemiftichium fe-

"x

30. Dum maledicit smpius diabolum,

quens oftendit, cujus fententia eft,

m

maledicit 1pfe animam [nam. ) Diabo-

omnes fermonibus fuis illum afp?r-

$0

M

f

lus non accipitur hic pro demone,

nari.

fed in fua primaria fignificatione,

2. De. flercore boum , &c.) Eadem

Y

n

qua cal mniatorem fignificat.

Sen-

15)

fen:entia, quz veificuli fuperioris.

dl

! 1"0

tentia eft: impius cum execratur ca-

Bovini potius flercoris ft mentio,

jumniatores ,

feipfum

execratur ,

quam equini , vel quia illud eft ad

dom

n)

quia etiam ipfe ex eorum numero eft.

inquinandum aptius , vel quia lenti

y at

31. Coinqüinabit AZimam jkam.) E

animalis ,. ac proindg pigrum refe-

be peccati,' & infamia ;pud homi-

rentis.

m

nes; nam dum alios vult dedecora-

Excutiet Thwanus. ) Omnes enim pi-

re , fe ipfum dedecorat.

4$.

grum averfantur, & a fe abjiciunt.

ocilo:

Cum eo manferiz. ) M erfatus fuerit.

3. Cenfuffo.) Dedecus.

m d

i

Tacitus , 65 fenfarus homorabitur. )

Indifciplinato. )

inorato.

| Stulto , vel male

Qui qux agclivit ; prudenter apud fe

*

7

)

Ll

4

LIBRI *ECCLES,IASTIC!

4. Filia prudens hrreditas.viro fuo.; nam quae confundit,

14 CU

in contumeliam fit genitoris.

]

abieris,

$. Patrem , & virum confundit audax , & ab

impiis non mi-

15, Sef

norabitur : ab utrifque autem inhonorabitur.

quinaberi

6. Mufica inlu&tu importuna nartzatio: fla

A

16. De

gella , & do&riqæ

in omni tempore fapientia.

Dens nf

glutinat teftïa-m.

1. Qui docet fatuum , quafi qui con

1. Süp

$. Qui narrat verbum nonaudienti, quafi qui excitat dor-

men quam

mientem de gravi fomno.

1.* À

9. Cum dormiente loquitur, qui enarrat ftulto fapientiam,

quam hom

& in fine narrationis dicit: Quis eft hic?

19, Lor

*Infra

20n diffol

1o. * Supra mortuum plora, defecit enim Iux ejus, & fupra

d

38-16- fatuum plora, deficit enim fenfus.

fi.

1ir. Modicüm plora fupra mortuum , quoniam requievit.

1o. Cori

12. Nequiffimi enim nequiffima vita fuper mortem fatui-

vabitur.

*Gen. 13. * Lu&tus mortui feptem dies: fatui autem & impi

a. Sieu

59.10- omnes dies vitze illorum.

li COntIa

14. C'urh.

—

m de,äzi-nomtiane fet.) Minoris fiet,

In omni tempore fapientia.) Semper

(1) Pát. .

opportane, & fapienter adhibetur.

eritque contemptibilis, ut nemo eain

velit habere uxorem.

Vel demino-

Ümret dje

n Quaff qui conglutinat. feflam. )

ratio damnum fignificat, quod parenti

Vafa. enim teftacea rurfum congluti-

bus Deum o

affert filia male moraza, in fama fci-

narl, & coalefcere non. poflunt.

En szjl 7:;:' excitat. dorimienzem | de

tiä m-ala aCCer

Wicec, & fortunis ; plus enim dotis

IS' fa. ft

dandum, utaliidefe&tus pecunia com-

famno gravi. ) Ut enim hic lethargo

€we illum.

penfentur , vel ipfa veftibus, &

opprefius, ftitim in fomnum relabi-

€orporis cultu caufa erit parenti ma-

tur, neC audit , que dicuntur , ita

ll tty nl

? J

ille..

'.

tt5 tibi t mj

gni fumptus.

4q. Filea prudens.) Mirgo prudens.

9. Dicit. ) Stukus fcilicet.

Wüetur.

15 mo]eltie "

Hareditas viro fzmo. ) Perinde eft

Quis eff hic ? ) Quis eft, qui me

Csl

viro fuo utilis, ac fiilli obv

,

e-fiiiï' et

excitar ? quid vult ?

*tim ípgiig f

hareditas.

Yo, Supfta mortuum plora, 6c.) Sen-

Que confun

di?. ) Quäe ita. fe gerit,

tentia eft, deplorandos (tultos quafi

"u ii » Qut

ut dedecus afferat.

*

mortuoS., quia fenfu, & fapientia de-

quDd eOS a(k]m(

in

1 A"Ofl 4f£. !

la contsmelizm fft gþnitaris.-) Eft

flituti funt; quz eft animz vita.

aHiIc;

étis,

probxo parenti fuo.

Grzco eít 42v xAZuso» , levius plora

&. Andax. ) Inverecunda.

/

fuper mortuo, quam fuper ftulto.

I/ Skþer li

;

Onetofns f

4b impiis mon munorabiter, ) lmpiis

12. Nequi/f/imi emim nequilfima vite

s10n cedet; par eric impiis in. inyere-

feper mortem fatus,

Deploranda eft

d al

cundia, luxuria., aliisque hujusmodi

plus vita. fceleffa fatui , quam ejus

VT f'ne

vitiis.

la

l PDilunt

mors, qu& illum in peccando

—POIITO:

6. Mufica in lutim importuma narra-

pergere prohibet. -

A?c;l m

£10. ) Intem

I3. Sepreza dies. ) 'Yot enim diebus

quod dicit:

Écentur.

peftive ;xi&i.bus- lzta mi-

/ f

H

mortuis jufta fp?zebxia perfolvebantur.

t &i

E

CAPUT XXII.:

725

fundt,

14. Cum ftult

o me fnultu1n'quuaris ; & cum infenfato ne

abieris,

fion mx

15. Serva te ab illo, ut no

n moleüigm hä*beas, & non coin-

quinaberis peccato illius.

doQrin

16. Defle&e ab illo;

& invenies requiem , & non acedia-

beris in ftultitia illius.

-

17. Super plumbum quid gravabit

itaä:dor-

ur? & quod illi a'liuä-no-

men quam fatuus ?

18. * Arenam, &

falem, & maffam ferri facilius eft ferre,

*Prov

27. 3-

Yentit,

quam hominem imprudentem, & fatuum, & impium.

19. Loramentum ligneum colligatum in fundamento sedificii

& füpo

non diffolvetur: fic &

COf conürmatum in Cogitatione con-

filii.

yevit.

20. Cogitatus fen

fati in omni tempore Väl metu norn d:ep:ra—

fatui:

vabitur.

& impi

a1. Sicut ( 1)) pali in excelfis, & ceementa fine

—i:mapenfa po-

permanebunt:

th

fita ;ontr'a faciem venti non

Yyyy5

T

) Semp

(1) Pah. m ediz. Saxt. legitur : palem.

4

dhibetur.

Omnes dies vite ilorum. ) Semper

I9. Loramentum.) Grece ;f,'c;cc"s-ræcfrgg

20

enim deplorandi illorum mores, qui-

lizswm, quod ad continendos parie-

y cong]itie

bus Deum offendunt, & fibi ingen-

tes in miedio ftructurz. ponitur.

yloat.

tia mala accerífunt.

JXd$-. Servare ab H[e.) MI

Ip cogitatione confili. ) lm confilio

qientem d

gfm vita;

