11. Quoniam cogitatio hominis confitebitur ti

bi: & reliquize

T

cogitationis diem feftum agent tibi,

12. Vovete, & reddite Domino Deo vefítro , omnes , qui

funt

in circuitu ejus affertis munera.

Áa3

15. Ter-

montibus tuis , ac veluti altiffima

mul atque blafphemaverunt te AÍf-

fyrii, in eos exarfit ira tua.

ldæis,

arce, ac fpecula tua mirabiliter ful-

urifti, & Angelum tuum tanquam

9. De cele auditum fecifli judicimm.)

ecleíte fulmen mififti in. exercitum

E colo tu pro nobis protulifti juftum

( &

judicium , illudque omnibus gentibus

.habt:-

Adlyriorum.

.

auditum fecifti, cum palam colefti

«

Turbatz fumt ommes :

nji/)z';?ntef carde.)

Omnes milites Sennacherib obítu-

virtute tua pro nobis pugnafti. .Al-

TE

tiori fenfu videtur judicii extremi

pefadi , & de ilatu mentis deje-

&i funt.

dies indicari, cum Deus fignis in

6. Dorzierunt fomnum fuuss^) Mor-

Sole, & Luna exhibitis , judicium

Galeths

tui funt.

jam imminere fignificabit.

Ut

Nibil iswemerunt.

)

Quia aliena

Terra tremuir,) Elomines terram in-

Suis non con-

colentes timore concutientur.

c elh

rapere ftadebant.

tenti , licet ditiffimi

quare etiam

Er quicvit.) Non de laboribus, &

ïhrifïi

appellantur , Viri 4;viriarem , fÍcili-

operibus loquitur, fed de taciturnita-

cet multarum: fublimiore fenfu hzc

te, & filentio ob timorem.

n,in

moti

intelliguntur de inufipientibus , qui

10. Cu; exurgeret 1 jndicium Deus )

magni.

faciunt bona temporalia ,

Contra Affyrios, vel contra huma-

num genus fcelera eorum vvindica-

E

quibus vacui erunt, cum dormierint

turus.

r

fomnum mortis; neque enim hinc

quidquam licebit efferre

Manfuetos.) Humiles.

du

7. 4b imerepatione f&a.) Propter

11. Quosmiam cogitatio bomimi con-

fu.

e a

minas , & animadverfionem tuam

fftebitur tj6j. ) Sane homines tam

in eos.

infipne beneficium liberáti popali

jmio-

Dormitauerunt.) Extincti funt.

animo reputantes laudabunt te.

] &c

Reliquie cogitatiomi , Ée. )

Ef-

jent

ui ajcenderumt equo:. ) K;quites

Aflyriorum, & qui de curribus juxta

fe&us cogitationis hujus beneficii,

; 105

xvi illius morem pugnabant.

l«titia nimirum, quz pedus tuum

perv adet.

s

4 m

g. Ex tuxc ira tu4.) x quo tem-

Vel

pore defavire coperit ira tua.

Diem feffum. agent fiäh) Ita te af-

g*

fenfus eft, ira tua eft pridem con-

ficiet, ac fi feftus dies eíflet, qui hi-

Domi'

lariter tranfigi confuevit.

cepta contra hoftes Sion, & inve-

Vel P] ü-

^

P

Vovete , 68 reddite, &c. ) In

j &

terata ; idcoque maxima.

-us(lam

195

LIBERI PSfALMOR"UIM

13. Terribili, & ei, qui auffert fpiritum principum, terri-

bili apud reges terrae.

"Pfalmus Affaph. LXXVI.

'&

1. In finem, pro Idithum,

4.'X 7Oce mea ad Dominum cïamav.i : voce mea ad. Deum, &

"* Antendit mihi.

Y

üt

4. In die tribulationis meze Deum exquifivi , manibus m

eifs;

t0

noCte contra eum :. & non fum deceptus.

4. Renuit confolari anima mea, memor fui Dei, & deletta-

f

tus fum, & exercitatus fum, & defecit fpiritus meus..

s. Anticipaverunt vigilias chli-meiï; turbatus fum, & non

*

fum lgcutusm :

fh

6. Cogi-

tanti ergö- beneficii memoriam, &

3. Mantbus: meis nocle contra enm.. ).

]

2ratiarum. actionem , vos Oomnes.

Nocturno tempore expanfis, & in

Álfraelitz: fpontaneas oblationes ili

colum. at Dominum. fublatis mar;i--

fim

bus eum qusfii..

DI

le

vovete, & cum. voveritis , fideliter

eas reprefentate.

Non fum deceptu.) Nom fum: mea:

le cixcmitu ejus.) Id eft, vos. om-

fpe fruftratus.

pot

Renuiz

confolars

zmzïm-uj 94 )

quæ

nes, qui frequentatis aras D'omini,

Cum adeo morerem , ut anima mea

lt

& in circuitu altaris exiffentes of-

l

ferre munera foletis..

nulam confolationem

admitteret..

Vel fenfus eft, quantumvis blandi-

Vd

13. Speitum. ) FaQum , arro-

rentur terreng voluptates , noluit

Qu

gantiam. , animofitatem..

VMel cer-

&

te fpiritus vitam fignificat, fic Pfal.

inde gaudere anima mea, non igno-

rans. eas . fecum t.rahc;e

o

graviores.

jam

103. 29. dicitur : mferes fpiritum

triftitias.

eorum , && defüient , 6&$ m pulverem

fim reverzentur.

4- Memor fui De;.) Ejuspotentiam,,

me7 1

Jerribili apud Reges terré. ) Ei,

fapientiam , & bonitatem in mentem

revocans.

de

qui etiam Regibus eft formida-

Utqo

bilis.

Deleclatus. fu. Y

Hezc cogitans

u

&

magno voluptatis fenfu pextufus

fum.

Auten

Ro Mithun Pfabus dAfahbp.) Ali-

(MPC 61

p

qui volunt hunc ita. infcribi ,

Exercitatus [um. )

Precatus, fiv&

dbar

ameditarus- fam , ut eft in Hebreo.

Verre

quod effet ad Idithun , & Afaph

De Idithua Can-

alternis canendus.

D.'qfecit /þiritm zaeus. Y Suavitate-

fAbar

tore diximus ad Pf. 38. de Afaph

confolationis. tue liqpefa&uso- Sic.

lndzxg

vero Pfalm. 49.. Alii putant Idithun

Pfal 3- 3. dic.itL.lr : GConcupifcit , &

deficzt ABITIA UA £ Atria Domini.

ev;mg

non effe nomen Cantoris, fed vel

80

inftrumenti mufici , vel modulatio-

- Aaticipaverunt vigibas oculs mæzï

nis alicujus, ad cujus formam Pfal-

Deu,: r

Noéctu furgebam ad. meditandum ,

tiüne

sus canendus effet, quzx. explicatio

antequam militares. excubiz vigila-

bat,

placuit Bellarmino : nihil eft certi.

re inciperent.

"n

a.

Turbatus fzm. ) Calamitates, wel

Igrendit mubi.) — ures prabui

n

4ih;,

suihs » Ut eft in IHebræow

pexicula hujus vit.? reputando.

&i

[TI-

PSALMUSILXXVE

191

hss «Cegïtavi dies antiquos : & annosseternos in mente habui.

«

VL

*& fcopebam fpiritum meum.

7. Kt meditatus fum noCte cum corde meo, & -exergitabar,

1

T.

8. Numquid in s&eternum projiciet Deus: aut non apponet,

üt complacitior fit adhuc ?

815

9. Aut in finem mifericor

diam fuam abfcindetä a genera-

tione in generationem ?

10. Aut oblivifcetur mifereri Deus ? aut continebi

(

1: inira

fua mifericordias fuas?

f0f

i1I. Et dixi: Nunc coepit : haec mutatio dexterze excelfi.

12. Memor fui operum Domini: quia memor €ro ab ini.10

mirabilium tuorum.

od

ïogi"

13. Et

h. )

Bb ge» fum lacutm.,)

Nihil aufus

& m

fericordiam , ut nobis reddatur pla-

catior ?

nanie

fum pronunciare , Íciens

ju&iiüma

edie judicia tua.

9. lz fmem.) ln perpetuum.

6. Cogitavi dies amtiqmos. ) Tem-

Mifericordiams [mams «ifezmdet.

Mi-

; mne&

pora preterita mente repetens , &

fericordiam fuam tollet , & volet nos

Y

qua olim beneficia populo Ifraeli-

ilius eife expertes.

7H )

tico contulifti.

4 generatione p generationem.). In

| meà

Ert anmos stermosW. ) Mitx futurem.

teret.

fequentia omnia facula.

landi-

Vel eft repetitio ejusdem fententiz,

10. Oblrvijcerur miferer? Deus.) Idem

qu&z habetur prima parte. verficuli,

repetit aliis verbis.

yoluit

& fenfus erit, & annos à multis

igno-

Contimebit m ira fma mi[ericordias

jam feculis elapfos in mente habui.

fWa.) Nos mifericordim fus par-

(10168

ticipes non efficiet

7. Exereitabar.) Meditabar ; apud

me loquebar.

in éra [ua.) Nobis iratus.

iriart

1I. Ez dix;.) Poítdiuturnam me-

ontemm

Scopebam jþz'ri)um mum.) In He-

ditationem. -

breo eít, /erutabar fpiritum " meum ,

ut etiam legit $. Auguítinus. Quod

Nunc ecpi.) Sperare, vel refpirare

itafi

vel mifericordia aífici, vel

ei con-

zfufus'

autem in noftra verfione dicitur,

folatione, vel quid fimile.

feapebaza , non fignificat, fcopis inun-

Bhl

dabam, aut purgabam ; fed fcopis

Hac mmutatzo dexxtem Exælj?.) Hzc

viciillitudo tribulationis, & confoh-

verrebam , & agitabam, & fic fcru-

tabar fpiritum meum, & veritatem

tionis , opus eft divins providentiz,

yitate

indagabam , ut etiam mulier illa

digitus Dei eft hic.

e

Sic

P á

evangelica drachmam quzrebat.

.A2. Memor fut operum Domini,) Me-

$. Numquid ? aternum projicier

mor fui eorum , quz olim gefíit Do-

minus erga afflictos mei fimiles.

je)

Deus ? ) Hoc eft, quod in medita-

tione fua cum animo íÍíuo volve-

Quia mener ero. ) (Quin & meimor

du

bat.

Num in «ternum fíua cura,

ero; hx enim particule , quiZ, 440«

uiglþ'-

ziam: tranfitionibus non infrequen-

& fayére deftituet nos Deus?

Jut mom opponet , mt complaeitior fie

ter inferviunt.

m WI

4b imitio mirabilium tuvrum.) Eft

D

adbuc?) 1d eft: Numquid Deus non

ordo inverfus : memor ero mirabi-

addet aliquando ad iram fuam Ini«

LIBKI PSALMORUM

192

I-

12. Et meditabor in omnibus operibus tuis: & in adinven

&,

tionibus tuis exercebor.

L]

ï

14. Deus, in fancto vi

atua: quis Deus fnagnus ficut Deusg

pofter? tu es Deus, qui facis mirabilia.

15. Notam fecifti in populis virtutem tuam:

16. Redemifti in brachio tuo populum tuum,

filios ]äcob ?-

4

& Jofeph.

17. Viderunt te aquae, Deus,

viderunt te aquze; & timue-

runt, & turbate funt abyffi.

I;

18. Multtudo fonitus aquarum: vocem dederunt nubes.-

19. Etenim íagittze tuae tranfeupt: vox tonitrui tui

ä

in rota.

coruícationes tuse orbi terrge; commota eft, &

qua

Illuxerunt

;

contremult terra.

Ifr.

oo. In mari via tua , & femitee tude in aquis multis : & ve-

i*;igia tua non cogancentur.

li

21.*]?3:

pE

n)

ptio pöetïca, quze rebus inanimatis

derü

lium tuorum, qua olim ab orbe con-

fenfum tribuit.

[/

dito fzculis omnibus patrafti.

13. dn omaibus opersbus [suis-

) Con—'

Timueruzt.) Prefentiam , & po-

[

tentiam tuam timuerunt, & quaft

Tüit

fiderans opera juftitiz , potentiz ;

C.

li

mifericordis, tuz,

refugientes, iter populo per Valveum.

Adimventiouibus fu. ) Confiliis ,

inaris prebuerunt.

ban

& rationibus, quas inivifti, ut tuis

45/F.) Abyffus eft altitudo, five

profunditas aquarüm.

j

opem ferres.

tter|

Exercebor. ) Cogitando , & medi-

18.. Maultitudo fonitus aquarum. )

Fás,

tando.

Magnus fremitus maris fucceflit ,

2]

14. le fanilo via tua.) m fantlita-

cum egreffo jam populo, aqu&e, qu&

inftar murorum fteterant , magno

Iu

ze, ut eftin Hebraeo.

M

15. Notam . fecifis.) Oftendifti.

impetu cadentes obruerunt /Egyptios.

lp popslá. ) Aigypti, Chanaam ,

-

Vocem dederuzt nuäæse)

lonitru,

Arabie, Philiftheoruim.

& fulgurationes dederunt ad perfe-

quehtium terrorem.

li4

Kirtutem iuam.) Potentiam tuam,

fortitudinem tuam.

.Erenim jagire tue gran[eunt. )

leg

Sed & fagitte , fulmina fcilicee, ful-

p

vxitute.

16. Redem;fi.) x fgypt fer-

gura, grandines, & hujufmodi e co-

Inc

'& fox-

lo decidebant.

Yoits

lIa brachio tuo. ) Potentia ,

titudine tua.

19. Vox zozztrui tui 22 rota.) Pro in

rOtis.

Synecdoche numeri. In rotis

if

V]'l

Filios 7fzcal: , €6 Jefeph.) Nomi-

JEgyptiorum erat, illas cum cur-

p

natur Jofeph ; quia duz tribus a

ribus fubvertens.

Pn

duobus Jofephi filiis nomen ha-

Vide Exod. 14.

buerunt, Éphraim ícilicet, & Ma-

Alii rotam, colum figure rotunde

Doy]

nalic.

interpretantur, vel potius aeris fpha-

BN Jh

ais

lg. Viderumt te aqua Deus.) Aquas

ram, & circulum ; eft enim ae

; kfo'r-

li

ing circulgtgis.

maris rubr'; intelligit. — Eift defcri-

k

PSAMUS LS(XVL & LXXVII.

173

en.

21. * Deduxiüi ficut oves

& Aaron.

A

populum tuum , in manu Moyfi, *Exoq

14I:90.

Q

.1. Intelle&us Affaph. LXXVII.

Ttendite, popule meus;, -legenä mmeam

A

veftram in verba oris mei.

: inclinate aufem

Qb

2. Aperiam in

initio,

parabolis os meum : loqugr propofitiones 3b

QU

4. Quanta audivimus

narraverunt nobis.

, & cognovimus ea : & patres noftri

| tu

4. Non funt occultata a filiis eorum

, In generatione altera,

Narrantes laudes Domin

i & virtutes ejus, & mirabilia ejus,

T

quae fecit.

s. Et fufcitavit teftimonium

LVC

in Jacob : & leggm pofuit in

Ifragl,

6. Quanta

pe-

lliuxerumt £orufäaz*i0nes tze orbi fey-

46 1215:0.) Kepetens ab initio li-

— nó

xé.) Emicuerunt, &

fplendqrem de-

berationis a fervitute. /Egypti.

derunt fulgura tua.

jmátis

3. Quanta andrvimus.) Qu audi-

Commota efl, &e. )

Ipfa Qerra

vimus, qugcunque audivimus, & co-

x p

concuífa eft, & ejus incole timue-

2novimus mnarrantibus

ruut..

ribus noftris.

nobis mnajos

quafï

]yeum

n aquis multis. ) Quz utrinque fta-

4. Nen funt occultata , Ef c.) Majo-

bant, dum tranfiret [frac].

res noftu non permiferunt. ea eife

occulta pofteris fuis in

s five

Vefligia twa mon sognaf&::)?zrzgr.) Aquis

generatione,

iterum alveo, per quem ambulave-

que pofteos ventura er

at..

"AL )

Narrantes laudes Domini.

m

xas, fupertufis.

raverunt laudes Domini.

) Sed ngxa

cellit y

21. Szcur ove:-) Ad modum eregis.

& q,uæ

lg manu Moyfi, & Aaroz. ) Ducibus

Viretetes eju. ) Ea , que patrae

magno

ngfe, & Aaron.

vit eximia Ííua potentia , & £orti-

tudine.

ptios

onitt

X. J Nrelletius IAf255.) WMide dicta ad

$- Safcitavir.) Statuit,

f

tabilivit,

Perfe-

tit? Pfaln. 31.

in Hebr. eft.) fergere fecuz..

Legem mtam.) Docrinam meam,

etllh ]

& precepta mea.

TWffimonium.) Legem fcriptam da-

tam per Moyfem, quam teftimonium

g, 7

Iuclimate aurem. ) Pronis, & bene-

vocat, quia per eam Deus teftatus.

jecm

volis auribus audite,

eft de voluntate fua,

'& quid a po-

g. Ip parabolis.) Loquar parabolas,

pulo füo fieri

cum conte(iatione dedit.

vellet, vel quia eam

Ffo 1'!'1

infigne:, memorabiles, figuratas, pro-

Ín rotis

pheticasque fententias.

In jacoh.) ifraclitis, filiis Jacob.

Propojtiones. ) Gr&ce mpoffNonara

chemq;;ajä;it,

g eu

problemati , &nigmata, fenrentias

henmníftichit.

&c.. Kepetitio prioris

ob W

;otundæ

involucris quibusdaàm tegentes res

Quanta.) Que, ut fupra n. 5.

arcanas, & myfteriis plenas,-

15 fPhæ'

N.ta facere , äfc.) Ut patres filiis,

x fot*'

Bl cm4.Ccm, Menoeb. 1. IV.

G IBRI PSALMORUM

194

6. Quants mandavit patribusnoftris notafacere ea filiis fuis:

W

ut cognofcat generatio altera.

Fili, qui nafcentur, & exurgent, & narrabunt filiis fuis,

7. Ut ponant in Deo fpem fuam, & non oblivifcantur ope-

ag

í

rum Dei: & mandata ejus exquirant. -

8. Ne fiant ficut patres eorum: generatio prava , & exa-

Ex

fperans.

Generatio, quse non direxit cor fuum ; & non eft creditus

&ni

cum Deo fpiritus ejus.

De

9. Filii Éphrem intendentes, & mittentes arcum : converfi

s

funt in d:e belli.

ften

1c. Non cuftodierunt teftamentum Dei, & in lege ejus no-

luerunt ambulare.

]

ir. Et obliti fünt benefafctorum ejus , & mirabilium ejus,

pul

quae oftendit eis.

ell

12. Coram patribus eorum fecit mirabilia in terra ZEgypti,

in campo Taneos.

-Exod

r

15. * interrupit mare, & per

duxit eos: & ftatuit aquas quafi

14.22.

in utre.

'

14. Et

lum

deduxit eos in nube diei : & tota no&

e in illumina-

44

tione ignis.

IS. " 'InQ

p

ál nepotibus narrarent, & nota fa-

hiftoriam , qu& narratur 1. Paral. 7.

1

cerent.

ci. Vide, que ibi diximus.

Intendentes ,

muitenles arcum. )

6. U cognofc at generatio aliera.) Ne

ded

venturg generationes ignorent divi-

Egregii fagittarii, & bellatores. Mit-

gib

nà beneficia, & quid ex legis pra-

tentes arcum , idem eít , ac remit-

Ícripto facere debeant.

tentes arcum ad fa

o

gittas ejaculandas.

hum

7. Exquirant.) Sollicite cuftodiant.

Comvevfi fett, ) ln fugam fe de-

il

8. Generano prava &5 exdþemm.)

derunt.

Tnir

Quz peccatis, & nominatim idolo-

10. Teflamentum Dei.) Legem Dei.

Cavit ad iracundiam.

latria Deum exafperavit, & provo-

12. lg campo Taneos.) In planitie

Tun

JEgypti, cujus Regia dicitur l'anis. Eft

Noz direxit cor faum.) Ad re&itu-

enim l'anis urbs ad Nili oftium, quod

t

dinem , & juftitiam. non paravit ,

E

[n I-.[ebr- e&, GC)"l

p

opterea "'aniticum appellatur apud

neque difpofuit.

tolomzum , & Strabonem lib. 17.

p

mBeratios qua non pr&parawit cop [uum.

t3. Iprerrupit maic.) Divifit mare.

tum

Non eff credztus cum Deo fpmrirus

!

ejus.) Non fuit fidelis fpiritus po-

Vide Exodi 14. n. 21.

Statuit «quas. )

Collegit aquas

Qu«

:

uli cum Deo, quia fzpe defecit a

maris.

bàn

de, & obedientia.

In Graeco eft,

QU ézig 49 .

Non fuit firmus, fidus,

14. Deduxit eos im nube diej.) Intexdiu

Wi

fixus in Deo.

enim nubes caftra lfraclitarum pr&-

- Alludis ad

cedebat, quemadmodum no&e co-

l

9. Filis Ephrem , &e. )

hU

PSALMUS LXXVH.

19$

'uis :

15. * Interrupit petram in eremo ; & adaquavit eos velut Exod

in abyífo multa.

17.6.

16. Et eduxi

falm

»

t aquam de petra : & deduxit tamqüani flumina

104.

pe

aquas.

41.

17. Et apþofuerunt adhuc peccare ei: in iram excitaverunt

eXd*

Excelfum in inaquofo.

E

I8g. Ettentaverunt Deum 1

ncordibus fuis; ut lpeterent eícas

itüs

animabus fuis.

19. Et male locuti funt deDeo, dixerunt: Numquid poterit

'etit

Deus parare meníam in deferto ?

20. Quoniam percuffit petram, & fluxerunt a

10

rentes inundaverunt.

quae,& tor-

Numquid & panem poterit dare , aut parare menfam

po-

pulo fuo ?

J

'Num

n od

deo audivit Do.mi;ms, & diftulit :

I

& .ignis accenfus

e

9e

rpi

eft in Jacob, & ira afcendit in Itrael.

22. Q

uia non.credidemnt-in Deo, nec fpergverunt in falu-

1uaü

tari ejus.

Bb2

23 REf

ifid^

lumna ignis, de qua fubditur, & zo-

lum fuum Deus in deferto pafcere

fa uolle im iluminatione ignis.

poffet , ut ex fequentibus patet,

I

1$. dererrapit petram. ) . Aperuit

numquid poterit, &c.

petram.

Hiftoriam habes

xod.

20. Duoniam percuffit petraga, E$6.)

;L 1

17. 6.

Quafi dicerent , poteritne Deus ci-

"daquavit.) Aqug& potum large

dedit.

dedit ?

bum dare , quemadmodum potura

i. )

Sumpta eít fimilitudo a gre-

Mit-

gibus, qui proprie zidzuluantur.

Pazen. ) Cibum.

etiit*

Velut in abyffo muiza.) 'lantam aqua-

21. DifiL;.) Promiífam terram

dus.

rum copiam fuppeditavit, ac fi efient

populo fuo dare.

Vel fenfus eft,

; de

ad ripam profundiíiimi alicujus flu-

longe

ecit a fe popilum fuum ;

minis,

amovit benevolentiam , & favorem

ft

17. A;poþter;mt 4Jb;þ€peccarc.) Ite-

fuuim.

ruin peccaverunt.

it

Ieuis accem[us efl in 74606.). Iratus

L'n;xt

In imaquofo. )

In deferto aquis

mifit ignem, qui devoraret' eos, qui

€arente.

erant

in e:tremis caftris.

Vide

Dq'aod

g. Temtaweront Demm.) Quafiex-

Nium. rt1.

apud

perime5tum capere volentes, quan-

Afcendiz 1 Iael, )

Ifraelitas in-

I]

tum facere'pofict Deus.

vafit.

u&[e-

In cordibus [2i.) ln defideriis fuis,

22. Nom credideram: n Deo.) Poft

que corde verfabant , & ore prome-

tot miracula, & beneficia non cre.

bant, cornium efum poftulaates.

diderunt Deum pofíle, & velle il-

qui

tatibus fuis.

Aoimabus [ui. ) Sibi, vel cupidi-

rere.

lis adeffe , & curam illorum ge-

:e[dill

re

19. Male locutz funt de Deo.) Mur-

le felatari ejus. ) — Yn falute ejus,

, Q

murantes j &-dubicames . àn popu--

Lx,cþ ab eo falutem fperayemmn

196

LIBRIPSALMORUM

25. Etmandavit nubibus defu

per, & januas coeli aperuit.

32

:"Exod

24. * Et

im

16. 4- dedit eis.

pluit illis manna ad manduc;ndum, & panem coeli

um

25. * Panem An

Cui

7l

gelomm manducavit homo: cibaria mifit eis

: jo

an

in abundantia. .

4

6. 31.

26. * 'Tranftulit Auft

:

rum de cælo: (& induxit in üirtute fua

&i

1 Cor. Africum.

N

1io

;3

Num

27. Et pluit füper €os ficut pulverem carnes, & ficut arenam

DI

maris volatilia pennata.

11.31.

)

28. Et ceciderunt in. medi

fut

nacula eorum.

o caftrorum eörum : circa taber-

3]

,29. Et manducaverunt ,

DIt

rium eorum attulit eis,

& faturati funt nimis, & defide-

4

Num

3o. Non funt fraudati a defiderio fuo.

* Adhuc efcze eo-

Tum

11.33. TUm erant in ore ipforum ,

h

31. Et ira Dei afcendit fuper eos.

EUH

Et occi

d

t

dit pingues eorum, & elettos Ifrael impedivi

3

po-

732. In

1100

23. Et mandavit nubilus , 0. )

e7. Sieut pulverem carnes.) 'lànta

Quafi dicat : & tamen fperare de-

copia , quanti eft pulvis, innumee

fii$ |

bebant , quaiudo quidem prius nubi-

rabili.

bus mand

averat, uF pluerent manna

Carges.) Coturnices.

Ícili

Exod. 16.

*

28. Ceiderumr. ) Volabant enim

32

in aere duorum 'cubitorum altitudine

bus

Janaas celi.) Di&um 1$oecice. Coli

nomine aer fienificatur, ut fepe alibi

fuper terram , ut habemus Num,

tibus

in Scriptura.

C. II- 319

No

24. Panem celi.) Manna, cibum de

N

n

€olo venientem.

29. De(iderium eorum arrult eis.. )

Dedit eis, quod defideraverunt-

idhib

2$. Pamem nrelorum. ) Manna,

30. Nen [unt fraudati a defideria

jj

quod Angelorum minifterio forma-

?h j

batur.

f4o.) Plane impletum eft defiderium,

;

Tum

& votum ipforum.

/

Cibaria.) Commeatum.

Adkuc efie eorum eramt im ore ipfe-

vf

la abundantia.) Nawm manna late

rum.) Nondum defecerat hujusmodi

Ó ot

Wien

per defertum, & circum caftra fpar-

carnium cibus , fed adhuc hzrebat

*

gebat;ut longepluribus fufficere poffet.

in dentibus eorum,

E

26. Tvanflul;r, ) Grzce cäw;;pe abs-

31. Jra Dei afcendit fuper cos.) Ul-

lecif

tulit, ceffare fecit, removit.

tio divina illos invafit..

eOtun

duffrum.) Auftrum orientalem, qui

Occidit,). Plaga ignis , de quo vi-

H

fniti

icitur [£urus; uam in Hebrzo eít:

de Num. r1. 335.

Ti

u

tranftulit ventum orientalem,

Pizgues.) Magnates, proceres , pri-

& d

marlos viros.

:

J5 itfute füs.) Potentia faa.

ricum.) Nentum Libycum Euro

Elcélos.) Przcipuos Ifraclitarum.

D

quidem vicinum, & conjunctum, fed

Impediviz*.) Grzce eve«xóows come

adducendis

T lls

[|

portunum.

avibus illis magis op-

pedivit , quafi pedes ftringendo, &

h

prohibendo , ne in terram pmmiiii?w

ài]

bs!

PSAL M ÜS LXXVIL

197

lt

. 52. In omnibus his peccaverunt adhuc, & non crediderünt

Ccdl

in mirabilibus ejus.

33. Et defecerunt in vanitate dies eorum , & anni eorum

iteis

cum feftinatione.

34. Cum occideret eos, quserebant eum,

;

& revertebantur,

fua

& diluculo veniebant ad eum.

P

35. Et rememorati funt, quia Deus adjutor eft eorum, &

Tiff

Deus excelfas redemptor eorum eft.

.

-

36. Et dilexerunt eum 1n ore fuo,

& lingüa fua mentiti

bet

funt ei.

37. Cor autem eorum non erat re&um cum eo : nec fideles

h'ïdx.'

habiti funt in teftamento ejus.

38. Ipfe autem eft mifericors ; &

n

0.

propizi"gs fiet peccatis eo-

rum: & non diíperdet eos.

LI

Et abundavit j ut averteret 1

ram ïfuam , & non accendit

omnem iram fuam.

39. Et recordatus eft, quia

caro funt: fpiritus vadens, &

non rediens.

Bb5

Quc*

ánta

um

nis poffent afcendere , p;er mortis

Dileculo. ) Feftinanter, perniciter.

Ícilicet immiíflionem.

3s. Et rememorati [uant. ) Mexa-

tione

dante

intelle&um — recorda-

2

In omnilus bk. ) His omni-

bantur.

nj

bus fuppliciis, & plagis non obftan-

idine

tibus.

36. Im ore füo, ) Oretenus multa

ium,

Non crediderunt im miralilibus ejus.)

pollicebantur, pauca praeftabant.

Non refipuerunt, nec miracuiig fidem

Mentiti fumt.) Quuia nimirum cor

77 )

adhibuerunt.

eorum non erat rectum, & fincerum,

Defecerunt im wanitaré dies eo-

ut ftatim fubditur.

k;'eria

rum. ) Abfumpti funt dies vit& eo-

venti funt fideles.

27. Necfideles babiti fzmþ) Necp in-

Itl

rum in vanitate, ita ut fine hono-

re, & fine aliquo . preclaro facino-

3

In reflamento ejus-) In lege & prz-

"

]

re otiofe

in

C

leferto vitam — abfol-

ceptis ejus.

38. iundavit, ut everteret. iram

i

"

verent.

ehit

E? anexi; eorupgs CUm

fe/zlinatia;ee. »

fwsm.) Abunde avertit iram fuam,

Accila eft, & concractior fa&ta vita

immo omnino non accenditiram fuam,

U

adeo mifericors eft.

eorum ; nam quadraginta annorum

fpatio omnes, qui ex /E

gypto egreffi

39. Recordatus. efl , quia caro /ämt.)

vl

fuerant, morte abfumpti funt, pr&-

Id eft, res infirma, corrupta, obno-

xia peccatis, & miferiis.

rer duos , Jofue fcilicet, ö( Caleb.

priü

Cum ocecideret eos.

Cum eos

Spiritus vadens, &$ mon vediens.) Res

Deus plagis affligebat , & atterebat

x

tenuis quafi ventus, & ut dicitur Ja-

malis.

Cobi 4. 14. Vapor eff ad modicum pa-

otte

Querebant eum. ) Converteba

rtzs, qui fcilicet evanefcit, nec am-

ad Dominum.

f?tül'

plius apparet.

ji0

LIBRI PSALMORUM

198

40. Quoties exacerbaverunt eum in deferto ? in iram con-

í

eon

citaverunt eum in inaquofo ?

1. Et converfi funt, & tentaverunt Deum & fanctum

4(

itan

Ifrael exacerbaverunt.

3. Non funt recordati manus e;us dle , qua redemit eos de

j

rup)

manu tribulantis.

43. Sicut pofuit in JEgypto ügna fua , & prodigia fua in

j

iil

campo Taneos.

Exod

j

4. * Et convertit in fangumem flumina eorum, & imbres

7. 20

eorum » ne biberent.

tf

Eod

* Mifit in eos coenomyam, & comedit eos, * & ranam,

57

k.xod & d1fperd1d1t eos.

(0$ (

$. 6.

46.* Et deditaerugini fru&tus eorum, & labores eorumlocuftze.

M

'Exo

47. * Et occidit in grandme vineas eorum, & moros eo-

que

q

10.1f.

*Exod

rum in pruina.

48. Et

iif

9. 25 —

40. Quotses exacerbaverunt eum, 6c.) — Hiftoria nota eft ex lib. Exod. cap.

Id eft fane frequenter illum ad ira-

7. 20-

E

Atf

cundnam provocaverunt in deferto,

Laebres.) Fluenta, rivos.

Ti Y

inurmurantes , non credentes [Jeo,

Ne Diberent.) Adeo ut, quod bibe-

Yi

mec fidentes divinz illius provr*ïen-

rent, non haberent.

ti& , aliifque peccatis.

v«

43- Cænamyam) Vide Exod. g. 24-

M

p iram , $0. ) Ufitat repetitio

x0oj-3i« omne genus mufearum figni-

imor

præcedentxs hemiftichii4

ficat, quafi mixtionem, feu mixtu-

ftii

In 1;24714:3[0 j Deferto arenti, &

fine aquis.

ram muÍcarum. Aquila vocavit zajz-

In

,ur,ccv eodem. fenful, id cPc, 0220 m

mfr

41« Convtrfi fant.) Hebraifmus, pro,

myaufc am.

& rurfum tentaverunt Deum.

Alii

Gormedrzr eos. ) Nhfcæ ]E"yptl()ï

4

mterprecancur

& redierunt ad inge-

Er ranam.) De plaga r anarum vide

hac

Exod. 9- 6.

]g/i

nium, & ad priftinos mores.

fülmi

Szm&um Jjrael exacerbaverunt.) in

Diperdidit eos. ) G1 zxce à sngwsae.v

Hebreo eft, fasdem I[rael limirzve-

av"rwg Perdidir, corr»yp;t €os.

4j

veric

ruszi QDD /fut'uu, a radice 53373, quod

46. Aïru(;nz) D. Hieronymus bru-

p

Deus tantum dumtaxat pofi-t, quan-

chum vertit ;

hoc enim fiz:ificat

f»rat

tuin ipfi volebant, & fibi fiugebant.

Hebraicum 5»55 cAafi

Ita per era-

glnem iatelli;endi fuat brachi , &

il gei

2. Manss ejus.) Auxiliis defenfio-

l;;

nis, potentiz divinz.

locuftz, que annmnm a devorant her-

Titate

bas ad modum *ruginis,

Ahoqvn

Die, 4na redemit, $c.) Ohhtl funt

&rugo, Grxce 80064,)»7 vitium fe;e-

ifimu

ulius temporis, cum e poteftate Pha-

tum eít,

cujis merminit

Qvid.

Tüt o

xaonis liberati funt a Deo.

Qtlen

Faftor. cum ait.

45*

Sieur pojwif.) Qua ratione pro-

Izterez

eejfeat — fenabro

rubi g;ms

dnr

digia patrarit ia /Egypto.

experv

Vil

l

t

b

p Campo Taneos.) Nide dicta fupxa

Nec vitio celi palleat eorz feges.

mum,. 12.

De plaga locuftarum. vide E;x ad. 16.

fc*"*þfu

44 Cowver.s dm fanguinem ,

&. )

47. Occidir.) Perdidit, metaphora.

Granf

0,]

—

PSALMUS 'LXXVII.

199

(f

484 Et tradidit grandini jumenta eorum ; & po-fï'eiïïonem

eorum igni.

Qum

9. Mifit in eos iram indignationis fuse, indignationem , &

iram, & tribulationem ; immiíliones per angelos malos.

)5 de

go. Viam fecit femitee irae fuze, non pepercit a morte ani-

imabus eorum., & jumenta eorum in morte conclufit.

pri- t xod

j n

«1. * Et percuíffit omne primogenitum in terra /Eg

ypti n

12-29.

imnitias omnis laboris eorum 1n tabernaculis Cham.

übres

$2. Et abftulit ficut oves populum fuum, & perduxit eos

tamquam gregem in deferto.

:Exod

111

$3. * Etdeduxit eos in fpe, & non timuerunt : & inimi-

14.27-^

cos eorum operuit mare.

.

.

uftx.

54. Et induxit eosin montem

fan&tificationis füæ, mogtem,

$ 0*

quem acquifivit dextera ejus.

& forte divifit eis terram " Jof.

* Et ejecit a facie eorum gentes :-

in funiculo diftributionis :

13. 6.

d cip.

$5 Et* 7

Nom peperest a merte.) Quuo minus

Etiam plantg fuo modo vivunt ani-

tnorti traderet.

ina vegctante.

Sic Arifteus apud

| bibe-

Virgil. 4. Georg. dicebat : I»terfece

Znimabts eortm.) Mite eorum.

vneffes.

Ip morte conclufit.) Morti tradidit.

' Sv 24'

Moros.) Nox mppu fféqmorh fyco-

gt« Orme primogenitum.) Vide Exod.

figtie

moros fignificat genus ficuum filve-

12. 29.

.

mixtue

ftrium, quibus /Egyptus abundat.

Primitias omnt

s laboris corum.) Peri-

In priinm,) S. Hieronymus vertit,

phrafis primogenitorum , qui lunt

If p

primitie laborum patrum. Genef. 49.

jaibdum

j» frigore, fcilicet pruins.

A9« Ef tradidit grandéni, &.) De

3

Ruben primogenitus dicitur Pr/z-

108

hac plaga vide Exxod. 9. 25. 25-

ezpium . dolorss patris.

lgi.) Grandini enim tulgura, &

le tabernaculis Chan.) ngyptiorutm

T ïide

fulinina mifcebantur.

qui funt a Cham INoe filio prognati

(

ag. lram indignationis , Óc.) Hoc

per Mizraim Genef. 10. 6.

verficulo generatim complectitur pro-

$2. "flulit.) E:duxit:

pheta omnes alias

jlagas , quas omi-

53. I» [pe.) luto, fecure, confi-

jj bite

ferat, ut ulcera,

&

veficas, & alia

denter.

vuificit

lzimicos eorum.

ä:r g

id genus.

) JEgyptios perfe—

l y

dpmiffiones per Angelos emalos.) Cala-

quentes lfraelem.

mitates ab angelis malis immiflas.

$4. dp montem

jkn&;fcati «7!;;3 frmo )

nt het-

€ic appellat Judxam magna ex parte

Qig».]ui

lnfinuat etiam plagam primogenito-

T nd

rum occiforum, qui ab Ang:lo per-

montofam, quam fibi fanctificaverat,

ub h

cutiente interfecti funt, Exod. 12.

& confccraverat pro loco , & fede

«ngelos m;zlo:.) WXel Dzmones in-

primaria religtonis-

Acquifevit.) Pofledit, bello eje&is

telligit, vel bonos nocentes.

Chanan&is.

'täigi"/'f

$o. Viam fecit [emita i& f*4-) Prz-

Ícripft ire fux viam, per quam

Geztes.) Chanangos.

: [z*gf;r

cranfiret, /Egyptiis nimirum nocen-

Gerte divifit ess teram. Quod fa«i

do, parcendo

ebreis.

&um legimus Jof. 13- 8

,;/;Ph()ïa'

-

^

P d

P

[ere)

LIBRI PSALMORUM

$. Et habitare fecit in tabernaculis eorum tribus Ifrael.

6

s6. Et tentaverunt, & exacerbaverunt Deum excelfum, &

füm

teftimonia ejus non cuftodierunt.

6:

$7. Et averterunt fe, & non fervaverunt pattum ,

quämad-

tf

po

modum patres eorum, converfi funt in arcum pravum.

6

$8. In iram concitaverunt eum in collibus (uis & in fcul-

fem

ptilibus fuis ad aemulationem eum provocaverunt.

59. Audivit Deus, &

*

fprevit, & ad nihilum redegit valde

non

Tírael.

*,Reg 60. * Et repulit tabernaculum Silo , tabernacul

um fuum x

4.4. ubi habitavit in hominibus.

tert:

]'erem-

7. I;/l

61. Et tradidit in captivitatem virtutem eorum , & pulchri-

"f

"tadinem eorum in manus inimici.

gib

62. Et;:conclufit in gladio populum fuum: & haereditatem

fuam fprevit.

Z

yi

65.

Juvenes eorum comedit ignis: & virgijnes eorum

non-

f

funþ lamentatzae.

Phi

L

Em

64. Sac?ï

I funiculo difribuiiomis.) Quuia ad

Sprevir.) Abominatus eft Ifraelem-

J

dividendos agros , & eorum fines

4 nibilem redegzt.) Perdidit, & ab

conftituendos olim funiculis uteban-

hoftibus vexari, & dura fervitute

fol:

tur, five materiati effent, five ma-

premi permifit.

lug

theimatici, & imaginarii.

u

60. Repulit Labermaculum Silo.

'Ta-

$3- Haäitarefccit.) Collocavit.

bernaculum , quod erat in Silo, in

la tabernaculis eorum.) ln fedibus»

quo fervabatur arca fcderis , defe-

Xiit

T

& regionibus Chananzorum.

ruit, & arcamn in Philifthzorum ma-

$6. Et tenteverunt , Efc.) Rurfum

nu$ vesire permifit. 1. Reg, 4.

ül

eentaverunt, & irritaverunt Deum.

In hominibus.) Inter homines.

Tefimonza ejus.) Legem ; & przce-

vali

Vide dicta n. ,.

61. Virtutem eorum , €4 cQ ) Arcam *

G.

pta ejus.

que robur, & ornamentum praíta-

$7- Converfi funt m arctm pravum.)

bat populo.

qxu [

n modum . arcus$ pravi, & fallacis,

lee

62. Concluftt im gladio.) öbäeCit Ufle

qui in fcopum fagittas non dirigit,

dique glad.iis hoftilibus.

fed fractus, vel inverfus nocet fagit-

Tnor

tario.

Haredztatem [nam.) lMraelitas, quos

(

prius ut populum, & peculium füum

$8« n col/ibus fuis.) In collibus ex-

diligebat, & fovebat.

de ('U

celfis, in quibus tanq

uam inþ templis

idolis facrificabant.

63. lgmis.) Ultio, & indignatig

0y

Sesipiilibus.). [dolis ex lapide, vel

divina.

pd

6

ligno fculptis.

Non funt lamentata.) Webr. »oz fans

?Xolx

A amu'ationem.

) Ad zelufn, & ira-

ejulat4 , nemo eas lugebat ; paffive

cundiam.

enim fumitur illud, lzzezzazt;. Quare

lunn

$9- 4udrvit Deus.

Y

) Audivi*c,x & vi-

D.^Hieronymus vertit &f virgizes ejus

ldän

dit Ícelera eorum,

8670 lUuxzf,

l

J

PSALMUS LXXVIL

201

j

64. Sacerdotes eorum in gladio ceciderunt: & viduse eo-

L

3

rum non plorabantur.

mad-

65. Et excitatus eft tamquam dormiens Dominus, tamquam

potens crapulatus a vino.

Ícü

66. Et percuílit 1nimicos fuos in pofteriora : opprobrium

fempiternum dedit illis.

valde

67. Et repuiit tabernaculum Jofeph ,

& tribum Ephraim

non elegit.

68. Sed elegit tribum Juda, montem Sion, quem dilexit.

JUm

69

. Et sedificavit ficut Unicornium fancCtificium fuum in

terra, quam fundavit in fzecula.

d

IIl«

70- Et-elegit David fervum

fuum , & fuftulit eum de gre-

gibus ovium : de poft foetantes accepit eum.

(ate

n

atem fuam.

71. Pafcere Jacob fervum fuum, & Ifragl haeredit

ga. Et

| 10f

64. Sacerdoes eorum. ) Ophni , &

Noz elegzz ) idem , quod dixerat,

x

