E D u ) Ec 1pfæ infule id eft,

dominabitur ; nam guftata per &ri-

POPIZh mfuï arum.

duum morte reyixit, nunquam am-

)Sn

Reges Jrabum , & Snäa.) Impletum

dice«

plms moriturus.

eft iu 94 l)m)he, cum . venit in Je-

Dabztsr ei de auro Araäzl. ) Pre-

nfïCä'

rufalem Regina S$aba , & que do-

; fne

tiofis muneribus coletur.

minabatir Arabim felicis , & prste-

hrates

rea Madian, & Epha, & totius re.

De ilu.[O.

zIpfum , wt interpre-

] e-

tantur Nlauana, & Emmanucl Sà.

gionis Sabzorum.

impletum etiam

87

in Chrifto Domino, quia earum re-

Ín Grzco eft:

7£9 &urS, ( fenfus

t*

1

onum principes , & populi Chri-

&

eft, pro zpfo- erabzut ; hoc enim fa-

j x

o fe fubjecerunt per fidem , & quia

ciunt populi , qui Prmuyem fuum

Vide

Dla'u

iade venerunt ad Chrlfhlm

amant.

Dommum adorandum. Matth. 2

Hoc non Salomoni tantum,

ode

fed Chrifto etiam convenit ;

-cui in-

IN

Liberabit pauperem) a potente. )

gredienti jerufalem clam; abant turb&

[iqul

Liberabit fideles

1luos

a fervitute

3

Matth.-21. g. HO,/Z;Z?Z'IE—//!-ZU David . «..

,tho'

Demonis, qui potens, & princeps

Hofamua im aitiffrmis , quorum verbo-

Salomon cura-

rum fententia eft:

ngïl-

erát hujus mundi.

O tu Deus, qui

tem

bit, ne€ potentes tenuioris fortuns.

es in excelfis, falva, quxfo , falva

f*

filium David.

hl

homines premant injufte.

Vox Hebraica *3y3

| d

13. Parcet pauperi, 65 inopi.) .Mi-. &abado , verti etmm poteít, per tpjum ,

| Bibli cum Com. Menoch. 1. IF.

-

vgfef ')

-

178

LIBRI PSALMORUM

16. Eterit firmamentum interra in fummis montium, fu-

perextolletur (uper Libanum fru&tus ejus: & florebunt de ci-

vitate ficut foénum terrae.

17. Sit nomen ejus benediétum in fzcula : ante folem per-

gr

manet nomen ejus.

Et benedicentur in ipfo omnes tribus terrze : omnes gentes

4

magnificabunt eum.

18. Benediétus Dominus Deus Ifrael

pi

à

, qui facit mirabilia folus.

I9. Et benediéctum nomen majeftatis ejus in deternum : &

gl

replebitur majeftatis ejus omnis.terra ; fiat, fiat.

(1) a2o. Defecerunt laudes David filii Jetfe.

I. Pfal.

pie

(1) Defecerunt laudes David filii ]eff"e. Hac verba , qua in Vulgata edi*

Hione ver[um c0m«m conj?ituzmt, hoc zz Pfalmo £n edit. Sixt. non exfflant s fed ab

n

5utio Pfalni LXXII. ita leguztar: Pfalmus Afaph, defecerunt hymni David

poll

loc:

filii Jeffe. LXXII.

Sic

multiplicabuntur , &c. Hifce/alle-

€0 (

vel propter ipfum, ejus nomine.

1os perpetuo facimus , qui noflras

goriis defcribitur celeftium bonorum

preces claudentes dicimus

Per Do-

copia, qua in Chrifti regno circum-

n

flummus.

minum noffum Jefum Chriflum , &c.

NNofter interpres particulam TÉDi .

17. 4zate folem. ) Coram fole;

quam bene vertiífet pro, vertit, Ze, quia

quámdiu folerit. Videdicta fup. n.s.

j

Perzanet.) 1n Hebr. eft :9» zuzoz,

&c eft communior illius fignificatio.

e

Tota die benedicent ei. )

Affidue

quod verd poteft //&s., id eft,

pu

propagabirar, quod fatis proprie con-

ipfi, & ipfius regno bene precabuntur.

venit nomini Chrifti, quod per Pra-

m

16. Emmameatum,) Nomine firma-

menti triticum intelligit, quia triti-

dicatores propagatur, & propagabi-

fed

CO ,

pane ex illo confecto vita

tur ufque ad mundi confümmationem.

&

hominis fuftentatur.

Bezedceztur 22 £pfo omnes tribus zer -

Sic Ia 3.

habemus, roézr pazis , & Pfal. 104

r4.) Uoc defumptum eít ex Genef.

^

d

l6. QOwmnze firmamentum paná ceontri-

C&P.

P

19. ubi legimus :

In [emi

aut

ne [uo benedicemtur ommes gentes ferra,

vVif.

In Graco eft, siyuo frrzza-

qua

mentum , led fufpicantur aliqui prius

Qmnes autem gentes benedicentur a

Vitir

Deo in Chriíto, id eft, nemo bene-

fuiffe c/-8 X y um . pugilus frumen-

dicetur nifi in Chrifto , & in ipfo

£i ; hoc enim fignificat 33 no5 -

benedicentur ,

lt

i0tquot ex ipfo re-

Yor

J4t &ar , quod eft in Hebrzo.

nati . fuerint ,

&

in ipfo perfevera-

t

Superextolletur , &$c. ) ERÓ hyper-

verint, audientque illud, Fezze £ene-

bole. Ex paucis granis-etiam cacu-

dicli , 650.

tate

minibus montium, quz folent alio-

I9. Beneditlum nomen majeflatis ejus.)

qui effe infrugifera , maxima pro-

Benedicatur nomen majeftatis ejus.

venit feges, quz altitudine fuperet

Repleb;tur majeftate ejus , €5e.) Inuni-

"

qa

etism Libani cedros maxime proceras.

véría terra majeftas illius potentiz,

b

0i

Florebunt de crvitate , $e. )

Qui

bonitatis, fapientiz , &c. magnifi-

c

erunt cives in Regis hujus civitate,

cetur, & predicetur.

Qu

Horebunt , ficut gramen terrze , &

20. Defeeerumt landes , Ge. ) Hie

de[

——

PSALMUS LxXxil

179

fq-

.ri. Pfalmus Afaph. LXXII.

ü

"Uam bonus Ifrael Deus his, qui re&to funt corde!

Ct-

2. Mei autem pene moti funt pedes: pene effufi fünt

greitus mel.

»

lts

3. Quia zelavi fuper iniquos, pacem peccatorum videns.

4. Quia non eft refpetctus morti eorum : & firmamentum in

:

plaga eorum.

DO

-lus.

s. In labore hominum non funt, & cum hominibus non fla

u

gellabuntur.

:

6. Ideo tenuit eo

s fuperbia, operti fünt iniquitate, & im-

pietate fua.

ïa-l:

P -

Zz

i

&l db

enim Píalm. videtur eífe omnium

cat. Non decerpuntur a inorte qua«

avid

J

oftremus, quamvis ultimo loco col-

fi fru&us immaturi, qui arboris ra-

i

Ocatus non fit.

Scriptus eft enim

mo tenaciter adhxrefcunt; fed fponte

alle-

eo tempore, quo David morti vici-

labuntur, ut poma prematura. [n

nus, Salomonem filium fuum in re-

Greco eft: 9v Sx ígw avaveveig iy

yru

gni poffeffionem immifit.

Cutit

T0 Javre WurCY, quod nofter ver-

1. PS;:

Iymus A[aph.). Nide dicta ad tit.

:

tit, Noz eff refpetus mortz eorum , que

füle;

Pfalm. 49.

verba alii aliter interpretantur. Ego

25

lfrael) E/t dativi cafus. Beni-

hunc effe puto fenfum Hebraico tex-

gnus eft Deus, & beneficus in po-

tui confentientem.

,Cum ducuntur

Mil

| eff,

pulum lIfraeliticum.

ad mortem, non eam abnuunt,; non

Con-

His , qui reo [unt corde. ) Non

relu&antur, non refpiciunt , ut fa-

Oomnibus, qui ex Jacob prognati funt,

ciunt ii, qui inviti rapiuntur ad ne-

Pre-

gxbi—

ed iis demum, qui puro funt animo,

cem, qui fubinde refpectant, ut vi-

fleltl

& confcientia.

deant, an aliquod effugium pateat,

g. Mori [nnt pedes.) Mloveri pedes,

& an aliquis opem laturus adveniat,

j It«

fed annis faturi mortem admittunt

fenei:-

effundi greffus eft vacillare, labi,

f

aut declinare a rectis cogitationibus;

non inviti.

quafi dicat, parum abfuit, quin ten-

Er frmamentum. im blaga eorum.)

"l

tationi. fuccumberem.

tur 4

Si quando morbo aliquo tenentur,

bene

|3. Zelavi.) QGravi,) & axdenti ze-

aut alio premantur infortunio, non

lo commotus fum.

Zelus eft fer-

eft firmitas , ftabilitas , duratio in

lpü)

jI€

vor quidam zgriimi'propter res indi-

plagis eorum , fed celeriter ex illis

evadunt.

"et d

gne tactas.

Pacem. ) Felicitatem , Profperi-

$. de labere Lominum mom /;äm*. )

but

tatem.

Non confli&antur cum inopia, fa-

qn

-4. Nen eff refpetius. zmorti eorum. )

tigatione , litibus, angoribus, aliis-

Id eft, non trahuntur violenter, &

que malis , quibus plerique homi-

ejus

quafi vincti ad mortem , fed cum

num vexantur, & flagellantur.

j unt

fti*»

moriantur admodum fenes , volantes

6. ldeo tenmit eos füperbia. ) Pro«

ad grem!uin mortis, quafi ad portum

pterea. fuperbiunt.

jl

quietis, properant.

Vel métaphora

Operti fwzt.) Cooperti fla

gitiis ,

His

defumpta eft ex axboribus ; quafi di-

iniquitate , & impietate.

120

Lï'Bkä

l)

ALNMORU!WM

mlq uitas. eorum

tranfierunt 1n. af-

9. Prodiit quafi ex: adg

Cx-r1

LP wwWLCL

m Cor dis.

8. Cogitaverunt , & locutl funt nequmam

niquitatem in

vil

excelfo locuti funt

$. Pofuerunt in coelum os fuum ; & hn*ma eorum tranfivit

du

8

in terra.

1o. Ideo convertetur populus meus hic: & dies plem inve-

K

fientur in eis.

rIr. Et dixerunt

Quomodo fcit Deus, & fi eft fcientia in

Hl

excelfo "

. Ecce ipfi peccatores » & abundantes in fæculo obti-

nueï unt divitias.

bon

aut

I3..Et dixi: Ergo fine caufa juftificavi cor meum , & lavi

ïnter innocentes manus meas.

vi

r4, Et fui flagella:us tota die, &cafb(fatïo mea in matutinis.

RCAI

15. Si dicebam: Narrabo fic: ecce nationem filiorum tuo-

L

an

Trum repro bavi.

dici

16 Exxih—

I

7. Prodisz azm:/: ex adzpe imiquitas eo-

Dzes p/efz' tevenientur 22 es.) Con-

hU

fiderando invenient vere felices effe

hi

wm.) Ex abundantia ; faturltate,

profperitate, bonorum afHluentia ini-

inpios, ita ut etiam diutiffime. vi-

Que

quïtd.b eorum 1:1 odit.

italice dicere-

dht

& impleant dies fuos perve-

mentes ad ultimam fenectutem.

[

Vet

inuS , jomo caztivi , perché fo;za troppo

fent

grafff , e morbids.

Il. Ef dixermmt. ) Coj rxtatv)mbus

Tranfferunt in affetium cordis.) | At-

flu&tuantes, & divinam p10v1denuam

wdi

fecuti funt,

lidquid optarunt affe-

propeimnodum accufantes.

&u córdis.

r

el fenfus eft, fe to-

Quomodo [fcit Deus , Gc.

)

Qui

Orai

tos tradunt affe&ibus annm.

Ín

Vgl

fieri poteft, ut Deus hec videat, &

fciat,

thH

' Hebr. ad verbum eft: Tranfrerumt co-

& toleret ?

eft- ne harum re-

gitationes cordis , quafi dicat, ad eam

rum fcxentla in excelfo Deo ?

a

D

Vent

;tehcu:a.tem pervenerunt, quam nun-

l'ï

Ergo [ime caufm jufüiftawi cer

li

I

quam coffltailf:nc.

menm.) ld eft, ergo fruftra folici-

$. I» e.ue(]o ) in excelfo loco po-

Cum

tü$ fui, ut opera mea eífent pura.

Tati

fii , palam , & impudenter locuti

Inter z/macente: ) Hebr. l rmne-

funt.

centia "

id eft,

ll/ lr

9. Im celunt. )

Super cclum ,

martus 11'16&8 pUllS

lj

ab omni fcelere, n..ploborum con-

teli

ton timentes. Deum , & Angelos

foxtio confervavi.

bldfphcmare.

*ti

*

14. Etfwi flagellatus £ota die.) El

lat

Tranfrvit: 1n £erra. ) Hebr. perzm-

camen cum juftitiam, & pietatem co-

&slavit , Ícilicet detrahens cultori-

lerem, malis affidue attritus fum.

türa

bus-Dei, eosque irridens, qu: afi fpes

i

ülorum fit inanis.

Ca//zg;;t;a meau um matutinis. ) Sin-

ej, "

guli folis exortus alic quam novam

l1o. Conmvertetzur popu. Ius us lfzc.)

afterebant calamitatem.

lhq1

tt0j

Populus fidelis ad hac confideran-

I$. $4 dicebams, marrabo ffc.) Siin

4là convertetur,

hunc modumloquar, fiftatuam Deum

u

l I

aY

p A.L. MUS LXXIL

o

H

it-

r2

e

rC. Exiftimabam, v

cognofcerem hoc: labor eft ante me:

17. Donec intrem in fan&tuarium Dei : & intelligam in no-

n

viffimis eorum.

18. Verumtamen propter dolos

þpofuifti ei;: dejecifti eos,

t

dum allevarentur.

19. Quomodo fa&i funtin defolationem, fubito defecerunt:

v

perierunt propter iniquitatem fuam.

-eo. Velut fomnium, furgentium , Domine, in civitate tua

ii

imaginem ipforum ad nihilum

rediges,

d

21. Quia

i

b"ohobs negligere, & tnalis indulgere,

£

mala, & fecifti , ut doli in eorum

aut

ivere.

aV

perniciem verrerentur. Hebraica le-

&io , que eft apud D. Hieron. fic

Narionem felioum tuevume rcpmä.:;-

vi.)

Omnium piorum congregatio-

habe

Verumtamen i1m lucro po[uijfts

[iS

eos, dejecifis eos 19 fmteritum.

ld eft,

nem damno , quafi male fentiat ;

üo-

nam ipíi divinam agno

dum injuflis divitias, & felicitatena

Ícunt, &.- pr&-

dicant providentiam,

dedifti, pofuifli in loco , unde fa-

cile labi poffent in interitum ,. &

ft-

16. Ele?im:zäxzm 4 ut cognofcerem.)

Animo reputabam rationes, quaz mi-

quia fuo vitio nefcierunt in lubrico

/ot

caute ambulare, lapfi funt jufto ju-

hi occurrebant , ut veritatem aífe-

dicio tuo- in interitum.

querer.

eiïjc

Vi

LaLer efb amte me.)

/Sed än magna

Déjecifli eos , dum allevarentur. )

Ive-

Dum extollerent fe ad honores, &

verfabar animi perplexitate , nec quid

fentiendum effet, facile poteram ex-

dignitates , per eas dejecti funt iu

»ibus

E

pr&cipitium mortis &ternz , juíto ju-

pedire.

a

7- de. fzntlzarium Dej. ) Ut '1)621;

dicio tuo.

orationem lumen a Deéo obtineam.

19. Quomode fati fumt im defolatie-

Qui

Vel certe fané&tuarium Dei Eccle-

nem ? ) -Fact funt fimiles civitati

v

,&

fiam figni

at, ubi unica eft veri-

defolatz, dirute , ubi nihil apparet

i

tatis, & fapientis fchola, ad diffol-

pr&ter ruinas.

vendas hujusmodi queftiones.

Vel

fan&uarium Dei eft cclum, quod

Subito defecerunt. ) Quia licet im-

j f

piis diuturna vita interdum contin-

yic

cum fuerimus ingre(fi , feriem , &

gat, tamen breve eft, quidquid tem-

d

rationem . divinz providentiz intel-

3

pore circumfcribitur , & gaudium

me

ligimus.

hypocrite adinftar puncti.

uras

Intelligam' £n 120'Uy J5 :2i5 e.arunz.,) In-

telligam, quifnam futurus fit eorum

c0. Surgentium. ). À fomno . evi-

coi*

exitus, quid ets ad extremum . eve-

gilantium.

niat, fi non in hac, faltem in fu-

In croitate t&a.) Infanctorum tuo-

k

tura vita.

| C0*

rum confortio, & fuperna illa civi-

18. Ferumtamen propter dolos pofuift;

tate Jerufalem.

"

Giti

e&.) "Subintellige ma/z , ut habent

lnaginem ip[orum , jc. ) Hmagina-

aliqui textus Grzci, & fenfus erit:

ram ilorum felicitatem ad nihilum

yam

.*

propter dolos, quibus injufti, & im-

rediges

,

umbratilis enim felicitas

i in

pii ufi funt erga proximos fuos, ut

evanefcet, cu

n

m vera felicitas ss

xebit.

Jeuiti

divitias augerent, &c, repofgi&i eis

P

e

i$

a

LIBRI PSALMORUM

2I.

uiainflammatum eft cor meum, & renes mei commu-

tati funt: & ego ad nihilum redaétus fum, & nefcivi.

22. Ut jumentum factus fum apud te: & egofemper tecum. .

23. Tenuifti manum dexteram meam: & in voluntate tua

deduxifti me, & cum gloria fufcepifti me.

24. Quid enim mihi eftin coclo ? & a te quid volui fuper

terram ?

2

bi

25. Defecit caro mea, & cor meum : Deus cordis mei, &

In

pars mea Deus in a&eternum.

26. Quia ecce, qui elongant fe a te, peribunt : perdidift

(lS

omnes, qui fornicantur abs te.

21. Mihi autem adhaerere Deo bonum eft: ponere in Do-

-

CX

mino Deo fpem meam.

28. Ut annunciem omnes

*

prædicationes tuas, in portis filiae

Sion.

ab

QCC

I. Intel*'

1

21« Quia , 6c. ) Particula hec cau-

Ne fork:aiïe tentatio

5

eravillima me

t

aberrare faceret a te.

lg

falis, 44:4, non reddit rationem fu-

Iz vwolumtate :44.) ln tua lege, in

periorum , fed eorum, quz fequun-

tur, & habentur n. 23. Tesz/ff; ma-

tuis preceptis, & confiliis, vel in

um dextcram (meaAm.

beneplacito tuo deduxiíti me

1Bn

lIeflammatum eff cor mewn.). Uftum,

Grxco eft, iv v4 UsAs v8, in con-

Cifh

& cruciatum

vel, orationc inca-

filio tuo; ut etiam in Hebrzo.

luit..

Cums gleria füfcepzféó me. ) ln do-

pop

E& remes mei commmutati fünt.) — Al-

mum, & civitatem tuam , nunc qui-

ea

terati, & male affecti

vel quia af-

dem in fpe, fufcepturus poftea in re,

fedio mea carnalis in fpiritualem

2$. Quid emim mibi eft im celo? )

Que

mutata eft.

lole

oo. d nibilum redatius þm) Varie

Quid pretiofi aut pulchri eft in ca-

lo, quod appetam fine te?

humiliatus, & abjectus: vel humi-

ttm,

litatis fpiritum concepi.

Ef 4 te quid volui fuper terrd;n z )

Qu

Et nefcivi.) Quorfum hec fierent

Quid eíft pretiofum aut elegans fu-

$

per terram , quod a te poftulem ?

lum

a Deo, vel quo me verterem Vel

in bonum fenfum interpretando ,

quaf! dicat, nihil eft, in quo plane

Ante

&

ignorantiam

ineam

confeffus

acquiefcat cor meum prater te.

A

fum.

W.

26. Defecit caro mea, E5 eor menm.)

23. Ut jumentum fatlus [am.) One-

Pra languore, & defiderio tui.

hære«

ribus preffus, & flagellis cefus. Vel

ii

ut infipiens jumentum efle volui ,

Pars meas) Quam portionem, &

flere

hzreditatem meam efle volo.

& fine contradictione obedire , &

«t

quod onus imponere volueris, por-

e7. Qui feruicantur abs te.) Qui

ehur

tare.

a tua fide, & cultu deficiunt , &

& li

aberrant.

Metaphora a conjugibus

Ef ego femper teeum.) iNullis re-

P

bus, quamvis difficilibus, & adver-

matrimonii fidem violantibus.

eü Ó

fis 4bductus a tuo cultu.

29. Ur amnmuntiem,C$c. ) Ut per

hanc adhefíionem ad Deum liberatus

24. Tenuifli manum dexteram mtam-)

dek(

PSALMIUS LXXIIL

x25

«

r. Intelletus Afaph. LX XII.

f

T quid Deus repulifti in finem: iratus eft furor tuus

d

fuper oves pafcus tuze?

2. Memor efto congregationis tuze, quam poffe

d abinide.

Redemifti vir

XT

gam haereditatis tuze : mons Sion, in quo ha-

bitafti in eo.

&

3. Leva manus tuas in fuperbias eorum in finem : quanta

malignatus eft inimicus in fan&o.

i

4. Et gloriaü funt, qui oderunt te; in medio folemnita-

tis tuze.

0

5. Pofuerunt figna fua, figna: & non coghoverunt ficut in

exitu fuper fummum.

Slibun

6. Quafi

li

ab otrmni bupiditate terrena , totus

3. Leva mamus fias. ) Ad facien-

occuper in laudibus tuis.

dum.

u

——

ln porns fflia Siom.) Coram mul-

l [uperbias eorum m ffnem. ) Ad

The

titudine fidelium, in publico Eccle-

comprimendam, & conterendam pe-

fiæ convertu.

nitus eorum: fuperbiam.

, If

Quanta malignarus 6fb ipimicus m

Nzrelletius A/kþb. )

] m

x.l'

ad titul. Pfalm. 51,

Vide di&a

fanüo? ) Suntenim multa, & gra-

Iü

via mala , que inimici tui in fan-

Repulifi? im ffaem. ). Omnino abje-

é(tuario fecerunt.

ÍIn Hebxzo eft:

con

cifti populum tuum. — Ita te geris, ut

Omne maluv ferir Ipnimicus im fdnfï';m—

populum tuum, omnino deferuiffe yi-

| do»

earis.

ric.

Antiochus, ut habemus 1. IMa-

chab. 1. fpoliavit, & profanavit fan-

qu'

Oves pafcta f44? ) Populumtuum,

Guarium Dei.

"o

quem peculiari providentia regere

In Hebr. eft;

folebas, ut paftor

[3

4. Gloriati funt. )

102)

^

2

5

regem fuum,

Yrtgiermnt, Gloriati funt, & fremue-

108

Congregationis tua. )

Sysagoga

runt quafi yi&ores capta preda.

£&4&, ut elt. in Grzco. Populi tui,

quem congregafti.

Qri odergnt te.) Sacra fcilicet tua,

T

& religionés tuas.

4

Quam po[edifhi a5 initio.) Qus nul-

In medio fa/emnz'mtis tuæ.) Ingrem

lem ?

lum habuit Regem , aut Dominum

templum, & fanctuarium tuum, dum

ante te.

É

plare

facra folemnia peragerentur.

Redemifii virgum hareditatis fu. )

$. Sagna [ua. ) M exilla fua.

Id eft, ut effet virca, & fceptrum

7 )

hereditatis tuz , ut effet haereditas,

ta victoriz.

Szgna. ) Trophæa,'& monumene

neres,

in qua tu regBares ,. & fceptrum te-

Nen cognoverant,) Aliquid fupplen-

1 &

Vel ,. redemifti virgam , id

dum eft, v.g. non cognoverunt te;

eft, fceptrum hereditatis tüm, re-

iNOS

vel, non cognovérunt nos.

Qui

num tuum hzreditarium afferui&i,,

liberafti hactenus.

hec fpe&antes non curarunt; te Do-

lï,&

minum templi non agnoverunt, nec

Mozs S;0.) Que hzreditas tua

reveriti fünt, non diftinguentes in-

!giblw

eft mons Sion.

Dus he

ter facrum, & profanum.

I» quo babitefi iA eo.) Quem tibi

VOCeS, 5op c

2

t l)ff

delegifli, ut in eo habitares.

per parenthefun.

QHO VET Wa£ , legen-d? fant.

*

184

LIBRI

PSALMO?U M

6. Quafi in filva hgnorum fecuribus exciderunt januas »JLXS

lu&

in 1dïpfum : in fecuri, & afcia dejecerunt eam.

Re

g.

* Incenderunt igni fan&uanum tuum

in terra pollue-

):ï

dra»

ä

ruft tabernaculum nominis tui.

'8. Dixeruntin corde fuo cognatio eorum fimul

Qmefce;e

faciamus omnes dies feíttos De1 à terra.

p

9. Signa nofítra non vidimus, jam non eft propheta : & nos

!

non cognofcet amplius.

1

irritat adver-

U

1O. Uu uequo Deus improperabit inimicus :

farius nomen tuum in finem?

II. Ut quid avertis manum tuam , &. dexteram tuam, de

piaf

medio finu tuo in fmem ?

^

$

* Deus

Wp

I

Sicnmi : exitu. ï

Non difcreverunt

do reé(tus eit. hujusmodi

Omnnis CO-

itio €oruauin

itiniii

QIXIt

n

corde

templum ab exta , five compito,

per

& loco profano.

Exitus hoc loco

fuo, id €eit, omnis horum natio, &

b ens.

fignificat locum , in quem plares

T69,

vici definunt, qua fignificatione Mat.

wefäe;e f'ctanus , Efc ) Ceffare

[7

22. 9. dicitur:

lze ad exifus viarum

faciamus in terra omnes feftivitates,

wit

Super fuusnus.) in fupreina parte

omnemque-cultum. Dei , quo utitur

W h

portarum , vel turrium figna loca-

populuq iite.

bl

verunt.

g. SZgna næj?'a 67.) Sunt verba

M

Quaft £m flfva lignorum. ) Non ali-

popuh fidelis in. malis. fatifcentis,

men

& de divino auxilio pwpe.nodum

WT10.

tér, quam fi flvam arborum eílent

ingréifi, ita fine

ulla loci fanéti re-

defperantis.

ln

verentia , nuli rei parcentes januas

Signa noffra nonm "vidisms. ) Non

0pe.

excilerunt.

vidémus alnixm talia Dei miracula,

12

6s u zd;p/itm. ) Omnes fimul,

qualià nobis promiila funt in lege,

uno ammo uno conatu.

& tempore majorum -mztyomm, qu&

dta

Quot

lo |fecttrz,

afcia. ) Afcia eft fa-

in eorum bencficium edita funt.

Non eff Propheta. ) Nullos habe-

0['7.

brile inftrümentum, quo dojatur ía-

brice materia.

mus Prophetas, qui populo adtint,

lg

Deecerunz eam. ) — Scilicet Jeru-

& illum voce folentur, & mir zvuhs

H

33

falem.

juvent contra hoftes.

A

7- lIncenderune 1 gni [: mf?pz;zrzum zuum.)

Nos monm cogmojcenz amplus. ) 7Xos

J

Sic legimus 1. Machab. 4.38. &f vi-

amplius Deus ut popului fuum no&

hn

&erint Maccbabes ÍA nélifcationem de jcr-

cagnoh.c.t, nec favebit nobis.

Cor

IGO. Impraperab:l inimicus. ) Infulta-

Pam. & atare prafanatzmz . & PO?"M«S

D

exuflas ,

[

bit nobis, & tibi, quafi non poflis

]i

5

ln rerra.) ln terram .dhferunt, &

nos e-tantis mialis eruere.

dejecerunt.

Beilarm. putat jungen-

dyrifat dduer[ari nomem. uum. )

M

dum cum, zabermaczium tuum , hoc

Irritat

tey

blafphemando nomen

DC:

tuum.

ordine, & fenfu: Pollnuerunt taber-

!l'xH.)

naculum tuum, quod . habes in terra.

Àn fisem.) Perpétuo, ,dïuïrze

Tl

8. Dixernut $n corde fuo, 6c.) Ordo

li. Aüp quid ayektis , 6c.2 ) . Cur

lo

manus tuas.(e finu tüo €du&as non

l

eft inveríus, fententia véero, & or-

l

PC ETA LXXIIL

E

I$$4

Qus

12..* Deus autem rex nofter ante fzecula

; Operatus eft ía- *Luc.

lutem in medio terrae.

I 68.

lue.

I3. Tu confirmaíti in virtute tua mare

; contribulafti capita

draconum in aquis.

Cete

14. Tu confregifti capita draconis :

dediüi xeum efcam po-

pulis VEthiopum.

. 05

45. Tu dirupilli fontes, & torrentes: tu ficcafti luvios Ethan;

16. Tuus ett dies, & tua eft nox: tu fabricatus es auroram,

|vet-

& (olem.

17. Tu fecifti omnes terminos terre : ceflatem , & ver ti;

. de

plafmafti ea.

18. Memor efto hujus, inimicus improperavit Domino: &

populus infipiens incitavit nomen tuum.

s

Is Q

19. Ne tradas bettiis animas confitentes tibi) & animas pau-

perum tuorum ne obliviícaris in finem.

cordé

9, &

20. Refpice

"effare

regeris in inimicos' noftros, fed eas

petfam-, ut aquas funderet, co

.

iam in morem torrentis.

PiOf

iEALOS,

poít tergum vertis , & jungis mo-

utitur

re hominum nihil negotii haben-

- Siccafis flevios Etham. ) Sic&afï;i

tium ?

z

Manum tuam.) Siniftram, nam no-

fluvium Jordanem, qui rapidus eft;;

verba

hoc enim fïggifïcat vox- Hebraica

centis ,

qmen generis more Hebraico de de-

VUv 6b , d eft, fortis, vehemens,

nodum

teriore dicitur.

rapidus.

ln fimezm. ) Perpetuo abítinens ab

17. Te plafmaffi e4,) 'lu tempo-

Non

ope nobis ferenda.

aclt,

12. Z4nte fecula.) Qui fcilicet Deus

rum vicilhitudinis auéctor fuifti. Figu-

eít ante fzcula.

rate de quatuor anni temporibus lo-

l 1€g99

Vel, jam ante ali-

quitur, ut de re corporea.

n qué

quot facula Deus nofter eft.

18. Mermer effo bujus. ) Neutrius

]

Operatus eff [alutem.) judeorum.

generis, id eftj hujus rei, potentis

; he-

Jg medio terra. ) ln terra promiffio-

hujus, horumque facinorum, ut pa-

Q'J[ii]f» ,

ria nunc edas, & patres.

jiculi

nis, in quam, nos introduxit poft

JEgypti fervitutem.

lninicus iznproperaiz Dogaino.) Nam

13. Cenfirmafti.) Solidafti potentia

tibi inimicus infirmititem , & im-

;

No$

tua mare rubrum.

;otentiam exprobrat, quafi non pof-

u 20

Coniribulafls capita draconum in 4qm'4.)

ferre.

is, ut máxime velis',r nobis opem

Draconum nomine /EÉ

sfulte

gyptios inFel-

lacitavit. ) Contumeliis irritavit,

ligit, immanes, & feros,

provocavit blafphemiis.

14. Drasconis.) Pharaonis.

Hoftibus feroci-

19. Befliis. )

n ]

Dedifli eum efcam Papu/io'-äfbiüpum.)

bus, & rationis quodammodo exper-

m)men

tibus.

Arabibus, qui Pharaonis, & /Egy-

ptiorum cadavera ad litus ejecta fpo-

Confrtentes tibi. ) 'Te Deum agno-

liaverunt.

fcentes , colentes, & laudibus cele-

C

1$. JDirupifhüi fontes. ) — Aperuifti

brantes,

Aa

j5 007

Bibl, cum Com. Mcna»c?./,ï- IK

ri

8

6

LIBRI PSALMORUM

&

2o. Refpice in teftamentum tuum : quia repleti funt, qui

Cofn

obfcurati funt terrze domibus iniquitatum.

21. Neavertatur humilis fa&tus confufus: pauper, & inops

No

laudabunt nomen tuum.

22. Exurge, Deus, judica caufam tuam , memor efto im-

ady

properiorum tuorum, eorum, quae ab infipiente funt tota die.

. 233. Ne oblivifcaris voces inimicorum tuorum : faperbia eo-

defi

Tum, quite oderunt , afcendit femper.

n

1, [n finem, NNe corrumpas, Pfalmus Cantici Afaph.

. LXXIV.

91

ef

Oonfitebimur tibij Deus, confitebimur, & invocabimus

ZiC

nomen tuum.

z

C

3. Narràábimus mirabilia tua : cum accepero tempus , ego

7

nadh

juftitias judicabo.

port

4. Lique-

[

Ie fimem.) Omnino,

qu« etiam tuaeft, quia tibi dereli&us

judic

20. I teffameutum tusm.) Often-

eft pauper, & quia etiam de tuo ho-

tiet

de te meminiffe teftamenti, & pa-

nore agitur.

fti, quod cum patribus noftris pe-

Improperiorum tuerum. ) — Blafphe-

fuüm

pigiftt.

miarum , quibus te fcelerati ime

QUi

Quia vepletz [unz.) | Bonis noftris,

Aiy

divitiis noftris ditati funt.

petunt.

b in]ïþiente fuat. )

A. pop ullo

rali

Q&j obfezrati fum* zerra. ) Ob-»

hoc barbaro , « iníipiente profe-

Va

Ícuri , ignobiles, & plebei diviti-

runtur.

g

as ingenuorum , & nobilium ra-

puerunt,

23. Foces.) Blafphemias.-

1

Domtbus iniquitatum. ) R*epleti funt

"Afcendir.) Crefcit femper, Aideo.q-u/.e

ej

domibus inique partis.

comprimenda, & malis inflictis con-

lmm

21.. Ne averzatur.) Difcedens ab

tundendas

x e

oratione.

VO!U«

Humils.) Populus tuus, qui hu-

I. A7E corrumpas.) Wide dica ad

miles ad te preces fundit.

titulum Pfalmi 56. in illud,

D

Tieto

Fatfus confufis.) Eubefcens , quod

Ne differdas, funt,enim ezedem voces

Ex

fruftra oravérit, voti compos mini-

in Heibr., nnvn o eltbafchet.

me fatus.

P[almtus cantici.) Nide di&a ad ti-

Y0s

Pauper , &5 inops laudabumt nmomen

tulum Pfíalmi 29.

lenen

"

f

"

£uum.) Non enim divites in fe .ipüs

-

Cænfteäimkr zb ) : Y,audabi-

confidentes laudabunt te , fed pau-

mus te.

1

Ib

peres, & humiles , qui fpem fuam

3. Cum :zcæ;ae)a tempus. ) Pfalmus

trita

omnem in te locaverunt.

iïz cgh

d.

hic videtur efle compofitus per mo-

At

citare.

E:mrgcï Deus. ) E-vigilä, ex-

dum dialogifmi : itaque verba hzc

funt Chrifti: quz fuperiori verfi-

W

J"dsca., . Vindica. .

J

culo pr&cefferunt , funt populi ju-

l

ftorum.

X

Caufam tuam, ) Caufam Pauperis,

—

P S,A LMUS LXXIV.

187

4 Liquefacta eftterra, & omnes, qui habitant in €a : ego

qii

confirmavi columnas ejus.

4. Dixi iniquis: Nolite inique

y

agere , & delinqugntibus-:

Qp

Nolite exaltare cornu.

!

6. Nolite extollere in altum cornu veftrum : nolite loqui

It

adverfus Deum iniquitatem.

J'e,

7. Quia neque ab Oriente, neque ab Occidente, neque.a

| £0«

defertis montibus : quoniam Deus judex eft.

$9. Hunc humiliat, & hunc exaltat: quia calix in manu Do-

*

apli

mini vini meri plenus mifto.

9. Et inclinavit ex hoc in hoc : verumtamen fcex ejus non

eft exinanita: bibent omnes peccatores terrce,

j

Aa5

fO. E*g-g

Cum . accepero: tempus.) Cum otium

Subiatelli

e

vobis erit evafio, vel

eqo

nactus fuero , cum £uerit tempus-op-

quid fim

ile.

j

"portnnumæ

Quosmizam Deus

Sadec efr.) Qui

que

3ufbitias judicato.) jufte , & recte

ubique eft, & a cujus poteftate ne-

——

:no fe poteft fubducere.

ali&us'

judicabo..

0 h-

4« Liquefatla eff terra.) "'lerra fen-

9. Hunc bumiliat, 88 bhunc exaltar.)

tiet. iram meam , & timore homi-

Pro fua juftitia, & pro judicandorum

num corda liquefcent , vel fignifi-

"

meritis , aut peccatis humilem exal-

ifphe

cat'id , quod. dicitur

-

. Petri 3. ro.

tat, deprimit fuperbum.

| d

Adueniet dies Domini ut fur, im quo

*

Calx £m manu Domint.

) Calix üæ;,.

eeli magno impetu tranfrent , elementa

& furoris. fui.-

)0911]0

vero calore [oluentür , ferrA auteui, Gd

proiE-

qua ;2 ea fünt opera,exurentur.

Viz; meri.) Generofi, & non di-

luti admixtione mifcri(:orïdiæ , aut

Ego: confrrmaros columnas: ejus.) E;go

favoris..

ejus fundamenta jeci , & velut co-

Plenus mixto.) Id eft, plenus. nom

leoque

lumnis ftabilivi : quare & concute-

fimplici vino umrius generis, fed mix-

$ cor-

re eam mihi difficile noR erit, cum

voluero.

tione variorunr generum vini meri,

qua mixtione non tenrperatur, neque:

s. Dixi iniquis 60 ) Jam loqui-

diluitur vis vini, fed fortius reddi-

du r'lä

tur Propheta tanquam. unus de nu-

| illd,

mero juftorum.

tur, ld fignificat juftitiam Dei vin-

voce

Exaltare corzt.

) Superbire, nolite

dicativam abundare multitudine, &

?

varietate ponarum ; nam ut dicitue

vos efferre contra Déum ,. & ejus

Pfalm. 10. 7- Igmls a fu/þ/azär 3

'ad ti

legem,

6. L

o adver[us Deum iniquitatem.)

6 (rites.procellarum. pars- czzlici:) £0—

?hmo-

jlb

In blafphemias erumpendo, aut facra

irritando &c. InHebr. eft :ze oquam:n?

9- Et inclinavit ex' boc s2 bor. ) Java:

3n collo pingui, velim collà duro, id. eft,

multis propinavit. Deus. hunc. cali

(alus

nolite effe fuperbi, contumaces , du-

cemv ir& füme , inclinavit calicem. ex

er f0

hoc ore in . hoc. os, tranftulit ad ya-

j I9

xa cervice, fed:Deo obedite,

& illius

O*

Verfl

,3ugo co

la. fubmittite..

rias

*entes,;

ut eunr punivit Sodomi-

7. Quie neque ab oriente , Be. )

tàs,

C

haldzos ,. /gyptios, &c.

J

Bu

"ais

188

LIBRI PSALMORUM

10, Ego autem annuntiabo in f2eculum: cantabo Deo Jacob.

Vit:

II. Ét ómnia cornua peccatorum confringam: & axaltabun-

tur cornua jufti.

alc

1. In finem; in Laudibus, Pfalmus Afaph, Canticum

ad Affyrios. LXXV.

tus in Judaea Deus : in Ifrael magnum noómen ejus.

g; NO

oft

3. Et faCtus eíft in pace locus ejus: & habitatio ejus

in Sion.

C0j

4. lbi confregit potentias arcuum , fcutum , gladium , &

bellum.

x

-

It (

$. llluminans tu mirabiliter a montibus aeternis: turba

d fupt

omnes infipientes corde.

6. Dorq-

Ti

D sst

Verumtamen fax ejus mon eff exiza-

clefia , qu& conftat ex veris Judzis,

a

glll'

üita. )

Adhuc remanet gravilíii-

hoc eft, Deum confitentibus.

€a]

ma pars juftitie vindicative& , que

Magnam nomem ejus. ) Celebre, &

fervatur in diem ultimi judicii ,

AÍ

& tunc eam bibent omnes pecca-

inclytum , quia Deus verus habe-

Ti

tores

batür, & quia multa mirábilia &

O

memoranda patraverat in gentis il-

1O

"tnnuntiabo.) Laudes De:i.

lius bonum.

pet

I!

. Corzua peccatorum conf?ingam.)

R

3

Fatlas ef im pace loeus. ejus. )

Vox eít Chrifti. Peccatorum fuper-

Habitationem fibi delegit in Sz/ew,

t

biam. contundam.

que vox Pacem (ignificat. In Urbe

Exaltabuntur cormua jufli. )

Poten-

pacifica Deus fedem habet, hoc eft,

l'lp(

tia , dignitas,

gloria' jufti. exalta-

in Ecclefia , in qua eft

pax Chrifïci

ten

bitur.

diffufa in corde fïdcliuaxx.-

In monte Sion, in

Rpp

In Siom. )

Ce

Y« FN daudzbus. ) Idem eft, quod in

Ecclefia , cujus typus fuit mons

ihite

carminibus , vel in hymnis.

Sion.

Vide dicta ad tit. Pfalm. 4.

!mg

4. Cowfregit potentias Avcumnm, &c.)

Quii

Pfaiputs A[zph.) Nide di&ta in ti-

Convenit hoc victoriz de Aflyriis,

lo

tulo Pfalm. 49.

cujus

facta eft

intentio

in

titu-

lo; nam liberavit Deus Jerufalem

quid

A4-d[yries. ) Propter hanc in-

ab obfidione Sennacherib , fine ulla

fcriptionem putant aliqui cani pro-

Ti

phetice internectonem exercitus Sen-

pugna Judeorum.

Senfu fublimio-

W e

nachérib. 4. Regum 19. & fane mul-

re per jacula ignita , & gladios, &c.

D

ta cladi illi conveniunt , fed argu-

fignificantur arma, hoc eft, tenta-

*

mentum latius patere vidctur, & ge-

tiones, quibus fpirituales hoftes nos

D

1

neratim celebrari

vi&toria e€lecto-

aggrediuntur.

*

Wl

rum Dei adverfus omnes hoftes vi-

S. düumumans fu o mi

r:zä.z;litf;- A mon-

fibiles.

I)

tibus aternis. ) Confregit Dominus

jore

-

Notts :2 Tudaa Deus. ) Namn

arma Aflyriorum , ille autem Domi-

ff

apud illam gentem veri Dei notitia,

nus tu es, qui.hzc fecifti, dum ex

ce.(

& cultus viguit,

Notus in Eccle-

cmlis quafi ab mxternis quibusdam

ten

'Pä ALMU s LXXV.

*89

cob.

6. Dormierunt fomnum fuum : & nihil invenerunt omnes

U.

viri divitiarum in manibus fuis.

7. Ab increpatione tua, Deus Jacob, dormitaverunt, qui

7

afcenderunt equos.

um

$. Tu terribilis es,

& qui refiftet tibi, ex tunc ira tua.

9. De coelo auditumfeciíti judicium, terra tremuit, & quievit.

10. Cum exurgeret in Judicium Deus, ut falvos faceret

omnes manfuetos terrae.

s

ejus

