1019- ex femine hominis, & deletctamento fomni conveniente,

1. Quim

3. Et ego natus accepi communem aerem , & in fimiliter

& honeltatet

fattam decidi terram . &

primam vocen?iïmilem omnibus

14, Inftn

emifi plorans.

fünt, partic

4. In involument

is nutritus fum , & curis mägnis.

dona comme

.$. Nemo enim ex regibus àliud habuit nativitatis init'um. -

15 Mihi ;

*job — 6. * Unus ergo introitus

nere digna .

I. 21- exitus.

4eü omnibus ad vitam, & fimilis

t dux e(t

I

im

)

7. Propter hoc optavi, & datus eft mihi fen

6.7. &

*

fus & invocavi,

L M

N

venit in me fpir?fus fapientiæ:

s

g. Et

eum increatg -

V& creatg.

) 85

r quidelm- $w Buyon- Cs &t Job loquitur c j: I2.. exceptus

$. Nibi eH*'

&2 ciliata capite fuperiori attentio-

Jf genibas , obftetricis nimirum, qus

fapientig,

pme auditoribus aggreditur fub fua, vel

ideo obítetrix dicitur, 2nod obfifhar,

* 0. Saltegm

Salomonis perfona vim, proprietatem-

se fetus ip terram deflaat, ut ait D.

Ambrof. ep. 64. ad Syagriuin.

pulchritudig

que fapientiz celebrare.

4. dpvolumentis.) F'afciis.

Prpfus p

O. Deletamento fomni, 6c. ) Somni

nomine concubitus flgnificatur. Sic

7. Propter hoc optavi. €c.) Propter

atablus vertj

Írequenter in Scriptura derzre cum

hoc fcilicet, quia commune omnibus

Ql eam lui, f

eft initium nativitatis, &

"a vidi

Yél oculorum,

aliqaa eft cum illa concumbere. . Vi-

de fupra c. 4. n- .

me natum in ignorantia ficuf reliquos

I I.]'dmfmærdl

Comveniente, ) ZA sSowc ? id eft

homines , vel propter hoc , fcilicet

704 71')1:*:'7'0;

&oncurrente , accedente.

ut vitam , in quam ingreífus eram,

[ Aliquoties ho

reGe traducerem.

3. Shmilrer fadam. ) Similem,

PIo divitiis, (

Suooma9 , id eft fimiliter affectam ;

Senfus. ) Prudentia, intelligentia.

Ate,

vel fimilibus paffionibus obnoxiam,

Izvocawt. ) Precatus fum » Oravi

RLT

vt fipnificet , fe: iisdem miferiis cuin

i7eum.

aliis hominibus fuifle obnoxium, fri-

T Thinibus e'y

&

Spiritus fapientia.) Qushoc capic;ä,

U velyend

o

oris, caloris, &c.

& fequentibus dicuntar de fapientia,

Ntentes

Deezdi ferram. )

Meo pondere in

explicanda funt de fapientia, ut ab-

u'. Sunis,

ftrahit a creata, & increata : quedam

terram, cum n.xfceryerv, t"erebar,rli-

Pifnh;z, ) A

| prae, hom

CAPIUST MIE:

583

- &. Et preepofui illam regnis, & fedibus, & divitias nihil effe

6fs r

duxi in comparatione illius.

/7011(17 hiyng

A

..* Nec comparavi illi lapidem pretiofum: quoniam omne * job.

TC ff

aurum in comparatione illius, arena eft exigua,

& tamquam 28-I5:

rov.

lutum aeftimabitur argentum in confpe&tu 1illius.

,

l

M 8- I2:

1o. Super falutem , & fpeciem dilexi illam , & propofu

pro luce habere illam: quoniam inextinguibile eft lumen illius.

.

mibus, &

11. * Venerunt autem mihi omn

la bona pari

iter cum illa , '3.Reg

u ,&

& innumerabilis honeftas per manus illius.

ä.'latä.

12. Et laetatus fum in omnibus : quoniam antecedebat me

6. 33*

1 fanguine;

*

ifta fapientia, & ignorabam, quoniam horum omnium mater eít.

llente,

13. Quam fine fi&ione didici, & fine invidia communico,

n fimiliter

& honeftatem illius non abfcondo.

n omnbu:

14. Infinitus enim thefaurus eft hominibus : quo, qui ufi

fünt, participes fati funt amicitiee Dei, propter diíciplinse

l$

dona commendati.

15. Mihi autem dedit Deus dicere ex fententia, & praefu-

jaibum..

mere digna horum, quze mihi dantur : quoniam ipfe fapien-

& fimills

ti:e dux eft, & fapientium emendator :

16. In

; jüvoCayl,

st

:

k3

enim

increate conveniunt , quædani

put eft .fapientia , que me ad acqui-

g H

vero creatz.

fitionem omnis

generis bonorpm de.

-.--.--

Vide di&gt Proverb.

ducit.

Et ignorabam , 6c. ) Significat fibi

;. I2, fzre,*!us

' gn.. zä;bil e[e duxs.) Comparatione

imirum, qug

fapien

tiz.

pr&ter opinionem divitias obveniffe ;

1o

Sauintem 87 fpeciem.) Sanitatem,

nam ftudio fapientis intentus; de il-

gzad Mflfüf ,

lis parandis folicitus non erat.

, Ut at U.

& pulchritudinem.

r

Propofui pro [mce babere :llam. )

13. Sine ffüione didici, ) Sine dolo,

cils.

Natablus vertit zr4opzav; , & prxele-

fincere, non fruftra, fed in eum fi-

/;.) Propttr

xieaum. [uci, Ícilicet corporez folis,

nem , quem fapientia ipfa requirit.

ane omnibus

vel oculorum.

Sine invidia.) Lüberaliter, & effu-

&

via vidi

,

fe.

?

1rJenumerabilis boneff ai- ) Avapi

S(.Ln-

Vide fupra c. 6. n. 25.

(icut reliquos

TOG

«ASTOG

innumerabisles

drvitia,

Honeflatem.). YYngroy drvitias.

yoc , Toilicet

ties hoc libro Zeze/£as ponitur

reffus eram

Aliquo

14. Participts .. . amicicitta, ) ege-

pro div

itiis, & Joneflare pro divitem

Aavtro QiN'& , quod bene vertere pof-

facere.

fis, cum Deo amicitiam reffrinxerunt.

xtelligentï:.u

Per manus jllius. ) 'E» xspeiv àurío,

i

Propter difciplina dona commendats. )

in manibus ejus id eít in poteftate il-

lius, vel pendentes ab illa, & ex ea

Sapientia, & difciplina Dei amici-

;loc capi?ey

fequentes.

tiam conciliante.

j; fapientih

12. Quoniam antecedebat me 1fla fa-

15. Dicereex fententia ) Utanimo

deftinaveram , & volueram , quod

a, ut

pientia. ) Alwrewüey&rai c'opía , his

" quædam

przit, horum ceu dus , fons, & ca-

fapientia ornata confequitur.

»

LIBRISAPLEN-TIJE

584

i6. In manu enim illius, & nos, & fermones noftri , &

s. H

omnis fapientia, & operum fcientice difciplina.

*

*

habens V

17. Ipfe enim dedit mihi

horum, qua funt,

fcientiafa ve-

ritus, int

ram , ut fciam difpofitionem orbis terrarum , & virtutes ele-

24 O

mentorum.

j

pit autel

:8. Initium , & con

fummationvem, & medietatem tempo-

Rn

rum, viciffitudinum permutationes, & cemmutationes tem-

llaius m

porum. (1)

fit, maltipl

I9. Ánnl

i curfus, & ftellarum difpofitiones, . ;

E

fedionts v

toi*um

20. Naturas animalium , & iras beftiarum , vim ven

propter va

& cogitationes hominum , differentias virgultorum ; & virtu-

tobis largit

tes radicum :

euitilii )

funt abfconfa, & improvifa , didici:

pertingit, €

241. Et quaecumque

tatür , etiai

omnium enim artifex docuit me fapientia.

1. Coriath.

22. Eft enim in illa fpiritus intelligentize , fan&us , unicus,

Dijäillti. :

difertus, mobilis, incoinquinatus, Cer-

quentés fac

multiplex , fubtilis,

tus, fuavis, amans bonum, acutus

quem nihil vetat bene-

Tpayo , cla

25, Hu-

figuifeat,

facere ,

Yi$ virtutes

d;:*. Sixt. addita fuat bfzc veréa :

(I) Pof.commutationes temporum. z e

, Mabilis.)

morum mutationes, & divifiones temporum.

atlcit aum :

Prafumere.) Voy9vuuS99»ei , cogita-

finem, medium fe noviffe aic'Salo-

üi gnitia,

mon.

re, animo prscipere five preconci-

Cp. 1. la

per e«

Viciffitudsnum permutationes. ) Cum

]ilfümqujz

Diguà borum4, qua mibi damtur. )

fcilicet anni partes «ftuofe vertun-

"

des non «

t

ür in temperatas, &deiade inagen-

Quz deceant Regem fapientem, que

.

tes,

us for

meo fítatui conveniant.

Crtus, )

Emendator.) MopScrig corretfor ,

19. Curfus.) Girculos , xUxA&c, ut e(ï.

emendator.

Deus enim dirigit , &

in Greco.

petlpiaus,

20. lras befhiarum. ) 'Furores', &

QU Yopon

corripit fapiehtes , cum errant; v«l

aut decipidt.

ne errent.

ferociam belluarum.

16. Operum - fesentia, ) Elpyartics

Cogitationes bominum.) Nam quomo-

Suwis.) Í

ptairoy , g,

Pmwxux , opifetorum. feseutia , «xatio ,

do . :5 aquis reþlendent viuleus proüi-

ütrüm ju

&

& difciplina.

cientium , fíc corda bomsnem manifeffa

féat prudentibus , Prov. 27. 19-

&um u

I7. Herum qua .[th. j

x Quæ ;äifïunt,

21. baprovifa.)1n Greco e

ft, gl**?wæ

WUs u

fcilicet in tiundo.

Áeutg;, ) |

pirípicua, Fortaife legpendum 4925 ,

Difpofftsonem orbis terrarum.) Zta-

2207 rzf:þdfæztjd,

vel certe £u$av5 , in-

WW Dotef

, compofitionem , conftitutioneni ex

'uet'ox, od

variis partibus fuis, ordinem, & collo-

telligit ea, qua fubito incidunt, &

YOCitus Rt[

cationem inter Íe.

ex improvifo in oculos iacurrunt,

quorum tamen obfcurz , & ignote

J. vb

Virtutes: elementorum. ) Eïvslpfytmv;

funt caufz.

It übique, &

Pntflrac)knf.

vim, efficaciam , vim operatricem.

92. Spiritus &zteligentia. ) Hväïya

18. Tempoism.) Annorum , menfi-

»otpcy, fpiritus f4gax, ut aliqui vertunt,

Ppfus

Qutn,

vel fpiritus intelligens, & etiam in-

um, variarumque anni tempeftatam ,

|

25 p

veris, &ftatis, &c. quorum initium,

telligere faciens.

- läl,. mm CO

»

m

CAPUT VIL

: 585

noftr, &

:43. H/I*-'[um'anus, benignus, ftabilis, certus, fecurus, omnem

habens virtutem, omnia profpiciens, & qui capiat omnes fpi-

entiam vé-

ritus intelbgibilis, mundus , fubtilis.

itütes ele-

in-

24. Omnious enim mobilibus mobilior eft fapientia : att

git autem ubique propter fuam munditiam.

^m tämp(J«

25. Vapor

lones tem-

Unicus mulfiþlez;.) Qui cum unicus

fanttus, ut non folum in propofito

firmi fimus, fed etiam ut premovea-

fit, multiplex tamen eft propter per-

fectiones v3rias, quas continet,

mus , & proficiamus.

ventoi'um;

propter varietatem donorum, que&

Certus.) A'c'$aN86, quod fecurum

E vittü-

nobis largitur.

fignificat.

Subzzlis. ) Quia ad medul]as usque

SecHrzs.

) AE eivov , ffne j:ofz'cimdi-

, dilici:

pertingit, & omnia pervadit, & fcra-

ne ; quos enim poffidet Spiritus fan-

tatur, etiam profgnda De/, ut dicitur

€us, in divina voluntate illius ac-

T. Corinth. 2. IOo.

quiefcant, nec funt anxie foliciti.

Di[eitur. ) Quuia quos replet, elo-

Omzuem babens wirtutem. ) | Yla»ro-

atgs, CC

Vox tamen Grzeca

äzjvgcp.ov , d e&-amnipotæns.

quentes facit;

'etat bene

-rpavöv ; clartim , P"./;'i("üm , epertzum

Owmnia pro[picsems. ) YYavemia'nómov,

figuificat, qux etiam difertz oratio-

id eft. om»oiz 'videns, & conftderans.

^ H

nis virtutes funt.

Speculator omzium: ut habet $, Am-

9 /,-4; verlá :

" Mebilis.) ARivxrqrov , facile mobilis ;

brofius.

neícit enim tarda molimina Spiritus fan-

2

;

u capiat omnes [piritus,85 c)ig nay-

ifle ait, $lo

&i gratia , ut ait $. Ambrofitus in

TO X pS» tisU.eT Qy v OE O , xaSapQy;

cap. I. Lucz.

Nen TOTÀT Oy,per omnespenetrans fpiritus

gntr. ) Cum

Incoinquinatus.) Sicut lumen for-

ipteiligibiles ,

mundos ,. fabtilzffimos.

wofa vertum

des non contrahit, ita nec Spiritus'

Nofter interpres legit, »osp2v, xa9apcy

d

fanétus fordium capax eft.

')x.svr"rdfr'a'rQV ; & Spiritui fandto tri.

Crrius.) ZiaQég, diucidus, planus,

buit.

'xüxkæü i e&.

perfpicuus, apertus, clarus, in iis,

Lstelligibilis. ) Nospoy. Mide di&a

qu& proponit, ita ut non diilirnulet,

3. 29.

Turott ; &

aut decipiat.

Muündus.) Idem eft, quod zecoinqui-

$uavis.) In Graco tamen eft zz;-

24tus , de quo verficulo fuperiore.

puuyTOy , urviolabilis , wel zemocuus ;

Subiilis.) De hoc etiam verficulo

| Nm*

j

?

um D

utrumque enim vox Greca fignificat,

fuperiore.

Mm 1/]4['1//

g/i.f

& eum cui noceri non poteít, &

s94. Omnibus enim mobi

libus., &fc. )

eum, qui alteri non nocet:

Dixerat, fpiritum mobilem effe, mun-

fo/ efï,g ij

Acutus.) O£)?, qux vox idem figni-

dum incoinquinatum, nunc hxc ea-

ficare poteft, quod ex/ five rax?,

dem

attributa repetit de fapientia

lum apah

divina.

Tzxc autem omnibus mobi-

e tupa -

velox, quod ubique przfto fit; & in-

i n'gi(]ullt ]

vocstus ftitim accurrat.

lior eft, quia non 'eget fpatio certo

Quem, nibil verat.) Quo minus ad-

temporis ad operandum ; nam quid-

j Y

]currünt j

& ip

fit ubique, & omnibus benefaciat.

quid vult, quandocumque viilt, cer-

L

Pa

Benef aciens. ) E'vslofy E-rtxöv, þe;ïæefczr,

tiffime operatur.

i)

Tb

propenfus fcilicet ad benefacien-

"ttingit autem. ubique,) Pervadit ,

j vatile

duin.

& procedit per' omnia , óque »el

Jiqu

x epét Yià másTcy.

& d

23. Stabilis.) Facit enim Spiritus

Eeee

ABzb. fum Com. Mezoch. 1. IF,

ag6

LIBRI SAPIENTIJE

& emanatio quedam: eft

3

9 Il «

os. Vapor eft enim virtutis Dei,

m

ï

claritatis omnip,otentis Dei fincera: & ideo nihil inquinatum

1

.'

Em

i qnalitià.

in eai incurrit.

ii

Hebr. . 54 * Candor eft enim lucis zeternze, & fpeculum fine ma-

*.3- eula Dei majeftatis , & imago bonitatis illius.

' Cu fipien

27. Et cum fit una, omnia poteft: & in fe permanens

1

omnia innovat, & per nationes in animas fanCtas fe transfert;

am

icos Dei, & prophetas conftituit.

28. Neminem enim diligit Deus, nifi eum, qui cum fapien-

r À Tos

omp

tia inhabitat.

4. Hanc

29. Eft autem heec fpecio

fior fole, & fuper omnem difpofi-

fponíam qi

tionem ftell'amm 3^1uet comparata invenitur prior.

30o. Ill

4. Genel

fed & omn

P. peer fuam mmnditiam. y Quia fub-

dem éffentia Patris: una perfona F'i-

lii fimplex , ac indivifa in fua eften-

. 4 Dotà

tiis , & fpuitualis, & ab omni ma-

teri& £uculentia abftra&ta.

tia, & perfona, nec unquam in plu-

1ius,

ra diftracta ; licet faciat , ac regat

Qz. Vapor eff emim wirtutis Dei.

plura, & infinitorum. vim , & per-

&Rf

Hinc probatur fapientiz. munditia ( de

fectionem in fe contineat.

fïus? qug

Qqua proxime ) puritas, fimplicitas.

In fé permanens. ) lamunota , & im-

infinitas ; nam confüubftantialis eft

mobilis.

— —

Patri, ficut vapor aqua.

Q;znia. innovat.) Sive res producat,

Jutt cufa,

Emanatio quedam. ) Mletaphora du-

five confervet , innovat ; cum enim

bitintem. qu

&a e fSumine, quod exit, & emanat

pendeat efle a. Deo , ipfa rei confer-

quis exp:te

& fonte-

' vatio eft veluti nova ejusdem. produ-

0C cum fan

-Cid,ïi'fdfl-i. ) Áo£46 ,.

j gleris..

&io , & fuccedentes circa eamdem

- Prenojr D

o5. Casdor eff enim lucts. aterna. )

rem mutationes , atque operationes

9s utilior (

AA neoyaaen, clarttas fplen

dary fsígory

novitatem important.

Wij* ojpge

reflentia, Teuid, m quo refplen-

Per anationes. ) ln omne hominuin

of'.tinnem;

-dec paterna gloria.

genus, fine acceptione perfonarum..

Ia anisncs [aküa:. y Ut eas fancti-

-

Cuat-

G-rdin'cmï qu

Spe

culum ffae macula.) ïq-Fil:i*o. enim,

uafi m fpeculo limpi.—fiiiï?mo relucet

ficet, -& Deo amicas'conftituat , aut

--

Priy,) 9

?

jam: fanctificatas gratia majore cumu-

30- l5 .

Paris gloria, & majeftas.

let..

Luago benttatis. ) E(t Filus imago

tf dicat

Patrris

fecundum eflentiauim. totam ,

Prophetas roäfituiz.) Propheta phrafi

1

z

1tA 3

u

£f

S

l

Scripture nonnunquam virum fan-

& effentidlie omnia — attrib

ütis téad,

bonicatis potidimum ineiltio. fieri: vi-

&um . fignificat : fic. Abraham. pro-

Drsvalere g

pheta dicitur Genef. 20. 7. & eodem

detur, quia loquitur auctor de fapien-

fenfu cecus. natus Chritum appella-

tia bt li eraliter' communicata., eft

Tfïf'g,g

autegur bonitatis

conwmnunicare

fe..

vit prophesam, Joan. 9- 17. Poffunt

tamen. inteligi propheta, predicendi

lat

fuit. véero etiame bonitatis: infinite

ïim h tb—re E

comimunicare. fe ipfam fubftantiali-

domo przediti, qui colcftis fapientis

AMOD. ur g

ter,

f

u

g

—.

c

"

eneraret Eili-

luimine Mlullrati," Eutara: predicant..

*

dicet Pater g

E.

l

cQ. Qui cum [aupientta Pshabstat, )

Siblentiun.

wm, Pater vero.»

ius Spiritum

Wa

ilt

* Qot:

fanétura

roduccrene:.

q;u-i* j.!!f'ïiïlb" cft.

29. Eff enim hte prettoffor jole , 50)

pïill(lrjium |

27« 97

va [f una . Go ) Una m:L ea-

j n"f iptius

x

CAPUT VIL. & VIIL

557

uædam eft

3o. Illi

enim fuccedit nox , fapientiam autem non. yingit

1quinuam

malitia.

m fine m-

CAPUT VIIL

pientiam comitentur omtiia defiderabilia , fumme ämbienda

permzmenä

m j

petenda , a quo folo

transfert,

| -ejf,ää)a])eo

.datm* :

contineniia.

''üngit ergo a fine ufque ad finem fortiter, & difponit

jm (apitn-

À

omnia fuaviter.

m difpofi

a. Hanc amavi, & exquifivi a juventute mea & quzefivi

Íponíam mihieam affumere, & amator fattus fum formse illius,.

yo. Ill

-.4. Generofitatem iilius glorificat contubernium habens Dei:

Ls MUA PUA

i perlona F'ie

fed & omnium Dominus dilexit illam.

in f clen-

4. Do&trix enim eft difciplina Dei, & electrix operum

4

)

yuai in plue

iliius.

t dc I

$. Et fi divitiae appetuntur in vita,

quid fallpientia locuple-

in, & pt

tl'

t*ius,. quae operatur omnia ?

o & im

Eeee 2

6. Si

—

as

-

res prodüctts

Jufta caufa, cur diigat Deus inha-

nere melius, elegantius, firmius con-

bitantem cum fapientia , & quare

ftitui poteft, quam quo modo fapi-

; m eum

entia illud conttituit.

. gei Conier"

quis exp-tere debeat , contubernium

sdem protie

hoc cum fapientia.

Suaviter.) Xpuco

: Prezzofior fode. )

Nobilior, illuftri-

de, bemignt.

:

gi, .utilliter, €27108«

a exndem

operationts

Í

Or, utilior &c.

. Spon[em « . « affemere. ) Sponfa

Sumper ommem di|pofftsomem flellavtm.)

dicitur Sapientia ob fi

noularem amo-

Pofitionem, fitum , collocationem ,

rem, quo diligitur, dele

äationcm, quae

se homintin.

erfonarute

ordinem, qu« ad pulchritudinem fa-

"

ex illa capitur, intimam conjunctio-

p exs fancte

ciunt-

nem, &generationem fpiritualis pro-

Prior.) Potior.

lis , qux per illam fufcipitur.

5&itülti Q

yijore crut

O. Il/i enum -ffuceclz'( 220X., äfcqv )

-j Generofzatem ilius

glorifcat. )

Qnafi dicat: . nox lucem fugat, &

Quafi dicat, inde apparet, quanta

fit ejus nobilitas, quod cum Deo

l

yheta th'*ü

'

vincit ; at vero malitiz , & . iniqui-

yil

1 jate

£aris tenebrz coótra fapientis lucem

comimoratur.

pravalere non poffunt.

(4. Déotirix.) Gr&ce eft pocic, my-

;abam proe

ftis, initiatrix ; facerdos arcanorum,

7A C( CO'»iïm

ym 3p

[

THngit ergo , 6$c.) Particula il-

& feientie Dei confcia, & eorum

lativa ergo videtur hoc loco

apud homines interpres.

p ol

yediccntd

vim habere adverf:tivz, & poni loco

Ej/ctdirix operum tlus.) Sapientia nom

awmrem., ut eftin Grzco.

Senfus eft:

folum dbcet, quid fentiendum, fed

j D

etiam in bonis operibus que ad De-

xxdicio

Sapieatiauun non vincet malitia; nam

inh Jitat

infiaità potentia fua univerfe naturz

um refcruntur , quid eligendum, &

principium , £nemque complc&itur,

quomodo aptis mediis utendum fit.

4

o

Q-

if fük?

[

nec aptius quidlibeg in quolibet

]

5. Que opératur omguis.) Per quam

"

588

LIBRI

SAPIENTI /E

r. Tint

6. Si autem fenfus operatur : qu1s horum, qu&e funt, ma-

gis, quam illa eft artifex ?

vldebo 0

16. [ntta

7. Et fijuftitiam quis diligit: labores hujus magnas habent

virtutes, fobrietatem enim, & prudentiam docet, & juftitiam,

enim habet

vittus ilinu:

& virtutem , quibus utiiius nihil eft in vita hominibus.

1 Hæc

g. Etfi multitudinem fcientiae defiderat quis , ícit praete-

rita, & de futuris cettimat

Ícit verfutias fermonum . & dif-

moniam Jf

]gïln

folutiones argumentorum : figna, & monftra fcit

antequam

fiant , & eventus temporum , & (aeculorum.

finum jlltus

9. Propofui ergo hanc adducere mihi ad. convivendum:

ilius faplet

jpfius : cir

fciens , quoniam mecum communicabit de bonis, & erit al-

cutio cogitationis, & taedii mel.

10 Duer

bonam

10. Habebo propter hanc claritatem ad turbas, & honorem

apud feniores juvenis:

o0. EtC

11. Et acutus inveniarin judicio, &in confpe&tu potentium

naum

r Etu

admirabilis ero , & facies principum mirabuntur me:

12. Tacentem me fuftinebunt, & loquentem me refpicient,

nf Deus d

hoc donum

& fermocmante me plura, manus ori fuo imponent.

13. Propterea habebo per hanc, imimortalitatem , & memo-

&X QUs pf

riam seternam his, qui poft me futuri funt, rehnquam

ss

14. Difponam populos, & nationes mihi erunt fubdltæ

. Time-

I5. R ]

tntia teror

omne bonoxum genus hominibus pro-

Eventus femporum. ) (,onfequenth

venit.

xtatis eventus explorans.

Bonus.) ld

miitrandis

6. Sen/us. ) TIntelligentia artificum.

Q. -4d cogvivendum. ) Ut mihi effet

Y Intran,

7. Sz]tf/lztmm quis dilsgit.) i quis

perpetua vitx focia.

—

uftitiam quzrit.

Tpitus a pul

Er? allocutio cogit ationis. ) napcuvs-

ftico qio fru

Labores bujms magnas bablent virtu-

e€ic Qporrioe» , curarum, & txdii le«

YT. Ht eo

::.) Labores, quos fufcipit fapien-

tia 3 eximias pærlunt virtutes.

nimentum, moderatio, alleviatio.

quunu

IO.- 44 tzrbas.) Apud populum.

Lt Tlita,

Sobrsetatem. ) Zproavqu, zempe-

J«venis.) Juvenis exiftens ; hcec

mnt:am

Iec ed,

pütwem.) N'»Bdpeta», fortitudinem

fim juvenis.

d/?l(ül;g lü

II. l4» judicio.) Cum ferendum erit

ptovenire !

$. AEffimar.

Judicat, conje&uram

judicium ; cum dicenda fententia.

Qu i]la

facit.

Ver[utias [eymonum.) Fraudulenta,

12. Suffinchbunt. ) ExpeCtibunt ,

I5 M»f

donec os folvam , & promam , qus

D W (mría

& fallacia verba, fophifmata

fentio. .

2

drgumentorum. ) AMiyiyuaroy , eni-

ræco eï

d aAIUAm.

LA

Manus ori Jfuo tmpanmt ) Silentes

f!.fr

15 Jllv)'/])

non audient , nec contra hifcere au-

mï)c, 5[07

Signa, Ó9 monffra.) Kes prodigiofas

debunt

autor intelligit, quales funt comete,

13. Jpipertalitatem.) Nominis, &

fit, ho ei'f

famz

eTCnem. ümnl

eclipfes, & alia, que in zebus na-

Cünverfa

turalibus monftofa funt,

14. Difponam,) Gubernabo.

$

CAPUT VIIL

589

fünt, qa-

1s. Timebunt meaudientes regeshorren

-

di: in multit'udvine

videbor bonus, & in bello fortis.

nas habent

16. Intrans in domum meam, conquiefcam cum illa: non

: juftiam,

enim habet amaritudinem converfatio illius, nec taedium con-

büs.

vi&tus illius, fed leetitiam, & gaudium.

[ci prate«

17. Haec cogitansapud me, & commemorans in corde meo:

m, & f-

quoniam immortalitas eft in cogitatione fapientice.

antequam

18. Et in amicitia illius delectatio bona, & in operibus ma-

nuum illius honeftas fine defcctione, & in certamine loquelae

vivehdum:

ilius fapientia, & preeclariras in communicatione fermonum

& enta-

ipfius

circuibam quaerens, ut mihi illam affumerem.

19. Puer autem eram ingeniofus, & fortitqs fum animam

Y honorem

bonam.

20. Et cum effem magis bonus, veni ad corpus incoipclui-

natum.

b

potentium

[

àr. Et ut fcivi, quoniam aliter non poffem effe continens,

refpicients

nifi Deus dct, & hoc ipfum erat fapientia, fcire cujus effet

hoc donum: adii Dominum, & deprecatus fum illum, & dixi

t

'& memo-

ex totis preecordiis meis :

]

Eeee:3

^CAPUT

]uam.

W

-

jbdite

I./q. Reges. borrendi, ) Quorum po-

Preclaritas.) E vxNua, fama claritas:

j Time

tentia terrori eit.

paratur ctim illa communicando.

Confequeucis

Bonu:.) ldoneus rebus in pace ad-

*

Affumerem.) Sponfam , uxoiem in-

$

miniftrandis.

timam , contubernalem.

16. Intrans 12 domum meam. ) Re-

IO. Puer anutem eram ingenlofus.)

Ut mihi dl

fpirans a publicis negotiis, & dome-

Quare ftudii laborem juvabat doci-

Ítico otio fruens.

litas ingenii.

" ) HadeAVVE'

17. H&e cogitags.) Qux fcilicet fe-

& edii lee

. Animam bonam. ) Yngenii acumi-

alleviatio"

uuntur.

ne, & aliis preclaris dotibus przdi-

Lpoamortalitas eff 12 cogit;z!ïone, eu

tam.

| populum.

Gizce eít, zomorralis efl im cognatione

20. Et cum e[fem magis bonus , &c. )

[lens ; Jict

[a;;imfiæ , id eft immortalitatem iis

Vulgatz noftre verfionis fenfus vi-

provenire, qui cognationem habent

detur effe, crefcente magis magisque

erendum l

cuin illa.

bonitate confecutus fum corporis

fententià

18-. 'Honq[fas.) IIA$cog: diviti«.

munditiem.

in Greco eft , ZA

pb ibumt

Et im ceriamiue loquela , €c. ) In

9* dya3ós & n A9o) t5 0 Gu d. GA TO.

:gitattl s qU'

& fenius effe videtur, non quia in-

Grzco eft, &» evyquprac ia d N ag

&vrjg Qpovuoig , in coexercitatione fcr-

geniofus; fed potius quia bonus er un,

n

emonis , & con[uetudzais cum 1lla pruden-

corpus incoinquinatuim adeptus fum ,

ilcare

fignificans bonitatem anime, quam

£i4, hoc eft, per hoc, quod quis ex-

Dei munere habuit , fuiffe' caufam

ercetur.fimul cum illa colloquendo,

jominls, &

& converfando, acquiritur pruden-

munditie corporis.

t£ia.

jabo-

.2 Conrinens. ) E':yupajiäg, id eft

399

LIBRI

APTENTIJE

COAXPED TTE

-*Tu

tUOTum D

Oratio [apientis cum agnitione proprie imbecillitatis ad. impetrat-

g. F di

dam a. Domino fapientiam ; que cum omnibus nece[Jaria flt , po-

1n civate

Ziffmum tamen ïeäïorzbus populorum , incerta eft enim

| (anditui,

bumana fapientia.

Q* E

af?mt tunc

Eus patrum meorum, & Domine mlfeï'ICOl d1oe, qui fe-

.eliet pl

u

cifti omnia verbo tuo,

s

Io. M ü

2. Et iapientia tua conftituifti hommem ut dominaretur

3'9* creaturse, quse a te fa£&ta eft,

ptumüt ?

3. Ut difponat orbem terrarum in æqultate & Juihtla, &

. SGit

in dire&tione cordis judicium judicet :

nbus fheis

4. Da mihi fedium tuarum aïïftrlcem faplentlam, & noh

D. E

* Pf4l.

me errobare a PUGT!S tuis:

jule, &

* Quoniam fervustuus fum ego, & filius ancillae tuze,

II5

.^0

í

16

homo infirmus, & exigui temporis, & minor ad intell e&um

quis potei

judicii, & legum..

Ij UQT

6. Nam & fi quis erit confummatus inter filios hominum,

videntia

fi ab illo abfuerit fapientia tua , in nihilum computabxtur

*Tu

1s. Co

d

& terten:

"m/Wf quafi dicat: non poffum affe-

JJUX"P](; , 7 rtitudine 4mmæ. recto ani-

Bameeceme r

qui fapæntmm

Sic [Zcclefiaftici 6.

mo,«& mente.

Confumana

28-

dicitur eodem fenfu :

Invefíiga

?z/dl€1üm ]udl(:ct) JuS diceret,

V Disif;

4. Da mibi.) Qui juvenis fum,

WLam, 6 manifeflabitur t2b1, J cozti-

]i monte ]

zens fattus ne derelinquas eam : S*& cap.

regno-adininiftrando parum idoneus.

Intnitate

I5.

I

Qui contmens eff juffitie , ap-

Sedium tMarum 4/f Jricem fapien-

tf a

preheridet zllam , quibus locis pro coz-

Ham.) Da , ut particeps fim fapien-

ea habitars

tiz,que fuprems f.-di tus affidet.

dltïfe

Zigens cff waxme ; 4pprcbendet aliam ,

in Gr«co eft, e«yu,oa«raqg

Iiepraäare 4 puerzs £i5.) Excludere

Smi/tudi

anumero fervorum tuorum.

Vmp'um fa

L

Filins anctllt tza, ) blngL at fe

tbercyli

"D

Ezns pairum "eorum. ) Quuem pa-

filium eoruin efle , qui coluiffent

tres mei coluerunt.

Deum, & nominatim matris fua re-

julul

Domine milericordsa. )

Idem eft,

9 E teti

hglx-fæ foming, vel fortaílis,totius

Dreparayit

quod Dominus mifericors, quem: 1d-

Syndwog

imodum

pellatur Deus ,

& Rex

Exsgui temporis.) Cu]us vita brevis

Ricatus eff

glorig, À

4

ol 742 Pfalm 22. 8.

; fapie

.9 id eft Deus , aut Rex gloriofus,

e

ht

Mizor 4d intelleium judzeit , Uc)

l

"

Verbo :40.) Juffu tuo ; nam 2Duxz

Minus idoneus , nifi a

idjuves ad. in-

j

éy fzzäa furt

SCZPMI u

tellige»dum , quid 1u&um fit, & fe-

Ding, m

3. Difponar.) Ut difponeret, id eft

rendüm rectum judicium juxta legem

ml tüg' 1e6

gubexn iret.

tuam.

6. Ejff.) Etiamfi,

L. od

lu direilione "cor dis. ) E» ésrqn

H IH

t

P

CAPUT. IX

-

»

501

* "Tu elegifti meregem populo tuo, & judicem filiorum rparai

2805',,

tuorum ,. & filiarum *

o.P'ar.

- inatty-

$. Et dixifti me zedificare temp

lum in monte fan&o tuo, &

id j?t ; J

in civitate habitationis tuze altare,

fimilitudinem tabernaculi d.

6ti1M)

P

ífancti tui, quod praparaiti ab initio.

9. * Ettccum fapientia tua, quae novit opera tua, quae & *Prov

affuit tunc, cum orbem terrarum faceres, & fciebat , quid 8. 22-

[]

eflet placitum oculis tuis, & quid dire&um in prseceptis tuis.

!

[

H

1o. Mitte illam de coelis fan&tis tuis & a fede magnitudinis

La

*

mrinaretur

tuee, ut mecum fit, & mecum laboret, ut fciam, quid acce-

umfit apud te:

utita, &

pt

IL Scit enim illa omnia, & intelligit & deducet me in ope-

ribus meis fobrie, & cuftodiet me in fua potentia.

i, & 00l

12. Et erunt accepta opera mea, & d.ifponampopul;um tuum

ju

fte, & ero dignus fedium patris mer.

jl tua,

oterit ícire confilium Dei? aut *I&ie

xtelledbum

I5. * Quis enim hominum p

quis poterit cozitare, quid ve

lt Deus?

40.13.

te pro- Rom-

14. Cogitaiones enim fnortalium timidee , & incer

hominul

videntice noftrae.

j

rE

tabituf.

15. Corpus enim, quod corr

un&pi tur, aggravat animam ,

2* 260

f. * Ti

t fenfum multa cogitantem:

rP

& terre.na inhabitado deprimi

r16. Et

Mecsmpz. laboret.

W reflo atl«

Can-[i:mm;ztü:.) Perfe(tus.

) Miht adfit ,. :&'inïä

g- Dixifli.) Voluifti , imperafti

adjuvet.

: dicerels

II. Sebrie.) Ziofpov6g , juxta pre-

enis fur,

In monte [4ntfo.) Mlonte Moria.

qum idoneis

lIe civitate babitatzonis tm4.) In Je-

Ícriptum . rcétg rationis ,. moderate ,

rufalem , quam tibi clegifti, ut in

difcrete , ne modus excedatur , aut

neem 47601-

ea habitares , & haberes templum,

menfura.

; fim fapiat

;

ag alitde

& altare-

I2. Diffonam.) Gubernabo, regam.

S/militudinem tabernacu', €27.) Quod

Sedium.) Kegio throno a patre ac-

) Eschulte

Cepto.

um

- £emplum factum eít ad fimilitudinem

sabernaculi , quod per Moyfem fiezt

I3. Quis enzm bominum poterit Be-)

Sizniücnt (

jufiifti.

Argumentatura neceffitate fapientig.

" lc()hli]ient

Conffliem De&. ) Voluntatom Dei ,

urig D

9- E: fecumf.«zpiwtid £ua,) Scilicet

coinmu-

'ï;)l'æpdf

avit. tabernaculum.,

nam fjsAj idem aliqua»do eft, quod

;uillis otis

mgicatus eft enim Befeleclt Spiritus

ETA Se"/ï q0'icyvolumtasyaut wolitio,

Dei ; fapientia ;

& intelligentia , &

I4. Timida.) V elquia cogitate res

, via r

non fuccedunt, ut putabant , « op-

fcientia, ut opus perficeret ,

^

E:'md..

lr

tabant , vel quia hoc experti , fegnius,

Id

läciïäat.) Scilicet. fapientia.

& timidius deliberant, & decernunt-

jies d

( !

j

Jecerit providentit. ) Em as

j

lt«

Direllsz.) ReQtum, juftum , volun-

a f

tati tug're&i(fiung. confentaneum.

£ncyoiur , fallaces opiniones, adinvene

l Juäta

l*gc

IO. Sede magniï',w'z"ï;iS.) A 'nà ,S,prfys

tiones, con/lia noftra.

.

:

I$. Corpus enim, quod corratmpt

ur,

Oi£uc, « rhrono giorias

|

j

392

LIBRI 'SAPIENTIJE

1 .*Abha

16. Et difficile zeftimamus, quae in terra funt, & qua in

] aicidii frate

profpe&u funt, invenimus cum labore. 'QUæ'.auæ.m in cóe-

4 * Yropt

lis tunt, -quis inveftigabit ?

"

| rm fapienti

17. Senfum au:em.tuum qu

is fciet, nifi tu. dederis fapien-

e, * Hax

tiam, & miferis Spiritum fan&tum tuum de altiffimis.

[ lifent, (in

18. Et fic corre&tze fint femitae eorum, qui funt in terris,

"MHfiliis miferico

& quee tibi placent, didicerint homines ?

.

6* Hac-

defcendente

rg. Nam per fapientiam fanati

funt , cluic(qmque' Placqef?ht

". UibUs.

tibi? Domine , a principio.

-

deferta tert

CAPUT'X.H

incredibilis

'Commencïatur [eþientiag 'quo'd fervaverit : & a. malis liberavverit

(1) Nquit

Adam, Noe, Zibrabam, Lot, Sfacob, Sfofepb, Mewy[on, per

? Ab lat. )

iif ) C

ael de xEgypto duxit per Mare ru

?

guf;in filios. Ifr

demerfis in eo. «Egyptüs.

,lmmz-? 1

xui Cyf.

L]

. n fa.)

vehemegr, &

"..Ge,;, I.

vEc illum , qui primus* formatus eft a Deo pater orbis

cum Deus al [

I- 27'

terrarum , cum folus effet creatus, cuftodivit,

10n refpicerer

* Gen.,

?. * Et eduxit illum a:deli&o fu

Per tham ln

o, & dedit illi, virtutem

AModorróy

2. 7. continendi omgia.

d. ^ Ab

i ffaticidigi/ibzu

Coesscmcnaemn

Dejerit. )2

aggravat animam, 6c.

Corruptibilis

Et qu& tibi placegr.) Alius ejusdem

d

102 €odemi te

effe&us docere homines omnia vit

corporis nexus cum animo incorrup-

confilia ,. &.opera referre ad volun-

t gentre, . f

.tibili magnum affert adyi'nt:elligeändum

Gen- 4- Q'?). il

impcdimentum. .-

tatem Dei.

mech occilum

Terreza inBubitatio.

) I:6 órg G'xü'voä, (

Didicerint.) -E'äxäc(xägo*ccr, dotii

j. Pïüpfgr ,

zerrexum tabersz aculmántelligit Cörpus

feat , erudiei funt.

lera pofter eji

Seninm.) N8» zatelleilzm, menteme.

co-e&

R

. Mulsa. cogitantem. ) ïïuhuþyww'&c

IQ. Sanati funt.) V'ciouoay , falvi

) 00, p

f«e: fent .

x

à Cum At i

mentem plenam. cu arum , qug animum

iluyii

diftrahunt 4 fixa, & conítsnti medi-

..I'

Satuvit, ), c

tatione , ita ut Ízpius dcmittere fe

uj prä'.:ïzzs formatus eff. ) Adg-

s. mum intelligit.

CMlemp;ggäe

cogatur ad inferiora , & viliora ob-

lipit. Voct,

jecta.

Cuflodivir.) Quamdiu folus fuit fïþe

temptibile J

16. Dificile eflumamns, ffc.). Si dif-

fcmina, cuftoditus eft in innocentia

ficile cognoícimus hxc obvia , &

Tlque areim

per fapientiam , & gratiam.

Fntr ab aj

vicina ,

quanto diflicilius rémota a

9. Eduxit illuim a delito.) Beneficio

V8 quaad r

fenfibus.

ejusdem fapieztis per poenitentiam

Atcendam aq

Efimazus) E

VZ ;ca';/ Og Ey £2 ginamär,

ET

conje&ur: afíequimur.

liberátus eft a peccato-.

Vlo foffca

Jufin,) Y

17- Sen[mm.) BeAäv , confilium , las

Virtutem . conzincadi omuia. ) Yc d

Ga&em(m:'w

das:atem.

xpaTUOaLámá»TO»,Vims, & tacultatem

15- E ffe, )

&E*ff:: &us fapientiz,

dominandi omnibus , & gubernandi

m Verbum ;

Hl 0 (

qua juvante mores corrkguntur.

univeifum gcrnusþ humanum.

L

UCONUPDUSCY

X

5

—äï)- *Gen.

E que in

3. * Ab hac, üt receffit injuftus in ira fua, per iràm

2x 3. 7.

micidii fraternitas deperiit.

tem Inog-

deleret terram , fanavit ite. '

Gen.

"

4. * Propter quod , cum aqua

rum fapientia, per contemptibile lignum juftum gubernans.

*

en

le;ris fipiet

M

Is

.*Hec&!1

n confeníu(1) nequitiae cum fe nationes extu- ». 95

liffent .

ícivit juftum, & confervavit fine querela Deo, & in *Gen-

II. 2-

