quitatem, & non commuxii-

cabo cum ele&tis eorum.

Donure

L

z. Corripiet me juftus in mifericordia, & increpabi

t me:

Trat 1e.

) u

um.

eleum autem peccatoris non jmpingu'gt caput me

6. Quoniam

(ilis ope

rmseums

1

10

da. tibi accid

a?, üc Odoratus thuris

4. Nom declimes cor'xm*eum, &c. )

thymiamatis fuffitus.

-

INe permittas cor meum inclinare ,

€0, d

Elevatio manuum mearum.

aut labi in verba inconfulta., aut

) Ad ogan-'

ey

-

I

mala.

d

dum , fic fupra Pfal 153.-

6. 4d

nollibus extollite manus "weflras im [aa-

d. emj;zndtw» exmfätiäm: » £$c. )

tl at

da, Gzc.

Ut peccata mea. excufare velim, aut

ininical

Sacriftcium

: ve[pertinzm. ) Sit velut

minuere. Fecit hoc David, qui re-

t mea

facrificium incenfi, quod ad vefpe-

prehendentem Nathan audivit, nec

tis corum

culpe fus excufationem pratexuit,

ram offertur. Vel grata fit, ut ve-

At

viti, &

fpertinum agni holocauftum..

fed ingenue fe peccaffe profeffus eft,

placat,

cur potius vult effe fimilem facri-

cum . al& , . peccauz pamiaa. 2. Keg.

infat, &

12.

13.

ficio vefpertino , quam matutino ,

Cum. bominibus operantibus . iniquitae

malitiam,

cum tam mane, quam- vefperi

auxilio

thymiama offetretur, & agnus?' Ra-

zem. ) Ut impii faciunt, qui cum

Queam,

tio eft, vel quia Pfalmum hunc con-

peccaverint , fe excufare tamen ,. &

A&jbrþ:

cinit ad vefperam, vel quia facrifi-

purgare nituntur.

bus ; fub

cium vefpertinmím . nobilius erat, quia

Nón communicabo | cum elettis eorum.)

Jf |

figura erat facrificii crucis, quod ad

Quemadmodunur oravi té, Domine;.

ïflf/ic*ef

vefperam. factum ,

&. Euchariftie

ne me inlingua labt permittas; ita

Prcimi

vefperi inftituta.

etiam rogo, ut nom permittas .me effe

T« 4ta

3. Pone Domine cu/i*ääizm' eri to.)

participem , aut gaudere iis, que ipfi

Tiergy; )

Ne quid temere egrediatur ex ore

eligunt, & probant.

"

ti fitrin;

tfxtug, l

meo per impátientiam: , aut defp

?7.

$. Coryiþiet"me;j.ufw,, E*;)fc. J

Qu zt.fï'

xationem..

dicat, lubens hoc feram, ut me juftus

lls þlï.'t.

V';mtiæ, þö'c. ) Oftium,

Ji;tgiü'e ü

Offum circnmj?

mifericorditer, & 'huln;xnit;r, corri-

:

quod circumftet, circumdet ,* & mu-

piat, cum peccavero.

UWZIU,/J.I,U

niat labia mea.

Metaphoram expri-

Qleum utem peccatoris ,. fjcw) :Blan-

d

lo 130ny

munt Grzci in didione 4Svpoq/AeTTos,

fam Verh

ditiz autém. peccatoris non deinul-

que eum fignificat, cujus linguam

ccant . me.

Malo corripi a. jufto ,

ünt ad a

nulla janua coercet.

Eadem. ufus

uam a peccatore laudari , & de-

Verba me

1

'"Iheognis, cum ait :

mulceri..

Eít allufio ad veterum. ri-

NT

06 qNer TéJG Giu'pcw

tum , qui amicos, quos conviyio ex-

Cla [m't'

Hg&oïg diypcon

cipiebant, perfundebant odoratis- un-

Si('f!t [

$x Éqnxén TA

.l'æD e&

A Pil.O,äldJ —

.

guentis , fic Chriftus Pharifzi, a quo

nibus [jngue offia aon

convivio fuerat exceptus , in officio-

lfl fery 4 3

h

Multis: /:omf

fam rufticitatem fuggillavit, Lucs 7.

et ngi

adjacent

: Q*."tdo t

Qonsgmæ —

Af ^. Olco cayut meuua mou unxiftis.

11' ioffy :

PS ALMUS ckt;.—

331

Cirm-

6

uoniam adhuc, & oratio mea in benepl

:

acitis —enrum:

abforpti funt jun&ti petrae judices eorum..

excufat.

7. Audient verba mea, quoniam potuerunt :

—x-ficiut' grafü.'

d

tudo terrae erepta eft füper terram.

Ofnmuti

- 8. Diffipata funt offa noftra fecus infernum :. quia ad te

Domine, Domine, oculi mei: in tefperavi, non auferas ani«

a

)abit fhe:

mam meam.

9. Cuftodi me a laqueo, quem ftatue

»

runt mihi, & a fcan-;

dalis operantium iniquitatem.

Quoni-am

xo. Cadent in retiaculo ejus

ap, (o.)

peccatores : Hxä.gulariter— fum

inclinar ,

lta.,y du

ego, donec trgnfeam(

Intellleétus

6. -4dhuc 65 | oratio mta m benepla-

runt , nosque in eas anguftias ade-

änes ; & )

ei£i5 cortgm. ) INon folum non com-

gerunt, ut morti jam fimus proxi-

velim, aut

mi.

Bellarminus nectit cum przce-

inunicabo cum impiis, fed adhuc ora-

id, qui 1e*

tio mea ad Deum eft in beneplaci-

dentibus hoc modo : Verba mea po-

divit, nt€

tis eorum, id eft, adverfus eorum

tuerunt, prevaluerunt, & etficacia

rgtexult,

fuerunt ad conterenda corda eorum,

vitia, & fcelera, in quibus ipfi fibi

Vel fenfus e(t: Oratio mea

ofeffus elty

placent.

ficut craffitudo, & durities terre vi

TEPIDNO

inftat , & perfeverat adverfus eórum

ligonis, aut aratri violenter impacti

malitiam; in qua fibi placent, ut tuo

frangitur, & perrumpitur.

Adii ica

u mtq'l/fk

auxilio eorum vexationes ,amoliri

explicant : Nimia impiorum favitia

, qui cm

ucam.

eo redacti furnus, ut offa no(tra cir-

- tamen.,

Abforpti fuüst.) Maufti funt flu&i-

ca fepulchri fauces disjecta jaceant,

bus , fubmerfi in illis perierunt.

haud fecus atque fecandis manu li-

jun&l petra)) Ad fcopulos allifi.

gnatoris arboribus, fragmina huc il-

lellt wa-)

jdices. eorum, ) Prici

luc per terram circumfperfa ; jacent.

; Domite;

pes eQrum;

qitts ; d

prgecipui inter ipfos.

$. Auguítinus putat alludi ad offa

7. udient verba mea, quoniam po-

matvrum difperfa ab impiis.

tta5.me &t

tueruzt.) In Flebrgo eft, quoniam dul

8. Quiaz 4d re, Dominue Domine ec-

js, qu inï

cia fueruzt, cul confentit Grecus.con-

li mei,G6c.) Domine Deus mi, quo-

textus, or:. 49v»0qoa» quomiam fuavia

niam in te affidue intenti. funt ocu-

fj )

[

fata fuünr.

Nofter interpres videtur

li mei, auxilium a te expectantes, ne

ll

n

,

ntJ

uftus

legifle 3urügoav, poruexunz, a verbo

permittas hoftes meos eripere mihi

Jitéy e

ott

Va4t, non autem 20vy0yo'ay, a ver-

vitam, cum.infidiantur.

bo 49/5»ogc: ,: fenfus eodem tendit;

9. 44 laqueo.). Ab infidiis.

fiate

47 72772 297 77 32* ) Á

t.)

nam verba dulcia, fuavia, potentia

firuxerunt.

*

eteqderunt j i-n-

dul

funt ad animos movendos. Audiant

jü D

verba mea, quoniam ad leniendos,

Scandalis.) "Y endiculis, infidiis.

" j

de

Io. Cadenz 2 ret2aculo. ejus.))

[»

G

uis

Il 4

& percellendos etiam animos etfica-

qeterim T

cia funt. -

ipfi laqueis implicabuntur, & con-

Srezot crdj;:ærla Zerr&, 50) In He-

ftringentur.

breo eít, feut /cimdems, aut findems

Singulariter fum. ego.

) In Graco eít

dor jtlS üfr

mrïl, à qu

im ferra , & fenfus effe videtur: ut

xzra&puovag folitarie, folus, ab impio-

folet agricola findendo, & profcin-

rputn C(gttl remotus.

Vel folus fum

1000*

dendo terram glebas diffipare , ita

& ab omnibus deftitutus , & folo

ylt

[uc? 7

ifti offa, & vrircs noflras infrege-

tuo prafidio fretus.

717 al

/

3y

LIBRIPSALMORUM

Intellectus Dav1d

li

I.

p

Cum effet in fpelunca; oratio. (z Reg. 24-) CXLI

Oce mea ad Dominum clamavi ). voce mea. ad Domi-

i

"V

num deprecatus fum.

bupra

5. Effundo in confpectu ejus orationem meam 3 & trlbula-

i

76. 2. tlonem meam ante ipfum pronuntlo.

4:;In deficiendo. ex .me fplrnum meum, & tu cognovn(h

/

fermtas meas.

0i

n via hac, qua ambulabam ; abfconderunt laqueum

[

mihi.-

1

"

104

$. Confidérabam ad dexteram, & V1debam . & non erat, à

2

qui cogno(ceret me.

4

101 ]

Periit fuga a me, & non eft, qui requ1rat animam meam.

j !

6. Clamavi ad te, Domme, dixi: Tu es fpes mea, portla :

1 tel

meain terra viventium.

4 |

/ ]

7. intende ad deprecatlonem meam quia hum111atus furm

Vat

Qs

nlmlS&

t

-

*

TOtr

Libera.

4

Donec tranfism.) lotum retia, &

Nam in via etiam hac , per quam

ambulabam in faltibus , montibus &

L]

(Mj Ü

EÓN

infidias evadam., S. Joan. Chryfo-

te tort

/ ftom. de tranfitu mortis interpreta-

defertis locis infidiari mihi non præ-

tur, quafi dicat: folitarius, & redu-

termiferunt.

) D

, €&us ab eorum ftudiis , & confue-

$. Confiderabam.) C:xcumfpmebaxm

q

opilla

v

tudine , dónec .ad meliorem vitam

d dexteram.) An mihi dexter ali-

dEm ti(

tranfeam.

quis benevolus, & fautor,

& auxi-

N

hator adveniret.

,

E.

zelle&us David. ) . Quid fïgmfïcet

püs m

intelle&us, dixi

m

infcriptione

Nom erat , qui cagnafceret me. )

Mec

Pfalm 1.

Omnes abducebant fe a me, ne . in.

offenfionem Saulis inciderent ,

&

À Cupi

-Cum effet in jþe "unca . ) Hlüorm

»

d

Wt

repetenda eft ex 1. Reg. 1. c:

periculum fibi crearent.

T$ 1nti

& Cldm;w:) Afï'e&u, & voce cor-

Periit fuga a me.) Intercepta eft, &

dis,.

nam.in fpelunga periculo. mor-

m-hn (

interclufa fuga , nullum mihi patet

Vm

tis proximus, clamare non potuit, ne

effugium.

Dogos

fua voce Sauli proderetur.

Non eff, qui reqmmt anizam meam.)

4*

du

defczerzda ex

726 fpzrzmm

Nemo eft, qui. quæmt felvar». vitam.

^

T afflc

situm.), Clamávi, cum pre mc«rore,

meam.

& defpesatione hoftes evadendi jam

l

- erme deficcrém.

6, Pert:ó mea m qerra viventium. )

H

'Te volo effe fortem meam haredita-

Et .f cogno'v:þ*z þm;fas mea$,). Cla-

riam, quamdm vwo, immo in terra

h IU

fnavi orans ad te, & in confpectu

viventium veram Vltdtn

tuo calamitatem meam conültuens,

z. Humzlmtus ) In Hebreo eft, 27-

lin,

tifima erat.

qu& tamen tibi, ut. omniá mea, nó-

In 134

zenzatus ,. admodum malis Vexatus ,.

I via bac, qua ambulabam, Cie. )

& aiïh&us;

M/. (

*

v

PSALMIUS-CXLI & CXLH.

353

Libera me a perfequentibus me: qula confortatl funt fu-

XLïü

per me.

8. Educ de cuftodïa animam meaim ad confitendum nomlnx

Domi

tuo: me expe&ant jufti ,

donec retmbuas mihi.

- Pfalmus Dawd

bl

1. Quando perfequebatur. eum .Abfaïon filius . ejusa

ovit

(z. Reg. 27.) CXLIL. -

N

Omme eXQUdl oratlonem meam :

aumbus percipne obfe-

jeum

cratlonem meam in Verltate tua : exaudi me in tua ]uæ

»

ftma.

erat; à

. Et mon intres in. Judïcmm cum fervo tuo :

quia

non ]ufczfinabltm in confpettu tuo omnis vivens.

at

3. Quia perfecutus eft inimicus animam meam : humlhavxt

por

in terra vitam meam.

—4. Collocavit me in obfcuns ficut mortuos fæcuh, & an-

Is füt

xiatus eft tuper me fplrxtus meus, in- me turbatum eft cor

incum.

*$

Liberi *

—

;. Memor'

r quam

Conf yptari füent:faper ime.) Quia fünt

fecundum wquitatem juflitie tug

tibus

me f rtiores, & potentiores.

quæ poftulat, ut fidení pra(tes.

onpri-

$. De cuffcdia.) De 'carcere.

]ta

.O Non gütres. gn judicium.) Ne ve-

appelht fpeluncam, in qua latebat.

lis fummo jure mecum agere.

- Hoe

ciebam

E ca:gftendum Azoming tuo.) Ut lau-

eft jus illud, quod Ariftoteles vocdt,

«ter al

dem noimén tuum pro tanto bencfi-

awg:/ïoämam, jus exactius, & durius.

K anxe

cio, e tam przfenti dlfcumme ere-

Quia non juffificabitur , ($c.) Quia

PC us munere /tuo.

hac ratione nullus juftus reperietur;

TA

Me expetlant juffi.) Expe&ant jufti,

nemo enim eft, qui. non peccet, &

- 10

& cupiant me fibi reddi.

In Grzco

mlferlcordm tua indiceat.

unt? 6

eft U'A'szänæ'!g , expellabunt, fed Lati-

. Quia Ptdecutm 5/12, &&c ) Hzc funt:

nus jnterpres retracto in antepenulti-

na&enda cum primo verficulo, exaud?

mam accentu, legit Vaogéyeci, expe-

erationem meam, & mihi OPCm fera$,

afüv&

Ganr.

hi p

quia perfecutus €ft, &c.

J Donec. vetribuas mihi. ) Donec be-

dInimicus..) Abfalon, & qax Hlum

netacxas *donec beneficio hberamoms

7]/?1,")

me afhcmo

fequuntur.

vitam.

Humiliavit-) Ab)ecn: ; depreff t vi-

tam medm, ut Jdnl ine: perlturum exi-

!l;-nda perjäqueäatur A ö'c à

ftimem.

qt n )

Hiftoria habetur 2

Reg I/

4« Collecavit-me in obfcuris.) Cf)e'nf

,editi

dp veritate 1u2.) Pxo tua fide ; fe-

E

me latebras querere, & habmue in

u U

j

cundum veritatem promnümnum tüa-

fpeluncis , & obfcuris locis :

vel per

rum.

metaphoram intelligit tenebras, caäa-

] ffh 4

Inua ;uJ?zrm ) Per tnam. 1u&1t:am,

mlt:dt:um,

exatus

Blb/ cum C0777. M(üOLb T lyt

oX y

254

';LIBS va-x P$ »x LMORUM

«. Memor füi dierum antiquorum, meditatus füm in omini-

bus operibus tuis : in fattis manuum tuarum meditabar.

l.

6. Expandi manus meas ad te : anima mea ficut terra fine

2

ï

aqua tibi.

En

- 7. Velociter exau

di me, Domine:. defecit fpiritus-meüs.

jl

Non avertas faciem tuam a me, &

J M

(ïmilis ero, defcendenti-

businlacum.

lller.

- tote

8. Auditam fac mihi' mane mifericordiam tuam : quia in te

fperavi,

Tiem f

Notam

fac mihi viam , in qua almbuklefn.,: quia ad te levavi

3 Dx

'

animam meam.

IQ .

9. Eripe me d

e inimicis meis , Dömineï, ad te confugi :

4 H

doce me facere voluntatem tuam, quia Deus meus es tu.

dter

Pl"

.10. Spiritus tuus bonus deducet me in terram rectam : pro-

& D

pter nomen tuum, Domine, vivificabis me, in sequitate tua.

tes, &

6 FR

rr, Educes de tribulatione animam meam, & in miíericor-

dia tua difperdes inimicos meos. .

E

Qüds,

ó

I2. Et perdes omnes,

Q*

qui tribl;

lant animam meam : quo-

? En

(s mi

niam ego fer':(us tuus fumf

Pf almüsx

Non Averias f«eiem .tuam. ) iliua('—i

Szcut moþrt—z;as facul.) Coegit me diu

h iïi)ïraä,

in tenebris herere, ut fimilis mortuis

refpuens , ( averfatus orationem

*

ln 4ffit

fim, qui ante aliquot fzcula conditi

meatm,

f

funt fepulchris.

P

E fondltis-ero , Efc) Níam fi avertas,

ero iis fimilis,

nxiatus efh fuper me fpsritus meus.)

q

qui in lacü'ni& 'mg)rtis,

Anxiatus eít de vita mea fpiritus

& inferi defcendunt.

i-EH

titi

meus : anxie, & folicite cogito, quo-

Läcum.) ÍIn Hxbrzo eft *;13 ;07',

*. Mj

modo evadere poffim. imminens dif-

qu& vox feveam fignificat, cifternam,

W ts

"Crimen.

carcerem, aut locum profundum.

meum

Turbatum ef.) Pre nimio timore.

€. Memor fut dierum (m,/iqz:amm.)

"9. duditam fac mibiz) Fac, ut fa-

Sireto,

diam.

Ws n

Revocavi in memoriám opera tua

Was, &

eximia , que prifcis temporibus pa-

Mame.) Mature , tempeft

pis

trafti , ut e periculis patres noftros

riter.

liberares.

Me confolabar , & ad

du fud

In qua 475161;1::;71.

Z Ixx qua atfllïul-zi:f'-e

N Tübdit

fpem erigebam veterum exemplis,

debeam, ut pericula evadam.

qui in te, nec frufira, fperaverunt.

ft

) Qui;

6. Anima mea [ficut terra fime aqua

Io. Spiritus füus boxts. ) (»Benvignu;s

? &€ non

fpiritus tuus, infpiratio tua bona.

pa Angülos

t;bi.) 'Scilicet. fufpirat, vel quid fi-

Deducet me pm terram veclam.) fn

Teita

mile. . Ut terra arida pluviam , fic

viam re&am , per folum planum, ut

llia; hibe;

;ianima mea malis vyexata auxüium

tuum defiderat.

non impingam. .

4' HümO [

l;

æitüti, l

-7.-Defefc:'t» ]þir*itu: meu:.) Pertit,

II. Prap'ter-—namm Héum Damine,)Non

nifi opem feras.

Jtalice dicimus,

Taerito nieo

v

MO

nl$ tui.

y fedi e'fd glcyign ngäni-

tur, & Dulr]

dfma | jþedita, fono fpacctato.

quit n

PSALMUS CXLIL

25

1 1n UtfiT-

Pfalmus David

dbar

1. Advelfuæ, Goliath, CXLILL.

t tetta

nedl&us Dommus Deus meus, qui docet manus meas ad .

Q15 meus.

præhum , & digitos meos ad bellum.

(cendenti

2. Miféficordia mea, & refugmm meum : fufceptor meus,

& liberator meus.

qua n te

Protector meus, & in 1pfo fperavx : qui fubdxt populum

meum fub me.

d te leravi

3. Domine quid eft homo, quia innotuifti ei? aut filius ho-

mmls, quia reputas eum ?

te Cotiüm

4. Homo vanitati fumhs fa&tus eft : * dies ejus ücut umbra

b.

d

39&

j es Qu

preetereunt.

xXiam : P

3. Domine, inclina coelos tuos, & defc.ende - tange mon-

14. 2o

vquitate 0i«

tes, & fumigabunt.

; tiferr-

6. Fulgura coruícationem, & dliïipabls eos : emltte faglttas

tuas, & conturbabis eos.

m : qo

7. Emitte manum tuam de alto, eripe me, & libera me de

aquis multis, de manu filiorum alienorum. -

pfalnus

YXy2:

g. Quorum

Fivificabis me.) ln vita confervabis.

fuAT )

L»;ülü

$* duclima. c«los tu5. ) Sisnilis pre«

tus OI'MIOE

lp aquitate tua.) PK'OP:-CI juftitiam,

catio Pfalm. 17. 2o. Íinclinavit co-

& fidelitatem tuain.

los,

& inclinari coli videntur, cum

app 31 e£nt

nubes terre v1cxmoreb)

m fi avel '5,

hcum :

0i S,

E

T digitos,) Manus; e& repe—

eus autem poetice fingitur vehi

titio.

curru ex nubibus.

M/jertcordm meéa , 60 ) Deus;

Dejcende.) Ut mihi opem feras.

o d "

qul es mifericordia , & refugium

Tange monzés. ) Percute ,. feri iuln

lFClt (&f fiilly

mmeunm,.

mine.

sufceptor meus-) Yn Ulebrao eft, 4rx

pïotun u

y2c4.

Fomigabunt.) logne. concepto.

NFlCa

Auxiliator meus, qui me fub-

6. Falgara coru[carionem. ) Emltte

levas, & ad te confugientem fufci-

corufcationes.

is.

empeü"c'

ul /uädzs populum meu;m ft*ä 7ze.)

Diffipabis eo:.) Ínimicos fcxhce?

Qm fubditos di(cto audieotes facis..

ineos..

*

Cænturä:täls ) Terrefacies.

.SL,M mnotuzf: e£. ) E te xevela-

cvada

fu, ac notum feciíti, per te ipfum,

2. Emite manum tuam de alta,^) Porz-

j ) Beïl

lmug

per Angelos, prophetas, &c.

Kationem

rige rhanum tuam. & opem tuam.

10

Pepm'w ) Magni ftacis.

n

illius habes.

De aquis multis,) V.x periculis, qui-

7 '1/7' r(&

i num !

at

4. Homo. wamitati foulzs

adbus eff.

bus mergor, vel ex confluxu hoftium

j

g

1)1

lnanitati, umbre , nihilo.

plurimorum.

Sicut wnira.) Qu facillime muta-

Filerum alienorum.) 1Yn Hebrao eft,

m DI

tur, & nulum Íui veftigium relin-

Frherum . alieni:;

barbaroruim filzorum

dnwm

quit poR: e

alieni populi.

/

u

356

LE E VP S.ULUMORUM

Q

—— —

8.

[ 'Lau

dextera iniquitatis.

)uorum os locutim g& vanitatem: & dextera eorum ,

Yaltabo

o. Deus canticum novum cantàb

a EC

1

o tibi : in pfalterio de'cax-:

chordo pfallam tibi.

q, Pt |

Io. Qui das falutem regibus : qui redemifti Davj

fervum

42

r

tuum 104

tüum de gladio maligno, eripe me.

Ir. Et erué me de manu filiorum alienorum, quorum os

RU

3 Mi

euson €

locutum eft vanitatem, & dextera eorum, dextera iiquitatis.

4 Genc

12. Quorum filii ficut novellae plantationis in juventute fua.

fjüm pror

Filiee eorum compofitse: circumornatze, ut fimilitudo templi.

s, Magi

I3. Promptuar/a eorum plena, eru&antia ex hoc in illud. -

tabilia Qu

Oves eorum foetofze , abundantes in egreffibus fuis:

*

6. Et3

I4. Boves eorum craifze.

nem tuatt

Non eft ruina macerie, neque tranfitus, neque c

lamor m

pi

ateis eorum.

$

; Men

feita tua t

$. Beatum dixerunt populum , cui haec funt :

beatus po-

£ Mi

pulujsj cujus Domiml;s/.Deus ejus.

miferico

* Lau—äafio

9. Sua

g. Quorus os locuium ef vanitatemy

A. Prompmäria.) .Celle penuari£.

Erutlantia ex boc im slad.) Redun-

Qmnja 0j

6«.) Quorum fermones mali funt,-

V. Co

mendaces , & noxii;

opera ef;iam*

dantia effufe ex hoc promptüario

peffima, & iniqua.

in illud ; cum enim unum prom-

tui benec

9. Canticum novsm.) Na&us falu-

ptuarium five penu ea capere nom

11 Gl

tem tuo Dovo beneficio novum can-

1

pofüit, qua in eo recondita funt, in

D. Ut

ticum canam.

aliud a Dominis transferuntur.

Decachordo-) Decem chordis inftru-

Fetofa.)) Vocunde, multiparg.

gloriamr

Abendantes im — egreffbus — [uise ^ )

Go ita etiam Pfalm. 32. 2. & g1. 4.

10. Da«: falutem vtgibus.) Qui Re-

Multz, & copiofe cum e caulis fuis

ges falyas, & a periculis tutos preftas.

prodeunt.

*

I4. Ruima macerts

æ) Maaceriae circa

Maligzo.) Noxio , ut Saulis , &

Titengj

Goliath.

vineas non funt diffipatz.

Ünripote

Li. De menu filiorum . alienorum, Cfc)

Neque franfirui.) Per vineas, aut

Repetit dicta, num. 7. & s.

agros eorum ; itaque non diripiun-

hus tuis e]

tur fructus.

S' Mdgj

12. Onorum f ffcut nóvella planta-

) Glo

40265 ) Quorum filii elegantes funt,

Neque clamar n plateis eorum.) Eju-

Ut tue.

latio, ululatus, querimonia, five ob

& feliciter adolefcunt, ut arbufcule

teneriores.

morbum , five ob hoftium irruptio-

6- V]r/ul

tdnem.

Compofite.) Ornate veftibus, & mo-

nem, five ob alias res adverfas.

Tonii

nilibus, bene comptz.

i$. Beatum dixeyunt populumy &c.)

Gircumornata , ut. finilitudo templi.)

Quafi dicat : Impii cenfent, & pro-

m admr

?UTC':!; &

Íta ornatze, utornari folet fimilitudo,

nuntiant beatum populum, cum que

u

t

itiunt,

id eft, fimulachrum przcipuum tem-

fic agitur, ex fluxarum rerum abun-

pli, ejus fcilicet numinis imago, &

dantia metientes felicitatem, fed fAl-

lo

luntur; nam vera beatitudo fita eft in

nej

fimulichrum , cui templum dica-

: Agfmd.zg

£um eft.

Dei cultu. notitia, vf:xleratione, &c.

at

PSALM US CXLIV.

352

d eoum,

I. Lauäatga lpfi David, Pfalmus. CXLIV.

o den

Xaltabo te; Deus meus rex, &. benedicam nomm1 tuo im

fzeculum,

& in faeculum fæcuh.

2. Per imguios dies benedicam tibi ,

& laudabo nomen

gi favum

tuum in fzecul

um. &in fzeculum fæcuh

À

Juorutt 0s

3. Magnus Dominus,. & laudabilis nimis, & mavmtudmus

ejus non eft finis.

1quitats,

ntutef

4. Generatio, & generatio laudabit opera tua, & potentlafn

tuam pronuntiabunt.

do templi

n illul

s, Magnificentiam glorize fan&ïtatxs tuz loquentur, & mi-

tabilia tua narrabunt.

Jl5

6. Et virtutem terribilium tuorum dicent, & maümtudl-

clamor n

nem tuam narrabunt.

7. Memoriam abundantiae faavitatis tuce eru&abunt, & ]u-

;eatus Qo«

üma tua exultabunt.

8. Miferator , & muencors Dommuq ; patiens,

& multum

mifericors.

f

degeras I

Laudito

& mlferatlones eJus fupet

9. Suavis Dominus. univerfis ,

1 x

omnia opera ejus.

,1) Redi-

10. Confiteantur tibi, Domine, omnia opera tua; & San&l

omptuäfïü

tui benedicant tibi.

gum pro

cipere- 102

Iï Gloriam regni tui dicent, & potentiam tuam loquentun

(tÀ flnti

. Ut noram faciant filiis hominum potentiam tuam , &

untur

gloma*n magznificentiee regni tui.

ïupme

*

7 uh

uT

Xy35

*

15. Regnum

o faffitia tua.). De tua juftitia.

e càulis 10

4

Eneratio , 65 generatto.)

Sin-

" gul& generationes, & atates.

Q. Smavi.) Bemgnus, 'beneficus.

acere ao

Potentiam

fuas prommtmäzmt

)

Super ommia opera ejus.) - Miferatio-

nes ejus funt 1najores omnibus ejus

Omnipotentiam tuam , que in operi-

uneas u

bua tuis elucet , celebuuun*

óperibus, quoad effe&us; nam alio-

, dirpi

Magnifice ntznm gloris fanthitatis

qui omnia Dei attributa funt equa-

liter magna ,. vel fuper ommia opera.

'zm ) Glmwfam majeftatem fdn&l-

Senfus

W,IE

ju

tatis tuz.

idem eft ac z» o opera.

j Iv€ 0

6. Virturens. ) Potentiam , foiti-

erit: Nullum opus tuum eft, inquo

tudinem.

mifericordia tua non eluceat ; nam

g impno

as

Terribilium. tuorum. ) Rexum tua-

etiam cum punis, citra condignum

ulun 9* )

tum admirandarum, qu*e merito . ftu-

penas infligis.

plO

porem , & quafi quemdam terrorem

1o. Confteantury Gc. ) Laudent te

incutiunt.

Oomnes creatura.

quin que

"

erutlabunt

rum D

ün

OH20TI47 -

)

Sanái tu.) Fideles.

lm re

i

Mentionem facient,Jcommemorabunt.

11. Regzi £g;.) Gubernationis, pro-

Abundantis [navitatis tua. ) Abun-

videntiz , & potentie tuz.

1*3 CR i

jofa

dantis, & copiofe bonitatis tu&.

12. Glorzam m:wnzf centia.) Glomam

358

LIBHEI *PSAL'M»-QRUM

ÀX

13. Regnum tuum regnum ómnium feculorum, & domi-

Vil

patio tuà in omni generatione, & generationem.

Nol

Fidelis Dominus in omnibus verbis fuis, & fan&us in omni-

bus operibus fuis.

"

qu bus f

" Exl

t4. Allevat Dominus omnes, qui corruunt, & eri

gijt omnes

elifos.

; 3la di

a die pe

15. Oculi omnium 1in te fperant, Domine, & tu das efcam

"

1 Deat

tuino Deo

illorum in tempore-*opportuno.

16. Aperis tu manum tuam,. & imples omne animal bene-

6*Q

dictione..

x*

s

eis funt.

17. Juftus Dominus in omnibus viis fuis; & fané&

us in

? Qs

tiom pxt

omnibus operibus fuis.

e

18. Prope ett Dominus omni

bus invocantibus eum : omni-

$. Dot

Donin

bus invocantibus eum in veritate.

19. Voluntatem timentium fe fa

ciet, & deprecationem 4eoa'

9. Don

rum exaudiet, & falvos faciet eos.

piet, &

1. X

20. Cutftodit Dominus omnes diligentes fe, & omnes pec-

€atores difperdet.

L

Deration

LAÀ

21. Laudationem Domini

--quuetur ós meum & benedicat

T Aud;

omnis caro nomini fan&o ejus in fzculum, & inrfæculum

2

fzeculi.

.

4 ftro

. 1. Alleluja, Aggsti

, & Zacharie. CXLV.

R

2. Laucl:—;

potlur, ut

Ín ag ii

magnificam, vel gloriofam ma,cüwa-

16. perut tu mauum :zmm.) Bene-

A

$em, ut verlu s.

ficam, & liberalem.

quod hr

^i

72

Wüateram.

13. Regnum ommium jacnlorum. )

ficiis fatias.

Plei . benediclione.) Tuïs bene-

:

200 quod

Nullüs feculis coxnl)rehczïftlxp, &

quod hum

fnitum , fed s&ternum.

17 . lp omnilus viis fiss. ) IAn omni-

F;delis.) Vexax, & conítans in fer-

bus a.éctionibus fuis.

Tyerteren

Santlus.) N ide dida num. 13.

2'9('!,4?72:

yandis pmmiüïs.

$ Onf

San&u. ) Nihil enim facit; qug,

1g. Prope efl. ) AdeP; auxilium

i

merito reprehendi polfit.

laturus.

lum loc;

Ip veritate?) Serio, & ex corde.

7

(ierit fs

flictos,

14« Qu eorruunt. ) Miferos , at-

19. Volantatem. )

id, quod vo-

!jl J??f'f.re :

ln Hebrao eft

Ht baninjl,

. Eljfos)) 1n Hebr. eft, ;euroares, id

lunt, quod optant.

eft , pondere malorum preffos: if

Beneplacitum. .

? Qujb

V. affery

Grac. eft cmfm&o:, elzfos.

21. Ownis cAro. ) O mnes ïïcmines;

À Erihy

1$. Oculi ommium £m te fperent , Do-

mine.) Oculos habent intentos in te,

G

g,

& Zacharie.) Horum Plfo-

cm'P"vff at

Qnimucs

2

phetarum nomina s0n funt ia

Rmïfetl

a quo victum expe&ant.

textu Hebrzo , & videntur addita,

eít neutrius generis; mon enim fo-

Q Quogd

lum hominibus ,

fed. brutis etíam

quoniam ili pradixerunt inftaura-

"- Pf

animantibus vi

tioném. Jerufalem , ad quam verba

Tim 771

.

&um fuppeditat /Do*-

F fuuþ;

mïnqkm

aliqva hujug Pfalmi accommodari

A

PSALMUS CXLV. & CXLVI

3$9

& dmi.

Auda, anima mea, Dominum ,

laudabo Dominum in Supre

1445!* P.

-4 vita mea : pfallam Deo meo, quamdlu fuero.

$ T0 omii

3. Nolite confidere in principibus : in filiis hominum, in

quibus non eft falus.

PIt 0nt

4. Exibit fpiritus ejus, & revertetur in terram fuam: ia

x

illa die peribunt omnes cogitationes eorum.

das efeam

$. Beatus, cujus Deus Jacob adJuïor e;us, fpes ejus in Do-

mino Deo ipfius :

] bene:

* A&

6. * Qui fecit coelum & terram mare, &omma, quae in.

4

eis funt.

A OC

anQus n

7. Qui cuftodit veritatem in fæcuïum, facit judicium inju- . 7.

mam patientibus :

dat eícam efurientibus.

n : Offt

8. Dominus folvit compeditos: Dominus illuminat cæcosa

Dominus erigit elifos, Dominus diligit juftos.

Qnem €o-

9. Dominus cuftodit advenas, pupillum, & viduam fufcx-

& vias peccatorum difperdet.

piet,

s pec-

ro. Regnabit Dominus in fzecula, Deus tuus Sion, in. gc-

nerationem, & generationem.

LO

yenedicat

i. Alleluja, CXLVLE -

feecul

Audate Dommum , quoniam bonus eft pfalmus: Deo no-

ftro fit jucunda, decoraáque laudatio.

20 Edlü-

, 27143

Lx

-b

poffunt, ut ilud:. Regmabit Dominw

In ia di.) Tempore mortis.

E

in fatula , Deus tums Sion, Cjc.

Ve

Cogitationts. ) Confilia , conatus ,

quod hujus Pfalmi argumentum, & ftudia omnia evanefcent.

materiam urferint , & illuftrarint,

». Cuftedit veritaten) F idem fer-

Tuis bent

Vel

non quod carmen condiderint.

vat in promiffis.

quod hunc pfalmum cecinberint,cum

dp faculum.) In evum , femper,

) Ín omi

reverterentur e Babylone.

Facit judictum , &6c. ) Reddit jus.

5. lgzram;lzþyfucro ) qu(ïLndltlvxxelo

Ttalice dicimus, Fa ragioney. fa gin-

1.

x

(3« Confrdere. ) Omnem fpem ve-

yEizia.

y usl

ftram locare ,

neglecto Deo.

Sic

Compeditos, )

Vinétos cgmpedta

dixerat fupu Pfdlm 117- 9. .Bong

bus, & carcere detentos.:

( con

g. Elifos.) Affh&os Vlde Pfal. fu-

jl N0

ejl dperare t Dommo » duam conjïde;e

in /:omm:bm

periore n. 14.

jirao *

de quibus mom cff falus. ) Qui f&lu—

9. Sefcipier.) ]uvabw defendez,

tem afferre non ,poffunt.

Via.) Confilia, aQtiones.

hgmmem

4. Exibit j?zrztm ew. ) Migrabit e

Io. J» facnla. ) In eternum.

corpore anima Principis.

Deus fmUi Siom. ) Scilicet regnae

qum Pre

Rc'ver:*emr um terram /ïuzm ) Ho-

bit in faecula, & in perpetuas gene-

j fmt i

un

rdtxones

mo quoad corpus.in terram folve-

it Jdl.h[l,

Pfalm. 103: 59« Azzfere: f

Onus ef? P[/alhumus Deo noj?ro.)

gaura

qum earum, &. defreient ,, 6. m putve-

Ad verbum ex Hebræo- 80*

am

ych 4

rcns - fawne rewertentur. .

&

mito "

i

ä&lA

ngm gf Pfaäere Deo noftro.

/

369

pIBRI PSATLMORUM

t 5

^. R.dificans ]erufaïem'Dominus: difi perüonäslfl*äelis Con-

regabit.

hiis viri

S

L.

. Qui fanat contritos corde,

.

& alligat c*ontxritivone's eorum.

iL P

4. Qui

numerat mulütudinem ftellarum,.& omnibus eis no-

els, qu

mina vocat.

s. Magnus Dominus no:

fter ; & üagha virt

;

us ejus ; & fae

' plenda&e ejus non eft n

unmerus.

6. Sufcipiens manfue

tos Dominus : humilians aute'r;n pecca-

m.LAx

e ad terram.

danedixi

tores ufqu

*

2. Prseci

14, Q

in cithara,

nite Domino in confeiïione pngitg. Deoj noftro

'

"

:

5. Q

8. Qui

operit coelum nubibt

s,& parat terrae pluviam.

fetimo ej

Qui pro

ducit in montibus foenum , ,,& herbam fervituti ho-

16. Q

fminum.

fpatgtt.

9. Qui dat jume

'

ntis efc?.m ipforu.m? & pullïsl corvörum in-f

sss

vocantibus eum.

tibus autei

Thütt wl

Cueeees

IO. ?Nolïiï

*

es infiau

gecunda. ) Grata, accepta Deo,

6; vSufcipiæäJ.) Adjuvans, erigens,

e Job. 3s.

fuavis etiam , & Iata.

fublevans.

lag

Huniliant, t$e.) Depn

Deceraque. ) Ut laudandus eft hi-

ad terram.

-meqn's- ufq-ue

;

invoant ,

lariter Deus , fic etiam. decenter, &

attolluy v

ánbdefte. -

9. Précinite Domino.) In Gr

&co e&;

üt bf a

2. JEdifícans. eru[alem. Dominu. )

zEápbat, cantu: preite , italice dici-

Io. NN

mus, I»£077e ; hoc enim eft eSapyeis ;

Dominus zdificat ; inftaurat , & con-

tatem hal.

—firmat ferufalem.

?

:

nam zrepetere , vel profequi ea;

nefdio if

D';]þerjz-'anes.. ? Di

-fpärfos , exules,

qu& pr&centor inchoavit , di;i-th

tendit ad

gatria carentes , captivos.

fm $ yéy»

"Domino confiten-

abent,

$« Sandt contritos cerde, J

Confo-

lz confeffione. '

Viug;,

latur e0$5 qui afflicto, & marenti

tes, laudantés

ominum,.

tit, m

P[allte « .. imeitbara. ) Cantu

i -a'dw-

funt animo; & juxta fenfum lubl

LT

mior-m , a peccatis abfolvit €os,

dite fonitum citharz.

Wdüfriu.

quos peccalle pemnitet ex corde-

g. Operit. ) Obducit, velat, ab-

:

Net m ;

Alligat contritiones. ) . lnftar aman-

fcondit.

Hefbam fervinuti homimum. ) Ut

US curfo

tis chirurgi medicamenta vulneribus

li, Bf)lf |

applicat, & fafciis obvolvit, ut coa-

fint alimenta beftiis homini infer-

Tefcant.

á

»

vientibus.

Repetitum eft hoc ex

cat, quDd 4

Af kmuftitmiline?æ /ïallarüm)

Pfalm. 103. D. 14*

4« Numer

Mide ibi aï*i.-"mvï

Qui perfpe&um habet flellarum nu-

explicationem. -

füg, &

merum.

[ob ait cap. 9- 7. $refas

*

g. Pullis corvorum.

) Deflitutis pi-

tlmen-

»

rentum fuorum ope. INam pulii cor-

slaudiz quaft [ub, fgnaculi,

—JMownnma vocat.

À

Vlicordia

Nomen imponit

vorum , quoniam dum nafcuntur ;

ex ipf.

n

^

candidi funt, five quia implumes,

&acitite,

arum: fnaturás vi.rcut?,xähl eäi.'.

five quia plunias haben

t albicantes,

lj Conf«

/

S. Vartus. ] Potentia.

4

$E

m

s

negHeuntur a« matribus , & patribus

R, & Y

Aymnerus. ) Menf

u

rä,'l

nodus, '

quafi £purii , vel degenexes :: claman-

um

PSÁLMUS CXLVL & CXLVII

36:

[iaelis or-

. 1o. Non in fortitudine equi voluntatem habebit : nec' in ti-

n COTUb,

biis viri beneplacitum erit ei.

ir. Beneplaci

tum eft Domino fuper timentes eum , & in

iþus & n

eis, qui fperant fuper mi.ericordia ejus.

Alleluja. CXLVII.

us & fde

uda, Jerufalem, Dominum : lauda Deum tüurh Sion:

lm petta-

1. LA

I15. Quoniam confortavit

vferas portarum tuarum:

benedixit filiis tuis in te.

Deo| nofto

Efrumenti fatiatv te,

14, Qui pofuit fines tuos pacem, & adip

15. Qui emitt

ylüviam.

4

it eloquium fuum terr&e : velociter currit

fermo ejus.

ervituti Do-

16. Qui dat nivem

ü;ut lanam: nebulam ficut Gnerem

f pargit.

17. Mittit

rvorgm m

tib-us autem pfæ f'ame., Deus im-

(.Loxääg,)- ne in. civitate

.

1o. Nf

ftes irrumpere.

m poflint ho-

Á

mittit mufcas, que eos fefe in fau-

ces infinuando alant.

ÍIta Rabbini

Benedixit, . ) Benefecit civibus

yanS, erigenï;

e Job. 539. 41.

Vide ibi dicta.

tuis, qui te incolunt.

Lzyvocantibus eums.) Suomodo Deum

14. Pofwit ffmes tuos pacemz ) Fines

tuos

primets vique

invocant , quafi nutritorem , dum

pacavit , ne ullus hoftis infe-

attollunt vocem , & caput in coclum

ftus fit.

! In Gï:?CO 5&1

ut beftiz agri, Joelis 1. 20.

Adipe frumenti.) 'Tritici polline;

IOo. No» £ fortitmdsne equi volum-

, |raiet dic

& farini puriore

Pacem fequitur-

ad p

zatem babebit.) Ín falvandis, & be-

agrorum cultus ; tunc enim evenit,

g &

neficio atficiendis hominibus non at-

quod dicitur Pfalm. 121. 7. Ezr

avit a

p

dicitur

tendit ad potentiam equorum, quos

p4x dm wirtute sua, 69 abundantia in

£urribus fu.

habent.

z

nino confttt

Voluntatem babeb

;t.) Symmach. ver-

15. Q emittit. eoquium [num, tc.)

um

tit, £udbxérai , quod Italice. dicere-

Quafi dicat, non folum propter be-

) Cimt'lï il-

mus , Nes ff compiacera di forte 6a

neficia memorata laudandus eft, fed

'vzzäeruz.

etiam propter admirabilem fuain pos

m vath d

Nec m tibis viri.

tentiam ; nam cum €loquitur, & ali-

bus curforibus.

) Nec ?Il duoci-

quid fieri jubet in texra, flatim il-

lud effectum datur.

qim

j

