liberati funt a periculo , quod fübi-

eorum, & confequenter ipforummet

te;et j

bant poypulo refiftentes, & murmur

virens femper, & florida fit memo-

*

835

LI*Bliï ECGIUSSIASTLICI

| 1i5. Et nomen eorum permaneat in aeternum

, permanens

ad filios illorum, fan&torum virorum gloria.

16. Dileétus a Domino Deo fuo Samuel propheta Domini,

renovavit imperium , & unxit principes in gente fua.

17,1nlege Domini congregationem judicavit

;

f-;

& vidit (1) Deug

]acob, & in fide fua probatus eft propheta.

Ifra

' 18. Etcognitus éftin verbis fuis fidelis,quia viditDeum lucis

72

1Reg.

19.." Etinvocavit Dominum omnipotentem, in oppugnando

tet

H ^.

hoftes circumftantes undique, in oblatione agni inviolati.

X

[

20. Et intonuit de coelo Dominus, & in fonitu magno audit

de

tam fecit vocem fuam.

r

21. Et contrivit principes 'Ty

riorum, & omhes duces Phi-

Goli

lifthiim :

IReg.

22. * Et ante tempus finis vitee fuze ,

o dusatds

fefa

I2.

nium praebuit in confpe&tu Domini , & Chrifti: pecunias,

$

eu

ü

*(en.

14-12.

* & ufque ad calceamenta ab omni carne non accepit, & non

7l

accufávit illum homo.

In be

1Reg.

23. Et poft hoc dormivit, * & notum fecit regi, & oftendit

38-18.

illi finem vitze füze, & exaltavit vocem fuam de terra in pro-

ienu

phetia delere impietatem gentis.

CAPILE

gum ;

"m

(I) Deus. ln edzf. Si.ïc"t.r legsitur : Deum.

férta j

ria, ut eorum fama jugiter rediviva

lp fede [ua probatus eft. propheza. ) Fi-

* lo

j

conferyetur, & augeatur,

delitate fua.erga Deum , & populum

Dtle;

15. Permamens ad frlios eorum.) Us-

oftendit, fe verum , legitimum, & a

W

lm

que ad eorum -filios.

Deo miffum prophetam fuiffe.

It e

Sanilorum virorum . gloria. )

Vox

I98. Vidiz Deum lucis. ) Divina luce

LUTED

H

gleria videtur effe ablativi cafus, hoc

illuftratus eft. , Huc. videtur allufiffe

lff "t

fenfu

*

*

. Permanente in ip(is fan&to-

D. Jacobus , cum Deum appellavit,

rum majorum fuorum gloria.

Patrem luminum ,. cap.. 1. n. 17.

2

16. Renovavit in:periam.)

Reip.

19. 45 eblatione agns 4mviolati.) lm-

formam inutavit Rege inducto,

maculati. WVide hifforiam I. Regum'

x

tllor

Hzxit Principes.) Saulem, & David.

p

ammd l:

17. In(ege. Domini.) juxta legem

20.. ÍDatonuit de emlo Dam;m;s, & c,)

COrbori

divinam.

Hzc patent ex eadem hiftoria ibid..

Coz gregcztioncm

-92 Teflimonium prabuit.) Profeffus

làils

/

Á

** -Popuïüm ftaeli-

L

In Qua

ticüm.

eft fe . nihil accepiile, & hujus rei te-

' Vrdie Deus Jacob) Grece eft, éncowé-

ftes effe voluit-ipfos Ifraclitas.

Vid.

dreso xveiG TOy. Y axef) , Vifitawit Do-

hiftoriam I. Regum I2. I.

4[!(? 5 rez

mfdul/ 4

minus Tacob , id eft opportune miffo

Cbrifli.) Saulis in regem inundi.

äa'elp;

J*s

Samutle.- providit. neceffitatibus o-

Ab omzt caraee) À nullo homine. -

puli, qui a Philifthzis foris vexaba-

23. Doranivit.) Mlortuus eft.

m(),&]

tur, & domi a filiis Heli. Deum non

" Rio

Nozum fecit Regi.) Sauli apparuit,

J Ck?;v

timentibus,

illique interitum ,. & populi cladem

n )

CAPUT XLVIL

$5

y

PInanets

"w poyr q- N UME

Domini

Laudes Naiban, Davidis , & Salomonis.

'4

ft haec furrexit Nathan pro

pheta in diebus David.

2.Reg

()Des

I.PO

2. Et quafi adeps feparatus a carne,

fic David a filiis I2. I«

Ifrael.

qm lucis:

3. * Cum leon'ibäus lu'f:t" quafi cum agnis: & in urfis fimili- r.Reg

ugnanto

ter fecit ficut in agnis ovium in juventute fua.

I 7- 34.

olat.

7

4. * Num

abftulit opprobrium r.Reg

de gente?

quid non occidit gigantem, &

1749*

o00 qudis

s. In tollendo m

luces Dh-

Goliae :

anum , faxo funde dejecit gxuïtationem

:

»

6. Nam ubi invocavi

t Dominum omnipotentem, dedkitinædex"-

, tefimo.

tera ejus tollere hominem fortem in beilo, & exaltare cornu

gentis fuaze.

.

pecunias,

t, & 00

. * Sic in decem millibu

S ïgïoriücavit eum & laudavit'eum

r,Reg

gloria:

H 8-e 7*'

in benedi&tionibus Domini, in offerendo illi coronam

"

& oftendit

Nnnnn

3

8. Con-

13 1n pro

fervus funs , ipfemet David non vana

prenuntiavit.

Hvi&oi'iam bitbes I.Re.

gum 28.

predicatione

afferebat , 1. Regum

CAPUT

Exaltavit vocem [uam de terra.) V.

1. 35.

terra PythoniíTe vifus emergere, cla-

Sicut im agnis ovium, ) Uxfos enim

re locutus eít.

apprehenfo eorum mento fuffocabat

Delere impieratem cgerz?is.) Bello de-

L. es I17. 35

& POpulum

lendam gentis Ifraelitice impietatem ;

4. Abflulit opprobrium de gente.) Ex-

yitimus :

dixit'enim Samuel Sauli: zabit Domi .

fuiffe

probrabatenim Goliath H ebrzisigna-

Divinz li?

zus iam lfpaed feeuze im manus Phi-

viam , quod non ferens David ait ;

l&/ikiini. '

Vadam, 6$ auferam opprobriume populi ,

j al

i. Regum 17. 36.

n 4p

]lv

2.

ILz/ïs m!äps' ]E';;;zr/;zms A cavme. )

&. Exultatiozem Gol;s.) VExaltantem

,

Tne

Quafi dicat : ficut adeps fub-

Golliam , qaveraa exultationem , ja-

tilior, tenerior, & melior pars eft

&antiam ,. fuperbiam.

Italice Vdic.c-

m LP*

remus, .L'zzfolezza di Golia.

animalis ; ita & David totius myftici

corporis Ifraclis. * Eft phrafis prover-

6. Tollere.) De imedio , occidere.

Dpp);?lïs? 66' )

bialis; adipis enim nomine, quidquid

Exaltare cormu. ) Gloriam, decus,

jftor D

potentiam.

) Pt

in quaque re optimum eft, Hebrei

d W

fignificabant.

Sicin Hebrzo dicitur

. In decem millibus glorificarvit esm.)

1 hjüs !

Y

adeps reguum . triticz, ubi nofter vertit

Aliudit ad puellarum epinicium , que&

medullam tritici, Deuteron. 32. 14. &

cancbant: Sa«l percuffz mille , &6 Da-

vid decem millia, 1. Kegum I8. 7-

t ïfmnäi'

Adeps fruments, Pfalm. 8o. num. ultie

mo, & Pfal. 147. 14. . Vide Martin.

Im Lbeneditliomibus |Demini. ) Deus

ïüïo jomi

Del-Rio tomo 2. Adagial. 475.

per populum laudavid Dvidem pro-

»rtüus "

^5

Pitï

jit ,

2

Caum leoziübus !u/ïf q,fm/t' CHm a gni:.f)

pter egregias animi & corporis do-

n 9

g

ANam O leonem , 6 wrfum vaterfeci ego

tes, quibus ei Dominus benedixit;

-$838

LIBRI ECKCLESEASTAICI

8. Contrivit enim inimicos undique, & extirpavit Philifthiim

contrarios ufque in hodiernum diem : contrivit cornu ipfo-

"

J

rum ufque in zeternum.

;

9. In omni o

pere dedit confefïïonem Sancto,

| & Excelfo in

verbo gloriae.

10. De omni corde fuo laudavit Dominum, & dilexitDeum,

qui fecit illum : & dedit illi contra inimicos potentiam:

11. Et ftare fecit cantores contra altare, & in fono eorum

dulces fecit modos,

n

12. Et dedit in celebrationibus decus, & ornavit tempora,

ufque ad confummationem vitee, ut laudarent nomen fanctum

Domini, & amplificarent mane Dei fan&itatem,

g.Reg

13. * (1) Dominus purgavit peccata ipfius, & exaltavit in seter-

12./13. num cornu ejus, & dedit i

lli teüamentu!m regni, & fedem

gloris in Ifx?ael.

14. Poï-'c

(1) Dominus. Jz ediz. Sixrz. legitur : Chriftus.

eas in illam congerens. Vel per be-

mufíicos invenit, & eantoribus ufur-

nedi&iones: Domini intelligit ingen-

pandos preferipfit.

tes benedi&tiones.

Sic inontes Dei

IQ. Ded;: incelerationibus decm, &5 c.)

dicuntur montes excelfi.

Cclebritatibus, & feftis ( nam Grsce

Corenam Gleria. ) Regiam dignita-

eft, *oeraig ) addidit decus mufice.

£em.

Ornavit tempora.) 'lempora, & dies

8. Contrivit enim, &c.) In Greco

feftivos hilaritate mufices decoravit.

non eft particula ezzz.

U:que ad confummartionem vita.

U:que n bodiernum diem. ) Adeo il-

Quamdiu vixit. * In Greco eft, u-

los atilixit David, ut poftea nunquam

Xe! CvvreNtiag , usque ad finem, quod

Ifraelitis (5int dominati.

de fine 2nni poteft intelligi, quo evo-

Cornu ipforum.) Potentia ip.forumþ

luto redibat orbis feftorum , & hym-

9. Dedit eosfeffronem..) QQuidquid

norum,.

fecit in Dei laudem, & gloriam re-

A

7

tülit, nec fibitribuit, quod Goliath,

ficarent.

plifcarent.) Ceqlebrarenc, magnï-

verbi gratia, vicerit, fed

€o.

Maze. )

Non mane tantum , fed

I verbo gforis. ) [deoque Deum

etiam vefpere tempore facrificii ; ut

verbis glorificavit hymnis, & pfal-

aral. 25. 30.

mis, quibus variis modis di

des executus eft.

lvinas lau-

13. Purgavit peccata il/1us.) Abole-

vit peccatum illius, adulterii fcilicet,

1I. Srare fetit cantores coptra altare.)

& homicidii, cum per Nathan Davi-

Cantores conftituit, de quo vide r.

Paral. c. 25. per totum.

di dixit : Demizzu: tranffulit peccatum

-

fuum. . Regum 12. I3.

Dulces fe« 3 modos.) "T'um quia fan-

Exaltavi? £:2 eternum cornu ejus. )

xit, ut cantores dulci vocum, & in-

ftrumentorum melodia Pfalmos cane-

Potentiam; gloriam, & regnum, quod

dedit illi, in aternum, tuimn quia illud

rent; tum quia dulces canendi mo-

poffedit David in pofteris, quamdiu du-

ravit fynagoga, & Refpublica Ifraelis,

dos, & tonos ipfe per fe, & per fuos

1

CATHUT XLVIL

839

x,.g, Poft ipfum furrexit filius fenfatus, & propter xllum de-

3ecn: omnem potenrlam inimicorum.

15. * Salomon imperavit in diebus pa c19., cui fubjecit Deus 5.Reg

: L.

omnes hoftes, ut condere: domum in nómine fuo, & pararet 3

fanctitatem in fempiternum : quemadmodum (1) eruditus es

in juventute tua:

16. * Et impletuses, quafi lumen E faplentla , & terram s5.Reg

retexit anima tua.

4- 3l-

17. Et replefli in comparationibus senigmata : ad infulas

longe divulgatum eft nomen tuum, & dile&tus es in pace tua.

18. In cantilenis, & proverbiis, & compara Llombu;, & in-

terpretationibus miratee funt terrae.

19. Etinnomine Domini Dei, cui eft cognomen, DeusI'írael.

20. * Collegift: quafi aurichalcum aurum , & ut plumbum 3.Reg

complefti argentum ,

2I. Et 1o-27

(1) Quemadmodum eruditus es in juventute tua ; Et impletus es &c.

retexit anima tua. m ed/r. Sixr. legizar : quemadmodum eruditus eft in

juventute fua ; Et impletus eft &c. retexit anima fua.

inundantis.

usque ad ejas excidium per Chal 1xos ;

Nofter legit ZxexzAvis,

tum quia myftice 1 nge excellentius

retexir , & fenfus eíie poteft, Salomo-

regnum poflidet per Chriftum ex fe

nem terram , & quz funt arcana in

proanatum.

terta retcxifle ; difputavit enim de

Te/lmncrtum regm.) Padum, &

naturis ftirpium , animalium , metal-

lorum, &c.

promx flionem rez

Sedem gloria. )

I'hrouum regium

Anima iuas.) - Yu.

glnuofum

17. R.p'efis i campamt:mzäm &zi-

I4. Fofus fenfstus.) Salomon.

gwata ) In parabolis tuis ceplefti,

Dejecit omnem potentiam i2imicorum.)

1)luni,h(äC eft, plurima congeii nh eni-

Quafi dicat :

propter merita, & fan-

o

o

mata,

Sic replere pro plena, mul-

Gitatem Davidis Deus dejecit omnem

taque aíferie fumitur a S. Paulo ad

m.petum 1ntmicOrFum, ut nemo EUIQC-

Roman. r4. num Ig. cum ait: La t

ret Salomoni D. vidis filio fefe oppo-

ab J r,,/lz!em per circeui um sigue ad

nere, fed ille libere regnaret, lateque

ll/yr/eum vepleverim (ideft, p'lcne ore-

füum imperium propagaret..

dlcaxmxuzn) Evangelium Chriffs , & 2.

IX. la diebus pact:.) Pacitice.

ad limoth

4 7

Per me Ibm&!;w't,a

Domsnm :2 202 me/ko ) femï)ïum

:mlb[mtu

nomini ejus dicatum.

Diletlus es im pace tua. ) Dllmeb ant

Pararet [antiztaten.) SanCtuarium

te€ populi, quia p acem tuo 1eono con-

Quemadmodum evuditas es, G c. )

ciliafti, & fervafti.

Sententia eft

o quam fapiens tictus

18. Canrilenss. )

Quale eft Lanu-

CS'&R.

Gre&ece enim habetur, g

cum canticorum, quod adhuc extat.

£60010 36

19. Er i nomine Domini,65c.) Quite

16. T.rrara retexit anima tu2, ) In

protegebat, & fapientiam tibi dederat.

20. DQuafi auricbaleum. aurum, &fe.

Grzco eft, éxsAves , operwit, ut fit

continuatio allegoriz fluminis terram

Vide 3

. Kegum 1o. 27.

B

-

840

LIBRIE C'C'LE'SIIAST*ICI

21. Et inclinafti femora tua mulieribus : poteftatem habuifti

4j.

in corpore tuo,

tem «

ifti maculam in gloria tua, & profanafti femen tuum

22. Ded

20.

inducere iracundiam ad liberos tuos ; & (1) incitari ftulti-

& dei

tiam tuam ,

pecat

23. Ut faceres imperium biparti

tüum, "& ex Ephraim im-

3..äeg

"

)

12.16. perar

e imperium durum.

u

derelinquet miïfefi*cord'iam fuam , &

24. Deus autem non

non corrumpet, nec delebit opera fua, neque perdet a ftirpe

illoï d

nepotes ele&ti fui: & femen ejus, qui diligit Dominum, non

j

Ccorrumpet.

Laud

25. Dedit aute

m reliquum Jacob, & David de ipía ftirpe.

26. Et finem habuit Salomon cum patribus fuis.

27. Et dereliquit poft fe de femine fuo, gentis ftultitiam ,

p

4

L

: 28. Et

T

(1) Et incitari. Jz edzz. Sixt. fegitur : n ceteris.

Complefli argenzum.) vgentum mul-

23. Er ex Epbraim.). Jezobo

füa p

erat ex tribu Ephraim.

gm enim

Domin

tiplicafti, ut eft in Greco.

oI. Ipclinaft: femora 122 mulieribus.)

baeperium durum.) Grece, dmtSw

Mulierum amoribus, & confuetudine

coptumax , rebelle Regibus Juda, & &

n

Deo vero per idololatriam deficiens..

implicatus es.

2

hacref. ]

Pb/e/f.atem babzu

i'þ;i, &c. ) Potefta-

Nom derelimquet m;færicardiam

w/?iti ä 14

tem paffus in corporetuo; nam uxo-

féam. ). Non abftulit plane regnuav

29. In

ribus, & concubinis fervivit corpus

a Davidis domo.

dentia m

thenti

tuum ; Grgce enim eft, Z»s£seiucwc.

Neque perdet. a flirpe nepores elettz [ni-)

22. Dedifli maculam. ) Maculafti,

Stirpitus non evellet nepotes Davi-

derti

fcdafti.

dis electi fui.

tita fed

Qui diligit.) Grwce, dilexit.

Profanafti fémen tuum.) | Contami-

Cum jml

nafti, violafti femen tuum, filios fci-

No5 corrumper.) Non perdet.

3. D

licet tuos',

cum eos €x

idololatris

25. Religquum. )

Graece eft xará-

Viam id

At

1

um in

mulieribus procreafti, iisque nocui-

4 RL G s re/iquia:, hoc e&, Pe.irpem,,

fti ; nam, peccatorum tuorum pona

& profapiam.

Bbiraj,

ad illos etiàm pertinuit.

jacob, & David.) Sunt dativi ca*

abuit,

Incitari flultitiam: tuam , O. ) Ad

fus.

Verficuli fententia eft : Deuni

U5 imy

L 4//1724

idola colenda.

In aliquibus Grzcis

dediffe Jacobo, & Davidi ftirpem re-

eft, xm*awryä.v.af-, compusgi.' Deusju-

giam, ut fuerat pollicitus.

liv

fle te puniens fecit , ut ftultitia tua

39 4

De :pfa f*irpa) Ex ipfa ftirpe.

incitaretur in feip(a, & compungere-

26. Fizem babuit Solomom cum patri-

tur dolore, cum tu, qui in pace fem-

C eru ai

per vixeras, intelligeres Deum: fufci-

bus fiis.) Dormivit cam patribus fuis,

JOn fem,

talfe contra te Jeröboaxh fervum tu-

&, ut fze

jl Q,

tuus eft,

pe l,oguitur Scriptura, mor-

uüh, qui tandem fub Roboam filio

&atus e&

tuo regnum Ifrael divideret, & ut hic

97. Gentis flultitiam. )

Roboam pa-;

i Deff ufi

renti minime flmilem, fed vecordem:

Ts g]er

loquitur facer textus , bipartitum fa-

Cexet,.-

;

& imprudentem.,

Videtur «phr'aüs-

B'Ho 6 r

G À PU XEXIEO KCVITR

8641

P

(ü

TT .

28.

t

imminntum a prle'gxïtïa , Roboam,

qui avertit gen--

Qu

tem confilio fuo :

"

2

* Et Jeroboam

filium Nabat, qui þeccare. fecit Tfrael, 4.Re

ftul

& dedit viam

peccandi Ephraim & plurima redundaverunt 12.28.

peccata ipforum.

m

lii

30. Valde averterunt illos a terra fua.

t. Et quaefivit omnes nequitias, ufque dum per

f/eriiret ad

m, &

& ab omfiibüs peccatis liberavit eos.

N

r

jllos defenüo 4

d

3

m

DATUT XLVHL

Läudes Elie , Elifei , Execbie , C llaie , quorum oratione

[rpe

Deus liberaoit l[rael ab exercitu Sennacherib.

itiam,

'T furrexit Elias propheta, quafi ignis, & verbum ipfius 3.Reg

T. E

2

153

s. H

quafi facula ard:bat.

2. Qui induxit in illos famem, & irritantes illum invidia

fua pauci faCti funt: non enim poterantxy fui-'þinelrg præcepga

m enitm

Domini.

] dqs;Sä

34«5 V er-

ib &*

hzcre

f

I

cap. 2. num, I. ubi Zefezdere , pro

deficiente

;»ondere Italiczg, cum diCimus:

ricirdiar

eofíui 6 la pazzia del mondo.

ulcifci ponitura Vulgata edition.is au-

Ore.

e regmm-

QQ. lmminutum a pradentia.) Apru-

dentia male inftructum , pruden;iæ :

db omnibus peccatis [iberavit eos,E5c.)

& mentis inopem,

Ultione immiffa finem eorum fceleri-

eitifui)

bus impofuit.

Multi etiam a pecca-

as Davi-

Avertit genrem . confilto [no. ) Aver-

tita fedecem tribus confultationggglla

tis per patientiam liberati funt, ad

€cum juvenibus habita. 3. Reg. 124

meliorem conditionem afllictione illa

ul.

Q9. Dedit wiam peccandi.) Aperuit

révocati,

det.

:

du*

viam idololatrie, eamque in regnum

fuum induxit.

zgnis.) ]Ef*cüans zelo d

-

ivini

-

| jh'rpe H

Ephraim.) Yn qua tribu fedem regni

1 Qa

4

onoris.

Y

habuit, & aliis etiam tribubus ,. qui-

Q. leduxit 12 tMos famem.) Mide hi-

duivi f

bus imperavit.

ftoriam 3. Reg. 17. 1.

;; Deu

Redundaverunt peccata eoPum.

) Plu;-

Irritaztes illum.). Pravis fuis actio-

tpen ie

xima, & graviffima fuerunt.

nibus illius animum offendentes.

g0. dverterunt ilos a terra féa. )

lpvidre [ma. ) Zelo füo, ut eft in

Projter peccata enim fua patrio folo

Graco.

Vulgatus vertit , izvid;a,

ip^

caruerunt lfraelite in -Captivitatem

quia Z5Nog zelum flgnificat, & szvi-

um ;m'i-

non femel abdutti.

d

H

d am

"

apusfiih

3I1. Quafrvit omnes nequitia

s.)äv'Se-

, Pancs fatli fun

7) . Ad pauc-it-:atem e0s

n« ; mor-

&atus eft lfrael omne genus peccati.

reduxit. - In Greco enim eft, dA«yo-

70/40t) «vrS;5 multi enim fame ene-

boam p*

Defenffo. ) Grzce, exóvuoug, "wvise-

éti funt.

,

dxéha, nirto.

Vide judith r. n-.12. &

.OQoo 00

Bibl. cum Gom. Me.noc/:. 1. IV.

LIBRI ECCLESIASTICI

942

3Reg -

E

3'. * Verbo Domini continuit coelum ; & deiecit a coelo

1o. (

I7. I.

ignem (1) ter.

4.Re

*,Domini

4. Sic ampli

Hcathä eft

]ocoo.

Elias in m'iraby'iliïbus Iuisf EE quis

in5

& 12. poteft fimiliter fic gloriari tibi ?

3. Reg

$.. * Qui fuftulifti mortuum ab inferis de forte mortis in

tati fun

17.22. yerbo Domini Dei.

^

$.

6. Qui dejecifti reges ad perniciem, & confregitti facile po-

erit talé

j

tentiam ipforum , & gloriofos de'le&to fuo.

L

15*

7. Qui

pletus e

audis in Sina ,jumcium , & in Horeb judicia defen-

P

1Onis.

pem,

8. Qui un

gis reges ad poelnitwentiam 3- ;pfr'op'hetas facis fuc-

]n. N

ceffores poft

E

gheïavit,

«Reg — 9. * Qui receptus es inturbine ignis, in curru equorum

p É

^ IL: igeneorum.

10,—()11'1

»

()T

(1) TTer. d» edit. sixt. degitur : terra.

I0.- $tri

pieticis.

Suflinere pracepta Domini.) Sexvare — juda , ccui Eliaä per litteras morbums

n0villimc

Domini przceptum, quo ab idolola-

& ex eo mortem przdixit.

Nide hi-

leniturus.-

&ria deterrebantur.

ftoriam 2. Paral. 21. J2.-

J

Q'iptus :

3. Continuit celum.?) Ne plueret 3.

(Glorio[os de Jetto fuo. ) Quod de Jo-

m iram.

Reg. 17. 1

ram Rege juda sgrotante intellige,

Dejecit de eelo ignem ter.) E calo

de quo proxime diximus.

tmi temp

Iil jüdifi.'

deduxit 1grem , quo quinquagenarius

7 udis s2 *Sina» jzdi&'ium.) Grece

tjudig &l ;

cum fuis abfumeretur.

Vide hifto-

& Nxoy dnerepationem , qua fcilicet a

lmpard, u

riam 4. Regum 1. 10.

Domino increpatus eft. — Vide hifto-

4. Mmplificarus. ) Magnificatus. Si-

riam 3. Reg. I9. I2.

t redarpu,

1 &ncilian

3milis phrafis habetur fupra cap. AT.

ls Horeb. ) Eft idem mons Sina,

j

Verba def

n. I2.

wgd pars ejus.

5 ubi halb

$4c gloriari ^ili.) Sic gloriari,ut tu.

.Aiïudicitz defenffonis. ) Judicia windi-

E/id'äi*;-n;

5. Sufiulift.) Xixcitafti. "Vide hi-

Rx, & ultionis. Graece éxdroterc ,

Vr hr

ftoriam 5. Regum 17. 21.

quibus idololatras plectam. — Vide di-

PMTPI &tj

. De férte tmortis.) De potcftate mor-

&a fupra cap. 47- n- 3I-

amr H& aC

t1$

9. Unpgis Reges. ) Unxit enim Ha-

Tüm r

6. Deecift; Reges «d perniciem.

Dropter: f

F'uere ii quatuor. Primus fuit Achab,

zael in Regem Syriz , -&' Jehu .in- Re-

d illos, i

& Jezabel ; utrique enim Eliss inte-

.gem lfrael.

ritum comminatus eft, & a Deo fuis

Ad penitentiam. ) .Àd penam, &

Ong ggudl

vindi&am idololatrarum. — Grzce £ig

precibus obtinuit, 3. Regum 2r1. Se-

d»rumodoua 1u retritutionems ut fcili-

Dét* fidem j

cundus fuit Ochozias filius Achab,

Enfeng,

qui xgrotus de fanitate fua Beelzebub

cet pcna pro peccato rependeretur

confuluit; propter quod fcelus Elias

idololatris ; duorum Regum iftorum

; Mf

minifterio,

It fs

illi mortem denuntiavit, 4. Regum

H Bflïf)

1. ertiusfuit Joram frater Ochozis,

Succeffores poff te.) .Elifæum Zinte;l-

qui juxta predictionem Hlie 4. Re-

ligit.

Vide 5. Reg. 19. 19:

& inte]];

gum 9. a Jehu occifus eft. Quartus

. Re/cepm-s e:,.) AiTumptüs es. Vi-

quaf

Qlea

de hiftor. 4. Reg. 2- II«

W

£uit alter Joram filius ]ofaphac Rex

VeCunt &

CAPU T XLVIIL.

843

1 (elo

1o. Qui fcriptus es in judiciis temporum lenire iracumdiam:

* Vlal..

Domint,,

" conqiliare.. cor patris ad. fili'u:m'-,., & reítituere tribus

acob.

p

4- 6..

Et qii

.rr. Beati funt, qui te viderunt, & in gm.iCiti'a; t;ïa- deco-

ortis m

rati funt.

üftemt nonm

12. Nam nos vita vivimus, tantunr poft mortem a

erit tale nomen noflrum.

icile po:

13.* Eliasquidem in turbine (1)te&us eft, &in Elifseo com- 4.Reg

| defen-

pletus eft fpiritas ejus : in diebus fuis non pertimuit princi- ?: !T-

pem, & potentia nemo vici: illum :

acis t

þ.

r4. Nec füperavit illum verbum aliquo

4.Reg

À

d, * mortugmt pro-

13.21.

phetavit corpus ejus ,

e

Qoooco «

I5. ln

equüorum

jo, Out

(1) TeQus. Iz ediz. Sixf. legitur ; veQus..

[

RRE WELY ETU

qui te fuo: tempore redeuntem vide-

Io. Seriptzs es,65c.) (Quiin pro-

pheticis.libris fcriptus es ,. quod' im

bunt, & amabunt, monitaque tua

ig morut

noviffimorumr temporum- oftenfione

recipient,, & ea opera perficient.. Dif-

- Nide hi«

leniturus fis iram Domini..

Vel qþui*

fimilis tu admodum es. a nobis , quia

nos.tantum vivimus vita hac. mortali;.

fcriptas, & deftinatus es. ad lenien-

ld de Jo

dam iram: Domini ,. cum:figna: novif-

'ac brevi peritura ;; poft. mortem: au-

fimi temporis manifeftabuntur..

tem nom erit tale nomen: noftrum ,.

te intellites

quale tuum,. qui nec deprehenderis

I judicuis temporum.), Grece £ £N-

;m,) Grece

quiéig &i, xeuese, 72 redargutiozibus ad.

effe mortuus, & poftquam: fublatus:

Zempor a ,. ut fcilicecopportuno tempo-

es etiam : proplietice fcripto predica-

ua fcilicet à

ris rurfum: mittendus, idque in falu-

| Vidg hülo-

re redarguas impios in fine.mundi..-

* Giuciliare cor patris'ad fiitm.) Sunt

tem:totius populi. Ita. Janfenius..

verba defümpta: ex. c.. 4 Malach.. n.

I3. Iz turbine teclus eftl..). Caligine:

$nons Sint

circumdatus ,. & fubdu&us ab oculis:

5. ubi/ habemus : ecce ego mittau vobis

mortalium..

jlicia vt«

«B/iam'þrüyb'eï'kzm,,, (69c5) Ef comvertet

var pztrum: Ad. filios ( cor: füiorum ad

Complerus eff fbiritus ejus. ) Reple-

ao a

pames eorum ,. &c..)); Patres funt Abra-

[0X

tus: eft fpirita. Eliz,. Vide 4. Re-

. Vldï d-

ham,. lfaac,. Jacob,. & propbhete;quo-

5

unr 2.. 15..

rum: corda a: Judeis eorunv pofteris

ic enim H

propter: fcelera; averfa! convercentur:

" Nop pertimuit Principem.) Non Em

veritægä,P"rincipe's«-fi.d-öïölatras. Vide ,.

Jdmin^e

4

ad illos,. illos amando ,. & de illorum

quid' reip

it loram. Regi Ifraelis:

N

bong gaudendo ,. ficut etiam: Judzi ad

patres: convertentur, idem fentiendo

4« Regume 3- I4-

!

Potentia: nemo vicit sllum. ) 1n Græco?

]

Gract 95

per fidem, quod. ipfi. eorum. patres

€æ',.. Z€720 eumþ'bz ptäjkgav;t,,

j at fdli

fenferunt;.

deretr

Refl ituere tribus J4cob, &c. ) In pri;

I4. Nec [umperavt: illnm verbum: l--

ïePen

ftorum.

ftinum ftatum: fidelicatis..

Y

4od.) Nullius verbis factus eft invi--

qun i

Gus illius; animus ;; nec: mollitus eft:

IIT. Beatz funt',. qui re viderunt, $c.)

** ab

Hc intellizenda: funt partimsde tem-

blanditiis ,. nec territus minis:.

11 um mtel

u

Prophetavir eorpus ejus.) Miraculum:

)

pore. preterito , partim. de: futuro ,

edidit mortuum. fufcitando..

uafí dicat :: beati; erunt,. qui olim te

Vidf;;

qui

g 8 Vi

viderunt,, & amaverunt ;. beac.iïcr,ia,m-,

hiftoriam: 4. eg. I3. 21-

844

LIB-RI.ECCLESIASTICI

I*. ÍIn vita fua-

P R

24

tus eft,

fecit monftra, & in morte mirabilia opera-

Doni:

16. In omnibus iftis non poenituit populus, & non receffe-

25

In v

ld

runt a peccatis fuis, ufque dum eje&ti fünt de terra fua , &

difperfi funt in omnem terram.

1naonu

17. Et reli&ta eft gens perpauca, & princeps in domo David.

^5"

*j

18. Quidam ipforum fecerunt , 'quod placeret Deo: alii au-

tem multa commiferunt peccata.

n Sioi

1I9. Ezechias munivit civitatem fuam, & induxit in me

fdium

T

ipfius aquam, & fodit ferro rupem, & ae

2

dificavit ad. aquam

puteum.

De

j

4.Reg

20. * In diebus ipfius afcendit Senna

cherib; & apiütdbabfos

18.13.

cen, & fuitulit manum fuam contra illos, & extulit manum

a

fuam in Sion, & fuperbus fa&tus eft potentia fua.

21. Tuncmota funtcorda, & manus ipforum : & dol

ug*runt

quafi parturientes mulieres.

22. Etinvocaverunt Dominum mifer

icordem-, & expanden-

1.]

tes manus fuas, extulerunt ad coelum , & fan&£tus Dominus

|

Deus audivit cito vocem ipforum.

0. |

23. Non eft commemoratus peccatorum illorum, neque de-

mufic

dit illos inimicis fuis

m

, fed puwrgavit eos in manu Ifai'æ fan&ti

Domi

pä*ophetæ :

24./* D?-

hll

I5. Pecit monflea. ) Prodigia, mi-

í

4Edificatt ad aquam vuteum.) Grece

m

racula.

habet, pzteos , ne fcilicet populus

Ü

I6. In omnibus :flis,€5c.) Lácettam

obfidione preffus aque penuria labo-

4

raret.

eximius propheta effet Elifeus , &

C 'Qar

tam illufiria miracula patraret.

2o. Z[cendit Sennacherib. ) Vide hi-

tatem

Ejetls. ) Ducti.in captivitatem.

ftoriam 4.Reg. 18.13. & 2. Paral.32. 1.

n

D*«

Qua,

In omuem terrag,) AMiyriotum Go $uf li? manum fumam,) Contra Je-

Chaldgorüm.-^ ..

rufalem illi infultans, & minans ex-

Um 4

17. Reltha efd g';n:'Wï*Wc. )

cidiui: « Vide'Ifaiz 56. n. 4. & dein-

1/d135, |

Abdutis captivis ab Affyriis decetn

ceps. In Greco eft x énfcee p'a-

26.. p

tribubus, pauci reli&ti funt , tribus

dewp» , xed dmes

xéie« «uTS &mi

UA

nimirum Juda , & tribus Benjamin

Zi», qu& ego flc verterem': ii

Q/c

X

(

cum Rege fuo de.domo David..

Rabfacem , qu PJ:'O]'FE&ZH eg H -

:uit manum fuamim Siom , hoc enim

epirit

I9. leorusm, ) Ex Wegibus nimi-

ultims,

rum Juda, ut David, Jofaphat, Eze-

Hgniücat Grecum eraesi.

tibüs «

chias, fofias.

21. Mota funt corda , E$ maums. )

19. Mzurvit croitatem fuam.) N ide

Scilicee tremuerunt.

pertinel

P

CO;;/W

2. Paralipom. 32. initio.

2Q3. Commemoratsus. ) Recofdatus.

: dude

Fodir ferro rupem, €$c.) Vide dicta

Purgabit eos.) A peccatis, qu& de-

teftati funt excitante eos Ifaia.

tu D.

2). Par&lipgm. 32- n' 30-'3

t

e A— PUT XLVIII. & XLIX.

845

.

lus 4.Reg

24. * Dejecit caítra Affyriorum, & contrivit ill

OS Angä

I0.55.

-

'Tob.

Domint.-

recef

25. Nam

fecit Ezechias, quod placuit Deo, & fortiter ivit

in via David patris fui; quam man

davit illi Ifaias propheta j

fu, &

mago

nus, & fidelis in confpe&tu Dei.

37:35:

I Mac

26.

* Tn diebus ipfius retro rediit Sol,

& addidit regi vitam,

David.

7' 410

alii u-

47. Spiritu magno vidit ultima, & con

folatus eft lugentes

o Mac

ernum.

in Sion ufque in fempit

medium

238. Oftendit futura;

& abfcondita, antequam evenirent.

M

20.1I.

| aquam

CAPUT XLIX.

lfaie

38. '80

t abí-

De .?Ofd : C? quod omnes' reges. fuda »

preter David, Eze-

de Sferemia, Ese-

manum

cbiam , €? Sfofiam,

fuerunt. peccatores :

Zorobabel , 5

efu. filio Sfofedecb, INeb

chiele, &

efïzia,

Enocb, Sfofepb, Setb, & Sem.

üæmm

:panäen-

Emoria Jofize in compofitionem odoris fa&ta opus pig- ä.gReIg

^M

mentaril.

)ominus

abitur ejus memoria, & ut

?. In omni ore quafi mel indul

mufica in convivio vini..

xque de-

; fant

3. Ipfe eft directus div

initus in pæni.teyntiarn gentis; & tülit

abominationes impietatis.

4 Et

000005

D

p ssd

——

24. Dejeciiïafr,z Affyriorum. ) Vi.

ra,nfes, quos prenunciatione adven-

2,) Grece

tus Meffix erexit ad fpem.

x populus

de hiftoriam 4. Reg. Ig. 55.

Usque z5 /&mpiternum. ) Id eft, fz-

Q8. Ferriter PviR im wia Dmavid. )

nufia 13b0'

Conftanter veram religionem, & pie-

culi finem.

tatem coluit, fecutus Davidem pri-

:

, Vide li

I

Emoria Joffe , €$c. ) Sententia

Pard'32- lu

mogenitorem fuum.

Quam mandavit illi Ifaias.) Ut il-

eft, memoriam Jofiz fuaviffi-

Contra [*

lum inftitnebat, eique fuggerebat

mam eífe, ut odóratui fuaviffima e

qumans

Ifaias.

odorata aromatum compofitio , qu&

,,, &ddte

26.. Retro rediit foi. ) . Vide 4. Re-

artificio.

unguentariorum mifcetur

Ut fuaviter

ï;(;l)',P:/ j

fi

guim. 20. 11. & ibi notata.

9. Ip ommi ore , G.

us i

27. Spirifu magno vidit sltima. )

ad aures accedit illius recordatio, ita

Ub n

dulcis eft in ore ejus res greüas com«

( B

Spiritu fuo magno prophetico vidit

memorantis,.

ultima , hoc eft, qu& ultimis tempo-

hqc euim

ribus erant futura , & ad Chriftum

Ie comurvio vwimi.) In'lauto convi-

pertinebant,

vio, in qua generofa convivis dan-

[

n

Confolatus efl

Iugentes.) Ezechiam,

tur.

4. Dircius.) Direxit illum Deus,

& Judeos ob metum Pennacherib me-

grdatt

tu perCuïf()s

Viros etiam pios fui

illique adfuit, ut idololatriam felici

)

u *

[faid

temporis erumnas, & fcclera deplq—

fucceffu gxterminaret, & fibi fubje-

&6

LIHBE kECEEESIASETICI

4 EL gubernavit)ad Dominum cor i

n

pfius, & in diebus pec-

catorum. corroboravit pietatem.

fiam (

$. Prseter David, & Ezechiam, & Jofiam , omnes peccä.tum;

commiferunt :

tutis,

D

6. Nam reliquerunt

s

legem Altiffimi regeä Juda, & contem-

firoun

pferunt timorem Der.

I^

4. Dederunt enim re

gnum fuum aliis, & gloriam fuam alie-

ficave

nigens genti.

paratu

4Reg — g. * Incenderunt eleCtam . fan&titatis civitatem , & defertas

Dj

25- 9- fecerunt vias. ipfius in manu TJeremiae.

ti0bis !

9. Nam male tra&taverunt illum, qui a ventre matris confe-

domos

cratus eft propheta, evertere, & eruere,, & perdere, & ite-

IÓ

rum. aedificare, & renovare.

ceptusj

Ezech

10. * Ezechiel , qui vidit con

I

,

I-4- dit illi in curru Cherubim,

fp»e&u'm, gloriæ,.; quam often-

trüm,

Ir. Nam commemoratus eft inimicorum in imbre, benefa-

populi

cere illis, qui oftenderunt reGas vias.

Ib

i2. Et

Tunt.

&um populum.ad fcelerum: poeniten-

Principes Jeremiam: male tractarunt "

um

tiam. excitaret..

incarcerem.conjecerunt, & in.foilam

I2. P

4- Gubernavit ad . Dominum , €fe; j

demerférunt,. utique: ibi. moriturüm *

& virefc

Direxit ad. Dominum, cor. [uum , ut. eft

nifí Abdemelech: Eiunachus

"phetarun

in. Grzco.. -

eum , Jerem..39. 7.. -

4 ventre zatris.) Cumfcilicet, cut:

Aepulchr

Peccatorum. Y Ini'quorum,, &6 0Y

Cj

cuin. fcilicet. iniquitas, & peccatum.

dicum eft Jerem. 1. 5.. P; insquam t

dominarentur,, pietatem, religionem-.

formarem. in: utero, novi: £e, éf'c..

populun

que. reftituit, & ftabilivic..

Id verg.

Evertere ,. £5 eruere ; &$c. )X- Eidem:

At fun,

$- Omnes peccatum: commi[erunt, )

enim Jeremiz dictum eft ibidem num..

Peccat(), idololatrizg, velilli proximo,,

IO. Conflitui te [uper gentes 65 fa

n Redon,

& vicino ,.

fper vegza, .

lummunes

abftulerunt..

quod. fcilicet. excelfa. 1llon

ut evelles , 6 deffruas 69 difberdas, 6$

Wyuri [

diffipes, &X adiffces, E$ planres..

t ftuiio

" Dederunt enix. reguum. alits, 6c.y

IO;. Pzdit co

njpettum. cloria, €$. c..), Vi-

Uénme

Ex peccato hiunc fru&um collegerunt,.

de- Ezechiel. r. 4

Iioni,

quod' regno ,, & gloria. caruerunt,, &

IT. Commeimoratus: eff znimicorum im

I3. 4,

gentibus: alienigenis: in. captivitatem,

Tetms ,

dudti feryierunt.. ^

4

imbre;y Sub allegoria imbris predixit:

mala inimicis. Dei..

Vide. Ezech. 13..

in GX'?CCQ

8. I[ecendérunt, 66. ) Incendii cau-

I3. & cap.. 58- 22;

3

fa fuerunt, quo per Chaldzos Jeru-

piCiC 10

Benefacere ilis, 6$c.-.) Midetur no-

falem vaftata. eft, vide 4. Reg. 25: 9.

tart', quod. habemus Ezech. c..18; 21.

"Demus

lR maes 2bremiæ;

) Juxta Jeremia:

ubi: convertentibus: fe a viis füis malis,

Dotag,

waticinium..

!^s Bo

& facientibus judicium, & juftitiam;.

9- Male: zratlaverumt: 1ilum.) Jecho-

c; promittitur, quod.vivent, & non

Ti qui

njas enim ,, &. Sedecias,, &. populi:

morientur:.

Peï in m

Ij j

23

CA?UT XLIX.

947

Smc-

12. Et duodecim prophetarum offa puïiïulent de loco fuo:

nam corroboraveru

CCäïUïïï

u

"

nt L]acvob , & redemerunt fe in fide vir-

tutis.

I .Efd;

ntetm-

13. * Quomodo ampli

ficeinuäZgröbabel? nam & ipfe quafi

fignum in dextera manu ?

3. 2.

I4. * Et Jefum filium

Tofedec , qui in diebus fuis cedi- &&

n ale-

. ficaverunt domum, & exaltaverunt templum fan&tum Domino; ;, ,

-paratum in gloriam fempiternam.

F &3.5.

efertas

1s. Et Nehemias in memoria multi temporis , qui erexit & 22.

nobis muros everfos, & ftare fecit

confe-

«domos noftras.

portas, .& feras, quï ergxit 3'ïac;h

&ite-

16. Nemo natus eft in terra qualis Henoch : nam & ip

fe re- 3

ceptus eft a terra.

ofteti-

17. * Et Jofeph : qui natus eft homo , princeps fra- 'Gen.

trum, firmamentum gentis , re&tor fratrum , ftabilimentum 4o-4

I

benefa-

populi.

3

E

-

p

..

18. Et offa

