21. Verbum nequam immutabit cor: ex quopartesq

üatuor

rabiles'

oriuntur, bonum , & malum , vita & mors: & dominatrix

R

Eft vir aftutus multorum eruditor,

illorum eft atfidua Hingua.

erit viy

& ani-mæ fuæv'irulu*iiis eft.

Wnnsenecasomsenee

52. Vif

P Art e

-Nom eff enim tibi aliud pluris 'illo.)

falicet d

De confkmn&ttiank aunsi.j Grece tan-

Cor enim fidelius tibi confilium da-

tum eft, «ee? evyreNe(ge, de con[um-

Cenfentur,

smadone, tam operis, quam anni.

bit , quam quivis alius ;; & frequen-

Donig,

ter etiam verius , & certius ; quili-

Dicet enim operarius , efle operahec

enim par

in alium annum rejicienda , & jam

bet enim res fuas melius novit ; con-

mm, &

fa&a effe ea omniá , qux hoc anno

fiderat' attentius , quam alienas.

Qerat con

lÓ*

rTO

Anina virs- fandla , &c.) Ín Gre-

facienda funt, ut labori fe fubtra-

tb f

hat, & mercedem prius accipiat ,

co cft: anzmus enim bomtnis plura quan-

or fit,

40755 renuntiare fa;'c.t , um fepren

quam fllam . meritus fuerit.

Vi dfil

Non attendas bis m ommi com[rlo. )

fpecutatores cdentes 1m excelfo jþeru/t.

CQDmiQm

Quafi dicat

ironice loquebar; non

iteddit ergo rationem ejus , quod di-

dnime

enim tales confulendi funt.

xit numero prxcedenti.

4

&

Quuamvis ehim

"ls fid

: 16. Cujm anima4 ej? fäc:mz!um AHt-

P

19.* Ut dirigat ,Ó

g. )

dCCre &ut

mam tuam, ) Quem amas , & a quo

f

[

ipientes fimus , & multum COgitds

d

, /ff;'

verimus , divino tamen indigemus

ln u]n'n

d

amaris ; qui &jufdera fpiritus eft, ac

I$

tu.; qui ejusdem tecum eft ingenii ,

lumine , ut. melius confilium ' clige-

Cet

Ticien

gere fciamus..

Qu

& genii , tibique conformis.

ets

E

Cus fiiubagveris z,z £enebris. ) Non

QO. Znpte omnia opera wverbum vtrax

DARU

fatis afpiciens , aut. expediens , quod-

pracedat. te. ) In Greco eft, zey

i W ve

mayTOg £geyS Noyyoc, fenfus effe vide-

0j [

nam fequaris confilium in rebus ad-

Hitg

Verills.

tur , ix]ititxltl operis fit ratio.

e th

1jusm

Ante omuem aum. ) Agte omne

? Onpi

17. Cor Lomi confélis flatue tecum.)

Opus.

.

Non cum aliis tantum confulta, que

facienda funt , fed tecum ipfe ratio-

Confilium ff

apile.) Pr';ldcns, & bene

8 Datiet

fundatum.

nibus in utramque partem diligenter

QUi n

examinatis.

E enim Hypallage,

QI. Verbum neguam.) Malum confi-

N ])ientiam f£

lium.

cor boni confilii , id] eft , bonum confi-

5** aliqq

!im.y eaordigs.

Lomutabit cor.) & bonoin malum,

|

Bij

ï(um

*

!

-CAPUT XXXVII,

v3

QO«

22. Vif perituä multos erudivit, & animse fuze fuavis eft.

23. Qui fophiftice loquitur, odibilis eft : in omni re defrau-

üi um

dabitur.

24. Non eft illi data a Domino gratia,, o

mni enim fap*ientï.aü

deíraudatus eft.

bi .aliqd

2«. Edb fapiens, animae fuæ fapiens : & fru&us fenfüsifllius-

feptem.

laudabilis.

26. Vir fapiens

rplebem fuam erudit, & fru&ï:us fenqu illius

rigat

fideles funt.

*

- 27. Vàr fapiens implebitur benedi&ionibus ,& Vi"cïentes

& ante

illum laudabunt:

28. Vita viri in numero dierum : dies autem Ifrael innume-

rabiles funt.

quatuor

minatrix.

B

29. Sapiens in populo haereditabit honorem, & nomen illius

*TUdlw l',

erit vivens in aeternum.

"

M. Vit

od

Partes$ quatuor orinnutnr. ) Qhuatuor

nus hominum decipere ftudent , ut

yurit vl.llü- )

feipfos aliquando a

5

gnofcere difcant.

fcilicet differentis: oppofite , quz re-

enfentur..

fülium di-

Vel fenfus genuinus eft, um in

K inquer

Dominatrix illorum, €c. Y Lingua

emni re, hoc eft , in negotio, aut

enim perfuadendi vim bhabens , bo-

quzftione propofita fraudari fapientias

u5; quii

jovit ; CO

num , & vitam affert , f1 faua fug-

quam fcilicet'non habet.

il jenas«

gerat confïl'ia; malum àutem, & mor-

24« Gratía.) Non eft illi a Deo da-

terh , fi pravorum confiliorum au-

tum , ut gratiam inveniat im oculis

,) Inore-

&or fit.

hominum , illifque placeat.

lura qui

Jn. [t?

Vir aflutus.) Prudens, & bonorum

25. dnima f[ue fapiens.) INonutille,

confiliorum auctor.

de

ue num.2I. animz fuz inutilis-

.clj'g fpmlf.

Sæquo j

Avnima fua iuutilis eff.) Quia sque

Sf"/iff Wins. )i

WSap.iïenciæ « « pru-

à

aliis fuadet, ipfe in caufa fua eadem

dEHCïæv

facere au£ neféit , *aut non vult. *

26. Frutfus [enfus iWius fideles [mnt.)

ymyis egim

Veros enim , & folidos fru&us parit

um C

b

plde

29. Jeima fua [a2vis eff ) Nimium

indulgens , nec facit , qu« alios do-

illius fapientta, non fucatos, & inan-

indigermus

€et facienda.

LI

nes ; quales. fophiftarum — funt, qui

o^5

m )Chgc'

&3*

Qus fophiflice. loquitur. ) Grzece

populum mnmon erudiunt , fed deci-

eft , ó e'opicüpevog &v No«yosg , 1d eft ,

piunt.

gt z;eM!«'

Qaz ; verbürs faptentiam offeutat.

29.

Vina viri8c.) Wita cwnjv.ïsïvi bet

d ond

ffe vile

Odibilis eff.) Omnibus enim gravis

hominis certo quodam , & definitó:

j

eft hujusmodi jactantia.

"

dierum numero circumícribitur ; at

Ls omni ve deframdaüitur,) Succef-

populi Dei fidelis dies funtinnumeri,

tä;we a

fibus carebit.

VeT fenfíus eft : frau-

& idcirco fapientis memoria, quz in

des patietur ; nemo enim fere eft ,

Mrael perpetua eft, nunqüam excidet.

u & Pa

qui norm gaudeat , cum eos,. qut fa-

Hanc autem. elfe Joci hujus fenten-

tíam , patet ex verficulo fequenti , in

pientiam fuam venditant , decipi vi-

4um asl

det: aliqui etiam funt , qui hoc ge-

quo idein clare repecitur.,

hlmo

Bibl..cum Copz, Ménoch, LT, IF.

Hhhhh

j ia m

794

LIBRT ECCEES

IASTICI

^

1

30. Fili, in vita tua tenta animam tuam , & fi fuent ne-

)

I

quam, non des illi poteftatem :

ag

4 À

:31. Nonenim ómnia omnibus expediunt, & non omni ani-

*

10n a

ms omne genus placet.

[

55

32. Noli avidus effe in omni epulatlone, & non te effundas

6À

fuper omnem efcam.

bus f

33. In multis enim efícis erit infir rmtas, & aviditas appro-

pinquabit ufque ad choleram.

^. In

pigimen

34. Propter crapulam multæ ob*erunt : qui autem abfcmen

eit.

adjiciet vitam.

confüm

& D

CAPUT XXXVIII

9 *j

Domin

Lonora medicum ; a Deo data efl bomini medicina ;

quomode

10 À

egrotus fe babebit erga Deum, &? medicum ; mortuus plomndus *

thunda

temperandum autem a trz]iztm que mortuo nn prodefl , C? tibi

obef? ; [ed memineris te etiam moriturum ; quifque artifex confide-

( X

rai ea , in quibus operatur

& bi nece[Jarii quidem funt in

pnofe

Comtutitate, Jed in ea non praeminent, dignitate,

tià a [)eg

vel fapientia

1 a qi

4 Roj

Onora medicum : propter necaffitatem enimillum crea-

Yomnerae

vit Aluiïïmus.

Cis efe j

2. A Deo eft enim omnis medela,

& a rege accipiet dona-

3 Erj;

tionem.

9s &

1"4420!

L

3. Diíci-

j Ml lt

30 Tenta . ) Explom ; examina ,

3^ Ufque ad choler am.) Nnmus enim

juinam fint ejus affe&us, & propen-

cibus cruditatem ,,& billem , & alios

6 4l u

1ones

VltlofOS humOres creat.

hnj .

H, lr

&t fuerit nequam.) Si ad. malum te

24 A;(]zctct vitam.) Mivet dlutlus'

lon

xapiat , noxia defiderans.

Ceïent i

Noz des 1l Potcy?ztte/n & c. ) Coer-

m f

ce, & a malo prohibe.

Omn;z medioum propter necfy Ia

IT

t

em? d

£tm.) In Graco eft, meég rag

al, Noz omimi animt omme genus pla-

efaG Ti iG &vr$, quia illius opera,

QD0pate i

cez.) ld eft;

placere debet. Vel fen-

ä?

minifterio aliquando indiges , con-.

Titüra]os v

fus eft, exploranddm proi)en(ïonx.m

venientgi honorario fedulitatem ,' &

animi noftri, ut ftatum vite pruden-

[* d hi

labores illius munerare.*.

ter elipamus , qua in re alia ftudia,

Etenim illum cremvit Aliffmnss.) Dos

* p l

"(.upatlones aliisplacent ;

qmdam

minus artis medlcæ author eft.

'iä er

enim ad otium literarum .apti funt 3

alii ad res bellicas , &c.

9. 4 Deo eff emum emnis medela. )

1"'/1(3: ifa,

32. Omi epularioue. ) Ulla epula-

herbarum, & aliorum . medicaminum;

Tum quia a Deo creatz funt vires

Ezl

lu ais

tione , ut etiam TO ozzzer efcam dici-

l'ilem

(

cur phrafi Hebráica pro sZem efcam

tum quia earum cognitio , & fcien.

CAPU T XXXxVII.

"

795

Ti h-

3. Difciplina medici exaltabit caput ilius, & in confpettu

magnatorum collaudabitur,

Ed

ii n

-

4. Altiffimus creavit de terra medicinam ,

& vir prude.ns

non abhorrebit illam.

s. * Nonne a ligno indulcata eft ( 1 ) aqua amara?

Exod.

fondas

6. Ad agnitionem hominum virtusillorum , & dedit homi- 1525

nibus fcientiam Altiffimus, honorari in mirabilibus fuis.

appro-

7. In his curans mitigabit dolorem ; & unguentarius faciet

pigmenta fuavitatis, & un&iones conficiet fanitatis, & non

bfh'nxer-.s

confümmabuntur opera ejus,

*

8. Pax enim Dei fuper faciem terrae.

9. *.Fili, in tua infirmitate ne defpiciaste ipfum, fed ora *Ifie

Dominum, & ipfe curabit te,

38. 3-

q'uomoda

TAR

1o. Averte a delicto, & dirige manus,

& ab omni del'f&o

mundg cor tuum.

,E'i

Hhhhh 2

pip De-

r

(1) 'Nonne a ligno indulcata eft aqua amata, Im edit. Six£. additur : ut co-

À

Á i

. gnoófceretur virtus ejus ab homine.

!

]

tia a Deo infita fuit Ade , & pofte-

Sanitatis.) Sanitatem afferentis.

ris, a quibus eam hauferunt medici.

Non eon[ummabuntur opera ejus.) Quuia

/IRe(gckccipiefo!mz;zzz'omm,) Largam

novi morbi exiftunt , & medici no-

jum Cre-

remunerationem.' ln aliquibus Gre-

cis ePæ, oo£ay ; gloriam.

vas medicamentorum mixtiones , &

compofitiones excogitant. Ex Gra-

- Exaltabit caput i/!im.) A4d tnagnas

co hzc fic vertas ; Pugmentarius ex

;i&t donà-

opes , & honores evehect.

illis., ( herbis , radicibus , agomati-

Magnatorum.) Proceram.

bus) mzmgme facret , neque abfofverst

. Difa

3* Indulcaza eff aqua amara.j Exod.

Opzs faum , quim qz"mle late fe diffundat

15. 25

dulcis aura.

Nam: quod in Greco

Vimius enim

6. Ad apmitionem hominum virtus zl-

g , w*

doruzs, 6c.) Deus creavit medicamen-

g*;g,-;;'m $ p^4*, putant aliqui legen-

dum , &uuteía , duleis. aura, fuavis &

ta, ut homines virtutes illorum agno-

gratus odor.

r diutiuï.

Ícerent , immo hanc ipfam cognitio-

nem , & fcientiam , vel indidit, vel

9. Pax enim Dei füper faciem ter-

»e.) Benignitas divina, que in fu-

jer tl fW'f' :

fugceffis illis Altiffimus, ut per hoc

f i s

honoraretur in mirábilibus , qua per

perficie terr& creavit herbas, ac ftir-

naturales medjcæmen:orum facultates

pes , & alia. hujufmodi in ufum 1ine-

ilius 07

operatur..

dicinz.

iiv

ulimtöm 1 *

9. In bis.) Per h&c medicamenta ,

9. Ne dc[picia& terpfum.) Ne tibi de-

vel per hos medicos.

fis medicamenta negligendo , & mo:-

Unguentarint.) Gxece eft, j pivesós,

bis medicinam non faciendo.

[:WM ) D

2

!

n

of £

Aromatarlus

narmacopæus.-

Premenia.)

rgece [u.-z-'cy,ucc VRLX EBOEEEA ,

1o. dverte « deiittio.) Mentem u

/

; mfdfl /

Szavitatzs.

';)(Lx

Quse fuavem odorem

volunmtgm tuam.

font Y

exhalent ,

& rnares P

ac cerebrum.

Dirige manus, ) Ad re&am fcilicee

edict

qifus

egrotantis recxeent , & reficiant,

operátionem.

glönp

07&

795

EIBRIECCLESIASTICI

ir Da fuavitatem , & memoriam fimilagfnis; & impingua-

IQ

*

& tril

oblationem, & da locum medico.:.

- p2. Etenim illum Dominus creavit ; & non difcedat a te,

20.

cundi

quia op

era ejus funt

eceffaria,

- 2[(

13 F.

íft enim tempus, quando in manus illorum incurras:

& m

14. Ipfi vero Dominutn deprecabuntur,

ut dirigat requiem

2

eorum , & fanitatemri, propter converfationem illorum. -

prode

15. Qui delinquitip confpe&u ejus, qui fecit eum, incidet

in manus medici.

H

& quafi dira paffus

. hen,

16. Fili,.in mor:uum produc lacrymas,

^

incipe plorare , & fecundum judicium contege

1

.corpug illius,

confi

& non defpicias fepulturam illius.

».

17. Propter delaturam autem amare

.fgr luctum 'illius— uno

die, & confolare propter triítitiam.

türad

06,.

18. Et fac lu&um fecunduià meritum ejus uno die,

Vel dUVO;V

"

DOVes.

þus propter detractionem.

t9.*

ens 'in

Ii. Da fisavitatem.) Suavem facri-

bilii vertitur, Prepter reffituendam va-

L

ficiorum ,odorém , thus thymiama ,

letudinem , fenfu , quem dedimus:

()

[U]

G

&c. que funt grata divinis naribus

I5. Ipcidet.) In. Greco eít , funi^

Prvpm

faütfimenta.

C'ot » incidat,

.Medici enim , & mor-

turam di

Memoriam,) Grece eft, pynuaovig»,

bi , funt quafi tortores , quibus pro-

T. C

memoriale , feu monimentum.

pter peccata nos vexari vult* Domi-

0ppi ait

Similagiïzi:.

D

Z

Simile , fezmo eft

nus.

inducit

16. Proáuc

Vlac'gmas. ) Profer , ef-

* .00, In

de parte illa fimile , que impofito

AE

thure Deo cremabatur.

Vide di&fi

funde lacrymas-

Sl W a

Levit. 2. 2.

Quafí dira peffus. ) Ut fit in rebus

olitulins

Imbingua oblationem.) Pinguem,*'fele-

tia,

acerbis , que nobis accidunt.

&am , infignem oblationem: afferas.

Secundum judicium. Y Ut decet , &

Sufn

Da locum medico. ) Prater fpiritua-

J enim

ut poftalat confuetudo recepta.

lia prefidia facrificiorum , & oblatio-

I7. Propter delaturam. $. Detractio-

0pari fe i

num , etiam medico locum da.

nem , & oblocutiónem civium tuo-

tuebtur i

I3. Quando im manus sllorum incur-

rum , qui f viderintte propinqui mor-

r4:.) Incidas in manus medici sgri-

tem leviter ferre ,

exiftimabunt te

Weglioer |

tudine aliqua corporis füperveniente.

illum odiffe , & nmiorre illius fuiffe

Mi ad.

U€ta,

14- Jpfé vero.) Sacerdotes.

latatum.

'. nmare

*f fabfit

Requitn eorum. ) Qaam in &groto

TIS

:

fer lu&zfm.) .Ede figna dc-)lqo.-

l lius l()ng

pulfis doloribus facere ftudent medici.

Cadum

Co

z[olare propter triffitiam.) Confo-

Propter comver[ationem illorzm.) Sci-

valetu-

lationem admitte , ne tibi qoceaf: tri-

titi iti& an

licet ?grotorum , ut a malis

ftitia, & mcror.

ViVet; f

dinibus liberati

communi aliorum

I9. Seeundum meritum qjm-) Pom-

-convi&ui. & confuetudini r-e'ddcm-

tori,

Q-Ic Inh

tur. In. Greco eft, Xd,f;v ä/æ;?;cw'ew:,

pa funeris perfon* meritis , & di-

M:me tf

qnodin bibliis Romanis Flamiinii No-

gn'ic;xcvi confentanea fic.-

CAPUT XXXVII.

797

þ&ngua |

9.

* A triltitia enim feftinat mors, &»cooperit virtutem, *Prov

:

- I5S-I3.

& triftitdia cordis.fle&tit cervicem.

Z

170221

L at

- 26. In abdu&tione permanettriftitia : & fubftantia inopis fe-

"

cundum €or ejus.

ITT08:

2r. Ne dederis in triftitia cor tuum , fed ;repell;e eam a t?v*:

eguiem

& memento-noviífimorum ,

flo, & huic nihil

l

22. Noli oblivifci : neque enim eft conver

ncidet

proderis, & te ipfum pelfimabis.

23. Memor efto judicii mei:

fic enim erit & fuuxn?--mihi

*

E

x pufus

heri, & tibi hodie.

24. * In requie mortui requ

iefcere fac memoriam ejus, &

Q.Reg

I2.21:

g 11iUs,

confolare illum in exitu fpiritus fui.

25. (1) Sapieniiafcribzeintempore vacuitatis,é& qui minora-

Lhus-nno

tur aCtu, fapientiam percipiet : quia fapientia r

eplebitur.

26. Qui tenet aratrum , & qui gloriatur in jaculo, ftimulo

vgï duo,,

boves a

$

eitat, & converfatur 1n. qperibus eorum; & en)arr.atio

ejus in filiis taurorum.

Hhh hh 5

47. Cor

fendam w

delimis

v(ï) Qaþienfia fcribg. Jm Edit. Sixt. legitur : Bapientiam fcribe.

fepulture, quatibi per triftitiam ac-

» eR D giu'm-

Propter detratliosem ) Quam 'delg-

cerfis & acceleras.

m, m

turam dixit num. I7.»

19. Cooper tt virfz;fem.) Obruit $ &

22. ,Conver [io. )

Reditus , Grece

uibus pr0

Ém«ayodog , a morte ad vitam.

vt Don

opprinit vires corporis , & fenium

inducit , quo- cervix curvatur.

H»ic.) Mortuo.

20. In abdutione permauet tviflitia.)

Pejïm;zäis.) peüïme atficies,

Proltt ; d

$i te a:convi&u aliorum abducas, &

23. Judicii mei.) Sortis , conditio-

nis.

Sunt verba mortul.

fglitudini tradas ,. perrr'lanebit trifti-

fin r

L

tia

^

24. Reqztiefccre.) Ceffare.

duit:

Sulbflantia inopis fecumdusm cor ejis.)

Con[olare illum.) Wloriturum.

Ji

decety

Si enim*corde fit bono , & hilari ,

'Qs. Sapientia firiba ia tempore va-

recpih

opcri fe impendet , & facultates fuas

cuttati:.) Sententia eft ; fapientiam ,

tuebitut, & augebit : ^(i vero corde

&^ [cientiam a literatis hominibus

peradto

gyim

fit mofto, & trifbitia obruatur , opus

comparari, £» £uxeipíg o'xoig , 77

negliget boxi-fucceffus. defperatione,

opportunitate otij , ut e

in Graco ;

«pqui O

uod enim ille dixit de carminibus:

ghmzmü

nt t

atque àadeo res familiaris male dila-

J faue

betur.

V el fenfus e(t., fubftantiaid

Carmiza Fce];mi - fcribfmi: ; éy 01?-*

eft fubfiftentia inopis ,. vita nimirum

qtmrzmt.

illius longior eft , aut contra&tior fe-

vérum eft de quolibet genere litera-

k g

1 dOl

rum.

cundum cor ejus ; fi enim curis, &

ConfO'

triltitia animum exedi patiatur, parum

Qui minoratur adu.) Qui active vi-

j

vivet; fi vero hilariter agat , curfus

te íunctiones a fe removet.

j ooce

j ut

vite erit producior.

9Q6. Qui glorzatur 22 jaculo.) Grece

2I. Intriffiiz) riftitie , & mo-

eft , £ Xeori x£»res id. eft in hàifta

o*

rori.

1fjff5')

& t

ftimulo præfix.a*ï, qua boves pungit,

À

lcdüs )

-)- Mortis VAM

&-regit

n

^

M:mfmo- naw;g]ïmamm;

LIBRI ECCLESIASTICI

798

21. Corfuum dabit ad verfandos fulcos, & vigilia ejus in fa-

-36 $

gina vaccarum ,

28. Sic omnis faber, & archite£tus, qui noCtem tamquam

y. L

fion ttar

diem tranfigit, qui fCUlp]t fignaculo fculptilia , & atffiduitas

ejus variat pi£turam: corfuum dabit in fimilitudinem pi&turze,

3p. 91

judici

& vigilia fua perficiet opus.

29. Sic faber ferrarius fedens juxta incudem & confiderans

üdicium

49. 3

opus-ferri: vapor ignis uret carnes ejus, & in calore fornacis

concertatur :

m opera

T€ntes 1

o. Vox mallei innovat aurem ejus, & contra flmlhtudmem

val

1S oculus ejus.

31. Cor fuum dabit in confummationem operum , & vi-

*

d

gilia fua ornabit imperfe£&tionem.

32. Sic figulus fedens ad opus füum , convertens' pedibus

Titiüg

fuis rotam, qui in folicitudine pofitus ei't femper propter opus

Ji: b

fuum, & in numero eft omnis operatio ejus:

D

33. In brachio fuo formabit lutum, & ante pedes fuos cur-

vabit virtutem fuam.

34. Cor fuum dabit ut confummet linitionem, & Vlglha füa

Ápit

Y

Pro

mundablt ornacem.

In]

x

n labore 1

35. Omnes hi in manibus fms fperaverunt & unufquque

D* paran

1n arte fua fapiens eft.

*

3/ Nog i

56. Sm

Hl Tuooyi

27. Vigiiia illins. ) Omnis cura , &

F"tbrl enim , & artifices omnes cre-

lt däflnt , t&

-

ïldm j aur:

COgltätIO

bro ad exemplar , & typum propofi-

À

289. Scu/pltfgndculd /Z'üzlþfl/ld ) Gr&.

tum reflectunt oculos , illum fub:nde

NChinarun

ce eft, qNuppura 9 Deatyi. 'de», Scul-

refpiciendo, ne aberrent.

Cfeenf' fed]

pturas , five celaturas' fee eillor um ; qui-

lm

Sml

3I. Cor fumm. dabit. im eamf[tmmarto

Y

bus utimur ad eplüoms , « ália hu-

462:,€7c,) Animur ad opus abfolven-*

dinon lal

jusmodi obfïgnandm

dum applicat, & diligenter ftudetin

Net ia

Affduttas qus variat pitluram.) lo-

mbem otis

tus eft in varietate colorum tabulis

opere perficiendo ,

& poliendo.

32. Im numero 'ïlv/?

0214

aperdn

per artem picturg inducenda.

ejus.) Certum. enim , vaforum nume-

In f 771 2717 P pt&uræ) Ut pl&u-

ra exprimat , & imitetur, qua vo-

rum fibi ,

aut famulis fuis nglus

3 la

luerit.

prefcribit, quem perficiant. .

r

fgenr )

Ms

29. In calore fomaczs eoptertatur, )

39- «ute. pedes fuos, f$c.) Lurvat fe

1 'ï"üomg

Conflictatur.

in antériorem partem , (&& vires fuas

20. Inuovat auvem eus. Novis , &

exerit ad fubigendum , & formandum

! f?"æ h

lutum , & arg;lllamo

3h

103 non (

i

tepetitis i&tibus pulfat , & ferit atirem

Otatum

e;us

In Gr&co eft, i, quare

34 L;mtzmem.

Qua vafa intus ;

Pf!vmm

! d

videtur Vulgacus Incerpxes legiffe

& foris lnmns & vitteam, illis cru-

ftam . inducunt , aut colores,

lþdhzg(/(s

vex mallei znno*vat aurem ejas.

[ pie

Wüm fo

Contre feussirtudinem vafs wzflm ejus.)

35. du manibus [ms. foeravermut. )

dplendls &

CAPUT XXXVIL. & XXXIX,

799

nf2

46. Sine his omnibus non sedificatur civitas.

um

7. Etnon inhabitabunt, nec inambulabunt: & in ecclefiam

nton tranfilient.

:

us

Lt

38. Super fellam judicis:non fíedebunt , & teftamentu

judicii non intelligent : neque palam facient difciplinam , &

judicium, & in parabolis non invenientur:

etans

deprecatio illorum

"hiCis

49. Sed creaturam &vi confirmabunt, &

in operatione artis, accommodantes animan

*

d fugmä & conqui-

inett

rentes in lege Altitfimi.

CAPUT. XXXIX.

& Vi'

Studium Japientis , ipfiusque preclara opera, & 7'207?22'22'5' perpe-

iuilas: Deus benedicendus in operibus fuis — cui mibil occultum

edibus

h: benedictio Dei in bonos , C ira in malos : bonis omnia in

rops

bonum cedunt, malis ig malum : ad quos punien-

05 CUf*

dos, €&P? cetera funt creata.

"

Apíentiam omnium antiquorum exquiret fapiens, & in

ij ts

;'S

prophetis vacabit.

2.. Natf-

inlabore manuum fuarum ítatuunt

Cum enim res omnes fint fragiles ,

quiqe |

Ípem parandi vi&us.

& caducg, & multis alterationibus,

—87. Nom inbabitabuzt.) ln Graeco eft

& corruptionibus ebnoxie , eas opi-

p maeonuoSor , id eft juxta. mon ba-

fices reparant ,* & fuo artificio re-

b;tabust , templum fcilicet , aut cu-

ficiunt. Fortaffe etiam explicari pof-

mnes Q*

riam ,

aut pretorium ,

ne ftrepitu

fit de procreatione filiorum ,. quaft

, propor

màchinarum, fuarum aliis moleftiam

dicat fapiens , rempublicam artifices

T 1ub»n e

creent, fedfhos vicos habebunt feor-

mechanici non adminiftrant , fed do-

fin, in quibus officinas aperiant.

mi refident , && quia viles,animz

pf

Vel,non habitabunt in domo fapientiz.

funt , habentur pro proletariis, qui

*

in hoc reipublice commodant , quod

;abfolven

Nec inambulabant.) Mlore nobilium

; fidecin

urbem otiofi non perambulabant ,

populum augent, & pro iis; quos

endo.

fed in fuis officinis operi affixi erunt.

mors abfumit , alios fubftituunt,

*

À» Ecclefiam.) Curiam , ac fenádtum

Deprecatso sMlorum, 616.) Votum, &

,' i 0;;;71,:!;0

m Qu

ubi de re publica deliberatur.

défiderium illorum eft , ut opera be-

8

Teflamentum iudicii mon itelli-

ne fuccedant , & lucrum aliquod in-

yis fl

de proveniat.

It

gen:.) Ritus, decreta, leges , & con-

ftitutiomes judiciales.

Accommodattes animam feam , &e. )

lCm*väf fe

/

)

Neaque palam facint. difciplmam. )

Sententia eft; opifices toti vacanc

)

"I

Alios non docebunt , quod profeffo-

arti fue ; verum tamen ftato tempo-

tormandum

res bonarum : àrtium .. faciunt ,

aut

re accommodant animam fuam legi di-

ving cognofcende , quatenus faltem

privatim , aut in fcholis.

1p parabolis.) Gravibus, & eruditis

eorum ftatus exigit.

Á

j

qu

fapientum fententiis, & placitis per-

I

N prophetis.) Grace in prophetris.

cipiendis , & examinandis.

'Totam facram Scripturam in-

e$

14

:vmlïïf' )

39. Creaturam avi eonfrmabunt. )

telligit per fynechoden.

LIBRI ECCI.JJ;ASIA,STI;CI

8oo

2. Narrätionäm "VirOrum' nominatorum co

. fr

-hfefvaþit ,&in

teftame

verfutias parabolarum fimul introibit.

*

.

n. C

3. Occulta proverbiorum exquiret,

& m abíconditis para-

: lum non

bolarum converfabitur.

l3

,& in confpe&u prz-

IN

4. In medio magnatorum miniftrabit

fidis apparebit.

*

*

à genera

$. In terram ali

enigenarum genti'um'pertranücäþ : böng enim

*

14 S

tiabit ec

& mala in hominibus tentabit.

6. Cor fuum tradet ad vigilandum diluculo ad Dominum ,

i. Si

qui fecit 1

llum, & in confpe£&tu Altiffimi deprecabitur.

t req

^. Aperiet os

fuum in oratione, & pro delictis fuis depre-.

16. À

cabitur.

*

- tus fom.

8. Si enim Do

r.In

minus magnus voluerit' fg.)ifitu intelligentiäe

replebit illum :

tofa plan

9.'Et ipfe tamquam imbres mittet e

loquia fepientice fuse,

& in oratione confitebitur Domino:

ass

attenta m

10. Et ipfe diriget confilium e

*

jus, & difgiplinam, & in ab-

fconditis fuis coiüfiliabitur.

: qua fit De

ii pofitu

II. Ipfe

el

Confil ais

9. Narrationem.) Ajquo , eæ&rä—

6 Bosa enim , 65 mala im bominibus

Jahitir,

fionem , explicationeg, ltaque fapiens

zentabit.) Profpera , & adverfa ex-

I-I.. P(H],q;fq

multus eftin facrorum librorum [tu-

perietur ; fic enim. homines per om-

Dl'&'lþ!;ïl;z-

dio, & eorum inveftigandis. expli-

nia tentati prudentiam . colligunt.

ham j qua

cationibus.

6. Cor [uum trader.) Magno cordis

Verfutias.) Grece coopag , argutzas,

affe(tu orabit.

Iïl .]f*ge fej

fur.) Divin

involucra , occulte per parabolas tra-

7. Pro delitlis fzoss depPReabitur.) Ut

; Citatigue m

dita dgcumenta , && precepta vitz

fcilicet amoveat impedimenta fapien-

du D

inítituende.

tiz

Turim deleg

-9- Jo abfianditis.) Grece ;2 ænigmä-

s 9. Tanquam imbres , &e. ) Large ,

W droitis

E

& copiofe fapientiam fuam in alio-

I2 us ;

Corver[abitur.) Merfabitur , occu-

rum utilitatem depromet.

1üs

Covfitebttur Domino.) Laudabit Do-

?abätur.

^

13 RJC m

In

emedso. magnrz; grum . misi Jf ra-

minum.

gät"zïf"ïg'f;cz

Zit.) Alter modus hic éft parande

IO. Er :£pfe.)

Sapïe;us.

Diriget confrlium ejus.) Diriget mo-

v?m in téxt

fapientie , fcilicet per. experientiam,

vwl.,t' Stl&fus

in aulis Principum verfando, in qui- . res fuos ad normam , & prefcriptum

d f?lfe.t!

bus viri prudentia , & ufu rerum fpe- divinz legis , quam in omnibus con-

&att agunt , & negotia gravia , &

fulit, Sic S. Joanses Baptifta cla-

lem &gina.

b

J

Ecc/eþ 4

]

implicata tracint , & expediunt.

mabat, Dirigire viam- Da?zin; , Joan.

: ddüm.

Minificabit.) Non tam fignificat ,

I. 223.

ferviet , quam publica mnia obibit.

lz abfconditss fms) E, cc,'f.'ox(:z;þoþ:;

d

! 5" ] Si Pn?lïa

durS , ( rebus obfeursis ,. & dubiis

j hlel'it :

Prajfdais. ) MEeysué»s dacis , prafi-

li

dis, principis ;

gubernatoris.

cum dabium, & obfcur?m e(t, quid

)

: hfgitus

Apparchit.) Q'o34otrancon|picierer.

juxta divinam legem facicndum fit»

7: ) F

hij lt Qj

CAPUT XXXIX.

Sor

&n

1r. Ipfe palarh faciet diíciplinam do&trinze füæ, & in lege

teftamenti Domini gloriabitur.

pate

12. Collaudabunt multi fapientiam ejus, & ufque in feecu-

lum non delebitur.

.

p

Q*

13. Non recedet memor!

a ejus, & noymenk ejus requiretur'

a generatione in generationem;

.

.

.

enim

14. Sapientiam €)

bunt gentes, & läudem ejus enun-

j

us enarlf.a

tiabit ecclefia.

n

15. Si permanferit nomen , derelinquet plusquam

3

j mi'l'le z

& f1 requieverit, proderit illi.

16. Adhuc con

depre--

filiabor, ut enarrem : ut furore enim reple-

;

tus fum.

gentiæ

17. In voce dicit: Obaudite me divini fru&tus , & quafi

rofa plantata fuper rivos aquarum fru&ificate.

; [Uæ)

1g. Qu"afï-.

attenta meditatione conü'd'er,abie. $

P/ufquam millc;) E vulgo imperi-

j

torum..

que fit Dei voluntas. Porro illud,

feis pofitum eft pro. ej« , fcilicet

Si requieverir , proderit ill.) Etiam-

j Ipt

Dei.

fi alios erudire non poffit accifo vite

Confeli abitur . ) Aunyonüo erot , meds-

termino , non tamen propterea labo-

n

"

bami»iw

tabritur.

rum ad.Dei gloriam fufceptorum ,

lverla e*

II. Palam facitz.) Kxeret , promet.

& prompte ad alios juvandos vo-

Difciplinam dotlrina féé ) DoGri-

luntatis premio. fruftrabitur.

1 peï ott*

6. J4dhuc confiliabor. ) Adhuc alia

[[igunt. .

nam , qua inftitutus eft.

Jm lege reflamenti Domins g(or!d&i-

fuggeram monita , & confilia..

o Qub

zur.) Diving legis fcientia , & exer-

Uresmarrenr.) Explicando , & enar-

citatione gaudebit.

Ita de fe.predi-

:äimr.) Üt

rando , quz mihi dictat fpiritus.

a fipee

cabat David : 4 w feffemouierum

Ut fnvore enimreplerus [um.) Aftuac

1uorum. delelatus fium ,. ffeut im omni-

bus. dsvitzis..

enim animus , &ut eft in- libro Job;

Lc'll'gö ,

I2: Nez del

ebszur. ) Mlemoria: il"-.

plenus fum fermonibus , quos ín au-

m in 3ü0'

dientium: bonum effundere geítio.

Jius.

13. Requiretur.) N

ofter enivm le-

In Graco eft, àc Qiyoywyía ém*uesSqwo,.

ii

tamquam femiplena luma . tmpletus. fum-

git.urq955 v2 , veléorqotraa : jany

Senfus effe videtur, cum primum ef-

vero.in textu Graco. eft , é4otrar,

fem , ut luna femiplena , nunc divi-

ret (

cjvert. Senfus tamen eodem recidit.

[

I4. Geztes.) Gentiles , ut. Salomo-

no munere , & ftudii affiduizate fa-

cipum

pientie orbem implevi.

Nofter pro:

ibus I*

nem Kegina. Saba.

àuxopapyíe ,. videtur legiffe, uovía, fz-

jy di

Eccleffa. ) Synagoga , cotus fide-

rort , | Vl Oryopw»/a , eodem fenfu-

,Aptl

oan

liüm;

g

15. $i permanfevit. ). Si diu fuper-

Y7. i» voce. diesr.) Adii. legunt, i

fies fuerit : fi diuturnam vitam illi

Wi(")(þu;

2bce dicam , clamabo.

öu i

b

fuexit largitus Omnipotens.

Dlvlfalfluäll!) Filii Dei

ANomez. ) Eamam , & glor am.

J tas.fideles appellat,

; italfmeï

m d. q

; ndum n

B-f&!- (uä? C?WQ'M??oCkv T!IV'

i

*

$5

É

5

LIBRI ECVCLE»S'IAST-ICI*

I8, Quafi Libanus odorem fuavitatis habete:

g*

19. Florete flores, quafi lilium, & date odorem, & fron-

terma v

dete in gratiam , & collaudate

.canticum, & benedicite Domi-

bus off:

num in operibus fuis.

yo. B

20. Date nomini ejus magnificentiam , & confitemini illi in

& mala.

voce labiorum veftrorum, &

in canticis labiorum, .& citharis,

*

& fic dicetis in confeffione :

&femui

*Gen.

21. * Opera Domini univería bona valde.

1

3

*

Ue, d

Marc.

22. * In verbo ej

us ftetita

C

5. H

oris illius ficut exceptoria aquarum:

juaficut congeries: & in fermon:

in mala-

T* 34*

"iren.

23. Quoniam in praece

9?5

$: 3.

noratio in falute ipfius.

pto ipfius plaeor fit, & non .efc mi-

Tóre fu

* 24. Opera omnis carnis coram illo

M I

abfconditum ab oculis.ejus.

, &'non eft quidquan';'

farorem

25. A fceculo ufque in f2eculum refpicit,k & nihil eft mira-

bile in confpe&tu ejus.

() B

46. Non eft dicere:

uid efthoc, aut quid eft iffud? omnia

Muarum t

enim in tempore fuo quaerentur.

27. Benedi&tio illius quafi fluvius inundavit :.

Iu pemu

*Gen.

fitibus de

28. * Quomodo cataclyfmus aridam inebriavit, fic ira ipfius

: Iïd tp(l'u

7. '21-

Yéntes, q

gentes, quae non ex-cluiüelirunt eum, ha&reditabit.

ving

irg

*

29. Quo-

E

ühy poffe

ut eft in Graco.

« Fratlificate,) Germï-n afe, þka;äo*are,

Minorati. ) Imminutio , defectus.

20. Quo;

In falüze £pfius.) Cujus ipfe au&or

taley, FE

I8. Libass.) 'lhus; hoc enim fi-

e1te»

Tàris fnd

gnificat vox Grzca X/Javog.

num.

94. Onmnis carnis. ) Omnium hpmi-

Dnt, x

rete.

IQ. Eorete im gratiarm.) Pulchre flo-

L KUTM

25. Mirabile.) Nihil enim illi no-

; Cmitæa 1

Cillaudate canticum, y Canticis lau-

yum eft, aut quod . ignoret.

Itinerj illor

date.

.26. Quidefl bot , ant quid eff iffud.)

Qo. Date nomini ejus magnificentiam.)

Quifnam eít rei hujus ufus , aut

æia COf

finis ?

'W"ï iïï Gr;

Magnificate , celebrate nomen ejus.

5 pectar

Confitemini.) Laudate.

Ormnia émim $m tempore fua quaren-

PéCcatorily

22. Szcut congeries.) Grece 9wuovía,

tur. ) In..| Greco eft , omnia enim im

t

*

4ceruuíi , cumulus , vel cutm divino

n[us fuos ereata. [unt : noftre Vulgata

fenfus eft: omnia habent ufum fuum

$* Sre ,

juffu congregate funt aque , ut ap-

E

lm myr

pareret arida,Gen.1.vel in mariRubro,

requifitum , congruum, & eorum na-

Ditticipes

& Jordane Hcbrzis tranfeuntibus..

ture confentaneum.

"

Excebtoria aquarum. ) Conceptacu-

7. Quafé fuvius inumdavit, &fc.)

fim [ It

l

Tét mne,

la aquarum : fteterunt aque non fe-

Multiplex, & copiofa eft Dei bene-

Y5 jf

cus , ac fi in fuis finibus, &conce-

di&io , que quafi fluyius terram fce-

1

ür in p

ptaculis quiefcerent.

cundat.

|23. Placor ffz. y Grice éudou'a ,bene«

Qg. OQuomodo catacly[pmus: aridam ime-

COOpegane

ür

po limus il

ä

veleutia , placabilitas , favor , &«

ériavit, ) Quemadmoudum -diluvium

Y us

CAP UT XXXIX.

803

29. * Quomodo convettit aquas in ficcitatem , & ficcata eft Exod.

x fton.

terra: & viae illius viis illorum dire&te funt :

fic peccatori- 1421

! Dotti-

bus offenfiones in ira ejus.

3o. Bona bonis creata funt ab initio,

1 il

& mala.

.—fïcr nequizfïïmis bona,

cithars

Ai. * Initium neceffarise rei vitte hominum , aqua, i

enis, *Supr.

& ferrum, fal, lac, & panis fimilagineus, & mel, & botrus 29:28-

uvae, & oleum , & veftimentum.

fermott

32. Hsec omnia fanétis in bona,

| fic & impiis & peccatoribus

in mala convertentur.

33. Sunt fpiritus ,

quiad vindi&am creati funt , & in fu-

l þ& tf

róre fuo confirmaverunt tormenta fua.

gidquat

/:34. In tempore confummationis effundent virtutem : &

qui fecit jllos ; (1) placabunt,

furorem ejus ;

I1111 2

eft miti

45. Ignis

(1) Placabunt. Jp edir. Srxt. legstur : confundent.

|* ormni

aquarum terrgm operuit , & homi-

féais pofita. eft pro pofïtïvo—neqnmw,

num genus paucis cuim Noe. fuper-

malis , iniquis.

In Greco verficuli

ftitibus delevit, ita,

€

hujus fententia plana eft ; ita enim

v

fe habet.

- dra rpfus gentes

bereditabit. )

Bonabonss creata [unt ab ini-

n*a ipüus

Gentes, qux Deum non exquifierunt,

tzo , fic peccatoribus mala.

divinz irz, & furoris preda, pabu-

31.- Iuitium neceffaria. vei.) Summa

rerum magis viéctui humano neceffa-

$, Q*

