aliis quidem i

Yterceílerunt, fed cum

Wm «

amico pro amicitia confidenter ,

fed

QUi ex

compellationes ,. falutationes fcilicet ,

Wt v

& humanitatis fignificatione plenos

fortaffe parum prudenter; comunu-

Íermones.

nicay €Tas.

n

l

QCUANSPSUCT. . VL

659

&ont.

ro. Eft autem amicus focius menfe, & non permanebït

lorum

in die neceffitatis.

Ti

|

1r. Amicus fi permanferit fixus , erit tibi quafï coæquaus,

& in domefticis tuis fiducialiter 8get :

l us de

-12. Si humiliaverit fe contra te; & a facie tua abfcondent

fe unanimem habebis amicitiam bonam.

i, ( ne

13 Ab inimicis tuis feparare, & ab amicis tuis attende.

14. Amicus fidelis, protectio fortis: qui autem invenit illum,

n pertta-

invenit thefaurum.

15. Amico fideli nulla eft comparatio, & non'eft digna pon-

vt &t

deratio auri, & argenti contra bonitatem fidei illius.

t

16. Amlcus fidelis medicamentum vita2e, & immortalita-

10 Hl

tis: & qui metuunt Dominum, invenient illum

EGet|Ré PUrUQ UE

Oooo 3

. )

"

IT Qu1

o cum om

xeurduu , fegmem , vel zegmmentum

02 ef vox

II, Erz£ tibi quaff caæqualt:) Con-

Áipnifit ;

ftantem amicum ut «qualem tracta,

ferte , pr&fidium ,

protedio.

oncilaade

licet fis major ; nam amicitia aut

Qui autem moentt illum.) In Gre-

Ideo-

€o-elt ,2 suewv . quod eft partla-

i ldhw

squales invenit ; aut facit.

ut etiam

gentés N

ue permltte P

ut inter domefticos

Plllxïl prætentl temporls ,

tuos libere agat.

eft prætentl illud ,

orveuit . thefau-

I2. $; bumiliaverit fe cantm te:6f6:)

Yum . 6upt Sna'au()uv

qm) PI: I$

nde eqp'

Si fe coram te ex modeftia, vere-

15. Nul/a e/! comparatio. ) Gr&gce

cundia , reverentia fubmiferit , aut

Sx sg:v avT.A?x?xacylua , "02 efü permu-

um junge

abfconderit , non aufus fuerit tecum

fuijs , aut comsaHiatio , qu& fcilicet

T

digna fit ,

Nihil ei

libere agere , &c. non tamen pro-

aut æqualls.

pterea illum defpicias , fed potius

compar&rl poteft ,

ut &quivalens.

)U

(f

)

chariorem illum habeto ; & unani-

Ca/ztnt 6omf4te/n fei zllzm) Que

comaodi

fnem

cum

illo

tuere amicitiam.

conferri poffit cum pretio fidei ip-

idit ; um

Greca tam verficulum hunc , quam

1us

d

fequentem , de fito amico accipi-

16. Amicus fidelis medicamentum vi-

unt; fic enim habent :

Ef amucus

£. ) Nam fidelis ainicus tam in

" 44' n

fücius menfarum ,. 65 nom pevmanelit

COIPOI'IS " qu1m animi

&gritudini-

n hmu

:g die neceffetatus tua :

t £5 dn bonis £uss

bus amico adeft, 1llumque opere ,

erit tanquam tu , €$ i2 domeflicis tuis

& confilio juvat.

& ddi-

yla com-

Jfducialiter aget ( nimium fcilicet fi-

Ef lmmort:tltt:zfu.) Sic Prov. 13 4

] L'Hcf

bi arrogans in domo, & bonis alienis)

lzgua plamäzhs appellatur/zgnæm 7U£-

f buniltatus : fueris ,

erit confra te,

£A

uia nimirum amicus ope , &

"u

4 facte tua ab|condez f?.

prefertim.confilio falutaria fugge-

d jm

1'5 L dnimucis tuis feparare s -&e.)

rendo amici vitam facit diuturnio-

»4

Ut prudentlæ eft cavere inimicos ,

rem , aut a perxcuhs avertendo,au:

ner (lu j

ita amicis nimium non con de;e

detergendo merores ,' qui terminum

nam & falf amici funt aliqui , &

vite contractiorem faciunt ,

aut a

fed cif

qul ex animo amarunt ahqudndo rmnu-

vitiis deterrendo , per que& immor-

jr , I

fata voluntate inimici fiunt.

cont m

talitatem illam , beatamque vitam

I4. Proreciso fortis, ) Grece oxémq

atnittimus.

á

660

LIPBRICOCLESGLIASTIO!

17. Quitimet Deum, zeque habebitamicitiam bonam : quo-

2j

niam fecundum illum erit amicus illius.

n0on ett

L.

IS. Fili! a juventute tua exci

fiet ufq

canos invenies fapientiam. *

pe 'doärinam, & uïfqüe ad

24- l

19. Quafi is qui arat, & feminat, accede ad eam , & fuftine

Clas C0

. bonos fructus illius.

a

20. In opere enim 1

- |Mitus co

pfius exiguum laborabis, & cito edes

de generationibus illius,

? $

21. Quam afpera eft nimium fa

pientia indo&tis hominibus,

tis viac

non permanebit in illa excors.

* It

22. Quafi lapidis virtus

tua coní

probatio erit in illis, & non demo-

rabuntur projicere illam. -

g m as

23. Sa-

fu videt

jusmodi l

17. Qui timet D.zum.) Qui pi

germ'inent; crefcant, & -maturefdant;

funt, jufti , ac timentes Deum,

àut jaciend

ita fapientim ftudiofi patienter ferre

Contentio

conftintem , ac fidelem amicitiam

debent, fi ea non tam cito provenit,

probationi

cum Deo colunt , idque illis retri-

aut fructus fuos producit

fimilem

buit Dominus , ut quando ipfi fi-

fententiam habes

quisque f

Jacob.. 5'. 7. Ecce

bit, & erp

deles amici funt Deo , ita, & quos

4grifalnl, U[.

ipfi habent armicos inter homines ,

5 20« Gro edes de generationbus illius,))

23 Sani

m eþ 6]1

eos experiantur fideles , & in amore

Hoc plus habent fapientig. fru&us,

cIs manife

perfeverante S.

quam ii, qui ex terra percipiuntur ab

3100 oflen

Quoniam [ecundum illum erit. ami-

agricolis, quod bi non nifi fero col-

" ens 4llius. ) Ut fe ipfe cum Deo gef-

liguntur , fapientia vero (ítatim aii-

tüm apud .

qufi g,

ferit , talem erga fe amicum expe-

quos edit, licet perfectos, & confum-

rietur.

Palactus putat fenfum ef-

matos non nifi poft 1

ongum tempus,

lg'tne y fed

fe, unumquemque cum paribus , &

ut dictum eít n. r7. & 19.

t hoc i

AClehtig q

ejusdem ingenii, & ftudii amicitias

21. Indothis bominibus. ) Infipienti-

copulare , & ex uno amico de altero

bus , imprudentibus, qui non ratio-

Timum f

compari conjecturam prudenter capi

Autem ]io

nem, fed concupifcentiam fequun-

tur.

gnaa, (

poffe , & intelligi , qualis fis.

15. Ly'que ad camos zmvenies f)zpïen-

Nonm permanebit im slla egccoi.r.) Non

jl ed

tiam.) Senfus eft, cum canus , &

ecundom.

patientur eagzexcordes, utvertit Syrus,

p'entia ma

fenex fueris, tunc tandem fapien-

QZ. Owafi lapidis "virtus probatio evit

tiam inyenies, Vel femper, & usque

: £. ) Lapidis virtus eft illius

494 , trte )

ad fenectutem proficere poteris in

fortitudo, & gravitas.

quod i.

Senfus ergo

fapientia. Vel fapientia , quam in-

eft: quemadmodum ignavus, aut qui

ODicuris ;

veneris , te ufque ad canos, & fe-

infirmis eft viribus, cum lapidem mo-

YO tl

nectutem comitabitur , tibi adbzre-

vere tentat, fl gravis fit , animum

RUL

Ícet, nunquam te deferet.

Priori

tem

defpondet , ab incopto defiftit, ita

D

Quamd

explicationi videntur favere, que fe-

qui ditficultates in paranda fapientia

J )u

quu ntur.

AQté Qs

I9. Quaf is, qui arat, 67c.) Quem-

€06

experitur , abjicit eam. — Grzce eft ;

ArSog

Oi ao lag 10 xupóc &cus

T lapiene

admodum agricole patienter expe-

$m durG., ffeut lapis probatsonis fortis ,

4 quod f«

MT

&a.nt , dum femiga terris commilffa

id eft gravis, er;t fuper ipfo. — Allu.

» Qu

Thattus.

SCOAOP UUE Vï.

66t

: que.

23. Sapientia enim do&trinze fecundum nomen eft ejus, &

non eft multis manifefta, quibus autem cognita eft, perma-

ue i *

net ufque ad confpettum Dei.

24. Audi, fili! & accipe confilium intelle&us, & ne abji-

fuftine

cias confilium meum.

25. Injice pedem tuum in com

to edes

illius colluim tuum:

pgdes illius, -&.in torques

26. Subjice humerum tuum, & porta illam, & ne acedie-

minibus,

ris viaculis ejus.

21. In omni animo tuo accede ad illam , & in omni virtute

n demo-

tua conferva vias ejus.

Oooo 5

28. Inve-

1

fum videtur ad difcos, aut alios hu-

dicas: o quantum laboris, & doloris eft

sss

3. Saf

jusmodi lapides, de quibus movendis,

exhauriendum in paranda fapientia.

aturedcant,

aut jaciendis inter juvenes, aut viros

Nec obítat, quod prima litera vocis

eater ferre

contentio exoritur, qui propttrea

chociza , fit Chet, non Aleph, nam hz

0 prnvenit,

?robationis dicuntur, quia illis unus-

duz litere funt afpirationes , que fa-

: fimulem

quisque fuas, aliorumque' yires pro-

cile interfe commeant, & mutantur.

N lt

bat, & explorat. Vide Zachar. 12. 5.

Áddi poteft fortaffe vocem Q53m

chocma , alludere ad ryYr] eeoc , qu&

23. Sapientia enim dotirima fecundum

ïaziäu:';lli:t:,)

somen eff cjus.) EX obfcura, & pau-

di&io fpinam afperrimam fignificas,

jg frodus,

cis manifefta , ut ejus nominis ety-

quafi fapientia difficultatum fpinis

:cipiumurab

imon oftendit.

Id verum eft non tan-

obfita fit, & vallata.

Janfenius fa-

sft fero col-

tum apud Grecos, apud quos vo$/a;

ca-

cile fic explicat : Sapzezt;a efd fecun-

quaü» Zoq):'a dicitur a tenebris,

dum momem ejus, hoc eft, vcrum eft,

1 & confu:n-

ligine, fed etiam apud H:brzos. Pa-

quod- de fapientia dici, & prsdicari

tet hoc in aliquibus fapientie , aut

folet

eam rem arduam efífe, &

;üm gempus,

|

fcientie nominibus in Jingua illa.

ditficilem, & magno labore, ftudio ,

* [nfpeat

Primum fit t25y £m Arabum ( eft

ac fudore parari.

ji ion Ltio-

autem lingua Arabica Hebraicz co-

24. Confilium 1ntelleus. ) Confili-

jm fequun-'

nata, & quafi illius dialedus ) cu-

um fapiens, & prudens.

jus radix.eft, t35y ba«lam , Ab[condir,

25. Torques.) Numcellas, vincula ,.

6:1'5(77-(' ) NW-"

Secundum t—»v3535 agm , magia, fa-

uibus collum includitur ; hoc enim

i

enificat vox Greea xA^ios.

Hone-

;V&ICiC Syrus.

pientia magis recondita a radice 3353

j M&dfllü ffi:

haga , meditari, dijquirere 5 fermtari ,

ftiffimum vero eft effe fapientiz man-

jus

uod facinius in rebus abfconditis,

cipium , illiusquefervitus. non puden-

obfcuris , ditficilibus.

"Tertium

da, fed optanda.

Vulgatus bene

Geplus etg?

avuS, ax qu

"355 n talnud , dotrina, cujus vocis

dixit torques ; vincula enim. collum

)

apide m !0*

radix 4595 /«ma4, aliquibus affinita-

torquent.

tem quamdam habere vifa. eft cum

26. Porta.) Quidquid in paranda

fr, anim

to5y Palam , ab[condi: , de qua paulo

fapientia grave eft, & onerofum.

; qdifit, 1

ante diximus.

uyia lp

Quartum, & precipu-

Ne acedteris,) INe acedia, triftitia,

um fapientie nomen e

1255n cboc-

impatientia afficiaris propter vincula

- Gn& &

m« quod fimile eft, & aliud Dnamw

illius. Vide fupra cap. 4. n. 9.

iryus *

It5

27. Virtute. ) Grec

atj

echma, que due voces fignificant

EY

J

tentia, vi, robore.

e 3vva;u.e:, po-

] i[f"' ,

O quantum ! —val heu quantum ! quafi

a

662,

LIBRI ECCLESIASTICI

y. E

28. Invefliga illam, & manife&abitur tibi, 4& continens fa-

tum illiu

»

&us ne derelinquas eam :

a, * (

29. In noviffimis enim invenies req

uiem in ea, & ;onver—

datais' i

tetur tibi in obleCtationem.

30. Eterunt tibi comped

es ejus in prote&iohem fortitudi-

concupi

nis, & bafes virtutis, & torques ill

ius in ftolam gloriae.

& vincula illius aligatura

31. Decor enim vitee eft in illa,

falutaris.

Afinend

tija;,

32. Stola glorize indues eam,

& coronam gratulationis fa-

j in db

perpones tibi.

33; Fii, B

attenderis mihi ; ifces : & fi accommodaveris

fnii: u

animum tuum, fapiens eris.

joratie

44. Si inclinaveris aurem tuam,

exciPies do&——rinam: &f

|

dilexeris audire, fapiens eris.

[]

* Ínfr.

byterorum pruden

L

tium fta, & fa-

35. * In multitudine pres

9. 9

pientiee illorum ex

corde con]

ungere: üt omnem narratio-

li

& proverbia laudis non €

ffugiant a te.

ï.NO

»

nem Dei poffis .';mdire3

a5 I

i Fili

45, ) Grece£qoxpa-

a Gencibuä & ornabantur tanquam

t5 e2 n

28. Continens f4&

Tijg eyevopuevog compos

illius fatius, illam

populus Deo, & fapientis dicatus.

i Nol

adeptus.

22. Stelam gloria imdmes eum. ) Id

Gram hor

eft, indueris fapientia quafi ftola glo-

2

Invenies requiem im e4. ) '"lan-

ri.

?

dem erit tíbi fuavis, & placide iu. ea

Coromam gratzlationis. ) — Grece

36' Evig,

quiefces ,

licet prius moleftiam ali-

dyaNNdquuroGy exultationis, qu& fci-

Cto, id ell

u

am creet,

de qua paulo ante di-

licet te prz gaudio exilire faciat, quam

àd ilum axc

à

uln.

cum fueris confecutus, tibi gratule-

3 Cogiïa

30. Bafes vvirtutis. ) Roboris, hoc

ris, & gaudeas in finu tuo.

Dc'i, ffg.) l

eft, robuftas.

Quafi dicat : firmna-

223. Si atrenderis mibz.) $i me au-

0 dicitgr

bunt tuos pedes, & greflus, ut folide

diveris, & confiliis meis obtemperave-

bafes columnas illis innixas.

fege £ nes

xis, quod idem fequenti hemiftichio

Dálit iij

31« Deror enim vite. ) Vitw hone-

repetitur, G. ff accomntodaveris , &c.

Aplentiam

35- Pre:!gterarum prudentium.*) Se-

ftamentum,

B gj

Alligatura falutaris, ) Qualem me-

niorum fapientum ; neque enim fenes

Wt eain

dici vulnerato , aut laxato meémbro

omnes prudentes funt,

PïOf*.C!t n tm

Sfta. ) Merfare.

Dotiundg d

adhibent:;

In Greco . eft, xAecgua

Narratiomem Det

B

ócxisDiyoy. — Filea ex byacintho. Quod

.) De rebus divi-

nis, aut de facris Literis , aliisque

0/1 1

fortaffe nobilitatis, aut publici mu-

ut tor-

ad religionem, & componendos ino-

neris infigne fuit, aut certe;

us

ques corporis ornamentum.

Videtur

res fpectantibus.

[ 805 le

etiam allufum ad vittas hyacinthinas ,

Proverbta laudis.) Hapo:,u/m o«

ICet pænæ

ctec , 4dagia, € preverbia fecita , &

juas in fimbriis veftium geftare ]u-

doti a.

"Videtur noftler Interpres le-

2-. .Dift ; d'e

deos juffit Dominus N. 15. 38. ex

29 üquies

ilis. enim lfraelite diguofcebantur

giffe , «»teeec.

*

iQtum et

UA PVU' T Vi & VII.

663

tinens fj«

56. - Et fi videris fenfatum , evigila ad eum , & gradus oltio-

rum illius exterat pes tuus.

E

* Pfat.

; Convet.

31. * Cogitatum tuum habe 1

n preeceptis Dei, & in man-

datis illius maxime aíffiduus efto ; & ipfe dabit tibi cor, &

1. 2'

fdrtitudi-

concupiícentia fapientiae dabitur tibi.

i,

CAPUT Vib

alligstuta

"iflinendum a. smalis : vetantur. ambitio, prajumptio , pufillani-

atio2is fü-

milas, mendacium , voerbofitas coram presbyteris , & pralum-

ptio in oblationibus : laus agriculture , bona mulieris , & fervoi

modavens

frugi : parentes filios erudiant , & filias elocent: f bonorent

m: &f

parentes : Deus , ac facerdotes ipfius bouorandi : ad opera

mifericordie bortatur, €? ad memoriam noviJ-

h, &f

*

fimorum.,

y narratio-

1j | Oli facere mala, & non te apprehendent.

grant 2 te

3. Difcede.ab iniquo, & deficient mala abs te.

Y E

3. Fili! non femines mala in fulcis injuftitiee ; & non me-

od

yr tanquam

tes ea in feptuplum.

.

12 dicitas.

4- Noli querere a Domi

yn'o ducatum, neque a rege cathe-.-

4 tl )

dram honoris.

xaft ha glO'

s.* Non

Grsce

35. Evigila lad eum.) Priuno dilu-

Deftcient mala abs te. ) IMulta vita-

culo, id eít ftudiofe, & aflidue perge

bis mala, incommoda, pericula,

ji, qua V

ad illum audiendum.,

»

damna.

» faciat, quam

, tibi grae-

. Cogitatum tuum habe 12 preceptis

3. Nen femines mala in fnualezs imiuftz-

,

Dei , ($c.) Hoc eft , quod dee viro ju-

i«. ) Ager nofter eft cor noftrum,

j

fto dicitur Pfalm. r. num.

2

P ld

E£ £

ac voluntas noftra, quam tunc ful-

&j me U

lege ejus meditabitur die ac no&te.

cis injuftitiz exaramus , cum illi im-

obtemperave-

; hemilticlo

Dabit 1b5 cor,) :Mentem cordatam,

primimus malos habitus; tunc femi-

fapientiam conftantem, &c.

namus, cum prava defideria iis quo-

|aerit, 0

Et concupifcentia f apiemria dabitur £ii-)

dammodo injicimus.

Jentiums ) 9**

Quanto eaim quis magis in fapientia

Queenim d

Metes ea im fe/;tnflum.) Qui:iäicio-

proficit, tanto plus illius perfe&ius

rüm prava mefífis facile admodum

potiunda defiderio accenditur.

fuccrefcit, & ponarum etiam, que

culpam fubfequuntur, magnum fecum

TT

NG

Ol facere mala.) Peccata, que

$.

proventum affert ; pro exigua enim

etif disq

funt mala culpz.

dele&atione , doloris plurimum re-

?onelldos "

Et nonm fe 4Ppreb€ndmt. ) Mala fci-

penditur.

licet ponz.

m

lt n

2. Difcede ab iniquo.) Momine, v«l

4. Ducatum.y Vrincipatum.

Carhedram. bonoris, ) Magiftratus,

"ia

f[;'M !

p

ab iniquitate , ab eo fcilicet , quod

:

Jatejre

iniquum eft.

dignitatum infignia, Reip. admini-

664

LiBda ECCiEgiA*STICI

T l-og.

- * Non te juftifices antcle.DeHm, 'quo.näang agnitor cordis

— -

u i E

Deus ,

o.2. ipfe eft: & penes regeui noii veiie videri fapiens. :

fcipiet.

Pt:l.

6. Noli quaerere fieri judex ; nifi valeas virtute irrumpere

D. N

122.2:

E

]

iniquitates : ne forte extimeícas faciem potentis ,

& «ponas

enim qt

dalum in ( 1 ) aequitate tua.:

g.

7. fcan

1 N

Luca&

4. Non pecces in multitudinem civitatis, nec te immittas

in amie

18:11- in populum.

u. N

*Infr.

$. * Neque a

liges duplicia peccata : nec e-nimfin uno eris

illius 20

12.)7. 1

mmunis,

AT

E

9. Noli e(fe pufillanimis in animo tuo.

tion Iter

10. Exorare, & facere eleemofynam ne defpicias.-

16. X

In multitudine . munerum meorum refpiciet

ab Alatf

1I. kNe dicas :

Deus,

1. X

-Z 1) ZEquitate. [z ed;r. Srxt. legitur : agilitate.

- Y« K

ne

Jure eni

m öfïenduntur civäs,

ftrationem, &c. qui enim ifta petunt,

Bo

preterquam quod ambitiofi funt, alio-

cum femper aliqui fint, aut etiam

rum etiam odiis , & oblocutionibus

multi a fcelere integri, & virtutis cul-

mpii, j

tores, quos aut verbo perítringi, aut

—

expofiti funt, & ma

gno feï onere gra-

alia ratione violari nefas fit.

vant confcientis.

num. D

B. Nog :e juflifrces ante I)enmr,—ffc.)

Ne re immittas im populum. ) Cum

tem fugienc

*

Affert caufam , cur a Deo ducatus

fcilicet concitatus eft, & furit.

Po-

jam monet

poftulandus non fit, quia fcilicez, qui

pulus ut irritandus non eft, ita ab

Cum anime

a Deo poftulat, fe juftum, & ido-

inritato cavendum, h&e dolorem , &

aieccata pe

neum adillud munus profitetur. Quis

furorem in caput tuum effundat.

autem hoc facere audeat coram Deo;

eteus, (

8. Neque Aallges: duplicia peceata, )

D. N

qui occulta noftra vitia novit , & cu-

Peccatis privati peccata magiftratus

tuäinc.) Ia

jus oculos nihil latent?

cumulando. WVel, fi femel per im-

fm.ld Y angu

Penes Regem-uoli velle viders fapiens.)

prudentiam, aut aliquam animi per-

Ef] mäm,

Quod-ambitiofi faciunt, qui honoris

turbationem lapfus es , cave, ne ite-

Quafi dic

cathedras fapientibus debitas ambiunt,

rum àd Sumdem lapidem impingas ;

erit enim fecundus error

lortis hum

quorum fapientia , quam jactant, ex-

pej(?r priore,

US fhorey

perimento tentata , exigua, aut nulla

& magis noxius.

15. Aran

interdum apparet cum eorum dede-

Nec enim im umo eri$ Yowmumis.) Ne

eoncihnare.

core, & ignominiz nota.

gemines culpam, quia geminabis &

14 Ony,

6

-

. derumpere inmiquitates, ) Gr&ce

ponam ; nullum enim - peccatum a

fers Thend

££ pau , tollere,profijgare , exrirpare. "

pona immune effe poteft.

lu (]f lo

Ponas [camdalum im &quitate . ua. )

9. Nol effe pufillamsmais £m amzmo zuo. )

etim dicit

'Tibi ipfi querendo magiftratum im-

$1 peccafti, faltem in excutiendo pec-

U$ enim e

pedimentunt objicias, quod te ab &qui-

Ccato, & a te amoliendo fortis efto,

non pufillanimis, non remiffus.

Wtudinem

l.

tate , & juflitia avertat, & declinare

faciat.

10. Exorare , 65 factre eftémofymaus

!5 N'/ü !

7. Nop pecces in multitudisep civi-

ze defpicias.) Precibus enim, & elec-

G

&t r

£at45.) Cavendum Judici, magiftratui,

mofynis propitiatur Numen, & .redi-«

.

"m 1

DEeCa

ne totam in fe civitatem irritet , often-

inuntur peccata.

Qut Chnü

dendo v: g. malam fe de omnibus ha-

II. d2 multutudine munerut. )

Sa-

2l

i

/€ m

bere olvinionem? aut alia fimili ratio-

crificiorum , vicimarum , oblatio»

6 cumc

L]

e

CAPU Tl Vlï,

665

ot codrs

Deus, & offerente me Deo gltifïïmo mune;*a- mea fu-

Ícipiet.

Ifümpere

*

12. Non irri

deas homin—em* in amaritudine animse : * eft

l.Reg

B

& kponas

enim qui humiliat, & exaltat, circumfpettor Deus.

15. Noli amare mendacium adverfum

- inmittas

fra,trem tuum : neque

in amicum fimiliter facias,

.i4. Noli velle mentiri omne men

"

dacium : affiduitas enim

fi Uno eris

ilius non eft bona,

15. Noli verbofus effe in mu!

titudine þresbyterdrum ;&

non lteres veroum in oratione tua.

'

& rufticationem creaïanï

16. Non oderis laboriofa opera,

1 tefpiciet

ab Altitffimo.

^

Deus,

a À

17. Non te reputes in multitudine indifciplinatorum.

18. Memento irze, quoniam non tardabit.

*

*

untu CIvéS,

1g. Humilia valde fpiritum tuurm : quoniam vi

ndicta k(.:'amis.

, At ean

impii, ignis & vermis,

20. 'Nolt

Lvirtutis cule

-

flringi, ait

hit.

num. Dixeratfapiens pufillanimita-

fAH! CHÍm , gn-odx im omultilaguio fu2 ex-

audzantur.

!5[3!/*711 ) Cum

tem fugiendam verficulis fuperioribus,

Clamandum ergo potius

« furit.

Q

jam monet, ne nimium confidamus

affe&u, quam voce, cavendaque fu-

cum animo noftro dicentes, etiamfi

tilis battologia, prefertim ex in(fide-

) et; itia

dolorem , &

apeccata peccatis addidero, tamen fa-

litate, ut fi quis, exiftimaret Deum

JEondat.

cnficiis, & muneribus ea expiabo.

fic melius poftulata noftra percipere.

129. Nem irrideas bominem im amari-

Alio

iui laudabilis Ecclefie confuetu-

ia fetun

, magiltraus

tudinc. ) ln affictione, dolore , mé&-

do,

&

ufus fidilium , qui ex abun-

ftitia, anguftiis.

dantia devotionis , & ad excitandum

qmd pa im

g anmi p£*

Eff enim, qui bumilist, 5 exaltat, &c.)

fpiritum easdem preces repetunt,

Quafi dicat

memor fortunz,

&

(16. Rufficationem. ). Agriculturam.

cave, ne It

Creatam ab ditiffmoe.) X Deoin-

em impinzäs :)

fortis bumane, & viciffitudinum, qui-

bus mortales fünt obnoxii.

flitutam, zu/t enim Deus bominem, &

o prore

i3. «drare mendacium. ) Fabrf,ca.re

pufeit eum im paradifo wvouptaris, m

€oncinunare.

operaretar , &Y enflodsret il/m. Genef.

'mmll"if ] )

:

14. Omme mendacium,) Nullum pro-

9s d.

| eminabi

feras mendacium.

17. Nonm te reputes. ) Gx&ce mpogAo-

à 'peccaeum à

)

J

Noa. eft £oza. ) Ef

Migfïs*, mínus

qi£S, computes, annutneres , afíocies ,

7

enim dicitur, quam fignificatur. Sen-

adjungas , vel computari, annume-

wl',,

gim !)

fus enim eft, effe valde:nalam con-

rarive permittas.

scotiendo p

fuetudinem, affiduitatemque mentien-

Idifciplinatorum, €&c. ) Mel ut. in

di.

Grecóe & . peceatortum.

fïu:

I9. Memenzto ma.) Vindicte fcili-

p5. Non ieres vevium im ovatiene.)

,, eiim f

Grace £» wpoocox? in oratione , qua

cct PCCC?(COL'LHD.

entm

Deum precaris.

Hoc cft, quod do-

19. Findilla carvis tmpii, ignis , 6f

OCrantes

jnety &T

cuit Chriftuas Matth.. 6. ^.

vermis.) Misdex ira Dei in carnem

zolite muitum . losui , fieut. Erhbmed j pu-

peccatoris fzviet per ignem , & ver-

ynert

ol

J :

Bibl. cum Com. Mcfcacb.. T. ,

PQPP-

666

LIBI.(I ECCLESIASTIGI

, Fil

20. Noli praevaricari in amicum pecuniam differentem, ne-

que fratrem chariffimum 'auro fpreveris.

hilarem f

17 Ti

21. Noli difcedere a muliere feníata, & bona, quam for-

titus es in timore Domini: gratia enim verecundia il

da illam.

h us- -fuper

aurum,

:

30, M

* Liev.

25. * Non la

das fervum in veritate o

cias illa

pärantem,r neque mer-

19.13:

cenarium dantem animam fuam.

a. * ]

liviícaris.

23. Servus feníatus fit tibi dile&tus quafi anima tua,

nQn

defraudes illum libertate, neque inopem derelinquas illum.

3». Me

&

tetribue |

24. Pecora tibi funt? attende illis : & fi funt utilia, pet-

3r. In i

feverent apud te.

25. Eilii tibi funt ?

fanctifica

erudi illdsg & curva illqs a pueritia

52. In

illorum,

fitos ejus

m

26. Fi-

mes.

H

Periculum tam

ande evadit

In veritate. ) Fideliter.

humilitas, qua fe quis

D

eo, & legi-

Mercenarium dantem animam [uam-)

dotes, &

bus ejus fubjicit. .

Setibi totam impendentem, & qui fe

ho

20. Nol: prevaricari in amicum pecu-

nunquam vitx difcrimini tua cgufa

*6, Sera

Am'am dzfcnntem.) Differre LatipiS

objicit,

Tetotis Omf

nonnumquam eft in varias partes fer-

:93. Libertate. ) Debita ex pr

æ fcr m

E n of

re, diftrahere, avertere. Senfusérgo

155.) Vt f

commodus noftre Vulgatæ editionis

pto legis, fuo tempore debita. — Vide

Iuxod. 21. 2.

?

Teà levitae

effe poteft : ne offendaris, fi amicus

Neque inopem derelinquas illum. )

27 Trade

tuus pecunias, aut lucrum a te aver-

CUm ad nujy

tat, prefertim fi malis artibus non

Juxta legem Deuter. 15. 13. in quadi-

Grande oj

raffetur.

Grzca correcta Vaticana

Citur: qwem libertate donaveris , me-

quaquam 'vacuum . abire patteris y fed da-

T lecwens.

abent: nj dAu£4c QiNov £vexes. ddia-

bis Viaticmm.

28. Mulie

$0gs, nemmutes amicum propter rem adía-

T?cls muj

pheram , indifferentemm , qualis eft pe-

24. Pecora. ) -K'rv;mk, que vox

catl

€unia.

Vel per rem indifferentem

omnia animantia terreflria praterho-

Videntur aue

Setutdu,

intelligit rem parvi momenti, quam

minem comprehendic.

five habeas , five illa careas parum

tem hic proprie fignificari animan-

refert.

Et huic interpretationi fa-

tia, quorum opera utimur, ut equi,

PSGII,

MAL IT

vest , qu& fcquuntur: neque fratrem

boves, cameli.

0dij] ) (

ebariffrgum aurofpreveris, quafi dicat:

At tende illis.) énicémrS advà, vifita

fatem

tenax fis amicitie, nec ulla res five

*

M infq:;

Mla, infpice.

impm

bos,

parva fit, five magna , & pretiofa,

Et ff fune utilia, perfevtrent Apud te.)

1 C'edg

ut aurum, amicum a te divellat.

x tïadas fe

*

QI. Gratzaenim verecundia 1llis fewper

Alioqui fi inutilia faéta fint, aut ven-

Aurem.) $i mulier fenfata fit, & ve-

de illa, aut macta, & in cibum, ufum-

aliql.um odil

P

que familiz converte.

Vplcatus £

recunda , pluris eam facito , quarma

cOmmuniüm

aurium.

2$. Curva illos.) Doma , illorum

22. Nen l&a'a:fe?"vüm.) Ne aingas

cervicem curva, ut parere condifcant,

OtGalle dle &'

39. G('Tm't;, J

nimium, duriter tractando, aut labo-

& ut bonum contrahant habitum per-

t

Bütandp 1

ribus atterendo.

petuo manífurum.

tido toltray

667

C ATRU T Vi

: 26. Filiae tibi funt? ferva cor

niem, te-

pus illarum, & non oftendas

hilarem faciem tuam ad illas.

quam fot

27. Trade filiam

i

, & grande opus feceris, & hominix,fenfato

da illam.

lhus«»fuper

.28. Mulier fi eft tibi fecundum animam tuam, non proji-

cias illam: & odibili non credas te.

In toto corde tuo

eque aet-

29. * Honora patrem tu

*'lTob

liviícaris.

i

um & gemitus matris tus&e ne ob-

Y

4. 3'

D m

yas 1llum.

30. Memento, quoniam nifi per illos natus non fuiffes; &

tilia, pet«

retribue illis, quomodo & illi tibi.

31. In tota anima tua time Dominum, & facerdotes illius

"

fanctifica.

? puerita

.32. In omni virtute tua dilige eum, qui te fecit: & mini-

?6. Fi-.

ftros ejus ne derelinquas.

*Deut

u-"'*/

35. * Honora Deum ex tota anima tua, & honorific

a fac;r«

m brachiis.

12.19-

dgtes, & propurga te cu

aimm f )

Pppp 2

34- pa

em W qui 3€

g t Qu

26. Serva ?arþus ZLerum. ) Longe

50. Rertribue . zlis ,

uo ;odo Y iil

remotis omnibus morum corruptelis.

£ibi. ) Quemadmodum ipfi tibi bona

du präfcri-

Et non offlendas bilarem faciem . ad

tribuerunt, ita tu illis bona ,viciilim

s3l/as.) Ut feveritate vuleus, & timo-

repende.

qbip, Vile

re a levitate coerceantur.

31- Santlifea. ) Grace Sauuat't fu-

fjice, admirare, hoc eft, reverere.

|Q7. Trade frliam.) Nuptui fcilicet

tiat lum )

cum ad nubiles annos pervenerit.

32- Emm, quite fecit. ) Creatorem

1j inqude

Grande opus feceris. )

k-[ngenti te cu-

tuum.

hais y

ra levaveris.

Miniffros ejuy ne derrli;eqzm:. ) Sa-

aieriss f u

29. Mulier.) Uxor, yvr?,que vox

cerdotes ejus primitiis, decimis, ob-

Grecis muliere

m & uxorem - figni-

lationibus ale , & fuftenta.

ug VOf

ficat.

33- Propurga te cum brachbits.) Quafi

!

ho-

Secundum . animam tuam. ) Qualem

dicat, oblationibus brachiorum , id

Iriä 2121

Videntur 3*

anima tuà, id eft, ut defideras.

eft, quas brachiis ; & manibus tuis

Ne projicias illam.) Dato libello re-

offers, purga, & expia peccata tua.

fcuri animat-

yudii.

:

lta Rabanus, Lyra, Palacius. Vei

fenfus eft : purga peccata tua olfe-

OdiLil.) Ob pervicaciam, garruli-

tatem , infuaves mores, aut etiam

rendo brachia déxtra , id eít armos

improbos.

dextros victimarum ; hi eaim fimul

Non credas te.Y Grgce éx9og eeavrov,

cüm pectufculo ex victima derveban-

tur facerdoti in facrificio pacifico,

ul

mzï"»)

ne tradas te ipfum in maritum. $Si

aüt aut

yet

aliquam odibilem effe noveris , aut

Levit. 7. 31. & licet facrificium pa-

j

fufpicatus fueris, illam in thori t'i

cificum primario non purgaret pec-

putm

eommunionem non aflumas, o

cata , fcd tantam offerretur pro pace,

Pibus

ilorit

forcsffe illectus.

id eft incolumitate, & falute d ;mus,

)orm

Q9. Gemttus matris tud. ) Quos in

vel &eip. comitanter tamen, & fecun-

rec

ond

lfcmt,

te geftando in utero, lactando, edu-

dario offerebatur.quoque pro purga-

pin g*

; h

cando toleravit.

tione peccatorum ; pacem enim cum

668

LIBRI ECCLESIASTICI

*Lev, 44.Da illis partem, * ficut mandatum eft tibi, primitiar.um;

]

.

tibus :

$. .

& purgationis: & de negligentia tua purga te cum paucis.

INum.

9.

« Datum brachiorum tuorum , & facrificium fantifica-

18-15: tionis offeres Domino , & initia fan&orum.

lettio

36. Et pauperi porrige manum tuam

ficiatur proþi—

|

p

» ut per

ingie

tiatio, & benedi&tio tua.

57. Gratia dad in co

,

;

nfpeCtu omnis viventis, & mortuo non

prohibeas gratiam.

Y t

48. * Non

t d

"Deo, & falutem habere non poffu nus,

cunque facrificiuia votivum rei Deo

:

nifl habeamus ejus gratiam^ gratiam

promijilione fan&tificatz , & confe-

autem habere nequim

crate.

f

,

us , niü.a- pecca-

tis purgemur.

E£ initia fantlorum.) Gr&ece inao-

34. Da illis partem . .. . primitia-

x9» éeyieo» , primitias [auttorum. Ubi

nota illud /ziloruz neutrum effe, non

Yum.) * $ub primitiis ,etiam deciimas

intellige.

maículinum , quafi dicat, rerum fan-

r.N(

Sicut mandatum . eft tiöi.) Levit. 2.

&arum.

Sermo eít , vel de décimis

2l

r

I

—

[e)

n

decim:rum przceptis, Deut. I4. 22-

Num. IS. I5.

Vel de

eonfth

Ef purgdt'iom'.:.) Vel intelligit victi-

Vide dicta Deut. 12. 17.

mas pro purzatione leprofi, menftrua-

donis, & oblationibus pro templo,

ho

hoc eft pro ejus fartis tectis, ornatu,

ad cop.

tz, autaliaratione immundi, lege vete-

ri preceptas, ut vult fJanfenius, velin-

vafis, fupelle Cili, panibus, oleo, &c.

4 N

telligit. portionem vi&imarum, qu*

Nam /az&um , vel in plurali /22da

lus j

pro purgatione peccati offerebantur.

templum , five tabernaculum dicitur

fanctitatem.

£t

De uegligentia tua.) Deli&o igno-

ob eximiam ejus

$KX

ranter, imprudenter, aut peroblivio-

Hebrzi omnia dona, & oblationes,

t iOqu

tem admiffo.

que Deo offeruntur, primitias

'a p-

Parga te cum pancis.) Paucis pr£-

pillant.

Gr.riia" rH

fentibus , ut aperiens peccatum tuum

Non facerdotibus tantum benefaci-

'36. Et pauperi porrige manum tuam.)

-U5 ttfam

coram paucis , melius confulas fams

tueg nec illos fcandalizes.

Alii 70

endum , il'is d:ndo primitias, &c,

t .emgfyn

fed communibus etiam pauperibus

33 Etc

paucis explicant de paucitate vicima-

Ui Cum

rum, quafi diceres : paucis victimis,

largiendum.

& fumptibus te purga, fi pauper es,

Ut perfeciatur.) Perfe&a fit, &ab-

hb' K]m'

foluta.

39 l; í

nec habes multa, & magna , que

offeras.

Sic Rabanus, janfenius,

Propitiario.) Qua tibi Deum pro-

' b.t

I$ wt h

Eman. Sà.

E

pitium reddis.

liretis

"n

Et beneditlio tua.) Beneficentia, li-

p À

Datum. brachiorum . tuorsem. )

mïch

Armorum fcilicet dexterorum , qui

beralitas, largitas tua.

E.

facerdoti debebantur, ut dixi n. 33.

37. Gratta. dati in conlpeclu. omnis

X PT

Sacrificium fantificartonis.) NMelin-

viventi;,) Quafi dicat : datum, five

tellisit holocauftum', quod tot;m

donum gratum eft omni viveuti. | Li-

IA]Eft

f

ce

7

inctificatur Domino, vel facrificia,

beralitas homines gratiofos facit nom

H,

quz offerebant Hebrzi, cum fein Na-

tantum apud eos , qui acceperunt,

) Cg ? (zll

zar&os ad tempus , vel perpetuo con-

fed etiam apud alios.

It g

ER mprtuo nom probibeas gratiam. )

Btiye

fecrabant, & fancüficabant, vcl quod-

! Op

CAPUT VIFI. & VIlf.

3**

609

tIatm,

38. * Non defis plcrantlbug in confolatione , & cum lugen- *Rom

p iCl5

tibus ambula.

2:15.

fanofia-

9-

* Non te pigeat vifitare infirmum: ex his enlm in dile- Matth

le&uore firmaberis.

25.36.

tU propte

40. In omnibus operibus tuis memorare novüïima tua, &

in æuernum non peccabïs

Ortuo Q01.

*

CAPUT VIE

INon contendendum cum . potente ,. locuplete ,

imgz/ato , indotfo :

g.* Not

"--

st0n de[piciendus paenitens ,

nec fenex :

de moríuo inimico ne gau-

vum rei Deo

deas : audiendi feniores

arguendi peccatores ,

& contumeliofi :

& conie-

cum audacez cum

feuerari: [pondert

contra judicem :

(irece onte

cum exiraneo.

bt

iracundo : cum f atuis :

iorum

um effe, od

On li-iges cum homine potente, ne forte incidas in ma-

it, rerum [4lle

"N

nus 1L1us

je] de decimis

2. * Non contendas cum viro locuplete, ne forte contra te Matth

*

Deut, 14 22

conftituat htem tibi.

25.25-

"

Vg d

o temploy

3. * Multos enim perdidit aurum , & argentum, & uíque *iInfra

*

ad cor regum extendit,

& convertit.

3r.

