BAénroig . dpyeps im confhicuis , Tive

letificat; tunc enim zftus maxime

Videtur

viget.

iquod tüum;

elegamiibuó thec argentei.

ico, conllü

commodus fenfus effe poffe, quem-

lta legatus, €5c. ) Refrigerat xítu-

niciyeri

admodum.malum aureum in argen-

antem principis animum , & maxi-

me de gravi megotio, quod tracta-

tl

) Vers

teo , vel alioqui pretiofo monili ele-

tur folicitum.

.

amicum Fun-

ganter infculptum ( qualia fieri. fo-

lent encarpa ex implexis floribus,

I4. Nubes, 65 ventus , €9c.) Quem-

fiberdbit. ü*

frondibus, fru&ibus) mirum, quan-

admodum aliquando nubes cclum

; eft: amici

tegunt, & ventus ingruit, & toni-

-& prücip*

tum dele&at, fic verbum fapiens op-

portune prolatum.

Italice dicere-

trua flrepunt , & tamen imbres in

berum, & m

mus, & come nnza gicja legata im ora.

terram non effunduntur ; ita, jacta-

bundi quidam homines multa pol-

Jtaque illud, z /e&is , non. intelli-

go de lectulo ad quietem capiendam

licentur, parum, aut nihil praftant.

, & hi

comparato , fed de areola , in qua

15. Patientia, t$c.) Hoc eft, quod

cemma , aut aliquid aliud pretio-

dictum eft fupra cap. I5. num. I. Ae-

$ enm t

fum inferitur, vel infculpitur, qua-

fponfío -mollis frangit itam 3 fermo. durtis

;

imö ,

Qimnta y

lis eft pala in annulo, qus$ be-

17722 firorem.

ne le&us appellatur ; quia in ea

!

ertirere p

I6. Mel in'v'e;zijii, Ef(:) Quafi di-

nec Ü

]o (*

lapillus collocatur ,. &

uodam—

cat, modum adhibe in omnibus;

lj d m

modo quiefcit.

'talice etiam cum

at prefertim in iis, qua fenfus ob-

spaturm

jmt

alicui rei locum fternimus ,. aut

Jectant.

?

feri

Es

m

paramus , dicimus , " Farle 44 /ere.

:j 17 Subirabe.) LXX. e«noy e,:'a'acye

Quz in hujus. verficuli explicatione

Raro induc. Mebr&eus 3 Prero

diximus, ex dicendis proximo ver-

j-i!m f^c-

Ut mii

ficulo confirmantur , & lucein: acci-

Martialis.

'alumel

jig 1f

piunt.

Nuli te.facias nimis. fodalem.

LIBRI PROVERBIORUM

462

J

*

18. ]aculum & gladlue,&fagltta acuta, homo, qm loqm-

tur contra proximum fuum falfum teftlmomum

liere Jit

.19. Dens putridus, & pes laü'us, qui fperat fuper infideli

Aj Á

- longinqu

in die anguftise,

!

2o. Etamittit pallium in die frigoris.

26. Fo

coram il

Acetum in nitro, qui cantat carmina cordi pemmo

Sicut tinea veftimento , & vermis ligno : 1ta triftitia v1r1

py| SiC

nocet cordi.

qui fcra

*tom.

1. SiC

21. * Siefurieritinimicus tuus, ciba illum : fi fiuerlt, da

& . A.

€1 aquam bibere.

qui 00

22. Prünas enim convregabm fuper caput GJUS, & Dcml-

nus reddet tibi,

Cltrja i

23. Ventus aquilo diffipát pluwas -& fames tufms hnguam

deu ahentem.

ts /

p

24 * Me-

fl fle

o

I9. Deus putridus , 65c.) Ut dens

rm: ; quam eluantur e veftibus ma-

TL T

Beda indi-

1l

putridus cibos molere , aut durum

culæ fapone, & aceto.

aliquid comminuere non poteft , fed

Cat acetum nitro fupelfufum effice-

potius , fi illo .uti. velis, dolorem

re, ut nitrum protinus ebulliat, fu-

inet, & crej

tet, ut viva calx

,cum

I

deli amico.

creat; ita qui fpem coï'obat in infi-

LO(». "m f

étàt fimili-

s

To

aqu*t Tnacera

ur, fic accidit impor-

ü

tudo pedis laffi, fmgm fcilicet,

tune confolationem mgelentl ; nam

aut morbo, qualis eft podagra, la-

incréntis aniumus potius irritatur, &

(1) u

Alii

borantis, quo fruftra quie nitatur.

excandefcit^, quam Teniatur.

bent , CUm

Qo. E: amittit pallizn, c.) Fruftra

contra putant fenfum effe, viri pru-

ecundis

Tperat, & fe cunc deftitutum animad-

dentis artificiofe compofitis verbis

Q4' Mfilæ

vertit, cum maxime illius opera in-

dolorem leniri, quemadmodum ace-

explicitum

diguiflet, ficut. pallio hyeme ad fri-

:um'cum alümine, feu fale permix-

2$ d

gus arcendum IRLUUG!T[JJ

tüm, fl in aures mf'c'lletux, fordes ,

ft

J5 aqus f

Jcetum, in müma.) Pagnmus ex «

& purulentmm earandem x:xpu*rocit,

tentia. R.

; db

David putat nitrum efle

tinnita "fanat , licét acrimonia "fuá

S'nqua t«

alumen, quo lana dealbatur, aut fa-

mordeat.

'Vide Valef. dc fdcra Phx-

2 Vf?ja

ponem, quo veftes pur

5

cantur a for-

lof. cap. 6o.

a, qut i

dibus; nam & Greci putant Geriva-

Cordi peffruso.. )

In Hebrzo eft,

Juitüs tn

re wTpo», dmO TÉ »faT&$, quod.eft

cordz malo »:

Ad eft,. tnfh

& mco-

abluere, & tergere, eo quod abluen-

rentl

Cdey;

di, & purgandi

habeat faculratem ,

! Nocet- cordi. ) llluä curis exedendo.

peccatum

Wifi potius fit. vox Flebraicm origi-

prefis,

1115

Nitrum enim Hebrzi 35j ne-

1:99. anm enin cangrag;zäu, Efc)

Cray j

ber appellant.

Cajetanus ait fe ex-

Iomtes carbones, non irz, aut vin-

d1&æ fed charitatis, & amons, qui

""Pel ente

perientia edoctum veftes fapone non

eum mBammec ad redamandum.

/d ei fer

3nundari , . fi ei addatur acetum : fen-

lt[æ f(lnt(

fus ergo crit :

"Qui .cordi mahs ve-

23. Veatus 45;::1/0, &fc. ) Ut aquilo-

hementer aíüicto' carmina , aut ra-

ne nubes dillipantur, ita trifti au-

& jnft

tiones confolatorias importune in-

dieritis -facie.-de "abfentibus oblocu-

t u Juqt

/Nn,

«uléat, dolorem non .magis abíler-

tiones , qu& tugc locum mon ha-

i

[uave E

|

CAPU T. XXV. & XXVI.

453

, qui lg

24. * Melius eft federe in angulo domatis : quam eum mu- *Supr

I

21.9.

liere litigiofa, & in domo communi.

er infid

25. Aqua frigida animee fitienti ,

& nuntlus bonus de terra

lon ginqua.

.26. Eons turbatus pede , & Vena corrupta, juftus caden»s

Imp

coram implo.

rifhta viri

27. Sicut qui mel multum comedit, non eft ei benum * flc, Ecch

. 22;

qui fcrutator eft majeftatis , opprimetur a gloria.

fitient, da

28- Sicut urbs patens, & abíque murorum ambitu , ita Vn'3

qui non poteü in loquendo cohibere fpiritum fuum.

, & Dom-

tUAPUTP XXVI

Gloria in [Tulto : avis voolans : flagellum equo : ve[pondere j?ulto

ts Dingua

.

.

suntius fAultus.

parabola frulti :

bonor infipientis : imponens

Jfulto filentium: canis ad comitum: fapiens proprio judicio:: com-

————!eod

uN

.

mifceri rixe :

Hocens amüco :

füfurro

L4

iracundus :

labia íu-

veftibus

Beda . indi-

mentia x inimicus : operiens odium : fodieus feveam :

rfüfum eftce -

; ebulliat, f«

lingua fallax.

U

a cdx, cum

omodo nix in zeftate, & pluvie in melífe: fic inde-

àccilit wmpor-

*Q

cens eft ftulto gloria.

9. Smut

u"erenu nam

lQ lmtätl,ï )

(I) Jezus bic vtr(n; deeff i2 edit. Sexr.

bent, cüm non excipiuntur auribus

fumptum valetudini mcommodh, &

*xmtur. Alii

fecundis.

ftomachum gravat.

Vide fupra ver-

dffe, viri prt*

ficulum 16.

)oüus volbis

24. Melius eff. federe , t$c. ) Hoc

explicatum eft fupra cap. 21. num. g.

Sic, qui feértatovr eff majeflatis. )

idmodum ac

25 Aqmz fr;gzd;t , Efc ) Ut hau-

Quafi dicat ; licet divina fcrutari fic

a falt p€l'mR

ftus aqu& frigide fitienti gratiffimus

fuaviflimum , tamen. etiam in hoc

jear; Tordets

eft, ita bonus nuntius diu' e lon-

modus ftatuendus eft,

ne hujufmodi

en cxpurüah

ginqua regione expectatus.

cibo , plusquam facere poteft , aut

crimonia dui

26. Vena corrupza.) N ena aqua tur-

digerere ftoraachus noller ,

thl

de facra £t

bata, aut infe&a fordibus; cum enim

obruamur rerum excellentia ,

äd

Ina-

juftus in peccatum ahqucd labitur ,

jeftate.

preo. &

ejas fama ab impiis denigratur.

28. Sicuz ærä:, &c.) Similis eft la«

llül ) & m

Cadegs. ) ln calamxtatcm, aut in

quax civitati incuftoditg, & fine am-

peccatum , aut injufta fententia op-

bitu murorum, ex qua quilibet, &

preffus, ut mox dicam.

qua voluerit hora , exixe poteft, quia

ürié €ï€d€nd0

nimirum verba temere erumpunt »

Á

gg;lbl(, 6f )

Coram impio) lmpio vidente, vel

U.

ut vll

impellente |fuaflonibus ,

:aut metu.

nec examinantur judicio rationis , an-

qül

Vel eft fententia verficuh, tunc ju-

tequam proferantur.

X ngïlss

ftitie fontem turbatum plane cíle,

Spiritum [uum.) Loquendl inteme

amandum.

perantlam.

Va

eum juftus coràm impio caufa ca-

dit in judicio.

i citi

Joc

Q7. Nin eff ei Lonum. ) Quia licet

x in «fate. ) Quæ maturanes

ubus o

fit fuave guPcm, tanien unnodu,e

IN]

dis frugibus nocet

yi P

li

A

* IPB"R IPROVERE IOR UM

Aba.

$. Scut

2. Sicut avis ad alta tranfvolans, & paffet quolibét vadens:

fic-maledi&tum fruftra prolatum in quempiam fuperveniet.

tribuit 1nf

4. Flagellum equo, & camus afino, &

9. Quo

virga in. erfo im-

-

bola in of

prudentium.

4- Nete

fj

1o. J

ei fimilis.

pondeas ftulto juxta ftultitiam fuam , ne e-fïiciär'iä

DudE

tum, m

^^s, Refponde |

m

ftul*to juxta ftultitiam fua'm?j ne übii ;i'apierlw-s

effe videatur.

prodens,

1. Vid

6. Claudus pedibus, &iniquitatem

—bibehs,- qui mittit verba

per nuntium ftultum.

L

l

habebit in/

7. Quomodo pulchras fruftra habet claudus tibias: fic inde-

? Dic

À

14. Sicu

cens eit in ore ftultorum parabola,

Q. Sicut

lo foo,

"T Plevia jn me[f- ) Qag ipfam mel-

5 fuxm j?altitiamfuam.) Ut illius

La

fem iutpedit.

meretur flultitia, cum folidis ratio-

"

.. Jndecens. eft . fféulto. gloria. ) Male

nibus revincendo, & gravibus, pru-

parabola, q

enim collocantur honores , cum tri-

dentibusque verbis arguendo , vel

tune uti nef

buuntur infipientibus , qui. illis ma-

etiam vérberibus illius. petalantiam

8. at 4

l]e utuntur.

:

coercendo, ne magis infolefcat. Hunc

w Mecurt

Q. Sicut avis, €fc.) Signifi

catïmalïe-

enim aptum effe modum agenili cum

pem abfurdi

immerentem

dicta, que fine caufa in aliquem

ftultis docuit fapiens proxime fu-

jaciuntur,, illi non obeffe, fed fimilia

periori verficulo tertio.

He fen-

tibus oraat,

pratervolantr avicule, quae nohn am-

tentie fibi videntur adverfari , fed

1et ille , qu

.adbibita temporum , & rerum dif-

acevum cor

plius apparet.

cretione facile conciliantur.

m

Fruffra. ) Sine caufa.

Sic Py-

Jiceret , Qu;

lz quempiam futervcuitt ) In quem-

thagoras dicebat : 4 militari nom in-

Mercurii i

piam jacictur.

cedezdum , & rurfus, Via milizari ia-

tà veterum

cedendum.

3. Flagelum equo , &c. )

Ut equrus ;

cemebantur

& àfinus, freno indigent, & fla

l

fTE*l-

* 6. Clazdus fediäxq.f.-)"' Quafi dicat ,

P.

üntés quetha

lo, quia ratione carent, & fenfu re-

non alius utatur nuntio ftulto, quam

Cujus, quem

is, qui claudus- ita fit, ut ipfe nul-

legu"t ) flC!

h

guntur; ita imprudens flagello opus

Vabét, quo ad ea urgeatur, que re-

lo modo ire poffit.

eQuyy, j

fugit, freno , ut cohibeatur ab iis,

Bibens imiquitatem.)

Vel ut ex He;.-

iquem co

que malé appetit.

breo verti poteft , &£ezs damnum.

T& anmy]i r

Camus af£no.) Quod lagellum equo,

Dicitur autem bibere damnum, qui

Qam hi i

& camus, five frznum afino tribui-

damno afficitur eadem phrafi , qua

, Wipienti: «

tur, non fic accipiendum , - quafi

dicitur ]ob. 21. 20.

De fnrare 0mni-

ïuïgidior

unum ufi , & alterum alteri pro-

potentis libet : & cap. 34. 7.. Biést fus-

nt[är gmnma

'prie conveniat, fed eft phrafis He-

Jemmationem quaff aquam: fenfus au-

Tacim w

brza, divifim duobus tribuens, quod

tem Vulgati , qui vertit , /z/quitazem,

fonificire s

conjunctim utrique convenit.

ldem

effe poteft, eum bibere, aut devo-

tathäüm l

ite

ergo eft, ac fi ditum fuiffet, ficut

rare ponam errati fui, qui nuntium

F mam

flagellum, & frenum debetur equis,

aliquo deftinat.

pal

Ultur ape

& afinis, ita, &c.

. Quomodo pulchras, 6c. ) Quem-

e, rem tdw

admodum claudus fruftra pulchras

4. Juxta ffultizism.) Mlius imitan-

x Oftorem

do ftultitiam, vociferando, conten-

habet tibias, cum illis uti bene non

lPhititis

[

«dendvo, conviciando..

poífit, ita non decet in ore ftulti

&

l

CABUTI:. XXVI

*

465

bt vt

g. Sicut qui mittit lqpidem in acervum Mercurii :

tvenid,

»i-t;a— qui

tribuit infiprenti honorem.

1 dtïrfo it-

9. Quomodo fi fpina nafcatur in manu t

emu,legti : fic pàra-

bola in ore ftultorum.

ye efficiats

10. Judicium determinat caufas

,& q,gi imponit ftulto filgnn

tium, iras mitigat.

11. * Sicut canis, qui revertitur ad vomitum fuum, fic im- ; p

üi fipen

prudens, qui iterat ftultitiam fuam.

2

22

vittit verba

12. Vidifti heminem fapientem fibi videri? magis ill

*

O fpem :

habebit infipiens :

: fieinde-

13. Dicit piger :

Leo eft in via, & lezna in itineribüä:

14. Sicut oftium vertitur 5n

9. Sieut

| cardine fuo : ita piger in le-

E

-

Anm ) Ut iliu

&ulo fuo,

15. * Ab-

F

lolidis ratio-

Tavins , pru-

parabola, qui illà bene, & oppor-

perinde ac fi lapidem I)Lirl)urzt cir-

*

euendo, Vé

tune uti nefcit.

cumVeftiret.

. Suent.qui lapidem mittit in. acer-

9. Quomodo ff [pma, €c. ) Sicut

j petulantiam

monftrum fit fpinam nafci loco non

olefcac, Hunc

wum Mercurii , 6c.) Docet Sapiens

rem abfurdiffimam eum facere, qui

fuo, feu inutili, ita » &c. vel certe

1 agemli cum

immerentem honoribus, & dignita-

'zafei idem eft, ac /zvezzz, ut fen-

goxime ll

fés fit, quemadmodum fi fpinofus

, He fe

tibus oraat, non minus quam face-

lyerfar , fed

ret ille , qui pretiofum lipidem in

ramus fit in manu temulenti, quo ille

acervum communium- lapidum pro-

"bene non utitur, fed fc ipfum illius

« r ib

jiceret , quales

cumuli ad ftatuas

tractatione cruentat, & alios etiam

n sT

iljtari n -

Mercurii in biviis , aut triviis jux-

lacerat$ ita fi parabola, hoc eft, fa-

ta veterum confuetudinem paffim

piens dictum, qno pungi quis pof-

a niltur i

cernebantur, quos cumulos tranfe-

fet, & ad virtutem ftimulari, fit in

Quaft dicit

untes augebant acceflione lapidis ali-

ore ftulti, qui non bene nec in tem-

cujus, quem in eum jaciebant. LXX.

pore illa uti novit.

ftulto, qia7

legunt , ficut qui ligat lapidem 2y

IO. Zwudmium,9Gc. ) Quem:gdmo-

,util)en'

e'o30»4, id eít, ficut qui lapidem

dum judicio, hoc eft, prolata judi-

aliquem. communem , & vilem au-

cis fententia dirimuntur controver-

du Ée

rea annuli pala illfgat, rem abfur-

fie , & filentium imponitur liciga-

m

dam facit ; ita qui tribuit honorem

toribus, ita fapiens , qui ftulto fi-

m qi

idfipienti ; eft enim c9:3»« latior,

lentium indicit, iras, & lites com

T

K

hrai v quü

& turgidior annuli pars, cui infe-

ponit , & fedat.

, furrt -

ritur gemma.

Aliqui vocem He-

II. . womutum fuum. )

Iterum

7 lii f

braicam $5335 "4rgema purpuram

comedendo id , quod'evomuerat. *

, fefüs. 2

fipnificare putant, vel certe per me-

Eandem fünilitudinem habemus 2.

tathefim literarum factam ex y55393N

Petri 2. 22.

. gut devo

appellat.

ubi "verum" proyeräium

ergamam , quo nomine purpura ap-

i nuntlüm

pellatur apud Hebreos , & fenfum

I2. Spem habebzr.) Sperare þomt.

effe, rem facere abfurdam eum, qui

13- -Leo efh 12 "wia. ) ;Explicatum

Quem

dat honorem infipienti ; & infiznia

eft lupra cap. 22, I3.

[4

dignitatis, purpuram, litores, &c.

I4. S/e" offium, 6c.) Movetur, &

yri D*

e non

B;él. eum Com, AMenochb, 3. IV..

o

fl

an

-—

h d

466

LLBRi PROVERBIORUM

* Supr

24. ]«

15. * Abícondit piger manum fub aícella fua, &la'bgrat,

2

verit do|

19.24. f1 ad os fuum eam converterit.

em viris loquentibus

j Qu

16. Sapientior fibi piggr yidetur fept

fentent as.

*

niam fept:

26. Qui

17. Sicut qui

apprehendit auribus canem : fic qui tranfit

impatiens, & commi:cetur rixae alterrus.

ejus in C

18. Sicut noxius eft, qui mittit üfagittas, & lanceas in

27. Qui

dem, rev

mortem :

9. Éta vir, qui fraudulenter nocet amico fuo, & cum

2 Lin

f,ueriät

Tatür Tul

depreheníus, dicit: Ludens feci.

20. Cum defecerint ligna, extinguetur ignis, & fufurrone

fubtra&to, jurgia conquiefcunt. "

*Supr 2j. Sicut carbones.ad prunas, & ligna ad ignem j 908

Non ghri

45-18- homo iracundus fuícitat rixas,. *

Jiiti qua

22. Verba fufurronis quafi fimplicia, & ipía peï*veniunt ad

L

intima ventris.

E

ana fat

23. Quomodo fi argento fordido ornare velis vas fi&tile;

gija wl

li :

fic labia tumentia cum peffimo corde fociata.

24. Labiis

vertitur, fed femper in eodem loco

Ut carbo fi admoveafur prunis ar-

Eg

heret; ita piger in lectulo.

Li

dentibus ignem concipit, fic iracun-

h

par

dus. oocaftone

oblata facile exar-

i5. Zb[condiz, €$c.) Supra cap. I9.

defcit.

5

?. laud

24. explicatum eit.

labia .

Laberat , 65c. ) . Ilum etiam piget

22. Verba fu[urronw , 65c.) Expli-

ad os manum admovere.

catum eft fupra cap. I9. 9.

——ä—

I6. Sapientior fcbi piger videtur,6c.)

Q3- Quomodo fi argento ferdtdo, &c.)

ld ili perfuadet pigritia , que au-

Argentum fordidum appellit argen-

24. Libiis

€&or eft ne folicite adeat prudentio-

tum a fcoria non expur;atum, vel

licet cnim

támén. femy

res, & iüllos confulat.

Vel fe. pu-

ipfam argenti fcoriam , & -fenten-

tat fapientiorem eligendo otio, &

tia eft, quemadmodum vafi fi&ili ;

!t vabis , ;

& vili non mále convenit vile ar-

U5 àpparen,

quiete iis , qui negotiofam:vito ra-

: 25. Sibmjl

tionem elegerunt.

gentum , five fcoria, que argenti

17. dSicwt qi 4lþibrelamdif Anribus

quoddam eft quafi excrementum :

cantm , 6c.) Canis enim eft animal,

ita bene fociantur inter fe labia tu-

Seprem,) ]

mentia, hoc eft lingua arrogans, &

25. Revel

quod facile irritatur: itaque auribus

apprehen(us dentes, & ricum

:Con-

fuperbia , & cor malignums quaft

Gltum, qu

"vertit in eum, a quo tenetur. Idem

dicat , dignum eft patella opercu-

?. COncjlyo,

]um.

tü,ll

Dalam

accidit frequenter iis , qui fe rixis

immifcent; nam rixantium tela in

Labia tumentia.) ln Hebrxo eft,

2j $u f

fe convertunt.

Pagninus vertit ex

lalia t p dilequim, quod alii ali-

li

0, Ut ln à

Hebrzo

ter vertunt.

Symmachus labia im-

ii

l llï (

ud [

fíe qui tranfiz , & irajcstur

im lite nom fua.

flammantia , Aquila , & 'Iheodotie

?'lht, 6 €ifo

18. [p mortem. ) Ad occi

d&ndum,

ardentia, Cajetanus combnurentia , Pa-

Teqg,

) qhan

vel mortiferas.

gninus faccendentia lites, Mido

N

r.us Cla-

! Wjv

91.. djewt eapgbones ad p

;unM y 6(0 )

rius ä.landimtia.

"* qud

—

XXVI. & XXVII.

CArÍS.T

467

. & itora

24. Labiis fuis intelligitur inim

verit dolos.

icus, cum iïn corde tracta-

quentibus

2$. Quanco fubmiferit vocem fuam; ne credideris ei: quo-

niam feptem nequitide funt in corde illius,

qui tranfit

26. Qui cperit odium fraudulenter, revelabitur malitia

ejus in concilio.

*

lanceas n

27. Qui fodit foveam, incidet in eam , & qui volvit lapi-

dem, revertetur ad eum.

cum fuerft

28. Lingua fallax n

.

on amat veritatem , & os lubricum ope-

fuforrone

ratur rumaso

CAP U' T XXVH.

e

em, * fi

ANon gloriandum in. craffinum

.

ne te iplum laudaveris : ira

flulti quam fit gravis : manifefla. corre&tio : oulnera. diligentis :

veniunt ad

anima [Jaturata : vicinus juxta [pondens pro extrameo : liti-

vis fittle,

giofa mulier : infernus infatiabilis : probatur bomo ore laudan-

Ws : flultus contu[us : «ulium pecoris agnofce : lac

caprarum in cibum.

—

,. Libiis

j prüris at

glorieris in craftin

um, ignorans, quid fuperyentura.

t, lic iracut-

I. NEP

arjat dies.

facile exat*

2. Laudet te alienus, &

non os tuum : extraneus , & non

labia tua.

B) Esph

[

E3

; Mnn2o-

3. * Grave

ii 0^.

94. Labiis fuis. ) Sermone, vrbis:

Qui n alium mittit lapidem, f'iaper ca-

pellit. argen

licet e€nim dolos occultare nitatur,

pet ejus eadez.

ltaque vo'vere lap;-

y:atum, Vé

"& Hfentet-

tamen femper alique fceleris note

dem , eft illum: rotare funda, ut eja-

in verbis , aut in vultu , aut getti-

culeris

hanc enim fignificationeme

! af fl

bus apparent.

*

admittit radix Hebraica 553 g4/2/.

etiit vile d-

Q5. Submufcrit vocem fnam.) Blan-

2g8. Os Iubricum.) Quod facile lo-

i a

diens, modeíte, & demiffe loquendo,

quitur, nec fideliter fervat arcana.

renentuim s

Seprem.) Plurimz.

LXX. habent éseyo» aperzmzm ffne re-

; fe Jabia 1

26. Revelabiizr.) Nihil enim occ-

72ize.

Alii interpretantur , os, lene,

molle, blandum, ac proinde frau-

amogati

cultum , quod non reveletur.

um Q

Ip concilio.) In multorum conven-

dulentum, & fallax.

xb p

tu, palam.

"o7. Qwi fodit feveam.) o con(i-

I.l

N craj]inum.

) LXX. »o£ futura in

ibreo th

lio, ut in eam proximus incidat, fi-

eraffinum^ Concinit $. Jacobus

M

i ii

mile il'ud Davidicum , LzcomP pe-

C. 4. n. 13. cum ait : Ecce.unc qui

us

[ahia i*

ruit , E$ effodit eumy & ncidit n fa-

dicitis , bodie , Aanmt craffino iiigmus im

(otie

L [heo

d*

d/€A7 . qïuam dwor pona. T6C

ilam civitatem, $ faciemus ib quidem

j

Qui vo/vir /apidem. ) Hoc videtur

ADTAILTI . 6 mercabimur,t$ lucrum fa-

(«

eiemus , qui ignoratis. qnid erit 1m cra-

[fxdor'us

effe , quod diciturr Ecclef. 27. 28.

-

um

"d

.

468

LIBRI PROLVERBVIORU-M

*Eccrïi

^

OA

* Grave eft faxum,

E

n i

& onerqfa arena : fed ira ftulti

euntes

22.18. utroque gravior.

fericordiam, nec 'erumpensfuror, &

i

4. lra non habet mi

impetum concita:i ( 1) ferre quis poterit ?

&pro a

(

$. Melior eft manifefta correptio, quam amor abfconditus.

6. Meliora funt vulnera diligentis, quam fraudulenta ofcula

(prgens

odientis.

jj

Compat:

*Job. 7. * Anima fatürata calcábit favum, & anima efurriens etiam

7 amarum pro dulci fumet.

DI

16. (

dextera

8. Sicut avis tranfmigrans de ni

do fuo , fic vir, qui dere-

j

linquit locum fuum.

9. Unguento, & v

ariis odoribus dele&atur cor, & bonis

ama f

amici confiliis anima dulcoratur.

I8. (

10. Amicumtuum, & amicum patris tui ne demiferis, &

et dom

domunt fratris tui ne ingrediaris in die affli&tionis tuse.

1« Q

Melior eft vicinus juxta , quam frater procul.

fic corgä

11. Stude fapientise, fili mi, & 1

20, *

.

setifica cor m&:uæm , ut poffis

J

& oculi

exprobran;i refpondere fermonet

*

f^. Aftu-

EX ..

(1;) Concitati. /» edir. Six:f. legz'iur.; concitati fpifituä,

p Afh

guentis, & aromaticis cor recreatur,

füimo. Que efl enim vita veftra? Vtbor

explicatu

eff ad madieum parenus , &c.

[]

ita mens anxia opportuno fapientis

13- TOZ

9

Ira flulj, ) Qui fine caufa, &

amüci confilio,

€ 20 1.

immodice irafcitur,

tentia, V

qy I0-. Domum fratris tui, 6c. ) Cura,

llzoque gravior. ) Quiafaxa, &

ut nom fit tibi necefle confugere ad

lj Q

areng gravant corpus ; ira ftulti mo-

propinquos tuos , in quibus minus$

lefta eft, & vravis animo.

&0$ , qui

aliquando przfidii invenitur, quam

ACnt : t.

4. dra.) Dum fervet , dum calet

in antiquo, & probato amico.

]ta-

Dort eum

"irati animus , & zítuat.

que amicitias cole, & conferva, Vel

5. Amór ab[conditus.) Nullo bene-

atet j qu

2

etiam propterea plus aliquando in

Ti$ as

ficio fe prodens.

amicis.fperandum eft, quia in pro-

lis tamer

*

6. Fulnera ) Severa:correptio.

ximo habitant, cum propinqui notr

7: A numa ]kt»zra.*zz.)

e; fetm

j Qui jam cibo

nunquam a nobis longe fint difliti,

tOUbus ) 1

fatur eft.

quod fequens' indicat verficulus.

^htibus [

Calealit.. ) Rejiciet , defpiciet ,

Mil

faftidiet.

Meltor e/f

'uibint.;s, Ef e.) yide pro-

g. Sicuf av Fje) Sententia eft,

xime dicta.

creat, at|

I5. T«j

gum , Qui ftatum , & vocationem

IIL. Ut poffis exprobramt? refhondere

füpra 6I

fuam deferit, multis incommodis ,

fermonem. ) Ut f1 quis ignaviam ex-

U

prebret , oftendere poílis te bene

Jl

& periculis fe exponere ; eft énim

liber Q

fimilis avibus, qu€ cum e nido evo-

tempus pofuiffe, & fapientiam na-

llxetur

lant, & huc, illucque vagantur, aut

é(tuni effe.

Vel ut fi quis tibi cri-

[j

men aliquod impingat, te ipfum a

duf (

yifco capiuntur, aut alia ra,tipne au-

l

aD0rae,

b

cupum pregda fiunt.

calumnia vindicare poflis , & caufam

Q. Ueguento , t$c.) Ut odoratis un-

de

L as

tugm defendere.

las

N

N

|

CAPUT XXVIIL

469

d ira flti

:2. Aftutus videns malum , abíconditus eft ». parvuli tranf-

euntes fuftinuerunt difpendia.

.

*

s foor, &

13. * Tolle veftimentum ejus, qui ffopondit p

* Supr

roþ e:';tra,neo,ï

20.16.

& pro alienis, aufer ei pignus.

fconditus,

14. Qui benedicit proximo fuo voce grandi, de no&te con-

*

lenta ofcula

furgens maledicenti fimilis erit.

15. * "Tecta perftillantia in die frigoris, & litigiofa mulier *Supr

E

|riens etiam

comparantur:

j

19.13.

IÓ.

Qui retinet eam ) quafi qui ventum teneat, & oleum

, qui dere-

dexterae fuce vecabit.

17. Ferrum ferro exacuitur ,

& homo exacuit i:a-ci:em

amici ful.

,

, & boni

18. Qui fervat iicum,. comedet fructus

:

ejus, & qui cuftos

vifers, &

eft domini fui, glorificabitur.

s t03.

I9.

uomodo in aquis refplendent vultus profpicientium,

L

fic corda hominum manifefta funt prudentibus.

w

20. * Infernus; & perditio numquam implenturs fimiliter,

Eccli.

, u pf

&—oculi hominum infatiabil

es.

14-9-

*

Nnn 35

21. * Quo-

p, Afte-

I2. Aflutus, Efc. ) - Hic verficulus

conftringere, quod cum lubricuin fit,

explicatus eft c. 22. n. 3.

quanto magis manum in pugnum co-

cor T6creatur,

13. Tolle væj?imentzgm, Efc.) Supra

gis, tanto citius eflluit.

tO fäpie!"if

C. 20, n. I6, habetur hzc eadem fen-

Vocabit. ) Rewocabit , fruftra co-

tentia. Vide ibi di&a.

nabitur fetinere.

W., 60') CUHQ

l4« Qui beuedicit , Oc. ) Contra

I7. Homo exacuit factem amici fui.)

: confugert d

gibus minu

eos , qui importuno tempore aliquid

Vel in malum accipitur, ut fit fen-

faciunt: talis effet qui nocurno tem-

fus, irati fermonibus, & facie, ami-

Ven;.tür, q'*mn

pore cum dormiendum eft, me lau-

cos exafperari , & ad iracundiam

o amico.

td

daret; quamvis enim laus grata no-

commoveri. Vel in bonum, ut figni-

confav **

Ótris auribus foleat accidere , cum

ficetur emulatione, & exemplo alio-

j aïiqtlgndo tU

iis tamen adjundis eft permolefta.

rum excitari homines ad virtutes, &

yia n 9*

WVel fermo eft de matutinis faluta-

bonas artes capeffendas.

j

toribus, tunc adire, & falutare vo-

I8. Qu fervat ficum.

) Ne. arefcat,

506 fint dilltis

lentibus, cum adhuc funt tenebrs.

noxia fubmovendo.

Maledicentt ffmilis erit.) Moleftiam

Qui euffos eff Domini fui.). illum

creat, a& f1 malediceret.

1'6" ) xïde PI'O'

demerens.

obfervans , & obfequio fibi illum

*

I5. Tetla perffillantia, &fc.) Vide

fupra c. 19. n. I3-.

Glor ifrcabitur.

p

"/þordä'

& I6. Qu retizne? eam. ) - Qui co-

bent LXX.

) Honaf-;zbimr,l .Ut ha-

; IgnàV

af

pe

hibere conatur eam, ne clamet , aut

19. Quomode z 4qm'5, &6c.) Sen-

l(]üts W

rixetur.

tentia eft, prudentes, & folertes vi-

q)le

Qtiarm

K Quaf qui vwentum teneat.) Fruftra

ros ita noffe hominum, quibuscum

qHS

tibi

laborat.

agunt, propenfiones, & ftudia, ac

Wi

s n

um

ja

Oleum dextere fu& vocabit.) Perin-

fi in fpeculo contemplarentur.

wP&u

de eft eam tenere 2 z?c oleutà manu

20. lufernus, G ferdiff:o.) Ut mors

*

79

LIBRI PRO.VER"BIORUM

*Supr 21. * Quomodo probatur in conflatorío argentum , & in

17- 3- fornace aurum ; fic probatur homo ore laudantis.

Defugt

Coriniquiinquirit rhala, corautem re&tum inquirit fcie

ntixam.

pïiinl']?ef !

22. Si contuderis ftultum in pila quafi ptifanas feriente de-

fuper pilo non auferetür ab eo ftultitia ejus.

& du

. 23. Diligenter agnofce vultum pecoris tui, tuofque greges

Jndns f

confidera 5

*

l:

P u

a4. Non enim habebis jugiter poteftatem: fed corona tri-

buetur in generadionem, & geuerationem...

2s. Aperta fünt prata, & apparuerunt herbee. virentes,. &

;

*

colleé£ta funt foena de montibus.

. poe

iiim

26, * Agni ad veftimentum tuum, & hoedi ad agri pretium.

?. Proy

69 89

^ 9*« Suffliciat tibilac caprarum in cibos tuos, & in necctfa-

hominis f

qucis lon.

'ria domus tuze, & ad vittum ancillis tuis.

As

CABET

? Vi

hementi.

nunquafn expletur, etiamfi plurimos

tionis tuz reddere rationetn.

V«l

homines abfumat ;

ita

oculus

CH

fignifïcacur preferendam elife vitam

4 Qui

pidi ;

& avari femper plura defi- paftoritiam vite politice; nam prz-

diunt, fg

d rat..

ter 4lias commadit.tes , de quibus

2I.

Probatur bakza ore lgudzzntis. )

mox , hoc habet vita pafítoralis ,

m

cuin

honores ,

: ]lli enim fapientes funt, & pruden-

quod

quos am-

tes, qui laudibus non inflantur.

biunt, qui in civitatibus agunt, fa-

«gri , fi;; z

cile amittantur, & ab uno adalium

fl Mogy;

02. Si coutendens , &c.) Docet fa-

-

Afi,

piens difficile effe infitam a natura

tranfeant, divitiz , qu& pecuaria pa-

Ítultitiam ab aliquo excütere.

rantur, manent, & ad hzredes trans-

L

Uglf 1

mittuntur.

Im pila, quaff pifauas , &c.) Qui

4

111&0

enim ptifanas parabant , hordeum

Coroma tribuetur im gemerationem ,

piorum, q

aqua perfufum ," & tumens in ole

&c. ) Nec ipfa regia 'corona in per-

petuum |durzat ,

fed fubinde fuc-

ficcabant, mox in pila ligno piftillo

2L. $mity

tantifper tandebant , donec corticem,

cedentibus temporibus

ab uno

in

fi(::, 6 o

Hinc defum-

alium tranfit.

If

glumamque exueret.

25. -dperta fünt prata, 6$c.) Enu-

pta a fapiente fimilitudo.

2. Mij

23. Diligenter agno[ce vultum . pe-

merantur commoda vite paftoralis :

3lil af

eoris 1ui.) Oeconomicum przceptum,

fenfus ergo eft, ut alas gregem non

&t oriri e

monet enim patremtamilias, ut gre-

habes opus imultis expeníis ;; nam

Qitlones.

ges fuos, in quibus olim fite erant

prata patent, & montes virent gra-

Prüþtg,« ,

(divitiz, frequenter vifitet , & co-

-minibus , & colligere licet fena,

ptr fa

pier

2nofcat , quo fint numero ,"quo ha-

que hyeme fufficiant, & ea in gre-

ü.&

€01

bitu , fuppeditentur illis necne ea,

gum pabulum recondere.

untl '

26. .dgni ad-wtimeutum , 6c.) . Si-

quibus habent neceffe, &c. Videtur

Horum !

allegoria. paftoris' principes monere

gnificat ex fructibus gregum, victum

! Iopter o

officii fui.

haberi, & veftitum: vellera quidem

Qu ad

lj

24. Nom enim babebi jugiter pore-

ad. veftes, lac, & carnes ad cibum,

bo

Aerünt

ffatem-) Non femper aliis. precris,

immo numeratis agnis pro pretio

ür

non ï'emper eris princeps, aut geres

agros comparari poíie; fic de facob

Mgm.

sagiftratum , oportebit. te. gubcma-

9nüm R«

dicitur Gen. 33 Ig. . £wut parkem

|

CAPUT XXVIIL

471

as

A "

FTA

ttfm ii

U

4

PU

H

XXVIII.

dtfetentim,

De fuga inpii, & Jecuritate jufli : propter peccata terre multi

ferienge d-

priucipes ejus : pauper pauperem calummians : pauper [upplex,

1

Cv drves pravvus : tolens audire legem : exultatio juftorum : ab-

[que gtepes

Jcondens [celera [ua . beatus famper pavidus : princeps impius ut

n

leo : dux indigens prudentia : terram fuam operans :

Corona tri-

a patre fubtrabens.

'irentes, &

'

I. -*Ugit' impius nemine* per(equente*: juítus aütem quafi

. leo confidens, abfque terrore erit.

Tri pretiutm.

2. Propter peccata terree multi principes ejus, & propter

n necdth-

hominis fápientiam, & horum fcie

gtiafn , qua dicuntur, vita

ducis longior erit.

CAPUT

3. Vir pauper calumnians pauperes, fimilis eft imbri ve-

—— —

j

jond — Vd

ementi, in quo paratur fames.,

4. Qui derelihquunt legem, lau

m elfe vitam

dant impium : qui cufto

c; nam pre

diunt, fuccenduntur contra eum.

g, de quibus

*. Viri

3 paftortlis ,

quos arfi-

agri , 7i'7.2 qua fxerat tabermacula , 4

3- Cd!umniaz;zs | panperes.) Cum po-

us agunt, t

fi: Hemer patris .Sz'cfem y centum

tius illorum miferatione tangi de-

j uno ad alium

A gnis. :

E

beret, quippe inopiz incommoda , &

g pecuania p4-

u

ipfe expertus.

veredes transe

IF

gi

t impius.,t5c. . Fiducia eft

juftorum propria , timor im-

pabri vehementi, 85c.) Cum enim

piorum, quos mala terret conícien-

pluvig inftitute fint ad fecundan-

emeratitttet ,

tia.

dam terram, tamen violenti imbres

yorona i pet» ^

Itaque de hoc dicitur Job 15.

fibinde Juc

21.

Senitus ferrorzs Jemper im auribus

fternunt fata, & famem inducunt :

ejus, &

ita pauper in pauperem violentus,;

; ab u "

IcAPUT.

cum pbax fit, slle sn[idias .fn-

& calumniis illum exagitans, cum

,) Bu

2. Mulii Principes.) Cito pereunt,

mifericordiam exegrcere deberet, im-

& alii aliis fuccedunt , ex quo fo-

bri fimilis eft. Poteít etiam verfi-

i,tæ aftordlis *

lent.oriri turbz in re

culi fententia effe hujusmodi : de-

i; greget non

ditiones.

pugblica, & fe-

bere pauperes fe mutuo auxilio ju-

; )Cnfïb' $

naft

Proprer bominis (apientiam. ) Pro-

vare, ut fimul jun&i potentioribus,

o virent g

pter fapientiam "Principis regnan:

3 quibus opprimuntur, refiftere pof-

Jicet f808 s

tis , & confil

;

int; nam fi fe mutuo vellicent,

& u n gre

funt. *

*

iariorum, qui illi ad-

aut rodant , nihil aliud expectare

Horwm .foenttam , qu& dicumtur. )

poifunt, quam exitium , & imalo-

:t;;s 66') 51'

Propter opportunitatem confiliorum,

rum quoddam diluvium , quo fun-

f , v.i&um

ditus pereant.

ux ad bonum regimen Reipublice

j];z; quidem

afferuntur, quibus peccata populi

4- Qui relimmquunt legezm ; 6c.) Qui

$ )d c ulp,

cohibentur.

leges ferre non poffunt, & feveram

L-,' p

uo)

)

ratia

de 4

Longicr.) Deo illam producente ad

earum difciplinam 'conantur excute-

uN

: Jic

bonum Reipublica.

re, laudant impios, & illis fayeüt:;

D id

1

472

