ne veri Dei,; & illius fincero cultu

Vel etiam. ad fequen-

confiftie.

fapientiam.

KS?AI/?:Q;

tia referri potéft hic fenfus

f

6. Ex ore ejus.) Vera enim i;apien-'

fratrit [zrh.ie'nriæ cor iWAm, & c.- Tunc

Mant D

imcllige:; £$c.

*at

ti3, && prndentia provenit nobis ex

$3

Scripturis facris , in quibus divina

- Gudicium 65 &quitatem , 6v Non

Voru;

oracula continentur, & ex infpira-

funt hec inter Íe curiofe diftinguen-

1S. Pa

ul

tione'divina, qua docemur, quid fu-

da; nam eft fynonymorum coacerva-

"um adily

giendum, quid petendum fit.

tic , ut fuperiori c:ipite num. 3.

15 nuprite

7- Cuffodiet redlerums falutem.) Cu-

iL. Confdism.) Pruüdentias fapien-

17'; 1

tia,

Pata ,

.iio;ï;qu & aläzïd fe. diligenter affer-

^5 )Qu

CAPUT IfL

373

3 COf m

15. Quorum viz perverfee funt, & infames greffus eorum.

16. Ut eruaris 3

a muliere aliena, & ab extranea, quze mol-

efrutos ef

lit fermones fuos :

17. Et relinquit ducem pubertatis fuze.

m Del i-

19. Et pa&ti Del fui oblita eft :

inclinata eft enim ad mor-

tem domus ejus, & ad inferos femitee ipfius.

prudenti,

19. Omnes, qui ingrediuntur ad eam, non rever*:entur3

nec apprehendent femiras vitae.

jentes f

20.' Ut ambules in via bona,

& calles Jufmrum cuftodias.

[T'odiens.

21. Qui enim re&i funt, habltabunt in terra) & ümphces

ermauebunt in ea.

O(P.u atenlg

22. * Impii vero de terra pezdentur & qui inique agunt, * Tobi

auferentur ex ea.

Ij I1T7.

nme tue

L.I

te,

loquitut;

r vhos 4

CAPUT

Áaa 3

1n tebus

-

j Quo

15. Dofemes. ) Confiliantes infa-

eius . accedit ;

ambulat pér viam

miam, & dedecus. -

declivem, que ad mortem, & ad i in-

& redo

16. M;alze,e Aalieza. j).,Q«us alii *Vuu

tems ducm

egs ip eorm

nupfit, que uxor tuz non'eft.

1Q9. Non re*uerrcnfur. ) Perfiült 1n

zi deprott

Mollit /E'rmonex fuos.) Mollibus, &

Tnortis allegorxa ; qui enim ad mor-

fäfþl/l"z"w

blandis verbis ütitur, & ad decipien-

dum idoneis

tem perveniunt, de qua hic eft fer-

mQ, non revertuntur , id eft,

non

( CuftO

[7. Ducem pubertati. ) . Maritüm

redeunt VIVI

fed morti fpmtuah

fsmltls

fuum , qui eam v1rgmem duxit, cum

obnoxit.

Vemm etiam eft non re-

$ tenefit,

adhuc effet pucllà annis pubertatis.

Hierem. 3. 4. dicitur Dzx wérgii-

verti, quia vix exoutitur hic mor-

ncommoüf)

bus, & hec mors.

Adde etiam mul-

*4/s Hunc maritum Greci xovpidioy

tos non r€V€ïtl a memtxs, aut rivd-

(/Im W[

cT00;y vOCant cum Ho.nero, ut lHliad.

libus occifos,

& que

lib.

3

E]Ib,

no.!';,padw) 'T'eneas, fequams.

edent ! t

Kapidyos oS£soa. móo iv TY d pig o»

ad fquet

A' Xcum

al. Habitabust :5 terra.) Habita-

4'1; f/"

Maritum, cui, cum virgo e[[*t , mupfe-

re in terra , eft non folum. viveré

6 "m

fuper terram, fed etiam feliciter ape-

fat, def Gderams optzmum At bie

'varum.

Symmachus vertit , 6tiedlt4bsmï

Not

18. Pad; Dej.) intelligit divinam

ferram , id CB:,

offidebunt.

Stmþl:ces) Hebr. & Chald.. z»a-

ngucn

legem adulteria eetantem , vel fce«

coaCe"

dus nuptiale, , cujus auctor.eft Deus.

eulati, LXX. fautii.

um ? ,

Permancäfmt.) D«o nimirum Mo-

Inclinata efl emim ad merttm demus

"Id

ejus. ) " Quafi, dicat, qui ad domum

tegente.

IBRI PROVERBIORUM

275

d

APUT

AH

. M

"otmnium f

Sabzem*m uitam- prolougat ;

miJericordie

€? wverilas mon -defe-

l

renda : fiducia in. Deum :

z:zmor Dei

bonorandus. Deus z cor-

1o. EL

Tia ta te

YeCh0 .D«?z cum Zæ*zfz(r feronda. z fapientig: Jaus : Japzemam f

1l

"

quentibus omtia. profDera ; amico Jfatin dandum

sec ei male-

Clas, CUl

faczendmn, Qotr contendendum ;; iniqui tion zmzmndz ; d-

Qde

piorum perditio, C? piorum benedi&tio.

fl comp

Ih mi,

) B

ne oblivifcaris legis mecee, & proxcepta mea cor

tuum cuftodiat :

prüdenta:

u M Mi

2. Longitudinem enim dlerum, & annos vitee , & pacem

apponent tibi.

[ pum, &

[

. Mifericordia, & veritas te non deferant, c1rcumda eas

(1). Da

guttum tuo, & defcribe in tabulis cordis tui :

.

fhti COrpo

.Et invenies gratiam, & dlf(:lphnam bonam . coram Deo;

FH[ yel ilh

& hmmmbus

Dene. étiam

5. Habe fiduciam in Domino ex toto corde tuo , . & ne in-

-

hts quia y

nitaris prudentise tuae..-

Jiini nutrs

qun r

6. In omnibus viis tuis eogita illum, & ipfe dlrx,fzet greffus

« Verg

tuos.

E'x XUE'"M "16

fRom:

7. * Nefis fapxens apuä temetipfam : time Deum, & xe-

ici , bOHR

32:16. cede 2 nialo -

tutio ügn'ä(

8. Sanitas quippe érit umbilico tuo , & irrigatio offium:

pæukantel

tuorum.

qui fevit p

58, & wril

9. * Ho-

Rüliete if

Id eft,

Ongztudmem n dzemm ) Vl-

L;vcumdd €05 gulturz £uo. )

QU MT

TE

tam' diuturnamr,

lo gzmzimem

firmiter, & omni ex parte tibi adfint,

C volupti

Jmm , ut habent LXX

femperque tibi fint pre oculis, ad.

2€ valeng:|

eum. modum;. quo-femper pre ocu-

ng attone n

Pacem.?)Profperitatem,& felicitatem;

quæHebxææs nomine pacis fïgmfïcatm-.

lis- habermus , que ex collo noftro:

m paffi

3. Mfsncardzzz, G veria. y Hzg

dependent, ut etiam. ab iisdem cir-

Qui Veneri

duz virtutes fepe junguntu

r. in Scri-

cumdemur.

Pdrum vale

4 Difiplinam. ) Intelletum, in-

fnt, & ey

pruris, ut Pfalm.. $g. 15.

Mrzcar-

dia, 6 veritas pracedent. facien tuam.

f.'elhrrmmam bonam, vel bonam ine

L'ïl('l!]/* g,

Hifce enim düabus virtutibus onnes

fhtuuonem.

felilarm

alis videntur- comprehendï

Per mi-

7. dpud remenpfi:m ) In Hebrao:

quare Symm

eft, Le oculie tdir, tua opinione ,

&

N

"undg

fericordiam enim' impendüntur ex

-benignitate ptoximis officia gratuita ;

judicio , ita ut tibi placeas, & te fa-

9. Bonog,,

per vermatem, hoc eff , jaftitiam ,

ptencem exiftimes..

Ttitis of Fere]

& &quitatem: impenduntür Deo, &

C9. Saaires quippe erit «mbrleo tuo.)

Wl Afia.

bominibus officia debita.

LXX. vertzrint', eit^ fanitas corporá

10« at

Nomn- deferamt 16:) Conii;anter exer-

£40.. Sanitatceim. tribuit umbnhco, qu

E Undancla

€e €arum ofhicia.

in medio. ventris: eft, & totius hg

NT M

I D,[c,þ1

CATPUT HL

LÀ

375

&

9. * Honorz Dominum de tua fübftantia:

*Tob

!t d d-

; & de primitiis

4. 7

omnium frugum tuarum da ei: (1)

Deti * :

Luce

1o. Etimplebuntur horrea tua faturitate; & vino torcula-

I4. 13

Niettiam. Je«

tiatua redundabunt.

it. * Diíciplinam Domini , fil

imi,-ne abjicïiask nec defi- Hebr.

W ef talo-

Clas, cum ab eo corriperis :

Io.3$.

]; iil

B

Apoc

:12, Quem enim dili

o

filio complacet fibi.

"it Dominus, corripit & quafi pa;,er— in

3* Ige

(a mea tor

$5. Beatus honro ,.

pradentia :

qui invenit fapientiom, & qui affluit

.14. Melior eft acquifitio €

, & pim

jus n-egot'ia;tiang argenti

primi, & puriffimi fru&tus ejus -

15. Pre-

'Cumda e

(1.). Da el. Jz edit. Sixt, legitur :

da pauperibus.

siani corporis : quafi dicat, fanitas

ptienem , caftigationem, five verbo

'otat beo, |

erit ventri tuo., & toti corpori tuo.

fiat, five Hagellis, ac 1malis a Deo

Bene.eécam uümbilico Tanitas tribui-

immiflis.

tur, quia per umbilicum prima ho-

Nec - deficias, ) : XX. habent, »ec

,&mþ

rmwinis nutritio fit in matris ventre

farigeris, Hebr. & Chaldeus,ze £adio

& quia wumbilici diffolutio lethalis

Afficiaris.. ltalice diceremus: Nez ts

j grelus

eft. Veru-m' quia modws loquendi

rincre[ca.

Idem preceptum legimus

!

eft allegoricus, per fanitatem umbi-

in libro Job cap. $. 17. Jsereparit-

Hici, bona, & firma anime confli-

qem ergo Domin ne reprobes,

p a

tutio fignificatur. Crediderim tamen

12. Qwafi pater «4m filto complacer

peculiariter iniuere fapientem, eum,

ff&i.) D. Paulus

ad ;Hebr. :2

6.

itio. offiui

qui fervat pracepta hactenus tradi.

citat hunc locum

juxta verfionem

LXX. qui habent

Flagellat. autem

ta, àc potiflimum ea, que funt de

LA

muliere'aliena, fanitatem habituram

omuem füum , quem vecpit.

Incre-

umbilici, hoc eít temperantiam cir-

pàátionum diverfitas orta eft ex-He-

n )

s

ca voluptates ,'tactus, & corpus be-

brea voce 9w5 qu£&. vox fi legatur

;e t qdüntæ

ne valens: & fucculentuim , quod iz-

cum fceya, & cametz 9N9 chesb,

g octlis, 36

rigatione offium fignificatur. . Hoc

fignificabit, qwaf/ parer, fi vero 1le-

enim ngïïm videinus. accidere , ut

gatür cum Chirek , & tzere 3N$

; 0.

]lo 0f

qui Meneri intemperanter indulgent,

chieb/in conjugatione. Pihel, fienifi-

j iplen d*

parum yaleant, & CO.-proïe/—CXfucCO

cabit dolere facit, aflligit, flagellat.

fint, & exhaufte.

la legunt LXX. & ex iis D. Pau-

g, r

)' irrigatio dmu,m

lus: fenfus ergo eft: Dominum fibi

; bonam V

Irrigatio offiuen--

medullarum pinguedinem. fignificat ,

tanquam patrem in eo , quem arguit

quare Symmach. vertit, z:/746, pin-

complacere , quia illum'fuo bene-

- 'Hebræoï

uedo.

placito élegit ad vitam zternam,

gl

à L]

um

g. Honora. ) Oblationibus, &

pri-

ad quam eum promovet falutari-fua

pE

mmitiis offerendis.

-

ca'&igatione-,

Sulflautía.) Divitiis tuis.

14« 4cgurfizio. )

a2cgotistio,

| Hebr, & Chald,

n W')

lo. Sarnritzte.-) : ld eft, frugum

nit d

abundantia, quibus te, & tuos fa-

Aegotiaiiome argenti. ) Qua fcilicec

yimbilico

turaze poffts.

argentum acquiritur.

qouis

11 Difciblinam. Demini. ) Corre,

Auri primi. ) ! Ia Hebz, eft v«5

LIBRI PROVERBÍORUM

376

3. À

1 5 Pretiofror eft cun&tis opibus, & omnia

E

; üu,æ defideran-

2N

T

tur, huic non valent comparari.

P

16.

Longitudo dierum

; non 1mp

in dexterg ejus, & inïfiniftra illius

,

diviti:e, & gloria.

24. 9l

7. Visee ejus viee pulchraze, j& omnes fem

itt-Dios vuciboe.

fomnus !

:8. Lignum vite eft his, qui apprehenderint eam ; & qui

MM

tenuerit eam , beatus.

:

s

- tiasf)O

i üabilivit coelos

* Do

1g. Dominus (apientia fundavit terram

prudentia.

.

lum, ne

20. S3pl

1. Nol

entia illius eruperunt abyffi : &/nubes rore 6511«

crefcunt.

L'ipfe bc

28 Ne

21. Fili mi, ne efflüant haec ab oculis tuis: cuftodi legem;

223. Et

tibi : cut

d

atque confilium :

29, Né

ebaruz ,

quod fignificat aurum ,

tés nimirum omni libe erroris, aut

fiduciam,

& id, quod in hominis divitiis pre-

vitiorum.

tiofum eft. Aliqui vocem Hebrxam

Pacifice.) Profperitatem, & felici-

20. Ne

tatem afferentes.

Y

: tlvwl

félicitum. fignificare volunt, five foZ-

eitudinem, qu& auro, &- rebus pre-

18. Liguum vitá.)

E

(t bnob'is cau-

'

3100

tiofis bene convenit , que folicite

fa vitz, ut fru&tus ligni vitz ; quod

cuftodiuntur.

in paradifio fitum — erat.

Affert

V

ejUs :

.t

Aurum primum , eft

o Ul

aurum puriffimum.

vitam immortalein, & jucundiffiman.

*

Fructus ejus.)

Ut

fenfus bener per

-

*

19. Sapieztia.) Divina.. Àb huma-

picbus 1

cipiatur, ita ordinanda funt verba.

na fapientia tranfit ad divinam. Nam

: 3 g

Mielior eft acquifitio ejus negotia-

fecundum analogiam una eft, & ea-

-jutonm.

tione argenti, & negotiatione auri

dem fapientia Divina , per quam

primi, & puriifimi, melior é(t fru-

Deus omnia creavit , & humana,

— À

étus. ejus.

&

ia Deum hoinines recte cogofcunt;

1$. Opibes. ) Aliqui putant vocem

pie colunt , quia hec eít illius

22' nyïf

Hebream t»y325 pezimim, que hic

participatio quedam ab illa defluens

fllo, ut gf

juxta hominis capacitatem.,

Unde

: Üre g

fubeft, margaritas, aut gemmas fi-

nificare. rubri coloris.

*

Sic quod

Sap. 7. 25. dicitur effe Vapor emiz

tibi acceff

'Lhren. 4. 7. dicitur

$

Rubicundiores

vwirtutis Dei, 65 emanatio quadam . cla-

73. Fidy

elore antiquo ,. (apbtiro pulehriores , in

vitatiá omnipotentis Dei fincera.

Amii, (

&Cütus,

verfione Pagnini ab Aria Moritano

Prudentia.) Hebr. zatelligentiz. Idein

recognita habetur, rabsere pra mar-

quoad fenfum eft cum J/apieztis.-

& N

garins pre.tyy35.

20. Eruperunt abyffi.) Aqug& maris;

P*Weöu, ità

16. Langituda'däernm, Efc, ) Sen-

hoc eít, quod dicitur Job. $g. 8-

M N |

tentia verficuli eft: In manibus.ejus

Quis conclufis offiis mare, quando erum-

tetNiculic

funt longitudo vite, divitis, & glo-

petat quafí. de "vulva procedegs ?

Wttg

ria.../Quod fi placeat vim facere in.

Nubes vore concrtfeunt. ) Ex va-

j Vaj

diftn&ione dexterz, & finiftrz, di-

pore rofcido concrefcunt in plu-

f in

?là

cemus fenfum. effe.

Dat. vitam ,

viam. [n Hebr. eft ffis£ent VOT .

du

&g»( 7)

quam homines omnibus rebus prz-

4 (U77. o'l

& LXX. vé9q pouaa» ä*päo'xevg, Na-

,

tifon

ferunt , &,quod fecundo loco optant,

bes fiuxerumt rorc.

&

ueR

opés, & gloriam.

*

2I. Conltzum.

t

Ws gf ;

A Vi

) Quod tibi fuggerj

4 ejus "w4. yulckm. y: Caren4

fupientiae

ii

" C

j

*

CUA PU

HT.

377

defidenn-

45. Et erit vita animaetude, & gratia faucibus tuis,-

.23. Tunc ambulabis üdumahter in via tua

& pes tuus

niftts illts

non 1mpm$ïet :

24. Si dormieris , non. txmebxs : quiefces : & fuavis erit

fomnus tüus.

l

üs pacificie,

àm ; & qui

24 Né paveas repentmo terrore, & n-ruentes tibi poten—

tias lmuïorum

E

livit ul

'26. Dominus enim erit in Iatere tuo, & cuftodiet pedem

tuum, ne.capiaris.

5 TorC (o«

27. Noli prohibere benef'acere eum, qui pote& ü vaIesä

& lpie benefac.

28

Ne dicas amico tuo : Vade,

& revertere : €ras dabo

lod legem

q. H

tibi : cum ftatim poffis dare.

—

29. Ne moliaris amico tuo malum ,

cum 1ille in te habeat

e etroris, aut

fiduciam.

o. Ne contendas adverfus hominem fruftra - cum ipfe

tem, & felid

tibi nihil male fecerit.

2ft nobis Gu

31- * Ne aemuleris hominem m;ufïum, nec imiteris vias »pgj.

m viti) QUO

ejus :

36. 1.

Jat.

n hru

32. Quia abominatic Domini eft omnis illufor, & cum fim-

acundifiman

plicibus fermocinatio ejus,.

x Ab hum

33. Egeftas a Domino in domo 1mpn : habitacula-autem

lvinam M.n

a eft,

müorum benedicentur.

et qlläm

34 Ipfe

& hümant ,

n

de cognfcunt;

,1

hæc e& lllus

Gratia faucibus fu. ) Gurturi

profïteretur, nec tamen daret: joooy

$40, ut eft in Hebreo, quia quafi

idem eft, ac daturus.

p illa Jeüvfna

torque ornabitur collum tuum, fi

3o. Frufíra.) Id e(t fine caufa.

terti

Jude

tibi acceflerit decus fapientis.

31. /Emuleris.) INe imiteris.

[ 4/7" h»lm

ng Fiducialitery ) ]preLS timoris

32.

Vbomimat:o Domini. ) Abomi-

* qmm d

anxii, fapwnmæ non errantis du&àum

natur, & avcrfatur Dominus.

710(

fecutus.

Hioir, ) Perverfus, ut eft in He-

fj n

brzo

2$. Ne paveas.) Xerti potuit , «on

malus , f(.c.le us , injuftus ,

!

ii

pavebis, ita Pagninus.

qui ahis 1lludlc, & fuis frdmbus

M 2 matt$

26. Ne (41924)24' ) Laqus

&

fucurm: facit.

ïb- 38 8

tendiculis contra te ab Animicis in-

gand (

ftructis,

€eris.

.sm[nmäw E Rc&rs, juftis, f'n-

mlef! [

2$.

Vade , &5 rever'erc. ) Nam ut

Sermecinatio zym ) Familiariter cum

Ex "

eft in ad igiali Verf'culo

xc.u:. 4 ;,-z,(/-

iis agit, & tinquam amlus fecrem

fua communicat.

nc H pI

c?wr&g .Axap;g X,af"97 gralia, aua rAar-

m romm

da veait p* de 3 IAZFAIa e'? £ atia.

mn—

33 Fgefias aDmmma) Scilicet im-

tigonus Rex ,

ut ftr xd x phlt iEC h Iu ,

mittitur , vel exiftit,

! M*av;.

dictus efft 54 fc;v. quod

fe daturum

Bmeatcærzn»h) Benedx&wne hOG

«ibi if gerb

Bibl. cum Com. Meuoch. 3. IF.

B

Ó

E

323

LIBRI PR'GVEREIOWRUM

[

( t ?oïxd

34. Ipfe deludet illufores, & manfuetis dabit gratiami.

«

..2$. Gloriam

*

z

feque det

fapien*;es poífidebunt : "ftultqrgm *exa-?iitatiogu

6 Ned

ignominia.

fervabit te

4

€ A?,:U qU gOA U

. Prnc

offefftone.

S,æps'&m füo exemplo bortatur gu,æreïe Japientiam ,. wïw exþlz"—-

g, Arrp

cat ulilitates : via ampiorum — declinanda , & $uf

eun /jeris :

de tuftodia cordis

mw -

gle&*endæ ;

&

; foz'ä', d

; Dabit

gre[juum.

qnieget t

U'a:ite; filii, difcipl

1o. Aud

iggm patris, & attendite, ut fciatis

lib a V

"

ïi- A

- prudentiam.

2. Donum b

i. Vian

?

onum tri:b-u;m VQbïS, legem mesm ne äerelin-

qu.atis.

equitatis,

-3. Nam & ego filius fui patris mei,

y, Qua

tus coram ma:'re mea :

1 -ten:eïïu—s-;a & unigeni-

"A QITEnS

4. Et docebat me, atque dicebat :

Sufcipiat verba mea cor

n Ten

tuum, cuftodi proecepta mea ;. & vives.

quiif e

1 Ne d

b

g. Pomde

lorm vis

'e& , Oomni bo

1. ugc

buntur.

norum- genere r-e;pï&-

( d3

chz'p;'inkm patri;) Exuditionem,

É

qua ego vos paterno affectu

CT€ eu.

ä4. Deluderz. illafores.

) Aftutos,

inftito.

— À

& dolis graffantes capiet in fua

-

d

Donus: bonun-) Do&rinam,

aftutia , «& technas eorum .irritas

$ Paf

I

reddet.

Jrjbuam.) ]n Hebrmo eft, zi

pientim ;

Manfzeris.) Humilibus.

fed nofter fecutus eft L.XX. qui ver-

quezeb , ügm

39. Gloriam [apiemtes poffjdebumt. )

terunt ryojpäþ;cc.l ; Denabo,

àQuirere ,

3- Tenelus. )

Significat fe a tene-

6. C-'(j?&(!i

Gloriofi erunt, & incyti, & in hac;

petodis tu

& im futura vita.

ris annis a parente Davide ad pie-

Stultorum exaltatie ugnominia.) Opes,

tatem ," & fapientiam fuiffe infti-

r Pifæ(;þ,

tutum.

piemäam.. ) (

& dignitates , quibus ftulti fuper-

Uhbigenitus coram matre mea.) Adeo

Apieng , &

biunt, & erigunt fe in hac vita ,

eternum illis dedecue parient. Pof-

a matre dilectus , ac fiilli fuiffem

ttum ngïe;

fit.etiam effe fenfus: exaltationem

unicus, q"uod LXX. virorum inter-

oculos, &

pretatio indicat, qui habent Zyzme-

&O v

tulti parere illi ignominiam , quia

77 Ui y

*É fublimi dignitatis faftigio magis

pbog €» mpogceme uxurpog , diledlus im

]

f^cde mzatis , hoc eft coram-marre.

q 4$ Do

lie

coffpicua funt ejus dedecora ; &

Conftat Dayidem . ex Bethfabea pla-

lms,

X$

vitia.

Pagninus wertit, /Zw/tus exai-

Drüicntam

d

t4t , quod eff zgnomiriofum ; tulti

res fulcepifle filios,.ex t. Paral. g.

eli

enim de rebus perverfe judicant.

vide, qu& ibi notavimus n. 9.

lOhes d.

A. Docebat —76.

David . pater,

ht

) ut

po

Quod in Vulgata habemus , .exa/-

€nfus

:4tj9, in Hebreo tWo merim, quod

ut patet ex verbo Hebrzo mafculi-

verti poteft, rzoÉezres , id eft fibi,

ni veneris.

n

j

u

"mf

eligentes,

Vz*w»ï,) Bene tibi erit.

acijuarenqæ í

—

j

CAPUT IV

3

!7

4

3

fattatt

$á Poffide fapientiam, pcfüde prudentmm ne (Jeb,zlmfcm*:xs5

Cxaltati:

neque declines a verbis oris mel.

6.:Ne dimiitas eam , & cuftodlet te : dilige eam, & con-

fervabit te.

7. Principium fapientiaé , po(ï'de fapientiam , & in omrüi

Vf a

poífeffione tua, acquire prudentiam.

8. Arripe illam,- & exaltabit te: glorificaberis ab ea, cum

OM n

]

eam fueris amplexatus

9. Dabit capm tuo augmenta graüarum & corona mclyta

F^

proteget te.

, Ut fciati

IO. Audl, fili mi, & fuícipe verba mea.

ut muïtrphcentur

tibi anni vitae.

£ derelio-

11. Viam fapientiae mon:&raoo tibi, ducam te per femitas

æqmtatls x

-32, Quas cum ing reü"a.s fuemsj non arctabuntur greffus tui

k unigenie

& currens non haoebls offendiculum.

Tene diíciplinam

n€ diniittas eam

Jà In€a COf

cuftodi illam,

quxa Ipfd eft via tua.

14- Ne dele&teris in femitis i xmpwrum nec tibi placeat ma-

REX OE IEAECUXT

s. Poffide

lorum via.

15s. Fuge ab ea, nec tranfeas per illam : declma ,& de-

Fanditionem,

fere eam.

Bbb 2

16. Non

terno aJrecud

P.

s. Po fzfefapzmttam ) Para nbl fa-

Arimat

gctmmr chmgulcus inventa una

o et u

pnncnm nam in Hebrzo eft Q35

pretiofa margarita. vendidit omnia,

q//gfeæ ; ü Tm&«. at autem

p dzanab

qua h?bmt, & comparavit eam.

X qui vt

acquirere, polfidere , emere.

Matth.

13. 46.

6. Cuflodzet t6, ) Sepvabit te, &a

9. A'z:gæent,z gr/zt;drum ) Id e&

a fea tb

perlcuhs tutum piæ&lulc

reddet te gratiofiffimum. -

In Hebr,

mdedl w"

7. Prigcsiprum . fl',ozeæt &, pe/fide fa-

e,ï:, caimlzzm gw'rm EXX. vertcxunr

faffe if

pientiam, ) t«;äatfï dicat :

' Principium

COF0maAH gnz!nzrtlm

fapientie , , eft ipfius fapientie pre-

Coroza tn(/]t:t proteget te ) Xerti

q) ! Adeo

tium noffe, & ad illam. parandam

poteft ex Hebrzo cum Pagnino, &

P.x

ii ln

oculos;, & animui adjicere

Vatablo. ,. coronam decorss t;gdet zib;.

mrum

i [81'

Hebr&o verti potcít, po/fidere

Hattenus putant auctores Salomo-

bcnt [j

1/,(:9'

l

Im m po[fe jfrone tz4. ) inter re-

nem verba parentis fui Davidis re-

;/nfh h W

liquas poflelliones tuas cura un,)v-

tuliffe,.licet nihil certi ftazui poflis.

/j nm 7;/: Tl

mis, & precipue, ut ctiam habea

lo. Maltzpicemrtur fibi amni wite. )

thïtlbm

prudentiam, fine qua relique pol-

Ut fcilicet hic diu vivas, poftea eter-

nam vitam nancifcaxis.

Pax d

feiliones adeo utiles-effe non pof—

0*9*

funt, ut potius future fint noxism.

ll.

4Equitatis, ) |n MHebreo eft,

V« fenfus eft; prudentiam com-

veciitu: L!Pl/.f, per vias

ectas

& COoin-

avid. us

$0 qma qui

pafandam eíle.quocunque dato pre-

th

planatas.

etiamfi, omnis pofleiio. pro

12. drilabuntur. ) Cooentur in an-

ac: 1mrenda foret' eroganda.

Sic ne-

guftuin, impedientur.

!

389

LIBRIPROVERBIORUM

|

a6, Dir

r6. Non enim dormiunt, nifi malefecerin

j

t; & rapitur fo-

tnnusab eis, nifi fupplantaverint.

bilientur.

-17. Comedunt panem impietatis, & vinum iniquitatis bibunt.

27, Ne

pedem tut

18. Tuftorum autem femita, quafi lux

1þlf3n dens . proc-edit,

& creícit ufque ad perfe&am diem.

Dominus

autem 1«

19. Via Impiorum tenebrofa : nefciunt,

: uBi borruant.

20. Fili mi, auículta fermones. meos, & ad eloquia mea

producel

inclina aurem tuam.

21. Nerecedant ab oculistuis, cuftodiea in medio cordistui;

22. Vita enim fupnt invenientibus ea , & univerfse carmi

fitar juïk

fanitas.:

.23. Omni cuftodia ferva cor tuum, quia ex ipfo vita prdcedit.

u

24. Remove a te os pravum, & detrahentia labia fint pro-

1

ind

cula te.

25. Oculi tui re&a videant

2. Ut Q

fervent.

greffus tuos.

VX palpeb?æ tuae præcedant

26. Dirige

Metesenvaoer at

16

Non ennn dormiunt, mifl male

fubditur, Nefcisnt, ubi corruant : quod

admodum

fecerint, ) Quietem capere non pof-

etiam de repentino, & non przvi-

x

funt , donec malum , quod animo

fo interitu accipi/poteft.

pilim. va

conceperunt, perpetraverint.

'Tale

Laj

d

Unrvefz carni. ) On

nnibus hog

tuer in id i

minibus.

-

los mentis

ingenium iliius, de quo. apud Virg.

&clog. 3.

í

.

Sanitas. ) In Hebreo eft NO0

hbems, ó

Er fi mom aliqua mocuifes ,. mor-

maype medela.

Omnibus hominibus

tunl defixos

du C'W'S.

médel«m afferunt,; ut curent ntorbes,

aben'emus,

Rapitur foümmss ab eis. ) Ef"t repe-

in quos jam inciderunt, & ab immi-

Pillffb'& t;

titio ejus quod dixit, zez Zermizzt.

nentibus preferventur.

h I ettio

23. Omni cuflodza. ) . Summa cura

duc illtc co;

Supplantavertmt. ) Dejecerint, aut

3

circumvenerint fimplices, & fincere

& vigilantia.

1655 alt pe(i

agentes.

Hebr. habet£ enpingere fe-

Ex djo uwuta pracedit.) De corde

V. Drir

cerzzz.. Chald. pe/sersnt. [casdalum.

enim exennt cogitatiomes male , G5e.

LC pelibus

17.. Comedunt panem rmpietatis.) ld

Matth. 15. 19. ,& ut cor, & mens

( vj jultà

eft, impie, & inique partum.

Vel

hominis fons eft omnium malorum,

UI i

fenfus eft, impietite, & iniquitate

ita omnium bonorum erit origo,

Aones,

fi caute cuftodiatur.

ut cibo, & potu delectantur.

Stábiljenr,

18. Jufforum autem femita. ) WMita

24. Os prawum. ) Ne cujusquam

erunt ; üon

juftorum , & proborum | hominum

famem detrahas, ut patet ex feq. he-

H

iniftichio.

Vátittite ev

femper in virtutibus capit incremen-

Poteft etiam accipi de

yL

le d

tum , quarum exemplis fulgent, fi-

ore alterius, ut fit fenfus

BR.emo-

M if

miles luci diuturng , quz femper

ye a te eos, qui prayvo ore Joquun-

am, ls

quidem

fplendet , fec?' maxime in

tur, & qui detrahunt labiis , fint

RUs Tecerie

meridie,

1

procul a te, juxta illud Dfahm. De-

trabentem | fecreto jroxtimo fuo , hunc

t

00 ver

19. Temebrofa. ) Quia plena er-

Qug E de-(

roribus, & ignorantia : quare fre-

profequebar. . Pfal. 150. prior explica-

t &Qrmul à

quenter peccata , in que incidunt ,

tio videtur effe verior.

Ans

non agnofcunt; hoc enim e& ; quod

dei

25;. chdi tui rila videant.) Quem-

'Wd mc

*

[

CAPUT-IV:& V.

3

tapitürg-

f.i'6. Dirige fem

,

bilientur.

itfanjq pedibus-tuis, & omnes yïtæ tuze fla-

atisbiburs

27. Ne declines ad dexteram , ne

qüä ad üniüram: averte

, 'procedit,

pedem tuum a malo.

Vias enim, qua a dextris funt, novit

"füant,

Dominus : perverfe vero'funt, quse a finiftris funt.

Ipfe

autem re€tos faciet

t

| ;11rfus tuos, i;inem autem tua in pace

loquia mea

producet.

*CAPT;TT . EM

COtdistuis

*erfæ Catni

Vitare jul)?t merehäcem': C? we labores C? anni þeräanmr:'pw-

pria uxor diligatur ,| C? fugiatur aliena.

a procedit

a fint pro-

1. [ Hi mi, attende fapientiam meam

inclina aurem tüam

,& .prudent;iæx meoe

2. Ut cuftodias cogitationes

præcedant

, & difcipliaam labia tua fcohïs

fervent Ne 'aztendas fallaci

2.mulieris:

sf, Dinge

Bbb 3

* Fg-vu-s

-u;;'uun:: quOfi.

admodum oportet incedentem non

eft, que a dextfis

( non preve

» quam mbgbt :

pa(fum vwagari.oculis , fed recta in-

ut ,fequatur.

Omnibus ho-

tueri in id, ad quod tendit, ita ocu-

Vias ezigm.) ld eft vias vero, quafi

los mentis in id, quod propofitum

dicat.

Duez funt viz, altera ad dex-

habemus, & in vitz nofire inftitu-

: 6f N

teram , quz bona eft; altera ad fi-

i homintbus

tum defixos nos habere convenit, ne

niftram , que mala, hanc fuge, il-

aberremus, aut ne impinpamus.

jaim tene.

jret tor0*

Palpebre tue jretedumz gveffus zuos.)

| & ab ia

Noviz .Dominus.), Ut bonas, & re-

Eftrepetitio ejusdem praecepti, ne

&as probat.

huc illuc convertas oculos , ne aber-

Retlos faciet eurfus. ) Dabit

i

S;nnma Qutty

res, aut pedibus offendas.

ut recte, &

profperF Pfïr ilam in-

) De ure

te6. Dirige femitam pedatbus mia.)

cedas.

Fac pedibus tuis rectas femitas ; re-

ip pace producet, ) "Yranquille, &

í m,':.! 4 E'(C'

&a via juftitiz, & virtutis incedas..

feliciter dàábit tibi, ut in vià bona

cot , & meuus

Qmaes "Ui£ inu&. )

Omnes tug

progrediaris.

ym maloramy

actiones.

git. ori g

Stabilentur. ) Firmm, & ftabiles

1. Ayic—mizzä mci'am.' ) Qli;lm te

eruntj non vage , & in v

Tlti()rum

doceo.

e

varietate errantes,

2. Ur cuffodias cogitat;onts, ) Scili-

: od

^

aX

. Ne declines d. dexteram , neque

cet ne quid imali cogitatione conci-

g dceipt f

em0.

ï

ad finifiram, 6$c.) Wettam viam tene,

pias, aut proponas.

Vel potius in-

ji$

& cam, que media eft, & ab extre-

tellige' cogitat

É

re loqmm

& Salomonis. .

iones il)üqs fapiïentiæ,

ibiis , 1*

mis recedit, in quibus vitium eft.

Non vetat, ne incedat per viam,

Et difciplinam labia tum ?mfärvent.)

| B. ^^

huti

quz eft dextera , de qua ftatim, fed

]ta , ut labia tua aliter, quam do-

j TE

eft formula loquendi- Hebrais fami-

LXX. ha-

xior 6p

J

cent , non loquantur,

liaris , idem — fignificans, ac, re-

bents jfexfüs amtem labiorum meorums

Via autem re(ta

« 8

pett

4a via igcedr.

mandat nbr. Alii tamen legunt ,

38*

LIBRI- PROVERBIORUM

3. Favus enim diítillans labia m-eï'e;.trig;i's , & nitidius oleo

u I g

ls. & C0l

guttur ejus.

. Novitfi

ma autem illius amara quafi abfynthium ,.& acuta

12. CUl (

q

uafi gladius biceps.

acquieviï (

. Pedes ejus defcen

1 Nea

p

dünt in mortem ,. & ad inferos greffus

clinay! atrel

ilius penetrant.

2

-6. Per femitàm

u Pene f

vitce non ambþülant, vagi fant greifus ejü,s,

& inveftigabiles.

;; Bibea

- I Deriv

7. Nunc ergo, fili mi, audi me , & ne recedas a verbis

oris tnei,

H

i

(iide,

$. Longe fac ab ea viam tuam

, & ne appropinques foribus

"z. Habe

V Sit v

domus ejus.

*

9. Ne des ali

enis,honorem tuum, & annos tuos crudeli.

E

Ícentiae tu:

Io. Ne forte 1

mpleantur exiranei viribus tuis, & labores

19 Cerv

inebrient te

tul fint in domp aliena.

I Et

20 Quart

mando 5b s Qn&a fcilicet. chniihäz ;

modo illius zzmoriï)*.1ä intemperan-

alterms?

ter, & inftabiliter implicata , ut dit-

3.* N

eas C,Ogitæciones.

ficile admoduimn fit affectus illius in-

3. Favus enim. diflillans y. 6:.) Dul-

ejus confi

cia fcilicet , (&. blanda funt verba

veftigare, & agnofcere. Vaga etiam,

illius.

& per urbem diícurrens, ut de ea

Eg yer-

dicitur infra cap. 7. n. ta.

Nitidius oleo guttur ejus. ) -

Vd ht con

ba illius molliora funt, leviora, &

Q. 4lituis.) Meretricibus, vel a

gïulf

greïïu Qu

teris, fic fupra c. 2. n. ^.

Cotpons exha

1nagis lubrica , quam oleum. . Ín

Honorem fuum.

d í

b

Scipfnm enim

Mebrao eít, /eze pra oieo palatum

X Te favliar

ejus.

dehoneftat, qui impudicarum mulie-

E& Wéquater

|DU-ax

) Quod dulci favo

rum confuetudine trahitur , ut de illo

dici poflit, quod habemus in Pfal.

& 7.9. ]f

opp oónitur.

Librs ii

HAuta. )

48..13

Homo cum im honore effet "

: ll. Cü?ljl?;m

leni.

Qzuod. oppbni:qr oleo

zon utellexit , comparatus. efh jumen-

Yoldinem,

tis dnfepienribus ,. 65 fümilis facius efe

Quafe gladius biceps. ) Atque ideo

s.

*

E

14 Peie f

apta ad-necandum.

D'opemodun

«. Pedes ejus dejcendun? im montem. )

Jnnmo: tuos. ) "lempus vite tüg,

Vel etiam fignificat vite tempus

TUS Penug

A&iones ejus ad mortem ducunt ;

NIQtttit nen

nam caro conftat adulterium ; quod

1minui intemperantia , coitus.

7 Ti É

Crnedeli.) Crudelis appellatur me-

fÉrequenter morte emi:ur » ut ait Me-

retrix , vel quia amaftos fuos cru-

intelligi

pote

yander.

quem wa'hl

deles facit, quandoquidem uxorem,

3opellat pf

.OX« £gi oX 0U wpc'fljwm fr:f.ucä-

LJ

filiosque-negligunt, ut fcortum pa-

TEPOP $

fcant.

Vel dicitur crudelis , quia

eQitlone -

Qavráre p £c Q9»10y.

omni boniy

blanditiis infipientes dementat, pe«

Vepuduera, -

"xdulterio. nulla «ff mers pretioftor ,

cuniis fpoliat , & malas

concili-

24425 maorle. euifttr.

at valetudines , quibus toto vitz

Iem intt'.r ü d

! Bile

6« Vagn «s Gumveffig abiles,) lCum

tempore :male fui amatores confli-

í

Tüetap]

enim p.r re&tam viam non ambulet,

&entur.

à ulmenm

huc illucque vageétur, modo h.ujus.,l

10» Jppleuntur est

(.r;;zei vi)iäm,: £H8.)

sz

N

CAPUT X

261

Ws oleo

1r1. Et gemas in novxiï'ä*ms, quando confumpfens carnes,

j &am

tuas, & corpus tuum, & dicas :

12. Cur deteftatus fum d;fmpunam, & mcrepatmmbus noa

acqmemt cor meum ,

tos Ctelfus

13. Nec audivi vocem doæntmm me & magïüns non in-

clinavi aürem meam?

ellus 6jus,

14. Pene fui in omni malo; in medio ecclefiae, & fynagogze.

15. Bibe aquam de cifterna tua, & fluenta putei tui :

5 3- Verbis

16. Deriventur fontes tui foras, & in plateis aquas. tuas

divide.

ues fotibus ]

17. Habeto eas folus, nec fint alieni participes tui.

1&. Sit vena tua benedi&ta, & l&etare cum muliere adole-

s cnidel

Ícentisae tuae;

& labotes

19. Cerva chariffima, & Gratzmmus hinnulus. Ubera ejus

inebrient te inomni tempore, in amore ejus delectare Jug1ter.

HE

20. Quare feduceris, fili mi, ab aliena, & foveris in finu

,...—--—f

alterius '2

m'em ner m

ficita, ut dif-

21. * Refpicit Domïnus vias homïms, & omnes gre?'us*]ob

3 1. 4*

&n'*

ejus confiderat.

.V a étidiy

* Ini-

ns, lzC xlp u

Hic eft honefti conjugii finis , &

1G

Vel hoc concipiendum efít de con-

bs,ve. adi

greflu cum, mulieribus , qui vires

fructus , ut. fufcipiatur proles, qu&

D

corporis exhaurit, vel'de pecuniis,

in plateis confpvmatur, Civitati Or-

& re familiari,

namentum , & prafidium, && paren-

cipfam num

que phrafi feriptu-

desn ny 1h

re fréquenter robur appellatur, ut

tibus decus & voluptas.

ls üt da !0

Qfee 7. 9- lfa. 3. 1. ]ob. 31. 24.

17. Em. ): Aquas, id eft uxo-

Laberes tui.) Divitie labore parte.

rem.

Caíte uxorem cuftodiendo ,

mus um d

l;uZM'C' e,/ 17

Y Ccaþzmpfam. ) . Scilicet per li-

& adulteros ,. & corruptores pro-

» bidinem.

cul habendo.

! e/t ] imcn-

14. Pene füi m omupi al Jd eft,

qnf f4 [l"' f/

348. Vena-) ÀÁqug vena, uxor; per-

propemo« dum. incidi in-omné vitio-

fiftit enim in eadem a,he(roz idi

rum genus, vel omne c,,dlmmtatum

Cusi mpuliere adü/t*/&(*d!læ "me&

à

incurrit (7611119 in me.

Quam | adolefcens adolefcer*tom du-

ts

In meaha Eccleff , 6 Symagoga-) Vel

xifti.

Vide diéta cap.

D. 17.

Jlatu me

intelligi potefft de malorum cotu,

pl)-:

uem ded Ecclefiam , maltgnantium ,

19. Cerva c:/mrz[ 214 . fj gmnjf t

s fs d

Vel de con-

Binuslus. ) . Eft enim hoc animantis

j 0x0) jeily

[

appellat P falm. 25. $«

ge nus

hóminibüs-in deliciis, ama-

B

regatione "bonorum.., quaü dicat

IC It un Pa

omni bon(num €ctu vidente , adeo

bile, & elegans. Hinnulus, five hin-

vdelis» qià

Xe] cum tamen vive-

nuleus eft cervus juvencus.

,gettit, p*

depuduerat.

COïCH

rem intér fideles, & juítos.

Ubera ejus. ) | Nerti poteft , onis-

]

l$. Bibe aquam de cifferna tua. ) Hac

vt5 ejus, cui concinit , quod in fe-

; tot

Ü Vlfæ

quenti hemiftichio repentul, in amo-

ores 0008

f

metaphma aque monmet,, n& üxore

ré éjus; &c,

fua ' contentus fit.

16. Deréveutur fmm t farM,

4o. dlicna.). Mulicre.

yuiptiP )

li

334

LïBRi*PRoyERMORUM

m Va

^Tob. ' 22. * Iniquitates fuse capiunt impium, & fLmibus-peccatö-

Qifce fapi

34.21. rum. fuorum conftringitur.

) Qu

24. Ipfe morietur, quia non habuit difciplinam, & in mul.

- titudine ftultitize fuae decipietur:

