- Mdeo dilexs teffimonia 144.) Ut tam

ne mihi fit, ut bonum affequar , vel

magnum malum effugiam , dilexi le-

exequar.

In Hebrzo eft, Zrzze, five

dj mo

gem tuam, & illi adhafi.

erdina, E5 apta f[ervum tueum ad ba-

im p

uwn, ut Ícilicet femper illi

120. Confge timore tu0 earpes useds,)

p-laceaE?

In Greco eft, xa95^ec0», clavis ti-

quod vere bonum eft. .

Oprzntis j

moris tui transfige carnes meas, ne

Suptri;.) Sive homines, five Dx-

(f

ad fua defideria ferantur: fic facien-

Tmones.

Ng )Mia'

dum docet Apoftolus cum ait: Q

123. Ocul mei defe:grunt, &.j Vi-

We me

autem fuünt Chrifli , carnem [itam eruci-

de di&a fupra n. g1. & $2.

fxerumt cum "witis , €$ concupifcentis.

Salztare tuum.

)' Salutem, quam

" ft, am

Galat. $. 24.

a te expecto..

4 judiciis enigy tuis timus. ) Id eft,

Eloquiem juftirse tus, ) Promiifio-

]; H*

uia jam timere ccpt judicia tua,

nem tuam fideliitimam.

m de

ponas, quas legem tuam violan-

125. Da milhi intelktium, €5c.) Fac

5 & ia

tibus intentas, idcirco cupio clawis

ine intcelligere teftimonia tua.

316

"LIBBRI .PSALMORUM

126. Tempus facien di, Domine: diffipaverunt legem tuam.

m

127. Ideo dilexi mandata tua, fuper aurum, & topazion.

data tu

128..Propterea ad omnia mandata tua dirigebar :

135.

oinnc?m

viam iniqügm odio habui.

juftifi

PH E.

u$

ftodie

mea.

129. Mirabilia teftimonia tua: ideo fcrutata eft ea änima

rI30. Declaratio fermonum tuo

X

rum illuminat: & inte?le&um

dat parvulis.

*

.

.

I31. Os meum aperui, &

tua defiderabam.

attraxi fpiritum : quia mändatä

timis

132. Afp

d9

ice in me, & miferere mei, fecundum judidium

^

tüa lo

diligentium nomen tuum.

140

133. Greffus meos dirige fecundum eloquium tu

um: & hon

dilexi

dominetur mei oymnis injuftitia.

I4lb

134. Redi-

R€$ t

123. Tempus faciendi Domine. )

lege decalogi dervantur, & in illa

continentur.

Moirabilis etiam fuit

.

Tempus eft Domine, ut facias ju-

dicium adverfus im

pios, eosque pu-

lex vvetus propter varia myfteria,

lt

nias.

quze fub cortice obferviation.qm—,, &

nedt

Däzþave;unt legezm tham. ) Quia

caremoniarum occultabat.

non utcunqué in legem tuam pec-

SerMata efl. ) Ut illa bene intel-

n

caverunt, fed illam penitus diflipa-

ligat, & perficiat.

m! lï«

130.

Deciaratio Serseoxwum

fUorum

verunt , & peffundederunt.

r

127. ldeo dilexi mandata tua , c.)

iluninat. ) Sermones tui fi expli-

1

Videns alios fpernentes & diífipan-

centur, & declarentur , lumen af-

tes leyem tuam, magis exarfi zelo,

ll; 0

&

ferunt rudibus, ut quid credere de-

quillo

& defiderio illius cuftodiendz.

beant,. fciant , & quid fugere , .aut

Topazios.) Mox Hebraica 38 paz

perfequi.

TEIN

J

figznificare videtur aurum purum, &

Parvulis.

Y Rudi

Iem ty

.bus 2 fimplic»ibu»s *

1360

optimum , fed per metaphoram .cre-

ignorantibus.

diderim etiam dici de topazio lapi-

131. Os meum Aaperut , $. attraxs

tüm, c

de pretiofo aurei coloris.

'Topazii

fpiritum.) ingemui, fufpiravi , anhe-

Gj

duze funt fpecies, earüm altera co-

lavi, ore hiante aerem at

,

Fraxi pre

MT

lore eft auro fimilior, de qua Mar-

legis tuz defiderio.

bodzus. Poeta Gallus- antiqui(fimus

132. .4fpice i mme. ) Refpiäe me

tua.) I[;

& teltn

in bello de lapidibus pretiofis ait :

benignus.

jü üitia l

Allrerius puro color efl vicinior auro.

Secundum . judicium. )

Vox Hebr,

129. d omnuia manudata tua diriges

v5wU5 mifpau, fignificat judicium ,

&I ;)9 (

bar.) Rette ambulabam in via man-

morem , confuetudinem , modum,

datorum tuorum.

habitum , &c. fenfus e(t , miferere

nfi j quol

129, Mirabilia.) Mlrabilis eft di-

mei juxta confuetudinem, qua ute-

R i

L

vina lex , quod magna cum brevi-

ris erga amicos'tuos, qui te dili-

x

tate complexa fit omnia juftitix prin-

günt.

*bl

cipia ; omnes enim leges jufte, qui&

133. Greffus :e05.) A&iones meas ,

anlc'&

Ws f

egnftitute func, aut cozlüituentuþ €

vit; -qmez rationem.

EU

e

yS

$A L M U S- CXVIII.

317.

MUU

134. Redime me a calumniis hommum ut cufcodlam man-

2101

"" data tua.

Ofmnem

I35. Faciem tuàm illumina fuper fervum tuum: & doce me

juftificationes tuas.

136. Exitus aquarum deduxerunt oculi mei : quxa non cu-

4 anitta

üodlerunt legem tuam.

S A D E.

letum

E

137. Juftus es, Domme ; & re&um judicium tuum.

nands

138. Mandaih Juihtlam tefhmoma tua , & Verïtatem tuam

nimis.

Vicium

139. Tabefcere me fecit zelus meus: quia obliti funt Verba

tua inimici imei.-

& not

149. Ignitum eloquium tuum vehementer : & fervus tuus

d1 lexit illud.

I41. Adolefcentulus fum ego; & contemptus

juftificatio-

4 Red

nes tuas non fum oblitus.

& ml

142. Juftitia tua, juftitia in eeternum, & lex tua veritas.

ia Tuit

mvfteria ,

143. lribulatio , & anguftia invenerunt me : mandata tua

onutm ,

meditatio mea eft.-

144- JEquitas teüïmoma tua in seternum : intellectum da

ene ittd

mxha

& viv am.

Rrg

COPH

g m

f ep

134: Redime ze.) LAbera me

Parvus, & abjectus, non eft nomén

ymen. à

Ur, cuflodiam , &c. ) Ut ànimo tran-

&tatis,

fed conditionis , & ftatus.

jufgïcmmne: fuas mom fjum obü-

yedere

quxllo cuüodnam manüata tua.

IUS.

)

Licet me homines contem-

yepe , dU

135. Faciem tuam illumina.) Favo-

rem tuum olftende.

nant, tamen non fum obhtus pre-

Cepta tua.

pllClbUS-

136.. Exirus aquarum. ) Rivos aqha-

142-

Juflitia tha jufüitia £2 &fers

rum, copiofiilimas lacrymas.

B us

Cuffodierunt.) Oculi, vel homines.

nu.) ]uihtx a immutabilis, & femper

AVI , Mlþe

eadem perfeverans

Y

139. Mandafii juflitiam teffimomia

gt D*

tua.) jufliti nos fervare juftitiam,

- Lex tua veritas. ) Quuia nihil falfi

continet ; promiffiones enim ejus,

& teftimonia , legem tuam , que ipfa

&. comminationes. omnino 1mplem

fpit me

juftitia eft, & veritas.

debent.

Q Heote

139. Tabe[cere me fecit. zelus. meus »

143. Tribulatio , E$c. )- Quomescun-

adictum s

£. ) Conficior zelo, & indignatio-

ue afllictus fum, & malis vexatus,

ne,

uod inimici mei tuorum verbo-

modom

rum fint immemores.

meditor mandata tua, quz me con-

mlfuï qe

folantur, & roborant.

u't u u-

140. lgnitum.) lone probatum, &

2

(ilie

excoctum, purum ab omni labe.'

144. 4Equitas tejhmam.z tua in ettr-

j

Servut^ tuus. ) Ego , qui fervus

num. ) Idem repetit, quod verfi-

s$uus fum.

p ne5»

culo 138. & 142. dixerat aliis ver-

141. A;[a/efcmmlm /f'm ega, t'fc )

bis ; fenfus eft:

precepta tua funt

318

ïJIBR-i PSALMOKR UM

C€ OP.H.-

145. Clamavi in toto corde meo,

1

—exaudi me, Doinine - ju-

tuam

ftificationes tuas requiram.

n

146. Clamaviadte, falvum me fac : üt cuftodiam mandata

:

tua

-qmllï

tj

147. Preeveni in maturitäte,' —& ci

4amavi : quia in Veifba tua

fuperfperavi.

007 (

148. Praevenerunt oculi

ignei ad te diïuculo: ut meditarer

Mi

Qu (

eloquia tua.

149. Vocem meam audi fecundum mifericordiam tuam,

B.

ID

Domine:. & fecundum judicium tuum vivifica me.

1$0. Appropinq

EX

uaverunt perfecluenþes me iniquitati: a lege

autem tua longe fa&ti funt.

fion (

ine: & omnes vize tuse veritas.

1sI. Prope es tu, Dom!

I4

1j

2

:

enic

. Initio cognovi de teitimoniis tuis: q/uia in eeternum

fundafli ea.

16

R E S

ompni

L n

xterna juftitia ,

quia femper. juftif-

149. Secundum judicium tuum.) Mi-

fima funt.

de. dicta n. 132.

16

Intelletlums da m;lvi .,6 wivan.) Da

Vrulfca me.) Eximes me

a pe-

formi

mihi legis tuz intelligentiam , ut

riculis mortis corporis , & multo

ss

vivam ; nam ejus ignoratio impie-

magis anim.

perpe

tatem, indeque mortem gignit.

L$0O.. "Mppropinquaverunt

* ZRZQui-

£4tj.) lniquitatem diligunt, illi ad-

t &

145. Juflificasiones fuas requiram. )

Isj

Si me exaudieris, ftudiofius , & li-

herent, illam perfuadere, & affri-

diz &

berius mandata tua cognofcere quz-

care aliis conantur ; quanto autem

H

ram, & effecta dare.

propius ad iniquitatem acccdunt, tan-

fum th

146. Ut cuffodiam mandata tua.) Ut

to longius difcedunt a lege tua.

2

tuo. munere adjutus integre fervem

Ig1. Prope es tu Domiae.) Prafto

inandata, & legem tuam.

es colentibus legem tuaim , illis ades

Licey:;

gem 1

I47. Pravem» im maturitate.) Ma-

benignus, & flrenuus adjutor. Vl

€am n

ture admodum ftrato me eripui :

fenfus eft, licet qui me perfequun-

tur, a lege tua lenge fatti fint, non

obliyií

tempus folitum furgendi preveni.

i

bu

4

Hebr. habet. 33 Panne/ceph i cre-

tamen a te, qui prope, immo ubi-

que es, fübducere poterunt.

It g

gefculo, Grecus &vdeple in pmmaturi-

Omnues "& tu& "ver.tas. ) Qmnes

meim ;

f24/6, ut etiam legit

. Augu&inus ;

actiones tuz , omnia confilia tua ju-

fenfus eft idem.

E.'vüi,f;! i

fta, & fidelia, & ut mihi , quod

Ortm

SüPCCäSTd'Ui.) Vehementer fþerzivi.

pollicitus, auxiliuni prebebis, ita il-

lis poenam, quam meriti funt.

l'z'"w)e

1498. Prevenerumt oculs mei ad te

CuIm &

dilucule , €$c.) 1n Hebr. eft : preve-

1$2. Juitto cogzovt de fej?z'ma;z?i:z*;zä",»,

Qs Y

nerunt ocul; mei vigilias, adeo ftudio-

&fc. ) Ut novi mandata tua &quif-

fima effe, &juftiffima, ita jam ab

X

fus legum tuarum, ut in earum me-

ditatione vigiles excubitores noctur-

iuitio novi ea efle xt-rna, quodque

Longe

ín &ternum fundayeris ea, ut in

QU

nos p:gzvengnm,

P,iS ALMUS CXVIL.

317

RES

*

: ju-

153. Vide humilitatem- meam , &

eripe me: quia legem

tuam non fum oblitus.

andata

154. Judica judicium meum ,

& redime me : pr-qpter eig-

quium tuum vivifica me.

:tba tüa

155. Longe a peccator

ibus fälusg quia jui'ciiica'-tiones; tuas

non exquifierunt.

ditarer

.156. Mifericor

dige tuze multze, D

P

omine : feCugdum judi-

cium tuum vivifica me.

*

157. Multi, qui perfequuntur me, & tribula

nt ïhxe : a tefti-

tuam :

moniis tuis non declinavi.

alege

158. Vidi praevaricantes, & tabefcebam : quia eloquia tua

non cuftodierunt.

*

as

am mandata tua dilex

159. Vide, quofi

s

l, Domine.: in mi-

ternutti

fericordia tua vivifica me.

.

160. Principium verborum tuorum, veritas; 1

n æternunïï.

L ES

—

on?niav judicia jufti;iæ tuze.

S I N.

) V

rbis tuis

X

i6:. Principes perfecuti funt me gr

z

ne 4 pe

a"tis: & a ve

162. Lae.

formidavit ;01" meum.

z

& multo

perpetuum- ferventur ab -omni- eta-

1$6. Secu;dum juäicizem,, . Vi-

E

te, & fexu. .

de di&a n. 152.

, lial

1$3;-

Vide, ) .1 Ocülis mifericor-

FVrvifica me.) Vide dicta n. 149.

& affri

die tuz.

!AS7.. A teffimonis tuis, &c.) "Tamen

g autim

Humilitatem meam.) Aæi&um fta-

a teftimoniis tuis non declinavi.

£um r&rum mearm.

158. Tabefcebam.) Zelo legis tu&

lüat, tt*

fa.

. Quia legem tmam mon fum oblitus. )

exardefcens. Vide fupra n. 139.

Licetnon perfe&e, ut par eífet ; le-

160. Principium ."verborup. tuorum

| prefo

«

veritas , 66c. ) Principium in Hebr.

illi ad'es

[e]

em tuam- cuftodiam , non taimen

oh

[

eam negli

eft: puy-rofe, & in Greco dpxd,

oblivifcor.

go , parvipendo, 'agt illius

que voces interdum faemmam igni-

1j quon-

ficant, ut cum dicitur Num. 1

2«

Int, no,n

1$4« 714:22&4 jttdt'/cium meum , 6c. )

ao WF

Inter me, & inimicos meos caufam

Aéflere dpyi» w6 o'ovacyediic, quod

meam age; & libera me.

D. Hieronymus vertit: o/ire fum-

mam univer[x congregationis : Tententia.

| ()nnt$

n

Eloquium 14um.) Promiffionem, di-

j tüa )U*

£torum fidem.

ergo eft; fumma verborum tuorum

Meritatem in omnibus

eft veritas.

Ls qu[,].

Fivifcea me. )

Libera me 2 out

fpe&as, & illam tibi pro fcopo pro-

S,ftäl'

cum ex hifce malis emerfero, ala-

[

ponis. . Vel fenfns eft , verba -tua

-cïi-us vivam.

procedant a veritate, ut a fiio prin-

wn?ü A

155: Lomge a ptccatoribus [lus, &c.)

cipio, &. quafi fonte , & ideo ve-

a squ

rillima funt, & in eternum manent

'*L(*mgc abfunt peccatores a. falute,

quolqi*

quia mandatorum tuorum obferya-

judicia juftitim tuz.

161. Grarit-) Immerito, fine caufa,

^ a

tio non eft iïiis Curz.

320

LIB

RïP

ALMORUM

162. Letabor ego fuper eloquia tua : ficut qui invenit

r

fpolia multa. -

N

tatio tf

163. Iniquitatem odio habui ,

& abommatus fum : 1egem

U.

autem tuam dilexi.

vabun

164. Septies in die laudem dixi t1b1 , fuper judicia Juïh»-

v6

tlæ tuae.

quan

6.. Pux multa d1hgent1bus 1ef*em tuam: & non -eft ühs

fcandalum.

166. E xpe&abam falutare tuum, Dommc

& mandata tua

dilexi.

ADL

167 Cuüod1v1t anima mea teftimonia tua : & d lexit ea ve-

H

nffua

hementer.

168. Servav1 mandata tua,

& teihmoma tüa: quia omnes

enim ef

viae mes in confpectu tuo.

diofum

N

TAU

s

U4

Chriftug

169 Applopmquet deprecatio mea in confpe&L tuo, Do-

us 7

mine: juxta eloquium tuum da mihi intclle£tum.

tam falui

&.

tua iun

170. Intret- poftulatio mea in confpedu tuo : fecundum

]u

eloqumm tuum eripe me.

Hymnum cum cïocuerls me Ju-

d t

171. Eru&tabunt labia mea

176. f

ftificationes tuas.

C6ptoru

175. Pronuntiabit lingua mea eloqumm tuum: quia omnia

Situt o

mandata tua aequitas.

Orranr

173. Fiat manus tua, ut falvet me: quoniam mandata tuá

r CAf tueg

174. Con-

Eratit oj

eleg,ï

AC verbus tuds , 65(: ) Verbd tua ti-

166. Expe abam fautare tuum I)a-

Qun

mine.) Mide dicta n. gt

mult cor ineum.

Bu s

t62. Sicut qui invenit fpolia multa. )

168. Oæ/zes V& "ed4, Efl-') Omnes

ide d

Sicut, letantur, qui , vi&oriam ade-

a&iones mez tibi funt co; mtæ, &

pi, & pretiofis fpoliis onufti re-

earum es infpector.

4nt 1

veituntür domum.

Hac compara-

d

tione etiam utitür lfaias c. 9. 3.

0'13 tuz.

169. Da mb :nze/le&u:;z 25 Le—

h&«

cimn ai:

Sicuf exutant vitlores Ccapta

H

170. E!aqumm tuum. ) Promif-

T.,(g d

grada, quasdo dividunt fpblia.

fum tuum.

f g 'I

164. Septies ip d« Sæpms in

'"W t4pf.

die ; nam eít numerus finitus pro

171. E ucabuzt, 6c-) Hymnum ti-

indefinito.

bi dicam, laudes tibi canam

mb

Cd/ilipkm '

&u;er.) Propter jufta pldxcxa tua,

172.

Pionuntiabit , t$c. ) .Lo-

« dlu

16s. Pax.) lranquillitas 4mm1, fe-

quar homm*bus. & docebo ecs . pr&-

cept a tua.

Wtant je

licitas, profperitas.

|

Aithog .

Noz c]i as Ícamdalum. ) Offen-

173. F;jat manus tua . 6 c. ) Adfit

L

evms (

diculum.

Noq

impiagunt ,

non

mihi, & folvet me potentia tua.

cadunt.

Quopiam maudata, Óe. ). /íiquum

Ti Krüm

L. o

"a

&

-

PSALMUS CXVIL & CXIX.

341

twenit

E

.174. C€oncupivi

falutare tuum ,RVDomin'þe : & lex tua medi-

tatio mea eft.:

lg

a

.175. Vivetanima mea, & laudabit te :

& judicia tua adju,-

vabunt me.

i jl

üt dvïs

176. Erravi fic

|, quae periit : quaré fervum tuum,

quia mandata tua non fum ob]itus.

P

eft ilis

i. Canticum graduum. CXIX.

dia (Uà

A D Dominum, cum tribülfar*ä'r, clamavi: & exaudivit me.

2. Domine , libera animam meam a

n

£a V€-

labiis iniqp,is, &a

lingua dolofa.

Oftnes

3. Quid

enim eft , llt tui, & legis tug itu-

derent , que atria cum effent in

diofum ferves.

»—vel

monte, fiebat, ut illarum atrium quin-

174. Se/utare fuum. ) Salutem,

decim gradibus effet humilius. Alii

Chriftum falvatorem.

Canticum graduum dictum putant,

0, Dö-

175. Vjvet antma mta.)

Cum ,opvta-

quafi afcenfionum , quod elata voce

tam falutem obtinuerit , && manus

dicerentur, & per fingulos quafi gra-

tua illum juverit. -

dus una vox attolleretur.

Vlde 3

:undum

judicia 1ua. adjwvabunt me.) Man-

qu& notavimus

a

^»

, Paralip. 2o. n. rg,

data tua juvabunt, ut mihi bene fit.

Aliü putant Zv4fjaci» Acenfionem de

qne J

176. Erravi, 6c.) À vià re&a pr&-

reditu ex captivitate intelligendam ,

hosque Pfalmos compofitos effe, ut

ceptorum TnCorum.

] omnia

Sicut ovis , que periit.) À grege ab-

eo tempore canerentur. Alii ita in-

errans. " Sic Ifa. 55. 6.. Omnzes nos

fcriptos putant, quod hi potiffinurn

m

-

canerentur ab iis, qui ter in anno

a t04

fícut. oves erravimus , & 1. Petri

255

Eratis enim . ficut oves errantes.

ex omnibus. Judew partibus afcen-

H

debint ad templum.

Vide dicta ini-

Quare.) Ut redicas.

tio fuperioris Pfalmi 11$.

p Uü

*

* Quia mandata tua 202 : /icm.ablituzs.)

quod de edito aliquo loco caneren-

tur in templo, tánquam in ambone,

) (mret

Vide d?&a num. xsaf.

& afcenfu fuggefti , de quo dicitur

i.

2. Efdre 9. 4.

;flit?ö; :

dnticum gnzduur?. ) Aln Grzco

Surrexey WAf autem þz-

eft 229 *2» d»afjaüuce» Aqui-

per gradum Levitarum fofue, €$c.. Alii

la, & Symmachus verterunt , 33j

tandem, quod canerentur in afcen-

jj L

?s Tdg dva,/fa:gglg caizticum- d 4—/2'872-

fione quindecim , templi graduum,

p mif-

frones.. .. " Vheodotio , àeua rà» dvafic-

Faifie autem quindecim gradus cem-

0£09y canticums 4þen/ïonu'm: in Hebr.

pli difcimus ex cap. 4o. Izzechielis j

ubi prius feptem gradus in portis

yaum t

eft m oyp^4 v feir. bamabaloth ,

canticum graduum. Wec de vocibus.

fingulis numerantur, tum octo, qui

Rem alii aliter. explicant.

Aliqui

fimul juncti , quirtidecim efficiunt.

Lo

«s p

outant ita appelliri hos quindecim

9. 4 labiüs iniq;-:i!.) in Hebr. .eft:

'falmos , qui . fequuntur , quod a

mendacibus , a.Ja.iis mendacia inju-

Levitis. canerentur ; cum ab atrio

Mf

perniciem ifmocentis : im-

, t2

mulierum ad atrium virorum afcen-

piugentibus.

s

Aj

BZW. cum .Com. Mcæwb. T. IF.

,

)

z

$

YXilBRIPSALMORUM

| t Q

:4.Quid detur tibi , aut quid appon

atur tibi ad linguam do-

lofam ?

Evaü

4. Sagittoe .

I

P

s

pgtentis acute , cum )c»a*rboniïius' —defol'a-i

toriis.

tetram,

$. Heu mihi, quia incolatus meus

'prolongatus eiïg habi;avi

773 Nf

cum habitantibus Cedar : multum incola fuit anima mea.

miteb qi

6. Cumhis, qui oderunt pacem, eram pacificus; cum lo-

,E

quebar ilïis? iänpugnabant me gratis. -

f Dorn

nun dex!

I. Cag'g—i:

( Per.

)3. Quid db £bl , 67;) In Hebr.

jusmodi

carbonibus ,

qui acriter

urunt, & -etiam tingunt, confcrri

1. t Dot

eft: quid dabit tibs , & 7143':1 addet

tbi lingua dolfa? quem fru&um,

pofflic.

"f

ttam Do

quod emolumentum capies ex lin-

Defolatoriii. Y LXX. Grece dixe

$. Do

gua dolofa? Vel quid mali dari, aut

runt 8pyuixdig, quod etiam vertere

addi poflit fupra linguam dolofam.

poíffis ex eremo, id eft, qui confi-

hoc nm

ciuntur ex arboribus crefcentibus in

m

4- Sagiziæ.potmhk, &c.). Refpondet

defertis, & 'eremis, ob denfitatem

precedenti interrogationi , fententia

partium incendium acriter

conci-

eft: duriffime plaga, gravifftmz pce-

- u

ng, & iucendia perniciofiffima tibi

piunt,

tii

&. lucolatus metts. ) Peregrinatio,

L

dabuntur, & apponentur,

Has por-

2. X

ro 1)030&8 per metaphomm fagictas

exilium.

WVidetur eife fermo de ca-

ptivitate fidelium, & exilio fub in-

vocat a. potenti Dei brachio emiffas:

Curumecvuomecue n

-TGC Pfal, 44. 6. dicitur ":'jz,fgltm £

fidelibus.

Alii de hac vita mortali,

l IN

acutt , 6c.. .M el fenfus. eft, linguam

in qua dum agimus , peregrinantur

z

Qim

dolofam fimilem effe fagittis emi-

a Domino.

culum ig-

nus etiam , & graviter fcrientibus,

Cardanus de fubtilitate lib. 8. ait

Prologgatus eff.) Diuturnum fattum

-

?. Nun

eft exilium meum.

TUMT )

cruncum juniperi accenfum, & pro-

Cum babitantibus Cedar. ) Cum Ce-

tit2ndug

Prio cinere contectum ighem annuum

darenis, five Saracenis. .. Nam Ce-

tettein ;

confervare, quod- ante ipfum. fcri-

ireni Tunt. Arabiz populus, a Cedar

üm inc]

ptum reliquit S. Ifidorus Originum

uno ex filiis 1fmael, quos pofterior

qu

lib.

DwOC ,

Habita-

Á

&tas Saracenos appellabit.

Metd;;hm

Cam carbonibus de[olatoris.) In He-

vi cum barbaris captivus, vel.exul.-

Cul!)itf'ri[)('

bræo e&, €um 6474001'51795jzmi;erowm,

Quia vero.Cedar nigredinem, ob-

- Populum

ut vertit $. Hieronym. hoc enim fi-

fcuritatem , & tenebras fonat, fen-

Doghan

gnificat vox p p retbamim : fed

fus fublimior effe poteft: Heu mihi,

tà m

JLXX. expliciverunt metaphoram

qui. habito cum hominibus verfan-

4. o

1

carbones enim juniperorüm funt ad-

tibus in tenebris errorum ,. peccato-

10 dor

modum folidi, ideoque apti ad in-

rum, miferiarum, &c.

dem. D

cendendum, vaftandum, & defolan-

6. Multum áncola fwit anima mea,)

dml'l fum

dum ; fententia ergo efít, vel lin-

Scilicet. cum habitantibus Cedar.

üntur.

guam dolofam inanere graves pacnas,

3 P:ot

& incendia ex carbonibus vehernen-

7. hnpugnabant me gratu.) Mlihi

t Dmi

fer uréntibus , & omnia populaati-

fine caufa adyerfabantur, cum illos

dey M

bus, & abfumentibus; vel tilem

non provocaffem , nec ulla in re

X

*

hus té C

yiolalte k

4$ , [

W

4gíle l-inguzurï dolofam , ut cum hu-

PSALMUS CXA & CXXI

333

güam do

1. Canticum gradjuum. CXX. -

Evavi oculos meos in montes, ui 1de veniet aumhum mihi,

5 defo

2 Auxdmm meum a Dommo , qui fecit cæium x G

habitavi

terram

fnca

"3. Non det in commotmnem ; pedem tuum: neque dor-

mitet, qui cuftodit te.

: cum o

4. Ecce non dormitabit, neque dormiet; qui cuftodit Ifrael.

$. Dominus cuttodit te, Dominus pmte&:o tua : fupe1 ma-

r Gnt

r s as ]

num dexteram tuam.

M QTT

- 6.Per diem fol non uret te: neque luna per noGtem.

*, conkari

7. Dominus cuftodit te ab omni malo ; cuüodlat animam

tuam Dominus.

rece. dixee

8. Dominus cuftodiat introitum tuum, & ex1tum tuum: ex

am veltae

hoc nunc, & ufque in fseculum.

1 confi

CentiDus lil

denfitatem

1. Canticum. Graduum. CXXI

t&- cona

ZEtatus fum ín his, quae dl&a funt mihi : In domum Do-

L

mini ibimus.

remnano,

imo d& ci-

2. Stantes erant pedes noftrl : in atriis tuxs, Jerufalem

E

Ss 2

3. Jera-

lio füb ia-

« mottali,

zes. ) Ín celum, vel in lo-

eítu folis per diem, aut Lunz lu-

regtinantar

lN nOom

cum

iune per noctem.

, ubi fitum erat taberna- .

culum in monte Sion.

6. Neque Iunza fe* notlen. ) Uret

um lum

3

Nozm det im cammot:omm þedem

te, id eft cruciabit ,

vexabit, Izdet,

fuum. ) In Hebr. eft: zo» dab;z ad

fic Genef. 5 1.

40-

4Efts urebar , &5

Vide

ibi

dicta

Etiam fri

Ul (/e

nutandum pedem ruum.

Non permit-

£geln

N "

tet tein adverfis vacillare, aut ad ca-

vcoris vis urere dicitur.

lacit. An-

fum inclin:re.

nal. lib.

15*

Ameénsfh; , Ànquit , zzlto-

S à Ce.hl

, )ofïerm

Neque dormitet , qui c/züadtt f& )

YUL ATÍUS UI frzgaru' £5 qu;dam ger

Metaphora du&a a dxhgwtxbus ex-

excz;äws exautmati funt.

Hh/ H"

cubitoribus.

Dominus, qui te, &

6 dnimam tuam. ) Vitam tuam

, vdoxul

pam, 0U*

opulum fuum lfrael cuftodit, vi-

8. detroitum tuum, 65 exitum tuum

gili cura tuebitur fuos, & ingruen-

Cuftodiat te^ Dominus domi, & fo-

ynat , 49

tia m la avertet.

ris, in negotiis domceflicis, & ex-

Jey mll

J.

ternis.

: Vade. 5.

$ v

1.4

4- Non -daorm; Mält

) Non modo

Reg37 & 2.

non dormiet, fed ne dormitabit qui-

Pdrdhp I. 1O.

])cCUm

dem.

Durmltant, qui fomno non-

N

&ws, q.& dit izzjämt gibi) Cum

B.

dum funt correpti, fed in illum jam

mvmucc, & excztdret ad afcen-

/14 mM.)

ferintur.

dendum in Jer:falem.

e&ii

$^ Protetl;o fUa ,

6c.) In Hebrzo

lLa domusm domim:i :bimus. ) Similis

j

| Mi

dexierap fuam :

.eft: Dominus zmzärzz Ina fuper manum

adhortatio habetur Ifais 2. 3. Venite,

cum U

05

qui dicat, Domi-

afcendamus ad momntem l)om;,w, &5 ad

nus te cuftodiet son folum ne ca-

dormum Dez Tacob,

J

j

i

?»

das , fed etiam ne fatigeris in via

« Shantes erant. pedes noffri, &c. )

E

d

^

*

j

4

.LiI BRIPSALMOR UM

Ti ïjerufalemc, quae sedificatur ut civitas : cujus participa-

Mu

de te.

tio ejus in idipfum.

LÀ

z itc eni

m afcenderunt tribus, tribus Domini : teftimo-

9,?

nium TIfrael ad confitendum nomini Domini-

L.

5. Quia.illic fede

runt fedes in judicio » fedes fuper do-

mum David. :

)!

6. Rogate, quae

j

ad pacem funt Jerufalem: &IaBundatia di-

ligentibus te.

fürim

7. Fiat pax

in virtute tua: & abundantia in turribus tuis.-

i

cut

: *

^.

9. Propter

4l Dom

Sederunt Jedes im judicio.) Siti, &

OM

Subítitimus /z afriüs us , vel ut eft

1

in/Hebreo, iz portis zuis , vel fpe-

conftituti- funt throni ,^& tribuna-

tutn re

&aculo pulchritudinis portarum , at-

lia judicialia Regiz poteftatis, ma-

que murorum delectati, vel frequen-

gnum etiam coníilium.,

1

N

Sanedrin ap-

40

Xndant

tia popuJi partim ingredientis, par-

À

pellatum.

)

E

tim exeuntis impediti. .

Sedes f'aper dom

;em David.) Ih-ï'lebr.

N

3. Qu« adificatury ut eivitas, Cfe.)

eft, tbroni domus David , ledes regni,

Cum di&tum fit, i» ais fs Tera-

que fundata erat fuper Davidis fa-

f

falem, videtur dicendum, 4« adif-

miliam, ex qua Reges Juda longa

NI

caris , fed eft enallage perfonz ; fen-

fesie prodierunt : in Ecclefia, que

qu

fus verficuli eft, Jerufalem -«difica-

per Jerufdlem fignificatur, fundatus

eft chronus Chritt

tam efle , & quotidie magis edifi-

*

i, qui .eft e femi-

€1 68

cari, ut fit civitas ; cujus participa-

ne David.

2j

li

tio eft in idipfum, id eft, cujus bo-

munite,

6. Rogate, qua ! ad pecem funt /7;-

na fimul, & communiter partici-

vü[alem. ) Precamini, ut Jerufalem

bus rj

pantur ab ommnibus , quia fcihicet

contingant profpera omnia, & quz

PUL

eft civitas pacata, & in

Ua ci-

0 Jeruf.

ves vitam focialem, & amicabilem

ad pacem illius faciunt

? & TunF ll.li

4

falutaria.

€0$, Qui

vivunt.

E& abundantia , Cc. ) Felicitas,

proxi

Participatie ejus.) Wox ejus redun-

um fup

dat ex phrafi . Hebraica.

& rerum C,?Pia fint hujus urbis ci-

vibus.

9. Pn

A. Tribus tribzs Donuni. ) Omnes

ptavi

tribus Ifraelis: fic Genef. 14. 10. ubi

7. Fiat pax in wirtute tua. ) In

Brea q

habemus: Va/s filveffris babebat. pu-

Mebrzao eft, fzt/pax im antemurals

Zfto

ut etiam habet Aquila, qui

hin], &

£eos multos bituminis.: in 'Hebgæ() e;?c:

pureos , puteos.

vertit £v mportuyíouamío8, £m antemus

ii

Teffimanium lfrael.) In locum; five

Pal fuo , & Symmach.-qui habet 7£»

atpi20 N 08 , 42 murorum ambitu: fen-

?

)

doinum teftimonii Ifraelitici populi,

a

l)i!df i;; I

id eft, ad zdem fan&uarii , &

fus ergo eft, longe abfint bella, &

À. Sicuy

bernaculum.

Vel- fenfus eft, jux-

in ipfis propugnaculis, quz funt ro-

ta teftimouium , five legem divi-

bur, & virtus urbis,, pax infideat,

Qtull fery

Q5 domi

nam, qua ter in anno jubebantur

ibique ftationem habeat.

à q1iibug

Hebraei templo fiftere fe. E)FO(L

Et abundauiia. ). Bene. cum pace

23. 17

meéntio fit abundantie. ; hxc -enim

Ad c

;:nifendltm, &6c.) Ad laudandum

fere illam. fequitur.

ii

Qü, a

nomen Domini

In turribus tui. ): Hebr. z» palariü

fa. Grace/eft , » cdlg nupqyojJupte

VFnire fer

$. IBc.) In Jerl,ifzd;ema

fl et'l&m

s

PSALMUS CXXL & CXXIL & cxxi

$2$

rticin-

8. Propter fratre

E

s meos, & proximos me/os,x quueþär pacem

3

de te.

teltimo

9. Propter domum Domini

Dei noftri, quifivi bona tibi

üper do-

I. Cantícum graduum. CXXII.

: D te levavi oculos meos, qul habitas in coelis.

/

fi

vatia d

». Eéce

fuorum.

icut oculi fervomm, in —manibus .domino'rl'ïm

-

L

ustus. -

Sicut oculi ancil

le in manibus:domi'næ fuæ: ita oculi noftri

—

. ProgLer

ad Dominum Deum noftrum, donec mifereatur noftri.

i. Miferere noflri; Domine, miferere noftri :

.) Sii, &

quia mul-

& mibunz

tum repleti fumus defpe&tione.

flatis, w

4. Quia multum . repleta eft anima noftra : opprobrium ab-

ancdrin ap-

.. ündantibus, & defpe&tio füperbis.

, Ih Hor.

1. Canticum graduum. CXXIIL

fedes requi

Davidis l-

fiq

Jada longa

uia Dominus erat in nobis, dicat nunc ;frael : 2. nifi

85

defa, que

.NI

qgia Dominus erat in nobi

$8 5

a. Cuin

f Tundatus

um us

& nutum- Domini.intueri , ut id,;

d 'e f

ó'8, funtxaiïte'm vupeyo/3dpeig tuürres

imunite', aut regia palatia, in qui-

quod juíferit, effectum det: fic T'e-

« [itt 7 À

", bus regie gazz conduntur.

rent. in Adelphis AG. 2. fc. .. Cave

nunc jam oculos 4 mei ocmla quoquam

- Jarifalen

g. Propter fratres meos, 6c.) Tibi,

dimoveas 1uo$.

]jd, & quæ

o Jerufalem, pacem optavi propter

& funt il

eos, qui in te habitant, fratres meos,

nzcrim..

Ne ïm(x& ft. ]ï j

& proximos meos, qui ejusdem me-

3. Maültum r'äp[eïtii /;mms dejhettrene.)

Felicitt

cum funt religionis, & fidei.

Quia plus himio fàtiati fumus con-

u$ ul,'biS d

g. Propter domum Dei mofiri , &c.)

temptu : fic "Threnorum 3. 50. dici-

Optavi tibi bona contingere,

tür, fatzrabitur opprobriis.

u) !

t

pterea quod in te fit templum

Do-

4. Mnultum vepleta eff anima 50-

mini, & àrca focderis.

:

- amiiri

fer4 )

Contempt

,u ; deflï-äftione ;

i Uüaï qm

opprobriis.

m anttm

iE Uj babitas m eclis,) Periphrafis

- Dei

fic Pfal. 2. 4. Qu ha

1 Oþprkobrium abundantibus. ) Oppro-

-:ü hyet 9

bigat ig cmla, srridebit eos.

:

brium enim facti. fumus locupleti-

jn

jju: w

bus, & potentibus, qui pr& felici-

y bellas ?

2. Sicut oculi fervorum , &5c.) . Sicut

oculi fervorum , & ancillarum ma-

tate- fuperbiunte

£ funt 10*

nus domini refpiciunt, & obfervant,

, infideto

: Ijz' j qziä Domizuss erat im ne-

A quibus largitiones , dona , & vi-

;

&um expe&ant; ita nos tuz mife-

. bisy 05c.) . Ita fentiat, & pro--

ricordie manum beneficam refpici-

fiteatur. populus Ifraeliticus, quod

jatc gntlt

fi Deus nobis non adfuiffet , cum

mus, a qua bona omnia nobis pro-

homines nomini noflro infefti fur-

!tlllfl

venire fentimus, & profitemur. . Bo-

" i p

jue

ni etiam fervi conditio eft vultum,

u

rexerunt, flt perde;em: nos.

o of

326

L BRI PSAL MORU.M

D

3. Cum exuxjg"eregtþhomines in nOS; fq;

te vivos äegïutïiï'eþt

E

n0s.

10ï

nü

Cum irafceretur furor eorum in nos,

;

4. Korfitan aqua abforbuiffet/nos :

äï

s. TTorrentem pertranfivit anima noftra: forfitan

'pertranfi-f-x

$

?

fet anima noftra aquam intolerabilem.

6. Benedittus Dominus, qui non

dedit nos in cläptic'mem

j

dentibus eorum.

»

- 3. Anima noítra ficut paffer erepta eft de 1aqueo Venantium:

Y con

fícu

Laqueus contritus eft, & nos liberati fumus.

$. Adjutorium noftrum in nomine Domini, qui fecit coe»

LT

-

lum, & terram.

exult

à-

*

iuum. CXXäV.

Tur

I, Canticum gra:

: mo;

cum e

Ui confidunt 1n Domino, ficut mons Sion : non com

(5

vebitur in aeternum ,

GE ss

E

tua eft

2. Qui habi'at in Jerufalem.

E

Montes in circuitu ejus; &l

Qatar; i

?

Dominus in ;irc*u'—itu ;;yopïuli'f:w.llïj

tis [ug

ex hoc nunc, & ufque in fzculum.

c'mgit,

j. Quia

I hn

Simïle eft illud, Vem; zm aleitudineon

Q'U.ïtü K]Hx

3 Viw:—(leg;zzfiyent 2^5. Y, Perdi-

dillent nos procul dubio :. particula

marw., $ non eff fubflantia , Pf. 68. 3-

aC temp

enim Zpa stque, vel certe fignificat.

Vide ibi dicta.

d

j« N

Devorandi mctaphora utitur non-fe-

6. la captionem.

J Prædmh;

miittet |

mel Scriptura, cuimn graye nocumen-

7. Sicut pa[fer-) Sicut avicula; nam

pulos f

t£uinmn

ab. adverfario »inttgx:n 'fignifï-

vox Hebraica 335 z/fzper, non tam

illius

carc

vult : fic Prov. 1. n. 12. legi-

paftferem ;

quam aviculfu'nk qu:amlibe-:

piorum

mus

Deglutiamui eum,ficuti. infernus

figznificit.

Ut us

"vV;ventem.

- Dé faqueo venantium.) Ex hoftium

üüturn

4

F.rfitam aqua alfórbuifft mos. )

machinis , artibus-, infidiis , quibus

Wtl ar

Copiz, & magnitudo malorum , &

conftricti tenebamar.

fcifeanr

Alladit ad fubmer-

perfecutionum.

g- -djurtorium moffrum, 6t.) INo-

d0$, &

fos in mari /Egyptios. -

bis auxilium eft. in nomine Domini

Y De

^

Torreutem. ) Maximum pe-

ccli, terreque opificis, & ideo cer-

M

ricilum, quod hic torrentis, ut fu-

tüun, & firmum, illique foli falu-

?xl;;g, A(

periori verfic

ulo, aqu& nOfnin-e fi-

tem noftram acceptam referimus.

mach, ,

gnif:.-ca.itur.

;FïHJ.E,y(

Perrranfe]e t amiema mofira aguam in-

I. . .'Ic;u Jlóns &ïan, Efc) Firmus,

Quid pj

tolerabilem, ) Nifi Deus juvitlet nos,

immotiisque erit, ut mons Sion,

w*t) |

in aquas .adeo profuudis. incidiffe-

qui fuo loco dimoveri, non poteft.

atina ;

inus, e& quibus evadere, aut enatare

2. qu babiraf :m 7eräþ;'äm.) Id ä'fh

Unictlo

nullo modo licuiffet.

tl'inn

duam in.o'ersbilem,) Ín Graco eft,

& qui habitat in Jerufatem, non com-

:

3

m

movebitur in zternum.

-

UOvp rO dyvmoc &TO»,.aquam fundo ca-

VOpius

rentem, que non tolerat humanum

Montes im eireuitu. ejus , &fc.) Sicut

( im']l

ur/bs Jcrufalgm ab hoffium iacurfu

Ottin:

veü—igium? quod nullibi figi poge(*;.

-

j

PSÀLMUS CXXIN. & C;XXV.

327

lualfent

3. Quia non relinquet Dominus virgam peccatorum fuper

fortem juftorum : ut non extenda

nus fuas.

nt juii ad iniquitatem ma-

4. Benefac, Domine, bonis, & Te&is-c'orde.y

s. Declinantes autem in obligationes , adducet Dom

-

inus

rtranü'f-'

cum operantibus iniquitatem pax fuper Ifrael.

Xionem

*

.i. Canticum graduum. CXXV.

intrm :

N convertendo Dominus ca

: ficut: confolati.

z

ptivitatem Siom : facti fumus

oCiE QQbe

2. Tunc repletum eft gaudio

os noftrum : & lingua ,no/ftf/a

exultatione.

'Tunc dicent inter

gentes 1 Maghiücavit Dominus facere

Commmo-

cum ei;,

-

3

Magnt-

: I*ï(;ä&ln l(;

tuta eft, quod corona montium cin-

Adducet D:amz'nu»f » EF )

yii i

gatur; ita Dominus fcuto protectio-

co hábebit, ac operantes pàlam ini-

