cun&a le-

& affert gloriam, Iztitiam , &c.

eft. ryu w refeirb, Grsce dpyz, que

Jicatio it-

12. Trzer Dominmi delellabit cor. )

voces, & principium, X principatum

jarim, &

T'eftimonio prafertim bonz confcien-

fignificant, & fenfus effe poteít: ti-

tiz.

mor Domini initium eft, & primi-

Vi effe

Et longitudinem.dierum. ) $Syrus v;-

tie. fapientiz

vel timor Dei , at-

dyra, t

tam aternam Nertit, poteft etiam in-

que rceligio, &c. in virtutibus mo*

jl«

telligi de diuturnitate

hujus vitz,

ralibus principatum tenet; vel timor

rita. M

quam,timentibus fe largiturDóminus.

Dei primus fapientim cffecus eft,

Cum fdelibus 1m "vulva comcreatus

e fapienzlä-

15. Timenti Dominum beut erit im

i MF

extremi.) Syrus, Qui tbmet Demm

eff. ) Quafi dicat

plerique fideles

u fantiy

bonus ff fimis ejus.

etiam in utero accipiunt a. Deo do-

le extiremis ergo

) & ct.l;lm.

intellige in. morte, judicio divino ,

num quoddam, quo ad piecatem pro-

, Spirizul

& xterna gloria.

clives funt.

Sic de fe dicebat Job

" commo-

Defuntlionis.) Mlortis.

Ccap. 31. AIS.. zb z'izfzmtizz erevir me-

la 1 oj

Benedicetur. ) A Deo, &ab homi-

cum miferatio , 6 de utero matris egre[fa

accipits

nibus.

Sane Chriílus dicet :

Vezite

tþl UZOCCH/.

Vel fenfus eft: timor Dei

ita adhzret fidclibus, ac fi in utero

ji [a9

benedidz, G.

matris illis effet concreatus,

. quem um

cedit eim

14. Dile(;o Dei Lbomorabilis fapiem-

Er cum elellis feminis, &fc. ) Cum

Ba.) donor Derpreclara eff fapiBatia,

eximiis fomninis fidelibus graditur ,

ut alit vertunt.

amia P

ut etiam cum viris , utrosque comi-

IS. Qwuióbus autem apparuerit in 1:,?17;.)

tàns , & ded 1cens per viam manda-

Quibus fe. videndam

torum Dei.

Aliqui legunt fezzzz5,

prott .

cognofcendam.

præb.uerit y od

d COmmum

cum in Grzco fit oxspporrog , & favet

Diligunt eam n wz]fonq.) Per folam

Syrus , qui habet : cum femine eorsm

rao a 1

h('[ avlflv

hanc vi(ionem amore illiuscapiuntur.

conflitutaeft mifericordia ejus, & Ara-

juf

In agnitione

K

magnalium — fuoram. )

bicus qui vertit : ewz femine bonorum

met O

IMagnificorum fcilicet operum ejus.

excellentia tdlins.

LLBRIECCLESLIASTICI

?

658

1v7c Ti

mor Domini, fcientice religibütas.

L

24 X

|. detur: (

18. Religiofi

tas cuftodiet, & juftificabit cor;

ucuüditaterh ;

atque gaudium dabit.

L]

LI

9

s

L

i9. Limenti Dominum

b»enke erit, & in diebus confumma

: longevi

tionis illius benedicetur.

*f Ín

ao. Plenitudo fapientia*

[25: exe

s illius.

eft ti—mfzre Deum, & pleunitudo a

frué&ti

M. Ti

2T.

mnem domum illius implebit e

generationibus, & re-

20. Na

ceptacula a thefauris illius.

| Cundia er

replens pacem , & fa-

22. Corona fapientiae timor Domini,

29. Uf

lutis fructum :

- Jucundits

3o. Bo

& dinumei*avit eam: utraque au:em funt

& labia n

dona Dei.

24 Scien-

Lt T

des Sapienutia anima ]ftfh

Vel etiam

x———

Ur eum juflis , & ffdelibus agnofeitur. )

fermo eft de domo materiali, & fru-

Vatablus , aptd jufes, & fídeles wifttur.

24. (,5;77'9[

Gibus temporalibus, nam Deum, &

tores, &dif,

17.

Tiosor Domini [cieutia re/z'giajït,u.)-

regnum ejus quzrentibus etiam hac

1 imbris m

'eTimor Domini eft fcientiz,

id eft,

Ífciens, prudens , & vera religio, &

adjiciuntur , Matth. 6. 13.

BIUL. Copiar

Implebita gencm:ianiäus. ) Fructibus

eftia j q-uam

pietas, five pius Dei cultus.

fcilicet , qui

&

generantur a fapientia.

taliee r

Ig. Relgiofgas cuflodiet , jufifrcabit

N

Et receptacula 73 tbe[auris Hlus.

)

intelledus p

eor , 6c.) Alii vertunt : faedtzras an-

Eftrepetitio prioris hemiftichii, &

Orum,

£cm cor incolume, juftumque reddez , 8

fenfus idem, aliis verbis expreffus.

Testytju,

eidez jucundiratem afferet , & ganzsum.

02.. Cirona [apieutie fisor Damini.,)

am;/c&m,,'m J

Sunthzec fimilia iis, que dixerat 1

'Timor Domini vocatur corona, quod

Véttünt,

IHI.& I2.

Ig. Zrment; Dominmm bemé erit, &

timentes Dleum corona fapientiz ex-

. 28 Mdj

ornetj, Magnum eruditionis orna-

piéntis,

zm diebus aa;zjitmmatiani: iMliss Lbenedi-

Tmentum pietas.

.Rf'mi (jus ]p

dicezur.) &Repetit, & inculcat, ver-

Replezs pacem. ) Grzce, germinmans,

nga.fvo':g lo 4

bis parum mmutatis , que)fï dixerat fu-

ayaxS N .

Pax Hebr. non tantum

"T lonpity

PI'R ne 13-

*

pacem figaificat, fed etiam omne

QO. Plez:

f2do ]Zzp[entia eft timere De-

Ixerat l D)

zÀ. ) Sicut inchoatus amor eft in-

bonum complectitur.

?D. Iytojug

Saluris. ) Grace, öf-:/zst':cg, fänifat:ïr.

anh& fé

choata fapientia, ità perfedus eft

confumunata , & perfc&a fapientia;

Q Er w'dif, & digumeravit eam.)

IOfa j HVC

lls

nihil enim aliud eft vere fapere,

Dixerat. fupra neminem dinumerafle,

) on io&

i

aut vidifle fapientiam preter unum

liS h

01

quam Deum timere, & pie colere,

Deum, nunc dicit ex Dei beneficio

RL27713

per&jti

« rtvereri.

Pienitedo /rutlibus illius. ) Id: cft ple-

etiam timorem Dei videre, & dinume-

l I;VU;L

nitido iructuum fapientie caumulat

rare fapientiam hoc eft fapientie ra-

Siv

"

tiones, & opera faltem ex parte.

Qttod t

uod a

tinentes D'eum, vel uteft in Grzco,

"Dntat i

eos zzebriat, id eft, faturat, replet.

lliraque attem [unt dona Dei. ) "Ti-

tithori

p Ati&n

Cütie

QI. Omwunm domum illius.) Animam

morícilicet, & fapientia, velpax;&

f

fciicet ; nam ut dicitux Sap. 7. 5e-

$p

falus, dequibus vexficulo p,rïæcedent.i..

"VGQ"F/:

t

-

CAP DTL

550

24. Scientiam , & intelle&um prudentice fapientia compar-

Iitem,

tietur: & gloriam tenentiurm- fe exaltat.

25. Radix fapientide eft timere Dominum : & rami illius

fümmo-

longsevi,

26. In the

fauris fapientite infelle'&us, & Íícientiae religibij-—

itudo a

tas: execratio autem peccatoribus fapientia.

. 97. 'Timor Domini expellit peccatum.

$ &t

28. Nam, qui fine timore eft, non po

terit juftificari : ira-

cundia enim animofitatis illius: fubverfio illius eft.

n, &

29. Ufque in te

mpus fuftinebit patierfs, & poftea redditio

jucunditatis.

s

em fünt

I

30. Bonus fenfus ufque in te

mpus an condet verba : illius ,

& labia multorum enarrabunt fenfum illius.

" Sciet-

31. In thefauris fapientiee fignificatio difciplinee.

—ÀÁ—

LT

32

Execra-

d

'Vel etiat

li, &i

24. ('cm;;zrtiettzr.) Inter ho's audi-

dy9e Qu.oówc, vir irm;undu:, & qui pre

| o &

tores, & difcipulos Grzce :£au/2ei5,

iracundia , aut verbis, aut factis inju-

rius eft in alios, hic fane nifi mores

etiam hac

in imbris morem immifit , quod ma-

gnam copiam fignificat.

Porro fci-

mutct, juftificari non poterit, id eft

.

Trsdtibus

entia, quam largitur fapientia, for-

juftus non erit.

H

lracumdia enmim amt

mofftatts , &c. )

!

fapienti?

taffe eft cognitio credendorum, ficut

Grece, zam ruimam 6j creat spfeus ad

p d

lliut.

)

intelletus prudentiw cognitio agen-

dorum.

iram) proclivitas ; namruit in contu-

niftici, &

Tenentium fe. )

Poffidentium ,. &

melias , maledictiones , blafphemi-

exprel as

as, &c.

Jf Doniu.

amplettentium [e gloriam extollit , ut alii

vertunt.

Qg. lsque sm tempus fufiimebiz patz-

:oronas quoe

25. Radix j?zpi:ntia.) Init*ium- fa-

ens.) Usque dum aflictionis , reique

ayienz

,

;

adverfe impreflio tranfeat.

uonis 0*

pientiz.

Rams ejus [ongfe

',vi.)- Grzce , p eon-

E£ pofca redditso juc:&nd&at&s.) Cum

p£otumig lozgevitas.

Dat enim timor

fcilicet fefe aperiet ferenitas, nubibus

ó ([;'mifmnj j

moleítiarum difcuflis.

Vir lenis ad

noïl tanum

Dei longitudinem dierum, ut fupra

dixerat n. I2. Vide ibi dicta.

e

tempus perferet injurias, fed.poüeæ

eium O

26. Iptellettus.) Intelligen:ia.

illi gaudium o

rietur ex patientia.

Scientia religiofitas. ) Scientia reli-

3o. Bemas femfus. ) Mir fenfatus ,

Mib

2

fl"J.(;, (('j"h

'

iofa , five religio fciens, && pru-

& prudens, vir cordatus.

u

u

j

ens, non ignorans , & errans , qua-

dg tempus. ) Opportunum.

d, nlm?f

ii

lis fuperftitio.

V'erba 4llius. ) N exba fua fibi impe-

unum

Execratio.) Res execrabiles.

rabit, ne loquatur, cum potius ta-

yrate

figo

cendum eft.

Da ben*

Q7. Timer Domimi expelliz,peccatum-)

& duumte

Sive quod : jam admiffum eft, five

Er labia multorum , €fc. ) E hinc

)lemæ I

quod tentat intrare.

Prafertim vero

laudem a multis feret , quafi fenfa-

faj

tus,

ex l;dïü

timorimpatientie, murmuris, &ira-

,,Detï

cundie, & fimilium expellit, dequi-

3t. $

igniffcatio dileipline.) In Greco

bus pergit verfu fequenti.

eít ,,þar:tba./a fezentite

Parabole ab.

d $s

h)aï;

p p

qent

28. Qwui fine tiuere eff, &c.) Grce;

Hebr. vocantur fententie graves, aþ-

!

Á

640

LIBRI ECCLESIASTICI

32. Execratio autem peccatori, cultura D'ei.

23. Eilis

concupifcens fapientiam , conferva Juftltlam, &

J fere

Deus præbeb1t illam tibi.

& quocï

shentes t

44. Sapientia enim , & difciplina timor Domini:

beneplacitum eft illi.

*

fs

& manífvetudo ,. & adlmulebït thefauros 1111us

35. Fides,

36. Ne fis incredibilis timori Domini :

& ne acueiïems ad

l

IU

ïllum duplici corde.

n

41. Ne fueris hypocrita in confpe&u hominum , & non

fcandalxzerls in labiis tuis.

?. Dp

füfcipe v

48. Attende in illis ; ne forte cadas, & adducas animae

(*

Gonis,

tuae inhonorationem.

; uf

39. Et vevelet Deus abíconía tua, & in medlo fynagogse

elidat te.

Qt crefcat

40. Quoniam accefï'fu maligne ad Domin

um , & cor tuum

4 Ümn

CAPUT

lote fuítii

plenum eft dolo, & fallacia.

tentia fic fe habet, 4 dnxti o 95 $0i

ditx, dotte, pmdemes, que vitam,

& . mores m(äruum:

Has tanquam

xuprs £ydei)g Gv , Ne timore Dei. ( id eft

A jnfhm

gemmas habet fapientia in thefauris

preceptis Dei) /fs zzo£fequens ff foxte

fum

egtus füezis, Woh egeüdte abduci ab

datorm

officio.

Pupanrs ,

32. Execratio.) Kes execrabilis,

ven.) Pa |

Ct::ttzr:t Dei. ) Qeoosfitia , ut in

"Accefferis ad. eum, ) Timorem fci-

Greco, relrgio, piezas, Des euttes.

licet Domini, & confequenter ad ip-

nendam, &

fum Dominum.

2. Deprz f

^0

'ï:)n

Conferva juflitiam. ) . Grgce,

enim animj

iyroAdg, precepta , Dei mandata.

Dæplzcz COrde.) Non fincere, fed

fi&e , cum bypocmf'ï.

Vel partim

Wa mvruenze

:m S.æ')zentzz emm

€ difezplima. )

w d IY

Supplu, cfï timor Domml, Cconnexa

fidens ; .parrim diffidens.

COI' tuum, H

Y

37- Nefuer:: ,g)i)afr/la, £&c. ) Vir-

fcilicet cum timore Domini , ex quo

letis

oritur juftitia, & mandatorum obfer-

tutem, & pietatem, quam non habes

23 7-

vatio.

pre te ferens.

Quod beneplacitumeft i. ) Quod

Scandalizeris im laliis tuis. )- IMen-

M Häge]

tiendo, & fan&ltapm fimulando,

lVifgg ]e

plicet'! Domino.

fer ape , l

35. Eides.) Fidelitas , qus facit ,

offendiculum tibi ipfi objiciens, &

Mine Duyj;

ut fideliter preftemus ofncia , que

ruinam conciltans.

flfllïlz AF

Dec , proxiinis, & nobis debemus.

39. 9itende in iiljs. ) Quid fcxhcct

tionum reg

Maufuerudo. ) Que potiffimum in

loqndns ; quid labiis profetas, quid

patione cernitur, ut fcilicet &equo

pfOL()qu aris.

E Qu tenta

animo feramus adverfa.

nnma fu. ) Tibi.

Cipiat teth f

'UEr [ mæ[l(&

Mimpiebiz thefauras illius. )) Qui fci-

dnkenoratéonem.) Probrum, dede-

71? j( [/7

& manífuetudi-

cus.

Qu

licet habet fidem,

f licat .

nem.

309. Im medio Sy;fmgagæ. ) Mdn'næ

" Clpltes

4

multitudinis.

pote Obdu

Incredibilis. ) M àmei9ong eft

in Greco, se [/£s rebel/;$, contumax,

Ehdat te. ) Dejiciat, profternat te.

Pertmhata

q

inobcdiens.

inGreco tota hxc fen-

40* Alzzlz'mc ) Ficte , ac dolofe. :

0b U&a eü

Ai l t (

OCAPUT-H:

641

itam, &

CAPUT H

JDeo jär*vimrzb flet in juflitia,. Dei timore , €? pd!iem*ia : E

: & qui

mentes «ero Deum credant , fidantque in illum, & maximos binc.

frh&us accipient : xe autem incredulis , &? impatientibus :

os illius.

^

celferis ad

ejrectus quoque divcini timoris explicantur.

1. [.Mii accedens ad fervitutem Dei, fta in juftitia, &,timöre, Matth

,& m

& praepara animam tuam ad tentationem.

2. Deprime cor tuum, & fuftine : inclina autem tuam,

& L im

cas anima

fufcipe verba intelle&us ; & ne feftines in tempore obdu- 3: !7

€tionis.

fynagore

3. Suftine fuftentationes Dei : conj

ungere Deo, & fuftine;

ut crefcat in novifífimo vita tua.

; cor toum

4. Omne, quid tibi applicitum fuerit , accipe : & in do-

CAPUT

lore fuftine'? & in humilitatg tua patientiam habe :

wj

5. * Quo-

- a. (L88

I.

N juffitia.) QObfervatione

rüm cornere.

In Grzco eft, Zoa«-

'Ea:;fm/,ï, od

datorum Dei.

(man-

qiosydc , zedutlionis, rllationis, cam fci-

hilte abducl a

Prapara anmimass tuam ad tentatio-

licet in te fertur, aut immittiturten-

-

nem.) Para te ad tentationem fufti-

tatio.

Timorem 1c-

nendam, & fuperandam.

3. Suffine fuflentationes Dei. )

Ex-

quenier alit-

2. Deprime cor tuum. ) Mumilitas

pe&a expectationes Dei, quibus fci-

enim animique demiflio magnum con-

licet expectatur auxilium a. Deo ; fu-

; fincetts fd

tra ingruentem tentationem remedi-

mitur enim fuftentatio pro expecta-

yd puom

um eft. In Grzco eft, Z9vyo», drrige,

In faffen-

tione, ut ad Rom. 5. 16.

cor tuum, ad normam fcilicet divinz

A

fatione Dei ad offen[ionem jufitie ejus.

.ff;ï g[') V';F'

legis.

Gozjungere Deo,) Gr&ce xoAkcu9ni,

Er

fuféine. ) Grece xapripue'o» fole-

m 102 hii

copglutinare per arctiffumum orationis,

ra4, flagella fcilicet a Deo immiffa ,

affectus, & adhzfionis

conftantis

j hii

Y Mar

/

& divine. legis difficultates.

Firili-

vinculuim.

n fimulab

d'J q

zer age , 69 confortetur cor ?5um, €y

jhfine Domine, dicitur Pfalm. 25. 14.

Et füffine. ) Grece w9 dmogÜg, me

ohjicit

defcifas, ne xecedas , ne tentationis

Ipclina aurem tuam , &c.) Aliudten-

impetu divellaris.

tationum remedium afFertur , ut fcili-

| Quid fciiet

€et qui tentatur, prohis auribus ex-

Ur crefcat im nmoviffimo "vita tua.

Pïofeï?*s' q

cipiat re&ta fuadentium monita , quzx

Utin fine tentationis crefcat latitia

tua in prefens , & poftea xternum

verba intellctlus appellat.

j

Et ue feffines in tempore obdutlionis,)

audium ; hzc enim vitez nomine de-

f brüm:

Quuafi dicat: ne tua impatientia te

fignantur.

4('0"

pr&cipites , confilium capiendo tem-

4« Ormne , quod . tibi applicitum . fue-

)g&w

)M

pore obductionis, cum ícilicet mens

ri. )

Quidquid fhali acciderit, & a

perturbata quafi quibusdam nebulis

Deo immiflum, & applicitum tibi

('t rfjïf

obdu&a eft, & velata, ne poílit ve-

fuerit.

IP k]

Joie

Q

Bibl. cum Com. Menocb. T. IV. —

Mmmm

&

-

LIHBRKI:

ECOLES

LASTICI

42

15

* $3p.

5. * Quoniam in igne probatur aurum, & argentum: ho-

non pt

3. 6. mines vero recept abiles 1n camino humlhadoms,

16. !

6. Crede Deo, & recuperabit te: & dirige viam tuam, &

quetu l

fpera in illum : Serva timorem ilius, & in illo veterafce.

. Metuentes Dominum füttinete mifericordiam ejus: & non

I?.

I J

Ü

dmfieqcatxs ab illo, ne cadatis.

N

lllius :

8. Qui timetis Domlnum , eredite 1lli : & non evacuabltur

merces veflra.

I)(

d;

^ Qui.timetis Dominum, fperate in illum , & in oble&ta-

tlonem veniet vobis mlferlcordla

ao(

10. Qui timetis Dominum, diligite illum : & i

ummabun-

confpet

tur corda . veftra.

o[(;

rr. Refpicite filii nationes hominum : & fcitote ,

quia nul-

n

)

lus fperav1t in Domino, & confufus eft,

LL

L

* Pfal:

I2.

1 thamu

* Quis enim permanüt in manda:is ejus, & dereli&tus

39. I- eft? aut quis invocavit eum, & defpexit illum? -

23. i

daJH

I3. Quoniam pius, & mifericors eft De: IS, & remittet in

die tribulationis peccata« & prote&tor eft ommbus exqmren-

—

tibus fe in veritate.

Liiis f

llN)m

14. Vae duplici corde & labiis fceleftis, & manibus ma-

lefacxentlbus

& peccatorl * terram mgredlen i duabus viis.

M:m:äu

7[.-(]?5/!// al

Ijo Væ

Tfïm;æh

PC IH

Xrt de d

Acetpe.) A'oufyeg ASza , libenter fu-

In oolcarionez) wenmiet wvobis mi-

Tünc idem

feipe

habent Grezca.

ferzcordia.) Mlifericordia Dei, quam

eï(ïg d JPhC

Et im bunilitare tnapatientiam babe. )

fperaftis , vos obledabit , cum rem

tempoubu.

Cum fcilicet de-xcerls, afllizeris ,.ad

fperatam, hoc eft, falutem przfen-

bu Culyl a;

humilem ftatüm redl geris.

Græc,e eft,

teimn, & «ternam hrrrletur

» dA&ypuaur: rantinootec 08 y.axpos.)-

Io. Il!ummaäunmr corda vefira. )

pls,t [th]]

Plls "l ddm

quag50» , hoc eft , murarionem bumiliatio-

Lumine non tam cognitionis , quam

Cüm Cath

B Iu [Ongdüzm.»er ftras.

confolationis, & zaudu, juxta illud

o5« Receptibiles. ) Grace 3&1470:, ac-

lfa. 59. Oriezur i tenebris lux zua, 68

md Um: C

IS Via't

cept; ,. & grati Deo.

tenebra tua erunt ffcnt meridies, &5 re-

Thillis &«

6. Crede Deo.) Confide.

quiem dabit.ribi Domimus femper , &

pide a

ll

Rectperabir te.) Grece avw?wJ;enu

Unplebit [plendoribus animam. tuam.

lg

It.

Narz0zes

(Uflt, 1105

f'fcipiet te, & reftituet te in priftinum

bomznum ) Graece

gl ) üt Petr

ftatum, efficiet, ut priorem ftatuimn re-

ap X« cycvug, .mz*zquas generationes.

cuperes j

curam tui (Tcrec

13. lm die tribulationis. ) Pceniten-

D

] s"fm.

tiz Ícilicet ,

Vetersfce.) Con fenefce.

cum quis fe propterea

[ [",(0![(

7- Suffznete mzfrtäard;dm ) Expe-

affligit , quod peccaverit.

&ate mifericordiam,

I veritare.) Mere, & fincere.

i lncrgd

Dtes

» Ing]

8. Credite, ) Confidite

I4- Daplici corde.) Fi&is, hypocri-

BHt Y

etbun

Non evacuabitur merces veffra.) Non

tis , dolofis pietatem fimulantlbus

amittetis mercedem.

cum fint impli.

!dj 'HWS

OHERatem

CAPUT

l].

643

um : ho

:5'.1 V difiolutis corde, qüi non credunt Deo :

& ideo

non protegentur ab eo.

üm, &

16. V& his, qui perdiderunt fuftinentiam, &

qui derelii

rafcg.

querunt.vias re&tas , & diverterunt in vias pravas.

: &non

17. Et quid facient, cum infpicere coeperit Dorminus?

19

. Qui timent- Dominum , non erunt incredibiles verbo

coabitur

illius

& * qui diligunt illum , confervabunt viam illius.

* joan '

I9

. Qui timent Dominum, inquirent, quae bene

placita funt

14 23-

- oblech- |

€i : & qui diligunt eum, replebuntur legeSWfpfius.

20. Qui timent Dominum ; pr

o

parabunt corda fua ,

& in

confpettu illius fané&tificabunt animas fuas.*

mihabun-

'

21. Qui timent Dominum , cuftodiunt mandata ill

ius, &

1.

patientiam habebunt uíque ad infpe&tionem illius

quia nü

22. Dicentes: Si poenitentiam non e

gerimus , incidemus

in manus Domini, & non in manus hominum.

lerelithus

23. Secundum enim magnitudinem ipfius , fic & mifericor-

omittet t

dia illips cum ipfo eft.

Mmmm 23

CAPUT

exq!.lifen-

Labiis fceleffii. ) Mlendacibus , ac

*

I9. Replebumtar lege iþfzzx.) Eam

impits.

pline inquirent, cognofcent, exequen-

jipus T

tur.

Makfiäus malefactearztus. ) OXSpei

TApeiA.tyeac , manibus remi/Fis, prgris.

20. Praparabunt.corda fia

; ) Com-

Ij

e

Terram ineredienti duabus viis. ) Di-

ponént animz fuz ftatum , cogitatio-

/

xerat de duplicitate cordis, & oris,

nes , defideria, actiones, & mores , uc

Uef 'Wþl) ml'

nunc idem notat in operibus.

1ili

eos conforment legi , ac voluntati Dei.

ergo duplici via'ingrediuntur, qui fe

a, qum

r

temporibus, locis, & perfonis, qui-

Santlificabunt animas [mas.) Grzce ,

» cuim

bumilabunt amtmmas jäms.

Hec enimn

icm Pfæfe"'

bufcum argunt, accommodantes mo-

fubmilfio , & reverentia eft przpara-

do pietatem fimulant, modo cum im-

tio ad Dei dona excipienda.

Eadem

püs gradiuntar.

Tales funt, qui

i, sj

eft fanctitas anime , & fanctificatio

;ionis !

qj..nm

cum Catholicis Catholici perfonam

Dei, qua fcilicet Deus fumma reve-

induunt, cum hzrericis haretici.

NU jiu

I5. Vs diffolutis corde, 62c.) M & xe-

rentia fanttificatur, & colitur.

jj n f yji'

OI. Usque a infpeti;omem. ) Vifita-

uiliti, « U,

mifíis, & tepidis, qui molliter, & te-

tionem illius, donec fcilicet ipfe beni-

pide adhzrent Deo, nec illi planecon-

j [empt

fidunt; hos enim Deus permittitmer-

eno vultu nosrefpiciat, & a malis libe-

um f0

gi , ut Petrum in fluctibus.

ret, vel usque ad infpe&ionem , id eft

) Gract

usque ad judicinm.

geri

"I6. Suffineniiam. ) Grece parien-

j :g!

t'iam.

22. lp mazas Domini, 69 mom inma-

Boniti

17. Jafpicere.) Inquirere, judicare.

nus bominum.) In Dei ultrices manus;

!'[C' Pmpte

;'ea

uge ut potentiores funt, ita acrius

I8. Imeredibiles. ) íncreduli, ditfi-

dentes , inobedientes; hocenim figni-

puniunt, prafersim poft hanc vitam.

t: (mcefc'

ficat verbum Gracum Zzc9 $o 861

d

Seanzdum

enim ma gnimdinem

&.130 hypOC

r

Vias :lliss.

) Dei legem, virtuten*lm "

ejus , 65c. ) Sententia eft; jufti, & pii,

ümulansibus ]

honeftateimn.

ut fupra dictum eft, patientiam habe-

644

LIBRI ECCLESIASTICI

CAPUT

11I.

€, Qu

die ora:

Honor parentum multiplicem Dei meretur. benedictionem , C? in-

j Q

bonoratio. maledicfionem , madefha -animi laudatur. contra. curiofi-

Obedit p

Watem , C& cor durum, nequam, &? füperbum vituperatur,

$ Qu

tis (erv

laudato japiente , &5* eleemofynam tribuente.

y *l

lii fapientiae, ecclefia juftorum : & natio illórum , obe-

I.FI

trem tuu

dieniia, &,dile&tio.

1o. Ul

2. Judicium patris audite filii :

& fic facite, ut falvi fitis.

tllius in i

3. Deus enim hgnoravit

patrem infiliis: & judicium mairis

I* B

exquirens, firmavit in filios.

tem mati

4. Qui diligit Deum, exorabit pro peccatis, & continebit

fe ab illis, & in oratione dierum exaudietur.

p

ploria,

5. Et licut qui thefau

.uam.

:

rizat, ita & qui honorificat matrem

1 Gl

p

.6. Qui

filii pate

bunt, preparabunt, & fanctificabunt

.. Deus enim bunoqurit patrem im

corda fua, ia eo fpes omnes fuas de-

ffliis. )

Quafi dicat : ideo obedien-

CTEE

figent ; non nefcii mifericordiam ma-

dum parenti, quia Deus fuum hono-

(t) Àb

gnitudini illiuus parem, ac propterea

rem , jus, & imperium in parentes

infinitam effíe.

tranfcripfit, jubens filiis, ut paren-

fum, &m

tes quafi i)ei Vicarios colant.

pouit.

6 us

Y. K, DGi fmpienuti& , Gfe. ) Sapïe;mes,

Et judicium matris exquirens frmavit

qui fapientie ftudent , qui fa-

12 ffíiss.): Confirmavit matris jus, au-

Dt0 pietite ,

pientie dogmata avide hauriunt, im-

Goritatem , preceptum apud filios,

Cündititem

Rüturg, &

bibunt, amant, & exequuntur. Hi

illudque exquirit, hoc eft, fevere exi-

funt Ecclefia id eft, cetus, & con-

git, fervarique vult, & contumaces

? Qu

Cvregatio juftorum, quafi dicat: vere

punit.

Irem, )H

fapientes funt jufti.

iZerium ;

4- Qui dihgm Dewm.) Parentes he-

Ef natio illorum: obedientia, &f dile-

norando: quare Grzca, & Syrus ha-

Qui refrita

&7o.) Genus, profapia, & indoles eo-

bent, qui bonorat parem.

itü affii

rum eft obedientia, & dilectio, quafi

Exerabi;t pro peccat;s. ) Expiabit

dicat : tales plane addicti funt, toti-

peccata.

qi p

nebit.

Veniam peccatorum obti-

Telrireraro :

ue vacant , & ftudent obedientiz ,

Deus enim honorem parenti-

ODedlentiim

dilectioni, ut ex ea profeminati cife

bus delatum fibi exhibitum putat, &

videantur.

Vel fenfus eft: & fru-

in eos , qui in parentes pii funt , &

8 Qud!l. i

&us eorum obedientia, &c. — Vide Sap.

ipfe eft indulgens.

5 & ob

1. I4.

n oratione dierg . )

Oratione -(llld-

2. Judscium patris. ) Sentexitia;n,

tidiana.

Vel eft hypillage , pro

9 P T

preceptum, prefcriptum,

in diebzs orationis, u

Aperits, i.

num. 6.

t. hoc eode;n cap.

àc vitia.mïe

ür [ahv; fftis.) Ut prxfentem, &

xternam falutem confequi poffitis,

S. Sicut qui thefaurizat , ita, 6 qui

Io, Bmfdl'

Alludit ad illud Deut. 5. 16. Ur lezgo

benorifcat matrem [uam. ) Hunc hono-

L )

lv

fnem di

Ie

—'viwsi:emgare, & £ene fit eibs.

rem, quafi ingentem bonorum ope-

t

U SXtrem

4i

C APUT

Iit.

645

c. Qui honorat patrem fuum, jucundabitur in filiis : & in

die ora:ionis fuce exaudietur.

T

7. Qui honorat patrem fuüum, vita vivet lon

düritf-

B

giore : & .quiä

Obedit patri, refriverabit ma:rem.

tes : & quafi domi-

a,

8. Qui time: Dominum, honorat. paren

nis ferviet his, qui fe genuerunt.

Exod

9. * In opere, & fermone, & omni patientia honora pa-

trem tuum ,

"

25.I2

Deut

Io. Ut fuperven

iat tibi benedi&tio ( 1 ab eo, & benedi&tio

:c 16.

i fitis

illius in novi'fimo maneat.

-

i fba:ris

iMatt,

rr.* Benedi&tio patris firmat do

mos filiorum: .ma;ledi&io au-

IS. 4-

Marc.

ontinebit

tem matris eradicat fundamenta.

7.) IO'

12. Ne glorieris in contumelia patris tui: nonenim ereft tibi

Ephef

gloria, fed confufio.

e

t matterm

nis ex ,*horiore patfis fui, & dedecus äeäj

13. Gloria enim homt

*

27.2"'.

filii pater fine honore:

i

*

Mmmm 3

I4. Fili! 49. 2

; Mim. i

leo Obf.dien'

fuum hono-

(1) Ab €o. z» edir. S;;xt. legztur: a Deo.

ip parentes

rum, & meritorum tþef aurum fibi re-

tio judici reddenda di&orum, fa&o-

, u paste

onit.

rumque.

»

lant.

6. gacundabirur

8 0823 Ts d

II. Firmat domos.) Facit, ut filius

p frnutw'f

pro pietate in. parentes rependente ju-

prole, & fimilia, eaq»e divite, ho-

trís ju, at

cunditatem ex filiis rrobis & egregiis

norata, & fpendida dotetur , deco-

nature , & gratig dotibus inftructis.

retur, & perdauret.

Maleditlie "vero matris. ) Pari jure

. fevere eti

7. Qui obedit patri , refrigerabit ma-

- contumacs

trem. ) Hac enim ipfà obedicntia re-

& patris.

Eradicar fundamenta, 6c. ) Easdem

frizerium przítat matri , üt contra,

domos funditus evertit..

parentes he

ui refractarius. eft. patri ,

randi tri-

& 9j lu-

d

itia atficit matrem. . Vel fenfus eft:

I2. Ne g!ari&ri: j2 contumelia patris

£44.) Quod aliquando infipientes filii

qui patri obedit , conabitur matrem

| Expiäbiï.

refrigerare ; nam eo matris reitiperio

faciunt, qui fi juflis psrentum reftite-

;at(]ïl!m 0

btl«

obedientiam parenti preftabit.

rint, jugumque coniregerint, verba

"

etiam arrogantia , && contumeliofa

orem p!*

g. Quaff dominis.) Precipuus enim

in parentes protulerint, cum zqua-

:um puf.clf !

parentum cultus in obedientia confi-

L

libus gloriantur, quafi egregium pa-

ii fuat, *

ftit, & obfequio:

traffent facinus, & ftrenue fe geiif-

1

9. Patientia. ) Ut fcilicet. patris

fent.

)ratione qU

lus s

afperitas, imperium , mores difficiles,

Noem eff enim tib: glowvüa ejus cb)zfu-

oQan

ac vitia .toï.erentur.

ffo. ) ' Apud enim . cordatos , & fa-

ce

IO. Benedi(lio il/ius $a. noviffimo ma-

pientes dedecus eít refractirium effe

T I^

qllf

xea2t.) Divinus favor usque ad vite

parentt , & multo ina

gis contume-

finem d'uret, teque profejuatur, nec

liofum in. ill im.

Huoc ho

in extrema illa hora dcferat, cum ra-

hgn()l um OP

13 G/or(':z euim bLbomini ex bouore

646

LIB RI.ECO

JLES

4«ASTICI

A

14. Fili! fufcipe feneCtam patris tul, & non contriftes eum

in vita illius :

vilere.

!

]

I5. Et fi defecerit fenfu, veniam da, & ne fpernas eum

!

44. 1

in Vlrtute tua :

eleemoiyna emm pams non erit in obli-

pluriou

vione.

*

"T

16. Nam pro peccato ma:ris rfïfwue turt

b1 bonum,

)5 M

in die tribulationis

Vantate

17. Et in jufitia zedificábitur tibi, &

commemoi ab1 ur tul

& üCL.*

in fereno

i "18:)

folventur

C

peccata tüa.

ticül

IS.

uam malae famse eft, qui d81 elinquit patrem & eft

. C

malediétus a Deo, qui exafperat matrem.

VU5 Cot(

1g. Fili! in manfuetudine opera tua perfice, & fuper ho-

L

minum gloriam diligeris.

Hebrai di

*Phil.

20. * Quanto magnus es, humilia te in ommbus, & coram

perantta. v

2.3. Deo invenies gratiam:

altiora Q

91. Qudmam magna potenüa Dei fohus » -& ab humilibus

0j N

ptote

honoratur. :

*Prov

22

o

Dicellarmn

* Altiora te ne quaefieris , & fortiora te ne fcrutatus

Qca S,u

25-27- fueris : fed quee praecepit tibi Deus, illa cogita femper, & in

F?TJ

pluribus operibus ejus ne fueris curiofus.

Curioft as

23. Non

4m dili

Ed

pavaeg -

Patr::fül ) ProVemc fcilicet ,

& cer-

beri tui multiplicabuntur, & bene

2* P/J/t

nitür.

p 94?/(/&

di&tionibus replebuntur

I4. Sufcrpe fem&am ) Grece &»riNaf8

Comuemorabitur f2:.) Deus erit. tui

"8 mult

«djwva, fubleva

memor, velipfa pietas in parentes

türales j

IS. $7

pt.lm noü

def'ecerit fenþ: ) Grece

memoriam tui quodam modo retri-

€v»toi» ,. eztellectu ,

mnentis$

vigore ,

cabit Deo , ut tibi benefaciat.

" &reye

prudentla

fapientia.

Clpatemu.

18. 8uam male fama eff. ) Grece:

A Ctvacus

Veniam da) rlo]erx, ne culpes ,

GG /J)Aao*g)r/uog »

tanquam älafpbemus

M N

ne fubfannes.

ef , execrabilis , infamis eft.

-lp virttte &4. ) Eo quod videa-

fenld, elt

ris tibi viribus mentis , & corporis

I9 Swuper hominum gloriamt ) Prse-

ï q'ïæ al

ter gloriam ,

& honorem benevo-

prævalere.

lentmm etiam tibi conciliabis.

tet

Eleemofyea enim patris mom erit im

QO. QQuamro magnus es. ) Quanco

: C&dx

oeblivioze. ) Pietas , benevolentia , &

It flon PO]

Deus

es imajor..

mifericordia patri exhibita.

Invenies gratiam.) Deus enim fu-

6 S!l/þ&

illius' recordabitur ,

ut fcilicét pro

perbis refiftit , humlhbus vero dat

ea bona répendat.

*

WPWJ i

gratlam

16 Pro ptocato HAITIS ) Tolelato,

oI. Quanmm magna patemm Dezs

bus c.

impatientia , jurgiis , morofítate.

folius , &'c.) Quia Deus eft fumma

Cem,

cxe*lentEs

17. I juffitia edifrcabitur tibi. ) Pro

celfitudo , propterea fumma erga

juftitia , & pietate exhibita adifica-

eum' exhibenda humilitas.

Ui Vij

bitur tibi domus , familia tua ,' li-

22, Fertiera ft ne feretatus fueris,)

ttd ü) 11T

ls mente

TOE

OAPU. fl

647

ts eum

23. i*ïoh eü enim ti

vilere oculis tuis.

bi neceffarium, eq, quae abfcv:ondita fant,

Tias 6um

24. In fupervacuis rebus noli fcrutari multipliciter) & in

ip Obli-

pluribus operibus ejus non eris curiofus.

.

l

&

25. Plurima enim fuper fenfum hominum oftenfa funt ti

3;i.

IR

xulstionis

26. Multos quoque fupplantavit fufpicio illorüm j & in

vanitate detinuit fenfus illorum.

folventut

*

27. Cor durum habebit male in noviffimo :

J& qui amat pe-

ricalum , in illo peribit.

m:&eft

28. Cor ingrediens duas v1as, non habebit

-fucceiï'us : & pra-

vus corde in illis fcagdalizabitur.-

fuper ho-

.99. Cor

Hebrei difficiliora , & captum fu-

illi detenti funt, dum eas mordicus.

perantia vocant fortiora ,

duriora ,

tuentur.

& coram

altiora, profuadtora.

27. Cor durum mafe babelit, Gc. )

homilibus

23. Non eff emim tibi mece[ffarium.)

adeo

non eft

Cor durum opponit tum manfuetu-

Liptote., feu miofís

dini , & humilitati , quam cominen-

neceffarium , ut etiam fit noxiam.:

davitnum. Ig.& 20.tum obeüientiz,

! fcrütatus

Q4. Scrurari — multplicirer. ) Grece

quam filiis commendavit. num. 2. &

per, n

m mtorpyuis, elltautem arteiteyiía ,

feq. Itaque cor durum eft cor fuper-

euriofitas, faperflua anxietas, & que-

bum , & obflinatum. Dicitur male

dam diligentie redundantia , & fu-

habere in noviifimo , quia tand*m

g N

pervacua

Opero 1tas.

fuperbia , pertinacia , & inobedien-

/

25. Plurima enim V/;zlþef fenfum bomi-

tia multa importaat incommoda, &

, & bue

nwn oflewfa [unt tibi. ) Quuaft dicaf :

tindemi maiximum

malum

zterna

Deus multas res natuiales & fuperna-

damnationis-

Jes erit t

turales, necefluias, & utiles, quz ca-

in. parentes

ptum noftrum fuperant, nobis often-

Qui amat periculum , peribit 1m ilio.)

modo relit

Qui pericula non cavent, ncc fe ab

dit, & revelavit, utillis ingenium oc-

ef&CiRt-

cuparemus: hocergoagamus, necad

iis removent, quamvis fe putent fe-

fupervacua fruftra , curiofe, inutili-

curos$ ,tandem in iis pereunt ; qui

: Gract

enim multüm návigant , fere nau-

;17"' Hflþbmw

ter , & noxie tranfcendimus.

Vel

fenfus ett

multa homini oftenfa ef-

fragium tandem faciunt , & qui fre-

; &l

quenter in bello verfantur, hoftium

ais

p

fe , que aliquo modo pe:rcipiat , pe-

telis fere cadunt , & fic de aliis hu-

nitus autem illa, illorumque caufas,

n Deem

& effectus , & affe

jusmodi ; naum ut ait Senecain Her-

jliabis

étiones cognofcre-

cule furente. .Quem fape rran[it cafüs,

re non pollit.

h

) Quanto

26. Suiplamtavit.) Decepit , ever-

aliquando . iavenir,

Idem judicium de

tit.

ys enim

ft-

peccandi periculis.

dat

Sufpici illortm, E$c. ) Opinioneþs,

99. Cor ingrediek: dua$ "UViAs mom

& fufpiciones , quibus tanquam re-

babebit /?»tcce[:zs. : )

Ile ingreditur

bus certis adhzeferunt , nimium fibi

duas'viis , qui tendit in duo con-

])0

f(ztidl Dui

^

umina

credentes.

traria ,^ & Deo fervire vult , & dia-

|

á

ä

&i

ag

Et in vapitate detinuit [enfns ildaorum.)

bolo , divinz legi obfequi , & mun-

(amma

Et falfis, mendacibusque opinioni-

di.

Non haábeat autem hi. fucceffum,

-t:;mf f i

bus mentes corum ümbait ,. quibus

quia neutri fatisfaciunt.

;4'

-

'LIBaRIv ECCLESIA*STICIä

648

?9. Cor nequam gravabitur in dolorib

.

s & pe;cator adji-

ciet ad peccandum. -

' Ál Qj

40. Synagogae fuper

borlim non erit fanitas4 fruþtex enim

—

B

hujat d

peccati eradicabitur in illis, & non intelligetur.

31. Cor fapientis intelligitur in fapientia , & auris bona au-

E n |

ht

