explicita recumbe:

!

12

4. Ut laeteris propter illos, & ornamentum gratise accipias

coronam , & dignationem confequaris corrogatonis.

Ts ,1

H. /

.4. Lóquere major natu : dicet enim te.

diom

p

$. Primum verbum diligenti fcientia, & non impedias mu-

tia.

ficam.

6. Ubi auditus non eft, non effundas fermonem : & impor-

1/7 r fi

tune noli extolli in fapientia tua.

3. Gem-

fipientea

7. 6

nium ; qüod fympofiarche munere

I.R

E&orem.) Convivii præüdem;

Car

Uk

fympofiarcham , modiperato-

egregie fuceris functus.

rem; ficenim Latini vocabant eum,

Dignationem . confequaris corrogatio-

zis.) ld eft colle&ionis fymbolorutu,

qui certam potandi legem, modum-

que convivis prefcribebat.

& ferculorum,quam faciebant convi-

YoC

Noli extolli,65c.) INe pre c«teris te

vx,uteam quafi tributum fuo modi-

C0

efferas, fed potius te aliis eques, licet

peratori offerrent.

Vocatur ergo

Centu.

convivali illa poteftate fuperior fts

dign.tio corrogatiomis , id eft corro-

fs

9. Curam illorum babe.) Ut venien-

gatio, quaconviv& dignantur convi-

Ümivj;

tes humaniter excipiantur, & tra-

vio pretectum.

&entur, fuis locis collocentur ; ni-

laroiss Ó

4. Loquere major matu.) MHoc pre-

S * S ;'['?!

hilque defiderent.

ceptum non fpe&at ad fympofüar-

Warigdi

S;c cozfíde.) Cum ea omnia , qu&

cham , fed ad alios convivas.

munus tuum requirit , effe&a dede-

6t elabor.

$. Decer ezium te primum verbum. )

fic &c.

ris, ut ftatim hoc eodem verficulo

Ante alios loqui.

Mimf)'m

additur.

ultis qq

^

3

. Leteris propter illo:s.) Nidens om-

Dilizenti frjenti.»:. ) Grixce ey cïxgt-

B& imigqua , àn exacta , & diligenti

9. Proy

nibus fatisfa&um , ideoque eos hila-

fcientia, vt fcilicet, que dicis , be-

tibus fenit

riter convivantes.

!cis exhibe

Ürnamentum . gratia.) Grace ?uxoc-

ne intelligas ,- fimulque confideres,

an tempori , loco, &c. conveniant.

"tedis t

píag xáei ; &fenfus commodi flimus

exhilarantur , & magnum eft convi-

I$ erie.

effe poteft, eo quod bene , & ordi-

vii condimentum.

10. ] ,

nate omnia difpofueris , accipias co-

ronam.

6. Uli non eft auditus.) Quia fcien?

! inteeg

tia non diligitur ,

Qutre.

-Accipias coromam. ) Convivalem a

-

Annec" fermg fapiens

It g,

reliquis convivis, quafi in teftimo

A

admittitur..

r

?ce eft,

77*

CAPUT XXXII.

*. Gemmula carbunculi in ornamento auri , & comrpara-

tio muficorum in convivio vini..

10 tf

9. Sicut in fabricatione auri fignum eft fmaragdi , fic nu-

TT

merus mufíicorum injucundo , & modera'o vino.

lu

9. Audi tacens , & pro reverentia accedet tibi bona gra-

tia.

F

]

19. Adolefcens loquere in tua caufa vix.

II. Si bis interrogatus

fueris , habeat .caput refponfum

U

s

uum.

1i2. In multis efto quafi infcius , & audi tacens fimul, &

ia j

quarens.

13. In medio magna

torum non þræfumas : ubi funt fe-

? accipit

Is

nes , non multum loquaris

I4. Ante grandinem praeibit corufcatio : & ante verecun-

diam pr&eibit gratia ; &

pro rev

erentia accedet tibi bona gra-

;edias mv

1a.

15. Et

Eeeee 2

( impor

loportunme moli ex£olli , & u)

INoli

capita , & fummam brevem redige

fermonenm tuum.

Summatim verbis

fapientem sgere intempellive.

P

"

Gemmtula casbusculi , 6c. ) Ut

paucis multa complectere.

ichg muncae

carbunculus auro illigatus fplendet

JY2- ueft infcius.) Quaft nefcius ,

ita mulicorum concentus

& non intelligens , ac proinde parum

hilarius. ,

j; rl

conyivium Letius facit.

loquens-

CoE;

4:20.) Gtgce

Z

ef , edeyxemits

Audi facemy ffmu[, & qu&rens. )

femboloruty.

,iäb:m[ cnnvf'

vocuinn

?

fonorum , ut fic dicam

Ut plurimum tacens , interdum ta-

COagmcnt:ir»:io NG com?ofitio , Con-

mern , ut docearis , interrogans.

m fno mole

centus.

ltali dicunt , cozcerzo d; zue-

3. ]&-fagnataruïüv) Procerum.

gt U

ffca.

Noz prafuma:^) Ne te illis eques :

;d elt corm

Comvivio vizi.) lnconvivio, in quo

in Greco enim eft yz. £&ie s.

;nancur convie

I4« Praibir-) Comitabitur, prefens

largius potari folet.

g. S/eat in fabricatione, Gc.) Sicut

erit, Aderit. Sicaccipitur illud Pfalm.

, Hoc g

99. 15. Mirfericordut, . wveritas pra-

fmaragdinum fipillum auro diligen-

Quuia feilicet

;d fj(mPO(hï'

ter elaborato infertum melius tulget;

cedent faeremz tuam.

ml'WAs'

ic &c.

Deus virtutes illas infeparaliles ha-

j gerit

)

bet comites. Senfus ergo noftri ver-

IANemerus m;;ffconzm. ) Harmonia ex

multis cantoribus conflata.

ficuli eft : ut grandinem (| five ut im

s £j ^

l

Greco eft zositruum.) comitatur co-

xn' mtl

9. Pro rc*'v*erem*ikz.) Quam quxuen-

rufcatio ;

1ita

verecundiam gratia

&i

tibus fenioribus , aut cintantibus mu-

.

j QUP

ficis exhibes.

«

apud eos ,. qui vident verecundum

ql

'ïf[i* QUE

adolefcentem.

Bene tonitruo com-

Accedit. Hbi gratia bona.) Gratior il-

nvemaflf

lis eris.

paratur verécundia , qu£ fine timo-

l convi

IO. J» £ua can[a vix.) Wtiam cum

re non eft, & hominem percellit ,ut

tonitru, eumque facit aliquando, ut

tua intereft , paucis a(;lm'odum lo-

quere.

Greca loquuntur, ép/gé»rTO? , 4t-

j

Qu ££

II. Hza

beat caput vefponfum tumn. )

fomitum , 65 /zzkpiofzzm-.-

Corufcatio-

[arme

f

ni vero confertur gratia ; quia . co-

Graf:ce eft, xeQaAaiecor , id eft ad

/

/

472

LIBRT ECCLESI

SITE6

r3. Et hora furgendi non te trices :

;:g

ricürré autem prior

a. Y

in domum tuam , & iihc avocare

. & 1llie lud

4

füperbx

16. Et age c«

2 !

onceptiones tuas , & nonin deli&tis, & errbo

fuperbo.

feGatio

17. Et füper his omnibus benedicito Dominum, qui fecit

24. F

te, &inebriantem te ab omnibus bonis fuis.

nitebis,

18. Qui timet Dominum , excipiet do£trinam ejus : & qui

2 Íi

vigilaverint ad illum , invenient benedictionem.

"

Cfedas t

Ig. Qui quserit legem , replebitur ab ea: & qui infidiof:

26. À

agit, fcandalizabitur in ea.

—

».,

25. In

20. Qui timent Dominum , invenient -

]u

dicium juftum , &

enim Qo.

juftitias quafi Iumen accendent.

ET

21. Peccator homo vitabit correptionem , & fecundum Vo-

140 , Q

luqtatem fuam inveniet comparationem.

22. Vir

faceret,

À

tuüdem fe

rufcatio de fe jucunda eft ,- propter

Qui Infidiefe agit.) ln Greco elt,

lucis , & fulgoris gratiam,

Ó UzOxeinoptyoc ,-qui bypoerita eff , &

(icaus pe

Ttonts , (

Pro reverentia, ) Qua alios reve-

alium fe fimulat ab eo, qui eft, pium

ACIünt ,

reris.

verbi gratia, & lecis ftudiofum , cum

irreligiofus fit , & impius.

& Vd etia

I$. Hoera j;;rge)zdi zom te trices,)

Scandalizalitur ia ea.

Offendet ,

Cat Tetum

Cum tempus eft e convivio furgen-

quia ob hypocrifim & violatam le-

X COdQmer

di , ne moras ne(tas.

gemn, quam tantum retinet, cum

DCCitOpeg

domum

aliis videtur, poenas luet.

*

ationes, &

Precerre autem prior im

:H47. ) Domum tuam quamprimum

QO. l4wvemiert jud;wims — jufium. )

MAmtmodo cc

répete.

Senfus eft, eos , qui timent. Domi-

]ure agere Y

num, facile ex lumine naturali ra-

22 Vip

*Illke e&vocere. ) Avoca mentem a

feriis , & animum tuum recrea.

tionis , vel fupernaturali fidei , aut

ls C()nmi(

16. .4ge cowceptioges tu45. ) 'Yuo

ex inf(tructione doctorum , &c. co-

N LW,W

indulge arbitrio , ut fcilicet facias,

gnofcere id , quod juftum eft.

TX «t

"fell

que volueris.

Et juffitias , €c. ) Juftitie opera

ipenrj

Ef nom de

htlis , E5 beräa feperbo. )

exercebit , qu&e. aliis boni exempli

(]eübg

:

n5

Modo peccatum abfit , & verborum

fplendore prxluceant.

P«

-

cumfp

iCjet i

-4!/ enm»' :

fuperbia, v. g- contentio, aut alio-

21. Securdum voluntatem fuam tu-

rum irrifio.

Veniet comparationtm. ) Grece cwy-

NMIPE

i'fimf

7. Benedicito Dominum.) Domi-

Xéipa , quge vox aliquando . zzerpre-

imïblt

k| Efllþm

Y hbï

iüum lauda , illique

ratias age.

fATIOnem ügnifïcat.

Senfus ergo ef-

Igebrtantezz

ze 4

;

omsuibus bonis

fe poífet , peccatores non admittere

Poliquim «

ü

fpis. ) Effufiffime , & largiffime bo-

correptionem , fed qu&rere pratex-

Ore dhL ü0

nis fuis te ditantem.

tus , excufationes ; ( interpretatio-

Jiio Opmtu

fru

19. Qu vigilaverit ad i//urh.). Vi-

nes legis , quam ad fua defideria ac-

De

gilanter , & follicite orando , & in

commodant, ut in fuis peccatis hz-

fütm d

"

»

& fcru

La,ï

lege D«i meditando.

rere poffint.

Hoc eft , quod Livius

füt

)*]llu

I9. RepleHitur ab ea. ) Locupleta-

querebatur de fuo fxculo, quod le-

Toe

bitur bonis illius.

O

4f

ges fibi quisque aptas interl?rftando

N

$ leili

CATPUT XXXI

773

DT

22. Vir confilii non difperdet inïell'igenïiam : alienus , &

fuperbus non pertimefcet timorem :

L ven

23. Etiam poftquam fecit cum eo fipe confilio , & fuis in-

E

feCtationibus arguetur.

Nl 'feci't

24. F

F

ili , fine confilio nihil facias ; & poft fa&tum non poe-

nitebis.

: &qu.

25. In via ruinze non eas, & non offendes in lapides : nec

credas te vise laboriofae , ne ponas animeetuae fcandalum:

nfidiofe

26. A fiistuis cave , & a domefticis tuis attende.

27. In omni opere tuo crede ex fide animee tuce : hoc eft

N

tun, €

enim confervatio mandatorum.

28. Qui credit Deo , attendit mandatis : & qui confidit in

dum vo:

illo , non minorabitur.

P

Ecece4

/1. CLA(

0^. Vit ,

faceret.

INoftre Vulgate leio

anguftias propter fuas infectationes,

eundem fere fenfum

exhibebit , fi

hoc eft , propter ea , que avide fe-

Orsco elhs

dicamus peccatores quzrere compa-

Gatus eft, & quefivit, & quorum

" ff;, &

rationes , cum dicunt v. g. hoc alii

caufa divinum timorem neglexit.

y;elb piom

faciunt , cur jubeor ego abfítinere ?

QS. lg via rtimé von eas. ) In via,

ofuin , cim ,

& Vel etiam quia e'yxoiua. , fignifi-

in qua facile eft cadere,

catrerum multarum commixtionem;

ruere.

: & in preceps

;'0 Fendet ,

& coagmentationein , fententia erit ,

iolaram l

|Et mon offendes 1 ldþides.) Qui jux-

peccatores multas comminifci excu-

ta hujusmodi vias effe . folent.

l

cum à |

fationes , & pratextus, eofque quo-

Vis labortofz. ) Qualis illaeft, qua

dammodo conglobare, ut quod agunt,

lapidibus , & offendiculis abundat.

L .;;FWI- )

jure agere videantur..

um tus;) Nite tua.

t Done

22. Fir cozfii:.) Prudens , qui res

Scandalum.) Offendiculum ; totus

sacurdt *

fuas confilio regit.

hic verficulue per allegoriam fignifi-

Non difperde. ) Non negliget:

cat negotia difficilia, periculo , &

64 d

Grzce elt, u5 aapiov,

ruing proxima non effe capeffenda.

j ei.

Iztelligentiam. ) Confiderationem ,

& deliberationem.

Qmnia enitm cir-

26. .4 fíliis 1uis cave , €6c.) Monet

fiig ope

etiam ibi cavenda

pericula ,

ubt

)Oni exem]

pl

cumfpiciet , & timebit.

omhnia tuta effe videntur.

Itaque

A!ie;zm.)' À confilio.

etiam domi , & inter domefticos

»em f;[d"l !

Nenm perttme[cet fimorem. ) Ibi non

vigilandum.

6r

u g

timebit , ubi timendum fuiffet.

Q7. Crede ex fíde antma tua. ) Se-

n

23. Etampofequam ftctt, c.) Etiam

'do ";ffl

quere credulitatem anime tuz, id

ao

poftquam cum €o , hoc eft, cum ti-

cft dic&tamen tuz confcientie.

ad i

more aliquo , temere, & fine con-

Hoc efl eniz , 6$c.) Sic enim man-

filio operatuseft, & fuboriente etiam

Vrcl

Præfe

data , &-divinam legem fervabis.,

nerpföt M

ferupulo , ne forte illud effet pecca-

28. Qui crediz Deo , 6/c.) Qui cre-

tum , adhuc poft fa&tum nomn timet,

dit conícientie fue , credit etiam

aideria 9

Deo ,

eccatls

fed ferupulum devorat , & fibiomnia

juxta cujus legem illa dictat

od Livit

tuta fingit.

facienda ,. & fugienda.

$us infetfhztimiäg: 4r(g;æz'*ur. ) be-

Nou mumerabiter. ) Detrimentum

lo

quO«l |

meritatis fcilicee' , cum incideriz in

non accipiet.

774

LIBRI ECCLE'SIASTI'C[/

CE

CA P-UTXXXII

fuprafej

Laudantur timens. Dominum , &? fapiens : inconflautia þræcor-

[

diorum fatui : amicus fubfannator : dies , & tempora a. Deo [unt,

Du$ &ni

qui €»

reliqua omnia, creavit , ac difponit , im cujus manu e[t bo-

$À

paum c

mo , ut lutum in manu figuli : malum contra. bonum : po[Je[fro.

9. Bt

t0n in vita , fed in morte. difiribuenda aliis : &

ls dies

quomodo fervi fint tra&tandi.

Io. E

fuit in

1, "Imenti Dominum non occurrent mala ,. fed in tentatione

Deus illum confervabit ,

; liberabit a malis.

x terra

?. Sapiens non odit mandata , & juftitias, & non illidetur

asss

-

quafi in procella navis.

Ji; v

3. Homo fenfatus credit legi Dei , & lex illi fidelis.

Wt puto ,

cui infixi

J.4. Qui interrogationem manifeftat , parabit verbum , & fic

fatile illy

deprecatus exaudietur , & confervabit difciplinam—?v & tunc

quid zota

refpondebit.

6. Eguy

* Sup.

g, * Proecof

dia fatui quafi rota carri, & quafi axis ver-

*

admitttur

2L.17.

fatilis cogitatus illius.

6. Equus

——

talice dic

Si( ö F

I. IN rentatioge. ) Dunonis ; vel

oracult.

Nonmagis euum lex decipiet,

cum incurrent um illum mala,

quam refponfum per Urim, & 'Thu-

tor j E&US

mim, quod in rebus magnis Princi-

$b nj

cujuscunque tandem generis fint.

o. Nem'edir.) ld eft, diligit.

Eft

pes populi confulebant.

E AQON

Amodum

Miofis; minus enim

lriz vértitur voce óNoy ,- INum. 27.

tteCtioni

!dicit'.ïr ; quam

2T. & alibi.

trim dum

fignificatur.

Noa iHüdetur,£7c.) QQuuia amat, &

Parabit verbum.) Premeditab

—ïtur,

& abet;

fervat legem non faciet «ternz falu-

quid fit di&urus, nec ftatim ad lo-

rem 'dbïip'u

*

lorfo exqt

tis naufragium.

quendum profiliet.

dhi] utili

3. Cred;t leg Des ) "Voeredze, Grece

Ef fz'c deprecatus exzzudt'etur.) 'Præ-

eft Zuziccor, id eft fideliter verfatur

miffa fcilicet oratione , ut confenta-

8 & b]

X Yolunta

inlege , vel fidelis eft legi, vel fe

nea, loco, tempori, &interrogatio-

à ïi?qui lo

totum legi Dei g :bernandum permit-

ni refpondere poffit.

tit, & fiduciam , & fpem fuam in

, Confervabit. difciplinam. )

In Græcn

"mrcjtiæï 1

illo collocat ,

confidit promiífis ,

MODlentit

eft, civdqe0» naidtiav , collzga dreipls-

A quo de

ug£ habentur in lege.

721!?71,

od ad methodum , ordinem,

E: lex 11l fedelis. ) "Ut fcilicet ab

& connexionem dicendorum refetri

üerat hpie

il mala avertat, & bona omnia con-

ciliet.

poffe videtur, Noftre Vulgate edi-

7' ,6&14)*(

tionis fenfus idem effe poteft. — Vel

Càufe dt,

4- Dus interrogattonem manifeffat.)

fignificatur , virum cordatum ferva-

m prece]t

Qui interrogationem fibi factam per

turum effe difciplinam, ut fcilicet mo-

Ti profif

aptam -refponüonem manifeftare cu-

rate fe gerat, & loquatur.

H AUg.

pit

Prima hujus verficuli pars in

«. Qauaff rota carri. ) Ynftabilis eft

Tis hoy Q

len

Greco cohzret cum precedentibus;

xai vóRoG &UT G TrICOG, G £ eer u O NO,

mens fatui, ut rota carri, que fem-

.-! aC )ro

per circumagitur & verfatur.

M Otnes

& x ,'.;!-li fdelis eft frent. interrogatio

CAPUTT XXXIL

145

6. .Equus emiffarius j fic & amicus fubfannator , fub omni

fuprafedente hinni:.

1

.

1 prer-

7. Quare dies

diem

füperat, & iterum lux lucem , & an-

Do futt,

nus annum a fole?

n

rdio

9. A Domini fcientia feparati funt , fatto fole , &

HpI'æCG-

pf

ptum cuftodiente.

n6

. Et immatavit tempota , & d

1

*

les feftos ipforum, & inil-

lis dies feftos celebraverunt ad horam.

1o. Ex ipfis exaltavit , & magnificavit Deus & ex ipfis po-

ernt

tiont

fuit in numerum dierum.

Et omnes homines de folo,: * & *Gen.

UVE

ex terra ? unde creatus eft Adam.

rI. In

y Tllidetur

Zdxis verfatilis.) Axem Verfatiæl—em,

. 4 Domini [cientia fiparati [unt. )

Non cafu , fed diviaa providentia

lis

ut puto, modiolum rote appellat,

cui infixi funt radii rotz.

X«l ver-

inducta eft varictas hec dierum fefto-

p, &f

fatile illud appellat, circa quod ali-

rum, & profanorum.

Fatto fole, &e. )

Poft foiem jam

la & u

quid rotatur.

6. Equui emiffarius.) Gui ad equas

fa&um, & curfum fuum tenentem ,

iloque naturales dies formantem.

admittitur, ut illas gravidas reddat.

Divina enim lege pofitiva fabbati

6, Equs

]talice dicimus , o /fa/loze.

quietem , & fefta Pafchz, Penteco-

n iexdeCïiïi*:'

Sic 65 amicus fubfannator, ) A dula-

*

ftes, &c. jufli funt fervare Hebrai

ii ,

tor, fictus amicus.

in lege Moyfis.

Sub omzi [nprafedente binzit.) Quem-

] fs PrmCi'

admodum equus admiffarius fefforis

. dpuentavit tempora, ) VMarie dif-

T; p

pofuit Deus tempora.

direCtioni paret, & obedit frzno, in-

Dies feffos celebraverunt ad. baram.)

? Num' 2?'

terim dum ab armento equarum lon-

Certam, & conítititam, juxta illud

ge abeft; cum vero illas videt, feffo-

Levitici

25. 32. 4 vefpera mique ad

;elitabittm

rem abripit, que non vult, aut illum

vefperam

celebrabitis fabiata weffra,

ü;ltim aL

dorfo excutit ; ita fidus amicus cum

& fic de

aliis feftis, qu& certo auni

L

nihil utilitatis ; aut voluptatis afful-

[z

t, & blanditur , amico confentit ,

teinporerecurrebant, & certaquadam

settit

) pe

&

accommodat,

hora incipiebant,. & finiebant.

gorfen

t voluntati illius . fe

Diebus naturali-

alioqui leges violat , & perrumpit

bus-

10. Ex :pfís. )

;incerïügatio

amicitiz , ut fuis. commodis ferviat.

Exaltavit , 6 magnificavit.) Ut ce-

In

Gre

Confentit hic verfus cum fuperiori,

lebritate feftorum effent infignes.

in quo de f:tui inconítantia locutus

Qui nullo

" d

fuerat fapiens.

Im numerum dierum. )

ordin

fefto notabiles funt, & tantum funt

dorum 7

Jct

7. Ouare dies diem ]:upemt. ) Quid

numerus ad explendos, & conficien-

od

caufe efít, quod una dies, & lux ali-

dos menfes, & annos.

Vol

(d

ot

am precellat, dies fcilicet feftus di-

Et omues Lomines de folo, €&c.) Eft

m feïV

em profeftum ?

apodofis fimilitudinis.

Senfus eft:

o 1

fic homines omnes de terra e folo

fcuicee

ER annus annum 4 fo'.) Cum om-

j

nis lux dierum anni a fole proficifca-

fumpta fa&i funt, ex ipfis tamenho-

tur, ac proinde fecundum naturam

minibus aliquos eligit Dominus , ali-

f&

gi, qUu

dies omnes ejusdem fint rationis.

quos vero non eligit.

ACUP»

775

LIBBRI ECCLESIASTICI

Y5 T

ir. In multitudine diíciplinze Dominus feparavit eos ; & im-

mutavit vias eorum

poft v

I2. Ex ipfis benedixit ; & exaltavit

& ex ipfis fanCtifica-

; ]

vit , &.ad fe applicavit :

& ex Ipfis maledixit , & humiliavit,

demi

& converti

tilos a feparaione 1pforum.

.*

Rom.

x ag Qua.fi lutum figuli in manu ipfius, plafmare i lud &

Dus exq

9. .2I.

difponere.

10 À

.14. Omnes vize ejus fecundum difpofitionem ejus: fic homo

clefæ P

Gü

!

in manu illius, qui fe fecit, & red

et illi fecundum judicium

20, E

fuum.

d

füper te

15. Contra malum bonum eft,

& contra mortem vita : fic

ne forte

& contra virum juftum peccator.

Et fic intuere in omnia

a. D

opera Altlfhml

Duo.contra duo, & unum contra unum

-

CaTO,

x6. AE

-' B1

II. Jz maltitudine difeiplina. ) . Sci-

I'ï

k

Gu

1

f.

? iutum frgnit, Gc.

) Quem-

li Tianü

!'

eftix fcilicet,

& fdprntxæ fug di-

admodum

Seulus-ex eodem luto-, &

VInZz.

ex eadem maífa vafa facit alia in ho-

r -

Et gunum

Imutavit vias illorum.) 'T'umquia

norem , alia in contumeliam, ut lo-

fecit , ut alii aliam vite rationem fe-

quitur D. Paulus ad. Kom. g. 21. ita

Tüt entimn

rerum, fi

querentur, & varios ftitus amplette-

ex hominibus Deus ahoq noan eligit,

rentur, tiirm maxime QU'

alios effe-

alios el:(nt.

Itüs ;«

eit fapientes, & fanctos, alios vero

Plefziare.) Formare, & eam, quam

I$

in fua. infipientia, & peccatis dere-

voluerit fïfrum m inducere.

m facri

liquit.

I4. Ommes via tjus F'czmdum difpo-

t Ecdefr

I2. Szzrä?þ'av,t ) Separavit, & ut

firionem ejus. ) Omnes enim actiones,

ptis Mach:

fequ.rm .44d fe 4pü7zcd'wf

ut effent

& plafmationes figuli funt fecundum

o Qf

0

populus Dei , ejusque £. umha, &EÉc-

ejus dlfpofïtarmem, & beneplacitum,

cle LL

ut eft in Greco textu , qui habet

Teco eft

Maledixit, E5 kumhm'v.f ) Ín fua

of 'vg/

ELSOXI(LV-

vilitate, & abjectione reliquit

Sic bomo in manz iligs. ) Sic Deus

CRQ fe g(f

Cozvertzt Tílos a feparatione zp/arzzm )

par Rï, ï&h(!

pro arbitratu fuo alios elegit, alios

mc!TO lbhg

In Grzco e& *a] dy£c otz» cvr&c dno

Don elefïlt.

Tümm

cáctGc a)ro», id. eft,

«uifwr f:t €0$ 4

ellis

äat:mzäm, ffve ; (muzzs €ovti. ) (oluod

Reddet ill /Z)cum!zzæ judicium füum.)

Quod re&tutn eft, & malos vitio fuo

ültiple

bene de C

Jafid Dæm

mtellw

tür, qm-

1( L' 65

bus CJP&XQ

líraelite 1 m eorum re2io-

peccantes punit , ut meriti funt-

nem 1n;&u*u f'u*

9pey & f

Nofter nón legit

IS. Coztra malum bonum eff,t$9c. )

-:G&"ff D7

fepn atim m CáO't9j, hf.konjun&mn

Caufam affert, cur hec bonorum, &

(,6"1'

)€- VCGLC'JI

Gmw'hCu a utc'nö WOgUG'l(;,

malorum, juftorum , & peccatorum

Dem meam

8U vinde

j//z,mtzc*zem , di fceim*q ; fenfus ta-

diftin&io fit in mundo, & Hhanc hu-

menidem eLe

joteft , hoc eft, Deus

jus rei affert rationem , quod in aliis

I9. 447

elt

comverzsz£ 4llos , hoc

r )

Julth, aut,

quoque rerum freaeribus hec appareat

])el']orum et

alio vertit, yjïcrpz-i: eoS a feparatione

oppofítio , fic oppofica funt; vita,

f quod

& mors, &c.

ipfortm, idefta feparata regione

(iu a

lloicere &

Ícorfim ab He bkælb U

aliis gem;x-

Dzso, 6 Zw. ) Quafi dicat , multa

bus agebant.

X Mlt[m

funt oppofitox um paria.

I!-c.tmc

.

CA T ka;n.

TR

Cinos

)S*) & itn.

16 Et ego noviffimus evigilavi, & quafi qui colligit a

poft vindemiatores.

An&tifine :

17. In benedictione

Dei & ipfe fperavi: & quafi qui vin-

miliani,

demiat, replevi torcular.

18. * Refpicite, quoniam non mihi foli laboravi, fed omni- 'Supr.

bus exquirentibus difciplinam.

iilud, &

24.47,

19. Audite me magnates, & omnes popu

'li , & re&ores Ec-

fit hbma

clefiee auribus percipite.

judicium

20. Filio, & mulieri, fratri, & amico non des poteftatem

fuper te in vita tua : & non dederis alii poffeffionem tuam:

vi: C

ne forte poeniteat te, & depreceris pro illis.

1n omtii

21. Dum adhucfuperes, & afpiras, non immutabit te omnis

Qnum.

caro.

16. M

223. Melius eft enim, ut filii tui te rogent,

"

quam te 1'gfpicere

(;.) Quet-

in manus filiorum tuorum.

m uto, &

$3. Tn

- alia i o

ER unum comtra unsum.) 'Oppüfïto-

euim eft a, quod tum uxorem ,

fjum, ut lIO'

rum enim alttruim pugnat contra al-

tum mulierem quamlibet fïgnifïcat.

n. 9.21 1

; 102 eligit,

rerum, fic calor frigori eft contra-

Des potefóatem fumper te. ) Domus

rius ; & humiditati ficcitas,

gubern :tionem comimittendo, & mu'-

to minus donatione bona tua in eos

[ ez?m, quan

16. Noviffsrms evigilavi. ) Omwnes

]

(

enim facri libri ve

teftamenti an-

transferendo.

te Ecclefiafticum fcz

iE

Xti funt, exce-

um Af

Er depreceris pra 1llis. ) Oporcebic

ptis Machabais.

enim te fieri fupplicen, & que ne-

i ao

ceífaria habebis ad victum , aut cul-

x fecundam

Suafí qui colligit. aemos , 65':.') In

opeplacitut

Graco eít, ég xaNap.ouevot ,: t cala-

tum precibus eblandiri.

mos- vel fpicas poff «

ep*

7^

m colligezs, mo-

aL Dum adbuc faptres , 69 a]piras.)

, qm habet

defte fe Siracides cum fpicilegis com-

Dam vivis , & fpiritum auramque

g Det

parat , reliquos facros Scriptores cum

vitalem hauris.

mefforibus, aut vindemiatoribus, quo-

Nom £m"mutabit te ommis caro, )

In

elegiï : aliOS

rum mefífis copiofa eft, hoc eft, uber,

Grzco eít, u5 dAdfug etavroó» m4o

)

& multiplex doctrina.

c«exi , non alienes, vendas te , aut

jaim f

/

libertatem tuam cüicumque etiam con-

]s v

17. iz 'äemdz'c"fione pei.) In divina

ope, & favore.

jun&iffimo , licet tibi blandiatur, &

i fm"

tmulta promtittat.

Vulgate noftre

Quaff qui vindemiat. ) Racematio-

fenfus effe poteft, propofitum , &

llmffilfg

nem meam Deus fuo beneficio in ju-

bmotïuï',

ftam vindemiam convertit.-

confilium tuum non mutes.

»eccal

rom

22. Te regent. ) Petant a. te rerum

; Junc ï

u

I9. Audite me magnates, (/c.) $u-

tuarutn dominium, & adminiftratio-

0U

jin alii

períiorum enim, & populi Rectorum

nermi,.

j

eft, quod juftum , & re&um eft co-

Refpicere ín mantis.). Quomodo ca-

nt»

sl&,

gnofcere, & alios erudire.

J

telli folent; quibus aliquid cibi proji-

20. Malieri. ) Uxori ; in Grgco

citur , quo alantur.

B. cum Com. Menoch. T. IV*

FIIT

dictti i

-

"

4

79

LIBRI E'OCLÉSIASTICI

3'[0 ,

25. In omnibus operibus tuis preecellens efto.

in die confiuimma-

. fratrém

24. Ne dederis maculam in gloeria tua.

zafti il

tionis dierum vitee tuce, & in tempore exitus tui diftribue

y. $

haereditatem tuam.

25. Cibaria, & vir

3

:

ga2, & onusafino : panis, & difgiplina,

& opus fervo.

quæras

26. Operatur in difciplina & quarit requiefcere :

laxa ma-

nus illi, & queerit libertatem.

27. Jugum, & lorum curvant collum duru

m, & fervumr

Vanitay

inclinant operationes affiduze.

Qoperttr

.28. Servo malevolo tortura, & compedes: mitte illum in

fraud

operationem, ne vacet :

29. Multam enim malitiam docuit otiofitas.

30. Inopera conítitueeum: fic enim condecet illum.-

'JQAuod

fi non obaudierit, curvaillum compedibus, & non amplifices

Át

fuper omnem carnem ; verum fine judicio nihil facias grave.-

$

Al

31.^ 8T

2. Qu

23. Pracelleus.) Gr&gce e&, 071"5(:.2'-

Laxa manus illi, t5c.) Remitte ali-

Áic & qui

cye» , excel/ens, eximius, fuperans, fi-

quid de cuftodia, & difciplina, vel

laxa compedes, & catenas, quibus

Matistienots s

ve fuperior, ut fcilicet quod paulo

ante dixerat, omnia. domi tuz ex te

adítringitur , ftatim enim non tibi

& fetvormn

pendere velis.

gratus erit, quod humaniter illum

poribus »

24. Ne dederis maculam,) 'T'e ipfum

tractes; fed de fuga cogitabit , qu

fe in libertatem afferat.

2

puceadum

dehoneftando animo degeteri, & do-

; Sae jmlia

me(lticis, filiis , aut uxori permitten-

27. J«gum , & lorum curvant collum

1n ervom.

do, ut pro te dominentur.

durum, 6c.) Guemadmodum boves,

Vettas: (ine

Inz d;ze conþmzmationi.r.) Mottis vi-

equi, afini, &c. domant:»r jugo in-

Ailito, &

delicet.

jeto, & loris , quibus conftringun-

peapenfa.

Diflrilue bereditatem ttam.) Difpo-

tur, aut verberantur; ita fervi con-

ne domui tuz, ut rerum tuarum do-

3- Qu

tumaciam domat , & frangit affiduus

peafz iug

minus.

operis labor.

25. Gbaría.) Grace eft, xoerácuara,

28. Malevole, €c.) Gr&ce xaxseq

&m.effa :

ï:

-

in bþnQ CQ

pabulum Ícilicet focni.

malo , fari , v. g. ebriofo, &c.

Et onzus affao.) Scilicet conveniunt.

Tortura , 6f compedes. ) "Vorquendus

U féryiy

Panis, & di[ciplimma , €$c. )

ari mo-

eft, vel in panam peccatorum, vel

do cibus conveniens dandus eft fer-

ad veritatem eliciendam., & compe-

vis, flagris excipiendi, cum peccant,

dibus, & carcere coercendus.

Thtüm

& curandum , ne otientur.

Sermo

g0. 15 opera conflitue sllum. ) Coge

illum operari, fodere v. g. aut aliud

A QU& n

:

mercenariis.

eft de mancipiis , non de famulis

Inus

lv; Ü

hujusmodi laboriofum opus facere.

Q6. Operatur t2 difciplima.) vSe:vi,

Non amplifices faper amnem carutm. )

P ïmül euæn

qui vere funt. animo fervili, verbe-

Grecexa fui qTt0910 0 tUO' Y5 &y Wcio'gq O G g.

anguine[

Aüine

rum tantummodo timore operantur.

xi, mom abundes 12 omui carne, nefisni-

* Ricet

Quarit requic[eere.) Cum urgentis

mius urgendo ad opus Jaboriofum,

Wt

m

1

domini oculos fallere poteft.

-

& continuum j omnem carnem ; nam

St i q

CAPUT XXXII & XXXIV.

779

41. * Si efttibi fervus fidelis, fit tibi quafi anima tüa, quafi * Supr

fim-

. fratrem fic eum tratta: quoniam in fanguine animsee compa- 7: 23-

raíti ilum.

:

:

Ntribue

32. Si lzeferis eum injuífle, in fugam convertetur.

(ciplita,

33. Et fi extollens diícefferit, quem quaeras, & in qua viz

quæras illum , nefcis.

Á

h ma-'

CAPUTYT XXXIV..

fervum

Fanitas fomniorum, divoinationum ,. augurii , ;neniacibrzzin* : daus

expertorum , beatitudo timentium Deum : oblationes iniquorum.,

Mi

|lüt 3

fraudans pauperem, unus adificans , €? alter. deflruens ,

fatiens ponitentiam ,. C? mon ab[linens

. Quod

E

4 peccadis. —

mplifico

r YX7Ana fpes, & mendacium viro infenfato ; & fomnia ex-

A

sgnve.

| tollunt imprudentes.

j*5

2. Quafi qui apprehendit umbram, & perfequitur ventum :

Qemite i-

fic & qui attendit ad vifa mendacia.

N

Fffffo

3. Hoc

:iplina, vl

4$, qullbus.

» non tibi

& fervorum. & brutorum.etiam cor-

33- $ ex,fal!em difcelferit.) . In.Grze-

yniter ium

poribus, cum multum. fatigata. funt,

CO eft, «maoac. «modeac , quod. idenv

parcendumr eft..

eft, ac fi dixiffet fimpliciter Z«

iit, q

xää? £sj

Size judicio: nibid facias grave.) Ne

f"grt- . Yealice. diceremus , Torra: 52., e

*

yyipt clim

in fervum:, quidem: graviter anumad-

függlïti,.'

veitas: fine judicio ,. illo. fcilicet non

Xefiis.) Quialatebras qumret, &

du bovéss

audito, & re mature examinata, &

ot u *

tenebrasut lateat fuga',, & quam pri-

conftringur

perpenfa..

mum fe proripit, ne illum. affequi

SL- Queniam 1m [angmine anima com-

pofíis..

, fv l-

paraff?: ilam..) Periculo vitz, fermo

u afiuui

enim-effe videtur przcipue. de fervo

. F7Lna [pes, & mendzcium viro in-

in bello capto. $i vero placeat.,. ne

fenfatos). Nána, & mendax eft

d T

C

fenfus nimium fit anguftus;. de omni-

bus: fervis accipere , quomodocun-

in: fomniis collovant..

fpes;, quam infenfati: .&c imprudentes:

Of,ror

j

'uelïdus

(wïuml Y

que:comparati fint. ,. fanguinem pre-

Extbllünf'.»): Grece e'ff,v czf;bcvr"*r'sgaäxa'/;ga

tium: interpretabimur per metony-

& qomp*

iniam..

Sic Italico. proverbio- de

vwolare faciunz, alatos faciunt, vana

en4u5

fpe erigunt. extolluntque. füblimes,.

u )

Cott

re que magi pretio- emitur ,. dici-

dum fibi ex vifis fomaüs divitias,aut:

aut d

lid

mus: M;«coffa iL/amgue; Vel, com-

lionores pollicentui..

at

parafti eum tibi: in fancuine ,. id eft,,.

|

ad.fanguinem animxw tuz. ut fcilicet

Qv Ad: 7).2/4'»' meudacia; )

Grece eft

yen

4rutn

)

o 0

fanguinem, & vitam. tuiam foveret',

unica.tantum. VOX fwwmwWbg, que n

Y 1

& tueretur ,. fanulando tibi, & pro

fomnia fignificatz

d'o V, fubftan-

;/lf; d

fots

te,. cum opus fuerit, vitam. &.fan-

tivum nomen eft. Senfus verficulii

Jaborio

guincxn: in rid«if crimen: dando.-

eft,, non minus illudi €os , qui. fom-

Wmöm i )

. 760

LIBRI ECCLE.SIAS.TICI

3. Hoc fecundum hoc vifio fomniorum : ante faciem homi-

fo.

multis

nis ( 1) fimilitudo hominis.

4. Ab immurido quid mundabitur ? & a mendace quid ve-

f*um dicetur ?.

abïlllïd;

12.

|

s. Divinatio erroris, & auguria mendacia : & fomnia male-

facientium, vanitas eft.

dines.

6. Et ficut parturientis, cor tuum phantafias patitur: mifi

I$ .

ab Altiffimo fuerit emiffa vifitatio, ne dederisin illis cor tuum:

Caufi,

7. Multos enim errare fecerunt fomnia , & exciderunt fpe-

VN

rantes in l1llis.

benedi

X

8. Sine mendacio confummabitur verbum legis, & fapientia

,'1'5.8

in ore fidelis complanabitur.

(iliren

9. Qui non efttentatus, quid fcit? Vir in mults expertus,

16, (

cctum.

quonia

cogitabit multa: & qui multa d?dicit, enarrabit intell

lO. Qui

vf

(1) Similitudo hominis. Ie edir. Sixt. legitur : fimilitudo alterius hominis:

I$ i

aniis fidem accommodant,quam eos,qui

tra Dei legem fomniis fuis attendunt,

Girme tht

ventum perfequerentur, aut umbram.

& credunt; ideoque in vanitatem, id

lis caffhu:

eft in mendacium, &

4. Hoe fecuendum hoc viffo fomntorum.)

.

fraudeni indpci

tiam Tion

Vilio fomniorum non eftaliud, quam

fe finunt.

In myly,

reprzfentatio quzdam , qua 4ec eft

6. Er f&ur parturientis , &9c. ) i

fom»iis credas mendacibus, multos

Terhague

/äczndum boc , id eft

;

l?oc huic appgret

LU T

fimile.

tibi ingerent timores , & perturba-

tos

tnte fdciem bominis ffmnlitudo dowis-

tiones, que pectus tuum cruci:nt ad

H

2is.) Sicut cum ante faciem homi-

eum modum, quo partui proxim&

Vel fcnfus

QU& Caven

nis ponitur fpeculum , in quo facies

mulieres cruciantur. *

(jue mody:

ejusdem hominis apparet.

eít: quemadmodum pr&gnantes mi-

tidt,

ras habent imaginationes ( unde &

4. 4b immundo, 6/c.) Quemadmo-

Bdj

dum immiundusres alias mundare non

appetitus abfurdi nafcuntur ) ita &

poteft, cum potius illas fit aptus in-

qui fomniant.

piénter Pï(

Q. Sae taendacto confummalitur ver-

Io. ]g,

quinare ; ita fomnia, cum fint men-

&ícic, &

dacia, verum docere non poffunt ;

b«m legis. ) In tota lege nullum eft

üec conje&ores inítruere , qui illa in-

mendacium , fed eft plane verax, &

li Thiyjlegs

/

a Deo prima veritate profecta.

BOtiis vgrt

terpretantur.

d

5

Diviuatio erroris. ) Erronea,

Er fapientia im ore fidelis complana-

97 lepunt

que ab errore proficifcitur , puta a

Litur.) Et licet fapientia, que in le-

CUO texen

du n flt

j/l

demone, mago, fagis, velafigmen.

ge divina, & facris Literis contine-

bene Q

tis impoftorum, ut cum divini futu-

tur, obfcura aliquandO, & perplexa

&(Q

ra predicunt per infpe&ionem aque,

effe vileatur, tamen fi quis illam fre-

ql'd d6ce)

quenter verfet, oculis legendo, cor-

iddum f

ionis, aut aeris , &c.

