j. Pfalmus David , in rememoratione

.

m de Sabbatq.

L

nec

E

2. 120-

»Cnm judicabsitur i. ) Cum pecca-

lii fcilicet, & -b—öna, qu& ad pofte-

& be-

ros fuos transmittunt.

Vel «etiam

tor, & juftus judicio contendent, &

coitie

ilis judicabitur, id eft, eorum caufa

fublimiori fenfu intelligit bona x-

cognofcetur.

.

terna.

34. Expetla. Dommume.

"- Auxilim.n,

Pacifeo.) Qui pacem cum DEO

mins

colit, & cum hominibus, per fan-

[j illis

& providentiam divinam.

Cuflodi -viam. ) Divinorum pre-

&itatem , juftitiam , manfuetudin

í

l

e:m?-

xit4bis

«eptorum, & virtutis.

mifericordiam.

^ Hereditate capies. terram.

) Vide

'38- Dzþeriätmf.) Mal

e peribunt. ?"

di&a n. 9.

Simid.) Ad unum ommnes. Penis

ftum,

dope

Vidcbis. )

quod nunc fperas.

tus peribunt. . Italice diceremus, vo-

49. Sécut cedros Libam:. ) lnclite

ce geminata affarto - affatto , eo amo-

funt cedri Libani propter proceri-

do, quo Graci dicunt: & zaid a*

Vide

tatem.,

ox Hebr&a s«v zecbdaw eundem

ï:

36. Es tranfrvi. ) Vix illum per-

fenfum exhibet , ut etiam Pf. 4. g.

ido:

tranfii, & ecce refpicio poít me, :

&' lgno IOO & 48- I'Ic

alibi.

evanuerat.

*

Reliqui& Vmpiorum.) Filii impiorum;

Nom efl inventus locus ejus. ) Nul.

qui parentum fcelera imitantur.

in

&p

lum enim priftinz magnitudinis ; &

lebr. eft, eodem fenfu : Poffremwm

fplendoris veftigium reliquum fuit.

umpiorum: excindetur.

í g*i/'f')

37. Cuflodi innecentiam.) KEto te-

39. Salus.) Chald. Redemptie.

ijufit s

nax innocenti«.

0n0»

l:

Vide

Vide &quitatem. ) Attende ad id,

N remtmorationem,) Miferiarum,

quod re&tum eít. :Chaldaeus refpree

& peccatorum, ut horum dolor

ster retlum.

excitetur. Aliizarememoratienezidem

cideree

ganu

Sunt reliquie.) Hominis jufti, & pii

effe putant, quod in laudem; ut ifai-

poft ebitum fuperfunt reliquiw , h-

a$ dixit €. 12» 4« Mementore qawigg

88

LIBRI PS.ALIMORUM

gOim 9-

Omine, ne in furore tuo

arguas me, neque in iratua

f

$. 2

Corripias me.

3. Quoniam fagittee tuae infixee funt mihi:

& confirm.ailïi'

fuper me manum tuam.

4. Non eft fanitas in carne mea a facie 1rae tuae :

[

non eft pax

H

offibus meis a facie peccatorum meorum.

$. Quoniam iniquitates meae fupergreffae funt caput meum;

& ficut onus grave gravatae funt fuper me.

6. Putruerunt, & corruptee funt cicatrices meae, a facie in-

fipientice meac.

qu

1. Mifer fa&us füm, & curvatus (üm ufc

que inv ünem : to-t.e:z

bar]

die conþriiï:atus ingrediebar.

[ m

g. Q'uo?

ls

excelfüm eff nomen ejus , hoc eft , an-

4. ANon eff famitas im carne mta. )

nunciate, palam extollite, & predi-

Vel corporis intelligit valetudinem,

*cate nomen ejus excelfum. .

]taque

vel potius fub hac allegoria vfunita-

(it

anm vememorationem idem erit, ac in

tem [fpiritualem animz.

ln

Tor

laudationem , & annuciationem DEI

A f'acie ira tu2.) Propteriram tuam.

mirabilium,

Alii ze rememoratzonem

Pax.) Valetudo, falus.

Offibus z2eis. ) Membris meis, ani-

M

diCum putant , quafi ad revocandum

in& incz.

al

DEO in memoriam , illumque ex-

citandum, ut nos adjuvet ; vel ad

4l f'acie peccatorum.) Propter pec-

u

renovandam in nobis recordationem,

Cata mea.

ila

quod nos juverit.

$* Supergre]fo funt ckpzætmmm.) Cu-

qu

De fabbato, ). Genebrardus putat

mulus earum adeo excrevit, ut me

ali

qua'fi obruant.

iev

Pfalmum fabbatis ^caneret.

additum ex ufu Synagoge , quz hunc

ilh

Alii

|Super zue. )

Super vires meas

JUF

alias allegorias, vel morales, ut in

fignificat textus Hebraicus.

hu

re obfcura, explicationes afferunt,

6. Ciarrices.) "lumores, & ul-

f

quas commemorare fuperfedeo, cum

céra peccatorum meorum; vox enim

terp

nihil certi ' haberi. poffit.

Hebraica Dmywan chbaburotb , non fi-

d

gnificat cicatrices proprie dictas, cum

E

o. JDomine ue im furore 2uo , fjc.)

Ils

Verficulus hic eft idem . cum primó

Íciicet valnus convaluit, & jam eft

verficulo —Pfalmi fexti,

Mide ibi

obductum, fed livorem, & plagam

dicta.

tumentem.

4

Ij

3. Sagitte tu.e.j Morbi, erumnz-

- facie infpientie mea. ) Propter

que a te immiile , quibus graviter

infipientiam meam.

Reécte autem.

lr

.fauciatus fum.

peccata infipientiam vocat, ut ait

pert

Cozfermafli fübtr me manum tu am.)

Urigenesx,f quia nemo fapiens ea ad-

tit

Hebr. Defcezdere fecifói füper me ma-

mittit, five virtutis amore, five p

l

nz formidine.

qïlh

um fuam. iC ob clamat: Méfere-

3- Curvatus.

mini mes faltem vos amici mei, quia ma-

k

) ,Dfepreiïus,:& hu-

mus Demwini rengit . me. job. 19. z1.

miliatus.

n

Senfus ergo eft: Plagam tuam pre-

Uaue im fmnem. ) Ut gravius de

W «

valida tu

E

:

a manu fïrmi-ecr mihi im-

mi, & aflliei non

oíium.

preüif&i.

[w

|

Contrillatus. ) l;n Hebr. eft * O»m»

—

PSALMUS XXXxVII.

39

tua

$. Quoniam lumbi mei im

fanitas in carne mea.

pleti funt illu»vüonäbus; & non eft

W

9. Affli£tus fum, & humiliatus fum nimis ; rugiebam a ge-

mitu cordis mei.

1ro. Domine, ante te omne defiderium meum : & 'gemitus

pax

meus a te non eft abíconditus.

m

Ir. Cor meum conturbatum eft, dereliquit me virtus mea;

& lumen oculorum meorum, & ipfum non eft.mecum.

( -

I2. Amici mei, & proximi mei, adverfum me appropin-

quaverunt, & fteterunt. -

totà

13. Et qui juxta me erant, de longe fteterunt : & vim facie-

bant, qui quaereoant animam meam.

Quo

Et qui inquireban. mala mihi, locuti

funt vanitates : & db-

los tota 'dïe meditabantur.

2172 )

jeim,

14. Ego

tj

die atratus. ambulavi , vacítus , & pal-

Lumen. oculorum meorum,G$c.) E.tiam

lenti, aut nigranti tacie propter mc-

ipfum oculorum lumen imininutum

rOrem anuni.

eft propter, copiam lacrymarum. Al-

uam.

8. Lumbi mei bnpleti [une. illufionibus.)

legoricus. fenfus, fed a fancto Vate

n

Motibus pravis, feu carnalibus, Alii

precipue intentus, videtur efle: Cor

ad morbui corporis referunt, ut fi.

pravis affectionibus infurgentibus agi-

, pec-

gnificct David morbum , ufque ad

tari, fpirituale robur propter pecca-

illa pervafiife, &. in iis foeduim ali-

tum defeciffe, lumenque illud,

uo

quando ulcus , aut apoftema , vel

fpiritualium bonorum excellentiatn ,

| C

aliquid tale enatum , cujus caufa ma-

& peccitorum faditat

p me

hebetatum effe.

em videmus;

levoli illuderent ei , & pudendum

ilum., morbum exprobrarent.

Ad

12. Zimici méi, 65c.) Simillimus eft

LS, u

hunc fenfum trahi poteft etiam ver-

locus hic verbis Job. c. 19. 13.. Fra-

fio D. Hieron. qui pro z/zfioz;bu: in-

C ul«

tres speos longe fecit a E , £ nofi mti

terpretatus eft zezoziz/4 , & Chal-

quaft alieni rece[Jerunt a me, derelique-

epim

deus , qui vertit cozzézff/oze »-quod

runt me propunqui mei , &6 qui sme no-

onf-

ardorem , & dolorein fiznificat ulce-

verant , obliz [unz mes.

,cum

ris, five apoftematis.

Adverjum me. appropinquaverunt. )

i eff

9. ffias [um.) Yn Hebr. eft,

Hebraus habet, e regiome p/4g& mes

igm

Debilita:us fun.

jlctcrtmt.

D, Hieronym. quaft contra

Rugiebzm a gemitu cordis mei.-) Do-

lepram : quafi dicat, tantum fpectas

'optEï

lor interior cordis cogebst me erum-

tores calamitatis mee , non adjuto-

utem

pere in gemitus , querelas , & ru-

res €rant.

Horrebant accedere ad

t at

gitus.

me, & fibi timebant.

Accedebant

4 3(1'

lo. Jte re.)

Patet tibi. Nofti,

quidem, fed ità a me di(tabant, ut

e pa*r

quid optem, & qua re indigeam.

a morbi contagio fibi timere non

Ij Contarbatum eff.) In E cbr. eft,

ofient.

Remota &groti allegorig

hu

[

ei"czfvit, propter perturbationes quaft

gnifcat fe etiam ab amicis, & pro-

in gyrum agitur inftar turbinis,

pinquis derelidum , quod Davidi ac-

depri'

Virtus mea.) Mires, robur.

Biél. cum Com, Menochb. T. IV.

cidit, cum fugit Ab.falonem, & Chri-

Q

ïL/-IE'RI PSALMORUM

9o

23

14. Ego autem tamquam furdus non audiebam: & ficut mus

tus non apetriens os fuum.

E

*

&

I$. Et fa£tus fum ficut homo non aud

iens : & non haben's in :

ia

ore fuo redargutiones :

I6. Quoniam in te

3 Domine', fperavi : tu exaudies me; Dof

fis :

mine Deus meus.

17. Quia dixi :

Nequahdo fupergaudeant mihi inimici mei :

& dum commoventur pedes mei, fuper me magna locuti funt.

18. Quoniam ego in flagella paratus fum : & dolor meus in

confpeétu meo femper.

19. Quoniaminiquitatem meam

|

»annuntiabo: & cogitabo pro

ady

peccato meo.

. 2?0. Inll.

fe

fto Domino, cum fugerunt difcipuli

c. 69. & Ariftot. de hift. animal-

pofteaquam' illum in horto captum

1069

viderunt.

Sic D. Petrus Chriftum

lg. Redargutiones.) Quibus eos con-

Plutarchus in

X

fequebatur a longe.

futare poffem , objecta diluere, &

Yi

opufculo zt9| TOAVQIAÍAS, ex '"[hu-

mendaces

illos ,. & calumniatores

oftendere.

vid

cidide refert in magna peftilentia ,

fit

eujus hic auCtor meminit, eo; gui wzr-

17. Nequando fzpergaudeamt, 6&$c.)

zutem maxitme [eilabantur una cum ami-

Statui filere , ne fi illos velim redar-

615 zzorbo Laborantibus interiäyï-.

guere,; & maledi&um pro maledicto

imne

rependere, DEus me forte derelin-

Qui juxta me erant.) Propinqui

€or

mei : O/ £yyasoí 3. vel qui pro me

quat, ipfique malo :meo gaudeant,

l/

habitabant vicini mei,

Duys commoventur pedes mei.) Ego-

*on

13. De longe fleterumt, ) — Accedere

e ad cafum inclino; dum vacillant,

non audentes.

&

labant pedes mei. * Dum res rui-

Q

Vim facieäa;zt.) In Hebr. eft, Lz-

nàm m!inantur.

1

queos tetenderunt quarentes animam sne-

Super me.) Adverfum me.

Tan

lice

am : quxrebant mihi vitam eripere,

Magna. lecutt [nat. ) Gloriofe , &

laqueos, & tendiculas in meam per-

fuperbe mihi infultant.

pa

niciem adornantes,

18« o flagella pararus. fum.) Prop-

lt e

Inquivebaut. mala mibi.) Machina-

ter peccata mea nulium flagelli genus

$

bantur mihi malum.

recufo.

Alia hzc eít ratio, cur fi-

lere velit , & inimicorum contume-

p

Varitates.) NMlendacia in perniciem

deh

meam. ln Hebr. eft, przvirates, five

lias, & calumnias . patienter ferre

teb;

eonfratkiones , dolos fcilicet in meam

Dolor zzeus.) Peccatum , quo dolo-

5

cem merui : vocem Hebr. y5y zalag

calamitatem , & ruinam.

aliqui vertunt claudicarzoze.

ne

14. Non aud;ebam. ) lta me gere-

I9. Iniquimt'em meam amnuncsabo.,

2

bam, ac fi non audirem.

Agnofcam, & confitebor.

3 Sicur matus.) Conjungit furdum

Ga, Pf. 31..n. .

Vidg di-

ig

m

cum 1nuto ; qui enim matura fur-

Cogitabo pro peccato meo.) Solicitus

di funt , etiam funt muti , ut do-

ero, ut eft in Hebrzo, quo fcilicet mo-

i

cet experientia, & notavit Plin. l. 1.

zi

do Deum placem, & illi fatis faciam.

d

PS A LMUS XXXVII. & xxxvni.'*-

9t

fl

20. Inimici autem mei vivunt, & confirmati funt fuper me:

& multiplicati funt , qui oderunt me inique,

$ 1f

21. Qui retribuunt mala pro bonis, detrahebant mihi: quo-

niam fequebar bonitatem.

í

Do-

22. Ne derelinquas me, Dom

ine DxeusL meus: ne difceff&«

rtisa me.

fel:

25. Intende inadjutorium meum, Domine Deus falutis meza,

."uqt.

1. Infinem, ipfi Idithum, Canticum David. X X XVIIT,

s 10

i: Cuftodiam vias meas : ut non delin cjuam inlingua mea.

p

2.DIX

Pofui ori meo cuft

,

adverfum me.

odiam j cum cïonfifteret, peccator

Ini.

^5. Obmutui, & humiliatus fum, & filuia bonis; & dolor

*

meus renovatus eft;-

ima]

M 25

4. Con-

€ot-

20. jnimicz' autem mei vivunt, t5c. )

ldithun unus ex tribus principibus

A

Cantorum, ut habemus l. z. Paral.

t0168

Vivunt , exultant; florent , quod Da-

vid coinmemorat ad. comumovendam

cd16 6 lgos,

ftatus fui mifericordiam apud Deum.

2. Dixi) Firmiter ftatui.

;)

Confermati funz fuper zie.) Plusquam

Ceflodiam 'vias meas, ) lIta circum-

edat

dico

me fortes, & potentes funt.

fpecte me geram , ut ne in verbo

Multiplicati funz.). Cxevit numerus

quidem offendam.

'eite

€orum.

Pofu: ori meo cufdiam,) Hebr.

m

Inique.) : TYmmerito, fine caufa, cum

franum , wvelcamum , qua metaphora

ln

non fint a me ullo pa&o violati.

filentii propofitum fignificatur.

jant

21-

Qu; retribunnt mala pro £onis.)

Confifleret peccator adverfum me.) Me

; u-

Quafi dicat : fane me inique ode-

oppugnaret, & veluti in acie ex ad-

rant ; nam- ego illis benefaciebam ,

verfo mei ftaret,

licet illi mala inihi pro bonis re-

3. Obmutui. ) Plane filui, pertinaci

l,&

Penderent.

filentio linguam coercui,

Derrabebant mihi.) . Adverfabantur ,

Humilistus fig.) Humiliter, & pa-

tienter tuli.

! o

ut ex Hebr. vertit Pagnin.

us

Sequebar bonitatem.) Sincero corde

Er filui a bonis.) Abftinui etiam ab

r

agebam, ideoque illi, quod amare

iis; que pro me in bona caufa di-

debuiflent, in argumentum odii ver-

cere potuiffem. Vel abítinui etiam

i«

tebant malignitate fua.

a bonis dicendis, ne forte inter illa

30!0-

22. Ne difcefferis.) Mebr, ze elonges ;

x

incaute aliquid excideret , quod file-

ne longius abeas.

re melius eílet.

Vel, abftinui ab

udt

ebr. Fc-*/?l;nzt.

omnibus rebus lztis.

23. datezde,) H

hi. )

Deus. falutis mee. ) Qui me fervare

Dolor smens removatus eff. ) i Auctus

foles , & in quo falutis mez fpem

e d-

omnem conflitui.

eft dolor , cum mihi vim facerem,

& nature impetus comprimerem ,

itus

$ Idihus. ) Id eft, datus Idi-

ne in verba erumperem , quibus

1

« J

thun decantandus , vel ad mo-

non expoftularem , faltem caufam

,m0*

at

dos muficos concinnandus ; ezat enim

meam def;nderem.

h

L:j

9

-

LIBRI PSALMORUM

4. Concaluit cor meum intra me: & in medi

-

tatione mea ex-

ardefcet ignis.

fü

. Locütus fum in lingua mea : Notum fac mihi, Domine,

finem meum,

fip

Et numerum dierum meorum quis eft: ut fciam, quid de-

fit miht.

an

6. Ecce menfurabiles pofuifti dies meos: & fubftantia mea

tamquam nihilum ante te..

£

m

Veruintamen univería vanitas, omnis homo vivens.

.

lf

"- Verumtamen in imagine pertranfit homo : fed & fruítra

am

conturbatur.

Thefaurizat, & ignorat, qui congregabit ea.

8. Et

tanti

4- Gencalmit cor rmmm infra mt.)

breves admodum , & quafi palmi

figi

JEítuavit, ferbuit fanguis circa cor

tculi

unius longitudinem non excedentes.

ex naturali irg affectu.

Idem fignificat Latina noftra inter-

genu:

[ 23

In meditatione mea.

Cum 1mente

pretatio ; quod enim breve eft, fa-

vità

reputarem , quam indignis modis ef-

cile etiam eít menfurabile.

me'l

em acceptus, màleque vexatus.

Sulfiantia mea) Hypoftafis , mes

freqx

vite fubfiftentia, & vigor , & fir-

»

amb

Exardeféet. ignis) Hloc ctiam paffus

imnitas.

fïde,

eft Jeremias, qui ita fcribit c. zo. 9.

titàt

Er dixi: nom recordabor ejas, neque do-

Ante te.). Jadicio tuo re&o, & ve-

quar uttra sm nomine ilius , 6 failus eff

ro; nam homines aliquorum , qui

NT

enefcunt apud illos, longam vitam

euf.

sm corde mto quafí zgnis exafluans, clan-

fmquc im ooffüus meit, defeci fere

fuiffe putant. Poftulaverat a DEO,

hxj

mon füfiinens.

:

ut fibi, quantum vitz fupereffet, in-

il

$-Locurus fum.)Osfolvi ad orationem.

dicaretur. Hoc jam Spiritu S. docen-

te profequitur, & vitam admodum

parar

Imn lizmgua a. ) Idem eft phrafi

€,

Hebrza , ac de lingua mea.

brevem, hoc eft, palinarem, immo

etiam breviorem , & propemoduimn

probi

Finem miums,) . Diem exitus mei, fi-

nihil effe! ftatuit.

Recte de. ho-

Clefia]

nem malorum meorum.

^ ,

minis vita pronunciavit D. Jacobus

g

Qui defz mibj.) Quantum adhuc

C. 4. I 5. cum ait: Que eff vita vefira?

vite fuperfit, quafi dicat : Adhuc

Vapor ad modicum parens , 6$ deinde

Vitriy,

ne multum Domine eltfe

debeo in

8 dy,

exterminabitur : & Cic. pro Marcello:

vivis, & tam multis zrumnis fub-

Quid eff enim boc ip[um. diu, s quo qï

m 4j

jacere ? cur non potius folvor vin-

aliqzod extremum 2

quny,

culis mortalitatis hujus , & in pace

requiefco cum patribus meis ?

Ín

Verumtamen.) Particula zA£v ütun-

b E

tur LXX. pro vero , fane, certe.

Vg Y

Grzco eft: r/vsspo tyu. . Eftautem

Univerfa 'vanitas.) Mlera vanitas,

i

ótpeiy pofteriorem effe, ferius veni-

univerfitas vanitatis. Quidquid enim

iptm r

re , quafi dicat: cur adeo tarde vo-

in homine eft, totum fragile, & mo-

Thine

cor ad quietem morti$ , & ferius

mentaneum cft.

Soed

7. Inp imagine pertra

mala mea ?

venio , quam veniant zrumnge, &

zfit bomo.) /Quæ.

SW.

cunque bona videntur in hac vita,

Qu

6. Menfurabik:.) Hebr. Palmare:,

Tüety j

non funt vera, & folida bona? fed

*on(tit

PSAPMUS

XXXVIIE

EE

X

$. Et nunc, quie eft expeCiatio mea? nonne Dominus? &

fubftantia mea apud te eft.

line,

9. Ab omnibus ini

quitatibus meis erue me : opprobrium in-

|de-

fipienti dedifti me.

i10. Obmutui, & non aperui

os meum, quoniam tu fecifti:

amove a me plagas tuás.

fea

11. À foititudine manus tu:e ego defeci in increpationibus:

propter iniquitatem corripuifti hominem.

12. Et tabefcere fecifti ficut araneam animam ejus: verunm-

itra

tamen vane conturbatur omnis homo.

'MB

13. Ex-

| E

——Ó—

tantum apparentia, que more pre-

9. Oþprobrinm infrpienti.) Hxc enun-

ftigiarum falfis imaginibus illudunt

ciatio in texta. Hebreo ponitur per

palm.i

oculis, & fen(ibus noftris.

Per hoc

modum deprecantis : INe pomnas, ne

entes,

utt.

vita.

genus bonorum pertranfimus in hac

des me in opprobrium infipientisi,

WVel certe hec

Porro phrafis hec I»p /magine

hoc eít peccatoxis.

* h-

pertranfit , fimilis eft locutionibus

verficuli pars nectenda eft cum fe-

frequentibus in facris Scripturis ,

quentibus , hoc fenfu. 'Tu quidem

má

C f

ambulare in luce , in' tenebris , in

Opprobrium infipienti dedifti me, ego

fide, in timore , in dilectione, in ve-

autem obmutui , & non aperui os

ritate, &c.

meum.

Significat autem fe , pro-

&Ve'

, qii

Sed && fruflr& conturbatur. ) - Sine

pterea quod diceret vana effe, & con-

n

eaufa, & plus jufto turbatur home

temnenda hujus vitz bona,

yitim

folo DEO fpem locandam, derideri

DEO,

anxius, «&. folicitus eft pro rebus

folitum ab infipientibus, qui animali

TEU

hifce vanis, & falfis, dum pro illis

locete

parandis, tuendisve laborat.

fpiritu ducuntur, necad ea, quz funt

DEL, fefe attollunt.

mdum

Cu; congregabit ea. ) Juftone , &

m

probo; an injufto, & improbo ;. Ec-

lo. Jueoniam tn fecifii.) Quoniam

)odum

voluntate tua calamitatibus vexor.

clefiaft. c. 2. 18. Deteffarus , inquit,

babs-

Quia srumnz , & plage mihi non

& h0'

m omnem imdnfiviam meam. .

ycobUs

eurus bertdem pofó me, quez sgnero,

contingunt abfque confilio , & vo-

luntate tua.

wfim ?

utrum fapiens , am flultus futurus ji't—,

dt*iïï ,"

Q deminabitur in laboribus mtis, qui-

i. dooove z me plagastuas.) Ubi pece

&us defudavi , E$ . folicitus fu.

4 eft

cata me: deleveris, fpero,

l) [9) üuo

quidquam tap vanum

lo, ut etiam plagas, quibus vexor,

p

g. Ez »unc. ) Cum tanta. fic bre-

quz pena funt peccatorum , amo-

utune

witas witz.

veas a me,

Vel fenfus eft: Liben-

In

uO

ter admitto , & tacitus audio contu-

52

Qua eff expellatio meaQ )

iitas ,

fpem meam collocabo, nifi in te

Ü

O.

melias , & opprobria infipientium, qui

1 enirtt

mine, a quo vera, & folida bona

mihi proterve illudunt.

Plagas ve-

expecto ?

ro tuaS, quas tu iratus infligis, re-

& mo

formido, eas deprecor , & te mihi

Subflaptia mta. ) Subftantia, firmi-

tas , & folida fpes mea.

Vel divitias

placatum. effe-maxime defidero.

| Qu

Tneas n te

12. 4 fortitudine manus t9z.) Ti

C yitày

conftituo.

quærendvo, & affequendo

ij

(

meo plagas mas j Ício enim prava-

LIBRI PSALMQRUM

24

13. Exaudi orationem meam , Domine , & deprecationem

meam;: auribus percipe lacrymas meas.

j

. Ne fileas: quoniam advena ego fum apud te, & peregrinus,

&peï

ficut omnes patres mei.

14. Remitte mihi, ut refrige

Iery priufquam abeam , &am-

e

plius non ero.

À

fher

1. In finem , Pfalmus ipfi David. XXXIX.

r

pe&ans—expe&ävi Dominum, & intendit mihi.

fecil

9. EX

3. Et exaudivit preces meas : & eduxit me de lacu mi-

feri;, & de luto fzecis:

s meos: & direxit creffus meos.

' Et ftatuit fuger petram pede

4 Et

gea

q,

177

iiduni 'effe brachium tuum , & graves

i ä,- Lacrymas mtai. ) Oratieäem ;

admodum. ictus infligere , quod in

quam fundo cum lacrymis.

?00,

Ne fileas.) Mide dicta Pf. 27. n. I.

cd

increpationibus tuis fum expertus..

De

In i:ecreþdtianibm.) Guando arguis,

Quoniam advena ego fum. ) klofpes

increpas me propter peccata, & ma-

propediem difceffurus ad mortem ,

dido,

lis me vexari permittis, ut emendem

peregrinus in terra habito, expettans,

8uj

Di

inores meos, & in virtute proficiam.

ut patres mei, habitationem cole-

datoi

Preprer imiquitatem corriputfit boget-

ftem.

Diftum etiam Platonis in

zem; €$c.) Generatim de hominibus

Axiocho. zegezoduuía, vi6 eeiv o Qíos,

[

btnef

pronunciat David , DEum propter

Peregrinatio quædfzm ejf bac pita f40n

ebran

peccata graves morbos hominibus

Wf/lpud £e.) Coram te.

UT

Zentur.

znmitterej quibfls eorum corpora ve-

fhén

14, Remitte mibi.) Kemiffe, & Ie-

bemlr

Tabefcere j feefts dient araneam. )

niter mecum age.

Abftine aliquan-

Morbos immittis , quibus ad eam

tulum manus a flagellando.

Da

u

redigintur gracilitatem , quam cerni-

U refrigerer.), Ut vires reciptam.

tionti

mus in araneis, [n Hebr. eft: Lz4ze-

Da quietem, & otium, ut in pietate

Jeere fecifrs, ur timeam defiderium ejus :

convalefcam , priufquam excedam ex

vultu

hac vita.

^

mi.S, [

quem fenfum etiam habere poteft vul-

ata noftra editio , quafi diceretur ;

Abeam.) Ex hac mortalitate.

x un

h

ominum defideria , & machinatio-

Tin,

mnes tabefcere, diffolvi fecifti, ut ta-

Aplius mon era.)k In vivis.

burt [

beícunt aranez, aut tinez cum ope-

P

f.À

xibus earum.

Sicut enim aranea cap-

« E

peäï;zm' expettavi. Habe£ Bäc

&l

repetitio emphaftm,

uafi di-

Ày

tandis mufcis texit telam, qu& facile

cat : Vehementi defiderio,

' foliei-

laceratur, & tinea fibi in ligno ca-

Un tg

vernulam excivat, ex qua facile ex-

te preftolatus fum Dominum.

lm ,

Er. intendit sibi ) INec mea fpefru-

Deceff

cutitur ; ia hominum vota, defide-

ftratus fum.

In Hebr. eft, 6 4ecc-

zii, conatus, & opera in irritum ca-

iE

dunt, te refiftente, & folvuntur in

zavit 4d mt, divertit ad me, accef-

tem fu

nihilum,

Prety

ferret.

fit ad me, ut mihi adeffet, & opem

-

Vage conttrbarur. )4 Hoc explica-

eld

tun eft n 7..

emis

quæ Y

d. De laen miferie. ) De exu

PSALMUS-XXXIX.

95

aem

a. Et immifitin osmeum canticum novum, carmen Deo noftro.

Videbunt multi, & timebunt: & fperabunt in Domino.

Inus,

$. Beatus vir, cujus eft nomen Dominifípes ejus: & non re-

fpexit in vanitates, & infanias falfas.

at

6. Multa fecifti tuj Domine Deus meus

, mirabilia tua : &

eogitationibus tuis non eft, qui fimilis fit tibi.

Annüntiavi, & locutus fum : multiplicati funt fuper nu-

€

merum.

Hebr.

7. * Sacrificium

fecifti mihi. -

,& oþlationem nQIui&i: aures autem per-

XO. 4*

1 mi-

So, HO*'

nCos

-'giericulis, & calamitatibus. In Hebr.

. 6G ogitqtioniäm.) Adinventio-—

EE

elt, &6 afcesdere me fecit e — eiflerna

—nibus.

onem,

fonitus : fcilicet e cifterna , aut pu-

dhonuntiavi, $. )

'Clarimme hunc

teo, in quem aque cum ftrepitu de-

cidunt.

verficulum extulit Symmachus, qui

.l

ita vertit: $; velim «mnmunttare , 6

De luto facis.) Luto faculento, for-

eloqué ( opera fcilicet tua , cogitatio-

olpes

dido , fctido.

rtem ,

nes, & adinventiones tuas ) p/sra

edans,

Supra petram.) Inloco edito, & tuto.

funty quam wt enarraré poftzt.) lidem

a

Direxitgrcjie: mc'o:.) Nearecta man-

fenfus interpretationis nofire latinz.

datorum, & virtutis via aberrarem.

ps i

Maultislicati [xm:.) — Cogitationes

Gantécums movum.) Novam fuis

y;k itfs

beneficiis dedit materiam illum ce-

multiplicatz funt, fed nofter Inter-

j4 tf«

lebrandt.

pres dixit, ma/tzplicati , refpiciens ad

Carmen Deo noffro.^) Novum argiu-

vocem Graecam 9iXAoyimUci , togi/a-

rfmentum carminis canendi

^

Deus fqa;

Hozt; , Qqu& eft mafculini generis.

,&le

benignitate f

ucceffit.

Simile quid habemus Sap. 1.7. Sp;-

8

Bbo

jiquat

. Deo nofívo.) &

vitus Doguni replevit orbem terrarum,

Videbunt.) Mel hanc meam libera-

&& hoc , quod coztinet omnia, fcientiam

tionem, vel reliziofum hunc meum

babet vacrs.

Ubi illud, £« & illud,

tcipilm-

peta

vultum , quo Deum celebro Pfal-

qued comtizet , rekeruntur ad vocem

jam eí

mis, & Canticis. Vel certe lacum,

Grecam neutrius generis

W!*guluæ

ex quo eductus fum.

fpiritus , & genus neutrum retentum

t

Timtbsnt.) Reverebuntür, & time-

eft etiam in textu latino, cum ta-

bunt Dominum.

men vox fp;ritws Óit generis mafcu-

$« Nomen Damiizi.)r Idem e

/f/"c, ac fi

lini.

dictum fuiffet, Dominus.

9. Sacriffcium , o ) Msc verba D.

bt hat

. Non. refpexit, 6c. ) Aliunde auxili-

Paulus ad Hebr. ro. n. 5 de Chrifto

ul d-

1 (QTIC*"

um non quzfivit, quam a Domino;

Domino intelligit.

Senfus eft, no-

nam alibi folidum folatium, & in

luifti placari facrificio pecorum , ne-

:

neceflitatibus noftris opem nancifci

que oblatione panum, vel thuris,

fcfri

non poffumus, quam in DEO: ce-

fed victima inbniti pretii, ideo-

4 detli-

tera funt vana , & inania : nec id

que mortale corpus aífumere me vo-

acce*

przeftant , quod pollicentur.

Aliqui

luifti , ut per obedientiam ufque ad

& 0?613

de idolis locum hunc intelligunt ,

mortem expiarem primi hominis in-

obedientiatn.

guæ vana funt, & fallacia numina.

excrïmb

LIBRI

PSALMORUM

$6

$. Holocauftum & pro peccato non poftulafti : tunc dixi;

Ine

Ecce ventio.

.9. In capite libri fcriptum eft

de me, ut facerem 'volunta«-

tua

tem tuam ; Deus meus, volui, & legem tuam in medio cor-

dis mei.

€0f

IO. An;

[

Et obla:ionehm. ) Differunt facrifi-

Holcasfeem. ) Sacrificium pro

Te:

cium , & oblatio ; nam facrificium

expiando peccato, de quo vide Lev.

uod Hebraice eft ry3r ze£ac. figni-

4. n. 2. & Riberam. ibid. c. 6.

Ttet

j

cat hoftiam cruentam , ejusmodi

g. Tunc dixi: ecce venio.) Cum Deus

funt tauri, vituli, agni.

Oblatio au-

decrevit nolle admittere facrificia ve-

W v

tem Hebr. 4nip wzzcbab eftfimi-

teris teftamenti ad expiandum genus

M

le, panis, vini, olei , & fimnilium,

umanum ,

tunc dixit filius- Dei :

der

quz funt incruenta,

Ecce venio ego , ut per facrificium:

Noluif£;.) N oluit quidem olim Deus

corporis, & fanguiais mei reconci-

faciificia, oblationes, & holocaufta,

liatio impleatur.

i

& victimas pro peccato, &c. fed vo-

Àp capite — librt -[Z'riþtum ef de me.)

Lo

luit ad fignificandam , non ad faci-

In Hebr. eft, z2 volemize &órs. feri-

endam expiationemm ; nam ut docet

Ealfj

ptum cff de me. ltaque illud, zz ca-

i lt

D. Paulus ad Hebr. 10. 4-. Pzpo/frbile

erat fangmine bircorum , & vitulorum

pite, idem eft ac, z2 /7maa , & figni-

m

ficat fummam totius Scripturz Chri-

l;

euferri peccata.

"ures auten perf??ct;/f'i auhi.) S. Pau-

ftum eífe , quia ut dixit Dominus

lauj

Luc. ult. 44. Operzer Zzapteri , qua feri-

Yitat

lus loco citato ex verfione LXX,

Interpretum legit, Corpus amrems apta-

pta [unt. 4m lege Moyffs , 69 Propheris, $

gdi

Pfaimis de me. Et Joann. $. dicebat

I

$ ozubt.

Sed hzc diverfa non funt

idem Chriftus

.

-

Seratamini Seriptu-

uoad rem, fed tantum quoad figni-

iq

ras ... Quia ille funt, que reflimonium

l.

$

candi modum, nam locutio, quam

hic habemus in Pfalmo, figurata ett,

perhibenz de me. * Aquila, & Sym-

timo:

machus verterunt , & A AT, Á

bänti

quam

vero habet D. Paulus , eft pro-

Qui enim dicit: 4£mres pezfecz-

volumine,utin Hebr.effe diximus, Fu-

$4

pria.

it autem Hebrzorum mos, ut contra-

etiam

; mibi, e€x parte

ignificat totum,

id eft corpus, quod illi perfecit Do-

&us (fuos fcriberent in meinbrana circa

quo u

cylindrum volubili, justa quam cons

Dy

minus, & quafi indumentum appo-

fuit & aptavit.

Et non fine caufa

füetudinem ficificari videtur contra-

füntia

&um veluti perf-riptuin efle inter fe,

4 q

er aures potius,

Quam per aliud

j

membrum fignificatur hoc loco to-

& Deum, ut ipfe quidem Deo fer-

Tillts i

tum corpus, quia aures funt inflru-

viat, Deus autem ipfum tueatur,

menta , per qu& accipiuntur pr&-

g. U facerem voluntatem tuam.) Id

titim

CCP

ta fuperiorom ; q-ibus debetur

eft, Scripture omnes teftantur, ine ad

'POHG

obe

dientia juxta illad. Pfal. 17. 45-

hoc venturum fuiffe in mundum ;

drifti

Ex

ut facerem voluntatem tuam.

13)

im auditu auri chedrivit mubi.

Hebr. verti. poteft , 4fzres perfodifis

Deus meus volzi.) Converfus ad pa-

Ia m

trem hec dicit Chriftus, & fenfus eft,

mihi; nim $92 proprie pertodere

D. po

libentiífime acceptavi decretum tuum.

cwi)(ïïiq

fignificat, interdum & perficere. Sen-

fus autem erit, me tibi perpetuo ju-

Ls meádso cordis mei.) Supple pofui,

; Sfï'ïþt

re man.ipatum ténes. kjft allufio ad

feu ftatui; nihil enim majori affectu de-

Inoj

um

fideravi, quam implere legeintuam.

lij

morem cujus mentio Deut 15. $-

PSALMUS XXXIX.

927

ii;

1o. Ànnuntiavi juftitiam tuam in ecclefia magna, ecce labia

mea non prohibebo : Domine, tu fcifti.

nta-»

1r. Juftitiam tuam .non abfcondi in corde meo, veritatem

MUG

tuam, & falutare tuum dixi.

. Non abfcondi mifericor

4

€oncilio multo.

diam tuam, & Veritatem tuam à

v

12. Tu autem,. Domine, ne longe facias miferationes tuas a

: PIO

Le.

me: mifericordia tua, & veritas tua femper fufceperunt me.

13. Quoniam circumdederunt me mala, quorum non eft nu-

mierus?* com

as

prehenderunt me iniquitates meze, & non potui,

4 Ve-

ut viderem.

;enus

pa:

Multiplicatae funt fuper capillos capitis mei : & cor meum

x

dereliquit me.

cium.

lii«

14. Complaceat tibi; Domine, ut eruas me, * Domine, a

d Infra

9. 2»

adjuvandum me refpice.

15.* Con-

lO. JnEHhIimvi

Infüstiam

fuasm im

eme.)

cordia tua, & promifforuni tuorum

'1 fm'-

Eccleffa magna.)

dagne multitudi-

fidelitas, & veritas.

in h-

ni legem tuam, & Evangelii do&ri-

13. Ononiam, Efc.) Reddit ratio-

nam przdicavi.

figni-

nem, cur dixerit, xe Jo»ge facias mife-

! Chf l

Labia meas zom probi&ebo.) À. tuis

VYAÍ:0U0$ IUAS u "eC.

ainus

laudibus , & ab annuntiatione ve-

Circitindedersunt me mal'd.) Magnum

ritatis , &

71 cri-

elicz.

falutaris do&rinæ Evan-

enim agmen dolorum circumftecit:

itii ü, f

me tempore paflionis.

(icebat

T& fuffi.) Noffi, ut wextit D.

Hieronymus.

— Duquitates mes.) Iniquitates homi-

qijte

num, quas meas feci.

Iniquitates

noninm

1I. Noz abfcond; m corde meo.) Nl

tmnore eorum , qui mihi. adverfa-

enim omnium unus ille portavit.

r Sym-

lfa. 53. 11.

.

iT j

bantur,vel muneris mei negligentia.

Nonm poftai, uf

viderem. ) Noväiat

Salutare tuum.) Salutem tuam , vel

US, Fll'

etiam falvatorem tuum , id eft me,

Chritus numerum , gravitatemque

contrae

peccatorum humani generis, fed lo-

p ctmcà

quo uteris ad homines falvandos.

uitur humano more, & folum figni-

Dixi) Palam, & fine timore ang

m C0f

nuüntliavi.

4

care voluit peccata, que expianda

cofiti?

fufcepit, effe innumerabilia.

5imi-

4 concilro multe.) Mier. iz Ecclefa

]te o

enulta , fic vocat populum Judzorum,

le eft, quod dicitar Marcei 6. s. Et

( kt-

«ui przdicavit Chriftas. . Vel etiam

mom poterat ibé virturem ullam. facere s

tfv

poterat enim , fi voluifiet, fed dici-

totom Orbem inteligit ; per quem

)

Apoftoli Chrifti nuntii , & legati

tur non potuiffe, ut fignificaretur in»

|

me 3d

Chiiftianam legem circumtulerunt.

credulitas illius populi, ob quam n9-.

i2.

lebat eo loco patrare miracula.

pum;

Ne lomge facias maerationes

1445 4 me.) — Non multum differen-

Cor meum dereliquiz se. ) ldeo ïn

Ls aj*

do. poft paflionem refurrectionem

me defecit, & contabuit virtus, vi-

nfus' 6

Corporis mei.

gorque cordis, immo etiam ipfa vi«

Semper [ufceperunt me.) Guemad-

ta me dereliquic.

; polb

modum femper mihi adfuit miferi-

14. Cvplatear.) Placeat.

t

]

ydt

Blbll c"m CW?A Menocþc T- IVO

lwam

LIBRI PSALMORUM.

98

* Sup.

15. * Confundantur, & revereantur fimul, qui quserünt ani-

eun

34. 4. mam meam , ut auferant eam.

Convertantur retrorfum,& revereantur,qui volunt mihi mala.

16. Ferant confeflim confufionem fuam, qui dicunt mihi:

Vl

Euge, euge.

17. Exultent,

& lzetentur fuper te omnes quærentes' te, &

qui

dicant femper: MagnificeturDominus;qui diligunt falutare tuum.

18. Ego autem mend

:

icus fum, & pauper : Dominus fglici-

pen

tus eíft mei.

Adjutor meus, & prote&or meus tu es: Deus meus, ne

Qu

tardaveris.

1. In finem, Pfalmus ipfi David, XL,

dea

?. ) Eatus (1-), qui intelligit fuper egenum , & pauperem ;

]H"OH

in die mala liberabit eum Dominus,

ioro

l

3-) D»VO"

hi

(1.) Beatus. zm ed;t. Sixt. legitur : Deatus vir.

Eruas me.) À tantis malis per ce-

memorationem ftatus fui tempor*

Mirt

lerem refurrectionem.

paffionis.

l

Mezdicus j;szf pazz/;er.) E

Refjice.) Gr&ce *wpoctye» atteude,

genus,

e

Hebr. Feffizz.

& deltitutus humano auxilio.

ha

