& Mi

at montes Dei, cedri Dei. '

tis fegetibus , fructibus , & ubere

omnium rerum proventu, quafi pra-

Repletum eff aquii.) Etiam ingentes

claro quodam amiéctu exornabuntur.

Yocem

fluminum alveos aquis reples, ut

tiütum

14 Induts j;mt dicictes vvinz.) Co-

largius rigari terra, & homines illo-

ed W

xum beneficie mercimonia

exerce-

piefis , puris, & nitidis velleribuee

tüte |

Quoj :

P SQA L M-US LxV.

1$$

d lon-

-^ In finem,

I. CantiCUm Pfal

mi refürre&ionis. LX V.

!t quo«

2. [Ubilate Deo omnis terra ; pfalmum dicite nomini ejus

n füll-

date gloriam laudi ejus.

3. Dicite Deo, quam terribilia funt opera tua, Domines

fnpi tUi

in multitudine virtutis tuze mentientur tib1 inimici tui.

V

4. Omuis terra adoret tej & pfallat tibi : pfalmum dicat no-

s acam

ininl tuo.

:

.S. Venite, & videte opera Dei : te

rribilis in confiliis fuper

nt f

filios hominum..

6.

ui convertit mare in aridam, in flumine pertranfibunt

pede: ibi laetabimur in ipío.

— Á

U2

padpe

7. Qui

Arietes ovium, funt arietes, qui in-

Orriis terra,) Omnes terrg incola.

(cque be

e

-

Dicite. ) Canite.

vdantium

ter oves verfantur ad creandam agno-

rum fobolem.

in Hebrzo ad ver-

Nozmin; ejus.) ln nominis ejus ho-

bum eít, zz4wzi fünt agnui pecore , id

norem.

:a g )

Dare gloriam laudi ejus.). Laudem

qifpottta

eft, agni in uberibus pafcuis habiti

inigatio-

facile

adolefcunt , & a parvitate

ejus gloriofam dicite, & celebrate.

agnorum

ad juftam molem ovis,

Hebr. Penzite gloriam lamdem ejus, id

lus fuO0

aut arietis crefcunt, eamque magni-

eft: non folum laudate , fed etiam

*

lcos &

tudinem quodammodo induunt.

(quod majus eft ) glorificate.

Valles abundabunz frumento,) Quod

3. Dicte Deo,6c.) Hsc eft ma-

, ml

felicius in planitie provenit , quam

teria laudis Dei , opera fcilicet po-

- Gurmi«

in lupinis collibus.

tentiz , & fapientie ejus.

Clamabunt, Gc.) Jubilabunt, lxti-

Quam terribilia. )

Guam miranda,

tia geftient. . IZft non infequens pro-

& ítupenda.

erTà à

[

[

fopopzji , qua montes & colles ,

lo smultitudtue virtutis tua.) Propter

aut alie res inanimatz plaudere, aut

inultam tuam potentiam.

alia lxtitie fiyna edere finguntur.

Mentzentzr t£62, 6c. ) INon folum

[ t

I. dnticum P'/;t:'mi.) Vide.di&a ad

tibi fubjicientur, qui te diligunt , fed

titulum Pf. 29.

etiam inimici tui ferviliter , ficto-

Cort-

que animo tibi fupplices fient , vo-

um

Refurretliozi. ) M&c vox non eft

luntariam fubjecionem fimulantes ,

um pa*

in textu Hebrzo,; fed poftea addita

ad indicandum

myfterium

nam

quamvis inimicos contra te animQs

2e€rant.

" fc ril. )

Pfíalmus eft Propheticis de mundi

5. Terribila.) Eft genitivi cafus ,

fua d

regeneratioue, & quafi refufcitatio-

ne, id eft, de gentium converfione ,

licet. in Græcoq nominativus habea-

ita

Genebrardus.

tür, 9s 0055959, quam terribzlis,

2074

& Mhatrtyribus.

& ubde

Bellarminas

pat dt

additam

illàm

In CO/?ZF/iiS. )

Symmachus' vocat

yocem ; q

"a Pfalmus continet gra-

I 0X IT machinas, fapientes fci-

vf p*

'Mbunttll'n

tiarum actionem pro beneficiis

öei,

licet machinationes ,

quibus huma-i

fed potiffimum ; pro.perfecta felici-

num genus gubernat.

w) U

tate poft omnes finitas calamitates,

6. Qui comverrit mare-im aridam.)

J|eriboP

quod finedubio in refurrectione exit.

Duo fubjicit exempla operum mira-

Y4$6

.LI*BRI,APSALMORU'M

-

7. Qui dominatur in virtute fua in zeternum , oculi ejus fa-

M.

per gentes refpiciunt: qui exafperant, :non exaltentur in

I5.

femetipfis.

-

offer:

8. Benedicite gent

16.

"

es Deum noftrum.; , &faudit'am'facite vocem

laudis ejus.

quant

9. Qui pofuit animam meam

Vadf vitam : & non dedit in com-

f

motionem pedes meos.

I

UR

- 1o. Quoniam probafti nos, Deus: igne nos examinafti, ficut

examinatur argentum.

lj

1r. Induxifti nos in laqueum, pofuifti tribulationes in dorfo

gisme

noftro : impofuifti homines fuper capita noftra.

20 -

12. Tranfivimus per ignem , &

ffert

refrigerium.

Hdude s & eduxifti nosin

13. Introibo in domum tuam in holocauftis: reddam tibi

:

vota mea, quae diftinxerunt labia mea.

.14. Et

bilium Dei, quz nullo unquam hu-

9. Qw pofuit ,—Efc.) Qui me

aDï

mano confilio fieri potuiffent. $z

ftituit.

in vita cqnfervavic , vel vit& re-

[

comvert;t mare 1m 4rida;z , quod Do-

^

minum feciffe difcimus ex 14. Exodi.

Non dedit i commeorionem , Efc)

bugsli

i

In fhlmz'ne pertranfibunt pede. ) Quod

Nec permifit , ut haberentur pedes

fa&um eft, ficcato

——

alveo Jordanis ,

mei, egoque in exitium ruerem.

facrts

. Jiofue 3.

Io. Daoniam probafli nos Deus, Gfc.)

« : 45i.) In hifce mirabilibus.

Variis experimentis , & tentationi-

latuns,

Latabimur £m £pfo.) Lemtabimur, &

bus nos exercuiíti.

Kl

vyotà, |

gloriabimur ia Deo noftro , qui ut

Examinaffi, ) Probafti.

Olim , fic noftris temporibus cum

»r. dleduxiféi mos im laqueum.) Per-

opus fuerit veterem maraculorum

mififti nos laqueis variarum cala-

fuorum memoriam renovabit.

dï' fi?n&

mitatum conftringi.

Ula m

7. Qui dominatur. )

In ipfo , qui

Pofuifüi tribulationes , $c. ) Onere

Ef ]

dominatur.

dem fe

tribulationum nos premi fivifti.

"

Ip virtute fua.) Per fuam pote-

12. Impofuiff homines fuper capita moc

ftatem, & omnipotehtiam.

Pümer(-

Suger gtBles reficiunt.) O

innia coü-

ftra. )

Impios homines , & tyran-

W H

templantes , & omnibus fua provi-

nice dominantes nobis prxelle paf.

—

fus es.

Z

Mi

(

dentia profpicientes.

Tranffvimus ptr sgnem, &$ aquam.)

C:mz i

Qui exafperanm:,) Qui Deum irritant

ärl»tmn

)eccatis.

Proverbialis loquendi formula: con-

dorem

trariis malis per vices vexati fumus.

,

Non exaltentur im femetipfrs.) Non

Conveniunt hec Martyribus.

libug tx

fuperbiant, nec criftas erigant; nam

16, p

Omnipotens illos deprimet.

Eduxifli nos im refrigerium. ) Ex

malis eductos recreafti , & refocil-

Vnins

8« adiram facite..) lta enun-

Alite

ciate divinas laudes, ut alii exau-

f

lafti.

Wg. mhen

diant.

13:

le domum tuam. ) ln tem-

lum.

-

WE

Vocem Laudis £. ) M ocem, qua

€on| T.

illum. laudatis.

/

Im bolecanffm. ) Holocaufta , &

q&, Y

PSALMUS LXV.&LXVI.

t$y

jus fie-

Y4. Et locu*um eft os meum, in tribulatione mea.

Lür

rs. Holocaufta medullata offeram tibi cum incenío arietum:

offeram tibi boves cum hircis.

VOCetn

16. Venite, audite, & narrabo, omnes, qm timetis Deum,

quanta fecit animsze meae.

f COT«

17. Ad ipfum ore meo clamavi, & exaltavi fub lingua mea.

18. Iniquitatem fi afpexi in corde meo, non exaudiet Do-

j [icit

minus.

Iog. Propterea exaudivit Deus, & attendit voci deprecatio-

dotfo

nis meae.

20. Benedi&ctus Deus, qui non amovit matxonem meam, &

1105 1f

mifericordiam fuam a me.

m tbl

In finem

I. In hymnis, Pfalmus Cantici David, UX VT

m

Eusmifereatur noftri, & benedicat nobis: illuminet vul-

"a

tum fuum fuper nos, & mifereatur noftri.

i& re

:3. Ut cognofcamus in terra viam tuam : in ommbus gentl-

bus falutare tuum.

7)5()

U

4. Con-

J pedcs

rei.

facrificia grdfldrum actionis immo-

me4, quod in lingua mea, vel fim-

FW, 66)

laturus.

pliciter lingua mea.

ncanom-

Reddasa tibi vota, 65c.) Perfolvam

I9. dwiquitarem -f afpexi £m corde

vOtà, qu& concepi.

3200

)

$i afpemffem mlqmïarem

I4.: D; Jfunxerunt labia mta. ) Quæ

in corde ; fi animo fuiffem iniquo;

) Pa

diftinte, & clare protulerunt ]la-

& improbo, me Dominus non exau-

q cala

bia mea.

diviiiet.

Et locutum eff, 65c.)) Repet:tlo ejus-

L

Prfpferea

exaudrvit . Deus. )

deim fententiz.

Quia nimirum ipfe fcrutatur cor-

) Onert

ii

Le tribulatione mem. ) Cum maha

da, & videt me ab iniquitate abe

4514

prcmerex

horrere.

15. Hofocattfh a madullatd) ngma,

ltzendit.) Et exaudivit me

y tyrat

]e p

adipe, & medulla plena.

co. Zmovit.) Repulit, fprevit.

Cum incen[o arietum. ) Incenfum

yn.)

arictum. appellat odorem , (ive nmi-

dorem, qui ex incenfis arietum car-

IN layvsz ) Vide dida ad tit.

nibus exhaldt.

j famo?

Pj alrrw Contiei. ) Vide dica ad

|

16. Vearte , andrte , &c. ) Ordo :

tit: Pf 29.

Venite omnes, qui timetis Deum,

. lleinet wultum j?mm féper mos.)

/

É

Luce fe faciat lucidum, faventem,

;eodl

audite, & narrabo , quanta fecit ani-

me mez.

placidum exhibeat.

17. Exalravi füb lingua. mea. ) n

3. Viam tuam.) Rectam religio-

]a tem*

corde, & pe&ore ,qu& fubfunt lin-

nem, & viam divinz legis, per quam

ambulare debemus.

gu&. Velcerte idem eft f:.ä lingta

ul i &

'LIBRIPSALMORUMM

258

É

4. Confiteantur tibi populi Deus: confiteantur tibi populi

tl5 0

omnes.

L

. Laeentur, & exultentgentes: quoniam judicas populos

fnori

in ?quitate, & gentes in terra dirigis. ,

$

6. Confiteantur tibi populi, Deus: confiteantur tibi populi

afpet

omnes : terra dedit fructum fuum.

9.

47. Benedicat nos Deus, Deus no

fter, benedic'at nos Deus;

tranf

l

& metuant eum omnes fines terrae.

I0

Ín finem,

Sin2)

1. Pfalmus Cantici ipfi David. LX VII.

timeati:

buntur,

2. 17 Xurgat Deus, & diffipentur inimici ejus, & fugiant, qui

vin:um

oderunt eum, a facie ejus.

valente

. Sicat deficit fümus, deficiant: ficut fluit ceraa facie ignis,

6.Dai

facie Dei.

Deun

fic pereant peccatores a

viduan

4. Et jufti epulentur,

& exultent in confpectu Dei : & de-

dit, &

le&tentur in lsetitia.

tugntur

Dells

s. Cantate Deo, pfalmum dicite nomini ejus: iter facite ei,

Des ir

qui afcendit fuper occafum, Dominus nomen illi.

6. Exul;

in cxlo

opem

Salutare tuüm. ) Tuam falutem ,

es

"

. Exïmrg:zt Deus. ) Nec amplius

illis t

five falvatorem Chriftum a te mif-

uafi dormiens fuam potentiam dif-

TI $

fum.

í

1

mulet.

milia f

s. drer facite. ) Parate viam , ce-

o

0

s. Dirigü. ) "lanquam bonus pa-

dite , concedite locum ei

omnes.

Deïl.ï

ftor fideles tuos deducis , dirigens

ltalice dicimus.

Fare

n,

ad viam veritatis, ne errent, nec ali-

Dare l;fa go

16bus t

largo.

videnti;

quo eos bono carere permittens, qui

Qui 2

7

/7.

Cendit fmper oc&zzþf.m.) Hebr.

fe tibrt committunt.

Videtur Pro-

peculia

6. Tevra. dedir fruttum fuum. ) Chri-

qui equitat 42 eccafun.

1uos eji

ftum intelligit, hic €ft enim fructus

phetia de Chriftiana religione, que,

inde ijs

terrz fublimis, de quo Ifaiz c. 4. 2.

relictis Éurope orientalibus partibus,

tre facj

conceífit in occidentem.

Ali , qus

dicitur : Erit germem Domimi im ma-

pomiffa

gnifcentia , & gloria, 6 fradlus rerra

a[cendit fhper occaj|um , idem eíle pu-

W ibj fj

Utitur autem David tem-

tant, ac , qui omaem tranfcendit

Quàm inc

fublimis.

mortalitatem.

Ahi referunt ad po-

pore preterito pro futuro, quia in

.

& d

€j

us prenotione jam fattum erat,

puli adventum in terram promifiam

P

qul XVObi!

quod*nobis— futurum predicabat.

Deo duce, qui adventus fuit per

Wl j

occafum,. hoc eft , per Arabig de-

. Mertuant eum , €&c.) Deum ve-

E

EC

rum timeant timore fancto, redden-

fertum.

$. ]

tes ei tributum obedientiz , & lau-

Domiuws nzomenm ih.) Merito Do-

vt JJL

minus appellatur.

&i

Syr

dis ufque in sternum.

N

D

Tarbabuntur 4 fcie. ejus. ) Nihü

Ti

l0 e;

timste vos, qui Deum ducem fequi-

J ;

x. fÜSabeus Cantici. j Quid fit, di-

ximus ad Pfal, 29.

mini, &» ei exultatis ; ne, inquam

: 04', Ag

PSALMUS IXVII

159

populi

6. Exultate in confpe&tu ejus, turbabuntur a facie ejus, pa-

tris orphanorum, & judicis viduarum.

opulos

7. Deus in loco fan&to fuo : Deus qui inhabitare facit unius

tnoris in domo.

populi

g. Qui educit vin&tos in fortitudine, fimiliter eos, qui ex-

efperant, qui habitant in fepulchris.

.

Deus:

9. Deus, cum egredereri

s in confpectu pqþuli tui, cum per-

tranfieris in deferto ?

Io. Terra mota eft, etenim

coeli diftillaverunt a facie Dei

Sinai, a facie Dei Ifrael.

n PI'LE:

—

uere

timeatis hoftes veíftros ; nam turba-

Deum eddcere, & Iibertati reftit

buntur, & timebunt ipfi, ejus ad-

lfraelitas vinculis , & com

jt, qui

pedibus/

ven.um, & potentiam fuftinere non

fortiter vinctos ab /Egyptiis

valentes.

-

Srmilirer eos, qui exafperant.) IEgoye-

e igris

6.Patris orphanorum; t$c.) limebunt

ptios fortaffe intellisit iram Dei fuis

fceleribus, & contumacia exafperan-

Deum noftrum, qui pupillorum, &

viduarum pater eft, eosque defen-

tes.

Hos autem Dominus eduxit;

,-&de-

dit, & protegit, qui humano defti-

quia Ifraelitas fequi permifit , cum

tuuntur auxilio.

E

de /Egypto egrefhi funt.

(cite &l

Deus im leco fanüo [ue. ) Licet

Qui babitent in Fpulchrïk. ) Cujus

Deus in loco fanéto fuo fit, hoc eft,

gentis pars magna occifa eft, &

, Exul

in cxlo, & videatur a miferis ejus

fepulchris condita , cum Angelus

— À

opem expedantibus longe remotus,

primogenitos occidit

pars

etiani

illis tamen adeit ,

juxta illud Pfil.

ma

na pro fepulchro habuit maris

: amplius

3

Vel

rium dl*

15 $

Qui i2 altis. babitat , €$ hu-

fluctus , && pifcium ventres,

milia re[picir.

etiam lfraelitas intelligit, qui variis

7 OC-Liti inbabztare facit, & c.) Probat

modis Deum exafperarunt in defer-

jun, C*

anes-

Deum, licet fit in loco fancto fuo,

to, ibique mortui funt, & fepulti.

"m

1ebus tamen humanis intereííe, pro-

$

Cum) egredereris £m canþeäu p

videntia fua cun'ta regere, & piis

puli s.) fcilicet in. deferto popu-

) Hebr.

Peculiari cura favere ; nam fideles

lum in columna nubis przcedens in

fuos ejusdem legis cultores, ac pro-

morem JDucis.

etur pio-

inde iisdem moribus prxditos habi-

9-

Terra mota ef.) Cum legem

ne, qU*

dares in monte Sinai.

tare facit in domo, id eft, in terram

; partibü-ä

promiffam, & in Ecclefiam inducit,

lj , "

& ibi fixam illis fedem, & domum,

82

Eregim.) XMtiam. Vide infra ,Pf"

, diie p

Senfus er-

quam incolant, attribuit.

Cælz diflilleverunt.y Manna. VVCI

go eft : Nolite timere , Deus eft,

fenfus eít: fluxerunt, diffluxerunt,;

^

qui vobis adeft, & in regionem pro-

yomiam

foluti funt metw , figno externo ,

i [mt PEf

miífam inducit, &c.

hoc eft, terrxmotu, oftendentes fe

Qui

edaczt

uzanttos

emo forutu-

commoyveri ad. Dei przfcntiam.

jabig «

die.) Deus eft, qui populum fuum

De Sinaj ) Qui in monte Sinai

€x JEgyjti, & Dabylonis ergaftulis

legem daturus apparuit. Poteftetiam

erto De

educit, idque in manu excelfa, &

fic. interpungi :

4 facie Dcb , S$imas

brachio extento.

Vel certe illud, z

4 facie Dei , ifrael fcilicet motus, &

Nl

f9rtitadige, neCtendum eft. cum . via-

Cconturbatus elft.

4ies, nogm cum edaciz, ut fenfus fis;

;em fqquie

10. Piwviam woluntariam /Eärqa&i»;,

I)

D

160

LIBRI IPSALMORUM

1r. Pluviam voluntariam fegregabis, Deus, lizereditati tuce:

f5

& infirmata eft, tu vero perfeciiti eam.

ugen

i ín dulcedinedut

I *

I2. Animalia tüa habitabunt in ca: para

pauperi, Deus.

H

P. bunt

Dominus

135.

T

E

dabit Verbum- evangelizantibus, virtute muita.

1]

14. hex vi

rtutum dile&ti, dile&i :: & fpeciei domus dividere

fnon

l

Moi

: qulia.

1$5. Si

Donii

66 (Quuemadmodum. populo tuo

Dilei dilcdi.)

Dile&itffimi, Chri-

fti videlicet , dilediitimi Deo , &

dedifti, & depluifti manna. in de-

hominibus.

aurum

ferto, ita Ecclefie , qu& cít hzre-

Dorro i

ditas tua , coleftium donorum, &

Er [pecies domus.) lpfe dabit fpe-

ones, & fu-

ciel domus, id eít, ad fpeciem, &

po. f

beneficiorum gratiam fep

decorem doinus Dei ;

uz eft Ec-

trum Ly

per eam

beneficia/ tua. voluntate de-

lues.

Pluvia voluntaria eft plu-

clefia.

Vel specie; domus , idem eft,.

téntia :

Hebrai

via liberalis, & abundans.

quod fpeciofe domui, Ecclefiz fci-.

H&lbiftllrix

.liS eü j

lIfrzmata efl.) 9i vero illius mem-

liüett

Aliqui vertunt

domus drvidet fpolia. 'Vanta erit pre-

Rament

bra langueant aliquando , fatigentur,

de imultitudo , ut etiam mulieres ;

lus eri

aut opprunantur malis.

que domi manere folent, in ejus

d&os,

Perjecifl eam. ) Stabilies, & ro-

partem fint venturz : Id fa&ctum per

Verbum

borabis eam, etüciesque, ut adver-

fis rebus exercita , ma

5

gis In virtu-

ilanctas aliquas mulieres ,. qu& res

quielca

Ecclefie piroinovérunt.

Per fpe-

Tentoy

te , & fanctitate proficiat,

CC htes

110

Animala tua

Wabit2bunt . am

ciem autem domus mulieres. figni-

ez. ) Gex tuüs in Ecclefis caulis

ficari habemus ex L. Job. c. $. 24.

fpitat

p pen

habitabit.

Dzvidere (polia. ) Gentium videli-

cet al Chrifti fidem . converfarum

fides, (

Paraffi.) Kes' neceffarias.

puritas

]e dulcedine f&4.) Qu tua eft be-

per evangelizantium predicationem.

VOIe (

Gentes . ad falutem ipfarum Ecclefia

nignitas.

WVel fenfus eft , non fo-

predabitur, hoc eft, capier, & ad

ditheili

lum res neceífarias paratie Deum ,

Dividet auteimn

UT

fuas partes trahet.

fed eas etiam, que& ad delicias per-

Ífpolia ,

quia Apoítolorum unus

- Mnt pr

tincnt,

Afiam v.g. alter I£uropam, vel Eu-

noffe y

Pasper?,) Humili.

ropz regionem aliquam jugo Chri-

tinum,

12. Debit verbsm. ) Sermonis

fti fubdet.

1.2

copiam.

Pt eag,

14. 6 dormiatis 1nter zmed;os cleros,

Evangelizantibus.) K:vangelicis pre-

:

CMoreg

conibus,

&c.) K^"es Grezcis foitem figni-

tium im

Viriute multa,) Mel necte cum Z52

ficat, ut notum eft,

Videtur effe

tttfitud

verbum, ut fenfus fit: Deus virtute, &

fenfus : fi verfemini in mediis peri

"feribie

otentia fua magna dabit verbum.

culis, & inter medias fortes, ita ut

f Ainilitig

V

el necte cum evangelizantióus , ut

de vobis, & veftro capite jam alea

E

fenfus fit, £vangelizantibus virtute

jaciatur , & hoftes veftra bona , &

Inditd

multa, Chriftiana fcilicet libertate,

vos etiam captivos forte dividant ;

j! tenhia þrä

nihil eos timendo , qui Evangelii

gloriofe liberabimini a tanto peri-

|

præconium impedire conantur.

culo, eritisque ficut columbz , cujus

aC [en

leo

ale mitontes funt , & pure, cujus

13. Rex wiriium.) l)eus Rex exer-

coml()na

eicu.um.

penne deiíi v;xcn-t, aut pallent, ut

L

*

PSALMUS LXVII.

Tó6r

i.

155. .Si dotmiatis inter medios cleros, pennze colunibze de.

ine tuà

argentatae, & pofteriora dorfi ejus in pallore auri.

16. Dum diícernit coeleftis reges fuper eam, nive dealba-

tht

buntur in Selmon : mons Dei, mons pinguis.

17. Mons coagulatus ,

videre

mons pinguis::' ut quid fufpicamini

montes coagulatos ?

Mons, inq

uo beneplacitum eft Deo habitare in eo ; etenim

1j Si

Dominus habitabit in finem.

I8. Cur-

ko, &

aurum

pururm.

lta Genebrardus,

mnarum.

quam Regem, & gubernatorem ani-

bit fpe-

Porro illud, £ dermiatis , pofitum eft

Xm,

pros /£ jacear.

Communior Pa-

Celefis,) Chriftus Dominus Rex

eft Ec-

trum Latinorum, Grecorimque fen-

tentia per duos cleros ( nam. vox

caleftis, & omnipotens. Grac. eft:

idem eft,

PTS)XUOf, Qquafi dicas feper

cæl::;[r'i:gh

ldfiz fci-

MHebraica ptz»nB8w) fephaetbane, dnua-

Nzve dezliabuntur,

Litatti

lis eft numeri ) intelligit duo 'l'e-

) lunc populi

ftamenta, vetus, & novum, & fen-

multi juftificabuntur

» & nigrore pec--

eit pree

catorum in candorem juftitie muta-

nulieres ;

fus erit; íi dormiatis inter medios

to , luper nivem dealbabuntur..

n eus

cleros, id eft, fi vos evangelizatis

verbum. Domini, dormiatis, id eft,

lz Se£mor.) In. Écclefia. Selmon

hum pet

mons eft altiffimus', & ideo nivibus.

ug r

quiefcatis in medio duorum 'lefta-

in vertice coopertus , fed in ima fui

Pa fpe

mentorum novi, & veteris , acquie-

Ícentes fcilicet. veritati divinitus in-

parte fertilis , cujus mentio fit in li-.

ss figni-

bro Judicum cap. 9. 48. Vide ,

:- S' :4'

fpiratz. Prophetis, & Apoftolis, tunc

ibi diximus..

)yenn&. columbz , id eít, Ecclefie

y viddi-

fides, &. mores, erunt deargentata

Monss Dei.) Ideft, altiffimus, ut.

verlarum

puritate fapientiz ; & deauratm fer-

enim. alibi non. femel notavimus ,

ationelt

u

altiilima. ,

aut

amplitlina.

vore charitatis. — Alias hujus per-

í

u

Ecdefa

ditficilis verficuli interpretationces alii

cedri funt maxime

nt, Dez, dicuntur ; fic ceZré De; ,.

" al

afferunt , quas referre piget ,. cum

orocera.

Vel

ul

mons Der, quia Ecclefia eft locus, in.

lgt autci

fint propemodum. infinite ; eas

quo Deus habitat.

g U

noíle volet, legat apud. Joannem Lo-

hVelEu'

rinum , aliosque recentiores.

16. Mozs- piuguis.) Obabundantiam.

gratiz, & donorum. Spiritus fandti.

p Chi-

1g. Dwme difcernit celeflis Reges fme-

per e«m-) Deícripfit Propheta przdi-

Mozs coegslatus, )

Et per hoc.

catores per fimilitudinem dormien-

pinguiffimus , quia lac divinz gra-

j derthy

m fïg"f'

tium inter cleros, & Ecclefiam ;per

tie non defluit, fed quafi coagula-.

fimilitndinem. Columbs& , &c.. nunc

tum in. ea. fe'mper manet.

IMons

jenur die

defcribit eosdem pradicatores per

coagulacus Grace Täfva,uälfw 5. fe-.

ijis. petV

3

i5) ia u

J

w

fimilitudicem Regum a. fummo. Re-

cundum. literz corticem ille eft, qui:

F

ge conítititorum, & Ecclefiam per

cafeo abundat ;. ita

que legunt. aliqui;,

sam a

íimilitudinem. montis Selmon.

Sen-

JMozs inca[eatus.

bonü j

qiridant s

tentia exgo. eft hujusmodi.

17. Ut quid jk&icamini mantes CO g g

Dwm difernit. ) ld eft, dividit,

Zatos ?) Guare. fufpicamini ; aut opi-

j gU*

ac fegregat unicaique provincie fuum.

namini effe alios. montes &que coae.

:b:Z? cujus

£ 1 a

111!

concionatorem , a1t Apoftolum, tan-

gulatos, & pingues.? gullus. Selmon.

Bith, cim Com. Msb T- I)

A

*

d

16

p

LIBRI PSALMORUM

]

:5. CurrusDei decem millibus multiplex, millia leetantium :

21

Dominus in eis in Sina in fantto.

exitus

22

19. Afcendiíti in altum, cepifti captivitatem: accepi&i dona

in hominibus.

TU

Etenim non crede

ntes, inhabitare Dominum Deum.

2

die quotidie : profperum iter fa-

20. Benedictus Dominus

profün

3

clet ngbisDeus falutarium noftrorum.

er. Deus

Tum &X

wïvl-u.nc, id eft, Ecclefiam æ*qua;. Ex

Angelis, Angelis infedit, & illorum

$s

dorfis, & alis vectus quodammodo

Tegs m

Hebrzo verti poteít, Cer fzlzaris vos

montes plemi ca[eo ? id eft, cur lzta-

eft in Sina montem fanctum.

r

26. ]

mini ? Refpondent montes per pro-

I

A]Zendtfä im altuax. )

Ap e

in

jorenc

fopopejam, quia in hoc monte;

ftrophe. ad. Chriftum afcendentem

.

hac Ecclefia vult Deus habitare, &

in calos.

habitabit perpetuo.

Cepifli captivitzziem.) CaptïVOS Sa-

od

Mons , 152 quo beneplacitum , B. )

tang de illius manu in libertatem

Hic eft enim mons unicus, in quo

tecum adduxifti.

in quo

«terita

beneplacitum eft Deo habitare in

ccepifti dona im bominibus.) | Acce-

Duis |

eo, nec in eo habitabit àd tempus,

fed z ffzem, hoc eft, femper.

Piüi

a Deo Patrre dona , que ho-

qui fs

minibus largireris. Sic explicat hunc

jt d

18. Corrus Dei,66c.) Nunc com-

locum. D. Paulus ad Ephefios. 4. g.

vátioni

parat Propheta defcenfum Dei in

Afiendens, inquit , £7 4ltwm , capti-

cue &

montem Sina, ut daret legem vete-

vam duxit CaptüUitatem ,. dedzr dam;

- Duini

rem populo Judaico cum afcenfione

bominibus.

exitus -

Chrilti in cclum, ut

inde mitteret

Eresim.

Pro Erazz; nam ir()x

à mort

Spiritum fan&um, & legem novam

^^. ]

populo Chriítiano.

Quam compa-

Hebraica $w apte fignificat E

pb

fadun

rationem videtur inílituere Prophe-

VerUmtAmtch zefuper.

doctt,

ta, ut oftendat , unde tanta la&is

Noemu credentes.) Senfus e&'; etiam

&b

abundantia, & tantus candor Eccle-

incredulos , & rebelles cepifti, tibi

fie datus

1t.

Cf

Quo vehebatur

fübegifti , & tui juris fecifti,

tundet,

Cerrus DEI. )

luhabitare Dominum Deum. TE X

Fenti

DEus, cum defcendit in ontem

Sina.

Tæa'myvaïmxtj fubinteliige £VEXOL» CAu-

tem, &

et in illis Do-

iringet

Decem millibus mu[fiþ[ex.) in He-

]2'; inbabitandi, ut habit

verfey

braeo eft uniea tantum vox C^2

minus per gratiam , & apud illos

refideat, quibus antea erat infeftus:

Téran|

ribbothaim , qu& proprie fignificat ,

Yéntigm

ls decem. gillia , ied accipitur pro

vel fenfus eft : qui non credebant

pluribus millibus.

]dem fignificat

Verbums carnem factum effe, & ha-

15 D

bitaffe in

nobis, vel non crede-

DOminu

Grecum UipomAacióy, quafi dicas,

habitare

in

monté

decies milleeuplex ; fenfus ergo eft,

bant

c

DREum

Coye;

f

[

in&o , id eft, Ecclefia Chriftia-

m ho

currum Dei multis Angelorum mil-

norum.

libus. ftipatum fuiffe.

Uotrrim.

Milla letantium. ) Qu Angelo-

2o. Die quotidie;) Per fingulos dies ,

m i-n

femper.

egi Qum

rum myriades Deo aderant la.:cæ,

erum iter f aciet sobis, ) Benefz' Á

&. alacres.

Py üfp

?4 l]

ciet nobis, nec deferet in hoc àtinerey

Dominus $s ci. ) Scilicet fujc in

Puhls 1

v

PSALMIUS. LXVH.

165

ttom

21. Deus nofter; Deus falvosfaciendi; & Domini, Domi.n-i

exitus mortis.

(li doga

22. Verumtamen Deus confring

&t capita inimicorum fto-

rum: verticem capilli perambulantium in deli&tis fuis.

.

tet -

23. Dixit Dominus : Ex Baían convertam , convertam in

profundum maris.

24. Ut intingatur pes tuus in fanguine : lingua canum tuo-

1. Deus

rum ex inimicis, ab ipfo.

X illorum

25. Viderunt ingreffus tuos, Deus , ingreffus Dei mei:

lammotdo

;

regis mei, qui eft in fantto.

.

L:

:

26. Preevenerunt principes c

onjun&i pfallentibus in medio

1*) M

juvencularum tympaniftriarum.

ndentem

lefiis benedicite Deo Domi.no, de fontibus Ifrael.

27. In gcc

X2

v

28. Ibi

tivos u-

[ n

ibertatem

portabis, & magnam eorumdem ftra-

in quo pergimus femper , donec ad

sternitatie diém perveniamus.

gem edes, ideoque rubefcent, & quafi

Deus j;zlumrinm nq/horum.) Deus,

lavabuntur pedes tui fanguine illo-

3

utis noftre auctor eft.

rum

B ho«

qui fal

Jicat hunc

2ti. Degus falvos f aciend;.) Deus fal-

Limgua canum tuorum , €5c.) E lin-

:1"103- 4' 8'

vátionis , Deus, qui nos falvos fa-

gua canum tuorum tingetur ex ipfo

cere & vult, & poteft.

fanguine manante e cadaveribus ini-

7// ] (&?P/i'

micorum tuoruim.

jeiit d

Domini exitus smortis.) GCujus funt

exitus mortis, ereptio , & liberatio

2$. Fiderumt imgreff[as zuos , Dens,

nam v0*

a morte.

&c.) Non defunt , qui viderint iti-

22. lerumtamen,

&c.) Docuit, quid

E

nera tua, Chrifte Deus, aCtiones tuas,

p B

fa&urus fit Dominus amicis fuis; jam

prelia tua, victorias tuas.

docet, quomodo fe cum inimicis geret,

Ingrefm Dei mei, Efc) I'ngreffus,

(r, etium

& rebellibus jugum ejus detractantibus.

inquam, tuos, qui es Deus meus, qui

Confringet capita.) ouperbiam con-

[

ä)iiïi, tibi

t£undet.

es in fan&uario tuo, colo fcilicet,

vel Ecclefia.

Ferticem capilli.) Merticem coman-

a6. Pr&veneruut primcipes ,

Efc.)

, rxü L g

tem , & capillatum fuperborum con-

Convenerunt Cantores, & fidicines

euiy r

Íri

npet.

Ejt repetitio prime. partis

wer

f

culi.

utriufque fexus ad perfonandas tuas

|illis ]

ilos

vicorias, ita ut alii cantu praeant,

q)ud

Perambulantium in delitlis fuis.) lu-

alii fequantur.

Alludit Propheta ad

: ]Ilte

us

rentium in fuis fceleribus.

factum Ifraelitarum , quando Deus

23. Dixit Dominnus. ) Minatus eft

liberavit popilum fuum de manu Pha-

fs&

Dominus.

rionis; tunc enim Moyfes princeps

j al

Conmvertam ex B;zfdn, ffc') Abftra-

qont*

populi cum aliis filiis lfrael cantavit

ham hoftes meos ex Bafan regione

canticum illud : .Cazzezms Domino $5

(yitia

uberrima, & pinguiffima, & proji-

glorzofe enim magnificatus eff , & Mlaria

€iam in profundum maris, ut olim

foror Moyfis cum fequentibus fe mu-

1103 dl(s U

egi cuin Pharaone.

lieribus fumpfit tympanum, & lude-

bat laudans

eum, I2xod. 15. 2o.

y Bov

24. Ur intingatur, €c.) 'Tuque po-

tinete

pulus meus vi&doriam de iifdem re-

27. Jn Ecc/eii.f benedicite Deo, Gc.)

,

164

LIBRI PSALMORISM

28. Ibi Benjamin.adöklefcentulus, in mentis exceffu.

Principes Juda, duces eorum

pes Nephthali.

, principes Zabulon, princi-

ï

29. Manda, Deus

e

operatus es in. nobis.

, virtuti tuce : confirma lioc, Deus, quod

30- A templo tuo in ]erufalem, tibi offerent reges munera.

31. Increpa feras arundinis; congregatio taurorum in vaccis

ïi

V

populorum : ut excludant eos, qui probati funt argento.

[

32. Diffipa

jl

Vitt

'Xfidentlir efle verxba cantorum, & fi-

Dates eorm.) Populi tui fidelis

dicinum, que ingeminabant,

& qui-

duces funt.

bus

fe ad laudandum Deui eci

tabant.

Primcipes Zabulom , Primcipts Neph-

pI

De f'antz'äm Jfrael.

) Vos, qui eítis

£bali.) Principes Zabulon, & Neph-

laten

€ origine, & ftirpe Ifrael, qui ex

thali dicuntur Apoftoli ceteri, Petrus,

üefer

ejus femine, tanquam ex fonte ma-

& Andreas, Jacobus , & Joannes,

verfa

natis.

Vel, etiam fenfus eft : Beze-

Philippus, Matthzus, & céteri, qui

'àno

diczze Domino de fntzbus Iffael, id eft,

erant a Bethfaida, vel Capharnaum,

Tégn;

Chrifto Domino , ortum habenti ex

& vicinis civitatibus ad fortem La«

hïfa

lfrael , & inde fecundum carnem

bulon, & Nephthali pertinentibus.

fu. u

propagato.

K

29. .Manda Deus virtuti tue, Cc.)

v m

29. Józ Bezjamin

—, 6c.) Explicat,

Precipe, o Deus, potentie tue, &

tm j

uinam fint illi Pri

ncipes, de quibus

fac eam femper nobis adeffe, ut, qu&

I03

d

bene inchoata funt, ftabiliantur, &

ixit, Prevenzeruz: Prizcipes, 8c. Per

arun.

Benjamin fancti Patres D. Paulum

perficiantur.

[

intelligunt , qui fuit ex hac tribu.

30. « femplo £uo 1m. feru[alem, &$c.)

"dolefcentulus.) Si de tribu Benja-

Vel fenfus eft: a templo, quod eít

gregt

Tüm

min intelligamus, explicabimus, quafi

in cclefti Jerufalem, tibi Deo fanctá

il (

dicat : ibi adfunt ex tribu Benjamin,

regnantes cum Chrifto offerent mu-

tulor

qui minimus fuit natu filiorum ]a-

nera, id eft, facrificia laudis perpe-

üt

cob, ideoque adolefcentulus merito

tue, vel atemplo tuo, quod eft Éc-

ditat

appellatur.

Vel certe intelligitur D.

clefia 'Catholica , tibi Deo facerdo-

att

Paulus, qui etate juvenis,

,voca-

tes, qui funt miniftri regni tui , &

AIPen

tione minimus, id eft, ultimus fuit

populum vice tua regunt , offerent

Ge;

Apoftolorum.

munera, id eft, facrificia eucharifti-

tU0s

Ip imentis exceffz.) D. enim Paulus

Ca, facrificia item laudum , & pre-

finunt

in mentis exceffu ita conjunctus fuit

cum , facrificia denique converfionis

pfallentibus , in tertio colo , & in

animarutm.

ln 8&1

Vel a templo , id eft,

LE

paradifo , ut nefciret , an tunc in

propter templum, hoc éít, propter

(m p

corpore effet, vel extra corpus , ut

lanctitatem .templi tui, quod eft in

tpfe teftatur 3. Cor. 12. 5.

Ecclefia, offerent tibi Reges terre

& hi

Principes Juda.) Per Principes Juda

munera pretiofa ad ipfius templi or-

«t

"

intelliguntur ii Apoftoli, qui ad hanc

natum , & ad alendos templi mini-

tribum pertinebant, & Chrifli fratres

ftros, de qua oblatione Regum multa

PMV(

D m

dicuntur 'in Evangelio , quod effent

predicit 11aias c. 6o. & 66.

Vanri

filii Cleophz fratris Jofeph fponfi B.

31. Jperepa.) Exterre, coerce, re-

Virginis, videlicec Jacobus, Simeon,

prime.

D

udas.

:

elt

) 4

Feras giundiki:-) Per feras arundi«

1'((,4;

D

165

PSALMU $ LXVI.

32. *Dimpa gentes, quae bella volunt, venient le

A

gati ex

Cl«

JEgypto, /Vthiopia praeveniet manus ejus Deo.

33. Regna terrae , cantate Deot

lbte

;

lod

e€o,

S pfallite Domino , pfa

34. Qu

i afcendit fuper coelum Coeli, ad Orientem.

81*?.

Ecce dabit voci fuze vocem virtutis.

!

.35. Date gloriam Deo fuper Ifrael, magnificentia ejus, &

virtus ejus in nubibus.-

fhn

36. Mirabilis Deus in fan&tis fuis, Deus Ifrael ipfe dabit

delié

virtutem , & fortitudinem plebi fuze, benedi&tus Deus.

N 3

L In fr-

ul

uis incelïiguh&u* beftiz filveftres, qua

Deum afferre.

lmpie'tu'm hoc eft

g

Jlatent inter arundineta.

Allegorica

cum /Egyptii, & /Ethiopes oblatio-

fl' 18

5

Üefcriptio Daionum , qui libenter

verfantur inter homines leves, &

nes, quas Chriftiani folent , in Ecc-

meäg

clefia obtulerunt.

i

vanos, & in locis humentibus ,. ubi

aum,

regnat uxuria. $Sic de Diabolo fub

terre.

33. Regna terra. ) ania: regna

Ti«

figura Bchemoth dicitur Job. 40. 16.

34. 44 érientem, ). Vexfus orien-

iM

fub wnbra dormit im feereco calamt ,

tem; nam Chriftus afcendit in cc-

6c.)

F8 m [oc bumentibus.

Vel genexa-

lum ex monte Oliveti , qui eft ad

N

tim fenfus eft: Cohibe inimicos no-

orientem urbis Jerufalem.

ftros lanceis armatos, vel fagittis ex

Wæ

arundine.

Dabit "voti. fu& vvocem virtutii.) Hoc

T

Patres Latini Hilarius, Auguftinus;

Congregatio raurorum , 6$c. ) Con-

& Hieronymus referunt ad adven-

B

gregatio enim coacta ett ferociffimo-

tum Domini ad extremum judicium.

rum principum quafi taurorum, fi-

d d

Tunc enim Dominus dabit vocem

fandi

mul cum populis fuis in modum vi-

virtutis , hoc eft, vocem potentiffi-

, l0

tulorum lafcivientibus.:

mam, & etficaciffimam , .cum fcili-

Ut excludant , Gc.) Ut e fua hzre-

cet canet tuba , & mortui revivi-

rpes

ditate dejiciant eos , qui tibi pro-

ü Elc-

bati funt ad fimilitu

