com [& mani piene di.vwento.

S; juflus "wix [ablwabirur , impius ,

tamen ut

peccator ubi parébume ? Tententia eft,

T0, Gmä

3o. Frellus jufi. ) | Opera jufti,

fi jufti non (ne multis tribulatio-,

«

nofter [

ac peculiariter mifericordia in i,ndi-

entes.

nibus

nituntur

ad

caluin ;

Í

€

ine

Commody

5

gee

nodi, Q

Ligmum -vVita. )

Cum lignoi vite

etiam peccacores omni fceleraim

ultio

frequenter a Salomone. comparatur

nere cCoopertos

gravis

ma-

mino DA

nebit.

.f(fmä')gr )

id, quod fuave eft, & falutare; fen-

x

t^m eopf

fus ergo eft, opera jufti, ac przfer-

tim mifericordiam in pauperes, fa-

Ifciplinam.) Caftig

MC putar

I-D

-'1ciQnem; cor-

Aorem 1

lutarem eífe, gratam, & jucundam,

reptionetn.

& oimnem boni rationetu. habentem.

Seieutiam.) NMotitiam certam agen-

pl & ty

Qui fujcipit animai. ) Qui tovet,

dorum, ad quam pervenitur irequenti

E

Om() )er

juvat , neceflitatesque eorum fuble-

correptione £acta a fapientioribus.

vat. Weletiam fzjeipere amimas eft

2« Bonas.) Sincerus , integer , &

Iii'l)itur, |

fibi corum, quibus benefacit , vo-

abhorrens a fraudibus,

«

f*.tö potf

Itali-

funtates, & ftudia adjungere.

Haurier gmti)zm 4 Dommo.) I

Fa qui 1

&e diceremus: Gzadagnarjr le volemta,

D lv

j $; juffus n terra reczpit , $)

Hebr. eft: bonus educet beneplaci-

C

tum a Domino, id eft divinum fa-

Quafi dicat : Ecce frequenter juftus

; 0 Malj

recipit in terra, hoc eít in hac v

d.

vorem , & benevolentiam confe-

L

55«*7 [i 6,1( !

co

quetur.

Qtt C

juftitis fue praemia ; maulto

u

magis impius , & peccator €

Qui. autems confdr;t in cagitgztianiäu

* ii

ante

mortém, commeritam p

Dam

fpis) In. Hebr. eft: & virum. machi

U:I)M

eu

Yit !

Yecipiet, — V&l fenfus ;R: Ecce

watipnum. péraget vema j ille igi-:rur di

W.

CAPUT.XiI.

497

-

&

!

3. Non toborabitur hom

n

o ex impietate, & radix juflorum

non commovebitur.

x

4. Mulier diligens, corona e

ft viro fuo , & putredo in offi-

i, &

3

bus ejus, quae confufione res dignas gerit.

L]

s. Cogitationes juftorum judicia

*

&

con

filia impiqrum

fraudulenta.

i, d

6. Verba impiorum in

fidiantur fanguini : os juftorum libe-

tabit eos,

1jt,

-

"v Verte'

manebit.

mpios, & non erunt: domus autem juftbru?ï pet-

- €. Do&rina fua nofcitur

an'()diz

vit: qui Aautemx vanus ?& excors

eft, patebit contemptui.

IEccli.

- quiem

9. * Melior eft paüper, .

& fufäciens* fibi, -'quäam gloribfus,

10.300

c?z;i-ndigens pane.

z

Io. Novit

, Nf

citur vir cogimtionum , qui »fpärut

Putredo , ($c.) Que vero 'improba,

|lis jultis

impudica eft, aut fatua , tabefcere

es Calpis

poíffe fe fuis machinationibus ;

facit

moeftitiam ,

dolis alios circumvenire.

maritum fuum ,

is impis

Impie agit.) Merbum yuptrafebab in

qua exeditu£, illi concilians.

-xplicatdto

$. Judicia.) ld eft jufta funt.

lum di-

Miphil, ut eft hoc loco, 3»tpw j2r-

fsb fignificat impium declarare ,

6. lifidiamtur fanguini.) Sermones,

, qum

condemnare , reum peragere , fed

quos impii mifcent , funt de rebus

ap.4 !t

malis injuftis , v. g. de homicidiis,

my'it'-"f ,

tamen ut tradit Pagninus in thefau-

ro, fiznificat etiam. znpie agere, quod

& de infidiis ftruendis, ut quis ever-

entia ll

nofter Ínterpres fecutus eft, fenfu

tatur, & de medio tollatur.

abulutio-

1

ln

commodo , qui poteft effe hujuf-

Eos.) Quibus impii infidiantur.

U

modi. Qui bonus eft, gratiam a Do-

7. Ferte impios.) Quafi dicat.

eraii g«*

mino poftulabit, & confequetur, qua

Deus fubverte, vel fi fübvértis; fic

]io m

Pfalm. 103..3$. Deffciant peccatores «

femper proficiat in melius ; qui au-

tem coffidit in cogitationibus fuis ;

terra, 65 tmiqui, 114 ut mon fint.

IJXX-o

habent: Quocwmque fe werterz impius,

nec putat fibi áàmbiendum Domini

delebitzr.

)nem; cor

favorem, & gratiam, ille aget im-

pie» & fubinde ruet in pejus.

9. Doetirima fu4.^) Ex do&is fe;xnö-

m agav

*03. Non. roborabitur , 67). ld eft ,

nibus.

irexiu'mïl

homo per impietatem non fic robo-

gaeus , 05 excors,) Rudis, & im-

orioi

rabitur, ut diüturno tempore fubfi-

«

ritus ,

fapiens.

qui coþrdatus non ePc——, aut

g

ftere poffit, contra quam accidit ju-

ftis,

ui ftabiles funt, nullis incur-

9- Suffciens ffhi.))

Qui fibi, & te-

fibus adver(ititum, aut tentationum

nui familie fue laboribus fuis fuff-

- ) 'I"

commovendi.

cienter profpiccre pr,;.tefï:.

sgpliti

4. Malier. diljgezs.) 1n Hebr. eft

Gloriofas.) Quuales funt multi nobi-

ii H*

z?*n, chad wirtutis.

Maler

fertis ,

les , qui ere alieno ita premuntur,

1 conie

uomodo emergant, non habeant,

L]

ut vertit cap. ultiino hujus libri. Ita-

lice dicimus, Dozza d; valore.

quo modo fe, aut fuos pafcant.

vifätiü"ü",

Corona efé viro fuo.

P

N

»

Decus affert

;jne gemina fententia habetur

:,',/777 m

i

viro fuga

Ecclefiafticum c. xo« 30

ii

408

LIBRI PROVERBIORUM

-

1o. Novit juítus 'jumentorum fuorum animas, viícera autem

impiorum crudelia.

m Q

*

autern n

?Eccli

i 49

l

| operatur terram fuam, fatiabitur panib

Us : qui

39.30: agtem fe£tatur otium, ftultiffimus eft.

»

W H

tiie, In

Qui fuavis eft in vini morationibus, in

fuis mgnitionibüs

19 La

relinquit contumeliam.

.

*

L

teftis eft

12. Defiderium impi

i munimentum eft pf:ü"imorüm ; radix

:

q0. IX

- .autem juftorum proüciet.

biorum ruina proximat malo—, effu

confilia,

13. Propter peccata la

APG

a. No

giet autein juftus-de angultia.

ütem r

14. De fru&tu oris fui unufquifque replebitaor bonis , &

juxta opera manuum fuarum retribuetur e1.

2 ÀX

liter agu

1s, Via ftuiti re&ta in oculis ejus : qui autem fapiens eft,

audit eonfiila.

,

25. Ht

provocat

I6. Fatuus ftatim indicat irgm fua

m : qui autem diffimulat

injuriam , callidus eft.

tribitis f

n Qu

2s. o

10. Novir diiimag jumtotorum. ) At-

12. VDefder:'ä;m Lupib qmuuinentum cft

tendit ad fua jumenta , & illorum

peffimorunm , €c.) lmpius defiderat, u

lætiäcgbi*

lsss

habet rationem , folicitus, ne plus

oeffimis quibufque bene fit, muniti

l Indeg

equo fatigentnur,

& ne quid necelfa-

int, & a malis fecuri, prevalentes

ryium eis defit.

LXX. habent.

J

juftis ; fed , quod optat, non confe-

judus «f

quetur ; nam jufti, quos everfos cu-

1j 8 ;

-f?;"u mifsre!ur* APIPRAS jüwmifwum fi:a-

Verfeidus

?172e

pit femper in melius proficiunt.

-

13. Ma/e.) Sclicet homini.

Wsl 2 i

dabit.

Vp Sotiabitur pasibus ) - Abun-

14. De fruda oris [ai.) id eft, ex

ais , i,

& aliter-

Qui faavis eff i vini demorationi-

fructuofis, utilibufge fermonibus non

bos) LXX. Quéi eff jucundus £m vimi

tantum illi pafcuutar, qui docentur,

ettf]iu? £

eem ver[ationióus, hoc eft, qui libenter

quibufqué bene confulitur ,* fed &

Jitpa f

ipfemet, qui loquitur, pafcitur, immo

QUi vb

moratur, vexfatur, & delectatur po-

Rüncae 4

tibas, & vini intemperantia.

Qivo»

faturatur bono ; & quia ipfa verba

diarpisdg vini demorationes interpre-

docentis ejus pafcunt affectum, &

Titte

»

MR

tari

offumus tabernas , in quibus

quia ingens a Deo praimium fui la-

f

gïfifïc;gtiOn.

etioft , & intem|

'erantes totos ä—

boris reportant,

* r Til

dent dies.

Iï. Vid. )

Ratio :;gendi . con-

Poüquam t

la fuis manjtzonibus.) :In Gxsco eft,

ilia.

Retla im oculis ejus.) Ildeoque nemi-

quit elagi-

$ Xvocan'i.

Videtar hoc monitum

potiiimum milites perftringere, qui

nem adhibet in cgnflliuln confidens

ipittttm f

arces cuftodiunt , qui metu foluti,

fe non erraturum.

16. Callidus.) Prudens, feu

VC&'JBUVS E

!ïfudum. iffas

vino, & alea tempus fallunt. Hi au-

Witdtem

$em contumeliam in munitionibus

Sunt etiam , qui diffimulant , non

:&h

xelinquuat,- quia aliquando vino

utílbi caveant, fed ut cum dabitur

Ó

tis d

Kür,

didis, & nihil tale cogitantibus

O-

. opportanitas, inimicum perdant. Sic

I?* Lqäilmn

ftis fuperventens intemperantis

""Abfalon egit cum Ammone fratre, 2.

j

*

zrmum f*?'[:

|y

Reg. 13. 22

l lCOnfe

L

ifie|

Íocordis negligentia nowm inuMc-

'

" n Co;

J

CANRUY

AIT...

405

jtem

ii

UI? quod movit ; loquitur , judex Jüf&ltlæ elt;, qtu

auteni 1rnpnt1i:ur3 teftis eft fraudulentus.

qui

rg. Eft, qui promitüt, & quafi gladio pungltur confcien-

Ynibus

tizx', lmgua autem fapientium fanitas eft,

19. Labium veritatis firmunr erit in perpetuüm , qui aqtem,

T0X

teftis eft repentinus, concinnat linguam mendacir.

20. Dolusin corde cogitantium mala, qui autem pacis ineunt

confilia, fequitur eos gaudium.

, d-

21. Non contriftabit juftum ) quidquid ei z;ccx.cïeriä:j impii

utem replebuntur malo,

B.

22 Abominatio eft Dommolabm mendama

quiautem fide-

liter agunt, placent ei.

ts eft,

23. Homo verfutus celat fcientiam j & cor lnüplentmm

provocat ftultitiam.

fmula

24. Manus fortium. domlnabltur, quae autem remiffa eff

tributis- fervxete

?. Qui

25. Moeror in corde viri humiliabitillum, & fem;one: bono

lætïücabltun

m (j

iderat, üt

26. Qui

muautt

17. budex ,u/lzmz) I'efhs, & index

avalente

juftus eft.

Repeztinus.) Kuti mtemogarus, cum

on Cone

non putabat , aut repehtine, incon-

Ig. Eff, ou; Fram:tt:t, &6:.) Hunc

fulte verba faciens, & parum co

[2

(Tlu

'erfos qu

verficulum ftc interpretantur LXX.

tans, quid foquatur.

unt

Suzt , 7:!: dicende vulmerant tanquam

Comcinna: hngsam mendacii.y Mien-

sladius , lingua autem [apientuv /zm;;;zï

dacia. cenfuit ,

ut , quod dixit, de-

D.

Nec aliter Hebraeus textus, qui ha-

tenu./l'"

-& non appareat inendax.

nibus nof

bet, eff ur effutiens Wn*fa[ fones gladii ,

jocentily

21. Non contriflabis jefhem , 6c.)

f«

& ngua feprentum. fanitas.

Verum,

Quia fpem in Deo locat; & illius fe

quia verbum 7317 &4ta fignificat pro-

fubmittit voluntati.

Vet fenfus eft,

nunciare , &. etiam mconfufte pro-

non leder juftum. Sic de igne foz-

mittere , ideo $. Hieronymus hanc

1pr W

nacis Bauyioms dicitur Dan. 3. $o.

fl s

fignificationem eft fecutus, & fenfus

yu 77 t:tzg:i eos 012:2120 zgms , Meque cem-

a f J

eft :

eft, qui temere promittit, &

zr fa*wt

po&"uam promifit, poenitentia ductus

cu3. F erfutu!) Cdutus.,

od (l

confctentia

promiffionis

pungitux

Celat [ciemtiam. ) WNom oftentat,

quafi gladio.

Contra vero lingua

nec facile profert , quod fcit , fed

]

fdpxentum fanitas eft, quia quod lo-

diffimulat.

,nfmens

juuntur, nec aliis,

nec fibi incom-

WAf ,

Provetat.)- Hebr. pneahmt, five cla-

modun: affert, aut dolorent, fed fa-

No»p* uqm'

promit ftukitiam

91 us

mitateni, & letitiam, doïougue men-

fuam nihil metuens.

t s

0

tis miedetur.

» Fortium.) Webr. folicszorum, feu

262v

a

d

19- Labium veritatts. )merua verax,

fed'u

dant

Firmum erir m perpermum. ) Semper

Hantlsabit tlug.) Dejiciet, af«

UML*C- ld

fibi confentiens.

fli

Brél. eum Com. Nmüvä T. IV

E

410

LIBRI /P;ROW/ERBI&)RUM

-

.26. Qui negligit damnum propter amicum, juftus eft: iter

-3- Qu

autem impiorum decipiet eos.

inconfide

47. Non inveniet fraudule

ntus lnerum : & fabftan?ia ho-

4. Vul

minis erit auri pretium.

*

jiaguabi

28. In femita juftitiee, vita: iter autem devium

: —drucit ad

um

D

fundi, &

mortem.

CAPUT XII

É. Juk

Catorem ;

De ffilio f&pfem*e ; de oris cuflodia, &?'»iæäonfidemm ad loguen-

» Ht

dum, de paupere dioite, C divite paupere , lucerna impiorum,

eum m m

0. Redi

fubflantia feflinata , C? dilatione [pei , omnia cum confilio agenda,

eft, incn

| €? cum z

j

jentibus gradiendum ,. de parcente virga ,

€? inlaturabili ve

£

£

6 Lux

"o impi.

tinguetur

lius fapiens, do£trina :pati;is: qui autem illufor eft, noplï

16. Ini

1. F-I

Ompja curn

audit , cum arguitur.

2. De fru£tu oris fui homo fatiabitur bonis :

anima autem

B

praevaricatorum iniqua.

JÁina a

3. Qui

-

Jionificatur

cum fit ini

fermone bomo.) Benignq.., humano,

Subflantza hominis erit auvi pretium.)

confolatorio.

In Hebreo eft, /z2/fantza beminis fe-

Jn]tm nop

H bomm.

26. Qnui megligst daunum , &c. )

dulz : pretiq[a.

Hominis feduli, & di-

$ 89 o

JZEquum enim eft, & viro bono, &

ligentis, qui' honefta ratione victum

jufto dignum, ut aliqua incommoda,

quarit, aut divitias parat, fubítantia

tirlis, &c

& damna fubeamus aliquando ami-

ifudis as

corum caufa.

erit auri pretium ; id eft,. quafi:au-

& o iltis ,

rum pretiofa, quia miagna;, & íta-

Lrer autew impiertumn. ) Quv fuis

bilis.

at int'imper

commodis velificantur, & hoc tantum

28. I» femita.

h Vlllt, (

bus juftis.

;.æpgf;&o) In actioni-

EJ!TX. Thutat

fpectant,ut ipfis bene fit,aliis neglectis.

—

4nifia s

Decipiet eos.) Quia cum ipfi opus

Via.) Gratie , & poftmodum

-

habuerint, non invenient , a quibus

g,loriæ,

i. ) Qu

Devium.) À. juftitia,

&d illun c

fubleventur, vel quia ceminodum ,

abunüabunt.

aut utilitas, quami modo percipiunt.,,

4d mortem. ) Peccati , & poftma-

alio, & fortaffe graviore incommodo

dum Qtimam ad mortem sternam.

&& porito

$ C"f'/ü/'h

compenfabitur, ita volente Domino

Y

*eus [ibi c

àn ejus culpx ponatn.

O&riäz patris.) Id eft, in eo

o7. Nonm imvemiet fraudmlentus lu-

relucet do&trina patris, a quo

Confüfio.

erum. ) ln Hebr&o eft, mo» aduret

fuit inftitutus.

Chal, /zsfczpit dotiri-

l can]?,,,d

V ; m

frandelentia uenationem [uam, Metd-

zam patris.

phora fumpta a venatoribus, quafi

Jiufar. ) Qu ridet

monitiones.

ici

dicat, non affequetur pradam, quam

LXX. Z»fxoog , qui audire contemnit,

»

: Jtitiia

ena-

inobediens.

h

[

4

julita

captat; & ut capiat , fua hac

tione non fruetur; nam antequi& il-

2. De fru&a aris fmi

Z-am)o Jfkt;'dbi)ær

T'oCens fe&;

lam affet, & igne torreat, ut

Q

g-

bopis,) Explicatus eft hic femiverfi-

I of

dat, illi eripietur.

)

lg.

culus capite fuperiori n, 14.

& pef

dit

E

CAPUT Xl

411

s eft^ iter

3. Qui cuüddit os fuum, cuftodit animam füam: qui autem

inconfideratus e(t ad loquendum , fentiet mala.

süanrüa hv

4. Vult, & non vult

*

nguabitur.

piger : anima autem operantium im-

n. dücit ad

$. Verbum niendax

juftus cïet'eüabitur, impius autem con-

fundit, & confundetur.

6. Juftitia cuftodit innocentis viam :

impletas lautem pec-

catorem fupplantat. .

«d hg

7. Eft quafi dives, cum nihil habeat : & eft quafi pauper;

n ipiorum,

cum in multis divitiis fit.

8. Redemptio animee vir

il agent,

i divitide fuee: qui autem pauper

eft, increpationem non fuflinet.

Aot,

.9. Lux juftorum letificat :

Lucerna autem ilmpiorum ex-

tinguetur.

r oft, not

10. Inter füperbos femper jurgía funt, qui autem agunt

omnia cum confilio, reguntur faprentia.

m auterm

F ff2

II. Sub-

Aoimaaurem prevaricatorun; t';ziafuzz.)

7. Efl quafi. dives, 6c.) Id eft, funt,

Sivnificatur, animam peccatorum ,

qui fe divites fimulent; cum tamen

; Qu

cum fit iniqua , & proinde fructum

fint ontnium egentes, ut contra di-

bonum non referat, non comef(tu-

vites aliqui funt , qui pauperes ha-

M

y Pygfiam.)

ram bonum, nec bonis fatiandam.

beri volunt.

g bominis j

* Primos Grzct zr6-

S ffïduüs & d

3. Qui cuffodit os fuum.) lta ut fi

xe^acosac vocant, fecundos eipoyace

tardis, & confideratus in loquendo.

Qftentitoris — character

defcribitur

at fub&&htla

Cuflodit animam [4am.) & peccato ,

apud aucorem Herennium libr, 4.

t quftate

& a multis milis, que lingue addu-

g. Redemptio azima viri divitia fn.)

agit, « e

cit intemperantia.

Hoc afferunt commodi poffeffori fuo

4 Vult, & non vt piger.) Prde-

divitiz, quod ipfum redimere, & Ii-

fitim mutat labore deterritus.

,) Tn afioni

berare poffunt a malis, a Captivirate,

4nima autem operamtinm impingua-

a carceribus & judicum fententiis, a

biur.) Qui Iaborem non refugiunt,

morbis etiam

t Poümodum

fed illum conítanter fubeunt, bonis

tiofa, &c.

per medicamenta yre-

abundabunt.

Anima per fynccdo-i

Increpationem non fuffinct.) Adverfis

j, &f

chen ponitur pro toto homine,

refitere non . poteft ,. nec illà fufti-

«. Confuzdit,) Confundit fe, de-

nere, fed illis cedit, & fub illis fa-

i gtnam.

tifcit, & deficit.

decus fibi conciliat, & parat, ex quo

M CPU n

confufio,

9. Lux juflerum letificaz.) 1n Heb:.

Et confundetur, ) Dedecore atficie-

eft, myun i/mach, latabstur, l&ra eri,

yitcis, 2 (09

tur ;

nam mendacem . cordati viri

Joor dliri-

id eft, jufti profpere agent, & quaf.

omnes rcjiciunt , & averfantur.

clara, leta, & lxtificante luce feli-

mgnitioüefö

6. Juflina cuflodit innocentis viam.)

citatis fplendebunt.

Ipfa juftitia, quam vir bonus, & in-

cerma anutem implerum exiimmgees.

j at

fuT

nocens fe&atur, illum cuftodit, &

Felicitas, qua fulgent, & clar:

tutum przftat a malis.

fu

Vide Job. 18. n. $.. Noxue Iu

lam P*f"g 4

Supplantat. ) Peccatorem evertit,

ED

xtim guetur , &$c.

pic femirtn

& perdit.

i I)

» Semper iargizz f'at.) Quia fupex;:

412

;IBRIPROV£RBIORUM

15 AR

ir, Subftantia feftinata minuetur

; qus& autem pai;ïatim col..

ligitur manu, mu:tplicabitur.

apetit ftg

12. Spes, quae differtur

.

.

'?lignum vitee de-

i. Nu

, affligit änïmaml *

fanitas.

fiderium veniens.

18. Z

13. Qui detrahit alicui rei, ipfefein futurum obligat : qui

autem timet prs&eceptum, in pace verfabitur.

autem acc

Anim:ee dolofze errant in

CO?-;

1. Dd

peccatis 4 i jufti autem mifer!

tur ftultie

des funt, & miferantur.

14. Lex íapientis fons vitae ,.ut declinet a rui

Jna mortis.

20, Qui

I5s. Docirina bona dabit gratiam : in itinere contempto-

-

torum ftm

16. Aítu-

2t. Pec

rum vorago.

bus fuperbo cedere non vdlt, fibique

rzo, ut wertit Vatablus , habemus ,

bona.

Contemnuens

multum fidit,

& aliorum zconfilia

verbwm peribit propter

22. bon

non admittit, fed afpernatur.

d:pfum: 69 timenuti préceprum sveddetur

GULCÉR.

tür jufto f

11. Feffomzta. ) Feitinanter acqui-

Ut vero serrit Pagninus:

25. Mu

fita, & malis axtibus.

Conteranens aliq;md corrumpetur propter

Mineerur.) Dilabetur, ut fere ac-

contemptum p[um , 65 timenta prace-

abfque jud

cidit rebus: male partis.

pl«m reddetur smerces.

Nec anultum

Qu

Mazs.) Labore manuum

,& bonis

ditfere LXX. virorum interprecatio,

artibus.

que eft hujufmodi : Coszemnzens rem;

illum, 1n

€c€ontemnefzrex ea z

fimeni amuftemo man-

j

:

12. Spes.)) 'Res fperata, & 'vonptata.

RORU re ts

Lignum vita)) R.

datum , bie fanus eff.

Sententia au-

fuaviffima.

es juf:u,ndifïïm-a, &

tem harun verfionum hzc eíle vide-

& apid ho

bona inflitu

Defiderinm wvenitus.) Res defiderata

&ur, eum, qui legem contemnit, &

Quis oreditus

tandem obtenta.

violat, contemptui futurum , & fui

33. Qw detrabit alicui yet5 ($c.)

peccati pocnam luiturum ; Eum ve-

-Contemyror,

Voran, )

Qui v. gr. pravum aliquem morem

TO, qui legem timet, fervat, & re-

Iuent,

damnat, aut etiam bonum, ipfe ob-

veretur, bene habiturum , & am(pla'm

Jigationem fibi im;

;onit ab' eo abfítie

inercedem. confecuturum.

*ï6. Alällfg;

i

LA

:

r nf

nendiy quod damnavit.

dnima dolo[a.) M iri dolofi, & fraudu-

QQui autem timet praceptum ,. £$c. )

Jenti,qui malis artibus divitias querunt,

fi4, hoc |

erit f

Contra vero, qui timet preceptum

Errantin peccatis.) Peccata fequen-

uciam5 n

divinum, quo & detráctio prohibe-

tes decipiuntur, & fpe fua excidunt.

tur, & quid cuique faciendum fit,

Verbum Gracum gmA«»à»ra: expli-

20n poffi.

Alofum con

decernitur, is & hic in pace confcien-

care poffumus, verfantur, & pecca-

tür

L

$ Ut in

tiz, animique tranquillitate verfabi-

tis inerrant.

tur, & cum hominibus etiam pacem

Jufá autem , t$c.). Jufti autem ita

Voprudentian

V. Nugf7,

habebit, & in futuro fzculo pacem

divinitus ditantur, ut non tantum

.fzi—'?lfim im "

aget sternaim.

Salazar putat werfi-

fint, affectu anifericordes, fed & fa-

culi fenfum effe ; qui detrahit alicui

€to mifericordiam exhibeant.

itpius ptinc

te itlirit

rei, id eft alicui precepto, illud in-

14. Lex fapientis.) Difciplina, in-

atitasy

tegre non fervans, ipfe fe in futu-

ftitutio , & przcepta fapientis.:

tla f

Dlente,

rum obligat ,- ut fcilicet. fuppleat,

JFons wite.) Éwmanans yvitam, vi-

15 Dj

quod detraxit , vel quod defuit; ffui

tam afferens iis , qui inftitutionem

V bo

f':pl

Vero reverens lpvxjæcxeptum , illu

d

illam non repudiant, & abftrahens

Tlàm l

U fode:

nnguem , & integre fervat 4 i

a morfis periculis.

fie n

ltn

p.zcvekconfciem:iæ verfatur, In IWeb-

i$. Dabit grattam..

) Al)nid Deum,

11

j'üte:) D.

CAPUT XII.

413

lat col..

16. Aftutus omniá agit cum confilio : qui autem fatnus eft,

aperit ftultitiam.

nv de.

17. Nuntius imp

ii cadet in maïum , ïegäfufs autem fidelis,

fanitas.

ligat : qui

18. Egeítas, & ignominia ei, qui deferit difciplinam : qui

,

autem acquiefcit arguenti, glorificabitur.

tifericot.

19. Defiderium f1 compleatur

, dele&at ;an'ima»m.: deteftan-

tur ftultieos, qui fugiunt mala.

.

Oftis.

d

]l

20. Qui cum fapientibus gra

itur, ffapïevnsïerït : amicus ftul-

ontempta-

torum fimilis efficietur.

-

——

16. Aftt-

21. Peccatores perfequitur

malum , & juftis retribuentur

i , habemus,

bona.

4bl puupter

25. Bonus relinquit hzeredes filios

.,- & nepotes, & cuftodi-

"n seddetur

tur jufto fubftantia peccatoris.

t Paguinui:

25. Multi cibi in novalibus patrum :

& aliis :congrggantur

ipetyr jroptt*

abfque judicio.

menty. gratee

L]

Vec quiltum

24. Qui parci

t Vïfäiæ, odit filium fuum : qui autem diligit

nterpretato,

etnt 16l g

illum , inftanter erudit.

FffÍs5

. $5. Juftus

Aufem fiine

ententia au«

& apud homines

atiam conciliabit

,Ceditg & gt ad fïlios 3 & .nel)(ates

;c elfe vidte

bona inftitutio ,

&

do&rina ,

qua

longa ferie bona tranfmittantur, &

ytemnit, &

quis preditus eft.*

bene a

gaht , öl rebus omnibus gt-

num , 1

üt

Contemptortum.) BOnæ do&rinz.

fluant.

: Éu ve

Et cuftoditur jufta fubfüantia peccato-

ruent.

Verago.) Perditionis , in quam

j

»i5.) Servantur divitie peccatoris, ut

i, *

!,* & ami)]«lm

a6. ffutus)) Prudens, cautus.

ad juftum tranfeant, qui melius illis

N

1m con[ilie.) ln Hebrzo eft, i» fcien-

utetur.

*ja, hoc eft prudenter, & fcite.

23. Multi cibi in novalibus patrum.)

;gj&fraudu-

Aperit. ffultiziam,) Prodit fuam ftul-

Quafi dicat. Frequenter accidit, ut

iCiJs quærunt.

caa fj

titiam ; nam cum ipfe per fe videre

parentes divites fint, 4& multa arent

T þXCidLm.t'

non poffit ,^ quid fa&o opus fit, nec

terrg& jugera , ex quibus multas colli-

aliorum confiliis acquiefcat , fequi-

gant fruges.

* Chaldeus , & alii

r FD

tüur, ut in rebus agendis erret , -&

vertunt, z sovalibus pauperum : quia

f & Peccrï'

imprudentiam fuam omnibus prodat.

pauperes exiguos agellos fuos dili-

4A7. Nunties impi.) ln Hebreo eft,

genter colunt , & fruitus uberes ex

?

ET [

numtins impits. Sed idem eft ; nam

eis cólligunt.

son 109

impius prince

Ef oaliis congregantur ab[que judticio.)

J fed & fü'

ps fimilem fibi legatum

e

t

fere deligit.

Sed non animadvertunt patres ,

J

)

" T

Sanitas.) Salutaris eft, quia nego-

hafce divitias extraneis potius con-

i

ci)

tia fapienter tractat.

gregare , quam filiis fuis , qui cum

,'-läntiS-

aig. Difoplinam. ) Correptionem ,

rum adepti fuerint poifeflionem ,

yitill 4

u

vel bonam inftitutionem.

il

prodigent ,

& dilapidabunt.

yfiationem

19. Defrderium.) Res defiderata.

] juxta allatam Chaldzi inter-

yfirahens

22. Relunquit baredes filios ,. E5 .me-

ionem fenfus eft.

Aliis, fci-

lic

divitibus , fru&us fine judicio

Y Dam

qores.) Deus bqnis viris prolem con-

?

414

LIïB'RI PROVERBIORUM

25. Juftus comedit, &

$. Supi

replet animam fuam : Ve'nteï,autem

impiorum infaturabilis.

tia ftulion

9. Stult

CA

PUT XIV.

1o, Cor

Saþienfiæ*, & ffultitie «arie conditiones, prudentia quivis flatus

&jus 102 !

debite regulatur , qua quis ad mifericordiam movetur, & affc-

1I. Doi

H

germinabg

&iones moderatur , vitua autem perdunt bomines.

. H

1. C'Apiens mulier aedificat domum fuam

*

5 i'nüpiens- extru&am

ejus dedu.

quoque manibus. deftruet.

r. Iuf

* Job,

4. Ambulans trecto itinere., & timens

Deum, : d'efpicitur

CUpat, -

U* 4 3b eo, qui infami graditur via.

u Vi

3. in ore ftul

ti virga fuperbia?: labia autem fapientium cu-

ftodiunt eos.

[

. Ubi non funt boves

; præfepe vaciüun,, eít: ubi autem

!d eüs £ ïeg:

plurima fegetes, ibi manifefta eft fortitudo bovis.

tus, lalice

patte,

s. Tefüsfidelis non mentietur : profert autem mendagium

" Crt'l(idi.)

dolofus teftis.

Inteiligem

6

usrit derifor fapientiam , & non invenit :

, do&ritna

6s fas, &

Erran;, )

prudentium facilis.

bonim a&

7. Vade contra vi

a prudentiæ.

rum ftultum, & nefcit labi

L2

$. Sapien-

huc & illue

r

:

9. T'udet

Sle, quod |

congregati

; quía negiligcntebx;,xtra&a-

4 Præjep;.) In Hebræo(efï; D33N

uür a procuratoribus res familiaris

abus , quam vocem horrcum fignifi-

&t quf pn

Utrumque ve-

li, Va fei

eorum, & agrorum proventus inter-

care aliqui voluüt.

tüm inidoy

vertuntur; & in horrea maligne in-

runi eft, ubi non funt boves, horrea,

Et inte, L

feruntur.

& prefepia, quibus alimenta jumen-

o$. Replet amimam [uam.) Quiä Ccu-

toórum immittuntur, vacua funt, nam

t eftin H

]-37!1!;1 t n

piditatibus fuis modum ponit.

terra debito cultu carens , fruges non

Bétcantes g

profert.

ORtnibus Der

1 Z Difeat domum. ) Promovet

6. Quarit derifor. [apientiam ,. $c.)

C-E-4 rem domef(ticame

Querit, & non inveunit, quia male

f e bor

ugrit, & fuo judicio fidens , nec

'ttt fjf

Manibus defíruet.) lta rei familiari

a

alorum f.

[

zocebit, us plus nocere non poifit ,

í

P

P

ientibus acquie'fce-n's , aut Eccle-

!militudo .

fi dedita opera illam velit perdere.

fig.

Deüy;ma prudemtsum — facslis. )

Ín

hx &u:ü

2. Ipfami gfacl;itur 'ui.»z.)" Qui vitia

10. C

fe&atur, que afferunt dedecus.

Hebrzo eft, fezentia pradenti e fa-

4711:;9:4 m

3. Farga juperbia.) Quia ftulti. fu«

cilis, fcilicet ad. acquirendum, facile

perbo fermone fuo virgam pene fibi

eis provenit.

V

t COnfein

; C(.)r, Quo

debitam parant; * & quia in aligs

$i Fade éontra virum. feultum , öc.)

: elïl.m, .*-lt

fuperbe , contumeliofe ,

mina

ex

Si contradixeris viro ftulto, non ha-

PTHTM VVl "

linguam vibrant.

bebit , quomodo fapienter refpon-

Cuffediunt eor.) Ne malis affi

4

deat,

* Hebr. zecede 4Fulfo.

Itaque

tiünem nO»d

tur,

Yjugg

Vulgate fenfus erit : Vade contua;

f

Y€ ol

CAPUT XIV.

41$

ter tem

$. Sapientia -baïlidi eft intelligeré viam fuam: & impruden-

3

tia ftultorum errans.

:

9. Stultis illudet. peccatum, & inter juftos morabitur gratia.

1o. Cor, quod novit amaritudinem anim&e fuse, in gaudio

iv fat

ejus non mifícebitur extraneus.

II. Domus impiorum deleb

itur, tabernáacula vero j-ziitorum

$.

69 aürüj

germinabunt.

E

o

u-

I2. Eft via, quae vl

detur homini ju!i'txav: noviffima autens

,

ejus deducunt ad mortem,

extru&am

15. Rifus dolore mifcebitur, &

defpiciur

extrema g'audii— Iu&us oc-

cupat.

'

. 14. Viis fuis replebitur ftultus, & fuper eum erit vir bonus.

nttüm (

$. Inno-

1d eft, H'e regione, longe tamen femo-;

- Jnm gaudio ejus mom mz]&e!u'turï extra-

bi aüten

tus

Ialice di,ccrgmus,; Va dal? altra

ne5,) Non capietur facile folatiis,

«rie,

?

que extrinfecus adhibentur.

Nel

endacnum

$. Cali;di.) Prudentis, cauti.-

fenfus eft: qui folus confcius .eft

fibi fui doloris, folus etiam letabie

Intelligere viam [mam.) Noftle acio-

. dodrim

nes fuas, &in quem finem dirigantur.

tur, fi mutari fortunam contingat ,

Errans.) la nullum certum finem

&& ad gaudium pervenire.

II. Germinabunr. ) Fflerebunc, pro-

ydentia.

bonum attiones fuas dirigens ; *fed

huc & illuc temere errans.

fperabuntur.

$ Sapien-

9. T/udet peceatum.) Moc videtur

42. Eff vig, qut videtur , öfc.) Do-

,...-f"'-'

effe, quod fupra cap. ro. 23. dictum

cet fufpecta habenda propria , aut

eft, quaff .per rf um feultus operatur fee-

vul

aria judicia ; fieri enim poteft,

p dll, DN

Jus.

j

um 150

Vel fenfus eft, alienum pecca-

ut aliquod negotium, aut aliqua vitx

trumqie ve

tum irridebit.

agende ratio bona videatur, & fa-

Et inter juflos smorabitur. gratia.) Nel

lutaris , .cum tamen reyera ad exi-

yves, horrei

tium animaz daucat.

nenta jamu

vt eft in. Hebrzo 135 ratfom bentvo-

y fuot, 10

leutía

cum enim jufti alios etiam

33« Rifus do'ere mifcebrtur ££c.) Mo-

peccantes nom rideant , facile cum

nemur non fectari gaudia hujus fz-

N

omnibus benevolentiam feryant. *Per-

culi, quz nec folida funt,nec fine com-

fecta eft bonorum amicitia, & in vir-

jl y 6

mixtiope doloris, aut mororis,contra

u "m 1

tute fimilium, ait Arift. g. EEth.. c. 4.

quam funt gaudia fpiritus, qug & fin-

je

Maloruüm fa&iones jungit vitiorum

cera funt, & diuturna, juxtaillud Joan.

ädens !

fimilitudo ; bonorum amicitias par

16,22. gaudttom vefirum nenotollet a-volái.

aut Jcot

honefti ftudium.

14. Vs füis replebstur , 8c,). * Ul-

lO. Cor , quod movit amaritudinem

cifcentur ftultum mores fui, & ufque

; f/'äf" ) I

asimé [us.) Cor, quod angitur, &

ad miferam fatietatem recipiet, quod

juentt. P J

le

fbi confcium eft fecreti moaroris.

xlum, L

meritus. eft actionibus fuis pravis.

Vl cor, quod amat. maororem fuum;

Vel ut fatietur ftultus ftudiis fuis, &

fit enim, ut ait Seneca, zfelicis animi

Hgrebus, quas eptavit, tamen longe

Aj y 6"")

prava voíuptas dolor

quam expüca-—

meleris conditionis erit vir bonus,

jp, 1007

tionem non réfpuit vox Hebraica

qu

onge excellentius bonorum ge-

yer yeporr

yuv jodah;

uz & noffe, & amare,

iffisMectatus eft; hoc enim eft, quod

,';!f 0

m

five probare fignificat.

B

feq 'enti hemifüchio dicitur, /wper

Jgde cond;

;

416'

LIBERI PRUV'EkBIoäU'M

15. Innocens cred

23 ]

Íuos,

1

it omnit verbo: aftutus co—güdïerat greffus

E

plurm:

Filio dolofo nihil

e*fit böni : fervo.autem fapienti profperi

24

imprud

erunt aCtus, & dirigetur via ejus.

16. Sapiens timet, & de

s.

-clina*t a malo: ftultus tranfilit, &

ceonfidit.

pelis

17. Impatiens operabitur ftultitiam : & vir verfutus odio-

151

fus eft.

erit pe

1. 1

18. Poffidebunt parvuli üultiti,a'm : & expeCGabunt aítuti

$

fÍcientiam.

a9. I

19. Jacebunt maliante bonos: & im

þii ante portas juüorüm.

plebis 1

t9. Q

20. Etiam proximo fuo pauper odiofus erit : amici vero di-

vitum multi.

tem iny

21. Qui defpicit proximum fuum, peccat :

20. Y

qüi autfem mi-

feretur pauperis, beatus erit.

i*

Dort at

Qui credit in Domino, mifericordiam diligit.

L n

22. Errant, qui operan

Lveritaxs

.

turmalum, mifericordia, &

Qä. LT

preeparant bona.

65.) Q

23. In

diti fant.

Veluti hz-

tiam par

eunm erit vir bonus, M elfenfus eft, magiä

Pojfidebunz flulritiam.

ipfe recipiet, quod meritus eft, quia

reditatem potfidebunt ftultitiam.

quuntor ,

Aflati, ) Cauti, & prudentes.

operantur

juftitiz corona excedet injuftitiz vin-

gunt,

dictam.

Expe&aäunf feientiam. ) Tanquam

24 Coro

r$- Denocens.) Sincerus, & fimple

xr

hereditatem , qua nulla ditior

.üï,'

Graece éxaxog , vel potius vitiofe, &

aut optabilior.

quia. illig

AtQue itz [

nimium fimplex.

19. Jacebunt; ) In Hebr. eft : I-

INitig apn

| Mffutus. Prudens, & cautus.

eurvat: fust "w [eacbm fxpe acci-

elliant,

Confiderat greffus fmos. ) Prudenter

dit , ut vel propter paupertátem ,

aut aliam hujusmodi caufam necefle

Eityjtag J

sioderatur actiones fuas, nec fe fa-

habeant mali fe incurvare ante bo-

.'?bræo d

cile patitur circumferri . aliorum di-

is.

nos , quod

f

?

ratribus Jofephi v,ide-

?Hm, quaü

16. Triaer.) fafpicatur, & cavet ne

mnus accidiffe.

& , quam

fnte portas jufforum. ) Scilicet ex-

RC acceff

aliqua fraude decipiatur.

um, $ g

pectabunt , ut humilis conditionis

Tranfili. ) |Nihili pendens , nec

homines ante palatia, & fores pro-

?5. Lilo

qwidquam» mali fufpicans.

cerum.-

fldelis Bdel

17. bopatiens ) , Hebr. £brevis ira-

1 Dber

20. Proximo fzwo.) Propinq»uo,'aucq

VU eripie

r:m, id efít, qui facile iram con-

cónfanguineo.'

cipit. .

21. BeZtus erit. ) Apud Deum ,

Dlofts ««5

Operabitur ffultitism, ) Quienim

qui viciffim miferebitur ejus, & mi-

que ita ani[

perturbationibus agitur , multa im-

fericordiam pauperi exhibitam lar-

nogencimn I

praüdenter, & ftulte operatur, &ffo-

ge compenfabit.

Iï.' H

quitur.

22. Veritas. ) Fidelita&, vel ju-

Türer

18. Parvulz,) Parvuli fenfibusi

flitia..

5

ili

1ds (2

prudenses, vitiofe fimplices.

Praparaut bona. ) Bona cSoncilian!:-.

j0r

Ocmc

E

CAPUT XIV.

4T?

at lus

23; In omni opere erit abundantia : ub1 autem verba funt

plurima, ibi frequenter egeftas. .

1 profpen

24. Corona fapientium, divitiee eorum, fatuitas &ultorum,

imprudentia.

aafil

&

25. Liberat animas teftis fidelis: & profert mendacia verfi-

pellis. -

utus od

26. In timore Domini fiducia fortltudmls ; & filis ejüs

erit fpes.

unt- al

27. 'Timor Domini fons VItæ, ut declinet a ruina mortis.

