12A11700-3_4-2
author: Menochio, Giovanni Stefano

d-

-

—

S ORE s T.

il

p

b

R

ia

s

-

m

D

—

—

N

t

u

i

La

m

ENS

N

n

s

vt i

g

:

M

t

$s

a

x

eE

a

[

N-

L.

p

3

-

.

x

2

s

N

:

E

w

x

h.

E

23

T

g

x

n

j

A

*

*E

L

L

d

GU

cu

—

j

*

E

.

ATUN

b

LC

u

d

z

i

x

d

La

.

W&

x

e

s

A

^E

-

-

s

AE

YR

B

AE

r

-

RUAL

a

a d

s

d encs

i

EU

a

A

N

M

AO

N

O

j

As

m

ts

m

[2

2

*

E

d

U.

N

av

o

N

-

p

um

z

*

--

-

b

"^

x

É

$

U.

iyvtE

d

a

us

RT.

a

E

3

TE

*

r

MR

230

e

ccnaemi

n

us

x

A*

EC

"

D

x

*

AS

$

A

t

P

A

s

s

h

d

u

"h

Ms

x

E

Est

Dd

«1

As

«

X

i.

E

»

J

74

x

A

od

-s

"

db

e

ia

z

um

s

-

-

-,.r

Es

d)

x

"

At

-

"*

$

:

E

X

4

p

E

5

n

i

-t

ïw:u

2

ZH

d

e:

M.

AE

3

E

*

A

/m

s.

n

p

-

*

E

-

r

-

:

x

ES

(s

as

R

:

M

-

»

d

-

28

st

s

E

Pa

0s

u

*

P

s

E

spaf

$

iv

M

i

R

.

a

rus

E

5

*

[

r

B

x

$

d

g

P

m

:

3

La

1

m

-

z

Ts

W

es

i

E

A du

X

Wu

p

j

$

J

5

Es

2

u

»

d

eS

w

M

EC

,U

4*

€e

3

*

UE

Y

E

.

TX

d

v

&

E

$s

*

-

u*

EM

x

ü

p

*

v

A

3.

d

RY

SR

A

.W

W

E

TEb)

£5

VE

".

z

S

EY

2

-

Ed

&

pE

3*

D

s

1

s.,

53

VN

*

W

R

z

&

E.

ex

9

UP

TA

:

N

m

u

E

r

COEA :

*

E

-

CU

a.

*s

R«

EY

d

x

x

aM

d

- E

A u

*

*

ER

PA

.:

w

3

Y*

M

x

5

&T

EX

^

.M

a

mw. JpALtwy mer Og

hs

P

*

j

Ms

5

E

21

d.

n

MO

z

E

Cs

E

v

A i

æw

iv

J;.

&

OM

Ls

A.

Yoxx

W.

$

$

*

E.

3

H

T

^

z

R

m

Eu

zi

z.

n

AR

s

AE

E

Q

x*

s

"r

.

.

r

..H.

À

d

*

E

d

*

x M.

TM

es

MF

n

«-

«

g x

1515

E

od

*

:

"

P

.n.,

AA

a

s

*

u

A

d

YUs

L

d

At

AE

g

m

T

n

N

As

x

Ws

EE

s

D

d

E

»

ss

n

r

z

X

g

s

E

PA

:

z

P

A.

X

E

la

Y

-

N

z

x

7

B

EX

£s

L.

Ms

z

^i

w

E

ECS

i

oU

v

z

RD

^

R

—

&v

s

2

L co

E

Zs

as

s

P

D

^

A

3

As

n

3.

n

$

Y

T

2

E

MO

AAE

z

a

d

u

M

MA

»d

*

d

a

.W

N

2

-

U

6

TA

E

r

-

A

p

t

P.

-

(

p

es

La

Y

^

z

s

d

»:

-

5

LE

És

5

*

e

G

s

i2

x

s

'.w.n.v

d

n

2*

:

v

d

A

4,,

t

9-

E

^

as

i

*

u

d

Es

i

E

m

M

DN

-

Rs

sw

p

)

*

-s

RAT

AE L.

É

B

DX

p

^i

"

&

*s

s

R

A

:

V

* .

2

.u,,

k

m

A

E

E

d.

2

P.

4

x

DA

aR t

i

ET

d

r

À

r

D5

a

at

d

J

E

o

.

A

pE

I

um

m

x

t

p

z

T

-

du

vX

J

:

s

N

TE

*

^

:

xe

d

E

2

xX

-

E

s

.

i

pé

&

s

db

Vr

(*5

E

»

:À

z

-

n

xv

xX

AX

z

o

UE

El

u

s

2

»

"

)

?

d

AT

j

x

d

UA

e

2

E

Pa

.

ä&.

A

-

E

s

Es

Á

.,VG.WM

H

db

N

zP

j

"4

2

&

2

d

&

M

VE

r

-

5

a

a

aE

d

m

M

*

EE

v

d

du

j

T

*

W

DT

&

T

i5

L

—

.

et

wk

E

s

INS

;

u

DN

"

A

T

D

"

n

P5

cS

C

*s

-

-

E

a

STUN

i

L d

x

E

E

nE

usl

z

?är

m;

T

BA

E

( l

-

42

.

.

u

$

455

u ME

ag

£s

2

ECS

M

b

b

N

T*

t

R

-

"d

m

^

d

ii

Y

ES

Ym

d

i.

*

s

m

:

3

-

u

s

i*

s

A

m

n

n

p

r

P

T

L

"

ss

BR

o

Bo

i

P

i

L

-

Ó

m

z

i

K

d «

2

j

X

g«

s

d

A

3

u

z

?

2

E

"

n

-

V

"

h

a

L AU

EU

x

*

i

V u

Y NI

d

2 f

5

B

g

a j

al

x

v

/.

p

al

2

qem

n

pen

d

j2

41

[ o

M

QUX

:

j

M

*

s

T

:

M

w

a

r

x

E

"

RP AD

"PA

M

Pect

S P(Wv(

i

2

NG

e»ss

iE

L

d

"

us

CA

R

««

u

E

u

yy

a

CY

Jus

$s

v

A

ERE

Y

s

z

d

7B

E

t

«

J

u

P E

o

2

vt

2

"

p

,

W

2

s

u

"r

z

T

fs

s

*

L,æwä

,

v

d

A,

3

^

d

Z

i

7

n.

C

s

XEPGR.

I

Aj

ts

F

M

i

o« T

H

m

Bo

o^f

*

G

.m

-

i

w

n m

u

4

L

"o

L5

g.

u

a

&r.,... ;

[*

d

at

z

^i

"i

b

$i

$

EH

*

d

as

Y

d

dafes

4

jout

2

""

Mu

b

zi

21

Y x

.

ltl

«

Iu

2

m

x

cES

m

u

pUne

n

nE T

d

2

o

gt d

v

X

VET

m

E

v

ao

43

E

s

3

.

r

RA

j

a.

je

n

2

25

af n

2

-

155

CEO WA

f

5

DA

; ä&h/

E

-

d

A

us

HU

u

H PT

EUR

TE

r

t

a

2

hs

at

-

"

AO

v

uj

sss

"

.

"

.

"d

A MR

u

a

2j

aE

u

u

T d

UM

t

"

vt

u

Af

(

gf

N

$s

fX

-

$*

N-

n

R

A

Es

a s

w

$

n

"

$s

K ors

v

M

651

a

.MV.

n

^.

É

h

u

e

n

u o t

s

R

KC

d

Va

j

f

ld

u

Hs

z

a

d

r d

u

a

-

Al

ETU

La

M

b fu.

r

Dd

)j

koePse.

d

po

LU

p RI

N

Es

I

,h

3

P

d

,a

K

d

Pa

zi

P

4

Ts

b

dC 3

A

i

P

u

N

i

AC

D

"h

M:WLK«

c

...M

z

u

-

v

aE

/ CL LE

n

i

od

f

É

-

.

t

&t

h

D

7

B

E

*

m

J

q

d

e

r

J

5

lat

DAT

D2

"i

J5

z

,

zi

D »W*m

n

E

Qu

abf

N

t

g

£*

2

T

p

"

z

&

t

o

45 jl

A

N

m

dT E

L

i

L

Ed

s

B E

o p PT R

À

n

M&nq

wmw.

*

*

r

d*

2

i

2j

u

A d

r

A

d

-

ag

26

ao

hd- 7 u

r

1.

2

.cmwf

P

a

La

de

v

—

x

as

u d

aE era

o

Dd

/

dl

A

r

e

o

o

« pf

z

a

ais

J m

at al

25

E

P

E

if

Y

D

I

-

d

--

2

at

EE

A URH

p

T

E

W

n .

ia s irige

p

z .

*

" ARRTU p AREMEMS,

Nl

E s

s.

4 ts

u-

EE

j

.

r

L

N

DK

7 pnai

[ IN i

x

3 ao

d ass

ERSUS As

DMRT

Qu

u)

iNS

R

o2

JIETPST pI

pf

$

s

zi

t

T.

D L N

s m

PA r RL

C ia

-

m

—

ponc

D]

ec d

2

g

.

*

vtl

A

—

ais

än.eu.-

m

auegq7 Is

j

od

x

2

ho

AR

AU

21

"

r

TE

N

X

Z

"d

--

|

hN

l

VT -

T',

xx

yixt

z

— TA

T

PA

£^

X u

UM

^

ss R.

l

4.

/'-:"——

II menaID

h:

N

*

MÓ

A

—

M»

E

— —

)

-—

CUR

,

m um m

-

* m

[

N

/

-- m

-—ECGC

" p

& 4

N

T a

-N

n

N

H

"Rs .-

ia

A

PT d

-* eg]« .ä)

!

74

ER

U

v

N

36 .

il

Ms o

«

[

f

z -

[

fs

|

N

r

r d

*

VE

'/E

of

Ai,,lez7'

C d

'l"

N

.u

E

) g7

,.

2j

—:

^

SNNN

".

p

21

N

sf

"4

;

/

U

ig'

,

//

u N

!y

k.'

gx'

N

pZ

r Z

/

v*

P«

s

t

"

——

9.

? L

74

Pv L

-

w

Qï

i

r d

;

N

N

A

WN

Pi

-

m

N

p

4

P d

M

—— p tm-

5;

«;—-*

bS i

m

N

-

«

—-:

W

,/ääzï:;feäii-r"

-

N

SN

4

—— a—JóÓÁ—— Á

NT

I -

lab »:

LI

-

pm r

b Q

us 9-

d

"m

x

*:

-

;s

..x

-

v

.

dÀ

* w

Y

Á

s

i RCS

N——:

^A

MÉA-

*

M L -

U

:

A

"

yi

d

wv

l

A N

v ;

J z

Ts

—

hN

s

"w

-',l,l'

-*

R.

NN

N

w

1

'——ä

N

(v

Y

- - W M REO

XXx

/

TT

EE a.

N

.Q.'

N

x

W

|

177

Il

-

NX

ho RUl

/A,

!

Z

r s

Z u

— —

M.

A

N

D

D. QUNE

g

xu

// ,/,' :

g,

— À

BN

4

55

-

*

ä

od

A i

R. 3j

"$h

,/

"a

d s

d

—.

l

?,

Y 4

od

—

:a

8

L

'6, f»f

,

u

2

M

s£-

'/1/6

—

:',

-

P d

as

/;//

E

4

d

—

'.

£,

r

/////

s

u

N

2 d

f

:

;--

R

N xxxx N

hs

XK

*

j/ü/

w

d du

*Li

Y

E

N.

'- P

$

-0

p T.

L odl a

N

——

£ g—' -.*x,

;

DP

e

,

N12«509480147 021

o T m

.1

LO

d

-9 -

i

BSS

'/

T a i

ia

r

j Á

ka

"7

has

m

QUOAV

Z

2 d

Z

p od

UB Tübingen

7

i

:

-

$

d

s

D nsntiii:

N

[

—

—

— B-

SN

,

--

-x*x

-

LA

e.€

m

m m

Ws — -

—

U

?

É

'-

f/

d

u^ L

P us

,;-'

9.

hm

D a

li

m um

^

",( f

!*g

í ii :

!

-7

7À

m ii

Va

*l/,/

L

//

,/

MR

|

CNQ

NS

r

ll//

:

-;

5

h

4

;/l

|

3

) P

ERE

k:

P A

w w

—

m

.14

..,,

E. ïl.xk

-— ——

-

7 d

i

71

—

xNxX

*

M

P

—

"E

M

/4

27

WE -

-

5j

»^

EU

du 7- ^6

p

P

XNX

E

A Yi

EM

-

-

«l

E 2

2

9.

— —X

L3

L

//

E

.Wm&ï

NY

OM

N

fd/

*€

VA

"

L d

..d*

e

»

u

h..

b

NONN

x

owg

*

E

*

h]

/

*y

bw

"

r

wf

.

du

'

N

TE*

R d

-x

.h

...

"

aC

:a.

VN

-

El

x

2 s

Ssxx

N

P*

H

tl.

.,.

Va

n

M

[

u

*

d.

J

3-

X

-*

$

M OR

P

L:

E d

$

-

-.

l

—

*

—

um

*

d J 64

——

á

NS

" -us i

hn

m d

M

N

N —— o

r

HH

hx

p

ANS //

N

I.-

/

x..

N

—

E

?

j

N

w

N

-

m

.IMI

-

,

"

l-

h.

,

À

"

" Es

P ORUROA

q,,,

T

7

xubx.

X

x—. É

—É

OM

N

PA À

g

/

24

E

*

uN

hu.x

N

i.

dÀ

U

à

N

x..&

u- .

m

Ps

..,.,,

1

xxx.ïï

'J-..

li

—

L

A

Ü

z

ETE

H

',

AA

P

"

.»l'.

s

"

ANS

SN

.-.

Q *

'-

n

|

MA

—

E d

...0:![?

)

6 t

Y

E

*

N

1

y a

,:

o - m

$.

s

1*

(

U .

T5

Y

^

"

N

NX

w

h

DW

D*

a

n

z.

A

ONSCSSE

A*

99 ..

$

dÀ

d

N

^R *

po EO

M

/ X

|

NSS

m w

P x

;

G.

M.'

v*

j

Y

N

E

D

N

N

ä,

m

*

IH.

N

OU

5

ia

/,

à

M

4

i

iM

l

3.

D

9

VWU C

. &

l

.U.

CR

[

p

*

"

N

*

e? -*

j

N

BNN

RE

2*

Shà,

9

]

E

o.

WU

N NU

sis

$x

E

D*

Il'

* 5

é

/ S

b

B.

I)

PA

j

S

!

ho

UM

at

x.x E,

e2-.

RC

W

" ,'/ » *

H

x

IN

í

//,

N*

w

w

iEX

W,

j

;

Y

B 3

l

$.

V

Xx

ro 4 i ,.,,

/

N

N*

a*

l

^ f,

.N

/N

A

N

Y

XX

j

; ö.

,

;

CO

Hr

»

NY

4 L

A.

3N

|

)

/

AN

/l

N

j

AhN

'/

d

U

*«

i

i

j

—u

45

i

N

g

1

NSOW

//

h

n

b

4

*

$

^

J

x //,

9

N

w

N

3

j

K

$^*

t

M t

NN

EL

'

H

E

í(/4 8

E

:

N

|

"ag

4

*xx

;

"

u

( .*

DO d

d

£5

—.-

-— 2

N

N

"Y

b

$)f

M

um

-

N

4//

Ó

UP

*

j

-

^C

t

Lv d

?

ä "

X N

-N

N

r

N

!

W

f

*

M.

/

E

|

w

[

d

A

NS

hCY

Ws

-

!

.*»,

N

x—

U

v

"o*

æ/

D Y

2

N

N

B

:

ia h

Y

*

ää

N

U NI

TA

*

,.x'd.-

2:d

1

N

NA

n/l

À

r d

j

.

H,

2

: w

E

a

j

N

E

y

Eb t

.

p

Q*

N

..Hþh

-

X mX

E

M

x

MY

.

v

VN

ais Y

M aA aa :

]

h.

N

-

J

Il

BIB

LX

?'m

lI$

r

SACRA

CVM

P.MENOCHII E 3. J

COMMENTARIIS

EDITIO NOFITER - KEFLS A

ul

A EE m us ) um ass ) ERE - ERE GE ) REU ERE ) st2

feu

ur

q OM VSs- IY

In

C ONÀM.I.I. N-E N

n

(

Li13RvM PSALMORVM

CANTICVM CANTICORVM

1Ü

PROVERBIA SALOMONIS

LIBRVM SAPIENTIAE

J

ECCLESIASTEN

ECCLESIASTICVM

a :

TEN:

VIENN A|E-AVSTRTAE

TvPIs ET SvMTIBVS JoaN. THoMag TRATTNER ,

CAES. REC

MAJ. AVLAE TYPOGRAPHI ET BIBLIOPOLAE

MDCCLV

z

n eea !

— £. 025

1»

EX

b d r d

£ÉP——

[ nce.

r

— — —

MABNOEE ir LAE LE

Whurdwïü.fh.w&

E5

x

nbm

T

CaA.8

E

c

e

-T r

£.

h.uræ Á —

w c

-

£—E

Mw

&

- 09 Zz— e£

[DYBE R

PSALMORU

-

PSALMUS L

l.

Eatus vit, qui'nön abiit in confilio impiorum, & in via

peccatorum non ftetit : & in cathedra pefüilentize non fedit.

2.* Sed in lege Domini voluntas ejus, & in lege ejus

* Jot.

: NU

meditabitur die, ac no&e.

E*b

bet generatim dicatur, ex quo factum,

Eztus. ) I*Iebt*l.. Í"»w zfere, Pa-

ut vocem Hebream aliter fint inter-

gninus & alii vertunt, Beatitu-

pretati; nam LXX. Ae«4óv. poffilentem,

dines, quafi dicat, multis modis

effe beatum eum, qui, qu& füb-

aut utepuQowo» fuüperbum . verterunt ;

Aquilas eyAcvasqv deriforem, Symma.

duntur, praftare ftudet.

Alii, quos

fequitur Bellarmin. putant vocem il-

chus«éziDSizzv impofforem , quinta &

lam eífe indeclinabilem, & fignificare

fexta editio ïæp:x'voyov iniquum , feu

tum beatum, tum beatitudinem.

legeg transgredientem.

"res hoc verfu

Non abit im conflio impiorum.) Non

notantur pradus male viventium, fci-

eft fecutus confilia impiorum.

licet eorum , qui incipiunt, qui per-

lmpiorum.) Impii proprie dicuntur

ftant, & eorum, qui plane jam in

contemptores Dei, & religionis, qui

mala vita acquiefcunt , abeunt, ftant,

Deum non colunt, vel plures colunt

fedent. Ejeganter Joachimus Hoppe-

in Hebraic. t»ywym refcbaim, que

rus gradationem hanc his verbis ex-

vox inquietos animo, & confcientia

prefht : ddmirabilis gradatzo , qua per

fignificat, quafi inconflantes in fide,

tres quafi gradus a malo receditur nempe

& religione.

xonm abeundo , duod fupseflionis eff ; mom

Ín wia peccatorum mom fletit.) Non

flando, quod deleflationis j mom fedendo,

inftitit viam, per quam peccatores, &

quod eonfenfus.

Ip confilio, quod principii

impii ambulant, nec eos fecutus elt.

efo ; im vid , quod progreffronis 3 6 n cae

E repetitio, fed aliis verbis, prioris

Fbedra , quod perfeilionis, kmpiorum, qui

hemiftichii.

male de Deo fentiupt'$ peccatorum , qui

- In cathedra pefüilentie.) ln confeffu

male erga fe agunt 3. €9. deriforum, qui pro-

impiorum, & peccatorum, quorum

ximum.Ledumt,

peftilens eft confuetudo, cum rectam

2..]n lege Domini,) Præceptis DO;-

fidem, & bonos mores corrumpat.

tnini.

Pefiilentie.) Yn Hebr. eft -u5 7-

Voluptas ejus.) V oluptas, deleGatio,

zim, Deriforum 5 fed fenfus idem efít;

ftudium, defiderium, negotium, amor,

& propenfio,

nam nulla deterior eft peflilentia; quam

deridere legem Dei, & cos, qui jufte,

Meditabitur.) Se exercebit, cogït;-

& pie vivereftudent, quamquam etiam

tione fcilicet, voce, & opere; hocenim

ip lez ab FHlebrgis, & ^o(408 peffilens

Latina vox, Graca etiam &4eAsTáctp

a LXX. interpretibus fceleratus quili-

& Hebraa r /rghe figmificant.

Bibl, cum Com. Menoch. T. IV, -

E

-

^

LIBRIPSALMORUM

*

er

d Eterit tamquam lignum, quod'pïantatüän eft fecus Acïeeuf»»-

ady

17. $ fus aquarum, quod fru&tum fuum dabit in tempore fuo.

4. Et folium ejus non

*

d/efiuet:3 & omnia, quacumque fa?ïety

profperabuntur.

pui

$. Non ficimpii, non fic: fed tamquam pul

vis, quem pröw

bit

jicit ventus a facie terrae.

6. Ideo non refurgent

impii ;n judicio : neque peccator"es

tür

in concilio juftorum.

7. Quoniam novit Domin

us viam juftorum : & iter impio-

f

rum peribit.

PSALMUS IL

i

^

1 funt 1nania?

4

öïf;l i. Q'Uare fremuerunt gentes, & p?puïi meditat

2. Aíli-

Til

Joi

3. Lignum.) iMrbor. Hebrai enim

fequentibus, hoc fenfu: Merito non

arbores zv y ez» ligna appellant.

refurgent, &c. qiüia viam juftorum

1'7'24

Secus decurfus aquarum. ) . Wadem

novit Dominus, non autem impio-

metaphora utitur Jerem. c. 17. $. cum

rum, fed potius illam odit, & exe-

ait: Et erzt quafü lignum, quod tran[-

cratur.

4

€01

In Concilio.-). Concilium hic

cætu&;g

plentatur fiper aquas , quod. ad bumorem

mitlit vadices fias, (5 non timel:;'t, cum

& congregationem fignificat , -& per

&

venerit &ffus.

Et erit. folium ejus viride,

c. fcribi debet ,'ut Elebreo m4y 2«-

10»

&6 n tempore . fiecitatis mom erit folicitum,

datb refpondeat, Verfu primo fcriben-

[

eec aliquamde definet- facere fructum.

dum per s.

Eit enim alia vox yxy

4. Folium ejus nom defluet.) Sunt enim

bazatb, etfi Graece fit eadem vox licet

Tk

aliqua arbores fru&ifere, quarum fo-

ambigua Q gAx.

lu

lià autumno decidunt , alie, qu& co-

6. Novit Dominus viam juftorum.) Pro-

marum honorem femper retinent, ut

bat Dominus vias juftorum , hoc eft,

yl

pinus, palma, olea: his juftum com-

parat David.

mores, & agendi, vivendique ratio-

Bene etiam

tiu

ut

nem, quam fequuntur.

k Tesqwam pulvis.) Sicut gzluma,

fortunat, & muneratur, ltalice dici-

ful

vertit Pagninus; nam vox llebraica

mus, Ricano/äcre.

) "nóz proprie paleam fignificat mi-

Peribit.) Infelicem , & infauftum

eh

nutiffimam & leviffimam, quam facile

exitum fortietur : iter hocq ig exitium

lQ

ventus raptat, quales fünt aceres, glu-

impios ducet.

tn

ma, & alia hujusmodi quifquili&.

$. ldeo nom refürgent impii im judicio

L, fj Remuerunt. ) Aliqui Hebrzum

juflorum.) INon fefe offerent, non eri-

"(s regefca vertunt, congrega-

qu

gent caput, non audebunt prodire co-

E

ram Dei tribunali.

Vel, non con-

bant fe , alii, tumultuate funt gentes.

Gentes.) Nox Hebrea p»*3i gem

tur

fiftent cum juftis; inter juftos locum

non habebunt. . Quod autem fpectat

paffim in Sacris Literis accipitur pro

/&d particulam illativam , 14eo ; varie

ethnicis, five gentilibus.

Nam vel deducitur ex fu-

Pepuli.) Per populos intelliguntur

accipitur.

Qu

pradidis, hoc modo: Quia impii fi-

Hebrzi, ut patet ex AGt. cap. 4« n. 27-

"ere

£X

u

- rniles funt pulveri, ideo ftare non po-

ubi legimus :

Conveserunt

r

civitate ifa . adverfum fantium puerum

terunt in judicio : Vel necütur cum

vj

PSALMUS IL

3

W

2. Afüiteruntreges terrae, & principes convenerunt in unum

adverfus Dominum, & adverfus Chriftum ejus.

Je

z

3. Dirumpamus vincula eorum : & projiciamus

: nobis ju-

eum ipforum.

-

: & Dominus fubfänna«

4. Qui habitat in coelis, irridebit eos

bit eos.

JT?S

$. Tunc loquetur ad eos in ira fua, & in furore fuo con-

i

turbabit eos.

pio

6. Ego autem conftitutus fum rex ab eo fuper Sion montem

fanctum ejus: praedicans praeceptum ejus.

*

A&

L

7.* Dominus dixitad me: Filius meusestu, ego hodiegenuite.

A9

8. Po-

133

1ia:

Hebr

tsum Jefum, quem unxiffi , Herodes ,. &5

etiam potefít, tunc ad eos ïocmuls,ïl-f.&

Pontius Pilatus, cum gentibus, €$ populis

cum per Apoftolos, aliosque Sanctos

f*

00

divino fpiritu inftin&os illos acritec

)u

Ifracl, facerey que manus tua , B.

Inania.) Inanes conatus adhibuerunt.

voluit objurgari: fic $. Stephanus di-

qpio«

^

-

cebat: Dura cervice, ($ incircumcifís cor-

5 qe

Afliterunt.) In. unum coierunt,

dibus, 65 auribus "vos femper Spiritui Santio

confpirarunt.

!tü!ï!;

Reges terr& & Principes.) Flerodes,

refflitis, &c. A&.7. $1.

& Pilatus ; fic enim explicare videtur

Conturbabit.) "Lerrebit, wt vertit

p

Paguinus.

Vbt

locus ex Apoftolorum adis proxime

ibeft«

citatus.

6. Ego autem.) Particula, awtem, ob«

"Advuerfus Dominum.) Adverfus ipfum

jurgationi adjunctam emphafim habet.

ny

Idem enim eít, ac fi diceretur : Vos

ficet

Deum, qui Regem conflituit Chri-

ftum.

&

rnihi adverfamini, & tamen ego con-

Cbriflum ejus.) Tefum Chriftum,

flitutus füm Rex, &c.

Pro

gb

4b eo.) À. Deo.

ipfo un&um in. Regem.

o 0

3. Dirumpamus.) Sunt voces gen-

Super Sien.) Super Ecclefiam , que

1tio-

tium , & populotum Chrfti ju

eft civitas in monte pofita, & cujus

j

fubire recufantium.

gum

typus fuit Terufalem , cujus pars pra-

dic*

Vincula eorum.) Impiis divina pra-

cipua, & magis a Deo dile&a, & ían-

cepta vincula videntur, & compedes,

&ificata eft S1on, juxta illud : DiZgz

flura

Dominus portas Siom fuüper emmia taber-

laqueus, & jugum duriffimum ; cum

nacula j4cob. Pfalm. 86. 2.

tium

tamen fit jucum fuave, & onus leve,

4. Qui babitat im calis.) Deus.

Pradicans preceptum ejus.) Nox Heb-

rsa p3W c2e4, decretum, five flatu-

lrridebit eos.) Significatur fecuritas

tum fignificat : nimirum decretum,

tum

quedam Dei nihil timentis, ne forte

"a

ab impiis con(ilii fui decretum irrite-

quo Deus ftatuit Chrifti regnum in

tur.

totum orbem propagandum.

Hoc

autem decretum Chriftus Dominus

gm?

$« Tunc.) Cum Deo adverfabuntur,

& conabuntur illtus jugum excutere.

fua pr&dicatione hominibus patefecit.

| pIO

«« Log tetur ad eos in ira fa. Quid di-

»

s d

Genui te.) "Triplex eft hujus loci

ntut

&urus fit Chriftus , habes verficulo

fenfus literalis, ut patet ex aliis pre-

proxime fequenti.

Vel etiam loque-

fertim Scripturz locis; ad literam enim

h]

tur non verbis, fed verberibus, gra-

fermo eft de &terna Verbi generatio-

íU

d

viffimis poenis illos admonens. Dici

ne, ex D. Paulo ad Ilebr.z;. de na-

4

LïBRfPSALM;O*RU-M'

$. Poftula a me: & dabo tibi gentes haereditatem tuam, &

du

poffeifionem tuam terminos terrae.

'Avoc . 9. * Reges eos in virga ferrea: & tamquam vas figuli cofi«

?. ?7.Íringes eos.

;

N

19.15

ijo. Etnuncregesinte

Higiteä erudimini, qui judicatisferram.

j

ir. Servite Domino in timore: & exultate e! cum tremore. -

-12. Apprehendite difciplinam, ne q

-

nus, & pereatis de via jufta.

uando irafcatur Domiw

ä

15. Cum

&

tivitate Chrifti fecundum carnem, ex

&um, ad juflitiam inflexibile, & po-

tens.

fipm

fanctorum Patrum interpretatione, &

idet

accommodatione Ecclefis. | "l'andem

Jdauquam 'vas figuli.) Quod commi-

de refürredione corporis Chrifli ex

nutum refici non poteít, — 1ta iis acci-

pI

Cht

fepulcro, qua eft quedam regeneratio,

dit, qui ad a&terna damnantur füppli-

lii

ex eodem D. Paulo A&, 15.

Ccia

Poteft etiam intelligi de vafis

9. Pofiua a me, t$c.) Llac verba

nondum fornace excoQis, que ite-

& 1

fide

humanz. Chrifti naturz tantum aptari

rum aqua macérari poflunt, fübigi,

poffunt; in hac enim oravit, & ac-

& formari.

Hoc Deus in iis facit,

pi

cepit gentes hareditatem fuam ; in

in quibus confringit infidelitatem, &

Id

thin

divina enim zqualis eft. cum Patre

ex vafis contumelig , v

x

afa "honoris.

Vun

majellatis.

Patris autem proprium

format.

eft hereditatem filiis relinquere; ideo-

10. NWsc.) '"lempellive, mature,

1no:

per

que apte, poftquam illum filium ap-

dum peenitentie. locus, « tempus

pellavit , hareditatis mentionem in-

conceditur.

licq

duxit.

.

Intelligite.) Sapite, prudenter agite,

(rt$

n

Hareditatem tuam.) ln hzreditatem

refipifcite, & hunc regem agnofoate.

tuam, nt fcilicet fit poffeffio tua, ut

Erudimini.) E4t ejufdem hemiftichi

p

flatim fubditur.

INomen enim hzre-

ufitata repetitio : quare idem eft era-

bor

ditatis in Scripturis accipitur pro qua-

dimini, quod, zstelligite, quemadmo-

cunque re, qu& poffidetur, ut pro-

dum, Qwi judicatis terram, idenlï eft

&te

pria, etiamfl proprie non fit relicta a

quod , Aeges,

»

tun

patre defun&to , & ideo tam populus

It. Timore.) In Hebreo eft 4

Dei dicitur hereditas Dei, quam ipfe

jirab, qu& vos pietatém, fcu amorem

Dor

Deus hzreditas populi fui.

et

filialem fignificat.

dter

Jerminos terr.) Omnes enim pra-

Exultate.) Ut amantes filii faciunt.

cipuas orbis partes etiam longe diffitas

Itaque eft ejufdem fenfus repetitio in

n [ü

pervafit Evangelii predicatio, & Ec-

fecunda parte verficuli , fed aliis ver-

&Eh

clefia in iis fundata elft..

- bis, acfi di&um fuiffet : fervite, &

9. Reges eos. ) 'X X.habent, Wo:uævef&,

timete cum amore, exultate, & amate

dere

cum timore.

iC N]

paftoraliter repes, quam lecionem,

iT

& interpretationem fequitur D. [oan-

12. éfpprehendite , difciplinzm, ) Hunc

nes Apocal. c. 2. & c. 19.

locum ex Hebreo alii reddunt, O/ca-

ER

amini füium, ali, 4dorate felium , ali

Ip "virga ferrea,;) Sceptro, pedo,

Ur

Paftorali baculo ferreo fignificatur hac

"dorate p p()fï'et etiam reddi Com.

Vide

metaphora non folum vindida fcele-

piettimisi puritatem.

Senfus eft: Ado.

QV

rum, & fontium punitio, fed etiam

rate filium , fcilicet Chriftum Domi-

li

num in fubjecionis , & obedientis

Tnus

regimen totius Ecckfüæ juftum , re-

-

PSALMUS Il

$

,€

13. Cum exarferit in brevi ira ejus: beati omnes, qui confi

duntin eo.

C0f

1. Pfalmus David, cum fugeret a facie Abfalom fxm

7 fu. ( z. Reg. 15. 14,) 1.

at

2.

$.

Omine, quid multiplicati funt, qui tribulant me? mult:d

mfurgunt adverfum me.

'orti-

3 Multi dicunt animae meae; Non eft falusipfi in Deoejus-

Cum

. Tu autem, Domine, fufceptor meus es, gloria mea, &

exa!tans caput meum.

.Ag

s. VO-

& po«

"

ügnum, & àllius legzes admittite, quod

-

Quid multzplicati fimnt ? ) Qu?ntur

idem eft,

hoftium numerum auctum effe; nam,

te

atque apprebemdite difcmlii-

dotà

3 AC*

*?Am..

Func enim vere filium, five

ut habetur loco indicato n. 15.

corde univerfus Ifrael fe q;uwtur Abfk!on.

thpll

Chriftum , quem hoc vaticinio intel-

qui omnium

: valis

lieit Propheta, colimus, ofculamur,

Idem accidit Chrifto ,

& ador

aik,

DES

jus, cum ejus difciplinam,

ordinum homines adveríarios pallus

$1

r

3^

ubl

fidemque

w

ecipimus..

Non dixit ac-

eft, Hebraos, & Gentiles, facros, &

m

cipite ,

el admittite difciplinam ,

profanos, &c.

fähf,

*m, u

/2

fed apprehendite, id eft, compledi-

3. Multi dicunt anime mea , öï'.)

mini, & magno affe&ufufcipite. INo-

Muiti mihi, vel de anima, vitaque

OBOHS

vum Reü «.m

Ofcuio venerari vetus

mea, de me loquentes dicunt , &c.

InOoS erat.

Sie Samuel Saulem in Ke-

Bellarm. putat hoc etiam referri pofle

tute,

adinternas tentationes, d& mone inte-

empus

gem inunctum ofculatur 1. ixeg EO. d.

fic quod Genefis 41. 4o. legimüs: 44

rius fugo erente wgltatlones diffidentig.

oerisiui imperium cumüus Z"apzllus obedzet,

Non eff fxlus ipfiim Deo ejus.) NOon

1 lte,

Hic

in Hebraeo eit

d os Luum . cuntius

f

Do-

illum juvabit, aut eripiet Deus.

(oite

in textu Hebrao additur vox m95p /-

(üich

pulus. ofculabitur

De "Uzajllld) De via ]Ll&ltlæ &a

l4b, quam aliqui putant ilgmficate

f at

bonorum remuneratione, & felicitate

elevatiozem, quod fcrilicet hic .cantores

:dmo

&terna excidatis

vocem intenderent ad exprimendam

)me

13. lp E ) o

Significat cito ven-

rei mdlgmtatem

feu . calamitatem .

Ó

ravem calamitatem,

U

turum diem IULm terribilem , quo

quafi dicat :

1

N!

Dominus mortales omnes judicaturus

LXX.

'[Cheodotio; & Svmmachus

T

efti, & pro meritis bona , aut mala

QjyaleAua

interpretantur , hoc eft,

ætemi eftredditurus;s nam milleanni

ciutto

P/al!e,mz Zgtervallum y quod ibi effet

inconfpe&u Domini, ficut dies he-

interquiefcendum , & animus ad rei

Ed

tam

fterna, que& preteriit.

magnitudinem (,um attentxone adver-

; yd-

ui confidumt im eo.) Qm merito fi-

tendus.

Aquila vertit «& femper , ut

g, V

dere poffunt, quia Dei amicitiam, &

fervitutem fancte coluerunt

etiam Chaldeus, quod D, Hierony-

mus probat Epiftola ad Marcellam ;

É, Itulus : P/abnus David.) -N ox Das-

I

quafi dicatur, falus femper erit in

vid ePc dativi (m*u», ut.patet ex

Deo.

Alii putant hanc notam adfcri-

/;;:;.

(Jl &co T./J

A2v;0 Da "Vid,

fcn fus effe

| alii

bi, cum fententiz, rhythmi, aut per-

(Uf.

videtur ; Píalmus a D:.o infpiratus

fong mutatio inducitur, aut cum chori

Davidi.

Mo-

prafectus reliquam Pfalmi partem al-

Cum. f'ugeret

t$c 7 Hiftonam habe-

terum chorum canere jubet.

jor

mus 2. Reg. 15

161"51?5

A. Sufceptor meus.) lo Elebr. eft eJ

-

6

UIBXEI PS'AL,MORVUM

$. Voce mea ad Dominum clamavi: & cxaudivit me de

monte fancto fuo.

é. Ego dormivi ,

LE

& foporatus fum: & exurgexi, quia Do-

minus fufcepit me.

*

llia populi circumdantis me: exur ge, Do-

D

7. Non timebo mi

mine, falvum me fac, Deus meus.

Va

- $. Quoniamtu percuffifti omnes adverfantes mihi fine caufa :

dentes peccatorum contrivifti.

9. Domini eft

f

alus: & fuper populum tuum benedi&iö tua.

por

at

1. In finem in carminibus, Pfalmus David. IV.

Vel

2. f( !Um invocarem, exaudivit me Deus juíftitio mese, in tri-

&118

aQ

bulatione dilatafti mihi.

dus

E

Mïferere

[ r

Is,

peus meus.. "Tu Domine me protegen-

7. Non tünebe milla populi, &c.)

eul

dum füfcepifti contra hoftium tela.

Millia populi, Iífraelitas intelligit, quz

po

Gloria mea.) Caufa glorie mez.

fere univerfi erant cum Abfalom. Chri-

f

Exaltans caput meun.) Erigens caput

fto hec conveniunt; quem multa po-

TiCa

meum ; qui eorum habitus eít, qui-

puli millia poftularunt ad negem.

pet

bus res profpere fuccedunt.

Exurge Aoeiue.) Ita di&um, quaiï

phe

&. De monte fautlo fue,) De ccelo

Dominus jaceret, fegnis quodammo-

do eífet, nec quidquam opts afferret.

lin

füblimi & alto, fan&itati ejus dicato,

& de füblimi throno glorie fuz: Ce-

g. Adverfantes mibi fine caufa.) Quä

in

lum enim ab Apo!tolo ad Hebr. 12.

me nihil tale meritum perfequuntur.

C0

Dentes peccatorum.) Eorum vim,

32. VOcatur mons Sion, & Jerufalem

pu

cceleftis.

Vel de monte S10n, in quo

quam ad me perdendum excrunt.

ho

erat propitiatorium , & arca in ten-

ft

torio ibi a Davide conftrudo , ut ha-

g. Doriíni eff falus 6$c-). Domini eft

f0l

falvare , & benedicere populo. fuo.

bemus 1. Paral. 15.

Benedi&io autem favórem ,. & bono-

Wu

6. Dormivi, 65 foperatus fum.

) Qü*ia

eti

latebam fub alis divine proteQionis,

rum copiam fignificat.

non timui, fed quieto, & fedato ani-

N fiem.)In Hebrmeo elt n5

al

mo fui

"Timor, & folcitudo fo-

E.]

mnium- mihi non abfítulerunt.

Mel

E

lamnazeacb, id eft, vi&ori. No-

mine autem vi&oris cantorum magi-

i

fenfus eft;, jacui quodammodo quafi

fter, aut optimus cantor fignificatur,

oppreffus effem, & inimicis cederem.

IHzc optime Chrifto conveniunt, qui

is fc. qui hymnis, & Pfíàlmis canen-

h

dis preefe&tus ett.

Ítalice appellamus;

tri

obdormivit in Cruce, & in fepulcro.

il maeflro di capella, &fenfus eft, Pfal-

hat

. Exurrexi.) ln hoftes me perfequen-

mum hunc vi&ori datum fuiffe, ut

in

tes.

Vel, f de Chrifto explicemus,

a morte furrexi.

-

caneretur.,

LXX. in Hebrzo lege-

tel

runt r5 lzzmzez/wþ » in figem , vel ut

li

Quia Domiszus /itfcjepz't me.) Dominus

?u

adjuvit me.

Vide di&a num. 5. Bene

ipfi Graece dicunt ec roz&oc, & fen-

hac Chrifto conveniunr, qui non' hu-

fus eft, Pfalmum canendum elfe uf-

il

d

mano fretusauxilio furrexit a mortuis,

que.in finem , id eft, perpetuo, five

frequentiffime, non flatis tantum tem-

fedinnixus potentia infinita divinitatis,

4

PSALMUS IV

7

de

Mifei*ere mei, & exaudi orationem meam. -

3. Filii hominum, ufquequo gravi corde? ut quid diligitis

Do.

vanitatem . & quaeritis mendacium ?

4» Scitote , quoniam mirificavit Dominus SanCtum fuum:

Do-

Dominus exaudiet me, cum clamavero ad eum.

s. * Irafcimini, & nolite peccare : quae dicitis in cordibus "Epft.

Ui

vei'tris,, in cubilibus yeftris compungimini.

& '*Gi

6. Sacri-

J

poribus, aut certis diebu$;, þuta Sab-

Metaphora de exercitu fumpta.'

bato, aut prima Sabbati, fed affidue.

Miferere mei.) Qui fubinde .iifdem,

Vel, quia affidue ufque ad finem fa-

aut confimilibus premor anguftiis.

1,

onvertit

crficüi, vel dum affiduum, & juge

3. Filii bemimwm, Gc.)

f:crificium celebrabatur.

Genebrar-

fermonem ad eos, a quibus oppugna-

'ete

dus putat dici 47 fzem, hoc eít, de

batur.

sl

is, quae ad finem, & extremum fax-

Gravi «:or(z'e?) Obtufo, craffo, car-

£«)

culorum referuntur, id- elt, ad. tem-

nali, animali, gravi, quod ad ima,

, qui

pora Chriftiana, que i. ]oan, 2. 18.

& vilia fertur, non fpirituali, fubtili

hri-

noviffima appellantur. Myftice figni-

& levi, quod tendat ad colellia.

1po-

ficatur, Pfalmufm hunc ad Chriftum

Vanitatem

20 mendacium.) Kes

pertinere, qui eft finis legum, & Pro-

vanas, & mendaces, quz folida, &

qui

phetarum.

vera bona non funt, fed infana, &

1mo.

Ip carminitus.) Tlebraice eft 3333

fucata.

re

&inghbinetb , quod etiam verti poílet

4, Mirifcavit.) Mirum fecit, miris

Qui

in pulfatione infirumentorum mufi-

beneficiis affecit, admirabilem, & ce-

tr.

corum ; fiquidem 133 zagz» fignificat

lebrem reddidit.

V

m

pulfare infirumentum, unde dedu&um

!Santium fhum.) Se ipfufn intelligit,

nomen femininum n3*33 zeg5izz pul-

qui a Deo fanctificatus fuerat per un-

fatio, cujus plurale elt. 3333 zegé;-

Vox

1l d

Verum 1la-

&ionem, ut effet Rex lírael.

fu.

&oth, quod hie habemus.

Hebraica *»pr c2a/( pium, beneficum,

ong»

tius h£c vox accipitur, ut laudem

bonum fignificat. LXX. eodem fenfu

etiam, carmen, aut hymnum fignificet.

9moy vertunt , Pium.

"Theodoretus

Pf/almus David.) Vide di&a 1n expli-

innocentem intelligit, qui fcilicet ni-

catione tituli Pfalmi tertii.

hil criminis contra hoftes admiferit.

,

2. Deus juflitie mes.) Qui mez ju-

Q^

füti« auctor eft, & defeníor.

Optime hzc Chriflo conveniunt.

nat

Dilatafi mibi.) klebraica phrafis ,

Domintis exaudiet se £5 c.) Tam mul-

Atf

pro Zlazafli me.) 'Tu Deus non folum

tis me Dominus beneficiis ornavit,

nan-

ut merito fperare

tribuifi, ut patienter, fed etiam hi-

2

um.

ofim, me, cum

T105)

lariter ferrem adverfa : ex anguítiis

Oravero, exaudier

pfal

in latitudinem latitie eduxifti me,

; u

&, Irefcimini, 6 molte peccare.) $i

2

relaxafti.cordis mei anguílias. Vel,

mihi irafcimini, nolite peccare, id eft,

e

dilata[!i inibi, viam fcilicet, ut ex an-

perficere, quod iratus animus fugge-

el ut

rit; iram cohibete,

guílo, & periculofo tramite evade-

fet

rem. Dicebatilleleautontimorumeno

üut dicitis im cordibus veflvis, im ct-

u

"Terentii.

bilibus, t£c.) Qui interdiu, vel no-

ht

In gæg*ï'g?ü?fï

epbido uunc mes eogune

&u contra me, & Deum cogitatis, ea

tne

rFi!r copid.

nolite perficere, imo de iis compun-

LIBRXI PSALMORUM

E

$

2

]

&. Sacrificate facrificium juftitize &

fpäl*ate in -Domino:

mult dicunt: Quisoftendit nobis bona *

7. Signatum eft fuper nos lumen vultus tui, Domine: de-

difti lzetitiam in corde meo.

1

2

L

9. A fru&u frumenti, vini

, & oleifui, multiplicati fünt.

9. In pace in

idipfum dormiam, & requiefcam. .

1 me;.'

10. Quoniam tu,

Domine; üng-ulariter in fpe conftituift

ffica

zi

IA. In

;

imini, dolete,. & peenitentiam agite.

fignum, ut vexillum. Latini inter-

Aliqui z» cubilibus veftzis jungunt cum

pretes fere intelligunt de rationis lus

itiq

mine fignato, imprefTo, & quafi in-

6

fequentibus ,. hoc fenfü, cum quiete,

& otio dolete.

fculpto in animis noíiris, cujus bene-

inju

6. Sacrificate f[aevificium juft

Pitie.) Bo-

ficio malaa nobis petenda a fugiendis

1

nis, & jullis Operibus vos exercete,

poffümus internofcere. Aliqui hunc

qui

verficulum ex Hebrao ita vertunt:

quod gratiiïilnuxn eft Deo facrificium.

Si exruleris faper mos lumem vului :ui

Et fperate im Domino.) Deus enim

Domine, (id eft, nos benignus afþe;-

M

füfe

pietatem , & virtutem colentes po-

& bona illorum

