15. Miferabilis prorfus infirmitas : quo modo venit, fic re-

m

$

ertetur. - Quid érgo prodett ei quod laboravit in ventum ?

v

16. Cun&tis diebus vitee fuse comedit in tenebris, & in cu-

3. Y

*

ris multis, & in s&erumna, atque triftitia.

& nibil

17. Hoc itaque vifum eft mihi bonum , ut comedat quis, &

bUI

bibat., & fruatur lsetitia ex labore fuo , quo laboravit ipfe

extraneu

fuüb fole numero dierum vitae fuze, quos dedit ei Deus M

43

haec pars illius.

ànnos, (

18. Et omni homini, cui dedit Deus divitias, atque fub-

tur boni

ftantiam , poteftatemque ei tribuit, ut comedat ex eis, &

pronunt

fruatur parte fua, & letetur de labore fuo : hoc eft do-

Fru

mum- Det.

delebitur

19. Non enim fatis recordabitur dierum vitae fuae, eo quod

* Nor

Deus occupet deliciis cor ejus.

6E

perfroit

CAPLET

male habent

fomnum illi

fed la-

POC[US

centie fplendore alieni funt

LY NEf

adimendo

&c

tent obfcuri

Comedunt etiam in

I2. lefrmitas peffiiss. ) Maalum

tenebris, quia totum diem negotiis

j d()mlnn

atrox.

impendunt ,

& tandem de noéte ci-

netalte

I omalum domisi th ) N&m muItts

bum capiunt.

exitio fuere divitie , que infidiis, &

I**v

t cafne(lzzt qAM' &c. ) Vlde

tem , ve m

Jatrociniis caufas de derunt.

dx&"'. C. Q« n. 24.

Deculiarem

I3. Pereua:.) Divitis amittuntur,

Namero dierum "vita.) Spatlo tem-

atis a itia

dmpnuntm , diflipantur, elabuntur.

POT!S, quo vivit.

tur (X in

Pars (llius.) Mide dicta c. 2. n TO

Iz .qïlzaf:ane peffoa. ) Cum mazxi-

illis fj

1no dolore eorum , qui eas pofífe-

I3. Püt(/f/lferizque tribuit , ut come-

3 £a

derant.

dar.) Dedit ei Deus , ut fordidus

L'Wv'e maly

Gezeravit filium , &c. ) | Pereunt

non fit, & avarus, fed ut divitiis

il bond AT

fuis fruatur.

antequam ad filios transmitti pollint.

Ominem f

Is. Miferabilis prorfus. 1mfirmitas. )

Hoc eff donum Dei. ) Hac de mammu

Nn. us

Dei efj, ut dixit c. 2. n. 24. Vide

ViVit ]

At

]n Hebr&o eadem funt verba , qux

ibi dicta.

fupra interpres vertit,,

lofermitas pe[-

01 morte;

fa.

Grande,

"& atrox malum.

I9. Recordahitur dierum, &c.) In-

m m

lUg

terim dum eft of*cupatus -commodis

Spendatnr

Quo modo venit. ) Ut nudus in-

hujus vite , quibus honefte fruitur,

ereffus eft hunc munduiin.

non 1ec0rdab1rur , nec ante oculos,

E

Melj, il

tl fll()

I6. ln tenebris. ) Sine animi lzti-

& mentem verfabuntur serumnz ,

Avitte

tia.

Vel ita loquitur f&plens , quia

qua mertalium vitam injucundam

fordidi homines ab omni magnifi-

facexe folent,

j Frufr ,

lil ; (

J

)

CAPUT VI.

505

vitflm,

1

C ALPIUSRNR .

s, qui tie in nece[Jariis quidem 'au

g, ficre-

Mijera ejll acari oanita

jet

partis uti.

enit, fic .

ventum ?

1. T St & aliud malum, ,qüod vidi fub fole, & quidem frequeng

M

2

-4 apud homines.

? & in qe

2. Vir, cui dedit Deus divitias,

& fubüantïam, & hönoremg

& nihil deeft animze fuze, ex omnibus, quae defiderat : nec

ht quis, &

tribuit ei poteftatem Deus , ut comedat ex eo , fed homo

;oravit pfe

extraneus vorabit illud, hoc vanitas, & miferia magna eft..-

iDs; &

3. Si genuerit quifpiam centum liberos, & vixerit multos

annos, & plures dies eetatis habuerit, & anima illius non uta-

| atqu? füb-

tur bonis fubfítantize fuze, fepulturaque careat : de hoc ego

e d. &

pronuntio, quod melior illo fit abortivus.

E

.

hoc eft do-

.4. Eruftra enim veni

t, & pergit ad tenebras, & oblivione

delebitur nomen ejus.

je, 00 quod

- $. Nonvidit folem, neque cognovit diftantiam boni, & mali,

6. Etiam fi duobus millibus annis vixerit , & non fuerit

omnia?

perfruitus bonis: nonne ad unum locum progerant

7. Omnis

(APUT

/

2 Ec tribait 6 poreflatem . Deni ,

fcilicet in hunc mundum , non minus

i fint, fed l

Midetur non habere

quam abortivus.

H

elunt ctiüum w

jus dominii ad ufum divitiarum, &

-d fenebras.) Mortis.

diem neg0tlls

negadfe illi Deus liberaliter, & ho-

Oblrvione delebitur , 6c.) Quia ni-

m de n08€ (

hil memorabile fecit in vita.

nelte vivendi animum, & volunta-

tem , vel non effe €i tributam a Deo

B. Noz vidi j?ilem. ) /Nam, ut

[j 65' ) Vlde

peculiarem liberalitatis, & verg pie-

dictum eít capite fuperiori n. 16.

Cunüli: diebas "L'itæ. fe comedit im :ene-

tatis gratiam, qui divitiis domine-

4) Gyatio 167"

tur, & imperet, mjnime vero fe

£ris. In quo eft etiam abortivo fimilis.

illis fubjiciat, & addicat.

Negue cognevit diflantiam &on; , &

c 2 510

mali. )

Quia bona fuavia, & ju-

ut t

$. $; gemueriz quispram , &c.) Adeo

tribill *

ordidus

grave malum efít avaritia, ut omnia

cunda nunquam expertus eft, ideo-

alia bona , que quodammodo felicem

que non intelligit, quodnam fit dif-

hominem faciunt, corrumpat.

crimen inter miferam, & fordidam,

& liberalem, fplendidam, & jucun-

lt g

Nom dutatur bonis, €c€. ) Dum

Ht

ide

vivit , parcat bonis , nec ex illis

dam vitam.

ÍIn hoc autem avarus

TR

abortivo deterioris eít conditionis,

0i

poft mortem faltem ad cohoneftan-

dum funus adhibeatur aliquid, &

quia abortivus, fi bonis. caruit, ca-

Jjermy

expendatur.

ruit etiau malis, ut avarus multa

atu

mmO( [

Melior. illo. fft abortzvus.) QQ»ui non

mala, & incommoda expertus eft,

Ipe

f i

QicUF

nec tamen fibi unquam indulfit , ut

ho

OcuïOSQ

vitio fuo hüjus vite bonis caret

p n

avarus.

bono aliquo frueretur.

"n giu

i*

4 Frefira enim wesit.) . Avarus

6. Nonue ad unum leeum preperant

ul

Sss

' I

)ucun

-B:'bl, éum Com. Menocb. 1. IV.

5o6

LIBRI .'E.--CVCLESIASTES

j Ve

7. Omnislabor hominis in ore ejus : fed anima ejus non

implebitur.

- tia vanità

habet amplius fapiens a ftulto? & quid paupef, nifi

. 8. Quid

ut pergat illuc, ubi eft vita?

Vanm d

o. Melius eft videre; quod cupias, quam defiderare, quod

neícias. Sed & hoc vanitas eft, & praefumptio fpiritus.

gis fint à

10. Qui futurus eft, jam vocatum eft nomen ejus : & fci-

malut jf

tur, quod homo fit, & non poffit con

/

tra fortiorem fe— in ju-

f q

dicio contendere.

dr. Verba

r YU

emnia ? ) n vita nullum fuit dif-

quid fit noftro defiderio , noftraque

crimen inter avarum, & abortivum:

induftria, & labore dignum.

' It

Quam deffderare ,| quod — nefeias. )

quare nec erit in morte; nam mors

pererrin;

una, & &qua omnibus obvenit, &

Qam ignoranti, inexperte , przci-

terit? A

indifcriminatim omnes abfumit.

piti , & ccce c ncupifcentiz laxare

habenas defiderii in res illas , quas

fub fole f

d unum locum.) Sepulchri.

4.*M

nefcias, utrum moleftiz tibi, & de-

7. Gmnis laber bominis, Gc. ) Quafi

trinento, an vero voluptati, & com-

dicat : Video avaritie fuz neceifita-

modo future fint.

tem pretendere avaros, quafi labo-

Se4 ($ hoc wamitas. ) Nümirum

$. Md

YVI : in

rent in congregandis divitiis , ut

defiderare, quod nefcías.

Vel fen-

habeaat , quod futicere pofht ad

fus eít : etiam , fi qux' defideras,

victum.

lvivens CO

- Sed anima ejus nom

! Ppnplebitur.) Na-

confequaris, & re ipfa poilideas, ni-

hil aliud affequeris, quam vanitatem,

.——.———

turale cibi defiderium non faturabi-

& aflictionem fpiritus.

i

t terà um

rur,; nam avari licet multum ha-

beant, quod comedant, fibi tamen

Prafumnptio [pzritus. ) In Hebr. eft

füras.

eadem vox, quam fupra non femel

d CM!M fa)

invident, & fubtrahunt.

Ín Grze-

fe contra [

Q. Quid habet amplius, &c. ) Sa-

vertit, Ajïit'fionem jþirit:z:.

co eft , zpocipscig , que vox poteft

tendet,

piens, & ftultus, dives, & pauper,

tum electionem fignificare , quod

IL Vfräd

& uno verbo omnes homines in hoc

fponte quis eo fe conjecerit , fua-

1à jatbor,

pares funt, ut victu indigeant.

rum concupifcentiarum ductum fe-

qUi ft faþ'l(:ï

Et quid panper, zif n pergat, 6$c. ?)

cutus ;

tum przceptionem , five

que iximug

Pauper vero non eft admodum de-

preceptionem anime defideriis zftu-

Aon Confa

ferioris conditionis, quam fit dives

antis , & inhiantis , ac velusi fpe

enda funt,

avarus, immo inelioris, fi rationem

devorantis, qus» non habet.

vi&us parandi per fuam induftriam

NI LT

Io. Qwui futurus efl, 6c.) Quafi

Cäpt

noverit ; nam pofítquam aliquid lu-

dicat , femper nafcuntur homines

àd fjl

ütem f

cratus fuerit, illo truetur hilariter,

prioribus fimiles, fragiles, miferi,

C ingy,

quod avarus , quantumlibet dives,

&c. ac

Opterea inanis conatus di-

ut ex 60, &

nunquam facit.

vitum,

g(l'

fuperborum fefe fupra hu-

Confecathr:

Pergat ilüc, ubi efó vita? ) Paret

manam conditionem attollentium.

fibi fua induftria ea, que ad vitam

EUTTE

Vocatum effó momen ejus. ) d eft,

Ieportee.

fuftentandam nec;iïaria funt, aut op-

"

C Rone, j

portuna.

J

am fcitur, quomodo à

ppellandus fit/,

9. Melius eff videre , quod cupias. )

& qualis fit futurus.

f It r

[ ag

Mlius eít confiderare, & ftatuere,

Seitur, qued homo fit.) Inürmus;

m'äfin 4!,(

ä

CAPUT VI &VIL :

507

à 6j non

1r. Verba funt plurima, multamque in

:

difputgpdo Jhabenf-

tia vanitatem.

)uper, tifi

CAPUT VIL

tate, qud

Vauum eft altiora fe querere, € inter multa, que quibus ma-

piritus,

gis fint eligenda , fic C? Japientia utilior eff. cum. divitiis, dies

jus : & fci

malus precavendus ; ne plus. quam oportet, fapiens , aut jufius

m fein -

Jis , quan

) fit mulieris confortium amarum , & periculofum,

tr, Verba

quodque bomo fit a Deo creatus rettus.

—— —

r Uid neceffe eft homini majora fe qua&erere, cum igno-

rio , üoftraque

iguum.

ret, quid conducat fibi in vita fua, numero dierum

IWJ nff[lläf " )

peregrinationis fuze ; & tempore, quod velut umbra prze-

chrtæ " pïæCi-

terit? Aut quis ei poterit indicare, quid poft eum futurum

(centig laure

fub fole fit?

es ilas , quis

*Prov

ig tibi, & &

2. * Melius eft nonren bonum,

quam unguenta pretiofa,

& dies mortis die nativitatis.

-

22.1:

uptati & com-

3. Melius eft ire ad domum lu&tu

s, quam ad domüm con-

s) Maminm

vivii : in illa enim finis cun&orum admonetur hominum, &

as Vd fer-

vivens cogitat, quid futurum fit.

ux defiderass

4. Melior

; pollideas, nt-

Sssyz

yam vanittétts

id eft vitz vanz , bre-

e terra fumptus , & in terram abi-

vanitatis [í4 ,

turàas.

vis, & fragilis.

.

p 77 7uis ei poteri

t omédicuie, Hei)

)

n jeme

Contra fortiorem fey 0. ) Exigere

Qu eventura funt, cum fint futura

1Pra u

fe contra Deum , & cum illo con-

j Inome

tendere.

contingentia, noftram effugiunt fci-

gg vox po.

II. Verba funt plurima , Efr) Mul-

entiam, & providentiam : . fufficiat

ifcue, QU

ergo diei malitia fua, & de craftino

d*

ta jadantur, & difputantur ab iis;

fel fi his,

ne fimus foliciti, cum nefciamus, quid

ui fe fapientes putant

um dudum

IN

qua diximus, queque certifiuna funt,

fuperventura pariat dies.

tioiem »

non Confentiant , nihil aliud cen-

Q. Nomem bomumy, quaem Wngnutula.)

uefideriis *

fto-

fenda funt, quam vanitas.

In Hebreo inter hec duo eft quedam

' AC Veluiiï Ve

l.

Ajora [e.) Res, que humanum

paranomafía ; nam nomen dicitur

; hibét

captum fuperant, & quas fcire

cow feen, & unguentum una litera

Qui

addita yi3u) feemez. Conveniunt etiam

ad falutem non pertinet.

d

Cum ignoret 6c.) Cum fieri poffit,

re nomen bonum, & unguentum ;

yles, 7

jferi s

ut ex eo , ex quo fe fperat gloriam

nam ut hujus fragrantia longe fenti-

15

oquub

üt*

confecuturum, aut commodum, con-

tur, ita etiam fecunde fam& rumor

late fpargitur.

.

.

foe!

;pra h

tra noxam accipiat , aut infæmiam

Dzes mortis

dies n:zti*vimris.j Quia

erüel

jtiu

reportec.

j d

Numero dierum.) Quid expediat vi-

cum morimur, evadimus pericula vi-

gt

te fux breviffime, cujus dies pauci

t& , cum vero nafcimar, illa ingredi-

p

li

andus l

inur.

Vide dicta c. 4. n. 2

funt, & facile numerabiles.

Peregrinationis fua.)1n Hiebrao eft,

3- Ad domum iuius. ) ln qua mor-

M

f

p

508

LIBRIOECCLESPASTES

4. Melior eft ira rifü : quia per triftitiam vultus cerr'igitür

1. Sic

animus delinquentis.

J Law'em ph

$. Cor fapientium

:

gïbi trifitia eíft , & cor ftultorum ubi

| poiïeiïorä

laetitia.

14. Cot

6. Melius eft a fapiente corripi, quam ftultorum adula-

le defpt

tione decipi.

i Ia.

7. Quia ficut

fonitus fpinarum ardentium fub ölïa, fic

fícüt ena

P

-;jifus

ftulti: fed & hoc vanitas.

Contta €u

g-

C

[ : Ws

Calumnia conturbat fapieqþem, & perdet robqr cordis

illius.

: in u(tita

9. Melior eft finis örationis, quamvprincipium. Melior eft

patiens arrogante.

n fic p

10. Ne fis velox ad irafcendum:

quia ira in finu ftulti re-

malis, & in

quiefcit.

Vitam tri

1I. Ne

'dicas : quid putäs caufge eft, quod priorä tempora

: diuturnitate

vere homin

ieliora fuere, quam nunc funt? ftulta enim eft hujufcemodi

interrogatio.

&termm , (

| COmparant,

12. Utilior eft fapientia cum diyitiis, & magis prodeft vi-

dentibus folem.

;

I yittutis |

14- Ccn'/ïd

-

3. Sicut

Idera - divi

àctum effe

f.uus aiiquiä- jacet fepulturg tradene

eff'e cepilfe, nifi pärfïciäs. Verum

tnilis sobj,

dus , aut in qua lugetur mortuus.

quia vox $373 fignificat aliquando

ide patjent

Domum comvivii. Natalitii, in qua

jurgium , ut Prov. I7. 9. 4u; altero

Corrigtre, (

fermone reperit ( quod. jurgantes faci-

feítus dies agitur propter natam pro-

[ t nion po

lem.

unt) & in Hebrzo eít 4343 £edavar ,

1777 jj

4- Melior eff ira &'c.) Severitas vul-

ideo fenfus effe poteft: melius eífe

téntia confe

fus in eo, qui prseft.

finem facere contentionum, quam ju«

tecedeng. ad

ris proprii, aut fententie tuendx cau-

S. Hbs friflitia efl.) Quia fapientes

- ROm nemin

viri graves funt, &feveri, nonlevi-

fa cum alio jurgandi initium facere.

' 'unpotenüæ!

IO. Quiaira, €&'c,) Nam ftultorum

[ Ucultatem ,

culi, & ad rifum proclives.

H

V. Sicut fonitus [psmarum. ) Quarum

eft iram concipere, & animo fovere,

II. Stulta enims eff bujusmodi suterro-

crepitus longe auditur, fic & ftulti

et

bus tát;

&achinnus.

gatio.) Nam ejusmodi interrogatio

9. Conturbat fapiemtem. ) ll mce-

arguinentum eft ignorationis cempo-

ntm P()teü

tum

rum,- & hiftoriarum, & prifcorum

inempy

rorem affert, & triítitiam.

of latur

Perdet vobur cordis.)) Alacritatem in

morum, qui etiam fuerunt corruptif-

fimi.

agendo ; nam jufli, cum fe vident

I2, Utilior eff þzþienti;z cum divitiis.)

Quen i.

calumniis peti, animo coneidunt, &

Quia fapiens, fi dives fit, poteft di-

TePare as

de negotiis relinquendis cogitant.

vitias in multos bonos ufus conver-

9. Orationis.) In Hebr. eft, 334

tere, & quia divitiz ipfi fapientie de-

lthtno adeo |

davar, que vox fignificat verbum,

cus addünt.

Tous dlfhc

Videztibus

at

.

rem, negotium, ut Chaldzus vertit.

folem. ) Hominibus, yie

m

Videtur ergo docere fapiens, parum

ventibus.

lt omoe

$

a

(ityn

-

J

-C'A PU T VIL

309

8 carfigimr

I3. Sicut enim protägit fapientia, fic protegi't-päcunia : hoc

au'em plus habet eruditio, & fapientia, quod vitam tribuunt

ültorum wi

*

poffeffori fuo.

14. Confideraopera

Dgï, quod nemo poffit corrigere, »quem'

rüm ada-

]le defpexerit.

15. In die bona fruere bonis, -

&» malum diem praecave:

ficut enim hanc, fic & illam fecit Deus, ut non inveniat homo

Jla, fic 'tifus

.tontra eum juftas querimonias.

'obur cordis

16. Hzec quoque vidi in diebus vanitatis meae: Juftus perit

in juftitia fua, & impius multo vivit tempore in mali

tia fua.

Meliot e

Sss 3

17. Noli

J3. S£c protegit pecumia. Á multis

fed ii, qui carentes auxilio efficaci

ini fhulti fe-

malis, & incommodis eripit.

rediguntur in eas anguftias, quas di-

ximus.

Vitam tribusnt.) Mlemoriam, fam;æ

iorä tempore

diuturnitatem , vel, tranquillam, &

15. Io die b

æm.) Plena ;lætitiæ, &

yere homine dignam vita, vel vitam

jucunditatis.

hujafcemodt

Malam diem. ) JErumnofam, aut

&ternam , quam fibi veri fapientes

comparant, juxta divine legis, & ve-

incommodum aliquod fecum aífe-

ls prodeü' Y

F& yirtutis prefcriptum vivendo.

rentem.

*

Precave.) Cum profpere agis,ita vi-

IA. Cenfidera opera. Dei, &9c.) Con-

D^ SiCllï

fidera ,divine confilio providentie

ve,ut przfidium aliquod tibi compares

/

fáftum effe , ut dum vivimus, cum

adverfus diem malam, fi forte iaftet.

In Hebreo pro Praceve, eít; V;de ,

ficas, Verum

malis nobis agendum fit, atque pro-

inde patientia opus effe, cum malos

& fententiaeffe poteft: diligenter in-

ficat aliquando

coirigere; & ad votum noftrum fin-

fpice, ne quid tibi aut per impatien-

7, Q qH d "

tiam, aut alia ratione incommodi a£-

| jorgantes fice

gere non poffimus.

fedqudr ,

Nemo po[fit corrigere.) Intell'ig'e, po

ferat, aut nox&.

3

Jus ele

tentia confequenti; nam potentia an-

Sieut enim banc C$c.) Ucriusque for-

e&: té

,

tecedens ad acceptandam correptio-

tunz auctor eft Deus, & utraque pro-

onuim, quam J

nem nemini deeít, nifi velis nomine

ficua effe poteft, fi quis bene uti fciat.

n!l?' tue 3 CAU-

impotentiz intelligere maximam dif-

Quare non eft, quod de divina que-

inicium facete.

14 ficultatem antecedentem.. In Hebrao

ramur-providentia, que omnia fapi-

enter conftituic, fed potius noftram

Nam ftiltorun

e(t: Neno poffia recomcinnare , quod

& aniim ATECE

"Chaldzus, & S. Hieronymus de de-

accufare debemus focordiam, qui il-

'W.a-

fe&ibus naturalibus accipiunt: nemo

lis inale utimur.

um g

16. I» diebus wvanitatis mes.) Dum

odj intermga

enim poteftclaudum cecum;aut diftor-

)ratiOIlib"

m

tum membris reficere, & defectus

vixi in hac vita fluxa,

! inani , infta-

v pru

f,

bili.

" hofce naturalesh emendare, vel tol-

Jere.

Peritdm jufitiafua.) Cum tamen

PTLa

Quem ille defpexerit. ) Defpicere, &

jufte vivat, & diuturniore vita dignus

)

,

negare auxilia efficacia, & dare illa,

yideatur.

jia cut d

Impins multo vvivit temporé, 6c.) Ni-

b

a

(j pote^ C

cum quibushomo non convertetur ;

$ cort

ye

immo adeo debilia funt, ut cum fimi-

detur fignificare fe aliqua ratione com-

y if

stie d

libus difficillime poffit aliquis con-

motum, cum videret impios profpe-

jf lag

yerti , & fere nemo convyertatur. Nec

re agere, & diu vivere; viros autem

Aliquid

enim omnes, qui carent auxilio effi-

pios cito de médio tolli.

Eoniaboh Y

caci, dicuntur defptci, aut obcocari: etiam tale -paiïum fe affirmat $. Da-

L

81c

LIBRI ECCLESIASTRES

7

17. Noli effe juftus multum , ne

uam || « $6

que- »plus fapi'as » q

* descor tui

neceffe eft ne obftupefcas.

23 Sci

19. Neimpie agas multum : & noli

s

effe ftultus, ne mpria-

ris in tempore non tuo.

;

if aliis

19. Bonum eft te fuftentare

juftum , & -ab illo ne füb-

| 24 Cur

I ipa lon

trahas manum tuam : quia qui timet Deum, nihil negligit.

20. Sapientia confortavit fapientem fuper decem princip

25. Mul

:

tiet eam '

3.Reg civitatis.

.

9. 46.

26 Luf

21. * Non eft eni

9t ara

m homo ju&ug in terra, qui faciat bonum,

trem, &

6

36

! & non peccet.

Prov.

E

221. Sed

fcerem im,

AE n E

20- 9- vid, cum ait Pfal. 72. 2.

Mez autez

di's, fcelerum vindicem experiri, de

medio immature fublatus.

natorum e

ID

1 Joan pene moti "funt pedes , pene effufi. [uut

greffus mei , quia zelavi [uper 1miquos

I9. Suffentare)) Nox HebreaymN m

: qui placet

pacem Paccatarüm "videni,

C.

zhbechoz

proprie fignificat appreben-

dere ; itaque fenfas eífe poteft. — Bo-

pietur ab

17- Noli effe jufhus znulzum. ) Crimi-

u

nando divinam providentiam ,

num eft,te apprebendere, & tenere

permittit juftum perire in juftitia

1

ua,

id, quod juftum eft ; nam vox, 7»-

L

ffwn, eft generis neutrius : Bonum [ $i

& impium, vivere longo tempore.

eft te aliqua juítitie opera facere,

didigus,

Neque plus fapias, quam neceffe eff.)

Sed && 4b 1do, etc. ) Non tamen

22. Ne a

Dei arcana confilia fcrutans, &quafi

cum Deo expoítulans , quod imptos

propterea aliarum virtutum-officia de-

aurem præbe

ferere debes: oportcet enim unum fa-

[ *Orum, que

non puniat. LXX. habent, NoZ ar-

cere, & aliud non omittere.

| ics; dilm

gument;zri plus quam oportet.

Qualis

videtur illa difputatio Jerem. cum

20. Confortavir.) Roboravit, auxit,

Nt firte ,

in felici ftatu conftituit.

CRacerbatus |

Deo c. 12. I. Jufus quidem tu es Do-

eni5e€

ff difputem tecumy, vermmtamen

Decem.) Multos ; eft enim nume-

Thale precet

rus definitus pro indefinito.

| quid indipn

jufla loquar ad te i Quare via Impiorum

| prgum du

Praf;peratur, &c.

21. Nom eff emim Lbomo jufÓus, ete.)

0big ( n.'

Ne obflzpe[fca:.) Nam ferutator ma-

Videtur effe caftigatio fententie fu-

| 9'3* M.a;cdi,

jeffatis epprimetur a gliria. Proverb.

perioris, quafidicat, fapiens confor-

| * Bwes, [

25. 27

.

.

tatur, roboratur, &c.

Quamvis ne-

19. Ne eap:

e 4945 nultum.) Quem-

mo adeo juftus, aut fapiens fit, qui

iE

admodum monui, nutjuftitie zelum

; Dretng, i

v

n

ohibe

"2

nec divi-

pro fragilitate humana inaliquo non

; orum feya

immoderatum

1L.),

erret ,

aut IDECCC t.

Kxrgo . particula

nam providentiam criminareris ; ita

caufalis, Ez/m, fumitur pro q«amvis.

; [/Tg madf).düä

süune moneo , ut ab: altero etiam ex-

: J lt:'üeri,m. "

Eman. Sa putat particulam — Ezizm,

tremo recedas, ne fcilicet divine pro-

abundare more Scripturz.

| l4le [gm,m'/;z

videntie oblivifcaris, permittasque

T ? Exp edi

(Qz.t; faciat bonum , etc.) Qui adeo

(ttCa ( iv

impietati habenas, multum , gravi-

exaíte femitam teneat virtutis , ut in

terque peccando,

aliquo faltem ]levi

non

exorbitet.

H

&irgo e

— E mo/i effe ffultus. ) Nunquam de

Egregie Seneca de Clementi: lib. 1.

itoii, . i

divina providentia cogitando.

c. 6. Peccavimus omues, alii gravia,

ténte

alii leviora ; alit ex deffinato , Alii forte

! feduïc

Ne moriaris in£enpoíe non tuo.) Ne

intcl

ligenti

tuo malo cogaris divinam providen-

Lnpulfi, ant aliena nequitia ablati ; alib

Voly

kf

PtatiS, [

siam, quam non cogitas , aut non cre-

én bonis conftlisss parum far(i:er feetiams,

Dd

æm Un

j

»

]

t

61t

CAxPUT:. Vil

piäs, quam

.. 84. Sed & cun&is fermonibus, qui dicuntur; ne accommo-

des cortuum: neforteaudias fervum tuum maledicentem tibi :

; 1 mori-

43. Scit enim confcien

xifti aliis.

À

tia tua , quia & tu crebro maledi-

-

TAPU

.24. CunGa tentavi in fapientia. Dixi :.Sapi

ens e,fïixciar :

| neglirit

& ipía longius receffit a me.

m principes

25. Multo mag

is quam erat: & alta profuüditas, quis inve-

niet eam ?

Vciat Donurm,

26. Luítravi univerfa animo meo, ut fcirem , & confide-

rarem, & qusrerem fapientiam, & rationem, & ut cogno-

2^, Sed

Ícerem impietatem ítulti4 & errorem imprudentium:

$31. Et inveni amariorem morte mulierem, quse laqueus ve-

t experiri, de

tu$.

natorum eft, & fagena cor ejus, vincula funt manus illius:

x Hebrea Ym

qui placet Deo, effugiet illam : qui autem peccator eft, ca-

ificat agprebtn-

pietur ab illa,

fepotell, 20«

48. Ecce

jge, & texit

nam vox, J*

q'usrterers

gins; Bonum

&5 innocentiam 1mviti, Ac reiiitente: per-

etiam faþïentiæ experixgentalis partem

opera facitt,

didizms.

theorice adjicerem,

" Non tamei

22. Ne accommodes cor tumm. ) Ne

Longius receffit a mey6c. ) Cum me

um officia d'e-

aurem przbeas, ne fis ricidus cenfor

fapientiz- proximum putavit , .depre-

enim unumm f

*orum, quz domi tuz fiunt a dome-

hendi me adhuc longiiïime diítare.

Jittere,

fticis; diffimula aliqua eorum errata.

Q5. Ata profunditas. ) In Hebrao

Ne forte audias , €9c, ) Ne fortatfe

e, & profuudum profundum , id eft,

oboravit, aUxily

exacerbatus famulus,aut fervus tibi

j

& profundiffima eft, & altiffima fa-

male precetur, convitietur, aut ali-

pientia, ita ut ad illam pervenire fit

f enim nume

quid indignum de- te loquatur.

E-

difficillimuimn.

inito.

gregium hujus rei exemplum habes

Dei.

Q6. Er ratiogem. ) Scilicet operum

W,M 'u !Lf'effp)

Tobize c. 3. n.

Vox Hebrza w9:mn ehbesben,

; fententie !I

23. Maiedixifli aliis. "Tibi ipfi teftis

ut notavit S. Hieronymus & nume-

effe potes, quam grave fit hoc ad fe-

rum , fummam, & fupputationemm

(ipiens coniore-

rendum; nam etiam tu, cum alii te

Quamvis ?

fiznificat. Puto autem fenfum effe :

ypiens It v

fi

premunt, indignaris, ftomacharis, &

Optavi, &tentavi rerum caufas, e£-

igdliqio 00

-eorum feveritatem damnas.

Facier

fectà , & proprietates mente compre-

ii

zos moderatiores refpetlus noffri, ff can-

hendere, ut qui arithmeticam callent,

170 Pllnc

f 1)1'0

quv*

fu/uerimm zoi : nunquid & ipfi aliquid

multorum numerorum fummam com»

eicilun

Tif

:4le cammzfmw ? N;melm'd fc erravi-

putando conficiunt , & exacte fciunt,

mus? Expeditme mobis ifla dammari?

quot fint unitates.

ilunc eundem

Ea

Seneca de ira l. 2. c. 29.

) Qui 2

fenfum exhibent LXX.: qui habent

[

24. Cunüa tentavi in fapientia.) In

VQ0», funt autem 59or, calculi,

UAU EE

Hebrao eít, Om»iz bac testavi in fa-

quos ad numerandum, & fupputan-

exort

pientia : id eft tentavi fapienter, at-

dum adhibemus.

gncH hb l

i g

tente, fedulo , ut fcire, & confequi

27. £maricrem. ) Moleftiorem, &

f)

fa It

intelligentia poffem, quid boni, &

nocentiorem.

jatt , H

/i

voluptatis, quid mali etiam , & mo-

Cor 6j45s. ) Cogitatio, mens, animus,

7!

M Aþl'w' :

j f

leftis in unaquaque re ineffet, ut hanc

voluntas , qu& omniaà in hoc up*.im

x

312

;LIBRI ECCLESIASTES

h. Eg() 0s

28. Ecce hoc inVEni, dixit Ecclefiaftes , unum & gltei?umg

3

&t invenirem rationem ,

? Ne ef

i9. Quam adhuc qusrit anim

amea, & non inveni. Virum |pre mio

de mille unum reperi, mulierem ex omnibus non inveni.

4 Ecfem

30. Solummodo hoc inveni, quod fecerit Deus hominem quam po:el

g. Qu c

rectum , &fipfe fe infinitis mifcuerit quceftionibus. Quis tae

lisut fapiens eft? & quis cognovit folutionem verbi?

maj. Tem

6. Omnin

CATIBIT VILE

minis affüiti

In «ultu lucet fapientia : a Dei mandatis mon recedendum : bomo

Rexertare m asss

novit tantum prajentia, neque mertem pote[?. evadere : impii ob

pout, Siceti

Dei indulgentiam liberius peccant ; vaniffamum *videtur ,' quod

0. 06, ex wíu,

julTis , & impüs finilia bic eveniunt : & operum Dei

Ü db uf f.

vatio non ef? imve[Higanda,

qmidy; turpari

igrfus larini

*Sl;pr I.

Apilentia hominis lucet in vultu ejus

tiffimus

S

' faciem 1ll

; & poten

Polmfl]fmm,

2- 14-

"s commutabit,

4. Ego

; Grace ) d

In Hebrao eft, & ipff inquifierunt cogi-

Hr s wt enim ;

confpirant, ut laqueos, & infidias

hóminibus inftruant..

tationes multas, N el compurattones mul-

it? impulentia

Quj placet Deo, ) 1s cui faverit Deus,

£af

Alii vertunt, A4dzzmventiones mul-

m fenfum e

vel, qui juftus, & fanctus eft, ac pro-

F48,

Multa homines excogitarunt ,

Qu habet: c,

pterea in agendo cum mulieribus cir-

& moliti funt, vel ad voluptatem, &

i tficittur,

cumfpe&tus, & cautus.

commoda , vel ad honeftatem , &

um aliqni q

[

Oi autem peccator e/f. ) Ac proin-

fplendorem vitz, qux plurimas fe-

cum traxerunt difficulzates, & mala,

QUi poteptiffi

de in rebus hujusmodi incautus &

Taciem fapien

occafiones non precidens peccandi.

quibus caruiffent , fi a priftina illa

V anditis

99. lum O alterum.) Arabica in-

rectitudine,

Íciviffent.

& fimkplicitat(e non de;

TU iyitamor

terpretatio habet, um per «umum,

COnltantiwm «

Syriaca, wzum im umum, & refpondet

Quis talis ut /hpiem eft. ?- Quafi di-

elideria, a

lJtalica phrafis, qua dicimus , 47 «z

cat : quis conferri poifit cum Sálo-

tant

er u0

j

quos |

fignificat ergo fapiens, fe

mone fapiente, qui tamen difficiliumi

iil

Tincipt

diligenter. ,

& minutim

Ooimmnium

nodorum, & swnigmatum folutiones

AC fuam

mulierum naturas, propenfiones, &

non invenit ? Vel fenfus eft: quis

ftudia inveftigaffe , ut cognofceret ,

eritut fapiens? i. e. quis erit fapi-

l, &l beg

JXtà Quim G

an bona mulier inveniri poffet.

ens ?

juxta

quam

explicationem

4tieg ilia;

Ratoxem.) Ejus, quod fequinfr.

particula, sz, non eft comparatio-

nis, aut fimilitudinis , fed identi

,que m()d() ve

29. Virum de mile, ) E.t hyperbo-

Mil nomine

Jica locutio, qua oftenditur, paucos

tatis fignificativa ; ut cum dicitur

effe virós omni ex parte pertectos ,

Joannis r. 14.

Vidimus gloriam ejms

lgmït ] q.üi u

gleriam quaff unigemiti « patre, ubi

ommum I m

quos Italice dicimus, Uemznz compit?,

mOdO fac

it,

€ di valore , fcminas pauciífimas, aut

particula quaf&, identitatem fignificat.

güudere

q

nullas propter fexus imbecillitatem.

Quis, inquam,erit ita fapiens, ut fo-

lutionem, & rationem noverit rerum

um Hentlhus

3o. Recum.) Cum naturali rectitu-

Wiltate

) QUE ne

dine animi, fincerum , paucis conten-

ditficilium, de quibus actum eft?

tem)

Otüm Í

tum, fimplicein, & preterea cum gra-

I cet in vultu. ) Eiminet in vultu,

)ïfgu('ä

tuito dono juítitie originalis.

uem ad modeftiam, gravita-

T

illins j

Ipfe fe iig/üzf'ti: mi[cuerit quaffe

mih:?s.)

tem , letitiam, & fanþ&icatcm*comv

IM. f (;

U

)

CAPUT VIII

513

| &alterum,

g. Ego os regis-obfervo ) & praecepta juramenti Dei.

3. Ne fefines recedere a facie ejus, neque permaneas in

en, - Virm

opere malo: quia omne, quod voluerit, faciet :

n inveni.

4 Etfermo illius poteftate plenus eft : nec dicere ei qui(-

üs hominem

quam poteít: Quare ita facis?

s. Quis tag

$. Qui cuftodit praeceptum , non experiétur quidquam

erbi?

mali.

Tempus, & refponfionem cor fapientis intelligit.

6. Omni neg

mirnis affiiQtio :

otio tempus eit, & opportunitas, & multa ho-

ndum : heme

t : inpii ol

i

ponit.

Sic etiam Ecclefiafticus c. 19.

dhur , qud

-Et practpta juramenti Dei.) Id eft,

n. 26. ex "wfz , inquit cogmofcitur vir,

qu& jurejurando confirmavit, vel quia

n D

€ ab occurfu facie cægfzofäitur jlfn/)ztu:,,

ad hoc nos jurejurando Regi adítrin-

o

$«

ximnus.

amitlus: corporis ,

rius deutium, &

otentiffimus

ingreffas hozminis emtmciamt de ilo.

Ne feffines recedere a facie ejzs. )

Porentiffimus") L,XX. habent, Zzzpz-

Qäa

. Eo0

fi dicat : Quod fi Regem óffen-

pl

dens Grgce) é»oiózo ) waltu fuo odie-

difti, redi cum eo in gratiam; nam

;z?uiþemm ng.

t"r ; ut enim amabilis eft- modeftia,

fugere non eft tutuni, cum Principi-

Vel fenfus

»mpumtivne; mil-

ità impudentia provocat odium.. E&un-

bus longz fint manus.

|aventimes ml«

dem fenfum exhibet verfio Syriaca,

eft: patienter feras, & otffen(iones

quz habet: Cajesfacses andax eft , odio-

diffimula, neque facile, & temerete,

| excogitaunt ,

voluptatem, &

fu.r Lf;cietzzr.

Noftre Vulgate fen-

quafi iratus, a regis facie, confuetu-

onefatem , &

fum aliqui effe putant : Principes,

dine fcilicet, & obfequio fubtrahe.-

z plurimas -

qui potentiflimi nomine fignificantur,

Neque permaneas in opeve malo. Y In eo

ates, & mala,

faciem fapientis commutare , quia

nimirum opere,

o Kegem offendi-

vel blanditiis, vel terrore , vel hono-

fti, pertinacia, .

-

&

coatumacia cul«

1 priüim ill;

citate 100 d

rum invitamento, aut divitiarum,

pam graviorem faciendo , velin in-

conflantiam eorum labefa&ant, &

confulto propofito de fubtrahendo te

defideria, aut timores in eis conci«

per impatientiam a Regis confuetu-

J i Qf d-

dine.

ylit cum. Sido-

tant, quos fequitur oris tmutatio.

Aliqui permanere in opere

men diicdiumi

Ahi Principem licet natura feverum,

male, idem effe putant, ac obftinate

um folutionts

faciem fuam commutare, fi fapiens

contra Regis fententiam, aut volunta-

wfns &i

yi

fit, & ad benignitatem componere.

tem obniti in confukationibus, &

Juxta quam explicationem idem eft,

deliberationibus.

uis erit. p

explicationem

faciem ilius, faciem [uam: . cum utro-

S. Practptum: ) Regis, aut Dei.

f com

;f,räriO:

que modo verti pollit ex Hebrao.

Tempm ex rg?»"anfanem-.) Sztpïens

Alii nomine potentiflirai Deum intel-

.'« f?d i(lfn"

opportuna fandi tempora fcit captare,

ut cum dlc

ir,u:

ligunt, qui ut cor, fic etiam faciem

& ita refponfionem temperare, & fer-

giriam 0

hominum immutat , quod peculiari

mones müfcere, ut Regem non offen-

J

Ó

modo facit, eis tribuens, ut fciant

dat,

íd dl

ff:ul

renf

b

[

gaudere cum gaudentibus, & flere

6. Omni negotio , &7.) Omni qui-

Jlif';caïï:

U

cum flentibus, & pro varia opportu-

dem. negotio

conficiendo eft fuus

fipit^

ngïfïnt I

erum

nitate, aut neceflitate locorum, vel

modus, & tempus fuum opportu-

temporum faciem componere.

num, fed magna eft perplexitas, di£-

um u

2. O; regis obfervo. ) Kegem revere-

ficuleas , & anxietas in eo invefíti-

mintt inVu.kg*

or, & illius juffa exequor.

gando; nam [epe

Aon bene neïï—äï;?-

tum, g2

Bibl, eum Com. Menoch. 2. IV,

tt

um 7 H

514

LIBRIECCLESPASTES

^. Non

7. Quiaignorat preeterita, & futura nullo fcire poteft nuntio.

$. Non eft in hominis poteitate prohiboere fpiritum , nec

quaü umb

habet poteftatem in die mortis, necíinitur quiefcere ingruente

u Ef

bello, neque falvabit impietas impium.

bus mala !

9. Omnia haec confideravi, & dedi cor meum in cun&tis

impi, qu

operibus , quae fiunt fub fole.

& hoc van

homini in malum fuum.

