temere de Deo , & iilius jiftitia lo-

jde d

'magmtudlms tu£, ne iniqua poten-

Ccutus es.

tia tua humiles & mfirm: tribulentur.

23« Vias ejus. ) Rationes prevxdem-

Vel absque. tribzulatione , idem eft , at-

ti 1llius, confili a ejus.

) Ex bt

) t

que fine flagello , quafi dicat, ne dif-

24. Opus- ejnus.

) Quid, & cur fa—-

feras tumorem deponere , donec tri-

clat , quz facit.

uþeratum

bulatione cogams.

De quo. ) Opere,

Bibl, cugpa Com, MMenech, Tam, III

Nnn

)U

456

LIBRI1I jOB

[

. 25. Omnes homines vident eum, unusquisque intuetur

!

rocul

El «

/26. Eoce, Deus magnus vincens fc1ent1am noffram nume-

í

j

TUsS annorum ejus inseftimabilis.

-2 Qui aufert ftülas pluv1æ, & effundit 1mbres ad inftar

guröltum.

28. Qui de nubïbus Huunt, quae praetexunt cun&a defuper.,

Y

. 29. Si voluerit extendere nubes ; quafi tentorium fuum,

de ore

^ 8o. Et fulgurare lumine fuo defuper9 cardmes quoque ma-

tis operiet.

595

termyni

31. Per haec enm Judlcat pogulos, & dat efcas multïs mor—»

&ahbus

&T

& non

32. In manibus- abfcondlt lucem & præc1p1t e1, ut rurfus

adveniat.

$1

& infa

33. Annuntiat de ea amico fuo , quod poifemo ejus üt? ut-

& (

ad eam poffit afcendere

IS

CAPUT

pluyi

iM

Cteinerunt wiri.) Vulgare carmen

Operzet ) Nubxbus

Quli op

paffim ufurpatum , & omnium ore

031. Per bac emim judicat. populos. )

tritum videtur intelligere, quo dice-

Pel nubes , & pluvias immodicas,

eluvionés camporum fulmina , quæ

l S[lpa

Ex

retur divina opera effe magna, & Deum

ti0ne

ab omnibus cognofei, fed quaü pro-

ejaculatur , fontes punit.

cul & nón dlfhn&e

Dat ef/zs mulris zsortalibus ) Per eas-

Emj

-g' Omnes bomines "vident /eum.) In

dem nubes cum fuo tempore imbres

5. i

creaturis ,. & effectis.

effundunt, & campos fccundos red-

tl hgïc

IH pracul, ). Quia per fcalas

dunt, ubertatem , & largum frugum

tontrua

creaturarum aliquam Dei , fed obfcu-

proventum larältur ; quo mortales

gjlh

ram cognitionem affequitur.

alantur.

.32. dIz manibus 46/2*072!:':! lucez. ) Lu-

4q:ms )

26. Vincens fcientiam noflram. ) Ma-

*

"x Dy;

jor, quam ut fcientia ^noflra illum

cem habetin poteüate 'eam fübtrahit,

j« d

compreheridere poHlmas

cum vult, emittit etiam, cum ei vi-

Iawþ*:mabzhs JEft enimDeus eternus.

fum fuerii:

«lo f

lum

294 Auj ert fh[la: lewæ, ) Ín altum

33- nnuntiat de ea. ) Dc nube, &

tolit per vapores.

Vel fenfus eft,

luce, & ferenitate.

ulgum

ferenitatem inducit poft pluviam.

æod pofefio ejus. £. ) Quod eJus

Sorem,

"4d my?;;r gurgitum. ) Quafi fubdu-

caufa nubes moveantur, aquas.etiam

Fu!gw [7

te(n(

&is ceeli cataractis, & ad inftar fluvii,

in ejus commodum eFundant P exquc

aut guréftis aquis erumpentibus.

ferviant.

Q

n

28. 9«i. ) Gurgites.

E* ad eam po(Ft afcendere.) Vlta in-

flmPhclt

nocenti, & precibus , quibus etiam

T

Prætexpsnt euntia defuper.?)

) Qus to-

tam coeli faciem tegunt, & velant.,

temporalia conceduntur , & datur , ut

$d

30. Lomine fu. ) F'ulgetris inter nu-

juftus quodammodo afcendat ad nu-

Na j,

bes micantibus.

bes, aut lucem , eafque in ufüm fuum

t herf

Cardanes quoq ue maris.) Mars ex-

promat, aut üiht "ut voluegit, & fue-

611!1

írema.

rit ex ufu

Á ortmmu

"

l

Va QR LUR

467

iDtüetor

CAPUT XXXVIL

.Elz'u ex miral?z'libw

Dei operibus declarat. Dei fapientiam , poten-

: numg4

-

& injerutabile judicium

d ufar

lia , at juflitiad ,

ibfius : quibus

vult . Job detraxifJe.

E

Uper hoc expavii cor meum, & emotum eft de loco fuo.

iäfuper.

-

S

2. Audite auditionem in t

Uum,

N

errore VOCi.S ejus, & fonum

de ore illius procedentem.

x

E

Que m

Subter omnes coelo

os ipfe confiderat,& lume

n illiuä fupgi*

terminos terrae. .

o

(is mOI'-*

1

4. Poft eum ru

o

iet fonitus, tonabit voce mag

nitudinis füe ;

& non inveftigabitur, cum audita fuerit vox ejus.

5

1

t rurfüs

$. Tonabit Deus in voce fua mirabiliter, qui

| facit magna

& infcrutabilia.

F

5 üt? th

6. Qui preecipit nivi, ut defcendat in terram, & hyemis

JAPUT

pluviis; & injbri fortitudinis fuae.

p send

*

7. Qui in manu,omnium hominum fignat, ut noverint fin-

Nnn25

guli opera fua.

g. In-

il )

woodicas,

1.

Uper 600.3 Quod jam dicam.

& cbpi;)ü, qua;es aïiqüando calidiore

"Expavit.) WVehementi admira-

eclo repente effunduntur.

nin4, qu&

tione.

!

7. Qui i, manu omuium bominum f

) Pereas-

Emotum eff.) Eodem' affe&u.

gnat. ) Senfus eft: qui manus homi-

yre imore

2. Judite auditionem.) '"Yonitru in-

num claudit, & quafi obfignat, inte-

telligit; eft enim fcripturis familiare

indos tel-

rim dum imbres cadunt ; neque enim

? fugu"

tonitrua appellare Dei voces. Sic Pf.

poffunt eas ad opus admovere: fed

mortal

28. 3. habemus.

Vox Domini fuper

ceffare coguntur.,

Sigmare m WAmm,

'dqzms 3

dicitur eadem phrafi, ut zzzerrogare z

vox Domisi in 'virtzfte,

(Ulh ) Lu'

vox Dornni i magnificeutta.

Bgno, Ofe& 4. 1. pr

P ipterrogare z

3. Subzer omnes eolos , 64 c. ) Quz füb

gnum.

ccelo funt , omnia ipfe videt,

li ncwerznt þ'ngzzlz' epera jZm.) INe

:umfi "

cognofcere, & infpicere poffint fin-

Lumen ilius luper tervmimos terra. )

qube, d

F'ulgurationem intelligit, & ejus fplen-

gul opera fua, nimirum opera fua,

nimirum opera ruris, a quibus cceli

yol £s

dorem , cujus maxima eft celeritas ;

injuriis; & advería tempeltate prohi-

Fulgur euim exit ob oriente &5 paret uf.

bentur.

'lotum hunc verficulum ta

y diam

e im occideutem , Mlatth. 24. 27.

It aqu

uanquam illud, fuzer terzimos zerra,

ex Hebrao vertit Vatablus, velemez-

fimpliciter accipi . potelft

a omnem bomzizem recludzt y Q minus

jerram.

EJ

,, pro /?tfcr

recogmofcat hamo ommes bominmes opevis

!

Vitiit*

4i. ltaque illud, zz zz474, idem e&t

ous f

fam

4- Rugiet fonitus. ) '"'onitrui.

ditr ,

ex Vatabli fententia, atque fo;tirez ,

Noz iizwg/þzïgztäimr.) iNon intellïgï-

vchermenter,

Alü vertunt: ut nove-

yr d 0Y*

tur perfede , quomodo fadta fit.

rint omnes homines opüs ( nemperu-

fyrm fünm

6. Et imbri fortitudinis [ua.. [mbzes

fticum) effe ipfius; id eít, in ipfius.

fortitudinis funt imbres vehementes ;

arbitrie ,. ac potsftate.

i ii

A68

TTuBRIJjOoE

j

$. Ingredietur beftia latibulum, & in antro fuo m

otabitur.

1$7

9. Ab interioribus Auftri egredietur tempeftas, & ab Arctu-

quif &

. (

ro frigus.

Io. Flante Deo concre

fcit gelu, & ruifum latiffimze fun-

myr tei

2o. (

düntur aqua.

lomo,

fuum.

II. F rumgntum

defiderat nubes, & nubes fpargunt lumen

?

9t )

12. Quae luftrant per circuitum, quocumque eas voluntas

& vent

gubernantis duxerit,-ad omne, quod praceperit illis fuper

0. |

faciem orbis terrarum :

lu

13. Sive in una tribu, five in terra fua, five in

l

loco mifericordiae fuze eas jufferit inveniri.

quocumque

&i

14. Aufculta hzec Job : fta, & confidera mirabilia Dei.

24. 1

Igs. Numquid fcis, quando praceperit De

us þluviis , at

ommnes

oftenderent lucem nubium ejus?

16. Numquid nofti femitas nubium magnas, & p

effe&gs

fcientias ?

L

a fuerit

Dur «

17. Nonne veftimenta tua ca

lida funþ, cum perf!at

ill

terra auftro ?

. 19. Tu

8

dpgredietur ,

Guberaantis.) Venti , vel potius Dei.

| 5c. ) Tempore'

pluvio,

13. $7ve im mna fribu, 6c.) INam

IRE

9. 44b inre

'rioribm.) LXX de ;»rbkz-

uteíl Amos 4.7. Ego plui [upetr uzam

titis?

Étzris.

Vuleatus intelligit Auftriin-

eivitatem , & fuper alteram civitatem

m n

teriora, id eft plagam auftralem,. ex

nonpluti pars uma compluta eft , & pars

1j C

qua parte nimbofi venti afpirant.

feper quam monm plui, arust.

w 0

Ab arluro frigus.) Inde enim frigi-

LI

Srve in terra [ua.) 'Yerram videtur

l Deu

di flant - Aquilones.

E

intelligere, quz religiofa eft, verum

fnitfentc.

Deum colit, ut fit locus hic illi fimi-

fim fi

10. F/amre Deo.^) Boreame

detur &

Lntijïmæ fundzmïurr aqua. ) Solutà

lis, quem habemus Pfal. 67. 11. Pie-

tnajus:

glacie, & nive, cum venti calidi, &

viam volumtariam [egregabis Deus .ba-

humidi flant , : qualis eft Aufter.

Sic

reditati t4s.- M elterram appellat,eam,

Quanto

Mrrtit criffat-

qua deferta eft, & nullos habet cul-

dentia j

David Pfàal. r47.. 17.

: Z

lr füam fecttt buccellas : ante faciem f'oi-

tores; que enim eft habitabilis , ea

penti v

goris ejas quis fflinebit ? Ewitrer ver-

hominibus tradita videtur.

bum [unm , 65 l'iquefaciet ea : flab

Miafericordia fua. ) Cui loco mifälfi-

)fal. lo

"

s

cordiam fuam voluerit impartiri. .

Ut etyp;

ritus ejus , & finent aqua.

£

HO

41. Frumentum defederat nubes.) Et

18s. Offenderent lucem nubium ejus ;

pluviam, qua rigatum crefcere poffit.

Quanam fit lux nubium , diàum e

i

Quf q

hoccapite num. 3. & 1r.

mlbibug

Et nubes fhargunt. lymen fuum. ) Et

quUe

nubes frumenti votum audiunt, &

16. Magnas , 6 peifctlas feientzias? )

patere,

lumen fuum fpargunt emittendo im-

Res multas fcitu, cognitioneque di-

bres, quos comitari folent fulgura,

gnas, qug de nubibus di-i poflunt.

Wemr

V

17. Nonne veflimenta, 6c.) Pagni-

?R pluy

sguge nubium lumen funt.

L25 Lu/?nmt per circuitüm.) Advwa- nusex Hebræoi 'vertït ,' Nnmqni(l noj?i,

T fefic

cor veflimentá tua [int calida, &ic.

rias plagas huc illuc deferuntur.

P u

|!

CAPU T XXXVIIL & XXXVIII

469

rabityr,

18. Tu forfitan cum eo fabricatus es coelos, qui folidiffimi

bArdy

quafi sere fufi funt ?

19. Oftende nobis, quzd dzcamus 1111 * nos qmppy involvi-

1 fut

mur tenebris.

o. Quis narrabit ei, quæ loquor ? etlam fi locutus fuerit

t luman

homo, devorabitur.

41. At nunc non vident lucem fubito aer cogetur m nubes,

volun

& ventus tranfiens fugablt eas:

Is füpet

a2. Ab Aqu:lone aurum vemt1 & ad Deurn formldolofa

ïaudatïo.

cumque

25. Digne eum invenire non poffumus: magnus fortltudme,

& judicio, & juftitia, & enarrari non poteft.

)el,

24. Ideo timebunt eum virl, & non audebunt contemplan

yiis, 8

emnes, qui fïbl videntur effe fapientes.

CAPRUT.XXXVI

-

perfe&as

Deus zzrgmt f)foä cyzlendens ex conditis a fe opmäus non pqyä

3 füer!

1. Tu

illum. divoinam poz*em*zmn ac fapzentmm comprebendere.

3ot1us Dd

fpondens autem Dominus Tob de, urbme dixit:

IRE

) Nmn

2. Quis eft ifte involvens fententïas fermonibus i 1mpe-

upt yum

ritis ?

Nnn 3

3. Accinge

| eiuitatem

m

19. Cum eo.) Cum Deo

-

Ad Deum formidafe[a landario. ) Deo

cfl Ü [WS

laus tribuenda cum timore tante ina-

19. Offemde , sobis quid dicamus illj. )

m videtur

$81 Deus circa res hafce naturales no-

jeftatis; . ipfe enim harum v1c1fïïtud1-

& verurm

flram fapientiam explorare velit. Vi-

num aucor elít.

23. Jdmvenire.) Acnof'cere

( il li

detur effe argumentum a minori ad

fi

uU

I2 d

H P[l[

majus :

natutc arcana 1gnoramua P

Maginus fartszdme ;

e) Potentxf-

; Deh b

quanto magis fecreta diving provi-

fimus, & jufliffimus eft.

ellatgory

dentie 1gn0rab1mus

Enarrari non poteft.) E.(t ineffabilis.

24. Timebuns eum wirn) Verebun-

habet C

2O0. Devorabttur. ) Ipfæ & c]us fa-

qpilis, &

pientia rei magnitudine obruetur

fic

tur, & venerabuntur.

Pfal. 196. 27. dicitur -

Omnzs fapzw—-

Cmtemp Lari. ) Scrutari.

tiA eorum devorata eff.

E[ponden:.) Loquens, verba fac

(Ü rmf?l

ciens.

TU

At munc mom vident lucem , &c.)

lm,; !//45

Qua(ï dicat, accidit interdum folem

Dominmus,) Angelus Domini loco,

&

nubibus 1mped1r1, ne videatur, rur-

nulla tamen vifibili fpecie apparens.

dióum €

fümque his per ventum diffipatis ap-

De rrbine.) De nube caliginofa,

tintit! )

parere.

Vel certe hec per fimilitudi-

que cum vento vehementi fupra d1-

yneque j

nemi explicata füunt, hoc fenfu

Ut

fputantes adfuit.

Aliqui legunt, aut

eft pluvie, & ferenitatis viciffitudo ;

vertunt, De calzgme

oïTU"

ita felicitatis, & arumnarum

^

Padm

Quis eff ifle? &t. 3 Ahiqui putant

. hurum venit. ) Aurea férenitas

errehendl Eliu, alhi Jobum ipfum.

,,;qmll "'/; /

L XX.aBerta veninat nBbes anres fulcoris.

Utraque fententia fuos habet auctores;

j 6^

479

LikRIïOB

^

(

3: Accin ge ficut vi

!

r lumbos tuc;'sxz .xint*e'rlfoggbïo te ,& re-

qui

P4

fponde mihi.

4. Ubi eras, quan

do pon(;:bam .,f*»;irïd

Jqe

amenta terrae? þdiga

ofta,

mihi, fi habes intelligentiam.

s. Quis pofuit menfuras ejus,

"

:

fi nofci?kvel quis tetendi*;

hic cot

fuper eam lineam ?

fes illius folidatee funt, aut quis demifit la-

E

6. Super quo ba

pidem angularem ejus :

d au

. Cum me laudarent

1]

fimul. aftra mátutina 9& 'jqbilarent

omnes filii Dei? .

pios ex

9. Quis conclufit oftiis mare, quando er

14, ]

pmpebat quafi -d e

fentur

vulva procedens: |

9. Cum

15 .

& fua rationum firmamenta , quz la-

x Dalies ,iiztelli:gfzztiam. ) Si--qui—d ha-

fringe

16

te perfequitur Pineda pro neutra par-

bes intelligentiz, & fapientiz.

f

te pronuntians; utramque enim pro-

5. Quis pojeit men[pras ejus? ) Ut

a

babilem cenfet, quamvis in eam ma-

architedi faciunt, qui ex artis fuz

n

A

prefcripto curant, ut omnes &dificii

E

is inclinet, quz lobum argui cenfet.

brofai

Sanchez, & Emanuel Sa Eliu peti

partes fibi bene refpondeant, & omnia

um s

hac reprehenfione exiftimant, licet

applicatis artis inftrumentis, commenz

9. n

furentur, & commodülentur.

quitur a

Sanchez etiam contrar.iää fententiam

probabilem putet.

H

Lmeam. ) Funicelum men[ure , Ut

Niber

? Sermonibus imperi

rP ) Bene Job,

vertit Symmachus.

ealipine

quoad fententiam fuerat locutus -fed

7 6. Super quo bafes , Efc) Pergit de

tenuiffin

nonnuriqüam ferzzonibzs 1mperitis ufus

terre globo ita loqui , atque de pala-

fnire ob

fuerat, quia fcilicet plus aquo arden-

tiij aut bafilica alicujus fabrica.

1o. T

ter, & auda&ter erat locutus quoad]o-

Lapidem angularem.) lapis angula-

C fs.

debitz: modera-

ris ille eft in adificiis, qui duos parie-

Vs

quendi modum fines

$i de Eliu. intel-

tionis tranfiliens.

tes in angulo nedit.

fäulkbüs (

livamus, dicemus ufum fuiffe imperi-

7. Cum me laudarent, Gc.)

Propt&

"AL H

tis fermonibus , quia falfó convince-

egregium opus fundatz,. & ornate

terrz,

pulis »

xe fuerat conatus Jobum impietatis,

Vel repetendum efl illud 222

12, ]

& quia parum moderate, immo inur-

eras, quaü dicat P ubi er4$, CIg2 ThE lazu-

umqu

bane, & infolenter contra illum Mi-

darezt aflra matutina, Gc.?

ftors

fputaverunt,

Affra matutina.) Altra recens

; C? €a-

D Zlurn

3. ecinge ,

&c. ( Para te; ut fi po-

tà, & lumine donata.

lm fp

tes, mihi refpondeas.

Omnes Filii Dei.) Angeli, |

N

8« Ofliis mare.) LAtora intelli gït,fqui-

Ofty;

4. Ubi eras , &c. ) Pun&um difficul-

ii

tatis potiffimz de;rerum humanzrum

bus quafi repagulis cohibetur vis maris.

tem deh

providentia Deus aggreditur expone-

Quando erumpebat , qzdj, de watva

1.1.

re Jobo, & ejus amicis, ex rebus na-

procedens.) ln ortu fuo , quando crea-

fibus

turz mirabilibus argumentum ducens,

tum eft. LXX. habent : Cs freme-

ïgrefä(

que cum propter hominem creentur,

vet ex ntero matris fma cgrediens.

Ma-

decet

& curentur ab ipfo Deo, fatis appa-

ter autem maris eft. divina.omnipo-

3 xmimle

ret hominem , & res humanas non

tentia, ex cujas finu erupit, cum crea-

: Qbïæ(g

tum &ii.

e al

negligi , fed potifimum curari.

CAPUT XXXVIIL

471

TA

o. Cum ponnz'em nuübem vc-fumentum ejus, : & caligine illud

quafi pannis infantide obvolverem ?

? [nd

ro. Circumdedi illud terminis meis, & pofm ve&em, &

oftia,-

etendit

u Etdixi Usque huc venies, & non procedes ampllus, &

hic confringes tumentes flu&tus tuos.

of

-12. Numquid poft ortum tuum præceplih dllucu]o,& often-

dxftl aurors locum fuum ?

]bilatent

13. Et tenuifti concütiens extrema terræ & excufïïftl im-

pios ex ea ?

quái de

14. Refüituetur ut lutum flgnaculum & ftabit ficut vefti-

fnentum :

, Cuta

Qs. Auferetur. abi 1mpus lux fua, & brachium excelfum con—

d quid Id

fringetur.

tj

16. Nurrqmd-mgreiï'us es pxofunda marls, & in nov1fï'mxs

us?) Ü

abyffi deambulafti?

ais füg

17. Numquid apertae funt tibi portae mortis,

& oftla tené-

es adilici

brofa vadlftï ?

9. Num-

& omni

commene

9. Cum ponerem , Gc. 5 De mari Io-

ab iis fumpta , qui veltimentum, ftra-

[

quitur allegoria infantis recens nati.

gulum, aut tapetem a pulvere, tineis,

& alns hujusmodi excutiunt.

Sic

lu , Ub

Nubenz 've?:mentwm ew:) Nubes &

caligines,

qu& mari incubant, quaü

enim Deus e finu terra. malos excu-

Perpit de

t«enulflïmum velum funt, quo ipfum

tit, quafi dicat

An tu, cum Deus

tmnare obvolvitur.

de fceleflis hominibüs vindidam ífu-

p dc pih

jJvn

IO. Terminis mtis.) A me flatutis, mere voluit , illi adfuifti, & qmü tuo

js anguh

& fixis.

indigeret auxilio, opem tulifli ?

Vetlemn, 65 afhpz YJm rnta, & litora,

l14. Reffirtuetur. ut luzum fegnaculum.)

06 pzme

quibus coercetur

In demortumum locum alii - fubfti-

Proptet

lI. Hije cozfrizges, Efr) Hifce fco-

tuentur ex eadem materia , quafi luto,

pulis ; hac arena.

poft varias mutationes aliis homini-

& orute

12. Numquid pofl ortzm mzmz, ($c. ?)

bus in hanc lucem eductis.

ii d 2

, nt n

INumquid natus eras, & aderas tu cum &

Signaculum.) Ylominem videtur 1 in-

surora, & diurna lux creata eft ?

tellizere, qui divina imagine, & ü'nm-

Dzluculo) Ut Oilretur, & lumen

litudine fignatus eft.

ens 4

fuum fpargeret.

Staä:tfmt 've/fzment,zm;) Sunt enim

N

D

ijdg?t auroret locum [utmn ?) Often-

humana corpora

quali veltimenta

difii, qua cceli parte fokfupra horizon-

quedam animorum , hzc autem velti-

hglta qm'

menta, ut dicitur, Pfalm :01. 27. Ve-

tem deberet emergere :

j É UII!W

13. Teneifli concutiens extrema terrie.)

tcmfcum, 6 ficut. operzorium : mutanmr,

"Tribus fequentxbus verficulis. brevis

& pereunt.

o Q*

digreffio, que poeticum ftylum non

1$. Lsx faa.) Nit& lux , queg morte

g [

j M

dedecet, interferitur de terre guber-

extinguitur.

, Ratione, &peccantium vindi&a

Brachium exceljum.) . Potentm*n &

omnipo"

" Hebreo ad verbum eft, 442 tenendzm

fuperborum vis.

m qu

n uliós zerramy, & videtur metaphora

17. Por/4 morm.) Subterranez adx—-

-

LIBRTJOE

472

)

1. Num-quid confiderafti latitudinem terrae ? indica mihïj

fi nofti, omnia.

-

)j

genui

-

19. Ín qua via lux habitet, & tencbrarum q

uis locus fit:

Y

y.

o. Ut ducas unumquoäque ad terminos fuos, & Airgtetlliggs;;

abyiïï

femitas domus ejus.-

21. Sciebas tunc, quo

d nafciturus effes ? & numerum die-

UW

-

at gj

rum tuorum noveras ?

n

22. Numquid ingrefiu

s es thefauros/ rivis , aut thef;urbs-

grandinis afpexifti ?

pem

,

23.

:

Quae preeparavi in tempus hoftis,

in diem þggnæ, &

1 tet'

.belli?

:

j

24. Per quam viam fpargitur lux , divid

iturv ceftus fup;e.ïl"

terram ?

i

dquar

j»

25. Quis dedit v

ehementiffimo imbri curfüm ,Av & viam fo-

nanüs tonitrul.

-

tübi:

26. Ut plueret fuper terram-ab

äclue homine in deferf.o,'ubi :

&ullus mortalium commoratur :

edit

27,

27. Ut impleret invi

am, & defolatam, & produceret herbas.

QUs (

v'irerntes ?—

.tus, & caverng, lnfömus.' LXX. ha-

23- lo te:-;zpuvsj boftis-) Perdendi, aut.

34

- bent: st tzbPb aperiemrur metu porte

male mul&andi. Hoftem peccatorem

t etia

intelligit.

"

30! :

mortis , aut janitores 1nferui videntes 1e

nmebusgt ?

Ip diem pngua,

8 édiy«Com M.

hj

19. In qua v.

;4 21;3;' babitet, 630) Ubi

armis contra peccatores pupnare vo-

-

n

D

fux, & tenebrz habitent, qu& adve-

Inero.

COnjür

24 Lax.) Mel folis lucem ; vel ful- -

pluvia

* pniunt, & recedunt, & fibi viciffim

fuccedunt.. Defcribuntur hac leo,

guris intelligit. Aliqui etiam inter-;

Plei,

& figuris poeticis.

i

pretantur de ignitis impreffionibus; &c

dæ Tæ

co. lt ducas unumquo

dque kd fermi-

accenfis exhalatio

1

&p. 4

nibus, qu& per aerem

in a

nos fuos.): I4XX. 5i duces me in ffnes eo- 9 difcurrunt.

rum, ubi fcilicet lux, & tenebr& habi-

4Eflus.) In Hebr. eft t-y 15 quadiz.

tant.

2

de quo vide dida cap.15. n. 2. fignifi-

ep. 9;

Veto [

- Semitas domns ejus.) Semitam , que

€at ventum urentem, &

cientem.

aftum fg-

: ad domum earum ducit.

tem pj

2X. Scitbas tunc, 6$c.) Tantum abe-

c$. Gurfum.) Impetum.

6j

rat, ut diei, ac no4di fpatia difpenfa-

26. Super feitram abique bomime.)

C

Y

|

"Terram defertam , & quz nullos hà-

E

res; ut neque tunc fcires; an unquam

l

et Ss

|

vifurus effes lucem, &c.

bet homines; a quibus colatur.

&Wum |

22. Thefauros nzvis.) Poetice, & ex

27. bepleet.) Fiumore molliret, &

-

tetpret

fecundam redderet, quod ad liberta-

3

vulgari opinione loquitur ; putat enim

vulgus magnam vim mnivium , aut

tem, & magnificentiam Dei pertinet, -

lm

grandinis intra nubes collecam de-

qui in defertis etiam herbas at ne-

ET

Aj

promi, & eäundi ;'uper terram,

miz:i pz*efgtura.se

CAPUT XXXVIVILP

X

L

28. Quis eft pluvize pater ? vel quis genuit ftillas roris?

2 hi,

ag Dec

5

sit:

ujus utero ggfeiïa eft glacies? & gelu de cæIq quis

genuit ?

ntells.|

o. In fimil

itudinem» lapi»disf aquæ durahtur; & fuperficies

abytfi conftringitur.

31. Numquid coajungere valebis micantes ftellas Plejadas,

um de ]

aut gyrüm Ar&turi poteris diffipare ?

lefäuros

32. Numquid producis Luciferu:

n in tem

npore fuo, & ve-

fperum fuper filios terree confurgere facis ?

549 Num

n$, &

quid nofti ordinem coeli, & pones rationem ejus

jn terra ?

"

2

4. Numquid elevabis in ne

$ fupei*

D

bula Vocem tuam, & impetus

aquarum operiet te?

jam fo-

/.95. Numq

uid mittes fülguraz & ibu nt? & revertgehtia dicent

tibi: Adfumus?

rto, ubi

56. Quis pofuit in vifceribus hom

inis fapientiam : vel quis

dedit gallo intelligentiam ?

herbus

37. Quis enarrabit coelorum rat

b€

Y

ionem , & concentlim ceeli

quig dormire faciet ?

—

19 Quis

A8. .Qüandg

jendi, aut.

28. Parer.) Au&or, phrafis poetica,

te&cdit, Vefper-, cumillumïfulb hxo'ri-:

ut etiam qua fequuntur. -

zonte cotiditum fubfequitur.

:ccatorþm

30. Durantur.) ln glaciern.

22. Ordinenï cæ/.i.) Aftrorum fcili-

4byff-) Aquarum profundarum.

cet, & quoad ordinem, quem fervant

n hifce

31. Conjungere valebzs, E56.) Ut eoo

inter fe, & quoad motum eorum.

nare Yo-

ceonjunxi, & vim indidi ad ci

jendas

Pones rationem ejus s2 lerra ? )'Aih*o-

pluvias.

rum rationem fíe putabant affecuti

y Vei fUI'

Plejadas.) Sunt feptem flellz , cau-

Mathematici , & illam fe in terra po-

m intr- -

de lauri inharentes ex Plin. lib. 2.

onibus &

fuiffe, & machinis expreffiffe exiftima-

cap. 41. quas etiam Virgilius nominat.

bant, fed nimirum multa adhuc inco-

Dd aeem

in EHebr. eft, 55 cimab, quam vo-

nita latere, tubus dioptricus his die-

cem Vulgatus varie vertit; nam fupra

bus oftendit.

Vel, ponere rationes,

, ,,,äiw-

cap. 9. num. 9. vertit, Hj475; ; Amos

& ordinem ceeli in terra eft exequi,

ä : f]gniä-

vero cap. $. num. 9. Zirc&urzz. hic au-

& explicare leges ccli, motum, &

fun f

tem ,Plej;zdm.

influentias ejusdem in hac inferiora.

Gyrum. dirüuri.) Stellas, que funt

34. Elevabis ia nebula vocem tuam ? )

circa polum Arcicum. In Hebrzo

Pracipiens , ut pluat.-

hgm/'?if")

eft 5»p5 ce//, quam vocem alii 47-

Aquarum.) Ad tuum juffum depluen-

villos t

&urum , alii Orreza , alii Cyzofuram in-

tium.

36. Galo smteligentiam.) Ut cantu

terpretantur.

:ïuret,&

32- Lwciferu

2.) ?Luc'ïfär, & Vefper

no&is horas diftinguat.

uibeti

eadem ftella eft, fed Lucifer dicitur,

37. Rationem.) Difp

ofitiOncm $ 0f-

eifinth

e€um mane Solem mox oriturum an-

dinem, ornatum..

J v

QOoo

M

! —B,z'äl, eum Com. Menochb. Tom, IIL

N

474

LIBR1]JOB

38. Quando fundebatur pulvis in terra; & glebae compingeé-

$Q

bantur ?

6 Q

39. Nummquid capies lezenae plædam & animam catulorum

terra fa

ejus implebis,

1 U

Pfat.

40. Quando cubant in antris, & in fpecubus mfïdlantur?

00 40

41.*Quis preparat corvo eífcam fuam, quando pulli ejus

L G

146.9.

clamant ad Deum , vaglentes, eo quod non habeant cibos ?

pergui

CAPUT XXXIX

N

ptaefept

Deus zþf Stob offendit- mirabilia opera [ua in ibicibus ,. onagre,

10 N

vbinocerote , [Irutbione , equo , & aquila ; arguens eum , quod

aut Con

II À

cum zþ/o con!endere voluerit : quibus 5Fob commotus,

& dere

agnofcit [e temere locutum.

D. 1

Umquid nofti tempus partus ibicum in petris; vel partu«

ateam !

"N

rlentes cervas obfervafli ?

15

2. Dinumerafti menfes conceptus earum, & fcifti tempus

partus earum ?

14 (

Yere cà

— MÁ—

3. Incurvantur ad foetum, & pariunt, & rugitus em]ttunt

4. Separanturfilii earum, & pergunt ad pattum.: egrediun-

proinde

Tutribos

tu Ts

& non revertuntür ad eas.

5: Quis

P

!ll

Concentum celi.) Ordinatiffimum cur-

vertitur; nam D. Hieron. Prov $.1

Ut eam

fum

tranftulit Aizzz/uz ; ID4XX. vero hoc

10 tatur;

loco habent reay£A^aQo», quod Latine

Qils (0.9

Dormire.) Cetffare.

6. Dtm

38. Fundebatur pulvis im terva, Ec. )

dicas, &rcocervum. Alil Capream ma-

Quandg .tellus de fe arida, & pulveri

]uerunt.

Porro Ibices funt capre fil-

l itrra

fimilis compingebatur,. & quafi con-

vellres. Vide Plin. lib.8. c. 55.

lgno-

deferty

rater autem . tempus partus Ibicum,

7. Mi

erefcebat in glebas.

Tequent

39. Capres leene pradam. ) Docebis

quiain praruptis montium jugis, &

Jeene rationem venandi, .

& predam

cavernis nemini perviis habitant.

folitudis

capiendi.

Parrurientes cervas obftrvaffi ? ) Pro-

Clemo;

. Anigmam .«

m-p/eþu ) Naturale

pter eamdem rationem difficile eft

0pis j

QQte

predze defiderium ; eft enim 1eo ani-

v& fere degant in filvis.

cervarum partum obfervare, cum cer-

mal voraciffimum.

Pineda pu-

9. Rbj

CAT. Quis praparat corvo efcam fmam ?)

tat fenfum effe.

Tuane fapientia,

, ! fünim

Cum a parentibus in nido deferuntur,

atque providentia,-o Job, prefcripfit

Ys jpfs

cervis certum

& flatutum. tempus

Vil P

five naturali quadam oblivione, five

quod plumis aibicantibus veftitos pro,

pariendi ?

Sf r'ï)"'e

fuis non agnofcant; interim vero a

* Inmr"v;zmur, &c. ) Ad emtendum

Mitttote

Deo aluntur vel rore, vel beftiolis,

fcetum

ll p

quales funt vermiculi , aut mufca cir-

Rogitus emittunt. ) Pr& dolore.

Ommnit

cumvolitantes.

4. Sepzzrantnrfln earum.) Cito enim

Verfandl

ictn.) Hebraica vox wlpyv]zzba!g,

hinnuli crefcunt ,

ut docet Ariftotel.

1 s

IB

non eodem modo ab omnibus

lib. G. de hiftor, animal. Cap. 29. a$

"0 i

LL

CAPUT XXXIX.

Li

475

Tpingé

Qms dimifit onagrum liberum, & vincula ejus quis folvit?

6 Cui dedi in folitudine dómum, & tabernacula ejus in

Kulorum

terra falfuginis.

^. Contemnit multitudinem civitatis, clamorem exa&ons

intyr?

non audit.

ulli eju

bos?

8. Cucumfplczt montes pafcuz fus, & virentia quæque

perquirit.

9. Numquid volet rhmoceros felwre tibi, aut morabitur ad

preefepe tuum ?

Qagri

10. Numquid alligabis rhinocerota ad arandum loro tuo:

J qui

aut confringet glebas vallium poft te ?

r

1r. Numquid fiduciam habebis in magna fortitudine ejus,

& derelinques ei labores tuos ?

I2. Numquid credes illi,

quod fementem reddat tibi, &

| pit

aream tüam congreget. -

-33. Penna ftruthionis fimilis eft pennis herodii, & aCClpltTIS.

tempus

14. Quando derelinquit ova fua in terra, tu forfitan in pul-

vere calefacies ea?

Qoo 23

IS. Obh-

ttunt

proinde per fe fibi vi&um qu&runt a

turas in aream plauflro trahat, ut fa-

'redmr

yatribus feparati.

ciunt boves.

$. Quis demg/'t onaprum liberum? )

19. óirutbionis.) De firuthione, &

j

Quis eam onagro, id eft, filveftri afi-

ejus natura vide Plin. lib. 10. c. 11. in

)rov (

no naturam indidit, ut hbe1

& vin-

Hebr. eft. 339 rezani5 , quam vo-

vero hoc

culis fo.utus vagaretur in faltibus?

cem aliqui Pzvezerz reddiderunt, alii

od Latine

6. Domum.) klabitationem.

ut Chaldaus r4/wm füveffrem.

Sed

rA fd«

-

I terra fa/fugmz;) In folitudine, in

recolcndum eft, quod non femel mo-

capræ f'

deferto.

nuimus , in pr0prns nominibus ani-

gno

7. Multiudinem crvitatis. ) Vrbis

malium , flirpium , gemmarum &c.

lblcum,

frequentiam non novit, cum degat in

tes.

miram effe varxetatem inter interpre-

]UZIN

folitudine.

itant

Clamorem exat&oris.) Opus ex1gentls,

Heredii,

4rczpnm ) Hebræa vox

"

& opus imponentis, quod domeftici,

una tantum eft H-»p34 b.efd;z/;, quam

ficie €

& cicures afini patiuntur:

cum al

alii czcozzam , alii zzlvas , alii yorþäy-

9. Rbimoecero:.) Ferum eft animal,

"jonem , all cygmum, ahl acciprtrem s

inedi pu

m fumma nare habens cornu, quod

ali «pwpam vertunt.

Varie etiam

fzprenüa ,

vis ipfa Grace vocis fatis indicat.

nofter reddidit Interpres.

Porro He-

ggiptt

Nide Plin. lib. $. cap.to.

rodius ex genere Aquilino eft Falco,

teropui

Servire ::5;.) Nulla enim arte rhi-

aut Hierofalcus. Contextus vero fen-

nocerotes cicurari poffunt.

tentia effe videtur:

Agnofce meam

mteüdum

Il.

Derelmqne: ez. labores

F05 ? )

in flruthione prov1dent1am, qui cum

Committes ei laborem tL.um glebas

avis non fit; alas tamen illi herodii,

ore

verfandi aratro '

atque aucxpurls fimiles affixi , ut iHius

sto enit

12. Sementem veddat. ) Cum ufura

curfus in ma

naà corporis mole incita-

Xnüofe!

agro fuba&o.

tior effe poflet.

Fruges ma-

d

j T

Aream tuam copgre get

l4 Derelmqui vva [üua ia terra.)

476

LIth]OB

15. Obhwfmtur, quod pes concuïcet ea , aut beiha agn

Mf |

contelat

pandet

16. Duratur ad filios fuos quafï non fint. fu1 fru&ra labora—

aT

vit nullo timore cogente.

adu

17. Privavit enim eam. Deus faplentia, nec dedit illi intelli-

)P

gentiam.

aque j

18. Cum tempus fuerlt,m altum alas erlglt deridet equum,

Qu

& afcenforem ejus.

fpiciur

19. Numquid præbebls equo fortitudinem, aut cncumda—

20 ]

bis collo ejus hinnitum ?

fuer

20. Numquid fufcitabis eum quafi locuftas ? glona narium

31]

ejus terror.

'1'2!

21. Terram ungula fodxt, exultat auda&er : in occurfum

fc1t? |

pergit armatis.

^

»

22. Contemnit pavorem, nec cedit gladio.

j

23. .Super ipfum fonabit pharetra,wbrablt hafta, & cïypeus.

Rum :

24. Fervens, & fremens forbet terram, nec reputat tubæ

3f

fonare. clangorem.

Tum,

25. Ubi audierit buccmam,dmt Vah' procul odoratur bel-

lum , exhortationem ducum, & ululatum exercitus.

26.Num-

Dfm t

Nec illa fovet; ut pullos excïudat,

20. Ou«ff Lenftas. ): Saltu enim fe

Ü

fed temere dereli&ta fotu puh erxs ani-

equi ita attollunt , ut locu&as videan-

mantur.

tur imitari.

Piu-

Gloria narium ejus.) Generofï nares

15. Pes.) Alicujus tranfeuntis.

rima ova pariunt firuthiocameli , ut

diducunt, & ut ille ait /þzmnt d:? AA-

docet Plin. l. ro. cap. 5 2. itaque facile

rlült! zgm:m

1RE

fit,;ut aliqua a feris conculcentur.

Terror.) Quem aliis füa ferocm in-

utlunt

1ndic

16 Duratur.) Immifericors eft.

Fruffra laboravit.) kuod ad fe atti-

23*

Somabit þ/)z'retnz ) Qua eques.

N

net, fruflra laborafTet ova illa defo-

infiru&us eft.

diens, & derelinquens, nifi aliunde

24. Serber terram. ) Terram unoula

Eujo;

fodit.

Qu0 mj

Deus providiffet, ut pulli nafcerentur.

iantur

Nullo fxmwe foaenrc) Sed ex üupl-

Nec reputat tuba [omare clangorem.)

ditate , & fïohchmte natura.

Neque

Non curat fignum tubæ, cumxeccptm

M E

enim cauüm ullam habet ova defo-

camt

Mutant

Apitr.

diendi ex timore, cum viribus validus

eS. Dicit, vab.) Vah eft interje&ío

fit, & vim arcere poffit, fi inferatur.

letantis,

& exultantis.

Cum audit

teS, üt.

Deridet equum.) E quum, & equitem

tubze clangorem, letatur, exultat, ftare

, o P

loco. nefcit.

quodammodo ridet, quia eos curfus

»ängum

velocitate (uperat.

Procul odoratur belum.) J Ex caf*tmrum

Q qu

19. Circumdabis colle ejus binnitum ?

flemltu a. militibus exutato & tuba-

Hld ltm,

Vim hinniendi equi collo faucibus

rum cantu prafagit. bcllum, & mira

R)j(' p

inferes.

alacritate ad illud fermr

BU en

LY

At n

SOCIAABUT XXXIX & XL.

479

ftia api

26 Numqmd per fapientiam tuam plumefcxt accipiter, ex-

-pandens alas fuas ad Auftrum?

3 labora-

T. Numquld ad preeceptum tuum elevabitur aqmla & in

v

arduis ponet nidum fuum ?

1 intel

28. In petris manet, & in præruptis filicibus commoratur,

atque inacceffis rupibus.

equum,

29. Inde contemplatur efcam, & de longe ocuh ejus pro-

fÍpiciunt. ;

Itcumda-

40. Pullr ejus lambent fangumem & u'blcumque cadaver

fuerlt ftatim adeft. -

BI

$1- Et adjecit Dominus, & locutus eft ad ob:

53. Numqmd qui contendit cum Deo, tam facile conquie-

Ceutfüm

fcit ? utique , qui arguit Deum, debet refpondere el.

135 Refpondens autem Job Domino, dixit:

24. Qui leviter locutus fum, refpondere qu1d poffum ? ma-

h Clypeus.

pum 5mieam ponam fuper os meum.

3t tubd

45. Unum locutus füm , quod utinam non dixiffem, & alte-

rum, qmbus ultra non addam

r bel

CAPUT

XL

6.Num

Deus arguens fob, quod vvifus fit ju[titie ipfius detraxiffe, offendi

y enim fe

ei /uam potentzmn in Bebemotb , €? Leviatban , filentium

35 videan

ei imponens.

eroft mares

fpondens autem Dominus Job de turbme dixit :

qnt de t

ïRE

2. Accinge ficut vir lumbos tuos :

