Nee credibile eft hocignoraffe Abiam,

T25

infello exercitu.ingreffus effet fines

fed fortaffe exiftimavit non effe divi-

TU

ni corífilii, ut perpetua effet illa di-

hofliles, ut ex fequentibus apparet.

A. Super montezi Semeron.) Cum cer-

vifio , fed voluiffe tantum, ut e2 Ro«

taminis locus fit in tribu Ephraim,

boam infipientia caftigaretur.

Sficd

& non in Juda,. aut Beniamin, fatis

In patlum [alis.) De pa&o falis ali-

quid diximus Num. 19. 19. Qui plu-

ji dirinits

apparet Abiam intuliffe bellum Jero-

ra volet, videat Martinum Delrio tom.

" Aïgïpt!.'

boame, & in illius fines infeflum

exercitum igduxiü'ee

3. adagial. adagiali 109. F'ortafle pa-

X

&20

LIBRIJL PARALIPOMENON

mine, & velp

6. Et furrexit Jeroboam filius Nabat,' fervus Salomonis iili-i-

* & rebellavit contra dominum fuum.

.

] & proporuna

3Reg DäVId ?

candelabrumi

11.26:

?. Congregatique funt ad eum viri

vanitfimi, & filii Belial:

d velperam

& preevaluerunt contra Roboam filium Salomonis: porro Ro-

boam erat rudis, & corde pavido, neque potuit refiftere eis.

noliri, quem

n, Ergoit

g. Nunc ergo vos dicitis, quod refiitere poffitis regno Do-

mini , quod poffidet per filios David, habetisque grandem po-

ul clangunt

puli multitudinem, atque vitulos aureos, quos fecit vobis Je-

pugnate coft

rtoboam in deos.

"

:

vobis expedit

3Reg.

9. Et ejeciftis facerdot

es Domini, filios Aaron, atque Le-

15. Hac il

12:31: vitas: & feciítis vobis facerdotes ficut omnes populi terrarum:

Cumque x :

amblebat exe

quicumque venerit, & initiaverit manum fuam in tauro de bo-

bus,& in arietibus feptem, fit facerdos eorum, qui non funt dii.

14. Aefpic

10. Nofter autem Dominus, Deus eft, quem non relinqui-

poft tetgum,

mus; facerdotesque miniftrant Domino de filiis Aaron, & Le-

canere cropei

15 Omnesi

vitze funt in ordine fuo.

os dies

tibus, perteri

ii. Holocauíta quoque (offerunt Domino pet fingul

J

dnaneg

ex adverfo À

é&um falis illud erát, quod firmatum

& quidem vita, & fenfu deflitutam

16. F'ugen

erat Religione facrificiorum , in qui-

tranítuliflis.

Tnanu eorum,

bus fal adhibebatur.

9. Ejeciflis facerdores , 6$c. ) Altezrum

'—

17. Percuf

7. Viri uaniffoi.) Pagninus, & Va-

crimen primo confentaneum.

t CorTerunt

tablus vertunt V;ri vacz; : in Hebraeo

Feczféts "vobis facerdetes.) iNOn ex di-

üum,

vina lege, fed arbitrio vefiro.

eft cp? requim , homines nihili, otio-

luitisverit mauwm fuam.in tauro de

18. Hurnil

fi nequam, quod 1talice dicimus, //2-

galondi , Guidon; , hec enim fignifica-

£obus , &c. ) Apparet hac caremonia

Tuentiffime q.

re videtur vox p* req, qua forma

initiatos fuifle vitulorum facerdotes :

Lyranus tamen id ad . pretium refert

€0 pitrum

Syriaca fcribitur wp? regw4, vel ut

. habemus in Eva

-

n"gelio Matth, $. 22.

empti facerdotii.

If*-?erfem

Raca.

,

10. Levra fnt in ord;ne fuo.) Servant

fuos ordines, & fuas vices miniftrandi

Fi; Belial. ) Vide di&g Deuter.

U. Retyo gj

15;13

juxta claffes ; in quas diflributi funt.

05 Omni ey

Erat vrudis , Ef corde pavido.) In He-

11. Holocazft a .

« e per jïngula: dies.)

Dümiro fretue

br&o eft, Paer 6$ corde zenero , juftar

u

xta legem jugisäfa'crificii traditam

N

jumer 2g. 2.

TW Ct parte ins

pueri pavidus , feu rudis.

g. Regno Domizi.) Regno a Domino

Panes ie menfa, €c. ) Unius tan-

itarum g!adiis (

&onftituto , & cujus Dominus Rex eft.

tum meníe, & candelabri mentionem

ficerdo

HOIS Q arpo

Quod pofidet per fílios David.) Quod

facit;

cum tamen Salomon decem

teSb

Rfütque (en

pofüdet; & adminiflrat per filios Da-

menías, & totidem candelabra fta-

P'oratio

wid, quáfi per vicarios fuos.

tuiffet in Sando, Lyranus, & Tor-

» prom

Grandem popul; multitudinem.) Scili-

niellus unam rglicam putànt a Seíac,

H mfkl?umm

&ht

alias fublatas.

VileN

cet ocingentorum millium.

Abulenfis , & Salianus

P Tif

Vitulos amreo: " &c. ) Quäü dicat :

exantiqualoquendiconfuetudine, nu-

03

hocprimum, & maximum eít veftrum

merum fingularem pro plural pofi-

lts dUX

tum exifltimant,

od llote n

cri-meq ; quod Dei gloriamin beftiam,

—

Uibl,

LUIm

NemT—

$

N

CAPUT XII.

E

Qmonis fl

mane, & vefpere, & thymiama juxta legis praecepta confectum,

& proponuntur panes in menfa mundiffima, eftque apud nos

fiii Bel

candelabrum aureum, & lucernae ejus, ut accendantur femper

porto Ro

ad vefperam : nos quippe cuftodimus praecepta Domini Dei

Mlere eis,

noítri, quem vos reliquiftis.

eeno Do-

I2. Ergo in exercitu noftro dux Deus eft, & facerdotes ejus,

andem po

qui clangunt tubis, & refonant contra vos : filii Ifrael nolite

t vobis le-

pugnare contra Dominum Deum patrum veftrorum, quia non

vobis expedit.

atque Le

13. Hsec illo loquente, Jeroboam retro moliebatur infidias.

terrarum

Cumque ex adverío hoftüum ftaret , ignorantem Judam fuo

üro de bo-

ambiebat exercitu.

n funt d

14. Refpiciensque Iudas vidit inftare bellum ex adverfo, &

p relinqu

poft tergum, & clamavit ad Dominum, ac facerdotes tubis

00 & Le

canere coeperunt.

15. Omnesque viri Juda vociferati funt: & ecce illis claman-

thIOS (e5

tibus, perterruit Deus Jeroboam, & omnem lírael, qui ftabat

d

man6

ex adverfo Abia, & Tuda.

16. Fugeruntque hilii Ifrael Judam, & tradidit eos Deus in

u dellitutum

manu eorum.

4,.) Mu

17. Percuffit ergo eos Abia, & populus ejus, plaga magna :

eum

& corruerunt vulnerati ex Ifr ael qüingenta millia virorum for-

| Nonexdi

tium.

efiro

n.in tam e

I8. Hum1hat1que funt filii Ifrael in tempore illo, & vehe-

c caremonta

mentiffime confortati filii Juda, eo quod fperaffent in Domino

fücerdotes s

Deo patrum fuorum.

aium &t

I9. Perfecutus eft autem Abia fwflentem Jeroboam, & cepit

lus

civitates

0. Setvant

[ Ed

; mm f mndl

13. Rerro moliebatwr infidias.

Ju-

Perterrzit.) Hebr. & LXX. pcrcnf

ibuti fünt.

deos omni ex parte ambire mil um

ft terrore fcilicet , & amml conífter-

numero fretus curabat, ut hofle o-

natione.

muf[/w 2! f

zoj traditamt

mni ex parte invadente perturbatilMfrae-

17. angmm;;zz!lza virorsm. ) Quaa

litarum gladiis cederentur.

lem ftragem nullibi legi, puto in hi-

14. Tubis canere ceperunt.) Soli enim

ftoriis uno confli&u editam, fed ni-

Umus tan.

facerdotes tubis clangebant in bello ,

mirum líraelite non refiftebant ,

&

30n decem

eratque fonus ille divini auxilii im-

Abie exercitus erat quadringentorum

ylelabra 18

ploratio; promiferat enim Deus fe il-

millium , ut mirum non fit, Domino

Tot-

lis adfuturum , cum tubis illi cecinif.

præfemm adjuvante tam multos ca-

53

nt à

Selt

fent, Vide Numcer. 10. 9. & ibi notata.

dere potuiffe.

&Silns

1$. Foezferati fumi. ) Divinum in-

19. Berhbel. ) Civitatem tdololatri-

nir

vocantes auxilium , & fibi mutuo edi-

c& fuperftitionis caput ;

in qua Jero-

lmdmey

t£o clamore animos addentes.

boam vitulum aureum adcrandum pro-

Phlflh p

Bibl, cupa Con. Menoch, Jom. ll

1225

LIBERIIL

PARALIPOMENON

Digot aut

civitates ejus, Bethel, & filias ejus, &

I

D

"

Ephron quoque, & filias ejus.

Jefana cum filiabus füis,i

pus fmur

&

20. Nec valuit ultra refiftere Jeroboam in diebus Abia, quem

lais quicta f

^

patrum notttor

percuffit Dominus, & mortuus eft,

21. Igitur Abia, confortato imperio fuo, accepit uxores qua-

tsverunt igitui

"M. g. Habuit 2

tuordecim: procreavitque viginti duos filios, & fedecim filias.

22. Reliqua autem fermonum Abia, viarümque, & operum

Misdtas de [uda

ejus, fcripta funt diligentiffime in Libro Addo Prophetze.

( fagitarioru

tiffimi.

CATPUT XIV.

: 9. Egrefus

füo, decies ce

"hbia fuccedit filius Afa, qui pace a Deo conce[Ja, idolorum cultum

Marefa.

Juboertit, & civitates S'uda edificat, ac munit, Zaramque regem

10. Porro ^

lum in valle !

- Autbiopum cum exercitu mille millium divino

-zzu.xz'lz'o cmcidz't

ad internecionem.

. Etn

3 Reg

apud te ulla

I. f YOrmivit autem Abia cum patribus fuis, & fepelierunt eum

bus: adjuva n

;y.xs.

in civitate David: regnavitque Afa filius ejus pro eo, in

nomine haber

cujus diebus quievit terra annis decem.

Domine Deu

2. Fecit autem Afa, quod bonum, & placitum erat in con-

14. Exterr

fpectu Dei fui, & fubvertit altaria peregrini cultus, & excelfa.

3. Et confregit ftatuas, luzosque fuccidit.

02: fügerun

1. E per

4. Et praecepit Juda&e, ut quzereret Dominum

&

Deum patrund

fuorum, & faceret legem, & univerfía mandata :

Usque Gerar;

quia Domino

s. Et abftulit de cun£tis urbibus Juda aras, & fana, & regna-

Z

W. Tulergr

vit in pace.

6. f&dificavit quoque urbes munitas in Juda, quia quietus

—-————-

erat, & nulla temporibus ejus bella furrexerant, pacem Domi-

no largiente.

7. Dixit

, .9' Lira /5-'51.01

B0ne , Que in.

pofuerat 3, Reg. 12. exiflimat tamen

cet [eroboam morte violenta , aut

merdiem verf

Abulenfis quxít. 47. hanc Bethel eam

fubita, immiffo Daemone, aut An-

enfis qu .

, non effe, in qua pofitus fuerat vitu-

gelopercuffore. Vide Abulenf. quaft.

Dum, ^ & (

lus aureus , alioqui illi Abias urbe

48. &Salian. anno mundi 3081. num.2.

Videtur au-

22

Visrum..

Ram Qp. 16 h

capta non peperciffet.

ej«s. ) Morum ejus.

ïiüpt: ] 6]4

tem vitulus a ]eroboamo excitatus fte-

Ie Lihbro dddo Propbetaä.) Qui liber

Mrcbriis, g u

tifle ufque ad tempora Jehu 4. Reg.

non extat.

Io. 29.

I. Ormivit antem Abia, 6c.) Qua

ülïllidu Ncn !

Filias ejm'. )

Qu in Af yux

Circumjectas villas ,

hoc capitis initio habentur uf-

S fed(:s häbuw

& pagos Bethel metropoli fubjectos.

que ad verficulum g.- explicata funt 3.

mo eufr

mv

Ephron.) Qusz, ut vult S. Hiero-

Reg. 15. ab initio capitis , & deinceps.

nymus in tradit.

Hebraicis cap. y.

6. Surrexerant. ) Surrexerunt tamen

VXtUS ton Q

uf

elt Sichem.

"11(

d Mdï(-f

poftea , ut patet ex 16, cap. Íequenti

) Vi

20. Quem percufft Dominui, ) Sc-

num,. I:

um

-

ÜN

CAPUT

XIV.

123

filiabus fuis,

". Dixit autlem Tudse : ZEdificemus civitates iftas, & valle-

mus muris, & roboremus turribus, & portis, & feris, donec a

Abis, quem

bellis quicta funt omnia,eo qucd quaefierimus Dominum Deum

patrum noftrorum, & dederit nobis pacem per gyrum. — /Edifi-

Uxotes qua-

caverunt igitur, & nullum in extruendo impedimen:um fuit,

decim filias

9. Habuit autem Afa.in exercitu fuo portantium fcuta, &

; & operum

haftas de Juda trecenta fffillia, de Benjamin vero fcutariorum,

yphetze,

& fagittariorum ducenta o&toginta millia, omnes ifti viri for-

z

/

tiffimi.

9. Egreffus eft autem contra eos Zara JEthiops cum exercitu

fuo, decies centena millia, &

»curribus trecentis: & venit usque

um culu

Mareía.

LUE

10. Porro Afa perrexit obviam ei, & inftruxit aciem ad

p Concidt

'bel«

lum in valle Sephata , quae eft juxta Marefa :

1r. Et invocavit Dominum Deum, & ait : * Domine, non eft

1Reg.

14' 6a

apud te ulla diftantia, utrum in paucis auxilieris, an in pluri-

erunt eutn |

bus: adjuva nos, Domine Deus nofter: in te enim, & in tuo

pto €o,in

nomine habentes fiduciam, venimus contra hanc multitudinem :

Domine Deus nofter tu es, non pravaleat contra te honio.

rat 1n CO

42. Exterruit itaque Dominus /Ethiopes coram Afa , & Ju-

& excelfa,

da: fugeruntque /Ethiopes,

I3. Et perfecutus eft eos Afa, &

popülus, qui cum €o erat,

ym pattum

usque Gerara:; & ruerunt /Ethiopes usque ad internecionem,

quia Domino cs&edente contriti funt, & exercitu illius preelian-

IG

j regnae

Tulerunt ergo fpolia multa,

Q 5

I4. Et

a quietus

em Domi-

9. Zara JEtbiops.) Exx /Ethiopiare-

10. þerräxit obviem ed.) VWeritus;

7.Dint

gione , qu& in Africaultra ZEgyptum

ne alioqui ille univerfum regnum po-

enta , 2

meridiem verfus fita eft , ut volunt

pularetur, ficut fecerat pridem Sefac,

Abulenfis qu. g. & Salian. anno 3094.

Roboamo non audente illi occurrere,

o, Al n

pnum, 2. & colligitur ex Scriptura ;

yenf que

& ejus progreffumm impedire.

991 num4

nam cap. 16. num. g. dicitur : Nzzze

I3. Lij,ac Gerar:z.) Aliquot diebus

forum du

4Erbiopes , 6 Libyes zuulto plares erant

fugientes /Kthiopes Judzi perfecuti

q;f;zdrigzs, 6 equitibus , 65 mulmtudiae

funt; nam, ut habemus ex D. Hiero-

| Qui fibet

nym. de locis Hebraicis, fuit Gerara

simia. Non ergo funt hi ZEthiopes,

qui in Afia juxta Madianitas , & Ara-

inter Cades, & Sur, hoceft , duas fo-

£«) Qu£

bes fedes habuerunt, quod non ne-

litudines, quarum una jungitur . ZE-

abenturu 1

mo exiflimavit.

Belli caufam facer

gypto, ad quam populus trans fre-

cara fünt j

( dejncepy

textus non expreffit.

tum Rubri maris pervenit, altera ve-

U/que Marefz. ) Qu eft civitas tri-

ro Gades ufque ad Saracenorum ere-

ypr m

bus Juda, vide Adrichom, in juda

mum extenditur.

Vide Adrichom:

num. 187.

in tribu Simeon num. 47,

224

LIBRI ïï.kPARA'LIP.Ol/WENON

14. Et percufferunt civitates omnes per circuitum Gerarse:

s. Tn femy

grandis quippe cunétos terror invaferat: & diripuerunt urbes; ] fed t

*

& multam praedam afportaverunt. .

p6 Pugnao

15. Sed & caulas ovium deftruentes, tulerunt pecorum ín- ?

vitatem, qui

finitam multitudinem

". Vos &f

; &'camelvonlxm : rcverfique funt in Jää" P'

erit enim me

9 Quod c

CAPUT XV..

rie fin Obe

4dearias propbetat lfraelem futurum multo tempore absque Dei |

omi terra ]

Tat, fhontis

veri cultu , facerdotio , && lege, cujus prophbeta vxbortatione con-

ante porticu

' fortatus zdfa s aufert fordes idolorum , fuamque matrem ido-

9. Congre

. Jolatriam imperio prioat , populus autem jurat :

nas Cum eisi

; )

Je Deo ferviturum.

enim ad eur

Deus lls

arias autem filius Obed, fa&o in fe fpiritu Dei,

s.AZ

2. Egreffus eft in occurfum Afía, & dixit ei: Audite

0. Cümq

Cimoquinto.

me Afa, & omnis Juda; & Benjamin : Dominus vobifcum; quia

fuiftis cum eo. . Si quaefieritis eum, invenietis: fi autem de-

ir Immo|

quam addux

reliqueritis éum , derelinquet vos.

3. Tranfibunt autem multi dies in Ifrael abs

1. Et ini

que Deo vero,

& absque facerdote dottore, & absque lege.

hN

rÁ

4. Cumque reverfi fuerint in anguftia fua ad Dominum

$ Nn eit

dentt,) N ulla

"

Deum Ifrael, & quàfierint eum, z*eperiegt eum.

/

$. In

Cuonbus, &

privitg funf

14. Cruirates ommes per'rirczzituniz'Ge-

captivitätis— Babylonicæ. Alii ad pra-

X GB ro, $,

vare. ) Quacivitates erant Philifthzo-

fentem rerum. Tudaicarum ftatum re-

; Trmjy; tiadi

tum, qui ZExthiopibus auxilium tule-

ferunt, poít Chrifti adventum,, &

rant, alioqui caufa non erat, cur.eo-

captam a Romanis Jerufalem ;; nam

TItntir ]udæi. |

lClnum üS, []

rum urbes hoftilem in modum cadi-

nunc Hebrai funt fine Deo , quia fci-

« B q'ml) in

dibus, & direptionibus fubjicerentur.

licet ''rinum non colunt , nec Chri-

TUham , T

15. Pecorum tnfiniram viultitudinem.

ftum agnofcunt: nec lex Mofaicaeft,

qu& dudum obligare defüit.-

&T i g

"im

Qua in falitudinibus , & pafcuis Ge-

AL TES

rarg pafcebantur.

"b[que facerdore,) INunc enim con-

1 glüd'ium, É

fufis tribubus non habent Sacerdotes,

l«

ZATIAS lam;emïflim 02e4.) No-

nec Levitas.

» Menabit

men parentis àdditur, ut hic

Diilore.) INam pro veris do&ori-

j

Q

i Mitthz

ngt gCiZ:' 2'73 |

propheta diftinguatur ab Azaria Pon-

bus mendaces , fabularum fe&atore;

|

n g,

tifice, qui füb idem tempus fummo

Rabbinos habent.

Sacerdotio fungebatur. [ta Mariana.

4. Cumqtte reverft futrint , . ) Hac

—

Vempor) ho«

ad mundi occafum pertinent , cum

adbenum

:q

Fatlo in fe/þirifu Dei. ) Concepto

Qd

,k Bof

fpiritu prophetico.

fcilicet Ifraelite , quitunc fupererunt,

3. Tranfibunt antem multi dies, €$c.)

tandem aliquando refipifcent , & falvà

ejufr

fient. Vide ad Rom. 17, 26.

elfefent

lite

iiac accidiffe putant aliqui tempore

QOmCR $

l

)N

CAXTPUI XV.

4

124

n Getae.

*. In tempore illo non erit pax egredienti, & ingre,d'ie:nti2

'unt urbes,

fed terrores undique in cun&tis habitatoribus terrarum.

.. 6. Pugnabit enim gens contra gentem, & civitas contra ci-

ecorum in-

vitatem, quia Dominus conturbabit eos in omni anguftia.

unt in Jes

7. Vos ergo confortamini, & non diffolva

-n-tur m,gnus veftra:

erit enim merces operi veftro.

8. Quod cum audiffet Aífa, verba

fcilicet, & prophetiam Aza-

riee filii Obed prophetee, confortatus eft, & abftulit idola de

omni terra Juda, & de Benjamin, & ex urbibus, quas cepe-

absque Du

rat, montis Ephraim, & dedicavit altare Domini, quod erat

mzioge (0f-

d

J

m Md

ante porticum Domini :

9. Congregavitque univerfum Ju

dam, & Benjamin, & adve-

nas cum eis de Ephraim, & de Manaffe, & de Simeon; plures

enim ad eum confugerant ex Iírael, videntes, quod Dominus

2

Deus illius effet cum eo.

|:

,Audite

ro. Cumque veniffent in Jerufalem menfe tertio) anno de-

cimoquinto regni Afa,

'(;umj quia

- xr. Immolaverunt Domi

autem Qe-

noin die illa, de mantïbiisg& pracda,

quam adduxerant, boves feptingentos, & arietes feptem millia.

)eo vet0,

12. Et intravit ex more ad coroborandum foedus ; ut qu&-

rerent

Q 3

d;

Dominum

$. Nom erif pax ingre

ep

efri, & egre-

9. Qua: ccper;ztmantis,Ep/ymz'm.) Ex

dienti.) Nullam habebunt pacem in

regno Baafe Regis Ifrael, cum quo

l

-4-'-:,

te

f In

aQionibus, & v

five pubhica , five

muültiplex, & diuturnum bellum gef-

ÀáÀ

private fundionibus. Vide Riberam

fit Afa.

Aliiadpre-

ad cap. 1o. S. Joan. num s.

Dedicavir.) Inftauravit , ut etiam

fhtum 1€

Terrores undique.) Quod . jam expe-

habent LXX. évexavict $ vel enim fue-

enturm.

riuntur ]udai.

Concinit- Azarie va-

rat negfectum, vel perpetuaignis actio-

ticinum iis, que dicuntur Lev. 26.

ne labefactatum erat.

*

gm ; m

0 qum C.þ

36. 6 q*i, inquit Moyfes , Ze vo£is

Altare Domini.) Altare holocaufto-

nec Uart«

vemanjevint , dabo pavorem ia cordibus

rum, quod erat in átrio ante templi

eorum in regionibus boffrum

ferrcózt é0$

porticum , que erat prima pars ejut-

',Mofaicae j

fonstus folis vvolantzs ,

dem templi, illiufque veftibulum.

&5 iïszagimt qgA4-

Videtur hoc fuif-

enim COf«

fí. giadsum, €$c.

10. "Menfé zertio.

Gacerdotes,

6. Puenabit enim gens contra gentem.)

fe feftum Pentecoftes , quod cadebat

Quod Matthzus dixit cap. 24. 7. coz-

in meníem tertium , quem Sivan ap-

« doftri

/urget gens i ge;ziem, & regnum Inve«

pellant . FHebrai ;

& ferg refpondet

y fedatore

gnum , &$c.

Vel etiam ad viciniora

Majo nofiro.

tempora hoc referri poteít, fcilicet

11. De Mannubis.) De pecunia ,

l) at

ad bellum , quod fuit inter Afa Regem

quam ex vendita preda collegerant.

jent ,

bslm

Juda, & Baafa Regem Ifrael; unius e-

12. Ex more 4d corroborandum . fate

if

nim, & ejuídem loci duplex poteít

dus , €£c.) Quod erat folemnis fidei,

fuPere

verzque religionis profeffio.

Cum

nt&

flv

eífe fenfus literalis , ut diximusin Pro-

D

legomenis cap, 25:

vero dicitur .ex sre, innuit confue-

126

LIBRI H PARALIPOMFINON

rerent Dominum Deum patrum fuorum in toto corde,

& in

tota anima fua.

Plgï[h t Du

13. Si quis au*em, inquit, non quaefierit Dominum Deum

Ifrael moriatur, a mmlmo, usque ad maximum, a viro , üsque

ag 5j t

ad mulierem.

t

14. Juraveruntque Domino voce magna in 1ub110,& in clan-

UE

gore tubae, & in fonitu buccinarum

I$. Omnes-, qui erant in Juda cum execratlone : in omni

N

enim corde íuo juraverunt, & in tota voluntate quefierunt

eum, & invenerunt :

præümtque eis Dominus requiem per

Ifrael

mrcultum.

tute pOi

16. Sed & Maacham matrem Afa regis ex augufto depofuit

. Protulit

imperio, eo quod feciífet in luco fimulacrum Priapi : quod;

Domni, &

omne contrivit. & in frufta comminuens conbuffit in torrente

tit$, qui hb

Cedl Oon.

^. Feedus

attamen cor Afa

17. Excelía autem dereli&ta funt in Ifrael :

tüus habyere

erat perfetctum cun&tis diebus ejus.

ürüm, ut

18. Eaque, qua&e voverat pater fuus, & ipfe, intulit in do-

cias Cum a

mum Domini , argentum ,

& aurum , Vaforumque diverfam

4. Quo co

fupellectilem.

füm ad urbe

19. Bellum vero non fuit usque ad trlgeümum quintum an-

marn, & n

num regni Afa.

od (

CAPUT

i

t Opus

tudinem.renovandi fcederis, ac juris-

feci? ne effez Doztza. LXX aumo'vit , ne

: EOTfO

jurandi, quod dubiis prafertim tem-

Aflarze zitnifiraret.) Depofuit matr em,

ipides de f

poribus merito frequentabatur.

ne effet facerdos Priapi.

4n toto co-de , 65 in z0ta anima, Óe.)

17. Excelfa autem derelidla fmzt &c )

, cedifi

T. Intem

Sincere, & ex anima, fine fidione,

"Vide dx&a; Reg. 15. num. 14

aut fimulatione.

Cor Aj2 erat perfethum. ) Quod ad

N dmte

13« Moriatar.) Juxtalegem Domi-

externum cultum uniusveri Dei ; nam

in Dommg ]

ni adveríus impios idolorum culto-

in quibufdam aliis peccaffe certum efi

Wànti tua

zes conftitutam Deut. 17. 7. & 15. 9.

ex fequentibus , & ex cap. 16. num.

9. * Nonn

l$. Cum execratione. ) Imprecaban-

7.* 1

10. & 1^.

tur fibi videlicet ingentia mala, fi fi-

19. Que voverat pater [245.) INimi-

fis, &eu

dem datam fallerent , fedufque vio-

rum in magno illorerum fuarum dif-

larent. In Hebr. & Graco tantum eft,

Creüidliïes

crimine, cum pugnavit contra Tero-

j. OCul

um firamenio,

boam , ut vult Abulenfis 3. Reg.

16. Marem -a Regi.) Aviam,

quafl. 17. in fine.

Dribent for

matrem Abie uxorem Roboam, aut

E: ipfc.) Qui etiam Domino diver-

Stulte j IPitur

i5)

tius uxorem Abie matrem fuam.

fa voverat donaria , qu& cumulate

Am te bel,

b

u& enim fuerant ejufdem nominis,

perfolvit.

quarum altera Roboamo avo, aitera

19. Bellam vero nonfuit, 6c.) Dan-

UT Aliey

nupfit Abiz , Afx parenti.

te ei Domino requiem per circuitum,

ich ab

Ex fmgy l?o dfpaja;t :mpewo.) H€brs

ut dicitur num. 15.

lum f WPïxmum

LaP 2 B ö(d

N

p

*

c-*:ff

qyd'ft

127

Hde, & in

CAPUT Xv

um Deum

Pugnante Baafa. rege lfrael contra. Afa, vocavit

Zdía Benadad

Á

II0, Uique

x

vegem Syrie in auxilium, & Hanani propbetam , ipfum ob id in-

erepantem, in nervum conjecit , ac dolore pedum cruciatus,

&nda

in medicorum arte [pem poneus , anno regni. [ui

/4-10' ?720?02.z.u7-.

: ] omni

uefrerunt

Nno autem trigefimo fexto regni ejus, afcendit Baafa rex

zA

juiem per

Ifrael in Tudam , & muro circumdabat Rama, ut nullus

tute poffet egredi, & ingredi de regno Afa.

? depofiit

2. Protulit ergo Afa argentum, & aurum de thefauris domus

i : quo

Domini, & de thefauris regis, mifitque ad Benadad regem Sy-

1 torrente

rie, qui habitabat in Damafco, dicens:

5. Foedus inter me, & te eft, pater quoque mgus, & pater

a cor Afa

tuus habuere concordiam: quam ob rem mifi tibi argentum,

& aurum, ut rupto foedere, quod habes cum Baafa rege Iífrael,

jitin do-

facias eum a me recedere.

diverfam

4. Quo comperto, Benadad mifit principes exercituum fuo-

rum ad urbes Ifrael: qui percufferunt Ahion, & Dan, & Abel-

intüm at

main, & univerfas urbes Nephtali muratas

":

$.

uod cum audiífet Baafa, defiit eedificare Rama, & in-

CAPUT

termifit opus fuum.

d

; umovil , n

6. Porro Afa rex a

ffumpfit univerfum Judam, & tuïerünt

lapides de Rama, & ligna, quae aedificationi preeparaverat

uitmatrem

Baafa, zedificavitque ex eis Gabaa, & Mafpha.

7. In tem

llo venit Hanani propheta ad Afa regem Ju-

4]""'/, ö)[' )

pore i

m.14

da, & dixit ei: Quia habuifti fiduciam in rege Syriae, & non

uod àd

1Dti; nam

in Domino Deo tuo, idcirco e-vafxt Syri& regis exercitus de

» certum &i

manu tua.

6 nutm

8. * Nonne JEthiopes, & Liby*äs multo plures erant, quadri- * Sup.

gis, & equitibus, & multitudine nimia: quos, cum Dommg 14 9-

/

)N

1ti

credidiffes, tradidit in manu tua ?

anum d

. Oculi enim Dormini contemplantur univerfam terram , &

n Jao

praebent fortitudinem his, qui corde perfecto credunt in eum.

þï'

adver-

Stulte 1gitur egifli, & propter hoc ex præfenti tempore

;ino d&f

10.1ra-

cumulate

fum te bella confurgent.

N:

»o autem irsgefumo , 6c. ) Quae

". ldcirco , 6c.) $i enim Afa fpes

g.A

f (, ) Dg'n-1

hic habentur ufque adverficu- fuasin Deo locaflet, & de Baafa Rege

circuiti

lum feptimum , explicata funt 5. Reg.

Ifrael, & de Syro vi&oriam rcpor-

cap. 18. 13. & deinceps.

ta[r?te

128

ÉiBQEId PARALIPOME&ON

1o. Iratusque Afa adverfus Videntem, juffit eum mitti in

nervum : valde quippe fuper hoc fuerat indignatus: & inter-

4

Pius jifpbat

fecit de populo in tempore illo plurimos.

L]

.

II. Opera autem Afa prima, & novi

ífi

.

ima, fcripta vfu-nt in

didres l

Libro regum Juda, & Ifrael.

12. JEgrotavit etiam Afa anno trigefimo nono regni fui, do-

lore pedum-vehementiffimo, & nec in infirmitate fua queefivit

Dominum , fed magis in medicorum arte confifus eft.

Egavi

]

Contra

.13. Dormivitque cum patribus fuis: & mortuus eft anno

. Conftit

quadragefimo primo regni fui.

*

*

14. Et fepelierunt eum 1n

fe

pulchro fio, quod foderat fibi

qu& erant và

& 1 civitatib

in civitate -David: pofueruntque eum fuper le&tum fuum,

plenum aromatibus, & unguentis meretriciis, quse erant pi-

4 Et fuit

gmentariorum arte confeéta, & combufferunt fuper eum am-

i

Darid patris

bitione nimie.

4, Sedin ]

100 JUxfa p«

$. Conhm

Omnis Juda n

üæ) & mültg

.b Cumqu

CAPUT

Tütn], etiam |

lo

?. Tettio

1o. Videnrem.) Prophetam.

mixturas , ung'ueinïa myrepfica ,. 4

Benhil, &(

lz nervum.) jufft illis. compedes

yí£vu veor Wugeipev » Ef gentra unguen-

üt pcerentf

injii, qui ex nervis fiebant. Flebr.

torum. unguentariorum ut habent LXX.

dz domo carceris.

INofter Interpres unguenta meretricia

l [Nuzujs ts

Ipterfecit -de. populo . « : plerimos )

appellavit, vel quia putavit vocem

luefis r

Qui fcilicet prophetz faventes de R.e-

)!

C3T zenim derivari a radice 31 24245

24 tjus pa

ge murmuraffent , ut vult ''orniellus.

quod eft fornicari; vel quia meretri-

PeCüre , g q

14 Infpulchro [mo , quod faderat fibi.)

ces odores adhibere folent, ut adul-

? Cmff it;fitqu

Vel fepultus. eft feorfim in. fepulchro

tera illa Proverb. 7. i7. dicebat:

N

iledum est

1$, Qim

aliquo, quod fibi extruxerat Afa, a

Afperfí cubile meum. myrrba, & ;zloä? &

(iüu i'.

fepulchrisaliorum Regum diffito : vel

eznzamomo , €$c.

*gefïefat.

certe, ut vult Pineda lib. g. cap. 3.

Pigmentdri()rum '417,*!;6. ) ArtlHCiO un-,r

t oj

derebus Salomon,& Villalp.in Ezech.

g*en-tariorum.

potimmUm ü b ]

tom. 2. l. s, cap. 61. Reg. fepulchra

Combefferunt. faper eum. ) Unguenta

dj m&rito Y

We

ordine in fübterraneo &dificio difpo-

pretiofa, vel ut adventitius odor te-

j

ij p

fita, & effoffa erant , & cum Rex ali-

trum cadaveris odorem vinceret; vel

N

ICt antenus

quis moriebatur, nova unius cellule

quod indicat Scriptura ad oflentatio-

An cadavera

Adlin. )l

juxta alias fiebat acceffio.

nem regi& opulentiz.

OY Cnfr N

Unguentts meretríciis. ) In Hebrzeo

mortuorum apud llebraos cremari

w Han Qu )

unica vox eft r-3r ze»iz , quam fi-

folerent , diximus in Oeconomicis

lib. 1. cap- 30. num.. 30.

»

&

158 E nf

gnificare volunt aromatum variorum

Denw()l

entj;

Bi&/. mm Com,

N

LOS vu

r EE

129

b

f mi;ti It

: & Inter

CAPUT XVIL

L

Pius .?ofaþbat patri Afa fuccedens divitiis potens, -&*9 armis, snittit

"P fütt in

docfores legis .Dei per univerfum Sudam : cujus priucipes

"i füi, do-

recenjentur cum mumero fubjeCtorum

mlitum

j quefivit

:

f

x.[JEgnavit autem jofaphat filius ejus pro eo, & invaluit

$

'eü o

contra Iírael.

2. Conftituitque militum numeros in cunctis urbibus Tuda,

oderat fibi

quae erant vallatee muris. Preefidiaque difpotuit in terra Juda,

um füum

& in civitatibus Ephraim, quas ceperat Afa pater ejus.

*

: etant p

3. Et fuit Dominus cum Jofaphat, quia ambulavit in viis

[ eum a.

David patris fui primis : & non fperavit in Baalim,

4. Sed in Deo patris fui

, & perrexit in preeceptis illius, &

non juxta peccata lírael. -

$. Confirmavitque Dominus regnum in manu ejus, & dedit

omnis fuda munera Jofaphat : fa&zeque funt ei infinitee divi-

tiae, & multa gloria.

.6. Cumque fumpfiffet cor e

CAPUT

mini, etiam excelfa, & lucos de Juda abftulit.

jus audaciam pfopte? vias ]50-

rP

. Terio autem anno regni fui, mifit de principibus fuis

Benhail.

rï"?üca ! ,ä

»

& Obdiam, & Zachariam, & NathangelD & Mich

2eam,

$. Et

i :mgtf-fïïä

ut dgcerent in.civitatibus Tuda. -

gbeüt L)&;Xo

gmeretricil

1. [Nvz/uit ;aiztra I^ael) Nulla inze

que [equunt;,m de muneribus oblatis;

Mraelis regno interiorfuit, nec,

oltendunt.

i vocem

ut Afa ejus parens ,

externa auxilia

6. Cumque þmpffät cor ejus audAciams

n u

fpectare , aut querere opus habuit.

l*

&:.)Exlcbreo vertit Pagninus,6 e/e«

2. Conflitzitque militum numeros , Gc.)

"wAVir cor ejus 42 viis Domini, id eft, au-

W u UI:

Sufpe&um enim habebat Regem Ifrae-

dentior fa&us eft in vera religione pro-

I—,', dicebat:

lis; cum quo AÀfa diuturnum bellum

movenda,& evertendo idolorum cultu.

1(5';!0:, ,

gef erat.

Execlfa , &$ luces. ) l'ana idolis in

d civitatibus Ephraim.) Mas enim

colübus excitata , & lucos in eorum

:

Artificio -

potiffimum fibi vindicare velle 1íraeli-

honorem cohfífecratos.

tàs merito vereri poterat.

7. U: deceremz im eivitatibus Tuda.)

nout

t

jU

3. ls wis David patris fu. primis.)

INon erant ifli quidem doctores , fed

js odtr *

Scilicet antequam peccarst.

Sacerdotum , &.Levitarum , qui do-

nert; ve

Baalim. ) UXX, Idofo.

&uri erant, ductores. Dicuntur tamen

offentatio"

$- Confrinavinque Dominus vegnum

miffi, ut docerent, quia impedimen-

n qdaven

du manuns dus.) Tuvans illum in omni-

tatollentes, & aliis modis Sacerdo-

os cremi

bus; & prafe

M

A GÀi

m populorum animos,

tes, & Loeviticos doctores juvantes ;

& benevolentiam ei concilians, quod,

boni iliius operis participes eránt.

Bibél, cuma Cum , Menoch. Tom. ILI.

R

130

LIBRI I PAIRALIPOMENON,

8. Etcum eis Levitas, Semejam , & Nathaniam , & Zabadiam, . iorum! it Ju

Afael quoque, & Semiramoth , & ]onathan ; Adoniamque, & ? vobuftifiint Y

'Fobiem, & "Thobado

niam, Levitas, & cum eis Elifama, &

15 Doit du

Joran facerdotes,

inta millia

15 bl i

9. Docebantque popu

lum in Juda, habentes librumlegis

Domini, & circuibant cunCtas urbes Juda, atque erudiebant [ Donino, & c

populum.

. Huncf

Io. Itaque fact

us eft pavor Domini fuper omnia regna ter-

tenentum at

ftarum . quae

erant per gyrum Juda, nec audebant bellare con-

. 9 Dotit

tra Jofaphat.

L

illia expedi

1r. Sed &

Philifthzei Jofaphat munera deferebant,& ve&tigal |

19, B omi

argenti, Arabes quoque adducebant pecora, arietum feptem -

pofüerat in u

millia feptingenta, & hircorum totidem.

12. Crevit ergo Jofaphat, & magnificatus eft usque in fubli--

me: atque sedificavit in fu

1

da domos ad inftar turrium, urbes-

Maplm ij

que muratas.

13. Et multa opera paravit in urbibus

Juamoth Gul

]uda: viri quoque

bellatores , & robufli erant in Jerufalem.

Adihens

14. Quorum ifte numerus per domos, atque familias fingu-

4

lorum :

9. Librum Legis Domini.) Sive Deu-

12. Domos d izflar turvium.) Pagni-

L Uif a

teronomium , ut quibufdam placet,

nus, & Vatablus vertunteZes: inke-

Conjn

qui totus exhortatorius eft ad divinz

breo eft 83 yy 3 Bzazgctb, quevox

legis obfervationem, five Pentateu-

magnificas edes , templa, bafilicas,

^. Defceni

€hum, qui

palatia fignificat : quare bene nofter

aüventum m;

Jegis nomine in primis in-

:

telligitur.

ïnterpres addidit, ad rzfLar fzfrri;zm,

populo, qui

Erudiebant poputum. j Non. enim fa-

quia palatia , & Regum ades in tur-

tis erat idola diflurbare, nifi etiam ex

rium fere alitudinem educuntur.

1 hanoth (

animis errores , & fuperititiones, qua

H;'läejïue mnratds.) Pagninus ; &

.

invaluerant, eriperentur.

Vatabl. habent, sréefaze tbefaurorum.

Ttcenta vil

!d

l0. Pzv:r Domizi.y Pavormagnus,-

Certe thefauri in locis muro munitis

Ron il tantum

& 3 Domino immiífus i

fervari folent.

s

quiefcente.

pfo Jofaphat

Vnum miitond

I3. Operamulta paravit, ) Miultafe-

icttnque mer.

Il. Memera deferebazt , 6 væfl;ffzzf

cit opera, & sdificia.

trlandis p |

argezti.) lNon nova quapiezm adacti

14. Per domos , 4*quc familias.) INue

Qriptura 1o

vi&oria, fed a fuperioribus tempori-

qui

merati funt per familias, & cogna-

Xodi,

&Nm

bus.Davidis, & Salomonis. Neque tiores.

16 [

j CH

enim eos jugum excufifTe ab eo tem-

Princeps &xercirus. ) Precipuus intér

bre

pore legimus ; neque hic tanquam-

omnes Duces Jofaphat

quare etiam

T&

fubadi, fed tanquam füubje&ti referun-

plures numerabat, quam ceteri.

lo

dl eni

? Q Soce,

tur, etfialiter vifum Abulenfi quzft.2r.

Et cum eo robuffifmi viri.) Ipfe qui-

&

fui

Arabes quoqae , &

Poftquam vi-

dem - Jerofolymis habitabat , milites

QCCfe

Sfümpti

delicet ab eo devi&i

VH

nt fuborta ali-

vero varlis locis re

tur E

: &d

tributi.

gni divifi, & con-

jf

Tllitie

qu; legitima belli caufa.

17' IWE (

)N

CAJ"UT XVIE w XVIIL

£31

Zabadiam,

iorüm: in Tuda princeps exercitus, Ednas dux, & cum eo

ltmque, &

robuftiffimi viri trecenta millia.

LÀ

Zlilama) &

