lofophia cap. 40. ita fcribit : Evezz

18« 4dlvi languore, ) De g'uo

tet ad ]01'31'1

eft num. 15.

Qi&um

zonuunquam nibil manere integrum (lo-

üm ]ehu f

quitur de füccis, qui funt in corpore)

19. lnfrmitate peffma.) Graviffima,

. H Achal

J ipfum. etiam partium rerum maligne

& moleftiffima.

Secundum morem combuflionis.) NVel

8 Cüm (

purrejeere, 8 cum adigs egeri fuceis , &4

enim cadavera ipfa comburebantur ;

Jferi dejeéliones colliquatzuas , fpfajque

pe]

d. d

gartes pramum defli;zutas Ab alimento ta-

ut factum eft cum Saul 1. Reg. 31. 12.

terfeci j

10»

belcere , deinde 69 computre[cere cum ip-

& Sedecia Jer. 34. $- vel faltem aro-

mata cadaveribus impofita cremaban-

l

hzi

fs. [uecis , & in [aniem flutas egeri , eas

DI MET

pracipue , que velut ex concreto fanguine

tur. Vide dicta fupracap. 16. num. 14

fébflantiam babent, ut lienem , & bepar.

20. Nem in fapulcbro Regum. ) Seor-

4l (fe 40"

Plura vide apud eumdem Valefium.-

fum tumulatus eft jin rmoemoriam cul-

i

Mtlori b

üdnïdü';

16. Ambf&m , 44 corfines funt Aibia-

Qu

garum ejus.

lic hà

ON

CAPUT XXIL

145

ticari fecift

& o€to annis regnavit in jerufalem Ambulavitque non rette,

)nem domus

& fepelierunt eum in civitate David : verumtamen non in fe-

,kmeliores te

pulchro regum.

CAPUT XXI

um populo

Amperium Ocboziam filium Sforam occidit Srebu

, fimul , & Toram

ntia tua.

regem Jjrael : occidente autem ZAtbalia filios regis , j&gxwrm&

|tui, done;

J'oabetb. oas natu sinimumn.

Onftituerunt autem habitatores Jerufalem Ochoziam fi- 4Reg-

m Philiühi,

IC

lium e;us minimum , regem pro eo: omnes enim ma- 8 2

.ht em, di-

jores natu , qui ante eum fuerant, interfecerant latro

nes Ara-

eftin domo

bum, qui irruerant in caftra : regnavitque Ochozias filius Jo-

3

fit e filius,

ram regis Juda.

2. Quadraginta duorum annorum erat Ochozias, cum re-

lvi langto-

gnare coepiffet, & uno anno regnavit in Jerufalem, & nomen

matris ejus Athalia filia Amri.

fpatia vol-

ias domus Achab , mater

3. Sed & ipfe ingreffus eft per v

& ficionga

enim ejus impulit eum, ut impie ageret.

, languore

4. Fecit igitur malum in confpettu Domini, ficut domus

ite pellima,

Achab: ipfi enim fuerunt ei confiliarii poft mortem patris ful,

jonis, exe-

in interitum 6jus.

A

is eorum. iüt perrexit cüm Toram

5. Ambulavitque in confili

? cæpfffe

b

filio Achab reze Ifrael, in be

llum contra Hazael regem Syriae

&

in Ramoth Galaad :: vulneraveruntque Syri Joram.

1

jopa, dttà

6. Qui reverfus eft, ut curaretur in Jezrahel

,mu

ltas enim

, meridiem

n juxta Me

plagas acceperat in fupradiécto certamine. Igitur Ochozias fi-

lius Joram, rex Juda, deícendit

j Originemt

, ut inviferet ]oram filium

Achab in Jezrahel segrotantem.

r

.

e lac autem

4. Voluntatis quippe fuit Dei

adverfus Ochoziam, ut veni-

dver-

retad Joram, & cum veniffet, & egrederetur cum eo a

T

fum Téhu filium Namfi , quem unxit Dominus , ut deleret do-

Gravifim

mum A«cbab..

8. Cum ergo ev

erteret Jehu domum Abhab, invenit p

rinci-

nt ei, & in-

,?/Mif-

) Vd

pes Juda, & filios fra

trum Ochoziae, qui miniftraba

burebantil y

. 9. Ipfum

R2 7

terfecit illos.

pf )esism. ) Qui füperiori cap. feptimum , explicavimus

4. Reg. g.

lm ao*

num. 25. ufque ad

finem capitis.

, cremiodt

num. t7. Joachaz appellatur.

j nom D

Latrones 4rabum.) De quibus di&um

g. Voluntatis quippe fuit , &e. ) Quae

rüm-)

Se0t

eft fuperiori cap. num, 16.

hic dieuntur de Ochozig cede , expli-

L

P

Quadraginta duormm annorum. ) 'cavimus 4. Reg. 9. num. 27-

h oriam qu*

Quae hic habentur ufque ad verfum

144

LIBRI H PARALIPOMENON

9. Ipfüm quoque perquirens Ochoziam, comprehendit lati-

.^, Tniit &

tantem in Samaria * addu£tumque ad fe occidit, & fepelierunt

re; üiritque

eum., eo quod eflet filtus Jofaphat, qui quafierat Dominum 1n

locutus eft D

toto corde fuo : nec erat ultra fpes aliqua, ut de füirpe quis re-

4 Ife et

gnaret Ochoziae.

*

;

, & Tertia p

4Reg — Io.* Siquidem

Athalia mater ejus, videns quod mortuus effet

tum, & Leri

ir 1.filius fuus, furrexit, & interfecit omnem ítirpem regiam do-

pars ad domu

damenti : ofm

nius ]oram.

1ir. Porro T

&

ofabeth filia regis tulit Toas filium Ochoziæ-, &

mini

furata eft eum de medio filiorum regis, cum interficerentur z

6. Nec

U

'abfconditque eum cum nutrice fua 1n cubiculo le&tulorum :

cerdotes, &

:

Jofabeth autem , quae abífconderat eum, erat filia regis Joram,

diantur, qui

uxor Jojadae pontificis, foror Ochozize, & idcirco Athalia non

fervet cutod

interíecit eum.

". Levite

12. Fuit ergo cum eis in domo Dei abfconditus fex annis,

fu (&fi qu

quibus regnavit Athalia fuper terram.

intque cum

9. F'ecerg

CAPUT XXII.

u3 Droecep

Sfojada pontifex unxit Soas in regem S'uda, curaoitque, uit Alibalia

qui ftb fe e;

Qu impleva

occideretur, & cultus Dei reflitueretur, populus autem deflruit

Dotlüfex nor

domumy, altaria, ac fmulacra Daal.

ebdomadas

4R€g. I

Nno autem feptimo confortatus Jojada, affumpiïf centu-

0 Deditay

1l. 4-

- riones, Azariam videlicet filium Jeroham, & Iímael fi-

que & peïta:

lium Johanan, Azariam quoque filium Obed, & Maafiam filium

10. Conft

patte templi

Adajz , & Elifaphat filium Zechri, & iniit cum eis foedus.

2. Qui circumeuntes Judam congregaverunt Levitas de cun-

altari, & ten

&is urbibus Tuda , & principes familiarum Ifrael,veneruntque

x-

in Jerufalem.

3' Pä&wn ,:n

3. Init

4 tldem fingia

gregandis Levitis elegiffe, ne fi alio

-'S- PüTt,qm ^

lo. Siquidem Athalia, €$c.) Qu ab

etam diciturpo;

hoc verficulo ufque ad finem capitis

tempore convenirent , frequens illo-

Ilf & porty

- hic habentur , explicata funt 4. Ieg.

rum concurfus in ferufalem füfpicio-

JI. nume I

2»

3

nem Athalie faceret.

20. Vocity f

Principes familiarum Ifrael. ) Regni

810 ilatio inl

Je

U r ln

N autem feptimo , €$c.) 'Totum

[uda, ut vult Vatablus; neque enim

d Gdebatur.

hoc caput explicatum eft 4.

credibile eff ad regnum Ifraelis rem

Reg. c.11.

fuiffe delatam. Vere dicuntur prin-

C:.U*.a m templ

2. Girenmenntes Tudam , t$c.) Sa-

cipes familiarum l1frael, quia Judai

PULLEN

etiam Ifraelis

lSl j

V

D

l

1fünd

lianus tom. 3. anno mundi 3157.num.

genus erant, Vide cap,

3. putat Jojadam tempus Pafchale con-

feq. num. 16,

t t

Ts Qu G

ÜN

CAPUT XXII.

14$

Chengit at

: fepelierunt

3. Inut ergo omnis multitudo pactum in domo Dei cum re-

ge: dixitque ad. eos Tojada: Ecce filius regis regnablt ficut

Dominom i

locutus eft Dominus fuper filios David.

Te quis1e

4. IHfte eft ergo fermo, quem facietis:

fl

- s. "Tertia pars veftrum,

qui veniunt ad fabbatum, facerdos-

nortus effe

tum & Levitarum , & Jamtomm, erit in portis : tertla vero

| fegiam do-

pars ad domum regis, & tertia ad portam, quae appellatur Pun-

damenti : omne vero reliquum vulgus fit 1n atriis domus Do-

)dhoza, &

mini.

"ficerentur :

nifi fa-

e&tulorum :

6. Nec quifpiam alius mgredmtur domum Domml

cerdotes,

&

qui miniftrant de Levitis: ipfi tan*Ummodo ingre-

regis]

diantur , quia fan&iificati funt :

& omne reliquum Vulgus ob-

2

Athala non

fervet cu&edlas Domini,:

7. Levitee autem circumdent regem, habentes finguli armà

fex atn

fua ( & fi quis alius ingreffus fuerit templum, interficiatur )

fintque cum reze, & intrante, & egrediente.

8. Fecerunt ergo Levitae, & univerfus Juda, juxta omnia,

quae przeceperat Jojada pontlfex & affumpierunt fmguh ViTOS,

qui fub fe erant, & veniebant per ordinem fabbati, cum hls:,

Wi

qui 1mpleverant fabbatum , & egreffi erant : fiqmdem Jojada

]6]27 l

pontifex non dimiferat abire turmas, quae hbl per fingulas

hebdomadas fuccedere confueverant.

npüt Centü-

9. Deditque Tojada facerdos centurionibus lanceas, clypeos-

que, & peltas regis David, quas confecraverat in domo Domini.

Ifmaeï

(ram fl um

Io. Conflituitque omnem populum tenentium pugiones, à

parte templi dextra, usque ad partem temph üm:&ram coram

) fæduö'

ss de cüt

altan & templo per circuitum regis.

II Et

petuntque

.

Patium im domo Deicum Rege; )

Levite Scutarii cuftodes templi habie

3 [nlil

E fidem fan&e fpondentes,

taculum. fuum habeban

Vide haec

/

S. Portam ^ .

« Fandamenti. ) Quæ

latius- difputata apud Vlilalpand in

[' nefïalo

etiam dicitur porta fn.uuarlorum 3. Reg.

Ezechiel. tom.

2. cap. 32. ubi agit de

II. 6. & porta fuperior hoc cap. num.

nuimero portarum temph.

29. Vocatur [wperzor , quoniam a re-

tlem fumeo

6. Quia fantlifcari [pnt, ) Ett ipfis

gio palatio in inferiori fitu. coníti-

tantum ingreffus permittitur inatrium

tuto per hanc portam in templum

Sacerdotum five.- Lieviticum.

Vide

Mf ) Regm

afcendeb atur.

Dicitur Fuzdamen ,

1

165

quia cum templum refpeGu Regia edi-

Riberam de templo lib.

cap

mae ;5 yerm -

anad

in conwrdla tom

lib. 3

ipuntr Pf'"

tius effet, neceffirio hxc por*a in ip-

'€3p. 3I.

fis templi fundamentis aperienda fuit.

qma gl

Diciturfcutariorum , quia juxta illam

1o. Corem Altati.) Hulocauüorum-

DBibh cwunm Com. Menoch. Toszs. L

d

-

144

LiläRï Hl. PARALIPOMENON

1r. Et eduxerunt filium regis, & impofuerunt ei diadema,

& teftimonium,dederuntque in manu ejus tenendam legem, &

conítituerunt eum regem: unxit quoque illum Jojada pontifex,

t OU.

& filii ejus: imprecatique funt ei, atque dixerunt: Vivat rex.

tongritri D

^.

12. Quod cum audiffet Athalia, vocem fcilicet currentium,

atque laudantium regem , ingreffa eft ad populum in templum

. fitn jiam

Domini.

13. Cumque vidiffet regem ftantem fuper gradum in introi-

1. (Eptem a

tu, & principes, turmasque circa eum omnemque populum

dragint:

terrce gaudentem , atque clangentem tubis, & diverfi generis

Sebia de Berí

organis concinentem, vocemq

ue laudantium, fcidit veftimenta

1. Fecitqui

fua, & ait : Infidize! infidize!

Jojde facer

I4. Egreffus autem Tojada pontifex ad cänturiones, & prin-

^. Àccepit

cipes exercitus, dixit eis : Educite illam extra fepta templi, &

filo, & fs

interficiatur foris gladio. Preecepitque facerdos, ne occide-

4 Poltqu

retur 1n domo Domini.

Yi

.5 Congre

15. Etimpofuerunt cervicibus ejus manus: cumque intraffet

1mini ad tv

portam equorum domus regis , interfecerunt eam ibi.

mam d farta

16. Pepigit autem Jojada fcedus inter fe, univerfumque po-

Titoque hoc

pulum , & regem , ut effet populus Domini.

6. Vocavit

17. Itaque ingreffus eft omnis populus domum Baal, & de-

tibi non foit

ftruxerunt eam, & altaria, ac fimulacra illius confregerunt:

Mathan quoque facerdotem Baal interfecerunt ante aras.

Jenfalem pe

Ut inferret c

I8. Confüituit autem Jojada praeepofitos in domo Domini, fub

Tonii ?

manibus facerdotum, & Levitarum , quos diftribuit David in

". Athalia

domo Domini, ut offerrent holocaufta Domino, ficut fcriptum

hum Dei, $

*eft in lege Moyfi,in gaudio, & canticis, juxta difpofitionem

David.

*om'miï ott

. & Preoy

.19. Conftituit quoque janitores in portis domus Domini, ut

2

non ingrederetur eam immundus in omni re.

-

&

Juxta portan

20. Alfumpfitque centuriones, & fortiffimos viro

$, aC pfin-

M——-—.——.

cipes populi, & omne vulgus terrae, & fecerunt defcendere re-

H jHm qny

gem de domo Domini, & introire per medium portz fuperio-

W6 tot

ris in domum regis, & collocaverunt eum in folio regali.

a d

21. Laetatusque eft omnis populusterraee, & urbs quievit :

Tmus, que ib

) Jcccpi; p

porro Athalia interfe£&ta eft gladio.

TCAPU'F-

) Frit

Ts quf

19. Prepofitos $m domo Domini. ) Tux- -üerioer divifio longo tempore ne-

cUlatecons

£a Davidis difltributionem , quam ha- gleca fuerat.

-

CODjüpem Ts

ig. dpooinzdus

dz omnmi re.()-unalig'

litus anno th

bemus r. Parglip. Cap. 24. qua mini-

- bet legali immunditia,

4 0R flmulu

ON

*

u

a

F R

d*

$v

147

ei diadem,

m legem, d

CAPUT XXIV.

(à pontfes,

Sfoas "vivente Sfojada bonus , ac pius , ju[fit. ad Jartatecia templi

Vivat rex,

congregari pecuniam ; deinde , facius impius , jubet. occidi Zacba-

JUTTentium,

in templum

riam filium S'ojade; 9'uda, C Zerufalem a Syris diripiun-

Jur,.C "foas a fervois Juis occiditur.

NI

m 1 intro;-

Eptem annorum erat Toas cum regnare coepiffet : & qüa— 4Reg,

e populum

I.S

draginta annis regnavit in Jerufalem, nomen matris ejus ! «21-

erfi generis

Sebia de Berfabee.

| veüimenta

2. Fecitque, quod bonum eft coram Domino cun&tis diebus

Jojadae facerdotis.

65, & prin-

m

00

Accepit autem ei

E

a

Jojada uxores duas, e quibus genuiþ

a templi, &

filios, & filias.

fie occide«

4. Poft quae placuit Toas, ut inftauraret domum Domini.

s. Congregavitque facerdotes, & Levitas, & dixit eis: Egre-

i Totraffet

dimini ad civitates Juda, & colligite de univerfo Ifrael pecu-

»

niam ad fartate&ta templi Dei noftri, per fingulos annos, fefti-

ümque po-

natoque hoc facite, porro Levitee egere negligentius.

6. Vocavitque rex Jojadam principem, & dixit ei: Quare

uj & de-

tibi non fuit curae, ut cogeres Levitas inferre de Juda, & de

fregerunt:

Jerufalem pecuniam, quze conftituta eft a Moyfe fervo Domini,

afas.

ut inferret eam omnis multitudo Ifrael in tabernaculum tefti-

monil ?

7. Athalia enim impiiffima, & filii ejus, deftruxerunt do-

tícripam

mum Dei, & de univerfis, qua fanctificata fuerant in templo

gofitionem

Domini, ornaverunt fanum Baalim.

. 8. Praecepit ergo rex, & fecerunt arcam: pofueruntque eam

orinfecus.

jotrini, üt

jpxta portam domus Domini f:

T 4

9. Et

s, AC pïin'

xndere f

.$g

72

ttm annorum Oc.) Caput hoc

fe Toas, fed alteram alteri feu viva,

fere totum explicatum efl 4.

feu demortuaz fucceffille.

Harum l-

e fupe-

Rczg. 12.

ltaque ea tantum explica-

tera appellata efi Joade de Jerufalem,

pl

bimus, qua ibi non habentur. .

ut habemus cap. fequenti num. r. ex

3. Jeeepit autem illi Jojadas uxores

| quiewt:

qua natus Amuafias regni fucceffor. :

duas.) Erat enim Jojadas amore, &

6. Que conflituta eff ia Moyfe.)) Exod..

CAPUT

. mmeritis quafi parens Regis, cum quo

30. 12. vide dica 4. Reg. 12. num. 4,

. affinitate conjunctus erat; habebat enim

mport

conjugem Jezabet Regis amitam. Sa-

7. Que [antiiftcata fuerant , &c. )

lianus anno mundi 3166. num. 1. pu-

Obiata , & dedicatain ornatum & mi-

tat non fimul utramque uxorem duxif-

nifterium facrum,

7 Qualii

-

&

X428

*

,

LIBRI H PAR—AL.ïP'OB*IENQN -

9 Et preedicatum eft in Tuda, & ferufalem, ut deferrent

4

] ag Erdere

*Exo, finguli pretium Domino;, *quod conitit

s

fervieruntque

89 2- füper omnem Ifrael in deferto.

uit Moyfes fervus De-i

$

da,t ferufal

Ic. Leetatique funt cuncli principes, &

O

mnis populus ,-þ &

1o. Mittebe

ingreffi contule

runt in arcam ]?omini, atque miferunt,dita—ut

-

fum, qugs. pl

impleretur.

0. SpItItU

1I. Cumque tempus effet, ut deferrent arcam coram rege

erdotem, &

per manus Levitarum ( videbant enim mu

l

:

tam pecuniam ) in-

Dominus Dei

grediebatur fcriba regis, & quem primus facerdos conttitue-

quod vobis n

rat: effundebantque pecuniam, quze erat in arca: porro arcam

linqueret vos

reportabant ad locum fuum : ficque faciebant per fingulos dies,

1. Qu «

& congregata eft infinita pecunia ,

fegis imperit

12. Quam dederunt rex, & Jojada his, qui preeerant operi-

42. Et not

bus domus Domini : at illi conducebant ex ea caefores lapi-

Cerat jojada |

dum , & ariüifices operum fingulorum, ut inftaurarent domum

Cum moreret

Domini : fabros

quoque ferri, & eeris, ut quod gadere Coepe-

25. Cümq

tat, fulciretur.

exercitus Sv

13. Egeruntque hi, qui operabantur induftrie, & obduceba-

€it cuntlos

tur parietwm cicatrix per manus eorum , ac fufcitaverunt do-

Tüntres] in.

imum Domini in ftatum priftinum, & firmiter eam ftare

24. Ft cet

runt..

:

xfece-

triidit Dog

14. Cu

mque compleffent omnia opfära, detulerunt coram re-

€0 Quod dei

ge,«& Jojada reliquam partem pecunise: de qua fa&ta funt vafa

Qu5 quoque

templi in. minifterium, & ad holocaufta, phialee quoque , &

^5. Etabe

« cgetera vafa aurea, & argentea, & offerebantur holocaufta in

?

JTecrunt an

domo Domini jugiter cunctis diebus Jojadze.

15. Senuit autem Jojada plenus dierum, & ;1101*tüu3 eft, cum

h——-———-

effet centum triginta annorum.

I

j fäöf p

16. Sepelieruntque eum in civitate David cum regibus, eo

fii

quod feciffet bonum cum Ifrael, & cum domo ejus.

t tefie

5 IMI;/!! |

1. Poftquam autem obiit Tojada, ingrefti funt principes Juday

& adoraveru

3

nþ regem: qui delinitus c-)bfequils,eorum, a

cqul'e-;

Qure franf

18. Et

TOTha erat co

v—it eis.

CL lere, (

II. Primmus facerdos. ) Summus 32a-

Cum I[frzel.) Cum juda; nihil enim

erdos, Pontifex.

illi cum Ifraelitis id

g

ololatris co,mmïer-;.

Tsimplefr

S;cque f aciebant per fiagnlos dies.) Cum

cii fuit.

4

i

n

lüd 'Ui

Ul$ 9

fcilicet tempus eífet, ut deferretur ar-

I8;

4 i!ïus 1

E£ cum damo cj;zs.) Davidis,in cuiu-;

gnig

Gj q,

^1, quod jam pecuniis referta effet,

civitate fepultus.eft,(cilicet in arceSion.

ut hoc eodem veríiculo habetur.

17. lngreff funt principes 3uda , &0. )

Y OUXS m'"(l

me

16. Cwm Regibu;.) ld Jojade meri-

Studiofi Daalis, facultatem pofltulan-

2x [ (itjo

"Mib o

)Q

tis datum eít honoris cauía,

tes, ut illius cultum revocare li;eret.'

w? W d [

JNC

| OA P DTZXXIV.

144

1t deferren

-18. Et dereliquerunt templum Domini Dei pätrum füuorum,

: fervus Dei

fervieruntque lucis, & fculptilbus, & facta

"

eft ira contra Ju-

da, & Jerufalem propter hoc peccatum.

L]

populus, &

19. Mittebatque eis propl

' -

1etas , ut reverterentur ad Domi

Rtünt, ia t

hum , quos proteftantes, illi audire nolebant.

'20. Spiritus itaque Dei induit Zachariam filium TJojadae fa-

Coram repe

cerdotem, & ftetit in confpe&tu populi, & dixit eis: Hzec dicit

cuniam) in«

/

s conftitoe«

Dominus Deus: Quare transgredimini praeeceptum Domini ,

quod vobis non proderit

JOTTO arcam

& derefliquilftis Dominum, ut dere-

linqueret vos ?

ngulosdies,

.21. Qui congregati adverfus eum , miferunt ]

$

æides juxta

*

fegis imperium in atrio domus Domini.

rant operi-

22. Et non eft recordatus Joas rex mifericordize, quam fe-

tfores lapi-

cerat Jojada pater illius fecum,* fed interfecit filium ejus. Qui 'Mat.

ent domum

23.35.

cum moreretur, ait : Videat Dominus, & requirat.

jere cope-

23. Cumque evolutus effet annus, afcendit contra eum

exercitus Syrice : venitque in Juda, & Jerufalem . & interfe-

. obduceba«

€it cun&tos principes populi, atque univerfam praedam mife- -

veront do«

runt regi in Damaícum.

[lsre fece

24. Et certe cum permodicus veniffet numerus Syrorum,

tradidit Dominus in manibus eorum infinitam multitudinem,

t cotam fC«

€o quod dercliquiffent Dominum Deum patrum fuorum : in

a fant vifa

Joas quoque ignominiofa exercuere judicia.

uoque; «

25. Et abeuntes dimiferunt eum in languoribus mägnis; fut-

locaulta m-

Texerunt autem contra eum fervi fui, in ultionem fanguinis

^

»

[ s

i

lii

y eft, curt

XJ. Quos proteflamtes. ) Prophetas

e2. Mifericordie , : &fc. )V Beneficio-

lu &

fcilicet £effifeaztes, ut eft in Hebrao.

rum acceptorum, cum fcilicet furen-

2o. Induit Zacbariam, ) lmplevit

te Athalia fervatus eft

fpiritu prophetico.

admotus.

; & ad Regnum

qpeï

Juda,

Ü

Id

Quare tran[gredimini 6c.? ) liec

Videat Dominus , 65 vequirat.) Qua-

?X

fümma erat concionis prophetz, quem

fi dicat: caufatn meam Domino com-

10

E

plura magno animi ardore dixiffe par

mendo, ipfe vindicam fümat, quod

eft credere; cum illum Domini fpiri-

fecit Deus per bella externa , & do-

; filti enim

tus impleffet.

meflicam conjurationem.

ris commei*

Quod vobis nom proderit. ) EJt Mio-

!

fis; Minus enim dicitur , quam fi-

?.*4. Ignam;;ziofa exercuere — judicia, )

IdiS) in dits

gnifïcatur.

Seritentia enim eíft, quod

Ignominiofe illum tracantes, & cor-

n

vobis maxime nocebit.

pus illius vexantes: quare ftatim ad-

W,ch

-

2l. Íz atrio domus Domizi. ) Hsier

ditur; 4beuntes dimi[erupt ewm im lau-

jj

« DOl

tulite

*emplum , & a/tare, holocauftorum fci-

guoribus magni; , nimirum ex illa vexa-

icet, ut digiþtxr Mütt. 23. 35.

tionc relictis.

140

LIBRI] I. PARALIPOMENON

filii Jojadae facerdotis, & occiderunt eum in le&ulo fuo, & , Venit a

diatur tecum

mortuus eft: fepelieruntque eum in

;ivitatg David, fed non

in fepulchris regum.

L]

lírael, & cun

26. Infidiati vero funt ei

,,Zabad filius Semmaath Ammani-

9. Quod fi

tidis, & Jozabad filius Semarith Moabitidis:

garite faciet

27. Porro filii ejus, ac fumma pecunide, quae a

dunata fue-rät

füga convet

fuüb eo, & inftauratio domus Dei, fcripta funt diligentius in

g, Dixitqu

centum talent

Libro r'egum tegnavit autem Amafias filius ejus pro €o.

to Dei : Habi

CAPUT XXV.

10 Separav

ex Ephtaim,

nafías j S9foas fuccedens , interf'ecit eos, qui patrem occide-

Tuda veheme

vant ; & pofl babitam de Idumeis vittoriam , adoravit deos illo-

1I. Porto

rum , & ob id capitur a Soas rege Iracl, quem ad prelium

abit in valle

provocaver at ; ac Jerujalem diripitur, tandemque

n. Et alig

P

in Lacbis f ugiens occiditur.

duxerunt ad

€os de famm

4Reg- ï-

gintiquinque annorum erat Amafias, cum regnare coe-

140 '2"

,VI

1. At il

piffet, & vigintinovem annis regnavit in Jerufalem, no-

iret d prael

men matris ejus Joadan de Jerufalem.

4. Fecitque bonum in confpectu Domini: verumtamen non

Usque ad Be

prdim mag

in corde perfecto.

3. Cum

C

]

14 Amifi

jue roboratum fibi videret imperium, jugulavit ferf

l0tum Sej

vos, qui occiderant regem patrem fuum,

adolebat inc

. Sed filios eorum non interfecit , ficut fcriptum eft in Li-

Deut. bro legis Moyfi, ubi praecepit Dominus, dicens: *Non occi-

.. I Qum

24.16- dentur patres pro filiis, neque filii pro patribus fuis, fed unus-

T^ prophe

uisque in fuo peccato morietur.

lDeraverunt

2 2

—

€zech

$. Congregavit igitur Amafias Juda, & conftituit eos per

18.2o. familias, tribunosque, & centuriones in univerfo Juda, & Ben-

Ailique i

jamin,& recenfuit a viginti annis furfum invenitque (1)trecenta

Sufricitur Saf

millia juvenum , qui e

grederentur ad pugnam, & tenerent ha-

mtelligendum

ftam, & clypeum.

,

VoGti talent;.

« gentels n

6. Mercede quoque co

nduxit de Ifrael centum millia rbbtt-

T. Venit

L Quod (

ftorum , centum talentis argjnti.

miïitïbus duod

Q) trecenta. Im ediz. Sisf. /egi)ur:- triginta.

üllent.

talleutafui!Te a

27- la libro Regum.) Alius eft liber

6. Centum talenti: arge:z.ti.) Exïg*ua

hic ab iis, quos habemus.

fane pecunia in tot milites difpartien-

i. ]/lginti quinque annorum, &c.) Ple- da; nam fingulis mille militibusunum ,

.a ntum tem ü

raque hujus capitis explicata tantum obveniebat talentum , hoc eft,

Iquim Pattem

P

(

LP

duodecim mille regales Hifpanici, ó&

Qu

i

Veit hi

funt 4 Reg. 14

N

C AP.UT XXV,

19Y

tlo fto, &

». Venit antem homo Dei ad illum , & ait: O rex, ne egre-

id, fed non

diatur tecum exercitus Ifrael : non eft enim Dominus cum

lfrael, & cun&tis filiis Ephraim:

8. Quod fi putas in robore exercitus bella confiftere, fupe-

th Ammani-

tari te faciet Deus ab hoftibus: Dei

ütata fuerät

fugam convertere.

quippe eft adjuvare, & in—

lizentius in

9. Dixitque Amafias ad hominem Dei:

uid ergo fiet de

Dro $o

centum talentis, quze dedi militibus Ifrael? Kt refpondit ei ho-

mo Dei: Habet Dominus, unde tibi dare poffit multo his plura.

IO. Separavit itaque Amafias exercitum, qui venerat ad eum

reno OC

ex Ephraim, ut reverteretur in locum fuum: at illi contra

juda vehementer irati reverfi funt in regionem fuam.

Ut dets il«

Ir. Porro Amafias confidenter eduxit populum ífuum, &

j rl

abiit in vallem Salinarum, percuffitque filios Seir decem millia.

(

I2. Et alia decem millia virorum ceperunt filii Juda, & ad-

duxerunt ad praeruptum cujusdam petrae, przecipitaveruntque

€os de fummo in praeceps, qui univerfi crepuerunt.

épnare (t«

I3. At ille exercitus, quem remiferat Amafias, ne fecum

üfalejm, n0.

iret ad praelium , diffufus eft in civitatibus TJuda, a Samaria

usque ad Bethoron, & interfe&tis tribus millibus, diripuit

Xamen n

predam magnam.

14. Amafias vero po

ft caedem Idumæorum, & allatos deos

at fete

filiorum Seir, ftatuit illos in deos fibi, & adorabat eos, & illis

adolebat incenfum.

Ts

15. Quam ob rem iratus Dominus contra Amafiam, mifit ad

'Non octi«

illum prophetam , qui diceret ei: Cur adorafti deos

, qui non

,fed unus

liberaverunt populum fuum de manu tua ?

[ m

— ÁÀ

16. Cum-

as

it eos ptT

unicuique militi düocl&cïm regales.

tur ex facro textu.

Hebrai putant

j & De-

Sufpicatur Salianus de talentis auri

ptrecenta

fuiffe Amos patrem lfaie prophetz.

intelligendum effe hunc locum , feu

Conlli: fliis Epbraim. ) INomine fi-

nerenþha'

vocari talenta argenti, quianon auro,

liorum Ephraim totumlfraelem intel-

fed argenteis numismatibus folveren-

ligit, ut paffim apud Prophetas , ut

tur. Quod fi verum effet , fingulis

cum dicitur Ofee cap. 6. num. 4.. Qu4

ia 100

zailtibus duodecim nummi aurei da-

faciam tibà. Epbraim , quid. facsam tibé

»Venit

& fuilent.

/

Probabiie mihi videtur

juda ? quibus verbis tum regna Ifraelis

talenta fuiffe argenti, fed hoc integrum

tum Juda defignantur. Faat enim tribus

4 Exgn

ftipendium non fuiffe , fed ad breve

Kphraim przcipua in regno Ifrael , &

tantum teropus, poft quod aliam re-

in Samaria totius regni caput.

: difpäfïïe"'

l0. Contra 7udam vcbementer 17a11.)

itibusumum .

liquam partem eflent accepturi.

7. Venit autem. bomo Dei ad illum.)

Cujus ire mox non levia figna dede-

runt, ut patet ex hoc eodem capite,

ia

guis fuerit hic propheta, non habe-

.

m

15

A

a

LIB RI I. PX R;A LIPO M ENON

..2 Qu p

16. Cumque hac ille loqueretur, refpondit ei: Num *cc—mfï-.

liarius rezis es ? quiefce, ne interficiam te.

Difcedensque

dias n Jeruia

intérfecerunt

"propheta, Scio, inquit, quod cogitaverit Deus occidere te,

quia fecifti hoc malum, & infuper non aequievifti confilio meo.

;j Report

tribus fuis n

17. lgitar Amafias rex Juda, inito peffimo confilio, mifit ad

joss filium Joachaz filii Jehu rege

m .Ifragl, dicens : Veni; vi-

deamus nos mutuo.

18. At ille remifit nuntios, d

icens : Carduus , q.ui eft in

O:æ j d

Libano, mifit ad cedrum Libani, dicens : Da filiam tuam ftlio;

/nes C .

meo uxorem, & ecce beftize, quae erant in filva Libani, tran-

fierunt, & conculcaverunt carduum.

gc pufomodum

üdiere ; d

19. Dixifti : Percuffi Edom, & idcirco erigitur cor tuum in

fuperbiam: fede in domo tua, cur mal

jert

um adyerfgm te provo-

Cas, ut cadas, & tu, & Juda tecum?

«

:20. Noluit audire Amafias, eo quo

d Domini effet Voluntas

m

1./ AMm's |

ut traderetur in manus hoftium propter deos E:dom.

21. Afcendit igitur Joas rex Ifrael, & mutuos fibi preebt

181'8--

fede

confpettus: Amafias autem rex Juda erat in Bethfames Juda:

^. Ipíe a

quam dormi

25. Corruitque Juda coram Ifrael, & fugit in tabernacula fua.

25. Porro Amafiam regem Juda, filium Joas filii Joachaz.;

?. Sedecin

quinquagint:

cepit Joas rex Ifrael in Bethfames, & adduxit in Jerufalem:

deíftruxitque murum ejus a porta Eph

tri us Jec

ggim usque ad portam

anguli quadringentis cubitis.

4 F'ecitqu

24. Omne quoque aurum,

& argentum, ,&'univeffa vafa ,

quae fecerat

quae repererat in domo Dei, & apud Obededom, in thefauris

. & Bt ekq

& videntis ]

etiam domus regiae , nec non & filios obfidum , reduxit in Sa-

inariam.;

:

1n omibus.

6. Deriq

25. Vixit autem Amafias fil

ius Joas rex Juda, poftquam mor-

tius eft Toas filius Joachaz rex Hírael, quindecim annis. -

eftruxit m

26. Réliqua autem fermonum Amafize priorum, & noviffi-

Emi

m.orum, fcripta funt in Libro regum Juda, & Iírael..

d M/m 4uf.

27.Qui

1 prim

s

1;6;- V'Num con[flz':zrius Regis es? ) Sane

24. 4pud Obededom z':z-tbe:fgun's. ) Id

3 de detgg 4

érat, & quidem Regi a Deo datus, &

eft, apud unum de nepotibus Obede-

1 eg' cap, lsl .

nihil a. munere fuo alienum faciebat,

dom , cui forte idem nomen erat,

j. I (lifäu; |

Seío , inguit , qmod cogitaverit / Dens

Vel, quod verius puto , apud pofte-

^

Mütiig br

d

eteidere 1e. ) Scio Deum in fceleris

ros Obededom , qui de nomine pa-

PODhetsy

penam permiffurum , utinfidiis inter-

rentis fui dicuntur, & intelliguntur,

ceptus violenta morte tollaris. e me-

cum dicitur Obededom, quemadmo-

ittarja ia

dio: quod quo.modo acciderit; ha-

dum etiam cum .dicimus. lfraelem,

D

viile tre

j

00 m n

poíteros 1fraelis fignificamus,.

&36!- mm Cm

bemushoc cap. ngm. 27*

ÜN

CAPUT XXV. & XXVI.

153

Num Confi4

21 Qui poftquam receffit a Domino, tetenderunt ei infi-

cedeuc( Y

dias in Jerufalem.

Cumque fugiffet in Lachis, miferunt, &

Occidere IC

interfecerunt eum 1bi.

'onfihor neo

28. Reportantesque fuper equos, fepeherhnt eum cum paa

ho) ml 1t äd

tribus fu1s in Clv itate David.

$: Veni i

CAPUT )O(VI

; qui.elt j

m tuam &il

Ozræ fülü Anwf te pietas commendatur , qui adverfus szlz/zzþzzm

Arabes , C zdhmmonitas triumpbat ,

mz'lïasgue exirust. civitate

L1ban], tran

ac po]imodum ob nimiam felzczmz*em elatus ,. prajumpfit mcenjä"n

cor tuum 1n

adolere ; quam ob vem-ad diem usque mortis a Domino lepra

m t€ provo

perculJus efH gubernante regnum filio j?oa!bam,

qui fucce[]tt in regnum.

je voluntas

i.

n.

Mnis autem populus Juda filium ejus Oziam annorum ,R eg-

fedecim, conitituit regem pro Amafia patre fuo.

:134.212

j præb Iere

mes [uda:

4. lpfe ædlhcavn Ailath

, & reftituit eam ditioni Juda, poft-

enacula füa.

quam dormivit rex cum pa..ubus fuis.

1 Í Om.þäZ)

3. Sedecim annorum erat Ozias, cum regnare coepiffet , &

quinquaginta duobus annis regnavit in Jerufalem , nomen ma-

erulaem

ad pot am

tris ejus Jechelia de Terufalem.

A UE ecvque, quod erat re&tum in oculis Domlnl, juxta omnia;

eerfa vaft,

qua fecerat Amafias pater ejus.

s. Et exquifivit Dominum in diebus Zacharise intelligentis,

in thefaurts

iug[ n Sa'

& videntis Dcum : cumqué requireret Dominum, direxit eum

in omnibus.

6. Denique egreffus eft, & pugnavit contra Philifthiim, &

quam hof

deftruxit murum Geth,, & murum Jabniae, murumque Azoti:

nnis

& 00vl ïl"

gedificavit quoque opglda in Azoto, & Philifthiim.

T. Et

|

nis Autem lþobulu:, m ) Duo

cap. ait Zachariam hunc filium Za-

y; QU

Oz*

hi primi verficuli repentl funt

charie filii Jojadz Pontificis, & poft

€x 4. Regum i4. 21.

mortem patris pofthumum natum.

/

2. Sedecim aunorum, 6c. ) MideA4.

*

Inte/'zge,ztz:, & vwidenztis Deum.) He-

hfätü'l.f

Reg. cap. 15. num.

-

brzi, & Grzci legunt, Izrellzgentzs n

(ibus d

3. In diebus Zacharia. ) Non eft hic

vifronibus Dei , prophetæ, quafi d1cat,

no*nen

efgto

Zacharias propheta , qui in minori-

periti in vifionibus Dei.

1 ui PO[

nomine p*

bus prophetis penultimus eft ; hic enim

Direxit eum.) Vlebr. feczt eum pra-

a Zacharia , de quo hoc leco fermo

fperar: , Dominus fcilicet.

velligunty

efít, facile trecentis annis diflat. D.

6. Muruzm Getb. ) Geth , & Azotus

uema

Hleron

in tradit

Hebraic

in- hoc

primarie fuerunt urbes Phxhühmoa

ffradetmy

Bibl cup Cors. Menoch. Tom. II

A

154

LIBRI H. PA'RAXLïPOMENON

7. Et adjuvit eum Deus contra Philifthiim, & contra Arabes,

yd priti füe

:

manu Hanani

qui habitabant in Gurbaal, & contra Ammonitas.

8. Appendebantque Ammonitee munera Oziae : & divulga-

y, Omnisq

tum eít nomen e

tiom, duorun

jus usque ad introitum /Egypti propter greï

bras viCtorias.

j M füb

millium quin

9. fE.dificavitque Ozias turres in Terufalem fuper portam an-

[

£guli, &

contra advet

: fuper portam vallis, & reliquas in eodem muri latere,

1. Preepy

firmavitque eas.

L

Io. Éxtruxit eti

am turres in'foïitudïne, & effodit cifternas

ciyeos, &h

plurimas, eo q-uod haberet multa pecora, tam in campeftribus,

jaciendos lap

quam in eremi vaftitate : vineas quoque habuit, & vinitores in

15. Et fec

montibus, & in Carmelo: erat quippe homo agriculturae de-

turribus coll

ditus.

las, & fiva 0

ant

quod auxilia

1r. Fuit autem exercitus bellatorum ejus, qui procedeb

a

16. Sed a

p

d

ritum füym,

norum, & due de quinque fatrapiis

bas n*;ari Rubro adjacentes , apud quos

templum Do

eorum; reliqua tres erant Afcalon,

thus nafcatur , quod

ineum pro-

& Gaza, & Accaron.

pterea Plinius appellat. Strabo col-

miamatis.

locat Minaos in Arabia Felici. Plin.

T Stitim

J«bzia. ) Jabnia, five Jamnia civi-

tas erat maritima, portu celebris, &

vero l. c. 2g. ad mare mediterraneum.

€o facerdote

munita , vix trium horarum itinere

9.- $uper portam angmli. ) Porta hec

1. Refüit

diftans a Geth , juxta tabulas Adri-

terminabat latus

occidentale muri

€homii.

Hierofolymitani, & inchoabat Aqui-

Oi wt d

In 4zoto , 6 inPhilifibimm. ) Inagro

lonare.

ide Villalpand. tom. 3.lib.5.

Liüorum A

Azoti , & Philifthinorum oppida&di-

cap. I3.

Titm] : epred

ficavit, que Tudais contra reliquos

