40. Super camelos vero

us Zacha-

dias Meronathites :

: Ubill Ifmaelites, & fuper afmqs, Ja-

31. Super oves quoque Jaziz Agarenus : omnes hi, princi-

s üliortim

pes fubíftantiee regis David.

L25

32.]0-

nnis 3tfe-

L

1afï frellas

bole Ifraelitarum, cui Dominus bene-

gibus, & armentis Regis propriis,

dixerat.

vineis etiam , olivetis , ficetis , &c.

,* n

24. joab Sarvie filius.) Mide hifto-

quorum deinceps hoc eapite fit mentio.

Februario,

riam cap. 21. hujuslibri, & z. Reg. 24.

29. Quepafcebantur in Saron.) Mons

Nec complevit , &c. INam tribum Le-

eft, & urbs egregia in tribu IZphraim,

ianum. 1j

vi, & tribum Beniamin non nume-

regio etiam campellrs, pinguis, &

s Caleb ex

ravit, ut habemus fupra cap. 21.cujus

fertilifüma faginandis pecoribus per-

omiffionis duplex fuit caufa, altera,

quam apta, que a Caíarea Palaftinz

Vide

ut mox

quam hic habemus , plaga fcilicet di-

porrigitur ufque ad Joppen.

vinitus immiffa, qu& coptum abru-

Adrichom.

in Ephraim num. g7.

: preerant

pit; aitera, qua exprimitur eod. cap.

In valliéus.) juxtaMerefa in tribu Judae

ogenitura.

21. num. 6. quia invitus exequebatur

30. Ubil Ismmahbelizes. ) M el dicitur

res exerce-

btínebant.

Regis imperium.

Ifmahelites, quod aliquo tempore in

Non eff velatussnfaflos Regis.) Omit-

regione lfmahelitarum. fuiflet ; vel

fus cenfus ita eft , ut ne fumma qui-

quod egregio aliquo facinore hoe fi-

1d;ti5 a

dem numeratorum in faílos referre-

bi cognomen peperiffet ; vel tandem

4 qüi fa'

tuf,.diflinde , & per tribus , & fa-

quod vere effet ifmahelita natione, fed

milias capita recenfendo.

religione Hebraus, cui propterea ca-

enunt 9*

2s. Thefamris , qui erant $n urbibus ,

melorüm cura tradita eft , quia lfma-

vel*ficulo-

& iz vicis , 6c. ) Thefauri pecuniarum,

helite camelis abundant, & quomo-

ulidicth

quas Rex colligebat ex urbibus Re-

do habendi fint, peritiam habent.

opusn0t

gni, ex tributis, qu& pendebat po-

21. Jaziz Agareus.) De quo idem,

pulus , aut etiam collediones pecu-

quod de Ubil dici poteft ; & quoad

j pluritt

(cente 0^

niarum ex latifundiis , pafcuis , gre-

natiqnem, & quoad religionem,

$4

LIBRI LPARALIPOMENON

32. lonathan autem patruus David confiliarius, vir pru.dens,

-s Cutt

& litteratus : 1

x

tres mel

píe, & Jahiel üïigs Hachamoni erant cum filiis

regis?

P

jn qua t«

33- Achi.to ph

Da noftr

el etiamlconüliarius gegis, & Chufai Arachites

amicus regis.

» Deu:

1060 60

34. Poft Achitophel fuit Tojada filius Banajee , & Abiathar.

Princeps autem exercitus regis erat Joab.

:

4 9ed

CAPUT XXVIHL

patris me

enim ele,

f

& de fl

David preparatis ed templi. edificationem omnibus. necaffariis ,

|

cunttum

óalomonem , unicerfosque principes comvocatos. exbortatur. ad

g. 6

mandata Dei cuftodienda , prefcribitque traditam fibi a

tminus) e

Deo formam templi edificand:.

tegni Ti

6. D

Onvocavit igitur David omnes principes Iífrael, duces

EC

tribuum , & prsaepofitos tyurmarum , qui miniftrabant

tneam, à

ero eiin

regi, tribunos quoque, & centuriones, & qui preeerant fub-

ftantize, & poffeffionibus regis, filiosque fuos cum eunuchis,

". K

verit fac

& potentes, & robuttiffimos quosque in exercitu Jerufalem.

$ N

Emi

2.-Cunïq ue

—— :

n e:

Printipes fubFantia Regis.) LXX.

ri Jojadas, & Abiatharpoft mortem . .

yacotuAaxos appellant, regiarum fci-

Achitophel.

Abulenfis autem, & Sa-

Suitra

licet divitiarum quaftores, & cuftodes

lianus putant illa particula , pof, fi-

d& füpe

gnificari hos duos Achitopheli impa.

Cum ey;

David.

32. Patrzuus David. )Wracer 1(ài patris

res fuiffe opinione prudentie ; nam

tiobitibus,

1

Liter:zz*u!.) In Hebr. eft ')ET,'D f?-

probabile non videtur Davidem ufque

tate, [tj

her , id eft, fcriba, quod nomer le-

ad mortem Achitophelis diftuliffe in

Wg. C

confilia adhibere Abiathar Pontifi-

gis do&oribus tribuebatur.

Pole &

Filius Hachamoni.) Fortaffe frater

cem, perpetuum laborum , & peri-

I€9nl, q

esbaam viri fortiffimi , qui princeps

culorum fuorum comitem.

inter triginta numeratur füpra cap. t t.

V]dis, q

fnum. 1t. dicitur enim uterque filius

I.

muocevit igitur Da«vid ommes

hoc fib. v

Hachamoni.

Principes , 6$c. ) Ut comitia ce-

2« Cug;

33- «micus Regis.—) Confiliarius qui-

lebrarentur, & Salomoniregnum com-

etm led

demR egis,fed quemitex peculiari bene-

muni fuffragio confirmaretur.

& &æï&ag

volentia profequebatur. LLX X. voeant

D»uces tributm. ) Quorum nomina

?. lt toc

recenfentur fuperiori cap. num. 46 &

£raio0» , focium. ltalice diceremus ,

Stlill

Faveriro del Re.

ita Salomonis ami-

deinceps.

TU Q

Prepofitos turmarum. ) Qui viginti

diCäbgmr

cum legimus Zabub filium Nathan 3.

quatuor millibus preerant, qui fupe-

Reg. 4. s. Vide ibi didia.

riori capite ab initio, &

quæp

de's

&*Op

Omnes recenfentur,

dcingeps

Re

34. Poft Achbitophel,) cà Poff , Ly-

) D«

tanus, & Mariana ad tempusreferunt,

Trzbunos quoque , 66 centurione;c.) Vi.

ut fcilicet fadi intelligantur confilia-

de dica füperiori cap. num. 1.

E R

t m

N

CAPU T XXXVIII.

8y

it pruïïens,

t cum filiis

2. Cumque furrexiffet rex, & fletiffet, ait: Audite me, fra-

tres mei, & populus meus : Cogitavi, ut aedificarem domuin,

1 Arachites

in qua requiefceret arca foederis Domini, & fcabellum pedum

Dei noftri: & ad eedificandum, omnia praeparavi.

3. Deus autem dixit mihi: * non adificabis domum nomini »Reg.

Abathat,

meo , eo quod fis vir bellator, & fanguinem fuderis.

J*

4. Sed elegit Dominus Deus Ifrael me de univerfa domo

patris mei, ut effem rex fuper Ifrael in fempiternum: de |Iuda

enim elegit principes: porro de domo ]uda domum patris mei,

nutfaris,

& de filiis patris mei, placuit ei, ut me eligeret regem fuper

lahur àd

cunétum Ifrael.

jüia

z. *Sed & de filiis meis ( filios enim mihi multos dedit Do- * SsP-

minus) elegit Salomonem filium meum, ut federct in throno ?* 7

regni Domini fuper Ifrael.

6. Dixitque mihi: Salomon filius tuus zedificabit domum

el, duces

niftrabant

meam, & atria mea, ipfum enim elegi mihi in filium, & ego

ero ei in Patrem.

ant füb«

eunuchis,

7. Et firmabo regnum ejus usque in zeternum, fi perfevera-

vfalem.

verit facere praecepta mea , & judicia, ficut & hodie.

.$. Nunc ergo coram univerfío coetu lirael, audiente Deo

; EE MM

Cuttique

L

l]

2

noftro,

o[Emortem .

em, &3à

Oi praerant f[ubflantia , &e. ) Vide

4. Iz fempittrkum.) Regno perpe-

di&a fuperiori cap. num. 5 1.

tuis fucceffionibus ad pofteros meos

j fujfl, i

Cum eunncbhis..

Cubiculariis viris

tranfmiffo.

Porro phrafis Scripture,

pheli impà

ntiíg ; Dam

nobilibus, & fpe&ata fide, & probi-

in fempiterzum , longum tempus figni-

idem ufque

tate.

Italice diceremus.

Mafiri di ca-

ficat , utdocet Abulenf. quaft. 15. Vel

mera. Camevicri.

serte de Chrifto accipiendum eft.

diftulilfe ia

z Pottiti

Potemtes, 65 robufliffezzes.) Proceres

$. Elegit Salomonem. ) Signifïcavit

, & p

regni, ac prefertim fortes illos Da-

enim Davidi Dominus per INathan -

vidis, qui numerantur 2. Re

prophetam, 5Salomonem regnaturum,

g.z?.&

& zwdificaturum templum, fupra cap.

hoc lib. cap. 11.

22, IO.

n

d. imne

2. Cuwegue fürrexiffr Rex. ) Jacebat

C().'m' tiï (

6. Domum Team , &5 atria me;;,g)

enim ledulo aíExus propter fenium,

'Templum, & átria circumjeda.

ïnum Com-

&afflidtas vires. Vide Abulenf. quaft.

lpfum enim elegi nzhi in filium , &c. )

r

7. in hoc. caput.

n

ponsina

Vide dicta ». Reg. 7. t4.

utt. r &

Scabelluss pedum Dei mofÓri.) M Ooca-

7. Sicut E bodie. )

Sicut hoc t;m.-

tur arca fcabellum pedum , quia Deus

pore fervantur.

dicebatur federe fuper alas Cherubim,

8- Corapm sniverfo cgtu.

y Adhortor

yi fpe

que propitiatorium inumbrabant.

! Vi-

vos, & rogo.

c.ienz. Reg. 6. .

Cuflodite , E9 perquirite.) Servate

dciüfer

3. Dews autem . dixit mibi 6c.) 'Ni-

cognita, & ut cognofcatis, date ope-

u) Vi

de ?. Reg. 7. 1. &ibidida. Vide e-

ram ; neque enim tuetur quemquam

!

tiam füpra cap. 22. $.

fupina ignorantia.

LIBRI I

PARALIPOMENON

86

. Dir

noftro, cuftodite, & perquirite cun&ta mandata Domini Dei

opera 0om

noftri : ut poffideatis terram bonam , & relinquatis eam filiis

veftris poft vos usque in femphernum.

Domini.

) Àur

. 'Tu autem, Salomon fili mi, fcito Deum patrls tui, & fer-

* Pfal- vito ei corde perfecto,& animo voluntario : * omnia enim cor-

quoque p9

4-19.

da fcrutatur Dominus, & univerfas mentium cogitationes in-

;Se

fy menfu

telligit. Si quæüerls eum, invenies : fi autem . derehquems

P

eum, projiciet te in æternum.

militer, &

diverftate

Io. Nunc ergo quia elegit te Dominus, ut ædxficares do-

1num SantCtuarii, confortare & perfice.

16, Àufl

emenfa!

rr. Dedit autem David Salomoni filio füo defcr]ptlonem

1. Àd

porticus, & templi, & cellariorum , & coenaculi, & cubiculo-

rum in adytis, & domus propltlatïonïs,

ERsU Ya TT

12. Nec non, & omnium quae cogitaverat atriorum, & exe-

«

1j Divifr

drarum per circuitum in thefauros domus Domlm, & in the-

Lewirttarm

fauros fanctorum.

quam Levit

15. Divi-

titotes &c. q

vices füas,

sj a. ]

Scito Deum patris tzi. ) Deum

in templo conngnatlones ; inquarum

nem, k at

Ifrael fcito effe eum ,

quem colere

fecunda cellaria effent ad füpellecti-

lomoni

/

debeas.

lem faeram fervandam.

Vel certe

2 N o

Omnia enim corda forutarur Demi-

cellaria funt cubicula intra parxetes

güifictu ha

HHu$. ) Nibil Deo claw[um eff , intereft

templi, de quibus vide 3. Reg. 6. 5

€, Ut opur

animis noftris & cogmtzomäm mtedins in-

& qua ibi notavimus.

€COTC exer

Zerwenit , ait Senec. cap. 85.

Cenaculi.) Coanaculum eft fuprema

EL 7 ii

II. Defe, iptronemporricus, Gc. ) Quam

templi pars ,. que immediate efl fub

Dorin;

De

defcriptionem imprelfam divinitus in-

tecto.

Yaf feri del

telle&ui Davidis putat Cajetan. a Da-

Cubiculorum £2 4:1)!:5.) Cublcuïa in-

mate, &

'vide autem depictam filio Salomoni

telligit, qu& erant in atriis, in qui-

€ Lent adhibe

datam: quare quod dicitur num. r9.

bus noctu Levite, qui lanitores erant,

14, duj

habitabant.

enania veüerunt fcripta manu Domini ad

quintum qy

me , non de fcriptura, &delineatione

Domus propitiationit, ) San&a San-

in eavafr

corporali, fed fpirituali intelligit.

Sa-

&orum , ubi erant arca , & propitia-

Clpfüm eti

Jianus autem tomo 3. anno mundi

torlum, qui etiam locus erat propi-

UMET

3021. num. $6. exiftimat materiatam

tiationis Dei, qui facrificiis, & ora-

The fequenti

templi, & atriorum ideam divinitus

tionibus placabatur ,

. & fupplicibus

IS ls (41

Davidi datam , ut verborum textus

propitius reddebatur.

Ticuly Mo

pronrletas fervetur.

12. Exedrarum. ) Cubiculorum. LXX,

T atren

P:riicus.) Midedi&a 3. Reo. 6. 3.

habent Paffophoriorum.

moms füen

Cellariorum. ) Quidam apud Abu-

la thefaumros.) &d fervandos thefau-

'EU'7

lenfem cellaria fub templo conflituunt,

ros temph, pec.umam, aurum argene

tum

C

Xod, N

ijn quibus ea fervarentur, qua frigus

Tum

) üon

amant, quale eftf vinum, oleum, &

Tlaqfauros fantlorum. ) Rerum pretio-

hujufmodi,

Mlelius V:dentur fennre

farum. Deo confecratarum , aut ad

enat exextm

ali apud eumdem , qui tres flatuunt

templi reftaurationem oblatarum,

DLTUM

N

CAPUT XXVITI

&*

Jottini Dyei

14. Divifionumque facerdotalium, & Leviticarum, in omnia

$ eam filiis

opera domus Domini, & in univerfa vaía minifterii templi

Domini.

tui, & fer.

ii. Argenti

14. Aurum in pondere per fingula vafa miniíter

1 enim cor

quoque pondus pro vaforum , & operum diverfitate.

ati0nes i

15. Sed & in candelabra aurea, & ad lucernas eorum aurum

pro menfura uniuscujusque candelabri, & lucernarum.

Si-

ereliqu/eris

milter, & in candelabra argentea, & in lucernas eorum, pro

diverfitate menfurae, pondus argenti tradidit.

ücarcs do-

16. Aurum quoque deditin menfas propofitionis pro diverfi-

"riptionem

tate menfarum : fimiliter,& argentum in alias menfasargenteas.

cubiculo-

17. Ad fufcinulas quoque, & phialas, & thuribula, ex auro

puriffi-

n, & exe-

13. Divifonumque Sacerdotalium ,. &5

16. Í» menujfas pr-o;;-affia;zis.) Quæin—

&inthe

Leviricarum.) INam tam Sacerdotes,

templo Salomaonis tot fuerunt, quot

quam Levite, qui cantores erant, ja-

erant candelabra, hoc eftdecem. Vi-

nitores &c. divifi erant in claffes, &

de ^. Paral. 4. g. Vide Salian. tom.

D Div-

vices fuas, ut fupra vidimus cap. 24.

3. anno mundi 3o24. num. 96.

2$. & 26. Hanc ergo divifionum fe-

Pro diverfitate men[arum.) Ex He-

, inquanim

rem, & catalogum dedit David Sa-

br&o vertunt Pagninus, & Vatablus,

| fupcile&i-

fomoni.

f*? fngnlz's nze;,-/is..) Itaque fenfus e&,

Ve| certe

x emuia operva domus Domin:. ) Si-

defignaffe Davidem , quantum auri

infumendum eflet in fingulas menfas.

p panetes

gnificatur has divifiones ftatutas fuif-

Rego 6' S'

fe, ut opera , & minifteria templi

Vulgate noflre editionis verba illud

decore exercerentur , & ordinate.

fignmificare videntur, quod diceremus

Et ip univerfa vafa mintflerii templ

Italice: Diede oro , per far diverfe men-

eft fuprema

iate eft fb

Domini.) Defcripfit enim David, que

fe per li pami di propofzz'orz-e.

vafa fieri deberent in templo , cujus

In alias 27/67.7/;15 argenbeas. ) *Qïuibus pas

materig, & figure, & adquem ufum

terzg, & vaía ad ufum facrorum im-

Subiculdit

iS 5 in qm'

e(Tent adhibenda.

ponerentur.

ores eritt,

I4. durum im pondere.) Defcripfit,

17. Leunculos.) Aliü erateres. L.XX.

quantum auri pondus deberet impen-

cyatbos. N ox Hlebraa, ut nunc legi-

diin eavafa, quazaurea effe debebant,

tur, craterem fignificat, aut cochlear,

ia sU

x proiti

& ipfum etiam aurum tradidit, & ar-

non leonerm, fed facilis fuit unius li-

gentum , ut habetur num. 15. proxi-

terule mutatio

in aliam fimilem,

xat propr

me ífequenti.

Jod fcilicet in Vau, vel viciffim Vau

$, & ore-

yppliibis

^A$. Jo candelabra aurea, ) In taber-

in Jod; nam 93355 cZephor , craterem;

naculo Moyfis unicum fuit candela-

cochlear, aut pelvimfignificat, ?*52

brum aureum, in templo vero Salo-

chepbir autem leonem.

Fortafle va-

m LA*

fa hec erant leunculis ornata, & fpe-

monis fuerunt plura, hoc eft decem

s tht

Reg. 7. 49. nam cum Dominus

ciem aliquam illorum referebant , un-

É

Xod. 25. unum juffit fieri candela-

de affine illis nomen , & ab eadem

m ager

brum , non vetuit plura fieri, cum

radice dedu&um adhafit.

m pretio

templum , & tabernaculum amplius

Similiter €9 im leones argenteos. ) Va-

effet excitatum , & populus divitiis

fa ejufdem cum füperioribus forma;

; aut a

auctus efTec, -

fed non ejufdem materia.

m

8$

LIBRILPARALIPOMENON

purifimo, & leunculos aureos, pro qualitate menfurae pon-

tenellum:

dus diftribuit in leunculum, & leunculum.

Similter, & in

aratur J

3. Eg0:

leones argenteos diverfum argenti pondus feparavit. -

18. Altari autem, in quo adoletur incenfum ; aurum puriffi-

Dei nd.

mum dedit, ut ex ipfo fieret fimilitudo quadrigse cherubim

in enea,

extendentium alas, & velantium arcam foederis Domini.

105 & qu

19. Omnia, inquit, venerunt fcripta manu Domini ad me;

tiofum lap

ut intelligerem univería opera exemplaris.

j Erfü

20. Dixit quoque David Salomoni filio fuo. Viriliter age;

fn€0 aurut

& confortate, & fac : ne timeas, & ne paveas: Dominus enim

lis, que-

Deus meus tecum erit & non dimittet te) nec derelinquet,

4. Tria

vlentorun

donec perficias omne opus minifterii domus Domini.

21. Ecce divifiones facerdotum, & Levitarum, in omne mi-

$ Ett

nifterium domus Domini affiftunt tibi, & parati funt, & nove-

Toneszscuncssoaa

runt tam principesj quam populus facere omnia praecepta tua.

- Mibuc p

UM LUT XXIX —

à Davide j

abfolute rat

Rceenfm/mr impenle a David in edificium templi praparate, gaz'-

mum fecun

bus principes , ac populus plurima adjiciunt. donaria : David bene-

fed vel com

gemum j

dicens Dominum orat pro Salomone , ac populo : €? Jacrificiis cum

grandevi u

ingenti latitia oblatis , ungitur fecundo Salomon in regem pro

diendo i

àd magnitu

patre David, qui anno. regni quadragefimo

tequirebath

in pace quievit.

Ocutusque eft David rex ad omnem ecclefiam : Salomo-

tientie pue

Quireaddit

j

um, &

nem filium meum unum eïegit Deus, adhuc puer

tenel-

Tem tefere

19. dequo adolerur incenfum.) Altari

driga Cherubim fignificantur quatuor

enim u

Cherubini , qui erant in San&o San-

. Buf

thymiamatis.

Sipulitudo Quadrige Cherubig. ) In

&orum; duobus enim a Moyfe juxta

Wicllpit,

lateribus hujus altaris exprefTe erant

arcam pofitis , & ex folido auro fa-

tlriten à

quadrige Cherubim , quales non fe-

brefactis addidit Salomon duos alios

hipis quaf

longe majores ex ligno olivarum la-

at [rbi

mel in fcripturamemorantur, & Eze-

chieli oftenfa funt ejus prophetiz cap.

minis aureis omni ex partetecto. Vi-

CÓp. 6 it.

1. Vide hujus quadrige fchema apud

de 3. Reg. 6. 23. & ag.

Wel lls i

Pradum in cap. 1. Ezech. erat tamen

19. Seripta makuu Domini.) Vide di-

Pme lj

&a num. 11. ^

aliquod difcrimen, nam Cherubim hic

lao s

(quod in Pradi figura éexpreflum non

21. Diviffenes Sacerd;tum, &fc. ) Ctat-

& fl

eft ) alis velaffearcam dicuntur ; quod

fes, & vices Sacerdotum , & Levi-

47'"107-.

tarüm , de quibus di&um eft num, 15.

TE teg

ita fortaffe explicarepoffumus, ut ex-

tenfis alis duo Cherubim fedem Dei

Noverunst. ) Parati funt.

——

Tüors, f

conflituerent, & fimul iisdem arcam

l.

Cclefiam.) Cotum eorum, quos

b.üimmum

velarent, quatuor vero currum glo-

um f

fi& Dei traherent.

congregaverat, Vide fugerio-

Vel certe, qua-

ri cap. num. Ie

CAPUT XXIX.

89

fürae pore |

.»4

tenellum : opus namque grande eft ; neque enim homini prze-

lt

-

eii) &m

paratur habitatio, fed Deo.

L)

2. Ego autem totis viribus mei

s praeparavi impenfas domus

1m panif-

Dei mei. Aurum ad vafa aurea, & argentum in argentea, ses

Cherubim

in senea, ferrum in ferrea , ligna ad lignea, & lapides onychi-

Dui.

nos, & quafi ftibinos, & diverforum colorum , omnemque pre-

ii 41 me,

tiofum lapidem, & marmor Parium abundantiffime.

3. Et fuper heec, qua&e obtuli in domum Dei mei de peculio

liter ige,

meo aurum , & argentum, do in templum Dei mei, exceptis

iU5 fifll

his, quae praeparavi in aedem fanctam,

elinquet,

4. Tria millia talenta auri de auro Ophir: & feptem millia

'

talentorum argenti probatiffimi, ad deaurandos parietes templi.

D

omne m

mque

$. Et ubicumq'ue opus eft aurum de auro, & ubicu

& nove-

POW

opus

p Q

Adbuc puerum , & tezellum. ) Dicitur

ciditur, colore candidiffimum, & bo-

L

a Davide puer non fimpliciter, &

nitate primarium.

abfolute ratione atatis ; nam vigefi-

3. Er füper b&c, qu& obruli in domum

4l (li-

mum fecundum jam agebat annum,

Dei mei.) Pagninus ad verbum ver-

tit ex Hebrao: & a2huc propter volun-

J Dtt-

fed vel comparatione fui, qui feptua-

efimum jam fuperabat; folent enim

fatem seam in domo Dez zaei ee mibipe-

fs i

grandevi juniores pueros etiam blan-

culiare aurum , &5 argentum , quod dedi

diendo appellare ; vel refpeu habito

domui Dei mei, ($c. Peculimye aurum.,

n D

ad magnitudinem operis fufcepti, quod

Intelligit pecubiam peculiariter fepo-

requirebat hominem omnibus naturg,

fitam , & deflinatam , non ad reeni

artis, do&rinz , prudentie, & expe-

neceffitates , fed ad ea, que Rex pro

nata occafione;aut cupiditate voluiffet,

&slomo-

rientiz prefidiis cumulate inftrucum:

quare additur opus z2mqze grande eft , 5c.

Exceptis bis, qua preparavit, ) Pra-

eruti

2. Lapides onycbinos. ) Lapides colo-

ter ea, qu& praparavit.

tend-

lp edem [antiam.) Pro domo fan-

rem referentes humani unguis j d/v£

Quarii, ut vertit Vatablus.

enim unguem Gracis fignificat.

T quatuor

Et quafi flibinos, ) Lapidem candidum

4- Tria milla talezta auri.) Sæpiuä

ndo $u-

di&um eít, talentum unum auri duo-

) fe jUXFa

intelligit, quem alabaftrum , feu ala-

quro 1à-

baftriten appellamus.

Dicitur autem

decim millia coronatorum noflratium

lapis quafi ftibinus , quod colore re-

continere.

lalentum vero argenti

yos ali05

ferat ftibium ; de quo Plin. lib. 55.

fielorum argenteorum tria millia:

arum I

eo. V

cap. 6. ita fcribit: 4»e zisdem argenti

unius vero ficli pondus eft. quatuor

metallis imnvenitur, ut proprie dicamui,

regalium fifpanicorum.

fpuma lapidis candida , nitentifque , nom

De auro Opbir.) Nide dicta 3. Reg.

Vide d-

£$28;

tamen tranilucensis ,. fézmmi appellant ,

alii flibium ,. alii alabaflrum &c.

$. Lopleat mauum fuam.) Significa-

; ) Chf-

Marmor Parism.) Non explicat He-

re videtur David, oblationem hanc

& Ler

breus textus quodpiam genus mar-

fore quafi facrificium quoddam Deo

um .

moris, fed explicandi cauía LLX X. no-

eratifimum, « ipfos offerentes fore

bilifflo:cdum addiderunt marmor, Pa-

quafi facerdotes ,. & manus fuas hac

ny qlfOS

rium fcilicet, quod in Paro infula ex-

donatione confecraturos,

L-—l

Implete

[ugeïlö"

Bibl, eum Gom, Menoch, Tom., IHHI.

— —

9o

LIBRI I PARALïPDM—ENON

opus eft argentum de argento, opera fiant per manus artifi-

y. Tut

cum: & fi quis fponte offert, impleat manum fuam hodie, &

in manu tU

,

offerat, quod voluerit Domino.

.

imperium

. 6. Polliciaà funt itaque principes familiarum, & proceres tri-

13 Nuc

pomen tuul

buum Ifrael, tribuni quoque, & centuriones, & principes pof-

fetffionum regis.

4, Quis

7. Dederuntque in opera domus (1) Dei auri talenta quin-

univerfa pr

que millia, & folidos decem millia: argenti talenta decem mil-

Cepirus, (

lia; & zeris talenta decem, & o&to millia: ferri

s. Bere

tnillia talentorum.

quoque ce ntun:a

patres nolt

8. Et apud quemcumque inventi funt lapides, dederunt ia

elt mora.

16. Domm

thefauros domus Domini, per manum Jahiel Gerfonitis.

9. Laetatusque eft populus, cum vota fponte promitterent:

fius , ut a

quia corde toto offerebant ea Domino : fed & David rex la-

ett, & tui

tatus eft gaudio magno.

:

Io. Et benedixit Domi

17. d

no coram univeríà mu!ti'üdine., &

ilipas, u

Univerfa h:

in zeternuim.

ait: Benedi&tus es, Domine Deus Ifrael patris noftri, ab zeterno

Cum inger

II. Tua eft , Domine, magnificentia, & potentiä, & gloria,

1. Dor

atque victoria: & tibilaus: cuné&ta enim, qua in coelo funt,

firorum, (

& 1n terra, tua funt: tuum Domine, regnum, & tu es fuper

& femper

omnes principes.

1o.lusce

19. Sdlc

E (1) Dei. I»r edir. Sixr. legitur : Domini.

diat mand

enim manum, phrafi Scripture eft fa-

Wniverfa

Dederunt in tbefauvos , 6$c.) Ut fe-

cerdotio initiare. Vide dictaJudic.17.4.

ponerentur ad templi fabricam.

^0, Prs

6. Princpes familiarum. ) Vide di-

Z^4biel Gerfonitit. ) klic enim cum

€&a füperiori cap. num. r.

Ortino

duobüs filiis fuis Zathan, & Johel

&O uU

Principes. po[feffonmm.) Pr&feci ga-

prepofitus erat thefauris domus Do-

zz regig, praepofiti agrorum, vinea-

mini.

Vide füpra cap. 26. 22. & cap.

; eindej

rum, & gregumregiorum.

23. 9. Dicitur Gerfonites, quia Levita

21. Imi

7- Selidos decem smill;a. ) Siclus erat

erat,ex familia Gerfon filii Levi.

femiuncia, hoceft, quatuor drachmz :

9. Promittervezt. ) Heb

x

hinc ficlus , flater , tetradrachmum

fbonte offerremt.

,r'. & LXX.

3dem funt.

Solidus vero erat tantum

l 2. M('g'ni

fexta unci? pars , indeque fextula di-

Io. Zb «terzo in etezgum. ) 4 facu-

er.&m

lo, £5 s[aque $z fectlum , ut vertunt Pa-

9 füu tho;

cebatur , & 73. folidi faciebant libram ;

ninus, Vatablus, & habent etiam

hzc enim duodecim uncias continet.

W. Gafy

4Eris talenta , €5c.) 'Talentum five

LXX. hoc eft per totam zterpitatem.

W m f€cund3

effet eris , five auri, five argeati,

l1I. 7u2 Domine efh] magniffcentta ,

34- Prgj;

AUA

femper erat ponderis ejusdem , hoc

€c.) 'Tu magnificus es , .& potens,

eft librarum Romanarum centum vi-

:

&c. & te magnificare, & celebrare

ï Ph(gr

ginti quinque.

debemus, &c. Kadem diverfis itera-

GOTUm, uÀ

Tnus

j üt yn

$. Dpvent? [unt dapides. ) Pretiofi

ta phrafibus affe&um animi fancti Re-

bes

fcilicet, cujufmodi funt marmora.

Qs d

gis pro/dunt.

ThOrtj vie,

N

CAPUT XXIXS'

9Y

ius attifi.

I2. Tuse divitiae, & tua eft gloria: tu dominaris omnium,

! odie, &

in manu tua virtus, & potentia : in manu tua magnitudo, &

imperium omnium.

'oCeres tri«

13. Nunc igitur, Deus nofter, confitemur tibi, & laudamus

Icipes pof-

nomen tuum inclytum.

14. Quis ego, & quis populus meus, ut poffimus hzec tibi

enta quir-

univería promittere? tua funt omnia, & quse de manu tua ac-

lecem mil-

cepimus , dedimus tibi.

1€ Cenrüm

l

1$. Peregrini enim fumus coram te, & advense, ficut omnes

patres noítri. *Dies nofiri quafi umbra fuper terram, & nulla*Sap.

£5

derunt ia

eit mora.

p

$^

ritis.

16. Domine Deus nofter, omnis haec copia, quam paravi-

mitterent:

mus , ut eedificaretur domus nomini fanéto t

$

id rex Iae-

uo, de manu tua

eft, & tua funt omnia.

17. Scio, Deus meus, quod probes corda, & fimplicitatem

udine, &

diligas, unde & ego in íimplicitate cordis mei lztus obtuli

ib sterno

univerfa haec : & populum tuum, qui hic repertus eft, vidi

Cum ingenti gaudio tibi offerre donaria.

& goria

18. Domine Deus Abraham, & Ifaac, & Ifrael, patrum no-

lo fünt,

ftrorum , cuftodi in aeternum hanc voluntatem cordis eorum,

es füper

& femper in venerationem tui mens ifta permaneat.

. Tug

19. Salomoni quoque filio meo da cor perfettum , ut cufto-

n

diat mandata tua, teftimonia tua, & caeremonias tuas, & faciat

univerfa: & eedificet aedem, cujus impenfas paravi.

?T ) Ut f«

icart.

20. Praecepit autem David univerízae ecclefi:e : Benedicite

enim cum

Domino Deo noftro.

Et benedixit omnis ecclefia Domino

, & johd

Deo patrum fuorum : & inclinaveruntfe, &

adgraverunt Deum,

omus Do-

& deinde regem.

1. & G

21. Immolaveruntque vittimas Domino : & obtulerunt ho-

nuià [erita

M 2

E

locaufta

Levi.

; & LXX'

I2. Magnirudo, E&

Ipperium omnimg. )

t2 Söwplz'cz't;zzem.) Sinceritatem cor-

Hebr. & LXX. magnificare , 5 robora-

dis, & affe&us Flebr. retitudizem

4 fit

ve , feu cozforzare omnia.

LXX. jufiitzam.

gintPe

13. Confitemur tiþi.) Laudamus te,

co. Bt deinde Regem.) Approbantes,

ent Ctiam

ut in fecunda verficuli partereperitur.

que Rex nomine ipforum, & fuo co-

ernitaterm.

14. Promittere. ): Elebr. fponte of-

ram Deo füpplicabundus dixerat. Jo-

ferre.

fephus lib .

ne ita ex-

H/&'MI;A J

.'cap. 9. in

( potens,

ic. Peregrini enim [umus, &c.) Adeo.

plicat.

Verfi deinde «d Davidem omni-

celebrate

eorum, qu& damus, domini non fu-

bus de bonis, qua z'pfa- regzante percepe-

:[HS itefä'

mus, ut vixbrevemrillorum ufum ha-

vant, gratias cgerunt.

finfi

beamus , dum peregrinamur in hac

21. Tauros. mille,) Partim in ho-

mortali vita.

N

locaufla, partim in hoüiaä pacificas,

42

923

LIBRIIPARALIP. CAP.XXIX.

locaufta die fequenti, tauros mille, arietes mille, agnos mille,

[

cum libaminibus fuis, & univerfo rituabundantiifime in omnem

1

Iírael.

2

ï

55. Et comede

T

'unt, & bibrerunt coram Domino in die illo

|

3Re£- cum grandi lzetitia. * Et unxerunt fecundo Salomonem filium

r

.- 2

"34 (pavid: Unxerunt autem eum Domino in

h

in pontificem.

principem, & Sadoc

23. Seditque Salomon fuper folium Domini in regem pro

David patre fuo, & cun&tis placuit: & paruit illi omnis Ifrael.

Oblatis sl

24. Sed & univerfi principes, & potentes, & cun&i filii re-

apparats.

gis David dederunt manum, & fubje&ti fuerunt Salomoni regi.

25. Magnificavit ergo Dominus Salomonem füper omnem

Ifrae! : & dedit illi gloriam regni, qualem nullus habuit ante

I

0

j

&

,f

eum rex Ifrael.

C

26. Igitur David filius Ifai regnavit fuper univerfum Ifrael.

HO

3Reg

3. Drac

eII

27. * Et dies, quibus regnavit fuper Ifrael, fuerunt quadra-

- ginta anni : in Hebron regnavit fe

türionibux

ptem annis, & in jerufalem

bus famil:

annis triginta tribus.

28. Et mortuus eft in fene&ute bona, plenüs dierum, & di-

$. Ea

vbr ent t

vitiis, & gloria, & regnavit Salomon filius ejus pro eo.

29. Gefta autem David regis priora, & noviffima fcripta funt

mus De

in libro Samuelis Videntis, & in libro Nathan prophetae, atque

4 " Àt

in volumine Gad Videntis:

locum, q.

hoc edt in

3o. Univerfique regni ejus, & fortitudinis, & temporum, quse

rrarum.

.5 Al

tranfierunt fub eo, five inïfrael, five in cun&is regnis te

filius Uri

LIBER

: fequif

quarum pars cedebat offerentibus in

24; Dederunt manum, ) Hebraice

epulum , quod fignificant verba fe-

habetur: Dederuzi manum ffb Salomao-

6. Afo

. quentia, ebuzdantiffene iz omnem If ael.

Culo fs

ze Rege. Vulgata exponendo addidit,

Cum ibaminibus füis.) Wide dida

f'*bje&tt fuerune , ut ia porredio ma-

.T. E«

lum. cap. r$. num. $.

nus fueritin fignum fubje&ionis.

idy QUOd

Er univerf2riru.) Servato ad unguem

29. I Libro Samzelis .

. . & Nathban.)

ritu facrificiorum,

I. Scilicet & 2. Regum ; vel certe ht

22. Coram Domino.) INon coramar-

libri Samuelis , & Gad non extant.

(i)

Dos

ca; nullum enim atrium tanto populo

Vide, quz diximus in Prolegomen.

epulanti par effe potuiffet, fed Hierofo-

Cap- ;'u E

D

Di

lymis,loco, quem fibi Dominus elege-

30. Temporum , qu& iranfiersunt [ub eo.)

rat ad epulas facrificiorum pacificorum.

Id eft, laborum, afflidionum , & va-

[

riorum cafuum.

l C(M

d

Vide didia Deut. i. rr. & deinceps.

23. Uaxerunr fecundo Salomonem.)Pri-

lp cuntis regnis rerra; umr.) H per-

tl g

mo enim unctus fu

erat in Gihon per

bolice di&um. Hiftoria illa comple-

Y Qu

Sadoc, & Nathan,

&ebatvur non tantum res lfraelitici re-

Ide i

'ut habemus 3.

Wtis

d eg. I. 39.

gni, fed etiam externorum.

:QU

IX

u u u R w

955

1005 tille

Tüomnem

LIBER SECUNDUS

;

3

in.die ill

IPA

ALI

O

em filum

ENON,

; V Sadoc

HEBR AICE DIBRE HAIAMIM. -

.

CAPUT.L

egem pro

nis Iftael,

Oblatis mille boflis a Salomone in Gabaon, Dominus ii mo&fe

i filii re-

apparets dat ei petitam japientiam , additis divitiis , & gloria :

Doni 1691.

pof? qua currus , €? equites congregat.

f omnerm

)buit ante

Onfortatus eft ergo Salomon filius David in regno fuo : jReg.

LC

& ( Dominus Deus ejus erat cum eo, & magrificavit s. z.

h Irael.

eum in excelfum.

t quadme

2. Praecepitque Salomon univerfo Ifraeli , tribunis, & cen-

turionibus: & ducibus, & judicibus omnis Ifrael, & principi-

Ierufalem

bus familiarum:

/4. Et abiit cum univerfa multitudine in excelfum Gabaön,

f

, & d*

0

ubi erat tabernaculum foederis (2) Dei, quod fecit Moyfes fa-

mulus Dei in folitudine.

i'iþta fuat

4. * Arcam autem Dei adduxerat David de Cariathiarim in zReg.

(5 a que

locum, quem preeparaverat ei; & ubi fixerat illi tabernaculum, 6-17-

hoc eft in Terufalem.

1.r ar.

um quæ

errarum.

3. Altare quoque aeneum , * quod fabricatus fuerat Befeleel ; ä;;w

filius Uri filit Hur, ibi erat coram tabernaculo Domini, quod 55.1.

LIBER

nl

& requifivit Salomon, & omnis Ecclefia.

Hebraice

6. Afcenditque Salomon ad altare aeneum , coram taberna-

) Sdum-

culo foederis Domini, & obtulit in eo mille hoftias,

do addidit

7. Ecce au:em in ipfa no&te a

re(io d*

pparuit ei Deus dicens: Poüge

^tofil.

ia, quod vis, ut dem tibi.-

4 Nuthur.)

M 3

8. Dixit-

| certe !

(1) Dominus Deus ejus erat cum eo. Iz edzz. Sixz. legstur tam

y extat

erat cum €o.

f"""" Dominus

legomet.

(2) Dei. 4» edzr. Sixz. legetur : Domini.

afortatus eff ergo.)Qux habentur

6. Coram tabernactlo. ) Erat. enim

gütj/;lþ M')

r. Co

altare holocauftorum ante fores ta-

quatuor hifce primis verficulis

hujus capitis,clara funt ex di&is3 Reg3.t

bernaculi.

]

Ht

$: Quod €$ requifivit Salomoz , &e. )

7. Ecce aurem im ipfa molle.) Hmc

; cormp.

le

Id eft, adiit Salomon , & cetus o-

explicata funt 3. Re

mnis, qui cum illo erat.

deinceps.

g. 3. a num- 5. &

ditia

94

LIBRIIL. PARALIPOMENON .

$. Dixitque Salomon Deo: Tu fecifti cum David patri meo

mifericordiam magnam: & conftituiíli me regem pro eo.

. Nunc ergo, Domine Deus, impleatur (ermo tuus, quem

Qrdinatis )

cum n

pollicitus es David patri meo: tu enim me'fecifti regem fuper

populum tuum multum, qui tam innumerabilis eft quam pul-

vis terrae.

1 TY

* Sap.

1o. * Da mihi fapientiam, & intelligentiam, ut ingrediar, &

m

9. 19- egrediar coram populo tuo : quis enim poteft hunc populum

i

?. Et t

tuum digne, qui tam grandis eft, judicare?

mens, &t

11. Dixit autem Deus ad Salomonem : Quia hoc magis pla-

cuit cordi tuo, & non poftulafti divitias, & (ubftantiam, & glo-

preepofitos

; *Nif

riam, neque animas eorum, qui te oderant, fed nec dies vitee

cum Davi

plurimos: petifti autem fapientiam, & fcientiam , ut judicare

tet fb do

poffis populum meum, fuper quem conftitui te regem,

4. Sic

12. Sapientia, & fcientia data funt tibi: divitias autem & fub-

ftantiam, & gloriam dabo tibi,ita ut nullus in regibus nec ante

ffei, üt (

