hcet bonis omnibus affluebam.

ntellige

ti enim, procelle, & tempeftates;

Denus cuffodiebat zme. ) INec Gnebau

UL

qu& vago, & incerto curfü ferri. vi-

me patere incurfibus tot &erumnarum.

yam lo

habitare

dentur, viam tenent, quam illis pr&-

3- Lecerga ejus? ) Lucerna divini

fcmpiït Dommus

favoris, & benevolentia.

is l0C

27. Tu5nc vidi illa " ,

"d lumen ejus apibilabam in tenebris: "y

itlit y

:

&c. ) Cum

Favor divinus mihi in rebus difficili-

fe. con

Deus mundum. conmdxt tunc veram

oflendit, docuitque faptenuæ viam ,

bus aderat, eoque adjutus, quidquid

t Pl 0*

& rationem illam parandi, & invefii-

arduum occurrebat, fuperaba*n

2un

4. Suando feer- ta Denserat m taber-

firmà 'e

gandl tradidit homini,

jnt, i

Lrveftigavit.). Inveftigare docuit.

'U;

naculo meo, ) IQX X. hdant, Cuzz Dezns

Atb Offm

99. Homini.) Adamo

acktbat. doguns mea.

Alii

E 'lf/l*;a

leü unt ,

Dzlm effez focictas Dez f'per

Ecce timor Damzm, &c. ) UXX. ha-

fabes r:z(:z lzm mousm; cum fcilicet Deus

7 gus )

bent Ssoc/u«, Dei cmtm, T("h&l(),

pietas in Deum vera, &

germana:

mecurm tannhax iter avebat, fua milhi

non €

hzc eft €

communicabat f'r(,rcta & m«u'ltls mo-

fapientia.

dis favebat.

4"1(7';1/'71

Recedere a malo , intellicentia.) Re—

$

fiuardo erat Omniparens mecum, )

æannPn

cedere 4 malo, eft fapere.

Bilbl. cups Com. Menoch. Tom. IIL

In.u 7: 6 e,ft ejusdem divini kavoua,

quanmm

Ki

*

j

l

442

Lläki 30&5

6. Qu;moo lavabam pedes meos butyro, & petra funäebat

f.

mihi rivos olei?

16

7. Quando procedebam ad portam cwïtatls & in platea pa«

gen

tabant cathedram mihi :

t

8. Videbant me Juvenes, & abfcondebantur: & fenes affur- -

banp

gentes ftabant. ,

1

9. Principes cef"abant loqux, & dlgxtum fuperponebant ori

tii

uo.

iplica

I0

ffi

Io. Vocem fuam cohïbebant ducesp& hngua eorum gutturi

fuo adhærebat

20.

II. Auris audiens beatificabat me & ocuïus Vldens tefti-

fffea 1

tnonium reddebat mihi.

I

12. Eo quod liberaffem pauperem Vomferantem, & pupil-

ticeb

lum , cui non effet adjütor.

22.

I3. Benedictio peutun fuper me Venlebat

'& cor vidua

bant

confolatus fum.

'23

14. Juftitia indutus fum : & Veftlw me, ficut veftimento, &

quafi

diademate, judicio meo.

—

Ms CT

15. Ocu-

.EXX. peculiariter de divitiis intelli-

II.

Mi dndieni bm-*tfm at -me. )

ij (

gunt; habent enim, — Cwm eram mate-

Ut mulier illa Eyangelica, quaaudi-

Omnes

to Chrifto dicebat: Beztw; wenzer , qu£

Jere

riatus mimi , Grece u?xcw)q cm mibt,

inquit Scholiafles , mater;es divitiarum

tepürtruu * $ ubera, qzm fexiti. Lucem

egentm

f'ippetebas , &c.

:oe .

16

Pueri mei? ) Filii, vel famuli niei.

Teämz onium veddebat smihi.) Integn-

orte M

tatem meam extollendo.

Ws pot

6. Levabam pedes meos butyro. ) La-

Vare poteram; tanta ejus copia fup-

I'ï

Vocij erautem.) Auxilium meum

V. ]

petebat. LXX habent,. Fjwe£ast *vie

lmplmantem

t

r

meabutyroy &$ smontes r;zezj?;zcä anr latle,

13. Peritzri.) Perlchtantxs, qui pro--

zum

id eft, tanta erat copia, numerufque

xime.aberat a magno periculo. -

meorum gteoum, ut quocumque me

Super me veniebat. ) , Mihi enim be-

preffi

verterem, viderem notas laQis ex di-

ne precabatur, & laudabat me, quod

1j

ftentis uberxbus leïuentls, indeque

illi in neceffitate przfto fuiffem.

topitaf

fiebat, ut tingerem peaas lade, &

Vidue. Affli& , & meerentis.

Jïl [

butyro.

I4. 7:!/121*4 zn»utus fz;.m) QllGd

donj

icy;

Perra fundebat mibi rivos olez? ) Pe-

idem repetit, & explicat fequenti par-

trofr, & lapidofi montes

eleis abun-

tzcuïa cum ait,

Veflivi me ffent vefli-

Ihitegy

dantes. Cajet. & Eman. $a de petra

mmta.

LXX. fczt dzl;,lo;de vel ficzt

idmod

D7

torcularis exphcant

pallio, quod fcilicet totum hominem

7« «4d portam crvitatis.) Ubi forum

tegit; quafi dicat , Juftitia in a&ioni-

ut".l nf

erat, & pretorium ex antiquo ritu.

bus, & judiciis meis omni ex parte

t Pha

Ewre l

Paralant carbedram mihi? ) 'Ioan-

apparebat, & emincbat.

quam viro primario , aut principi..

Dzademate , ]f/o'zcza /ze0. ) Meum de-

5'&" [

$: Mb fCondebantur.) Prareverentia.

cus, & ornamentum erat recte judica«

At pïes

re, hoc gaudebam, hoc gloriabar,

Rn

9. Pr/ncipes. ) LX)& potentes ,. pro-

£eres 1pfi.

274 Tny

L

/

merp

CAPUT XXIX

443

fidebyt

TT Ocults fui cceco, & pes claudo.

16. Pater eram pauperum : & caufam , quam. neicxebaïm di-

& p

- ligenüffime inveftigabam. -

17. Conterébam molas 1 1n1qu1, & de dentibus 1111115 aufere«

s affüt

bàm p sedam-

18. Dicebamque : In nzdulo meo moriar, & fic palma mul-

i ott

tiplicabo dies.

10. Radix mea aperta efc fecus aquas, & rOS 1norab1tu1 in

PULCUrt

meíffione mea.

20; Gloria mea femper mnovabïtur & arcus meus in manu

e[fi-

. nfea inftaurabitur.

21. Qui me à: chebant., expáCtabant fententlam & mtentl

pupl

tacebant ad conf'lmm meum,

22. Verbis mtis addere nihil audebant, & fuper illos ftilla-

9.

vidue

. bant eloquium meum :

*23. ExpeGabant me ficut pluviam, & os fuum aperiebant

ento, U

quafi ad 1mbrem ferotmum

Kkk 2

24. S1

av

—

1; Oaz, ,,sjuz C05 [ofs ) Conüho,

perunt ut.natet ex eorum 1ntcrp1e-

14 me)

tatione.

omnes , ut potui , juvi.

g aud

Pes clatido-): Studium meum fuit,

19. , Radix med, 5: ) Eft eadem fe-

nit

s

7)

$- entiuntT imbecillitatera fulcire.

licitas, que viro jufto tribuitur Pfal-

mn

16. Dzlweat:/]"me izU þ';gawmz )Ne

mo f. n. 3. cum dicitur: Erz AHquam

forte contra eum pronunualem, cujus

ligaum, quod /;lzznmz*um efl ftcns decu; 2L

Tntepti

jus potius erat.

AquUAT A ,

c€

2 eutm

17. Molas. )Dentes molares; poten-

Mpeita. ) lta ut aqaa ad illam poffit

tlam, & violentiam comprimebam.

acceam e.

Pradam-) Injufte partam per paupe-

Ros 7"/*0/44122!7* 22 mef/froze mea. ) Aer

'qu pl'O

enim roridus meffi commodus eit, ni-

[]

rüm, v! duarum aut. pupillorum Op-

plcfhoncm

mia autem ficcitas adverfa; tunc emm

nim bB

18. Dicebamque.) In ammo meo

grana efpicis faciliusc

adunt. Siclíaias

0j qUU

eap. 18. 4. in bono pofuitrorem tem-

cogitabam.

I

Ip niduío meo.) Quzete pacate, &

pore meflis.cum ait-: /feuz »sbes roris

D

-domi mez.

im die meffs.

Quod

LXX. habent, ffent

20.. Glo;Za mea femper, innoualitur.)

Sicu£ Pzzlmd.

n pate

fruncus ;m/mæ

ft autem palma arbor

Putabam gloriam meam nullis un-

llt apelt f

admodum vivax.-

Aliqui vertunt,

quam adverfis poffe obfolefcere.

TA

feut Phenix:; nam a"ud Gracos Qu

Arcus.)Robur intelligit,& potentiam

u-

Dmlüf'm

utrumque fignificat ; palmam fuhc.et

21. Expetfabant femtemtiam.) ln

flronite

& Phoenicem avern, quod etiam figni-

dicio enim ;

& volumau mea ac-

ficare volunt aliqui Hebrazam vocem

quiefcebant.

j p

n Lol, quam tamen alibi nofter 1n-

22. SHliabat elfqumm mezzm.) In

terpres arez47 wertit, ideoque non

morem fedate pluvi& arvis

gratg

o jndic

defünt , qui hoc loco legant : /feut zre-

fundebatur.

Verum & nofler

J

za "nultibiicabo dzes.

23. Plwviam.) Defideratfanmv &Opn

Interpres; & LXX. pro arbore acce-

portunam.

-

u

444

LIBRIJOB

wl

5' [

24. Si quando ridebam ad eos, non c1edebant, & lux vultus

tnei non cadebat in terram.

fent.

25. Si voluiffem ire ad eos, fedebam primus: cumque fe-

derem quafi rex, circumftante exercuu, eram tamen moeren-

velí

tium confolator.

delig

(

CAPUT XXX.

8 1

Plamgzzf f)fob priffinam illam felicitatem «ei rjam fibi, þermzz*teizta

piter

JDo , in jummam calaumitafem.

n pf

Unc autem derident me juniores tempore, quorum non

I0,

"N

dignabar patres ponere cum canibus gregis mei:

fhean

. ?. Quorum virtus manuum mihi erat pro n1h1lo,& vita ipfa

II.

putabantur indigni.

^.

pofu

.3. Egeftate, & fames Pcerlles, qm rodebant in folit udme,

.

fquallantes calamitate, & miferia.

fünt

4. Et mandebant herbas, & arborum corüces & radix j Ju-

femit

nlperorum erat cibus eorum.

z. Qui

k

Os futo; aperiebagt.) Ut*illi facere

Qulbns non perinde ut canibus mels

tmodo

folent, qui valde fttente audiunt.

rerum copia fuppedltabat

]Ita Nice-

Lnbrez ferotinum. ) De imbre fero-

tas.

Alii Ponere cum caribus, putant

mody

E

tmo & temporaneo vide dicta Deut

efTe proverbium , & fenfum efTe: Non

füm

( I

dvrnabax eorum parentes eo loco, f&

E/|

"'4 $z qzmm!a idebam ad eos, nan

numero habere, quo paüontlos ca-

eredebanz. ) Si illis arrififfem, non ta-

nes meos,

. Ita ex rec.ennonbus San-

alter

te

chez

6 ,

men audebant familiarius mecum age-

Qu

re , fed nihilominus meannevereban-

. Firtus manuum. ) Agendl facul-

Qu

tur auctoritatem.

INon enim crede-

tas ; achones ipfe, vires,

& robur;

i

ie

bant me illis poteftatem facere, ut

Mibi erar pro nibilo.) Nlhlh faue.

pert:

liberius folito agerent.

bam

Luex vulius mei. ) Moajellas oris, &

3. Fame /fertle:) Pagmnus vertit :

auctoritas.

Piopter penuriam , &5 propter e[nriem /ä-

Q ho

W

Non cadebat in terram.) Nihil ex il-

litarierrant. W atabl.ceatti f'ame f'gie-

la penbat

bant ad locum ( ffceum , &$ arentenm

ni-

quif

2s. $£ velwiffum ire ad Hlos , G..

mirum aliquid quzfituri , quo famem

tilen;

Cum fuübditos meos adibam primo,

fedarent

l/l

füuni

& honeftiffimo loco fedebam ut prin-

? Redebamt i ]bl;f/rdme ) Aut COltl-

ceps.

ces aut radices drborum, & herbarum,

Rif

4. Radix juniperorum.) 1n Hebr. eft

Tito 1

POn

ere cum canibus gregis guet. )

mbus canum meorum cura

CIter

C»nm rebamim ,

quam- ahi aliter

commxtteretur Ita Chrvfoft.Hoc non

vertunt; funt enim qui |

Com , rerben

I o

dicitur a Job per contemptum ; fuit

juniperum fignificare velint; funt etiam

fübfm

An vero

lo

enim mitiffimus erga omnes , comis,

qui geniftam effe putent.

& urbanus,

fed ut eorum vilitatem

radices juniperorum 'efui apt& fint;

Düttn

oÍtendat.

Alu fenfum eíle volunt:

non mvemo

Fortaffe in Idumaa,

NU

UI

»

C.A:P. U T . XXX.

i

44

?

t Vul

5. Qui de convalhbus ifta rapientes, cum fingula repenf«

fent ad éa cum clamore currebant. -

que fe-

" In defertis habitabant torrentium, & in cav'&rms terræ.;

stl

v el fuper glaream.

7. Qui inter huyafcemodl lætabantur, & eFe fub fentlbus

delicias computabant.

8. Fili ftultorum, & 1gn0b1l1um & in terra pemtus non

ial

parentes.

9. Nunc in eorum canticum verfus fum & fa&us fum'eis

in proverbium. .

iff] 100

IO. Abominantur me, & longe fuglunt ame, & facæm

[

meam confpuere non verentur.

ia ipfa

11. Pharctram emm fuam aperuit, & a&hxxt me,& frænum

pofuit in os-meum.'

Udine,

I2. Ad dexteram Orientis calamitates meze illico furrexe-

runt: pedes meos fubver.teïunt & opprefferunt quafi flu&ibus

dix -

femitis fuis.

.13. Dxfü-

Kkk 3

« Qui

& Arabia illum. u(um habere aliquo

fententia efl, revera a v1hbue hlï'ce

us ml

modo potuerunt; prafertim apud ad-

homuncionibus Job confputum fuiffe,

a N

modum pauperes.

qua in re Chrifti fuit egregia figura;

putant

$. 1£4.) Herbarum, & junipero-

qui idem paffus eft.

!'e Non

rum rádices , arboxumque cortices.

[1. peruit. ) Deus fcilicet: eadem

IO&O, 1&

42 ea cum clamore currebapnr.) Alter

metaphora fagittarum ufus eft David

108 (4

alteri preripere ttudentes.

Pfalm. 37. 3.

nganmm jkg;ttæ Ua i.

yus San

6. $uper glaream. ) 'T'orrentium ;

Jfxa funt. mihi.

quorum paulo ante meminerat.

Frenum po[uit im o$ meum.

Ut fieri

]i ficu

7. Inter bujufmod, latabantur. ) Has

folet cum ferocibus equls, quos do-

robur.

mare volumus.

miferias delicias PutDbant pre pau-

i fadie

pertate

z

. "d. dexteram

&c.) Pagninus

g. P.armfe:)Apparentes viles, fi-

ex IIebr. ita vertit : jexzta dexteram

s vertit

ne honore.

peeri fleterunt ,

pedes meos tmpulerunt

Il /7

9.- Czazicum. ) Fabula, ludlbrxum,

65 fecerunt fuper. me femitas contrizionis

jt f;»g,/f

quafi dicat; componunt de me can-

fu.

Sententia effe videtur, oppofi-

enm ; Tl

tilenas, ut fit de miferis, & ridiculis.

to pede fuo, pedes meos fupplanta-

Vox Hebraica,

famet

I» prowerbimm,) Jobi enim infor-

verunt, ütcaderem.

tunjium proverbio ufurpabant, ut fi-

quam Pagninus vertit, Pse, & Vul-

t cort

gnificarent magnam aliquam , & me-

gatus Orzentzs ; eft nn»9 pircebach ,

vbarim

rito illatam calamitatem. Velfxmph-

que germen erumpens fignificat , aut

jehr. €

Citer fenfus - eft : Verfor frequenter

florem , & per metaphoram pueros ,

jj alitet

in ore illorum, qui me rident, &

qui quaü nova funt hominum germi-

fübfannant.

na.

Vulgate ergo fenfus effe poteft,

X r(,/]i//ï

lo. Faciem meam con[puere. ) Aliqui

d a'exler(zm Orientts , aut-

erminis ,

ptetiam

id eft,

fimul cum orlentlbus malis

i vero

putant confpuendl metaphora injur las,

m ['ntl

& cobtumelias in Jobum ja&atas fi-

meis, cum primum in me morbi, &

gnificari.

Verior ;.& commumor

alia infortunia germinarunt, cum

jum,

446

'ngRI]QB/

M.

- 13. Diffipaverunt jtinera mea, infidiati funt mihi; & pree-

;

früm t

valuerunt, & non fuit: qui ferret auxilium.

; 2!',

14. Quaff'rupto muro, & aperta janua, irruerunt fuper me; -

& ad meas miferias devoluti funt.

tiebal

M.

1*. Reda&us fum in nihilum: abftulifti(r)

quafi Ventüs de-

ücem

fiderium meum : & velut nubes pertranfnt falus mea.

16. Nunc autem in memetipfo m

.

arfceícit ánima mea,& pof-

nerun

fident me dies aff&Ciionis.

25

17. No&te os meum per

foratur dolbribus : & qui me comC- '

dunt, non dormiunt.

clamat

18. In multitudine eorum con

f ummi&uhveüimenium meurh, /

»)

.

& quafi capitio tunicse fuccinxerunt me.

- 19. Comparatus fum luto, & affimlatus fum favill

a & cindtis

prec

20. 'Clamo ad te; & non exaudis me: fto; & non refpicis me. *

JL.

or. Mutatus es mihi in crudelem , & in daritia manus tuce

Vocem

adveríaris mihi.

;22. Eleyafui me, & qua

f'i fuper ventum ponens elififti me ^

valide..

E

23. Scio, quia morti

trades mg, uþik Conf*:itqta eít domus/

pmni : viventi.

/34. Verutfn-

o

L

'a.bïxt.v

"'(I). I/A,b&uj;gftg, 1;?) .;a.';'t. SZXf. legstzur

M.

effloruit lepra, &c.Shdfuerunt etiam

16. Marcefcit anizza mea.) Vità, cor-

Sefisc

calamitates mihi infefla ; inter quaás

pus meum tabefcit , difluit, corrum-

Á

dfää r

non ultimum h3bet locum adolefcen-

pitur doloribus, & morbis.

lictt m

tum licentía, & lafcivia,, qui illufe-

17.. Os menn. ) Offa mea.

tües vt

Qui comedunt.)

runt mihi, &

:

lores.

ye-rmes .', aut; do-

d? Ofaj

13 DE/Epaveru

zt.) C'o,rruperuu—t, fub-

Onp

verterunt.

13. Con[amit

r

ur. j Putredine , &

d tep

lia, opera ; quidquid

fanie,

I'lf;v"e' ". ) Stu:

ü. p

vellem, quidquid pararem, diifiparunt.

DOuaft capitio , E9c

æ. ) Imme—nfa enim.

&mittis

l14.-44d mieas mz[erías. )

vermiculorum multitudo per colium

Tem 80

ferum facerent.

| Ut me mj-

furfum repens, quafi capitium fobi.

Cutn t

Devolsti [uzt.) ln me irruerunt ad

capiti inducebat.

qUI Hc

eum modum, quo gravia faxa magno

19. Comparatu:t fam luto , 6c.) Adeo:

if n

fordibus fcateo , ut cum viliffimis, &

impetu per declive rotàntur , & in fub-

lo fal

jectani planitiem devolvuntur.

fordidiffimis rebus ciner

"

*y &: luto

26 E

I5. .A/)ä.?fäii.iiä) Daus f.ilicet.

conferri poffim.

Tültüm

or. Meatafus es mibi im trudelem.

Defederiuim meun. ) Quæ optaþam;

*

jiS

rés mihi chariffimas:

]ta mecum agis, ac fi crudelis effes.

T E

Velut nules. ) Quua facile vento fol-

22. Super ventum.) Loco editiffimo.

Cláti m

vitur.

Eli/ofts me valide.) Viderig me prius

$1

^Salus med. )

extuliffe, ut

gravior , & nocen'tpior ef-

BOHN

: Ingolumitas , & fo-

rens ftatus,l

fgc ruina.,

CAPUT XZXX.

447

Y pra.

64 xVeï*u*'ntau'm-:-ï'; non ad c:mflmpfmnem eorum emittis ma-

*

num tuam: & fi corruerint , ipfe falvabis.

T tje,

. 25. Flebam quondam fuper eo, qui affii&us erat, & compa—

tlebatur anima.mea pauperi,

s de

26. ExpeCtabam bona, & venerunt m1h1 mala : præüolabar

X

lucem , & erumperunt tenebrae.

& po

27. Interiora mea efferbuerunt absque ulla reqme praeve-

nerunt me dies affliCtionis.

of

28.. Meerens incedebam fine furore confurgens in turba

clamabam.

-

mreum,

29. Fráter fui draconum, & focius ftruthionum.

*

30. Cutis mea dehigrata eft fuper me, & ofía mea aruerunt

anert

proe caumate.

cis me

3r. Verfa eft in luttum c1thara mea, & organum meum in

us tU

vocem Hentlum.,

x

fim

domus

CATUT

[

um

X

—

24. Non ad con[umprionem eorum &c.)

Clkmaäam

Ad folandum, & le-

1*3, COf'

Senfus effe poteft, non omnino per- vandum dólorem meum.

vOïïum'

dis; nam immortalis eft anima, &

29. tr:ztcrfm draconum,. Efc. Simi-

licet morte corr uam,

tu tamen refli-

lis fui draconibus; nam ut illi cum

tues vite.

vm cuntur ,

& opprimuntur ab: Ele-

Ahqm lllud , ff &ostmerint,

ut tra-

qut do

de oratione mterpretamux hoc modo:

phantis, horribiliter fibilant,

TNon plane homines perdis ; nam fi

dit hoc loco D. Hieron. ita ego ma-

dd te preces fuderint, falutemimper-

gi8 preffus multum dolui, & cla-

137&

tis.

Poteft etiam dïe fententia: JINon

mav1

—

emittis manum tuam ad confumptto-

Socius fIrutbionum. ) Pulli enim fh*u-

f; -enirt

nem eorum, fcilicet hominum , qui

thionum a matribus derehöh vehe-

collum

cutmn tnifero vite ftatu confli&antur,

menter dolent, ,& clamant prz fame.

Itf ]Obl

qui fi corruerent ,

morte abfumptl,

"Vide Del Rlo Adavlahum tom. .2.

ipfam mortem, qua malis eriperentur,

adag1a11 19.

) Adoo

loco falutls &i moentzs bonihaberent,

30. Saper mé.) In corpore meo.

[mls,

& li

26. Expeäab/zm äona ch

Quiani-

Caumate.) Propter vim caumatis ,

mirum in miferos , & egentes miferi-

id eft, ardoris.

cors fueram..

31. Gitbara. ) Gaudium.

;dtþfm )

g [^]

27. Efferbuerunt. ) JEftu , & cru-

Organum.) LXX. Pfabuus , quafl

ciatu mea uruntur precordia.

dicat,

letus canebam , m«eílus fleo,

ifimo

28. Meavens dacedebam fíne furere. )

& queror

Plofpere agebam, fed

nunc mifer fum ,& mfehx.

nitor v

Bonis, & liberis orbatus dolui, fed

non excandui.

*

448

LIBRIJOB

[

CAPUT XNAXLT

(

:2.

. amm

f)fol) ut de amicorum calumnia jZa purget , fummum jfudzcem inno-

centice jue tefTem imvocans , [uas enarrat

iv

tur dl

virtutes.

II

Eplo'l foedus cum oculis mels, ut ne cog1tarem qmdem

I2.

"P*

de virgine.

* Qitons

2. Quam enim partem haberet i in me Deus defuper, & hae-

j

reditatem Omnipotens de excelfis ?

Ileà,

.3. Numquid naon perditio eft i 1mquo & alienatio operanu-

14

bus injuftitiam ?

& cur

4. Nonne ipfe conüderat vias meas, & cun&os greFus meos

j

dinumerat ?

p

el: (

$. Si ambulavi in vanitate, & feftmavxt in dolo' pes meus:

16

6. Appendat me in ftatera Juüa & íciat Deus iïmphcuawm

expet

meam.

D

7- Si declinavit greffus meus de via, & fi fecutum eft ocu-

- lus&x

los meos cor meum, & fl in manibus mcis adhæüt macula :

Ls

uR. beram,

0. Di

Tnulreri

cogitarem.) .Ne rel/iicerem , ut

putant a jobo dici, quafi in telïem

I/l/ldln

A7

habet Ch;.ldæus.

Oculi dicun-

veritatis eorum , quz de fe mox efk

I0. $j

h

di&urus , invocando.

tur cogitare, ut etiam ücuntm defi-

num.

Thereor,

derare, fic Eccclefiaftes cap.

$: $j ambulaw; , 6c.) Pro; nonam-

Snper

Io. Qze defideraverunt , mqmt, ocult

bulavi, feu, abfit ut ambu;avenm.

7)26'1, nanne ("Ul CIS

Famhs enim tran-

Porro ambulare 22 vanitare elt men-

I6 turpl

dacem eíle , aut fraudes, & dolos ne-

li. H

fitus; & "valde frequens ab afpetu ad

terun

cogltatloncm & defiderium.

&ere, quod aitera pars hemiflichii ,

dixi, n

Partem ,

. E& bereditatem. )

qua& fequitur, fatis oftendit.

Cum turpis LOg]tath COr

/hominis

6. Ia flatera jufla.) ln ftatera fua

Quitas,

jufta. ;

In ftatera juftitia.

1241

contammd quomodo, fi illas ad ani-

Glefzci

mum admxfterem, divinam mihi prz-

Seiat Deus. ) Loquitur humano mo-

fentiam , familiaritatem , & inhabita-

re, quafi Deus aliquid de novo co-

tionem in corde meo poihcen poffem?

gnofcat, vel fenfus eü, apparere fa-

dnt;

uat

Quià f

3. Perditio. )Permcms, calamxtas,

jnteritus..

7. Dechnavir .

e

- de "Via. ) R e&i-

TC llbem

Alienario. . À Deo, nam quiimpu-

tudinis, aut divmæ volumms, aut

legis.

Procteyt

ritati ferviunt, fea Deo feparant, &

Deus etiam illos a fe rejicit, nifi re-

Se uium eff ocmlos zeo: cor maeum. )

Qüühtur

flplfuant-

Hebr. £ abiit cer meum pofh - oculor.

0 adreoy,

LXX. fí ecufo objécurum cþl cor WIEHgI ,

TI$ 0 ü

4. Nonne ipfz conliderat , 6fc. .) Sem-

"i

at

per ab omni türpitudine abhouux,

hoc eft, fi interius ,Optavi, qu& ex-

ea etiam du&tus cauía , quod omnia,

t.rmnaus oculis v1dx

lus f

qua fiunt , aut cozitantur , oculis tuis

Mantbus meis.) Operibus meis

nter

Maeiia.

JJ.LuH

A C I A

£e

;:cati Jabes.

li

aperta effe non 1gnoxabam. Aliiloc

ll

' (

—— ——

CAPUT XXXI.

-

449

$. Seram, & ahus comedat, & progenies mea eradicetur.

.9. Si deceptum eft cor meum füper muhere, & fiad oihum

LUE

e amlc1 mei infidiatus furh :

-

Io. Scortum a]terlus fit uxor mea, & fuper 1llam mcurven-

^tur alil.

ir. Hoc enim nefas efc & lnquItaS maxima :

quidem

12. Ignis eft usque ad perdltlonem devorans, & omma era-

dicans genimina.

&l

15..Si contempfi fub1re judicium cum fervo meo & ancilla

mea, cum dlfeepfarent adverfum me.

erant

14. Quid enim faciam, cum furrexerit ad Judlcandum Deus?

& cum quafierit, quid refpondebo illi ?

j5 meos

15. Numquid rion in utero fecit me, qul & illum operatus

eft: & formavit me in vulva unus?

L

fheUs:

16. Si negavi, quod Volebant, pauperibus, & oculos Vlduæ

Jertacem

&xpettare feci :

17. Si comedi buccellam meam folus, & non comedit pupil-

eft 0QV

lus ex ea:

18. (Quia

cula :

13. $; contempfr, 6c.") Sententla eft?

5e am,

9. Deceptum eff cor meum.) K turpl

muliéris amore captus fum.

adeo zquum etiam mancipiis fuis fe

n te[ïem

Infidiatus [um. ) Ejus uxori.

przbuiffe, ut fibi illi a domini fui po-

: mox

10. 57.) INon recufo, quin üt vel

tentia nontimerent , fedjus fuum con«-

Tmmereor , ut fit.

tra ilium profequerentur, nec illum

, Donam-

Swper . lam incurventur.) P udenter

adverfarium, fed patronum, & &quum

vavenm.

res turpis dicitur.

judicem expenrentur

ell mene

11. Hoc ezim mefas eff , t€c.) Adul-

A4. Quid emim faciam, &$c.) Si fe-

dOLOS [

terium enim , quod me non admififfe

cus fácerem, quid probabilis excufatio-

miltichily

dixi, magnum eft fcelus , magna ini-

nis in extremo judicio afferre poffem ?

Cum qzæjzerzt) LXX. /£ wifitazio-

quitas.

tter: f

1z. lgnis eji) Quia omnis amor

nem aüquam faeiat.

ealefacit, auturit; quiaqui turpiamo-

15. M;quzm'nwz znutero,,jc )Aham

affert rationem ; propter quam cum

mino o

re Hagrant ; bona füa.frequenter per-

quia nimirum

noro (

dunt ; dum amicis largms donant;

fervis benignus fmt

quia libidini multum indulgentes fe-

ejusdem naturg partmpes funt, &

putt ft«

eumdem auctorem, & fa&orem Deum

reliberos non fufcipiunt, eorumque

habent ferui, & domini.

Ro

ftirps quafi igne ambuftafobolem non

procreat, quod qua hoc. verficulo fe-

16. Oculos vidua expetlare fäcz )Ocu-

quuntur , ügmficare videntur , ozzia

li viduarum refpicientes in. me , a

quo expectabant auxilium, defiderio ,

eradecans genimina :

quia olim adulte-

& expedatione füa fruftrati noa funt,

[ - onid

1:1s rogus parabatur.

Vide gen. 3.

0f mi'lfl,

andeni quia adulterium , vel

17. Buccellam meam. ) Magna mife-

ricordi& Jobi commendatio, qui vel

[lu?ö e

xlhus füfpicio Zelotypiz ignem. exci-

ex1guam panis pamculam partiebatur

tat inter conjugatos

H

Bibl cum 'Com. Menoch. Tom. II

egentlbus

muls

Lil

»

i

450

LIBRIJOB

3

x8. (Quia ab infantia mea crevit mecum mxfermo & de

utero matris mece egrefía eft mecum)-

tereum

19. Si defpexi pereuntem, eo quod non habuerit 1ndumen-.

j

tum,& absque operimento pauperem:

nibus

- 20. Si non benedixerunt mihi latera ejus, & de vellerlbus

b

ovium mearum calefa&tus eft :

tuit,

214 Silevavi fuper pupillum manum meam., etiam. cum vi-

)

derem me in porta füperiorem :

fü 3

22. Humerus meus a jun&tura fua cadat, & brachlum meum

4!

quorü

cum fuis offibus confrmgatur

23. Semper enim quafi tumentes fuper me üu&us timui

oftiun

Deum, & pondus ejus ferre non potui.

3*

24- Sl putav1 aurum robur meum, & obrlzo d1x1 ; Flducm

diat (

mea.

36.

25. Si laegatus fum fuper multls divitiis meis, & quia plurx-

quafi

ma reperlt manus mea.

3

26. Si vidi folem, cum fulgeret, & lunam incedentem clare'

princi

27. Et lzetatum eft 1n abfcondito cor meum, & ofculatus

36

fum manum meam ore meo.

defler

28. Quase eft iniquitas maxima, & negatio contra Deum al-

at

tlHimum

29. Si gavifus fum ad ruinam ejus, qui me oderat, & exul-

Non f

Qirens,

tavi, quod inveniffet eum malum.

30. Non

31 ]

19. ) infantia , Efc. ) Apuelo mi-

24. $4 putavi, 6c. ) Spem meam

fericors Cui.

in auro, & divitiis non collocavi.

mmclp

20. Bemedixerumr wmibs latera ejus.))

Obrézo. ) Eft autrum nobiliffimum ;

n

Tant er

Corpora enim, aut membra paupe-

& puriffimum.

Aursgm , inquit Pli-

p 0p

rüm, quibus datis veftibus benefaci-

nius l. 53. eap. 3. qmwo eages arfit , ee

Morm

mus, quodammodo nobis benedxcunt,

"magis prcyfczr ad Lonitatem , aurique ex-

& gratias agu')t

perimentum ignis efh , ut f' mili colore ru-

peccat:

21. Levavz

CQret,

. manum meam. ) Nel

beat wt ignis,. Atque ip[um abr:zz(n v3-

ad minandum, vel ad percutiendum.

catur.

ài Clpml

Cum 'vm'erew me m porta fiperiorega.)

2s. Reerir.) Congeffit, aggeravit,

fit ; Wü

In portis enim urbium olim exerce-

27. Et latatumyefh. .

COT 2767272:

)

bantur judicia. LXX. habent; Co;z/z"

Hebr. & Chald. fedu&um, fuhcet pu-

(luod h

den:,quia mibz efl adjetorium multum.

tans effe Deos.

can, [

22. Humerus meus , 6c. ). Precatur,

Ofculstus [um. ) In Bgnum adoratlo-

PUA

fi peccavit, ut in membro; quo deli-

nis ;

folebant enim olim adorantes

&

Quit , ple&atur

protenfa manuidola tangere, & dein-

quaj A

23. Pondusejus ferre nom pozu;,) INun-

de manum ad ofculum 1educere

excufy

quam me parem exifítimavi ad pu-

29g. Negat/ocontra Denm altifmum. )

l

nandum Deo, & fuftinendum illius

]

Divinitatem enim vero Deo abrogat,

ïïtudlm

impetum, & forütudmem in me in.

qui illam cum aliis diis communicat.

qmd m

eurrentem.

Gilin

--

-

CAPUT

XXXL

| 451

L]

^

& de

4o. Non enim dedi ad peccandum guttur meum, üt expe-

terem maledicens - animam ejus.

dumen«

41. Si nofi dixerunt viri tabernacuh mei: Qms det de car-

nibus ejus, ut faturemur ?

lleribus

31 Foris non manht peregrmus, oftlum meum viatori pa-—

tuit.

eUfü Vl«

33 Si- abfcondi quafi homo peccatum meum & celav1 in

mu meo mlqmtatem meam.

1 fheutm

34. Si expavi ad multitudinem mmlam, & defpe&tio propm..

quorum terruit me: & non magis tàcui, nec egreiïus fum

/

/

$ ümut

oftium.

35. Quis rn1h1 tribuat audltorem, ut defiderium meum au-

Fiducia

diat Omnlpotens & librum fcribat ipfe, qui judicat,

36. Ut in humero meo portem illum, & mrcumdem illum

quafi coronam mihi ?

a phürt

L

31. Per fingulos gradus meos pronuntlabo 1llum & quafi

principi offeram eum.

n clare:

(culatus

38. Si adverfum me terra mea clamat, & cum lpfa fulcl ejus

deflent :

E ila

39. 81

eum al

De[pettio prapmqüaræm ) Qua me

30. Nom enim ded; ad ptccandumyGc.)

k exul

INon peccavi adverfario meo male-

propinqui, & domeltici defpmebant,

dicens , aut vindicam deillo expetens.

quafi animo effem humili, aut timi-

3o.Non

do, aut fuperflitiofe rehg:ofo, cum

31. Viri tabernaculi mti,). Famuli,

ea , quz Principes aliqui faciunt,

fu-

y mam

mancipia, domeftici.

oCavL.

| Quisder de carnitus ejus , €&c.) Ode—

perbe imperando, jura violando, &4.

facere non auderem-«

xlü'mum?

rant enim illum , vel quod eos pieta-

Neque egrej?zs fpm . ofiium ) Ut que-

quit Pl

tis operibus fatloaret ; vel quod fe-

/rf[ e

vera difciplina illos. coerceret, & a

rerer , aut ulcifcerer, -vel cognofce-

peccatis, & illorum illecebris eos ar-

1em

quid ad domus ofhum otiofi

r

cer et.

garrlrent

éoiarert

Alü ut fymbolum amoris

3. Audzta;em.) Ipfum Deum cau-

rmmf L

accipiunt, quafi optarent , fi fieri pof-

fe mes.

fet, ipfum intra fua vifcera condere.

j ev it,

Librum jär:b;zf

Quem vulgus pro-

33. 51 abféond; , &c.) Nolui videri,

ceffum appellat.

/ mEWH )

quod non eram, ideoque [i quid pec-

36. Illum.) Librum intelligit, quo

jcet pur

cav1

excufütione , aut mendacw te-

fe

Jloriari poffe putabat , cum e;us

gere non ftudui. -

Vlrtutes contineret.

dorito-

Qu«f bomo.) Nertere etiam poffis,

37. Gradns. ) Paffus.

adorantes

quafi Adam , qui primus peccato íuo

Principi.) Deo ut juxta illum judi-

& deit

exþufatxones pratexere conatus eft.

cer , & abfolvar.

61'6

34. Si expavi.) Non expavi mul-

33 Terra mea elamat.) Quaf 1 inju-

jf )

titudinem ; neque enim timui, ne

fie poffefía, aut aliquo fcelere viola-

abrogah

quid mihi objici poffet, in quo pec-

ta, quod idem fi gmhcat altera fequens

qunil

.caffem in populum , ut princeps.

hemiflichii pars.

P

N

45

LIBRIJOSB

29. Si fru&tus ejus comedi absque pecuma, & animam agri-

9N

colarum ejus aHh:u

*

cum

:

40. Pro frumento oriatur mihi trlbulus, & pro hordeo fpma.

IQ.

fhearm

. Finita funt. verba Job. .

M

IL]

CAPUT *(XXII

veltran

1. ]

jfob filentio amicis zmpof fo, arguitur uia cum illis ánfr, pzem*zæ ab

fed, ut

Eliu, qui þmm ja&tat Japientiam.

ex vob;

Miferunt autem tres viri iti refpondere Job, eo quod

I ]

*

ufcus fib1 videretur.

«

2. Et iratus , indignatusque eft Eliu filius Barachel Buzites,

H.]

de cognatione Ram : iratus eft autem adverfum Job, €o quod

veltros

juftum fe effe diceret coram Deo.

15.]

3. Porro adverfum amicos ejus indignatus eft, eo quod non

afe el

inveniffent refponfionom rationabilem, fed tantummodo con-

$N

I6 .

demnaflent Tob.

tiec u]

4. Igitur Eliu expe&avit Tob loquentem : eo quod femores

1. ]

eflent , qui loequebantur.

fhéam

j8. Cum autem vidiffet ,quod tres refpondere non potuüïent,

1]

iratus eft vehementer.:

uter

M

6. Refpondensque ]ihu filius Barachel Buzites, dixit :

]u-

nior fum tempore, vos autem antiquiores, idcirco demlf*b cà-

reddit !

A

A inte

plte, veritus fum VOblC. indicare meam fententiam.

Tibus efft

A. Sperabam enim , quod zetas prolixior loqueretur, & an-

h,

norum multitudo doceret fapientiam,

fj. N

8. Sed,.ut video, Spiritus eft in homlnlbus & 1nfp1rat10/

Don Tieq

f Ij

I d VET

Omnipotentis dat mtelhgentlam

. 9. Non

Tüm po

Tem jf

39. Aä (l quee Pewmm. ) onlenter ra-

Coram De.), Etiam. Deo judice,

V. G

piens.

cujus oculi minimas etiam peccato-

a,

40. Fimita fmmt werba'7ob,.))

Quafi

rum maculas deprehendunt.

dicat: atque hic fecit laquendl finem.

3. Tautummodo condemna[[fent. Tob. Y

Ym

D. N

Cum tamen , quod fieri oportebat,

"Xcufire

Eo

quod juftus fib; "bm'eremr » Quod

nulla illum neceífaria , & firma ratio-

li

obfirmato animo fuam jufti-

ne conviciffent.

dtbplius ;

tiam tueretur, nec jam fperarent pof-

4. Expechlavir Tob /aquentem

i

P

]ob

ia b()na

! "n

fe fe illum ab ea opinione deducere.

fcilicet, & tribus fociis etate grandio-

h 'ämnem

z. Buzites,) Buzcivitaseltldumes.

ribus locum difputandi conceffit.

Al interpretantur ex progeme Buz

6. Refpondems,) Linguam, & filen.

CoDv;

filii Nachor, Abrahæ fratris, Genef.

tium folvens

quod o

22. 2I.

g. Sp;rzfm eff. i lwammzäw*.) Spiri-

O»arou,

E,gr

Ram.) Chald. Abrahama

tus intelligenti , & fapientie , qui

Btopte ]

C APUT XXXIL

4855

nE

9. Non funt longzavi fapientes, nec feues mteihgunt judi-

crum

Pd

1o. Ideo dicam :

)fpina

Audrte me., oüendam VOblS etiam ego

meam fapientiam.

11. ExpeCtavi enim fermones Veftros, aud1v1 prudentlam

veftram , donec difceptaremini fermonibus :

i d

12. Et donec putabam. vos aliquid dicere, confiderabam :

fed, ut video, non eft, qui poffit arguere Job, & refpondere

ex vobis fermonibus ejus.

o quod

13: Ne forte dicatis: Invenimus faplentlam, Deus pro;ec1t

eum , non homo.

-14. Nihil locutus eft mïhr, & ego non fecundum fermones

0 quod

veftros refpondebo illi.

15. Extimuerunt, nec refpünderunt ultra abftuleruntque

od not

a fe cloquïa.

do-con

16.

uoniam 1g1tur e*zpe&avr, & non funt locuti, fteterunt,

nec ultra refponderunt :

eniot(s

17. Refpondebo & ego partem meam, & oüendam fcientiam

meam.

villen

18. Plenus fum emm fermombus, & coar&at me fpiritus

uteri mei.

AA

Lll N

I9. En

$ ]ü

reddit hominem facilem , & 1doneum

eft alius, qmm Deus, qui Job tantis

iflo ca-

ad intelligenda divina, etiam in junio-

malis afllixit, idque plopær ejus pec-

ribus eífe poteft.

cata.

p

Infpiratio.) Illumlmtlo

14. Nibi loeutus o:*/zz mib;. ) AOD-

t. Non

f"2:.) INon. femper funt

dum Job,

& ego congreffi fumus,

non neceflario funt.

nec fimul. difputavimus.

fp irato

J"dicinm.) jJuftanz, & squam re-

Non fecundum fermones veffros.) Alia

9 1'011

rum ponderationem ,

& eflimatio-

urgebo argumenta,.non illud incul-

/

nem mtelholt

cabo, quo vos ufi eftis.

12. Canfderaäzzm ) 'TaCItZUS audie-

IS. Aäfu!erantquc 4 fc eloquia..). De-

