
y ii

qminus a facie filiorum Títael.

ad populum il]ius,

10. Locutusque eft Dominus ad eum, &

*

& attendere noluerunt.

1i1. Idcirco fuperinduxit eis principes exercitus regis Affy-

re crepilts

riorum : ceperuntque Manaíflen, & vinCtum catenis, atq

mfalem.

i

sompedibus duxerunt in Babylonem.

yniinationes

I2.

ui poftquam coangufítatus eft

, oravit Dominum Deum

j],

fuum :

egit poenitentiam valde coram Deo patrum fuorum.

fitus foerat

13. Deprecatusque eft eum, & obfecravit intente: & exau-

fecit lucos,

divit orationem ejus, reduxitque eum Jerufalem in regnum

fuum, & cognovit Manaffes, quod Dominus ipfe effet Deus.

14. Poft haec zedificavit murum extra civitatem David, ad

.ætemum.

Occidentem Gihon in convalle, ab introitu portae pifcium per

.jp duo0Us

«ircuitum usque ad Ophel, & exaltavit illum vehementer: con-

unitis.

ftituitque principes exercitusin cun£tis civitatibus Judam

15. Et

nomd

PPSY 1) Dei Ia ed;z. Sixz. legitur : D&mini.

*

ficita funt 4

' (2) Deus. Jz. edzr. Sixz. legitur : Dominus.

nomine antiqui illius poffefforis gen-

Calvarig , qui locus eft extra civitá-

joincp? .

te Jebufai, & erat pars Vallis Cedron.

tem David, five montem Sion.

77 DMIW'

n

um

Inde fumptum gehenne nomen, &

b introitu porta pifcium. ) Quz erat

Ie

translatum ad incendia infemi-ügniï

in anculo fe

?

q0

ficanda.

civitatis.

ptentrionali , & orienþali

:

ewmr um1

1p. Cateni.) Vatablus ex Hebrao

&uian. 2D ,

Uí5ze ad Opbe!. ) Q

ui erat Iöcus—vam

wertit , catenzs duabus.

te orientalem templi portam.

De

i Ge

ett

- 34« 4 occidentem Gibon in convalle.)

Qua eft inter civitatem, & montem

0phel"vx,id-e dicta füpra cap. 27. num. 5«

-

n

( d ide

Bibl, cum Com. Menoch, Tom, M.

*

17$ iLIBRl IL PARALIPOMENON

.^, Dotit

15. Et abftulit deos alienos,& fimulacrum de domo Dom/i—

ni: aras quoque quas fecerat in monte domus Domini, & in

perculeran

Jerufalem, & projecit omnia extra urbem.

I6. Porro inftauravit altare Domini, & i

mmolavit fupet il-

lud vi&imas, & pacifica, & laudem : preecepitque Judae, ut

Syfus, d

ferviret Domino Deo Ifrael.

Tibra cottit

17. Attamen adhuc

populus immolabat in excems Domino

Deo fuo.

r8. Reliqua autem geftorum Manaffä : & obfecratio ejus a"d

r.( Mtoa

Deum fuum: verba quoque Videntium, qui loquebantur ad

pinf

eum in nomine Domini Dei Ífrael

*, Feditg

regum lIfrael.

;continentur in fermonibus

bulavit in v

I9. Oratio quoque ej*us,' & exauditio, & cunCta peccata, at-

teram, neq

que contemptus , loca etiam, in quibus sedificavit excelía, &

:$ Oar

fecit lucos, & ftatuas, an

.

pit qierer

funt in fermonibus Hozai.

tequam ageret poenitentiam , f;:-ripta

quam Tegu,

20. Dormivit ergo Manaffes cum patribus fuis, fepelierunt

celfis, & Iu

eum in domo fua: regnavitque pro eo filius ejus Amon.

4. Deftt

2r Vigintiduorum annorum erat Amon, cum regnare coe-

qu& füper,

piffet, duobus annis regnavit in Jerufalem.

ptlia fücci

22. Fecitque malum in confpéttu Domini, ficut fecerat Ma-

ei5 itmolar

naííes pater ejus: & cunttis idolis , quae Manaffes fuerat fabri-

f 0f [

catus, immolavit , atque fervivit.

TUm, mun

23. Et non eft reveritus faciem Domini, ficut reveritus eft

6 Sed &

Manaffes pater ejus: & multo majora deliquit.

Nephtali T

24. Cumque conjuraffent adv

-

erífus eum fervi fui, interf&c;-

J Cumc

t

runt eqm in/domo fpa.

Villetin f

PU

25. POrrö

TT2 Hrse

l1j. Et fémulacrum de domo Dom;'æ;z'.-)

-

liber non extat.

18. D *järmaäiäw Regum lfrael. ) QuiA

$. lpity

Quod 4. Reg. 21. num. v. appellatur

idelum luci. Videibi dicta.

19. Cozte

79

"tepo

In monte domus Dcmini.) In. monte

ricatio. LX X. apoflzffa.

prus. ) Elebraice *p,-mf;

4

—

Mlooria in atriis templi Domini.

extat.

In férmonibus Hozai.) Qiui liber non

I

Projecit omnia extra urbem.) In lo-

Quidam Hebrai putant effe

I E7 g

cum profanum, & immundum v. e.

Ifajam tefte D. Hieronymo.

.

1

mi Ye

T'opheth ad torrentem. Cedron, ex-

20. Sepelierunz eum im domo fiia.) Ni-

Reg. 22 nj

emplo Ezechie patris fui.

í 3 [ Dui'df(in

de di&a 4. Reg. cap. zi. num. r$.

16. Er laudem. ) Sacrificia pacifico-

21. Vzgiuté duorum. annorum erat. d-

N m dpe

rum, & gratiarum actionis.

moz, 6c.) Qusm hic habentür ufque

ïfögnum. fli)x i

17. Atamen adbucpopuius, &c.)INon

ad finem capitis, repetuntur ex 4. Reg.

4' Jngr 1

enim a populo obtinere potuit Manaf-

Cap. 21, num. I9. & deinceps.

üi

fes, ut excelfa deftruerent

Yi

d 4. Rep.

gerent,

1 ;g; defef

ibi di&g.

f* ag

s

Tum idOïOTut

ÜN

CAPUT. XXXIV.

179,

omo Dom

45. Porro reliqua populi multitudo, caefis iis; qui Amon

'omini, & in

pemu?F erant conflituit reg

em ;oüam filium.ejus pro eo.

!

vit füper i

CAPUT

XXXIV.

je Jud,

Sfofias, ddolorum cultu Jüblato, templum inflaurat, repertoque legis

lzbro conterritus ef?, C? comvocato populo, le&oque libro , fædm

Ifis.Dom

cum Domino percuffit.

'atio eis d

Cto annorum erat Jofias, cum regnare coeplfï'et & tri- 4Reg

uebantur d

-

2. I-

ginta & uno anno regnavit in Jerufalem.

fetmonibus

2. Fecitque quod erat rettum in confpe£tu Domini, & am-

bulavn: in viis David patris fui : non declinavit neque ad dex-

pecarta, at

teram , neque ad finiltram.

excelà, &

3. OGtavo autem anno regni fui, cum adhuc effet puer, coe- *

i, fcup

pit quaerere Deum patris fui David : & duodecimo anno poft-

quam regnare coeperat, mundavit Judam , & Jerufalem ab ex-

fepelierun

celfis, & lucis, fimulacrisque, & fculptlhbus

imon,

as Defsruxeruntque coram eo aras Baalim : & fi mulacra9

qua& fuperpofita fuerant, demoliti funt, lucos etiam ; & fcul- -

eppte C

ptilia fuccidit, atque comminuit: & fuper tumulos eorum, qui

fecerat ta-

eis immolare confueverant fragmenta difperfit.

(netat fabri-

$. Offa praeterea mcexdotum combuffit in altaribus 1dolo-:

rum, mundavitque Judam, & Jerufalem. -

overitus elt

6. Sed & in urbibus Manaiïe & Ephraim, & Simeon, usque

Nephtah 'cun&ta fubvertit.

etfece

7 Cumque altaria diffipaffet, & lucos, & fculptlha contri-

v1iiet in frufta, cunctaque delubra demolitus effet de univerfa

terra lírael,

as Porro

reverfus eft in Jerufalem.

8. Igltur anno oCtavodecimo regni fui, mundata jam terra;

n lfmc/ Qui

& tempio Domini, mifit Saphan filium Efehæ,&Maaüam prin-

y/»-

cipem

eirace Pav

i

Czo mzna:/um, E)/c.) Hï duo prl-

6. Sed 65 "m u/ätäus Mmmfe

e.)

mi verficuli.repetiti funt ex 4.

Nihil veritus Dabyloniz &egcm 3 qul

tunc Ifraelis poffefionem occupabat,

Reg. 22. initio.

damo W )

3. Duodecimo. anno , £fv. )-Cum an-

Deo fretus, & Helciz Pontificis , Te-

l num IH

num jam ageret vigefimum ztatis; &

remis etmm

& *«ophonlæ cohorta-

garum. &^ 4

regnum. fün Pcaulhvxiï'eï

tionibus mcmtue

& animatus,

4- óuper £umulos eorum ,

5( ) Vide

8. lgifur «nmo , a'c ) Hac repetun-

1bentüf uquE

Vtur 6X4

.di&ta 4. Reg. 25. num. 6

tur ex 4. Keg. cap. 22. n. 3. & deinceps.

incpe

SG

$. Sacerdotum. ) Baahs, & reliquo-

A commentaritse ) V1de di&a 2

Reg

rum idolorum.

cap. g. num. 16.

2580

Lmäï U. PARALIPOMENON

cipem civitatis, & Toha filium Joachaz a.commentariis, ut in-

tgv Aud

ftaurarent domum Domini Dei fui.

:

20 Mp

9. Qui venerunt ad Helciam facerdotem ma

gnum: äcceptam(

filioMicha

que ab eo pecuniam, qua illata fuerat in domum Domini, &

at Ite,

quam congregaverant Levitae, & janitores de Manaffe, & E-

Juda, fup

phraim, & univerfis reliquiis Ifrael, ab omni quoque Juda, &

ef: mign

Benjamin , & habitatoribus Jerufalem,

noncuftod

1o. Tradiderunt in manibus eorum, qui praeerant operariis

quz fcript

in domo Domini, ut inftaurarent tem

p

À

plum, & infirma quaeque

^^. Àbil

farcirent.

ad Oldam

11. At illi dederunt eam artificibus, & coementariis, ut eme-

Wofra cuft

rent lapides de lapidicinis, & ligna ad commiffuras eedificii, &

d. & loa

ad contignationem domorum , quas deftruxerant reges Juda.

I2.

23 Àti

ui fideliter cun&ta faciebant. Erant autem preepofiti

Dicite vir

operantium, Jahath, & Abdias de filiis Merari, Zacharias, &

Mofollam de filiis Caath

*4. H

, qui urgeb—ant opus : omnes Levitae

eum iftum

fcientes organis canere.

qua fcript

13. Super eos vero , qui ad diverfos ufus onera portabant,

3. Qui

erant fcribae, & magittri de Levitis janitores.

t me ad r

14. Cumque efferrent pecuniam, quae illata fuerat in tem-

furm, id

pium Domini, reperit Helcias face

-

,^

rdos Librum legis Domini

CXünguetu

per manum Moyfi.

26. Ad

15. Etait ad Saphan fcribam : L

ibrum legis ,i'nven*i in domo

precando,i

Domini.

Et tradidit ei.-

tiam audií

16. At ille intulit volumen ad regem, & nuntiavit ei, di-

3. Atqi

cens : Omnia, qua

-dedifti in manu fervorum tuorum, ecce

complentur.

feho (rY

: fibitatoi

17. Argentum , quod repertum eft in domo Domini confla-

Véfhmenta

verunt: datumque eft praefe£tis artificum, & diverfa opera fa-

bricantium.

!Qt Dom

20. hm

I18. Praterea tradidit mihi Helcias fac

erdos hunc librum.-

PUIchrüm |

Quem cum rege praefente recitaffet, -

quod eoo ;

p

I9. Au-

totes Cjus,

I1. Commiffuras.) öpera, quefiunt ^ 13. Eram: Serzba , 6c.) In Hebr. c;:-,

commiffis inter fe lignis.

erant de Levitis Seriba, O prefeti , &

12. Scientes organis camere. ) Moc

janstores,

*

() Dgi, ;

propterea additur, ut intelligatur non

14. Reperit .. . . libeum, 6c.) Vi-

fu

*l *SWW j

tantum exercuifle praefecturam in ope-

de dicta 4. Reg. 22. 3. ubi hiftoriahec

pm Cäp. l2

rarios, fed etiam ftatis temporibusin

de libro Deuteronomii invento expli-

;

templo miniílraffe, & cecinifTe inter

cata eít.

25 cujfo,g,-,

faerificia, &c.

R, fet for

b drfees

R

0N

CAPUT XXXNV.

IBSf

tatis, ut n«

IO. Audiiïetc]ue ille verba legis, fcidit veftimenta fua:

20. Et przecepit Helciae, & Ahicam fiio Saphan, & Abdon

1: aCceptam-

filio Micha, Saphan quoque fcribae, & Afaee fervo regis, dicens:

Doniri, &

2r. Ite, & orate Dominum pro me, pro reliquis Ifrael, &

nafle, & E.

Juda, fuper univerfis fermonibus Libri iftius; qui repertus

e

que [uda, &

magnus enim furor Domini ftillavit fuper nos, eo quod

non cuftodierint patres noftri verba Domini,ut facerent omnia,

int operariis

quae fcripta funt 1n ifto volumine.

m quiqe

22. Abiit ergo Helcias ,

& hi, qui fimul a rege miffi fuerant,

ad Oldam prophetidem, uxorem Sellum filii Thecuath, filii

Til Ut eme-

Hafra cuftodis veftium : quae habitabat 1n Jerufalem in fecun-

; axdificii, &

da, & locuti funt ei verba, quae fupra narravimus.

a

dit eis: Hzec dicit Dominus Deus Ifraels

reges fuda.

23. At illa refpon

m prapofiti

Dicite viro, qui mifit vos ad me:

'acharias, &

24. H:ec dicit Dominus: Ecce ego inducam mala fuper 1o-

nes Levite

cum iftum, & fuper habitatores ejus, cunCtaque maledicta,

quae fcripta funt in Libro hoc, quem legerunt coram rege Tuda.

portabants

25. Quia dereliquerunt me, & facrificaverunt diis alienis,

ut me ad iracundiam provocarent in cun&tis operibus manuum

ort 1n [efte

fuarum , idcirco ftillabit furor meus fuper locum iftum, & non

extinguetur.

:

3g]5 Dorini

26. Ad regem autem

Juda, qui mifit vos pro Domino de-

i in domo

precando, fic loquimini : Hzec dicit Dominus Deus Ifrael: Quo-

niam audifti verba voluminis,

ayit el,

27. Atque emollitum eft cor tuum, & humiliatus es in con-

onm, t

fpe£tu (1) Dei, fuper his, que di&ta funt contra locum hunc,

& habitatores Jerufalem , reveritusque faciem meam , fcidifti

yini confe

veftimenta tua, & flevifti coram me: ego quoque exaudivi te,

dicit Dominus.

E

a opert

29. Jam enim colligam te ad patres tuos, & infereris in fe-

pulchrum tuum in pace: nec videbunt oculi tui omne malum,

ync Jiprum.

quod ego indu&turus fum fuper locum iftum, & fuper habita-

rat.

, *

toresejus. *Retulerunt itaque regi cunéta, quae dixe

4Reg.

3

29' At 230 ;.

If

àr. db

(1) Dei. In edit. Sixt. legstiir Dd&jini,

6 P"f[äl )

er. Stbevit [upergns) Vide di&a pace.) Lácet emim Jofias ex vulnere

fupra cap. 12. num. 7.

mortuus fit, tunc tamen extin&us eft,

T

ftori t

cumregnum ejuspublicapace, &pro-

bi hi

a3. Cuftodis vefium.) Seu publicä-

fperitate fruebatur intra fines fuos,

gum, feu fortalTe regiarum.

ipfo tamen ad externum bellum pro-

E Infererif im fepulehbrum tumm 5m — íe&o contra /ESPyptios,

v

LIBRI I PARALIPOMEN

ON

i92

—— ——áÓ

| 29. At ille convocatis univerfis m

gjgribus n

fio templi

rufalem,

atu Judä 5 öz Je-

nequaquat

40. Afcen

dit in domum Domini , unaque oimnes viri ïuda,

Domino T

facerdotes, & Levitae, & cun&tus

& habitatores Jerufalem,

4. R p

populus,a minimo usque ad maximum. — Quibus audientibus

diviftontbi

in domo Domini, legit rex omnia verba voluminis :

defcripfit:

31. Et flans in tribunali fuc, percuffit foedus coram Domino,

R ERE

ut ambularet poft eum, & cuítodiret preecepta, & teflimonia,

ticas,

& juftificationes ejus in toto corde fuo, & 1n tota anima fua,

6 Et fs

faceretque , quse fcripta funt in volumine illo, quod legerat.

poffint xux

32. Adjuravit quoque fuper hoc omnes, qui reperti fuerant

facere, p

in lerufalem , & Benjamin: & fecerunt habitatores Jerufalem

". Dedi

juxta paétum Domini Dei patrum fuorum.

tus n fole

as abominationes de univerfis

33. Abftulit ergo Jofias cun

liqui peco

regionibus filiorum Tírael: & fecit omnes, qui refidui erant in

Tégis univ

líracl, fervire Domino Deo fuo.

Cunéüs diebus ejus non

&. Duce

recefferunt a Domino Deo patrum fuorum.

tani popul

dchari,

sC A P AT I A AT.

acerdotibi

excenta, (

Tmmolato Pbafe maxima cum folemnitate, plurimisque vi&limis ,

9. Chone

Stofras fefTum azymorum feptem diebus celebravoit ; deinde contra

TC non H

regem AEgypti pugnare tentans, graviterque "vulneratus,

&derunt (

moritur cum ingenti omnium lu&tu, & prajertim

Rcerum, (

Sferemie.

/

&t Vilpte

aReg. I.

Ecit autem Jofias in ïerufalem'Phäfe Domino, quod im-

*23921-

molatum eft quartadecima die menfis primi:

elfnt, fv

pulum q

o

". 4. Et conftituit facerdotes in officiis fuis, hortatusque eft eos;

taffo

Nar

ut miniftrarent in domo Domini.

*

*

ib ais

4. Levitis quoque, ad quorum eruditionem omnis Ifrael

105 & hu

.0 Tare j üty

fan&i&cabatnr Domino, lccutus eft: Ponite arcam in fan

&U.a:

TIO

Migte Deo, 8

Ollife Afta,

29. 4r ille comvocatis , 85&. ) Hec

mino. AVatabl. vertit: Qu erngieäan:

EM

ufque ad finem capitis explicata funt

omnem lMraelem, quique Santli eran: Do-

DO'G Duerie

mizo. |n Greco autem eít: ^ Et 47xi2

ert.

ld

4. Reg. 23. a num. t. & deinceps.

-—

L. fa. .. . Phafe.) Vide dida 4.

Lewitis potentibus im omna Iirael ipfi, me

et CUm idOlis,

--- Repapy. 24«

fantlifcarenrur. Domino.

Potentia hzc

m ss

)

3. d quoium eruditionem omnis I[rael

non corporearum efl virium , fed eít

-fqudvydm ,

poteftas fpiritualis , ad res facras tra-

d

^f d i

fontlitcabatur Domino. ? 1n Hebraoad

verbum eft ; 2Dixit íevitis antell;gere

étandas , tradendafque populo, in

0R eris toli

41

rael (anttis. Da-

templo, & Synagogis: fententia igi.

, divipg

faejiänti bus uniwerju—

D.avid

Mi

|

|

N

C'A'P'UT' XXXV.

a $$

i. & fe

fio templi, quod sedificavit Salomon filius David , rex Ifrael,

nequaquam enim eam ultra POTiäbïtsS ; nunc autem mmxfcrate

vit] Juda7

Domino Deo veftro, & populo ejus Ifrael.

& cunQus

4. Et praeparate vos per domos, & cognationes veftras in

üdientibus

divifionibus fingulorum, ficut praecepit Dawd rex Iüael &

defcripfit Salomon filius ejus.

n Domino,

$. Et miniftrate in fanQtuario per famihas, tur masque Levi-

elümonia,

tlcas

imma füd,

6. ht fan&Ificau immolate Phafe

fratres etiam veflros, ut

d Jegera

poffint juxta verba, quae locutus eft Dominus ia manu Moyfi

vrti füerant

facere, praeparate.

]erulalem

^. Dedit pretereca Jofias omni populo, qui ibi fuerat invene

tus in folemnitate Phàfe, agnos, & hoedos de gregibus, & re-

e univerdis

liqui pecoris triginta mxlha, boum quoque tria millia: hæc de

lul etant I

regis univerfa fubftantia.

; 6jus non

9. Duces quoque ejus, fponte quod voverant, o btulerunt,

tami populo, quam facerdotibus, & Levitis.

Porro Helcias,

& Zacharias, & Jahiel, principes domus Domini,

dederunt

facerdotibus ad faciendum Phafe pecora commlxnm duo millia

fexcenta, & boves trecentos.

H)Hmfa

9. Chonemas autem, & Semejas, etiam Nathanael,fratres ejus,

o o

nec non Hafabias, & Jehiel, & Jozabad , principes Levitarum

Jueraius,

dederunt cateris Levitis ad celebrandum Phafe quinque millia

n

pecorum & boves quingentos.

1o. Prze-

ur Vulgate eft Levitas , cum fandi

|6. Praparate.) Puchate, fan&ifi-

] qDOd

effent , five confecrati Domino , po-

cate , ut füis minifteriis cxercendxs

pulum quoque ad fanáitatem infor-

idonei effe poffint.

malfle,

Nam & ipfi populus pre o-

7- "gnos €$ bedos de gregibus.Y HO-

'que eü 005

mnibus aliis populis fan&us erat Deo

rum finzuli a fingulis familiis facrifi-

fuo , & ftudium Levitarum erat ela-

cabantur , & aífabantur, & cum la-

mtls fiad

bórare , ut viverent , & ambularent

&ucis comedebantur juxta confuetum

ritum.

digne Deo, e)ufque fan&iffimis leolbus

Ponire arcam im [antiuario. ) Qug

Rel:q.lz fecoris , &c. ) Ad aha facrifi-

tempore Amonis Regis Juda, & tem-

cià , holocaufta fcilicet , & hoihas

7 f"tdæ./

774

ore pueriti» Jofie extra templum

pacificas.

du

;

u

erat.

Ideo fubdu&a, ne fimul ef-

8. Tam pop ulo, quam jïtcerdot;äus, &c. )

".

"T. p

fet cum idolis.

Qus voverant fe daturos populo, ut

lt

g dnt

Vide Salianum 3412.

&

Jnte

]i

f, "

num. 22. 28. 29. & 30.

haberet, quod Domino offerret ,

tia 08

Nequaquam. engm eam ultra portaättzv )

facerdotibus facrificia 1mmohnt1bus.

Pote

« d

Quafi dicat , inquit Vatablus , pofhac

Conmixtim.). Partim oves , partim

!

ItaqueLiXX.

ees fitth

st

zmon erit volis jcrcmla bureri: , ut antea.

agnos, partim hedos.

habent :

, popult

i

4. In divifronilus, &c.) Per claffesa

Dederunt: ad. Phafe ewes 1 &

0l

Davide conftitutas,de quibus r.Par.24.

agnos , & beder.

fnn CW' ]

-—

$

F

184 /LIBRI II.'PAR.ALIPOMENONA

Io. Preeparatumque eft minifterium, &.fteterunt facerdotes

1. F«

jn tempor

in officio fuo, Levitee quoque in turmis, jukta regis imperium.

!

18. No

1r. Et immolatum eft Phafe : afperferuntque facerdotes manu

Prophete

fua fanguinem, & Levitee detraxerunt pelles holocauftorum :

Phafe fia

12. Et feparaverunt ea, ut darent per.domos, & familias fin-

gulorum, & offerrentur Domino, ficut fcriptum eft in Libro

lírael qui

Moyfi: de bobus quoque fecerunt fimiliter.

19.0d:

13. Et atfaverunt Phafe fuper ignem, juxta quo

d in Iege Ícri-

20."Po

ptum eft : pacificas vero hoftias coxerunt in lebetibus, & caca-

tex Rgyp

bis, & ollis, & feftinato diftribuerunt univerfae plebi.

procefit

ar, Àt

I4. Sibi autem, & facerdotibus poftea paraverunt: nam in

oblatione holocauftorum, & adipum usque ad noctem facerdo-

et, rex ]

puzno do

tes fuerunt occupati : unde Levitae fibi, & facerdotibus filiis

Aaron paraverunt noviffimis.

fine adve

ph ftab'an-t» in ordine füo, 'ju;(ta

32. No

15. Porro cantores filii Afa

preceptum David; & Afaph, & Heman , & Idithum , prophe-

TieC à0q0

tarum regis: Janitores vero per portas fingulas obfervabant,

ita ut nec punéto quidem difcederent a minigterio, quam ob

5. Dbi

vem & fratres eorum Levitze paraverunt eis cibos.

fre de pr

te completa eft in die illa,

16. Omnisigitur cultura Domini ri

. Qu

ut facerent Phafe, & offerrent holocaufta fuper altare Domini,

quebatu

juxta preeceptum regis Jofice.

alem, Tht

tum : &

[ t

17. Fec,cï

Pt Jep

10. Misifleriun. ) Immglati'onis

fepa;'aü'ä holocauflga, ut integre cre-

CQS, üsqt

PPhafe, ut patet ex verficulo fequenti.

marentur, ab aliis hoftiis, que fingu-

- n turmis juxta. Regis imperium.) INon

lis offerentium danda erant

per domqs,

Tlicant,

enim fingule tantum vices in reliquo

& familias.

13.. A ffzverust. Phafe.) 'Agnos Pa-

l hmem,

—

MM

tempore , fed fimul omnes aderant, ut

fchales.

z.

Rex imperaverat, qui omnibus etiam

!f Ày|

'vicimas copiofe largitus elt.

Coxerunt in leletibus. ) Hoftiz enim

mns 4 h

11. fperferunique Sacerdotes manu

pacifice pars incendebatur, pars ce-

: 20, A/&m

fua fanguinem.) kloftiarum fcilicet

debat in ufum facerdotum, pars im

t Dreyin

quas ipfimet jugulaverant.

ufüm offerentium ; h&c ergo tertia

pars in ollis elixabatur in ufum offe-

j 4 REU, f

Detraxerunt. pelles.) Quo

d urg&nte

ibi dixin?us.

neceffitate facerepoterant. Vide fupra

rentium. INamut fibipararent, otium

21 awd

€ap. 29. num. 54-

non habebant pre multitudine facri-

Téctm tibi

i125. Separaverunt ez.

) LXX. habent,

ficiorum.

Preparaverunt bolocaufium: fenfus Vul-

1$. Juxta ;:m&cptum David. ) ]uxtæ

Cmf?; d!

claffes , in quasa David fuerant ditlri-

allUm Ro C

gate videtur effe, Levitas, victimas

icitur 48

a quibus detraxerant pelles , feparafe,

buti , ut habemus 1. Par. cap. 25.

4 Eg [

me fcilicet confufio induceretur , fed

Prophetarum Reges. )) Hebr. Fdez-

De1 YQ

hmtä

fciri poffet, pro quo quzlibet hoftia

fes regis appellat, & regis Cantores.

ofterrgtur.

Vel potius fenfus efb: -

(ignificgntur,

LU

0N

CAPUT XXXV.

288

Y facerdotes

. 17. Feceruntque filii Ifrael, qui reperti fuerant ibi, Phafe

ls imperium.

in tempore illo, & foleranitatem azymorum feptem diebus.

tdotes man

18. Non fuit Phafe fimile huic in Ifrael a diebus Samuelis

auftorum :

Prophets : fed nec quisquam de cun&is regibus Ifrael fecit

familias fin«

Phafe ficut Tofias, facerdotibus, & Levitis, & omni Judae, &

eft in Libro

Iífrael qui repertus fuerat , & habitantibus in Jerufalem.

19. O&tavodecimo anno regni Jofiae hoc Phate celebratum eft.

in lege fcr. |

20. * Poftquam inftauraverat Jofiastemplum, afcendit Nechao 4Reg.

bus & a

rex /Egypti ad pugnandum in Charcamis juxta Euphratem : & 23:25-

»lebi.

proceffit in occurfum ejus Jofias.

jt: nam m

21. At illej miífis ad eum nuntiis, ait : Quid mihi, & tibi

'eim facerdo-

eft, rex Juda? non adverfum te hodie venio, fed contra aliam

dotibus filis

pugno domum , ad quam me Deus feftinato ire przecepit: de-

fine adverfum Deum facere, qui mecum eft, ne interficiat te.

e fgo, juxa

22. Noluit Jofias reverti, fed praeparavit contra eum bellum, .

nec acquievit fermonibus Nechao ex ore Dei : * verum per- "Zac

I2.Xi.

yofervabants

rexit, ut dimicaret in campo Mageddo.

jo, quam 0

25. Ibique vulneratus a fagittariis, dixit pueris fuis: Educite

me de praelio, quia oppido vulneratus fum.-

tindeill

24. Qui transtulerunt eum de curru in alterum currum, qui

JTe Dominl,

fequebatur eum more regio, & afportaverunt eum in Jeru-

falem , mortuusque eft, & fepultus in maufoleo patrum íuo-

yg Tece ;

rum : & univerfus Juda, & Jerufalem luxerunt eum,

25. Jeremias maxime: cujus omnes cantores, atque cantatri-

y ptepe o

ces, usque in praefentem diem, lamentationes fuper Jofiam

HiS: quæ Hllgü'

replicant, & quafi lex obtinuit in Ifrael: Ecce fcriptum fertut

int p domo$ [

in lamentationibus,

26. Reliqua

f

) ag

19. Non fwit -Pbdfä, &c. ) fdem- ha-

lolatras ZIgyptius confuluiiï'd; qui ,

bemus 4. Reg. 23. 22.

quod futurum eít, vere aliquandlo

Holliz enm

20. Aiendit Nechao.) Ylec eadem,

predicere poterant , vel cafu, vel pro-

aur, Dd5 C

licét brevius habentur eodem cap. 23.

videntia divina ita ordinante :

N

9tudm , p

1

Hieronymus putat Jeremiam prophe-

g. upo

gt

4. 4. Reg. num. 29. & 3o. Vide qu&

ffe

ibi diximus.

tam Jofliam monuiile, ne fe oppone-

fl ll(um 0

21. Quid mihi, 65 tiii eff ? ) Quid

ret

Zeyptio, quod cum huic inno-

ardt

qt, 0

mecum tibi efl?

tuiffet, repetit hic , & inculcat Jofiz,

]

tiudin

e facti

Contra aliam pugno domum.) Contra

fed frufira.

2$. Lamentationes. ) Mu!ti auco-

udti

alium Regem , fcilicet Affyriorum,ut

ii

d

dicitur 4. Reg. 25. 29.

res, quos refert Salian. anno mundi

jfoeri!

g25. Ex ore Dei..) ld eft , cum ei

3425. num. I2. putant hic fermoneni

y. p

Dei voluntatem vere dixiffet, licet,

effe de lamentationibus Jeremiz , qu&

ffebr.

f

forfitan arufpices, « vates fuos Ido-

etiammum extant; quarum initium eft,

jis (utol

Bibl. cupas Con-. Menoch. Tem. IIE.

Aa

186

LIBRIIL.PARALIPOMENON

26.-Reliqua autem fermonum Jofic, & mifericordiarum

4 O

ejus , quae lege przecepta funt Domini.

.

Tudan, (

27. Opera quoque illius prima, & noviffima, fcripta funt in

L

ï

oachaz

libro regum Juda, & lírael.

*

s. Vig

CAPUT XXXVL

pitlet, &

lum cora

6. Con

Srofie fuccedit ejus. filius Sfoacbaz , quem rex. ZEgypti transfert

&vindu

in /Egyptum, fratremque Eliazim , quem Sfoakim nominat , fuh

fHituit : que in Babylonem du&to regnat filius Sfoacbin, C? bunc rex

? Ad

plo fuo.

"A yriorum una cum «afis templi in Babylonem adducit, patruum-

$. Ral

que illius impium Sedeciam fub[Hituit , qui Al]yriis rebellans , tem-

quis oper

plo , ac ferujalem incenfis , trausfertur una cum populo in Baby-

Libro te

D

louem, propter regum , C? populi peccata , donec per Cyrum

€jus pro «

regem per[arum redeundi datur

9. 00

«

facultas.

i

; tribus m

T que malu

4Reg. I.

Ulit ergo populus terrae Joachaz filium Tofize, & contti-

Io, Cu

23.30.

l

tüit regem pro patre fuo in Jerufalem.

0f Tex, (

2. Viginti trium annorum erat Joachaz, cum regnare cce-

pretiofif

piffet, & tribus menfibus regnavit in Jerufalem.

9e eciam

3. Amovit autem eum rex /Egypti, cum veniffet in Jerufa-

It Vi

lem , & condemnavit terram centum talentis argenti, & talento

auri-

:

plifet, &

D. F«

4. Con-

aQem lei

]

Quomedo fedez fola crvitas, Gc. fed ve-

ergo videtur effe ; ecce carmen lu-

) Ar-

rius elt eas, quas hic memorat facer

gubre Jeremiz habes cum ejus lamen-

textus , non extare, vide Salian. ibid.

tationibus.

Tevertere

in Lamentat.

num..15. & 14. & QCornel, a Lapide

26. Mifericordiarum ejus.) Vide di-

W. Sed

eremie initio, ubi

&a fupra cap. 52. num. 32.

qu&rit, quodnam fit "T'hrenorum ar-

Qua legepracepta fant Domini.)

Hebr.

Vaticri

f

gumentum.

habet, /éeuz [erpzum eff in lege Domini,

Polluerum

E£ quafe lex obtinuit im l/Tael. ) Ut

& fenfus eft, Tuftitia,

& probitas

em

fcilicet certo tempore , aut quoties

ejus legi diving ,

quam fervabat,

lugubri carmine cafum aliquem ad-

confentanea.

61

'/lä!i/;g

verfum lugere volunt, hec lamenta-

l Inwn*

tio inflauretur , & J]eremie cantica

I. Ul;t ergo populus terre , £$c.) Quæ

4 gn!?

funebria replicentur a Cantoribus &

hic habentur duodecim primis

C

Cantatricibus.

verficulis hujus capitis , clara funt ex

Datte fio f

Ecce fcviptum fertur in. lamentatieni-

didis, 4. Reg. cap. 25. a num. 35. &

]US 'e

D

gna;e

&us. ) Olim videtur lamentatio, qua

deinceps, & 1. Paral. 3. num. 15. &

:

0

Sm, g

[eremias Jofiam luxit, adjun&a fuiffe

16. ubi fofiz filiorum , qui poftillum

I0,

alüis ejufdem lamentationibus. Senfus

Mu ,

regnarunt , f;riem pofuimus.

V d

d

qu

CAPUT XXXVI.

187

icotdiarum

u Con&ituïtqüe pro eo regem, * Eliacim fratrem ejus, fuper Mate,

É Tudam, & Jerufalem : & vertit nomen ejus

ia füat ia

Joakim: ipfum Ver.o l, 11,

Joachaz tulit fecum, & abduxit in /Egyptum.

"

s. Viginti quinque annorum erat Joakim cum regnare coe-

P

ilet, & undecim annis regnavit in Jerufa

/Iem. ; fecitque ma-

ium coram Domino Deo fuo.

t dratyart

6. Contra hunc afcendit Nabuchodonofor rex Chaldæoruma

& vinc&tun catenis duxit 1n Babylonem.

ial f

7. Ad quam & vafa Domini transtulit, & pofuit ea in tem-

& b rox

1

plo fuo..

i, DUTIMT-

8. Reli

qua autem verborum Joakim, & abominationum ejus,

clans, ttti-

quas operatus eft, & quae inventa funt in eo, continentur in

Libro regum Juda, & I(rael. Regnavit autem Joachin filius

jl ia Day-

r Oynim

ejus pro eo,

9. OGto annorum erat

Toachin, cum fegnare coepiffet, &

tribus menfibus, ac decem diebus regnavit in Jerufalem, fecit-

que malum in confpe&u Domini.

, enli

10. Cumque anni circulus volveretur, mifit Nabuchodono-

for rex, qui adduxerunt eum in Babylonem, afportatis fimul

egnate Qd

pretiofiffimis vafis domus Domini. * Regem vero conilituit 4Reg.

»

24.17-

Sedeciam patruum ejus fuper Judam, & Jerufalem.

11. Vigint, & unius anni erat Sedechias: cum regnare coe-

Jerem

x in feute

3451*

piffet, & undecim annis regnavit in Jerufalem.

i, & talento

i2. Fecitque malum in oculis Domini Dei fui, nec erubuit

faciem Jeremice prophetae , loquentis ad fe ex ore Domini.

EM

13. À rege quoque Nabuchodonofor receffit, qui adjurave-

"o

rat eum per Deum: & induravit cervicem fuam, & cor, ut non

reverteretur ad Dominum Deum lIfrael.

Vide di

I4. Sed & univerfíi principes facerdotum , & populus prse-

gju:. )

varicati funt inique juxta univerfas abominationes gentium;

. 2*

pan

;»i-

) Hor.

polluerunt domum Domini, quam fan&tificaverat fibi in Jeru-

P

g Dunily

1

Aa5

l 50 Mit"

( pro

bitas

i:a-d;em..

6. Vinium.) Sciicet-|oachimum.

12. Nec erubizr. ) Neglexit monita

uäm fadbtly

ad poeenitentiam hortantis.

$. bpventa [un? im €9.) Vide dicta

13. Qui adjwraverat eum.) Qui ju-

4. Reg. 24. num. 5."

rejurando illum obfítrinxerat. In Hebr.

TALP 6 )

Q- Cum regnare cepiffer.) Una cum

m

eft, qui jerare fecerat eum per Deum.

uode j

funt &X

patre fuo , fed jam cum eo defun&o

1

Etiam malis Principibus fides data

É

lori

folus regnare cepit, erat annorum

fervanda eft.

, nim»

oGodecim. 4. Keg. 24. 8-

t4. Quam fantlificeverat ftbi im Te-

num. !

ru[a/en. ) Quam fibi elegerat, & de-

1 Poü lllum

lo. Regezs confüiture Sedeciam. ) Vi-

de di&a 4. Re*g'.r cape 24« Ttum- 17«

dicatione folemni fibi facrari volugra"c.-

fupi

188 LIBRI II PARALIPOMENöN CAPUT XXXVI.

1s. Mittebat autem Dominus Deus patrum fuorum ad illos

per manum nuntiorum fuorum, de no£te confurgens, & quo-

tidie commonens: eo quod parceret populo, & habitaculo fuo.

16. At illi fubfannabant nuntios Dei, & parvipendebant fer-

mones ejus, illudebantque prophetis , donec aícenderet furor

Domini 1n populum ejus, & effet nulla curatio.

17. Adduxit enim fuper eos regem Chaldaeorum, & inter-

Oyrus, at

fecit juvenes eorum gladio in domo fanttuarii fui: non eft mi-

fertus adolefcentis, & virginis, & fenis

tf

, Ne€ decrep»iti quidem,

| (l f

fed omnes tradidit in manibus ejus.

f

18. Univerfaque vafa domus Domini, tam majora, quam

minora, & thefauros templi, & regis, & principum , transtulit

I

Nan

in Babylonem.

bum

19. Incenderunt hoftes domum Dei, deftruxeruntque mu-

tum

rum Jerufalem, univerfas turres combufferunt, & quidquid

Pno

pretiofum fuerat, demoliti funt.

3. Hac i

20. Si quis evaferat gladium, du&tus in Babylonem fervivit

ttihi Dom

regi, & filiis ejus, donec imperaret rex Perfarum,

&l domum

21. Ut compleretur fermo Domini ex ore Jeremize, & cele-

? Quisi

braret terra fabbata fua : cun£&tis enim diebus defolationis egit

fabbatum, usque dum complerentur feptuaginta anni.

Cum ipío.

2 Efd.

domum ])

22." Anno autem primo Cyri regis Perfarum, ad explendum

4 Et o

1.1-& fermonem Domini, quem locutus fuerat per os Jeremice, fufci-

j

er

tavit Dominus fpiritum Cyri regis Perfarum: qui juffit praedi-

————

]

:!

15, Cari in univerfo regno fuo, etiam per fcripturam, dicens:

&

jynj

253. Hzec dicit Cyrus rex Perfarum: Omnia regna terrae de-

l, I:xi R(g

Mi

10 — dit mihi Dominus Deus coeli, & ipfe praecepit mihi, ut zedifi-

carem ei domum in Jerufalem, quae eft in Judaea : quis ex vobis

ïfanftulit(.)

eft in omni

um eo, &

Quo Chaldæig

aícendat.

populo.equ? fit Dominus Deus fuus c

LIBER

006 rtptare

,5 Ut Jere

1j. Per mamum muntiorum. ) Pro-

21. Serzo Domini ex ore Jeremis.)

phetas fcilicet deftinando.

Qui poft feptuaginta annos reditum ex

De notte confürgens.) Ylebr. manican-

Gafiitte w

Baby!onica eaptivitate pollicitus erat.

CMp. o 1

5o, quafi dicat, mature, & diligenter.

Vide]Jerem. cap. 25. 12. & cap. 29. tt.

S;'J'?ifattli; D

Parceret populo, ) Parcere cuperet.

Celebraret ferra fabbata fua.) Incul-

ATC frento,

X6. ÀNuncios Dei.) Prophetas.

ta, & habitatoribus propemodum va-

M

Effet zulla curatio.) Nullum effetre-

cua , przefertim poft occifum Godo-

u)ll'lmfb

L Egm)

medium, illis eurationem non admit-

tentibus.

liam feriaretur ab oratione, &c.

3 0220 Ju(ü

22. dnno antem primo, €fc. ) Que

Ql

HM dl[l,

20. Douec imperaret Rex Perfarum. )

hic dicuntur ufque ad . finem capitis,

Regi

l elidi.

Nümirum

rus, cujus mentio fit

repetuntur initio libri fequentis, pri-

verficulo 22

r

quenti .

Yi

mnl.q f

€gn

j

; & lib Efdrz

mi ícificet Efdre, ubi commodius

fenfic

e

€ap. 1. flatim initio.

explicabuntur.

T Smy

«X

AVL

xÜee a x

139

m ad illos

LIBER PRIMUS.

liaculo fuo,

debant fer-

deret füror

ESD R .

CA P UT PRIMUM

!, & inter-

Cyrus , completis foptuaginta captivitatis Babylonice annis , dici-

non eft mi-

3ti quidern,

nitus in[piratus , redditis vafis templi Salofnonis quinque millia

