filentium. Cumque omnes tacuiffent,

ftrum , qui

17. Dixit Judith : Laudate Dominum Deum no

non deferuit fperantes in fe.

is ;& h

dimplevit-mifericordiam fuam,

18. Et in me ancilla fua: a

quam promifit domui Ifrael: & interfecit in manu mea hoftem

; refpict

1

iomififtiy

populi fui hac no£te.

19. Et proferens

de pera caput Holofernis ; oftendit illis,

np

dicens: Ecce caput Holofernis principis militide Affyriorum,

& ecce conopaeum illius, in quo recumbebat in ebrietate fua,

æ enat ul

ubi per manum fceminge percuffit illum Dominus Deus nofter.

js pente

40. Vivit autem ipfe Dominus, quoniam cuftodivit me An-

gelus ejus, & hinc euntem, & ibi.commorantem, & inde huc

revertentem , & non permifit me Dominus ancillam fuam co-

)f2

inquinari, fed fine pollutione peccati revocavit me vobis, gau-

put $U

dentém in vi&oria fua, in evafione mea, & in liberatione veftra.,

21. *Confitemini illi omnes, quoniam bonus, quoniam in * Pft.

3fp1'15 ejus

-

105.I.

facculum mifericordia ejus.

&106.

fertis u

22. Univerfi autem adorantes Dominum dixerunt ad eam :

,

Benedixit te Dominus in virtute fu

*

a, quia per te ad nihilum

pE

redegit inimicos noftros.

— À

)

Bene-

,M [01

mïlllll $

n Ifrael, dixit ad eam:

l

& um a

23. Porro Ozias princeps '—popu

S.

non

u

eïït, qül

ilud

fe cömponens, ut nullum patrat& ca-

potentiam contra tnimicos ; fteut etiam ho-

gpu

die fecit.

i

jfpiam

i

dis veltigium appareret, quod a cu-

Ílodibus notari poffet.

od4. Voezverunt presbyteros Ciïl;;dtiï.)

lp peram [uam.) Nas, in quo prius

Apud quos erant claves civitatis.

j

)À

9101

cibos portaverat, utdicitur in Graco.

13. Sperabant eam jam mom e[fe vtue

ntt W

faram. ) Non fperabant venturam,

,num- M ;

12. Dus.) Ambz.

13. Fecezt wirtutem in Ifvael.) In Gra-

23. Princeps-populi in lfrael.) ln Be-

«po-

co ell, »voéifezm Dens, Deus nofler ad f a-

thulia; nam mniverfo regno pr&erat

tulum t

Manatíles.

3

giendam adbuc jbr!itzfdimæ lraed, 6

»

324

DpIiPRIdqAUDITH

dicta es tu filia a Domino Deo excel

ío, prae Omnibus/mulie«

s. Ft

vibus füper terram.

& exte

24. Benedittus Dominus, qui creavit coelum, & terram, qui

impeam

te direxit in vulnera capitis principis inimicorum noftrorum:

) Tu

25. Quia hodie nomen tuum ita magnificavit, ut non rece-

foum ex

dat laus tua de ore hominum, qui memores fuerint virtutis

4 Cu

Domini in &ternum, pro quibus non pepercifti animze tus&e,

lfernis,

propter anguftias , & tribulationem

generis tui, fed fuxbvenifti

tum, de

ruinz ante confpettum Dei noftri.

$. Cur

-26. Et dixitomnis populus: Fiat, fiat.

Quoniam

: 47. Porro Achior vocatus venit, & dixit ei TJudith : Deus

- . Tu

Ifrael, cui tu teftimonium dedifti, quod ulcifcatur fe dé ini-

rhicis fuis, ipfe caput omnium in

?eli&o g

credulorum incidit hac IQI.LO&E

prepati

in manu mea.

Ctffo ge

28: Et ut probes, quia ita eft5 ecce caput Holoferh*is, ';;ui

7. Mo

in contemptu fuperbize fuze Deum I1frael contempfit, & tibi

interitum minabatur, dicens: Cum cap

&put Ho

tus fuerit populós Ifrgel,

egref f

2ladio perforari praecipiam latera tua.

29. Videns autem Achior caput Holo

fernis, anguftiatus pfæ

$& Qu

fils Cücuy

r

pavore,cec

d

ejus.

idit in faciem fuam fuper terram, & æfcuayit anima

: 9. Bor

Ingrds

3o. Po

ftea Qero quam refuinpto fpifitu re»creatus eft, proF

Cidit ad pedes ejus, & adoravit eam, & dixit :

lmem an

tDUs Ho|

31. Benedi£ta tu a Deo tuo in omni tabernaculo Jacob, quo-

niam in omni gente, quae audierit nome

10. Ny

^

n tuum , magnificabi-

piülindo

tur fuper Fe Deus Ifrael.

p

Tt. Sei

CAPUT ;XI"V.

tnajoros

[2, ]n

Holofernis capite in muro fufpenfo , Achiorque circumcifo , udei

Vernisä-fu

in Zdl]yrios irruunt , qui Holofernem- excitantes , mortuumque

tmoeueutes vebememfi timore concutiutnitur.

n uf

1. T Mxit autem Judith ad omnem populum : Audite me,.fra-«

lts

ftm (pecie

tres, fufpendite caput hoc fuper muros noftros:

1l

5. Ft

tr

3 M-Plüm

2$. Pro 73526;:5.) Eoduod, eft Gre-

deftuavit anima ejus-) D eliquium paf-;

b

M

:*,qu

ch

eifmus Z»' à».

- fus elt variis perturbationum motibus

ul düte

concurrentibus in cor ejus.

V Klb

riculum adire voluifti.

Nom pepavcifli anima tua, ) Vite pe-

Z

Lllm m

31« Super fe. ) Kebus a te

geftis

:

29. dogufliatus pra pdvore./) Supra

commremoratis.

h !t

phmu

" dat;

£nodum admigans » & flupens.

CAPUT XIV.

2$

w

5 fulie

9. Et erit, cum exierit Sol, accipiat Lnu:,qmsqæ árma fua,

& exite cum 1mpetu non ut defcendatxs deorfum,fed quaix

m qui

impetum facientes.

forum;

3. Tunc exploratores neceffe erit, ut fuglant ad principem

J TeC6

fuum excitandum ad pugnam.

virtutt

.4. Cumque duces eorum cucurrerint ad tabemacuïum Ho-

b (2

lofernis, & invenerint eum truncum in fuo fanguine voluta-

bvenil

tum , decidet fuper eos timor.

5. Cumque cognoveritis fugere eos, ite poft 11105 fecuris

quoniam Dominus contereét eos fub pedibus veftris.

: Dews

-

6. 'Tunc Achior videns virtutem, quam fecit Deus Ifrael,

( dé n

xeli&to gentilitatis ritu, credidit Deo, & circumcidit carnem

ac no&e

preeputii fui, & appofitus eft ad pcwpulum Ifrael, & omms fuce

ceffio generis ejus usque in hodiernum diem.

11i5, qul

7. Mox autem ut ortuüs eft dies, fufpendeaunt fuper muros

t& tibi

eaput Holofernis, accepitque unusquisque vir arma fua, &

lus frae)

, egreffi funt.cum grandi ftrepitu, & ululatu.

9. Quod videntes e'(ploratores, ad tabernaculum. Ho! ofer-

Qs prae

nis cucurrerunt.

Lanima

Porro hi, qm in tabernaculo erant, vementes, & ante

mgreffum cubiculi perftrepentes, excitandi gratia, inquietu-

dinem arte moliebantur , ut non ab exmtanübus

fed à fonan-«

eft, pro

tibus Holofernes eVIgllaret

lCOb-) quo"

1o. Nullus enim audebat cublculum virtutis Aiï'yrlorum

pulfando; aut intrando aperire.

tgnlhca

1r. Sed cum veniffent ejus duces, ac tribuni, & univerfi

majores exercitus regis Aflyriorum , dixerunt cubiculariis t.

r2. Intrate , & excitate illum quon*am egreffi mures de ca-

vernis: fuïs3 auü funt provocare "nos ad praelium :

o

f Wæz

Ss

3

13.Tunc

fumqu

9. Qn uf defi'mddt:: deorfzm , &$c.)

&o privilegio , & difpenfatione circa

Ideft, volo vos exhibere tan-

legem Deut. 32. 3. qu& prohibet Am-

o ge Ht

tum ípeciem parátorum ad pugnam,

monitasrecipi in Ecclefiam Dei etiam

& ad illam defcendere volentium.

poft decimam generationem. Vide Se-

3.« Expleratores. ) Quos Grecus.vo-

rar. q. 1. in hoc caput, qui vult ad-

uH

|Cat rj» meoQuNaxm ;

folent enim none

miífüm in Rempub.ut non modo civis

nulli ante caftfa, & fatis ab illis pro-

effet, fed etiam honorum R eip. capax.

culexcubare , qui vel minimos ho-

9. Sonantibus.) Strepentibus.

mm01

ftium motus ilico fignificent

1o. Virzutis Affyriorum.. ) Principis

6. Gircumcidit.) Aliena manu , cum

virtutis, id eft, exercitus.

i ate geü

12. B;re/ff d cavernis,) Pror-

anum data eft opportunitas.

"dppofitus eff. ud papulxm Ifrael.) Fa-

fus loquuntur, ut illi olim Philifthai

^

i.

326

LIBRI JUDITH

$)

13. Tunc ingreffus Vagao cubiculum ejus, ftetit ante corti-

nes Lir

nam., & plaufum fecit manibus fuis:

:

fgfpicabatur en?mr. illum

60

cum Tudith dormire.

el

armat?

14. Sed cum nullum motum

Jacentis fenfu aurium caperet,

quo us

acceffit proximans ad cortinam, & elevans eam, vidensque ca-

7 M

daver absque capite Holofernis in fuo fanguine tabefactum

Afjjrio

jacere fuper terram, DxclazlxaV'it voce magna cum üeFu,.,& fpi—

T

abitulet

dit veftimenta fua.

15. Et ingreffus taberna

g. Hi

culum Judith, non invenit eam ; &

Quae er:

exiliit foras ad populutm,

16. Et dixit: Una mulier He

bræa fecit confufionem in do-

in peco

thinimo

mo regis Nabuchodonofor, ecce enim Holofernes jacet in ter-

tionibus

Tà, & caput ejus non eft in illo.

17. Quod cum audiffent principes virtutis Affyriorum, fci-

9. lo

Bethli

derunt omnes veftimenta fua, & intolerabilis timor, & tremor

Io,

cecidit fuper eos, & turbati funt animi eorum valde.

-18. Et fa£tus eft clamor incomparabilis in medio caftrorum

Ua voc

tu hono

eorumn.

QAPUT-XY.

Il Q

quod cg

ZAflyrii , perfequentes Hebraos , omnibus reli&tis fugiunt z.. m.'v li

TiS: id&

fpoliis colle&is plurimum ditati funt : Studitb autem a pontifice ,

diin;

& a populo benedicitur &? que Holofernis propria .

12, t

fuerant , ifi traduntur.

1. N

Wt 2 p

Unique omnis exercitus decollatum Holofernerh audiffet,

l. Po

x.C

fugit mens,; & confilium ab eis, & follol tremore,& metu

probu f

agitati fugae praefidium fumunt,

*

mo fuo, fed inclinatö

annw

2. Ita ut nullus loqueretur cum proxi

I.h

capite, reliCtis omnibus, evadere feftinabant Hebraeos, quos

armatos fuper fe venire audiebant , fugientes per

,

lïrias campo-

rum, & femitas collium.

b PF' [/7,

4. Videntes itaque filii Ifrael fugiente

$5 | fecu,tix funt illos;

Jl fue;

* Quy

j

Defcenderuntque Clangentes tubis, & ululantes poft ipfos.

tatey f,*n

U

*

4. Et quoniam Affyrii non adunati, in fugam

ibant preecipi-

Profequi tu

litabant

tes: filii autem Ifrael uno agmine perfequentes? debi

7' 0?11! 4l

Eemeeecae n

omnes, quos invenjm pqtuiifent.

————————SnÀ— d

$ Mifit

T p

1. Reg. 14. 11.

En Hebras egredinntar

17. Virtut;s,) Exercitus.

Alidum

db in

dle ca'vernis, in quibus abfcondititfuerant,

Ebilitabast. ) Cædebad

d

u l]. 5

16. Fecit confwfonem. ) lgnomini&

*D

imebant.

d.

F, inter-

)

Waye s

3

Rotam inulfit.

*

Haï

/

|

kj

- $32

CAPUODT XX

onrti-

«. Mifit itaque Ozias nuntios per omnes civitateso & regio-

nes Iírael.

?

L

? rllum

'6. Omnis it

aque regio , omnisque urbs ïele&am juventutem

armatam mifit poft eos, & perfecuti funt eos in ore gladii;

iperet

quo usque peryenirent ad extremitatem finium fuorum.

ue a

7. Reliqui autem, qui erant in Bethulia, ingreffi funt caftra

fattum

Aflyriorum, & preedam, quam fugientes Affyrii reliquerant;

) & fCi'

abítulerunt, & onuftati funt valde.

8..Hi vero, qui vittores reverfi funt ad Bethuliam, omnia;

am, &

quae erant illorum, attulerunt fecum, ita ut non effet numerus

in pecoribus, & jumentis, & univerfis mobilibus eorum, ut à

vin do

t m tet

minimo usque ad maximum om

»

nes divites fierent de præda-«

tionibus eorum.

9. Joachim autem fümmus pontifex de Jerufalem venit in

WP fci

Bethuliam cum univerfis presbyteris fuis , ut videret Tudith.

ttemor

10. Quze cum exiffet ad illum, benedixerunt eam omnes

una voce, dicentes: 'Tu gloria Jerufalem , tu letitia Ifrael,

dtrorum:

tu honorificentia populi noftri.

Ir. Quia fecifi viriliter, & con

fortatum eft cor tüum, eo

quod caftitatem amaveris, & poft virum tuum, alterum nefcie-

[

Y

ris: ideo & manus Domini confortavit te, & ideo eris bene-

!

L

diécta 1n zeternum.

nfijïee,

12. Et dixit omnis populus: Fiat, fiat.

'Oi

Ü

15. Per dies autem triginta, vix colle

&a funt fpolia Affyrio-

rum a populo Ifrael..

ffe

qudiffe

14. Porro autem univerfa, quze.Holofernis peculiaria fui

probata funt, dederunt Judith in auro, & argento, &

veftibus&

t med

gemmis, & omni fuppelle&tili, & tradita funt omnia illi a populo.

& virgini-

inclinato

15. Et omnes populi gaudebant cum mulieribus ,

-þu,s, & juvenibus, in organis, & citharis.:

CAPUT.

05, quoS

; campo"

&. Per omnes civitates,) Per .quas

— 9. dttulerunz fecum. ) Nam qui in

Aflyrii fugientes tranfire poterant.

Bethulia remanferant , omnia fpolia

gt J

6. Quouíque pervemirent ad extremi-

colligere non potuerant ; vix enim

satem . finium. ) Ulterius enim illos

triginta dierum fpatio colleca funt,

L pos.

profequi tutum.non erat.

.

ut hoc eodem cap. dicitur num. 13.

t necip"

7. Onuflati. ) Onerati ,

in 'Græco

9. Presbyteris. ) Senioribus. popult.

xtopant

Mariana legen-

10. Iw gloria Jeruíalem,) Divinum

bil

eft, Jitati funz valde.

j

dum putat Aomeffati ; nam bomeflare

enim cultum, qui Hierofolymis exer-

D i

A

aliquando in Scriptura eftditare. Eic-

cetur, & ab, Aiïypiis fpericlitabatuþ *

clef.ar. 53.

Facile eff enim in oculis

confervaüi.

intde

135. 4n organis , 65 cirbaris.) In Grg-

;;Znt 1

Dei fubito boneflare pauperem , id eft,

ditare; nam in Greco eft Mou»räaa;.

CO dicitur »concurriiïe omnes mulie4rgs

4LIBRI IUDITH

CAPUT- XVL

$N

Tits

1

Canticum Sfuditb ob victoriam : venit populus Serufalem bolocäzgf?a

fe

cum gratiarum a&tionibus oblaturus : tandemque Sfudith plena die- ..

Jlli,

9. E

to lt

, tum moritur ; €? dies bujus voicloria perpetuo apud Judaos

dn numero [anttorum dierum celebratür.

10 l

J.']'Une cantavit canticum hoc Domino Tudith, dicens:

füos mi

in.$.

2. Incipite Domino in tympanis,./cantate Domino in

cymbalis, modulamini il

Giptvan

li pfalæum-novum, exgltaïe, & yin-yo—

cate nomen ejus.

.

| ..Iz.H

bella .,—Dominus- nomen eü illi.

Qs

5.. Dominus conterens

4. Qui pofuit caftra fua in medio populi fui;ut eriperet nos

13'. T

tunt hu

de manu omnium inimicorum noftrorum.

L

s. Venit Affur ex montibus ab Aquilone !

n multitudine

AE

fortitudinis fuze: cujus multitudo obturavit torrentes & equi-

glentes (

eorum cooperuerunt valles.

Dei mei

- 6. Dixit fe incenfurum fines meos, & juvenes meos occi- -

d H)

€0 nof

furum gladio, infante

-

$ mneos dare in praedam, & virgines inþ

captivitatem.

e

16. À

7. Dominus autem omni

potäns nocuit 6um, & tradidit eum |

N

-

in manus foeminze, & confodit eum.

A

z

PT

Unt : mif

Ifrael ad videndum Judith, cumque

enim obvios habuiffet Angelos Tacob -

thyrfis in manibus, ifla precedente

Genef. 32. 2. Caffra, inquit , De; fust

Tat Yoc

(quam olea una cum ancilla corona-

bsc , & Pfalm. 33. $-

LInomitret Anges.

N

lus Domüns :29 circuitu tumentium eum

Occfus ef ]

verant) choros duxiffe, fequentibus

viris armatis, cum coronis, & liymnis.

& erzpiet eos, feu, ut eft in Graco,;

4 Trwnjj

l. Mitavit canticum boc, 6c. ) Ple-

& in Hebrzo.

Cafira 1í circmitm t

Uitts,

mentium Deum metatur Angelus ; ut* fcig

[ Til ?

— nius hec habentur in Grs&co

licet illos tueatur.

textu

$. incboavit , inquit ; 7uditb

fanes, Wt f

cozfefionem banc in emni lfrael , & fub-

(&, Vemit Affur ex montibus ab "hgqui-

Porr

0 T-ltm

einebat ommis populus laudem banc, &

lozc.) Ejft enim Aílyria, unde cum

lais f

exercitu venit Holophernes, compa-

Celebratus

dixit fztditb. 2

2. dncibite Domino. ) Incipite canere

-

ratione Jude& partim ad ortum, pa-

lonem.

, ,G?Paf"'f 4

in Domini laudem.

trim & magis ad Aqui

U tyto a,ux

3. Conlierens 66114.) DebeMHans ho-

Obturavit torvemtes, )

Valles, &tor-.-

rentes per eas decurrentes operuit.

vf sj

bt i s

fles, ipforumque vires conterens ,&

,

—

1hæ4

commriunuens.

£. Dixit.) Sibi perfuafit, & jadta-

f?fl'ns,-

u

;5

Dominus nomen eff illi.) Et nomini

vit fe

g 6"M0 n

4r.

7. Neeust eem.) Gracifmus , pro

res fignificata re

fpondet ; quia vere

7 (

Dominus eft.

Nocuit ei , id eft, delevit, in nihilum

Qul j

dlxat

4. Caffra fua. ) Caftra Dei funt vel

redegit. In Graco eft 29:cyo*, eft

por

: glf)rlo]d]

tabernaculum ; feu templum, vel fan-

autem 49sréc , loco moveo, irritum

m

f

pOPuli !

&orum Angeluo'rumx cohortes, Cum

facio , fruürgr.

]

lr

j b,/. Cg? an

-

CAPU T XxVL

329

...8. Non enim cecidit potens eorum a juvenibus, nec filii

Titan percufferunt eum, nec excelfi gigentes oppofuerunt fe

tieeofa

lo de-

ili, fed Tudith filia Merari in fpecie faciei fnze diffolvit eum.

9. Exuit enim fe veftimento viduitatis

MALOS

,&indïait fe veftimen-

to lzetitie in exultatione filiorum Ifrael. '

1o. Unxit faciem fuam unguento, & colligavit cincinnos

IH

fuos mitra, accepit ftolam novam ad decipiendum illui.

ymino it

1ir. Sandalia ejus rapuerunt oculos ejus, pulchritudo ejus

captivam fecit animam ejus, amputavit pugione cervicem ejus.

123.

Horruerunt Perf» conftantiam ejus, & Medi audaciam

í

ii

ejus.

;eret no$

13. Tunc ululaverunt caftr

a Aü'yriokrumlD nquando apþarue—

runt humiles mei, arefcentes in fiti.

ltitudine

14. Filii puellarum compunxerunt eos, & ficut pueros fu-

, Cepi

gientes occiderunt eos: perierunt' in praelio a facie Domini

n

Dei mei.

*

e0s OCC

15, Hymnum ca

.

ntemus Domino, hymrium novum cantemus

Deo noftro.

r

jirines n

16. Adonai Domine , magnus.es tu

tua, & quem fuperare nemo poteft.

,& præglaru/s -in]l virtute

didit euti

17. 'Tibi ferviat omnis creatura tua: *quia dixifti, & fa&ta Gen.x

4

funt : mififti fpiritum tuum

; & creata -fgnt, & none

ü) qui re'- Pfzim

) elog ]awb

ï(iftat voci tuae,

18. Montes ?? 9

" Du luit

m p

8« Ceeidiz potems £orum.) Cecidit,

eít, Xut iü*aelitas ab hoflilibus copiis

occifus eft Imperator eorum.

preffos, & laborantes tanto imalo fe-

nb ID g

4 Twvenibus.) Viris validis, & ro-

varet, & hofte profligato attolleret;

; j GïæCON)

buflis. -

? lf"

& g)oriofos redderet.

Fs Titap. ) Filii Titanum funt Ti-

12. Herrueranr.) Stupuerunt atto-

(ii Vf

tanes, ut fili hominum, homines.

niti , & paventes mirati funt. -

Porro 'T'itanes gigantes funt, quorum

Conflantiam. ) Wobur, audaciam ,

"T A*

immanis fortitudo veterum hiftoriis

celebratur.

animi prafentiam.

undt ,cum

13. Humiles mez.

) Qui prips:aiïii&i;

Oppo(ue:unz fe. ili,).In Gr&co eft

dejecti, humiliati.

&xi£Seyro dvro , quod non male ver-

I4. FEjli puellarum.) Pueri adhuc te-

qem

| ortum, p*

tebatur in aliquibus biblis, — Lzpofze-

neriores ,

& impuberes adolefcen-

jjes, 4001

runt i, hac enim vis eft verbi Graci

tuli; cum enim eorum matresxoed as

; opttit

PsiriSqu , & refpondet Italice phrafi

hoc ell, pse//« vocentur, non pof-

J

gl banno caricata, glz banno f^tta.

funt earum- filii parvuli non effe.

j &l

9. J exuíratiome feliorum — Mrael. )

Compumxerunt. ) Nulneraverunt,

us y

pïO

Quafi dicat, non inanem ex cultu cor-

16. ddonai Domine.

; n

u

poris gloriolam, fed falutem, & lati-

mine.

) Domin;, Do-

di

tiam populi quzfivit.

In Graeco eft;

ssg,r,rfi-

17. Mififfi fþiritz.;m tuum. 9 creala

n

lp fublimitate laboram:sum i Ifrael, id

Jzem.) n Gr&co exop4es, id eft,

T

; $ B,ä/ um o2 Mtnocb. Tom. II

i

À

330

LIBRï;üDä?H

r8. Montes a fundamentis movebuntur cum ar

.

ficut cera, liquefcent ante faciem tuam.

quis : petree, :

L &dimi

19. Qui autem timent te, magni erunt apud te per omnia. -

vito fü

.20. V& genti infurgenti fuper genus meum: Dominus enim

291

omnipotens vindicabit in eis, in die judicii vifitabit illos.

.21. Dabit enim ignem, & vermes in carnes eorum, ut uran-

t

Tet Ifrac

tur, & fentiant usque in fempiternum.

22. Et fattum eft poft haec, omnis populus poft vi&oriam

a. D

TUmero

venit in Terufalem adorare Dominum, & mox ut purificati funt,

obtülerunt omnes holocaufta, & vota, & repromiffiones fuas.

lllo temy

25. Porro Judith, univerífa vafa bellica Holofernis, quse

dedit ill1 popuius, & conopeeum , quod ipfa fuftulerat, de cu-

bili ipfius, obtulit in anathema oblivionis.

|

24. Erat autem populus jucundus fecundum facieni fantto«

rum, & per tres men

E

fes gaudium hqjus viétoriae celebratum

-

eft cum Judith.

*

- M.

2$5. Poft dies autem 1illos unu

squisque rediit in domüm

ldranto

fuam, & Judith magna fa&ta eft in Bethulia, & praeclarior

ftfttd,

erat univerfae terrae lírael -

26. Erat etiam virtuti caftitas adjun£ta, ita «t non cognofce-

ret virum omnibus diebus vitee fuze

I.

Ndi

V;ER RO defun&tus eft

Manaffes vir ejus..

E

füp

na glória.

|

27. Erat autem diebus fgüis procedens cum mag

*

L

28. Manfit

&U5 exor

ipfemet fpiritus , quam mifit Deus;,

23. Va]a beilica.) Inftrumenta bellica.

W mitee G.

tundum zdificavit, feu creavit.

Iu anathema oblivionsis.) Nox obh-

19. dnte faciey tuam.) 'Te jubente.

vienis in Gr&co pratermittitur ; figni-

C2tà Viryo

20. Suptr.) Id eft, contra.

ficat autem Deo confecrata, & repo-

77 fhag

fita, ut divinitus acceptz victoriz me-

Cü icet ejus

x etiam cum fuis in hac vita caufam

In diejudicii. ) In. extremo judicio,

moriam. ab oblivione vindicarent.

Omnibus f

adjudicare voluerit, & eos ab hoftium

Vel oblivionem vocat profperum fuc-

lam €on

vexatione eripere ; dies enim judicii

ceffum, qui folet mhalorum oblivio-

* ? 280])1'WW

etiam fignificat tempus cujufcun

nem afferre, ut ait£ Eman. Sa , quo

Q

» m

que

vindiàe a Deo infliétz.

pertinet illud Jofephi patriarche , qui

Téltitygy p

SI. Dgmems, f$ wermes. )

Vel 'per

primogenitum fuum vocavit Mianat-

9 L*iu [7,

ignem, & vermes metaphorice figni-

fem , dicens : Oblvi[ei me fecit Deus

[f lt!þ J

Á

cantur vulnera, & morbi, qui homi-

Trtu

omnium laborum meorum , 6 . domas pa-

)d(' l

nes veluti adurunt, & inflammant.

tris zmej. Gen. 4t1. $1.

lhfu,- ankl. ;

Vel certe intelligitur ignis infernus, &

eq. Secundum faciem fantlorum.) N e

vermis-ille immortalis , quo damnati

fpirituali, modeftaquelstitia, utfan-.

I N dj

cruciantur.

&os decet, vel ante ipfum templum,

-.

zfö-ïfn

ubi facrificia offerebant Deo.

22. Purifcati funt.) Ab immunditia

lt

kiuqt eü;

ex czde Aflyriorum, & conta&tu cada-

27. Diebus feflis procedens. ) Scilicet

Xe

J ]n Ca

Hierofolymam ; quemadmodum An-

M

r

MH

MQ

Werurfx concfa&a.dee Num.cap.31.24.

näl :

: y

«

m

;

2

CAPUT XVI.

331

peite,

.. 8. Manfit autem in domo viri (üi annos centum quinque,

mi. -

& dimifit Abram fuam libera

J

m, & defunt£ta eft, ac fepulta-cum

viro fuo in Bethulia.

s

y enm

08

29. Luxitque illam omnis populüs diebus feptem.

-30. In omni autem fpatio vitze ejus non fuit, qui perturba-

jj urat-

ret Ifrael, & poft mortem ejus annis multis.

31. Dies autem victoria hujus feftivitatis, ab Hebraeis in

Gotiam

numero fanCtorum dierum accipitur

; & colitur a Judaeis ex

DP

o d

iti fünt

yes füas.

illo tergpore usque in praefentem diem.

$, que

j de a

. LIBER ESTHER. -

| fanQlo:

CAPUT PRIMUM.

ebraturt

&eQ

"Ajuero ad potentie , €? glorie fue offentationem. [blendidum -

domur

lebrante conmoioium, regina Vaflbi accerfita venire recujat, ideoque

eclatiot

repudiatur : & Japientum. confilio edi&ium promul,

uxores maritis deferant bonorem.

gatur , ut

ognofce-

1.

N Vdiebus AÁ

n&us &t

fueri, qui regnavit ab India, usque JEthiopiam,

fuper centum viginti feptem provincias:

!

j rlórit

2. Quando fedit in folio regni fui, Sufan civitas regni

ejus exordium fuit.

Ti2

3. Tertio

g Manft

enta bellic

»a mater Samuelis r. Re

Darii Medi. Vide Serar. quzft. 4. Sas

Vox OHI'

Bcata Virgo Luce s.

gflm B&

lian. tom. $. anno mundi 5590. a

sitr; gf

Cwn magna gloria.) Renovabatur,

num. ». & deinceps.

4, 9

fcilicet ejus facinoris memoria , & ab

dÀ Judia ufque Ad detbiopiam.) Qua-

ndong me

omnibus laudabatur, & fortaffe mul-

rum illa terminus erat Orientalis;

vindicaret

ti illam comitabantur, & ducebant.

haec Occidentalis.

enm uv

Super cenium wiginti fepten provin-

jfp

28.D5»difi? Abram fitam liberam.) Me-

jn 9

blimo-

rito ; nam Judithe populo libertatem

cias.) Hebr. rq1 35 medizorb vocan-

in« 9 d

reftituenti famula fuit comes, adjutrix.

tur in Hebreo, quod vocabulum a

Sindd£ y qu

29. Luxzque.) [ufta funeris perfolvit.

radice vy'] du derivatur, quod judi-

D.eons fejtem.) Tuxta Hebreorum

care fignificat. — Erant enim Satrapiz,

j Mu

ritum, de quo dicitur E

five Przfecure, quibus gubernandis

, Nfcllf ]u

cclef 22. 1—3.

& juri dicendo Satrapz, aut Prafedi

g mi t*

lucius mortui [eptem dies.

conftituebantur.

jfiorim

) V

I: [N diebus Affzeri.) V.XX. habent

2- Sufzm civitas.) Mletropolis Per-

yth

drtaxerxit,

Affuerum hunc qui-

fidis ad ripas Choafpis fluvii fita. Sic

tntihy

dam àjunt eífle Darium Hiftafpis Fi-

dicaaliliis, que illic plurima pro-

stpum

Iium

3

ali Cambyfem : alii Artaxer-

veniunt.

:

i

) Gclicl

xem Memnonem : ali Artaxerxem

Regni ejus exordium fuit.) Prius qpi-

ldmodum

L?ngam?num : alii Aftyagem patrem.

dem fegnare coeperat; tertius enim

^

33

-

'LIB'FLI ESTHER

. Tertio igitur anno imperii fui fecit granäe conviviuni

qi

cun&is principibus, & pueris fuis, fortiffimis Períarum, & Me-

centia

dorum inclytis, & praefectis provinciarum coram fe,

$À

4. Ut oftenderet divitias glorice regni fui, ac magnitudinem,

.

TOX Rc

atque ]

aCctantiam potentide fuce, multo tempore

vt m

, centum —fvide-

licet, & o€toginta diebus.

"2

dies convivii, invitavit omnetfhmpo-

lt :

5. Cumque implerentur

pulum, qui inventus eft in Suían, a maximo usque ad mini-

100

mum: & juffit feptem diebus convivium praparari in velti-

ff

am p

bulo horti, & nemoris: quod regio cultu, & manu confitum

larha.

E:

as, f

6. Et pendeban

t ex omni parte tentoria aerii color-isg &

1. U

carbafini, ac hyacinthini , fuftentata funibus byffinis, atque

t cap

purpureis, qui eburneis circulis inferti erant, & columnis mar-

princip

moreis fulciebantur. Leétuli quoque aurei, & argentei fuper

n.(

pavimentum, fmaragdino, & pario ftratum lapide, di

r

erant: quod mira varietate pittura decorabat.

.

forore f

aliis,

,7' Bi

bebant autem, qui igvitati erant, aqreis poculisg&

14 l

yuwe

fant, &

jam anhus regni ejus agebatur , ut di-

Hyaciptbini. ): Alii tabenti Aubrz

jure mj

. (i

citur verficulo fequenti, fed ultimum

Fonibus äyj]ïnis.j Byffü's tenui(fimi

quafi complementum accepte poffef-

lini quoddam genus elt, exeo plexi

& Adm

fionis fuit federe Sufis urbe metropo-

funes.

feptem (

li, in primario folio regni fui; exor-

Lectulj.) Non ad dormiendum, fed

regis) &

dium enim hic pro prima civitate po-

ad difcumbendum ih convivio prz-

nitur, quare Hebr. & Chald, pro ex-

parati.

E

r ina

oerdiuim , habent , mezropolis.

Smaragdino .. . . lapide. ) Hebrae

3. Pueris.) Servis.

eft 1553 Pzoatb. , quod Rabbi David

$. N a,

iä*fü(lgmlx) |

Jnclytis.) Elebr. Satrapis, feu Prin-

uiffe ait duri lapidis genus, marmori

gl f&)ütos

cipibus.

fimile. Chaldzus eryftallinum vertit.

4« Cintum, videlicet , & olloginta die-

Parío.) Lapide candidiffimo, qua-

q4 leoe (

&us.) Menfibus nimirum fex.

Ie eft marmor,

COUViVjum

Gracie advehitur.

quod ex Paro infula

FQum hic

&. Cumque implerenttur. dies comviii.)

Ultima fex menfium hebdomada , uni-

Mira varietste pitlura decorabat.)

At poetios

verfo populo regie civitatis epulum

Lapidibus diverfis coloribus ita com-

26 dicgs

dedit, non exclufis etiam eo tempore

Ef ,'gr |

pofitisinter fe, ut homines, feras;

Principibus, & Satrapis.

arbores , &c. referrent.

rAIP 07"723 1

du vefüibulo borti, €$ nemoris, j In

7. 4lis, atque. aliis wvafes. ) Qüöd

AUn n

atrio regiorum hortorum.

!

ferculorum multitudinem , & varieta»

—

6. ZAerii coloris.

tem fignificat, & immenfam menfz-

MO

habet. cazdidi.

) Häbr.— & Chald.

Crent.

riorum vaforum fupelledilem, & li-

Carbaffni^) |u Hebrao eft vox ejus-

cet non exprimatur in facro textu,

D F g

dem foni p 5*35 carpas, quam viridem

probabile, eft auream, & argenteara

U Ctiam 1 (

fuifle.

«elorem plerique fignificare volunt.

Pïtlll() ; fed i

u od

CAPUTTL

-

[

*

uj

$

IVT.

atque aliis ?afïs/', cibi inferebantur. Vinum quoque, nt magni

fi-

centia regia dignum erat; abundans, & praecipuum ponebatur.

8. Nec erat, qui nolentes cogeret ad bibendum, fed ficut

udinem,

rex ftatuerat, preeponens menfis fingulos de principibus fuis,

ut fumeret unusquisque, quod vellet. .

)m 'vide-

Z

9. Vafthi quoque regina fecit convivium foeminarum in pa-

,nekmv po-

latig: ubi rex Affuerus manere confueverat.

3 mini-

10. ltaque die feptimo, cum rex e(fet hilarior, & poft ni-

jn velti-

tiam potationem incaluiffet mero, praecepit Maumam , & Ba-

-onfitum

Zarha, & Harbona, & Bagatha, & Abgatha, & Zethar, & Char-

Chas, feptem eunuchis, qui in confpectu ejus miniftrabant,

loris, &

11. Ut introducerent reginam Vaíthi coram rege, pofito fu-

$, atque

per caput ejus diademate, ut oftenderet cun&is populis, &

Xnis hat

principibus pulchritudinem illius : erat enim pulchra valde.

tei füpet

12. Quse renuit, & ad regis imperium , quod per eunuchos

mandaverat, venire contempfit. Und

diolt

e iratus rex, & nimio

€urore fuccepfus, -

—135. Interrogavit fapi

entes, qui ex more regio femper ei ade-

is,& aliis,

atque

rant, & illorum faciebat cun&ta confilio, fcientium leges, ae

st

1

jurs majorum.

jf i

14. ( Erant autem primi, & proximi, Charfena, & Sethar,

s temifíint

& Admatha, & Tharfis, & Mares, & Maríana, & Mamuchan,

feptem duces Perfarum, atque Medorum, qui videbant faciem

nl f

ao pre

Gmm-

regis, & primi poft eum refidere foliti erant.)-

15. Cui

Hebrae

.8- Nec erat , qii zolestes eogeret. ad

10. Mazmam.)In Greco eft 4man,

uappi Dor

Libendum.) Innuitur lege Perfarum co-

ifque videtur effe, qui poítea in cru-

1 folitos convivas ad bibendum,

cem a&us eft. liebrzi tamen eum,

s, marmont

um vet

qua lege folutos voluit effe ad hoc

qui num. 1i4. appellatur Mzemawehbaz ,

hü-]mn) qua

convivium invitatos.

Mos etiam

eumdem faciunt cum Amano.

atül

regum hic fuit ab Horatio notatus in

E;mucbi:,) Aulicis, SarmAbis , Ut

fuo 1

arte poetica:

N

habet Chaldaus.

m )

Reges dicuntur magnis urgere culullis :

12. Üue renuit.). Graves auctores.

Et z*crq.uere meero

regïnæ fa&tum excufant.

Stuliro Rege

bus i com

ferts

Praponens men[is frmgulos , &c.) Men-

eonfulitur , inquit Sulpitius , uZezs vi-

115

farum moderatores appofiti primarii

roruz? ocuiss Jpetaeulum corporis prabere,

od

viri, ne quid turbaretur, & ut omnia

juffa abnuit. . Fortaffe .renuit fuper-

4/)

Va(lem'

decore, & juxta.Regis prafcriptum

bius, quam par erat.

fierent. .

13. dnterrogawit fapsentes. ). Fecit,

nfam

menïz

quod irati non folent, ut fcilicet fa-

jl

&

/,Q. Fecit comvorivium in palatio.) Re-

Videtur hoc non

Ü quitls

gio etiam ipía fplendore, non in pro-

pientes confulant.

fact

Q

patulo, fed in Regio palatio, ut pu-

palam fa&um, fed feorfim in' Regie

& 3;060

dor, & modellia muliebris poftulabat.

conüliq.

-

LIBRI ESTHER

334

1*. Cui fententize Vafthi regina fubjaceret, que Affueri »re-

gis imperium, quod per eunuchos mandaverat, facere noluiffet,

D u

16. Refponditque Mamuchan , audiente rege, atque princi-

Matdi

pibus:Non folum regem laefit regina Vafthi, fed & omnes po-

&uptiun

pulos, & principes, qui funt in cunttis provinciis regis Affueri.

17. Egredietur enim fermo regina ad omnes mulieres , ut

/wlw

contemnant viros fuos, & dicant: Rex Affuerus juffit ; utgre-

:

gina Vafthi intraret ad eum, & illa noluit,

18. Atque hoc exemplo omnes principum conjuges Perfa-

ium , atq

l Isvii

ue Medorum parvipendent imperia maritorum : unde

t

regis jufta eft indignatio.

2

19. Si tibi placet, egre

diatur edi&tum a facie fua, & fcriba-

elfet.

1. Dn

tur juxta legem Perfarum , atque Medorum, quam preeteriri

illicitum eft, ut nequaquam ultra Vafthi ingrediatur ad regem,

frepopue

&t

fed regnum illius altera, quae melior eft illa , accipiat.

.. 90. Et hoc in omne (quod latiffimum eft) provinciarum tua-

puellas !

Sufan,

rum divulgetur imperium, & cunt&tae uxores tam majorum ,

uam minorum deferant maritis fuis honorem.

&undhi,

ACCipiant

21. Placuit confilium ejus regi, & principibus: fecitque rex

juxta confilium Mamuchan,

& Eti

Tegnet pr

22. Et mifit epiftolas ad univerías provincias regni fui, ut

quaeque gens audire, & legere poterat, diverfis linguis, & lit-

Jufft fer

teris, effe viros principes , ac majores in domibus fuis, & hoc

$. Ent

D

$

per cun&qs populos divulgari.

b

L

Jair

Ul

Ch Omam j

erat

1 )Efürd.

»

f

| CAEUE

füb

Pt cum

1$. Cui fententia Vaflbi vegina /7'45)4'

Àn gratiam iräti Regis locutum fuiffe.

at COf

lts

«eret. )

e regina ita loquitur rex ,

19. Quam prateriri dLesum eff. Y

&

quafi magni alicujus criminis rea ef-

Atque adeo nulla ratione revocari,

1 DGUM

fet, quod confiliariis ad adulandum

nec a principe quidem ipfo,. qui eam

für AT

compofitis occafionem prebuit, ut il-

tulit. ANeqaaquam ultra Vaflhi ingre-

À Drioris |

lam regno privandam dicerent.

diastur ad regem.) Ynjufta fententia con-

Vi

0X72. Egredietur enim fermo regime,

tra innocentem reginam lata, quatms

&c.) Narrabitur fa&um reginz , & hoc

etiemfi culpz alicujus ream faceremus,

elldim

101-

exemplo afürmate omnes regni mu-

non tamen ea gravis adeo, ut pro-

ï Flm

lieris viris fuis parere recufabunt. Sa-

pterea regno effet exturbanda.

J

Q

tis apparet imbecilum fuiífe confi-

22. Vie.) Mlaritos.

lr

;

ligrii'hujus argumentum , & eum ita

Majores.) D omiþos,

Pote n

E

lmire

a

*

:K-'*ä | R

53$

er te-

ODCACP-UDOT g

olufet,

Pra ceteris virgifzilvm "Aljuero- quefitis .Effber. neptis. occulta

prino-

Ines po-

Mardocbei Judai placens , regina loco Vaflbi fatta eft , celebrate

Afferi,

guptiaruim magnifico comviuio ,-ac datis muneribus.

Porro Mar-

etes, ul

docbgus ad oflium palatii manens eunucbos. vegi infidiantes, -

,Ure

prodit , quod fa&ium Mardocbei analibus

| dnfcribitur.

s Perfe-

n unde

