enundum ecff cor meum , purus [mm a pec-

pr&cifis anfis, & occafionibus delin-

pieoreo

caro? lacautem non commemorat

quendi, & frequenter etiam ; cum

I$

Saraexfuperbia, fed ex filialiin Deum

Deo vifüm fuerit, ab externis malis,

cum

confidentia.

quibus vexantur.

d5

oct

h

17. Cum ludentibus.) klugo choreas

$4 im corretlione futrit. ) S8i cum

g e p

ducentesintelligit, & vero fic luden-

crumnis ad corre&iqnem immiffis

di verbum accipitur etiam Exod. 32.

conflictetur.

ræcus,

lS,&

6. & 1. ad Corinth. 10. 7. fatius ta-

d mi[ericordiam tuam venire.) Pro-

men cft hujus verbi generalem figni-

vocare ad tribunal divine mifericor-

ficationem retipere, ut omne puella-

diz, & illam nobis conciliare.

J

2

" concm'

risludi, & lafcivie genus complecta-

2$. U* coraret eos.) Ut eorum ma-

a

ernon

tur: fic Jerem. cap. 15. 17. wez fedi

lis afferret medicinam; 'l'obiam qui-

:2 eoncile ludentizem.

dem a cocitate liberando, Saram ve-

r P

272

LIBRI TOBIJE

CA P.U P.-I1Vi

0

Tobias cum [e Drevi putaret. moriturum, filio piffma falutis ma-

sita inculcat , eleemo[yue oirtutem. declarat, & de decem

UX

argenti talentis Gabelo mutuo datis

indicat.

Qlon

d

1. TGitur cum 'Tob!as putaret orationem fuam exaudiri; ut

fe ''obiam filium fuum,

mori potuiffet, vocavit a

Cedi

2. Dixitque ei: Audi, fili mi, verba oris mei, & ea in corde

tem

tuo, quafi fundamentum conítrue.

i

3. Cum acceperit Deus animam meam, corpus meum fe-

alter

*Exo.

pgïi: *& honorem habebis matri tuze omnibus diebus vitae

t

20.I1--.

Ecci;, $JUS*

de v

4* 7

4.M

emor enim effe debäs

; Qu , & quanta pericula pafía

It

^ fit propter te in utero fuo.

fitu

$. Cum autem & ipía compleverit tempus vitze fuse, fepe-

lias eam circa me.

5

6. Omnibus autem diebus vitze tuze in mente habeto Deum:

füas

& cave, ne aliquando peccato confentias, & praetermittas prae-

21

cepta Domini Dei noftri.

i

«

t

*Pr;ov

Z

. * Ex fubftantia tua fac e

leembfynam, & noli aveirtere fa-

Med

3

€

-

ciem tuam ab ullo. paupere : ita enim fiet, ut nec a te averta-

2

Ecdi. tur facies Domini.

4

1

pias ;

14.13.

$. Quo modo potueris, ita efto mifericors.

Chiro

Luce

9. Si multum tibi fuerit, abundanter tribue: f exiguum tibi

I

14.1;. fuerit, etiam exiguum libenter impertiri ftude.

Qui f

10. Praemium enim bonum tibi thefaurizas in die neceffi-

QL01

tatis.

dim «

*Eccli

ii

11. * Quoniam eleemofyna ab omri peccato, & a morte

j

u

Ts tur

33712- berat, & non patietur ;nimam ire in tenebras.

12. Fiducia

141

Th (9y4,

ro aliigando Afmodaum , re&e mif-

a morte liberat. ) Modo c&tera, que

Iü'/

fus Raphael, cujus nomen Dei me-

alibi Scriptura requirit, non omittan-

Q um ,

dicinam fignificat.

tur, fides, ponitentia, charitas; fic

UM

Àp com|petia Domini reeitata.) Per

enim eleemofyna difponit ad morta-

I

Angelos fcilicet prafentate , fic in-

lium peccatorum veniam , ab eorum-

Cim il

^fra cap. 12. num. 12. dicit Angelus:

dem poenis liberat, & etiam a pecci-

lj $

ego obruli orationem tuaim Domino.

tis venialibus, & a futuris peccatis

lant &

cuftodit, quia majorem Dei gratiam

s. (( VIrca. me.) In eodem fepulchro,

accerfit.

Donere

juxta me.

Sopsti

d tencbras, ) Aixernass

oàn Elenmofyna «b emmi peccato , &f

ljj

(

CAPUT IV

Á

d

73

12. Fiducia magna erit coram

omnibus facientibus eam. .

;fumimo Deo, eleemofynau

[

13. * Attende tibi, fili mi, ab omni fornicatione, & þræter

aifl.

i

'Theff

uxorem tuam numquam patiaris crimen ífcire :

I4. Superbiam numquam in tuo fenfu, aut in tuo verbo 4* ?-

dominari permittas: *in ipfa enim initium fumpfit omnis per- *Gen.

ditio.

345

;jX

15. "Quicumque tibi aliquid op&ratus fuerit, ftatim ei mer-

* Lev.

cedem reítitue, & merces mercenari

orde

j tul apud te omnino non

ig.lga

remaneat.

Deut.

24.140

16. * Quod ab alio oderis fieri

| tibij vide, ne tu ailinquando

*IMat.

» fe

alteri facias.

Vi

G

17. "Panem tuum cum efurientibus, & egenis comede, & iuäf;

de veftimentis tuis nudos tege.

6.31.

paha

I8. Panem tuum, & vinum tuum fuper fepulturam jufti con-

*To.

fritue ,& noli ex eo manducare, & bibere cum peccatoribus.

14.1*3.

fepe-

19. Confilium femper a fapiente perquire :

20. Omni tempore benedic Deum : & pete ab eo, ut vias

eum

tuas dirigat, & omnia confilia tua in ipfo permaneant.

o

21. Indico etiam tibi,fili mi, dedi(fe me decem talenta ar-

genti, dum adhuc infantulus effes, Gabelo, in Rages civitate

e fa-

Medorum, & chirographum ejus apud me habeo.

vert

22. Et ideo perquire, quo modo ad eum pervenias, & reci-

pias ab eo fupra memoratum pondus argenti, & reítituas ei

chirographum fuum.

23.Noli

J t]bï

12. Fiducia magna.) Mlerito enim

ces pro mortuis fundendas moveren-

qui funt in pauperes mifcricordes, &

tur. Vide E:cclef. 30. 1.

1€C€[T1'

largi , .confidere poflunt fe mifericor-

J4/£.) Kjus , quem putas in Dei

diam confecuturos a Domino.

gratia mortuum; aliis enim non prode(t

13. Crzmes. ) Adulterii , aut alte-

eleemofyna, qui fcilicet cum pecca-

orte 1l

rius turpitudinis.

to mortali deceílerunt.

14. lz £uo fezfu. ) In Grzco eft,

Peecatoribus.) Fovendo eorum pec-

f

1cià

z2 corde tuo.

Im ipfa enim , 5c.) Alludit ad. pec-

cara, alioqui omnibus facienda elee-

catum A dami affe&antis fcientiam bo-

mofyna.

fs quæ

20. Et ommia confilia zua 2m £pfo per-

omltmn

ni, & mali- Genef. 3. s.

maneant.) ln Graco- eft, & emzesfe-

i5

17. C«m efurizntibus, 6 egenis comede.)

mit& tu&. 6 confüha tua profperentur.

j mor

Cum illis partire, eleemofynam dando.

Tune confilia noftra in Domino per-

; cor

198. Super [epultmram , 6c. ) Sole-

manent, cum nec boni alicujus con-

1

V

bant enim olim epulas fepulchris im.

fequendi defiderio , nec mali immi-

eccl !S

ponere, ut pauperes ,. & mendici illa

nentis metu a divine voluntatis pra-

j amm

erogatione fuftentarentur, & ad pre-

fcripto difcedimus.

Diül. cuea Com. Menech, Tom, IA,

,M m

LIBRI —TOBIE

274

23. Noli timere, fili mi, pauperem quidem vitam gerimus',

äom. fe

d* multa bona habebimus, fi timuerimus Deum, & receffe-

fi

$. 17. rimus ab omni peccato , & fe»cerimus bene.

fe

CAPUT V.

T

Tbie focium , ac ducem itineris in Rages Medorum querenti Ra-

phael zingelus ignotus occurrit : cui pater filium committit ,

li

quibus profe&is, mater filii deflet abfentiam.

&i

Unc refpondit Tobias patri fuo, & dixit: Omnia, que-

I. T

cumque pracepifti mihi , faciam , pater.

3. Quomodo autem pecuniam hanc requiram , ignoro : ille

Ino

me nefcit, & ego eum 1gnoro: quod fignum dabo e1? Sed ne-

que viam, per quam pergatur illuc, aliquando cognovi.

àn ]

3. Tunc pater fuus refpondit illi, & dixit: Chirographum

quidem illius penes me habeo : quod dum illi oftenderis, fta-

Hille

tim reftituet.

I

4- Sed perge nunc, & inquire tibi aliquem fid

elem virum,

ie]

qui eat tecum falva mercede fua, ut, dum adhuc Vivo,vrec*ipias

eam.

tibi

$. Tunc egreffus Tobias, invenit juvenem fplendidum, ftan-

1]

tem preecinétum, & quafi paratum ad ambulandum.

.

Deu

6. Et ignorans quod Angelus Dei effet,

f

alutavit eum, &

21

dixit: Unde te habemus, bone juvenis ?

Tob

7. At ille refpondit: Ex filiis Iífrael.

Et Tobias dixit ei:

Nofti viam , quze ducit in regionem Medorum?

1j

*

.

E

.

t

8. Cui refpondit : Novi, & omnia itinera €j

us frequänter

ambulavi, & manfi apud Gabelum fratrem noftrum ; qui mo-

D

ratur in Rages civitate Medorum , qua pofita eft in monte

s

Qllqn

Ecbatanis.

r

9. Cui Tobias ait: Suftine me obfecro, donec hzec ipfa nun-

Tlre f

tiem patri meo.

$

Optra

univerfä haec patri fuo.

nj

IO. Tunc ingreffus Tobias, indicavit

tür À

uin.

Super quze admir?tus pater, rogavit , ut introiret ad e

II. In-

Eu-ï lli' [

potui

3.

IHirograpbum. ) klebraice, zzar-

Q. Qui moratur im. Rages, C$c. ) in

Tlæ 63

jityizzm, autfdccu!um 4:3n quo

Hebreo habetur : Eff zrer duerum. die-

nbi,

Ícilicet chirographum erat.

rum 4b Echatanis w[gque ad Rages, €$

lmZigo:

$. Splendidums.) Wlegantem.

Ragcs quidem eff 1 montants : Ecbatanis

ä?lan

Srantem. ) In loco , ubi conduci

véro 12 plauitie campi.

Q'itian

folebant mercenarii.

9. Suffine mt. ) loxpeda me»

Thüner

tem ha

CAPUT Y

273

Is

rr. Ingreffus- ita

fe

fit femper.

que falut;yit eum, & dixit: Gaudium tibi

N

I2. Et ait Tobias : Quale gaudium mihi erit, qui in tenebris

fedeo, & lumen cceli non vidco?

12. Cui ait juvenis: Forti animo e

hu-

Deo cureris.

fto, in prqximo eft, ut a

14. Dixit itaque illi T'obias : Numquid poteris perducere

T

filium meum ad Gabelum in Rages civitatem Medorum? &

& cum redieris, reftituam tibi mercedem tuam.

u-

15. Et dixit ei Angelus : Ego ducam, & reducam eum ad te.

16. Cui Tobias reipondit: Rogo te, indica mihi, de qua do-

: jlle

mo, aut de qua tribu es tu ?

] n

Genus quzeris mercenarii,

17. Cui Raphael Angelus dixit :

an ipfum mercenarium, qui cum filio tuo eat ?

hum

18. Sed ne forte'folicitum.te reddam, ego fum Azarias Ana-

D üa'

nice magni filius.

19. Et Tobias refpondit: Ex magno genere es tu. Sed peto,

(rum,

ne iraícaris, quod voluerim cognoícere genus tuum.

CIpias

20. Dixit autem illi Angelus: Ego fanum ducam , & fanum

tibi reducam filium tuum.

l,üan

21. Refpondehs autem "Tobias, ait: Bene ambuletis, & fit

Deus in itinere veftro, & Angelus ejus comitetur vobifcum.

m,&

22. Tunc paratis omnibus, quae erant in via portanda, fecit

'Tobias vale patri fuo, & ma:ri fuze, & ambulaverunt ambo fimul.

t a

25. * Cumque profe&i effent, coepit mater ejus flere, & di-

*Infr..

cere: Baculum fenettutis noftrae tulifti, & transmififti a nobis.

Io. 4

jentet

Mm2

24. Num-

j mo

117. Genus quaris mercenarii: fic. )

21. Bene ambuletis, 6c.) In Greco

monte

Quafi dicat : quid refert quonam ex

additur etiam merces a lobia con-

füituta filii fui du&ori, fcilicet drach-

genere mercenarius fit, modoid prz-

ftare fciat , & poffit, ad quod illi

QS

m23, & ad vi&um neceflaria in fin-

nutt

opera conducitur.

;ulos dies, addita etiam promiffione

19. Ego fum dzarias,) Non menti-

alicujus auctarii ;.nam ait : Ef adbuc

Azarias enim Zzvizuzs

adjiciam tibi [mper mercedem ,. ff fams

tl füo.

tur Angelus.

reverteritis.

J

zuxiluum fignificat , quanquam re&e

Drachma eft quarta pars

potuit fe Azariam appellare, fi Aza-

fici: fi fermo eífet de ficlo aureo,

$i 111*

rie perfonam, & formam prz fe fe-

drachma eífet aureus nummus ex no-

flratibus, qua& füumma mdajor videtur,

du)

rebat, quandoquidem & fan&i Petri

g L

imago, dicitur fan&us Petrus.

quam ut pauperi conveniat, prafer-

Ananjt magni filius dzarias. ) Dei

tim cum reliqua ad vi&um neceffaria

Af a

fubminiflraret. ltaqueintelligendum

cjutantt

gratiam fïgn'ificat. Angeli vero Dei

de ar

o

entea, qua unj llifpanico re-

munere exiftunt , eumque quafi paren-

o

;

o

tem hka,bent,

gali refpondet.

276

EBSDBRBI EOBIN/E

.94. Nunquam fuiffet ipfa pecunia, pro qua mififti eum. .

25. Sufliciebat nobis paupertas noftra, ut divitias coniputa-

in

remus hoc, quod videbamus filium noftrum..

Ven

26. Dixitque ei Tobias: noli flere, falvus perveniet fil

ius

nofter, & falvus revertetur ad nos, & oculi tui videbunt illum.

le,.

27. Credo enim, quod Angelus Dei bonus comitetur ei, &

Qua

bene difponat omnia, quae circa eum geruntur, ita ut cum

gaudio revertatur ad nos.

ff

f

28. Ad hanc vocem ceffavit mater cjus flere, & tacuit.

fhon

dat :

Q ADPEUT. VL

&f

4Tugeli bortatu. Tobias imvadentem piftem apprebendit , &? exente-

IC

ral , cor ejus, fel, C& jecur ad medicamenta rofervans , & ad

H

Raguelem drvertunt , ut. jufa Zngeli petat in uxorem illius filiam

VTT

Saram , cujus feptem viros occiderat demonium , difcens ab

fed ;

e Jufcipiendum, ac fervoandum

ter c

Azzgelo, quo fim

fit. conjugium.

n

CO

1. R ofectus eft autem Tobias, & canis fecutus eft eum

manfit prima manfione juxta fluvium Tigris.

JI

2. Et exivit, ut lavaret

14.

pedes fups, & ecce pifcis immanis

elt f

exivit ad devorandum eum.

fnor

3. Quem expavefcens Tobias clamavit voce magna, dicens:

Domine , invadit me.

$

4. Et dixit ei Angelus: Apprehende branchiam ejus, & trahe

fir

eum ad te.

Quod cum fecifiet,

attraxit eum in ficcum, &npal«

EXPQI e

pitare coepit ante pedes ejus.

dellüu

Quod :

$. Tunc dixit ei Angelus: Exentera hunc pifcem, & cor

bt

It

ejus , & fel, & jecur repone tibi : funt enim haec neceffaria ad

X Jeco

medicamenta utiliter.

£m

s Cot

6 Quod

lt CGP

) R

Y. [ N grima manfane.) ÁAd vefperam

Kft antem Callionymus corpore va-

414 Cg

primi diei itineris, ut in Greco

ftus , carnivorus, afpectuterribilis , &

)

explicatur,

ferratis dentibus. .

«t

2. Exivii.) Ex hofpitïo,y in quo

fran j

erat pernoctaturus.

Waxyg,

4« Branchbiam. ). Branchie in pifci-

fi'fak,

Pzfcss imma;eis, ö'c) Vallefius de

bus funt pa:tes juxta cervicem inmo-

facra Philofophia cap. 42. verifimile

dum follium hiantes, quibus anheli-

hHOfQ

ln

Q d

putat pifcem hunc fuiffe Calliony-

tum reddere, ac per vices recipere

me]

»an

um , de quo Plin. lib. 22. cap. 7.

exiftimantur.

CaP l

CAPUXT VL-

STT

; 6 Quod cum feciffet, a

lavit carnes ejus & fecum tulerunt

Ut«

-

in via: ceetera falierunt, quce fufficerent eis, quousque.per-

venirent in Rages civitatem Medorum.

]its

7. Tunc interrogavit Tobias Angelum, & dixit ei: Obfecro

j

um

te, Azaria frater, ut dicas mihi

, quod remgdium habebunt ifta,

íü

que de pifce fervare juffifti?

N

QUi

8. Et refpondens A ngelus, dixit ei: Cordis ejus particulam

fi fuper carbones ponas, fumus ejus extricat omne genus d-

moniorum , five a viro

fivea müliere-,"ita ut ultra non acce-

z

dat ad eos.

. 9. Et fel valet ad ungen

des oculos, in quibus fuerit albugo,

& fanabuntur.

(Afit-

1o. Et dixit ei Tobias: Ubi vis, ut maneamus ?

? q]

ir. hefpondensque Angelus, ait: Eft hic Raguel nomin'e,

fiam

vir propinquus de tribu tua, & hic h:bet filiam nomine Saram,

üj

fed neque maículum, neque foeminam ull

ter eam.

am habet aliam prae-

12. *Tibi debetur omnis fub&ahtia ejus, & oportet eam te Num.

27..8.

accipere conjugem.

&36.8

n,&

13. Pete ergo eam a patre ejus, & dabit tibi eam in uxorem.

14. Tunc refpondit 'Tobias, & dixit: Audio, quia tradita

matis

eft feptem viris, & mortui funt: fed & hoc audivi, quia de-

monium occidit illos.

Mm 3

3 5-.Ti-

jcéis:

| 8. Fmwus ejus, 65'0) Velfumus hic

19. Tib; debetur omnis*,fhäffaz!t;zz ejus.)

fignum erat temporis, quo Dzmon

In Graco eft : quoniawm ad re pertinet

"trhe

expellebatur, & efficaciz precum afcen-

b«reditas, ejus, 65 tu fülus es de genere

pl

dentium ad Dominum ; vel etiam,

ejus, & verficulo fequenti : qweniam

quod verius eft, eíficaciam quamdam

bereditatem L1b4 comuenit accipere, quam

( cof

habuit ab ipfo nature auctore cordi,

emnem bominem , id elt, potius, quam

ia

& jecori pifcis imprefIam ad fugandos

ullum alium hominem, cum csteris

Dzmones, Deo fuperbos fpiritus re-

fis propiaquior, ut enim lege Moyfis

bus corporeis fubjiciente. Vide Serar.

cavebatur, ne extra fuam tribum vi-

in cap. 8. quafft. $.

ros acciperent mulieres , paternorum

;9?04

9. Fel valet. ad ungendos oculos , &9c.)

bonorum haredes, vt hareditas per-

maneret in familiis num.. 36. 8. ita

lofe Vd«

Quia cum ad exzergendas zzz'&zgz'mj nzihil

magis a mezicis ommibus celebrarum u

etiam fervatum videtur fuifle , ut pro-

bilis

quam fel iuterumniaejus gemera omnium

ximioribus nuberent propter eamdem

caufam.

maxime commendatur j el Callionyeni pi[eas,

££ sox /iyenc.

I]ta Vallefius de facra

14. Denonigm occidst illos) Cur Dz-

jy pf*

Philofophia cap. 42. quibus confen-

mon occiderit illos ,

caufa vera mox

j

tanea docet Galenus de fimplicium

proferetur ab Angelo , alia tamen

5 d

medicamentorum facultatibus lib. 1o.

vulgo jactabatur, qu& in Grzco textu

j

Càp- 12-

hab?f.ur: Quoniam , inquit lobias;

278

LIBRI TOBIZE

ergo, ne forte & mihi hzec eveniant: & cum fim

1s. Timeo

!

unicus parent

ibus meis, deponam fene&tutem illorum cum tri«

(titia ad inferos.

16. 'Tunc Ange

lus Raphael dixit ei: Audi me, & oftendam:

tibi, qui funt, quibus pr&

valere poteft daaámonium.

E'I

17. Hi namque, qui conjugium ita fufcipiunt, ut Deum a fe,

& a fua mente excludant, & fuze libidini ita vacent, ficutequus,

& mulus, quibus non elt intelle&us : habet poteftatem daemo-

(us

nium fuper eos.

3I

19. Tu autem cum ac

Cepei'is eam, ingreffus cubiculum, per

H

tres dies continens efto ab ea, & nihil aliud, nifi orationibus

Nini

vacabis cum ea.

l.

5 incenfo jecore pifcis, fugabitur dz-

19. Ipfa autem no&te

Qui

100nium.

latione fanctorum Patriar-

20. Secunda vero no&te, in copu

E

charum admitteris.

aI. Tertia autem noCte benedi&tionem confe

iclueris, ut filii

plor;

éx vobis procreentur incolumes.

253. TransaCta autem tertia no&te, acciples virginem cum

filis

timore Domini, amore filiorum magis, quam libidine duétus,

aris.

ut in femine Abrahae benedi&ipnem in filiis confequ

CAFUT

P

tEm)

demonium dz'ligz'f ilam , qz)wbd 205 zocet

modi , occidit Dæmoh; velquia Deus

bere.

quamvis peccatis irritatus, etiam im-

I0

euiquam » nifi accedentibus ad eam. Hoc

probos vite eurfum, quem ipfi natu-

autem , ut a vulgo jadatum , nonau-

bam

tem uta Scriptura affirmatum acci-

ra concedit, corficere patitur , folem

piendum efl, neque exiftimandum eft,

fuum oriri faciens fuper juftos, &in-

dare:

aulum a Daemone cum illa commer-.

juftos, &c. Matth. $. 4$. vel quia

lI,

cium habitum fuiffe ; nam & animus

fpatium vit& ad peenitendum indulget:

"

t 1]l

caftiffimus erat,quod ille oderat,& cor-

vel ut quanto fe.jam impunius peccare

fentiunt improbi,tanto graviora futura

1e fm

pusattingerea Deo non permittebatur.

fciant fupplicia, que illos manent.

17. Deum 4 fe, E5 a fma mente exclu-

aret]

dani.) Deum nec amantes , nec ti-

19. lpfa autem notle.) Prima no&e

h

mentes, & peccatis, qu& hominem 4

conjugii.

üc

P

eo. Pbs copulatione. ) In ',focietate,

ü

Deo feparant, fervientes.

Lon

P

Sicut equus , $ mulus. ) Nidetur al-

quafi dicat : erisparticeps meritorum,

ludere ad infignem locum Pfalm. 51.

feu fan&itatis patriarcharum: hic erit

ij

fructus orationes fecunda nocte habitaz.

Q. Nolite fferi ffeut equus , & mulus,

e1t. lt filij ex vobis procretmtur incolumes)

li

E

guibm mon efé zztelletus.

Comparan-

tur etiam intemperantes equo ,

&

Hic fru&us orationis ultimz no&is.

mulo,quia hz beftie libidinofz ad-.

a2. lm femine Abrahba, 6c.) Utinter *

2« Cj

fiülios Abrahze fecundiffimus. fis,- &

modum funt, & fallaces.

W?Tllm

Habet poteffatem Damonium fuper eos.)

mu.tiplicis prolis benedictionem con-

lii

NU

iNontamen omnes ; qui funt. hujuf-

fequaris.

eliQr

;

£

ROR Q RR

*

d-

79

CAPU T. VIE

fm

!tl

Raguel petitam-a Tobia Saram filiam in uxorem tradit confilio

'iptis conjugii tabulis , nuptie

dim

Rapbycielz's , €& Jftt

celebrantur.

.

fe,

E.I

Ngrem funt autem ad Raguelem, & fufcepit eos Raguel

cum gaudio.

JUUS,

2. Intuensque Tobiam Raguel,

dixit Anna3e. uxori fuæ;:

cIno-

Quam fimilis eft juvenis ifte confobrino meo !

3. Et cum hac dixiffet, ait: Unde eftis, juvenes

fratres no-

,per

ftri? At 111

1 dixerunt: Ex tribu Nephtali fumus ex captivitate

3iþus

Ninive.

.4. Dixitque illis Raguel: Noftis Tobiam fratrem meum?

(*

Qui dixerunt: Novimus.

$. Cumque multa bona

loqueretur de eo, dixit Angelus ad

ttlat»

Raguelem: Tobias, de quo interrogas, pater iftus eft.

6. Et mifit fe Raguel, & cum lacrymis ofculatus eft eum; &

t fili

plorans fupra cellum e;us,

'-

-

1

7. Dixit: Beneditio fit tibi, fili mi,

quia boni, & optimi viz

.eum

filius es.

us

g. Et Anna uxor ejus, & Sara ipforum filia, lacrymatee funt.

9. Poftquam autem locuti funt, preecepit Raguel occidi arie-

UT

asss

tem, & parari convivium. Cumque hortaretur eos difcum-

T Däus

bere ad prandium,

:

IO. Tobias dixit: Hic e

go hodie non manducabo, neque bi-

jm i

i natu-

bam, nifi prius petitionem meam confirmes, & promittas miþi

j (olem

dare Saram filiam tuam.

; Ui

11. Quo audito verbo Raguel, expavit, fciens quid evene-

| quà

rit illis feptem viris,qui ingreffi funt ad eam: & timere coepit,

vulpe

eccate

ne forte & huic fimiliter contingeret, & cum nutaret, & non

a futua

daret petenti ullum refponfum ,

acti.

12. Dixit ei Angelus: Noli timere dare eam ifti) quoniam

3 n d

rea alius

huic timenti Deum debetur conjux filia tua : propte

aettts

non potuit habere illam,

15. T unc

aorums

hlc eïlt

p

U[cepit- eos. Raguel cum gandio. )

6. Et mzfz*fä R/tglzel,) In Greco eü,þ

Etfi nondum notos nifi ut1frae-

G proffini? Ragael.

, hab u

litas , quod ex primo falutationis ver-

12. Deberur ca;zjuxjfiz'/z tuä.) ZEquum

bo agnofci potuit.

enim eft, ut propinquo potius detur,

2005

quam extraneo.

Urinte

a. Conlobrino meo.) Confobrini funt

duarum fororum filii , ut patrueles fi-

Alius nom pottit babere illam. ) Deus

süS?

lii duorum fratrum.

'Tobias tamen

enim ilam Tobie huic refervabat;

um 9

fenior, & Raguel erant patrueles.

interimque feptem illi vitio fuo perie-

p

e

80

LIBRTTONB.&I ho

13. Tunc dixit Raguel : Non dubito, quod Deus preces, &

*

Til

Jacrymas meas in Confpe&tu fuo admiferit.

14. Et credo, quoniam ideo fecit vos veni

re ad me,'ut ifta

( R

conjungeretur cognationi fus&e * fecundum legem Moyfi: &

ffico

nunc noli dubium gerere , quod tibi eam tradam.

Qu

15. Et apprehendens dexteram filize fuse, dexterze T'obise

tradidit, dicens: Deus Abraham, & Deus I(aac, & Deus Jacob

C

vobifcum fit, & ipfe conjungat vos, impleatque benedi&tionem

fuam in vobis.

16. Et accepta charta, fecerunt confcriptionem conjugii.

]

17. Et poft hzec epulati funt, benedicentes Deum.-

18. Vocavitque Raguel ad fe Annam uxorem fuam, & prze-

Caffi

cepit ei: ut praepararet alterum cubiculum.

J'

19. Et introduxit illuc Saram filiam fuam,

& lacrymata eft,

gl

2o. Dixitque ei: Forti animo efto, filia mea: Dominus coeli

É

€xur

det tibi gaudium pro taedio , quod perpefla es.

(5 ;

trans;

5

Unp

6 |

VL f

L

tedie

CAPUT

Ottne

nec nifi rerum mobilium þoiïeïïionäm

0i

runt ,- ut patet ex capitefuperiori num.

Trüm

17. & domum hifce a Deo - deftinatis

habuiffe, ut patet ex iis, qu&in do-

nuptiis vacuam fecerunt.

te Sare numerantur.

y ]

17. Epulati fumt bemedicentes Deum.)

pi0 fs

14. Secondem fegem M()Jvþ') Vide di-

&2 fuperiori cap. num. r2. Ex hoc ver-

De inito ex ejus providentia novó

1 qu;

ficulo colligitur, priores illos feptem

conjugio. Autcertéillud , Pezedzcez-

tes Deum , conditionem convivii fi-

ad cognationem Raguelis non perti-

nuiffe; erat enim valde ditficile tem-

gnificat , quali dicat , nihil fuitin con-

l le

pore captivitatis conciliare connubia

vivio a Dei timore alienum, fed ho-

inter perfonas ejufdem tribus, cum

nefta tantum hilaritas, & modeflale-

Potufeu,

titia.

"

eílent permixti, & confufi, & variis

Diverfum

CJ],*J,

locis diftra&i, nec erat neceffe, quia

18. lrerum . eubiczlum. )

P AF [//

celfabat omnino legis ratio ; que

ab eo, in quo prius Sara cubuerat,

Tüt anfe

fuerat inflituta, ne fortes, & haredi-

cum ad ipfam feptem illi accederent,

Keurt

|

tates mifcerentur, qua ratio in iis,

19. Lac;ymata eff.) Ob memoriam

) 4

qui vivebant in captivitate, locum non

rerum práteritarum , & metum fu-

00 t

Lhabebat.

Adde eos fuifle pauperes,

turarutme

E

blbl'. [

&L

7To

L:

D

g

"x

x*

EM

[

agt

Y

CAPUT VII

Tübias tbalamum ingre[fus, partem jecoris pifcis affat ; && demanio

l

id

a Rapbaele ligato, Tobias, & Sara fimul orantes notiem tranfigunt:

incolumes : quapropter repleto, quod paratum erat Jepulchro, actis-

QUte

ue Deo gratiis a Sare parentibus , letum apparatur comuivoium ;

aC00

€? pro dote medietas bonorum ajfignatur, cedente C? reliqua

Dl

medietate po[? pareutum obitum.

Oftquam vero coenaverunt, introduxerunt juvenem ad

l,

LP

eam.

2. Recordatus itaque Tobias fermonem Angeli, protulit de

caffidili fuo partem jecoris, pofuitque eam fuper carbones vivos.

pre

. 'Tunc Raphael Angelus apprehendit daemonium, & reli-

gavit illud in deferto fuperioris /Egypti.

; li

4. 'Tunc hortatus eft virginem Tobias,

dixitque ei : Sa;*a,

exurge, & deprecemur Deum hodie, & cras, & fecundum

cras : quia his tribus noCtibus Deo jungimur : tertia autem

transa&tà noCte, in noftro erimus conjugio.

s. Filii quippe San&torum fumus, & non poffumus ita con-

jungi, ficut gentes, quce ignorant Deum.

.

-

6. Surgentes autem pari

nftanter orabant ambo firhulä

ut fanitas daretur eis.

texr? ,Kl

7. Dixitque Tobias

j Dominxex Deus patrum noürorum, be-

nedicant te coeli & terrae, mareque, & fontes, & flumina, &

APUT

omnes creaturae tuze, qua& in eis funt.

/

*Gen.

8. * Tu fecifti Adam de limo terrae; dediftique ei adjuto-

rium Hevam.

"s

2;?*

efonem

j n «

.9. Et nunc, Domine, tu fcis, quia non luxurize caufa acci-

pio fororem meam conjugem, fed fola pofteritatis dileCtione,

j Df"m')

in qua benedicatur nomen tu—umlin fzecula faéculorum.

g, novo

Io Dixit

d

M m*. !

le

3« DDErordatus staque Tolias fermonum

vincula fpiritualia funt, ficut & fpirï;

v

jtincot-

hn gelz. )

am mentem cibi,

tualis fuit apprehenfio.

, fed -

otufqueintemperantia non abftulerat.

4. Exarge.) A lectulo.

odeüälæ'

Czffidils.) Pera, vel facculo.

Deo jungimur.) Per orationem.

Paríem jecoris.,) Cordis tantum fue-

$- F.l quz'p;e ;mfïorum.) Vide di-'

rat ante fa&a mentio; additur nunc

piredm

&a cap. 2. nuin. 18.

Cubuefat)

jecur,ut fignificet ntrumque adhibitum.

9. Sorerem mtam. ) Sororem voca£

[;';Cöderent'

- Aoprebendit damoniuze, G5 re g avit )

late fumpto vocabulo , ut przcedenti

Non manibus in affumpto corpore,

capite Kaguel "obiam fratrem ap-

um ?

fed virtute , imperioque fuo , qu&

pellaverat , num. 4.

n

Bibá cum Com. Mcnqcr.':. 'lom,m i,

282

LIBRi TOBI/t

io. Dixit quoque Sara: Miferere nobis, Domine, miferere

nobis, & confeneícamus ambo pariter fani..

part

11 Et fattum eft circa pullorum cantum , accerfiri juffit

füp

Raguel fervos fuos

, & abierunt cum eo. pariter, ut foderent

fepulchrum.

12. Dicebat enim : Ne forte fimili modo evenerit ei, quo

& caeteris illis feptem viris, qui fünt ingreffi ad eam.

Iu

13. Cumque

paraffent foifam, reverfus Raguel ad uxorem

fuam , dixit ei:

'

A

14. Mitte una

m ex ancillis tuis, & videat, fi mortuus eft, ut

fepeliam eum , antequam illucefcat dies.

;

15. At illa mifit unam ex ancillis fuis: Quse ingreffa cubi-

üt al

culum, reperit eos falvos, & incolumes, fecum pariter dor-

mientes :

vide

.16. Et revería nuntiavit bonum nuntium : & benedixerunt

)

Dominum , Raguel videlicet, & Anna uxor ejus.

& y;

IT. Et dixerunt : Benedicimus te, Domine Deus Ifi'ael,

&

quia non contigit, quemadmodum putabamus.

€Um

18. Fecifti enim nobifcum mifericordiam tuam, & exclufifti

a nobis inimicum perfequentem nos. -

tard;

rg. Mifertus es autem duobus unicis. ; Fac eos; Domine,

plenius benedicere te : & f2crificium tibi laudis tuee ; & fuse

Uran

fanitatis offerre , ut cognofcat univerfitas

gentium , quia tu es

Deus folus in univerfa terra.

düo;

20. Statimque przecepit fervis fuis Raguel, ut replerent fof-

Ti

Cn:

fam , quam fecerant , priusquam elucefceret:

€00n

21. Uxori auterm fuee dixit,ut inftrueret convivium, & prae-

"T

pararet omnia, qu&e in cibos erant iter agentibus neceffaria.

funt

. 25. Duas quoque pingues vaccas, & quatuor arietes occidi

Ü

fecit, & parari epulas omnibus vicinis fuis, cun&tisque amicis.

23. Et adjuravit B

das mo-

dlfCu]

aguel Tobiam , ut duas hebdoma

a0e

raretur apud fe.

24. De

Io. -drebo pariter [a21.) Nlente,& cor-

ditu ad parentem , fed de profedio-

Vin

pore, qua funt fundamenta bonorum

nead Gabelum exicendz pecuniz cau»

omnium, quz ex conjugio fperantur.

fa. - Jam enim focero füo dixerat T o-

I0

1Sg. Secum pariter dormientes) Poft

bias fe ea gratia venifle.

Tente:

diuturnas enim preces fe compofuerant

23. Duass bebdomadas.) Duplicata

ad quietem vefliti, & fine ullo Ven:ris

enim laetitia nuptiarum, & expulfi

IAA

commercio , quo totis tribus noctibus

demonis, tempus etiam latitiz du-

abftinere juffi fuerant ab Angelo.

plicare fuifit ,; quod alioqui feptem

fibat,

o1. Bu in cibos evant irer agenti-

tantum dierum eílg folebat. Genef.

$D

us ncetffaria.) Non ell fermo de re-

29. 27.

n o

CAPUT VIII. & IX. -

255

tee

54. De omnibus autem, quze poffidebat Raguel, dimidiam

partem dedit Tobisze, & fecit fcripturam, ut pars dimidia, quae

jutft

Tent

,fup»ererat poít obitum eorüm,Tobiæ dominio deveniret.

CAPUT;X

, Quo

Rapbael TTobie rogatu ad Gabelum pergit : quem recepm pecunia

ad Tobie nuptias adducit : -ille autem Tébie , ac Sare

oten

benedicit.

f ut

Unc vocavit Tobias Angelum ad fe, quem quidem ho-

I.VT

minem exiftim

abat, dixitque el: Azaria frater, peto?

cubi

ut aufcultes verba mea.

r der

2. Si mei

bndignus pro-

pfum tradam tibi fervum, non ero c

videntize tuae.

erunt

4. 'Tamen obfecro te, ut affumz

S tïiþbi animalia, five fervitia,

& vadasad Gabelum in Rages civitatem Medorum : reddasque

[fracl,

ei chirographum fuum, & recipias ab eo pecuniam, & roges

eum venire ad nuptias meas.

chufift

4. Scis:enim ipfe quoniam numerat pater meus dies: & fi

tardavero una die plus, contrifítatur anima ejus.

ymine,

s. Et certe vides quomodo adjuravit me Raguel, cujus ad-

& fue

juramentum fpernere non poffum.

fervis Raguelis, &

i tu $

6. 'Tunc Raphael affumens quatuor ex

duos Camelos, in Rages civitatem Medorum perrexit; & inve-

ont fof

niens Gabelum, reddidit ei chirographum fuum, & recepit ab

eo omnem pecuniam.

&pr*

7. Indicavitque ei de Tobia filio Tobiae, omnia, quae gefta

A

fa.

funt: fecitque eum fecum venire ad nuptias.

$. Cumque ingreffus effet domum Raguelis, invenit Tobiam

; occial

J am]C]Dv

difcumbentem, & exiliens, ofculati funt fe invicem, & flevit

(s 0

Gabelus, benedixitque Deum ,

,. D

9. Et dixit : Benedicat te Deus Ifrael, quia filius es optimi

viri, & jufti, & timentis Deum , & eleemofynas facientis:

ofe&lo

Io. Et dicatur benedi&tio fuper uxorem tuam, & fuper pa-

umæ CaU«

Nna2

1I. Et

;«;eratTO

ryentes veftros:

Gabelo, & pecuniis etiam deferendis,

i.

Zarias fra:er.) Propter Ifraeli-

Duplicm

tici fanguinis communionem

Ea quoque corfioditas aliquod erat in-

k egpüh

ita appellat; hominem enim efífe pu-

vitamentum ad alliciendum Gabelum,

lætitiä d

tabat, & Hebraum.

ut libentius ad nuptias fe conferret.

1ui

feptem

s Daos camelos. ) Coui ufui futuri

10. Dicazur beneditlio.)

j

Genef.

erant;alter quidem Kaphaeli, alter vero

precentur,

)Bene omnes

284

EIBRI ÉOÓr:;ui£

ir. Ft videatis filios veftros, & filios filiorum veftrorüm,

$

usque 1in tertiam, & quartam generationem, & fit femen ve-

moc

H

ftrum benediéctum a DeoTfrael, qui regnat in fzecula feeculorum.

12. Cumque omnes dixifient, Amen, accefferunt ad convi-

eun

vium: fed & cum timore Domini nuptiarum convivium exer-

pat

cebant.

bus,

CAPUT X

&t

u«

I!

Parentes Tobie longam ejus moram anxie queruntur ; ille autem

per

&gre obtinet, ut a Raguele dimittatur, accepta dote, &? uxoreg

pare

LUR

porro Raguel illis bene precando admonet filiam

12

de officio matrisf amilias.

eam

Um vero moras faceret Tobias, caufa nuptiarum, foli-

D

1.C

citus erat pater ejus Tobias, dicens: Putas, quare mo-

fere

ratur filius meus , aut quare detentus eft ibi?

Íibi

dbl

2. Putafne Gabelus mortuus

niam ?

eft, & nemo reddet»illi-pecu-

4. Coepit autem contriflari nimis ipfe, & Anna uxor ejus

Tuit

cum eo: & coeperunt ambo fimul flere : eo quod die ftatuto

minime reverteretur filius eorum ad eos.

prat

* Sup.

t

$.33.

4.* r lebatigitur mater ejus irremediabilibus lacrymis, gtque

dicebat: Heu, heu me, fili mi, ut quid te mifimus peregrinari,

lumen oculorum noftrorum , baculum fenectutis noftraze

tium vit& noftrae, fpem pofteritatis noftrae?

g. Omnia fimul in te uno habentes, te non debuimus dimit-

tere a nobis.

6. Cui dicebat Tobias : Tace, & noli turbari, fanus eft filius

j

liqui

hofter: fatis fidelis eft vir ille, cum quo mifimus eum.

3. llla autem nullo modo confolari poterat, fed quotidie exi-

]

tür

'iti

liens circumfpiciebat, & circuibat vias omnes, per quas fpes

remeandi videbatur, ut procul videre

.

tüa]ib

t eum, f1 fieri poffet, vef

j

nientem.

$. At vero Raguel dicebat ad generum fuum : Mane

hic, &

m.

*

ego mittam nuntium falutis de te ad Tobiamy patrem tuu

ginta q

9. Cui

p

g?nta 0

lenm

I1. Ef qmrmm generatiozem. ) Vi-

12. Cum timore Domiz:.) Nide dicta

. (

derunt autem ufque ad quintam, ut cap. 7. num. 17.

ftquent

Yem in

paret ex cap. 14« num. Ij.

hiVem |

Borei

&

d

CAPUT X. & XI.

8*

üm,

e. Cui ''obias ait: Ego novi, quia pater meus, & mater mea
