debunt tibi.

(inaffe

llt, 60'). Ite.

2I. Sice nobiles fuerint , €/c,) E-mif-

Tulift; precés coram Deo. ) Quo'äd- in

vitz frademy:

n

fus ex hac vita naturaliter. filiorum

te eft, fecifti, ut nullus Deum prece-

fuorum ftatum ignorabit.

tur, fublato Dei timore, & divina

Ktionem. ed

22. Aitamen, 6c.) Denique homo

providentia. Sultulifli: etiam preces,

yontes tempus

quia non vis Deo fupplex fieri, fed

i n illis futty

non poteft effe non mifer, cumnun-

rentium aque^

quam a doloribus caro, neque ab an-

audac&ter cum eo difceptas, quafi qui

goribus animus vacet.

innocentes opprimat. Pagninus vertit.

j alio trali-

Probibuifl? arationem coram , Deo, Va-

,nimg temROUS

2 llziquid. faptens , &c.) Non eft

tablus, Diminuis eratiomem corag Deo.

fapientis , vana, ut tu facis,

refpondere, & plena indignationis.

$. Docutit iniquitas £ua 05 tuum. ) Os

; pitiz paUl

tuum loquitur, quod iniqua mgntis

gminisallrro*

Zrdore.) Ín Hebrao eft. t5 qz«-

! calore t

diz,qui ventus flatab Oriente, Eu-

cogitatio fuggerit.

rus, Subfolanus. INofter interpres

Blafphemantium.

) Proprie verfuto-

-vertit, 4rdere , quia ventus calidus

rum, malignorum, callidorum a ra-

eft, & ficcus, ideoque EExod. 10. 15

dice tA5y Param, quod eft vafre, &

1/11; p.) Vifb .

7254

maliene agere. lllos igitur intellipit,

iquid.

fomint

appellatur, vemtus wre

.

40* €

jls

j« Emnm, qu

f «qualis Vtiäz-'. )

qui fermone, & argumentatione fal-

a (0nta

Deum, qui infinite major te eft.

laci veritati tenebras comantur of«

i efpemum

-4. DOnantum inte efl. y Hebr. ) fftzg?

fundere.

ceffiite

LXX. Nezze 65 ta..

*

*

6. Condemmabit te 05

vrwuwm.) Exore

) Canitie ln'/

Evactafi; timerem.) Peccas contra

tuo judicaberis.

z

debitam Deo . reverentiam.

italice

R(/þandeäuni PTR

| ) Täfhfcköznt;æ"

,

j vt

nf :

diceremus, Hai perfa il rifge;te 4 Deo.

eontra r , ut habent LXXX.

-

406

LIBRIJOSB

7. Numquid primus homo tu natus es, & ante colles forma-

ï).Qu

.tus?

€o

8. Numquid confilium Dei audïih, & inferior te erit ejus.

«0. Cti

fapientia ?

sum 1ncer

9. Quid nofti, quod lgnoremus ? qu1d 1ntelhgls, quod ne-

51 $0n

fCJamus ?

Eccli.

]e fempe

* Et fenes; & antiqui funt in nobls, multo vetufiiores

420 NOF

M. s quam patres tm,

circumipe

rt. Numquid grande eft, ut confoletur te Deus? fed verba-

! CUI

.tua prava hoc prohlbent

pata

fit

12. Quid te elevat cor tuum , & quafi mágna cogltans, atto-

t4. Te

nitos habes oculos?

ftg

)d

13. Quid tumet contra Deum fpiritus tuus, ut pwferas de

25 Te

ore tuo hujufcemodi fermones ?

Ümnipo

14. Quid eft homo; ut 1mmaculatus fit, & ut Ju&us appareat

natus de muliere ?-

MPa ,

* Sup

15.-* Ecce inter fanctos. .ejus nemo immutabilis: & cæh non

mnt? non

* 18: fünt mundi in .confpe &tu ejus.

* g dormat:

xlbLï 'TSQU;R'

16 Quanto magis abommabïhs & inutilis homo qw b1b1t

qu;m aquam mlqmtate'n ?

pudet profi

Qle, chm f

1. Oftendam tibi, audi me: quod vidi, narrabo tibi.

Mïe GOS

18. Sapientes confitentur & non abfc.cndunt patres fuos.

lh* OUOd j

19. Quibus

Ig Data

Qioernation

7. iN. mqu:af £s prizans bomonatus esii)

I$« Ietev [amóos,) Inter Angelos,

A':emg

Pagninus, &. Vatablus ex . Hebrao

Videtur rcpctcre propofitionem illam

Vertunt: Nz maum P 2772 prmmm bozi-

p;tls quarti num.

I8-

Ecce qui fer

Q1 à) hoÍ

nem natus ei? quaü dicat :

iNumquid

20, m

Vinsf ei y 295 f!nt ffabiles,

tu antiquiffimus es mortalium,' & fa-

Noz ffwt ztaoali .. ) Qula pollun pec-

E TIpig d

pntiffimus, quod Iong:fïima expe-

cato Angelnrum.

S»ïlf t

rientia omnes fuperes:

$od Y

16. Bzbit qæ;zf aquam. zmqwt;;tem*)

Vi stgg et

"4nte colles, 65c.) Ante 1pfum muti-

Qui valde proclivis eft in peccatum ,

düm , antequam fundaretur terra, &

& ut dicitur Prov. 10, 2

Quaff p

Vams Wt

morntes & colles.

rifum flultus operatzur [celus.

: DÀX

E Wzam/

10. Veraffioret , quam patres £ui, ) In

, 17- Quod vidi,)

Quod affidua con-

Hebi & LXX. eft: Pzrre zzo.

templatwne, & expemmente didici.

0mnus y dij.

1I.

Numquid erande eff , &c. 3 NO'n

Cajetàn.

indicore videtür 1llarm eam- 7

O( 0 f;u(b

effet arduum Deo te confolari , fed tu

dein revelationem effe, de qua fupra

* du US, efo

id prohibes lingua tuge intemperantia,

cap. 4.. Pineda novam aliam arbitra-

[ 721/7'6;*1

I2. Akroniros babes oculos, ) Superbi

tur.

Alü do&rinam tantum fioni&-

S'rmdi d

qui erecta cervice ambulanttypho ela-

cari putant a fenioribus fäplennoubuf-

1

A. Smt;;

tionis mHatl, oculos etiam muïtum

que acceptam , quorum fententig fa;—

fü'm tfïl*r(f4

i

aperiunt, qui habitus, licet ib his ex

vet fequens verficulus.

tumore nafcatur , alioqui tamen attg-

19. Sapiemtes canffmmr j 65 £.

x'*'*

10)2

Quæ

nitorum , & ftupentium effe folet.

proferam, mea mventa, aut com- -

Iürort [Mnlx n

on PQI

I

L

^0

s

P

CAPUT XV

497

lles fotme.

L]

ï() mez s folis data eft terra & non t?anf vit ahenus per

€oS.

& erit ejus

20. C*ancua diebus. fUlo impius fuperbit, & numurus anno-

rum incertus eft tyrannidis ejus.

3 quod ne

21. Sonitus terroris femper in auribus illius: &.cum pax fit,

uftlores

ille femper infidias fufpicatur.

22. Non credit, quod reverti poffit de tenebrls ad lucem »

/

cxrcumïpeff'ans yndique gïadlum.

fed vera.

. Cum fe moverit.ad quaerendum panem novit quod

paratus fit in manu ejus tenebrarum dies.

ltans, al

| 24. 'Terzebit eum tribulatio, & anguftia vallabit eum , ficut

regem , qui præparatm ad præhum

yoferas d

28. Tetendit enitn adverfus Deum manum fuam & contra

Omnipotentem mboratus eít.

E

s apparec

1.6 Cu-»

ais

: Gcolt 00

menta ron erunt,

fed folida, vera-

(,zrfum petlams ; £$c. ) Omni ex parte

De-

que dogmata a patribus, & antiquio-

1mm1nere xlbï gï'lthQ exxfïlmat

ribus mapn"cus accepta; non enim me

fcriptio tyranni.

INota. elt hifloria

qïh b blï

pudet profiteri hac me ab aliis didi-

Dionyfii; & Damociis, ad quam alludit

de 1. cum ait.

£iffe , cum fapientis fitprodere, &in-

Horatjus lib. j, carm.

tlb

dicare eoS, per quos pïefe"ent, &

res füos.

ilis , quod fcit, acceptüm referre.

.sz/zdzz; mf cut faper impia

Ceivict uendet 20n fcu[æ dapes

Ij QuibUS

1(,) Daza ef Zerra. ) RBOIO eorum

D/,Zz,cm cldl;an:ämzt faporem:

gubernationi tradita eft.

Noz AVIUm , c:t/wmzwe cantiuse

tet Ángelos,

4lienu:.) Hioftis; quafi dicat, eata-

onem Jl

Sanzrmm w::!f//cem

que ab hoítibus defenderunt.

Ete q1/1 e

20. Cuniis dzebzs, c.) Jam profert

3. 4d threnr/um panem, ) Ad Ci-

'E "

Eliphaz dogmata illa, & axiomata ,

bum capiendum. ;

polluti pet

gaa, fe a maj Sjoribus acé: epiffe dixit.

Noevit.) 'Timet,fibi perfuadet

Supe;bir.) Radm Hebraica 5435 Cbul

lm mnannü bjus. n proximo; quod

variashabzt fignificationes ; hinc etnm

enim juxta nos, aut non 1onpe abelt a

ii prt bt

| peceatum y

variis mterpietatxombns locus fa&us

nobis, ad manumm effe dicitur.

6*;[6//7(3?'

ePc ALXX. habent:

Omnis vita impi

Tenebrarum dies.) Nlors, abfuondl-

m fa!zcztredwa, A quilazz dolore, Pa-

to inter cibos veneno,

x

"'lTheo-

grï du

onmus«, defet, t pz/zrturzeæs ?

-24. Sicut Regem, q,gz prapavat us ad

douc , fruftvatum , ewznejmt Symn,a-

prelium.) Verbntur enim. in maznis

ülam düm

chus, ef*ï* "fnr arrogantia.

angun*us & animi auxietate, & foli-

"Et euserus ;mnam/r,

e u^ fupra

&:.) Nefcit

udine Reges, cum jam -exercitus

quamdiu duratura fit emf* tyrannis.

o*murrere debent;

& confligere, ex

01. Somitus ferroris o E9c. ) Quohbet

quo fumma rerum pendet

lenl'ïo" .

fono terrentur, & percelluntur , fem-

O5. Tetenditenim, E )Merltototï

ntenog )*

pcrque infidias fibi parari fufpicantur.

tantaque mala fuperbum affigiunt, quia

Non credit , 6$c ) EX ftimat fe

Deo aufus eft refiftere contumaciter,

& contra lecum ejus praferiptum

Quz

whxrt"hnmm? qut mgrtem evadere

aut Com l

non poflc.

L

Qpex ari.

——

408

LIBRI JOB

7 46. Cu'cur-rit ädverqu e€um ere&to collo, & pingui cervice

4 Co

armatus eit.,

L

TE - tobertact

|

[

27. Operut

t faciem ejus cra

Y

mtudo, & de'latenbüs 'ejus. ar-

y X

' vina dependet. -

D

- 6us r2

298. Habitavit

in civifatibus ääfolgtis, &" in agliïibüs ,dgfeftis,

qua in tumulos funt redactae.

*

*

£.

2g. Non d

itabitur, nec perie

| fïa;b ia

verabit fü'b&gntia ejus, nec mit-

. tet in terra radicem fuam.

Tdalhs

/'4o. Non recedet de tene

bris: famoä

?jüs aräfa;iet Hamma,

& auferetur fpiritu oris fui.

:

.4t1. Non credct fruftra error

*

e deceptus, qu'o.'d; aïigqo pretio

Y

redimendus fit.

L: , I.REfæpr

vos effis,

42. Antequam dies ejus impleantur , per

T

ibit: & manus ejus

arefcent.

?. Num

moleftum

55. Laedetur qua

fi vinea in p'rimd Hoïe bof-r*us— leju,s, & quafi

*7984: Con-

-4. Dote

| (ïiva- projiciens fiorem fuum.

a6. Ping:d cervice armatus efl. ) Floc

diffundet ramos ; id efl, z crefcer.

anima vef

v detur efTe quod dicitur Deuteronom.

Ali

ramos

f« Coní

tantur.

polteritatem interp.r—e-

32. Y$. incrq,j*"ratus,im])i;zgua'ms, diiata-

. Theum für

Éus ,

dereiiquit Denm jado,fem J-Gt

£

"urm

Azferetur fe

iritus. ) XToIletur de

6. Rob

recefft a Dco fluzari fuo.

Mledio.

27. Operuit faciem ejus eraffitudo. )

31. Non eredet fruflra, 65c.) Sen-

paréns vol

Maximo metu

n

Idem repetitur, quod füperióri ver-

tentia effe videtur.

ficulo. E;man. Sa putat fenfum eíle:

cruciatur impius ; fibique perfuadet fe

, 6 MWfre

Cutem curavit, ium viveret.

redimi non poífe, hoc eft, a malisli-

pi famili.

berari; in quo tamen falitur; nam

Sterilis,

29. Halitavit $m civigatibus de[ola-

Ignis.) Di

Hs,€c.) Que defolate erant, ante-

patet effugium , fi velit refipifcere, &

quamabipforeedificarentur, 1lta Va-

mentem , morefque mutare.

Qu p

tablus, ,fidorus, Clarus, Eman. $a.

32. D;es. ) Quibus viverepotuiffet.

[ q.ua l Püïïphr;

WVel] fenfus eft: kHabitabit in civitati-

Perióit.) Nlorte immatura.

P OOS Qu

[ fiper fihitg

bus defolatis , quia fibi ipfe tyrannus

Mazus . ejus arejeent. ) LXX. ab ar-

folitudinem. facit populos plus jufto

boris aliegoria non recedentes. dixe-

RI

3$- C

onerans tributis, & fuperbe vexans,

runt: Kamus £jus son condeu[Abiter :

Wpt, &

zwx4c5, denfis foliis non vellietur.

Wi alterj

& male tractans: quare fibi quifque

eonfulit , & aliasy fedes quarit. lta

Symmachus, zoz vzreézi, vel aon ffore-

: P oerit u

Cajetan.

b. Rami funt quafi brachia, aut

La T0 eiterm

manus arborum.

Htm;s.) N

a9. Nom ditabitur.) INon diu frue-

tur divitiis, Vel ,- dives effe non po-

(33. Laderur quaff vinta, 6$c.) Mg-

^

terit, cum defolentur civitates , & po-

ture, 'cito ipfe, & propagines ejus

at ? 0[414

perdentur, ac fi quis erumpentes bo-

puli frequentia minuatur.

tíos; & florentes decutiat e vinea.

L

-30. Nom recedet. de. ténebris. ) Sem-

folr ä

lga

l

|

per mifer erit. . ltalice diceremus ,

ltalico proverbio. dicitur

; Eære vgni

? n

)'[M U

Non ufcira mai di mieria.

demiate im agreff a.

*

| Xf

) Perfe—

Quas oliva projiciens, t$c.) Dimit-.

Derbis f

.

Remos ejus arcfacter flamma.

t ab

d

verat in eademarborisallegoria. Sen-

tens, ut cadat, & pereat

, antequam

rz'sg)

Quif

tentia efl, non explicabit j nec late

convertatur in baécas.

bj

-Cum C6

CA P, Ü T*v

499

FUi cervite

44. Congregatio enim hypocritee Eeri—lfs,. & ignis devorabit

-taberfüacula eorum, qui munera libenter accipiunt.

QUs ejus r-

.35- *Concepit dolorem , & peperit iniquitatem, & uterus *Pát.

Ls

Y

ISe

: ej—us præpgraþ dolos.

lie

15 delerts

C A .P Lr XVE

289: 4 |

U5 nec mit-

Jfob amicorum aufleritate commotus , dolorem fuum plangit , cala-

et fammo,

mitatis magnitudinem oflendens, [eque pati citra iniquitatem,

cuju—s conícium e[fe Deum aferit.

iquo preto

fpondens autem Job, dixit :

*

3

Bu

2. Audivi frequ

vos eftis.

entey talia,

confolatofes þne'roü omnä-s

manus qu

3. Numquid habebunt finem verba ventofa? aut ali

quid tibï

us & quif

moleftum eft, fi loquaris ?

31 Cot-

: 4. Poteram & ego fimilia veftri

loqui : atque uktiähr-.uxam effet

L. ao ertfet.

anima veftra pro anima meaà :

$. Confolarer & e

qm interpfe-

go vos fermonibus , & niovei*err-z*c;aput

meum fuper vos.

Tolletor de

6. Roborarem vos ore meo: & moverem labia m

ea, quafi

parens vobis.

, 6«) $a

7 d

faximo mett

34. € zgr

*&

«tfo emim f)þæqitæ.j im-

& molefti, ad vos ,;-curh. adeo loqua- -

e perfüadet f

pii familia. .

e&, 1 mZIiS h'

mini inconfiderate, nullum laborem

T Srerilis.) Sine filiis.

in loquendo fübitis.

bitur; m

- Jgnis. ) Divina ultionis.

4- Ütmam effee amima veltra, &c. Y

veipiftere,

Qui munera ltbenter accipinnt. )

ER

Quafi dicat , fi commutata fortuna

quafi periphrafis quedam injufti judi-

confolatione -vos indigeretis, ut ego

ï:p potullt.

cis, qui ut loquitur David, »mwuzera

nunc ingtigeo.

INeque enim. rmaluns

EUF

f'per 1unocentem accipiz, Pf. 14. $

;

ipfis optat. Si vos meo effetis loco,

LAX db i

45* Concepi? alolorem..x)' Mente con-

poffem vobis fimilia dicere. Sic 'L'e-

Jntes. t*

cepit, & machinatus eft. dolorem,

rentius in Andria:

771 al *

quem alteri inferre meditatur.

Facile cum valemus, veila confilia

Peperit i£miquifatem.) Cum injufli-

eprotis damus,

-

vdiim f

tia in externum opus erumpit.

Tu fí bic Jés , alster jäzi!im.

bfgchia J a

Urerus. ) Mens, pectus, pracordia.

$. Morverem caput meum [uper. wos.

Qui habitus eft dolentis, &

M

commi-

t üla'

:C

[

nfolateres oneroft. ) Qupi-bus cri-

ferantis.

Lpag]fles

ejus

minari potius me ,. quam con-

6. Roberarem. ) Confolarer ,

ani-

| Pel]teï

b0

folari cordi fuit.

mos adderem

5 ut fortiter- ferretis

i e vine

3- Verba ventoía.) Inffata

, turgi F!a ;

adverfa.

E[ere w

& fuperbiz fpiritu plena.

Quafr þmmg vob;s.) Blanda, & mi-

hnt aliquid dibi moeflumeff , ff loqua-

ti oratione; non dura, & ut vós faci-

)J

mite

fe.

quam

»i; ? ) Quafi dicat, mihieravesellis,

tis; aïnirqum exafperanteï, & lacerante;

3 ane

Biä(. cums Com . Menocb. Iom.,,llfg-

9

£

L

LIBRIJjOB

s Sed quid agam ? fi locutus fuero, non quiefcet dolor

tenut cei

meus: & fi tacuero, non recedet a me.

n fignur

9. Nunc autém oppreffit me dolor meus; & in nih

u. C

dacti funt omnes artus mel.

:

/

ilum 1,e-

1he0s, n0

Rugsae mece teftimonium dicunt contra me, & fufcitatur

15 Cot

'

falfiloquus adverfus faciem meam contradicens mihi.

girs

16. Sac

1o. Collegit furorem fuum in me, & comminans mihi, in-

fremuit contra me dentibus

tem mear

füfis: hoftis meus terl'ibilibus ocu-

lis me intuitus eft.

í X

17, Fac

Ir. Aperuerunt fuper m

e ora fua, & exprobrantes percuf-

yerunt.

ferunt-maxillam meam , fatiati funt poenis meis:

. 18. Ha

berem m

312. Conclufit me D

,

eus apud iniquum, & manibus-- ileiQ-

*üum me tradidit.

19. Te

s fum:

te locum.

13. Ego ille .q»uondamilopulentus , repente- contritu

L

tenuiþ

celfrs

7. Sed quid agam ? €&$c. ) Videtur

phaz, qui4 ex xhorbo ;« feruin exter-

41. Ve

Job occurrere obje&ioni, qu& fieri

na facie pronunciabat teflimonium

contra Job.

V$I tandem dolor, &

22, At

potuiffet. Diceftet enim aliquis: Tu

tuo dolori medicinam facito, quan-

morbi, qui Jobum fceleris. alicujus

judtcatur

doquidem profiteris poffe te confola-

reum infimulare videbantur.

?5. Ec

tione lenire dolorem alienum.

Re-

10. Cilegzt frorem [mum 1mme , &c.)

Ti0n rever

fpondet, dolorem fuum adeo effe per-

At, quis collegit ? — Fa/flquus . ile ,

——N—

tinacem, ut, five que confolationem

cujis proxime mentio fada eíl, ut

Tenyjt cep,

afferre poffe videntur , fecum cogitet,

volunt aliqui.

Alii demonem , aut

1l fzciun:

ac quafi fibi loquatur, five non co-

dolorem, morbofve intelligunt pet

gmta dejic«

gitet ; femper dolór,'qui membra de-

profopopoesjam.

Alii ipfum Deum,

pafcitur ,& animum cruciat , idem fit.

qui fe quodammodo TJobi inimicum

conftituit.

Slghum.) ]

9. Ruze mes, Gc.) Rugg , quefunt

Sic 'dicebat Jeremias in

]6- s:'-'.[c;m

in cute mea arida, teítimonium di-

'"Threnis cap. 2. num. 4. Zc«£ezdiz ar-

^m ml

cunt contra me, quia probare viden-

eum feum quaft iaimicus,. frinavit dex-

tur, quod vos vultis, hoc eft, me

Bitentis tzy

teram . [nam quaff bofis , &c.

Qu indij,

non eíTe innocentem , fed puniri pro-

I1. Zpparuerunt.) Scilicet mihi con-

magna m R j

pter fcelera admiffa.

Fortaffe non

tradicentes. Qua hoc, & fequenti-

male dicentur rugz dicere teftimo-

bus verficulis dicuntur , mirum , quam

TW experti

!

fep

nium, illudque falfum contra Tob,

apte Chrifto conveniant.

quia cum revera fenex non effet, fed

Percufferuzt maxillam meam.) Con-

vi morbi ad maciem illam redactus,

viciati funt in facie, feu coram.

]7 6424

& fe juvenem, aut non fenem profi-

a2 Conclefit ) "'radidit velutin car-

l$. Haj

teretür, illis tamen probari videretur

cerem , & anguítias.

prove&e eum eífe &tatis, qua xtate

Apad igiquum.) Dolorem fortaffe

Tém

D t

) QUs ;

cutis rugofa naturaliter efficitur, quo

intelligit, & morbum improbum,

fee

&6 tont

fenfu explicari etiam poteft vox , F/-

qui nunquam non illum in extremis

fflequus , qu& fequitur.

angu&iis conflitutum cruciabat.

[j gpe

13. Conrritus fum.) Wedadus 'fum

Tim totj

hi

Falfloquzus.) "Veflis falfloquus vel

nemmea

m,

funt rugz, ut diximus, vel ipre Ei-

ad pauperþzuj.em, & miferiam.

llcm t

A

j

CAP ö.i* XVL

4 ;l

efcet dolr

tänuit ceiy'v

&

in fignum.

icem meam, confregit me, & .po-fuit;me fibi quafi

üihilum te-

I4. Circumd

edit me lanceis fuis, convulneravit lumbos

meos, non pepercit, & effudit in terra vifcera mea.

& fu(cittor

15. Concidit

l,

gigas.

me vulnere fuper vulnus, irruit in me quafi

5 mihi, in-

16. Saccum confui fuper cutem meam, & operui cinere cär—

Jillbts oqu

nem meam.

17. Facies mea intumuit a Hetu, & palpebi*æ me

p cefliga«'

tes percuf-

verunt.

. I8. Hac paffus fum absq

ue iniquitate manus meze, cum ha-

bus-impio-

berem mundas ad Deum preces.

I9. Terra ne operias fanguinem,meum

; neque inveniat in

tritus fom:

te locum latendi clamor meus.

tenyt

20. Ecce enim in coelot

h

—— o

eftis meus, & confcius meus in ex-

celfis.

( ferum extet

teffimonium

2I. Verbofi amici mxeik: ad Derum ftillat oculus meus.

m dolor,

22. Atque utinam fic judicaretur vir c

^

um Deo, quomodo

deris, zlictjus

judicatur filius hominis cum.collega fuo.

nïUl'-

23. Ecce enim breves anni tranfeunt, & femitam

;per quam

DT fllf

non revertar, ambulo.

Fff2

CAPUT

2 jlit;

fida d ,U

Tenuit cerfvicem'/lmmm.) Ut ahtago-

coerceat, qui mihi funt adVerfz;ti. Sic

monem , dU

nifta faciunt, cum eos, quibufcum pu-

fanguis Abel clamabat ad Dominum.

seelipunt p*f

gnant, dejicere volunt.

Vel fenfus eft, fi. aliquid tale patra-

(im Deum,

Canf;-egif me.) Ad terram allifit.

vi, quale hicexiftimat, caream fepul-

jbi inimicum

Szgnum.) In quod jaceret fagittas.

. A6. Sacenm coníni [uper cutem meam.)

canes.

chro, & fanguinem meum lingant

- Teremias 1

Tuedit f

Cum malis adeo effem attritus, po-

'20. chj?i.f.)w Mezac ïnnocbr/l-tiæ;'

]'[ïWW'f ar

nitentis tamen habitum affumpfi , fac-

21. d Dez»m /?zllat oczlas mema)

cum indui , ut Deum placarem. — Vel,

Lacrymas fundo coram Domino.

magnam flatus , & fortune mutatio-

22. Judiearetur,

jnilm-

tendere.

) Poiï'eþ judicio con-

& [gquentl-

nem expertus fum ; nam,pro fplendi-

minlf ; quam

da, & re

gali veüe facco amicus

. Collega, ) Eum, arbitrör, co-llegäm«

fum.

17. Ca Zgaverunt,) Lacr

vocat, cum quo quis litigat.

ZM'" , ) Cot-

yxfxamq fl,u-

i

23. Lbece emig» breves anai zr;m/&unf,

coratn.

Xu oculos lzedente.

£fc.) Kadem videtur ratio, quam fu-

18. Habe,em mundas ad Deumpreces.)

pra attulerat cap. r4. num. $, cum di-

vetiné

Cum manus füpplices ad Deum eleva-

xit: Brewes dres bominis funt y EHIICTRS

t fortaff

fcelere contaminaveram. -

rem, quas neque rapina, neque alio

menfrupm gj;zs apnd te eff,

e 5 récede

írprobumt,

paululum 45 eo , &c.non enim mirum,

19. N* eperias [angsinem meum.) Ve-

fi frequenter eadem repetat, & dolo-

m exrem

lim toti mundo notam eífe a&íi&io-

Jcïabïf'

nem meam , vel, videat Deus afflictio-

res fubinde deprecetur; qui enim in-

Leda&us

ffum

fortunio, aut morbo aliquo vexantur,

riamt»

nem mcäam ,« pw»» fua j—ufti-tiæ eos

frequenter eo fermonem referre folent,

4123

LIBRIJOSB

CAPTUT XVI-

fot

f

jfoö ex affüchionis Jud mzzgm'fäzdz'ne ftbi bic mibil p&ez*er möræhe

i

filat

Z

eflare contendit, C? amicos prajentem tantum remunerationem

p fq,luentasi

nfipientie arguens , ipfe futuram .

requiem pra[Tolatur.

torT

n

f.

Piritus meus attenuabitui*, dies mei breviabuntur

, & fo-

fet

&J lum mihi fupereft fepulchrum.

S

*

I

fita

2. Non peccavi, & in amaritudinibus moratur oculus meus.

4. Libera me, Domine, & pone me juxta te, & .cujusvis

H

tnanus pugnet contra me.

VetT

- 4. Cor eorum longe feci

U

tabuntur.

fia "difciplina, propterea non exal-

qui

- s. Preedam pollicetur

kfoxciis,&oc':uli filiorum ejus "äefïci-änt.

—6. Pofuit me quafi in proverbium vulgi,. & exemplum fum

-

coram eis.

quod

tame!

7. Caligavit ab indignatione oculus meus, & membra mca

É

quafi in nihilum redaéta funt.

adver

defer

8. Stupebunt ju

f fuper hoc, & innogeh's contra hyþdcritam

(

fufícitabitur.

F

9. E

quam

i.

OQculz

Tfemt;zäitw.') I*ïebï. 4tt.cäuatw

. defferenz., ) Fatigabuntur,

tür t

e?, jam laborat angufte atte-

laffabuntur fruílra parentis, venato-

tbefl

nuatus fpiritus , viresimminutz funt,

ris , aut-militis munus , a quo fe ali-

dum

& me a morte proxime diílare fentio.

quid accepturos putabant; praílo-

m

-

lg amaritudizsbus meoratur oculus

lando.

l0

m

antis.) Multa videt plena amaritudine.

Pofzil t»6, 6.) Multa.de me fifi-

fput

4. Eerum.) Amicorum, qui tamen

phaz dixit auda&er , &falfo , que pro-

mihi adverfantur.

pter fapientiz opinionem , quam apud

fcen,

A pi

4 difeiplina.) X vera fapientia, a

vulgus nà&us eít , pro oraculis haben-

N

qua remoti funt. LXX. cor. eorw. a5-

tur, ideoque proverbii apud omnes

DUET

feondifls a prudentia , id eft , pruden-

locum obtineo, & in exemplum hy-

tiam abfcondilli a corde ipforum. Et

pocrifis a Deo punit& proponor,

u

7- 4b indignatione.) Dei, quaafili-

dit 1

hypallage.

Or.

üun|

$. Pra

dam pollicetur [ociis. ) Videtur

Vel ab indignatione mea ,. do-

dem

hoc de Eliphaz intelligendum , qui in-

lore fcificet, & meeftitia: « Simile il-

ter [obi amicos pravcipuus erat. Sen-

lud -P£ 37. 11

Cor meus contuiba-

euq

fus videtur effe hujufmodi : quemad-

fu. efl,. dereliquat me virtus eea , E5

lum

Dj

modum venatores, aut milites pr&-

lumen oculorum meorum , 6$. igfiam Honm

dam fibi, filiis;. & fociüs pollicentur

eff mecim.

do]y

aliquando , & tamen illos fpes fruflra-

8. Seupebunt jufi, 6c.) Apud vul-

EU

£ur; ia eveniet Eliphazo, & ejus fo-

gusignarum , & vecors,Eiliphaz, &

Dont

dalibus; qui fibi vi&oriam de me pro-

fociorum melior videtur efle cauífa,

20

anittebant, qui tamen .fuccumbentf

E

fed ju(ii ftupebunt (ïiid,em fuper hoc;.

&od

CAPUT XVH.

4X3-

9. Et tenebit juftus viam fuam, & mundls manibus addct

fortitudinem.

I'Tot

ro. Igitur omnes vos convertimini, & Venïte & non inve-

V

niam in.vobis ullum fapientem.

1r Dies mei tranüerunt, cogïtanones meae dziïïpatæ funt,

torquentes cor meum.

I2. Nottem Verterunt in diem , & rurfum poft tenebras

: o«

. fpero lucein.

15. Si fuftinuero, 1nf'ernus domus mea eft & in tenebrle

dl

Óftravi lettulum meum.

N

14. Putredini dixi: Pater meus es, mater mea, & foror niea.

vermlbus

oxal

15. Ubieft ergo nunc præüolatlo mea, & patientiam meam

quls conüderatg

Tent.

Fff

F

"d

16.ln

füm

quod mihi acc1d1t., 1mportumtatem

Po/? tenebra: /þero [zcem. j Cum in

tamen ejus, & amicorum damnabunt,

noóce nihil inveniam levamentl, ite-

nvl

adverfibuntur, & contraillam in meam

rum lucem reddl, & diem orm de-

defenfionem confurgent.

fidero.

nitam

Q« Vizm fmam.) me v;rtutls, per

13. 52 faffiguero, 6c.) Si patleuter

,R

- quam ambulat.

expectavero , tandem mors aderit, ea

— !

Addet fortitudinem. ) Confirmabi-

me fepulchro condet, & atternz quie-

untty

tur in bene agendi propofito, tantum

ti, pacatoque fomno , quo: nunc careo,

ato

tradet, ibi ad diuturnum tempus fter-

abeft, ut meo infortunio ad deferen-

nam leculum meum.

Vel fenten-

& al

& 4l*

dutm officium moveatur.

lo

10. Comvertizatni , 656. ) Videtur Tob

tia eft, quantumvis patienter feram,

amicos provocare ad inllaurandam di-

ut famo, & vos monetis, non tamen

eh

E

fputationem , quafi jam illis obmute-

in priorem ftatum mihtuar 'fed mo-

i pfO'

fcentibus infultet, aut 11105 laceffat

riar, &c.

ad pugnam.

14. Purredini dixi, &ïc ) Spere au-

ypul

Nos imuenziam.

*

tem brevi adfuturam mihi morfem,

yber-

- fapientem. ) Faxo,

ymnts

ut infiptentes appareans

quam opto, nam magna mihi pro-

II. Dies mez traz[ierunt , s. ) Re-

pinquitas cum morte; & vermibus fe-

; hy-

pulchri contraéta e&, propter corpus;

dit ad querelas fuas, quod miferi fa-

;f

d

ciunt, & egrotantes, qui femper eo-

quod mihi jam nunc putrefcit, & ver-

4

do

dem revolvuntur & eadem f&piusin-

mibus fcatet.

Italice diceremus , Mé

eulcant.

Vide di&a fuperiori cap.

vVo domcþzzmnda coz la þ;ætredme, e com

HEX!

num.

fu.

03.

liwermi, con quali 12 quefa AA d-

2,5

Diffpate.) Nariis motibus agitate,

fermzt4 ho contratta gran parentvia.

"N

doloris, timoris, fpei , &c. qui affe-

Ig. Ubi eff ergo nuncp væj?o!;zz*za mea?)

étus. ammum meum m(.urfant & tur-

Cur ergo animo alacri mihi letum

.Vel,

j eul

bant.

mortis diem non przítolor :

n &

ai. Nodem verterunt : diem.) An-

ubi eft pu"tma felicitas, quam meprz-

faciunt, ut

ftolari jubetis :

VU

ores, quibus crucior ,

[i

ho6

&oGtem infomnem xtranfxgam,

Et patientiam mtam- quis cenfd:mt 1

414

LIBRIJOE

i6. fn profundiffimum infernum defcen

j

$

dent omnia ï:hea :

buli

putasne faltem ibi erit requies mihi?

^

CAPUT XVII.

fi

li

l0

;Bdld(l-(l arguens Sfob

ja&antie , € impatientia ,. '[lejärily/iz imþig.

fiper

vum maledictiones , ut [uam contra- ob [ententiam. [latuat,

II

fiempe Xz'pfum fa

ntum propter peciata [ua

tjus,

*

| guniri.

-

At

T.

illius

[) Efpondenä autem Baldad Suhites, dixit :

D

2. Usque ad quem ünem verba ja€ta

bitis ? integligite

& fic loquamur.

illug-

p'ius;,

*

n

3. Quare reputati

f

umus ut jumenta, & forduimus coram

vobis ?

pere

.

/.4. Qui perdis animam tuam in furore tuo, numqui

d proptexr

Ü5

alper

te derelinquetur terra, & transferentur rupes de loco fuo?

16

s. Nonne lux impii extinguetur, nec fplendebit fiamma-iglzis

mefïlg

eius ?

6. Lux obtenebrefccet in tabernacu

lo illius, & lucerna,quce

".

it&n |

fuper eum eft, extinguetur.

.

7. Ar&tabuntur greffus vi

it eum

Ü'sücaces

rtutiusyiejus : & preecipitab

L

'

coplülium füum.:.

d

Kin]

Ia. ferore tuo.) .Cum indignäris;

Mar

In Hebr-.- eft , quis wideäit eum? quafi

dicat, utinam patienter agere mihi

impatienter apis, nec tuarum arum-

Tàmy

eontingat, & omnes patientiam meam

narum caufam agnofcis.

)

X

]

impletam videant.

Namqaid propter te derelz'nquemr fer-

fttent

r4? ) Putas ne tuz caufa Deum pro-

36, In profundiffium , &c. ) Sepul-

dones

€hro condar , ubi quietem fpero.

videntie fue ordinem immutare vel-

quodar

le, ut folemne fuum non teneat , fce-

H

que ad quemfncm ?£8c. ) Quan-

leftos, & impios, qui fe a culpa ab-

2.(]9

donam finis erit tant& verbo-

amg

fitatis: Infimulat Job loquacitatis.

ftrahi non fïnunt, puniendo:

eftim

f€7 It

dztelligrte prius , Gc-Yy Quaü dicat;

$. Lux impi.) Felicitas impii.

I*s

non intelligis , o Job; quinam fit ora-

fame ]

tionis nollra fcopus , nec qu& tu pro-

6. ,S:,tþ& em eff.) Quæxllh fulget.

fers, fünt ad rem.

g.« "rlbabuntur ereffus.) In magnas

ferel

E

3. Reputazs [umns wut - jumenta.

) Nos

auguílias, & difficultates incidet, ex

Ti a

enim plane rudes , & indotos pro-

quibus non poffit emergere.

nunciafti , cum dixifii, Cer eorum loz-

Virtstz.) Potentie , quafi dicat,

u

ge fecifli a dijcipliaa , Cap. 137. a.

non poterit facere, quz vellet.

pellex

Sorduimus.) Niles habiti fumus.

- Precipitabit eum confrlium [uum. ) Vi-

ihter

4« Perdis animam tuato. ) Nitae ufu-

tz ratio, &

ram tibi adimis.

quod fequetur.

propoüturrf , pravum,

B

Vitit

—

CAPUT.XVIIL

418

met

$. Immifit enim in rete pedes fuos, & 1n maculis ejus am-

bulat.

9. 'Tenebitur planta 1ll1us laqueo, & exardefcet contra eum

ütls

zmþ;a-

IO. Abfcondlta eft in terra pedica ejis, & decipula illius

fuper femitam.

V

l,

Il Undlque terrebunt eum fornndmes, & involvent pedes

ejus.

12. Attenuetur fame robur egus, & inedia invadat coüas

illius.

15. Devoret pulchmtudmem cutis eJus, confumat brachia

|ligite

ilius primogerfita mors.

14. Avellatur de tabernaculo fuo fiducia ejus, & calcet fu-

COT

per eum , quafi rex., interitus.

topter

1s. Habitent in tabernaculo illius focii eJus qui non efk

j0'

afpergatur in tabernaculo ejus fulphur. ,

g

16. Deorfum radices ejus üccentur, furfum autem atteratur

meffis ejus.

t,quæ

17 tM emoria illius pereat de terr.. * &i non celebretur n0- Prov.

nién ejus in pïatels,

( c

Prad

eum

19. Fx-

; ]n-

g. Dzmifit , 66c.) Se 1pfum in rete,

ditas, & egenas

Nam qui alii Eoux

& in laqueos induxit.

funt ejus , qui non eft? cum enim pa-

Maculis. ) Macuïæ funt retium fo-

'Diti$ y

res paribus focientur , ejus qwi zoz e/?,

grum.

ryamina.

focius effe non poteü, id qaod ett,

9. Sirs.) In Hebr. / ftä,m/lx, aut

quod floret, & quod bene habet.

fur Iet

fftéentess graffatores fcilicet, aut pr&-

A pfrgamr P

- fodlphbur.) T1ac phra-

fis vel vaürratem a

& Fterlhtatem x

fn pro«

dones, quiillius exitium. cptant, &

h

fe yd

quodimmodo fitiunt.

Deo immiílam fignificat ,

qui 2/zi*

I fCC'

I1. Ppgvolvenr pedes ejt:.) Dum fu-

fiper peccatores laquem , 4ghewm, £E5 ful-

am glomerat, prz trepidatione, &

phsr, ut dicitur Pf. 1o. g.

'Nel lu-

p ib

fen

&um in morte domeflicorum ; fole-

eftinatione, pedibus implicatis inter

fe, in terram ruet.

bant enim , ut aliquibus placet, ful-

1":

12.- Robar ejus. ) Cotporis fortitudo

phureos fuffitus fenfibus ingratos in

Alii robur filiosin-

iige

fame languefcat.

terpretantur.

meroris argumentum dom1 excitare.

Vel fignificat domum printis habita-

13. Primogemita mors. ) Mlors czte-

toribus vacuamr, ab iis, qui eam po-

lagms?

ris acerbior, feralior, funeftior.

ftea incolent, fulphure purgandam;

í, &

14. Fidueia ejus, ) DlVltlæ, & fu-

& luftrandam.

Vide Martin. Del

dlcat 3

ellex.

Rio tom. 23: adagiali g.

Quaff Rex.) Adeo potenter, & vio-

16. Ztteratur. ) Vlebr. /ch;zäetur

lenter, ut refifti non poffit,

Mejffis ejus. ) Hebr. rz»us ejus, ger-

V

u

1$. Socii e;u:, qui mom eff.) MOIS,

mina , propagines , rami , familia fci-

vaítitas, inanitas, omnium rerum nu-

licet, &. fii.

416

LIBRI JOB

18. Expellet eum de luce in tenebras, & de orbe transferet

3 al

eum.

. Non erit femen ejus, neque progenies in populo fuo,

g.

Iéo :

nec ullæ reliquize in regionibus ejus.

20. In die ejus ftupebunt noviífimi, & primos invadet horror.

Yo

abful

21. Haec fum ergo tabernacula 1n1qu1,& ifte locus ejus, qur

I

ignorat Deum.

fofter

CAPUT "XIX.

D

ob crudelitatis amicos arguens, fe a Deo ]?czgellarz dicit zmmem*o

me, d

-eftendens affficlionis acerbitatem , & [e ab amicis deffitutum,

5

P

Tece

l

ac ]upeï futura refurreöïwne jezþjum

confolatur.

H

0b

lit

fpondens autem Job, dixit :

ïsl

RE

$. Usquequo affligitis animam meam, & atteritis me

habue

fermombus ?.

16.

3. En decies confundltls me, & non erubefcitis oppnmen-

dcpre

tes me.

4. Nempe, etfi ignoravi, mecum erit ignorantia mea.

l*

Uter.

$. At vos contra me erigimini j

& arguitis me opprobriis

meis.

I$

detmy

6. Saltem nunc mtelhglæ, quia Deus non æquo Jud1c10 af-

flixerit me, & flagellis fuis me cinxerit.

190

faxin

7. Ecce clamabo vim

patiens, & nemo audiet : voc:(erabor,

& non eft, qui judicet.

H Semi-

ftitsq

7 18. Expellet ezn. ) Dominus, vel

que mnocentmm defendens, nihil vos

fhunda

lefi, meo periculo, & damno igno-

Tnat

mors, aut calamitas.

ravx.

$ j

20. I» die ejus.) In morte; aut ge-

nere mortis ejus

$. Oporobriis meis. ) Ín me jadis ,

It mi

| Nevifimi.) Pofteri , qui deinceps

quibus me petitis.

Vel,

meas mie

predi n

vivent.

ferlas, qua mijhi (unt Opprobrlo . ob-

M»/Ut

Tenel

Primos. ) Costaneos impii. Omnes,

jicientes, quafi fint peeeatorum meo-

primos, &noviffimos ftupor; & hor-

rum fupplicium.

A ; y

xor occupabit.

6. Nom aqwn judicro. ) Non penas

lifce m

21. Hac femmt ergo tabermacula , &6.)

N

peccatis ad €qualitatem. rependens ,

Hic exitus manet impium, ejusque

fed alias habens caufas, calamitates

9. G|

domum , & familiam.

has immifit in me.

ls om

z6$, ) Sæpe.

7. Ecce clamabo, ) Erumpit in que».

Af

3 DEc

