relas mchoatun fermonem: abrum..

Itf ej

Conjunditis se.-) 1 nomini2,

d

& püdore afficitis,

& confundere

pens, ut ii fubinde fauunt, qui ma-

E

[

ü m

eonamml.

gno aliquo. dolore cruciantur.

lo 1

Nemo audier.) Liberabit.

IN

4 Nempe. et/':gnom'w, E(c' YXSi qu1d

jadicer.) Me tanquam reum ab ini-

&IraVi dlfputans ) refpondens, meam-

bil|

CAPUT XIX

417

feret

8. Sem*tam meam circumfepfit, & tranfire non pofï'um3 &

in calle meo tenebras pofuit :

lo fno

9. Spoliavit me gloria mea, & abftulit coronam de caplte

méo :

101TOT,

10. Deftruxit me undique, & - pereo & quafi evulfae arbori

abftulit fpem meam.

i5 qui

r1, [ratus eft contra me furor. ejus, & fie me habmt quaü

hoftem fuum;,

12. Simul venerunt latrones e;us., & fecerunt fibi viam per

mrit

1ne, & obfederunt in gyro tabernaculum meum.

7A

13 Fratres meos longefecit a me, & noti mei quafi ahem

recefferunt a me.

. 14. Derehquerunt me propmqul mei : & qul me noverant7

oblm funt mei.

15. Inquilini domus meæ, & ancillae mezse, ficut alienum

tis 6

habuerunt me, & quafi peregrinus fui in oculis eorum.

16. Servum meum vocavi, & non refpondit, ore proprio

amer

deprecabar illum.

17. Halitum. meum exho1ru1t uxor mea, & orabam fihes

-

utem mel.

robri

1g. Stulti quoque defpiciebant me, & cum ab eis receHïP"emj

detrahebant mihi.

cio af

19. Abominati funt me quondam confiliarii mel, &. quem

maxime dlhgebam averfatus eft me.

20. Pelli

abof

morbi ,

Sem

micis circumventum fua fententia pro-

paupertas, mors filios perl-

nl

nunciet mnocentem & á rnalis exx-

mens,; &c

yhil v0S

mat.

Fecerunt fibi wviam per me.) Klebr.

300

9. Semitam meam eircum[epfrt

5:)

& LXX. j[wper me , conculcaverunt

me

Ita mihi Dcus impedivititer, ut pro-

ais ;

gt edi non valeam.

italice du,eremus,

13. Fratres meos. ) Confanguineos;

ojs mll

Mi ha traverfata là flrada.

propmquos

i0; Ob

Tenebras pofzir.) Ut quo iter inten-

Nozi mez.) Amici.

n m

Significat

dam , videre non pofïïm

15. Im]mzzrz.

) Qui domi mee hia-

hifce metaphoris, fe in ma ms tene-

bitabant.

(enas

bris, & ditficu:tatibus verfart.

17. Filiosuterimej.) LXX. habent:

ndens

- 9. Gloria mea )D1v1tns liberis &bo-

Filios concubtnarum mearum , nam filii,

mitars

nis omnibus.

quos ex primaria uxore fufceperat,

Ao/fulzt €OY0»A47Z. ) 4& ufitata repe-

procumbentis domus ruina opprefü

titio ejus, quod primo hemifltichio

penerant

jbrurtie

dictum eft , fed alia phrafi.

18. Stzlt.^) Impn , petulantes.

yi m

10- Sþem.) Status felicioris.

19. Conffiarii mei.) Wamiliriffimi;

ic. Latrones ejas.) Mliniflri ejus ,

quibufcumn arcana communicabam.

»

B:bl. eum Com. Menoch, Tom., IAl, -

Cgg

T

L]

418

-

LIBR]I 3—03

L

40. Peili mese, wnfumptm Qa

bus, adheefit os meum , &

derelicta fun

Tf2

U -a

ntummodo lab

Cl Ca (C ï(IS Ineos.

4

21. Miferemini mel, nmtïem;m mei,

3.

ltem vos amici mel,

$ph

qma manus Domini tetmt me,

Quare perfæquzmml me fk cut Deus, & carmbus meis

faturamlm 2

33. Quis mihi tr:buat, ut fcribaritur. feï mones me ei? qms

mihi det, ut exarentur in hbm

[

24. btvlo ferréo, & plumb1 lamina, vel celte fculpantur in

fflenis

fhce ?

(

ol

25. Scio enim , quod Redemptor meus vivit, & in novnïïmo

ti q

die de terra fune&urus fum :

&

.26. Et rurfum circumdabor pede mea, & in carne mea vi-

tam,

debo (1) Deum meum.

f |

27. Quem vifurus fumego ipfe, & oculi mei confpe&uri

jd n

funt, & non alius: repofita eft hæc fpes mea in finu meo.

28 Quare ergo nunc dicitis: Perfequamur eum & radicem

nube:

verbi inveniamus contra eum ?

1

29. Fugite ergo a facie gladu.J quonlam ultor lmqmtatum

Tif

gïadms eft & fc: tote effe

e judicium.

hi

CAPUT

10 T

(I) Deum. Iz ediz. Sixz. legitur :

Salvatorem

Ü |

Hzc fünt, quz

bitu

Quem maxime diligebam. ) Amlcüïï-

qui eft immortalis

mus quifque.

fcribi volebat in marmore

fcilicet a

10

20. Pell mes,) Mlarafmum defcri-

Deo immortali, & vitae in nobis au-

dolys

&ore fufcitandum fe eífead meliorem

bere-videtur, cum fcilicet exhaufto

corporis fucco offa cuti pr& üæltate

vitam, & perpetuo duraturam.

adharefcunt,

26. Ie cavge meavidebo Deum meum)

Chriftum Dominum oculis corporeis,

D

Derelitla f nt tratummoda,

B)

Abfümptis gingivis, & genis.

oculis vero mentis divinam effentiam.

e2. Gicut Dems.) Sicut me Deus af-

à7. Ef Won 4lius.) INÓn alius pro

3. 1

me videbit,

Quf

tf

fligit &rumnis, morbis, &c.

fed egomet tam beate

Que tu

Cm 4ubus me z;jamnzmmz ?) Simile 1il-

fpectaculo fruar.

jud Pfalmi 26.

.ä'/,vþra, Zapt /itper

29. GZurre ergo mnmc dzcztzs

Efc.

Ws a

ita

Cur me mnocentem, & olim tanti

pett d

yae mocendes , ut eu'a Wi CATHOS "as :

t

15

me vexant, ut ferinum i in morem car-

boni corgpotem futurum in refürre-

2

nibus meis explere fe velle videantur.

&ione pergitis infe&ari, & perfequl

Wl

Radicem. 'verh ) Ocæaüonem ua;um-

lt i

23. gjxmzþftrzäudt Esfc)Macmum

nf

effe oportet, quod dicturus eft ]ob

niandi.

optatque, ut. ad perpetuam rei me-

29. Fulf;te ergo 4 f:zc:e g!fdzz ) fl-

Ád i

moriam marmori infcribatur.

mete VOblS ab ultrice Dei dextera.

6 $

24. Ctte.) loftrumentum eïï: fcul-

-Scitote effe judicinm. ) ltaque ne pu-

V yen

ytorum.

tetis vos impune laturos , qug peecas

yeritis.

H

]u

2$. Redempter mens ;vrwf.) Deus

I d

LOW

419

2 &

CAPUT AXX.

| f

Soþbar fverläzs Stob. motus,, correptionem ipfius /Ee dicit auditurum

ts

e» quæ f ! apud ])mm par s.impii , mulïzs fveïbzs

jr ofef/mmr.

FR

! quis

fpondens autem Sophar Naama thites , dixit :

RF

4. ldcirco cogitationes meæ variae fuccedunt flbl? &

tür m

mens in diverfa rapitur.

*

. 3. Do£&trinam, qua me arguisy audïam, & fpiritus intelligen-

(imo

tie mez refpondebit mihi.

4. Hoc. Ício a prlnc:lpïo, ex quo pofitus eft homo fuper ter-

a vi-

ram,

d Quod laus impiorum brevis fit,

& gaudium hypocntæ

eQuri

ad inftar puncti.

JO,

*6. Si aícenderit usque ad coslum fuperbla e]us,& caput ejus

(icem

nubes tetwent

7. Quafi Íterquilinium in fine perdeLur & qui eum vide-

ttatuf

rant dicent: Ubl eft ?

8. Velut fomnium avolans non inv enletur, tranüet fïcut vi-

fio noCturna.

JPUT

9. Oculus, qui eum viderat, non v1deb1t, neque ultra 1ntue«

bItUI eum lnf*us faus.

)t, quæ

0. Filii

&;'

I'.)'I

1s atter lntur ege&ate .& manus illius reddent ei

eice. d

obis 2

dolm em fuum

II Oira

cltorem

Ggg 2

!

) metlï 9.j

D

circo, ) Quia fcilicet dixifti gla-

Qz" eum viderant.) Qm prlus vide-

l

5rp0f€hl

dium effc iniquitatis ultorem.

rant fuperbum , cum fioreret.

fontjam.

E Dacïrm;mz, qua me 4rguz& $.0 0. J

Ubj eff ?-) Quomodopernt &glo-

QJB(I UJC

)

noón. invitus audio,

ria illius evanmt

fjys pto

1 beate

qus tu contra fententiam noflram pro-

$- szm nofiurna.) ldem ügmficat,

fers argumenta ; tantum tamen füp-

quod fomnium. in priore hemiftichio;

petit dodrine, ut.ea th[oivcrn pot-

eft enim repentzo facra fcrlpturæ fa-

515([

miliaris,

j

antà

fimus.

reure

s. Laus impiorum. ) Leritiz, ut ha-

9- Loeus fuus.) Sic fupra cap 7 n,

bent LX X.

exultafi? ,

ut habet D,

10. dicitur , zec cagnajc:ct eum amplius

Efxcqu

locus ejus, ) INon occupabit atmplius

eilum

(Jhwfof'comuq, profperitas &c.

* Ad wj?ar »:241;.) M omentanea.

locum fuum. . Simili phmfx dicimus

pT*

6. 05 ,-w-æw ejus, ) Sabiimitas e,z/s,

Ita! i1ces que/!;z änfgz 20n U"i-vedera Plli»p

"

ut vertit Pag ninus.

lo. Mazus ejes.) Opera ejus, quafi

A[CI [

nt Pb

7. Q f /!erq aüniuszs de f Azfem*-e-

dicat, punietur ob mala fua opera.

fup,) Abjicietur, ut fes vthïmg, &

Dolorem.) Quem aliis intulit vio-

PCUW

f01 didiífima.

lentiam , injuílitiam.

410

LISRITOS

)

11. Offa GJUS implebuntur vitiis adol efcentaæ eJus, & cum

eo in pulvere dormient.

iil

1. Cum enim dulce fuerit in ore ejus malum, abfcondet

illud fub lingua fua.

fürar

13. Parcet 1111, & non derelinquet illud, & celabit in gut-

p

ture fuo. -

25

1n afti

14. Panis ejus in utero illius vertetur in fel afpidum intrin-

*

?6.

fecus.

Ij. va1t1as, quas devmawt, evomet, & de ventre illius

VOt2b

tabert

extrahet eas Deus.

16;. Caput afpidum fuget, & occidet eum hngrua viperaz.

i

yerfu.

17. (Non videat rivulos fluminis,torrentes melhs,& butyri)

20

18- Luet, quae fecit omnia, nec tamen confumetur: juxta

multitudinem adinventionum fuarum, fic & fuftinebit.

furor

19. Quoniam confringens nudavit paupereb : domum rapuit,

2)

& non cediftcavit eam.

—

Tuim e

Eccli.

. * Nec elt fatiatus venter ejus, & cum habuerit, qua con-»

QVIt, ]

$.

cuplerat, poffidere non poterit.

piavin

VOrave

21. Non remanfit de cibo ejus: & prOpterea nihil permane-

25

bit de bonis ejus.

22. Cum

10l ent

runt, a

tr. Offa ejus, Gc.) Per totam vi-

Rivulos fieminis , 6c.) Rerum fua-

!Ilum [

tam vitiis vacabit,

ilique tenaciter

vium abundantiam.

18. Luez.) Penas dabit.

:j

adharebit culpa , & pena , qua ad fe-

(fc)Q

pulchrum ufque illum com1tabuntur

Nec tamen conftmetur. ) "Ut perpetuo

tum v

I12.

Cum enim dulce fuerit, *

ec. ) Sen-

peenis locus effe poffit.

tentia eít, malos a confuetudme pec-

Adimvéntionum [uarum. ) Operum

Qus x

üs, &

candi , de qua fuperiori verficulo di-

fuorum, peccatorum fuorum , in qui-

fiuncmy

xerat , ditficileabfirahi ; nam cum ejus

bus fult ingeniofus ad fenfus oble&an-

üi [7

dulcedmem , qua inefcantur , guüave-

dos, & captandam voluptatem, aut

ad exhauriendos pauperes.

üm &1

rint , gulones imitantur , qui cum fua-

M

vem cibum habent in ore, ut volu-

Ig. Confringens.) OPpnmens.

forma

ptatem ex ejus guflu captent, nonat-

deuz!* ) Dlrl uit.

terunt dentibus, fed illi parcunt, do-

Non adiffcavit. ) Eft Miofis ; minus

quadiat

enim dieitur, quam Hgmficatur, nam

incidun

riec liquatus pér fe defluat per fauces.

FA |

34e Panis ejus , 6c. ) 9ed cibus ille,

mon adifcavit, idem eft, ac vertit,

qui vifus eft fnaviffimus , tandem ama-

perdidit.

In

riffimus evadet, & ut fübditur, ver-

20. Nec eff /Zztmtm x r ) Nun-

tetur in. venenum.

L01

quam enim cupiditas expletur.

thus

16. Caput afpidum.) Ali verfunt,

Poffdere. mom — poteriz, ) INam Deui

venenum afbidum

eadem enim vox-

extrabet de ventre ejus , ut dicitur n. 15

fhünus

21 Non reman(t de cibo eym

-

u

UNn rof? , & caput fignificat, & ve-

nenum, quod venenum fit in capite

mnia abhgurth, nihilque reliquum

d

ferpentum. -

ecit.

23f

17. ANon "wideat. ) INon videbit.

. Nibil permancbit , &c. ) In quo p»c.«

di

]JS[

& pl

N

CAPDT

XX.

ETA

m

25. Cum fatiatus fuent, ar&abltur, &eftuabit, & omnis do lor

irruet fuper eum.

fconde

-33. Utinam impleatur venter ejusl ut emjttat in eum iram

furoris fui, & pluat fuper illum bellum fuum.

in Fu

.24. Fugiet arma ferrea, & irruet in arcum eereum.

25. Gladius edu£&tus, & egrediens de vagina fua, & fulgurans

in amaritudine fua: vadent, & venient fu er eum horribiles.

Bu

26. Omnes tenebrae abfcondltæ funt in occultis ejus: de-

"e illius

vorabit eum ignis, qui non fuccenditur, affüigetur relittus in

tabernaculo fuo.

jdt

27. Revelabunt coeli iniquitatem e;us,& terra confurget ad-—

veríus eum.

butyri)

28. Apertum erit germen domus illius, detrahetur in die

h juxa

furoris Dei.

| rapui

29. H&ec eft pars hommls impii a Deo, & hsereditas verbo-

rum ejus a Domino.

Gg83

CAPUT

Y COf*

cavit, punietur, & ingluvies ejus ino-

Fulgarans m amantudme fea-) Wi-

pia vmdmabxtur quæcumque enim de-

bratus fulgurat ;

& mortis amamudl-

-

Voraverat refundere cogetur.

nem minatur.

tfnane

*

Y

Ut

Horribiles.) "Terribiles hoftes.

Alü

223. drülabitur , æ/fmzbu, &v.

»,

4 Cum

foient , qui cibum aliquem comede-

ex Hebrzo, & Greco legunt, rerro-

—— n

runt, a quo abhorret ftomachus , nec

re$, aut bar/aræs

m fià

illum ferre potelt.

26. Omnes tenchrz , (jc.) Si quod

23*

Utizam unpzmtur venier €jUi,

perfugium, .aut latibulum . quaret ,

&6c.) Quafi dicat, impleatlicet , quan-

femper tamen illum fuüefli terrores

tum vult, ventrem füum ; qui affe-

comitabuntur.

Perpetuo

&us non eít optantis , fed perm1tten-

lguis, qui mem fuaendt!nï ), Quia

Opcrum

tis, & quodnam immineat malum de-

nec unquam extmumtur, qualis in-

nunuantls

fernus eí

100*8

" Sanchez mtelhglt

,obleään

Ut esit4t. ) INam emittet Deus in il-

de igne, qui vibratur e ccelo.

i, d

lum &c.

Reliflus im zabernabudo [zo.^) Wilius,

24. CHglet arma ferrezz, Eä'c ï Ef

aut nepos impio patri fuperttes.

Vel

fenfus eft, conje&us in locum fuppli-

[2

forma loqueridi adagialis, queineos

quadrat, qui minus malum vitantes,

cii, & in eo defertus a Deo.

"H : mittus

incidunt in aliud gravxus , juxta vul-

21. Re'vcl:zöu/'t, 6'c. ) Armabitur

atum illud.

creatura contra impium , atque illius

itul'; pim

iniquitatem fuo teftimonio prodet.

Ti VEfntä

Incidit in Scylam , cupzens witare

Nlahs ex-

Chary&édn.

e9. Germen dopmus liius. )

Loquitur autem Sophar de pecca-

pofita ejus pofteritas.

us

Derahbeter.) Auferetur , defluet,

ur

toribus, qui dum conantur effugere

am n

manus hominum,

incidunt in manus

perdetur.

TE

Dei.

Viad. 'Vlartm Del Rio tom. 2.

29. Par: bomines,) Id, quod im-

3dagiali. 9.

pius a Deo timere poteü

& debet.

g

.Et /äæ,re;ltms, &c. y Eft ufitata re—

dique

25. Edwilus, E5 egred;en,c, &c. ) Gla-

dius, calamus eductus eft € vagina ,

petitio prioris hemiftichii.

& pharetra.

Verberum. ) Operum.

quo Iu

*

422

LÍBRI O

U

CAPUT XX

f01 €

ijb paizerter ab amicis audiri poflulans ,

caujam inquirit , quare

It

füm s

impiorum nonnulli im finem usque vite þïofþeremu r, lii contra

12

adver fis cedantur, & refpondet , impium in diem perditionis

otga

ü Deo Jervari , falfam amicorum con jolatzwzwn

:

- per boc convellens.

A!»e

nidi

1. D Efpondens autem Job, dixit :

I4

tuarur

Audite, quaefo; fermones meos, & aglfe pcenitentiam.

4. Suftinete me; & ego loquar, & pof*c mea, . fi videbitur,

!j

verba ridete.

prode

16

4. Numquid contra honnuem dïfputaüo mea eít, ut merito

non debeam contriftari ?

Confil

5. Attendite me, & Obftupefu:.e, & f&perponlte digitum

H

- ori veftro:

&5 n

6. Et ego, quando recor datus fuero, pertimefco, & concu-

It

tit carnem meaim tremor.

quam

Jeem — 7. "Quare ergo im Pu vivunt, fublevati funt; confortatïque

12.1. divitlis ? ?

dide

G

I

8. Semen eorum permanct cor am EIS. prcpmquorum turba.)

k!t.k.l

(rsts

;m in confpectu eorum.

11 ]

3 &n**r

Tum, «

Qe

4 R

I&7

l

s corum fecuræ funt, & pacat&e & non eft virga

tant, &

D 1 ïu- CT 1ll6S.

IO. Bos

I2.

4Gz e p Juentaa H2 ï 3-/5 utatemen-

LXX.

cur.omÓm

aralcar ?

id eft cur

Iinme

Y

À. tem ; aliud w 1 fenüite ,quam

non patiar anguftias , meéirorem ape-

ha&enus fenferitis , poi x.teat vos, &

riam , & parum docilibus amicis ve-

LXX

hementius refpondeam ?

Vel fenfus

& fnx

pudeat yl iftini erroris.

quam

3. Saffinere. ) þXpC&ate, patlenter

eít: cur Dcus non ftatim vitam mihi

audite.

adimit,

fi nempe ita ut vos du.ms :

Ihen 1

nec malum cvenit fineculpa, neccul

hoc fb

4. Numquid contra bominem , &c. )

üt

anLHntl'l eíffe videtur ;

"merito vos

pa ulla manet impunita ?

attentos effe cupio, quia de re ma-

6. Recordarzas fuero 3 us , quod

M

di&urus fum.

fii per pe

gna agitur, nimirum de divina pro-

mdentla de impiorum füppliciis, de

Pertimefio. ) Stupore defïgor,

Ifc()t

p;orum ærumms, nec cum homine

homeo

lmp](

, Quare ergo fmptt vivust

656)

Tem (

diputo, fed cum Deo, id.eft, non eft

mihi quaftio de.offenfione, vel inimi-

Si ut vos afleritis hujus vite.zrumni

dVlmv

citia hominum, quam parvipen ie*em,

in fcelerum vindidam immittuntur.

idien

fed de offenfa Dei, quami fi incurrit-

9. Semem eormme. )Fïïn eorum.

SJ?/

fem. meuto c.ontnüaier ; & ancerer.

' Pewsaanct corame fs. ) anu*lt & if«

Wi [

Ut merito om deleam contr thr EO

e'us*nes funt.

Y

g: Firga Dei ) Dxumtus illatum

Y

Proprle ex Hebxæo, cur mozm aborevia-

flag s..zwn

buur ,

vel arcabur fprrites mens?

p

CAPUT.XXI

423

0. Bós éorum concepit, & non abortivit: vacca pepemt &

non eft privata foetu fuo.

, (irt

11. Egrediuntur qudii greges parvuh eorum, & infantes eo-

(onid

rxum exultant lufibus.

(f

i2. Tenent tympanum, & citharam, & gaudent ad fonitum

!

"organi.

13.. Ducunt in bonis dies faos & in pun&o ad inferna de-

f»endunt

14. Qui, dixerunt Deo Recede a nobis, & fcientiam viarum

'QtatT.

tuarum nolumus.

ebitür,

15. * Quis eft Omnipotens,

ut ferviamus ei? & quid nobis *Mal.

RE

3

I 4«

prodeft, fi oraverimus illum E

mmeriuo

16. Verumtamen quia non funt in manu eorum bona fua,.

confilium impiorum longe fit a me.

Igitum

17. Quoties lucerna impiorum extinguetur, & fupervemet

eis inundatio, & dolores dividet furoris fui ?

-

sl

18. Erun: ficut palez ante fac:1em ventlg & fxcut favilla,

x

quam turbo difpergit.

I9. Deus fervabit filiis illius dolorem patris : & cum red-

itique

diderit, tunc fciet.

20..V1-

w

À

ub

eorum felicitas,. nec in illorum ar-

PT. Eg;edumt .a Jc.) Infantes eo-

rum; & pucruh uuum domos lufi-

bitrio pofita,

: Ifgà

tant, ö. clafciviunt, £:

ani, vegeti, bilares.

Coaf ium.) AMgendimodus, quo fe,

IH

Organi. )

J'Muhu ahc.u jus. in-

& rationes !uas ('iu: "unft

o. B05

——

ftrum er*tl

17. Quorzes lücer /z;z impiorum exitinm-

eft cut

13. Je punilo ad 12 anr de/äe;zd;/mt )

guerar. ) Vïd*'*' ur wfpondeæe interro-

om ape

P ationi num.

LXX. i» requie, quah dicdt,' eXto-,

7. propofite , quare tm-

itts YO

& fine dolore, prius vit m abfolvunt,

/7!' UtU/Z2ZÍ ,

L.(

heipondu enim- 1l-

j fen(us

quam fe in mórbum, aut vita difcri-

lis brevem hane felicitatem indulgeri,

men incidiffe cognofcant.

Infernus

quam

m mlhï

&ternuni peïmms : quafidicat,

dic ]uS ;

hoc loco ad hteram fepulchxum fï')nv-

frequenter, & quam facile videmüs

gecoul-

ficat.

felicitatem 1mpiorum mfehcl, & de-

14 523 dixerumt Deo, C60.) ER im-

precánda morte obfcurari ?

, qui

pii periphrafis.

Insndatio. ) Mglorum.

Recede a mebis.

Conantur epnim

Dividet.) Deus peenas culque pro

Z

meritis tribueris.

T0f &

impii excutere animo omnem faluta-

rem cogitationem,

& omne cum

19. Servabit /Z:zs :ius dolerem pa-

M

divinis rehus commercium, quafi fa-

£ris, y ALrumne emm parentum in fi-

flidientes divinam pxæfenmam.

lios redundant ,

& filii multa patiun-

Sc;em;zzm "Uviarum tzarum.) Nolunt

tur propter patrum fcelera.

Sic pro-

m

enim experiri, qualis fit divine Iegls

pter Salorgonis peccata ejus filii; &

&

vià.

nepotes majori regni líraelitici par-

16. Nos [uut im mamu eorum bona

te caruerunt.

[latur

fiia. )

). Quia fcilicet nec perpetua eft

Cum. reddiderit.) Cum Deus merito

at

^

-

:

4

4

UDrs5 R,-i--ïj OB-

20. Videbumt oculi ejus interfe&

7

E

ionem fuam , &Ade furore

T0

N

Omnipotentis bibet.

21. Quid eni

m ad eum pertinet de domo fua poft fe? & fi

21

det 1

numerus menfium ejus dimidietur ?

22. Numq

uid Deurn docebit quispiam fcientiam, qui exceïf

fus judicat ?

L

"a

vipll

223. lfte mori

tur robuftus, & fanüs, dives, & felix.

2

rahel

24. Viícera ejus plenä,fuïït adipe, & me-dullis ofía illius ir-

rigantur.

*

j

23. Ali

YO

us vero moritur in amaritudin-ef a/nämæ-absque ulli"sy

opibus.

26. Et tam

en fimul in pulvere dormient, & vermes operient

€os

Iiiji

2z. C

(li

iniquas.

erte rigwi coiglfta'tienes veftras, & fentcntias contrame ,

-

.

-38. Di

citis'eni)m : Ubi eft domus principis? &übijtabefnai—«

cula impiorum ?

adem il-

29. lüterrogate quem

libet d&;'viatoribus, & häec e

7

]

30. Quia-

lum intelligere cognofcetis.

Exceífos,) Potentes, & fapientes.

fupplicio peccatores affecerit : filios

impii v. g. immature morti traden-

23. R?Jäzg/iz.zs, fjj:/m-zzs.) Bona vale-

que pe

do parente fuperftite.

tudine per totam vitam ufus.

Ferunt

d aU. Amaritudine 432?;72&. 2 d Multis

Cl

Tunc fciet.) 'Tunc peccator intelli-

E

et gravicatem fceleris," & divinam

molehtiis vexatus.

telman

pr«.xvidentiam res humanas non né-

26. :2 puluere dormient. )

| Jacebunt

P ONE

.x

in fepulcro.

Ex di&is quatuor. hifce

tatm.

gligere

verficulis videtur Job veile colligere,

20:.

þzf&f&äïiamm.) Intäfitum fami

minex

hz fua.

veram non effeamicorumfententiam,

quafi.

De furore Onsn ipotentss

biäet.-) Deca-

qui putabant erumnas , quz homini-

porat

bus in hac vita contingunt, neceíla.

lice, imo de torrente divina indi-

Dajano

gnationis.

rium effe argumentum fcelerata; vitze

l;

21. Üwdenim ad eum lþe'rz*z"nef . 55.)

ejus, qui malisillis vexatur.

(nfo

Sententia.eft, Deum graviter aliquan-

27. Newi cogitationes "veffras, (fc. )

Animadverto vos didis meis .non aí-

*

N

do etiam in hac vita punire peccato-

;

tiüm

res morte filiorum,. &c. quia fi poft

fentiri.

eorum mortem mala illis evenirent,

Ez fententias contra me imiquas. )'Vi- ?

pius,

deo vos de me male fentire, &- in

Thanet

non inde cruciarentur, cum naturali-

Ducet,

ter domus fuz ftatam cognofcerenon

opinione veflra hzrere, & qua unt-

3l 4

verfim contra impios diireri;is, de me

poyfïint.

dicere..

L

FM m

Sz numerus nsenfium ejus dimz'a'ietur.)

Qui

Si Deus tempus vite filiorum ejus

28. Princzipis. )

VIniquï, quafi dicat,

t

dimidiet , aut brevius faciat. -

Jobi.

Pü

22. Sctentiam. ) Qua fcilicet ratio-

cQ. Ieterrogate quemlibez de viatori-

?

N

Pmþinw

ne mundum gubernare debeat , fontes

bus.) Wiatores ii effe. videntur, qui

ix; Qac , aut in futura vita gle&ene,

multas luftrarunt regiones , multam-

lij

CAPUT XXL & XXIL. -

-

*

,

fütore

30. Quia in diem perd1t10n1s fervatur malus & ad diem fu-

roris ducetur.

I

31. Quis arguet coram eo viam ejus? & quæ fecrt, qms red-

det illi ?

. excel

32. Ipfe ad fepulchra ducetur, & in conoerle mortuorum

vigilabit.

33. Dulcis fuit glareis Cocyti, & pott fe omnem hominem

lu5 jt-

trahet & ante fe innumerabiles.

L

34- Quomodo igitur confolamini me fruftraj cum lefponüo

e ulli

veilra repugnare oftenfa fit veritati ?

CAPUT XXIET

Xerien

KEliphaz; arguit Sfob imuifericordia in pauperum oppre[Tone , ö—*-*'

tra me

aliorum f acinorum : offendens ipfum de dixoina provideniia. non .

berna«

re&le fentire , ac ponitenti bona promittens.

*

ndens autem Eliphaz 'TThemanites, dixit :

dem 1l

T N

Numquid Deo poteft comparari homo etiam cum

o Q

perfe&tae fuerit fcientice ?

5. Quid

yentes

a vale

que pere rinando experientiam colle-

In congerie mortuorups vigildbir. )iNo-

gex unt.

ta Vatabl. Eugubinus.

bili fepulero inclufus, epitaphio lau-

Multis

Clarius, Dionyfius, Cajetanus; T 1-

datus, addita etiam fortaffe. tantum

telman. quï dicat: fapientes interro-

non viva, ac fpirante defundi flatua

2cebunt

gate, ex eis rei, quam affero, veri-

marmorea, aut erea, qua omnia de-

ot hifce

tatem cognofcem

Alii viatoris no-

fun&orum inemoriam intercidere non

mine vulgarem quemlibet intelligunt,

patiuntur, & cum extinai fint, eos ta-

odxgere,

quafi dicat :

res eft notiffima, & ex-

meh vrventes & walantes I]Ob]S ex-

ltenuzm;

hibent.

homml

ploratiffima. Italice diceremus, qzazz;

Vel fenfus eü, inter mortuos

neceiïan

paffano per taflrada, ne fono informati.

vivet in inferno.

ita Philippus in. Catena , & ex re-

18 vt

centioribus Sanchez..

33. Dulcis fui? glareis Cocyti. ) 'Tor-

tareus inferni finus non gravate lum

/y 60' )

30. Quia in diem perdzttoms, 55c)

Etiamfi profpere agere videatur im-

excipiet, quafi complexu fuo dignum.

non 4*

pius , tamen illum füo tempore peena

In Hebrzeo eft: Dulæfcunt ei cefpises

manet aterna. -

v4llis. Sepulcra in vallibus effe fole-

'/1/') Vl

bant.

lbi placida compofïtus pace

&m

Dscetur.)Digno fupplicio afficiendus.

. 31. Coram eo.) lpío vivente.

qmefcrt.

æ ulll"

Viam ejus.) Perditos ejus mores.

: Pof? fe, 6$c-) Sermo effe videtur de

; du mé

pomypa funebu, multisque ante, ó

- Quis reddet ?) Quuis audet , aut po-

teft punire, cum fit dives, aut potens?

poft feretrum comitantibus 'defun-

f dictt

32. Ad" fepulera dmcmr) ïnüehtl

é&um.

Vel ferfus cít, omnes eum

plopmquorum amicorum, c.hentum

fuo ordine fequentur.

at (ff4

turba comitatus.

Mf

qu

34. Frufira.) LXX inanttcr,

Bibl. csipa Coma, Menoch, Tom. IL.

MHhh

mumm'

*

436

LiIbR!

Jos

4. Quid

prodeft Deo, fi juftus fueris? aut quid ei confers9

Y»

fii mm aculata fuerit via tua ?.

calcu

4. Numquid timens arguet te, & veniet tecum in judictum,

16

s. Et non propter malitiam tuam pluumam7 & mhmtas ini-

fünda

qu1tates tuas ?

Y

6. Abítulifti enim plgnus fratïum tuorum fine caufa, &

facere

nudos fpoliafti veftibus.

ll

7. Aquam laffo non dedifti, & efurienti fubtraxifti panem.

"ou

8. In fortitudine brachii tui poffidebas terram, & potentiffi-

E

Dj

muüs obtinebas eam.-

€08,

9. Viduas dimififti vacuas,& lacertos pUplllorum cofüinuifti.

20.

Io. Propterea c1rcumdatus es laqueis, & conturbat te for-

VOrav

mido fubi:a.

II. Et putabas,te tenebras non vifurum, & impetu aquarum

bis fr

mundantlum non oppreü'um nT

05

.12. An non Cogitas, quod Deus excelfior coelo fit, & fuper

Corde

ftellarum verticem fubhmetur ?

13. Et dices : Quid enim nov1tDeus? & quafi per cath-

longe

nem judicat.

x

I4. Nubes latibulum euus, nec no&ra confiderat , & circa

card ines coeli perambulat.

15. Num«

Qace

3

Hj prodeft Deos, Bc ?) Nihil in

Lacertos.) Omnem opem fübtr axxf'tl,

ext,. Deum redundat utilitatis, aut

omne auxlhum facultates omnes.

« De

voluptatis, fi juftus cum fis, crucieris

malis

IO. CGreumdatus es laqueis. ) N lum

9.

tibi patet effugium a malis, quibus pre-

4- Numquid timens

c.2) Site ve-

meris.

Xat, non proprerea vexat, quod aut

H

M

Coprurbat te form;dg ) Cum enint

mt111tatem inde capiat, aut fru&um,

gravia fint, quz pateris, adhuc tamen

pionm

aut quod aliquod fibi timeat incom-

gravxorum expecatione conturbaris.

16

modum , ni faciat.

'Tota ergo ratio

15

ex illius juítitia : & peucahs tuis pe-

1p. Ef ;mtdad.r, &c.). Cum inique

C'in

tenda elt.

ageres, exiftimabas tibi omnia belle

U.j

6. Abflulifli enim ngmzs, 6c.) Pau-

proceffura, nec impendentem Dei ma-

tüm, i

peres vexans, & ab illis exigens, quod

nüm vindicem formidabas.

0. ]

folvere non poterant.

12. Deus excelf£er celo frz.j Eit intra

Wle

Nados.) E:gentes , inopes.

celum fé contineat , nec rebus huma-

t&ïcreba

7- Áquam, 65c) Nec potum, nec ci-

nis interfit, aut illas curet.

Rell [

bum pauperi dedifti.

13.

Quaft percaligimtm judizar.) INon

mOïlam

8. Dp fortettdine, £$c.) Fy rannice do-

clare, & ddtm&c, qu& peccantur, co-

lni

minabaris.

Hl)

Potenziffisus.) Niolentus, & in fub-

gnofcene..o

lj

ditos injurius, & injuftus.

14. Gardines c«li.) Circa ambxtum

TR

9. Pacuzs.) Omnibus vita fubfi diis

cceli fpatzatur,humanomm neolwens.

fgehatas.

Q

J*

CAPUT KXXII.

4*7

Onfety

1;. Numquid femitam fzeculorum cuüodzre Cupis , quam

calcaverunt viri iniqui ?

| Cium,

16. Qui fublati funt ante tempus fuum ; & fluvius fubvert:lt

P

fundamentum eorum:

17-- Qui dicebant Deo: Recede a nobis : & quafi nlhll pofï'et

ufa, &

facere Omnipotens, zeftimabant eum.:

18. Cum ille tmgleiïeï domos eorum bonis: quorum fenten-

anem,

tia procul fit a me.

entif

* Pfat.

I9. * Videbunt jufti, & I&Ptaountur, & innocens fubfannabm

106

€os.

inulfi.

20. Nonne fuccifa eft ere&tio eorum, & reliquias eorum de- ?

te fot

voravit ignis ?

21. Acquiefce igitur ei, & habeto pacem; & per hzec habe-

juarum

bis fruétus optimos.

22. Suícipe €x ore illius legem , & pone fe1m0nes ejus in

corde tuo.

x fupet

33. S1 reverfus fueris ad Omnipotentem, æd]hcaberls &

lig

longe facies iniquitatem a tabernaculo tuo.

24. Dabit pro terra filicem, & pro filice torrentes,aureos.

V n

.55. Exitque Omnipotens contra hoftes tuos, & araentwn

coacervabitur tibi.

*

5 Nüm

26. Tunc fuper Ommpotentem deliciis af?ues,, & elevabzs

It BXII-U,

mno

ad Deum faciem tuam.

21. Rogabis eum; & exaudiet te , & vota tua reddes

Nullum

Hhh 2

08 De;—o

ribus pit

18. Sezitam J'E'cmarum ) Veterum im-

4Ediffeaberis.) Profpere t1b1 cedent

um enint

piorum dogmata , & mores.

Omma.

üc tamet

16. F/mvius.) Dlïuvu aqua.

Iqu*ntafem) Et culpam & cu!pæ

ponam.

HIrDALIS

17. Recede a nobis.) Vide dicta fupra

C. 21. D. I4*

24. Pro ferra felicem.) Cui fundamen-

inqu

19. Videbumt-) Punitionem impio-

tum domus tuz firmiter innitatur, vel

níà. belle

ex quibus domum tuam conflruas,vel

yDare

rum, de qua flatim.

etiam adagialis formula dicendi eít,

20. Eretlio eorum.) Superbia eorum,

vel ea, propter qu& erwebantm , íeu

fzgmäcans pro infirmitate robur.

[ranta

ePferebantur.

Pro filiee torrentes anreos.) Unde ex-

cideris filices, erumpent tibi auri ve-

; hum

Rezzqwm €orum. ) FlhOb,leltXäS, me-

moriam eorum.

naz, auri fontes, & flumina.

lgnis.). Ultionis divinz.

26. Super Opanipotentem deltciis qþ*lzes )

77 )ANOH

Ín Domino dele&aberis.

-

fLUf U

21.) 4Acquze|jce. ) Deo fcilicet.

Haiero pacem. «) Hat

bebis. pacem.

Elevalis ad Deum faciem.) Ex animi

a32. Legem.) Cui te fuuuuae & ob-

voluptate, & fiducia.

ambitum

temperes.

27 Vatd zzA reddes. )Pofïquam quod

promiffiene voti. pofiulavems, Obti-

egigee

23* Rewer/iu jmeris. ) Pcr P€CCa'£0-

-

rum penitentiam.

nuerise

u

1

428

ïLIBRJ—SOB

f

1

Tumen-

$. Decertes rem, & veniet tibi, & in viis tui fplendebit

did

29. Qui'enim humiliatus fuerit,

erit in Egloriam: & qui incli-

"

$

naverit oculos, ipfe falvabitur.

f0f :

30. Salvabitur innocens

falvabitur autem in munditia ma-

nuum fuarum,

e

IQ,

CAPUT .XUAm

qod

Sfob dfwz'gmha judicium bumiliter. imvocans (Jlenäii Je mon puniri

H

propter peccata jua , re&leque fentire de providentia Dei intom-

& no

prebenfibilis , omnia pro fua. voluntate

,

:

n

acientis.

abíco

Efpondens autem Job;, a3it: -

D.

r

fiem .

2. Nunc quoque n amaritud

ine eft ferme—meus, & ma-

u

mus plagae meze aggravata eft füpe

r gemitum meum.

fi

3. Quis mihi tribuat, ut cognofcam, & inveniam ill

um, &

lï'

veniam usque ad folium ejus ?

4. Ponam coram eo judicium, &

tmoi

tiOïlibUS'

4

os meum -replebo 'inci'epa.

I6

$. Ut fciam verba

!

j quæ mihi fefpondeat,& intelligam, quid

Intan

loquatür mihl.

:6, Nolo multa fortit

üdin'e con

tendat mecum, nec *magnitu-

]

dinis fuze mole me premat.

3

|

^

| 7. Pro-

E

.m

Vellan

28. Decernes rez;.) Optabis.

25 )llum.) Deum.

dmiy

In vviis 1uis [plendebit lumen.) Aderit

x

4. Ponam

L *

aionibus tuis divinus-favor, qui te,

ponam caufam meam.

jedicium. ) EX-

H

aT

resque tuas profequetur.

Loqll

29. QOui enue bhumiliatus

1

Increpatzonibus.) N el fignificat argu;

&i

fnerit, 8c.)

menta contra advérfarios calumniato-

Thenfh

Qui fe demiferit.

Jachnaverit oculos. ) Qui habitus eft

res, vel querelas ex dolente quidem

effe

demiífe de fe fentientium, & majores

animo, fed amante profectas; qualis

9.4

füos reverentium.

eft illa Jeremig cap. 12. 1. 7uff»s qui-

tiqu

dem tu es Donine,

30. Manuum [marum.) Operum fuo-

irs 'vcrgm.tamen j!,/ 'e

Confiy

rum.

*

lequar ad te.

Ad fínj

2

($. Ut feiam.) Ut fcirem , quid fpe;-

inc

1

"nus plage mes.) Mzzku,: plaga

fini

li

Je forritudo percu/ffonis, inquit

xatione cruciavit,

&arit, cum me tam longa, & dura ve-

D. Greg.

In Hebrzo eft tantum, zz4-

Tentur

6. Nolo.) Nollem.

10,

2u5 mea , fed per metonymiam manus

&um

pro effe&u, id eft, pro vulnere, &

Mzlta fortitudine.) Nolim cum di-

plaga, qu& Dei manu fit, accipitur.

vina potentia, fed cum ejus jultitia,

SUS.

; ,Süper'ge—mitum mm.) Gravior ef't,

ted ha

& aquitate mihi rem effe.

qud

f& vehementior gemitu meo.

$

Proby

ö A P.U "*f | Xfxm.

4

^

-

,

ïndebit

7. Proponat zequitatem co

-

ntra me, & pei'yeniatxad vi&oriam

DA

judicium meum.

u-

$. Si ad Orientem iero

; non agparet: fi ad OcCidenWte'mg

non intelligam eum.

.

t mt-

9. Si ad finillram , qui

d agam ? non apprehendam eum : fi

;

me vértam ad dexteram , non videbo iilum.

*

1o. Ipfe vero fcit viam meam, & probavit me qua

fi aürum,

-

quod per ignem tranfiit.

Y

) putiri

flC0HT-

11. Veftigia ejus fecutus e

Ít pes m;üsg viam ejus'cuvftod/ivi,x,

& non declinavi ex ea.

12. A mandatis labiorum ejus non

.

recefïï, & in finu meo

abfcondi verba oris ejus.

»

I3. Ipfe enim folus eft, & nemo av

ertere poteft cdgitati&-v

&m

nem ejus: & anima ejus quodcumque voluit, hoc fecit.

14. Cum expleverit in me voluntatem fuam, & alia multa

fimilia przefto funt ei.

L

im, &

I$. Et idcirco a facie ej

;

us turbaþus fum, & confiderans eum,

timore folicitof.

JCI'EP'&*

I6. Deus mollivit cor m

eum,& Omnipote.ndconturba.vitr me.

17. Non enim perii propter imminentes tenebras, nec faciem

» quid

meam operuit caligo.

Hhh 3 1

CAPUT

7. Judicium meum.) Caufa mea.-

t1. Vefligia ejus fecutus ff pes mew-)

jmnitt-

9. S; ad Orientem iero ,65c.) Dixerat

Dixerat num. 7. paratum fe eífe ad

fubeundvm judicium cum Deo ; jam

Tob num.13. 9v wihbitribuat , wt :2-

"-

