
|ve

modo dies computant, & cruciatur fpiritus eorum in ipfis.

F'Uff,

10. Cumque verbis multis rogaret Raguel Tobiam, & ille

nvi-

eum nulla ratione vellet audire, tradidit e1 Saram, & dimidiam

X*

partem omnis fubftantiee fuze in pueris, in puellis, in pecudi-

bus,in camelis, & in vaccis, & in pecunia

2

$*

multa, &- falvum,

atque gaudentem dimifit eum a fe,

1r. Dicens: Angelus Domini fan

Gus fit in itinere veftro,

tiet

perducatque vos incolumes, & inveniatis omnia reCte circa

;

parentes veftros, & videant oculi mei filigs veftros, priusquam

(qnoriar.

12. Et apprehendentes parentes

üliam fuam , ofculati funt

eam, & dimiferunt ire.

13. Monentes eam honorare foceros, diligere maritum , re-

e mo

gere familiam, & gubernare domum, & fe ipfam irreprehen-

.

fibilem exhibere.

gecu-

QATM T IUGAL

Reliflis in itinere Sara. reliquaque familia , Tobias

4&9 Raphaeiï

f Qu

1atuto

pracedentes , late a pareutibus Tobie excipiuntur z quo pairis

eculos felle jecoris liniente , ille oifum recipit ; quapropter attis

m

: Deo gratiis, pof? adventum Sare ac familie.

rinari,

feptem diebus leti epulantur..

:? fola-

1. /' "Umque reverterentur, pervenerunt ad Charan, qua eft

dimit-

in medio itinere contra Niniven , undecimo die.

2. Dixitque Angelus: Tobia frater, fcis quemadmodum re

Wi

liquifti patrem tuum.

[

3- Si placet itaque tibi, preecedamus, & lento gradu fequan-

*

]ie exi

tur !

ter noftrum familize, fimul cum conjuge tua, & cum ani-

malibus.

4. Cum-

ys fpe

Nþ 3

fet Ve"

es computant. ) Peregrinationis

ergo 'Tobias fexto die, poftquam do-

*D

mo difceffit, pervenit ad Raguelem.

Jic, &

hujus moràm Serarius quadra-

einta duorum dierum , T'orniellus tri-

His adde quatuordecim , quibus apud

utd.

inta o&o , Salianus triginta quatuor

eum comrnoratus eft , eíficies vigin-

dierum fuiffe putat, quos ita compu-

ti.

In reditu cum multis familig 1m-

/

, Cui

tat. Charra ut patet ex initio capitis

pedimentis Charram ufque undecim

—

dies pofuerunt.

Charra demum uf-

feq

uentis eft in medio itineris ? ini-

(l d

vem inter & Rages,

Charra aut Ni-

que tres, qui omnes fimul funt qua«

nivem ufque ex Serario, & Saliano

tuor, & triginta.

perveniii potéfl fpatio trium dierum;

LIBRI TOBIZE

2865

H

4. Cumque hoc placuiffet, ut iréfit, dixit Raphael ad 'To-

blam Tolle tecum ex felle pifcis :

er1t enim neceffarium.

omn

Tulit itaque Tobias ex felle illo, & abierunt.

!

$. Anna autem fedebat fecus VIam, quotidie in fupercilio

qui:

inontis, unde refpicere poterat de longinquo.

biar

6. Et dum ex eodem loco fpecuiaretur adventum ejus, vidit

Ó

alcnge & illico agnovit venientem filium fuum , currensque

& or

nuntiavit viro fuo, dicens: Ecce venit filius tuus.

UXor

7. Dixitque Raphael ad 'Tobiam : At ubi introieris domum

z

tuam , ftatim adora Dominum Deum tuum, & gratias agens e1,

fecil

accede ad patrem tuum, & ofculare eum.

20

8. Statimque lini fuper oculos ejus ex felle ifto pifcis, quod

dent

portas tecum, fcias enim quoniam mox aperientur oculi GJUS,

QT Ca

& videbit pater tuus lumen coeli , & in afpe&tu tuo gaude bit.

21

9. Tunc praecucurrit canis, qu1 fimul fuerat in via, & quafi

eavif

nuntius adveniens, blandimento fuce caudae gaudebat. ..

Io. Et confurgens Coecus pater ejus, coepit offendens ped1-

bus currere , & data manu puero occurrit obviam filio fuo.

Tili

Xr Et fufmplens ofculatus eft eum cum uxore fua, & coe-

fi

s (

perunt ambo flere prae gaudio.

átiul

12. Cumque adoraffent Deum ; & gratias egliTent confede-

runt.

13. Tunc fumens Tobias de felle pifcis linivit oculos patrls

ul

14. Iz,t fuftinuit quafi dimidiam fere horam,& coepit albugo

ex oculis ejus; quafi membrana ovi, egredi.

EL

15. Quam apprehendens Toblas traxit ab oculis ejus, ftatim-

u

que vifum recepit.

16. Et

Cepil

Com

cane narrantur, quz legentem cum

fru&u voluptatis tenent.

Tator

t

ub

PRecucurrit ceanis. ) Videntur qui-

Ont:

bufdam hic nonnulla minutiora,

13. Liz;vit oculos patrss. fus.). INa-

quam ut per divinas Literas referri

turalis fuit hec lobie curatio; nam

rlmu:

debeant.

Sed Chrifto Domino mo-

Plinius lib. 32. cap.4. — Ce/Lonymi fel,

nente, eft etiam in lege fo/2, & apex

inquit, ezcatrices Janat, €9 carnes ocu-

1

quifpiam Matth. $.

17. & Lucæ 16.

lorzum fuper'v;zctms con[umit. Ydem often-

18. id eft, aliquid, quod exile admo-

dunt rei gefte circumftantiz, ac pra-

lj

dum, minutumque videatur.

Et ve-

fertim mora temporis, quod non in

Pïo(]'ra

$V

ro fcr 1buntur hzc, & quia.contigerunt,

momento facta curatio , fed quafi di-

À peg

Sic

midie horaz fpatio.

Plura vide apud

M

& quia audita , autle&a dele&ant. .

pt

fün

etiam apud Homerum in Odyffea mi-

Valefium de facra Philofophia cap 43.

nuta quzdam, & his fimilia de Argo

& apud Serar. quaft. 1.

7

II fe !

Q'A PU T. XIS&SXIÉ

:$y

To

16. Et gïorificäbant Deum; ipfe videlicet, & uxor ejus, &

lUf],

omnes, qui fciebant eum.

dico té, Domine Deusïfraewl,

17. Dicebatque Tobias : Bene

'Ollo

quia tu caftigaíti me, & tu falvafti me: & ecce ego video To-

biam filium meum.

vid

t

18. Ingreífa eft etiam poft feptem dies Sara uxor filii ejus,

que

& omnis familia faná, & pecora, & cameli, & pecunia multa

uxoris: fed & illa pecunia quam receperat a Gabelo.

fur

IQg. Et narravit parentibus fuis omnia beneficia Dei, quae

$6]

fecilfet circa eum per hominem , qui eum duxerat.

2o. Veneruntque Achior, & Nabath confobrini Tobize, gau-

qui

dentes ad T obiam, & congratulantes ei de

| omnibus bonis, quae

&

U5

circa illum oftenderat Deus.

obit

-21. Et per feptem dies epulantes, omnes cum gaudio magne

quaü

gavifi funt. -

Q APET.XI.

pede

Jo

Jbias cunr filio de mercede Rapbaelis confultans, auditisque, que

MU

fibi, ac filio prafliterat, beneficiis, medietatem offert ommium, que

attulerant : at ille fe Dei Zngelum declarat, & pof? revelata alia

fede-

myfTeria in celum [ublevatur : quo facto illi in terram

proni ruentes , Deum benedicunt.

pat

16

1. 'T'Unc vocavit ad fe Tobias filium fuum; dixitque ei: Quid

L

poffumus dare viro ifti fan&to, qui venit tecum?

]bugo

2. Refpondens Tobias, dixit patri fuo: Pater, quam merce-

dem dabimus ei? aut quid dignum poterit effe beneficiis ejus?

Rratif

4. Me duxit, & reduxit fanum, pecuniam a Gabelo ipfe re-

cepit, uxorem ipfe me habere fecit, & daemonium ab ea ipfe

15 H

compefcuit, gaudium parentibus ejus fecit, meipfum a devo-

m Cum

ratione pifcis eripuit, te quoque videre fecit lumen coeli, &

bonis omnibus per eum repleti fumus. Quid illi ad haec pote-

;j M

rimus dignum dare?

4. Sed

p

" m;f(!

A6. Seiebanz eum.) Noverant eum.

I ;[ra h -/'47;6?0.) Multa de Ra-

19. Pofl feprem dies. ) liente enim

phaelis erga íe meritis com-

n olten

progreffi fuerant propterimpedimen-

memoraverat junior T'obias, fed o.

x Pfæ

mnium maxime dereligionein Deum,

| pon n

ta pecorum , qug fecum agebant.

21. Per feptem dies. ) Lietitiam nu-

vite innocentia, morumque fandtita-

ptiarum inflaurantes.

In Grzco eft:

te, &quia hecpotiffima hominis laus,

jie 2"

& falle funt nuptia Tobit enm letitiadie-

ideo viram [antlum eum appellat fenior.

,apA

us feptem.

3- G;.mdium pereuiéas ejus fecir.? Da-

LIBRI TOBIJE

288

A. Sed peto te, pater mi, ut roges eum , fi forte dignabitur

1

medietatem de omnibus, quae allata funt , fibi affumere.

der

s. Et vocantes eum , pater fcilicet, & filius, talerunt eum in

I)

partem, & rogare coeperunt, ut dignaretur dimidiam partem

t

omnium , quze attulerant, acceptam habere.

.

ipfi

6. 'Tunc dixit eis occulte: Benedicite Deum c

celi, & coram

r

omnibus viventibus confiteminir ei, quia fecit vobifcum mife-

ego

ricordiam fuam.

E

teft,

7. Etenim facramentum regis abfco

ndere bonum eft: opera

20

autem Dei revelare, & confiteri, honorificum eft.

Y0S

$. Bona eft oratio cum jejunio ,

& eleemofyna magis quam

21

thefauros auri recondere:

ultra

9. Quoniam eleemofyna a morte liberat, & ipfa eft quze pur-

gat peccata, & facit invenire mifericordiam, & vitam aeternam.

Deu

10. Qui autem faciunt. peccatum, & iniquitatem, hoftes funt

animza fuse.

31. Manifefto ergo vobis verit

atem, & non abfcondam a vo-

Ti

Ji

bis occultum fermonem.

12. Quando orabas cum

Iacrym"is, & fepeliebas mortuos, &

lhor

derelinquebas prandium tuum, & mortuos abfcondebas per

diem in domo tua, & no&te fepeliebas eos, ego obtuli Q;*atio-

pnem tuam Domino :

j

d

I3. Et quia acceptus eras Deo,

necelfe fuit ut tentatio pro-

baret te.

Oftny;

3À

14. Et nunc mifit me Dominus, ut curarem te,

] & Saranx

uxorem filii tui a daemonio liberarem.

tedu.

15;. Ego enim fum Raphael Ang

feptenm , qui

$ d

velus , unus ex .

lauds

a&amus» ante Dominum:

16. Cumque

eum

AT

monem fugando , & nupti-äs- meas

1$. Unns ex þpm;;, &7. ) Idem Spi-

£um illa conciliando.

ritus a D. Joanne in Apocalypfi me-

lone

morantur, vocanturque feptem fpiri-

g. Saeramentum Regis aLfcondere bo-

16. !

zum cf.) Sententia eft : quemadmo-

tus , qui funt in confpe&u throni Dei,

tim ey

dum Regum myfteria, & arcana te-

cap. 1. num, 4..& funt ceteris Ange-

fs

lis praftantiores, majorique dignita-

enda funt, nec in vulgus efferenda;

te prediti, quod hac vicinitate ad ai-

ig;

ita e contrario opera Dei revelare, &

M/e,

Ü

confiteri, honorificum eft,

vinum thronum fignificatur. Alio-

COrp0.15

9. Eleemefyma & morte liberat.

) Vi

qui Angeli omnes, & quidquid crea-

nek bi

b

de di&ta cap. 4. num. 11.

turarum eft, coram Domino eft, &

Il. Occulium

altant quodammodo expedita ad nu-

E

þrmo?zem.) Rem occul-

tum ejus.

lion tan.

tam.

QQ[] Ve

t

90 t

l

il

[;

CAPUT XH. & XIL -

289

u

16. Cumque hzc audiffent, turbati funt, & trementes ceci-

derunt füper terram in faciem fuam.

in

17. Dixitque eis Angelus : Pax vobis, nolite timere.

tem

198: Etenim cum effem vobifcum, per voluntatem Dei eram:

ipfum benedicite, & cantate illi.

um

I9. Videbar quidem vobifcum man

ducare, & bibere : fed

jife-

ego cibo invifib

ili, & potu, qui ab hominibus videri non pa-

H

teft , utor.

en

20. Tempus eft erzo, ut revertar ad eum, qui me mifit:

vos autem benedicite Deum , & narràte omnia mirabilia ejus.

-

[uam

21. Et cum hzc dixiffet, ab af

peétu eorum ablatus 6&5 &

.ultra eum videre non potuerunt.

püt-

22. 'Tunc proftrati per horas tres i

n fac'iem, bänedikerunf

at

fünt

Deum: & exurgentes narraverunt omnia mirabilia ejus.

CA P.U.T

XIII.

i V0-

Tobias fenior benedicit ac confitefur Domino, & univer[os ad ïpfum

5

bortatur ; propbetat quoque de re[litutione &? magna felicitate

3 geï

futura "f/-?cmfäzlem.

auo«

I. P'er-iens autem "T'obias fenior os fuum, benedixit Domi-

num, & dixit : Magnus es, D

p

E

omine, in æte?num, & in

omnia fzecula regnum tuum :

2. * Quoniam tu flagellas, & falvas : deducis ad inferos, & Deut.

aranm

reducis : & non eft qui effupiat manum tuam.

32.39.

5. Confitemini Domino filii Ifrael

,0

laudate eum:

; & in confpe&u gentium !F&-

4. Quoniam ideo difperfit vos

Vinter gentes, quæ ignorant 12.1.3.*

eum , ut vos enarretis mirabilia ejus, & faciatis fcire eos, quia

nSp-

non eft alius Deus omnipotens prseter eum.

5.1pfe

-

1 me

16. Turbati funt.) Novitate rei, &

beate mentes Deum videnteäwþaï

; fpiti

tam eximii Angelorum Principis prz-

fcuntur.

1

s De

fentia commoti.

20. Narrate , 6c. ) In. Greco e(þt,

Àn*

19. Videbar quidezm vvobilcoum mandu-

fcribite in libro omnia, quz gella funt.

finitie

eare, 6c. ) Angeli enim 1n affumptis

N ommia [2cula regnum tuum.) We-

corporibus proprie non comedunt,

I.l

[

/num tuum fempiternum eft.

Alio-

E

|d cret

nec bibunt, licet enim cibum denti-

2. Deducis ad inferos , 65 reducis.)

efï;

bus molant, & per guttur trajiciant,

Mortificas , & vivificas.

non tamen concoquunt , nec in fuam

j

Cozfitemini,) Laudate.

jl n

convertünt fubílantiam.

4. Difpeifit vos imier gentes. ) Cum

Cibo invifibiii. ) Cibo fpirituali, quo

captivi ducti eftis in

Iubl. cum Conm. I'Wemcä. Tom. lLL

. QOo

: Ailyriam.

a

*

99

LIBRI TOBIJE

I

$. Ipfe caftigavit nos propter ini;;uitates noftras, & ipfe fal-

vabit nos propter mifericordiam fuam.

eni

&edi

6. Afpicite ergo, qua fecit nobifcum, & cum timore, &

tremore confitemini illi: regemque fzeculorum exaltate in

operibus vefítris.

dia

7. Ego autem in terra captivitat

I

is meze confitebor illi: quo-

niam oftendit majeftatem fuam in gentem peccatricem. -

I(

8. Convertimini itaque peccatores, & facite juftitiam coram

Tüfa

Deo, credentes, quod faciet vobifcum mifericordiam fuam.

IlUs

9. Ego autem, & anima mea in eo lzetabimur.

X

Io. Benedicite Dominum omnes ele&ti ejus : agite dies 1ze-

dam

titiae) & confitemini illi.

z

21

11. Jerufalem civitas Dei, caftigavit te Dominus in operibus

tür :

inanuum tuarum.

P

12. Confitere Domino in bonis tuis, & benedic Deum fz-

nent

culorum, ut recedificet te in tabernaculum fuum ,& revocet

1j

8d te omnes captivos , & gaudeas in omnia fzecula fzeculorum.

Cus

I3. Luce fplendida fulgebis: & omnes fines terrae adora-

bunt te.

* T(a.

14. * Nationes ex longinquo ad te venient, & munera defe-

60. $

Ti

rentes, adorabunt in te Dominum, & terram tuam in fan&ifi-

cationem habebunt.

fitfj

IS. Nomen enim magnum inx'(ocabunt in te.

[ "n

16. Male-

m

';. In gentem peccarticem. ) Per gen- - $3. In ol g. ) Que jafnï.me..

tem peccatricem intelligit populum

morabo, quibus te Dominus ornabit.

Ifraceliticum propter peccata in capti-

vitatem addu&um, aliis malisafflitum.

Tabemaculum — futm. ) 'Templum

T

fuum..

11. Jern[alem crvitas Dei ,65c.) Va-

Omies captzvos. ) N(;n fin

Vidit

ticinatur T'obias de ]erufälem. Cum

gula cq-

vero triplex fit Jerufalem , fcilicet ter-

pita, fed tribus omnes.

3. Lwce [Dlendida fulgebis. ) Mere

rena, quz eít urbs; coleftis, qua eft

16 (

beatorum domicilium: mixta, quaz eft

fidei, & veritatis, itemque fame, &

lefh, D

Ecclefia Dei militans; in terris qui-

gloria.

dem commorans , & tamen fpiritualis:

Ovones fines terra adorabunt te.) Hy.

B[,;/,

perbole, fi de terrena

Xetint

qua hic dicuntur non uni omnia, fed

piatur.

Jerufalem acci-

I

alia aliis magis conveniunt juxta fa-

imiliarem prophetis loquendi modum,

I4. Im fantfüfecationem | babebunt. )

Toy

qui ab uno ad aliud repente tranfiliunt,

Eam, utían&dam fufpicient, & ve-

Captit

nerabuntur.

Bique (

ut eos fpiritus, quo aguntur, rapit.

ünt

In operibus maunum tuarum.) Pro-

I$. Nomen cgim magnum.) Dei fci-

pter mala opera, qua patrafti.

AOR

licet invocabuntin (t/empvlo.

: Vole

i p

CAPUT XII. & XIV.

201

hi

16.» Maledi&ti erunt, qui contempferint te, & condemnati

te

LV

erunt omnes, qui blasphemaverint

benedittique erunt, qui

))&

dedificaverint te.

"

17. Tu autem laetaberis in filiis tuis, quoniam omnes bene-

dicentur, & congregabuntur ad Dominum.

qu.

18. Beati omnes, qui diligunt te,& qui gaudent f uper pace tua.

19. Anima mea, benedic Dominum , quoniam liberavit Te-

r

nl

rufalem civitatem fuam a cun—&is tribulationibus ejus, Domi-

:

am,

nus Deus noíler.

20. Beatus ero, fi fuerint reliquise feminis mei ad viden-

;

dam claritatem Jeruíalem.

2i. * Portze Jerufalem ex fapphiro, & fmaragdo sedificabun- *Apo.

TibUs

tur : & ex lapide pretiofo omnis circuitus murorum ejus.

11.19.

22. Ex lapide candido, & mundo omnes plateze ejus fter-

n fe

nentur: & per vicos ejus alleluja cartabitur.

VOCeL

23. Benedictus Dominus, qui exaltavit eam, & fit regnum

orum

ejus in faecula faeculorum fuper eam, Amen.

idora-

CAPUT XIV.

defe«

Tobias fem'or» moriturus completis 102. ctatis fuce annis, filium a;:

&f

nepotes ad pietatem bortatur , utque fepultis parentibus e .Ninive

tiügrent, quam evvertendam dicit, & Sferufalem in[laurandam : quod

Male

. filius obfervans , tandem ad Joceros revertitur, ibique

completis 99. annis moritur.

m m

orabit

I.T, T confummati funt fermones Tobia. Et poftquam illu-

minatus eft 'T'obias, vixit annis quadraginta duobus, &

emp um

vidit filios nepotum fuorum.

yula &

Oo23

2. Com-

mx6 Condemnati.) Ut imþrobi & fce-

Quales ccleftis Jerufalem portas vi-

Vart

lefti, Dei hominumque judicio.

dit D, Joan. in Apocal, cap. 21.21.

E

Bla(phemaverint te.) De temale di-

xerint , aut tibi male fuerint precati.

nfummati funt férmanes Tobia.) n

J H

Y: Ca

Greco ell : ceffzvi? confidens

em 400

17. Ls fíliis 1ui:,) Civibus tuis.

Ca;z(gregabuntur ad Damiizum.) Ex

Tibias, id eft, ceffavit a laude Det,

captivitate colligentur in Jerufalem,

& vaticinio.

j o )

ibique füb Domini tutela fecuri late-

Apnis quadraginta duobus. ) Exratau-

t

&

tem fexagenarius cum illuminatus eft,

bunt.

& ad fecundum füpra centefimum an-

co. Reliquia feminis mei. ) Nepotes,

D fr*

& pofteri mei.

num pervenit, ut habemus verficulo'

231. Ex fapphiro , & fenaragdo , &«.)

fequenti,

25

aT

^

LIBRHIP TOSEIi2

2. Completis itaque annis centum duobus fepultus eft hono-

nfice in Ninive.

€ot

3. Quinquaginta namque, & fex annorum lumen oculorum

(ate

armfit fexagenarius vero recepit.

Tal

4. Rehquum vero vitae fuze in gaudio fuit,

& cum bono

profectu timoris Dei perrexit in pace.

qu

$. In hora autem mortis fuae vocavit ad fe Tobiam filium

fuum, & feptem juvenes filios ejus nepotes fuos, d1x1tque eis :

bon

6. Prope erit interitus Ninive: non enim excidit verbum

effe

Efd.

Domini ; & * fratres noftri, qui difperfi funt a terra Ifrael, re-

ten

-

3. 8

vertentur ad eam.

.*. Omnis autem deferta terra ejus replebltur,& domus Dei,

quae in ea incenfa eft, iterum recedificabitur: ibique rever-

tentur omnes timentes Deum,

Et relinquent gentes idola fua, & venient in Jeruíalem,

& 1nHab1tabunt in ea,

9. Et gaudebunt in ea omnes reges terræ, adorantes regem

N

Tírael.

Pl

Io. Audite ergo, filii mel, patrem veftrum: Servite Domino

in veritate, & inquirite, ut faciatis , quae placita funt illi:

l,

TP TE filus veftris manda ite, ut faciant juftitias, & eleemo-

fynas, ut fint memores Dei, & benedicant eum in omm tem-

pore in veritate, & in tota virtute fua.

I2. Nunc er go filii, audite me, & nolite manere th ; ied

üd

quacumque die febeherms matrem veftram circa me in uno

fepulchro, ex eo dirigite greffus veftros, ut exeatis hmc.

thE

m

I3. Video enim , quia iniquitas ejus finem dabit ei.

Ls

14. Fattum eft autem poft obitum matris fuæ,Toblas abfcef-

16

fit ex Ninive cum uxore fua, & filiis, & filiorum filiis, & re-

verfus eft ad foceros fuos :

Centu

15. Ín-

C

dIe

6. Nen enim excidit 'verbum Domini.)

teat, & mores mutetis

ita data ur-

ellet

bi falus, nifi crimina iteretis,

Porro

Nimirum per Jonam prophetam enun-

Sf;(

tiatum , ut expreffe habet textus Grz-

textus Gracus extremo hoccapite Ni-

h ngc

Cus.

Ad 7«»2& przedzcrzt;anem, inquit

nivem a NNabuchodonofor & Affuero

CUU!M

fub jugum miífam af-

D. Hier. in prologo in Jonam. 444

captam ,

pæmtentm , veniam confecuti crant Ni-

firmat

nivire , poffea vero tn priflinis vitiis per-

D;pcf fymt )

Pro difpergentur:

4

feverantes ,. Dei. in fe provocarunt. [en-

loquitur enim de Juda, & Beniamin,

tentzam.

Dius

Quemadmodum min& per

cum quibus mifti multi Ifraelita.

Ín

I

onam intentate conditionem habe-

Gvæco di pergenmr

[

1

ant: adLuc 7u4dmr:w*4 dies, & Nzz;-

emt

4

chcrm terra. ) Habltatomous

M dj

Ifraelitis vacua.

d

It

vve fubverzezur , nifi fcilicet vos peni-

n

iU

C ÀAPUT:XIV

^

p

93

0tio-

I5. Invenitque eos incolumes in fenectute bona : & cu'am

eorum geffit, & ipfe claufit oculos eorum: & omnem hazredi-

PUR

tatem domus Raguelis ipfe percepit: viditque quintam gene-

rationem , filios filiorum fuorum.

bono

16. Et completis annis nonaginta novem in timore Domini,

cum gaudio fepelierunt eum.

.

lium

17. Omnis autem cognatio ejus: & omn

I

$ generatio»ejus, in

? gis

1

bona vita, & in fan£ta converíatione permanfit, ita ut accepti

routm

effent, tam Deo, quam hominibus, & cun&tis habitantibus in

terra.

:

l) Te'

;Dei,

u-

LI

»

ER JUDITH.

alem,

CAPUT RBRRIMUM.

ANabucbedonofor vitfo rege Medorum , cuntlis regnis z'mþemrä (ti-

regetm

piens , tiuntios ad ea mittit ; quibus absque bonore remiffis ,

indignatus jurat fe id ulturum.

gmino

|

Rphaxad itaque, rex Medorum, fubjugaverat multas

eemo«

gentes imperio fuo, & ipfe cedificavit civitatem po-

j tem-

w

tentiffimam, quam appellavit Ecbatanis,

a. Ex lapidibus quadratis, & fectis: fecit muros ejus in al-

Y fed

titudinem cubitorum feptuaginta, & in latitudinem cubitorum

jn 000

t in altitudinem cubitorum cen-

triginta, turres vero ejus pofui

tum.

C

uÀ

Oo 3

g. Per

mat. Hebr. part. 4. cap. ». vel certe

abfcef'

16. Afo.vz(zgz;ntanovem.) Ín Græ.co CR,

&r

centum viginti feptem.

particula illa copulativa librum neait

Ta

Cum gandio. ) L&ti, quod plenus

cum precedentibus, qui extant, vel

]y^

dierum , & in fenectute bona mortuus

cum iis, ex quibus excerpti funt, nec

eífet.

tamen extant, ejufmodi libri frequen-

j data t

Sepelierunt eum. ) 1n Eebatanis, five

ter citantur in libris Regum, & Pa-

Porro

Rages Medorum ; fupra enim diximus

ralip. de quibus vide dida in prole-

spitt N.

duplex urbi nomen fuiffe.

gom. cap. 3

; Aluero

Ecbatanis.) Vide dida Tob. cap. 3.

fim ?

E* RPHAXAD. ) Quem Dejocem

num. 7.

appellant Herodotus, & Kufe-

2. Laritudinem cubitorum [eptuaginta,

eroettt

bius: Ctefias Arfzum , five Artheum.

&c.) Salian. tom. 4. anno mundi 3345.

fyi:m*.iï!,

num. g. putat effe mendum , & le-

Itzque.) Nota copulativa fignificans,

el?æ 1

€f , amues autem, fepiffime preponitur

gendum,altitudinem cubitorum feptua-

ad initia librorum vel fententiarum

o

cinta, & latitudinem cubitorum tri-

jatoris

ginta.

-

ornatus gratia, ut docet Bellarm. gram-

a

e

4

LIBRI ]UDïTIA-;

4. Per quadrum vero earum, latus utrumque vicenorum

dan

i

pedum fpatio tendebatur, pofuitque portas ejus in altitudinem

,

turrium :

-

perv

10

4. Et gloriabatur quafi potens in potentia exercitus fui,&

in gloria quadrigarum fuarum.

tiort

II

$. Anno igitur duodecimo regni

fui: Nabuchodonofor rex

€05 V

Ailyriorum, qui regnabat in Ninive civitate magna ; pugnavit

n

contra Arphaxad , & obiünuit eum.

ferrat

6. In campo magno, qui appellatur Ragau, circa Euphratem,

& Tigrin, & Jadafon, in campo Erioch regis Elicorum.

fendt

. T'unc exaltatum eftf regnum Nabuchodonofor, & cor ejus

elevatum eft : & mifit ad omnes, qui habitabant in Cilicia, &

Damaíco, & Libano,

Hj

g. Et ad gentes, quae funt in Carmelo, & Cedar, & inhabi-

'Uüfi (

tantes Galilaeam in campo magno Efdrelon,

9. Et

um

3. Per quadrum vero earum , &c.

ip montibus Ragau.

Significantur au-

tem planities, & montes vicini Ra-

Significare videtur turres quádratas ex-

tra murum pedibus viginti; id enim

ges civitati Medorum , quam Rha-

fieri folet ad protegendum murum fe-

gam, Rhagas, & Rhaga, profani

cundum longitudinem ab una turri ad

Scriptores appellant.

ujus mentio

J

eft 'l'ob. 1. 16.

Nb

alteram ; & ad fübmovendum inde ho-

ítem.

ln Grazco fic habetur : Tzrres

J«dafzm.) Gr&cus Hydafpen vo-

21

prezerea portis imapo[mit , quarum . altitu-

cat, qui Indie fluvius eft.

latore

4o 4d centum cubitos ere(la eraz , €$ lati-

Eriocb ) Biblia Complutenfia Arioch

ol

£udo fexaginta cubitis fundataerat , quod

appellant.

Gracaá vero Romana cor-

non repugnat editioni Vulgatz, que&

rc&anon faciunt hocnomen proprium

fto fü

expreffit prominentiam, & procurfum

&(

Regis, fedxcantïpi; namhabent, x«

turrium ; Grzca vero ipfam latitudi-

Te0ím digim )X 0

& CiAEUS EAU MY,

donf

nem, & faciem turrium quadratarum.

Pofmitque portas ejus im altitudinem

& campo lrioch Elymaorum , im-

!

perans fcilicet; nam o Qæmeg*;, po-

& Cor

turrium. ) Cumin Gr&co habeaturtur-

res portis impofitas , fignificatur hie

nitur pro participio /PeciMvov,

omnes turres equalis fuilfe altitudinis,

Elicoruzs.) Waria hic eftle8io ; nam

tam eas, in quibus erant portz , quam

legunt aliqui Eliochorum, alii fZucho-

Rs eti

ceteras.

x

rum ; Grzcus vero Elymzorim, vel

peddo

$. Nabncbodo

nofor, €&/c.) Elic eft Me-

Elymorum;campi vero Ragauad Ely-

fichar n

rodach Rex Babylonis.

maidem fpe&ant, utait Serar in hoc

9. 07

capite qu&ll. 1o.

Tütrüm

Rex a([yrzorum. ) Quod regnum fibi

jure belli quafiverat.

d. Cdar.) Axabes Cedar dicuntur,

Oi

Obtinuit. ) Vicit, & captivum fe-

ut docet D. Hieron. in cap. a5;.

Colunt

cit; nam in Grzco efl £Aas vov

KExzech..progeniti enim funt a Cedar

quæ ih

A?Q)æä*a.ä.

filio lfmaelis , cujus Gen. 235. 15.

Verti r

6. lp cempe .. . . Ragas.) Grecus

mentio fit.

àpud -

1, De

habet, zz cempo tllomagzo , bic eff in fr-

lp campo magno Efd;*elon.l) Eft pla-

Eidem f

Uiéss Ragau , & goüea, cepit Arpä;;-xad

nities in Galilæa? qu& campus ma-

L

s

9$

CAP UT L&IL

PU

o. Et ad omnes qui erant in Samaria, & trans flumen Tor-

Inem

danem usque ad Jerufalem, & omnem terram Jeffe, quousque

perveniatur ad terminos /Ethiopiae.

10. Ad hos omnes mifit nuntios Nabuchodonofor rex Affy-

i, &

Yiorum :

L TCX

ir. Qui omnes uno anim

;) conträdixerunt, & remiferunt

navit

eos vacuos , & fine honore abjecerunt.

12. Tunc indignatus Nabuchodonofor rex adverfus omnem

terram illam, juravit per thronum, & regnum fuum , quod de-

jtel

fenderet fe de omnibus regionibus his.

*

' ejUS

QGX POAUCTS B.

i&

HQZafernes a Nabucbodonofor mittitur , omnia regna ,'C? populos

ihabi-

vaftaturus : defcribitur potentia exercitus ipfius ; muliisque locis

per ipfum expugnatis , vebemens timor uticcerfos

invaft.

iiür at

n M

p Rh-

i. A Nno tertiodecimo Nabuchodonofor regis, vigeüma, &

rokani

fecunda die menfis primi, fa&um eft verbum in domo

mentio

Nabuchodonofor regis Ailyriorum , ut defenderet fe.

& bel-

2. Vocavitque omnes majores natu, omnesque duces,

)Cn y0*

latores fuos, & habuit cum eis myfterium confilii fui :

j Arioc

5. Dixitque cogitationem fuam in eo effe;ut omnem terram

0a Cofe

fuo fubiugaret imperio.

vocavit Nabucho-

mpriumt

4.

uod di&um cum placuiffet omnibus,

fm; u

donofor rex Holofernem principem militiae fuze.

Occidentis,

U lu,ællï'y,

s. Et dixit ei: Egredere adverfus omne regnum

H iffe

meutn.

& contra eos preecipue, qui conæmpferunt imperium

6. Non

at p

n

num.i, & cap. g. 2; & ad Rom.12.19*

jo; 1f

nus etiam dicitur, & campus Ma-

; foncho-

eddo. WVide Adrichomy. in txfibu if-

bum.) Confultatio.

um i

fachar num. 10.

1. Pïzr

Defenderez fe. ) Ulcifcere;tur.

ü zd Ely'

9. Omnemterram 7«4fe.) Ad eos ni-

a. Majo:es nam.) Grace AeyitQvo ts

mürum Arabes, qui Auftraliorem ,

id eft, proceres, magnates.

E

& Occidentaliorem Arabiaz partemin-

ios militeä;

colunt, qu&e ad /Egyptum .vergit,

Beliatores.) lNon gregar

dicuntuh

fed precipuos , & intimos.

CZP- 27'

quz a noflro !Interprete terra Geffen

Myfferium.)) Secretum , arcanum.

vertitur ; in IHebreo vero eft Gofen,

n

& apud LXX. Geffen.

4. Principem militie fe&. ) In Gra-

j »

co vero additur, /ecuzdum . pofb zpfum,

a, Def:nderet fe.) id eft, ulcifceretur.

Eadem figuificatione fumitur cap. feq.

fcilicet poft INabuchodonoforem.

pt p

p

1396'

LIBRIJUDITH

'6. Non parcet oculus tuus ulli re

H

gno, ommämque urbgm

munitam fubjugabis mihi.

L]

freg

7. 'Tunc Holofernes vocavi

t duces, & mkagiftratus virtutis

bre

Aflyriorum, & dinumeravit viros in expeditionem, ficut prae-

r

cepit ei rex,centum vigintimillia peditum

1

k

phe

tum fagittariorum duodecim millia,

pugnatomm,& equi-

16

8. Omnemque expeditionem fuam fecit praeire in multitu-

loci

dine inpumerabilium camelorum, cum his, quae exercitibus

ore

fufficerent copiofe, boum quoque armenta, gregesque ovium,

I

quorum non erat numerus.

"

fs d

iC

9. Frumentum

ex omni Syriain tranfitu fuo parari conüituit.

Id

IJo. Aurum Vero,

n

*

& argentum, de domo Aregis affumpfit mul»

tum nimis.

Ir. Et profe&tus eft ipfe, & omnis ex

ercitus, cum cilædri-

gis, & equitibus, & fagitariis, qui cooperuerunt faciem terrae

ficut locuftae.

Hj

12. Cumque pertranfiffet fines Affyriorum, venit ad magnos

érin

montes Ange, qui funt a finiftro Ciliciae

; afcenditque omnia

caftella eorum , & obtinuit omnem munitionem.

13. Effregit autem civitatem opinatiffimam Melothi , praeda-

vitque omnes filios Tharfis, & filios Ifmael, qui erant contra

i

faciem deferti, & ad auftrum terree Cellqn.

14. Et

(amia

65 ad

6. Non parcez octbes £zus. ) Quia ex

meridiem eft Cilicia, eifquequodam-

miferiarum , miferorumque afpecu fo-

modo ab oriente progredientibus, ip-

1]

let maxime commoveri mifericordia.

fa ab occafu occurrens montes habet

Vtnte:

a finiflris.

7. Virzutis. ) Exercitus , copiarum,

tlb1)

q

Suvæ'luzws'-.

13. Effregir.) Expugnavit.

ane

g. Omnemque -expeditionem ffuam. )

Opznatiffmam.) )nclytam, celeber-

Omnem bellicum apparatum.

rimam, & cujus potentiz , & opulen-

u. T

Inzumerabilum

cainelorum. )

Qui

tiz ingens erat fama.

fïerat E

commeatum ferrent, machinas, ar-

Mel;tbz, ) Serarius eam effe putat,

pro

Orem

ma, &c.

qua apud Plinium lib. 6. cap. 3. Me-

lts dicitur, & a Semyramide condi-

FN 1.

"drmenta, gregefque.) INe fametan-

Tar 777

tus exercitus laboraret, dum pago-

ta non procul Euphrate, & a Ptolo-

tur 4rbp;

zrum incole omnia in urbes munitas

m&o vero lib. s. cap. 7. Melizezz,

Tefg

fecum ferunt, aut certe i

ni 2 ferro-

Fjios Tharfs.) Provincim , cujus

M

b

Ambre

que corrumpunt ,. nehoftibus ufui effe

"Tharfis eft. metropolis.

1 Pos

poffint.

Frlios lfpmael. ) Longe.diftant Cili-

10, Zurum vero,

G argentum, ) In

ces ab límaelitis , fed non fervatur

ordo deviciarum provinciarum, cum.

1. fj

Ílipendia militum.

non effet neceflarius.

Ynte!

lipit

12." Moztes 44nge. ) Quos "Taurum,

Pellatur

& Antitaurum Serarius interpretatur,

Tere Gilos.) INomen partis regig-

Ws n

quibus ad Septentrionem pofitis ad

nis Ifmaelitamm,'

li, (

CAPU T IL & IIL

297

tbem

&

r4. Et tränüvitEuphratem, & venit in Mefopotamiam :

fregit omnes civitates excelías, quae erant ibi, a torrente Mam-

riutis

bre usquequo perveniatur ad mare.

p

15. Et occupavit terminos ejus; a Cilicia usque ad fines Ja-

(éqUe -

pheth , qui funt ad auftrum.

16. Abduxitque omnes filios Madian, & praedavit. omnem

yltitu-

locupletationem eorum : omnes

que refiftentes fibi occidit in

l

"Itibus

ore gladii.

viUm,

17. Et poft haec defcendit in campos Damaífci in diebus mef-

fis, & fuccendit omnia fata

4

; omnesque arbores, & vineas fecit

[tituit.

incidi :

t mul-

18 Et cecidit timor illius fuper omnes inhabitantes terram.

Q AUP U- T. -HI.

juadria

| terre

;

Holoferni fe uliro dedunt. univerfarum urbium , ac provinciarum

Qrincipes , ex. quibus auxiliares ipfe fibi aljumit : & . tamen ibforum

nagnos

| ognnia

civilaies, ac deos defiruit , quo folus INabucbodonofor

deus babeatur. -

prædä-

1. " Unc miferunt legatos fuos univerfarum urbium, ac pro-

Contta

.vinciarum reges, ac principes, Syrize fcilicet Mefopo-

tamicz, & Syrisee Sobal, & Lybic, atque Cilicize, qui venien-

L

tes ad Holofernem, dixerunt:

ïquodagn-

2. Definat indignatio tua circa nos: Melius eft enim, ut vi-

Ktibus, 1p»

ventes ferviamus Nabuchodonofor regi magno, & fubditi fimus

tes Dabe

tibi, quam morientes cum interitu noftro ipfi fervitutis noftrae

.

:

damna'patlamur. '

3. Omnis

|

'celeber-

14- Trezfrvit Eupbr atenm. ) 'Tran-

"maritimam oram , fcilicet maris me-

ä'( opiltt

diterranei.

fierat Euphratem, ordo itineris, &

progreffum Holophernis nohn fervatur.

16. Filies Madian.) Mladianitas.

Jfe putaty

Fregir. Expugnavit,

I,awplc ta/Zomem, ) Divitias.

p ? VE

Terrente Mimbre.) ln Greco dici-

l.

ide condl'

Ti Sobal,) Quam Adrichomius

T Ptolo"

tur Jrbozai , live 4Arboza: non efttor-

eamdem eíle dicit cum Arabia

rens ,. qui fortaffe fuit in. convalle

petrea.

litettos

Mambre, cujus mentio fit Genef. 15.

^

-

Quam morientes. ) Quafi dicat:

, cujs

18. Fortaffe, ut conje&at Serarius,

multi ex populo morientes, &adhuc

aliquam cum eo habuit fimilitudinem.

reliquis fuperítitibus fervitus toleran-

Ij. Figes Taphet, ) Portum ]Joppe

da erit.

Satius ergo eft fervitutem

p fv

intelligit Serarius, qui nunc Japha ap-

&quo animo admittere

fuffi» a

pellatur, idque ex Graco confirma-

riculum non fubire.

; & mortis pe-

tur, in quo additur: /zper L£ab;tantes

3. 4n cor|2eliu 720.) In poteftate tua.

ytis ngo

Dibl. eum Com. Menoch. Toms l,

Agg

a mRm qU LTH

3. Omnis civitas noftra, omnisque poffeffio, omnes montes,

vök-

o ao

sque ovium, & ca-

& colles; & campi, & armenta boum , gr

ili

prarum, equorumque, & camelorum, & univerfae facultates

noftra , atque familize, in confpe&tu tuo funt :

/

4. Sint omnia noftra fub lege tua.

- $. Nos, & filii nofiri, fervi tui fumus.

