babile putat Sálianus anno mvundi

) Qbruis

"werbem. ltaque Ezechias, & popu-

33?5. num, 6.

166

LIBRI iI.,PAR.ALïPOMENON

0. Iritor

(2. Inito ergo confilio regis, & principum & univerfi coetus

Terufalem :: decreverunt, ut facerent Phafe meníe fecundo.

fatem per i

rridentibus,

3. Non enim (1) poterant facere in t mpore fuo, quia fa-

r Attamel

cerdotes, qui polfent fufficere, fanttificati non fuerant; & po-

-

acouieícentes

pulus nondum congregatus fuerat in Jerufalem.

]

n. Ia ]uda

4. Placuitque fermo regi, & omni multitudini.

*

;$. Et decreverunt, ut mi

tterent nuntios in univerfum Ifrael

» [ num, vt face

bum Domini.

de Berfabee usque Dan , ut venirent, & facerent Phafe Domi-

no Deo Ifrael in Jerufalem : multi enim non fecerant, ficutlege

14 Congre

tent folemait:

prefcriptum eft. .. —

6. Perrexeruntque cur

fores —cþüm epiftolis ex regis imperio,

i. Erfurg

& principum fjus, in univerfum Ifrael,'& Judam, juxta id,

lem, itque u

quod rex jufferat

5

preedicantes : Filii Ifrael revertimini ad

[ fübrertentes,

Dominum Deum Ábraham, & líaac, & lfrael : & revertetur

15 Immol:

Cunh. Sacer

ad reliquias; quze effugerunt manus regis Affyriorum.

7. Nolite fieri ficut patres veftri, & fratres, qui recefferunt

Obtylerunt ho

a Domino Deo pat:rum fuorum , qui tradidit eos in interitum,

16. Steteru

ut ipfi cernitis.

.

P

1 Eem MO 755 h4

durare cervices veftras, ficut patres veftri : tra-

g. Nolite in

etdm fasm

dite manus Domino,

& venite ad fanCtuarium ejus, quod fané&ti-

I^. Eo quo

ficavit in aeternum : fervite Domino Deo patru

:

m- veih*orum 2

iplsrent [

& avertetur a vobis ira furoris ejus.

omino,

. Si enim vos reverfi fueritis ad Dominum : fratres veftri,

& filii habebunt mifericordiam coram dominis fuis, qui illos

-——H——.—.

duxerunt captivos , & revertentur in terram hanc: pius entm,

Yi Magy, Doii

& clemens eft Dominus Deus vefter, & non avertet faciem

VOt Jomini.

fuam a vobis, fi reverfi fueritis ad eum.

W lais ,

Fes enim Ad

um

10. Igifcur

ag

Occurrerant.

.erufaiem,

à (1) poterant. lz edz. Sixt. legitur :

Uniï'r;ï/;l, ) Vaf

PMrtgfep, C

2. Menfé feeundo.) Quod. concede-

$. Milterent )zmzcia.r ; 21 c.) Convo-

Apeior 9. tum

*bat lex iis, qui menfe primo non po-

care enim oportebat populum , quia

legitimz folemnitates Pafche, Pente-

4ndtg

D Dd p

tuiffent, ut habetur num. 9. 10. 11. -

coítes, & 'l'abernaculorum abierant

» Qua u

3. b tempore f«o.) Decima quarta

in defuetudinem.

[6h

x

Derior] c

«menfis prirmi.

& dffci

" Sacerdores . qui poffent fuffeere-) Ni-

D« Ber[abee u[que Dan.)-

lQui : ut fiz-

ficay

lr

l0rj )

pe di&um eft , funt termini Regni

Titu , Qu

de fuperiori cap. num. 34-

lfraelis fecundum longitudinem.

I&mv

erf

Sanificati nom fuerant, ) Nec enim

(]0?5;

fatis erat, quod ad Sacerdotale genus

6. Rewertetur ad reliquias, t$c.) Deus

f 1

f!l'b;

Aife 11/1, t

pertinerent , fed infuper juxta ritus

reconciliabitur , & propitius erit iis

unrjg

qui poft cladem ab À

fT

yriis illatam re-

B üpm

ld fuæ,

preicriptos Lev. 8. imitigri, & egn-

dCrip

lt

fecrari debebant.

Aigui adhuc funt..

TAb

Exoi à

l4

)N

CUA UT XXX

Y4y

werfi ctus

1o. Tgitur curfores pergebant velociter de civitate in civi-

fecundo.

tatem, per terram E

3

phraim, & Manaffe usque ad Zabulon, illis

) Q fl irridentibus, & fubf

annantibus eos.

Tini, & po-

I1. Attamen quidam viri ex Afer, & Manaffe;

& Zabulon,

acquiefcentes confilio, venerunt Jerufalem.

12. In Juda vero fa£ta eft manus Domini, ut daret eis cor

vfüm Traly

unum, ut facerent

hafe Domi-

bum Domini.

juxta praeceptum regis & pr.inc,ipum3 ver«

ib ficutlege

13. Congrezatique funt in Jerufalem populi multi , üt face-

tent folemnitatem azymorum, in menfe fecundo:

J impeni,

D

14. Et furgentes deftruxerunt altaria, quce erant in Jerufa-

», juxi its

lem, atque univerfa, in quibus idolis adolebatur incenfum,

ertimini à

fubvertentes, projecerunt in Torrentem Cedron.

fevertetur

I5. Immolaverunt autem Phafe quartadecima die menfis fe-

üm,

cundi. Sacerdotes quoque, atque Levitze tandem fan&ificati

recelennt f obtulerant holocaufta in domo Domini.

jteritum,.

:16. Steteruntque in. ordine fuo, juxta difpofitionem, & le-

gem Moyfis hominis Dei : Sacerdotes vero fufcipiebant effun-

veüri : tfüe

dendum íanguinem de manibus Levitarum.-

dod fantt .

17. Eo quod multa turba fanétificeta non effet : & idcirco

immolarent Levitae Phafe his

vefttoruiii,

, qui non occurrerant fan&ificari

Domino.

ires velti

18.Magna

jus enift

^

*

17. Mauus Domini.

Pafchalig præfcribitur ; non ïjubetur,"

m vor Domini.

) Grgtia-, & fa-

ut immolatio fiat per Levitas , aut

rLet iacl

I4. ZMitzriz, quaerant in Terufzlem.)

F'ecerat enim Achaz altariain univerfis

facerdotes, fed cum fieret in privatis

domibus , paterfamilias erat hujus fa-

1o. Igiful"

angulisJerufalem,ut dicitur c.28. n.24-

cr& caremonige minifler. Verum quia

Lniver[a. ) N afa fcilicet , & aras.

plerique ex his , qui convenerant , pu-

Ism forreztem Ce:lron.) Vide di&ta fu-

rificatinon erant ,. ó immolatio a mun-

L Convo

geriori cap. num. 16.

dis fieri debebat , ideo Levitarum ;

) ulum s

quià

l$. Tandem — [anüiffeati. ) WDücitur

& Sacerdotum miniíterio pera&a eft ,

li Donté

Tandem , quia ut habemus ex fàcro

ut hic habemus.

Ita Lyranus, &

J

Sacer-

textu füperiori cap. num. 34.

Dionyf Exiftimo rem ita pera&am

dotes difficiliori, & diuturniori fanGi-

fuiffe, ut populus non purificatus a-

Quii, uf

ficantur ritu, quam Levitz.

In He-

gnos immolandos Levitis daret , Le-

)

h

bre0, &in verfioneLXX. eft: f/2cer-

vite ad Sacerdotes afferrent, qui ía-.

2UP

; hg

cram ilam czremoniam immolatio-

udinem

dotes autem illi , 69 Levite padore faffuf

F3

'c),

Das B f»nctificaveruzt fe. Pudebat enim illos

nis ufurpabant

, hoc enim [ignificare

r

ys d

jj, J negligentie fuz

videtur textus.

]u

p» ] alacritatem.

j CL"lm viderent populi

17. Oi zonm occuvrevant fantsfrears

js i

16. De manibus -Levitarum , c. )

Domino. )

Qui non occupaverant, fa

| —Exodi Cap, 12. ubiritus occidendi agni

puriHcgr,e.' :

18 LIBRIIL PARALIPOMENON

ar, Ethilat

18. Magna etiam pafs populi de Ephraim, & Manaffe, & 1f-

& Levitarum,

fachar, & Zabulon, quee fan&tificata non fuerat, come

dit Pha-

lírael: proi

fe, non juxta quod fcriptum eft : & oravit pro eis Ezechias j

^

dicens: Dominus bonus propitiabitur.

jn Judà.

af Fatlaqu

19. Cun&tis, qui in toto corde requi

rant.Dominut Detasi

diebus Salomo

patrum fuoru

"x

m: & non imputabit eis, quod minus fan&ifi'catliv

funt.

- Surtex:

Centes populo

20. Quem exaudivit Dominus ,

& placatus-eü populo.

or. Feceruntque filii Hrael, qui inventi funt 1n Jerufalem,

iï; habitaculun

folemnitatem azymorum feptem diébus in lzet'tià magna , lau-

dantes Dominum per fingulos dies : Levitee quoque , & qfacerwy

dotes, per organa, qu& fuo officio congruebant.

Pous il

22. Et locutus eft Ezechias ad cor omnium Levitarum, qui

Jaedie, &

habebant intellizentiam bonam fuper Domino: & comederunt

180 abutidain

feptem diebus folemnitates , immolantes viétimas pacificorum,

f

& laudantes Dominum Deum patrum fuorum.

23. Placuitque univerfze multitudini; ut celebrarent etiam

alios dies feptem : 'quod & fecerunt cum ingenti gaudio.

Umote

24. Ezechias enim rex Juda preebuerat multitudini mille.

lftze

tauros, & feptem millia ovium : principes vero dederant po-

Tütt fimulacr

pulo t2uros mille, & oves decem millia: fanétificata eft ergo

ia deft

facerdotum plurima multitudo.

as Et

Juin, fed

-

CViterent : ;

,

18. Nem jux£a , quod feriptum efl.) d

Qui habebant inteliigentiam bonam [n-

s CiV

llates fu:

Phaíe a mundis tantum comedi pote-

per Domino. )

Peritos cantus$ £cclefiz-

rat, fed ex difpenfationeillisconceffum

ftici , utinterpretatur Eman. 32. For-

À E;echias

tafTe fenfus eife poffit : qui fentiebant

eft, ut comedere ex illo poffent, li-

de Domino in bonitate, & erga divi-

cet purificati non effent , quia hoc fa-

Prq/z:!)'iürun

cilius poterat indulgeri, quam ut im-

num cultum bene erant difpofiti.

Quie

ilienis f

mundi agnum macarent.

S. Hie-

Seprem diebzs /ä/emnitdfz.f.) 'Totenim

Ti

dies feftum Paíchale tenebat , juxta

BU

ronymus ex Llebreorum traditione

(4 46,(/02(

ait , eos, qui Phafe comederunt im-

prafcriptum legis I2xod. 12- 15*

je il )

t

mundi, raagna ex parte cielitus im-

eneul en Ju

Villimas paciffcorum. ) In gratiarum

miíla plaga occifos fuiffe ; fed preci-

a&ionem , & pro falute, & profpe-

74 0 efl

JüSh

bus Ezechie finceram populi intentio-

ritate offerentium. . Vide Riberam de

Duis,

fkjird!

nem, & vixculpabilem allegantis mox

'Templo lib. 4. cap. 1. & cap. 4. Ri-

n J a'lf(n

fam t

cladem ceffaffe, & ideo num. zo. dici,

0011 'Lf"(l

! Dog

tum hoftie pacifice habes Levit. cap.3.

€

Ihgg

Dewn populo placatum effe.

o3. Euiam. alios féptem dies.) Ad quos

dff [;6'1?

23. Qs

&é effiio congruebant. )

LC'U;P

«)N

Hebr. & LXX. habent, Foertitudznis ,

legis prafcripto non tenebantur.

latoY

quafi dicant , fonora.

a4. Sanlifcata. eff evgo facerdoruns

ulo |

Rsf

plurima multit;d..) Ut tam multis ho-

Tceren

12. Locutus eff . . .. ad cor.) Wer-

benedlx i

ba fcilicet lenia

1uis imm-olandis fufficere peflent.

dotihy

ferentia.

;« cOnfolatiqnem af-

B;'[

Populo |

FÓtj (s )

N

CAPUT.: XXX & XXXI.

169

inafe, d If

25. Et hilaritate perfufa omnis turba Tuda, tam facerdotum ,

otnedit Pha-

& Levitarum , quam univería frequentiee, quee venerat ex

lfrael: protel

s Fzechiss, 1

in [uda.

ytorum. quoque de Terra lfrael, & habitantium

k

n Deum

26. Fattaque eft grandis celebritas in Jerufalem, qualis a

s fan&if;cati

diebus Salomonis filii David regis Ifrael in' ea urbe non fuerat

27. Surrexerunt autem facerdotes, atque Levitee benedi-

ypulo.

centes populo: & exaudita eft vox eorum: pervenitque oratió

:

ig habitaculum fan&tum coeli.

t enofilem,

agna , lat

CAPU'T XXXL.

je, & facete

Populus idola, lucosque in Sfuda , & .Epbraim demolitur: Egecbias

itarm, qui

Jacerdotes , G? Levitas componit in ordinem minifterii : populo au-

comederunt f

Iem abundantif[rme offerente , con[Htuuntur, j;fzäï*z'swlgoïrez's, qui -,

acificorurty

Jervarent , ac diflribuerent. Levitico

P

oblata erant,

generi , —quæ !

arent etam

;audio.

«(

Umque hzc fuiffent rite celebrata, e

gre(fus eft omni:

ydini mile-

Iífrael, qui inventus fuerat in urbibu

s Juda, & frege-

lederant o

runt fimulacra, fuccideruntque

lucos, demoliti funt excelía.

3ta eft erpo

& altaria deftruxerunt, non folum de univerfis

25 Ft

jamin, fed & de Ephraim quoque, & Manaffe,

onec penitus

everterent: rev

& civitates fuas..

erfique funt omnes filii Ifrael in pofï'eiïïonesi,

gtam Wdlllff' [

jntüó Fcdelite

iti&

n, 9t 20f*

3. Ezechias autem conttituit turmag facerdotales, & Lev

ui fentiebant

Cas

-.—2-; Profelytorum. ) Prgfäïyti funt,

NT dv

runt, vel quia mufico -cantu; u.t*jä;ölet

, difpoü[l.

qui ex alienis fe adjungunt Hebrais,

cherus, aliquid cecinerunt

Toteri

& illorum facra (ufcipiunt.

populo bene precati funt.

, quo &inï

zfir.)

gt

27. Sacerdores , 6 Levize Lenedicen-

tenebat ;

tes popzlo.) Formulam , qua populo

Epbraim quoque , && Mänaþ. )

j 121v

benedicendumerat, habemus Num. 6.

I-DE

qtiarud

Id eft, in illis. oppidis, qua

u äf

24. & efl hujusmodi: Bezedicar ti;

Reges Juda per bellafibiacquifiverant ;

prOfPe'

Dominus , 6 cuffcdiat te, offendat Domi-

nam extra loca fuz ditionis idola fran-

;de,beermd-e.

"us faciem fzam 1101 , 65 mifereatur tur,

gendi 'legem non habebant.

&ap ^

comvertat Domin:

P

*

/$ UH

m

^-

E5 der £zb; pacem.

jku;w ad te,

Turgias facerdotales , 6$c. ) ]uxta"

s Lerib p9*

divifiones, & claffes a Davide olim

Jies) Aiq*

" Et Levite.) Nonvidetur ex loco al-

conftitutas, de quibus vide r. Paral. 24.

Jato Num. 6. jusfuifle Levitis, ut po-

la portis caffrerum. Domini. ) ld eft

wddfm

pulo benedicerent.

Dicuntur ergo

afft

benedixiffe , vel quia fimul cum facer-

templi, quo folebant convenire quafi

P

qmu

(ti 0"

milite. LXX. habent, ;z pert;s , i

dotibus populo behedicentibus ora-

amis domus Domini,

; pl i

Bibi.cum Com.Menoch. Torn. Il.

b

,

170

LIBRI ZIIL PARALIPOMENON

cas per divifiones fuas, unumquemque in officio proprio, tam

v Pracept

facerdotum videlicet, quam Levitarum , ad holocaufta, & pa-

moDomin. (

cifica, ut miniftrarent, & confiter

y. Intuleroi

entur, canerentque in por-

€is caftrorum Domini.

voverant, fidel

5. Pars autem regis erat, ut de propria ejus fubftantia offe-

Leyita, & Semt

teretur holocauftum, mane femper, & vefpere.

Sabbatis quo-

1. Poft que

que , & calendis

rimoth, Jozaba

; & folemnitatibus caeteris , ficut fcriptum efc

in lege Moyf:.

& Banogs, pra

4. Precepit etiam populo habitantium Terufalem, ut darent

ejus, ex imperi

partes facerdotibus, & Levitis, ut poffent vacare legi Domini.

Del, id quos o

$. Quod cum percrebuiffet in auribus multitudinis, pluri-

V u Core ve

mas obtulere primitias filii Ifrael frumenti, vini, & olei, mellis

porte, prapof

uoque, & omnium , quae gignit humus, decimas obtulerunt.

primitisque, 6

6. Sed & filii Ifrael, & Juda, qui habitabant in urbibus Juda,

r Etfube

obtulerunt decimas boum ; & ovium, decimasque fanttorum,

Amarias quoqu

qua voverat Domino Deo fuo: atque univería portantes, fe-

fideliter diftnt

cerunt acervos plurimos.

Thajoribus :

7. Menfe tertio coeperunt acervorum jacere fundamenta, &

16. Exceptis

menfe feptimo compleverunt eos.

ingrediebantur

8. Cumque ingreffi fuiffent Ezechias, & principes e:us, vi-

Con(ücebat n

derunt acervos, & benedixerunt Domino, ac populo lfrael.

Tes füas,

9. Interrogavitque Ezechias facerdotes, & Levitas, cur ita

T. Sacerdo

jacerent acervi.

A llipta, perc

-jo. Refpondit illi Azarias facer

dos primus de ftirpe Sadoc,

18. Univerf

dicens : Ex quo coeperunt offerri primitiae in domo Domini,

&Ortm vtrius

comedimus, & faturati fumus, & remanferunt plurima, eo

quod benedixerit Dominus populo fuo : reliquiarum autem

GRv

—MáÁel

Copia eft ifta, quam cernis.

II. Pra-

9

Mi Prapr

0n t de

$ Pd;s autem . Regis erat ,Gc. ) Puto

6. Decima[que f'antlorum.) Juxta He-

UT ; rE qui

fententiam effe, Ezechiam contribuif-

breos, ut refert Lyranus : he funt

QODt edifesr,

fe ad facrificiorum expenfas, ut fcili-

decimz , quas Levita dabant facerdo-

Wiltraréntur

cet mane, & veípere regiis expenfis

tibus ex decimis , quas ipfi a populo

S 'Dem effenr

holocaufta offerrentur. LXX, habent :

acceperant. Vide Num. 18. 26.

n Sf('l-ndu n

&6 porrio Regis de /hbjfdntiar ejus «d bo-

2. Jacere. frndamenta. ) inchoare

6 Dolta fioe

acervos.

locauffofes maatutinam , Ó we[pertinam.

Idem fere fecerat Salomon , ut legi-

Menzfz

feptsoao compleverunt. ) À men-«

Ádain, t

mus 2. Par. g. num. r2. & 13.

fe Majo ufque ad Novembrem.

N T10n funt lt

4. Partes, ) Primitias, & decimas,

9. Cur 1ta jacerent acervi 23 NNec an-

t LX

Yitor

nona illa feponeretur , fed quafi ne-

€tur

; Quorum

bantur.

que Sacerdotibus , & Levitis debe-

gligeretur, & incuü?dita jaceret.

t o

tf

: n 84ü54 $

L

|ON

CAPUT XXXL

171

DLODTIO, (af

1. Pracepit igitur Ezechias, ut praepararent horrea in do-

iutta, & pa

mo Domini.

Quod cum feciffent,

tque 18 pot«

12. Intulerunt tam primitias, quam decimas, & quaecumque

voverant,fideliter. Fuit autem praefe&tus eorum Chonenias

antia offe»

Levita, & Semei frater ejus, fecundus,-

Vabbatis quo»

13. Poft quem Tahiel, & Azarias, & Nahath, & Afael, & Te-

Icriptom df

rimoth, Jozabad quoque, & Eliel, & Tefmachias, & Mahath,

& Banajas , preepofiti füb manibus Chonenise, & Semei fratris

n, ut thrent

ejus, ex imperio Ezechia regis, & Azarie pontificis domus

p Domini.

Dei, ad quos omnia pertinebant.

linis, platie

L'14. Core vero filius Jemna Levites, & janitor Orientalis

; olei,nelli

portee , preepofitus erat iis , quae fponte offerebantur Domino,

obtulerunt.

primitüsque, & confecratis in SanCta fanctorum.

pbibus Juda,

15. Et fub cura ejus, Eden, & Benjamin, Jefue & Semejas,

fanlorum

Amarias quoque , & Sechenias, in civitatibus facerdotum , ut

yrtantes, fe-

fideliter diftribuerent fratribus fuis partes, minoribus, atque

S

majoribus :

damenta, &

16. Exceptis maribus ab annis tribus, & fupra : cuntis, qui

ingrediebantur templum Doinini, & quidquid per fingulos dies

conducebat in minifterio

ys C'us, Vi

, atque obfervationibus juxta diviüq-

ilo Trael.

nes fuas.

$

tas, CUf Id

:

17. Sacerdotibus per familias, & Levitis a vi

geümo anno,

& fupra, per ordines, & turmas fuas,

:

Mberis

ifpe Sadog',

18. Univerfaeque multitudini, tam uxoribus, quam

;o Domiti»

eorum utriusque fexus

, fideliter cibi, de hjs, quae fanctificata

urima, €

fuerant, praebebantur.

pm aUdm

m

Y

19. Sed

1I. Pr.epzzm)mt borrea i2 domo Do-

16. Exæjztis üdriäz.f » €6c. ) Ptæte::

II. Præj

mini ) Non ut de novo conflüitueren-

máres, qui abfoluto tertio anno ata-

/

tur, erant quippe jam pridem a Salo-

uxti Hl

tis, cum fcilicet a matris ubere depulfi

in.)

mone zdificata, fed ut mundarentur,

erant, incipiebant accipere alimenta

us ;

h fünt

& inftaurarentur iis in locis , in qui-

eximmolatis decimis, primitiis, &c..

iantficerdo-

bus labem eflent paíla.

Qui ingrediebantur templum Domini :j

| iPH 1 Popum

12. Secundus. ) ld eft , Wicarius.

Sacerdotibus, & Levitis, quiin templo,

i

Vide notata fupra 1. Paral, 16.5. & 2.

& atriis Domino famvlabantur.

', ) Zn'choïil'e

Paral. 26. 11. & cap. 28. 7.

Conduccóat, ) Opus erat. -

13. dquos ommiapertinebant, )

Hac

Obférvationibus.) Officiis.

t

Ame

verba non funt in textu Hebr. nec in

Divifiones [24s.) Claifes, & ordines

ombrem

textu LXX. virorum : fenfus effe vi-

fuos.

) N« an

detur, quorum partim julfu, partim

17. 4 wigefimo anwo.) Vide notata

J fi

Í quifi t

minifterio omnia perficiebantur.

1. Paral. 23. num. 24. Anno vigefi-

aj

14. J» Santia Santlorum.) Adfacros

mo poft edificatum templum mi«

ufus, facrificia, &c,

niflzare incipiebant Levita.

m

^

LIBRI .

PARALIPOMENON

17

condtos fon

19. Sed & filiorum Aaron per. agros & fuburbana urbxum

fingularum, difpofiti erant viri, qui partes diftribuerant uni-

tes: Ne vet

dantiam.

verío fexui mafcuhqo de facer dotibus, & Levitis.

20. Fecit ergo Ezechias univerfía, qua diximus, in omni

aK

fuerat di

ïucïa operatusque eft bonum , & re&tum, & verum coran:

Domino Deo fuo,

Tum murufi

21, In univerfa cultura minifterii domus Domlm ; juxta le-

univerfi ge

6. Cont

gem, & ceerimonias, volens requirere Deum fuum in toto

corde fuo ; fecitque, & profperatus eft.

vocavit - un

Cor eorum

QAPIT XKXII

". Vitl

veatis rege

Sennacberib Studam imvadente, Execbias populum bortatur. fidere

eft cum eo

in Domino, & quo ille minis, & blaspbemiis mititur eum avertere :

$. Cum

orantibus autem. Execbia , €? l[aia , ZAngelus. diff'pat: exercitum

nus Deus r

Sennacbe/zb, qui fugzens a filüs occzdzfm' : porro Execbias

bis. Conft

nimia felicitate elatus Deum offendit ; cui impius

epis fuda,

filius Mana[Jes [uccedit.

Qu |

tUm fervo:

4Reg. I

Oft quae, & hujufcemodi veritatem, venit Sennacherib

I$.13.

P

rex Affyriorum, & ingreffus ïudam obfedit civitates

w obfide

Eccli.

populum,

48-20.

munitas , volens eas capere.

lfai.

r

uod cum vidiffet Ezechias, veniffe fcilicet Sennacherlb

Io. Ht

tes fiducia

36.1. & totum belli impetum verti contra Jerufalem,

3. Inito cum principibus confilio, virisque fortlfïïmls, ut

1. Nug

t al a'ïirma]

obturarent Capita fontium,; qui erant extra urbem

& hoc

omnium decernente fententia,

leg Afï)

4« Congtegawt plurimam mult:tudmem & obturaverunt

L. Nüs

cun&os

IUS)

&a

lt

Peecc ii

altar] vite

facerdotes erant.

9. F;!;oram A:zrwz ) Qui fCIhCet

num. 1. quod Ezechias Affyriis tribu-

13 Àn

Ítaque tam in He-

tum pendere recufaret,

brzo , quam apud LXX, dicitur, 2De

3

Obrurarent capsta. fontism.) Ea

CTraTUm

fflüs Aarón f'acerdotibus.

operiendo, & aquas per occultos ca-

I:

nales huc illuc derivando, ut commo-

Uiulinods veritatem. ) Hebr. &

dius vifum elft.

LXX. habent

Pofl werba bac,

É9 veritatem eoruwm , rerum | fcilicet

4« Plurimam. multitudigem. ) Ope-

Ql ex font.

narratarum. — Velfenfus eít, cum ita

rariorum.

F'ofy] m

integre, & fan&tefe geffiffet Ezechias;

Rivum , qui fluebaz $9. medio terra. )

s FOHP'G[

nam npw emerb, apud Hebraos &

Intelligit torrentem Cedron , qui ab

veritatem , & probitatem, ac juílitie

Oneme fluit inter civitatem, & mon-

VoQate folet

Ieöhtudmem figmficat

tem Oliveti. Vide Vlllalpand tom. 3

Ahieony rl

h Alrav,

Venit Sennacherib, ) Belli caufam

in Ezech. part. 1

lib. 2. cap.

9*

Auiffe putat Salian. anno mundi 5319.

Alii de parvo fluvio Siloe acc;pmnt;

O intel 1pih

ij Cmgeo,

Q0N

CAPUT XXXIL

173

3 Urbium

cunctos fontes, & rivum, qui fluebat in medio ïärræ, dicen-

Uerant nni-

tes: Ne veniant reges Aflyriorum, & inveniant aquarum abun-

dantiam.

3

:

$, in omni

s. Adificavit quo

qub 'agelgs induüx*ie, omnem murum, quï

rutm Corani.

fuerat diffipatus, & extruxit turres defuper, & forinfecus alte-

rum murum : inftauravitque Mello in civitate David, & fecit

11 uxta le-

univerfi generis armaturam , & clypeos :

*

uml toto

6. Conitituitque principes bellatorum in exercitu :

& con-

vocavit univerfos in platea portae civitatis, ac locutus eft ad

Cor eorum dicens:

e

7. Viriliter agite, & confortamini

.

nolite tiniere, nec pa^

veatis regem Aflyriorum, & univerfam multitudinem, quae

Tatur fihrt

2! vortere :

eft cum eo: multo enim plures nobifcum funt, quam cum illo.

1] exorcttttt

8. Cum illo enim eft brachium carneum , nobiícum Domi-

nus Deus nofter, qui auxiliator eft nofter, pugnatque pro no-

Ezecbias

bis Confortatusque eft populus hujufcemodi verbis Ezechice

AU

regis Juda.

: 9.«,Quæ po

ftquam gefta/fuht, mifit Sennacherib rex Affyrio-

rum fervos fuos in Jerufalem (ipfe enim. cum univerfo exer-

'ennacherio

citu obfidebat Lachis) ad Ezechiam regem Juda, & ad omnem

dit civitates

populum, qui erat in urbe, dicens:

1o0. Haec dicit Sennacherib rex Affyriorum: In quo haben-

onacheriby

tes fiduciam fedetis obfeffi in Jerufalem ?

11. Num Ezechias decepit vos, ut tradat morti in fame, &

Ftimmisg üt

fiti affrmans,q

m: & ho

uod Dominus Deuä vefter liberet vos de manu

regis Affyriorum ?

?

r12. Numquid non eft ifte

Ezechias, qui def*szit excelfa il-

xurayerut

lius, & altaria, & prsecepit Juda, & Jerufalem, dicens: Coram

cundios

altari uifo adorabitis, & in 1pfo comburetis incenfum ?

I5. Àn ignoratis, quae ego fecerim, & patres mei cun&tis

Affrris tribil

terrarum populis ? numquid pravaluerunt dii gentium, o-

a;;fizm') B

regionem. fuam de manu mea?

; occultos C2*

—gnmunxïxque terrarum , liberare

N

rj.Quis

)i utcommo*

vitatis, quia is? murus erat.in illa val-

qui ex fonte Gihon decurrit juxta [e-

àm. ) 0*

rofolymam; nam infra num. 3o. hic

le, five voragine, quz Mello, & a

rivus fons Gihon appellatur.

Jofepho '"Tyropzon appellatur.

&. Forin[ecus alterum murtuz.) Quqd.

6. Locutus eff ad cor corum.) Concio-

meli

o Ht

dron , Q *

'vocare foletalicubiScriptura , zurum,

nem habuit, qua illosconfolaretur, &

70

£9 antemnurale. Ifa. 26. 1. Thten. 2». 8.

ad fortiter faciendum animos add-rct.

qm, *

Injhzur.zvi.fque Méello. ) iNomine Mel-

9. Mifit. Sepnacherib , &e. ) Quihic

n

d tom. 3

Ío intelligitur murus, qui montem

dicuntur, explicata habes 4. Reg. 18-

Q,C

i. D

i acipni

Sion cingebat ex parte Aquilonari ci-

num. 17. & deinceps.

174

LIBRI H.*PARA.L'IPOMENON

I4. Quis eft de univerfis diis gentium , quas vaftàverunt pa-

st $i

elevatum €

tres me1 , qui potuerit eruere populum fuum de manu.mea, ut

poffit etiam Deus vefter eruere vos de hac manu?

[

Tudin, &

1$. Non vos ergo decipiat Ezechias, nec vana perfuafione

of. Hum

deludat, neque credatis ei.

Si enim nullus potuit deus cun-

ejus, tam i

&arum gentium , atque regnorum liberare populum fuum de

nit füper e

manu mea, & de manu patrum meorum, confequenter nec

3

17. Pui

Deus vefter poterit eruere vos de manu mea.

Tos fibi plu

Dominum

16. Sed & alia multa locuti funt fervi ejus contra

tiott, arom

Deum, & contra Ezechiam fervum ejus.

magni preti

17. Epiftolas quoque fcripfit plenas blasphemice in Dominum

^$. Apot

Deum Ifrael, & locutus eft adverfus eum: Sicut dii genuum

omnium

caterarum non potuerunt liberare populum fuum de manu

Q Etu

mea, fic & Deus Ezechiae eruere non poterit populum fuum

ovium, &

de manu iíta.

-',

Dominus f

[

18. Infuper & clamore.

;þagno.linguajudaica, contra popu-

30. Ipfe:

lum , qui fedebat in muris Jerufalem, perfonabat, ut terreret

um Gihon.

N

"

eos , & caperet civitatem.

in omnibus

19. Locutusque eft contra

Deum ]erufalem; ficut

ädvgl'füm

3. Attar

deos populorum terra , opera manuum hominum.

etant ad

40. Oraverunt igitur Ezechias rex, & líaias filius Amos

prophetes, adverfum hanc bl

AaSphemiam, ac vociferati funt us-

ue in coelum.

:

*Dob.

2o1. * Et mifit Dominus An

25 Bewagg,

gelum, qui percuffit omnem vi-

um periculy

» 2l- rug robuftum, & bellatorem, & principem exercitus regis

Tit Mentacher

Aífyriorum : reverfusque eft cum ignominia in terram fuam.

0nt lenati

Cum

ue ingreffus effet domum Dei fui, filii, qui egrefli fue-

divitis qu&.

rant

j

e utero ejus, interfecerunt eum gladio.

UE Dattatur o

2.6' Hmji;

22. Salvavitque Dominus Ezechiam, & habitatores Jerufalem

A& mopitis

de manu Sennacherib regis Affyriorum, & de manu omnium,

TC Vi

& praettitit eis quietem per circuitum.

.

*

VOa .

253. Multi etiam

deferebant hoftias,

& facrificia Domino in

d litioge to;,

t 72;«"]-4[8 7

Terufalem , & munera Ezechiz regi Juda: qui exaltatus eft

* POnftm

poft haec coram cun&tis gentibus.

lp um,

4Reg.

24. *In diebus illis eegrotavit Ezechias usque ad mortem,

20.1.

num.

RI . R

lfaic

& oravit Dominum : exaudivitque eum, & dedit ei fig

A'vf"l: [71]

25. Sed

38.1'

Wertit ec

25. Et mifit Dominus d gelum , 6' €.)

/ A« 4Egrotavit Ezechias.) Vide di&aï

Cldente

» lod

Hac explicavimus

T ub

deinceps.

z

4: Reg- 19« 354 & ^ Reg. 2Q. initig.

üm hgc dlf !

)N

C APUT XXXiL

f5

AYetunt pe-

^5. Sed non juxta beneficia, qüæ acceperat , retribuit, quia

)anu T069, Ut

elevatum eft cor ejus : & fata eft contra eum ira, & contra

jJudam, & Jerufalem.

þerfuaüone

26. Humiliatusque eft poftea, eo quod exaltatum fuiffet cor

t deus cute

ejus , tam ipfe, quam habitatores Jerufalem: & idcirco non ve-

m foum de

nit fuper eos ira Domini in diebus Ezechiae:

uenter nec

27. Fuit autem Ezechias dives, & inclytus valde, & thefau-

ros fibi plurimos congregavit argenti , & auri, & lapidis pre-

i Dominum

tiofi, aromatum, & armorum univerfi generis, & vaforum

magni pretii,

» Dommum

28. Apothecas quoque frumenti, vini

LI

, & olei ,m&' prafepis

]ii gentium

omnium jumentorum , caulasque pecorum,

y de manü

29. Et urbes (1) edificavit fibi: habebat quippe greges

glum füum

ovium, & armentorum innumerabiles, eo quod dediffet ei

Dominus fubftantiam multam nimis.

9ntra popt»

3o. Ipfe eft Ezechias, qui obturavit füperiorem fontem aqua-

vt terretet

rum Gihon, & avertit eas fubter ad Occidentem urbis David:

in omnibus operibus fuis fecit profpere, quze voluit.

t ädve'rfum

i

31. Attamen in legatione principum Babylonis, qui miffi

cciderat

fuerant ad eum , ut ïntgrrogarent de portento, quod a

ilios Amos

. fuper

ati fünt U*

(1) urbes. I» ed;r. Sixtk. legitur : urbes fex.

a$. Elewatum eff cor ejus.

Poftea.

nis aquedu&us fublimior in plura

omnem Yi

quam periculum , quodilli intentave-

urbis loca deducebat aquas : Ezechiae

dtus T€855

at Sennacherib, evafit, & ex Baby-

vero inferior aquzdu&us, idemque

gram fuat

lone legati gratulatum venerupt, &

occultiffimus in. pauciores urbis par-

divitiis au&us eft divino beneficio,

tes, easque inferiores tantum aquas

ooref fU

ut narratur hoc capite.

inferebat.

31. Urinterrogarent de portento.) So-

lfaàie monitis ad faniorem mentem

H 26,Humiti4m/?que c:[i poftea , fj'c)

; erufä] em

Iis retrocedentis; nam Babylonii, &

Ü omnium

revocatus. Vide 4. Regum 2o. t4.in

Chaldzi aftronomis dediti motum il-

Hebreo eft: Erbumiliavit fe Ezechias

lum Solis notaverant , audierantque

«b elatione. cordis fui, spfe, &f babita-

divino miraculo fa&um occafione z-

ngino i

£ores Téru[alem.

Vide

gritudinis Ezechie Regis Juda ; ita-

xaltatus €

30. Foutem aqnarum Gibon.

que ftudio cognofcendi rei veritatem;

fupra num, 3. Defonte Gihonaliquid

legatis negotium datum

,-,*"& , ut rent

diximus 3. Reg. 1. num. 3

inveftigarent.

| morteti»

Ahvertit eas fubter, G&c.) Obturavit

Dercliquit ezm Deus,y ut tmtaretur.ä

Quf -

4

fuperiorem fontem aquarum Gihon ,

Permifit eum Deus mentis elatione

4

& avertit eas fubter antiquum aqua&-

tentari.

/

du&um, fodiens ferro rupem ad oc-

Nota fierent semnia, qua erant im cor-

cidentem urbis David; eodem qui-

de ejus.) Ut appareret , quam imbe-

j

dem 1oco quo prius effluebant ; fed

cille effent humana vires divino auxi-

cum hoc difcrimine, quod Salomo-

lio deflituta,

176

LIBRI If P»A.URA.LIPOMENQON/

gom : obfet

fuper terram, dereliquit eum Deus, ut tentaretur; & nota fie-

rent omnia , quae erant in corde ejus.

anferviebat.

22.

Reliqua autem fermonum Ezechise, & mifericordiarum

mala operat

*. Sculpt

€ju:,

(cripta funt in vifione I(aiee filii Amos prophetee, & in

Lioro regum Juda, & lfráel.

d

pe,*deq

hias cum pa

tribus fuis, & fepelierunt

filium ejws,

». Dormivitque Ezec

de cuntts

eum fuper fepulchra filiorum David : & celebravit ejus exe-

RU :

quias univerfus Juda, & omnes habitatores

.

] emfalem í regna—

Vi

tque Manalfes filius ejus pro eo.

$. Et mo

didi patribu

Lj

C APIUT XXXHL

praxcept eis

per manum

Manaüäy ob fuas impielates captious ín Babylonem duc'z'zuk, in qua

j Iptur.

affli&tone ad Deumn comoer[us , fuo regno re[lituitur, & idolis ab-

t facerent

cultum reflaurat : cui impius filius zdmmon Juccedit :

tunus a fac

jectis, Dei

10. Loq

€? boc a Juis interf eCto, regnat. pius

"

filius Sfofras.

?juy

& attendert

lL. Iddn

aReg. 1.

Vodecim annorum erat Manaffes, cumi regnare coepijï'et;,

Tloum: qe

2,1. l.

& quinquaginta quinque annis regnavit in Terufalem.

&ompedibu:

4. Fecit autem malum/coram Domino, Juxta abominationes

n,

ui

gentium, quas fubvertit Dominus coram filiis Ifrael. -

ïuum :

1

K

3. Et converfus inftauravit excelfa, quae demolitus fuerat

E

Ezechias pater ej

us : conftruxitq

1. Dty

ue aras Baalim, & fecit luc-qs,,

IVIt Oratio

& adoravit omnem militiam coeli, & coluit eam.

Itaria in domo Domini, de qua dixe-

- 4. K dificavit quoque a

14 Poft

gReg. rat Dominus: *in Jerufalem erit nomen meum in aeternum.

70 IO.

Occidenter

s. Kdificavit autem ea cun&to exercitui coeli, in duobus

;

rCültum 1

atriis domus Domini..

cnen-

Ituitque p

6 Tragfïi*Eque fecit

filios fuos per ignepï in valle B

notn;

P (l) Dai, I

24 Mi/:?ricardidrz;ü ejus, ) Pietatis,

lum undecimum , explicata funt 4.

?) Doss, )

& prebitatis ejus hoc enim etiam fi-

Reg.21.a num. 1. & deinceps.

enificat vox Hebr. 4pn c^efez.

$. da duobus artziis domus Donin.) Id

BORtiht ami

33. Supen fepulehra filsorum Da'vid.)

gft, Mraelis, & gentium , quamvis

Mde fum

ptun

4Et boc nctandum , ait D. Hieronym

poítea eo ufque progreffa eft impie-

trangl

n tradit. HIebr. quod exeelffus fepulehrum

tas, ut etiam in atrio Levitarum ido-

Atüm ad

eeteris filiis Duvid balbusit mertts prero-

la conflitueret.

Vide Salian. anno

mundi 3540. num. 7.

M, C'lfem j

gatzva.

Sive Ge-en-

[*

t

) (ltgj

ledecim annorum , 6$c.) Que

6. Iz» val:e Ben-eunoz.

$

i

Quz

4d ?tid

hic habentur ufque ad verficu-

no«x? , id eft , Valle-ennon, fic dica de

U intg

'/.cmcm

n

0N

CA P-U T XXXLI.

177

& nola fte- i

nom : obfervabat fomnia, fe&abatur auguria, maleficis artibus

inferviebat, habebat fecum magos, & incan:atores : multaque

icordiarum

mala operatus eft coram Domino, ut irritaret eum.

E

L

, & n

4. Sculptile quoque, & conflatile fignum pofuit 1n

domo (1)

D

Dei, * de qua locutus eft (2) Deus ad David, & ad Salomonem ;Reg.

fepelierünt

filium ejus, dicens: In domo hac, & in Jeruíalem, quam elegi 8-17-

l '

t eus exe-

oD : feghie

a&um :

de cunétis tribubus Iífrael, ponam nomen meum 1n ermpi;t.e?-

;

E

$. Et moveri non fac

1

lam pedem Ifrael d*ä terra, quam tra-

didi patribus eorum: ita dumtaxat fi cuftodierint facere, quae

pracepi eis, cunCctamque legem, & caeremonias, atque judici;

per manum Moyfi.

itur, tf QUi

9. Igitur Manaffes feduxit Judam, & habitatores Terufalem ,

? iil di-

&t facerent malum fuper omnes gentes, quas fubverterat Do-

:
