fuis, ut poffideres haereditatem fempiternam , feciftique eis,

10

n adore

.flcut locutus es.

; 6. Pecca-

aecsepesudi

lg. Parrem tuam.) llebream gen-

verfatur in difcrimine, ad eummmodum,

tem , qua hareditastua, & pec

-

?Iium

quo ea, qua in manibus geftantur,

tuum efti.

,

atque ideo externa direptioni , & ca-

TE

347. Serti 8 funiculo 152. ) Fleredi-

fibus obnoxia funt.

Sic David Pfal.

119. num. 109. dicebat: 42 mes

&ati tuz, populo tuo, quem ut pecu-

Lïo' I Et

Óium tuum foves , & defendis.

No-

im manibus "aeií j??nzper.

tum eít olim folitos funiculis metiri

S. Anudiviapatre meo , 6c.) In Gra-

fines camporum ; hinc funiculus ac-

t vlit

, d&

co eft: audiebam ab oríu meo ig trils

quam l

cipitur pro portione hareditatis & for-

familia mes.

»

ju

te, que unicuique obvenit.

Poffideres bave

ditatem /äm;iterkam. )

u

mW'i

Ericulum waenum in man?äzg Ueels

Ut populus Ífraeliticus hareditas tua

T

4P

,

imUS

no?

eft.) yita mea periclitatur, &

effet in ætemum.

eit

Àpo»

ELGDESTGORUSUVRONERETAM

l.

360

|

LIBRIESTHER

6. Peccavimus in cónfpe&u tuo

B

manus inimicorum noftrorum :

, & idcirco þradidi&i(;ïaos in

j

perbis

7.- Coiuimus enim deos eorum.

Juftus es

;,xDon'i—ine. -

oftent:

$. Et nunc non eis fufficit ;; quod. duriffima nos opprimunt

-& non

fervitute, fed robur manuum fuarum , idolorum potentiae de-

putantes ,

:

1.l

* Cuent.

9. Volunt tua mutare promif

fa, & delere hæreditätem.tüamj

& claudere ora laudantium te

j i

, atque extigguere gloriam tem-

fum us

pli,& altaris tui,.

. Abraha

10. Ut aperiant ora gentium , & laude

nt idö]or'um foi*tit—udiï«

nem, & praedicent carnalem regem in fempiternum.

1. I

tullam

1i1.. Ne trades, Domine, fceptrum tuum his, qui non funt,

ne rideant àd ruinam noftram : fed converte confilium eorum

& erqe

fuper eos, & eum , qui in nos coepit faevire, difperde.

12. Memento, Domine; & oítende te nobis in tempore tri-

bulationis noftree, & da mihi fi

d

Mäwa

& univerfze poteftatis:

T

dv*u-cia?n,']-)'ominere rex deorum,

:

I3. Tribue fermonem compofitum in ore meo i

n conf pectu

LT

leonis, & transfer cor illius in odium hoítis noftri, ut &

ipfe

pereat, & ceeteri, qui ei confentiunt.

d

Ui

I4. Nos autem libera manu tüa, & adjuva me, n

bitum at

DO patr

auxilum habentem

5 Ri

tiam.

, nifi te Domine, qui habes omnium fcien-

]

Ttria f

&t Conty

I5. Et 'p.ofti,- quia oderim

gloriam iniquorum , & detefter

Et

€ubile incircumciforum , & omnis alienigenge.

16. Tu

Ebïr

in

[ n

4. Diie

7- (7 mmw Deos eorum.) Non qui;

13j. Da mibi fduciazä.z.) Ut cum Rege

Cumdas

dem ipfa, aut Mardochaus, fed ma-

fecure agam , fidenter, & fine timore.

:

jores eorum , qui idololatria divinam

Rex Deorg2 ) ld eft, regum,. prin-

(ï) "

in fe iràm provocarunt.:

cpum, & judicum, qui etiam in Pf.

8. Re£ur manuum [uarum, €&c. ) Ex

81. 7. & Joan. 10. 34. Dii vocantur.

AK Næej

Grzeco verti poteft, Zizzxergnz vi-

13. Sermonem. compofitum. ) Pruden-

me'mgbï [

!WW f

ves , mazulque fuas ad idolorum fuorum

tem ; bene, concinneque fiructum.

24445, vel €is fe quafi miniflros con-

Leenis. Y Aflueri, quem ob poten-

emaa fe

tra-nos prabentes, vel quafi jurantes,

tiam , vel ferociam leonem : appellat.

gtine

& inje&a dextera feedus' pangentes.-

qui Qüput o

Sic D. Paulus INeronem. 2. aQ'Timu,

1

9. Tza mutare lbromz:[ï*z.) Decretum

1'70

eges; ut

l;j

tuum tollere, quo fcilicet nos falvare;

»Ha/zlii' noffri.) A

-män.

thy;

& fovere fiatuifli..

Ij. Cubile incircumci[ortm. )

N:am in

Ml d o

Affueri matrimonium tantum confen-

€um

ll. Sceprtrum fz;gm.) Gentem, in

3DPater

qua regnas.

fr, ut tuo. parerem- imperio , alioqui

dldl

c]i 0407;

His , qui non f[u5t.) Idolis, eorum-

libentius pauperi

JlmuS H

que cultoribus.

nuptura.

*alicui : gcgtise mea&

bijj

jf(äy:/

P

Ut (

CAPUT äiv.&xv.

$01

il hos it

"

- .16. Tu (cis neceffitatem méam, quod abOminär fignum fu-

:

perbia, & glorie mese, quod eft fuper caput meum in diebus

oftentationis mese, & detefter illud q

Opprimut

uafi pannum menfítruatae,

& non portem in diebus filentii mei,

tente de-

17. Et quod non comederim in menfa Aman, nec mihi pla-

cuerit convivium regis, & non biberim vinum libaminum.

tem tuam,

18. Et numquam 1setata fit ancilla tua, ex quo huc translata

Jram tette

fum usque in

prgefenterp diem : nifi in te Domine Deus

Abraham.

$

9

vfortitudi

19. Deus fortis fuper omnes, exaudi vocem eorum , qui

|

zon fünt,

nullam aliam fpem habent; & libera nos de manu iniquorum;

üm eorum

& RIneTHe s timore meo.

qdé.

(uA PU Xv.'

3pore t

beo , inirat Efiber ad v

; Qeorurm,

: M&nklan!e Mardoc

egem, uitu illius

exterrita.

confpettu :

1. E

T mandavit ei (haud (r) dubium qüin eH'etj Mardocheus,

,ut&ip?

ut ingrederetur ad regem,

A

& rogaret pro populo fuo, &

pro patria fua.

yllum aliud

2. Et memorare (inquit ) dierum humilitatis tuae, quomodo

um fciet

nutrita fis in manu mea

; quia Aman fecundus a rege locutus

eft. contra nos in mortem.

& deteftet

3. Et tu invoca Dominum

z

libera nos de morte.

; & loquere regi pr;ox-nobxis, &

16.T11

4. Die autem tertio depofuit veft

/

imenta ornatus fui, & cir-

-^

Utm Reg

cumdata eft gloria fua.

$. Cu&

& fine timore-

BMOS edit.iSixt, bec "verba : Haud dubium , quin eflet ,. zoz. lgguutur.

re l'lm ;,P rin-

j etam 0^

.16. Neceffit atem meam.) Qua fcilicet

ner in gynzceo, in privato conclavi;

pii od

me cogor otnare.

17. Non comedertza in menfa Amzm-.)

P[udm'

- Signum fuberbia 65 gloris mes.) Dia-

f

Cibos lege vetitos, nec deliciis rega-

j fuift

dema, feu cidarim infigne regiz di-

lium epularum delectata fu.

em ?

J

pote

gnitatis. Errat autem diadema fafcia,

Vinum- libaminum ) Vinum, cujus

yndti appe

llats

«qua caput circumdabant , aut ligabant

pars aliqua in idolorum honorem fuif-

^ adTmt

Keges, ut patet ex ejus etymo. -

fet effufa.

L2 diebusoffentarionis mea. ) Cum vi-

42. ] Vle astem tertiax.v

) Inchoati jeju:-

deri; & coram Rege, autin publi-

nii, & precüm.

Namm

«um- apparere oportet.

Veflimenta rmatas

D LL ) :

nf

Quafi pauzum menfiruata.) Cui for-

fiznenra luilus,

j?j-) GræCo 'Uf-'

qnam t

jioqut

didiffimus eft. -

Gécria Ína;

pertoy

i entis

me

Iz diebus fülemtii me:".) öum domi-

velttib

rUS.

) Pretioüs? & regalibus.

Zz

Bibl. cum Com. A/ïmäcä, Dm. LII,

L:

36

^

L

LIBRI ESTIH.ER

ï

1.

q Cumque regio fulgeret habitu, & invocaffet omnium re-

&orem & falvatorem Deum , affumpfit duas famulas,

D

tür €ai

6. Et fuper unám quidem innitebatur, quafi prae deliciis, &

nimia teneritudine corpus fuum ferre non fuftinens:

7. Altera autem famularum fequebatur domlnam, deüuentla

Apur

in humum indumenta fuftentans.

[

9. Ipfa autem rofeo colore vultum perfufa, &. gratls, ac ni-

tentibus oculis, triftem celabat animum, & nimio timore con-

tractum.

*

*

RE)

.9. Ingreffa igitur cun&ta per ordinem oftia, üetlt contra re-

nofttoe

gem,ubi ille refidebat fuper folium regni fui, mdutus veftibus

regiis, auroque fulgens, & pretiofis lapidibus, eratque terri-

4. M

-

tüs eft

bilis afped:u,

i0. Cumque elevaffet faciem, & ardentibus oculis furorem

E

datam

pe&toris indicaffet, regina COI'I'Ult & in pallorem colore mu-

tato, laffum fuper ancillulam reclinavit caput.

liuntur

N

11. Convertitque Deus fpiritum regis in manfuetudinem, &

feftinus, ac metuens exilivit de folio, & fuftentans eam ulnis

tdtls

fuis , donec rediret ad fe,

his verbis blandlebatur'

mntu

12 Quid habes, Efther? Fgo fum fratér tuus, noli metuere.

j H

fibi offt

I3. Non morieris: non enim pro te, fed pro omnibus haec

lex conftituta eft.

aude di

6 D

14. Accede igitur, & tange fceptrum.

15. Cuinque illa reticeret, tulit auream virgam , & pofuit

æüln*am

fuper collüm ejus, & ofculatus eft eam , & ait: Cur mihi non

1 Qu

loqueris ?

$eruntu

16. Quae refpondlt Vidi te, domme quafi Ancrelum Dei,

U$ f

& conturbatum eft cor meum præ timore glorisa tuse.

U

17. Valdé enim mlrablhs es, domme & facies tua plena eft

9 Ne«

gratiarum.

18. Cum-

Venire

Tfe Je

Telpug C

l

9. Eratque terribilis afpetlu.) Nelex

14 Tangefäeptrum ) Quod clemen-

natali truculentia, & feritate, vel ex

tie fignum eft placati, & benevoli in

lo. E

ira, qua efferbuerat,cum vidit R

eeinam

te animi.

h-

iDbvocatam contra 1egem accefïi

16. OQuaff 4ngelum . Dei.) Cæhtls ali-

12. Frarer fuus.) Blandientis vox

cujus faciem habentem,; decore, &

3 No,2 n

elt, intimz amicitix , & familiarita-

ma]ef*ate plenam. .

Sic Ezzechiel cap.

tls

* Sic fponfus cant. 4. fponfam

29.

. Regem. "Tyri. Ángelum. ap-

a m üo.m G

Íape fororem fuam vocat.

C lo

pe]lat -& David Achin i. Reg. 29.9.

RE Pro awazäm.) (ommunes ho-

& Thccums Davidem 5. Reg. 14. 20.

éc

mines afficit lex nofira, & qui infra

17. Plena cfl grasiarem.) bl 1end0rxs,

regiam dxgnxtatem funt, 1deoque ejus

& dzgmtatls

/

)

IC'U]; d «fe,

/

pseena non teneris.

ed()ru

Iu

&n

CAPUT XW.;&XVI

263

üm -

18. Cumque loqucretur,rux fus corruit, & pene exanimata eft.

)

19. Rex autem turbatur, & omnes miniftri ejus confolaban—

j

T

tur eam.

C-A PUT. XVB

deffuen

Ajïzerz epifTola pro Sfudaorum Jalute cumm inimicorum fuorum in-

seremptione , ad fingulas vegni provincias, irritando epzjïolczm

tI5, aC

W am ab zman.

more Con

I. Ex magnus Artaxerxes ab India usque /Ethiopiam centum Supra -

contra T

viginti feptem provinciarum ducibus, ac pr1nc1plbus, qui 11.2-

noftrze juffioni obediunt, falutem dicit.

üs veftibus

ique ter

2. Multi bonitate principum , & honore, qui in eos colla-

tus eft, abufi fünt in fuperbiam:

is fürorem

A. Et non folum fubje&tos regibus nituntur opprimere, fed

datam fibi gloriam non ferentes, in ipfos, qui dedeïunt, mo-

colore fft

liuntur infidias.

4. Nec contenti funt gratias non agere beneficiis, & huma-

udinem &

g eam ulnts

nitatis in fe jura v1olare fed Dei quoque cun&a cernentls ar-

bitrantur fe poffe fugere fententlam.

j metuete

. Et in tantum vefania proruperunt, ut eos qui credita

fibi officia dil igenter obfervant, & ita cun&a agunt,ut omnium

ynibus h&

laude digni fint; mendaciorum cuniculis conentur fubvenere,

6. Dum aures principum fimplices, & ex fua natura alios

!. & pofult

geftimantes , callide fraude decipiunt.

7*

us res & ex veteribus probatur hlfforns, & ex his, quae

" 1mh1 20

geruntur quot1d1e, quo modo malis quorumdam fuggeihom—-

bus regum ftudia depraventur.

Welum D e

8. Unde providendum eft paci omnium provmcmrum

9. Nec putare debetis, fi diverfa jubeamus, ex-animi noürl

tuä P len

lena ek

IBCm

venire leyitate : fed pro qualitate, & neceiïitate tempm u ut

$—

reipublicze pofcit utilitas, férre fententiam.

Oöcemeü

Q

1o. Et ut mamfefmus, quod dicimus, mtelhgatls, *Aman * Sup:

& ?

evoli I

Z2

hus 3.H

NO

2 ferentes j Moderate.

qua& fübreptitia, &fraude non funt ex-

) Ccelt ts al

decore,

4. Gratias monm agere. ) Grati

torta.

animi fï(rmficatxones exhibendo , & fi-

lo. Pzetarem nojz"mm 3

.

tümmd(tt-

delem pro congeftis in ipfos benefi-

lans,) Sspe enim piorum principum

Ankeïüm p

ciis fervitutem repenidendo.

nl Rof 299

impii, avarj, aut crudeles miniflri ip-

g, 1420

9. Nec

ex anim nofri

fis principibus dedecoris labem afper-

Ieudgnsi

levirate.) Neque hoc repugnat legi

gunt; qu& enim miniflri contra jus;

) p

Medorum , & Perfarum, quiahac fo-

& fas moliuntur, ea RKegibus, qui-

lum jubet mevocabüm efle decreta ,

bus fervmnt, adícribuntur. -

Z

r(;,g

LAIDR1I-ESTHERK

at

filius Amadathi, & animo, & gente Macedoj lenusque a Per-

^^

farum fanguine, & pïetatem noftram fua crudclitate comma-

diem.

culans, peregrinus a nobis fufceptus eft :

COgno

17. Et tantam in fe expertus humanitatem , ut pater noüer

20

vocaretur, & adoraretur ab omnibus poít regem fecundus.

TeCipe

12. Qui in tantum arrogantiae tumorem fublatus eít, ut re-

fe pf

gno privare nos niteretur, & fpiritu.

2

13. Nam Mardouhæum, cujus fide, & beneficiis vivimus, &

lemnit:

confortem regni noitri Efther cum omni gente fua, novis qui-

deleatu

busdam, atque inaudits machinis expetivit in mmtem :

n femy

1 4. Hoc Cogitans, ut illis interfeCtis, infidiaretur noftree

folitudini, & regnum Perfarum transferret in Macedonas.

I5. Nos autem, a peffimo mortalium Tudzeos neci dettina-

tos, in nulla pemtus culpa repemmus, fed e contrario Juüls :

utentes legibus,

16. Et filios altiffimi, & maximi, f»mperque viventis Dei;

cujus beneficio, & patribus noftris, & nobis rcgnum eft tra-

J fu

ditum, & usque hodie cuftoditur.

D

$ Unde eas htteras, quas fub nomine noftro ille dlrexerat,

Qu

Íciatis effe irritas.

.X8. Pro quo fcelere ante portas hujus urbxs, id eü: Sufan,

& ipfe qui machinatus eft, & omriis cognatio ejus pendet in

patibulis :

non nobis, fed Deo reddente ei, quod meruit.

Ti

19. Hoc autem ed1&um, quod nunc mitiimus, in cuné&tis

IV

urbibus proponatur; ut liceat Judeeis uti legibus fuis.

20. Quibus debetis effe adminiculo, ut €os, qui fe ad necem

$

eorum paraverant, poffint interficere tertia decima die menfis

Catnelot

duodecimi, qui vocatur Adar. -

aC fam

2*. Hanc enim diem Deus omnlpotens moeroris , & lu&us,

entaj

P

eis vertit in gaudlum

22 Unde

.—N*

z

24 det

YI. Pater na/zzer Vocaretar. ) "T'itulus

ter: soÀuzAOxO0ig [LESOSCJ)' waea?xorym"-

*l Wd('l l

MOlS , multiphcibus, varteque contextis

bfz/ ma;

hic erat dignitatis, quo etiam Pharao

Jofephum cohoneftavit. Videque di-

artifrctorum impofluris.

ximus. Gen. 41..num. 43.

14. Noffre foizendins. ) INobis folis

L N tey

. Regno mos þrz*w;re aitere e£ur . ESg

relictis, & absque illorum fideli pre-

m

j:p;rzru.) Creditur. enim fuiffe. parti-

fidio.

Bits: r

LA t;r,r H

ceps conjurationis eunuchorum.

3X8. Ef ommis cogmatio ejus.) Leges

13« Cujus frde , 6 beneffciis vivimus.)

apud. Perfas , inquit Ammianus lib. 22,

u(!nue; 1ht

Propter rete&am confpirationem.

"mpendio formidata, per quas ob Hokam

ilis fti

lyj lfx N

Machinis.) Graca valde fignifican-

ymgs emms propmqa:m; Per::

-

Qu YO pi

CAPU T XVI.

36g

que a Per-

22. Unde & YOS, inter ceeteros feftos 'dies., hanc- habetote

i& comma-

diem, &.celebrate eam cum omni leetitiay ut &

;

/

in pöf;erf:un

cognofcatur,

x

z

ter nofler

eliter Perfis obediun'f , dignam pro fide.

23. Omnes, qui fid

"undus,

recipere mercedem , qui autem infidiantur regno eorum , pe-

d«

ell, ut te-

tire pro fcelere.

.24. Omnis autem pr

ovincia, & civitasg quie noluerit fo-

ivims &

lemnitatis hujus effe particeps, gladio, & igne pereat, & fic

qovis qu*

deleatur, ut non folum hominibus, fed etiam beftus invia fit

em;

in;fempiternum , pro yexemplo contempt11$, & inobedientiae.

tor noftre

donas.

C de&ina;

J LIBER JOB. -

tario juibs

CAPUT PRIMUM.

rentis Del,

uim elt te

'fob Jan&us , €? dives , pro filiis vici]]im convivia celebrantibäs,»

Domino- [acrificat , cujus po[]e[fones petenti Satane Dominus diri-.

« Qirexerd

piendas exponit , per quem perdita omni illius [ubflantia , in-

z*eremptifque

filüs, ipfe cum fignis moylitig patiens,

e'&') Sufan?

in- Dei laudes prorumpit.

; pendet i

geruit

; '

L'X Tlrerat in terra Hus, nomine Job, & erat vir ille fimplex,

— & re&us, ac timens Deum, & recedens a malo:

, n CU

2. Natique funt ei feptem filii, & tres filiee.

[uis.

3. Et fuit potfeffio ejus feptem millia ovium , & tria millia

die nen^s

camelorüm, quingenta quoque juga boum, & quincentze afinae;

ac familia multa n

"

od eratque vir ille fmagnus inter omnes

Orientales.-

is ; & IU&US)

ucsox,

E

Z-3

i

s lt

fumrrnatum', aut immaculatum figni-

*ui mvel lancea , & z"gni.

24. Gladio, ffijgne.) Grece, d eaTi

/

ficat. LXX. dixerunt cc/gJ.E;J.ïTO: zrre-

y 18 MW?

Sed eriam beffi;s, ), Dicuntur hgc per

pre/genjibi!em.

exaggerationem.

Reé£tus. ) ]u

ftus ,/ fic LXX. qui ha-

Jeut n

X. N zerra Hgzs.

Que eft in Idu:

bent óY«aiog.

F* maa:quare

hiren.4. num,2 1. le-

Recedens a malo,) Dei hominumque

obis o

offenfionem declinans.

um

Ede 1 præ

gimus: Lerare fília Edom, que batitas

z2 Leyya daus.

Cum vero [Ídumzam

3. Qwuingenta quoque jnga beum.) Ad

lo

;

tenuerint filii Efau, videtur Job ad

agros, quos poffidebat, colendos.

"

illius genus pertinuiffe.

Magnzts.) Mirtute, divitiis , gene-

yrii

nus hb L

d

Sizplex.) Ón EHlebrao eft Dn tbann,

re: itaque LXX. habent évqezc. se-

71!115 !

qu& vox perfectum , integrum , con-

þlllfo

7] 'pgflf

366

LiBRIJOB

4.- Ft ibant filii ejus, & faciebant convivium per 3omos,

10

unusquisque in die fuo. Et,mitten

Í

u

fubftat

es vocabant tres forpres

fuas, ut comederent, & biberent cum eis.

& pol

. Cumque in orbem tranfiffent dies convivii, mittebat ad

I

eos Tob, & fan&tificabat illos confurgensque diluculo offere-

qui

bat holocaufta pro fingulis.

Dicebat enim : Ne forte pecca-

D. |

verint filii mei, & benedixerint Deo in cordibus fuis. Sic

bet, it

faciebat Job cun&tis diebus.

*

(üam.

-6. Quadam autem die, cum veni

fferit filii Dei,ut

:

afïï&äreänt

15 (

«€oram Domirio, affuit inter eos etiam Satan.

.

.

& bibe

7. Cui dixit Dominus : Unde venis? Qui

refpondensgait :

1. 1

Circuivi terram , & perambulavi eam.

*

VIDa p

8. Dixitque Dominus ad eum: Numqui

& confidéreto d-

Is ]

vum meum Job, quod non fit ei fimilis in terra; homo fim-

culfem

plex, & re&us, ac timens Deum, & recedens a malo?

16.C

9. Cui refpondens Satan, a

a ce

1t N,umquid Job fruitra timet

De)um/? :

effuri e

"a.

U

10. Noh ng

4

fecerun

taverint éontra Deum.. Porro maleäi-

4. Faciebant canw'vium.) Ad fo-

L£ non

vendam inter fe fraternam , qua jun-

cere , aut mala co

itare contra Deum

flüntiare

gebantur, charitatem.

fumitur pro- quolibet genere peccati ;

b

"Una[quifque im die [uo.) Non qui-

procive enim eft,

ut-qui con-

1 À

viviis indulgent, aut hngua aut co-

dem fingulis diebus convivabantur ,

Piliis t

fed ex intervallo, parabatque unuf- :

gitationis intemperantia aliquid pec-

S

1 fratr

quifque convivium domi fue, cum

cent.

—

flatus dies illi dellinatus recurrebat.

Cunüis dielus.) Quoties

babantur filii. .

-coüviva-

lo V;!/,

Aliqui 4íez [z2m.) inteligunt diení

FA piojed

natalem.

Metus mos,

cujus men.-

&.. Filii Dei.)

Angeli provihciæ in

tio Genef. 4o. 2o. & Matth. 14. 6.

qua TJob vivebat, &

, 2ezelii

!

que ejus tutelares.

]f)b ; fil)iorum—

j familiæk

8. Cumque in orbem tranfiffent , 6c.)

*

l. Zyr,

Evoluto dierum convivaltum circulo.

Aff ferezt coram Domino.) Deo, vet

Mittebat , 6c. ) Vocabat eos ad fe.

Angelo quodam przcipuo , qui Deum

Ai Teien,

54775?5.]924641 zllos. ) Sacris illius 2vi

referebat. ^ Ita explicant D. Athanaf.

Womt &da

Oiympiod. & ex recentioribus P

Lüf»g

)!

exremoniis praparabat ad facrificium, .

"

inc-

A!fm "

quod pro illis erat oblaturus. .

da & Sanchez.

! Qieat

- Pro fingulis.) Pro uno quolibet ho-

$atan.) Diabolus.

locauftum unum Przo zzero loram ,

j -7.—Cirtui'vz' te;--ram.) Hæc enim eü

Wiediger

l

]I]»m

ut habent LXX. & Hebr. textus.

occupatio demonis ; de quo dicitue

Dicebat enim.) Cogitabat.

p Petí.s. 8.

Tawquam fleoru 1655 CÍr-

Ilf,(m

Benedixerint. ) Id eft, maledixerint;

euit quarens , quem devorez, —

H

T An tl

$. Non fez e1 fem;

li:.) Ex quo vide-

!l:, & ähw

& reverentic caufa Bezedicere Deum

f

pro maledicere ufürpatur.

Vide di&a ,

tur fandum Job virtute mortales o-

Wlory |

3. Reg. z1. 1o. LXX. . habent «ax4

mnes fui &vi antecelluiffa.

Tos fa

Thjo

J Valaj

s»Óóqea) npóg và» Seov, Mala etg;-

9. Früfra.) Gratis ; & fine caufa.

hjb

ln

CAKEPUT:^I

367

r domos,

40. Nonne tu vallafti.eum, ac domum ejus, univerfamque

s forores

fubftantiam per circuitum, operlbus manuum ejus bencdmib)

& potleffio ejus crevit in terra?

ebat od

lo offere-

1I. Séd extende .paululum manum tuam, & tange cun&a,

qua poffidet, nifi in faciem bepedixerit t1b1

€ pecca

12. Dixit erso Dominus ad Satan : Ecce univerfa quae ha-

fus, Sic

bet, in manu tua funt :

tantum ih eum ne extendas manum

tuam.

Egreffusque eít Satan a facie Domini.

atifterent

13. Cum autem quadam die filii, & filiee ejus comederent,

& biberent vinum in domo fratris füi primogeniti,.

dens,

14. Nuntius venit ad Job, qui diceret: Boves arabant, &

afinze pafcebantur juxta eos,

-

erfri fer-

Is. Et irruerunt Sabsei, tuleruntque Omma, & pueros per-

homo fit«

cufferunt gladio, & evafi ego folus, ut nuntiarem tibi.

lo

. 16. Cumque adhuc ille loqueretur,vemt alter, & dixit: Ignis

ira-tmel

Dei cecidit e ccelo & ta&tas oves, puerosque confumpüL ;«

effugi ego folus, ut nuntiarem tibi.

10 Nonié

17. Sed & illo adhuc loquente, venit alius, & dmït Chaldaei

—

fecerunt tres turmas, & invaferunt camelos, & tulerunt eos,

jrro maledi

nec non & pueros percuiferunt gladxoä & cgo fugi folus, ut

nuntiarem tibi.-

gt peccttis

X18. Adhuc loquebatur 1lle & ecce ahus mtraVlt & dixit:

uqu x

Filiis tuis, & filiabus Vefcentlbus, & bibentibus vmum in do-

, dliqui p*

mo fratris fui primogeniti,

I9. ke-

Plin. L

6. cap. 28. excurrere in vici-

L convive

10. lea/h &t ) Undlque fapiens

tua protedtione,

nas regwnes P & l&tïOClHl& exercere

mvmaæ !

Benedisiffi.) Divitias augendo, &

Íolebant.:

)

& familizque profperando.

Pyeros.) Famulos,bubulcos;aratores.

oby filjorum

Ut zusniiarem tzö:

l]. Extende paululum manum tuam. )

Qm 'ibi haec

[)e0) "d

Ad feriendum, & ad màla in eum

nuntiare pofTem.

" Deunt

immittenda.

16. lenis De;. ) Magnus ignis.

Sic

10

hamf

Jance.) Perde, aufer.

zzontes Dei, & Cedri Dei altoe montes

hU

!

oribus pia

NIf iz faciem benedixerit £bI. )

Qua-

fignificant , & cedros proceras,

fi dicat :

male mihi fit , -nifi 111e tibi

17. Cþdldæz) Chaldea regio , &

maledixerit , palam, & impudenter.

finitima Arabie deferte. Dicitur au-

12. Inmanutia j?mt ) TLibi permltto

gt &

leftinzg ,

tem Chaldaa, refpedu Judes , & Pa-

uo did

tuk

Ip eum.) ln corpus ejus.

terra lomgmqua 4.

89;. 20».

14. Nu»siiss vwenit. ) Hos Chryfo-

14. atque ideo a terra Hus, qua& ad-

/ 07'"3167/! d

iTniüs,

& alii putant fuiffe demones ;

huc erat remotior , longius diflabat.

f

famulox um ementito habitu.

Al ve-

Itaque Chaldai videntur equltps ye-

TT Vlde

ros famules fuiífe arbitr antur.

gtl O

niffe, ut indicant LXX. qui pro Cbal-

15. S4aj ) Qui in Arabia felici

dei habent equizes.

(fe

habxtant, qmquc ex Strab. L 16. &

1.Bibentibus winum.) Convxvantxbus.

g n

caufa'

-

368

LIBRIJOSB

X

19. Repente ventus vehemens irruit a regione deferti, &

4

concufífit quatuor angulos domus, qu&e corruens oppreffit li-

meum ]

beros tuos & mortul funt: & effugi ego fOxUS ut nuntiarem

rtus,

t1b1 :

Ia oce

20. Tunc furrexit Job, & fcidit veftlmenta fua, & tonfo

fiigerem

4 Cu

capite, corruens in terram , adoravit ,

SEccl.

ar. Et dixit: * Nudus eorehus fum de utero matris mes, &

que ha

7 as nudus revertar illuc: Dommus dedit, Dominus abitulit: ficut

r. Al

omino placuit, ita fa&um eft: fit nomen Domini benedittum.

& tunc y

6-

IT?D

22. In omnibus his non peccavit Job labiis fuis, neque ftul-—

6p

. tum quid contra Deum locutus eft.

TUthtame

:

T

Bl

CAPUT IT..

hi

Meumo,

&

[

Samfms, obtenta a Deo facultate , percwzt j'fob ulcere pey" 7 z

9. Di

cui etiam propria uxor infuliat ; tres autem zþf /u$ amici eum

(tate u

wf ittantes , Jeptem diebus compatientes in ïerm

cum eo taciti fedent.

4 Pulen

Oocation

(j A

A&um eft autem , cufn quadam die veniffent filii Dei, &

FA

itarent coram Dommo venifiet quoque Satan inter eos)

em, [ve

Véteri ritu |

& ftaret in confpe&u ejus,

lem (& Yi

.3. Ut diceret Dominus ad Satan: Unde venis? Qu1 refpon«

L

nes, Af

dens ait * Circuivi terram & perambulav1 eam.

brachi

3Et

Tum &

mmm ) Cut

19. A regione a'e[f "i. ) Auner ventus,

Revertar illuc.) Ín terram: quare

Yibtty. ]

20. Scidit "veffiznenta. fua. ) Quod

Eeclefafhcus, 40: À.

7;: gem gmw ?

txonbus $t

olim facere folebant in mærorls ; «

qui Vettia

inquit, /uper frljos Aa'dm y-4 die exitus

dolons fignum.

de ventre matris eorum , ufaue in dicm

Yolunt pj

Tozío captte ) Hoc etiam doloris,

feputure ; in marrem omnisom,

b ft C0

& lu&us argumentum erat apud ve-

teres

,

li Dei , 6c. ) Vide dicta fupe-

d ef

n

7011

Corrtenzs t2z z*ermm.) Genxbus flexis,

riori cap. num. 6.

Omme n

aut humi proflratus, —

3. ddbutretinensimnoceutiam.) Poft.

& d Vihas

Adoravit.) Diving fe voluntati

tot calamitates adhuc fandtus,

& in-,

*

PL em

fuübmittens

nocens, & in nulla 1mpat1ent1æ ver-

€mgunt (

21. De utero matris mes. ) De terra,

ba erumpens.-

V fu |

ex qua omnes originem trahimus, &

Affiggerem eum frujfrzz ) Dicitur :

fruffra, vel . quia innocens, & perfe-

Alin, 177

in quam infantes , cum prodeunt in

STMeN

lueem, cadere dicuntur ; Juxta illud

&us, nihil meritus, ut malis vexare-

t

Sap. 7

:3

Ego natus zzrcepz communem

tur, vel quia , quod Diabolus fpera-

" ü!(*at ;

vit, ut i)eo malediceret ; non eft cone

Berram.

aerem x & in frmiliter fa&am deesdi

—

fec:umso

: E lt

li,

Bijj

( (

SO P-;&U Tk

359

eti, &

rdft -

4 Et dixitDominus ad Satan : Numquid confiderafti fery

utü

ntiarem

meum Job, quod non fit ei fimilis in terra, vir fimplex, &

rettus, ac timens Deum, & recedens a malo, & adhuc retinens

FYX

innocentiam ?

iu autem com

X tonío

moviíti me adverfus eum , ut af-

fügerem eum fruftra.

Y

e

4. Cui refpondens Satan, ait

: Pellem þro pe

mez, &

lle? & cunéta,

it: fiout

quae habet homo, dabit pro anima fua:

$. Alioquin mitte manum tuam, & tange os ejus,

.dietum.

& carnem,

& tunc videbis, quod in faciem benedicat tibi.

jue ul

6. Dixit ergo Dominus ad Sa

tàan: Eccé in manu tua efg ves

rumtamen animam illius ferva.

1. Egretfus igitur Satan a facie Domini

; percuffit Job ulcere

peifimo , a planta pedis usque ad verticem ejus :

8. Qui tefia íaniem radebat, fedens in fterquilinio.

pft:

at

.,9. Dixit autem illi uxor fua : Adhuc tu permanes in fimpli-

citate tua ? benedic.Deo; & morere.

10. Qui

N—4. Pellezz pro pelie, 6$c. ) Narie funt

An?m.;m /Ilins.) Vitam citra mortem,

explicationes adagialis hujus formul&e

quam illi infe

*

dicendi.

Aliqui ita explicant.

Pel-

rit, vexa.

rri prqhiþeo ; ut libue-

pa, &

yer 605

lem, fivé corium , ex quo pecunie

7. Uleere pejfrmo. ) Ulceribus puru-

veteri ritu fiebant, dabit quis, ut pel-

lentis, ex quibus fcatebant vermes,

lem, & vitam fuam falvet. ita Ori-

& dirus odor exhalabat.

In Hebreo

tefpon

nes. Alii pellem ignobilioris mem-

elt vnu fechin , que vox slcus figni-

bri, brachii v. g. pro tuendo capite;

ficat ex caliditate provenieris.

*

manum enim, aüt brachium oppo-

LE

g. Qui teffa ]Lz:fzifm r;zdeöat.) For-

nimus , cum in caput nofltrum vulnus

taffe utebatur teflra, non digitis, aut

vibratur.

]ta D. Greg. & ex recen-

unguibus, ftudio munditiz, autquod

am: qual'b

tioribus Stunica, & favet Chaldaus,

yr p

digiti tumentes , & ungues dolentes

qui vertit membzum p-o membro, .Al

ufum fuum perdidiffent.

j ij exttt

volunt particulam p;o fignificare fzper,

Sedens inflerquilinio.) LXX. Roma-

ut fit coacervantis , non commutan-

1

na& editionis habent ; feZebaz ;z flerqui-

tancïs, ut fenfus fit: pelleza. pro pelle,

linio exira civitatem, quippe elephan.-

id eft, omnem pellem dabit, &c.

tiacis, quo morbo laborantes ab ho-

difa fipe"

INomine.aut pellium, fupellectilem,

minum cetu, & confuetudine fepa-

& divitias intelligunt. — Ita Pineda.

rantur.," ln Hebrao eft, feZezs zz ze-

:'/'Mh) PKE

Alii pellem alienam v. g

liorum in-

4io 39xNTY &acpber , eft autem S5w

s

tellipunt, quam quis dabit, ut pellem,

epher . cinis.

Videtur fuiffe viliifimus

ontiz 1*

& vitam fuam tueatur, *

locus, in quem cineres, fimus, pa-

dnima [ma.) Mita fua.

lez, Gali& hujufmodi fordés e do-

, fyatur

$. Tange.) Feri, percute:

mibus , aut flabulis egeftz acervaren-

'& perfe-

Ip faciezs. ) Coram, &impudenter,

tur. L,XX. vertunt xoxeidy qu& vox

js r

Bezedicar £fibi.

) Vide di&a fuperio-

flerquelinium fïgmficat.

ous p*

r cap. num. s.

9. Iz /implz'citate £ua? ) 'Hebr. ina

6. lIomanuuruaeff. ) Intua poteftate.

Legritate y. [em perfetlione tma,

Bibl. cum Com. Menoch. Tom. Il.

Aaa

-

370

LIERE TOB

Mi

l

YO. Qm ait ad illam: Quafi una de ftultls muherïbuC locuta

| Concep

es: fi bona fufcepimus de manu Del, mala quare non fufci-

plamus ? In omnibus his non peccavit Job labiis fuis.

-

4Di

Igitur audientes tres amici Job omne malum , quod ac-

delaper

"

mdlf*et ei, venerunt finguli de loco fuo, Eliphaz Themamtes,

& Baldad Suhites, & Sophar Naamathites. Condixerant enim,

iligo

$. No

ut pariter Vementes vifitarent eum, & confolarentur.

12. Cumque e;evaiïent procul oculos fuos, non cognoverunt

r 10 di

eum, & exclamantes ploraverunt, fciffisque veftibus, fparferunï

7. 9

pulverem fuper caput fuum in coelum.

9. Ma

I3. Et federunt cum eo in terra feptem diebus, & feptem

ts n

hreLe

notCtibus, & nemo loquebatur ei verbum : Vldebant enim do-

lorem efle vehementem.

j« Drta

APCC non

1

Auem fen

CAPUT II

affl,&u; Vch

[ D H]a

3fob maledzczt diei nativitatis þzæ þmþm*zqzle vil& (Wcmlem'

A num. ".

[

a quot tnalis liberatur quz bac luce /lzz!zm

MEEL

I ia d.

r wms €

trie & velr

f/tl bdmo Id

Oft haec aperuit ïob os fuum; & maledixit diei fuo,

2. Et locutus eft

dl repetlt

verbxs, qu

-

* Pereat

Criptun,

4. Fetar

Benedic Deo, 6$ morere.) Quafi di-

curandi corporis caufa

Sic de Anna

Q Lnnar

cat

prorump

in blafphemiam , ut

dicitur Luc. 2. 57.

Que zoz a'zfcm e-

te Deus interimat

ficque fit dolori

grmx uit

bat de templo , ffc

1 emm üt&

tuo finis

Vel

Deo maledic, ul-

Nemo laquebatur ei verbum, ($c. ) Non

Íe5 t q

cifcere ,. etiamfi tibi moriendum pro-

ad totos feptem dies referendum hoc

todem vqt

pterea fit.

Vet eft farcafmus, qua-

videtur, ad primum- tantum eorum

Wr Jug,

fi dicat , id eft, nunc fervi Deo , il-

adventum

Vel certe dicuntur filuif-

N

lum lauda, & bemmc

vide,

quam

fe feptem hifce diebus, quia pauca

lm j]i

pietatis tuz referas inercedem.

verba locuti funt, nec longam . cum

I tedire

11 Eliphez Themanires , 65c.) 'Yhe- obodifputationem ; que poítea.com-

Perüt pmr(

man, Sueta ,, & INamathe videntur

memorabitur, nifi pofï feptem illos

fuiffe loca in Idumza. Videé Pinedam in

- dies ae gereffi funt

num. 29. &.feq.

ht mtpihü&t

cap. i. Job. v. r.

i

Ea pars idumzz 1tudiis floruit Phi-

4ledisit. ) Coepit conqueri ? feu

lofophiz. Vide Jer. 49.7. Baruch. 5.22.

dicere infelicem.

Deupey, )

12. N;m cegneverunt eum. ) 'Vanta

Die; [uo.) Vite, feuftatui tam mi-

V Odfep,

de

m Qntnm]

€rat fortung , vultufque mutatio.

fero , *quafi dicat

ccepit exaggerare

Vertat 7 15

z celum. ) In aerem, in altum.

miferiam ílatus fui.

itaque maledi-

1

Septem diebzs.

) 'fotis feptem

&io miferiam Iienificat ; ficut frequen-

7):!38, -5 E

hW

diebus ,

& noctibus , difcedentes ta-

o Vehin

ter in Smptura bentditl;o fumnitur pro

147770

men fubmde fumendi cib1, aut fomno

felicitate.

Íaui

Umg t

CAPUOT IH.'--

37*

« loeu

5. * Pereat dies,ih qua natus fum, & nox, in qua di&um eft : * Tere.

Conceptus eft homo:

20.14,

n fuíci-

4

. Diesille vertatur in tenebras, non. requirat eur

X

þ Deus

quoä i

defuper, & non illuftretur lumine. -

$. Obfcurent eum tenebrae, & umbra mortis , occupet eum

manites

:

1t enim,

caligo , & involvatur amaritudine.

ó. No&tem illam tenebrofus turbo poffideat, non compute-

tur in diebus anni, nec numeretur In menfibus.

ioverünt

arfetunt

7. Sit nox illa folitaria, nec laude digna:

9. Maledicant ei; qui maledicunt diei, qui parati funt fuíci-

Aa235

; fepten

tare 'Leviathan.

9. Ob-

onim do

Imvolvaiur 4m4rituäi7ze. j Caligirne .

3. Pereaz dies,) Quuafi dicat : pr&-

ftaret non fuiife diem illum. IHanc

& tenebris obfita fit; tunc enim- dies

autem fÍententiam variis modis pro

amara eft, cum luce caret, & prope

&r

t. INO-

affectus vehementia. varie eff

abeít, ut dies non fit.'.

tat D. Hieron. ab hoc verficu

lo ufque

6. Tenebro[us turbo poffideas. ) Paghi-

nus, & Vatablus vertunt, fto//at, vel,

Wä&m

ad num.-7. ultimi capitis omnia car-

[/ A^

u

mine effe confcripta.

P

pet caligo. Ylebr. "bw opBel, ql'læ

In qua diclum eff , &5c. ) Ab obite-

vox denías tenebras fignificat.

trice, vel nuntio didtum eft: cozeepzus

, Noncompntetur , 6c.) INonfit. Uti-

ef? bomo, idéft, natus. WVidetur emim

nam non fuiffet. ,

f

7. Selizaria.) klomines nulli rei in

eíle repetitio ejufdem feztentie aliis

verbis, quod eft frequentiffimum in

ea dent operam , nullus in ea fit ho-

Scriptura.

minum congreffus , -non iter agant ,

3.*?61?&?

non egrediantur domo ;

Ccc.

ita de-

/

4. Vertatur im tenebras. ) Quafi di-

cat: Utinam nunquam illuxifet: Vel,

nique cun&i fe habeant , quafi nun-

yc de j

