| te, nec polft te fuerit fimilis tui.

E

& fürmigan

-13. Venit ergo Salomon ab

nam, & a

excelfo Gabaon in Jerufalem

&L neomer

coram tabernaculo foederis, & regnavit fuper Ifrael:

14. * Congregavitque fibi currus, & equites, & fa&ti funt ei

fiüm, qua

53Reg.

10-26. mille quadringenti currus, & duodecim millia equitum, & fe-

. Dom

cit eos effe in urbibus quadrigarum, & cum rege in Jerufalem.

eft enim [

15. Praebuitque rex argentum , & aurum in Jeruíalem quafi

6. Qui

lapides, & cedros quafi fy

mum? ff

comoros, quae nafcgntur in campe-

ftribus multitudine magna.

quantus e

16. Adducebantur autem ei equi de ZEgypto, & de Coa, a

tantum, 1

. 7 Mitt

negotiatoribus regis, qui ibant , & emebant pretio,

17. Quadrigam equorum fexcentis argenteis, & equum cen-

auto, U:

tum quinquaginta : fimiliter de univerfis regnis Gethaeorum,

cCintho i

Thecum |

&a regibusf Syrize emptio celebrabatur.

Dier me

$. Sed

r

d Etrey

fs

-

z

CAPUT

cp

5 umj

-dqo. Ut ingrcdi

| & 'egr;*didr. ) lït

vimus 3. Reg. 10. a h. 6. & deinceps.

Regem decet.

ac phrafi Hebrazi

Córam taäefndculo.) Hebr. 4e coraza

À ut f

Eabernaculo. 4X X. a facse tabernaculr,

6. »m's l

explicant omne genus publica acuo-

nis, & converfationis.

Nàm tabernaculum fcederis tunc erat

* d "

I3. Venit ergo Szlómoz.) Qs hic ha-

in Gabaon, ut patet ex num. 3. unde

bentur ufque ad finem capitis, explicas

C&t, l k

Salqmon redibat,*

Ielt n

N

AP,

ää.&

*«

^'de

*

o 36&'*

93

patri flieo

0 €0,

CATUT ïïvw

1US, Quent

Ordinatis pro templo edificando arcbiietlis €& operariis , S"lefomöæ

2em iuper

cum rege Hiram comvenit de mitiendo erudito artifice, liguisque

quam pul-

ad templi firuciuram cedendis.

"rediar, &

I. chävit autem Salomon zedificare domum nomini Do-

populom

mini, & palatium fibi.

*5

2. Et numeravit feptuaginta mi

llia virorum portantium hu-

1915 plz-

meris, & o&oginta millia, qui caederent lapides in montibus,

preepofitosque eorum tria millia fexcentos.

m &glo-

dicens: Sicut egifti 4 Reg-

dtes vitze

5.* Mifit quoque ad Hiram regem Tyri,

cum David patre meo, & mififti ei ligna cedrina, ut cedifica-?: ?

. judicare

I

ret fibi domum , in qua & habitavit :

4. Sic fac mecum, ut zedificem domum nomini Domini Dei

m &fob-

Déc ante

mei, ut confecrem eam ad adolendum incenfum coram illo,

& fumiganda aromata, & ad propofitionem panum fempiter-

nam , & ad holocautomata mane , & vefpere, fabbatis quoque

erufilem

& neomeniis, & folemnitatibus Domini Dei noftri in fempiter-

num , quae mandata funt Iífraeli.

i fünt ei

m & fe-

«. Domus enim , quam zedificare cupio, ma

gna:e& : magnus

eft enim Deus nofter fuper omnes deos.

rüfalem.

dificet ei dignam do-

6. Quis ergo poterit praevalere, ut a&

m quafi

mum ? fi coelum, & coeli coelorum capere eum nequeunt:

campe

quantus ego fum , ut poffim zedificare ei domum? fed ad hoc

tantum, vt adoleatur incenfum coram illo.

*Coaj*ä

erati in

7. Mitte ergo mihi virum eruditum, qui noverit op

auro, & argento, zere, & ferro, & purpura, coccino, & hya-

jm Cer«

cintho, & qui fciat fculpere coelaturas,cum his artificibus, quos

oruifi»

mecum habeo in Judaea, & Jerufalem, quos præparavit David

pater meus.

8. Sed & ligna cedrina mitte mihi: & arceuthina, & pinea

e

K* Ecrevit autemSalomon5c-y l'otum

8. Lgza.

*

arctttbina. ) Ex ju-

nipero, fic LXX. at Pagninus, &

caput explicatum eft 5.R eg.5.

Vatablus ex Hebrao vertunt, 4egz2.

n

q. Fmmigauda aromata.) incenden-

da, ut fumum odoratum faciant.

Alias monui arborum ,

ftirpium ,

lincep

animalium nomina, que in Hebreo

d

6. Quis ergo poterie prd'vz:lerc £ )Quis

textu habentur, varie admodum ex-

f";[(,'ü.-f à

tantum poterit?

Sed ad boc tantum, && c.) Qua(ï di-

plicari, nec fatis veram illorum figni-

ync era

cat, ad hoc tantum zdifico , ut ado-

ficationem conftare poffe, quod acci-

3.un H

leatur incenfum4

dit in voce tzy u3 éeroféim , qu hic

1

LIBRII PARALIPOMENON

96

18. Fecitq

de Libano: fcio enim, quod fervi tui noverint czedere ligna

de Libano, & erunt fervi mei cum fervis tuis,

1

ortarent,

*

gent : o 8l

9. Ut parentur mihi ligna plurima: Domus enim,

quam cu-

pio sedificare, magna eft nimis , & inclyta.

puli

1o. Praeterea operariis, qui caefuri funt ligna, fervis tuis

dabo in cibaria tritici coros viginti millia, & hordei coros to-

Tephn.

tidem, (1) & vini viginti millia metretas, olei quoque íata vi-

ginti millia.

.

Ir. Dixit au

tem Hiram rex Tyri per litteras, (iü'as miferat

LLTos

Salomoni: Quia dilexit Dominus populum fuum, idcirco te

nm

regnare fecit fuper eum.

ejus, in loo

12. Et addidit, dicens: Benedi&ctus Dominus Deus Iírael, qui

2 Copit

fecit coelum , & terram, qui dedit David regi filium fapien-

g fu.

tem , & eruditum, & fenfatum, atque prudentem , ut aedifica-

ET

ret domum Domino & palatium fibi.

caret dotu

15. Mifi ergo tibi virum prudentem, & fcientiffimum Hiram,

ginta, latih

(2

) Patrem meum,

- 4 Borti

14. Filium mulieris de filiabus Dan, cujus pater fuit Tyrius,

juxta mení

ui novit operari in auro, & argento, zere, & ferro, & marmo-

H

altitudo ce

re,

& lignis; in purpura quoque, & hyacintho, & byffo, & coc-

trinfecus a

cino :

& qui fcit ceelare omnem fculpturam, & adinvenire

prudenter,quodcumque in opere necelfarium eft, cum artifici-

—

bus tuis, & cum artificibus domini mei David patris tui.

T eept

i

tis inl

1s. Triticum ergo, & hordeum, & oleum, & vinum , qua

gun £,

pollicitus es, domine mi, mitte fervis tuis.

lr Mozten

16. Nos autem caedemus ligna de Libano, quot neceffària

tà Vifionis ,

habueris, & applicabimus ea ratibus per mare in Joppe: tuum

abemuhor

autem erit transferre ea in Jerufalem.

.

tali us It

17. Numeravit igicur Salomon omnes vi

ros profelytos, qui

abebatqm

'Wn. NOT,

erant in terra Ifrael, poft dinumerationem, quam dinumeravit

rigne M tri

David pater ejus, &

inventi funt centum quinquaginta tria

frbam Beni

m.iläia & fexcenti.

&

r

16. Fecit;

- Dtant , fü

pue——

& defunt

1)

& vini viginti millia metretas. Hac verba ; edir. Sixr.. defumr.

l, f&

(2)

Patrem. 4z edir. Sixt. legztur : ut Patrem meum.

2

Päïtim h;

habetur; quidam enim putant 14395

mana , hoc eft , aque uncias 960.,

6 Salin

Lberof; efle fpeciem quamdam cedri:

Vide Cornel. a Lapide opufculo de

n n

menfuris.

4

j TP [

ali buxum, alii juniperum interpre-

13. Hiram patrem mewn. ) Wide di-

Ti ^. ReS

tantur, nec defunt, qui fraxinum eífe

velint.

&a 3. Reg. 7. num. 15, & 14. Appel-

]

10. Metrezas.) Metretatantum con-

lat eum 'P'yrius patrem fuum , &tate

lpeä'

* men

fcilicet, & benevolentia.

lil

C

tinet liquoris, quantum amphora R o-

)N

CAPU T II & IIL

97

Xlere [iems

| »18. Fecitque ex eis feptuaginta millia, qui humeris onera

portarent, & o&toginta millia, qui lapides de montibus ceede-

rent

; quit qu

5

puli.

: tria autem millig, & fexcentos præpc?ä

i

3

85 opgrugïn po-

fervis tuis

CAPUT II

| cotos t0-

ue 1ata vi»

»Temglum extruitur,

cum porticu , *velo , &

ante fores templi.

duabus columm'.ï

as miferat

idcirco te

TKCæpitSalomon dedificare domum Domihi in Jerufalem 3Reg.

IE

in monte Moria, qui demonftratus fuerat David patri 6- 1.

ejus, in loco, quem paraverat David in * area Ornan Jebufaei.

2Reg.

Iírael qui

4 s.

t fapiet-

2. Coepit autem sedificare menfe fecundo, anno quarto re-

gni fui.

:

I:Par.

tadific-

|. $. Et hec funt fundam

21.26.

ehta, quae jecit Salomon, ut ædifi-

caret domum Dei longitudinis cubitos in men

-

3

$t Eiratny

furg prima fexa-

/

ginta, latitudinis cubitos viginti.

4- Porticum vero ante frontem , quae tendebatur in longum

i Tyris,

7 thartmo«

juxta menfuram latitudinis domus, cubitorum viginti: porro

altitudo centum viginti cubitorum erat :

'o, & coc-

,.& deauraylt eam in-

invenite

trinfecus auro mundiffimo.

s. Domum

| aytifici-

T egptt. Salomon.) Yloc caput fa-

il,

!.Ef

culum à Moyfe confirudum fuit ;

n qu&

tis intelligitur ex didis 3. Re-

menfürarum enim ratio progreffutem-

gum €.

À

poris mutatur.

Duplum tamen nu-

IÀ Mozstem Morzia.

) Qui dicitur nl

merum cubitorum adhibuit Salomon ;

eceffara

ra Vifionis, Genef. 25.

n

--

ubi etiam

nam cum tabernaculi Mofaici longi-

e: tuum .

habemus nominis hujus caufam. Orien-

tudo effet cubitorum 3o. latitudo ve-

tali urbis Jerufalem parti adjacebat,

ro decem , templum Salomonis 6o.

habebatque ad meridiem montem

habuit longitudinis, & 2o latitudinis,

055 qïäi

Sion.

iNon fatis conflat , pertinue-

4. dliitudo centum viginti cuäitorum.)

menvit

,

ritne ad tribum [juda, an vero ad

Quanta fcilicet erat templi altitudo,

nta t

tribum.Beniamin: fünt qui Juda tri-

utfentit Ribera, Barradius, "l'orniel-

buant ,

funt etiam qui Beniamin.

lus, & Abulenfis apud Salianum an-

, Feote

INec defunt , qui , ut urbem Terufa-

no mundi 3024. num 3c. qui tamen

[

lem , fic & templum partim in una,

exiftimat altitudinem centum viginti

partim in altera tribu fuiffe velint.

eubitorum

comprehendere

turrim

Vide Salianum tomo 3. anno mun-

quadrilateram,que fupra reliqui templi

:'äas yr

di 3025. num. 15. 14. & 15.

te&um triginta cubitis attollebatur.

(culo d€

|dn area Ornan Jebufar. ). Nidehifto-

Quod vero 3. Reg. 5. 2. dicitur tem-

riam 2. Reg. 24. füb finem capitis.

plum habuiffe triginta cubitos altitu-

Vided

3. Ín menfura prima. ) Utendo ea

dinis , intelhgendum eft a pavimen-

: Appef"

Ípecie menfurge, qua primo taberna-

to ufque ad primum tabulatum.

j gt

Fal. cumo Com. Menocb. Tom. II

N

LIBBRI ID PAPRALIPOMENON

98

«. Domum quoque majorem. texit tabulis ligneis abiegenis,

r* Ante

& laminas auri obrizi affixit per totum, fculpfitque in ea pal-

ï!' E quinque a

mas, & quafi ca:enulas fe invicem comple&tentes.

] quinque U

6. Stravit

16, Necn

quoque pavimentum templi pretiofiffimo marmore

*

Gdecore multo.

eas capitiDus

7. Porro aurum erat p110batifïïmum, de cujus laminis texit

catenulis int

domum, & trabes ejus, & poftes, & parietes, & oftia : & cae-

1. pfas

lavit cherubim in parietibus.

. dextrs, &

8. Fecit quoque domum San&i fan&torum : longitudinerh

cavit jachin

juxta latitudinem domus : cubitorum viginti, & latitudinem fi-

militer viginti cubit

talentis fexcentis.

orum, & laminis aureis texiþ eam, quafi

Cufirutlt

9. Sed & clavos fecit aureos, ita ut finguli clavi ficlos quin-

quagenos appenderent: coenacula quoque texit auro.

labrorun

IO. Fecit etiam in domo San&ti fanCtorum cherubim duos,

opere ftatuario: & texit eos auro.

1, D'Ecit q

II. Als cherubim viginti cubitis extendebantur, ita ut una

ala haberet cubitos quinque, & tangeret parietem domus: &

1 &

altitudinis,

altera quinque cubitos habens, alam tangeret alterius cherub.

I2. Similiter cherub alterius ala quinque habebat cubitos, &

2* Maré

tangebat parietem: & ala ejus altera quinque cubitorum, alam

rotundum r

cherub alterius contingebat,

& funiculu

13. Igitur alae utriusque cherubim expanfze erant, & exten-

E

debantur per cubitos viginti: ipfi autem ftabant ere&tis pedi-

lts queda

vum maris

bus, & facies eorum erant veríze ad exteriorem domum.

& Etip

*Mat. z4. *Fecit quoque velum ex hyacintho, purputa, cocco, &

Qquomum tri

275* byffo, & intexuit e1 cherubim.

p

15. Ante

dentem : [

$. Demwum quoque majorem. ) Prio-

gnationibus diftinguebantar , . auro ex-

rem templi partem ; quam appellant

ornavit Salomor,

——.——

Vide Darrad. to m.

1

fa5ila, in qua altare thymiamatis.

2. lib.'3. cap. 25.

7 . Dusnq

CuMdbiegnis.) Sed immixtis laquea-

14. Fecit quoque velum. )

Abuïenf.

fitem Qpitis

ribus cedrinis , ut dicitur 3. K'eg: 4. 9.

in hoc cap. putat unum tantum fuiffe

Carenulas. ) Exxant enim. palma jun-

velum templi, quod ad ingreifum in

3 nun, qe

&e ordine catenato.

Simile quid-

W. [n orgg

C

Sanda effet expanfum. Janfen, etiam

Concordime Evanoe.

unum

W rpficant F

dam dicitur de capitellis columnarum

I43-

4

3. Reg. 7. 17. Quafi i modum vens,

tantum velum agnofcit, fed illum con-

l ALQ

inquit, &f eazemarum fibi imvicem miro

ftituit àd ingreflum in Sanáa San&o-

f

rR

rdine contexrarum.

rum. Verius videtur fuiffe duo vela,

&um, u

L fen

9. Sicles quinquagenos, ) Ducento-

quod multi tràdunt auGores apud Bar-

&tf a

rum aureoruüm noflratium.

rad. loco cit. cap. 23. quorum alte-

Lapidiyy.

LUE

Cenacula quoque texir auro, ) Cuem-

rum eílfet ante San&a , alterum vero

admodum templum inferius , fic &

ante San&a San&orum.

Dtm ,

Vi;lc plura

erdyin altà

fuüperiores domos duas , qua conti-

apud Barrad. loc. cit.

9AU R o

ÜN

CAPUT II & IV.

93

i lii

15. * Ante fores etiam templi duas columnas, quze triginta, Teremr

æmæm

j&

quinque cubitos habebant alti

&

tudinis: porro capita earum, $4509

quinque cubitorum.

110 marmöre

16. Nec non, & quafi catenul

asin oraculo, & fuperpofuit

eas capitibus columnarum : malo

aminis texit

granata etiam centum quæ

catenulis interpofuit.

lia &ce-

'17. lpfas quoque columnas p

ofuit in veftibulo templi, unam

a dextris, & alteram a finiftris: eam , quz a dextris erat , vo-

ngitudinem

itudinem fi-

cavitwjachin ; & qua ad 1zvam , Booz.

&, quai

CAPUT

IV.

Conf!ru&lio altaris &nei , maris fufllis , decem concharum , cande-

ficlos quin«

TO.

labrorum , menjarum , phialarum, ac ceterorum , que ad

ibim duos,

iemplum , ejusque ornatum. pertinebani.

—

Ecit quoque altare aeneum viginti cubitorum longitudi-

, la ututa

domus: &

z:F

nis, & viginti cubitorum latitudinis, & decem cubitorum

altitudinis.

us cherüb.

cubitos &

2.* Mare etiam fufile decem cubitis a labio usque ad labium, 53Reg.

rotundum per circuitum, quinque cubitos habebat altitudinis, 7. 23-

um am

& funiculus triginta cubitorum ambiebat gyrum ejus.

. Similitudo quoque boum erat fubter illud, & decem cu-

LU extete

bitis quaedam extrinfecus caelaturze, quafi duobus verfibus al-

ettis pec

vum maris circulbant.

Boves autem erant fufiles :

truty.

4. Et ipfum mere fuper duodecim boves impofitum erat,

, C0C0;

quorum tres refpiciebant ad Aquilonem, & alii tres ad Occi-

I so Aänte

dentem : porro tres alii Meridi

em, & tres, qui reliqui erant,

EETDES

N2

. Orien-

Barrad. tot«

13. Dzas columnas.) klec ufque ad

rat Exodi 2o. 26. ubi habemus : Nox

ajcendes per gradus ad altare meum , me

Abulenf.

finem capitis explicata funt 5. Reg. 7.

antum fuitie

a num. 15. & deinceps.

revelerur turpitudo . 112.

Jofephus lib,

norellum i1

16. Lo oraculo.) Pro, ficut. iz oraculo;

6. de bello Jud. cap. 6, — A4fcen/us , in-

ut explicant Emanuel Sa, & Miriana.

quit, m e/rare paulatim arduns rejups-

zabatur.

Itaque

per

pavimenti

po, wnum.

Ltare eneum. ) Yntrinfecus tamen

dillun cot*

d

ex lapidibus impolitis confiru-

acclivitatem, non per gradus afcen-

83 San0

&um, ut fervaretur lex Exod. 20. 25.

debatur, quem modum etiam tradit

quehoecpracipiebat, fí aItare lapideum

Abulenf, in hoc eap. qu&ít 7. funt

fe duo Y6

tamen qui putent afcenfüm ad altare

as pud DAP^

feceris mibi , adificabis illud de filiss

pergradus patuiffe. Videdica Exod.

orurm alte«

japidióus.

20. num. ultimo,

verum YO

Decem cubitorum altitadinis. ) Ut fa-

cerdos in altari facrificaret , non afcen-

2. Mare etiam f'ufile. ) Explicata funt

Vij pl

debat per gradus ; quia id vetitum e-

hac 3. Reg. 7. num« 25. & d?ijxceps,

x60

LIBS5SBRI JL PIARAL,IPOMENON

V y6. Breb

örientem, habentes mare fuperpofitum :. pofteriora autem

boum erant intrinfecus fub mari.

lomoti (1) !

] [imo.

$. Porro vaftitas ejus habebat menfuram païmi, & labium

illius erat quafi labium calicis, vel repandi

y7. Ia 168

tria millia metretas.

li, capiebanue

Sodut, & $

6. Fecit quoque conchas deceni: & pofuit qpinque a dextris

3

1. Erat

-

& quinque a finiftris, ut lavarent in eis.omnia, quae in holo

lgnoraretut

.Cauftum oblaturi erant: porro in mari facerdotes lavabantur.

1. Feat

7. Fecit autem & candelabra aurea decem, fecu

ndum fpe-

peum, & m

ciem , qua (1) juffa erant fieri, &

20, Cand

pofuit ea in tenï1plo, quinque

a dextris, & quinque a finiftris

oraculum j

$. Nec non & menfas decem, &

At Etfl

pofuit*-feas in templo, quin-

que a dextris,

& quinque a finifiris : phialas quoque aureas

oms de a

centum,

r

2 Thy

9. Fecit etiam atrium face

-

dotum, & bafilicam grandem:

lo ex a

& hoftia in bafilica, quae texit aere.

IO. Porro mare

eftin Sanf

pofuit in latere dextro contra Orientem ad

que compl

Meridiem.

Donni.

ir. Fecit autem Hiram lebetes, & c/reagras, & phialas: &

complevit omne opus regis in domo Dei.

12. Hoc eft columnas duas, & epiftylia, & capita, &

quafi

Olltis b

lum i

quaedam retiacula, quae capita tegerent fuper

epiftylia.

13. Malogranata quoque quadringenta, & r

etiacula duo, ita

LP

ut bini ordines malogranatorum fingulis r

*

Noht

etiaculis j ungeren-

|

tur, qu& protegerent epiftylia, & capita columnarum.

füus,

furis dom

14. Bafes etiam fecit, & conchas, quas fuperpofuit bafibus.

. "of

t$. Mare unum, boves quoque duodecim fub mari.

16. Et

pritcipes

Tufilen, v

( 1) juffa erant. 1» ed;z. Si;z-t. fegrtzr : jufferat.

Vidj quia

46. Fect quoque conchbas decem. Ex-

x

YI. Creagras.) Creagras, xetayeac

plicata funt etiam haec eodem cap.

Grgci eas dicunt, quas fufcinulas Lia-

(t) Hiry

num.27. & deinceps.

tini appellant ,^ & infílrumentum eít

2* Candelaóra aurea, ) Vide di&a 1.

extrahende ex aheno fervente carni

164 le 4

Paral »8. r5.

accomodatum.

8. Menfas

num. t6.

:(ecem.) Vide di&a ibid.

12. Colennza: dua:.^) De hifce dua.-

bus columnis , & earum ornamentis

t p

Phialas.) Quid fint phialz, diximus

diximus 3. Reg. 7. num. 15. & dein-

. 17. In »

Xod. 25. 29.

ceps.

l

9. Bafilicam grandem.) Atrium ina-

[

14. Bafes etiap ) Di&àum eft de

V. Mp

jus, quod atrium Levitarum ambibat.

bafibus ibid. num. 27. & deinceps.

1

Siforim.

N

G AXPUT IV & Vi

YOf

I0rà. auem B

16. Et lebetes, & creagras, & phialas.. Omnia vafa fecit Sa-

lomoni (1) Hiram pater ejus in domo Domini ex aere mundif-

) & ïablum

imo.

Splebatuue

17. In regione Jordanis fuit ea rex in argillofa ter

fa, inter

Sochot, & Saredatha. -

T dextrisg

-38. Erat autem multitudo: vaforum innumerabilis, ita ut

? In holo-

ignoraretur pondus eris.

vabantur,

19. Fecitque Salomon omnia vafa domus Dei, & altare au-

ndum fpe-

reum, & menías, & fuper eas panes propofiüionis:

» quinque

20. Candelabra quoque cum lucernis fuis , ut lucerent ante

oraculum juxta ritum ex auro puriífimo :

plo, quit-

.21. Et florentia quzedam, & lucernas, & fbrcipes aureos:

UC aureas

omnia de auro mundiffimo fa€ta funt.

22. "'hymiateria quoque, & thuribula, & phialas, & morta-

rrandem:

riola, ex auro puriffimo.

Et oftia caelavit templi interioris, id

eft, in SanCta San&orum: & oftia templi forinfecus aurea. Sic-

entem ad

que com

.

pletum eft omne opus; quod fecit' Salomon in domo

Dominl.

hidas: &

CAPUT V.

Oblatis plurimis donariis , arca continens tabulas Moyfi in oracu-

A quif

'

lum inducitur, unde gloria Domini implevit templum.

ld.

. duo, ità

Ntulit igitur Salomon omnia, qusze voverat David pater jReg.

ingeret

ïfl

fuus, argentum; &

fauris domus Dei,

aurum, & univería vafa pofuit in the- 7 $-

1

1 bafibus.

2. *Poft quee congregavit majores natu Ifrael, & cun&tos 3Räg.

principes tribuum , & capita familiarum de filiis Ifrael in Je- 8- 1

E

rufalem, ut adducerent arcam foe

— d

:

deris Domin; c?e civitate Da-

vid, qu& eft Sion.

r

:

N

lol

3

m Ven-e?-«-t |

yityat

inulas La-

(1) Hiram pater ejus. In edit. Six , veräzz : Pater ejus defunt.

l16. Hiram pater ejmi.) Vide di&da

o1. Flerestiz, ) Flores hliorum in

entum d

num.

In Hebrzo eft,

candelabris.

nte carmi

Cdp. .2.

13.

4ihiz. Forte cognomen hujus artifi-

22. Thymiattria, ) Acerrg , in qui-

hice dut»

cis erat 4427 , feu Abiz. -

bus thymiama adolebatur.

L

maments

Mortariola.) Yirant fcutelle , qui

bus

17. I5 regione forddkix , &6c. ) Vide

fimila in facrificiis excipiebatur,

& kit-

di&a cap..7. num. 46. 3.

egum.

l.

Nrulit 1gstur. Salomon , £56. ) Quæ

le& d

20. 4nte eraculum. ) Ante Sanca

hic habentur ufque ad numerum

San&orum.

noqp

16. :epetita funt ex 3. Reg. 8«

102

LIBRKRI ID PARALIP-OMENON

3. Vénerunt itaque ad regem o

*

n foblime t

lemni menfis feptimi.

mnes viri Ifrael in die fo-

Domnum &

4. Cumque veniffent cunt&ti feniorum Iíra

els portäverunt

uoniam bo

Levitcee arcam,

Jeretur ia

s, Et intulerunt eam, & o

mnem patatüram 'tabernaculi.

u Ne p

Porro vafa fanGtuarii,

lipinen. - C

facerdotes cum Levitis.

qu3 erant in tabernaculo, portgverunt

6. Rex autem Salomon, & univerfus coetus Ifrael, & ommeäï

qui fuerunt congregati ante arcam , immolabant arietes, & bo-

Dueitit $

ves absque ullo numero: tanta enim erat multitudo vi&imarum :

7. Et intulerunt facerdotes arcam foederis Domini in locum

| þrom-imwz';

fuum, id eft, ad oraculum templi, in San&a San&torüm fubter

alas cherubim :

L Uhcf

'

8. Ita ut cherubim expandereht alas fuas fuper IoCuni, in

cili

quo pofita erat arca, & ipfam arcam tegerent cum vettibus fuis,

1. Epo :

9. Vettium autem, quibus portabatur, arca, quia paululum

dbiin perp

longiores erant, capita parebant ante oraculum: fi vero quis

4. Eroy

paululum fuiffet extrinfecus, eos videre non poterat.

Fuit

ttudia T

itaque arca ibi usque in praefentem diem.

4, Bene

1o. Nihilque erat aliud in arca, nifi duae tabulaee, quas po-

fuerat Moyfes in Horeb, quando legem dedit Dominus filiis

Darid pit

M À d

lírael egredientibus ex JEgypto.

11. Egreffis autemifacerdotibus

de fan&uario (omnes enim

elep aivit

&2 Qomuis

facerdotes, qui ibi potuerant inveniri, fanCtificati funt : nec ad-

vt efet du

huc in illo tempore vices, & minifteriorum ordo in

ter eos di-

6. Sed.

vifus erat.)

wid, nt

.12. Tam Levite, quam cantores, id eft, & qui füb Afaph

erant, & qui fub Eman & qui fub Idithun , filii, & fratres eo-

?. Cum

fet domr

rum, veftiti byffinis, cymbalis, & pfalteriis, & citharis con-

crepabant, ftantes ad orientalem plagam altaris, & cum eis fa-

9. D

M

&iificare

cerdotes centum viginti canentes tubis.

Ttodi haby

13. Igitur cun&tis pariter, & tubis, & voce, & cymbalis, &

9.Sed

organis, & diverfi generis muficorum concinentibus, & vocem

E egïEditur

-

in

It. Santl;ficati funt. ) Munda*runt,

dum ad praxïmk erantrevocata; itaque

purificarunt fe, ut miniflrare poffent,

omnes indifcriminatim miniftrarunt.

- Q5 fües

ne facerdotes deeffent vicimis, que

UTOHUm |

macabantur.

142. Qui fa) Afzph erant , 65c. ) De

Orini ]

Afaph, alifque Cantoribus multa ha.

iNec 2dbuc iz illo tempore- Qi:es. ) Que

bemus fupra 1. Paral. toto cap. og.

It T

de ordine miniflrandi per vices ftatuta

13.. boplerezur domuss Dei nube) Mi

fuerant a Davide r. Paral. cap. 24. nec-

J

: Deibit q

de j. Reg. g. num. 10, & ibi dicta.

LT:mc $

N

CAPUT V.& VL

HsE

In dje fo-

in fublime tollentibus, longe fonitus audiebatur, ita ut cum

Dominum laudare coepfent & dicere: Confitemini Domino

Tverynt

quoniam bonus, quoniam in seternum mifericordia eJus im-

pleretur ita domus Dei nube,

Jernaculi,

14. Ne poffent facerdotes ftare, & miniftrare, propter ca-

Ttavetunt

liginem.

Compleverat enim glorla Domini domum Dei.

Ó omes,

CA PUT VvI

es. &L DO

Benedicit Salomon populo lrael gratias Deo agens de. impletioue

Limarum

1 locum

promiffionis fatie David ; oratque [upplex coram multitudin

m fubter

ul orantium in eo templo voota Deus exaudiat

XCurt, Tf

Unc Salomon ait : Dominus pollicitus eft, ut habitaret in ;Reg.

p

caligine:

9.12«

|bus fuis,

raulalum

2. Ego autem zedificavi domum nomini ejus, ut hab1taret

ibiin perpetuum.

€t0 qu

Et convertit rex faciem fuam, & benedmt univerfze mul-

H

titudini Ifrael (nanr omnis turba ftabat intenta) & ait :

4. Benedictus Dominus Deus Tírae!, qui quod locuïus eít

us po-

David patri meo, opere complevit, dicens :

usf

5. A die, qua eduxi populum meum de Terra JEgypti, non

elegi cxv1tatem de cun&tis tribubus Ifrael, ut æd]hcavetur in

es enim

ea domus nomini meo, neque elegi quemquam alium virum,

nec ad

ut effet dux in populo meo Ifrael,

e05 dl«

6. Sed elegi Jerufalem , ut fit nomen meum in ea, & elegi

David, ut conftituerem eum füper populum meum Ifrael

Afiph

A. Cumque fuiffet voluntatis David patris mei : ut sedifica-

ttes €0

ret domum nomini Domini Dei Ifrael ,

15 COf*

$. Dixit Dominus ad eum : Quia hzec fuit Voluntas tua, ut

sf*

sedificares domum nomini meo, bene qmdem fecifti hujufce-

modi habere Voluntatem :

jlis, &

Sed non tu sedificabis domum, verum filius tuus, qui

yocem

egledltur de lumbis tuis, ipfe sedificabit domum nomini meo.

W

—

1o. Compleévit ergo Dominus fermonem fuum, quem locu-

- tus fuerat: & ego fürtexi'pro David pàtre meo, & fedi fuper

itaque

vannit

thronum Tfrael, ficut locutus eft Dommus,& sedificavi domum

«.) De

Domml Dei ï:ü ael.

ulta ln

^

1r. Et pofui 1n ea arcam, in qua eft pa&tum Domini , quod

pepigit cum filiis Ifrael.

m Stetit

7) ) Vl"

Jlält

L. Tone Salomen ait , &c.) Lotum hoc caput explicatum eft. 3. Regum $

'LIþBRI IE:,PAR ALIPOMENON

104

I2. Stetit ergo coram altare Domini ex adverfo univerfae

, Si p

multitudinis Ifrael,.& extendit manus fuas.

cabunt enm

3.

Siquidem fecerat Salomon bafim eeneam, & pofuerat

craverint no

eam in medio bafilicae, habentem quinque cubitos longitudie

a, Tu 6X

nis, & quinque cubitos latitudinis, & tres cubitos altitudinis:

Tfr;d, & re

ftetitque fuper eam , & deinceps flexis genibus contra univer*

eorum.

fam multitudinem Efrael, & palmis in coclum levatis,

»ó. Si at

*

14. Ait * Domine Deus Ifrael, non eft fimilis tui Deus in

puli, : depr

Mach. coelo, & in terra: qui cuftodis paCtum, & mifericordiam cum

& converi :

?. &: fervis tuis, qui ambulant coram te in toto corde fuo.

z. Exiud

1s. Qui preeftitifti fervo tuo David patri meo qucecumque

& populi toi

locutus fueras ei : & quae ore promiferas, opere complefti,

diantur: &

*

ficut & prsefens tempus probat.

fidendum.

s Ifrael imple fervo tuo paträ

16. Nunc ergo, Domine Deu

a. * Fam

meo David , quaecumque locutus es, dicens: Non deficiet ex

auiugo, & |

te vir coram me, qui fedeat fuper thronum Ifrael : ita tamen

portas obfed

fi cuftodierint filii tui vias meas, & ambula

erit :

ficut & tu ambulafti coram me.

*

*

verint in lege mea;

19 Si gt

17. Et nunc, Domine Deus Iírael, firmetur fermo tuus,

d.

fcens plagat

quem locutus €s fervo tuo Davi

in domo ha

18. Ergone credibile eft, ut h

abitet Deus cum hominibus

3. Tu&

fuper terram ?

Si coelum ,. & coeli coelorum non te capiunt,

& propiat

quanto magis domus ifta, quam zedificavi ?

clas orationetn fervi

nolïi eum h

19. Sed ad hoc tantum fa&ta eft: ut refpi

tlorum hom

tui, & obfecrationem ejus, Domine Deus meus; & audiasx pre-

* Utti

ces, quas fundit famulus tuus coram te :

DUs vivunt

20. Ut aperias oculos tuos fuper domum iftam diebus, ac

3. Exte

no&ibus, fuper locum, in quo pollicitus es, ut invocaretur

venent d |

nomen tuum.,

*

Propter m

-9r. Et exau

dires orationem, quam fervus tuus orat in eo,

& exaudias preces famuli tui, & populi tui Ifrael. Quicumque

t adorave

oraverit in loco ifto, exaudi de habitaculo tuo , id e&,kde coe-

*

W—N——-

lis, & propitiare.

?). Zrgpo,

22. Si peccaverit quispiam in, proximum fuum,

& jurare

T'tam ) quaf

contra eum paratus venerit, feque maledi&to conftrinxerit co- -

DW f

tam altare in domo ifta :-

8

P 30

es judicium fervorum tuorum,

Tnifist u

25. Tu audies de ccelo, & faci

fatim vfb

ita ut reddas iniquo viam fuam in caput proprium , & ulciíca-

lofjetm

) Vent('

ris juftum , retribuens eis (ecundum juftitiam fuam.

Em

24. Si

Tuginem dl

ljl

*(üng r

N

i

-CAPUT VL

1e$

uiierfe | 24. Si fuperàtus fuerit populus tuus Ifrael ab inimicis ( pec-

cabunt enim tibi) & converfi egerint poenitentiam, & obfe-

: pofüerat

craverint nomen tuum , & fuerint deprecati in loco 1fto :

loneitudi

25. Tu exaudies de coelo, & propitiare peccato populi tui

Ititudinis:

Tífrael, & reduc eos in terram, quam dedifti eis, & patribus

: Univer-

eorutm.

y

26. Si claufo ceelo pluvia non fluxerit propter peccata po-

i Deu in

puli, & deprecati te fuerint in loco ifto, & confeffi nomini tuo,

diam cum

& converfi a peccatis fuis, cum eos afliixeris :

h

27. Exaudi de coclo, Domine, & dimitte peccata fervis tuis,

ecümque

& populi tui IHfrael, & doce eos viam bonam, per quam ingre-

:omple[h'?

diantur : & da pluviam terrae, quam dedifti populo tuo ad pof-

fidendum.

*

tQo paträ

498. * Fames fi orta fuerit in

terra, & peftilentia, eerugo, & "Infr.

ficiet ex

aurugo, & locufta, & bruchus, & hoftes; vaftatis regionibus, ?? ?.

t2 tamen

portas obfederinþ civitatis, omnisque plaga, & infirmitas pref-

s

oge ID6

ferit ;

»

29. Si quis de populo tuo Tfrael fuerit deprecatus, cano--

30 (QU$,

fcens plagam , & infirmitatem fuam, & expanderit manus fuas

in domo hac:

.minibus

dies de coelo, de fublimi fcilicet habitaculo tuo,

30. 'Tu exau

capiUtiLs

& propiiare, & redde unicuique fecundum vias fuas, quas

nofti eum habere in corde fuo (tu enim folus nofti corda fi-

M

?

m fetvi

liorum hominum.)

j pre

41. Ut timeantte, & ambulent in viis us cun&is diebus, qui-

bus vivunt fuper faciem terree, quam dedifti patribus noftris.

bus, 4

42. Externum quoque, qui non eft de populo tuo Ifrael, fi

Caretur

venerit de terra longinqua, propter nomen tuum magnum, &

propter manum tuam robuftam , &

n 60

þrac-hium tuum extentum ,

& adoraverit ig loco Wiüo:

yumqu

D

3

de «

5»Tu

23. 4Erugo.) E2»mdem vocem He-

to urente fpice pallefcuntþ, & sris co-

bream , quam hic habemus, hoc eft

lorem affumunt.

Vide Riberam in

quat

cap. 4. Amos num. 20. & z.

yit o

3-1 B—Tw /&id;zp/:on noneï Interpres 3*

Rec. 9. 37. corruptum aerem vertit.

Jurugo. ) Hebr. eft zpïw jeraquon ,

Significat autem hac vox Hebraza ari-

quam etiam vocem rubiginem, aru-

orutf»

ditatem ,/fubiginem , fegetum percuf-

ginem , aut auruginem interpretantur.

fionem;, vento orientaliflante, & fpi-

Aurugo vox Latina vitium fegetum

jcic

cas exficcante, antequam maturefcant.

indicat, cum pracedente ariditate in

! AMruginem dixit interpres, quia ven-

pallorem vertuntur, & in colorem auri.

"

B;H. cuna Com. Menoch, Tom. III.

O

N

106

LIBRIIL PARALIFOMENON

452. T

u exaudies de coelo firmiifimo habitaculo tuo, & facies

L

cuncta, pro qui

bus invocaverit te ille peregrinus: ut fciant

Po]i d

omnes populi terrae nomen tuum, & timeant te ficut populus

& pinm

tuus Ifrael, & cognofcant, quia nomen tuum invocatum eft

; J

lüaiti

fuper domum hanc, quam &edificavi.

E

24. Si egreífus fuerit populus tuus ad bellum contra adver-

farios fuos per viam, in qua miferis eos, adorabunt te contra

LU

viam, in qua civitas haec eft, quam elegifti; & domus, quam

dit

zedificavi nomini tuo:

"

veftas Dot

55. Tu exaudies de coelo preces eorum, & o

3. *Ne

& ulcifcaris.

bf&crationerh?

Quod itp:

36. Si autem peccaverint tibi (*neque enim eft homo, qui

3; Sed |

PA

ï

»

Eccl

non peccet) & iratus fueris eis, & tradideris hoftibus, & capti-

& glorat

U LI

a€

duxerint eos in terram longinquam , vel certe , quae juxta

tam fupe

]Oa. eü 5

verunt D

;-:

e.

37. Et conver

fi in corde fuo,in terra, ad quam captivi du£&ti

fericordia

fuerant, egerint poenitentiam , & deprecati te fuerint in terra

4. lx

Captivitatis fuae,

tam Dom

dicentes: Pe»rccavimus ; iniquke fecimus, injufte

egimus:

.M

38. Et reverfi fuerint ad te in toto corde fuo, & in tota ani-

millia, q

mà fua, in terra captivitatis fuze, ad quam du£ti funt, adora-

D(fi I*€X4) |

bunt te contra viam terrae fuze: quam dedifti patribus eorum,

6. Saec

& urbis, quam elegifti, & domus, quam sedificavi nomini tuo:

Ofganis c

39. 'Tu exaudies de coelo, hoc eft, de firmo habitaculo tuo,

)ommum

preces eorum, & facia$ jtïdicium;& dimittas populo,tuoi,quam-

.aïlïd Car

vis peccatori :

I$ ane e

4o0. Tu es enim

Deus meus : aperiantur , quzefo, oculi tui,

^. Sat

& aures tuce intentae '

fint ad orationem , quze fit in loco ifto.

omini "

*P fa.

41. * Nunc igitur confurge, Domine Deus, in requiem tuam,

Qquia alis

133- tn, & arca fortitudinis tuze : facerdotes tui Domine Deus, in-

duantur falutem , & San&ti tui leetentur in bonis.

cau&;ï T.

42. Domine Deus, ne avertaris faciem chrifti

4tui' ; memento

3ifericordiarum David fervi tuïio

^th

V ntias.

Ocatuyg "

Ms

hg

li

P

P

m

T

"

F

.CAPUT

Ek)næ Saï

p

Um OCCUPI

L

41. Conízrg

3

e Domine Deus in requiem ad finem capitis ex V'Pfalmo i Bh. 9

Q

$447

J

-Slu.xinyta funt hac vesbaufque ubi eà expïigabimus-e

ïïfum 1

3125

N

5j

h34

A

Lj

*SXSC

iQ7

) & facies

C .f.X PU'T- VIL.

At feiant

þch äervomfa celef!i i

[o)

