David,. & Salomon ligna petierunt

Perfarum, qui odio profequebantur

ad edificandum. In Graeco , & Hebr.

udaos.

Sanaballat dicitur Horo-

n ?

" carto

failfe

hühef !

faltus;hic vocatur Paradi/»s, conftat

nites, quod regulus effet in IMoa-

babl

C,PO

autem.ex Xenophontel. 1. Cyrope-

bitide, cujus pars Horonaim, Ifa. 15

di» olim Medis, & Perfis in ufu fuif-

$. Jerem. 49. 3. $. & 34.

As*

fe hujufmodi paradifos amplos , &

1I. Ecam ib) tribus dicbus. ) Quos

circumfeptos ad voluptatem , & etiam

quieti, ut fit, & falutationibus dedif-

ad venationem.

fe videtur.

224

LIBRI

IL ESDR VE

. 14. Et fürrexi no&e ego, & viri pauci mecum, & ton indi-

9. En«

cum, & ver

cavi cuiquam , quid Deus dediffet 1n corde meo , ut faeerem

& sedificem

in Jerufalem, & jumentum non erat mecum , nifi animal cui

fedebam..

H

15 Audi

Ammanites,

13. Et egreffus fum

þer portam vallis no&e, & anfe fontem

draconis, & ad portam ftercoris, & confiderabam murum Je-

Ípexerunt,d

quid COnIà

rufalem diifipatum , & portas ejus confumptas Igni :

14. .Et tranfivi ad portam fontis, & ad aquseduttum regis;

?0 Et rel

& non erat locus jumento , cui fedebam , ut tranfiret.

ipfeos juv

Tr0s: vOOlS ;

Is. Et afcendi per torrentem no&te, & confiderabam mu-

)

Tuíilem.

tUum., & reverfus veni ad portam vallis, & redii.

16. Magiftratus autem nefciebant, quo abiiffem, aut quid

ego facerem: Sed & Judaeis, & facerdotibüs, & optima:ibus,

Pinjalen

& magiftratibus, & reli

loci nihil indicaveram.

quis, qui faciebant upus Sejuu ;d— id

.. 17. Et dixi eis: Vos noftis affii£tionem, in qua fumus

quia

LDT u

Terufalem deferta eft, & portae ejus confumptee funt igni: ve-

dotes

nite, & czedifice

ppro-

fUtt eam, d

u

mus mqroSJeþufaïem',& non fimus ultra o

þzium. (

Ed

18. Et

cubitorum f

12. Hffzzæ;;em in

Jerfslcm.) Id ef

ftercorum valle, ante urbem, intet

—— À

quid boni ipfi urbi conferre ftatuiffem.

portam fterquilinii , & portam fontis.

Fortaffe. di&us efít fons Draconis a

38' Mdmm; l

- Qumentum non erat mecum , Ge. ) So-

AYOrem,

lus ipfe equitabat, ceteri pedites erant;

Dracone lapideo,

;

vel &neo aquas eVOf

Iria) M

ne no&urnus equorum ftrepitus filen-

mente.

tio, & fecreto, quod quarebant, of-

Porzam ffercoris.) VAlia urbis porta

f ipiendum,

ficeret, quam etiam ob caufam no-

fpectans occidentem.

J Auiierggg

&em eleperat, & modicum comita-

l14. Ad portam fontis.)

Heac 6tiäm

Cl d opys

tum. Voluit etiam explorare muro-

porta erat in latere occidentali urbis.

pernt Vg

4qua dutkum Regis.) Qui aquas ex

rum flatum per totum ambitum, ne

?0. S"moïlcm

quid temere in magno negotio aggre-

füperiori fonte Gihon in.Sion de-

Sehe vt i

deretur, & res totà prius ageretur,

ducebat.

Non erat locts jumemzo.)) Omnia enim.

Eo' äd?/üfmuj,x

quam illius fufcipiende confilium ad

N 6f jyy ;

adverfarios deferretur.

ruderibus, &

"

ruinis -muroxïum eran's:

*

to ii l0s

13. Egreffus fum per portamy €&8$e.)

impedita.

Op$. Per torremtem.) Cedron, quiex

mentg, hi

(

Per veltigium portz, & femirutas pa-

T* Cüpimus

rietinas, qua antiquum nornen reti-

1

É

parte Aquilonar verfüs meridiem de-

d ædl &*Hd

nebant.

currebat, Nehemias vero abocciden«

DIb

u

Porzam "vallis. ) Qu érat àd occi-

tali lateré urbis v

3

TC

L

debat.

erfüs ggui—lenaye: tele-*

Dd fure

lg

dentem fita, & fic dicebatur a valle

Ixent Z'ïloh "

cadaverum , & Calvarie, cul proxi-

16. Mapifratu:.) "Regii' nimitum,

ma fuit, & erat ad occidentem civi-

1. ) Me

mox.

qui fudai non erant; nani de Judais

tatis. Vide Villalp. tom. 3. lib. 3. c. 6.

dcey,ios ^

Ap;e fontez; Dracozis,) Qui ex eo-

Reliquis , qui f'aciebant. opus.^) 0p—iH-4

dem Vilalp. ad radices Calvarii mon-

cibus , & inferioris not

M

Ts f

i

lfraeitis.

i

*

: m (

tis Ícaturiebat in ipfa cadaverum , five

CAPUT IL«&EHI.

225

& non indi-

18. Et indicavi eis manum Dei mei, quod effet bena me-

t facerem

cum , & verba regis, quse locutus effet mihi, & ajo: Surgamus,

& sdificemus.

Et confortatae funt manus eorum in bono.

animal; cui

19. Audierunt autem Sanaballat Horonites, & Tobias fervus

nte fontem

Ammanites, & Gofem Arabs, & fubfannaverunt nos, & de-

fpexerunt, dixeruntque: Quae eft hzec res, quam facitis? num-

m Je

quid contra regem vos rebellatis ?

20. Et reddidi eis fermonem,

dixique ad eos.: Deus coeli

um TCfis,

fet.

ipfe nos juvat, & nos fervi ejus fumus: furgamus , & zedifice-

mus: vobis autem non eft pars, & juftitia, & memoria 1n Je-

rabam mu-

rufalem.

C APAUT,.HL

», at quid

ptimacibus,

S'erujalem in muris , turribus , ac portis edificatur a Wriz'sg

usque ad1

- qui bic recenjentur .

r Y?T furrexit Eliafib facerdos magnus, & fratres ejus facer-

imus ; qua.

dotes, & aedificaverunt portam eregis : ipfi fan&tificave-

ant igni: Y

runt eam, & ftatuerunt valvas ejus, & usque ad turrim centum

gltra 0p9Io-

cubitorum fan&tificaverunt eam , usque ad turrim Hananeel.

iM

2. Et

s

urbem, intet

ortm fontis.

19. Mazsm Det, Gfc. ) Divinum

Portam gregis.) Initium adificatio-

s Draconis 1

favorem.

nis fumptum *lb a porta orientali,

n aquis e-

Iz bogo.) A

d bonnm opus alacriter

qu& templo erat proxima, per quam,

fufcipiendum.

quia pecora inferebantur, ut abluta

;; urbis porà

in probatica pifcina vicina inferrentur

19. Zudieruat autem; 6c.) Poftquam

fcilicet ad opus manus admovere cce-

in templum immolanda, porta gre-.

j Hæc' äïia'm

perunt Judai.

gis appellata eft-

sidentali u

Santlificaverunt eam.) Id ef*ï, mun«

u aquis &

20. Sermozem.) Gr&ce Aóyov, quod

darunt a ruinis , perfecerunt, & in-

bene Vertas, rationem.

Er edifcemus.) LXX. ediffcatzmus.

fignem reddiderunt ftru&ura praftan-

tia.

Íta. Vatabl. & lfidorus Clarius.

Nonm efé pars , 6c.) Nullo eftis lo-

Vel fenfus eft illam dedicaffe, &.pe-

Y0mai m

€o apud nos, nullo numero, nullo.

culiat? aliqua benedi&ione fan&ificatTe.

merito, nihil commune vobifcum ha-

ebr,

Centum:! cubitarum.)

r1NIX

"edron gitr

bere cupimus, neque opem vellram

mcba, id elt: centum, quam vocem

ad edificandum requirimus, neque

tanquam nomen proprium retinuc-

, merilm u

oblatam reciperemus.

His copfen-

runt Pagninus, & Vatablus, in quo-

o poclt

tanea funt, quz olim patribus eorum

rum fententiam etiam incbhnat Em.

p

lonure

dixerat Zorobabel 1. Effdr. 4.

43.

Sa. Vide infra cap. 12. LXX. habent,

j

ruriy

J«flitia. ) Meritum.

QezIUum,.

In Iiebrzo non eft vox

egn n

cubitorum.

d

ydgs

I'

Mcerdos segnus.) Pontifex , fum-

Ufque ad turrim Hananecl.) Quæ erat

Ogf

' mus facerdos.

in angulo orienþtis,l & aquilonis..

r

jl

k fotung

Bibl. cum Camj. Menocb. Tom. H

z

26

LIBRI I ES 0 R /E

. Kt ïlix'täï eum cedificaverunt viri Jerichc/)', & jude

&eum

'eufalem.

eedificavit Zachur filtus Amri.

1o. E jü

4. Portam autem pifcium aedificaverunt filii Afnaa, ipfi texe-

runt eam, & ftatuerunt valvas ejus, & feras, & vet&tes: Et juxta

domun fuz

!

r Medi

eos czedificavit Marimuth filius Urize, filii Accus:

4. Et juxta eum aedificavit Mofollam filius Barachize, filii

& Hfb fil

Mefezebel: & juxta eos cedificavit Sadoc filius Baana:

1. Kj

5. Et juxta €os cedificaverunt Thecueni : optimates autem

Tedie patt

eorum non fuppofuerunt colla fua in opere Domini fui.

! nE

Apft adifi

6..Et portam veterem zedificaverunt Jojada filius Phafea, &

Mofollam filius Befodia : ipfi texuerunt eam, & ftatuerunt val-

vetes & m

vas ejus, & feras, & ve&tes:

14 Etpo

.7. Et juxta eos aedificaverunt Meltias Gabaonites, & Jadon

princeps vi

Meronathites, viri de Gabaon, & Mafpha, pro duce, qui erat

vas ejus, &

in regione trans flumen.

It p

8. Et juxta eum 2&e

dificavit Eziel filius Araja aurifex : &

m a.

——

juxta eum zedificavit Azanias filius pigmentarii: & dimiferunt

9... ïzm*a [7

9. Et

Jemfalem usqqe ad murum plateae latioris.

Jcitur Rapla

nin, i

5o. Ef juxtz eum , ö'c.) In Hebrao ,.

inoratianimi; honefliffimum enim eft

CaVIt, [icet f

hujufmodi facris operibus manus ad-

& Greco elt, 44 masum ejus , qual

movere.

tererdert, Qu

dicat: ubi manus ejus ^operabantur ,

igeret,

aut opus finiebant , ibi fequentes in-

6. Portam "veterem.) Qus erat in

Pïi?l:glp; 'UZ(C]'

choabant. Aliivertunt, 441atzs ejws ;

medio lateris Aquilonaris, ita dicta ,

VApija Prine

quod veftigia ejus

apparerent a tem-

quod eodem relit.

In explicanda au-

udit vie jü

tem murorum extru&ione ordine pro-

pore Jebufeorum , & Melchifedechi.

cedit INehemias, ex orientali latere

7. Pre duce , 6c.) Fortaffe Dux il-

C6psdimidis .æ

le pius in Judaos operis fuppeditabat

dUlm urbe -

per aquilonare ad osciduum , & me-

impenfam.

Vel feipfum INchemias

ridianum progrediens, doncc redea-

QUS m yy

tur ad portam gregis, unde duitum

intelligit, qui cum poteftate miffus

AIUS i,

eft initium.

erat a Rege Perfarum , & populi fui

UOS Vicos v

Dux erat.

Vi Jeriche. ) À turri Hananeel,

3. Auifex.) Vox llebraica mwyx

*5 putt Vin

& deinceps edificaverunt Jerichuntini,

DN

ea fortaífe de caufa, quod latus illud

tforcph, fuforem , purificatorem , auri-

, I6 Gor,s j

civitatem eorum refpiceret.

ficem, aut fabrum &rarium fignificat.

Pigneniarii.) Pigwaentarii funt my-

Zachur fflius 4mri,) Ufque ad por-

Wiemis qr

tam pifcium,

ropolz, unguentarii , fepla fiarii , qui

due lao

3j

3. Portamy autem Pifcium..) ln aqui-

aromata e diverfis fpeciebus artificio-

lonari urbis latere.

Pifcium autem

fe tmiícent.

Dimifirunz geru[alem , &c. ) Signi-

Ug dellderat

H

di&à eft , quod frequentius pifzes e

ficat edificatores ex eo loco , in quo

[4 lg

mari Galilez per eam in urbern in-

iE li.

protet d

zdifivavit£ Ananias , ufque ad extre-

turte tendeb

ferrentur, aut quod proxima effet foro

mura platez latioris intermififfe zdi-

pondlire

Pi'f'cario.

ficationem , quod ea parsítaret , & in-

tuor

» Vi

g. Non füppafierunt caolla , &6c.) Me-

u

UEaB

rito 'Thecueni notantur inertie,

ftauratione non indigeret.

fe adi

m

W yn

GUEP:.U.T Ih.

mA^

-

d

7:

: juxta euin.

I Et juxta eum zdificavit Raphaja filius Hur, princeps vi

ci

]erufalem.

, Ipft texe-

IO. Et juxta eum sedificavit Tedaja filius Haromaph contra

ies: Etuxta

domum fuam: & juxta eum sedificavit Hattus filius Hafebonize :

.11. Mediam partem viei aedificavit Melchias filiu

s Horem,,

ha, filt

& Hafub filius Phahath

oab, & turrim furnorum.

ana:

12. Et juxta eum &dificavit Sellum filius Alohes princeps

nates autem

mediee partis vici Jerufalem, ipfe, & filize ejus.

ni füi.

13. Et portam vallis zedificavit Hanun, & habitatores Zanoe:

s Phafen, &

Apfi aedificaverunt eam, & ftatuerunt valvas ejus, & feras, &

tuerunt Và»

ve&tes, & mille cubitos in muro usque ad portam fterquilinii.

I4. Et portam fterquilinii gedificavit Melchias filiusi echab,,

es, & Judon

princeps vici Bethacharam : ipfe aedificavit eam, & ftatuit val-

vas ejus, & feras, & vectes.

-

(

jce, qui enit

I5. Et portam fontis

cedificavit Sellum filius Cholhoza, prin-

Ff2

quifex : &

Ceps

: dimiferunt

9. Jwxta emm 4difcavit Raphasa. )

Dicitur Raphaias edificaffejuxta Ana-

Turrim furnorum. ) Sic dicebatur,

' Ü E

quod pluribus furnis, quibus panes

/

niam, quiz primus poít illum adifi-

coquebantur , immineret.

fimum «indi

cavit, licet fatis amplum fpacium in-

I2. Princepi medie partis vici 6$c.)

tercederet , quod reparatione non in-

jpus fanus d

Vide di&a num. 9.

di geret.

Er fühe ejus. ) Que adificationem

us ent i

Princeps vwics Jferufalem. ) Dicitur

etiam curabant pro parte virili ipfo

Raphaia Princeps vici Jerufatem , five

mafculina prole deflituto.

ati

$, j did,

xrerent 2

infra num. 12.

dimidii vici, ut eft in Hebrao , quia

13. Portam vall;s.) V .. dicta c. 2. n.15.

Md

chifedectt

Sellum dicitur Prin-

Habitatores | Zanoe.) INomen uybis

sallt Duxi

ceps dimidie partisejufdem vici. Erat

in tribu juda..

autem urbs in-certas regiones divifa,

s füp

pa 100

Portags flevquilizzi.) CQmue erat in

um

quas etiam vicos vocant

3

quorum

Occiduo. urbis latere ; quia vero ex

(igte. mb

unus dicebatur Jeru.falem. Porro fin-

lhac porta civitatis fordes egerebantur,

potC

£ulos vicos centenis conftitifTz domi-

inde illi nomen factum.

&

POPuh f

bus putat Villalpandus, quarum fin-

Pj Pertam faonris.) Sic dVtam a vi-

Heraa T

gule pluribus conítarent familiis.

cino fonte Siloe.

Erat porta hac in

10. Cosrra domum [ua;.) in eadem

eodem latere occidentali urbis.

ficatoreity

ülï. Y

Wrbis regione fitam : quod prudenter

rium ü

j Qu

Pagi Mafpba. ) Wici Hierofolymi-

fii

funt fj

a. INehemia difpofitum eít , ut quif-

tani Mafpha appellati fortaíffe ab. al«

yenta

que tanto majori diligentia edificaret,

titudine fbtus ; nam Mafpha fpecus

epld

üaf'ïlï'g qi

«quanto magis fe fuaque in tuto col-

lam fignificat.

g iil

locare defiderabat.

Müizros pgfþz?:eæ Szloe. ) Hos muros2-

Qiaüi-

v

11. Mediam partem wici.) Signifi-

teritios fuiffe putant

& pifcina aquas

'71;6')

i qu

cat bina muri fpatia , que intra duas

refervatas ad rigandos hortosregios.

xue

turres tendebantur, dimidio vicg re-

Gradus , quà defeendant, &c. ) Civis

l,

!

IU

d

i

?

j

i:

fpondifíe, vico autem integro qua-

tas enim David im edito erat Toco i

gam

T

tuor: eaque a Melchia, & Hafub fuif-

hoceft, inmonteSion, Horum gra-

45 Mreta

fe &dificata una cum turri furngrum.

duum mentio redit ïgfra Cap.12. n.36.

"

22

LIBRIILESDRJE

2à, EE

ceps 'päg"i Mafpha: ipfe zedificavit eam, & texit, & ftatuit val-

vas ejus, & feras, & veCtes, & muros pifcinae Siloe in hortum

bus Joró

a, Dol

al*)'

regis, & usque ad gradus, qui defcendunt de civitate David.

füam: &

1C. Poft eum aedificavit Nehemias filius Azboc, princeps

nie contr

dimidise partis vici Bethfur, usque contra fepulchrum David,

& usque ad pifcinam, quae grandi opere conftru&ta eft, &

34 Pol

fecundam

usque ad domum fortium.

17. Poft eum cedificaverunt

Levitze, Rehum filius Benni:

angulom.

a. Pha

poft eum sedificavit Hafebias princeps dimidis partis vici

Ceilae in vico fuo.

üle domo !

qdaja Rs

19. Poft eum aedificaverunt fratres eorum, Bavai

älius Ena-

dad, prihceps dimidisze partis Ceilee.

26 Natl

aquamm a

19. Et aedificavit juxta eum Azer

filius TJefue princeps Maf-

pha, menfuram fecundam , contra afcenfum firmiffimi anguli.

27. Pof

2o. Poft eum in monte aedificavit Baruch filius Zachai men-

€ tegione.

furam fecundam, ab angulo usque ad portam domus Eliafib

28 Surl

GoteS, Utl

facerdotis magni.

21. Poft eum zedificavit Merimuth filius Urize filii Haccus,

29. Bof

Q

menfuram fecundam , a porta domus Eliafib , donec extende-

retur domus Eliafib.

3. E

potti oric

z

mesendi;

22. Ff

x—

1 Vi 4

16. Nebhemias ffv Azä*oa:) Non eft

18. Fratres c-orüm.) Ex eadem tri»

Ittirüm oj

Vehemias au&or libri hujus, qui, ut

bu Levi:

tiblus volunt

hábemius cap. 2. num. i. filius fuit

19. Primceps Malpha,) Dimidiz fci«

derent H

Helciz.

licet partis ejus vici; nam alterius di*

fnidime Princeps fuit Sellum , fupra

— Qua grardi opere. confirutla eft.) Ab

-

?g]l- Pgþl :

Exzechia videlicet, ut ex 4. Reg. cap.

num. 9. vide ibi dicta.

2 Mofy,

18. 17. & cap. 20. 20. intelligi poteft.

M.r;*nfur:zm jh*ündr.m-.) Id eft , du-

Domus fortiünm. ) Sip di&ta ; vel quod

plam, fípacium fcilivet, quod inter

L af

ibi habitaffent fortes David ; vel quod

tres turres tendebatur;

torfüm. ha

in ea Hierofolymitana juventus mili-

A'cenfun. fermáfimi angnli,) Quem

nat'&toria Sll(

taribus éxercitationibus excóleretur,

angulum confílituit Villalpandus in

Türts nf

ut fortes, & periti bellatores fierent ;

medio muri meridiani, in eoque al-

vel quod milites prafidiarii civitatis

tifimam, ac munitifimam turrem 5

Qbtfim que

qu& utramque muri partei colliparet,

* De dp,

David in ea flationem haberent.

ts

17. Viei Ceile. ) Hic vicus, fivere-

ac cultodiret, quam quidam putant

" 777 t

gio erat in monte Sion, & claudeba-

àb Ozia conftru&tam 2. Paral. 26. 9.

i

tur muro civitatis a duobus princi-

20. lp mosté ) Siom

pibus ejus Hafebia, & Bavai. Vidé-

Menfuram fecundam. ) Duplam.

Ój

a]p. Porta dómus Eliafib. ) Porta non

tmü(h

tur hic vicus nornen habuiffe ab op-

Clb

&i

pido Ceila, ad quod olim David fe

urbis,fed domus Eliafib Pontificis.

Mi

fortirer éontra Philifiheos gefferat.

Dozec 'extmdäremr.) Quantum exten-

n

debature

VOab

t (R'eg«o 255

1

Mnijs a

"

CAPU T II

22g

SZ faatoit val-

22. Et poft eum edificaverunt facerdotes, viri de campeftri-

e hortum

bus Jordanis.

Ytate David,

23. Poft eum zedificavit Benjamin, & Hafub contra domum

C, princeps

fuam : & poft eum aedificavit Azarias filius Maafize filii Ana-

niz contra domum fuam.

:

rum David,

ud eft, &

24. Poft eum zdificavit Bennuil fil

ius Henadad menfuram

fecundam, a domo Azarie usque ad

flexuram, & usque ad

|]ius Benni :

angulum.

r vici

25. Phalel filius Ozi contra flexuram, & turrim,quae eminet

de domo regis excelfa, id eft, in atrio carceris: poft eum Pha-

daja filius Pharos.

l filius Ene

26. Nathinsei autem habitabant in Ophel usque contra portam

dnceps Maf

aquarum ad Orientem, & turrim , quee prominebat.

fitri angult

27. Poft eum zedificaverunt Thecueni menfuram fecundam

€ regione,a turre magna, & eminente usque ad murum templi.

achzi met- .

us Eha ]

28. Surfum autem ad portam equorum adificaverunt facer--

dotes, unusquisque contra domum fuam.

flii Haccuss

uatn.

29. Poft eos eedificavit Sadoc filius Emmer contra domum

i

yec extendte

40. Et poft eum sedificavit Semajas filius Sechenice, cuftos

portaàe orientalis.

FÍí3s

41. Poft

9. H

SECURUNSSIS

/'

a2. Vii de campefiyibus ford;z;z;s;.)

rum videtur fic dida, quod NNathi-

px eden tte

Nimirum oriundi. Eiman. Sa, & Va-

nazi per eam aquas ad ufum templi de-

tablus voluntillic habitaffe, licetetiam

ferrent.

Dinicizfc

haberent Hierofolymis domos.

27. Menfuram fecundaw.) Duplam.

23. Pofl eum,) Merimuth ante di-

^9. 44 porta equorum. ) Qu erat in

x alterius t

ume.

Sellum j u

latere orientali urbis, & fic diceba-

24. Men[uram /äcunddm.) Duplam.

tur, quod per eam equi ad torrentem

If di, ü

U/que ad flexuram , €c. ) INama mons

Cedron aquatum ducebantur.

Sion in parte orientali curvitatem in-

ag. portie orientals.) "Temphi.

!

trorfüm habebat, ubi excavata erat

36. Sextus, ) Filiorum ; quinque

agl

yem

natatoria Siloe, ad cujus formam etiam

enim fratres fe majores habebat.

jg !

murus infle&ebatur, donec in medio

Contra gazophylacium [uum.)) Contra

iiipi

eoqu

e d

obtufum quemdam angulum efficeret.

&dem, in qua fupelledilem, '& divi-

j

e$. De dome Regis.) Palatio Salo-

tias fuasrcpofitashabebat. Pagninus,

f

m turP Qup

monis.

gaïe )

& Vatablus vertunt, e regieze eubical

um p l

ls atrio carceris. ) Quod in. turri

illa fitum erat.

ü;:»iunf'ci;. ) Vide dida ,num.k 8

parao 29 /

*S. du Ophbel.) Vico fic appellato,

$euta 'vendentium.ï)xVide dica 3.

Portam aquarzm.) Qua recta refpi-

Reg. 10. 15

lt

ciebat medium regii palatii, inter-

Portam judicialem.) Qu propin-

rta 107

j)

Pgntläcls

jeca platea, quze platea porta aqua-

qua erat templo, & porte gregis:

fjb

aM

rum vocabatur, cujus inffía meminit

eadem etiam videtur dida porta cu-

d

INehemiüas cap. 9. 16. V—Porta- aqua-

ftodie infra cap I2 38. fortaffe fic

^

—

39

LIBRI,II. ESDSE S.JE

rt. Poft eum zdificavit Hanania filius Selemize, & Hanun

opptobriu

filius Seleph fextus, menfuram fecundam: poft eum sedificavit

terra apti

Mofollam filius Barachiae, contra gazophylacium fuum. Pott

$ N0

facie tja n

eum zsedificavit Melchias filitís aurificis usque ad domum Na-

thingeorum , & fcruta vendentium contra portam judicialem ,

6.]taque

& usque ad coenaculum anguli.

ad partem

42. Et inter coenaculum anguli in porta gregis cedificave-

randum.

negotiatores.

7. Fb

runä (1) aurifices, &

Anbe, &

GA P C fv

muri jeruf

Acl*verfzmtib/us Sanabal

lat, €? Tobia cum ceteris gentibus, S'udei

funt mimis.

altera manu &dificant, altera gladium tenent , & INebemia contra

9. Etco

illorum Jubjannationes , & infidias Deum orante ,

T€nt COn.t:

$

opus perjititur.

9. Rt or

turum die

1. T? A&um eft autem, cum a idiffet Sanaballat,

quöd sedifica-

remus murum, iratus eft valde: & motus nimis'gfub.fa:n-?

10. Dixi

Umus nim

navit Judaeos,

»

o. Et dixit coram

fratribus fuis, & freqlienti-a Samaritano-

1t. Ed

rum : Quid Judzei faciunt imbecilles? Num dimittent eos gen-

Venimus -

tes? Num facrificabunt, & complebunt in una die? Numquid

HCH o

sedificare poterunt lapides de acervis pulveris, qui combutti

: n FB&;

funt ?

P

JüXà eos, ,

O.

Sed, & Tobias Ammanites proximus ejus, ait: JEdificent:

fi afcenderit vulpes, tranfiliet murum eorum lapideum.

nverte

Tj $n

4. Audi Deus nofter , quia faCti fumus defpectui: co

Cnem q

l4 Ft p

"m

-(2) auriH;":es. I;fz edit. Sixt. legitur : artifices.

Tatus i s

appellata eft, quod ea clauderentur

Jud&os, ideoque non defuturum tem-

Nathinzi, & ad eam eorum jüdicia,

pus ad opus inchoatum impedtendum.

fmtribus 1

& fortaffis etiam aliorum exerceren-

. AEdéficare poterunt lapides, 6c.) EXX

tur; ea tamen extra urbem non duce-

habent , /zzabunr lapides.

In Hebrao

bat.

autem eft ; »usquid vivificabuut lapides

5' N(' [/ (37-;

'31. Cenaculum angu!'i^) Locinomen.

de acervuis pulveris , quum if exufti figt?

ci!icetob]ivic

o dimittent eos. gentes i Ut

vide Martin. Delr

T IU puni

QN

22t.

?o- tom. 1. adagial.

"perficere poffiat, quod ince-

3. Ammanites. )

/Ammonites—,

tepere dicïtur,

perant?

v m]fm xm

Nam fatrifeabunt! ) "Num offerent

Vzulpes- zranfiliet marunz.) Widet [Ju-

7 E

hoflias in dedicatione operis:

daorum fabricam, quod humiles, &

Tum d d

€om»hlebunt im una die? ) Opus 3b-

imbecilla futura fit.

5

L

Vel

7'0'3')0(; "n "Ul

folvent ad preítitutam diem

4. Audi Deus noffer ,€$c.) Verba Ne-

mmihuS eni

fenfus eít: aliquando tandem abfol-

hemiz ad orationem converfi-

Opu

f"fgere Y

vent? vel fignificat una die, id eft bre-

In terra captzvitazis.

3 Regioge hac

Càper

$

vi tempore fabricam non abfolutures

alienigenis 1uxbje€ta,

) oädu&,, :

u APE OT: IN.

231

, & Tanun

opprobrium fuper caput eorum, & da eos in defpeCtionem in

n aedificavit

terra captivitatis.

fuum. Poft

5. Ne operias iniquitatem eorum, & peccatum eorum coram

t

domum Ne-

facie tua non deleatur , quia irriferunt cedificantes.

judicialem ,

6. Itaque sedificavimus murum, & conjunximus totum usque

ad partem dimidiam : & provocatum eft cor populi ad ope-

s aedilicave-

randum.

7. Fa&£tum eft autem, cum audiffet Sanaballat, & Tobias, &

Arabes, & Ammanitae, & AZotii, quod obdué&ta effet cicatrix

muri Jerufalem, & quod coepiffent interrupta concludi, irati

tus, d

funt nimis.

hemia CLf U

8. Et congregati funt omnes pariter, ut venirent, & pugna-

llít,

rent con.ra Jerufalem, & molirentur infidias.

9. Et oravimus Deum noftrum

murum die, ac noéte contra eos.

,& pofqimus cuftodes fuper

yod eedifia-

imis fabfan-

Io. Dixit autem Judas : Debilitata eft fortitudo portantis, &

humus nimia eft, & nos non poterimus zedificare murum.

ammaritano-

11. Et dixerunt hoftes noftri: Nefciant, & ignorent, donec

ont eos get-

veniamus in medium eorum, & interficiamus eos, & ceffare

faciamus opus.

? Numquic

ü combutt

I2 Fac&tum eft autem, venientibus Tudseis,

qui habitabant

Jüxta eos, & dicentibus nobis per decem vices ex omnibus lo-

. Ediflænïï

Cis) quibus vencrant ad nos,

13. Statui in loco poft murum per circuitum populum im

leufm.

j converte

ordinem cum gladiis fuis, & lanceis, & arcubus.

m

I4. Et perfpexi, atque furrexi: & ajo ad optimates, & magi-

/

ftratus, & ad reliquam partem vulgi: Nolite timere a facie eo-

jefuturum ter

rum. Domini magni, & terribilis mementote, & pugnate pro

üt

fratribus veftris, filiis veftris, & filiabus veftris, & uxoribus

! ?mp

edjenaum.

'!f ^

d)

[

veftris, & domibus velftris.

'15. FaCctum

jn Hebreo

Tv

p Japtatt

Ne «cperias iniquitatem . eorum. )

rute inflauratie, & muri hiantes, rimas

; frdi

f

Scilicetobliviones quafi dicat: recor-

agentes, & vetuftate fublapfi reparati.

i fjk/

exu[:

dare, feupuni; nam cum parcit Deus,

Interruptaconcindi.) Fratlure obftrui,

m.

tegere dicitur.

ut habent LXX.

t5

. Cenjunximus totum ;ajil.::q ed par-

lO. Judas.) Iudæi.

mori

tem dimidiam.) Kreximus totum mu-

Debilitata eft fortitudo , Bc.) N erba

/

H

[ ]tl

rum ad aktitudinis deftinate medium.

Todeorum in labore fatifcentium, ac

i homie

de bono exitu

Praovocarum eff cor pnlvzz/i. , 6$c.) Ope-

tium.

prog'emodum defpgran—

rantibus enim crefcit animus , cum

jc)

Versze

opus furgere vident, & incrementum

Humzus. ) Hebr. & LXX.polvis , cál-

nvd

f

capere.

cis fcilicet, & arenz.

ge M

) Regio

7- Obdutia effet cicatréx.) Partes di-

X2.. Decem vvices. ) Pluribus vicibus,

2j

)

Ll

LIBRIIL ESD RE

15. FaCtum eft autem, cum audiffent inimici noftri nuntia-

tum effe nobis: diffipavit Deus confilium eorum. Et reverfi

dougn

fumus omnes ad muros , unusquisque ad opus fuum.

16. Et fa&tum eft a die illa, media pars juvenum eorum fa-

Ciebat opus, & media parata erat ad bellum, & lancese, & fcu-

LIM É

verf

ta, & arcus, & loric&e,

& principes poft eos in omni domo Juda.

& portantium onera, & imponen-

», Etet

17. IEdificantium 1n muro,

t fünt nit

tium: una manu fua faciebat opus, & altera tenebat gladium.

18. Jdificantium enim unusquisque gladio erat accinétus

comedamu.

tenes. Et sdificabant, & clangebant buccina juxta me.

. Bt et:

nollras opr

19. Et dixi ad optimates, & ad magiftratus, & ad reliquam

partem vulgi: Opus grande eft, &latum, & nos feparati fu-

4 Et at

pis, dehus

mus in muro procul alter ab altero.

20. In loco quocumque audieritis clangorem tubae, illuc

$ t n

concurrite ad nos: Deus nofter pugnabit pro nobis,.

unt: & fi

a21. Et nos ipfi faciamus opus: & media pars noftrum teneat

Ius filios;

moflris funt

lanceas, ab afcenfu aurorae, donec egrediantur aftra.

22. In tempore quoque illo dixi populo: Unusquisque cum

Doftros, &

& Ftim

puero fuo maneat in medio Jerufalem , & fint vobis vices per

no€Ctem, & diem, ad operandum.

Cundum ve

25. Ego autem, & fratres mei,

& pueri mei, & cuftodes, qui

T. Corit

erant poft me, non deponebamus velttimenta noílra : unus-

: Dagifera

edpim? F

quisque tantum nudaþamr ad baptismum.

& Et dix

N

, &

2« Filit g i

C*APUT

patti in Decef

15. thïpaviz'* Deus con[ilium eorum. )

cet res tulidTet ,Uut öpus effet congre-

vEndQïe EX'G d

gari a

d vim hoftium propulfandam.

E OPFWmu

Quod contra nos procedere non po-

225

Puero [uo. ) Filio, aut famulo.

: S*'-Wmm,

terat rete&is infidiis, quas ftruebant

,.

;

x46. Eorum.) Hebr. meeorzm.

LXX. cum jzvene fuo.

-/* mefw.

Princeibes poff eos im omni doso j'ml;:..)

In medio Jerufalem. ) Intraipfam Te-

h mäm R

Vatablus vertit: &f Priecipes eramt poff

rufalem.

M pendi

Sint mobi:wices , €6c. ) Noécte quid-em

s' W[f GIJ'I

omnem familiam Tuda , hortantes, ju-

vt

f

bentes, animos addentes, & etiam, cum

ad excubandum, ne hoftes adeffent im-

xes ferebat, manus operi admoventes.

provifi,

die vero ad opus urgendum.

& hi

23. Pofl me, ) Qui me fequebantur.

TO myle &

17. Er alrera tentbat gladium.) Quod

Usufquifsue.) Unus tantum exue-

E

quomodo intelligendum fit, ftatim

fl'a?r

explicatur: ZE4ifcamrtium enim uns[qui[-

batur, reliqui veflimenta retinebant.

& noffr 1

que cladio erat aecinctus renes.

Ad baptifiaum. ) d luftrationes , &

n u/*;m e

putificationes juxta ritum Judaicum.

L

Cum C

18. Claegebant bucctna. ) Cum fcil'i-

x a

(

33

fit qur

CAPUT V

-

Et teverf

m

. In magna fame Nebemias divites avaros increpat , , ufürasque

t eorum fa

probibet, Jua indigentibus [ponte elargiens.

icee, t f

T fa&tus eft clamor populi, & uxorum ejus magnus, ad-

1 domo [uda

verfus fratres fuos Judaeos.

& imponet

2. Et erant, qui dicerent : Filii noftri, & filize noftrze mul-

)at Qlad Tum.

tve funt nimis: accipiamus pro pretio eorum frumentum &

at accindtus

comedamus, & vivamus.

«ta me

3. Et erant qui dicerent: Agros nollros, & vmeas, & comos

d reliquam

noflras opponamus, & accipiamus frumentum in fame.

4. Et ali dïcebant Mutuo fumamus pecunias in tributa re-

fepatati fi-

gis, dehusque agros noftros, & vineas :

tubæ, !

g Et nunc ficut carnes fratrum noflrorum, fic carnes noftrae

: & ficut filii eorum, ita & filii noftri: ecce nos fubjuga-

&ru teneat

mm filios nof ros, & filias noftras in fervitutem, & de filiabus

noftris funt famulae, nec habemus unde poflint redimi, & agros

(ira

uisque Qu

noftros , & vineas nofiras alii poffident.

6. Et iratus fum nimis, cum audiffem clamorem eorum fe-

jis vices pet

cundum verba hsec :

coftodes gt

7. Cogitavitque cor meum mecum : & increpavi optimates,

& magiftratus, & dixi eis: Ufurasne finguli a fratribus veftris

fira : 0005

exigius ? Et congregaw adverfum eos concionem magnam,

.8& Et dixi eis: Nos, ut fcitis, redemimus fratres noftros Tu-

daeos,

F

R

atres [uos. Tudeos. ). Potentio-

exigitis ? ) Contra quod lege cautum eft

res, & ditiores.

Deut.25.19.. mnjammbzsjmtmtm &c..

o. Filii nmofiei, £5c.) Licebat enim

4dverfum) eos concionem magnam.)

CAPUT

patri in. neceffitate filium, aut filiam

Populi totius, ut coram tanta mul-

/

vendere fixod. 21.,7.

titudine pudefadi , verbis, & exemplis

, en'e copüfe

3. Opponamus.) Opp;gnowmuf

INehemiz ab inccepto defiflerent ,. &

1

ndam

: p

4« Sumanus. ) in Hebr. & LXX.

egenis opem ferrent.

famulo.

fempfimus..

8. Nos, ht [ciris, rede/fzmm, [

Ls tributa Regis. ) Vlt pecuniam pa-

Id eft Zorobabd Ejfdras,

N&hemus

remus ad pendenda tributa Kegi

&: venditi jueramt zuæt.äw ) Ab

ïntrzlP[am]

Id

"

$. Stcur carnes Ííratrum. no/fm "um

iis, qui captlvos nos habebant.

fc. ) Cum fimus ejufdym carnis ; hn-»

Vendetis fratres veffsos.) Patri as-

b

m.nms, & humanitatis pa:tictpes., ta-

p*etat.,, imo. graviori , quia illi vep-.

l adefïent m

ndum

men male habemur ; Dec noftram ino-

pus

ge

diderunt eos, qulbufcum nüllum vir

"

queb

antur.

piam fublevare eurant contribules, &

culum commune babebant fm»mw

exue

tratxes noftri locupletiores.

aut gam 25 vosautem fratres ,

LA

v

[5

Y

7. Ufürasze fmgsli a íratri^us weffri:

tr JOQ ict

«eltros venditis.

r

retmeba

13:6/. cum Com., Menaclz Tozz. III

Go

?

A

34

LIBRI IL ESDR E

dæos,'quï venditi fuerant gentibus fecundum poffibilitatem

1;. D

noftram : & vos igitur vendetis fratres veftros, & redimemus

—

| populuii,

eos? Et filuerunt, nec invenerunt quid refponderent.

, quotidiefu

. 9. Dixique ad eos: Non eft bona res, quam facitis, quare

popuum.

non in timore Dei noftri ambulatis, ne exprobretur nobis a

1 Qui

gentibus inimicis noftris?

AE & omnes p

:o. Et ego, & fratres mei, & pueri mei, commodavimus

. Jud

plurimis pecuniam , & frumentum: non repetamus in commu-

& qu ven

ne iftud, cdes alienum concedamus , quod debetur nobis,

[ funt, in m

rr. Reddite eis hodie agros fuos, & vineas fuas, & oliveta

10 Dara

tes fex ele

fua, & domos fuas: quin potius & centefimam pecunize, fru-

menti, & vini, & olei, quam exigere foletis ab eis, date pro illis.

diverfa, &

I2. Et dixerunt : Reddemus, & ab eis nihil quaerenfus : fic-

fmei non q

que faciemus ut loqueris:

Et voca

*

, X Men

vi facerdotes , & adjurayi

e0$, ut facerent juxta quod dixeram.

| quefeci p

13. Infuper excuffi finum meum, & dixi : Sic excutiat Deus

omnem virum, qui non compleverit verbum iftud de domo

fua & de laboribus fuis: fic excu iatur, & vacuus fiat. Et dixit

Sanabnlfat |

univerfa multitudo.

Amen. Et laudaverunt Deum.

Fecit

( f ædzj

ergo populus ficut erat dictum.

14. & die autem illa, qua prseceperat rex mihi, ut effem dux

Ü

in terra Juda, ab anno vigefimo usque ad annum trigefimum

fecundum Artaxerxis regis, per annos duodecim , e:o, & fra-

L. PA

nedimus.

tres mei annonas , quáe ducibus debebantur, non COoI

j

POPUISMU

15. Duces

Goiïe

1O. Pzeri z.

leris participeserant, quos noluitco-

ml

füici mei.

) Famuli, & dgme-

ram univerfo populo confundere ob

W* IMJrg

Non repetamus 1n commant. ) Ornes

reverentiam ordinis facerdotalis.

communiter, & uno animo Ítatua-

13. Sftum meum.) E.xtremam veltlem,

Wdtüor tepar

at

?

mus non repetere.

, üt f'&&)e

Evceutiat Deus.) Perfugam, egenums

D Chreferu

Cancädzzmu:..-) Remittamus.

& extorrem reddat a patria.

iVetlüs , «

II. AéZd/te eis bodie agros fuos , &e. )

Vacuus frat. ) lnanis, & pauper.

Quos habetis oppignoratos, ut nimi-

4Lmen.) Wiat.

iüfimhobe

i?läa/')u[ym- U

rum nunc gratie detis , quod poftea

Laudaverunt Deum. ) C'uod tam bo-

legi & Jubilzo daturi eftis.

nam,&piam mentem omnibus dediffet.

[hno Re h

Centefézmam, ) Reftituiteeis, aut di-

14. Ego, 65 fratres met.) Domeü;-

