dierant fortaffe frequenter Perfz. Ju-

eenvivium appellaverunt.

Ui

C' A P/ U T VIiI

347

quo, fc

i

uid

iþcaluerat: Quse eft petitio tua, Efther, ut detur tibi? & q

6s palatii:

vis fieti? etiam

nittas.

trabis.

fi dimidiam partem regni.mei petieris, impe-

que Mar.

3. Ad quem illa refpondit : Si inveni gratiafr;in—ocü]is tuis,

ocedebat,

0 rex , & fi tibi placet, dona mihi animam igeam, pro qua ro-

g0, & populum meum , pro quo obfecro.

"

r.mgue 94

4. Traditi enim fumus ego, & populus meus, ut contera-

& Aman

mur,jugulemur, & pereamus. Atque utinam in fervos, & fa-

Jte :

mulos venderemur: effet tolerabile malum, & gemens tacerem:

ia que

nunc autem hoftis nofter eft , cujus crudelitas redundat in re-

em.

mabebat n

TdOChæUS)

s. Refpondensque rex Affuerus ait : Quis eft ifte, & cujus

fed cades

potentiae , ut haec audeat facere ?

6. Dixitque Efther: Hoftis, & inimicus nofter peífimus ifte

eft Aman.

ris & cito

Quod ille audiens

ac reginze ferre non fuftinens.

, illico obftupuit, vultum regis,

: compuie-

. ^. Rex autem iratus furrexit, & de loco convivii intravit in

hortum arboribus confitum.

Aman quoque furrexit, ut ro-

garet E.fther reginam pro anima fua, intellexit enim a rege fibi

rattiu. ,k g

paratum malum.

(rurt al

. $. Qui cum reverfus effet de horto nemoribus confito, &

intraflét convivii locum, reperit Aman fuper le&ulum cor-

ruife; in quo jacebat Either, & ait: Etiam reginam vult op-

rein.

primere, me prafente, in domo mea. Necdum verbum de

vino

:quam

,

ore regis exierat, & ftatim operuerunt faciem ejus.

] 2*

? Dixitque Harbona:,» unu

s de eunuchis, qui ftabant in mi-

j patmta Pw'

me du

nifterio

aj popil ^

3« Dona mibi animam meam , g

licet re ii;lfolebänt ehim Perfæ, ut

Vitam mihi, & populo meo indulge.

poit Aben Efrainquit Vatablus, ope-

igg immine-

4 Redundat in Regem. ) Maximum

;e niil &*

rire faciem. ejus, in quem Réx ira-

jentes 01*

enim ei fübditorum numerum eripie-

tus effet, ne pofthac videretur ab eo,

fin

Dæmone

bat ; & ipfius conjugem tradebat morti.

& magis fuccenferet; vel quod indi-

aito.

7. Rex autem iratus ferzexiz , 6c. )

gnus effet, qui ultra Regem afpice-

Quafi nolens uitra hominem intueri

2

ret.

]

Modis

& ominofum

Gretferus de Cruce lib. z. cap.

ii m

ff

ut fceleftum caput ,

21. hoc refert ad morem , quo cruci-

fpecaculum.

figendi caput obnubi, faciefque vela-

Te Amanum !

8« Super letulum corruiffe. ) Cubabat

ri folebat , faltem apud Romanos,

conti 1119

ille in accubitorio Reginz ledo, five

apud quos ferale illud carmen li&ori

'541724 )

genua compledendo , ut inquit D.

Occinebatur , eapue eózm

D

2777 ; z'zzjcï licá

nl

G

Athanafius in Synopfi, five quacum-

arbori qu/þendita.

que alia ratione"poflet Reginam ad

9. Qui locutus eff pro Rege.) Quide-

t

com i i b

mifericordiam flectere.

pi'^

texit infidias eunuchorum, &

4!

Operserunt ji/zc'ie)n ejus. ) Famuli fci-

ge bene meritus elt.

de Re.-,

jn

345

ETIBRIESTHER

"d

nifterio regis : En lignum, quod paraverat Mardochoeo , qui

Jude?

, Ceptra

locutus eff pro rege, ftat in, domo Aman, habens altitudinis

quinquaginta cubitos.

Cui dixit rex: Appendite eum in eo.

&Q

t p

1o0. Sufpeníus eft itaque Aman in patibulo, quod paraverat

,

Mardochao : & regis ira quievit. -

u

frdego

CAPUT VIIL..

Cruci, i

$.X

Ejiber, exaltato Mardocbeo vveteres Aman litteras novis irritans,

ügnantf

S'udais fecuritatem impetrat, €? ut fe de [uis inimicis ulcifcan-

tpifloly

iur; unde maxima ubique letitia exoritur.

firtatz

9. À

é illo dedit rex Affuerus Efther reginae domum Aman

x.DI

adverfarii Judeeorum, & Mardocheeus ingreffus eft ante

tertii m

lits, fe

faciem regis.

Confeffa eft enim ei Eíther, quod eiTet"pat,ruq:sr

fuus.

(ceos,

tU v

.2. Tulitque rex annulum, quem

ab Aman recipi jufferat, &

tradidit Mardochaeo. Efther »gutem conftituit Mardochaeum

prafqe

3

juxta ]

fuper domum fuam.

LI

3. Nec his contenta, proci

—dit ad pedes regis, üevitqüe, &

L Qüdir

locuta ad eum oravit, ut malitiam Aman Agagitee, & machi-

Io« IF

nationes ejus peffimas ;

tulo jp[

beret irritas fieri.

quas gxcogitaverat contra Judacos, ju-

ülnes

4. Atille ex more fceptrum aureum protendit manu , "quo

JMeeven

fignum clementiae mon&rabatur; illaque confurgens ftetit antg

7* Bfila

eum,

ltur )

$. Eta

it:- Si placet regi, & fi inveni gratiam in oculis ejus,

T'eoimm f

& deprecatio mea non ei videtur effe contraria, obfecro, ut

COI]»Vertit

& hoflis

novis epiftolis, veteres Aman litte./j;æ, infidiatoris ,

&W 4 4l

Judaeo-

hr

) Q

9tj

TA add

"Appendite eum im eo.) Clavis in cru-

Qi Tradidit Mardochao. ) Translata

fü

ce configite. LXX. caveeS5ro, cru-

etiam in eum dignitate, & munere,

Rs

" p

cifigatur, fic cap. 3. feq. num. 7. di-

quo Áman funüaus erat.

citur: lpfum ju/E affici cruct.

Super dowum fiagm.)

Qd d

moderatorem domus.

Eræfe&tæm 4

Wl jüt fC]

i. Qrum .man. ) Quafi fifco re-

"ofiffim

^ gio addidam ob domini cri-

&. Effe contraría.) Regi fcilicet, ejuf-

ä

dl

m

tnen.

Nomine autem domus bona

que voluntati.

ejus omnia comprehenduntur.:

Veteres ddmam luttra.)

Aman pdA

QUinto ;

Ieereffzss eff ante faciem Regzs.) Quod

tius vocat quam regis ad minuendam

!4

fignificat fa&um effe Regis intimum

invidiam, & quia függerente Amane

ümref

Donc

cubicularium

, & ad ejus familiaritaf

conferipte fuerant, tandemque quia

tem admiffum.

regia Perfarum edi&a revocari nen

hon

hteræ,

r

en

T

poterant, fupra cap. 1. 19« —

V

hQu

Pa(ruus pas.) Vide di&a fppra cap.2.7.

p

! CT

"h.

Qt ufq

CAPUT Vl :

348

0. qi : Judacorum, quibus eos in cun&tis regis provinciis perire prze-

lütudinis

. Ceperat, corrigantur.

D

T M €0.

6. Quo mo

do enim potero fuftinere necem, & interfe&iq-

tem populi mei?

:

pataverat |

7. Refponditque rex Affuerus Efther reginze, & Mardochaeo

Judao: Domum Amman conceffi Efther, & i

pfum juífi a

n

Cruci, quia aufus eft manum mittere in Judaeos.

s irfitt,

- g. Scribite ergo Judseis, ficut vobis placet, regis nomine,

fignantes litteras annulo nieo.

Haec enim confuetudo erat, ut

lcilt-

epiftolis, quae ex regis nomine mittebantur, & illius annulo

fignatze erant, nemo auderet contradicere.

9. Accitisque fcribis, & librariis regis (erat autem tempus

um Amat

j eft ante

tertii menfis, qui appellatur Siban) vigefima, & tertia die il-

lius, fcriptae funt epiftolae, ut Mardochaeus voluerat, ad Ju-

&t pirus

deeos, & ad principes, procuratoresque , & judices, qui cen-

tum viginti féptem provinciis ab India usque ad Zthiopiam

jofferst &

dochaeum

prefidebant; provinciae, atque provinciae, populo, & populo,

juxta linguas

, & litteras fuas, & Judaeis, prout legere potfarant,

audire.

:vitqüea t

10. Ipfzeque epiftolee, qusae regis nomine mittebantur, an-

& machi«

*

nulo ipfius obfignatee funt, & miflze per veredarios: qui per

00295 ]V

omnes provin

veteres lhtteras novis nuntiis

cias di,fcurrf-:ntes &

preevenirent,

AUW

11. Quibus

fa. quo

sfteüt atie

7. Efiber Regima, & Mzzrda-cä;zo.)

Provintis, atque Provincia.) Singue

Additur Mardochaus, quia intelli;e-

lis fcilicet provinciis.

D

bat R ex petitionem a Mardochao per

Linguas, $ lteras.) E.di&aenim ea

oculis j

reginam fieri, ideo etiam ad eum Rex

convertit orationem.

lingua fcribebantur, qua utebatur po-

obíecto» :

pulus, ad quem deftinabantur,

& hots

Quia aufus efl marum mittere t2 Tu-

Et Judais prost egere porerant.)

$,

d«o:.) Senfus videtur pendere , ideo

Exemplum edici, quod lingua pro-

jodar

LXX. addunt ; q4o4 z24hue quaris ? qua-

fidicat, paratus fum facere, quod vo-

vincie - in quam mittebatur, erat

)

Tinstot

les.

Ef autem hujufmodi fenfus:

confcriptum , in LHebrezam linguam

converfum comrnunicabatur judzis

i';

quod difficilius erat; in gratiam veflram

inibi degentibus , ut fcirent, quid re-

feci, ut fcilicet virum principem, &

?ræfe&um !

t

atiofiffimum ignominofa morte mul-

gio dogmate contineretur.

f

B

arem , & domum ejus everterem:

10, Per weredarios. ) Quoä Perfe

Angaros vocabant.

His jus erat cu-

j

.

quanto magis, quod reli

quum gü:

qu p

veltra caufa perficiam ?

jufvis equos, aut naves , aut etiam ip-

9. Qzi appellatur $1ban.) Et Majo no-

fos homines rapere ad curfum ; hinc

d min

g

ftrorefpondet. Potuerunt citius fcribi

fadum, ut ä:ycyafävsn y hgartare s

erent

qn9

cogere fignificet.

o ua

litere, &ad provincias mitti, fed opus

Veteres- ltteras.

Aman

jndend

j 0

non fuit; quia aliquot adhuc menfes fu-

i juffu fcrvi*;k

j r

11

Pererant ufquead diem cadi deftinatum.

ptgg , & tránfmillas.

350

LIBRI :.E.SXTHER

1t. Quibus imperavit rex, ut convenirent Judaos per fin-

gulas civitates, & in unum prseciperent congregari, ut ftarent

pro animabus fuis: & omnes inimicos fuos, cum conjugibus,

ac liberis, & univerfis domibus interfice

|*

;*ent, atque delerent,

b

& fpolia eorum diriperent.

12. Et conftituta eft per omnes provincias üna ultionis dies,

id eft, tertia decima menfis duodecimi Adar.

Gih

1

Til

13. Summaque epiftolze haec fuit, ut in omnibus terris, ac

populis, qui regis Affueri fubjacebant imperio, notum fieret,

paraban

paratos efle [|udaeos ad capiendam vindittam de hoftibus fuis.-

füperio

14. Egrelfiq

si- U0

ue funt veredarii celeres nuntia perferegtes, &

—À

edi&tum regis pependit in Sufan.

Vt-exter

15. Mardochaus autem de pa

latio, & de confpetctu reä;iä

Nullusq

ecrediens, fulgebat veftibus regiis, hyacinthinis videlicet, &

ttdinis

aeriis, coronam auream portans in capite, & amiétus ferico

$N

pallioy atque purpureo.

Omnisque civitas gxultavit ; atque

Ofnnisoi

laetata eft.

3

xtolleb

16. Judaeis autem nova lux oriri vifa eft, gaudium, honor,.

4 Qu

Vetont :

& tripudium.

r Apud omnes populos, urbes, atque provincias, quocum-

Cundon

que regis juffa veniebant, mira exultatio , epulae, atque convi-

$. lt

via, & feftus dies: intantum, ut plures alterius gentis, & fe&tse,

OCCiden

eorum religioni, & caeremoniis jungerentur.

Grandis enix;?j

6, In

Tem) ext

cun&tos Judaici nominis terror mvafe-.rat.-

La

T if

)

A.

CAPUT

6 Rt

iL Szareut pro animabus fuis.) Con-

as. Norum feeret , &c. ) Fortaffe fu-

9. R.

gregarentur pro negotio ad eorumin-

dzorum inimici in carcerem datifunt, )

10

€olumitatem , vitamque fpectante, &

ut interim , dum Íílatuta adveniebat

ut de hoflibus fuis ultionem fumerent.

dies, eorum caufe cognofcerentur a

!t t

IJnterfeceremt , atque dekrent. ) x

]udicibus.

:

&2p. 1i6. num. 20. colligitur hofles

s. 44erzis) Candidis , ut eftia H

TCQem te

Judaorum, non fine formajudicii in-

brzo & Chaldzo.

terfe&tos fuiffe. Potuit autem jure

1^. Mira exHltalio

Íflatui in eos hujufmodi pena, quia

ftum fcilicet.

; 86c.) Hebr?co.

innocenti mortem machinatum eífe

DEcem

L

Eorum re/i. giani

ss fingerentur, )

eapitale eft

T.

eríz

Cognita ex Hebreis Mofaice legis.

Cum f

$e

12:

i2 decima menfrs: duodecimi

4dar.) lMla eadem dies, quz ad ma-

fan&itate,& ex geítis circaEfther, Mar-

1400

lcöïdLm |

&andos Judeos ab Aman fuerat con-

dochzum, & Aman divina erga fuos

) deæ;

fituta. Vide füpra cap. 3. num. 7. &

pmvidentia.

i tïllba e

&wnllos. ) Kebreorum inimicos.

€ap- 9. erq, num. 1,

*

*-K-W

x *

:;i.

55€

s per f

CAPUT IX.

Ut flarent

Jnjugibus,

J'udai pajfim boffes fuos trucidant, & fulbenfis decem ]g'li-z's z;fman,ï

deletent,

diem Pburim , boc e[? Sortium , perpetuo [olemnem

.

Mardocbeus in[Hituit.

ionis d

Gitur duodecimi menfis, quem Adar vocari ante jahj dixi-

tetris, aC

'I.I

mus, tertiadecima die, quando cun£tis Judaeis interfeCtio

m feret,

parabatur, & hoftes eorum inhiabant fanguini, vería vice Judaei

ibus fus.

fuperiores effe coeperunt, & fe de adveríariis vindicare.

Eregtes, &

2. Congregatique funt per fingulas civitates, oppida, & loca,

ut extenderent manum contra inimicos , & perfecutores fuos.

eu reris

Nullusq

ue aufus eft refiftere, eo quod omnes populqs Km.agnif

delicet, &

tudinis eorum formido penetrarat.

"tus ferico

3. Nam & provinciarum judices , & duces, & procuiatöres,

Vi atque

omnisque dignitas, quae fingulis locis,

ac operibus preeerat,

h

extollebant Judaeos timore Mardochzei.

*

, honot.

4. Quem principem effe palatii, & plurimum

poffe cogho—l

verant: fama quoque nominis ejus crefcebat quotidie, & per

» quocum-

cunCtorüm ora volitabat.

ye convt

5. Itaque percufferunt Judaei inimicos fuos plaga magna, &

occiderunt eos, reddentes eis , quod fibi paraverant facere:

6. In tantum, ut etiam in Sufan quingentos viros interfice-

idis m

rent,extra decem filios Aman Agagitse hoftis Judaeorum : quo-

rum ifta funt nomina :

E

;

7. Pharfandatha, & Delphon, & Efphatha, -

8. Et Phoratha, & Adalia, & Aridatha,

)

u-€— —

um

9. Et Phermefta, & Arifai, & Aridai, & Tez

atïïa .,

Fortafe u*

IO. Quos cum occidiflent

re noluerunt. .

; præ'dxas de (ubftantiis eorum age-

u advenïebat

1 ofög(eï]tllï 1

11. Statimqueé numerus eorum, qui occifi erant in Sufan,ad

regem relatus eft.

; y d Bie

12. Qui

Yo. 92

2 Bün?

Ecezm frlios dman. ) Ex,cap. 16. gentos ill

OS,

0s cHm ekcid):ä'änt.) Qum-

:H

num,.

18.

conílat Amanum

cum fuis eadem die actum in crucem.

Pradas .. . « tangere noleerant.) Ne

p ffmf" )

viderentur avaritia

potius duci , quam

glä

Dicendum ergo cum Serario, & Sa-

juftitize zelo.

Liano, decem hos À mani filios ex alio-

11. Nwmerzus

$

Ad regey relatus

4Efihe

rum turba exemptos in hanc diem re-

eft. ) Ut poft tot funera

-

n en

fervatos ad necem.

jubgre"t -eadi

hinem imponi.

d

35

^

a

LIBRI ESTHER

äi. l

12. Qui dixit regina: In urbe Sufan interfecerunt Judaei

Àdit g

quingentos viros, & alios decem filios Aman: quantam putas

celebr:

eos exercere ceedem in univerfis provinciis? Quid ultra po-

p

ftulas, & quid vis, ut fieri jubeam ?

- & hi&

13. Cuiilla refpondit: Si regi placet, detur poteftas Judaeis,

ut ficut fecerunt hodie in Sufan, fic & cras faciant, & decem

fb iv

filii Aman in patibulis fufpendantur.

fentur.

Statimque in Sufan

I4. Przecepitque rex, ut ita fieret.

*

Pef

^5

iDl

:

pendit edictum , & decem filii Aman fufpenfi funt.

1s. Congregatis Judseis quartadecima die menfis Adar; in-

t0 terny

Clénda 1

terfeCti funt in Sufan trecenti viri: nec eorum ab

| illis direpta

M. À

fubfítantia eft.

É

n

Yeríarm

16. Sed & per omnes provi

icias, quee ditioni regis fubjace-

- Telllos

bant, pro animabus fuis fteterunt Judeei, interfe&tis hoftibus,

ttur in.

ac perfecutoribus fuis: in tantum, ut feptuagintaquinque millia

aj E

occiforum implerentur, & nu

:

llus dg fubftantiis eorum quid-

COnatus

quam contingeret.

P Juda

17. Dies autem tertius

decimus menfis Adar, primus apud

V dpfüm

omnes interfe&tionis fuit, & quartadecima die ceedere defie-

6.

runt. Quem conftituerunt effe folemnem, ut in eo omni tem-

iaf (

pore deinceps vacarent epulis, gaudio, atque conviviis.

nt, B

Ig. At hi, qui in urbe Sufan ceedem exercuerant, tertio-

.voluminl

-

decimo , & quartodecimo die ejusdem menfis in ceede verfati

!

füunt: quintodecimo autem die percutere defierunt. Et idcir-

il U?C/e pe

l

co eumdem diem confcituerunt folemnem epularum, atque

À

QUl telie

laetitiae.

19. Hi vero Tudaei, qui in oppid

is non muratis, ac villis mo-

08 dnie&b:

& Certa

rabantur; quartumdecimum diem menfis Adar conviviorum,

& gaudii decreverunt, ita ut exultent in eo, & mittant fibi

28- li

mutuo partes epularum , & ciborum.

L

20. Scripfit itaque Mardochaus omn!

a heec, & litteris com-

3 bí

j

(]

prehenfa mifit ad Judaeos, qui in omnibus regis proviaciis

AO v

'morabantur, tam ig vicino poütis,-quam»procul,

5r. Ut

4. d

[ d

Vfj

ls

"'fumen

I3. Is p4

.tz'äzzlz's' þfþenäantu;. 3 obi-

17. Quem. ) Diem fcilicet decimum

$ fe

gantur. crucibus ad ignominiam ; &

quartum extra Sufa; eo enim primum

Mif

lpf

ad malorum terrorem.

die a metu, & periculo, &a delen-

dorum inimicorum labore conquie-

!lüd ü

Wif

15. Trecenii viri.) Pr&ter quingen-

À

RLT

tos; quos pridie occiderant.

verunt. Sufis vero , ubi cedes bidua-

lfþjä P]t 6

16. Srteterunt pro animabus

fais ) Ni-

na fuit, quintum decimum.

/p| [:wz c

de füperiori epP num- i1.

$

-

CAPUT.IX

j

nfis

n -

2f. Ut quartamdecimam , & quintamdecimam diem me

Adar pro feftis fuíciperent, & reve

tatm pütus

celebrarent honore :

i

rtente femper gnho folemni

ultrapo. -

22. Quia in ipfis diebus fe ulti funt Judzei de inimicis 'fuhisa

i fudat,

& lu&us, atque triflitia in hilaritatem ; gaudiumque converfa

funt, effentque dies ifti epularum, atque leetitize, & mitterent

& decem

fibi invicem ciborum partes, &

pauperibus munufculla largi-

rentur.

Sufin -

.33. Sufcepäruhthæ]udæi in folemnem ritum Cün&a, quæ

eo tempore-facere coe

Adit, t

clenda mandaverat.

perant, & quae Mardochæus litteris fa-

lis irepa

S,&ad«

- 24. Aman enim filius Amadathi i'ï:irþis,Agag, hofti

verfarius. Judaeorum , cogitavit contra eos malum , ut occide-

js fübiace

ret illos, atque deleret: &

; hoftibus,

mïifit Phur, quod-no&fa flingua vet-

titur in iortem.

xque millà

D

25. Et poftea ingrefía eft Efther ad regem, ob.fecr-ans,' ut

um quie

conatus ejus litteris regis irriti fierent : & malum, quod con-

Kimus aPUd

tra Judeeos cogitaverat, reverteretur in caput ejus. Denique,

& ipfum, & filios ejus affixerunt cruci,

jere dene

26. Atque ex illo tempore dies ifti appell

ati fünt phurim,

omai tetr

id eft, fortium : eo quod Phur, id eft fors, in urnam miffa fue-

lIIS.

nt.

Et cunéta, quae

gefta funt, epi&olæ, id eft libri hujus,

V

p tertin

volumine continentur.

»üe verfit

27. Quaseque fuftinuerunt , & qua

deinceps immutata fünt,

:n

Rtidat

fufceperunt Tudaei fuper fe, & femen (uum, & fuper cun&tos,

rum» .atqpe

qui religioni eorum voluerunt copulari, ut'nulli liceat duos

hos dies absque folemnitate tranfigere: quos fcriptura teflatur,

j villis o

& certa expetunt tempora , annis fibi jugiter fuccedentibus.

mviviöfuæ )

0,& per

ng líti fünt diers, quos ngllï umguam delebit oblivi

qitiant 1

fingulas

28.. la [olezanem vitum. ) Quem quo-

eorüm/fententiæ, qui putant , Pur feu

jt

efis Dd

tannis repeterent , & feltum a

gerent,

Phur ,.non effe LHebraicam vocem,

«;inciïs

€onviria celebrantes , &c.

fed Peificam. Vide dica-cap. 3. n. 7.

1 pl'O

24. 4uan enim.) Quetribus hifce

07. Sufceperuzt J«dai fuper fe, ffc,)

verficulis continentur , funt fumma,

Se ipfos, filiofque fuos obflrinxerunt

| g].Ut

& argumentum eorum,

qua Mardq-

ad feltum quotannis celebrandum.,

chaus fcripfit ad Hebraos.

Dues bos dies. ) Decimum quartum,

alit

,

t deüäm"m

muri

Mifit Phur. )N ide dicta fupra c.3.n.7.

& decimum quintum.

Quod uofira Lngua vertirur zm forteza.)

fï(ila.

dge

Seriprura. ) Mardochegi epi

nq

ute

Pagnini verfio fic habet; projeciz Pur ;

Lxpetzunt tempotaq

) Futura tempo--

jb

i o

bidua

Ap[4*«ff Gboral: ex quo confirmatur

ra requirunt.

b cædtïs

Diok. cupa Com. Menoch, Tom. II

Yy

m]um

354

LIBR! I E

Y H ER

fmgulas generationes-cun&tae in toto orbe provinciae celebra-

«b

bunt::nec eft ulla civitas, in qua dies phurim, id eft fortium,

€onvel

non obferventur a Judaeis, & ab eorum progeme, quae his

caeremonils obligata eft.

quam:

"a

.29. anpfeïu;;tque Efther regina hha Ablhaxl & Mardo-

$ 6

chaeus Judaeus, etiam fecundam epiftolam, ut omni üudm dles

lere t

ifta folemnis fanciretur in pofterum.

6

3o. Et miferunt ad omnes Judaeos,. dui in centum viginti-

&tv

feptem provinciis regis Affueri verfabantur , ut haberent pa-

Ofnnibt

cem , & fufciperent veri:atem.

les

31 Obfervantes dies fortium, & fuo tempore cum gaudio

1o. ]

celebrarent, ficut conftituerant Mardochæus, & Efther, & illi

Tàm Cü

obfervanda fufceperunt afíe,é&a femme fuo, jejunia, & cla-

mores, & Sortium dies,

Ir!

diem c

32. Et omnia, quee libri hujus , qui vocatur Efther, hlftorla

continentur,

Q I

hzeredi

PCAPUT X

J E

| éomnü Mardocbæz declaratio , redutto 7udæorum populo m

qu

libertatem.

10 13

benen

EX vero Affuer us, omnem terram, & cun&as maris infu-

las fecit tributarias:

2. Cujus fortitudo, & imperium, & dlgmtas atque, fubhml-

tas, qua exaltavit Mardochæum fcrlpta funt in llbI'lS Medo-

ïum atque Perfarum. -

N

l

À

l

Ft quomodo Mardocheeus Judaici generis fecundus a rege

Affüero fuerit, & magnus apud Judaeos, & acceptabilis plebi

fratrum fUOrum, quzerens bona populo fuo, & loquens ea, quae

ad pacem femini fui pertinerent.

6 Day,

4. Dixitque Mardochseus : A Deo fa€ta funt ifta.

at) qug ;

5. Recorda'us fum fomnii, quod videram, haec eadem figni-

It fc

ficantis: nec eorüim quidquam irritum fuit.

refhnm D

6. Parvus

? [utcy J

7 01104

* 30. Ut baberent pacem , 6 [ufciperent

| Fecit tributarias. ) lributum illis

LUE

"eritatem. ) In Hebr. eft, ve« pacz:,

1mpofmt, occafione publice alicujus

Imbo n

& veritatis , quafi dicat, precantes eis

neceffitatis, aut ad colligendas pecu-

alter l ferv

filutem, pacem & veram, felicitatem,

nias ad bellum necefïarlas

&ütem

ac profperitatem.

3. P/eb;) Hlebr. & Chald. zuitztudizi.

31. E clamores,) Preces ad Deum,

4* Dtxunge Mardecbaus. ) Cum apud

| " m

,

Mnem terram , t9. tcunílas maris

fe expenderet tragæchæ Amanis càe

anm

Pefuli.) Scilicet fibi fubjectas,

taürophen.

ET

j S?g?h;

'

^

CAPUT X.&XI.

355

: Celebrs.

é. Parvus fons, qu1 crevit in fluvium, & in lucem, folemque

Lfortum,

€onverfus eft, & in aquas plurimas redundavit :

Efther efc

)quæh

-quam rex a»,ceplt uxorem, & voluit effe reginam,

1. Duo autem dracones : ego fum, & Aman.

& ardo-

8. Gentes, quae convenerant: h1 funt, qui conati funt de-

tudio dies

lere nomen Judaeorum.

'9. Gens autem mea : Tírael eft quze clamavit ad Dominum,

t Vigint

& falvum fecit Dominus populum fuum :

liberavitque nos ab

berent pa-

omnibus malis, & fecit figna magna, atque portenta inter gen-

tes:

m gaudio

10. Et duas fortes effe prsecepit , unam popuh Dei, & alte-

iher, &il ili

ram cunCtarum gentium.

ia & d

II. Venitque utraque fors in ftatutum ex illo j Jam tempore

diem coram Deo univerfis gentibus:

er, hiftori

12. Et recordatus ett Dominus popuh ful, 8c mifertus eft

haereditatis fuze.

14. Et obfervabuntur dies ifti in menfe Adar quartadecima,

& quintadecima die ejusdem menfis, cum omni ftudio, & gau-

pn

dio in unum coetum populi congregati, in cunctas deinceps

generatloneg populi Iírael.

quaris 100

CAPUT XI

Somnium Mardochei.

ge füblim^

tibris Medo

Nno quarto , regnantibus Ptolemaeo, & Cleopafra attu»—

A

lerunt Dofitheus, qui fe. facerdotum,& Leviticis generis

ydos L

»

Y y.2

ferebat,

sabilis * j

jens 6 qe

6. Parvus fïm:

LJ

« Effber eff , fjc )

Admirabilem cata&rophen everfionis

Re&e parvus fons Eftherem refere-

Aman, & exaltationis Mardochai.

li.

bat, quz non folum ex parvis initiis

chzthue utraque fors, €$c. ) In

magna fa&a eft; fed etiam magnum

Graco efl: & vezeruzt dus foites ha

eadem Ü

ff

reftinxit incendium.

4d boram , €5 Lempus, €5 ad diem ]udl-

In [ucem, folemqe.) In lucidum folem.

€i coram Deo, &5 omnzbms gent;&us Sene

. Dzo dracozes -

tentia efl: duplicis generis fortes ab

j Ya U

ego [umà €$ 24man. )

Bene dracones Mardo«.hæus, & Aman;

&terno conítituit Deus , unas He-

r[gHutU

m Vs

ambo enim potentes, ambo vigiles ,

br&orum , alteras Amam, & fuorum :

p d

,rulüs

alter ad fervandam, alter ad perdendam

ha& fortes i m eamdem incurrerunt diem

entem Hebraorum:

ambo tremen-

lgtum; & fauftum Judais , mfehcem,

l

joendïs PCC

& funeftum eorum inimicis, eo enim

dos fibilos per nuncios toto Artaxer-

d1e trucidati funt.

ol

j o

yli

xis regno dimiffos ediderunt.

C 4?0

8. Genzes, qua convenerant. ) Vide

Nzo quarto, &c.)) Initium hujus

uH

feq. cap. num. .

g.

capitis hoc verficulo compre-

ia

Amit ü

henfnm ex Graco defumptum eft.

9. Signa magna , Atque portemta. )

-

556*

LDDRRE EbTIïhR

ferebatg & Ptolemceus filius ejus, hanc epiftolam Phurim, quam

dixerunt interpretatum effe Lyfimachum. Ptolemæl hhum in

Jer ufalem.

Mi

2. Anno fecundo, regnante Arm*(erxe maxmïo, prima die

menfis Nifan, vidit fomnium Mardochzus filius Jalrl, filii

"Semei, filii Cis, de tribu Benjamin :

E

3. Homo Judeeus, qui habitabat in urbe Sufis, vit magnus,

& inter primos aulz& regiae,

4Reg.

gentiu

4.* Erat autem de eo numero captlvorum, quos tranftulerat

CINenQ

24.1$. Nabuchodornocfor rex Bab

ylonis de Jeruíalem cum ]echonla

upra

$(

6.

rege Juda:

ad moi

5. Et hoc ejus fomnium fuit: Apparuerunt 'VOCes, & tumul-

&À

,tus, & tomtrua & terraemotus, & conturbatio fuper terraim.

fed&

*Supr.

6. Et ecce duo dracones *

|magni, paratique contra fe m

A:

Io- 7- przelium.

pro de

7. Ad quorum clamorem cun&s concitatae funt natlones,

& À

Ut pugnarent contra gentem juftorum.

Cofam :

8. Fuitque dies 1lla tenebrarum , & difcriminis, trlbulatlo-

duobts

nis, & anguílize, & ingens formido fuper terram:

Ed

9 Conturbataque eft gens ]uftm um timentium mala fua &

Ef

i

praeparata ad mortem.

10. Clamaveruntque ad Deum : & T vociferantibus, fons

parvus crevit in fluvium maximum, & in aquas plurimas re-

Linj

dundavit.

ü

II. Lux, & fol ortus eft, & humlles exaltati funt, & devo-

üf

faverunt mrl 'tos.

)

I2. Quod cum vidiffet Mardochæus, & furremf*'et; de ftr ato,

Cogitabat, quid Deus facere vellet: & fixum hab-ebat in animo,

,ZR

CAPUT

fcire cupiens, quid fignificaret fomnium.

fM

C

Ptalom,za ) Peremue lib. 15. in Da-

g. szcrmzmts.) Periculi.

fhe d

H

nielem in catalogo. Regum Perfarum

9. Gens Juftorum. ) ]udæl

mugn

iM

putant hunc fuiffe Ptolomzum Phi-

10. Fazs parvus, 6jc.) Nide di&a

NotQte

lometorem /Egypti regem , fextum

cap. 1o. num. f. .

àb Alexandro Maoeno.

p Lex, 6 f5l.) Reddita Judeis fe-

Tüortaf

Hanc epifolam Phursm.) Vortaffein-

renitas pofi: concitatum ab Amano

turbinem.

0,

telligit totum librum Ejfther, qui ad

!A/

]udæ()s per modum epiftole mifTus eft.

Inclytos.) Qui prius mdytx erant ^

B. iano fecundo.)

Regni Artaxerxis,

Amanum cum füuis.

b M

E:lms Jeri, & ) Vide dx&a fupra

I2. Seire empiens , quid ff gmfczzref

n Cap ^

)uod a Deo mliï'u*n,

&

45r;þ/

cap.

. num. 5.

fomnimm. )

4- Yi 0 od c;zptrvomm, 6c. )

myfterio , & fignificatione no*ï care-

f D

Vide dx&a 1b1d num. 7.

re intelligebat,

ipfe

352

€

-DQAPOT igi.-&,xm. |

1 quum

"d

lum in

(CATPUT-XIE

- . Manif eflatio infidiarum eunucborum in regem a Mardochae,

rita die

N

ex fecundo capite repetita.

ii f

batur autem eo tempore in aula regis cum Bagatha , Supra

2« 21«

1. M()äa

Thara eunuchis regis, qui janitores erant palatii.

f gnus,

-

- €&Ó6.2«

.2. Cumque intellexiffet cogitationes eorum , & curas dili

gentius pervidiffet, didicit, quod conarentur in re

gem Arta-

mütulerat

xerxem manus mittere, & nuntiavit fuper eo regi.

]echonia

4. Qui de utro

que habita quzeftione, confeflos juffit duci

ad mortem.

& tdmul-

4. Rex autem , quod geftum erat, fcripfit in comme.ntariis:

t (CrTatt.

fed & Mardochzus rei memoriam litteris tradidit

x fein

s. Praecepitq

ue ei rex, ut in aula palatii moraretur, datis ex

pro delatione'muneribus.

riatioes,

-6. Aman vero filius Amiadathi bugzeus, erat gloriofiffimus

coram rege, & voluit nocere Mardochaeo, &

duobus eunuchis regis, qui fuerant interfe&ti.

populo ejus, pro

triþulatio--

.

Et diripuerunt bona vel fubftantias eorum.

iala füav i

Epiitolae autem hoc exemplar fuit :

tibus, fons

CA POUUDS XHE -

Exemplar epiflole regie , quam mifit zdman ad princz'pä provin-

yrimas f*

—ciazmgm Juper cedi Sfudeorum , &? Mardocbei oratio pro

eorum liberatione.

j & dem

I. DX Ex maximus Artaxerxes ab India usque Ethiogiäin.,' cen-

p de ftrato

tum viginti feptem provinciarum princi

.

ia animos

io fubje&ti funt , falutem. .

pibus, & dufci-v

bus, qui ejus imper

.

2. Cum plurimis gentibus imperarem, & univerfum orbem

1ne:xe ditioni fubjugaffem , volui nequaquam abuti potentice

yll

magnitudine, fed clementia, & lenitate gubernare fubje&tos,ut

if

absque ullo terrore vitam filentio tranfigentes, optata cunétis

j Vi df

mortalibus pace-fruerentur.

ays

" Quæ-

uj

lais

)

4110

1. A MOratator.) Mardochaus.

*

6: Bugaus. ) In bibliisregiis habetur

2. Nuneiaevit fumper eo vegz.)

ligsus: idem vero videtur effe, quod

Pér Efther Reginam,.ut habem

vs fu-

Agagzws ; nam ut füpra cap. 3. num.

iady!

T

pra cap. ^. 22

fuos.

1. dicitur ; fuit de flirpe Agag.

2

Niveifum orbem.? Vel hyper-

rmlfcär

4- Scripft,) Per fcribas , & librarios

bole

;/MP

&

$. Datis ei

mïmeriäns. ) PO! t-^

, vel loquitur tantunlu; de

enilum

quam Kfther. ad regnum eve&a eft, | orbe Perfico.

jone

&ilentio, ) Quiete j & -paCafeo :

& äpfe fe;undus a Rege conftitutus.

-

E

Eu

L

3?

[6]

LIBRI ESTHER

3 Quserente autem me a confiliariis mels, quomodo poiï'et

I$

, (

hoc 1mpler1 , unus, qui fapientia, & fide caeteros præcellebat,

tuafa

& erat poft regem fecundus Aman nomine,

16

4. Indicavit mihi in toto orbe terrarum populum effe difper-

fum, qui novis uteretur legibus, & contra omnium gentium

ypia

p

In.

confuetudinem faciens regum juffa contemneret, & univerfa-

rum concordiam nationum fua diffenfione Vlolaret

futict

stf

s. Quod cum didiciffemus, videntes unam gentem rebellem

adverfus omne hominum genus perverfis uti legibus, noftris-

CaDent

n

que juffionibus contraire, & turbare fubje&ctarum nobls pro-

vinciarum pacem , atque concordiam,

il

6. Juffimus, ut quoscumque Aman,qui omnibus provinciis

praepofitus eft, & fecundus a rege, & quem patris loco coli-

mus, monftraverlt, cum con]ugtbus, ac liberis deleantur ab

1n1m1c15 fuis, nullus

ue eorum mifereatur, quartadecxma die

duodecimi menüs Adar anni prsefentis ;

L

». Ut nefarii homines uno die ad inferos defcendentes, red-

D

dant imperio noítro pacem , quam turbaverant.

a. C

tndum:

Pergensque Mardochzeus fecit omniaqua ei mandaveratEfther.

9. Mardochaeus autem deprecatus eft Dommum memor

Impley

OCR, ]

omnium operum ejus,

9. Et dixit: Domine; Domine, rex omnipotens, in dltlone

Conmplt

enim tua cuncta funt poüta, & non eft, qui poffit tuze rcfifte-

$E

re voluntati ,

fi decreveris falvare Ifrael

QU

qui

itt te 1

1o. Tu fecifti coelum, & terram, & quldquld coeh ambztu

eontinetur.

&T

1r. Dominus omnium es, nec eft qui refiftat majeftati tuae,

S N

12. Cun&a nofti, & fcis, quia non pro fuperbia, & contu-

BH

ss

melia, & aliqua gloriae cupiditate fecerim hoc, ut non adora-

UIS) ü

rem Aman fuperbiffimum,

f

Qut

lc

13. ( Libenter enim pro falute Ifrael etiam Veüïgla pedum

Is Dj

ejus deofculari paratus effem )

"m ) QU(

14. Sed timul, ne honorem Dei mei transfefrem ad homi-

tüum eft

nem, & ne quemquam adorarem , excepto Deo mco.

V. $n

E ts

DA W

15. RE

m us

4. Populum effe difpeyfum, 6..) Ex-

effe 13. die, ut non.liceat ultra deci-

m &l

. num. 8.

mum quartum diem , cujufquam illo-

W& ean

plicata hzc funt fupra cap. 5

6. Quaita decima die. ) At fupra di-

rum mifereri, ita Sahmus

€tum eft decima tertia, infra itemque

14. Honorem De mei trznsfi 'errem Ad

LC

€ap. 16. num.

$05

Fortaffe hoc 1lo-

bominem.) Ut enim diximus, fupra c.3.

D !tl

divino cultu adorari volebat Aman.

«0 Hgmüeatur ita Judeos occidendos

j

d

)CAPUT 'qu. AEXIV.

579

do poffet

15. Et nunc, Domine rex Deus Abraham , miférere populi

tul,q

Xelleba,

uia volunt nos inimici noii'ri,perdkvere,-& haereditatem

z

tuam delere. -

fe difper-

16. Ne defpicias partem tuam, quam redemifti tibi de 7E-

2

gypto.*

gentium

17. Exau

umyerf .

di deprebationem ,meaïlm , & propitius efto forti, &

funiculo tuo, & converte lu&tum noftrum in gaudium, ut vi-

Tebellem

ventes laudemus nomen tuum Domine, & ne claudas

'ora Fe

canentium.

1

* noftris«

I8. Omnis quoque Ifrael pari mente, & obfecratione clama-

100ts prp-

vit ad Dominum, eo quod eis certa mors impenderet.

yovincis

CU PU TC XIV.

loco colt

leantur ab

Plangit Ejiþer, Deum in fpz'i;z'tu bumilitatis obfecrans.

lecima die

ther quoque regina confugit ad Dominum,

a

pavens pe-

riculum, quod imminebat.

ais red

2. Cumque depofuiffet veftes regias, fletibus, & lu&ui apta

indumenta fufcepit, & pro unguentis variis, cinere, & ftercore

at Ethet.

implevit caput, & corpus fuum' humilitavit jejuniis: omniaque

" memor

loca, in quibus antea leetari confueverat, crinium Iaceratm'ne

-

P

complevit.

j dinote

3. Et deprecabatur Dominum Deum I

frael, dicens: Domïne,

Ug I'Cflüe'

mi, qui rex nofter es folus, adjuva me folitariam, & cujus prae-

ter te nullus eft auxiliator alius:

:æ]i ambïï"

4. Periculum meum in manibus meis eft.

*

Lj

5.*Audivi a patre meo, quod tu , Domine, tu

liffes Ifrael de Deut.

e&atl tuæ;

J

eun&üs gentibus, & patres noflros ex omnibus retro majoribus * F

Ü

& conti

