7. De :gne Chaldaorum. ) Vide dica

ralia & ceremonialia precepta.

ï.g. 4' LXX K

Gen. 11. 31.

Ce;—emaniäs.) Hebr. /.*Zz;tz;t;:.

r

"S;iï(m üf ä

8

97".'.;/.3/:771.

Cum prius diceretur

14. Santliftatuzs tuum. ) In honorem

7":-9) ftBeptir

Abram. Vide Genef. 17. s.

tuum fanGificatum, quo die ab opere

| ePVitg

n ,)/il 4j,

j b

9. Pereuffffi cum eo fedus , $. ) Ni-

feriandum , tuufque cultus peculiari-

'ys

AT

i

ter ufurpandusi

.

de Genef. 17. 7,

CAPüT IX.

D]

"

47

:oe*-z;.m Q«

1;. Panem quoque de coclo dedifli eis in fame eorum, &

aquam de petra eduxifti éis fitientibus, & dixifti eis, ut ingre-

retía, qua

1 vivifias

derentur, & poffiderent terram, fuper quam levatli manum

n

tuam, ut traderes eis.

16. Ipfi vero, & patres noftri fuperbe egerunt, & indura-

L* eduxitti

verunt cervices fuas, & non audierunt mandata tua.

Abraham,

/

17. Et noluerunt audire , & non funt recordati mirabilium

uffifti cum

tuorum, quae feceras eis. Et induraverunt cervices fuas ; &

( Hevai,

dederunt caput, ut non converterentur ad fervitutem fuam,

i, üt d

quafi per contentionem. T'u autem Deus propitius, clemens;

lus e5,

& mifericors, & longanimis, & multae miferationis, non dere-

gypto: de-

liquifti eos,

18. Et quidem cum feciffent fibi vitulum conflatilem , &

n "i

dixilfent : Ifte eft Deus tuus, qui eduxit te de /Egypto: fece-

cognm'iüi

*

runtque blasphemias magnas.

ibi nomett

ig. Tu autem in mifericordiis tuis multis non dimififti eos

in deferto : columna nubis non receífit ab eis per diem, ut

er medium

duceret eos in viam, & columna ignis per noCtem, ut olten-

ifü in pro-

deret eis iter, per quod ingrederentur.

20. Et fpiritum tuum bonum dedifti, qui doceret eos, &

; diem, &

manna tuum non prohibuifti ab ore eorum, & aquam dedifti

, per quam

eis in fiti.

21. Quadraginta annis pavifti eos in deferto, nihilque eis

j es cum

defuit, veftimenta eorum non inveteraverunt, & pedes eorum

j ïüïiïaüsJ

22. Et

non funt attritj.

I$. Panese» quoque de celo. ) Cibum,

det Italice phrafi , qua diceremus:

C]3s

& m

mant

] NO

"n

id eít, manna. Exod. 16

Diedero principio a vitormare , &5c.

c Pane

Le*vzz/fz' mamuum fnam. ) Qni habitus

Quaff per contentiogem.) Ylebr. cum

eft iurantium.

rebellione fu2, velut alii vertunt , £«

Vide Genef. 14, 22.

cogtumacza.

r

Y De qua

f

ol &

iy. Dederunt caput, 6$c.) Pagninus

18. Blafphemias magnas,) LXX. ha-

um ^

ex Hebreo vertit: & pofmerumz caput

hent, irrit;:times TRAg"AS 5 irritaverunt

fpum , nt reverterentur a. [ervirurem

enim Deum honorem illi detrahendo,

;;(hjfl

"]

J

ipt Wiff'

füam.

Id eft, eligere voluerunt ca-

& idolo tribuendo , quafi ab illo edu-

EY pth m«

put, & Ducem, ut relito Moyfe re-

&i effent e fervitute , quod ad blaf-

:

verterentur in ZlZgyptum locum ve-

phemiam pertinet.

Noff

e u

teris fervitutis eorum , Vide NNum.

20. Spiritum tuum bomusz.) Widetur

'ed Ad*iu

14. 4. LXX. habent, £Yoxavoeoynv i«

Angelum intelligere vie ducem n co-

vt u

Ti5gt

d

hd

&i üs OgAcíav auvov tv Aiyo-

lumna nubis, aut ignis.

Vel intel-

mcgpv

iB

ligit fpiritum propheticum , ,qui fuit

7

TQ» c&perttat reverti in 4Egyptum "m

M

r(m

Jrem

in Moyfe.

hj

U

? opBTC

J'E*r'viz*z:temjïldm. Quod dicitur £ou-

tT

21. Pedes eorum mom jïmt 4!!7*!1:".)

j dl

Xay Gpuiv

v

isetpon , plane refpon-

us

p buh"m

Calceig ve*üutate deiicientibus.

—

D

L

46

LIBRI IL ESDRäi

25. Et dedifti eis regna, & populos, & partitus es eis fortes:

Tpfi vetof

& poffederunt terram Sehon, & terram regis Hefebon, & ter-

jn judicis

ram Og regis Bafan.

& dederun

245. Et multiplicaft

i filios eorum ficut ftellas coeli,-& ad-

Verunt, n

duxifti eos ad terram de qua dixeras patribus eorum, ut ingre-

]

p p

derentur, & poffiderent.

ED

*

eos in fpir

24. Et venerunt filii,

& poffederunt terram, & humiliafti

audierunt,

coram eis habitatores terrae Chananaeos, & dediíti eos in manu

aL Ínm

eorum, & reges eorum » & populos terrae, ut facerent eis,

Confümpti

ficut placebat 1llis.

e

Qenum, &

25. Ceperunt itaque ur

bes munitas, & humuym- pinguem, &

32« Nunj

poffederunt domos plenas cuntis bonis, cifternas ab aliis fa-

Cultodens

brica:as, vineas, & oliveta, & ligna pomifera multa: & come-

omnem lob

derunt, & faturati funt, & impinguati funt

; & a,bu,ndaverunt

nofttos, (

deliciis in bonitate tua magna.

nofttos, &

26. Provocaverunt autem te ad iracundiam, & recefferunt

in diem ha

a te, & projecerunt legem tuam polt terga fua : & prophetas

3» t

tuos occiderunt, qui conteftabantur eos, ut reverterentur ad

qua verita

te : feceruntque blasphemias grandes.

3. Reg

27. Et dedifti eos in manu hoftium fuorum, & afflixerunt

ttésnoftr

e€os

Et in tempore tribulationis fuze clamaverunt ad te, &

at tua, d

tu de coelo audifti, & fecundum miferationes tuas mul:as de-

2 M

difti eis falvatores,qui falvarent eos demanu hoftium fuorum.

edetas ejs

28. Cumque requieviffent, reverfi funt, ut facererx malum

Confpettu

in confpe&u tuo: & dereliquifti eos in manu inimicorum fuo-

11 Ts p

rum, & poffederunt eos. Converfique funt, & clamaverunt

36. Fcoe

adte: tu au:em de coelo exaudifti, & liberafti eos in miferi-

P?ïl'ibus f

cordiis tuis, multis temporibus..

&U & g

29. Et conteftatus es eos, ut reverterentur ad legem tuam.

Ipíi

Q firifr

s

ViDe leyi.

: 3?' ? Vütray

24. Veneruat fili , &c. ) 'Terra po-

fertim tem

pore Judicum. Vide Tu-

pulo promi(Ta non eft data patribus,

dic. 3. 9.

Rimiterque g

fed eorum filiis, & nepotibus.

o8. Multis tezmporzbus.) Varisteme-

rtfgg,

3 1 IW/Z

e

Homilizfái. ) Widoria lfraelitis con-

poribus, mültis vicibus.

No petito

8(

tra eos concelfa.

29. Can:cflatæy [2 ) Vide di&a n, 26.

2$. Bonitare.) Beneficentia.

lz judiciis tuis.) Contra judiciatua,

2 M AVe

26.. Coateftlabantur.

Proteftantes

& przecepta tua.

1

4 diey p

Faciet bomo. ) S

i faciet hdmo.

Diy , &5

Deum injurias fibi illatas gravibus pla-

Tum jntu

lipit

gis vindicaturum.

Vel fenfus elt,

Ls ej. ) Per ea, quafi dicat : in

P

cclum, & terram intefles invocantes.

quorum obfervatione. vita confiftit.

Hj

Elz;fpä-e;;ziax grandes. Vide di&an. 18.

Dederunz bumeranm rcr:e:lfntlfz'n.) Vi-

Ts Int

05 11

lxermn

2 Dedfli eis Jslvatores, 6c.) Pra-

detur effe adagialis dicenäi formula,

lii

ummc

w*-.

CAPUT IX

e

p

49

es els fortes:

Tpfi vero fuperEe egerunt, & non audierunt mandata tua, &

ebon, & ter

in judiciis tuis peccaverunt, quae faciens homo vivet in eis:

& dederunt humerüm recedentem, & cervicem fuam indura-

li, & ad

verunt, nec audierunt.

m,ut 1ngre

30. Et protraxiíli (uper eos annos multos, & conteftatus es

& humilia&i«

eos in fpiritu tuo per manum prophetarum tuorum: & non

audierunt , & tradidifti eos in manu populorum terrarum.

- eos i manu

31. In mifericordiis autem tuis plurimis non fecifti eos in

facerent &ls,

confumptionem, nec dereliquifli eos: quoniam Deus mifera-

tienum , & clemens es tu.

pinguem, &

32. Nunc itaque Deus nofter magne, fortis, & terribilis,

ss ab aliis d-

cuftodiens paCtum , & mifericordiam, ne avertas a facie tua

lia: & come

omnem laborem , qui invenit nos, reges noftros, & principes

bundaverunt

noftros, & facerdotes noítros, & prophetas noftros, & patres

noftros, & om

nem populum tuum , a diebus-regis Affur us

v recefferunt

in diem hanc.

& pïophetas

35. Et tu juftus es in omnibus, qua venerunt fuper nos:

oterentur a

quia veritatem fecifti nos autem imple egimus.

34. Reges noftri, principes noftri, facerdotes noftri, & pa-

& affixerun:

tres noftri non fecerunt legem tuam, & non attenderunt man-

n ad ; s

data tua, & teftimonia tua, quze teftificatus es in eis.

as mulias (

35. Et ipfi in regnisfuis, & in bonitate tua multa, quam

um foorum

dederas eis, & in terra latiffima, & pingui, quam tradideras in

confpectu eorum , non fervierunt tibi, nec reverfi funt a itu-

gicorum I00-

diis fuis peffimis.

clamayerun

36. Ecce nos ipfi hodie fervi fumus: & terra quam dedifti

patribus noftris, ut comederent panem ejus, & quse bona funt

ejus, & nos ipfi fervi fumus in ea.

232.. Lt

ï;u;[ïgniücatur fubtradio ab onere di-

33. Verizatem

f

feciffá ) Prælïando

vinz leg:s.

promiffa.

30. Prorraxifii.) Patienter, longa-

34. Tefiiffcatus . es. ) "Teftificando

e

nimiterque diftulifli.-

precepifti.

jdi

" Vide

Coz:efistus. ) Nide di&a num.26.

35. Bowitate trm.) Bonis, feu opibus.

31. Noa fecifli eos 1m confumptionem,)

36. Seruz fimmus in ea, 6c.) Simi-

) Varis t

]

TNon penitvs delefti.

lis confeffio habetur füpra 1. Efdre

"

32. Ne avert4s , 6c.) INe negligas.

cap. g. num. 9. ex quo intelligimus

Vid

edidth )f

44 dieius Regis Mffur.) Ahelgatphal-

'onttà

Judeos hoc tempore tributa pepen-

?udida tüa,

nafar, & Salmanafar Reges Aflyrio-

difle Regi Perfarum, exceptis Sacer-

yum intelli

it, de quibus vide r. Pa-

dotibus, & Levitis, quos Artaxer-

;et ho

xal. s. 26.

&

4. Reg. 17. 6. Hi enim

xes nominatim exceperat 1. Efdra 7.24.

qui i

jat;

Kebraos in terram Affyriorum capti-

yi c?

fdt

vos abduxerunt.

Mulriplicantur. Regiius.) ln regum

pH

utilitate.m.

nl

T

À

i end

form

Babl. cuama Com. Mcnac?. Tom. III.

gt

/^,

PA

8O

LIBRI L ESDR &

. Mofo

47. Et fruges ejus multiplicantur regibus,quos pofuifti fuper

l

nos propter peccata noftra, & corporibus noftris dominantur,

9. Manz

. Dortt

& jumentis noftris fecundum voluntatem fuam, & in tribula-

tione magna fumus,

.

nadad, C

Io; Ef

48. Super omnibus ergo

his nos ipfi percutignus foedus, &

fcribimus ,.& fi

1. Mic

dotes noftri.

gnant principes noftri, Levitae noftri, & fac;gr-

T». Zac

UATUT X

15 0

14. Cap

Deþghanmï, qui f edus initum fignarent, quo pollicentur fe [erva-

1. Don

turos unicerja Dei precepta, maxime de non commi/cendo cum

16. A

alienigenis , de fervandis Jabbato , anno feptimo,

u Àte

1. 0

-oblatiombus, primitits, ac decimis. -

10. War

gnatores autem fuerunt, Nehemias, Atherfatha filius

20. Mer

I. SI

Hachelai, & Sedecias,

^L. Meí

i

2. Sarajas, Azarias, Jeremias,

^. Phe|

5. Pheshur, Amarias, Melchias,

35. Ofec

4. Hattus, Sebenia, Melluch,

24. Alol

s. Harem, Merimuth, Obdias,

55. heh

6. Daniel, Genthon , Baruch,

7.Mo-

26. Ech.

38. Percurimusfedus.) "Tibifid

nus erat docere populum., 'UtAfUPF-a

27. Mell

glefn

notavimus 1. Eíd. cip. $. num. 16.

28. E

fervitutem pollicemur.

Seribimus.) Ad perpetuam rei me-

Hi ergo circuibant populum , .& jura-

CIntores N

moriam,

mentum-ab eo exigebant de lege fer-

Sienant. ) Propriis nominibus ad

xvanda.

Hunc vero fenfüm etiam ex-

Fanmadl

roborandam promiífionem.

hibent LXX. qui habent : Omzss fezens,

.. 29. O

IUlS, opti

i. Q'iezarores. ) Qui nomen fuum

E6 intelligegs invale[cebat fmper fratri-

fubfcripferunt. Mirum eft, ne-

&us [uis , £ execratione adflrimgebar eos,

Jurandum

)

que Eliafib Pontificem,neque Efdram

& ingrefft funt in execratzone , 9 jura-

Moyf

fem

mento ambuland; in lege Der, c. ) jux-

facerdotem in hoc fubfcriptorum ca-

omini ])

talogo effe, cujus rei caufam divina-

ta hanc ergo fententiam explicanda

5o. Rt u

re proclive non elt.

funt verba Vulgat&e editionis.

28. us fe feparaverunt. k) Id eft,

'Omnes.,,x qui poterant fapere. ) LeVie

profelyti.

t& fcientes legem , & eam alios do-

cendes.

3 POpu

29. Ormmes , qui poterant fapere, Gc.)

In Hebr&o ad verbum eft, ut vertit

Spondentes pro fvatribus fuis. ) ]ufa«-

Pagninus : Omus feiens ) intelligens 1e-

mento adigentes Hebraos fratres fuos,

mentes cum. fratribus [uzs oprimates eo-

& pro illis quodammodo fpondentes,

39 lag

TIUP. , É "venientes Cnp execratione , &5

QUO brius n

quia verba juramenti ipfi praibant,

Cum . juramento, ur ambelarent in lege

Optimates eorum.) Scilicet juramen-

$L Digyj;

De;, .Vox , quam Pagninus vertit,

to adfiringebant.

entg t

sntelligens , in Hebreo eft v3p meuz,

Et qui venrebant, 6$c. ) Et genera;

eü n

que fignificare videtur; quorum mu-

tim omnes, qui juraturi veniebant.

n qi

Til

lb

U&—

þCA*PUT X.

2$E

Dofoifti fupet

9. Mofc;ilam , Abia,

Miamin,

domipantur,

$. Maazia, Belgai, Semeja: hi facerdotes *

&i trbul-

9. Porro Levitze, Jofue filius Azanize, Bennui de filiis He-

nadad , Cedmihel,

us fredus, &

Io. Et fratres eorum, Sebenia, Odaja, Celita, Phalaja, Hanan,

IÍi:

firi, & facer-

12.

Zachur, Serebia, Sabania ,

I3

Odaja, Bani , Baninu.

I4.

Capita populi, Pharos, Phahath

vtur f r

moab, Jïlang3 Zeih.u; B.änig

15.

Bonni, Azgad, Bebai,

titendo um

16.

Adonia, Begoai, Adin,

fit

17.

Ater, Hezecia, AZur,

18.

Odaja, Ha(um, Befai,

19.

Hareph, Anathoth, Nebai,

verfatha fiiat

20.

Megphias , Mofollam , Hazir,

2.1.

Mefizabel, Sadoc, Jeddoa,

232.

Pheltia, Hanan , Anaja,

25.

Ofee, Hanania, Hafub,

24.

Alohes, Phalea, Sobec,

25.

Rehum , Hafebna , Maafia ,

7.Mo-

26.

Echaia, Hanan, Anan,

/

[o)

e

. Melluch, Haran , Baana *

28.

Et reliqui de populo, facerdotes, Levitae, janitores, &

:

'*c.'num'l,

cantores,Nathinzei, & omnes, qui fe feparaverunt de populis ter-

qu glum, &jre

rarum ad legem Dei, uxores eorum, filii eorum, & filiae eorum,

jpant de lege fet-

(onfum etum &&

29. Omnes, qui poterant fapere fpondentes pro fratribus

ellt: us

fa'm,

fuis, optimates eorum, & qui veniebant ad pollicendum , &

Ju foer f i'

jurandum , ut ambularent in lege Dei, quam dederat in manu

zf/l[!j]ï Mg

Moyfi fervi Dei, ut facerent & euftodirent univería mandata

UE

2

^[t D"i c')

Domini Dei noftri, & judicia ejus, & caeremonias ejus.

12002

3o. Et ut-non daremus filias noftras populo terrae, & filias

ram edq

editt02is

eorum non acciperemus filiis noftris.

31. Populi quoque terrae, qui important venalia,

& omniaà

j [qe

4ll0

Íi2

ad

& em

f")

M

]

*

30 | U: non daremus f'/izzs »Gn)im

Dimittemus ammmuu jälþtimzim. ) Sine

" frgtfes fu0S,

cultura, &fatione , utprecipitur Le-

quo prius peccaverat populus, ut ha-

jo fponcelts

bemus fupra cap. 9. & lib. 1. Efdre.

vit. 25« 4--

pl

læ]mnts

S1- Populi quoque terra , Óc.) Sen-

Exafliónem wniueríZ manus. ). INula

Sd

i juam

tentia eft, quod a populisterre, hoc

manus exiget debita anno fepfimo ,.

quo juxtalegem Dieut u5. t. remit-

eft , infidelibus afferentibus venalia,

tenda. funt.

"2

'

generae

in die fabbati nihil ement.

qun (

epante

-LIBRI H. ESD6E:Z/E

—— ———

2$2

ad ufum, per diem fabbati, ut vendant, non accipiemus ab eis

n &r

in fabbato,& in die fan&tificato. Et dimittemus annum fepti-

mus face

mum, & exatctionem univerfae manus.

partem fe

éx omnib

32. Et ftatuemus fuper nos praecepta, ut demus tertiam par-

tem ficli per annum ad opus domus Dei noftri.

4$ Eri

Levitatur

33. Ad panes propofitionis, & ad facrificium fempiternum,

& in holocauftum fempiternum in fabbatis, in calendis, in fo-

in domo ]

lemnitatibus, & in fanétificatis , & pro peccato : ut exoretut

j A

pro Ifrael, & in omnem ufum domus Dei noftri.

Levi, pri

34. Sortes ergo mifimus fuper oblationem lignorum, inter

f &

T0n dimj

facerdotes, & Levitas, & populum, ut inferrentur in domum

Dei noftri per domos patrum noftrorum, per tempora , a tem-

poribus anni usque ad annum : ut arderent fuper altare Do-

mini Dei noftri, ficut fcriptum eft in lege Moyfi:

du

35. Et ut afferremus primogenita terre noftree, & primitiva

univerfi fructus

xomn'is ligni, ab anno in annum , in domo Do-

mini.

Àb

r

46. Et primitiva filioru

m noftrorum, & pecorum noftrorum,

qu

ficut fcriptum eft in lege, & primitiva boum noftrorum , &

de deceg

ovium noflrarum, ut offerrentur in domo Dei noftri, facerdo-

Dovem vt

. 4. Ben

tibus, qui miniftrant in domo Dei noftri: .

[

*

37. EÉt primi

oftro-

Obtuleran

tias ciborum noftrorum, & libaminum n

rum,

d i

Cmas ferra

32. Statuemus. faper. mos pracefta.)

gna intuliffe etiam ipfos per vices,

& 'ma.pmw

Legem faciemus.

ut fors obvenerat.

Df-'!rrm .

B demus. ) Singuli nimirum.

Tempora.) Statuta.

33. Saerzfenam jesmpiterumum. ) ]uge,

A temportbus anni u[que 4d annum.)

38 E.ï'.'fg

ac quotidianum facrificium , de quo

Annuatim.

INum. cap. 23. 3.

In lege Moyfi. ) Levit cap. 6. 12.

ïï? Sacerdo:

Santlifcari:.) Alis feftis.

MCEEN)

35. Primogemita terra. ) Primitïas

Vg fenfuä

34- Sortes ergo miftmus /hper eblafio-

frugum, juxta legem Exod. 25. 19.

sem lgnorum , ($c. ) Ligna j

qu&ad

Primitrua um:'vcrj? fysnéus ommuts- li-

F.*W part

facrificia neceffaria erant, partim Sa-

£27.) Fru&us arborum tribus primis

Clmzs, que

tüt, ho eí

cerdotes, partim Levitz, partim po-

annis immundi erant , nec illis vefci

pulus tribuiffe videntur.

Sorte ergo

licebat. Lev. 19. 23

ui collige-

Rrum, V.

Atatutum eft, quo ordine, quibus ni-

bantur anno quarto , Domino fanáti-

f'(/l?.e off,

ficabantur, & de his eft fermo.,

1 lirerm M

mirum hebdomadibus , vel menfibus

quilibet ligna prebere deberent; Ly-

b annuo im 4naup.) Annuatim.

.M G

ranus támen putat ligna a populo tan-

36. Primiiva füiorum moffrorum. )

1 quo f $

tum fuiffe tributa ; Sacerdotes vero

Vide Exod. 13. num. ^. & 12.

penebantur !

EOTUm D

per vices ignem fubjectis lignis in al-

37. Piimitias ciborum. ) Nide- Le:

füg.

tari nutriviffe ; Levitas vero, fub

vitic. 23. num. 17.

Bol

quibus comprehendit Nathinzos, li-

3* Diey

Becinam . partem terra nofire. ) De-

fe

Uibuntur

CAPUT X.&XL

255

Jlemus ab eis

rum, & poma omnis ligni, vindemize quoque , & olei , affere-

annum foti

mus facerdotibus ad gazophylacium Dei noftri, & decimam

partem terrae nofiree Levitis. Ipfi Levitee decimas accipient

stertiam pat«

éx omnibus civitatibus operum noftrorum.

38. Erit autem facerdos filius Aaron cum Levitis in decimis

empiternum,

Levitarum, & Levitz offerent decimam partem decimze fuce

lendis, in fo-

in domo Dei noftri, ad gazophylacium in domum thefauri :

* ut exoretut

39- Ad gazophylacium enim deportabunt filii Ifrael, & filii

Levi, primitias frumenti,vini, & olei: & ibi erunt vaía fan&i-

norum, ittet

ficata, & facerdotes, & cantores, &

&

r in domum

non dimittemus domum Dei noftri.

janitores, «& miniftri ,

Ipora , a tett

CAPST XL

e altare Do-

L L]

S'erufalem , & civitatum

:,. & primitva

Recerzjen!qr incole

infiaurationem.

J'uda pryï

,l domoDo-

I.H

Abitaverunt autem principes populi in Jerufalem : reli-

m noftrorum,

qua vero plebs mifit fortem , ut tollerent unam partem

oftrotum,

de decem , qui habitaturi effent in Jerufalem civitate fan&a,

jiri, faceroo-

novem vero partes in civitatibus.

2. Benedixit autem populus omnibus viris, qui fe fponte

n noftto-

obtulerant, ut habitarent in Jerufalem.

»

TUl

-

"ub s

4.Hi

/

ci

mas terrz noflrae , fru&uum fcilicet

E£ Sacerdotes, €$ Cantores , €5c. ) Ibi

s p vic,

ex illa provenientium.

verfabuntur, & qua erunt necefTaria

Decimas

opermugm. Decimas

pro fuo quippe munere curabunt.

fru&uum ex operibus noftris.

. Ert mon dimittemus , €5c. ) Crue hoc

verficulo habentur ufque ad verba, &

'ufq"f i m )

38. Erit autem Sacerdos , 6$c.) Ade-

rit Sacerdos cum Levitis , cum Le-

non dimittemaus , 6c. vVidentur dicta per

vit£ a populo decimas

accipient.

parentefim.

vitap 6 U

P )m]ms

Vel fenfus eft: Sacerdotes pofteri

Domum Desi 5

Dei.

offrs. ) -Cultum domus

Fxod 5 V

Aaron partem fiam habebunt ex de-

A

Vr D7

eimis, qua Levitis a populo dabun-

I.H

dLiftawermmt 4;4!&772, & c.) Sta-

pus primis

tur, hoc efít decimam omnium deci-

tutum efít , ut populi princi-

J gt

jfs veld

marum. Vide num. t?. 26..

pes habitarent Hierofolymis : reliqua

nec ]

ui coUee

Levita offerent decimam , & J-UX-

vero plebs mifit fortem , ut decima

fomino À

ndi

ta legern Moyfi, num. 18* 26.

pars Hierofolymis habitaret, prater

d Gazephylacium, €$c. ) Locum,

eos, qui in eadem metropoli fedem

132

f fermo

fibi eligere voluiffent.

y Annudtifi

in quo hi Sacerdotum proventus re-

um

Aoþarm

ponebantur , & affervabantur , "ut in

2. Benedixit autema popu us , 55'0.) Eos

eorum ufus fuis temporibus depromi

populus laudavit quafi &mulantes gen-

vie It

poffent. .

tis fue gloriam , & metropolim ho-

ulil )

norantes, óc contra illius hofles ro-

39. Jhreruntvafza .[meïifbata.,) Ibiaf-

fervabuntur vafa íancta in ufum templi.

borantes.

" T d )

.

LIBRKI I.

ESDRZ/E

L

54

. Hi funt itaque principes provinciae qui habitaverunt;ig

erufalem , & in civitatibus Juda. Habitavit autem unusquis-

p

b

que in poffeffion

e fua, in urbibus fuis , Ifrael, facerdotes, Le-

vitae, Nathinzei, & filii fervorum Salomonis.

4. Etin ]

erufalem habitaverunt de filis Juda, & de filiis

Benjamin : de filiis

Juda, Athajas filius Aziam, filii Zacharize,

i

filii Amarize, filii Saphatize , fiiii Malaleel : de filiis Phares,

«. Maafia filius Baruch, filius Cholhoza, filius Hazia , filius

f

Adaja ; filius Jojarib, filius Zacharize , filius Silonitis.

6. Omnes hi fili Phares, qui habitaverunt in Jerufalem,

u

quadrin

genti fexagintaocto viri fortes.

.

*

7. Hi funt autem filii Benjamin :

Sellum filius MofOHam;

de

Y

filius Toed, filius Phadaja, filius Colaja, filius Maafia, filius

Etheel , filius Ifaia,

fi

C

9. Et poft eum Gebbai, Sell

al, nongenti vigintio&o.

. Et loel filius Zechri prepofitus eorum, & Judas filius

tor

Senua füper civitatem fecundus.

yo. Et de facerdotibus, Idaja filius Toarib, Tachin,

ID [

1I. Saraja filius Helcize, filius Mofollam, filius Sadoc, filius

E

Merajoth, filius Achitob, princeps domus Dei;

12. Et fratres eorum facientes opera templi : o&ingenti vi-

b

gintiduo.

Et Adaja filius Jeroham, filius Phelelia, filius Amfi,

!

fiius Zac

harize, filius Pheshur, filius Melchize,

2

13. Et fratres ejus priacipes patrum : ducenti quadraginta

duo. Ft Amafíai filius Azreel, filius Ahazi, filius Mofolla-

moth , filius Emmer,

i

14. Et fratres eorum potentes nimi

s* centum: vigixnti0&;(:»5

3

& prae

pofitus eorum Zabdiel filius potentium.

L

Slon

filius Hafub, fili

Et de Levitis Semeja

'US P.

Ax;z*:zricam, filius

Der

Hafabia, filius Boni,

16. Et Sabathai , &

Tozabed füper omnia opera, qu3e erant

forinfecus in domo Dei, a principibus Levitarum.

12 Et

4y

fex; hoc enim tempore Eliafib fum-

Cs ]

74. Iael.) lfaelite , qui fcilicet

In

erant ex decem tribubus.

mus erat facerdos.

Ceps C

Natbina;.) Mide di&ta z. Paral. 9. 2.

12. Faciemtes opera templi.) In fa-

Filji fervorum Salomonis. ) Nide di-

cerdotalibus muniis miniflrantes.

Sfc,uh

13. Principes patrum.) Nide di&a 1,

]I

&a 1. Efdr. 2. 55-

d C2b

9. Super crvitatem fecundus. ) Di-

Efdra 1. 5.

PA

gnitate, &pofleritatea Joel fecundus.

14. Petemtium. )

. Unius ex potenti-

pL1. Prigceps domus Dei) Procu-

bus. Hebr. & LXX. megnorem , íeu

8 [ o

yator , vel fabrice magiller , vel fa-

magnatum.

*

.

5. ]

i6. Porz

nf

ceus. ) Extr. t;:mgïum;

DaVldls

&erdos primarius, non tamen Ponti-

amDn

CAPUT XL

253

1

17. Et Mathania filius Micha, filius Zebedei, filius Afaph

?

iij

princeps ad laudandum, & ad confitendum in oratione, & Bec-

n

becia fecundus de fratribus

ejus, & Abda filius ngua, filius

Galal, filius Idithum:

]us

18. Omnes Levitae in civitate fantta ducenti oCtogintaqua-

ii

tuor.

19. Et janitores, Accub, Telmon , & fratres eorum, qui cu-

lrüs

ftodiebant oftia : centum feptuagintaduo.

20. Et reliqui ex Efrael facerdotes, & Levitee , in

4 univerüs

fs

civitatibus Tuda, unusquisque in poffeífione fua.

21. Et Nathinsei, qui habiiabant in Ophel, & Siaha, & Gafpha

jn,

de Nathinzeis.

lus

22. Et epifcopus Levitarum 1n Terufalem, Azzi filius Bani,

filius Hafabize, filins Mathanise, filius Miche. . De filiis Afaph

*

cantores in minifterio domus Dei.

ilIus

23. Praeceptum quippe regis fuper eos erat, &

ordb in can-

toribus per dies fingulos,

24. Et Phathahia filius Mefezebel., de filiis Zara filii Judce

]hüa

Th manu regis, juxta omne verbum populi,

25. Etin domibus per omnes regioneseorum, De filiis Judze

j vi

fabitaverunt in Cariatharbe, & in filiabus ejus: & in Dibon,

il

& in filiabus ejus: & in Cabfeel, & in viculis ejus,

26. Etin]efue, & in Molada, & in Bethphaleth,

27. Et in Haferfual, & in Berfabee, & in filiabus ejus:

äïï:

28. Et in Siceleg, & in Mochona, & in filiabus ejus:

29. Et in Remmon, & in Saraa, & in Jerimuth,

oto,

30. Zanoa,'Odollam, & in villis earum : in Lachis, & re-

gionibus ejus, & in Azeca, & filiabus ejus. Et manferunt in

ivuä

Berfabee usque ad vallem Ennom:

31 Filii

eïaüt

y.b

p prinripiä;::s Le*vitamm.) ]e pri«n-

24. de mauu Regis,t$c.) Pagninus

cibus Levitarum.

ex Hebrao vertit , d manum Rcgss

; fum

17. Princeps ad laudandwn. ) Prin-

in ommuire ad populum negotio fcili-

ceps Cantorum.

cet cum populo tradando, quorum

Seeundus. ) A Mathania.

negotiorum minifter fuiffe videtur Re-

I f

£5

2I. Ophel.) Vico fic appellato. Vi-

gis Perfarum.

dl& h

de cap. 3. num. 26,

2s. Et i» Domilus) Pagninus, &

a2. Epifcopus Lewitarum.) Prepof-

Vatablus vertunt , & z vibss , vel, &

mtenuï

tus Levitarum.

ad "vVillas.

23. Praceptum

La d o;-Zo Regzs. )

Filiabus eja:.) Millis urbi fubjedise

Wfd

Davidis , dequo ordine, claffibufque

ad Auflrum.

30. Be;fabee. )

Hic -te;'minus jude

n

m

Cantorum vide 1. Paral. cap. 25.

e

L

LIBRI I. ESDR /EÉ

$6

31. Filii autem Benjamin a Geba, Mechmas, & Hai; &

GBe»theI,

& filiabus ejus :

far

32. Anathoth, Nob, Anania,.

3

Afor, Rama, Gethaim,

34. Had

id, Seboim, & Neballat, Lod ,

55. Et Ono valle artificum.

36. xEt. de Levitis portiones Judze, & Benjamin.

CAPUT XIL

Nomina , & offcia acerdotum, ac Levitarum, qui cum Zorobabel

in Srerufalem afcenderunt , & cuffodes tbefaurorum : magna

Jolemnitate comvocatis undique Levitis , celebrati

Ya AO I EeM. d bemq. Q . ooiic at

.

dedicationem smuri. SFeruJalem.

doa

Per

fünt autem facerdotes, & Levitoe, qui afcenderunt cum

-H'

Zorobabel filio Salathiel, & Jofue: Saraja; ]eremias,

2/

bon

Eídras,

3. Amaria, Melluch, Hattus,

]ius

^. Sebenias, Rehum , Merimuth,

&

4. Addo, Genthon , Abia ,

Ien

$. Miamin , Madia, Belga,

6. Semeja, & Jojarib , 1daja, Sellum, Amoc,

*

-

Helcias,

1j

7. idaja.

Ifti principes

facerdotum , & fratres eorum, in

Àq

x

26

diebus Jefue :

L

LJ

$. Porro Levi

tæ,' Tefua, Bennui, Cedmihel, Sarebia, Tuda,

bis )

& fratres eorum:

Mathanias , fuper hymnos ipfi,

[4

1]

. Et Becbecia, atque Hanni

, & fratres eorum, unusquisque

Vitag

aCer

in officio fuo.

L

liafib:

10. Jefue autem genui

t Joachim: & Joachim genuit E

C

Ii RBt

& Eliafib genuit Jojada,

15

7. Principes Sacerdotum,) Primarii

t&h im

Vallem Ennom.) laocus erat in fubur-

inter facerdotes.

banis Jerufalem contra orientem , in

f* fu.

quo facrificia ab impiis Regibus fa&a

$. Super Hyminos.) Cantores.

12

fuerant idolo Moloch.

Vide Adri-

tim In];

9. I» Offiio [4e.) ln Graco eft;

E

C hien

chom. late in Jerufàlem num. 196.

eie vcac tOnpselas , id eft cumeorum

hs

31. 4 Geba. ) Incipiendo a Geba.

vices recurrebant,

35. Ono.) Vide dicta cap. 6. num. 2-

lC enan

36. Portiones. ) Scilicet illis erantin

Io. Jefue autem genzit Jeachim,6e.)

) n

fortibus Juda, & Benjamin.

Hzc eft feries aliquod Pontificu ,

3j L;

T Jofue.) Filius Jofedech, qui fuit

Jofue filii Jofedech fiborum,

Atnifiue

l.E

: & ne-

. P

Pontifex tempore Zorobabelis.

potuïn,

Jü) ,

CAPUT XI.

257

d

11. Et Jojada genuit Jonathan , & Jonathan genuit Jeddoa.

12. In diebus autem Joachim erant facerdotes, & principes

familiarum : Sarajze, Maraia: Jeremice, Hanania :

13. Efdrae, Mofollam : Amarize, Johanan:

14. Milicho, Jonathan : Sebenize, Jofeph :

15. Haram, Edna: Marajoth, Helci :

16. Adajs, Zacharia: Genthon , Mofollam :

I7. Abie, Zechri : Miamin, & Moadize, Phelti:

I8. Belgee, Sammua: Semaje, Jonathan,

qtho

I9. Jojarib, Mathanai, Jojadee, Azzi :

[

20. Sellai, Celai: Amoc, Heber:

21. Helciae, Hafebia: Idajee, Nathanael.

22. Levite in diebus Eliafib, & TJojada,

&

& Johanan, & [äd—

doa, fcri

eríae.

ptilprinci*pes familiarum, & facerdotes in regno Darii

cum

23. Filii Levi principes familiarum, fcripti in Libro ver-

1i,

orum dierum. & usque ad dies Jonathan , filii Eliafib.

24. Et princi

pes Levitarum, Hafebia, Serebia, & Tefue fi-

lius Cedmihel; & fratres eorum per vices fuas, üt laudarent,

& confiterentur juxta praece

rent aeque per ordinem.,

ptum David viri Dei, & obferva—/

25. Mathania, & Becbecia, Obedia, Mo

follam " Thelmoh !

l; If

Acub, cuftodes portarum, & veftibulorum ante portas.

26. Hi in diebus Joachim filii Jefue, filii Jofedec, & in die-

Tuday

bus Nehemiz ducis, & Efdrae facerdotis, fcribaeque.

27. In dedicatione autem muri Jerufalem requifierunt Le-

15(1119

vitas de omnibus locis fuis, ut addücerent eos in Jerufalem, &

facerent dedicationem , & lzetitiam in a€tione gratiarum , &

28. Con-

jlb

cantico , & in cymbalis,h pfalteriis, & citharis.

u

12. Prrincipes fami!iafum.) Sacerdo-

Obfervarent, &. ) Ea quaeadfuum

talium , qui num. 7. dicuntur Pr/zc;-

munus Ípectabant.

In Hebrao eft,

pes facerdotum.

eaftodia conira cuffodiam.

Videtur fi-

22. Seripti.) Scripti fuerunt nomina-

gnificari, cuftodiam oppofitam fuiffe

timin libris genealogiarum füarum, li-

cuflodie, ut fcilicet una decedente,

0 eü)

cet hic nonrecenfeantur eorum nomina

& domum redeunte, quia officium

In regno. Darii.) Regnante Dario:

fuum impleverat, altera fucce deret.

W

orum

fic etiam habent LiXX. at in Hebrazo

2p. Portarum, ) "Templi.

ell, sfque ad regnum Dari.

26. lm diébus j'o;zc/aim.) Ofïïcm fua

5

717010[)

-23. Liüro verboerum dierum. ) Libro

exercuerunt.

tthl L

annalium Tudaicorum.

27. Requiffevtnt Levitas.) Cives Je.,

g

24. Preceptum David.) 1.Paral. 25.

rufalem requifierunt Levitas.

Bibl, cum Com. Menoch. Toz.. lE

*

E d

E À

53

LIBRI I.. ESD R /E

28. Congregati funt autem filii cantorum de ca

i

mpeftribu's

eirca Jeruíalem, & de villis Nethuphati,

&t

&

29. Et de domo Galgal, & de regionibus Geba, & Azmaveth:

quoniam villas aedificaverunt fibi cantores in circuitu Jeru-

;

falem.

&

3o. Et mundati funt facerdotes, & Levitae, & mundaverunt

4

populum, & portas, & murum.

Dij,

31. Afícendere autem feci principes Juda fuper murum , &

4

ftatui duos magnos choros laudantium. Et ierunt ad dexte-

&N

ram fuper murum ad portam fterquilinii.

&]

42. Et ivit poft eos Ofajas, & media pars principum Juda.

Lv

33. Et Azarias, Efdras, & Mofollam, Judas, & Benjamin,

fünt

& Semeja, & Jeremias.

€oru

.34. Et de filiis facerdotum in tubis, Zacharias filius TJona-

4

lacia

than, filius Semejze, filius Mathanise, filius Michajae, filius

*

Zechur, filius Afaph,

Intro

atl

$. Et fratres ejus, Semeja, & Azareel, Malalai, Galalai,

Maai, Nathanael, & Judas, & Hanani, in vafis cantici Davi

Cerdt

viri Dei: & Efdras fcriba ante eos in porta Fontis.

-

H

36. Et contra eos afcenderunt in gradibus civitatis David,

fiem,

in afcenfu muri fuper domum David, & u

vl

sque ad portam

j!

Aquarum ad Orientem.

4j

31. Et chorus fecundus gratias referentium ibat ex adverfo,

Clpes

& ego poft eum, & media pars populi fuper murum, & fuper

tent

lU

turrim furnorum, & usque ad murum latiffimum,

-

d

38. Et

4b

lem

30. Munzdati [unt facerdotes , &c. )

35. Vafis cantics. ) Muficis inftru

*

3

là

Certis ablutionibus , & afperfionibus

mentis.

gulo;

In porta fontis, Efv.j A porta fler-

Aarof

aque, & expiationibus, de quibus

INum.19.2o, Prius mundantur facer-

quilinii progrefli funt ad portam fon-

dotes, ut ad alios mundandos apti fint.

tis, unde juxta gradus, quibus afcen-

4 8

31. 4 cezdere autem. feci

o fhper

ditur ad arcem & pifcinam operofam;

V hb

murum.) Duo agmina, five duo cho-

& domumfontium, &domum Elia-

ri conftituti fuerunt, qui in fupplica-

fib Pontificis ; & Azarie ufque ad

Otus Y

portam fictilem , & portam aquarum,

tionis morem hinc, & inde fuper mu-

/Wzt 12 ,

ros ambularent, donec fibi circumda-

6 equorum, venerunt ad portam

Ptr tb

4

£a jam civitate occurrerent.

cuftodia.

4d dexreram fuper paurum , 6$c.) Ini-

37. Et cherus [eeundus , 6c. ) Clare

tuif, n /

tium profeáionis fumptum eft a por-

defcribitur hujus agminis ;progreffus

1 [7/ fxl

ta flerquilinii, quoniam illa a parte

notatis muri infignioribus locis , &

Crdorp

portis , quas praterereffi funt.

PU.

occidentali dire&o refpondebat portz

L

Paftit

)Cuftodiz , qu£ etiam porta Judicia-

Ufaue ad murum Latiftmum. ) Ad por-

b

ütur

lis dicebatur , in qua fibi occurfuri

tam anguli ; ibi enim latiffimus erat

erant chorus uterque.

mnurus.

ODaba;]t

C dg

-

CAPUT XI.

259

|bus

. 38. Et fuper portam Ephraim, & fuper portam antiquam,

& fuper portam pifcium, & turrim Hananeel, & turrim Emath,

[QUH

& usque ad portam gregis: & fteterunt in porta cuftodize,

qu

39. Steteruntque duo chori laudantium in domo Dei, & ego;

& dimidia pars magittratuum mecum.

