1. [ [Is ita geftis, poftquam regis Affueri indignatio deferbue-

effet.

'rat,,recqf*datus eit Vafthi, & quae feciflet, vel quae p.aiï'a

—

E

» (cribz

2. Dixeruntque pueri rägis, ac miniftri

veterini

.

ejus : Quserantur

| regen

regi puella virgines, ac fpeciofze,

:

3. Et mittantur, qui confiderent per univerfas provincias

'mm tue

puellas fpeciofas, & virgines: & adducant eas ad civitatem

l&jOïUm )

Sufan, & tradant eas in domum foeminarum füb manu Egei

eunuchi, qui eft przepofitus, & cuftos mulierum regiarum : &

accipiant mundum muliebrem , & caetera ad ufus necelfaria.

ique fX

4. Et quaecumque inter omnes oculis regis placuerit, ipfa&

regnet pro Vaithi. Placuit ferm

1 füi, Pt

o regi: & ita, ut fuggefferant,

juffit fieri.

5. Erat vir Judaeus in Sufan i:ivi,tate,vocabulo—Märdochæus,

T &hoc

filius Jair, filii Semei, filii Cis, de ftirpe Jemini,

*

6*

Qui translatus fuerat de Jerufalem eo tempore, qu.ö ]e- 4Reg.

choniam re

gem Juda Nabuchodonofor rex Babylonis tranftu-

24.1$»

lerat,

J. Qui l1nfra

GE 4

1. R

Ecordatus VV;y?þi.) Iïlius etiäm

in Regum hiftoria. Fieri etiam po-

fubiit. miferatio , levem cul-

tuit, ut Mardocheus a Saulis flirpe

CUT

pam cum gravi pena, quam pafla

/

effet per Jonathan, & Miphibofeth.

erat componenti , & veterem benevo-

'De /Zir])e gemini.)

yum f"im'

lentiam , & con(uetudinem recolenti.

min eit.

'Qui idem Benja-

um d ',)

3. Quaranzur reg: puella, 6c.) Qua-

6. Dni translatus futrzt.) Relativum

j feVOCüm

ritur A[ífuero nova uxor, ut ea indu-

$u refert. Mardocheum ; ipfe enim

Ga prioris aboleatur defiderium.

2 u eam

translatus eft, vel in fe, vel in avo,

J a

p !f!

(3. Mundum muiebrem. ) Ornatum

aut proavo fuo, fiin captivitate ge-

yjentia con

muliebrem & ea omnia, qu& ad co-

nitus efl. Sic 1. Efdre 2. 2. Zoro.

mw, qmm

lendam formam faciunt.

babel, & Tofüe,. & Nehemias dicun-

$« Filius jadr, fili Semei , fl Cis.)

f ceremS

tur reverfi in Jerufalem de captivita-

01 Y Pm'

Exant hzc nomina frequentiain tribu

te, quam tulerat Nabuchodonofor, qui

d

Benjamin, utpatet ex viris, quitem-

tamen nunquam viderznt Terufalem,

pore Saulis, & David vixerunt, quo-

nec translati inde fuerant, fed eorum

Tum nomina his fimillJa memorantur

parentes,

336

LIBRI ESTHE R

g. Quifuit nutritíus filide fratris fui Ediffze, q*uäe-n altero

)5

nomine vocabatur Efther, & utrumque parentum amiferat:

puellar

pulehra nimis, & decora facie. Mortuisque patre ejus, ac

cuitum

"

Ya duf

matre, Mardocheeus fibi eam adoptavit in filiam.

$. Cumque percrebuiffet regis imperium, & juxta manda-

aliis o

tum ilius multze pulchra virgines addücerentur Sufan , &

nl

Esgeo traderentur eunucho: Efther quoque inter ceeteras puel-

nattm |

las ei tradità eft, ut fervaretur in numero foeminarum.

- detridi

9. Quise placuit ei, & invenit gratiam in confpeétu illius.

n E

Et praecepit eunucho, ut acceleraret mundum muliebrem , &

1tde in-

traderet ei partes fuas, & feptem puellas fpeciofiffimas de do-

eunuchi

mo regis, & tam ipfam , quam pediffequas ejus ornaret, atque

poteftat

excoleret.

venire j

IC. Quæ no

]uit indicare ei populum, & patriam fuam: Mar-

It E

dochaeus enim praeceperat ei,'ut de hac re omnino reticeret:

Efher

3i11. Qui deambulabat quotidie ante veftibulum domus, in

n filian

qua electee virgines fervabantur, curam agens falutis Efther,

liebrem

& ícire volens quid ei accideret.

12. Cum

ftos virg

^w. Filis fratris [4i.) 1n. Hebrao di-

Hebraa ngiücans mundum mulie-

vade, (

brem, qui ei pro fua parte dabatur ,

& anbi

eitur , filia patrui Mardochai, in

ficut & ceteris.

Greco etiam dicitur filia Aminadab

Vel per partes fuas

16. D

fratris patris Mardochai, cui confen-

demenfum intelligit ciborum e men-

tit Chaldaus.

ltaque Serarius putat

fa regia, quale etiam prabebatur ado-

dmo,q

lefcentulis illis Dan. 1. 5.

"

17 h

in textu Latino deeffe vocem , Paz:5,

& legendum , //; fratris patris fin.

Septem puellas.) Cyua li ut pediffe

QUe grat

- Ediffa.) Hebrea vox pwqm Hadaffab

qua bonoris, & obfequii caufa adeffent.

1o. Que nolui rsudicare ei populum,

& pofrt

myrtinam fignificat, nam p55 £«d4s

W i V

mvrtus eft Hebrzis.

&c.) Non-eft-hoc ita accipiendum

Efiber.) kiebr. 3mpw Efber, Cu-

quafi interroganti patriam fuam ape-

I., 0!(0]

rire noluerit, fed fienificatur eam de

jus nominis varia traditur interpreta-

Patet ey (

tio, vel enim eft occulza demoliens, vel

fua patria nihil dixifle, ficut nec ro-

dütem. ole

enedicina exploratio , &5 coztepiplatto, Vel

gata fuerat.

Unde alii ex Hebreo

40 omnj j

suedicina turturis, Vel pulchra ut iana.

vertunt: Porro Efíber mon andicabat po-

Bhbritiem

O- Qu& placuit ei.)- Kunucho nimi-

palum [munm , & nazale folum fuxsm, INom

Tijmagi,

rum , ut Vatablus, Cajetanus, Ekman.

rogabatur autem , quia cum Sufis, ut

uj i(]nes fCAi

$2, & Salianus interpretantur, licet ali-

videtur , eflet nata , & educata, o-

gedi fordes

ter Serarius ; neque enim ftztim puellz

mnes eam ,Sufianam , & Perfidem

/

X

Vtmatij

ad Regis confpe&um admittebantur.

exiftimabant.

Pracepit! Eunucho, ) Alteri Eunucho

Ut de bae ve emmino reticeref.) Ne

H. p

fibi fubdito.

vilior haberetur, ut fervili genere na-

Quàm

1477

Iu

Al R.

lt accelerarez. mundum muliebrem.)

ta; vel ne genti fuz invidiam confla-

JP

ïabzmt 1

Quamprimum tribueret ornamenta

ret apud Perfas , & Medos; vel di-

muliebria, veíles, torques, & alia

vina infpiratione, ut, divina in KHe-

m if

?ij

l,

:

itjo ]

€orpori ornando idonea.

bráos providentia magis appareretex

Farthy

TOhe.

!iïmdent ei Pf"g'f fiai. ) Efï phrafis

infyiratq,

P

C A.P.U T IL

337

: altero

14. Cum' autem veniffet tempus fingularum per ordinem ^

nifenat

puellarum, ut intrarent ad regem, expletis omnibus, qua ad

j0, C

cultum muliebrem pertinebant, menfis duodecimus vertebatur:

ita dumtaxat, ut fex menfibus oleo ungerentur myrrhino, &

m&nd&.—

aliis fex qduibusdam pigmentis, & aromatibus uterentur.

Ían, &

r3. Ingredientesque ad regem , quidquid poftulaffent ad or-

2008*

natum pertinens, accipiebant, & ut eis placuerat, compofitae

T.

- de triclinio foeminarum ad regis cubiculum tranfibant.

t illits,

14. Et quee intraverat vefpere, egrediebatur mane, atque

yrem, &

inde in fecundas zedes deducebantur,quae fub manu Sufagazi

s de do-

eunuchi erant, qui concubinis regis praefidebat: nec habebat

t, atque

poteftatem ad regem ultra redeu

-

ndi, nifi vqluiiret rex, &.—eam

venire juffiffet ex romine.

:

m: Mar-

1$. Evoluto autem tempore per o

rdinem inftabat 'ldies,- quo

Efther filia Abihail fratris Mardochaei, quam fibi adoptaverat

eticeret .

ynus, in

in filiam, deberet intrare ad regem. Quse non quafivit mu-

liebrem cultum, fed quaecumque voluit Egeus Eunuchus cu-

; Efther

1. Cun

ftos virginum, haec ei ad ornatum dedit. Erat enim formofa

um mulie-

valde, & incredibili pulchritudine, omnium oculis gratiofa,

& amabilis videbatur.

g dabatür

pites fuas

16. Duta eft itaque ad cubiculum regis Affueri menfe de-

.um [d men-

cimo, qui vocatur Tebeth, feptimo anno regni ejus.

ebatur 4do»

17. Et adamavit eam rex plus quam omnes mulieres, habuit-

. que gratiam, & mifericordiam coram eo fuper omnes mulieres,

jit pedif

yoadalfnt

& pofuit diadema re

gnare

in loco V atthi.

gni in ;apite ejus, fecitque eam re

IS. Et

M ngu/m,

B

dpieadum

12. Oleo mirrbino, ) Ex mirrha , ut

14. l fecumz'ä: 4des, ) Alias edes.

j fam ij

Valet

patet ex Gr&co, & FHebrao.

IS. Nen quaffvit muliebrem cultum. )

qtur eam

autem.oleum hoc àd emundationem

Scilicet extraordinarium.

lcut ne tó

ab omhni fetore, & fudore, & ad

16. Dubla eff itaque ad ezbiculum Af-

g Hebrg

labritiem , & mollitiem cutis.

fecrz.) Nullum in hoc Eftheris pec-

;7](2&04[74/ LA

Pigmentis-) Grecus vocat a'lu.n'tyfzcc-ra,

catum ; nam qua ad Regem induce-

1717

unctiones fcilicet, aut lotiones abíter-

bantur, concubinz illius fiebant, id

m SUHSQ u

endi fordes vim habentes..

,

eft, uxores inferioris notz, mifi fi

elicitt,

Aromatibus, ) CQua varia exant per

quam ad R'egina dignitatem Rex vel-

let evehere.

" Peffldfm

odorifera , & delicatiffima unguenta.

Quod vero Efther viro

13. Jogredientefque ad Regem,) Priuf-

nuberet infideli, nutu Dei fa&um ett,

;;m'ff

)N

quam ad. Regem ;ingrederentur, po-

qui has nuptias in publicum gentis

ftulabant ad corporis ornatum , qu&

judze bonum conciliari voluit.

j

TU

| d

omnia illis dabantur.

- Meufe décimo.) Qui noftro Decem-

[o5

driclimio feminarum. ) Gynæceoj

bri refpondet.

d ]

[2

parthenone.

ü

r a

d7.- Mif ivordidzfz.) Favorem.

u

i

Bibi, cum Gom. Menoch. Ton. JI.

n d

-

335

LI Bf,ä fb S-T H ER

j

18. Et juffit convivium praeparari permagnificum cun&is

principibus, & fervis fuis, pro conjun&tione, & nuptiis Efther.

Et dedit requiem uniyerfis provinciis

| Aiun a

,ac dona largitus eftv-jux.ta

magnificenciam principalem.

ts il

1I9. Cumque fecundo quarerentur virgines

ab At

, & con g-r'/ega!-

rentur , Mardochaeus manebat ad januam regis :

fifit

.20. Necdum prodid

erat Efther patriam , & populum .fuum,

juxta mandatum ejus. Quidquid enim ille przecipiebat, obfer-

of

vabat Efther: & ita cunCta faciebat , ut eo tempore fol

ita grat,

quo eam parvulam nutriebat.

]

q

21. Eo igitur tempore, quo Mardochzeus ad regis 'jan'uam

Ofnes p

morabatur, irati funt Bagathan, & Thares duo eunuchi regis,

7

. Qu

fie

feban

qui janitores erant, & in primo palatii limine praefidebant: vo-

[

lueruntque infurgere in regem , & occidere eum.

E

Tmpers&

22. Quod Mardochaum non latuit, ftatimque nuntiavit.re-

- adorabat

ERN

ginz Efther, & illa regi, ex nomine Mardochszi, qui ad fe

rem detulerat.

: bant: QY

23. Quaefitum eft

: &,:inventum , & appenfus eft uterque eo-

^^ 4 Cun

tum in patibulo. Mandatumque eft hiftoriis, & annalibus tra-

-

taverunt

-

ditum coram reze.

ti: dixe

$ Quc

i.

Mardoch

CAPUT

ell

yalde

j I 9. Ded;t req;zieä univerfis provinciis.

cum Hfiher colle&as virgines dicere

6. D

Tributa minuendo. . Jofephus de fefto

voluerit, id fa&um dicat regis intem-

tempore populis ob nuptizs indicto

perantia multas fibi uxo

E

res ; .& concu-

interpretatur.

binas quarentis.

Bïaltru

Principatem.) Principe dignam,

21. Tempoere quo Mardochaus, &$c.)

äæä Cedonm

I9. Cumque fecundo quarerentur vir-

Non eft idem tempus, quo quare-

gises.) Non fignificat. poft nuptias

bantur virgines, fed aliud' pofterius,

ibile eh .

E£fher iterüm quzfitas virgines, fed

cum fcilicet jam Efther regium con-

repetere videtur , quod factum fuerat

jugium , & dignitatem adepta erat.

Fijeum

Oripine An

poft repudiatum Vafthi , ad fübtexen-

drati fumt....duo eunuchi.) Sive

dam hiftoriam duorum eunuchorum,

propter Vafthi repudium; five pro-

gUhS Opmlo

qu£e contigerat, dum denuo quere-

pter. E.fther, & Mardochzum promo-

MORT

rentur virgines ad fecundas Regis nu-

traria,

tos; five itudio Macedonicarum re-

ptias, ficut pridem quzfite fuerant

rum Amano Macedoni confentientes,

L DC/?irPeA

ad priores, quas cum Vafthi Rex con-

conjurarunt in. Regem.

(

Walecitus

traxerat.

lta Vatablus, Sa, Sanch.

22. Mardeebeum non latu;t.) Ind

*

Qp fs.

Salianus, & non difplicetSerario. Bis

cium ei faciente Barnabazo fervo al-

|

1 u Jf;;,','m

ergo quafite funt virgines, primo

terius eunuchorum , ut ait Jofephus.

3[

Vümemdag

cum nuptizs contraxit cum . Vaflhi:

e083. Vopenfas .

i ]Oïchim

fece&ndo cum duxit. Efftherem.

Si

in crucem.

m patiäul:.) Aus

.ulþer Iä]'mum

quis vero etiam poít matrimonium

|

j

d Bäö'-'?ne

Caïqucgc.)gege vï)leqte,'& jubente.

E Nm flfä

:|

E

lï!

*t U

*

339

cun&i's

; FEfther

CAPU' ul

lt juxta

Zhnan a rege jitþllïldllf&l.fj indignatur, quod folus Afardbchæzzs Ju-

daus ipfum non adoret : quapropter- omnium S'udeorum interitum

ab zjjuero. impetrat , mittitque ad univeras provincias litteras

Ygtege

regis annulo fignatas , ut tertiodecimo die menfis duodeciimi

m fium

:

univer i ubique J'udei occidantur.

3. T30ft heec rex Affuerus exaltavit Aman filium Amadathi ,

lita etal

qui erat de ftirpe Agag: & pofuit fOlium ejus fuper

*

; janoam

» omne

s principes, quos habebat.

À

chi regs

. Cun&tique fervi regis, qui

in foribus palatii verfabantur,

- flé&ebant genua, & adorabant Aman: fic enim praeceperat eis

ant: o«

[ Imperator.

Solus

- adorabat eum.

(Ma;*do(chæus non fle&ebat genu, neque

)

tiovit re-

|

3. Cui dixerunt pueri regis, qui a

d fores palatii präeüde'-

qu adie

' bant: Cur praeter caeteros non obfervas mandatum regis ?

- 4. Cumque hoc crebrius dicerent, & ille nollet audire, nun-

enque 0

|[bus t

- tiaverunt Aman; fcire cupientes, utrum perfeveraret infenten-

tia: dixerat enim eis, fe effe Judaeum.

$. Quod cum audiffet Aman, & experimento probatfet, quod

Mardochzus non flecteret fibi genu

; nec fe adoraret , iratus

CAPUT

eit valde,

/

m Mardochæüfh mittere manus

6. Et pro nihilo dux?t in unu

fuas:

jnes dicere

Ug

vepis Infert"

Xaltzvit Aman.) Quem alii Per-

ezm.) Perfarum Reges divino hono-

$4 & a

EE

fam , alii Amalecitam , ali

re coli volebant a fubditis: huic fup-

parem cultum volebat Àman, quem

chatihy d)

Macedonem faciunt. Admodum pro-

yo quite

babile eft eum patre, ac gente fuiffe

merito negabat Mardoclieus.

Macedonem , matre Períam; loco

4. Dixerat enim eis fe e[fe 7ud;mm.')

i poüeïïus !

Agagaum , fiveBugaum, & antiqua

Ideoque religione impediri , ne divi-

no illo honore Amanum afficeret , rie

origine Amalecitam , atque ita in fin-

quct ;

3v

. gulis opinionibus aliquid erit proba-

forte putaret ex füperbia, aut faftu

jye pto»

bile, nec ulla erit alteri plane con-

ilum abnuere. .Eídras; Nehemias,

traria.

-

& alii, qui apud Reges Perfarum gra-

tia floruerant , privilegio fortaffe ob-

gicamum P

x

De firpe Agag.

j Notiffimüs eft hic

.Amalecitarum Rex ex lib 1. Reg.

tinuerunt, ne ad illud adorationis ge-

om*enrientes;

cap. 1$-

nus tenerentur, ut putat Serarius.. Id

Pofzáit folium ejus , 6c. ) Quomodo

autem non fuit difficile ab Regibus

jniil-)

!ndäa

impetrare, poftquam magnam de ve-

yo lo **

Evilmerodach Rex Babylonis exal-

ro Deo in eorum animis

tans Joachinum, peofwzt z&remsms ejus

: opinionem

]

0 ePhUS.

Abé

fuper tbronum, Regum y. qui eranz eum . eo

ingeneraverunt.

:fiäuzj'

a2 Babylone 4. Regum a53. 28.

6. Pro nibile

P

mayit,

z(z'uxit.) Par;m:;- exi&äq

a. Nozn J?eä?cbgt gcuu. neque Adorabat

-

Ea

T

340

LIBRIEST

i

A.

i M

:.f:.;:« Gf

d

lï

fuas: äudiveraf;enim, quod effet gentis Judzeze, magisque vo-

n.i

luit omnem.

decima

nationem:

Judeeorum, qui erant .i'n fegwn;o Afueri , perdere

ad otnt

7. Menfe primo ( cujus Vocabulum eft 'N/i[an)anno duode-

que f&

cimo regni Affueri, miffa eft fors in urnam, quae Hebraice di-

varietat

citur Phur, coram Aman, quo die, & quo menfe gens Judzeo-

t ipfi

rum deberet interfici: &

exivit men-üs duodecimus, qui voca-

i^. ]

tur Adar.

Ut occi

$. Dixitque Aman regi Affuero : Eft populus per omnes

«l fene

provincias regni tui difperfus, & a fe mutuo feparatus, novis

tenfis.

utens legibus, & ceeremoniis,infuper & regis fcita contemnens.

Et optime notti

- fell

; quod non expediat regno tuo, ut infolefcat

14 3

per licentiam. *

fcireat,

9. Si tibi placet, decerne, ut pereat, & decem millia talen-

1s. F

torum appendam arcariis gazze tuze.

plere.

1o. Tulit ergo rex annulum, quo utebatur, de manu

füa ,

celebrar

& dedit eum

Aman filio Amadathi, de prog.enie Agag, hofti

[ flentibu

Judaeorum,

ir. Dixitque ad eum: Argentum, c

'o

juod tu polliceris, tuüm

E Lufy ;

fii De popl'läo age, quod tibi placet

I2. VO-

fferitum

7 Aden/ä prime.) Crui fefe Martio

aut religiones

in remp. inciucere pe-

üfrii.

noftro refpondet.

riculofum.

ltaque hoc titulo Aman

Qua Hebrasce dicitur Pbur.) Notant

Hebraós vócat in invidiam.

plerique Pur, five Phur non effe vo-

Regis. festa centezmaens. ) Ut Mar-

cem Hebraicam, fed Perficam ; eam ta-

dochaus pr&ceptam adorationem.

YU

men Pagninus Hebrgeam putat a ra-

M

| Per icenzzam.) Ex qua turba exci-

dice 315 pz7; qua fignificat confrin-

tentur, & regno

medig «

gere; & conterere , unde & fignificat

creetur periculum.

j pu.b'licæque paci

animi (yi

torcular, in quo uve, vel olive com-

9. Decem. millia. talegtorum. ) Ar-

Et]

primuntur , & confringuntur , & fim-

genti, ut eft in Hebreo, Chaldzo,

&t [icit

pliciter vas, in quod fortes conjiciun-

& QGraeco textu.

"alentum -unum

tur, &

per metonymiam fortem 1p

ficlorum tria millia continebat.

Si-

3 Inc

fam.

clus unus. quatuor Hifpanicis repali-

C'üdele ]

Qui wocarur dar.) Et Februario

bus equivalebat.

Pecunie füummam

RU US

noltro fere refpondet.

hanc offert Ámanus, rie forte caufa-

8. Per ommes provincias regni tuj

retür Rex judaorum clade tributa re-

B70 hr

dilperfüus. )

giaimminui, itaque decem millia ta-

cere poffit.

Utcfi malus fit ; ubiqueno-

lenta offert ,

quibus danminum &rarii

4 fe muruo jäþmwms.

d) Ut facile op-

compenfetur.

g Cf!rþh

primi poffif. ..

dreariis gaza. ) 'Thefaurariis.

E

Nowvis utens £egibus,) In. Perfide fci-

lO. Taoür ergo Rex aznuum , &. c) Ad

0,2961

licet ; alioqui-enim leges Hebraeorum

literas, deereta contra Judaos obfi-

Qu

ref

€erant perantiqua.

gnanda R'egis ipfius nomine.

| fepu l

ga

Noyas leges ;

dle h

] n ii

C A P.U T IH & IV.

TE

Sque vo-

( 35 Vocatique funt fcribze regis menfe primo Nif£n, tertia-

: perdere

decima die ejusdem menfis, & fcriptum eft, ut juflerat Aman,

) duode«*

ad omnes fatrapas regis, & Judices provinciarum, diverfarum-

que gentium, ut qu&eque gens legere poterat, & audire pro

yraice di-

varietate linguarum, ex nomin

aj

e regis Affueri, & litterae iïgna-f

5 fudeo-

tze ipfius annulo.-

qui Yoct-

s ad univerfas provihci*;s,

1. Miffz funt per curfores regi

vt occiderent atque delerent omnes Judseos, a puero usque

p omno

ad fenem, parvulos, & mulieres uno die, hoc eft,tertiodecimo

'

15, 10715

itemnens,

rent.

menfis duodecïmi, qui vocatur Adar, & bona eorum diripe-

infolefcat

I4. Summa autem epiftolarum hac fuit,ut omnes provincise

fcirent, & pararent fe ad preedictam diem.-

llia talet*

1. Feftinabant curfores, qui miffi erant regis imperium ex-

plere. - Statimque in Sufan pependit edi&tum, rege, & Aman

uny fut,

celebrante convivium, &

N

cun&is ]'udæi;, qui in urbe erant;

38 hoft

äenþibus.

x

CAPüTïm

ris, tuum

Lu&us Mardochei , ac reliquorum . Studeorum: ob. paratum ipfis

r Vo-

interitum. — .Eflber autem ut ju[Ju Mardocbai S'udaorum neci oc-

-,.--—-

currat , €? non vocata ad regem ingrediatur, jubet. cum jejunio

inducere pe

itulo Àmaon

pro fe triduo orari , idem ipfa faciente.

Uz cum audiffet Mardochaeus, fcidit veftimenta fua, &

Y Ut M

ationem.

indutus eft facco, fpargens cinerem capiti: & in platea

mediæ

| [ufbæ CXCi:,

civitatis voce magna clamabat, oftendens amaritudinem

animi ful ,

licæqüe pa

qifi.) M

5. Et hoc ejul

atu usque ad fores þalatij gradi'-äns. Non enim

erat licitum indutum facco aulam regis intrare.

,. Unldg0

locis, ad quae

ntu Junquï

4. In omnibus quoque provinciis, oppidis, ac

jinebat.

S;-

cruüdele regis dógma pervenerat, planttus ingens erat apud

l-

nias T?

*

Judaeos , jejunium , ululatus, & fletus, facco & cinere multis$

« fümm

Pro ftrato utentibus.

/

jetributa T

Uu5

» 4', Ine:

" eillia &t*

13. Cwrfóres.) Vide infra cap. $.

iï. Celebrante comvivium. ) In Gre-

nnum æmll

co 'eft wwrmoforro -compotabant ,

num. lol

comeffabantur.

il occideremt .

: aünes j4daos. )

urgfïis'.

d

Qui fe fuga eripere hoftibus undique

I.V'

Ocemagz

a clamabat.)Apud LXX.

u

"

fepti facile non poterant.

Credibile

Leoitur eum clamaffe: T'ollitue

ui40s

Yine

tamen aliquos elapfos fibi confuluiffe,

gens, quz nihil injuile egitp

R

34

L.]

L

LIBRI ESTHER

. |

4- Ingrefï'æ autem funt puellae Efther, & eunuchi, nuntia-

veruntque ei. Quod audiens confternata eft, & veftem mifit,

16

reris,

ut ablato facco indueret eam : quam accipere noluit.

$. Accitoque Athach eunucho, quem rex miniftrum ei de-

diebus

derat, praecepit ei, ut iret ad Mardochæüm, & diíceret ab eo,

jejuna

Cur hoc faceret.

non vo'

6. Egreffusque Athach,

ivit ad Mardochseum frtantem in

". 1

platea civitatis, ante oftium palatii :

precep

7. Qui indicavit ei omnia, quae acciderant, quomodo Aman

promififfet , ut in thefauros regis pro ïudæorum nece mferret

Bfller

argentum.

COIIaruii

8. Exemplar quoque ednfh, quod pendebat in Sufan, dcdzt

ei, ut reginze oftenderet, & moneret eam, ut intraret ad re-

277

Gem & deprecaretur eum pro populo fuo.

: 9. Regreiïus Athach, nuntlawt Efther omnia, quae Maïdo—

chæus dixerat;

o. Qu refpondit ei, & juffit, ut diceret 1Xlardochæo :

Dïe

I I. Onines fervi regis, & bun&æ, quae fub ditione ejus funt,

tra bsfi]

noruünt provincie , quod five vir, five mulier, non VocatusQ

interius atrium regis intraverit, absque ulla cun&atlone flatim

fiftorio !

interficiatur:

nifi forte rex auream virzam ad eum tetenderit

^. Cu

pro figno clemen:ise, atque ita poffit vivere.

Ego igitur quo

€jus, &

Tanü, (

modo ad regem intrare potero, quee triginta Jam diebus non

fum vocata ad eum ?

$ D

pe

12. Quod cum audiffet Mardochseus,

t

13. Rurfum mandavit Efther, dicens : Ne putes, quod ani-

&N

mam tuam tantum liberes, quiain domo regis es prae cunt&tis

te hod

Judaeis.

.I4. Si enim nunc filuerlsïper aliam occafionem hberabun«

L

——

tur fudaei: & tu, & domus patris tui, peribitis. Et quis novit,

N

utrum idcirco ad regnum Venerls,utln tali tempore parareris?

HEbTæO

f!yo, 1d eü

15. R ur-

4. Nunzciavernutque ei.j Ex quo

loqui: forte i inquam; nam mulieres

dbeTm

/l/; ;

tamen non infertur puellas, aut eu-

regie magna cura cuftodiebantur.

h

nuchos ejus cubicularios fcivifle ge-

& C

nus B]US 3 nunciaverunt enim tanquam

7. Qui indicavit ei omuia, qua. de-

d d

rem novam, mirabilem, luctuofam,

ciderauz.) Wideliffimum oportet fuiffe

P[f[q

hunceunuchum , cui Mardochaus Re-

o

dtim J

nihil. cogitantes :

an ipfam regmam

ginz gentem- Ggm&cat, quam ne Rex

n

att! ngeret.

Alà

?en

V(jfem suüfft, st ablata faeeo s &fc. )

quidem adhuc didicerat.

? uf ;

tem

Tre

tü

Ut fcilicet. palatium honefto habitu

YT. 4nream Virgatn. ) Sceptrum au-

adire poffet , & fortecum R egina col-

reum;

34'7 4f

T a

j

CAPR-ÜTIV&V.-

348

Is. Rjurfiïmque Efthef hzec Mardochzeo verba manäa*&itf

em qufit

16. Vade, & congrega omnes Judaeos, quos in Sufan repe-

reris, & ora:e pro me. Non comedatis, & non bibatis tribus

'1m el de-

diebus, & tribus no&ibus: & ego cum ancillis meis fimiliter

ret ab eo,

jejunabo, & tunc ingrediar ad regem; contra legem faciens,-^

non vocata , tradensque me morti, & periculo.

sntem m

1T. lvit itaque Mard

;

ochaeus , & fecit- omnia, quee ei Eüheg

preeceperat,

CAPUIT. V.

do Aman

t inferret

Eflber ad regem ingre[]a poflulat , ut cum zfman ad /z'mhz veniat

comoivium : in quo ab exbilarato rege de fua petitione interrogata,

an, dedit

utrumque ad fequentis diei comotoium imvitat : iuterea .

3 rurjum

r ad fe

ZAnan indignatus f[e a Mardocbeo non bouorari, -

erucem illà parat. -

a Mardo—

e autem tertio induta eft Efther regalibus Veüimentis,;

chao:

1. 'Dï

& ftetit in atrio domus regise, quod erat interius, con-

«ejus fünt,

tra bafilicam regis : at ille fedebat fuper folium fuumþin con-

1 YOCALUS,

"

fiftorio palatii contra oft'um domus :

iïanterh, placul:t oculis

one fiazim

2. Cumque vidiffet Efther reginam

tetenderit

ejus, & extendit contra eam virgam auream , quam tenebat

teitur quo

manu. Qu:e accedens, ofculata eft (ümmitatem virgae ejus.

jebus 101

4. Dixitque ad eam rex : Quid vis Efther regina? quze eft

petitio tua? etiam f1 dim

idiani partem regni petieris, dabitur

tibi.

qui i

4. At illa refpondit :

Si regi placet, obfecro, ut veniäs ad .

avi.

ye cuns

me hodie, & Aman tecgmï;" ad convivium quod par

m

2

'15' ^ Statimïï

liberabute

16. Traden

!aue megporti ,4 ö'/)eric;zla.)

3. Etiamfi. dimidiam partem regni.)

yis ovl

In Hebrzo eft,

x Wmnæ'a perzbo.

Pe-

icin magnificentie, & liberahtatis

vilo, id eft, etzamft perire. oportear , ut

argumentum loqui folitos reges con-

! Pal

arerts

4

is Matt.

habent LiXX.

firmari poteft exemplo Hero

Afffitam,) Palatium.-

Cap. 14- 7

m 'n-mh.aæ

I.B

In confiflorio palatii;) ebr,

4. Venias

e

J ad comvivizm.) INo-

üebamul' ,

& Chald. & L XX. ze domo regid.

luit ftatim Efther aperire petitionem

yi4, V

a. P/z:cw'f.) Efther. fed non pri-

fuam , fed eum fibi magis demereri

;ui?g

mo Itatim ingreflu, ut.patet ex cap.

convivio,in quo etiam fa&us hila-

epote

135- 9. offenfus, quod acceffiffet invo-

giodh

gis N

rior , facilius poflulata conccderet.

Bet

cata, quafi ipfe cum fuo edico com-

Accedit, quod nunc multi aderant,

quim i

temneretur.

quos abeíTe optabat,. & aberat Aman,

-Firgam auream.) In clementia fi-

quem 'mgxäme adéfíe oportebat.

-

| SC?PHW "

gnum, ut dicitur cap. 4. num. 11.

3

LIBRÍI ESTHER

2

44

$. Statimque rex: Vocate, inquit, cito Aman, ut Eftlier-

obediat vo'untati.

Venerunt ita

que rex, & T&man ad convig

vium , quod eis regina paraverat.

:

Áux it

6. Dixitque ei rex, pofiquam vinum biberat abundanter:

! adwq

Quid petis, ut detur tibi? & pro

C

jua re poftulas? etiam fi di-

midiam partem regni mel petieris, impetrabis.

L

7. Cui refpondit Efther : Petitio mea, & preces funt iftzc.

W

g. Si inveni in confpectu regis gratiam , & fi regi placet,ut

det mihi quod poftulo; & meam impleat petitionem, veniat

prafent

4. V

rex,& Aman ad convivium quod paravi eis, & cras aperiam

regi voluntatem meam.

tuntiafí

9. Egreffus eft itaque il

lo die Aman laetus, & alacer. Cum-

0m, re

que vidiffet Mardochaeum fedentem ante fores palatii, & non

)Qu

íolum non affurrexiffe fib1, fed nec motum

« praet

feffionis fusae , indignatus eft valde:

.

quidem de lqca

^

lIüs. aC.

1o. Et diífimulata ira, reverfus in demum fuam, convocavit

4 t

ad fe amicos fuos, & Zares uxorem fuam :

:

TterTus

^ 11. Et expofuit illis magnitudinem divitiarum fuarum, fi

Iio;-

: juben

rumque turbam, & quanta eum gloria fuper omnes principes,

patatum,

& íervos fuos rex elevaffet.

f. ie

12. Et poíft haec ait: Regina quoque Efther nullum

: alium

Teredia

vocavit ad convivium cum rege, praete

rme: apud quam etiam

6. Cur

É

cras cum rege pranfurus fum.

quem r&

. 13. Et cum haec omnia habeam, nihil me'habere puto, quam-

Àmip, (

diu videro Mardochzeum Judaeum fedentem ante fores reg?as.

DTfe

14. Refponderuntque ei Zares , uxor ejus, & ceeteri amici:

T Refï

Tube parari excelfam trabem, habentem altitudinis quinqua-

$ Del

einta cubitos, & dic mane regi, ut appendatur fuper eam Mar-

J

Placuit

efdhr

dochaus, & fic ibis cum rege leetus àd convivium.

9. Et

Qus

€i 'conüiium ; &juffit excel»fam parari crucem.

T

Dotabituy

CAPUT

|(6. Pofiquam vvinum biberat aäuhddïä- &Vnon donec 'vider& )zan dorantæm.m&

£ér. ) Sic interpretatus eft D. Hiero-

14.7z/frt excelfam parari erucem.) Ut

l

*Vm?lm

nymus Hebrzam phrafim. — I» cozv;-

»

facilius undique videri poffet ad ma«

uhn

"7j;0 viz£.'

iorem ejus ignominiam, & terrorem

9. Paravi eis.) ld eft parabo ; fa-

caterorum.

Erat autem crux infa-

Qu trbeny

mior, quo altior.

Itaque Chrifti Do-

Wt a Reg,

loco futuri.

pe enim Hebrai prateritum ufurpant

»

Nibi)

mini crucem reliquorum patibulis

QUO

13. Sedemrzem ante fo

res re 2454 Non

fuiffe celfiorem non inanis efl. tradi-

merg

audet fateri plane morbum fuum ; dicit

tio. Vide Gretferum de Cryce lib

1, Cap* 7:

£tigne ió

enim tantum, quapsdia videro [edm:c»,m;

Mij

s'ümo

-

af-*æ æ*:æ g

N

345

ut Efther.

CAPUT VL

àd cornyi-

Rex in le&is fibi ttotfe annalibus Mardocbei ]ïzlelitäfem /n 'deteä?z's

indanteri

jam f di-

adver[us regem eunucborum infidis reperiens , jubet ipfum, ut

Jecundum a rege , per 4man bonorari.

un

l

f

[

I.NTO&em illam duxit rex infomnem, juffitque fibi afferri

lacet. u

hiftorias, & annales pr

.

;

Venia

|

prafente legerentur,

iorum temporum. Quse cum illo

. d

T

petia

2. Ventum eft ad illum locum, ubi f&riptum erat, quomodo

nuntiaffet Mardochzeus infidias Bagathan , & Thares eun

ucho-

er, Cur-

rum, regem Affuerum jugulare cupientium.

ji, & 00

3. Quod cum audiffet rex, ait: Quid pro hac fide hohoris,

n de loco

ac preemit Mardochseus confecutus eft? Dixerunt ei fervi il-

lius, ac minifiri: Nihil omnino mercedis accepit.

4. Statimque rex : Quis eft, inquit, in atrio? Aman quippe

:onvocaviþ

interius atrium domus regiae intraverat, ut fuggereret regi,

rom, filo»

& juberet Mardochaeum a

»

paratum.

fhgi pat/ibülo, quod ei fuerat pree-

principes

$. Refponderunt pueri : Ama

4

n ftat -Ai-n alt*rio. Dixitque rex:

Ingrediatur.

lum 2lutt

6. Cumque e

ffet ingreffus, ait illi * Quid debet fieri viro,

yam t

quem rex honorare defiderat ?

Cogitans autem in corde fuo

jto, quam

Aman, & reputans, quod nullum alium rex, nifi fe vellet ho-

n

norare,

res 165

! 3?»

ieri amic

4. Refpondit: Homo, quem rex honorare cupit,

5

$. Debet indui veftibus regiis, & imponi fuper equum,

qui

; quinqu

m M

de fella regis eft, & accipere regium diadema fuper caput fuum,

. 9. Et primus de regiis principibus, actyrannis teneat equum

, Placil

€jus , & per plateam civitatis incedens clamet, & dicat: Sic ho-

(APUT

norabitur, quemcumque voluerit rex honorare.

M

. 1o. Dixit-

[

Wf";mffm

Nj

erietth

J

"i

Jomnem. ) Divinitus ab Affuero

exhibitione,

7. Honoraré eupit.)) viiximii honoris

fíomnum ablatum affirmantLX X.

offet 2

qui habent, Doemznus autem amewit fo-

& mrcïcffi

j

mnum a Rege zocte z Ia.

B. duj de fella r «f.) Cui ni-

eux n

3. Nibil ommiuo mtrcedis accepit.))

mirum rex infidere folet.

JChn

( U0

9. Tyrannis. ) Principibus, proceri—-v

Quod meritigratiam 2quet ; nam alio-

qui honorem aliquem

; & munera prq

bus , fatrapis,

TL

delatione acceperat.

od

Bi&l- £ A Como MüzOb'b. Tbmo III-

Xx

n

9

34

QLXKBRI ESTHER

1o. Dixitque ei rex: Feftina, & l"umptä. ftola, & equö ; fae

i

iealu

vis fie

ut locutus es, Mardoch&o Judao,qui fedet ante fores palatii:

Cave, ne quidquam de his, qus locutus es, prezetermittas.

trabis,

ip Tulit itaque Aman ftolam, & equum, indutumque Mar-

3À

dochaeum in platea civitatis, & impofitum equo preecedebat, :

0 fel,

atque clamabat : Hoc honore condignus eft

n r

voluerit honorare.

; quemcungle Tex

LT

12. Reverfusque eft Mard

6chæus ad januam palati;i,& Amaäx

fhür, J

feftinavit ire in domum fuam , lugens,. & operto capite :

mulosv

13. Narravitque Zares uxori fuce, & amicis, omnia, quae

DUnc at

pem,

eveniffent fibi. QCui refponderunt fapientes, quos habebat in

confilio, & uxor ejus: Si de femine Judoeorum eft Mardochzeus,

m

ante quem cadere coepifli, non poteris ei refiftere, fed cades

potentic

in confpe&tu ejus.

6.Dy

I4. Adhuc illis loquentibus venerunt eunuchi regis, & cito

elt Àm:

eum ad convivium, q

&t regir

runt.

vuod Tregina —paravervat : Perggre com pulee

. ^. Re

ortum

GAOUTCVL

quret Ef

Eflber n comoiroio regem pro fua, €&? populi fui ita precatur, &?

Datatum

4dman S'udaeorum adverjarium acculat , quem rex in cruce ab

,* Qu

illo parata-.Mardocbao Ju[bendi jubet.

Itrafiet

travit itaque rex, & Aman, ut biberent cum regina.

Tuife, j

1. IN

vino

jrimere.

2. Dixitque ei pox 'etiam ,fevcunda die? poftquam

inca-

Of regig'

d&os narrantes divinitus patrata þro-

9. D.

I2. Reverfüfgue .e/zlb ad januam 24!4-

£, ) .Ad priftinum fcilicet officium,

digia in ZEgypto, &c. ad populi If-

& ut videtur , ad priftinum etiam fac-

raelitici tutelam.

Peculiarem etiam

J DO?M

ci veftitum , dum videret, quo exitu

inftin&um divinum ruine imminen-

[

fabula ccepta clauderetur.

Cum in-

tis prenuneium agnofcere nihil vetat.

n

4 Redy,

terea Judai peracto jejunio ma

gng GVX-

Nifi malis exiftimare, fapientes hofce

i g u

pedatione penderent.

magos fuiffe, quiconfulto Dzmone

)

Operto capite. ) Quod ferre honpof-

refponderint.

MISM

fet oculos intuentium fe, quafi expro-

l14. Pergere compulerun:.) Modus

les ,

brantes obfe

Qu

[ Dole

quium a-b' eo exhibitum

hic loquendi fignificat horam jam fuif-

Ut Cefel

lu

inimico fuo. :

Ífe tardiorem , & optaffe Amanum,

f

13. Narravitque Zares, (9c.) Uti-

fi fieri pofTet , abftinere convivio-

que fciebant, qua palam gefta erant

Víper |

1l

T icet

& tota urbe celebrabantur , fed éffun-

I. T biberemt cum. Regiza. ) LXX.,

P

&ere animum fuum voluit ad mero-

^ eudyuara vocant enim. Gra-

C(]m]

gis levamentum.

ci fympofia, que Latimi convivia,.

GUS 1

S; de [lemine Tudaorum, &c.) u-

Hebrei etiam a bibendo, 7183 D vf hes

Ue '-ïh

à Ta

mlfem

ürq

