«f Fili

7. Exivit autem fors prima ]ojar

ä]

2l Fllu

9. Tertia Harim , quarta Seorim,

Hebri.

9. Quinta Melchia, fexta Maiman,

1o. Septima Accos, octava Abia,

i hn

9. Fili

1t. Nona Jefuz, decima Sechenia,

12. Undecima Eliafib, duodecima Jacim,

yo. Fili

fecundug

13. Tertiadecima Hoppha

; decimaquarta Isbaab,

ga, decimafexta Emmer,

y. Mif

14. Decimaquinta Bel

1$4.

Decimafeptima He

zir, decimaottava Aphfes,

1on, Cotu

famlatu

16.

Decimanona Pheteja, vi

cefima Hezechiel,

.

17.

Vigefimaprima Tachin, v1

gefimafecunda Gamul;

minores;

ta Maaziau.

18.

Vigefimatertia D

alajau , vigefimaquar

fecundum minifteria fua ut ingr

edian-

ig. Hze vices eorum

tur domum Domini, & juxta

ritum fuum fub manu Aaron pa-

Dominus Deus Iírael.

Is füi*z'l

tris eorum , ficut praeceperat

*

de filii

(

ao. Porro filiorum Levi, qui

reliqui fuerant,

N

$ Arþran :

erat 5

ubael, & de filiis Subael

, Jehedeja.

inceps Jefias.

2I.

De filiis quoque Rohobiae pr

h Jahath :

Gty

22. líaatri vero filius Sal

emoth , fi

liusque Salemot

J

tüin

25. Filius-

Gs

Wsv

—De fiiis Amram. ) Qui fuxt *

i

ater |

g. Exivit autem , ($6.) Recälïfentur

Aaronis, & quüs.

?4. Filiug

viginti q

uatuor vices , feu fortes fa-

cerdotum, qui partim erant ex p

ofte-

Subacl.) Qui erat pronepos Amram;

Hlills sz'n

vis Eleazar, partim ex pofteris Ithamar.

nam erat filius Gerfon filii Aaron.

^&. Fili

Íi perti

* 10. Ollzva 4bia. ) De hac forte

Vide cap. füperiori num.. 16. Mentio

fuit Zacharias pater Joannis Baptiüæ*,r

fit hujus Subael, quia erat thefauri

iam Vero.

Iuc.3. $

piepofitus, ut habemus infra cap. 26.

Antiliam x

amu Aaronis.) Summi fa-

num. 24-.

tit ficerte

19. Sub m

Y

Hie

ecrdotis, qu

; Aaroni íucceíferat, cui

al. De filiis queque Robobit.

P

1 quod !

arere debebant inferiores facerdotes,

non dicitur, cujus filius fuerit .oho-

Fili M

& Levit&.

ARU etm

bias; fuit autem filius Eliczer , ut

Patris eorzmwi.

) Ex quo omnes fa-

habemus fuperiori capite num. 17.

ehri,

cerdotes genus trahebant , &. quem

[

ias alios etiana

t nomi

omnes Levite ut patrem veneraban-

Jefías-) HabuitR ohob

iori cap. num.

u MO!')«

filios, ut patet ex fuper

1

A

tur, obfequium , & obedientiam ?lli

17. citato , fed fit ment

o tantum Je-

lidelg fi

praftantes.

fiz, qui erat hic Princeps.

GH miUm

20. Qu

reliqui fuerant. Prvater fa-

trà Eïeazzn

22. Salemotb. ) Qui fuperiori cap.

cerdotes »

de quibus batenus actum

num. 1$. appellatur Salomith,

D'on ufæp

eft hoc capite.

Blu

! H

EOE o

N

1

L

z

H

d o

CAPU T XXIV. & XXV.

78

himelech ]

25. Filiusque ejus Jeriau primus, Amarias fecundus, Jahaziel

dotzlium,

tertius, Jecmaan quartus.

Eleuar: B

allar.

24. Filius Oziel, Micha : filius Micha, Samir.

25.. Frater Micha, Jefia: filiusque Tefiae, Zacharias.

)

26. Filii Merari: Moholi, & Mufi. ' Filius Oziau: Benno:

Z Filius

Hebri.

quoque Merari : Oziau, & Soam, & Zachur, &

*

28. Porro Moholi filius Eleazar, qui non habebat liberos.

29. Filius vero Cis, Jerameel.

3o. Filii Mufi, Moholi, Eder, &

fecundum domos familiarum fuarum.

]eri—moth : if filii Levi

31. Miferuntque & ipfi fortes contra fratres fuos filios Aa-

ron, coram David rege, & Sadoc & Ahimelech, & principibus

familiarum Sacerdotalium , & Leviticarum, tam majores, quam

;

Ü

minores: omnes fors eequaliter dividebat.

;g'redians

CAPUT XXV.

aron pe-

Ex fs Afapb, Heman, & lditbun cantoribus., pjaltis , 46

$ Am Tan

citbaradis vigintiquatuor familie , ac vices forte

difhribuuntur.

GifturDav'i-"dä, & magiftratus exercitus,. fegregavei*ünt in

ahath:

I:.I

minifterium filios Afaph, & Hgman, & Idithun: qui pra-

Al

; fis

Gu ww

pheta-

fuit pter

23. Elufque cjus. ) Scilicet Jahath.

24« Fiius QOzicl.) Oziel eft quartus

30. FH Mufi, Moboli., &?c y Muhä..

lium habuit ejufdem nominis cum

filius Caath, füpra cap. 23.num. ro.

patruo fuo Moholi

$ ;uius mentio fa-

il Aaron,

c6. Fili Mesari.) Fla&enus recen-

&a eft num.. 2g.

, Mentiq

fiti pertinent ad familiam Caath ,

31. Contra. ) Ex altera parte.

r thefaun

jam vero tranfit ad familiam Merari :

Fra:res füos,

familiam vero Gerfon. tacitus prete-

tos fuos.

) Propinquos, & cogna-

rit facer textus.

Porro verficulus.hic

Omzes fors &

qualiter- drvidebat, )

, ) H

ita quoad fententiam ordinandus eft:

Quoad minifteria templi, qua illis

PFilü Merari , Moholi, & Mufi,

forte obveniebant..

jt Ro

Oziauetiam , & Sohan , & Zachur,

odl 4 u

& Hebri.

Qziau autem filium ha-

. I7

buit nomine Benno.

l. /A M Mesffratus. exercitus..) Principes.

cxercitus , tam politici, quam

jos triar

23.- Mobol; fíius Eleazar , qui nom

Ecclefiaftici.

:ap, Wm'

Babebat fülios. ) INon eft fentus Mo-

In miniferinz..) Canendi.

ntum J v

holi filium fuiffe Elleazari, fed econ-

tra Eleazarum Moholi filium liberos

Ejlios Af2ph ,. G. ). Vide di&a füpra

cap. 6. num. 39.

jori P

non fufcepiffe.

Prephetarent. ) Canerent prophetias,

À

Baél. cuta Cons, Ménoch, Tog. LL

LIBRITIPARALIPOMENON

74

f. fur

phetarent in citharis, & pfalteriis, & cymbalis, fecundum nu-

diebant

merum ífuum dedicato fibi officio fervientes.

&lMa-

.odto.

2. De filiis Afaph : Zacchur, & Jofeph , & Nathania,

! g Mi

rela filii Afaph : fub manu Afaph prophetantis juxta regem.

quam rm!

3. Porro Idithun : filii Idithun, Godolias, Sori, Jefejas, &

. Egt

Hafabias, & Mathathias fex füb manu patris fui Idithun, qui in

eunda G

cithara prophetabat fuper confitentes, & laudantes Dominum.

10 T

4. Heman quoque filii Heman, Bocciau, Mathaniau , Oziel,

IT

Q

Subuel, & Jerimoth, Hananias, Hanani, Eliatha , Geddelthi,

D.

Q

& Romemthiezer & Jesbacaffa , Mellothi, Othir, Mahazioth:

15*

s. Omnes ifti filii'HemanVidentes regis in fermonibus Dei,

, X

ut exaltaret cornu: deditque Deus Heman filios quatuordecim

& filias tres.

URU

16. N

.6. Univerfi fub manu patris fui ad cantandum in templo

Domini diftributi erant, in cymbalis, & pfalteriis, & citharis,

Yi

1. U

in minifteria domus Domini Juxta regem:

icet, &

—Afaph videl

1. D

Idithun, & Heman.

7- Fuit

40. T

Scriptura, non femel prophetas pro-

five Píalmos, Deiaudes. Vide dicta

a. Q

fupra cap. 15. num. 22*

priefignificat, eos fcilicet, qui obfcu-

2)

Gitbaris.ySupra cap-1$. n.1

6.—-vocekm

Ta, aut futura prevident.

Itaque He-

Tlebream , quam hic habemus, vulga-

man erat Videzs Regis,id efl, cantor,

2j.9

'tus Interpres as vertit. Vide ibi dicta.

aut muficus Regius, aut Cantoribus

prafeáus.

24 5

Pf/zlreriis.) Fiebr. zabi;s. Vide di&a

4f 0

eodem num. r16. utetiam.de cymbalis.

dnm [ermonmilus Dei.) Pfalmis nimi-

Secupdum numerum faum.)

uotquot

rum, & prophetüs, quas canebant;

erant ad hoc numerati , & deftinati.

vel, cum Rex vacaret fermonibus,

!

o« Sub manu Afapb.) Níapho fubjeai.

id eft negotiis , non politicis , fed di-

vinis, & facris.

*

Prophetantis juxta Regena.) Pagninus,

29

|

& Vatablus vertunt, a4 rzperium Re-

Ut esaltaret corna.) . Ad laudandum

de

m

gi; quos fecutus Exmanuel Sa expli-

divinam potentiam ,"qu& cornu me-

——

Cat, juxta Regis imperium. Mel cer-

taphora defignatur in fcriptura, & di-

vinge potentie, .& bonitatis opera.

". Nin

te dicitnr juxta Regem, quia alii con-

ad vastandum im

'dithlm)

ftituti erant Cantoresin Gabaon, qui

6. Univirfi ..

Erdiri

locus prozül erat a Rege.

Vel tan-

templo Domini.) Vam.mafculi, quam

WOS, q

dem dicitur juxta Regem, quia in eo-

feminze cantibant in templo. Wide

i* t [

demtemplo, utpote amplo pluribus

Abulenfem queft. 14.

*

locis divinz laudes concinebantur a

guxta Regem.) Vide.dida num. ^. -

Dodor;

fen lntellik

.cantoribus, quorum aliqui juxta folium

Alaph, videlicet ,. 6c.) Et fenten-

$. Mj

Regis chorum conftituebant.

tia imperfecta , quia decft. verbum.

þm df

3. Super conftentts , $0. ). Flebr. 44

Senfus ergo-eft, hos tres fuiffe Prin-

confitendum , 69 laudandum, oX X. con-

cipes omnium Cantorum ; licet füb il-

j* Canto

10.

lis effent alii viginti quatuor Princi-

Ortine 1

fefí

nem , t$ laudem Domini.

&Detent

. Heman videntes Regis. ) Sicutcan-

pes minores ex eorum filiis, a qui-

F*r lq 7

tores appellantur.prepbete , ita etiam

bus viginti quatuor' Cantorum vices

ocel

dicuntur wew;zes, qua vox aliogui in

nomen habuerunt.

B8 qus

——

N

C€APUT XXV.

73

um ey-

7. Fuit autem numerus eorum cum fratribus fuis, qui eru-

. diebant canticum Domin

;

i? cun&ti do&tores, ducenti octoginta

, & M

.

. oCto..

'eperm,

8. Miferuntque fortes per vices fuas, ex sequo tam major,

dfeys, &

- quam minor, doétus pariter, & indo&tus.

Iny quiin

9. Egretíaque eft fors prima Jofeph , qu

i erat de Afaph.r Se-

omimum,

'€unda Godoliz , ipfi, & filiis ejus, & fratribus ejus duodecim.

IO.

Tertia Zachur, filiis, & fratribus ejus duodecim.

eddelthi,

XiI.

Quarta Ifari, filiis, & fratribus ejus duodecim.

ioth:

X2

Quinta Nathanize , filiis, & fratribus ejus duodecim.

bus Dei,

13.

Sexta Bocciau , filiis, & fratribus ejus duodecim.

ordecim

I4.

Septima Tfreela, filiis, & fratribus ejus duodecim.

15.

O&tava Jefajae, filiis, & fratribus ejus duodecim.

16.

Non2a Mathaniz , filiis, & fratribus ejus duodecim.

| templo

Cltharis,

1T7.

Decima Semeja , filiis, & fratribus ejus duodecim.

18:

Undecima Azareel, filiis, & fratribus. ejus duodecim.

Jioet, &

«X9.

Duodecima Hafabis , filiis) & fratribus ejus duodecim..

[ Fut

2o.

'Tertiadecima Subael, filiis, & fratribus ejus duodecim.

jetis pro»

2 .

Quartadecima Mathathize, filiis, & fratrib. ejus duodecim..

qui obícu-

22.

taque He-

Quintadecima Jerimoth, filiis,& fratribus ejus duodecim.

|, GIftOD)

23.

Sextadecima Hananize, filiis , & fratribus ejus duodecim.

antoribus

24.

Septimadecima Jesbacaffze,filiis, & fratrib. ejus. duodecim.

25-

O&tavadecima Hanani, filiis, & fratribus eius duodecim.

yis pifi«

26.

nebant ;

Nonadecima Mellothi , filiis, & fratribus ejus duodecim.

onibus ,

27.

Vigefima Eliatha, filiis, & fratribus ejus duodecim.

28.

Vigefimaprima Othir, filiis) & fratribus ejus duodecim.

29.

Vigefimafccunda Gedd

s

elthi, filiis;& fratribus ejus duo-

sdandurti

K 2.

yru m«

decim.

3o.Vige-

. Numeruseoxum.

, &d

) Filiorum Afaph, :

equalitas ,. quantum fieri potuit, ita

opeti,

Idthun, & FHeman.

ut qualibet claffis totidem haberet

m

Erudichant canticum. jj Docebant. ce-

Cantores.

Deinde res forti permiffà

efl, ut juxta illam primum, fécun.

j, qum

ia canio. l[JXX. dotli erant caacre.

teros, quippe Do&ores. Hebr. Do77

. Yil

dum, aut tertium.locum, &rc. forti-

Doülore;. ) Hebr. & LXX. Peiti,

rentur ha claffes, five ex melioribus

1mh- "E

feu Jatellig2^tess

Cantoribus. claffis aliqua.conítaret , fi-

- fentet

9. Mi erunique lortes per-vices füas.)

ve ex deterioribus, fiveprarogativas

verburt,

Jom diflributis in vipinti quatuor clat-

aliquas haberet , propterquasaliis pre-

[Te Prin-

fes cantoribus forte decretum eft, quo

fevi poffet, five non.

:et'fub 1]-

erdine.in templo adeíle, & canere

Doüus pariter , & indóflus. ") Id eft,

deberent,

diftributi fünt in 26. claffes, in quarum

princ-

Ex equo tam major , quam m:no« ,.6c)

fingulis. erant duodecim magiftri, feu

mi

j Yi

Iloc eft, in claffibus ordinandis, fu-

periti ejus rei; alii vero minus periti,

per quas fortes milYz funt ;. fezvata eft

qui à dodtig inftruebantur,. *

ss

ó

LIBRI!I. PATRALIP'O.MENON

4

'u.Ht

5o. Vigefimatertia Mahazioth, filiis; & fratribus ejus duo-

ecim.

otnes

14 H

41. Vigefimaquarta Romemthiezer, filiis, & fratribus

| .,ejug

qduodecim.

diarum,

CAPUT XXVI

n M

pet fami

/Zïemplz' jani!ar—es-ex Levitis varie caffes defignantur, €? que

u C

porta a qua familia fit cuftodienda Jorte di]ponitur , item

filio eju

qui tbefauros , & va[a [acra cuftodiant.

feptentr

vifiones autem janitorum: de Coritis Mefelemia, filius

15 0

z. Dï

3

dorus «

Core, de filiis Afaph.

16. $

3. Filii Mefelemise : Zacharias primogenitus, Jadihel fecun-

athanael quartus.

citad y

dus , Z;abadias tertius ,

3. [£lam quintus, Johanan fextus , El

!

ioenai feptimus.

.

tüor pe

4. Filii autem Obededom : Semejas primogenitus, Jozabad

vbi eni

fecundus, Joaha tertius, Sachar quartus , Nathanael quintus,

. Ammiel fextus, Itfachar feptimus, Phollathi oCtavus : quia

g I

benedixit ill1 Dominus.

via, bi

6. Semei autem filio ejus nati funt filii) praefe&ti familiarum

fuarum : erant enim viri fortiffimi.

Est :

7. Filii ergo Semejze : Othni, & Raphael, & Obed, Elzabad,

hæ: & ela

14 r

& fratres ejus viri fortiffimi : Eliu quoque, & Samachias.

pes janit

9. Omnes hi de filiis Obededom : ipfi,.& filii, & fratres eo-

putti,

rum fortiffimi ad miniftrandum, fexaginta duo de Obededom.

Sicu

9. Porro Mefelemise filii, & fratres eorum robuftiffimi,

7 f

xlecem .& o€to.

Wt al eo

131 E(

1c. De Hofa autem, id eft, de filiis Merari: Semri princeps

Vide d

(non enim habuerat primogenitum, & idcirco pofuerat eum

l4 $

pater ejus in principem.)

il. H-.e,];-»

tas äd 0

Selen

d. Iviffones autem

$« Quia l;r;:'ncdix-z't z lIl Dominus.) IVI;II-

mh, cuj

fes janitorum.

janitarufn.) Claf-

tos dedit filios propter arcam Dei do-

tm&o W

De.Corzr/s.) Janitores enim tantum

mi receptam. Vide ^. Reg. 6. 11.

Téquent

fuerunt e flirpe Core, & Merari;

- 6. Prefetli f amifk&arum [uarusi) Prin-

lj ]

'Core autem, . cujus hic mentio elt,

cipes familiarum, id eft, fortium ja-

C'tclrg

eft filius Aaron, ex quo fequitur, fi-

nmtorum.

ROm

lios Core fuiffe Caathitas ; nam Aa-

Erant enim viri for'iffmi, ) ldeoque

atur S;"

ron, & Mloyfes a Caath filio Lievi

apti, ut janitores effent ad cufiodiam

genus ducebant.

templi deftinati.

in 1. ten

Flins-Cere

!60 V!

de filizs " A[aph. ) INon

l1o. dd eff, de Filiis Merari.) Qui

Vem,

eft fententia Core fuiffe de filiis A faph,

erant de filiis Merari.

wandm

fed Mefelemiam fuiffe-de filiis Afaph,

Nez enpn babuerat primogenitum. )

tunt

qui erat de filiis Core.

Scilicet fuperfitem, cum wdivifiones

; )l

?IU,&

CAPUT XXVI.

77

n. Helcias fecundus, 'Tabelias tertius, Zacharias quartus:

ejus duo- |

omnes hi filii & fratres Hofa, tredecim.

ibus ejus j-

12. Hi divifi funt in janitores, ut femper principes cufto-

diarum, ficut & fratres eorum, miniftrarent in domo Domini.

É

15. Mifi» funt ergo fortes ex aequo, & p

arvis, &;magn-i's,

pet familias fuas In unamquamque portarum.

E qu |

ifati

14. Cecidit ergo fors orientalis, Selemize. Porro Zacharise

filio ejus, viro prudentiffimo, & erudito

, fortito obtigit plaga

feptentrionals.

i, filiu

15. Obededom vero, & filiis ejus ad Auftrum: in qua parte

domus erat feniorum concilium.

d fecun-

16. Sephim, & Hofa ad Occidentem, juxta portam, quae du-

cit ad viam afcenfionis : cuftodia contra cuftodiam.

ls.

17. Ad Orientem vero Levitae fex : & ad Aquilonem qua-

tuor per diem: atque ad Meridiem fimiliter in die quatuor : &

Jozabad

üintus,

ubi erat concilium, bini, & bini.

18. In cellulis quoque janitorum ad Occidentem quatuor in

us: quia

via, binique per ceilulas.

aliarum

K 5

19. Hee

"

ha, & claffes janitorum conflitute funt,

quam fordes projicerentur. Vide Vil-

;Jzabad,

12. Primcezpes cuflodiartmz. ) Princi-

ld$s

lalp. tom 2. par. a. Cap. 32. pag. 219.

pes janitorum ad cuftodiam tempii de-

Cuflodzz contra cufladzam.) Culto-

tres €0-

putati.

die fibi invicem

xTedom.

Sicut & fratres eorum.) n Hebr. eft, e

debant.

, &e -rggi—one refpon-

le'm j

regzone fratemm fuorum, d eft, per vices,

17. d eristem vere Levite fex«)

ut alii eorum fratres, feu cognati.

Ad portam orientalem , quae przci-

13. Ex equa & parvis, ( magnis.)

pua erat, plures conftituuntur Levi-

rinceps

Vide di&a fuperiori cap. num $.

t& cuftodes; ad portas vero minus

t eum

14. Sorsorientalis.) Utatria, & por-

pr&cipuas , qua ad latera erant templi

J He-

tas ad orientem culítodiret.

tantum quatuor, quia etiam circa illas

Selemis.) Efft idem cum Mefele-

minor erat populi frequentia.

1

mia, cujus mentio num. r. fed coü.

IN

)Mx

^ Quarwor per diem.) Quatuor fin-

] Del dg»

tra&o nomine per aphaerefim non in-

gulis diebus.

.

.

H

frequentem apud Hebraos.

U evat Concz

lium.) Dä quo num.15.

s Prm

1j. Íp qua parte dommus erat feniorum

18, Je — cellulis qaueque jamitarum. )

qum J*

comcilium. ) Aula, in qua. cogebatur

Pagninus & Vatablus vertunt , 1«2 Ze-

concilium feniorum , quod appella-

^

mum , five ad celislam doflirumentorun

]deoque

batur Sanedrin. Vide Villalp. tom,

-9

in quibus fcilicet cellulis inftrumenta

in 2. terpli ichnographia

templi fervabantur ; quorum ufus erat

J['godiam

16, Vram g,Qm/ïani:.) Viam aecli-

in facrificiis,

vem,

) Qi

Vatablus vertit ;& via férata

lz via.) Afcenfionis, cujus mentio

à

afcendenze, ) AXliqui ex Hebreo ver-

facta num. 16.

tunt, zZ eccidenzem cum porta projc-ffi'a-

Binique per ctllulas,) LXX. duo d

jj f )

yvifiones

a,X -de porta interpretantur , per

per feceffrones,

LIBRI.LE PARAL.ïP'öMENON

78

) Tísa

19. Hze funt divifiones janitorum , filiorum Core, & Merari.

20. Porro Achias erat fuper the

forinfecus

fa.ur.os domus Dei, & vaía

fantCtorum:

3. Dor

tifimi, 2

21. Filii quoque Ledan; filii Gerfonni: de Ledan principes

Contra OC

familiarum, Ledan,, & Gerfonni, Jehieh.

nifterum.

22. Filii Jehieli : Zathan, & Joel fratres ejus, fgper thefau-

ï

ros domus Domini,

, Het

faaritis, & Hebronitis, & Ozielitis..

milis, &

23. Amramitis, & I

David t&

21. Subael autem filius Gerfom , filii Moyfi, praepofitus

thefauris..

Galaad,

a5. Frater quoque ejus Eliezer, cujus filius Rahabia, &

3. Fra

principes

hujus fibus L(a12s, & hujus filius Joram, hujus quoque filius

Zechri, & hujus filius Selemith::

fitis, & (

tium Dg

26, Ipfe Selemith; & fratres ejus, fi

up—eï' thefauros fantctorum;

quae fanCtificavit David rex, & principes familiarum ,. & tri-

buni, & centuriones, & duces exercitus.

2;. De bellis, & manubiis preeliorum, qua& confecraverant

ad inftaurationem , & fupelleétilem templi Domini.

28: H.ec autem univería fan&tificavit Samuel Vid

ens,& Sa"u!'

filius Cis, & Abner filius Ner, & Joab filius Sarviee: omnes qui

Selemith , & fratrum. ejus.

r

fanGtificaverant ea per manum.

29. I'faaf—-

29. lfaar

&rant ex f

20. Super thefauros , 6c. ) Exat pr&-

fon, & Subael; velfenfum elle ,. Su-

puum, &

bael fuiffe prefectum. thefauri. in- afi-

fie ïure M«

pofitus, & cultos pr&

cipuusomnium

Mieoque 47

thefaurorum. templi.

Porro- thefauri

quo ex filis, d ex progenie fua;

nomine fignificatur aurum ,. & argen-

qu&ap

tiorrefponfio eft, & expeditior.

tur n terh

tum five fa&um, fiveinfe&um, vafa,

:

26. Super zhefauros: fas dlorum s

&c..)

ürbes, (

Cuftos auri ,. argenti ,. metallorum ,.

locis dify

veítes, & univería fupeliex pretiofa..

c'ills ad 0

V.fza (anttorum. ) Vafa. pretiofa fan-

& aliarum. rerum pretiofarum fan&ie

&ificatain ufumtempli, facrificiorum-.

ficatarum,, id eft, templo ,. quod: fin-

iliviti m

23. Amramitis, 66.). De Amramitis

&um- erat ,. oblatarum ,. ex prada ,. in

165 itnito

manubiis a vi&oribus,. ut hoc verfi-

jo. lle

&c. ut vertunt Pagn. & Vatablus: fen-

liis Cl

tentia: autem.eít eos, qui fequuntur,

culo , & fequenti patet. ex- textu.-

effs de Amramitis, líraelitis, &c.

29. Sanülifeavit.) Dedicavit..

Pritag

c4. Sübaelautez, 69c.) Elic Subaelex

Samuel Videns. ) Ssmuel propheta

: feptin;

filiis Caztherat thefaurorum Princeps.

cum Rempublicam admin:flraret.

. Uebron ]

Saul Filins Gis. ) Primus Rex Wrae!is.

Filius Ger[on fili Moyf. ) Fieri non

eunt g.

poteft, ut. Subael filius fuerit Gerfon

Per manum Scdemitb.) GOwmnes, qui

itreeban

jmmediatus , & vixerit tempore Da-

aliquid Domino obtulerunt, per ma-

LT

num-:Selemith illud confecrarunt , tra-.

Cb u

vil poft tot annorum centurias.. lta-

dentes.illi cuftodiendum ,. quod offe-

que vel dicendum eft aliquot genera-

5

UET

tiones omilfTas fuiffe mediasinter Ger-

rebant,.

æ"n W

A

'CAPU'T*XXVïï.

79

& Menzri

29. lfaaritis vero preeerat Chonenias, & filiis ejus, ad opera

& & w

] ío

rinfecus faper Ifrael, ad docendum , & judicandum eos.

30. Porro de Hebronitis Hufabias, & fratres ejus viri for-

1 principes

tiffimi, mile feptingenti praeerant Iífraeli trans Tordanem

a

& in mi-

contra Occidentem , in cun&tis operibus Domini,

yer thefan-

nifterium regis.

31. Hebronitarum autem princeps fuit Jeria, fecundum fa-

elitis,

milias, & cognationes eorum.

Quadragefimo anno regni

roepofitus

David recenfiti funt, & inventi funt, vir

i fortiffimi in ]azer

Galaad,

habia, &

32. Fratresque ejus robuftioris statis, duo millia feptingenti

uque fxlius

principes familiarum.

Prepofuit :utem eos David rex Rube-

nitis, & Gadiis, & dimidiee tribui Manaffe

n&borum,

2 in omnefminiite—

rium Dei, & regis.

[ü " &. tl'i-

craverant

1 Sau?

moes qui

.

CAPUT

6jus

29. lfazaritis ,. €9c. ) lfaarit& , qui

39. Ha;—«

quibus f'erv'ientes, verbi gratia, juris«

/

erant ex flirpe Caath, docebant po-

di&ionem illius exercentes, vel colli-

pulum, & difceptabant caufas eorum

gentes reditus, &c.

i eflä,.sq-

de jure Mofaice legis refpondentes,

31. Hebronitarum «utem Princcps fuit

Qu 1. d

ideoque zZ opera forinfecus , wut dici-

penie: fil,

J«rias.) Non fuit hic folus Princeps,

aypeditiot

tur in textu , deftinatierant, quiaper

quia etiam Fafabias , & filii ejus fue-

urbes, & vicos regnilfraelitici variis

runt Principes num. 3o.

Qu 66")

locis difpofiti erant, ut omnibus fa-

Secundum familias , $ cggnationes.)

getallorumy

cilis ad eos pateret acceffus , nec erant

um fande

Minores fclicet , qua fub familia

uod: fit

alligati minifteriis templi , ut canto-

Hebronitarum diftinguebantur.

res, janitores, &c.

Quadragefimo, &ec. ) Ultimo regni

! Fædïiin

3o. Je Hebronitis

Davidis anno.

doc verte

filiis Caath.

"

vt Qm erant ex

textu«

Inventi [ant. viri foitiffmi.) Levite

Praerant Ifrael.) Illi nimirum mille,

nimirum , quorum ha&enus mentio

avit

& feptingenti Levitz , ex familia

fatta eft.

p;-,.ophem J

Hebron 1fraeli preerant , quia judices

4&r.) Civitas Levitica in tribu

|hraret.

Gad. Vide Adrichom. in tribu Gad.

erant , & alia munera, & prefe&uras

: H'i*üä is.'

exercebant,

num. 240

mnfs ; qm

du cuntlis operibus Domini.) judi-

32. Frd,zrfjäz:e gjh'-s.) Vi.i de cogna-

ep me-

cando juxta legem , & rudes docendo,

tione Jeria.

fE.

trd«

qui& ad eandem legem pertinebant.

In orune enizifle.ium. Dei, 6$ Regis.)

Et in mizifferium Regss. ) Regiinali-

Vide dica num. 30.

-

$0

LIBRIEL PARALIPOMENON

; Dut

CAPU TT XXVIL

*

filius ]oj

Recenfentur. duodecim principes , quorum finguli [uo mene viginti-

6 lpfe

f2 ; prieel

quatuor millibus praerant : ad hac priucipes , Jeu preef ectà

7, jl

tribuum , tbefaurorum , relique fuä/iam'æ-

RENNNIINEEERUTUNTIEENERETITIUTI ETA RLSA—— —— OASÉ É

filins ejus

regis recenlentur.

$. Quir

z. [71li1 autem ifraeï fecundum numerum fuum, principes fa-

i turma

miliarum, tribuni, & centuriones, & praefe&i, qui mi-

9. Sext

niftrabant regi juxta turmas fuas, ingredientes, & egredientes

torma ej

per fingulos mem

1o, 9e

|

f-e..s in anno, vizintiquatuor millibus finguli

preeerant.

Ephram:

4. Primse turmae in primo menfíe Jesboam p

.. QQ

ræe;ratr filius

Zabdiel, & fub.eo vigintiquatuor millia.

9.

Zanhi:

3. De filiis Phares, princeps cunctorum pr

1n

cipum in exer-

Bs sss r

citu menfe primo.

Qui n

4. Secundi menfis habebat turmam Dudia Ahohites , & poft

lc vicarius

fe alter nomine Macelloth, qui regebat partem exercitus vi-

terpretatur.

. 5. Dux

quenti tunr

g—i?n*tiqua.tuïor millium.

quà filius t

[

undam-numerum fznm.'y Yd eft;.

militare, quod per unum tantum men-

"$s

fem duraba*..

praell

li lael, qui Davidi mini-

LT

flrabant in numero certo , funt hi,

Vigent: quatuor millbus. ) 'Tot enim

Hebræi, k

qui mox recenfentur.

Dicitur fecun-

aderant R'egi per fingulos menfes.

dum numerum fuum , qua Principum,

z. lg prime men[e. ) Qui dicebatue

Bamïjdi.

Nüfan , & fere Martio noíiro re-

pe facerdos

trnbunorum, centurionum, &c. cer-

ts, Deh()g

tus quidam erat numerus, ut vide-

fpondet.

(J- 11701'24

bimus.

gesboam

Qui erat de tribu Tuda,

ut qui ad

D

miliam Phares, ficut Da-

Bo

Principes familiarum , tribuni, G'cen-

) Mf'r,fg

guriones, Cc ) Omnes , qui Davidi

vid ipfe pertinebat.

quem ïam

miniftrabant ex filiis ifrael , five Prin-

3

Princeps cunüorum. Principum.

!

cipes familiarum effent , five tribuni,

Nonauctoritate, &imperio , id'enim

4d

pertinebat ad. principem militiz Joab;.

via orgre

five centuriones, &c. funt hi, quos

uda,

recenfebimus, & hoc ordine, quem

fed dienitate quadam ,. & iure prace-

Fin ej

recitabimus , difpofiti.

dendi, non folum tempore (inchoabat

enim annum) fed etiam loco, cum

Tortie f

Principes familiarem. ) Mlultitudi-

res ferret, ut plures conyenirent.,

Vr parti

num, feu turmárum , ii nimirum,

$- Me, t

qui viginti quatuor millibus przerant,

4«. Secundi menfis.) Qui ab EHebrais.

ut interpretatur"Abulenf. quzft, 7.

dicitur liar ,. qui Aprili noflro re-

10 filice

Tribua?,) Mille militibus Chiliarche.

fpondet.

4:45;]

Dudia ALobites.) 1n Ilebr. eft Do-

A ey u

Cezturiozes, ) Cui centum militibus

imperabant.

dai: LXX. habent , AwJiz,

Hujus:

Ttitts a

[

Prefetli.y CQui Princi

þum familia-

Ducis nulla- eft alibi mentio..

Patria-

A ptin

Ew) fWe

fum vices. gerebant ,. & 1is. impeditis

oftendit illum fuiffe de tribu Juda,

munere illorum fungebantur.

fuit enim Ahohi oppidum ejus tribus..

&t L

Jpgredientes, ). Ad. minifterium fuum

" gius fi

Vide.Adrichom..;n tribu Juda num.z4.

!0!, cum

"

CNPUT

XXVII.

8t

s. Dux quoque turmze tertize in menfe tertio erat Banajas

t virit

filius Jojadze facerdos : & in divifione fua vigirtiquatuor millia.

6. ipfe eft Banajas fortiffimus inter triginta & fuper trigin-

odj

ta: prseerat autem turmae ipfius Amizabad filius ejus.

1. Quartus, menfe quarto, Afahel frater TJoab, & Zabadias

filius ejus poft eum , & in turma ejus vigintiquatuor millia.

$. Quintus, menfe q

uinto, princeps, Samao;h Jezerites : &

ncpe f

in turma ejus vigintiquatuor millia.

|, qu! mi-

9. Sextus, menfe fexto, Hira filius Acces Thecuites: & in

Yedientes

turma ejus vigintiquatuor miliia.

us finguli

Io. Septimus, meníe feptimo, Helles Phallonites de

: filiis

vat filus

Ephraim: & inturma ejus vigintiquatuor millia.

11. OCtavus, meníe ottavo, Sobochai Hufathites de ftirpe

n exet-

Zarahi: & in turma ejus vigintiquatuor millia.

m;Nonusg

Q:?i regebat partem. exercitus, ) Elrat

Zerites patronymicum nomen fit fa-

s,&poft

hic vicarius Dudiz, ut Vatablus in-

mili& Jezeritarum, ( cujus mentio eft

rcitus Vi«

terpretatur , & Salian. idque ex fe-

iNum. 26. 30.? pertinuiffe dicemus ad

quenti turma confirmatur num. 6. in

tribum Manafle trans Jordanem.

E

qua filius toti turma vice parentis

9. Mezfe fexïa.) Menfe Elul , ut

ntum me-

praeft.

vocantHebrazi,qui refpondet Augufto.

Tot enii

$- Lemenfe tertic. ) Sivanappellant

Hira firus 4eces. ). INumeratur hic

Hebraei, & Majo refpondet.

idem in fortibus David tam 2. Reg.

rnenfes,

Bazjas.) Detribu Levi, erat quip-

23. 26. quam hoc libro fuüpra cap.

; dicebatur

aofiro 1€

pe facerdos, & filius Jojade facerdo-

11. num. 28.

tis. Dehoc Banaja vide z. Reg. 23. zo.

Thecuires. ) "lhecua eft in tribu Ju-

6. Juizabad.) Utvicarius, & pr&-

da. WVide Adrichom. in tribu ]uda

rbu Judoy

fedus.

num, 236.

fiat P

7. Menfe qzmko.) Menfe [unio ,

1o. Menfeé feptizm. ) Mlenfe "Vizri,

quem lammuz dicunt Hebrai.

hoc eft, Septembri.

gt )

- dfzbel fvater Joab. ) Davidis ex Sar-

Helles Phallenizes.) Supra cap. xz.

) qd'enim

via forore nepos, ideoque ex tribu

num. 27. eodem modo nominatur 5

jtíe o2

Tuda.

in 2, autem Regum cap. 25. num. 26,

ie prece

E;hus ejus pofó eum.) Micarius , &

dicitur de Phalti, qua diverfitas etiam

fortaíffe fucceflor, quod indicare vi-

eft in textu Hebrao.

Fuit Helles de

lf;,,chozbat

detur particula illa, 22f euz.

tribu Ephraim , ut hic exprefle ha-

kirent: :

g. Mezfe quiüfa.) Menfe Ab ; ]u-

betur.

Hebreis

lio fcilicet.

»1.. Mezfe efavo. ) O&obri, quem

ollro ld

Samaozb Jezerites.) INon fatiscon-

Hebrai Marchefuam appellant,

ftat, ex qua fuerit tribu, Si vox Te-

Hafetbites. ) De Hufathi oppido,

.diDo-

zerites patriam fignificat, ad tribum

ut videtur, tribus Juda ; nam Sobo-

, Bujus

Gad pertinuiffe dicemus , fuit enim

chai ex hac tribu fuiffe colligitur €X

: pará

]ezer, five Jazer civitas illius tribus,

€o ,; quod dicitur eum fuifle de ftirpe

feparata Levitis, ut conflat ex cap.

)ü ud ,

Zerahi, hoc eft genus duxifle a. Zara

ys t ]bus

6. hujus libri num. 81. Si vero Je-

Juda filio.

num:l4'

Dibl, cum Com. Menoch. Tonm. II

85

LIBRILPARALIPOMENON

12. Nonus, menfe nono, Abiezer Anathothites de filiis Te-

ï

24 *[oat

mini; & n turma ejus v1gmt1quatu0r millia.

uia fupet

r3. Decimus, menfe decimo, Marai, & ipfe Netophathites de

vl fuerant

fhrpe Zarahi, & in turma ejus vigintiquatuor millia.

45 9upe

. Undecimus, menfe undecimo, Banajas Pharathonites de

his autem t

fi]ns Ephralm & in turma ejus vigintiquatuor millia.

ribus, pre

IS. Duodemmus menfe duodecimo, Holdai Nethophatites,

26. Opel

de ftirpe Gothomel

& in turma ejus vigintiquatuor millia.

prert E

16. P'orro tribubus praeerant in Ifrael, Rubenitis, dux Elie-

?. Vin

zer filius Zechri : Simeonitis, dux Saphaüas filius Maacha:

—

tem vinari

17. Levitis, Hafabias filius Camuel: Aaronitis, Sadoc:

38. Nat

18. Juda, Eliu frater David : Hfachar: Amri filius Michael:

—

bus, Dalan

9. Zabulomtls Jefmajas filius Abdiaze: Nephtahtlbus, Te-

Timoth filius Ozriel :

29. Pori

fux Setral

20. Filiis Ephraim; Ofee filius Ozaziu : dimidice tribui Ma-

Adii:

naffe, Joel filius Phadajae :

o. Süp

2I. 'Ét dimidize tribui Manaffe in Gal aad, Jaddo filius Zacha-

dias Meto:

rie: Benjamin autem, Jafiel filius Abner:

3. SUp

223. Dan vero, Ezmhel filius Jeroham : hi principes filiorum

Yírael.

pes fübila

253. Noluit autem David numerare eos a viginti annis infe-

[ n

]

rius: quia dixerat Dominus, ut multiplicaret Ifrael quafi ftellas

bole Tirseft

coeli.

24.* Toab

dixerat

14. f

12. Mezfe nozza,

Quem Casleu di-

Ij. Menfe duodecimoe. ) Webruario,

Tam Qp al

eunt Hebrai, & Novembri refpondet.

quem Adar Hebrai dicunt.

"natborites. ) De Avathot , quod

N o

Nethopbatbites.) Midedi&anum. r3.

Vl d tribu

eppidum fuit juxta Jerufalem , erat-

De flirpe Góorbonicl. ) Fatris Caleb ex

tvit, tf

que juris facerdotalis in tribu Deniamin.

tribu Juda

omiftong

! De filiis Jemini.) De tribu Benia-

16. Porro tribubus, t$c.) Qui mox

quam fic

mm

Nam de voce Beniamin ali-

quando tollitur prima fyllaba Ben,

recenfentur , fuis tribubus przerant

Vitütus i

jure fucceffionis , & primogeniturz.

Pit; altera

hoc eft filius, & remanent Jaz,

At qui prefe&uras militares exerce-

2l, Tium, (

vel Zemiz , quod dexteram fignificat ,

bant , illas Regls electione obtinebant,

five dextera ejus, & pro Bennmm

EQIS lmpq

Accipitur.

Rabenitis. ) Et etiam- Gadms , ut

Nn el n

putat Erman. Sa.

US cetfüs ;

13. Menfé Decimo.) Decembrx, quem

17. Leritis.) Exceptis iis , qüi fa-

m Duüme

Hebrzi Tevet appellant.

tuf, iifin

Neraphatbites. ) Exx oppido Neto-

cerdotes erant , & ab Aaron genus

phati in tribu Juda, ex filís Aaxæ fi-

ducebant, qui ducem. habuerunt Sa-

hi a

lii Juda.

doc, ut dicitur hoc eodem verficulo.

s T

12 Uicis

14. Menfe undecimo. ) ]anuarlo men-

23. Quia dixtrat , Óc. ) Quafi dicat,

QUs Ro

Íe, qui vocatur ab tHebraeis Seveth.

fatis multi erant rehqm , utopus non

Pharathonites.) iXx oppido Phara-

fuerit juniores numerare, qui plurimi

BU t t

fon in tribu Ephraim.

erant, magno numero 'fuccreícente fo-

uuS,au

Ul&ïum QX

N

CAPUT XXVI. -

83

de filii Je ]

247'*

loab filius Sarviae coeperat numerare nec '€omplevit : * Syp,

quia fuper hoc ita irrueratin IHfrael, & idcirco numerus eorum, zi. z,

uhathites de

D

qui fuerant recenfiti , non eft relatus in faftos regis David.

25. Super thefauros autem regis fuit Azmoth filius Adiel:

honites de

lià.

his autem thefauris, qui erant in urbibus, & in vicis, & in tur-

ribus, praefidebat Jonathan filius Ozize.

tophatites

* millia

26. Operi autem ruftico, & a

gricolis, qui exercebant terram,

preeerat Ezri filius Chelub:

dux Elie-

27. Vinearumque cultoribus Seme

[aacha :

jas Romathites : cellis au-

xdoc:

tem vinariis, Zabdias Aphonites.

28. Nam fuper oliveta, & ficeta

" quae erant in campeüriQ

s Michael!

bus, Balanan Gederites, fuper apothecas autem olei, Joas.

29. Porro armentis, quae pafcebantur in Saron, praepofitus

fuit Setrai Saro

ribui Ma-

:

nites, & fuper bqves in Valljbus, Saphat filius

Adli:

