Super portam Vall;s.) Portahecdues

cebat ad montem Calvariam, & di-

. Biiabitur t

in officio continendos valerent.

Philifthzos przfidio effent , & ad eos

19. Tratu:

&a eft Porta Vallis a Valle cadave-

7. Contra Arabes. ) Quia multiplex

rum , quomodo eam etiam vocat Je-

Tet icenfo

eft Arabia, contraeos Árabas pugnaf-

remias cap. 31. 40.

Exrat autem val-

€pra n fro

lis cadaverum jacens inter montem

fe Oziam ait facer textus, qui habita-

bant in Gurbaal.

pet alare th

Calvarie , & murum Jerufalem, fic

Ia Garbaal.) Ipfzeft Gerara , inquit

di&a, quodibi cadavera, offa, &ci-

fui-ffe Yilentur

D. Hieron. in quzít. in Paralip. z

neres eorum , qui in Golgotha mor-

TInceps ii

Wa peregrinatus eff Adiyabam. LIKX.

te puniti erant, aut combufli, proji-

M ! mOS Qu

in Regiis bibliis habent, £a£zraztes z2

ciebantur. Hac ergo porta 'egreffus

lt 'oïim 691

Petra , Arabiam , que Petrea dicta eft,

eft Chriftus Crucem bajulans.

Vl uderant

intelligentes.

Vide Adrichomium in

Im eodem mnurs latere.) Quod occi-

2- 'l e e() 100

tribu Simeon num. 57. ubi de Gerara.

dentem fpecabat.

L

Mfdlï*z db

Contra dmmonitas. ) In Hebraeo eít

I10. Tures in folizudine.) Ut ab hofti-

A. Tüdicit

IEyayynn ammebuzim, quafi duo 1o-

libus latrunculorum incurfionibus/tuti

: lii erag de

€ain Arabia Gurbaal, & Mehunim.

effent paítores in folitudinum pafcuis.

75 dj

VET

LXX. intellexerunt eo nomine popu-

11. $4b manmm Jehuel [cribe $. & e. )

ehiel fcriba ,

& WMaafias cenfendis

g" 1 fWE PTOr,»

dos;, quos ipfi Minzos vocant, quos

1. Adl)lerg

SStephanus de urbibus dicit fuiffe Ara-

tantum militibus Regis nomine prg-

Q

uod iiïi T0j

ÓN

CGAPOT XXVLI

Y5j

Dtta Artbes

ad prselia fu'b manu Tehiel fcribze, Maaüærque doCtoris, & fub

manu Hananise, qui erat de ducibus regis.

: & ivl

12. Omnisque numerus principum per familias virorum for«

JT'Opter Cre«

tium , duorum millium fexcentorum.

I3. Et fub eis univerfus exercitus, trecentorum , & feptem

'portem an;,

millium quingentorum.: qui erant apti ad bell

a, & pro ?ege

Druri latere;

contra adverfarios dimicabant.

I4. Praeparavit quoque eis Ozias, id eft,

cun&o exercitui à

lit cifternas

clypeos, & haftas, & galeas, & loricas, arcusque, & fundas ad

mpeftribus,

jaciendos lapides.

Vinitores it

15. Et fecit in Jerufalem diverfi generis machinas, quas in

ulturz de«

turribus collocavit, & in angulis murorum , ut mitterent fagit-

tas, & faxa grandia, egreffumque eft nomen ejus procul, eo

u*ocedeban&

quod auxiliaretur ei Dominus, & corroboraffet illum.

d

16. Sed cum roboratus effet, elevatum eft cor ejus in inte-

MDXETITIN- o

ritum fuum, & neglexit Dominum Deum fuum : ingreffusque

es, üpud quos

templum Domini, ad

Mingum pro«

?

Qlere voluit inceqfum fuper altare thy- |

"Gtrabo ol«

miamatis.

17. Statimque ingreffus poft eum Azarias facerdos, & cum

Felici, Dlii

oditerraneum.

eo facerdotes Domini o&oginta, viri fortiffimi,

Y Porta tec

18. Reftiterunt regi, atque dixerunt: Non eft

i officii,

jentale mufi

Ozia, ut adoleas incenfum Domino, fed facerdotum, hoc eft

*

oabzt Aqui-

confecrati funt ad hujufcemodi miniiïte,) *Exo.

iorn ).1ibj-

,

filiorum Aaron ,*qui

9

rium : egredere de fan&tuario, ne contempferis : quia non re- 3. feq

e

Port atl

putabitur tibi in gloriam hoc a Domino Deo.

ram,

[«

19. Iratusque Ozias, tenens in manu thuribulum, ut adole-

'alle cadive-

ret incenfum , minabatur facerdotibus.

Statimque orta eft

3m vodtt Je*

lepra in fronte ejus coram facerdotibus, in domo Domini fu-

t autem Va

U 2

20.Cum-

ter monterm

per altare thymiamatis.

yfalem, Wc

fuiffe videntur ; Hananiss vero fuiffe

hoc effet facerdotum, ut dicitur n. 18

, of &t

Princeps militiz : vel etiam dici po-

19. Orta ef lepra in fronze ) Quare

] Othl mOI'

teft , illos duos adflitiffe Hananiz,

nec abfcondi potuit: temere fe facris

yili, oj*

ficut olim regnante David Abifai , &

immifcenti pona capitalis debebatur ,

yta ag

Kthai aderant Joabo 2. Reeg. 18. num,

Num. 3. 10. &18. 7. Verum lepra

[ns.

2. Vide eo loco facrum textum.

inftar mortis erat, que& ab hominum

Quod o

Maz[is detleris. ) . klebr. Prafet.

confuetudine tanquam mortuos fepa-,

LXX. Jedicis.

rat, & eam etiam morti zquat Scri-

ab hofii-

Qui eraz de dueibus Regis. ) LXX.

ptura hoc loco , cum ait num. 16 6

sonibus/Litt

v5 Aixdónys v8 [DaciAgus , Vicarii Re-

elevatum e(t cor ejus ip interium fuwse.

Sl

Aliqui etiam illud Ifaie cap. 6. n. 1.

um Pafc(m

TA

)

gis , five Proregis..

7

16. Adolere wvoleit. incen[um , Gc.)

lp anno, quo mortzus eff Ozia: , explï-

g a

(endis

cant de anno, quo lepia percuflus eft,

iOmine Pïæ.

Quod illi non licebat, cum munus

t$6

LIBRIILPA RA'LI?,OMENO N

40. Cumque refpexiffet eum Azarias pontifex , & omnes

« 4 Urb6S Qu

reliqui facerdotes, viderunt lepram in fronte ejus, & feftinato

caltelo, & tU

expulerunt eum.

Sed & ipfe perterritus, acceleravit e

[en

o

redi,

s. Ipfe pj

eo quod fenfiffet illico plagam Domini.

eos, üederunt

4Reg.

a1. *Fuit igitur Ozias rex leprofus usque a

d diemr mortis

Jentaargenti,

*5 7* (fuze, & habitavit in domo feparata plenus lepra, ob quam eje-

hordei : hec-

&us fuerat de domo Domini. Porro Joatham filius ejus rexit

& tertio.

domum regis, & judicabat populum terrae.

(, Corrobot

22. Reliqua autem fermonum Oziz priorum,

& noviifimo-

cotm Domin

rum , fcripfit Ifaias filius Amos, propheta.

LI

*

1. eliqua.

23. Dormivitque Ozias cum patribus

fuis, & fepe—iierunt

& oper fen

eum in agro regalium fepulchrorum , eo quod effet leprofus:

- g Viginti

regnavit Joatham filius ejus pro eo.

fedecim anni

9. Dortay

C'APUT:^XXVH.

epm h civita

.yoa!ham pielas cómmeudatur , qui devitto rege Zhmnon magiam

ab eo mulétam accepit , cui Juccedit impius filius

Prpter-fdn

"Acbas..

AJris, din

4Reg. I:

Tgi

i quinque annorum erat Joatham, cum regnare coe-

lï-;;.

j

h

jha roniiti

piliet, & fedecim annis re

gnavit in Je;*ufalem * nomen

matris ejus Jerufa filia Sadoc,

M

dl

2. Fecitque, quod rectum erat coram Domino, juxta omnia,

quae fecerat Ozias pater fuus, excepto , quod non eft ingreffus

t

templum Domini, & adhuc populus delinquebat.

1 Vilgint

3. Ipfe sedificavit portam domus Domini excelfam, & in

fedet

muro Ophel multa conítruxit.

E Urbes

10 Confpet

ol. Fwit igitur Ozias , $c.) Higcut-

a parte orientali templi, & muro ci-

que ad finem capitis explicavimus 4.

vitatis intercipitur , ex quo ea pars

muri diceretur murus Ophel, *in quo

& ln F:/fiäu

Reg. 15. num. $. & deinceps.

t W'iatöl'ibug

loco Joatham ad quatuor ftadiorum

CUR & v

.I.

Iginti quinque amnorum ,65 c.) Vi-

Ípatium multum adificavit.

Quidam

tium ho[liu:n ;

de dida 4. Reg. 15. 53.

murum Ophel vertunt Mwraz elf Ui s

2. Adhuc ropulus delinquebar.) Scili-

& ad occafum templi collocant , qui-

5 ntrs p

cet in excelfis facrificando.

&t ff*

bus favere videtur Scriptura cap. 51.

näntem, Tam

3. Pertam . .

excel/zm.) Preci-

14. Nomine etiam Ophel habitatio

nt

puam templi portam, nimirum orien-

Nathinzorum, five Gabaonitarum vo-

& trbut

£alem.

cabatur, Efdre 2. 3. num. »6. S.

di

10j ) COD

In muro Opbel, multa confiruxiz.) Yleb.

Hieron. ex traditioneHebraeorum ait

0s Romzmg

plit in taty

& LXX. multum adifcevir.. Villalpan-

duas fuiffe Terofolymis pr&cipua al-

D teneh:

dus in fuo fchemate Jerufalem confti-

titudinis turres, quarum altera dicere-

,(

Xuit Ophel locum illum totum ; qui

tur Ophel, altera Bahan.

iv

NON

C AP-U'F XXVII. & XXVIII.

157

X, & omeg

4. Urbes quoque a&edificavit in montibus Juda, & in falti buæ

[s, & fefl Tiai

caH ella, & turres.

eIRVIt egredy

$. Ipfe pugnavit contra regem filiorum Ammon, & vicit

eos, dederuntque ei filii Ammon in tempore illo centum ta-

diem tortig

lenta argenti, & decem millia coros triticij ac totidem coros

0b quam ej-

hordei : hæc ei praebuerunt filii Ammon, in anno fecundo,

jUs ejus rexit

& tertio.

6. Corroboratusque cft ïoatham, eo quod direxiffet vias fuas

& novillimos

coram Domino Deo fuo.

-

7. Reliqua autem fermonum 1[oaucnzn"n & omnes pugna ejus,

: fepelierun

& opera fcripta funt in Libro regum Ifrael, & juda.

iet leprofust

-8. Viginti quinque annorum erat, cum regnare coepiffet, &

fedecim annis regnavit in Jerufalem.

9. Dormivitque Joatham. cum patribus fuis, & fepelierunt

eum in civitate David: & regnavit Achaz filius ejus pro eo.

( tigtn

CAPUT XXVIIH.

ijls

Propter-fcelera Achas: mulizplzcn*er afffigitur S'uda, primum ab

AMlyriis, deinde a filiis lfrael (qui ob id erudelitatis arguti a Pro-

reenare Coc»

pheia remittunt Sfudeos captioos cum preda) rur[um etiam ab

em: 20men

ldumeis, C? Pbilflbeis; zcbaz; tamen po[t omuem plagam

adbuc auget impietatem , cui pius .üzccedzz filius

üxta ornidy

Ezeclams.

t inereffus

ginti annorum erat Achaz, cum regnare cæpïi*et, & 4Reg.

VI

Ifam) 8*'

fedecim annis regnavit in Jerufalem : non fecit re&um 15-33:

" Urbes

in confpe&tu Domini ficut David pateg. ejus.

/4

$. Sed

3

li

& muro t

4. Jp falribus cajïel/zz ; 8 dturres.)

turnomen feciíle 3133rj e^emer, quod

Oghel, 1n qu0

Ut viatoribus, & paftoribus prafidio;

corum fïgm eat:

effent , & vim externam irrumpen-

In amuo[ecunda, €$tertio.) Dubium

u Räd A

tium hoftium arcerent.

videtur, an bis tantum folverint Am-

monite hoc tributum , an vero ter.

t Manin f/W 2

&. Contra Regem feliorum -Amor.) Tu-

jollocant , qm

gum fortaffe ludeorum excutere co-

Sed LXX. Interpretes difficultatem

nantem ; nam Oszias illos bello vice-

tollunt; fic enim habent

Hac affe-

jptuta ap j

rat, & tributum imperaverat.

rebat ei Rex frliorum Ammam quotannis y

yohd hzbltatlo

im primo anmo, 65 in fécundo ammo ,

w

[74

bgomtarum "

Coros. ) Continet corustrigintamo-

in tertio.

purm. 29

dios Romanos.

Vide Cornel. a La-

pide in tra&atu de menfuris ad finem

lejnti annorum . erat Acbaz ? 6e.)

debreorum 1it

Pentateuchi , qui etiam addit effe onus,

V

uz quatuor hifce primis ver-

, pracipig *

fibus habentur, explicata funt 4. Regq

1

atera dlcere'

quod ferre poteft afinus , qui cum-

Hebraice jypry Coarer dicatur , vide-

16. num. 2. & deinceps.

i

158

LIBRI II.'PARXRA'LIP(.)MENEON

u Sed

4. Sed ambulavit in viis regum Ifrael, infuper & fiatnas

3

adduxifüs

fudit Baalim.

minet vobi

'4. Ipfe eft, qui adolevit incenfum in valle Benennom, &

luítravit filios fuos in igne, juxta ritum

z

-X4. Stett

gentium , us inter-

»

Auarias f

fecit Dominus in adventu filiorum Ifrael.

* filius Sellu

. Sacrificabat quoque, & thymiama fuccendebat in exc

el?

bant de pt:

fis, & in collibus, & fub omni l1gno frondofo.

. $. Tradiditque eum Dominus Deus ejus in manu regis Sy-

r Ed

cemus Don

rige, qui percuffit

eum, magnamque preedam cepit de ejus im-

perio, & adduxit in Damafcum, manibus quo

& veleta q

que regis Ifrael

irà furoris -

traditus eft, & percuffus plaga grandi.

6. Occiditque Phacee, filius Romelize, de Tuda centum vi-

I4. Dimi

Ceperant, (

ginti millia in die uno, omnes viros bellatores : eo quod reli-

uiffent Dominum Deum patrum fuorum.

Tr. Stete

tendentes

7. Eodem tempore occidit Zechri, vir potens ex Ephraim,

Maafiam filium regis, & Ezricam ducem domus ejus, Elcanam

fpoliis: Cur

D0ic potn

quoque fecundum a rege.

9. Ceperuntque filii Iírael de fratribus fuis ducenta millia

Cürart ; qui

mulierum, puerorum, & puellarum, & infinitam praedam,

Cotpore, i

pertuleruntque eam in Samariam.

$

Vititem palt

nomi—ne Oded

?

fhariam.

o. Ea tempeftate erat ibi propheta Domini,

qui egreffus obviam exercitui venienti in Samariam, dixit eis:

16 Tem

|

Ecce iratus Dominus Deus patrum veftrorum contra Juda,

poftu

Ts qu

tradidit eos in manibus veftris, & occidiftis eos atrociter , ita

I7, Vene

ut ad coelum pertingeret veftra crudelitas :

' Cperunt

1o. Infuper filios Juda, & Jerufalem vu

Itis vobis fübjicere

1 Phili

in fervos, & ancillas, quod nequaquam faCto opus eft : pec-

II. Se

x

caftis enim fuper hoc Domino Deo veftro.

5. Tradiditque eum. Dominus Dess "

6. Eoquod reliquiffenz Dominum , &c.)

* l.y' umf(?m

Qui Achaz, & Judeorum impietatem

T frequen

snanus Regis $yri4. ) Non eft hoc bel-

! un&ionum

lum, quod Syrus fimul cum . Rege

per lfraelitas ple&ere voluit.

ütaritm.

1frael

effiffe narratur 4. Reg. 16.

7. Ducers Donus cjus. ) Prefetium da-

num. $. fed aliud , quod folus intulit

Rex Syrig, & Achaz captivum duxit

mus , rdjssvoy T QixS UT , ut habent

LXX.

n '""'i-*atem y

in Damafcum, ut hoc eodem verfi-

iNam cum fi-

Secundum a Rege. ) Vicarium: Regit,

Vi

:Quod 1

culo diferte habemus.

ut habent LXX. 3iz3oocv r8 Qaei2é»s

Idom l

mul cum Phacee R'ege Ifrael oppugna-

,

vit Àchaz, zem "valuif [uperare eum,

Proregem.

hili

"hfdi?)e

utloco indicato libri Regum habemus.

1o. Quod nequaquam fatt

0 Oput e/f)

Ving

ltis 00

Quod non licet.

Volebant enim

pa(lm

Manilus quoque Regis ljrael, &c.) Rex

líraelite captivos Jud&os habere pro

Tiofe

mfp "

etiam Ifrael folus bellum geffit con-

tra Achaz , & cladem , qua hic re-

mancipiis , quod vetitum erat; Levit.

Aetdopt

eenfetur, illà intulit. -

26. 44-

M(W;' C]V

N

CAPU T-XXKVIIL

r$9 -

& fïatuaä

rr. Sed audite confilium meum, & reducite captivos, quos

adduxifüs de fratribus veflris, quia magnus furor Domini im-

minet vobis.

mom, &

iUas infet-

I2. Steterunt itaque viri de principibus filiorum Ephraim,

Azzarias filius Johanan, Barachias filius Mofollamoth , Ezechias

tin excel-

filius Sellum, & Amafa filius Adali, contra eos, qui venie-

bant de praelio,

j teps 5j

I3. Et dixerunt eis: Non introducetis huc captivos, ne pec-

cemus Domino.

le eyus t

Quare vultis adjicere fuper peccata noftra,

'egis Tírel

& vetera cumulare deli&ta? grande quippe peccatum eft: &

ira furoris Domini imminet fuper Ifrael.

entam vi

14. Dimiferuntque viri bellatores preedam, & univerfa, quae

ceperant, coram principibus, & omni multitudine.

qüod reli-

15. Steteruntque vifi, quos fupra memoravimus, & appre-

hendentes captivos, omnesque, qui nudi erant, veftierunt de

Ephraim,

s Elcanam

Ípoliis: cumque veftiffent eos, & calceaffent, & refeciffent ci-

bo, ac potu, unxiffentque propter laborem, & adhibuiffent eis

enta milli

curam;: quicumque ambulare non poterant, & erant imbecillo

Corpore, impofuerunt eos jumentis, & adduxerunt Jericho Ci-

| pre aff»

vitatem palmarum ad fratres eorum, ipfique reverfi funt in Sa-

i'ne Oded:

thnariam.

, dixit els:

16. Tempore illo mifit rex Achaz ad re

gem Afï'yriorum

ia J

poftulans auxilium.

oCitet ; la

17. Veneruntque Idumaei, & percufferunt multos ex Juda,

& ceperunt praedam magnam,

&

18. Philifthiim quoque diffufi funt per urbes campeftres,

; et:

m

a

Sed

I

19. Uaexiffentque propter Laborems, & c.))

de Adrichom. in tribu Dan. num. s.

Olim frequens apud Hebr&os ufus

Gaderotb. ) Urbs tribus ]uda , vel

um y d)

'

tatem

un&ionum, & lotionum corpori fa-

utaliivolunt, tribus Dan. Vide Adri-

yuit.

lutarium. Exemplapafífim obvia fünt.

chom. in tribu Juda num. 139.

yufitim ?^

Fatigationi fubvenit un&io, ut notat

N

Socbo.) Qu & Sochod dicitur, urbs.

Celfus lib. 1* ca

3

in Tribu Juda, de qua plura idem

j, l

phabent

Cruitarem pa/m:zr;:m.) Sic dicta ;Te-

Adrichom. num. 22

richo, quod palmetis abundaret. Vide

szzmnam.)Quæ etiam dicitur T ham-

Adrichom. in tribu Benjamin. n. gr.

ii R

nata vicina Philiflhzis , Gethais, &

L fynies

18. Bezbfame:.) Celebris eft urbs

Accaronitis, celebris laceratione leo-

Philiftheis contermina, in quam di-

nis ab inermi Samfone Judic. 14. 6.

vina plagza quondam dafeviit ob cu-

Ga;szo. ) Hlujus civitatis nufquam

pur P

riofe infpe&am arcam Domini, erat-

alibi meminit Scriptura , ex hoc au-

) hab

"

que facerdotalis, five Levitica, Jo-

tem loco ad meridiem Juda fitam fuif-

g

L [

fue 21. 16.

fe, & in tribu Simeonis non temere

4ljalon. ) Civitas facerdotalis, — Vi-

affirmari poteft.

169

LIBRITLPARALIPOMENON

ad Meridiem Tuda: ceperuntque Bethfames, & Ajalon, & Ga-

". Dott

deroth, Socho quoque ; & Thamnan, & Gamzo cum yic?lis,

eum in Qvi

fuis ;

& habitaverunt in eis.

19. Humiliaver

át enim

Dominus Judam propter Achaz re-

pulchra teg

gem Juda, eo quo

d nudaffet epm.ailxi«li'o., & contemptui ha-

buiffet Dominum.

.

Fethias al

4R eg.

a4o. Adduxitque contra

eum Telgath þh älnafar * regem A!Ty;

& nullo refiftente vaftavit.

1630 yjorum , qui & affiixit eum,

21. Igitur Achaz,

fpoliata domo Domini,

& domo regum,

- doï-ilw,l

dedit regi Affyriorum munera, & tamen nihil

ac principum ,

ei profuit.

Gitur E

25. infuper

& tempore anguü—i'æ fuse auxit com-:e'mptþüm in

]

Dominum , ipfe per fe rex Achaz.

P

annorl

Toribus -fuis 4

&

nomen mat

23. Immol

avit diis Damafci viétimas percuf

dixit: Dii regum Sy

ri;e auxiliantur eis, quos ego placabo ho-

?. Fecitq

*

ftiis, & aderunt mihi,

cum e.contrario ipfi fuerunt ruinae €15

otmni » qua

"& univerío Ifrael.

5 Ipfe at

-

mus Domin

24. Direptis itaque Acha

-

5

2 omnibus vafis domus Dei, atque

anuas templi Dei, & fecit fibi altaria in uni-

4 AddU]

confra£tis, claufit )

verfis angulis Jerufalem.

in phateam

]ud**a extruxit aras ad cre-

$. Dixit

25. In omnibus

quoque urbibus

mandum thus, atque ad iracundiam provo

cavit Dominum

Thündate do

omnem jmm

^Deum patrum fuorum.

26. Reliqua autem

fermonum e€

jus, & omnium operum fuo-

. 6 Peceoy

rum priorum, & novi

omini De

'Hïmoruxþg ícripta funt in Libro regum

3 fbermaqu

Juda, & 1frael.

o Dor-

? Clauft

guscose

UCetnas ,l

19- Humiliaeverat enim: Dominus -';7:4;

2I. Nihbil ei profgit.) INihilo enim

Ootulennt.

dam.) Vilem , & contemptibilem red-

minus illi infeftus fuit.

4

22. lpfe per fe , t$c.) Videtur innue-

diderat.

re facer textus , 1ipfum A.chaz Deorum

p quaa*-izud

ajfät eum 4145:2'2[9.) Achaz

b quz«e e

]udæ

regnum auxilio divino nudavit;

fuorum facerdotium agere voluiffe,

Dira, g

cum 1

.

Vide.dida 4. Reg. 16. num. ro.

—

mpiusfuit, & idololatriam in-

23. Percu[foribus fuis.) Ut ipfe opi-

Chzl dorms

duxit.

fepu lus fulfï

co. Adduxitque contra €Hm ,

&fe. )

nabatur, vel quorum caufa divinitus

l

e1n e&dEm

iverat Achaz in Damafcum, ut auxi-

percutiebatur.

24. Direptis itaque , Cc.) Nide di-

T eodem N

lium,a Rege Affyriorum obtineret,

&a 4. Reg. 16. anum. 17. & deinceps.

$ ]f

quem etiam füo malo adduxit Achaz

d

à fupm "

Jerofolymam ; nam ut

hoc verficulo

Claufit jantas. templi.) INe quis ad

hibemus, afflixit eum ,.

facrificandum , vel adorandum eo in-

Gity, Euj

| nullo refrflen-

Üj ilitio

ée 'vzzjzla'vito

Sredi poiïï.t,

F; ,4

Z;zp;] ,

l l.(*;mc

N

CAP U T- XXVIII. & XXIX.

iót

m) & Gd

n viculis

27. Dormivitque Achaz cui patribus fuis, & fepelierunt

. eum in civitate Jerufalem, neque enim receperunt eum in fe-

ichoz, te

pulchra regum Iírael. Regn avxtque Ezechias filius ejus pro eo.

nptul

j

"

QATPUT XXIX.

"em Afh

M

.Ezecbzas abolitum .Dei culium , aperto templo, refhz*utzsque fzzcer-

t

- dotibus , Levitis , & cammbzzs infTauraroit ; oblatis plurimis.

0 regum.

n niil

loolocaujhs C facr zfczzs CuUth mgem*z

letitia.

(

pt n n

1. [Gitur Ezechias regnare coepit, cum ngmtx quinque effet 4Reg.

BIIPC

annorum, & v1g1ntmovem annis tegnavit in Jerufalem :

s füis, &

nomen matris e;u: Abia, filia Zacharise.

acabo n0-

2. Fecitque quod erat placitum in confpectu Domlm, juxta

omnia, qua fecerat David pater ejus.

TUlfd €l»

3. Ipfe anno; & menfe primo regni fui, aperuit valvas do-

mus Domini, &

& inftauravit eas.

J U*

ria 1n ufit

4. Adduxitque facerdotes,atque Levitas, & congregavit eos

in plateam orientalem,

as od Cfe

$. Dixitque ad eos :

Audite me Levitae, & fan&ificamini,

mundate domum Domipni Dei patrum veftlorum, & auferte

Dominum

omnem imrmunditiam de fanttuario.

6. Peccaverunt patres noftri, & fecerunt malum in confpe&ug

etutm fUO*

yto regum

Domini Dei noftri, derelinquentes eum: ayerterunt facies fuas

a tabernaculo Domini, & przebuerunt dorfum,

Dot-

7. Clauferunt oiha quae erant in porticu, & extinxerunt

/

]ucernas; mceniumque non adoleverunt, & holocáuíta non

obtulerunt in fanctuario Deo Ifrael.

Nihilo cim

9. Con-

Sdetur jnnut

27. Neque enim receperunt eum im fe-

mterfe(h, fupra cap. 24. 21. ut vult

Lhdz D

eorum

yulle,

pulcbra , &c. ) 4. Keg. 16. 20. dicitur

D. Hieronymus.

1o.

Achaz dorm:ville cum patribus fuis,

4q» In plateam . arientalem. ) In area;

r ipfeopt

& fepultus fuiffe cum eis, quod intel-

five in atrio ante templi portam prz-

lige in eadem civitate David , fed non

cipuam,quz ad Orientem erat obverfa.

ufà

jvinitus

in eodem fepulchro Regio.

vide

$. Santlifezmisi.) Mundatevosab

Viic d

Regeza Mfrael.) Kegum jJuda

immunditiis legalibus , fi quas con-

du?ca fupra cap. 24. num.

H

traxiflis, & a peccatis , fi idololatrie

& denctp

Gitur Ezechias, 6c.) Vide 4. Reg.

labes aliquibus adhafit.

Ncqii?

j18. initio.

)

dum eo 'us'

Omnutm immunaditiam. ) Qumquxd ad

- Kilig Zacharia. ) Pontificis a Toas

1dololatr1am petinet.

Biél. cuns Qona, Menoch, Jou. M.

X

*

165

LIBR*III. PARALIPOMENON

...&. Concitatus eft itaque furor Domini fuper Judam, & Te-

". (

rufalem , tradiditque eos in commotionem , & in interitum,; &

in die otta

tn fibilum, ficut ipfi cernitis oculis veftris.

Douini, ex,

9. En, corruerunt patres noitri gladiis, filii noftri, & filize

decima men

noftrae, & conjuges captivae du&tae funt propter hoc fcelus.

19. Ingrel

1o. Nunc ergo placet mihi, ut ineamus foedus cum Domino

-Saxctificavi

Deo Iírael, & avertet a nobis furorem iree fuce.

vafaque ejus

IIr. Filii mei, nolite negligere, vos elegit Dominus, ut fte-

vafis fuis;

tis coram eo

; & miniftretis illi, colatisque eum , & cremeþis ei

19. Cur

incenfum.

Acuinre

I2. Surrexerunt ergo Levitae : Mahath

filius Amatu. d. lod

pofità fünt o

filius Azariee, de filiis Caath: Porro de filiis Merari, Cis filius

0. Confi

Abdi, & Azarias filius Talaleel. De filiisa

utem Gerfon, Joha

prindpes ci

filius Zemma , & Eden filius Toah.

"

13. At vero de filiis Elifaphan, Samri, & Jahiel.

quoque Afaph, Zacharias, & .Mathanias :

&

De filiis

agno: fepter

an&uario, |

14. Nec non de filiis Heman, Jahiel, & Semei: Sed & de

eferrent fn

filiis Idithun, Semeias, & Oziel.

3. Mil

15. Congregaveruntque fratres fuos, & fan

&!ifïca-ti- funt, &

Céttttes,

ingreffi funt juxta mandatum re

gis, & imperium Domini, ut

1

atiées, d

expiarent domum Dei.

Vemntque i

16. Sacerdotes quoque ingreffi templum Domin

)5 ut fan&i-

ficarent illud, extulerunt omnem immunditiam, quam intro

? Appli

VC tj

repererant in veftibulo domus Domini,quam tul

erunt Levitæ,

& afportaverunt ad Torrentem Cedron foras:

x

qgoymmu

I7. Coepe;

T) Merf p

g. Je eemmationem.) in Hebraoeft

Io. lzezmus fedus , 6c. ) Jurejuran-

QU artio o

vox nya" Zevaba, quam D. Hieron.

do obítringentes nos ad cultum Dei,

faig 29. 19.

fepi;

tilianus.

Vexationem interpreta-

& ad fervandas leges IMofaicas.

tus eft. Vexatio enim peccatores ex-

1$. Domum De;.) Atrium Sacer-

Tf Y

citat a veterno, & commorvet, ut quod

dotale ;-ad quod admittebantur Le-

. l; dif/ä:);[d "

fa&o opus eft, intelligant, & effe&tum

vitz, ut Sacerdotes juvarent.

Sotinis

dare ftudeant,

Commotionem etiam

Joctfion

m ]

purg;

16. Ingreffi templum Domini.) Sanctua-

C qel

hoc loco eje&ionem interpretari bene

rium , in quo altare thymiamatis &c.

(Illis ,()&.

poffemus; fuerant enim multis urbibus

in hoc enim foli intrabant Sacerdotes.

gan

iffum ter

expulfi Judzei a Syris , Idumzis , Pa-

lj

,

In vefliéule.) ln veftbulum , ut

LX

l

E*Wffa h

leftinis, qua interpretatio bene con-

habent

X X. inde Levite immundi-

]ripay, "

venit cum LXX. interpretatione, qui

tias efferebant extra civitatem.

I 0;)[ 1 [em

LT

habent &c exeociv , in extafim.

^tts f

Ad rorrentem. Cedron, ) Ín./ vallem

Itj n

I fibilum.) Qui enim contemnun-

"Topheth inmundam , per quam de-

Ti

£&ur, & ridentur, fibilo excipiuntur.

currit torrens Cedron , & in ipfum

Tfem £.

9. Capitive duíle funr.) Wide cap.

hirc j

Peccato

torrentem. Simile fadtum Tofiz ha-

litius ,

lm of*

28- 8.

bemus 4. Regum 23. 12.

qUà m

À CTnt

V

CA TPUT XXIX.

153

m &T.

17 Cæperunt autem prima die menfis primi mundare, &

mmm&

in die octavo ejusdem menfis ingreffi funt portüicum temph

Domini, expiaveruntque templum diebus 0&03 & in die fexta-

N

fcelus

decima menfis ejusdem , quod coeperant, ïmples erunt.

18. Ingreffi quoque funt ad Ezechiam regem,& dixerunt ei:

1 Domino

-San&ificavimus omnem domum Domini, & altare holocaufti,

vafaque ejus, nec non & menfam propoütloms cum omnlbus

t5, ut fte-

vafis fuis.

1emeus el

19. Cuncttamque templi fupelleïtïlem

quam polluerat rex

Achaz in regno fuo, poftquam preevaricatus eft : & ecce ex-

f & od

pofita funt omnia coram altare Domini.

.Cis fillus

2o. Confurgensque diluculo Ezechias rex, adunavit omnes

rfon, Joha

prmupes civitatis, & afcendit in domum Domini :

21. Outulerunfque fimul tauros feptem, & arietes feptem,

De filis

agnos feptem, & hircos feptem pro peccato, pro regno, pro

fantCtuario, pro Juda, dixitque facerdotibus filiis Aaron, ut

Sed & de

efferrent fuper altare Domini.

22. Ma&taverunt igitur tauros, & fufceperunt fangumem fa-

t funt; iM

cerdotes, & fuderunt illum fuper altare, ma&taverunt etiam

*omm üt

arietes, & illorüm fanguinem fuper altare fuderunt, immola-

Veruntque agnos, & fuderum fuper altare fanguinem.

at fandi-

23. Apphcuerunt hircos pro peccato, coram rege, & uni-

uam mtw

vería multitudine , impofucruntque manus fuas fuper eos,

Lev (

X2

24. Et

17. Menfs prim. ) Mgnf's N:fan,

deflexerat in idololatriam , feptem ob—

7 Coepe

qui Martio noftro refpondet , quo

lati funt; feptenarius enim numerus

umuran

etiam menfe Ezechiam regnare ccepif-

quantamlibet multitudinem repra-

cuïtum &

fe putatSalianus anno mundi 2309.1.7.

fentat.

[ofalcas

Porticum.) N eltibulum templi.

Pro peccato , pro regne,

6c.) Ad ex-

Is die /exta deczma , €$c. ) Octo die-

piandum peccatum , regnum , tem-

W- um baceï

veontür L

"bus primis purgarunt atria , altare ho-

plum, &c,

arent.

locauftorum , mare eneum , lateres,

22. Fuderunt illum f'aper altare.) ]ux-

&c. reliquis o&o luftrarunt,

& pur-

ta ritum prafcriptum Lev. 1. num. $.

j N Sïq&u

garunt ipfum templum.

23. dpplieuerun: bircos , &c. ) Juxta

f SaLe[ d0f€S-

19. Expofita fumt omuia. ) klebr. &

ritum . Levitici cap. 4. ubi agitur de

X. praparatay 65 fanttifcata.

vicima peccantis Pontificis ,

& de

rhbu ut )

2l Oatulerzmtaztc ) Per Sacerdotes.

facrificio pro peccato totius popull,

u 1mmuü

H rcasfc;;tem.) INotat D. Hieron.

& Principis plebis , & peccantis per

itatem.

[l

3ntradit. Hebr. & poft eum. Lyranus,

1gnomntmm Vide ibi dida, & Ribe-

)ln và

contramorem factum fuziïe, ut feptem

ram de templo lib. 4. cap. 6

pe

j quim

hll ci pro p"CCätO 1mmo«artntur cum

ImpWeruntque manus, 6e.) INon fin-

&1

unus tantum effet. in precepto.

Sed

(g i

guli , fed aliqui tantum omnium n9«

n]

quia multa eranä peccata populi ,

qui

mune:

n

164

L'iBRI 1. PARALI"POMENON

Y

24. Et immolaverunt illos facerdotes, & afprerfemnvt fangui-

. Sacerc

nem eorum coram altare pro piaculo univerfi líraelis; pro

felles holoc:

rum adjüver

omni quippelfrael praeceperat rex , ut holqcauüum fieret, &

tur antiflites.

pro peccato :

25. Confüituit quo

;lue Levitas in domo Duomini', cum cym-

facerdotes.

balis, & pfalteriis, & citharis, fecundum difpofitionem David

jt. Fuerü

regis, & Gad Videntis, & Nathan Prophetze : fiquidem D

ia

9mini

& libamima |

praeceptum fuit per manum prophetarum ejus.

Donini.

26. Steterunt

que Levitze tenentes organa David & facerydo-

36 Latat

tes tubas.

, minferum.

| .

27. Et juffit Ezechias, ut offerrent holocaufta fuper altare

] fieri placae

cumque offerrentur holocauífta, coeperunt laudes canere Do-

mino, & clangere tubis, atque 1n diverfis organis, quae David

* Futhiee n

rex Iírael praeparaverat, concrepare.

28. Omni autem turba adorante, cantores, & 11, qui tenebant

"ii G fug

tubas, erant in officio fuo, donec compleretur holocauftum. -

Grarys

29. Cumque finita effet oblatio, incurvatus eft rex, & omnes,

qui erant cum eo, & adoraverunt.

30. Preecepitque Ezechias, & principes Levitis, ut laudarent

Dominum fermonibus David, & Afaph Videntis, qui Jaudave-

1. Mi qu

runt eum magna lzetitia, & incurvato genu adoraverunt.

pfttq

31. Ezechias autem etiam haec addidit: Impleftis manus ve-

40 domum

ftras Domino, accedite , & offerte vi&timas, & laudes in domo

€0 lfrse].

N

Domini.

Obtulit ergo univerífa multitudo hoflias, & laudes,

34' Lf'Uit.i ?

& holocaufta mente devota.

t )

Licet eni

32. Porro numerus holocauftorum, quae lobtuli't multitudo,

Qu efet. t

hic fuit: Tauros feptuaginta, arietes centum, agnos ducentos:

* BO arcebare

:53. San&tificaverunt

^;

ifite:.) N

que Domino boves fexcentos, & oves

Tlo)

^ & LY

?:ria millia.

chi!z'ari [777

L

44- Sa-

P'ümptis n

2$- Secundum diu/þoþ'time-ni D4*v2d,

ti ab aliquibus exiftimantur , eifque

MELIM

€c.) Non erat lege Moyfis precep-

favet hiclocus , in quo zque dicun-

P ï' Cümp[æw

LT L

tum, ut ad facrificiacantus adhiberen-

tur fermones David , atque Afaph.

Sed de hoc dicem

DA5 p d Dy

tur, fed David propheta ex divina

»

us in expïicatioqe

afpiratione, & Gad, & Nathan pro-

Pfalmorum.

phetarum confilio, utita fieret, man-

31. Impief;s. ) Confecraftis , quafi

Aetifiit

davit.

dicat: Vos o Sacerdotes , qui ad of-

ml/ Ut

26. Organa David.) Qualïa David

ferendum eítis confecrati ; implere

W»;)H

fieri jufferat.

i

enim manum , eft confecrari in facer-

Popdy,

1 li

Beret

30. Se«monibus David ,. €&c..) Pfal-

dotem , ut fupra non femel diximus,

Dtnte

fnis quorum plerique in titulo habent

33. Sanibffcaverust. ) Obtulerunt

IXy

hb

1up

Aufcriptum Afaph, & ab ee compofi-

facrificandos.

"m Itaq

)N

* x PUT XXIX. & XXX.

16$

Unt fangui,

- 934. Sac&rdotes vero pauci erant, nec poterant fufficere, ut

Taelis; pro

pelles holocauftorum detraherent: unde & Levitze fratres eo-

i feret &

rum adjuverunt eos, donec impleretur opus, & fan&tificaren-

tur antiftes. Levi

:

te& quippe faciliori ritu Afaa&iücantur, qgam

, Cüm cym-

facerdotes.

nem David

35. Fuerunt ergo holocaufta pïur/ima',x adipes pacificorum,

m D()mini

& libamina holocauftorum : & com-pletus eft cultus domus

Domini.

& ficerdo-

36. Lectatusque eft Ezechias, & omnis populus, eo quod

- minifterium Domini effet expletum.

Derepente : gluippe. þoc

per altare:

fieri placuerat.

*

canere Do-

CAPUT XXX.

quæDavi

*

Esethias mg'þïs in omnem l[rael , & Sfudam muntiis , populum COff-

ui tenebant

vocat, C? fua oratioue exbortatur ad immolandum Pbafe, quo fatie

cauftum.

celebrarunt. [olemuitatem. azymorum bis feptem. diebus . cum

ingenti latitia, plurimis oblatis

y, &omnes,

viciimis.

j laudarent

Ifit quoque Ezechias ad omnem Ifrael, & Judam : fcri-

u Joudave-

5

'erunt.

pfitque epiftolas ad Ephraim, & Manaffen, ut venirent

ad domum Domini in Jerufalem, & facerent Phafe Domino

s manus Ye«

:

2. Inito

jes jn doo

Deo Ifrael.

X 3

lus latatus eftf omnium videns alacri-

, hu lau 6

34- Lewitse fratres eorum aa(]'kvcrunt

€5:.) Licet enim illud munus facer-

tatem, & promptitudinem in divino

dotum eflet, tamen ab eo in neceffita-

cultu inflaurando.

e multitudo

te non.arcebantur Levitz,

ï.

D omnem lfrael, & Judam, G$e.)

$ ducentOS E

4ntiflites,) Sacerdotes, ut habent

Mirum videri poífet , etiam

Tlebr. & LXX.

líraelitas ad hoc Phafe celebrandum

, & o

Faciliori ritu [2nüzfrcantur.) Ideoque

invitatos fuiffe.

Sed pr&ter arden-

promptius fuit multos Levitas habe-

tem lLzechie zelum, illud etiam affer-

*

re, quam multos Sacerdotes.

ri poteft, quod Ofee Rex Iífrael, qui

3$« Completus eff cultus domtus Do-

fuit quidem idolorum cultor , fzZ xos

yantit y

eifqué

o &j

ri(a iC Il«

mini) I;XX. habent, 66 diredumefg

fíeuz Reges ifrael, qui ante eum. fuerant,

4tque

Aüph.

opus in domo Domini, id eft, bene, &

ut habemus 4. Reg. 17. 2.cum cerne-

tite peracta funt in purificatione tem-

ret abductos efle ab Affyriis vitulos

1 exPHCZtione

pl & faerificiis oblatis.

aureos, qui erantin Dan , &Bethel,

36. Miniflerium Domini effet. exple-

fuftulit prafidia , qua pofuerat Jero-

fecraüiï !

qui

$um.) Hebr. & LXX. preparaffet Deus

€5,qma

of

boam filius INabath in regni fui limi-

1

pler

populum, fcilicet 5 ut rite cultum pera-

"

tibus, ne quis Hierofolymam afcen-

:['Zfi ;

iinfacet*

gere-t.

deret ad adorandum ter inanno , quod

fectat

' Derepezte quippe. boc ffert placuerat. )

tradit chronicon Hebreorum , & pro-

od (

imus

LXX. habent

Nam. fübito fatlum eff

unt

