us t2

Buél. cum Com. Menoch. degn . IIL, —

riïe'

394

LIBRIJOSB

18. Quare de vulva eduxifti me ? qui utinam comumptus

5A

effem; ne oculus me videret.

fua tibl,

19. Fuiffem quafi non effem, de utero translatus ad tumulum,

6. Uto

20. Numquid non paucitas dierum meorum finietur brevi ?

effet lx e

dimitte ergo me, ut plangam paululum dolorem meum :

e0, quam

2I. Antequam vadam & non revertar, ad terram tenebro-

^. Forí

fam, & opertam mortis cahglne :

fec lum 0i

a2. "Terram miferize ; & tenebrarum , ubi umbra mortis, &

g. Exc

nullus ordo , fed 1emp1ternus horror inhabitat.

& undet

9. Lon

CAPRUT.XL

10. $

contradia

Sopbar m'que a[ferit S'ob propter multa zþf 70 pecmm quæ f'e-

cenfet , fuilfe a Deo percu[Jum , offendens Deum incompreben-

11 pf

Wtem, no

fibilem : refipifcenti tamen 3fob. felici[fima

D. Vi

queque pollicetur.

Qmgi fe

fpondez s autem Sophar Naamathites, dixit:

IRE

EPGEU ia aema

2. Numquid qui multa loqmtur non & audiet ? aut

$ Dei |

vir verbofus juftificabitur ?

Dus ïpfe ré

4. Tibi foli tacebunt homines? & cum ceeteros 1rr1ferïs,

PT.

*

fim vecordi

nullo confutaberis?

6 Mälf IPA

& Hebr. ve

4-

Dixifti enim : Purus eft fermo meus, & mundus fum in

L.

confpe&u tuo.

u

fewdun ! lg

t« fettndn

Sempitermtus borror.) Quem putredo,

Dulitia 24

19. F»zzjäm, quaff mon effem. ) fuzä?:m,

& foetor accedentibus ingerunt.

quaf zon-fuiffem , ut vertit. Vatablus.

Thultplicem

20. Nusguid non pauczms 3 86 )

Hi

imulta lcqwmr )Mulm ]Ob lo-

D qaqu

Quandoquidem brevi finienda vita eft,

- Q5

cutus amicis ejus videbatur, quia

It homp

Quin 3 d

faltem exiguum hoc fpacium mihi

iis, qua dixerat, non affentiebantur.

quietis indulge.

Nozn 65 dddiet. ) in Hebr. so» re-

yran, Bu

Ut plangam paululum, 6$c-). Hebr. &

/pomieäztzzr ?

pucem d]CJ

confortabo paululum , fcilicet cor meum.

Jufifcabitur. ) Numquid multilo-

W. q nof

infubitie

Chald. & recoll;gam: me paululugs, JX X.

quio te juftum oftendes?

at quie fcam. parum.

. 3. Tdtebunt bomines. ) 'Tibinonau-

T Uatem

Dolrem.) De peccatls , aut vit&

dentes contradicere, nec qua attuli-

Wab n

imiferiis.

fti, refutare..

RV afta

tiplicem fe

e1. Terram tenebro[a:.) Sepulchrum.

Irriferis. ) Korum d1&a, & ratio-

-

Mortis cali gme.

Quam mors fe-

nes non admittendo.

RunuUm &l u

cum affert.

4 nillo confutaberis ? ) In Hebr. eib

Br^viorem

an. lmbra mortis.) Tenebxæ den-

nog confunderis , aut padeffes ?

mogm l

fiffima.

4q. Purws eff fermo zmeus . 6$c.) Vera,

fincera, & fine labe eft do&rina mea.

Nullus erdo.) X)rdo enim non eü in

fepulchris, in quibus folutorum ca-

In canj?)c&'n is0.) Scilicet o Domi-

g*feu d

&averum ofLD2, & cineres confunduntur.

ne Deus.

em &ä

CAPU'T

Xl

323

Onfümp

s. Atque utinam Deus loqueretur tecum, & aperiret labia

fua tibl.

| temulum,

6. Ut oftenderet tibi fecreta fapientiae, & quod mulilplex

tur brer

Cum :

effet lex ejus, & intelligeres, quod multo minora exigaris ab

eo, quam meretur iniquitas tua.

enebto

7. Forfitan veftigia Dei comprehendes, & ubque ad per-

fet£tum Omnipotentem reperies ?

mortis, &

8. Excelfior coelo eft, & quid facies? profundior mfernc,

& unde cognofces ?

9. Longior terra menfura ejus, & latior mari.

Io. Si fübverterit omnia, vel in unum coar&averlt, quis

it, (f

contradicet ei ?

forot

1i1. Ipfe enim novit hominum vanitatem , & V1dens 1n1qu1—

tatem, nonne confidel at ?

12. Vn* vanus in fuperbiam erlgltur, & tamquam puIlum

onagri fe liberum natum putat.

Ddd a5

15. Tu

udiet ? ait

$. Deus laqzteretur ) $i enim te

dit) pro peccatorum gravzt*ate, hu-

Deus ipferefponfione dignaretur , fta-

maniter, & beniene. ItaPineda. Vel

rtiferis,

tim vecordiam tuam agnofceres.

tantum fenfus elts

multiplex ell lex

6. Mulriplex effez lex ejus.) Pagnin.

ejus ; adeoque in eam multipliciter

ex Hebr. vertit, quza sernifiz dz;plzom

peccatur. ]ta Ecman. $a.

dys füm

jEcundum legem. | N atabl. qwza duplo ma-

7. Veflgia Dei comprebeudes. ) Per

/

jora feeumdum | legem.

Al vertunt,

veüxgm Dei.

Dup!zcm Ad j?ammm

Aliqui docent

Ufque ad perfettum.) PerfeGe: fen-

erm putred

multiplicem dici legem , quod ad mi-

tentia verficuli eft , Deum , & illius

oerünt.

nima quzque fe extendat neque pof-

opera ab homine comprehendx non

Mul ob l-

fit homo vel minimo verbo labi;

poffe, ideoque, qua ab illo fiunt ac-

1debanfaqm

quin a divina lege deviet. Ita D.'T'h.

cufari, aut damnari non debere.

fentiebantuf.

8. Excelficr.) &c.) Immentus eft.

Lvran. Burgen D:onyf. Ali multi-

dopr, v t

plicem dici exiflimant, quod abdita

lO. p zunum cozré&aveit.) Si late dif-

fint, a noflra cogmtwne zemoua, &

fufa ad breve loci fpacium contraxerit.

quid m tlo

infcrutabilia divina judicia. ita Philipp.

II.

l»fe enim novit bominmm vanita-

in Catena.

Ali, quod multa a nobis

zem , 6c.) Videtur hoc referendum ad

Tiinonau

emgat

Ita Titelmann, & Ferus. Alii,

id, quod dixerat fupra num. g

LUzz-

juxta allatas ex Hebreo verüones mul-

mzm Deus loquereiur tecnm, €$c. quafï

tiplicem legem explicant, quod fi fe-

dicat , facile poffet te "bdarouere quia

&a, & 1',3"0

«undum ejus rigorem agatur, multo

oculis ejus clariffime patet Vamtas &

gravxorem poenam ex1gat

quam fit

iniquitas hominum.

yffex

1rrogata.

Ita Paenin. &Hebraxzantes.

12. V;r vanus.) Infipiens.

ho

Alii multiplicem legem, ideft , dupli-

Tanquam pallum omagri.) Ut filve-

w Vexa,

Tj

cem interpretantur, ut fenfus fit : in-

ftris afini pullus ftolide ferox eft, &

iorini o

telligeres duplicem effe divinam le-

nulli fe legi fubje&tum putat ; taïls tu,

,a o Dor

gem, & aliquando qmdem fevere pu-

]ob wdens, qui diving Pumtmms

mre, ahqüdndo Vero (quod tibiacci-

jugum £fers' impatienter,

*

X

3

LIBRI JOB

L

'L'J'i

'Tu autem firmafti cor tuuw

& expandifti ad eum ma-

qnus tuas.

14. Siiniquitatem , quae eft in manu tua, abftuleris a te, &

W ut tg/m

non manferit in tabernaculo tuo injuftitia :

Dijtt

. 'Tunc levare poteris faciem tuam absque macula, & eris

ftabïhs & non timebis.

fpo.

16. Miferize quoque othlfcerls, & quafi aquarum , quoe

reeterierunt ; recordaberis.

RE

/!

r7. Et quafi meridianus fulgor confurget tibi ad verfperam :

fipientia !

EERCURE

& cum te confumptum putaveris, orieris ut lucifer.

18. Et habebis fiduciam * pxopofita tibi fpe & defoffus fe-

us enim

curus dormies.

4 *Ou«

«1 ,ev.

m exandie

ri9. Requiefces , &*non erit, qui te exterreat: & depreca-

26. $- buntur faciem tuam plurimi.

; Lin

tempus f

*Lev.

. * Oculi autem impiorum deficient, & effugium peribit

26 16. ab e1s, & fpes illorum abominatio animae.

6 Abu

eunt Deu

", Mi

p &1

CAPUT

9. loq

r

1nq

13. Eirmaffi , 6/c.) Cum in tua fen-

fepulchrum , in quo ]acuens, viola-

bit.

Vel fenfus eft, etiam fi defo-

9. Qu

tentia obftinatus fis, & impatiens ad

Io. ht

flagella, Deum tamen oras , & te

diaris in terram.

Fortaffe vox ,. 4e-

exaudiri poíle putas.

foff^s, le&i mollitiem Ggmhcat ,in

& Carnts

I5. Levare poterzs fzzczem ) Vuftum

quo quis, dum dormit, quafi fepul-

It *N

attollere, & ad Deum erigere , ut il-

chro defoffus jacet, plumis, aut la-

fapetem :

]jum or es

nis, quibus fartus eft lectulus, pon-

"df aue macula,) Scxhcet eris. L—Xï

deri corporis cedentibus, ev;vmag &v

habent:

LR

Fu! gebzt f,zr;cs tua Lanquam

A yso'i, dixit alicubi Apol]omus Rho-

1

d '.'er

4qsa prra ; exues autem [ordez.

dius 1. zwpre[[o iz letfo corpo. s veff/gio.

Erii ffabls. ) In ftatu fehcl , quem

19. Deprecabuntur faciem

fuam. )

pien

tibi dabit Deus.

: Sim 7

Eris enim potens, & multi auxilio

16. Erquaff aquarum , 6c.) Ut enim

tuo indigebunt, & tibi blandientur.

M Apu:l .

de aqua, qu&e per alveum defluxit,

co. Deficient.) Expe&ando ; & non

VIï"g Qmm

obtinendo , quod optant,

amplius non curamus, ita praterita-

üllam fam

rum arumnarum oblivifceris.

Vel,

Effuzium peribit ab ein.) Lvadexe,

V N

vix, aut leviter recordaberis.

effugere non poterunt mala.

P'WZ" 4 di

[7 44 ve[peram.) Cum tibi adeffe

Abominatio mwme) In Hebr ent

t

credideris ultimum diem; tunc lux me-

qu

/þc: eorum erit dolor anima 4?04.Gr a.do de

*0 confti

mdmna felicitatis aiïukreblt

caufa, quia fpes, qua aiw ertur, affiigit aui-

$. Ti

I9. Et babeiis fdæc;:tm , ffc) In

Pmam ,

rov 13

Vu-o atefenten-

tia effe videtu

Püt.n iüm

Hebrgo eft, & conj?dcs, quod | fít. [bes.

Tandbm fpes illo-

tyufl

Dejoffus /26'&!;-1;: derazes.) Kktiam fub

rum recident in rem odiofiffimam, fci-

tenra etiam in fepulchro, nullufque

licet in «ternum fupplicium

7 AI(IZZH

ur neH h

L

*

:

—

Af

MA

!

3

SA

393

d eum m

C ATU

ïxu. '

esate &

9fob ut amicorum confundat ja&tantiam , a[ferit, neminem. ïgm-*mr!

- Dei petentiam , ac Japientiam ex creaturarum gubernatione ,.

"ula, & eris

quarum [latus pro.[uo voariat arbitrio.

fpondens autem Tob , dixit:

um , quà

I.RE

2. Ergo vos eftis foli homines, &

vöbifcm,n morietu?

*

verfperamþ:

fapientia ?

*

SUE E at

hi eft cor, ficut & vobis, nec inferiör"v:efcri fum:

*Infr.

l

$

- E

räefofïus f

g

s enim heec , quae noftis , ignorat ?

* Qui deridetur.ab amico fuo ficut ego, invocabit Deum,

Prov.

4'.

,

&

exaud

iet eum : deridetur énim jufti fimplicitas.

I4. 25

& depret-

«. Lampas contempta apud ngitationes divitum , parata ad

tempus fta:utum.

'ium periit

6. Abundant ta

bernacula prædö/nund, & auda&er provo-

cant Deum; cum ipfe dederit omnia in manus eorum.

. Nimirum interroga jumenta, & docebunt te, & volatilia

:

coeli, & indicabunt tibi.

J

CAPUT

8. Loquere terre, & r

maris.

e

efpondebit tibi: & narrabunt ,pifces :

/

cueris , Yiott«

9. Quis ignorat, quod omnia-haáéc manus Domini fecerit?

etiam fi defo-

Io. Ín cujus manu anima omnis viventis, & fpiritus un?ver:-

;an'e VOX de-

(pnilicat , i

fze carnis hominis.

ir. *Nonne auris verba dijudicat, & fauces comedentis, *Infr.

; quif fopil*

34- $4

mmis, aut 4«

fagorgng 2

Ddd 35

I2.Ín

jedulus, pol-

)

0O

g, od

re;nam proxime dixerat, dediffeDeum

oflonmus Rhg-

2. [ T vobifeum, t5c.) Soline vos fa-

'à

/ftü»

pientes eftis in mundo ? -

Qmnia in manus hominum, nuncau-

p 1j VE

tem , quod dixerat, confirmat univet-

jjm I

4« Sinzplicitas.) Integritas.

forum teftimonio,, qua fentire viden-

m

ul zumtio

$. pud cogi!zztianäs d:-z';itz-zm.) Di-

plandnti

vites enim, & potentes fuperbe nihi-

tut, & agnofcere, non propter fe,,

fuique gratià, fed propter hominem

i, 008

liillam faciuntincogitatione, & mén-

;

condita efle.

te fua..

' Docebunt. te.) Per Profopopoerjam

lf) iadety

Parata ad tempus fl arutaum. ) Qualis

perfonam intelligentie participem: ju-

al

i

fit, & quanti facienda , tempore a

mentis tribuit, vel per Metonymiam,

a Hfbf t

Deo conftituto apparebit.

quafi dicat: ipfe rerum afpecus faciet

gt

e

6. Tabernaenuia p?*æ&'c,*mmo) Domus

iil

te cognofcere: ex ipfis fcies.

^ 4]5"

u

"potentium , qui in alios violenti funt,

l1. Nomze amrisverba dijudicaz , 6$c,)

yoatz lt

1lo

& injufti.

Quafi dicat, ipfi nos fenfus ad Dei

m fpes i

7. Nimirum in!e?f'ag;:z ; 1563 Vide-

cognitionem per obfcura

:

licet veftigiræ.

yifimum, ^

deducunt.

qurt-

gur nedi hic verficulus cum fuperiO-

398

LIBRI]OB

-

as (

12. In anthms eft fapientia, & in multo tempore prudentxa.

13. Apud ipfum eft fapientia, & fortuudo, 1pfe habet confï—

tegrüm fe

lium, & intelligentiam.

le

1'1 1nclufeu£

ut frura

*ïfmæ

14 * $1 deftruxerit,

nemo eft, qui cedificet :

22. . hominem , nullus eft qm aperiat.

jj Pal

Apoc.

eos faciet

15. Si continuerit aquas, omnia i'ccabuntur & fi emxfeut

5*7* eas, fübvertent terram.

16. Apud ipfum eft fortitüdo & fapientia: 1pfe novit & de-

j ania

cipientem, & eum, qui decipitur.

atr

17. Adducit coniïharzos in i'tultum hnem, & Judlces in ftu-

orem.

m

18. Balteum regum diffolvit, & preecingit fune renes eorum

(ke

19. Ducit facerdotes inglorios, & optimates fupplantat :

oo. Commutans labium Veracmm

& do€Ctrinam fenum au-

&l

^. Sequ

ferens.

21. Effundit defpeCtionem fuper principes, eos, qu1 opprefï'y.

velii fun

fuerant , relevans.

? Sed

Deo cupi

22. Qui revelat profunda de tenebrls & producit in lucem

umbram mortis.

4 Priu

Betvertor

23 Qm

PA

$ Atqi

6 Aud

12. In antiquis , 6c.) Ideo in fenfi-

principes Sacerdotes appellantm in fa-

fteorum ;

bus major eft prudentia, quia diutur-

cris Literis; hoc enim etiam Ggmfi—

nior experientia plura illos docuit,

cat vox flebrza v5 cobes. Vide di-

25 Ml /[ y

1111que pofïunt melius de his judicium

&a Gen. 14. 1g.

mentum dat

Sutplantat, ) Evertit

de ftatu de-

ferre ; quam juvenes, quales aliqui ex

Ineno At

vobis funt.

jicit.

:24. Tpgy

14. Concluferit,) Ad extremas an-

20. Conmutans labium "veracium.) In

Oïdä enim

guftias. redegerit. Chald. zzclaferit bo-

Hebreo ePc Yenmovet laäzum veracibus?

D font,

Sen(us eft, ülere facit eos, qui feve-

chmt

minem im [eputcbra.

Vel, fa-

17. d» fluitums frzem.) lios dppre-

races, & fapïentes putant.

T lia n

bendit in affutia eorum , ut dicitur iupla

pæntlum , quorum confilia oracula vi-

vufirg j

L

cap. $. num. 15.

fa.,ltave ; ut ipfo-

debantur, infatuat, & irrita reddit.

P ts noy

rum confilia felicem exitum non for-

Auferens.) Confilia fenum, qui fi-

]g OIlem n

tiantur.

bi fapere videntur, infipientia eíle

ln fluporem. ) Reddit illos fatuos,

oüendens

hltuntur ä

& flupidos, ut nefriant, quid con-

LTA Efundztde/j)e&zmm, &c. ) Red-

!'cülones ind

filii capiant.

dit illos contemptibiles,

Yáre & f f

18. Balteum Regum dfoloit, &$.) Re.-

22 Prof;mda de tegebris,) Inclytog

D'overbio v

gia dignitate, & illius infignibus pri-

facit eos, qui defpe&i jacuerant inte-

vat, & ad paupertatem , & mendici-

nebris, inglorii; & ab omnibus con-

D) üll Clrl

3 P/'/j)g

tatem redigit.

tempti.

Mm 4 6

19. Sacerdetes, ) Sacrorum princi-

Upbram mortis. ) Eos, qui obfcu-

pes.

AMiquando tamen etiam laidi

;ffimi prius , & plane 1gnoti fuerant,

)

E()(

N

1adf;

C A-PU T. XIL. & XIII.

59!

prudenti,

23. Qui multiplicat gentes, & perdit eas, & fubverfas 1n in-

abet conft

tegrum reftituit.

24* Qul immutat cor punmpum popuh terræ,&decmït eo

neluferit

"ut fruftra incedant per invium.

25. Palpabunt quafi in tenebris, & non in luce, & errare

f emife

eos faciet quafi ebrios.

C A U. Ts XIIT.

ovit & de-

Sfob amicos fuos ex ipforum verbis confutans, & Deo arguemios

afferit : Juam quoque jufHitiam , ac patientiam contra. amicos

cesin ftu

tuetur, querens a Deo propter que peccata

tam graviter afffigatur.

$ Corum

Cce omnia haec vidit oculus meus, & audivit auris mea,

lantat

fenum 4

E

& intellexi fingula.

2. Secundum fcieniiam veftram & ego novi, nec inferior

veftri fum.

oppTEfï

3. Sed tamen ad Ommpotentem loquar, & difputare cum

Deo cupio.

tin lucem

4. Prius vos oftendens faomcatores mendacii, & cultores

perverforum dogmatum.

M QUI

-..--

s. Atque utinam taceretis, ut putaremïm effe fapientes.

6. Audite ergo correptionem meam, & judicium labiorum

elfantür mfa

meorum attendite.

7.Num-

um fipnit

[2]

-

Secundum fcientiam veflram , &c.)

er, Vide :

23. Multzplicat gentes, &c. ) Incre-

mentum dat Regnis, populofque nu-

Hoc eft, quod dixerat fuperiori cap

mero aufret

num. 3. 9 smub, eff cor fícut &5 "vobis,

dc ia d

24- Tonintat r printipum ,. &e. )

neque 1zferzor veflrs [ums quisenum 5465

Corda enim Regum i in manu Domi-

pratim ) I

n

qua noflis,. d3gnorat ?

ni funt,

3. Ged zamen ad ougnipotentem, &c. ]

m vrd d

. Decipit.) Errare facit, cum eorum

Quia a vobis doceri nihil poffum,

$j q" reve

confilia in irritum Cadere facit.

1t Vg

ideo cum Deo , qui vera eft fapien-

Frufira incedaut per smvium. ) Fru-

tia, difceptare cupio, ut ab illo au-

flra res novas moliantur, ut cum re-

diam, quod mortalium nemo. doce-

1ta retmf*

ligionem mutare ftudent, aut jura;

re poteft.

um d

uf

receptafque confuetudines convellere

J

4. Cultores. per*wr forum :lagmatzmz)

p;enm d

nituntur, & novas vias , agendique

Aliqui ex Hebrao vertunt , Medic: in-

rationes inducere.

In Hebx e&, er-

wiile$ vos omeues.

d yRed

vare eoi fecit im mibi'o , quod ltalico

$. Urputaremini e[fe fapientes.) INam

» InchtOS

proverbio videtur refpondere , Perer-

juxta di&tum Salomonis : Szz/tus , ff za-

7 m un cuchiaro d* acqua.

euerit , þzpzem reputabitur quoque. 'Pro-

uer'mt ]Dte

a5. Palpabunt.) Mlore ceecorum.

verb.

287

anibus o

6. Carreþt;anem meam.) llebr. 2z/pa-

2!

Mnia bac. ) Quæ tam vos, quam

obfa

ego dedivina potentia, & pro-

tarionem meam. LXK. dnerepationem

qül

deenna difputavimus.-

80264209. .

wn f

gl

4oo

LIBRIJOSB

E. Numqmd Deus indiget veftro mendacio, ut pro illo lo-

1 t

viis eas n

quamlm dolos ?

$. Numquid faciem ejus acc1pms & pro Deo judicare niti-

f Et 1p

*

mini?

/

ejisommis

17- Aäud]

g. Aut placebit ei, quem celare nihil poteft? aut dec1p1etur

Ilt homo veftris fraudulentiis?

veh ls.

1 $f

1o. Ipfe vos arguet, quonlam in abfcondito faciem ejus ac-

cipitis.

10, Quis

toníumor *

11. Statim ut fe commoverit, tu.ïbawt VOS, & terror ejus

irruet fuper vos:

20. Duo

12. Memoria veftra.comparabitur cmerl & redigentur in

fondat.

lutum cervices veftrae.

21 Mati

13. Tacete pauhfper, ut loquar: quodcumque mihi mens

CfTeat

fuggefferit.

?5. Vot

14. Quare lacero carnes meas dentibus meis,

& animam

tt refpond

meam porto in manibus mels.

23. UUd

Is. Edam

d of

i À

II

Cam,nowrzt ) in vos iratus

$E mmf

gudicium labiorum mearuim. ) de

abent licet

ego de

propofito argumento fen-

Turbabit vos,) IX X. verfabit ,. cit-

tiam.

cumaget, perterrefaciet, ad terram a£-

J &

/4. Nunguid, €/c.) Deus non indi-

fliget.

(Wllm £0 at m

et veítris dolis & mendaciis, ut fci-

12. Comparabitur cineri.) Qucm mo-

licet mihi fcelera, qu& non admlh,

dicus ventus facile difpergit, & dxfïi-

Tea] i covf e.

aflingatis, quafi propter ea jufte Deus

at.

f P ngnus

me uumat

Et redtgmtur, &c. ) Et fupex ba cer-

Wmvis tre

$. Faczem e],:.rzz:czpzft.r ) Id eft, ho-

vices veltre ufque ad lutum curva-

Iliat, quan

norátis, quafi dicat:

numquid vu'ltïs

buntur, vel, ut lutum calcabimini.

adhucnmen

Deo favere more hommum accipien-

14. gäzare lacero, €$c. ) Sententla

2 llm Qno

" Xi-

tium perfonampgtcntmm Vel, vul-

^verficuh hujus hac effe videtur.

C ATgümg

tifne Deum

Tatificari me opprimen-

ftimatis me defperantis inflar velle mi-

D end&m IN

do , ut foletis.facere apud Prmupes

hi mortem conícifcere manibus meis :

Pet(celera v

. Quem celare nibil poteff. à frc eclare

At quorfum ego me lacerem, & mi-

1. Ms ,

poütum eft pro Z«tere.

Novit ille,

hi ipfi vitam eripiam ? Prius " fane vi-

Qte

quo fpiritu ducamini , dum hec difpu-

ta, quam fpe cadam.

Íta D. Thom.

Vrim j[[o Ó

tatis, fcilicet non ftudio veritatis, fed

Cajet. Lyran. Pineda. Alii ita inter-

qu Hduua 1

a

teme1 itate judicit.

pretantur: "'am dira patior, acfi den-

j COncept

-30. lrfévos arguet.) Veftrumiftum

tibus me dilaniarem ; qu& eft expo—

Jþoffh

acendi modum damnabit.

ffttio Erman. $a.

In) ls

» V8l j

In abfcondiic.) latenter , diffimulan-

A/z:mam meam , fff' ) Non eo fum

Miretatue

ter

Non delectatur . veüns menda-

animo, ut animam meam, vitamque

I d

ciis, etiamfi pro illo fententiam pro-

ipfam per impatientiam, &mehons con-

fU n

nuntiare videamini ; efi' enim recti,

ditionis defperationem abjiciam , &

Ya

& veri amator , nec vult mihi infon-

voluntario difcrimini , atque morti

!

ti crimina impingi.

objiciam.

am i^

u

um

n

l-cum ["

CA PUT XIIL

401

pro illo ]

I5. Etiam fi occiderit.me, in ïpfo fpeïabe verumtamen

. vias meas in confpectu ejus arguam.

icare niti-

16. Et ipfe erit falvator meus: non enim veniet in confpe&u

ejus omnis hypocrita.

t decipi

17. Audite fermonem meum, & æmgmata perc1p1te aurlbus

veürls.

em ejusd

18. Si fuero )udlcatus ício; quod juftus inveniar.

19, Quis eft, qui Judlcenur mecum'2 veniat : quare tacens

eoniumm ?

tertoT 6u

20. Duo tantum ne facias mihi, & tunc a faue tua non ab«

liventür

fcondar.

21. Manum tuam longe fac a me, & formldo tua non me

hi me

terreat.

22. Voca me, & ego refpondebo t1b1- aut certe loquar, &

& animit

tu refponde mlhl.

23:

Quantas habeo iniquitates, & peccata fcelera mea, &

deh&a Oodtende mihi.

m

— (

v05 Itatus

l$. Effamf acczderzt me, 6c. LXX

Quare tacens. con[mmor ? ) Quarein

habent:

licet æp])r:/nzzt me, qui potens

difceptationem nos defcendimus , cu-

wfält, ür

eff , quoniam €$ ewpit; tamenm loquar , &5

AL terama

€O0rYATR €0 AT QUAm Hebræus

Ecce ocez-

jus defiderio maxime flagro, 1deoque

doleo, quod nondum pro me coram

dit. z2e , non fperabo :

"Verzmtiamem vias

)udxce loquor.

Ltalice diceremus z

)

uemmo

meas 4 (:pre ig ejms arguam.

]ta ver-

Che ffiamm ajfare? Perche non ff da prin-

rglï,

& difi

tit Pagninus, fententia effe videtur:

eipio 2 queffo gmdtcza ? Mi flrnggo di de-

Quamvis me occidat ( quod illi face-

fíderio di dir la mia ragione.

tfuperbæuef

. relicet , quandoquidem Dominus eft)

20. Ne facias.) 'Tw Deus.

[utorn curmie

adhuc tamen caufam innocentie mea

Zwablm'm

Noz ab'cmdar ) Audebo compa—

ab ilio cognofri, & coram illo dicere,.

rere.

Sent tntia

& argumenta proferre volo , quibus

ai. Manmus rfHam longe fzzc', &.)

1d€ tü^ LK!

.oftendam me mala hac non pati pro-

Duo peto; alterum, ut refpirare mi-

rv lletri"

pterfcelera mea, ut vos exiftimatis.

hi tantifper liceat ab eo dolore , qui

mmbus m

16. Non enim vemer 12 con[petiu ejzus,

liberam eripit loquendi facultatem ;

"ïC

mfm

&6:.) Venirein confpedum Dei , eft

alterum, ne me terreas minis, cum

Drius Jnevi

ante tuum tribunal ftetero.

9tf

eoram illo judice ftare, apparere , lo-

3

:qui fiducia aliqua. de fuæ caufe aqui-

22. Voca me, &$c. ) Dat Deo optio-

'X ll 1[9. !mef

tàte concepta.

nem, five velit contra Job objicere

"P ii

eft apo

ijacr.na ) Fmgztzofus ut vertit Va-

ipfo ref'pondente five refponderexp—

tablus, vel Lzpiss , ut Paonmus in-

fo objiciente.

terpretatur.

23: Quantas babto Inía

;gwdte: , 66

xneoflha

17. 4Enigmara, ) Quæ fcilicet vos

vitamqué

lam,incipit Job pro fe ipfo caufam

mteïhgere nolle v:demmt Hebr. ha-

du.ere, quafi refponfum a Deo tuiif-

neho

pscon

bet, za;ratiozem.

Rt.

ut que vellet,- pro jufhtxa, &

pji jf

19-Quis efP.qui judicerur mecum ?) quf'

innocentia fua proferret. 70 q442145 3

nam mecum vult judicio contendere?

idem ell ac, auer ; quantafque.

Bibl. cum Com. Menoch. Tom. IIl,

Eee

4

»

*

LIBR!JOE

uUb

Drev

24 Cur faciem tuam abícondis, & arbitraris me 1nnmcum

tuam

te elt: co

25. Contra fcuum9 quod vento rapitur, of'tendls potentïam

6. lece

ficut merc

tuam , & ftipulam ficcam perfequeris.

26, Scribis enim contra me amaritudines, & confumere me

" Lign

vis peccatis adolefcentise mese.

& m 6j

2'1. Pofuifti in neryo pedem méum, & obferváfti omnes fe-

$.S fe

mitas meas, & veftigia pedum meorum confiderafti.

foent truf

28. Qui quc.fi putredo contumendus fum, & quah veftimen-

9 A o

tum, quod comeditur a tinea.-

-

Qu prim

10. Hot

CAPUTIT

XIV

fomptus,

Sfob, con]"demz*a fragilitate bumana , admiratur Dei. in homznam

Il

u

fadtus are

prawdmizam quod j)g/i banc vitam expetiet aliam, C»

. Sic

COTPOïWU 'U./»m'ihlhüï ïeJZW/'eäfl()ï'äiï?.

tür cce]jum

T Omo natus de muliere, brevi vivens tempore , repletur

multis miferis.

15 Qui

*Sup

: * Qui quafi fios egreditur, & conterltur, & fugit veïut

9. umbr

ielefermon

ïïam

a, & numquam in eodem ftatu permanet..

€xplicant

Ninge Iu

d Et dignum ducis fuper hujufcemodi aperire oculoa tuo»-

145.4 &

adducere eum tecum in jux :ICIIHD ?

Tutduj, V

*Pfal.

A.

j Uenerauon

* Quis poteft facere mundum de immundo ccncep*um

mundiff imi,

$04 fcmme ? nonne tu, qui folus es?

-

s. Bre-

"frm'arz 7

^O4. Faciem. ruam Abfcondis?.) Mie

29- Qu quaft putredo , 6c. ) Ita me-

gem; ft, X (

non ut prius tuo favore profequeris ?

cuaam ag1s contra me potentlam tuam

te, dequ d

Arüitraris, 65c.). Ttà mecurm agis,

expromens, cum tamen vilis fim, &

WFWT CT

ifa me tra&as, ac fi, inimicus rmbï

corruptioni obnozius, cujus mlferan-

PoteR

€11es,

da potius videtur conditio, quam Hfá-

DOU tam ot

26.. Sarzäz: enim contra "Wt Am: itu-

lis aflligenda.

0 , qut fj

dlints,) Melut fcripta contrà me feve-

i

Perire octlot £uos. ) Mirer, quod

Trines Indii

a,

grawque fententia.. acexbe me

znu

adeo te demittas, ut hominem

Thong » Qua

Vel afmære dieneris.

€m m ( one

Canfäzwere me "$,

6 EKt fortaf

prtsoun euzà tecum n ]adz dum? Y

finis errai

fe veteres qdolefcenüæ mée culpas

LXX. &

bunzc véesre ffczft i zwz't-

mihi objicis, & pzopter ilias, quas

1! Ve fac

cium coram Ye? Qudh dicat, mn*nr $

1mmund0 fe

pæmtenna

X bonis operibus obli-

quod etiam de rebus minutiffimis, &

/]p;:d h

teratas creuüi, me,malis atteris,

leviffimis hominem. rationem' redde-

P

m Lï ütUSQ

27. Ínuervo) Yncompede; eftenim

re, tuque illum judicaee velis

R?[fdg

.Nervus ex Weflo , wiscelum: uferneum ,

4. Quis poteff-facere agundum , Gc,)

Lm" mfr( t

qæö pedes , "velcer wzces:m/edzunt:ff , qua-

LXX. habent quis emtn mundus erit

Ó dicat, in carcerem tribulationum

4 forde? Same nenao ,

efía ,z;f uUnius dies

quam m

compu lifti me

Jfft vita ejus fu»er terram , quæ 1ntmpre—

Semitas meas.) AGiones meas. "

tatio fatis oflendit de pcwato origina-

expeäan

Yivay, !

L

(,APUT XIV-

4e;

l Jo]nieum

s. Breves dies hominis fünt, numerus menfium ejus apud

te efc conftituifti terminos ejus, qui praeteriri non poterunt.

5 potei

6. Recede paululum ab eo ut quiefcat, donec optata vematD

ficut mercenarii dies ejus.

$

nümere me

7- Lignum habet fpem: fi preecifum fuerit, rurfam vnkfut

& rami ejus. pullulant.

omnes fee

9..Si fenuerit in terra radix e)us, & in pulvere emortuub

L.

fuerit truncus illius,.

f veftimen«

9. Ad odorem aquaé germinabit, & faciet comam, quail

cum primum plantatum eft.

10. Homo vero cum mortuus fuerlt, & nudatus, atque Gobe

]

fumptus, ubi queefo eft ?

hat

II.

uomodo fi recedant aquæ de mari, & fluvius vacue-

fattus arefcat -

e

,

e

12. Sic homo cum dormierit , non refurvet : donec attera-

tur coe]um, non evigilabit, nec confurget de fomno fuo.

e, reple

I54 Qu1s mihi hoc tnbuat, vt in inferno protegas me, &

Eee2

abfcon-

fagit ve

li effe fermonem , ut paílim feré omnes

Ad oa'oum «qu&.) Odor Ph*Afi

explicant.

facre fcripturz levem alicujus rei con-

Nonze tu, qui folus es ? ) Scxhcet

yculos tüos

tadum fignificat. Sic Daniel. 5. :94-

mundus.. Vel mtdhgt poteft de Ver-

dicitur , Qamam zibil potefl atis þzäuf

bl UGDU'QUOUC ætema, in qua omma

fet zgms n cerporibzus eorum ,

concepttrt

mundlflïma, juxta illud Pífalmi 109.

odor igmis nom : ranfj&t Jpereos, id e&

In f,lmdor: us laniteruss aute /54c;fr;mn

: i

ne leviter quidem' igne effent afHan.

gf'?'h/zl Le.

Vel de temporali nativita-

1i.

flu'wzs VACEE] AUs r efcar. ) Ita

a

te, de qua dicitur Luca 1.

3 ï qnoaf

defeclmus, ut aqu& cum per alveum

yentiam tum

anþemr ex te Santlum , vvecabitur frlius

Y vilis 3f

De;.

Poteft etiam efïe fententia :

ut

fluminis decurrunt, que eódem rela-

b1 non poffunt, unde defluxerunt.

aijos mifttle

non-tam fob tribuat illam munditiam

^12. Cwme darmzer:t ) Cum mortuus

jo, quim ma

Deo , aut filio Dei, quam ejus in. bo-

fuerit.

Donec altevatur cælum

mmes inducendi potentiam. comme-

moret

Senfus eP"'e

Miur, qud

quam preter ordinariam le-

videtur, prius atteretur, comminue-

,ithomiem

gem m CODC&PUOHC 1mmaculata Vir-

tur, & deficiet ceelum , quam rev1v1-

ginis exercuit, quafi dicat, quis da-

fcat homo : ut fit dicendi modus iiii

/2 ;M,Mflm )

bit, vel facere poterit mundum de

fimilis, qàem habemus Matth. 24.

ff!llr !

immundo femine? Nonne tu?

35-

Celum, E& terra traufibunr, ver-

lts mnüï »

$- Mpud te eff.) "Tibi eft notus, &

ba anutem mea zon pratertibunr.

Vel,

atf

in tua fitus eft poteüace.

ut alii volunt, fermo eíft de cceh im-

gnem o

6. Recede, ) INe crucies eum.

mutatione in Hne mundi, cum cælum

WJLS-

Szcur mercenaris: dies cym.) Quletem

qualitatibus mutabitur.

)

jndtti b

FT

a laboribus, & arummnis intelligit,

13- Qg:s ipibi boc tribuat , fc. ) Li-

; n 4(10

quam comparat eum mercede merce-

benter, fi feri poffet, v:ta carerem

m,(i u,,,'m' !

nariorum diebus feflivis, quos avide

toto hoc tempore, quo me. cruciari

no

"

expecant, ut quiefcant, & hxlarms

qyg t

vivant.

iïms, quo exa&to luci reflituerer,

ao ag*

N

404

LIBRIJOS

. Sir

abfcondas me-,'don.ec pertranfeat furor tuus, & conftituas.

»

mihj

- tempus, in quo recorderis mei?

hge.

]

f

y, ÀC

14. Putafne mortuus

homo rur.

um vivat? cun&tis diebusg

quibus nunc milito, expeCto , donec veniat immutatio mea.

fopcr fem

15. Vocabis me, & ego refpondebo tibi-,f operi mánuum

tuarum porriges dexteram.

z

i

(T-

* Infr.

16. *'Tu quidem gref

1us mGOS

31« 4- tis mels.

j

1

dinumerafti ,--Fed*.þa?c'.e pecca-

flithus

Dum:

Prov.

34.210

17. Signafti qu

afi in faccqlo deïi&a;meea, fed cui*afri iniqui,

$. z,, latem mearm.

18. Mons cadens defluit, &

faxum'transfertuf de loco fuo.

t9. Lapides excavant aquae, & alluvione paulàtim terra con-

qui

' fumitur: & hominem ergo fimiliter perdes?

quens, (

20. Roborafti eum paululum, ut in perpetuum tran

fïre'f ?

30 lärg

immutabis faciem ejus, & emittes eum.

. 1$.Sive

quod tib

Recorde*f;i: me'z'.) Ut me ad vitam

47. Signafti ,.6c.) Scio me multa

4 Qu

Ffevoces.

iNam.Deus mortuorum

toram D.

peccaíffe in te, quz obfignata, & re«

quodammodo oblitus effe videtur.

condita habes in memoria tua , fed il-

« Do

AX4. Putafne , 6c.) Sed quid cgo ea

lud etiam novi me fordes illas abftere

blasphem

gere per peenitentiam conatum effe;

opto, quz fieri non poffunt , cum a

-.. & o

morte ad vitam reyreffus non fit?

ideoque fpero , te meas illas animi

debunt t

Cuntlis diebus, 69c.) Hactamen com-

egritudines, & vulnera fanalfe.

iM

18. Mozs cadens defiuig?, ($c.) lte-

2l. Site

minifcor, & mihi fingo , quia propter

dolores, & erumnas , mortis defide-

rum deplorat humanz vite fragilem,

& morti obnoxiam conditionem. Sen-

Tus ex hn

rium mihi femper ante oculos vería-

fom f

CUP

tentia eft: ut faxeos montes tempus

2^. Áita

Vel fenfus elt, cum fieri non

exedit,' & lapides, qui in'illis funt ,

poffit, ut femel mortuo, iterum vita

ton potsj

reftituatur, vitz immortalis fpe me

aut fua fponte, aut torrentiurn aqua-

qum 2 dc

fuftento ,. & confolor,

quam futu-

rum vi devolvuntur, & alio trahun-

gorbus ar

ram effe fide certo credo.

tur , fic homines diuturnitas temporis

1$. Focabis me , 6fc. ) In refurre&io-

abfumit, & in fepulchra compellit.

2'Nu;';g

1Q. Lap:des, 69c.) Ut gutta paula-

tefponder

De extrema tubz fono evocabis , &

tim lapidem cavat, & fluminisalluvio-

excitabis me.

ne ripe minuuntur : ita calore natu-

fïïa'oiæ.

- Refpondebo tili. . Adeo redivivus.

rali agente ,. humidum confümitur,

Tus, Sub(

Porriges dexteram. ) -Ut me e fepul-

& ad mortem properamus.

€hro poffim erigere.

20. Roberafli eum paulalum. ) Mirtue

Yetit, 4

16. Tu quidem greffus mtos ;'i;mmem-

d. &f

tis, vigoris, virium aliquid homini

ippellat

ff 87 ) Quia vero, cum me in ex-

dedifti, quibus aliquandiu contrariis

! Eyy;

tremo die excitabis , ratio reddenda

refifteret, fed tandem in perpetuum

b

mihi erit prioris vite, cujus ut pro-

tranfit domitus mortis neceffitate.

um, q

Jiq

greffus omnes compertos ,. & explo-

lIppszutabis f actem ]us

) Canitie in-,

Ui

l;

ratos habes; jam nuncprecor , ut mi-

du&a , fenio , & rugis.

hi peccata condones , ut tunc fecurus

. Emtttes €am, ) Ex hac vita in fe-

E:Ua(mz |

pulchrume

C

- Soram te äppareaje poffim.

lCeret

N

408

OCATPUT XIV, & XV.

totuas nihi

'er Sive nb'bile.s fuerint filii ejus, five igno-biles,mnon intel-

-

higet.

dis didis,

D

22. Attazmen caro ejus, dum vivit, dolebit, & a

U foc3,

pima, illii?s'

fgper femetipío lugebit.. -

r1 mánmm

CAP'U (T *XWV.

parcg peco

Eliphaä Sob arguit

jaäïm;ztiæ, iïhpatienïiæ , C? blasþberhïæ./ i

tafti iniqui«

Deum : apud queim dicit neminem mundum z'nfvemïrz',.defmfþm;.

" impiorum , ac bypocritarum maleditiionem.

eloco ob -

fpondens autem Eliphaz Themanites , dixit:

f (e1Ta COf

x.-RE

2. Numquid fapiens refp

ondebit quafi in Ventm lo«

quens, & implebit ardore ftomachum fuum*

E]

j tranürg*t?

. 5. Arguis verbis eum , qui.þnon eft æquahsx-

tibi, & loclu?ä?isg

poansameentes ss

Ij.3re

quod tibi non expedit.

ycio me mul

4. Quantum in te eft, evacua

;

fli timorem, & tulifti preces

C€oram Deo.

fynata, ree

«. Docuit enim ini

C

r tua, fedil

iuitas tua os .-tuum - & imitarisx linätlam

fesillas abflete

blasphemantium.

;onatum d Z

6. Condemnabit te os tuum,

& non ego : & labia tu

a refpon-

7.Num-

ss illas animi

