quam nox illa fuiffet.

V el fenfüs eft,

dignus fuit tenebris, & qui non effet.

g dieto

Sienim dies vertitur in tenebras , jam

fit nox illa, aut dies a cxteris anni,

dies non erit, ldem eft, quod hoc

& menfis diebus fegregatus, fepara-

7 66') Non

eodem veérficulo dicitur

tus, &c. . italice dicerem"us , gzerze

nom ilizffre-

sendum ho

zur lemime.

fecomnmsunicato.

om eonum

^ONon requirat eum Dems defuper. )

ec laude diígma. ) L

XX habent.

xuntür filui-

NNullam iliius rationem habeat Deus,

Nec veniar f[uper eum lafitia , aur. gau-

g Qu

nec redire eum faciat, quafi dicat:

diss: , mcola fit, infaufta , nulla re

lata infignis, aut optaLilis.

mgam Cum

pereat prorfus, feu utinam periiffet ;

odl Com

omnis enim hac querela eo pertinet ;

8« Qui maledicamt diei. ) Prafice,

fopiam o

ut intelligátur feadeo cruciari ; ut fa-

& viri, qui funeri adhibebantur mer-

tius fuerit nunquam fuiffe natum..

cede conduci, utlugerent, &defun-

Hi

Deiper. ) De colo, übi eft.

&orum. fortia facta laudarent.

seri,

enim diei maledicebant, in quo mor-

$. Obfcurent eum teneb;a. ) Efb ejus-

dem fententiz repetitio ; dixeratenim,

tuus , quem plorabant , extinctus erat.

w t

m qi

vertatur im tencóras, non i« ujt; etur lu-

Pararibuni jufcizare Leviarbam.) Qui,

erarfï

fi ftipem accipiant , parati funt fufci-

otgg

[eäl-

eine,0:. Ejufdem quere!z ingemi-

pe r

natio vehementiam affedus oftendit.

tare lucum. fuum 5 hoec eiim fignifi-

u

Umbra moi:is.) Denfiftüme,

€at VOX jry39 /éwiathbez , quam im-

M

fyritir D

gcuïifümæ,t'encbræ.

mutatam relquit interpres Latinus ,

E

D.

37

Rs

LIBRIJOB

9 OBt

enebrentur ftellee caligine ejus: ex

$.

pe&et Iucem,ï&

non videat, nec ortum furgentis aurorze.

VOCETt

'19. Quia non conclufit oftia vent

ris,. qui portav.itnme, nec

. I

abítulit mala ab oculis meis.

-

0.(

II.Quare non in vulva mortuus fum

Q6 anim

ftatim perii ?

»egreffus ex ü;ero non

I2. Quare exceptus genibus? cur la&tatus uberibus ?

thefaun

I3. Nunc enim dormiens filerem,& fomno meo requiefcerem

1. C

14. Cum re

folitudines :

gibus, & confulibus terrae, qui ædiüc-ant fibi

2V

tcnebri:

Is. Aut cum princi

pibus, qui poiïïd«ent.aurum $4 rep-ie.nt

A.

domos fuas argento :

"

aqug.

,.16. Aut ficut abortivum ab

fconditum nlon fu.büü?remgvel

2 (

qui concepti non viderünt lucem.

febat,

17. Ibiim

nt feffi

26. ]

fobore.

pii Cefïaverunt zi tumultu? & ibi requieveru

185. Et

ut füpc

ut etiam nonnullas , quales funt Ho-

folatas bello

: aüt incendio reæd';ficant,

fanna, Racha, Maranutha: ea credo

& inílaurànt. ,

de caufa, quia non unam tantum ad-

15. Qui po/idest aurum, €£c.) Eft

mittebant explicationem , nec voluit

periphrafis divitis, & poténtis Prin-

ipfe definire, quid potiffimum figni-

cipis.

Aliqui referunt ad thefauros,

ficarent.

qui cum cadaveribus olim in fepul-

9. Caligine ejus.) Nodis illius.

chris recondebantur, ita ut Zomos fua5,

——

10. Qv non conclufft, &$c.) Quia.

idem fit , quod fepulchra fua.

T

in ea nocte nztus fum.

16. 4ur ficut aborzivum , 65e ) Idem

Nec abf gt mala , 65c,) Sienim mor-

m vive

repetit alia dicendi .forma. . Optat

Vitieban

tuus fuiffem, antequamin hanc lucem

enim fibi vitamnón contigiffe, fed ad

emitterer , ab his malis , quibus vexor,.

eum modum fuiffe extinctum , quo

Cf

immunis fuiffem.

! Opei

extinguuntur immaturi feetus,qui prius

C Vetüen

II. Iz vulea.) lnutero tnaterno.

moriuntur , quam edantur in lucem.

13. Dorriens filerem.

) Somno mor-

Abfconditum, ) €Cuod celatur ,. vel

10. 1j

tis fopitus quiefcerem.

in abfcondito moritur

lil (ibi j

z

; ideft, in ute-

?L 9

ld. Cuns regibus , €$ confulibus terra.)

ro Vmaternïo.

LXX. habent ; Confiliariss zeyre , Ms

17. ld impiz' cq[/'kwerunt- A Inmulrg. )

ttim eff

Y

fcilicet, quorum confilio regna, &

In fepulcro: mors enim finem affert

Cütte itia

Refpublice. adminiftrantur,

Senfus

fhortem

injuriis, & tumultibus

; quos impii

eft : quiefcerem cum principibus &

excitant.

L]

3- (u:

proceribus.

Feffi robore:) Edt periphrafis Prin-

DN

Qui edificant. fübi. folitudimes. ) Nel

&t q

cipum , quos robur , & potentia fa-

fenfus eft, qui fibi magnifica Tepul-

tigatoccupationibus magnorum , mul-

imfäl H

chra: & maufolea edificant, in qui-

torumque negotiorum tempore pacis,

lt

! öiqj

bus foli condantur.

Vel qui, cum

magnorum-vero laborum, & pericu-

* Tzj,

làtys

divites fint , & potentes , civitatesno-

lorum tempore belli.

Vel fenten-

e[t

H

IT

vas excitant in locis, in quibus prius

tia eft: quorum robur, & vires mor-

Y X n

erat hominum folitudo ;,vel certe de-

lt a

lB

: atj

bo; vel laþo;e exhaufta funt.

T. pofit

*

(,APUT ID.:

375;

em. &

18. Ft quondam vinCti parlter fine moleftia, non audierunt

vocem exactoris.

e, fit

19. Parvus, & magnus ibi funt, & forvus hber a dommo fuo.

20. Quare mifero data eft lux, & vita his, qui in amaritudi-

T0 n0n

ne animz funt ?

-

21. Qui expc&ant mortem , & non Vemt quafi. efï'odlentes

)

£hefaurum:

fcerem

. 22. Gaudentque vehementer, cum invenerint fenulchrum.

t fibi

25. Viro cüjus abfcondlta eft v1a, & circumdedit eum Deus

. tenebris ?

teplent

24. Antequam comedam , fufp1r0 & tamquam 1nundantes

aquae, fic rugitus meus:

em. vel

25. Quia timor, quem timebam, evenit m1h1- & quod ve-

tebar , accidit.

unt fefft

26. Nonne dilfimulavi? nonne filui? nonne qulem? & ve-

— m

lt

nit füper me mdxgnaüo.,

emdilicatts

U

ntis P.

thefauros,

Aaa 3

CAPUT

n Iepu

[

dimos [Mts

ä

18. Ef queudam : -vm&z, &c. ) QUI

2s. Timor.) Res timenda , & for«

midabilis.

j ) |dem

dum Viverent, fervi erant, & catenis

,. Qp

vinciebantur :

jam- mortui moleflia

26. Nenue diffgmulao: , 66.) LXX.

lTe, fl d

carent, nec audiunt vocem importu-

habent: zeque z pace fz;z , "tue m f-

ni operis exactoris ,. qui eos minis,

!ffztzo, aeque im rc qwe » venit amteue

um , Q?

& verberibus ad laborem adigebat.

mibiira.

Sententia efíL: muneri meo

ls,qu Pl US

n ducem.

19. Liber 4 Dopamo [uo.) Ab eo ni«

non defui, fed ut bonus Princeps ne-

|ohil fibl timens.

gotiis me xmpendx 306 gubematïoms

fatur , V*

((, u

e1. Quafi effodientes thbefanrum.) Ut

labores, & moleftias non fubterfugi

enim effodientes thefaurum , illum in-

& tamen malis vexor.

Vulgate ve-

'venire maxime optant; ita & miferi

ro editionis fententia eft ; D,g//"mu/a-

1;//77"![[1! )

mortem , in qua quiefcánt.

-vz, filui , &c. hoc eft , pacate , quie-

23. Cujus abfcondita eff via, ) Qui

te, & benignesfübditos gubernavi, &

efcit, quo fe- vertat, aut quomodo

fi quid 1mpat1*nt1a aut alia ratione

evadat difficultates, quibus premitur.

in me peccabant, dinmulaw, & pa-

yidi P fm

tienter tuli.

Adii referunt ad priores

Tezebris.) Miferiarum, difficulta-

tum, ex quibus fe expedirenon potelft.

calamitates , cum fcilicet divitiis fpo-

rum., jmi-

24. Tanquam- :mmclzmzeo aqua.) Eju-

liatus eft , & liberis ; filuit enim, &

Ote pütlï,

per]cil

latus, & rugitus meusadeo vehemens

dxüïmulawt Job, imo D«co bened: x1t,

eft,

üt cum aquis ex alto cadentibus,

& tamen venit fuper eumr indipnatio

[d fenten

aut alia ratione &repentxbus comparás

ulcerum pe*ïïmorum a planta pedis

qires mo

t

ti poffit.

ufque ad verticem capitis.

374

LIBRIJjOB

CATPUTIT IV

o B

10 À

Kliphag arguit Sfob impatientie , quodque propter peccata fua

Qum Co

Jügellemr & Deo, qui innocenti adverja non

i

ninitii.

leonis d

n. K

f'pondens autem Eïmhaz 'Themanites dixit:

fürtive :

IRE

2. Si ceeperimus loqui tibi, forfitan molefte acczpæs,

I^. Ir

fed conceptum fermonem tenere quis poterit ?

. 3. Ecce docuifti multos, & manus laffas roborafti :

pate hor

14 I

4. Vacillantes confirmavcrunt fermoneb tu1, & genua tre-

mentia confortafti :

funt

$. Nunc autem venit fuper te plaga, & defecifti : tetigit te,

i E

& conturbatus. es.

pili carr

,. 6. Ubr eft timor tuus, forhtudo tua, patientxa tua, & per-

16. $

"oram (

feCtio viarum tuarum ?

17 *]

7. Recordare , obfecrote, quis umquam innocens periit ?

ftlore f

aut quando ré&i deleti funt?

!t

Y

9. Quin potius vidi eos, qui ope1antur 1n1qu1tatem & fe-

mmant dolores, & metunt €0$5

$ rcpe

1

Flante

—N

9. at

H(mzzmtes ) Vide dida cap. 2

lorum pleraque vera elTe, fed in hoc

&t )am

num.

.

fuiffe deceptos , quod cum viderent

lere, u

2. Conceptum þrmom DA

(5 ï kmü

Job malis preffum, id illiin peccato-

lt dicim

dicat

cum tu tantam fermonis ma-

rum vindictam accidiffe crediderunt ,

teríiam dederis, quis fibi a refponfio-

ideoque in eum acerbius, quam par

hi, i

PEI' Wiutn

ne, aut difputatione dehoc argumen-

fuiffet, inve&i funt.

Jtaque propo-

Lsþl:

to temperare poterit ?

fitiones fere verz funt, aflumptiones

potefl, (

3. Dacmpz meltos. ) Oratlone

&

autem falfz.

Io, 4

- confilio afli&os confolatus es, eofque

Perfetl;o "vtarum tuarum ? ) A&m-

Rrei, d

ad meliorem fpem erexifti.

Vel- do-

num tuarum.

ler

éurina tuaaltis multis profuit,

&quum

7. Quis unquam ionocens perat ? )

Quafi dicat: apparetfucatam ; & £al-

Dolt: fin

ergo eft, ut illa in tuum bonum nunc

fam fuiffe farictitatem tuam:

&X long-

utaris.

nam qui

I Ti

Manus laffas roborafft.: ) Calamitati-

vere funt innocentes, non pereunt

bus fractas confirmalti,

nec funditus delent&ur ,-te autem in

Diffpai

exitium ruere video.

Vd, qi

p

6. Ub cf fimor iuss? ) Pietas, re-

p

IQ

ligio,.divini numinis obfervantia :

8

Vidi,6£c.) Vidi eosperire.

h

quafi dicat,

INon is eras , 'qui appa-

Semimant dolores, ) kiebr. & Chald.

tht

10

ädf f-'z!

fébas, fed hypocrita , aut imperfe-

laborem/, id eft, peccatum, iniquita-

11 obfen

&us.

Eft autem. notandim Eliphaz

tem, fic Pf. 54. $55. legimus , labor

& reliquos Jobi amicos viros quidem

m medm éus, & -znjufztza

n fs

Metunt e0:. ). Frudus amaros , &

6)245 /'/

fapientes fuiffe , & qua univerfim di-

&X

Íputant de gener& boncmm , & ma-

noxios peccatorum fuorum cColligaat.

D.j

37$

CAPUT IV

.. Flante Dlelo peri

iffe, & fpiritu irze ejus effe conf'umþtqs.

1o. Rugitus leonis, & vox leæknæ , & dentes catulorum leo-

num contriti funt.

Y

tia fua :

1I. Tigris periit, eo q

uod non haberet predam, & catuli

leonis diflipati funt. .

12. Porro ad me

dittum eft Verbumï'abfconditum,-& quafx

iCCpies

fürtive fufcepit auris mea venas fufurri ejus.

I4. In horrore vifionis no&urnze, quando lee;-fgpor occu-

'

pare homines,

.14. Pavor tenuit me, & tremor;

& omnia offa mea perterfita

'nua tte

funt.

J

;

rs. Et cum fpiri

ettgit t

v

tus me pfæfänte tranfiret, inhorruerunt

pili carnis mesze.

I6. Stetit quidam

, cujus non agnofc&bam' vultum , ixnago

| & p

toram oculis meis, & vocem quafi aur

ze lenis audivi.

* ïnfr.

17. * Numquid homo Dei comparatigne jufüficabitur , aut

2$- 4-

; penit?

faCtore fuo purior erit vir ?

L

E

18. * Ecce; qui ferv!unt e!

, non funt ftabiles,

& in angelis'" Infr.

15-15»

),&fe

^. Yet.

fui;lreperit pravitatem.

19. Quanto ,. 4

j Flante

L d

-.--""A

g. i?'l;mte Deo perii ä,) .,VC]. Egnifi-

no&e , cum horrifica folent. viía Gc-

Ced in 'hOC

eat Deum nullo negotio iniquos per-

currere, & cogitationes

;ncidere ple-

dere, uno fcilicet flatu, & quod ita-

na timore.

3

; viderett

$. Spirite:.) Angelus fcilicet.

n pECCütO-

lice dicimus , l» «» foffie. Vl fen-

diderunt ,

fus eit , irato Deo , & velut flatum

Imnborruerumt , r Horrui*, & pr&

per nafum emittente.

timore fieterunt coma.

quam Np.feï

16. Sretit quidam. )

Ante mä.

u pl'OpO'

o

irifm ire ejus.) Ex llebr. Veft?

N

potelt, /piritu naff tjus.

Imago coram ocalzs meis.) Umbra ,

umptiones

IO. Azugitus /cfr);izif , £c. ) Signiücat

cujus figuram, aut vultum clare, &

Reges, & Principesimmanes , &tru-

diflin&e perfpicere non potui.

,: ) A&io-

culentos , Deo. tamen refiftere non

iv. Numunuid bomo, &$c.) Hscfunt

poffe; fimulque Jobum notat , qua(Tx

Y

verba , que. Eliphaz audivit ex An-

] PWN,)

ex horum fuií

i

et numero.

oelo.

x

m i

72Wäfc:gäiz*ur. ) ]uRus

ïnvenietür y

,. fam qu

pt. Tieris perii?.) Fame fcilicet.

Diffbati funt.) Disjeti , proftrati,

fi ad divini judicii trutinam examinetur.

j pereunt,

vel, difperfi ad querendam pradam.

Fadore [u0 purior eri wir? ) BAude-

12. DiGam eft wverbum ab[conditum. )

bit vir curi Deo quodammodo liti-

qutem ïä

2

Revelatio divinitus fa&a eft.

gare

, & fe juftum afferere, & mala

ert

Qeaft furtive , &c.) Clam , laten-

quibus obnoxius eft, injufte pati*.

t

Chald.

ter, obícura, & confuía reiimagine,

Oq8. Qui f rviant ei^). Angeli.

iniqui

^ Non fünt. [Labiles,)- INihil ex fe boni

jor

& fono fignificatum eft.

l$ la

Venas [fiiri.) ln Hebreo, Param

'habent,-nec fine divino auxilio flare

ex* €o.

offunt.

natos s &

13.. " f'y;rmie vgfwis notlursa. ) De

Ifz n gelis fuis. ) Qm ce

(c.id,erunt.

i Conig-liit-

?

——

376

LIBRIJOS

Ig. Quanto magis hi, qui habitant domos lüteas , qui terre—

ES:

num habent fundamnntum confumentur velut a tmea?

eys fac

20. De mane usque ad vefperam fuccidentur : & quia nul-

4, L0

& non e

lus intelligit, in aeternum peribunt.

21. Qui autem reliqui fuerint , auferemur €x eis: mouen—

. r

tüs &

tur & non in fapientia.

6 Nh

C APUX

^. Hon

KEliphag ruefum arguit Sfob iniquitatis , quod nemo fine cazlpa fua

$ Qu

lm eloq

& Deo puniatur :

zzleoque bortatur Sfob, ut ad Deum comvertatur,

Qui

CQJ ita cuntia fore illi profpera pollicetur ,. ac divine provi-

Wero :

dentie opera circa ereaturas. extollit.

I0. u

univerla

/Oca ergo, fi eft, qui tibi refpondeat, & ad ahciuem

L N

San&orum convertere.

Parvulug

2. Vere ftultum interficit 1racundxa, & parvulum occidit.

dieejtup, Í

invidia.

Ortidjt i

ao

3 Ego

QIt nvidia;

19. Oi hbabitant domos luteas. ) COI'—

Qui ex eorum familia fuperttites fue-

u

Bott, quo

pora ex luto facta, ac proinde Vllca,

rint, filii, nepotes.

ivitibus j

infirmi, & fragiles.

Aaferentur.) Mlorte rapientur.

bonis if

Terrenum lfaäe;ztjund;zmcn Um. ) Vel

Ex eis. ) Jungendum, cum reliqui

) B;

-fenfus eít:

origmem ab Adamo tra-

fuerint.

ententxa

hunt, qui ex Juto formatus eft, vel,

Noa n /?zlþzen!nz ) Ouaü dlcat, in

fua mf'pxentw.

Veris ; ego

& melius, ad corpus luteum refertur,

&, qutyr

quod vit& eflfundamentum ; eoenim

Qca ergo , 66c.) Sententia effe vi-

Btudinem

labefacto vivere non poffumus.

detur :

"Ha&'enus ergo; quid

Carþtmenmr velut à timea?. ) VMita

fentirem, dixi:

Talte niyi

tu; fi aliquem habes

M*-fdtxl

enim humana paulatim perit, & fen-

fan&orum patronum , aut cujus tefti-

dmny

fim fine fenfu temporis tacita arrofio-

monium in tui defenfionem proferré&

777

ne confumitur.

ne cun&teris, fedilludtandem

5

pomq

Vel

co. De manu n[que ad . vefperam fuc-

producas in medium.

BgO ex

mets,

ezdegtur. ) VMel fenfus eft,

perpetuo

divina revelatione docui nemmemju-

ftum pleài :

Tu, fi jubet, expiorum .

D Lor;e

nos temporis decurfu fmefc.exe & ad

l

interitum propprare vel, de m.cmmf

numero aliquem faltem cita , quicon-

Dlocebit ,

que ad vve[peram , ldem cft, ac órevi,

trarium feu verbo, feu exemplo nos

doceat.

hm ut Cü

vel repemte , ut feilicet , cum mane

ynrum P" llm

homo fit in vivis, vefpere mortuus

d aliquem fantlorum . conventere. )

Ontm, l

fit.

Italice diceremus, Da/lIa zattina

LXX. habent, // quem. [anttorum 4n-

Alla [&7'4

gelorsm conjpictas , quemadumodum fci-

We n pot

mmbuntm :

E; quia unllos ietelligit.^) Nec hu-

licet ego confpexi. Vide capite fupe-

$. ;

[/

Jus rei magnitudinem reputat ,. atque

riori hum.

164

ideo nec re(ïplf(.it toribus mutatis.

"m

-

Interffest iracmdza. ) Maxiraum

illi damnum infert.

NNotat Jobum;

12 4reruum periàumt. ) ln ætemam

damhationem ruent

quafi ex irá, & impatientia fuilTetlo-'

lles

Tltatem pm

21. Qui autem reliqui fucrint ex iis.)

UutUSO

k ä]l()ï

BWI [ (

n

CAPUT V

327

]Ul tetre

3. Ego vidi ftultum Hrma radice, & maledixi pulchritudini

1e2?

ejus ftatim.

quia nul

4. Longe fient filii ejus a falute, & conterentur in porta "

& non erit ,

qu1 eruat.

focien

$. Cujüs "meffem famelicus comedet,

1pfum rap1et arma-

tus , & bibent fitientes divitias ejus.

Ó

d

L]

Nihil in terra fine caufa fit, & de humo non oritur dolor.

79

Homo nafcitur ad laborem , & avis. ad volatum.

8.

h

Quamobrem ego deprecabor Dominum, & ad Deum po-

nam eloquium meurm.

-^

verTd

9. Qui facit magna; & 1nfcrutab1ha, & mirabilia absque nu-

P?üu

mero .

1o. Qui dat pluvmm fuper

faciem terrae, & irrigat aquis

unlverfa :

aliquem

Ir.Qui

V Bancudum- )Chald mfipientem. LXX

& quafi famelici, aut fitxentes eam

y occidit

deceptum , five errantem,

diripient , & vorabunt.

Occidit imvidia.) Magnis malis affi-

) Ego

cit invidia;

Etiam his,verbis Iobum

6. Nibil m terra frt ffne caufa.) Yta-

que hzc fine caufa impiis evenire pu-

Wites füe

notat, quod ad paupertatem redactus

tandum non eft.

divitibus invideret, & doleret, quod

Et de bum mon driiur dalar ) Cala-

bonis affluerent.

jentur.

mltates non temere nobis obveniunt ;

um rehqm

3. Egowid:ffultum frm/z radice , &$c. )

ut in campis herbe fpontis fum, fed

Sententia- eft :

tu invidia commo-

potiu$ fativis fimiles funt..

'Sic ma-

veris , ego vero nihil divitibus invi-

j diat, n

lorum , quibus vexantur homines,

deo, aut potennbus ; nam eorum ma-

femina , & caufe funt peccata , &

enti eïT"V"

gmtudmem parvi facio , licet firma

Deus peccatorum vindex,

radice nixi videántur.

xï()(/ 3 qm

7- Hemo nafcirur ad laborem, &c.) Sen-

«Lem*ï 8

Maledixs. ) Mlale ommatus fum,

tentia eífe videtur:

Non debes ni-

L.uïUS tlie

damnavi.

mium doleré, o Job, aut queri pro-

Statiz.) Cum primum eorum ma-

m pO ferré

gnitudinis fpecxes fefe objicit oculis

pter zerumnas, & dolorestuos; nam

flud

taniim

meis.

ut avium proprium eft volare, itaho-

!7 5] : gg() e

minum adverfis confli&ari,

j

4. Longe ffent filii ejus a falute.) Pa-

]emmem

rentum impietas filiis pariter impiis

Dfpvembor Dominum * 65' c. ) Qua-

ecpionm

fi c.u.at

ea ego mente fum , ut fi in

j cot

nocebit : quare longe fient a falute,

aliquod. incidam infortunium , non

nam ut eft in Pf. 36. 2g. Semen im-

piorum pe: ibit.

maledicam, ut tu , nec divinam pro-

videntiam cnmmer ; fed potius ad

yprotattrt ;

Contereztur dm porta. ) In judiciis,

Deum me convertam , ut precibus

qua in portis civitatis exercentur, da-

yfhoim ^^ d

mnabuntur more fceleratorum.

ilum mihi propitiem.,

lum *

s. Cuju: mc[fem , 6$c. ) Silargam fe-

9. Qui fecir magna, &c.) Eft de-

gplte UP fupt"

eerit fementem , aut uberem vinde-

fcriptio divine potentiz ufque ad v.16.

miam expedet,

eaque jam ad matu-

10. Umiverfa.) Hebr. péareas ; hoc

Wmmum

ritatem penencnt , potentes homi-

eft, late patentes regiones:- Chaldæus

" ]obümi

habet Provizcias.

nes, & aliorum bonorum appetentes,

" fuxlïei

Bibl. eum €onm., Menoch. Tom. IIf

Bbb

*

378

Li

WRTIOSB

rr. Qui ponlt humiles in fublime, & moerentes erigit i"o-

PUR

? $

fpitate :

d p

14. Qui diffipat cogitationes mahgnorurr, ne poiïint 1mp1ere

a, E

manus eorum, quod coceperant :

vifitans

1 Cor.

3. * Qui apprehendit fapientes in a&utla eorum , & confi-

j*

319 hum pravorum diffipat :

progenit

I4. Per diem incurrent tenebras, & quafi in no&e üc pal-

)6. In

pabunt in meridie.

ATVUS

15. Porro falvum faciet egenum a gladio oris eorum & de

1 É

manu violenti pauperem.

fhente p

16. Et erit egeno fpes, iniquitas autem contrahet os fuum.

17. Beatus homo, qui corripitur a Deo : increpationem ergo

0ff

-

Domini ne reprobes:

fkabi

18. Quia ipfe vulnerat, & medétur : percutlt, & manus ejus

fanabunt.

I9. In fex tribulationibus liberabit te; & in feptlma non

tanget te malum.

RE(

20. In fame eruet te de morte, & in bello, de manu gladii.

2$ Gu

2t.. À flagello linguae abfconderxs & non timebis calamita-

tim, c," i

tem, cum venerlt

hm emm

Alii de fixe

22. In vaftitate, & fame ridebis, & befmas terlæ non fot-

.

IthS dl

imidabis.

2" Sed

i focule D

caverms (

Il Er:gæt f/'vszztf ) Erlglt fofpl-

abilia pofu

dicit, mjï-x, 5':. fortaffe intelligit

tat, falvos facit.

fex calamitates , quas ftatim enumerat.

&f in fo

13.. Apprebendis fapzente: i 4/?z'tm

Er m feptima.) Non folum fexies,

Venint, f

sorum.) Qui in aftutorum hominum

fed fepties, & fepius & femper dsh-

um m 1

caput, & perniciem convertit prava

tos feng f

rabit te a tribulationibus, ne noceant

confilia, quibus ahos decipere volue-

anima. Vel liberabit de fex tribula-

conüan

runt.

tionibus, que fex hujus vitze diebus

1 dicat j1

14. Per- dieh , 65c.) Sic enimin re-

a malis

. bus clariffimis cæcuuent ac fi verfa-

tibi evenient ; cum vero-pervenertis

àd feptimum diem, fabbatumerit, &

24 écrer

-gentut in denfiffimis tenebns

requies. in céelefti patria , tunc fzgel-

dlerma;;

Patpabugt.) Utii faciunt, quiver-

lum non appropinquabit tabernaeulo zua.

fantur in tenebris.

Italice dicimus,

QU& o f

vindare a tentoni.

cl. Calamitatem. ) In Hebraeo efti

^31» /éod , quod eam calamitatem fi-

l f If

15. 44 gladiooris eorum.) Àb eorum

Emgua ; que tanquam gladius acuta

gmfïcat, quam. predones omnia de-

OgnOfuenc

eft, & ferit.

vaftantes ,

& populantes inferunt ;

Wi fnr

pnam —;-m; féiadad eft vapere ; fpoha-

Ti witrisfo

16 Coztrabet 05 p;mn ) Compefcet,

&c.

£ogentur iniqui tacere confufi.

re, & pradari,

Faque ts

17. Ne reprobes.) Ne rejicias.

a2. Jn waflitate. ), Eft eadem vox

U()j, ldem

19. Ipfex iribelatiomibus,

66 In

"p féod, cujus-explicationem attu-

Ottata

3 lni

Omus, &

mültls, variifque tribulationibus. Cum

limus proxime fuperiori verficulo.

m g deq

p

(CAPUT V.& VL

3?5

erigif f«

3. 'Sed 'cï:um lapidibus re

z

gionum paétum füüfl:l ; & beftize

terrae pacificee erunt tibi.-

implere

24. Et fcies, quod pacem habeat tabernaculum tuum , &

vifitans fpeciem tuam, non peccabis.

.

*

& confi

4$4. Scies quoque, quoniam multip

lex erit femeh tuum, &

i

progenies tua quafi herba terrze.

.

*

: fl,(;. pal-

26. Ingredieri

s in abundan

tia fepulchrum, ficut ihfertur

acervus tritici in tempore fuo.

m,&de

27. Ecce hoc, ut inveftig

avimus,x itg eft: quod audi/tum :

&

js füum.

mente pertr:ït&a;

CAPUT VI

1eJ efgo

Ojlehdit fïob,' fe longe graviora pati, quam meritus [iz, conquerens

'

- Je ab amicis deferi, gravoiter arguens & bos tres , qui ad fe.

anus ejus

«enerant, ac [e quoque patienter azt;lzjrz' £etir.

»titha,non

ob , dixit :

I. REfpondens autem ]

Bbb2

; Q.Utinam

23. Cum .lapidibus regionum patlum

dens tibi fplendidam adeffe familiam,

tuum , €9c. ) INec te lapides laedent;

& domum bene inítructam , non pec-

calamita-

olim enim nudis pedibus ambulabant.

cabis fuperbiendo exea, autvane con-

Alii de faxeis ferarum cavernis , cu-

fidendo.

Sanchez intelligit de con-

non fot-

bilibus accipiunt, quafi dicat: erit ti-

fuetudine cum uxore, quafi dicat:

cum uxore tua confuefeens , ut lex

95. Sed

bi fociale pa&um .cum feris, que in

cavernis , & faxorum foraminibus fibi

conjugalis poftulat , non peccabis.

cubilia pofuere, aliidefrugibus, que

es. Multiplex erit femen tuum. ) Mlul-

t intelipit

etiam in folo fterili, & lapidofo pro-

tiplicem fufcipies prolem.

p enumerat

venient, fi Deus faverit , quafi pa-

26. Ingredieris tu abmundantia, 65c.)

Ym feih,

&um cum illo elTet initum , ut mul-

Dives morieris, dierum etiam nume-

(omper Jbe-

tos ferret fru&tus , alii de firmitate,

roabundans, & bene fenex.

Chald.

g noceant

& confítantia in tribulationibus, qua-

in perfetljone annorum.

Acervus tritici. ) Mlore mature fe-

fex tribut

fi dicat, inconcuffus eris, ut lapis ,

V(itæ dlebus

& a malis immunis.

getis fuo temporedemefTz , & in hor-

j ewgnfns

« 234. ócies. ) Experieris. .

reum illate.

27. lewefligavimu:. ) Diligenti in-

xtum enti

Tabernaculum tuum. ) Domus tua,

| tunc !Z.'Zg "

qua pace fruetur , ac felicitate , bo-

quifitione , & veritatis fcrutatione,

ii

norumque omnium afHluentia.

atque reconditorum divinz providen-

Vifitaus [peciem tuam mom peccabis.)

tie confideratione judiciorum ,. rem

Tebreo di,

ita fe habere comperirmus,. quod etiam

müätem '

Cognofc

ens, & inveftigans, quid do-

omni

10

mituz fiat, non peccabis; quia bo-

communes hi amici, qui tibi adftant,

ni patrisfamilias. munere

ungeris.

ita fe habere confirmant,

2

lrfpmnt D

Periraila.) Wiec igitür mente re-

d

fpolià

Ttaque juxtà hanc explicationem ; fpe-

puta, & ita-fe habere tibi perfuadeas.

cies, idem efl, ac domus fpeciofa,

ornata, inflruda.

Vifitans ordinem

I'R

Efpondens autem. ob , &c.) Ra-

domus, & cognofcens ; an omnia be-

)

tionem reddit Job, cur tanto-

.

oneft 1

ttie

þuïo;

ne, & decore gerantur.. VVel , vi-

pere doleat, affirmatque multo l.eviof-

i

39e

^LIBRIJOSE

x

. . Utinam appenderentur peccata mea , quibus iram merui :

m

O.

& calamitas , quam patior, in ftatera.

finis m

30

uafi arena maris haec

D.

gravior appareret : unde & verba

"

.

mea dolore funt plena:

Á

&nea e

4. Quia fagittee Domini in me fyunt, quarum

indignatio ebi-

p

bit fpiritum meum, & terrores Domini militant contra me.

tiei ret

$. Numquid rugiet onager, cum habuerit herbam? aut

inu-

1. Q

giet bos, cum ante preefepe plenum fteterit ?.

?

derelin.

6. Aut poterit comedi 1nfulfum, quod .non ett fale condi-

I& P

tum? aut poteft aliquis guftare, quod guftatum affert mortem?

*

tranfit 1

7

uce prius nolebat ta

D

ftia, cibi mei funt.

ngere anima mea, nunc prae angu-

16 C

P

8. Quis det, ut veni

mihi Deus?

P

at petitio mea : &quod expe£to,tribuat

luemnt,

OM

9. Et qui coepit

Vacuum

fuccidat me ?

, ipfe me contetat ; folvat manum fuqam, &

19 C

1o. Et haec mihi fit confolätio, ut aiH'igens me dolore, non

paulifye

parcat, nec contradicam fermonibus San&i,

8 N

tem elle

g'emituni, quam doloris po-

la fit, non cicurem , 'nec domefticam.

fed fibens

ftulet accerbitas.

Vehementer rudunt onagri , cum fa-

-5 Gaafi AFE9LA WLATIS 4 E. ) Calami-

mem fentiunt.

YOlunhti

It $y,

tas preponderaret , non fecus quam

|(6. ut porerzt comedi infrgl/i':,?:z, f c.

)

tem non

ingensareng maris cumulus compara-

;

Quafi dicat:

fi quod fale conditum

tione rei leviffima.

non eft, comedi non poteft, quan-

ferendis )

äz': [

Unde E9 verba mea dolore funt plena.)

to minus, quod eft amarifimum , &

Toit finis

Quare mirum non eft, fi mali moles

mortiferum , ut (ünt , dolores mei,

EU

doloris plenas voces exprimit.

ferripoterit? LXX. habent: Nwmquid

4- S4g£tte. ) Dolores, moleftie,

üm hid

poteff. ffne [ae edi panis , aut efh fapor

RR

&gritudines.

in férmonibus vanis ? quibus verbisim-

Wres em

In me fazt.) Vt male me vexant.

portunitas, & fatuitas fermonum

Indignatio.) Vis. klebr. & Chald.

phaz fugillatur.

Eli—

falice di

QOeDnenam.

' Neéfr,

7. Prini.) Florentefortuna

:

s -&-cum

*

Ms u

Ebibit. fpiritum meum. ) Confumit.,

corpore valerem.

exhaurit , - abforbet fpiritus vitales,

Pre Anmguflis.) Propter V»ihopian'l "

AMbet ami

vitgm. LXX. habeht ". fanguinem.

ad quam redadtus fum.

W. Fra

SUati mei.

Terrores Dominzi.) Quafidicat, cum

8. Pettzomea.) Ut vitam hanc abi*um;

hac gravia fint, adhuc tamen majora

pere liceat,

LE

: Iftj? 1o,

pertimefco , ideoque impendentium

9. Qui cepit. ) Me malis oflligere.

Aüerunt:

calamitatum expectatione difcrucior,

tempüïe

lpfe me conterat. ) Carcere vit edu-

!cei]"m-iæ,'

g.. Nitmquid pgitt, &£c. ) Quz(ï di-

Cat, vel extvrbet.

cat, non temere conqueror.

Nemo

Selvat mauum fiam.) Quafi lig-at'am

Ui, d

queritur, cum habet, quod vult.

manum fuam Deus habere videtur ,

n d

Gnager.) In Hebrzo eft y3 5 phere,

quia non percutit, quantum poteft,

qu& vox feram fignificat, jumentum

cum non extinguit.

PQïlliffem'

JQ':I

filvefire, beíliam ggri ; qu&cunque il-

IO. Nee c'omrgargcam jär/moniä'u;jaæ

Rv

tant

UC APU T VI.

Y

3$r

| fnerui :'-

rr Quee eft enim fortitudo mea, ut fuflineam ? aut quis

finis meus, ut patienter agam?

& verbs

I2..NeCt Ífo

3

rtitudo lapidum. fortixtudo- mea, necAcäro mea

"

senea eft.

iti0 ebi-

13. Ecce,non eft a

uxilium mihi in.m-e, & neceffarii quoque

-

E

[ Tne,

mei recefferunt a me.

4

Ut Qu

14. Qui tollit ab amico fuo m

ifericordiam, t/imogem Domini

derelinquit.

L

e cbndi-

*

IS. Fratres mei

præterier,unt me , ficut torrens, qu

nortem?

tranfit in convallibus. -

*

i raptiv.n

& ag

16. Qui timent pruinam , irruet fuper eos nix.

17. lempore, quo fuerint diffipati,

peribunt; & ut inca-

ytribuat

luerint, folventur de loco fuo.

.

: x

mti

19. Involutze funt fe

itce greiïuum eorum : ambuïabu'htxïa

fuam, &

vacuum, & peribunt.

9. Confiderate femitas T

hema, itinera Saba, & ,e-xpe&ate

E]

Bbb 3

20. Con-

re, Don

paulifper.-

m

g

8;.) Nec Dei voluntati repugnem,

modum, aut moleítiam timentes, in

ymeflicam,

fed libens me ejus juffis fubjiciam , &

multo graviora mala incident.

1

17. Tempore , quo ferant diþpa;f",—

j cum 3«

voluntati acquiefcam.

II. D« eff enim , G.

) C*urx mor-

&c. ) Pergit Job in eadem allegoria

tem non optem , cum tot &erumnis

torrentis, aitque perituros inhumanos

:lft!m r E?I':' )

ferendis par efíe non poffim?

propinquos , & amicos ad modum

conditum.

torrentium , qui cum fol incalefcit ,

e[t, quite

Quis frnis mens.) Qui-s tandem appa-

rebit finis malorum,quibus confli&or :

hoc eft , eítate, ficcantur , nec am-

hm , *

i. Fortirudo lappdum, €&$c.). Non

plius per locum fuum alveum fcilicet

[ores mdy

decurrunt, aquis deficientibus. Quod

b Nm)]qüi [

fum la'þideu*s , aut a&neus.

G-

13. Nom ef auxilinm mibi im me.)

in Vulgata habemus D;//paz, in

it of /,.'-:«;ar

"Mires enim . mez plane defecerunt.

brzo elt; 333Tjezoreón , quod Pagni-

; velbis h-

Italice diceremus , zo2 m poffa ajutare.

nus vertit, efflexerint. LLX X. vertunt,

;onit V

Necéffarii.) Propinqui , & amici.

Liquef ali , quod benetorrentibus con-

14. Oi rolbt , &fc. ) Qui non ex-

venit, qui liquatarum , & tabefcen-

maj&wm

i

hibet amico mifericordiam.

tium nivium humore tumefcunt.

18. Ipvolura fznt femita , o ) Nam

iopit

g. Frarres zmiei.) Propinqui: co-

gnatï mei.

flumina, & torrentes variis maandris,

Scur forrens , &

"Y

c.) Statim me dere-

& fexibus per alveum fuum decur-

ancabfum*

runt.

Similes vero torrenti etiam 1

liquerunt torrentis more, qui zftivo

tempore, cum aquz magis funt ne-

hoc funt fallaces amici, qui non re-

y ifpte

cellàrim, arentem habet alveum ; fie

&a- progrediuntur, fed obliquas, &

,riaclt

tortuofas agendi rationes fecantur.

"amici, & fratres mel, cum ftu tri-

Anbulabuszt im vacmum, 6c. ) Nou

bulationum urgerer, aquas confola-

lüü y,gg.mm

tionis , & auxilii, quibus. refrizerari

illis fuccedent prava confilia , ut vo-

& vïdeïüf ]

luiffent, íed in irmtum cadent.

jm poe

potuiffem , fübduxerunt.

16. Qu Hment prutmam , ö'c) QUI

i9. Con[iderare femstas Thema. ) Hu-

jus rei infidelium fcilicet, &fallacium

W!'þ

7 VS;?W

fe jitant ; aliquod fibi a me incom-

n

1

3f*

ÜIBRI ]OB

* É

20. Confufï funt, quia fperavi : venerunt quoque usque ad

cibus t

me, & pudore cooperti funt.

21. Nunc veniftis : & modo videntes plagam nieafn timetis,

22. Numquid dixi: Afïerte mihi, & de fubftantia veftra -

*b lu

donate mihi ?

25. Vel, liberate me de manu hoftis, & de manu robulfto-

du f

ryum eru1te me?

(ut d

24. Docete me, & ego tacebo : & fi qmd forte ignoravi,

inflruite me.

I

25. Quare detraxiftis fermonibus veritatis, cum e vobis nul-

M

|

lus fit, qui poffit arguere me ?

N

26. Ad increpandum tantum eloquia con01nnatls,& in ven-

L

flolatur

tum verba profertis.

Sic

$1. Super puplllum irruitis, & fubvertere mtmum amicum

Teravi !

veftrum.

&5

- 98. Verumtamen, quod coeplihs, expl lete : præbete aurem,

petabo

& videte, an mentiar.

$. Inx

29. Refpondete obfecro , abstjue contentione : & loquenf«

US Qea :

tes 1d quod ]UILUHI eft, judicate.

30- Et

6 D

/53

amicorum in me expreífum habetls

tentiores Prmmpes i 1taque VOblS gra-

md,fur,

exemplum , confiderate, quam pauci

vis n2c fui, nec effe volui.

J M

ex Thema, & Saba ad me vifendum,

24. Docere me , 65'0

Quod fi quid-

ocülusr

& confolandum venerint, & quomo-

piam minus vere afï'erm, redargui

paratus füum, & doceri.

do fe mecum gefferint ,. advertite.

A[Hn

- Expetlare. paulisper. ) Et hujus rei

25. Detr:zx:/f;s fermonibus veritatis.)

caufam vobis aperiam.

Verticem oppugnaflis.

dum, Wt

co. Confaff funt , quia fþcm'vz j Pu-

vdrguere me. ) Revincere , quafï fal-

. molelis

: quia fcie-

fum aliquid dixerim.

duit illos venire ad me ,

militi q li

bant me in eorum 2uxilio fperare ip-

26. Admcrepundum &v.) iNon du-

X)x hïï

fis vero certum' erat nihil mihi opis

cimini ftudio exquirenda veritatis, fed

S/ 6'//[ l

afferre, ideoque declinaverupt con-

