6. Veni nobis pacificus dominus, & utere fervitío noftro,

4

ficut placuerit tibi.

7. Tune defcend

it de montibus cum equitidbus in virtute

magna, & obtinuit omnem civitatem, & omnem inhabitantem

]eru

terram.

& tel

8. De univerfis autem urbibus affumpfit fibi auxiliarios vi-

Je

ros fortes, & electos ad beilum.

40

9. Tanrusque metus provinciis illis incubuit, ut univerfarum

ftum

urbium habitatores principes, & honorati fimul cum populis,

b

exirent obviam venienti,

Contr

Ic. Excipientes eum cum coronis, & lampa

dibqs, ducentes

F Doth

choros in tympanis, & tibiis.

1T. Nec ifta tamen facientes , ferocitatem ejus pe&toris miti-

6^

teta

gare potuerunt:

I2. Nam & civitates

eorum deftruxit, & lucos eorum excidit.

poter

13. Preeceperat enim illi Nabuchodonofor rex, ut omnes deos

11

facerc

terrae exterminàret, videlicet, ut ipfe folus diceretur deus ab

his nationibus, quae potuiffent Holofernis potentia fubjugari.

& ]

Vr

14. Pertranfiens autem Syriam Sobal, & omnem Apameam,

omnemque Mefopotamiam , venit ad Idumzeos in terra Gabaa.

mul

I5. Accepitque civitates eorum, & fedit ibi per triginta dies,

91

in quibus diebus adunari prsecepit univerfum exercitum vir-

funt(

X

Tün

£utis fua.

tc

VW;

Qu

VOommur

CAPUT

iüire fæ.

MUg

Bb

tuerentgr

4 me

1o. Caz coronis.) Coronatis capitibus. a civitatc' Apamea ejus metropoli ita

In

Lampadibus , 6c. ) In latitie, &re-

di&a.

toler

f

ir

d

verentie fignum.

lo terram Gabaa.) Montanam, &

S- S dff

I2. Lw«cos, ) ln deorum honorem

afperam, ita enim fumitur etiam ali-

I6 f

plantatos.

bi hzc vox. Vide dicta 1. Reg. cap.

14. Syriam Sobal.) Videdi&ta num.r.

7. num. 1

VOthine p

N H

Ul

4dpameam.) Provinciam Coglefyriz,

1$. Firtutis fue.) Copiarum fuarum,

*

u

$V

z

*.

E

x

(

*

E

$

299

»ntes)

CAPUT IV.

Ws

ltates

Filü lfrael webementer Holoferuem snetuentes , bortatu. Eliacbim

Jacerdotis fe fe jejuniis , ac.oratione bumiliant , & affligunt,

- auxiliumque a. Domino implorant.

1I."p'Unc audientes haec filii Ifrael, qui habitabant in terra

fito.

Juda, timuerunt valde a facie ejus.

2. Tremor, & horror invafit fenfus eorum , ne

hoc facere£

irtüte

antem

Jerufalem, & tem

plo Domini, quod feceyat czeteris civitatibus,

& templis earum.

:

jo$ Y*

3. Et miferunt in omnem Samariam per circuitum, usque

Jericho, & praeoccupaverunt omnes vertices montium :

farm.

4. Et muris circumdederunt vicos fuos, & congregaverunt

frumenta in praeparationem pugnae.

5. Sacerdos etiam Eliachim ícri

pfit ad univerfos, qui ,e'ran-t

contra Efdrelon, quae eft contra faciem campi magni, juxta

centes

— -Dothain, & univerfos, per quos viae tranfitus effe poterat,

6. Ut obtinerent afcenfus montium , per quos via effe po-

is miti

- terat ad Jerufalem, & illic cuítodirent, ubi anguftum iter effe

poterat 1ncer montes.

-

excidil

7. Et fecerunt filii Tírael fec

undum quod confiituerat äis

ves de05

facerdos Do

ini Eliachim.

deus ?

-&. Et clamavit omnis populus ad Dominum inftantia magna,

jugaïl.

& humiliaverunt animas fuas in Jejuniis, & orationibus , ipfi

ameatt

& mulieres egrum.

] Gabat.

9. Etinduerunt fe facerdotes ciliciis, & infantes proftrave-

i 0165

runt contra faciem templi Domini, & altare Domini operue-

um vite

runt cilicio:

Pp2

IO.. Et

1 2

verfus: ejus tamen in hoc libro men-

xï——j

*V/ä:;em Samarism,) Erant ah-

.qut Samaritani fudais inimici;

tio non ell,fortaffe quia ipfe fibi defen-

€ommune tamen periculum fuadebat

dendam fufceperat Jerufalem, reliquam

inire fedus , ut fe ab Ilolopherne

regnum fummo facerdoti Joachim re-

tuerentur.

liquerat propugnandum. ItaSerar. vero

CAPUT

4« Vicos [uo:.) Müiinora opp'da, villas.

in hoc capite quafl. 2, apud quem alias

1 1t?.

In praparatienem prgna. ) Sciicetad

etiam leges rattones, aut conjecturas.

jtropo

tolerandam obfidionem.

Contra Efdrelon. ) E regione.

9-Inf'antes proflraverunt. ) ln Gre-

S. Sacerdos etzam Efi;zobim.) Sum-

anam

mus facerdos Joachim, quietiam alio

co dicuntur ipfi pueri feipfos preftra-

r etlam

nomine Hliachim dicebatur.

viffe.

Sed fac&um utrumque ; pueri

e Serigftt ad untverfos. ) V egnabat

.hoc

enim , & ipfantes parentum juffu, &

tempore. Manaíle ex captivitate i

inllitutione fefe humi profteznebant.

Ui f

i

309

LIBRIJUDITH

1o. Et clamaverunt ad Dominum Deum Ifrael unanimiter,

ne darentur in preedam infantes eorum , & uxores eorum in

) OIUT

divifionem, & civitates eorum in exterminium, & fan&ta eorum

1

in pollutionem, & fierent opprobrium gentibus.

£02

1r. Tunc Eliachim , facerdos Domini magnus, circuivit

/

fuit

omnem Ifrael, allocutusque eft eos ,

fum

12. Dicens : Scitote, quoniam exaudiet Dominus preces ve-

n

ftras, fi manentes permanferitis in jejuniis, & orationibus in

tem|

confpectu Domini.

108

*EÉxo.

15. * Memores eftote Moyfi fervi Domini, qui Amalec con-

$

1712 fidentem in virtute fua, & 1n potentia fua, & in exercitu fuo;

git:

& in clypeis fuis, & in curribus fuis, & in equitibus fuis, non

fpeq

ferro pugnando, fed precibus fan&is orando dejecit.

égre

14. Sic erunt univerfi hoftes Ifrael; (i perfeveraveritis in

hoc opere, quod coepiftis.

Is. Ad hanc igitur exhortationem e

u

jus deprecantes»üDomi-

r'uh.t

num, permanebant in confpe&tu Domini,

M

16. ]ta ut etiam hi , qui offerebant Domino holocauftà, prze-

tult

cin&ti ciliciis offerrent facrificia Domino, & erat cinis fuper

4

0

capita eorum.

fent.

I7. Et ex toto corde fuo o

mnes orabant Deum, ut viütäret

terto

populum fuum 1frael.

dtin

CoArP UIT..V.

0n |

I0

Rogatus ab Holeferne zdcbior dux . zimmonitarum de genere Ifrae-

litarum, enarrat Dei mirabilia circa populum Jfraeliticum, monetz

V ts

que ne temere contra illos pugnet ; quibus auditis indignantur

] Fu

ipfi zdcbior principes Holofernis.

fii, &

lnterpy,

Unt'i»atumque'eiï: Holoferni principi militiae Affyriorunt,

$D

I.QN

quod filii Ifrae] praepararent fe ad refiftendum, ac mon-

5()

Pa

tium itinera conciufiffent,

3. Et

ïf)lnp

1 Ro

4Altare — Dosni operuerumt cilicio.)

vifionem, quia vi&ores , quorum prz-

' Quemadmodum ad gratias Deo agen-

da fa&i funt, captivos dividunt inter

depo; t

das fefta, & ieta organa , facrificia

IPtorar

palmz, &c. fic ad mifericordiam rebus

fe, quam explicationem puto magis

omini

genuinam.

tüfi tan

adverfis conciliandam, triftia & mce-

12. Scitote.) Sperate, credite.

íta re&e adhibentur.

Qte a

10. Ip divifiontm.) Captivitatis enim

13. Qui dmalec , 66.) 'Vide Exodi

teïpreta

tefhpore uxores a maritis , fratres a

IT. 3

E

Gen 1

fratribus , propinqui a propinquis di-

17. Vifirayet poprelum fuum.) Populo

Íirahuntur. — Vel dicuntur dari in di-

fuo adeffet, & illi opem ferret..

ldeigt

LIN

gor

». Et furoré nimio exarfit ià iracundia ma

m m

gna, VOcavïþ(Iue

omnes principes Moab, & duces Ammon ,

uf

4. Et dixit eis: Dicite mihi, quis fit populus ifte, qui mon-

tana obfidet: aut quae, & quales, & quantae fint civitates eo-

Uvit

rum: quae etiam fit virtus eorum , aut

l

quae fit mu—ltitudo eo-

rum, vel quis rex militize illorum.

$ VC

4. Et quare prae omnibus; qui habitant in Oriente; ifti.con-

üsin

tempferunt nos, & non exierunt obviam nobis, ut fuífciperent

nos cum pace?

L]

; COf

s. Tunc Acht

or dux omnium filiorum Ammon refpcondeqns2

; 00

ait : Si digneris audire, domine mi, dicam veritatem in. con-

) j

fpe&u tuo, de populo ifto, qui in montanis babitat ,. & non

j

egredietür verbum falfum ex ore meo.

hii

6. Populus ifte ex progenie Chaldeeorum eft.

.

e

7. * Hic primum in Meíopotamia habitavit, quon!

an*i nolüe- *Gen

II.3Í.

Dotti-

rüpt fequi deos patrum fuorum;qui erantinterra Chaldeeorum.

9. Deferentes itaque caereimonias patrum fuorum,-quæ in

S

, pïæ'

tmultitudine deorum.erant; :

Tuper

9. Unum Deum ceeli colueruntj* qui & pr

zecepit eis, ut exi- * Gen.

rent inde; & habitarent in Charan. /. Cumque operuiffet omnem ** -

terram fames , * defcenderunt in JEgyptum , illicque per qua« * Gen.

fitaret

dringentos annos fic multiplicati funt,

z

ut dinumerari eorum -;6.6»

non polffet exercitus.

ex .]Egyvptjig atqvue in æ,diücafio;e

I0. rCum.que gravaret eos t

nibus

[ ]rüt-

| :

| P':3

ii

1. Ra Urore nimio —exzzrj'lt. ) Quod Tu-

7. Ik ;Mef&pw;t;ziä J;gaäifafvit.) In ftir-

Qu

deorum bellicum apparatum ,

pe, & Principe generis fui Abraha-

füi, & INabuchodonofor contemptum

»

1o; nondum enim erat populus.

interpretaretur.

- Neluerunt fequi. deos patrum füorum.)

3. Dicite mibi, quis fit. popzlus zfe,

Deo. videlicet fe Abrahamo. manife-

TiOTUma

&c.) NNon nefciens hec interrogat

flante , & migrationem imperante ,

c mof-

'Holophernes ; nam Manaffem captum

quod valet ad conflandum odium huic

) H

1 Rege Chaldzorum , & Babylonem

populo , di&umque fortaffe -eft- ab

/

deportatum , nec populum Judeorum

Achior, ne Judzorum caufam agere

gum p

videretur, non autem

upt 10

ignorare poterat, fed interrogatio eft

dide fateri

1

veritatem carïf

hominishoftes vilipendentis, qui tan«

KO m

tuli tanto Principi, & exercitui refi-

ftere auderent.

I]ta locum hune in-

PIE Dezm celi caZQEFZint. ) Deum coc-

dite.

terpretantur Séfar. & Salian. & alii:

lh nominat, & deinceps aliquoties in-

jdt Esoii

6. Ex pregezie Chaldseram eff-) Nide

culcat num. $. 12. & 19. fortaffe ad

Gen.1T1.51. valuithoc ad conciliandam

terrorem Holopherni incutiendum.

udzisbenevolentiam, cum Holopher-

Defeendevunt in &gyptum. ) Jacob fci-

) of

n

nes Rggi Chaldeorum effet fubje&us, —licet cum univerfa familia fua,.

LIBREIJUDITH

3o0t

2

nibus'arbium fuaruni in luto, & latere fubjugaffet eos, clama-

verunt ad Dominum fuum; & percuíffit totam terram JEgypti

Cum

»

22

lagis variis.

*

*Exo.

ir. * Cumque 6j

ecifïent eos /Egyptii a fe, & ceffaffet plaga

dé

fat

mil

1233: ab eis , & iterum eos vellent capere, & ad íuum .fervitium.re--

VOCarTe,

terrat

gientibus his Deus coeli mare aperuit, ita ut hinc

*Exo. 12. "Fu

14-29. inde aqu:ze quafi murus folidarentur, & ifti pede ficco fundum

^

fpäü

maris perambulando tranfirent.

font:

13. In quo loco dum innumerabilis exercit

us JEgyptiorum

Santt;

2

eos perfequeretur, ita aquis coopertus eft ut non remaneret

vel unus, qui fa&tum pofteris nuntiaret.

eoruim

14. Egreffi vero Mare rubrum, deferta Sina montis occu-

Tadet

.

paverunt, in quibus numquam ho

1

mo habiþare potuit, vel filius

UT

E

hominis requievit.

1j

15. Illic fontes amari obdulcati funt eis ad bibendum, & per

?100 p

annos quadraginta annonam de coelo confecuti funt.

11105, |

16. Übicumque ingreffi funt fine arcu, & fagitta, & absque

46.

fcuto , & gladio, Deus eorum pugnavit pro eis, & vicit.

irati f

r7. Et non fuit, qui infultaret populo ifti, nifi quando re-

eum, [

ceffit a cultu Domini Dei fui.

a.

ipfum Deum fuum alte-

18. Quotiescumque autem preeter

Nibüc

rum coluerunt, dati funt in praedam, & in gladium, & in op-

Virtute

robrium ,

2$ ]

19. Quoti

escumque autem poenituerunt fe recäïïïffe a cul-

Ts jn

tura Dei fui,

dedit eis Deus coeli virtutem refiftendi:

Qm e;

ao. Denique Chananaum regem,

& Jebufzeum, & Phere-

3.

zcum, & Hetheum, & Hevaum, & AÁmorhseum & omnes

otentes in Hefebon proftraverunt, & terras eorum, & civi-

tates eorum ipfi poiïederunt:

2I. FKt

1$. liülie foztes '4m4r;, 6c.) Quse

14. lo quibus nunquam bomo babitare

hoc verficulo dicuntur notiffima funs&

t N,

etuit.) Kloc ipfum celebrabat olim

Joyfes , cum dicebat Deuter. 32. 10.

ex 15. cap. Exodi, & Deut, 1.

dovenit eos im terra de[erta , in loco bor-

16. Ubicumque fngrefft funt ,. &c.)

tem decer

]eremias

Hec pertinent ad tempora Jofuüz,

"It co

voris, & wafts folirudinis.

quibus lfraelite terram . Chananzo-

g]S ACh(w

etiam cap. z. num. 6, defertum illud

appellat ; terram . inbabitabilem , 65 in-

rum occupaverunt.

f"ï*:iniiï:c A

viam , terram. frtis , E5 imagrmnem mor-

17. Er non fuit , qui mfultaret , t$c.)

EU

jis, terram , 15 qua noz ambulavis 'vir,

Poft mortem fcilicet

Wt r

in Chananaa fedes.

] que', & fizgag

KTY

meque balitavit heme,

*

CA P-ULT: X.

*

$6;

clomi

or. Et usque dum non peccarent in confve&uDex fui,erant

Bgyp

cum 11 1s bona :

Deus enim illorum odit iniquitatem.

22. Nam & ante hos annos, cum receffiffent a via, quam de-

t phpa

derst illis Deus, ut ambularent in ea , exterminati funt praeliis

(um1e

a multis nationibus, & plurimi eorum captivi abduti funt in

terram non fuam.

hinc

3. Nuper autem reverfi ad Dominum Deum fuum, ex di-

fondum

fpcrfäoneq qua difperfi fuerant, adunati funt, & afcenderunt

montana haec omnia, & iterum poffident Jelufalem ubi funt

SanCta.eorum.

ptrorum

maneret

24. Nunc ergo, mi domi«e, perquire, fi eft aliqua iniquitas

eorum in confpectu Dei eorum : afcendamus ad illos, quoniam

I$ 0CQ

tradens tradet illos Deus eorum tibi, & fubjugati erunt fub

| filus

jugo' potentiae tuae.

25. Si vero non eft offenfio populi hujus coram Deo fuo,

n &pa

non poterimus refitlere illis : quoniam Deus eorum defendit

illos, & erimus in opprobrium univeríze terrae :

r absque

26 Et fattum eft, cum ceffaffet loqui Achior verba hzec,

jt.

irati funt omnes magnates Holofernis, & cogitabant interficere

ndo t

eum. dicentes ad alterutrum :

2T.

uis eft ifte, qui filios Ifrael poffe dicat refiftere regi

um altee

Nabuchodonofor, & exercitibus ejus, homines mermes,& fine

virtute, & fine peritia artis pugnae ?

& 1n 0f

28. Üt ergo agnofcat Achior, quoniam fallit nos, afcenda.

mus . in.montana :

& cum capti fuerint potentes eorum, tunc

eaCul

cum eisdem gladio transverberabitur :

x Phere-

29. Ut íciat omnis gens, quoniam:Nabuchodonofor deus

1 omnes

terrae eft & praeter ipfum alius non eft.

Ó av*

j E

CAFUT

, Qu£

22. Nam $ ante bos anmos,5c.)

23. Nuper autem re'ucrf &c.) Particu-

Ilzc referuntur partim ad captivita-

la, zsper , feptem, vel o&o menfes ,

tem decem tr1buum, quatempore IZze-

ex quo redierat ManaiTes, compre-

'Uf.

chig contigit, partim ad tempora Re-

hendit.

f »

«)

n ]ofuææ

is Achaz, quorum facile poterat me-

miniffe Aduor

Ipfo enim regnante

BN Suis ff :/fe

&. ) Eft oratio

Chan00

Rex Syriz percuffit Judam , magnam-

Satraparum Holophetms plena blaf-

que predam tulit de imperio Achaz

phemiis, & ftulta confidentxa , ut exi-

Jurth $)

& adduxit in Damafcum. Vide2.

tus oftendit.

g h

T

ral. 29. s. & deinceps.

394

LIBRi!;JUDITH

IJ

4

CAPUT VI

ad at

Jrátus Holofernes qubet ZAchior duci in Betbuliam , ut ea zïem[*ez

feront

[ umul puniatur :

at fervi- a fundibulariis repulft , eum arbori-alli-

Io

gaut : quem jfolutum filii lfrael cognita caufa-benigne con[olantur,

Cum; (

diun [

JDeum bumiliter. implorantes.'

effat

A&um eft autem; cum ceffaffent loqui; mdwnatus Holo—

It;]

fernes vehementer, dixit ad A chior:

de trib

2. Quoniam prophetafü nobis dicens, quod gens Ifrael de-

nl

fendatur a Deo fuo;' ut oftendam tlbl, quomam non e,ft Deus,

nifi Nabuchodonoíor:

Pi

Achior

tenogai

"3. 'Cum percu?emmue eos omnes, ficut homv »em unum,

loc ve

tunc & ipfe cum illis Aixyrïorum gladio 1nteubw, & omnjs

D. i

Ifrael tecum perditione diíperiet :

Ifraehï

4: Et. probabis, quoniam Nabuchodonofor dominus üs uni-

: jpfr

verfz terrae: tuncque gladius militiee meee tranfiet per latera

tuag & confixus cades inter vulneratos Ifraelj & non refpira-

(C, qi

I4 *

bis-ultra,:donec extermineris cum illis.

$. Porro autem fi prophetiam tuam. veram exühmas non

pulus (

Tientattt

concidat vultus tuus, & pallorjqui faciem tuam obtinet; abfce-

dat.à te, fi verba mea haec putas impleri non poffe;

A&T

6. Ut autem noveris, quia fimul.cum illis heec experieris,

ecce ex hac hora illorum populo fociaberis, ut dum 'dignas

OTUm |

praefum

1mei gladii poenas exceperint, ipfe fimul ultioni fubjaceas.

7. Tunc Holofernes preecepit fervis fuis, ut comprehende-

&tian

rent Achior, & perdücerent eum in Bethuham, & tladerent

N—ä—*—

eum in manus filiorum 1frael,

I I OZh

8. Et accipientes eum ferv1 Holofernls, profe&ti funt pet

&tin Qs

campelfiria :

fed cum appropinquaílent ad montana, exierunt

pï nClpjbu

contra eos fundibularii.

"ts f

9. Ili

t Olielis

QU etiom :

3

7.. In Betbuliazs. ) Exrat Bethuha Ga-

Cenfe iur |

lIcut hominem. umum.) Id eft, fi-

mul, five omnes ad unum, five

lileg urbs, in tribu Zabulon , in mon-

Qüe i » Qu

eafacilitate , ac fi non. efTent multi,

te fita , non procul ab urbibus fuüpra

fed unus tantum.

cap. 3. memoratis , . Dothaim fcilicet

Vie. de

4- Donec exzermineris. ) Ordo verbo-

verfus auftrum : Scitopoli verfus fe-

liüs fmg"

rum, & fenfus eít : Gladius tranfibit

Junt

» al

ptentrionem: "T'yberiade verfus occi-

Vle

lqu

per latera tua , donec extermineris ,

dentem : Dioczíarea, quz eft Scp-

Xtty

id eft, quo exterminaberis, & mor-

phoris, verfus orientem.

4 C

tuus cades.

PO'&, ef ö(

EU

U Ben,

J[füm(

—

*CAPU-T VI.

30$

9. ïïli autem divert

entes a latere montis, ligaverunt Achior

ad arborem manibus,

pedibus, & fic vintctum

denitd

reftibus dimi-

ferunt eum , & reverfi funt ad dominum fuum.

tri d-

- xo. Porro filii Ifrael defcendentes de Bethulia, venerunt ad

It

cum: Quem folventes duxerunt ad Bethuliam,

atque in me-

dium populi illum ftatuentes percunétati funt

3 quid/ rerum

eflet, quod 3llum vinttum Affyrii reliquiffeit ?

' T

S Ho]o-v

1r. 1n diebus illis erant illic principes, Ozias filius Micha

ael de

de tribu Simeon, & Charmi, qui & Gothoniel.

12. In medio itaque feniorum ,. & in confpe&tu omnium

R Eeus,

Achior dixit omnia, quz locutus ipfe fuerat ab Holoferne in-

terrogatus: & q

| ununi,

uahter populus Holofernis voluiffet propter

hoc verbum interficere eum,

r omnis

13. Et quemadmodum ipfe Holofernes. iratus jufferit eum

líraehntis hac de caufa tradi:

*

ut dum vicerit filios Ifrael, tunc

f n

& ipfum Achior diverfis j

übeat interire fu

er lateti

ppliciis , prqp,ter'

hoc, quod dixitfet: Deus coeli defenfer eorum eft.

elpire

14. " Cumque Achior univerfa hzc expofuiffet, omnis po- "5up-

pulus cecidit in faciem, adorantes Dominum , & communi la-

pas, 02

mentatione, & fletu,unanimes preces fuas Domino effüderunt.

j abce

15. Dicentes: Domine Deus cceli, & terrae, intuere fuper-

erietisy

biam eorum, & refpice ad noftram humilitatem, & faciem San-

Corum tuorum attende, & oftende, quoniam non der

elinquis

j digna

CCas.

preefumentes de te: & praefumentes de fe, & de fua virtute

gloriantes, humilias.

e

vehende

16. Finif,«.l

yiderent

—

1I. Ózias fiius . Micha. )»Nonnulla

dendo Achiori: fed nulla eft temeri-

eftin Grzco diverfitas in hifce Reip.

tas, tam fincere, & candide omnia

font &f

principibus; tres enim numerantur,

fecit, & dixit; fieri etiam poteft , ut

eicrunt

Ozias filius Micha, Cabris filius Go-

viri gravitas, & probitas illis nota ef-

thonielis, & Charmis fitius Melchiel,

fet vulgante fama ; tandemque licet

Til

qui etiam infra in Latina editione ve-

illum humaniter,& honorificetractave-

/

cenfentur cap. 8. num. 9. fuppletur-

rint, non tamen ad Reipublice ad.-

que is, qui hoc loco pratermitlus eft.

miniflrationem admiferunt, quod in-

du G

Ozias facerdos non fuit , quia dicitur

04

ipmo

fuiffe de tribu Simeon.

caute fecerunt alqui aliquando cum

ylbus

füpd

Reliquos

impoftoribus.

foliet

duos fuiffe facerdotalis generis aliqui

19. Hamilitatem.) AffliGionem.

j

ajunt, aliqui n

€

Santterum tuorun. ) Servórum tuo-

D

fis ft

Vide Serar. qu&

ä:jmat', nihil eíl certi.

erfüs 007

rum;, qui funt populus tibi addi&à

"

us?

ha elï Scpr

14. Cumque J4ecbior unfver[a bec ex-

& quodammodo facer.

;

gofii(["z , &c.) Mideri fortaffe poffint

Pra ]ilmfntes de £e

»

aliqui Bethulienfes parum cautiin cre-

locànt in te.

» Q.ui fpem fuans

Bibl. cum Com. Menog*b. Torm. À1H.

Qq

—

-

306

LIBR! JUMD 1 Tï-i

? (

16. Finito itaque fletu; & per totam diem oratione popu

z

rum completa, confolati funt A.chior,

18 6

»

refpic

17. Dicentes: Deus patrum noftrorum, cujus tu virtutem

pradicafti, ipfe tibi hanc-dabit viciffitudinem, ut eorum magis

Cheli

j !

1

tu interitum videas.

18. Cum vero Dominus Deus nofter dederit hanc libertatem

proítr

fu. u

fervis füis, fit & tecum Deus in medio noftri: ut ficut placue-

- tend

rit tibi, ita cum tuis omnibus converferis nobiícum.

E

19. 'Tunc Ozias, finito confilio, fufcepit eum in domum

fuam, & fecit ei coenam magnam.

e

d ang

Cuftodi

20. Et vocatis omnibus presbyteri

s, fimuül expleto jejunio

refecerunt :

6 N

quod f

^1. Poftea vero convocatus eft omnis populus, & per totam

no&tem intra ecclefiam oraverunt, petentes auxilium a Deo

extra Q

lorom,

Xfrael.-

COA UT- VIL

us

videban

Holofer*nes Bez*lyulz'am obfidet , ac pracifo aquedu&tu jubet fontes

potandi

emnes. cuflodiri : quapropter -cices. fità cruciati civitatem tradere

LR

cupiunt : Ozias tamen princeps populi perfuadet, ut ad

ICente

quinque dies boc differatur.

&& mo

DiUo (

1. L TOlofernes autem altera die praecepit exercitibus fuis, ut

9. Ut

afcenderent contra Bethuliam. -

L

Y uf

2. Erant autem pedites bellatorum centum v1

ginti millia, &

Bdio j

d

equites viginti duo millia, praeter praeparationes virorum il

QUi p

lorum, quos occupaverat captivitas, & abdu&ti fuerant de pro-

Io Y

3. Omnes

f

vinciis, & urbibus univerfze juventutis.

tellitil

itl

0$ fOPt(

16. Per zotam diem eratione.) Qus

2í. Istra Eccleffam. ) Synagogam

J

totam ténuerat diem.

aliquam, autlocum am

plum 0þatio-

Crfp[((

17. TibÀ banc dabit viciffitudimem. )

ni deftinatum.

Pcen

I.

!

Hoc tibi rependet.

Ltera die.) Poftridie, quam il-

"t CO]lq

18. $ib tecum Denus in medio noffri.))

la cum Achiore gefta fuerant,

üm hnn'e

.Optamus ut apud nos fedem figas,

2. Equites wiginti duo millia.) Supra

im d

& facra nofira , fidemque in verum

cap. 2, num. 7. dicitur, habuiffe equi-

tlem i

Deum, qui tibi adfit, fufcipias.

tum duodecim millia; itaque inter-

3 Dfocyd

iQ. Cenam magnam.) lNon cibo-

medio temporis fpatio alia decem mil-

Ahda dici

rum varictate, fed numero perfona-

lia advenerant.

In Graco tamen ha-

ïrhUha m

bemus duodecim millia.

^Hj [

TOs, &c.

rum; nam vocaflit omnes presbyte-

Preter præparationes, Ejc. ) Prater

F?ejunz';.) QUOd dura-

* Dtr ajl

n

20. Expleto

copias militares ex iis conflatas , qui

jVelc

ibat ufque ad vefperam.

ex devidis provinciis adjeQi fuerant

M

) huj

inexercitum.

.quecenmt.)AþhiOï,& alios CODViV&S;

15 d;ggws

CAPUT VIL

307

3. Omnes paraverunt fe pariter ad pugnam contra filios If-

popu;o- |

rael, & venerunt per crepidinem montis usque ad apicem,qui

Irtutem

refpicit fuper Dothain, a loco, qui dicitur Bel

:

ma, usque ad

1 ag

Chelmon , qui eft contra Efdrelon.

.

4. Filii autem Ifrael, ut viderunt multitu

dinem illorum,.

ertatet

proftraverunt fe fuper terram , mittentes cinerem fuper capita

placuee

fua, unanimes orantes, ut Deus Ifrael mifericordiam fuam

oftenderet fuper populum fuum.

b n

.8. Et affumentes arma fua bellica,

federunt per loca, quä

domum

t

ad anguíli itineris tramitem diri

gunt in.ter montofa, & erant

cuítodientes ea tota die, & no&te.

jejunio

6. Porro Holofernes, dum circuit per gyrum , reperit, -

or toten

quod fons, qui influebat, aquaedu&tum illorum z parte auítrali

extra civitatem d

12 Deo

"

irigeret: & incidi praecepit aquaedu&tum il-

lorum.

7. Erant tamen non longe a muris fontes, ex quibus furtim

videbantur haurire a

quam , ad refocillanduïn —potius, quam ad

u funtt

potandum.

iradrt

$. Sed filii Ammon, & Moab accefferunt ad Holoferneni,

!d

dicentes : Filii Ifrael , non in lancea, nec in fagitta corifidunt;

fed montes defendunt illos

3

; & muniunt illos colles in praecie

N

pitio conftituti,

sfuis U.

9. Ut ergo fine congreffione pugnse poffis fuperare eos, po-

ne cuftodes fontium, ut non hauriant aquam ex eis, & fine

nillit &

gladio interficies eos, vel certe fatigati tradent civitatem fuam,

orum 1*

quam putant in montibus pofitam fuperari non poffe.

10. Et placuerunt verba haec coram Holoferne, & coram -

fatellitibus ejus,

yrum centenarios per fingu-

p

los fontes.

& conftituit perg

Ir. Cum-

MR t r r t n Pt

Qqa

wnigogam

3- Crepidinem.) Latus five radicer.

S. vSealerfzmt per foca

um Ofana'

E

-) Infederunt,

1ve collem.

4icem, ) ILxtremitatem aliquam,

occuparunt loca.

in Greco dicitur difu-

6, Aquæduä'um 9? e 9

a'iriäeret. ) Ip-

fum fuiffe e:ercitum in valle.

fe potius fons ab aquadu&u dirigeba-

äa Cueranta

B«ima.) ln Grecis Romanis eft

tur, quem fenfum ex verbis licet ali-

jf

xbm'(fe equr

Beithemjin Comriutenfibus Belmaim,

ter ordinatis colligere debemus, Vel -

a Brocardo autem in libro de terra

dicere poffumus D;zzgere hicidem effe,

L

j ue intelf'

/

fanda dicitur Abelina, & afferitur a

ac facere, ut bene füoque fini con-

decem m*

Bethulia miiliario uno diflare.

) m j

Cl)elma/z.) in Greco eft. xvxuov ,

venienter canalis procederet, id eft,

vel per ailufionem vicinz vocis Chel-

abundantem civibus aquam perferret. -

7106« Sarelizribus

f8i:.) Grece /ervie

f

) Præteg

mon, vel ob fabarum, qua ibi crefce-

fs.

lüatas !

qu

rent , multit :dipem, faba enim Gra-

4nt

cis &Vaos dicitur.

Centm;zrios.) Centurionäs cum fuis

ieäi fuef

militibus centum,

368

LIBRI?JUDITH

11. Cumque ifta cuftodia per dies viginti fuiffet expleta, de-

5^

fecerunt cifternze, & collettiones aquarum omnibus hàabitanti-

eftote

" bus Bethuliam, ita ut non effet intra civitatem, unde fatiaren-

ferico:

tur vel una die, quoniam ad menfuram dabatur populis aqua

4

quotidie.

lorian

12. Tunc ad Oziam congregati omnes viri, fceminzeque ,

1j

XO

juvenes, & parvuli, omnes fimul una voce.

rium,

13. Dixerunt: * ïudxcet Deus inter nos, & te, quoniam fe-

5. 2I-

cifti in nos mala, nolens loqui pacifice cum Af"yrus & pro-

pter hoc vendidit nos Deus in manibus eorum.

Pudi)

I4. Et ideo non eft, qui adiuvet,

cum profternamur ante

'oculos eorum in fiti, & perditione magna.

ag

15. Et nunc congregate univerfos, qui in civitate funt, ut

Donini

exa

Íponte tradamus nos omnes populo Holofernis.

16. Melius eft enim, ut captivi benedicamus Dominum, vi-

- yentes,quam morlamur, & fimus opprobrium omni carni, cum

viderimus uxores noítras, & infantes noftros mori ante oculos

noftros.

17. Conteftamur hodie coelum, & terram, & Deum patrum

. ET

noftrorum , qui ulcifcitur nos fecundum peccata noftra, ut jam

]alï

ä

fili ]

1 Me

tradatis civitatem in manu militise Holofernis, & fit finis nofter

brevis 1in ore gladii, qui longior efficitur in ariditaté fitis.

Imon, |

Et

19. Et cum hzec dixiff fent, fa€tus eft fletus, & ululatus ma-

enus in ecclefia;ab omnibus, & per multas horas yna voce cla-

I$ hord.

maverunt ad Deum, dicentes :

3. Ini

Y Pfal

19. * Peccavimus cum patmbus noftris , injufte egimus, ini-

Venit oe|

- 10$.6. qmtatem fecimus.

ate fua

20. 'TTu, quia pius es, mxferere noftri, aut in tuo flagello

& Fr

vindica iniquitates noftras, & noli tradere confitentes te po-

Ienfiy

pulo,'qui ignorat te,

m

21. Ut non dicant inter gentes : Ubi eft Deus eorum ?

Culum *

22. Et cum fatigati his clamonbus & his fletibus laffati fi-

luiff ent,

$. H

25. Exur-

f lda Quo

»

13. Fecifli im nos mala. ) Cladis hu-

19. Cum patribus nofiris, ) Patres

jus noflre caufa es.

noflros imitantes,

Iu s

Loqui pacifice. )! Pacem conciliare.

20. dur im fuo fïdge/lv) Sententxa

I

Vendidit. ) " Yradidit, qug enim ven-

eft: fi tuo flagello vindicare paras

tth,.:i

auntur, traduntur.

(Dus

peccata noftra, diviniam corrept'onem

8 Batyi,

16. Omnz car2n;

Omnibus homini-

libenter admittimus:

oramus; ne tra-

mtm- Sm

das nos in infidelium manus

17. Conteftamur.) [n teftes vocamus.

lm Cenfett

Hno &

CGCAPFUT

ViL & VIII.

309

ett, de-

1b tant*

25. Exurgens Ozias infufus lacrvnrns5 dixit:* /Équo animo

e:f*cotc7 frasres, & hos qumque dies expectemus a Domino mi-

atlaen

fericordiam.

lis aquà

24. Forfi'an enim lndïgnatïonem fuam abfcmdet, & dabit.

gloriam nomini fuo.

tieque;

25. Si autem transattis quinque diebus non venerit adJuto-

num faciemus haec verba , quae locuti eftis.

niam fe

& pro-

"CAPUT VIII

i

nur ante

ffudzth , cujus laus. defzribitur , oacillantes presbyteros , & þm

angu[lia deditionem quinte die meditantes objurgat , quod Lempus

funt, t

Domini miferationi prefcripferint :

eosque bortatur , ut patrum

exemplo populum ad patientiam animent , ac, pro fe Dezzm

nium, vl

precentur , nec f aium fuum

i, Curt

þmtem*w

te OQUl0S

T fa&tum eft, cum audiffet hzec verba Tudith v1dua3 que

E

erat filia Merarl, filii Idox , filii Jofeph, filii Ozize, filii

n pa ttum

Elai; filii Jamnor, filii Gedeon, ülu Raphaïm , filii Achitob,

1 uj

yis nofet

filii Melchize, filii Enan , filii Wathamæ; filii Salathiel, filü S1-

meon, filii Ruben:

e fj

Jatus fta

3. Ét vir ejus fuit Manafïes, qui mortuus eft in diebus mef—-

fis h01 deacezse:

voce C

3. Inftabat enim fuper alligantes manipulos in campo, &

venit aeftus fuper caput ejus, & mortuus eft in Bethulia civi-

imus»

tate fua , & fepultus eft illic cum patribus fuis.

g. E rat autem Judith reli&ta ejus vidua jam annis tribus , &

menfibus fex.

yes te DO

;. Et in fuperioribus domus fuze fecit fibi fecretum cubi-

culum , in quo cum puéllis fuis claufa morabatur,

yum !

Qq3

6. Et

Sïa[fgifï

25. Hac-ver 54 » qua locuti effis. ) Jux-

Graco simeon flii lfrae| ; nam neque

ta id, quod poftulaflis.

Genefis cap. 46. num.

8

neque I,

Paral. 5. num. 3. ubiRuben, filiire-

citantur, ullus, cui S1meon nomen

Patre

l [n Simeon , ffli Rubem. ) W'wit

fuerit, invenitur. Adde in Graco nul-

Judith ex tribu Simeon, utpa-

tet ex cap.

9. num. 2, ubi ipfa ait:

lam Ruben fieri mentionem

Qerteüm

Dens patris mes Simcon. ) Quod vero

$. &eerezum cubiclum. ) Seuprece

" dïcnre pzfü

dicitur,

Simeon filii Ruben, mendo-

torizm tabernaculum , ut eft in Greco.

fi£

o* o

u

fum cenfetur a Serario , Bellarmmo,

Cum puellis. [nis. ) Vel cognatis ,

amus»

Saliano, & alis, & legend,um cum

Yal anczlhs

anus

f

319

LEIBRIJUDITH

6. Et habens fuper lumbos fuos Ciliciaïü,jejunabat omnibus

| Y5 i

diebus vitae fuae, praeter

fabbata, & neomenias; & fefca domus

*

fitutil

]írael.

51

1. Erat autem eleganti afpe&u nimis, cui vir fuus reliquerat

fic faci

divitias multas, & familiam copiof;

feíTiones, armentis

elt cor

boum, & gregibus ovium plenas.

À

litate pl

8. Et erat haec in omnibus famofiffima, quoniam

timebat Dd—

'IS'Q

minum valde , nec erat, qui loqueretur de illa verbum malum.

9. Heec itaque cum audiffet, quoniam Ozias promifitfet,

qui der

19. f

quod transatto quinto die traderet civitatem

n conf

teros Chabri, & Charmi.

; mifit ad preSby—

fs pro

10. Qui venerunt ad illam, &

dixit illis: Quod eft hoc ver-

20'- E

bum, in quo confenfit Ozias, ut tradat civitatem Affyriis, fi

fingum

intra quinque dies non venerit vobis adjutorium ?

&hunil

1I. Et qui eftis vos, qui tentatis Dominum ?

& facii

12. Non ett ifte fermo, qui mifericordiam

N

provocet, fed po-

&

2b

tius qui iram excitet, & furorem accendat.

iium

D&

13. Pofuiftis vos tempus miferationis Domini, & in arbit

Corda «

veftrum diem conflituiflis ei.

Dolri,

14. Sed quia patiens Dominus eft, in hoc

ipfo apæniteamus,

24,*]

& indulgentiam ejus fufis lacrymis poftulemus :

Tenttus.

1$. Non enim quafi homo, fic Deus comminabitur, neque

eif G&us

ficut filius hominis ad iracundiam igüammabitur.

16.Ef

23. $1

tunt De

6. Neomezias. )' Calendas, primos

mante Deum peccatores non audire;

3 Tl

fcilicet cujufq

ue menfisdies, qui He-

Vel certe dici poteít, hicenomine ten-

brais feflivi erant.

tationis intellipgi provocationem ir&

Omini

divine ex defedtu confidentie in Dei

$. Mafet. d presbyteros , &je. ) Non

Dis fügo.

ex faflu, vel fuperbia evocant, fed vel

providentiam, & bonitatem , in quo

3. *]

fiudio confilii füi minus evulgandi,

peccatunt Dethuli& cives, quos par

vel, ut inquit Serar, quaíl. 16. quia

erat tam multis divinis promiffis de

per ierun

-N—:»..—'.s

primarios viros arguere ftatuebat, id

divino auxilio piis fperando confirma-

publice, a femina prafertim , fieri

ÉR

Sic dicuntur filii 1ír2e] in deferto

Aul

! H

non conveniebat, -Vel tandem, quia

tentare Dominum , cum jurgantes

bUS ü

fecreti füi tenax prodire nolebat do-

Y fippe

contra Moyfem dicebant : Dz zobis

V. ]n f

mo, donec urgeret neceffitas.

aquam , ut bibamus, neque enim de di-

9 tumldac

[1. Qui tentatis Dominum.) Non

viüa potentia dubitabant: fed de d-

videtur noxa, nec Dei tentatio tem-

vina erga fe cura, & providehtia , un-

pus deditionis flatuere, nifi intra il-

de dicebant.

Efine Dominus in nobis ?

0. F

Iud feratur auxilium.

Fortaffe abfur-

Ctr. D

W

