weniam ilum; jam vero votum fuum

explicat, quo fundamento nitatur fpes

damnat, quod nefciat, qua mundi pla-

vi&torie, quam concepit, quod feilicet

ga Deum , qui invifibilis eft querat.

virtutem coluerit ; divin lcgi fit ob-

Loquitur Job humano more; alioqui

fecutus, &c.

enim nbn ienorabat Deum efTe : im-

13. Jpfe enim folus eff.)

Scificet omni-

at ag

potens, cui omnes parere debent.

menfíum , & omnibus locis'nqþis ad.

,

mniato-

efe.

,

Avertere poteff cogitationem eju :.) Im-

uider

9. 44d ffniffram.) Septentrionem. An-

pedire, ne, quod voluerit, effe&tum det.

.

;quii

tiqui, qui ad Orientem obverfi orare

daima cjus.) lpfe.

14. CU exp!ewcn't, Ej'c) Deus omni-

ufïp,; qu

confueverant, feptentrionem habebant

u ]'f ,

ad finiftram , meridiem ad dexteram.

potens eít, nec ullus ei poteft refifte-

. Hinc fa&um, ut duz he ccli plage

re: quare Hagellis meis alia, fi volue-

rit, addere poterit.

uid fpe-

finitre, & dextre nomine intellige- -

durave

rentur , & appellarentur.

185.. Er idesrco, 6c.

) Ítaque —non'im-»

10. Jpfe vero fcit viam megzm-)'E?Z;O'

merito divinam potentiltm reformido.

Deum invenire non poflum ; contra

16. Mollrvir.) "limore, quo quai

Deus non invenire me tantum poteft,

diffolvit cor, diffluit, & liquefcit, '

cm d-

fed habet etíam in poteftate , ideoque

17. Non enim perti. Non fac&us fum

juüitia;

quod fecit, me &rumnarum camino

infenfibilis , licet muitis exercitus (irm.

malis,

probare pqtïün

4309

LEBR&JOB

CAPUT XXIV-

*

fpoläaï

It

Sfob , ut recte fe fentire ofTendat de divina providentz;þ, (]g(;n* Deo

tülen

&ota e[Je tempora, & bominum varias recenfet iniquitates

Il

ab ipfo puniendas.

lat

VA

j A B Omnipotente non funt abfcondita tempora: qui autem

Torun

noverunt eum , ignorant dies illius.

i

o. Alii terminos tranítulerunt, diripuerunt greges, & pave-

runt eos.

N

TCVer

a

?IL:H

4. Afinum pupillorum

Ibegerunt, & abüülerunt pro pigno-.;

re bovem viduae.

v

paupe

4. Sübverterunt pauperum vi

am, & opþrefïerunt. pgriter'

H

manfuetos terrae.

videl

*

&. Alii quafi onagri

in deferto: egrediuntur ad opus füum :

16

vigilantes ad praedam , praeparant panem liberis.

fl

6. Agrum non fuum deme

t

.

tunt, & vine'am- ejus, quem vi

oppreíte

rint, vindemiant.

fis, d

nt homines, indumenta tollentes, quibus.

7. Nudos dimittu

-

Vorazrus:

non eft operimentum in frigore :

elamen,

9. Quos imbres montium rigant, & non þabentes y

5

.9.Vim

]ïifiu(j)

amplexantur lápi es

67)7612[4;

Prlople;»imminmtes fencbms.j In Hobr.

fefti fuerunt pauperibus, eos turban-

'Spiü

elt, « facie zencbrarum , drumnarum

tes, vexantes, & impedientes, quo-

At

minus quiete fua agerent nepotia.

lL.

fcilicet, & malorum, que paífus fum.

Ti

Operuit e«lgo.) Utnon videam, quan-

- Manfuttos.) Elumiles, abjectos.

$. ædþ' anagri.) Exlege—s., va 'i, H-x

pretos

ia me preg*:ant malït.

beri , füi juris ,

calct

infefti.

ais tamen molelti, &

colis:

1.7

Empera.) Ex, qu& in f;amþ'ore

funt. Que geruntur ab homi-

Egrediuutur Zzd op;b' Jffusim-) Ad alie-

fmt,l

nibus. Scit etiam articulos temporis;

na rapienda, & invadenda ; quod quafi -

&l C

munus , aut artem fuam exercent.

Verfar

opportünitatesque peccata ple&tendi.

Qui autem novernunt emm.) Araici

Praparant panem li&eris.) Cum alio-

aliis |

1

ejus ,

- & ei addi&i homines, non tam

rum injuria, & damno.

üpati

familiarem cum eo h

abent confuetu-

8. Labres zontium.) LXX. habent,

t in

dinem, ut ejus confilia in rebus hu-

De ftiieidiis mourtum m;zdefcu;zt, quibus

pupe

inanis adminiftrandis intelligant.

fcilicet ftillant caverng montanz , in

Dropr

— Dies illius. , Fempus, quo peccata

quibus degunt.

.

Tuent

Anplexanzum lzpi

des.) Cum nihil ha- -

punienda funt.

A^

*

u

demimos tra

zflulerunt. ) Vicinis

beant, quo fe protegere poffint, fub-

N

per injuriam fübmotis, & qua.eor

eunt antra, & 1n lapide excifas caver-

Tütt c

]6

nas. Vel amplexari lapides eft corpus

e€rant , occupatis.

R

Paverant €05»)

'"Fanquami proprios.

ad lapides applica

*

re, ne nfxditas videa-

ähf!n

A. ótbverierunt pauperum viam.) Ín-

tur.

4n

CAPUT XXIV.

&i

&. Vim fecerunt deprædantes pupillos, &v*uïgum pauperum

fpoliaverunt.

: y

ro. Nudis, & mcedentlbus absque veftitu, & efuuentïbus

]

tulerunt fp1cas.

pj

II. Ínter acervos eorum meridiati funt, qui calcams torcu-

laribus fitiunt.

aute

12. De civitatibus fecerunt viros gemere, & anima vulnera-

torum clamavit, & Deus inultum abire non patitur.

13. lpfi fuerunt rebelles lumini, nefc1erunt vias ejus , nec

pire-

reverfi funt per femitas ejus.

pigno-

*14. Mane primo confurgit homicida, interficit egenum &

pauperem : per no&tem vero erit quafi fur :

tl

15. Oculus adulteri obfervat caliginem , dlcens : Non me

videbit oculus, & operiat vultum füum.

füum :

16. Perfodit in tenebris domos, ficut in die condmerant

flbl, & ignoraverunt lucem.

em v

-

Si fubito apparuerit aurora, arbitrantur umbram mor-

tls, & fic in tenebris quafi in luce "ambulant.

18. Levis

]ulblb

10 Nmi /5 , 6f smcedentibus absque ve-

13. Reéeles luemini.) Nolunt enim

amets

"

fhira-) In Plebr & Grzeco eft ^ nudzm

divine Iegzs 1umen admittere.-

embulare fecere absaue veftitu.

þzcrwm VizA Ojus. ) Expertl non

Spicas.) Quas in demeffis agris hinc

funt; eas non funt ingreffi, eas non

tirbati-

probarunt, immo contempfemnt.

inde collegerant.

. Q

l1. Mersdiaz; funz.) At quinam me-

A4. Maze primo. )

) Hac enim prior;

X

ridiati func? Duplex effe poteft inter-

& potior ejus cura eft occidere, infi-

03

Altera, ut pauperes, qui

diari, &c.

npi, t

pretano

calcatis torcularlbus ( quod fere agri-

Erzt quaff fur-) Furabxtur, fur erit ;

di

colis ufuvenire folet) Gtïunt,mer'du.tl

nam particula , qz4f/, non dicit fimili-

fint, id eft, etiam meridie in füummo

tudinem , fed propnetatem

]talice

d alie

zítu coacüi f'm: inter divitum acervos

d;ceremus, S; portera da ladr o,Vel Fará

d quil

verfari excutiendis ex fpicis granis, aut

del ladyo.

gt

aliis hujusmodi operibus rufiicis oc-

15. Oculus adalters (4c.) Alienis eüam

1 l0*

matrimoniis infidiabitur.

cupati.

Altera, ut divites in paupe-

res injufti mendmti fint inter acervos

Obfervat caliginem.) INoGs tenebras,

p d

abent,

pauperum, ex alieno faturi, & fine

ut latere poffit.

'q ubUS

proprio labore, laboribus aliorum

Operiet vultum [utm.) Ne agnofuatur,

fruentes.

16. Perfodit,69c-) Adulteri parietes

n2, in

12. De czvuitatibus, &c. ) Dixerat pro-

perfodiunt, ut perveniant ad adulteras.

hii hae

xime, quomodo fe potentes inj jüfti ge-

Condixerunt.): Adulter, & adultera.

Ipnoravernnt lmcens.) 'Tenebras quz-

* füb

rant cum agricolis; jam hic qu& ratio

fierunt.

qva-

agendi fit cum civibus.-

De cfuitati-

Qorpus

$us , idem eft , ac in civitatibus.

17.. Unbram mwm.) Auroram, &

n

dnima wulzeratorum. ) Vulneratx.

lucem , ut mortem refugiunt

-

Aj

LIBRIJOB

19. Levis ef fuper faciem aquze : maledi&ta fit pars &jus in

)5

terrà, nec ambulet per viam vinearum.

tüm,

19. Ad nimium calorem tranfeat ab a

quis niVium,' & usque

ad inferos peccatum illius.-

-20. Oblivifcatur ejus mifericordia: dulcedo illius VernueS:

Tuldu

non fit in recordatione, fed conteratur quafi lignum infru-

€&uofum.

:,

2I. Pavit enim fterilem

^

',, gluæ non parit, & viduæxbene non

fecit.

IRE

22. Detraxi

diam

ffo?rtes inxfortitufdine fua: & cilm—fte-tïerit, ndn

Ccredet vitze fuae. -

r

N

Apoc.

23. * Dedit ei Deus locum

| . poenitentice, & ille abutitur eo

furve

2 21. in füuperbiam : oculi autem ejus funt in viis illius. ^

& N

24. Elevati funt ad modicum, & non fubfiftent, & humilia-

appare

buntur ficut omnia, & auferentur, & ficut fummitates fpica-

rum conterentur.

2$- Quoä

dein

18. Levis effuper faciem 4c;ud.) Adeo

derit pocula medicata ad faciendam

T

velox eft, & agilis in fugiendo, ut fu-

- fterilitatem , ile facinus detegatur.

per ipfas aquas ambulare pofTe videa-

Vel fenfus eft, depaflus eft, & fpo-

tur.

- liavit fterilem fatis-per fe alioqui ma-

70 d

Maledi&la fí? pars ejus in terra. ) Yel-

.1(2. fterilitatis afflidam.

lus, que illis in partem, & polfeffio-

— Nen Lenefeciz.) Eft miofis ; ügnifica—

hem obvenit, maledica fit, nec utile

tur enim etiam male feciffe, quod Ca-

quidquam germinet.

2

jetanus de re turpi intelligit, viduam

Nec ambuletper viam v

" neamm.)v Nul-

fcilicet ad venerem folicitando, &c;

lam habéat impius partem in agris, fÍimplicius eft, fi explicemus de qua-

xw

locisque frugiferis, ex quibus ullum

cunque injuria viduis illata.

brs

)

-h

fru&um percipere poffit.

Alii expli-

ac. Dttraxit.) LX X. Furore ewertiz.

cant: abítinebit a via regia, ne a fre-

In farritzzdinejäa.) Potentia fua.

5.085 fp'u

quentia hominum agnofcatur.

Cum ffleteri ,.20z. credet 'vitæx]äge.) Ín

pite c;|

19. 42 nunium calorem,€c.) Extre-

fi

:

ua felicitate timore vacuus non eit,

mis malis , inter fe contrariis, & pu-

multos enim timeat neceífe eft, qui a

D non

nantibus confli&tetur.

multis timetur.

E«f [

Ufque ad inferos peccatum zius

) Pec-

23. Locum penitentis.) 'Tempus ad

Liniy

eatum illum comitabitur ufque ad fe-

refipifcendum, & mutandos mores.

!j Onege

pulchrum , immo & ad infernum de-

"dhutitur eo 1n fuperbiam.) Fit enim

:

quifi f

ducet.

femper magi

culentus.

s fup'erbug, immanis, tru-

20. Oblrvi[catur

Nz'?lius mi/l.a?icardia.)

2 Apu;

Nemo mifericordia ilius moveatur.

Oculi autem cjus funt im vwiis Hlius.)

Deus diligenter notat illius acta.

& quæä

Dulcedo illins 'uermes.).ïVermes fint

ant, &

illius delici&.

24. Sicut omnia.) Quemadmodum

21. P«vit enim f—e/ilem.) AHqui me-

res omnes humane ad int

;ritum tei;f

effedns

retricem intelligunt ; meretrices enim

dunt.

!

:5 Mi

- fere non concipiunt.

Alü de virgi-

Sicur [mmmitates | ff)icdrum.) Summi-

Dibus ftupratis intelligunt, quibus de-

tis, vel caput fpicarum fumitur pro

DN

CAPU T XXIV. XXV. & XXVL

433

eUs 1

43. Quod fi non eft ita, quis me poteft arguere effe mentþ

tum, & ponere ante Deum verba mea ?

LSLl e

CAPDT XX(V

ermess

1frü

Bal(lad ex Dei fublimitate, €? bominis bumilitate negaf bominenm

Deo compar atum juflificari po[fe. -

DC 0f

fpondens autem Baldad Suhites, dixit:

IRE

2. Poteftas, & terror apud eum eü, qui fac1t concor-

It , 10f

diam in fuohmlbus fuis.

o Numqmd eft numerus mlhtum ejus ? & fuper quem non

tür €0

furget lumen illius ?

4. Numquid jufítificari poteft homo comparatus Deo, aut

um

apparere mundus natus de muliere ?

$. Ecce lura etiam non fplendet :

& ftellæ non funt mun-

i fplca

: Quod

dæ in confpe&tu ejus:

6. Quanto magis homo putredo & filius hommls Vermls'2

ciendam

tegvtur

QOUW PUT XXVLE

& fpo

yqui m

f)'-"ob dzczt nullum Deo ab bomine auxilium praftlari bo[fe , ])ez in-

comþrebenf lnlem potentiam ex ipfius operibus

f gmfïca

juod Ui

demo;g/imm.

viduam

fpondens autem Tob, dixit :

do, &

IRE

2. Cujus adjutor es? Numquid imbecillis? & fuftentas

de qui

brachium ejus, qui non ett fortis?

5. Cul

» uertil

ia foa

ipfis fpicis , natis in fummitate, & ca-

Solem , Lunam, & aftra.

Vel intel-

pite calami.

hge

eneratim de omnibus creaturis ,

j

2s. iod/'non eff ita. )Quod fi im-

qua

eo, & illius providentie mili-

non 6s

tant & fervmnt.

[i, qi ?

pii non ftatim fcelerum pcenas luunt.

Effe mentitim.) Cum id jam fipius

Super quem mon jkrgc: LIunen 1lins ?

affirmo

Qms eft, qui ab illo non illuminetur?

Posere ante Deum) Accufando

&

ve! quis elt. qui fe abfcondat ab illius

10165

t enifi

quafi falfo di&um arguendo.

lumine, & ab illo non videatur, &

d eum.) Deum fcilicet.

oonofcatur

us

APu

Quj f'actt concordiam, &fc. j Qui

$. Nom fpleudet.) Deo comparata.

.. Filiss bomiuis ) Homo.

j !lrll "]

ea, que in cclo, & aere natura difcor-

da

dant, eadem d confiliorum fuoxum

N

Ujus adjuror es?) Non doat cri-

effe&us componit, & fociat.

tini, quod Dei partes fufce-

imodum

3. Militum.) Angelorum.

Ahi de

piflet Baldad: fed quod fobum fine

am

militia cceli mtuhm..af juxta phrafim

caufa oondemmrnt lta (,hryfoüomus,

Summi"

Scriptura-

qua boc nomine appellat

Potuit etiam reprehendi, quod licet

bibl, cum Com« Menov/:. Tom;. lLL

DHAC

"n

424

-

LIBRI jos-

$. Cui dedifti confilium ? forfitan illi, qui non hiabet fapien-

I

p

tiam, & prudentiam tuam oftendifti plurimam ?

4. Quem docere voluifti? nonne eum, qui feci

N

prude

tum ?

Cj

t fpiramen-

Üj

s. Ecce gigantes gemunt fub aquis, & qui habitant cum eis.

edutd

- 6. Nudus eft 1

nfernus coram 1110? & nullum eft operimen-

I4.

tum perditioni.

parvat

7. Qui extendit Aquilonem fu

per vacuum. & appendit ter-

troum

ram fuüper nihilum.

$. Qui ligat aquas in nubi

bus fuis, ut non e-rvump'änt pariter

deorfum.

.9. Qui tenet

Q?ultüm folii fui, & expandit fgpäer ilud nebu-

At f

lam fuam.

-

l

Io. Terminum circu

mdedit aqüis-, þusque dum finiantur

ïï—lx, & »tene—bræ,

1I. Co-

n2

de Deo, tamen tumide, & infolenter

det, qu& gerunt in infernö ; licet fit

in intimis terre vifceribus.

!.AJ

loqueretur, quafi magno aliquo defen-

fionis, & patrocinii beneficio devinxit-

Perdlition;.) Idem eft, quod inferno.

potens

fet Deum. Vel, quod non zelo divini

7. Extendit 4dauilonem faper "VACHBTH.)

honoris defendendi difputaret, fed-pro-

Emittit Aquilones ,

M

! & alios ventos

tibus 1

ve&us fpiritu contentionis, & pertina-

per aerem.

eix. "Vel tandem quad Tobo defide-

Vacuum.)

Jta loquitur ex vulgi opi-

ranti Dei confpe&um , ut pro fe dice-

nione. Vel vacuum appellat, quia aer

ret, Baldad repugnaret, quafi verere-

folido corpore non occupatur.

Super mibilum.) 'Yerra enim , & res

l.

tur, ne Job fuperior evaderet, ideoque

Y iqi

a provocatione ad'divinum tribunal

graves nulla alia re fuftentantur, quanr

C tont

conaretur avertere.

d

naturali propenfione, qua feruntur ad

lum

fi

centrum, & circa illud detinentur.-

3- Cus. dedi/fi confilium ? ) EÁt iconia,

g. Ligat aqu45.) Poeticum fchema,

1 fr

quafi dicat: Deum vis inftruere, quo-

Pryud;

modo ipfe pro fe contra me caufam

quafi aquz nubibus quafi utribus con-

Pe, Wf/

tinentur.

& tume

agat!

Ut non erumpant pariter deor[um.) Sed

4 Sþirameæztuæ.

1 $

refpirandi.

) Animax?, vel vim

placide, & guttatim.

Leptum [

9. Tenet vultum felis [ui.) Nultus

()th'u

$- Gigantes. ) Pifces immanis ma-

divini folii eft vifibilis ifte celi con-

gnitudinis; cete, qua mari innatant,

fpe&us.

Colum vero dicitur folium

OM [27

&

marini gigantes propter vaftam

ci, quia in eo pr&ecipue majeftatem

* dtatg

G ) QUi

corporis molem appellari poffunt.

fuam vcoli civibus exhibet, illudque

s dl

Gemunt [b aquis. ) Qui pifces pro-

habitat, & zezez , ut loquitur

.hoc loco

-

fundis gurgitibus maris demerfi pof-

facer textus.

hi

Expandit,8c.). Expandit aliquando

eDfe, j

funt gemere quafi premantur aquarum

mole.

qut def,d

nubes, que celi eonfpe&um eripiunt:

Rütungr

Eb qui habitant um es.) Pifces alii

io. U/aque dum finiantur lux , 6 tene-

:sninores.

:

£rs.) Perpetuo, quamdiu erit lucis, &

Ij g

6. Nudus eft inferuu

tenebrarum vicifiitudo,

(]Uæ Con

4 ;corf.fmx äv-) Yi

C A PUT XXVI & XXVII.

435

fipiete

11r. Columnze coeli contremlfcunt,& pavent ad nutum: ejus.

I2. In fortitudine illius repente maria conglegata funt, &

[athe r«

prudentia ejus percuffit fuperbum.

13. Spiritus ejus ornavit coelos : & ob&etmcante manu ejus,

Ut es

edué&tus eft coluber tortuofus.

Tif en

14. Ecce, haec ex parte di&ta funt viarum ejus & cum vix

parvam ftillam fermonis ejus audierimus , quis poterit tom—

dit fet«

truum magnitudinis illius intueri?

pa

CAPUT. . XXVII.

| nebu

Sfob- per þetuo conflans in fui juflificatione , rejeta amicorum ca--

lumnia, oftendit; quomodo impii ex pre[entis vite. brevi

niantut

profperitate in snortem rapiantur & Dea

*

-

1, C0

ad fupplicia.

xl

didit quoque Job, affumens parabolam fuam, & dixit:

, lgt ft

xAD

2. Vivit Deus, qui abftulit judicium meum, & Omni-.

qferno.

potens, qui ad amaritudinem adduxit animam meam:

qucuam

3. Quia donec fupereiï halitus in me, & iplrltus Dei in na-

g ventoi

nbus meis,

lii2

jilfi opi-

4. Non

qwa «

11. Columme ccl-) Ypfa ceeli machi-

h

obftupefaciunt, quid nobis accideret

" &res

na, aliqui de Angelis int: lhgunt aut

majora audlentlbus, aut commemo—

tur, quanf

de montïbus ; qu1 arduo vemce cc-

rantibus ?

suntar 4

]um fulcire videntur.

Sermonis.) Operls.

-

12. Fortiudine.) Votentia 1lhus,

Jonitraum. ) Vim.

qentur.

; (rhemáy

Prudentia ejus.) Sapientia ejus.

Iztueri.) intellipere, mente com-

ibus con

Percuffit faperbum.) Mare fuperbum,

prehendere.

ac tumens coercuit

13. Spitus ejas) Nerbum , & pra-

Sfumens Parabolam.) Sermonem

M)Se&

d

ceptum ejus.

füum gravem, & fapientem

Viltis

Qrnavit celos.) bole Iuna, aftris.

contmuans Vide dida Num 25.7.

" Obffetricante mauu ejus ,8c.) Aliqui

, Vivit Deus.) Per viventem Deum

cæh COn'

de dracone apoftata Lucifero expli-

1uro

ir [Ohum-

cant, qui divine manus potentia edu-

"ub ffulit judicium meum.) Qui non

jl

udqe

Qus eft. Alii de fuimine oblique vo-

conceffit, ut, quod poftulabam, ante

cd

oco

lante, & tortuofo tra&u per aerem la-

illius trlbunal fifteret, & de mea in-

ho

bente.

Alii de circulo, feu via lactea,

nocentia judicaretur.

aut de fydere draconis, aut de quolibet

1

xqu:mdo

d amaritudinzem 4ddux1f,*5 e. ) TQt,

1 eripil

naturali colubro mtelhgunt

& tantis erumnis preffum.

134-FLonm eju:.)Divinorum operum.

3. Spiritus Der.) Vita, anima, quam

M';g!e

Er €um "Vix , 65c. ) 5i paucula hzc;

a Deo accipimus, halitus.

talice di-

Y

]j5

qu& commemoravi, mentes noflras

cimus , Figcbe bavere fiate,

a

/

E

436

DinmISYOS

r

4. Non. loquentur labia mea iniquitatem, nec lingua mez

medltabxtur mendvc 'unm.

violet

Ij

s. Abfit a me, ut juftos vos eü'e judicem:. dpnec deficiam,

non recedam ab mnocentla mea.

pOtEa

- 6. Juftificationem meam , quam coepi tenere, non deferam:

1j

dus

neque enim reprehendit me cor meum in omni vita.mea.

i.

7. Sit ut impius, inimicus meus, & adverfamus meus quafi

papa

iniquus.

.8. Quse eft enim fpes hypocrite, fi avare: rapïat, & nonlibe-

"

1

fum i

ret Deus animam ejus ?

1j

9. Numquid Deus audiet clamorem ejus, cum venerit fuper

umb

eum anguftia ?

I)

L d

Io. Aut poterit 1n Ommpotente dele&arl & lnvocaleDeum

9Ci0;

lo:

omni tempore ?

20.

1r. Docebo vos per manum Dei, qu&e Ommpotens habeat,

nec abífcondam.

«umt

2

.12. Ecce vos omnes noftis, & quid fine caufa vana 10(1111-

mini ?

piet

eü

Ia Hæc

2

H

glens |

4. Mm':taäztur mendacium. ) Men-

fua mifecicordia eum refpiciat Deus,

txetur

& meliorem illi mentem: 1njiciat.

u

$. 7:4/10: vos efe &c.) Qui fentitis,

6

Numquid asudies Deus clamorem,

VOl

6c.?) Accidet enim illis, quod de

& pronuntiatis mala fceleratis tantum

Antnocho dicitur

[ed

A2

äus, qu

evenire in hac vita.

Machab.. 9. 13.

Nos recedam ab m:zocentm mea.) De-

Orabat [ce effus Dominum, a quo son effez

14 ]

fendenda.

mz/är;cardmæ curfrcwtm 4:, nam impiu

I5 f

timore tantum fuppliei moventur,

üun e

6. Jufizfeationem meam.) juftxt;am

fan&itatem.

non odio fceleris, quod amant.

Sefe

7. S2£ uf im/;ms intmicus meus. ) Quafi

1I.

Per manum D€£

Quz divina

Worft

dicat : vos exiítimatis felices eos, qui

infpiratione docente d1d1C1

Vel Deo

fpelen

bonis in hac vita abundant, imo hoc

juvante. Chald. habet þer Prapbc!mm

P f/?ffn

in fan&ütatis, & juftitie argumentum,

De:i.

Vlü,h:

vertitis ; contra ego fentlo magnum-

Qu& Ornm;';otm: äaäeat ) Quam ille

Vids,

qgue potius infortunium puw bonis

agendi rationem teneat cum homini-

£0j D

afluere, & nullis prorfus vexari ma-

bus, quid facere poffit, quid velit;

piorbu

lis : itaquefi velim meis inimicis male

Auguft quid difponat Deus.

um »

precari, nihil hoc gravius occurrit,

^

-D

Ecce "Uos openes moffis , 6c.) Con-

quod illis optem.

fidenter loquar apud eos, quibus mea

w

tltate

8. Qua eff enim [pes bypoerite ?) Quid

cratio neque nova eut, neque mau—

1. 5

tindem boni i impius expectare pote('t

dita; & qui, cum c&tera tam acute

immo quod malum timere non debet?

videant, hac in parte minus , quod

Muare rapia:.) Injufte alios vexando.

verum , quodque 3uüum eft , pervi-

WiCiem

derunu

»E

Qu) [v

Er non liberet Denus auimam ejus.) lei

pot

ä/üär,

C APUT XXVII.

432

Qa mer

15. Haec eft pars hominis impii apud Deum, & hære-djitexls

violentorum , quam ab Omnipotente fufcipient. .

.

ficiam

UX4. SE

multiplicati fuerint filii ejus',.in gladio,erup,f; & ne-

potes ejus non faturabuntur pane.

eferami

15. Qui reliqui fuerint ex eo, fepelientur in interitu, & vi-

£,

duze illius non plorabunt.

L

E

16. S1 comportaverit qua

s qui

raverit veftimenta.

fi terram arg.entum, (&jücutx lutuna

preepa

onlibe.

rT.

Preeparabit quidem, fed juftus veftietur illis: & argen-

tum innocens dividet.

x8. JEdificavit ficut tinea d

It fupet

omum fuam ,:&' ficut cuffos fecit

umbraculum.

.

19. .* Dives . cu

aperiet * Pfat.

eDeum

m dormierit, nihil fecum auferet,

48-189

oeculos fuos, & nihil inveniet,

20. Apprehendet eum quafi aqua

inopià, no&te opprimet

hibedt,

eum tempeftas.

21. Tollet eum v

; loqui

entus urens; & auferet, & velut turbo ra-

piet eum de loco fuo.

E

.925. Et mittet.

f

u ejus fu-

u Ya

uper eum, & non parc&t : de man

[

Md

giens fugiet.

*1113

25.Strin-

at Deus,

yjicit.

13. Hac eff pars bominis impit ,

6' «) pus durat, nam uvis ;:oïle.&ïs, aut fru-

Hic exitus manet impium ; hic eft fru-

&ibus agri, tabernaculum diffolvitur.

elagorem ,

19.. Cum dorezterit.) Cum morietur.

quod dt

&us, quem ex impietate percipiet.

Jperiet oculos [os, &6c. ) Poftquam.

lb, 9. Izl

14. I» gladio erunt.) Gladio peribunt.

dormivit expergefactus , & rerum va-

p n d

15- Qiti reliqt;i ; fuerilit.) Qui gla—

narum difcuffis 1maginibus cum fe ip-

m impll

dium evaferint.

fam intuebitur anima vere, & clare de

Qüvenmr )

rebus judicatura.

jnt

Sepelientur inagnteritu.) LXX. habent,

divnà

morte morientur. Xcerba morte extincü

20. 9uaff aqua. )

Quafi -repenti-nüs

u£

-fepelientur. Chald. pro, Inzerits, vertit

imber viatorem.

Vel Deo

Pefezm. Abfumpti pefte.

fulmina.

Tempejfas.) N enti, imber , grando,

PWP;](CII'WV

Vidua illius/) Uxores illorum.

Fidzma

.,—Ploraännt.) LAXX. Viduis

o1. Tolet.) Efferet fublimem , füb-

yam il

,

eorum nemo zaiferebitur, quafi dicat, non

latum auferet.

plorabuntur. Sic P£. 27.63. Virgines

Ventus srens.) LXX habent, xaso'cy

j velit:

-

dim,de quo vi-

eeorum nou [nnt lamentata.

affus, Tlebr. t371p 4"4

16. Quaff teiram.) In magna quan-

de dicta fupra c.1y.2. Perhunc ven-

$ r

titate.

tum urentem mortem intelligit.

yibus m

dum dohuün-

22. Mirter fiper eum.) llamripfam

"UC inïiu'

19. S/emt timea.) Que

culam in putri ligno excavat, fivi per-

tempeftatem, de qua proxime di&um.

niciem parat; nam lgnum debilita

t,

Eju:.) 'T'empeftatis; vel, Dei tem-

ys , 0

pe

tem immittentis.

u

[, t

quo confrado etiam ipfa excutitur, &

erit.

Í

Fugiens fzugier,) Quantum poterunt

Hmrämwlttm.f)

,Quoq ad bre;fe tem-

fugere, fugient , fed non effugient.

435

LIBRI JosB

23. Stringet fuper eum manus fuas, & fibilabit fuper illum,

e

intuens locum ejus.

£l

CAPUT XXVIIL

S

Qtis

ob fapientiam offTendit auro longe e[Je ]Wc.e/iïa?hz*z'oreh/z1 um ,origz'/z'ze;

p1

jum rei dignitate ; Deo autem perjbecta e[fe queque occultifrima -

am e celo dari, n

f e

natura , €? fapienti

-

0f ü(?ïü

,emzf.

tonte

Abet afgentum venarum fuarum'!princi

10

n

pia, & auro lo-

cus eft, in quo conflatur.

;

ejus

o. Ferrum d

II

de terra tollitur : & lapis fol

x

utus 'calore ,ji—n ces

intu

w;(ertitur.

D.

.. 4. Tempus pofuit tenebris, & univerfo

rum finem ipfe con-

ii

fiderat, lapidem quoque caliginis, & umbram mortis,

gemh

4. Dividit torrens a populo peregrinante, eos quos oblitus

M

V

ter:

eft pes egentis hgmims, & invios.

5. l'erra

l4.

23. Srringet faper eum manus fuas-)

4. Dividit torrens.) Mare interfa-

el m

-Manuum complofione irridebit im-

fum dividit, & feparat.

pium Deus ( nam ut eíft in Pfal z. 4.

4 populo peregrinamte.) & popülo

Is

Qui babitat in celi, irridebit eos, & Do-

longe diffito , apud quem funt auri;

-

itgen

minus [ub[annabit eos.) * Vel quicum-

argentique metalla.

que impii cladem cognoverit.

Eo:s , quos oblitus eff pes bominis egene

um

Sibilabit fuper ibwm.) Quod etiam

1i5.) Quos aflequi, & affe&ari non po-

ád urrifionem fpedat.

teft pauper, qui longi itineris magnis

dptuens locum eju:.) Sedem

felicita-

&

fumptibus faciendis par effe non po-

em,,«

tis, ex qua excidit impius.

tefl. Aliialiter locum hunc difficilli-

fetnx e

mum interpretantur.Inter quos Eman.

fcirent

4:.) Rudis mafï'a rhetalfi, qua

Sa fic explicat; Z;viZit, &c. quafi dicat:

27

"L

'lapidi fimilis eft, & terra ad-

crefcit aliquando torrens adeo , ut pe-

o

xta igne purgatur, & in s folvitur.

^

*

regrini tranfire nequeant, & focios

Ortaq

[

de Plinium 1. 56. c

P

confequi, qui prius tranfierant, tam-

Yatte

3. Tempus þafuit -te;zeäri.r.) Statuit,

que longe diftant, ut poffint dari obli-

6 L

quanto tempore metalla, & alias res

vioni. Qmuod vero dicitur, /zw/es,

texra,

pretiofas tenebris obrutas effe patere-

tur.

idem Éman. $2 eos interpretatur,

Tippli

quibus via eft intercifa ob inundatio-

lus a

Unrveforum füaem , ö":.,Lätendi fi-

nem. Porro juxta hanc explicationem

Giej,

nem ipfe ftatuit.

cum fuperioribus verficulis coharet ;

, Lapidem quoque calzgimis,) Lapidem

fignificatur enim defluxu, & arrofione

Sipphi

MT

pretiofum, aut metallicum, qui latet

aqua torrentis lapides metallicos , qui

At 4l

tenebris, & caligine abflrufus, quem

latuerant, aperiti

QUi ;

eumdem etiam weéram morris appel-

do proferri.

; & in lucem gliquane

lat, & merito. Sunt enim profundit-

Lzvios Mlercatores; qui per loca

1. Se

fimz, & obfcuriffime caverng fodina-

Rb[ïmfl

devia, ignota, confragofa, & falebrofa

Tnen

W

zum auri, & argenti, & metallorum,

aurum; &c, , & res pretiofas quær'gnt,.,

/

s

v

.c APU T XXVIIL

E

439

! illum,

s. Terra, de qua oriebatur panis in loco fuo, igrii fu;bverfa

LJ

€

6. Locus fapphiri lapide$ ejus , & glebae illius aurum.

7. Semitam ignora

turis.

-

vit avis , nec intuitus eft eam Aoc*ulus vul-

qg'igirze,

Ai]ma

.8. Non calcav

er—unt eam filii inftitorum, nec pertranfivit

per eam leaena.

9. Ad filicem exten

divthmanum fuam : fubvertit a radicibus

iontes.

E

uto lo

Io. In petris riv

H

os excidit, & omne pretiofum vidit oculus

ejus.

jin a

1I. Profunda qu

oque fluviorum fcrutatus eft, & abfcond;ta

in lucem produxit..

fe cot-

12. Sapientia vero u

bi invgnitur ? & quis eft locus intfellï-

gentise ?

oblitus

ht

1I3. Ne

fcit homo pretium ejus,nec inveniätur in terra fua-

viter viventium.

:

Terra

SESPARD

14. Abyffus dicit: Non eft

in me: & mare loäuitur; Non

inteffu-

eft mecum.

E

rs. * Non dabitur aurum obrizum pro ea, nec appendetur *Sap,

popilo

T. 9.

Int auri,

argentum in commutatione ejus.

. 16. Non

jj egtt

non po»

magtis

s.'- Terra, de qua —orieä::tur panis.)

invia.

modo avibus ipfis fint ingögnitæ, &

non po»

"'Terra,qua prius arabatur, & frumenti

difiilli

ferax erat, antequam fcilicet homines

9. EU infüiterum.) YInfütores, met-

fcirent metalla illius finu contineri.

catores.

5

sfman.

9. ddd fflicem extendst masam fudm)

fi dicat:

3

lz lce fuo igni fubver[a efl.) Nunc

tedis metallis effoffa eft, & propter

Is, qui metalli venas quzrit.

- fociot

n pe

ornaces conflandis metallis 1doneas

lO. Ip petris rivos excidir.) Alte ter-

varie verfata, & (ubverfa elt.

ram, & montium lapides effodit, do-

t, m

6. Locws fapphiri Lapides ejnus.)

Ea

nec fcaturigines aquarum fübterranea-

?fi Obh'

rüm nancifíceretur.

in D

terra, & locus, in.quo proveniunt

fapphiri, vel qui fapphiris quafi lapi-

12. Sapieutia vero nbi imvenitur ? )

etatur ,

dibus abundat,

4

Quafi dicat, aurum quaritur, & inve-

ndatio-

Glebe ilius aurum.) 'Yerme i

lliuä

nitur in aurifodinis, non fic fapientia.

tone

oharets

Sapphirifere glebz auro mixta funt.

13. dp terra [uaviter vrventinum. )

Vel, ut in Hebrzo eft; Pz/veres zBius

Nam, qui luxum, & voluptates fe-

jofione

fomr auriferi ; non enim fapphiri alibi,

&antur , longe funt a fapientia.

08 qul

quam in tetra aurifera inveniuntur.

i4. 4Lyf[us.) Maris profunditas.

fiqun

J. Semitam ignoravit avis,6c.) Adeo

1$. Nom dalitur , 6 c. ) Sapientia pe-

abítrufis, & remotis quibusdam locis

cunia emi non poteít.

r locd

Qirisuu. ) Vide infra cap. 31« . 24*

febrofà

metallorum fodina funt, üt ggodam-

QU

/

4o

LIBRIJOB

16. Non conferetur tin&is, Indiz coloribus,'nec lap: dæ

.

tibus

fardonyco pretiofiffimo, vel fapphiro.

2T

r7. Non adhæquabltur ei aurum, vel vitrum , nec commu-

tabuntur pro ea vafa auri:

Tigw

18. Excelfa, & eminentia non memerabuntur comparatlone

ejus : trahitur autem fapientia de occults.

(tec

19. Non adaequabitur ei topazius de JEthiopia, nec tin&tu-

rze mundi(limdae componetur.

20. Unde ergo fapientia venit ? & quis eft Iocus mtelhgen—-

jb h

tioe ?

i -

rj

21. Abfcondita eft ab ocuhs omnium viv ennum, volucres

quoque coeli latet.

22. Perditio, & mors dlxerunt * Auribus noftris aud1v1mus

-

Ü

famam ejus.

fecun

23. Deus intelligit viam ejus, & Ipfe novit Iocum illtu$.

24. Ipfe enim fines muüdi intuetur : & omnia, qu& fub

$. (

« u

cclo funt , refpicit.

55. Qui "fecit ventis pondus, & aquas apandlt in menfura.

4C

26. Quando

Deus

16. Noz aanjerezur ) Eftenim mul- .

quas occultas vocavit Vulgatus, quia

$(

to pretiofior , quam fint lapilli pre-

gemmz, & uniones obvi& non £unt,

pueri

tiofi ex Irfiia adve&ti , variiscoloribus

fed a natura ipfa abdite, & abfirufa.

) Variisco-

p

vernantes.

. deüseramundifK5nma.

17. Vitrum.) Cry&allum 1nte111g1t,

lorlbus tin&is lapidibus pretmhs Vi-

plobum

autadamantem, qui lapides vitro fi-

de dicta num

16.

Vel de veítibus

(lens

Y ]

miles funt.

Alü; ut vox fonat, de

pretlof' $, coloribus ;nfeptrs intellige.

vitro ipfo accipiunt ; quod olim fuit

. Perditto , 65 mars dixerunt , ifc)

l etim

in pretio.

bententxam effe puto, fap:ent:amlon-

Qu& y;

ea nobis efle dzfütam & habitare

dentur

1$. Excel[a , 66 eminentia.) Que

excellunt , & eminent , & propter pre-

quodammodo in remotiffimis loc

fcripfi

tium "ommendantur

TO excel/z , 1n

Porro loca remotiffima Perzzie,

&

bvl

mors dicuntur , quod qui illuc fe con-

[* 4

Hebr. ePc, D3DN^ ramerb , quam vo-

W n

cem aliqui Coraltuz , alii cormu rbinoce-

ferunt, pericu'um mortis fübeant pro-

oflend

yoris, fignificare volunt.

TO VerQ ezzz-

pter yoncram peregrinationem , &c.

Tat«

peutsa i. Elebr. eft yp33 g«vis, quam

ltalhi eum, quem ex remotiffima re-

di-

ANdi t

YvOcem Pagmnus & alilaziezem ver-

gione veniffe fignificare .volunt ,

Iauj?

tünt

'cunt proverbiaii fchemate, E devMo

Trabit- * auten fdpzenttd de occzultis. )

du cafá del diavelo.

?. ]

Tïp ä./ls

Aurtbus nofleis audfuizins famam ejus )

ii

Hebraeus apud Cajet. vertit :

Id

fapiemia plás quam margaritarun.

Ubi fedem habeat fpientia, non eft

W S

eil, extracio , & mveihcatïo fapten-

nobis pkine 1gnotum

j

48 ]

^$. Pendés. ) |

- libramenium,

&

tic pïurls ch:enda mveftigatxone nmar-

Certam vim eis dando, & prafcriben-

garltd rum.

lt

De ocukis, ) Hebr. eft: ep32n

do, quando , quatenus , & quantum

Cedere !

mpymmzm ; id eft ; fr? margaritzss

fpnare cic.beante

lii

&

N

CAPU T. XXVIIL & XXIX.

44t

a

26 Quando ponebat pluvns legem, & viam procelhs fonan-

tibus:

ommu-

27. Tunc vidit illam, & enarrav:t & præparawt & inve-

ftigavit.

Tattone

28. Et dixit homini: Ecce timor Domini, ipfa eft fapientia:

& recedere a malo, intelligentia.

iiv

-

CAPUT *(XIX

ligen-

j'ob prifline cupiens rcjhz:uz felicitati , multis verbis illam enar-

Tat, una cum bonis fuis operibus , quo- fe de contraria ami-

|ucres

corum calumnia "vindicet.

Jivimus

didit quoque Tob , affumens parabolam fuam, & dixit:

AD

2. Quis mihi tubuat, ut fim juxta menfes priftinos,

li

fecundum dies ,.quibus Deus cuftodiebat me ?

n füb

3. Quarido fplendx,bat lucerna ejus fuper càput meum; &

ad lumen €jus ambulabain in tenebris?

enfüra.

— 4. Sicut fui in diebus adolefcentize meze, quando fecreto

Deus erat in tabernaculo meo?

Juando

—ÁÀ

5. Quando erat Omnipotens mecum , & in c1rcu1tu meo

tu$, quiá

100 4l

puer1 mer?

6.Quando

abflu(a

Aypendzt «quas im menu[ura.) Aquæ

Jariis 0«

slobum definitz cujusdam menfure

A dVümens pzzrabolm) Vide dida

cap. 27.

AOGS Ve

faciens, & littoribus coercens.

veltibus

« Juxta mmþs prifiinos. ) Cum fci-

26. Viaz procellis fonamtibus.) Men-

