phatias hoc c. num. 3. & 2. Reg. 5.

putat eum mortuum fuiífe ante pa-

4- Septima Egla, ex qua Jethraham,

trem, ideoque primogenituram ad fe»

que peculiariter di&a ell uxor Da-

cundo genitum Joacim tranfiffe. Pra-

vidis z. Reg. 3. s. Vide ibi dicta. Octa-

dus in c. 19. Ezech. & alii antiquio-

va Bethfabee dudum uxor Urie, ex

res ajunt Johanan primogenitum in

qua quinque filios habuit, nimirum par-

bello contra /Egyptios cum patreoc-

vulum , qui mortuus eft 2. Reg. 12.

cifum fuiffe.

Alii aliter nodum fol-

19. Samuam. z. Reg. 5. 14. fiveSim-

vere conantur, fed magnis fe difficul-

maam, ut nominatur hoc c. num. $.

tatibus implicant.

Vide Salian. tom.

Sobal, Nathan , & Salomonem Re-

4.anno mundi 34o1, num. 2. & 3.

gem. Ex aliis uxoribus alii nati , Je-

L $. Secundus Toakim.)CQui prius diceba-

rimoth, qui z. Paral. r1. 18« appella-

tur Eliacim, de quo vide dicta 4. Reg.

tur filius David, aliique plures, qui

23. 34. lic etiam appellatus eft Je-

numerantur hoc c.

73

3

num. 6. & 2.

chonias Matt. c. 1. num. r1t.

Reg. s. 15. & 16. nimirum Elifama,

Terzius Sedecids'.) Qui etiam di&us

jebaar, Eliphalet, Noge, Nepheg,

eft Mathanias.

Taphia, Elifama alter , Eliada , Eli-

Quarzus Sellum.) Cui etiam appel-

h

pheleth.

Prater hos alii nati funt ex

latus eft Joachaz.

concubinis, ut hoc c. & verficulo di-

16. Narus efl Jechonias. ) Uterque

citur. Notat Eman. Sa in catalogo hi-

tam KEliacim , five Joacim filius Jo-

liorum David Elifama, & Eliphaleth

fi», quam hujus filius Joachim Jecho-

bis repeti , & in textu Hebraico iif-

niz nomine comprehenditur a S. Mat-

dem plane literis fcribi., aitque for-

theo loco cit. Vide Barrad. tom. r.

taffe aliis ejus nominis fratribus mor-

l. s. c. 16. $. eccifo Toacimo , &c. Ut

Regnay

tuis natos, & eodem nomine voca-

to*a hec filiorum genealogia , qua

fhort

tos fuifTe.-

multis Scripturze locis explicandis fer-

Iv

15. Prim'genitus Jobanam. ) Hujus

vit , intelligatur , placuit fubje&um

cefft |

Schema proponere.

&cliim

mentio den fit in 4.' lib. Regum c. 23.

j

CAPU T. II.

fY

lius gt

ig. De Phadaja orti funt Zorobabel, & S&fnei : Zorobabel

gzenuit Mofollam, Hananiam, & Salomith fororem eorum :

0 Ortus

!

20. Hafaban quoque , & Ohol,

& Barachian, ,& Hafadian ,

Tofabhefed , quinque.

Ànarie

21. Filius autem Hananize, Phaltias pater Jefejae, cujus filius

Raphaja: hujus quoque filius, Arnan, de quo natus eft Obdia,

tus ef

cujus filius fuit Sechenias.

*

22. Filius Secheniae, Semeja: cujus

&i Betus &

*

Jegaal,

Baria, & Naaria, & Saphat, & Sefa fex numero.

n, ft-

25. Filius Naariae, Elioenai, & Ezechias, & Ezricam, tres.

24. Filii Elioenai, Oduia, & Eliafub, & Pheleja, & Accub,

E

& Johanan, & Dal(aja, & Anani, feptem.

B 23

C'APUT

m &

19 De

Jofias Rex genuit

16.Et Serleci.zs.)Ex quo videtur dicen-

mERRDAT.

fM — —

dum Eliacim , five Joacim habuiffe

— Ó—

i füccef-

Johanan. | Eliacim , |Sedeciam,|Sellum

fratrem, . qui appellatus fit Sedecias ,

babilitet

qui etiam| qui etiam|qui e-

& etiam filium ejufdem nominis. lta

ate pt-

di&us efl|etiam di-ti a m

Abulenf. in hoc cap. quaft. 1c.

m al fe

oacim ,j citur Ma-|Joachaz

19. Zorobabel.) Xlic Zorobabel dici-

o Dr-

H e b r.|thanias.

tur fuifle filius Phadaja, & Matth. c,

ntiquio-

Qspwjns

3. num. 12. legimus , Salarbiel autem

m in

race

genuit Zorababel.

Dicendum utroque

nomine appellatum Salathiel , quod

yitreo-

LOX ,

um fo-

dicitur

frequens eft in facris Literis , & pa-

dificu-

etiamJe-

tet in filis Jofie, de quorum variis

n, toffi«

chonias. |

nominibus paulo ante didum eft. Vel

)

31

dicendum Salathiel, qui hoc numero

dicebi-

t

zecenfetur patrem fuiife Abiud ; &

:

4NE

Joacim ,

etiam Phadajam fratrem Salathielis

T ]e'

quod no-

fiio fuo nomen impofuiffe Zoroba-

menldeb.

bel; ex quo natus fit Mofollam, &c.

; diaus

fcribitur

pypYm

Jechonias.

| appeï'

race

Sal;rhiel,

(oaxelts ,

Phadaja

Jtequé

Dici tur

Zorobabel,

Ziorobabel,

fius Jo«

etiam Je

;ïeChO-

chonias.

s Mi

Abiud

Mofoilam.

m I

Regnarunt hocordine, Johanan pra-

Mofollam.?) Qüem Eman. $a pw-

4j Ut

mortuo , ut diximus num. rs. Sellum

tat effe Abiud, de quo dicitur Matth.

; quæ

five Joachazregnum ínvafit, huicfüc- 1. 13. Zoerebahel auzem genuit Abiud.

dis t*

22. Sex numero. ) Computato etiam

ceffit Eliacim , Eliacimo vero Jo-

jetum

achim — Joachimo Sedecias.

patre: alioqui fan& tantum quinque,

r2

LIDPb-RII

ARALIPOMENON

1'3

C ATPUT IV.

Othon

waþme pofleritas Zude , ac Simeonis , & babitationes eorum ;

ü

trem

['irps Cbam deletur a filiis Szmeoms Z"nalecitae

Z

quoque ab ipfis percutzum*ur.

Ij

Gen

Filitq

lii Tuda: Phares, Hefron, & Charmi, & Hur, & Sobal.

10

39.3

EI

4. Raia vero filius Sobal genuit Jahath, de quo nati funt

IH

46.12.

bupr

Ahumai, & Laad : hae cognationes Sarathi.

Bulqu

2.4

3. 1fta quoque ftirps Etam : Jezrahel, & Jefema, & Jedebos.

1j

Nomen quoque fororis eorum. Afalelphum

& Heb

4. Phanuel autem pater Gedor, & Ezer pater Hofa: ifti funt

l

f B

filii Hur primogeniti Ephrata patris Bethlehem.

lj

$. Affur vero patrl Thecuae erant duse uxores, Halaa, &

Naara.

&ER

20

6. Peperit autem ei "Naara Oozam, & Hepher, & Themani,

& j

Ahaftari :

ifti funt filii Naara.

Thilo

A

7. Porro filii Halaa, Sereth , TIfaar, & Ethnan.

N(d €f

8. Cos autem genuit Anob, & Soboba, & cognationem

juram

Aharehel filii Arum.

9. Fuit autem Jabes inclytus prae fratrlbus fuis, & mater ejus

vocavit nomen illius Jabes; dicens : Quia peperi eum in dolore.

Phus t

N

10. Invocavit vero Jabes Deum Ifrael, dicens: Si benedi-

cens benedixeris mihi, & dilataveris termmos meos, & fuerit

um i

14 i

manus tua mecum, & feceris me a malitia non opprimi. Et

tusH

praeftitit Deus, quae precatus eft.

61

11. Caleb autem frater Sua genuit Mahir, q111 fuit pater

u

Efthon.

pem

ämuo

I2. Porro Efthon genuit Bethrapha, & Pheffe, & Tehinna

bdt: (

patrem urbis Naas: hi funt viri Recha.

15. Filii

tent

4Hi juda , Phares , Hefrom , €$.)

9. Quia peperi ewum im dolore. ) Tabes

n

Phares folus eft Tude filïus,

enim fignificat dolorem,five trlfhtxam

ii

cateri HEPOUSS

lO. $2 benedicems amedzxe i5 mibi.

l

^

P

He cognationes Sararbi. ) ld e&

Formula voventis

Subintelligehoc,

Ü Tiur

ab iftis propagatæ funt cognat:ones,

aut illud faciam

I2

feu familie Sarathitarum.

Dilataveris teiminos meos. ) Auxilio

F*D, i

$. lfla quoque fitrps Erbam. ) Qua

tuo juveris , ut poffeffionis mez fi-

!u u

ü;xhcet fequitur.

(LH

nes proferre, & amplificare poffim.

4. Pater Gedor. ) Id eft, Princeps

A malitia noz opprrmi. ) Id en Feceris

um

Gedor, quz eft civitas tribus Judain

lilerationem a malo , ne dolore ajïcmr,

AN [

forte Dan. ex Adrichom.

in tribu

ut ex Hebrao vertit Vatablus.

f!t

Dan. num. 23. eodem modo nomen

12. Hi funr viiRtecba.) Wideturef.

Id :

patris accipitur in fequentibus.

fe oppidi alicujus. nomen , ut Lyra-

Pibu

C APU IV.

I2

i"*' Fili autem Cenez, -Othbniel, & Saraja. Porro filii

Othoniel, Hathath, & Maonathi :

Atrii;

14. Maonathi genuit Ophra: Saraja autem genuit Joab pa-

trem Vallis artificum: ibi quippe artifices erant.

15. Filii vero Caleb filii

Jephone, Hir, & Ela, & Nahamx:

Y0bg],

Filii quoque Ela: Cenez.

atl funt

16. Filii quoque Jaleleel: Ziph, & Zipha, & Thiria, & A frael.

4

*

P

rT7. Et fil

li

Ezra, Jether, & Mered, & Epher, & Jalon, ge-

odebos.

nuitque Mariam, & Sammai, & Jesba patrem Efthamo.

19. Uxor quoque ejus Tudaja peperit Jared patrem Gedor,

f funt

& Heber patrem Socho, & Icuthiel patrem Zanoe: hi autem

filii Bethize filiàe Pharaonis, quam accepit Mered.

I9. Et filii uxoris Odajae fororis Naham patris Ceila, Garmi,

l, &

& Efthamo, qui fuit de Machathi.

20. Filii quoque Simon, Amnon, & Rinna filius Hanan, &

emati,

Thilon: Et filii Jefi, Zoheth, & Benzoheth.

21. Fili*Sela, filii Juda: Her pater Lecha, & Laada pater 'Gev.

-Honerm

Marefa, & cognationes domus operantium byl

Ium ?n ;domo 38- -

juramentie

B3

22. Et

er Qs

lolore.

nus tradit, & Abulenfis. Dicuntur vi-

gitimis nuptiis nate non Snt ; & qui

renedi'

ri Recha, quod eorum familie Re-

eas ducunt, alioqui fint viri prima-

fuerit

cham incoluerint.

rii, qualem fuiffe Mered dubium efTe

13. Orbonicl, ) Hiceft Othoniel pri-

non poteft.

y M

raus Hebraorum Judex, dequo Judic.

20. Filii quoque Simon.) INon eft hic

C. 3. numi. 9. videibi dicta.

Simon princeps, & caput unius tri-

l14. Partrem "vallis a/tzfeum., ) Prin-

bus ,

fed alius quidam de

tribu

pater

cipem, aut Dominum vallis,' ex qua

uda.

hintia

aliquod genus artificum prodire fole-

21. FiSela, filii uda.) Judam Ja-

bat: quodnam genus artificii exerce-

cob filium Selam fitium füfcepiffe ha-

j F

rent; colligi non poteft ex Scriptura.

bemus Genef. 58. s. ex matre Chana-

15. Caleb feli Tepbone.) Additur, 7-

naea.

) Jïabes

(litiam.

Àib Tephome, ut diflinguatur a Caleb R-

Her pater Lecba.)) /Fenten'cïa eft, Her

lio Hefron

, de quo dicum fuerat c.

Dominum Lecha filium fuiffe Sefa fi-

milt.

2. num. I9.

lii Juda, filii Tacob.

igehocy

18. lxor quoque ejas.

DX em, Cu-

Cognationes domus operantiom 516257??.)

leb, inquit Eman. 52. Álii dicunt fuif-

Familie quedam, queinoperibus ex

iuxilio

fe uxorem Ezra, alii Efthamo, quem

byffo excelluerunt, & hoc artificium

jeg

proxime nominavit facer textus , in

peculiariter coluerunt.

offin.

quam fententiam videtur inclinare

l& domo Jayamenti.) Videtur effe no-

! feut!

Abulenfis.

men'oci; itaque Papgninus; & Va-

qfïtidfa

Fie Pharacenis.) ExXiam Repes filias

tablus vocem Hebraicam retinenttan-

fuas aliquando nuptui dant non Rte-

"T

quam nomen prop

rium, m demo -

besb y2UN

Lymg

gibus , fi multas habe?nt , aut ex le-

b

314

LIBRI I.kl?ARALI*POMIj:NON

25. Et qui ftare fecit Solem, virique Mendacii, & Securus,

?

tum i

, & Incendens, qui principes fuerunt in Moab, & qui reverfi

funtin Lahem: haec autem verba vetera.

"

buto

25. Hi funt figuli habitantes in Plantationibus, & in Sepi-

7

bus, apud regem in operibus ejus, commoratique funt ibi.

UE

* Sen.

24. Filii * Simeon: Namuel, & [Jamin, Jarib, Zara , Saul..

& lm

4619. »., Sellum filius ejus, Mapfam filius ejus: Mafma filius ejus.

26. Filii Mafma: Hamuel filius ejus : Zachur filius ejus

zl

x)*

Semr!

Semei filius ejus.

47. Filii Semei fedecim, & filize fex: fratres autem ejus non

3

habuerunt filios multos, & univerfa cognatio non potuit adae-

domo

quare fummam filiorum Juda.

2

28. Habitaveruntautem in Berfabee, & Molada, & Hafarfuhal,

L

Oner

. 29. Et in Bala, & in Afom, & in 'Tholad.

30.

Et in Bathuel, & in Horma, & in Siceleg.

aaif

de1

? 31'

Et in Bethmarchaboth, & in Hafarfufim, & in Bethberai,

& in Saarim : hae civitates corum.usque ad re

v

gem David.

41

4. Villae quoque eorum. Etam, & Aen, & Remmon; &

n

€on

'Tochen, & Afen , civitates quinque.

L]

35. Et

0$

i

eo tempore. Emah-.Sa Davidem putat.

22« Qui fLare fecit Sclem.'y Floc ver-

ficulo aliquorum nominum interpre-

24. Filii Simeon: Namudl, £$c.)) Hoc

tatio.pro ipfisnominibus ponitur, Ita-

repetitur ex Gen. 46. 10. ubi tamen

qui

Tamuel dicitur, non INamuel.

jat

1

que Pagnin. & Vatabl, vertunt : &

jerib.) Hujus non meminit facer

gechei , & viri Chozelah , & Toas , & Sa-

vapb, qui dcminati funt in Moab. LX X.

textus Genef. 46, fortaffe idem erit

L

etiam nmomina propria retinuerunt.

cum Sohar, cujus hic nulla eft mentio.

Sui reverfi funt im L;zbem.) WVatab-

2s. Eihus ejus.) ld eft Saul, cujus

lus, & Jafzbi Lebem.

proxime mentio faca fuerat, & fic

Hec autezmverba 'vetera.) Hic etiam

etiam intellige feque

»

LXX. nomina propria agnofcunt ;

27. Fratres aurem ej

us.) Filii fcilices

:

Simeonis, & polteri.

Vs

-»am babent , $ veduxit eos JAbederim,

tur

A:tbzcizm.

liprverfa cognatio mom potuir adequare

Quj

33. Hifumt figuli.) Ideft, hz cogna-

fimmam . filjorum Tuda. ) Univerfa tri-

tiones artem figulinam exercuerunt.

'bus Simeon pauciora numeravit capi-

in!

ta4 quam tribus Juda ; imo ne alias

I plantationibus , £5 im fcpibus. ) Sunt

hat

nominum propriorum interpretatio-

quidem tribus equavit , ut patet in

nes: itaque L/XX. habent, Pabztantes

duplici populi cenfu, altero INum, cap.

jn dtharim , in Gadira.

Intextuetiam

$. 22. & cap. 26,. 14.

(

Latino emendato Romz edito voces

31. U/que ad Regem David.) Quod

D

Plantationis, $ Sepibusliterisinitialibus

dicitur propter Siceleg, qu& cum ef-

majufculis fcribuntur ; ut intelligatur

fet in forte Simeon , ut patet ex hoc

ü

efle nomina propria.

loco, fa&a tamen eft Regnum Tuda,

pud Regem.) Elebr&orum , qui erat

ut habemus z. Reg. 27. num. 6.

1$

(

CATPUT .IV.'

CCUrts,

reverfi

45. Et univerfi viculi eorum per circuitum civitatum ifta-

rum usque ad Baal: heec eft habitatio eorum, & fedium dilftri-

butio. :

n Sepi-

34. Mofobab quoque , & Temlech, & Tofa filius Am

äfï a r

ibi,

aul.

35. Et Joel, & Jehu filius Jofabize filii Sarajze filii Afiel.

46. Et Elioenal, &

5 ejts

& Ifmiel, & Banaja,

Jacoba, & Ifuhaja? & Afaja, & Adiel,

- 6jUS,

31. Ziza quoque filius Sephei filii Allon, filii Idaja, filii

Semri, filii Samaja.

]5 201

38. Ifti funt nominati principes in cognationibus fuis, & in

ade-

domo affinitatum fuarum multiplicati funt vehementer.

39. Et profeCti funt, ut ingrederentur in Gador usque ad

fuhal

Orientem vallis, & ut quaererent paícua gregibus fuis.

40. Inveneruntque pafcuas uberes, & valde bonas, & terram

laiífimam, & quietam, & fertilem, in qua ante habitaverant

XeId],

x

z

de ftirpe Cham.

4t. Hi ergo venerunt, quos fupra defcripfimus nominatim,

Wn)&

in diebus Ezechiz regis Juda, & percuflerunt tabernacula

eorum, & habitatores, qui inventi fuerant ibi, & deleverunt

» Et

eos usque in praefentem diem: habitaveruntque pro eis, quo-

niam uberrimas pafcuas ibidem repererunt.

;

plltätä

Hoc

42. De filiis quoque Simeon abierunt in montem Seir viri

Ame

quingenti, habéntes princip

;

es Phalziam, & Naariam, & Rapha-

jam, & Oziel filios Jefi.

ficer

45. Et percufferunt reliquias, quae evadere potuerant, Ama-

erit

ntio.

lecitarum, & habitaverunt ibi pro eis usque ad diem hanc.

CA-

JUjUS

n

':Qc

23- Llfque 4d Baal.) Que eft civi-

Cbam.) Antequam ejicerentur a Si-

(icel

tas in tribu Simeon , qu& etiam dici-

meonitis.

.

AYI- Tdabernacula eamm.) Domos $

ld

tur Balaath, & a D. Hieron. Ballath,

cujus mentio eft Jof. 19. 1. Adrichom.

lJ

vel tentoria, in quibus more pafto-

tri-

in tribu Simeon. num.

-

4

rum habitabant.

an'

Ee fedium diftributio.) Hebr. & LXX.

Ufque im prefentem diem. ) Ufque ad

lt

habent, & igmezzlogi.z €Or uU.

tempus , quo hzc- fcribebantur ab

j

39. Mulrplicars fuünt -vehementer. )

Efdra, qui au&tor creditur hujus libri.

2

Comparatione aliarum familiarum tri-

42. Defiliis quoque Simeon,G5c.) Cuan-

bus Simeon,

z

do hec acciderint, non habemus ex

od

39. ln Gadoer. ) Que etiam Gedor

Scriptura.

Probabile eft eodem tem-

d

&icitur.

Vide dicta num. 3.

pore Ezechie hanc etiam expeditio-

0t

Ufque ad Orienrem. ) Ufquead orien-

nem füfceptam contra Amalecitas.

437

talem plagam vallis.

In montem Sejr,) 1n idumgam.

4o. lu qua ante babiraverant dc flirpe

43- I(cl/quia.f

3- Amzlecitar:fm. F

x

-

ON

16

LIBRITI PA.R.ALI;POMEN

(QUATPCUCUI X5

C

troxtun

Ca—to.zlogusk filiorum. Ruben : Gad C dimidie tribus Mana[[e, &

torum

I0O.

babitatio eorum, qui percu[Jerunt Agareos, fed tandem ducli [unt-

|

interfe

ab Aijïiz's

ob idololatriam ipforum in

€orut

captivitatem.

T

Gen

Bafant

35.22.

L'Iii quoque Ruben primogeniti Ifrael ( ipfe qucqu.e fuit

49« 4*

I.E

- primogenitus ejus : fed cum violaffet thorum patris fui,

n

data funt primogenita ejus filiis Jofeph, filii Ifrael & non eft

Saphit

ille repu'atus in primogenitum.

r;.]

iffimus inter fratres fuos, de

2. Porro judas, qui erat fort

Tum, ]

ftirpe ejus principes germinati funt; primogenita autem repu-

Zie &

* Gen.

tata fant Jofeph.).

14

3. Filii*ergo R

Micha

uben primogeniti Ifrael:; Enoch , & Phallu,

d o

fron, & Carmi.

]ï--

[

14.

4. Filii.

[Y

in fami

iNum. eius

Joel: Samaia filius ejus, Gog filius ejus, Selï-lei filius

26. 5*

s. Micha filius ejus, Reja filius ejus, Baal filius ejusz

[

6. Beera filius ejus, quem captivum duxit Thelgathphalna-

tem Àr

far rex Affyriorum, & fuit princeps in tribu Ruben.

lam trib

tinebit.

7 Fratrées autem ejus, & univerfa cognatio ejus, quando

Nehi,

numerabantur per familias fuas habuerunt principes Jehiel, &

i

Ruben j

Zachariam.

tis, Àd

9. Porro Bala filjus Azaz , filii Samma, filii Joel, ipfe habi-

t & n

$ Bre

tavit in Aroeg usque ad Nebo, & Beelmeon.:

9. Con-

dem, A

0. 1

l

Qua Saulis , Davidis , & aliorum

bebatur, qu& non Ruben , fed filiis

fito N

ib Ad

Regum manus:cvaferant, & in mon-

tibus Seir adhuc habitabanr.

Porro

Jofeph Ejphraim , & Manatfe data eft,

qui duas tribus conflituerunt.

Vide tà

Amalecitarum regio eft fere ad me-

2. Principes.) Regeslfrael, David,

Mtl!f [

ridiem Idümzz, cui per defertum con-

Salomon, Roboam, « alii deinceps;

Ó

jungitur. ' '-Vide, Adrichomii tabulas.-

qui in duabus tribubus Juda, & Ben-

j

Rüig

iamin , regnum obtinuerunt.

Ob enf

I. [P/6 quippyeg. fte primogenitus , €e. )

4- Samia filius ejus. ) Joel fcilicet,

tulint :

Vide Genef. 29. 32.

cujus proximé mentio faca fuerat.

ld

Cum . "vielaffet rborum patris [m1.) In-

6. Thelgathbphaluafar Rex d[piorum,

10, ]

ceftum committens cum Dàla nover-

&c. ) Dequa captivitate 4. Reg. 15.29.

tum 0i

ea fua, uxore Jacob, Genef. 35.22.

5. Quando numerabantur per f'amitlias,

K

"

tl

Dara fumt primogeuita ejus füzs Jo-

&c.) i£o fcilicet tempore "Thelgath-

Agar:

féph.) Primogenito olim ex contue-

phalnafaris.

Titoy

tudine, deinde ex lege Deuteronom.

8. 4roer. ) Qua ell inter tribum

QJu& (

Bll

e1. 1-7,qdu-pi€x ha&reditatis portio de-

Ruben, & tribum Gad fgpcr mnjgn»

CAPUT

V

i?

9. Contra orientalem quoque plagam habitavit usque ad in-

troitum eremi, & flumen Euphraten.

Multum

quigpe juxmen—-y

torum numerum poffidebant in 'Terra Galaad.

& fun

1o. In diebus autem Saul praeliati fünt contra Agarenos, &

interfecerunt illos, habitaveruntque pro eis in tabernaculis

eorum , in omni plaga , quase refpicit ad Orientem Galaad. .

1r. Filii vero Gad e regione eorum habitaverunt in Terra

Jue fit

Baían usque Selcha:

Tis füi,

12. [oel in ca

non et

Saphat in Bafan.

pite) & Saphan,fecundus. Janai autem , &

»

13. Fratres vero eorum fecundum domos cognationum

fi

ua-

, de

rum, Michael, & Mofollam

; & Sebe, & Jorai, & Jachan, &

1 reu-

Zie, & Heber, feptem.

14. Hi filii Abihail, filii Huri, filii Jara, filii Galaad, filii

Dhallu,

Michael, filii Jefefi, filii Jeddo, filii Buz.

C

1$5. Fratres

juoque filii Abdiel, filii Guni, princeps domus

"

1filus

in familiis fuis.

-

16. Ej:

ïhalna-

tem Arnon.

Vide Adrichomii tabu-

In tabernaculis eerum.) Domibus, vel

lam tribus Gad , ad quam Aroer per-

tentoriis, qualia habere paftores folent.

tinebat.

I1. Ín terra Bafan. ) Regioeil trans

uando

Nebíe. ) Nomen civitatis in tribu

Jordanem , quzlongitudine a torren-

d&

Ruben juxta montem ejufdem nomi-

te [aboc ufque ad terminos Selcha,

nis. Adrichom. in tribu Ruben num.

Gelfuri, & Moachati: latitudine ve-

| h&bï

€.& num. s&.

I

ro a montibus Galaad, Seir, & Her-

8. Beelmeoz.)

Alia ;R urbs tribus ejuf-

tur.

mon ufque ad mare Galilzx porrigi-

dem,; Adrichomius num. 10

Plura vide apud. Adrichomium

9. Ufque ad. smirozzum eremi.-) 'Tran-

in tribu Manafle num. 55.

fito Arnon orientem verfus ponitur

12. foel im capite.) jeel dux. Ut

4 Riis

ab Adrichomio folitudo Cademoth.

at e&;

Vide tabulam tribus Ruben.

vertit Pagnin. & Vatabl. .

J«mas auiem i &5 Sapbat im Bafan. )

Multsps quibpe jumenrorum. numerum ,

Hi videntur fuiiï'c duo alii duces tri-

Darid,

£c. ) Fuit hoc perpetuum in tribu

ncsps

bus Gad, qui in Bafan civitateregio-

Eodem

; Det-

Ruben, ut pecoreabundarent , quam

nis cognomine habitabant.

obcaufam INum. 32. 4. fibi dari po-

modo Bafan pro urbe metropoli ac-

ftulant fedes ultra lordanem in terra

cipunt, num. 16. fequenti, ut nota-

ilicet,

Galaad, quz pafcuis abundabat.

vit Eiman, Sa.

nt.

us

10. ln diebus amtem Saul.) Voctan-

I3. Érarres vero ecrm , 6&c. ) Non

tum loco mentio fit in Scriptura ex-

dicuntur fratres, quod iifdem paren-

r2

peditionis hujus Rubenitarum.

tibus prognati effent, fed quia ex ea-

Will 155

Igïthf

Agarenos.) lfmaelitas ex Agar ge-

dem tribu; quod patet, quia in do-

nitos, qui terrz plagas incolebant,

mos, & co

gnatones diftindi fuife

qu& funt ad orientem terre Galaad. .

dicuntur,

ium

Bibl. ctiz Comz. Menoch. Tom. IlI.

€

m?"'

18

GTII4BRRI L PARALIPOMEONONM

s fini

16. Et habitaverunt in Galaad, & in Bafan, & in vicuiis ejus,

& in cun£tis fuburbanis Saron , usque ad terminos

1nofi;

m

17. Omnes hi numerati funt in diebus Joathan regis Tuda,

&M)

& in diebus Jeroboam regis Ifrael.

:

rg. Filii Ruben, & Gad, & dimidiae tribus Manaffe, viri

fatifr

bellatores, fcuta portantes, & gladios, & tendentes arcum:

, I

eruditique ad pralia, quadraginta quatuor millia, & feptin-

Áint po

genti fexaginta, procedentes ad pugnam.

)f

1g. Dimicaverunt contra A

22

d fpim

"

garenos: Itura—.ïi vero, & Navis,

& Nodab

& Gad

(UnB

20. Prebuerunt eis auxilium. Traditiqüe funt in manus

eorum Agareni, & univerfi, qui fuerant cum eis, quia Deum

invocaverunt, cum pr&liarentur: & exaudivit eos, eo quod

credidiffent in eum.

Gettcal

21. Ceperuntque orpnia, quae poffederant, camel

orum quin-

W

quaginta millia, & ovium ducenta quinquaginta millia, & afi-

nos duo millia, & animas hominum centum millia.

22. Vulnerati autem multi corruerunt: fuit enim bellum

Domini. Habitaveruntque pro eis usque ad transmigrationem.

terram

j Fll

25. Filii quoque dimidiae Tribus Manaffe, pgiïederunz :

a

»]

16. l/fque ad Zerminos, ) Ufque ad

re&a; nam a fluvio Jordane fumens

Nadab

terminos fortis Gad, quafi dicat: me-

initium , juxta eumdem Libanum ver-

4 E

morati principes poflederunt totam ter-

fus occidentem ad montes ufque Si-

ram Gadatermino ufque ad terminum.

doniorum , & '"Tyriorum inteuditur.

17. Omnts b , 6$c.) ldeft, domus,

Napbis , €$. Nodab. ) LXX. habent

Wiaue «

& cognationes eorum ; nam vix fieri

Naphilfeos , & Nodabazos.

Naphis

Cmo

poteit, ut iidem vixerint utriufque

filius fuit ifmaelis Genef. 25. 1$5. ex

tigui ft

cenfüstempore, five Jeroboam acci-

quo Naphiffei, quorum hic mentio

5

Yidere-

piamus pro primo , five pro fecundo

fit, propagati funt.

tibula

rege hujus nominis.

Xide Abulenf.

20. Prebuerunt eis auxilium.) Scili-

I"?g 27

quaft. 23..

E

cet Agarenis.

Ip diebus Joathbam , E$e. ) Klujus cen-

22. Bellum Demimi, ) Res ingens

magnun

NORE

fus non alibi meminit Scriptura.

phrafi Scripturz dicitur Dei, fic mon-

QO

Jeroboam Regis Ifrael.) Abulenfisin-

tes Deifunt montesexcelfi, cedri Dei

Cotifrts

telligit de TJeroboamo hujus nominis

cedri procere , &c. Itaquebellum Do-

tabuh.

rimo Rege Ifrael, de quo, quiace-

mini fignificat ingens prelium ; vel

4

lebrior eft, fermo effe videtur, cum

fignificat Dei peculiari auxilio ccftum,

Sub itn

nihil aliud additur.

Sed verius eft

üt fcilicet tantam cladem hoftibus in-

26 ]

Accipiendum de fecundo , qui vixit

ferre poffent, &

xtantumk pr&da col-

Tl/fgt

tempore Joathan Regis fuda, cujus

ligere.,

&p. n

hie f&it mentio,

23. 4 fnibus Bzfa5.) De qua regio-

IQ. Jtura; ) Iturza regio eft ad ra-

ne dictum efl num. r1.

Ab ea ergo

B-FH

4bces montis Libani in longum por-

tendendo in feptentrionem porrigitur

-—

1

N

CAPUT V& VL

M

j s

a finibus Bafan usque Baal, Hermon, & Sanir, & montem Her-

mon; ingens quippe numerus erat.

is fuda,

24. Et hl fuerunt

principes domus cognationis eoru-m., Epher,

fe, vir

& Jefi, & Eliel; & Ezriel, & Jeremia, & Odoja, & Jediel, viri

fortiffimi, & potentes, & nominati duces in familiis fuis.

ateum;

25. Reliquerunt autem Deum patrum fuorum , & fornicati

feptin-

funt poft deos populorum terrze, quos abftulit Deus coram eis.

26. Et fufcitavit Deus Ifrae! fpiritum Ph

ul regis Affyriorum,

L Nois,

& fpiritum Thelgathphalnafar regis Affur,

& transtulit Ruben,

ffianus

& Gad , & dimidiam tribum Manaffe,

& adduxit eos in Lahela,

& in Habor, & Ara, & fluvium Gozan, usque ad diem hanc.

i Deum

o quod

CAPUT VL

? quit-

Genealogia filiorum Levi , & quos ex eis conflituerit David can-

zores , ac minif?ros in domo Domini : item generatio filiorum

,&aü-

4Aaron cum urbibus fuis in fingulis tribubus

Jjrael, -

l

bellum

C que fuerint civitates refugii.

Honeft.

lii Levi, Gerfon, Caath, & Merari.

Gen.

tetram

p

| N

à

2. Filii Caath : Amram, Ifaar, Hebron, & Oziel.

46.11.

— o

3. Fili Amram: Aaron, Moyfes, & Maria. Filii Aaron: lnfr.

43. 9.

o firmens

Nadab, & Abiu, Eleazar, & Ithamar.

num v*

ue.

4. Eleazar genuit Phinees, & Phinees genuit Abif

2

fque 3*

3. Abifgg

teuditul.

, babent

ufque ad Daal, ETermon , & montem

hos Levi numeraverat Caath, quia

Naplis

Hermon,.& Sanir, qui montes con-

ipfe caput fuit facerdotum ; nam ab

tigui funt, & in lonpum porrect, ut

eo defcendit Aaron.

am vero omif-

? Iï, Fx

videre eft fn tabulis Adrichomii in

fis aliis filiis Caath , qui ad gradum

tabula dimidie tribus Manaffe.

fimplicium Levitarum pertinuerunt ,

dÍngens qutppe numergus erat, ) Ideoque

peculiariter enumerat filios Amram,

) Sclt

magnum terr& tracum occuparunt.

a quo Saeerdotes & Pontifices per

i? ens

Sane a torrente Jaboc ufque ad Baal.

Aaronem prognati funt.

jc mon

Hermo triginta circiter horarum iter

Na 63-)4(';

& Aiu.) Qui extin&i funt,

n Dd

conflituitur ab Adrichomio in eadem

propterea quod alienum ignem thuri-

tabula.

bulis im

unDo

Vit. IO. 1

poffuiffent, ut habemus Le-

u VEl

25. Relquerumz autem Deum , €jc.

Sub impiis nimirum Regibus lIfrael.

4 Eleazar genum Pälnm, 6c.) Hac

geiqtüfni

26. Phzl.) Videdi&a 4 Reg. 15. 19.

eft feries Pontificum.

jpus i

Täeglgz/;pbz:lnaþzr.) "NVide di&a eod.

4b/füe. ) Cujus memoria non eftali-

dg (

cap. num. 29.

bi in Scriptura , ut etiam reliqui Pon-

tifices, qui deinceps numerantur , ob-

j p

h.

h: Amram :

Azron, Moyfes ,. 65

fcuri fere fünt , nihilque de illis tradi-

ag

:

Mari4. ) Primo loco inter fi-

tur in facris Lateris,

Z

*

i

o

tÓiaÉIiIt

PI&RA'LIPODQE&O-'—N

s. Abifue vero genuit Bocci, & Bocci genuit Ozi.

24

6. Ozi genuit Zarajam , & Zarajas genuit Merajoth.

Sau f

p

4. Porro Merajoth ge

a IARRENRERENNEA Mp MDDD

Achitob.

nuit Amariam; & Amarias 'genuit

s.

lu &

8. Achitob genuit Sadoc, & Sadoc genuit Achimaas.

]u

9. Achimaas genuit Azariam, Azarias genuit Jobanan.

. ]

$]

10. Johanan genuit Azariam : ipfe eft, qui facerdotio fun&tus

eft, in domo, quam szedificavit Salomon in Jerufalem.

*

y. i

lius ejt

1I. Genuit autem Azarias Amariam, & Amarias genuit

Achitob.

3

D

12. Achitob genuit Sadoc, & Sadoc genuit Sellum.

35. Sellum genuit Helciam, & Helcias genuit Azariam :

DomiR

14. AZarias genuit Sarajam , & Sarajas genuit. Jofedec.

UE

15. Porro Tofedec egreffus eft, quando transtulit Dominus

donec

Tudam, & Jerufalem per manus Nabuchodonofor.

Dant dl

Exod. 16. Filiü*ergo Levi: Gerfon, & Caath, & Merari.

9. 16.

17. Et haec nomina filiorum Gerfon: Lobni, & Semei.

Caath,

18. Filii Caath: Amram , & Ifaar, & Hebron , & Oziel.

19. Filii Merari: Moholi, & Mufi: Hae autem cognationes

b

Levi fecundum familias eorum.

*

30

20. Geríom , Lobni filius ejus, Jahath filius ejus, Zamma

filius ejus.

21. Joah filius ejus, Addo filius ejus, Zara filius ejus, Te-

39

thrai filius ejus.

filius ]

22.,Filii Caath, Amina

dab filius ejus, Core filius ejus, Afir

filius ejus.

^

23. Elcana filius ejus, Abiafaph filius ejus, Afir fil

ius ejus.

15, Q

j

24. Tha-;

p

—..$. 0z;.) Poft hunc Heli fuit fum-

Id eft, qui fe in facerdotali officio

primp

tus facerdos translato Pontificatu a

egregie geffit; reftitit enim Oziz vo-

dUS Ver

potteris Elleazari primogeniti Aaronis

lenti offerre incenfum ^. Paral. 26. 18.

bmo t

ad pofteros Ithamaris fecundo geniti.

14. Sarajas.) Hic Pontifex fuit

0e

l,

Heli in Pontificatu fuccefferunt qua-

cum a INabuchodonofor capta eft Je-

puum

tuor ejus pofteri, ufque ad Abiathar,

rufalem Vide 4. Reg. ^s. 1.

fcilicet

quem Salomon loco movit 3. Reg. z.

18$. Egreffus

€,

$

27. reddito in Sadoc Pontificatu po-

vus in Babylonem.

/f. ) Dua&us c['t/ þapti-

íteris Elleazari, penes quos maufit ut-

De un

xime fa&a fuerat mentio.

c0. Eilias ejus. ) Gerfon, cujus pro-

Vicibus

que ad captivitatem Dabylonicam. Íta-

ia t

que quatuor ifti , nempe Zarajas Ma-

22. Afir filivs ejus. ) Id eft; Core;

filum q

rajoth, Amarias, & Achitob non fue-

ipfo enim in feditione contra Moy-

.gunt fummi Pontifices, cateri ufque

fem extin&o , filii ejus miraculo fer-

$ Cap

Cl

Ad Jofedec num. 15. omnes fuerunt.

vati funt, num. 16. & per pofteros

bernaq

propagati, qui hic recenfentur.

$2

lo. Qu facetrdetio funtius eft ,. & c)

[

CAPUT VL

21

]

24. 'Thahath filius ejus: Uriel filius ejus, Ozias filius ejus,

H

Saul filius e

Jus,

: fenuit

25. Filii Elcana : Amafai, & Achimoth,

26. Et Elcana: Filii Elcana : Sophai filius ejus , .Nahath fi-

]

lius ejus:

la,

27. Eliab filius ejus

, Jeroham filius ejus, Elcana üliuä ejus.

funCtus

28. Filii Samuel: primogenitus Vaffeni, & Ahia:

29. Filii autem Merari , Moholi Lobni filius ejus, Semei fi-

; penuit

lius ejus, Oza filius ejus.

3o. Samaa filius ejus, Haggia

filius ejus, Afaia filius ejus.

31. Ifti funt, quos conftüituit David fuper cantores domus

m

Domiri, ex quo collocata eft arca.

eC

32. Et miniftrabant coram tabernaculo teftimonii, canentes,

Jominus

donec zedificaret Salomon domum Domini in Jerufalem : fta-

bant autem juxta ordinem fuum in minifterio.

33. Hi vero funt,

ui affiftebant cum filiis fuis, de filiis

Yel.

Caath , Heman cantor filius Tohel, filii Samuel,

jdl.

^

. Filii Elcana, filii Jeróham , filii Eliel, filii Thohu,

ationes

35

. Filii Suph,, filii Elcana, filii Mahath,, filii Amafai,

36

. Filii Elcana, filii Johel, filii Azarize, filii Sophonise,

Zamma

3-

. Filii Thahath, filii Afir, filii Abiafaph, filii Core,

38

. Filii Ifaar, filii Caath, filii Levi, filii Ifrael.

u, f

9

. Et frater ejus Afaph, qui ftabat a dextris ejus, Afaph

f

us Barachiae, filii Samaa,

$, Aüï

r

C 3

40. Filii

27. Eleama.) EHlic eft pater Samü-e-

]s ejus.

ftinxit eos David per vices fuas, ut

lis, cujus mentio num. fequenti.

habemus infra cap. 25. Vide etiam

,T

28. Faffez;.) Ad 1. Reg. g. 2. ejus

cap. 16. num. 4. & deinceps.

: *

; offico

primogenitus appellatur Joel, fecun-

34. Eu Elel.) Ilaec, & fequen-

dus vero Abia. Vel ergo Joel fuit

tia quedam nomina cum füperiori Sa-

)Ziæ vO-

L :6' [8.

binomius, vel ex textu exciditnomen

muelis genealogia non fatis concor-

ex füt

Joel, & Vaffeni non eft nomen pro-

dant: ratio eft, quia aliqui fuerunt

r

prium, fed verti poteft,

£5 /äcgno!us ^

binomines: alique etiam obfcuriores

fcilicet fuit Abia.

perfonz in uno catalogo pratereuntur;

31. Smper camtores domus Domini.)

qua recenfentur in alio, quod eft fre-

i]/ Cäpti'

De quorum inftitutione, officio, &

quens in his 10. primis capitibus hu-

vicibus in minifterio canendi, vide

jus libri.

ljus pl'O'

infra tot. c. ^5.

Vide etiam Sigo-

39. Frarer ejus.) Íd eft, cognatus.

nium de Republica Hebreorum lib.

Abulenfis putat vocari fratrem, quia

; Cort;

$-.6ap. s.

particeps erat ejusdem officii.

: Mor

jfo ftr«

Coleata eff arvca. ) Scilicet in ta-

Qub flabar a dextrisejus.) "Tres erant

bernaculo facto a David.

principes Cantorum ex tribus fami-

82. 7uxta erdipem fnun. ) INam di-

lis Leviticis, fcilicet Heman, Ethan,

:güeroä

22

LIBRIIL PARALIPOMENORM.

»

4o. Filii Michael, filii Bafajze, filii Melchiae,

*

41. Filii Athanai, filii Zara,-filii Adaja:

ejus

j

42. Filii Ethan, filii Zamma, filii Semet,-

45. Filii Jeth, filii Gerfom, filii Levi,

Mi

Hebl

,

4. Filii autem Merari fratres eorum, a

d Hniftram , Ethan

filius Chufi, filii Abdi, filii Maloch,

$

Helon.

45. Filii Hafabize, filii Amafize, filii Helciee:

46. Fili Amafai, filii Boni, filii Somer,

A

60.

47. Filii Moholi, filii Mufi filii Merari , filii Levi.

48. Fratres quoque eorum Levite , qui ordinati funt in

Àlm

cuné&tum minifterium tabernaculi domus Domini.

nis füi

49. Aaron vero, & filii ejus adolebant incenfum fuper al-

6t .

tare holocaufti, & fuper altare thymiamatis, in omne opus

tünt €

San&ti fan&orum : & ut precarentur pro lírael juxta omnia,

65.

quae praeceperat Moyfes Servus Dei.

Msch

