illud tantum fpe&at oratio vellra, utme

a^

Ws mg

greiï'um meum.

vexetis , laceretis, & didtis »onfïgatls.

Cendum

o1. Nanc ueniflis, €5c.) '"Tales vos

I ventum. ) Inaniter.

à Df/]þ

eftis, qui veniftis quidem , ut me in-

27.. Pupillum.) Se vocat pup:hum,

e æidv

viferetis , at nunc me afllidum, &

quia ab omnibus defertus erat. -

28.

) el zln,b)

ulceribus plenum videntes horretis.

Guodcapifu, explete , &c.) Ne-

E! fieut

22. Nwmquid dixi, É) Sane vos

que enim difputationi me fubíraho;

magls 0pi

amici. mei timere non debuiftis, ne

fed hac conditione differere nos velim,

ut mihi etiam benignas aures prabea»

C02 mer

dira hec paupertas mea quidquam de

*ifn(

vellris divitiis minueret ; nihil enim

tis , & rationum mearum vim ponde-

m

10, m

mihi dari poftulavi ad. fublevandam

retis; feduloque dx(pmatïs, an, que

gf& Ves,

inopilam meam. :

X

. di&urus fum , vera fint.

29. Lequentes jd , quod juffum eff.)

4 Qu

23. Liberate zme,) lNec aux111um a

Iumfmt 2

vobxs peftulavicontra hoftes,

aut po-

A*.quam fentennam pronunciántes,

Qu nj :

CAPUT. VIE

Ehi.

Vsque d

*0. Ft non invenietis in ï»inguav mea iniquitatem, nec in fau-

cibus meis iïpltitia pe,rf-oïniabit.

4

-

n timetis,

CATUT VIL

[

a velira

hec fedí-

9rob. bumane vite , fuasque calamitates varias eafþlicat,'

| fobufto-

tun fibi fore verifimilem ad prafentis voita felicitatem : petit quo-

ri a miferiis , admirans Dei erga miferum

que a Deo libera

ignorayi,

bominem providentiam.

Y. M llitia eft vita hominis fupe

rgbis tul-

r terram : & ficut die; on.ïer'-

cenarii, dies ejus.

2. Sicut fervus defiderat um

bram, & G?ut fnefcenarius pra-

& n yen-

ftolatur finem operis fui:

"

4. Sic & ego habüi men

1amicum

fes vacuos, & no£&tes laboriofas eng?

meravi:mihi.

4. Si dormiero, dicam:

: uändo confurgam ? & rurf.üm ex-

te aurett,

pettabo vefperam , & replebor doloribus usque ad tenebras.

s. Induta eft caro mea putredine, &

x loquet-

fo:dibus pulveris, cu-

tis mea aruit, & contra&ta eft:

.

'6. Dies mei velociys tran

fierunt, quam a

—

o

texente tela fiic:

ciditur, & confumpti funt absque ulla fpe.

-

t vob;is jf«

n revertätur

7. Memento, quia ventus eft vita mea, & no

ïod fiqu*

oculus meus , ut videat bona.

8. Nec

j, regul

Iztia efl vita bonminis,$c.) xQua'

Exlþexäzzäo vefperam. ) Laboribus;

"M

j titdis )

fi dicat, fcio non effe fperan-

& doloribus fatigatus, quid e

/

/

rgoï mi-

dum, ut in hac vita quiete, & fine

rum, fimortem opto:

moleftiis vivamus , cum fit quedam

$. duduta eff caro. mea purridine. )

* quafx fij

militia laberibus, & periculis plena.

Totus computrui, & ulceribus ple-

nus fum.:

) Non i

LXX. habent: Tentz/io eft wita, ^« e.

Sieut dies mercenarij.) Similes fu-

Sordiämþulv'eri: 2 656) Quas fordes

vertitis

mus mercenariis pretio ad opus fa-

contraxi , quia in fterquilinio, & in

vt

ciendum condu&is.

pulvere jaceo.

2 Defderat unzbram. ) Cum fubfo-

Contralla eff.) Arida , & rugofa eft.

le &ítivo tempore laborare cogitur:

6. 4 rexente tela fücciditur. ) Cum

,gplum

yel, zmbram , 1d eft, nocem.

textoris radius filum fübtegminis ab

uno tele margine ad alterum mira ve»

r'(t b ) Ne'

Ez ficut. mercenarias , 65c.). Quinihil

locitate defert.

magis optat, quam vefperam, ut ac-

Vel , cum uno i&u

EL

cepta mercede quiefcere liceat.

tela jam abfoluta, extrema ftaminis ,

: 0s Vc'flm,

3. Menfts vaceuos.) A quiete, & pr&-

& liciorum textor precidit. .

|

r

Fr&bga*

Ab [aue nlla [pe.^) INamvita, &atas

mió , imo moleftos , laboriofos, &

eft irrevocabilis.

Vl'n p( j e

g;raves.

r

a,

qua

4. Quan

do con[urgam 3 A'Quando lux

7. Memento , 6c.) Deum alloquitur.

fedibit? hoc enim eorum votum elt ;

Non revertetur otulus mens , 6c,) Ocu-

ufun 5 )

qui nodc dormire non p-offunt.

-

-

h;s meus non videbit iterum bona.

[

3954

LIBRI]QB

9. Nec afpiciat me vifus hominis : oculi

tuiin me, & nonm

pQ

fubfiftam.

*

eroa eunr

9. Sicut confumitur nubes

,& pcirt»ran'fit : fic qui defcende-

I$. Vi

rit ad inferos, non afcendet.

. Io. Nec revertetur ultra in domum

19 Us

fuam, necjue tognofcef

(abvam

eum amplius lecus ejus.

"

qo. Pe

II. Quapropter & ego non pa

rcam ori meo, loquar in tri-'

fuitti me

bulatione fpiritus mei: confabulabor cum a

mee

maritudi-nc animgg

sr. Cu

12. Numq'uid mare e

quitatem

me carcere ?

gö fum' ; aut cetus, quia circumdedifti 1

tie qua

I3. Si dixero: Confolabitur me le&ulus me

i

P

Us,& rele&abor :

: |

loquens mecum in ftrato meo :

14. Terrebis me pér fomnia, & p

Taldai'

ei*i viüone's horroye con-

cuties.

lioremue

15. Q

oífa mea.

uamobrem elegit fufpendium anima mea, & mortem -

faitra

i

16. Defperavi, nequaquam

ce mihi

ultrar Jam Viva.m : par

gnjhil enim funt dies mei.

*

17. Quid

n

$. Nez a[piciet me "vifus bominis.) -

ziz, non folum marinas feras ,"fed

1; REfä(

Brevi enim condar fepulchro.

etiam terreftres fipnificat, ut patetex

ftes oris í

- Oculi tui i zze. ) Qugrent me oculi

erem. cap. 9. rr.

»

Lf an

tui, fed.non invenient , morte fcili-

€et fublatum. — Loquitur humano mo-

13. 5 duxero , &$c.) Cum aiiqüam-

V. M

fpem concipio quietis inveniende,

re, quafi dicat , quando mihi benefa-

cum nocGurno tem

pore me COmPOHO

M qui

D

eere volueris, jam tempus non erit,

ad quietem.

Cüjts,

quia jam extin&us ero.

4

huj e

Loquens mecum.) Gemitu confolans

ilum.

9. Perzranfi.) Solvitur, abitinni-

*

me , & levàmentum lacrymis, & fu-

0 Cofits

fpiriis querens malis meis,

T Tj

d izferos.) Ad fepulchrum.

Vit&. initi

10. Loeew: ejus. ) Locum ejus, &

1$. E/egitk fäþendium anima wea.

&'ümnis v

dignitatem, & divitias alius obtinebit.

Sufpendium , aut crucem vita potio-

$

d, € co

rem duco. Optarem potius mortem

l1. Noz parcam

| Ori tmeo. ). INon ta-

emtes &

€ebo.

violentam mihi contingefe.

liciis, f«

Confabulabor.) Chaldaus meditabor,

16. Defjeavi. ) Jam vite, & in-

liboribus

Cum amarttudine.) Hebr. & Chald.

columnitatis nulla fpes videtur füpers

l9. d

"s

efle, cur i

$z amari:udine.

^

gitur Vitæ méz filum non

& , fefoi

I2. Numguid mare ego

-/it;fï, Efc.) Sen-

abrumpis?

I & filh

tentia eft: An ego mare fum fervens,

- Paree mibi. ). Jamflagellis parce, &

Qu dieat

& tumens, cui littora objiciantur , ut

manus vindices a me abítine.

QO- PffM

iis clauflris contineatur? Aut, fum

Nibil enim fuut dies mei. ) Quafi di-

Qu f

belluaaliquaimmanis, &ferox, que,

cat, modicum eít, quod poftulo:

um [edd

ne aliis exitio fit, caveis , & cláthris

qeantulum enim vita mihi adhuc fu-

CHF D 607,

pereft ?

inclditur? *Vox Hebraica 535 Fan

NIVitor ho

4

lii

ll (

CAPUT VIE: & VH

38r

t, & ton

17. Quid eft homo quia magnificas eum? aut quid apponis

erga eum cor tuum ?

defcende

18. Vifitas eum diluculo, & fubito probas illum.-

19. Usquequo non paICIS mlhl, diec d1m ttis me, ut glutlam

Cognoícet

falivam meam ?

20. Peccavi, qu1d faciam tibi, o cuftos hominum ? ,quare po-

Qar 10 tf

(uifti me contrarium tibi , & faétus fum mihimetipfi gravis ?

T animoo

21. Cur non tollis peccatum meum, & quare non aufers ini-

ümdediit

quitatem meam ? ? ecce nunc in pulvere dormiam : & fi mane

-

me quæüerxs, non fubfiftam.

relevabot

VIII.

CAPUT

Tore Cot-

Baldad J'ob de impio Jermone arguit , €? eum, ut ad Deum , me-

lioremque voitam [e comvertat , bortatur : az*que ia fore omma illi

; mor.

f dliciora promittit ; explicat etiam , quam fit «ana [bes bypocri-

tarum, ajjerens Deum bonis bona , & malis mala.

rce m

tautum tribuere.

n Qui

i

À á!

fpondens autem Baldad Suhites; dixit:

RE

feras , fed

2. Usquequo loquerls talia, & fpmtus multiplex fermo«—

nes oris tui ?

3. Num-

, ut pate [24

quma

m aliquam

17. Magnifícas eum? ) Cum magm

Quare pofuiffi st contrarium tibi ? )

nvenyenda;

facis ,. quafi res effet momenti ali-

Cur ita mihi adverfaris ?

yc compono

cujus.

2t. T4/is. ) Removes, aufers, deles

4pponis erga eum cor tuum? ) De il-

In pulvere dormtam« ) Morlar ; «

u confolans

]o cooitas.

folvar in pulverem.

IS. I/;fta: eum diluculo? ) Ab ipfo

jnis, &

vitz initio exordium capis ,

illum

.Si mane me quefferis, €fc. ) Loqul-

$,

& exerces,

tur more humano , ut fupra num. 2,

qima m )

srumnis vifitas , probas ,

fententia efl

fi me quafieris , non

Vel, e contrario fenfus eft, initio

mvemes vivum.

.vit; potio

dumulces eum confolationibus, & de-

1Us mOftem

liciis, fed fubtra&is illis eum ftatim

fe

queris talia.) In tua fententia

laboribus exerces, & arumnis.

LO

M,&m

1g. Uf gluzmm falrvam meam. ) Id

nuntlans

pertinax, & te juftum pro-

jetur füper*

eft, refpirem , ficut attrahitur aer ,

; filpm non

ita & faliva frequenter deglutitur,

Multiplex. ) In Hebrzo elt, p heies

qu4fi dicat : fine me quiete vivere.

cabbir, fortis, magnus , multiplex,

vehemens :

8 Püï(:e 1 &

20. Peccavi.) Fateor me peccaffe.

copiofus ,

fpiritum . ergo

Quid f'aciam tibi? ) Utte mihi pla-

multum, five fortem in fermonibus

uqü Ü

catum reddam.

ob Baldad effe dicebat, quod auda-

hu]O

9d po

Cuflos bominum. ) O Domine, qui

&er, libereque loqueretur, neque Eh-

f

fervator hominum es, & cuftos.

phaz argumentis cederet.

Bibl, eum Com. Menochb. Tew. TIL

Ccc

-

.

,

386

LIBRIJOSB

"m

30

Numquid Deus füpplantat judicium ? aut Omnlpotenc

15

& non

fubvertr., quod juftum eft?

4. Etiam fi filii tui peccaverunt l, & dlmlfit eos in imanu

16 ]

iniquitatis fuze:

germen

$. Tu tamen fi diluculo confurrexeus ad Depm & omni-

IN

Tnter la

potentem fueris deprecatus.

158

6. Si mundus, & rectus mcefferls ftatim eVlgllablt ad te,&

Non no

pacatum reddet habitaculum ]uitxtlæ tuae :

1j E

T. In tantum, ut fi priora. tua fuerint parva, & novxfüma tua

multlphcentur nimis.

ferm

20 [

8. Interroga enim generationem prlfhnam & diligenter in-

Veft.ga patrum memoriam ,

fraligni;

i Infr

aL L

14.

* CHefterni quippe fumus, & ignoramus quoniam Iïcut

Pfalm

umbra dies noftri funt fuper. terram)

22 (

143.4.

1o. Et ipfi docebunt te: loquentur tibi, & de corde fuo

m im

proferent eloquia.

L N

l$ dng

rri. Numquid virere poteft fcirpus absque humore'2 aut

crefcere carectum fine aqua ?

1 tempo

dablt f«

12.. Cum adhuc fit in flore, nec carpatur. manu5 ante omnes

il emm Í

herbas areícit.:

L

&if pr

NWI (07

I3. Sic vice omniuníi, qui obhvxfcuntur Deum & fpes hyf

pocritae peribit:

Jrofped

l6 H;m

14. Non ei placebit vecordia fua; & ficut tela aranearum

cit fimiliy

fiducia ejus.

*

15. Inni-

W er hr

3. Supplautat judicium ? ) Evertit

10. Eleguia.) Cordata, & fapiens

en imat

3udtcmm, injuftus eft, quod idem fe-

refponfum dabunt.

Ifcere

OCl qre

quenti hemiftichio repetxfur

11. Scirpus.) Juhcus. LXX: papy-

4« Eramfi, 6c.) Licet filii tui vi-

rWs, quemadmodum herbz, que in

€ necliy

tio fuo perierint, Deo fcelera eorum

locis uliginofis proveniunt , aqua de-

42 r m

vindicante, & permrttente , ut ulci-

ftitutz arefcunt; ita homines fi abo«

&It, ii

fcerentur eos mores fui. -

norum fonte Deo recedant.

lmv Itcre|

6. F*wgzlabzt ad te. ) Prompte tlbl

Caretiugz. ) Locus, in quo multi,

D C

aderxt

confertique carices proveniunt.

Eft

Hue

Pacatum reddet, ($c. ) Bonis omni-

Pro CAT€-

Cum S()

bus cumulabit fatniliam tuam, fi ju-

autem Carex junc1 genus.

&t LXX. habent pratum.

fta fuerit , pietatemque coluerit.

13. Hypocrite.) E)us, qui ferxoDeum,

lt i

g. Pmm £u4, ) Prior ftatus rerum

& pietatem non colit. Impii.

18 $ al

&uarum

I4. Nogz es placebit wecordia fma.)

i Aedat

Noviffima fua , ö'c.) Status - poüc—

Tandem hypocrita , & impius damna-

l6 fip &

rior florens fit, "& felix.

bit ftultitiam fuam.

e El]emem

9. Hefferni.) INuper nati.

ltahce

Sicut fela z!ra:-zc.arüm ) Adaglahs lO-

enf, ; Qu

dicimus , ffzme zari. bierí.

quendi forma ut Ifà. $9. s.

ert thJm

Dm

Vlc &Vi.

Sicut umäm, £$c. ) Sumus enim bre-

Fiducia gur ) Eda, in qulbus Hdu»

ciam fuam pofuezat.

i

397

CAPUT Vitl.

Ditpotens

15. Innïtetur fu

per domum fuam, & non ftabit : fülcïgt cam,

& non confurget:

sinvam

16. Hume&tus videtur, anteq

uam Veäiat Sol, & ih '—Ortufu'g

germen ejus egredietur.

Comti-

17. Super acervum petrarum ra

dices ejus d;en;fabuntur, &

inter lapides commorabitur.

iit 3d æ)&

18. S1 abforbuerit eum de loco fuo

N

Non novi te.

, negabit eum, & xdicet.:

f tua

:19. Haec eft enim 1

getitia viae äjus, ut .rlurfum de terra alii

germinentur.

20. Deus non projiciet fim

.

igenter'ine

plif:emd , nec porrigef manum

malignis :

*j

241. Donec 1

mpleatur —rixfu oS tüurh ,& labia tua jubilo.ï

niam fa.

22. Qui oderunt te, induentur confufione : & tabernacu-

corde füo

lum im'pi-grum non fubfiftet.

( cc o

CAPUT

I$. dezitetur [uper domum [uam , Gc.)

Vel fententia totius verficuli - eft

xfore? a

In temporalibus bonis fpes fuas fun-

fi vapor folis humorem, quo fcirpus

dabit, fed bono fine fruftrabitur; ni-

alebatur, abforbuerit, illo deftitutus

inte ormtes

hil enim firmum eft, aut fixum, quod

prorfus evanefcet., ut poffit ei dicere

Dei fit przfidio deftitutum.

locus,in quo fuerat, Nvz zevi te, quia

Noz conjzrget. ) iNon

| ftabit, nec

-

fcilicet nullum tui fupereft veftigium.

& (pes h-

—profperabitur.

19. Hac eff enim letitia, 6c. ) EHuc

16. Humeülzus 'vz'a!etur,, & c.) '*'Refpi-

tandem recidit impii Iztitia; quam ex

cit fimilitudinem, quam attulerat num.

prioris ftatus profperitate conceperat.

arnezrum

11. ex Ícriptis petitam, fententia ell:

j Inir

LXX. habent , ö:'r: xarngoæä &cti-

exiftimat fe virere polle, & florere,

/3017g 'rowcu/T".q, d4d e 3 gæcnmgn c.;ta-:

d & faPiem

& crefcere, fed SoT uliginofum illum

firophe & exitus impsi talis eff.

locum arefaciet, tuncque intelliget,

fe neceffario humore deflitutum.

Ut rur[ums de terra ,. €5c. ) lta arefcunt

IXX MY

impii, ut pereant ; ideoque aliis lo-

eïbæ; quæ n

lÀe ortu fuo.ge,men ejus. egredietur.)

cum cedunt ex hac vita fublati.

unt j aqua del

Id eft, initio,1n ortu fuo vivet, germi-

20. Dezus zon projicit. feplicem , &ci

nat, incrementum capit.

Ín Heb. ta-

Non fic agitur cum piis.-

ant.

men, & Chaldao textu eft : Iz £o;to fuo.

Siniplicem.) Hlebr.-& Chald, Pezfe.

j quo mUIE

H

17. Super 4-trvmm petrarum ,. &c«)

up?, LOXX. DIpngocentem.

*

t P

t

Cum Solexficcaverit humorem , adeo

Malignis.) Bonos, ac

arebit, ac fi in petrarum acervo , ac

xantibus.

ünäplices ve-

A Pfo qurto

fuper lapides effet enatus.

c1. Desec $mpleatur vifa os tuum

18« Szbforbucriz eum de loco fuo , &$c.)

&c. ) Bonis adeo te augebit, ut lati-

:g?erioDe"m'

Si accedat aliquis , ut eum fcirpum de

tia, & exultatione maxima perfunda-

iil

loco fuo evellat, zega£;z e«m, fupple

Wüïdi

Á IM')

ris, fi bonus fis, Deus tibi favebit,

mp'lus li

mna«

evellentem, hoc eft, non obediet evel-

in tantum ut impleatur , &c.

N

lenti , quia adeo ficcum, & durum

a2. ludzmemtar ccnfty'ïonl*.) Pudefient,

erit folum, ut extrahi non poffit.

Tabernaculum impiorum. ) Domus,

Adggï&lis lo

Dictt : nom zovi re. ) Eixtrahere vo-

& familie impiorum ; quantumvis

g P

Eentiþ non obfequetur , fed refiftet.

florentes , & bonis affluentes, -

N

388

LIBR 1 JoB

CAPUT IX.

1Q

quorum

Homo , inquit. ob , comparatus Deo non pote[! juflificari : dioin .

in?

potentia , ac Japientie magnitudo oflenditur , ut memo . ei refrflere ,

telligam,

5

aut-xe[pondere aleat : porro Deus & impium percutit , & inno-

centam , fuam quoque innocentiam contra amicos tuetur,

Cete pot

coimmemorans [uam. afflictionem. *

p D

Vantut ,

refpondens Job, ait: -

*

I, ET'

2. Vere fclo

1. Q

, quod ita—ïït

v quadinds juftificetur ho-

verbis m

mo compofitus Deo.

15 Q

3. 3i voluerit contendere cum eo

hs fl

unum pro mille.

»non poterit ei ,I:efponþd'ere

16. Fl

4 Sapiens corde eft,

| & fortis fobore: quis «ïreftäitit ei; &

Nudierit

pacem habuit ?

n

", In

5. Qui tranftulit mon

tes, & nefcierunt hi , quos fübvertit in

fhez etia

furore íuo.

I N

6. Qui commovet terram de loco fuo

Amaritud

cutiuntür.

; & columnze ejus con-

[

1v Si

7. Qui precipit Soli, & non örituf: & ftell

fub fignaculo.

as claudiþ quafi

ICIl; nc

1. $i

8. Qui extendit coelos

folus, & graditur fupe—f fluttus rriaris.

9. Q

nteriora

ü Innoce

ui facit Ar&urumj.—& Oriona, & Hyadas,' &i

Auftri.

10. Qui

——.—

l. & v

a. ITz/lz.) Deum fcilicet effe ju&iff

7. Precipit Soli.) Pr&cipere potelt.

fimum.

(4

tur.

Spittusenj

Compbofitus Deo

(ïgillo munita obferatas.

fz'f/itb.ficgnacz!a.) Quaü in arc?.

tatus.

.) Cum Deo compa-

g. Exfendit cwlos.). Quui coelos fa-

I?.c S; H

2os impm

3. Refpondere unum pro mille.) Si

bricatus eft, & eorum immenfam ca.

mille Deus objiciat, non habebit ho-

pacitatem explicuit,

&2 qualy

mo, quomodo vel uni capiti fatis-

9. Fagit.) Fecit, creavit,

&ámen jp|

aciat.

Ariurum,) Stella eft, fic di&a ab

Qäil dice

quem a]rur

4- Reffizit ei? ) þHebr. Induravit ei,

Urfe cauda, prope quam eft, Urfa enim

feilicet cor fuum , quafi dicat: fe ei

Gracis dicitur Zexroc, & dvo2, cauda.

Provocatio,

durum , & pervicacem exhibuit.

Orioza.) Stella eft prope T'aurum.

£0 diC&t,c

'$. Tranflulit montes.) 'Transferre po4

Hyades. ) Stelle funt in capite Tau-

l.

u

teft e fuis fedibus convulfos.

E

PfiHCiþQS,

ri. Dicuntur Hyades Zz? & v&» quod

Nefeczerunt hi quos ^ fübvertit, €$c.)

pluvias concitent; J&» enim eft z/zere;

14' Rflpg

flomines, qui in montibus illis de-

Interiora Auftri.) Stellas, & fydera,

h

Vndo, «

unt, non fentient, fe alio cum ip-

que fünt circa polum Antar&icum;,

Vaf vj

?

s montibus translatos.

Rütire düde

qu& nobis fub altero polo. degentibus

6. Columna ejus.) "lerra fundamen-

occultantur, ideoque interiores funt

f

W. Haly,

ta , id eft

Pj

reconditz , &

F

af

ejus p?rtes.

infime & m;xime ftabiles-

motg.

ab oculis: noftris IG-

Wt POH'e

W. N

CAPÜTIX

389

10- Qui,f*acvijt magna, & incomprehenfibilia, & mirabilia,

quorum non eft numerus.

*

.

:

'ari - iil

1r. SI venerit a

d me, non v

Vic(ïeboþ eum : fi abierit , non in-

à réffn,

telligam. -

I2. Si repen

te intevrrog"et, quis refpondebit ei? vel quis di-

A

cere poteft : Cur ita facis?

13. Deus, cujus iree nemo re

fiftere POtfeiï.;-—,& fub qþd cut-

vantur, qui portant orbem.

$d

fponde'am' Eb & loquar

ficetut lo«

|-14. Quantus ergo

um -ego, ut re

verbis meis cum eo ?

.

15. Qui etiam fi habuero quippi

am juftum, non refponde-'

bo, fed meum judicem deprecabor.

.

þefpondere

16. Et cum invocantem exaudieri

t me, :hqln. cr'edïo-, quod

e[tict ei, &

audierit vocem meam.

17. In turbine enim conteret me, & mu

ltiplicab-it vulnera

abverti n

mea etiam fine caufa.

x

tn

"

.38. Non concedit requ

ïi*efckere fpiritum meu

!

g,& implet me

$ ejus cor-

amaritudinibus.

-

I9. Si fortitudo quzritur, robu

ftif!ïmus eft: fi zequitas ju-

—X

laudit qüafl

diciij nemo audet pro me'teftimonium dicere.

20. Si juftificare me voluero, os meum condemnabit me:

ylus maris

fi innocentem Q&Qndex*

o, pravum me comprobabit ,

& interiorg

E

6 p oggol

21. Etiam

yo. Qui

EE G v&nærit ad ?ae, zon videbo, 550)

meam.) Quamvis Deus pro fua cle-

mentia, & benignitate me deprecan-

»æþi )erepotefl.

Spiritus enim eft, & invifibiliter opera-

x

tur.

tem audiat, non tamen precibus meis

!

'Quaü TET

I?. S/ repente intervroget , &c. ) Si

multum tribuo , nec me , nifi ex di-

nos imparatos deprehendat , & judi-

vina mifericordia auditum puto. Vel.

^g celos fa-

fenfus eft: mihi non conftat, an au-

immexm C

ciali queflione acionum noflrarum

examen infltituat , &c.

dierit vocem meam , & placatus fit

Quis dicere poteft, cur sa fzzc*i'! 2 Ad

mihi, cum perinde hábeam , ut prius.

ia

quem alium fuperiorem judicem erit

17. Ig turbize. ) "Turbine tribula-

fic didt ab

d U enim

provocatio, a quo defendamur, & qui

tionum , & malorum.

caudä

Deo dicat, cur hunc damnas;aut punis:

Etiam fine caufa. )

Mihi cognita :

(uh

13. Qui portat orbtm.) Angeli, vel

fnihi caufam aflli&ionum , & &rum-

top

Taurum

ubernant.

narum immiffarum non indicans.

j aol

eeTal

Principes, qui mundum

ó

um eo. di-

14 'Rcþ';ondedm eh )

19. Nem concedit. requiefcere ,. 8c. )

ef?f/ltf"

fputando, me illi opponendo audacter,

Nullum tantis malis levamentum tri-

Loquar verbis meis, Efc:) Coram eo

buit.

s; d fydera,

inutire audeam.

20. Ós meum condemualit me.) lp-

jntar m

us

15. Habuero quipptam imflum.) E.tiam-

fum enim meum teftimonium incre-

jlo degeta

fi aliquid, quo me juftum probarem,

dibili audacie, & infolentie tribuetur,

interioró

afferre poílem.

TA

aut mendacii ftatim damnabor, qui

s DO[ i

$1

;t Voctm

ipfi veritati audeam contradicere.

.X6.. Non '.'credv, quod audier

LIBRIÍOB

^2r. Etiam fi fimplex fuero, hoc ipfum 1gnorab1t anima-mea,

q". Q

& teedebit me vitze mese,

Caff,

22. Unum eft; quod locutus funl, & mnocentem,.& impium

)j V

ipfe confumit.

deinque

/25. Si flagellat, occxdat femel & non de poenis innocentum

rideat.

9j 3

». $i

24. Terra data eft in manus 1mpn, Vuïtum Judlcum ejus

tromdiffin

operit: quod fi non ille eft, quis ergo eft?

25. Dies mei velociores fuerunt curfore fugerunt, & nog

3. Ta

Timenta:

viderunt bonum.

1 Ne

26 Pertranfierunt quafi naves poma portantes, ficut aquxla

volans ad eícam.

a^7. Cum

Q mecu

3 No

tom fuan

21 S:mplef fuero. ) Perfectus ut fim,

Veoleum judicum ejus operit.) ]udices,

tamen non hoc mihi conílabit

& Principes mundi Dzmones invifi-

54 À

Tadebiz me vita més. ) Quod facit,

biles in me favire patitur, & ma-

los etiam homines, quos malus d&-

3* Lo

ut ipfe mihi difphceam , tadeatque

vitz, quz cum fit multis incommo-

mon exccecat, ut perverfo ordine bo-

lüens req

dis obnoxia , de fua tamen fanáitate

nos deprimant, malos attollant. Vel

nihil habet certi.

fenfus eft:

corruptor donis judicum

ha RA

22. um eff , quod lecutus fum. )

oculos velat, ne verum , ac juftum

te Eenmtur

Hzc efl füumma a^ me di&orum, &

videant. Vide h.xod 23. 8. & Deut.

anC H Ve

fententie mez, cujus nenunc qüidem

16.1

gnm Vettit

me pudet , aut poenitet.

uod fé dle non. efl , quis ergo eff ? )

ettj yQem |

lanocentem , 65 smpism ipfe canfimnz*)

Si Dæmon tantorum imalorum aüc"tor

ia ial nf

Quod quis cum multis malis a Dco

non eft, vel,

fi Deus non eft, qui

/o Cllm :

immiffis conflidetur , fignum non eft,

hec fua provmentla fieri. permittit;

qM?. ) Cm

improbum eum efle, & propter fce-

quis alius erit, cui héc tribuantur ?

ts bfliner

lera, ut vos 2fferitis , a Deo puniri.

Ín Hebrzo eít: 5i mon , ubi , quis spfe?

Cürnm,(tp

23. Sr fAagellaz , occidat femel, &$c.)

id eft, fi quis neget me verum dice-

Cem tyr tf

Quafi dicat,

qu& fit fententia mea,

re, oüendat, ubi illefit, fcilicet jufte

Düwre In "Ui

explicavi; jam vero. votum meum,

agens.

Olotem w W

& defiderium meum qualefit, aperio.

26. Naves porna pmt;mtes ) Quee de-

8 Vf/f&

Hoc opto , ut fi ftatuit per tot acer-

lerius a nautis incitantur remis , vel

Quaf [ dicat

bitates rnihi vitam eripere , nie femel

ut alios mercatores preveniant, vel

Qd n95 (

Occidát , fiec longa , & 1mmortah

ne fi moras trahant , interim poma

morte difcruciet.

qu'æ b(ma pI

corrumpantur : expeditius etiam cur-

" ahqua Ine

Non de pemis immocentum videat. )

runt, cum non gravi pondere pre-

US ) qlvel

Non ita agat , ac fi penis M ac malis

mantur. . In Hebreo eft Naves, 53«

zneis delectaretur.

4 Ife ngn pe

ebeb , naves,uoluntatis, quod interpre-

29 Sl 4ul

44. Terra data efh in manibus dmpii.)

tari poiï'umus naves, quz ultro, &

NULT

Caufà, cur mori potius optem , quam

quafi voluntarie currunt , vel zwes

vivere, hac eft, quia terra data eftin

velzntatis eas efTe dixeris , quas quis

ol effen

Bo D

manibus impii Damonis, qui rector

naulo dato folus conducit , nullis aliis

i Qïav

rim

efttenebrarum harum , meque ita ve-

vec&oribus admiífis ; ha enim [ftatim

Blote

Xat, ut pre vita, ]ucunda, & opta-

alittore folvunt, cum ab unius tan-

pl

Vl ytta

bilis mihi Iic mors.

/

& citiffi-

tum voluntate dependean

30

€r 1

N

'þþoæ

P d

CAPUT IX

?92

Difhiftj

/37. Cum dixero: Nequa

quam 1ta loquarä cþoim'nvuto faciem

& xpium

meam , & dolore torqueor.

28. Verebar omnia op

eta mea *?

fciens- guod nön päïgeræc

inocentum

delinquenti.

-

29. Si autem & fic impius fum , quare fruftra

laborägi ?

3o. Si lotüs fuero

i qu

quafi aquis. nivis,'& 'fulferint velut

mundiffimae manus meze :

$

.. gr. 'Tamen fordibus intinges

me; —& abomihabüntür me ve-

ht & n

ftimenta, mea.

*

. 32. Neque eni

m viro, qui fimilis mei eft,l refpondebo: necï

icat aquila

qui mecum in judicio ex cequo poffit audiri.

?. Qu

33. Non eft, qui utrumque valeat arguere, & ponere mia-

it.) Judios,

num fuam 1n ambobus.

mones invlle

avor ejus non me tefreat,

34. Auferat a me virgam fuam,& p

, & m

- 35. Loquar, & non timebo eum: ne

0s málus d

gge enim poffum me-

fo ordinebo-

tuens refpondere. -

N

itollant, Vd

4

.CAPUT

onis judidum

me feruntur, cum uno tantum , aut

$1. Sordióus inti&zgem me.) Often-

;, acjitum

des me fordibus maculatum effe.

, $, & Deit

paucis vectoribus oneratz fint. Pa-

gnin. vertit, zaves r;zþi[linïmi flseintinis

dbominabuntur me weflimenta mea. )

ebeb , quem fluyium effe dicuntin Ara-

Adeo. feedus, turpis, faniofus , & puru-

u p q

jlorum auóof

bia incitatiffimi curfus.

lentus apparebo, ut ipfa mea veftimen-

27. Cum dixero , ntquaquam 1ta. [a-

ta, fi fenfus illis detur, rhe fint averfa-

n0n 6 q,m

quar.) Cum ftatuo a lamentatiorii-

tura,vel, abominabilem oflenfura ; fór-.

" enmittty

bus abílinere.

Y

dida enim veftimenta argumenta funt

- tribuantir

Commuto facrem meam. ) "'Triftem fa-

fcabiei , & ulcerum latentium.

i, qui

ciem tantifper depono.

j* xNeque ezim Uir, ch) Non erit

; verum d

"Delore torqueor. ) Gravius torqueor-

res.cum alio homine, cum quo ex equo

, flictiue

dolorem premens. .

difceptare poffim, quem verbis circum-

2g. Verebar omuia opera mea ,

,5::.)

?

yenire, aut mendaciis &c. decipere.

ju.)

Qu

vl

Quaíi dicat; illud etiam me cruciat,-

331. Non eff, qui utrwmque , 65c.)

yr remis

quodnon fatisfacio mihi ipfi, & fi

Non agitur cum zquali, ut major fit

aliquis, ad quem fit provocatio , aut

ævenjaüf; 4

qu& bona agere mihi videor, timeo,

ncerim pO

ne aliquain eis pravitas lateat , aut de-

quem arbitrum eligere poffimus , qui

us düm. ol

fe&us , quem tu juftiffimus impune-

EN

poffit arguere utrumque, & jubere di-

nlere p

abire non permittas.

&o effe audientes, fuam interponen-

do auctoritatem. :

Nyves, N

29. Sj autem , C$c.

) Quod üä quan-

yod int

tumvis coner, adhuc mihi, tanquam

34. duferat a me, Cic. ) Itaquetan-

u$ Um p

impius effem , timendum eft , quafi

tam reformido potentiam, & poftu-

«j 128

peccata peccatis cumulem, & fruflra

lo , ut virgam punitionis auferat a me,

. qis Ui

nec me terreat , illam mihiintentando.

i

D

I$

laboraverim ; & laborem , cur Jon-

!

pullis ii

giorem vitam optem tot anxietatibus

3$. Lequar , €$ mon timebo. ) Yloc fi

cnim

mtim

plenam ?

ille faciat, jam audentior fa&us , me-

upius

30. Ful'erint velut mmndi/fima.) Chad.

tu depofito, pro mea innocentia

1b

"

'10'?

*

&cin. !

mï j

habet , /2poue mundate jïucrififg

qui aliqu;d audebo,

-

^

e»

L*IBRI-.]O"B

E

39

-

341 Mat

CAPUT X

Cireutü

gb fu

am aj?iäibnem lamentatur, illius caufam a. Deo z:hquireizs :

9 Me

verem r

quam oftendit

non fuilfe [uam malitiam , neque Dei igmorantiam , -

*

x

10. No

qui ereatum: a [e bominem exatte novi

, rurjumque propter —

guldti ?

ponarum exuber antiam plaü

-

"gt j

N

p

1. Pel

faium.

pegift m

. "] JEdet an"ifnam meam vitae meze, äimittam ad?erfum/me

a. Vit

Giftodivit

eloquium meum, loquar in àmaritudine animae mege.

15. Lic

2. Dicam Deo : Noli me condemnare : indica mihi, cur me

ita jüdices ?

-

.

forum me

4 Si

3. Numqui

d bonum tibi videtur, fi calumnieris me, &',6p4. --

primas me opus m anuumtuarum,& confilium impiorum adjuves.

(ate mea-

. Numquid oculi carnei tibi funt: aut, ficut videt homo,

w R

& tu videbis ?

y

put, fa

$- Numquid ficu

1. Et

t dies hominis dies tl?,i, & anni tui ficut hu-

lque m

mana funt tempora,

6. Ut qu

1. In

!

sras iniquitatem meam, & peccatum meum fc':rAü-,

adverfom

teris?

7. Et ícias

mo, qui

N-

, quia nihil im;;ium fe—cïäei*im , cum fit te

————

de manu tua poífit eruere.

g.Manus

$. Iu dirg;

t rept

animam meam -vire mes.) xqüæ ,e:,ite'rius apparent. . Deus enim

u

'corda, & renes fcrutatur.

9pts támu

t eo dedu&us fim, ut mi-

0$- Sieut dies bozunts dies tus, ),—HO-

Cer€ Yidetu

hi ipfa-vita gxavis fit, & odiofa..

IN 'ïï.ltegmm

Dimitam.) Wel fenfus eft, prater-

mines enim brevis zvi fünt, & expe-

£. Ht g

mittam , omittam me tueri, vel fen-

rimento paulatim. multa difcunt ; tu

&ternus es, & nihil te unqüuam latuit.

0 reditws

fus eft, dolori habenas faxabo, « de

rebus, quz mihi moleftiam exhibent,

(6. Ut quaras iniquitatemn ,. €6c.) Ita-

verba faciam.

:

que cum noveris omnia, eíl ne tibi

qUOd hw

opus diuturna inquifitione, ut verita-

Vitemesfy

14Adverfum me. )

Idem valet qu'od*';

tem explores, d& an fim fceleris ali-

1. dieg

J;lpe-r Z , velZ4e rebzs meis; nam par-

coaguhto j

cujus reus, cognofcas? nullo modo.

ticula 5y 24/ proprie /uper fignificat.

T. Er féias 6c.) Cumipfe planeno-

Ciferfs ;f

Q. Cur me ita judies? ) Quoniam

veris piufne fim, an impius, me ta-:

Tterja finy

meo fcelere offenfus, aut qua caufa

men mille modis verfas, nec ut de

1. Mj

m

impulfus, ita me affligas :

fonte ultimum fuüpplicium fumis, nec

3. Nwmquid bonum ribi videtur, ff ca-

ut innocentem dimittis.

Verficulum

ia a

lanseieris me, 6c.) Quafi dicat, ne-

hunc ita vertunt Pagninus, & Vatab-

lj C

Vf

d

quaquam, cum juftus fis , & benignus.

lus: Tz féis , quod uon impie egi , & ta-

Co

72

men non efl , qui de manu tua ertar.

rn

ditum eunt.

( felium inz,aifzrz?z.) Qul me per-

Cum fie ncmo , 6c. ) Cum feirem

u

4. Oculi caraei.) Oculi quales ho-

cértiffime neminem manus tuas fcele-

hihum funt, qui ea tantum. vident ;

rum ultrices evadere pofle.

ljl

D] (

CAPUT x

393

g Manus tuæ fecerunt me, & plafmaverunt me.totum in

circuitu : & fic repente præm jitas me ?

Wt ;

9: Memento, quæic», quod fïcut lutum feceris me, & in pul-»

107 G10/4400]

verem reduces me?

Drüpior

ro. Nonne ficut lac mulfifti me, & ücut cafeum me coa-

gulatti ?

r1. Pelle, & carnibus veftifti me : ofïibus, & nefvis com-

pezifu me:

erfum me

12. Vitam , & mifericordiam tribuifti mihi, & Vlütatïo tua

ng mex

cuítodivit fpiritum meum.

1j Qu a

I3. Licet haec celes in corde tuo, tamen fcïoD quxa univet-

forum memineris.

ne, .0

14. Si peccavi,.& ad horam pepercifti mihi: cur ab i 1n1qu1-

magives

tate mea mundum me effe non pateris ?-

15. Et fi impius fuero, vae.mihi eft: & fi ]uftus, non levabo

det homo,

caput, faturatus affi£tione, & miferia.

ficut h

16. 'Et propter fuperblam quafi leeenam capies . me, rever-

fusque mirabiliter me crucias.

eum fctu

17. Inftauras teftes tuos contra me, & multlphcas 1ram tuam

adverfum me, & poena mlhtant in me:

:emo, qui

L n

18. Quare

g Manus

8 lp circuitu.) Orani ex parte.

quando id tam obnixe precor, non

fc repente prectpitas me ? ) Cum

mundas me ab illa iniquitate, ut fic

Deus enm

hi

opLs manuum tuarum fim ,. potiu$ de-

plagarum caufas tollas, & ipfas pla-

cere videtur, utmeconferv&tum ye-

gas, tuumque beneficium fit perpe-

i Hl« HO

hs mtegrum & incolumen.

tuum , & conflans?

jnt, & ekp

9. Et iz þu'"uerem redzces 7oE. ) Ci-

Íg- Sz zrnpmffusra, £$c. ) S1ve]uüus

; difcunt ; &

to rediturus fum in pulverem ex na-

fim, five injuftus ; obnoxius fum ma-

quam hat

u1

turali conditione mea:; ; non eft ergo

lis, quæ immittis in me.

, Bc. Hta-

quod meurgeas , & premïs malis , &

16. Propter [uperbiam.) Pro, 've!ut

f

Mictoo

J'i('

vit& mez fpacium gontractius red

ob [uperbiam , quafi dicat, ita me tra-

ne uterta-

10. S/cu£ lae4 65c.) INonne ficut ex

&as , ut foles fuperbos..

nf

eeris aite

coagulato , prefl'oque lacte formatur

Queft lesusm.) M ocem Hebraicam

cafeus , fictu me ex vxh, obftænaque

Ju

lo moo

materia anLPa

o fGabal putant aliqui pantheram

I;JNPI

anent

fignificare.

ml

19. Mif 'fericordiam. ) Beneficentlam.

Reverfur[que.) Id eft, denuo, rur-

plqu

Vifrtatz2.) Gubernatio.

fus, n4»uy, ut habent LXX

; n€ uf

n (um]. DBC

Spiri;umh meum.) Mitam meam.

176 defbamras tefles 1405 comtra me. )

n !müxm

15. Ce/es,) Diffimules me mahs at-

Quod a&hfhones, & mala me pre.

g atb

terendo..

munt, quafi tot tefles funt , quibus

Iff,

It

14.. 4 Lóram.) ld eft, tunc inme

pm"!

non animádvertifli.

ut fce!eratus, & tot penas meritus

ul ertd

revinci videor.

Mrcm

7Üur ab fniqoitart. 6c. ) Cur jam

la me.) Contra me:

Cum

a

Daàd

