fuper nos, & liberavit nos de manu inimici, & infidiatoris in

fxi, & Ar

Vla.

Attorrlizo

32. Et venimus Jerufalem , & manfimus ibi tribus diebus.

4. Tuler

33. Die autem quarta appenfum eft argentum ,. & aurum, &

Commieue

vaífa in domo Deti noil:m, per manum Meremoth filii Uriae fa-

edam prin

cerdotis, & cum eo Eleazar filius Phinees, cumque eis Joza-

prima

bed filius Jofue, & Noadaja filius Bennoi Levitee,

$ Cumq

34. Juxta numerum, & pondus omnium : defcriptumque eft

funicam

omne pondus in tempore illo.

fhoerens

35. Sed, & qui venerant de captivitate filii transmigrationis,

4 Cotve

obtulerunt holocauftomata Deo Iírael,

vitulos duodecim pro

l lfrael

omni populo Ifrael, arietes nonagmta fex, agnos feptuaginta

ran & ego

feptem, hircos pro peccato duodecim : omma in holocauftum

ïhm

Dommo

Cropa']

26. Dederunt autem edi&ta regis fatrapis, qui erant de con-

fte:s ad ]

fpe&u regis, & ducibus trans flumen, & elevaverunt popu-

6 R d

lum, domum Dei.

CI€t meam

ünt füper

COelum

CAPUT

7Adeb

P

S'VICer ts

31. Duedecimo die. ) ]e;umo 0&0

Vitulos duodecin.) Unum fcilicet pre

d8ierum abfoluto.

quaque tribu.

0;-; f/qff

Mcnfs primi.) Menfis lean, qui

36. Editl. Regis.) Artaxerxis.

linu

Martio fere refpondet

Qui erant de con[petiu Regrs.) Qui

Duptris

LIisicio,

6 anfidiatoris. ) Singula-

quando erant in aula, coram Rege

toribus

llmg

rem etiam numerum habet Febrzus,

verfabantur.

& Grecus textus, nec tamen unum

12'60??71/4»,0 "i

Ducibus.) LXX. vocant eos fübre-

füilj gvl

aliquem inimicum , aut infidiatorem

gulos Cealefyriz , & Pheonicis.

Vet

bol'llm [

defignat, fed univerfe omnes hoítes

k M

& infidiatores intelligit.

Trans flumez,) Exuphratem

gf

lflr'»ltum

4$9. Qui venerant de eaptivitate. )

evaverunt.) Exaltarunt, & favo«

0ne

Efdre comites.

xe profecuti funt.

Sfd! mw t

QK

m2

*

x

w

a

et$

Deo parum

CATUT. IX

um prin-

waiefzs Efdras Sfude

os matrimonia contraxiffe cum. gentibus,

arom Tírael

: fcindit pq/iiæïænïzz fua ,

& populi peccata confatetur, lugetque

coram Domino.

dus atgentiy

Oftquam autem haec completa funt, accefferunt ad me

; Dei nofttt.

z.XP

principes, dicentes: Non eft feparatus populus Ifrael,

no die men-

facerdotes & Levitae, a populis terrarum , & abominationibus

1 toftr fuit

eorum , Chananzei videlicet, & He:haei, & Pherezaei, & Jebu-

Gidiatoris i

Íxi, & Ammonitarum ,

Amorrhzorum:

& Moabitarum, &.']EgyptiOI'uin, &

,

us diebus.

2. Tulerunt enim de filiabus eorum fibi, & filiis fuis, &

& aurum, &

commifícuerunt femen fanCtum cum populis terrarum : manus

lii Uria fe

D

etiam principum

Ue els j022-

, & magiftratuum fuit in transgrefïïonei hac

prima.

3. Cumque audiff:

em fermonem iftum , fcidi pauiummeufn,

ï)mmque el

& tunicam, & evelli capillos capitis mei, & barbze, & fedi

fnoerens.

qngrationi

4. Convenerunt autem ad me omnes, qui timebant verbum

odecim pro

Dei Ifrael, pro transgreifione eorum, qui de captivitate vene-

feptuaginta

rant, & ego fedebam triflis usque ad facrificium vefpertinum:

ylocoftum

$. Etin facrificio vefpertino furrexi de affli£tione mea, &

t

fciffo pallio, & tunica, curvavi genua mea, & expandi manus

jnt de o

meas ad Dominum Deum meum :

^6. Et dixi: Deus meus, confundor, & érubefco levare fa-

eruqt pop-

ciem meam ad te: quoniam iniquitates noftrae multiplicatee

funt füper caput noftrum, & delitta noftra creverunt usque ad

coclum ,

Hf

diebus'patrum noftrorum :—fed & nos ipfi peccavimus

CAUT

graviter usque ad diem hanc, & in iniquitatibus noftris traditi

3

—-fumus

g il 9*

I--

Oz efl /äpzz;'atm popslas;) Non

quo ifraelite omRes confluebant. Vi-

abftinuit populus a fociandis

de capite feq. num. r.

.rtäxeins' '

nuptiis cum

4. Quidecaprivitaze venerant.) Tam

toribus.

gentilibus idolorum cu;-

fub Dario , quam fub Artaxerxe; nam

ju Mp

Mp

corim

Abomiimtioniäm.) Peccatis.

m

qui fub Cyro , jam fere defun&ti erant ;

-

Manus etiam Principun , 6c.) Or-

agebatur enim annus 8o. a foluta pri-

do verborum eft: manus Principum,

mum captivitate.

)caht cgs (ibre-

& Magiflratuum fuit prima in tranf-

Sacrificium ve[ptrtinum.) Quod fub.

?hænï015'

hoate

greffione hac,

id eft, Principes primi

horam vefpertinam fiebat juxta pr&-

&f

tranforeffi funt,

ceptum Domini, Kxod. 29. 39.

taruut:

3« Sedi merens,

) ln atrio- templi;

7. Die bac. ) Scilicet apparet.

e14

LIBRI I.'ESDRE

1. Ea

fumus ip65 & reges noftri, & facerdotes noftri, in manum re-

gum terrarum, & in gladium, & in captivitatem, & in rapinam,

gereliquin

& in confufionem vultus, ficut, & die hac.

n.Que

8. Et nunc quafi parum , & ad momentum fa€ta eft d

äpreca-

dicens: Te

tio noftra apud Dominum Deum noftrum, ut dimitterentur

terra 1mm

nobis reliquiee, & daretur nobis paxillus in loco fan&to ejus,

Tumque ter

& illuminaret oculos noftros Deus nofter, & daret nobis v

tUnt cam q

modicam in fervitute noftra.

:

"

n *Nu

9. Quia fervi fumus, & in fervitute noftra non dereliquit

Corum n6 :

nos Deus nofter, fed inclinavit fuper nos mifericordiam coram

rum, & pn

rege Perfarum , ut daret nobis vitam, & fublimaret domum

temiai, & «

Dei noftri, & extrueret folitudines ejus, & daret nobis fepem

tis filios ve

in Juda; & Jerufalem.

I N p

IO.I'Ef

noftris pef

fter liberal

9. Quaff parum.) Significat datum

Vide Martinum Delrio tom. 3. ada-

a Deo quodam quafi lucidum inter-

giali 2z18. , Vel tandem a paxillis ;

ficut eft ho

vallum breve in mediis afflidtionibus,

qui in pariete figuntur, ut ex illis do-

14 Utn

ne plane confumerentur.

meflica füpellex pendeat. Vide ?fa.

2

Déqie mat

Dimitzerentur nobis religmi)t.) Serva-

22. num. 24.

zentur aliqui noftrum.

llluminaret oculos noflros.) Aliqua lux

1 atum. Nl

Daretur mobis paxillus m [oco fancto

affulgeret, poft calamitatum tenebras,

2 dimitter

ejus. ) Id eft, firmahabitatio, quetam

Vitam medicami inm fer'vi/ufe .nofrd)

1j. Dom

multis annis füperioribus inconftans

Modicum aliquod levamentum polt

£fuit. LXX. habent J&vo« 9ywiv euevyua,

Babylonicam fervitutem przteritam ,

UIUS quj

& in prefenti etiam fervitute; cum

eil Onoü

JDare nobis ffmammtnm. Vox Hebraa

eyry jatbed , palum , paxillum, & cla-

fcilicet libere agere non licet, fed a

T t, od n

vum fignificat.

Vel ergo füumit me-

Regis Perfarum nutu pendere nos

epem Thterpy

oportet, quo tamen tempore vitam

taphoram a baculo, fivefcipione, quo

nadi fumus , quia Rex nobis, & re-

Cilioe aj

i

utimur ad fulciendum corpus , & egref-

bus noflris favet.

J'tis itde eyt

füm noflrum; vel a paxillis, " quibus

i

Gü

)

tf

n

firmantur tabernacula tenfis funiculis,

9. &ublimaret domum Dez nbj?ri'.j 'Tot

Vineantm (

M

& paxillis in folo fixis, cui explicatio-

cultum deftinatis.

pecuniis ad facrificia, & omnein ejus

U, d s.

ni favet, quod legimus apud lfàiam

Ummum t

33. 20

Oculi tui videbunz Jerufalem ,

Extrüeret folitudimes ejus. ) Rezdifi-

L

babitationez opulegtam , tabermaculupa

cato templo , quod in folitudinem

j

ab extre

erat converfum.

iNon folum memo-

tb V

quod mequaquam tfransferrz poterit : nec

N qe;

enuferentur clevi ejus in fempiternum , £s

rat beneficia Artaxerxis, fed aliorum

New

emnes funiculi ejus mom rumpentur. Ea-

etiam priorum Regum Perfarum , fub

it f

Qum f

dem metaphora apud eumdem pro-

quibus templum inftauratum efl. -

düs

08 Berdr

phetam eft cap, $4. 2. & cap. 22. 25.

Darer mobis fépem. ) Sepis voce fe-

datisqg,

Vela clavis, & paxillis, qui ponun-

curitas, & defenfio a noxiis fignifi-

tur in littore, circa quos navium vol-

catur, quia fepes ab agris, & hortis

ta ï&p

Vübm

vuntur rudentes ad firmandas naves,

feras, & fures arcent,

Ifai. 5..2. de

ter

f[,f /.

d

& ad inhi-

1 poRd,

ne abripiantur in mare

vinea ele&a dicitur , fepzvit eam, &

lii

bendam jacationem.

-danc explica-

Matth. 21. 33. fepem circumdedit. eg.

)« peppt !

Vide plura apud Martinum Delije

po

* Q

tionem amplexa eft verfio Tigurina.

UPE

105 E

CAPUT IX

ery

ium re«

1o. Et nune quid dicemus, Deus nofler, poft hsec? quia

Tápitim

dereliquimus mandata tua,

"

*

,

d

1. Quae praecepifti in manu fervorum

tuorum pro phetarum,

deprece-

dicens: T'erra, ad quam vos ingredimini, ut poífideatis eam,

tterentut

terra Immunda eft, juxta immunditiam populorum, czetera-

lo e,

rumque terrarum , cum abominationibus eorum, qui repleve-

bis vitam

runt eam ab ore usque ad os in coinquinatione fua.

12. * Nunc ergo filias veftras ne detis filiis eorum, & filias Deut.

lereliquit

eorum ne accipiatis filiis veftris, & non quasratis pacem eo- 7: ?*

if COTam

rum, & profperitatem eorum, usque in &eernum: ut confor-

t domum

temini, & comedatis, qu&& bona funt terrae, & haeredes habea-

,

js fepem

tis filios veftros usque in fzeculum.

13. Et poft omnia, quae venerunt fuper nos in operibus

. vEt

noftris petfimis, & in deli&to noftro magno, quia tu Deus no-

Íter liberafti nos de ini

Qm, ? ii

?

quitate noftra, & dediíli nobis fglu;em

1 paxiïiis j

ficut eft hodie.

:ex illis 0«

I4. Ut non averteremur, & irrita faceremus mandata tua;

Vide If

N

neque matrimonia jungeremus cum populis abominationum

AMigua hus

iftarum. Numquid iratus es nobis usque ad confummationem

E

ne dimitteres nobis reliquias ad falutem ?

ymftenebras

j mf

.15. Domine Deus Ifrael, juftus es tu : quoniam derelicti

entum pO

fumus, qui falvaremur ficut die hac. Ecce coram te fumus in

yreteritam

delicto noftro, non enim ftari poteft coram te fuper hoc.

ritufe, at

fie, 163

tom. r. adagiali 219. ligurina hanc

ficuli fententia eft: poft tot mala,

fepem interpretatur murum , quem

quibus aíflidi fümus propter peccata

pender e n0$

fulicet jud&i quafi furtive flierofo-

noflra (a quibus tamen nos, quz tua

yore vitifl

ohis; i

lymis inde extruxerant, fed qui vilis

eft benignitas, liberafli, & eam fàlu-

:

eifet, & infirmus, ut hortorüm , aut

tem, qua nunc fruimur, conceffifti )

vinearum fepes.

fieri ne poteit, ut mores non mutares

omnen j "

it, 4b ore m[que ad os.) Uíque ad

mus , fed negligeremus leges tuas, &

fummum, more vafi pleni.

Vel po-

matrimonium cum infidelibus junge-

tius, ab extremitate una ad aliam , id

remus:

1 Reædlg*

14. Numquid iratus es mobis, 6$c.)

eft, totam. Vide dida 4. Reg. 21. 16,

22. Noz quærati: pacem eorum , & c.)

AÀn non merito irafceris contra nos,

m momo-

INe unquam focietis cum illis pacem;

donec confumas , ita ut ne reliquia

( aliorm

aut fedus,. fed illis infefü. eftote, il-

quidem fuperfint, nullique evadant.

rfanurm s

j

los perdite.

1$. Juflus es t4., €&c, ) Cumnos pu-

tm e»

Contedatis qua bona [nnt terra. )

quie'—

nis, fed etiam mifericors , queziane

jj

od

tam&pacatam illius poffeffionem nacti.

derelitli famus , q1i [alvaremur eflemut-

037!

f;gmü-

& horts

Haredes habeztis filios fveþ'ros.) Mos

que füperftites ufque ad hanc diem.

$3

n

terram pof&üdeatis, & poíl deinceps

Nom emim flari potefl ,. €$e..) NNec

fa. 5

filii , ac nepotes vellri..

negare poffumus culpam, nec illam

juil tifhy

defendere, aut idoneam excufationem,

J t

"13« Et pofd opamia ,- qu& venerunt ./;4'

W!M

per n5 , &c. ) Elujus, & proximi ver-

pratendere.

CAPUT

p

pon?

216

LIBRII. ESDR /E

C A-P DPX

6 R

lum lohat

fdras , comvocatis filiis univerfis zfrmzsmgmz*zoms þ;«"æceþzp T6-

medt, &

pudiari uxores alienigenas : quod cum fe f(zcz*uros fpoþond iljenty .

tUn, qui

recenfentur, qui "huic operi prafint , & qui bujusmodi

". Etn

matrimonia com*mxemnï

Tünstmigt

Ic ergo orante Efdra, & imploramte Deum, & flente, &

9. Et«

Ym 23

jacente ante templum Dei, colle&us eft ad eum de Iffael

coetus grandis nimis virorum, & mulierum , & puerorum,. &

w5 & ip

—

flevit populus fletu multo.

(, Con

tulalem t

2 Et refpondit Sechenias filius Tehiel de filiis Elamj& dixit

Eídrze: Nos praevaricati fumus in Deum noftrum, & duximus

menfis :

€$ DfO pe

uxores ahtnlöenas de populis terree : & nünc, fi eit poemren—

tla in If*ael fuper hoc,

l0. Et.

gref"; ef

. Percutiamus focdus cum Domino Deo noftro, ut projicia-

imüs univerías uxores, & eos, qui de his nati funt, juxta vo-

elitbum :

. R

luntatem Domini, & eorum, qui timent præceptum Domini

Dei noftri :

fecundum legem fiat.

Tun, d f

4. Surge, tuum eft decernere , nosque erimus tecum : con-

ab uxombw

fortare, & f.c.

*MSE

s. Surrexit ergo Efdras, & adjuravit pr1nc1pes facerdotum,

Ux3 ver

I5 Ver

& Levuarum, & omnem Ifrael, ut facefent fecundum verbum

hoc, & juraverunt.

6. Et

bx

r—

h

6 du ;

3 054724? jl

Mplerante eo, ) Divinam miferi-

S; efl panitentia im l[rael faper boc.))

tordiam, & auxilium.

Quoniam datur locus poenitentiz ;

hic Eligf ]

Zute templum Dei. ) In atrio lfrae-

hic enim fenfüs efl, ut patet ex fTe-

Cs ef Joia

lis, ubi congregari potuit populus,

breo, & Greco, 1 in quo legimus, &

1 Vgl

quod confirmant LXX. nam infra

nsnc eft f;'we: Iraelxsüperbac, nimirum

hanm

fpes venia,

) Cüjus

num. 6. ubi nos legimus :

E$. furrexzt

Q? AUE dgrt

Efdras ante domum Dei,in aliquibus

3. Peojeciamus nntverías uxeret. )

Wifï QIS,

Gracis eiï 2f exurgens Efa'ms ab atrio

Dato libello repudii ; nam licet prohi-

bita effent hujufmodi matrimonia,

) Hmfsz

gempli $ ahoqm enim cum effet facer-

non tamen ipío fa&o erant irrita.

ïfd [À,

dos inter veflibulum , & altare oraf-

luntut

en t

fet juxta iUud Joel 2. 17. ;zzer vefr-

4. S$urge, ruum efl. decermeve, €5c.)

bulum &5 altare. plorabunt.| facerdotes ,

Exhisapparet adminiftrationem Reip.

Parce Do-

dDent

DLT

snifri Dam;m, 6 dicent,

tunc penes Efdra

fuiffe, Pontifice,

£05

mme

ut apparet, qu:

-

cente.

-

6

Nos pravaricati fumus) N elita

5. 4djuravir. ) jurejurando ob-

l

(Pefyy «

Joquitur Sechenias non tam fuo, quam

ftrinxit.

4u üþtm. b

RE

populi nomine, vel pratermiffus eft

Secundum -verbum . boc. ) Ut fcilicet

j t g

in fine hujus capitis in catalogo eo-

dimitterent uxorcs gentxles , ut fuafe-

tum, qui duxerunt profanas uxores.

tat Sechenias.

ü ræ] C:ISIE

Tb g C

CABIU T X

a

D

IT

6. Et furrexit Ffdras ante domüm Dei, & abiit ad cübicu-

(

lum Johanan filii Eliafib, & ingreffus eft illuc, paném non co-

H

medit, & aquam nón bibit :

lugebat enim trsmgreïïïonem €o-

d

elil

rum, iul venerant de captivitate.

Idl

7. Et miffa eft vox in Juda, & in Terufalem omnibus filiis

transmigrationis, vt congregarentur 1 Jerufalem :

fente. &

& Et omms, qul non veneftit in tribus diebus juxta confi-

1 de lítzel

lium :

']HCIDUH

& feniorum, auferctur univería fubftantia

'orum, &

ejus, & ipfe abjxuetvr de coetu transmigrationis.

9. Convenerunt igitur omnes viri Juda, & Benjamin in Je-

m & d

rufalem tribus diebus , ipfe eft menfis nonus, vigefimo die

menfis:

&CUXW us

"& fedit omnis populus in platea domus Dei, tremen-

tes pro peccato , & pluviis.

t pæsl tn—

Io. Et furremt Efdras facerdos, & dixit ad eos: Vos trans-

greffi eftis, & eduxiftis uxores ahemgenas ut adderctls fuper

ut projice

delictum Ifrael

; j v

11. Et nunc date confefï' :onem Domino Deo patrum veftro-

m Domini

rum , & facite placitum ejus , & feparamlnl a popuhs terree , &

e

Á

nis.

um corn

ab u*(orxbus alienig

12. Et refpondit univerfa multitudo; d1x1tque voce magna :

;cerdotuto,

Juxta verbum tuum ad nos , fic fiat.

13. Verumtamen qu:a populus multus eft, & tempus pluv1æ,

m v eroum

lum

C E

6. Hpte Dosoum Dez. )V ide dicta n.r.

det fere noflro INovembri, Zachar.

-/-

Jobanan f'li; Elizfib.) Nel non erat

cap.

num.

leglmus

: quarta

Y

!

"m

hie Eliafib Pontifex, fed ei fynoni-

mmf f5 zonis, qui eH Caslez,

P(Em*emïæ ?

mus; nam Elixfib Pontificis filius di-

Ia plafez damux Det.) Ín area ante

l' ü[ötex e

&us eft Jojada, ut habetur 2. Efd. 12.

templum.

10.

lol mL,U

Vely quod probabilius eft, To-

fecun-

E; pluviis.) NNamforte tempus plu-

005 Dur

amyum

hanan, cujus hic mentio fit,

vium tunc erat, & ipfi in platea fub

do, aut tertio genitus fuit" Eliafib

dio.

Pontificis.

io. Ur adderetis füper deliflum I/izte/.)

"(:1; u "'( j

2. Miffa eff vox. ) Preconis fcilicet.

Ut peccata populi au&tiora redderetis,

mathmwæ?

8. Juxta confilom Principium.) No-

Nifi detiàum lífraelis placeat intelli-

luntatem , decretum , juffum, cui ad-

ere idololatriam , qu& hoc peccato

dita fuerat pena interminatio. LXX.

cumulata fit.

g:mtf" 1

habent, Pc/;ndum ]udzczn//z pnrmpzzm,

lI. Cozfeffomem. ) Laudem ut ha-

mauem

& [enioru..

bent LXX. Deum enim ïaudant pec-

'fïe wü-*l "

Auferetur univer[a fubflantia, Efc)

cati deteftatione, fan&eque illius le-

Miulé&etur bonis ommbus ; & mitta-

gls Oobfervatione revocata.

[Ie]wældo 07

tur in exilium.

13. Vebementer quizpe peccarvimus 15

Ibfe eff menf: 71022 145

) Quem

fermone iffo.) Late patet hoc pecca-»

Ut fmäx& ?.!

Hebrai Casleu appellant ,

& refpon-

tum, & ad multos pertinet.

-

ül x Ww

Bibicus Com. Menoch. Tom, Jif.

28

418

LIBRI.

ESDR E

& non fuftinemus ftare foris, & opus non eft diei unius vel

M. E

duorum ( vehementer quippe peccavimus in fermone ifto.)

ipfe eft C

14. Conftituantur principes in univerfa multitudine: &

t E

omnes in civitatibus noftris, qui duxerunt uxores alienigenas,

Thelem,.

veniant in temporibus ftatutis, & cum his feniores per civita-

s. E

tem, & civitatem, & judices ejus, donec avertatur ira Dei

& Baneg

?6. Et(

nofm a nobis fuper peccato hoc.

15. Igitur Tonathan filius Azael, & Jaafia filius Thecue, fte-

& Jerimot

terunt fuper hoc, & Mefollam, & Sebetha1 Levites ddjuverunt

?. Et

€osS :

nmuth &

16. Feceruntque fic filii transmlgratlome

Et abierunt

4j. Etd

Efdras facerdos, & viri principes familiarum, in domos patrum

39 Et d

fuorum, & omnes per nomina fua, & federunt in die primo

$ul &

menfis demml, ut queererent rem.

3 E

17. Et confüummati funt omnes viri, qui duxerant uxores

Masfas

ahemgenas, usque ad diem primam menfis primi.

3. Et d

1I8. Et inventi funt de filiis facerdotum ,

qui duxerant uxo-

ifleon,

res alienigenas.

De filiis Jofue filius ]ofedgch & fratres ejus,

$1. Ben

Maafia, & Eliezer, & Jarib, & Godolia.

3j Ed

I9. Et dederunt manus fuas, ut ejicerent uxores fuas, &

pro deliéto fuo arietem de ovibus offerrent.

34. De f

20. Et de filiis Emmer, Hanani, & Zebedia.

3* Bane

or. Et de filiis Harim, Maafia, & Elia, & Semeja, & ïeh1el

36. Vani

& O2zias.

3. Math

22. Et de filiis Pheshur, Elioenai, Maafia, Ifmael, Nathanael,

3* RE

!ozabed & Elafa.

23. Et

3y Ets;

14. Can/fztuantz«?*lþrma];e:, &c. ) Qui

&us effet in familias, & quelibet fa-

4 FM

de toto hoc negotio cognofcant, quod

muilia in capita

quod hic facer textus

& fa&um eft,ut patet num.1 s.fequenti.

4l Enc

dicit, £ ommes per momina fa.

42. Sellu

Et omnes 12 ervitatibus naþns y 56

Ez federunt im die priso menfrs.) Pri-

In Hebr. eft, & quicwzque 2 nrbibus

mo die menfis decimi, adorfi funtin-

5 Deg

noffris fuerit , qui duxerit uxores aliezi-

vefligare, quinam effent, qui uxores

od &

Renas, weniat tempar;þm fhatutis , &5

alienigenas duxiffent.

eum eis fim? finiores (izgularum urbium ,

17. Confmmmaii funt ommes. ) O-

4 Omn

*5 muliere

£E5 ]ud:ces ezrum., donec avertamus iram

mnium fumma collecta fuxt, qui du-

f* ori$ Dez nafrz « mobis propter boc.

xerant alienigenas.

Ita vertit Vatablus.

Ufque ad diem primam menfés prtm; )

16. Abierust

£2 domos patrug

Itaque tres meníes tenuit ifta recenfio,

fiorum.) Ut fine confufione familia-

menfem fcilicet decimum ,

undeci-

rum catalogus fcriberetur , omnes fe

mum, & duodecimum.

in familias fuis recipere juffi funt,

19. Deder&mt mamus. ) Confenf'e-

quibus Efdras ipfe praivit exemplo

runt, & promiferunt fe eje&uros. Vel

J.

Áue. Itaque umverfus populus diílin-

fenfus eft, ejecerunt.

præhr |

Vlnca,

GOmpl

W häb t

CAPU T II

^

^

I9

:onius vel

23. Et de filiis Levitarum , Jozabed , & Semei,

.& Celaja,

n ifo.)

iudine: &

ipfe eft Calita, Phataja, Juda, & Eliezer.

*

.24. Et de cantoribus, Eliafib

; Et de janitoribus, Sellum, &

ilienigenas

'Thelem, & Uri.

"

| per avita-

25. Et ex Ifrael, de fi

ur i Del

& Banea.

liis Pharos,-R,emeja, & Jezia & Mel-cha,

-26. Et de filiis /Elam

; Mathania, Zacharias, & Jehiel, & Abdi,

l'ecue, fte-

& Jerimoth, & Elia.

21. Et de filiis Zethua,

| ;djus'erunt

rimuth, & Zabad, & Aziza.

Elioenai, Eliafib, Mathania, & Je-

:

t abjerunt

28. Et de filiis Bebai , Johanan, Hanania, Zabbai , Athalai.

ffros patrum

29. Et de filiis Bani, Mofollam, &

Melluch, & Adaja, Jafub,

» die prirno

& Saal, & Ramoth.

3o. Et de filiis Phahath, Moab, Edna, & Chalal, Bana

rant UXores

& Maafias, Mathanias, Befeleel, Bennui, & Manaffe.

nias,

31. Et de filiis Herem, Eliezer, Jofue, Melchias,

Semejas;

xerant uxo»

.

Simeon,

fratres ejUSy

32. Benjamin , Maloch, Samarias.

33. Et de filiis Hafom, Mathanai , Mathatha,

Zabad, Eliphe-

leth, Jermai , Manaffe , Semei.

fes füas? &

34

De filiis Bani , Maaddi, Amram

; & Uel,

35

Baneas, & Badajas, Cheliau,

" Jehiel,

36

Vania , Marimuth , & Eliafib,

oU

Mathanias, Mathanai, & Jafi,

38

Et Béni, & Bennui, Semei,

IaNathf;a€ï€

39

40

Et Salmias, & Nathan, & Adajas,

& quælibet f*

Et Mechnedebai , Sifai, Sarai,

hic facer textió

41

Ez1el, & Selemiau , Semeria,

m [ue

42

Sellum , Amaria, Jofeph.

qntif ]

Pit

De filiis Nebo, Jehiel,

Mathathias, Zabad, Zabina, Jeddty,

,Jori üntit-

& ïä'e

], & Banaia.

]

ïm, qu

; uiore

44. Omnes hi acceperant uxores alienigenas, & fuerunt ex

eis mulieres, quae pepererant filios.

d fof; qu ür

serf )

jl lr 10:

tf y i

[ s

Ee^

LIBER

d.

)

Confebfe'

25. Et ex l/rael.) Ex aliis tribubus

44. Fiios.) Hi etiam cum matri-

ï;'

[

1

"

Quro L

prater Leviticam,de qua fola há&enus — bus ejeci, ut füpra indicatur. Vide

eomplureshabebantuxoresalienigenas, num. ig.

y

v

i

220

D

x

aghs Nece

s, Et d

que terribl

LIBER. NEHEMI £,

u dlli

, Fiant

QUI ET ESDRJESECUNDUS DICITUR. ^

otationem !

CAPUT PRIMUM.

die, pro fil

rum Hnel,

ANebemias Artaxerxis pincerna , audita SFudeorum , qui a capti-

peccavimas

vitate refidui erant , affliCtione , flet , ac multis diebus jejunat,

?. Vanit

ens, €» mifericorduam a Dee

pqpuli peccata. confit

tium, & ca

pelens.

lo tuo.

]frba Nehemiae filii Helchize. Et .fa&um eft in mehfe

$. Meme

Cum trangg

Casleu , anno vigefimo, & ego eram in Sufis caftro.

n V

2. Et venit Hanani unus de fratribus meis, ipfe , &

9. Etfi1

Taciatis ea

viri Juda, & interrogavi eos de Judeeis, qui remanferant, &

fupereránt de captivitate, & Jerufalem,

Qregabo v

& reli&i funt de

Q0men met

4. Et dixerunt mihi: Qui remanferunt,

captivitate ibi in provincia, in affli£tione magna funt, & in

Io. Eti

tübudine tu:

opprobrio: & murus Jerufalem diffipatus eft, & portze ejus

combufta funt igni.

It. Obfe

fem] tu,&

4. Cumque audiffem ver

ba-'hujufc.emodi, fedi, & flevi, &

coeli.

Domen tuu;

luxi diebus multis: jejun'abalþn, ,& oraþam ante faciem Dei

lm qnte

5. E

Erba Nehem:is.

) Id eft, liber,

Et 7;ruj$dem. ) Et interrogavit de

vel res gefte Nehemiz. Fuit

ftatu urbis Jerufalem.

x.V

autem INehemias facerdos ex

x

3. I» Provincia.) Yn Tudea, quam

tribu Levi, & vivente Eliafib Ponti-

provinciam vocat , quod in provin-

Y i af

fice Remp. adminiílravit , imiffus a

Cig formam redaca effet a Perfis,

dia,

Q

Rege Perfidis ,, ut etiam habemus

fieut poft annos plurimos a Romanis:

IMachab. r. 2o.

tni(erieordian

E di&a fupe-

cum hoc tamen privilepio , ut duces,

X* N[d'vfi'l

Ip menfé Casleg.) Wid

& gubernatores haberent de gente fua,

LA Detpaur

tiori lib. cap. 10. num. 9.

ut de Zorobabel

, Efdra, & Nehemia

V Vd'n,if,:n,

"o dnno 'vingmo. ) ,Rani

Artaxerxis

conftat.

Í&eois Perfarum.

Vettit ex H

Wibqg

lp Sufis.) Perfarum regia.

n afflitlione . . . €8 opprobrio. ) Quïa

; Pecaat

"n

a

vexabantur a circumjectis populis Sa-

Pedit, Bu

Unus de frazribus meis.) Ex tri-

maritis, Arabibus, Ammonitis, Idu-

Ti pete

Atum

bu mea Levitica.

Viri ex 74d2.) . Ex Judea venientes,

tebit.

mais, Palaeflinis , ut ex cap. 4. pa-

Afdflddfum i

& ad tribum Juda pertinentes.

Quiremanferant, 66 c.N ideturinterro-

Murus Tera[zlem dzj&?patas eff.) Ab

[ M"di/i;

lrapfs,

gaffe de flatu eorum , qui-variis tem-

hofübus Hebrzorum, quos memo-

ravimus.

Umpt

1 funt

poribus ex captivitate venerant Hiero-

4. Sedi.) Humi more lugent'ium.

df-lf][

foïym;m ; & adhuc erant fuperttites.

um

C:AIP.U T H

227E

$. Et dixi: *Qusefo, Domine Deus coeh fortis, magne, at- Deut:

que terribilis, qui cuftodis pa&tum, & m1fer1c01 dlam cum his, 9. 4.

LE

qui te dli:gunt, & cuftodiunt mandata tua:

ITUR

6. Fiantaures tuze aufcultantes, & oculi tui aperti, ut audias

orationem fervi tuL, quam ego oro coram te hodie, no&te &

die, pro filiis Ifrael fervis tuis: & confiteor pro peccads filio-

rum lIírael, quibus pecaaverunt tibi: ego, & domus patris mex

Ui a if

peccawmus ;

L

15 f£/d

1. Vanitate fedu&1 fumus ,. & non cuftodivimus mandatüm

Da

tuum, & ceeremonias , & judicia, quee praecepifti Moyfi famu-

lo tuo.

oft n menfe

$. Memento verbi, quod mandafti Moyfi fervo tuo, dicens:

Cum transgreffi fueutls ego difpergam vos in populos :

Yfis caftro.

eis, ipfe, &

9. Et fi revertamini ad me, & cuftodiatis przecepta mea, &

faciatis ea : etiamfi abdu&i, fueut]s ad extrema cceli, inde con-

anferant, &

gregabo vos, & reducam in locum, quem elegi, ut habitaret

nomen meum ibi.

lii fünt de

ro. Ft ipfi fervi tui, & populus tuus, quos redemifti in for-

fint, & n

titudine tua magna, & in manu tua vahda.

; por " eus

II. Obfecro, Domme fit auris tua attendens ad oratlonem

fervi tui, & ad eraaonem fervorum tuorum, qui volunt timere

. & fleii, &

nomen tuum, & dirige fervum tuum hodie, & da ei mifericor-

em Dei a

OE

diam ante virum hunc: ego enim eram pincerna regis.

'—""','—

TntertoptVit t

CAPUT

yfuiat, qum

UOd in Pr()'. ]il«

$. Qui cuflodis patlum, t5 mifericor-

Lardmes cch, polus Arcticus, & Ant-

diazs. )

Ku1 padum , & promiílam

ar&ticus.

Italice diceremus, vi ricoz-

elftt a Perf f

mifericordiantituam exhibes

dürro da us pa/o al altro.

h.man Sa

mOS 1 Rom&n;s

6. Pecceverunt. ) Ín Hebr & apud

extrema e«cli interpretatur regionem

LXX. peccavimas.

ultimam, que videtur cceli extremi-

" de gen efu2,

7. Vanitate fidudli fumus. ) Pagnmus

tatem contmgere

, g Neona

vertit ex Hebreo , carruptzam corrzbtz

Habitavet nomen meum ibi. ) Cultus

fimss , peccatis corrupti.fumus , &

meus.

/

vt QUI

perditi.

Frequenter autem in Scriptu-

10. Redemiffi.) Ex multls malis

us popts

ra peccatum vzzizas dicitur.

eripiendo, & prafertim ex capuvxta-

mmomns,

[dt-

Mandatum tuum. ) "Tua prgcepta,

te Babylonica.

ceremonias levis, &c.

l1. Daei Mifericordiam.) Propltlus

p a P*

g. Mandaffi.) Pollicitus es.

efto in eo , quod molior aggredl apud

[ tf )

Cum tranfgre/B. fueritis , &c. ) Hac

Regem.

d

fumpta funt ex Deuter. 1o. initio.

4dpte virum bunc.) Regem Perfarum.

i,q

os D6

9- ld extrtma eeli.) Quod Deuter.

Piscerna.) Pocillator, qui pocula

80. 4. ad.- eardines cali.

Sunt autem

miniflrabat:

gcgtm

&26€

LIBRI IL ESD R /É

CATUT .L

Usque d

] Et plicut

Aebemias impetratis a rege litteris venit Sterofolymam , &5 ad

. D di

murorum in[taurationem bortatur.

ducesægl«

in fudat:

AGum eft autem in menfe Nifan, anno vigefimo Arta-

n

xerxis regis: & vinum erat ante eum, & levavi vinum,

) Btep

ligu, u

& dedi regi: & eram quafi languidus ante faciem ejus.

4. Dixitque mihi rex : Quare vultus tuus triftis ePc cum te

tats, & d

Juxa mani

z&egrotum non videam ? non eft hoc fruftra,fed malum nefcio,

quod in corde tuo eft. Et timui valde, ac nimis,

Q Ft ve

Qlis Te

3. Et dixi regi: Rex, in seeternum vive : quare non moe-

reat vultus meus, quia civitas domus fepulchrorum patris mei

equites

1. Eta

deferta eft, & portae ejus combuftae funt igni ?

4. Et ait mihi rex: Pro qua re poftulas ? Et oravi Deum coeli,

Anmmanite

s. Et dixi ad regem : S1 videtur regi bonum, & fi placet fer-

OIt0, qui

II Ety

vus tuus ante faciem tuam, ut mittas me in Judaeam, ad civi-

tatem fepulchri patris mel, & gedificabo eam:

( pottas

6. Dixitque mihi rex, & regina, quae fedebat juxta eum:

Cf u

Usque

Cetg (]UOd tan

Prfit, Con

N

mm/ä Nifan.

Qui Febrzis

locus fepulchrorum , in quibus con-

H

"

!

IS anni,

Ex hoc

diti funt majores mei.

t Cp. F

primus eft men

duodeam Q3

autem loco patet menfes Regni Ar-

4- Pra qua re Paftzlds ? ) de pO-

taxerxis non concurriffe cum menfi-

flulas? quid fa&o opus eít?

Ibi durem 0

bus anni [udaici; namante hunc men-

Oravi Deum cel;.) 'Tacita prece, u£

mnmo tempu

fem Nifan menfis Casleu , ut patet ex

linguam meam dirigeret, & cor Re-

HH& [j

t H JUdam:

fuperiori cap. num. r. pertinebat ad

is flederet, ut poüulans méeis ac-

£. d Mar

eumdemiannum v1gefïmumArtaxerx1s.

quiefceret.

MMenfis Nifan, ut alibi di&um eft, re-

$- Si placet. féruns tuus. ante faciem

Ti utibi R

fpondet partim;Martio, partim A pnh.

IUA.

Hoc eft, quod alia phrafi,

T& Quam.

Levavi vinums, 6t dedi Regz.) Ele-

fed eodem fenfu frec*enter legxmus

7 7;7 LU fqä

vatum poculum porrexi Regi.

in Scriptura: $i ímvezi gratiam in ocu-

'II ad'ædæ n

2. Malum neféso quod.) Angot ali-

IIS flit&.

quis, & meror.

d civitatem fepulcbri, & c.) Hac

hed hofhbu«

Cptus Wole a

Timui valde,) Ne Rex mali aliquid

iterata fepulchrorum mentio innuit

QI Gf/hdfm

füfpicaretur , verbi gratia , proditio-

non Judzis modo, fed Perfis etiam

nem, aut venenum, qu& cum quis

commendabilem, & religiofam cen-

9s Volüpta

animo verfat ,

fere etiam in vultu

feri fepulchrorum curam.

Ortq

fl n

fceleris emment nota.

Praterea ne

6. Er Reginz.) lNon poteft certo

Q.Vld, & S

: lec

votis meis fruftrarer, fi tempore im-

affirmari hanc Reginam fuiffe Eflher;

fi

Atdtn

portuno, & multis audientibus peti-

eft tamen admodum probabile, pofi-

liv

tionem odxofam, & que publico no-

to Affaerum Eftheris effe Artaxerxem

Atem

X Xen(

dia oj

xia videri poflet, expromerem.

Longimanum.

P Meg

3. Cruitas domus fepulchrorum patris

Mifit me.) Confenfit in profe&m—

Creu

Ufmg li

enti.) Civitas, qu& ell domus , five

nem meam.

— gT —

Vnfone

CAPIUT iM

$53

Usque ad quod tempus erit iter tuum, & quando reverteris ?

Et pl

-

acuit ante vultum regis, & mifit me: & conftitui ei tempus.

m

7. Et dixi regi: Si regi videtur bonum, epiftolas det mihi ad

d

r

uces regionis trans flumen, ut traducant me, donec veniam

fimo Arte«

in Judaeam :

*

:

8. Et epiftolam

avl vinum,

ad Afaph cu&vodem faltus regis, ut det mihi

ligna, ut tegere poffim portas (1) turris domus, & muros civi-

"U.

eft, cum te

tatis, & domum, quam ingreffus fuero.

Et dedit mihi rex

juxta manum Dei mei bonam mecum.

lum nefcio,

9. Et veni ad duces regionis trans flumen , dedique eis epi-

ftolas regis. Miferat autem rex mecum principes militum, &

',e ton m

:

equites.

] patris mel

io. Et audierunt, Sanaballat Horonites, & Tobias fervus

Ammanites: & contriftati funt afflidtione magna, quod veniffet

Deum coli,

j placet fer«

homo, qui quareret profperitatem filiorum Ifrael.

II. Et veni Jerufalem, & eram ibi tribus diebus:

I2.Et

m, d C

(1) portas turris domus. I» edz. Sixz. Zegimr : portas templi, turris &c;

juxta eum:

Confii?ui ei tempus.) Certum fcili-

Portas furris damus.) Videtur intel-

Usque

cet, quod tamen facer textus non ex-

ligere domum regiam , qua erat juxta

r-,-—

prefit. Conítat quidem ex cap. s.

templum, & a qua in templum erat

p qubus t

X4. & cap. 15.. 6. INehemiam annis

aditus, quara olim Salomon edifica-

duodecim manfiffe Hierofolymis, &

verat. In Hebr&o eft $33 Zr25,

1) Qud po

ibi ducem populi fuifle.

Brevius o-

que vox edem, palatium, templum-

mnino termpus conftitutum fuifTe cre-

ve fignificat.

Aliqui intelligunt de

di

sdta pret, u

dibile eff ; cum tamen jam abeffet,

veftibulo templi, quod fpeciem tur-

ep, & C0f e

& res Judaicas bene gereret, ei a Re-

ris habebat, cum altum eífet cubitos

gina, & Mardochzo impetratum fue-

centum, d& viginti.

Sed templum

us mes d

rit, utibi Remp. pro Rege admini-

hoc tempore inítauratione opus nom

7 ante fkc/)fin

firaret, quamdiu Regi videretur.

habebat, cum eífet non multo ante

j ia p

ab Edra reftitutum.

3. Trans fumes. ) Euphratem.

Domum , quam angreffus. fuero. )

]a

nrer fegmt

Traducant me,) Deducant fecurum,

qua habitare voluero.

gmfl

n in o

ne ab hoflibus Judaici nominis inter-

Manum Dei.) Divinum favorem.

«)

ceptus male aceipiar.

10. Sanaballat , t$c.) Sanaballat,

TÍs

g. Cuffodem faltus Regis. ) Saltus Re-

& 'lobias putantur fuiffe de prima-

g n

rüs Samaritanorum, iidemque fervi ;

j pf m

gis voluptati, venationique refervati

fortafle in monte Libano, ex quo

ideft, clientes, &beneficiarii Regum

rehglofam v

