mittite ufuram unius pro centum fin-

ci mel.

Ihtre

3. null

lg

gulis menfibus , id eft , du

'odecim fin-

44»nonas.) Stipendia, que dabantur

b

gulis annis.

ad parandam annonam, & victum,

quém fu. &

|"Date

cum fit equum , ut qui publico fer-

Cmns

) 0m

habeant.

pro eis. ) "Concedite , uf: fibi

vit, etiam ex pecunia publica vivat.

PEF fe Jurit

i

12. Dixerunt.) V. el pudore, vel metu

Non comedimus, ) CQuod fecit INe-

7 d

dudi, vel etiam ftudio publici boni.

hemias mifericordia motus in popu-

lOLuP

ts [

Voc «vifacerdotes,) Qui ejufdem fce-

lum egentem.

L hj

CAPU T5 Vi & VI

:3

poffibiliotem

ts. Duces autem primi, qui-fuerant ante me, gravaverunt

Y redimemus

populum, & acceperunt ab eisyin pàne; & vino, & pecunia,

lerent.

quotidie ficlos quadraginta: fed & miniftri eorum deprefferunt

facitis, quare

populum.

Ego autem non feci ita, propter timorem Dei.

'etür nobis à

16. Quin potius in opere muri zedificavi, & agrum non emi,

& omnes pueri mei congregati ad opus erant.

mmodavimus

17. Judsei quoque, & magiftratus, centum quinquaginta viri,

]5 1 Commu-

& q

uj veniebant ad nos de gentibus, quse in circuitu noftro

t nobis,

funt, in. menfa mea erant.

Ig. Parabatur autem mihi per dies fingulos bos unus, arie-

15, & oliveta

ecunig, fru-

tes fex ele&ti, exceptis volatilibus, & inter dies decem vina

date pro illi

diverfa, & alia multa tribuebam : infuper & annonas ducatus

yerentus: üc—:

mei non qusefivi : valde enim attenuatus erat populus. -

;, ( adjorant

19. Memento mei, Deus meus, in bonum, fecunduüm omnia,

quz:e feci populo hgic.

xcotiat Deus

-

hud de domo

QG ADP.UT vl

f Erdisi

Sanaballat cum Jüciis Sfudeis ad feedus infidiofis litteris 'z"nvimfzs'a

eum, Fedt

ac fi edificationem impedire nitens , non terret , nec immutat

bemie, completoque muro, timuerunt

ut efem dux

| eropofitum INe

m trigefmum

omnes fimitime gentes.

At&tum eft autem, cum 'auditfet Sanaballat, & "Tobias, &

cormedimus.

M

Goffem Arabs & cseteri inimici no

ftri quod ædifi;aiï'em

jj Du

*

Gg 3

ego

. confandete 0

1$. Duadraginta ffc/os.) Siclus unus

17. ÉOwui venz;ebant ad mos de gänti&w.)

quatuor regalibus Hifpanicis equiva-

Legatos v

ide

AVM

tur intelligere.

fcerdotalis

lebat, ut fzpe dictum eft.

gtremam Yeleme

18. Jgter dies decem "wina drverfa.))

Depre[ferant populum. ) Vel exigen-

Vatablus.ita vertit.

lÀgtra decem . a.

figm

atfla-

dofeverius, veltra&ando inhumanius.

tem. dies excipiebam illos cum omni gene-

p

Tigurinahabet : tymnnidem éxXEeYCHEFAunÉ

T

& Pguper.

r& wizt ad copisin. . Sanchez putat fen-

ig populum. ,XX. Sixü | e£geix vovra

fum effe : dabantur decem vinorum

; uod tam bo-

Eiditio Regia g?f/f*:'ï'-f'ä'ccvj id efi , do-

genera, fingula fingulis diebus, &de-

)

*

jus dl

minati funt , imperiofe egerunt.

cade dierum evoluta eadem vina re-

omni

0

l-

currebant in. orbem. . Alii exiftimant

.X6.. In opere, muri edifcawi.) Cay.

3. nullus peeuliaris locus exprimitur,

fententiam eífe , decimo quoque die

qupantut

queém fuis fumptibus edificaverit INe-

data fuiffe vinaaffatim., cateris dutem

fi; qilæ

viduftty

hemias, omnes tamen adificatores

noveue diebus certa quadam menfura.

4my

publ

o f

per fejuvit, & per fuos,

Ainoua:t (114041223.) Héebreus habet,

hbM' 91

Agrum mom eu.

Non fuüm facus

Panen ducis , vel panem dumcalem. INX.

n Pub

fedt Ne

locuples ex pecunia publicainterverf2.

appellant , ?azez extorffonis.

qod

moti

smPow

Pucri meiï) l'amiliares mei.

19. 4z bonum. ) Ut mihi benefacias,

^

^

36

LIBRI lL ESDRE

ego murum, & non effet in ipfo refidua interrüptio ( usque

tabedl f&

in metlio

ad tempus autem illud valvas non pofueram in portis.)

2. Miferunt Sanaballat, & Goflem ad me dicentes: Veni,&

ut inerfi

i E

percutiamus foedus pariter in viculis in campo Ono.

lpfi au-

tem cogitabant, ut facerent mihi malum.

egoingre

3. Mifi ergo ad eos nuntios, dicens: Opus grande ego facio,

n E

& non poffum defcendere: ne forte negligatur cum venero,

ticinans )

fent eum.

& defícendero ad vos.

15 Àd

4. Miferunt autem ad me fecundum verbum hoc per qua-

tuor vices: & refpondi eis juxta fermouem priorem..

rem, &h

$. Et mifit ad me Sanaballat juxta verbum prius quinta vice

1. Me

puerum fuum

, & epiftolam habebat in manu fuafcript-am hoc

Opeta €0

modo:

-

prophetar

6. IN GENTIBUS auditum

eft, & Goffem dixit, 'quodAtu,

1. Co

X« Judaei cogitetis rebellare, & propterea eedifices murum, &

E. qu

levare te velis fuper eos regem : propter quam caufam

16. Fa

7. Et prophetas pofueris, qui praedicent de te in Jeru(alem,

timerent

dicentes: Rex in Judazea eft. Auditurus eft rex verba haec:

Concidere

idcirco nunc veni, ut ineamus confilium pariter.

eliet opu;

8. Et mifi ad eos, dicens: Non eft fa&tum fecundum verba

17. 3e

haec, quae tu loqueris :.de corde enim tuo tu componis heec.

Ttole mit

9. Omnes enim hi terrebant nos, cogitantes, quod ceffarent

manus noftre ab opere, & quiefíceremus. .Quam ob caufam

lsennces aE

»

magis confortavi manus meas:

Ts amans,

ü Me-

hemiom d

IO. ;Et ingreffus fum domum Semaje filii Dalajee fil

Y Domin;

;abee!

yent N

2. JN mmpo» 022.) Quam planitiem

aàn velint conjurare cum eo: an vero

T&CO adid

Adrichomius conffitui£ in tribu

audire duntaxat, quid ille afferret pur-

&tetus rl

Beniamin ad Jordanem ; ut colligitur

gationis ad hujufmodi calumniam, ut

4tidayiy

ex cap. 11. fequenti num. 36. ubi di-

haberent , quod poffent ad Regem

citur, Va/Ls arrzficum.

t eranf |

fcribere de defecione , qu& vulgoja-

djlm'habeb:

Facerent mihi malum.) Occiderent,

Gabatur.

b

ll

* Itàque

vel caperent.

$. Non eft fatlum , t$7.) Falfa funt,

confi lum

6. Goffen. ) Goffem Arabs , cujus

qua ja&antur, & tute hec fingis.

fupra fa&ta mentio num. 1. & alibi.

9. Ozzmes.) Sanaballat, & quicum-

0Qs erat t

ls Hoc :

Levare te vvelis [uper eos vegem. ) R(::-

que cum illo in perniciem.

]gdæorum

96 Vano g

gem facere, invadere regnum.

confpiraverant.

Püblem re;

7. Propletas po[ueris. ) Qui tibi fa-

10. degreffus fum dovmum Sesaja , ff c.)

veant, & populum commoveaft , ut

Eratpfeudopropheta, qui videtur fuif-

te Regem faciat, vel admittat.

fefacerdos de vice Delaie, que fuit

Mitora

quod füadeg

Ineamus confilium pariter. ) Ambi-

vigefima tertia 1. Paral. 24. 18-' do-

r [mili

guum relinquunt Ncehem$am , fi for-

mique fu& fe continebat quafi vir fan-

f;e).v-ellet rebellare contra Artaxerxem,

)F!IM

Gus, quietum, & redu&um vite ge.

I yr t

CAPUT VL

337

jptio (usque

tabeel fecreto. Qui ait: "Trattemus nobifcum in domo Dei

Yts.)

in medio templi, & claudamus portas cedis, quia venturi funt,

ts:Ven& l ut interficiant te, & no&te venturi funt ad occidendum te.

n. lpfav-

II. Et dixi: Num quisquam fimilis mei fugit? & quis ut

ego ingredietur te

mplum, & vivet? non ingrediar.

de ego facio,

12. Et intellexi ,

dhiod Deus non mififfet eum, fed quafi va-

h

cüm venero,

ticinans locutus e

& Tobias, & Sanaballat condu'xif-i

fent eum.

ffet ad me,

hoc per que

13. Accteperat enim pretium, ut terri:us facerem, & pecca-

em

rem, & haberent malum , quod exprobrarent mihi.

; quinta vice

14. Memento mei Domine, pro 'T'obia, & Sanaballat , juxta

opera eorum talia: fed & Noadisee prophetae, & c&eterorum

lfcriptam hoc

prophetarum, qui terrebant me.

LI

gefimo quinto die menfís

xit, quod t

U

15. Completus eft autem murus v1

&

es TDUTUTm.

&

Elul, quinquaginta duobus diebus.

16. Factum eft ergo cum audit/ent omnes inimici ncftri, ut

caufam

timerent univerfae gentes, quae erant in circuitu nofiro, &

i ]erufalem,

: verba haec:

conciderent intra femetipíos, &

f-cirentï, quod a Deo fa&um

effet opus hoc..

nndum verbt

13. Sed & in diebus ill

is, multae optimatum Iudæoxruxm epi-

mponis hc

íftolae mittebantur ad Tobiam, & a Tobia veniebant ad eos.

yod cefrent

683

18. Multi

qy ob camm

nus amans. Hic ergo vorca:wit NNe-

viver? ) Quis fimilis mei recipiet fe

j Me-

hemiam ad fe, quafi ei aliquid nomi-

in templum, ut vitam tueatur?

hige f

ne Domini di&urus, ad quem fecreto

12. dutellex, €$c.) Vel naturali pru-

'tabee

venit INehemias.

—

InsHebreo , &

dentia, vel revelatione divina.

Graco additur, qus erat clau[us, fe-

Quaff "vaticinans. ) Prophetam fe

um eo: an vero

cretus fcilicet a vulgi confortio.

fingens.

ijlle aferret UP

Claudamus portas «dis, €c. ) lrrita-

13. Peccarem. ) In honorem meum,

i cilummam, Y

£ati erant hoftium animi, urbs non-

(fent 1d egtïm

quem ut dux populi curare debeo.

" dum habebat valvasin portis : proba-

-14. Memenio mei Domine , €$c. ) Ut

; QU vulgoe

bile itaque videri poterat periculum,

fcilicet mihi reddas bonum pro malo;

& confilium falutare ; nam templum

quod machinati funt contra me.

!fy fün

locus erat tutus, & inflararcis muni-

Noadis prkphe:e. ) Valfi prophetz,

hr

(r$.

- tus.

Hoc autem agebat Semajas , ut

& aicrum, quos hofles x*xcitabant,

allat;& iM

udgoru

hoc vano timore

ehemiam contem4l contra me.

jem

ptibilem redderet apud fuos.

ig: Mezfés E'ul. ) Quirefpondet par-

IIL. ANwz

ui[quam frmilis mes fugir ?)

tim Auguílo noflro ,

g 94 Y

Indecora e

(

pzfrtim '$Se-

fut

f

fupga. Principi ; itaque

uod di-

ptembri.

quiY jdetur

ut

quod fuades, non faciam.

^46. Cogciceent intoa fOometipion )

jclatt's

do

citur ffmil;s mei , refpondet phrafi Ita-

Corciderent animis.

afal ?1

licg, s par mio.

170 Ort:-"c/fthm FW«-'.WU) Cum

fivit fin

Tobia fcederatorüm.

pit qui

vit£ 5*

Quis uf t^ ingredictur t-empiu(n, &

um

238

LIBRI IL.ESD.R

r8. Multi enim erant in Judzea habentes juramentum e.jüs)ï

&t fl

quia gener erat Sechenice filii Area; & Johanan filius ejus ac-

|

grantiumn, q

ceperat filiam Mofollam filii Barachise:

?

19. Sed & laudabant eum coram me, & verb

a,nriea' miliäia'

I reverfi funt

tatem fuam.

banvt ei, & prias m.ittebaþ epiftolas ; ut terreret me. .

,. Qui v

Taonias, N

CAPUT. VIL

Nahum, B

$ Fili P

Per Nebemiam con[Ht

uuntir. cuffodes in SFerulalem , deinde comeoo-

cato populo recenjentur bi , qui primum a[cenderant SFerufalem.,

, Hli

1o. Fili ;

una cum jumentis ipforum , danturque munera

1. Til ]

E d

ad opus &dificationis.

Eccl. !

ocüngenti d

O&qüam autem sedificatus eft murus, & po

f

U

1. Hiit;

49-.15..

IP

ui VaIVas, &

recenfui janitores, & cantores, & Levitas :

L. Hili/

. 4. Preecepi Hanani fratri meo, & Hananice principi domus

14. Filii!

de Jerafalem (ipfe enim quafi vir verax, & timens Deum plus

1f- Filij

c&teris videbatur )

1é. Filii

3. Etdixieis: Non aperiantur portxe Jerufalem usque ad

1. Filii,

calorem fo!'is. Cum j4e adhuc affitterent, claufze portee funt,

19. Fili.

& oppilatee : & pofui cuftodes de habitatoribus TJerufalem, fin-

19. Filii f

gulos per vices fuas, & unumquemque contra domum fuam.

10 Filij,

4. Civitas auteim erat la:a nimis, & grandis, & populus par-

21 Filii ,

vus in medio ejus, & non erant domus zedificatze.

22, Filii]

$. Deus autem dedi: in corde meo, & congrezavi optimates,

^ Filii]

& magiftratus, & vulgus, ut recenferem eos: & inven! librum

24. il ]

cenfus eorum, qui afc

ft fcri-

Pzïde?ant primim, &,inventum e

3 Pl

Egum in eo.

6.* 1(ti

Y Fili

18. furamentum ejus. ) Foedus cum — PaLzrii, ut vertit Pagninus. &Et hec

22 Viri

ipfo.

eft domus, pro qua nomina&im vide-

en eft vi-

28. Vi

Gezer erat Sechbenise.) Nom

tur egiffe Nehemias apud Artaxerxem

lJ

29.. Viri

rialicuius Tud&i potentis, & magne

cap.

-

num. 8.

d

auctoritatis.

3. Cumque adhuc 4,7;76;5;2! x .

&pinta tr.

Mofoilam. ) Ciui numeratur inter

Vult INehemiss ipfis-prafentibus clau-

ædïac.atorgs Cap. 3. 4-

di portas, & diligenter obferari.

x

Ezenfui.) Conflitui,

Oppilata.) LXX.kdïxerunt couvisSu-

( duteng.

I.R

2. Hasani.) Hic videtur ille

cav , claudantur adatlis euneis , quos

i Mif!n ?

idem, qui füpra cap. r. n. ?. memora-

Graeci 72572*, vocant.

VIEmias vf

tur veniffead Nehemiam in Perfidem.

9. Dens autem dedit zz. corde smeo, )

Hanac mihi mentem injecit.

PIttm rex

t

Principi domas.) '"Figurina vertit,

Va-

Qu habetu[ ]

1b

Principi arcis. Hierofolym:tana.

Joveni librums cenfms. ) Cat;alogüm

eehs t

ien ;

tablus ,: Pa/at;i Regis, L'XX. retinue-

eorum, qui ex captivitatereverfifue-

i

Ronmjt

runt ETebream vocem HaZra, ideft;

lt

m i

rant in ]axdæamn

-

lt t

CAPUT Vi.ï.

539

entm eus,

(ivs ejus ac-

— 6.*1fti filii provinciae, qui afcendäi*üqt de captivitate mi- ,Efd.

grantium, quos tranftulerat Nabuchodonofor rex Babylonis, & «. 1.

niea nuntie.

reverfi funt Tri

tatem fuam.-

Jerufalenï, & in Judseam, unusquisque in ciþvi-—

;

N

7. Qui venerunt cum Zorobabel, Jofue, Nehemias, Azarias,

Raamias, Nahamani, Mardocheeus, Belfam, Mefp

harat, Begoai,

Nahum; Baana.

Numerus virorum populi Ifrael :

dide t

.8. Filii Pharos, duo millia centum feptuaginta duo:

9. Filii Saphatia, trecenti feptuaginta duo :

10. Filii Area, fexcenti quinquaginta duo:

eï;f'z;þztem.,

Ir. Fili Phahathmoab filioru

x

ocCungenti decem , & o€to.

m Jofue, &' Joab ; dgp

';nmaa

-

I2-

W valvas.7 &

Fili £lam , mille (1) ducenti quinquaginta quatuor :

I3.

Filii Zethua, o&tingenti quadragintaquinque:

'ncipi Qdomus

14.

Filii Zachai ; feptingenti fexaginta :

Deum p

i1j.

Filii Bannui , fexcenti quadraginta o&o :

16.

Filii Bebai, fexcenti viginti o£to:

n usque od

17.

Filii Azgad, duo millia trecenti viginti duo;

15.

ortze fot,

Filii Adonicam, fexcenti fexaginta feptem :

afalem, fit-

Filii Beguai , duo millia fexaginta feptem:

2Q.

19-

mom fuatt

Filii Adin, fexcenti quinquagintaquinque:

21I-

Filii Ater, filii Hezecice , nonaginta o€to :

opulus pat*

22

Filii Hafem, trecenti viginti oCto :

i optintes

25-

Filii Befai , trecenti vigintiquatuor:

24:

Filii Hareph, centum duodecim :

ren: librut

g eft ftt*

25*

Filii Gabaon, nonagin:aquinque:

26.

Filii Bethlehem, & Netupha, centum o€toginta o€to.

6T

T.

Viri Anathoth ) centum viginti oCto.

|jQus. L

t 'm

28.

Viri Bethazmoth ; quadraginta duo.

pminakim Yi

h

31

yd Artaxerem

2

Viri Cariathiarim, Cep

ira, & Beroth, feptiing'enti qua-

draginta tres.

f,'/?z

fjïlt ] Efi)

J

3o.Viri

afe

pribus cat

(1) ducenti. Zz edzz. Sixr. legirät;-: oGingenti.

[ Obfemn,' ;

ygi

unt)w

€. Ifi flii Provincie , €6£c. ) Videtur

qui hic habetur ex alio quopiam ligi;o

: M)lfif j

qüOS

Nehemias ufque ad numerum feptua-

defcriptus eft, quam ex libro Efdre,

efimum recitare eumdem catalogum,

qui liber nunc non extat, qug videtur

fententia Vatabli ; & Emanuelis Sa.

f, corde n )

qui habetur lib. 1. Efdre cap. ». Con-

ferens tamen inter fe hos cataloeos,

Alii putant catalogum primo Babylo-

eciïwwgum

nonnullum inter eos difcrimen depre-

ne defcriptum , deinde in Tudaa reco-

.atelrevöfüfL

(

hendet.

Caufam diverfitatis non eft

gnitum cum aliqua mutatione, quz

facile reperire. qutaiïe catalogus ,

per itineris longitudinem contigifIet,

4o

LIBRI IL. E $D R /£

20

Viri Rama, & Géba, fexcenti viginti unus.

- . Fili

53I

Viri Machma$, centum vigintiduo.

ginta Quo.

*

32

Viri Bethel, & Hai centum vigintitres.

6 Ed

33

Viri Nebo alterius, quinquagintaduo.

lais qui a&

34

Viri /£lam alterius, mille ducenti quinquagintaquatuor

catus eft n

35

Filii Harem, treceriti viginti.

x

e

64 H c

46

Filii Jericho trecenti quadragintaqui

*nqu;e,,

nemnt: &

31

Filii Lod , Hadid, & Ono, feptingenti vigintiunus.

ór. Dixi

38

Filii Senaa, tria millia nongenti triginta.

fantlorum,

39

Sacerdotes : Filii Idaj

a in domo ]efug; nongenti feptua-

66. 0mn

ginta tres.

(1)trecent;

4o

. Fili Emmer, mille quinquagintaduo.

A

Filii Pháshur, miille ducenti quadraginta feptem.-

Ia ttécenti

67- AbSq

42

. Filii Arem, mille decem & feptem.

Leïitæ ;

€65, dücen

43

Filii Jofue, & Cedmihel filiorum

0. Equi

44. Oduizx,feptuagintaquatuor. Cantores:

*

cent quad

45

Filii Afaph, centum quadraginta oct

O.

6

anitores : Filii Sellum, filii Ater,

filii Telmon, filii

6. m

Ril fepti

Accub, filii Hatita, filii Sobai, centum triginta o&to.

"0. Noni

47. Nathinzei : filii Soha, filii Hafupha, filii Tebbaoth,

Dpl']S. Athl

48. Filii Ceros, filii Siaa ,. filii Phadon,

piialas quin

Hagaba , filii Selma

1.

ülii Lebana , filii

n. Rt d

49. Filii Hanan,

filii Geddel, filii Gaher, -

so. Filii Raaja, filii Rafin, filii Necoda,

QPel'*iS) aür

Tuià dute

sr. Filii Gezem, filii Aza, filii Phafea,

D. Et

Q

25. Filii Befai, filii Munim, filii Nephuffim,

tili, &

2

35. Filii Bacbuc, filii Hacupha , filii Harhur,

lexapinh f

$4. Filii Besloth, filii Mahida , filii Harfa,

35. Filii Bercos, filii Sifara, filii Thema ,

73 bj

$6. Filii Naafia, filii Hatipha,

* Cantores

. Filii fervorum Salomonis, filii Sothai, filii Sophereth,

Wf Civilti

z9. Filii Pharida, filii Tahala, filii Darcon , filii Teddel,

5

Filii Saphatia, fili Hatil, filii Phocher

reth ; qui erat or-

tü-s ex Sabaim , filio Amon.

(

tecenti

65. Omnes Nathinzei, & filii fervorum Salomonis, trec*egt.iv

nonagintaduo.

*

. afi cencïärun:t de ThelImela ; 'Thelhar-

tulenmt

70 Dfdfr;,

61. Hi (uat autem , qui

auratmmg

fa. Cherub, Addon, & Emmer: & non potuerunt indicare

4 lnrm d

l effent.

domum patrum fuorum: & femengfuum, utrum ex lirae

éa. Filii

LE

dl'n

eemb

i 8 C,

-

CUAPUT VM

24

62. Filii Dalaja,

filii Tobia, filii Necoda , fexcenti quadra-

ginta duo.

63. Et de facerdotibus, filii Habia, filii Accos, filii Berzel-

lai, qui accepit de filiabus Berzellai Galaadi

intaquatuor.

catus eft nomine eorum.

tis uxo;'em ; & vo-

64. Hi quaefierunt fcripturam fuam in

cenfu, & nonvinve-

nerunt: & eje&ti funt de facerdotio.

tiumus.

65. Dixitque Atherfatha eis, ut non manducarent de San&is

fanttorum, donec ftaret facerdos do&tus, & eruditus.

enti feptu-

66. Omnis multitudo

quafi vir unus, quadragintaduq millia

(1) trecenti fexaginta,

67. Absque fervis, & ancillis eovrum,

qui erant feptem mil-

tem,

lia trecenti triginta feptem, & inter eos

-

ces , ducenti quadraginta quinque.

cantores, & cantatrig

68. Eq

ui eorum, feptingenti triginta fex: muli eorum, du-

*

centi quadragintaquinque.

69. Cameli ecrum,

quadringenti triginta quinque, afini fex

b]mon, filii

millia feptingenti vigi

nti.

lo.

To. Nonnulli autem de principibus familiarum dederunt in

:bbaoth7 ,

opus. Atherfatha dedit in thefaurum auri drachmas mille,

obana, TLl

phialas quinquaginta , tunicas facerdotales quingentas triginta.

71. Et de principibus familiarum dederunt in thefaurum

operis, auri drachmas viginti millia, & argenti mnas duo

millia ducentas.

st

quod dedit reliquus populus, auri drachmas viginti

millia, & ar

genti mnas duo millia, & tunicas facerdotales

fexaginta feptem.

73. Habitaverunt autem facerdotes, & Levitae,

& janitores,

& cantores, & reli

j—.

quum vulgus, & Nathinæij.& omnis Ifrael

ir? civitatibus fuis.

gppherel

eddel;

of

CAPUT

(1) trecenti. Iz ed;7. Si?ct. legeeer ; Íexcenti.

o. Dederznt ig apuis) Munera öb-

P&ialas.) Quid fint phiale diximus:

tulerunt ad promovendum opus in- füpra r. Efdr. 1.

he

hat

ftaurationis Jerufalem.

71. 4duri drqcäm;zsg) Drachma una

dici

4ither[zthba. ) Sic Chaldaice diceba-

auri, efl uni aureo noflrati zquiva-

pm

tur Nehemias.

Sic enim appellatur

lens.

n*

j eiïent

1, EKdr. 2. 63.. & alibi.

Maa:.) Vide di&a z, Efdra 2

D

Dibl. eum. Com. Mtzoch. Ton. Il

Hh

?

4

2

VLIB.-RI H. ESDRJ,EV

^

6 Rb

CAPUT

VII.

dit omtis

EHras diflintia pop

ulo «erba Legis recitat , fatto per Levitas

curvati füt

lum Nebemias confolatur , allatisque

", Porrt

ilentio , €? contriflatum popu

diebus feflum tabernaculorum ;

Qdi, Mat

- frondibus celebrant [eptem

vitze filent

legente fingulis dieb

us Eldra in Libro

pulus aute

Legis.

$. t le

T venerat menfis feptimus:

filii autem Tfrael erantkin ci-

intelligend

*E

vitatibus fuis : Congregatusque e

ft omnis populus quafi

. Dixit

& dixe-

faceidos &

vir unus , ad plateam; q

uae eft ante portam aquarum:

runt Efdrse fcribae , ut a

fferret librum legis Moyfi, quam pra-

Dies fan&t

lite flere. ]

ceperat Dominus Ifraeli.

erdos legem coram multitudine

10. Et (

2. Attulit ergo Efdras fac

virorum, & mulierum, cun&t

isque, qui pote;*ant intelligere,

& niittite |

dies Domi,

in die prima menfis feptimi.

mini eft f

4. Et legit in eo aperte in p

latea, qusae erat ante portam

ad me

diam diem, in confpe&u vi-

1. Ley:

aquarum., de mane usque

rorum, & mulierum, & fapientium :

& aures omnis populi

icentes: '

erant ereCtse ad librum.

1. Abii

adum ligneum, quem

4. Stetit autem Efdras fcriba fuper gr

- & tutteret

fteterunt juxta eu

m , Mathathias , &

fecerat ad loquendum : &

fia, ad dexteram

Tant AVETba ,

Semeja, & Ania, &

Uria, &

Helcia, & Maa

& ad finiftram Ph

adaja, Mifael, & Mel

chia, & Hafum,

(3) DSO m

:e,ïus :

& Hasba

dana, Zacharia, & Mofollam.

6 Beseii

omni populo: fuper uni-

€X. Ontept; 2

g. Et aperuit Efdras librum coram

& cum aperuiffet eum ,

verfum quippe populum eminebat:,

Previti i

MLLITTT

ftetit omnis populus.

Dümini ,

o Et

N0b um

i Blegriun,

P2À

L

efis feptimus.) d eft, primus

locis legiffe, ac prafertim quedam

* &i fipra

1.1M

dies 'Tifri , qui fere Septem-

xacipua felegiffe ex Levitico , Exo-

^ie]

do, ac potiffimum Deuteronomio.

Thitüm

I qi

bri noftro refpondet.

Szzpie;ztium.) Hebr. zetellzgeztzums.

W um

ildS Pla

Porzam aquarum. ) De qua fupra di-

&um eít cap. 3. num. 26.

LXX ipj'ï zntelligentes , quaü di«

9 l'lï t'rlm-

4

Libram legis Moyff.) Pentateuchum.

cat: poterant per &tatem intelligere,

lone V

Ide Q

2. In: die prima menfes. ) Qui dies

uc legebantur. Vide dicta fupra lib.

$ üüm:

( 1. Efdrz cap. 8. num. 16.

D*WN

feftus erat Hebreis, & vocabulo Grz-

Su

5

ggeftum.

Q f

co Neomenia dicitur. VideNum. 28.

4- Gradum. )

Dum, ,

ir. € Riberam de Templo lib. ;.

. Seetit opimis populus.?) Affurrexit

€ap. ^O

in reverentiz fignum, Vide cap. fe-

Uiclfo

quenti num. 3-

letin

RUT

f

: 3. Legit im eo.

) Probabile eft variis

W ]

C0

CAPUT.VHERL

243

6. Et benedixit Efdras Domino (1) Deo magno: & refpon-

dit omnis populus: Amen , Amen: elevans manus fuas, & in-

per Leitts

curvati fünt, & adoraverunt Deum proni in terram.

ELAT

7. Porro Jofue, & Bani, & Serebia, Jamin, Accub, Septhai,

TIUTR

Odia, Maafia, Celita, Azarias, Jozabed , Hanan , Phalaja, Le-

vitze filentium faciebant in populo ad audiendam legem: po-

pulus autem ftabat in gradu fuo.

$. Et legerunt in Libro legis Dei diftin&e, & aperte ad

erantuin ci:

intelligendum : & intellexerunt, cum legeretur.

ypulüs quali

9. Dixit autem Nehemias (ipfe eft Atherfatha) & Efdras

jm: & dixe-

facerdos & fcriba, & Levitee interpretantes univerfo populo:

quam pre

Dies fanétificatus eft Domino Deo noflro, nolite lugere, & no-

lite lere. Flebat enim omnis populus, cum audiret verba legis.

multitudite

i0. Et dixit eis: lte, comedite pinguia, & bibite mulfum,

& mittite partes his, qui non praeparaverunt fibi: quia fanctus

jatelligere,

dies Domini eft: & nolite contr

2

mini eft fortitudo. noftra.

iftari: gaudium- etenim Do-

nte porum

ir. Levitee autem filentium faciebant in ommi populo,

onfpedu Vi

dicentes: 'Tac

c

c

t

mois popvd

e,.quia dies fan&tus eft, & nolite dolere.

12. Abiit itaque omnis populus, ut comederet, & biberet,

& mitteret partes, & faceret loetitiam magnam: quia intellexe-

Lathathias» i

rant verba,qu:

z

ae dgcuerat eos.

Hh25

d dexcram

;3. Et

(1) Deo magno. I ediz. Sixz. legitur; Deo voce magna.

r Hafut

6. Bezedixi Efdras, 556) Fortaffe

intentatas minas divine legis viola-

, fupet u

ex concepta aliqua formula le&ioni

toribus fuo tempore impletas eífe.

premitti folita.

10. Mzlíuz.) Vinum dulce, quale eft

vuiliot Uil

Adoravernnt Deum , Gc. ) Se divino

melle mixtum. H«br. &L XX. Zuczz.

numini, d& ejus legi, quam Ie&uri

Mittite partes , 65c.) Partes ciborum

ó E

erant, fubmittentes.

difiribuite pauperibus, qui fibi pro-

7. Gentium faeiebant i populo.) Vi-

pter inopiam parare non potuerunt.

de dida fupra l 1. E(drg cap. 9. n« 16.

Forzitudo nofira.) N el uthabent LX X.

fertim

quædä

8. Intellexerunt , cum legeretur.) iNi-

Q«om;am Dominus efl vobur mofirum ,

LCUUCO n

mirum fi quid occurrebat. obfcutius ,

qui vires nobis fufficiet ,-ut in pofte-

er Om

id Efdras planum £faciebat.

| centil

rum diligentius legem ejus fervere-

mus.

Gaudentes in. Domino alà-

rlïi*.)

(, di

9. daterpretantes. ) Pro officii fui ra-

yta i

1

tione. Vide di&a lib. 1, Efdra cap.

i

cres erimus , & fortes ad opera no-

yelligeler

9.nuüm: I6.

fira perficienda.

ia

lib

" fup&ä

Dies fantlifcatus.) Feftus, quia INeo-

1t. Taeete. ) Sonoro enim fletu ob-

!

menia ,

five Calende. Vide di&a

ftrepebant.

(1

num. 3.

I2. Qwia imkellexerant "wevba, Uc.)

i

ftur

" yrenit

Nolite lugere. ) Dies enim £efli ad

inflituti funt.

Nimirum quam bonus effet Dominus

;.ïu:-vi " fe

laetitiam

Lugebant,

iis, qui toto corde convertuntur

Lad.

ipfum.

qupd ex ledione libri coguofcerent

244

LIBRIIL ESDR .E

. Et in die fecundo congregati funt principes familiarum

univerfi populi, facerdotes, & Levitee, ad Efdram fcribam,

ut interpretaretur eis verba Legis.

Pufuus i

14. Et invenerunt fcriptum 1n Lege, proecepitfe Dominum

in manu Moyfi, ut habitent filii Ifrael in tabernaculis, in die

Lujte [f

folemni, menfe feptimo :

[

rs. Et ut preedicent, & divulgent vocem in univerfis ur-

bibus fuis, & in Jerufalem, dicentes: Egredimini in montem,

N die

& afferte frondes olivce, & frondes ligni pucherrimi, frondes

1

filiiT

myrti, & ramos palmarum, & frondes ligni nemorofi, ut fiant

& Etfg

tabernacula, ficut fcriptum eft.

igena : d

16. Et egreffus eft populus, & attulerunt.

Feceruntque

'ates patru

fibi tabernacula unusquisque in domate fuo, & in atriis fuis,

? Rtec

& in atriis domus Dei , & 1n platea portee aquarum, & in pla-

Legis Dor

tea portae Ephraim.

: adoraba

17. Fecit ergo univerfa Ecclefia eorum, qui redierant de

. 4 Sütre

captivitate, tabernacula, & habitaverunt in tabernaculis: non

Bini, & (

enim fecerant a diebus Jofue filii Nun taliter filii Ifrael usque

fani: & d]

ad diem illum. Et fuit laetitia magna nimis.

r. Pt dj

18. Legit autem in Libro legis Dei per dies fingulos, a

fia, Sereh

die primo usque ad diem noviffimum, & fecerunt folemni-

Omino ])

tatem feptem diebus, & in die o€tavo collectam juxta ritum.

Uant g0min

x—

* E Me aun,

li

CAPUT

bernam

um

? fejumyn f

C Deenitene

13. lz die fecundo.) Ejufdem men-

eft Zigni pzmguis , quod quidam pinum,

fis feptimi.

cedrum alii interpretantur, alii aliter.

Plácandum :

Interpretaretur 625 verba legi:.) Dv-

16. Ip domate [z0. ) Ita ex LXX.

orum Conj

l

bitationes circa legis intelligentiam

id eft, te&um domus fuz , fub dio.

U.t patet ex

y

enodaret.

17. Nom egim fecerant ..

- falirer,

Otifi v

&t0 f

14. Halitent fWj lÍrael :2 tabernacu-

££c.) '"Yanta alacritate, pietate , &

:

ciitago

Y leris

lis.) Celebrent feftum "'abernaculo-

letitia.

rum , quod etiam dicitur Scenopegia

18. 4 dl primo ufaque ad diezs nowif-

Hllmu!'

)h

Greco vocabulo, de quo vide Lev.

ffmum. ) 'Yoto odiduo, quofolemni-

£ebant.

tas tenuit.

NT

23. Vide etiam Riberam de templo

luti CO

lib. s. capit. 13.

In die oavo. ) Septem dies Sceno«

tr:m(

1$. Afferze frondes oliva , (9c. ) Flac

peeiz fubfequentes.

Chtzgr.

explicata fünt cap. illo 253. num. 4o.

Collelhom jexta zitur.) Dequo vide

X Ut

Que pa

15 foy,

Frondes ($o2i pulcherima. ) In Hebreo

Lev. cap. 23. num..36-

f

itos f

Inat;|

m j

L

"d

*

$

X*

s

*

w-—

45

familarm

t feribam,

Populus in jejunio , €? faccis ponitens , feparat fe ab alienigenis :

: Dominum

Levite confitentur Dei beneficia , Ifraelitarumque fcelera , &

]ls, in die

pro populo orant , ac ita feedus cum Domino

niverfis ur

z *eriunt,.

jn montem

die autem vigefimo quarto menfis hujus, convenerunt

ui, frondes

LIK;&

13i Hfrael in jejunio, in faccis, & humus fuper eos.

ofi, ut fiant

2. Et feparatum eft femen filiorum Ifrael ab omni fiiio alie-

nigena : & fteterunt, & confitebantur peccata fua, & iniqui-

'ecerüntque

tates patrum fuorum ;

n attiis füis,

3. Et confurrexerunt ad ftandum : & legerunt in volumine

1, &inple

Legis Domini Dei fui, quater in die, & quater confitebantur,

& adorabant Dominum Deum fuum.

edierant de

4 Surrexerunt autem fuper gradum Levitarum Jofue, &

aculig: non

Bani, & Cedmihel, Sabania, Bonni, Sarebias, Bani, & Cha-

[frzel usque

nani: & clamaverunt voce magna ad Dominum Deum fuum.

j. Et dixerunt Levitee, Jofue, & Cedmihel, Bonni, Hafeb-

fingulos, &

nia, Serebia, Odaja, Sebnia, Phathahia : Surgite, benedicite

ynt folemtt-

Domino Deo veftro ab seterno usque in aeternum: & benedi-

jxta i.

cant nomini glorisae tuze excelfo, in omni benedi£&tione, & laude.

Hh 35

6373

i

Ie autem vigeffmo quarto paenfrs.)

3. d kandümu) Propter Dei, &

Scilicet feptimi , elapfis 'I'a-

legisreverentiam , quarecitanda erat.

bernaculorum diebus.

Vel fignificantur editum aliquem lo-

- (ARUT

In jejunio, 6 in faccis , €&e. ) Signa

—

cumafcendiffe, equo videri, & exau-

hzc penitentie ufurpata ad numen

dirifacile poflent. Vide cap. fuperio-

jquida

m pinuy

placandum propter peccatum contra-

ri num. s.

iiur, 4

fjj ahteh

&orum conjugiorum cum alienigenis,

Confitebantur,t$ adarabant.) Utetiam

od

ut patet ex verficulo fequenti. — Ex-

citati vero fuerant ad peenitentiam re-

fecifle leguntur cap. fuperioren. 6.

; Iu

füb 10

$. Surgi/te.) Id eft , ejaagite. Gre-

I".

quliithy

citatione legis, & Efdrz adhortatio-

ci 39sUze.

Hic tamen LXX. habent

[8;) Pieme :

nibus.

Humus.) Pulvis, quo capitainfper-

av sE P fm'gite.

gebant.

j

t 4

] de wif

AL eterno, ) Scilicet exiflenti , ut

0

, qo folemne

l]utis matrimoniis

2. Separatum eff fopen , €c.) Diffo-

cum

explicat Eman. Sa. Vel fenfus ef:

alienigenis

Dominum perpetuo celebrate , & ab

contractis,

Vel fenfus eft, Ifraelitas

omnibus femper laudabilem pradicate.

o d s

cx utroque parente fideli genitos ab

iis feparatos fuiffe, qui altero paren-

Benedicsnt.) Ownes, vel omnia.

,72-) p quO "i

te infidelinati fuerant; nolebant enim

Nomin: glorie. tq4, ) Anclyto nomi-

h

ulterius cum illis habere commercia.

ni tuo.

A

P d

46

LIBRI H. ESDR ;/E

4

. Par

6. Tu ipfe Domine, folus, tu fecifti coclum: & coc'um coe-

] :«qum de

lorum, & omnem exercitum eorum: terram, & univerfa, qua

] derentut,

in ea fant : maria, & omnia, quae in eis funt: & tu vivi

'ficas

] um u t

omnia haec , & exercitus cceli te adorat.

16. bf

*Gen. ^. Tuipíe, Domine Deus, qui elegifti Abram &* eduxifti

verunt cet

1131.eum de igne Chaldaeorum , & pofuitti nomen ejus Abraham.

p. Etr

9. Et invenifti cor ejus fidele coram te: & percuffifti cum

tüorurm, q

eo foedus , ut dares ei terram Chanan&i , Hethaei, & Hevaet,

dederunt c

& Amorrhai, & Pherezsei, & Jebufsei, & Gergefeei, ut da-

quafi per c

res femini ejus: & implefti verba tua, quoniam juftus es.

[ & miferico

9. Et vidifti affli£tionem patrum noftrorum in JEgypto: cla-

; liquiti eos

moremque eorum audifti fuper mare rubrum.

.

n Pharaone, & in uni-

1. B

1o. Et dedifti figna atque portenta 1

dixilfent :-

lo terrae illius: cognovifti

verfis fervis ejus, & in omni popu

: Tuntque b

enim, quia fuperbe egerant contra eos : & fecifti tibi nomen,

ficut & 1n hac die.

n deferto :

11. Et mare divififti ante eos, & tranfierunt per medium

üCeret eo;

maris in ficco : perfecutores autem eorum projecifü in pro-

eret eisit

fundum , quafi lapidem in aquas validas.

20. Bf

;

12. Et in columna nubis duétor eorum fuifti per diem, &

in columna ignis per noétem , ut appareret eis via, per quam

fhànna tuun

E

els 10 fiti

ingrediebantur.

13. Ad montem quoque Sinai defcendifti, & locutus es cum

eis de coelo, & dedifti eis judicia re&ta, & legem veritatis,

eüm) Veft

: Don fünt at

Cceremonias, & preecepta bona:

14. Et fabbatum fan&lificatum tuum o

ftendifti eis, & man-

UI Pa ,

data, & caerimonias, & legem precepiíli els in manu Moyfi

K C m

fervi tui.

15.Panem

[

Lfvp/l [

d

Ur'antium

6. Celum celorug.) Summum cce-

9. Fidifhi afflidlionem , &c. ) De qua

lum , empyreum, in quo Angeli, &

videndum caput primum Exod. &

1

k DC[Z(*,V 1]

beati fpiritus.

fequentia.

j

1 ( læo Ve

Clamoremque eorum audifis füper ma-

Vivifcas.) Confervas. Sic Pfalm.

/27 hi TCUe;

49. 3. eodem fenfu dicitur ,. Domzzzs

re Rebrum.) in quo ZEgyptios mer-

, eft

fifui Exod

cap.

14

Püt, & T.

»

)

wivifcet eum , id. eft , fofpitet, & vi-

vum fervet.

10. Feeifüitibi somen.) Nomentuum

Ye

CT

rtcrcntm " 4'

Exercitus ee£.) Angeli, & fydera.

celebre , & inclytum reddidifti..

Fb ii

13. Judicóa, €fc.) Judicialia, mo-

