1ntelrogabo te, &

mdlca mihi.

ferocit 1

Ooo a

3. Num-

2"2 eqUCS

Exborzationeza ducum.) Clamorem,

quod habemus Matth. 24. 28.. Uzcwam-

quo milites, & equi excitantur, & ani-

que fuerit corpus, sliuc congre gabumntur

m ungu

mantur.

& aquila.

Z'W/ffm )

26. Expandens alas fnas ad Aufiyum.)

32. Tum facile copquiefcit ? ) Urget

Mutant enim novis veteres plumas

Deus Jobum, & quodammodo ndet,

accipitres, flante Aullro, alas quatien-

quod fe cum Deo difputare velle dixif-

tes, ut decidant veteres.

fet, nühc quod refponderet, non ha-

nterjeto

beret

um auit it

30. Pulli ejus Lembent fampuimem.)

ltb fiare

Sanguine pafcuntur defluente ex pr&-

35.

ü»u»m.

LI

. E6 4lferum ) Pauca

da, quam matres aquile deferünt ad

quzdam locutus füm parum confide-

mdum

rate, quz jam , fi fieri poHït, dicta no-

ftrorum

& tubi*

bicurique cadaver fuerit, &6c.) Vul-

; ( m

tures enim, qui ex Aquilarum genere

endens , &$c. ) Vlde fupra C&Po

fuuc, in cadavera invelant. Simile eft

"r

num. f. &3.

$75

LIBRIJOS

ä

y.(

3. Numquid irritum facies judicium meum : & condemna—

ferree

. ^bis me, ut tu juftificeris.

r

4. Et fi habes brachium ficut Deus & fi voce fimili tonas?

s. Circumda tibi decorem, & in fubhme erigere, & efto

b g;ac

p

glorlofus & fpeciofis induere veflibus. .

ibi

6. leperge fuperbos in furore tuo, & 1efp101ens omnera

I

arrogantem humilia.

2 Refpzce cunctos fuperbos, & confunde e05, & contere

tibus.

ampxos in loco fuo^

]

lices to

.8. Abfconde eos in pulvere fimul) & facies eorum demerge

in foveam:

Ij

fiducia

9. Et ego confitebor, quod falvare te pofï' f dextera tua.

10. Ecce Behemoth , quem feci tecum, fænum quafï bos

iT

€omedet :

forabit

— 9

11. Fortitudo ejus in lumbis ejus, & virtus 1111us in umbili-

1j 0

Co ventris ejus.

12. Stringit caudam fuam quafi cedrum, nervi tefticulorum

hLa €n

turi off

ejus perplexi funt.

1. OP'a

fora fu

; Lritum facies judicinsm. meum.)

ftie, ammaha, jumenta.

Hoc tam en

duj

Improbabis judicium meum, & illud

loco unum aliquod peculiare animal

na, &i

injuftum efle dices, & 1n1quum.

44 ?

—

—

defignatur, quod numero plurali Be-

&ipuum

4. Etfr,) Id eft; numquxd

hemoth dicitur, quod mole corporis,

Brachium.) V1res, potentiam.

aut feritate plumbus beftiis par cenfer1

fimum

Simili'vece fonas. ) Voce, immo

poffit.

lees auctores in eam abeunt

pelia,

thole

fragore, qualis auditur, cum ego to-

fententiam , ut elephantum effe-velint,

nitru aerem, & terram concutio.

Sanchez taurum defcribi exiltimat.

emm dl(

« $« Cireumda tibi decorem, 6$c.) Quan-

Quem . feci tecum.) Ut te, vel apud

Xime ho

tumvis ad majeftatem te compone.

te , id eft, ut apud te effst

; &tibi de-

fobeh

6. Dijpt?ge füperbos, &c.)) Difperge,

ferv1ret quod tam elephas ; quamtau-

App[h

eoerce, malis mulcta, perde fuperbos

rus facxt, ille in bello, hic domi.-

',/1") E!

peccatores , fi potes.

I1. Fortitedo ejus :m lumbis ejus.)

fm, &

2. d leco fuo. ) In 0dem loco, in

Vis generandi i in lumbis ejus efl &in

Gl i i

umbæhco.

E

quo füperbiunt, V101ent1 funt,. & in-

jufti.

lm umbilico ventris.) In ea ventris

Vdi i

9. "db feonde eos in pulvere

in pul-

parte, in qua eft genitale membrum ,

quo F.lq

Yere , & fovea fepulchri.

quod, ut notat Sanchez, in tauris eft

àulo

f

ad umblhcum in ventris medio.

9. L't ego confitebar , &c. ) $1 id pre-

at

ftare poteris, ego etiam confitebor,

12. Girzmgit! caudam feam qsz:' ce-

fivety

& przdicabo te fortiffimum , cujus fa-

drum.) |lXX. habent, erexit. caudam

glatium

fus alieno auxilio non mdlgeat.

ffeut. cuprelfum ; hone&e

& prudenter

töar,;[, (

1o. Behbemorb.) m333r13 behema , He-

hoc loco caufa, dxc:ltur pro genitali

re,&1

braica vox animal fi

nificat, & eft ge-

membro.

Aliü de probofcide ele-

"üri f

nerale. nomen fub

[:

orma fcemmma F

phanti hoc intelligunt.

Wt

In

utrumque fexum comprehendens.

Perglexi.) NMenis, & aervxs miro

N

l

plurali dicitur nyor3 4esemor? , be-

artificio formati:

ho Wt

CUP TT Xb

;

/

?

ndemna:,

E Ofï"a ejus velut

Crrece.

fiftulee zeris, cartilago illiu»s quafi laminse

li tönas?

I4. Ipfe eft principium viar

um DéL qui'fecit eüm, applica-

; & dio

bit gladium ejus.

15. Huic montes herbas ferunt : omnes beflize agri ludent

*

o

ibi

16. Sub umb

k

ra dormit in fecreto caïami,'&; in locis humen-

L*ontere

tibus.

17. Protegunt

umbrae umbram ejus, circumdabunt eum fa-

Jemerge

lices torrentis.

18. Ecce abforbebit fluvium, & non,mirab-itür

fa.

fiduciam, quod influat Jordanis 1n os ejus ?

):& habet

uaft bos

19. In oculis e

J

us per«

jus quafi hzïm'o capiet eum, & in fudib

fgrabit nares ejus.

20. An

gj

13-. Offz c/'jx':.r '"vc;z'zxz' ff la avis. ) So-

Be/?ü agri Indemt ib:. ) prope eum

"ulorurm

lida enim , & dura funt elephanti, &

nihil timentes ob affüetudinem, &

tauri offa ; & veluti fiftule , quia per-

quia nec elephas , nec taurus carnibus

forata funt,

vefcitur.

108

Quafi Lenine ferree.) Quia duriffi-

octamen

16. Et i Jacis 6ummti&u£-) ZElia-

re animal

me,é&rumpi dit£cile poífunt.

nus de animalibus lib. 1. cap. 7. 25.

I4. Prinempium viarum Dez.) Prae-

. docet elephantos locis humentibus de-

lurali Be-

&ipuum inter opera divinà, excellen-

le&ari, imo genus quoddam elephan-

corporis,

tiffimum, & maximum. inter quadru-

ar cenfert

torum ipfe appellat Pz/zfre. Detan-

m abeunt

pedia, quia elephantus magnitudine,

ris, & bobus idem conftat, & fatis in-

& mole corporis excellit.

'Taurus

dicat fomnium Pharaonis, cui vacca

[ 'Velim,

etiam dici potelt precipuus, quia ma-

oftenfie funt per vifum juxta humen-

timat.

tem iNili ripam pafcentes.

vel ap

xime homini utilis, & propagande

foboli, & ufibus agricultura.

19« iforbebir fimvium,) Klvperbole,

&tibide-

- pplicabit gladium ejus.) Particulam,

.licet pro mole corporis tam elephas,

qnamtzu-

6j;5, Eim, Sa putat pofitam effe-pro,

quam taurus.largo potu indigeant.

domi.

fum , & fenfüm effe: Deus poteft fa-

Jnffuaz fordanis 52 0s ejus.) Speratfe

ir q

eile interimere elephantum ,. alioqui

fluvium exhaurire poffe.

d tin

nullus aggredi audeat.

Alii nomine

19. d» eculis ejus,

gladii intelligunt cornu rhinocerotis,

elephanto vidente.

) Ipiþ tauro, vel

| lvefim'S :

quo Elephas confoditur. - Sanchezde

Quafr hamo cabpiet eäm.) INaribus

mb

afilo, five eftro interpretatuür, quo

perforatis , & circulo immiffo, quod

5

',

agitantur, & quafi gladio fodiuntur,

cum juvencis fieri conílat ; an vere

&favet vox Hebraica 393 «c5ere, que

etiam. cum elephantis fat, non fatis

;0,;4/;' (t

gladium fignificat , & a radice 393r

compertum habeo.

Vel fenfus eft:

"774

ebarab, deducitur , que ficcare, ebibe-

An capiet quifquam elephantum aper-

re, & haurire fignificat, quod afilis

te, & fineinfidiis? Nequaquam.

enitalk

tauri fan

d

" -/hdibuy. ) Sude

venit.

guin'gm fugentibus bene con-

, ligno aliquo acu-

de de

-minato, & faftigiato.

Ig. Huic montes berbas feramt.) Fce-

Perforabit mares.) Ad ferreum cir-

no enim elephas, & taurus pafcuntur.

culum immittenldum,

-

[

4$6

LIBRI TOEB

-»zo'. |An extrahere poteris Levi'athan» hamo;

& fune li gab*irs

-

)!

linguam ejus.

z

21. Numq

uid pones ci-rcuhim in nari

m | pa]

perforabis maxillam ejus ?

w

büs' qus, autjþ ai?milla

1

23. Numquid multipl

»

Mil

iclaþ'it a

d te .precesj aut loquetur tibi

lmoHia' l.

23..N

umquid feriet tecum pactum; & accipies eum fervuin

;

fempiternum ?

-

24. Numq

UI

d illudes ei quaf! avi, aut ligabis eum an]cillig

K

tuis ?

|N

t eum amici, di*vidfänt,illum negotiatores ?

elo f

25. Conciden

.46. Numquid implebis fagenas pelle ejus ,. & gurguftium

5 ÀN

Compo

pifcium capite illius?

57. Pone fuper eum manum tuam: memento belli, nec

1

*

ultra addas loqui.

otis gj

-28. Ecce?

$?

20. Le"uz"-dh.tb:;n./) Id eít, Balenam,

non poíle , ut cicuratur taurus, & pa-

formid

TNon tamen defunt,

qui terreftrem

rere cogitur circulo naribus inferto ,

&C

draconem elfe velint.

VidePinedam

ut diximus num. 29.

,

preme

ad hunc verficulum quaft. 3. num.

Armilla.) Annulo,fibula, five uncino.

0; & fequentibus. Hebraica vox

22. Mtultiplicabit ad te. preces,). Mli-

"

rys5.idem eft quod copziatzo vel fo-

tefcet, blah

per en

ejus*feroci:.

dietur,- ptecaþitun fraca

"

m

eitas [uo, vel ffüimer traditur, vel

additamentum , vel comitatum , à va-

23. Feriet tecumpatium ? ). Ut ii fa-

Mene

dice 39 /zv2 , quod eft, copzlare, &

ciunt , qui cum refiftere non poflint ,

dum eff

in hoitium manus quibusdam. condi-

"3n £banin firpens, vel draco, quafi

tionibus fe tradunt.

fetfüs e

dicatur Draco copulazs frbi , at alis co-

Tecorder

pulatus , quod fcilicet magnitudine

24. Quaff «vi.) Ut fit;cum filo,

uj

trà f

corporis multos dracones; feu pifces

aut refticula pedi injeda, aviculz li-

* pupi

continere videatur ; vel quod ejus

gantur, & pucris, aut ancillis ad lu-

nss

fquame fibi mutuo tenaciter copu-

füm traduntur.

Titoren

lentur, & adhzreant : vel quod mi-

2S$. Cencident eum amici , 'fj)c-. ) INon

Tiantem

n

no

)res pifces cete grandia comitentur,

id de Leviathan fieri poterit, quod de

& illis affocientur.

thynnis, v. g. fieri folet, quos captos,

I.A/Tc

Hamo.) Hiamo pifces parvi capi,

& in frufta concifos, & muria con-

Quarhqï

& ex aquis extrahi poffunt, balenz

ditos , aut amicis donant pifcatores ,

Q'edyer

non poflunt.

aut negotiatoribus vendendos tradunt.

unm,n

Fame ligabz linguam ejus,) Eff ex-

26. Pe/le ejus.) 9ynecdoche, pars

tendum

pro toto cor

pofitio pracedentis hemiflichii; cum

molis eít.

pore ejus, guod magna

Dottus r

enim líamo pifces capiuntur, ori , aut

nullus 1

fingut hamus efune pendens infigi-

Gu;/*gu/litlmlvz:kiüm. ) Fifcellam, naf-

hat ol

tur, & lingua quafi ligatur , cum ab

fam pifcatoriam, in qua parvi pifces

facile in

levatli

animante pro arbitrio moxi/eri non

grediüntur , non aut?m gran-

P

eritiale

poffit.

s

diores.

quis (

o1. Numqn:

d pones circulum 5 €$6. )

27. Pene fmper etum mxm;zzm.) Si ag-

$P qu

eignificat ferox hoc —animal cicurari

grediaris injicere ;lli manum.

lil

:

N

CAPUT XLI.

X

e [ie

"his

48t

28 Ecce, fpes ejus frufnrabïtur eum: & wde*ïtlbus cunähs

t atimilla

p'ræmpltabltur

CAPUT*'XILIL.

NÀ

etur abl

Malzz*za DBebemotb arguitur . juxta illiüs memlym duritiam ,

Á

€ Juperbiam.

fervum

On quafi crudelis fufcitabo eum : qms enim refiftere

"N

| ancillis

poteft vultui meo ?

2. Quis ante dedit mihi, ut reddam ei? omnia, quae fub

coelo funt, mea funt.

tes ?

5. Non parcam ei, & verbis potentlbusJ & ad deprecandum

pultium

compofitis.

]li. ne€

4. Quis revelabit faciem lndumentl ejus? & in medium

-

-

$ Ecte

oris ejus quis in'rabit ?

o —À

5. Portas vultus ejus quis aperlet per gyrum dentlum ejus

formldo.

ns, &pa

infeto,

. 6. Corpus illius quafi fcuta fuüha, compa&um fquamis fe

prementibus.

ve HHCIHO

7. Una unl conjungitur, &

ne fplraculum quidem incedit

(tfi). )M-

tur fradd

per eas :

8. Una

Mementa bell; , €/c. y Putatibi bellan-

us precabor leviathan alicui effe

Uif

dum effe cum ferociffima bellua. Vel

?

j pofínt

fenfus eft:

ftum, cum meis polleam viribus,

m cona

ita te ladet, ut perpetuo

necfit, qui mee refiflere poffit vo-

recorderis tam temerarii pralii, nec

Iuntati.

ultra fis aufurus cogitare , aut loqui

2. Quis autemdeait mzä:, &c.) Poten-

eam H]O,

vicile l-

de pugna cum ceto iterum. ineunda.

tiffimus fum , nec ullius egeo.

fis ad l-

28. Spes ejus fruflrabitur. eun.) Pi-

3. Non parcam ei. ) Sl velim levza»

fcatorem levxatham extrahere co-

than perdere , facile poffim.-

nantem.

Ki-vioin poteutibus, &c.) N erbis

(;.) N1

1.

ad perfuadendum potentibus non utar,

Iuod de

n quaff crudelis , &c.) Senten-

y captos,

tia verficuli hujus videtur effe.

cum cogere.poffim pro poteftate.

Quamquam leviathan potentiffimum

4. Quis revelabit n mdumena

ia c0n

creaverim , & tanquam maris tyran-

ejus ? ) Facies illa res eft, que prima

(cator

num, non tamen hoc mihi vitio ver-

v1denda Occurrit.

Accipitur ergo hie

smdunt.

tendum eft, quafi fim crudelis, fed

pro capite, & facie, five rictu balenz

4 ; P'MB

potius mez trlbuendum potentiz , cui

hoc fenfu.

Quis ru?cum faciei ejus

mqgnæ

nullus refiftere potefl.

banchez pu-

maxilis didu&is aperict ?

Indumen-

[1

tat olim fuiffe carmen quoddam, quo

tum appellatur pellis, qua caput,

G

lzm naf

facies obvolvitur.

leviathan tanquam quid dirum , &

Quis cetum ex-

l plfCCS

exitiale advocaretur contra eos, quos

coriare, pellem ei detrahere poterit,

gmn

quis odiffet.

Senfus ergo eft : non

vel audebit? Hunc fenfum efle hujus

ego quafi crudelis, & alienz opis in-

loci patet ex fequentibus.

N

rSl 3g

B;H. cum €em. Mehocb. Tom. II

Ppp

4

[

LIBRIJOSB

8. Una aitem a,ähggrebït, & tenentes fe nequaquam fepara-

rf

N

buntur,

fieque

9. Sternutatio ejus fp!endor ignis& oculi ejus, ut palpebroe

18-

diluculi,

pumdz

19)

1o. De ore ejus lampades procedunt, ficut tzedce ignis ac«

cenfae.

ei lapk

40,

1i. De naribus ejus procedlt fumus, ficut ollæ fuccenfæ.)

atque ferventis.

em h:

2l

12. Halitus ejus prunas ardere facit, & flamma de ore GJUS

egreditur.

lutum,

25. ]

14. In collo ejus morabltur fort1tudo, & faciem ejus prace-

dit egeftas.

net, q

r14. Membra carnium ejus cohzrentia fibi : m1ttet contra

"3

eum fulmina, & ad locum alium non ferentur.

Ícente

1s. Cor ejus indurabitur tamquam lapis, & ftringetur quafi

malleatoris incus.

fatus

16. Cum fublatus fuerit, txmebunt angeli, & territi purga-

buntur.

-17.Cum

vfupetb

9. Sternutatio ejus /þleraarfgms d

11. Halirus ejus prumas ardere facir. )

Afzgf'r

eft, vehementi motu Ííternutationis

Similis ejus halitus " fabrorum ferra-

W efl fo

ejus excitatur ignis; ficut cum duo la-

riorum follibus, quibus ignis fufcitatur,

Purg,u

pldes inter fe colliduntur: ita Stuni-

Sic balenz refp.natxo ignem excitare

Thote

ca & Pineda de ref'p'xatlone interpre-

videtur, ut explicatum eft numero 10.

timoris

tantur: reflat enim balena, & eru-

13. Ia collo eju5. In faucibus ejus

maxima eft fortitudo, funt enim den.

foiptur

&at. magnam aquæ copmm quæ cum

um 1

in fublime fpargitur, magno impetu,

tibus armatz , & illis hauriunt, & de-

49

Remutamentum ; quod "ex humano

vorant pifces , &c.

Chez de

capite magna vi erumpit , imitari vi-

Facitz ejus pracedit. egeffas. ) Pemlu

detnr

cies eorum P in quas incurrit.

pit, q

Dicitit, |[plendor igni: , quia

ibi pr

aqua, quam in altum ejaculatur, can-

14. Membra carnium ejus , Gc. )Par—»

tiam.

dicat, -& fplendet.

tes totius corporis bene compad&

pud e

Omlx ejtes y ut Palpeäm di/uculz.) ld

funt, & inter fe apte coharent.

Teftis Olaus Ma-

Mtttat ) $i mittantur.

I* c

eft fplendentes.

i Quis

nus, quil. 2r. cap. s. ita. fcribit de

IÀ locum Altum non feventur. ) Mem-

Su6/'/

b

alems

Oculi mo&u coru[cant imgem-

bra ejus, quafi- dxcat

Non movebx«

get, (ei

tium flammartm modo ; procul enim vi-

tur loco.

18« Cor ejus induralitur tanquam . la-

N

fF a piféatoribus iqnes e[fe grande: putantur.

tibus re

IO. De ere ejus lampades procedunt. )

pis» 6c. ) Pineda de naturali duritia

191

Ure enim candicantem, & pelluci-

cordis balena interpretatur.

Addit

Mn

dam aqu&.vim emittentes lampades

Sanchez poffe intelligi de morali du-

videntur eructare

ritia, fevitia,

& crudelitate.

Du-

Quim fx

-

115j

1I. F. Wehemens refpiratio ,

ratul eor ejus qula timorenon com-.

itis fi

& halitus denfus fumi foeciem exhi-

movetur.

lr

bet

Vel fumus etiam dieitur aqua

16. Sublatus fuerit. ) Cum fe in

aquis erexerit.

|

I älhns |

per fiflulas a balena in altum emiífa.

M

——

ÜUAPUT XLI

493

b fopan.

17. Cum apprehenderit eum gladius, fubfiftere non poterit

neque haífta, neque thorax :

pupebrae

18. Reputabit enim quafi paleas ferrum, & quaü hgnum

putridum , aes.

19. Non fugabit eum vir fagittarius, i in füipulam verfi funt

]ftis at

ei lapides fundae.

|Ccenfe

20. Quafi ftipulam eeftimabit malleum ; & deridebit vibran-

tem haftam.

ote 6u

21. Sub ipfo elunt radii folis, & fternet f1b1 aurum quafi

lutum.

$pract.

22. Fervefcere faciet quah ollam profundum mare & po-

net, quafi cum unguenta-bulliunt.

. Cofit

'23. Poft eum lücebit femita, seftimabit abyFum quaü fene-

fcentem.

ür quil

24. Non eft fuper terram poteftas, quæ comparetur ei, qul

fattus eft, ut nullum timeret.

] purg

45: Omne fublime videt, ipfe eft rex fuper univerfos filios

fuperbise.

Ppp2

CAPUT

nam

lr fmf )

4ngrli.) 1n Hebreo eft, t5 ei, . & pretiofas, ut radii folis funt ; ; ut

um fertae

id eft fortes, fortiffimi qulque

etiam aurum nepligit, quod non plu-

füfcitatur,

Purgaäunmr ) Soluta alvo pre ti-

ris facit, quam lutum.

n exdtite

more.

Ita explicat Eman. Sa. Zicad

22. Fer"uefcere facitt , 6c.) Motu

umero 10

timoris magnitudinem exprimendam

fuo , vel cum aquam evomit

fcriptum e

in Ezechiele cap

22

23. Pofl eum lucelst fem:m)

Ut

cibus eüf

num. 7

enim n

Et per cunüa genua fhuent

cum magnz naves concito curfü fe-

nt, &de

equa ,

urina fcilicet madebunt,

San-

runtur aqu& planities, qu& pone re-

chez de purgatione peccatorum acci-

linquitur , albefcit.

pit, qui enim periclitantur , numen

Quafr Jämfäentem 3 Canefcentem

) Pertie

fibi propitiare ftudent per poeniten-

pr& fpuma, quam motu fuo efficit.

)N

tiam. Alias*duas explicationes vile

24. Nom eff þtper terram gporeffas,

compiàt

apud eumdem.

que comparetur ej. ) Mel fenfus eft,

17. Cum 4þprcbender1t eum gladis.)

nullam effe in mundo vim, aut fortl-

ent

Si quis eum gladio percufferit.

tudinem parem fortitudini balenæ vel

j) Man-

Sub/iflere nom. poteriz.) Vulnus infii-

nullum terreftre animal cum illo, quod

movebx«

oet, fed refiliet.

attinet ad vires irfianes, conferri poffe.

Neque thorax. ) Balenæ vi, aut den-

2$. Omne fub/nme "videt, ) Defpicit.

tibus refiftet.

Vel vidct, id eft, fpe&at, molitur, nihil

um t

| d,uïlt12

19. Íz F;pulam verf? funt 1 lapides. )

nifi magnum ag gredltur

Vel fignifi-

Adit

Non plus virium habuerunt Japides;

catur, nulla re terr erl, quamv:s magna

quam fi levis ftipula fuiffent.

fit, & violenta; cuilibet rei quantum-

" d-

21. $ub £pfo evunt radii folis.) - Agi-

vis maenz, &C Occurrit interrita.

»

!

on C

tatis flu&ibus , & aqua fubfiliente fo-

Rex fuper emnes fílios [uperbie.) Prin-

lis- erlplet afpectum.

Sanchez putat

cipatum tenet inter omnes, qui for-

radios folis pro re pretiofa poni, qua-

titudine fua fuperbire poffunt.

Fibi

f, m

fi dicat, non curat res fplendcntes,

fuperbxæ phrafi Hebraica funt fuperbz,

d

84

LIBR

JoB

À

C APUT XLIL

d

& $op

fus a

Agnajïvi Stob fe infibienter locutum : && a Domino þmfertur ami-

czs ac pro illis orat,, duplicia regzpzem eorum, qua amiferat ;

IQ

tandemque plews dierum in pace quzefvzt

Qum o

qu&c

fpondens autem Job. Dommo dixit :

II

RE

2. Scio, quia omnia potes, & nulla te patet cogitatio,

fotore

- 3. Quis eft ifte, qui celat. confilium absque fcientia ? ideo

tunt c

infipienter locutus füm, & quas ultra modum excederent

fcientiam meam.

ciptt,

Domi;

4. Audi, & ego loquar: interrogabo te, & refponde mihi.

&ina

$. Auditu auris audivi te, nunc autem oculus meus videt te.

15

6. Idcirco ipfe me reprehendo, & ago poemtentlam in fa-

princ

mlla & cinére.

&fex

*. Poüqua"n autem locutus eft Dominus verba hec ad Job,

n

*

dixit ad Eliphaz Themanitem : Iratus eft furor meus in te, &

H

in duos amicos tuos, quoniam non efus locuti coram me re-

fam,.

&um ficut fervus meus ïob

EM

9. Sumlte ergo vobis feptem tauros, & feptem arietes, &

ite ad fervum meum Job,. & offerte holocauüum pro vobis.

16 (

]ob autem fervus meus orablt pro vobis: faciem ejus fufcipiam

Paetin

ut non vobis imputetur ítultitia: neque enim locuti eftis ad

Duniny,

ju.

me recta, ficut fervus meus Job..

: 9. Abie-

taptrug,

s efl ife, qui celat confMlium s

Multa temerelocuti eflis, & iniquam

Omm

s

L c. )

Quafi dicat, vere ftulti

de fervo meo fententlam tuliflis.

INe-

que Tb

1111 funt,

& fapientie expertes , qui

que enim impii tantum , quod vos

Dj

putant fua confilia celare fe poffe, .ut

contendebatis , fed pii etiam ,

& fan-

bOHa j(

Deus illa

non cognofcat

& putant

&i hujus vite malis exercentür.

0 dug.

aliquid effe , quod divinos oculos fu-

Sicuz fervus meus 7o5.) In quo prae-

e& hOx.

lat.

ter loquendi modum nihil admodum

fed bre

ldeo. infrpienter locutms fum.)

) Cum

eít, quod reprehendatur.-

(icente

non ita parce, & moderate locutus

8. dre ad fervum meum ob.) QUI fa-

fum, ut par fuiffet..

cerdotis munere fungetur.

Proles,

4« Mudi , 6 ego loquar, 66c.) Precor,

Qfferte,) LXX. Wrct

Clufim

ut, fi quid eorum, que rme latent,

Faczem ejes fufeziam. ) Preces ejus

Prioreg

mterrocavero , benigne me docere

audiam.

velis.

E

€ Itfr

Ur non, smputetur. vobss. fliuieitia. )

Inj

$- uditu auris , 6c. ) "Teantea tan-

In Hebr. eft Ne woes 4jicz4m £gnomi-

tum auditione novelam, hunc vero

244 , id elt, pæna aliqua gravi , & de-

Pittsay

perfe&iuste agnofco.

decus afferente. Græczs, & x qüe

US, üt

Nif me

NU aff

6. 4dgo pæn:tmz*mm ) Statuo pæm-

äl avrcy, awco)xscfa ccu df.cazg

u

tentiam agere eorum; que peccavi.

ihus re[petbus detimmsffet , utique . "vas

t1 C

T n c'/ïïla

locati . ..

ectuga, )

gerdidillem.

*

L]

()qqx

N

r

b ABUT XLI&,.

x48.9

. t :

9 " Abierunt ergo, Eliphaz Themanites, &BaiäadSuhätes,

& Sophar Naamathites, & fecerunt ficut locutus fuerat Domi-

^f üff-

nus ad eos, & fu(cepit Dominus.faciem TJob.

r

5

frnt;

Qio. Dominus, quoque converíus eft ad poen

itentiam ïob.j

cum oraret ille pro amicis fuis. "Et addidit Dominus omnia;

:

quaecumque fuerant Job, duplicia.

1r. Venerunt autem ad eum omn

es fratreg fui, & uüivnbrfæ

Pitatio,

forores fusae, & cun&ti, qui noverant eum prius, & comede-

? 1deo

runt cum eo panem in domo ejus: & moverunt fuper eum

oderent

caput, & confolati funt eum fuper omni malo, quod intulerat

Dominus fuper eum :.& dederunt &i unusquisque oveni un

3

n

& inaurem auream unam.

:*

"|det te,

12. Dominus au'em benedixit noviífimis Tob rbagis, quam

) ln i

principio ejüs.

Et fa&ta funt ei quatuordecim millia ovium,

& fex millia camelorum, & mille juga boum, & mille afinae. ^

k

d [ob,

13. Et fuerunt ei feptem filii, & tres filice.

, U

fecundze Caf-

I4. Et vocavit nomen unius Diem, & nomen

mg Ie

fiam, & 'nomen tertiae Cornuftibii..

p Non.

dtes, &

| vobis.

Yo. ComverIus ad þænitentiam 70?.) : Ove'mun&:m,ff inauremauream unam.)

(cipiamt

Pagninus ex Hebrzo interpretatus eft,

Velutinopi; & adhucnihil habenti ; li-

Dominus' conver[ss eff . ad ecmoerfronem

cet poítea ejus divitias Dominus mul-

o(tis 2

j^5.

Vatablus , Démimus | cenvertzt

tum auxerit.

j Abie-

i

eapitvitatem j^&.

Converfus ergo eft

Ipauren 4u7'æzzm;) LXX. habent ze-

Dominus, ut Jobo parceret ,. 1llum-

tradr achmum: auri. , .inaures ponderis

iniquam'

que liber:ret.

unius ficli aurei.

i

j M

juod 0s

Daplicia.)

Quomodo— dui)lïcata fint

12. Noviff

gs ?oä/.') Extreme

]ogi

bona Job, habemus fequente verficu-

eetati.

,« (iii-

lo duodecimo.

Non ftatim factum

13. Septeza felzi , &5 tres fdie.) Quot

A.

fcilicet prius habuerat.

l'ilorum nu-

quo. p

eft hoc incrementum bonorum Jobi,

fed brévi tempore Domino illi bene-

merus duplicatus non eft, quia ut Tob .

jmodurt

dicente..

Addita autem funt dupli-

poft calamitatem duplo ditior fa&us

Cia bona, & proventus, non autem

eft Dei beneficio, ita voluit etiam

Dominus ejus filios duplo effe locu-

j Qm fl«

proles, ut apparet infra num. 15.

caufam reddunt flebraei, quia liberi

pictiores ; quam primi illi.futuri fuif- —

priores ei manebant apud Deum. Vi-

fent; quod effe non poterat, fi Jobo .

ces QUs

de infrà citato num. 13. —

poft reflitutam feliciorem fortunim ;

^

1. Meverunt fuper emss caput.) Ca-

duplo copiofior foboles corttigiffet.

ais )

]

I4. Diem.) Ylebr. myypy Jemimah.

j /gnomt'

pitisagitatio, habitus eft commiferan-

j & dle'

tis, ut patet ex dictis cap. 16. num. $.

3 radice tv jom , quod eft Zies , cum

qui affe&us etiam locum habere po-

terminatione feeminina, quafi dicas,

14

teít, cum agimus cum iis, qui dira

Diaria, vel Diurna; ia appellata vi-

pj n*

detur ob pulchritudinem , quafi deco-

paffi funt, licet ex malis illisjam emer-

jp "

!

ferint.

ze um fole contenderet, vel a com-

486

LIBRBRI JOB CAPUT. XLI

15. Noh funt autem inventee mulieres fpeciofze ficut filize

Job in univerfa terra : deditque .ei pater fuus h"æïredztaf:m

inter fratres earum.

.36. Vixit autem TJob poft hæc centum quadraginta annis,

& vidit filios fuos, & filios fihorum fuorum usque ad quar-

tam generatlonem, & mortuus eft fenex, & plenus

dierum.

&c'/,(s—

Y

7Z

j — —

N

MU O

T um

zW

——

z E

——5

1

ET

7

( P

BEPRONIE

2 *

VE

r

b"u

i

177 —

ít

p E

Á

. ka

]

[

mutata in melius fortuna, quod poft

Aliqui, ut LXX. vertunt Corzu AAzzal-

tenebras quafi luci, & diei redditus ef-

thee , quafi diceretur, copiofam, feu

fet.

d1v1tem . indicans fe ex paupere rur-

Caffiuz. ) Quod nomen eft odorati

fus-divitem -fa&um effe.

fruticis , quafi dicat, odorata , pretio-

1$. Í» unrverfa terra. ) Nel e& hV

fa, grata , ut caffia.

' Vel quod ex for-

perbole, vel de regione tantum in-

dibus ulcclum, & male olenti fimeto;

telligendum;, in qua degebat Job'

in quo j:cuerat, emerfiflet. "

Hære(llf'zztc*m zefer fratres, ) €imal

Corzuflibii. :j Kua

| dicat, elegan-

cum fratribus ex aquo paternam h «-

tem.

Stibio enim in cornu aH'ex va-

reditatem partite funt;

An hoc fa-

lIN

to folebant mulieres faciem, ac pra-

&um fit juxta regionis leges, an vero

fertim. oculos fucare.

Videtur eífe

PROY

ex privilegio ; facer textusnon expreiïv

idem, ac f diceretur Italice Bof/2Io 4z

it, hoe tamen fecundum vide-

CL

Belletzoe, Nide dida 4. Reg- 9. 3o-

tur indicari.

Tms

do

k

- 9

^ ^

CM

"L

U

$x

J

d

-

23

r

es

E

"

Ls

uf

Y

E

j

h

»

IN

SS

u

"

E a

:

tsf

b

As

UA

E .wæ&,

7

RO

hs.

gá

bso-

M

-*l

— d

"*

"

EX

m

g

4f

a

]

Wt

—

,73 -

-

-

"

—

z

r

E

[

a

z

m

LX

h.

i od

u f

d

M

R

ENS

g

T

Ll

.

N

2

z

i

N

7,

»

^ E

n

at

25

j

m

X

w

——

4

e

m

-

OU

.-.N,K.x.

*

RAU

5

j

Ug

-a

E

5

4

E

uic

3-

d

a

"

Ed

1

ca

x

EUR

d

r

um

n

À

T.

w

b an

Á

i

u

N

b

r .

m

-

z

-

AE

AN

m

PA

A

72

-

»

Es

z

etnes n

,

u

—— RB

E

t

Ws

Ed

e

C

3 M

X

*

"

-

-

D

s

d

-

2

.

—

Es

X

æ.sm«

v&?

E

j/4

AE

s

RA

d

x*

T

aE

-

-

i

*

x

g

À

T2

ia

d

i

d

Go 4

*

i

"n

) p

B

i

3

*

e

hs

E

59

D

*s

er

Fïæ

-3

. d

AU

/

E

S

F

&

iB

"P

-

g

J

n

u

N

E

Xs

"peed

p

ia

E

vj

D

a

X*

ha

ER

RNN

-

x

E

d

;

m

—

UER

p

TW

A

2

-

j

"P

[

M

-

"

d

j

t i?

d

[

:

v

"^

P^

M

a

d

"

-

3

M

"

*

$

E

*

du

Es

x

x

d

4

g

s

J

EE

E

N

[

Y

"

d

U

i

d

.

7

p

s

T

AE

x

x

W

5

a

A

us

b

Es

(

chb

à

"x

b

2

1

".

i

o

E

x

N

x

a

5

i

a

T

n

2

N

Core d

-]

fta

E

Jw

n

m

M

u

SSM

N

J

N

(à

s

.u

^

&

x

h

*

4

N

ros

E

E

E7

Á

.».m L

L:

*

»

^

N

N

d

D

N

XTNME

Jaer ais

a

MC

NG

u

-

EC

RA

d

N

ov

x

$5

N

N

s

$

PL

*s

T

E

^

a^

x

ÀN

-

SNS

3

6

GN

-

À

g

sE

iE

7 af,

5

s

TM

A

T

s

*

i

*

A

N

m

2

4

N

*-

d

N

*hits.

La

*

i

i

"

xX

-

-—

um

uwngu

x /(a

E EEE

à

*

E.

m

i

N

N

—

j

,w

As

w

r

*

E

m

E

UM

L.

C -

d

F

o u

z

T

"

*

tl

*

$

*X

s*

r

z

.

o

m

2

n

w .

2

d

w

P

*

"

E

*

A

&

hs.

m5 18

[

P

»

,/ ?

!

OO

ib

a

X d

d

(

:..æ 4

&

x

.Ia.—

v

d

v

2

W

w

R

2

zs

E

t*

zk

m

hi

a

ROE

g

.«,

:

us

d

$

a

»

ss

X

-

a

3

i

$-

-

n

oX

E:

X

u

/kl

D

T

3

Id

À

ES

3

".

ss

»

N

*

n

/.NI

8

d

jON

D

w

N

-

"

N

o

b

As

x

2

[4"7

BN

MVC

54

b

»

i

Y

N

d

23

D.

"

IN

^gl

$

h

i

u

n

E

«M

j

1

s

m

*

us

5

S

,

f.

W

2

w

:j

42

...'wy

D

X

SES

Ü

Y

X

in

s

he

3

o

rf

- æ U

n

$us

*

.

ii

h.

MO

4

a

N

A

U

s

MC

-

*

j4

T.

1

E.

d

:

A

N

.

J

E

E

35«

E

$s

"

?

;

u

$s

»

a

4

S

À

2*

&

h

Y

"

r^

L

o

d

£

'w..

RA

»

UE

R

2 *4

p

.

E d

[

(

J

L2.]

4&'-

j

1N

p

$-

L

7

)e

*s

*

..?J

X*

*

DN

3

d

*

d

4,

*

M.

*

t

TA

)

[

4«

»

3

u o

Es

^

l

j

i

n

Hf

d

du

)

u E

Es

s s

j

E DO

&

—

?

2v

ho

d

E

p

x

E

las

"

"ET.

——

:

Em

——

ÉL

E. dH

w —— — MY TC

OOT RSMRRRCERIRRRENR

a i

"o

E -

u

N

AW

--

ERE - 0 T LT

Q

u- BA

——

s a

E

M M ALU

E

M

MM

po€e

—

Exx

WE

p

E ——

u

i

W

M

$x

"m

x.g

o RE RAURU

—

d

FA J

T -

/'JJ

iÁ4

n

k x

— 79

N

Ligdio MR AMEIRS z

N

N

x*

by

z u-

—— $

a^

u r d

a

: «

— —

a

——5

z o

E

asl EPT o

—

U

——

—

m

r ibo um "ERE ,

""mAX—— —

l,

SODSGNE E

Ra U

^

e, t

xa

—

h

W i.'

"

x*;!. ,..l

*

a.

W.

X

v

DN

s

LU

*0

'i

P

N

;

.

i

r

,

&

N

"

/

*

W

m

j

g

9N

r

Es

&Xx

at t

e

N

'!

N

4

)l

* -—. i&

x

m

//

l"' .

^

d

*

L.

m )

"

xxx

//

"d

W.«

D]

|

"

f

UNDN

/

^$

NSN

hss

7

/

w«

-

lus

Kxx

f

e,4

;

Bu m

/

$"

u

p

n.

.Q

i

-

?j

A

—K

,

- / ^

/

/

E

im.

/

::

b

"«

L

/

;

//

[

É

m

:;

d

4

$

$

t

L

",

/

I"

diP—

'-/

L.

-'

P. ]

i

—

^

d

P

d

21

2

ü

t

/

.v

z

|

e*

,S

-

-

d

^

LE

L

,

)9

E

w . d

j

n

W

.-

if s

197

u

:

-— ^

jf

L

æc,

[*

Á

L

F

N

d

9-

d

"

)

H//

A

i

" .

4 »

N

EC .

—

,ap 4

«

.

)» '6

2

:

(2 À

e $

5

*

b

[

".

]!

F

9 o

4

p

41

* s

*

.xi

x

,

/

V *

«t

249

L /J

Y

89

À

3

u d /

/

d

2

?*

u

LÉ

x

W P

C d

p

,

M

2

,it

v.

(.. *

4';/;

*

77

^

m l

?

ll

Á

"

u-

45

f

x

»

u

o

",

d

/';1

Ó

f

*

"

f

(

?*

,

/

A

?

//

u

N

N

*

L

d

*

yq Y

(/

)

;

j

*

-

?

M

—

P d

*

D

SA *

Y

IN/ / w

pl

E

A

g

'-I

*

£^

j

^

à

N

*^lK-

7À

?

LIT

/r

£*

j

£,

w

"

.!

i À

2 f

1

L

i

p p

,/

Z

£

8

4

M

f/

,*

N

N

u

'.5'

sj£

,(i

U

/

Z

(

5

a

4

Á

*

Pa

Á

A

x

!

u.,*ïl

5

$g*

/

;t

Y

n

x

$;

^

1

4(

]

j

$um

uN

j

AT

tltl

&6*

f

/

NS

us

A

&

j

:

!

u^

m i as

x*x

»

XV

E.

,O

N

m s

p*

,

)

$

/

^;

f"

)/

d

b

äw

b

EE -

A .

AW :

Z

d

*

z

E

T

-

k**'*?

d

od

s

"s

M

.-jææm

DO

W

Vi wyg».»ïäm*«-&—:.»n)æï &i

rf ii

ts

2 t

phs

x

as

x*

—

-

.«H

z

Mu

B

n

E

Z

.

-

—

EV

smf

iv

Ms o

R

W

A

ET

Z

v

ag t

3

x

DC

D

A.

l ao A

-

d

86

ideo p

r

E. w

A

La

i a

PU

B

A w

x«&unli),

E

um

$us

a

m

qede

-

qum

E

RRM

z

M

od

»

AX

P

s

X

i

M

ULH

U

DN

K

s

i

AE

z

m

^ o

ul

*

n

x

A

D

s

j

"n o

d

ET

j

X

353

t

r

A.

AXeN

a ..A.m..

aæhw

Ls

A

b

EX

AXl

at

P

Q6 EAC

ET

um

T

A

R

W

A

wetES

u

EM

UR

N

L.

"

p a Ua

*je,

u

s

A

N

UE

AR

NDR

RU ER Is

2

DX

Bs

.

m

A

d

EM

ridee

2

s

*

g

:

A

m

p

Hoddic

a

sE

i

V

(rS.rHK».. »X../

d

n

x

H

r Pa

A

zw,.

us

A

:

jf

A

M^

.

5

d

X

z

f d QU

"

2 05 0 d

o

X

A

251

u-

v

$O.

i r

n u-

AA

WM-..,P

A ia

x

ER

m

Dd

AMAT

c

i

p»)

MU

i,

A.

M

5

É

.

M

fge-

AE

E

yt

Ya

23

A

u)

"-

a

PA

RUP

jl

m5

z

aw

o«

o

i

j

.

E

A d

,J..&ï

M.

h-

s

us

&

LP Qd

m

z

Ls

d

0

3

aC

5

r

N

E

AE

ia

m

.

p

T 2P.

*

s

U

E

Mu

6s

Dd

A

[

PO

d.

n

i

Ws

A

x

U

Cs

Ed

23

-

d

s

T

2

m

o

f

d

$

AE

E

As

E

M

P

E

I

-s

a

*

P

Es

-

D

x

-

4

P

As

s

zwnu

C

A

U

rE

3*

.

E

..Fn

p

w

Ti

2

2U

L

J

x

"

77

*

vow

s

ROE

395

A

DA

D

x

p

AE

x

d

TA

i5

x

z

2l

r

s

-

—

m

-

E G.

ne

p

ais

r

T

M r

UE

E

ts

E

A

a

E

sE

-

du

La

pbr.

DN

d

r* s

2

E

2

i

cte

*

z

35

x

b

L

z

e

v

dupo"

D

EU

E

V.

&u&

-»u

X

[

aE

"

»

".

$

o

D

5

d

A

T

s

£s

^

*

M

as

5j

8

S

a

vl

jà

p

xs;

$

r

ial

L

"4

du

x

^

X

p

g.

A

£

z

s

3

R

*s

J hag o

es

dey LAX

»

Ti

d

v

o

ii g

k

a«

R PT

s. um

J d s

EY

—;

IBLI

h

SACHRA

o

eo

CVM

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

us

P. MENOCHII ES.J.

K

ä

u;ï

COMMENTARIIS..

ä

EDITIO NOVITER REVISA

e

e

d — —— — —ÓÜ —— MÓ ÀÓ 5

Y^

z

TOMVS

IlL .

4

g

E

x

(3 OSN T L-N-B N

-

LIBRUM

PARALIPOMENON I. & Il

K

JVDITH

ESDRJ/ELGS&I

ESTHER

PA

TOBIJ/

Á

JOBI

AVSTRIAR

ä

VIENNAE

(*yri1S ET SvMTIBVs Jo4N. THOM. TRATTNER, SACR. ans

REG

MU AVLAE TYPOGRAPHI ET BIBLIOPOL&B

MDCCLV.

du »W Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com