quadringeutis , captioitatem lfraelitis relaxat ;

*

jora, quam

concedens templi vecdificationem.

. transtali

N anno primo Cyri regis Perfarum, ut compleretur ver- ».Par.

bum Domini ex ore Jeremise , fufcitavit Dominus fpiri- 36-22-

erem

vatque Tu-

tum Cyri regis Perfarum : & traduxit vocem in omni re-

k quidqu

24.12-

gno fuo, etiam per Scripturam, dicens:

.

29.10»

2. Haec dicit Cyrus rex Perfarum: Omni

a regna terrze dedit

Ifaiz

em fervirit

mihi Dominus Deus cocli, & ipfe preecepit mihi, ut eedificarem 45.15:

,

ei domum in Jerufalem, qua eft in Judsea.

ye, & cde-

.. Quis eft 1n vobis de univerfo populo ejus? Sit Deus illius

Jationis eglt

cum ipfo. Afcendat in Jerufalem quze eft in Judaea, & zedificet

nni.

domum Domini Dei Ifrael, ipfe eft Deus, qui eft in Jerufalem.

'explendum

4. Et omnes reliqui in cun&tis locis, ubicumque habitant,

'emiæg fu Cl,ö

Y

adju-

joffit prat

dicens :

Yi Rcäi.c Perj:qrumæ) Qui viécto

illi data fuiffe.

]ta locutus videturit

. Aftiage Medorum Rege, Me-

fuo edicto propter lfaie verba cap. 45*

a terré o

1.C

I.Íue prophetig : Hae 4jcit Deminwus

tranftulit.

dorum imperium ad Perfas

ji, uGl

Ejus ergo anno primo,

Chriflo meo Cyros eujus apprebends dex

quis ex 005

quo Chaldais vi&is cepit in Baby-

teram , ut [ubjiciam ante faciem ejus geme

lone regnare, hzc gefta funt.

tes, €9 dorfz; Regum vertam &e.

) cutti €0,

Ex ore Teremis.) Qui poft feptua-

Pracepiz wmibi , 8 lfaie nir&iriüm

pE

ginta annos reditum ex Babylonica

cap. 44. 28. ubi habemus : $ 4ico

( 74!5!7714'

captivitate promiferat, cap. 2$. I12.

Cjro: paffer meWs e$, 6 omnem volun-

gos retitiim

& cap. 29. ir.

zatem aam complebis. — Qui dico ferne

olfíitus &t

Sujcitavit Dominus [iritum erri,. £5e.)

falem : edificaberis , & templo, fendabe-

. kop. P E

Hanc mentem injecit Cyro Regi.

ris, & Cap. 45. 13

lpfe edifitabit ct-

Jnc

vitatem meam , 6 captivitatem meam die

"N

y4

Traduxit vocem. ) Jufht pradicars in

'ope

o

uzrver(o regno [uo, ut dicitur ». Paral.

mittet, non in prerio, neque àn muneribts,

ca

(im Go

36. 22.

uffit preconis voce indici.

3. De univerfo populo ejus. ) Populo

a. Hec dicir Cyrus , &c. ) N erba funt

]udaico.

1100

ud

4. Oranes veliqui. ) Judei, quibus

TP

Regii edici.

etfi caP]tls,

Ümnia regna terra.

) Hyperbole.

animus, aut facultas deeft migrandi

i fcquent

151P

Vel fenfus eft , circumjecta regna,

in Jerufalem , & Judzam , nec non

om

qodil

qu& Syrus occupaverat , divino nutu

prafe&s provinciarum rcgiarqm, ut

i

196

LIBRIIL ESDR.£

10. $y

adjavent eum viri de loco fuo, argento, & auro, & fubftantia,

mille.

& pecoribus, excepto quod voluntarie offerunt tem

plo Dei,

ru. Ofti

quod eft in Jerufalem.

genia : Uf

s. Et furrexerunt pr

incipes patrum de Juda, & Benjamin,

& facerdotes, & Levitae, & omnis , cujus Deus fufcitavit fpi-

transmigrg

ritum, ut afcenderent ad aedificandum templum Domini, quod

erat in Jerufalem.

/&. Univerfique, qui erant in circuitu, adjuverunt manus

Juteruis 1

eorum in vafis argenteis, & aureis, in fubftantia, & jumentis,

j

in füpelle&tili , exceptis his, quze fponte obtulerant.

7. Rex quoque Cyrus protulit vafa templi Domini, quae

tulerat Nabuchodonofor de Jerufalem , & pofuerat ea in tem-

plo Dei fui.

E

H

9. Protulit autem ea Cyrusrex Perfatum per manumMithri-

nism Bib:

datis filii Gazabar, & annumeravit ea Saffabafar principi Juda.

quisque

9. Et hic eft numerus eorum: Phialze aureze triginta, phialae

?

Ul !

Itri viginti novem , fcyphi aurei triginta,

R.a.ï;el"

arggnt.eæ mii,le,— cu

J 1

ID

10. Scyphi

Nunmerus:

.colli'gïtm' ex n.6. feq. & cap. 3. n.7.

nentibus , an dealienigenis, qui Cyro

» Fl

Viri. ) Jgdæi-

fertalle gratificari voluerunt. Jofe-

De loco [uo.) Sedibus non mutatis.

phus l. 11. antiq. cap. 1. amicos Re-

gios nominat.

Vel de agris, domibus, & proventibus

Ts j, Paj

fuis fuppeditet pro fua facultate.

Exceptis bis, qu& fponte obtuleramr.))

Vettünb «sj

Excepto. ) ld eft , prater. LXX. ha-

Prater donaria, qua templo Dei con-

VOnjup:tione

bent, /za eun voluntario, &c.

-eb;.

fecrarant, & quacummque.reftauratio-

20. Sérynd;

m oblattone [pontauta

ni Hierofolymorum addixerunt.

thitrs, vl

g. Principes patrum. ) Seniores il-

&g. EMi Gazabar.) In Hebrao, &

ll gäinqu

farum tribuum , qui dignitate, atque

Graco non ell vox, F

Gazabar

NU pa

auctoritate ceteros antecedebant : in

autem Llebraice fignificat thefaura-

1 foede fjc

rium; itaque juxta textum Hebraicum

Greco eft Xexovree vuv mavreiov T$

T u

dYsa, u2l Bewunulv QuATe» id eft,Princz-

fententia eft , Cyrum protuliífe vaía

I,

p triäuum,ff fämilïzrumïüdz, &5 Bezza-

per manum Mlüthridatis thefaurarii.

PRG'WW;

Saffabafzr Principi juda. ) Sailaba-

min ToTeix idem fignificat , quod

far hic princeps Juda erat Zorobabel,

Tiete

y&er

Latinis familia , aut gens. D. Hier.

Chi

eontra Helvidium, Parezmzelazz, vocat.

filius Salathielis, & nepos Jechoniz

0 fe

Regis, qui Babylone natus erat , &

Qiptvipoti

Vocem Grzcam retinuit vulgata editio

a Chaldais Saffabafar dicebatur.

CDUert

l

Píalm. 95. 8-

Afferte Domino parría

9. Phi4le. ) Pagninus & Vatablus

Vldey fi

yertunt, Pol/sbra ; putant enim 5p3N

ll

( -fræ.z-gm; ) gentium ,. afferte Domzmo glo-

AT boffint

viass, $ bonorem.

4gartal vas fignificare , in quo aqua

P'vrz

Su[cicarvit [piritum. ) Hlanc mentem

ad lavandas manus infunditur.

Tnen

) t Tem

injecit.

Scypbi.) Pagninus vertit cocb/earza s

fubq

!

6. Qui erant iu circuitu. ) Vicinieo-

Vatablus eratzzes. LX XX. retinuerunt

&t

4'13&2]

rum. BDubium autem relinquitur , an

vocem IHebraicam Cegeures. — Quuid fi-

* (,ym Zw

id intelligendum fit de Jud&is rema-

gnificet Hebraicum 3152 c/quor, dixi-

Yaf

CAPUT L&i

19X

Y fubffantia,

1o. Sc

mille.

yphi argentei fecundi, quadringenti decetm ? vafa alia,

templo Dei,

1r. Omnia vafa aurea, & argentea, quinque millia quadrin-

t Benjmin,

genta: univerfa tulit Saffabafar, cum his

iícitavit fpi-

, qui afcen'deþant de

transmigrgtione Babylonis in Jerufalem.

'orainj quod

CAPUT.R.

ünt fnanas

& jumentis

JNuimerus vevertentium duce Zorobabel e captivitate Babyloniea in

Sferufalem ; ac donorum in readificationem templi

i

omini, que

oblatorum.

j ea in temte

funt autem provincie filii, qui afcenderunt de capti- :Eft.

I.HI

vitate, quam transtulerat Nabuchodonofor rex Babylo- 7- 6-

imum Mithri«

nis in Babylonem, & reverfi funt in Jerufalem, & Judam,unus-

rincipi Juca

quisque in civitatem fuam.

inta phiad

2. Qui venerunt cum Zorobabel, Jofue, Nehemia, Saraja,

1trigintay

Rahelaja, Mardochai, Belfan, Mefphar, Beguai, R ehum, Baana,

1o, Scypiil

Numerus virorum populi Ifrael :

enis, qui jro

5. Filii Pharos, duo millia centum feptuagintaduo.

luerunt. Jore-

4. Filii

, amicos A

mus I. Pav,ral; cap.2g. num. 17, Alii

erant Jud&orum , ideoque eorum no-

vertunt, expzazoria , nam radix 35 in

mnina peculiariter exprimuntur.

de ahnleram-)

conjugitione Pihe! expiare fignificat.

Mardechsi.) Yiunc quidam putant

mplo D co-

Si

;ue»re&auratio-

20. Secundi.) Alterius forme , vel

patruum Hfther effe: alii alium.

iserunt.

minores, vel non ita pretiofi.

fuit, probabile eft Judeam hac tam

li. Quisque milla quadringenta. )

commoda occafione excurriífe ad re-

ü Hebra0,

Quorum partem aliquam dumtaxat

cuperandas poffeffiones paternas, re-

jj Gunbut

diturus poftea in Chaidzam.

gor thefurt

in fpecie facer textus. recenfet nimi-

Numerus virorum populi. y. A verficu-

um Hebraicum

rum 2499.

lo etiam tertio fequenti ufque ad tri-

mtülimi Wfa

íp

Revincis fflii.) Judece, vel Chal-

efimum fextum recenfentur [fraelite,

; thefaurarti

doz. IEránt quidem Judzige-

qui ad tribum Levi non pertinebant ;

Salldud-

nere, & ex [Judea oriundi , fed in

a trigefimo vero fexto ufque ad 45.

rr;ï, 7Lorobabty

Chaldea fere omnes nati tempore

echomæ

Sacerdotes, &Levite;n. 45. autem,

605]

captivitatis , qu& annos feptuaginta

deinceps Nathinzi,& Profelyti,fivein-

yitus erat )

tenuerat : itaque tam judez , quam

certi, qui non erant degenere Ifrael,

jcebatar

Chaldez filii non incommode appel-

3. Fiii Phares.) S$equitur longus

Vi

gbhus

lari poffunt.

Catalosus eorum, qui ex captivitate

Y enim jm] i

Reverfé funt im Jeru[alem. ) 1ta ta-

Babylonica in patriam reverfi funt.

men, ut remanerent Cyro, & Perfis

Notandum autem eíl, quod quedam

mditi

fubditi, & tributari:, ut patet ex cap.

nomina , qua hic habentur, funt ur-

enbeihn

4. 13. & 3. Efdr. 5. 4.

bium, & oppidorumnomina, ut cum

unt

Laj

-

Cum Zorobabel, Tofüa , 6$c. ) Qui

dicitur, £ Berblebem , fflit. Cariatbia-

Qu *

"d

d

hoc verficulo recenfentur, proceres

riun, fli;' jericho. . Quadam vero funþ

y d

13

&

u9

LIBRII.

ESD R /£

E Flhl Sephatia, trecenti feptuagintaduo.

f*'/ Flll

s. Filii Area, feptlngentl feptuagintaqui

nque.

n p]

6. Filii Phahath Moab, filiorum Jofue

j

0ab duo mxlha

9 li

ettingenti duodecim.

4o Le&

4. Filii £lam, mille ducenti qumquaglntaquatuon

puagint

$. Filii Zethua, nongenti quadragintaquinque.

4L. aT

9. Filii Zachai, feptingenti fexaginta z

^. Fil

IO.

Filii Bani, fexcenti quadragintaduo.

]. Accub, fil

II.

Filu Bebal , fexcenti vigintitres.

3 N?.L]

12. Filii Azzad, mille ducenti vigintiduo

4 Pl

15

Filiü Adamcam fexcenti fe*(agmta fex.

4f

Fili

14.

Filii Beguai, duo millia quinquaginta fex.

46. E

15.

Filii Adin, quadringenti quinquaginta quatuor.

u,'ZH

16

Filii Ather, qui erant ex Ezechia, nonaginta octo.

49. E

17

Filii Befai, trecenti vigintitres.

4 Fl

18

Filii Jora, 'centum duodecim.

go. Fil

19

Filii Hafum ducenti vigintitres.

s. Bilr

20

Fili Gebbar, nonagintaquinque.

$. Fil

2I

Filii Bethlehem, centum vigintitres.

5 Fili

22

Viri Netupha, quinquagintafex.

TR

23

Viri Anathoth , centum vigintio&to.

- V& Rili

24

Filü Azmaveth ; quadragintaduo.

Pharuda

25.

Filii Carlathmmm Cephira, & Beroth, feptmgent1 qt,a-

$6. Fllu

äragmtatres

$9- Hl

46. Filii Rama , & Gabaa, fexcenti viginti unus.

ebalm

27T. Viri Mabhmas, centum viginti duo.

18. 0m

28. Viri Bethel, & Hai, ducenti v1g1nt1tres.

Donginta

49. Filii Nebo, qumquagmtaduo

$9. Ft h

30. Filii Megbis, centum quinquagintafex.

& Ad()n |

1 Filii ZElam il erius, mille ducenti quinquaginta quatum,

Vorum 8

32. Filii Harim , trecenti viginti.:

fo, Flh

33-

Fihi Lod, Hadld & Ono, feptlngentl vigintiquinque.

gitta du l0

34

Filii ïemcha, trecenu quadragintaquinque.

!

-

je

:

Filii Senea, tria millia fexcenti triginta,

tj

Nat;

36.

Sacerdotes : Filii ]adaja in domo Jofue, nongenti feptua—

G A0ite t

gmtatres

lde dl&d I

37. Filii

T5 Ri

[j

T 1nte|

lgen

nomina vxrorum utcum dicitur num

locorum nomina fint, que virorum

rofeï5

l$ g

l. Cantores: fün Afkpb & num. 42

& operofüm eft, nec admodum uti-

Qmon It dt

félis fanitorum , filiz' Sellum.

Subtilius

le: quare quod aln ctiam fecerunt in-

vero difquirere, & mvefhgare ; qu&

terpretes , hzc miffa faciemus

l,

!/[tmc

CAPU'T 1IL

193

—/

27. Filir Emmer, mille qumquaomta duo,

a8. PFilii Pheshur, mille ducenti quadraginta feptem,

, düo mxll

49. Filir Harim, mille decem, & feptem.

4o. Levitze : Filii Jofue, & Cedmlhel filiorum Odov1æ, fe

Qof.

' ptaagint. quatuor

]

-

(4I. Cantores: Filii Afaph centum viginti o&o.

42. Filii Janitorum : filii Sellum, filii Ater, filii Thelmon,filii

Accub, filit Hatita, filii Sobai: univerfi centum triginta novem,

43 Nathinzei : filii Si ha, filii Hafupha, filii Tabbaoth.

44

Filii Ceros , filii Slaa, filii Phadon,

mlulebana filii Hagaba, filii Accub,

46

Filii Hagab, fili Semlai, li Hanan,

tuot,

Fili Gaddel filii Gaher; filii Raaja,

47

|ta oct

48

Filii Rafin, hhl Necoda, filii Gazam,

49

Fili Aza; lii Phafea, hlu Befee,

$9

Fili Afena filii Mumm filii Nephufim,

$1

Filii Bacbuc, filii Hacupha filii Harhur,

$52*

Filii Besluth, filii Mahida, hilii Harfa,

33

Filii Bercos, [ filii Sifara, üli Thema,

$4

Filii Nafia, ülii hatlpha

855

Filii fervorum Salomoms flii Sotal, filii Sopheret, filu

Pharuda ?

s6. Filii fala, filii Dercon, filii Gedel,

mogen:

;7. Filii Saphatia, filii Hatll filii Phocnereth qui erant de

:

Afebaim, filii Ami.

$8. Omnes Nathinaei, & filii fervorum Salomoms trecenti

nonaginta duo.

$9. Et hi, qui afcenderunt de Thelmala,Thelharfa, Cherub

& Ádon, & Emer: & rion potuerunt indicare domum patlum

- fuorum, & femen fuum , utrum ex Iírael effent.

] quatt

6o. Filii Dalaja , filii 1 obla üln Necoda, fexcenti qumqua«

qumqüe

gmta duo.

Z*

-61. Lt

43- th/)lræ.z ) Id eft, donan erant

bus cædendls, poliendis , &c. ut han

Gabaonite templi nnmüeuo addxöh

bernus r.

Paral: 22. 2. & lib. 2

2. Cap.

st p

Vide di&a 1. Paral. o. 2

Laj

-

17. &18

$s. Fa fervorum Sazammu ) 'Hd

$9- Nom potuerumt znudicame , Efc)

w Flhi

tur intelligere Profelytes, qui ab iis

uorum genus erat incertum , nec

Pxofelyus genus ducebant, quos Sa-

fatis probare poterant efle fe de ge-

viroruit |

lomon in ftru&ura templi fervilibus

nere If/aelitarum ; "'helmala, i helhar-

qodutt F u

quibufdam minifleriis addixit , lapidi-

faa &c. nomma funt mbmm Chald&ag.

fgcemnf o |

DBi£l. cuzs Conm. Menoch, Tos. l.

Bb

facxemu5

ä

t94

LIBRI EL ESDR./E

6r. Can

6t. Et de filiis facerdotum : filii Hobia, filii Accos, filii

Berzellai , qui accepit de filiabus Berzellai Galaaditis uxorem,

nim fex j

& vocatus eft nomine eorum.

6j Et«

65. Hi quafierunt fcripturam genealogise fuze, & non inve-

Domini,

Dei ad ext

nerunt, & eje&ti funt de facerdotio.

65. Et dixit Atherfatha eis,-ut non comederent de San&o

6. Sed

fantctorum , donec furgeret facerdos do£tus, atque perfectus.

fidos (1) f

li, & vef

64. Omnis multitudo quafi unus, quadraginta duo millia tre-

centi fexaginta:

7o. Hab

65. Exceptisfervis eorum, & ancillis, qui erant feptem millia

& cantore

trecenti triginta feptem: & in ipfis cantores, atque cantatrices

füsque lr

ducenti.

66. Equi eorum (1) feptingenti triginta fex , muli eorum,

ducenti quadraginta quinque.

b7. Ca-

Uoroycaia

fl üfrerur

(1) feptïngenti: In edit. Sixt. legitur : fexcenti..

lrum ; (

61. Berzel/si. ) Qui Berzellai ac-

pra recenfiti füummamhanc conficiunt.

cepit de filiabus Berzellai Galaaditis

Verum fupputanti apparebat fummam

)

Sacerdotis uxorem, & vocatus eft no-

effe adeo minorem, ut decem millia

I.

mine eorum , fcilicet facerdotum,

virorum, & eo amplius defideraretur.

Amq

quafi dicat: hic Berzellai duxit uxo-

Cui objectioni refponderi poteft eos,

3

J

Qvit

rem filiam Berzellaifacerdotis, &per

qui per partes hoccapite numerantur,

ilam vocatus efi facerdos, id eft or-

Unus in lr

fuiffe tantum ex tribus tribubus, Ju-

$ Ef

tus ex genere facerdotali; fed cum id

daífcilicet, Beniamin, & Levi, cum

publicis genealogiarum tabulis proba-

his autem alios etiam aícendiffe ex

: Zotoba

re non poffet , tam ipfe , quam filii

aliis tribubus: omnes fimul fümmam,

altire Dej

ejus a facerdotio rejecti fuere.

bant.

qua hoc verficulo habetur , conficie-

Dim eft

62. Ejetti [unt Sacerdorro. ) Ex albo

*. Coll

facerdotum expun&i, aut inillud non

63. Cantores , 4Afque. Cantatrices da-

infcripti, quod non confítaret eos Aa-

cezti.) Supra num. 41.

Cantores di-

Téntbus c

per ilud |

ronis genus elfe,

cuntur fuiffe centum viginti o&o. Ex

63- dther[atba,) Sicdicebatur Chal-

horum genere etiam Cantatrices fuif-

daice Nehemias , ut patet INehem.

fe videntur.

Conllat autem ex 1. Pa-

7. 6$. & cap. g. num. 9.

ral. 25. 6. non folum Cantores, fed

De Sanülo Sanüorum,

(i) ferar

) De fan&is

etiam Cantatrices templo infervire fo-

6 D [777

facrorum efeis.

litas.

Porro

cum- Nehemias lib.

A& Qp, 1 n

Sacerdos dotkus , &6c.) Cujus fapien-

cap. 7. num. 67. habeantur Cantores

tia veritas rei obícure inveniretur.

"].' Sülido;,

cum Cantatricibus fuiffe 245. dicen-

E7 38

In Hebr. e(t, 4ezec ffaret. facerdos. m

dum videtur hic przecipuos tantum

L

ürim, & Thumin, id elt, donec fum-

recenferi ; aut rejectos aliquos Canto-

?40- Ubias

inus facerdos applicato ephod, & ra-

res, cum inflituta eft profe&io ex Ba-

tionali, in quo erat Urim, & Thum-

*im d

Verbo

bylone, quafi non effent ex tribuLe-

Qui

mim divinum confíuleret oraculum ,

vi; qui poftea cum de illorum gene-

& refponfüm aliquod, quo controver-

re conílitiffet, pro Levitis, & canto-

:jw

i

fia dirimeretur, reportaret.

ribus agniti funt , & in reliquorum

flro

1

eenfum a INehemia relati

Siplem

64. Omnis multirsde. ) Omnes fu-

z.

Afl vi, !

N

CAPU T II. & III.

19

J

m

Accts, fili

67. Cameli eorum, Iquadringenti triginta qni;a(ïiæg afini eo-

ilis xorem,

rum fex millia feptingenti viginti.

68. Et de principibus patrum , cum ingrederentur templum

& non imve-

Domini , quod eft in Jerufalem , fponte obtulerunt in domum

Dei ad extruendam eam iin loco fuo.

nt de Santlo

69. Secundum vires fuas dederunt impenfas operis, auri fo-

e perfedus,

lidos (1) fexaginta millia, & mille : ar

genti mnas quinque mil-

jo millia tte-

lia, & vettes facerdotales centum.

7o. Habitaverunt ergo facerdotes, & Levitze, & de populo,

teptem mll

& cantores, & janitores, & Nathinzei

Y

e cantattices

fusque Ifrael in civitatibus fuis.

,in urbibusx fuis, univer-

QAPIT HL

qoli eorum,

6 r

Comvocato populo in Sterufalem, extruitur altare, fuper quo viéi.

ii

m« offeruntur : celebratur quoque feptem diebus feffum tabernacu-

hane confictunt.

lorum : €» Jecundo rever fionis auno templum fundatur

» populo

vocif erante , partim ex gaudio , partim ex fletu.

arebat fummam

yt decem millia

1. T Amque venerat menfis feptimus, & erant filii Ifrael in

us defideraretur.

jeri potell €05

- civitatibus fuis :

congregatus eft ergo populuxs quafi vir

unus in Terufalem:

jte nurmerantt,

g tribubus, Ju-

2. Et furrexit Jofue filius Jofedec

; & fratres ejus facerdotes,

&Le i, cum

& Zorobabel filius Salathiel, & fratres ejus, & sedificaverunt

r:x sfcendille ex

altare Dei Ifrael, ut offerrent in eo holocauttomata

, ficut Ícri-

(imoul fümmafy

ptum eft in lege Moyfi viri Dei.

)etUF, con de

4. Collocaverunt autem altare

Dei '*fuper bafes fuas , deter-

,» Cantalricet ifl

rentibus eos per circuitum populis terrarum, & obtulerunt fu-

, Cantores d

Í

mane , & vefpere :

ripinti 000. £

h

per illud h'olf)cauüum Domino

Bb2

4. Fe-

Cantatrics u

;autem abie

(i) fexaginta. In edit. Szxt. legitur

: quadraginta.

(antores, *

68. De principibus patrum. ) Vide di-

2. Jofue filius Tofedec.)) Qui eo tem-

yloinfrcire

«&a cap. 1. num. 5$.

pore erat fummus facerdos.

^

Neemie. IP^

69. Solidos.) Vide dicta z.Paral. 29.7.

Za;aözzöelflizzs Sdlzztbie!.) Ex tribu

nt

yr Can ort

- Mizas.) Minas. Mina Hebrza con-

jcenm

Juda, gentis fuz Princeps, Vide fu-

jffe 245

tinet ficlos fexaginta id efl, drachmas

pra cap. 1. num. 9.

a puo

" tantum

240. uncias 30. duas nimirum libras

3. Dererrentibus eos, &£c.) Circum-

altquos

C

cum dimidia. Dicitur Mina, vel Mina

jectis gentibus ; Samaritis vero potif-

yofeto &

verbo 73375 22 , 1d eft, numeravit.

fimum, admittentibus , ne excitaretur

zfis feptimus. ) Quem Hebrai

arca, & Dei Ifrael cultus.vocaretur,

illorum

M

d'iznr appellant , & fere no-

Holocaz (lum Domino m«ne, 64 'vc:ävere.)

evitls

.

ftro Septembri refpondet.

Juge facrificium ,' quod num. 2. 3.

1 I6

Qf vir anus. ) Omnes ad unum.

mane, & vefpere ofterri pracipitur.

r

196

LIBRITL ESDRJE

4. Feceruntque folemnitatem tabernaculorum, ficut fcriptum

n E

eft, & holocauftum diebus fingulis per ordinem, fecundum

Mb niam bor

praeceptum , opus diei in die fuo-

Jrael, (

jn laudan

5. Et poft haec holocauftum juge, tam in calendis quam in

univerfis folemnitatibus Domini, qus&e erant confecrat2e, & in

ttini.

1. Plu

omnibus, in quibus ultro offerebatur munus Domino,

6. A primo die menfis feptimi coeperunt offerre holocau-

patrum, i

ftum Domino: porto templum Dei nondum fundatum erat.

tum effet.

7. Dederunt autem pecunias latomis, & ceementariis: cibum

pni: & m

quoque, & potum, & oleum, Sidoniis, l'yriisque , ut deferrent

I^. N«

ligna cedrina de Libano ad mare Joppes, juxta quod praecepe-

tium, & y

rat Cyrus rex Perfarum eis.

ferabatur

. 8. Anno autem fecundo adventus eorum ad templum Dei in

erufalem , menfe fecundo coeperunt Zorobabel filius Sala-

thiel, & Jofue filius Jofedec, & reliqui de fratribus eorum fa-

—

cerdotes, & Levitee, & omnes, qui venerant de captivitate in

v]fmelis li

Jerufalem, & conftituerunt Levitas a v

iginti annis, & fupra,

Samariæ,

ut urgerent opus Domini.

üdi

9. Stetitque Jofue, & filii ejus, & fratres ejus Cedmihel, &

filii ejus, & filii Juda, quafi vir unus, ut inftarent fuper eos,

qui faciebant opus in templo Dei:

fdii Henadad, & filii eo-

rum , & fratres eorum Levitae.

Udi

10. Fundato igitur a caementariis templo Domini, fteterunt

ptn

facerdotes in ornatu fuo cum tubis: & Levitze filii Afaph in

5 Et«

Cymbalirs, ut laudarent Deum per manus David regis Ifrael.

IL. Ef

"U vef

H

(dan v

4 Soleznit stem taöer;m?u[arztm.)Quæ

ut fcilicet temporibus fuis, five Ca-

in menfem feptimum incidebat , ut

lendze effent, five alie. folemnitates ,

habemus Levit. o3, & feptem dies

fervaretur lex facrificiorum a Moyfe

E

Tnihi

H Omfgä

tenebat, & fingulis diebus offereban-

prafcripta.

tur Folocaufta, ut ibi prefcribitur. Vi-

Qua eramt confecrata. ) Qul dies

QH.W/W j

de Riberam de 'T'emplo lib. s. cap. r3.

erantfeflivi, & fa&iin Dei honorem.

Ü od pf

Opus diei im die fuo. ) Id eft, fingu-

Ulrro offercbatur. ) Ex pietate privata.

Diitemi s n

lis diebus fa&um eft , quod eo die

7- Cibum quoque, GÓ potum, €5c. ) Sa-

hat i 4itr;

juxta legem faciendum erat, tot fci-

lomonem imitati, qui idem fecerat,

.HO Xïides, 1

licet hoítias offerendo , & eo modo,

cum prius templum adificavit, ut ha-

14 n dl 2

Quo opportebat.

tb

bemus 3. Reg. $. 11.

1OG. Fuedato .

.

1Ug uta i

$- Er poff bac bolocatffur juge , €9c.)

zemplo. ) Dum

Ht ef s

Significat ab hoc-menfe feptimo re-

fundaretur, ut clarius eft in Hebrao..-

|

9& Ui

füitutum effe ritum. facrum facrificio-

Per manus David Re

E

of h

gis Ifä*ael. ) Ca-. 5

——

AC ver|

:gm, & deinceps tenuiffe curfqm fuum,

nentes Pfalmos Davidiwsï :

105 g

text

nl()ie

IRSV

Prüs «

mpl

—

CAPUT II &IV.

to-y

uf feriptum

11. Et concinebant in bymnis, & confeffione Domino: Qüoä

, fecundum

niam bonus, quoniam in seternum mifericordia ejus fuper

lMrael. Omnis quoque populus vociferabatur clamore magno

s quam in

in laudando Dominum, eo quod fundatum eflet templum Do-

1

mini.

x

ecnta» ein

1100

12. Plurimi etiam de facerdotibus, & Lévitis, & principes

re holocat-

patrum , & feniores, qui viderant templum prius, cum funda-

atum erat.

tum elfet, & hoc templum in oculis eorum, flebant voce ma-

atils: cioum.

gna: & multi vociferantes in laetitia, elevabant vocem.

ut deferrent

13. Nec poterat quisquam agnofcere vocem clamoris leetan-

tium, & vocem fletus populi: commixtim enim populus voci-

od pracepe--

ferabatur clamore magno, & vox audiebatur procul.

lum Dei in

| filius Sale-

C APUT IV.

us eorum 32

Jraelis Wläs , qui ab Affur iiffi fuerant. ad inbabitaudas trbes

aptivitate i

Samarig , impediunt templi, & urbis inflaurationem , quod tom

js, & füpta;

admitterentur , ut. fünul. edificarent , C? ufque ad

"ednihel, E

facundum Darii. annum intermitti

jrocurant,

nt füper 605

n

l.

Udierunt autem hoftes Tude, & Benjamin, quia filii ca-

ptivitatis aedificarent templum Domirio Deo 1írael.

i, fleterutt

'2. Et accedentes ad Zorobabel, & ad principes patrum dixe-

dl Aph i

runt eis : /Edificemus vobifcum : quia ita ut vos, quaserimus

egis lia

Il

i

Deum veftrum: ecce nos immolavimus vittimas a d/wiebus Afor

qui adduxit nos huc.

/

Hadda:n regis Affur,

Bb 5

3. Et

[ n

LL £

Is

4fuis HVC Ca"

[0168 ,

g. folemni

It. CanfejiofDomifzäLaude Do-

exhibet Vatabl. in fua verfione, qui

ipnm à Moj*

1Tnini.

fic habet: Semes qui videraut domum ; Yio-

Ononiam bonus, Gc. ) Nidetur allu-

rem, dum fundarent banc doimum , i&

li dies

dere ad Pfalm. 135. cujusinitium eft :

eculis eorum; flabant , C$c.

Flebant

fu. )

Confitemini Domino, quoniam bonus , quo-

autem , quod initia hujus zedificii non

y piela

? pl'le'

niam im atevnum mifiricordia ejus, in

refponderent priftine majeftati prioris

"T

quo vicies, & fepties .epetitur, qwo-

templi.

Fluebant tamen fimullatitie

lacryme, quod templum quale qua-

yde

q fecttily

ejam im etermum mifiricordia ejus,. Na-

;:difiCEWi

r uthte

tablus putat fuiffe Pfalm. 117. cujus

le, religioque refurgeret.

initium eft idem.

es Jud«. ) Samaritani , ut

j,) D

l12. Qui videramz tewplums prrus.)

Ll

]

OP

atet ex num. 2.

IO.

1711

Poft hzc verbaponenda eft interpun-

Fl c:zpti"vitzztis. )

udei qui ex

; i

a ao

(

7I Ij;' Ad

&io, ne textus dicere videatur , Se-

captivitate Babylonica venerant Jero-

hiores iflos vidiffe, cum fundaretur

folymam , & templum adificabant.

1*

z. 4 dsebus Afor Haddan Regss AJur.)

Prius templum. Seníusergo eft, quem

"

198

LIBRI:/L

ESDR E

x Et dixit eis Zorobabel, & Jofue, & reliqui principes

W. $ Rem

patrum Iífrael non eft vobis, & nobis ut cedificemus domum

] um de f

Deo noftro, fed nos ipfi foli zedificabimus Domino De

»

s. Reum

O 1—10"

Ítro , ficut preecepit nobis Cyrus rex Perfarum.-

eorum, Di

4. Fattum eft igitur, ut populus terree impediret mänus'po«-

*

I OME

puli Judae , & turbaret eos in zedificando.

Io. Etca

5. Conduxerunt autem adverfus eos confiliatores, ut de

& ploriofa:

ftruerent confilium eorum omnibus diebus Cyri regis Perfa-

jn reliquis t

rum, & ufque ad regnum Darii regis Perfarum.

1. (Hoc

6. In regno autem Affueri, in principio regni ejus, fcri-

Artaxerxi t

pferunt accufationem adverfus habitatores Juda, & Jerufalem.

-

tem dicunt.

7. Et in diebus Artaxerxis fcripfit Befelam Mithridates, &

12. Notu

"Thabeel, & reliqui, qui erant in corifilio eorum, ad Artaxer-

-

f05, Vener

"-

xem regem Perfarum: epiítola autem accufationis fcripta erat

quam edif

Syriace; & legebatur fermone Syro.

g.Reum

Dentes,

Fuit | hic filius Sennacherib ultimus

?. Nunc

LXX. habent: coz v/;;lt;mte's 4d diffpan.

Affyriorum Princeps.V. 4. Reg.19.37.

dum con(linss ipforum. — Le diebus Cyrs

erit, & n

44 diebus Afor Haddan. ) Cujus fit

Regis Perfarum vogarumt eutm Satrapas ,

Q'uos reddit

mentio 4. Reg. 19. 57.

inquit Jofepbuslib. 11. càp. a. «£ eos,

VOniet.

Qui adduxit mos buc. ) Paulo poft

quibus commendata erat bac edrfícalio ^

captivitatem decem tribuum, cum leo-

j'"d«os ippedirezr.

Jili vero pecuniis

V. Nosa

& quia lefí

nes novos incolas perimerent 4. R eg.

"

eHam corrupri vendideruat. Cutbais fam

17-2&.

eirca demandatum. officium ceffrutiomem s

Düntiavin

3. Non eff nobis, E volzs.) In hac

& meghgentiam Cyro mefciente, MIpote

dificatione nihil vobifcum commu-

dz.'/?mäïo ip alia ntgotia.

1j. Ut re

ne habemus, aut habere volumus.

6. lz Regmo autem Affuers. )

Camby-

—"'——..—-

Soli edificabimus.) Nonadmittuntur

fis , qui Cyro patri fucceffit.

; Hune

,

in communionem operis, quia non

I ttn)

f

l

lm [27,

autem patronymicum , feu pentili-

P rdini f

fincere agebant, fed fraudulenter hoc

tium Alílueri nomen honolris ergo tri«

confilium inierant, ut poftea vel tem-

buitur, quod ipfum nomen & mari-

[ Cüpfinis

plum fibi vendicarent, vel eo facrifi-

to Efther

8- Bff.-"f etn, !

culos fuos cum cultu idolorum fuo-

attributum

ägius PéÍ[t hzc tempora

Qomen offcr:

ID copci)

rum introducerent: itaque abillisnon

7. dn diebus Arh:xerxi:.) Eft idem

RE

fecus ac ab apertis hoftibus cavendum

Cambyfes, cujus mentio £a&a eft fu-

18 Mayi f

"m [

cenfuerunt Ifraelita.

periore verficulo. Etfi enim hocvi-

At , o

Bretatur

"Sieut pracepit mobis Cyrus.) Ut enim

detur ambiguum,tamen ex tertio E(drze

Mf

habemus cap. r. num. 3, dixerat R ex in

Cap. ». num. 16. & LXX. Sixti eo-

Hf Y

editto: Qui eff im volzs de unrverfo po-

dem in loco ( quitamenintextu Grz-

pulo ejut, Efc. - IYtaque populo Ifraeli-

co eft lib. r. cap. 2. ) id declaraturs

404

lo Hd&!fqr

tico edificandi templi cura demanda-

qu& enim hic dicuntur fcripta ad Af-

ta eft, non autem aliis,

fuerum , ibi leguntur ad Artaxerxem

4ht

Aity, Y

4. Populus terra. ) Samaritant.

data. lmo in aliquibus codicibus ita

12 Ag

$. Ceondauxerunt .

It

confeliarios. )

fcriptum eft hujus capitis verficulo fex-

Omn'bhs B

Convocarunt confiliarios, eosque pe-

to; I» reguo autcm Affueri , spfe ef dire

QUDts t

ün

cunia , & muneribus fibi conciliarunt.

texeraef.

^

£,

Fj

^

1l DT

tibi

LR

CAPUT IV.

106

| principes

$. Reum Beelteem , & Samfai fcriba, fcripferunt epiftolam

us domum

unam de Terufalem Artaxerxi regi hujufcemodi :

0 Deo Do-

9. Reum Beelteem, & Samfai fcriba, & reliqui confiliatores

eorum, Dinsi, & Apharfatachei , Terphalet, Apharízi,

anus po-

Erchusi, Babylonii, Sufanechei, Dieviy & /Elamitz,

Io. Etcseterl degentibus, quas tranftulit Afenaphar magnus,,

'es, ut de-

& gloriofus, & habitare easfecit in civitatibus Samarie , &

'egis Pertae

in reliquis rezionibus trans flumen in pace.

e

*

Irt. (Hoc eft exemplar epiftolae, quam mi

fertint ad eum )

.ejus, fcri-

Artaxerxi regi, fervi tui, viri qui funt trans fluvium , falu-

Jerufilem,

tem dicunt.

widates, &

12. Notum fit regi

, quia ïude&i, qui afcenderunt a te ad

d Artaxet-

nos, venerunt in Jerufalem civitatem rebellem, & peffimam,

fcripta erat

quam cedificant, extruentes muros ejus, & parietes compo-

g. heum

nentes.

at

13. Nunc igitur notum fit regi, quia fi civitas illa aedificata

stes ad diffute

fuerit, & muri ejus inftaurati, tributum , & vectigal, & an-

jy dids Ó

nuos redditus non dabunt, & ufq

-

euim Sattapat y

A

ue ad reges hæc noxa per-

. 2, 8f 05

veniet,

huc adiftalit y

14. Nos autem memores falis, quod ín palatio comedimus,

j va ;&emmi;

& q

at Qubut /iMW

uia lzefiones regis videre nefas ducimus? idcirco mifimus,

n c f

& nuntiavimus regi,

, & in-

füentey pl

1j. Ut recenfeas in libris hiftoriarum patrum tuorum

Venies

itri.) Camb)' 1

oefit, Hunc

In confilio eorum.) ln Ylebreo (-X:R,'"

telhkgi id, quod in capita datur, vedi-

, f ratile

£5 reliqui foei €jtf15-: LXX Vero , 6 re-

galis, quod propter merces , reddi-

yoris erpo iTl

Biquis confervis.

tus, quod de agris.

g. Bee/teem, ) Qu& vox videtur effe

Ufzue ad Reges bac noxa perveniet ) e-

ymon & mate

| [ac fempors

nomen oflcii; fignificat enim Prefe-

giis redditibus, & rationibus damnum

um concil:, vel Prefeclum rationis,

afferet.

grum

feu Magiffrum fapientie , ut ex Lyrano

14. Memores [4lis.) INonobli

Vti, nos

73

at Em. Sa.

Arias Montanus inter-

1o 102 €

f f

educatos effe in regia apud te, a quo

etiam multis ornati fumus beneficiis.

( enim DocY-

pretatur peffefforeze faporis, vel guffws,

Vel rai£onis , vel eloqui? , & virinome

Vide Martinum Delrio tom. r. ada-

atetiobllt

;

giali 215.

YX, u «*

proprium effe exiftimat,

n intett

y6rt

10. Habitare eas fecit im erviratibus

Is. H;f

oriarum patrum tuoritm.) In-

yd dechratun

Samaris.) Ut narratur 4. Reg. 17. 24.

teligit Cyrum, Darium Medum,

w Trans f'umen. ] ntelliguntEuphratem.

Altyagem.

D

fripta 10 2*

lz Commzentarits.

) Etiam aliorum

4 At

12. 4 :e 4d nos.) Ab illis videlicet

$ cOdECibus ]

regionibus Babylonis, & Perfidis, in

Regum Affyriorum , ut Salmanafaris,

quibus tu nunc imperas.

& Senacheribi, & Chaldeorum , ut

svefaio

I3. Tributum , vettigal ; £$ A»mmuos

Babylonii Nabuchodonoforis ,

qui

gi, D

redditas. ) Tl'ributi nomine videtur in-

€os toties rebelles expertus eft.

209

LIBRII ESDRZJ

venies fcriptum in commentariis : & fcies, quoniam urbs illa;

&-bella

i

urbs rebellis eft, & nocens regibus, & provinciis ,

concitantur in ea 'ex diebus anthms

quam ob rem & civitas

Anti, €

ipía deftructa ett.

fnfm

16. Nuntiamus nos regi, quoniam fi civitas illa aedificata

fuerit, & muri ipfius inftaurati, poffelfionem trans Huwum

non habebis.

1. Dhoph

hus ,

17. Verbum mifit rex ad Reum Beelteem, & Semfai fcrí-

bam, & ad reliquos, qui erant in confilio eorum habitatores

& Jeruale

Samarlæ, & cseteris trans fluvium, falutem dicens, & pacem. -

?. Tunc

18. Accufatio, quam mififti ad nos, man 1fefce le&ta eft

filius Jofed

coram me,

falem, &

19. Et a me prezeceptum eft: & recenfuerunt invenerunt-

3. In ipl

que , quomam civitas illa a diebus antiquis adverfum reges

Ux trans ]

rebellat, & feditiones, & pralia concitantur in ea:

ue dixent

20. Nam & reges fortiffimi fuerunt in Jerufalem, qui & do-

&ificareti

minati íunt omni regioni, quae trans fluvium eft :

trlbutum

&Adq

quoque, & vettigal ,

& redditus accipiebant.

suttorum 2

