ftanter cun&a fuüccederent profpere.

De Uxon

feparando.

H

4l

l

N

CAPUT XIV.

47

em Car-

4. * Accepit qubque David alias uxores in Jerufalem : ge- 2Reg-

omini Dei

'

nuitque filios, & filias.

S»- i 31"

ojus,

. Et heec nomina eorum, qui nati funt ei in Jerufalem;

as

Wum, de

Samua, & Sobad, Nathan , & Salomon,

Xlauftrum,

-

s. Jebahar, & Elifua, & Eliphalet,

jram Deo

6. Nogaquoque, & Napheg , & Japhia,

&tymp-

7. Elifama, & Baaliada, & Eliphalet.

$. * Audientes autem Philifthiim, €o quod unctus effet Da- :Reg.

endit 0za

vid in regem fuper univerfum Iírael, aícenderunt omnes, ut $- 17-

/jens pat-

quaererent eum : quod cum auditffet David, egreffus eft obviam

€is.

jfft eum,

- Porro Philifthiim venientes, diffufi funt in valle Raphaim.

ofino,

1o. Confuluitque David Dominum, dicens: Si aícendam ad

Dominus

Philifthaeos, & fi trades eos in manu mea?

Et dixit ea Do-

e in pra

minus: Afcende, & tradam eos in manu tua.

1r. Cumque illi afcendiffent in Baalpherafim , percuffit eos

;0do pof-

ibi David, & dixit: Divifit Deus inimicos meus per manum

meam , ficut dividuntur aquae ; & idcirco vocatum eft nomen

illius loci Baalpherafim.

.

vethzel.

.12. Dereliqueruntque 1

bi deos fuos, quos David jufïït-&xuri.

yus meti

.13. Alia etiam vice Philifthiim irruerunt, & diffufi funt in

que l*

valle,

14. Confuluitque rurfum David Deum: & dixit ei Deus:

Non afcendas poft eos, recede ab eis, & venies contra illos ex

adverío pyrorum.

i

1$. Cumque au

dieris fonitum gradientis in cacumine pyro-

T

rum,tunc egredierisad bellum. Egreffus eft enim Deus ante

te, ut percutiat caftra Philifthiim.

ti

gna

16. Fecit ergo David ficut praeceperat ei Deus, & percuffit

u ædl&'

caftra Philifthinorum, de Gabaon usque Gazera.

17. Divulgatumque eft nomen David in univerfis regioni-

Jormints -

bus, & Dominus dedit pavorem ejus /fuper omnes gentes.

m fpet

/

)

"AC

. Hiáno

CAPUT

, p *

: Domino

3. afecepit quoque Daroid alias uxorts.)

$. 4udientes 4utem PAilifibiigm $0. )

| fibi 0*

De uxoribus, & filis David vide di- Hec ufque ad finem capitis repete ex

&a hoc lib. cap. 3, num. 9.

2. Reg. $- 17. ubi ea explicavimus.

mfPefc'

49

LTBR"I:L PARALIFOMENXON

$3

CAPUT XV.

nos Dor

Deducitur magno cum apparatu arca Dei in SFerufalem, comitante

u. À

Tent a

emni lfrael, [acerdotibus vero, ac Levitis , juxta [ua officia mi-

siftrantibus : €?. Micbol. defpicit Davvid coram arca faltantem,

I^ E

fes juxta

indultum f10la by[Jina , € ephod lineo.

16. T

de fratr

T. 4

Ecit quoque fibi domos in civitate David: & ædiücayit

locum arcee Dei, tetenditque ei tabernaculum.

licet, &

3. 'Tunc dixit David: Illicitum eft, ut a quocumque porte-

tltiae,

tur arca Dei nifi a Levitis, quos elegit Dominus ad portandum

v

eam, & ad miniftrandum fibi usque 1n &eternum.

fratribu:

/4. Congregavitque univerfum Ifrael in Terufalem; ut affer-

fratriby

retur arca Dei in locum fuum, quem przeparaverat €i.

i

. Nec non & filios Aaron, & Levitas.

tiam, (

;. De filiis Caath, Uriel princeps fuit, & fratres ejus du-

i

Banzj

centi viginti.

f

-.6. Dbe filiis Merar

i N

niam, &

1, Afala prinbeps, & fratres ejus ,d'uce»nt.i

viginti.

, .

murm trin

9 436

filiis Gerfom , Jöel princeps, & fratres ejus centum

triginta.

in Sion a

fu petteri

$. De

filiis Elifaphan, Semejaä princeps; & fratres ejus du-

S'&ia [

centi.

mir um ri

j De filiis

Hebron,EIiel princeps, & fratres ejus o&toginta.

familiis Yt

1o. De filiis Oziel, Abinadab princeps , & fratres ejus cen-

locendum

t prac

tum duodecim.

Irets » l£

ir. Vocavitque David Sadoc, & Abiathar Sacerdotes,

&

ptà at t

Levitas , Uriel, Afajam , Joel; S

emejam, Eliel, & Aminadab.

. Perafi

—1i2. Et dixit ad eos: Vos, qui eftis principes familiarum

Ms atque

Leviticarum, fan&tificamini cum fratribus ve(tris, & afferte

i Nj 4

eft.:

Tüm

arcam Domini Dei Ifrael ad ïqcum , qui ei praeparatus

l4 $ay,

"

157 Ne

^Uifg, ) |

Ecit fibi Domos. ) Domum regiarn,

lex perpetua'eft a Deo conítituta, quam

un, f Q

1. P

& domum , five tabernacuium,

juffi fumus perpetuo fcrvare.

12. Santlif/camini.) Parate vos San-

Vique pro.

in quo arcam collocaret.

Tetenditque ei t. oernaculum. ) Intra ip-

&e, ut puri fitis ab omni legali im-

M. Qp

fam arcem Sion , in qua Regiam ex-

munditia.

i muücis

truxerat.

Cuan fratribus veffris.) Vos, & re-

Nji;.

liqui Levite contribules veftri.

P hydfi&]

?. Nifi 4 Levstis.

') Íta enim przci-

pituz INum. 4. num. $. & 15. eratque

Afferte/ arcam. Domini. ) E.tote pa-

munus Caathitarum.

L

rati ad eam ferendam, * idque hume-

fUf quo

ris veftris, non plaufiro.

nun;

lï"tm

üjque im ateruum. ) '»Quaü dicat: hzec

iil,

u

CAPUT )W

49

15. *Newuta principiö,. quia non eratis

praefentes, percuffit * Sup.

nos Dominus ; fic & nunc fiat illicitum q

MTTA

/

uid nqbis agentibus, 13.10.

14. Sanétificati funt ergo Sacerdotes,

& Levitae, ut porta-

tjjcia -

rent arcam Domini Dei Ifrael.

4

ilanian,

15. * Et tulerunt filii Levi arcam

Dei, ficut praece

fes juxta verbum Domiri

S

perat Moy- Num.

16. Dixit

; humeris fuis, in veétibu

4-1$»

edifieait

que David principibus Levitarum, ut conftituerent

de fratri

,

bus fuis cantores in organis muficorum , nablis vide-

licet; & ]

Ue porte-

titiae.

yris, & cymbalis, ut refonaret in excelfis fonitus lae-

ortandum

17. Conftitueruntque Levitas: Hemam fil

ium Joel, & de

fratribus ejus, Afaph filium Barachis: 'de fil

lis vero Merari :

,utafer-

fratribus eorum , Etham filium Cafaiae.

el,

18. Et cum eis fratres eorum : In fecundo

ordine, Zacha-

ejus du

riam, & Ben, & Jaziel, & Semiramoth, & Jah

iel; & Ani, Eliab,

& Banajam, & Maafiam , & Mathathiam, &

Eliphalu, & Mace-

; ducenti

niam, & Obededom, & Jehiel , janitores.

I9. Porro

13. Ut a principio.) Cum em pri-

: centufm

mum transferre ceepimus, nec tamen

videtur, quod ab Italis dicitur Corna-

in Sion adducere aufi fumus Oza ca-

mu[a, &nftar habent utr

is pleni.

Lyris.) Hebr.

11532 ebinnorot , or-

fu perterriti.

ganis , ut verti

[ di-

Quia mom eratis prefentes.) VcS ni-

2. aut citharis.

t Vulgatus Pfal. 136.

mirum principes familiarum , qui in

Cymbalis,

) Hebr. E»nbxn merfi.

(lopinta

familiis veftris fcientia ad dirigendum,

t2im, tintin

nabulis , crepitaculis ; nam

docendumque juniores, && au&orita-

ejus cen

te ad pracipiendum polletis , ut impe-

29u Hl

cat.

; tinnire aliquando figni-

loteS- &

diretis , ne deli&um aliquod in fufce-

Re/onarer im ekceg(is fonitus Iæti:iæ.)/ Ex

pta arce translatione admitteretur.

Hebr. Pagninus vertit: 444jr: f^cien-

q1n202

Percufft. nos Dominus. ) Oza repenti-

tes exaltando vocem im Letztia.

na, atque improvifa morte füblato.

m]]ïdfdm

17.- Conft

tseruntque Levitas.) Qui fci-

v affer

(g

Nobis agentibus.) Per juris ignoran-

licet cantores effent.

tiam.

Hemam füium Jocl.) Princeps Bic

$ el

I4. SanGifcati funt ergo Sacerdotes , &5

e

fuit Cantorum in familia Caathitarum.

p

Levite. ) Nimirum in diem fequen-

Vide di&ta lüpra cap. €. num. 39.

tem , fi qui forte immunditiam ali-

De fratribus ejus.) Levitis.

n quim

quam contraxerant , qua ad vefperam

ufque produceretur.

A[2p^. ) Qui fuit Princeps Canto-

rum in familia Gerfonitarum.

tis muficis.

16. Organis mu[icorun.) Infirumen-

Etban.) Qui fuit Princeps Canto-

]egïdi ift-

rum in familia Merari.

Nablis. ) 533 nebelutrem , lagenam,

ig. d4n fecundo ordz'ne.) Cantores in-

y, ET

aut hydriam fignificat. Hinc transla-

firi.

feriores; nam , qui pr£cedenti verfi-

tum'n'omen ad muficum inürumen-

culo numerati funt, Cantorum Prin-

;ftot p*

tum , quod interpretes nunc P//terzum

cipes erant.

nunc Jram transferunt , illudque etIe

Jenitores.) Mel prius erant janito-

B. c:mszom. .Mma'fb. Tor;. II

LIBRIIL PARALIPOMENON

5o

p

19. Porro cantores, Heman, Afaph, & Ethan in cymbalis

saeneis concrepantes.

acharia

Coram af

20. Zacharias autem , & Oziel, & Semiramoth, & Jahiel, &

ag

Ani,.& Eliab , & Maafias, & Banajas, in nablis arcana canta-

jerunt ad

bant.

o1. Porro Mathathias, & Eliphalu, & Macenias, & Obededom,

edom, ci

& Jehiel, & Ozaziu, in citharis pro o&tava canebant epinicion.

26. Cu

feederis ]

22. Chonenias autem princeps Levitarum prophetiee pree-

rat, ad praecinendam melodiam : erat quippe valde fapiens.

a. E

23. Et Barachias, & Elcana, janitores arcae.

24. Porro

Ceps pro

n

*

erat eph

res, vel nunc conflituti funt, —Vide

& 45. ceciniffe, & ex eisaliquos, quo-

28. U

infra num. 23.

rum epigraphe eft pro oc*zvz.

19. Cymbalis.) Vide dicta num. 16.

al. Pro oflawa canebant epinicion. ) In

in jubilo

Hebr. eft ry» w ipy bal ba[cemt-

& cithn

2o. Nabli.) Vide di&a num. 16.

"ircana cantabant, ) Hebr. cft 11"1735]]

»itb, quod etiam vertere poffis, fuper

39 Qu

Oy b«l balamot , quod verti potelt,

oífava.

Hebrzi, & Chald. interpretes

muficum inflrumentum putant oóto

Vitàtem [

pro occultis, ut eft in titulis Pfalm. g.

chordarum.

Huic fententie favent

yidit "

& 43.

Hebraorum aliqui dicunt ge-

nus carminis fuiffe, cujusinitium fue-

LXX. qui non femel in Pfalmis, ubi

m Cotde

rit, Prooccultzs, ad cujus fimilitudinem,

numerum aliquem abfolute legimus ,

& de cantu , aut fono fermo eft, in-

rythmum,& canendi modum illiPfalmi

compofiti fint.

Aliü volunt Hzlazmot

ftrumentum ejus numeri chordarum

genus quoddam eíTe mufici inftrumen-

intellexerunt , coriís de fuo adje&tis,

ti, quam fententiam hic ampleditur

ut Pfalm. 32. 2. cum in Hebr.

10

Chnfii

Confiiemini Domino im citbara , im p[al-

Eman. Sa. Alii putant Pro occu/tis ,

puul

idem eífe ac Pro wirginilaus ; eadem

terio decem p[allite illi ; ipfi adjecerunt ,

enim vox Hebraica utrumque fignifi-

chordarum. Pfalmo etiam 91. 4. Hebr.

habet : 44 amszenztiandum mane mzjärz-

cat & occulta , & virgines, qua oc-

cordiam tuam , €$9 veritatem tuam per na-

culte domi a parentibus haberi folent.

Itaque Pfalmus , & canticum pro oc-

Gem , im decem , im p[alterio , itidem

eultis idem erit, ac Pfalmus ex eorum

chordas adjecerunt , z Decacbordo p[at-

A

ter;o . quod etiam in Pfalm. 145. 9. ab

enere, & eo modo compofitus , quo

ifdem fervatum eft.

holocam

olent componi cantiones , & epinicia,

qua a virginibus cantari folebant, ut

Epinieion. ) L&etum carmen, quale

ex pluribus Scripturz locis difcimus,

in vidoria cani folet.

——

quas Píalmus 67. 26. juvenculas tym-

2. Prophetia praerat..) Canentibus

Tb -Se]

paniftrias vocat.

Verti etiam po-

Dei laudes przfe&us erat , illud mu-

teambulon.

teft 8355y 5y Prspofiti virginum,

nus exercendo, quod italice dicimus

titores -

fcilicet chorum celebrantium. — Tan-

Maeflo di capella , cujus officium eft,

muficas cantiones artificiofe compo-

lii &ran|

dem apte ad- Vulgatam noftram edi-

lCulo feqw

tionem dici potelt , arcana cantaffe,

nere, & curare, ut mufici concinne,

alii dm

nimirum admirabilia Dei opera, quz

& modulate canant.

23. Janitores ar€s. ) Scilicet ubi col-

260 Cum

captum noftrum fuperant, aut certe

Fortaffe etiam in via

*.) Sent

eos Píalmos, qui pre occultzs infcri-

locata fuiffet.

] m,a 1

buntur, aut pro arcanis, ut funt Pf. 9.

curabant , ne quifquam prope gccede—

*

Atlite ]

N

4€ A PUT XV. & XVI.

$I

1 Cymbalis

24. Porro Sebenias, & Jofaphat, & Nathanael, & Amafai, &

Zacharias, & Banajas, & Eliezer facerdotes clangebant tubis

Jihiel; &

coram arca Dei , & Obededom, & Jehias erant janitores arcae.

a]a Canta-

25. * Igitur David, & omnes majores natu Ifrael, & tribuni2Reg.

»12e

ierunt ad deportandam arcam foederis Domini de domo Obed-

bededom,

edom, cum lsetitia.

-

epinicion.

26. Cumque adjuviffet Deus Levitas, qui por

'iäbanf «arcram

tige prove-

foederis Domini, immolabantur feptem tauri, & feptem arietes.

fapiens,

27. Porro David erat indutus ftola byffina , & univerfi Le-

vitae, qui portabant arcam, cantoresque, & Chonenias prin-

2 POIQ

ceps prophetiae inter cantores: David autem etiam indutus

erat ephod lineo.

iqu05, quo-

Ul

28. Univerfusque Ifrael deducebant arcam foederis Domini

sinicim. ) In

in jubilo, & fonitu buccine, & tubis, & cymbalis, & nablis,

jal hujeri-

-

& citharis concrepantes.

pofí, fipr

29. Cumque perveniffet arca foederis Domini usque ad ci-

, interpretes

utint 080

vitatem David, Michol filia Saul profpiciens per feneftram ,

pie fvett

vidit regem David faltantem, atque ludentem, & defpexit eum

Yfilmis, ubi

m corde fuo,

ig fegimus ,

no et, 11

CAPUT XVI.

chordarum

io adjedis,

Hebr. Jit:

ConfHituta arca in tabernaculo federis , oblatisque vuictimis , €

u i p

populo a David benedi&lo , ordinantur aria Levitarum

adjecerunt»

minifleria coram arca , interpofito cantico

i OP

s nijt L

divine laudis.

quam r

Ttulerunt igitur arcam Dei, & conftituerunt eam in me- :Reg.

r

; itidem

I.-A

acpirdt p

dio tabernaculi, quod tetenderat ei David :

.& obtulerunt6"7'

p 149*

Deo.

þolocaufta, & pacifica coram

G 35

2. Cum-

d quale

r.etI :- Sic Mediolani magiflratuum an-

fubeundo, Deo id agente, ut clare

Canentibus

illud i

teambulones, quiturbam fübmovent,

cognofcerent gratiam iibi effe hancar-

Janitores appellntur ; Z/cerz, vel Per.

ca geftationem,

?ice dicimus

tieri: erant & alii duo , déquibus ver-

27. Porro David, tfc.) Hgc ufque

foum

ficulo fequenti. FortaíTe przibant duo,

ad finem capitis explicata funt 2. Reg.

& alii duo arcam. pone fequebantur.

6. a num. 13. & deinceps..

: concintty

26. Cumque adjwvoiffet Deus Levitas ;

t£c. ) Sententia eft, Leevitas in feren-

I Tiselerunt , £. ) Horum expli-

gb

yt

da arca a principio fenfiffe mirabili fe

i cationem habes 2. Reg. 6.à

m 1

num. 17. & deinceps.

de-

alacritate peþfufos in facro illo onere

^

5

"

LIBRI.:L PARALIPOMENON

Dx

2. Cumque compleffet David offerens holocaufta, & paci-

fica, benedixit populo in nomine Domini.

áus vel

3. Et divifit univerfis per üngulos, a Vviro usque ad mulie-

9111

rem, tortam panis, & partem afíae carnis bubulae, & frixam

0. K

oleo fimilam.

yhurg alt

4. Conftituitque coram arcam Domml de Levitis, qui mini-

Z N0

ftrarent, & recordarentur operum ejus, & glorificarent, atque

p eis t

laudarent Dominum Deum Ifrael ,

q. *

$. Afaph principem ; & fecundum ejus Zachariam : Porro

lite mali

Jahiel, & Semiramoth, & Jehiel, & Mathathiam , & Eliab, &

2* C

Banajam, & Obededom Jehiel fuper organa pfal&teru, & ly-

falutare

ras:

Afaph autem , ut cymbalis perfonaret.

4 N

6. Banajam Ve1o, & Jaziel facerdotes, canere tuba, jugiter

iabil

coram arca foederis Domini.

U

7. In illo die fecit David principem ad conütendum Domi-

lis fuper

n0, Afaph, & fratres ejus.

56. 0

* Pfal.

8 * Confitemini Domino, & invocate nomen ejus: notas

coelos fe

104.1. facite in populis adinventiones ejus.

Ifaie

27 (

12. 4-

9. Cantate ei, & pfíallite ei: & narrate omnia mirabilia ejus.

dium n

ro. Lauda:e nomen fan&tum ejus : lætetm cor quærentlum

08 À

Dominum.

gloram.

Ir. Qusrite Dominum, & virtutém ejus :

quaerite faciem

. D

ejus femper.

Venite m

12. Recordamini mirabilium ejus, quae fecit : ngorum il-

o C

lius, & judiciorum oris ejus.

dwit or

13 Semen Ifrael fervi ejus, filii Jacob ele&i ejus.

3.L

14. Ipfe Dominus Deus nof'ter in univerfa terra Judicia ejus,

Domim

. 15. Recordamini in femplternum pacti eJus fermonis, quem

$.

preecepit in mille generationes.

qu& in

I6. Quem pepigit cum Abraham : & juramenti illius cum

Tfaac.

» 1

Judicar

17. Et conftituit illud Jacob in praeceptum : & Ifrael in pa-

MC

&um fempiternum,

18. chenS'

Dum-m

51

A. Recordarentay operum ejus. ) Wjjus

Super organa Pfaltcrtl ) Ex Hebr.

Opera memorarent , & celebrarent

cum Vatabl. verti poteft, Cv inffzu-

ts &

Vatabl. vertit, ad sarrandum.

mentis mablorum.

Quid nablum fit,

Vl

lira, aut cymbalum. vide cap. fupe-

Y.0

$- Secundum ejus. ) Secundum ab eo

riori num. 16.

fortaffe vicarium ejus fi gmficat

In

g. Confitemin: Domtno.) Commodius

Qu

Græco eft. Seur-;ps:-uwv æurw

-Vide

fuo loco, explicatur hic Pfalmus cum'

infra cap. 28. z. Par. num. 7.

reliquis.

n

"—

N

C AGPULDUISEVI

53

^ & pici

18. Dicens: Tibi dabo terram Chanaan : fumculu*n- haere-

ditatis veflrae.

ad mulie

19. Cum effent pauci numero , parvi & coloni ejus

& frimm

20. Et tranfierunt de gente in gentem, & de regno ad po-

pulum alterum.

qui mini«

or. Non dimifit quemquam calummam eos , fed increpavit

eni, atque

pro eis reges.

! Porro

* Nolite tangere chnftos meos: & in prophetis meis no- * Pfat.

ilte mahgnarl.

I04.1j

Elinb, &

25. * Cantate Domino omnis terra:annuntiate ex die in diem * P.

i & ly

falutare ejus.

L]

9$:1:

24. Narrate in gentibus gloriam ejus: in cun&tis populis

JUb

mirabilia ejus.

, 25. Quia magnus Dominus, & Iaudablhs nimis: & horribi-

t Dom!

lis fuper omnes deos.

26. Omnes enim dii populomm, 1dola Dominus autenm

$: notas

coelos fecit.

27. Confeffio, & magmflcentxa coram eo : fortitudo, & gau-

|ia ejus

dium in loco ejus.

Tentium

28. Afferte Domino familie populorum, afferte Domino

gloriam, & imperium.

: faciem

29. Date Domino gloriam nomini ejus, levate facrificium, &

venite in confpe&tu ejus: & adorate Dominum in decore fanéto.

rum il

3o. Commoveatur a facie ejus omnis terra : ipfe enim fun-

davit orbem immobilem.

h

31. Leetentur coeli, & exultet terra : & dicant in nationibus,

ja 6jtS

Dominus regnavit.

5 quem

32. 'Tonet mare, & plenitudo ejus: exultent agri, & omma,

quz in eis funt,

js cum

-33. Tunc laudabunt ligna faltus coram Domino : quia venit

judicare terram.

|in p

.34. Confitemini Domino, quoniam bonus: quomam in ceter-

J Cens

num mifericordia ejus.

—

35. Et dicite: Salva nos, Deus falvator nofter: & congrega

, Har

nos, & erue de gentibus, "ut confiteamur nomini fan&o tuoy

j infn-

& exultemus in carminibus tuis.

um lt,

36. Benedi&tus Dominus Deusfrael ab zeterno usque in eeter-

p fupe

num:& dlcat omnis p0pulus' &men,&hymnum (1) Domino.

lmodlus

3

37. Re-

us cum

(1) Domino. Iz edzt. Sixt. legstur

Deo.

54

LDIBRIX 'PA'RALIPOMEHJON

31 Reliquit itaque ibi coram arca fcederis Domini Afaph,

,. Tgitt

& fratres ejus, ut miniftrarent in

(ens !

confpettu arcee jugiter, per

Z Vade)

fingulos dies, & vices fuas.

38. Porro Obededom, & fratres ejus fexaginta oCto

Non adif

edom filium Idithun, & Hofa conftituit janitores.

, Mqu

-39. Sadoc autem Sacerdotem , & fratres ejus facerdotes co-

]írzd, us

ram tabernaculo Domini in excelífo, quod erat in Gabaon,

Dernaculi.

6. Man

40- Ut offerrent holocaufta Domino fuper altare holocauto-

matis jugiter, mane, & vefpere, juxta omnia , quae fcripta funt

;

uni judia

in lege Domini, quam praecepit Ifraeli.

meum, &

7 Nun

41. Et poft eum Heman, & Idithun, & reliquos ele&tos,

unumquemque vocabulo fuo ad confitendum Domino: Quo-

dicit Dom

niam in zeternum mifericordia ejus.

^

teris greg

42. Heman quoque , & Idithun canentes tuba, & quatientes

s Rf

e€ymbala, & omnia inuficorum organa , ad canendum Domino:

1nimicos.

filios autem Idithun fecit effe portarios.

Pnorum,

43. Reverfusque eft omnis populus in domum fuam: & Da-

9 Ed

vid, ut benediceret etiam domui fuae.

bitin eo.

terent eo

CAPUTOVE.

10. Ex

humilia

Cogitam'i David edificare domum Domino promittitur filius , qui

eedificat

illam fit edificaturus ; unde Davvid gratias agit , Dei erga

1. Qu

Je bonitatem extollens.

ïui:citabo

eReg. I.

Um autem habitaret David in domo fua., dixit ad Nathan

bliam t

70 Ze

prophetam: Ecce ego habito in domo cedrina : arca

n Ip

autem foederis Domini fub pellibus eft.

queim a

uo funt,

D

2. Etait Nathan ad David : Omnia; qu& in corde t

VOR

fac: Deus enim tecum eft.-

5.Igitur

attte te (

37. Aaph , & frarres ejus.) Lievitas

torum, ut di&um*e& fupra cap. 15.

. M. Ej

fcilicet , Cantores.

num. 17.

38. Janitores.) De quorum mune-

Ad confitendum Domino. ) Laudes Do-

ICmpiter

re di&um eft füpra cap. 9. num. 17.

mini muficis modis exequendo.

]

D uoniam in eternum , &c.) Hoc erat

i

L]

39. ln excelfo , quod erat in Gabaon. )

quafi intercalare carmen , quod inter

i,

Ubi erat tabernaculum a Moyfe Dei

X C

'

juffu confiru&um , cujus cura Sadoc

canendum crebro ingeminabat.

(ix

l: (

nontanquam Pontifici ( nam hoc tem-

3. üt benediceret etzam domus fu&.)i

pore hoc munere fungebaturA biathar)

viá

e dida 2, Reg. 6. 2o.

Deftan

fed tanquam in eoloco facrorum Prin-

I7. $

cipi demandata eft. Vide dicta z. Reg.

i.

Um autem babitaret, E$c.) 'Fo-

tum hoc caput explic

$. num. 17.

gtum eft

41. Heman.) Qui Princeps erat Can-

: 2. Reg. 7

u)

D

CAPUT XVIL

$Y

aph,

Ccens :

3. lgitur no&te illa fa&tus eft fermo (1) Dei ad Nathan , di-

p

4. Vade, & loq

bed-

uere David fervo meo: Hzec dicit Djominusv:

Non adificabis tu mihi domum ad habitandum.

s. Neque enim manfi in domo, ex eo tempore, quo eduxi

$ C0-

Yífrael, usque ad diem hanc: fed fui femper mutans loca ta-

)

bernaculi, & in tentorio

iuto-

6. Manens cum omni Ifrael. Numquid locutus fum faltem

funt

uni judicum Ifrael, quibus praeceperam, ut pafcerent populum

meum, & dixi: Quare non aedificaftis mihi domum cedrinam?

l05

1. Nunc itaque fic loqueris ad fervum meum David : Haec

JuO

dicit Dominus exercituum: Ego tuli té, cum in pafcuis feque-

reris gregem, ut eífes dux populi mei [frael.

Dntes

. $. Et fui tecum, quocumque perrexiiti: & interfeci omnes

n0

inimicos tuos coram te, fecique tibi nomen quafi uniüs ma-

gnorum , qui celebrantur in terra.

Di-

9. Et dedi locum populo meo Ifrael : plantabitur, & habita-

bit in eo, & ultra non commovebitur : nec filii iniquitatis at-

terent eos, ficut a principio,

ro. Ex diebus, quibus dedi judices populo meo Iírael, &

humiliavi univerfos inimicostuos. Annuntio ergo tibi, quod

(ui

cedificaturus fit tibi Dominus domum.

ir. Cumque impleveris dies tuos, ut vadas ad patres tuos,

fufcitabo femen tuum poft tej quod erit de filiis tuis : & fta-

*

"

biliam regnum ejus.

i

12. Ipfe &dificabit mihi domum, & firmabo folium ejus us-

que in aeternum.

13. Ego ero ei in patrem , & ipfe erit mihi in filum: & mi-

l,

fericordiam meam non auferam ab eo, ficut abftuli ab eo, qui

ür

ante te fuit.

lfa

14. Et ftatuam eum in domo mea, & in regno meo usque in

Q

fempiternum: & thronus ejus erit firmiffimus in perpetuum.

15. Juxta omnia verba heec, & juxta univerfam vifionem

iftam , fic locutus eft Nathan ad David.

n

u

16. Cumque veniffet rex David

,& f

ediffet coram 'Domïno,

dixit: Q

x

uis ego fum, Domine Deu's-, & quae domus mea, ut

j

preeftares mihi talia ?

deo que

17. Sed & hoc parum vifum eft in confpe&tu tuo, i

Bu

;o«cums

A

( Dei. Inp edir. Sixz. legztur ; Domini.

$6

LIBRI I..P-AR/ALIPOMENON

locutus es fuper domumfervf tui etiam in futurum :. & fecifti

3.T

me fpeCtabilem fuper omnes homines, Domine Deus.

: offert

18. Quid ultra addere poteft David , cum ita gloiificaveris

2

fervum tuum , & cognoveris eum ?

f

Tegiot

rg. Domine, propter famulum tuum , juxta cor tuum feci

usquei

omnem magnificentiam hanc, &. nota efí

magnalia.

e voluifti univerfa

m

L]

equit

20. Dom!l

ne, non eft fimilis tüi, & non eft alius Deus absque

ommn^

te, ex omnibus, quos audivimus auribus noftris.

ferr

.21. Quis enim eft alius, ut populus tuus Ifrael, genshuna in

$3

terra, ad quam perrexit Deus, ut liberaret, & faceret popu-

bert

lum fibi, & magnitudine fua, atque terroribus ejiceret natio-

duom

nes a facie ejus, quem de /Egyp:o liberarat ?

6T

22. Et pofuifti populum tuum Ifrael tibi in popülum usque

fibi t

10

in eeternum , & tu, Domine fa£tus es Deus ejus.

ad qi

25. Nunc igitur, Domine, fermo, quem locutus es famulo

i

tuo, & fuper domum ejus, confirmetur in

-

perpetuum, & fac.

fen

ficut locutus es.

a d

24. Permaneatque , & magnificetur nomen tuum usque in

pl

Ut

fempiternum , & dicatur: Dominus exercituum Deus Ifrael,

;

&n

& domus David fervi e'us permanens coram eo.

9 !

25. Tu enim, Domine Deus meus, revelafti auriculam fervi

etT

tui, ut aedificares ei domum : & idcirco invenit, fervus tuus

;

D

fiduciam, ut orct coram te.

teta

26. Nunc ergo, Domine, tu es Deus:

vum tuum tanta beneficia.

& locutus es ad«fer-;

Xpu

Il

27. Et ccepifti benedicere domul fervi tui, ut fit femper co-

vitT

ram te ; te enim, Domine, benedieente benedi&ta erit in per-

unn

petuum.

CUX P UT XVIHE

q'l

Uaf

n

gentibus impofita , a1que officiarii

Tary,

Pralia David , & tributa

n

efus.

DHH(

2Reg.

I. A&um eft autem poft haec ,. ut percuteret David Phili--

Teen

üc i.

a

4s eJus,

. fthim, & humiliaret eos, &tolleret Geth, & fili:

2. Per-

i

de manu Philifthiigm ,

hi h

Seníus eft occupaïïe Davidem urbem

A om eff autem, ;'fc.) Explicatio-

g

nem hujus capitis habes

1. R eg. 8.

Geth, qua erat un3 ex quinque prz-

pha f

Et rolleret. Getb ,. & fflzas ejus , &c. )

cipuis urbibus Philifthzorum, & cir-

f

Hoc non dicitur- capiteillo 8. z, Reg.

cumjedtas villas ?netr(opoli fubjeäasa

N

libl

CAPUT XVHIL.

37

fecif

*

2. Percuteretque Moab, & fierent Moabi tee fervi David,

&

offerentes ei munera.

CaVerIS

3. Eo tempore percuffit David ctiam Adarezer regem | Soba

fecift

regionis Hemath, quando perrexit, ut dilataret imperium fuum

usque ad flumen Fuphraten.

dverfa

4. Cepit ergo David mille quadrlgas ejus, & feptem millia

equitum, ac viginti millia virorum peditum, fubnervavitque

ibsque

omnes equos curruum , exceptis centum quadrigis, quas re-

fervavit fibi.

Ua 1f

$. Supervenit autem & Syrus Damaícenus, ut auxilium pre-

popu-

beret Adarezer regi Soba, 1ed & hujus perculïzï David viginti

Tato

duo millia virorum.

6. Et pofuit milites in Damafco, ut Syria quoque ferviret

sque

fibi, & offerret munera. Adjuvitque eum Dominus in cun&tis,

imulo

ad quae perrexerat.

7. Tulit quoque David pharetras aureas, quas habuerant

& fac

fervi Adarezer, & attulit eas in Jerufalem.

$. Nec non de 'Thebath , & Chun urbibus Adarezer 2eris

jue in

frael

plurimum , de quo fecit balomon mare eeneum, & columnasæ

& vafa s&enea.

fervi

9. Quod cum audiffet Thou rex Hemath percufï' ffe wdeh-

eet Dàvid omnem exercitum Adarezer regïs Soba,

(UUS

10. Mifit Adoram filium fuum ad regem David, ut poftula-

ret ab eo ,pacem, & congratularetur ei, quod percuff ffet, &

] fet-

expugnaffet Adarezer; adverfarius quippe erat Thou Ad arezer,

-1I. Sed & omnia vafa aurea, & argentea, & &enea confecra-

2l CO

vit David rex Domino, cum argento, & auro, quod tulerat ex

| peï

univerfis gen:ibus, tam ' de Idum:ea, & Moab, & filiis Ammon,

quam de Philifthiim, & Amalec.

42. Abifai vero filius Sarviae percuffit Edom in valle Sali-

narum., decem, & octo millia:

1

15 Et confüituit in Edom praefidium , .ut fervn*et Idumeea

David : falvavitque Dominus David in cun&hs, ad quae per-

rexerat.

Jhili-

.14. Regnavit ergo David fuper univer/um Iífrael, & facie-

JUS )

bat judicium , atque juítitiam cun&to populo fuo.

Per-

15. Porro Toab fiiius Sarvise erat fuper exercitum, & Jofa-

rbem

phat filius Ahilud a commencariis.

I

k d

16. Sadoc autem filius Achitob, & Ahimelec filius Abiathar,

facerdotes: & Sufa , fcriba.

(las

11. Ba-

Dibl, cum . Com. Menoch. Toso, IAf.

H

/

88

LIBRI.L PARALIPOMS:NON

17. Banajas quoque filius Tojadae fuper legiones Cerethi, &

g.«

cit

Phelethi: porro ülii*/Dav*id; primi ad manum regis.

tim

CADPDUT. XIX

I

Hanon rex Zhmmon , fervis David , qui ad confolandum de patris

gum.

& pe

tmorte venerant contumelia affe&lis , a David imvaditur,

IT.

ac "incilur una cum Syris auxiliaribus

fratti

n

2Reg' i.

Ccidit autem ut moreretur Naas rex filiorum Ammdxn)

YO. I«

& regnaret filius ejus pro eo.

.

L

,

qutei

C

Dj

2. Dixitque David : Faciam mifericordiam

:'um Hanon fiïio

Naas: praeftitit enim mihi pater ejus gratiam. Mifitque David

pro Q

füox

nuntios ad confolandum eum fuper morte patris fui. Qui cum

perveniflent in terram filiorum Ammon, ut confolarentur

14

Synu

Hanon,

3. Dixerunt principes filiorum Ammon ad Hanon: Tu for-

H

quoi

fitan putas, quod David honoris caufa in patrem tuum miferit,

tem

qui confolentur te: nec animadvertis, quod ut explorent, &

inveftigent, & fcrutentur terram tuam, venerint ad te fervi ejus.

1f

nun

4. lgitur Hanon pueros David decalvavit, & rafit, & prae-

cidit tunicas eorum a natibus usque ad pedes, & dimifit eos.

aute

.. $. Qui cum abiiffent, & hoc mandafient David, mifit in oc-

"

curfum eorum ( grandem enim contumeliam fuftinuerant) &

vert

TCXI

precepit, ut manerent in Jericho, donec crefceret barba eo-

rum, & tunc reverterentur.

W

&

6. Videntes autem filii Ammon, quod injuriam feciffent

fep

David, tam Hanon, quam reliquus populus, miferunt mille

phac

talenta argenti, ut conducerent fibi de Mefopotamia, & de

:

Syria Maacha, & de Soba, currus, & equi es.

los.

Sytia

7. Conduxeruntque triginta duo millia curruum, & regem

Maacha cum populo ejus.

Qui cum veniffent, caftrametati

funt e regione Medaba. Filii quoque Ammon congregati de

urbibus fuis venerunt ad bellum.

br

8. Quod cum audiffet David, mifit Joab, & omnem exer-

vcitum virorum fortium:

90 Egre m."

N

i7. Fili David prz:mi ad manum Re-

I. Ccidit autem , & c) "Totum hoc

J

gís. ) Pracipui erant , aliofque digni-

caput explicatum eft 2, R ep. 10.

tate antecedebant, quod idem figni-

2. dri giïitzz dzo mi/'l'id-curwmn).) Id eft

ficatur ^

Reg. 9. 19. cum dicitur :

militum ex equis currulibus, & ipfis cur-

Hoe

Fs antem David [acerdotes erant.

ribus pugnantium.Vidfdi&a 2.R eg.8.4.

K

4

N

CAPUT:XIX. & XX.

19

Cetethi. &

]

9. Egreffique filii Ammon, direxerunt aciem juxta portam

civitatis: reges autem, qui ad auxilium ejus venerant, fepara—

tim in agro fteterunt.

1o. Igitur Joab, intelligens bellum ex adverfo, & poft ter-

- gum contra fe fierl, elegit viros fo1t1fümos de unlverfo Iírael,

V de ftris

TA

& perrexit contra Syrum.

1r. Reliquam autem partem populi dedlt fub manu Abifai

fratris fui, & perrexerunt contra filios Ammon.

| Àmmon

I2. Dixitque :

Si vicerit me Syrus , auxilio eris mihi :

S1

autem fuperaverint te filii Ammon , ero tibi in praefidium.

anon filio

13. Confortare, & agamus thter pro populo noftro, &

ue Day W

pro urbibus Dei "noftri : Dominus autem, quod in confpe&tu

fuo bonum eft, faciet.

Qu cum

(olarentur

I4. Perrex1t ergo Joab, & populus, qui cum eo erat, contra

yrum ad preelium: & fugavit eos.

: To for

15. Porro filii Ammon videntes, quod fugiffet Syrus, ipfi

y miferit

quoque fugerunt Abifai fratrem ejus, & ingreffi funt, c:1v1ta-

lorent. &

em ;

reverfusque eft etiam Joab in Jerufalem.

ferv] enis

16. Videns autem Syrus, quod cecidiffet coram Ifrael, mlfit

& pr&

nuntios, & adduxit Syrum, qui erat trans fluvium : Sophach

autem princeps militiae Adareze1 , erat dux eorum.

fit &05

ifit in 0C

7. Quod cum annuntiatum effet David, congregavit uni-

verfum Ifrael, & tranfivit Jordanem, 1rru1*que in eos, & di-

ernt) &

rexit ex adverfo aciem, illis contra pugnantibus.

barba eo

I8. Fugit au*em Syrug Ifrael :

& interfecit David de Syms

feptem millia currüum , & quadraginta millia peditum, & So-

feciffent

]le

phach exerci.us prmcxpem

&

19. Videntes autem fervi Adarezer fe ab Ifrael effe fupera-

tos. transfugerunt ad David & fervierunt ei : nohntque ultra

& reffem

Syrla auxihum præbere filiis Ammon.

C APORES XX

rgmemü

—

ecati 0

Bellcz a David pro[pere a&ta adver[um zimmonitas ac Pbiliflbaos,

öJ in bis occiditur gigas fenos babens digitos , boc g/l

M exe

Egre

fimul 24.

/

A&um eft autem poft anni circulum, eo tempore, quo ^Reg

10- 7.

otum hoc

folent reges ad bella procedere congregav:t Joab exer-

&

Re .I0e

citum,

deü

Hoc etiam caput explicatüm ett 2

F

zi

um efü autem , Efa ). Vide s.

Reg. Itaque fatis eritindicareloca.

Reg 11. L &c 12. 26.

.Reg84

6o

LIBRILPARALIPOMENON

citum, & robur militize, & vaftavit terram filiorum Ammon:

! Ref;

perrexitque, & obfedit Rabba: porro David manebat in Jeru-

entuplud

falem , quando Toab percuifit Rabba, & deftruxit eam.

y fant^t

2. Tulit autem David coronam Melchom de capite ejus, &

feputettr

invenit in ea auri pondo talentum , & pretiofiffimas gemmas,

4 Sed 1

fecit

& circut

que fibi inde diadema, mam;bias quoque urbis plurimas

tulit :

3. Populum autem , qui erat in ea, eduxit: & fecit fuper eos

inventus €

tribulas, & trahas, & ferrata carpenta tranfire, ita ut diffeca-

millia vito

rentur, & contererentur : fic fecit David cunctis urbibus filio-

genta fept

-

6, Num.

rum Aimon: & reverfus eft cum omni populo fuo in Jeru-

falem.

Yitus exeq

sReg.

4. *Poft hzc initum eft bellum in Gazer adverfum Philift-

E

*?1:15- hgeos : in quo percuffit Sobochai Hufathites, Saphai de genere

i

$. Di

Raphaim , & humiliavit eos.-

:

obfecro, :

P

