IUdïce r

peccato

bam, & quae dicebatis , mente vol-

fierunt loqui, non funt locuti tran-

ebam

fit a fecunda ad tertiam . perfonam;

13. :Ne forte a'zcatls ) Sententia eft,

loquitur enim de amicis iifdem , qui

27 ]W J

excufare vos non pote[hs » quod ]ob

hactenus contra Job difputaverant.

;prteb t

) 300*

amplius non urgeatis, cum caufa ve-

17. Refpondebo. ) Lióquar , drfferam,

ftra bona fit.

- eum Jobo difputabo.

ïob

Izvenimus [apientiam.) Sapientem

1g.,P/enus fum emim férmenilus.

rationem , qua Jobum confutaremus ,

Multa. menti occurrunt argumenta

zïandw'

&. convinceremus.

& rationes.

ffit.

Itaque non eft,

& la

quod loquaris, jam fatis a nobis. de

Coarílat me /þzr:!m uteri mei. ) Quæ

hoc argumento difputátum eft.

mente concepi , erumpere gefliunt, &

Deis projecit eum , snom bomo.) Deus

pe&us urgent, dum fibi exitum in mo-

) Sphï*'

1f 3 qu

propter peccata illum percuffit. Non

rem venti vehementls apeure covantur

N

n i

*

434

"Lï'äRI JoB

*

$.

I9. Én venter meus quafi muftum absque fpiracqlo, quod

audivi

lagunculas novas disrumpit.

20. Loquar, & refpifabo paululum : aperiam labia mea, &

eft ia

refpondebo.

L

21I.- Non acc!

10

piam p'erfo;he;m viti, &'Dcutn homini non -ge-

$t

jelli

qUabo.

4

llat

II

23. Nefcio enim;

quamdiu fübfiftam,etfi pof modicum to

:

Tieas.

me Factor meus..

-

Ui

CAPUT XXXIHI:

tibi, Q

Eliu 'ex krm'om;läus Stob offendere nititur eum non e[e jufhum , do-

)0n

f

cens quomodo Deus bomini loquatur, ut erudiat , & increpet,*

H

ac refipifcenti propitietur.

) IN

U

füp

di*'i—gitur, Job, eloquia mea, & omnes fermones '*'mekos

J

aufculta.

15

loquar lingua mea in faucibüs meis.

ifc

1Vi

n

2. Ecce aperui os meum;

"

4. Simplici corde meo fermones mei, & fententiam pu(ram

4

labia mea loquentur.

*

de fur

4. Spiritus Dei feci

n

t me, & fpiraculum anipoþe.nþis vivi-

fion

Ü

ficavit me.

&

£.

nde mihi , & adverfus faciem meam -con-

i potes , re,fpo

fifte.

E

0105

6. Ecce

& me, ficut &xlte; fecit Deus, & de eodem luto ego

D

quoque formatus fum.

Q

7. Verumtamen miraculum

meum non 4te terr&a

i, d

8. Dixifti

piffe «

quentia mea non fit tibi gravis

l]

c'abat, ad divinurr; judicium, &fecum

19. Mufzgm 4bsque-/pimcnlo.) Q-uod

me t l

fervet, & nifi exitus detur, vas dis-

Deo difputare velle afferebat.. -

£H€0;

rumpit,in quo continetur.

l

22. Neftio enim, quandim fubfiffam,

fvayit

In

&:.) Ita vere loquar, acfi proxime

.

Laguneulas.) Lagenas parvas.

moriendüm fit, & divino judicio fi-

E

Hebrao eft j33N oPor? , 1d eft , srres.

ftendus fim.

quo Dec

o1. Nom: 4ccipram. perfomam "wiri.)

ä

Libere, qu& fentio, loquar, nec cu-

1

CPiszinus Dei fecit me; 6&c.) Non

l]a,

eft Job , quod difputationem

jufquam reverentia impediar , quo mi-

CU5 m

nus proloquar, quod verum effe

hanc, & congreffum dedigneris, nec

puto.

tu major homine, necego minor fum.

AUE tl[nd

ll

Deum bomini nom aquabeo.

) Videtur

Pares fümus , cum -eumdem: noliri

au&orem agnofcamus, d& ex ea.dem

lmpud

proponere totius difputationis fus&

materia conditi fimus, &c.

U. 4,

argumentum , & polliceri fe proba-

TU Vero

turum hominem cum Deo conferri

. Miéraculum meum non te terreat. )

Mon tibr

nulla ratione poffe , in' quo peccaffe

Admirabilis eloquentia mea, & res

*

«t

W. $

,IOb?m Eliu exiftimabat, cum provo-

admirgbiles , quas dj&urus fum..

"

10

— —

CAP U T .XXXHL .

-9

413

; quai

8. Dixifü ergo in auribus meïs, & vocem verborum tuorum

aud1v1 :

1e2, &

9. Mundus fum ego, & absque fïeh&o, 1mmaculatus, & non

e& 1mqu1tas in me.

10n-&

o. Quia querelas in me reperlt ideo arbitratus eft me ini-

mlcum Áibi.

mtollz

lt

11. Pofuit in nervo pedes meos cuftod1v1t omnes femltas

Tmeas.

12. Hoc eft ergo, in quo non es Juülücatas. refpondebo

tibi, quia major fit Deus homine.

m,

N-

13. Adverfus eum contendis, quod non ad omnia verba re-

fponderlt tibi.

(

-14. Semel loquitur Deus, & fecundo 1d1pfum non repetit.

. I5. Per fomnium in vifione noCturna, quando irruit fopor

25 T605

fuper homines, & dormiunt in le&ulo:

16. Tunc apent aures virorum , & erudiens eos mürmt

Qs fme

$

difciplina,.

puzam

17. Ut avertat hommem ab h1s, quæ facit, & hberet eum

de fupexbla :

1$ VIV*

189. Eruens animam ejus a corruptlone & vitam 11111153 ut

non tranfeat in gladium.

irm'o

19. In-

minus, quam ante fecit, aut non ti-

B

0 €20

O. Qvia qnærefa.( in me reþertf)

Ü

bxxd't

i te juftum , ac nihilominus

bi fatis ad interrogata refponderit.

Deum de te conqueftum effe gravi-

15. Per fomnzztm ) Refpondet Deus,

ter,

& te hofílilem in modum acce-

& quid velit, homines docet.

v

)

x

piffe crudeliter.

i16. perit aures. ) leCOOpent au-

i. Pofznr oimontrvo.). Compedxbus

res; utaudire poffint. Sic 1. Reg. 9-

I

vinxit pedes.

I

Cuodrvit omnes /ï!m:t:z: meas. ) Ob-

15. legimus , .Dozzaus autem revelavte

it.

rat auriculam Samuelis: non fi gmfica—

Int

?

fervavxt crreff'us meos.

vit mihi, reliquit auriculam. meam

tD

12. Iu gaeo non es jf ifcarus. ) In

ä

quo peccaíti, & ofïendx[h, te juftum

velatam , ideoque non percepi arca-

duv

non effe,

num.

Dz/ä:plmzz ) Do&rina eorum, qu&

?. ) Nofl

Suia majar f&é Dens. bomnne. ) Quia

fcirl vult, aut fieri.

Deus major fit,

quam ut homo ab

1[1?0 ;*'PA

3llo exigere rationem poffit, cur hoc,

I

H; avertat bommem, &c ) Do-

MS pe

cet, quz fugienda fint.

,«Oï*,,l"

aut illud faciat, quod tentare audacis,

& impudentis eft.

Liberet eum de füperbia, ) Oroni pec«

Jn sk-

12. Adverfus eum contendis ,. £$c. )

cato, & prafertim fuperbia, quam

ex üm.'

pejus odit.

'Tu vero cum Deo expoftulas$ quod

m

f

non, tibi ad fingula refpondeat.

18. 4 corruptione. ) Ab exitió.

14. Seel /oalmzmr Dius , &c.) ld

Tranfeat in gladium. ) In ghdxo irg

,l,&"s

divin& feriatur.

u

eft, quafi aliter refponfurus fit Do-

1

4$6

LIBRIJOB

L

19. IÍncrepat. qucque per. dolorem in le&ulo '& omnia offa

)j

-

ejus marcefcere facit.

4

VIVens

20.. Abominabilis ei fit in vita fua pams & ammæ 1lhus ci-

Á

29

bus ante defiderabilis.

gulos

2r. Tabeícet caro ejus, & offa, quæ te&a fuerant, nuda—

20

bunfur

ïu»e Y

22. Appropinquavit corruptlonl anima ejus, & vita illius

Jl

mortiferis.

)*

23. Sifuerit pro eo Angelus loquens, unus de millibus , ut

Volo €

annuntiet hominis eequitatem.

3

24. Miferebitur ejyas; & dicet: Libera eum, ut non defcen—-

tlam,

mven]»., in quo ei propitier.

dat in corruptionem :

25. Confumpta eft caro ejus a fuppliciis, 1evertatur ad dies

adolefcentiae fua.

E i

26. Deprecabitur Deum & placabilis ei erit: & videbit

D

(

faciem ejus in jubilo, & reddet homini juftitiam fuam.

27. Refpiciet homines, & dicet :

P«..ccav::, & vere dehqw,,

& ut eram dignus, non recepl.

28 Libe-

! Pf

$ /

1111 parcere poHim & conc1har1

Lo-

&]

I9. Increpat quoque per dolorem , Ef 2

Inelu:

Alter eft loquendi modus, & admo-

quitur de Deo , more humano,. qua-

nendi, quo utitur Deus per corporis

fi aliquid illi proponatur, quod prius

(

non cognoverlt

agritudines, quafi dicat, per hos do-

Teum,

—

lores tibi aperte locutus- eft Deus.

2$. 4 fuppliciis.) Morbis , æorxtu-

20. Pazis.) Ciborum genus omne.

dinibus corporis.

1.l

INam de a&grotis fere omnibus 'illud

Revertatur ad dies adolefcentia. fme )

ts fue

Píal.

106.

Ozenem

Priftine valetudini reflituatur ; & ita

E

18. dici potell :

erpist

Jcam 4bominata efl amima eorum, [21

bene habeat uthabult, cum eiíet ado-

20. 1

approp nquaverunt ufque ad porras morts.

lefcens.

TOpen

Anima ilius.) lh.

26. Depremäztur Deum. ) ZEgrOuus

fcendun

fcilicet.

22. Corruptioni.) Morti.

3«

"nima ejus. ) Mita illius.

S

Videbit f'aciem ejus in ;:;61[0 J Often-

Ut cüpi

Mortiferis.) Mortiferis morbis , aut.

det ei Deus vultum latum; ,non iratum.

Düere y

mortiferorum morborum

md1cus ;

Reddet homini ]ufztmm jtmm ) Se«

cundum iuflitiam, & bona opera ejus

l.potes

eaufis, & effecibus; in Hebr. enim

ett D*DDD memithim , id eft morti-

retribuet illi,

bmendatum eum eo

[Jlia

ficantibus , utvertit Pagmnus

loco habebit, quafi.nunquam pec-

ràviter æorotat.

caílet.

La

.23. Pro ec. ) Qui

AU em g

./fammttet.) Ante

b

eum, pro illius

27. Refpiciet Homines. ) Convertet

Bfior

incolumitate preces fundendo.

fe &grotus- ad amxcos, focios, autci-

284

-

24. Nom dejcendar 2 ca;mpnonem )

ves fuos.

NNon moriatur.

Us eram dignus , hn recepi.) Multo

aFPelIar.

e()mm (

Inveni,4m quo i prapzfzer ) Placet

enim graviorà peccatis meis debebzm-

h Hgn

cguod caufa jam fubüt, propter quam

tur.

BIH.:,

C A'P U T* XXXIII. & XXXïV..,. m

457

38. Liberavit animam fuam, ne pergeret in interitum, fed

u.üa-oiïa

-

vivens lucem videret.

llius dl«

29. Ecce haec omnia operatu

: r Deus

tribus vicibus per fin-

gulos.

. 30; Ut revocet an

imas éorüm a corruptione, & illuminet

luce viventium.

ta lllius

31. Attende Job, & audi me: & tàce, dum ego loquor.

32. Si autem habes , quod loquaris

bus, u

s refpgnde mihi, loquerQ:

volo enim, te apparere juftum ,

33*

defcet-

tiam.

Quod fi non habes, agdi me: tai:e, & docebo te fapi&n-

CAPU T XXXIV.

d dies

KEliu rurfum ex verbis Tob accufat. eum. blaspbemz;æ, aliorumquex

videbit

]

- eriminum z

aquitatem oflendens. dioini judicii , &jus quoque

potentiz , C motitie cun&ld fube]Je.

idi,

Ro'nunt.ians itaque Eliu , etiam haec locutus eft :.

; Lie

):

2. Audite, fapientes,verba mea, & eruditi aufcultate me; Supra-

——

3. Auris enim verba probat, & guttur efcas guítu dijudicat, !?:11:

Y

E

arf. Lo-

—.4. Judicium eli

melius.

gamus nobis, & inter nos videamus, quid ü-t

mO, qua-

uod prius

5. Quia dixit Jo

b: Juftus fum, &ADeus fübvertit judicium

í

meum.

d

6. In

j 'ægïqitu-

28. Lileravit , 6c.) Quific difpofi-

3- Auris enim verha praäe), 6c. ) Ut

fn!i!-,/?ä')

tus fuerit, vitam. fuam ab interitu

fauces, & palatum de faporibus, ita

g, X i

eripiet.

aures de iis, qu& dicuntur, judicium

29. Tribus vicibus. ) ^ Aliquoties.

ferunt. Idem fententia füpra habe-

lial*

Propenfus enim Deus eít ad igno-

tur cap. 12. n. 1 T.

Íícendum.

4. 7udic;tam eligamus zobzs. ) Re&e,

Egrotqs

32. Volo enim tbtappar;"er; jf um.)

fincere, & incorrupte judicemus. Vel

Ut cupio te eífTe, ita etiam juftum ap-

ote-

parere velim.

fenfus eft : nolo mihi credatur, alii

n i.

Cu"piq; ut tejuflifices,

-

judicent, & pronuntient benene

)«

p 99

fi potes.

vere dicam, an fecus.

Renuntiam;..) Sermonem profe

Quid fit melius, ) Quid verius exi-

a e;QS

KE af

quens.

In Hebr. Chald. &

ftimandum fit.

eum €0

LXX. elt Rq/þondem.

Apud Hebraos

5« Quia dixit Job, €$c. ) Proponit

autem Rejpozdere, idem frequenter fi-

verba Job, qua falfitatis, vel teme-

od

gnificat, quod 4ce;e.

ritatis, & infolentie convincere co-

2. Sapientes. ) Videtur focios fuos

natur. Vide fupra cap. 27. initio.

$j auta'

appellare, non Jobum ; qui , quod

Subvertz jwäici.zm "mtum. ) Po*ten"tig

]

Mako

eorum didis non acquiefzebat , fape-

.

potius ufus eft Deus quam juflitiacum

i

re non putabat.

me afiixit, nec m

E

gbeban'

Biél. cum Com. Menoch. Tom, II

Mmm

ihi nerenti pepgrcig.

^

458

LIPRI

;i-

Q

B

6. In judlczndo enim me, mendacium eft: violenta fagltta

lé

mea absque ullo peccato.

VoCett

7. Quis eft vir, ut eft Job qm bibit fubïannaüonem quafi

r

aquam ? j2

quori

8. Qui graditur cum operantmus iniquitatem, & ambulat

h

cum viris impiis ?

z

9. Dixit enim:

Non placebit vir Deo, etiamfi cucurrerlt

Tannul

cum.e€o.

um

1o. Ídeo viri cordati audite me: abfit a Deo impietas, &

20.

ab Omnipotente iniquitas.

puli, (

IT. Opus enim homlms reddet ei, & juxta vias fingulorum

gT.

reftituet eis.

COU

I2. Vere enim Deus non condemnabit fr uftra, nec Omni-

y»

potens fubvertet judicium :

13. Quem conttituit alium fuper terram ? aut quem pofult

dant tu

20

fuper orbem, quem fabricatus eft?

Deum

14. $i dlrezxent ad eum cor fuum, fpiritum 1111us, & Hatum

ad fe trahet.-

*-

La

s. Deficiet omnis caro fimul, & homo in cinerem rever-

151

tetur

16. Si

Videhyr

que üllg

factreg

6. Mendacmm f/i ) L;XX (nentiius

12. Quem con/htun alium fuper f

ff i judicio zieo , 1d eftin meo judicio

ram? 6:.) Sententia eft , Deus mun-

quomo:

erratum eft.

dum fabricatus eft,

& 111um "uber-

Ts tu,

nat.

eum

Violenta.) Sava4noxia, mortifera.

Si ergo opus fuumlpü, perdat ,

Sagitta inea. ) Dolo:es , & mala,

aut male tra&tet fine caufa ,

jam dain-

jul tlä )

quibus quafi-telis confixus fum.

nare videtur:tanquam, malum quod

judià t

7., Bibit fub[annationem quaff (zq,mm «)

ipfe fecit, & illud odiffe , cum ta-

IXC

Qui nibilo difficilius tubfannat alios ,

men fcr;ptum fit: Dl/lgl.f emnia, qua

Qm Qu

iifque infultat,quam fitiens aquam bibat

fant , G. nibil odifli eorum , qua fecg/t';

fperat

8 G?"Adlui(r, 60 ) bentlt,

& lo-

Sap. 11. 25. vel fenfus eft: .Deus ip-

p65 ris

quitur, ut impii, & iniquüi.

femet per feipfum gubernat mundum,

Terenti

9. Cucurrer ; cum. eo. ) Etiam fi fo-

quem creavit, nec aliis rependum ita

Apüf 4

licite ejus juífa capeffere , & effecta

permittit , qum prov1donuæ illus o-

dare ftuduerit.

mnia fubfint.

'Atam bono 1g1tur fa-

1 C

€ Judic

10. Aff 4 Deo impietas. ) Abft,

piente, & porente Domino nihil nifi

perfonar

ut job fimiles fimus ,

&'Deo , quod

juf"tum, & fan&um aut. proficifci po-

Wüo tt D

ipfe facit, nnpietatem affingamus.

tefít, aut expe&ari debet.

Wtunp,

llI. Opes emim bominmis reddet ei.)

14 $4 direxerit ad eam cor ]ium )

Sife contra hominem convertemt, ut

AO Sli

Rependet homini, & reddet jüxta id,

quod fuerit operatus.

illum perdat. .

Deu*) T

Vias.) Opera, adiones.

Spiritum ildus , & flatum. ) Animam

A!fd[g

12. Fruffia. ) Innocentem , & fine

hominis,

5 par;

T'rbpä

eaufa,

d [e iraber.) Ex hominis COrpo-

Snbvertet Jud;cmm ) Injufte Judxcandoa

re educet, & revocabit ad fefe,

to m (

Í

CAP UT xXxiV.

459

à foptta

16. Si habes ergo intelle&um, audi quod dicitur, & aufculta ,

D

vocem eloquii mei.

m quá

&

( 10-170

17. Numquid, qui non amat judicium, fanari poteft ?

*

2.Par.

quomodo tu eum, qui juftus eft, in tantum condemnas ?

19.7.

3mbul

18. Qui dicit regi, apoftata: qui vocat duces, impios:

Sap.6.

Urterit

1g. *Qui non accipit perfonas principum: nec cognovit ty-

ä:.ccl l.

rannum, cum diíceptaret contra pauperem ; opus enim ma-

3-)0'135

tet

d

nuum ejus funt univerfi.

E

Actor

)

20. Subito morientur,

& in media notte furb,abluntur po-

10. 34.

-Om.

puli, & pertranfibunt, & auferent violentum absque manu.

guurum

21- Oculi enim ejus fuper vias hominum, &

2.1t1.

-

omnes greffus

Galat.

eorum confiderat.

C

0m

22. Non funt tenebrae, & non eft umbra morti

,SD UF abeC)nxf ï*:iji.,f

dantur ibi, qui operantur iniquitatem.

6. 9.

i

p

i

25. Neque enim ultra in hominis poteftate eft , ut veniat ad Colof

*

3' 2ïo

t flatum

Deum injudicium. -

Mmm 2

1.Pet.

Aife

-

] Tever-

17. szquid, &c. ) Sententia effe

Pertmnþ'bunt.j Huc. & illuc dis-

current.

L

16.8i

videtur. Sanari, o Job, defideras, ne-

——

que ullus eft, qui huic morbo poffit

Violemtum. ) Tyrann

Sür

gm violenter

facere medicinam, nifi folus Deus :

regnantem.

: figer i

Jaus inüt-

quomodo ergo ab illo fanitatem fpe-

. "hsque manu. ) Aliqui interpretan-

ras tu, qui judicium non amas , cum

tur, Fac//e: alii , abfque acie; & ar-

jm u-

"

Deum, qui juítiffimus eft, accufasin-

mata exercitus manu , fed tantum fa-

fe geriat ,

juftitiz, & illum perverfi , & violati

&ione paucorum. Alii explicant zZ;-

, 3m t

j4

judicii tam aperte condemnas?

que' masmw , id eft ; absque prafidio

Im

18. Qwsi dicu Regi apoflar2, €$e.)

erit.

eum

Qui nullum timet , nihil a quoquam

21. Ejus.) Dei.

^s

qué

Loetirí

fperat, fed etiam Reges, & Princi-

Vias bominum.) Aiones, Opera.

pes iis appellat nominibus , quibus

2z. Nom [unt temebra , 6c.) iNullz

De

merentur.

adeo denfz funt tenebre , ut peecan-

;- muïu'um

"poflata. ) *Hebþ. ipppiss es,

tes mortales tegere poffint , ne ab

oculis Domini videantur.

endum ä

19. Cegzov;z.) Keveritus efl. Sic

Hmira mortis

) Umbra denfiffima,

de judice integro , qui nullius refpicit

& obícuriffima.,

perfonam , dicimus cum laude: Noz

eozo|ce nimuno.

Nom guarda im facia a

23« Neque enim wsitra, 67.) INon

»2uÓ5o.

elt in hominis poteflate divinum ju-

dicium declinare, aut Dominum ce-

"m

20. Subite *morientur.) Si voluerit

larefcelera, que admifit, omnia enim

Deus, nec refiftere poterunt.

il nuda funt, & aperta.

Media mode.) Quod tempus infi-

Ultra.) Poltquam peccavit.

gunom

diis parandis opportunum eft.

ü: 'veni:zt.) Ut fiftat fe judici, äut

Turbabuntur populr. )- Audio inopina-

fe fubtrahat ab illius judicio , * aut po-

to cafu fublati Prinopis.

Alii expli-

ftulet caufam

femel judicatam Ieco-

w

gnofci,

cant de feditione populfxri,

460

LLIBRÀIJOSB

24. Conteret muïtos & innu merabüesä& ftare faciet alios

| T

pro eis :

L

25. Novit enim opera eorum : & idcirco inducet no&em,

E

conterentur.

difcipl

.26. Quafi impios percufï'it eos in loco videntium.

36. |

2T.

homin

ui quafi de induftria receflerunt ab eo: & omnes v1as

ejus intelligere noluerunt:

y!

fertm

28. Ut pervenire facerent ad eum clamorem egem, & au-

diret vocem pauperum.

fuis ]

29. Ipfo enim concedente pacem, quis eft qui condemnet?

ex quo abíconderit vultum , quis eft qui contcmpletur eum,

El a

& fuper gentes, & fuper omnes homines ?

'3o- Qui regnare facit hommem hypocritam propter. peccata

fi

populi.

31. Quia ergo ego locutus fum ad Deum; te quoque non

ii

prohlbebo.

]

[

32. Si erravi,tu doce me: f 1n1qu1tatem locutus fum,ultra

uftior

non addam.

in

3. Numquid a te Deus expetit eam, quia dlfphcult tlbl? tüu

p

enim coepifti loqui, & non ego :

quod fi quid nofti melius,

loquere.

—— —

34&11"1

eutus f

24. Cont:ret.) Nloxte fublatos

:ng: eff qus. ! contemplezur eum ?) Qms

Ton ty.

Pro eis,) Loco ipforum.

dxgnetur videre hominem a Deo con-

t Domi

2$. Nocem.) Obfcuritatem, ac te-

temptum ? fic nemo folare horolo-

nebras mortis.

ium afpicit, nifi ipfum horologium

Quad

—

vel fenfus

Qu tibi

dinis ,

26. Quafr. ) INon eft nota fimilitu-

fol afpiciat , & illuminet :

Ty wi

fed fenfus eft , percufüit eos,

€eft, Deum fe occultantem quxs co-

quippe impios,

nofcere poterit,aut invenire? *

Negic

I loco videntium. ) ÍIn multorum

Er fuper gentes , & /u,i;er omnes ho^

probar

fum; t

fpedtatorum prefentia.

»mines? ) Divina porrigitur providen-

Qém d«

27. 94 ) Impii fcilicet , de qui-

tia; tutela , & favor.

Mala etiam ,

bus fermo verficulo pracedenti,

& flagella indidem proveniunt , pro-

nl mgr

29. U£ pervenire . facerent. )

ui

vocantibus hominum peccatis iram

34 Zw

pervenire fecerunt , &c.

Domini.

tï'hen p(

funt hi

d eum. ) Ad Dominum fcelerum

30. Regmare faeit , E$c.) Permlttxt

vindicem.

regnare , & dominari impium , ut

bi facere

Pauseram. ) Ab ipfis oppreiïorum.

populus màlis eruditus refipifcat , &

29. Dfo. ) Deo.

3. P.

patratorum fcelerum penas luat.

Concedentemm pzzcem.) Quletem &

31. 44 Deizi.) De Deo.

tunt &iie:

4 malis immunitatem tnbuente

Non prohibebo, ) Si loqui vehs, fcd

(]m ab

Quis condemnez ? ) Quis turbet ,aut

patxenter audiam.

Yandheg

vexet'fi Deus pro illis,quis contra mos

32. Noem addam.) Loqui.

Quém h(

Qf o

"bfeonderit vultum. ) Opem , auxi-

31. Nemquid 4 te Deus experit eam,

/k

um, & favorem fuum fubtrahendo. &« ) INon turberis , fi ego male la-

UO QLm

|

üetur

|

CAPUT XXXIV. & XXXV.

A6t

jet aling

34 Viri intelligentes loquantur mihi, & vir fapiens audiat

mtc.

"

.35. Job autem

ftulte locutus eft, &» verba illiiis rion fonant

)*&)em?&

diíciplinam.

36. Pater mi, probetur Job usque ad finem : ne definas ab

nes yias

homine iniquitatis.

37. Quia addit fuper peccata fua blasphemiam; inter nos in-

terim. conftringatur : & tunc ad judicium provocet ferm

vcnibus

fuis Deum.

lemnet?

"CATPUT XXX-

g eud,

Eliu. collizens Sfob dixife Deo non placere quod re&tum eff, offeudit,

£0 Deo, fed bomini €? pietatem prode[]e

*

:

pecFata

obe[le.

) impie;lm "m

gue tot

i. T Gitur Eliu haec rurfum locutus ef :

*

1

-

2. Numquid sequa tibi videtur t

? P 0

rA

&

0. ut diceres:

m,utra

Juftior fum Deo ?

«

3. Dixifli enim : Non tibi pl

acet, quod re&

»um» eft : vel quid

tibi^tü

tibi proderit, fi ego peccavero ?

Mmm 3

tr1

: 4. Ita——

H*K/

cutuä fum , egb etiam penas dabo, 3« 4v/, que& eft in Hebrso, figni-»

m /Qx-ü

non tu lues peccatum meum, neca ficare ve/zz, vel wzzam.

Deo cot-

te Dominus vindi&am expetet.

Deffnas. ) Urgerefcilicet rationibus,

e horoio

| Quia difplicuireibi ? ) Ora ionis mez,

ut ad fanam mentem revocetur. Vel,

ycol

091

quz tibi difplicuit, ego dabo pcenas.

^ fi Deum alloquitur, non definas ma-

lis , & calamitatibus atterere,

'/C fer* l$

Ta enim cepifili laquí , E$ nom ego. )

| qus &

INeque tamen ego , fi quid dixi , quod

Z

Homine iniquitatis.) Yomine ihiquo.

It

l

probari non debeat , reprehendendus

37. Blasphemiam. ) 'Temerede Deo

x

amiei räd-

fum ; tuenim fermoni huic occafio-

locutus.

*

-pmïfädæ-

nem dedifti, & a te provocatus illum

- Confiringatur.) Urgeatur a nobis.

.;"3 Efiïm,

fum ingreffus.

-Ad judéicium : provecet .

. Deam.)

34-

u

irni osetelhgentes , Gc. Y Opto

Cum quo fe litigare, & difputare vel-

t , p

jns m

tamen pot

ius cum fapientibus, quales

le profeiï'us eft.

funt hi communes amiéi noftri, ver-

paritti

ba facere, quam tecum , in quo fane,

[

| Z tl'.þi P."d(!f .

,quod relium eft. )

u

eni a

Quia non femel profeffus es;

E

U

ut vere loquar ; fapientiam xdefidero.

te innocentem malis vexari.

Quod

Tli*:li ' &

36. P

ater rii. ) Aliqui ad Deum pu-

]uat.

tant effe apoftrophiem.

1ta Chaldzus,

idem videtur efle&, acfi aiceres, Deum

Pater m , qui es £m celis.

non probare juflitiam , nec fa

qui habet ;

virtuti.

:ere

Y

üs j [ed

Sanchez putat,|

Eliu Eliphazum alloqui,

quem honoris , & grandioris atatis

— Quid tibi proderir , [f ego peceavero ? )

caufa patrem appellat , qu& explicà-

Quuafi dicat , hihil proderit, autobe-

tio cum fequentibus melius cohzrere

rit: ideo non curas, peccem necne;

;,pm'

j t^

- o mnia enim utilitate tua metirie.

widetur : funt: qui putent vocem

-

bÀ

&

46

LI&ÉRI ]OB

t ,

4. Itaque ego refpondebo fermonibus tuis, & am1c1s tuis

tecum.

llo, 8

$. Sufpice coelum, & 1ntuere, & contemplare &thera, quod

altor te fit.

ícelus

i

6. Si peccaveris, quid ei nocebis? & fi multiphcatæ fuerint

qulip

iniquitates tuae, quid facies contra eum?

1. Porro fi juíte egeris, quid donabis el, aut quid de manu

tua accipiet?

Eu«

'$. Homini, qui fimilis tui eft, noceblt impietas tua: &fihum

hominis adjuvablt juftitia tua.

ligui

9. Propter multitudinem cálumniatorum clamabunt : & eju—

labunt propter vim brachii tyrannorum.

Io. Et non dixit : Ubi eft Deus, qui fecit me, qu1 dedlt

carmina in noCte?

L A]

11. Qui docet nos fuper jumenta terrze, & fuper volucres

la

060

coeli erudit nos.

31

12. Ibi clamabunt, & non exaudiet, propter fuperblam ma-

fl

eurn

lorum.

&Y

. Non ergo fruftra audiet Deus, & ommpotens caufase

fcient

ünguïm um intuebitur.

14. Etiam

yI

24 zzmzc;s fuis tecum. ) ]obum

Ali cantus avicularum , cujufmodi

'eum àmicis ideo conjungit, propter

funtlufcinig, que per noc&em cane-

L

re folent.

üm a

ea quod jam vidi eidem aH'entle-

Ali quod vero proprius

bantur.

videtur, de latitia in tr1bulat10ne ex-

fhneri]

6. Quid ei noctbis ? OPcendlt Elm,

plicant.

£ LL

Iflm'ml

quamvis Deo neque noceat, neque

II. Swper jumenta, 6c. ) Plufquam

profit mortalium five pietas , fiveim-

jumenta ,, & volucres , quàrum ta-

Yidetur

pietas, eum.tamen pro fuüo munere

men nàturalis quedam eft folertia ad

Qm [

integre, & mcorrupte omnia judica-

ea qu&renda, que profunt, & queob-

Qut & us

tu1 um.

funt, fugienda.

do "

8. Homini, Gc.) EIominis peccan-

I2. db clamabunt. ) Tunc clamæ-

Xlllu'n

tis, aut julte viventis, nocebit alte-

bunt, ii fcilicet , quos fuperbi , &

or fur

i homini , aut proderit juftitia, aut

mali premunt, & male tractant.

4ci Ws

impietas, & peccatum , non autem

Noz exazdiet.) Mlalis non eripiet.

PORulal

€o.

Propter Jeperbiam emalorum. ) In I—Iebl*.

14(

- Clamabunt.) Hommes ; quibus ca-

eft, 44 facie fuperbia malorum.

po-

um ?

lumniz nocent.

tenuorlbus oppretfos.

Cum 15

10. Dixir.) Qm ab iniquis oppm-

^13. Noz ergo fruffra andiet Deus. )

dextyr,

mepatur , non invocavit Dei opem,

Licet Deus preces clamantium ftatim

Titto

& auxilium.

LE

non exaudiat, nec eos liberet ab in-

IU

71-[]11

Dedit carmina im nac"te?) Que ah—

commodis , quibus premuntur, vi-

l ml

qui divinas revelationes interpretan-

det tamen omnia, & audit

nec fru.

Wefüng

tur noGte facàas, & per fomnium.

Ítra; nam fuo tempore pro fua pro-

lu m

Aliiftellas exvitantes ad Dei laudem.

videntia, & fontes puniet, & iníon-

litig

E

-

CAPUT XXXV. & XXXVL

463

:4. Etiam cum dixeris: Non ico

j

'nnfïdnerg-t' - j'udi,crrare Ccoram

ici*sq tuis

illo, & expe&ta eum.

*

!2, quod

1$. Nunc enim non

infert furorem fuuän, nec ulgifcitur

s

Ícelus valde.

' füerint

: 16. Ergo Job fruftra ape

multiplicat.

ritos faum, & absque fcientia verba

]e many

-

CAPUT XXXVL..

&älium

Eliu equitatem. divini judicii fielur , qui percutit , ut. erudiat ;

loquitur, ut ad [e redeant ; redeuntes a flagellis liberat : borta-

tur itaque S'ob ad refipifcentiam , promittens

: &

r

cuntta pro[pera.

*

yi dedit

1. f i)dens quoque Eliu, haec locutus eft :

2. Suftine me paululum, & indicabo tibi: adhuc enim

;oluctes

habeo, quod pro Deo loquar,

3. Repetam fcientiam meam a princ

m

N

ipio, & operatorem

»1am [lld«

tneum probabo juftum.

í

.4. Vere enim absque memn

dicio fermones mei , & perfe&ta

; caufas

fÍcientia probabitur tibi.

'bjici,t:j cum &'ipfe. fit poteh

S.v

a

s. Deus potanes non a

:

; -6.. Seh

eujufmodi

jem cine-

tium arumnis finem dabit , & large

Expetia eum. jE

-

S

) Propïius

munerabitur.

TO fruféra, in Hebrao

ganimxs.

fïo pa'tigns * &10n.

Xione 6X«

JGge Nanc.)

eít wanitazem. L.XX. vero habent,

In hac vita ,þ ii*icet pec-

$

Iedecentia, & fenfus coherentior effe

catores pro meritis puniat.

Piufquim

videtur eos, qui vane, & indecenter

Eurorem. ) Gravem ponam ,

: ua-

prum t

lis ab irato proficifci folet, non infert,

cum Deo agunt, eum. negligendo,

nec laxat habenas iracundie fua.

olertia d

:

aut ejus opem demifle non imploran-

k quao-

do, fperare non polffe divinum au-

16. Jebfiuflra aperit os fzum. ) Dum

xilium, quafi dicat Eliu,

'Tibi au-:

de divina providentia, & clementia

yc clane

&or fuüm, o Job, utid quamprimum

queritur, & a malis pottulat ïliþerari.

perbi ) :

facias, & divinam opem humiliter

W.

pofiulantibus paratam implores.

Uod pro Deo loquar. )*:.Ut illius

gipiet-

Í4. Cum dixeris , mom confiderat. )

Q.Q.

caufarn, & juftitiam adverfus

[n Bdr.

tuam temeritatem tuear. -

H

Cum putaveris illum nàn attendere ,

-

. Àp*

cum ita fe gerit , ut noftri oblitus vi-

3. Repetam fcientiam smeam 4 pri

deatur,

$i talis tibi fubrepat cogi-

cipis.) Paulo a

R

|tius FiiiTerendi initiufïï

4 peti- )

tatio-

-

fumam.

Operatorem. ) Factorem.

o gudi

care'corlam ilo. ) Adhuc tamen

d d jt

ilsm judicem habere velis , tibique

A« Perfella folientia poobabitur Hb

m ud

pe:fuadeas füo tempore de malis vin-

Solide mez rationes

»

g m

non p)r,orbari non

did?m fumpturum, & bonis opem

poteäpnt,

| füa pro-

laturum. -

&i

—

at

464

LIBRI JOB

bente!

6. Sed non falvat impios, & judicium pauperibus tribuit.

plent|

7. Non auferet a jufto oculos fuos, & - reges in foho collocat

in perpetuum, & illic eriguntur.

Ih

fecipi

g. Et f1 fuerïnt in catenis, & vinciantur funibus paupertatls'

m

18. J

- 9. Indicabit eis j opera eorum, & fcelera eorum, qma vmienfi

titudo

fuerunt.

1?

1c. Revelabit quoque aurem eorum,,ut corrxplat & quue-

tur, ut revertantur ab iniquitate.

otmnes

2

iI. Si audierint, & obfervaverint, complebunt dies fuos in

4l !

bono, & annos füos in gloria.

.12. Si autem non audierint, tranfibunt per gladium, & con-

fequ

fumentur in ftultitia.

221 1

I3. Simulatores, & callidi provocant iram Dei, neque cla-

füilis j

2"0!

mabunt, cum vin£li fuerint.

1e: 0

14. M orietur in tempefktate anima eorum, & vita eorum m-

ter cffeminatos.

4j,

Vi

15. Eripiet de anguftia fua paupe1em & revelabit m trl-

—

bulatione aurem ejus.

ln(ïens

I6. Igitur falvabit te de ore angufno latiffme, & non ha-

m quo

bente

dari ps

qu!m

6 Sed z0z | la vat gmpzos. ) Sed 1n po-

peribunt, quo ftulti folent; peccatores

lnopem

tenti;us hommwus 1m,nvmtf*m puuit.

Quietam

Ííciicet peenas illis paratas fubibunt,

juai-ium p auperibus tiicust. ) l'uetur

15-

Neque e'amatbgnt , cum vistls fues

Comple|

pauperes, hunnles , innocentes.

r14f.) Non ita elamabunt, ut exau-

Torum

—

£

Oc.los (uos, ) Su& promdentlæ,

diantur , nifi hypocrifim exuant ex

iv

aUeni

favorisy & protectionis.

animQ , & peccatum averfentur. -

lo perpetnum. ) Adlongum tempus.

14. In :emp /fz!e ) Calamltdte LXX

màgng

'Vel, quafi dicat , femper ipfe eíl,

proprie ex Hebraeo, lI» Jevenruie.

Cs '4

demce

qui coliocat.

Viia eoimm intes ej æm.nzata ) LXX,

lilg e/zgantar. ) ln foho, & regno

habent, & wiza eermm wmulneratz ab

Veris ;

cxaxt intur iieges.

4ngelis, quod commode 1melhglpo-

lm tü

"&R Fuerint £m (4*672!5.) lmpu, &

Quf 1

teft de Sodomitis , .quos Angeli in-

fcelefli.

Catenas autem vel proprie

cendio fuftulerzunt,

Beneautem ndem

]

fumit , vel metaphorice pro afflictio-

dicunter «eficemibati ,' propter impu-

nClplt

mbus, & anguflhis paupertatis , aut

ràm venerem, quam exercebant

tll vi

ah(uum &erumnarum.

14. Revelaiit im friíüulaifome auren

19, 1

Q- Suia vieleni fuertnt. ) Ideoque

ejus.) Benigne alloquens. Vide dí&a

9t tj

a Dco puniti.

cap. 35. num. 16.

"Tpnir

to. ARevelabzr quoque AUMT E. COTIUAB. )

:16.. De ore angufto latiftue. ) Ex ba-

n tus ]

Quid fit revelare àur

, diximus fu-

rathro , cujus os anguftum eft, & in

zl

Vg l d

pra cap. 33. num. 16-

latitudinis locum educet,

id ei't' 'ex

que flm

t2. Trasfibunz per glddmmæ ) Gla-

angufliis, & calamitatibus lxberatum

Ws tu

dius eos abfümet.

felicitàti reftituet.

htlox

6,07 Juma.nmr D /Zwlutm,) EO mode

Am babente. fuudamentum.) . Cujus

lil

CAPUT XXXVI.

46

boit

bente fundamentum fabter fe: ïequles autem menfze tuze erlt

Collocat

plena pinguedine.

17. Caufa tua quafï impii ]udlcata efï, caufam Jud'cmmque

pertatis:

recipies.

violent

18. Non te ergo fuperet ira,ut ahquem oppmmas nec mul-

titudo donorum inclinet te.

cloque-

19. Depone magnitudinem tuam absque trlbulatïoneJ &

omnes robuftos fortitudine.:

j fuos

20. Ne protrahas noCtem, ut afcendant populi pro eis..

21. Cave, ne declines ad iniquitatem : hanc enim coeplih

( cot-

fequi poft miferiam. *

22. Ecce, Deus'excelfus in fortitudine fua, & nu]lus ei 1'1-

milis in legïslatorlbus j

que d

23. Quis poterit fcrutari vias ejus? aut quis potefc e1 dice-

TU 10

re: Operatus es iniquitatem ?

24. Memento , quod ignores opus ejus, de quo cecinerunt

-viri.

L

25. Omnes

tn

ingens eft profundltas, ut non fit,

Omnes robuflos fortitudine

Oznes

non ht-

in quo flare , & quodammodo fun-

sotus depone fortitudine fnperbia, vobora-

ben

dari pes poffit.

:o;, ut explicat D. Gregorius,

Vel

-—-'--

Requies autem , Bc. ) Menfám prius

fenfus eft, Potentiorum violentiam

inopem ; & propter euras animi in-

yeccatorts

adverfus pauperes coerce.

Cave, ae

fübibutts

quietam, omnium ciborum fuavitate

quibus faves, & quos ad Reip. ad-

compleblt

Uno verbo : omnium bo-

miniftrationem adhibes, in pauperes,

jidi ft

norum copia afflues.

humiles violenti fint,

vt enau

quint &

12. Casfztua quafi impit judicata eff.)

20. Ne protrahas notlemi, 6c.) INein

- Haáenus tecum. a&um eft quafi cum

longam no&em detineas eos, qui te

magnorum,multorumq; fcelerum reo.

conveniunt, ut poHïnt ad fua redire

xe. LXX

Caujam , jüdiciumque retipies. ) Si

negot1a.

yettie

*

deinceps tuos Domino mores$ proba-

Pro eis.)) Pro fe, pro rebus fuis

) A

veris, ipfe bona rependet, & jufti-

2l1.

d mtqu;tatem. ) Blafphemiam

serdi d

tiam tuam munerabitur , & pro tug

videtur intelligere, cujus Jobum Eliu

æ!hgl p

caufa meritis judicaberis

infimulavit cap. 34. num. 37. cum ait,

noelt t«

18. Non te ergo fuperet ir4 , €&5c.)

quz,zzda':t fnper peccata funa bzawpbfmmæz

etn1 dem

incipit tradere Jobo documenta ho-

Hanc enim [equi empi[fHi poft miferiag. )

d Impu-

neíle vivendi.

Veteribus peccatis recens

blafphe-

yint

19. Deronec magmtudmem tuam abs-

mie poft calamitates addidifti, " cum

" MJIW

que tribulatione. ) Depone tumorem

