TUnt

40. Et facerdotes, E liachim, Maafia

; Miamin, Michea, Elipe-

nai, Zacharia, Hanania in tubis :

n&

41. Et Maafia, & Semeja: & Eleazar, & Azzi; & Johanan,

x

& Melchia, & /Elam, & Ezer.

Et clare cecinerunt cantores,.

& Jezraja praepofitus:

^

üda.

42. Et immolaverunt in die illa victimas magnas, & leetati

TO )

funt: Deus enim laetificaverat eos lzetitia magna: fed & uxores

eorum & liberi gavifi funt : & audita eft laetitia Jerufalem procul.

ona

43. Recenfuerunt quoque in die illa viros fuper gazophy-

filius

lacia thefauri ad libamina, & ad primitias, & ad decimas, ut

introferrent per eos principes civitatis in decore gratiarum

ial

1

a€tionis facerdotes, & Levitas : quia leetificatus eft Juda in fa-

—

David

cerdotibus, & Levitis adftantibus.

z

44. Et cuftodierunt obfervationem Dei fui, & obfervatio-

jurid,

V

nem expiationis , & cantores &

janitores juxta praeceptum Daf

jortam.

vid, & Salomonis filii eius :

. 45. Quia in diebus David, & Afaph ab exordio erant prin-

verfoy

cipes conftituti cantorum : in carmine laudantium, & confi-

tentium Deo.

5

füpet

9H

46. Et omnis Ifrael, in diebus/Zorobabel: & in diebus Ne-

hemiae, dabant partes cantoribus, & janitoribus per dies fin-

j müfü'

gulos, & fan&tificabant Levitas, & Levitse fan&tificabant filios

Aaron.

Kk2

CAPUT

yta f

tam 100

ratiarume

ys af C

43. Recenfuerunt. ) Conftituerunt , venienti, & decoraactione

Videtur

eyofam)

uüt habent LXX. & textus Hebraus.

Letifcatus efü Juda, &c.

j

'Totus vero hic verficulus fic ex He-

affignari caufa augenda in facerdotes

um E

br&zo vertitur a Pagnino, & cozffzzuti

liberalitatis.

yque ?

[99* i die la wiri fuper cubicula, fm-

. Et obfervationem | expiationis. )

] uafum,

Id eft, qu& obfervari juffit Deus cir-

l Portam

pe tbe]km*a: ; f«per donata ; feper p

mitias, (uper decimas ad. coacervandum

ca expiationem , five purificationem.

Chare

39 e4 €x agris crviiatis partes legis Sa-

l)ræceþtum D/Z'Uz.a'.)l-Pal'al. 23- & 260

eerdotibus, €$ Levitzs, - Kli ergo colli-

A$.David, E& Af apb.) Fuit enim Afaph

r

0 refrus

gebant, qua Sacerdotibus, & Levi-

Cantorum princeps tempore David.

Jocis y

tis partim ex legis prefcripto debe-

46. Santlificabanr. ) Dabant ei deci-

mas, que fan&z , & Deo dicata funt.

bantur, partim a populo liberaliter

rmus g

) Ad por

donabantur.

Filies A4ron. ) Dando eis decimas

Jn decore gratiarum. atlionis, ) .Con:

ex decimis juxta legem. INum. 18. 26s

266

Jb IBAEgETR-Es2RAE

CARET X

To

Letio Deuteronnnio ejiciuntur alienigene ; partes Levitis ajz'gnahi-

ibi

3ur, e-quo tamen gazopbylacio oaja domus Tobie projiciuntur, &

Jabbati "violatores puniuntur : increpat Nebemias Sfudaos,

(i1

qui uxores duxerant alienigenas.

tofi

of

N die autem illo le&cum eft in volumine Moyfi audiente

Ifl

populo: & inventum eft fcriptum in eo, quod non de-

teli

kDeut. :

beant introire*Ammonites

fit

in seeternum :

: & Moabites in ecclefiam Dei usque

í22- 2

II

2. Eo quod non occurrerint filiis Ifrael cum pane, & aqua:

olei

& conduxerint adverfum eos Balaam, ad maledicendum eis :

& convertit Deus nofter maledi&ctionem in beneditctionem.

Sad«

3. Factum eft autem, cum auditfent le

gem, feparaverunt

]iar

emnem alenigenam ab Ifrael. -

,

fün

4. Et fuper hoc erat Eliafib facerdos, qui fuerat prsepofitus

I

in gazophylacio domus Dei noftri, & proximus Tobize,

Tatl

- $. Fecit ergo fibi gazophylacium grande, & ibi erant ante

"

US

eum reponentes munera, & thus, & vafa, & decimam fru-

J

menti, vini, & olei, partes Levitarum , & cantorum, & jani-

LoN

torum , & primitias facerdotales.

& fi

.. 6. In omnibus autem his non fuit in Terufalem, quia anno

Etc

trigefimo fecundo Artaxerxis regis Babylonis veni ad regem,

if

& in fine dierum rogavi regem.

Ven:

1. Et veni in Jerufalem, & intellexi malum, quod fecerat

Elafib Tobise

oinus

17

; ut faceret ei thefaurum in veftibulis d

E

Dei.:

*

g. UEt

i. fN volumize Mq)/i. ) Scilicet Deü-

Gazopbylacium.) Alii dameram, vel

Ó ]

térom. 23. 3.

Vide ibi dicta.

cubiculum vertint.

Exat autem lo-

3« Separavernunt omnem alienigenam.)

cus amplus , in quem recondebantur

poter;

iNon Ammonitas folum aut Moabi-

vatia munera, & decimze, nonfolum

templl

IUIT

tas, fed alios ctiam, qui non perti-

qua Pontifici obveniebant, fed etiam

138 p

^ebant ad populum ifrael, feparave-

quz Levitis, quibus Eliafib prefece-

runt, ut expertes effent conjugiorum

rat Tobiam propinquum fuum ex af-

) 1

cum fidelibus, & jure civium He-

finitate, qui cum effet hoftis Judzo-

Tundi

breorum carerent.

rum; qu& ad Levitarum fuftentatio-

Saty

al', l

« Fecit: ergo fíbi.) V'ecit ei, fcili-

nem pertinebant , intervertebat, aut

cet P'obis. Eliafib prefecit 'Tobiam

maligne diflribuebat , nixus au&ori-

fhim

Aifionitem toti gazae templi ; primitiis

tate Eliafib.

Vel x

fcilicet, & decimis, ceterifque, que Lie-

6. Regavi Regem. ) Ut nimirum li-

lVe di

yitis , & Sacerdotibus afferebantur.

thula

ceret in Judzam redire.

CAPUT XII

oét

$. Et malum mihi vifum eft valde.

Et projeci vafa dlomus

'Tobiz foras de gazophylacio:

*

l-

9. Praecepique, & emundaverunt, gazop

hylacium , & retuli

ibi vafa domus Dei facrificium, & thus.

1j

Io. Et cognovi, quod partes Levitarum non fuiffent datae:

& fugiffet unusquisque in regionem fuam de Levitis, & can-

toribus, & de his, qui miniftrabant :

ente

1r. Et egi caufam adverfus magiftratus, & dixi : Quare de-

de

reliquimus domum Dei? Et congregavi eos, & feci ítare in

ftationibus fuis.

sque

12. Et omnis Tuda apportabat decimam frumenti, vini, &

olei,in horrea.

,qqa :

a.

13. Et confítituimus fuper horrea Selemiam facerdotem , &

in

Sadoc fcribam, & Phadajam de Levitis, & juxta eos Hanan fi-

tUt

lium Zachur, filium Mathaniae : quoniam fideles com

funt, & ipfis creditae funt partes fratrum fuorum.

p.rob'ati

jfitus

14. Memento mei, Deus meus, pro hoc, & ne deleas mife-

rationes meas , quas feci in domo Dei mei, & in ceeremoniis

t ante

ejus.

15. In

j fru

diebus illis vidi in Jud'a calcantes torcularia in fabba-

to, portantes acervos, & onerantes füuper afinos vinum, & uvas;

! jani-

& ficus, & omne onus , & inferentes in Terufalem die fabbati.

anno

Et conteftatus fum, ut in die, qua vendere liceret, venderent.

epemy

16. Et 'T'yrii habitaverunt 1n ea, inferentes pifces, & omnia

venalia: & vendebant in fabbatis filiis Juda in Jerufalem.

eCetat

17. Et objurgavi optimates Juda, & dixi eis: Quee eft haec

quam vos facitis, & profanatis diem fabbati?

domus

?es malaþ,

g E

m

3

IS. Numl

8. Projeci vqf;;, &« ) Non enim

10. Fugijyæt zmz;j?,]mfäue, 65'::) Alio

Iterm l-

poterat alienigena penetrare ufque ad

fe contulerant , ut fibi compararent

lepantur

templi gazophylacia , fed vixad atrium

ad vi&um neceffaria.

gentium admitti: ideo etiam ejus fo-

11. Congregau; eos, &$c. ) Reftitui

jnfolum

ras projeci fupellectilem.

unumquemque loco , . & officio fuo ,

wl etam

eefe

9. Emundaverunt gazophylacia.) Ym-

& curavi deferriea , qu& ex lege il-

hs debebantur.

mundi hominis habitatiore profanata.

m a

Sacrificium.) Ilebr. 35 mischa,

13. Conteflazus fum,) Regavi ; ob-

, Juieo"

Far, vel fimila ad facrificium ; erat

jurgavi , Numinis vindidam mina-

&enmtiO.

enim Mincha facrificium ex fimila,

tus fum.

"

at aq

vel ex fpicis, vel ex panibus co&tis,

16. Tyrz babitaverunt in ea. ) 'Yy-

quiorv

five clibano, five fartagine, five cra-

rii infideles peccato violationis fabba-

ticula. Vide Lev. cap. 2.

ti caufam dederunt.

262

LIBRI I. ESDR /E

18. Numquid non hsc fecerunt patres noftri; & adduxit

&

Deus nofter fuper nos omne malum hoc, & fuper civitatem

fi

hanc? Et vos additis iracundiam fuper lírael violando fabba-

fi

tum.

ffent portae ]erufälem in

19. FaCtum eft autem , cum quievi

die fabbati, dixi: & clauferunt januas, & precepi, ut non

li

dii

aperirent eas usque poft fabbatum, & de pueris meis conftitui

fuper portas, ut nullus inferret onus in die fabbati.

Tf

20. Et manferunt negotiatores, & vendentes univerfa ve-

a

nalia, foris Jerufalem femel, & bis.

21. Et conteftatus fum eos,

& dixi eis: Quare manetis ex

g

adverfo muri? fi fecundo hoc feceritis, manum mittam in vos.

üx

!

Itaque ex tempore illo non venerunt in fabbato.

22. Dixi quoque Levitis, ut mundarentur, & venirent ad

ne

€uftodiendas portas, & fan&tificandam diem fabbati: & pro hoc

ergo memento mei, Deus meus, & parce mihi fecundum mul-

lui

titudinem miferationum tuarum.

*

23. Sed & in diebus illis vidi Judaeos ducentes uxores Azo-

qrd

tidas, Ammonitidas, & Moabitidas.

!0

24. Et filii eorum ex media parte loquebantur Azotice, &

neíciebant lo

qui Judaice, & loquebantur juxta linguam populi,

n

& populi:

25. Et

18. Parres nofiri.) Qui eadem tem-

Manum mittam im vos.) Immiffis ar-

poribus Jeremie peccabant , ab eo-

matis; erant enim Judaistentatio , &

que facinore a propheta minis ingen-

occafio peccandi.

22. d cuflodiendas portas. ) Levita

tibus, promiffifqueretrahebantur. Je-

rem. 17. 21.

cuftodie portarum fortafle preficiun-

tur, ne populus, eorum ductus re-

19. Cum quieviffent porte Terufalem.)

verentia, eas auderet aperire'; vel ne

Id eft, tempus illas claudendi adve-

iis apertis , quidquam introduci per-

niffet imminuta nimirum negotian-

d)

tium, & ultro , citroque commean-

mitterent , quod ad violationem fab-

D&

in Hebrao eft,

bati aliquo modo pertineret; hoc enim

P! HPJ

tium frequentia.

videtur effe, quod additur , & Jazéi;-

10 X

ebumbrata effent , id eft , cüm fero ef-

fcandum diem jabbari.

fet, inciperetque fabbatum , quodfub

d

occafum folis incipiebat.

23. Dacezres. ) Pofitum — eft. pro,

4i

Ui duxeramt.

adn

In die faibati.) Appetente jamfab-

Azotidas.) Exx Azoto urbe Palefting.

N

bato. Hebr. & LXX. habent 2fz:e

24. Ex media parre, t$c.) Infan-

fatbatum.

H0r

Dixi.) Juff.

tes enim lingua matrum loquuntur.

Qvita

Vel fenfus eit femibarbare, locutos,

Ifa l

De pueris mcis. ) Fatulis meis.

& ludaicis . vocibus mifcuiife voces,

& idiotifmos Azo'icos, ita ut pure

TOtyte

ol. Sí [eeumdo bhoc feceritis. ) Poft

ebl'c

bhanc meam admonitioném.

Judaice loqui nefcirent.

»fzrl

|

&

GþA PUT T XII.

$

z

$

xit

2«. Et objurgavi eos, & maledixi. Et cecidi ex eis VifOs,

em

& decalvavi eos, & adjuravi in Deo, ut non darent filias fuas

bi-

filiis eorum, & non acciperent de filiabus eorum filiis fuis, &

fibimetipfis , dicens :

n

26.* Numquid non in hujufcemodi re peccavit Salomon rex 3Reg.

)on

Iífrael? & certe in gentibus multis non erat rex fimilis ei, & j- t-

Itl

dile&us Deo fuo erat, & pofuit eum Deus regem fuper omnem

; Reg.

Ifrael , & * ipfum ergo duxerunt ad peccatum mulieres alieni-

V6

LI. 4«

gense.

*

21. Numqui

d & nos inöbedientes faciemus omne malum

[2

grande hoc, ut prevaricemur in Deo noftro, & ducamus

V0$.

uxores peregrinas?

48. De filiis autem

Tojada filii Eliafib facerdotis magni , ge-

l

ner erat Sanaballat Horonites, quem fugavi a me.

;

hoc

.39. Recordare, Domine Deus meus, adverfum eos, qui pol-

u-

luunt facerdotium , jusque facerdotale, & Leviticum.

30.

Igitur mundavi eos ab omnibus alienigenis ; & conftitui

Vg

ordines facer

dotum, & Levitarum, unumquemque in minifte-

rio fuo.

;

N

41. Et in oblatione lignorum in temporibus conftitutis, &

£j

Jüll

in Primitivis: memento mei; Deus meus; in bonum, Amen.

M

D

"ao

fig 27

0j

eriti

(ciume

LIBEE.

NUA

;cl n€

-zf. Maledixs.) Execratus fum.

29. Recordare bamin:., äfc.)- Ut pu«

p

Decalvavi eos.) In Hebr. eft, ez-

nias ad aliorum nimirum exemplum.

v -

;enim

pillos corum evulfi. — Nidetur divinoze-

3o. Mundavi.) Profanis connubiis

lo acus in eos involaffe , pugnis

diffociatis.

/);/;3!"

cecidiffe, cefariem eorum lacerafle.

j31, Et :m oblat;ome dignorum, &fc.

L

)

Jdijuravi im Deo.)

prO !

adfirinxi.

]urejurando

Curavi , ut qu& circa lignorum ob-

lationem erant conílituta cap. 1o. m.

28. Defiliis.) Unus de filiis.

34. fervarentur , in cujus rei memo-

Horonites, ) Ex Horonaim fcilicet

riam

inflitutus

eft folemnis

dies

jnfan

civitate Moabitarum , cujus mentio

untur-

lfa. 15. 5. & ]erem. 48. 3. 5-

Q-

EuAoQogioY , cujus meminit Jofephus

cutoS,

]. 2. belli Judaici.

ronites ell genitivi cafus, ut patet ex

o

Hebrzo, & Grace.

E; in primitivis.) De quibuseodem

p p

Fnugawi 4 me. ) Scilicet Sanaballat.

CRP. lO. num- 37.

264

9R **æ äkäe"rï*-'

adt

ü

^ LIBER TOBLE.

: '

^CAPUT PRIMLDUM

om

Tobias in captivoitate con[Hitutus, a lege Dei non recedit, &? ]ïiz'umk

Vi

Tobiam , ex 2nna uxore Jufceptum, Deum timere docet : gratus

ä

regi Salmana[ar , pergit. quocumque «ult.: confratres captivos con-

bu

Jolatur.

Gabelo mutuat decem argenti talenta : Senacberib, -

?

quod mortuos fepeliret , eum perfequitur.

0il

1]

I

1.

7YObias ex tribu, & civitate Nephtali (quae eft in füpe-

-

&i

.

rioribus Galilaeze fupra Naaffon, poft viam, quae ducit.

ad Occidentemr, in finiftro habens civitatem Sephet.)

4Reg.

at

2.*Cum captus effet in diebus Salmanafar regis Affyriorum,

17. 3- in captivitate tamen pofitus, viam veritatis non deferuit,

)!

illi|

3. lta ut omnia , quae habere poterat, quotidie concaptivis

fratribus, qui erant ex ejus genere , impertiret.

Ij

4. Cumque effet junior omnibus in tribu Ne

libe

phtgli ,; nihil

tamen puerile geífit in opére.

Ij

Tufa

j3Reg. ^5. Denique cum iren« omnes ad. vitulos aureos, quos»*.]e—»

16

12.28- roboam fecerat rex Ifrael, hic folus fugiebat confortia omnium,

IS)I

6. Sed pergebat in Jerufalem ad templum Domini, & ibi

ado-

atgel

——

BL4S.) Hebr. dicituf ,—vpjjw.

talior eft, juxta, velpoftviam, qus

. ]

&

: idem eft ac Bozus Deus, aut

ad occidentem ducebat,

b lk

T:

Bozitas Dei.

: Czuzzatem Sepberb. ) Uno fere mil-

l

Ex fribue , 65 civitate Nephrali.) Hac

liaio a Nephtali diftabat Sepheth;

Ciptiy

urbs Nepthalia LXX. vocatur Thisbe,

juxta tabulam Adrichomii , quem vi-

G'Ur

ex qua videtur etiam fuiffe Ellias, qui

de num. 8$.

CIvitat

in facris Literis appellatur T hesbites.

2. In diebus Salmana[ar. ) Vide 4.

) f'sperioribus Galilaa. ) Duplex e-

Qs q;

Reg. 17. 3. & cap. 19 9.

Aliis

nim eft Galilza, füperior altera, al-

3. Qui eraut ex ejus geuere.) lle-

15,]

tera inferior.

Superior illa dicitur,

brai fcilicet.

Hm ficr

qu& magis vergit ad feptentrionem ,

4. Junior omnibus. ) Adhuc pueru-

& Libanum montem ; qua etiam fi-

lus, ut habemus infra num. g.

tu altior eff , quandoquidem ex ea

Vit

l£

$. d vitules aureos. ) AXdorandos.

H ]

Jordanis fluvius decurrit.

Vide ta-

Con[ortia ommium. ) ldololatrarum ;

bulam tribus INephtali apud Adri-

fc ab illis fubtrahens , & a confüetu-

chomium.

dine etiam male moratorum.

altur

Naaffoz.) Oppidum ejufdem tribus,

6. Pergebat im Jerufalem.?) Féeflis a

te

d. ]

de quo Adrichomius in tribu INephta-

lege flatutis, fcilicet ter fingulis an-

i, L

l num. 17. Dicitur fupra iNaaffon

nis in Pafchate, Pentecofle, &feft

-

Y &i

efIc, quia tribus fere xgiliaribus Orien-

Tabernaculorum.

lijj .

QAPZETA

c6s

adorabat Dominum Deum Iífrael

, omnia primitiva fua, & de-

cimas fuas fideliter offerens,

^ |ta ut in tertio anno profelytis, & advenis miniftraret

omnem decimationem.

9. Heec, & his fimilia fec

t

vabat.

undum legem Dei puerulus obfer-

"TY

9. Cum vero factus effet vir, accepit uxorem Annam de tri-

i (QIf-

bu füa , genuitque ex ea filium , nomen fuoum imponens €i,

l,

1o- Quem ab infantia timere Deum docuit, & abfítinere ab

omni peccato.

2

It. lgitur, cum per captivitatem deveniffet cu

m uxore fua,

(ipe-

& filio, in

civitatem Niniven cum omni tribu fua :

([]T

ii

12. (Cum omnes ederent ex cibis gentilium) ifte cuftodivit

het.)

TU

animam fuam, & numquam contaminatus eft in eícis eorum.

I3. Et quoniam memor

fuit Domini in toto corde fuo, dedit

illi Deus eratia

m In confpettu Salmanafar regis,

jtvis

14. Et dedit illi poteftatem quocumque vellet irej habens

libertatem quzecumque facere voluiffet.

nihil

Ij. Pergebat ergo ad omnes,

qui erant in captivitate, & mo-

nita falutis dabat eis.

'Te

16. Cum autem veniffet in Rages civitatem Medorum, & ex

um

his, quibus honoratus

alenta

k ibl

Vfuerat a rege, habuiffet decem t

argenti :

I7. Et

3do-

—

7. le ferizo 4220, É$c.

, que

m

) Ut przcipi-

20. & Straboni lib. r2. a lapidibus,

tur DJeut. Càp. 14. nu

28.

& rupturis, quas terrz motus exci-

11. Per caprrsvirarezm. ) Occafione

tarunt, nomen accepit; nam ezyvvp«e

re m1l

captivitatis,

!pheth ,

apud Gracos frango , aut fcindo fi-

jem Vi

Gvriacem Miniphem.) Nobiliffimam

gnificat.

civitatem in Aflyria, qua etiam Ni-

Ex bis, quibzes bomoratus f uerat a Rege.)

Ex Grzco textu habemus habuifle

Vde 4

aliis.

nus dicitur a Piinio, Ptolomao , &

Tobiam a Rege funcionem quam-

12. Ederez:zexczii Ge;;tilium.) Ido-

dam palatinam ; nam num. 13. ait fe

)He-

lis facrificatis carnibus.

C

[

fuile Regis eyoszs:z», hoc eft em-

ptorém : cum autem multa emantur

j puem'

vit íe.

flodivit Animam ftmm.) Cuüordi-'

a Regibus, amplum , & honeftum

14. Dedir ill porefharem , tc.)) Re-

qolt

hoc oiicium fuiffe credibile eft, &

martm j

liqui enim captivi ut. mancipia habe-

non contemnendum , ei honorarium

bantur.

'lobis major libertas con-

conflitutum , ut innuit hocloco facer.

nfuetie

cefià, ita ut etiam re

gnum peragrare

textus.

poífet pro libito.

FeniS d

Tzlezta.) "Talentum unum argäntï,

16. Jz Races. ) Urbs eft in rägno

tria ficlorum millia continebat , ficlus

ylis a

Medie, que, ut placet Diodoro lib.

Biäl. cum Com. Menochb. dem. II

unus quatuor Hifpanicos regales.

l

: &feiïö

, d

266

LIBRI T. O BIl /E

17. Et cum in multa turba generis fui Gabelüm egen:em

videret, qui erat ex tribu ejus, fub.chirographo dedit 1illi me-

tm

moratum pondus argenti.

18. Poft multum vero temporis, mortuo Salmanafar rege,

JUr

fuo

cum regnaret Sennacherib filius ejus pro eo, & filios

| Ifrael

r

exofos haberet in confpectu fuo:

19. Tobias quotidie pergebat per omnem coznationem fuam,

dur

& confolabatur eos, dividebatque unicuique, prout poterat, de

- facultatibus fuis :

j

Qu

20. Efurientes alebat, nudis veftimenta praebebat, & mortuis,

Àm

atque occifis, fepulturam folicitus exhibebat.

A4Reg.

21. * Denique cum reverfus effet rex Sennacherib, fugiens

t0n

19.381.

Eccli.

a Judzea plagam, quam circa eum fecerat Deus propter blas-

48.24. p

2 Mac.

hemiam fuam , & iratus multos occideret ex filus Tírael, To-

bias fepeliebat corpora eorum.

]um

8

19

22. At ubi nuntiatum eft regi, juffit eum occidi, & tulit

Imp4

omnem fübítantiam ejus.

25. Tobias vero cum filio fuo, & cum uxore fugiens, nudus

Corp

latuit, quia multi diligebant eum.

bus |

A4Reg.

lo

24. * Poft dies vero quadraginta quinque occiderunt regem

19.

ii ipfius.

Dien

P

-fi

miffe

1l

3242I

25. Et reverfus eft Tobias in domum fuam, omnisgue facul-

lfai.

tas ejus reftituta eft ei.

Il

37.38-

C ATUT.I.

Clder

Ij

Tobias mortuorum defatigatur . [epultura , birundinis flercore in

Wu

patieutie probationem exceecatur, C? ab uxore, ac amicis ipfum

]ob.

irridentibus afficitur opprobrio.

LE

i.]3)Oft hec vero, cum effet dies feftus Domini, & fa&tum

effet prandium bonum in domo Tobize,

( Dixit

GræLO

mf,,

"1.»;. E.Scäfas baberet.) Ab initio reeni

fyriis nimirum ; hi Tobiam , quem

40

fui, fed maxime poft acceptam cladem

diligebant , fervarunt; nam tantam

udais facultatem eo rerum ftatu fuif-

àgendu

15$. millium ceforum ab Angelo in

Ils j

. Judea anno 14. Ezechig Regis Juda.

fe putandum non eft; cum calumnia-

$ 1

toribus , fatellitibus , & carnificibus

Düm, ,

20. Occifis.) N el juffu Sennacherib,

omnia ipforum tunc objeda effent. .

vel Affyriorum injuria, qui Jud&os

lo

Regi exofos impune vexabant.

24. Occderant Regem : fülu ejus.

D a,

OI. Fugzens a Jud&a piagam 4 t$7.)

Modum czdis narrat

AWU

25

»um hiftoria

?i

lib. 4.-cap. 19, num. 57.

ls

A ide 4. Reg. cap. ty. 35.

1Q

Preoprer blofphemiam [mam.) N1

de';;,.

I« les fefius.) Penrecoffzs , ut ex-

Wib

Reo. 18. num. 19. & deinceps.

preffe habet textus Gr&cus,

Prandinim bonusm.) Convivium.

ag

23. Mulri diligebant eum.) Kx M-

li 1

*

CAAPUT

It.

A^

A^

67

ett

2. Dixit filio fuo : Vade & adduc aliquos de tribu noflra,

n€

timentes Deum , ut epulentur nobiícum.

- Cumque abufïet, reverfus nuntiavit ei; unum ex filiis Ifrael

)ge :

jugulatum jacere in platea. Statimque exiliens de accubitu

radl

fuo, relinquens prandium , jejunus pervenit ad corpus:

4. Tollensque illud portavit ad domum fuam occulte, ut,

la,

dum fol occubuiffet, caute fepeliret eum :

de

s. Cumque occultaü"et corpus, manducavit panem cum lu-

&u, & tremore,

*Am.

ts

" Memorans illum fermonem quem dixit Dominus * per

Q

Amos prophetam : Dies fefti veftri convertentur in lamenta-

e

10.

tionem, & luctum.

1Mae

15

1. 41oe

blas-

"l Cum vero fol occubuitfet, abiit, & fepelmt eum.

T0

g. Arguebant autem eum omnes prox1m1 ejus ,

dicentes:

Jam hujus rei caufa interfici juffus es, & vix efFuglfu mortis

tuht

imperium, & iterum fepelis mortuos?

9. Sed I*obms plus timens Deum, quam regem, rapiebat

udus

corpora occiforum, & occultabat in domo fua, & medus no€ti-

bus fepeliebat ea.

10. Coniüigit autem, ut quadam die fatigatus a fepultura, ve-

epem

nlens in domum fíuam :

; ja&taffet fe juxta parietem , & obdor-

miffet ,

fncul

II. Et ex nido hlrundmum dormienti 1lli calida ftercora in-

ciderent fuper oculos ejus, fieretque coccus.

I2. Hanc autem tentationem ideo perm]ütDomlnus evemre

il

illi; ut pofteris darctur exemplum patlentlæ ejus, ficut & fancti

J95.

L2

15.Nam

"

—

— $i

2. Jdduc aliquos de 1ribu nofra.) In

co eft, & zon vidi, quia pajäres;n "Hit-

xctum

Grzco eft: A4uc quemcunque IAmueme-

ro erant.) Verum vox ses2íov omne

st

vris frz Irpm nofhrorum egentem.

avicularum genus compleditur, ut

4« Dum Sol occubuiffez.) Caute enim

notat Serarius.

; quem

agendum erat propter Afl"ymos He-

Fieretque cecus.) In Greco eft: &

tantam

brais infeltros.

eculis meis apertis imumiferunt b«fferes

m

Jumnia

num. 223.

8. Inrerfres juffus es.) Supra cap. d.

calidum n oculos meos , $ fatla fuzz ai-

bugines i oczulis meis

Stercora hirun-

vcious

lo. Jataffet fe juxta parietem. ) In

dinum tum ex occulta quadam viocu-

(font.

Graco efc && cubui pallzztm]uxtdmu-

lis nocuerunt, tum etiam, quæa cum

p

hitkor

YUP afriL )

omum non eít ingref-

calida effent ; & fordida, in oculos

füs, quiapropter cadaveris contactum

illapfa fua impuritate delicatiffimz par-

immundus eratexlegeNum 19. nurm.

tis humori noxam afferre potuerunt.

u e

J1, & 16.

Vide Vallefium facre Philofophiz

rræCUSn

11. Ex nzido b:mndmzm.) In Grez-

€ap. 42. & Serar. in hunc locum.

HUM'

|.|

».

268

LIBRI TOBI.E

15. Nam cum ab infantia fua femper Deum timuerit, & man-

data ejus cuftodierit, non eft contl*i&atus contra Deum, quod

Til

laga coecitatis evenerit ei :

I4. Sed immobilis in Dei timore permanfit, agens gratias

i

tuili

Deo omnibus diebus vitae fuse.

/

15. Nam ficut beato Job infultabant reges, ita ift1 parentes,

& cognati ejus irridebant vitam ejus , dicentes :

*

16. Ubi eft fpes tua, pro qua eleemofynas,

&. feþulturas

faciebas ?

17. Tobias vero increpabat eos, dicens: Noli'e ita loqui,

Ü'

fun

18. Quoniam filii Sanétorum fumus, & vitam illam expecta-

mus, quam Deus daturus eft his, qui fidem fuam numquam

;

inutant ab eo.

BIENS

Ig. Anna vero uxor ejus ibat ad opus textrinum quo-idie,

ten

& de labore manuum fuarum victum, quem confeq

:

ui poterat,

deferebat.

fum

20. Unde fa&tum eft, ut hoedum caprarum accipiens detulif-

lam.

fet domi:

f

li

Deut.

21. Cujus cum vocem balantis vir ejus audiffet, dixit: * Vi-

22«

I

fetu

dete, ne forte furtivus fit, reddite eum dominis fuis, quia non

licet nobis, aut edere ex furto aliquid, aut contingere.

te,

22.. * Ad haec uxor ejus irata refpondit : Manifefte vana fa&ta

*]ob

6

2. 9

eft fpes tua, & eleemofynse tuse modo apparuerunt.

Qum

25. Atque his, & aliis hqjufcemodi verbis exProbrabat*ei.

T

li

T

CAPUT

G

Cs

J

15. Parentes.) Propinïquï.

20. Hedum caprarum. ) k1odus ca-

19. Fuiifantorum.) Fidelium, qui

prarum dicitur 1is, qui nondum a la-

&e depulfus eft.

in Graco textu fi-

/

fan&i funt, id eft, Deo dicati , vel

gnificatur fupra mercedem ei datum

Abrahe, Ifa3c, & Jacob , quorum

Wilere

exempla virtutum zmulari debemus.

fuiffe: Addentes: inquit, 6$ Ledzum.

genqg

Vitam illam expetlamns , &c. ) Quua-

21. Videte , me forte furtivss fu.)

Non fuit temeraria fufpicio "T'obig,

tem L

fi jam ex Niceno fymbolo illud reci-

quia fciebat domi pecuniam non effe,

d fe lp

taret: expetto refurretlionem mortuorum,

K

let

£ virzm wenturi [2culz.

qua hedus compararetur; eratqueips

Que de]

fe paterfamilias , cui ne quid domi

19. lat ad opus textrinum.) Iu

peccaretur, curz effe debebat.

P

Grazco eft * þr"uieä:ztrin gynecets , te-

22. Mamifefle vana f4&a ef fpes tua-)

1000 d

lis nimirumtexendis, quia mulierum

tum p

Quam locabas in Deum , qui tamen

& defi

Opera fuht, nam cum adje&tivo y'v"a-

te, & nos cum paupertate conflicari

&e(oc fubftantivum 5'«-'7016 intelligen-

finit, addito etiam tibi cecitatis in-

lotgn

fortunio.

&l

dum efl, ia operibus muliebribus.

Vil t

l

et

AP,

o

LU

at

E

269

ld

U L p

iII.

ü0d

Tübie mori petentis oratio ad Deum, &? Sare filiee Raguelz's bu-

TPlS

milis cum triduano jejunio oratio , ad ancillee improperium propter

Jeptem ipfius taritos a demonio interemptos ; utriusque autem

(e5,

preces exaudiuntur , zingelo Rapbaele ad eos

;

curandos mif]o,

Ufas

Unc Tobias ingemuit, & ccepit orare cum lacrymis,

]i

IT

- 2. Dicens: Juftus es, Domine, & omnia judicia tua jufta

K

funt, & omnes vise tuae, mifericordia, & veri'as, & judicium.

uam

3. Et nunc, Domine, memor efto mei, & ne vindiétam fu-

mas de peccatis meis, neque reminifcaris delicta mea

, vel pa- :

idie,

rentüm mecrum.

4. *Quoniam non obedivimus präeceptis tuis, ideo traditi Deut.

ierat,

28.13«4

fumus in direptionem , & captivitatem, & mortem, & in fabu-

u-

lam, & in improperium omnibus nationibus, in quibus difper-

fift nos.

Eu

)Vie

s. Et nunc, Domine, magna judicia tua, quia non egimus

hii

fecundum pracep:a tua, & non ambulavimus finceriter corat

*

ie.

Lfa&a

6. Et nunc, Domine, fecundum Voluntatem) tuam fac me-

eum , & prsecipe in pace reci

.

pi fpiritum meum : expedit enixm

mihi mori magis, quam vivere.

;

tlei-

. Eadem itaque die concügit, ut Sara filia Raguelis in Rages

Ccivitate Medoium

, & ipfa audiret improperium ab una ex an-

n

cillis patris fui,

3

8. Quo-

dus a

Mize: vie tu£, Cc. ) Vig , per

9 2l

?()

audeat infultare , & improperiis, &

thu f-

quas graditur Dominus , funt

contumeliis petere.

- datum

milericordia , quia femper ad intelli-

6. Expedit emim mibi mori.) ln tex-

gentis naturz commodum , & utilita-

tu Greco additur ratio : qwoziam iz-

zdw-

tem agit: funt ver/z4s, quia nunquam

7 Ft')

properea falf;z andivi, G rrifliria multa

[obit

a fe ipfo, qui fumma veritas eft, dif-

eft ;2 me. Mide dida inf. num. 15.

fidet: funt jeZic/«m , quia, quod cui-

v. Iz Rages civitate Medorum.) In

on a

que debetur, id ei tribuit.

Graeco textu eft , in Echzrazi; , fed

tquap

3. Paventum meoitm. ) Nonorathoc

idem eíl ; nam etiam Ecbatana Ra-

4 domi

loco 'Tobias pro mortuis, fed tan-

ges dicebantur , ut ex fcriptoribus

tum petit, ne majorum , etiamfi vi-

etiam profanis oftenditSerarius. Duae

h)

ta defun&torum fcelera vivis pofteris

n mmen

itaque erantin IMledia urbes, que Ra-

gnHivWi

noceant, & in iis vindicentur.

'es dicebantur, altera, in qua habi-

4 Iz fab.rzlzzm, E5 ix im.-a:"o.':eri!tm.)

tabat Sara Raguelis filia, de qua hoc

jatis it

Viles fai fumus, quibus nemo non

verficule : altera, in qua Gabelus To-

a

^

70

LIBRI TOBIZE

g. Quohiam tradita fuerat feptem viris, & daemonium no-

mine Afmodaeus occiderat eos, mox ut ingreffi fuiffent ad eam.

mu

9. Ergo cum pro culpa fua increparet puellam , refpondit

ei, dicens: Amplius ex te non videamus filium , aut filiam fu-

qu

rum.

per terram , interfe&trix virorum tuo

-

E

10. Numquid & occidere me vis,

ficut jam occidifti feptäm

Con

viros ? Ad hanc vocem perrexit in fuperius cubiculum domus

I

fuer

fuse ; & tribus diebus, & tribus no&tibus non manducavit, ne-

que bibit :

2

II. Sed

in oratione perfiftens, cum lacrymis deprecabätuf

2]

Deum, ut ab ifto improperio liberaret eam.

Vita

12. Fa&um eft autem die tertia, dum compleret orationem,

bula

benedicens Dominum ,

Tütie

I3. Dixit : Benedictum e

ft nomen tuum, Deus patrum no-

20

"

»

ftrorum: qui cum iratus fueris mifericordiam facies, & in tem-

temp

pore tribulationis peccata dimittis his,

*

qui invocant te.

tum

14. Ad te, Domine, facilem meam conv

erto, ad te ogulbs

meos dirigo.

15. Peto, Domine,

ut de vinculo'improperiiy hujus abfolvas

.

f

me, aut certe de(uper terram eripias me.

N

I 6.TE

Tet e

bie debitor , cujus mentio eíl cap.

mentio, legitur.

Quid nos flagellas?

ipeth

;

ff mortsi fn£ , "vade cum eis..

li Dum. 170

biculum dam;u

g. Afonodaus.) Exrathic Afmodzus,

Perrexit n /itperius ez

Yxod

quem Hebrzus textus Regem demo-

fu. ) Ubi etiam Judith orare confue-

num vocat, princeps in ea provincia

verat Judith. g. s.

]Ob Q

11. 24b iffo imzproperio liberaret eam.)

l. fem

omnium dzemonum, qui mortales ad

te lo

libidinem inflammarent; unde ab igne

Sterilitatis , quam illi ancilla fuerat

1.

nomen eum habere, quem in Media

imprecata , & homicidi, quod i!li

fufcitaret, nonnulli putaverunt. Vide

affingebat.

;ä 0!)*/';

13. Dixir : bentditlum eff zomentuums

10 las

Ser. q. 8.

om

0n

Mox ut ingreff fuifent. ) Non eft

&c.) Non plane eadem ell oratio Sa-

hoc intelligendum de copula conjuga-

re in Latino ,

Graco , & Hebrao

Til

textu, fed nonnulla elt tum in verbis

t4to ?

H

li; nam in Greco clare dicitur. —47-

Sinejí

zequam il /ui'æ;ft Cum e€as, u Im uxo-

diverhtas, tum in fententiaj; cum

ribus.

enim longa fuerit oratio , "hoc eft,

COnfider

triduana, alias, atque alias ex ea par-

I

9. lIpterfelirix virorum turum. ) In

ticulas excerpfit Latinus, Gracus , &

dücente:

Graeco ell /zffocans :u wviros , ex quo

intelligitur, quo mortis genere occi-

Hebreus, ut notant Serarius , & Sa-

fi fint Sarze mariti.

lianus.

01

10. Occidere me vis. ) Videtur Sara

15. Defuper terram eripias me.) Mul-

ten ef

C'att0pe

non folum increpaífe, fed etiam ver-

torum, & gravium malorum concur-

beraffeancillam ; in Gr&co enim , ubi

fus etiam fanctis hominibus affert non-

Tis 1ud]

nunquam mortis quafi minoris mali

lr f

non unius, fed p?urium ancillarum fit

H Ui

N

CTPUT Iil.

^yk

BI

eam,

16. Tufcis, Domine, quia numquam concupivi virum, &

mundam fervavi animam meam ab omni concupiícentia.

ondit

17. Numquam cum ludentibus mifcui me, neque cum his;

jf

qui in levitate ambulant, participem me preebui.

1

189. Virum autem cum ti

more tuo, non cum libidine mea

ptem

confenfi fuícipere.

.

.omus

I9. Et, aut ego 1

ndigna .fui illis , aut illi forfitan me non

l, n«

fuerunt digni : quia forfitan viro alii confervafti me.

20. Non eft enim in hominis poteflate confilium tuum.

tbamr

21. Hoc autem pro certo habet omnis, qui te colit, quod

vita ejus, fi in probatione fuerit, coronabitur : fi autem in tri-

)nefb

bulatione fuerit, liberabitur: & fi in corre&ione fuerit, ad

mifericordiam tuam venire licebit.

3

n n0-

22. Non enim dele&taris in perditionibus noftris: quia poft

ais

tempeftatem tranquillum facis : & poft lacrymationem , & fle-

"

tum, exultationem infundis.

ogulos

23. Sit nomen tuum, Deus Ifrael, benediétum in fzecula.

24. In illo tempore exauditze funt preces amborum in con-

xfolyas

fpe&tu gloriae fummi Dei.

.25. Et miffus eft Angelus Domini fan&us Raphael, ut cura-

ret eos ambos, quorum uno tempore funt orationes in con-

16.Tli

CAPUT

fpec&tu Domini recitatae.

Mdlaj. !

defiderium. — Sic affe&ti erant N[oyfes

20. Coz[ilizss ttum? P Quo fapien-

j m

Exod. 32. 4. Elias 3. Reg. t9. 52.

tiffge, & optime, modis tamen ar-

; C()nfue'

Job. cap. 3. &. D. Paulus z. Corinth.

canis nos, & mundum regis.

1. femper etiam conditio tacita in-

21. Corozabitur.) Sic dehomineju-

r Mm'ï

telliocitur, /f Deo pLcar,

fto D. Jacob. cap. 1 num. taz. Zez-

la fuel'at

16. Menudam fervavi animam meanm

285 "Vir, qui [uffert temtatiomem , quo-

4b omni concepi[centia.) Nlagnaomni-

ziam cum probatus fuerit ,. accipser coro-

no laus, cum tamen vere dixerit Sa-

zam vit& , Gc.

lomon Prov.20.9. — Qu poteft dicere;

Liberabitur. ) A fervitute peccati,

7 en'fllf"n,

yratto Ls

