& ad Occidentem, & ad Aquilonem, & ad Auftrum,*

h4

25. Fratres autem eorum in viculis morabantur, & venie-

3n Jendf

bant in fabbatis fuis de tempore usque ad tempus.

5f In

26. His quatuor Levitis creditus erat omnis numerus iani-

Lomer

torum , & erant fuper exedras, & thefauros domus Domini.

27. Per gyrnm quoque templi Domini morabantur in cufto-

Ls

ores.

( gen

diis fuis: ut cum tempus fuiffet, ipfi mane aperirent f

28- e

RE V;zfz

crificiomm

feq. appdll

44 numg

rum. Hebr. & LXX. /zper caftra , feu

Viden:,) Propheta.

$z caftris.

Ip fde fa. ) Propter ipforum fidem,

ti offerebu

M quid pa

20. Crram Domino.) lnhocminifte-

hoc eft, fidelitatem.

*y. B;

riojanitorum , quod coram Domino,

24. Erant ofliarii. ) Precipui fcili-

hoc eft, in atriis templi exercebatur.

cet, quibus parebant alii, utpatet ex

Term uf

Eleazarus hic, & Phinees non funt coz-

ToCnts, w

num. 26. fequente.

ilibididu

viilli Moyfis , fedaliis, qui ut fieri

25. Ig viculzs. ) Hebr. zz vilis]uis.

3o. Rij

folet, antiquorum nominain filiis re-

novabant.

Ip Sabbatis fuis.) klebr. fepeimo die ,

Vitæ CUQO

2I. Porzé tabernaculi reftimonii.) N on

fcilicet fungebantur officio fuo feptem

guenti eni

diebus; feptimo vero fuccedebantalii.

Quentum

portarum, per quas patebat aditus in

atria templi, fedportz, per quam in-

De rempore zzfqtæ ad temþw.) Subinde

bunt i

reffus eratin eam templi partem, que

Italicedicimus, 4/ zempo in tempo: * ab-

1 n

appellatur Szz£z, & in fabrica templi

foluta nimirum periodo unius hebdo-

atm,v d

mada.

31

Hnt

Salomonis fuccefferat tabernaculo,

quod fecerat Moyfes.

26. Super exedras. ) Cubicula, in

Quaha en

22. Defcripti im villis propriis.) De-

quibus thefauri templi fervabantur, &

U5 YleE

facra fupellex , veftes nimirum facer-

Ícripti erantin villis, viculis, & urbi-

TIt& lg

bus, in quibus habitabant, & cum tem-

dotales , & Levitice, & alia inftru-

I$ lod n

pus miniftrandi , & vices eorum re-

menta, qu& peragendis facrificiis ufui

3. H

«urrebant , veniebant ad templum,

erant.

ls 2

PPRT;,

In

U

tenigend

lij, T

N

CCMAP DL E

35

JDET opera

amilice eo-

28. ADe horum (1) genere erant & fuper vaía minifterii :

ad

numerum enim & inferebantur vafa, & efferebantur.

yitum.

]

29. De ipfis, & qui credita habebant utenfilia fan&tuarii,

Q cgram

preeerant fimile, & vino, & oleo, & thuri, & aromatibus,

g|

50. Filii autem facerdotum unguenta ex aromatibus confi-

t taber-

clebant.

31. Et Mathathias Levites primogenitus Sellum Coritze, prae-

nti-duode-

fe&tus erat eorum , quz in fartagine frigebantur. -

int David,

.. 82. Porro de filiis Caath fratribus eorum fuper panes erant

propofitionis,ut femper novos per fingula fabbata praepararent.

s Domini,

33. Hi funt principes cantorum per familias Levitarum, qui

1n exedris morabantur, ut die, ac no&te jugiter fuo minifterio

)rientem,

defervirent.

ls

24. Capita Levitarum

G venie-

in Jerufalem,

, per familias fuas p;incipes, manferunt

3$. In* Gabaon autem commorati funt pater Gabaon Jehiel, *Sup.

etus-'ai-

& nomen uxoris ejus Maacha,

$. 29;.-

Domini.

E 25

: n culto-

46. Filiïs;

(1) genere. z edir. Sixz. legitur : grege.

fores.

29. Vafa miniflerii.) Inttrumenta fa-

Ali-

. De

quibus proxime dictum fuerat.

crificiorum, &libaminum, quz num.

qui enim ex omnibus familiis Levi-

n

feq. appellantur, wzezfi2 fantluari.

ticis cantores erant, ut patet ex di-

d numerum , €$c.) 1d eft , numera-

&is cap. 6. Vide, qua ibi diximus

um frdety

ta offerebant , & numeratareponebant,

]

NNum. 39.

ne quid periret.

In Exedris morabantur , €$c. ) Ut ad

29. Simile, & vize , 6c.) Quarum

templi minifteria expediti effe poffent,

cipi fcili-

rerum ufus erat in facrificiis , & liba-

& ab uxoribus fejun&ti earum congref-

üt patet e

alibi didum.

mentis, utnon femelinLevitico, &

fuü non contaminarentur , ut alia ra-

tione immundiciam aliquam legalem

W,'//i;/ttin ;

30. F autem Sacerdotum, 65c.) Le-

contraherent.

vite cuftodiebant aromata , qui& un-

n dity

Die, ac noHe. ) Nam juge facrift-

fyo fepttri

guenti erant materia , ipfum autem un-

cium vefpertinum, quod erat holocau-

guentum , id elt, thymiama conficie-

ftum agni ,. vefperi altari imponeba-

debanta

bant fiii facerdotum de thvymiama-

tur, & in eodem altari tota nodce

» Subinde

te, & aromatibus, ex quibusconficie-

cremabatur ufque mane, ut habemus

fenpi:

batur , vide lzxod. 3o. 34.

Lev. 6. 9. erant etiam füb vefperam

nius hebdo'

31. Que i fartayine frigebantur.)

conncinanda lJucerne , & denocte cu«

Qualia erant lagana oleo lita, de qui-

randum, ne extinguerentur &c.

pial, t

bus vide Exod. 29.2. & colïyridæ oleo

34. Capita Levitarum , 6c.) Quali-

abaflmf,

frixe, de quibus vide Lev. 7. 12. & que

bet familia Levitarum fuum caput, &

sum f

his locis notavimus.

principem habebat: hi ergo omnes

ao if

33. Hi [unt. principes , 6/c.) INon fa-

principes poft reditum ex captivitate

jficis n

tis apparet ,

de quibus fermo fit.

manferunt in Jerufalem,

Intelligendum tamen eít , apgi de Le-

35. Ip Gabaon autem 6c.) Repetune

vitis, & peculiariter dg Caathitis ; de

tur, qu& de Saulis progenie dicta £fue-

26

LiBRIT PARATUCIPOMENOSN

46. Filius primogenitus ejus Abdon, & Su'r,&Ci:»:D & Baal,

- s QU

,.

Sal, iT

& Ner, & Nadab, .

6. Iute

37. Gedor quoque, & A

hio, & Zacharias, & Macelloth.

panter Q

38. Porro Macelloth genuit Samaan : ifti habitaverunt e re-

ione fratrum fuorum in Jerufalem, cum fratribus fuis.

,. Qu

* Sup.

39. * Ner autem genuit Cis, & Cis genuit Saul: & Saul ge-

peliribus

unt urbr

8- 35- guit Jonathan , & Melchifua, & Abinadab, & Esbaal,

40. Filius autem Jonathan, Meribbaal, & Meribbaal genuit

Philifthir

9. Dit

Micha.

41. Porro filii Micha, Phithon, & Melech, & TTharaa, & Ahaz.

ywenera

( 0

9. Cu

42. Ahaz autem genuit ]

c:f.cL)

& fara genuit Alamath, & Az-

moth, & Zamri: Zamri autem genuit Mofa.

audaffen

ofender

43. Moía vero genuit Banaa: cujus filius Raphaia, genuit

Elafa, de quo ortus eft Afel.

I0. À

44. Porro Afel fex filios habuit his nominibus, Ezricam, Bo-

put af

I H

Cru, Ifmahel, Saria, Obdia, Hanan : hi funt filii Afel.

Phylthr

CAPUT

X.

n.c

davera

Saal propter »vah'as iniquitates.a Philiflbeis occiditur cum filüs ;

fepelier

*

*

ejusque capite a Pbiliflbais amputato , reliquum corpus cum

Jejunav

s

filiis fepelitur a viris SYabes Galaad.

n.]

prevar

IReg«' ï v

Hilifthiim autem pugnabant contra Iífrael , fugeruntque

31.1.

P

Cuüüdïe

viri Ifrael Palaefthinos, & ceciderunt vulncrati in monte

54 ]

Gelboe.

opinquaffent Philifthai perfequentes Saul,

L Qrans

2. Cumque appr

& filios ejus, percu

fferunt ]onaþhan , & Abinadab, & Melchi-

fua, filios Saul.

..3. Et aggravatum eft pr

alium contra Saul, inveneruntque

57

eum fagittarii, & vulneraverunt jaculis.

[iati

4. Et dixit Saul ad armigerum fuum : Evagina gladium tuum,

M

& interfice me: ne forte veniant in circumcifi ifti, & iltudant

mihi. Noluit autem armiger ejus hoc facere timore perterri-

tus: arripuit ergo Saul enfenï , & irruit in eum.

ïC

u

r - M C u7

$. H—Quocï

rant capite pracedenti , quia deinceps

z. Hilifbióm autemt , $uj Quæ hï'c

Uer

fequenti fcilicet cap. 10.deillius regno,

breviter de przlio cum Phili-

& mortefermo futürus erat.

Vide di-

fihazis dicuntur, & de morte Saul, fufius

habentur . Re

8

& üxperiori:capite.

v. cap. ult, &] 2, Reg.

cap. 1. vide ibi dicta.

ïC

N

CAPUT X & XI

37

$ & n

$. Quod cum vidiffet armiger ejus, videlice£ mortuum effe

Saul, irruit etiam ipfe 1 in gladium fuum , & mortuus eft.

elloth

6. Iüteriit ergo Saul, &

; tres filii ejus, '& omnis domus illius

fünt e re

par iter concidit.

JIS,

7. Quod cum vidiffent viri Ifrael, qm habltabant in cam-

; Saul ge-

peimbas fuzerunt, & Saul, ac filiis ejus mortuis derelique-

runt urbes fuas, & huc, zllucque difperfi funt : veneruntque

| penu

Philifthiim, & habitaverunt in eis.

$. Die1 1(*1Lur altero detrahentes Philifthiim fpoha caeforum,

&Ahu

invenerunt S Saul,

& filios ejus jacentes in monte Gelboe.

h, & Az-

9. Lumque fpohaiïent eum, & amputaffet caput, armisque

nudaflent,

mlfcrunt in terram fuam, ut cncumferïetur &

, P'enuit

oftenderetur idolorum templis, & popuïïs

Io. Arma autem ejus confecraverunt in fano dei fux, & ca-

cum, Bo

put affixerunt in templo Dagon.

l

II. Hoc cum audiffent viri Jabes Galaad, omni afuhcet, quae

Philifthiim fecerant fuper Saul,

12. Confurrexerunt finguli virorum fortium, & tulerunt ca-

davera Saul,

& filiorum ejus:

attuleruntque ea in [abes, &

! Jilts

fepelierunt oPa eorum fubter quercum,quae erat in Jabes, &

f (f

jejunaverunt feptem diebus.

13. Mortuus eft ergo Saul propter iniquitates fuas, eo quod.

praevaricatus fit* mandatum Domini, quod prazeceperat, & non *Lev,

runtque

cuftodierit.illud : fed* infuper etiam pythoniffam confulerit,

2D:29.

; monte

eut.

74. Nec fperaveritin Domino: propter quod interfecit eum,

l

; Saul

& transtulit regnum ejus ad David filium 1(ai.

*l i(-a:g

"SQ

Melch

CAPTPUT X

t

Unt?us David in vegem, devitlis jebufazs babitavoit in SYerufalem

f'ipatis potenti[fanis ac fIrenuilTamis militibus, quorum beroica gefa

tuut

narrantur : noluit David defideratam bibere aguam , eo quod

Tudant

cum fortium fuorum periculo allata e[fet

tertt

gregatus eft igitur omnis Ifrael ad David in Hebron; 2Reg

C()n

dicens: Ostuum fumus, & caro tua.

"E

Quod

. Heri quoque, & nudius tertms, cum-adhuc regnare* Saul,

Id h'c

tu eras, qui educebas , & introducebas Ifrael: tibi enim dixit

Do-

nPn

p—

m5

l fulus

Reg

Üngregatus cf iPeitur.

), Novem primi verficuli hujus capitis ewcphcau

6

funt fupza z

keo $. initio.

38

LIBRILPARALÍIÍPOMENON

)*

Dominus Deus tuus: Tu pafces populum meum Iírael, & tu

in Beth

eris princeps fuper eum.

"

23

. Venerunt ergo omnes majores natu Ifrael ad regem in

"

aqui (

El

Hebron, & iniit David cum eis foedus coram Domino : unxe-

i. T

runtque eum regem fuper Ifrael, juxta fermonem Domini;

quem locutus eft in manu Samuel.

runt,

d, & omnis Iífrael, in ]erufälem v* hasc

porta,

2Reg.

. 4. Abiit quoque Davi

gis lib

s. 6

eft Jebus, ubi erant Jebufaei habitatores terrae.

. Dixeruntque, qui habitabant in Jebus ad David: Non

in-

1. ]

fanguin

eredieris huc. Porro David cepit arcem Sion, quee eft civitas

*

fuarum

David ,

bere: ]

6. Dixitque :

Omnis, qui percufferit Jebufaeum in primis;

ao. !

erit princeps, & dux. Aícendit igitur primus Joab filius Sar-

iple le

vise, & fa£tus eft princeps.

erat n

pellata eft

civitas David.

7. Habitavit autem David inr arce, & idcirco ap

4

rbem in circuitu a Mello usque ad gy-

Tumtam

9. fÉdificavitque u

?. I

rum, Joab autem reliqua urbis extruxit.

9. Proficiebatque David vadens, & cre

fcens, & Dominus

perpen

exercituum erat cum eo.

deícen

2Reg.

1o. *Hi principes virorum fortium David, qui adjuverunt

5

EE

6

eum , ut rex fieret fuper omnem Ifrael , juxta verbum Domi-

qumqu

tom : -

ni, quod locutus eft ad Iírael.

1r. Etifte numerus robuftorum

David: Tesbaam filius Ha-

quam t

cliamoni princeps inter triginta : ifte levavit haftam fuam fu-

3.]

os vulneratos una vice.

bullos

per trecent

I2. Et po

ft eum Eleazar filius patrui ejus Ahohites, qui erat

s

inter tres potentes.

petver

um David in Phefdomim,

quando Philifthiim

26

15. Ifte fuit c

Eihar

congregati funt a

d locum illum in praelium, & erat ager regio-

nis illius plenus hordeo,

fugeratque populus ad facie Philifthi-

93 1

norutm.

Aj

& defenderunt eum : cum-

14. Hi fteterunt in medio agri,

29. :

que percuffiffent Philifthzeos, dedit Dominus falutem xmagnam

opulo fuo.

Phora

sReg.

15. Defcen

derunt * autem tres de triginta principibus ad

2313 petram, in qua erat David, ad fpeluncam Odollam, quando

V, ]

H

^

Philiühiim fuerant caftrametati in val?e Raphaim.

16.* Porro

Vie a

3|

- Yo. Hi principes virorum fortium,&c.) Elac habes explicata 2. lib. R

-

3. p

A^

à num. g. & deinceps.

eg. cag. 3

[

|

CAPUT XI

39

l &t

16. *Porro David erat in praefidio, & ftatio Philifth

;

inorum 5Reg.

in Bethlehem.

23.14*

epem in

17. Defideravit igitur David, & dixit: O f quis daret mihi

]s unxe-

aquam de cifterna Bethlehem , quze eft in porta.

Dottini,

18. Tres ergo ifti per media caftra Philifthinorum perrexe-

runt, & hauferunt aquam de cifterna Bethlehem, quze erat in

n* hec

porta , & attulerunt ad David, ut biberet : qui noluit, fed ma-

gis libavit illam Domino.

-

Non in-

19. Dicens: Abfit, ut in confpe&tu Dei mei hoc faciam, &

t civilas

fanguinem iftorum virorum bibam : quia in periculo animarum

fuarum attulerunt mihi aquam. — Et ob hanc caufam noluit bi-

pritis,

bere: hzc fecerunt tres robufti(finii.

us Sar-

20. Abifai quoque frater Toab ipfe erat princeps trium,, &

ipfe levavit haftam fuam contra trecentos vulneratos, & ipfe

]ata eft

erat inter tres nominatiffimus,

21. Et inter tres fecundos inclytus, & princeps eoffim: ve-

ag

rumtamen usque ad tres primos non pervenerat.

L

22. Banajas filius Tojadze viri robuftiffimi, qui multa opera

ominus

perpetrarat de Cabfeel: ipfe percuffit duos Ariel Moab: & ipfe

defcendit, & interfecit leonem in media cifterna tempore nivis,

erünt

25. Et ipífe percuffit virum. JEgyptium, cujus ftatura erat

Domi

uinque cubitorum, & habebat lanceam, ut liciatorium texen-

tium : defcendit igitur ad eum cum virga, & rapuit haftam,

jus Ea«

quam tenebat manu, & interfecit eum hafta fua.

m ft-

24. Hceec fecit Banajas filius Jojadae, qui erat inter tres ro-

buftos nominatiffimus ,

-

"

[ui etat

25. Inter triginta primus, verum

tamen ad tres usqüe non

pervenerat; pofuit autem eum David ad auriculam fuam.

ifium

26. Porro fortiffimi viri in exercitu, Afahel frater Joab , &

yegw*

Elchanan filius patrui ejus de Bethlehem,

21. Sammoth Arorites, Helles Phalonites,

jliti-

28. Ira filius Acces Thecuites, Abiezer Anathothites,

. 29. Sobbochai Hufathites, Ilai Ahohites,

-

- Cf

gnam

4o. Maharai Netophathites, Heled filius Baana Netf)phath'ïtes,

31. Ethai filius Ribai de Gabaath filiorum Benjamin, Banaja

Pharatonites,

32. Hural

yus 4d

16. Porro David erat in pre[idio, 6$c.)

f:iä eít, eum occidiffe duos veros leo-

luan 0

Tizc, quade fortibus David dicuntur

nes exregione Moabitarum , vel duos

ufque ad finem capitis, explicata funt

viros fortifimos , «& inftar leonum

Porto

truculentos.

Vox Hebraica 44rel leo-

s. Reg. 23.1 num., r4. & deinceps.

"

ap

nem fignificat,

22. Dues Arf'el -Moab. ) Vel fenten-

4o

LITRIILI P'ARAL»iPOMENbN

;

r

Hurai de torrente Gaas, Abiel Arbathites, Azmoth Bau-

'34

a.

H

ramites , Eliaba Salabonites,

P | ïazieïï |

h M

33. Filii Affen Gezonites, Jonathan filius Sa

ge Arariï;s.;,

4. Ahiam filius Sachar Ararites,

»

^

fuper t

Caderot

45. Eliphal filius Ur,

"

36. Hepher Mecherathites , Ahia Phelonites ,

Horaph

7. Hefro Carmelites, Naarai filius Asbai,

6 E

48. Toel frater Nathan , Mibahar filius Agarai.

Carehin

9. Selec Ammonites , Naarai Berothites armiger Joab filii

Sarvia.

-

w Jo«

9. e

o. 1ra Jethraeus,.G

areb ïethræus.

deferto

41. Urias Hethseus , Zabad filius Oholi,

42. Adina filius Siza Rubenites princeps Rubenitarum, &

peum,

quifi c

cum eó triginta :

. Hanan filius Maacha , & Jofaphat Math

anites,

9 E

10. ]

44. Ozia Aftharothites, Samma, & Jehiel fili Hotham Aro-

ri:es

$

d

45

? Tedihel £lius Samri,

.

& Toha frater ejus T hofaites,

V. |

liel Mahumites, & Jeribai, & Jofaia filii Elnaem, &

u

46. E

f

Jeidhma Moabi:es, Eliel

, & Obed, & Jafiel de Mafobia.

I4 .

militib

CA PDU.P. XIL

dennt ; |

Qui David fuerant. [equenti , cum fugeret Saulem: €? qui pof?ea

Mdtirco di

ex omnibus tribubus «enerunt , ut eum regem con[Hituerent

£f ineag,

E

in Hebron.

?^ Et

fpicu] |

LrLHu quo

que venerunt ad David in S,iceleg,wcum adhuc

]

p'is eny

fugeret Sau

1, filium Cis, qui erant fortiffimi, & egrcgii

adiegi;i

pugnatores :

I

J;

&j

l

at

2.'l'endentes arcum,

& utraque manu, fundis faxa jacientes;

te fenfi

& dirigen:es fagi;i.as: de fraïribusr Saul ex Benjamin.

atim |

[

3. Prin-.

jxrrziiz.

4. li

I.W N Siceleg. ) In qua fub finem vite

De fratribus Saulex Benjamin.) Cum

tior.

Saulis Regishabitavit. Videcap.

enim viderent Davidem fortiter fe ge-

rere, &prydenter, &ea, qu&aggre-

6

50 1. Kegi

diebatur bonum habere fucceffum, quia

Go

o. litraque manu , Ife. )

Defcriptio

eVitis

egregii bellatoris effe videtur, quod

nimirum Deus erat cum illo, Saulere-

utraque manu pugnare poffit, faxa ja-

li&o ad partes Davidis fe applicabant.

$4 D

Sic olim accidit lfaac, cujusamicitiam

'(I"[)UQ

cere , haftam vibrare , & tela in ho-

Rex Gerargeambivit, Qwid veniflis ad

WT :

emintorquere. Hocnomine Judic. 3.

15. laudatur Aod.

Vide, que diximus

me , inquiebat Ifaac , bemigem , quewm

Dav;

Vj

ad eum locum, & hoc lib. cap. . n. 40.

j

itl,

ediflis , G expuLfiss Tawm ? qui repone

N

DUALPLU Ti XIL

4I

oth Bay-

3. Princeps Ahiezer, & Joas, filii Samaa,kGabaathites, &

Jaziel, & Phallet filii Azmoth, & Baracha, & Jehu Anathotites.

atites

4. Samajas quoque Gabaonites fortiffimus inter triginta, &

fuper triginta. - Jeremias, & Jeheziel, & Johanan, & Jezabad

Gaderothites.

s. Et Eluzai, & Jerimuth, & Baalia, & Samaria, & Saphatia

Haruphites.

6. Elcana, & Jefia, & Azareel :

02b fili

Carehim :

& Joezer, & Jesbaan dQ

: 7. jeela quoque, & Zabadia, filii Jeroham de Gedor.

9. Sed & de Gaddi transfugerunt àd David , cum lateret in

deferto, viri robuftiffimi, & pugnatores optimi , tenentes cly-

um, &

peum, & haftam: facies eorum quafi facies leonis, & veloces

quaf! capreae in montibus.

;

9. Ezer princeps, Obdias fecundus , Eliab tertiu

s)

m Áro

10. Mafmana quartus, Jeremias quintus,

11. Ethi fextus, Eliel feptimus,

Ds,

12. Johanan o€tavus, Elzebad nonus,

em, &

13.

eremias decimus , Machbanai undecimus.

14. Hi de filiis Gad principes exercitus: noviffimus ce

nmm

militibus preeerat, & maximus. mille.

15. Ifti

i pifrta

derunt : Vidimus tecum . e[fe Dominam , &

bu Gad, quia tribus hzc Moabitis

ideirco diximus : ftt juramentum inter nos ,

'ttii

erat vicina, & defertis locis, perque

&5 incamus fedus , &c. Genef. 26. num.

David- vagabatur.

2o7. Etíane initio dé horum fide fu-

Facies eorum quaft facies leonis.) Nam

fpicari. potüit David, fed poftea ca-

ficut leones ad nullius pavébant oc-

adhug

ptis experimentis, prudenter illos fuos

curfüm, ut de leonibus dicitur Pro-

yrep

adlegitfectatores, & focios.

verb. 3o. num. 39.

De frarribus Sz.m/.) Cognatis, ut

Quafi capre in mentibus.) Sic de Afael

explicatAbulenf. & E£man. Sa. Vel cer-

dicitur 2. R eg. 2, 1g.

entes

Poerro A[ael cur-

te fenfus eft ,. de contribulibus: quare

Jor welociffzaus fuit, quaftunus ex Capreis,

flatim per

;

exegefxm' additur ex Bez-

qu& moranutur in (yLvis.

X

£nte

jzzmin.

2

14. Nowifunus centum, €$e.) Quafi

tior.

4. Er fuper triginta.) 1d eftillisfor-

dicat, nemo paucioribus praerat, quam

) Cur

centum , nemo,pluribus , quam mil-

rfege

6. De Carebim. ) Ylebraice, &

le. .Cum fe Davidi fortes hi viri ad-

L

Grace de Coritis

m,qwä

Levitis.

, feu. pof'fgris Core;

junxerunt, tunc quidem paucos mili-

tes numerabat , hoc efL , fexcentos,

julere

$. De Gad4i.) INomen eft civitatis

Poftea.vero quam regnum adeptus ett;

abint

trbus Gad, cujus etiam mentio ha-

eorum prafe&uras auxit numero fub-

aiam

Peculiariter fe

betur 2. Reg. 23:36.

je&orum militum , utaliqui etiam mil-

72)71'3 Á

Davidi adjunxiffe videntur viri ex tri-

lenis um perarent.

qm h

Bibl. cum Com. Menoch. Tom. II

IP

H PWF'

A

42

LIBRIX

41. PARALIPOMENON

15. Ifti funt, qui tranfierunt Tordanem menfe primo, quando

9. (

inundare confuevit fuper ripas fuas, & omnes fugaverunt, qui

eum de

morabantur in vallibus ad Orientalem plagam, & Occidentalem,

Ednas,

16. Venerunt autem & de Benjamin, & de Juda ad preefi-

Maniffe,

dium , in quo morabatur David.

3. H

17. Egretflusque eft David obviam eis, & ait: Si pacifice

omnes €

exercitu

veniftis ad me,ut auxiliemini mihi, cor meum jungatur vobis:

fi autem infidiamini mihi, pro adverfariis meis, cum ego ini-

9. V

G

quitatem in manibus non habeam, videat Deus patrum noftro-

5

Qum ei,

rum, & judicet.

25 ll

18. Spiritus vero induit Amafai principem inter triginta, &

nerunt :

ait: Tui fumus, o David, & tecum fili Ifai: pax, tibi, & pax

enum

adjutoribus tuis : te enim adjuvat Deus tuus.

Sufcepit ergo

. F

eos David , & conftituit principes turmae.

genti 6

I9. Porro de Manaffe transfugerunt ad David, quando ve-

as T

niebat cum Philifthiim adverfus Saul, ut pugnaret : & non di-

foptem:

1Reg. micavit cum eis : * quia inito confilio remiferunt eum princi-

46. D

7?2- 4- pes Philifthinorum, dicentes: Periculo capitis noftri reverte-

Y k

tur ad dominum fuum Saul.

*

mll

20. Quando

30. $

Cum ego iniquitatem in manibus mei:

prindpe

1$. IF.:' j?mt , qui tranfierunt 707*2[4-

3. D

sem;, 6c.) Hloc Gaditarum facinus

zon babeam. ) Cum nullius criminis

narratur, ut eorum audaciz inde ca-

mihi conícius, integer fim , & purus

gna eni

pereliceat argumentum ; magno enim

a fcelere,

30' Pl

Videat Deus , €$c.))

| Ultor fit Deus.

periculo fe objecerunt , tumentem,

fimi rol

& vorticofum fluvium natatu fortaf-

1g. Spiritus autem. induit Ama[ui ,

fe tranfrbittentes, ut improvifi hofli-

€&c.) Comitas , & manfuetudo Da-

Y E

bus , qui eo tempore fibi nihil time-

vidis accendit animos , & amoremin

guli r

bant, fupervenirent.

eum, & Amafai fuo, & fociorum no-

.T

Menfe primo.) Menfe Nifan , qui

mine locutus eft.

Martio noftro refpondet, vel partim

N.—

Pax, pax.) Salutandi formula He«

Martio, partim Aprili.

brzis familiaris.

20. Re

Quando inundare con[nevir. ) Vide

RTCT

di&a Jofue cap. 3. num. t$.

Pax adjutoribus zuis.) lis , qui jam

?L Af

16. 44 Prafidium. ) Arcem , quam

tecum fünt, & gis, qui deinceps ad

te defendendi tui cauífa venerint.

Wa

illi Moabitarum Rex tribuerat 1. Reg.

22. 4. vide ibi di&a.

Confl i:uit eos principes turme.) QUOd

,F 48 [j

17. Egreffu/que eff David obviam ei:)

referendum videtur ad tempora Re-

gni Davidisjam conftituti; tuncenim

füllicet

)

Non íolus, fed cum fele&a fuorum

d

Ale

imanu.

fingulos, aut certe primarios eorum

71

Cor mmeum jungamr*4'vab£.r.) Ineamus

fecerit cohortis alicujus, aut turma

feriam, & finceram amicitiam.

prafectos.

Pf&; C':lp. S

i

Pro adverfariis meis. ) in gratiam

19. Quando venitbar cim Philifibum.)

Mïa

mh

Adverfariorum , ac nominatim Saulis.

Hiftoriam habes 1. Reg. :947

18

CAPUT XI.

43

5wm&

20. Quando igitur reverfus eft in Siceleg, transfugerunt ad

FUnL qui

eum de Manaffe Ednas, & Jozabad, & Jedihel, & Michael, &

entalem,

Ednas, &

d profi-

Jozabad, & Eliu, & Salathi, principes millium in

Manafle.

21. Hi praebuerunt auxilium David adverfus latrunculos:

pacifice

omnes enim erant viri fortffimi , & fa&ti funt principes in

N

It vobis;

exercitu.

| efo ini-

22. Sed & per fingulos dies veniebant ad David ad auxilian-

? noftro-

dum ei,usque dum fieret grandis numerus, quafi exercitus Dei.

25. lite quoque eft numerus principum exercitus, qui ve-

ginta, &

nerunt ad David, cum effet in Hebron, ut transferrent re-

], & pax

gnum Saul ad eum juxta verbum Domini.

pit ergo

24. Filii

uda portantes cl

1

ypeum,'& haftam fex millia o€tin-

genti expe

iti ad praelium.

ando vé-

25. De filiis Simeon

ügnandüm

; non di-

, virorum fortiiïïnïorum ad p

feptem millia centum.

i princi-

26. De filiis Levi, quatuor millia fexcenti.

tevere

27. Jojada quoque princeps de ftirpe Aaron & cum eo tria

millia feptingenti.

.

,Quando

28. Sadoc etiam puer egregice indolis, & domus patris ejus,

principes viginti duo.

qnihus ml

29. De filiis autem Benjamin fratribus Saul, tria millia: ma-

s criminis

gna enim pars eorum adhuc fequebatur domum Saul.

, & pun

30. Porro de filiis Ephraim viginti millia o€tingenti , fortif-

fimi robore, viri nominati in cognationibus fuis.

- A ,

31. Et ex dimidia tribu Manaffe, decem & o£&to millia, fin-

«udo De

guli per nomina fua venerunt, ut conflituerent regem David.

amorem i

32. De filiis quoque Iffachar viri eruditi, qui noverant fin-

ciorum no«

F2

gula

»rmukl He"

20. Re'verfü.c' eff in Si'celeg., ) Ut ha-

LXX. eít ; l;'artis zobore.) Sadoc ; CB;-

betur eodem cap. 29. num. r 1.

jus mentio fit hoc loco , ille eft, qui

poftea fub Salomone Pontificatura

s qui jm

21. Zderfüs latrunculos.) Amaleci-

einceps

tas, ut habemus 1. Reg. 3o. 1. &

geffit, Abiathare depofito 3. Reg z. 27.

yerint.

deinceps.

31« Ex dimidia iribu Manaffe. ) Qu&

Fatli [umr princi;e: in exercitu.) Cum

erat cis Jordanem ; nam de reliqua di-

,. ) Qu

fcilicet paulo poft David Rex fa&us

9011 M

eft Siule extincto.

midia tribu, qua erat ultra fluvium,

dicitur infra num. 37,

22. Evercitus Dej.) Wide didia fu-

2. )u noverant ffnsula temsora,fc.

)

pra cap, 5. num. 22.

D. Hieronymus im tradit,

:

Tebr. ita

at tüfmæ

23. Cum effem: im Hebron, 65c.) Hi-

explicat: Eram- ezis , inquit ; Docfores;

ftoriam habes. z. Reg. 2.4.

computatores , E magiffri , feve ed feffi-

nf )

21 Egr'egiæ ä?zdo[:ïr.) In Hebr. &

wiates , ffve ad eetera. ) FIonc doctri-

-

T

pE ( T—

44

LIBRI

i

PARALIPOMENON

gula tempora ad pracipiendum, quid facere deberet Ifrael,

principes ducenti: omnis au

tem reliqua tribus eorum g'd"nü-

Á (;affia.

lium fequebatur.

33. Porro de Zabulon, qui egrediebantur ad praelium, &

]rad at

ftabant in acie inftru&ti armis bellicis, quin

quaginta 1Tni11ia ve-

fitge

nerunt in auxilium , non in corde duplici.

44. Et de Nephtali, principes mille, & cum eis inftructi

clypeo , & hafta, triginta, & feptem millia.

35. De Dan etiam praeparati ad przelium, viginti oCto millia

Nit

fexcenti ,

]

bus

56. Et de Afer egredientes ad pugnam, & in acie provocan-

, lt

J

|

mino D«

tes, quadraginta millia.

I

57. Trans Jordanem autem de filuis Raben, & de Gad, &

ad fratwe

Sacerdo

dimidia parte tribus Manaffe , inftru&ti armis bellicis, centum

*

i

viginti millia.

CODprep

28. Omnes ifti viri bell

atores expediti ad pugnandum , cor-

4 t

*

de perfe&to venerunt in Hebron,ut conftituerent regem Davi

1VIhus

fuper univerfum Iírael: fed & omnes reliqui ex lífrael uno

4. Rt-

corde erant, ut rex fieret David.

: :

enim fer

39. Fueruntque ibi apud David tribus diebus comedentes,

$: Co

:

& bibentes: preeparaverant enim eis fratres fui.

Usque d

40. Sed & qui Juxta eos erant, usque ad Iffachar, & Zabu-

Caristhi

lon, & Nephtali, afferebant panes in afinis, & camelis, & mu-

L. [Niit j

lis, & bobus, ad vefcendum : farinam, palathas, uvam pafíam,

Cori

vinum, oleum , boves, arietes, ad omnem copiam : gaudium

Ténti in

quippe erat in Iírael.

Tansferen

-

Cum hnbey

Onvoor.

mOI*CS j n

&rbitratu j

CAPU'?

. Trlioj;,

nam Abulenfis, & Slatrlchez parum

d pracipiendum. ) Ylebr. & LXX.

115 preeror

convenire putant ruíticanis homini-

ad feiendum ,

u , «d eegnofcendum.

Centypi,

33, Corde duplici.) FYebr.cordes6$corde.

Tont.

bus, quales fere erant Iífacharitz,

i.

quorum plerique agriculture operam

39. Frarres [2i.) Reliqui Ifraelitz,

dabant. [taque de illa peritia inter-

qui erant apud David.

rfïm, ]

pretantur, quz pluviam, aut aeris fe-

4o. Ufaue ad Iffachar , 6c. ) Omnes

Titüs i

at

tribus, quz tribui Juda erant finitima

E as

renitatem, aliafvehujufmodi celi mu-

tationes pradicit, & rei militari ufui

ufque ad tribum Iffachar , &c. juve-

QU05 n

)

effepofeft. Vide,qua diximusin Oe-

runt virosTuda,cibaria fubminiftrantes,

las

; m

Palatbas,)Ficorum aridorum maII'as.

&Anty faCr(

Sonomicis lib. cap. 19. num. 2.

$u L d

*

&,

&

U

»

f

N

*

X m

*

;I(

4

et Tfrael]

COAUPUDOT *(HI

1m coní

Af Cariaibiarim reducitur arca Dazmm de domo dbinadab : omns

emm, &

.meel cum Davoid ante eam ludentibus : fed quia Oza. arcam con-

millia ve

tingens a Domino perczg/]ïzs €fl, avertit cam David in domum

Obededom , cui & €o tempore benedixit

inftmudi

Dominus.

:

"o mil

Niit autem conühum David cum tribunis, & centurioni-

bm, & univ.rfis principibus,

TOVOCA

.2. Et ait ad omnem coetum Iírael: Si placet vobis, & a Do-

mino Deo noftro egredietur fermo, quem loquor :

mittamus

d. &

ad fratres noftros reliquos in univerfas regiones Iflael & ad

Ceniu

Sacerdotes, & Levitas, qui habitant in fuburbanis urblum üt

congregentur ad nos,

ürt, COT

3. Et reducamus arcam Dei noftri ad nos: non enim requi-

m David

ivimus eam in diebus Saul.

Tael uno

4. Et refpondit univerfa multitudo, ut ita fieret :

placuerat

enim fermo omni populo.

yedentes,

$. Congregavit ergo David cunctum Ifrael, a Sihor Fgypti,

usque dum ingrediaris Emath , * ut adduceret arcam Dei de zReg

& Zabu

Cariathiarim.

p9

6. Et . -

& mu

1.

Nit autem. confilium David , &c.)

eos tantum accerfamus, qui in urbi-

Co»itaverat David de arca tefta-

bus habitant, fed eos etiam , qui fubur-

] pa iaf

bia incolunt.

Uaud

fnenti in ]erufalem & in arcem Sion

transfer enda ut nimirum certum lo-

3: Reducamus avcam Dei nefiri ad 25

cum haber et

fan&ius coleretur , &

In arcem Sion.

Reorm LlVltdtl hoc decus accederet.

lp diebus Saul. ) Quo tempore nun-

Convocat ergo , & confülit Regni pri-

quam Regifuggeffimus, ut inoppor-

mores, ne videatur velle cuncta pro

tuniorem locum transferretur.

arbitratu adminiftrare, utque celebri-

$: 4 Sibor Aigypts. ) Id eft, fluvio,

CARUT

tas major fit ex prafentia procerum.

five torrente , qui dicitur E ypti, &

Tribusis.) Chiliarchis , qui mille vi-

Rhinocoruram alluit, & tribum Simeo-

—

nis a meridie termmat

Vox Hebrai-

ris preerant

k IX

Centurzonibu r.

Qm centum impe-

ca^yYrpU) fcber, nigrum ,. vel turbi-

"u u

rabant

dum fignificat; itaque a colore aqua-

7]' Jf" "!N' h

. Et 2 Domino Deo noj?ro egredztur

rum torrenti nomen fa&um efít.

- [faditey

[frmo.) Quia fentio me ad hoc divi-

Ematb.) Oppidum adradices Liba-

nitus incitari.

ni verfus Damafcum in finibus tribus

* Omnes

Er ad Sccerdotes , 6$. Levitas. ) Ad

Nephthalim ad Boream.

Hic ergo

extremus eft Ifraelis terminus ad Aqui-

tEn imz

quos in primis pertinet hzc folemni-

& ]Lh

tas, cum ipforum fit arcam deferre ,

lonem, ntSihor ad meridiem , quibus

wlfh'

at

cantu facro pompam profequi , &c.

termlms tota Chananitidis longitude

yn 4

continetur

Qui babitant im [mburbanis ) Non

46

LIBRIL PARALIPOMENON

6. Et afcendit David, & omnis vir Ifrael ad collem Caria-

j Q.*'A(

thiarim, qui eft in Juda, ut afferret inde arcam Domini Dei

nliitqge |

fedentis fuper cheruübim, ubi invocatum eft nomen ejus.

4E

. Impofueruntque arcam Dei fuper plauftrum novum,

e

Saty,

domo Abinadab: Oza autem, & frater ejus minabant plauftrum.

$ Jeb

6. Nor

$. Porro David, & univerfus I(rael, ludebant coram Deo

omni virtute in canticis, & in citharis, & pfalteriis, & tympa-

. Wi

$À

nis, & cymbalis, & tubis.

vid

.in t

9. Cum autem perveniffent ad aream Chidon, tetendit Oza

manum fuam, ut fuftentaret arcam: bos quippe lafciviens pau-

quaerere

lulum inclinaverat eam.

€ls.

1o. Iratus eft itaque Dominus contra Ozam, & percuffit eum,

9. Por

eo quod tetigiffet arcam : & mortuus eft ibi coram Domino.

1o. C

1t. Contriftatusque eft David, eo quod divififfet Dominus

Phüifthe

minus:

Ozam : vocavitque locum illum: Divifio Ozae, usque in prae-

fentem diem.

j C

12. Et timuit Deum tunc temporis, dicens : Quomodo pof-

ibi Dv

fum ad me introducere arcam Dei?

mewn,f

34

13. Et ob hanc caufam non adduxit eam ad fe, hoc eft, in

illnas o

eivitatem David, fed avertit in domum Obededom Gethaei.

np

14. Manfit ergo arca Dei in domo Obededom tribus men-

131 KAU

fibus : & benedixit Dominus domui ejus, & omnibus, quee ha-

valle,

bebat.

u (

C APU TX

Non afe

Dovid acceptis a rige Tyri lignis , & artificibus ad extruendam

averfo

A. C

fibi domum , alias ducit uxores , ac multos gignis liberos, C&

2

con[ulto Domino bis cadit Pbilifibeos.

Tüm, r

fit quoque Hiram rex Tyri nuntios ad David, & ligna

t6. E

aKReg.

I. MI

cedrina, & artifices parietum; lignorumque : ut aedift-

Caftra p

carent ei domum:

D

n

2. Cognovitque Dav

1

id, eo quod confirmaffet eum Dominus

füper

T

in regem fuper Ifrael, & fublevatum effet regnum fuum

populum ejus Ifrael.

3."Ac-

6. Et afcendit David , &6c.) Quahic

I |L/] Afit. quoque. Hiram ; &c. ) Hiduo

habentur ufque ad finem capitis, ex-

- verficuli habentur 2. Reg. $.

plicata funt 2. Reg. 6.

1r. & 12, Vide ibi di&a.

9. Chidon.) Qui 2. Reg. 6. 6. Nachon

2. Coguevitque ) Fortaffe Domino

dte

vocatur quippe binomius.

revelante, vel ex eo quod fibi con-

ii Déviífkt,) Animam a corpore

