15. Poft hunc Johanan princeps, & cum eo ducenta o&to-

inta millia.

N

um legis

16. Poft iftum quoqu

e Amafias fih'uä Zechri, confecratus

erudiebant

Domino, & cum eo ducenta millia virorum fortium.

17. Hunc fequebatur robuftus ad praelia Eliada, & cum eo

regna ter-

tenentium arcum, & clypeum ducenta millia.

|lare cot

18. Poít iftum etiam Jozabad, &'cum eo centum octoginta

millia expeditorum militum.

&vettil

19. Hi omnes erant ad manum regis, exceptis aliis, quos

yti feptem

pofuerat in urbibus muratis, in ugiverfo Juda.

;

je in fübli-

CAPUT XVIII

m urbes-

Shofapbat impio Zicbab affimitate jun&ius, afcendit cum eo contra

ri quoque

Ramotb Galaad , 400. p[eudopropbetis victoriam promittentibus :

Micbeas autem contrarium propbetans incarceratur , od

ilis fitgt-

«dchab juxia Micbee propbetiam in.bello

lorum:

occiditur.

d

jtn.) Pagni

I. Uif ergo Jofaphiat dives

, & inclytus multüm, & a&ïnitate

qda; ial

conjun&tus eft Achab.

h, Quevox

2. Defcenditque poft annos a

d eum in Samariam : ad cujus

, bafilcis,

adventum ma&tavit Achab arietes, & boves plurimos, ipfi, &

: bene noitdt

flar tirtity

populo, qui venerat cum eo: perfuafitque illij ut afcenderet

glesin t

jin Ramoth Galaad.

jcuntutts

A2

5. Dixit-

jninus, *

Trecenta millia. ) INomine militum

Graeco , & Hebre&o legimus, & 4e

diejuranim

non illi tantum intelliguntur, quihoc

Benjamin "virtutepotens Eltada.

Exquo

r munts

unum militandi munus exercent; fed

patet non omnes hos principes adtri-

quicunque per &tatem , & viresarmis

bum Juda pertinuiffe.

) Mulife

tra&andis apti funt,. quo modo paffim

19. Hiomnes, €/c,) Quorum nume-

Scriptura loquitur prafertim in libris

rus afcendit ufque ad undecies cente-

nilai.) N»

Exodi, & Numerorum.

na, & fexaginta hominum millia..

, & cogte

16. Con[técratus Domino.) ln He-

Ad manure Regis,) Ilebr. LXX. ss

brzo, & Greco eft, Voluztariu: Do-

niflrante: chi.

sciputs t

9nino.

Vel enim fuit ex cenere Levi-

quie etiam

tico, aut Sacerdotali, vel INazareus ;

1, iUf ergo fofaphat , & c.)' Totura

vel fuis fumptibus , ut Deo gratum

hoc caput explicatum eft 3. Re-

!

]ofe que

faceret, & de publico bene merere-

um 22,

: i mulites

Affnitate corjuntlis. ) Vide €ap. 21

& «

tur, fe militie devoverat.

num. 6.

Hü;

17. Hobuffus ad pralia Kiiada, ) In

13

A.

p

LIBRI.I.

P'A'RWALIPOMEN ON

4. Dixitque Achab rex Ifrael ad Jofaphat regem Juda : Veni

1s. Atille

mecum in Ramoth Gaia-ad Cui ille refgoncht Utego,&tu:

bus; ficut ov

ii dom in0$,

ficut populus tuus, fic &

& populus m eus :

tecumque erlmus in

bello.

1. k tatt r

4. Dixitque Tofaphat ad regem Ifrael : Confule obfecro im-

prophe ret i

preefentiarum fermonem Domini.

1j Actie tille:

. Congregavit igitur rex Ifrael prophetarum quadringentos

minum feden

viros, & dixit ad eos: In Ramoth Galaad ad bellandum ire de-

ftentem e1 a €

bemus, an quiefcere ? At illi, Afcende, jnquiunt, & tradet

15. Et dixi

Deus in manu regis.

ut afcendat, (

unus hoc mot

6. Dixitque Jofaphat: Numquid non eft hic prophetes Do-

mini, ut ab illo etiam requiramus ?

20. Procef]

7. Et ait rex Ifrael ad |ofaphat: Eft vir unus, a quo poffu-

decipiam eun

at Atill

mus qu&rere Domini voluntatem, fed ego odi eum, quia non

prophetat mihi bonum, fed malum omni tempore :

eft autem

ore omnium

Michzeas filius Jemla. Dmtque Jofaphat: Ne loquaris rex hoc

pes, & pre

modo.

?2. Nunci

8.. Vocavit ergo rex Ifrael unum de eunuchis, & dixit ei:

ore mnium

Voca cito Michseam filium Jemla.

te mala.

Porro rex Ifrael,

& ïofqp iat rex Juda u:erque fedebant

2 ACceir

in folio fuo, veftiti ultu regio : fedebant autem in area juxta

Mi It max

portam Samarice, omnesque prophetee vaticinabantur coram eis.

fnini àme, w

Io. Sedecias yero filius Chanaana fecit fibi corhua ferrea, &

24. Dixita

aàit: Hzc dicit Dominus :

His ventilabis Syriam , donec con-

mgreiïus fUEI

teras eam.

N Prae

11. Omnesque prophetze fimiliter prophetabant, atque dice-

umte Qu

bant: Afcende in Ramoth Galaad, & profperaberis, & tradet

thelegy

eos Dominus in manu regis.

26. Etd

I2. Nuntius autem , qui ierat ad vocandum Michaeam ; ait

até el N

illi :

En verba omnium prophetarum uno ore bona reg1 an-

1n puce

nuntiant, quaefo ergo te, ut & fermo tuus ab eis non dïiïentlat,

27. Divi

loquarisque profpera.

QCutus Dom

13. Cui refpondit Michaeas : Vivit Dominus, quia quodcum-

que dixerit mihi Deus meus, hoc loquar.

3j Ial tur

Ramoth Gs

14. Venit ergo ad regem. . Cui rex ait: Michxa, ire debe-

29 Dmt(

mus in Ramoth Galaad ad bellandum, an quie(cere ? Cui ille

refpondit :

Afcendite :

cuncta enim profpera evenient , &

Puïnam Y

tradentur hoftes in manus veftras.

Tex Ifrael ha

15. Dixitque rex: Iterum, atque iterum te adjuro, ut m1h1

ke*( a

non loquans, nifi quod verum eft, in nomine Domini.

CC* Ne

b

6. At

Contm fl

)N

CAPUT XVIIL.

133

]uda : Veni

Y et Q i dl verfum Hrael : difpivfam ia monti"

690 tu;

bus, ficut oves absque paftore: & dixit Dominus: Non habent

? erlimus in

ifti dominos, reveriatur unusquisque in domum fuam in pace.

17. Et ait rex Ifrael ad Jofaphat. Nonne dixi tibi, quod non

obfecro im;

prophetaret ifte mihi quidquam boni, fed ea, quae mala funt?

18. At ille: idcirco, ait, audite verbum Domini: Vidi Do-

adringentos

minum fedentem in folio.fuo, & omnem exercitum coeli aífi-

dum ire de-

ftentem ei a dextris, & a finiftris.

i, & tradet

19. Et dixit Dominus: Quis d

ecipiet A chab regem Ifrkael,

ut afcendat, & corruat in Ramoth Galaad ? Cumque diceret

&

jphetes Do-

unus hoc modo, & alter alio:

20. Proceffit fpiritus, & ftetit coram Dom

ino, & ait: Ego

: quo pof-

decipiam eum : Cui Dominus, in quo, inquit , decipies?

1, qua n0n

2r. At ille refpondit : Egrediar, & ero fpiritus mendax in

: eft autetm

ore omnium prophetarum ejus. Dixitque Dominus : Deci-

itis fex hoc

pies, & pravalebis: egredere, & fac ita.

22. Nunc igitur, ecce Dominus dedit fpiritum mendacii in

& dixit ei:

ore omnium prophetarum tuorum, & Dominus locutus eft de

:

te mala.

ie fedebatt

25. Acceffit autem Sedecias filius Chanaana , & percuffit

n area Juxta

Michaeze maxillam, & ait: Per quam viam tranfivit fpiritus Do-

j

rcoram s.

mini a me, ut loqueretur tibi?

3 ferres

-24. Dixitque Michzeas : 'Tu ipfe videbis in die illo) quande

dorec cott-

ingreffus fueris cubiculum de cubiculo, ut abfcondaris.

2$. Precepit autem rex Iírael, dicens: Tollite Michseam,

atque dice-

& ducite eum ad Amon principe

Amelech.

m civitatis, & ad Joas ilium

A

$j & tradet

26. Et dicetis : Haec dicit rex: Mittite hun

c in carcerem,

& date ei

heeft it

panis modicum, & aquae py-auxillum, donec revertar

na fep! 3*

in pace.

s diffentisl

27. Dixitque Michzeas : Si reverfus fueris in pace , non eft

locutus Dominus in me.

Etait :: Audite omnes populi.

28. Igitur afcenderunt rex Iífrael, & Jofaphat rex Juda in

quodaut

BRamoth Galaad.

i

ire debe-

29. Dixitque rex Ifrael ad Tofaphat: Mutabo habitum , & fic

ad pugnam vadam, tu autem induere veftibus tuis, Mutatoque

;'g (v ille

etien; V

zex l(rael habitu, venit ad bellum.

3o. Rex autem Syrize preeceperat ducibus equitatus fui , di-

0, ut mlhl

cens: Ne pugnetis contra rinimum, aut contra maximum, nifi

contra folum regem Ifraelu

. 51. Itaque

j. LA

.R ;

134

LIBRIIL PARALIPOMENON

" $r. Itaque cum vidiffent principes equitatus Jofaphat, dixe-

€. Confricui

Tunt ? Rex Ifrael eftifte, Et circumdederunt eum dimican-

munitis per fta

tes : at ille clamavit ad Dominum , & auxiliatus eft ei: atque

6 BEpraca

avertit eos ab 1llo.

enim liominis

32. Cum enim vidiffent duces equitatus, quod non effet rex

ye judicaveri

Tírael, reliquerunt eum.

« * Sit timor

Cite : non eft

. 33. Accidit autem , ut unus e popu

lo fagittam in incertum

jaceret, & percuteret regem Iífrael inter cervicem, & ícapu-

* nec períonar

8. In Terufa

las: at ille aurigae fuo ait: Converte manum tuam, & educ

me de acie, quia vulneratus fum.

.

*

cerdotes, & p

die illo: porro rex Ifrael ftabat in

cauí2m Domin

34. Et finita eft pugna in

curru fuo contra Syros usque ad vefperam, & mortuus eft oc

9. Preecepit

cidente fole.

:

fideliter, ( co

C ACP OT. XIX.

1o. Ümnem

.?ofzzþäat a Stebu propbeta correptus de praffito auxilio Acbdb,

Tp.m, qUï h&bh

t10nm, ubicy

eon[litutos a [e judices admonet de Jervanda ju[litia, & Levitas

de promovendo culiu dvvino , populoque retie.

remoniig, de:

:

in Dominum

inffituendo.

Itos: fic &

Everfus eft autem Jofaphat rex Juda in domum fuam pa-

IL Amaria

I-R

&CUQm pert

cifice in Jerufalem.

2. Cui occurrit Tehu filius Hanani Videns, & ait ad eum !

qui &f dux in

Officium perti

Impio prebes auxilium , & his, qui oderunt Dominum , ami-

citia jungeris, & idcirco iram quidem Domini merebaris :

ConfOrtamini

. Sed bona opera inventa funt in te, eo quod abftuleris

Yn bonis.

lucos de terra Juda, & praeparaveris cor tuum, ut requireres

Dominum Deum patrum tuorum.

EX

35 Rn hs

4. Habitavit ergo Jofaphat in Jerufalem, rurfumque egref-

lu

)

dvit

fus eft ad populum de Berfabee usque ad montem Ephraim,

Ejb

T comp

& revocavit eos ad Dominum Deum patrum fuorum.

6 N'm f;zim )

|

. $. Con-

4 ; BN ':

Ms in il;dicanä

Llfque UE Pa O Ephraim.) In trib;

2. Áden:.) Prophetä.

lIram quidem Domini merebaris.) —

enim Ephraim Jude Reges, & no-

9&90!6140117

1

üf jua

minatim Afa [ofaphati pater multas

Mdb )

Quil

Ponam ex jufta Domini ira profecam.

urbes acquifierat, quas vifere illi ani-

Julicni;

$ po

3. Preparaveris €or tuum. ) laXX.

mus erat, Vide füpra cap. r8. num.

direxifi? cor fuum'

2

Cxpertmint MC

Vel verba illa Ze B-r[abee wuque

g 71[]1[1;,"2 1

4. Racfumque egreffus eff ad populum. )

4d montem Ephraim , duas regni ejus

ui paulo ante egreffus fuerat Hiiero--

extremas partes defignant.

folymis ad invifendum Achabum ,

Revocavit eós$ ad Domisum. ) Pro-

Tum f

0"""'6411 l

ite

nunc rurfum ex urbe regia egreílus

fcripta idololatria, quam ex vicine

EUR

IUd C

ht quæl—

€ft ad invifendum populum fuum,

líraelis regno hauferant,

1 uPï

VT curia

N

-

CXKPUT XX

13$

aphat, (ixe.

$. Conftituitque judices terrze in cun&is civitatibus Juda

f dimican

munitis per fingula loca,

6l: dique

6. Et przcipiens judicibus, Videte, aitj quid faciatis: non

enim hominis exercetis judicium, fed Domini: & quodcum-

on effet tex

que judicaveritis, in vos redundabit.

h 1ncertum

T. Sittimor Domini vobifcum, & cum diligentia cun£&ta fa-

cite : non eft enim apud Dominum Deum noftrum iniquitas,

eut.

* nec perfonarum acceptio, nec cupido munerum.

O.1F

1, & educ

8. In Terufalem quoque conítituit TJofaphat Levitas, & fa- 1

E

cerdotes, & principes familiarum ex 1frael, ut judicium, &

4. ge

yel ftabat it

caufam Domini judicarent habitatoribus ejus.

Ecclt.

hüus elt oc-

9. Precepitque eis, dicens: Sic a

getis in timore Domini

3513*

fideliter, & corde períetto.

A&or

Ti

Io. Omnem caufam , quae venerit ad

VOS » i

ratrum. veftro- 1934

m

rum , qui habitant in urbibus fuis inter cognationem, & cogna- ,.

II«

ilio Atbab,

9 Leuilit

tionem , ubicumque,quzeftio eft de lege, de mandato, de cze- Galat.

i

remoniis, de juftificationibus : oftendite eis, ut non peccent ?. 6

in Dominum , & ne veniat ira fuper vos, & fuper fratres ve-

6lp e

ftros : fic ergo agentes non peccabitis.

.Coli)f

II. Amarias autem facerdos, & pontifex vefter, in his, qu& ;, ,..

n fom p

ad Deum pertinent, praefidebit: porro Zabadias filius Ifmahel, 1.Pet.

qui eft dux in domo Juda, fuper ea opera erit, quae ad regist- 17.

t ad eum:

frud , atf

officium pertinent, habetisque magifiros Levitas coram vobis:

confortamini

obifcum

ebaris:

in bonis.

, & agite dil/igen—ter, & erit Dominus v

! abftulerié

CAPUT

requiretes

S, Incuntl:s cévitatibus Tuda.) : 'Ys.

10. 'Cogmztioe?zem , €$ eognatiouem.)

tius Regni Juda, quod etiam Benia-

Id eft, inter fratres, Judeos fcilicet.

m g

min ,

& civitates ills in tribu

Hebr. &.LXX. fassuinem, 6 fangui-

Ephtaim comple&ebatur.

2cm, id eft, de cede, fa&ane volun-

| Ephl'alm)

tate efTet , an cafu.

6. Nox enim bominis exercetis judi-

€um , 6c.) Quafidiceret, locum Dei

De lege , de mandato, 6c.) De Ivegi-"

? s C

iphus in judicando tenetis.

bus, quas fervari mandavit Dominus

five morales effent, five ceremonia-

t

j.) n tribi

j

Orodcizique judicaveritis 4 z2 vos re-

les, five judiciales.

0653

& n

dundabit.) Cuales vos exhibueritis in

ater multas

Offendire eis.) Docete eos , quid di-

1(61'6 Im Afl«

judicandis populis , talem erga vos

vina lex prafcribat.

experiemini judicem Deum.

Er. Qulv duxim domo juda.

;

) Prin-

j ,(,&ee t

$. 7:;:2';:22;«7;7, & eaufam Domini,lä'fv,)

ceps in tribu Regia.

s rejft *

Aliü ex Hebrzeo legunt, «4 judicium

" $uper ea optra erif, gnua ad Regis of-

qDomizi $ «d litem , vt fcilicettamre-

Gcrwm pertinenr. 3 Regium agens pro.

h

rum facrarum , quam civilium caufas

curatorem in politicis necotiis.

lh

) Pr-

1

In boni.

n n

dnt

judicarent, que Hierofolymis tanquam

^

) LXX.cgmäana, id eft be-

in fuprema curia decidebantur.

nefaciens.

-

134

]

LIBRII. PARALIPOMENON

*

XX.

6. k: TX

CoN PU

]o, & domins

Amänom'tis, Moabilis, ac Syris contra ;?O/Z'þbai iæ/äzrgäïzïäbfzs, ipfe

tudo, & pote

gradicato jejunio-una cum populo [uo jubplex ad Deum coufugits

. Nonnet

hujus coram j

ficque ab eis fe mutuo. cadentibus liberatus fpolia. colligit 5 —

amici tui in f

verum ob fadus cuim impio Ocbozia a propbeta

9. Habitavt

corripitur.

Tiormiti tüo,

1. Y3Oft hzec congregati funt filii Moab, & filii Alnm'önj& Cum.

9. St irmue

w

& fimes, fta

eis de Ammonitis ad Jofaphat, ut pugnarent contra.eum.

$. Veneruntque nuntii, & indicaverunt Jofaphat , dicentes :

invoctum el

Venit contra te multitudo magna, de his locis, quae trans mare

nibs noftris.

funt, & de S

10. Nunc j

yria, & ecce cqnüfnunt in Afafonthamar, quae eft

E.ngaddi.

^"

pet quos nor

: ]o:i

ap

hat autem timore pefterritüs, totum fe contulit ad

bantur de E

togandum Dom

inum , & praedicavit jejunium univerfo Juda.

cerun illos,

4. Congregatusque eft Judas ad deprecandum Dominum :

It E. cont

fed & omnes de urbibus fuis venerunt ad obfecrandum eum..

quam tradidi

D Des;

s. Cumque fte:iffet Tofaphat in medio coetu Juda; &

Jerufæ

lem, in domo Domini ante atrium novum ,

200 eft tant;

6. A—l-t—

que irruit f

Tts, hoc fo]

d. f um eis de Ammonitis.) Jam Am-

regïönibus , que etiam Syria dicun-

&G t

monite numerati fuerant, cum

tur late fumpto vocabulo.

Afafontbamar. ) Quu& urbs erat , ut

1 Omnis

di&um eft, & fl Awmmem , itaque

(licet aliialiter fentiant) communis

fcribit D. Hieronymus in tradit. He-

uxoribus.)

fententia intellivit hoc loco'idum&os,

braicis, in-qua AÁmorrhzi quondam

üt etiam in plerifque Latinis libris

Abraham temporibus habitaverant,

l. Frt ;

quos interfecit Chodoriahomor jux-

Tetid, &i

prius legebatur : quam etiam interpre-

ta eremum Cades. Dica eft, Afafontha-

tationem fecutus eft D. Elieronymus

àts e[ fpj

in tradit. ldebr. qui Ammonitas vult

mar,id eft civitas Palmarum, eo quod

palmis ejus ager abundet, poftea vero

Vel

6 dtryy

tito Ámmonitzrum habitum afíium-

appellari, quod habitu proprio mu-

di&a eft Engaddi. Jofephus 1. g. cap. 1.

pfiffent, ut nimirum Kegem [uda;

ürbem hanc trecentis Badiis Hierofoi

SQUeDE m d.

cujus erant fubditi, latere poílent.

ivmis diftare ait.

tdfet Tepledne

Confirmatur hac explicatio ex num.

4- 44 obfeerandum eum. ) Hebr. «*

D piwy p

10. 22. & 23. ubi pro Moabitis fte-

que;erent a. Domimo , veniam fcilicet ,

d

tiffe habitatores montis Seir cogno-

& pacem , & inneceffitate, qua preme-

COR Chteng

0

fcimus , qui alii non . funt, qu

bantur, auxilium.

Idumzi.

-

?.m

6o$. nte entrium atum. ) Miulti au-

x Trans mare. ) Intelligit mare mor-

&ores apud Salianum anno mundi

, m

tuum , qui etiam lacus Afphaltites

3145. num. 41. exiftimantatrium hoe

D

dicitur.

novum fuiffe atium feminarum ,

di

) G*Ifm'z'u;

J

novum dictum , non quod aliud effet,

Vino jud

iig

De Syria.) INon de Syria Damafzi,

J

u

fed Moabitatum , & Ammonitarum

aà viros a mulieribus fejungendes,

yinqicand

7

l titjg (u;

N

CAPUT-XX.

AT

6. Ait : Domine Deus patrum noftrorum, tu es Deus in coe-

lo, & dominaris cun&tis regnis gentium, in manu tua eft forti-

&

tettis, t

tudo, & potentia, nec quisquam tibi poteft refiftere.

It QU UI

^- Nonnetu Deus nofter interfecifti omnes habitatores terrae

) Gligit;

hujus coram populo tuo Ifrae

1, & dedifti eam femini Abraham

(

amici tui in fempiternum?

;

8. Habitaveruntque in ea, & extruxerunt in il

la fan&uariumw

nomini tuo, dicentes :

mon um

9. Si irruerint fuper nos mala, gladius judicii, peftilentia,

Contta Cuim,

& fames, ftabimus coram domo hac in confpe&u tuo, in qua

t dicentes:

invocatum eft nomen tuum : & clamabimus ad te in tribulatio-

? [rats mare

nibus noftris, & exaudies, falvosque facies.

r, qua et

1o. Nunc igitur ecce filii Ammon, & Moab, & mons Seir* Deut.

per quos non conceffifti Ifrael; ut tranfirent, quando egredie- ? *

contulit ad

bantur de /Egypto, fed declinaverunt ab eis, & non interfe-

Verfo Juda'

cerunt illos.

Donunum :

1I. E contrario agunt, & nituntur ejicere nos de poffeffione,

um eum.

quam tradidifti nob's.

a, & Jerte

12. Deus nofter, ergo non judicabis eos? in nobis quidem

non eft tanta fortitudo, ut poffimus huic multitudini refiftere,

—

! s

quaàe irruit fuper nos. Sed cum ignoremus, quid agere debea-

mus, hoc folum habemus refidui, ut oculos noftros dirigamus

ad te.

ul

£ ut

icent t

I3. Omnis vero Tuda ftabat coram Domino, cum parvulis,

; n tl'ad';t. &

& uxoribus, & liberis fuis.

rhei quondam

14. Erat autem Jahaziel filius Zachariz, filii Banajae, filii

sabitavernts

Jehiel, filii Mathanice, Levites de filiis Afaph; fuper quem

aeR,Afafonthï'

fa&tus eft fpiritus Domini in medio turbze,

- Et

gux, 0 9?

WVel certe atriwm novum dricitui"; quod

19. Mon; Ser.) Ejus fcilicet mon-

, po

[l veio

efTet inftauratum, cum prius propter

tis incole Idumzi.

jhusl. d. ap r

frequentiam ad templum confluentium

Per quos mom conceffii , c.) Wide

nadis F

fuiffet negle&um , aut etiam aliisufi-

Deut. cap. 29. & 19.

bus deputatum.

Jam vero religione

12. Judicab;s eos. ) Eos nimirum

! Hebf. u

per pium Regem reilituta capiendo

cohibendo, & puniendo.

/en'iam (cliceta

temee

concurrenti populo novum hoc erat

L

13. Cw parvulis.) Solebant enim

at qe T

neceffarium.

in gravi calamitate ad preces publi-

cas adhibere etiam vagitus infantium;

ylti aü

7. Habitateres tevrtt bujus. ) Chana-

)M

mul 1

naeos,

quo facilius placarent numen offen-

fum; exempla habes Judith. 4. 9. Joel. -

m lio€

9. Gladius judicii.) Gladius hoftitis

^

-

16. Jone 3. 5.

quiparuft y

divino judicio immiífus ad peccata

vindicanda.

/

I4. Spiritus Domizi. ) Propheticus

) da]mdciïet,

fpiritus.

; fj

Bb cupa Con., Meaoch, Tom. II

158

LIBRI H PARALIPOMENON

^ Namquæ

15. Et ait: Attendite omnis Juda, & qui habitatis Terufalem,

ator

& tu rex Jofaphat : Heec dicit Dommuö vobis :

Nohlite timere,

fam hoit

Cumqie hoc

nec paveatis hanc multltudmem non eft enim veftra pugua,

fed Dei.

mutus CODCI

16. Cras defcendeds contra eos : afcenfuri enim funt per

a4. Porto |

clivum nomine Sis, & invenietis illos in fumnutate torrentis,

tadinem; vidi

qui eft contra folitudinem Jeruel.

bus tec fupe1

fed tantummodo gonü-

s, Venit

17. Non eritis vos, qui dimicabitis,

denter ítate , & videbitis auxilium Domini fuper vos, o Juda,

trahenda fpol

& Ter ufalem

riam fupelled

nolite timere, nec paveatis: cras egrediemini

contra eos, & Dominus erit vobifcum.

ipueront, 1t

18. Jofaphat ergo, & Tuda, & omnes habitatores Jerufalem ;

fpolia aufe1 fe

ceciderunt proniinterram coram Domino, & adoraverunt eum.

26. Die a

I9. Porro Levitee de filiis Caath, & de filiis Core, laudabant

Tis: etemm «

Dominum Deum Ifrael voce magna in excelfum.

locum illum

20. Cumque mane furïexliïent, egreffi funt per defertum.

17. Reverf

Thecue: profectisque eis, ftans Jotaphat in medio eórum,

len & ofapl

dixit :

Audite me, viri Juda, & omnes habitatores Jerufalem:

quod dedxf"e

credite in Domino Deo Veiho & fecuri eritis : credite pro-

3j InGreiT

phetis ejus, & cuntta evenient profper

C tübis im doy

21. Ded1tque confilium populo, & ftatuit cantores Domini,

3. Trruit ;

ut laudarent eum in turmis fuis & antecederent exercitum, ac

TUm, Cum ay

*Pf3.

voce confona dicerent: * Confitemini Domlno, quomam in

I rael

13j.1.

a&eternum mifericordia ejus.

3o. Quieyi

22. Cumque coepiffent laudes canere, vertit Dominus infi- |

a Per amc

dias eorum 1n femetipfos, filiorum fCIhCGt Ammon ,& Moab,

3. Regna

& montis Seir, qui egreffi fuerant,ut pugnarent contra ïudam,

qui Iu emnc

& percuffi funt

25. Namque

TUInQue qnni

16. Per clrvzm nomine Szs. ) Voce He-

diderim fenfum eíle, cecinille canto-

Azüba filias

res vocem partim elevando (quod

brais fi f gmþ?:arzte eminentiam P mqul* ï()-

3. Et aml

fephus LXX. vocant A4f&. in Fle-

Vulgatus dixit in excelfum ) partim.

brzo eft wv Ziz, quam vocem Arias

depxl-nendo, juxta præfmptuln muf—

CRQS que |

florem, germen, autcincinnum , aut

ca difciplinz.

20. Defertum Thecue. ) Quod adja-

-—x

afpe&um interpretatur, addltque Sy-

G

1

duobus mil-

xiace idem effe,quod alam,vel pennam.

cet oppido Phecue,

Moabmcx etere

Solitudizem Teruel, ) Hzc folitudo

liaribus diltat a Bethlehem orientem

a timore divinitus Moabitis, & Am-

verfus, quod eft re&um iter ad foli-

tmar

EU Rro hofri

de

T Sfmlf

monitis hoc temporeimmitfo nomen

tudinem Jeruel apud Adrichomium.

AQ

6 Q Duenm

accepit , ut vult D. Hier. & figni&-

Vertit Dosmintus mf (dias eortm £a

mmum lmgn t

.gat Vzzorem Desz.

jämet;,)fos ) Id quomodo fa&um fit,

J19. p excelfum.) dn Hebreo eft

Scriptura non explicat.

Videntur

Ul'len XIS (

"'ffnf*

eoy15 Jemabela 3 eft autem .p39yy

Moabite adventantibus Judais pofuit-

" Adf?"" la

anabala , afcenfio ; vel gradus, Cre-

feinfidias, juxta quas turm& aliqua

-

$

ÜN

CAPUCOT XX

139

& erfem,

23. Namque filii Ammon , & Moab, confurrexerunt adver-

olite tämere,

fum habitatores montis Seir, ut interficerent, & delerent eos,

J pupna,

cumque hoc opere perpetraffent,

etiam in femetipfos Verxü:,

mutuis concidere vulneribus.

ER

im fünt pet

24. Porro Tuda cum veniffet ad fpeculam, quze refpicit foli-

tadinem ; vidit procul omnem late regionem plenam cadaveri-

tg torrenti's,'

bus, nec fupereffe quemquam, qui necem potuiffet evadere.

modo conft-

25. Venit ergo Jofaphat, & omnis populus cum eo, ad de-

/05,0 Juda,

trahenda fpolia mortuorum: inveneruntque inter cadavera va-

egrediemini

riam fupellectilem , veftes quoque, & vafa pretiofiffima, & di-

ripuerunt, ita ut omnia portare non poffent, nec per tres dies

s Jerufien

Ípolia auferre prae praedee magnitudine.

verunteum.

26. Die autem quarto congregati funt in valle Benedittio-

'e,laudabant

nis: etenim quoniam ibi benedixerant Domino, vocaverunt

locum illum vallis Benedi&tionis usque in prsefentem diem.

x defertum.

27. heverfusque eft omnis vir Juda, & habitatores Jerufa-

dio eorum,

lem, & Jofaphat ante eos, in Jerufalem cum lzetitia magna, eo

! erufalem:

quod dediffet eis Dominus gaudium de inimicis fuis.

credite pro-

28. Ingreffique funt in Jerufalem cum pfalteriis, & citharis,

& tubis in domum Domini.

es Domini,

29. Irruit autem pavor Domini füper univerfa regna terra-

rum,

ercitum, aC

Ífrael.

cum audiiïän;, quod pugnaffet Dominus contra inimicos

T

quoni.am if

30. Quievitq

jue regnum ]ofapþat, & praebuit ei Deus in pa-

yrings infe-

cem per circuitum.

31. Regnavit igitur Jofaphat fuper Tudam, & erat triginta

n Modb,

qtra Jucath

quinque annorum, cum regnare coepiffet : viginti autem, &

quinque annis regnavit in Jerufalem, & nomen matris ejus

) Namqie

—

Azuba filia Selahi.

secinille cinto

fa. nec declinavit ab ea,

eyind (quo

32. Et ambulavit in via patris fui A

af p

faciens qu3e placita erant co

ram Domino.

^S 5

35. Verum-

joiptum m

[ d

)

u tj

t

duobus m*

Moabitici exercitus tranfierint, quz

dinezm.) Ad locum editum , ex quo

orentem

cum pro hoflilibus habite , & laten-

fubjectam planitiem contemplgri li

hr

tium armis fuiffentpetitae , aliisfübin-

cet.

f 1te

r ad (Oli'

de ex utraque parte fupervenientibus

o&. In valle benedittioni:. ) De qua

iichoaitt

gtl

initium pugnz fa&tum eft, quo fe mu-

Adrichomius in tribu Judaà num. s1.

(WJMS

d fs

tuis vulneribus confecerunt.

29. Univerfa regna terrarum. ) Ml

d

Perceuffi f;nt.) Elebr. percufferunt fe.

eft hyberboie , velde circumjedtis r€«

V dentut

wi£

h Polmf

24. 4d üeculzfm, qua vefpeit folitu-j

gnis Juda finitimis intelligit,

]

m 1

us

[

140

LIBRI IL PARBRALLPOMENON

. Surrexi

33. Verumtamen excelía non abftulit, & adhuc populus non

direxerat cor fuum ad Dominum Deum patrum fuorum.

confirmalle

34. Reliqua autem geítorum Jofaphat priorum, & noviffi-

rincipibus 4

morum , fcripta funt in verbis Jehu filii Hanani, quze digetfit

« [rigint

in Libros regum Ifrael.

iiet: d o

35. Poft hzec iniit amicitias Jofaphat rex Juda cum Ochozia

6 Ambula

rege Iírael, cujus opera fuerunt impiiffima.

Achgb: filia-

56. Et particeps fuit, ut faceret naves

, quae irent irr;Thar-

conípettu D

fis : feceruntque claffem in Afiongaber.

7. Noluit :

37. Prophetavit autem Eliezer filius Dodau de Marefa ad

pter ptum,

Jofaphat dicens: Quia habuitti foedus cum Ochozia , percuffit

tet el lucem:

Dominus operà tua, contritae

que funt naves, nec potuerunt

$. In dieb

ire in Tharüs.

& confütuit í

PDAPU T - -XXL

9. Cumqu

Impius 707[2771 filius S'ofapbat occidit fratres [uos, & quosdam

equitto, qui

principes Sfuda , cui Elias per litteras pe[frmam egritudinem ,

qu fe circur

Io. Àttami

ac mortem , C? domus fue , ac regni direptionem

Usque ad ha

pradicit, que tandem fubfequuta funt. -

ub manu illi

3Reg. 1.

Ormivit autem Jofaphat cum patribus fuis, & fepultus eft

üorum,

22.8[-

1t. Tnfape

cum eis in civitate David,regnavitque Joram filius ejus

TO €O.

Dicani fecit h

2. Qui habuit fratres filios Tofaphat, Azariam , & Jahiel, &

I^. Allats

Zachariam, & Azariam, & Michael, & Saphatiam , omnes hi

Criptum er,

filii Jofaphat regis Juda.

Ntontam no

4. Deditque eis pater fuus multa munera argenti, & auri, &

A ffis ïu

.

penfitationes, cum civitatibus munitiffimis in Juda : regnum

m [

autem tradidit Joram, eo quod effet primogeniþus.

4. Surrexit

1Dt dU muner

33. Excelfa mon abflulir. ) Creden-

2.

tisqui fbipote

Zariaz. ) Duo fuerunt Azarig

f[il[!i: 0Jne,

dum efít pium Regem idololatriam

filii Jofaphat , quorum tamen

J fbl timep.

tollere , & excelfa voluiffe,

& ag

e

gref—

nomina aliquantulum differunt in He-

fum effe ; & ex parte etiam fecifTe ;

brzo ; nam primus fcribitur mQry

ittür, rj

benetamen cepta , propterea quod

Hazaria, fecundus addito in fine vau

BQ fünm f

raulti repugnabant, & res ad feditio-

AMvyway Hazarin.

C Uiue d :

nem vergebat, perficerenon potuifle.

3. Penfiationes.) Pagninus, & Va«

Dixerat cor fsum.) Perfecá fcilicet;

tablus vertunt, Dozarerumpretiofarunte

ïePet.ïta (ünt D

92am adhuc frequentabat excel(a.

( Elncepgl Vj

INolter vulgatus videtur intelligere an-

D : R. HWI'!

34-In verbis Tehu.)Quiliber non extat.

nuos aliquos redditus,quibus alerentur.

3$. Pofl bec iniüt amicitias, &c.)

j

Cum cruitartibus munitiffrimis, ) In.

E ]u*ïä ex

Qu hic habentur ufque ad finem ca-

quibus tegerent , & vectigalia earum

9. 67247

pitis, explicavimus. 5. Reg. 22. num.

perciperent , non tamen pleno jure

! tri!;

US]uda,Vi

ï

MIVORdee a

42-

39

regnarent,

RU dfüm

(

ÜN

.CAPUT XXI.

14X

populus non

IOrum,

4. Surrexit ergo Joram fuper regnum patris fui : cumque fe

confirmallet, occi

; & noviffi

dit omnes fratres fuos gladi-o, & quosdam de

principibus Ifrael.

[u digefft

s. "l'riginta duorum annorum erat Joram

*

r

; Cum regnare coe-

piffet: & o&to annis r

egnavit in Jerutalem.

j Ochozia

6. Ambulavitque in viis regum Ifrael, ficut egerat domus

Achab: filia quippe Achab erat uxor ejus, & fecit malum in

ntin That-

confpectu Domini.

7. Noluit autem Dominus difperdere domum David, pro-

- Matefa d

pter pa£tum, quod inierat cum eo: &

quia promifemt., ut da-

4, percullit

ret ei lucernam , & filiis ejus omni te

re.

; potüerunt

8. In diebus illis rebellavit Edom, ne effet fubditus Judse,

& conftituit fibi regzem.

uncto

9. Cumque tranfiffet Joram cum principibus fuis, & c

9 quidm

equitatu , qui erat fecum , furrexit no£te, & percuffit Edom,

Pifhiditat ,

qui fe circumdederat , & omnes duces equitatus ejus.

Io. Attamen rebellavit Edom, ne effet fub ditione Juda,

TVj

usque ad hanc diem : eo tempore & Lobna receffit, ne effet

fub manu illius.

Dereliquerat enim Dominum Deum patrum

fepultus f

fuorum.

j f;lius us

1r. Infuper & excelfa fabricatus eft in urbibus Juda, & for-

nicari fecit habitatores Jerufalem , & preevaricari Judam.

; iel, &

12. Allatze funt autem ei litteree ab Elia propheta, in quibus

fcriptum erat: Heec dicit Dominus Deus David patris tui :

j otmnes 1

Quoniam non ambulafti in viis Jofaphat patris tui, & in viis

3

13. Sed

& at

Afa regis Juda.

: gT

4 Cumque fe confrmdjfi)t.)-ügvin&is

^

"a

"Allaze [nt. amutem eclitera ab Elia

fibi aut muneribus, aut promiffionibus

propheta. ) Elias ante aliquot annos

Viden-

l Surtexit

iis,qui fibi poterant negotium faceffere.

ab hominibus abductus fuerat.

Occidit ommes fratres fuos. ) & qui-

tur fcripte litere , antequam tollere-

eunt A

bus fibi timebat, nenovi aliquid mo-

tur in celum, fed multo poft ad Re-

lirentur, exilltimans fe hoc fcelerere-

Ferunt 1 e

gem allate; potuit enim fpiritu pro-

ibitur

gnum fuum [labilius redditurum.

phetico pravidiffe , qua fa&urus erat

$. Trigmia daorum annormm &v. )

Toram, & que paflurus, ficquehanc

o infne Ya

FHac ufque ad numerum duodecimum

epiftolam fcripfiffe, que ipfi opera

inus , & VZ-

repetita funt ex 4. Reg. g. num. 17.

Elifzi hoc tempore redderetur. Non

& deinceps. Vide ibi didaa.

eft tamen improbabile literas in para-

stf

9. Rebellaviz Edom.) ldumai jugum

difo ab Elia fcriptas , & Angelorum

nraligeret

minifterio delatas , ut aliqui graves

pys alertn

Regis fuda excufferunt.

10. Lobza receft.) Qu erat civitas

auctores fenferunt,

ranus , Bel-

jfrmntr

7

tribus Juda-Vide Jofue 12.15. non ergo

larminus , & alii : Hebrai etiam in

E

jlia eam

£oli ve2tigales defecerunt a Joramo; fed

] Plcno

j

Seder Olam cap. 17.

aliqui etiam e contribulibus.

/

14

[

ez

LIPOMENON

LIBRI(II. PARA

RPE Pt

& otlo aninis

15. Sed inceffifti per iter regum Ifrael, & fornicari fecifti

udam, & habitatores Jerufalem, imitatus f ornicationem domus

( fepelierun!

Achab : infuper & ffatres'r tuos, domum patris tui, mgliores te

pulchro regur

occidift :

14. Ecce Dominus

percutiet te plaga magna, cxum populo

Jnperium O

tuo, & filiis, & uxoribus tuis, univerfaque fubftantia tua.

1$. Tu autem eegrotabis peffimo languore uteri tui, done;

g W

egrediantur vitalia tua paulatim per fingulos dies.

16. Sufcitavit ergo Dominus contra Joram fpiritum Philifthi-

t Ooftitu

lium «

norum, & Arabum, qui confines funt /Ethiopibus.

17. Etafcenderunt in terram Juda , & vaftaverunt eam , di-

jores natu, q

ripueruntque cun&tam fubítantiam, quae inventa eft in domo

bum, qui irr

regis, infuper & filios ejus, & uxores, nec remanfit ei filius,

um tegis u

nifi Joachaz , qui minimus natu erat.

2. Quadra

I8. Et fuper haec om

Dominus alvi languo-

x

nia lpercufüt cum

gnate Cepif

re infanabili.

tnatris ejus À

eret dies, & temporum fpatia vol-

.19. Cumque diei fucced

? 900 &

vérentur, duorum annorum expletus eft circulus: & fic ionga

enim ejus in

confumptus tabe, ita ut egereret etiam vifcera fua, languore

4 Fecit j

pariter, & vita caruit.

Mortuusque eft in infirmitate peffima,

Adhabzipfi

& non fecit ei populus fecundum morem combultionis, exe-

in interium

quias, ficut fecerat majoribus ejus.

5 Ambul;

20. Triginta duorum annorum fuit, cum regnare coepiffet.,

fillo Adhab

pibss.) Duplex eft Zthiopia, altera

n Ramoth (

-13. Fornicari. ) ldola colere.

6. QUI e

144 Plaga magna.) Quarecenfentur

in Africa ultra /Egyptum, meridiem

hoc cap. num. 16. & deinceps.

verfus fita; altera 1n. Afia juxta Ma-

D'apas acce

l$. Lazgaore uter? ?41. ) Diarrhga,

dianitas, & Arabas, unde Originem

traxit uxor Moyfis , qu& propterea

1Us ]

Otam ,

feu alvi profluvio.

Achab in R

Egrediantur vitaiia tua. ) Hunc lo-

Athiopiffa di&a eft. - De hac autem

€um explicans Valefius in facra Phi-

Athiopia hic fermo eft.

7- Volus

