$. Aliud quoque bell

um geftum eft adverfus Philifthzeos :

9. Btlo

in quo percuffit Adeodatus filius Saltus Bethlehemites fratrem

1o. Vi

Goliath Gethaei, cujus haftae lignum erat quafi liciatorium

funus: T

texentium.

& faciam :

6. Sed & aliud bellum accidit in Geth, in quo fuit homo

1. Cnr

longiffimus, fenos habens digitos, id.eft, fimul vigintiquatuor:

Ominus:

qui & ipfe de Rapha fuerat ftirpe generatus.

12. Aut

-- 7. Hic blasphemavit Ifrael: & percuffit eum Jonathan filius

hofles us

Samaa fratris David. Hi funt filii Rapha in Geth, qui cecide-

-

jebus rl

runt in manïl David , & fervorum ejus.

Atgelum.

Pier vid

GAPUT XX

I5 EE

David populum numerando Deum offendit , pe[Te , quam ex tribus

munt, fed

elegerat , percuttuntur plurima millia ; donec Deum oratione

multze f

placaret , €? altare in area Ornan S'ebnjai

4 Mil

erigeret.

€ Ifrse]

..

15. Mif

oReg. I

À Onfurrexit autem Satan contra Ifrael: & concitavit Da,-

Cumque

infra

vid, ut numeraret Ifrael. -

Daenitd

2724

2. Dixitque David ad Joab, & ad principes populi :

Iteg &

af

Cl m

numerate Iírael a Berfabee usque Dan : & afferte mihi nume-

rum, ut fciam.

3. Re-

16 L

lant

*4. Pofl bac initu»z e/? 6ellnm.) Quæ hic. . d

0nfi1rrexz'f autem . Satan * £. )

em

n

habes ufque ad-finem capitis , explica-

'"Totum hoc ca

«s & ve

put explägatum

Tàores p

taíunt 2.Reg.21. n. 18. & deinceps. — eft 2. Reg. 24. |

N

CAPUT XXI.

61

| Ammon,:

- $. Refponditque Toab: Augeat Dominus populum fuum

itinJen-

m

centuplum, quam funt: nonne, domine mi rex, omnes fervi

tui funt? quare hoc quaerit D

:

te us &

ominus meus, quod in peccatum

reputetur Iírael?

$ gemms,

; plütimas

4. Sed fermo regis magis preevaluit : ägrefïuäque eft j*oab,,

& circuivit univerfum Ifrael : & reverfus eft Jerufalem.

$. Deditque Davidi numerum eorum, quos circuierat: &

füper eos

inventus eft omnis numerus Ifrael, mille millia, & centum

ut dilieca-

millia virorum educentium gladium : d

iibUS fiho

:

e Juda autem quadrin-

genta feptuaginta millia bellatorum.

oin Jen

6. Nam Levi, & Benjamin non numeravit : €o

quod Joab in-

vitus exequeretur regis imperium.

m Philif-

7. Difplicuit autem Deo, quod juffum erat : & percuffit Ifrael.

de genere

8. Dixitque David ad Deum: Peccavi nimis,ut hoc facerem:

obfecro, aufer iniquitatem fervi tui, quia infipienter egi.

iliflhaos:

9. Et locutus eft Dominusad Gad Videntem Davidis, dicens:

x Íratrem

:o. Vade, & loquere ad David, & dic ei: Heec dicit Do-

ciatorium

minus: Trium tibi optionem do: unum quod voluetis, elige,

'v

& faciam tib1.

ult homo

1r. Cumque veniffet Gad. ad David, *dixit ei: Hzec dicit

X

iquatuor':

Dominus: Elige, quod volueris:

12. Aut tribus annis famem, aut tribus menfibus te fugere

hon fs

hoftes tuos, & gladium eorum non poffe evadere : aut tribus

ji cecide-

diebus gladium Domini, & peftilentiam verfari in terra, &

Angelum Domini interficere in univerfis finibus Ifrael

nunc

igitur vide, quid refpondeam ei qui mifit me.

13. Et dixit David ad Gad: Ex omni parte me anguftize pre-

m inlui

munt, fed melius mihi eft, ut incidam in manus Domini,quia

multae funt miferationes ejus, quam in manus hominum. .

Ti

14. Mifit ergo Dominus peftilentiam in Ifrael: & ceciderunt

--

de I(rael feptuaginta millia virorum. -

15. Mifit quoque Angelum in Jerufalem,ut percuteret eam:

cumque percuteretur, vidit Dominus, & mifertus eft fuper

avit De

magnitudine mali: & imperavit Angelo, qui percutiebat : Suf-

ficit, jam ceffet manus tua.

: fre, &

Porro AngelusDomini ftabat juxta

hj nutre

aream Ornan TJebufsei.

16. Levansque David oculos fuos vidit Angelum Domini

3[8

ftantem inter coelum, & terram, & evaginatum gladium in manu

,), 0)

ejus, & verfum contra Jerufalem : & ceciderunt,tam ipfe quam

plitim

majores natu veftiti ciliciis, proni in terram.

17. Dixit-

62

LIBRIL PARALIPOMENON

17. Dixitque David ad Deum: Nonne ego fum, qui juffi,

M E

Deum: ti

ut numeraretur populus? Ego, qui peccavi: ego, qui malum

feci ; ifte grex quid commeruit? Domine Deus meus, ver-

Angeli DX

tatur obfecro, manus tua in me, & in domum patris mei: po-

pulus autem tuus non percutiatur.

18. Angelus autem Domini przecepit Gad , ut diceret Da-

Preparai

vidi, ut aícenderet, extrueretque altare Domino De-o in area

EM

&alotut

Ornan Jebufzei.

P

I9. Afcendit ergo D

avid juxta fermonem Gad quein locu-

tus ei fuerat ex nomine Domini.

20. Porro Ornan cum fufpexiffet, & vidiffet Ange

VTR

tuorque filii ejus cum eo, abfconderunt fe: nam eo tempore

loca

terebat in area triticum.

»

) X

21. lgitur cum veniret David, ad Ornan confpexit eum Or-

Ytael, &

nan, & proceffit ei obviam de area, & adoravit eum pronus

$

liendos, :

in terram.

- n

Á

22. Dixitque ei David : Da mihi locum arece tuze, ut zedifi-

commiftn

cem in ea altare Domino: ita ut quantum valeat argenti acci-

dus n

& ceffet plaga a populo.

ïpias j

Dixit autem Ornan ad David : Tolle, & faciat Dominus

4 ln

.23.

ni, &T

4

meus rex quodcumque ei placet :

fed & boves do in holocau-

m

ftum, & tribulas in ligna, & triticum in facrificium : omnia

& delicat

libens praebebo.

*

effe debe

24. Dixitque ei

rex David : Nequaquam ita fiet, fed argen-

&t00 &i r

tum dabo quantum valet: Neque enim tibi auferre debeq j -UR

fic offerre Domino holocaufta gratuita.

Omnes pi

ficlos auri juftiffimä

$. V

25. Dedit ergo David Ornan pro loco

4

:

onderis fexcentos.

ædiflCälïE

*5Par.

25. * Et zedificavit ibi altare Domino: obtulitque holocaufta,

7. D

Ut, ut

12

3. & pacifica, & invocavit Dominum, & exaudivit eum in igne

— de caelo fuper altare holocaufti.

.

IECE

27. Pr&cepitque Dominus Ange

lo: & convertit gladium

fuum in vaginam.

L]

t Jebufei

28. Protinus ergo Davi

d, videns quod exaudiffet eum Do-

Cando vt

iminus in area Ornan ]ebufæi immolavit ibi victimas.

tls co[r:

29. Tabernaculum autem Domini, quod fecerat Moyfes 1n

* meezj

deferto,

'& altare holocauftorum , ea tempeftate erat in excelfo

Gabaon.

3o. Et

AX time

CIfeume

19. Orzam Jebufsi.) Qui : Reg. regulus inter Jebufaos , antequam Da-

-Puer

24. 16. VOcatur Areuna, quo etiam vid Jerufilem expugnaret, ut putat

D

& Verhz;

cap.num. 25. vocatur rex ; fuerat enim Mariana.

Bu

Y

GAPDT

XXII.

63

qui uf

b 3 0. Et non preevaluit David ire ad altare, ut ibi confecrar

et

u malum

Deum: nimio enim fuerat timore perter

2

ritus, vidgns gladigm«

(C0S, Vet«

I1e): po-

Angeli meini.

CAPUT XXIL

ceret Da-

'

Praparat David neceffaria ad edificandum templum Domini, quod

?F) 1 er€a

Salotoni pracipit ut extruat , Dewumque femper [edulo colat,

m locu-

exbortans principes , ut illi m

auxilio.

Iuf qui-

tempore

xitque Dafzid: Hec eft domus Dei, & hoc alfar—e in ho-

'I.DI

locauftum Ifrael.

eum Or-

2. Et praecepit, ut congrégarentur omnes profelyti de terra

Ifrael, & conftituit ex eis latomos ad caedendos lapides, & po-

] pIonus

liendos, ut zedificaretur domus Dei.

4. Ferrum quoque plurimum ád clavos januarum , & ad

x 2difi-

commiffuras, atque juncturas preepa

nti acCi-

dus Innumerabile.

raVitDavivd » & seris pon-

N

4. Ligna quoque cedrina non poterant zeftimari, quze Sido-

Jominus

nii, & Tyrii deportaverant ad David.

holocali-

$. Et dixit David: Salomon filius meus puer parvulus eft,

ts omnia

& delicatus, domus autem, quam 3edificari volo Domino, talis

effe debet , ut in cun£tis regionibus nominetur : praeparabo

| argetie

ergo ei neceffaria. Et ob hanc caufam ante mortem fuam

beo, &

omnes preeparavit impenfas.

Af

6. Vocavitque Salomonem filium fuum: &

præcepit ei, ut

sedificaret domum Domino Deo Ifrael.

jcauflay

7. Dixitque David ad Salomofiem : Fili mi, voluntatis meze

fuit, ut aedificarem domum nomini Domini Dei mei.

jn gné

! SLSed

1. 4Ec eft domus Dei , 50) ld eft z

Jadium

hic locus nimirum area Areu-

delicatam educationgzm, molliffimam

item temperamenti naturam , & re-

n Jebufei , aptus eft templo edifi-

rum inexpertem ztatem , ut notavit

mDo

cando ; vel, hic locus eft, in quo

Pineda 1. 3. de Salomonec. 2. n. 2. qui

Deus coli vult.

etiam addit vocem 3y3 za«r , ideft,

2. Profüyti. ) Profelyti dicuntur,

puer , cui hgc teneritudo conjungitur;

Ts n

qui cum non-fint ex genere lfrael ,

frequenter dici dejuvenibus, autado-

5Xcelf0

facra tamen Hebreorum fufceperunt,

lefcentibus. Veldicitur Salomon puer

& circurncifione confignati funt.

parvulus comparatione operis, quod

pb

erat faciendum.

S$ic mediocris ora-

um Di-

$. Puer parvulus eff , && delicatus. )

Hxc verba non tam aetatem teneram

tor cum Cicerone , aut Demofthene

fignificant , quarn valde teneram , &

comparatus dicitur Puer.,

$4

LIBRILPARALIPOMENON

$. Sed fattus eft fermo Domi

i ad me dicens: multum fan-

- Domini, 3

-

Jentorum :

guinem effudifti, & plurima be

]

a bellafti: non poteris acdifi-

pimerus 1

care domum nomini meo, tanto effufo fanguine coram me.

H

"impendia

9. Filius, qui nafcetur tibi, erit vir quietiffimus : faciam

p5 Hac

enim eum requiefcere ab omnibus inimicis fuis per circuitum:

& ob hanc caufam Pacificus vocabitur: & pacem, & otium

l Tios , atf

dabo in Iírael cun&tis diebus ejus.

e

opus pruóe

i, Inai

z2 Reg.

1ro. * Ipfe zedificabit domum nom!

ni meo, & ipfe erit mihi

J

nümerus.

T

in filium, & ego ero illi in patrem : firmaboque folium regni

ejus fuper Ifrael in eeternum.

. P

adjavatent

1I. Nunc ergo, fili mi; fit Dominus tecum, & profperare,

& adifica domum Domino Deo tuo, ficut locutus eft de te.

; 18 Cem

12. Det quoque tibi Dominus prudentiam, & fenfum, ut

- em f &

omnes qi

regere poffis Ifrael, & cuftodire legem Domini Dei tul.

13. Tunc enim proficere poteris, fi cuftodieris mandata, &

coram D)o

19. Pra

judicia, quae preecepit Dominus Moyfi , ut doceret Ifrael:

rats Dom

confortare, & viriliter age, ne timeas, neque paveas :

fas domus

fanCuari

14. Ecce ego in paupertate mea praeparavi 1ngpen

Domini,

m'mi', &

Romini [

g. Multum fanguinem effudiflá , &c.) 10. Ip/ä «dificabit ,» &c.) Vide dica

^

Abulenf. quaít. 4. in cap. $. lib. j

2. Reg. 7.

12. Senfz

uïn.. ) Crediderim fignifica-

Reg. exiftimat hanc totam fanguinis

commemorationem non alio pertine-

ri folertiam ad excogitandum, & judi-

re, quam ad fignificandas bellicas oc-

candum acute.de rebus propofitis,

13. Manaata , 65judz'cia.) Le*gem di-

Wetmi n

cupationes , quz diflinerent fuübinde

David, ut huic tantz molitioni ope-

vinam , fecundum quam dirigenda

ram dare. non po!

Y*

iet.

itaque , qu&

a&iones, & judicia exercenda.

gentos, &t

I

hoc verficulo dicuntur, eamdem cau-

14. lp paupertate mea, ) Modetliz

Teorum,

d. n

fam templi a Davide non zdifcati

caufa ita loquitur David.

A0ricg vf

continebunt, quam Salomon attulit,

Auri talenta centum millia , &c.) 'Ta-

lentum unum auri continet tria mil-

t ,552'54

cum fcriberet ad Rezem T'yri 3. Reg.

Siclus unus

dgentum,,

$. 3-

Tu féis woluntztem David patris

lia ficlorum aureorum.

tribues,

aquivalet quatuor coronatis aureis.

mnei 6$ quia non potuerit edificare domum

$iclus vero unus argenteus &quiva-

15. Prag,

zomini Domini Dei fui propter bclla im-

' quuz'em

minestia per circuitum, donec darer Domt-

let quatuor regalibus Hifpanicis , ta-

mus-eos fub "ve[tgto pedum ejus.

Abulen-

lentum vero argenti tria millia argen-

fitm l"unt [

teorum ficlorum continet.

ltdque

Tr/idideri;

fem fequitur Pineda de reb. Salom.

'ioriam

lib. s. cap. s. num. 15. Jate de. hoc

auri talenta centum millia. conficiunt

mille ducentos feptuaginta quinque

tontra N

difputans , &- Salian. tom. 3. anno

millionesaureorum, Milleautem mil-

ipilt.

mundi 299o. num. $4. & deinceps,

qu

0s vide

lia talenta argenti totidem faciunt mil-

Su'] um ]/';

liones. Qiuare in folis iftis duabus

& fit yl

9. Paciffcus ) Hebr. Selomob , Salomon.

! aelïticun

Noflter Interpres vocabuli interpre-

fpeciebus auri fcilicet, & argenti reli-

quit David Salomeni bis mille quin-

-51 H. C

tationem pofuitloco proprii nominis,

N

A PU.

XXII

ó$

jltum fan.

Domini, auri talenta centum millia, & argenti mille millia ta-

ons adifi

lentorüm : geris vero, & ferri non eft pondus, vincitur enim

Am me

nuimerus ma rmtuame lignaj & lapides praeparavi ad univería

$: Ia0atn

impendia.

TCult

.15. Habes quoque plurimos artifices, latomos, & ceementa-

& otiüm

rios , artificesque lignorum, & omnium artium ad facienduin

opus prudentliïimos.

entmili

16. In auro, & argento, & a&re, & ferro, cujus non eft

numerus.

um repni

Surge 1g1fur & fac, & erit Dominus tecum.

17. Pracepit quoque David cunttis principibus lfrael,

ofperate,

adjuvarent Salomonem filium fuum.

-

l de te,

18 Cernitis, inquiens, quod Dominus Deus vefter VOblS—-

nfom. ut

cum fit, & dederit vobis requiem per circuitum , & tradiderit

i

omnes inimicos veftros in manus veitras, & fuch&a fit terra

dt, &

coram Domino, & coram populo ejus.

t Tírael

I9. Praebeie 1g1cur corda veftra, & animas veftras, ut qua-

)

ratis Dominum Deum vefirum, & confurgite, & zedificate

fan&uamum Domino 1I2eo , ut mtloduca*ur arca foederis Do-

35 Qomus

Domiai,

mini, & vafa Domino confecrata, in domum; quee eedificatur

——

nomini Dormm.

Vie dida

—

» fignific

m &Jdl

CAPUT

"

Uo*gem d-

di no enuæ

gentos, & quinquaginta miliiones au-

tiens fe Deum noflrum infenfum, &

Yda,

reorum.

infeflum habiturum , cujus potentiam

Modell

maxime timet

imo.fubjedaa etiam

d wuniverfa impendia. ) Nd omnes

fabrice ufüs, & neceffitates. In Hebr.

terra eft, quiaSyri Ammonitz, Moabi-

5;) TZ

eü £5 bis Addes ,

id eft, aliud aurum,

te, ldumai, & Phlhfihæx tributa

gria mil

arocmum &c. ad cundem Hnem con-

pendunt 2. Reg.

8. 6. & 14. & ahm9

*

cuus UDUS

tuoues

illud etiam eoram Demino , fignificare

s m.rels

19. Pracepit. ) Adhorta*us eft.

videtur Dominum, peculiari cura po-

æqulva

a, Ur

Requiem per. circuitum. ) Pacata

pulum líraeliticum gubernafle , ac

m» !

enim funt omnia, & bellis ceffatis.

Rex illius effet.

Jiaarget-

Tradiderit omnes inimicos veflros, & c.)

19. Prabete Zgitur eorda vwefira , &c. )

]tique

WVi&oriam conceflerit de hofhbus,

Corda, & animas veílras in Domini

o lx.mnt

eontra quOs expeditiones bellicas fu-

obfeqium, & legum ejus obi..rvatw-

qwnque

fcepiftis.

nem inclinate.

tem mi

Suzjelia fft tema. coram Domino , 65c.)

Santuarium. ) Templum ; quod hoc

eodem verficulo domum nomini De-

luf]fml

jNec fit ullus , qui contra pogulum

; duabus

líraeliticum audeat arma movere, fen-

mini cdificatam appellat.

[elm irdi-

Bibl;cum Com. Menoch. Tom. IL.

i

qum

66

LIBRI L.PARALIPOMENON

6*

CATUT XXHr

videlice

E

David [enex , Salomone vege de jgnato , numeratorum Levitarum .

;l

officia defignat ; Moyfique filii Levitis

annumer antur.

j hii

cps m

Gitur David fenex, & plenus dierum, regem conflituit

'LI

Salomonem filium fuum fuper Ifrael.

WE tagilore

mum interit

2. Et congregavit omnes principes Ifrael

«t dellin

; & facerdotes, ,?bj

ambiens ]

que Levitas.

tetüum ve

3. Numeratique funt Levitee a (1) triginta annis, & fupra:

tompleitel

& inventa funt triginta o€Cto millia virorum.

&tüm pent

4. Ex his ele£ti funt, & diftributi in minifterium domus Do-

modom at

mini, viginti quatuor millia:

;

fe, qum

cum , fex millia.

præpoütorum autem, & judi-

Juitorum

mundos ar

$. Porro quatuor millia janitores: & totidem pfaltes canen-

fieret ad p

tes Domino in organis, quae fecerat ad canendum.

Orantes int

6.* Et

»

fupra cap.

Pfalt v

(1) triginta annis. Iz ed;z, S;xr. legieur : viginti annis.

De Cinto

nürm, 17,

-R

Egem conffituit Salomosem, ) Ni-

cum , aut prepofitorum munus ex-

de 5. Reg, r.

ercebant , quatuor miilia erant ja-

6. Difri

iftribuj

2- Omnes Prineipes J/T ael. )) Princi-

nitores , & totidem cantores', quz

quatuor vj

pes tribuum , & familiarum , vel o-

omnia erant munera Levitica, non

mnes Principes exercitus ; nam cap.

autem faàcerdotalia, fimulque fum.

25. fequenti num.' r. habemus : Zeztur

DOv füces

ficiunt.

pti triginta e&o millium fummam con-

um exp]e

David, £$ 'mlzgi/?r.«zm: exercitus /Egre-

gaverunt in minifterium filios Afaph, &fc.

4. DImomintiferium domus Domini.) Sa-

ber sj

3. d triginta annis, €9 füpra.) Uf-

cerdotibus fubferviendo circa victi-

BU

que fcilicet ad extremam ztatem. Li-

mas, & libamenta , & inftrumenta

cet enim Num. 9

25. dicatur de iif-

facrificiorum fe occupando , &c.

dem Levitis : Cumque quinquagefimum

Prepofitoymm autem, 65 judicum.) ldem

eunum 4tatis impleverinr , fervire ce[-

funt Prepofiti , & judices, quorum

fabunt , &c. intelligitur de ponderum

nfunus erat lfraelitarum caufas , quae

g£eflatione , que conflituta jam fixa

juxta legem finiebantur , judicare,

P.

tabernaculi fede ceffabat ; atque ideo

]i

dhie

quod patet ex 2. Paralip. 19. 9. ubi

ad reliqua minifleria , qua leviora

habemus corffitui Jofzpbat in Jeru[a-

erant, habiles effe poterant etiam ii,

lem Levitas, €$ facerdotes ,. &6 Principes

qui annum quinquagefimum exceffif-

famibarus ex Ifrael y "t judicium ,. E$

fent. lta fentit Abulenf. quaft. ro.

canfam Domiz: judicarent babitatoribus

Dionyf. & Lyranus.

ejus , vide infr. cap. 26. 29.

Nem j

Trigzmta oWlo miliz. .evitarum ,. fa-

$. Quatuor millia j;zäzitare:.) Qui

t^ Ef 4

cerdotibus non comprehenfis , quod

portas atriorum per vices cuftodirent,

filiu Gef

patet , quia 24. millia attributa funt

Porro in quolibet atrio tres erant por-

E

4omus miniflerio , fex millia judi-

tm Ícilicet ad orientem , meridiem ,

d d

Cl C

i LEU

CAPUOT XXII.

67

i

6.* Et diftribuit eos David

* Sup:

- videlicet, & Caath, & Merari.

per vices filiorum L?Vi, Gerfon

6. 1.

LAXTTCFI

7. KFilii Gerfon: Leedan, & Semei.

.8. Filit Leedan: princeps Jahiel, & Zethan, & Toel tres.

9. Filii Semei: Salomith, & Hofiel, & Aran, tres : Ifti prin-

125

Io. Porro

cipes familiarum Leedan.

"onfrtuit

& aquilonem; Atria vero tria , quo-

rari. Omnes ergo füpra recenfiti Le-

rum interius Levitis, &Sacerdotibus

vitz divifi fuerunt per vices, hoceft,

erat deflinatum ; proximum

vero

per familias, qua a filiis Levi nomen

ambiens Leviticum folis Ifraelitis ;

habebant; qualibet autem illarum fa-

tertium vero, quod duo enurnerata

miliarum adhuc dividebatur per alias

& fopra:

complectebatur ,

omnibus patebat,

minores familias, ut infra dicetur.

etiam gentilibus, & in hoc, quod ad-

7. El Ger[on , Leedanm , & Semei. )

ymusDo

Leedan alio nomine vocatur Lebni;

modum amplum erat , plures fortaf-

& jid-

fe, quam tres porte erant. . Munus

itaque Num. 3. 18. dicitur, quod Ger-

Janitorum erat portas cuftodire, im-

fon duos habuit filios , Lebni, &

mundos arcere , & curare, ne quid

Semei.

?j canen?

fieret ad portas, autcircaatria: quod

$. fbl , Zethan ,. & 7ocl.) Infra

orantes interpellaret, &c. Vide dicta

cap. 26. num. 21I. h&c nomina filio-

fupra cap..9. 17.

rum Leedan diverfa ponuntur , nam

6^ Bt

m2 iE

Pfalte canentes Domino im organis )

qui hic appellatus Jahiel, ibi dicitue

De Cantoribus vide dida cap. 15. a

Jehiel ; Zethan vero , & Joel appel-

num. 17. & deinceps.

lantur Leedan, & Gerfonni.

Sape

(nünus X

6. Diffribuit eos Davidper-vices,E$c. )

di&um eft, apud Hebrzos unum eum-

ennt j

Difítributi erant cantores per viginti

dem hominem binomium aliquando,

res, qué

quatuor vices, ut habemus infra cap.

& trinomium fuiffe,

itird, non

25. 9. atque ita hebdomada evoluta

9. Filli Semes,5c.) HicSemei non eft

frater Leedan, dequo mentio facta eft

fque fum»

novi fuccedebant iis, qui minifterium

Ymam Core

fuum expleverant.

num. 7. fed alius, filius fortafle Joel,cu-

Per "vices frliorum Levi. ) Filii Levi

jus immediate ante nomen pofitum

nini. ) Säf

tresfuerant, Caath, Gerfon, & Me-

fueþ;r.

jra- vidi

irumenta

Moc ergo patto genealogia bac ordtmanda eff.

&c

.GeJrgon.

,n.)lem

——

) quorum

Lee'ä;l

Semei

MA

t

ufis ! quæ

Baris,

udicatts

Zethan,

Joet. I:eheth, Ziza V']aus,

[gUI

]a*ïiel,

*

: Semei.

in o

j Pa

Salomith,

Hofiei,

Aran.

Jjcjilfl

Jitattr TWf

Rem ita fe habere patet. l. quia cum dicitur in textu. E//Z Semei Sa!ä;nitä,

Hoffe', 6 Aran, additur, 2f priczpes famitisrum l eedan. 1. quia filii Semei,qui fuit

Hf ) Qui

filius Gerfon, Genealogia ponitur num. 16. abfoluta genealogia filiorum Lee-

ftodiret

dan. lil. quia eodem num.10o. enumeratis filiis Semei, Leheth , Ziza, Jaus;

& Baria dicitur, E/Ji Sezez quatuer , fi autem unus tantum Semei fuiffet , di-

erant pot

aidim

ceretur filii feptem, quorum trþs numerati eflent veríu 9. guatuor autem verfu 1o»

é$

/IJIBRI LPARALIPOMENON

-tfo. Porro filii Semei :

Leheth, & Ziza, & Jaus, «&.Baria;:

E

ifti filii Semei , quatuor.

h Fil

II. Erat autem Leheth prior, Ziza fecund

us: porro Taus, &

& Cis.

Baria non habuerunt plurimos filios, & idci

rco in una familia,

0. M

unaque domo computati fünt.

[ias : acC.

I2. Filii Caath: Amram, & Ifaar

; Hebron, & Oziel, quatuor.

) Fil

13. *Fili Amram: Aaron, & M

O

fes, * Separatusque eft Aa-

LI

e

3

:

?4. Hi

A

ron, ut miniftraret in San&to fan€

orum, ipfe, & filii eius in

HI

r

et vice

'fe

mpiternum, & adoleret incénfum Domii

j0 fecundum ritum

$. 4 f

Opera rni

utn, ac benediceret nomini ejus in perpetuum.

s. D

I4. Mo

Levi.

populo f

yfi quoque hominis Dei filii annumerati funtin tribu

06. N

*lxo.

r$. Filii * Moyfi: Gerfom , & Eliezer.

RE ——

lum, &«

3

124

16. Filii Gerfom : Subuel primus.

y. o

17. Fuerunt autem filii Eliezer: Rohobia primus: & non

fumens

erant Eliezer filii alii.

nimis.

2

. Porro filii Rohobia multiplicati funt

45. B

rg. Filii TIfaar: Salomith primus.

Dotini,

& in fanï

19. Filii Hebron: Jeriau primus, Amarias fecundus

Tia-

, Ja

E

.

"

tnini

Ziel tertius, Jecmaan quartus.

oo. E 1in

hus R

L5 Alinz'/?rdre! i2 Sanüo 5412&07:2772.)

Efet fummus facerdos.

r5. 'F:'l;'z' Moyfí Gerfom. ) Quem ha-

20 F//l !

Solus autem

buit ex Sephora filia Jethro facerdotis

ter fltos (.

Pontifex iugrediebatur San&a San-

Madian. Vide dicta Éxod. o. 22.

€torum femel tantum in anno in die

21. il

Elezer. ) Alter Moyfis filius, quem

&vi füp

. propitiationis , Lev. 16. 2. ad Hebr.

,

incircumcifum fecum parentes defe-

ex tribus r

9. 7. EÉxod. 3o. ro.

rebant in /Igyptum, ideoque prope

25. At

lpfe?, &$ fíbs ejus. ) Nam . Pontifi-

abfuit Moyfes a morte , quam illi in-

*

catus Hebrzorum per fücceffionem ad

c;»z;l'um, ï, Eä

tentavit Angelus. Vide di&a Exod.

mini IQIT

pofteros tranfmittebatur.

4. 240

27. tjullen

Jdolcrct i2cen[um. ) Nam quotidie

16. Subuel primus. ) Cum dicitur

unus de facerdotibus cremabat bis in-

?4. Hi j

I

primes , fatis indicatur etiam alios pe-

füþr; t

cenfum fuper altare thymiamatis ma-

nuiffe, licet eorum nomina taceantur.

? Vincy tj

ne, & vefpere IExod. 30. 7.

Vel certe primus primogenitum figni-

Benedsceret nomias ejus in perpetuum.)

àmilias,

ln officis nimirum facerdotalibus,

ficat, quod etiam unigenito conve-

E ngg,

nit. Hic Subuel dicitur infra cap.

tenti en

qua faciebant Aaron, & filiiejus, be-

26. 24. fuiffe prepofitus thefauris.

nedicebant Domino, quia erant facra

minifteria in Dei laudem inílituta.

17. Rohibia primus.) Primogeni-

4 . U!',gint

tus, & unigenitus.

Benedicebant etiam facerdotes popu-

lo, & benedi&ionis formulam habe-

18. FH lfaar,Salamith prmus, 6c.

tUt ofire

mus Num. 6. 24.

"

Ifaar fecundus fuit filiorum Caath

; ut

NU Qn

habetur hoc cap. num. 12.

I4. dunumerali Íunt 1m £ribu Levi. )

Ut n df

Levitarum tantum munere fundli (unt,

19. Filii Hebron.) Qui tertius erat

Vil"x, qui '

nec fuerunt facerdotes

filiorum Caath ; fupra num. 12,

bon;

W.

, aut Pontifices

fedby Hl

ut filii Aagon,

llbor ,

q

j

CAPUT- XXHI.

69

& Bo

40. Filii Oziel: Micäaprimus,]eüa fecundus.

2?1. Filii Merari: Moholi, & Mufi. Filii Moholi, Eleazar,

0 as &

E & Cis.

à fatlia,

22. Mortuus eft autem Eleazar, & nón habuit filios

?' fed ü'*

' lias : acceperuntque eas filii.Cis fratres earum,.

quatuor.

23. Filii Mufi : Moholi, & Eder, & Jerimoth tres.

e eft As-

24. Hi filii Levi in cognationibus, & familiis fuis, principes

1l ejus in

per vices, & numerum capitam fingulorum : qui faciebant

m titüm

opera minifterii domus Domini, a viginti annis, & fupra.

25;. Dixit enim David : Requiem dedit Dominus Deus I1ífrael

tntribu

populo fuo, & habitationem Jerufalem usque in aeternum.

26. Nec erit officii Levitarum, ut ultra

portent tgbernacu—

-

lum, & omnia vafa ejus ad miniftrandum.

27. Juxta preecepta quoque David noviffima, fupputabitur

:&nozz

numerus filiorum Levi a viginti annis, & fupra.

caz funt

28. Et erunt füb manu filiorum Aaron in cultum domus

Domini, in veftibulis, & in exedris, & in loco purificationis,

& in fanctuario, & in univerfis

operibus minifterii templi Do-

minl.

I5

: 29. Sacer-

sp. Fill

Quem hà-

e0. FiliiOz;el.) Quiquartus eftin-

bant Levitz, nec quinquagefimo an-

ficerdotis

ter lios Caath fupra num. 12.

no miffionem impetrabant.

Vide di-

9. 25

21. Filii Merari.) Merari erat filius

&a fupra num. 3. & queduobus fequ.

ius, quem

Levi fupra num. 6. & conflituit unam

verf, 25..& 26. dicuntur in textu.

tes defe-

ex tribus precipuis familiis Levitarum.

25$. Requiem dedit.) Stabilem fedem.

22. Jcceperunt eas frljg Cis fratres

que prope

26. Ommsia "vaja ejus ad miniffran-

iam illl if«

earum.) Earum propinqui, juxta Do-

duz.) Cus neceffaria funt. ad. facrifi-

d Exod.

mini legem. Vide Num. 36.7. & cap.

cia. Vide dicta num. 24.

27. ejufdem lib. num. 5. & deinceps.

27. füxta praecepta quoque David na-

q dictur

24. Hi fl; Levi.) Omnes fcilicet

vifema , 6c.) Deinceps, utdivinoin-

valios gt-

fupra recenfiti toto hoc capite.

ftindu flatuit David, a vigefimo an-

taceantur

familias.

Prinscipes per 'L.ccs ) Perfortes, vel

no, & fupra Levite computabantur

um figt-

inter templi miniflros; dicuntur pra-

Et nunerum capimä ffagulorum.3 Sen-

cepta movifima:; quia extremo vitz fue

tentia elt, fub horum quolibet fuiffe

tempore hzc a David ftatuta funt.

nfra ap

certum numerum Levitarüm.

Qiuris.

28. $ub mannu fliorum Aaron.) Sub

4 vigpeti annis, 6 fzzpra.) Prius

poteftate füummorum facerdotum , qui

,'imoge"i'

Levite a trigefimo anno minilfteria

ab Aaron genus ducunt.

fua obire incipiebant, quiafrequenter

Ia cultum downus Donins.) Cantorum;

4miity r

gravia Oonera circumferenda erant,

janitorum, Judicum, &c. minifleria

Qu

ut in deferto, ideoque robufta &tate

exercendo.

viri, qui labori pares effent, elige-

Ip vefiibulis, 69 im exedris. ) Ad pOr-

tius &t

bantur.

Jam vero fixis tabernaculo

tas, & ingreflus templi, per atria,

fedibus Hierofolymis imminutus erat

& cubicula , &.in quibus facra füu-

p

4

labor: quare sitius miniftrare incipie-

pellex aífervatur.

24

70

LiBR*I I. PARALII)OMENON

290. Sacerdotes autem , fuper panes propofitionis, & ad fi-

,

milze facrificium , & ad lagana & azyma, & fartaginem, & ad

Jmilierut

torrendum., & fuper omne pondus, atque menfuram.

( D(M

3o. Levitee vero , ut ftent mane ad confitendum, & canen-

dum Domino: fimiliterque ad vefperam,

1. Tam in oblatione holocauftorum Domini , quam in fab-

j Yorro

batis,

& Calendis, & folemnitatibus reliquis, juxta-numerum,

L

dab.

& cseremoni

as uniuscujusque rei, jugiter coram Domino.

$. * Mo.

32.

Et cuftodiant obfervationes tabernaculi foederis, & ri-

ibsque lib

tum fan&tuarii,

& obfervationem filiorum Aaron fratrum fuo-

) Etdi

Tum : qt miniftrent in domo Domini.

Ahimelec!

fium.

4, Inve

vitis, qui

Elear, p

CAPUT

faniils, à

-

$. Porr

enim prin

In loco puriffcationis.) Ui lavantur

renda erant , ea omnia menfurare de-

dàt, quam

bebant Levite , vide Exod. 3o. r3.

6 D

&f

facerdotes, & vidimz.

Et in [antiuario.) Levite miniftra-

adilla verba: Jwxta mez[nram templic.

re dicuntur in fan&uario , cum in lo-

30. 44 canfitendum , $. canemdum. )

GEb t as

Ad laudandum Deum , hoc enim fi-

co magis Sacro , quam fíint portz,

nificat confiteri in facris literis. Ad-

1 ])Ar:mm

A« M

autatria, munera fua exercent , utcum

Cantores tempore facrificii canebant

hibebatur cantus mane, & vefperi tem-

habes ;,u;n, |

in atrio facerdotum , ubi erat altare

pore facrificiorum.

Sat tiitjo í

holocaufti.

31. Sabbatis , 8 Ca

!em;i:. ) Qui dies

a. P

fefti erant Hebrzis.

29. Super paues propofitonis. ) lpfi

^ CRAt Yero

enim facerdotes acceptafimila a filiis

juxte. numerum.) Canticorum,qu&

ccefforoue

Ifrael formabant panes propofitionis.

canenda prafcribebantur..

32. Er cufladient , 6c.) Sententia eft,

3' Dl".,'lf;t !

Itaque hoc minifterium excipitur, ut

um inirer

etiam fequentia, ne quis exiftimaret

debuiffe Levitas ritus facros ad un-

Phenti funt

Levitas ea exercuifTe.

'uem fervare, tam in cuftodia templi,

atriorum , quam in canendi teme

DUUM

d fimila [acrifícium.) De quo vide

'öecundm y

di&a Levitici 2. 1-

pore, & modo, &c.

L ptrlei

Lagana.) Vide di&a Exodi 29.

Obfervationem. Filerum 4aron,) Ju£-

fa fummorum fàacerdotum.

Al mitio:

Sartaginem.) Lagana enim oleo fri-

Vil fety,

D

gebantur

infartagine. Vide dicia ibid.

Fratrum fuorum. ) Qui & ïpfï erane

4. Prigg

1]

d terrendum. ) Quod fiebat in pri-

ex tribu Levi.

In

[

mitiis fpicarum; Levit. 2. 4.

U: miniflveut im dono Domini.) Pra»

fi

UO Bltres

ífto effe debent & prompti ad mini-

ii 'den

at

Super emme pondus, & menfuram.)

ftrandum in iis

fexderim

dif

Id eít, quecumque ad certum pon-

.

, qu& opus 4fuerint in

-

dus, aut menfuram in templo. ofte-

templo Domint.

-

?*" Eïum t

Tï

H

N

TÜ

x

3

U

w

A?

g&

"

7T

TEUM

CAPUT XXIV.

|

em,&gd

Familiarum. Eleagar, & Itbamar vices 2 4. in minifferio Domíni

& CaDetis

a David defignantur , reliquorumque Levitarum familie

Jimiliter forte. diffribuuntur.

min fab-

h3

1. [9Orro filiis Aaron hae partitiones erant: filii Aaron: Na-

ümerum,

mino,

dab, & Abiu, & Eleazar, & Ithamar.

'is, & r

?. *Mortui funt autem Nadab. & Abiu ante patrem füum * Lev.

1 o..

«

*

tUm füo-

absque liberis: facerdotioque fun&tus eft Eleazar, & Ithamar.

. Et divifit eos David, id eft, Sadoc de filiis Eleazari, &

g

Ahimelech de filiis Ithamar

rium.

; fecundum vices fuas, & minifte-

. 4. Inventique funt multo plufes filii Eleazar in principibus

viris, quam filii Ithamar.

Divifit autem eis, hoc'eft filiis

Eleazar, principes per familias fedecim : & filiis Ithamar per

familias, & domos fuas o£to.

CAPUT

— ——

$. Porro divifit utrasque inter fe familias fortibus : erant

enim principes fan€tuari

i; & principes Dei, tam de filiis Elea-

zar, quam de filiis Ithamar.

A

nfürare de-

idv 30' I;'

6. Defcripfitque eos Semejas filius Nathanael fcriba Levites,

.coram

utempli t

mmdeme

"at

[2 þrin-cipes De.) Exiftimo afferri ra-

c enim 3

p

"rtitiones. ) In cïaiï'es.

teris. At

a. Mortui fuünt, ) Klilloriam

tionem, propter quam voluerit Da-

'habfäs n

0. 3. 4.

vid forte definiri, quo ordine quzli-

dpen tee

Sacerdotio funtius ff Eleazas , 69 Itba-

bet familia miniftrare deberet; quafi

) Qui (ie$

suar.) Vuerunt f1cerdotes vivente patre,

diceret, ex utroque generetam Elea-

Eleazar vero etiam fummus Sacerdos,

zaris, quam lthamaris erant Princi-

fuccefforque patris Aaronis.

pes San&uarit facerdotes, fcilicet mi-

orum, qua

niftrantes inloco Sancto, & Principes

3- Divift eos David.. ) Cum Levi-

sentiaes

tarum iniret numerum , feorfim nu-

Dei, id eft , Principes magni , qui

merati funt filii Eleazar, & feorfim

nimirum magnarum , «& opulenta-

0s 20 V

filii Ithamar.

rum familiarum erant capita; ne igi-

j templh

tur emulatio , contentio , aut rixa

Secundsm vices fza5, & minifferium.

Ut per hebdomadas miniftrarent fin-

oriretur, restota fortibus permifTa eft.

m

ulzfamilie Sacerdotum, quod etiam

Principes Dei, ) Nide Genef. 35. 6.

jf )

[]

r

evite fervabant.

& ibi dicta.

6. linam dommum ..

« €$ alteram da-

jpfi t

4. Primcipibus wiris. ) Inventi funt

"l

multo plures familiarum Principes ex

mum.) Alternis fumebantur fami-

filiis l£teazar, & idcirco in familias

la Eleazaris, & familie Ithamaris,

7 Præ

quod Grazci Hebraico loquendi modo,

yi miti

fexdecim diflributi fuerunt , ut filii

fue[iüt n

Ithamar in o&o tantum , quia erant

fic exprimunt £ie £ie EAtai(ae xai $ie

,

pa'uc'iores..

$6 vro lÜmuap, usus unus Eleazare ,

&$ unus unus Itbamaro.,

»

$. hrant enim principes jim&;mrii ,

3

j

76

LIBRI 1.'PAP;ALIPOMEN0N

cinibns

2 Flli

coram rege, & prin

L-.lj:.uuu.-. P

*

& Sadoc facerdote, & Ahimelech

lnarum facerdotalium,

tetous, J*

filio Abiathar, princi

pibus quoque fami

& Leviticarum : unam domum , quae caeter

is preeerat, Eleazar:

24 Fill

b

ebat ceeteros ,. t

hamar.

as Fnt

& alteram domum, quae fub fe hal

ib, fecunda Jedei,

