Alia etiam ratione videntur in Dcum

tu

&um non effet dicere, Juditham ita

peccafle, de qua vide infra num. 26.

pie fenfiffe, inquit Salianus, & Scri-

12. Sero.) Res.

,7?1&,

hbefav

itno

pturam id recitare duntaxat, ficut D.

I$. Non enim qua[t borko.) Qui mina-

Pt

Auguít, fatetur de ceco nato, affir-

tur interdum inanjter, & fme eftectu.

Dus ens

*

CAPDPUT:-VIE

51I

ftibus

16. Et ideo humiliemus illi animas noftras, & in fpiritu con-

domi

ftituti humiliato, fervientes illi.

17. Dicamus flentes Domino, ut fecundum voluntatem fuam

Iquerat

fic faciat nobifcum mifericordiam fuam: ut ficut conturbatum

TIQ€nts

eft cor noftrum in fuperbia eorum, ita etiam de noftra humi-

litate gloriemur:

bat Do

-18. Quoniam non fumus fecuti peccata patrum noftrorum,

malum.

qui dereliquerunt Deum fuum, & adoraverunt deos alienos,

mlf ie

19. Pro quo fcelere dati funt in gladium, & in rapinam , &

presby

in confufionem inimicis fu1s. nos autem alterum Deum nefc1«

qus praeter ipfum.

ioc vere

20. ExpeCtemus humiles confolationem ejus, & exquiret

yll b)

fanguinem noftrum de affli&tionibus inimicorum noftrorum,

& humiliabit omnes gentes, quaecumque infurgunt contra nos,

& faciet illas fine honore Dominus Deus nofter.

fed po

21. Et nunc, fratres, quoniam vos eftis presbyteri in populo

Dei, & ex vobis pendet anima illorum , ad eloquium veftrum

[

rbitriUm

corda eorum erigite: ut memores fint, quia tentati funt patres

noftri, ut probarentur, fi vere colerent Deum fuum.

jtearmus,

22. * Memores effe debent, quomodo pater nofter Abraham "Gen.

tentatus eft, & per multas tribulationes probatus, Dei amicus ??: '

P neq1

effec&tus eft

-

23. Sic Tfaac, fic lacob fic Moyfes, & omnes , qui placue«

16

runt Deo, per multas tribulationes tranfierunt fideles.

n

24. Illi autem, qui tentationes non fufceperunt cum timore

,omme fete

Domini, & 1mpat1ent1am fuam, & improperium. murmu1at1o-

fontm [

nis fuze contra Dominum protulerunt,

us n "

25. "Exterminati funt ab exterminatore, & a ferpentibus :Cor.

perierunt.

26. Et 19* 7

quOS Fer

ammlfïs :

16. Humgiliemus ei rwwms nojims )

o1. Presbyteri.) Seniores ; quafi di-

wüHïma'

A&Gibus pæmtennæ, jejunio, oratio-

cat, fenatores.

ne fupplici.

Zpima illerues. ) Mita ilorum.

m'g'ä[lte!

17. In /i«pfräm €orum. ) Aiï'yrxolum

A4. eloguium.) Eloqulo oratione ,—

D/I 770bl$

ob tumidas, füperbafque miánas, &

adhortatwne

emm lcd-

€onatus eorum.

- dbrabam tentatus eft ) Gen.a2.1.

(cd de l"

20. Exquirer fznguimem , $c.) Ulc1f—

^; Ejdeles.) Ovdo verborum eft:

cetur Deus nos; & fangumem no-

& omnes fideles, qui placuerunt Deo;

"T

;47'0)5

flrum.

tranfierunt per multas tribulationes.

h IDD

eum

De 4,?71&1072;6:/:. ) Vel fenfus el't

2$. Mb exterminatore, 6c.) INum.^2t.

n nurt

67

liberavitnos ex afflidionibus, quxbus

6. Pf. 10$. 14. 1. ad Cor. 1o. 9. & 16.

premimur; velper afflidiones, qui-

Exterminator eft Angelus, qui per

g müw

bus eos Deus affliget.

ferpentes immiílos Hebraos perdidit,

J

d

.

31

"*

-

LIBRI JUDITH

46. Et nos ergo non uïcifcamur nos pro his, quäupatïmur.)

j 1

n cap

47. Sed reputantes peccatis noftris heec ipfa fupplicia minora

effe flagella Domini, quibus quaf! fervi corripimur, ad emen-

qui 2

dationem , & non ad perditionem noftram evenif/e credamus.

Deus

38. Et dixerunt illi Ozias, & presbyteri : Omnia quae locuta

41

fattum

es, vera funt, & non eft in fermonibus tuis ulla reprehenfio.

29. Nunc ergo ora pro nobis, quoniam mulier fancta es, &

.0

timens Deum.

provid

6.*]

3o. Et dixit illis Judi

Lth—: Sicut quod potui loqui, Dei effe

cognofcitis :

ptiorun

Curreb

51. Ita quo

d facere difpofui, probate fi ex-Deo eft, & orate,

:

üt firmum fáciat Deus confilium meum.

x

fhultítu

m Abra

?. 36

42. Stabitis vos ad portam no€te ifta, & ego exeam cu

mea, & orate, ut ficut dixiftis, in die

.

Tünt eo

lum fuum Ifrael.

-bus, quinque refpiciat

".

$T

Dominus popu

]

43. Vos autem nà

lo , ut fcrutemini actum me

um, & usque-

9. $l

dum renüntiém vobis ; nihil aliud fiat, nifi oratio pro me ad

fu. & i

:

Dominum Deum noftrum.

fis, &

44. .Et dixit ad eam Ozias princeps Juda

: Vade in.pace,l &

1o. ]

Dominus fit tecum in ultionem inimicorum noftrorum.. Et

beHa ib

iE

revertentes abierunt.

CAPUT- IX.

Jllorum !

.

af

n

g

N

Juditb Jeje

en$, ac bumilians, pro populi liberatione ]Drojz'rmïa

precatury usque fibi virtus detur evertendi

Dicere t

Holofernem. .

J

Itonjs c

iüm (sliee

Juttus fi.

I.f WUibus äbfcedentibusj Judith ingreffa eft oratorium fuüum:

Tiodum v

& induens fe cilicio, pofuit cinerem fuper caput fuum*:

Conita. jus

& profternens fe Domino, clamabat ad Dominum , dicens:

Idinitis

*Gen. 2. Domine Deus patris mei Simeon,* qui dedifti illi gladium

iri g

^ cig, W

34.26.in defenfionem alienigenarum, qui violatores extiterunt in co-

fuüo—:

Yeillgg y.

inquinatione fu

g, & denudavleruntq femur virginis in con

sst

à

7 conf,,þ

nem:

1 deden

-—26. Nak ulcifcamur mos , &c.) Qua-

Firium. faciat. ) Det fucceffum.

4' Ula 0j

£j de Deo nobis auxiiium non feren-

32. Extam.)Exibo.

Zira mea. ) Ancilla mea.

j

Cogijafl'.)

te vindictam fumentes, prodendore-

g' 0??2.?78; É

ligionem , & ad ejus templi everfio-

Efenfonem.) Mindi&am ; hoe

0C s. g

nem hoftibus iter pandendo.

2.D

enim fignificat Graca vox

:

x u u016,

Vide, que dehocSimeo-

g"*ïtimes 1

31. Probaze. ) INon difquifitione,

fed favore , & privatis publicifque

nis facto diximus Genef. 34. num. 23,

Cere th: [

precibus profeguentes.

ubi qua& hic ha?entut? .explicavimus.

CAPUT IX

313

afïmur.)

3. Ft dedift mulieres illorum in praedam , & filias illorum

mhinora

in captvitatem , & omnem praedam 1n divifionem fervis tuis,

] etmet«

qui zelaverunt zelum tuum : fubveni, qua&fo te, Domine

xXdamys.

s

Deus meus, mihi viduz.

z

? locuta

4. Tu enim fecifti priora

2

& illa poft illa cogitaüi" : & hoc

Chenfio.

fattum eft, quod ipfe voluifti.

26 €

$. Omnes enim vize tuae

Hparatæ funt, & tua judicia in tua

providentia pofuift.

Dei effe

6. *Refpice caftra Affyriorum nunc, ficut'tunc caftra iEgy-

,*E xQ.

14092

ptiorum videre dignatus es, quando poft fervos tuos armati

( orate,

currebant, confidentes in

multitudine bellatorum.

quadrigis, & in equitatu fuo, & in

jm Abna

runt eos.

7. Sed afpexifti fuüper caftra eorum: & tenebrze fatigave-

refpicidt

8. Tenuit pedes eorum abyffus, & aquae operuerunt eos.

y üsque-

g. Sic fiant & iíti, Domine, qui confidunt in multitudine

fua, & in curribus fuis, & in contis, & in fcutis, & in fagittis

9 06 8

füis, & in lanceis gloriantur,

1o. Et nefciunt, quia tu ipfe es Deus nofter, qui conteris

us u

un H

bella ab initio & Dominus nomen eft tibi.

Ir. Erige brachium tuum ficut ab initio, & allide virtutem

tua ,

illorum in virtute tua: cadat Värtus eorum in iracundia

qui

pro]ïïüf(*

Dicere etiam poffumus in hoc. fa&o

ganter textus Gracus, qui fic hàbet:

Simeonis duo elfe diftinguenda, ze-

Fatla fumt, qu& cogitafisz , E& prafentia

lum fcilicet ulcifcende injurie , qui

fuerunt , que. deliberaflz , &5 dixerunt ;

juftus fuit, huncque a Judith laudari ;

ecce ad[nmus 5 omnes enim viatue para-

m füut:

modum vero illius fumendaz , qui fuit

144 & judicium tuum in pranotione , id

yut foum'

contra jus gentium, & fcedus cum

eft, provifum , & premeditatum eft.

Sichimitis contra&tum , & hunc dam-

6.. Sicur tunc caffra Agypriorum , &c.)

i

Qicets

naria Jacob. Genef, 49. s.

Vide Exodi 14.9.

j glacum

neillati Dine incefti.

( n cotnquinatione [4a. ) ln turpitudi-

7. Tenebra fatigaverunt eos. ) 'Fes

jnt y

nebrg, & unibra mortis , quafatigati,

Iz confuftonem.) Quod /fcilicet fa-

& opprefli funt.

&um dedecus affert.

g. Jenuit pedes eorum aby[[us.) Inffxs

?

4- lila pofé il/a.) lia poft alia.

fint d limoprofundi , ut alia occafione

m

Cogitaff;. ) Scilicet facere.

loquitur David Pf. 68. 3.

. Osznes enim *via zua paratt funt.)

11. Promittgnt.) Sibiipfis, fperant.

Hoc eft, quod etiam Anna dixit in

Cornu altaris tui. ) Altare tuum,

hot

Cantico r. Reg. 2. 3.'1-0-/ eparantur co-

: s

figurate pars ponitur pro toto. Vel

Grad

yox

gitationts , 1d. elt, que cogitat , & fa-

certe cornu gloriam fignificat, ut in-

cere vult, ftatim effe&a dantur. Eje-

terpretatur Ecman. 3a.

o Simm

- Bibl, cum Cem. Menoch, Tom, II

4-

gyn 2

Rr

fj

le

j14

LiBra]]UPBT(T 'fï—ï;

qui promittunt fe violare San&ta tua, & polluere tabernacu-

$, !

lum nominis tui, & dejicere gladio fuo cornu altaris tui.

abftul

b

12. Fac, Domine;ut gladio proprio ejus fuperbia amputetur:

d

13. Capiatur laqueo oculorum fuorum in me, & percuties

Tninzy

eum ex labiis charitatis meae. -

füum,

14. Da mihi in animo conftantiam, ut contemnam illum, &

il p

l

virtutem , ut evertam illum.

»

16,

*jud. rs$, *Erit enim hoc memoriale nominis tui

» ^

DÀ

, cum manus foe-

4 C

E

m

r

1- minae dejecerit &um.

ifta coi

16. Non enim in multitudine eft virtus

! tua, Domihe, neque

1deo D)

in equorum viribus voluntas tua eft, nec fuperbi ab initio pla-

Compa

cuerunt tibi: fed humilium, & manfuetorum femper tibi pla-

$. Tt

cuit deprecatio.

polent;

17. Deus coelorum, creator

-aqu-arum, & Dominus totius

&

ereaturze, exaudi me miferam deprecantem, & de tua mife-

pe&ni

ricordia praefumentem.

18. Memento, Domine, teftamenti tui ,& da verbum in ore

chri'tudj

meo, & in corde meo confilium corrobora, ut domus tua in

.

&N

fan&tificatione tua permaneat :

D

Centes :

I9. Et omnes.

Confi]

alius praeter te.

gentes agnofcant? quia tu es Deus, & gon eít

t Jenf

CAPUT X

Orum,

9. Rt

Studitb pulcberrima ,. aptiffime ornata , Bethulia cum fuüa. ancilla

egreditur, C ab exploratoribus deprebenfa ducitur ad Flolo-

&

'erüem , qui ox ejus capitur pulcbri-

7

tudine. -

QAM"

ACtum eft autem, cum ceiï"aiï'ety clamare ad Dominum,

Brttiof :

I.F

minum.

€$ um Ue

furrexit de loco, in quo jacuerat proftiatalad Do

Ornar

üdi

Es

2. Vo-

OOnherr

13. Labis eharitatus mes. ) Labia

oPïafFe m

dicitur Pfalm. 146.10. — Non z2 fortitu-

Tet,q

Charitatis vocantur, ex quibus ver-

dime equi voluntatpps halebir, mec im ti-

t proï)e!

borum 9(.0&',04:" quedam, five jucunda

Lbiis viri beneplacitum erit ei, volunta-

orationis gratiaexiftit, Verba dulcia,

tem habere, eft aliqua re gaudere ; &

FUOR t

illam probare.

Vi

lpr

amorem pre fe ferentia , quein E van-

Wt

gelio dicuntur veréa

gratia de orepro-

18. Teffamenti tui.) Promifforum

;

D"f[ï!mm

cedentia.

popule tuo.

15$. Mermoriale nozeinis mz:.) Fa&um

Domus 254.) ''emplum, quod-in-

Yit

inemorabile, quod in &ternum no-

fideles everfum eunt.

? Ut g t

TOl poffr

aminis tui gloriam cedat.

ln fanétifrcatione tua permaneat.)Non

M*qm

16. Voiuntas tu4.) Iloc eft, quod

polluatur, non profanetur.

Mu

SUCDA PUT X

31$

Pü&Cüv

2. Vocavitque Abram fuam, & defcendens in domum fuam,

l

abftulit a fe cilicium, & exuit fe veftimentis viduitatis fuze.

Itetur:

3. Et lavit corpus fuum, & unxit fe myro optimo, & diícri-

tCULIeS

minavit crinem capitis fui, & impofuit mitram fuper caput-

fuum, & induit fe veftimentis jucunditatis fuze, induitque fan-

um &

dalia pedibus fuis, affumpfitque dextraliola, & lilia, & inau-

res, & annulos, & omnibus ornamentis fuis ornavit fe.

us fre-

" 4. Cui etiam Dominus contulit fplendorem: quoniam omnis

ifta compofitio non ex libidine, fed ex virtute pendebat :

neque

ideo Dominus hanc in illam pulchritudinem ampliavit, ut in-

tip pl

comparabili decore omnium oculis appareret.

jb pl

5. Impofuit itaque Abree fuze afcoperam vini, & vas olei, &

polentam, & palathas, & panes, & cafeum, & profe&ta eft. -

s tot]us

sE

6. Cumque veniffent ad portam civitatis , invenerunt ex-

j mife-

pe&tantem Oziam, & presbyteros civitatis.

7. Qui cum vidiffen

»

t eam , fl:upentes mirati funt nimis pul-

"

inort

chritudinem ejus.

$ tua m

9. Nihil tamen interrogante

s eam , dimiferunt tranfire«j di-

centes: Deus patrum noftrorum det tibi gratiam, & omne

confilium tui cordis fua virtute corroboret, ut glorietur fuper

m d

te Jeruíalem

; & fit nomen tuum in numero Sanétorum, & ju-

ftorum.

t; omnes una voce: Fiat, fiat.

r ais

9. Et dixergþt hi, qui illic eran

RAr2

; ïo.]udith

vEMMET)

Hl

i

2'. A B-

am fuam.) Ancillam fuam.

Sandalia.) Calceamenta non qua-

3. Myre eptime.) Unguento

liacunque , fed pulchra, & elaboratà, .

divitumque mulierum propria.

pretiofo, odorato; ^veo enim Gra-

Cis un

Cum fe

Dextralicla. ) Armillas,

ymfttm «

uentum fignificat.

ornat

[

udith, non vult effe fcandalo

Lilia.) Qu&vis manuum , aut colli

ominum

! '

Holopherni ,

fed exifllimandum eíft

ornamenta , quz ad delicias, & mun-

», NO

dum muliebrem fpedtant; nam Gra

optafle, ut ille conjugium ejus appe-

teret , quod etiam [udithe optabile

ce eft oudwvac, d v& vv

; mfo fiti

erat proDei gloria, & relieionis confer-

$« "fcoperam."vini.) Afcopera fac-

g n

vatione, totiufque populi falute, qu&

cum utricularem , & coriaceum figni-

j voluntà

viduit.ti

ficat.

privato bono loxllge prepon-

In . Graeco eft |' aoxomícqy $

3ud6ïe !

derat.

qu£ a Polluce inter

innarizxz vafa re-

Difcriminavit.)Diferiminavit capil-

cenfetur.

oftul

fforurm.

los in duas, vel plures partes difcre-

Polentam.) Y orrefaca hordei farinam.

vit, ut in cirros, & plexus artificiofe

Palathas.) Mlailas caricapgum, ari-'

quod n

colligi poffent.

das fcilicet ficus in maflam compret-

Mimam.) Muliebre capitis orna-

fas.

Cur proprios cibos fecum ex-

N

mentum.

tulerit, ipfamet exylicaþ Cap«12:2:

316

LIBRIJUDITH

IO. ]udlth vero orans Dominum, tranfivit per portas ipfa,

20

fleme

& Abra ejus.

ir. FaCtum eft autem , cum defcenderet montem, circa or-

1is, j

tum dier, occurrerunt ei exploratores Affyriorum, & tenue-

funt eam, dicentes :

Unde venis? aut quo vadis?

12. Quæ refpondit: Filia fum Hebraeorum, ideo ego fugx

yi/dyh

a facie eorum, quoniam futurum agnovi, quod dentur vobis

in depraedationem pro €0, quod contemnentes vos, noluerunt

ultro tradere feipfos, ut invenirent mifericordiam in confpe&u

I.TI

Veftro.

15. Hac de caufa cogitavi mecum, dlcens Vadam ad faciem

qui vo.

$T

principis Holofernis, ut indicem illi fecreta illorum, & often-

dam illi quo aditu poffit obtinere eos, ita ut non cadat vir

fem lat

? N

unus de exercitu ejus.

placu

14. Et cum audiffent viri illi verba ejus , conüderabant fa»

4 E

ciem ejus, & erat in oculis eorum ftupor, quomam pulchri-

tudinem ejus mirabantur nimis.

fecu

(Us

1U$ tec

15. Et dixerunt ad eam: Confervafti animam tuam, eo quod

$V

tale reperifti confilium, ut defcenderes ad dominum noftrum:

I6. Hoc autem fclas5 quoniam cum fteteris in confpe&tu ejus,

l,

fanttum

ü

bene tibi faciet, & eris gratiffima in corde ejus: Duxeruntque

illam ad tabernaculum Holofernis , annuntiantes eam.

fed &b

6 N

17. Cumque intraffet ante faciem ejus, ftatim captus eft in

fuis oculis Holofernes.

-

18. Dixeruntque ad eum fatellites ejus: Quis contemnat

90 41

populum Hebraeorum , qui tam decoras mulieres habent, ut

futit tne

non pro his merito pugnare contra eos debeamus ?

1

19. Viders itaque Judith Holofernem fedentem in conopaeo,

quod erat ex purpura, & auro, & fmaragdo, & lapldlbus pre-

LU SUnze

tiofis intextum :

&

Pfrf cä[l»

20. Et

& Veïb

Plebzmtm

10 Tr"anf"wt p** portas & ) Vltæ,

orationem illius a mendacio vindi«

lum

)u

& pudoris periculum prudenter adiit

cari potuilfe.

Vide Serzn in cap. 13.

udith , divina revelatione , aut faltem

dere

infpiratione confirmata.

15' Con[ervaffi 4mm4m fuam.) Mi

1n

12. Fugi a facie eorum. ) Multafiunt

tam tuam.

) du g

uülth mte!

2 judith, & dicuntur, que ad fimu-

16. .4nnuntiantes eam.) Eam fcili-

0 em

latlonem pertinere videntur, & men-

cet adeffe; vel de ea cum Holopher-

Tloum

dacium. chendum,hcere cum hofti-

ne fermonem mifcentes.

bus artificio uti, & ftratagematis ;

18. S:ztell:tc:.) Grace eft , un«f

V Pa

Uran

P s æqmvecatxone in mente retenta ,

quifque ad praximum [uum.

El

uu()(

"s

C-APUT X, & Xl

3íy

s ha,

4o. Et eum in faciem ejus intendiffet, adoravit eum, pro-

flernens fe fuper terram.

"T

Et elevaverunt eam fgrvi Holofera

nis, jubente domino fuo.

tenue

CAPUOT XL.

zo fügi

jfudztb ab Holoferne [uper cauja fuge fue interrogata jmponid

t Vobis

üli , [beciofam pollicens viftoriam.

luerunt

1. "]'Unc Holofernes dixit ei: ZEquo animo efto, & noli pa-

nfpe&u

vere in corde tuo: quoniam ego numquam nocui vito,

| facieft

qui voluit fervire Nabuchodonofor regi.

z often-

2. Populus autem tuus, fi non contempfiffet me, non levaf-

fem lanceam meam fuper eum.

idat vit

3. Nunc autem dic mihi, qua ex caufa receffifti ab illis, &

placuit tibi, ut venires ad nos?

bant fee

f

4. Et dixit illi Judith : Sume verba ancillae tucze, quoniam

pulchri-

fecutus fueris verba ancillae tuce, perfe&tam rem faciet Domi-

nus tecum.

e0 quod

$. Vivit enim Nabuchodonofor rex terrze, & vivit virtus

;ofttüt:

eius, qua eft in te, ad correptionem omnium animarum er-

Qu eji

rantium :

C

runtqe

fed & beftize agri obtemperant illi.

juoniam non folum homines ferviqnt ili per tes

6. Nuntiatur enim animi tui induftria univerfis gentibus , &

y din

indi-

Rr3

gntffnïlät

20. /dorarvit eum.) Corporis pro-

NNec Tudith jurans per Holophernem,

funda inclinatione civilem reveren-

aut Nabuchodonofor magis peccat,

bent; t

tiam illi ut Principi exhibuit.

quam Jofeph jurans per falutem Pha-

raonis Genef. 42. 15. & 16.nonenim

onopéo

4 Qoe verba.) Excipe orationem

tanquam per Déeos alienos, fed per

meam.

eos jurabat, in quibus aliquid-divi-

ibus p*

Perfetlam rem faciet Dominus tecum.)

num refplendebat, au&oritas (cilicet,

j L

H

Hac verba, ut ab Holopherne acci-

& poteftas.

INec falfo jurat Judith,

piebantur , promittunt fequenti con-

cum conftet quamplurimos homines,

filium , quod proponebatur , debellan-

& beftias Regi Nabuchodonofor ope-

T Vi[lldi'

dos penitus Hebreos; in Greco ad-

ra Holophernis ferviviffe.

; in Cü?- 13:

ditur: Neque excidet Dominus meus ab

| Virtus ejus. ) Potentia ejus.

Vi«

s. qua cogitavit , & inffituit.

Sed

d correptiontos omnium aurmarum

At )

Tudith intellexit rem perficiendam per

errantium.) N ere didum ; nam permit-

tit Deus mortales malis atteri a ty-

riorum.

cedem Holophernis; & fugam Afly-

rannis, qua tamen eo diriguntur, ut

, Holoplt

$. Vrvit enim Naäucbadänofar Rex ;

errata vite corrigant;aut peccata patrata

£$e.)

urandi formula , fic Elifxus

afflidione illa luant. -

Eliam alloquens dicebat: w 2e-

6. Bonus , €9 potezs.) INihil abfurdi

dii Wf'['

]

miptss ,( wivit anima tua 4 Iegs 2. 4-

dicit ; non enim dgerant adulatores, qui

3*8

LIBRIJUDITH

Ij

indicatum eft omni feeculo, quoniam tu folus bonus, & potens

E

es in omni regno ejus, & difciplina tua omnibus provinciis

/

& exi

m

praedicatur.

:

*Sup.

v

2.*Nech

oc latet quo&d locutus eft AChiBr, nec illud igno-

niens!

$- 5-

ratur , quod ei juferis evenire.

:

filem,

$. Conítat enim, Deum noft

rum fic pec&ätis offenfum , ut

20n ef

mandaverit per prophetas fuos ad populum, quod tradat eum

16. (

pro peccatis fuis.

1. ]

9. Et quoniam fciunt, fe offendiffe Deum fuum, filii IHírael,

*

puntiar

tremor tuus fuper ipfos eft.

t

Io. Infuper etiam fames invafit eos, &

& cora

ab 'aridi'tate aquae

bant al

jam inter mortuos computantur.

ir. Denique hoc ordinant, ut i

E

19 À

"

pterficiantl peco'ra4 fua, &

bibant fanguinem eorum :

tudine)

^ t2. Et fan&ta Domini Dei fui, quce preecepit Deus non con-

20. ]

tingi , in frumento, vino & oleo, haec cogitaverunt impendere,

te anie g

& volunt confümere, quàe nec manibus deberent contingere:

1. P

ergo quoniam haec faciunt, certum eft, quod in perditionem

$

CU$ Qu

dabuntur.

for ag

14. Quod ego ancilla tua cognofcens, fugi ab illis

; & mifit

me Dominus haec ipfa nuntiare tibi.

L!

I4. Ego

italoquerentur. Quamquam «ye3àc

II. Dibas: f;znguz';zem eafum..) Hoc

a Grecis pro forti paffim ufurpatur;

(ut etiam quod fequenti verfi:ulo ha-

& ita /olus bomus , idem erit , quod

betur) per ampliationem explicandum

fortiffimus.

eft : ut fcilicet fieri poffit , & credi-

Er di[|plima fua omnibus provinciis

bile fit Judeos ad taiia fiti, & fame

gradicatur. ) In Gra&co elt , Porezs es

compellente adductum.irl; nonautem

an feientia , & mirabilis 12 expeditiomf-—

à

quod re ipfa jam hujufmodi delibera-

bzus bells.

tionem fufcepiffent ; jumentorum fan-

5 ]

208« S£e peccatis effex;

G;—m, lut, &5c. )

guinem abfumere vehementer veta-

m.) Deg

$upra dixerat Bethulienfes immunes

bantur Hebrzi, Lev. 17. 10. & alibi,

filem

In t

fuifle a peccatis patrum füorum ; po-

12. Et (antla Domini, 6c.) Primi-

Tofolym

ls

tuit ergo, quz hic dicit, intelligere

t*mmpham

non de civibus fuis, fed de populo

tias frupgum , & decimas intelligit,

univerfo, in quo multi Deum of-

quarum rerum tantam eíle dicit ían-

tvaj

4661);5 0

&itatem , ut eas laici ne manibus qui-

»e

fenderant,

dem contre&are poffent , multo mie

p Ü ünjam

IO. Fames imafít.eos. ) Supra fitis

nus edendo confumere in loco iiliut-

$ t2

tantum mentio fadta eft, fed verum

fim

W.

modi profano. Vide Deut. 12. num.

tiad,

4

fuerit etiam fame laborafle, magista-

6. 8- 15. 18-

Dorrzn

men fiti, quamquam ne in ciborum

ts

quidem copia comedere poffunt , qui

15.M»fit. me D.minus bac izfa murtia-

fiti zftuant, cum cibus nec humecta-

re tib;, ) ita me

gerere, ac fi veniiïega

g hini

nuntiatura.

7i poffit, nec deglutiri,

;

ï

M

CWPI T XFT

319

Doters

14. Ego enim ancilla tua Deum colo

»etiam munc apud te:

Qvincis

& exiet ancilla tua, & orabo Deum,

IS. Et dicet mihi, quando eis reddát peccatuim faum, & ve-

d-

niens nuntiabo tibi, ita ut ego adducam te per mediam Jeru-

falem, & habebis omnem populum Ifrael; ficut oves quibus

um, ut

non eft paftor, & non latrabit vel unus canis contra te :

lat eom

16. Quoniam haec mihi di&a fünt per providentiam Dei.

17. Et quoniam iratus e

1 ítacl,

nuntiare tibi.

X

ft ills Deus, hsec ipfa miífa fqm-

18. Placuerunt autem omnia verba haec coram Holoferne

?

t ag

& coram pueris ejus, & mirabantur fa

pientiam ejus, & dice-

bant alter ad alterum:

Lf1123 &

I9. Non eft talis mulier fuper terram in

'afpe&u, in pulchri;

tudine, & in fenfu verborum.

on cott

20. Et dixit ad illam Holofernes: Bene fecit Deus,qui mifit

yendere,

te ance populum, ut des illum tu in manibus noftris :

fingcre:

21. Et.quoniam bona eft promiffio tua, fi fecerit mihi hoc

jitionem

Deus tuus, erit & Deus meus, & tu in domo Nabuchodono-

for magna crst & ngmen tuum nominabitur in univería terra.

& muilit

D

X

.) Hoc

erüvyj,() ha*'

pl

jndum

& aete

J

:i,, & hne

non autem

dj deloere"

l15. Zdddwcam te per mediam Jerufa-

Nun latrabitvelumus æï-.«miï. ) Pröver—

sonmit-

iem.) Deduxit per Judzam , & Teru-

bialis loquendi formula, ei fimilis,

enter vel

falem in triumphum, cum deeo Hie-

quz habetur Exxod. 11. 7. sox emurier

j & llibh

rofolymis , " & per totam Judeam

canis ab bomine ujqme ad pecus.

iNon

, Drin

kriumphatum eft.

latrabit vel unus canis, cum te extin-

" Habebis omnem lpopulwm . I/zael freut.

&o reddita pace omnia vconquiefcent.

'mtelh'git ]

dat

&ves , &c.) Hac videntur intelligenda

16. Per Pvüviden-tidm Dei.) In Grz«

nzüibus q'J!'

per ironiam dicta, quemadmodum 3.

co eft, /ecundum pracognirtonem meam.

muïtO mv

eg. 22.1$. a Michza Achabo refpon-

Utriüfque eff hzc providentia , feu

(liut-

previdendi, & pranofcendi facu!tas,

loco |

fum eft: "cende , & vade profpere , &

"

,, RUT

£radet Dominus im wiasus Regis , &$c.

Dei tanquam donantis, ]udith tan-

Wel certe tunc impletum efít, cum

quam accipientis, & habentis.

Tud&i nullo fervato ordine fugientes

1

'

"

d

pl

lgu Pæeri,r.:) Servis , aulicis.

(s

ij

:

. AMlyrios perfecuti funtg

"l

320

LIBRI ]U'D"I:T;H

yo. ]

C-A P-UT OXHL

fervis!

Sruditb in locum. tbelaurorum Holofernis introdutla , faculta

ten

Hebree

n5

obtinet propriis ve[cendi cibis , noCleque ad orationem egrediendi :

Tum;a

auario autem die in comvivium indutla , coram Holoferne comedit

19

eS bi—bz't,quz' ejus co

ncupijcentia ardens , vebementer

0na p

inebriatur.

faciem

Unc jufïit*eam inttoire, ubi repofiti erant thefauri'eä"jus5

14 (

1. T

& juffit illic manere eam

domino

illi de convivio fuo.

, & conftituit, quid daretur

u Q

2. Cui refpondit Judith, & dixit: Nunc non potero mandu-

ficiam,

care ex his, quae mihi przecipis tribui, ne veniat fuper me of-

omniby

fenfio: ex his autem , quse mihi detuli, manducabo.

Is E

. Cui Holofernes ait: Si defecer

Tient a

int tibi ii';a, quae tecum

detulifti, quid faciemus tibi?

L]

m

4. Et dixit Judith : Vivit anima tua, domi

ne meus, quoniam

1 conq

non expendet omnia haec ancilla tua, donec faciat Deus in

*

T. E

;qnanu mea haec, quae cogitavi. Et induxerunt illàm fervi ejus

Jücundi

in tabernaculum ) quod praeceperat.

2

19. Fi

$. Et petiit, dum introiret, ut daretur ei cop

ia noCte, & ante

e& änim;

lucem egrediendi foras ad orationem, & deprecandi Dominum.

Ip..Ft

6. Et przecepit cubiculariis fuis, ut ficut placeret illi exiret,

- RTavers;

& introiret ad adorandum Deum fuum , per triduum:

20. Ft

7;. Et exibat noét

1busvinxvalïem Bethulize, & baptizabaþ fe in

Tum my

fonte aquae.

L

8. Et ut afcend

ebat, orabat Dominum Deum Lfrael, ut diri-

Rnf t

Tatdum Ein

geret viam ejus ad liberationem populi fui.

Erolutg a

9. Et introiens, munda manebat in tabernaculo, usque dum

!

acciperet efcam fuam in vefpere.

: Io.*l*;g

10 o

7,.- Baptizabat fe ia fonte «qua.) Pu-

1. "f Hefaui ejus. ) Gr&ce eft, aevv-

Qüi he

eduara Vaía, & fuppellex ar-

rilicans fe, fi forte aliquam legalem

?oty

] entca.

italice dicimus 7 4rgezzaríz.

labem contraxiffet ex eo, quod cum

I5 Gs

De comvivio fito.) Hoc fiebat hono-

infidelibus verfata effet. Sic Marci

cap. 7. num. 4. jud&i 4 fero bapti-

"f0

ris caufa, & ut haberetur forme cura.

Dium ho

Sic Danielis capite primo , tribus pue-

zabantur, id eft, a foro domum re-

a

ris cibus regius conflitutus eft.

verfi, ut labes confuetudineinfideliutm

P &f

fPïïdom

e. Veniat [uper me offenfo. ) Grace

contra&tas abítergerent,

) üta

la fonte aqua. ) Cujus aque du&tum

1

li tribug

féandalum, fciicet , ne peccem , fi

przciderat HHolophernes cap. 8. n. 6.

t

&tg

comedam cibos, quos vetor come-

- dere religione Dei mei.

9. Munda mantbat , &c, ) Sententia

lL p 15!641

A- Vivit anima tua.) Per vitam tuam,

eft. ilam purificatam , & mundam

Qoncy

At

! ] ïr'lm CQ;

|

N

UNXPUT XH

x

221

1o. Et fa&um eft, in quarto die Holofernes fecit ccenam

fervis fuis, & dixit ad Vagao eunuchum fuum: V

ade, & fuade

TAT

Hebreeam illam, ut fponte c

onfentiat habitare mecum.

rediati :

1I1. Foedum eft enim a

pud Affyrios, fi foemina irrideat v1-

Qumtdr

Tum; agendo ut immunis ab eo tranfeat.

U

I2. TTunc introivit Vagao ad ]udith, & dixit ï.Non Rfereatur

bona puella introire ad dominum meum,ut honorifice:ur ante

faciem ejus,ut manducet cum €o, & bibat vinümin jucunditate.

ür eus,

13. Cui Judith refpondit: Quae ego fum, ut Contradicam

- Qaretüt

omino meo?

I4. Omne , quod erit ante oculos e

jus bonum, & oþtimum,

; ftandt-

faciam. Quidquid autem illi

placuerïit, hoc mihi erit optimum

r me of*

omnibus diebüus vitze mez.

E

I5. Etfurrexit, &

ornavit fe 'Veüim"ghto fuo, & ingreffä

ye tecum

Ttetit ante faciem ejus.

16. Cor autem Holofernis concuffi

u

^

im eft, erat enim ardens

in concupifcentia ejus.

)

| quoniam

| Deus t

I7. Et dixit ad eam Holofernes: Bibe nunc, & accumbe in

fervi eu5

jucunditate, quoniam invenifti gratiam coram me.

18. Et dixit Judith : Bibam, domine, quoniam magnificata

o k a

eft anima mea hodie pree omnibus diebus meis.

Jorbimum

Ig. Et accepit, & manducavit, & bibit coram ipfo ea, quae

jj h

paraverat illi ancilla ejus.

D

20. Et jucundus fa&tus eft Holofernes

"ad eam, bibitque vi-

num multum nimis, quantum numquam biberat in vita fua.

zabag frit

manfiffe feorfim in loco ad commo-

I3. Que ego fum , urt comtradicam Do-

j t di

randum attributo, diem totum, dtio

euno meo??) Nerborum Vagao duplex

evoluto ad vefperam ex fecum delatis

erat fententia, altera fimplex & intel.

cibum capiébat.

lectui primum obvia, quatantum ad

que qum

lO. Fecit cenam fervis fuis.) Dome-

cenam, ad familiaritatem , ad hilariz

o

fticis videlicet, nemine vocato ex iis,

tatem invitabatur Judith: altera infi-

e ,,qltl

jh

qui negotiis praerant, ut notavit tex-

diofa, & tectior, quaad flagitium vo-

n l

mlem

tus Gracus.

INoluit vidélicet nobi-

cabatur.

Et Judith quidem priorem

Od uf

les viros teftes habere nequitie fua.

fenfum accepit, ideoque fe ad ejus

,

, Mi

Ad Vagao eumuchum fuum.) Exfi pro-

obfequium paratam eífe refpondit.

d

poptt

prium hoc nomen videatur, fere ta-

Holophernes autem , & Vaypao alte-

m

men fpadonum commune fuit apud

rará verborum fentenriam fpectabant,

T.

Perfas, ut ait Plinius lib. 13. cap. 4.

e

du

& verborum ambiguitate decepti fünt.

& illi tribuebatur , qui dominabatur,

14- Optzzunm. ) 1n Graeco eft, Fzffzzzzs.

pre ceteris in aula.

20. Í;berar.) In Graco eft, D;e

fj 9:

l1I. [rridear virem. Y Defpiciat, &

D.

entia

concubitum abnuat.

Hna iQ eft, coena una.

Seni

& m 9

Jiibl. cum Con. Menoch, Tom. II

-

$8

CAPUT

?2

UDITH

LïBRi]

L

CAPUT XIII.

pE

ad onsti

jfudztb faä'ia ad Deum oratione, prafdidit caput ebrii Holafärms :

runtad

quod ad coucives Betbulie deferens eos ad gratiarum a&ftionem

B

bortatur , ipfa *oero ab omnibus benedicitur, £ zicbior, 'vzþ

portas.

Holofernis capite , ob Fupeþzt

r H

T autem fero fatctum eft, feftinaverunt fervi illius ad ho-

TUnt pte

4f

I5 E

fpitia fua, & conclufit Vagao oftia cubiculi, & abiit.

X

9. Erant autem omnes fatigati a vino:

Textimur

16 E

3. Eratque Judith fola in cubiculo.

4. Porro Holofernes jacebat in leCto, nimia ebrietate fopitus.

verfi : 1ll

flentium

s. Dixitque Judith puellae fuce, ut ftaret foris ante cublcu-

lum, & obfervaret.

17 D

200 def

6. Qtetltque Judith ante le&um , orans cunrlacrymls & la-

biorum motu in filentio j

i. E

7. Dicens: Confirmà me, Domine Deus Tírael, & refplce

quam pu

in hac hora ad opera manuum mearum, ut, flcut promififti,

popuh f

ferufalem civitatem tuam erigas: & hoc, quod credens per te

I9 E

lCens : ]

poffe fieri cogitavi , perümam

8. Et cum hzec dixiffet, acceffit ad columnam, quze erat ad

& ecec

caput le&tuli ejus, & puglonem ejüs, qui in eà hgatus pende-

UOl per q

bat, exolvit.

20. V

telus e

9. Cumque evaginaffet illum, apprehen(ht comam capltls

ejus , & ait:

Confirma me, Domine Deus, in hac hora.

rex QUE

ingi tari

Io. Et percuffit bis cerv1cem ejus, & abeldlt caput ejus,

& abítulit conopceum ejus a columms, & evolvit corpus ejus

entim ] m

fruncum.

21 50

11. Et poft pufillum exivit, & tradidit caput Holofernis an-

æCU]um 1

cillee fuze , & juffit, ut mitteret illud in peram fuam.

22. Un

12.Et

Benedmt

ysj

TeGgit n

d s

Winaverunt fervi illius ad bofpi-

10. Ab/?u/;t conopeum ejus 4 columnis. )

Ha fua. ) WNe feicet propere

Conopzum ipfum abítulit una cum

23 !u

vino domiti ea repetere non poffent,

capite, ut ex eo intelligerent , qui non

& turpiter ebrietatem proderent; vel

noverant Holophernem, caput illud

ut quamprimum FHolopherni faculta-

ejus effe, non vero cujufpiam alte-

k COthponer

tem rehnquerent vacandi voluptati..

I-velt

lgum

rius hominis gregarn.

Odi

3. Sola im eubienlo.) Vigil feilicet.

Evolvit corpus ejus truncum. ) A le-

lg fiof

. Erigas. ) INon collapfam illam

&o fcilicet in terram , unde Vagao,

ly fttam

-

qu:dem fed Flolophernis metu pene

ut habetur cap. fequenti num. 14. il-

"bnspürtav

proftratam ftabilias.

lud in terra jacens invenit.

S.. Pugiozem.) ln Gregco eft ,. A4ci-

] Fftztv

Düæ )

11. Poff pufilum.) Paululum tempo-

qncen , id eft , gladium Perficum.

ris refpirans , Deo gratias agens , &

eü) n0£l

cnd. Z db

353

CAPUT xIII.

'q5. Et exierunt duze, (ecundum confuetudineü& fuam , quafi

!ofärnis: |

ad orationem , & tranfierunt caftra, & gyrantes vallem , vene-

ruünt ad portam civitatis.-

(Ctona

udith a longe' chfcodibuts murorum: Aperite

.13. Et dixit ]

portas, quoniam nobifcum eft Deus,

qui fecit virtutem in Ifrael.

: ,vzfo

I

QCi

*1'76

Y w^

4. Et fa&um eft, cum audifent viri vocem ejlus,V

|

s ad ho-

runt presbyteros civitatis.

I5. Et concurrerunt a

d eam omnes, a minimo usqïie ad

| abiit. :

maximum: quoniam fperabant eam jam non effe venturam.

16. Et àccendentes luminaria congyraverunt circa eam uni-

verfi : illa autem afcendens in eminentiorem locum

p

fopitus.

/

4

ó jumt fieri

CubiCu-

