O. Hi funt autem filii Aaron : Eleazar filius ejus, Phinees

Manaí

filius ejus, Abifue filius ejus,

6,,

1. Bocci filius ejus, Ozi filius ejus, Zarahia filius ejus.

ben, (

Civtat

z2. Merajoth filius ejus, Amarias filius ejus; Achitob iilirus

e€jus

61

. Sadoc filius ejus, Achimaas filius ejus.

batía c

. Et haec habitacula eorum per vicos; otque confinia, fi-

liorum fcilicet Aaron, juxta cognationes Caathitarum : ipfis

f5

»

Et/

enim forte contigerant.

:s.De-

Concei

& Afiph.

Heman erat ex familia

48. Aarom vero, 6/ïl/ujm, &c.) Hi

denda «

Caath ; Afaph ex familia Gerfon;

excellentiori fungebantur minifterio 5

FRER

Ethan ex familia Merari.

Ex quali-

quandoquidem ex iis Pontifex erat;

bet harum familiaaum «€rant multi

& Ífacerdotes.

(

B

Cantores per vices , & choros diftri-

"Adolebant incenfum f'uper altare bolo-

Yi

i

caufi.) Incenfum hoc loco non acci-

buti, ita tamen ut quotidie ex quali-

E

bet familiaaliqui effent, qui cum aliis

pitur pro thure, velthymiamate; hoc

diy, )

ex reliquis familiis coram Arca cane-

enim non in altari holocaufti, fed in

Dümer:

rent Domino , ita ut tres choros con-

altari thymiamatis adolebabatur.

in«

fed s

ftituerent.

Chorus ergo medius erat

cenfum ergo fignificat vidimas, &

tia f

filiorum Heman ; dexter filiorum A-

quidquid in holocauítorum altari fo-

lebat incendi.

U

faph ; finiftér filiorum Ethan.

'kbr();

44. d finij?rdm.) Vide proxime

Ip omue opus SanBi Santl;rum. ) ld

0mnin

di&a.

eft, & in omni opere, & minifterio

Tüm u

48. Fratres quoque eorum . Lewite. )

facerdotali templi.

U precarentur pro lf7ael. ) Quuodin-

ln

Hoc eft, reliquihorum fratres , id eft,

&l Hg

ex eadem tribu Levi miniftrabant in

tellige de precibus, qua fiebant in fa-

lique,

aliis templi minifteriis ,

qua *Levi-

crificio, quas nullus alius, qui facer-

CM

tarum erant; hi vero fupra memora«

dos non effet;ufürpare poterat;quemad-

&i erant cantores.

E

9*

modum nec poterat facrificare.

| Qs

"—

—

Cf-AP UT—VI.

(

*s

$

e&. Dederunt igitur els Hebron in terra Juda, & fuburbana

ejus per circuitum:

$6. * Agros au:em civitatis, & villas, Caleb filio Tephone.

* Yof.

. $1. Porro filiis Aaron dederunt civitates ad confug

iendu?jj 21.I2«

; Ethan

Hebron, & Lobna, & fuburbana ejus.

58. Jether quoque, & Efthemo cum fuburbanis fuis, fed &

Helon; & Dabir cum fuburbanis fuis :

59. Afan quoque, & Bethfemes, & füburbana earum.

6o. De tribu autem Benjamin, Gabee, & fuburbana ejus, &

fuat n

Almath cum fuburbanis fuis, Anathoth quoque cum fuburba-

nis fuis : omnes civitates tredecim, per cognationes fuas.

per al-

61. Filiis autem Caath refiduis de cognatione fua, dede-

€ opus

rüunt ex dimidia tribu Manaffe in poffeffionem , urbes decem.

omnia,

62. Porro filis Gerfom per cognationes fuas, de tribu

Mfachar, & de tribu Afer. & de tr

*

1

;

hinees

ibu Nephtah, & de tribu

Manaffe in Bafan, urbes tredecim.

65. Filiis autem Merari per cognationes fuas, de tribuü Ru-

[]

jUs

ben, & de tribu Gad

» filius

civitates duodecim.

, & de tribu Zabulon, dederunt forte

64.

t

fubur-

baría earum:

Jederunt quoque filii Ifrael Levitis civitates, &

65.Dej

a, 1

" $3. Dederunt ergo es.) Caathitis.

henduntur , fünt facerdotales civitates

jplls

Ez þz/)z;ï&::;z/l 6jff:5 pe cireuitum. )

Concedebantur Levitis fuburbana ad

in tribu. Juda , & Simeon.

—

sDe

60. Omsmes ervitates tredec[m.) Sinu-

4,) Hi

alendà eorum pecora, Vide Num. 35.

meres, undecim tantum invenies,

il

en05

di&ainitio, ubi etiarn dictum efl, quam

itaque due omiífz funt. Vide Jofus

late hgc fuburbana porrigerentur.

c. 21. ubi omnes numerantur , & quz

SÓ. Agros antem , civitates &5 villas.)

ibi notavimus ad verficulum decimum

1 hu

Vide dida Jofue 21. 12.

fextum, & decimum feptimum,

$7- Dederunt ervitates ad. confugien-

n aca

61. E;lus aurtem Caatb reüduis.) Vi-

e; 0C

dus. ) Non tamen omnes , qua hic

de dicta lofue 21. num. ^o.

fed 11l

numerantur, erant civitates refugli,

Urbes decem.^) Non eft fenfus decem

]

fed tantum FHebron.

ltaque fenten-

urbes datas ex dimidia tantum tribu

5, &

tia eft dedifle Leevitis civitates has,

Manaffe; nam Jofue cap. 21. num.

ari 10

& civitates refugii, inter quas erat

25. conílat tantum duas fuiffe ; fed

Hebron in tribu

uda.

Sex enim

fenfus eft, decem fuiffe urbes datas

Caathitis, quarum duz fuerunt ex tri-

) li

omnino civitates fueruntrefugii, qua-

iflerto

rum una erat in tribu INephthali , al-

bu Manaffe, quatuor ex tribu EÉphraim,

tera in EEphraim, tertia in Juda, que

& totidem ex tribu Dan. Vide Jofue

eft Hebron, de qua nuncagimus, re-

21. a num. 20. & deinceps,

godm

if

ique trans lordanemin Ruben, Gad,

62 Filit Gerfom.) Vide dicta ib. n.27.

ficet

& Manafle,

63.-Crujtates. duodecim. ) Quarum

S8. Jerber quoque » 6'::.) Ha omnes,

catalogum habes Tofuecap.

emát

21.num 3&

qua duobus hifce verficulis compre-

& deinceps.

n

t

LIBVRI.I. PARALIPOMENON.

4

D.

6;. Dederuntque per fortem, ex tribu filiorum Juda, & ex

"-

tribu filiorum Simeon, & ex tribu filiorum Benjamin, urbes

Orienti

has, quas vocaverunt nominibus fuis.

fubuimb

»Tot. 66. Ethis, qui erant de cognatione filiorum- Caath, * fue-

*

j A

21.21' r

untque civitates in terminis eorum de tribu Ephraim.

foburba

67. Dederunt ergo eis urbes ad confugiendum, Sichem cum

jo. N

fuburbanis fuisin monte Ephraim, & Gazer cum fuburbanis fuis,

bana ei

68. Jecmaan quoque cum fuburbanis fuis; & Bethoron fimi-

litery

Urbanis

69. Necn

'on, & Helon cum fuburbanis fuis, & Gethfemmon

P

/

/

in eumdem modum.

7o. Porro ex dimidia tribu Manaffe, Aner, & fuburbana

| Po]fga

ejus, Balaam , & fuburbana ejus : his videlicet, qui de cogna-

tione filiorum Caath reliqui erant.

0t

i

71. Filiis autem Gerfon, de cognatione dimidize tribus Ma-

ql

naíffe, Gaulon in Bafan, & fuburbana ejus, & Aftaroth cum

4 H

&

- fuburbanis fuis.

fen;;

42. De tribu Iffachar, Cedes, & füburbana ejus, & Dabe-

De f

P

Viginti.

reth cum fuburbanis fuis,

j

3 F

l

73. Ramoth quoque, & fuburbana ejus? & Anem cum fub-

urbanis fuis.

& Joha

74. De tribu vero Afer: Mafal cum

füburbanis fuis, &

4 Q

Abdon fimiliter,

prceltn

75. Afach quoque, & füburbana ejus, & Rohob cum fub-

Uerün

urbanis fuis.

.

& TT

46. Porro de tribu Nephtali, Cedes in Gali

leea, & fuburbäha,

Tobetti

Unt.

ejus, Hamon cum fuburbanis tuis, & Cariathaim , & fuburbana

x--—--..—.—N

ejus.

L]

Y

9^ T1

liis autem Merari réfiduis: de tribu ZabulonjRemmono,

l

4

& füburbana ejus & Thaborcum Afuburbanis fuis.

78.Trans

Libro aj

——

65. Per /ärtem;) Propofitis pluribus

66. In terminis eorum.) Pertinentes

tur fu.

2. Prg

civitatibus, & ex 1is eas eligendo,füper

ad poffeffionem eorum. -

&i

quas fors cecidiffet, ut putat Abulenfis.

7o. Qui de cogmatione fiborum Czarb

fa.mil:xïü ü

Urbes bas. ) Quas fu

*

pra wnumeravit

relqui erant. ) Qui facerdotes non

Cperant

num. $8. & $9.

erant, tantum Levite , ideoque Jo-

Quod Dum

Quas "vocaverunt mominibus fu. )

fue 2:1. num. 26. & 34. appellantur

Levité infersoris gradus.

) El

Abulenfis putat aliquibus nomina mu-

Cred:derim

taffe in fipgnum dominii.

1. De eogzartone dimidie tribus Ma-

Ob(ourior

! potius fententiam effe civitates has de

24[fe. ) In forte dimidiz tribus Manaf-

nominibus eorum di&tas effe , ut fcili-

fe, qua ultra Jordanem habebat fe-

atüm, :

€et dicerentur civitates Levitarum ,

des fuas.

u

vel Caathitauum, Gerfonitarum, &c,

77. Refíduis.) Nide dicta num. 70*

lili u

!

P

*

CA PUT. VLA&VIL |

A

L d

5

]ä,&ex :

. 78. Trans Jordanem quoque. ex adverfo

Jericho contra

|y ütbes

Orientem Jordanis, de

tribu Ruben , Bofor in folitudine cum

fuburbanis fuis,.& Taff:

a

cum fuburbanis fuis,

h, u-

|

19. Cademoth quoque, & fuüburbana ejus,

& Mephaat cum

fuburbanis fuis.

m cuid

8o. Nec non & de tribu Gad , Ramoth in

Galaad, & fubur-

inis füisy

bana ejus, & Manaim cum füburbanis fuis

on ftmi-

- 81. Sed & Hefebon cum fuburbanis fuis,

;

& Jezer cum fub-

N

tan

urbanisï fuis.

CAPUT VIL

yurbana

Pofleri Ilacbar, Benjamin , Nepbtali

COgi-

e? Aler.

, Manalje , prrfzim,

I. O;ro filii Iffachar :

Gen.

yus Ma-

quatuor.

| Thola, & Phua, Jafub; & slimeron,

46.13:

h cum

2. Filii 'Thola: Ozi, &

E

fem, & Samuel:

Raphaja, & Jeriel, & Temai, & Jeb-

principes per domos cognationum fuarum.

Dabe-

- De ftirpe Thola viri for

Y

viginti duo millia fexcenti.

üffimi numerati funt in diebus David,

m füb-

&

. Filii Ozi : Izrahia, de quo nati fant Michad, & Obadia,

Johel, & Tofia, quinque omnes principes.

.

uis, &

4. Cumque eis per

accïn&i ad

familias, & populos fuos,

preelium, viri fortiffimi, triginta fex millia: multas enim ha-

n füb-

buerunt uxores, & filios :

* S. Fratres quoque

eorum per omnem cognationem Iü"acl'im"3

urbän&

Tobuftiffimi ad pugn

andum oétoginta feptem millia numerati

jrbana

funt.

6. Filii

Y4/u

1 6f Simeren.) Hli Gen. 46.13.

nimirum Davidici cenfus, ut iij de

mono,

5

appellantur Job, & Samron.

quibus paulo ante di&um eft.

Libro autem INum. c.26.24. vocan-

—

Trans

Mzaltas enzim babuerunt sxores , 64

tur fJafub, & Semran,

f£os,) Ratio redditur, cur cum pau-

. neni s

2. Principes per domos COgXAIIOnHm

ci effent Principes familiarum , adeo

fearzm-)Nam hi 'Tholz filii peculiares

tamen excreverit numerus capitum ,

71 C;Mf b

familias conftituerunt, que ab illis ac-

quia fcilicet plures duxerunt uxores;

s n

ceperant nomen, Sic etiam accipitur,

& multos filios füfceperunt, ex qui-

u J

. quod num. feq. dicitur, Ozzes Prizezpes.

bus fubinde copiofa liberorum fobos

3. Ej Oz;i.) Unius tantum illu-

les extitit.

n

flrioris nomen ponitur, reliquorum

5. Per omnem cognationem Ifachbar.)

"m

obfícuriorum reticetur.

Vel ex hoc

Omnibus cognationibus fimu! compu-

yanif

tantum , non ex aliis familiis

propaga-

ta eft.

tatis , prater cognationes; Principum

at fe

Vide num. 6. fequentem.

paulo ante enumeratorum,

lta Aþa-

4. Trginta [ex m llia. ) "l'empore

lenfis.

|

gl

"

0

p

Bibl, cum Com. Mmov/æ Tozs, II

P

*

26

LIBRII PARALIP

w N M

*Gen.:

6. Filii * Benjamin : Bela, & Bechor, & Jadiel, tres. :

p &

46.2 L.

7. Filii Bela: Esbon, & Ozi, & Oziel, & Terimoth, & Urai,

UE :

/

quinque principes familiarum, & ad pugnandum robuftiffimi :

j

I0

E.

numerus autem eorum, viginti duo millia, & triginta quatuor.

yen eju

9. Porro filii Bechor: Zamira, & Joas, & Eliezer, & Elioe-

*

(lam,

nai, & Amri, & Jerimoth, & Abia,

r E

omnes hi , filii Bechor.

& Anathoth , & Almï?h :

à

"

l

Machir,

9. Numerati-funt autem per familias fuas princ

ipes co'gn a-

18 X

tionum fuarum, ad bella forciffimi, viginti millia, & ducenti.

Ab:le" et

Io. Porro filii Jadihel: Balan. Filii autem Balan: Jehus, &

19 E

Benjamin, & Aod,& Chanana, & Zethan, & Tharfis,& Ahiiahar.

Àniam,

rr. Omnes hi filii Jadihel, principes cognationum fuarum,

20. T

viri fortiffimi, decem

& feptem millia, & ducenti ad prælium

filius ej

procedentes.

Labad,

12. Sepham quoque,

& Hapfiam &bi Hirz & Hafarfou As

»r. E

*(Gen.

13. * Filii autem Nephtali: Jafiel, & Guni, & Jefer, & Sel-

* occiden

46.24. lum filii Bala.

u invd

I4. Porro.üiiüs Manaffe, Efriell concubinaque ejus Syra pe-

6 L

perit Machir patrem Galaad.

nerunt:

& Sà-

15. Machir autem a;cepit uxorem filiis fuis Happhim,

25

phan,

Deperit

6. Filii' Beniamin, 6c.) Genef. cap.

non eft hoc accipiendum de przcipuis

Ofmus (

46. 21. decem Deniamin filii nume-

familiis, fed de minus principalibus,

34 E

rantur :

Numerorum vero cap. 26

qua fortaffe aliis aggregabantur, li-

ferioren

28. quinque tantum recenfentur, ea

cet ab illis ordine generationis non

fortaffe de caufa , quod ex his quin-

defcenderent.

—&-

que dundaxat familie propapate funt.

14. Cmouäiimq,ze ejzus. ) Scilkicet

Manaffe.

15. R

Hoc vero capite tres folum ponuntur,

mjeche,..

fed c. fequenti initio flatim ibi , que

$)ra.) Natione.

—

terpretafi.

hic defunt, fupplentur, quinque Benia-

Galaad,) Eftnomen viri, utclarius

pïf'r/;m

min filii, eorumque cognationes to-

patet ex num. 17. & ex l. Num, cap.

prium, [u

tidem recenfentur.

26. num. 99.,

trus, He

7. Dwinque princspes . familiarum. )

15. Nomem autem fecundi Sulphbaad.)

l9. $e;

Ut, qua dicuntur, nonrepugnent iis,

Salphaad , ut habemus INum. cap. 26.

que habentur NNum. 26. 58. & iis,

33- fuit filius Hepher, Fepher vero

0 rä:l'l

que dicuntur initio capitis fequentis,

Galaad, Galaad autem Machir , Ma-

QUOd ep

it:flatuendum eft, familias precipuas

chir vero Manaffe: itaque dicitur Sal-

üm €he

tribus Beniamin fuiffe feptem , qua-

phaad filius fecundus Machir; hoceft,

ü hþhran

rum. quinque nomen acceperünt a

mediatus; nam inter Machir, & Sal.

quinque filiis Beniamin; due vero a

phaad duo intercedunt Galaad, &

Hepher.

^

-A0ne j

.., duobus ejufdem nepotibus filiis Bela ;

mgreml 1

ita enim expreffe habetur INum. loco

Nareque fznt Salpbaad flje.) ifto-

&Qüentib

cit. Cum vero hic dicitur quinque fi-

riam filiarum Salphaad vide INum.

L. 0j

lios Bela principes fuiffe familiarum,

Cap. 27.

t hia ef

S

raP

cOyy

N

CAPUT'VIL'

27

phan, & habuit foror

; (& Urai,

em nomine Maacha: nomen autem fe-

cundi, Salphaad, natzeque funt Salphaad filiaze.

ifoffimi:

,, I6. Et peperit Maacha uxor Machir filium , vocavitque no-

]

qUatuor,

& Elioe-

men ejus Phares: porro nomen fratris &j

us, Sares, & filii ejus

Ulam, & Recem.

Almgïh :

17, Filius auem Ulam, Badan: hi funt filii Gal

aad, filii

Maéchir, filii Manaffe

g co—gna-

. IS. Soror autem ejus R

lucenti,

Abiezer, & Mohola.

egina peperit Virum degorumä &

fchus, &

19. Erant autem fi

hiiahaf.

Aniam.

lii Semida, Ahin, & Sechem, & Leci, &

foarum,

prelum

.20. Filii autem Ephraim: Suthala, Bared fi

lius ejus, Thahath

filius ejus, E

lada filius ejus; Thahath *filiUS

ejus, hujus filius

hi Ahet,

Zabad,

21. Et hujus filius Suthala, & hujus fil

ius Ezer, & Elad:

; & Sel-

occiderunt autem eos viri Geth indigense,

quia defcenderrant3

ut invaderent poffeffiones eorum.

Syta pe-

22. Luxit igitur Ephraim pater eorum.m

^

nerunt fratres ejus, ut confolarentur eum.

ultis diebïls , & ve-

m&se

23. Ingreffusque eft ad uxorem fuam :

quae& concepit, &

phan,

peperit filium, &. vocavit nomen e

jus Beria, eo quod in malis

precipuis

omus ejus ortus effet

cipilibis,

24. Filia autem ejus fuit Sara,

F?

quae eedificavit Bethoron in-

antur, Ti

feriorem ; & fuperiorem , & O

Z

enfara.

onis non

D2

25. P'oyrro

Sellicet

Ig Regzma.) in klebr. eft ;'735?3

defcendiffe prede caufà , & in Ephrai-

emolecber, nomen proprium, cujus in-

mitas, qui in terra Geífen primi oc-

terpretatio eft Rezzz.

currerunt, aut primi fefe certamini

Virum decormm. ) Eft nomen pro-

utclarius

animofe intulerunt,

irruiffe, eofque

fum, p«

prium , cujus interpretatio efl w 4e-

omnes, dum frater fert opem

fratri,

corus. llebr. 4320 w Z bod.

interfeciffe. Ita Sera

19. Senzida.) Semida fuit unus de fi-

B. l./- Ccap. i. in

';4,'4?61.'11 L?I.)

Jofue 1. q. 2. & «.

. ap

liis Galaad, detribu Manaffe N. z&. y2.

22.

t

Eo quod z2 malis domus €jus$ or-

her vero

20. Dared fiszs ejus.)id eft, Ephraim,

£5 effer. ) INam m3»s3 Berzbab a ma-

quod eodem modo de aliis accipien-

jir, M

dum eíle, ut fcilicet omnes immedia

lo fignificat , vel zz effitiiome, vel £m

citursd

ululasiome.

ti Ephraim filii fint, evincit, quod de-

24« VEdiffcaviz Berzborom. ) In&z;ura—

; liocety

lu&u ejufdem Ephraim, & de confo-

, &Sil

vit; nam antequam [fíraelite ad pro-

ïääd ) &

latione illi ab amicis adhibita, & de

miffe terre polfeffionem inerederen-

ingreffu ad uxorem verficulis

prqxime

tur, incolebatur hzc civitas a Chana-

fequentibus-narratur.

Hifte-

nais. Inflauravit autem, quia lfrae-

; Num.

2l« Oceciderzazt amtem eos, Uc) Sen-

lite quas capiebant urbes

; €as ferro,

tentia eft, Gethaos e Paleftina, qui

& igni Vafïabant,

ut habemus

rapto vivere folebant, in /Egyptum

Jofue

Cap. 11. num. LI. & 15.

-LIBRI ï PARAxLIPOMEN'ON

28

55. Porro filius ejus Rapha, & Refeph, & Thale, de quo

natus eft Thaan,

z

hi

26. Qui genuit Laadan

: hujus quoque filius Ammiud*? qui

eenuit Elifama,

j

27. De quo ortus eft Nun,

qui habuit filium Tofue.

E

48. Poffeffio autem eorum;,

&

v habitatio, Bethel cum filiabus

cidentalem plagam Ga-

fuis, & contra Orientem Noran , ac oc

zer, & filize ejus, Sichem quoque cum fi!

iabus fuis, usque ad

Aífa cum filiabus ejus.

ä

ïï:;ï

29. Juxta filios quoque Manaffe,

Bethfan, & filias ejus, Tha-

in Gal

nach & filias ejus, Mageddo & filias ejus, Dor & filias ejus:

in his habitaverunt filii Jofeph, filii Ifrael.

j

eenu

3o. Filii Afer: Jemna, & ]efua, & Jetfui, & Baria, & Sara

foror eorum.

fit E

ä

41. Filii autem Baria: Heber, & Melchiel :

Z

ipfe eft pater

Barfaith.

& Hotham , &

Mofs.

32. Heber autem genuit Jephlat, & Somer;

Suaa fororem eorum.

10

& Chamaal, & Afoth : hi-filii

ü

45. Filii Jephlat, Phofech,

p

Jephlat.

l

I)

34. Porro

ülii Somer: Ahi, & Roaga, & Haba, & Aram

35. Filii autem Helem

fratris ejus : Supha, & Jemna, & Sel-

&difi

les, & Amal.

36. Filii Supha: Sue,

Harnapher, & SuaL & Beri, & jamra,

T

57. Bofor, & Hod, & Samma, & Salufa, & Jethran, & Bera.

'

48. Filii Jether: Jephone, & Phaspha, & Ara.

eit Bel

Bo

39. Filii'autem Olla: Aree, & Haniel, & Refia

6'9

4o. Omnes hi filii Afer, principes cognationum , ele&ti, at-

Qui

que fortiffimi duces ducum : numerus autem eoruim zetatis,

Hliqua(

quae apta effet ad bellum, viginti fex millia.

CA-

) C»Ffptu

Xh tr.

eS. Filjus ejus.) Widetur referen-

metropolis. Sane hec vox metropo-

3ut tb

dum ad Berihah, cujus proxime men-

lis civitatem matrem fignificat, I2o-

der modo filiarum nomen in proxi-

pofttig

tio fa&a fuerat..

£i0nis

27. Jefue.) Inclytum populi ducem,

me fequentibus accipiendum eft,

Vam]

Moyfis in principatu fuccefforem.

e9.. Tuxta filios quoque Manaf[fe.) Y3oc

28. Bezbel.)) Pertinuit Bethel ad tri-

eft, tribus Ephraim juxta fe habuit tri-

ïum, q

bum Manafífe, qu&g erat illi ad fepten-

üroS,

bum Beniamin, ut patet ex [ofue

trionem.

:

?T

cap. I9. 22. fed eam ab f£phraimitis

Ti

proditione captam ait Adrichomius in

Filii Jefph. ) De tribu Mana

Hcï,

tribu Beniamin num. 4^.

qui Jofephi fifius fuit.

m

Cum filiabus féis, ) Cum cireumje&is

40. Duces ducum. )

Duces mäjoree

refeïtu

li [

vilis , que funt quodammodo filiz

aliis minoribus imperantes.

Gü:(;

2

*

t

^.

,ISQ

rXF

[

de (QU0

CA PDDA U VHE

üd (

Rurfum genealogia Benjamin , €? Saul , filiorumque ipfius.

10

)Enjamin autem genuit Bale pnmogemtum fuum, Asbe'Gen.^

4621«

fecundum, Ahara tertium,

fi abua

Nohaa quartum & Rapha quintum.

Supr.

m

7. 6

Fueruntque. Elu Bale: Addax s Geraä & Abiud

Sque ad

A. Oïfug

uoque, & N aaman ,

Sed & Ccra & Sephuphan & Hu*am :

GNW-&UJD

US)Th'P

Hi funt filii Ahod principes cognationum habitantium

N GjUS'

in Gabaa, qui translati funt in Manahath.

7. Naaman autem, & Achia, & Gera ipfe transtulit eos, &

& $m

genuit Oza, & Mmzd

9. Porro Qahum]m genuit

in regione Moab, poftquam dimi-

Q pauer

fit Hufim, &

Bara uxores fuas.

Genuit autem de Hodes uxore fua Jobab, & Sebia, &

tam . &

Nofa

& Molchom.

ro. Jehus quoque, & Sechia, & Marma: hi funt filii ejus,

hi-fili

prmczpes in familius fuïs,

. Mehufim vero genuit Abitob, & E lphaaï

iram

m Porro filii älphaal

Heber, & Mifaam, & Samad: hic

( Se-

sedificavit Ono, & Lod , & filias ejus.

D 3

15. Baria

L

fid,

f&nuzt Bale.

) Quem füperioris

lit eos, nempe Ahoditas e Gabaa in

; Dera

num.

facer textus vo-

Manahath. Particula autem, qu& habe-

cat Rerda

Vtde,: qn"fc ibi diximus de

tur hoc verficulo ; videtur redundare,

numero filiorum Beniamin.

&11

expunéta cï:mor eft fententia.

6. Qui franslati /z'mt in Manabatbh.

- Sabaraim. ). Aliquis hic efl ex

(1, d-

Qui cum prius habitarent in Gabaa,

progenu Beniamin , cu;us hoc loco

vtat

$y

aliqua oceafione, ve e neceffitate, quam

tantum mentio reperitur in facris Li-

Seriptura non exprimit , in Mana-

teris, nec dicitur , cujus filius fuerit.

CA

ha'ch translati funt,

Porro Manahath

Dimifz.) Dato illis repudii libello.

etropo

aut urbis, aut, ut vult Arias in ex-

9. Job4b.) Non eft hic Job illepa-

] d

pofitione vocum LHebraicarum , re-

tientie fpeculum

, ut aliqui putarunt ;

i prosi

eionis nomen eft. Abulenfis putat

obab enim, de quo hic agitur, gen-

eFt.

MIanahath fuifle in regxone Moabita-

te Hebraus fuxt, ille autem Idumaus.

rum, quia num. g. hujus capitis dicitur:

Vide di&a fupra cap. 1. nam. -44.

(6 J HOC

Jmttrl

PorroSarabaim gemuit in regione Moab, C$c.

12. Ono, E5 Lod.) Utramquc hanc

epteü

7. Tranfiélit cos. ) "Fres hi proxime

urbem Adrmhomxua ponit m tribu

nominati

miprationis aucores fue-

Beniamin.

arum mentio etiam eft

3[1100 J

runt, ita fentit Abulenfis , vel certe

1. Efdra 2

. 33. & 2.. Efdre ? 37. &

refertur tantum ad Gera, cum zravflu-

cap.

II. hum. 55.

4z fit numeri fincruhns

Et fenfus

jors

Filas ejus. ) Vide dz&a cap. fupe-v

eft: Gera tertius Ahodi filius tranftu-

riori num. 2g.

A

3

o

LIBRI ï PARALIPOMENON

3. Baria autem , & Sama principes cognationum habitan-

»

genuit Io

tium in Ajalon, hi fUO'avcmnt habitatores Geth.

I4. Et Ahio, &Sefac & TJerimoth ,.

34f

Mluää

1s. Et Zabadla & Arod & Heder,

16. Michael quoclue & ïefpha & ïea, filii Baria,

p nl

x E

17. Et Zabadia, & Mofollam & Hezeci, & Heber

moth. &

19. Et ïef"amam7 & TJezlia, & Jobab, filii Elphaal..

31 E

19. Et Jacim & Zechri, & Zab LA

ortus eft

20. Et Elioenai, & Qelcthaï, & Eliel,

38 £C

21. Et Adaia, & Baraia, & Samarata filii Semela

Bochru,

232. Kt ïefpham & Hebel, & Eliel,

. E

23. Et Abdon, & Zechri, & Hanan,

hus fecu

2 du Hanama, & /Elam, & Anathotia,

25. Et Jephdaja, & Phanuel filii Sefac.

qo. ]

te tende

26. Et Samfari, & Sohoria, & Othoha,

27. Et Jerfia, & Elia; & Zecnrz,

Iii Jeroham. -

quead c

28. Hi patrlar

nae , & cognationum principes, qui habita-

verunt in Jerufalem.

i

Q)q

qui

*Infr.

29. In* Gabaon autem habitaverunt Abigabaon , & nomen

)

[4)

9: 3$- uxoris ejus Maacha:

& ï"b"

3o. Filiusque ejus pmmogennus Abdon, & Sur & Cis, &

mel mS k

Baal, & Nadab.

myturæ

multum f

:31. Gedor quoque, & Ahio, & Zacher, & Macelloth

Aphi

32. Et Macelloth genuit Samaa : habitaverüntque ex adverfo

Bedh

fratrum fuorum in Jerufalem cum fratribus fuis.

55.* Net

Stror

lbie

i13. Habitanium

2 jaten. ) Quæ

iamin pertinebat ,

qaæ vero fpecta-

tamen erat tribus

Dan, ut pátet ex

bat meridiem, erat tribus ]uda.

;

Jofue cap. 19. 42

Fieri poteft ,. ut

29. ddbigabaom.) ide ïpater Gdäaclzp

1

Ajalon, cum prius effet tribus Dan,

hoc eft, Princepsurbis Gabaon.

i

poftea pertinuerit ad tribum . Benia-

3o. E o ) Qui Saulis primi IHfra-

min vicinam 3

eft enim . Dau fere

elitarum szs pater fuit.

Confítat

Ner pa

contermina Beniamin ,

& ili adja-

bm'em, & pmnm ejus Cis habitaffe

Derpatru

cens meridiem verfus

Ajalon vero,

in Gabaa, ex 1. Reg.

IO. 20

Re-

lis, &p

militie

fi tabulis Adrichomii credimus , in

fponderi poteft cum A bulenfi quaft.

tribu Juda a finibus Deniamin non plus

6. totas familias aliquando fedes mu-

£0 14

diflat, quam itinere duarum horarum.

tare, cujus rei hoc caput num. 6.

Habitatores Gezb.) Phiüfthaos.

exemplum fuppedltat, vel certe cum

T. |

^

T

29. Parriarche. ) Ylebr. capxta Pa-

eodem dicendum originem quidem

m

E

trum, feufamiliarum.

familie Saulis fuiffe in Gabaon, fed

Qui babitaverunt in ]emfalem ) Pars

tamen Cis, & Saul in Gabaa domici-

]on. 3.

enim illa urbis Jerufaàlem , que fe-

lium habmfï'e, qu& refponfio parum,

thàn, ;

ptentrionem ipe&abat, adtribum DBen-

aut nihil differt a prima.

qi

4

N

äcAie ET V.

3

43. * Ner autem gänuit C'i»'s., & Cis genuit Saul : Porro Saul 1Reeg.

j habitgna

genuit Jonathan, & Meichifua, & Abinadab , & Esbaal.

ChaSP.

34- Filius autem

Yfr.

Jonathan , Meribbaal: & Meribbaal genuit :

32*

Micha.

à

3:. Filii Micha, Phithon, & Mele

C

h, & "Tharaa, & Ahaz.

Jr)

36. Et Ahaz genuit Joada: & Joada genuit Alamath, & Az-

moth, & Zamti: porro Zamri genuit Mofa,

37. Et Mofa genuit Baana, cujus filius fuit Rapha, de quo

ortus eft Elafa, qui genuit A fel.

39. Porro Aíel fex filii fuerunt his nominibus, Ezricam,

Bochru , Ifmael, Saria, Obdia, & Hanan , omnes hi filii Afel,

. 89. Filii autem Efec fratris ejus, Ulam primogenitus, & Je-

hus fecundus, & Eliphalet tertius.

40. Fueruntque filii Ulam viri robuftiffimi, & magno robo-

re tendentes arcum, & multos habentes filios, ac nepotes, us-

enjamin.

1 habite-

p

que ad centum quinquaginta (1). C'mvnes hi, filu B

CAPUT

(1) quinquaginta. Lz edzz. Ssxr. legstur : quinQuaginta millia.

: nomen

33. Ner aurem . genuit Cis. ) Kx fubje-

Ex hac tabula patet duos fuiffe Ner ,

&a tabella feries generis. Saulis Regis

quorum primus Saulis avus, fuit , fe-

melius percipietur ,

quod ad varia

cundus vero patruus.

(5 &

Scripture loca melius intelligenda

34- Filius autem Jonathban Meribaal.)

multum facit.

Qui

m

-

. Reg. 9. & alibi vocatur Me-

).

Aphia z. Reg. 9. r.

rÍo

phibofet.

adye

Becholrath. ibid.

40. Marno robore temdemres arcum. )

Semr..i ibid.

Beniamitas , & nominatim eos, qui

x

)À

v * Nef

ex Gabaa , eximios fuiíle fundibula-

Abieï.i ibid. qui etiam appellatus

rios diftimus ex Jud. 2o. 16. David

'ü fpeäa"

]2.

elt INer hoc cap. num. 37.

autem Jonathan laudat 2. Reyg, 1,22.

dieitur etiam Jehiel cap. fe-

, Gabati

quenti num. 3j..

qud optimus ellet fagittator.

30f

—

hm] h?a-

iNer pater Ab-

Cis 1. Regum

Confiat

ner patruelis Sau-

9f

tabitiffe

lis, & Principis

|

b

e

militie ejus. r

Saul, qui ex A-

chinoam filia

f qüä&-

R ep.14. 5o.

des ml*

Achimas r.Reg

num« 6o

Tafel. 1. Paral.

14. $0.

rte cum

gy. E.

fufcepit.

F RAR

yidert

)n, fcd

Jona- Jeffu- Melchif- Esba- M:l'&ï-

Qomic

than.

T1.

va

al.

rob. chol '

paruma

qui & Abinadab, qui& Isboftzh.

u

3

E

LIBRII.PARALIPOMENON

100

CAPUT x

Hl !SZ:

doc, lt

Qui primi fl orum Jfrael babitacerint in jaem falem , & officia

Jacerdotum , ac Levitarum , generationes quoque S(!zx/l ac

y, Poi

Lsf

Jiliorum ejus vepetuntur.

hf

Niverfus ergo Ifrael dinumeratus eft, & fumma eorum

15. F

fcripta eft in Libro , regum Iírael, & Iucïa transla t*que

feptin

fun* in Babylonem propter delictum fuum.

tiftern ir

2

ui autem habitaverunt primi in poffeffionibus, & in ut-

EENNMMURURET m E —— —

u D«

bibus

[s

uis : Ifrael, & Sacerdotes, &Lewtæ & Nathinzei.:

filii Hafel

3. Commorati funt in ]erufalem de filiis ïuda & de filiis

L. B

Benjamin, de filiis quoque Ephraim , & Manaffe

Tius Mich

4. Othei filius Ammiud, filii Amri, filii Omr alj filii Bonni,

16. Et

de filiis Phares filii Juda.

tachia fi]

g. Et de Siloni: Àfaja primogenitus, & filii ejus.

!

. 6. De filiis autem Zara: Jehuel, & fratreseoruxn fexcenti

fam, & ]

nonaginta.

1. Us

7. Porro de filiis BenJamm Salo flhusMofolla.m9 filii Oduja,

fetvaban

filii Afana.

1y. 3

8. Et Jobania filius Jeroham: & Ela filius 02.1, filiu Mocho-

— Á

ii: & Mofollam filius Saphatize , filii Rahuel,

filii Jebanise.

Et fratres eorum per famülas fuas, nongent1 quinquagin-

077

Princpibus

ta fex : Omnes hi principes cognatlonum per domos patrum

Tant 4 fa

fuorum.

10. De

quod patet.

1.

[N;verfas ergo Ifrael dimumeratu:

m templo.

Eraut Gabaonitze , qui

hate ibylo

fub Fh I

eff.) Non conflat, quenam fit

addlch erant templi fervituti fub To-

num j

hzc.dinumeratio populi , 1llzme, qua

fue, ejus lib. cap. 9.

Vide plura de

fada eft juffu Davidis. ». Reg. cap.

Nathinzis apud Siponium de Rep.

forz

34-

an vero

aliqua

alia . ,

quae

Hebraor. lib. $. cap. 7.

WM[/;: l n

C&tate ad,

captivitatem Dabylonicam non mul-

3. De füiis quoque Ephraim , & Md—

Acrdot

tum antecelferit.

Poteít etiam dinu-

z4[f.) INam tempore captivitatis de-

meratio hzec intelligi fa&a ab aliquo

cem tribuum aliqui ex ombibus tribu-

'*Ilw

hiftorico rerum lfraeliticarum, in cujus

Car /

buselapfifunt; & fefein regnum ]uda-

Q zmbug (

libris hz genealogiz , & cognationes,

receperunt.

Horum pofteri tempo-

& afcendentium, &defl.en ientium fe-

re reditus Judzorum , etiam ipfi in je-

bülen fis,

ries contmerentur, non »utem cenfu

rufalem ,& ]Judeam leverh funt.

cn()Wn |

]Et Xeld

inito, ut Moyfes fecerat, & David.

4 01/./761, 656

Qui hic numerane

Tlhm Inten

Translasique funt in B.zuy enem.) Wi-

tur, nepotes funt Juda per filium il-

de 4 Reg. cap. ult.

lius Phares; quemadmodum num. 6.

d Wmfe

mentio eft'ejufdem nepotum ex Zara.

61,,4

Habzm-verum primi. ) Poft redi-

Xet

tum ex captivitate Babylonica.

$. Er de Si.eni.) Intelli lige defiliis S1-

Y it oj

l/rael.) lfraelite.:

loni , qui ad Phares yruguuem pt.m«

tlloUl i

AQa,

negant.

Dl

CP)ï

« Natbnai. ) ld eft, donati, nimi-

N

CIAP U T.X

33

1o. De facferdctibus au:em : Jedaja, Tojarib, & Tachin:

Ir. AZarias quoque filius Helcize, filii Mofollam, filii Sa-

* uffria

doc, filii Marajoth, filii Achitob, pontifex domus Dei.

il at

12. Porro Adajas filius Teroham, filii Phaffur, filii Melchize

& Maafzi filius Adiel filii Jezra, filii Mofollam, filii Mofolla-

-

mi:h, filii Emmer.

Ia CoTUm

13. Fratres quoque eorum principes per familias fuas , mille

nslatique

feptingenti fexaginta, fortiifimi robore ad faciendum opus mi-

nifterii in domo Dei.

&nu.

I4. De Levitis autem: Semeja fil

ius Hakf?ub, filii Ezricam,

Ql

filii Hafebia, de filiis Merori

- de filii

15. Bacbacar quoque carpentarius

. l& Galal, & Mathania fi-

lius Micha, filii Zechri, fihi Afaph, —

1i Bontu,

16. Et Obdia filius Semejee, filii Galal, filii Idithun, & Ba-

rachia filius Afa, fiii Elcana, qui habitavit in atriis Netophati.

17. Janitores autem : Sellum, & Accub, & Telmon, & Ahi-

fexcenti

mam , & frater eorum Sellum princeps.

18. Usque ad illud tempus in porta regis ad Orientem ob-

ii duj

fervabant per vices fuas de filiis Levi.

,cum

Mocho-

19. Sellum vero .filius Core, filii Abiafaph, ülii Core

f ragl*i-

Y

]

anid,

1I. Panfzfäx domus Dez. )AUnus ex

17. fanitores. ) Chuitempli miniftri

;:quagin-

principibus facerdotum , qui capita e-

erant, & ad ejus januas excubabant, &

rant 24. familiarum facerdotalium ;

patrum

facras arculas, in quibus pecunie of-

1. De

quod patet , quia in redituex captivi-

ferebantur, obfervabant, neminem

— Ü—Ü

tate Babylonica Pontifex fummus erat

immundum ingredi permittebant, &c.

ye, Qul

Jcfus fiius. Jofedech 1. Efdra cap. 5.

; fub [o-

num. g.

"

Dehorum officiis vide pluraapud Si-

v

gon. de Rep. Hebr.lib. s. cap. 6.

; phua de-

13. Fortiffmi robore ad faciendum opus

18. Ufque ad sl/nd tempzs. ) In Flebr.

mintflerit in domo Dei, ) Yntegris viribus,

ic Rep :

eft, swfque ad boc rempus , vel bucufque ,

&atatead exercenda munia Levitica,

ut verterunt Pagn. & Vatabl.

77 U

t'ï) Mü-

& ficerdotalia , quantumcumque effent

In por:4 Regrs ad ovienzem. ) 1n porta

ntatis de*

pravia.

precipua templi, quz orientem fpe-

bus tribu*

p5. Carpentarius.)) Levite mechani-

&abat , & per quam Rex ingrediebatur.

um J

cis artibus operam non dabant, utvult

—Obftrvabant pcr vices fuas deft ii. Levi-)

j tempo"

Abulenfis , fed Caárpentarius eft co-

In Hebr. ad verbum eft: Jpfrjaniore:

Í

9gnomen, non artificium, cui deditus

Sententia ea-

pj

per £urmas füsorum Lev;.

int.

effet. Vel dici poteft, ipfum Carpenta-

dem eft, fcilicet eos per vices fuas ex-

medt

rium in templo exercentibus prafuiffe,

cubafle juxta variasturmas , aut claffes,

nf d

& direxiffejindeilli copnomen fa&um.

in quas diflributi erant Levita ad hoe

nutm ?

16. In atriis Ne: opbati, ) Hebr. . ha-

minifterium . deflinati.

(2

7

bet; zz viliis.

INetophati eft urbs in

19. Pervikes caflro um Dbmin,'.) Ad

r

a

tribu juda.

fs

modum, & morem cüílodum caftro-

Bibl, um Com. Menoch. Tom, IIl.

E

L

34

LIBRI.L PARALIPOM/ENON

fratribus fuis, & domo patris fui, hi funt Coritze fuper operä

4 DX

minifterii: cuftodes vettibulorum tabernaculi , & familiae eo-

fumerun

ruim per vices caftrorum Domini cuftodientes introitum.

j DX

20. Phinees autem

, filius Eleazari, erat dux eorum coram

præeram

Domino.

-

p. Fi

21. Porro Zacharias filius Mofollamia , janitor portee taber-

(ebant.

naculi teftimonii.

——

y. B

22. Omnes hi ele&ti in oftiarios pet p

ortas ,v ducenti duode-

f us er

cim, & defcripti in villis propriis: quos conftituerunt David,

p. K

& Samuel Videns in fide fua

propoftt

. 95. Tam ipfos, quam filios eorum, in oftiis domus Domini,

» H

& in tabernaculo, vicibus fuis

n exedri

24. Per quatuor ventos erant ofliarii : id eft ad Orientem,

defervirt

