21. Nunc ergo auchte fententiam :

Prohibeatis viros 111053

$- Ocult

ut urbs illa non sedificetur, donec fi forte a me juffum fuerit.

run &n

22. Videte, ne negligenter hoc impleatis, & paulatim cre-

um re

Ícat malum contra reges:

Dem jlam.

2:. Itaque exemplum edi&ti Artaxerxis regis le&tum eft co-

6 EKE"n

ram Reum Beelteem, & Samíai (criba, & confiliariis eorum:

hans fiumt

& abierunt feftini in ]erufalem ad Judaeos, & prohibuerunt

C&l ; qui

€os in brahio, & robore.

x'—.

24. Tunc intermiffum eft opus domus Domini in Jeruía-

lem, & non fiebat ufque ad annum fecundum regni Dam re-

N þl)tm,,

e

PA

gis Perfarum

X

gm!, 1

emm inno f

e (ämm Re

& )PfO mmo

CAPUT

iligs 4dd

Tchig flig &

Omne

Sne

pote

iy. Verbum mifz Rex.) Refponfum

conveniunt , praterea nemint.

M

at

dedit

2l. Donec ff forte , 65c. ) N1G forte

mutato confilio ahud ftatuero.

Cæ?futm

I9. 4 me pracepzum eff. ) Ut confu-

Bentip.

pe|

lerentur veteres hiftoria.

23. P;ohibuerunt eos im brachio ? ö'

E

41

20. Tributum quoque , 69 "velligal , E

robore.) Kegio urgente decreto, cui

vedditus accipiebanr. ) Hzc de Dav1de,

repugnare non poterant.

Vide ífe.

j« 0;

Tayy fs

J 4ti

& Salomone dida funt, ilis enim

quenti capite, num. 16.

fifley

IH &i

lj

1- mm C

AL TA

B* w*ï:

201

um urbs illä

"CAPUT j

jis , odl

em & civ'tas-

"Aggei , & Zacbarie exbortatione templi cedificatio repetitur ;

Tla cedificata

fruflra conantibus boc impedire principibus, qui trans flumen:

as fovium

in Samaria confhiruti erant a rege. ZA]Jyriorum.

r DhRophetaverunt autem Aggaeüs propheta, & Zacharias fi-

Semfäi fcri«

. & lius Addo, prophetantes ad Judaeos, qui erant in Judsea,

? habitatores

& Jerufalem in nomine Dei lírael.

; & pacem.

2. Tunc furrexerunt Zorobabel filius Salathiel , & Jofue

:ile lea eft

[ filius Jofedech, & coeperunt cedificare templum Dei in Jeru-

falem, & cum eis prophetae Dei adjuvantes eos.

invenerunt-

3. In ipfo autem tempore venit ad eos Thathanai, qui erat

verfüm Teges

dux trans flumen , & Stharbuzanai, & confiliarii eorum : fic-

LH

que dixerunteis: Quis dedit vobis confilium, ut domum hanc

m qul & dO'

&dificaretis, & muros ejus inftauraretis ?

l T ujbutum

4- Ad quod refpondimus eis, quae effent nomina hominum

auéctorum 3edificationis illius.

$. Oculus autem Dei eorum fa&tus eft.

'fuperï fenes Judaeo-

vitos 1llos;

iffom fuerit

rum, & non potuerunt inhibere eos.

placuitque, ut res ad

gaulatim de

Darium referretur , & tunc íatisfacerent adveríus accufatio-

1

'nem 1llam.

.6. Exemplar epiftolae, quam mifit 'Thathan

ai dux regionis

Xium ef *

jariis eorum

:

trans fiumen & Stharbuzanal, & confiliatores ejus Apharía-

prohibuerunt

,Chæi , qui erant trans flumen , ad Darium regem.

1. Sermo,

ain] erula-

Rapbem?ve.v-mät antem prophbeta dg-

T

choandum, ita etiam juvit , Xut perfi-

geus, & Zacbarias. ) Uterque

cere poffent. Vide Martinum Delrio

agni Dami re-

enim anno fecundo Darii Hyftifpis

tomo 1. adagiali 216.

Perfarum Regis prophetavit , ut patet

.Pl;ttuifqz;e,) Darii præfc&is.

ex ipfo initio prophetiarum ipforum.

Saresfacesent. adveríus /| aceu[ationem

Fihus 4ddo.) Nepos; nam Ba-

illam.) ln Hebr. eft: Tzuc ergo refooz-

Ita ver-

CAV

rachiz filius fuit, fed phrafi Hebrza

deruzt per epiflolamfuper bis.

omnes nepotes vocantur filii.

Vide

tunt Pagninus, & Vatablus. LXX.

Matth. 1. 1. Judith. 9. 1,

habent, 6 zusc data eff tabellavio füper

; nem

2. Cupergnt ædz)?mre ïemp;'um.) Im-

boc , epiftola nimirum ad Darium

Nlü for

Revem.

d)

] petrataa Regeffacultate. Vide3. Efdre

| fiatuero

€ap. 3. & 4. num. 47. & deinceps.

6. Confilzatores ejus. ) In Hebr. eft

T /3

3. Tians f'unen. ) E;:uphratem.

Seci;; apud LXX. cozfervi ; fic fuperio-

i

dede

$. Oculus autezm Dei , &c. ) Divina

1j cap. num. 7. & hujus etiam capitis

d fe

. affiflentia, & favor ut excitavit adin-

num,. 3

,

1

Bz'&l. cum Com. Menech, Tom. L.

Ce

e

2

02

LIBRI'I;ESDREE

46 Dr

Hoserm

*

o, quem miferant ei, fic fcriptus erat : Dario regi

pax omnis.

plo, quoc

46 Tu

$. Notum fit regi, ilfe nos ad TJudaeeam provinciam , ad do-

mum Dei magni, qua aedificatur lapide impolito, & ligna po-

templi Di

Car, &

nuntur in parietibus : opufque illud diligenter extruitur, &

crefcit in manibus eorum.

9N

theca teg

9. Interrogavimus ergo fenes illos, & ita diximus'ei-s: Quis

dedit vobis poteftatem , ut domum hanc zedificaretis , & mu-

jufüm fu

Tos hos inftauretis ?

voluntate

10. Sed & nomina eorum quaefivimus ab eis, ut nuntiare-

mus tibi: fcripfimusque nomina eorum virorum, qui funt

principes in eis.

Jyr. Hujufcemo

Duris C

di autem fermonem refponderünt nobis, di-

L

centes: Nos fumus fervi Dei coel

1, & terrae, & cedificamus

Tnfum j

rl

.,l

templum, quod erat extructum ante hos annos multos, quod-

que rex Ifrael magnus sedificaverat, & extruxerat.

1

I2. Poftquam autem ad iracundiam provocaverunt patres

noftri Deum coeli, tradidit eos in manus Nabuchodonofor re-

L'TUnc

gis Babylonis Chaldeei, domum quoque hanc deftruxit, & po-

- d. libr

pulum ejus tranftulit in Babylonem.

13. Anno autem primo Cyri regis Babylonis , Cyrus rex

& Etin

prvincia,

propofuit edi&tum, ut Domus Dei haec eedificaretur.

14. Nam & vaía templi Dei aurea, & argentea, qusee Nabu-

Inentorius

3. n

chodonofor tulerat de templo, quod erat in Jerufalem, & af-

portaverat ea in templum Babylonis, protuht Cyrus rex de

D adii

Jent hoftja

templo Babylonis, & data íunt Saffabafar vocabulo

; quem &

principem conftituit ,

Cbitorum

15. Dixit-

.—x

7. Sermo, 4:45»;7; mtferant , 6c. ) Sen-

8io ArOv äus'aïv WQIKOKTEMSV ; id eft,

1. E

tentia epiftole erat hujufmodi.

Fa-

Certior ta-

mrur,) |

Tteri

viffe apparet hofce prefe&os Judazis,

lapid;óus politis pretioffs.

Catio

j ut pat

men eft ledio Vulgate noftrae editio-

23 fe

!

ita f

& probabile videtur illos de propen-

nis, quz etiam reperitur cap. 6. fe-

fa Darii voluntate in HHebreos non

quenti num. 4. & confirmari poteft

E

dubitaffe, fed politica prudentia etiam

ex cap. ^. prophetie Aggzi num. 4.

T w edfr

Samaritis hoftibus Judeorum gratifi-

'OCedat,

cari voluiffe, ut hae de re totaad Da-

ubi de hujus templi ftru&ura agitur,

D de&O f

comparatione templi Salomonis fa-

]

rium fcriberent , fed tamen 1ta fcribe-

bricatempli temporeZorobabelis figni-

rent , ut Judeorum caufz faverent po-

ficatur fuiffe contemptibilis, fi cum

Vdais M

tius, quam nocerent.

veteritemplo conferretur. Vide Ribe-

at 10

pémo

Promie

hull

8. Lapide iznpolizo.) Vatablus vertit:

ram in cap. z. Aeeai num. 14.

àd fl

f

Aapide marmereo, & in Graco elt

11, Rex [fzael magnus. ) Salomon.

]7 Bleo, l

In ) ïäbula]

.CAPüT V.&vr.

265

: Ditio i |

; 14. Diþxitque ei: Heec vafa tolle, & vade,& pone ea in tem-

. plo, quod eft in Jerufalem, & domusDei zedificetur in loco fuo.

jam, ad do-

16, "Tunc itaque Saffabafar ille venit, & pofuit fundamenta

, & ligna po--

templi Dei in

1

erufalem , & ex eo tempore ufque nunc zedifi-

xtruiur, &

Ccatur, & nec

um completum eft.

17. Nunc ergo, fi videtur regi bonum, recenfeat in biblio-

1us.eis: Quis

theca regis, quze eft in Babylone, utrumnam a Cyro rege

etis, & mu«

juffum fuerit, ut sedificaretur domus Dei in Jerufalem , &

voluntatem regis fuper hac re mittat ad nos,

üt nuntiare«

CAPUT VL

m, qui funt

Darius Cyri decretum de. templo extruendo in bibliotbeta. füa in-

nt nobis, di«

V eedificamus

ventum jubet compleri , fuppeditato fumptus templum. autem Jexte

Darii annmo ab[olutum ,. cum ingenti letitia , plwimz]qug

jultos, quod-

Tat.

vittimis dedicatur , ac. Pa[cha feptem . diebus

verunt patres

celebratur.

odonofor té-

UncDarius rex praeecepit: & recenfuerunt in bibliotheaca

imixit, & p«

VT

librorum, qui erant repofiti in Babylone.

2. Et inventum ett in Ecbatanis,quod eft caftrum in Medena

, Cjgus vX

provincia, volumen unum, talifque fcriptus erat in eo com-

otuf.

qmentarius:

, que NoDt-

. Anno primo Cyri regis : Cyrus rex decrevit , ut domus

yfülem, & d-

Dei zedificaretur, quse eít in Jerufalem , inloco, ubi immo-

CvrüS rex ü€

lent hoftias, & ut ponant fundàmenta fupportantia altitudinem

cubitorum fexaginta, & latitudinem cubitorum fexaginta ,

Cc2

4. Or-

IS' DIXIF

16. Ex eo rempore wfque munc 4?12]?-

Ecenfuerant.) Legerunt, Chaï;»

eatur. ) Intermifla quidem fuerat zdi-

o

quéfferumnz.

r

: W Cü:

Certiot f

ficatio , ut patet ex fuperiori cap. num.

Repofiti.) Chald.&LiX X.eun ?befauris.

f:

23. fed ita fcribunt prafedi, ut Ju-

dn Babylone. ) In regno Babylonico.

dais faveant; facilius enim concedi-

2. Ecbatanis.) Wcbatana funt me-

ertu

rap

t

tur, ut adificatio ninquam intermifTa

tropolis majoris Media. Plin. lib. 6.

firrma

g p

'Ocedat , quam utrepetatur ea, quam

gg] D!

R

ex edicto fuo juffit omitti.

cap. 14. Vide Judith, cap. 1. num. 1.

Medena Provincia.) Media.

l onis

Necdwm cozpletum efl.) Yloc etiam

Commentarius. ) Decretum. *Challd,

J

bilis [ïgm-

] Judais favet; fignificatur enim fabri-

memoriate,

foroba

cam propemodum abfolutam effe, ac

3* liitadinem. cubizorum jäxaginta.)

gptibls

proinde nullum effe incommodum,

Humilius fuit fecundum hoctemplum;

retu

[(d

Rib

fi ad faftigium perducatur,

nam quod excitavit Salomon altitudi-

j 10f

ójomon

17. Biélzozbeea.) Archivio fcriptu-

nis habuit cubitos centum viginti 2-

;nu:

J farum , tabulario.

Paral, 5. n.u:ip, 4

504

LIBRIL E5DR.E

4. Ordines de lapidibus impolitis tres, &'fic ordines:de || n*

H

bmnia I6

j

lignis novis: fumptus autem de domo regis dabuntur.

1

s. Sed & vaía templi Dei aurea, &argentea, quse Nabucho-

fepugnet

donofor tulerat de templo Jerufalem, & attulerat ea in Baby-

Ego Dam

lonem, reddantur, & referantur in templum in Jerufalem 1n

1 Ipt

locum fuum, quae & pofita funt in templo Dei.

tani, &

6. Nunc ergo TThathanai dux regionis,quae eft trans flumeny;

tex, fic d

Stharbuzanai, & confiliarii veftri Apharfachaei,

—

qui eftis trans

H. Seni

flumen, procul recedite ab illis,

fürux p

& eedifica

1. Et dimittite fieri templum Dei illud ad duce Tudzeorum,

&afenioribus eorum, utdomum Deiillam zedificent inlocofuo.

-

jubente C

8. Sed & a me praeceptum eft, quid oporteat fieri a pres-

W. Et

"—

tiom menf

byteris Judaeorum illis, ut aedificetar domus Dei, fcilicet ut

dearcaregis, id eft de tributis, quae dantur de regione trans

—

16. F«

flumen,ftudiofe fumptus dentur virisillis, ne impediaiur opus.

& reliqui

9.

uod fi neceffe fuerit, & vitulos, & agnos, & hoedos

in gaudio

in holocauftum Deo coeli frumentum , ífal) vinum, & oleum,

1. Eto

fecundum ritum facerdotum , qui funt in lerufalem

*

*

tür, arje

4 deFur

eis per fingulos dies, ne fit in al

Iquo querimonia.

]t0 pecca|

Io. Et offerant oblationes Deo coeli: orentque pro vita re-

Tad] -

gis, & filiorum ejus.

1f Etf

II. À me ergo pofitum eft

decretum : Ut omnis homo, qui

h—.——.—-

hanc mutaverit juffionem, tollatur lignum de domo ipfius, &

licetur.

J Hs

erigatur, & configatur in eo, domus autem ejus pub

12. Deus

S]Q. ; Re :

fl (follgje

Brteret wpy,

Latitudinem cubizorum fexaginta.) Vi-

9. äfgcr;:monia.) In Hebr. eft , "*

detur fenfus effe, ut arca templi effet

non fit error , id elt , conftanter ferve-

peculiriter

14- ïüxhz

cubitorum fexaginta, nimirum fecun-

tur, ne ullus error incidat, aut mutatio,

Qu il ay;

dum longitudinem , ut equaret lon-

qu& locum jufte querimoniz faciat.

gitudinem templi Salomonici.

IO. Ürezrgque pro vita Regis.) Eitiam

Opts edifies

4« Ordines de lapidibus izmpalitis tres.))

pro Lacedemoniis orarunt Judazi.

9"7504

Videtur hoc idem fignificare, quod

Jecit ib um

II. Tol/arter hgzum de dome g'u;,)

erfium

3. Reg. 6. num. 36. dicitur : E; «4/f-

Ritus fortaffe fuit antiquus ; ut. cru-

€avUit atrium interius rfribus ordimibus

eiarii patibulo ex ipforum domo pe-

Vennt a folua

Lapidum politorum , 65 uno ordine [/gna-

tito affi

erentur.

Sic fa&um cum

Duütc fols |

eum cedri. Vide ibi dicta.

Aman,

Efther 7. 9.

E

JTUS tamen

Txerges Los

o $. do templo.) In thefauris templi;

Domus autem ejus publicetur.) L.XX.

nam templum nondum erat extructum.

habent, ffz iz direptionem , Chald. fah

X Dyi

8. De arca Regi:.) Hac beneficen-

Rerquz'linizzm, feu /a£riza: fic 4- Res.

Pt

10. 27, de 1is, qui edem Baal ever-

515. Mf?»fs

tia Cyrum vicit.

Cyrus Judais per-

miferat, ut ad opus conferrent. Hic

terunt , dicitur: De/?ruxer/mt 'quoque

li.qm ref(

Rex etiam de füo fumptu favit, Vide

edem Baal , €$ fecerunt

patim M

t

u/que in diem . bane,

L La lat rinas

u:.' LT

infra cap. 7. ao. cvx. 22.

Üm

TU

SCVMO CUT

CATPUT- VL

^

-

o$

o RE :^ r3. Deus autem, qui habitare fecit nomen fuum ibi, diffipec

imtur,

omnia regna, & populum, qui extenderit manum fuam, ut

Y Nabucho-

repugnet, & diffipet domum Dei illam, qus eft in Jeruilem.

team Baby-

Ego Darius ftatui decretum, quod ftudiofe impleri volo.

Jerufiem m

15. lgitur Thathanai dux regionis trans flumen, & Stharbu-

l

Zanai, & confiliarii ejus, fecundum

ts Humän',

rex, fic diligenter executi fünt.

quod præcepetat Dariu;

14. Seniores autem Judaeorum eedificabant, &

'profperaban-

i effis ttans

tur juxta prophetiam Aggsel prophetze, & Zacharise filii Addo:

: fudaeorum,

& cedificaverunt & conftruxerunt , jubente Deo Ifrael, &

t inlocofuo,

jubente Cyro, & Dario, & Artaxerxe, regibus Perfarum:

fieri a pres-

15. Et compleverunt domum Dei iftam, ufque ad diem ter-

i, fcilicet t

tium menfis Adar, qui eft annus fextus regni Darii regis.

refione trans

16. Fecerunt autem filii Tfrael , facerdotes, & Levitee,

eda;ur opus,

& reliqui filiorum tranfmigrationis, dedicationem domus Dei

j & hedos

in gaudio.

17. Et obtulerunt in. dedicationem domus Dei vitulos cen-

, & oleum

tum, arietes ducentos, agnos quadringentos,hircos caprarum

alem, dew

pro peccato totius Ifrac! duodecim

; juxta numerum tribuum

;

lírael. -

a pro vita te

vitas in

18. Et flatuerunt facerdotes in ordinibus

fuis & Le

653

vicibus

15 hofmo, (IUi

19. Hab;tare f'ecit nomen fuum ibi.)

nimirum anno Cyri, quo jada funt

ublicetut.

Sic. 3. Reg. 14. 21. dicitur : /» Jera-

fundamenta templi, ufque ad hunc

; Dets

falem croitate, quam elegit Dopinus , ut

fextum Darii, Salianus numerat tan-

— at

ponerez nomen fnum ibi, ut fcilicet ibi

tum annos viginti.

Itilud vero , quod

B. dt, v

peculiariter coleretur.

dicebant Judai Joan.

2.20.

9sadra-

onfianter ferve-

14. j4xta prophetiam dggai, 6$c.))

ginta & fex annis adificatum eff zemplum

dat, at mutati,

Qui illis animos addebat, uturgerent

boc , &$c. putat dici ex vulgata eotem-

imonii?

dcat.

opus edificationis templi.

pore, fed falfa opinione.

Vide Sa-

Cyro , £ Dario , 6 Arzaxerxe, ) Con-

lian. tom. $, anno mundi

7 Kegi!-

) B'f;iam

jecit in unum locum omnes Principes

6,2. &

-

3537- an?

grunt u2

j m d

Perfaum , qui res Judaicas promo-

£7. Hircos caprarum. ) Ylivci capra-

ut u

verunt a foluta captivitate.

Etfienim

rum dicuntur, qui adhuc ubera ma-

tiquus ;

nunc folus Darius Judzis favebat,

trum fugunt.

Cyrus tamen per repetitionem, Ar-

Pro peccato totius IfrkeL ) Sic inde.

taxerxes Longimanus, qui poít. Xer-

dicatione primi.altaris Num- 7. 87.

il

fetl h )

p

xen Darii fuccefforem regnavit, per

legimus immolatos hircos duodecim

Chai. f

preoccupationem recenfentur.

pro peccato. JDe facrificio pro pec-

74

D

15. Mezfis Adar.) Menfis duodeci-

cato populi vide Riberam de templo

71 [.194

j

mi, qui refp

j d Baal evar

ondet partim F ebrua;*io 3

lib. 4. cap. 6.

paitim Martio.-

18. Ordimibus . « . « $ vitibus. ) Ut

ugerit d 1

Qui efl annus fextus regni Darii Regis.)

quilibet fuo ordine , & fuo tempore

P" 7 tl

miniftraret.

Omþibus annis con-nputatis fecundo

u

206

LIBRIIL ESOR./E

Nium. vicibus füis, fuper opera Dei in Jerufalem, * ficut fcriptum

- W kre Morf

3.6.g. eft in Libro Moyfi.

E ficundum.

9.

19, Fecerunt autem filii Ifrael tranfmigrationis , Pafcha,

tionem 6j

uartadecima die menfis primi. -

/

^. Btafc

20. Purificati enim fuerant facerdo

te55 & Levitee quafi unus?

] de filiis L

omnes mundi ad immolandum Pafcha univerfis filiis tranfmi-

] de Nithina

grationis, & fratribus fuis facerdotibus, & fibi.

|

$. Et ve

21. Et comederunt filii Ifrael, qui reverfi fuerant de trant-

A feptimus re

migratione,. & omnes , qui fe feparaverant a coinquinatione

W 9 Qui i

gentium terrae ad eos, ut quaererent Dominum Deum Ifrael.

bylone, &:

22. Et fecerunt folemnitatem azymorum feptem diebus in

' manum De

letitia, quoniam letificaverat eos Dominus, & converterat

|

to. Efdr:

cor regis Alfur ad eos, ut adjuvaret manus eorum in opere

domus Domini Dei Ifrael.

Wrini, & f

II. Hoc

C APU VIE

Artixerses

D'aeceptis ]

Ejdras fcriba, affumptis comitibus, S'erufalem afcendit ?uigz edicfo

14. Áttax

regis, magni/que muneribus, legem Dei do&turus, populum-

Celi doftif

que re&urus , C? referiur regis edictum.

U. À me

1. [DOft haec autem verba, in regno Artaxerxis regis Perfa-

& de po

rum, Efdrasfilius Sarajee, filii Azarise, filii Helcize, -

Ire in Jeruf

2. Filii Sellum, filii Sadoc, filii Achitob,

I4. À foc

3. Filii Amarice, filii Azarice , filii Marajoth,

*5, Ut vifite

4. Filii Zarahize, filii Ozi, filii Bocci,

T mang ts

$. Fili Abifue, filii Phinees, filii Eleazar, filii Aaron fa-

1j Etur

-€erdotis ab initio.

ox in

CTnaculum

,6'? Ipfe Eídras afcendit de Babylone, & ipfe fcriba vel

Ieg;g

Si-tgz feriprum «f ia Diro Moyf. ) 1. L/Eréa.) Res geltas.

IM,P" Ipþm (

INum. 5. .

9.

La regno d taxerxis.) Regnan*-

lMi

Y9.. Fà Ijrael tranfzaigrationis, ) 1f-

te AÁrtaxerxe Longimano ; hoc enim

l Vel tes

raehte filii tranfmigrationis, qui ex

regnante Efdras de Babylone reverfus

lm Vfpirat

Babylone migraverunt irr Judzam.

eft. Poft reditum Zorobabelis , de

Naji, i

co. Quaff unus.) Non minore cura, ac

quo cap.

I

annis fere feptuaginta

*nfe fit/;

diligentia,quam fi unus aliquis duntaxat

oGo, juxti Saliani chronologiam,

fuiflet purificandus : ad unum omnes,

6. Scriba welox £m lege.) Legis pe-

4v j

21. Omnes , qui f feparaverant , &5 e-)

ritiffiumus, & in ea feu fcripto, feu

g]ta[lones

)

Qui Profelyti fa&i Judaica facra, re-

viva voce exponenda promptiffimus:

tendit

ligionemque fufceperant.

vox Hebraica pQ5 wb fignificat

Regis M ffur. ) David Regis Perfa-

diligentem , ftrenuum , fedulum.

3

At in

? f&cep:,,m

Y FE

ï

ii Pa

'

rum , cujus imperio parebant Aflyrii,

Secandum manun. Domini.) LXX.

ä

E jug

W

Q

& Babylonii.

habent? quoniam manns Domini Deiejus

CiUm .

famlllai j

Mtio

-

g

c

CAPU'T: VIE

so07

tfcriptm

lege Moyfi, quam Dominus Deus dedit I(rael: & dedit ei rex,

fecundum manum Domini Dei ejus fuper eum: omnem peti-

; Paftia,

tüonem ejus.

:

4. Et afcenderu

yuafi unus:

nt de filiis-ifrael, & de filiis ä'acerdofum, &

de filiis Levitarum, & de cantoribus, & de janitoribus, &

s tranfmi-

de Nathinzis, & Jerufalem, anno feptimo Artaxerxis regis.

$. Et venerunt in Jerufalem menfe quinto, ipfe eft annus

t detrant-

feptimus regis.

quintione

9. Quia in primo die menfis primi capit afcendere de Ba-

wn [frael.

bylone, & inprimo die menfis quinti veni

diebus m

t in Jerufalem, juxta

manum Dei fui bonam fuper fe.-

nverterat

to. Efdras enim paravit cor fuum, ut inveftigaret legem Do-

i in opere

mini, & faceret, & doceret in Ifrael preeceptum, & judicium.

II. Hoc eft autem exemplar epiftolze edicti, quod dedit rex

Artaxerxes Efdrae facerdoti, fcribae erudito in

ermonibus? &

praeceptis Domini, & cceremoniis ejus in Iírael.

: W 7

12. Artaxerxes rex regum Efdrze facerdoti, fcribae legis Dei

Bulun-

coeli do€tiffimo , falutem.

13. A me decretum eft, ut cuicumque placuerit in regno

meo de populo Ifrael, & de facerdotibus e

jus, & de Levitis,

oris Pþrfa-

Helcg»

Iv

ire in Jerufalem, tecum vadat.

I4. A facie enim regis , & feptem confiliatorum ejus miffus

es, ut vifites

Judaseam, & Jetufalem in lege Dei tui, qus eft

in manu tua :

r5. Et ut feras argentum , & aurum, quod rex & confiliato-

Aaron f

res ejus fponte obtulerunt

bernaculum eft.

VDeo Ifragl, cujus in Jerufalem ta-

a velox 11

lege

2 16. Et

—

Jüper :pfum, divinus fcilicet favor.

II. Rex Zrtaxerxes. ) Vide dl»&;

Vide Martinum Delrio , adagiali 217.

num. i.

) Mu

t*om. 1. vel certe manus Domini di-

12. Rex Rägum.) Non immerito ;

1 hoc entitt

vinam infpirationem fignificat.

fic enim fe appellabant Reges Perfa-

ione rerers

7. Nathinais.) NVide di&a cap. z.n. 45.

Qþabeh's , Ü

rum; nam Reges fubditos, feu tribu-

44b Hebrais dicitur 442.

8. Merfe quinro. ) Menfe Julio, qui

tarios habebant: tales erant Armenig,

! fepmgmm

Cypri, Cariz, Sidonis, & alii.

I0. Parzvit cor faum. ) Omnes co-

14. 4 facie enim Regis. ) A& Rege.

J Legis pz.

gitationes ,. & curas fuas in hoc in-

Septem confiliatorum.: ejus. ) Septem

| [cfiptn, u

tendit,

fuiffe precipuos Regios confiliarios

Pi*æcepmm, £5 judicium. ) Iüxta ea;

Perfarum RKegis, difcimus etiam ex

hir ügnificaï

qua inlege precepta funt, Preceptum,

Eftheris hiftoria cap. 1. num. 14.

& judicium idem hoc loco fignificant,

Vifttes. Judaam 65 Jerufalem im lege

j

'?dulum'

'

X

& eft repetitio ejufdem rei Hebrzis

Dei tui.) Curaturus, ut lex Dei fer-

tl

puih

familiaris.

vetur.

Ey

4908

LIBRIL:-ESDRJE

N

16. Et omne argentum, & aurum quodcumque inveneris m

E

univerfa provincia Babylonis, & populus offerre voluerit, &

diligente

de facerdotibus, qui

liom, fiv

fponte obtulgrint domui Dei fui, quae )eft

carcerem

in Terufalem,

17. Libere accipe, & ftudiofe eme de hac pecunia vitulos ,

) Be

arietes, agnos, & facrificia, & libamina eorum, & offer ea fu-

dit hoc i

per altare templi Dei veftri, quod eft in Jerufalem.

efcin Jen

18. Sed & fi quid tibi, & fratribus tuis placuerit, de reliquo

EE

eonfiliato

argento, & auro ut faciatis, juxta voluntatem Dei veftri facite.

19. Vafa quoque, quae dantur tibi in minifterium Domus

( ego C0

Dei tui, trade in confpe&tu Dei in Jerufalem.

(ungrega

20. Sed & c&tera, quibus opus fuerit in domum Dei tui;

quantumcumque necefle eft, ut expendas, dabitur de thefauro,

& de fiíco regis,

ar. Et a me. Ego Artaxerxes

rex ftatui, atque decrevi omni-

Jutenfeni

bus cuftodibus arcae publicae, qui funt trans flumen , ut quod-

juo n

cumque petierit a vobis Efdras facerdos, fcriba legis Dei coeli,

in Ten

absque mora detis,

L

233. Usque ad argenti

talenta centum, & usque ad frumenti

coros centum , & usque ad vini batos centum, & usque ad ba-

1 HI f

tos olei centum, fal vero absque menfura.

Baby one

23. Omne, quod ad ritum Dei coeli pertinet, tribuatur di-

2. De

ligenter in domo Dei coeli: ne forte iraícatur contra regnuin

regis, & filiorum ejus.

De flis]

]i

facimus de univerfis fäcerdotibuä,

j. Def

24. Vobis quoque notum

& Levitis, & cantoribus, & janitoribus, Nathinseis, & muni-

C0 tumer

firis domus Dei hujus, ut ve£tigal & tributum, & annonas non

4. De

habeatis poteftatem imponendi fuper eos.

€0 duuent

45. 'Tu autem Eídra fecundum fapientiam Dei tui quee eft

. Df

6. Deí

in manu tua, conftitue judices, & preefides, ut judicent omni

popu

lo, qui eft trans fumen,

his videlicet, qui noverunt legem

&lta virj

U

26. Et

1 Def

'ei tui, fed & im';frit:os docete libere.

—

&tb vir|

16. lIwveneris im uuiverfk pra'vihcik

argenteus quatuor Hifpanicis regali-

.

* Def

Bab5lonis.) Quod nimirum Chaldzi

bus &quivalebat.

Juda&orum amici, & n eorum legem,

Coro:. ) Vide di&a

Num. 11. 32.

0&0210 R

ac nationem bene 'at*fe&i Deo dicare

& 3. Regum.

22.

9. De |

voluerint.

4

- Batos.) Nide dicta 3. Reg. 3. num.26.

de

Sal wero abfaue meu[ura. ) Quia ni-

cem&(

Pzpulu:.) Judaicus.

mirum in omni facrificio fal adhibe-

1g, De rel/quo argente.

F Quöd vi-

batur.

Vel quia non procul He-

&imarum emptioni fortaífe fupereffet.

( 7 44101;;

^a2. Talenta. ) Yalentum tria. ficlo-

rofolymis aberant falinz, ideoque fal

"

M.

rum milia continebat.

Siclus :uniis

exigui erat pretii.

Wl £ (

CAPUT:/VIHI.&VHL

209

/enetts In

26. Etómhis , qui non fecerit legem Deti tui, & legem regts

luent, &

diligenter, judicium erit de eo, five in mortem, five in exi-

l que el

lium, five in condem

carcerem.

gationem fubftantide ejus, vel ce;*te in

i vitulos,

'27. Benediétus Dominus Deum patrum noftrorum, qui de-

lerel 1u

dit hoc in. corde

eft in Jerufalem.

regis, ut glorificaret domum Domini, quae

le reliquo

28. Etin me inclinavit mifericordiam fuam coram rege, &

t facite,

confiliatoribus ejus, & univerfis principibus regis potentibus,

n Domus

& ego confortatus manu Domini Dei mei, quae erat in me,

congregavi de Iírael principes: qui afcenderent mecum.

1Dei tui;

tlielanro

CAPIT VIIL

evi ormn»«

Recen/äntur qui de Babylone afcenderunt cum Efdra : qui indicfo

,ut quod-

jejunio pro diretlHione itineris Deum precantes, profpere percveniunt

Dei cotliy

in Jerujalem , ac «aja , que fecum attulerunt , in templum

afferunt cum victimis.

frumenti

11] I.fünt autem principes familiarum, & genealogia eorumr,

Jue ad be

À & qui afícenderunt mecum in regno Artaxerxis regis de

Babylone.

yatur d-

2. De filiis Phinees, Gerfom. De filiis Ithamar, Daniel.

3 regnu

De filiis David , Hattus.

3. De filiis Sechenize, & de filiis Pharos, Zacharias : & cum

erdotibus,

€co num

erati fünt viri centum quinquaginta.

( min-

onas non

4. De filiis Phahath Moab, Elioenai filius Zarehe, & cum

j

eo ducenti viri.

. De filiis Sechenize, filius Ezechiel,& cum eo trecenti viri.

qué eiï

6. De filiis Adan

; Abed filius Jonathan, & cum eo quinqua-

sent ormn

ginta viri.

LI

antlegem

^. De filii

y!

s Alam, Ifaias filius Athalize, & cum eo feptua-

ginta viri.

.8. De filiis Saphatiae, Zebedia, filius Michael, & cum eó

miCiS fegaïi:

oCtogin:a viri.

h

Um» II" 32,

.9. De filiis Toab

*

iri.

); Obediga' Elius jahjgly & *Cum 'eo d—pcenti

A

um.26'!

decþm-' & oCto v

u T*

Ic.De

, fjj ib

26. Jadicium. ) Punitio".

I [ N regno Artaxerxis.)

3

P

roClll

?

c8. Manu Demini.) Favore divino

taxerxe.

VRegnante A;»

!

d

Dibl. eum: Cous? Menochi Toz. II

-

Dd

2IiO0

LIBRIIL ESDRJE

- 1o. De filiis Selomith, filius

s. k

Y

Jofphiee, & cum eo centum

fexaginta viri.

minifter!

ir. De filüs Bebai, Zach

fois nom

arias filtus Bebai, & cum eöfvi-

ginti oCto viri.

or Et

13. De filiis Azga

d, Johanan filius Eccetan, & cum €ó cen-

geremur

tum, & decem viri.

e(lom no

15. De filiis Adonicam, qui

erant noviffimi : & haec nomina

22. Et

eorum : E

É

lipheleth, & -ï'ehiel, & Samajas, & cum eis fexaginta

fenderent

viri.

-

Dei noftr

14. De filiis Begui, Uthai; & Zachur, & cum eis feptuaginta

imperum

viri.

derelinqu

Ij. Congregavi autem eos ad fluvium, qui decurrit de Aha-

p IEJI

va, & manfimus ibi tribus diebus: quaefivique in populo, & in

hoc: &e

facerdotibus de filiis Levi, & non inveni ibi.

44. Et:

16. Itaque mifi Eliezer, & Ariel, & Semejam & Elnathan,

biam, & I

& Jarib, & alterum Elnathan, & Nathan, & Zachariam , & Mo-

follam principes, & Jojarib, & Elnathan fapientes:

«

25 Af

47

domus Dx

17. Et.mifi eos a

d Eddo, qui eft primus 1

n Chafphize loco,

& pofui in ore eorum verba, qua& loquerentur ad Eddo, &

principes

*6. Et.

fratres e

miniftros domus Dei noftri.

jus Nathinzeos, in loco Chafphise, at adducerent nobis

5

3

(Uinquapi

?. Et

18. Et adduxerunt nobis per manum Dei noftri bonam fuper

nos, virum do&tiffimum de filiis Moholi, filii Levi, filii Ifrael,

nOS) & V

29 Et

& Sarabiam, & filios ejus, & fratres ejus decem , & octo.

19. Et Hafabiam, & cum eo Ifaiam de filiis Merari , fr

1

atresf

—-—..—-.

——

10 $45 ;

que ejus, & filios ejus ,viginti-f

1—3. g&gi!ergnt noviffmi.) Qui po-

ex Hebr. verti poteft : Izrelzgere fa-

lLt Oy,

niäu.f, quo fi

firemo loco fequebantur.

ciebant Bopulum legem , &c. ubi eft ea-

&teros fuifl

X1$. De FiliiLévi, 6$ mom imveni.)

dem vox mevznzm.

Videetiam eodem

2b Pradig

Qui fcilicet non effent ; Sacerdotes,

cap. num. o. Libro etiam 2. Paral. cap.

fed tantum Levite; alioqui enim ha-

2$. 9. legimus 5 Levirzs:quoque , 44

d.ü."r Efins

t : iï]Ch(

bebat filios Phinees , & filies ltha-

quorums eruditionem oninis. Ifr ael fantli-

sillo d

mar, ut patet ex num. $. qui erant

cabatur Domino, . verti pOtea, &

ex genere Sacerdotali , & Levitico.

dixit, Levit;s , smtelligentibus , feu znzelli-

vmm Ah-ava,

Vide Lyranum in hoc caput.

gere facientibus I[rael, E$c. ubi etiam

i

16. Sapientes.) InElebr. eft I—»»3»

ïeadem vox Hebraica habetur.

LE

mevinzim, fapientes'intelligentes, pe-

17. A Eddo. ) Nathinzum , qui

UC

riti legis, & legem docentes.

Vide-

!&COm

tur mihi effe nomen officii Levita-

prepofitus erat' Chafphie loco muni-

1 ET,;&[H(

Sic

to, utait Salianus, de Nathinzis d,i'.

po

tl()flen-

Tum , qui populum docebant.

&um cap. 2». num. 43.

Xlli n

Efdr. lib. 2, cap. g. num. 7. ubi ha-

telpret

bemusin Vulgata: Levza fffeut;mm fa-

19. Per- manum Dei moflki bonam,

H

ltrigo, j

&ibant in populo ad audiemdam . legem

&«.) Vide fuperiori cap. num..6.

Ia0 QR

" 7

C XPU'T

VIII.

211

&0 Centunt |

ao. Et de Nathinseis, quos dederat David, & principes ad

CUm o vi-

minifteria Levitarum Nathinaeos ducentos viginti: omnes hi

fuis nominibus vocabantur.

21. Et praedicavi ibi jejunium

juxta fluvium Ahava, ut affli-

um eo cete

geremur coram Domino Deo no

[

ro, & peteremus ab eo viam

reCtam nobis, & filiis noftris, univerfzeque fubftantize noftrae.

Krec nomina

22. Erubui enim petere a rege auxilium, & equites, qui de-

js fexaginta

fenderent nos ab inimico in via : quia dixeramus regi : Manus

Dei noftri-eft fuper omnes, qui qu&runt eum in bonitate : &

feptoaginta

imperium ejus, &

fortitudo ejus, & (uror fuper omnes, qu?

N

derelinquunt eum.

tit de Ahe-

25. Jejunavimus autem, & rogavimus

yopulo; tin

-

Deum noflrum per

hoc: & evenit nobis profpere.

/34. Et feparavi de principibusSacerdotum

| duodecim, Sara-

& Elnathaty

biam, & Hafabiam, & cum eis de fratribus eorum decem.

25. Appendique eis argentum , & aurum , & vafa confecrata

Fjam ; &Mo-

domus Dei noftri, quee obtulerat rex, & confiliatores ejus, &

;iphïæ IOICQ)

principes ejus, univerfusque Ifrael eorum, qui inventi fuerant:

ad Eddo; :

26. Et appendi in manibus eorum arcenti talenta fexcenta

serent 10015

quinquaginta, & vafa argentea centum , auri centum talenta.

27. Et crateres aureos viginti, qui habebant folidos mille-

yonati fypt?

nos, & vafa seris fulgentis optimi duo, pulchra ut aurum:

; fl lat

28. Et dixi eis: Vos fan&ti Domini, & vaía fanCta, & argen-

D

-—

)

& oto.

qurmm

tum,

ritis fratresf

e0. Suis pominilu: vomb:mtär.) LXX.'

Quoniarh ap(güatas, ut majoris mul-

/

habent : Oyzzes congregati fusz in nomi-

to criminis reos , quam reliquos in-

, Icliger fe

ni&us, quo fignificari videtur, eos inter

fideles, qui nunquam fidem co

,

e&teros fuifle eximios, & precipuos.

funt, acrius punit.

mPIexi

i 0,0'. ubie u

21. Pradieavi ibi jejunium , 6c.) Ni-

23. Regavimus Deum noffrum per boc.)

j

deetiam eQtart

g o P

detur Ejfdras o&o dierumjejunium in-

LXX. habent, quefrvimus a Deo hoffra

ygt s

dixiffe , inchoatumque illud fuiffe poft

de boc , id eft, hoc poftulavimus.

yitts 4

tres illos dies, quibus manfit juxta flu-

Evenit uebis profpére.) klebr. exau«

j at

] þ:nffi/"

vium Ahava, fupra num. 15. & duo-

dzvit nos.

verti pO

Jj

ht W i

decimo die inde progredi ccpiffet, ut

24. Separavi.) Selegi.

infra dicitur num. 3r.

.

26. Va[a argentea centum. ) In Hebr.

£, ib etiam

Viam retiam.) lterprofperum Deo

eft, Vafz argeutee centum talemtorum

habe

füt

duce, & comite via.

Ne Rex eath

id eft, quorum omnium pondus erat.

centum talentorum.

at

næüm ) )

munt.

22. Erubui eniz , 6$c. )

poftuationem diffidentiam divini au-

27« Solidos.) Vide dicta z. Paral.29.7.

Nadtund

15 (

xilii interpretaretur.

28. Ves fanti Domimi, 6c.) Quafi

dmperium ejus, Effw-tz'tuda cjm.) Ín

dicat: Vos, qui fanci eftis, & Deo

ebrao elft, Fortitudo, E$. furor cjus.

dicati decet Sanáa faná

" ""/h;

Ln

güper 0mmes, qui derelisquunt: enm. )

tractare ; «&c.

xe , & lidelitez

ap

u

(J/

212

LIBRI:I

ESD RE

tum, & aurum, quod fponte oblatum eft Domino Deo patrum

noftrorum :

29.. Vigilate; & cuilodïte, donec appendatis coram princi-

At F

pibus facer doturn, & Levitarum, & ducibus familiarum Tírael

["»

in Jerufalem, in thefaurum domus Domini.

2

30. Sufceperunt autem facerdotes, & Levitze pondus argenti,

Ofqu

& auri, & vaforum,ut deferrent Jerufalem in domum Dei noftri.

l

prin

31. Promovimus ergo a flumine Ahava duodecimo die men-

facerdotes

fis primi , ut pergeremus Jerufalem: & manus Dei noftri fuit

eorum. Ch

