ene facrificia , Dei majeflas templum snplet ;

1t populus

ycatum eft

& plurimis immolatis bofliis , templi dedicatio Jeptem diebus ce-

lebratur, dieque olavo fit colle&a: Dominus autem Salomont

ira adver-

revelat , fe ibfius orationem exaudi[]e.

te contta

Umque completfet Salomon fundens preces,i1gnis defcen-

Qu5, quat

I.C

dit de coclo, & devoravit holocaufta, & victimas, & ma-

jeftas Domini implevit domum.

e

crationert,

* .

2. * Nec poterant íacerdotes 1

ngredi templum Domini, eo

Nlach

quod impleffet majeftas Domini templum Domini.

homo, qui

3. Sed & omnes filii Ifrael videbant defcendentem ignem,

2u i.

5, & apte

& gloriam Domini fuper domum : & corruentes proni in ter-

que juxta

ram fuper pavimentum ítratum lapide adoraverunt, & lauda-

verunt Dominum:

Quoniam bonus, quoniam in fæcuïum mi-

ptvi duci

fericordia ejus.

at in terra

&i m as CO-

4. Rex autem, & omnis populus, immolabant vi

X

us injle

ram Domino.

P

$. * Ma&avit igitur rex Salomon hoftias, boum

vi ginvtï duo Bäego

p tota ani-

millia, arietum centum viginti millia: & dedicavit domum ?* ^?

nb adore

Dei rex, & univerfus populus.

yus eoruit»

6. Sacerdotes autem ftabant in officiis fuis: & Levitoe in

omini Q0o:

organis carminum Domini, quae fecit David rex ad laudandum

tculo tuy

Dominum: Quoniam in aeternum mifericordia e;us, hymnos

tuo quam-

David canen:es per manus fuas: porro facerdotes canebant tu-

bis ante eos, cun&tusque Ifracl ftabat.

;, OCu]i Wi)

1. San&tificavit quoque Salomon medium atrii ante templum

Joco ifto

Domini : obtulerat enim ibi holocaufta, & adipes pacificorum :

giem u

quia altare aeneum , quod fecerat , non poterat fuftinere holo-

|

b

peus, I

caufrg , & facrificia, & adipes.

O5

8. Fecit

; qemenie

"jeff as Domiäi lmþlevit domum.)

ex 3. Re

I

plicavimus.

g. 8- 65. &dei'nceps,, ubi ex-

Augufla fcilicet nubes corufca,

& rutilans. Vide Exod. 40. 33. ubi

6. In officiis [uis.) Hlebr. & Grazc,.

vocatur gloria Domini , ut etiam alibi.

per cuflodias fzas , nempe diftributi per

La d

P

Nec poteramt facerdotes ingredi

turmas fuas fungebantut finguli offi-

femplzim. ) Reverentia impediti divi-

cis fyisii -^

Ip organi:.)

Habebant pre mani-

n&gloriz San&um locum , id eft tém-

bus muficainítrumenta, quz pulfabant:

eAVT

plum occupantis.

$- M^ at icieur , 6c. ) Hiacufque

pledris , aut manu, & fimul Deilau-

fi

ml j

ad verfum undecimum repetita. funt,

des concineþant.l'

108

LIBRI TL -PARAAL'IP'O!MENON

NEFIERITINNC R M

. &. Fecit ergo Salomon folemnitatem in tempore illo feptem

haC quamf

diebus, & omnis Iírael cum eo, ecclefia magna valde, ab in-

tradam eam 1

at, Et dor

troicu Emath, usque ad torrentem JEgypti,

9. Fecitque die o£tavo colle&tam , eo quod dedicaffet altare

bus, & dicen

& domy hui

feptem diebus, & folemnitatem celebraffet diebus feptem.

efi

1c. Teitur in die vig

dl

motertio menfis feptimi dimifit popu-

n, Refpen

3trum füott

los.ad tabernacula fua, leetantes, atque gaudentes fuper bono,

quod fecerat Dominus Davidi, & Salomoni, & Itraeli populo

derunt deos :

:

fuo,

venerunt fur

3Reg.

1r. * Complevitque Salomon domum Domini, & domum

y)

regis, & omnia, qua difpofuerat in corde fuo, ut faceret in

domo Domini, & in domo fua, & profperatus eít.

A?dlf(ä?w í

I2. Apparuit autem ei Dominus no£te, & ait :

Audivï Ot2-

at tribula

tionem tuam, & elegi locum iftum mihi in domum facrificii.

/ 13. Si claufero coelum, & pluvia.non fiuxerit, & mandavero

titlria

& preecepero locuftae, & devoret terram, & mifero peftilen-

tiam in populum meum :

14. Converfus autem populus meus, fuper quos invocatüm

eft nomen meum , deprecatus me fuerit, & exquifierit faciem

L IXplets

domu

meam, & egerit poenitentiam a viis fuis peffimis, & ego exau-

Civitat

diam de coelo, & propitius ero peccatisï eorum, & fanaþo ter-

"

tare jbi

Tam corum.

3- Abl]ï (

1$. Oculi quoque mei erunt aperti, &' aures meze erectae

ad orationem ejus, qui in loco ifto oraverit.

4 Etodi

Witifrmas z

16. Elegi enim, & fan&tificavi locum iftum, ut fit nomen

meum ibi in fempiternum

3 &,permaneantïoculi mei, & cor

N*—

meum ibi cun&tis diebus.

| ? Cïvitatf; i

lag

17. 'Tu quoque fi ambulaveris coram me, ficut ambulavit

David pater tuus, & feceris juxta omnia

, qua praecepi tibi,

vclentiæfxgnisl

* UO Cüm vj

& juititias meas , judiciaque fervaveris :

MU tbernus .

-18. Sufcitabo thronum regni tui, ficut pollicitus fum David

aSOQ dl d

patri tuo, dicens: Non auferetur de ftirpe tua vir, qui fit prin-

;

t jure at

ceps in lírael.

Tnone acceper;

1 3d tem

I9. Si autem averfi fueritis, & dereliqueritis juftitias meas,

& praecepta mea, quae propo

axanus. Aïi

fui vobis, & abeuntes (f:ryieritis

& dfo, qua

diis alienis, & adoraveritis eos.

iàmo: h

; hie

Tnt, Salomo,

omum

20. Exfelllam VoS detærra meaq

:

ihlam vd;edi*—vobis, :&d

hanc,

Qu

ans, u flbi

um ]' 8; al

]

'-*g.-SaIemnimtem-.) Tabernacuiorum. habem—ulä ufque ad finem capitit expli

)

: 37' Abli! v

u

1. Gomplevitque Salomosn. ) Quahic — cgta funt 3. R?gum.g,

tiny fum.) |

O0N

CAPUT VII. & VIII.

109

: Ilo fextem

hanc, quam fan&ificavi nomini meo, projiciam a facie mea, &

rle, db in»

tradam eam in parabolam, & in exemplum cunctis populis.

ot. Et domus ifta eritin proverbium univerfis tranfeunti-

Vcaffet allara

bus, & dicent ftupentes: Quare fecit Dominus fic terrae huic,

feptem.

& domui huic ?

D

imfit popt-

22. Refpondebuntque: Quia der

eliclgulerunt Dominum Deum

fuper bono,

patrum fuorum , qui eduxit eos de terra /Egypti, & apprehen-

eli populo

derunt deos aliénos, & adoraverunt eos, & coluerunt: idcirco

venerunt fuper eos univerfa haec mala.

& domum

-

t facetet in

C APUT VIL

"Edificatis & Salomone «ariis civitatibus , reliquiäs gentium fibi

Audivi ot2«

facrificit

facit tributarias : offort bolocaufla, €? [acerdotum, ac Levitarum

mandavero

minifleria juxta difpofitionem David confHituit : mi[Jaque cla[fe

i

t peüiïen-

plurimum auri ex Opbir refertur ad

Salomonemn.

imyocatum

X

n 5Reg.

erit fciem

pletis au:em viginti annis, poftquam zedificavit Salomo

* 9.16-

-E

domum Domini, & domum fuam :

; 6g9 Cxau-

, edificavit, &

2. Civitates, quas dederat Hiram Salomoni

N

fanabo tet-

habitare ibi fecit filios Ifrael. -

obtinuit eam.

^. Abiit quoque in Emath-Suba , &

p erete

4. Et cedificavit Palmiram in deferto, & alias civitates mu-

nitffimas zedificavit in Emath. .

fit nomen

9)

3

$.Ex.

ei, & QT

Laj

-

.K eitates , quas dederat Hiram Sa-

nis a Salomone fufceptz non alibi fit

mentio in fàcris Literis. Urbs Emmatha

lomoni,) Certavit enim bene-

3mbUïHV'if

volentiz fignis Hiram cumSalomone,

five Amatha, qua eft ad radices Li-

ocgpi dbl

a quo cum viginti oppida accepiffet,

bani montis, tribui INepthali obtige-

rit in terrae partitione; eam tamen

ut haberaus 3. Reg. 9. 11. ipfe Salo-

ümDaid

moni alia, & fortaffe totidem, | eo-

Chananai ejus incole multis fzeculis

dem jure attribuit, quo ipfe a Salo-

retinuerunt , ut conftat ex 2 Judic. 3.

yi fit prit

mone acceperat, fcilicet ad ufüm fru-

donec David bello devi&os S

'ros fibi

&um ad tempus percipiendum.

]ta

tributum pendere coegit. 1.

b

ar. 18«

tios metS

Salianus,

Ali putant civitates hafce

3. ut etixm Regem Emath. . Mortuo

eas effe, quas prius Salomon dederat

David jugum excuteretentavit , ut ait -

Hiramo ; hic vero, quia non placue-

Yofephus lib. $. antiq. cap. 6. quod

Salomoni occafionem dedit, ut con-

rant, Salomoni rellituerat,, alia ratio-

k domdm

ne, hoc eft numerata pecunia ,. poftu-

tra illum expediret arma.

Tif

lans, ut fibi fatisfteret.

Vide Jofe-

4- Eradificauit Pabniram,

&fc. ) Quæ

/

phum 1. g. antiq. cap. 2.

hic dicuntur ufque ad finem capitis ,

ää' oó-

explicata funt. 3, Reg. 17. & dein«

apitt aj

3. "tbiiz quoque in Ematb Suba ,

pnWit eum. )

ujus bellica expeditio-

ceps.

Y16

LIBRII. F.ARALIPTOMENON

« $. Extruxitque Bethoron fuperiorem , & Bethoron inferio-

6. Ornes

vofondavit.

rem, civitates muratas, habentes portas, & vettes, & feras :

6. Balaath etiam , & omnes urbes firmiffimas, quae fuerunt

p Tonca

mans rubrl,.

Salomonis, cunétasque urbes quadrigarum, & urbes equitum:

omnia, quaecumque voluit Salomon, atque difpofuit, sedifica-

j Mif a

yes, & 0308

vit in Jerufalem, & in Libano, & in univerfía terra poteftatis

fus.

:

in Ophir, tU

7. Omnem populum, qui derelittus fuerat de Hethseis, &

auïiï & attul

Amorrhais, & Pherezs&is, & Hevaeis, & j's;jbufæis"j qui non

erant de ftirpe Ifrael:

g. De filiis eorum, &

de pofteris, qüos non interfecerant

Jurino o

filii Ifrael, fabjugavit Salomon in tributarios, usque in diem

hanc.

munerilus dj

9. Porro de filiis Ifrael non pofuit, ut fervirent operibus.

jatur : ha

regis : ipfi enim erant viri bellatores, & duces primi, & prin-

ebtrteum at

cipes quadrigarum, & equitum ejus.

.

*

droititrum

Io. Omnes autem principes exerci

tus regis Salomonis fue-

!

runt ducenti quinquaginta ; qui erudiebant populum.

:;Re

ir. Filiam vero Pharaonis transtulit de civitate * David, in

3. 1. domum, quam aedificaverat ei. Dixit enim rex : Non habita-

1. DEena

bit uxor mea in domo David regis Hírael, eo quod fan€tificata

Dit,

fi:: quia ingreffa eft in eam arca Domini.

toapris opil

12. Tunc obtulit Salomon holocaufta Domino fuper altare

Titum, ve

*

Domini, quod extruxerat ante porticum.

.

1em, locut

.13. Ut per fingulos dies offerretur in eo j

uxta preeceptuni

$. t &j

Moyfi in fabbatis, & in calendis, & in feftis diebus, ter per

quidquam

annum, id eft, in folemnitate azymorum , & in folemnitate

? Que

. hebdomadarum , & in folemnitate tabernaculorum.

Omum, q

14. Et conftituit juxta difpofitionem David patris fui officia

4 Nee1

facerdotum in minifteriis fuis : & Levitas in ordine fuo, ut

t Officia r

laudarent, & miniftrarent coram facerdotibus, juxta ritum

quoque &

uniuscujusque diei: & janitores in divifionibus fuis per por-

Olmini : :

tam, & portam : fic enim praeceperat David homo Dei.

f Dixit

- 15. Nec praetergreffi funt. de mandatis regis tam facerdotes,

i teram

quam Levitee ex omnibus, quae praeceperat, etiam in cuftodiis

6. Non

thefaurorum.

illent oq

16 Omnes

niti if

14. Per portam , 69 portam. ) [d eft, bus , five claffibus dicuntur, 1. Paral.

1. Best

,

Ottht tem

per fingulas portas. Vide qug deJa- toto fere ca

1').-» 26.

—

|

mitoribus templi, & eorum divifioni-

1» Regi,m

)N

CA PUT vm. & IX.

11l

m ii . 36. Omnes impenfas preeparatas habuit Salomon ex eo die,

t letos :

quo fundavit domu

m Domini,usque in diem, quo perfecit eam.

& füerunt

17. Tunc abiit Sal

omon in Afiongaber, & in Ailath ad oram

$ equitum:

maris rubri, quae eft in terra Edom.

it, sedifica-

:ig. Mifit autem ei Hiram per manus fervorum fuorum n2-

2 poteffatis

ves, & nau'as gnaros maris, & abierunt cum (ervis Salomonis

in Ophir , tuleruntq

ue inde quadringenta quinquaginta talentg

ictheis, &

, qui n0n

aurjj & attulerunt ad regem Salomonem.

CAPUT IX

erfecerant

J in dien

Regina Saba Salomonis admirata fapientiam , datis , acceptisque

muneribus difce[Jit : pondus auri , quod Salomoni quotantiis affere-

batur : baflas, fcuta, omtiaque comvioii «vaja. aurea , €» folium

! operibus.

N

eburneum auro oe[litum extruxit : defcribitur. quoque. amplitudo

divitiarum [apieutie ,

€? poteflatis Salomonis , qui anno regni

nonis füe-

Jui quadragefim

o moritur , [uccedente flio |

Roboam.

g]aviä 1

n habita-

Egina qku*oque Saba, cum audiífet famam Saïomoäïs, ve- 3Reg.

o.l.

n&tfreata

z.R

nit, ut tentaret eum in eenigmatibus 1n Terufalem, cum !

latt.

magnis opibus, & camelis, qui portabant aromata, & auri plu-

I 2'420

Luce

xf altare

1

rimum , gemmasque pretiofas.

Cumque veniffet ad Salomo-

nem , locuta eft ei, quaecumque erant in corde fuo.

Ill;[i

pceptunt

2. Et expofuit ei Salomon omnia, qua propofuerat; nec

quidquam fuit, quod non perfpicuum ei fecerit.

erpes

D

&

empitate

4. Quae poítquam vidit, fapientiam fcilicet Salomonis;

lomum, quam cedificaverat,

fervorum,

ji officia

4. Nec non & cibatia menfze ejus, & habitacula

füo, W.

& officia miniftrorum ejus, & veftimenta eorum , pincernas

quas immolabat in domo

ritum

quoque & veftes eorum, & victimas,

Domini : non erat prze ftupore ultra in ea fpiritus.

per por

J

s. Dixitque ad regem: Verus eft fermo, quem au

dieram

erdotes

in terra mea de virtutibus, & fapientia tua.

L]

6. Non credebam narrantibus, donec ip

fa veniffem , & vi-

:uftOdüS

diffent oculi mei, & probaffem, vix medietatem fapientiae tuae

mihi fuiffe narratam : vicifti famam virtutibus tuis.

anes

7. Beati viri tui, & beati fervi tui,

qui affiftunt coram te

omni tempore, & audiunt fapientiam tuam.

- . Sit

1 pud.

1. Kegina quoque Saba, &c.) Hac explicavimus 3. Regum 1.

31

1IZ2

LIBRITL PARALIPOME NON

üi

9. Sit Dominus Deus tuus benedictus, q

VR

voluit te ordina- |

- nf

toe diüülS;

re fuper thronum fuum, regem Domini Dei tui. Quia diligit

Deus Ifrael, & vult fervare eum in aeternum, idcirco pofuit

. 33 Omnes

Galorootis , Ut

te' fuper eum regem , ut facias judicia, atque juftitiam.

. Dedit autem regi centum viginti talenta auri, & aromata

| de jus:

M. E defe

multa nimis, & gemmas pretiofiffimas: non fuerunt aromata

$

,,

talia ut hzec, quae dedit regina Saba regi Salomoni.

fs. & arma,

l

- , Habuit

Io. Sed & fervi Hiram cum fervis Salomonis attulerunt au-

rum de Ophir, & ligna thyina, & zemmas pretiofitfimas :

flabulis, & a

11. De quibus fecit rex, & de hignis fcilicet thyinis gradus

que eos in u

jn domo Domini, & in domo regia, citharas quoque, & pfalte-

^6, Exeta

'Yia cantoribus numquam vifa funt in terra Juda ligna talia.

toine Euphra

12. Rex au:em Salomon dedit Reginz Sabse cun&ta, qüse

terminos g

3. Tanta

voluit, & quae poftulavit, & multo plura, quam attulerat ad

lapidum: &

eum: qua3e reverfa, abiit in terram fuam cum fervis fuis.

153. Érat autem pondus auri, quod afferebatur Salomoni per

Tum, que gi

x

28.- Addut

fingulos annos , fexcenta fexaginta fex talenta auri,

14. Excepta ea fumma , quam legati diver

farum gentium , &

Tegionibus,

?. Mliq

negotiatores afferre confueverant, omnesque reges Arabise, &

fatrapse terrarum, qui comportabant aurum, & argentum Salo-

morum, fer

moni.

Ahte Siloni

15. Fecitigitur rex Salomon duc

entas haftas aureas c?e fumma

Toboam filig

1

fexcentorum aureorum, qui in fingulis haftis expendebantur:

- $o ln

16. 'Trecenta quoque fcuta aurea trecentorum aureorum,

líroel quadt

quibus tegebantur fingula fcuta: pofuitque ea rex in armamen-

3 Dem

tario, quod erat confitum nemore.

cite Das

»

f

17. Fecit quoque rex

olium eburneum grande, & V&üivit

ilud auro mundiffimo.

18. Sex quoque gradus, quibus afcendebatur ad folium, &

fcabellum aureum, & brachiola duo altrinfecus, & duos leo-

Rüloen fm

ln

nes ftantes juxta brachiola,

19. Et alios duodecim leunculos flantes fuper fex gradus ex

utraque parte: non fuit tale folium in univerfis regnis.

.20. Omnia quoque vafa convivii regis erant aurea, & vafa

l Rofeä

Qu

domus faltus Libani ex auro puriffimo.

diebus illis pro nihilo reputabatur.

Argentum en'imyl i(n

x—

21. Siquidem naves regis ibant i

n Tharfis cum fervis Hiram,

& argentum,

29' R(xyt (I;,m

femel in annis tribus: & deferebant inde aurum;

,c') vld€ j

& ebur, & fimias, & pavos..

22. Magni-

TOU, [ibe

fenty Àlia,

8. Regem Douini Dci zi ) ld eft, Regem fuum ; Regeni populi fui.

0N

$

CAJPUT

IX. & X.

ii5

Lte ordima:

.92. Magnificatus eft igitur Salomon fuper omnes reges terræ

Qmad iligit

prae divitiis, & gloria.

cItCo pofuit

23; OmnPsque reges terrarum defiderabant Vldere faciem

latl

Salomonis , ut audirent fapientiam, quage dederat Deus in cor-

; & atomata

de ejus :

nE atomata

24. Et deferebant ei munera,vafa argentea, & aurea, & ve-

l

ftes, & arma, & aromata , equos, & mulos, per fingulos annos.

DeTunt qu

25. Habmt quoque Salomon quadraeginta millia equorum in

1195 :

fiabulis, & curruum, equitumque duodecim millia, conftituit-

ts gradus

que eos in urbibus quadrigarum, & ubi erat rex in Jerufalem.

N pfa (

26. Exercuit etiam poteftatem fuper cun&tos reges; a flu-

na talia

mine Euphrate usque ad terram Philifthinorum, & usque ad

X quæ

terminos /Egypti.

-tulerat ad

27. 'antamque copiam przebuit argenti in Jerufalem quafi

s füis

lapidum:

& cedrorum tantam multitudinem velut fycomoro-

yfnoni pet

rum , qua gignuntur in campeftribus.

28 Adducebantur autem ei eqm de fEgypto, cunähsque

ntum. &

regionibus.

Arabis &

29. Reliqua autem operum Salomonis prlorum & noviffi-

tum 310

morum, fcripta funt in verbis Nathan Prophetze, & in libris

Ahize Silonitis, in vifione quoque Addo Vldentls contra Je-

roboam filium Nàbat.

1e fümma

antüt

3o. Regnavit autem Salomon in ïerufalem fuper omnem

reorut]»

Ifrael quadraginta annis.

nen

31. Dérmivitque cum patribus fms & fepeherunt eum in

rmat

civita:e David: regnavitque Roboam filius ejus pro eo.

velttvit

QAPUT- 3

U

yt. &

Roboam Jpreto [eniorum confilio, & gwoenile fecutus, fcidit regnum

luog 10

in duo , eleöïa in regem "Yeroboam fuper decem

tribus.

radns ex

Rofettus eft autem Roboam in Sichem : illuc enim cun- sReg

&vaf:

P

&us Iírael convenerat, ut conftituerent eum regem.

12:1;

2. Quod

H ramy

29. Reliqua autem operum Salomonis,

afc&m cff e«utem Roboama , tfc.))

enturt

&fc)Vïde; Reg. 11.41.

& 43. & ibi

])R

Toturm hoc caput exphcacum

riotata.

Làbri hlüürlcx

ui hic recen-

habes 3. Reg. 12.

Magnï-*

fentur Ahize, & Addo, &c. non extant.

/

Bibl. cugya. Com. Menoch. Tom. lll,

P

ll

—

-

1I4

LI(BRIAII. PA'RALI-POME*NON

diasin lo T

2. Quod cum audiffet Jeroboam filius Nabat,qui erat in Zigy-

pto (fugerat quippe illuc ante Salomonem) ftatim reverfus eit.

aíce domum

r Super .J

3. Vocaveruntque eum, & venit cum univerío 1frael, &

z

uda, Iegnav

locuti funt ad Roboam, dicentes:

4. Pater tuus duriffimo jugo nos preffit. tu leviora impera

1 Mifitqu

Japidaverun

patre tuo, qui nobis impofuit gravem fervitutem, & paululum

boam currum

de onere fubleva, ut ferviamus tibi.

s. Qui ait: Poft tres dies revertiminiad me. Cumque abiif-

9. hecelli

fet populus,

6. Iniit confilium cum fenibus, qui fleterant ccram patre

ejus Salomone , dum adhuc viveret, dicens: quid datis confi-

Pnfripz't Da

lii, ut refpondeam populo ?

L

-& fobtain t

7. Qui dixerunt ei: S1 p

lacueris populo huic,k &- leniveris

eos verbis clementibus, fervient tibi omni tempore.

diies abj&

.. &. At ille reliquit confilium fenum, & cum juvenibus tra-

&are coepit, qui cum eo nutriti fue;*anþ, & erant'in comitatu

illius.

n UEnta

9. Dixitque ad eos : Quid vobis videtur? vel refpo*nkderc

íam d

quid debeo populo huic, qui d

ixit mihi: Subleva jugum, quo-

elettorum, -

impofuit nobis pater tuus ?

Converteret ;

to. At illi refponderunt ut juvenes, & nutriti cum eo in

deliciis; atque dixerunt : Sic loqueris populo, qui dixit tibi:

?. Fxttus

dicens :

Pater tuus aggravavit jugum noftrum, tu fubleva: & fic re-

fpondebis ei: Minimus digitus meus groffior eft lumbis patris

j LOque*f

mei.

d*

Wiverfm ]

4 Hec d

rr. Pater meus impofuit vobis grave jugum, & ego majus

pondus apponam : pater meus czecidit vos flagellis, ego vero

Contr ftatri

QUià ttea ho

caedam vos fcorpionibus.

12. Venit ergo Jeroboam, & univerfus populus ad Roboam

nem Donin

die tertio , ficut praeceperat eis.

$. Habitg

'ates tmurats

13. Refponditque rex dura , dereli&to confilio feniorum.

14. Locutusque eft juxta juvenum voluntatem : Pater meus

6. Extr

grave vobis impofuit jugum, quod ego gravius faciam : pater

1. Bethfi

meus czecidit vos flagellis, ego vero caedam vos fcorpionibus.

6 Nen

1$. Et non acquievit populi precibus: erat enim voluntatis

9. Sed &

sReg. Dei, ut compleretur fermo ejus, * quem locutus fuerat per ma-

Y Surgy

11.29. num Ahize Silonitis ad Jeroboam filium Nabat.

Ben atl

16. Populus autem univerfus, rege duriora dicente, fic lo-

ecre-

cutus eft ad eum : Non eft nobi»s pars in David, neque h

ditas

VEW 4lte

& ufq

-

ÜN

--

C APUT X&x.-

ij

mitin E

: "

di'as in filio Ifai. Revertere in tabernacula tua Ifrae!,tu) auteni

ever(ns e

|

paíce domum tuam David : Et abiit Hfrael in tabernacula fua.

) Ifrael, &

17. Super filios autem Iírael) qui habitabant in civitatibus

uda, regnavit Roboam.

0f2 impera

18. Mifitque Rex Roboam Aduram, qui preeerat tributis, &

x paululud

lapidaverunt eum fihi lfrael, & mortuuseit. Porro rex Ro-

boam currum feftinavit afcendere , & fugit in Jerufalem.

ab

19. Receffitque Ifrael a domo David?. usque ad diem hanc.

GU APU OT SOXL

eram patre]

datis coufi- '.

Prkcz'pz't Deus ne pugnet Roboam contra I[rael : exim&z's autem

ïz'Ieniveris |

a Roboan muliis civitatibus , confluunt ad eum Levita ac facer-

dotes abjecli a eroboam, ceterique Dei cultores. — Roboam

'.enibus ta-

auiem multas duxit uxores ac

1 Comitatu.

conculinas.

]

7Enit autem Roboam in Jerufalem, & convocavit univer- j Reg.

efpondere

I.V

-fam domum Juda, & Benjamin, centum o€toginta millia 12:31-

D quOV

elettorum , atque bellantium, ut dimicaret contra Iírael, &

converteret ad fe regnum fuum.

*

um eo i

dixit tibi: |

2. Fattusque eft fermo Domini ad Semejam hominem Dei,

dicens :

: &üCfe* -

ybís patris

3. Loquere ad Roboam filium Salomon

xis regem

Juda,* & ad

i

univerfum Ifrael, qui eft in Juda, & Benjamin:

4. H&c dicit Dominus: Non aícendetis, neque pugnabitis

00 majs

contra fratres veftros: revertatur unusquisque in domum fuam,

ego veror

quia mea hoc gcftum eft voluntate. Qui cum audiffent fermo-

nem Domini, reverfi funt, nec perrexerunt contra Jeroboam.

! Roboum |

$. Habitavit aucem Roboam in Jeru(alem , & zedificavit civi-

jorum.

tates muratas in Juda.

6. Extruxitque Bethlehem, & Etam , & Thecue.

xer feus

7. Bethfur quoque, & Socho, & Odollam,

$. Nec non & Geth, & Marefa, & Ziph,

jonibUs.

9. Sed & Aduram , & Lachis, & Azeca,

xluntatis

1o. Saraa quoque, & Ajalen, & ITebron, quae erant in ;!uda'g

t pert

fiimas.

& Benjamin,; ckivitates»muniti

r

a. Cum-

6 ficlo-

ditaf

v. [/ Eniz autem Robosm." Covmhicha- plicatafunt 3. Reg. 1

: a num. 211. ui'ï-

bes ufque ad verficulum 6. ex- que ad 25.

115

LIBRI H.

PAR-ALIPOMENON

11. Cumque claufiffet eas murisj pofuit in eis principes, ci-

2 Qma hh

kin cun&xs

borumque horrea, hoc eft, olei & vini.

x2. Sed & in f'm?ulis urbibus fecæt armamentarmm fcuto-

bs muratis : |

rum, & haftarum, Hrmawtque eas fumma diligentia, & impe-

UXores,

ravit fuper Judaim , & Benjamin.

13. Sacerdotes autem, & Levitse, qui erant in umverfo

Tfrael, venerunt ad eum de cunctis fedibus fuis,

Propter potta

14. Rehnquentes fuburbana, & poffetfiones fuas, & trans-

hg, qu

euntes ad Judam, & Jerufalem : eo quod abjecitfet 'eos Jero-

li, l ilatü

boam, & pofteri ejus, ne facerdotio Domini fungerentur.

áng

15. Qul conftituit fibi facerdotes excelíforum, & deemonio-

ftum, vitulorumque, quos fecerat.

16. Sed & de cun&is tribubus lírael , quicumque dederant

1 (Unque

tüm.

cor fuum, ut quaeererent Dominum Deum Ifrael, venerunt in

ïerufalem ad 1mmolandum viCtimas fuas coram Domino Dce

s. Ànno 2

patrum fuorunt.-

]Eo

|

I7. Et roboravérunt regnum ïuda, & confirmaverunt Ro-

Cum m

boam filium Salomonis per tres annos: ambulaverunt enim in

tum : nec er.

viis David, & Salomonis , annis tantum tribus.

-

pto, Libyes |

18- Duxit autem Roboam uxorem Mahalath, filiam Jerimoth,

4. Ceptt

filii David: Abihail quoque filiam Eliab, filii Hai,

Tenfajeu,

I9. Quze peperit ei filios, Jehus, & bomorïam & Zoom.

j S€ Hejac

20. Poft hanc quoque accepit Maacha filiam Abfalom quae

cipes fuda.

peperit ei Abia, & Ethai, & Ziza, & Salomith.

h—-——.——-—

21. Amavit autem Roboam Maacha filiam Abfalom , fuper

omnes uxores fuas, & concubinas: nam uxores dncem, & octo

»üomonem Re

Ti Thijore h

duxerat, concubinas autem fexaginta : & genuit viginti octo

filios, & feïa inta filias.

P s

23 Q,!] /'l

HXX i

22. Conihtuxt vero in capite, Abiam filium Maacha, ducem

—

mm,ï 10f WS "

fuper omnes fratres fuos, 1pfum enim regem facere cogitabat,

f ä*mmus .

23. Quia

-—

al 'J df,llye

: cwzäu teyris

1I. Principes.) Ileb. Duces,militum

teftati Sacerdotes, & Levite , & in

itt ml Yer

I4. Re/nmquentes fuburbana, & po] J

Regnum Tuda fe recipiebant.

Ef Dlirim;

feones fuas.) "lribus Levinon eit cer-

"bjeciffct e0$.) munere Sacerdotali.

Quibus 4 ttentt

Mü f;,; ai'vl

tamterra plagam fortita in partitione

AT. danis tantum tribus.) Vlde cap.

regionis Ifraelitis a Deo , expulfis Cha-

fequens ftatim initio.

"lLls fs i

man&is, tributa ; fed 11115 urbes qua-

z'ï

Confiituit "wero m CApir ,

65c.)

0 0r [an«

draginta o&o cum füburbanis fuis con-

LXX. habent , /z rincipem.

Vole—

cefte funt ad habitandum , &ad alen-

mne I

bat enim Abiam regm fuccefforem

"Éram w

Pïetaner

da pecora, Num. 3.

Has ergo re-

relinquere, licet pumogemtus non ef-

tium

hnquebant ]eroboatm impietatem de-

fet, quod etiam fecerat David , qui

a(llll I*eClP

5 Aftena';;s

)N

CAPUT Xl & XI.

ri-*

*

incipts ci-

23. Quia fapientior fuit, & potentior fuper omnes filios e

JuS,

& in cun&tis finibus Juda, & Benjamin, & in univerfis civitati-

yium fcuto-

bus muratis: preebuitque eis efcas p

:

lurimas, & multas petivk

i, & inpe-

UXOI'&" $.

CAPUT XIL

n univerfq

Propter pe&cam Roboam 4c populi Sfuda , tradit illos Deus vegi

5, & trans-

ZEgypti ; qui captis munitiffmis ckoitatibus 7uda , diripit S'eruja-

t.e0s Jero-

jem, fublato regis ac templi tbejauro, Jcutis quoque aureis &

rentur.

argenteis, pro quibus «nea fecit Roboam : qua

deemonio-

mortuo, fuccedit filius z4bia.

e dederant

Umque roboratum fuiffet regnum Roboam , & conforta-

enerünt t

IC

tum, dereliquit legem Domini, & omnis Ifrael cum €o.

a. Anno autem quinto regni Roboam, afcendit Sefac rex

ymino Deo(

A

JEgypti in Je

D

rufalem (quia peccaverant Domino.)

verunt ho-

4. Cum mt

lle ducentis curribus, & fexaginta millibus equi-

nt enim.in

tum : nec erat numerus vulgi, quod venerat cum eo ex JEgy-

pto, Libyes fcilicet, & 'Troglodytee, & JEthiopes.

ferimoth,

A. Cepitque civitates munitiffim

i

as in Juda, & y*enit usque in

Terufalem.

*

Y Zooit. !

s. Semejas autem prop

heta ingreiïus—e& ad Roboam, & prin-

*lom) quæ

cipes Juda; qui congregati fuerant in Jerufalem , fugientes Se-

3

Y

fac,

ym, füpet

Salomonem Regem conflituit, Ado-

3« Troglodyte.) Populi ZEthiopiz fub

m & 000

nia majore natu pr&terito.

ypto in finum Arabicum, & ma-

23. Quiafapientior fuit , 65 potentier,

Xubrum vergentes, dequibus Plin.

ginti Q&O

&c. ) LXX. habent:- & creviz fuper o-

lib.s.cap.g.ita funt GÀ TOY frfw'y)xwh

ld duce

mnes felios ejus 4n omnibus finibus fuda,

id eft a terrz foraminibus, & cavernis,

t$c. Pagninus vertit, & eruZire facie-

in quibus habitant, didi. Vox He-

cogitab?gï)

bat, E& difpergebat de omnibus frliis fuis

braica $uchim , fignificat tabernacula

/

03 QUI& -

in cuntlis zerris Tuda , €$c. quo etiam

incolentes ; & defignari videntur Ara-

ferc modo vertit Vatablus.

bes, quibus mos füb tentoriis vivere,

vit£ ; n ;

Efcas plurimas.) Pingues redditus,

& nullam certam , & fixam fedem

quibus alerentur.

habere.

à

l

r'X;'cerdotali.

Mnu'tas petruit uxores.)

Abig, & re-

$. Semtias. ) Inclytus eo tempore

) Vide p

liquis filüis fuis.

propheti, cujus mentio eft cap. fu-

Y

periori num. ?. qui etiam res geftas

Á

[JOtoretum fuiffet chm)m.) Accet-

)

;;'e j 6€' )

-* fione Levitarum, & aliorum

Roboami fcriptis mandavit, ut þabc'-

,, Volt

veram pietatem, & Religionem colen-

mus hoc cap. num. 15.

['uccdroren.1

tium,qui recipiebant fein regnum uda.

— Fugienres Sef2c.) Elebr. & LXX. 2

"

P

:

itis n0n

u

Afcendit Se[ac.) Nide diQta 3. R eg.

f'acie Sefzc , id eft, propter Sefac, feu

yoetu Sefac.

u s

GQPG x-'!-a nu.m- 2;9

LIBRI H. PARALIPOMENON

118

fac, dixitque ad eos: Hcec dicit Dominus: Vos reliquiftis me,

p Opert

& ego rehqm vosin manu Sefac.

J bm Semeyo

6. Conflernatique punc:pes lírael , & rex dixerunt: Juftus

ofíia: pugn:

eft Dominus.

cuntiis diebu

7. Cumque vidiffet Dominus, quod humiliati effent, fa&tus

16. Et do

eft fermo Domini ad Semejam, dicens :

Quia hummatl funt,

jn civitate Da

non difperdam eos, daboque eis pauxillum auxilii,& non ttilla-

bit furor meus fuper Jerufalem per manum Sefac.

8. Verumtamen fervxent ei, ut íciant di ftantiam fervitutis

AU'(I (ld i

mezae, & fervitutis regni terrarum.

jerum a ]

9. 'Receffit itaque Sefac rex /Lgypti ab Terufalem , fublatis

thefauris domus Domini, & domus regis, omniaque fecum tu-

dbjacerht

lit; & clypeos aureos, quos fecerat Salomon,

t

1o. Pro quibus fecit rex seneos, & tradidit illos punmplbus

Ícutariorum , qui cuftodiebant veftibulum palatii.

It. Cumque introiret rex domum Domini, veniebant fcuta-

AWno V

rii, & tollebant eos iterumque referebant eos ad armamenta-

rium fuum.

?. Tr bu»

12. Verumtamen quia humiliati funt, avería eft ab eis ira

ejus Michaj,

& Jetoboum

Domini , nec deleti funt penitus : fiquidem & in Tuda inventa

funt opera bona.

3. Cmqu

mos HlOa) (

3Reg.

15. * Confortatus eft ergo rex Roboam in Jerufalem, atque

14-21. regnayit : quadraginta autem & umus anni €rat, cum rcgnare

iluxtecom

eletti erant

coepiffet, & decem & feptem annis regnavit in Jerufalem, urbe,

quam elegit Dominus,ut confirmaret nomen füum ibi, de cun-

4 Stetit

phram, &

€tis tribubus Iífrael: nomen autem matris ejus Naama Ainanitis:

j Num j j

14. Fecit autem ma;um,& non praeparavit cor fuum, ut quae-

enum Dayi 1d

reret Dommum.

I$.Opera

p

patum filis

9. Hamiliari effeat. ) Agnofcentes

9. Sublaris thefauris, E*c. ) Hec ex-

U) OCtOgmt

peccata fua.

plicata funt 3. Keg.

cap.

14. num.

Dabogue eis p4ua.zl/zxm J e ER ) Ne

26. & deinceps ufque ad finem capitis,

funditus pereant, aut in captivitatem

13. Cozfortatus ergo eff Rex Roboam ;

abducantur,

&e. )

Maadu, "

Nos ffillabit furor meus, 6c.) Apta

Quz hic habemus ufque 'ad fi-

Alonis, Vlde

nem capitis, repetita funt ex 3. Reg.

metaphora, qui& peenas, & ultionem

cap. 14. a num. 21. ufque ad 25. &a

"f

3 Imlgft /

ab alto demltn

divinitus. oftendit,

li

tl errci

quemadmodum pluvia e ecto defæn-

num. 29. ufque ad finem capitis. Vi-

de ibi d1&a

f 65, WL ey

4 -pr; At

dit; queque etiam innuit p.rce ad-

modum ,

& citra quam meriti fumus,

14. Preparavit eor . faum. ) Scilicet

tatmitis locne

Deum pleétere peccata noflra; nam

per peenitentiam etiam pofít divinitus

M ]u

fiillandi verbum, nonlargum imbrem,

immiffa flagella per Regem .:Egypug

sppara Ablam

fed modicum fignificat.

Oïme

eXercxtum mdz

0N

C'APUT T- XIÉ & XII.

1!4

iquifis m

-f« Opera vero Roboam prima, & noviffima, fcripta funt in

libris Semejze prophetae, & Addo Videntis, & diligenter ex-

ünt : Juf[us

pofiia: pugnaveruntque adverfum fe Roboam, & Jeroboam

cunétis diebus.

nt, fatbus

16. Et dormivit Roboam cum patribus fuis, fepultusque (;&

lii fnt,

T

in civitate David. Et regnavit Abia filius ejus pro eo.

X n0n fu'ila-

CAPUT XHI

1 fervitutis

ZAbia: ad. bellum contra. S'eroboam accedens , debortatur exercitum

geroboam a bello contra fe , cum Deum baberent ducem, quem illi

m, foblatis

abjecerant, & fperans in Domino «itlor evadit, ac diroer[as

w fecum tu-ï

capit cioitates, plurimosque ex variis uxoribus

Drincipibus

procreat liberos.

Nno o€Ctavodecinio re

bant feüta-

gis Jeroboam , regnavit Abia fuper

*A

Tudam,

poament

2. Tribus annis regnavit in Jerufalem , nomenque matris ;Reg.

ejus Michaja, filia Uriel de Ga

b eis ira

Y

baa, & erat bellum inter Abiam, 15* 2

& Jeroboam:

da invent

3. Cumque

iniiffet Abia cértamen , & haberet bellicofiffi- ;Reg.

mios viros, & electorum quadringenta millia: Jeroboam in- 15..7

:

em, atkjue

Íítruxit e contra aciem

C

m regnare

'1) o&ingenta millia virorum, qui & ipfi

:

eletti erant, & ad bella fortiffimi.

flöm)urbeï

4. Stetit ergo Abia fuper montem Semeron, qui erat ia

j, de cu-

Ephraim, & ait: Audi, Jeroboam, & omnis Ifrael.

Afüanitis:

s. Num ignoratis, quod Dominus Deus Iífrael dederit re-

n üt qua-

snum David fuper Ifrael in fempiternum, ipfi, & filiis ejus in

If Opera

piCum falis ?

6. Et .

—-/

(1) o&oginta. J» edzz. Sixt. )lekgin,tr oGogintas.

; ) Hac ee

(b pnutm»

e4

Ichaia filia Uriel.) &t cap. 11.

$. Dedeyzt vegnum David ];'up-er Jfraet

num. 21. & 22. dicitur filius

in fémpiternum.) Netuerat Deus tem-

jnem cpitit

hu Roþ&llim

Maacha , quz videtur fuiffe. filia Ab-

pore Roboam pugnare cognatas acies,

falonis.Vide, qu& dixi 3. Reg.15. n.5.

ut habuimus fupra cap. ij. num. 4-

yjfque 46 7

3. Inijffze Abia certamen.) Àd eft,

