didam, & magnificam fignificat. .A-

rei tanquam per Deum adjurari , fo-

quila, & Chaldzus habent, Vefem

Porro Babyle» , ut ait

lemni ritu interrogari , admoniti iis

Babylonicam.

verbis ftare fe coram Deo , reveren-

Plin. lib. 9. cap. 48. decet dzverfos co-

dam fibi ejus effe majeftatem

ne er-

lores pictura intertexere.

Ducentos feelos argemti^) Siclus unus

go coram illo mentirentur, quia o-

mnia probe fciret, quafi judicantes il-

quatuor regalibusHifpanicis refpondet.

lum effe ignarum humanarum rerum,

Regulamque auream. ) Virgulam au-

ream inftar linguze : laminam auream.

que magna in Deum erat injuria:

Coztra medinm.) ln medio.

hunc. potius illi. honorem deferrent ,

ut confitenda illius reverentia, often-

23. -4nte Dominum.) Axcam Domini.

derent fe credere nihil illum ignorare.

Q4. Filies quoque , && ffljas. ) Proba-

bilé hos notaffe, quid pater egiffet,

Qo. Ftre ego peccav; Domimo Dheo

eoque veluti emolumento infigni de-

Yfrael. ) Singula vgrba ab animo do-

2

24

LI'B-RI JOSUE

boves, & afinos, & oves, ipfumque tabernaculum: & cun&tam -

fupelle&ilem (& omnis Ifrael cum eo) duxerunt eos ad val-

di

lem Achor:

f

25. Ubi dixit Tofue : Quia turbafti nos, exturbet te Domi-

ï

nus in die hac. Lapidavitque eum omnis Ifrael, & cun&a;

b

.quae illius erant, igne confumpta funt.

eg

26. Congregaveruntque fuper eum *acervum magnum lapi-

gl

15.I

-I

Et averfus

n

"dum, qui permanet usque in przefentem diem.

eft furor Domini ab eis.

Vocatumque eft nomen loci illius

i Vallis Achor, usque hodie.

CA U.T VIHI.

. Expugnata Hai , rex ejus fufpenditur, ere&fo altari lapideo. . Deu-

Teronomium Juper lapides [cribitur , & populo

benedicitur.

[

xit autem Dominus ad Jofue : Ne timeas, neque formi-

I.DI

des : tolle tecum omnem multitudinem pugnatorum, &

confurgens aícende in oppidum Hai, ecce tradidi in manum

tuam regem ejus, & populum, urbemque, & terram.

*Sup.

2. Faciesque urbi Hai, & regi ejus, * ficut fecifti Jericho, &

6. 24: regi illius : praedam vero, & omn

n

pone infidias urbi poft eam.

ia animantia diripietis y*obis:

3. Surrexitque Jofue, & omnis exercitus bellatorum cum

e0,ut afcenderent in Hai : & ele&ta tri

ginta millia Virorum- for-

tium mifit nocte,

z

4. Preecepitque eis, dicens: Ponite infidias poft civitatem:

nec longius recedatis, & eritis

omnes parati.

- S.*Ego

le&atos, & fic etiam ob propriam no-

brao.

Serarius putat primo combu-

xaminterlilffe, fiperztatem, aut igno-

ftum, tum in illins cineres ingeftos a-

rantiam facti fceleris partici

pes non

pides, & acervum illum , de quo n.

fuerunt fine culpa , fed non fine cau-

i

fequenti, excitatuim.

Porro Achan,

fa, ob crimen fcilicet patris, occifi

temporario extinctum i

5

gne , ab ster-

funt, ita jubente Deo, qui vitz,

no liberatum , ccloque receptum, gra-

mortis Dominus eft.

ves auctores cenfent

ob in(ignem

Beves , & 4//zos , €/c.) Quod factum

penitentiam, & humilem fceleris con-

ad fummam facinoris deteftationem.

feffionem.

25. Quia turbaffs zos , &c. ) Allu-

26. Super eum.) Super Achan folum.

dit ad etymon nominis Achan , de

Vallis Achor.) Id eft, zurbarionis.

quo di&um fupra num. 1.

I Eque formides. ) Chald. megae

Lapidavitque eum , 60) Et etiam

jfraugaris.

combuffit , üt exprefle habetur in He-

4- Ponic in/id/d:.þ') Non omnia tri-

4

G AWX -U T Vll.

25

r

5.* Ego autem, & reliqua multitudo, quz mecum eft a/cen-

1l

demus ex adverfo contra urbem.

Cumque exierint contra

nos, ficut ante fecimus, fugiemus, & terga vertemus;

[l

6. Donec perfequentes ab urbe longius protrahantur : puta-

d5

bunt enim nos fugere ficut prius.

7. Nobis ergo fugientibus, & illis perfequentibus ; confur-

)l

JS

geris de infidiis, & vaftabitis civitatem: tradetque eam Domi-

nus Deus vefter in manus veftras.

Is

- 8. Cumque ceperitis, fuccepdite eam, & fic omnia facietis,

-

ut jufti.

*

9. Dimifitque eos, & perrexerunt ad locum infidiarum, fe-

deruntque inter Bethel, & Hai, ad occidentalem plagam urbis

(

^

Hai. Jofue autem no&te illa in medio manfit populi,

1o. Surgensque diluculo recenfuit focios, & afcendit cum

fenioribus in fronte exercitus, vallatus auxilio pugnatorum.

II. Cumque veniífent, & afcendiflent ex adverfo civitatis,

Í-

ftleterunt ad feptentrionalem

erat vallis media.

-uvrbisf plagam, inter quam, & eos

I2. Quinque autem millia v

iros elegerat, & pofuerat in in-

fidiis inter Bethel, & Hai, ex occidentali parte ejusdem civi-

:

tatis :

.

13. Omnis vero reliquus exercitus ad aquilonem aciem diri-

gebat, ita ut noviffimi illius multitudinis occidentalem plagam

urbis attingerent. Abiit ergo Jofue no&te illa, & ftetit in val-

(

lis medio.

14. Quod cum vidiffet rex Hai, feftinavit mane, & egreffus

eft cum omni exercitu civitatis, direxitque aciem contra de-

fertum , ignorans, quod poft tergum laterent infidise.:

15. Jofue vero, & omnis Ifrael cefferunt loco

*

. fiml-llanfes

metum , &fggientes per folitudinis V/iam.

I6. At

g.i,nta millia , que noCu premifit Jo-

poft pugnam'conftaret neminem defi-

fue, pofita funt in infidiis ; magnus

deratum.

enim is nü xerus in eam rem , fed ex

Cum fanioribus.) Quorum major

eo numero tantum quinque millia de

rei militaris eràt éxperientia, ut eo-

quibus num..12.

rum confilio , quantum opus effet,

Eritis ommes parati.) Ut cum tem-

juvaretur.

pus fuerit irrumpatis in urbem.

13. 44 Aquilenem.) Ad Aquilona-

9- ln emedió maufit papn/z'.) In ca-

rem urbis partem.

ftris.

I5 Per fofitudinis viam.) Per viam,

IO. Recemfuit focios. ) Fortaffe ut

qux ducit ad defertum.

Bibl, -cu?n Gom. Menochs ?'om. Il

a

26

LIBRIJOSUE

! 16. At illi vociferantes pariter, & fe mutüo cohortantes,

W

perfecuti funt eos.

Cumque receffiffent a civitate,

17. Et ne unus quidem in urbe Hai, & Bethel remanfiffet,

qui non perfequeretur Ifrael ( ficut eruperant aperta oppida

relinquentes, )

f

18. Dixit Dominus ad Jofue: Leva clypeum, qui in manu

Ü

tua eft, contra urbem Hai, quoniam tibi tradaim eam.

j

19. Cumque elevaffet c'ypeum ex adverfo civitatis, infidize,

quze latebant, furrexerunt confeftim

, & pergentes ad cïvita—*

El

tem , ceperunt, & fuccenderunt eam.

20. Viri autem civitatis, qui perfequebantur Jofue, refpi-

cientes, & videntes fumnum urbis ad coelum usque confcen-

(

ere, non potuerunt ultra huc, illucque diffugere : praefertim

d

cum hi, qui fimulaverant fugam, & tendebant ad folitudinem, *

contra períequentes fortiffime reftitiffent.

21. Vidensque Jofué, & omnis Ifrael, quod capta effet ci-

|

vitas; & fumus urbis afcenderet , reverfus percuffit viros Hai.

22. Siquidem , & illi, qui ceperant, & füccenderant civita-

tem, egreffi ex urbe contra fuos, medios hoftium ferire coe-

perunt. Cum ergo ex utraque parte adverfarii caederentur,

ita ut nullus de tanta muliitudine falvaretur,

T

23. Regemc

]u

uoque urLis Hai apprehenderunt viventem, &

obtulerun: Jofue.

24. Igitur omnibus interfeCtis, qui Ifraclem ad deferta ten-

dentem fuerant perfecuti, & in eodem loco gladio corrue

ï

i

nþi-

bus , reverfi filii Ifrael percuíferunt civitatem.

25. Erant au*em , qui in eodem die conciderant, a viro us-

:

que ad mulierem, duodecim millia hominum, omnes urbis Hai.

26. Jofue vero non contraxit manum, quam in fublime por-

Texerat, tenéns cl

ypeum, donec interficerentur omnes habi-

tatores Hai.

27. Tumenta

I8. Leva cl)vpc»uh.) Super haftam

intellige, que vergebat ad Sel)tentrio-

videlicet alligatum , ut fieret confpi-

nem.

cuus iis, qui erant in infidiis, juxta

condi&dum. Non quod qui latebant

20. Hi, qui ffmulaverumt fu;gnn.)

x quibus nulli defiderati funt.

in infidiis, viderunt clypeum , fed ut

fieri folet, aliqui agebant excubias in

2I. Medies bofiwn. ) Moftes , qui

edito.loco, unde fignum clypeo da-

medii erant inter Ifraelitas.

tum viderepoterant, & eos, quilate-

mulat fucam

22. .4d defcerta Zendentem.) Dum [i-

bant in infidiis, admonere.

5

per viam folitudinis, ut

19. Succenderun enm.) Partem urbis

dicitur nuim. I5.

P

"

CAPUT Vil

27

27. Tumenta autem , & prsedam civitatis diviferunt fibi filii

,

" Tfracl, ficut praeceperat Dominus Jofue.

t

28. Qui fuccendit urbem, & fecit eam tumulum, fæempifer-

Id

num.

29. Regem quoque ejus fufpendit in patibulo usque ad ve-

fperam, & folis occafum, — Preecepitque Jofue, & depofuerunt

NU

cadav.r ejus de cruce , projeceruntque in ipfo introitu civita-

tis congefto fuper eum magno acervo lapidum, qui permanet

L^

Lt

üsque mn praefentem diem.

ofue altare Domino Deo Iffael in

3o. Tunc sedificavit J

monte Hebal.

1

C

-

)n-

aru*

icut praeceperat Moyfes famul

us Domini filiis Ifrael, "Exo.

& fcriprum eft in volumine legis Moyfi: Altare vero de lapi- 29.25-

It

eut.

dibus impolitis, quos terrum non tetigit: & obtulit fuper eo

27.5-

1y

holocaufta Domino, immolavitque pacificas victimas.

2. Etícripfit fuper lapides Deuteronomium legis Moyfi ,

"

ll.

quod ille digefferat coram filiis Hrael.

«33. Omnis autem populus, & majores natu, ducesque ac ju-

P

p«

dices ftabant ex utraque parte arcce in confpe&tu facerdotum,

qui portabant atcam foederis Domini, ut advena, ita & indi-

"

D2

gena.

29. Tumuum fempiternum. ) Lon-

lapides, ut faum fuerat cum A.chan.

cap. '7.

num.6. -

giffimi temporis; nam poft aliquot fe-

o. ltamonte He&al.) Hebal, & Ga-

cula videtur reftituta, cum illius men-

l-

tio habeatur lib. 1. Efdre cap. 2. 29.

rizim montes prope Sichem fiti funt ,

»

& lib. 7. 32: & 1. 3):

quod patet ex fudic. cap. 9. 7-

2g. éufpemdit im patibulo. ) LXX.

31. De lLapidibus pmfolitis.) Idem

Cur veroad

"

ligaum hoc patibulàre Y2uuov fcilicet

precipitur Deut. 27. 5.

sgemingm appellant , quod crucem fi-

altare adhiberentur lapides non dola-

v

l

tl

dixi E

xod. 20. 24.

f

4

nifcat ex duobus lignis cominiífam.

icet autem admodum infame effet

32. Seripfit füper lapides Deuterono-

hoc crucis fufpendium , merito tamen

mium.) Pro multitudine rerum defcri-

eo multatus Rex Hai, quia male ac-

bendarum ,

numerus étiam lapidum

acceptus eft , fortaíle fuerunt 12. pro

ceperat Ifraelitas , & victoria infolen-

tribuum numero.

tior factvs fuerat, & quia principibus

Chanangorum majus debebatur fap-

323. Omnis aurem populus , €c. ) Ín

ipfa' valle ftabant ex facerdotibus ali-

plicium , qui fuorum fcelera adeo non

vindicabant , ut potius eis pravo ex-

qui , qui arcam fcderis geftabant,

emplo, & peccandi licentia przirent.

deinde circum hos alii facerdotes , ac

U(que ad vefperam, & folis oceafum. )

Levite omnes, circum hos tertio fta-

In quo legem Deut. 21. 23. fervavit

bant majores natu, & duces; & u-

Jofue.

dices, tandem deinceps tribus omnes

La ipfo introitu crvitatis. ) LXX. £ig

afcendendo verfus montium cacumina.

t advena , ita 65 Indigena. ) Yam

v /é8eov rn fofjam , fapexingefti vero

«

28

LIBRI JOSUE

gena. Media pars eorum juxta montem Garizim, & media juxta

montem Hebal, ficut praeceperat Moyfes famulus Domini. Et

911

primum quidem benedixit populo Ifrael.

qU

34. Poft haec legit omnia verba benedi&tionis, & maledi&tio-

u

nis, & cuntta, qua fcripta erant in legis volumine.

35. Nihil ex his, quze Moyfes jufferat, reliquit inta&um, fed

6

univería replicavit coram omni multitudine Ifrael

o

mulieribus,

ac parvulis, & advenis,

qui intér eos morabantur.

f

COAPUT IX -

Gabaonite [imulatione longi itineris inponentes Stofue , €8 princi-

— gbus lfraelitarum , interpofito juramento [akoantur, itfecuto

lamen murmure , perpetuo famulitio

ad[lringuntur.

t

Uibus auditis, cun&i reges trans Tordanem, qui verfa-

IQ

bantur in montanis , & campeftribus, in maritimis, ac

littóre magni maris, hi quoque,

qui habitabant juxta Libanum,

Hethaeus, & Amorrheeus

H

; Chananeus, Phere;æus,k & He-

vaeus, & Jebufaeus,

2. Congrega!i funt pariter, ut pügnarent contra Jofue, &

Ifrael uno animo, eademque fententia. .

3. At hi, qui habitabant in Gaba

*

on, audientes cun&ta, qþæ

fecerat Tofue Tericho, & Hai,

4. Callide cogitantes, tulerunt fibi cibaria, faccos veteres

afinis imponentes, & utres vinarios fciffos, atque confutos,

PUH ASN

g. Cal-.

rofelyti, quiadvenz dicuntur, quam

l

fraelitz.

3- Qui babitabant im Gabaon.) Qu(äf,

& quanta effet civitas Gabaon , &

Benedixit populo If?ael. ) Vel per fe

quales habicatores ejus , dicitur in fa-

ipfumut propheta , vel per facerdotes.

cro textu cap. IO. 2.

Proprie Ga-

94- Et euna , eue [cripta erant.) In

baonite erant ex Hevzorum gente.

Hebreo , & LXX. eft

legit omnia

Sitamen Amorrhzorum nomen, ut

verba legis , bénedictionem , maledi-

aliquando fit, generatim fumatur, ip-

'&ionem , juxta omne, quod fcriptum

1 quoque inter Amorrhzos funt re-

eft in libro legis.

cenfendi : fic

Gabaonitz . Amorrhzi

dicuntur 2. Rez. 21. 2. ex D. Hier.

I.

Rans Jordamem. ) Refpectu ter-

fuit Gabaon in tribu Benjamin. Jo-

re Moab.

fephus lib. 7. antiq. cap. Io. ait Ga-

Magni maris.) Moaris mediterranei.

baonem 4o. ftadiis Hierofolynta- ab-

guxta Libanum, ) Qui mons eft in

fuiffe, lib. autem 2. de bello' Judaico

Aquilonari parte terrz fan&a.

H

cap. 2.3. quinquaginca.

.

(;APUT IX. -

29

t

L .Caïceamentaque perantiqua, quae ad indï-cium vetuftatis

a

pittaciis. confüta erant, induti veteribus veftimentis : panes

quoque , quos portabant ob viaticum, d

n

pri erant, & in frufta

[io-

commuinuti :

6. Perrexeruntque ad Jofue, qui tunc moraba'ur in caftris

ed

Galgalee, & dixerunt ei atque fimul omni Ifraeli : De terra

i

longinqua venimus, pacem vobiftum facere cupientes. Re-

fponderuntque viri Ifrael ad eos, atque dixerunt:

7. Ne forte in terra, quae nobis forte debetur, habitetis, &

i

non poffimus foedus inire vobifcum.

n

$. At illi ad Jofue, Servi, inquiurt, tui fumus. Quibus

Jofue,ait: Quinam eftis vos? & unde veniftis?

9. Refponderunt: De terra longinqua valde venerunt fervi

tui in nomine Domini Del tui.

Audivimu$ enim famam po-

tentiae ejus, cunéta, quee fecit in ZEgypto,

.

1o. * Et duobus regibus Amorrhaeorum , qui

fuefunt trans Nurh.

d«

ordanem, Sehon regi Hefcbon,. & Og*regi Bafan, qui erant 2114

lv

in Aftaroth.

"

I

11. Dixeruntque nobis fcniores, & omnes habitatores terrae

Qe

noftree ; Tollite in manibus cibariz ob longiffimam viam, & oc-

currite eis, & dicite: fervi veftri fumus, foedu$ inite nobifcum.

12. En panes, quando egreffi fumus de domibus nottris , ut

veniremus ad vos, calidos fumpfimus ; nunc ficci fa&ti funt,

& vetuílate nimia comminuti.

13. Utres vini novos implevimus, nunc rupti funt, & folnti,

veftes, & calceamenta, quibus induimur, & quae habemus in

pedibus, ob longitudinem longioris vie trita funt, & pene

]

confumpta.

gitur de cibariis eorum, & os Domini non

I4. Sufceperunt i

interrogaverunt.

*

I g.A*' Fecit-

T5

g. Pittacits. ) Pittacium apug Cel-

pro vobis feciífe dicitur Deus vefter.

fum. lib. 3. cap. Io. panniculus eft ,

I4. Sufceperumt igitmr de cibariss eo-

yum.) De pane , ut fcilicet viderent ,

qui medicamento illtus male affectz

num ficut legati ajebant, eifet illetam

parti applicatur. — Latius deindefumi-

tur pro corii, ut hic, 'aut alterius ma-

aridus, & in micas redactus , autmu-

teriz fegimento.

cidus, tra&arentque manibus, & den-

In fruffa comgminuti.) N ox Hebraica

tibus etiam fortaffis explorarent. Alii

putant Ifraelitas de cibariis Gabaoni-

fignificat mncidos , & varii coloris

maculis quafi punctis affectos.

tarum in fcderis fignum comediffe.

In nomint Domini Dei tui, ) Fa-

0s Domini nom interrogaverunt.) Di-

a mirabilium rerum exciti , quas

vinum praculum non copfuluerum.

-

30

LIBRI JOSUE

2Reg.

15. *Fecit

que Tofue cum eis pacem, & inito foedere pollici-

21. 2 tus eft, q

uod non occiderentgr: principes quoque multitudi-

nis juraverunt eis.

16. Poft dies autem tres initi feederis

, audierunt, quod in

vicino habitarent, & inter eos futuri effent.

17. Moveruntque caftra filii lfrael, & venerunt in civitates

eorum die tertio, quarum *hzec vocabula

funt; Gabaon, &

Caphira, & Berotb, & Cariathiarim.

18. Et non percufferunt eos, eo quod juraffent eis princi-

pes multitudinis in nomine Domini Dei Iírael.

Murmuravit

itaque omne vulgus contra principes.

.

19. Qui refpon

derunt eis: Juravimus illis in nomin

6 Domi-

ni Dei Ifrael, & idcirco non poffumus eos contingere.

20.: Sed hoc faciemus eis: Referventur quidem , ut vivant,

"

ne contra nos ira Domini concitetur, fi pejeraverimus :

A1. Sed

hd

I5. Fe-:i;q!ze cum ei5 Jofue pactm.)

fe legatos deftinatos audiunt , prafer-

Fuerant prohibiti Ifraelite pacem cum

iis populis facere , qui fedes ipfis a

tim tam demiffe agentes ,

pacenm

|

poftulantes.

Deo affignatas occupabant. Hocau-

Indierunt , quod im vicinp halira-

tem. ita accipiendum erat, nifi ipfi fa-

cra Judeorum fufcipere vellent , &

vent. ) Fortafle a frumentatoribus i

/& pabulatoribus , qui in vicina loca

bona fua Hebrzis, quibus Dei volun-

exaurrebant; vel ex Rahab me

tate debebantur, relinquere.

Et qui-

f'em'ice,

aut confanguineis ejus,

deín, quodadreligionem attinet , cum

fe mirabilibus a

eo patratis excitos,

I7. Caphira , &6 Berotb,nfj' Cari;;-

E

& in nomine Domini venire profite-

tLiarhm. ) H civitates Gabaon fub-

4

xentur, etiam a religione lHfraelitica fe

je&z fuiffe videntur, ut colligitur cap.

IO. nuim. 2.

non abhorrere fienificabant.

Quod

vero pertinet ad bona, fe Ifraelita-

Ig. Eo quod juraffeur. ) Poterant qui-

rem fervos appellant, & mortemtan-

dem Ifraelite datàm fidem Gabaoni-

tum dGPI*eC;EDCUF,

Itaque potuit Jo-

tis non fervare, quia errore decepti-

Íue pacem cum Gabaonitis facere.

fuerant ,' nec in pacem cüm tam vici-

T6- Pofl dies autem tres , 9c. ) Jam

nis populisconfenferant; nihilominus,

ä

Gabaonitarum fraus retegitur, ex quo

vel juràmenti reverentia , vel quia fe

»

apparuit, parum prudenter fe in hac

teneriejus religione crediderunt , vel

re gelliffe Ifraelitas, ac I. peccatumeft,

quia , ut ita facerent , rfpiravit, aut

quod in re tam gravi Dominum non

juffit Deus,re&te fidem datam non vio-

confuluernunt.

M. quod nimis facile

larunt.

Optime quadrant hic verba

didis a Gabaonisis crediderunt , &

Livii lib. 3.

Nondum bac qu& numuc

nimis propere negotium confecerunt.

tenet [aculum , negligentza Dei VOAer at .

Hil. quod nimium fua

uapiam laude

nec imtirpretando frbi qui[que jusiurau-

vifi funt capi , & oblectari , dum ex

dum, 6 leges aptas faciebat, féd fuos

tanto intervallo di(litis regionibus ad

potins. emores ad. eas arfamnzodabat.

r r EE E. uB co LUE 725 iae u n i

CAPUT IX.

3!

ici-

Jl

o1. Sed fic vivant, ut in ufüs univerfee multitudinis ligna

caedant, aquasque comportent. Quibus haec loquentibus,

N

22. Vocavi: Gabaonitas Jofue, & dixit e s:'Cur nos decipere

fraude voluiftis, ut diceretis : Procul valde habitamus a vobis,

te

cum in medio noflri fitis?

&

23. Itaque fub maledictione eritis, & non de

ficiet de ftirpe

veftra ligna c:edens,aquasque comportans in domum Dei mei.

(

24. Qui refponderunt: Nuntiatum eft nomen fervis tüis,

Vi

uod promififfet Dominus Deus tuus Moyfr fervo fuo, ut tra-

d

eret vobis omnem Terram, & difperderet cun&tos habitatores

n

ejus. . Timuimus igitur valde, & providimus animabus noftris,

veftro terrore compulfi , & hoc confilium inivimus.

lt

2:. Nunc autem in manu tua fumus: quod tibi bonum, &

re&ctum videtur , fac nobis.

d

26. Fecit ergo Jofue; ut dixerat, & liberavit eos dé manu

filiorum Ifrael, ut non occiderentur.

e-

27. Decrevitque in illo die eos effe in minifterio cun&i po-

en

puli, & altaris Domini, ceedentes ligna, & aquas comportantes,

in loco, quem Dominus elegitfet.

4

usque in praefens tempus,

CAPUT

$,

27« Ll/qne ig praféms tempus. ) Àn

OI. Im ufus univer|t mz;/;itu.q'z'nis.)

5

Abulenfis putat etiam ad privatorum

aliquando . fuerint Gabaonite obliga-

ufus Gabaonitasligna cedere, & com-

tione ferendorum lignorumfoluti , in-

4

certum. eft.

Olim celebrabant He-

portare debuiffe faltem ufque ad terre

j^

4

divifionem.

Alii plures verius fen-

brei feftum quoddam, quod Xylo-

tiunt ligna & aquam eos miniftraffe

phoriam vocat Jofephus lib. 2. capti-

[

.tantüm ad publicos ufus tabernaculi,

vit. cap. 3I. quo populus fponteligna

le

&altaris, cui cum ferviebant, Eccle-

offerebat, ne deficerent in ufum alta-

fiz ferviebant , & univerfe multitu-

ris, & ejusdem oblationis lignoram

f

dini.

menptio in INehemia cap. Io. num. 54-

1

Porro Gabaonite poftmodum

Nathinai dicti funt. y. Par. g. 2. I.

Quod ad aquas feren das fpettat, licet

Efdrz.8. 20: & alibi.

Gabaenitarum labor forcaile fueritim-

93. Sub maleditlione erizis. ) Servi-

minutus per probaticam pifcinam, &

tutis fcilicet vili minifterio addictz.

per aquas fontanas , quas in templo

Non .deficiet de flirpe "veflra Isgna ca-

aliqui fuifle volunt, adhuctamen, ad

L

dens , 6£/c. ) LXX. habent: Nez deff:

complendos luteres , & conchas,

ejet ex "vobis fervus. ) Poxro lignorum

alia hujufmodi , illorum minifterium

opportunum, ac fortaffe etiam necef-

cmfores , & aquarum bajuli , ut ex-

fariim fuit,

trema, & viliffima populi portio nu-

merantur, Deut.29. rr. ubienim di-

In loco , quem Dominu elegiffet. ) Ín

quo aut tabernaculum habuiffet , aut

eitur, exceptis lpguorum cajoribus , C'c.

*

verti poteft cum LXX. z/gue a4 /gno-

templum.

rum cafores , &c. quafi. dicat , a. prin-

cipibus ufque ad viliflimos.

32

LIBRI JOSUE

C-API-T- X

el

Quinque reges .opþzælgnmzïes Gabaon , immoto fole unius diei fþatio

d

vincuþtur ; e

x [pelunca extracti [u[penduntur, pluresque

alie civitates capiuntur.

1. Use cum audiffet Adonifedech rex Terufalem, quod fci-

)

Y

licet cepitfet Jofue Hai, & fubvertiffet eam (ficut enim

fecerat Jericho , & regi ejus, fic fecit Hai, & regiillius) &

quod transfugiffent Gabaonitze ad Ifrael, & effent foederati eo-

h

2

rum,

2. Timuit valde. Urbs enim magna erat Gabaon, & una

civitatum regalium

!

ejus fortiffimi :

, & major oppido Hai, ofnnegque bellatores

3. Mifit ergo Adonifedech rex Jerufalem ad Oham regem

Hebron, & ad Pharan regem Jerimoth, ad Japhia quoque re-

gem Lachis, & ad Dabir retem Eglon, dicens:

[

3

4 Ad me afcendite, & ferte preefidium, ut expugnemus

Gabaon , quare transfugerit ad Tofue, & ad filios Iífrael.

f

$. Congregati igitur afcenderunt quinque reges Amorrhaeo-

rum, rex Jerufalem , rex Hebron, rex,Jerimoth , rex Lachis,

rex Eglon, fimul cum exercitibus fuis

L

j caftrametat.i funt'

circa Gabaon, oppugnantes eam.

6. Habitatores autem Gabaon urbis obfeffje miferunt ad

Jofue, qui tunc morabatur in caftris apud Galgalam , & dixe-

runt ei: Ne retrahas manus tuas ab auxilio fervorum tuorum:

ä

afcende cito, & libera nos, ferque. praefidium : convenerunt

enim adverfum nos omnes reges Amorrhzeorum, qui habitant

in montanis.

4

3

7. AÍícenditque Jofue de Galgalis, & omnis exercitus bella-

.*

torum cum eo, viri fortiffimi.

8. Dixitque

D

I-'

4

onifedech. ) Quod.nomen Re- momenti, atque ideo convocare alios

Vb gem Juffitis fignificat.:

juris illius fuiffe.

3- Mifit ergo Adonifedech , 69e.) Con-

S. Hebron, Terimotb, Lachis, Eglog.)

yocat Adonifedech alios Reges , vel

Quz civitates in tribu Juda poftea

quod ipfe medius effet inter Gabaon,

fuerunt.

quxfe dediderat, & caítra Ifraelita-

rum ;

vel,

;4- Quare tranfagerit.) Q:uod trans-

uod cereros dignita-

fugerit.

te przcelleret.

Arias Montanus pu-

7- Mfcenditque Tofue de Galgalrs.) Re-

tat , penes hunc Regem fuiffe in alios

liquit tamen ftativa illa in Galgafis, eo

Reges. poteftatem ad lites componen-

munita przfidio,,

10 adverfus repen-

das, & ad caufas, & negotia majoris

tinas incurfiones,

&

cafus opus erat.

;

CAPUT X

33

$. Dixitque Dominus ad Jofue: Ne timeas eos : in manus

enim tuas tradidi illos: nullus ex eis tibi refiftere poterit.

(ljj

9. Irruit itaque Jofue fuper eos repente, tota no&te afcen-

dens' de Galgalis :

.

Io. Et conturbavi

t eos Dominus a facie Ifrael, contrivitque

pla

ga magna in Gabaon , ac perfecutus eft eos per viam aícen-

q.

1f

fus

Beth-horon, & percuffit usque Azeca, & Maceda:,

11. Cumque fugerent filios Hfrael; & eflent in defcenfu Beth-

e0

horon, Dominus mifit fuper eos lapides magnos de coelo usque

ad Azeca, & mortui funt multo plures lapidibus grandinis,

quam quos glad;o percufferant fil

ii Iírael.

I[1à

Iifadidit

I6

12. T'unc locutus eft Jofve Domino, in die, qua t

Amorrhaeum in confpeétu filiorum lfrael, dixitque coram eis:

Sol contra Gabaon ne movearis, & Luna contra vallem Ajalon.

efl

& Luna; donec ulcifceretur fe gens *Ecdi

u

13. Steteruntque * Sol,

de inimicis fuis. Nonne fcriptum eft hoc in libro

juftorum ? 45.5.

e ifaiz

ü$

Steti: iraque Sol in medio cceli, & non feftinavit occumber

28.21. -

fpatio unius diei.

*

14. Non

o

Io. C.'onturba'vit eos Dominm.) For-

5

umScap. T

Ig. que di&tionem poe-

5

titudine , àc metu exanimavit.

ticam . redolet.

]ÓHra Bonfrerius hic.

ii

Alii putant tuiffe librum , in quo ri-

In Gabaon.)- In agro Gabaonis.

tus continebantur, quo fcilicet modo

II. Lapides magsos ) Lapidofam

d

randinem , inftar lapidem duram;

fun&iones varie tam in bello, quam

fuit enim hzc grando, ut habetur hoc

in pace fieri recte poffent, ac deberent

C«

juxta legem, in quo etiam libro varia

:

eodem verficulo , in

uo appellatur

lapides grandinis , & LXX. dixerunt

ad hiftoriam pertinentia eontinerentur.

i

4;, fic etiam Ecclefia(ti-

Inchoatus tortafie fub Moyfe ad diri-

A(3sg -X:c)wif

e

ndam praxim in variis actionitus

i

eus cáp. 46. 6. Attriti fant ergo Cha-

j

nanzi plaga , qux in Pharaonem , &

eipublice, deinde variis temporibus,

JEgyptios iuit feptima Exod. 9. 25. 24-

ut in hujufmodi libris ft, variis addi-

l"

De celo.) Aere nimirum , qui 1epe

tamentis auctus.

I4p medio telj.) ln colo ipfo , fic

in Scriptuía cclum dicitur , fic. vo-

lucres cceli, &c.

Abulenfis, Em. $a, & Megalanes in

I2. sel coutra Gabaon ne movearis.)

hunclocum. [taque non fignificatur

equaliter folem diltaffe ab Oriente , &

Vere ftetit fol ,. quod & diferte dici-

Occidente, fed tantum inter hos duos

)

tur in Cantico Abacuc cap. 3. 1I. fe/

6 innz /f'te;'unf zm babitacu/o fuo.

terminos conftititie.

Spatio unius dj

ei.) Warie circa hoc

13. l»libro juftoitn.) . Videtur faif-

funt fententia.

Verius Videtur fietiffe

fe liber verfu confcriptus de geftis he-

10mm, & virorum San&orum veteris

folem horas duodecim, ita ut 1.x ejus

teftamenti, — Vletrice fcriptum indicat

diei effet horazum 24. lucis vero , ac

Davidis lamentatio ex eodem libro ju-

noéts totum fpatium fimul fumptum,

ftoium defumpta ,« que habetur 2. Re-

horarum 35.

Bibl.cum Com. Menacb. Tom. l1.

»

.

^5

3

4

LIRRIJOSUE

14. Non fuit antea, nec poftca,

tam longa dies , obediente

*

Dcmino voci hominis, & pugnante

pro Iírael.

15. Reverfusque eft

jofue cum omni Ifrael in caftra Galgalce.

16. Fugerant enim q

lunca urbis Maceda.

dinque reges, & fe abfconderant in fpe-

17. Nuntiatumque eft Jofue, quod inventi effent

reges latentes in fpelunca urbis Maceda.

quinqüg

18. Qui

preecepit fociis, & ait: Volvite faxa ingentia ad os

fpeluncae,

& ponite viros induftrios, qui claufos cuftodiant :

I9. Vos autem nolite ftare, fed perfeq

uimini hoftes, & ex-

tremos quosque fugientium cadite : nec dimittatis eos urbium

fuarum intrare praefidia, quos tradidit Dominus Deus in ma-

nus vefliras.

20. Caefis ergo adverfariis plaga magn

;, & usque ad inter-

necionem pene confumptis, hi, qui Ifr

ael effugere potuerunt,

ingreffi funt civitates munitas.

1. Reierfusque. eft omnis exercitus ad ]o[ïie in Maceda, ubi

tunc

14. Nonm fuit autea , mec poffeu tam

tempore horz ingquales , quibus ute-

longa dies.) Ne Ezechiz quidem tem-

bantur Hebrzi, breviores mültoerant

pore, cum fol decem lineis per gra-

quam zftiva.

dus, quos defcenderat , reverfus eft

O£edrente. Domino. ) Nerbum He-

Ifai. 58. 9. vel enim umbra tantum ,

braicum yyyyp /eezab audire , exaudi-

quam projiciebat enomon , retrocef-

fit, fole curfum fuum tenente , vel,

re, & obedire fignificat. Hanctertiam

ignificationem nofter interpres , &

E]

fi fol ipfe regreffus eft, fpatium tem-

LXX. qui ufu funt voce Zzaxdei, fe-

i

»oris adhuc minus fuit ; funt enim,

qui doceant non unaqua

ue linea ho-

cati funt ,. qux vefiones vim , & effi-

ram unam contineri,

]

e

d dimidiam

cacitatem orationis magis explicant.

tantum ,'aut quadrantem ; & fi con-

IS. Rever[ufque eff Tofue cum ommi

cedamus unamquamque lineam hotiz

Ifrael in caffra Galgala. ) Reverteba-

unius indicem fuiffe, fol tamen , &

tur in Galgala , fed auditis , que de

Regum latebra , hoftiumque refiduo-

umbre non eftfenfim regreffa, eomo-

do, quo progredi folet , fed uno qua-

rum numeronunciabantur, aliud con-

fi momento decem illas horas confe-

filium cepit , prout explicatur verífu

CL ,

& rurfus folito modo remetiri

17. & feq: ficque hoftes infequi jubet,

ccpit, itaque totum fpatium diei , ac

mandatque , ut , cum receptui cane-

no&is, trieinta quatuor horarum- fu-

retur , |Macedam convenirent.

Sic-

it , non 44.

Adde

facrum . Scri-

ie hoc ipfo die non eít reditum in

3

ptorem tangym dicere, non fuiffe an-

algala , fed ftativa no&turna prope

tea , nec poftea , fcilicet ufque ad

Macedam fuerunt.

tempus, cum hzc fcriberet, tam lon-

QI. leregro nunero. ) N

defiderato.

ullo i»lane

gam diem.

F'ieri etiam poteft ut re-

greffus folis tempore Ezechise cóhtige-

Mutire au[us eff, ) Sefe"iilis vel mi-

rit prope Solftitium hibernum , quo

nimum opponere. *

&

[]

5

C ATRUT X

35

tunc erant caftra, fani, & integro numero : nullusque contra

^

-

filios Ifrael mutire aufus eft.

Z

Qs

22. Precepitque Jofue, dicens: Aperite os fpeluncae, &

producite ad me quinque reges, qui in ea latitànt.

23. Feceruntque miniftri, ut fibi fuerat imperatum, & edu-

xerunt ad eum quinque reges de fpelunca, regem Terufalem,

5

regem Hebrorm, regem Jerimoth, regem Lachis, regem Eglon.

24. Cumque edu&ti effent ad eum, vocavit omnes viros If-

rael, & ait ad principes exercitus, qui fecum erant : Ite, &

d

ponite pedes füper colla regum iftorum.

Qui cum perrexif-

À

fent, & fubje&torum colla pedibus calcarent ,

l-

25. Ru fum ait ad eos: Nolite timere, nec paveatis, confor-

tamini, & eftote robufti: fic enim faciet Dominus cun&tis ho-

-

ftibus veftris, adverfum quos dimicatis-

26. Percuffitque Jofue, & interfecit eos, atque fufpendit fu-

per quinque flipites : fueruntque fufpenfi usque ad vefperum.

J

21. * Cumque occumberet fol, prs&ecepit fociis, ut depone- * Deut

rent eos de pa.ibulis. Qui depofitos projecerunt in fpeluncam,2123- -

im qua latuerant, & pofuerunt fuper os ejus faxa ingentia, quae

t

permanent usque in praefens.

48. Eodem quoque die Mace

dam cepit ]öfde, & percuffit

eam in ore gladii, regemque illius interfecit, & omnes habita-

tores ejus: non dimifit in ea faltem parvas reli

—

quias. Fecitque

regi Maceda, ficut fecerat regi Jericho.

.j

,

29. Tranfivit autem cum omni lírael

de Maceda in Lebna,

& pugnabat contra eam :

3o. Quam tradidit Domi

nus cum rege fuo in manus Ifrael:

,

nrbe

AAa AA w

percufferuntque

m in ore gladii, & omnes habitatores,ejus.

E2

Non

—

94. Pozite pede:fu[&er colla Regum.)

turam afportare poffet , & ad rei me-

Ut fcilicet impiis meritas peenas infli-

moriam perpetuam.

ret, & ut Ifraelitis animum adderet,

28. Eedem queque die. ) Fortaffis

&

in magnam fpem divinorum pro-

fenfus eft , eodem tempore; nam dif-

mifforum confequendorum erigeret.

ficile intellectu videtur tam multa op-

25. Percu/fitque Jofue,&x 1mterfeoit €os.)

pida inte: fe diftantia tam cito capi

potuiffe, & ea , que narrantur , fiexi

'Nón glidio, fed ccuce, ut fequitur.

Ita Serarius.

* At

Supcr quinque ffipstes. )

t fupra

tam brevi fpatio.

eap.'g. n. 2c. de Rege Hai dictum eft.

fifol, ut vult Bontrerius , ftetit ante

27. Cemque occumberet [o1.) N ide di-

meridiem, nonmirum ea omnia, qu&

&a. cap. g. loc. cit.

narrat facer textus, perfici potuifle.

Pofzerzme [mper 0s ejus f[avaimgentia.)

Parvas religuias. ) lNullos omnino

xeliquos fecit,

Ne qx-üs cadaveraad honorificam fepul-

56

LIBRIJOSUE

Non dimiferunt in ea ullas reliquias. Feceruntque regi Lebna,

* Supi

* ficut fecerant regi Jericho.

31. De Lebna tranfivit in Lachis cum omni Ifrael, & exer-

6. 2.;

citu per gyrum- difpofito oppugnabat eam.

32. Tradiditque Dominus Lachis in manus Iírael, & cepit

eam die altero, atque percuffit in ore gladii, omnemque ani-

mam , quae fuerat in ea, ficut fecerat Lebna.

33. Eo tempore aícendit Horam rex Gazer , ut auxiliaretur

Lachis: quem percuffit

jnternecionem.

Jofue cum omni popülo lejus usque ad

34. Tranfivitque de Lachis in Eglon, & circumdedit,

