toribus ejus, a quo Cenezaus fit ap-

zueon reputabumtur miht.

pellatus.

6. Locntufque efü ad emm Caléb.))

De me, € £e.) Scilicet, nos duos

Anteguam hzreditatem tribu

i

tantum in terram promiíiam ingreilu-

fortiretur.

s jJuda

ros, vide Num: 14. 3o.

35.

Filigs Jephoze. ); Aliqui putarunt Je-

P Nttnf;d'vi7u€ €i, guod mibi ve-

hone non eíle nomen, proprium ,

rum videbatur,. ) Cum interim alii ex-

fed appellitivnm, & fic dictum Ca-

ploratores inter populum terrores fe-

leb , qnod infigni polleret prudentia

rerent, ut habemus extremo cap. I3.

& in murmure exploratorum fedan-

Num.

do, fipienter fe geilerit; idem enim

O. Terr:, quam ca'tavit pes fuus,

eft Fs Tephone , qu'ïdflius diver-

erit poffe/o ?4a4. ) De hac promiffio-

fronts , ive fisus prudens , fed fallun-

ne Calebo faca hic tantum expreíle

-

CAPUT XIM.

49

m (

. qo. Conceffit ergo Dominus vitam mihi, ficut pollicitus eft

(

usque in praefen:em diem. Quadraginta, & quinque anni funt,

ex quo locutus eft Dominus verbum iftud ad Moyfen, quando

(i-

ambulabatTfrael per folitudinem: hodie o

.

&oginta quisique «n-

ati]

norum fum ,

Wt

11. Sic valens,, ut eo valebam tempore, quando ad explo-

randum mifíus fum: *illius in me temporis fortitudo usque *Ecg,

id,

hodie perfeverat, tam ad bellandum , quam ad gradiendum. . 46.11.

12. Da ergo mihi montem iftum , quem pollicitus eft Domi-

ol«

nus, te quoque audiente, in quo Enacim funt, & urbes magnze,

"

atque munitze, fi forte fit Dominus mecum, & potuero delere

r

€os, ficut promifit mihi.

1

13. Bened

ixitque ei Jofue: & tradidit ei Hebrorf'in po'ü'efïic)w

h-

nem.

]f

14. Atque ex eo fuit Hebron Caleb filio Jephone Cenezao

usquein preefentem, diem : quia fecutus eft Dominum Deum

*

nt

Ifrael. .

Jf

15. Nomen Hebron ante vocabatur. Cariath Arbe: Adam

a proeliis.

maximus ibi -ir,xter Enacim fitus eft: & Terra ceffavic

CAPUT

j

^

loquitur Scripturä ; videtur tamen

moN, id. eft, civitas quaruor. — Ali-

qui ita di&um putant ab amplitudine,

Num. 14. num. 24. comprehenfa il-

f

lis verbis: /ervwum um Caleb , gui

quod fcilicet aliis quatuor civitatibis

pleuus ao [piritm fecutus efl me, iz-

par effe poifet.

Verius eft, Axba,

ducam im terram hanc ..

E ff fezen

nomen fuiffe givantis, qui eam inco-

d

ejus po[fidebit. eam.

luerit, eique nomen dederit, ut dice-

f

Secutus es Domi

H2 D?;mz "aeÉm. ) *

retür Civitas Arba.

Dicta deinde eit

Ejus fcilicet voluntati parendo.

Hebron, ut putat Serar. a. Secezare ,

IO.

uando ambulabar 1/?4?! £er fo-

& amicitia, quam cum ejusloci prin-

!

Hitudinem.) Effetque in manfione Ca-

cipibus viris iniit Abraham , Genef.

l-

desbarne, ex qua mifli funt expl

Qrat'o-

hp I

Hehrog enim Latine verti

-

xes in terram Chanaan.

tur Soczeza:, & conjunüio.

P-

4ddam maximus, 6c. ) Non Adam

I2. Enacim.) Filii Enac, gigantes,

£.

]

qui licet a Jofue exterminati fuiffent

himani generis parens ; f

ed alius qui-

fupra cap. II. num. 2I. videntur ta-

dam homo ( Adam enim hominem fi-

men redifíe, & locum adverfus lírae-

gnificat.

proceriffimz ftaturz , illeni-

mirm

A

litas muniviffe, Jofue interim aliis þeï-

rba, qui urbi nomen dedit,

lis occupato.

quod indicant Hebrza, quz fic ha- *

(^

I3. Benedixitque ei Jofue. ) Bene-

bent: 6 zemem Hebrons emtiguitus

erat Cariath-Aria. Hic bomo magnus

Wicere, eft boni quippiam in alium

;

conferre, quo ille ornet

ur, & augeatur.

In-Enecims tpfe.

Sunt tamen qui pu-

IS. Cartath-Arbe.) Idem eft, .Ca-

tent de protoplafto fermonem effe,

riath-Arbe, ac fi dicat Grace verea-

fed minus probabiliter.

G

x

Biä(. enm Coga. Menoch, Togo, ÀÀ,

tx

46

LiBRf JOSUE

C AUPSUCPOXV.

«

Sors tribus 3ude , cz'ruimtey., €? ville. earum, Otbaoniel accipi):

«(

Zfxam filiam Caleb, eo quod obtinuerit Cariatb Sepber, addi-

aE

te

*

Turque ei terra irrigua.

&

Nuni 1 Gitur * fors filiorum Judae per cognationes fuas ifta fuit :

[

34 3. & A termino Edom, üsque ad defertum Sin contra Meri-

Ti

diem, & usque ad extremam partem Auftralis plagae.

2. Initium ejus a fummitate maris falfiffumi, & a lingua ejus,

:

quze refpicit Meridiem.

3. Egrediturque contra Afcenfum Scorpionis ; & pertranfit

t

dite

in Sin2 : afgen

1

jue in Cadesbarne, & pervenij: in Efron ;

afcendens ad Addar, & circuiens Carcaa,

l

4. Atque inde pertranfiens in Afemona, & perveniens ad

T

Torrentem /Egypti: eruntq

ue termini ejus mare magnum:

hic erit finis meridiance plagae.

Y

I

$. Ab Oriente vero erit initium, mare falfiffimum usque ad

extrema Jordanis: & eà, quae refpiciunt ad Aquilonem, a lin-

gua maris, usque ad eumdem Jordanis fluvium.

6. Afcenditque terminus in Beth-Hagla, & tranfit ab Aqui-

lone in Beth-Araba: afcendens ad lapidem Boen filii Ruben.

7.Et

D

Erat aütem

E

om.) ldumzz.

9. Contra nfce;*[zgm féorpionig. ) Cii-

Idumea deferto Sin. contermi-

vus eft, vél mons , in quo vel fcor-

na, ut habemus

locum vide.

Num. 84.8 que»m

pionuni copia , vel quedam eorum

*

*füguri, & ffmilitudo.

1

Defertm Zin.) Scribitur per tzà-

4 d torrentem AEgypti. ) Rhino-

€

H

e

& non eft de

fer

ick

tum ilud, in

colura, qui aliquando etiam NNilus di-

[9

agd

: Z

3

menfe fecundo ab egreffu ex

citur, vel quia ab eo parum diftat ,

pto vererunt Ifraelite , quod per

vel quia cum eo per fubterraneos

fimech. fcribitur.

Videtur defertum

Tmneatis aquas com iunicat.

hoc Zin extra Judzee fortem fuiile;

Mare ;7zzzgn':4:7:.) iMare Mediterra

-.

juxta auftralem terminunt lacus. Af-

neum, quod tam terrz promiffionis,

phakitis.

quam tribus Judz terminus eft.

- 2« Maris falfifffzar.)

La«cus Afphalti;

6. Berhagla.) Hc Genef. 5o. 10.

tis.

Defcribitur Auftralis limes tribus

dicitar. Área Arad, diftat a Jericho

Juda, qua partt orientali junoitur.

-tribus milliaribus, fita inter ipfam;

A ngga ejus. ),Lingua, finum fi-

& mare falfüm , feun mortuum.;

gnificat, feu promontorium aliquod

Boen ff Rubez.) NV el Ruben nomen

hujus lacus, & Hóc videtur verius;

alicujus Chananzi, vel (i fit filius Ja«

nam LXX. habent ^ogizv ,. cervicem,

cob, dici poteft Boen ad lapidem iftum

dorfmm.

Chaldaüs vero Cepha, id eft,

preclarum quippiam egiffe, & loco

petram.

nomen feciffe , quod eft verifiizilius.

14

C-AJPUT «Xv

Si

7..Et tendens usque ad terminos Debera de Valle Achor,

contri Aquilonem refpiciens Galgala, quse eft ex adverfo

J

Afcenfionis Adommim, ab Auftrali parte torrentis: tranfitque

aquas, qu3e vocantur Fons fol

is; & erunt exitus ejus ad Fon-

tem Rogel.

?

l

8. Aícenditque per 'onvallem filii Ennon ex latere Tebufzei

xit.:

ad Meridiem, hzec eft Jerufalem : & inde fe erigens ad verti-

3

ccm montis, qui eft contra Gehen

8

2on ad Occide.ntem ig fum-

mitate vallis Raphain contra Aquilonem.

I5,

9. Pertranfitque a: vertice montis usq

ue ad fontem aqua

Nephtoa : & pervenit usque ad v

icos montis Ephron: inclina-

fit

turque in Baala, quze eft Cariathiarim , id eft, urbs filvarum.

Ils

10- Et circuit de Baala contra Occidentem, usque ad mon-

teur Seir: tranfitque juxta latus montis Jarim ad Aquilonem

al

in Cheslon : & defcendit in Bethfames, tranfitque in Thamna.

]:

11. Et pervenit contra Aquilonem partis Accaron ex latere:

inclinaturque Sechrona, & tranfit mo

ntem Baala: pervenitque

al

in Jebnecl: & magni maris conti

a Occidentem fine concluditur.

-

12. Hi funt termini filiorum Juda' per

tionibus fuis.

circuitum in co'äna—

]i

.13. Caleb vero filio Jephone dedit partem in medio filiorum

n

Juda, ficut praece

ipfa eft Hebron.

perat ei Dominus: Cariath Arbe paFriS'Enac,

14. * Delevitque ex ea Caleb t

1

* Jud.

l-

*

g d Enac , Sefai ,& Ahi-

mam, & Tholmai de ftirpe Enac

l. 20..

iil

G 2

15. Atque

7

Ga/gala. ) Diverfa qui?iufdf.m

Qs

Monris Epbroz. ) Monti Ephron ad-

-

videntur ab iis, in quibus Ifraelitarum

jacentia.

caftra fuitfe dicuntur cap. 4. 9

.

s

B

YO. Uaue ad smontem Seir. ) Eft alius

t

9. Eui: Eenuor.) Wallis fer

gfoïymæ

(5

hic mons ab eo, qui imIdumza Seir

adjacens, fic dicta ab Ennon quo-

appellatur.

-

dam jebufzo.

UH Pasris Mecaron ex latere. ) Li-

Gebennon. ) Significat. vallem con-

nea ad occidentem protenfa Accaron

s

txiftantem, vel decipienrem, vel vallem

Seir appellatur.

divitiarum. Idem et Gehennon, & Ge-

lao febnect. ) Urbem, quz mari pi*o—

henna, quz Syriace infernum fïgnifïcat.

xima etiam Jamnia nominatur, erant

[i

Raphoia.) Gigantum.

autem duz civitates eodem nomine

)

9. 4 vertice montis. ) Quuiadjacen-

dice inter Diofpolim, & Azotum.

temm vallem R.-lp'mim profpicit.

14. Delewiique ex a. Caleb , f)"c.)

44 fontem.asue Nephtos.) Cui ab

Supra cap. 1o. 37. ditum fuerat He-

aquarum perenn'tate nomen fa&üm vi-

breorum captam a Jofue, &c.

Nunc

detur.

Nephto1: enim apertionem fi-.

autem cnm dicatur a Caleb expugna-

gnitcat five fculpturam.

*à, dicendum videtur fortalie Chana-

42

"

LIBRIJOSUE

g. quue'inde confcendens venit ad habitatores Dabit, quze

prius vocabatur Cariath Sepher, id eft , civitas litterarum. :

16. Dixitq

ue Caleb: Qui percufferit Cariath-Sepher, & ce-

perit eam , dabo ei Axam filiam meam uxorem,

17. Cepitque eam Othoniel filius Ce

nez fratgr Caleb junior:

deditque ei Axam filiam fuam uxorem.

*18. Quse, cum pergerent fimul, fuafa eft a viro fuo , ut pe-

teret a patre fuo agrum, fufpiravitque ut fedebat in afino. Cui

Caleb : Quid'habes , inquit?

19. At illa refpondit: Da mihi benedi&tionem : Terram au-

firalem, & arentem dedifti mihi, junge & irriguam. Dedit

itaque ei Caleb irriguum fuperius, & inferius,

2o. Hec eft

fuas.

:

poffeffio tribus filiorum Juda per cognati?pes

21. Erantq

U

le civitates ab extremis partibus filiorum Juda

juxta terminos Edom a Meridie: Cabfeel, & Eder, & Jagur,

22. Et Cyna, & Dimona, & Adada,

23. Et Cades, & Afor, & Jethnam,

dà. Ziph, & 'Telem, & Baloth,.

25. Afor nova, & Carioth , Hefron, haec eft Afor.

.

2

26. Amam , Sama, & Molada.

27. Et Afergadda, & Haffemon , & Bethphelet ,

28. Et Haferfual, & Berfabee, & Baziothia,

29. Et Baala, & Jim ? &äfem,

3o0.Et

nzos iterum illam occupaffe, &a Ca- £iH

*

ebrzo al.iqui vertunt: Lapfa eff

leb fuiffe receptam.

L

y'l*ïll] us putat

defuper. affnum , id eft, defcendit, ut

Caleb vere , ac proprie urbes iftas ce-

ad patris genua provoluta impetra-

pile dicitamen Jofue illas cepitfe per

ret, quod volebat,

Alii vertunt ; &

anticipationefn , quia ejus conceffu ; &

confixit fe defüper affawm , fingens lan-

auctoritate illas poftea cepit Caleb.

guorem, aut mocftitiam , inclinata fu-

16. Cariar-Sepher.

Civitas litera-

per jumentum.

rum, fic. dida vel quod ibi Acade-

Ig. Da mih; benedidtionem.) Pof-

1nja ef

T.

ce

t inflituta, in'qua literis da-

feffionem , hereditatem , dotem.

retur Opera ; vel quod antiquorum

Terram Auffralem. ) Acceperat do-

fuiffet archivium , in quo vetera fcri-

tis nomine terram ad Auftrum, qux

ï)t'& monumenta

& propter fitus conditionem , & quia

care folerent.

poft diluvium collo-

carebat aquis, admodum erat arida,

I7. Frater Caleb. jumior. ) Ducere

& fterilis; petit ergo irriguam.

potuit Àxam, quia nuptix inter pa-

Irrignum [uperius , &c,) Duplicis

truum, &.ne

I

generis fcaturigines ; unas fuperiores ,

ptem prohibite non eranþ

in lege veteri.

quibus clivofa, alizs inferiores, qui-

Slf/..Pi?ZVitque, ut fedebae im affno. )

bus planiora loca irrigari poffent.

CAPU T Xy.

53

t

/go. Ft Eltholad., & Cefil , '& Harma,

i. Et Siceleg, & Medemena, & Senfenna.

V

32. Lebaoth, & Selim, & Aen, & Remon.

Omnes civita-

tes vigintinovem, & villae earum.

4

n

35. In campeftribus vero: Eftoal, & Sarea, & Afena,

34. Et Zanoe, & Engannim, & Taphua, & Enaim ,

J:

. 35. Et Jerimoth, & Adullam, Socho, & Az2eca,

(u!

46. Et Sargim, & Adithaim, & Gedera

,& Gederwothaim':

urbes quatuordecim , & villae earum.

la

47. Sanan, & Hadaffa, & Magdalgad ,

*

jit

398. Delean, & Mafepha, & Je&hel,

9. Lachis, & Bafcath, & Eglon.

[od

40. Chebbon, & Lehaman, & Cethlis,

d

41. Et Gideroth, & Bethdagon, & Naama, & Maceda: civi-

tates fedecim , & villae earum.

42. Labana, & Ether, & Afan,

43. Jephtha, & Efna, & Nefib,

44. Et Ceila, & Achïib ,&

farefa: civitates novemx, &

villae earum.

4$. Accaron:cum vicis, & villulis fuis.

46. Ab Accaron usque ad mare: omnia qua vergunt ad

Azotum, & viculos eius.

.

47. Az6tus cum vicis, & villuli

S fuis;

Gaza cum Vvicis, &

villulis fuis, usque ad torrentem /Egypti, & mare magnum

L

terminus ejus.

48. Et in monte Samir, & TJether , & Socoth.

j

[id

49. Et Danna, & Cariathfenna, heec eft Dabir:

$o. Anab, & Ifthemo, & Anim,

$1. Gofem, & Olon, & Gilo : civitates undecim , & villa

i

earum.

*

l

$2. Arab, & Ruma, & Efaan,

$3. Et Janum, & Beththaphua, & Apheca.

s4. Athmatha, & Cariatharbe, haec eft Hebron, & Sior: ci-

:

vitates novem, & villaa earum,

Y

3

s5 M:;lon9

ja

l

22. Omnzes civitates viginti nzvem.) — jacentes effe, quod facer textus indi-

Plures effe apparebit numeranti. Va-

cat, cum ait : Ozzzes crvstates "viginta

Is

rii varia refpondent.

Expedita re-

ncvem , G vil'a earum..

M

fponfio eft, (i dicamus , civitates tan-

36. üibes quatuordecim.) Recenfite

tum faiffe 29. reliquas, quz fimul cum

funt quindecim , fed ex numeratis ali-

civitatibus numerantur, villas eis an?-

qua villa fuit:

*

54

LIBRÍ JOSUE

$. Maon , & Carmel, & Ziph, & Jota,

56. Jezrael, & Jucadam , & Zanoe,

q

earum.

$7. Accain, Gäbaa, & Thampa : Civitates decem, & villae

1t

$8. Halhu!, & Beffur, & Gedor,

$9. Mareth, & Bethanoth, & Eltecon:c

wmææg&mm

fi

earum.

É

6o. Cariathbaal, haec eft Cariathiarim urbs filvarum, & Areb-

ba

civitates duae , & villae.earum. .

61. In deferto Betharaba, Meddin , & Sachacha,

62* Et Nebían, & civitas falis, & Engaddi: civitates fex, &

ä

villae earum.

63. Jebuíseum autem habitatorem Jerufalem non potuefün't

Y

filii Juda delere : habitavitque Jebufzeus cum filiis Juda in Je-

ruíalem usque in praefentem diem.

fi

u

QAPIUT XUE

Sors Epbraim , urbes , & viculi eorum, manfitque inter bos

Chananeus tributarius.

Ecidit quoque fors filiorum Tofeph, ab Tordane contra

I.C

Jericho, & aquas ejus; ab Oriente, folitudo, quae afcen-

dit de Jericho ad.montem Be hel:

L

tu

2. Et egreditur deBethelL

,uza: tranfitque terminum Archi,

[

«s

A;haroth :

E

h

"

63. Jebu'sum antem babiratorem 7e-

;

wtra Tevicho, &f Aquas ejns.

)

k

sefalem.) 'Yenuerunt Jebufei arcem

.I! À

Idem videtur effe cum eo, quod

Sionis ufque ad tempora Davidis, a

dicitur cap. Ig. IQ. — Pergezs juxta la-

oO

2.7.

quo expugnata eíL, ut patet 2. Reg.

Vi-

tus. Teritho fegtenzrionalis plaga ,. five,

Non póruerunt frli juda delere.

ut alii vertunt: 44 latgs Jericho a Se-

[

üetur Jerufalem fuiffe in tribii

enja-

pienirione.

)

imin, atque ideo illius exptignationon

pertinuiffe ad tribum Juda.

Sed re-

Selztudo , qea :zf:ekdit de ericho zd

]

montesm) Bethel.) : V ox aftendit non eft

fponderi poteft cum Serario, ]Jofze

referenda ad vocem fo4tudo , fed ad

€ap. I8. q. I4. partem unam TJerufa-

vocem /fezs pofitam hoc eodem verfi-

jem a tribum Benjamin . pertinuiffe ,

eim fcHicet, qu& Salem dicebatur ,

& alii.

culo, ut notat Mafius, Montanus,

Auüftralem

& Septentrionalis erat ,

vero, qnz dicebatur Jebus, fuifle tri-

2. E egräg!irur.) Funiculus fcilicet

bus ]nda ,. quam poftea, cum occipa-

menforius , five linea terminorum.

re vellet Judas; debuitetiam aliam. óp-

De Bethel Luzza, ) De Bethel

. que

pugnare, quod confentientibus. Ben-

-

prius L.qua dicebatur.

J

amitis facum eft.

ä

T

*

C A*PjU 'DW XVL'

55

s

us-

3. Et defcendit ad Occidentem juxta te"rmiþnum Tephleti,

lo

que ad terminos Beth-horon inferioris

,& Gazer: fl'niunturquei

regiones ejus mari magno :

4. Poffederuntque filii Jofeph Manaffes, & Ephraim.

le

5. Et fa&tus eft terminus filiorum Ephraim per cognationes

fuas: & poffeffio eorum contra Orientem Atarothaddar

,usque

e

Beth-horon fuperiorem.

B

6. Egrediunturque confinia i

.n mare: Machmethath vero

fj

Aquilonem re

"Thanathfelo : & pertranfit ab Oriente Tanoe.

picit, & circuit terminos contra Origntem in

i

7. Defcenditque de Tanoe in Atafoth , & N

aaratha: & E)ei'-

R

nt

venit in,Jericho, egrediturque ad Jordanem.

8. De Taphua pertranfit contra mare in Vall

le

em arundineti,

funtque egreffus ejus in mare falfiffim

um : hac

'eft poffeffio

tribus filiorüm Ephraim per familias fuas.

9: Urbesque feparatze funt filiis E

phraim in medio poffeffio-

nis filiorum Manaffe , & vill

&e earum.

*

Io. Et non interfecerunt fil

ii Ephraim Cbananceum, qui ha-

bitabat in Gaz

er: habitavitque Chanansus in medio Ephraim

[f

Va Ls

usque in diem. hanc tributarius.

CAPUT

)n.

4- Paj&dcrzmtq;;;. )*Q-mödm ver-

Q. lo med;o polfeffonis felborum Ma-

tunt , Dzviferust , inter fe fcilicet duz

224lfe. ) Aügneu partibus. regionis

lb

tribus Ephraim, & iVfanaffe.

tribui Ephr

Gatis. circ

nf

m, & Manaffe', cum fpe-

1

Iu

La

»

5. Ert fatlus ef? termiuus , €/c. ) Ab

itiis locorum appuruif-

hoc verfu ufque ad finem capitis de-

4

fet divifionem

X

c

qualem non effe, at-

fcribitur po

ile

e

ffio tribus Ephraim.

tributa. funt E

phraim quedafn loca

xl

* 6. Girenit terzzinos.) Serarius pu-

intra fines tri

Manafle, utinequa-

d.

tat legendum , Creuit zerzzinus.

litas. illa colleretur.

lta Ma

&5

c'alianus.

8. du Vallegm arundineti.) WMallem

Adiü aju

duas has tri-

1

&

arundinibus abundantem.

Guidam

t lineam ; qux

!

bus di

ninabat , aliquando incurrit-

putant per hanc valiem decurrere tor-

fe in terminos Manafle, aliquando re-

rentem Carith , a

pud quem latuit F'-.-

ceffiffe , hinc fa&um, ut oppida. ali-

1

lias 3. Reg. 17

qua effent Ephraim, quz, linea recta

Ip mare jalf fimum. ) Vocem fal-

du&ta, in tribu Manaife fuiffent. | Íta

d

i

fillimum irzepfiffe putat in cextumidema

Lyranus , quem fequitur Salianus.

Serarius: hic fermo eft de Mari Me-

IO. Et gop imtevjecerunz flsi Ephraim

T

diterraneo.

Mare falfiffimum in Scri-

Chananamm.) Hocipfum comemoratur

n,

ptutis appellari folet máre mortu

]udic. 1. 20.in. quo peccatum contra

five lacus Afphaltites: |Mare

en

Domini juffum , qui jufferat. gentes il-

Mediterraneum falfum dici etiam po-

^ón

paretur cum

las deleri. Deuter. 20. 1.

teft falfiimum , fi cor

u

Uf dlb in diezs banc.) Longe poftea

aquis. dalcibus maris , ut appellat

venit civitas hzc in Ifraelitarum ditio-

Scriptura, Galiler , & aliis hujuf-

nem ,

cum |Ífcilicet

Pl

narao /EgYpti

modi lacubus, qui carent falfedine.

Rex eam expugnavic ; & filis fug,

56

LIBRIJOSUE

CAPUT XVIIL.

Mana[f , & filiabus. Salpbaad fortes Ja[ignantur,

*-,Mediæ tribui

;

& augetur Jors. filiorum Sfofepbz —

1. ( "Ecidit autem fors tribui Manaffe : ( Ipfe enim eft primo-

genitus Jofeph ) Machir primogenito Manaffe patri Ga-

lJaad, qui fui

*

t vir pugnator; habuitque pofleffionem Galaad ) &

Bafan:

j

Num.

2. *Et reliquis filiorum Manaffe juxta familias.fuas, filiis

16.39- Abiezer, & filiis Helec, & filiis Efriel, & filis Sechem, &

filiis Hepher, & filiis Semida: ifti funt filii Manaffe, filii Jo-

feph , mares, per cognationes fuas.

Num.

3. * Selphaad vero filio Hepher, filii Galaad filii Machir, filii

27.1

(

m

& 36

Manaffe, non erant filii, fed folze filie : quarum ifta funt no-

il

' mina, Maala, & Noa, & Hegla, & Melcha, & Therfa.

.4. Veneruntque in confpectu Eleazari facerdotis, & Jofue

filii Nun, & principum, dicentes: Dominus praecepit per ma-

num Moyfi, ut daretur nobis poffeffio in medio fratrum no-

ftrorum. Deditque eis juxta imperium Domini poIïef'üonem

in medio fratrum patris earum.

Et ceciderunt funiculi Mana

ffe , id'ece'm , absque Terra

Galaad, & Bafan trans Jordanem.

* 6. Filize

—

quz Salamoni nupferat, in doten; dedit,

4. Er priecipym. ) Qui fc:ftitioni

ut habemus in Reg. hiftoria 3. Reg. g.

cum Eleazaro , & Jofue preetant;

16.

quorum habentur nomina num. 34.

h dcbir — primogenizo M;majc.)

5. Funiceli Manaffe decem. ) Fami-

Imo & unigenito , fed ita lo-

lie erant fex , fcilicet Abiezer , Helec,

qui folet Scriptura , ut etiam eos vo-

Efriel , Sechem , Sehuida, & Hepher.

cet primogenitos, qui fratres nullos

Porro ex Hepher natus Salphaad,

habent.

$Sic Chriftus in' Evangelio

qui mafculos non

enuit;, fed fiias

Matth. 1.425. dicitur Virginis primo-

quinque fufcepit.

Hü

ifce quinque filia-

bus portio fua , five, ut, loquitur

genitus.

- Vir pugnator.) Scilicet in ZEgypto,

ubi vixit.

Scriptura, funiculus fuus affignátus

eft, totidem vero mafculorum tunicu-

Habnsirque po[feffoness.) Non ipfe,

li erant, omnes ergo decem.

iNota

— fed qui ab ipfo ducebant originem fi-

tamen quinque portiones, quz filia-

l,

nepotes.

bus Salphaad obtigerunt, fimul fum-

Ga/aa4, & Bafan.) Y rans Jortlüinem.

ptas, uni equales fuiffe portioni ma-

. Saipbaad wero Sc.

Hiftoriam

fculorum ; fic enim fervatur in parti-

fiháürum Sal

tione juftitia.

vide ibi dicta.

phaad habesx Nvfm. 27.

CAU T'XVIEL

57

6.-Filie enim M

anaffe poffederunt hzreditatem in medio

filiorum ejus ; 'l'erra autem Galaad cecidit in fortem filiorum

&

h

Manasffe , qui reliqui erant.

:

7. Fuitque terminus Manaffe ab Afer, Machmethath , quse

refpicit Sichem : & egreditur ad dexteram juxta habitatores

-

fontis Taphuz.

8. Etenim in forte Manaffe ceciderat Terra Taphuse, quze

eft juxta terminos Manaffe filiorum Ephraim.

9. Defcenditque terminus Vallis arundineti in meridiem

i

torrentis civitatum Ephraim, quse in medio funt urbium Ma-

naffe: terminus Manaffe ab A

(«

pergit ad mare:

quilone t'orrenti;, & exitus ejus

IO. lta ut pcffeffio Ephraim fit ab Auftro, & ab Aquilone

ii

Manaffe, & utramque claudat mare, & conjungantur fibi in

)*

tribu Afer ab Aquilone, & in tribu Iffachar ab Oriente.

11. Fuitque haereditas Manaffe in Iffachar, & in Afer, Beth-

[4

ores

aa

fan , & viculi ejus, & Jeblaam 'cum' ViCE.lliS fuis, & habitat

D

Dor

J*

6. Ejlis enim Mzm;zfe.) Filie Sal-

9. öc*fcenditq/;e zerminus. ) len-

phaad, de quibus dictum ' eft.

dit enim verfus mare per declive.

Ü

Qa; reliqui erant. ) Quui non fue-

Torrentis.) Sive valis, eft enim

runt de harum fex familiarum ftirpe.

eadem vox in Hebreo.

"7. 45b Afir Machmerhatb.) Ab urbe

Exitus ejus,6/c.) Extrema pars tet-

Afer verfus Machmethath. Defcribit

mini pervenit ad mare Mediterraneum.

autem terminos hujus dimidig tribus

IO. Ez conjungantur , €c. ) Si due

]i

cis fordanem,

inciplens a terminis

tribus Ephraim & Manaffe per mo-

Auftralibus, qui illi communes fue-

dum unius fumantur, conjunguntür

runt cum Ephraimitis , quibus hi ter-

tribui Afer; alio

ui fi fumantur feor-

|le

Tmini Aquilonares erant.

fim, fola tribus ]

M

Justa habitatores . fontis . Taphug.)

attingit.

anatfe tribum Afel:

4

Hoc eft, & procedit idem terminus

Er im fribu lffachar.) Eodem mo-

nonnihil verfus meridiem, declinando

do intelli

e de duabus tribubus fimul

juxta eos, qui in terra "'aphuz apud

jun&is.

E

olent autem he' duz tribus

fontem habitant.

fimul accipi in Scripturis, ut etiam

8. Eremm 12 foórte, €$c.) In He-

appellari uno nomine, fcilicet, tribus

brzo eft:. "pífras: Manaffe futt terra. Ta-

Jofeph , ut hoc cap. num. 17.

phus: Taphua vero im rermimo Mamalfe

II. Fuilqne bared£zras Mazaffe in IF

;S:ï

fflierum. Ephraim , & fententia eft: A-

fachar , & im A[er, &fc. J Hoc eft,

gros, & polffeffiones terre "'aphue

habuit tribus IManaffe. juxta duas di-

fuiffe Manaffitarum ; & ijfam urbem

&as conterminas tribus urbes, & vi-

'"Taphuam licet intra Manáffitarum fi-

COS, qui hic numerantur.

habitandum datam.

nes eifet, fuiffe tamen Ephraimitis ad

Betbfan.) "Urbs illuftris, Jordani

vicina, alio nomine Scythopolis di&ia.

H

Biä(f eum gom Mezoeb, Tops, II,

58

LIBRI.JOSUE

Dor cum oppidis fuis, habitatores quoque Endor cum viculis

fuis: fimiliterque habitatores Thenac cum viculis fuis, & ha-

bitatores Mageddo cum viculis fuis, & tertia pars urbis Nophet.

12. Nec potuerunt filii Manaffe has civitates fubvertere, fed

ccepit Chananseus habitare in terra ipía.

13. Poftquam au'*em convaluerunt filii Ifrael, fubjecerunt

Chananzeos, & fecerunt fibi tributarios, nec interfecerunt eos.

14. Locutique funt filii

Jofeph ad Jofue, & dixerunt: Quare

dedifti mihi poffeffionem fortis, & funiculi unius, cum fim

tantee multitudinis, & benedixerit mihi Dominus?

15. Ad quos]ofue ait: Si populus multus es, afcende in fil-

vam, & fuccide tibi fpatia in T'erra Pherezaei, & Raphaim : quia

angufta eft tibi poffeffo montis Ephraim.

16. Cui refponderunt filii Jofeph : Non poterimus ad mon-

tana conícendere, cum ferreis curribus utantur Chananzei, qui

habitant in terra campefltri, in qua fitee funt Bethfan cum vi-

culis fuis, & Tezrael mediam poffidens vallem.

17. Dixitque Jofue ad domum Tofeph, Ephraim, & Manaffe :

Populus multus es, & magnae fortitudinis, non habebis fortem

i

unam,

18. Sed tranfibis ad montem, &

fütcide. tibi; atque purgabis

ad habitandum fpatia: & poteris ultra procedere, cum fubver-

teris Chananaeum, quem dicis ferreos habere currus, & effe

fortiffimum.

CAPUT

Ef tertia pars urbis Nopher. ) I XX.

Sertis , € funiculs uutus. ) Quefte

TO Te/ro» r£jc IMaperz , vel potus ,

funt tribus ille, quod ambe fimul,

Nagsrz. Mfius putat non de tertia

non plus jam in datis, amplis alioqui

urbis parte; fed tratus, vel regionis

portionibus , vacuz , quiete , & a

fermonem effe: Serarius accipit ver-

Chananzis liberate terrz obtinerent,

ba, ut fonant, prefertim cum LXX.

quam fi una tribus effent, vel quam

copnfentiant, nec ratio urgens aliud

uni tribui fatis effet.

fuadeat.

Is. Afcende 12 fylvam, €5c. ) Efffi-

I2. Nee potuerunt frlii Mdmz[ä 392

cite, ne habifetis anguíte, fvlvas fuc-

Cur delere non potuerint, ratio ha-

cidite, hoc eft Pherezzeos, & Raphaim

betur Judic. 2. 20. 4ui4 , inquit, zri-

fedibus fuis expellite, & vos illas oc-

em fecit gens 1fla patium meum, &c.

cupate. Per vos ftat, quominus laxe

ego noz delebo gentes , &&c.

habitetis.

I3. Fecerunr

f

zributaríos. )

16. Ferress curribus. ) Fálcatis, vel

In quo peccarunt contra Domini pre-

aliter ad ufum belli inftru&is.

ceptum Deut. 20. 16.

De his autem

I7. Nomhabebis fortem umam.) Si

crvitatibus , inquit , qza dabuntur tibi ,

audeas viribus tuis uti, ^ & terminos

nullum oninino permittas vvivere.

tuos laxare excifis Pherezzis , &c.

. Filii Jofeph.) Vribus Ephraim ,

I8. Tranfibis ad montem.) Monta-

&M

anaffe.

&

nam fcilicet regionem."

Ó VR RL

59

lis

CAPFPUT XVIL.

l2-

g

Mittuntur , qui defcribant terram reliquarum /:äptem tribuum ,

«

? a[fignatur fors Benjamin.

nt

Ongregatique funt omnes filii Ifrael in Silo, ibique fixe-

N

"C

runt tabernaculum teftimonii, & fuit eis Terra fubje&ta.

ls

2. Remanferant autem filiorum Ifrael feptem tribus, quze

necdum acceperant poffeffiones fuas.

3. Ad quos Jofue ait: Usquequo marcetis ignavia, & non

l

intratis ad poffidendam Terram, quam Dominus Deus patrum

l

veftrorum dedit vobis ?

4. Eligite de fingulis tribubus ternos viros, ut mittam eos, &

.

l-

pergant, atque circumeant Terram, & defcribant eam

juxta

l

numerum uniuscujusque mulütudinis : referantque ad me,

[*

quod defcripferint..

$. Dividite vobis 'Terram in feptem partes : Tudas fit in ter-

Y

minis fuis ab Auftrali plaga, & domus Jofeph ab Aquilone.

2

6.Mediam

I. Ongregatique fu2t, 62c. ) Qui-

quod aliquibus e populo fufpicio in-

j

cumque totius populi perfonam

cidiffet, quafi minus bona fide, aut

fuftinebant: Pontifex, facerdos, pro-

minori falrem peritia fieret. divifio ;

ceres, Seniores, familiarum capita,

vel, quod ( ut colligitur extremo cap.

& precipui quilibet.

Ín hoc autem

fuperiori, & verf. 3. feq. ) timerent

conventu duo potiffimum traéctata funt ,

Chananzos , qui nondum erant deleti.

alterum de Domini movendo taberna-

ä

4. Defcribant eam.) Nonfolum me-

culo; alterum de ducendis hzredita-

tiantur, fed etiam cujufque loci con-

tum refiduarum fortibus.

ditiones. defcribant , feraxne fit, an

In Sil..) Qus eft urbs in tribu E-

fterilis &c.

phraim.

Juxta numerum uniufcujufque multi-

lhzque fixerumt tabernaculum.?) Non

tudinis.) Ut equam fingulme tribus

in aliqua. dómo ,. ut pittat Abulenfis,

pro ratione ipfarum multitudinis hz-

fed fub dio, ut pluribus annis fuerat

reditatem accipiant.

Probabile eft

in deferto.

Porro rátio cur ex Gal-

etiam ex illis tribubus , que poffetfio-

calis in Silo cranslatum fuexit tabex-

nes acceperant, defcriptores, & men-

naculum, hzc eíffe videtür , ut com-

foxes

electos

?

nam

etiam

ipfa-

modius illud adire poffent filii Ifrael ;

rum intererat equalem feri divifio-

nam Galgala erat quafi in ipfo limine

nem , & terminosita conflitui , utnul-

terrx fan&e, ac proinde gquum fuit,

lus querelis locus fuper effet.

üt ad interiora transferretur.

5. lp feptem: partes.) $i magnitu-

Fuit eis terra [ubjecla. ) Domitis Cha-

naeis.

dinem fpectes , inequales; fi pretium,

'quantum fieri potuit, equales.

Q. Geplez tribus , que nccdum acce-

Domus JTofeph ab "43uiloze.) Nonre-

perant po[fejfones fuas. ) Per aliquot

fpectu. totius terrz promiffz, fed tri-

annos interrupta eft terre divifio, vel

bus tantum Juda.

—

60

LIBRLJOSUE

6. Mediam inter hos Terram in feptem partes defcribite: &

tig

huc venietis ad me, ut coram Domino Deo veftro mittam vo-

bis hic fortem :

J

7. Quia non eft inter vos pars Levitarum, fed facerdotium

Domini eft eorum hzreditas.

Gad autem , & Ruben, & di-

midia tribus Manatfe, jam acceperant poffeffiones fuas trans

Jordanem ad Orientalem plagam: quas dedit eis Moyfes famu-

h

us Domini.

9. Cumque furrexiffent viri, ut pergerent ad defcribendam

ä

terram , preecepit eis Jofue, dicens : Circuite Terram, & de-

fcribite eam, ac revertimini ad me: ut hic coram Domino, in

Silo, mittam vobis fortem.

9. Itaque perrexerunt, & luftrantes eam, in feptem partes

diviferunt, fcribentes in volumine. Reverfique funt ad Jofue

in caftra $ilo.

1o. Qui mifit fortes coram Domino in Silo, divifitque ter-

ram filiis Ifrael in feptem pagtes.

1r. Et afcendit fors prima filiorum Benjamin per familias

fuas, ut poffiderent Terram inter filios Juda, & filios Jofeph.

12. Fuitque terminus eorum contra Aquilonem a jordane:

pergens juxta latus Jericho Septentrionalis plagze, & inde con-

tra Occidentem ad montana conícendens, & perveniens ad fo-

litudinem Bethaven,

"Gen. | qp3. Atque pertranfiens juxta*Luzain ad Meridiem, ipía eft

25.19. Bethel : defcenditque in Ataroth-addar,in montem qui eft ad

Meridiem Beth-horon inferioris :

I4. Et inclinatur circutens contra mare ad Meridiem mon-

tis,

6. Mediam imnter. bos zerram. ) Reli-

habebant in Ifrael facerdotio conten-

quam terram , qui& nondum diftribu-

ti, & provéntibus illi adfin&is.

ta eft. — Serarius putat fcriptum fuiffe

II. 4ffendir fors. Y e una fcilicet.

in Latino textu, .4L2, non autem,

I2. Fuitque rerminus , &c. ) "T ermi-

mediam ; nam terra,que dividenda erat

ni hujus tribus feptentrionales defcri-

feptem tribubus , non erat media inter

buntur, qui ab Jordane porriguntur,

tribum Juda , & duas tribus Ephraim,

non ufque ad mare Mediterraneum ,

& Manaffe, excepta ea parte, que

quod tamenlib. 5. cap. 3. afferuit Jo-

uni tribui Benjamin obtigit , ut patet

ex verf. II. feq.

fephüs , fed ufque ad. Ataroth- Ad-

dar.

A

Coram Domino.) Coram tabernaculo.

I4. Ef inclimatur , 6c. ) "lermini

". Quia non eff iInter vos pars. Levi-

funt occidentales a dicta jam urbe A-

tarum , 67c.) Eft ratio, cur in fe-

taroth-Addar ufque ad Cariath-Baal

ptem tarítum partes dividenda fit ter-

urbem tribus Juda.

Cozira mare.) Merfus occidentem;

145 gtïia fcilicet. Levitz fortem non

CAPUT XVIIL

61

&

tis, qui refpicit Beth-horon contra Africum : funtque exitus

VO:

ejus in Cariath- baal, quae vocatur & Cariathiarim , urbem fi-

liorum ]Juda: hzc eft plaga contra mare, ad Occidentem.

um

15. A Meridie autem ex parte Cariathiarim egreditur termi-

di

nus contra mare,& pervenit usque ad fontem aquarum Nephtoa.

EIIRS

16. Deícenditque in partem montis, qui refpicit vallem filio-

QU-

rum Ennon : & eft contra Septentrionalem plagam in extrema

parte vallis Raphaim. . Defcenditque in Geennom (id elt, val-

dom

lem Ennom ) juxta latus Jebufati ad Auftrum : & pervenit ad

^

de

fontem Rogel,

n

17. Tranfiens ad Aquilonem, & egrediens ad Enfemes, id

eft, fontem folis :

ttes

18. Et pertranfit usque a

d tumulos, qui funt ke regione aícen-

füe

fus Adommim : defcenditque Abenboen, id eíft, lapidem

Boen filii Ruben : & pertranfit ex latere Aquilonis ad cam-

et-

peftria: defcenditque in planitiem,

.

19. Et preetergreditur,contra Aqui

lonem Beth-hagia : funt-

]]as

