33. Atque éxpugnavit eam eadem die : percuffitque in ore

rat Lachis.

gladii omnes animas, quae erant in ea, juxta omnia, quae fece-

36. Aícendit quoqüe cum omni Ifrael de Eglon in Hebron,

*

& pugnavit contra eam:

37. Cepit eam, & percuffit in ore gladii regem quoque ejus,

f*vv^U-

&

—

Mriirrilld

oppida regionis illius, un

ivor

iYvi

fasque animas, quse in

ea fuerant commoratze : non reliquit in ea ullas reliquias : ficut

fecérat Eglon, fic fecit & Hebron, cunéta, qua in ea reperit,

confumens gladio.

48. Inde reverfus in Dabir,

39. Cepit eam, atque vaflavit, rezem quoque ejus, atque

omnia per circuitum oppida percuffit in ore gladii : non dimifit

in ea ullas reliquias, ficut fecerat Hebron, & Lebna, & regi-

bus earum , fic fecit Dabir, & regi illius.

40. Percuffit itaque Tofue omnem Terram montanam, & me-

ridianam, atque campeftrem, & Afedoth cum regibus fuis: non

dimifit in ea ullas reliquias, fed omne, quod ípirare poterat,

interfecit, ficut praeceperat ei Dominus Deus Ifrael,

41. A Cadesbarne usque Gazam. QOmnem terram Geffen

usque Gabaon,

42. Uni-

4O. Omnem terrammontanam , 65 d

abundantia, & irrigua. — Aliqui volunt

r;dia:zdm,::tque campeffrem 5 "Afedotb. )

Afedoth efIe loci nomen proprium.

5ig

o

nifcatur tam terre fitus , quam

4I. Cadesbarze. ) Eft. Judez terrae

qualitàs per binas veluti oppofitiones

3

limes extremus, verfus Auítrum.

z

h

rior eft terra montana , & campe-

Geffez.) V el urbs fuit in montofis Ju-

ris. II eft meridiana, aprica fcilicet,

dzz locis, ut infra c.15. 51. velpinguis

& foli expofita, atqueidcirco aridior,

quifpiam , herbidus , & compafcuus lo-

& Afedoth , que vox aquarum effa-

cus

"

]

lius inftar, quem fuis.in /Egypto

* fiones fignificat, hoc eft, loca aqatïs

fra;ribus crradidit Jofeph Genef. 47-11,

.

C.AGPOU.T. XX XL

37

m, uno impetu ee-

lh

4^. Univerfosque reges, & regiones eoru

pit, atque vaftavit, Dominus enim Deus Ifrael pugnavit pro eo.

T

43. Reverfusque eft cum omni Ifrael ad locum ca(&rorum in

CO. APU T X

*

Jt

Qa?gala.

i-

Srofüe regem Sfabin cum aliis plurimis vegibus , 4c po-

Expugnat

ür

pulis, omnia Jervans, que Domitus Moyfi

d

praceperat.

U:e cum auditfet Jabin rex Afor, mifit ad Tobab regem

I-&

[

"-Madon, & ad regem Semeron, atque ad regem Achfaph:

2. Ad reges quoque Aquilonis, qui habitabant in montanis,

e-

& in planitie contra meridiem Ceneroth, in campeftribus quo-

qüe, & in regionibus Dor juxta mare: .

l

3. Chananseum quoque ab Oriente, & Occidente, & Amor-

rhaeum, atque Hethaeum, ac Pherezaeum,; & Jebufaeum in mon-

$

tanis: Hevaeum quoque, qui habitabat ad radices Hermon in

ii

terra Mafpha.

ii

multus

4.. Egreffique funt omnes cum turmis fuis, populus

R

E 3

nimis

Sor.

I.

Quz poftea ad tribum

& Campus regius di&a eft. Vide Ge-

4-L Nephtalim pertinuit , intra

nef. I2. 6.

I4. 17. & Deut. 11. 30-

e

cap. I9. 36. fita fuit verfus Libanum

Dor.) Dor ab antiquis dicta Dorus,

it

montem , non procul a Cafarea Phi-

vel Dorum, vel Dora, meminit Steph.

de Urbibus , Ptolomzus , & Plin. lib.5.

- lippi.

M;fft ad Jabab.)) Exant enim omnes

cap.I9g. Sita fuit in tribu Manatfe cis

hi.reges fubditiregis Afor, ut patetex

jordanem, infra cap. 17- 1I.

juxta mare.) In Hebrao eft a marz.

hoc capite num. Io.

Quod idem eft ac ab occidente.

*

Q. 44d Reges quoque -Aquifonis , qui hba-

Litabaut £m montanis?) In jugis Libani,

3« Ghanamaum.) Hic Chanangumin-

a

*

ui eft in. Aquilonari parte Judzz.

tellgpe , prout fpecialem Chananza

gentis populum etficit.

Im planitze contra meridiem Gemnerotb.)

Qui mbns e"c

Ceneroth eft urbs , que poftea dita

d radices Hermon. )

eft 'T'iberias juxta lacum, qui inScri-

pars Libani. Aliüs eft etiam Hermon

ptura dicitur mare 'iberiadis , &ma-

mons apud torrentem Ciffon , non.

procul à Gelboe.

1

re Cenereth, Num. 34. 11. & Deut.

3

23.]7. & mare Genefareth. Maxci, 6

n térra ; Mafpba.) |Mafpha. fpeculam

53. & alibi.

Dicitur hic Ceneroth in

fignificat ; plures autem loci fic appel-

plurali numero, vel per enallagem, vel

lantur in Scriptura. Hc . de qua nunc

eft fermo , in Libano fuiffe videtur.

quod effent dug Ceneroth , vel ut non

folum lacui adjacentes agri fignifica-

. Multus nimis.y Admodum muitus.

rentur, fed etiam paulo remotiores.

Jofephus vult fuilfe peditum trecenta

l1 campefirsbus.) Fortaffe Aulonem

millia, equitum decem millia, e curri-

bus vero pugnantium viginti millia.

intelligit, vel Vallem illufrem , que

38

L;IBRI JOSUE

nimis ficut arena, quise eft in littore maris,

equi quoqu&, &

currus immenfze multitudinis.

*

$. Conveneruntque omnes re

ges ifti in unum ad'aquas Me-

rom, ut pugnparent contra Ifrael,

6. Dixitque Dominus ad fofue: Ne timeas eos: cras enim

hac eadem hora ego tradam omnes iftos vulnerand

oS in Comn-

fpc&tu Ifrael:

equos eorum fübgervabis, & currus igne com-

bures.

7. Venitque Jofue, & omnis exercitus cum eo adverfus il-

los ad Aquas Merom fubito, & irruerunt füper eos,

8. Tradiditque illos Dominus in manus Irael.

Qui percuf-

ferunt eos, & perfecuti usque ad Sidonem magna

m, & Aquas

Maferephod, campumque Mafphe, q

ul eft ad orientalem illius

partem. ta

que percnfífit omnes, ut nullas dimitteret ex eis

reliquias.

9. .Fecitque ficut

prsaeceperat ei Dominus , equos eorum

fubnervavit, cur

ruSque combuffit ieni.

Io. Reverfusque ftatim cepit Afor :

gladio.

Afor enim anti

& regem ejus percuffit

quitus inter omnia regna haec princi-

patum tenebat.

11. Percuifitque omnes animas, quze ibidem morabantur :

non dimifit in ea ullas reliquias, fed usque ad internecionem

univerfa vaftavit, ipfamque urbem peremit incendio.

earum

12. Et omnes per cirm.n'tum civitates , reges quoque

Cepit,

Sicut arena , qua eff (n ftore Hha-

& b ine

[

4

r/5.) Hyperbole.

Mis, M05 antem in nomim-—Da-

mint noffrà imvocalimus.

Egui quoque & currus nmenfa u-

Currus.) Falcatos , aut alio modo

Htudinis. ) In Hebrzo , & Grzco,

ad bellum inftru&os.

zulti valde,

5« 44 aquas Merom. ) Eft Jordanis

8. Ufane ad Sidozem m.ig;zztäx.) No-

ta urbs in ora maris mediterranei.

lacus inter illius orpam ,. & ftagnum

-4quas Maferepbotb. ) Mafius vertit

Genefareth.

Vide Jofephum lib. 4.

Hfrinas aquarum , ahi, combuffiones

Telli cap. 1. & Adrichom. in tribu

Nephtalim. num. 11.

aquarwm , volunt aliqui has fuifle fali-

nas; alii calidarum 'aq,qamm ebullitio-

6.^ Hac eadez bera.) Hebr. zz zem-

nes.: alii fuiffe vitrariasfornaces, quam

ore boc.

Subnervabis.) Nervos incides, pe-

fequitur fententiam. Serarius proptew

dum fcilicet & crurum.

LXX.dicunt

fum lege.

quasdam conjeGuras , quas apud ip-

»tveoxomáo s. ) Id propterea juifit

Campumaue Mafphs. ) De N[afphæ

eus , quod non in'equitatu , fed in

dixi num. 2

3

Dei tutela fpem fuam locare vellet

I2. Omemel per circuitum civitates.)

Ex libiis tamen Regum fcimus fab

Hebraos Pfal 19. g. Hj ia cifrriäu:,

C ;i P UW Tu XEL

39

&

cepit, percuffit, atque delevit, *ficut preeceperat ei Moyfes *Deu:

famulus Domini.

*

aE

g.

I3. Absque urbibus, quae erant in collibus, & in tumulis

fitae, caeteras fuccendit 1írael :

mam flamma confumpfit,

unam tantum Afor munit—im-

Q.

14. Omnemque praedam iftartm urbiim, ac jum

enta,di'vife-

d

*

runt fibi filii lfrael , cun&tis hominibus interfectis.

15. *Sicut praeceperat Dominus Moyfi fervo fuo, ita prse- *Exo.

l

cepit Moyfes Jofue, & ille univerfa complevit: non praeteriit 34-1T-

eut.

ls

de univerfis mandatis nec unum quidem verbum, quod juffe

I

rat Dominus Moyfi.

iM

16. Cepit itaque JTofue omnem Terram montanam, & meri-

j

dianam , terramque Geffen, & planitiem, & occidentalem pla-

h

gam , montemque Iírael, & campeftria ejus.

17. Et partem montis, quae afcendit Seir usque Baalgad per

planitiem Libani fubter montem Hermon : omnes reges eorum

cepit, percuffit, & occidit.

[

18. Multo*tempore pugnavit Jofue contra reges iftos.

Z

19. Non fuit civitas, quae fe ( r) traderet filiis Ifrael, praeter

Hevaeum, qui habitabat in Gabaon : omnes enim bellando cepit.

20. Domini enim fententia fuerat, ut indurarentur corda eo-

rum, & pugnarent contra Ifrael, & caderent, & non mereren-

tur ullam clementiam, ac perirent, ficut praeceperat Dominus

Moyfi.

21. In illo tempore venit Jofue, & interfecit Enacim de mon-

tanis Hebron, & Dabir, & Anab, & de omni monte Juda, &

Iírael, /urbeSque eorum delevit.

22. Non

(1) 'Fraderet. 1p ediz. Sixt. legitur

non traderet.

Davide, & Salomone quedam Chana-

Jacob patriarcha, qui Ifrael etiam di&tus

nzorum loca primo in ditionem He-

eft, nomen fortiatur.

breorum veniíte.

*

Qo. Ur imdurarentur corda eorum. )

Senfus ergo noftri

textus eft, omnia expugnaffe Jofue, que

Indurationis caufa dire&te, & per fe eft

oppugnavit ; vel omnia cepiife dicitur,

homo, quifuapte fponte, prorfufque

libere divinis infpirationibus acquiefce-

non quoad fingula, fed quoad maxi-

re non vult. Deus vero indire&te tan-

mas, & generales ejus purtes, verbi

gratia, montanam , meridianam , &c.

tum , improprie , & per accidens cau-

P

16. Moeztemque I[rael. ) Id eft,

f

[

ieft, quia fcilicet indurationem illam

Induratio autem hec in eo

montem Samarie , qui pofi feceflio-

permittit.

nem decem tribaum Mozs Ifrze! dictus

poüca erat, utftatuerentfe armis tueri ,

eft. Vel montem Bethel, in quo Jacob

& nullam deditionis conditionem ad-

mittere.

«

fcale vifionem habuit, ita ut mons/a

46

LIBRIJOSUE

nam'm

, in Terra filiorum

22. Non reliquit ullum de ftirpe E

ii llT

Se

Ifrael: absque civitatibus Gaza, & Geth, & Azoto, in quibus

folum relicti í(unt.

tf

23. Cepit ergo JTofue omnem Terram, ficut locutus eft Do-

&

minus ad Moyfen, & tradidit eam in pofleffionem filiis Ifrael

f€c11ndu1n partes, & ttibus fuas: quievitque terra a preeliis.

t

*

C^A PU'T

XII.

B

L

di

31. circa & ultra S'ordanem , quos percuffe-

Numerantur. reges

[

runt Moyfes , C "fofue.

funt reges, quos percufferunt filii Ifrael, & poffederunt

I

L Iiï

terram corum trans Jordanem ad folis ortum, a torrente

À

Arnon u:que ad montem Hermon, & omnem orientalem pla-

gam , qu*e refpicit folitudinem.

2. Sehon rex Amorrhaeorum, qui habitavit in Hefebon, do-

minatus eft ab Aro.r, qu«e fita eft fuper ripam torrentis Ar-

non, & medis paris in valle, dimidizeque Galaàd, usque ad

torrentem Jeboc, qui eft terminus filiorum Ammon.

3. Et a folitudine usque ad mare Ceneroth contra Orientem,

& usque ad ma:e deferti, quod eft mare falfiffimum, ad orien-

talem plagam per viam, quae ducit Bethfimoth : & ab. aufirali

parte, quae fubjacet Afedo h, Phafga.

4. Terminus Og regis Bafan, de reliquiis Raphaim, qui ha-

ä

biravit in Aftaroth, & in Edrai, & dominatus eftin monte Her-

terminos.

]

mon, & in Salecþa, atque in uniyerfa Baian, usque ad

s. Geffuri

91. Ister;e.it. Enacim. ) Gigantes,

7;4600.) Eft torrens dividens Ga-

pofteros Einac.

laaditidem ab Ammonitarum fnibus.

23. Tradi-it eam in £o[fe fFonem filiss

l]

3

44 mare Cegeroth. ) Vide dicta

If; 4c/.) Moc poftea facum eft infra.

]

fupra cap. r1. num. 2.

IA[

Terreste Arzom. ) Fluvius eft

Bezfezzotb.) Eft limes Septentrionalis

IMtoabitas fejun

cens ab Àmor-

campeftrium iMoab. Vide cap.feq.n.20.

rheis cis Jordanem püïïcis, ut ex Jib.

"Afedath, Phbajga.) Vide cap. féq. n.20.

3

Nuin.cap.21. 31. patet. Duobus ter-

4. De reliquiis Raphasm. ) . 8ic &

minis hic recenfitis cfaudebatur totail-

eut. 3. num. II. dicitur ; $elzs quzppe

Jaregio tians Jordanem, torrente qui-

dem Arncon ad meridiem , monte au-

Og rex Ba|am reffiterat de f'pe gi-

g;mrum.

tein Hel'mnn ad Se Dotentrionem. EOS'

In ÁAf!grorb.) V ide cap. feq. num. 31.

dem terminos habes

eut. 5. 8. & 4. 49.

In Edrai.) Mideibidem.

Q. b droer.

Vide cap. fequenti

z Salecha. ) Quuz dicitur Salcha ,

diciadnum.25. Defcribitur latitudo

Selcha, Sslchar, & Salchata. . Vide

regni Sehpn.

Adichomium in tribu Manaite.

-

CAPU T Xl.

41

s. Geffüri, & Mechati, & dimidize partis Galaad, terminos

u

b

Sehon regis Hefebon.

6. Moyfes famulus D'omini, & filii Ifrael

percufferunt eos,

)o-

tradiditque terram eorum Moyfes in

pofícffonem Rubenitis,

el

'& Gaditis , & dimidize tribui Manaffe.

Y

7. Hi funt reges te'rx,

quos percuffit Jofue & filii Tfrael,

trans Jordanem ad occidentalem plagam , a Baalgad in campo

Libani, usque ad montem , c.jus pars aícendit in Seir: tradi-

f

ditque eam

Jofue in pofleffionem tribubus Ifrael, fingulis par-

tes fuas,

- 8. Tam in mon'tanis, quam in planis, atque campeftribus.

jnt

In Afedo:h, & in folitudine, ac in meridie Hethzeus fuit, &

nte

Amorrhaeus, Chananseus,'& Pherezaeus, Hevaus, & Jebufzeus.

li-

9. Rex Jericho unus : rex Hai,

quse eft ex latere Bethel,unus:

10. Rex

erufalem unus, rex Hebron unus,

o-

|

11. kex Jerimoth unus , rex Lachis unus,

J

12. Rex Eglon unus , rex Gazer unus,

il

I3.

Rex Dabir unus, rex Gader unus,

14.

Rex Herma unus , rex Hcrcd unus,

1

15. Rex Lebna unus, rex Odullam unus,

Ió.

Rex Maceda unus, rex Bethel unus,

Ji

17. Rex

5. Gef[uri. ) Geilur regia civitas,

Rex Hai , &c.) Resgeftas contra Re-

)

U

1& regioni vicinz nomen dedit , ut

gem hunc vidimus fupra cap. g.

[*

ó

efluri diceretur. Porro Geiiuri regio

Io. Rex Jerw[zlem. ) Adonifedech à

*i

Iíraelitice terrz , que trans Jordanem

de quo fupra cap. 1o.

jl

eft, ver(us feptentrionem terminus tuit.

Rex Hebroz.

Quue civitas eftin for-

Machati, ) Quz. & Maacha--ürbs

tis Judz umbilico ab Jerufalem Au-

Amorrhgorum , fita juxta regionem

ftrum verfus millibus 22.fecundum Hie-

Geiiuri, & montem Hermon.

ron. diftans. Vide intra ca

P. I4. n.15.

7- ABaalga4.) Alias Baalgath, mons,

II. Rex Jerimoth, &jc. ) Jerimoth,

item & urL s in campo Libano fub mon-

Lachis, & Eglon civitates funt in forte

te Hermon fita.

Judae.

Ip Seir.) Noten montis, & oppi-

I2. Rex Gazer.) Qu civitas eft in

diin eo fiti.

Eft mons excelfus trans

forte Ephraim.

. Jordanem ad Orientalem plagam terre

13. Rex Dabir.) Alio nomine Ga-

Hus fitus.

Nomen habuit mons hic

riatb [epher , ideft, civitas lizteraruna,

ab Efau, qui 8eir etiam dictus eft, hoc

14. Rex Gader, Herma , Hered ; Odzl-

eft, pilofus, hirfutus.

lam, Macta.) M quinque civitates

9. Re« ye.'i: £0 Ut

Primns poni-

numerantur in foite Juds.

tur Rex feiicho, quia cum eo primum,

16. Rex Berhel. ) Bethel non fuit

tranfito Jordane, puznatum eft , ut fu-

capta,vivente Jofue, fed poft illius mor-

pra vidimus.

tem ; vel ergo Rex occifus eft, mbe

Bibl. cum Cum. Menoch, Tom, II,

42.

LIBRIJOSUE

17. Rex Taphua unus , rex Opher unus,

18.

Rex Aphec unus, rex Saron unus,

16.

E ex Madon unus, rex Afor unus,

2C.

Rex Semeron unus, rex Achfaph unus,

2T4

Rex Thenac unus , rex Mageddo unus,

22'

Rex Cades unüs , rex Jachanan Carmeli unus;

23. Rex Dor, & provinciee Dor unus: r

unus

.

2

ex Gentiüm Galgal

24. Rex Thería unus : omnes reges triginta unus.

CA PLUT XIIE

J'ubet. Dominus. Sfofue. ut. terram dividat , a[Fgnatis partibus

-Ruben, Gad & dimidie tribui Mana[fe trans

J'ordanem.

x. : Ofue-fenex., provettzeque zetatis erat, & dixit Dominus

ad eum: Senuifti , & longaevus es

; terraque latiffima de-

reli&ta eft quze necdum forte divifa eft :

2. Omnis

ejus inta&ta, vel hic Reges numerantur,

27. Cades in Galilza eft in forte Neph-

qui vel vivente, vel mortuo Tofue ab

thalim, ut patet infra cap. 19. 37. & 20.

Ifraelitis interfecti funt. . Vide Judic. 1

7. erat una ex civitatibus refugii. Ja-

ubiBethel capta.

chanamurbs ad Carmelum, poftea Le-

17. Rex Taphua , Opher , .phec. )

vitis attributa.

"Taphua aebs in tribu Juda ,. ut patet

23. Rex Der.) V ide fupra cap.11. n.2;

infra cap. 15. 34.

Opher nefcitur ad

Rex gentium Galgal. ) Rex .gentium

quam tribum fpe&taverit , quianon nu-

dicitur, quia intra fines fui regni clien-

meraturin fortitioneterra fan&te. A phec

tes habebatex gentibus Chananzorum,

íiin ejus ditione domicilium habebane

g

eft in tribu Afer ; ut conftat ex cap. 19.

b

30. juxta regionem Philifthinorum,

iftabat Galgala Jéxicho ftadiis decem

Vide di&ta fupra cap. 5. num. g.

I9. . Rex Saron, Madon, Afor.) Afor,

24. Rex Tcerf2. ) In forte Ephraim

i

cujus Rex erat Jabin, nominatur in for-

te Judz cap. 15. 23.

Madon vero &

3. Reg. 16.6. & g. Baafa, & ElaRe-

Saron nulla mentio , nifi fitSeron in

gés Itraelin hac uzbe habitaffe dicuntur.

Omnes Reges triginta umns. ) Nam

forte Iffachar , infra cap.T9. 19.

duo, quos Moyfes occidit, ad hanc

20. RexSemeren, Achfaph , Thenac.)

fummam non pertinent. — Phrafi Scri-

Semeron eftintribu'Zabulon , ut pa-

pturg, etiam unius oppidi aut exipui

tet ex Cap. IO. I5.

Achfaph in tribu

traétus domini reges appellantur,

Afer, nec multum diftat a Semeron.

"Ehenac in Manaffe Occidentem ver-

Ua necdum forte drvifa eff^) Mebr.

I.-Q

potius ftgnificare videnturinnl-

fus, ut patet infra cap.17.11.

tum terre nondum occupatz relictum

oT. Rex Mageddo, Cades ,

J«cta-

effe, fed bene nofter Interpres ; nam &

zam.) WMageddo eft in tribu dimidia

que occupata erant; & qux occ

1 upa f-

Manaffe prope "'henac. Vide Judic.1.

da, forte erant dividenda.

5

CAPU T 3nL

4

2

2. Omnis videlicet Galilzea, & Philifthiim, & univerfa Geffuri.

3. A fiuvio turbido, qui irrigat JEgyptum;usque ad te«minos

Accaron contra Aquilonem. TTerra Chanaan, quse in quinque

regulos Philifthiim dividitur, Gazaeos, & Azotios, Afcalonitas,

Gethaeos, & Accaronitas.

4. Ad Meridiem vero funt Hevsei, omnis terra Chanaan, &

1

Maara Sidoniorum , usque Apheca, & terminos Amorrhaei,

$. Ejusque confinia. Libani quoque regio contra Orientem,

a Baalgad fub monte Hermon , donec ingrediaris Emath.

6. Omnium, qui habitant in monte, a Libano usque ad aquas

Maferephot, univerfique Sidonii. -Ego fum qui delebo eos a

facie filiorum lfrael.

ficut prasecepi tibi.

Veniat ergo in pla'rtem hereditatis Ifrael,

3

7. Et nunc divide terram in poffeffionem novem tribubus,

& dimidise tribui Manaffe,

l$

-&. Cum qua Ruben, & Gad poffederunt terram, *

uam tfa-.Nunh

didit eis Moyfes famulus Domini trans fluenta Jordanis ad32-33

Orientalem plagam.

$

9. Ab Aroer, quse fita eft in ripa torrentis Arnon, & in

vallis medio , qniverfaque Cal

npeftria Medaba, usque Dibon :

F2

Io. Et—

;E-

Q. Galilaz.) Hec regio jam in di-

4- Ufque Aphbeca.) Sermo eft de Aphe-

tionem líraelitarum venerat, fupra cap.

ca , quz fuit in tribu Afer, infra cap.I9.

1c. in bello, quod ad aqnas Meron ge-

30. nam alia fuit in'tribu Juda, ut hà-

ftum eft, & vox Hebraica 33555 ge-

bemus hoc tibro cap. 15. 43.

?

wl

lilozb , quix hic habetur, terminos, li-

&. Douec tngrediaris E

mzirah.) [d eft,

mites , aut £nes fignificat: quare fufpi-

ufx.iue ad Exnath , que urbs recia fuit

catur Beonfrerius ,. D:- Hieronymum

Libano. vicina ad paitem Boreilem.

|

fcripfifie gel/ozb, vel galt'a PhiUflbiim,

6. 44 aquas Maferepharh.) De quibus

quafi nomen proprium eflfet, & poft-

vide dicta cap.r3. g.

ea propter vocabuli fimilitudinem vo-

" Veniat ergo im partem. ) In Hebrao

cem , Gz///ez , intextum irrepfitle.

eft: Cadere jac

lirael i2 baredirateg ,

Univerfz Geffari.) T exrra, quam Geft-

id eft, divide inter filios Ifrac].

furzi occupaverant , amari fcilicet per

8-Cum 442.) L oquitur detotatribuMaa-

naffe,non departe illius dimidiatantum.

Aqnilonarem oram fecindum Syriam.

Deiftis ergo Geffurz's agitur, non de

O. b atraer qua ftta eff Inripatorren-

illis, qui Amalecitis vicinierant, quos

:5 drnon , 6 22 vallis medto, :j Velnna

tandemSaul delere jnffus e*. r Reg.15.5.

tantum fuit eivitas in ripa Arnon pofita,

3: A flevio turbido. ) Nilo fcilicet :

&inalveum ufqne xdificiis produ&a :

Joquitur facer textus de termino terre

vel qv.m(ï bipartita civitas, quarum par-

Philithiim JEgvptum verfus , non au-

tium altera in crepidine torrentis , five

tem de peculiari limite Geffuri.

finvii, altera breviintervallo diffita , in

Accaros.y lerminus terrz Philifthzo-

B

alveo inferiori pofita effet.

Vide in-

rum ad feptentrionem.

fra hoc eodem cap.. num, 25.

R

44

LIBRI JOSUE

10. Et cunttas civitates Sehon regis Amorrh&i , qui regna-

vit in Hefebon , usque ad terminos filiorum Ammon.

Và

)

Ir. Et Calaad , ac terminum Geffuri, & Machati, & omnem

montem Hermon, & univeríam Baían, usque ad Salecha.

I2. Omne regnum O

g in Bafan, qui regnavit in Aftaroth,

1'6;

& Edrai, ipfe fuit de reli

quiis Raphaim : percuffitque eos Moy-

)/

fes , atque delevit.

153. Nolueruntque difperdere filii Ifrael Geffuri, & Machati:

Oï

& habitaverunt in medio Ifrael usque in praefen:em diem:

h

Num,

14. * Tribui autem Levi non dedit potietfionem , fed facrifi-

15.20, cja, & vi&tims? Domini De

locutus eft illi.

i Ifrael, ipfat eít eius hereditas, ficut.

15. Dedit ergo Moyfes poffeffionem tribui filiorum Ruben

juxta cognationes fuas.

fK

16. Fuitque terminus eorum ab Aroer, quze fita eíft in ripa

forrentis Arnon, & in valle e;usdem .orrenti$ media: univer-

l

fam planitiem , qu&e ducit Medapa,

17. Et Hefebon, cuné£tosque viculos earum, qui funt in cam-

Ó

)

peftribus: Dibon quoque, & Bamothbaal, & oppidum Baalmaon,

18. Et Jaffa, & Cedimoth, & Mephaath;

I9. Et

Ceompefiria Medaba wfque Dibon. )

16. 45 Areer. ) Loquitur de ter-

Duz fuerunt urbes in ditione Sehonis

mino extrinfeco Rubenitarum ; nam

regis. Ceffit prior Rubenitis, pofte-

Axoer fuit in tribu Gad.

rior Gaditis. Utriufque meminit Lfaias

17. Hejcben.) Sermo eft Num. or.

5

cap. 15.

26. dicitur eam prius Moabitarum tuif-

IO. Im Hefebon. ) Mideinfra n. 17.

fe, &ab Amorihzis bello captam.

II. Et Ga/aad. ) Urxbem potius in-

Dibez.) Mzxc Rubeénitis tribuitur

tellire quam montem ejufdem nominis.

hocloco. Num. vero cap. 52. 34. .Ga-

Geffuri. ) WMide cap.-pr&cedenti

ditis , quia ad utramque tribum fecun-

num. S.

»

dum diverfam fui. partem pertinebat ,

' Moutem Hermon. ) Qui erat in ex-

cum in tribus utiiufque confinio fita

tremo aquilonari limite regionis trans-

efiet.

Jordaninz.

Bamorb-Baal. ) Yd eft, excel/z Baal ,

Salecha.) Extrema urbs juxta mon-

locus, ex quo Balaam benedixit Ifraeli

Num. 22.

tem Hermon ad feptentrionem.

I2. Ipfe futz de reisquiis Raphaim.)

Baa'maon.) Qu &Beel meen , civi-

e gigantum ftirpe, ut multi vertunt.

tas inclyta Num. 32. 39. 1. Par.

8

Chald. vertit, 4e reliquits fortim.

Ezech. 25. 9. & ibi

ier. qui teftatur

I3. Nolueruntane fiai Ifrael difperde-

fuo tempore fuiffe vicum maximum

re Geffari , 6 Machat.) Quia ad dan-

Moab.

Baad maon fignif'ïcat » 4delum

dumfedes duabus tribubus cum dimidia,

opzlt.

tunc fatis agrorum, & urbium fuppete-

I8. Zaffa.) Urbs in tribu Ruben ,

bat , illis intais.

quam attribuerunt lfraelitg Levitis,

CAPUT.XII

45

n

19. Et Cariathaim , & Sabama, & Sarathafar in: monte con-

vallis.

Dem

20. Bethphogor, & Afedoth, Phafga, & Bethiefimoth,

21. Et omnes urbes campeftres, univerfaque regna Sehon

"

regis Amorrhai, qui regnavit in Hefebon , *quem:pe:c . ffit Num.

loy-

Moyfes cum principibus Madian: Hevaeum, & Reéem, & Sur, 3* &

.

& Hur,'& Rebe duces Sehon habitatores terrze.

hll

22. Et Balaam filium Beor ariolum occiderunt filii Ifrael

L

gladio cum ceeteris interfeCLis.

rif-

23. Fattusque eft terminus filiorum Ruben Jordanis fluvius.

ICut.

Hac eft pofleffio Rubenitarum per cognationes fuas uibium,

& viculorum.

ben

24. Deditque Moyfes tribui Gad, & filiis ejus per cognatio-

nes fuas poffeffionem, cujus haec divifio eft.

.ipa'

F 3

25.Ter-

;

d-

[l

Prophetarunt contra eam [lfaias cap.

£o»xum: eam vocat Adrichomius ur-

15. & [Jer. 48. D. Hier. delocis Hebr.

bem inclytam in limite Aquilonari

Iff]-

fua xtate illius memoriam affirmat ut

91

campeftrium Moab fitam.

ruinis celebratam. Jaifa rx« fignificat.

2I. Llni"wr];zgue regna Sebon chi:.)

| Cedimoth.) Sive Cademorb ,. civitas

Senfus is eft , quem ex Hebrzo ita

D

Levitarum , de qua 1. Paral. 6. 79. a

quidam vertunt.

Htque omnes zrbes

qua folitudo ejusdem nominis, fignifi-

planitiei , qua ormes fuerunt regmi Se-

e

Cat ;»cendium, leu curvationem mortts.

bosi;; néque enim totum regnum B

am

Mepbaatb.) Civitas Levitarum , dicta

honis attributum fuit Rubeniis , fed

etiam Mipbaath , & Nepher , & Mafpha.

tantum pars quidam.

T

Significat apparetionem aquarum.

Duces Sehon. ) Non funt hi eodem

jl

I9. Cariathaim.) Significat, /etfzones,

bello cum Sehone rege occifi, fed alio

feu vocaziones: De hac urbe propheta-

bello Madianitico, ut habemus Num.

IIf

verunt Jerem. 49. 23. & Ezech. 25. 9.

rantur.

31. ubi num. 9. eorum nomina memo-

Dicuntur autem duces Seho-

Sabaan. )

rbs validiffima, quam

l-

fabricaverunt filii Ruben , cujus fubur-

nis, quia licet Madianitz effent, ali-

n

bana, & territorium vineis abunda-

qua tamen ratione illi fubje&ti erant.

7)

bat.

five

22. Et Balaam filium Beor, €$c. )

1

Signifïczlt comver[iomem ,

captivitatem , five canittem.

Quer fcilicet mirabilia, qux accide-

Saratbafar.) ld eft, plafmatio ma-

rant populo Ifrael, cui benedixerat,

£utiza i monte convallis Bethphogor.

ab idololatria abducere non potue-

Jt

20. Berhbphogor.) ldeft, famsm Pbo-

runt; eum cum fuis exitio eodem invol-

gor, civitas, in qua idolum Phogor,

vit jufta Dei vindicta.

id eft , Priapi colebatur.

23. Terminus filiorum. Rubez . Jorda-

,

Afedotb ,. Phafga. ) Id eft, wieules

zis.) lerminus fcilicet occidentem

[

verfus.

eollis; hz tamen . duz voces in corre-

&is bibliis feparantur, ut duorum lo-

24. Cujus bec eff diviffo.) "'Yribus

corum nomina fint,

uorum alter fit

Gadab Auftro Rubenitis confinis erat ;

di&tus Afedoth , alter

ab ortu Àmmonitis , & montibus Ara-

hafga.

Beebiefonotb. ) ld eft, domus vaffa-

bicis, a feptentrione ultra Jaboc porz-

D

C

46

LÍBRIJOSUE

| 25. Terminus Jafer, & omnes civitates Calaad, & dimidiam

partem terrae filiorum Ammon

; usque ad Aroer, quze eft con-

tra Rabba.

n

26. Et ab Hefebon usque Rambth,' Mafphe, & Betonim ; &

a Manaim usque ad terminos Dabir.

be

27. In vallé quoque Betharam, & Bethnemra, & Socoth, &

E

Saphon reliquam partem regni Sehon rezis Hefebon': hujus

quoque finis, Tordanis eft, usque ad « xtremam partem maris

t

Cenereth trans Jordanem ad Orientalem plazam.

28. Hzec eft poffeffio filiorum Gad per familias fuas, civita-

tes, & villae earum.

29. Dedit & dimidize tribui Manaffe

* ülii.Sciue ejus juxta Co-

gnationes fugs poffeffionem,

(

3o. Cujus

ripebatur üfqtie ad Manaim : unde

Moabitarum, ÀAmorrhzorum, & Am-

quodam veluti defcenfu excurrebatad

monitarum.

L

1

ipfum Jaboc oftium , prope in ea ex-

Ra£óa.) ita dicta ob magnitudinem,

tremitate lacus 'libe

riadis, qua Jor-

alio nomine vocata fuit Ainmon, &

danis eflluit.

Aimnmam , & uirbs aquaruim , quod Ja-

/Q&g, Tc*rminus]afär.) Termihus fci-

boc amnis eam preterlabitur , dicta

licet orientalis jafer (ignificat 451742-

deinde eft Philadelphia. Uibs regia,

£ricem.

Fuit olim in ditione iMoabi-

& imetropolis Ammonitàrum.

tarum, ut habemus ex lfaia 16. g. &

26. Uf/que Ramoth, Ma[phe.) No-

Jerem. 48. 32.

men eft loci unius ; poft Hefebon enim

Et omzues civitates Ga/aad.) Que

montes e ant Ramoth Mafpha dicti,

fcilicet non pertinent ad tribum Ma-

quos Latine /pecs/s colles appellare.

naffis; nam hec etiam dimidiam par-

poffamus. LXX. xerà -4ày MaeQ2,

tem habuit Galaaditis,ut dicitur n. 31.

jaxta Mafpha.

Er dumtdta-m pavrem gerre füüorum

Berhonim.) Sive Bethanim.

4umon.) Lyranus putat Amorrhzos

27. lz vall^ quoque , ($e. ) Civita-

partem ditionis Anmmonitarum . occu-

: i

tes, quze hic recenfentur, mediterra-

pafie , eumqne pulfis Amorrheis Hfrae-

nes erant , & intra planitiem ipfam

litis. ceffifie,

Alioqui Ifraelite . Am-

1ite

Betharam fienificat donum ex-

v

monitarum regi^nem occupa:e vetiti

cel'am , Bethnemra domus pardi , So-

fuerant propter Loth, a quo genus

coth, Tursria, Saphos, Circins, quod

«ducebant.

IVfafius tamen putat, tan-

nomen eft venti, cui expofita fortaíle

tum vetuiffe Dominum Moabitis re-

fuit urbs ijla.

gionem aníferri, qunod Num. 9. 9. il-

Houins quoque /i)ai.r.) Hoc ex'ï, hze

Jorum tantum mentio fat, fed ucriuf-

Gaditis adferipta regio habetepro ter-

que populi par conditio iuiffe vide-

mino occidentem verzfus Jordanem flu-

tur, com eadem ratio militet,

vium , ufquead extremam pairtem ma-

4d .4roc", ) Quus etiun Ar , & Arx-

ris Genefireth Auftram verfus,

non, Moab, & Rubbathmoab, hoc

Trans Tordazem.) Dictum : eft hoc!

eft, grandis Moab, dicitur, urbs fità

ad indicandum fitum totius txibue

ad ripam torrentis Àxnon in confinio

Gad.

CAPUT XI

& XIV

47

?m

46. Cujus hoc principium eft : a Manaim , univerfam Bafan,

O

& cun£ta regna Oz regis Bafan , omnesque vicos Jair, qui funt

in Bafan, fcxaginta oppida. -

&

& A&L.L Ot

, & Edrai, ur-

31. k.t dimidiam partem Galaa

bes regni Og in Bafan: filiis Wchlr filüi Mamhe dmudzæ

parti filjorum Machir juxta- cogmtxonos fuas.

Js

32. Hanc poffeffionem divifit Moyfes in campeftribus Moab

Ti

trans Jordanem contra Jericho ad Orientalem plavam.

33. " Tribui autem Levi non dedit poffeffionem : quoniam Num.

P

Dominus Deus Ifrael ipfe eft poFeiïio ejus, ut locutus eít illi. 18.20.

.

)«

QuA P.U T . XIV.

u$

Caleb accipit Flebron in bereditatem fibi a Deo promlyïzm eb quod

aliis exploratoribus detrabentibus terre promil]e , ipfe

Jecutus. fit Dominum.

nh

Oc eft, quod poiï'ederunt filii Ifrael in terra Chanaan,

quam dederunt eis Eleazar facerdos,& Jofue filius Nun,

& principes familiarum per tribus Ifrael :

ü

dj

2. Sorte omnia dividentes, *ficut praeceperat Dominus in Num.

manu Moyfi, novem tribubus, & dimidize tribui.

3413

3. Duabus

32

^

O. 4 Manaim.) ldeft, caffra. Hic

I7. Eleazar primo lo"o ponitur, ut

ly

Jacob obvios habuit Angelos Dei,

Brinceps facer, & hic & aliis locis?

Ü

unde & loco nomen impofuit.

Aliquando tamen folus ]ofue nomina-

Jair.) Ahi fcribunt Jahir.

Signi-

tur ut cap.I3. 7. & cap.18. 3

-9. & 16.

ficat I//ugnazs ,

five Z/lpzsiaat us.

Prmczþe: fumtliarsm.

)

Qu(n um

31- Aflarorb. ) Quue etiam dicitur

nomina habes Num. . 34. & deinceps

Aftaroth Carnaim.

Regia fedes Og

in Hebrzo eft.

Capita iofurum fru-

äzmm ffliorum I/; "ael. JX X. d)peihnt

R«gis Bafan.

UIQN

Edrai. ) Quam S. Hier. fuo tem-

4 exorrag m« T;)lcav

QuAG?* rày

pore extitiffe ait, & Adar , five Ada-

l'eeaz^.

ram fuiffe dictam.

Q. Sorfte ommia divtdentes, ) (,Qho-

-32. n campefiribus. Moas. ) Regio

modo fors ifta fit inftituta ; non con-

enim illa plana magna ex parte,

ftat éx QCrvpturi

Varii. modi,

fed

campe(tris eràt, licet. montibus effet

omnes incerti , afferuntur.a S&X'UIO in

Dicuntur omnia

contigua. Dicuntur campeftria Moab

cap. I5. qxæ"c 12.

a Anfequ un la doca OCCHP'!I'QILE

dwxfllie "

l'ï*ll etiam eas ;efnonea di-

À

morrhzi, ea Moabite tenuerant

viferunt , quis nondum occvnax erant,

33. Ur locutus eft Htj ) Num. 19. 20

& cmque .tribui pmtx()n&m fu am AJ.-

1

J Leazav facerdos , & Tofue.) Quos

fcripferunt.

cum alüs principibus terre di-

Szczut praceperat Doswetaonusi1m "manem

vifores conftituerat Doiminss INum.24

Moyff.) Num. 3

.

*

45

LIBRI JOSUE

. Duabus enim tribubus, & dimidiae dederat Moyfes tr.;ms

Jordanem potfeffionem : absque Levitis, qui nihil terrae accee

perunt in:er fratres fuos :

4. Sed in eorum fuccefferunt locum filii Jofeph in duas di-

vifi tribus, Manaffe, & Ephraim : nec acceperun: Levitae aliam

wa- - eu p

in terra partem, nifi urbes ad habitandum, & fuburbana earum

ad alenda jumenta, & pecora fua.

.

s. Sicut praeceperat Dominus Mo

yfi; it fecerunt filii Ifrael,

k

& diviferunt terram.

6. Accefferunt itaque filii Juda ad Jofue in Galgala, locu-

Num. tusque eft ad eum Caleb, filius Jephone Cenezaeus : * Nófli,

14-24. quid locatus fit Dominus ad Moyfen hominem Dei de me, &

te in Cadesbarne.

7. Quadraginta annorum eram, quando«mifit me Moyfes fa-

mulus Domini de Cadesbarne, u: confiderarem terram , nun-

tiavique ei, quod mihi verum videbatur.

8. Fratres autem mei, qui aí(cenderant mecum, diffolverunt

cor populi : & nihilominus ego fecutus fum Dominum Deum

mcum.

9. ]

uravitque Moyfes in die illo, dicens : Terra, quam cal-

cavit pes tuus, eri: poffetfio tua, & filiorum tuorum in aeter-

num ; quia fecutus es Dominum Deum meum.

1o. Con-

Succefferunt. ) Non in jus aut

turj eft enim nomen proprium.' Vide

poíftefltionem , fed ut numerum duo-

Serar. in cap. I3. Jofue quzft. 5.

deharium: in tribuum. fortitione

ex-

Cenezans. )

enez aliqui volunt ef-

plerent.

fe nomen loci, alii Jephone etiam Ce-

nez dictum fuiife.

Credibilius vi-

le 4mas div/ft zribus. ) A. Jacob Pa-

triarcha, qui Genef. 48. 5. dixit Jo-

detur Cenez patrem Jephone tuifle,

fepho: Dwo ergo fíG? tut .

Ma-

aut certe unum aliquem ex progeni-

za[fe, && Ephraim, ffcat Ruben , €f Si-

