Lyranus ita inter;retatur

blice particeps fuit : que fententia eft

etiam iViontani, |Vlercatoris, A dricho-

hunc locum , ut dicat fuilfe triginta

nüllia militum e curribus pugnantiqm,

mi, & aliorum. * Genuinus fenfus fa-

o

cri textus 11

E

" videtur ef;e, quem attu-

cai*confentit Dionyfius, & Salianus.

limus, ut fcilicet biennio regni exa&to,

Res minus mira videbitur reputanti

Salomonem habuitle qzaragrota. git-

contraxerit copias illas milicares, de

quibus verficulo fecundo fequenti.

lia prafepsa equorum currulium , 87 dzuo-

4. Gratiouem Phnfbimorum. ) De

decum millia egqueffrinm. 2. Res. .2

6

qua fupra cap. Io. num. 5.

Vide quz diximus de Rjep. Hebrzo-

Andiant Hebrsi.)/ Hxc tortaffis fuit

rum lib. 6. cap. 1I. q. $-

In Bethavenm.) Sic dicta, ut putant

folemnis preconum formula, ;cum ali-

quid populo Principis nomine propo-

quidam , Bethel ob idolorum cultum.

nerent.

Non diflimilis habetur Dan.

SiglïiïqC;it autem doemuem vasmitaus, aut

Praco Glamabat "wvalenter

l obzs

4

iniquitatis,

Id, quod alibi verum pu-

dioitzur popilis , tribnbus, 69 linguis, 6 6.)

to, inquit Emanuel $a , fedhic ipfam

fententia eft , audiant Hebrgi , que

intelligpo Bethaven diverfatn a Bethel.

fequuntur, hoc eft, Percufet Saul. fa-

6. Ab[ionderumt |e im .[pelzncis. )

tionem Philiftbinorum , €c.

Quzx frequeptes illis in regionibus.

Sane David in fpeluncis delizuit r.

4. Clamavit evgo poputus. ) Q uid cla-

[9)

maverint incertum; £ortaiie ut Judic.

Reg.

p

j 4. & Jofue cap. ro. 16. quin-

5.20. clamarunt Ífraelite , G/zdrus Do-

que Reges fpeluncis , in quibus feabt-

conderant, extraxit.

mini, Ef Gedeonis , ità fimili aliqua for-

mula bene ominati funt Regi fuo Saul.

Abditis.) Hebr. & Chald. monztto-

E

z

iiéus.

Triginta millia currumm.) Fortaf-

fe Philiftheis cum;copiis auxiliaribus

Perris.) Chald. ) foraminibus petra-

aderant Tyrii: hinc tanta curruum,

rum.

Certe in bello ,

Antris.) Hebr. zurribus. Chald. fpe-

multitudo.

quod

f;

.

cap. 7. narratum eft , "'yrii fuppetias

luncis rupium. LXX.

J

OUVEI$.

Paleítinis tulerunt , ut patet Kccle-

Cjflerni.. ) -Ab aquis nimirum vacuis,

fixft. 46. 21. cum dicitur: & cozrrzvir

qux abfcondendis hominibus aptiffime

Princtpes Tyriorum , &5 omnes Duces Phi-

funt.

$50

LIBERI-

REGUM

. Hebrsei autent tranfierunt ]

ordanem.in Terram Gad, &

Galaad. Cumque adhuc effet Sàul in Gal

gala, univerfus po-

*

f

pulus perterritus et, qui fequebatur eum

* Sup.

8. Et expe&avit feptem diebus juxta placitum Samuelis, &

Io.8

V

non venit Samuel in Galgala, dilapfusque eft populus ab eo.

9. Ait ergo Saul: Afferte. mihi ho

Et obtulit holocauftum.

locauftum, & pacifica.

1o. Cumque compleffet offerens holocauftum, ecce Samuel

?l

veniebat : & egreffus eft Saul obviam ei , ut falutaret eum.

11. Locutusque eft ad eum Samuel :

dit Saul :

Quid fecifti? Refpon-

Quia vidi , quod populus dilaberetur a me, & tu non

veneras juxta placitos dies; Porro Philifthiim congregati fue-

rant in Machmas,

12. Dixi: Nunc defcendent Philifthiim ad me in Galgala, &

faciem Domini non placavi.

Neceffitate compulfus obtuli ho-

locauftum.

13. Dixitque Samuel ad Saul : Stulte egiíti, nec cuftodifti

mandata Domini Dei tui, quae praecepit tibi.

Quod' fi non

fecifles, jam nunc przaparaffet Dominus regnum tuum fuper

4

lírael in fempiternum.

14. Sed

. Hebrai zwfem- tranfierunt Torda-

I3. Steée egifii, &yc.) Peccacux'n

zem.) Hos, qui. jordanem tranfie-

Saulis in eo. pofi:um fuit, quod toto

runt, Hebrzos potius, quam Ifraeli-

illo temporis fpatio , quo juflus fuerat,

tas vocalfe videtur facer textus, ut ef-

Samuelein non expeaffet. Nec exi-

fet quedam allufio ad fignificationem

. guum peccatum fuit nonparuiífe , quia

vocis Hebrzz,

us Trazfiorem, Gre-

ut inquit Samuel eundem Saulem al-

«e diaelyoyra fignificat.

loquens infra cap. 14. 22.

Numquid

yati reont.

Adbuc. ) Bcilicet a tempore inno-

vulf. Dominus bolocaufla, & witlimas ,

E$ non potius ut obedtatur voci Domini ?

8. Expettavvit feptem diabus juxtapla- — Adde (quod notavitlfidor. Pelufio-

eitum Samuelis,) Id eft, juxta przferi- ^ ta epift. 181.)

ad fanciendam legum

ptum tempus: juxtaid, quodilli cum

fuarum difciplinam graviter Dominum

Samuele convenerat cap. Io. $.

eos ple&ere confueviile, qui in aliquo

9. -Jfferie mibs bolocamffum ,. &$c. )

nere primi peccant, ut AÁnaniam,

Lyranus, & alii putant Saulem pec-

&

calfe facerdotale munus fibi negatum

Saphiram voti violatores, A&or.

5. & eum ,

qui. ligna colligens

vfurpando. Negat Abulenfis , & Ca-

Sabbati

legem recens latim . non

jetanus, quia cum hoc etfet gravius

fervavit, Num.15. 35. Vide quz dixi

"

?

peccatum , quam feptem integros dies

Hieropolit. 1. 3. cap. 4. num. 4

non expeGare, fane illud Propheta

Praparaffet Doninus veguum tunm.)

non tacuiífet.

Nec eft neceffe dicere

reparare regnum idem eft, quod fta-

períe ipfüm facrificaffe, fed per fa-

bilire, & confirmare; hoc enim fieni-

cerdotes, quos habebat in caftris.

ficat yerbum Hebraicum i5 cuz , fie

t

CAPUT XII.

251

(«

14. Sed nequaquam regnum tuum ultra confurget : *

Qnu2- A&or

x

fivi: Dominus fibi virüfm juxta.cor fuum : & preecepit ei

Do- 13.22.

minus , ut effet dux fuper populum fuum, eo quod non ferva-

véris, qua prsecepit Dominus.

I$. Surrexit autem Samuel, & afce

ndit de Ga!gali's in Gabaa

Benjamin.

Et reliqui populi afcenderunt poft Saul obv

131

ici

m

"

populo, qui expugnabant eos venientes de Calgala in Gabaa,

in colle Benjamin.

Et recenfuit Saul populum, qui inventi

le

fuerant cum eo, quafi fexcentos viros.

16. Et Saul, & Jonathas filius ejus, populusque, qui inven-

tus fuerat cum eis, eratin Gabaa Benjamin : porro Philifthiim

confederant in Machmas.

17. Et egreffi funt ad preeliandum de caftris Philifthinorum

tres cunei,

Unus cuneus,pergebat contra viam Ephra ad ter-

ram Sual,

18. Porro alius ingrediebatur per viam Beth - horo?x, tertius

autem verterat fe ad iter termini imminentis valli Seboit

;

contra defertum.

I9. Porro

Prov. 8. 27. dicitur: quazdo prepara-

I6. Ie Machmas. ) Machmas non

bat. cmlos , aderam, id eft, quando

procul aberat a Gabaa, in qua vires,

fundabat.

Non videtur adhuc Saul

& caftra conjunxerant Sau] , & Jona-

per hzc verba rejectus omnino a Do-

thas, ut patet infra ex.cap. I5. S.

mino , fed minz tantum intentatz, ni-

fi pareret. impofterum

comminatio

I7. Centra viam Ephra.) Meridiem

autem ad effeCtum déducta, cum rur-

verí4s, üt ait Chaldeus paraphraftes.

At fi hezc Ephra eadem eft,cum ea,

fus Domini di&o minus obediens , a

Samuele audivit: Projecir & Dominus,

in qua habitavit, & fepultus eft Ge-

ne fes Rex [uper lf7ael. cap. 15. 26. vi-

deon, in Septentrionem dicendum fuit,

ut notat Salianus ; erat enim ea urbs

de Abulenf. queft. 11.

in tribu Manatfe cis Jordanem , ut D.

Super lfrael 1. fempiternum.) Me-

-

rum quia Dominus przvidit vitio fuo

Hier. in locis Hebraicis, & Adricho-

Saulem regnum amiffurum, non fer-

mius in tribu Manaffe num. 5I. vo-

]unt.

vatis condidonibus , quibus illud ac-

ceperat, tanto ante

IS. Porroalius ingrediebatur per viam

eft, Genef. 45. 10

Jacob va»cicinatus

i

Bethbhorom.) ld eft, Occidentem ver-

fus; hic eft enim fitus inferioris Beth-

Non auferetur fceptrz

lmdej'

z;id, do-

zec, Gc.

horon ratione Machmas juxta Adri-

I4. Pracepitei Domintus,) Praceptu-

chomium in tabula tribus Ephraim.

d iter termini imminentis valli Se-

rus eft. De re fatura loquitur Samuel

Se-

tanquam de preterita , ut non infre-

borz. ) ld eft, verfus Orientem.

quenter-folent prophetz.

boimfocia fuit Sodome , & Gomor-

rhe,unde hac vallis nomen accepit.

I5. Obviam popuio.) Philifthzorum

*

fcilicet.

$52

LI'BRI,'I,XREGUM

19. Porro faber ferrarius non inveniebatur in omni terra

Iírae] : caverant enim Philifthiim, ne forte facerent Hebraei

:

E^

gladium, aut lanceam.

.

20. Defcendebat ergo omni

s Tfrael ad Philifthiim, ut exa-

9t

cueret unusquisque vomerem fqum, & ligonem, & fecurim,

«

M

& farculum.

21. Retufze itaque erant acies vomerum , & ligonum, & tri-

i

—

dentum , & fecurium , usque ad ftimulum corrigendum.

q

22. Cumque veniffet dies przlii, non eft inventus enfis, &

lancea in manu totius populi, qui erat' cum Saüle, & Jonathas

p

excepto Saul, & Jonatha filio eius.

253. Egreffa eft autem ftatio Philifthiim , ut tranfcenderet in

2

Machmas.

CAPUT XIV.

i

Stonatbas Domino. fidens cum armigero fuo Philiflbeos dz'fpeïþz;* :

f

verum , pof? icloriam melle gufTato, ob patris juramentum

mortem comminatum , populi auxilio xoix evafit.

T accidit quadam die, ut diceret Jonathas filius Saul ad

-E

adoleícentem armigerum fuum: Veni, & tranfeamus ad

ftátionem Philifthinorum, quze eft trans locum illum. —Patri

aute»m fuo hoc ipiun»n non indicavit.

5.Porto

I19. Perro faber ferrarius mon inve-

dis faxis plurimum valebant. jud. 20.

miebatur.im omui terra lrael.) Cum

I6. quare non improbabile eos alia

ad eam diem ferviffent Hebrzi Phi-

armorum genera neglexille, ut poftea

lifthzis, horam juffu caruerantfabris,

David cumGoliath pugnaturus.Quam-

qui nondum erant reftituti.

vis autem ehfes non haberent Ifraeli-

te; alis tamen telis non caruerunt,

QO. Z/efcemdebat ergo omnuis Ifrael ad

& ruftica etiam inftrumenta ad ufum

Philfliim. ) Fortafie ad ealoca, ubi

ftationes, five prefidiaPhilifthinorum

belli facile convertere potuerunt.

erant in Ifraelitarum oppidis.

23. Egreffa efl autem ffAtio Pbh-

22. Non eff imventus enfés , €5c.)

biime ut tramfceuderet ia | Machmas. )

Cum tamen facile fibi ex precedenti-

Statio Philifthiim fignificat tota ipfa

bus victoriis parare. potuiftent.

Non

caftra ftativa Philiftheorum, qui ter-

dicitur ómnes Ifvaelitas enfibus caruif-

ritos animadvertentes Hebreos a lo-

fe, fed eos, qui erant cam Saule; hi

co, in quo prius confederant, pro-

autem tantum erant fexcenti viri, quos

reffi , caftra locarunt inter Machmas,

fortdfe Dominus inermes eífe permi-

Gabaa Benjamin eo confilio , ut

fit, ut luculentior effet viftoria.- Cre-

Saulem in Gabaa obfiderent , & cum

diderim etiam plerofque milites, qui

urbe ipfum caperent, & occiderent.

Sauli adheferant , fuiife ex Gabaa,

I.

Uadam die. ) Non accipitur hic

que ilis cum' Saule communis erat

: dies prout a nocte diftinguitur ;

patria. Gabaite antem funda jacien-

nam Jofephus, & Abulenfis, & aliy

CAPUT.XIV.

233

etta

2. Porro Saul morabatur in extrema parte Gabaa, füb malo-

al

granato, qucee erat (1)in Magron: & erat populus cum eo quafi

fexcentorum virorum.

CXa-

5. Et Achias filius Achitob fratris Ichabod filii Phinees,* qui *Sup.

Hun

ortus fuerat ex Heli facerdote Domini in Silo, portabat ephod. 4: 21-

Sed & populus ignorabat , quo iffet Jonathas.

(f

4. Erant autem inter afcenfus, per quos nitebatur Jonathas

tranfire ad ftationem Philifthinorum, eminentes petrae ex utra-

T

que parte, & quafi in modum dentium ícopuli hinc & inde

praerupti, nomen uni Bofes, & nomen alteri Sene:

li,

$. Unus fcopulus prominens ad Aquilonem ex adverfo Mach-

1a5, & alter ad Meridiem contra Gabaa.

n

6. Dixit autem Jonathas ad adolefcentem armigerum fuum:

Veui,tranfeamus ad ftationem incircumciforum horum, fi for-

te faciat Dominus pro nobis: quia non eft Domino difficile

ja

x

falvare vel in multis, vel in paucis.

7. Dixitque ei armiger fuus: Fac omnia, qu&e placent animo

tuo, perge , quo cupis, & ero tecum , ubicumque volueris. -

ul

8. Et ait Jonathas: Ecce nos tranfimus ad virosiflos. Cum-

il

que apparuimus eis

1l

9. Si taliter locuti fuerint àd nos: Manete, donec veniamus

ad vos: ftemus in loco noftro, nec aícendamus ad eos. — 10. Si

0

(1) Que erat in Magron. I» ediz. Sixz. legitur : que erat in agro Gabaa.

0

putant Jonatham nocturnum captafle — chomio vertice fuo vergebat in meri-

[

tempus, ut tentaret aliquid contra

Philiftheos.

diem, & refpiciebat Gabaa.

ed

Nomen zlteri Seue,) Qu vox Ru-

9. In extrema parte Gabaa.) Loco

&sm fignificat: ibi fortaffe rubi , &

non parum diffito ab eo, in quo Jo-

r:

nathas morabatur.

fpinz: hujus fcopuli vertex promine-

bat ad Aquilonem , & obverfus erat

"lb moalo granato. Y Certo. quodam

ad. oppidum Machmas eodem Adri-

loco , cui erat nomen a malo granato,

chomio auctore.

ibi tentorium fuum habebat Saul. . Vi-

l-

6. Tranfemmus ad fharionem, €Te.)

detur locus hic illeidem, in quo Ju-

"Temerarium confilium., nifi Deus in-

dic. 20. 47. fexcenti viri confederant;

fpiraffet, cui, ut ipfemet loquitur Jo-

erat enim prope Gabaa, & dicebatur

nathas, Doziao diffcile 02 eff. [4lvare

Petra: Remon , Ad eft,. coliis, aut fcopa-

12 viultis, vel ia paucis. * Dictum hoc

lus mali granati. .

frequenter ufurpatum in facris L iteris.

9. Pertabat Ephod.) Pontificale fci-

ide 2. Paral. I4. 11. & . Machab. 3.

licet.

Achias alio nomine dicebatur

Achim:lech, eritqve filius Achitob,

19. & 2. Machab. 15. 27. exempla vero

habemus Jud. 7. 7. infra cap. 17. 47. 2.

filii Phinees, fiii Heli.

Paral 25. 9. fimilis etiam . fententia

4. Nimen uni Bifes.) Qu vox fi-

Pfal. 146.10.

gnificit F/o; ;z eo: locus fortafle flo-

xibus abundans.

Q. Si ralter locuti fuevint, €fc.)

Rupes hzc ex Adri-

Cum Jonathasnon omnino certus effet,

B; d Com. Menoch. Tou. AE,

8

2354

LIBRIEL. REGUM

r

1o. Si au'em dixerint: Afcendite ad nos: afcendamus, quia

$en

tradidit eos Dominus in manibus noftris : hoc erit nobis fignum.

ge

II. Apparuit igitur uterque ftationi Philifthinorum : dixe-

r

runtque Philifthiim: En Hebrai egrediuntur de cavernis, in

dett

quibus abfconditi fuerant.

el

13. Et locuti funt viri de ftatione ad Jonatham , & ad armi-

gerum ejus, dixeruntque : Afcendite ad nos, & oftendemus

ib

vobisrem. Et aitJonathas ad armigerum fuum: Afcendamus,

*r. fequere me: *tradidit enim Dominus eos in manus IHfrael.

Mach

gn

I3. Aícendit autem Jonathas manibus, & pedibus reptans, &

lati

439- armiger eijus poft eum.

Itaq

ue slii cadebant ante Jonatham

ü

3

alios armiger ejus interficiebat fequens eum.

14. Et fa£ta eft plaga prima, qua percuffit Jonathas, & armi-

€0

[9]

zer ejus, c

juafi viginti virorum, in media

«

parte jugeris, quam

fut

par boum 1n die arare confuevit.

Tna

153. Et fa&tum eft miraculum in caftris per agros: fed &

omnis populus ftationis eorum, qui ierant ad pr:dandum, ob-

u

ftupuit,& conturbata eft terra,& accidit qua(i miraculum a Deo.

ut

16. Et

an incitatio illa animi divinitus elfet

"Timore divinitus immitfo confterna-

Alii cadelant amte gonstbam , &c.)

br

immiffa , fienum ftatuit, & omen ca-

fa

ptat, ex

uo certior fiat de

divino

tos : facile potuit Jonathas cum armi-

fi

motu.

ujufmodi fignis edoceri,

mere.

gero fuo viginti illos viros oppri-

p

quid facto opus effet; poftulaffe viros

c

?

D

f.

inctos, & fapientes difcimus x Scri-

I4. lz media parte jugeri, quam par

e

pturis.

Sic fervus Abraham Gencf.

boum 4n die arave confuevit.) Midetur

h

24. 14. Gedeon. Judic. 7. 11.

Cre-

legendum zo4, ut referatur ad juge-

fi

dibile etiam eft Deum, qui mentemil-

rum, & non ad partem ejus; idenim,

d injecerat, ut ad. Philifthzorum ca-

quod poffunt arare bovesuno die ,

eft

l

[j

ftra afcenderet, etiam ut fignum mo-

integrum jugerum.

li

fcende diving voluntatis conftitueret,

I5. Miracmlum. ) Mox Hebraica

fuggefliffe.

nWn ehradab ftuporem , tremorem,

I2. Offendemus vobis vem.) Cum vi-

trepidationemque fiznificat.

I

derent Philifthei Jonathan huc , & il-

In caffris per, agros. ) Hebr. eft zz

luc errantem ; quafi aliquid quareret,

caffris, im agro, ideft, tam in ca-

illi cum irrifione dicunt : Venite ad

ftris quam in agro. Vel fenfus eít:

nos, & oftendemus id, quod tanto

In caftris, quz erant in agro.

ftudio quzritis,, nempe mortem, vel

OLffeputt. ) Moc eft, quod paulo

(I;;

fenfus eft : . Audite habemus enim,

ante miraculum appellavit.

quod vobis dicamus.

Conturbata efh terra. ) Putat proba-

13. -d[cendit autem Tonathas, €fc. )

biliter Salianus fignificarite remotum,

Non in confpe&u Philifthzorum, fed

quo terra concuffa fit ad terrendos

Philiftheos.

alii nonnulli fentiunt.

ex aliqua alia parte ,"ut cum Jofepho

Quaff miracelum a Dto.) Ex He-

235

C A E:U T - XiV.

Tua

16. Et refpexerunt fpeculatores Saul, qui erant in Gabaa

Um.

Benjamin, & ecce multitudo proftrata, &'huic«, illucque diffu-

E

giens.

.

ix;-

jin

iy. Etal

tSaul populo, qui erat cum eo: Requirite, & vi-

dete, quis abierit ex nobis.

Cumque requififfent, repertum

^

ff

l-

eíft non adeffe TJonatham , & armigerum ejus.

18. Et ait Saul ad Achiam: Applica arcam Dei.

(Erät enim

!U

ibi arca Dei in die illa cum filiis 1frael.)

ïU»,

19. Cumque loqueretur Saul ad facerdotem , tumultus ma-

gnus exortus eft in caftris Philifthinorum : crefcebatque pau-

Y

at

latim, & clarius refonabat.. Et ait Saul ad facerdotem : Con-

trahe manum tuam.

iil

20. Conclamavit ergo Saul, & omnis populus, qui erat cum

eo, & venerunt usque ad locum certaminis: & ecce verfus-

fuerat gladius uniuscujusque ad proximum fuum, & caedes

t

magna nimis.

ar. Sed & Hebrzi, qui fuerant cum Philifthiim heri, &

b

nudiustertius, aícenderantque cum eis in caftris, reverfi funt,

:0,

vt effent cum Ifrael, qui erant cum Saul, & Jonatha.

Gg2a

22. 0mnes

)

brao verti poteft ;; miracelez Dci, minis prefentia , & profper eventus

ld-

feu z trepidazicnom , aut ffaporem Dei :

fignificaretur.

Ill*

ftupor Dei dicitur phrafi fcripturs ftu-

I

I0. Coztrahe manum tzam. ) Ex-

pormagnus, ut cum dicitur sozzes

tenderat enim manus ad . orandum.

Dei, cedri Dei, id eft, montes ex-

Jubet abfiftere ab orando , quia an-

4r

celfi, cedri valde procerz.

Particu-

&

r

guítiis temporis excludebatur ,

-

la quafí. non tam fimilitudinem figni-

tortaffe quia timens Jonathe ftatim n

ficat, quam veritatem , ut dicitur I.

pugnam defcendendum putavit.

n,

Pet. 2. 13. five regi quafi pracellenri.

ltalice ; come « quelto , che ha digni-

20. Verfus fuerat g'adius uniu[cujuf-

que, &c. ): Laborabant enim dxeao'fa ,

74 pin fuablime.

vel potius zxeic/« , ne inter hoftes,

Ig. Applicaarcam.) Idem eft, quod

D.

alibi dicitur 44pplica Ephod, hoc eft,

& fuos difcernere poffent.

induere Ephod, &arcam accede, &

OI. Hebrai, qui fucraut cum Pbi-

confule Dominum.

Quomodo ede-

liffbiim.) Mel transtuge, vel captivi,

rentur oracula fcifcitantibus Pontifi-

aut fervi.

Servos fuiffe, & diu apud

Paleftinos fervitutem ferviiffe, indi-

cibus, incertumeft. Alii quaftioniin

fcheda infcriptz refponfum divino mi-

cat illa phrafis, 42 4er/, & nudius ter-

raculo fubferiptum afparere: alii ad

fi45s, que diturnitatem aliquam tem-

facerdotis aures fonum quemdam | ac-

poris fignificat.

Fecerunt Hebrai,

cidere, quo, quid fa&o opus effet,

quod in claffibus ufuvenit; cum enim

indicaretur: alii in Sardonyche, qui

"L'urcicatriremis capitur a Chriftianis,

erat ad humerum dextrum Pontificis,

captivi Chriftiani remigio addicti in

fplendorem apparere folitum , quoNu-

"Turcas infurgunt,

l"V

256

LIBR

A

i.

REGUM

22. Omnes quoque Ifraelitee, qui fe abfconderant in monte

Ephraim, audientes, quod fugiffent Philifthaei, f(ociaverunt fe

p

cum fuis in praelio: Et erant cum Saul quafi decem millia v;q

rorum.

qu

23. Et falvavit Dominus in die illa Ifrael.

Pugna autem

pervenit usque ad Bethaven.

24. Et viri Ifrael fociati funt fibi in die illa : ad:uravit autem

Saul populum, dicens : Maledi&tus vie, qui comederit panem

usque ad vefperam , donec ulcifcar de inimicis meis.

manducavit univerfus populus panem:

D

Et, non

e

25. Omneque terrae vulgus venit in faltum

, in quo erat fnel

fuper faciem agri.

2

26. Ingreffus eft itaque populus faltum , & appa

fuit fiuens

mel, nuliusque applicuit manum ad os fuum: timebat enim

populus juramen:um.

27. Porro Jonathas non audierat, cum adjuraret pater ejus

populum: extenditque fummitatem virgse, quam habebat in

manu, & intinxit in favum mellis : & convertit manum íua

.l'n

ad os fuum , & illuminati (unt oculi ejus.

28. Refpondensque unus de populo, ait: Jurejurando con-

ftrinxit pater tuus populum, dicens : Malediétus vir, qui co-

mederit panem hodie (defecerat autem populus.)

29. Dixitque Tonathas : Turbavit pater meus terram : vidiftis

ipfi, quia illumina i funt oculi mei, eo quod guftaverim pau-

lu!lum de melle ifto.

50. Quanto

24- Malediilus vir, &$c. ) In hacad-

rius, & Salianus Saulis pr&ceptum

juratione poena capitis videtur fuiffe

juftum fuiffs volunt, quod rationi

propofita ei , quicontra feciffet, quod

confentaneum eflet omnes precidere

patet ex periculo Jonathe , de quo

occafiones moras nectendi, quodque

paulo poft.

viris duris ,

& militaribus non adeo

Comederit panem.?) Cujufvis gen'eris

ditficile effet ,. & violentum jejunium

prohibitus cibus,, ut patet ex facto Jo-

ad vefperum ufque producere.

nathz, qui cum mel comeditfet, con-

QS. Erar mel fuper feiem 4£gri.)' In

tra adjurationem feciffe cenfebatur.

cavis enim arborum truncis mellifica-

Potus non videtur interdictus,

quia

verunt apes.

brevior in bibendo mora, & urgen-

27. liluminati funt otul5 ejus. ) Ca-

tior illius neceffitas «ftu , & pugna

ligabant enim prz inedia.

fatigatis.

Inconfulte, nec fine culpa

29. Defecer

autem . populus. ) s'äs-

Saulem adjurationem illam interpofuif-

Av5 óAag , ut habent LXX. Ziffo/utus

fe plurium tenet fententia, que e

eff populus ,

elanguit propter

jeju-

etiam LXX. interpretum , qui habent,

nium.

z?ugna laborans ignartmti4- maledixit.

29. Turbavit pater mens teyram. Y

Abulenfis tamen , Cajetanus , Sera-

Chald. popslum terra-

CA PU T XIV,

23

p

Onte

Li

i come

4o. Quanto m

diffet populus de przeda inimico-

It fe

rum faorum, quam reperit? nonne major plaga fata fuiffet in

ï

l Vi-

Philifthiim ?

41. Percufferunt ergo in die illa Philifthzeos a Machmis us-

&

que in Ajalon. Defatigatus eft autem populus nimis.

32. Et veríus ad praedam, tulit oves, & boves, & vitulos, &

fem

maétaverunt in-terra: comeditque populus cum fanguine.

lE

33. Nuntiaverunt autem Sauli dicentes, quod populus pecc-

Yon

callet Domino, comedens cum fanguine. Qui ait: Preevaricati

i

eíti

9

volvite ad me jam nunc faxum grande.

tel

34. Et dixit Saul : Difpergiminiin vulgus, & dicite eis, ut

adducat ad me unusquisque bovem fuum, & arie:em, & occi-

s

dite fuper iftud, & ve(cimini, & non peccabitis Domino come-

il

dentes cum f.nguine.

Adduxit itaque omnis populus, unus-

quisque bovem 1n manu faa usque ad no&tem: & occiderunt ibi.

jus

35. J dificavit auteim Saul altare Domin

0,tuncque primqm

If

ccepit zedifica:e altare- Domino.

i

56. Et dixit Saul : Irruam

us fuper Philiflhaeos no&te, & va-

flemus eos,usque dum iliucefca: mane, nec relinquamus ex eis

Ti

virum. Dixitque populus : Omne, quod bonum videtur ia

Q-

oculis tuis; fac. - Et ait facerdos: Accedamus huc ad Deum.

- 43. Ecconfaluit Saul Dominum: Num perfequar Philifthiim?

i

fi trades eos in manus lfrael? Et non refpondit ei in die illa.

Ü-

38. Dixitque Saul : Applicate huc univerfos angulos populi:

Q

& Ícitote, & videte, per quem acciderit peccatum hoc hodie.

39.Vivit

Gg3

m

n

22 Co;mdifque popules eum. f[angsi-

caffe, illudtamen altare non ab ipfo,

I

fed ab aliquo alio confttuctum fuerat.

5e.) Quod vetitum .erat Gen. 9. 4.

Id

Carauem cum famguime mou comedetis ,

36- Sacerdos. ) ld eft , Pontifex,

quod idem prohibetur Lev. I7. 14-

fummus facerdos.

j

& Deut. I2. 16.

E

ccedamus buc ad I)e:rm.) Quafi di-

4. Ef noz peccabitis. Domino come-

cat : placet confilium tuum , fed Do-

deztes cum [anguine. ) Senfas eft : le-

minum confulamus.

gitime occidetis, fanguinem in terram

38. Univer[os angulos populi.) Prin-

fundetis , atque ita jam non peccabi-

cipes populi , q.ui ut anguli domorum

tis, ut feciftis.

fabricam, ita ipfi Rempublicam fa-

35. 4Edificavit autem Saul altare

ciunt. D. Chryfoft. interpretatur trz-

Lus populi. ) Lyranus, & Abulenfis ,

Daomino. Ut in eo offerrentur fácri-

ficia pro re feliciter gefta, & ut alta-

& Serarius caftrorum extreimna , quafi

re illud pofteris. monumentum effet

precipiat, ut omnes adfint, etiam

vi&torie divino beneficio adeptz.

ü in extremis. erant caftris.

Ex

b

Prinum cepirt edificare altare.) Nam

omini filentio orta Sauli fufpicio ,

licet cap. precedenti legatur facrifi-

ne propter alicujus peccatum univerfo

-

2

8

LIBRIL KR-EGUMV

39. Vivit Dominus falvator Ifrael, quia fi per Jonathan fi-

Ad

lium meum fa&tum eíft, absque retra£tatione morietur.

uod nullus contradixit ei de omni populo.

40. Et ait ad univerfum Ifrael : Separamini vos in partem

unam, & ego cum Jonatha filio meo ero in parte. altera.

Re-s

fponditque populus ad Sau

.

tuis , fac.

l: Quod bonum Vi»d"e'tur in oculis

pE m Nel

A4r. Et dixit Saul ad Dominum Deum Ifrael: Domine Deus

Tfrael, da indicium : quid eft, quod non refponderis fervo tuo

hodie ? Si in me, aut in Jonatha filio meo eft iniquitas haec, da

oftenfionem: aut fi heec iniquitas eft in populo tuo , da fanéti-

tatem.

exivit.

Et deprehrenfus eft Jonathas , & Saul, populas autem

42. Etait Saul: Mittite fortepi inter me, & inter Jonatham

filium meüm.

Et captus eft Jonathas.

43. D'xit autem Saul ad Jonatham: Indica mihi, quid fece-

ris? Et indicavit ei Jonathas, & ait; Guftans guftavi in fum-

& ecce

mitate virgae, quae erat in manu mea paululum mellis,

ego morior.

44. Et

Mracli iratus effet, ut quondam Jofue

"Tandem ut Saulin periculo filii , quem

7. propter peccatam Acham.

urice diligebat, puniretur: quis enim

fuerit Saulis dolor, cum Jonatham

AI. Da fantliratem. ) Quaft dicat,

vel fenfus

Oftende nos innocentes ,

deftinatam morti victimam — videret,

eft: da fignum, quo fignifices te ama-

ob inconfultam illam fuam, ac

re fanctitatem , & culpam abominari.

cipitem adjurationem ?

l?ræ—

Da etiam farétitatem , ut fcilicet eo ,

Populus autem exivit. ) Non ab ur-

qui peccavit , fublato , populo tuo

na, fed a periculo : a fortibus abfo-

fanctitas, a qua excidit , reddatur.

lutus fuit.

Sanchez putat Saul bene. precari po-

pulo, quafi dicat, ignofce illi, aut

43- Et ecce ego morzer. )Q d. Ita-

viam oftende, quaexpiari poflit.

ne ex tam levi caufa moriar? Cajeta-

Deprehen[us

eff Jonathas. ) Licet

nus duplex in Jonatha peccatum de-

prehendit. Primo quia audito patris

peccatum effet a Saule , cuim come-

denti maledixit , ut fupra diximus,

cum adjuratione , atque execratione

Dominüs tamen ad fanciendum eam,

mandato , 'facum fuum nihilominus

quz Priucipibus debetur, obedientiam,

probavit. Deinde. quia aufus eft ita-

cente ,

non reclamante populo

per fortes Jonatham indicavit. Ad-

de, voluiffe hoc exemplo docere, qus

mandatum illud imprudentie, & te-

vis effet parentum ,execrationum ,

meritatis arguere.

Serarius addit ter-

maledictionum, quas culpe non affi-

tium , quod fcilicet cum videret nul-

nibus filiis aliquando noxias fuiffe Ie-

lum ex melle illo expofito, & paffim

gimus. Ex quo etiam intelligimus , ve-

obvio guftantem , qusrere potuit cau-

rum effe illud , quod dici folet, Ana-

fam, & fufpicar a parente fortaífe

themata etiam injufta effe timenda.

interdictum.

CAPUT XIV.

39

fi-

Haec faciat mihi Deus

i

44- Et ait Saul :

-

; & hec addaf? quia

morte morteris, Jonatha.

T

45. Dixitque populus ad Saul : Ergone Jonathas morietur:

[

qui fecit falutem hanc magnam in Ifrael ? hoc nefas eft: vivit

iis

Dominus, fi ceciderit capillus de capite ejus in terram, quia

cum Deo operatus eft hodie.

Liberavit ergo populus Jona-

tham , ut non moreretur.

I

46. Receffitque Saul, nec perfecutus eft Philifthiim : porro

Philifthiim abierunt in loca fua.

. 47. Et Saul, confirmato regno fuper Ifrael,

þugnabat per

circuitum adverfum omnes inimicos ejus, contra Moab, & fi-

lios Ammon, & Edom, & reges Soba, & Philifthzeos : & quo-

cumque fe verterat, fuperabat.

48. Congregatoque exercitu, percuffit Amalec, & eruit Ifrael

jl

de manu vaftatorum ejus.

l«

49. "Fuerunt autem filii Saul, Jonathas, & Teffui, & Melchi-

fua: & nomina duarum filiarum ejus , nomen primogenitee

J

Merob, & nomen minoris Michol.

t

^

$o. Et

liffe fcribitur Adarezer Regi S0oba;

45. Vivit Dominus ,. fí ceciderit ca-

o

-

pillus de capite ejus im tevram. ) Phra-

cum oppugnaretaur a David 9. Reg.

is eft proverbialis: Sic ChriftusLu-

$.. Damafcus autem eft in Boreali

cge oI. 18.

Capillus dé capite veffro

parte terrg fancta.

Reges etiam S0-

7om peribir.

ba inimicitias gerebant cum regibus

Cum Deo operatus efh bodie. ) Deo

Emath; terra autem Emath eft ad pla-

fcilicet aufpice, & fautore.

gam aquilonarem lfrael, ut habemus

Liberavit ergo pepu'us Jonatham , et

Nutm. 34- $. vide que dixi Num, 34. 8..

5son moreretur.) Quafi violenter eum

48. Percefftt Amalech.) Quuod bellum

a Saulis manibus eripientes, & com-

cap. fequenti narratur.

penfatione utendum effe atferentes , ut

Vafdatorum eju:. ) Gentium, que

fcilicet peccatum violati jejunii egre-

Ifraeli erant. infeftz , quas paulo ante

oie in Rempublicam pro merito com-

numeravit.

49. Jomatbas, €c. ) Alium etiam

qenfaretur, & aboleretur.

46. Recefftque Saml, mec pepfecntus

habuit filium, cujüs nomen Isbofeth ,

eff Pbiliffbism.) M eritus, neforte Deus,

cujus mentio erit inira.

Abüulenfis

omiffum dicit, quod non femper omnia

effet.

a quo refponfum non tulerat, iratus

K

i5

A

narret Scriptura.

mm. $à putat

47. Meab , 69 filios Ammon.) Me-

omiffum ,. quod bello etfet ineptus 1.

brgis vicinos ex parte orientali.

tamen Paral. cap.

29 quatuor re-

cenfentur Saul filii.

Edom.) ldumxos, qui erant He-

brzis finitimi verfus meridiem.

7«ffz. ) Hic 1. Parak.| cap. g.

3*

Reges $624.) (Quorum regnum erat

appellatur Abinadab.

Primogenite.) Refpe

ad partem Septentrionalem terrg Ifrael;

&Lï f«aïror-is Mi-

itaque Rex Syris Damafci. opem tu-

chol: non vero etiam fratrum.

"

LIBRIILI REGUM

240

£o. Et nomen uxoris Saul, Achinoam filia Achimaas : & no-

men principis militiae ejus Abner, filius Ner, patruelis Saul.

$1. Porro Cis fuit paterSaul, & Nerpater Abner, filius Abiel.

$2. Erat autem bellum potens adverfum Philifthaeos omni-

bus diebus Saul. Nam quemcumque viderat Saul virum for-

tem, & aptum ad prælimn, fociabat eum fibi.

CAPUT-.XV.

Saul miffus a Domino ad delendum funditus zmalec, 4gag eorum

eegem , multamque predam refervans ; inobedientie arguitur, com-

mendata obedientia , ideoque a vegno rejicitur ; interfe&loque

Z1gag , Saul reprobatus a Samuele

lugetur.

VT dixit Samuel ad Saul: Ve miüt»Dominus, ut ungerem

I.E

te in regem fuper populum ejus Ifrael : nunc ergo audi

vocem Domini:

2. Hsec dicit Dominus exercituum : Recenfui quzecumque

Exod. fecit Amalec Ifraeli, * quomodo reftitit ei in via, cum afcen-

17-9- deret de /Egypto.

3. Nunc ergo vade, & pcrcute Amalec, & demolire univerfa

ejus: non parcas ei, & non copcupiícas «x rebus ipfius aliquid:

fed interfice a viro usque ad mulierem, & parvulum, atque

latctentem, bovem, & ovem, camelum, & afinum.

4 Prae-

SO. Ef zomen muxoris Saul, fc.)

£um islbro, €f trade auribus fofue:

Quam fcilicec duxerat, ante

6

nunam ve-

defebo eniza memoriam Amaieeb fub celo,

Í

1

ea con-

niret ad regnum. Nam po

Nunc ergo humano more loquiturDeus,

cubinam habuit nomie Refpha, ut

quafi dicat : evolvi annales, & re-

patet ex Tib. 2. cap. 3. 7-

pexi Amalech ponas mihi debere , &c.

izer frlins Ner. ) INer autem erat

Quemodo veffitit es i2 vis.) Non

Trater Cis patris Saul. ltaque Saul,

taentum reftitit, fed inhumaniter , &

Abner patrueles erant.

dure fe geffit erga Ifraeliras, quibus

51. Ner pater .Abner filius Abicl.) Cu-

tamen fanguinis communione junge-

jus etiam Cis filius erat.

"T otamSau-

batur, cum ab Efau genus duceret;

lis genealogiam, vel, vt vulgo ap-

ram per fines fuos tranfire non per-

pellunus Arborem, vide apud $alia-

mifit, & longo circuitueo, quoten-

num tom. 3;" annoanundi ,2965..1][11118—

debant, proficifci coegit, num. 20.

ro marginali X V.

4

fame etiam , & labore confectos ve-

R

Ecenfui, quatumque fecit Ama-

xavit extremum agmen ex infidiis car-

lech Ifraeli.). Hüftoriam | habes

pendo. Deut. 25. 1g.

Exod.-17. cujus-cap. num. 14. hxc

9- Non conchupifcas tx rebus 1pffuis ali-

verba legimus; Seriée /mf ob nonmnen-

quid.) Juxta ea, que przcepit Do-

ACAPUT XV.

24X

4. Praecepit itaque Saul populo, & recenfuit eos quafi agnos:

ducenta millia peditum, & decem millia virorum Juda.

l

$. Cumque veniffet Saul usque ad civitatem Amalec, teten-

F

dit infidias in tórrente.

.

[*

6. -Dixitque Saul Cinzo: Abite, recedite, atque defcendite

ab Amalec, ne forte involvam te cum eo: tu enim fecifti mife-

ricordiam cum omnibus filiis Ifrael, cum afcenderent de /£-

