hxrentes , à qua abduci noluerunt.

ä

s

v:'f *-k*,

$87

em

C AT UT ïVIIï

li

Éuecbias pietate eximius , difipatis 'idolorum. delubris, ac eneo

df

Moyfi [erpeute cwzfmäïo percutit Edom : & eum ab. Aflyrüs re-

bellaljet , vex. ztf]yriorum 6Afl$2'iï'dïl.$' eiitatibus Sfuda , Ezecbice

veniam precanti, magnam pecunie «oim imponit, mzj/æ quoque manti

m

].

valida Sferufalem obfidet , multis probris in Ezecbiam, &

*

|ü$

^

blaspbemiis in Deum per Rab[acen

ja&iatis.

| Nno*tettio Ofx.e filii Ela regis Ifraeb regnavxt erchlas g, Parz.

4-8 Q'7"'

. filius Achaz regis Juda.

2. Viginti quinque annorum erat, cum regnare coepiffec: & & ag«

ir

*

viginti novem annis regnavit 1n]erufalæm nomen matris ejus

ü

Abi filia Zachariae:

3. Fecitque , quod erat bonum:.coram Domino )uxta omnia:

l

I

quie fecerat David pater ejus.

A. Ipfe diffipavit' excelífa

& contrivit ftatuas, & fuccidit

!ucos , confregitque ferpent»m cneum, *quem fecerat Moy- "Num

"

fes : f;quld m usque ad'illud tempus filii Efrael. adolebant ei ?^ 9*

incenfum : vocavitque nomen. ejus Noheftan.:

05

-« In Domino: Deo Hrael fperavit: itaque poít eum non:

füit fimilis ei de cunctis regibus Juda,. fed. neque in. his, qui

n

ante eum . fuerunt.

Eeee 3

6. EX

:

»

M

UxfA Ommia. que f ecerat- Divid

Cm/regthue fixpentem: exiesm. ) ln

æ:

paser ejus.) Hc laus perpaucis

quo xudis populus ahqvxd divinitatis:

latere ewtx.m&! at..

Reg*sus tribuitur fcilicet- Afac 3. Reg:

15.11. Jofaphat. 2

Par.17.5. ..;. Jc)fiae

Nobeflan.? ld eft,. «* eorsmz, fïxæ

2, Par..34. 2.. & hoc: lib. cap.22. 2.

4. Diffipavit- exc ela, 5:.) Váde-

Pdï'ül» 72 $.

Ità'contemptim vocat fer-

pentem;. quafi diceret, nilil fcrpe"«

tur.hoc cum aljiqua. exceptione intel-

tem huncefle preter zs, &in Domi-

ligendum ;.. nam- infra- cap.. 23. num.

13.. & 14. dicitur. Jofiam fubui dolfe, I-

no f*w*:«fu um efle, noti in illo ; un-

contriviile-ftagnas a.Salomo-

de V:n*v cra- ftatitmi 4"u)d:t

i2 Dons-

cos &

E

m Deo. Ifrael: fser

eravr.

j

ne lll moncte O&CH(!O'HS CXCIE?SI»

h-

zechias. ergo 4- qui, illam» anteceilit,

& Non 97 /mz; 4s ei

€v.) Idem:

&

j

illa uhq.h nntæ&a., vel-quod- popu-

elvgu m.Jofiz tribuitur -ntm e. 292. . fi;

lus non- permitteret- auferri ;: vel iuod

25. q*oï intellige. quoad. aliquid ,

fi--

^

populus i0n-peccaret. ,- quodea-idola

cut & illud , "ofb ipvemtus. fennids

non coleret,. quibus-iHe locus jam-

Zl qui confervaret legem. excelfi,. N el

pridem fuerat.confecyatus;

eft hyperbole.:

EJ

LIBRI IV. R—EGUM

9465

6. Et adhzefit Domino, & non receffit a veftigiis eius, fecit-

ht

que mandata ejus , quae praeceperat Dominus Moyfi.

*7. Unde & erat Dominus cum eo, & in cunétis, ad quae

l

te

procedebat, fapienter fe agebat. Rebellavit quoque contra

regem Affyriorum, & non fervivit ei.

À

8. Ipfe percutfit Philifthaeos usque ad. Gazam, &-omnes ter-

minos corum, a Turre cuftodum usque ad Civitatem munitam.

ei

* Sup.

9. * Anpno quarto regis Ezechic , qui erat annus feptimus

fi

E75

"Tob.

Ofee filii Ela regis 1frael, afcendit Salmanafar rex Aflyriorum

T. 2

in Samariam, & oppugnavit eam,

d

nno.fexto Ezechize,

n

IO. Et cepit.

Nam poft annos tres, a

id eft nono anno Ofee regis ITfrael, capta eft Samaria :

I

rj. Et transtulit rex Affyriorum Ifrael in Affyrios, colloca-

Medorum.

vitque eos in Hala, & in Habor fluviis Gozan in civitatibus

12

uia non audierunt vocem Domini Dei fui, fed pra&-

D

tergre

funt pa&um ejus: omnia, quaàe praeceperat Moyfes

01

fervus Domini,'non audierunt, neque fecerunt.

t

£.Par.

13.*Anno quartodecimo regis Ezechice afcen

dit Sennache-

32. t- rib rex Affyriorum

ci

ad univerías civitates Juda munitas, & ce-

pit eas;

8,20.

f

laiz

t4. 'Tunc mifit Ezechias rex Juda nuntios ad regem Affyrio-

t

56. r rum in Lachis, dicens: Peccavi, recede a me; & omne; quod

impofueris mihi, feram.

Indixit itaque rex Affyriorum Eze-

chize regi Judae trecenta talenta argenti, & triginta talenta auri.

1;$. Deditque Ezechias omne argentum , quod repertum

fuerat in domo Dom!ni, & in theíauris regis.

16. In tempore illo confregit Ezechias valvas templi Domi-

i

ni, & laminas auri, quas ipfe affixerat, & dedit eas r

egi Affy-

riorum.

17. Mifit

-

7. Relellavit.) Jam enim a tempo-

effe legationem , ratus fe, quod ultro

"ye Achaz patris Ezechie dederant fe

daretur, muléte nomine primo habi-

judei Aflyriis, ut patet ex 4.Reg.16.7,

turum, deinde reliqua omnia , qus

. 44 Turre cuffodum, 66c.) Mide di-

invitis effet erepturus.

&a c, proxime fuperiori n. 9.

Talemta argenti , €5c.) "Tlalentum

09. ao quarto Regis Ezechbia , 6$c.)

unum arpenti continet tria millia fi-

Hszc explicata funt c.. 17. n. 6.

clorumargenteorum, ficlus vero unus,

F4. Peccavi, rectde a me, )

ut fzpe dictum eft, «quivalet quatuor

'T'alentum vero

Imprudenter egi, cum.tributi jugum

Hifpanicis regalibus.

excutere conatus. füm.

umim auri, continet tria millia ficlorum

Indixit itaque. Rex Affyriorum , &c.)

aureorum , & ficlus aureus equivlet

Sinulayit Affyrius non ingratam fibi

quatuor aureis nummis noftratibus.

CA P U XVIiI.

589

eCj

17 Mifit autem rex Affyriorum Thartan, & Rabfaris, &

Rabfacen, de Lachis ad regem Ezechiam, cum manu valida,

qua

erufalem : qui cum afcendiffent, venerunt Jerufal.m, & fte-

ht

terunt juxta aquaedu&um pifcinae —fuperioris, quae eft in via

Agri- fullonis.

tet-

18. Vocaveruntque rerem : ezref'us eft autem ad eos Elia-

tatm

cim filius Helcize, preepofizus domus, & Sobna fcriba, &]loahe

[1US

filius Afaph a commentariis.

AU

ces: Loquimini Ezechie : Heec

19. Dixitque ad eos R abfa

dicit rex magnus , rex Affyriorum : Quae eft ifta fiducia, qua

3

niteris ?

40. Forfitan inifti confili

um, ut prapares te ad präelium.

X-

In quo confidis, ut audeas rebel/are ?

DUS

21. An fperas in baculo arundineo , atque confra&to /Egy-

* [fai.

pto,* fuper quem fi incubuerit homo, comminutus

ingredietur

[d»

.

Q: 4«

manum ejus,

& perforabit eam.? fic eft Pharao Re

ffes

| x ZEgypti , ?

omnibus , qui confidunt in fe.

25. Qüod

he«

Eeee 5

«

Y

Rab[acen. ) Quuem Ifraelitsm

Multi tamen, & grav"es au&tores ,

uos idem Salianus recenfet, putant

3

fuifie, fed lexis, & populi fui defer-

torem putant Hebrzi.

Credibile id

n

liacim prfepofïcum domus dici , quod

d

facit lingua Hebrza, qua locutus e

it,

effet Pontifex, & domui Domini,

1

hoc eft templo ,* prepofitus.

& quod ad verba ejus in Deum ma-

& Rex Ezechias

jti

ledica Proceres ,

Sebna fcriba. ) LXX. . vocanti yea-

veftem fuam confciderünt , ut dicitur

pE

Vatablus Literatum, aut le-

ii

gis peritum interpretatur.

fequentis cap. initio ,. quod, ut vo-

A commentariis.) Quale hoc mu-

lunt aliqdi, non fiebat, nifi quoties

Ti

talia verba ab Ifraelitarum aliquo pro-

nus eflet, diximus 2. Reg. 9. 16.

nuntiata fuiifent.

A

oo. Ut audeas rebellare ? ) Riü&ei*e,

liE

& obfidionem expeQCare ; nam jam

ili

De Lachis.) Quam urbem obfidebat.

Qu manu valida.) Cum magno co-.

prius rebellaveiat , cum negaverat

mitatu.

tributa.

ita')o

Quia

oI. m fperas im baculo arundineo ,

ib

Ig. Vocaveruntque Regem. j

nimirum in civitatem non admitteban-

atque: confratlo ,. &c. ) Super JEgy-

qhæ

tur, evocant Regem ad colloquium,

otum.

Alludit ad arundines , que

abundant in ripa Nili, quafi dicat :

um

qui tamen egredi noluit , fibi timens,

ficut arundo infirmior eft , quam ut

f

fed tres mifit, qui hoc verficulo me-

morantur.

ei incumbentem fuftineat , ut potius

Ji$,

manum, fe, apprehendentis pungat ,

t

Prapofitus Domus.) LXX. vocant ài-

g

xoyóp.cy Oecozomu. Jofephus | 2méreo-

& perforet: itaerit, Judes /Egvptus,

mo» rag BaciNGiaug id eft, procuratorem

ejus copig, & auxilium, quod ab il-

urtt

regia ; quem aliqui prz/e&wz prateris

lo fperatur.

VXide Delrio to. 1. ada-

d

Ita Salianuscum aliis.

-

d

interpretantur.

giali 21o.

590

B7 I(/B RI IV, REGUM

h

22. Quod fi dixeritis mihi: In Domino Deo noftro habemus

fiduciam : nonne ifte eft, cujus abftulit Ezechias excelía, &

W

altaria: & praecepit Judze, & Jerüfalem : Ante altare hoc ado-

du

tabitis in Jerufalem ?

.

.

23. Nunc igitur tran

fite aid' dominum méum regem Affy-

riorum, & dabo vobis duo millia equorum , & videte, an ha-

bere valeatis afcenfores eorum. -

n

E

24. Et quo modo poteftis refiftere ante unum fatrapam de

Servis domini mei minimis ?

hi

An fiduciam habes in ]Egypto

propter currus, & equites ?

fu

25. Numquid fineDomini voluntate afcendi ad locum iftum,

ut demolirer eum ? Dominus dixit mihi: Afcende ad terram

1

bl

hàanc, & demolire eam.

26. Dixerunt autem Eliacim filius Helcize & Sobna,& Joahe

R abfaci: Precamur, ut loquaris nobis fervis tuis Syriace, fiqui-

el

fà

dem intelligimus hanc linguam: & non loquaris nobis Judaice,

audienté populo, qui eft fuper murum.

27. Refponditque eis Rabfaces, dicens: Numquid ad domi-

X(

num tuum, & ad te mifit me dominus meus , ut loquerer fer-

f0ones

Dl

22. lm DominoDeo neffro , &c.) Ca-

te , Cfc. y Aliud argumentum petitum

Y

lunniatur Rabfaces Ezechiam ; vitio

ex divina voluntate; que Sennacherib.

enim ei vertit , quod,erat Jaudi dan-

commovit , ut. Judzos perderet ; qua-

dum

nam excelfa auferri juiferat

fi dicat, nec valetis, nec debetis di-

Deus,, fed fortafle hoc ignorabat Rab-

vine voluntatis: decreto repugnare.

T

faces:

Voluit quidem- Deus. Judsos. per im-

I

zIntt altare. boc.) Quod in templo

pium ilum Regem atterere , fed tan-

confütutum erat..

dem populum fuüum ex illius manibus

23. Tranfite ad Dominum aeum. ) In

etiam eripere, illo tnale perdito:

f

Mebrzo eft 353y1 Aibareh , id eft,

26.- Preczmur, ut loquaris nobis fervis

commifcere , conjungere, pacifcere,

tuis Syriace.^ Quod fignum eft, Jin-

ini Éccdus cum. domino : ineo.

Pagni-

guam Syriacam vulzo ignotam: fuil-

nus, & Vatablus vertunt , Fjde j«ze

f

fe. Cupiebant orationem Rabfacis a

Domino. meo: Régi , datis fcilicet obfi-

gregarüs miitibus non intelligi , ne

&

dibus. Forerius lfa. 56. 8. ubi hec

offenderentur ,. (& iram continere non

:

eadem habentur, vertit, O;pigzora do-

i

id eft.devinci muneri-

valentess fagittas in Kabfacem. jacu-

miuum meum,

Jarentur , aut certe ne nimis terreren-

bus.,. vel obfidibus ,. vel te. in' manus

tur.

j

ejus tradendo:

97. AH virosy qui fedent. fuper mz;i«

n babere "valeatus. afcen[ores eorzmn.)

rum , 6fc.) Rabfaces majori voce He-

Quuaft dicat ,

cum. ad' tantam pauci-

braico fermone: ad: populüm:| ozatio-

tatem. redà(ti fitis , cur adhuc tanto

nem convertit ,. quod' ejus intereffe di-

Kegi, & exercitui refiftitis ?

ceret hxc noífe, quialioqui fame, &

25. Awm4uid fme Domins colunta-

fiti: in obfidione periturus erat;

ïg

C AP tf T XVIII.

597

?l"lï us

moneä hos, & nen potius ad viros, qui fedent fuper murum,

40

ut comedant ftercora fua, & bibant urinam fuam vobifcum ?

ido-

38. Stetit itaque Rabfaces, & exclamavit voce magna Ju-

daice, & ait: Audite verba regis magni , regis Affyriorum.

ff-

29. Haec.dicit rex : Non vos feducat Ezechias: Non enim

P

d-

poterit eruere vos de manu mea.

3o. Neque fiduciam vobis tribuat fuper Dominum, dicens:

| de

Eruens liberabit nos Dominus, & non tradetur civitas heec in

mánu regis Affyriorum.

rpto

31. Nolire audive Ezec

hiam. Hzc enim dicit rex Affyrio-

um

rum. Facite mecum, quod vobis eft utile, & egredimini ad

fafll

me, & comedet unusquisqué de vinea fua, & de ficu fua, &

bibetis aquas de cifternis veftris.

ahe

42. Donec veniàm, & transferam vos in terram, qu& fimilis

]u

eft terrae veftrae, in terram fru&tiferam, & fertilem vini: ter-

iC

ram panis, & vinearum , terram olivarum , & olei, ac mellis,

Nolite audire Ezechiam, qui

& vivetis, & non moriemini.

-

(f

vos decipit, dicens: Dominus liberabit nos.

et-

33. Numquid liberaverunt dii gentium terram fugm de ma-

D65

nu regis Affyriorum ?

-

44. Ubi *eft deus Emat

h, & Arphad? ubi eft deus Sephar- * Infr.

um

vaim, Ana, & Avà*? numquid liberaverunt Samariam d

e 10.13-

b

al.

maànu mea ?

ud'

33. Quinam illi funt in univerfis diis terrarum,

qui erue- & 97

di

die

runt regionem fuam de manu mea, ut poffit eruer

e Dominus r5;

u

E

t Sup.

Jerufalem de manu mea?

17.24»

a

36. Tacuit itaque popu

lus, & non refpondit ei 'quidpiam :

bus

onderent ei.

fiquidem praeceptum r?gis acceperant, ut non refp

LA Venne

U

.

ln

Domieus liberavit "wos. ) Quafi di-

it

Ut comedant ftercora fua, 6c.) Qua-

$4

fi dicat : qui fi pergant. obfidionem

cat: Deus vefter liberare . vos nos&

tolerare,

eo fames obfcena illos adi-

poterit, ficut Dii gentium , quas füb-

ne

jugavit Affyriorum Rex , cultoresfuos

on

get, ut à proprii corporis excremen-

ul

tis non abftineantt

ab ejus vi tutos reddere non potue-

2. Donec veniam .

E oransferam

rufht.

j

ve;, €&c.) De more Regum Aflyrio-

34. Emath , &6c. ) Vide di&ta cap.

proxime füperiori num. 24.

ruin, qui, quos fubegerant popïulfos,

[o

alio migrare jubebant, ne novis re-

Aua, O .4v4.) Midentur nominá

bus ftuderent , aut jugum fervitutis

idolorum , que etiat

0

excutere tentarent.

Sic factum cum

lerentur.

E in Samaria co«

]i«

líraelitis vidimus, paulo fupra c. i-

96. Praceptum Regis acteperant, t$c.)

mirum 17.

Prudenter enim véritus eft, ne inter

592

LIBRIIV REGUM

-

47. Venitque Eliacim filius He!ciae, preepofitus domus, &

Sobna fcriba, & Joahe filius Afaph a commentariis ad Eze-

chiam , fciffis vefüibus, & nuptiäverunt ei-verba Rabfacis.

t

CAPUT XIX.

Eze&bia, &? lfaia comverfis ad Dominum , & pro liberatione pre-

cantibus propter Rabfacis blaspbemias , percutit- zIngelus Domini

centum octoginta quinque millia Aflyriorum, quare fugie'm'

Sennacberib in templo idolorum [uorum a. filüs

e

Jui£ occiditur.

I Uze cum audiffet Ezechias rex , fcidit veifimentzi fua, &

opertus eft facco, ingreffusque eft domum Domini.

Tfaie

». Et mifit Eliacim przepofitum domus, & Sobnam fcribam,

37l & feres de facerdotibus , opertos faccis, ad liaiam prophetam

filium Amos.

2. Qui dixerunt :

Hzc dicit erch?aä: Dies tribulartionis,

, & increpationis, & blasphemize, dies ifte : venerunt filii usque

ad partum , & vires non habet parturiens.

4. Si forte audiat Dominus Deus tuus univerfa verba Rab-

facis, quem mifit rex Affyriorum dominus fuas, ut exprobraret

Deum viventem, & argueret verbis, quaé audivit Dominus

Deus tuus, & fac orationem p:o reliquiis , quae repertae funt.

.$. Venerunt ergo fervi regis Ezechise ad Ifaiam.

6. Dixitque eis Ifaias: Haec dicetis domino veftro: Haec

*

dicit Dominus : Noli timere a facie fermonum , quos audifti,

quibus blasphemaverunt pueri regis Aflyriorum me.

E

7.Ecce

xefpondendum, aliquid inconfulte di- & populus univerfus jufliffimum do-

cerent , quod rebus turbatis obeffet

lorem , & appetitum vindicte contra

potius, quam prodefiet, hoftem exacer-

Aílyrios, fed defideria irrita funt at-

baret, aut reliquum populum terreret.

que inania contra potentem adverfa-

rium.

37. S.iffs "veftibus. ) Ut fiebat ab

Itaque.ad Deum conflxgigna

Mebrais, cum blafphemias in Deum

dum eft.

audiebant.

. $; forte audtat ,

&c.) Ad.vin-

-Mes.) Tempus.

dictam fumendam ; cüm enim differt

2

Increpationis.) Quua arguimur

ultionem , ita fe gerit, quafi non au-

ab Aifyriüs.

diat, aut. videat mala,

quz perpe-

Bislpbemia.) Qua Deum blafphe-

trantur.

ant.

Pro reliquiijs, qua repeita /'n-.nt

&

Vene unt fs u[gue ad partum , 6c. )

Pro reliquiis-populi ex tribu. juda ,

Quafi dicat : concepit quidem Rex,

Benjamin.

*

C Lä P U rr XIX-

593

)

[

7. Ecce éego immittam ei fpiritum , & audiet nuntium , &

n

Eze-

revertetur in terram.fuam & dejiciam eum gladio in terra fua.

$. Reverfus eft ergo Rabfaces, & invenit regem Affyriorum

expugnantem Lobnam: Audierat enim, quod receffitiet de

Lachis.

7

9. Cumque audiffet de Tharaca rege /VEthiopise, dicentes :

Itj

Ecce, egreffus eft, ut pugnet adverfum te, & iret contra eum,

mifit nuntios ad Ezechiam, dicens:

x

j

10. Hzec dicite Ezechie regi Juda: Non te feducat Deus

tuus, in quo habes fiduciam ; neque dicas : Non tradetur Je-

L

rufalem in manus regis Affyriorüm.

LU

1r. Tu enim ipíe audifli, quae fecerunt reges Affyriorum

l

univerfis terris, quo modo vaftaverunt eas: num ergo folus

.

i,

poteris liberari ?

Laf

12. Numquid liberaverunt dii gentium fingulos, quos vafta-

.

verunt patres mei.

Gozan videlicet, & Haran , & hRefeph, &

filios Eden , qui erant in Thelatfar ?

l$

13. Ubi eft rex Emath, & rex Arphad, & rex civitatis Se-

jué

pharvahm, Ana, & Ava?

14. Itaque cum accepiffe

t Ezechias l'ittex'as de manu nuntib,.

3b

Tet

rum , & legiffet eas, afcendit in domum Domini , & expandic

105

eas coram Domino,.

y

15. Et oravit in con

fpectu ejus;dicens : Domine Deus Hrael,

Tit,

gum omnium

qui fedes fuper cherubim , tu es Deus folus re

terrae , tu fecifti eoelum , & terram.

16. in-

$C

tur Rex civitatis ; quod quafi Reges

h

g. bumittam & fgititum. ) "Vimoris,

& peiturbationis , nuntium fcilicet de

idola corona redimita effent, & quod

adventu. "Fharaca Regis /Ethyopis,

civitati, aut regno , in quo adorabàn-

J5

tur, dominafi eredérentur.

qui eum ab obfidione Hierofolyme

j

fübmoveat, ut contra eum pugnet.

I4- Expaudit eas.coram' Domino. )

Utj

Dejieium. um £ladio 1m terra fta-)

Quod exat eximie in Deum fiducie

dl

fienum.

$ic enim filii recitant; " ve

Occidetar in regno fuo.

fi

Q. Expuguantem Lobnam-)Praliantem

oftendunt parentibus, qu& in fei velin

Erat &

2

adverfus Lobnam, ut dicitur. 1fa.37.8

^

ipfos dicta , factave fuerint.

1o. Nom fe feducat Denus tuss , G. )

obje&um efficax movendx indignatio-

"

nis in. blifphemos Áflyrios.

lNam

i

Éadem repetit Affyrius, que fupra

t

audivimus cap. I8. num. 34. intelli-

Deus noftro fefe captui accomodat ,

gebat enim fpern judeorum Deo niti,

quos prafens doloris objectum ad vin-

Jj

di&tam azrius extimulat.

e

ideoque eam aliarum gentium exemplo

:

labefaétare mititur.

IS. Qui [edes fuptr. Chersdbim. ) In

I

Re& civitatis.) ldolum , quod

propitiatorio fup

colebatur in .civitate.

Fortaife dici-

25. I8.

er arcam. Vide Exod.

Fiff

Bti&/. u) Coni, Menuehy Jgnos Hs

g

594

LIBRI

IV.

REGUM

16. Inclina aurem tuam, & addi : aperi Domine, oculoä

tuoc, & vide: a:di omnia verba Sennacherib

9

;qui mifit, ut ex-

pfobraret nobis Deum viventem.

b

17. Vere, Domine, diffipaverunt reges Affyriorum gentes

I

& terras omnium.

"

18. Et miferunt deos eorum in ignem: non enim erantdii,

e

fed opera manuum hominum ex ligno, & lapide, & perdide-

:j

1Tunt eosS.

19. Nunc igïtur,Domïne Deus nofter, falvos nos fac de ma-

nu €us,ut fciant omni

folus.

*

a regna terrae, quia tu es Dominus Deus

20. Mifit autem 1íaias filius Amos ad'Ezechiam, dicens :

«2otc

Hzec dicit Dominus Deus Ifrael : Quee deprecatus es me fuper

Sennacherib rege Affyriorum, audivi.

21. Ifte eft fermo, quem locutus eft Dominus de eo: Sp.r'e-

vit te, & fubfannavit te, virgo filia Sion:

poít tergum tuum

caput movit, filia Jerufalem.

li

22. Cui exprobraíli, & quem blasphemafti? contra quem

exaltafti vocem tuam -& elevafti

vin excelfum oculos t uos ?

contra fanttum Ifrael.

25. Per manum fervorum-tuorum exprobrafti Domino, &

dixifti : In multitudine curruum meorum afícendi excelfa

montium in fummitate Libani, & fuccidi fublimes cedros ejus,

& eleétas abietes illius.

Et ingreflus fum us

que ad terminos

ejus, & faltum Carmeli ejus ego fuccidi ;

24. Et

Regum þom,vrzr*u;nr terï't;)- In lfaiä e

ftus fubfannantis eft, aut minitantis;

37. 15. habetur , oemmium vegnorum

terr&.

Vide Pfal. 21. g. Matth. 27. 39.

22. Contra fantium Ifrael. ) Deum

I6. Exprebraret nobis Denum wviven-

Ifrael.

fem. ) lnfultavit nobis , & exprobra-

23. Per manum fervorum tuorum, )

vit, quod te coleremus, & fpem in

Per Rabfacem, & ejus focios.

te locaremus, quem negat poífe nos

Succidi fuüblimes cedros , &9c. ) Ad

ab hac calamitate vindicare.

complanandam viam c

exercitui meo.

urribus , &

2I. Sprewit te.) Convertit prophe-

ta orationem ad Regem Aflyriorum.

Eledlas abietes. ) — Excelfas , egre-

Virgo flia Si0n.) [erufalem ; nam

ias.

Scriptura de provinciis, & civitati-

Saltum Carmeli ejus.) Montem Car-

bus loquitur, ac fi viri , aut potius

meli, que eft in Judea. Ve] Carme-

mulieres effent, & filiz ob earum pul-

lus.non eft hic nomen proprium, fed

chritudinem , & luxum. — Sic Ea 7e-

loca frugifera fignificat , " qüo fenfu

vu[2lez: , hoc eodem verficulo.

hec vox' ufurpatur. Ifa.

10 I8. &

Caput movit. ) Qui habitus, & ge-

16. 10. & 19. 23-

CA.PUT

XIX.

595

los

24. Et bibi aquas.alienas

-

; & ficcavi veftigiis pedum *meomxm

omnes aquas claufas.

25. Numquid non audifti, quid ab initio fecerim ? Ex die-

l7:

bus antiquis plafmavi illud, & nunc adduxi : eruntque in rui-

nam collium pugnaptium civitates munitse.

l,

26. Et qui fedentin eis, humiles manu, contremuerunt, &

]e-

confufi funt, fa&ti funt velut foenum agri, & virens herba te-

&orum, qus arefatta eft, antequam veniret ad maturitatem.

ld«

27. Habitaculum tuum, & egreffum tuum, & introitum tuum,

[

& viam tuam ego prxefcivi, & furorem tuum contra me.

28. Iníanifti in me, & fuperbia cua afcendit in aures meas :

s

ponam itaque circulum in naribus tuis, & camum in labíis tuis,

KT

& reducam te in viam, per quam venifti.

*

29. Tibi 4utein,'E2cphia, hoc erit fi

fot "

gnum: Comede hoc.

[os

anno,

iff

QA. Biózaquasalienas, 3j Cumin alie-

Yurnarum: crvitates munitas, ) -AMiqui

naim ditionem irrupitiem.

per colles pugnantes inteiligunt pria-

ul

Siccavi vefigiis

Tedum . wiwecrum.)

cipes inter fe diffidentes, aut civitates

)

Ubicumque exercitus meus veiïzig;um

in collibus fitas, que pugnabant con-

poneiet, ficcabat fontes propter mul-

tra Aflyrios iliis refiftentes,

titudinem.

26. Hwmiles manm. ) Welut eftin

O»nes aquas. clau[as. ) In cifternis ,

Ifaia- 37 27. brevizta mamn , id eft,

fa

& puteis. 5. Hieron. explicat de xivis

]5

infirmt, imbelles ; ac quafi manci Ju-

cor

PC

fluentibus , qui utrinque ripis , quafï

dai contremuerunt

am Alï'yriisu

0$

aggeribus concluduntur.

In-e.

7*

Q7. Habztaculum tuum.5

e

d

egr cïnf. 7

lfaix n. 25. quz hic dicuntur 43we

tuum. 6 inmonum fusss) kdec tria

elau[e , appellantut R£ur argerzem, qui

fioynificant omnes motus , fitus, &

t

fcilicet agricolarum ind'ftria in varias

actiónes hominis , quafi.dicat : ego

18,

partes derivantur ad rigandos agros,

prenovií, quidquid acturus eras.

& ne temere diflluant , utrinque ag-

28. Cireulum in naribus tuis. ) Quo

gefta terraà teountur, quze eft eadem

Im

te quafi £rzno circumagam , & utfe-

explicatio, que Divi Hieron..

ram beftiam, aut bubalum, quo vo-

Q5. Quid ab initio fecerim? ) EgO*

luero , tré compellam.

'j

Deus Hfradl, id eft, facere decreve-

Camum. ) Speciesfreni, forfan qua-

xim genti Judzorum.

le equis iis, qui mordere folent, cir-

M

Ex diebus antiquis plammavs i/Ind.))

camponitur cancellatum e ferreis bra-

&

Formavi, finzi , formam rei geren-

Geis. Itali vocant /a zzefarola.

d« concepi, ordinavi, prefcripfi, ut

Redncam te Ín viam, per quam Ut

Ícilicet ita fieret , ut fa&um: eft : qua-

zifii.C ogam te repetere regnumtuum.

xe tibi tribuere non debes victorias,

20. Hoec, erir figmum. ) lNon datur

[*

aut tux potentiz , fed mez voluntati.

hic fignum Ezechie ad confirmanda,

1

Nunc .m'd'zxi.) Effe&ta dedi.

ue de Sennacherib. dixerat Ifaias ;

Eruntque ip. vuizam ccllium pugsnan-

19*

o

na enim pio, & fideli Regi non

ll

gioem crvitates munmita. ) Clare vertit

X

eraht neceffaria , fed quz hic facer

Vaf:ablus. Ad defivuendum im. acerves

textus vocat figna , fünt potius effe-

-

E

(

LIBRI IV

R-EGUM

596

anno, qui.repereris: in fecundo autem anno, qus fponte

naícuntur: porro in tertio anno feminate, & metxte, plantate

vineas, & comedite fru&tum earum.

30. Et quodcumque reliquum fuerit de domo Juda, mittet

tadicem deorfum, & faciet' fru&tum furfum.

31. De Jerufalem quappe egredientur reliquiae, & quod fal-

vetur de monte Sion* zelus Domini exercituum fac*eï hoc.

32. Quamobrem hzc dicit Dominus de rege Affyriorum :

Non ingredietur urbem haric, nec mittet in eam fagittam, nec

occupabit eam clypeus, nec circumdabit eam munitio.

*'Tob

33. Per viam , qua venit, revertetur & civitatem hanc non

f

I- 21. ingrediétur, d1c1t Dominus.

CCl

34- Protegamque urbem hanc, & falvabo eam propter me,

49.24.

lfaiz

propter David fervum meum.

37:36.

ntf

22

* Fattum ett igitnr in no&e illa, venit Angelus Domini,

1Mac & percuffit in caftris A(lyriorum centum o&toginta quinque

741.

millia.

Cumque diluculo furrexiffet, vidit omnia corpora

2Mac

mortuorum , & recedens abiit,

8-1g.

46. Et

&4, qu& prædx&xonem prophete, &

ad müar arborum , qu& altas agunt

radices, & ramos late fundunt, &

Lle nam in populum fuum pwvwen-

tiam confequuntur, dum quomodo

multos fructus proferunt.

futurz necejfitati profpicere debeant,

31. De Jerefalem quitpe egrediestur

docet.

reli4uis. ) lterum germinabit , &.flo-

Qu repereris.) Qus tibi, tuoque

rebit jelufdlem & quafi novi ex illa

populo repofita habes ad bellum , &

furculi egredientur.

ad obfidionem tolerandam.

Biblia

Z

wod [zheetur. ) Pagminus, &

LXX. Compluti edita , & Biblia re-

Vatablus ex Hebrzo vertunt, & eva-

gia habent, 'J'UW'(H.LSVCL celleiia.

fer, & fenfus effe poteft , ex arbore

Que fponte na|cuntur, ) Cum . enim

hac familiz Juda novos furculos eru-

fuo tempore agros ferere non potuif-

pturos,' qui falventur, vel qui eva-

fent, iis, q"æ fponte nafcebantur,

dant, quos fcilicet tempeftas hec, &

contenti elfe debebant ,

quibus tamen

calamitas Deo «prote(rente cmrlpere

non poffit.

1

Dominus polhcetur fe 11105 futficienter

pafturum. Apud Ifaiam c. 57. 30. fe-

Zelus Domizi.) Ardens amor Domini.

cundo anno poma affienantur in ci-

32. Nec arwp;zätt eam clypeus. ) Va-

bum.-

Utrumque verum fuit ; ; nam

tablus vertit, Noz eccspabit eam cly-

exigua ijla fegete, quz ex granis de-

peo "unitus.

ciduis pnllulavn:

& pomis in arbori-

Nec ctrcumdabtt CA HRLERHETIO. ) Non

bus fponte nafcentxbub victitarunt.

cingetur obfidione.

Seminate , €* metite , &c.) Hoftium

34 Propter me. ) Qui hanc urbem

metu foluti, & periculo liberaci.

elegi, utin ea collocarem fanctuarium

g0. Mittet radicem deorfum , €$ fa-

meum,

*

ciet f uttur furfum.) Judzorum reliquie

55. Ip note illa.) Quidam putant

eefiorefcent, crefcent, propagabuntur,

nottem hanc eam effe , quas fubfecu.

CAPUT X&A. & XX,

5

E

46. Et reverfus eft Sennacherib rex Affyriorum , &'manüt*

(ate

in Ninive.

.

47. * Cumque ador

aret in templo Neíroch deum fuüm., 'Tob.

ïrtef

erunt eum gladio, fu- .24-

Adramelech, & Sarafar filii ejus percuti

geruntque in terram Armenorum, & regnavit

Aíarhaddon

fil-

filius ejus pro eo.

CAPUT XX

m

[ieC

Jfaias egrotantem Execbiam moriturum der

uuntiat, at ille Jua ora-

uindecim anuos a Deo

2ione fanitatem cum. prorogatione ite ad q

101

"o per Solis regre[]um ; ZAffyrüs auiem

inpetrat, dato Janitatis fie

]

munera deferentibus ibe[auros of.

£

endit , & ob id per. ljaiam

1

veprebenfo, capiivitas Babylonica denumtiatur, cui

impius fuccedit filius Manafes.

IQj

jue

L. TN diebus ilis zegrotavit Ezechias usque ad mortem : OR o Par

3224

0fa

venit.ad eum líaias filius Amos, prophetz, dixitque ei:

ifaix

Hc dicit

ominus Deus: Prsecipe domui tuse : morieris

38-1.

E

enim tu, & non vives.

Ffff 3

2. Qui

ul

t

ta. eft editam ab ifaia prophetiam.

f.

d

7

37- P« ret«j?r;mt eum gladio. ) C;iu-

Sed hoc dici non poteft, quia in hac

un cedis non expreflit Scriptura.

af-

f ur

eadem prophetia, ut vidimus n. 29.

Lyranus ex Rabbi Salomone hanc

Il«

Aífyriorum clades tertio anno futura

fert, quod Sennacherib ad Deos, &

li

h

indicatur, ltaque illud relativum po-

»opulos fuos placandos, quos ex cla-

fitum eft ad emphafim addendam, ut,

de accepta fibi iratos fentiebat , filios

in illa nede ,. idem fit, quodin ce-

facrificare decreviflet ,. quod illi odo-

lebri illa no&te, & miraculi tanti con-

rati, confilia Parentis illo interfe&to

Ufe

ore

fcia. Sic apud Ifaiam c. 27. I. dici-

preverterunt.

It»

tur.

In die illa vifftabit: Dominns ia

yà

gl.zdiaj]zm duro ,E5 c.

I. JN diebus ills.) Eo fcilicet anno,

adngelus Domnt. ) Quem Abulenfis

do Sennacherib ab Jerufalem

»rofe&us eft contra "Tharaca Regem

at

Angelum bonum fuiffe exiftimat Ga-

brielem,- aut Michaelem $ynagogs

JEthiopum.

E

eo mmorbum

1)ræfïdem.

Alü putant tam hunc,

JEgrotavt

f ,E:;ecbi:zs..)

If

immittente, ne infolefceret ob victo-

/à

quam illum, qui percuffit primogeni-

riam; vel quia pro eo, ut pár erat,

?

£a /Egyptiorum Cut infinnatug. Pf. 77.

itudine cor-

A9. ) tuiffe Dzmonem.

gratus non fuit; velut egr

Percufft.) Occidit, quo genere mor-

poris purgaretur animus, & pii Re-

on

tis Occubuerint , non habemus ex fa-

is virtus exerceretur.

Ita paífim fa-

cri interpretes , quos citat Salianus

2u

cro textu.

'"Tradunt Hebrzi , & pre-

j

ter hos Abulenf. & Cajet. Affyrios ab

anno mundi 3322. n. 67.

Ipfe tamen

Angelo igne , id eft , peftilentia, ut

cum 'Torniello, & alüs putat Eze-

chiam egrotaffe , antequam Aílyrio-

t

ait Jofephus, percuifos.

rum 'obfidio folveretur: nam hujus

l,

Vidit, 9cilicet Sennacherib.

LIBAKIIV. EE GUM

*593

2. Qui convertit faciem fuam ad parietem , & oravit Domi-

fit

num, dicens:

ur

3. Obfecro, Domine, memento, quafo, quomodo ambulave-

rim coram te in veritate, & in corde perfe&to, & quod placi-

j

tum eft coram te fecerim. Flevit itaque Ezechias fletu magno.

[

4. Et antequam egrederetur Ifaias, mediam

partem atrii,

E

fa£&tus eft fermo Domini ad eum, dicens :

[ii

5. Revertere, & dic Ezechice duci populi mei : Haec dicit

1

Dominus Deus David patris tui: Audivi orationem tuam , &

vidilacrymas tuas: & e

J

:

cce fanavi te , die tertio afcendes tem-

H

plum Domin;.

e

6. Et addam

diebus tuis quindecim annos, fe'dl & de mänu

regis Aff

y

yriorumJliberabo te, & civitatem hanc, & protegam

urbem iftam, propter me, & propter David fervum meum.

V

7. Dixitque Iíaias : Afferte maffam ficorum.

Quam cum

attuliffent, & pofuiffent fuper ulcus ejus, curatus eft.

H

8. Dixerat autem Ezechias ad Ifaiam : Quod erit fignum,

quia Dominus me fanabit,. & quia afceníurus fdffn die tertia

.

templum Domini ?

9. Cuiait Ifaias : Hoc erit fignum a

Dominfo,. qud fa&turus

r

.

fit

us

8

Q

cap.itis n.6. dicitur: De muma« regis

que per[picunm eff poff t,ert'iärn nv

,,4][/1 iorum liberabío te.

conceffe vita, Manaffe cffe gneratum.

"Praeipe domsi tma. ) Drifpome domum

Ergo ifle ompis

"

£u4 , ut habemus Ifaie , 38. 3-

efh flezzs , quod dgþcw;'g-

Morieris enim tm, €f nom vjves. )

bnr Chrzffum de fno femigæe nafesturue.

[r

:5- Die £ertio. ) Àb hoc die com-

Scilicet fi naturam , & naturales cau-

putando, quo fHaias hec Re

gi-dice-

fas fpectes ;

bat, ut placet "'oftato, licet lii ali-

Tis.

-morbns enim erat letha-

ter numerent.

Q. Ad parietem.) Verfus templum,

7- fjerte maffam frcarum. ) Àn ca-

vel ut magis quiete Oraret, nec inter

taplafma. ex ficubus ulcus illud fanare.

ftes habexet.

orandum affettus , & lacrimarum te-

poflet facultate naturali, incertum eft.

o

NNon defunt, qui putent potius noce-

23*

Im weriuate , 6 ie corde perfe-

re potuiffe, adhibert tamen jufliffe

4o. ) Seiio te colens , 1dola deftruens,

prophetam , ut magis divina virtus

ferpentem zneum comminuens &c.

apparefet. Vide Vallefium de facra

Flevit itaque Ezechias.flerzm magno. )

Philofophia cap. 59.

Pro ger gromiffonem Domini ad. Darvid ,

[Ed LE n EEes Vale x u Es k ) N

9- Guod erie ffemum, fff ) Noluit

ait S. Hieron. queem -"videbat im- [ma

Hzechias (igni poftultióne tentare

morte perituram

eo emim fempore E-

Deum, fed prophete fidem explora-

zechbias flios mom babelat.

Naz poff

re, qui tam Drevi tempore contraria

moxtem ejes Manaffes cum dnodecioa. cffet

ex

prodixiffet, & moriturum , & mor-

Mnaeruu, regnare cmpsi 1. Judda

buim evafuxum.

U OL hd- J oTP P

CAXPIM E

599

Offi-

fitDominus fermoném, quem ïocutus eft: Vis, ut afcendat

dye

umbra decem lineis, an ut revertatur totidem gradibus?

10. Et ait Ezechias: Facile eft umbram creícere decem li-

laci

neis: nec hoc volo, ut fiat, fed nt revertatur retrorfum de-

£10.

tril,

cem gradibus.

1. Invocavit itaque Ifaias propheta Dominum, &-reduxit

licit

umbram per lineas,quibus jam defcenderatin horologio Achaz,

retrorfum decem gradibus.

"u

12. * In tempore illo mifit Berodach Baladan, filius Baladan,* 15«

€It-

rex Babyloniorum, litteras, & munera ad Ezech-iäm : audierat 39-1-

enim , quod segrotaffet Ezechias.

z

anu

13. Laetatus eft autem in adventu eorum

