15. Mifit ergo Isbofeth, & tulit eam a viro fuo Phaltiel, filio

Lais.

Rr2a

16. Seque-

mala enumerans, que fibi evenirent ,

Eac mecum amicitias. Y Poftulat re-

fi fecus faceret , ac jurabat.

cipi inter precipuos Repris amicos,

guravit Dominus David.) Non appa-

fibique, quod eft confequens, przci-

It

ret, ubi juraverit , fed ut divinz pro-

puas dignitates a Rege dari.

miffionis firmitatem fienificet ,. Abner

. 19. Optrme: ego faciam. tecum. ami-

T

juraffe ait.

€ifias. )

ec propterea David pecca-

O. ls rfransftratur vegnum.) Sifci-

vit, qui jure fuo, & Abneris peccato

vit Abner ,' cum Isbofethum admovit

in bonum, & commodum füum ufus

ad regnums hoc divina voluntate Da-

eft.

vid deberi, peccavit, Isbofethum re-

dntequam. adduxeris: Michol, (

gem faciendo; nec illud Isbofeth ejus-

Caufa repetendz uxoris! amor fuit

9

dem. Davidici juris confcius , falvo

quo Michol profequebatur; & at illam

officio admittere potuit, aut retincre ;

in ádulterio. cum fuo dedecore am-

fi nefcivit, jam bona fide regnum

plius herere non pateretur ; & for-

adeptum , illudque tenentem fua pof-

taffe etiam quia quoddam ad regnum

feifione privatus principem dejicere

fuffragium videbatur, fi Saulis, qui

non potuit.

Vide Abulenf. 2. Reg.

regnaverat, filiam haberet in matri-

inonío.

c &1)'. 3 .

4 Danm uj

;Zjne Ber(zbee. ) Qui funt

14. Redde wxorem meam ^ Michel,

)

extremi fines ditionis Iraelitarum.

Repetit étiam ab Isbofetho uxorem

,

ut regi, & uxoris fue fratri id hono

E

lI. Nom potuit ei refponderé quid-

quam. ) Intempeftiva fuit objurgatio,

ris deferret; neeo inconfulto, & non

qu& odium tantum peperit.

Nec mi-

confentiente Michol revagaret ; utque

rum Isbofeth Abner timuiffe, quando

fibi eum conciliaret, nec occafionem

etiam David Joab peccantem punire ,

novis jurgiis preberet inter ipfum Is-

aut reprehendere aufüs non eft, in-

bofeth,,

&

Abner.

'Tandem ne fa:-

fra: hoc cap. num. ultimo.

dus fa&tum cum Abner patefceret.

I2. Csjus eff zerra? ) Quafi dicat:

1s. Mift ergo Isbofetb, &:.) Non

nonne ad te, ut Regem pertiret?

repugnavit Isbofeth fentiens Davidir-

Vel, infinuat Ábner fe totam terram,

ritandum non efie eo tempore, quo

& rempublicam in poteftate habere.

Abner alienato erat animo.

315

LIBRIJM. REGUM

16. Sequebaturque eam vir fuus, plorans usque Bahurim: &

dixit ad eum Abner: Vade, & revertere. Qui reverfus eft.

v

17. Sermonem quoque intulit Abner ad feoiores Ifrael , di-

cens: Tam heri, quam nudiustertius queerebaiis David, ut

[

regnaret fuper vos.

18. Nunc ergo facite: quoniam Dbminus locutus eft ad Da-

vid, dicens : In manu fervi mei David falvabo populum meum

Ifrael de manu Philifthiim , & omnium inimicorum ejus.

e

I9. Locu:us eft autem Abner etiam ad Benjamin. . Et abiit

utloqueretur ad David in Hebron omnia, quae placuerunt

[d

Ifraeli, & univerfo Benjamin:

20. Venitque ad David in Hebron cum viginti viris : & fe-

cit David Abner, & viris ejus,qui venerunt cum eo,convivium.

21. Et dixit Abner ad David : Surgam , ut congregem ad te

j

domipum meum regem omnem Ifrael, & ineam tecum fcedus,

& imperes omnibus, ficut defiderat anima tua.

Cum ergo de-

j

P

duxifiet David Abner, & ille iffet in pace,

.

.

22. Statim pueri David, & Joab venerunt, caefis latronibus,

cum praeda magna nimis * Abner autem non erat cum David

in Hebron, quia jam dimiferat eum, & profe&tus fuera: in pace.

23. Et Joab, & omnis exerci:us, qui erat cum eo, poftea

venerunt : nundatum eft itaque Toab a narrantibus: Venit Ab-

ner filius Ner ad regem, & dimifit eum , & abiit in pace,

',24- Et

OEU ID o rP B RTT

16. Ufque Babzurim.) Quod eft op-

Benjamitam, e

jufque domum bene erae

pidum tribus Benjaminex Adrichomio

affecta,

in Benjamin num. 25.

20. Fecif David Aän?r d

CONUÍÉ-

I7. Sermonem quoque intulit .4iner

vium.). Voluit David honorareAbner,

«d fensores , 6c. ) Videtur Abner pa-

làm de regni translatione egiffe, cum

cui fe obftri&um fentiebat, &propter

nihili faceret Isbofeth precario regnan-

reducam Michol, & propter conci-

liatam tribuum voluntatem , ut Rex

tem , utque eum , cui erat iratus,

effet Ifraelis univerfi ;

idcirco etiam

magis contemneret.

abeuntem honorifice deduxitnum. 21.

Ig. £m zanu fervi mei David ferva-

&o populum mewp.) Ne videatur pro-

*fequente.

ditor, vindictam in Isbofeth exercet

2I. Ípcam tecum fedus.) Ut publi-

Cca ceremonia , & populo prxfente,

fpecie exequendi divinam revelationem.

Ig. Ur /equere?ur ad David.) Et

& fpe&ante fanciretur , quod per Ab-

quomodo líraelitarum animi przpa-

ner actum erat cum fenioribus.

xati eflent, exponeret.

-

22. Caffs Lrvonibus. ) Abulenfis p3-

Et unrverfo Beniamiz. ) Qus tribus

tat fuiffe Philifthzos, qui Davidis re-

peculiariter nominmm » quia in Saul

gnum excurfionibus inteftarent.

CAPUT IlL

31

&

uid fecifti? Ecce

24. E ingreffus eft Joab ad regem, & ait:

venit Abner ad te : quare dimififti eum, & abiit, & receffit?

(i

5s. Ignoras Abner filium Ner, quoniam ad hoc venit ad te,

Ut

ut deciperet te, & fciret exitum tuum, & introitum tuum,

& noffet omnia, quae agis ?

)*

26. Egreffus itaque Joab

a David, mifit nunti(;s poft Abner,

J

& reduxit euni a cifterna Sira, ignorante David.

- 27. Cumque rediiffet * Abner in Hebron, feorfum adduxit 3Reg.

iit

eum Toab ad medium port&e, ut loqueretur ei in dolo: & per- ? 5

Il

cuffit illum ibi in inguine, & mortuus eft in ultionem fangui-

nis Afael fratris ejus.

Q

28. Quod cum audi

ffet David rem jam geftam, ait : Mundus

ego fum, & regnum meum apud Dominum , usque in fempi-

te

ternum, a fanguine Abner filin Ner,

xs,

29. Et veniat fuper caput Joab, & fuper omnem domum pa-

£.

tris ejus : nec deficiat de domo Joab fluxum feminis fuftinens,

& leprofus, & tenens fufum, & cadens gladio, &

indigens pane.

5

r 23

30. ;gitut

d

6

24.'210:4 feci/li? ) Timens flbl

In ultiorgem fanguinis Afael-) Ut ip-

joab, ne Abner fe' gratiofior , aut

fe Joab dicebat, & credi volebat.

7)

potentior fieret apud Regem, illum

Potior tamen caufa ea fuit , quam dixi

"

ininvidiam vocare conatur, & odium

nun. Q.Al..

Regis.

Hec precipua Joabo caufa

Og. Mundus ego [um. ) Sufpic':ione's

fuit eorum,

uze in Abner molitus eft.

E

Accellit etiam odium ob czdem Afae-

hujus cedis a fe David amolitur.

lis,e de qua fupra cap. 2. num. 25.

E£ regnum meum.) Deus enim pro-

pter principum peccata fubditos non-

M

Qnare dimififfli eum ? ) Immerito

Davidem increpat , qui datam fidem

numquam immiü'ïs,plagis pledit.

Abnero, utfecure ad fe veniret; fal-

[

lere non potuit.

Q9. Super omnem domum parris ejus. )

Quatenus fcilicet ad ipfsm aliqua ra-

h

25. Ignoras Abner flium Ner ?)Ignoras

tione pertinent, aut ad ejus fratrem

T

Abneris fubdolum, & fallax ingenium ?

Abifai fceleris participem , ut patet ex

latroiturs, 69 exitum inum. ) Quo

ftatu res tuz fint.

num. 30,

Tenens fufum.) Egenus , qui vili,

-96. Redxxit ewm. ) ,Reyocavit no-

ac muliebri opificio vitam fuftentet.

S

mine David.

14 ciflerna Sira. ) Sive, ut alii. ver-

Alii pro fufo ex Hebrzolegunt /c;p/o-

tunt, /m puteo [pinarum , quem Jofe-

mem , quo. fcilicet ob corporis im-

phus ait viginti ftadiis Hebrone diffi-

becillitatem nitantur, aut quo e

tum , hoc eft. duobusmilliaribus Itali-

ut pertentet viam, quia ceccus, L

EX

X

cis cum dimidio.

eumdem fenfum exhibent, qui habent

27. Ur loqueretur e$ ia dolo. ) Finxit

G'xord Nq» nparáy virgam , aut, redem

fe vellei

pfum remotis arbitris alloqui

manuu tenens.

R

epis.

901nine

[z]

Cadens gladio. ) Occifus fcilicet.

-LIIQBR.I l. REGUM

318

3o. Igitur Joab, & Abifai frater ejus interfecerunt Abner,

€o quod occidiffet Afael fratrem eorum in Gabaon, in praelio.

À

31. Dixit autem David ad Joab , & ad omnem populum , qui

erat cum eo : Scindite veftimenta veftra, & accingimini faccis,

& plangite ante exequias Abner: porro rex David fequebatur

;

feretrum :

L

32. Cumque fepeliffent Abner in Hebron, levavit rex David

vocem fuam, & flevit fuper tumulum Abner, flevit autem &

omnis populus.

pC

33. Plangensque rex,'& lugens Abner, ait: Nequaquam ut

mori folent ignavi, mortuus. eit Abner.

34. Manus tuc& ligatae non funt, & pedes tui non funt com-

ü

pedibus aggravati : fed ficut folent cadere coram filiis iniqui-

ta:is, fic corruifti.

Congeminansque omnis populus flevit fu-

per eurm.

j

s. Cumque veniffet univerfa multitudo cibum capere cum

David, clara adhuc die juravit David, dicens: Hzec faciat mihi

Deus, & haec addat, fi ante occafum folis guftavero panem,

vel aliud quidquam.

?e;

36. Omnisque popu

lus audivit, & placuefunt eis cun&ta,

quze fecit rex in confpe&tu totius populi.

37. Et cognovit omne vulgus, & univerfus Iírael in die illa,

quoniam non aCtum fuiffet a rege, ut occideretur Abner filius

s

Ner.

38. Dixit quoque rex ad fervos fuos ; Num ignoratis, quo-

niam princeps, & maximus cécidit hodie in Ifrael?

39. Ego autem adhuc delicatus, & un&tus rex ; porro viri ifti

filiiSarvize duri funt mihi; retribuat Dominus facienti malum

CAPUT

ä

jüxta malitiam fuam.

50. darerfecerunt. ) Joab manü,

s. Guflavcro panem, 85..) Hwc enim,

Abifai confenfu, & auxilio.

& alia exhibita amoris fiznain Abner

AT. Dixit autem David ad Joab,8c. )

Davidem a fufpïci(me imperatz cadis

Voluit David Joabum exequiis Abner

vindicabant.

intereffe, vel ut illum ex populilu&u

Q.Num ignoratis, quontam Princeps ,

in,cognitionem , & deteftationem pa-

&/c.) Quafi dicat, bene ergo collo-

trate cedis adduceret; vel, ne fi de-

cata eft exequiarim hec pompa, &

fideraretur Joab cum füis, infrequens

celebritas 1n tantum virum.

effet exequiarum celebritas.

30. Ego autem adhuc delicatus. ) De-

licatum fe vocat, id' eft viribus infiz-

?

34. Sreur. olent cadere coram frliis 1ne-

uitaris..). Utii cadunt, qui proditoxie,

mum, & ea potentia nondum predi-

&

x infidiis circeumventi occiduntur.

tum, quz neceífaria fuiffet. vindican-

Congemindzz;que.) Davidis verba xe-

do fceleri.

petens, & luctum integrans.

Unilus Rex. ) Receps fa&us rex.

N

31

w ag **ä

t

CAPUT IV.

lio

Q

Jaana ,V &? Rechab caput lsbofotb, qüem dormientem occiderant,

15

r

ad David attulerunt , quos pro mercede ju[fit

interimi.

nd

Ts Udivilt autem Isbofeth filius Saul, quod cecidiffet Abner

in Hebron ; & diffolntae funt manus ejus; omnisque Iírael

erturbatus eft.

*

ut

4. Duo autem viri p

rincipes latronum erant filio Saul, no-

men uni Baana, & nomen alteri Rechab , filii Remmon Bero-

thitze de filiis Benjamin ;*fiquidem & Beroth reputata'eít in

]

Benjamin.

4. Et fugerunt Berothitae in Gethaim,

fueruntque ibi adye-

na usque ad tempus illud

D

lio Saul filius debilis pedibus; quin-

4. Erat autem Jonathae fi

ill

quennis enim fuit, quando venit

H

nuntius de Saul, & Jonatha

ex Tezrael.

'Tollens itaque eum

nutrix fua, fugit: cumque

n

laudus effe&tus eft : habuit-

fefünaret, ut fugeret, cecidit, & c

4

que vocabulum D'Iiphibofetha

$. Ve-

b

thi latera cingere folebat. Latinimi-

J

Filii Sarvis.) Joab, & Abifai Da-

vidis ex forore Sarvia nepotes. Vide

lites 'prafertim pratorianos /etromes

p Paral. 2. 16

»

H

non raro vocant, quafi laterones, quod

Duri; funt m

b. ) Hebr. Chald. &

Principis latera cingant, & tueantur.

LXX:habent, Daieres me, (id eft

Beroth reputata eff ip Benjamim.)

fortiores) feu Pra ze, id eft, quam

Ut patet ex libro Jofae cap. 18. 25-

& cap. 9. 17.

ut ferre poffim, INon tamen condo-

nata pona , fed in. aliud tempus dilata.

Fugeruut Berotbite in Gezbazm. )

:

Hzc , ut etiam que fequenti verficu-

I. Uod cecidiffet Aän-er i2 Hebron.

lo habentur, per parenthefim dicun-

Videtur doluiffe Isbofeth, quod

tur, fententia eft:

erothitas occafio-

ne cladis, qu$ Ifraeli accidit, cum

j

ad Davidem tranfiffet Abner, nec-jam

mortuus eft Saul, in Geth apud Phili-

hoc extincto fpes ulla fupereifet eum

fibi reconciliandi.

Eo vero deftitu-

ftheos fe recepiffe , ibique manfiffe

tus inops erat confilii & pr«fidii.

ufque ad tempus ,. quo facer hiftori-

Diffeluta funz manus ejus. ) Concidit

cus hgc Litteris confignabat. Hunc

animo.

fenfum exhibet textus Hebreus , Chal-

Omnifque Ifrael perturbatus eff.?) Ut

deus, & LXX. qui habent feg TZG

fieri folet in. hujufmodi cafibus, ani-

Qufeag ruvTuG, U[que ad diem banc.

mis omnium expe&atione fufpenfis ,

4. Erat autem jonatss , £$c. ) Etiam

hec obiter, & per parenthefim nar-

quo res evafura fit.

rantar occafione fuee Berothitarum,

2. Primepes latromum.) Principes,

ac duces regi& cohortis, que Isbofe-

de qua num. pr«cedenti,

N

836

LIBRII. REGUM

$. Venientes igitur filii Remmon Berothitze, Rhecab, & Baa-

na, isgreffi funt fervente die domum Isbofeth : qui dormiébat

fuper ftratum fuum meridie. Et oítiaria domus purgans triti-

D

cum , obdormivit.

V

6.. Ingreffi funt autem domum latenter affumentes fpicas tri-

tici, & percufferunt eum in inguine Rechab, & Baana frater

ejus, & fugerunt.

E

77. Cum autem 1

ngreffi fuiffent domum ,Qille dormiebat fuper

lettum fuum in conclavi, & percutientes interfecerunt eum:

fublatoque capite ejus, abierunt per viam deferti tota rio&te,

9. Et attulerunt caput Isbofeth ad David in Hebron: dixe-

)

runtque ad regem : Ecce caput Isbofeth filii Saul inimici tui,

Hl

qui qurebat animam tuam & dedit Dominus domino meo

p(

regi ultioncm hodie de Saul , & de femine ejus.

9. Refpondens autem David Rechab, & Baana fratri ejus,

filiis Remmon Berothitz, dixitad eos: Vivit Dominus, qui

»

eruit animam tneam de omni anguftia,

p

$

$ $up.

10. * Quoníam eum, qui annuntiaverat mi

hi, & diierat: Mor-

f

144. tuus eft Saul : qui putaba: fe profpera nuntiare , tenui , & oc-

cidi eum in Siceleg, cui oportebat mercedem dare pro nuntio:

1I. Quanto magis nunc, cum homines impii interfecerunt

f

virum innoxium, in domo fua, fuper le&um fuum, non qua-

ram fanguirem ejus de manu veftra, & auferam vos de terra?

12. Praecepit itaque David pueris fuis, & interfecerunt eos:

rzecidentesque manus,& pedes eorum fufpendé:unt eos fuper

pi/cinam in Hebron ; caput autem Isbofeth tulerunt, & fepelie-

CAPUT

|

runt in fepulchro Abncr in Hebron. -

S. Pargan: triticum.) Secernens ma-

I5bofeth , ufque in Hebron ex Adri-

u triticum ab aceribus , lapillis , gle-

chomio eft fpatium triginta horarum..

bulis , & alterius generis granis, ut ex

9. Eilis Saul inimici tui.) Artificio-

€o purcatillimo panes, & alia edulia

füsfermo ; conatur enim ei odium,

i

arte piftoxia,vel coquinaria fieri poffent

conflare a perfona patris.

6. Affumentes fpicas tritici.) Specie

ui quarebat animamtuam.) Odium

1

mercatorum volentmim emerefrumen-

Saulis in David memorat, | quia nihil

tum ; fic enim explicat . Chaldzus,

habebant, quo ipfius Isbofethi perfo-

5am Davidi redderent odiofam.

T

;

qui vertit , s emptores £riricis vel

C

tanquam Regt oblaturi primitias ho-

IO. Mercedem dare pro muntic.

noris caüfa. Hebr. habet accip/emzes

Faufto, & Ieto , .ut ipfi putabant

frumenta , eu accspientium. frumenta,

LXX. habent 38yai évasyeyé)un , id eft

ideft, mercatorum fpecie, aut habitu.

mercedem pro bono nuncio.

7. Tota notle.); Ec precedentis diei

I2. Precsdeute[que manus , 65 pe-

reliqua parte.

De Manahim civitate/

des ,. ($c.) Vivis pedes, & manus am-

trans Jordanem , in qua occifus eft

putate fünt ipfi deinde fic mutilati ip

;;

*

*

[

T

x*

32X

:

x*

à

Ü

Ü

*

d

CQAPUT X

t

Itl«

David unfus fuper totum lfrael, pulfis. Sfebulceis, arcem Sion

fi-

cepit : ubi exflrutia domo babitavit, alias [uper inducens uxores,

i

filiosque procreans, & Philiffbaos

proflernens..

Al?is.

et

y. T^ T venerunt uuiverfce tribus Ifrael ad David in Hebron, -

: dicentes:: * Ecce nos, os tuum, & caro tua fumus.

I.Par.

4. Sed & heri. & nudiustertius, cum effet Saul rex fuper!tL-

xe'

nos.tu eras educens, & reducens Iírael5 dixit. autem Domi-

h

2

nus ad te: Tu paíces populum meum Ifragl, & tu eris dux fu-

per Ifrael.

ue & feniores Fífrael ad re.g'em in He-

4. Venerunt quoq

.

J

bron , & percutfit cum el

s rex David foedus in Hebron coram

ul

* Sup.

Domino ; * unxerun:que David in regem fuper Ifrael.

I- 4-

4. Filius trl

(

$*

$

'inta annorum erat David , cum re

u

gnare coepif-

3

3Reg.

fet, *& quadrag nta annis regnavit.

2-.II.

(«

am feptem annis, & fex

.

)i

s. In Hebron regnavit fupra Jud

menfibus; in Jerualem autem regnavit triginta tribus annis

i

0s

fuper omnem 1frael, & Judam.

6. Et

l,

crücem a&i, ut explicat. T heodore-

T« pafes , E. ) Adde tibi fatam

n

n

TA

Etism in- hoftes ad-

fuiffe tegni promilfionem a

eo : ita-

tus quasit.

L^

T

miíía ,

(5 atrocitatem | facinoris ha-

que ad illad. divino nutu, &volunt-xte:

j2

l

int, cum laude paniuntur ; ut Befft

venies.

f

s ab Alexandro, & Falifcorum

a. lenerunt queque & Senires, &c.)

*

ludimagifter 4 Romanis

De fingulis fcilicet. tribubus aliquot

le

Super p/]?'i;a'.tm. ) T

XX Merod,

elei , vel^ Senatores magni Syne-

drii.

fépra fontem , d eft , in media platea

civitatis juxta fontem.

Et pereufft Rex David enm eim . fe-

;

1uhm) , 0$ cavo tua. [nmus. )

dus coram Domino. ) Allumpto vide-

I. 05

Quafi dicant : INNullum- obftat

licee Deo in teftem populus fpopon-

dit David fidem ,. & obedientiam :

impedimentum , qr.um*:imzs te elig:nnus

l

in R'E?'em

nam in primis juxta Deu-

David: vero eodem au&ore, & tefte

teronomirlevgem frater nofter es, &

;ollicitus eft fe populum fideliter ex

e domo Jacob. Vide Deut. 17.n. 15.

Dei lepibus, & xecta ratione guber-

9. Tu tras edacez:, €/c.). Non mo-

natnrum, & contra Ifraelis hof*ces pu-

do abfunt impedimenta, fed etiam

gnaturum, &c.'

Ugxeruntque David im Regem.) Un-

mnulta in te funt rei bene g'erendæpræ-

ctio adhibita eft ad reprefentandam ,

fidia, ac preci

pue rei militaris peri-

t

tia , ac experientia; nam fub Saulre-

approbandam , ac.confrmandam Sa-

oiis copiis pretuifit.

muelis un&tionem , I. Reg- 16. 13-

$

Bibl. cuta Com. Menocb. Tom. Il

422

LIBRIH. REGUM

k

6. Et abiit

rex; & omnes viri, qui erant cum eo, in Jerufa-

M:

lem, ad Tebu

(zeum habitatorem terrze; di

P

L

te

ctumque eft David ab

eis; Non ingredieris huc, nifi abítule

ris coecos, & claudos

dicentes ; Non ingredietur David huc.

i

7. Cepit autem David arcem

.Sion, hzec eft civitas David.

8

P(

ropofuerat enim

David in die illa preemium , qui per-

cuffiffet Jebufzeum,

& tetigiffet domatum fiftulas, & abftuliffet

Ti

€cecos , & claudos odientes animam David.

Idcirco dicitur

à

in proverbio : Coe

I.Par.

;

Cus, & claudus non intrabuht in templum.

9. Habitavit *

autem David in arce, & vocavit eam, Civita-

1179 tem David.. Ft

gedificavit per gyrum a Mello, & intrinfecus.

1o. Et ingrediebatur proficiens, atque fuccrefcens , & Do-

mi

—

nus Deus exercituum erat cum eo.

I1."Mifit

b5 Etaliur Rex, 6c.). Dicitur omnis

proverbium. transferebatur.

Favet

Ifrael veniffe in Jerufalem ,

quia illac

huic expofitioni, quod Hebraice ha-

tranfi

bant.recedentes de Hebron, &

betur tantum,' zez intrabit domum.

fuos lares repetentes; erat enim Jeru-

Davidis fcilicee, de qua in Sione «di-

falem in via venientibus de Hebr

[6] n'

ficata mox apgitur. LXX. habent /z do-

ad tribus fuas redeuntibus.

mum Domini, pro quo S. Hier. vertit

- Tebufzum babitatorem zerza.) Qui

zemplam., quod de palatio ; non de

Ícilicet arcemSion habebatin poteftate.

templo Domini accipi poteft.

Con-

Non imgredieris huc, mifi abftulerss

ftat enim €ecos, & claudos templum

cgcos, Ó clandos, €$c. ) Jebufzi loci

Domino ingredi folitos, ibique a Chri-

firmitate, & munitione, 'confifi irri-

fto etiam - curatos :

Matth. 2r. 14.

dentes David eccos & claüdos pro

Sanchez putat Jebufzos nomine ce-

murorum pizmis temquam propugna—

corum, & claudórum intelligi , quod

tores ftatuerunt dicentes , eos fatis effe

vocabulum illis poft factum hoc. ca-

ad Davidis conatus. eludendos $ N

obfidionem fuftinendam.

pite narratum adheferit, & in prover-

bio cum irrifione ufurpatum fuerit.

ä

7« Hac efl cévitas 65c.) Quax eft civitas.

9. Edificarit per gyrum. ) Murum

9- Tetigiffet domatum. frfiulas. ) Ca-

nales teftorum.

hunc Sion ait Villalpandus fuiffe tri-

ginta quinqueftadiorum per circuitum :

Abf buliffet cecos, &fc.) "Yranfcenfis

Arcis vero ipfius eyrum ftadiorum

muris, propugnatoribufque deturbatis.

novem cum dimidio.

Octo ftadia,

Odsentes animam David.) Davidiin-

ut alibi dixi, unum ftalicum milliare

feftos, & contrarios, quique dicebant

conficiunt.

Non zmgredteris buc , ut habemus n. 6.

4 Mells.) Krat Mello vorago quz-

Cecus, &v claudus mom intrabent im

dam, & vallis profunda, & lata,

femplem.) WNatablus, quem fequitur

quz montem Sion a civitate inferiori

Salianus , exiftimat Davidem in ultio-

diftinguebat. Itaque David a .Viello

nemtemerarie jactationis Jebufzorum,

&dificationem.exorfus totum montem

& ad perpetuam etiam rei memoriam

Sion per gyrum muro circumdedit.

ftatuifle , uf nunquam- liceret Cceco ,

Vide, quz notaviinfra 3. Re

0. 24.

vel claudo intrare in., arcem Sion,

lO. lmgredzebatur profctens.

ä.

Profi-

quod preceptum inter Judxos vulga-

ciebat.

ltalice diceremus , ^ 4edava

tum ad alia quoque. deinde tanquam

erefcende. Nide Jong cap. 1. 13.

Y

CA P APE

V

323

rr. * Mifit quoque Hiram rex Tyri nuntios ad David, & ligna j.Par,

P

cedrina, & artifices lignorum , artifices

que 'lapxidum ad parie- 14-1.

db

tes: & sedificaverunt domum David.

[0:

12. Et cognovit David, quoniam confirmaffet eum Domi-

nus regem fuper Iífrael, & quoniam exaltaffet regnum ejus fu-

per populum fuum Ifrael.

T

13. * Accepit ergo David adhuc concübinas & uxores de Je- r.Par.

et

rufaiem, poftquam venerat. de Hebron ; natique funt

üf

D avid & $ 13:

alii filii, & fiitee 5

n

14. Et haec nomina eorum , qui nati funt ei in

Jerufalem, :

Samua, & Sobab, & Na. han , & Salomon,

"

1$. Ec Jebahar, & Elifua, & Nepheg,

)e

15. Et laphia, & Elifama, & Elioda, & Fliphaleth.

t

17. Audierunt ergo Philifthiim, quod unxiffent David in

y

regem fuper Ifrael ; &

x

afcenderun: univerfi, ut quxrerent

l

David : quod cum aud

iffet David , defcendit 1in praefidium.

5

19.* Philifthiim autem venientcs diffufi funt in valle Rachaim; 1.Par.

|

I9. Et con(uluit David Dominum, dicens: Si afcendam ad 1-9-

Philifthiim? & fi dabis ecs in m:nu mea? Et dixit Dominus ad

[

le

David: Afcende, quia tradens iabo Philifthiim in manu tua.

20. * Venit ergo David in,Baal Pharafim ; & percuffit eos ibi, *Ifais

i

Ss23

2 &28:21.

[«

E

II. rifces Lgnorsm, 5 artifices

aliquem locum , quem LXX. meeioxz»

lapidum.) Artifices peritiflimos , qua-

appellant, ambitum fcilicet feptum ,

les decebat Regem mittere ad Regem,

prefidium undique cinctum, in loco

eorum opera adhibita in ftructura do-

tamen aliquo inferiori fitum ; nam eo

David defcendifle dicitur.

M

mus David ; nam in arcismunis potius

querebatur foliditas , quam fpecies.

1. Jv valle Raphaim.) Fuitea vallis

12. Ef coczovi? Dzvid , é'c.) Cum

intribu Benjamin fere extrema verfus

ninirum animadverreret omnia fibi

occidentem , & Philiftheorum regio-

profpere fluere.

[o]

nem , qui occiduam Mediterranei. ma-

h*

-ccepit ergo David adbuc concnu-

ris oram incolebant.. Dic&ta eft Fz/4s

&iuas, 65 nmxores de Jere[alem.) Eo

Raphabhm, (ive gigantum , quod ibi olim

confilio,ut multos haberet filios qui funt

igantes habitarent, ficut in Hebron,

firmamenta domorum , utque fibi pre-

in Geth , unde ortus eft Goliath.

cipuas Ífraelitarum familias vinculo at-

l0. Cosfmluit Dawid — Dompunm. )

finitatis adjungeret.

NNec multas haf-

Nón in Cariathiarim , ubi adhüc erat

ce uxores ducens peccaíle videtur,

arca Domini , fed in prafidio, de quo

cum eas Dominus ipfe. illi in donum

dictum eft num. 17. per Abiathar fa-

ceidotem.

*

quodammodo : dedifle videatur , nec

ufquam ea de caufa reprehenfus fit.

T-adens dabo.) Merba hec gemina-

17. Ut quererent. David.) Cim eo

ta infignem pollicentur victoriam.

pugn aturi.

20. lz Baal-Pharafem.) ld eft, ;s

Dejeendis gn. prafrdsmem, ) Munitum

Valle drviffengm , qui locus, cur ita

/

LEBREI.I. RE-GUM

324

r.Par. & dixit: * Divifit Dominus inimicos meos coram me , ficut di-

14-II-viduntur aquaé. Propterea vocatum eft nomen loci illius, Baal

Pharafim.

I.Par.

21: * Et reliquerunt ibi

j

vfculptilia füa; quz tulit pavid,. &

14-12- viri ejus.

22. Et addiderunt adhuc Philifthiim , ut a(cenderent, &

diffufi funt in valle Ra»haim.

43. Confuluit autem David Dominum; Si afícendam contr

a

Philifthzeos, & tradas eos in manus meas? Qui refpondit; Non

aícendas contra eos, fed gyra poít tergum eorum, & venies

ad eos ex adverfo pyrorum.

24. Et cum audieris foiitum gra

dientis in cacumine pyro-

rum, tunc inibis praelium ; quia tunc egredietur Dominus

ante faciem tuam , ut percutiat caftra Philifthiim.

25. Fecit itaque David ficut praeceperat ei Dominus, &

percuffit Philifthiim, de Gabaa, usque dum veniasGezer. CA-

[

di&us fit, hoc eodem verficulo ex-

fiftere folent, cum ad fuos poft veli-

plicatur.

tationes aut pr&lium revercuntur.

Divifit Dominns.)Diffipavit,difperfit.

Pyrorem. ) IXecentiores vertunt zze-

Sicut dividuntur aqua. )Qu per decli-

rorion, ut Pagninus, & 'Tygurina.

vem aliquem locum labuntur, &.in

LXX. plorationem , aut flezum.

varios rivulos dividuntur.

24. Somitum gradicuiis im cacumime

QL. Reliquerunt m feulptilia fmi.)

pyown.) Alüaliter hujus foni, feu

Philifthzi fcilicet.

ftrepitus inodum explicant.

Proba-

Qaua tulit David. ) Additur r. Pa-

bilius videtur fonos quafi, curruum ,

ral. I4. I2. juífa fuiffe a. David com-

& advenientis exercitus iremitum exci-

buri juxta preceptum Domini- Deut.

tatum , fic 4. Reg. 7. 6. legimus:

7. 5. qux fcilicet lignea erant; metal-

Dominnus fonitum audiri fecerat. 4m ca-

lica vero conflari.

F?*l.: S]rix CHITHHUL, I2f 07;) orum , 65 exers

22. Diffuft funt in Valle Raphaim. )

citus plurimi &c. Favent LXX. qui

Vallem Raphaim invaferunt.

habent $e»4» r8 cvexNuepnS vecem;

23. Non Afcendes contra eos, fed £-

vel, fozitum comclufonis: talem nimi-

Ya pofó tergum eorum , ($ venies ad eos

rum fonum , qui fpeciem exhibeat ad-

ex adverfo pyrorum. ) In primo vero

venientis hoftilis exercitus , a quo con-

Paral..cap. 14. num. I4. ubi hc ea-

cludendi fint, ne fugiant, & caeden-

dem hiftoria narratur , ita legimus:

di.

Aliileguntevccctie u Sconcuffionits

Non a[cendas poff eos , recede ab eis, &

hoc eft, fonum quaíi exercitus per

venies comtra dlos ex adverfopyrorum.

fylvam ambulantis, illamque concu-

H«c dua loca in fpeciem contraria vi-

tientis ; ex quo etiam explicari poteft,

dentur , fed conciliari poterunt, fi di-

quid fit ilud gradienzis /m cacumine py-

camus

Non ajfcendes poff eos , idem ef-

rorum; cum enim exercitus per nemus

fe, ac comrra eos ; poft Philiftheos

graditur. concuffis arboribus impetu

enim ire bene. dicitur is, qui recta

equorum, &curruum , etiam arborum

tendens ad Philiftheorum caftra, per

cacumina nutant, & fonum edunt.

eam viam graditur, eui eciam illi in-

25. D:'Gzhw.) luxta quam com-

u QR LR

325

li

CAPUIP:VE

d

l

Reducente Davoid arcam a domo ZAbinadab , Oza. a Domino occifus

et, quod illam attigilJet : quare eam in domo Obededom reliquit :

pofimodum vero in Jferu[alem reducens , & ante eam ludens ,

&

à Micbol uxore ridetur : in cujus penam numquam

-

illa deinceps peperit.

f

i

I. Ongregävit autem rurfum David omnes ele&tos ex Ifrael

eS

/ triginta millia.

3. * Surrexitque David, & abiit,

& univerfus populüs, qui 1.Par

07

erat cum eo de viris Juda, ut adducerent arcam Dei, fuper $:5

15

uam invocatum eft nomen Domini exercituum , fedentis in

cherubim fuper eam.

4. Et impofuerunt arcam

Dei fuper plauftrum novum : tu-

,

leruntque eam de domo Abinadab, qui erat in Gabaa: Oza.

autem , & Ahio filii Abinadab minabant plauftrum novum.

l

üi erat in rReg.

. *Cumque tuliffent eam de domo Abinadab , q

.

Gabaa , cuftodi-ns arcam Dei Ahio praecedebat arcam.

7.[.

di

s. Davi

d autem , & omnis Iírael ludebant coram Domino,

& tympanis,

n

in omnibus lignis fabrefa&tis, & citharis, & lyrqis,

u

& ü&risv, & cymbalis.

SS5

6. Poft-

E

l«

mifum eít prelium , ufque Gezer,

ce translationi interfuiffe non legatu£,

fed duo tantum ejus filii.

que eft in tribu Ephraim.

Iu Gabaa. ) Gabaa hic non eft no-

j.

Uper quam.) ld eft , ad quam,

p

feu apud

am , vel quafi dicat :

men urbis, fed commune vocábulum

i

1()1

omini majeftas, quz

fignificans excelfzm , five collez ; qua-

fuper quam eft

re LXX. habént zv r2 fjsy& iz. colfe.

ibi invocatur.

Hic autem collis erat in urbe Caria-

,ï

* Sedentis. Cherubim fuper eam. ) Super

alas Cherubim , que propitiatorium

thiarim , quod. expreffe habetur r. Pa-

inumbrabant.

ral. 13. ubi hec eadem narratur hifto-

ria; fic enim lecimus num. 6. 24 col-

;

4. Super plauffrum nsvum. ) lmpo-

4

nunt plauftro, quia Levitas laboris

lem | Cariathiarim ,-qm'eji iz Juda.

pigebat, qui eam ferre humeris debuif-

Cuffodiens . arcam. ) In domo . enim

Abinadab fervabatur a filiis ejus.

fent ex prefcripto legis Num. 4. I5.

"Abio pracedebat arcam.) Ahio arcam,

Aufi autem fant eam. plauftro impo-

V;

nere , quod idem a Philifthzis fattum

bovefque antecedebat, Oza vero fe-

effet impune , cum arca redderetur

quebatur.

Itraelitis.

^

ftrumentis.

5. Lignis fabrefattis. ) Muficis in-

4. De Dome Abinadab.) Serarius,

& Salianus putant Abinadab hoctem-

Siffris. ) Quid fint expfiCaü I Reg-

T959:

pore defun&umfuiïïe , cum huic ar-

LIBRI.I.

REGUM

3

26

6. Poftquam autem venerunt ad Aream Nachor, extendit

-Oza manum ad Arcam Dei, & tenuit eam : quoniam calcitra-

bant boves, & declinaverunt eam.

7. Iratusque eft indignatione Dominus contra Ozam, & per-

culfit eum fuper temeritate, qui mortuus eft ibi juxta arcam Dei.

pR U 1 AR -t

. P.

8. * Contriftatus eft autem David, eo quod pe:cuffiffet Do-

13-11- minus Ozam, & vocatum eft nomen loci illius; Percuffio Ozae,

usque in diem hanc.

9. Et extimuit Davi

d Dominum in die illa, dicens:: Quo-

modo ingredietur ad me arca Domini ?

Io. Et noluit divertere ad fe arcam Domini in civitatem

David : fed divertit eam in domum Obededom Gethaei. :

1r. Et habitavit arca Domini in domo Obededom Gethaei

tribus menfibus, & benedixit Do

minus Obededom: & olmnem

domum ejus.

7

T.Par.

mi-

15.25.

N

12. * Nun:iatumque eft regi David, quod be*nedixifï'eït Do

nus

6.. 44vtam Nachon.) Pro Nachon 1. sternas poonas propterea non incuriiffe.

Paral. r3. 9. eft Chidon, . ex quoap-

8. Comtriflarus efh autem. David. )

paret locum hunc du

plici noming ap-

N

Oza commiferatione , qui tam repen-

pellatum fuifie.

m

tina imorte extin&tus erat in negotio

4

l]ratwfque eff indignatione Domi-

ipfius voluntate fufceptos populi con-

turbatione ad fubitum .Oze cafum

nus, 6c.) Caufa cedis fuit ea, quam

attulimus num. 3. diftulit autem. Do-

territi ; violatione, & néglz&ta facra-

minus peccatum plectere, donec pec-

rum ceremoniarum: timcre, ne Ozz

cati effectus palam fieret.

culpa ad fe aliquo modo pertineret.

,PercufFt eum. ) Quo genere mortis

Uque in diem hanc. ) Cum fcilicet

occubuerit ; Scriptura non memorat.

haec facer fcribebat hiftoricus.

lpfe vero potitlimum p«nas luit, quia

0. Extümuit David , &$c. ) Timuï:

fortaffe concilii de arca plauftro 1m-

David arcam. in domum füam indu-

.ponenda auctor fuit, wt ait L.yranus.

cere; veritus , ne aliquo fuo vitio ma-

Abulenfis exiftimat etiam alterum fra-

lum fibi accerferet.

trem, & alios, qui ejus confilii fue-

IO. I» domum Ol£ededom ) Le,vitæ;

fe participes ,. fecreta morte. punitos

& inter Sanctuarii janitores ,

can-

effe ; primum .autem panitum Ozam,

tores annumerati ,

ut conftat ex [.

quod ejus culpa.populo palam inno-

Paral. cap. Is. I9. 2I. 24. & cap.

tuiffe, & hanc pr& illis animadver-

16. 5. 38- & cap. 26..15.*

fionem fuiffe narratam.

Gerbai. ) Quod in Geth Philiftheo-

Super temeritatem. ) Id eft $460 quod

rum natus effet, parente e

temeritate fua veniflet in. neceffitatem

jus zlxliquo

cafu ibi peregrinante.

tapgendi arcam.

Multi, & graves

IIL. Bemedzxit Dominus

Oäe?ledam ;

auctores putant Ozz peccatum vel

&c.) Ita. Dominus illi favit, ut bonis

veniale taitom fuifle, ntpote non ex

omnibus circumflueret , & quz ad il-

m:litid profe/tum , 'vel fi fuit mortale,

lum pertinerent , omnia. profpere , fe-

exiftimant illum penituiie , ideoque

licitérque fuccederenc..

t

CAPUT VL

a

"

nus Obededom, & omnia ejus, propter arcam Dei (1). Abiit

ergo David, & adduxit arcam De1 de domo Obededom in civi-

[«

tatem David cum gaudio, & erant cum David feptem chori , &

& :

l

viétima vituli.

:

s

13.* Cumque tranfcendiffent ,

