Ezechias, & ofte-

n

Il,

dit eis domum aromatum , & aurum, & argentum, & pigmenta

varia, unguenta quoque,& demum vaforum fuorum, & omnia,

AT

quae habere poteratin thefauris fuis.

Non fuit, quod non

1f

monflraret eis Ezechias in 'domo' fua, & in omni poteftate fua.

14.Venit

t

YO. Facileefd umbram c;'efcexre, U;..)

que nimirum regrediendo , & totidem

Facilius videtür umbram in momento,

rurfus progrediendo.

TU$

aut«breviffimo tempore crefcere pro-

fit

O

I2. Berodac. ) QuiIfaie äg. I. Me-

o

rediendo. juxta motum naturalem,

rodac appellatur, filius Baladan.

quem habet a Sole, quam egredi

Lireras , £ sunera.) Ma. 39. I. eo-

nam cum regreditur breviífimo tem-

dem fenfu legimus , Jf

. ikros,

Til

Ts

pore, aut in momento , duplex ejt

6 munera , nam 5p fépher , He-

miraculum , alterum quod ftylus tam

breis libros fignificat, & epiftolas.

brevi tempore tot horas decurrat, al-

ndierat enim , 7iwdægrot;zæt,) Mit-

h

[o)

crediatur more

tuntur leeati officii caufa , ut. fcilicet

]u

terum, quod non pr

d

(

naturali, & folito, fe

regrediatur.

Ezechiz

oratularentur ,

qoud conva-

II. Reduxit umbram. ) Non folum

uiffet.

Alia

additur caufa 2.. Par.

Jji-

umbram , fed Solem etiam ipfum a

Deo retroactum communiter docent

32- 31. ubi legimus: Jz egazione Przz-

(à

eipum Babylonis , qui. ff fuerant ad

Patres, & Scriptura fatis clare indi-

enm, ut interrogarent deportento , quod

a

cat. Nam ]fa. 38. 9. dicitur: Rever-

aceiderat fuper terrams4 6c.) Cuinfci-

Jl

ldem diferte

jicet fol retroceffit, ut diximus nu-

(

fu: eff Sol decem lineis.

i

afferit Ecclefiafticus c. 49. 26. funt

mero przcedenti.

tamen, qui fentiant tantum umbram

I3- Letatuseff - .. Exechias.) Quod

s

reductam fuilfe, & Ifaig verba ut-

Id

a magno Principé fe videret hono-

-

cumque explicant, ne fuz interpreta-

ran.

tioni adverfentur. ,

Pigmenta.) Id eft res odoriferas.

"t

Decem. gradibus, ) Cajetanlls PO

Domum va[orum.). Eiman. $a putat

lu

alii gradum unum mediam tantumho-

intelligi armamentarium,-in quo re-

ram habuitfe putant: itaque diei ad-

ponuntur vafa: hoc eft, inftrumenta

f

ditm funt tantum quinque horz, fi

bellica.

Fortaffe dici poffit-domum

[«

umbram in momento retroce[fit ; de-

vaforum eam- effe , quam' appellant

cem vero, fi motu ordinario, quin-

ltali 4« gwardarobéa , in qua vafa , &

6oc

LIBRIIV. REGUM

14. Venit autem Ifaias propheta ad regem Ezechiam, dixitque

ei: Quid dixerunt viri ifti ? aut unde-venerunt ad te? Cui ait

?

Ezechias: De terra longinqua venerunt ad me , de Babsylone

:4. At ille refpondit: Quid viderunt in domo tua ? Ait

Ezechias: Omnia, quzecumque funt in domo mea, viderunt:

nihil eft, quod non monfítraverim eis in thefauris meis.

16. Dixit itaque Ifaias Ezechiee : Audi fermonem Domíni:

I

17. Ecce dies venient, & auferentur omnia, quae funt in

domo tua,& quse condiderunt patres tui usque in diem hanc,

f

in Babylonem : non remanebit quidquam , ait Dominus.

18. Sed & de filiis tuis, qui egredientur ex te, quos gene-

ü

rgbis, tollentur, & erunt eunuchi in palatio regis Babylonis.

19. Dixit Ezechias ad If2iam : Bonus fermo Domini , quem

T

locutus es: fit pax, & veritas in diebus meis

f

20. Reliqua autem fermonum Ezechicze, & omnís fortitudo

ejus, & quomodo fecerit pifcinam , & aquaedu&tum ; & intro-

duxerit aquas in civitatem, nonne hec fcripta funt in Libro

1

fermonum dierum regum Juda ?

21. Dormivitque Ezechias cum patribus fuis, & regnavit

:

U

t

Manefles filius ejus pro €o.

CAPET

M

dümed - eniet a R

fuppellex pretinfï:m; réconditur ; ta-

ínediate ab Eizechia genicis; fratribus

bulz picte , & hujusmodi.

Manaffis natu tninoribus.

ï'/o

Eccé dies enient 4 Oe. ) Gravis

EÉgtichi.) Cubiculaii, Re

gi famu'»*

prophete comminatio ; peccaverat

Jaütes:;

eniin

i5

ER

1

Z

;ecliias elationé anim1 cümin-

169. Bezas fermé |Deomimi. ) Verba

gratitudine conju&da , de divino be-

funt Deo fe fubimiftentis,. & im illius

neficio fuperbiens, & glorians, & fi-

voluritatis decreto acquiefcentis;

bi quodammodo tribuens, quod Dei

SzP pax . 65 verifas ;2 diebus z. )

Veritas idem éft ,

quod ftabilitas j

munere poffidebat , quamvis hze ejus

fthperbi;i fortaffe tantüm venialis fue-

rogat enim ; ut fi quid Dominus pro

zi

fía juftitia in regno fuo cürbare vo-

18. De flus tuis.) Fortaffe nepoti-

luerit; né id contingat tempore vitg

bus, quos Scriptura etiam filios ap-

fibi 4 Deo mifericorditer promiffe;

pellat.

Salianus in eam : propendet

fä(g firma

10:;

Q fïcabilis fi ila promifs

fententiun., ut lermo fit -de. filis im-

E

601

Wa hE

que

CAPUT XXI.

-

L ait

Propter abominandam Mana[fis. impietatem. pradicit Dominus fe

"

Studam ac Sferufalem deleturum : eui mortuo fuccedit ünpius ,

ht ;

mon i €? boc'a ; fervis occifo , regnat [up

É .flz'usA

—61*

— Budam pius filius SFofias.

Int;

I.

1

Uodecim annorum erat Manaffes, cum regnare coepiffet, 2.Par.

li

"^

n

)

& quinquaginta quinque annis regnavit in Jerufalem : 33

nomen matris ejus Haphfiba.

1

2. Fecitque malum in confpe&tu Domini, juxta idola gen-

tium , quas delevit Dominus a facie filiorum lfrael.

I$

D

..5* Conver(usque eft, & cedificavit excelía, quae diffipave- 2.Par.

rat Ezechias pater ejus: & erexit aras Baal, & fecit lucos, ficut 353

ido

fecerat Achab rex Ifrael, & adoravit omnem militiam coeli, &

coluit eam. -

I0-

4. Extruxitque:aras in domo Domini,

de qua dixit Domi-

J0

oReg

nus:*In Jerufalem ponam nomen meum.

l

: $. Et exrruxit altaria univeríae militize coeli In duoþus"atriis p9

templi Domini.

..6. Et traduxit filium

—fuum..p,er..,ignem :.& ariolatus eft, &

obfervavit aüguria, & fecit pythones, & arufpices multiplica-

vit, ut faceret malum coram Domino, & irritaret, eum.

7. Pofuit quoque idolum luci, quem fecerat in templo Do-

mini: *füper quod locutus'eft Dominus ad David , & * ad Sa- 2Reg

--

lomonem filium ejus: Tn templo hoc, & in Jerufalem, quani 7

Xeg

elegi de cun&tis tribubus Ifrael , ponam nomen meum in fem- $.

;

i

16.

piternum.

8. Et 9. S-

jus

cut fecerat .-!cþaþ Revlfmel) -

,

D dz)vä:;f viztltn'zf-:- a'amm' Domint ; hoc

B-SI

Confertur ; Achabo

laratfes ,.

eiä

, n atris éxtimis , ,qporum alte-

!t

quia uterque idololatrie.| deditiilimus

rum appellatur J4trwm geztism, alte-

f5

fuit, uterque- etiam -virorum fancto-

runr «4z1um- I)

K

aelitarum :

muld ta-

uj

rum fanguine ctuentatus.

men explicant de atrio líraelitarum,

I$

& Levitico.

Miliriam celi.) Militia ccli funt

4

aftra, que;a Diis.gentihum nomen

6. Traduxit. fil,

i)

habent Jovis , .Maxtis,. Veneris ; $à-

Vide dicafupra c. 16. 3.

um feum per zonnz )

$j

turni, Apollinis, Latong, &c.

ertolatus ef. ) Alü, eb/ervavit tem-

o

pora.

Significatur arufpicum ,. & di-

(*

.ad4e D domo Domini. ) dn atriis;tem-

þl;f, quod patét ex- lib. Paral. 33.. 4*

vinorum fuperftitio üt etiam eo., guod'

a

& 5. ubi fic legitur: J£Z/feawi? quos

fequitur: aMervawir auguria.

0j

ue Altavia ia domo- Domini, & mox,

Pytbones. j Vide dicta I. Reg. dg. 7.

Ils

adifrcavit amtem ea eunto exercitui C&«

" Ma'zng /xci.) Vel idolum falfi

Bibl, cum Com. Mentch. Tom. I

u E Bs

602

LIBRI IV REGUM

8. Et ultra non faciam commoveri pedem Ifrael dexterra,

quam dedi patribus eorum: fi tamen cuftodierint opera omnia.

qua praecepi eis, & un

vus meus Moyfes.

iverfam legem, quam mandayit eis fer-

9- Illi vero non audierunt : fed:fedu&ti funt aà Manaffe, ut

facerent malum fuper gentes, quas contrivit Dominus a facie

filiorum Ifrael.

10. Locutusque eft Dominus in

,inanu fervorum füorum -

Prophetarum, dicens:

* Jer.

11. * Quia fecit Manaffes rex Juda abominationes iftas peffi-

15- 4- mas, fuper omnia quae fecerunt Amorrhaei ante eu

"

m, '&*pec-

care fecit etiam Tudam in immunditiis fuis :

I2. Propterea hzc dicit Dominus Deus Ifrael : Ecce egó

inducam mala fuper Jerufalem &

^

jJudam : ut qlïjcumque au-

dierit, tinniant ambze aures ejus.

15. Et extendam fuper Jerufalem funiculum Samaris, &

pondus domus Achab: & delebo Jerufalem, ficut deleri folent

tabule : &

;

delens vertam, & ducam crebrius ftylum f?perï'

faciem ejus.

14. Di-

E

alicujus numinis , verbi gvatia , Baa-

fium menforium extendunt. & appli-

lis, aut. Priapi, quod prius in loco

cant muris, quos "demoliri cogitant,

ab ipfo plantato conftituerat, aufus

& éx illis fignum aliquod imprimunt,

eft in templum transferre, vel priore

ne plusquam opus fit,. dejiciant.

Id

in luco relicto, aliud fimile excitavit

patet ex illo Jeremie. "lhren. 2. 9.

in templo, quod a prioris illius fimi-

cogitavit. Dominus diffipare murum ff

litudine /zci 4dolurm diceretur.

Va-

Jig Stpon , fetendit funiculum funm , €y

tablus & Eman. $à idolum luci in-

zon «vertit manum fuam.

Mel etiam

terpretantur, lucum fculptum.

funiculus fortem fignificat-, ut fepe

Ponaumt nomen meum.) 9anCtuarium

in fcriptura , & fenfus erit , eamdein

meum, « altare, in quo facrificiis

Jude; & Sámarie fortem füturam ,

lg

$

colatur noinen meum.

ut eadem erant in Deum peccata.

9. Non factam commoveri pedem Ifr ael

Pondus domus Achab.) Punitionem ,

de ferra4 6c. ) Faciam , ut Ifrael fta-

quz pondus, aut omus fepe appellá-

biles , & quietas fedes habeat.

tur in Scriptura. Vide Ifai. 13. 1. &

9. Swper gentes. ) Plufquam, aut

I4. 28.. Jerem. 23. 35. Nahum. r I«

pejus, quam gentes, &c.

"Lachar. g. 1.

In Greco eft x« 79

II. Do nasmunditis [ui. ) Idolis:

cáS9puoy oma "'xu ^6 fearera domus

vide fupra c. 17. I2.

Achab,

Id eft non pluris faciam,

domum Achàb,

I2. Tipniaut amba aures ejus. ) Stu-

quam

Vide . Dan:

pens ,. attonitufque reddatur,

D.

I3. Extendam fuper fert(/ti/em funi-

ózcut deleri folent tabula , &tc.)

Smfl-

culum Samaris.) Metaphora ducta eft

pta videtur metaphora a tabulis'céra-

aþ archite&tis , qui etiam- funiculuin

tis, in'quibus ftylo characeres exa-

CAPU'f XXI.

603

-a,

314.'*Dimittam vero reliquias haereditatis meze, & tradam eas

n

in manus inimicorum ejus: erunt

que in V/aüi/tatem, & in rapi-

lr.

nam cunétis adverfariis fuis :

15. Eo quod fecerint malum,coram me, & perfeveraverint

üt

irritantes me, ex die, q

l

ua egreffi funt patres eorum ex IEgy-

pto usque ad hanc d;em.

16. Infuper & fanguinem innoxium * fudit Manaffes multum *Infr.

ii

nimis, donec impleret Jerufalem usque ad os : absque pecca- 24-4-

tis füis, quibus peccare fecit Judam, ut faceret malum coram

a

[

Donmino.

lc.

17. Reliqua autem fermonum Manaffe, & univería quze fe-

Cit,.& peccatum ejus quod peccavit, nonne hac fcripta funt

20

in Libro fermonum.dierum regum juda?

l-

18. Dormivitque Manaffes cum patribus fuis, & fepultus eft

in horto domus fuce, in horto Oza: & regnavit Amon filius

ejus pro eo.

i

19. Viginti duorum annorum erat Amon cum regnare cce-

T

piffet : duobus quoque annis regnavit in Jerufalem.

Nomen

matris ejus Meffaiemeth filia Harus de Jeteba.

j

-20. Fecitque malum in confpectu Domini, ficut fecerat Ma-

naífes pater ejus.

li

21. Et ambulavit in omni via, per quam ambulaverat pater

t,

ejus: fervivitque immunditiis, quibus fervierat pater ejus &

lt

ld

adoravit eas,

Ggegc2

. 22. Et

rare folebant antiqui , (11165, cum de-

I8. I» berte Oza. ) ltà appellatür

P

lere volebant , converfa pofteriori ,

hortus palatii Regii , quod fortaffe prius

i

& latiori parte ftyli ,. exiguos illos

hortus viri alicujus fuiffet , qui Oza

x

fulcos complanabant ; ita ut plane

diceretur, vel certe loco huic , ubi

non apparerent, mnec kgi polient,

fait hortus , nomen fecit infelix Ozz

T

l,

quod izducere charádteres , Latint di-

cafus , qui2. Reg. 6. g. vecenfetur.

cunt.

Eum hortum Adrichomius in arce

Faciem.) 'làbule planitiem.

Sionis ad. Regis palatium ponit , id-

!

r

14. Dimittam. ) foeram , derelin-

que textus videtur-exigere ;-nifi dica-

quam.

mus,iMafiallem. fibi maufoleum ali-

I

Religuias bereditatis meæv.) Reli-

quod in proprio aliquo palatio erexif-

quias populi mei.

fe, Quare Manaffes in fepulchris Re-

u

16. Donec £apleret Yern[alem ulque

gum Juda non fuerit fepultus , non

n

«d os ) Ufque ad fummuim , ut folet

hiquet. Abulenf. q. 19. propter fcele-

vas, cum impletur. Hebr. 4e/ere 44

ra id a populo ei'negatum putat,

es , feu, os zd os , LXX. es fuper. os.

uod tamen creditu difhcile eíft, : cum

Chald. 42 extremitate ad extiemitaten,

4

lium reliquerit regni fuccefiorem.

quafi dicat, totam.

9I. Immunditin.) idolis. Vide di-

«a.c. 17. I2:

j«

Jdbsque peccatis.) Vrater peccata,

604

LIBRIIV REGUM

22. Et dereliquit Dominum Deum patrum fuorum,' &'non

ambulavit in via Domini.

à

;

25. Tetenderuntque ei infidias fervi fui, & interfecerunt

regem in domo fua.

24. Percuffit autem populus terrae omnes qui conjurave-

rant contra regem Amon : & conftituerunt fibi regem Jofiam

filium ejus pro eo.

25. Reliqua autem

fermonum Amon quae fe.ci—t', nonne hzc

fcripta fant in Libro fermonum dierum regum Juda?

26. Sepelieruntque eum in fepulchro fuo

;n-horto O2a: &

regnavit Jofias filius ejus pro eo.

CAPUT XXIL

Sofias templum ac Dei cultum inflaurat ; Dominum fuper reperto

ADeuteronomii libro confulens, refponfum. accipit , inducenda [uper

J'udam [eripta in eo mala propter negletum a patribus Dei

eultum , ipfum tamen prius in pace

qoriturum.

| 2.Par. x,

Cto annorum erat Tofias cum regnare cæpüïet, trigin-

34.1.

O

ta & uno anno regnavit in Jeruífalem : nomen matris

*

ejus Idida, filia Hadaja de Befecath.

2. Fecitque quod placitum erat coram Domino, & ambula-

vit per omnes vias David patris fui: non declinavit ad dexte-

"

ram, five ad finiftram.

3. Anno autem o&tavo decimo regis Jofize, mifit rex Saphan

filium Afaja filii Meffulam, fcribam templi Domini, dicens ei:

4. Vade ad Helciam facerdotem magnum , ut confletur pe-

cunia, quze illata eft in templum Domini, quam collegerunt

janitores templi a populo;

9. Detur:

23. Tetenderuntque ei. infidias /'äri'i

ac theologis; hai]c enimfcientiam fcri-

ejus. ) Cedis occafionem, aut caufam

bx profitebantur, qui etiam fere erant

Scriptura non memorat.

ex genere Levitico ,. & hujusmodi do-

&

26. Iz borreOxa. ) Vide dictan. rg.

&orem fuiffe conjici poteft. ex eo,

hujus capitis.

quod ille legem Deuteronomii recicacr

infra n. IO.

$g

Vribam templi Domini.) Cui fc-

4- Govfletur pecunia. ) Argentum ru.

licet fumptuum , && rationum

de, & infeum confletur in pecu-

templi cura demandata erat.

Velcer-

nian. LXX. habent eQe«yifo» ró g«

£e unus erat ex divine lepis peritis

queio argentum frgg , eodem fenfu.

CAPUT XXIL

605

01

"s; Deturque fabris per praepofitos domus Domini: qui &

difiribuant eam his qui operantur in templo Domini, ad in-

|

It

ftauranda fartate&ta templi:

e

6. "I'ignariis videlicet & caementari

ïs; & iis 'qui inferrUpta

/e

componunt: & ut emantur ligna, & lapides de lapicidiais, ad

D

"

m

inftaurandum templum Domini.

7. Verumtamen nou fupputetur eis argentum , quod acci-

"

C

piunt, fed in poteftate habeant, & in fide.

-8. Dixit aütem Helcias pontifex ad Saphan fcribam: Librum

Legis reperi in ^ domo Domini: deditque Helcias volumen

phan , qui & legit illud.

d

9. Venit quoque Saphan fcriba ad regem, & renuntiavit ei

quod przeceperat, & ait: Conflaverunt fervi tui pecaniam,

jl

quae reperta eft in domo Domini: & dederunt ut diftribuere-

tur fábris a praefettis operum templi Domini.

7

1o. Narravit quoque Saphan ícriba regi, dicens: Librum

dedit mihi Helcias facerdos. Quem cum legiílet Saphan co-

ram rege,

rr. Et audiffet rex verba Libri legis Domini, fcidit vefti-

:

ii

menta fua.

12. Et prsecepit Helcize facerdoti , & Ahicam filio Saphan,

[15

& Achobor filio Micha, & Saphan fcribae, & Afajee fervo re-

gis, dicens :

h

Q

X3. Ite, & confulite Dominum fuper me, & fuper populo,

& fuüper omni Juda, de verbis voluminis iftius quod 1nven-

tum eft: magna enim ira Domini fuccenfía eft contra nos: quia

i

GESP

non

j

S. Sarta tella templi. ) Yebrgus ha-

periffe in arcaaliqua pecuniaria, dum

e

n

bet: Sedffuram , fen rupturam.

£underetur. Is erat liber Deuteronomii,

inde argentum dd templi fabricam ef-

6

Tignaris.

) Lignariisfabris , þma-

teriariis.

ut paifim - affirmant Interpretes , is

i

Cumentariis.) Fabris muxariis.

enim unus maxime continet, quz ter-

Quiinterruptacomponunt.) Quimu-

rori effe poffunt violatoribus IMofai-

h

ros rimas ag'entes, & fatiscentes re-

ct legis.

n

paremt, & inftaurant.

Renunciavitej, quod praceperat.)

lv

. Noz füppztet::r ei$. argentum,

Quid fcilicet/ fa&um eifet. circa

ea

&$c.) Hoc eít, quod alia fimili occa-

qu« preceperat.

)

Ii. Scidit veffimenta fua.) Prm ze-

At

fione fa&um legimus fapra c. 12. n.

15. ubi habemus; Ne» frebaz ratio s

lo honoris divini, & metu diving vin-

"

Bominibus , qui accipicbamt - pecumiam ,

dictw in regnum fuum.

üt diffribuerent eam avtificibus , led 12

I2. Servo Regis. ) Aulico Regis.

(

fde tratlabant eam. Mide ibi di&ta.

13. Copfulite Dominwm. ) Prophe-

8- Lriru legisreperi, ) Nidetar re-

tam aliquem interrogantes.

606

LIBRI IV.. REGUM

ut— facerent

non audierunt patres noflri verba libri huJus

omne quod fcriptum eft nobis.

at

14. lerunt itaquey Helcias facerdos, & Ahlcam, & Achobor,

& Saphan, & Afaja ad Holdam prophetldem uxorem Sellum,

p

filii 'hecuee , filii Araas cuftodis veihum, quae habitabat in

qu

erufalem in Sccunda : locutu ue funt ad eam.

15. Et illa xe(pondlt eis : Hæc dicit Dominus Deus 1frael :

Dicite viro qui mifit vos ad me:

16. Hzec dicit Dominus : Ecce ego adducam mala fuper lo-

]

J

cum , iftum , & fuper habitatores ejus, omnia verba Legis quee

J

legit rex lea :

17. Quia darehquerunt me , & facrificaverunt diis alienis,

irritantes me in cunétis membus manuum fuarum: & fuccen-

detur ind:gnatio mea in loco hoc, & non extinguetur.

18. Regl autem Juda , qui mifit vos ut confüleretis Domi-

num, fic dicetis: He&c dicit Dominus Deus Ifrael

Pro eo

quod audifti verba voiuminis,

I9. Et perterfitum eft cor tuum, & humiliatus es coram

Domino, auditis fermonibus.contra locum iftum, & habitato-

:

res ejus, quod vmeh.et herent in ftuporem, & in maledlä"tum'

1l

I4. 44 Holiam prc];!:e/m'zm "xoreut

mure vallabatur, & in tradit. Heb.in a

Sel um. ) L)*X editionis Romanz ha-

Par. in ea verba Ha£zzabat i feeznda,

bent psrfe«

s)Jugomatrem Sellum,

ità fcribit: Loezs erar Hierojolymis exira

five Selium : alii tamen textus habenc

murum,id eff , smtey murum ervitatts ,

(yuvat *« UxOiem.

Hunc Sellum He-

& antemurale

qui; vocatur [ecunda ,

bigi vocant avunculum patiis )exe-

cujus mentio fit jm Sophonia propheta,

ä

mix. Mifit Rex ad Holdam potius

Idem in c. 1. Sophoni« n. Io. aitfuif-

quam ad alium prophetam, quia ip-

fe fecundam porxtam fecun dlmunpoü

Ía vicina erat, ejusdem uxbis incola,

»ortam, pifcium.

Rx)erd xbxdem, &

E

& omnibus notiilima

alii vel- abe-

V

'illalpandus tom.

m,.

3*

c.-9. ajunt

rant,: vel necdum inclaruerant.

hanc fecundam portam fuifie . m fe-

cundo muro claudente Bezetam , eam-

Cuftodis veffinm. ) Sacerdotalium ,

vel, ut alit volunt,

Re"ldl unm.

quee regione refpondifle porte pifcium,

Habitabat $m Jer ufalem /n Secunda.)

per quam. Chaldzi invaferunt Hiero-

LXX. retinuerunt. Hebrzum. nómen

folymam , ut propterea voce clamo-

Maffem , quod. fecundam: fignifcat.

ris in porta-pifcium perfonante , ulu-

Chaldeus eam lmerpletdtar, Domuna

latus ei a fécunda porta refponderit,

dotiriss. 'N atab. locum fecandx digni-

Sophon 1..1o.

tatis a témplo , quoloco dabaturope-

16.. Omnia werba legis.) Omnes ri-

ta eruditioni , & 'do&rine.

Sà vult

nas, qu& Deuteronomii Iibro coram

fuilffe nomen. vici. D. Hieron. lib. 2.

Rege recitato continentur.

?

contra Pelag. &«w4 4s/mm, inquit,

I9. dp ffgporem , &* g ma/edzc'ïum)

quin urbis partem fignificet, qua darersord

Stuporem peregrinorum, qui defola-

(

CAPU T XXI.. & XXIII.

6o

L

u

& fcidifti veftimenta tua, & flev1ft1 coram me, & ego audm,

ait Dominus:

20. Idcirco colligam te ad patres tuos, & colli ligeris ad fe-

!mï

u

pulchrum tuum in pace, ut non videant oculi tui omnia mala,

quae introdu£&turus fum fuper locum 1üum.

el

CA B.E T. XXIII..

l

Sfofias Deuteronomium coram populo legit, j)erwjäqwe cum Dominp

Id

fæden , 46 defiru&lis abominationibus, pracipit Pafcba celebrari ;

quo in Mageddo occifo fuccedit impius filius S'oacbaz; , quem Pharao

captum ducit in ZFgyptum , fubflituto Eliacim, quem Sfoakim

n

:nommat €? ei'gravem mul&am

impontt.

li

0

T renuntiaverunt regi quod dixerat.

Qui mifit: & con- s.Par.

"E

gregati funt ad eum omnes fenes Juda & Jerufalem.

34.28-

2. Aícenditque rex templum Domini, & omnes viri Juda,

univerfique qui habitabant in ]elufalem cum eo facerdotes,

& prophetee; & omnis populus a parvo usque ad magnum:

M

legitque cunttis audientibus omnia verba libri foederis, qui

invepntus eft in domo Domini.

3. Stetitque rex fuper gradum: & foedus percuffit coram

4

Dommo, ut ambularent poft Dominum, & cuftodirent prce-

4

& teftimonia, &cæremomas in omni corde, &

L

cepta ejus,

. in tota anima, & fufcitarent verba focderis hujus, quae fcrlpta

erant in libro illo : acquievitque populus pa&to.

4. Et precepit rex Helcia pontifici,

& facerdotibus fe-

il

cundl ordinis, & janitoribus, *ut projicerent de templo Do- Eccii.

m1n1 omnja vafa, quze fa&a fuerant Baal, & in luco, & uni- 49.3.

verfse

d

ä

tionem civitatis videbunt ,. vel audient,

Fedus percuffit coram Domino, $. )

& popiili, qui illam. incolebat ,. pec-

jurejurando omnes obítringens ad

cata, & mgmumdmem deteftabuntur.

cultum Dei , & ad fervandas leges

Mofaicas, &c.

2

Ropbem ) In his haud dubie fue-

Sefcitarent.cverba faderrs.) EFodus

runt Jeremias.,

& Baruch, &

inftlaurarent ,

& renovarent.

uophomas ; & Urias, & Holda pro-

4- 84551dotzäu:järundzordmts) Qui

|

phetiffa., ut non fit.neceffe prophet as

fcilicet erant. Pontificesinferiores, &

cum Chaldze ifcribas Jnterp1etar1

preerant relique . turbe fácerdotum

:8. euper-gradum.). Id e(t ,. in tribu-

per 24. claffes diftributorum.

mls fno. .Vide di&afupra c. 16.19.

Br £m duco. )

ln Hebrao fumitur

608

LIBRI IV.' R E G U M

-

verfa militioe coeli, & combuffit ea foris Jerufalem in €ón-

Y

valle Cedron, & tulit pulverem eorum in Bethel. .

s. Et delevit arüfpices, quos pofue»ant reges Juda ad facri-

.

ficandum i

n excelfis per civitates Juda , & in circuitu Jerufa-

lem: & eos qui adolebant inceníum Baal,.& Solij & Lunse;

& duodecim fignis, & omni militia? coeli.

6. Et efferri fecit locum de donio Domini foras Jerufalem

in convalle Cedron: & combuffit eum ibi, & redegit. in pul-

verem , & projecit fuper fepulchra vulgi.

/a

.

7. Deftruxit quoque aediculas eff

oemi

natorum, qu

a eraht

in domo Domini, pro quibus mulieres

.t.exebant gtxafi domqn-,-

culas luci.

$. Congregavitque omnes facerd

óres dé-eiititibus ii1äa :

& contaminavit excelía, ubi facrificabant facerdotes de Gabaa

usque

quafi proprium nomen alicuï,'us idoli

. 4Edieslas . effemimatorum ,. €6c.)

Scortorum niafculorum.

Hos Mon-

eOSpaxo lacfcerab, id eftt 19/£ Inco,

in Grxco etiam LXX. ubi habemus

tanus vocat initiatos , quod fcilicet

T& 4^st: Luco ; INotat autera 'T'heo-

impüriffimi homunciones 1bi proftitus:

doretus và dAcog , five Lacem, Aft-

ti eifent ,:& quafi confecrati in. idolo

hartem effe, five Venerem.

rum ilorum honorem. Vide 'i'in'ednnln

Miliie cels. ) Vide dicta c. 21. n. 4-

in Job. c. 56. 1. I4-

Iu Betbel. ) Quuafi in Jocum immun-

Qua erant im domo Domimi.) ln

dilfimum , eo quod ibi vitulus aureus

atriis Ifraelis, & Gentium.

diutilfime adoratus fuiftet.

Dom«nculas (uci. ) Domunculas; fiz

5. Vurulpicess): Quos hic D. Hie-

ve-«diculas ex cortinis, poft quas ne-

zon. vocat Arufpices, apud Sopho-

quiffimz libidint opéram dabant. Mel

niam C. l. fl 4. «d:uos appellat: eft

z

intellgit cortinas, que ipfi idolo lu-

samen utrobique eadem vox Hebres

ci pretendebantur, -iajoris reverens

ti& conciliande gratia , cui interpre-

E£»on5 cemarim , quam quidam ver-

tunt 4zratos , five Tullares , Idolorum

tationi fayet.verfio Vatabli, que. fic

fcilicet facerdotes nigris veftibus in-

e habet ; g . quabus mslieres. texchant

dutos, idololatratum prophe::s, qii

cortizas Luceo. *-lfziq'uje certis tempori-

ex vifcerum hoftiarum infpedione fe

bus in sdiculis illis, averfe veneri

futura predicere mentiebantur.

impuri idololatrie operam dabánt,

6. Efferrà fecit lncum de déme Dosi-

& in iisdém mwlieres alio tempore

cortinas texebant ,

35.) Idolum luci , de quo dictum eft

j

: quibus. .idþolqm' ve-

3.4. C. QT. 1.

e

laretur.

Super ff])u/c

bra velgi.) Non com-

9. Contamina

7;£2 fe,vvctlr,/lz x uä:ljkcnlï.

snutia Omnibus .ccmeteria, fed:vul-

vdbapt facerdotesi) Quii-non ficrifica-

gi, quod coluerat idolum illud ;:;nam

bant quidem: idolis ; fed' D&o; verum

2.

ar. 34. 4. dicitur; & fwper- tunm-

alenis, incoticeflis, &-illeostitmis lo-

cis-cóntra- id, 'quod lege-

eut;'I 2.

dos eorum, qMi eis tmmolave tosueve-

rant, fragmenta di/pevfiry quafi dice-

ir. mandabatür: verBis-illis: - Czve;

*et; Dii tui, & fimulacra tua t

ne'offeras bslocanfla tua ;in'-'-p»hz.i-loto,

eï .CU m

qntm "viderit , fed. snito.y ahemelegeris

fac in perdiionem.

CAPUT XXIIL

609

usque Berfabee : & deftruxit aras portarum in íntroitu oftij

joíue principis civitatis, quod erat ad finiftram portze civitatis.

9. Verumtamen non afcendebant facerdotes excelforum ad

altare Domini in Jerufalem : fed tantum comedebant azyma

in medio fratrum fuorum.

Io. Contaminavit quoque TTopheth, quod eft in convalle fi-

lii Ennon : ut nemo confecraret filium

,fqum ,aut filiam per

ignem , Moloch.

1I. Abftulit quoque equos, quos

dederant reges Juda, Sofi,.

in introitu templi Domini juxta exedram Nathanmelech eu-

nuchi, qui erat in Pharurim : currus autem Solis combuffit

I2. Altaria

;gnr.,

Dominus, t una tribunm tuarum of-

fed tantum Ijusrfacrifïcandi ; quod

fferes hoflias , $ factes , quacumaue pra-

prius illis fuerat commune cum aliis

-

eipio 1ibz.

Contaminavit autem offa

facerdotibus.

ä

mortuorüm illuc inferendo , ut iafra

IO. Coztaminamit quoque üpbefþ,Uc.)ï

n- I4-

16.

« QO.

Pollutum,; & .contaminatum haberi.

De Galaa uíque. Berfabee. ) ld eft,

voluit , interdixitque, ne quis confe-

t

quam late patuit Regnum Juda.

De hac confecratione vide di&a c.

craret filios fuos per ignem Moloch.

Zras partzzrum.) Altaria ere&ta in

honorém idolorum, quz erecta erant

16. n. 3- "lopheth autem vallis eft

ad portas Jerufalem.

juxta Jerufalem , qua appell«tur etiam

lo imarosu of fe[ue princibzs civi-

VMallis Jofaphat, & Vallis Cedron ,

£atis.

id eft, porte urbis vicine do-

& Vallis Filiorum Ennoi.

Diceba-

mus

;

ofue pfimarii magiftratus laici ,

tur l'opheth , quod tympanum figni-

five Judicis.

ficat, quod fcilicet tympanis fácrifi-

sed erat ad fiviffram porte eivita-

culi Moloch ftrepere folerent ad ob-

:i.) Quod oftium erat ad fíniftram,

ruendos vagitus , & ejulatus infan-

introeuntibus videlicet , uteftin Chal-

dzo, &LXX.

transterrentur.

tium, quos edebant, dum per ignem

9. Vtrumtamen nv a[tendebant. fa-

IiI- Equos

a. (quos dederant Solj.)

cerdotes excelforum. ad altare Domini im

Inpii entm Reges , qui Solis & Lu-

Jeru[a'em. ) Sacexdotes hi excelforum,

n fimulachra in ipfo templo pofue-.

ut Abulenfi placet, & Vatablo , erant

rant, equos quoque , «& currus Soli

veri facerdotes , Levitici zeneris, qui

dicaverant.

Per omnem Orientem,

in ponamprevaricationis permiffi nom.

facrum Soli erat hoc animal, us do-

funt afcendere ad. aram Domini in

cet Xenophon lib. g. Cyropediz, Ju-

]erufalem: & licet una cum aliis fa-

ftinus in Darii hiftoria, & alii

€erdotibus comederent de oblatis,

li introitu , 6/c.) Pagninus, & Va-

privati tamen erant dignitate facrifi-

tablus ex Hebrzo vertunt : 142 ;z£ro;-

candi in Jerufalem, quod-erat de or-

?u Domus Domini u/que ad cemaculum.

dine facerdotali dejeitos ad' Levita-

feu cubsculum Nathan Melech , 6fe.

r.;-

xum ordinem redioi.

Nathan Melech Eunuchi.) LXX. ver-

T.utum comedebant azyma.) Non

tunt, Nathan Regis Eunuchi; acci-

excluduntur taimen alie oblationes ,

piunt enim Melech &on pro nominis

Bsll.cnna Cora. Menoch. TW& l.

H hhh-

610

LIBRITV. REGUM

.12. Altaria quoque, qua erant fuper te&ta coenaculi Ajchaz;,

1

ua3e fecerant reges Juda, & altaria, quze fecerat Manaffes in

uobus atriis templi Domini, deftruxit rex: & cucurrit inde,

& difperfit cinerem eorum in torrentem Cedron.

M

15. Excelfa quoque, quae erant in Jerufalem, ad dexteram

3R«sg. partem montis offenfionis, * quae cedificaverat Salomon rex

117« lfrael Aftaroth idolo Sidoniorum, & Chamos offenfioni Moab,.

& Melchom abominationi filiorum Ammon , polluit rex.

I4. Et contrivit ftatuas

, & fuccidit lucos: replevitque lbcg

eorum offibus mortuorum.

3Reg.

15. * Infuper & altare, quod erat in Bethel, & exce!füm,

13.32. quod fecerat Jeroboam filius Nabat, qui peccare fecit Ifrael:

& a'tare illud) & excelfum deftruxit, atque combuffit, & com-

minuit in pulverem, fuccenditque etiam lucum.

16. Et converfus Jofias, vidit ibi fepulchra quae erant in

monte: mifitque & tulit offa de fepulchris, & combuffit ea

fuper altare, & polluit illud juxta verbum Domini, quod lo-

cutus eft vir Dei, qui praedixerat verba þæc.

1544 Et

prol)'rii parte, fed pro nomine appel-

torrentem.

currit torrens Cedron, & in ipfum

lativo, ut fignificetur NNathan eunu-

chum, five cubicularium Regis fuiffe,

- 13« [» Jerufalem.) In Hierofolymi-

cui equorum , & currus-S0lis cura

tano fuburbio.

credita effet.

Montis offenficnis. ) Montis Oliveti

lp Pharsrim.) LXX. etiam retinent

ut vertit Pagnimus. Chaldeus a5 -

tanquam nomen proprium, & Paoeni-

Jfro montis olivarum.

Vatablus a4-

-nus, & Vatablus vertunt: ls fíur-

dexteram montis v«flationis , vel de-

bazis.

ó

férufionis. " Mirum eft adhuc ftetitfe

I2. Super tetla cenaculi than. )

idola Salomonis poft Ezechiaml, qui

.

Impii Reges etiam privatas aras idolis

ea fuftulit ex regno Judaà, , ut etiam fu-

excitarant domi , prafertim in fupre-

ftulit Manaffes, fcelerum fuorum pe-

ma palatii parte, quod etiam queri-

nitens. Dicenduim videtur ab impiis

tur Jeremias , cum ait c. I9. I3- 69

regibus extru&4 fuiffe fana, & exci--

eruet domus Torufalem , & domus Re-

tata idola iis fimilia, que excitaverat

gum Tada ffcut locus Topheth , immun-

Salomon in iisdem locis, ideoqueSa-

da, emnes domtit , s2 quarum. domati-

lomoni tribui primo illorum auc&tori.

bus facriftaverust omni militie celi ,

"Aflaroth , 6$c.) NVide dicia 3- Reg-'

& LLaveruut: libamina Diis| alienis ,

II:n. 5. 6. & 7.

3

& Sophonias c. L. $. . D;fperdam , in-

- Offenffoni Moeab. ) Idolo IMoabita-

quit, Ze /oco boc reliquias Baal

i

rum , quod Ifraelitis offenfioni fuit,

€0$, qui .ul?raut juper tela militiam

& fcandalo.

Hebrzus & Chaldaus

celz.

habent, Abominationis.

In torrentem Ce-l;-m;) In Vallem

6. J«xta verbem Domini,

) yide :

- Y opheth, imm'un-.cllam , per quam de-

3. Reg. 13.1 2

$

CAPUT XX

61i

].

17. *Et ait: Quis e&-tifuius ille; quem video ? Refponde-

3Keg.

I

runtque ei cives urbis illius : Sepulchrum eft hominis Dei,

13 9,

d

altare Bethel:

qui venit de Juda, & przedixit verba haec , quse fecifti fuper

18. Et ait : Dimittite eum,nemoq commoveat offa ejus. Et

X

intacta manferunt offa illius cum offibus prop

þetæ, qui ve-

nerat de Samaria.

s

»

19. Infuper & omnia fana excelforum, quce erant in civita-

r

tibus Samarize, quse fecerant reges Ifrael ad irritandum Do-

minum, abftulit Jofias : & fecit eis

3 feql*gndum omnia opera;

ly

quze fecerat in Bethel.

t

20. Et occidit univerfos facerdotes excelforum , qui erant

"

ibi fuper altaria: & combuffit offa humana fuper ea: reverfus-

que eft Jerufalem.

*

*

o.Par.

fl

21. * Et praecepi

tomni populo, dicens: Facite Phafe Do-

d

mino Deo veftro, fecundum quod fcriptum eft in libro foede-

351*

je

ris hujus.

22. Nec enim fat£tum

eft Phafe tale a diebus judicam, qui

judicaverunt Ifrael

; & omnium dierum regum Iírael; & regum

Juda,

n

23. Sicut in octavo decimo anno regis

Jofize, fa&um eft

Phafe iftud Domino in Jerufalem.

& ariolos, & figuras idolorum, & im-

24 Sed & pythones,

b

Hhkhh 2

ü

Dd

munditias,

f

17. Tieius idie ; anräm' video? )

22. hec: ezim fatium eft Phafe t(z/e.)

pparet erectum fuiffe cippum aliquem

Mon numero agnorum Pafchalium ,

f.per lapidem fcpulchralem cum in-

qüi I4. Jana ad vefperam immolabari-

t

fcriptione

tur; fiam certüm efi pluxes occifos ,

lt

fteritacis.

z;tï';ï?iam in meimoriam po-

ántejuam decem triíbus abdüceren-

: Refponderuntque ei cives zn-äi:illi:;z:.)

tur in captivitatem , cum eciam plures

