bunil conformarunt, in quo Jehu fe-

Tolle currum. ) Equitem curforem,

lo

dens Rex falutaretür.

ut eft in Hebrzo , & Greco.

p

14. Cosjura'wt ergo Tehu. ) Simul

I8. Quid tili, E pacr, &c ) Quid

M

cüth ; 1*incipibus,q1-1xi illum Regem crea-

tua intereft ; paxne fit an bellum? Ne

tel

verant, pa&um iniit.

tamen ifle regrediens Regem populi

Objederar Ramothb, €5c.))

Häec répe-

admoneret , non eft perzniffus re«

fv

tuntur ex cdp. 8. num. 28.

20.

verti

u

15. Ntzz egrediatur ;rqct;'gft: de ci-

QO. Praceps emim *graditur.) In He-

wjrare,) Provideamus, ne quis e ci-

breo Fwriofe; ficnificat Jehu folitum

P

vitate egreflus nuntietin fezrael, quod

m

valde iacitate, & properanter agitare

-

CAPUSE UX

55:

littm

ai. Et ait Joram : Junge currum, Iunx;erui

itAg M

NXgue currum

RUE

ülis,

eius, & egrelfus eft Joram rex Ifrael, & Ochozias rex Juda,

finguli in curribus fuis , egreffique funt in occurfum Jehu, &

mträ

invenerunt eum in agro Naboth Jezrahelitze.

nni$

22. Cumque vidiffet Joram Jehu, dixit: Pax eft Jehu ? At

ille refpondit: Quae pax ? adhuc fornicationes Jezabel matris

tul.

tu& , & veneficia ejus multa vigent.

ael

23. Convertit autem Joram manum fuam, & fugiens ait ad

"

Ochoziam : Infidize, Ochozia.

Ihel,

24. Porro Jehu tedendit arcum manu, & percuffit Joram in-

t

ter Ícapulas : & egreffa eft fagitta per cor ejus, ftatimque cor-

Jurm

ruit in curru íuo,

25. Dixitque Jehu ad Badacer ducem : Tolle, projice eum

ndit

in agro Naboth Tezrahelitze : memini enim , quando ego, &

que

tu fedentes in curru fequebamur Achab patrem hujus, quod

ncat

Dominus onus hoc levaverit fuper eum dicens :

Reg.

26. *Si non pro fanguine Naboth, (1) & pro fanguine filio- 3

I.22.

'Us,

rum ejus, quem vidi heri, aíit Dominus, reddam tibi in agro ?

hu:

ifto,dicit Dominus. Nunc ergo tolle, & projice eum in agrum,

juxta verbum Domini.

27. Ocho-

que

il

d

(1) m Edir. Sixz. legitur : quem vidi heri , ait Dominus, üïpguinem filiorum

ejus reddam.

hu:

currum. Montanus habet , J reze-

Q6. Gbmon pro fangmine.) ldem eft,

riatem ducit. LXX. & wa;aa)x?x:.uyï,,

ac fi diceretur, pro /azgaime &c. il-

d

quaü dicat:i» aberraticmem mentis.

ludque f£. zo2 , eft modus, & forma

2I. Egreffr fant im occur[um Jehs.)

quedam juramenti, fic Pfalm gg. 36.

Ehu

Voluit foram honorare- Jehu ptinci-

dicitur : Seme/ juravi im fandio meo , ff

David mentiar.

pem exercitus fui, quem equites re-

F

tinuiffe putavit, quod ipfemet faufta

Pro f'augnuine filiorum ejus.) Supral.

Regi fuo nunciare vellet.

3. Reg. cap. 21. ubi Nabothi narra-

22. Adbuc farnicntiane.r., ö'c) Non-

tur hiftoria, nulla facta eft mentio fi-

o

dum expiata funt, & fuppliciis vindi-

liorum Naboth; ex hoc autem loco

ent4

cata fcelera, &idolomania impie , &

apparet fuiffe occifos, ne fuccederent

venefice matristue. Fornicatio enim

patri : nec ullus fupereffet , qui abla-

hoc loco, ut alibi fepe in Scriptura.,

tam vineam repeteret, aut injuriam

em,

V&l fen-

pro idololatria accipitur , quamvis

patri irrogatam ulcifceretur.

yid

Jofephu: de corporea fornicatione in-

,

fus eft, in ponam ob filios Naboth

tellexerit,

injufte ad paupertatem redactos; nam

Ne

23. Convertit autem. Joram. manum

cmnis pona fanguis dicitur ab He-

p;l]j

ffam.) Juffit aurigam habenas equo-

breis. Vide Levit 17.4.

rum infle&texe ad fucam,

Projice eum n agrum.) Nullusfermo

25. Onxs hec levavrit fuper eum.)

de fepultura, cum tamen de Ochozia

H

Predixerit hoc. grave malum quod ei

num. 28. feq. dicatur fepultum fuiffe.

i

[

D]

impendebat.

Aüde, quod tam Elias, quam pro-

55

Q

s

LIBRIIV. REGUM

27. Ochozias autem rex Juda videns hoc, fugit per viam

el

domus horti : perfecutusque eft eum Jehu, & ait: Etiam hunc

percutite in curru fuo: & percufferunt eum in afcenfu Gaver,

t

qui eft juxta Jeblaam : qui fugit in Mageddo, & mortuus eft ibi.

[

28. Étimpofuerunt eum fervi ejus fuper currum fuum , &

tulerunt in Jerufalem : fepelieruntque eum in fepulchro cum

2l

patribus fuis in civitate David.

It

29. Anno undecimo Joram filii Achab, regnavit Ochozias

fuper Judam.

E

50. Venitque Jehu in Jezrahel.

Porro Jezabel, introitu

€j

us audito; depinxit oculos fuos ftibio, & ornavit caput fuum,

& refpexit per feneftram.

d

3Reg.

41. Ingredientem Jéhu per portam, & ait: * Numquid pax

16.1o- poteft eii"'? Zambri ; qui interfecit dominum fuum ?

If

*

2. Levi-

pheta, qui inunxit in Regem Jehu,

repno autem Samaris latuit , nimirum

predixerunt domum Achab futuram

in Mageddo, ubi deprehenfus a mili-

tibus Jehu , ad ipfum adductus , & oc-

ficut domum Jeroboam, & domum

ue autem detuns

cifus eft.

Baafa, contra utramq

ciatüm eft ab Ahia Silonite, & fehu

filio Anani fore , &t abjicerentur infe-

39. Depinxit arn/o:'];w: þziäia, &c. )

n volucribus c&li, &

$e ornat Jezabel non , ut placeat je-

pulti in pradar

-

hu, quem convitio liceffivis, fed ut

beftüs terra.

Exiftimant tamen A«

bul. & Salian. Joramtm ignobili, &

dignitatem regiam ufque ad mortem

retineret

Reddebat eriam. illam au-

obfcure tradituim fepulturz,

dacem ; quod fe ut mulierem confide-

27 Per Wiam domds hóril. ) LXX.

ret a vitio militari non. interficiendam.

t

&etinuerünt Hebream vocem Betha-

Stibium illud.eft ,, quod vulgo Anti-

aíi , fignificantes id effe nomen pro-

monium appellamus , & a mulieribus

|

prium illius viez, que nomen accepe-

[

xit, quod ad egregium quemdam hor-

expetitur, ut cilia nigrore tuigant. A

v|

nonnullis , ut tradit

ioscorides l. 5.

tum, & dómum ejus duceret, eum

cap. 99. dicitur mA«ruop3aAuo», cu-

k

nimirum , ubi antea fuerat vinea INa-

jus nominis caufam Plin. exponit ].

)

both.

242

ls aftenfu Garvér , 6f64)) Hzc omnia

3. €ap. 6.

Itidein de ftimoni,. five

f

ibio, vis ejus adítringere, & refri-

!

loca vieina funt urbi Jezrael , omnia

b

in tribu Manaife cis Jordanem.

Por-

gerare , principalis autem circa ocu-

ro qu& hic narrantur de cxde Ocho-

jos; namque ideo etiam plerique zAa-

rvoQSaNucy id appellavere, quoniam

zie videntur repugnate iis, qua-de

in calliblepharis mulierum dilatet 9-

eoderri habentur 2. Paral. 22. 9. legt-

culos,

)

inds: [ofum 4oque perqmiren: Ochoziaum

81. Numquid pax. potefe effe zmbri?)

aemprebendit ^ latitagtém in" Gamatia ,

Per convicium vocat

ehu Zambzri,

addutlumque 4d fe occidit, & fepelierunt

m Go fer*l dicendüm "T0 Zztitasiem

proditorem fcilicet , & occiforem Do-

in $dmariz, non de civitate Samariz,

minifui ; occiderat enim Ziambri Elain

fed zegno líraelis accipi debere: " In

filium Baafa 3. Reg. 16. 1o.

E

CAPUT IX

553

(Titt

2. Lovavitque Jehu faciem fuam ad feneftram , & ait: Quae

Unc

eft ifta? & inclinaverunt fe ad eum duo, vel tres eunuchi.

WED,

:33. At ille dixit eis: Praecipitate eam deoríum, & przecipi-

Libi

taverunt eam, afperfusque eft fanguine paries, & equorum

"u

ungula conculcaverunt eam.

T

Cum

34. Cumque introgref

ius e

ffet , ut com*.äderet, biberetque,

ait: Ite, & videte maledictam ill;tm, & fepelite eam: quia fi-

Y

lia regis eft.

.

35. Cumque 1

ffent, ut fepellrirent eam , non invenerunt nifi

0l

u

calvariam , & pedes, & fummas manus.

IU

-46. Reverfique nuntiaverunt ei. Etait ehu : * Sermo Do- 3Reg;

mini eft, quem locutus eft per fervum' fuum Eliam Thesbiten, 21-23-

pax

dicens: In agro Jezrahel comedent canes carnes Jezabel, .

47. Et erunt carnes Jezabel ficut ftercus fuper faciem terrse

Q2

in agro

Jezrahel, ita ut preetereuntes dicant: Hæ?cine eít illa

Jezabel 2

1.Erprn

X0

;

CAPUT

-

ll'tIEïü

alios eam conculcaffe, & equorum

32.-&4'& efd ifa?) Hebr. .;nu'.r me-

eum, quis? quafi dicat, eft ne quif-

ungulis protriviffe.

uam ifthic, qui faciat

üod volo?

3

sia fíüa Regis ef.) Nempe

Y

idetar vo-

Ethbaalis Regis Sidoniorum 1.

ä. Reg.

i

hald.qauzs eff bie; quis?

À

candi modus illi fiinilis, quo paffim

16..31. quafi diceret : detur hic honor

viri nobiles famulos fuos vocare fo-

regix familig , ex qua orta eft. Nec

l$

lent; ut cum herus dicat ltalice 0/4,

filia tantum Regis fuit, fed uxor, &

o

Qu ) l? LXX. habent, quis es t4?

nurus, & mater , & focrus, & avia.

jl

fivt

Defcende ad me , quafidicat: Heus tu,

35. Nen invenerunt nifi ca'variam ,

quicunque es, adefto: fcilicet quzre-

&c.) Poftquam equitatus pertranfit ,

dl

J

bat , quiillam e feneftra precipitarent.

credibile eft illam. famulos

pedites

Qcu*

ornamentis fpoliaffe, deinde nudam,

fA

Inclinavernnt fe, 60.) Exnuchi re-

m

ii;, qui poft Jezabelem ad feneftram

& cruentatam. proprio fanguine canes

j

abant ,

inclinaverunt fe ad, vocan

Jacerarunt.

d

tem Jehu. LXX. habent , Refpexereur,

36. Sermo Demini eff ) Vide 3. Rege

9I. 23.

quod idem eft.

jj

33. Conculca'vtrunt cam. ) In Hebreo

37. Haccine eff illa Texabel ?) Quua-

h[h

eft, conculavit eam, quod indicare

fi dicerent , quomodo tanta gloria in

o«

tantam calamitatem :converfa eft?

lun

videtur Jehu primum , & deinceps

Bibl. cum. Com. Menoch. Tom. IÍ.

A»aaa

554

LIBRI IV. REGUM

CA PUT Y

Ca

Sfebu 70.. ]'ïlibs Zhcha

.

b, & 42. fratres Ocbozie necari jubet,

V0$

fotamque ZAcbab progeniem delet , &? omnes facerdotes Baal callide

.

corrcocatos occidit , exu[?a illius [Tatua , ?. templo in cloacam ver-

Y

Jo ; attamen propter peccata Sfebu , vebementer cefus ef? Ifrael

&l

ab Hasael : mortuo autem Tebu , Juccedit filius

Do

ejus Soacbas..

Ad

Rant autem Achab feptuaginta filit in Samaria: feripfit

Hi

: ,

ergo Tehu litteras, & mifit in Samariam ad optimates ci-

vitatis, & ad majores natu, & ad nutritios Achab, dicens:

.

Ad

2. Statim ut acceperitis litteras has, qui habetis filios domini

fic

veftri, & currus, & equos, & civitates firmas, & arma,

3. Eligite meliorem , & eum, qui vobis placuerit de filiis

Cu

omini veftri; & eum ponite fuper folium patris fui, & pu-

gnate pro domo domini veftri.

Qu

4. Timuerunt illi vehementer, & dixer

unt : Ecce du.o reges

Tou

non potuerunt ftare coram eo, & quomodo nos valebimus re-

fiftere ?

$. Miferunt ergo praepofiti domus, & praefe&ti civitatis, &

majores natu, & hutritiad Jehu, dicentes: Servi tui fumus,

Hà

lo

quaecumque jufferis, faciemus, nec conftituemus( nobis regem,

s

quaecumque tibi placent, fac.

por

temi

6. Reícribfit autem eis litteras fecundo, dicens: Si mei eftis,

ub

& obeditis mihi, tollite capita filiorumedomini veftri, & venite

tagn

duo

ad me hac eadem hora crasin Jezrahel. Porro filii regis, fe-

ptuaginta viri, apud optimates civitatis nutriebantur.

fcii

7. Cumque venitfent litteree ad eos, tulerunt filios regis,

Vita

& occiderunt feptuaginta viros, & pofuerunt capita eorum in

cophinis, & miferunt ad eum in' Jezrahel.

$i

-

8.V€nit

aut

aA

eu

djos Dominmi vgäri.) doramy « - 0. F;;liis Regis. ) 'Tam Jorami, quam

k

2-f

Ach:bi ; nam filii Joram regiz Jofaphat.

L»]

"

Miferunt. ad eumin 7cvzr42:/. ) Eo

Sum

fuccefliohii propiores erant, quam reli-

datq

qui fratres 'Joram Achabi filii, quo-

enim Jehu mitti jufferat ad-exploran-

e

rum plurimi vivebant.,

dam eorum fidem , ac promifforum ve-

9. Pugnate pro domo Domini wefíri.)

ritatem , cum ipfe nondum auderet

li qu

Scilicet contra me, qui vos illico in-

Samariam fe conferre, donec hoc fa-

ACct

H

fefto exercitu petam.

cinore agnofceret nihil Samaritas per

T

4

Timuerumt, E5c.

) Hac þelli de-

fraudemx, ac diffimulationem agere.

Àd

nuntiatione territi funt.

ün

^

CATPUTIE

$55

8. Venit autem nuntius , & indicavit ei, dicens: Attulerunt

capita filiorum regis.. Qui refpondit : Ponite ea ad duos acer-

TA

vos juxta introitum portcee usque mane.

lide

9. Cumque diluxiffet, egreffus eft & ftans dixit ad omnem

Qu

populum: Jufti eftis: i ego conjuravi contra dominum meum,

(

& interféci eum , quis percu(fit omnes hos?

1.* Videte ergo nunc, quoniam non cecidit de fermonibus 3Reg

Domini in terram : quos locutus eft Dominus fuper domum 2129*

Achab , & Do

S

minus fecit, quod locutus eft in manu fervi fui

L

p

Eliz.

$

11. Percuffit igitur Jehu omnes, qui reliqui erant de domo

Achab in Jezrahel, & univerfos optimates ejus, & notos, &

Tif

facerdotes; donec non remanerent ex eo reliquise.

I2. Et furrexit, & vehit in Samariam : cumque veniffet ad

iliis

Cameram paftorum in' via,

pu

13. Invenit fratres Ochozic regis

Juda, dixitqüe ad eos:

:Quinam efüs vos?

Qui refponderunt: Fratres Ochozicze fu-

egds

ndos filios regis, & filios regince.

3

mus,ä& defcendimUS ad faluta

Aaaa*z,'

14.Qui

)

iM

Q. Penite ea ad duos acervoss $fe.)

N;*faf. Chald. habet , ropizquos ,

H.ebr. in duobus acervis 5

hinc, &in-

Vatablus familiares, & neceffariosa

jüs,

Sacerdotes. ) — Ex propinquis enim

T

de ex utroque ví« latere. . Claufz erant

porte urbis, cum nox effet , mec eo

Achab, & Joram aliqui erant Badlis,

tempore tutum judicavit Samaricas in

& vitulorum facerdotes.*

X2. d cameram pafforsm. ) LXX.

th,

urbemi admittere : itaque jubet ad por-

ii

tam capita czforum relinquere ,

pro camera pafforum , five cafa pafto-

duos.ex illis acervos conítituere.

rali, habent Bazbacazb , retenta vOce

ft

Hebrza.

Erat autem locus, in quo

Q.. Dixi£ Ad om»muen ;nþk/tzm.-j Qui

fcilicet maáeno numero tante xei no-

congregabantur paftores ad tonden-

hg]

$

vitate excitus confluxerat.

das oves, que quia tunc ligaxi fo-

lent, ad verbum Hebràice habetur,

11f

gufi «fis.) ldeoque re&e judicate.

Si ego conjuravi , &c.) Quafi dicat :

domum ligationis , que uno verbo eft

aut omnes jufti. fumus quicunque has

ovium tonftxina,

f

X3. Fratres Qehozia fumu:.) Faff

€xdes patravimus, aut ommnes injufti.

yam

Ar abiurdum e!/t credere Optimates

funt , quod diffimulare non potuerunt,

Samarig viros juftos, graves ;

CQL'-

tiles enim a multis paffim "agnofcun-

tur:

vereri potuerunt, neinmen-

fo

datos fcelus admifitle; wquum ergo

n

eft, ut. exiftimemus tam me, quam re-

dacio deprehenfi ditficilius elabi pof-

ie

liquos omnes vacare eulpa, cum qua

fent. lNon erant germani, anmt uteri-

ni fratres ex Áthalia, nam hos omnes

gt

acciderunt , Dei voluntate gefta fint.

It

II- Umiverfos oprimares ejus. ) O-

jugularant Arabes 2. Par. 22. 1. fed

mnes viros Principes , qui domui

vel ex aliis uxoribus, vel certe phra-

PCI'

fi Hebrza dicuntur fratres , quia co-

Achib aFquo propinquitatis genere

»

jundi erant,

gnati -

56

LIBRI IV.

REGUM

equ:

14. Qui ait : Comprehendite eos vivos.

Quos cum com-

prehendiffent vivos, jugulaverunt eos in cifterna juxta Came-

fon

ram,quadraginta duos viros, & non reliquit ex eis quemquam.

qæ

15. Cumque abiiffet inde, invenit Jonadab filium Rechab in

t d

occuríum fibi, & benedixit ei.

Et ait ad eum : Numquid eft

cor tuum reétum, ficut cor meum cum corde tuo ? Et ait Jo-

nadab: Eft. Si eft, inquit, da manum tuam. .Qui dedit ei

fen

manum fuam. Atille levavit eum ad fe in currum :

Et

16. Dixitque ad eum: Veni mecum: & vide zelum meum

fün

pro Domino.

Et impofitum ih curru fuo

fhe

.17. Duxit in Samariam. Et percuífit omnes, qui reliqui

fuerant de Achab in Samaria usque ad ununi, juxta verbum

Da

Domini, quod locutus eft per Eliam.

18. Congregavit ergo Jehu omnem populum, & dixit ad eos:

V0

gReg

* Achab coluit Baal parum, ego autem colam eum amplius.

ervos

16.31.. ro, Nunc igitur omnes prophetas ïBgal, & univerfos f

T

ejus,

[

Ejlios Regis, €J Falios Regin;z.) ]o-

Joannes Jerofolymitanus de inftit. Mo-

n

ram fcilicet. & uxoris ejus, aut e-

nach: cap. 25. ait hunc Jonadabum

tiam Jezabelis.

fuiffe Elifei difcipulum , ejusque o-

pr

14. Comprekendire-eos vivos.) Jubet

inne inftitutum , excepta continentia ,

CU

Erant autem Re-

vitos comprehendi , ne armis refi-

amplexatum fuiffe.

&

ftant, fperantes fe vitam a Jehu im-

chabite. oriundi ex . Cinzis

Moyfis

Petraturos.

cognatis, de

k

]. 16.

quibus vide di&a Judic.

jugulaverudt cos. ) INam etiam hi

aliquo modo pertinebant: ad. domum

Benedixit.) Bene precätus eft, fa.

Achab,

cum qua affinitate junge-

dutavit. Chald. eptawiz ; pacen.

In

-bastur.

u

Ketium. ): Scilicet erga. me ,. quàfi

15. fenadab filium. Rechab. ) Mabi-

diceret, amasne me ?

tabat hic peculiari vitz inftituto extra

I7. Duxit im Samariam.) Naluit

urbem, ideoque facile fuit occurrere

hic focius ad conciliandum . favorem

u

Jehu.

L

Quuale vero fuerit genus vitz,

Jehu, quoniam is magna- erat in opi-

H

uod ducebat Jonadab, ex vita, quam

nione virtutis, & fanétitatis.

ejus filii duxerunt, cognofci poteft.

Percuffit omnes , t$c. ) Si qui cogna-

Ui

Sic autem illi loquuntur apud Jere-

ti, fi qui affines Achabi, aut Joram,

m

miam cap. 35. 6.

Nonm Libemus vinum,

fiÜ-qui eorum fami

Pa

;iæ addicti fupere-

[ni

quia Jonadab filius Rechab pater nofter

rant.

[

pracepit. nobis dicezs: monbiberisvinum

I8. Ego aurem colam éum m.npliu.f. )

vos, 6 flü wehri ufque tn femptzer-

Hoc dicitur non mentiendo , . fed per

N

»um, 6 domum mem «difcabitis ,

&

ironiam , licet.'Pheodoretus, & Pro-

0

fementem non:feretis, 69 wineas mom

copius mendacium fateri videantur,

l

plantabitis ,. mec babebitis ,. fed im ta-

Ig. Servo eius.) Omnes DBaalis cul-

dernaculis babitabitis cuntlis diebus ve-

tores, quorum numerus , licet magnus

féris , nt. wivatis diebus multis [uper fa-

fuerit fub Achab, & Jezabel, fub Jo-

eiem térra , g qua vor. perigeinanuns,

ram tamen multum erat imminutus.

CA.PTUT L

557

COf«

ejus, & cun&os facerdotes ipfius.vocate ad me, nullus fit, qui

atte

non veniat, facrificium enim grande eít mihi Baal :: quicum-

(Uatfl,

que defuerit, non vivet. Porro Jehu faciebat hoc infidiofe;

ib in

ut difperderet cultores Baal.

d eft

20. Et dixi

t : Sanctificate diem folemnem Baal. Vocavitque,

i Jo-

o1. Et mifit in univerfos terminos Ifrael, & venerunt cun&ti

lit el

fervi Baal, non fuit refiduus ne unus quidem, qui non veniret.

Et ingreffi funt templum Baal, & repleta eft domu; Baal, a

ial

fummo usque ad fummum.

.

erant fuper veftes: Proferte vefti-

22. Dixitque his, qui

Jiqui

nienta univerfis fervis Baal. 'Et protulerunt eis veftes.

rburi

25. Ingreffusque Jehu, & Jonadab filius Rechab, templum

Baal , ait cultoribus Baal : Perquirite, & videte, ne quis forte

| eo5;

vobifcum fit de fervis Domini, fed ut fint fervi Baal foli.

$

24. Ingreffi funt igitur, ut facerent victimas, & holocaufta:

ervos

Tehu autem

praeparaverat fibi foris o&toginta viros, & dixerat

fugerit de hominibus his, quos ego adduxero

ejUs,

eis: Quicumque

in manus veftras , anima ejus erit pro anima illius.

; Mo-

dabum

25. FaCtum eft autem, cum completum effet holocauftum ,

;]HE [

praecepit Jehu militibus, & ducibus fuis: ingredimini, & per-

entia,

cutite eos, nullus evadat. Percufferuntque eos in ore gladii,

m Ae

& projecerunt milites, & duces, & ierunt i

n civitatem templi

loyfs

Aaaa3

26. Et.

Baal,

jidc.

00. Sanülifrcate diem folemneim Baal.)

vis Domint. ) lta loquitur quafi facris

, fe-

eorum nolit alienos, & profanos fe

Indicite magnam facrificii celebrita-

temn , ad quam omnes conveniant.

ingerere , reveraà autem ut ipfi foli

Wäuzifl

Vocavitque. ) Ipfemet Rex.

imactarentuür.

94. Ur facerent. ) Ut facrificarent.

Valoit

9I. Upiver[os termino: Ifrael.) Ul-

yorem

tra, & citra Jordanem.

Oüoginta viros.) Qui fugientes ex-

Noz fuit refeduns, ne unu: quidem, &c.)

ciperent.

1 p

De prophetis fcilicet , ac facrificulis :

25. Militibus, €€ ducibus [nis.) Fue-

runt hi alii ab illis o&toginta, qui

'Ogm'

urgebat quippe Regis imperium , Ó

Qràm,

iortis metus, & cupido inftaurandi

tantum juffi fuerant cavere, ne quis,

intermiffum caltum Baalis: Deus quo-

dum in templo cxdes patraretur , fe fu-

upexe

a fubduceret.

que illos trahebat ad victimam.

Projecerznt. ) Cadavera eorum.

179

A. fiummo w[que ad fummum. ) Hehr.

& LXX. ab ore ad os, vel .ab ora ad

Miltes.) Hebr. & LXX. cwrforer,

d p

oram.

Chald. ew azgwío im angulum ,

milites fcilicet levis armaturz.

J«

ita ut nullus angulus vacuus eftet.

lg civitatem zempli. Baal. ) In quam-

ii

gal

.92. Proferte veflimenta. t$c.) Ne-

cunque urbem, que& haberet templum

ftes Jineas , laneas, fericas, &c. de-

Baalis. Vel fenfus eft: ingreffi funt

4pns

ftinatas cultui Baal.

templum Baal , quod erat ampliffimum,

bJev

ita ut civitatis nomine cenferi pollet.

m

Nequis forte vvolifcum f defer-

558

LIBRI IV

REGUM

26. Et protulerunt ftatuam de fano Baal, & combufferunt;

27. Et comminuerunt eam. De&ruxerunt quoque aedem

Baal ,"& fecerunt pro ea latrinas usque in diem hanc.

28 Delevit itaque Jehu Baal de Ifrael:

29. Verumtamen a peccatis Jeroboam filii Nabat, qui pec-

care fecit Ifrael, non receffit, nec dereliquit vitulos.aureos,

qui erant in Bethel & in Dan.

3o. Dixitaütem Dommus ad Jehu : Quia ftudiofe egifti,

quod re&um erat, & placebat in oculis meis, & omnia, qua

*I[nfr. erant in corde meo fecifti contra domum Achab * filii tui us-

1512 que ad quartam generationem fedebunt fuper thronum Ifrael.

31. Porro Jehu non cuftodivit, ut ambularet in lege Domini

Dei Ifrael in toto corde fuo : non enim receffit a peccatis Je-

roboam , qui peccare fecerat fírael. -

32. In diebus illis coepit Dominus teedere fuper Ifrael per-

cuffitque eos Hazael in univerfis finibus Iírael,

A Tordane contra orientalem plagam, omnem terram

Gal aad & Gad, & Ruben, & Manaffe, ab Aroer, quze eft fu-

per torrentem Arnon & Galaad, & Baían.

34. Reliqua autem verborum ]ehu & univerfa quae. fecn,

& Ífortitudo ejus; nonne hac fcripta funt in Libro verborum.

dlerum regum Ifrael ?

35. Et dormivit ïehu cum patribus fuis, fepeheruntque

eum in Samaria, & regnavit Joachaz filius ejus pro eo.

6. Dies autem, quos regnavit Jehu fuper Iírael,

viginti

& o€to anni funt in Samaria.

-

APUT

[ d

2 Lwæmm ) Scilices publicas,

43- 4 Jordane camrz.,f orzeztalem pla-

30. Ulaue ad quartam generationem.)

4m, 6c.) Longe maxima fuit hzc

Mtaque . Jehu fuccefferunt quatuor. filii

clades; abftulir enim regno Ifraslis

e]ls Joachaz, Joas, Jeroboam,.&

uidquid omnino trans fordanem pof-

"Lacharias.

(

debat

tribum fcilicet. Ruben ,

Gad,

&

32- Cej1£ Dominus tadere fuper lfrael.)

mediíam partem tribus Ma-

Chaldzus

indig PE4r,

LXX. ferze,

n Mre.

feu exeiZere. Videtur formula loquendi

4b Aroer;) Mide dicta Jofue cap

Vulgate editionis. refpondere ltalice

i

num. 25

phrali , Comineie a perdere la pAREHIRAS

[

,

x*

u

Ü

v

Ed

nE

556

lh

CATPTT XE

Zátbalia, omni [emine regio, preter Sfoas, per z'p/äzni extz'näïo, regnutm

(-

fibi ufürpat ; fed praecipiente Sfojada. Jacerdote , occiditur, C?

$,

joas rex Juda conflituitur , defruclis aris, &

imaginibus Baal.

l;

I.:.À Thalia vero mater Ochoziz, videns, mortuum filium o.Par.

*

À fuum, furrexit, & interfecit omne femen regium.

22.19-

Is

2. 'Tollens autem Jofaba filia regis Joram, foror Ochozize,

jl

n

joas filium Ochozize furata eft eum de medio filiorum regis,

Dl

qui interficiebantur, & nutricem ejus de triclinio : & abfcon-

Q^

dit eum a facie Athaliae, ut non interficeretur. ,

[]

3. Eratque cum ea fex annis clam in domo Domini

b

;porro

f*

Athalia regnavit fuper terram.

B

4. * Anno autem feptimo mifit Jojada,

& affumens centurib-z-Pan

fes? & milites ; introduxit ad fe in templum Domini, pepigit-23T-

u-

que cum eis foedus, & adjurans eos in domo Domini, oftendit

eis filium regis:

-

b

| sF Et preece

debetis.

pit illis) dicens: Ifte eft fermo, quem facere

6-Tertia

.

I.- [Nrerfecit ?mnä j?mm ;egium.)

betur 9. Par. 22. 1I. ubi legilhüs;

Ut ipfa non alieno nepotis ali-

Aþfconditqu& eum cum nutygce fua mou-

b:;culo letiulorum ;

idem enim eft tri-

i

cujus nomine, fedfuo rggnaret. Prae-

ter ambitionem acceífit etiam timor,

elinium , quod cubiculum le&ulorum.

quod cum Achabi filia effet, fciebat

Ad conciliandam repugnantiam loco-

fe a Jehu morti deftinatam.

Voluit

rüm dici fortaffe poffit, & fublatum

ergo ipfa regnum Juda habere in po-

de uno triclinio , in quo fcilicet nu-

tellate, ut fe redderet magis fecu-

tricis , & infantis, & aliorum, le&tu-

ram.

ANam rationem affert. "I heo-

li eifent , &in cubiculo lectulorum

doretus.

Ut impiz, inquit, &* ryra-

abfconditum in templo.

Salianus pu-

n'irä veluit genus omne Davidi$ , fam-

tat- abfconditum in Pontificis cubicu-

quam p;'ur);z radicitzs extinggere , wut ar-

lo,

quod 'Villalpandus in fecundo

templi veftigio ad meridiem collocat,

repto Lnperio populum [nmm doceret m-

pictatem.

Eadem habet Procopiüus.

e regione Schole "Iheologie, pofite

9. JofzaéÀ.)| Filia Joram regis,

ad feptentrionem.

fed ex. alia matte qua

t

ex Athalia,

4. -4nnmo antem feptima. ) NMide

]oafb

.foror Ochozis, uxor fojade Ponti-

l

Jojada. ( Pontifex.

ficis, que etiam ]ofabeth' dicitur 2.

Centuriones. ) Quinque extribu Le-

.

EM r t EE

Paral. 22. 11

vi, qui mox nominantur.

De Triclisic. ) In Hebrso habetur :

Pepigitque cum eis fedus.) De fer-

non fuüblatum de. triclinio, fed ab-

vando fecreto

jurando.

, àadhibito 'eciam jure-

fcondic-um, in triclinio4 ut etiam hï"

*

LIBERIIV.BREGUM

560

€. 'Tertia pars veftrum introeat fabbato, & obfervet excu-

bias domus regis.

'Tertia autem pars fit ad portam Sur: &

qui:

tertia pars fit ad portam, quze eft poft habitaculum ícutario-

tisq

rum : & cuftodietis excubias domus Meffa.

eis

7. Duse vero partes e vobis, omnes egredientes fabbato,

cuítodiant excubias domus Domini circa regem.

gre

g. Et

Vr

6. Tertia pars veffrum introeat Sab-

qui egrediebantar [ablato , venerunt Ad

J5j 4dam , «c.

do

bazo. ) Ut qu& hoc verficulo , & duo-

bus fequentibus dicuntur , intelligan-

* Obfervet

exeubias

domu: Re gis. )

tur, notandum eft Jojadam Levitas,

Hzc tertia pars deftinaturin ipfo tem-

ten

quorum opera uti volebat, in duas

plo ad obfervandam regiam, in qua

eu

Claffes diftribuiffe,

Altera erat eo-

erat Athalia , ut. fi qua. inde vis affer-

rum, qui ingrediebantur fabbato in

retur, ftatim repelli poffet.

&

templüm minifteria fua obituri. Al-

4 portam Sur. ) Quam fere omnes

tera eorum , qui minifterii fui tempo-

interpretantur fuilfe portam atrii tem-

de

pli orientalem ,. quam Chaldaus 4p-

re abfoluto , vel jam egrediebantur ,

vel egreffi prius fuerant; & hi du-

pellat porzzz Barozum five Prizeipum.

plo plures erant, quam qui ingredie-

Vide plura apud Pinedam de reb,

g

bantur; videntur enim omnes in tres

Salomon, 5. cap. 5. num. I26.

claffes fuifle diftributi , ita ut una

Habitaculum — fcntariorum. ) Erant

miniftraret , .duzx vero vocarent a mi-

fcutarii Levite fcuta, & gladios fe-

die

nifterio.

Rurfus eos, qui ingredie-

rentes ad cuftodiam templi, quorum

un

bantur, de quibus agitur hoc verfi-

habitatio erat ad partem meridianam

€t

culo fexto , in tres partes diftribuit,

templi. Nam &tregia, &Sion erant

Wt

& unicuique tertix parti fuum mu-

a meridie templi.

tüt

nus imponjt.

Sicut etiam iis , qui e-

Meffa.) Aliqui putaverunt 'effe vi-

ri nomen proprium.

Radix Hebrai-

t

grediebantur, qui ut dictum eft, du-

plo plures erant iis , qui ingredieban-

Ccà. np3 zajacb- verrere ;

everrere ,

tur, quid facere debeant praícribit

fcopis mundarefignificat. ltaquepu-

r

num. 7. Em. $à, in hoc cap. num. 7.

tat- Villalpand. tom. 2. p. 2. cap. 32.

putat tot ingredi folitos ad miniftran-

loca illi indicaii, per quz egereban-

t

dum, quot egrediebantur minifterio

tur fordes, vel &(

jmum , five locum

ln

abfoluto, fed num.7. dici, D«« par-

fcoparum fignificare , vel locum, ex

uo

cineres.

zes e vobjs , quia qui minifterium ab-

egerebantur

templi

Y

folverant, & qui illud erant inchea-

Chaldzus videtur exiflimatfe nullum

certum locum ea voceindicari ; nam

turi fimul fumpti, duas.tertias partes

j

Levitarum efficiebant, & favet, quod

pro deme Meffa, wertit folicire , quod

2. Par. 23. 8. dicitur: Peniebanr per

etiam fentiunt alü , qui z deft;zzoge

üri

erdinem fabbatis, eum bis, qui smple-

interpretati funt, ut Vatablus, quafi

Qu

verant [abbatum , &5 egreffari eranr.

dixiflet Jojada : cavebitis , ne quis

[l

iquidem Jojada Pontifex mon dimiferat

propriam deferat ftationem.

n

-

-abire turmas , qua frbi per féngulas beb-

4

Qvznes egrediemtes fabbato. ) Jdm

doz'nadqs futecedere con/iae*ücrant. Fa-

perfundi rmhinifterio hebdomadz ve-

hT

vent etiam, quz habentur, hoc cap.

firz.

nsm. 9. dffumemtes frngmli viros [mos,

Cuflodiaut excubias domnus Domini cie-

6

qui. sngredicbantür. [abbatoy eum bis

ca Regem.) Excubabunt, & cufto-

CAPUT-'-XL

S6X

X

D2

8. Et vallabitis eum, habentes arma in manibus veftris : fi

quis autem ingreffus fuerit feptum templi, interficiatur : eri-

ao

tisque cum rege introeunte, & egrediente.

9. Et fecerunt centuriones juxta omnia, quae preeceperat

»bato,

eis Tojada facerdos : & affumentes finguli viros fuos, qui in-

4

n

grediebantur fabbatum ; cum his qui egrediebantur fabbato

——

venerunt ad Jojadam facerdotem.

Wi d

IO. Qui dedit eis haftas, & arma regis David , quse erant in

domo Domini.

sit. )

1r. Et fteterunt finguli habentes arma in manu fua a parte

0 tenr

n qu

templi dextera, usque ad partem finiftram altaris & zedis, cir-

l-

cum regem.

12. Produxitque.filium regis, & pofuit fuper eum diadema

ymnes

& teftimonium: feceruntque eum regem, & unxerunt, & plau-

itele

dentes manu, dixerunt: Vivat rex.

jn-dp.

13. Audivit autem Athalia vocem populi currentis, & in-

rpun,

18),

gretía ad turbasin templum Do.minij

14 Vidit

Prant

fe-

dient Regem in domo Domini , eum

fuiffe in atrio Levitarum -infra- alta-

Oruim

undecumque cingäntes, ut nemo ad

re holocauftorum, ne eo Regis con-

anam

eum quoquo. modo penerrare- poffit ,

fpecus impediretur, excitato fugee-

erant

ftu, qui infra num. I4. appellatur

interim dum inungitur, & conflitui-

tribunal.

?

tur Rex.

eY

8. Ingreffas fuerzr.) Ut nobis refi-

I2. Tefiimonium.) Deuteronomium

brai

at.

legis, juxta.id, quod in.eodem Deu-

Iere ,

Septum templi.) Atrium , quod eft

teronornio preferibitur cap. I7. 39.

K pll-

€irca templum.

& hanc loci hujus fententiam effe

»

"

^

loterfetiatu:.) Quod intellige ex-

patet.ex 2. Par. 25. 1 1. ubi cum hec

,

tra. atrium ,

ut faftum eft in Atha-

eadem biftoria narratur,

dicitur £f

at

jcum

lia num.. I5.

eduxerunt fflium. Regés, €$. 1mpofzerunr

y

a

Q. Qu mgre:licäantm/?;ääatum, 6c.)

ei diadema 6 teflimontum, quod. ex-

Vide di&a num. 6.

plicans fubdit, 4ederumrque im manze

eres.

um

IOo. «rzma Regis David. ) Qux ille

ejus teneadam legem , qui ultima ver-

patm

jam pridem confecraverat in :domo

ba explicationis gratia addidit . S.

Domini.

Non venerunt in templum

Hieronymus ex libro Deut. loco ci-

quod

tato ,. cum nec in Hebrzo fint, nec

fj0mt

armati facerdotes, & Levitze , neali-

quam fufpicionem conjurationis ex-

in Grxco.

jllhifi

citarent ," fed ibi a Pontifce armis

Fecer:m!q'ue € 14272

kægem-. ) Czremo-

qniS

inftructi: funt.

iiam omnem circa illum exercentes,

Jao

IT. .4 parte fempli dextera. ) Me-

qua& adhiberi folet in Regum inaugu-

ye

ridiana, qux réfpiciebat regiam.

ratione.

Uíque 44 partem ffnifram alriris,

3. -4d rerbas. ) ÀÁd popilum, ut

((f«

£. ) Significat Regem conflitutum

dicitur ín Paralipomenis,

flo-

Bibl. cum Com. Minocb. Tom. If

Bþbb

LIBRI IV.

REGUM

562

14. Vidit regem ftantem fuper tribunal juxta morem , &

cantores, & tubas prope eum , omnemque populum terrae 12e-

vit

tantem, & canentem tubis, & fcidit veftimenta fua, clamavit-

que : Conjuratio, conjuratio.

.

I$. Praecepit autem Tojada centuri

onibus, qui erant fuper

exercitum, & ait eis: Educite eam extra fepta templi, & qui-

cumque eam fecutus fuerit, feriatur gladio. Dixerat enim

jt

facerdos : Non occidatur in templo Domini.,

16. Impofueruntque eimanus, & impegerunt eam per viam

introitus equorum, juxta palatium , & interfe&ta-ett ibi.

17. Pepigit ergo Jojada foedus inter Dominum , & inter re-

gem, & inter populum , ut effet populus Domini, & inter re-

L

gem, & populum. (1)

18. Ingreffusque eft omnis populus terraee templum Baal

.,&

B

deftruxerunt aras ejus, & imagines contriverunt valide : Ma-

than quoque facerdotem Baal occiderunt coram altari. Et

qi

pofuit facerdos cuftodias in domo Domini.

19. Tulitque centuriones, & Cerethi, & Phelethi legiones,

Wi

& omnem populum terree, deduxeruntque regem de domo

Domini, & venerunt per viam portae fcutariorum in palatium,

20. Laeta-

Tl

& fedit fuper thronum regum.

q

(1) Im Edit. Sixt. legitur : intex Dominum & populum, ut effet: Pöp-u-lil; Do-

n

mini, & inter regem & populum.

I4. Super. tribunal.) ln fuggefto il-

miffionem unins Dei colendi, omni

T

lo, de quo infra cap.

3: 3 |.2.

fuperftitione exterminata.

T

I9. Templum Baal,) Ubi fuerithoc

Paralip. 6. 15.

I5. Qwuicumque eam fecutus f;erit.)

