tribu Juda conftituit , etfi in catalogo

fuerat. ) Moluit enim hifce muneribus

TQ

urbium]uda non réperiatur. nec alibi,

deftinatis grati animi. figniPcatiocnem

p

quam hog loco a*Sþcrii)tura nominetur,

dare propter accepta ab illis beneficia.

d

.

*

x æ*æ l

393

FUtt

QUN POU "SNXXL

nim

Saulis cum filiis in pugna cafi corpus truncato capite, in mure

fs

Betbfan fufbenditur, armaque ejus in templo z4fTarotb ; voiri autem

J'alts , ablatis Saul ac filiortmn ejus corporibus , juxta

L

Jfabes ea fepelierunt.

:

1. D Hilifthiim autem pugnabant adverfum Ifrael : & fugerunt

yiri Ifrael ante faciem Philifthiim

ler

,&'ceciderunt iqterfe&i

in monte Gelboe.

j.Par.

2. Irrueruntque Phili(thiifii in Saul, & in filios ejus, & per-

cufferunt Jonatham , & Abinadab, & Melchifua , filios Saul,

|

io. 3-

3. Totumque pondus przelii verfum eft in Saul : & confecuti

10

"

l

unt eum virr fa

gittarii, & vulneratus eft veh:eme'ntier a fagit-

fariis.

"

d

4. * Dixitque Saul ad armigerum fuum : Evagina;gladium

I.Par.

tuum, & percute me: ne forte veniant incircumcifi ifti, & in-

IO. 4

)

IR

terficiant me, illudentes mihi. Etnoluit armiger ejus: fuerat

T

enim nimio terrore perterritus.

Arripuit itaque Saul gla-

dium, & irruit fuper eum.

- $.Quod

If

!t

Hibfh;üm autem pugnabaut ad-

cum, quefpuris coftis ad latera utrin-

E ])

'"Theodotion ait

hat

verfum Iírael. ) Pllgnaffe di-

que fubjiciuntur.

cuntur Philifthzi, quia ipfi ultro prio-

vulneratum in parte, quz eft prope

AL

res Ifraelitarum copias invaferunt.

jecar.

[2)

-

Et im fílios ej55.) Mlrum vide-

« d. armigerumfuum.) Quem He-

hi

tur Saulem non egiffe, vt flii prelio

brsi tefte D. Hier. multique hujus lo-

pl

non intereffent , quod adverfum futu-

ci interpretes Doeg ldumsum fuiffe

rum fciebat.

Fortaffe fentiebat. divi-

exiftimant.

"

num decretum efle immutabile, nec

Evagina gladium.) Quem ut in fu-

poífe eos eripi exitio

quare nec quo

ga vagina condiderat; vel certe quia

ii

res effent loco admonuit, ne proma-

res fagittis agebatur.

turo mortis nuntió eis dolorem , & ani-

Faerat enim nimio ferrore perterri-

mi conflernationem crearet.

Perti-

Hs. ) -()b Re

I

nuit autem ad Saulis penam , utfilio-

Homerus

gis fcilice-z: reverentiam.

rum ante fe cadentium trifte fpe&acu-

3

Oemydy 38 eyfvog Baciioy égi

[c

Ium cerneret. ,

T55 -

l

EL Totumque pondus pralzs vér[um eft

——'Duerum autem eft genus vegale

eccidert

zm Sanl.) Quodeo fuperftitenonpu-

[l

tabant Philifthei perfectam fibi victo-

Irrnit fuper etm.) Ex quo vulnere

riam c,ontigiffe.

mortuus eft ;

nam narratio juvenis

Vulneratus eff veberþenter 4]2131'!:*4-

Amalecite , quxs habeturl. 2. cap. r.

u

»ii5.) LXX. habentéreavuariata &ic

num. Io. mendax cenfetur a plerifque

I5

T& $moxó»Dein , Vilmeratus efh Pa hy-

facre Scripture Interpretibus.

An

pochoudriis.)N ocanthypochondria me-

Saul eternam mortem fubierit brevi-

n

l

dici partes müfculofas fupra umbili-

ter dixi , fupra cap. 29. Ig.

394

LIBRI . REGUM CAPUT XXXL.

5

uod cum vidiffet armiger ejus, videlicet, quod mortuus

.

effet Saul, irrui

t etiam ipfe fuper gladium fuum , & mortuus

eft . cum eo.

»

6. Mortuus eft ergo Saul, & tres fi

lii ejus, & armiger illius,

& univerfi viri ejus 1n die illa pariter.

. Videntes autem (1) viri Ifrael , qui erant trans vallem ,&

. trans Jordanem, quod fugiffent viti Ifraelitae, & quod mortuus

effet Saul, & filii ejus reliquerunt civitates fuas ; & fugerunt :

veneruntque Philifthiim ; & habitaverunt ibi.

9. Fa&a autem die altera, venerent Philifthiim; ut fpoliarent

interfe&tos ; & inverierunt Saul , & tres filios ejus jacentes in

monté Gelboe.

D

g. Et preeci

derunt caput Saul, & fpolíaverunt eum armis, &

miferunt in terram Philiíthinorum per circuitum ; ut annuntia-

retur in templo idolorum ; & in populis.

1o. Et pofuerunt arma ejus iri templo Affarotli, corpus vero

ejus fufpenderunt in muro Bethfan.

*Reg. 11.*Quod cum audiffent habitatores

Jabes Galaad , quaecum-

2. - que fecerant Philifthiim Saul,

12. Surrexerunt omnes viri forti(fimi , & ambulaverunt tota

no&e,& tulerunt cadaver Saul, & cadavera filiorum ejus de mu-

ro Bethfan: veneruntque]Jabes Galaad, & combufferunt ea ibi. (2)

13. Et tulerunt offa eorum ;

& fepelierunt in nemore Jabes$,

IBER

& jejunaverunt feptem diebus.

p

Iírael. (2)X In edif. Sixf. additur ?'ïgm'.

i (lw)NVm Ifrael. Im ediz. Sixz. leg£tur : if

6. Usiverfr viri ejus. ) Clartus hoc

charite , qui campeftria vallis habi-

dicitur r;. ParaK 1o. 6. ubi habemus:

tabant, viciniori loco prelii primi fu-

&f ownis damus illnus paviter concidit ,

€

rünt, & huc, illucque difperfi funt.

hoc eft, precipui quique ; nam fuper-

b

einde qui erant prope Jordanem, &

ftes fuit Abner Saulis patraelis , Isbo-

quafi in tranfitu ejus , fagerunt & ipfi.

feth etiam filius Saulis , & Mi

Bhibo-—

Q. Uf antutizretur i2 templo Idofa-

fech filius Jorathe.

rum , 6 ie populis.) Yn templis, ubi

2. Trans vallem. ). Jezrael , que a

frequentia populi major , & ut gratias

Tmeridie montes habebat Gelboe, a

eis referrent pro victoria.

10. lg muroBetbfa5.) Quam medio

Septentrioné. montes, Hermon , &

utrifque fubjecta erat.

milliario prope Jordanem ponit A.dri-

Trans Tordanem-.) :In Hebrxo ad ver-

chomius in tribuManaffe cis]ordanem.

bum eft: Ez widerunt wir? If?aels qui

13. Jeijumaverunt [eptem — diebus. )-

erant i tranfieu vallis, 69 qui.in tranff-

Noe legis alicujus prefcripto ; aut

[^

confaetudine, fed fponte fua in mo-

tu. Tordani:. lnnoftro ergo textu

1*an$ , fignificat, m rranfitu. Porro

roris, & benevolentim erga Princi-

"hi fuerunt Ifacharite, quorum in for-

pem argumentum. -David etiam pro

te erat tota ea vallis, qus porrigeba-

Saule diem unum cum fociis jejunavit

2. Reg. I. 12.

tur ufque ad ]ordanem.. Itaque Itfa-

'-2'08( o 889

305

Il

j

LIBER SECUNDUS

5

SAMUELIS,

Quem mos

]s

SECUNDUM REGUM

DICIMUS

Y

APUT PRIMUM

David occifo, nuntio , qui fe Saulem occidifJe dicebat, fciffis voeflibus

Y

le

deflet eum cum ceteris occifts , jejunans , ac preecipiens,,

ut filios Sfuda docerent arcum

A€tum eft autem, poftquam mortuus eft Saul, ut David

Bu

reverteretur a cæde Amalec, & maneret 1n Siceleg

duos dies.

2. In die autem tertia apparuit homo veniens de caftris Saul,

vefte confcifia, & pulvere confperfus caput, & ut venit ad Da-

.

vid, cecidit fuper faciem fuam, & adoravit.

5. Dixitque ad eum David ; Unde venis ? Qm ait ad eum:

De caftris Hrael fugi.

4. Et dixit ad eum David: Quod eft verbum, quod fattum

eft? indica mihi.

—— "Mp w

Qui ait: Fugit populus ex præho & multi

corruentes e populo mortui funt: fed & Saul &Jonathas filius

e;us interierunt.

$. Dixitque David ad adolefcentem, qui nuntiabat ei: Unde

Ícis, quia mortuus eft Saul, & Tonathas filius ejus?

6. Et ait adolefcens, qui nummbat ei; Cafu veni in montem

Gelboe,

1.

«peret im Giceleg daos dies. )

Nonenim urbs adeo deflagra-

Cevzcl;f/u;er faciem fuam, €/c.) Re-

giam in Davide dignitatem Saule inor-

verat,, ut in ea comimmorari norm hce-

tuo agnoicens.

ret: fatius etiam: duxit David fuo fe

Szz,"! € Jonathas frlius ejes im-

oppidó continere,. quam ad.alia Phi-

P ) Alios filios non nommat,

lHftheorum loca migrare, ne eorum

ut minus celebres, vel potius quxd

augeret fufpiciones,

minus ad Davidem pertinebat, cujus

2 Veffe* coufciffa ,

&c ) In fiecnum

faturo' regno Saul',

& Jonathas foli

doloris de more illius &vi.

obftare Vldebantm

4

Venit ad Davi4d.) Cui fe gratunr

nuncium allaturum fneravlt

6. I2 montem Ge/ce, ) In trocum,

NV

ubi Saul jacebat moribundus.

Bibl. cum Conm. Mew:/n Tonz. I,

g

-

LIBRI ILREGUM

506

Gelboe, & Saul incumbebat fuper haftam fuams porro c:uïrrxus7

& equites appropinquabant ei,

1. Et converfus poft tergum fuum , vidensque me vocavit.

d

Cui cum refpondiflem: Adfum:

8. Dixit mihi :

qusnam estu ? Et ajo ad eum: Amalecites

ego fum.

. 9. Et locutüs eft mihti: Sta fuper me, & interfice me; quo-

&iam tenent me anguftiade, & adhuc tota anima mea in me efft.

Io. Stansque fuper eum, occidi illum: fciebam enim, quod

vivere non poterat poft ruinam: & tuli diadema, quod erat in

capite ejus, & armillam de brachio illius, & attuli ad te domi-

num meum huc.

-

1r. Apprehendens autem David veftimenta fua fcidit, omnes-

que viri, qui erant cüm eo,

12. Et planxerunt, & fleverunt, & jejunaverunt usque ad

vefperam fuper Saul, & fuper Jonatham filium ejus, & fuper

populum Domini, & fuper domum Iírael, eo quod corruiffent

gladio.

153. Dixat-

- Hacumbeker füger baflam fuam.) ln

fa&tum . excufet, fi forte David illud

proprium pectus infixam

Libro fu-

minus probet,

num.

dicitur

periore

cap.

al

4

Diadema ,

wod erat in capite-ejus. )

oladio incubuifle, fed gladius phrafi

Abulenfis, & Salianus putant Sauleim

Scripturæ omne telorum genus fïgni-

in ipfo prelio diademate ufum non

ficat , ut paflim cum minatur Domi-

fuiffe, ne illo infigni confpicuus in fe

nus per prophetas populum pefte , ola-

Philifthzos converteret ; fed Doeg

dio , fame periturum.

armiecerum Saulis hnic. Amalecitz fi-

9. Quisuam es z4 ? ) Noluit Saul

lio fuo. diadema, quod in fua babe-

amica, manu occumbere, non Phili-

bat poteftate , dedifle, ut illud defe-.

fthei: inonuimus tamen füpeaiore lib.

rens ad David , in illius fe gratiam in-

Ccap. 3I. num. 4. Amalecite hujus

finuaret,

lra illi.

Cui tamen. expli-

narrationem . mendacem a plerifque

cationi textus verba repuenare viden-

cenferi, cum a fe occifum Saulem af-

tur, & infignibus regiis ufum illud

5

Brmet.

etiam fuadet, quod cap. 31. num. 5.

9. óra fuper me, Cfc.) Non invitus

dicitur : Pézdses prali ver[uzs efl im

moritur manu Amalecite ,. in cujus

S4ul, quem fcilicet diadema confpi-

5

€

»entem indulgentior fuerat.

cuum, & oculis hoftium. notabilem

faciebat.

-"dhuc toia anima mea im me eff.

Ex vulgari hominum fenfu hxc dicun-

Armillam.) Hoc ornatu etiam viri

tur, quafi per partes exeat anima cum

nfi funt. illo xvo apud illas gentes,

paulatim membra extrema emoriun-

tur.

Vide num. 51. 5o.

Ar illa indivifibilis tota fimul

II. Scidit vefhimenta [ua , €c.) Ad

egreditur.

fienifcandum dolorem ob mortemSaul,

IO. FKivere non goterat poff vuinam.)

& Jonathez, & cladem Ifraelis.

Qua fcilicet irruerat fuper gladinm

I2. Supér populum Domini, 6 fuper

fuum.

la loquitur Aumalecites, ut

domum . frael.) Vide:ut effe ejusdem.

CAPUTL

397

s

13. XDixïtqüe David ad juvenem , qui nuntiaverat ei: Unde

es tu ? Qui refpondit , Filius hominis advenae Amalecitae ego

fum.

i

r4. Ét ait ad eum Dav

id: *"Quare non timuifti mittere ma- *Pfal

&

104.;5

05

pum tuam, ut occideres chriftum Domini?

1;. Vocansque David unum de pueris fuis , ait : Acc?dens

(j«

irrue in eum. Qui percuffit illum, & mortuus eft.

16. Etait ad eum David : Sanguistuus fuper caput tuum,

i

d

os enim tuum locutum eft adverfum te, dicens : Ego interfeci

n

chriftum Domini.

l

- 17. Planxit autem

David plan&um hujufcemodi fuper Saul;.

& fuper Jonatham filium ejus,

18. ( Ft przecepit ut docerent filios Juda arcum , ficut fcri-

j

ptum eft in libro juftorum ) Et ait : Confidera Iírael pro his;

ui mortui funt fuper excelfa tua vulnerati.

li

19. Inclyti Ifrael fuper montes tuos interfe&ti funt : quo-

modo ceciderunt fortes ?

t

2o. Nolite annuntiare in Geth, neque annuntietis in com-

pitis Afcal

onis: ne forte leetentur filie Philifthiim, ne exultent

i

filiae incircumciforum.

Qq2

'or. Mon-

rei ufitata Scripturis repetitio. Abu-

potiffimum in arte fagittandi, cukjus

ü

lenf. tamen zopzlcm Donuni , Sacerdo-

eo Cempore magnus

ufus in bello.

n

e

tes, & Levitas Domino .confecmtos

Chald. habet, jacere arez.

interpretatür.

In dibvo gafforum.) Quis effet liber

;

I

Juftorum,explicavimus]of. 10. cap.1.3.

converfi.

g. 4dvena. ) LProfelytiv ad fidem

OPro his, quj mortui fant. ) Quales

16: Sanguistuus.) Peccatum tuum

fuerint Saul, & Jonathas, qui extin-

effufi fanguinis.

&i funt. ^

Super excelfa tt:4. ) In-collibus ex-

Super caput tuum. ) Scilicet xeverti-

tuf , quafi dicat, dabis poznas pro eo.

celfis; in monte Gelboe.

Os enim iuum lecutum eff "Adver um

IQ. Quomodo cecidermnt |fortes'? )

ze.) Ea locutum eft, propter que

Quafi miretur tantam . virtutem belli-

interficiendus es.

cam tam brevi tempore , tamque hor-

VXide-

Dicens, ego Inzerfeci Chriflum Domini.)

ribili ftrage confici potuiffe.

À quo privatus abftinere debuifti; ut

tur effe verfus intercalaris; nam num.

25. & 27. iterum reperitur.

Sic fere

Abifai dixerat olim. David 1. Reg. 26.

Quis

exvezdez

maumm [uam £m

Hebrzi fuos. plan&us exordiri folent.

€bifizm. Domini, & innocens .erit?))

Vide Lament. Jerem. cap. 1. 1. cap.

Hoc eft, immunis a pecna.

2. F. Cap- 4 I.

lfa. 14. 12.

9. U* deceremt fébos Tuda . arcum.))

[

Q9o. Nolite avmuntiare 1m Getb.)) Ne

Mariana putat 4reaz elie titulum fe-

fcilicet noftris malis lxtentur , nofque

quentis cantilen. Alii plerique omnes

irrideant.

"Fale votum ejusdem Da-

exiftimant fenfum effe, voluifle David

vid Pfalm. 24. 5

Neque irrideant me

filios Juda in re bellica infttui, &

inimici mei.

308

LIBRI I R EGUM

21. Montes Gelboe , nec ros, nec pluvia veniant fupe:r vos,

neque fint agri primitiarum : quia ibi abjetus eft clypeus for-

tium, clypeus Saul, quafi non effet un&tus oleo :

22. A fanguine interfettorum, ab adipe fortium , fagitta

Jo-

nathee numquam rediit re

trorfum, &

verfus inanis.

gladius Saul non eft re-

.233. Saul, & Jonathas amabiles, & decori in vit—ä fua, in morte

quoque non funt divifi : aquilis velociores, leonibus fortiores.

24. Filiae Ifrael fuper Saul flete, qui veftiebat vos coccino

in deliciis, qui praebebat ornamenta aurea cultui veftro.

25. Quomodo ceciderunt fortes in prze

lio ?. Jonathas in ex-

celfis tuis occifus eft?

26. Doleo fuper te, frater mi Jonatha decore nimis, & ama-

bilis fuper amorem mulierum.

Sicut mater unicum,amat fi-

lium fuum, ita ego te diligebam.

27. Quo modo ceciderunt robufti; & perierunt arma bellica?

-

CAPET

.Ne feorze læten-tnr þ;liæ. ?;5'1' 'z:/?!ariim. )

Noz. ef rever as z"'z;z.ni.-', ) Non fuit

Harum potiffimum meminit, quia puel-

irrita, & caffa. peritio, fed vulnus,

-s

.

Iz cantu, & choro vi&torias celebrare

aut mortem a

Iicerens,

confueverant.

Sic Davidi proftraco

23. Monabiles y. 69 decori. ) Putat San-

Goliath cantavernnt, Perceffit Sauí mil-

chez hec verba folemnia fuile, &

Je €fe.

legitima, pàaffim in fune:

M

1u

)

L

is a Pi*ïffc-'-

QI. Montes Gelbce , E$c. ) Gravitas

doloris etiam rebus inanimatis male-

cis ufurpari folita, nt illud', V frater;

9]

& va forer , v« 4261ye , (5 w Domine.

dicere confuevit, $ic Job cap.

3*

3.

Jerem. 22. 18.

dicebat: Pe;ezz dies , d2 QUA. at us

"Aquilis velociores , €fc. ) I—fypärbole.

fum ; &c.

24. Veffiebat.vos covcimo m deliciss,)

Clypeus fortium.) Axrma Saulis, &

Cum ex vicinis regionibus, quas po-

Jonathz, vel potius ipfimet Principes,

pulatus fuerat , purpuram , aliafque

qui Reip. pxo clypeo erant.

mulierum delicias reportabat ; qusz fi-

Oaf mon ef?!'zmr(hu eleo. ) Cïypä,

liabus lHfrael cederent.

& reliqua arma ferrea, ne rubipinem

26. Frattr mi fonatha. ) Hoc etiam

contrahant, oleo folentinunei. Saul

referri poteft ad ufitatam illam for-

etiam Reipub. clypeus un&us erát, &

Chrittus Domini, ut non femel illum

mulam.ve frarér , &fc. de quan. 25.

Super amorem mulzernus,

) Vel quo

appellat David. . 4Dolet ergo San&us

mulieres filios amant,

aut maritos;

vates clypeum hunc unctione prophe-

vel quo ipfe viciffim diligyuntur.

tica confignatum, abje&um jacuiffe

97. Perzerumt. arma £ellica. ) Vel

proftratum telis hoftium.

22. 4 fanguine smterfetlorum, ,. &gc.))

Saulem ipfum , & Jonatham intelligit,

quos clypeos appellavit, vel etiam do-

Quuaft dicat : fagitta Jonathe validis

let arma Ifraelitarum bellica in Phi-

lacertis vibrata fcuta perfodiebas,

thoraces perrumpebat , adipem, fan-

liftheorum fpolia detrahentium pote-

ftatem veniffe, quod ad devictorum

guinem, intima vifcera fcrutabatur.

dedecus p/e;tinet.

399

x x

*-*fk

S

-

i

WCAPUSTSUL

| David in äebnon , Jf

iper 5Yuda in regem uncius , viros fïaþes Ga-

(«

laad ob Saulis fepulturam commendat. — Isbofetb. vero in regem

e-

Juper i[rael un&lio gravem peperit fedi

?i072€/n,

ia

ac pugnam.

j

Gitur poft hzec confuluit David Domihum , dicens: Num

lu

I.ï

Et ait Dominus

afcendam in unaim de civitatibus Juda ?

ad eum: Afcende. Dixitque David: Quo afcendam ? Et re-

X

fpondit ei: in Hebron.

2. Afcendit ergo David ; & dusae uxores ejus; Achinoam

Jezrahelites, & Abigail uxor Nabal

Carmeli:

l-

3. Sed & viros,qui erant cum eo, duxit David fingulos cum

domo fua : & maníerunt in oppidis Hebron.

?

4. * Veneruntque viri Juda, & unxerunt ibi David, ut re- 1Mac

gnaret fuper domum Juda. Et nuntiatum eft David, quod viri 2.57-

abes Galaad fepeliffent Saul.

lit

s. Mifit ergo David nuntios ad viros Tabes Galaad , dixitque

L

ad eos: Benedi&ti vos a Domino ,. qui feciftis mifericordiam

hanc cum domino veftro Saul, & fepeliftis eum.

g

X

6. Et nünc retribuet vobis quidem Dominus mifericordiam,

& veritatem: fed & ego reddam gratiam, eo quod feciftis ver-

!

bum iftud.

t

7. Confortentur manus veftrze

,& äfcote filii fortitudinis:

licet enim mortuus fit dominus vefter Saul, tamen me unxit

domus Juda in regem fibi.

Qq 3

8. Abner

1- /fit Demimus ad eum.) Nimirum

fivemanu Gad, aut cujufpiam alte-

per Abiathar facerdotem , ut

rius prophetz.

vult Abulenfis, etfi Jofephus per pro-

Duod viri Jabts Galaad fepeluiffent

etam malit.

1

S

S,z;;'/..) Vide z.. Re

5

[

; CAp.

l]

3

I. 12.

I

ph

Bezedill; vos a Damim.) Qmni bo-

In Hebrom.) Hiwc civitas potius eli-

i»]

pitur,

quam alia, quia in ea Patriar-

.

norum genere cumulet vos Dominus.

che vivi

habitaverant, « mortui fe-

6. Mifericordiam ;

( weritatega, )

IMifericordiam veram , vel fenfus eft,

pulti fuerant.

Deinde quia eo tem-

pore erat Hebror

1 metropolis preci-

juxta fidem, quam dedit, fe remune-

&- bellicofiffime tribus juda;

raturum benefacientes ; veritas enim

pusg.

faltem

interdum . fidem , * promiffionemve fi-

nam Jerufalem adhuc Jebufzi,

V(]U

oad arcem , obtinebant.

delem fignificat.

3. de oppidis . Hebvor. ) Qus ex ea

7. Fa fertirudimis. ) Wiri fortes

eftote, neque animos abjicite

quafi

tanquam metropoli dependeb:mc.

P

i

Usxerunt ia David.) Sive mini-

prefidio quod a legitimo

rincipe

fterio Pontificis , cujus id erat munus ;

fperatur, deftituti.

*

3to

LIBRI II

REGUM

8. Abner autem filius Ner, princeps exercitus Saul, tulit

Isbofeth filium Saul, & circumduxit eum per caftra,

9. Regemque conftituit füuper Galaad, & fuper Geffuri, &

fuper Jezrael, & fu

.

per Ephraim, & fuper Benjamin, & fuper

Tírael univerfum.

10. Quadraginta annorum erat Isbofeth filius Saul, cum re-

gnare coepiffet fuper Ifrael, & duobus annis regnavit : fola au-

tem domus-Juda fequebatur David.

Y

1r. Et fuit numerus dierum , quos commoratus eft David ,

imperans in Hebron fuper domum Juda , feptem annorum, &

íex menfítum.

12. Egreffusque eft Abner filius Ner,

4

& pueri Isbofeth fïli"i

Saul., de caftris in Gabaon.

13. Porro Joab filius Sarvice, & pueri David egrelfi funt,

& occurierunt eis Juxta pifcinam Gabaon. Et cum in unum

conveniffent, e regione federunt :

hi eg una parte pifcinee z

& illl ex altera.

I4. Dixit-

g. p n mX ) Abnerisbofethum

Super Jezraet,) Id eft, tribum, Ifa-

Saulis. filium regno admovet , vel quia:

char,in quorum forte latiffima erat

fide conftans in Saulem extinétum ,.

vallis. Jezracl.

vel quia in. Davidem iniquo erat ani-

XO. Daobus annis regzaoit.) Non

io, propter male cuftoditi regis re-

fimpliciter , quia dintius regnum.tenuiþ,

prehenfionem I.. Reg. 26.16. vel quia.

quamdiu feilicet David. regnavit in.

ab eo: tempore, quo David prepofi-

Mebron, annis fcilicet feptem, &

tus. fuerat. rei bellice j. Reg. Ig. s.

menfibus fex , ut dicitur fequenti ver-

ei invidebat ; vel quia fe non pari

ficulo, fed. duobus annis regnavit ,

apud: Davidem poteftatefore putabat.

antequam bella inter utramque domum.

ut apud. Isbofeth.

exorirentur, ut explicat Abulenfis,

& Salinus;

Circtimduxit enn. per caffra.) Qus

metu Philiftheorum non uno loco po-

I2. Ef puer; Isboferb.)) Müices-, qui

fita erant, fed variis quafi difperfa,

in Isbofeth , vel Abneris erant fatelli-

& diffipata.

tio , ducemque Abner fequebantur.

| 9. Saper Galzad.) Éas nimirum tri-

De caffris.) Isbofetho in urbe Mz-

bus, qu& erant,trans Jordanem.

saim Íe coptinente, qu& vox eafra

Super. GefTori. ) Hebr. A4fzrz , quam

fignificat ; fic enim hanc vocem LXX.

vocem S. Hier. intradit. Hebr. putat

accipiunt, qui vocem. Manaim inva-

eile tribum Afer, cui confentit Chal-

riatam retinent.

deus: Vel Geffuri eft pars aliqua re-

Iz Gabaon.) Urbem tribus Benja-

gni illirs, cujns mentio eft fequenti

min tribui jude conterminam:

cap. num.. 3. licet enim' illa potiretur

I3. jo46 fübius Sarvia.

Davidici

"Dholmai, fieri tamen poteft, ut ali-

exercitus dux, & ipfius

avidis ne-

qua illius regionis portio ad Ifraelitas

pos ex forore Sarvia.

t

pertineret.

Putri David., ) Milites David.

.CAPUTEL

511

r4. Dixitque Abner ad Joab : Surgant pueri , & ludant. co-

4

fam nobis: Et refpondit Joab: Surgant.

I$. Surrexerunt e

rgo, & tranfierunt numero

duödecim de.

Benjamin, ex par!

Isbofeth filii Saul, & duodecim de pueris

Dä:.Vi d.

Fe

"

T

6. Apprehenfoque unusquisque capite compari

s fui, defixit

2ladium in latus contrarii, & ceciderunt fimul; vocatumque

eft nomen loci illius; Ager robuftorum, in Gabaon.

17. Et ortum eft bellum durum fatis in die illa; fugatusque

eft Abner, & viri Ifrael, a pueris David.

18. Erant autem ibi tres filii Sarvise, Joab, & Abifai, &

Adaeli porro Afael curfor velociffimus fuit, quafi unus de

capreis, quae mor

antur in filvis.

Afael Abner: & non declinavit ad

19. Perfequebatur autem

dexteram , neque ad finiftram omittens perfequi Abner.

20. Refpexit itaque-Abner poft tergum fuum , & ait: Tune

r

es Aíael ? Qui refpondit: Ego fum

.

21. Dixitque et

Abner: Vade ad

dexteram, five ad fïnifcram;,,

& apprehende unum de adolefcentibus,& tolle tibi fpolia ejus.

Noluit autem Afael omittere, quin urgeret eum.

23. Rurfumque locutus eft Abner ad Afael : Recede, noli

me fequi, ne compellar confodere te in terram , & levare non

potero faciem meam ad Joab fratrem tuum.

25. Qui

Egreffi funt.)) De civitate Hebron.

15. De Benjamtau. ) 'Iribu bellico-

five cafu Tuftrantes tribum Juda, five

fa, ut apparet Judic. cap. 20.

&e induflria, cum accepiffent Abner

De pseris David.) Quos probabile

tranfmififíe Jordanem.

eft fuiffe de tribu Juda, que& fola Da-

videm fequebatur.

guxtapifcinam Gabaon.) Lacum non

magnum nutriendis pifcibus idoneum.

16. Ceciderent fmmul.) Ommia duo-

Feurem vocant LXX.

decim paria mutuis vulneribus cogïfof-

e

f

d

i Ceciderunt.

I4q. Surgant ;märi, & Iudant coram

17. Ortem eff bellum. ) Inter Duces

mobii.) Lxído gladiatorio verifque

utriufque Regis ; Abner fcilicet & Joab.

f

ghdiil; more monomachorum. Abne-

Fagatufaue eft. Abner. ) Hebr. ce

[ns

e2, aut pereuffus . Chaldeus fradws,

ris propofitio ex fiducia fortitudinis

fuorum profe&a videtur ,

illiufque

quod Italice phrafi refpondet ; dici-

oftentatione, itaque péccavit provo-

mus enim vi&tos effere Fat rotti.

cans , ut etiam Joab provocationi con-

29. Levart mon potero faciem meam,

fentiens, licet ille gravius quam hic.

&c.) Quafi diceret: tibi parco., ne

Peccarunt etiam ipfi qmilites. pugnan-

Joab fratrem tuum irritem ; fi enimte

tes, nifi eos ignoratio juris excufet,

interfecero cum illo amplius de fcde-

aut nifi aliquam legitimam caufun il-

re, aut paceagere non audebo, erit

lius pugne duces habuiffe crediderint.

enim mihi ob hanc cedem inieníus,

312

LEIBREI3SEL

REGUM

À

25. Qui audire contempfit, & noluit declinare: percuffit ergo

eum Abner averfa hafta 1n inguine, & tranafodlþ., & mortuus

fut i

erani

eft in.eodem loco: omnesque, qui tranfïbanf per.locum illum,

in quo ceciderat Afael, & mortuus erat, fubfiftebant.

24. Perfequentibus autem ]oab, & Abifai fugientem Abner,

fol occubuit :

& venerunt usque ad collem aquaedu&us ,. qui

A

eft ex adverío vallis itineris deferti in Gabaon.

k

a5. Convreganque funt filii Benjamin ad Abner: & conglo-

batiin unum cuneum , fteterunt in fummitate tumuli unius.

26. Et exclamavit Abner & Joab, & ait : Num usque ad in-

ternecionem tuus mucro defzviet? an ignoras, quod pericu-

lofa fit defperatio? usquequo non dicis populo, ut omittat per-

1

fequi fratres fuos ?

tob

27. Etait Joab: V1v1tDommus, fi locutus fuiffes, mane re-

x

cefliffet populus perfequens fratrem fuum.

ejus

28. Infonuit ergo Joab buccina, & ftetit omnis exercxtuh

nec perfecuti funt ultra Ifrael, neque iniere certamen.

tota

p

29. Abner autem , & viri ejus abierunt per campeima

no€te 1ll

: & tranfierunt Jordanem, & luftrata omni Beth-ho-

ron Venerunt ad eaftta.-

D

30. Porro Joab reverfus, omiffo

Abner : corigregavit omnem

Diu

Q

populum : & defuerunt de pueris David decem, & novem viris

Adi

excepto Afaele.

E

31'

Servi autem David percufferunt de Benjamin, & de viris,

Velo

qui erant cum Abner, trecentos fexaginta, qui & mortui funt.

32.Tu-

L

Sic

u Avn:/)z knfü ) In Hebr. eft 7z

29. Beth-boroz. ) Duplex eft. Beth-

foli

pofferioribus lances , id eft C*Ifþlde &

horon , & utraque' cis ]ordanem,

tat t

altera, . que fuperior dicta in tribu

tim

ferro pofteriorl; gemino eninm ferro

lanceas przfi igunt..

Ephmxm altera, quzinferiorin Ben-

Du

In inguiné ) Aliquiex Hebrzo ver-

jamin , aut certe Nlamffe, ut fignifi-

info)

catur in libro Jofue cap. 16. 5.

Lu-

Ya

tunt , zZ quintam coffam. LX X. habent

E TÀ» .Lu/v , 47 regione lnmborum.

ftravit ergo Abner Peth-horon , poft-

al

ea dednem tranflit , licet inverfo

li

06. Pericz! 0/2: f& defperatio. ) Qui

ordine prius tranfitus Jordanis men--

enim jam de vita defl,er& t acrius pu-

gnant, ne fcilicet inulti

cadant.

tio fiat in textu. LXX. habent. zaea-

fv

TO/) 80 QY XC)(M&D

regionem Prvtcnþm H

ni,

Q7. & locutus fuiffes,) Si te vitum

five , c:rcumyzcente/n

faítus effes.

Venernnut ad cafira. ) Qux ultra Jor-

tefl

28. Nec perfecuti fumt mltra Ifrael,

danem erant,

ubi

fcilicet! Isbofeth

&.) Finis pugne fuit , imo &beln,

Rex eft. proclamatus, & ubi haferat..

iny

ceilatumque plane ab armis eft.

Vide dicta fupra num. 12.

C A PUT'IE &JIr

313

Too

42. Tuleruntque Afael, & fepelierunt eum in fepulchro patris

üus

fut in Bethlehem, & ambulaverunt tota no&te Joab, & viri qui

im,

er;gt cum eo? & in ipfo crepuículo pervenerunt in Hebron.

It

CAPU T II

qui

"buer iraius regi lsbofetb feedus init cum David., & redula

lo

Micbok, dum congregaret lfraelitas. ad Davvid , occiditur a

g'oab , cui David iratus amare deflet

It

"hbner.

Cl]

Q

AGa eft ergo longa concertatio inter domum Saul, & in-

r

ter domum David : David proficifcens, & femper fe ipfo

Ic-

robuftior, dorhus autem Saul decrefcens quotidie.

2.* Natique funt filii Dàvid in Hebron,fuitque primogenitus r.Par.

g.

]s

ejus Amnon de Achinoam Tezraelitide.

3. Et poft eum Cheleab de Abigail uxore Nabal Carmeli:

Uri

egis Geffur.

porro tertius Abfalop, filius Maacha filize Tholmai r

4. Quartus

10

2 Et amlulaverunt tota notle,65c.)

die fe ipfo robuftiorem fa&tum, ideo

hac occafione

dl

Diurnolabori no&urnum copulantes,

ejus filios. numerat,

& quidem non exignum ; eft enim ex

1ia numerofa proles' domos. firmnat ,

[)

Adrichomio illud iter Gabaone . ufque

&

robuftas facit.

Quamobrem Ab-

ad Bethlehem horarum quatuor, inde

rahamo dictum Genef. 19. 19..— Fzezaz

vero ufque in Helbron horarum fex.

fs

£e m gentem magnam , 6 robufliffemam.

J

Huc etiam pertinet illud Annz 1. Reg.

Ü«

1. Fy4a. efl.ergo longa cnnïcerfdf;;h)

2. 5. Qnma?mmltos babebat felios rnfir-

Non armis, fed ftudiis, ut

mata eft.

Sanchez interpretatur, utroque Rege

Primogenitus eius Amfzän.) Is, qui

d

folicito de regni fui incremento. -Pu-

vitium obtulit."'hamari forori Abía-

m

tat tamen Salianus armis etiam certa-

lonis 2. Reg. 15. proptereaque ab eo

iE

tum inter Ábner, & Joab Regum

Occifus eft 9. Reg. I

ac:

Duces, Isbofetho rerum bellicarum

. Chelezb.) Quui tamen alio nomi-

infolentia; Davide autem , ne manus

ne dictus eft Daniel. r. Paral. 3. r.

j

IMraelitico fanguine pollueret, a bello

Filsa Tholynas vesis Geffzr.) De Gef-

abftinentibus , cui fententiz favet textus

furi vide di&ta cap. 2.nim. 9. auo 1o-

hic, & num. 6.

co ait Scriptura Isbofethum fuper Gef-

ffo

David proffes[cens.^) Quia & divino

furi conftitutum fuiffe RegemabAbner.

favore provectus, & majoribus ani-

Voluit ergo David fibi Regem illum

h

mi, corporifque dotibus confpicuus ,

affinitate adjungere, ut fi quid ex ea

& Samuelis, a quo fuerat inunctus ,

parte moveret, aut tentaret Isbofeth ;

teftimonio ad regnum vocatus.

jt

bus commodaret.

amicus, & cognatus Rex Davidis re-

j

O. Naque Íunt fli; David im He-

Credendum vero

L

£roz.) Quia dixerat Davidem quoti-

eft Maacham ad ]u(lgorumï religio-

Bibl. cuu Cam.-Memc/a. Zvome. JI.

r

[2]

3

14

LIBRI I.

REGUM

uartus autem Adonias, filius Haggith; & quintus Sapha:

thg,g

lius Abital.

i

5. Sextus quoque Jethraam de Egla uxore David : hi nati

funt David in Hebron.

l

6. Cum ergo effet praelium inter domum Saul, & domum

David, Abner filius Ner regebat domum Saul.

J

7. Fuerat autem Sauli concubina nomine Respha, filia Aja.

Dixitque Isbofeth ad Abner :

T

.8. Quare ingreffus es ad concubinam patris mei? Q

üi itatus

nimis propter verba Isbofeth ait: Numquid caput canis ego

fum adverfum Judam hodie, qui fecerim mifericordiam fuper

domum Saul pàtris tui, & fuper fratres, & proximos ejus, &

i

non tradidi te in manus David, & tu requififtiin me, quod

argueres pro muliere hodie.

9. Hzec faciat Deus Abner, & hsec addat ei, nifi quomodo

n

juravit Dominus David; fic faciam cum eo.

[

.1o. Ut

nem tranfiiffe, & hac conditione ini-

nias Abifag Sunamitidem : five ea'ut

tum a Davide matrimonium.

Neque

pellice abuti ; hoc enim ad Isbofeth

univerfm cum Ethnicis prohibitum

dedecus, ut illud ad regní amittendi

erat conjugium , fed tantum cum fe-

periculum pertinebat.

ptem nationibus. terram promiffam ha-

Numquid caput canis , €c.) Canem

bitantibus, in

quibus Gemxr non com-

pro re vili & 'abjecta ufurpat, quo-

prehenditur.

modo locutus etiam fuerat David r.

4« Adoniasfilius Hageitb. ) Is, querh

Reg. 24. 15. Saulemalloquens. Vo-

regnum ambientem |Salomon julfit

.

lebat noxam fine reprehenfione diffi-

occidi 3. Rep. 2. 24.

mulari tanquam viro de Isbofeth ,. &

Sapharbia fílius. Abital. ) Obfcura

mater, nec notior filius.

regno optime merito.

"Adver[un. Judam. ) Quafi dicat:

S. Jetrabam de Egla, ) De hoc Da-

adeone vilis, & regno tuoin hoc cer-

vidis filio, ficut & de Saphathia ni-

tamine adverfus Judam , quod hodie

hil preter nomen habetur in Scriptu—

ta, Eglam aliqui eamdem putant cum

quoque durat, inutilis fum?

j

Michol, fed diverfam exiftimat me-

Fecertm mi

ik

ericordiam. ) Regnum

tuum labans fulciendo, & te in Da-

lior fententia , quam fequuntur Co-

vidis manus non tradendo.

meftor, Abulenfis, Pineda, Vatablus,

Eman. $2,Serarius, & Mariana apud

Et tu requifefli in me, 6c.,) Et tu

Salianum anno mundi 2981. num. g.

ne hanc quidem gratiam mihi reddi-

difti,

ut levem culpam mihi tacitus

9- Quare ingrel[ns e$ 24 concubinam

patris mei ? ) Merito fa&um Abneris

condonares. AÁrrogans, & invere-

inodefte tulit Isbofeth, five Refpham,

cünda expoftulátio hominis.pro be-

regiam concubinam ,. hoc eft fecunda-

nefactorum premio peccandi impuni-

tatem exigentis.

riam uxorem habere ipfe voluit in

matrimonio, ut hac ratione fibi ad

Hac faciat Deus. Abner , 6 bac ad«

regnum viam muniret, ut poftea Ado-

dat.) lta execrans, 10q1.1gbatur Abner

C.A.pUUCE DIL:

315

d

10. Uttransferatur regnum de domo Saul, & elevetur thro-

nus David fuper Ifrael, & fuper Judam, a Dan usque Berfabee.

d

II. Etnon

potui; ?efpondere.ei quidquam, quia metuebat

illum.

12. Mifit ergo Abner nuntios ad David pro fe dicentes: Cu-

jus eft terra? Et utloquerentur: Fac mecum amicitias, & erit

d

manus mea tecum, & reducam ad te univerfum Ifrael.

13. Qui'ait: Optime: ego faciam tecum amicitias : fed unam

J

rem peto a te, dicens: Non videbis faciem meam , antequam

adduxeris Michol filiam Saul: & fic venies, & videbis me.

0

14. Mifit autem David nuntios ad Isbofeth filium Saul di-

cens:*Redde uxorem meam Michol, quam defpondi mihi cen- 1Reg.

tum praepu:iis Philifthiim.

18-27.

