riam Num. cap. 25.

te, zelo, eloquentia fpectatiffimus.

Macula bujes. fcelevis im molis per-

Summa legationis, ut cognofcerent ,

manct.) Infamia fceleris illius: adhuc

cur éxcitatum altare,-& , fi crimen

làboramus, vel, ufque in hunc diem

idololatriz deprehenderent, monerent,

ate

fceleris illius p&nas damus ; quamvis

& ad fanam mer

ite

m revocare cona-

condonata fit culpa.

rentur; fi non parerent, bellum eis

internecinum indicerent.

Muiítique de populo, ) Viginti qua-

tuor hominum millia, ut habemus

I6. Hec muandat ommis populus Do-

Num. 25. 9.

mini.) Conciliat legationi fuz aucto-

i

Inmessdam effe tevram poffejfo-

ritatem Phinees, quod populi totius

nis vefirs.) Quod fcilicet apud.- vos

nomine, voluntate, ( poteftate mif-

tabernaculum non fit, nec altare , nec

fus eífet cum fociis.

facrificia.

Popules Domini.) Wmphafim habet :

Habitate inter 0s )Parati enim fumtüis

Populus Deo fidelis ad populum apo-

portionem terre noftre vobis cedere,

;

ftatam.

& difpendio hoc noftro a fcelere vos

Qu eff iffa tranfgreffo, &c.). Cri-

abducere.

men tanquám certum ob jicit ; fic enim

20. Ef il erat umus bemo.) Quafi

magis excitabantur "l'ransjordanini,

dicat: fi pro hominis unius peccato

ut quod 0b;iciebacur, fi falfum effet ,

tanta in [fm.e;l clades immilla eft, quid

CAPUT XXIL

75

& fuper omnem populum Ifrael ira ejus incubuït? Et 1lle erat

unus homo, atque utinam folus periiffet in fcelere fuo.

3

21. Refponderuntque filii Ruben, & Gad, & dimidia tribus

N

Manaffe principibus legationis Tírael:

:32. Fortiifimus Deus Dominus, ipfe novit, & Iírael fimul

intelliget : fi preevaricationis animo hoc altare conftruximus,

non cuftodiat nos, fed puniat nos in preefenti:

23. Etfi ea mente fecimus, ut holocaufta, & facrificium, &

pacificas victimas fuper eo imponeremus, ipfe quarat, & ju-

dicet,

24. Et non ea magis cogitatione, atque traCtatu, ut dicere-

mus: Cras dicent filii veftri filiis noftris : quid vobis, & Do-

mino Deo Ifrael ?

*

25. Terminum pofuit Dominus inter nos, & vos, o filii Ru-

Bb A

ben, & filii Gad , Jordanem fluvium : & idcirco partem non

habetis in Domino.

Et per hanc occafionem avertent filii ve-

ítri filios noftros a timore Domini.

Putavimus itaque melius,

26. Et diximus: Extruamus nobis altare, non in holocautta,

neque ad vi&timas offerendas:

27. Sed in tettimonium inter nos,

| & vos, & fobolem no-

ftram, veftramque progeniem, ut ferviamus Domino, & juris

noftri fit offerre & holocaufta, & vi&timas, & pacificas hoftias,

& nequaquam dicant crff$ £ilii veftri fili

is nioftris: Non eft vo-

bis pars in Domino.

.

a8. Quod fi voluerint dicere, refpondebunt eis : Ecce al-

tare Domini , quod fecerunt patres noftri, non in holocaufta,

neque in facrificium, fed in teftimonium noftrum, ac veftrum.

29. Abfit a nobis hoc fcelus, ut recedamus a Domino, &

ejus veftigia relinquamus, extru£to altari ad holocaufta,.& fa-

crificia, & vittimas offerendas, przeter altare Domini Dei no-

ftri, quod extructum eft ante Tabernaculum ejus.

K 2

30. Quib'üs

24. Jradlatm.) Mebr. foffeitudime ,

þut:imus futurum peccantibus nunc

tam multis.

.feu timore.

22. Fortiffmus, tfc.) Juramenti

C 45. ) Futuris temporibus.

formula, quafi dicat : fortiffimus Deus,

27. 7:4;'1'5 noftri fet offerre , &c.) Eo

fcilicet loco , ubi tuerit Domini taber-

qui pejerantes plectere poteft, & quem

nihil latet, hec nobis faciat, & hec

naculum, & altare, quemadmodum

addat, fi &c.

alii Ifraelite hoc jüre gaudent.

23. Ipfe quarat, t jmdjcer.) Qu-

Nos efd vobis pars i2 Domigo.) Ni-

rat vindicdtam , & jndicet

$dt p,gniat ;

hil vobis cum Doinino; fcilicet , non

fi malo animo fecimus.

eft Deus vefter.

z

»

LIBRI JOSUE

20. Quibus auditis, Phinees facerdos, & principes legationis

Ms

Tfrael; qui erant cum eo, placati funt, & verba filiorum Ruben;

& Gad, & dimidis tribus Manaffe, libentiffime fufceperunt.

Qu

31. Dixitque Phinees filius Eleazari facerdos ad eos: Nunc

fcimus, quod nobiícum fit Dominus, quoniam alieni eftis a

cïil

praevaricatione hac, & liberaftis filios Ifrael de manu Domini.

fi

32. Reverfusque eft cum principibus a filiis Ruben, & Gad,

de Terra Galaad, finium Chanaan ad filios Tfrael, & retulit eis.

K

. Placuitque fermo cun&is audientibus. Et laudaverunt

Deum filii Ifrael, & nequaquam ultra dixerunt, ut afcende-

li

rent contra eos, atque pugnarent, & delerent Terram poffef-

fionis eorum.

l

54. Vocaveruntque filii Ruben, & filii Gad altare, quod ex-

truxerant,ffeftimonium noftrum, quod Dominus ipfe fit Deus.

C APUT XXH

Sfofue fenex , jamque moribundus , exbortatur . filios lrael ad fer-

vanda Dei precepta , €? cavendam [ocietatem

cum Gentibus.

Voluto autem multo tempore, poftquam pacem dederat

I.E

Dominus IHfraeli, fubje&us in gyro nationibus univerfis,

& Jofue jam longavo, & perfenilis zetatis :

2. Vocavit Jofue omnem Ifraelem, majoresque natu, & prin-

cipes, ac duces, & magiftros, dixitque ad eos: Ego fenui, &

progreffioris aetatis fum ;

3. Vosque cernitis omnia, qu& fecerit Dominus Deus vefter

cun&is per circuitum nationibus, quomodo pro vobis ipfe pu-

gnaverit.

4. Et nunc quia vobis forte divifit omne

m 'Terram, ab orien-

adhuc

tali parte Tordanis us

fuperfunt nationes.

que ad mare magnun?, multeeque

$. Do-

31. Liberafis fiies lfrael de manumu

reditas erat, ut patet ex cap. I9. 50.

Domini.) Ne ob veftram culpam to-

Dicitur convocaife omnem Ifraelem ,

tum Ifraelem Dominus àáttereret.

quia principes tribuum , & przcipuos

34- Teflimoninm zofirum.) Quod

quofque advocavit , ut fatis ex hoc

ejusdem Dei, & relieionis cum reli-

verficulo apparet.

D»zces.

2

quo Ifraele cultores fimus.

) Ia Hebrso, & Græcoq eft

Ocavit Jojue ommem . lfraelegs.)

judices.

Aliqui putant cetum hunc a

Ego fensi, €5c.) Caufam conven-

Jofue vocatum in Silo , alii in Thàm-

tus oftendit.

nath Saraa, que ipfius urbs, & ha-

4: Drvifit.) Hebr. & Chald. Divij.

CAPIT XXUL;

T?

j

$. Dominus Deus vefter difperdet eas, & auferet a facie

!

veftra, & poffidebitis terram ; ficut vobis pollicitus eft.

*

fodiatis

6. 'Tantum confortamini, & eftote folliciti, ut cu

cun&a , quae fcripta funt in volumine legis Moyfi : & non de-

clinetis ab eis neque ad dexteram, neque ad finiftram :

7. Ne poítquam intraveritis ad Gentes, quae inter vos futurae

funt, jure:is in nomine deorum earum, &

fervia;is eis, & þado(-

retis 1llos:

8. Sed adhazereatis Domino Deo veftro: quod feciftis usque

in diem hanc.

. 9. Ettunc auferet Dominus Deus in confpe&u veftro gen-

tes magnas, & robuftiffimas, & nullus vobis refiftere poterit.

IO. Unus e vobis perfequetur hoftium mille viros, quia Do-

minus Deus vefter pro vobis ipfe pugnabit, ficut pollicitus eft.

ir. Hoc tantum diligentiffime

praecavete, ut diligacis Do-

minum Deum veftrum.

12. Quod fi volueritis gentium harum, quze inter vos habi-

tant, erroribus adhzerere, & cum eis mifcere connubia, atque

amicitias copulare.

E

13.

am nunc fcitote, quod Dom!

nus Deus veíter non eas

deleat ante faciem veftram, fed fint vobis in foveam, ac la-

queum, & offendiculum ex latere veftro, & fudes in oculis

veftris, donec vos auferat, atque difperdat de Terra hac opti-

ma, quam tradidit vobis.

dior viam univeríze terrae, & toto 3Reg.

14. * En ego hodie ingre

animo cognofcetis, quod de omnibus verbis, quae fe Dóminus 2- 2-

praftiturum vobis effe pollicitus eft, unum non preeterierit

incaffum.

15. Sicut ergo implevit opere, quod promifit, & profpera

cuné&ta venerunt : fic adducet fuper vos,

uidquid malorum

comminatus eft, donec vos auferat, atque difperdat de Terra

hac optima, quam tradidit vobis,

K 3

16.Eo

« 7. Poffquaza intraveritis ad veni6s.) m

ulli Zs zezdicslnm , Maftus , 52 rete.

WVerbum zzrrare ex vi phrafis Hebree

Offendiculum ex latere veffro,) bXX.

habent clzvos , qui cum funt longio-

accipi poteft, vel fpeciatim de familia-

ritate, ac neceflitudine, qus conjugio

res & corpori pungendo, & lanci-

initur; vel potius

5

ceneratim de omni

nando adhibentur ,' vocari folent fti-

familiaritate, atque confuetudine.

muli, quibus latera fodicari folent.

In Hebrzo eft, F/zgellum im Lareribus

3. In foveam, ac laqueum. ) La-

Loro enim latera cedi mos

ueus eft hoc loco is maxime, quo im-

veftrzs.

3

:

licantur, & impediuntur pedes, & ideo

erat. Vide Ecclef. 30. I2. & 42. 5.

XX. verterunt i» féandala , & non-

S$udes.) N'exti poffunt etiam. fpiza.

78

E I—B'RI ROSUE

I6. Eó quod preeterieritis pa&um Domini Dei veftri, quod

pepigit vobifcum, & fervieritis diis alienis, & adoraveritis eos:

cito atque velociter confurget in vos furor Domini, & aufere-

3nini ab hac Terra optima, quam tradidit vobis.

€APUT.XXV.

Commemorantur: beneficia. lfraelitis a Deo exbibita,. fæd&; populi

euim Domino, mors Sofue , fepultura offum Sfofeph j & mors

Kleazari [acerdotis.

Ongr'egairitqpe Jofue omnes tribus Ifrael in Sichem , &

IC

vocavit majores natu, ac principes

5

u Domini:

,& judices, & ma-

giftros: fteterüntque in confpe&

* Gen.

2. Et ad populum fic locutus eft: Hzc dicit Dominus Deus

11.26. Ifrael : 'Trans fluvium habitaverunt patres veflri ab initio *

*Gen.'Thare pater Abraham , & Nachor: fervieruntque.diis alienis.

It.3r

à *

Tuli ergo patrem veftrum Abraham de Mefopotamize

* Gen- finib

us: & adduxi eum in terram Chanaan: multiplicavique

* Gen, Íemen ejus,

25.25.

4. * E: dedi ei Ifasc: *Tllique rurfum dedi Tacob , & Efau.

* Gen. * E, quibus, Efau dedi montem Séir ad poffidéndum:

"

icena

C

* Jacob

368 vero, & filii ejus de

.(34,-

erunt in /£gyptum.

46. 6.

16. Czrzo., atoue telociter. ) Licet

un

antum

it-vocabulum in He-

confpetctu Domini , coram tabernaculo,

quod erat- in Silo.

NNec tamen dif-

j), ejus tamen intenfa celeritas

du-

cordat textus nofter ; nam in Sichem,

plicato hic advefbio reGe fig:

ilca-

erat Silo.

idem eft ac in agro Sichem , in quo

tur, quorum alterum ad improvifam

Itax erarius. Bonfreriqs

éjis immitténde ponne celeritatem ,

putat inendum irrepfiiïe in- textum

alterum |ad executionis velocitatem

LXX. & pro , ;» sii, legendum , z

xefert Mafius.

-b bacterra

Sichbem , quo arcam Domini deporta-

4

Latet emphafis, quam

tam putat horum comitiórum tem-

fcilicet jam po

idetis ,. & labore mul-

pore.

to, temporeque diuturno paraviftis ,

2. Trans f'ovium.) Euphratem.

*

& ad quam defiderio magno veniftis.

; Servicruntque Dzs alienis, ) 'T'hare

Quam tradidit vobis Deus.) Uttan-

Ícilicet Abrahami pater, & Achor

to Dei beneficio fpoliari miferum |fit

Abrahami frater, ut patet ex He-

fua id culpa, & peccato amittere in-

brzo. Serarius in-hoc. cap. quaft. .

gratiffimum , ac fceleratifümpm.

doctores nonnullos citans, docetetiam

Abrahamum, cum «etate junior effet ,

1. JIN Sichem. ) LXX. s $ilo, & huc

fecutum parentes idola coluiffe. Alii

verfioni favent, qus dicuntur

contrarium zfferuzt.

hoc eodem verficulg , fleteruntque in

4- Montem Seir. ) Idumzam.

C APU T. XXIV.

79

d

s. *Mifique Moyfen, & Aaron, & percuffi ZEgyptum multis * Exo.

3

fignis, atque portentis.

3.10.

Q«

* Hxo.

- 6. * Eduxique vos,

& patres ve'tros de JZE2ypto, & veniftis

:

ad mare : perfecutiqu? furt * A. gyptii patres vefircs cum cur-

* H,XxO.

ribus, & equitatu , usque ad Mare rubrum.

I..i..gv

7. Clamaverunt autem ad Dominum filii Ifrael: *qui pofuit

j

tenebras inter vos, & /Egyptios, & adduxit fuper €os mare,

& operuit cos.. Viderunt oculi veftii cuncta, quee in /Egypto

fecerim , & habitaflis in folitudine multo tempore :

8. Et introduxi vos in Terram Amorrh&i, qui habitabat trans

ordanem. * Cumque pugnarent contra vos,tradidi eos in ma- Num.

21.24-

nus veftras, & potlediftis Terram eorum, atque interfeciftis

€os.

"

29.;

9. Surrexit au

tem Balac filius Sephor rex M'cr)ab5 & pugna- Num.

vit contra lfraelem. Mifitque & vocavit Balaam filium Beor, 22-5-

ut malediceret vobis. :

IO. Et ego nolui audire eum, fed e contrario per illum be-

nedixi vobis, & liberavi vos de manu ejus.

11.* Tranfittisque Jordanem, & veniftis ad Jericho. . Pugna* *Sup,

veruntque contra vos viri civitatis ejus, Amorrhaus, & Phe- 5.14.

rezs?us, & Chananauus; & Hethaeus, & Gergefzsus, & He-5. t.

21.3*

veus, & Jebufzeus: & tradidi illos in manus veftras :

12. * Mifique ante vos crabrones : & ejeci eos de locis fuis, * Exo

duos reges Amorrhseorum , non in gladio, nec in arcu tuo.

23.28

Deut

13. Dedique vobis Terram, in qua non laboraftis, & urbes

?5

£

20.

quas non sedificaftis ; ut habitaretis in eis, vineas, & oliveta ,

"

Supr.

qua non plantaftis.

11I.20.

14. * Nunc ergo timete Dominum, & fervite ei perfetto cor- rReg.

de, atque veriffimo, & auferte deos, quibus fervierünt patres 7. 3.

no.

"ob.

velitri in Mefopotamia, & in /Egypto, ac fefvite Dómi

I$5f

Ij.IO.

IE. Pugnaverumnique ,comtra vos. )

tur, & vult faiffe aut prevolantes ru-

D. Aug. q. 26.inJofueait Pagzare,

mores de adventa Ifraelitazum ,; qui-

fuiffe claudere poitas contra hoftem.

bus püngebantur animi Chanango-

"norrbaus , €$ Pherezanus , 6$c.) Pro

rum, vel'demones.

Sed' comriunis ,

& recepta fententia explicat, de'veris

lItemque Amarrhezs, 80.) quidam tamen

putant ex omnibus his populis fuiffe

crabronibus,-vide:Sap. r9- 9-

aliquos in Jericho, cum oppugnaretur:

I4. -4mferre Deos , &c. )'*Exlïz'lüc

I2. Mifíque amte vwos era&rones. )

loco patet. & in /Egypto & tempore

Q uod pollicitus fuerat Dominis Exod.

etiam Jofue' aliquos fuiffe, qui clam

23. 29-

Jeuter.. 7. 204 8

Augutti-

idola retinerent & colerent. Virde hoc

nus crabrones metaphorice

C23p:n-95.

k?nterpreta-

$o

LVAIBRI/]OSU*E

15. Sinautem malum vobis videtur : ut Domino ferviatis,

optio vobis datur : eligite hodie, quod placet, cui fervire po:

m

tiffimum debeatis , utrum diis, quibus fervierunt patres veftri

in Mefopotamia, an diis Amorrhaeorum, in quorum Terra ha-

pl]

bitatis, ego autem, & domus mea ferviemus Domino.

16. Refponditque populus, & ait: Abfit a nobis, ut relin-

quamus Dominum, & ferviamus dis alienis

M

17. Dominus Deus nofter ipfe eduxit nos, & patres noftros

de Terra /Egypti, de domo fervitutis : fecitque videntibus

[

nobis figna ingentia, & cuftodivit nos in omni via, per quain

ambulavimus, & in cuntis populis, per quos tranfivimus.

18. Et ejecit univerfas gentes , Amorrheeum habitatorem

'Terrae quam nos intravimus. Serviemus i

gitqr Domino, quia

ipfe eft Deus nofter.

19. Dixitque Jofue ad populum : Non poteritis fervire Do-

mino : Deus enim fan&tus, & fortis semulator eft, nec ignofcet

fceleribus veftris , atque peccatis.

20. Si dimiferitis Dominum , & fervieritis diis alienis, con-

vertet fe, & affiiget vos, at

que fubvertet, poftquam vobis pree-

ftiterit bona.

21. Dixitque populus ad Tofue : Ne

"

quaquam , ita ut logue-

ris, erit, fed Domino ferviemus.

22. Et Jofue ad populum, Tettes, inquit, vos eftis, quia ipfi

elegeritis vobis Dominum, ut ferviatis ej. Refponderuntque:

"Tettes.

23. Nunc ergo, ait, auferte deos alienos de medio veftri, &

inclinate corda veftra ad Dominum Deum Ifrael.

24. Dixitï—

Es

15. Opro volis datur.) Non fitpo-

tutem Domini: fic. Imperator militi-

teftas, quod voluerint, eligendi, fed

bus poftulantibus, ut poteftas fiat in

duo componuntur , quorum alterum

hoftem irrumpendi.

Non vincetis,

peffimum eft, alterum optimum, ut

inquit, non refiftetis eorum viribus ,

hoc eligendum effe clare omnino ap-

&c. ficque animos eorám acuit in

parent.

Sic dicimus:

alterutrum vo-

prslium.

bis, o mortales! eligendum | eft : aut

Deus eutm [antlus, &c. ) Quuafi di-

perna aterna, aut perpetua beatitudo,

cat, fervire Domino :non. poteritis,

quod vultis eligite.

Hoc exhortandi

nifi magno animo, & conftanti volun-

modo ufüs eft Elias 3. Reg. 1g. 21.

tatis de

i

Ítina

tione Deo adhzrere ftatua -

D

Eccl. 15. 18.

tis, fanctos mores colere nullumque

I

Nom potevitis fervtre Domino,

crimen admittere, quo ille fanctitatie

&'c. ) Eft vehemens adhortatio ad for-

amator irritetur.

titer & conftanter caPeiïende fervi-

H

E

CAPUT XXIV.,-

81

lt

24. Dixitque populus ad Jofue : Domino Deo noftro fervie-

.

Iu

mus , & obedientes erimus praeceptis e

jus.

lri

25. Percuffit ergo Jofue 1n die illo foedus

s

,& proppfuiþ po-

pulo praecepta ; atque judicia in Sichem.

4 26. Scripfit quoque omnia verba hzec in volumine legis Do-

l-

mini : & tulit lapidem pergrandem, pofuitque eum fubter quer-

cum , quae erat in fanétuario Domini,

À

$

27. Et dixit ad omnem populum: En lapis ifte erit vobis in

N

teftimonium, quod audierit omnia verba Domini, quae locu-

ill

tus eft vobis, ne forte

poftea negare velitis, & mentiri qui—

no Deo veftro.

E

28. Dimifitque populum, fingulos in poffeffionem fuam.

d

29. Et poft hec mortuus eft Jofue filius Nun fervus Domi-

ni, centum , & decem annorum.

j«

30. Sepelieruntque eum in finibus poffeffionis fu&e in Tham-

[

nathíare,

25. LPercujit ergo jafuel im die, illo

ftianis aü&oribus aiï'eritu'r, fub qua

fedas, &c.) Modus, quo percuflit ,

in agro

ichem confedit Abraham,

flatim tn fequentibus explicatur.

cum primum venit in' Chananzam ,

Propef'uit populo pracipta , $c. ) Nel

Gen. 12. 6. & .fub qua idola defodit

ea populo recitando, vel tanquam foe-

Jacob .Genef. 35, 3. fed parum cre-

deris, quod pangebat, conditionem

dibile eft unam. & eamdeim quercum

imponendGó , ut fcilicec ftatuta, & ju-

quingentis fere annis durare potuitíe;

dicia' cuftodirent.

hs

Qua erat 1m Samüuario. Domini.)

-96. Omzia verba bac.) Rehoüatum

Qs fcilicet erat in'Silo, & compre-

fedus, & omnia, quz in eo dicta

hendebatur ambitu atrii

tabernaculi.

fuerant, & facta.

»

VXel per Sané&tuarium intelligitur lo-

fes

Ig volemine legis.) In quo Moy-

Deuteronomium

cus$ ille, in quo tantifper arca. ftabat

confcripferat ,

in Sichem , dum comitia abfolveren-

quodque in arce latere conftitui juf-

tur,in quo, vel juxtaà quem quercus

ferat. Deut. 31. 24. & 25. e quo ve-

illa erat, cui lapis ille fuppofitus fuit

pofteris monümentum futurus.

Ita

rifimiliter le&ta furt & propofíta pre-

Bonfrerius.

cepta illa & judicia , de quibus eft

fermo num. przcedenti.

4

o

7. Bued audierit omnia verba De-

Tulitque lapidem pragrandem , &c. )

Erexit hunc lapidem quafi ftatusm,

i. Lapidi tribuitur auditus per

profopopeam. Sic EHfa.t. ae4jre .ce-

ut videtur appellari fadic. g. 9. ma-

H,€c. & Deut. 32. I.. Agdite celi qud

gnitudine quidem ingentem- fed im-

loquor, a:diat terra verha oris mei.

politam , & rudem , ut indicat quaft.

29

Et p

Credibile

off -bec maertuus eff Tofue, )

30. 8. Aug. nifi quod aliqua in ea de

eft eum poft ifta comitia

federe ifto incifavidetur infcriptio.

Ron diu vixiffe, fedpaulo poft, re-

Subrer quercum.) LXX. terebinthum,

verfum. domum exceffiffe e vita.

ut etiam legit D. Aug..eodem nurne-

20. Se;—cz'icmutqae ezunm I/)ae/itce, &c. )

ro quercus hec a Rabbinis, & Chri-

Nulla hic mentio plan&us, & lu&us

Ab4. cum . Com. Menocb. Tom, W.

Qo

Qs

LIBRI J'OSUE;CIA«PUT XXIV.

nathíare, q

us eft fita in monte Ephraim, a Septentrionali par-

.te montis Gaas.

:31. Servivitque Ifrael Domino cunétis diebus Tofue, & fe-

niorum, qui longo vixerunt tempore pott Jofue, X qui nove-

runt oinia opera Domini , quze fecerat in Ifrael.

é

* Gen.

323. * Ofía quo

que Jofeph, quze tulerant filii Ifrael de ZEgy-

50-24.

7

a

E

J

3*!

pto, fepelierunt in Sichem, in parte agri, * quem emerat Jacob

^

a filiis Hemor patris Sichem centum novellis ovibus, & fuit in

À

"QO poffeffionem filiorum Jofeph.

33-1e-

33. Eleazar quoque filius Aaron mortuus eft; & fepelierunt

eum in Gabaath Phinees filii ejus, quae data eft éi in monte

Ephraim.

LIBER

populi, qui tamen in magnis viris per

.. 92. Offa quoque Te[epb ,f$c.) Moriens

plures dies fieri folebat apud He-

ofeph jurejurando Ifraelitas obftrinxe-

braos, ut Jacob Gen. 5o. Aaron Num.

rat, ut fua ex /Egypto offa in Chana-

20. Moyfi Deut. 34. His enim duo-

neam afportarent. Gen. $0. 24.. Id ab

bus totos 50. dies in. lu&tu parenta-

ipfis fa&um eft , ut patet Exod.13.19.

tutn.

Itaque nihil minus facum in

Jofue credendum eft, licet non ex-

ln parte agra, quem emerant , 6fc. )

Vide'^di&a Gen. 33. 19.

primatur.

33- 9ua« data eft ei. ) -

Do ei,.aliqui

31- Servruitque . Iffael, Domino cum-

reterunt ad Phinees, fic D. Hierony-

s diebus Jo[ue.) M erum enim eft di-

Tmus.

Alii ad Eleazarum, fic ex re-

Gum illud: 4uales principes funt, ta-

centioribus. Mafius.

Extrema hze

les religui folem elle' e?ves. Vantum-

verba,' quibus mors Jofue narratur,

que valet benefa&orum recens meino-

ab aliquo pio, & fan&to Prophetafcri--

rla, & virorum fpedatorum auftori-

tas. Vide fimile lib.2. :

pta fuiffe dicendum eft,. fi fequafnur

?ar&il. 24- 2.

eorum fententiam , qui* hujus libri au-

16..17. I95

&orgxn fgciuflt ipfum Jofue.

d

(5

ET

s

?

y

nl

)

EN

-

M

1]

j

&

i

$9€ ) 085

83

— LIBER JUDICUM, -

HEBRAICE SOPHETIM.

CAPUT PRIMUM.

Sfuda duce una cum fratre ipftus Simeone plurime gentium cïfi)if&-

Tes expugnantur : Otboniel obtenta Cariatb Sepber. ducit Axam

filiam Caleb , addita terra irrigua: Cbananei

tributarii fervoantur.

Oft moftem Jofue confuluerunt filii Ifrael Dominum

dicentes : Quis afcendet ante nos contra

T

s

Chanansdeum,

& erit dux belli?

ó. Dixitqüe T

rvn.n:-n .

^

e

t

E

T

Rilil1U0b3 .

judas afcendet: ecc

adidi Ter-

ram in manus ejus.

.

-

3. Et ait Judas Simeoni fratri fuo: Afcende mecum in for-

tem meam, & pugna contra Chananseum, ut & ego

tecum.in fortem tuam.

pergam

Et abiit cum eo Simeon.

: 4. Afcenditque Judas, & tradidit Dominus Chananszum,

ac Pherezseum in manus eorum: &

cem millia virorum.

pefcufï'erunt in Bezec de-

$. Inveneruntque Adonibezec in Bü)ec, & pugnaverunt

contra eum » aC percq(ï"erunt

*

Chananaeum , & Pherezeeum,

t

E.5

6. F'ugit

Off. mortez 7»,64:.) Et jufta fu-

Jacob, fratres inter fe dici.

ent,

p

p 0?

neris ei perfoluta , ut diximus

Simeon tamen Judz frater a

x'nr,

Jofue cap. 24. 3o.

uia in terre fortitione

i€ito-

Con[uluerunt fülis Ifrael Dominum. )

ne viciniffimi facti f

is Simo-

Comitis in Silo convocatis ,. con-

nitz , àdeo ut in illorum fortem , ac

fuluerunt. Dominum per. Pontificem ,

pene finum recepti fint, ut pate: Jo-

adhibito oraculo Urim , & Thümim.

Íue I9. 2.

Adde Judam, & Süneo-

Quis aftender anre 205 , €c. ) INon

nem fratres fuiffe non folum eodem

eft fenfus, quis erit. dux nofter , fed

a

tre fJacob, fed eadem etiam matre

L

quenam tribus contra Chananeum

ia genitos.

pugnare incipiet , & fuo exemplo aliis

4« Bezec.) Bezec fi

g

ficat fuleur ,

pr&ibit ,. ut idem faciant.

five corufcationem , £

ue ea urbs

.Q. Judas afeender.) 'T ribus Juda ipfa

ipfi Bethlehem ad occidentale latus

expeditionem in hoftes prima fufcipiet.

proxima.

T

9. 4 Judas Simeons fratri fuo. )

S. AJoni-Bezec.) i

Licet tribus omnes ob unum patrem

Bezec.

Zl eft ^ domin/us

$4

LIBSBRI [VUDLCUM

6. Fugit autem Adonibezec: quem perfecuti comprehen-

derunt, caefis fummitatibus manuum ejus j.ac pedum.

7. Dixitque Adonibezec: Septuaginta reges , amputatis ma-

nuum, ac pedum fummitatibus, colligebant fub menfa mea

Ü

ciborum reliquias : ficut feci, ita reddidit mihi Deus. . Ad-

duxeruntque euin in Jerufalem , & ibi mortuus eft.

[

8. Oppugnantes ergo filii Juda Jerufalem, ceperunt eam, &

percufferunt in ore gladii, tradentes cun&tam incendio civita-

tem.

*

9. Et poftea defcendentes pugnaverunt contra Chananaeum,

qui habitabat in montanis, & ad Meridiem, & in campeftribus.

* Jof.

Io. *Pergensque Judas contra Chananzeum, qui habitabat in

15.14. Hebron, (cujus nomen fuit antiquitus Chariath Arbé) percuf-

fit Sefai, & Ahimam, & Tholmai:

11. Atque inde profe&tus abiit ad habitatores Dabir, cujus

::

nomen vetus erat Cariath Sepher, id eft, civitas litterarum.

12. Dixitque Caleb: Qui percufferit Cariath Sepher, & va-

ftaverit eam , dabo ei Axam filiam meam uxorem.

13. Cum-

v Sep.:-uagim;z Re-'ge:.) Re

uli, ii-

tribum Juda, altera vero pars, qu&

C

jue vel diverforum omnes

j

[0)

corum

erat ad Septentrionem , & dicebatur

D

Omini, vel interdum eorumdem,

Salem, fpectabat ad tribum Benjamin.

fed quorum alii aliis fuccefferunt.

Oppugnantergo fudzi Jerufalem , quia

mputatis manuum, ac pedum fummi-

ex parte intra fuos fines erat, & quia

£atibus.) Giüod propterea fadtum , ne

Benjamite, ut id facerent, pro fua

deinceps arma tra(ctare poffent, nuec

portione concedebant.:

pedibus effugere.

Peren[ferunt im ore glaa'ii., &c.) Cz-

Colligebaut fub menfa mta , f$c.) No-

dibus, ac flammis vaftatam putat Se

ta crudelitatem tyranni ,-. qui captivis

rarius, quod poft defectionem nunc

principibus ita illuderet ; nota etiam

fecundo fit capta. ^ Videtur enim il-

luxum epularum ; opoituit enim ad-

lam primo. cepiffe Jofüe, cum Rex

inodum luxariofe inftructam menfam

Jerufalem-ab eo captus fa

fpenfu.s di-

illam faüiffe, ex cujus deciduis reli-

catur Jofue, cap. 12. Io.

quiis feptuaginta viri alerentur.

Io. Comira Chamamaum, qui babita-

Sicur feci , ita reddidit mibi Deus. )

Latin Hebron. ) Mc, qu« hic recen-

Verum enim eft dictum Sapientiz ,

fentur, narrata funt, & explicata Jofue

eap. II. I7.

Pey qu& peccat quis, per

cap.I5. num.I4. & déinceps ; eft enim

bec & forquezur.

idem: bellum, & eadem expeditio.

* Adduxeruntque eum im Terufalem. )

II. Crvitas ltterarum.) . Nel quod

Quz paulo poft capta eft, ut dicitur

ibi fuerit Academia , utvult Lyranus;

verficulo fequenti.

/

B

vel archivium 'veterum monumento-

9. Oppugnantes ergo

f 714:24 Jra-

rum, ut Mafius; velinfi

enis- biblio-

falem. ) Jerufalem pars Auftralis, que

theca , ut Arias fentit.

ic Madrid

olim Jebus dicebatur ,. pertinebat ad

Axabice Matrem férentiarum fignificat -

D

85

CUP UT

,'.l

13. Cumc'ue cepiffet eam Othoniel filius Cenez frater Caleb

minor, dedit ei Axam filiam fuam conjugem.

d-

I4. Quam pergentém in itinere monuit vir fuus, ut peteret

z

a patre fuo agrum. Quce cum fufpiraffet fedens in afino:

A

»

dixit ei Caleb : Quid habes?

15. At illa refpondit: Da mihi benedi&tionem, quia terram

*5

arentem dedifti mihi: da & irriguam aquis Dedit ergo ei

Caleb irriguum fuperius, & irriguum inferius.

16. Filii autem Cinaei cognati Moyfi, afcenderunt

de ciVitate

)

palmarum , cum filiis Juda, in defertum fortis ejus, quod eft

ad Meridiem Aràád, & habitaverunt cum eo.

.17. Abiit autem Judas cum Sime

one fratre fuo, &

percuffe-

runt fimul Chananzeum, qui habitabat in Sephaad, & interfe-

cerunt eum. . Vocatumque eft nomen urbis, Horma, id eft,

anathema. *

18. Cepitque Tudas Gaz

àm cum finibis fuis; & Afcalonem,

:

atque Accaron cum terminis fuis.

19. Fuitque Dominüs cum Juda, & montana poffedit: nec

abunda-

potuit delere habitatores vallis quia falcatis curribus

.

bant.

L 35

20. De-

L

16. Fili autem Cinat cognatt ng/z;. )

Halitaverunt cum eo.) In. Hebrxo

Filii Jethro, ut expreffe habent LXX.

eft , cum poprlo , Mraelitarum fcilicet.

qui etiam Cinzus di&us 'eft.

17. lererfecerumt eum.) LXX. d-

De civitate palmarum. ) De Jericho,

O9suárica», anathemia fecerunt con-

que etiam dicitur civitas palmarum ,

?^

cepto fortaffe voto, fi caperent, fe

utpatet Deut. 34.

& 9. Paral. 29. 15.

omnes internecione deleturos , ut N.

In defértue. )

Ín

folitudinem, quz

cap. 2I. 2. fecerant, cum pugnarent

Cur re-

in Auftrali Judze. termino-

contra Regem Arad Chananeum , vel

li&aurbe in folitudinem abierint , non

in actionem gratiarum, ut Jericho Jo-

exprimitur in. Scriptura,", Probabile,

fue cap. 6. 17.

quod fenfit Seraxius ,* eos hoc ipfo jam

18. Gazam , .fcalogem , €5 Acca-

rop.) Urbes in facris litteris, &'apud

tempore vitam illam ,

d

uge. tempore

veteris- teftamenti mona

ica quidem,

profinos étiam auctores admodüm ce-

& anachoretica fuit , quzque Jerem.

lebres. Haxum tamen poftea Gazam

35. valdea Domino laudatur , inchoaf-

in Philifthzorum rediiffe poteftatem ,

:e, ac, propterea folitudinis opportu-

patet ex hiftoria Samfonis , qui Judic.

iitatem captalfe, & in folis taberna-

I5. & .16. contra Gazxos pugnaffe

^ulis habitaffe, proutinfra cap.; 4. n.

narratutr.

Idem de Afcalone,

Ac-

1I. de Haber Cinzo dicitur.

caron habemus j. Reg. 6. 17.

Ad meridiem Arad.) Erat Axad ab

I9.- Nec potuit delere habitatores val-

Jericho, ac Jerufalem procul, ad ex-

Lis , &c. ) Potuiffet fane, fi Deus illi

tremas occidentales , meridionalefque

adfuiffet ; verum ftulta formido ob

falfi maris partes, ut ex num. 2I. I.

currusfalcatos concepta, & de divi-

& topographorum confenfu patet.-

no auxilio diffidentia impedimento fuit,

D

86

LIBRI JUDICUM

Naum. 5260 Dbderuntgue—Caläb Hebron * ficut dixerat Mo

«

yfes, uni

[

14-34. delevit ex ea tres filios Enac.

lofue

Eleverunt

21. Jebufszeum autem habitatorem Jerufalem, r.on d

154* filii Bénjamin; habitavitque Jebufzeus cum filiis Benjamin in

f

a

erufalem , usque in praefentem diem.

22. Domus quoque

minus cum eis.

Jofeph afcendit in Bethel, fuitque Do-

"

Y

25. Nam cum obfiderent urbein

; qukæ prius Luza '»;ocabätur,

24. Viderunt hominem egredientem de civitate, dixerunt-

que ad eum : Oftende nobis introitum civitatis : &

f.aciemqs

tecum mifericordiam.

25. Qui cum oftendiffet eis, peïcufï"erunf urbem in ore gla-

dii : hominem autem illum, & omnem cognationem ejus dimi-

ferunt.

26. Qui dimiffus abiit in'T'erram Hetthim: & zedificavit ibi

civitatem , vocavitque eam Luzam :

Y

in praefentem diem.

um ita appellatur usque-

ff

27. Mana

les quoque non delevit Bethfan & Thanac cum vi-

culis

quo ininus üs Deus opem ferret, at

23. lrbem, que prius Luza "vocaba-

gentes illas fubigerent..

far. ) Hec eft Bethel. Luza diceba-

Falcatis curritus. ) Falcatorum cur-

tur quafi Nux a nucüm copia.

ruum defcríptionem habes apud Cur-

24« Offende mobis imtroitumt civita-

tium l. 4. & Livium l. 7. decad. 4.

£55 4 €0. ) Juftum erat bellum ex par-

erant currus falcati ita inftructi ,. ut

te Ifraelitarun , & Dominus volebat

hafte fupra temones'eminerent , & ab

Chananzos deleri : potuit ergo citra

utroque latere falces , ex quo fiebat ,

proditionis crimen diving fu

*

ut ab aurigis laxatis habenis , hoftes

voluntati.

bfervire

transfigerehtur Ianceis , falcibus lace-

25. Heminem autem illum ;. 6$c. di-

rarentür, & equorum ungulis , acxo-

mi[erent.) Vortaffe apud fe habere

tis obtererentur.

noluerunt, 'quod illi parum fiderent ,

Qo» Sicut dixerat Moyfes.) N. 14.24.

vererenturque, ne, fi fe daretoccafio,

Qui delevit ex ea tres filtos Enac. )

paria in lfraelitasauderet, eifque mo-

liretur exitium.

Vide Jofue cap. 14- 15.

9I. Noz deleverunt , €$c.) Quod

26. lm terram Hettäim.) Quænäm

etiam alix tribus fecerünt , -ut patet

hecterra fit, ignotum. — Videtur fuif-

hoc cap. num. 28. Eft autem in hoc

ab Ifr

fe regio aliqua non. nrocul a Chana-

,

aclitis peccatum ignavia; & Iu-

n&a. Jofephus L. 14. antiquit. cap. g.

cri cupiditate. Ipnavia quidem , quia

meminit drbis cujufdam , que Ascc«

ut. bellandi fnem, & quietem qualem-

dicitur, & fita eff in. Arabia Judez

cumque confe

querentur , Chanansis

vicina.

$

]

pepercerunt.

[juCri vero cupiditate,

Vocavitque e;am Luzam. ) Pro eo

quia tributarios illos, quam nallos ha-

quod in patriam, quam reliquerat,

affectus erat.

þg:re imaluerunt.

CANPMXUMIXIL

97

ll

culis fuls, & habitatores Dor, & Teblaam, & Mageddo cum vi-

culis fuis, coepitque Chananseus habitare cum eis.

—

E

28. PoüqLam autem confortatus eft Tírael, fecit eos trxbu-

tarios , & delere noluit.

29. Ephraim etiam non interfecit Chananæum qui habltabat

in Gazer, fed habitavit cum eo.

o. Zabulon non delevit habitatores Cetron, & Naalon : fed

habitavit Chananzeus in medio ejus, fattusque eft ei tributarius.

I. Afer quoque non delevit habitatores Acho, & Sidonis,

Ahalab, & Achazib, & Helba, & Aphec, & Rohob :

22. Hablrawtque in med1o Chanansei habitatoris 1lhus ter-

rae, nec interfecit eum.

33. Nephthali quoque non delevit habitatores Bethfames &

Bethanath: & habitavit inter Chananaeum habitatorem telræ,

fueruntque ei Bethfamit&e, & Bethanitse tributari.

54. ArCtavitque Amorrhzeus filios Dan in. monte, nec dedlt

eis locum, ut ad planiora defcenderent.

35. Habitavitque in monte Hares, quod interpretatur tefta-

ceo,in Ajalon, & Salebim. Et aggravata eft manus domus

Jofeph, fa&usque eft ei tributarius.

36. Fuit autem terminus Amorrhæ1 ab Afcenfu Scorpionis;

Petray, & fupemora 1003.

CAPUT II.

lugelus Dei beneficia refert : quo audito , flet populus ; pof? mor-

tem tamen Sfofue, €? coevorum , Mael frequenter liberatus

Jamper in pejora. recidit,

Scendltque Angelus Domini de Galgalis ad locum flen-

Á

tlum & ait: Eduxi vos de f£gypto, & introduxi in Ter-

*

ram,

