|

40

. 0. Tratus autem Saul adverfum Jonathan, dixit ei: Fili mu-

& del

lieris virum ultro rapientis, nümquid ignoro, quia diligis fi-

A

lum Ifai; in confutionem tuíam, & in confufionem ignominio-

íze matris tuae?

geat

fio,

31. Omnibus enim diebus, quibus filius Ifai vixerit fuper

tem «

terram, non ftabilieris tu, neque regnum tuum. 1taque jam

Dv

nunc mitte, & adduc eum ad me: quia filius mortis eft.

que .

32. Refpondens autem Jonathas Sauli patri fuo, ait ; Quare

fitin

morietur ? quid fecit?

in fe

33. Etarripuit Saul lanceam,ut percuteret eum. — Et intel-

lexit Jonathas ,

"

quod definitum effet a patre fuo, ut interfice-

evit

fet David.

"

34* Surrexit ergo Jonathas a menfíà in ira furoris, & non

comeditin die calendarum íecunda panem.

Contriftatus eft

Pnj

enim fuper David , eo quod confudifiet eum pater fuus. «

3;. Cumque illuxiffet mane, venit Jonathas in agrum juxta

placitum David, & puer parvulus cum eo,

36. Et ait ad puerum fuum: Vade, & affer mihi

fggittas À

quas ego jacio. Cumque puer cucurriffet, jecit aliam fagittam

4

trans puerum.

»

37. Venit itaque puer ad loc

um jaculi, quod miQfe'rat Tona-

disi

thas, & clamavit Jonathas poft tergum pueri , & ait: Ecce ibi

eft fagitta porro ultra te.

4l

38. Clamavitque iterum Jonathas poft tergum pueri, dicens:

iaj

£0f

Feítina velociter, ne fteteris. Collegit autem puer Jonathæ

fagittas , & at:ulit ad dominum fuum :

39. Et quid ageretur, penitus ignorabat: tantummodo enim

p]lu

vehi

Jonathas, & David rem noverant.

te |

40. Dedi'tü

àpe

o. Elli mulzeris virum ultro m/zferz-

Nom comedit im die Calendarum fc-

j

Qui

ti5, &c.) Ultro fe ad nequitiam offe-

eunda pauem.) Secundo menfis die je-

16

xentis.

junus pr& indignatione manfit.

qua

In confuffonem 1445.) ln tuum de-

3 Ca;ztr:fat;us eff entm [uper. David. )

decus; tibi enim regnum erepturus eft.

Quod implacabilis animi figna edidif-

In

cozfuftonem sgmominiofe matris

l

fec Saul innocentem. ad mortem ex-

:

HCU

£44? ) Quz filio Rege gloriari non

petendo.

dni

pocerit.

Pro zgzozuz5fa , Chald. z«-

. Eo quod confudiffes eum pater. [mus.)

e

ditatis , feu ignomipin, LiXX. revela-

Eum convitiis , & etiam lancea impe-

fionis, id eft , nuditatis.

tendo.

31. Filiss mortis eff.) Dignus mor-

"X

a me morti deftinatus.

^

ln

3

S. J4xta

p)a:itzm David..j Juxta

by

24- Jn ira furoris.) V ehementer iratus. '

condi&um.

—

CAPU'— XX.& XXL

267

T .

4o. Dedit ergo Jonathas arma fua puero, & dixit ei : Vade,

& defer in civitatem.

inis f

vui ver-

Tüinio-

41. Cumque abiiffet puer , furrexit David de loco, q

gebat ad Auftrum, & cadens pronus in terram, adoravit ter-

füper

tio, & ofculantes fe al:erutrum , fleverunt pariter, David au-

:

tem amplius.

l jm

42. Dixit ergo Jonathas ad David : Vàde in pace: quaecum-

que juravimus ambo in nomine Domini, dicentes, Dominus

Quie

fit inter me, & te, & inter fernen tuum, & femen meum usque

in fempiternum.

.

-]ntel-

rice-

43. Et furrexit David, & abiit: fed & Jonathas ingreffus eft

civitatem.

"

CAPUT XXL

[ non

us elf

Profugus'David in INobe , fame compulfus panes. fan&lificatos co-

medit datos ab Achimelecb coram Doeg 1dumeo ; C2 Goliatb

Juxa

gladio accepto, apud zdcbis regem Getb demeutiam

E

pra timore fimulat.

"t

15

1CCarll

Enit autem David in Nobe ad Achimelech facercïotems

IV

& obftupuit Achimelech, eo quod veniffet David. Et

Jone

lus eft tecum ?

1

^e Jbl

dixit ei: Quare t folus; & nd

Ll5

*

23 PEt

4I- MMdermvir zertjo.) Viliuma Regis,

cat ii tribu Gad : altera eft cis Jorda-

cenos

Tmajorem natu amicum , .& vite fuz

nem, cujus meminit lfaias eap. Io.

athae

confervatorem.

32. & eftin tribu Benjamin. lnhanc

&utem urbem translatum fuerat?taber-

David autem 4m«yl'im,-) Índulfit avi-

eniffl

plius David. affectui fuo.

Jonathas

naculum.

vehementius fe contimuit, qui & wta-

d Achimelich Sacerdorem. ) Sum-

te fuperabat , & confolatoris partes

inum pontificem; àd quem €o confilio

Jedit

agebat, & unicam. amici patiebatur

venille videtur, ut per eum de rebus

jatturam, non multipli-em , ut David,

fuis , & quid fa&to opus elffet, - con-

n [«

quicariturus erat amico Jonatha , uxo-

fuleret Dominum.

Porro hunc Achi-

die

ze etiam ,- & late a Saule ejus patre

melech ajunt eundem fuiffe cum Achia

fiio Achitob filii Phinees filii. Heli.

quafitus ad. moxtein.

jil.

42« Quacumque juravimus j 6$c. )

Ita D. Hier. in tradit. Hebr. &/alii.

(idi

Fima fcilicet fint, & inviolata. De-

Tu foles , 9 nullus eff tecum? ) Vi«

j

ficiens;. & decurtata oratio prefenti

detur fuiffe hon omnino folus, cum

animorum conmmotioni

valde con-

duobus, aüt tribus tantum, ut colli.

u)

rüit.

gitur ex num.

vel certe, qüod pro-

T. JN Nobe. ) Duplex eft Nobe, alte-

babilius putét Salianus, Davidem fine.

x

ine

ra trans fordanem , quam Abu-

ull

lane coinite veniffe ad Achime.

Jec

e

lenfis, -& 'Forniellus ajunt effein tri-

focios vero habuiffe ii alio lo-

uxta

go , quibus mox panes commupnicaret,

bu lVIan;aïTe ; Adiichomius 'érQ $ollo-

259

LIBRII REGUM

a

2. Etait David ad Achimelech facerdctem : Rex præä'äpit

Ti

mihi fermonem, & dixit: Nemo fciat rem, propter quam mif-

fus es a me, & cujusmodi rrsecepta tibi dederim, nam & pue-

ris condixi 1in illum, & illum locum.

tu

3. Nunc ergo fi quid habes ad manum , vel quinque panes;

K

da-mihi, aut quidquid inveneris.

.4. Et tefpondens facérdos ad David, ait illi: Non habeo lai-

H

f

Ccós panes ad manum, fed tantufn panem fan&tum ; fi mundi funt

pueri, maxime a mulieribus?

;$. Et refpondit David facerdoti, & dixit ei: Equidem, fi

q

E

de mulieribus agitur, continuimus nos'ab heri, & nudiuster-

tius, quando egrediebamur ; & fuerunt vaía püerorum fan&ta.

al

Porro via haec

&

vafis.

polluta eft, fed & ipfa hodie fan&tificabitur in(

att

nim

I2

6. * Dedit ergo ei facerdbs fan&ificatum panem: neque e

erat

& 4

N

2. Sermonem.) Negotium quoddam.

cat, in via, qua venimus , immundi-

Mlendacium officiofum , quod fortaffe

tias contraximus le&ales.

Vel pollu-

p

culpa carere

putavit. * Huc facit illud

ta vià dicitur ; quod fpeciem haberet

Euripidis.

fuge ad profanos, & Gentiles, quitam

"

p

O"Tnä,/ dAsSe0y. Oeudy 4 dMSua

1p

fi

1 polluti er

ant, quam eorum ritus

j

fuperftitioft , & impi:.

66?;/6(,,

el

Zugqneco» slaáb ico »a) 9 p

Sed &5 ;pfa hodie /.ïm&gïc'aäimr i2 va4-

a

GN .

J/s-) Id eft, fanis ifteerit fan&us in

[

vafis noftris, id et, in corporibus,

Cui antem diram P?rnic:'e,m verz-

quia non contrahet immunditiam pro-

tas Affert.

f

pternos, qui immundifumus , quia ne-

Cans'anandum' ff mentiatur.

ceflitas excufabit nos ab omniimmun-

Condixi 4 Hlum, & illum locum.) Juffs

ditia, & perindeé eft , ac fi à mundis

d

eos adeffe certis quibufdam in locis.

panis ifte comederetur.

Ità Abulenfis,

t

.4- Panem Santlum.) Panes propo-

& alii.. Vel fenfus eft, via hec fan-

fitionis,

&2, & munda manebit in talibus va-

64

Si'mundi fuaut p?zeri Umaxime a "u-

fis, feu perfonis, que bono animo

t

Beribus.) Moodefte querit Pontifex de

viam hanc ineünt, non transfugiendi

munditia ipfius etiam Davidis, quam-

ad religiones idololatrarum , fed tan-

vis illius nomen non exprimat, & li-

tum declinandi imminens vite difcri-

men.

cet alie eifent immunditie majores fe-

Vel,. fi quid per viam, ut fit,

ä

cundum legem , queg a participatione

macule contra&um eft, purificabitur.

panum facrorumarcebant,meminit tan-

Vide apudSanchez hic alias expofitio-

tum illius, que ex congreffu cum mulie-

nes, & apud Salian. Scholio 13. poft

ribus, quod magis effet communis.

annum mundi 2973.

U4. Fuerunt va[a puerorum fantla. )

6. Dedit ergo ei Sacerdos fanüifica-

Corpora vocet vafa, üt S. Pauk o.

tum pantm.) Ex hoc Pontificis fa&o

Cornnth. 4. 7.

«r.- T heff?

apparet non fuille expectandam fum-

" Perre via bac pollmta eff. )

ziuï.fi di-

Tmam néceffitatem ad hoc, ut laici

UA DBOELT OXXE

269

t

erat ibi panis, nifi tantüm panes propofitionis, qui fublati fue-

mif-

rant a facie Domini, ut ponerentur panes calidi.

u-

7. Erat autem ibi vir.quidam de fervis Saul, in die illa, in-

.

tus in tabernaculo Domini

zi

& nomen ejus Doeg Iduïnæus,

l6s

po:entiffimus paftorum Saul.

8. Dixit autem David ad Achimelech : Si habes hic ad ma-

li

num haftam, aut gladium ? quia gladium meum, & arma mea

Ut

H

non tuli mecum: fermo enim regis urgebat.

-

.

9. Et dixit facerdos: Ecce hic gladius Goliath Philifthaei,

.f

quem percuffhifi in Valle terebinthij eft involutus pallio poft

&t-

Ephod: fi iftum vis tollere, tolle; neque enim hic eft alius

absque eo.

:

if

eurm.

Et ait David ;'Nordï eft huic alter 'fimil.is, da mihi

10. Surrexit itaque David, & fugit in die illa a facie Saul:

m

& venit ad Achis regem Geth :

Tat

1I. Dixeruntque fervi Achis a

d eum, cum vidiffent Davi,d :

idi-

Numquid non ifte eft David rex terrze? Nonne huic cantabant

j

per choros, dicentes: * Percuffit Saul mille, & David decem *

S u'p $

2

I8-7-

millia..

"1

L15,

12. Pofuit

Eccli.

Atl

Itus

pzm'ibu,ï illisetiamfi immundi eifent ve-

-; ifium vis tellere , tolte. ) Exatgla- 47-7-

Íci poffent. . Prater panes probabile

dius ille Deo donatus, fed urgente ne-

eft dediffe ei Achimelechum alia etiam

ceflitate inde auferri poterat, non mi-

Uf

cibaria, quz ut in opulenta fummi Sa-

nus, quam panes abfumi.

Seneca in

It

cerdotis domo non defuerint.

B.

controverfiüs : Pro republica Z/ermn-

0

Ht ponerentur paues calidi.) Quod

que templa nudantur.

fingulis fiebat Sabbatis ," Lev. 24. g

Is

ex,

uo apparet David ad Achimelech

IO. Vezit ad chis Regen; Geth. )

il

E

xabbati venif

fe.

Credibile eft divino inftin(tu, aut edi-

VN

die

to per facerdotem oraculo venilíe ad

In:zsintabernaculo Domini.) Pu-

18,

tat Serarius lecenduin Zereztzs zz . Ta-

Regem Geth; alioqui cónfilium ple-

1

&ernaculo, ut Hebrza, Grzca, & Chal-

num periculofe alez, quia Phüifthei

omnes Davidi inimici, & quia Ge-

u

dxa indicant , quod aliqui de voto in-

thzi, potiffimum poft cedem Goliz,

terpretantur, quo fe Doeg oblieaffetad

(i

orandum ad tempus aliquod. in loco

qui erat de Geth.

Ita fentit Salianus,

l

fan&o: ideoque dici detentum in ta-

fe Sanchez exiftimataut David Deum

l-

non confuluiffe, aut certo nyllum re-

bernaculo: "lheodoretus interpretatur

fponfum tuliffe.

It,

de malo demone , quo teneretur.

Naim exitus. hujus

Idumans.) Genteldumazus , religio-

profe&ionis ad Achis non fuit ejuf-

ne Hebreus profelytus.

modi

ut illius auctorem Deum face-

j

re debeamus. Verum qua dicit Doe

Porentiffemus P:g/farum.) Apud LXX.

legimus; eum paftorem fuiffe mularum

cap. feq. num. IOo. oftendunt Achi-

Saulis.

melech Deum confuluiffe.

. Pallie.) "Tegumento.

II. David Rex terra? ) . David ille

Pofl Ephed. ) Id eft, locum ubi fe-

inclytus, & quafi alter Rex Hebrao-

"

xum.

laoütuxn eft Eplïod.

$70

LTBRI. .

REGUM

12. Pófuit autem David fermones iftos in corde fuo, & ex-

t1mu1t valde a facie Achis regis Geth.

dix

. Et immutavit os-fuum coram eis, & collabebatur inter

V02

manus eorum , & impingebat in oftia portæ defluebantque

b

falivae*ejus in barbam.

aput

14. Et ait Achis ad fervos fuos: Vidiftis hominem infanum:

quare adduxiftis eum ad me?

dio,

1$. An defunt nobis furiofi, quod introduxiftis iftum , ut

Dav

fureret me praefente ? hiccine ingzedietur domum meam ? ?

QAPUT, XALL.

Cuit

1b

David cum plurimis ad fe in fpeluncam Odollam fujäepm inde ad

ejus

regem Moab proficifcitur , unde confilie Gad propbete in terram

J'üda revertitur.

Saul vero omnes facerdotes. .:Nobe , prater.

fili

Vini

Zbiatbar, qui ad Darvid confugit , per Doeg

Jdumaum ju[fit iuterimi.

mih

Biit ergo David inde,

& fugit in fpeluncam Odollam.,

fl

X

Á

Quod cum auleentfratres ejus, & omnis domus patris

afif

ejus, detcenderunt ad eum illuc.

ady

a. Et convenerunt ad eum omnes, qui erant in anguftia

conftituti, & oppre(fi zere alieno, & amaro animo: & fattus eft

E

D

eorum princeps, fueruntque cum eo quafi quadringenti vir

3. Et

k i

M

I2. Pe[mit autem fermones 1/110: in

e

ptura. Jofephus ait fuifle in tribu Ju-

eorde fa2. ) Notavit, que de illo a

da, tempore Jofue conftat ejus no-

juit

Gethais jadabantur.

minis civitatem fuiffe Jof. 12. 15. imo

Extimtait valde.) Quia cum puta-

& tempore Jude Machahzi 2. Ma-

Cito

lt

ret, fe in&Bpnitum latere poffe, confi-

Potuit credea

chabaorünmi I2. 38.

Atti

lium non procedebat.

Defcenderunt. ad. tum, ) Bethlehem

re fe a Philifthzis non ao*mtum iri,

a

patriam , in qua illis 4 Saule pericu-

thus vel habitu pofïnmh olim , vel

lum , relinquentes.

tü,

. Convenerunt ad eum, 6c.) Non

poftea tantum armatus vifus fuemt.

ui fumerantur fimul con-

I29. Lupiegebat 1m oflia parte.) Qua-

omnes hi ;

T

fi illis cldufis tranfiturus.

venerunt ,

i

ed paulatim aliis alii addi-

15. Intraduw/iu ifem. ) Noh teme«

ti funt, primi tamen fuerunt Davidis

Cj

re Davidi in regiam irruerat; fedali-

fratres

f

cul ex opumanbus fe obtulerat* tan-

Ig angufiia conflirutz. ) Quibus do-

fin

quam militem memirmm milicaturüm

1ni ?llgü&d res érat, qm vel pf)tentmm

Rem

Ita mda&us in Regiam;

Odllb, vel equalium mvuh a, vel'fuorum

D.

*

"Pclm;mm Odo'/lam. ) Bidui fere iti-

injuria domi hzrere non poterant : hi

nil

nere inde diftantem. Hujus fpe-

enim omnes, ut hic dícitur, cuüm amaro

at

]unce non infrequens mentio in Seri-

effent animo , rebus novis ftudebant.

V

bu

CATI xXH

27r

&

$3. Et profe&us éft David inde in Mafpha, quze eft Moab : &

'

Inter

dixit ad regem Moab : Maneat, oro, pater meus, & mater mea

vobifcum, donec fciam, quid faciat mihi Deus.

l(que

4. Et reliquit eos ante faciem regis Moab : manferuntque

apud eum cunétis diebus, quibus David fuit in praefidio.

QU ;

$. Dixitque Gad propfteta ad David : Noli manere in praefi-

üt

dio, proficiícere, & vade in Terram Juda. Et profe&tus eít

.

David , & venit in faltum Haret.

6. Et audivit Saul, quod apparuiffet David, & viri, qui erant

cum c€o.

Saul autem cum maneret in Gabaa, & effet in nemo-

J

re, quod eft in Rama, haftam manu tenens,

: cunttique *fet'yi

ejus circumftarent eum,

Ti

affiftebant ei: Audite me ntinc

7. Ait ad fervos fuos, qui

V

filii Jemini: numquid omnibus vobis dabit filius Ifai agros, &

vineas, & univeríos vos faciet tribunos, & centuriones :

8. Quoniam conjuraftis omnes adverfum me, & non eft, qui

mihi renuntiet, maxime cum & filius meus foedus inierit cum

laf,

filio Ifai ? Non eft, qui vicem meam doleat ex vobis, nec qui

Tl

annuntiet mihi; eo quod fufcitaverit filius meus fervum meum,

adverfum me, iafidiantem mihi usque hodie.

9. Re-

ii

5€ü

Faflus efü eoruwm princeps. ) Yn. quo

vel Ifraelitis , qui eum fequebantur,

David non peccavit ; nam cum a $au-

occafionem ad idola declinandi voluit

h

i

le injufte. queretur ad necem, potuit

eripere.

in alieno auxilio rationem quarere

In fzltm. Hareth. ) Jofephus locum

] Jll-

expediende falutis , «& paratis uti ad

hunc appellat $z , LXX. saric,

no

juftum, & neceffarium finem.

Abulenfis putat fuiffe civitatem , qua

Miareth etiam diceretur. Adrichomius

qnQ

3- Mafpha , qua eff Maab.) lta di-

M

citur, ut diftinguatur a (Mafpha Ben-

faltum Hareth a. civitate Sareth, five

juxin, ubi Samuel judicia exercuit

Sarim', aut Saraim valde disjungit.

ante regnum Saulis.

Nihil certi. — Fugitin faltum quia mul-

hettl

ICti*

Quid faciat mihi

Denus.) äuq fta-

te ibi Jatebrz , & quia noà multum

tu, & loco futurz fint res meg,

ea loca a finibus Philifthzorum di-

Tui

g. 4pte faciem. Kegis Moab.) Apud

ftabant.

regem M.oab.

D»À

P

. FA Jemini.) Benjamitz.

Qfte

9. Cozjmraflis omues. adverfum mt.)

Kdie

In prefídio. ) Ín

1

uo a Rege Moab

ii

collocatus fuerat.

d prefidium fuif-

De Davide defendendo, & a pericu-

fe Mafp

ha putat Vatablus, quo eiïet

lis. eripiendo licita erat comjuratio;

firmiffima inftar. arcis.

quia David innocens petebatur

de

lo

$aule vero invadendo fuiffet , injufta :

trtt

&. Wade im terram fuda.) Juffuseft

jj

David a

omino ex Moabitarum fi-

non enim jus fubdito ad invadendum

li

nibus migrare , vel quod infidelis Rex ,

principem fuum, quamvis injufte fe

aut illius proceres malum aliquod Da-

erat.

"

Fedus 12ierir.) Midetur hoc ex fu-

vid molirentur, vel qnod variis cafi-

bus vellet illum Dominms exercere,

fpicione divinaffe Saul; alioqui enim

-

272

LIBR.I L REGUM

9. Refpondens autem Doeg Idumzeus; qui affiftebat, &

verat

0

Convi

primus inter fervos Saul : Vidi, inquit, filium Ifai in Nobe,

apud Achimelech filium Achitob facerdotem.

dvit

Io.

19.

ui confuluit pro eo Dominum, & cibaria dedit ei: fed

& gladium Goliath Philifthaei dedit illi.

*

dii, 3

& .311

!

rii. Mifit ergo rex ad accerfendum Achimelech facerdotem

filium Achitob, & omnem domum patris ejus, facerdotum, qui

[

erant in Nobe, qui univerfi venerunt ad regem.

Cü]Us

2L.

12. Et ait Saul ad Achimelech: Audi fili Achitob. Qui

refpondit: Praefto fum , Domine.

ibie

I3-

ixitque ad eum Saul : Quare conjuraftis adverfum me

tu, & filius Ifaij & dedifti ei panes, & gladium, & confuluifti

fum

T

ro eo Deum, ut confurge'ret; adverfum me ,.infidiator usque

D

5

hodie' permanens ?

L

D

&

que

I4. Refpondensque Achi

melech regi, ait : Et quiä in omni-

bus fervis tuis ficut David fidelis, & gener regis, & pergens

Cun

!

ad imperium tunm, & gloriofus in domo tua?

15. Num hodie coepi pro eo coníulere (1) Deum? abfit hoc

Vr

ame:ne fufpicetur rex adverfus fervum fuum rem hujuícemo-

p

di, in univerfa domo patris mei:' non enim ícivit fervus tuus

quidquam fuper hoc negotio, vel modicum , vel grande.

16. Dixitque rex: Morte morieris, Achimelech tu, & omnis

domus patris tul.

nt eum : Converti-

]

17. Et ait rex emiffariis , qui circumftaba

mini, & interficite facerdotes Domini: nam manus eorum cum

!

David eft: fcientes quod fugiffet, & non indicaverunt mihi.

Ro

Noluerunt autem fervi regis extendere manus fuas in facer-

! &

dotes Domini.

chu

y

L

Quo

(1) Deum. 12 ed;z. Szxz. legitur : Dominum.

18 Et

Tan

f0f

foderis illius nemo erat confcius, jux-

9. Deeg ldumanus.) Delatores genus

ta illud : De verlo autem, quod locuti

Lozunum publlio exito repertzuz , at

€on

dumus ego & £my, fit Dominus inter me

"T acitus hiftor. 1. 4.:

a

ln

« re z"faue in femp

:.'t-fr'm;m',- füpra cap.

I2. 4edi ffli Achirsb.) Nullo com-

Tus

20. 23.

pellat honorifico nomine contumeliaz

Sufcitaverit filrus mets fervem meum

caufa , fic & David filius Ifai appella-

D

i

«dverfum me.) Ynjufta, & falfa Jona-

tur num. 7. 9. & I3.

thg innocentis criminatio.

urfores. vocantur

fit

I7. Emif[ariis.)

Inffdiantem mibi.) Et hocfalfo Da-

in Hebrzo, & Gréco textu. 9 Satelli-

ha

vid impingitur.

tes intelligit , & ftipatores Regis, Pa-

Q

U[aue ba4ie. ) Ufque ad hanc diem

Tnr

rere recufant , reveriti innocentiam ,

pergit mihi infidiari. -

& ordinis fan&imoniam.

Qu

CAPUT XXI. & XXIIL

273

[ ent

18. Et ait rex ad Doeg: Convertere tu, & irrue in facerdotes.

Jobe,

Convertusque Doeg Idumaeus, irruit in facerdotes, & truci-

davit in die illa o&togintaquinque viros veftitos ephod lineo.

fed

19. Nobe autem civitatem facerdotum percuffit in ore gla-

dii, viros, & mulieres, & parvulos, & la&tentes, bovemque,

Qtem

x

& afinum , & ovem in ore gladii.

» qui

.20. Evadens autem unus filius Achimelech

; filii Achitob,

cujus nomen erat Abiathar, fugit ad David ;

Qui

21. Et annuntiavit ei, quod occidiffet Saul facerdotes Domini.

22. Et ait David ad Abiathar: Sciebam in die illa, quod cüm

| ff

ibi effet Doeg Idumseus, proculdubio annuntiaret Sauli ; ego

vuilti

fum reus omnium animarum patris tui,

yque

23. Mane mecum, ne timeas: fi quis quaefierit animam meam,

quaeret & animam tuam , mecumque fervaberis.

Ti«

CAPUT XXII.

/en5

Cum. David Ceilam a Philiflbeis liberaffet , ne in manus Saul a

hoc

viris Ceile traderetur, profugus in defertum Zipb proditur a Zi-

Tfi9-

pbais : federe autem inter David, & Sfonatbam renovato,

Jus

Saul eum, perfequitur, [ed propter Pbiliffbaorum

*

1nis

irruptionem liberatur.,-

1. Y T annuntiaverupt David, dicentes: Ecce Philifthiim op-

1f«

, pugnant Ceilam & diripiunt areas.

2. Con-

——

tf

Ig. Cozverfusqee Doeg, &fc.) Paret

22. Sciebam.) Prafagiebat animus ,

ii

imo mihi plane'perfuadebam.

Regi-impius Doeg more adulantium ,

d

& ne videretur inmerito Achimele-

Ego fmm :ews, €fc.) Bonarum men-

chum detulifte.

tium eft ib eulpam aguo[cere ,. ubà cul-

Veflitos ephod (52eo. ) Non eo ephod,

pa non ef , ut ait S. Greg.

Ht

quo induti facris operari confueve-

23. $ quis quafterit antmam meam ,

rant; hoc ehim extra locum facrum

weret 6f apimam ruam. ) Contrarium

non utebantur; fed alio facerdotibus

vidétur dicendum íuiffe, nimirum fi

mf!

communi , quod ordinis fui infigne

is quzfierit animam tuam, quzret

ait

Itafentit Abu-

&

per oppidum ferebant.

meam , quafi dicat: Ego conjiciam

lenf. queft. 27. in cap. 22. & Salia-

in difcrimen. vitam meam pro falute

j

nus.

Emanuel Sa3, & Vatablus ; ve-

tua.

Erimus anima una , ut nonpof-

ig

ffito: , interpretantur ,- veftiri folitos.

fit alterutra fine altera periclitari.

J

QO. Evadens autem , €&c.) Nelfuga

I.

fatellitum manus effugit , vel domi re-

'Ejlam. ) Urbem Juds octavoa-

Enr

manferat, ut aliquis effet, qui facra

pide diftantem ab Hebron , fe-

ll

curaret, quamvis fupra num. II. O-

ptimo ab Eleutheropoli , ut ait S.

!

mnes venilie dicantur, hoc eft, quot-

Hieronym. in locis Hebraicis, & Adrie.

l,

uot adefle potuerant.

in topographia Jude , numer. 75.

Dibi. cupa. Com. Menoch. Tozz IL,

Mm

I

274

LIBRI

Xie

REGUM

"

I0.

2. Confuluit ergo David Dominum, dicens: Num vadäm,&

tU

percutiam Philifthzeos iftos ? Et ait Dominus ad David: Vade,

pop

& percuties Philifthaeos, & Ceilam falvabis,

J

IT,

3. Et dixerunt viri, qui erant cum David , ad eum : Ecce

Sau

Sau]

ferv

nos hic in Tudaea confiftentes timemus : quanto magis fi ieri-

mus in Ceilam adverfum agmina Philifthinorum? -

IV

4. Rurfum ergo De*id confuluit Dominum. Qui refpon-

unt

dens, ait ei : Surge, & vade in Ceilam : ego enim tradam Phi-

n

lifthaeos in manu tua,

de(

s. Abiit ergo David, & viri ejus in Ceilam, & pugnavit ad-

et

verfum Philifthaeos, & abegit jumenta eorum, & percuffit eos

obt

plaga magna, & falvavit David habitatores Ceilze.

6. Porro eo tempore, quo fugiebat Abiathar, filius Achime-

ffaf

lech ad David in Ceilam , ephod fecum habens defcenderat.

bat

7. Nuntiatum eft autem Sauli, quod veniffet David in Cei-

n f

lam : &.ait Saul: Tradidit eum (1) Deus in manus meas, con-

clufusque eft, introgreffus urbem , in qua portae, & ferce funt.

&tit

8. Et preecepit Saul omni populo, ut ad pugnam defcende-

ret in Ceilam : & obfideret David , & viros ejus.

'

Vaf

9. Quod cum David refciffet, quia praepararet ei Saul clam.

i

fe

malum ; dixit ad Abiathar facerdotem : Applica ephod.

ro. Et

d

(1) Deus. 1z ediz. Si:vt. legitur : Dominus.

[en

Diripiunt areas.) Septua

inta figni-

tiam inilitum. fuorum fignum fibi in

ficant conculcaffe areas.

(

,aufa. ho-

vellere geminari poftulavit.

Pu

flilis irruptionis vetus gentis odium in

&. Salvcvit Devid babiratores Ceila.)

Hebrzos.

Soluta obfidione,

Ti

hll

2.* Confuluit. .

.. Dominum. ) Per

6. 4d David i Ctilam. ) Vide di-

Ài

prophetam, ut ait Jofephus ; nam Abia-

&a num. 2

thar nondum ad eum venerat ; quz

l

"

T

dradidit eum Dens 1m manus "tas.)

nil

enim fuperiori capite narrantur* per

An putat Saul fibi Deum favere ; an

prolepfim dicuntur, & Abiathar. ve-

phrafis Hebraica tantum fignificat:

nit'ad Davidem , :cum hic' effet ad

incidet Dádvid in manus meas.

Ceilam, ut patet ex num. 6. fequenti.

"x

lz qua porta, Effhæ frent. ) Quas

3. n JTudaa

zigemtus, 6c.) Qua-

claudi, & cuftodiri jubebo.

hi

fi dicat: hicin mediatribu Juda, pro-

9. Clam.) Simulabat enim Saul fe

cula Sayle procula Philifthzis pofiti ci-

arma fumere contra Philifthzos.

t

k

mermus tamen ; quanto magis fi vicinio-

"pplica epbod, ) lindue eplod quo

ta hoftibus loca, imo jamab illis obfeffa

modo folebant fummi Sacerdotes cum

3l

adierimus.

in Urim, & "Thummim Deum con-

4. Rurfum erga» copfalust Dominum. )

Üt omnem metum, & dubitationem

fulere diecbantur, eoque applicato ad

corpus Pontificis Deus interrogaba-

H

fuis eriperet. Sic olim Gedeonin gra-

tur , refpondebatque.

C APU T XXII.

275

Io. Et ait Dävid : Domine Deus Ifrael,. audiv'it.farham fervus

däm,&

tuus, quod difponat Saul venire in Ceilam, ut evertat urbem

Vade,

proptcr me:

rr. 91 bra

dent me viri Ceilae in manus ejus : & fi defcendet

Ecce

Saul, ficut audivit fervus tuus ? Domine Deus Ifrael indica

i jerj-

fervo tuo.

Et ait Dominus: Defcendet.

12. Dixitque David: Si tradent me viri Ceilae, & viros, qui

fpon-

funt mecum in manus Saul ? Et dixit Dominus: Tradent.

1 Phi-

15. Surrexit ergo David,& viri ejus quafi fexcenti, & egreffi

de Ceila, huc, atque illuc vagabantur incerti : nuntiatumque

It ad-

eft Sauli, quod fugiflet David de Ceila, & falvatus effet: quam

il eos

ob rem diffimulavit exire.

14. Morabatur aufem David in deferto in locis firmiffimis,

tiffe-

fat.

manfitque in monte folitudinis Ziph in monte opaco : qusere-

bat eum tamen Saul cun&tis diebus: & non tradidit eum Deus

Qa-

in manus ej;us.

Coft

1;. Et vidit David, quod egreffus effet Saul, nt quaereret

nt.

animam ejus. Porro David erat in deferio Ziph in filva.

nde«

r6. Et furrexit Jonathas filius Saul, & abiit ad David in fil-

vàm, & confortavit manus ejus in Deo : Dixitque ei:

dam

17. Ne timgeas : neque enim inveniet te manus 5aul patris

mei, & tu regnabis fuper Ifrael, & ego ero tibi fecundus, fed

).'.F.:E

& Saul pater méus ícit hoc.

Mm 5

18. Per-

B

j in

IO. 44 David , D(Qmine Dens , &8c. )

rupti montes , & fciifure petrarum ab

Putat Lyranus verba propo(ïcæ qua-

Abdia celebrantur numero

3

H-

,

füonis a Sacerdote Dominum confu-

Is monte epaco.) Fraxinis, Gabie-

lente fuiile prolata nomiae David.

tibus, & aliis hujufmodi arbotibus,

di

Abulenfis ab ipfo Davide dicta exifti-

quz montes amant. D. Hier. de locis

mat, uttextus f.cerindicat, cum hoc

Hebraicis montem hunc nebulofum

fuilie ait.

*

4.)

nihil habeat abfurdi, & alioqui etiam

an

David propheta fuerit.

16. Conjortavit manus ejus iu Deo.

at

I2. T zdemr. )

Scilicet ni

fi inde

Juffit bono efie animo , ut qui haberet

excelieris.

tautorum Deum.

IR

13. Viri ejes quafó fexcenti. ) Prius

17 Pater mess feit boc. )

Quia .ni-

fuerant

uadrincenti, fed in IMoabi-

mirum divino favore promoveri eum

f

tico prefidio , & fortafie in faltu Ha-

yidebat, & quotidie capere incremen-

zeth numerus auctus'erat.

ta, jam prefagiebat animus Davidem

J

4*

4

Locis fermiffemis. ) Natura hon

regnaturum, maxime vero ex veibis

Ifll

arte munitis.

Samuelis cap. I5. 28. quibus pridem

In moute folitudinis Ziph.) Exrat hic

proteftatus tuerat ipfum a Deo repul-

d

inons Ídumzaz vicinus , ut patet ex fo-

jum, & deftinatum efle regnum pro-

Ífue cap. 15. 24. cujus regionis prz-

ximo ejus.

*

iT J

-

—

** AA

279

LIBRIIT

REG

U

iVA

18. Percuffit ergo.uterque foedus coram Domino:'mahfïtque

&i

David in filva: Jonathas autem rever(us eft in domum fuam.'

*Infr.

d

26.T.

19. * Afcenderunt autem Ziphzaei ad Saulin Gabaa, dicen-

tes: Nonne ecce David latitat apud nos in locis tutiffimis filvee,

eu

(

in colle Hachila, qua eft ad dexteram deferti?

20. Nunc ergo fíicut defideravit anima tua, ut defcenderes,

fila

defcende : noftrum autem erit, ut tradamus eum in manus regis.

21. Dixitque Saul: Benedicti vos a Domino, quia doluittis

i

vicem meam.

*

22. Abite ergo, oro, & dil

lx

igentius præ'parate, & curiofius

agite, & confiderate locum, ubi fit pes ejus, vel quis viderit

eum ibi : recogitat enim de me, quod ca]lide infidier ei.

3. Confiderate, & videte omnia latibula ejus, in quibus

D

abíconditur : & revertimini ad me ad rem certam, ut vadam.

vobifcum: quod fi etiam in terram fe abítruferit, perfcrutabor

.

eum in cün£tis millibus Juda,

«

24. At illi furgentes abierunt in Ziph ante Saul.

David

autem , & viri e

jus erant in deferto Maon, in campelftribus, ad

L

- dexteram Tefimon.

25. Ivit ergo Saul, & focii ejus ad quæfendum eum : & nun-

tiatum eft David, ftatimque defcendit ad petram,*& verfabatur

li

in deferto Maon.: Quod cum audiffet Saul, per

[

vid in deferto Maon.

fecutus eft D?-

-

26. Et

I

E

f

I8. Perem/ft ergo wterque | f&dus. )

confentiunt LXX. qui habent ; Ne for-

lertio; nam I. ftatim poft Goliz oc-

ze "verfute agat.

cifionem cap. rg. num. 3. Il. fub ip-

23. In cuntlis millibus 3uda. ) Cum

fum difceffum David , cum latuit tri-

omnibus copiis tribus Juda, in qua ille

" duum ad petram Ezel, c. 20. 16. III.

verfatur.

hoc loco.

F'odus, autem non inftau-

24. In deferto Maon.) Abulenfis ait

ratur ex timore , ne-alterutrum fa&i

defertum Maon partem guamdam fuif-

poniteat, fed ex amore; juvat enim

fe latius patentis deferti Ziph: Adri-

f

amantes amoris actus iteratre.

chomius tamen In tribu Juda num. 184.

jl

Coram, Domino,) QQuuia coram Gad

& 248. ea deferta fejungit, & diverfa

propheta , & Abiathar facerdote, ut

facit.

vult S. Hier. in traditionibus , quem

44 dexteram Sefrmon.) Supra hanc

fequitur Abulenfis.

Vel quia fcdus

eandem vocem 4eferzum. verti

"

juramenti religione firmatum, Domi-

interpres.

t no&gr

no in teftem invocato.

t

25. De[ceudit ad Petram.) Rupes

22. Recogita? emim de me , &c.)

hec erat, qu& exiguo Ipatio Saulem,,

Vatablus ex Hebrao in eam fenten-

& David feparabat, ut patet ex nüm.

tiam interpretatur.

Prefagit noibs ani-

6. fequenti, itaque illi nomen Perra

mus cum calliditate fua elap[arum , cui

fiividcnt:'s adhafit numero 28.

*

CAPUT XXII. & XXIV.

271

——

tie av narto :^

d antara

ätqüe

218) Ti* 1bat Saul aü latüs fon

Va5 v iv ul

MO E LAA9)

aTf

& viri ejus erant in latere montis ex parte altera: porro David

Cen-

que Saul, & viri

defperabat fe poffe evadere a facie Saul : ita

lyg,

ejus, in modum corons cingebant David , & viros ejus, ut

caperent eos.

27. Et nuntius venit ad Saul, dicens: Feftina; & veni, quo-

PI8,

niam infuderunt fe Philifthiim fuper terram.

:

iltis

28. Reverfus eft ergo Saul defiftens perfequi D

avid, & þer-

rexit in occurfum Philifthinorum : propter hoc vocaverunt

L

fius

locum illum , Petram dividentem.

ent

QOAPT XNMLE

bus

])mid in [pelunca Engaddielatitans oram cblamydis Saul perk;

lm

bot

uentis abfcidit , &? ne occideretur, i[um liberavit : quare Saul

culpam agnofcit , €? [ciens David regnaturum Jufcepto

vid

ab ipfo jurameénto ei reconciliatur,

ad

r. A Scendit ergo David inde: & habitavit in locis tutiffimis

4X Engaddi.

Jn

2. Cumque reverfus effet Saul

3 poftquam perfecutus eft Phi-

tUt

lifthaeos, nuntiaverunt ei, dicentes: Ecce, David in deferto

Ó

eft Engaddi.

. Affumens ergo Sau

1 tria millia ele&torum virorum ex omni

D

I(rael, perrexit ad inveftigandum David, & viros ejus, etiam

fuper abruptiffimas petras, quae folis ibicibus pervize funt.

Á

4. Et venit ad caulas ovium, quae fe offerebant vianti : erat-

uf

que ibi fpelunca, quam ingreffus eft Saul, ut purgaret ventrem:

ille

& viri ejus in interiore parte fpeluncoe latebant.

porro David,

Mm 3

s.Et

at

if

27. Irzft:dcrunt fe Phibfühiim fuper

nuümerat in capris fylveftribus.

i

zerram. ) Fines Iracliticos ingrefft ho-

4. Qua fe offerebant wianti. )

füliter omnia populantur, & valftant.

in itinere occurrebant.

.Q uæv

J

f

I Ngaddi.) Fwit olim Engaddi

r purgaret ventrem. ) Mebr. ad te-

: urbs nobiliffima, in tribu Juda

gendum pedes,dicuntur autem tegi pedes,

iM

di&a Hafafon- Dhamar, 'id eft s

quia fedentibus, aut incurvatis veftes

a

produ&iores fuper pedes effunduntur.

palmarum , wt ait S. Hieron. in tradi-

In interior: parte [pelunca Llatebant.)

tionibus Hebr. in cap. 14. Genef. quod

]

palinis abundaret.

Habet defertum

David a Saule vifus non eft, quia am-

4

adjácens ejusdem nominis, in quo

pla fpelunca erat tot militum David

montes admodum prerupti-

capax , ipfique in interiore parte late-

bant: adde obfcuram fuiffe, iifque

L

4. Solis ibicibus pervie funt.) Hy-

perbole. Ibices Plinius l. g. cap. 53-

prafertim , qui recens a luce venirent.

275

LIBRIIL ÉEGUM

5. Et dixerunt fervi David ad eum : Ecce dies, de qua lo-

cutus eft Dominus ad te : Ego tradam tibi inimicum tuum, ut

II

dis

facias ei, ficut placuerit in oculis tuis. Surrexit ergo David,

tem

& praecidit oram chlamydis Saul, filenter.

Tac

6. Poft haec percuffit cor fuum David, eo quod abícidiffet

que

oram chlamydis Saul.

