ogpiffet , & qüin-

uà;inta duobus annis reghavit in Jerufalem : nomen matris

K

ejus Jechelia de Jerufalem.

te

5. Fecitque, quod erat placitum coram Domino, juxta omn:a;

quze fecit Amafias pater ejus.

4. Verumtamen excelfa non e

ft demolitus: adhuc þOpülus

xm

facrificabat, & adolebat incenfum in excelfis.

i

2,Par.

$.* Perculfit autem Dominus regem, & fuit leprofus u:que

: Joa-

Ó

26.21. in diem mortis fuce; & habitabat in domïo libera feorfum:

fe

vt»han

23 Ivïcd/i;tuit Damäfcum, 6 Ematb.)

fmum ObtilïUEl'zilii:-, fuerant Repes.de

Dicitar refti-

Kegno fcilicet IHxaelis,

tribu Juda, & tribai fux acquifivitíe

Tà

tuiffe habita ratione Davidis, qui Da-

videbantur, quamvis omnibus. tribu-

le

mafeum , Syriam totam habait tribu-

bus imperarent , in Ifrael autem , quia

eq

tariam.

Eimach autem pridem a Sa-

non funt facte tributarie Reci Juda, fed

lomone occupatam legimus 2. Paral.

Jeroboamo, qui in Ifraed imperabat.

el

$

$

Yi

Eft autem. Emath regio , qux

4. .;Xce/f.ïz A6R e/lï denzolitus. ) Vide

ab Aquilone terram fanctam terminat.

di&a 3. Rég. 22. 44.

"

geda 4n Efael.) Quomodo Judz xe-

$. Fuitlepro[us. ) Leprsz caufam vi-

l)

ftituit, cum ipfe effet Rex Ifraelis, &

de 2. Paral. 29. 19;

fibi vicinz effent, a Juda vero lon-

Halitabus n domo

bbeba fäar/;mz. Y

i

iffime diftarent? Dicendum videtür

$. Par4l. 26. o21. dicitur habitatfeezz

(ll

feftituilfe 722« i» I/rael, J1de quidem,

domo. fcparata.

Domus

libera eft,

p

quia Dävild, & Salomon , qui easpri-

que alis annexa non eft, fed fepa-

5

CAPUT

XV.

575

qUg

than vero filius regis gubernabat palatium , & judicabat popu-

efti

lum terrae,

üpta

6. Reliqua autem fermonum Azariz, & univerfa, quae fe-

cit, nonne hac fcripta funt 1

n Libro yerborpm dierum regum

atl

uda ?

7. Et dormivit Azarias cum patribus fuis: fepelieruntque

eum cum mgajoribus fuis in civitate David, & regnavit Joathan

filius ejus pro eo.

Ifent

.$. Anno trigefimo o

&avo Azarisze ragi"slïuda,, regnavit Za-

r

ch:rias filius Jeroboam fuper Iírael in Samaria fex menfibus.

J

. 9. Et fecit, quod malum eft cora

m Domino, ficut fecerant

If*

patres.ejus : non receffit a peccatis

Jeroboam filii Nabat, Vq.ui

peccaáre fecit Ifrael..

(

"

io.' Conjuravit autem contra eum Sellum filiusJabes : pet-

cuífitque eum palam , & interfecit, regnavitque pro eo.

1r. Reliqua autem verborum Zacharise, nonne hac fcripta

vit

funt in libro fermonum dierum regum Ifrael ?

* Sup.

13. * 1fte eft fermo Domini , quem locutus eft ad Jehu, di-

10.30.

n

cens : Filii tài usque ad quartam generationem fedebunt fu-

er thronum Tfrael.

Fa&ümque eft ita.

1

ttis

15. Sellum filius Jabes regnavit trigefimo nono anno A

Za-ïiæ

]:à

regis Juda : regnavit autem uno menfe in Samaria.

14. Et a(cendit Manahem filius Gadi de Thería : venitque

in Samariam , & percutfit Sellum filium Jabes in Samaria, &

lu$

IN

interfecit eum , regznavitque pro eo.

15. Reliqua autem verborum Sellum,

& conj'u.ï'atio ejus,

ne

0d

per quam tetendit infidias, nonne hzec fcripta funt in Libro

fermonum dierum regum Ifrael?

an

-

16.Tuhc

de

ilig

ra;a, & fejün&a. Chaldæüs habe't,i

IO. Per?ujït eum palam, ) At n.15.

b

eadem vero

fedt extra Teru[alem

hujus capitis dicitür tetendiffe infi-

!lh1

fed

erat ratio caftrorum in defeito , &

dias. - Dicendum conjurafle prius , &

civitatum in terra Chanaan, Vide Le-

de modo occidendi RKegis confultaf-

vit. 13. 46.

fe; poftea vero palam erupiffe con-

idt

L

4

Sepelteruntque eum , c.) Inagro

jurationem, qux ;Regem oppreflit.-

Ut dicitur 2,

regalium . [epsulchrorum,

IQ. Sermo Domimi, 6c.) Mide fu-

v

Paral. 26. n. ult. prope fepulchruim

pua c 1o.:30.

regium , fed non in ipfo fepulchro ;

U'que ad quartam, gentrationem. )

]

quafi cadaver leprofi fepulchrum ip-

Qus in Zacharia complebatur.

71

Íum, aut ibi conditos contaminare

I4. De Toerfa.

;!

) Vide di&a 3. Rteg.

poj et,

14- 17

b

576

LIERIJV. REGUM

16. Tunc percufft Manahem Thapfam, & onmnes, qui erant

in ea, & terminos ejus de 'Therfa : nolueranr enim a

cit

petire .&i.;

& interfecit omnes praegnantes ejus ; & feidit eas..

i

17. Antfio trigefimo nono Azarize regis luda, regnavit Ma-

nahem.filius Gadi füper Ifrael decem annis in Samaria.

gn

18. Fecitque ;-quod erat maslum coram Domino :.rior recef-

at

fit à peccatis Jeroboam filii Nabat, qui pecca

i

cun&tis diebus eius.

1

re ffecit. Erael:

à|

19. Veniebat Phul rex Affyriorum in T

herfam, & dabat Ma-

nahem Phul mille talenta ar

AÍ

gen:ti-?— ut effet ei in auxilium, &

firmaref regaum ejus.

Ce

20. indixitque Manahem argentum fuper Ifrael. cun£tis po-

N

tentibus, & divitibus,ut daret regi Affyriorum , quinquaginta

ficlos argenti per fingulos : reverfusque eft rex Affyriorum ,

C0

& non eft moratus in '"Fherfa.

i

2r. Reliqua aütem fermonum Manahem., & univerfa, quae

fecit, nonne hac fcripta fünt in Libro fermonum dierum re-

t

»

gum Hrael 2

lr

23:- E

t dormivit Manahem: cum

fhaceja filius ejus pro eo«

.pafriäbus fuis: regnavitque

g

23. Anno quinquagefimo

Azarise regis Juda , reg*na?it Pha-

ceja filius Manahem fuper Efrael in Samarla. biennio:

&

24. Et fecit; quod erat malum coram Domino : non receffit

k

4 peccatis Jeroboam £lii Nabat; qui peccare fecit Hrael;

/N

a5. Coniuravit aurem adverfus eum Phacee filius Romelise;

0f

dux ejus, & percuffit eum in Samaria in turre domus regioes

juxta Argob, & juxta Arie; & cum eo quinquaginta viros de

filiis Galaaditarum j & interfecit eum , regnavitque pro eo.

qu

[

v

26. R e-

POw

16. Percefft Mh;ggzäem' Thoe[a2. )

90. Quinquasinta ficlos. ) u du-

dit

Üszbem pofitam in. finibus T herfaejus — eentis Hifpanicis rezgalibus equivalentz

Ph

&antem.:

25. Dnx ejus) LXX 7'8-'95:7,'777,' PU ii

À

Maperiim: detre

Termius9s ejus

de Tierfa. ) Yd eft, u£-

Maexor, id eft, "Fribusum few mil-

ue ad "Eherfam , veba parte , qux

le viris pripofitum.

Helfr-æi 'certiurrr

b

zefpiciebat. " l'herfam:.

a Rege.

t

1

Veniebat Phul Rex. Affyriorum ,

Fuxta drgob, 63 insta p 307

Ex Hebrgo, & Chaldeo, & Grzco

&/c.) Mille argenti talenta ; quorum

fententia eft: Phaceé focios habuife

hic mehtio- fit , vídentur fuiffe annua;

f

hoc enim fignificant voces illz, vezie-

coüjurationis Árgob, & Ariam, &

n

Bat, dabat , €/c. quod ita effe clarius

eum iis quinqüaginta viros Galaaditas,

da

uibus adjutüs facinus perpetravit.

fir

patet ex LXX. in bibhis Regiis, qui ha-

bent: ciadlis diebus ejui vensetbar Pünl ;

Jivus Hieronymus ea nominaá tan-

Y

&*

*

H

CATPUTI: X

NT

Tit

26. Reliqua autem fermonum Phaceia, & univerfa, quie fe-

i

cit, nonne hazc fcriptafunt inL

P

uda ?

iþro fermon*'rml d'ie;*um regum

Ms

27. Anno quinquagefimo fecundo Azaris regis Juda, re-

gnavit Phacee filius

xef-

Romeliae fuper Ifraelv in Samaria yiginti

annis.

itael

28. Et fecit quod erat malum coram Domirio: non receffit

a peccatis Jeroboam filii Nabat, qui peccare fecit Ifrael.

Me-

29. In diebus Phacee regis Tírael venit Teglathphalafar rex

,&

Affur, & cepit Ajon, & Abel domu

m Maacha, & Janoe, &

Cedes, & Afor, & Galaad, & Galilaeam, & univerfàm terram

|po-

Nephtali: & transtulit eos 1n. Affyrios,

;i;nta

3o. Conjuravit autem ,, & tefendit infidias Ofee filius Ela:

Ws

contra Phacee filium Romelize, & percuffit eum, & interfecit:

regnavitque pro eo vigefimo anno Joatham filii Ozize..

qu

]1

3r. Reliqua autem fermonum Phacee ; & univería quze fe-

cit, nonne haec fcripta funt in.Eibro fermonum dierum regum

Tfrael?

qu

32. * Anno fecundo Phacee, filii Romelize re

Sis Ifrael, re- 5 par.

gnavit Joatham filius Oziae rezis Juda.

271l-

h«

33. Viginti quinque annorum erat, cum regnare coepiffet,

ni

& fedecim annis regnavit in

(

Jerufa, filia Sadoc.

Jevufalem : nomen: matrlïS« ejus.

tr

-

/N

34. Fecitque, quod erat placitum: coram Do

lig.

omnia, quae fecerat Ozias pater fuus , operatus eft..

nino : jþxtaï "

0

n

35 Veru m-

T

quam locorum propria: accepiffe: vi-

Berodac , feptiiaus Benbetodac ,. ota--

vus Nabuchodonofor..

d

detur, juxta qu& patrata fit. cxdes..

Poterunt tamen.inter fe conciliari, fi*

Cepit: Aiomy,. 6 Mbe domum . &fc. y

[

dicamus fenfum eiie , percuffum fuiife:

Nomen: eft. utbis unius, vel provin-

Phaceiam;,

cum juxta: illum: effent:

Cig , ut patet ex Hebrzo , & Chal-

lante

l

Argob, & Arie.

deo ,. & Graco: hac clade , que me-

n

Viros.) Verti etiam. poffet ex: He-

moratur hoc: verficulo,. atifit Re--

breo wz, utfignificarentur nonin-

gnum.Ifraelitarum: duas:tribus cum di--

:ium*

terfecti , fed interfectores:.

midia:,. quz eranttrans:| Jordanem ,.

fr)

tribum: feilícet. Ruben,. & Ga!, &

0

29- Thegla:bi balafarrex Afzr. E AE

dimidiam. tribum Manaffe ; cis- forda-

jl

fyriorum. Rex. Phul, de quo n.. Ig.

nemv autem totam tribum Nephthalim,.

primns fuit. Aflyriorum Rex poft Sar-

qua:tota faperior Galilea, qux Gen-

[iss

danapalum ,. fecundus ,l'eglathphala-

tium' dicta: eft, continetur.

ilt.

far , tertius Salmanafar ,. quartus: Se-

Tranffulit' eos 1. Affyrios.

Affe

nacherib ,. quintus: Affaradon ,. fextus

abduxit in. A ffur..

Bi&l. eum Com.Menoch. Tom. Ili.

Dddd

) Captivos:

IBRIIV. REGU M

578

45. Verumtamen excelfa non abftulit: adhuc populus im-

molabat, & adolebat incenfum in excelfis: ipfe aedificavit por-

tam domus Doitini fublimiffimam.

|..$6. Reliqua autem fermonum Joatham, & univerfía, quae fäcit,

nonnehzc fcripta funt in Libro verborum dierum regum]uda?

* Ifai.

37. In diebus illis coepit Dominus mittere *in Judam, Rafin

.'7.. regem Syric, & Phacee filium Romelis.

38. Et dormivit Joatham cum patribus fuis, fepultusque eft

cum eis in civitate David patris fui, & regnavit Achaz filius

ejus pro €o.

CATU-T XVL

v

"chag filium fuum per ignem capfecrat idolis: regibus quoque ]racl,

& Syrie J'erujalem obfideutibus, auxiliumn a v

ege ZAlyriorum miffis

muneribus obtinet : in cujus gratiam ablate Dei cultu dis

tficat , cui Juccedit piu

- ": [lyriorum Jacr

's Jilius

Asiechias.,

Romelize, regnavit

y, À Nno decimo feptimo Phacee fili

4

[

Achaz filius Joatham regis Juda.

$.Par.

2.* Viginti annorüm erat Achaz, cum regnare coepiffet, &

18-L fedecim annis regnavit in Jerufalem: non fecit, quod erat

placitum in confpe&tu Domini Dei fui, ficut David pater ejus.

3. Sed ambulabit in via regum Ifrael: infuper & filium fauff

PA

* confecravit, transferens.per ignem fecundum idola gentium :

E

quze diffipavit Dominus coram filiis Hrael.

4. Immolabat quoque viCtimas , & ado

lebat vi-n;:e-nfum in

excelfis, & id collibus, & fub omni ligno frondofo.

E

$.*'Tunc

35. Pertam Donus -Do?äini fubtimif-

five orientalem faciem veftibuli tem-

ffmam.) Hebr. & Chald. vocant per-

pli, que ad centum, & vipginti cubi-

£a faperiorem , ficus & LXX. Sixt.

tos erig*ebatur.

^

in Páralip. eadem porta |vocatur

3

7. Rafim Regtm Syria. ) De quo

B

excelfa.

Vatablus cui confentit $a-

fermo erit fequenti capite

lianus, ait füiffe portam templi orien-

3*

^

Iiiem [uum con[ecravit tramsferems

P

'£alem, cui porte merito fublimiffi-

per ienem.) Quod fiebat in ho-

yne epitheton additur, aut excelíe;

norem Moloch idoli -Ammonitarum.

nulla etiam erat excelfior , five porte

'"TIransferebant autem . per ignem , aut

f2omine templi oftium accipiamus ,

amburendo tantum, aut etiam peni-

tüs cremando.

cui ufque ad fornicem triginta duos

Vox Transferezs lu-

cubitos altitudinis tribuit Villalpan-

firationem tantum |fuperftitiofam fi-

Qus, latitudinis vero quatuordecim ;

gnificare videtur, non exuftionem.

*

Y

CAPU'T'XVL

376

s. *'Tune afcendit Rafin réx Syrice, & Phacee filius Itomeliae « Ti

or

rex Ifrael, in Terufalem ad'preeliandum : cumque obfiderent 7. 1-

Achaz, non valuerunt fuperare eum.

d

6. In tempere illo reftituit Rafin rex Syriee Ailam

Syriz; &

?

ejecit Judaeos.de Aila: & TIdumsei venerunt in Ailam, & ha-^

fin

bitaverunt ibi*usque in diem hanc

7.. Mifit autem Achaz. nuntios ad Theglatnphalafar *regem »yige:

eft

Affyriorum,.dicens: Servus tuus, & filius tuus ego füum.: fupra:

IU

afcende, & falvum me fac de: manu regis Syriee,. & de manu cap-

v. 28;-

regis Ifrael,.qui confurrexerunt adverfum me.:

8. Et cum collegiffet argentam , & aurum, quod inveniri

ftl,

potuit in- domo Domini, & in thefauris regis ; mifit. regi Affy-

:

riorum munera.

9. Qui & acquievit volun

iati ejus ::afcendit enim rex Affy-

riorum.in Damafcum;,.& vaftavit eam, & transtulit habitatores:

ejus Cyrenen Rafin aut&m interfecit.

;

1o.. Perrexitque rex Achaz in occur

fum Theglathphaïäfar

regi Affrriorum in Damaícum ? cumque vidiffet altare Dama-

Vit

fci, mifit'rex Acliaz ad Uriam facerdetem. exemplar ejus, &

fimilitudinem juxta omne op

us Qjus.

&

pddd

o

P

Ir;EÉx-

Mp

mafcum. verfus exercitum movit, 4&

u

6. 4ilam.), Quse.alio nomine dice-

f

batur A&làth ,-dé qua uxbe dictum .eft

cum Afiyriorum Rege inieliciter con-

fapra . C.I4.. ..22. fuerat hxc urbs

flixit.

1

/IN

ab Ozia Syris erepta 2. Páralipomen.

*

d0. Mifet

exemplar ejus;. €5c. )

25. n. 2.

Ut intempló aliud fieret' juxta' for-

in

ddumai venerunt m Ailam.) Qui.ai')

mam,

& imodulüm transmilfum ' ad

Pontificem Uxriam.. Noneft dubium

illá-fuerant-ejedti ,. ut. dicitur. c. .I4.

cit. eodem: n. 22-

Achaz vemplüm:profanatle früblato. al-

vnc

7. Servus thu5s E6 filinstuus.) Qua-

tárile

t

mo.

Amx vero etiam in tém-

Ít' dicac clientulüs tuus,. qui fub. tua

plo facrificaverit idolis, incertum eft.

g

làátet tutela.

Videtur dicendum ,-fácrificatum vero

]i

Alcende , 67 [aloum me fac, Gfc. )

Déo . qnia id fiebat ab Uria-Pontifi-

Qua poftulatione auxilit peccavit À*

ce, ritu, modoque confüeto, ut patet

]"JO

chaz, auxilium petens ab þoxmnep-ro-

ex'n. I5: hajas capitis,. Sunt támen,

fano , prefertim quià nom

tim Déus

' hifcere-

qui dicunt , in'eo altart. Damafci fa-

tlj

illi per Iftiam fecuritatem

z

crificatum ;. ita docent Abulenf,; Ge--

10

gibus fpoponderat , &e

J

P

us rei fignum

neb»

rdas

& Adrichonm'us. - Fór-

x;

erat^

taffe utraque fententia vera eft. Vi-

in.

obtulerat, quod hic neg

detur enim facer textüs n..12. indica-

j

9- 4e Dama[cum ) Syrie metropolim.

H

Oyrenez. ) Id eft; in. (Vediam faz

re Régem jipfüm facrificia fuper illo

altari ritü. D'amafcenorüm - per fe ip-

li

periorem , :ut Jofephus interpretatur.

j

Refín autem inrerfecit. )' QUi ut rez

fum obtuliffe; & fuper: eodém etiani

)

gnum-fuum. vaftari cognoyit ,; Da-

f

[

1crLH£?a-'zæ Pontifice- ofterri. voluiffe

589

LIBRIIV. REGUM

11. Extruxitque Urias facerdos altare : juxta omnia, quae

preeceperat rex Achaz de Damafco, ita fecit facerdos Urias,

d

donec veniret rex Achaz de Damaíco.

.12. Cumque veniffet rex de Damafco, vidit altare, & vene-

ratus eft illud : aícendit

f

" ficium fuum ;

que, & immolavit hdlocz;tuüa , & facri-

3

.

3. Et libavit libamina, & fudit fanguin

em pacificorum ,

quse obtulerat fuper altare.

14. Porro altare sereum , quod erat coram Domino, trans-

tulit de facie templi, & de loco altaris, & de loco templi,

Domini, pofuitque illud ex latere altaris ad Aquilonem.

15. Praecepit quoque rex Achaz Urise facerdoti, dicens:

Super altare majus offer holocauftum matutinum, & facrifi-

cium vefpertinum, & holocauftum regis, & facrificium ejus,

& holocauftum univerfi populi terrze,.& facrificia eorum, &

libamina eorum, & onmem íanguimem holocauíti, & uni-

verfum fanguinem victimze fuper illud effundes, altare vero

sereum erit paratum ad voluntatem meam.

16. Fecit igitur U

X

ria facerdos juxta omnia, quae praeceperat

rex Achaz.

17. "Tulit autem, rex Achaz czelatas bafes, & luterem, qui

erat defuper: & mare depofuit de bobus zereis, qui fuftenta-

bant illud, & pofuit ftïper pavimentum ftratum lap

ide.

18. Mufach

Á

juxta morem Hebreorum,

(älïO (ï s lt

prafertim a Salomone, de quibus di-

L

-dixi, babetur ex n. I5.

citur 2. Paral. g. I9. z»nc obrzulzz Sa-

II. Dezec veniret. ) Interim. dum

lomon bolotazf?a, id eft , expenfas pro

aberat, necdum reverfus a Damafco,

perpetua fundatione- holocauítorum ,

I3. Pacifrerum.) |n gratiarum a-

uioper /lngwla: "dies offerretur 12 eo, &t6.

&ionem pro reditu , & pro falute fua,

"lrare vero artum.) A Salomone

& regni fui profperitate.

f&&um.

yvum extruxerat.

I4. Ex latere ,4lmri:: ) Quod no-

Erjt paratum ad veluntatem meam.)

Ex eo , quod libuerit , faciam.

IS. Adtore majus.) Novufn fcilicet,

I7. Po[uit [uper pavimentum ffra-

quod ipfe excitari juíferat.

um . lapide. ) Ut ibi nulli ufui effe pof-

Holocauférem matutinum: — 69 facrift-

fent, fed contemptinr jacesent, jux-

cinm ve[pertizum.) (uod etiam juge

ta illud Paral. l. 2. 28. 22.

An[uper

facrificium appellatur , & prafcribitur

6 tempore anguffias [ua amxit contem-

in lege Moyfis Exxod. 29. 38. & Num.

ptum im Dommnunm.

Id vero fa&um

o

eft zezapore anguflie , cum fcilicet ma-

á Hr.-l.acm:/r',um Regis: 'Vel quod pro

lis respublica premeretur, & peni-

Piincipis peccato offertur Levitici 4.

tentia potius placandus effet Deus,

22. vel que fundata erant a Reg. ac

qvuam Ícelexibus irritandus.

'

z

C A P U T XVI. & XVII.

58r

18. Mufach quoque fabbati, quod zdificaverat in templo,

mæ

& ingreffum regis exterius convertit in templum Domini, pro-

j

pter regem Affyriorum.

ii

12. keliqua autem verborum Achaz, quz fecit, nonne hzec

cri-

fcripta funt in Libro fermonum dierum regum Juda?

oo. Dormivitque Achaz cum patribus fuis; & fepultus eft

L

Dy

cum eis in civitate David, & regnavit Ezechias'ülius ejus pro

eol

hn

CAPUT XVIL

Ji,

Pofl multa filiorum l/rael, que commemorantur, f'acinora , Salma-

nSI

nafar fub-Ofee recufante antiquum A[[yrio pendere tributum, trans-

Ó

fert lfrael in Affyrios , & quia Aflyrii in Samariam miffi cultum

w5

Dei ignorantes devorabantur a leonibus , mittitur eis Jacerdos

&

t

lfraeliticus , qui ipfos iiflituat : ficque fa&tum ef?, ut

[il-

€? Deo, & idolis fervirent.

T0

i. Nno »du;)decixno Achaz regis Juda, regnavit Ofee filius

Tat

Ela in Samaria fuper Ifrael novem annis.

Dddd 5

2. Fecit-

n

ju

[d*

18. Mufzach quoque Sabbati.) Quod

bunal pretiofo conopao defuper .coo-

extructum erat in atrio, dejecit, ac

pertum, & ad illud patebat ingreffus

fuftulit.

Id quidam interpretantur

ex palatio Regis per templi atria..

Izgreffazm Regis.) Porticum , quk in

ich/x

pulpitum;. Chaldzus exemplar; alii

velum, vel operimentum; alü ajunt

templam ibatur ex regio palatio.

di

fuiffe centorium, fub quo facerdotes,

Exteriu$ convertiz.) Occlufit, ita

$i

aut Levite perfuncti *munere fuz heb-

ut a Regia volenti in temmplum ire,

non jam recta, ut prius, aditus pate-

pl'O

domadz , quiefcerent Sabbato , po-

"m

ftridie abituri, ut ait hoc loco Ema-

ret, fed longo circuitu opus etfet,

1

h

nuel Sa. LXX. vocant. fundainentum

quod ex Hebr&o etiam clarius patet,

j

cathedre fabbatorum , quod «difica-

in quo, ut vertit- Pagninus, habe-

verat in domo- Domini.

mus Jzgre[[z;m Regis exteriu$ circmire

Significare

")

videntur sneam quamdam bafim ad

fecit-

Vel certe Achaz in gratiam

ejus fïmilït;udinem—, quam conftruxe-

Regis Affyriorum, qui probro fibi

rat Salomon orandi caufa , fuper quam

duxiffet foris cum populo ftare, tri-

Ü

)*

Regis cathedra, cum in Sabbatis a-

bunal hoc convertit in templum Do-

K

deílet , aut facrificiis , aut expofitioni

mini, feu in interius atrium Sacer-

divinz legis , componeretur , quam

dotum, ex quo factum, ut lonpiori

ph'

bafim vel ipfe extruxerat, vel ali

via, & non re&ta; ut prius, ad Mu-

n

ï'?iï

Iu

e prioribus Regibus; nam illud 4

fach , feu tribunal perveniretur.

d

caverat , Matablus paffive interpreta-

Propter regem Aj?jmior;gm.) Ut fei«

tur, exzractum erat. ^"Mide fupra c.

licet illi gratificaretur , iisque intelli-

i

»

II. I4. ubi appellatur zribuzz/, &

geret Achaz plane ad idolorum cul-

Ezechiel. 46. 1. Exat porro hoctri-

tum ;ranfiviiïe.

582

ïïï, FEÉRT IV REGUM

^ Fecftque* malurt: coram Domino : fed non ficut reges

mi

Ifrael, qui ante eum fuerant..

*v Infr,

3. " Contra hunc afcendit Salmanafar. rex Affy

riorum-? &

qu

18-*9. fa&tus eft ei Ofee fervus, reddebatque illi tributa..

1

: [010

4. 'Cumque deprehendiffet rex Affyrio:um Ofee, quod re-

[

P

bellare nitens mififfet nuptios ad Sua regem /Egypti, ne prae-

ftaret tributa regi Affyriorum, ficut fingulis armis folitus erat;

B

obfedit eum , & vin&tum mifit in carcerem.

Aam a-

t

5. Pervagatusque eft omnem terram : & afcendens S

Yi

riam , obfedit eam tribus annis..

&

MInfi.

6.*Anno autem nono Ofee, coepit rex Affyriorum Sama-

18.10. riant,. & transtulit Ifrael in Affyrios: pofuitque eos in Hala,

Yi

& in Habor, juxta fluvium Gozan , in civitatibus Medorum:

7. Fa&tum eft enim, cum peccaffent filii Ifrael Domino Deo

fuo,'qui eduxerat eos de terra JEgypti de manu Pharaonis re-

J

[]

T

gis /Egypti, coluerunt deos alienos.

;

»

H

8. Et ambulaverunt juxta ritum genti

üm., quas confumpfe-

Q

rat Dominus in confpe&tu filiorum Ifrael, & regum lfrael:

quia fimiliter fécerant.

9. Et offenderunt filii Ifrael verbis non re&is Dominum

Deum fuum: & sedificaverunt fibi excelfa in cun&tis urbibus

g

fuis?..-a 'Turre cuftodum usque ad Civitatem munitam..

Io. Fe-

O. &'Ed non ffeut Reges Ifvael , qui au-

vium Gozanm.) Hoc idem repetitür c.

N

te eum fueramt. ). Chronicon

19. LI: cum nonnulla diverfitate: col-

Hebrzor.,c. 22. ait: Ofeam,. cum cer-

locavitgue. eos , inquit ,.5m Hala ,. 85 i

neret abdu&tos effe-ab Affyris vitu-

Habor flsvis. Gozam , m civitatibus

]

los. aureos,. qui erant, in Dan,

Medserum.. Maque c. 1g.. Hala,. &

Háàbor fluvii dicuntur ; hoc. c. 17. op-

[

Bethel,. non prohibuitffe,. quo minus

fabditi regni fui ter in anno Hierofo-

pida; VMerum cumalibi quoque, hoc

(

lymaàm afcenderent

àd adorandum,

eft r. Paralip. 5: 205. Gozan dicatur

quod hac&tenus.ab Ifraelis Regibus ve-

fluvius,. Halà vero ,

& Habor civi-

titum fuerat,, quod Genebrardus pro-

tates, fufpicatur, Salianus gom. 4. an-

bat & Salianus..

no mundi 3514. n. IT. in. Joco capitis

D

3

Contra bunuc- aftendis Salmana[ar,

decimi.oQtavi non effe lezendum /fz-

£f7..). Quia Ofee tributa pendére recu-

vus Gozan , fed]?þ.wii Gozaz.

[»À

favit, & defedionem fpecare. vifus

4

. Fatlum eff emim, cum peccaffegt ,

eft, ut. habetur n. 4. fequenti.

€/c.) Enumerantur Hfraelitarum pec-

Eatlus. efd ei Ofce fervus. ), Penfita-

fam dederunt.

cata , qug. Regni illius evex:fioni cau-

"

tione annui tributi.

E bLS IMIO Mowaomo COPPEPLUe . g i at

4 Im carcerem. ) Scilicet capta Sa-

9- SPmiliter. feceraz:. ) Idola illo-

maria ,. eft antiöipgtïo , poftea. enim

rnm inore colendo.

narratur, quomodo id facum.

Verbis nou recis. ) Rebus, ope-

xibus fceleftis.

6.. 15 Hdlf , & in: Habor: juxta- fü-

-

CAP ;U 'TS XVIL.

593

p

to. Feceruntque fibi ftatuas, & lucos in omni colle fubli-

2

mi, & fubter omne lignum nemorofum:

"

i. Et adolebant ibi incenfum fuper aras in morem gentium,

quas transtulerat Dominus a facie eo

rum; feceruntque verbaïf

Icr

peífima irritantes Dominum.

(

12. Et coluerunt immund

-

itias, de -qh

iiibus praecepit eis Do-

minus, ne facerent verbum hoc.

b

iL

'ï"f*]

u

15. Et teftific

is eft Dominus in Hrael, & in Tuda, per

d«

manum omnium'Prophetarum , & Videntium, dicens : * Re- * Jer.

vertimini a viis veftris peffimis, &.cuftodite praecepta mea, ?* 5

ld

& ceeremoniss , juxta omnem legem., quam praecepi patribus

m

veftris: & ficut mifi ad vos in manu fervorum mem'um Pro-

phetarum.

14. Qui non audieru:

it4 Ted induraverunt cervicem fuam

£0

[

juxta cervicem patrum fuorum , qui noluerunt obedire Domi-

no Deo füo.

j

[o

15. Et abjecerunt legitima ejus, & pactum

, qilod pepigit

l

cum patribus eorum . & teftificationes ; quibus conteftatus eft

eos , fecutique funt vanitates, & vane egerunt: & fecuti funt.

j

gentes, quze erant per circuitum eorum, fuper quibus praece-.

erat Dominus eis, ut non facerent ficut & illee faciebant.

üs

16. Er dereliquerunt omnia praecepta Domini Dei fui : fe-

cerunt-

C

/l"

A Toire cuftadum. ) Quod fimplici-

19. Jemesnditias.) Id'eft , idola.

/

citer dixerat, z canélis urbióus, nunc

bb5 ralal Hebrais excrementum ,

ftercus fignificat ; hinc ad contemptum

I

explicat proverbio , ne quis putet. il-

7

lum de magnis, ac munitis oppidis

idola dicta funt t35393 zil/sLiz , fter-

&

tantum Joqui ; quafi dicat, a mapali

cora.

"Turres cufto-

Ferbum hoc.) Rem hanc.

?

ufque ad metropolim.

0C

dum ille funt, .que excitabantur in

33. Videntium.) Qui dicantur Vi-

il

folitudine, ubi fuà mapalia, & peco-

dentes , dicitur T. Reg. 9. 9

!

ra habebant paftores, ut hoc quali-

Revertimimi &e. ) N1

de Järe;mo €. 25.

num..5.

cunque munimento a fubitis latrun-

b

culorum excurfionibus tuti redderen-

Caremonias. ) Legesl czremoniales ,

d-

tur. Vide 9. Paralip. 26. 10. ubi di-

que ad religionem pertinebant.

citur Oziam hujusmodi turres excitaf-

Àg zann [ervorum meartm propheta-

re-

Z

fe:

Huic Scripture proverbio

rum.) Phraüs Hebrea idem fignifi-

fpondet Italorum phrafis adagialis,

cans., quod per 7prop.hetas.

I5. Tefiffcationes.) Neglexerunt, &

q.a diceremus, Devasque trago tre

&

cafe , ed ua forne, pofero gi Idoli.

fpreverunt verba prophetarum,

II. Trasflulerat? Dominus, ) Sedibus

pró deliramentis: habuerunt.

, vexturbarat, quas occupabant , aut He-

16. Militiam celi.) Aftra , quxfant

breorum gladiis perdiderat.

quafi milites Deo famulantes , & pro

Ferba peffma.) Kes peflimas.

eo, cüm opus eft, depugnantes,

s

—

LIBRI IV. REGUM

594

ceruntque fibi conflatiles duos. vitulos, & lucos, & adorave-

runt univerfam militiam coeli : fervxcruntque Baal.

La

l

17. Et confecraverunt filios fuos , & filias fuas per ignem,

& divinationibus inferviebant, & auguriis: & tradiderunt fe,

üutfacerent malum coram Dommo ut irritarent eum.

18. lratusque eft Dominus Vehementex Iíraeli , & abftulit

Ü

eos a confpe&tu fuo, & non remanfit nifi tribus Juda. tantum-

modo..

19. Sed nec ipfe Juda cuftodivit mandata Domini Dei fui :

verum ambulavit in erroribus Ifrael, quos operatus fuerat.

20. Projecitque Dominus omne femen Ifrael: & afllixit eos,

& tradidit eos in manu. dlrïplentxum donec projiceret eos a

facie fua :

3Rerr

21.* Et eo.jam tempore, quo fciffus eft Ifrael a domo Dav1d

12419: & conftituerunt fibi regem. Jeroboam filium Nabat : feparawt

enim Jeroboam Ifrael a. Domino, & peccare eos. fecit pecca-

tum. magnum.:.

22. Et ambulaverunt filii Ifrae] in unlverfxs , peccatis Jero-

boam , quz& fecerat, & non recefferunt ab eis,

N Ters.

N *Usquequo Dommus auferret Ifrael a facie fua, ficut lo-

259* cutus fuerat in manu omnium fervorüm fuorum Prophetarum,

translatusque eft Ifrael de terra fua. in Affyrios, usque in diem

hanc.

ET ONIS , o t T

24. Adduxit autem rex Affyriorum viros de Babylone, &

de Cutha, & de Avah, & de Emath, & de Sepharvaim : &

collocavit eos in civitatibus Samarize prO filiis Itrael, qui pof-

federunt Samariam, & habitaverunt in urbibus ejus.

25. Cumque ibi habltaj e coepiffent, non timebant Dominum,

& immifit in eos Dominus leones , qui interficiebant eos.

26. Nuntia-

1 Per :grem)Vlde dicta c.16. n.3.

De:Sepbarvaim.) Videtur oppidum,

2I. Separavir enim: feroboam llrael

aut regio ad mare fita; nam voxhzc

flfrmf'cat librum ,. vel numerum maris,

: Domino, ) A veri Dei cultu ad ido-

lolatriam traduxit.

vél portum maris, ut Arias Monta-

24.. De Curba, & de Avab.) Quz

nus m..erplec'mr in OPU[CUIO de no-

regiones dicuntur ad. Arabiam. defer-

minum i1inter pr etatione.

tam pertinuiffe.

25. Lbuwft imeos Domisus leones.)

De Emath.) lerra Emath eft jux-

Cur immifii iuermt, dicitur hoc eo-

ta montem: Libanum in cornfinio: re-

dem verficulo, quiá fcilicet zo» zime-

gionis.. Dàmafci.

Vide

lura. apud

bzezt Dominum.

At nec doimni fue co-

Adrichomium: in. tribu N

r

lebant Dominum, & tamen nihil ma-

ephthahm ,

num;. 4)

li. patiebabtut. — Caufa .ergo cladis hu-

C APU T XVIL

395

(

26. Nuntiatumque eft regi Affyriorum , & dictum : Gentes,

quas transtulifti, & habitare fecifti in civitatibus Samariae,

bm,

ignorant legitima Dei terree, & immifit in eos Dominus leones,

[A

& ecce interficiunt eos, eo quod ignorent ritum Dei terrze.

27. Preecepit autem rex Affyriorum, dicens: Ducite illuc

ht

unum de facerdotibus, quos inde captivos addvxiftis, & vadat,

ffl.

& habitet cum eis, & doceat eos legitima Dei terrae:

28 lgitur cum veniffet unus de facerdotibus his, qui captivi

l:

du&ti fuerant de Samaria, habitavit i

n Bethel, & docebat eos,

quomodo colerent Dominum.

"

29. Et unaquaque gens fabricata eft deum fuum : pofue-

jd

runtque eos in fanis excelfis, quae fecerant Samaritae, Gens, &

Gens in urbibus fuis, in quibus habitabat.

[

30. Viri enim Babylonii fecerunt Sochothbenoth : viri autem

Chutaei fecerunt Nergel: & viri de Emath fecerunt Afima.

ïit

d-

31. Porro Hevazi fecerunt Nebahaz, & Tharthac. Hi autem,

qui erant de Sepharvaim, comburebant filios fuos igni , Adra-

0*

melech, & Anaimelech diis Sepharvaim;

!

:$2. Et

(*

E

[

jus fuit, quia in: terra pertinente a(ï

viebant , & poffe fe ad Servitutem fuant

culcores Dei, & quam peculiariter fibi

cogere, q"os vellet , ut hos novos re-

Deus elegiflet , idololatriam exerce-

gni incolas cogebat.«. itaque finis pla-

bant.

g* immifíz non tam fuit peccatorum

Q7. Legitima D-i térra. ) Putabant

emendatio , quam oftenfio divinz po-

tentie ; qui finis conftabat , etiamfi

ä

Deum lraelis effe pecaliari loco ad-

di&um ; & in ea tantum regione do-

Deum Ifraelis non fincero cultu coqle«

minari.

Vide infra c. feq. n: 35.

rent.

2Q. Fabricata eff Deum fuum. ) Qua-

h

29. Docebat eos Qmomoda coferezt Do-

minsm.) Mel verum Dei cultum do-

lem habebant prius in récionibus fuis.

cuit, qualis exercebatur Hierofolymis,

lg famis excelfés , qua fecerant Sama-

velimperfectum , qualis in rezno Ífrae-

rit«. ) Ifraelitz priufquam abduceren-

lis ante captivitatem ufürpai folebat.

tur in captivitatem.

Ü

Si huncdocuit , videtur Dominus qua-

Geus & Gez;. ) Unaquzque gens.

lemcun que cultum m aluiffe, quam ie-

à

O. Scelothbenoth , €'c.) Sunt nomi-

rum centilicum , cumplagam leonum

na idolorum , quz novi Samarite co-

le

iafi aliquo modo placatus repreflit.Ita

C

arthufianus hic , & Genebrardus in

]uerunt juxta patrium ritum. | INomi-

Chronico.

n m ipterpretationem , qui volet, vi-

"T'oftatus putat on folum

deat apud Arias Montanum.

immiffos. leones a Deo , ut novos.Sa-

t

maritas idololatras puniret ; fed etiam

I. Comiurebent füios. fmos , Ee)

ut oftenderet fe Ifraelitas permififfe in

Ut fiebat ab Ammonitis in cultum

IMoloch.

fervitutem abduci, quia fibi non fex-

Bibi,cum CGom.Menoch. Tow, IÍ.

Egee

x

$

58

9

LinRI.IV. REIGUM'

45. Ét nihilominus colebant Dominum. Fecerunt autem

fibi de noviffimis facerdotes excelforum , & ponebant eos in

s

fanis fublimibus.

i

34. Et cum Dominum colerent, diis quoque fuis ferviebant

juxta confuetudinem gentium, de quibus translati fuerant Sa-

l

mariam 2

"n

^

44. Usque 1n pr

91

entem diem morem fequuntur :mj;i& sum:

"Infr. 5on * timent Dominum , neque cuftodiunt c&remonias ejus;

v.41. judicia, & legem, & mandatumi, quod praeceperat Do-minus

* Gen. filiis Jacob,* quem cognominavit lHrael :

32.28.

45. Et perculferat cum eis pactum, & mandaverat eis, di-

cens: Nolite timere deos alienos, & non adoretis eos, neque

-

colatis eos, & non immoletis eis:

46. Sed Dominum Deum veftrum, qui eduxit vos de terra

FEgypti in fortitudine magna, & in brachio extento, ipfum ti-

mete, & illum adorate, & ipfi immolate.

.

37. Ceeremoni

às quoque, & judicia,

& legem, & manda-

tum , quod fcripfit vobis, cuftodite, ut faciatis cunctis diebus:

& non timeatis deos alienos.

/38. Et pattum, quod per.cufïi-tv vobifcum , nolite þo,bli«vifgi:

nec colatis deos alienos,

.39. Sed Dominum Deum veftrum timete, & ipfe eruet vos

À

de manu omrtium inimicorum veftrorum.

. 40. lll

i vero non audierunt, fed juxta confuetudinem fuam

priftinam perpetrabant.

H

Ar. Fuerunt igitur G

entes iftce ,timenteä quidem Dominüan,'

fed nihilominus, & idolis fuis fervientes: nam & filit eorum,

i

& nepotes, ficut fecerunt patres fui,ita faciunt usque in prze-

p

fentem Qiemp

CAPUT

o. Nibilemtuus colebant Damt'nm;?.*) que ad Jeremie tempus , quem pleri;

hI

E

vi

xiftimabant enim plures Deos fimui

que exifttmant hzc fcripfiffe.

coli poffe.

Quem cognomtsnavit Ifrdel.) Cum

De noviffimis.) Viliffimos homun-

prius Jacob diceretur.

40. Juxta confuetudimem feam- pri-

ciones affumpferunt ad —hæc facerdo-

.£ia.

fLinam. perpetrabant. ) Idololatrig ad-

94. fque in pro[eutem diem, ) Vi-

