7. Dixitque ad viros fuos

: Pi*opitius fit mihi Dominus,v ne

qo€

faciam hanc rem domitio meo, chrifto Domini, ut mittam ma-

num meamjin eum , quia chriftus Domini eft. (1)

füii

8. Et confregit David viros fuos fermonibus, & non per-

di

mifit eos, ut confurgerent in Saul: porro Saul exurgens de

ípelunca, pergebat coepto itinere.

fe

9. Surrexit autem & David poft eum : & egreffus de fpelunca

clamavit poft tergum Saul, dicens: Domine mirex. Etrefpexit

Saul poft fe: & inclinans fe David pronus in terram, adoravit,

1o. Dixitq

ue ad Saul : Quare audis verba hominum loquen-

tium ; David quarit malum adverfum te ?

Ir. Ecce hodie viderunt oculi tui, quod tradiderit te Domi-

nus in manu mea in fpelunca, & cogitavi, ut occiderem te,

fed pepercit tibi oculus meus : dixi enim : Non extendam ma-

t

ett.

*

*

num meam in dominum meum , quia Chriftus Domini

12. Quin.

1

(1) In edit. Sixs. additur : Vivit Dominus, quia nifi Dominus percullerit eum,

aut dies ejus venerit, ut moriatur;.aut: defcendens in prelium perierit, pro-

pitius mihí fit Dominus, ut non mittam imanum meam in Chriftum Domitti.

. Tradam tbl tatmicum ) Vere

Latenter abfcidit, ut haberety nnde mon-

itaDavid di&tüm fiveperSamuelem;aut

Jffravet , quomodo er peperciffet , cum pof^

Gad prophetas, five aliquo alio modo.

fet oceidere 5 afque 1ta jk/piciontm de

Surrexit.ergo, 61c. ) Eio animo vi-

antmo cjus , qua [antium David putaus

d

deturiviffe, ut Saulem occideret ; nam

inimicum fuum vehementer pcr/äquebd—

num. II. S$aulem alloquens ipfemet

£AT , ütferret.

Ita Auguft.

profitetur: Cogizau£, ue occiderena te, fed

6. Percuffit cor [uum. ) Reum fcili-

pepercit tibs oculus eneus.

cet fe in fua. confcientia agnovit,

Pracidit oram chlamydis. ) Eximia

addita fortaffis pectoris tunfio, quam

Davidis agilitas , & dexteritas , fi chla-

cum ufurpamus, latens in pe&ore cor

imydem a tergo Saulis pendentem pre-

percutimus in doloris argumentum.

cidit.

Videtur probabilius ea exütum

7. Chriflo Domini.) Saulem propïe'r

ä

Saulem, & lon

iufei

ile fepofitam fuif-

facrofanétam unctionem David & £e-

fe

Militum ,

&

equorum fremitus ad

norevit vsvum , 6 vindicevit occilum ,

os fpelunce in caufa effe potuit , quo

inquit Aug. lib. 2. contra lit. Petil.

minus David ad Regem prorepens ,

cap. 48. vide inira cap. 26. num. g.

& chlamydem fecans fentiretur. /. Ex;-

8. Genfregit Dzvid vviros [aos ferma-

Zibus, €/c.) Retudit, ac reftinxit ar-

guam particulam , inquit S. Aug. lib.

i2. de civit. c. 6. veffs ejus rerrorfum

dens eorum ftudium , & impetum.

à l-

CAPUT XXIV..

279

, üt

15. Quin potius pater mi, vide, & cognofce oram chlamy-

vid,

dis tuze in manu mea: quoniam cum przeícinderem fummita-

tem chlamydis.tuzse, nolui extendere manum meam in te : ani-

lifet

madverte, & vide, quoniam non eft in manu mea malur2 , ne-

que iniquitas, neque peccavi in te : tu autem infidiaris animae

; 1l

Tes , ut auferas eam.

s

Ia-

15. Judicet Dominus inter me, & te, & ulcifcatur

$

r.ne Do-

minus ex te: manus autem mea non fit in te.

per-

14. Sicut & in proverbio antiquo dicitur: AB IMPIIS egre-

; de

dietur impietas : manus ergo mea non fit in te.

15. Quem perfequeris , rex Ifrael ? quem perfequeris? ca-

DCa

nem mortuum perfequeris, & pulicem unum.

exit

'16. Sit Dominus judex, & judicet inter me, & te: & videat,

ET

Vlb

& judicet caufam meam , & eruat me de manu tua.

G-

fermones hujuf&e-

17. Cum autem compleffet David loquens

modi ad Saul, dixit Saul : Numquid vex hsec tua eft, fili mi

ffil«

David ? Et levavit Saul vocem fuam, & flevit.

t

18. Dixitque ad David : Juftior tu es quam ego: tu enim

Io-

tribuifi mih! bona: ego autem reddidi tib! mala.

I9. Et tu indicafti hodie, quae feceris mihi bona: quo modo

lum

tradiderit me Dominus in manum tuam, & non occideris me.

Jim,

20. Quis enim cum invenerit inim:cum fuum; :dimiþtet e

uyn

10

in

i

P

*

0f

IQ. Pater s. ) lea appellat, quia

fe.

Vel fenfus eft : divina ultio te

;

xtate grandior Saul, olicio Rex , qui

aliquando comprehendet , abfit, ut id

de

pater populi, & Reip. affinitate focer

fiat manu mea , ab impiis hec aliquzn-

4

erat, qui genero eft quafi pater.

do egredietur impietas.

Confonat

7

I3. Ulesfcatur zme Dominus ) Hebr.

huic di&o vetus Proverbium : .Ma

corui smalums OUU

D

fonant zic/fcezz* ; itaque non eft vin-

l-

dice a Deo petitio, nec fi fit ulla in

3. Camem mortuum , 6$c.) Rem vi-

Davide culpa, ut enim qui privato

liffimam , & infimiffimam.

I

Numquid "wox b&c tua. &fc. )

I

jure fuas injurias non perfequitur,

0f

magiftratum adire poteft, & poftula-

Procul a Saule ftéterat David , itaque

re, ut in vexantem jure agat; ita, &

de facie illum nolTe non poterat , agno-

potiori jure in finum fupremi judicis,

fcit tamen yocem ejus , cum quo diu,

u

& familiariter vixerat.

ac vindicis querelas noftras deponere

^

poffumus , 1modo tollatur privatum

Fili mi David.) Wide fapra n. 12.

Oodium, & acerbitas animi.

I8. fuffior u es , quam ego.) Id eft,

J

14. À impisegredietur impietas.)

ego injuftus , tu vero juftus. Con-

Sententia eft: impii impie; pii vero

feffio extorta invito , animo nihil emen-

[e

agunt pie. At ego tecum pie egi,

dato.

Vide & infra cap. 26. 21.-

QO. dz via bona. )

ülon ergo credendus fum infidias tibi

kIncolumen , in-

ftruxifle, aut iniquo animo in te fuif-

violatum.

286

LIBRII REGUM

in via bona? Sed Dominus reddat tibi viciffitudinem hanc,

P

pro eo quod hodie operatus es in me.

eu

pot

21. Et nunc quia ício, quod certiffime regnaturus fis, &

.*

de

habiturus in-manu tua regnum Ifrael :

ura mihi in Domino, ne deleas femen meum poft me,

2229

bal

neque au

feras nomen meum de domo patris mei.

.

n domum fuam:

23. Et juravit David Sauli. Abiit ergo Saul i

lut

& David, & viri eju; afcenderunt ad tutipra loca.

pa

Q APIPUT. AXV.

p

Mortuus S."amuel plangitur : David Nabal vitfum neganti mortem

minatus, egregia Zdbigail oratione placatur, quam, mortuo INabal,

I

!

71 acci,

in connubiu

pit , fimul C? Zcbinoam ; Saul vero.

fu

filiam Micbol Phalti tradit.

bi

* Infr. x.

Ortuus* eft autém Samuel, & congregatus eft 11niæ;erfus

Y

093

N

Ifrael, & planxerunt eum : & fepelierunt eum in domo

CCIt.

VE

fua in Ramatha. Confurg

ensque David de-fcwendit in defertum

4.6.231

Pharan.

2. Erat autem vir quispiam in fol

tudine M aon ,S & poffeffio

V

ejus in Carmelo, & homo ille magnus nimis: erantque ei oves

tria millia, & mille caprae, & accidit, ut tonderetur grex'ejus

[

»

3. Nomen

in Carm(ilo.

f

'Viu'[yz*mdinem.) Viciffitudinem ap-

extinctum fuiffe.

tantum quatuor menfibus ante Saulem

pellat opus

neficentiz.

graäiær, ; indulgentig , be-

Unrverfus Ifrael. ( Yd eft, plurese

2I. Scio, quod certiffme vegnaturus

fingu!is tribubus.

Plagxerumt eum. ) jutta. funebria

yi

fi.) Vide fupra cap. 23. num. 17.

:

23 gqurevit: David Sdnli.) Quod

perfolverunt, & w 4omo fma fepelie-

tamen jusjurandum non impediebat,

runt,id eft, in natali folo.

Solebant

ET

ne fi Saulis filii eo mortuo deliquif-

etiam effe private fepulturg illo evo.

fent, puniripoffent ; alióqui jusjuran-

Vide Genef. 25. 9. & 5o. 5. 1. Mach-

li

1

Qum fieret propugnaculum licentiz,

2. 70.

& improbitatis.

2. ln defertum Pharaz.) LXX. ha-

Afcenderunt ad tutiora loca. ) Parum

bent defertum AMzoz.

Defertum Pha-

enim David Sauli fidebat, cujus qua-

ran erat ad meridiem terre fancte jux-

tis didicerat.

le effet ingenium, pluribus experimen-

ta illud Habacuc 3. 3. JDemiews 4b

1

auftro veniet , & Santtus de monte Pha-

1.*

Ortuus eff autem Samuel. ) Xn-

TYZZ.

Hujus deferti pars eft Maon.

no &tatis 77. juxta Saliani

Maznnus nimis,) Potens, & opulen-

chronoloriam, initi magiftratus 39.

tus prz vicinis fuis agricolis, quo modo

biennio ante mortem Saulis.

Hebrzi

Job dictus eft wir zagnus imter omaues

;ï

erititales, Job. 1. nun. 3

t.amen in Seder-Olam cap. 13. ajunt

bOXPUT ,XXV*.

29I

i

. Nomen au:em viri illius erat Nabal : & nomeh uxoris

ejus Abigail : eratque mulier illa prudenüffima, & fpeciofa:

$&

porro vir ejus durus, & petfimus, & malitiofus : erat autem

de genere Caleb.

4. Cum ergo audiffet David in deferto, quod tonderet Na-

bal gregem fuum,

am:

s. Mifit decem juvenes, & dixit eis: Afcendite in Carme-

lum, & venietis ad Nabal, & falutabitis eum ex nomine meo

D

pacifice.

6. Et dicetis: Sit fratribus meis, & tibi pax, & domui tuze

7o)

pax, & omnibus, quaecumque habes, fit pax. (1)

7. Audivi, quod tonderent paftores tui, qui erant nobifcum

i],

in deferto: numquam eis molefti fuimus, nec aliquando de-

fuit quidquam eis de grege, omni tempore,. quo fuerunt no-

bifcum in Carmelo.

us

8. Interroga pueros tuos, & indicabunt tibi. Nunc ergo

mo

inveniant pueri tui gratiam in oculis tuis: in die enim bona

üm

venimus : quodcum

que invenerit manus tua, da fervis tuis,

& filio tuo David.

fio

9. Cumque veniffent pueri David, locuti funt ad Nabal omnia

verba hzec ex nomine David : & filuerunt.

ves

10. Refpondens autem Nabal pueris David, ait : Quis eft

J

David? & quis ett filius If2i ?

fervi, qui

-hodie increverunt

16-11

fggiunt dominos fuos.

o* ia

II.Tollam

em

(1) && edit. Sixt. addirsr : ex multis annis falvos faciens tuos, & omnia tua,

^

Peffimus , E5 malitiofus.) Sive-wt

5e

in :ii

Adde, quod eos defenderant etiam ,

ebreo & Greco, a5 operilu:,

ut ipfi profïcentur intra num. I6.

vel adimventiombu: , qui fcilicet male

9. Iz die euim bona venmus.) Lse-

ria

ageret, & injurius effet in alios.

to fcilicet , quo exhilaratus, & auctus

jee

De genere Caleb.) itaque, ut Caleb,

t

bonis a Domino gratificari foles. a-

ad tribum Juda pertinebat, ex quo il-

micis tuis tenuioribus.

lius ingratitudo majorin Davidem ho-

Quedc.mque invenerit manus. tua. )

minem de tribu ejufdem , & de fe be-

Si quid. occurrerit, fi quid in. proin-

ne meritum.

»

ptu habueris

Id quod ex tanta co-

7. Numquam eis:moleffi fuimus , 69c.)

pia facile dare poteris.

Vide hoclo-

In lucro , ac beneficio ponunt agrico-

quendi genus Levit. 12. g.

lg , & paftores, fi nihil accipiant da-

9. Er féleerunt.) Nihil locuti funt

i

mni a militaribus viris: id enim quan-

amplius , quam mandatum ipfis fuerát.

tavis cura, ftudioque ducis vix obti-

IO. Quis ef David , 65 quis eff felins

neri poteft.

Itaque vere beneficium

Jfzi ? ) lta illum per contemptum ap-

le

contulerat in Nabalem David , ita

pellat.

fuos in cfficio continendo, ut nulla

Increverunt. ) Ml'tlfl-pll-('d/i flmt ; ut

j

in re paftoribus, aut gregi nocerent.

habent LXX.

Biibl. um Com. Menocb. Tom. IlI,

Nn

$82

LIBRIL REGUM

1r. Tollam ergo panes meos, & aquas meas, & carnes pQCO-'

W

rum,., qua

unde fint ?

occidi tonforibus meis, & dabo viris, quos neício,

f

I2. Regreffi funt itaque pueri David per viam fuam, & re-

j

verfi venerunt, & nuntiaverunt ei ormnia verba, quae dixerat.

13. Tunc ai: David pueris fuis: Accingatur unusquisque

gladio fuo.

Et accin&i funt finguli gladiis fuis, accin&tusque

eft & David enfe fuo, & fecuti fünt David quafi quadringenti

viri : porro ducenti remanferunt ad farcinas.

;

14. Abigail autem uxori Nabal nuntiavit unus de pueris fuis,

:

dicens: Ecce David mifit nuntios de d

eferto, ut benediceren.t

domino noftro, & averfatus eft eos.

I$. Homines ifti, boni fatis fuerunt nobis, & non molefti:

nec quicquam aliquando periit omni tempore, quo fuimus con-

verfati cum eis in deferto.

16. Pro muro erant nobis tam in noCte, quam,in die, omni-

bus diebus, quibus pavimus apud eos greges.

17. Quam ob rem confidera, & recogita, quid facias : quo-

niam completa eft malitia adverfum virum tuum , & adverfum

domum tuam, & ipfe eft filius Belial,ita ut nemo poffit ei loqui.

18. Feftinavit igitur Abigail, & tulit ducentos panes, & duos

utres vini, & quinque arietes coctos, & quinque fata polentae,

& centum ligaturas uvae paffce, & ducentas matfas caricarum,

& Poi"uit fuper afinos,

19: Dixit-

X

Bezedicerent domino soffro.) Sa-

fingula continent decem Gomor; Go-

lutarent P bene precarentur.

mor autem menfura erat cibi in unum

diem fuffcientis etiam edaciffimo cui-

17. Cemplta eff maltia. adverfum

viruim £4.) Mlalitiam vocat penam,

ue. Vide,dicta Exod. 16. 16.

Ritqlle ex præfumpti(me valde proba-

Centum ltgaturas mv pa[[e.) Mas

Hebraicus textus

bili, que ex verbis, fignifque nun-

[

CY

pg zfmmu;uiin

ciorurn colligi poffet', definitum effe

appellat, que vox f

$, ast

iY alias

uvarum aridarum fi

ncat

Forta

£

i-

ac ftatatum apud Davidem ingentem

n maffam com-

aliquam calamitatem in Nabalem , to-

fe fuerunt uvz paff.

tamque ejus familiam importare.

preffe, & compa&e ad eum plane

Ef? felinus Belial.) Sceleftus , & im-

modum , quo ex Grzcia uve palla de-

portunus fupra num. 3. dicitur Pe/j-

feruntur ad nos in ufum ciborum.

mnus 6 malitzofas.

Forfitan

etiam

ligature dicuntur,

quod botri bini & bini , vel pluresfi-

Ut zemo poffrt ei foqui. ) 1ta ut afpe-

tum aliquod refponfum non ferat.

mul colligarentur, ut fit in Apulia ,

18- 9uisque lata polenta. ) Quuin-

antequam dimíttantur in vafa, non

que menfuras tofti farris ,. LXX. ha-

autem quod - iis facculi infarti funicu-

lis ligarentur.

De hoc cibi genere

b?nc; quimque Ephi farims , quorum

1

C^A P UUT. XXV.

285

00

19. Dixitque pueris fuis: Precedite me: ecce, ego poft

Q

tergum fequar vos : viro àutem fuo Naba) non indicavit.

20. Cum ergo aícendiffet afinum, & defcenderet ad radices

I£-

montis, David, & viri e

jus defcendebant in occgrfum ejus:

-ab

quibus & illa occurrit.

21. Et ait David: Vere fruftra férvavi omnia, quce hujus

(ue

erant in deferto, & non periit quicquam de cun£&tis, quae ad

que

enti

eum pertinebant, & reddidit mihi malum pro bono.

22. Hac faciat Deus inimicis David, & hcec addat, fi reli-

us

quero de omnibus, quake ad ipfum pertinent usque mane, min-

ent

gentem ad parietem.

23. Cum autem vidiffet Abigail David, feftinavit, & defcen-

dit dé afino, & procidit coram David fuper faciem fuam, &

fci.'

adoravit fuper terram,

E

ott

24. Et cecidit ad pedes ejus, & dixit: In me fit, domine mi,

IDf

hac iniquitas ; loquatur, obfecro, ancilla tua in auribus tuis,

& audi verba famulse tuze.

25. Ne ponat, oro, dominus meus rex cor fuum fuper virum

üm

iftum iniquum Nabal, quoniam fecundum nomen fuum ftultus

Nn2^

eft,

i,

108

vide plura in no&risOeconomicis*Iib.

lum quia ab affe&u vindicte profe-

La?,

I.cap.27.nqny1.

&um eft , fed etiam quia in innocentes

Il

Duceutas maffas caticaresn ) Mlas

fevire animus fuit, quales multi fue-

Hebraice appellant p55* 4eéelim ,

runtin domo Nabal, & quia gravio-

Grece naAluc eadem femper fignifi-

rem peccato posmnam privata etiam au-

x]t'

&oritate inferre ftatuebat.

catione: funt ficusin maffam compref-

De for-

Íez , & ut quibusdam placet, in late-

mula illa juramenti imprecatoria; Hac

j0

ris formam figuratse exilibus fortaffe ,

facint mihi Dons. &Y bac addat

3 dixix

EHP

j

oblongi

fque taleolis inferte , ut apud

fupra cap. 3. 17.

nos fieri lofet, aut aliqua alia ratione

1

compa&e, ut facilius conferventur,

Miagentem ad p;zrie!e;n, ) Ad ipfos

fis

ufque canes. Hebr. eft "DUD maffis,

nec nimium arefcant, fuccoque de-

quze italice. noftre voci mAflime re-

J

ftituantur.

Chaldzeus vertit: 2725 ,

fpondet, quo nomine paftomim canes

15

ea fortaffe de caufa, quod quslibet

il

appellamus.

iaffa libre unius pondus impleret.

oI. Malem pro bouo. ) Contumclias

94. Ip me /Zt :

Bac iniquitas. )

n

fcilicet , cum faltem gxratias agere de-

Luam ego pernas eorum , quz Nabal

é

buitfet.

in te peccayvit.

.

j

22. Inimicis David.) Nomine ini-

25. Ne'pozat .

- €or fümmn.) Ne

Iy

micorum David fe ipfum : intelligit ,

attendat, quz facit, aut loquitur Na-

l

fed ita loquitur ad molliendam impre-

bal,-nec illis offendatur, cum ftul-

n

cationem , quam in feipfum intorque-

tus fit , ebrius, nec fui compos.

j

xe infanum videtur.

Porro David hoc

Secundum nomem fümu

[

ffulzus. eff. )

juramento concepto peccavit, non fo-

Hoc enim Nabal fignifica

t.

It

294

LIBRI I

REGUM

eft, & ftultitia eft cum eo : ego autem ancilla tua non vidi pue-

dof

vt

ros tuos, domine mi, quos mififti. *

26. Nunc ergo, domine mi, vivi

t Dominus, & w-/ivit anima

daE

tna, qui prohibuit te, ne venires in fanguinem, & falvavit ma-

j

num tuam- tibi,& nunc fiant ficut Nabal inimici tui, & qui quae-

runt domino meo malum:?

elo

27. Quapropter fufcipe benedi&tionem hanc, quam attulit

ancilla tua tibi domino meo, & da pueris, qui fequuntur :e

fir

dominum meum.

né

28. Aufer iniquitatem famulz tuze : faciens enim faciet Do-

*Sup. minus tibi domino meo domum fidelem,* quia praelia Domini,

T0

16.:15: domine mi , tu preeliaris : malitia ergo non inveniatur in te

p

* 17-omnibus diebus vitse tuse.

4

29. Si enim furrexerit aliquando homo perfequens te, &

a

Y

querens animam tuam, erit anima domini mei cuftodita quafi

in fafciculo viventium, apud Dominum Deum tuum: Porro ipi-

In

icorum tuorum anima rotabitur, quafi in impetu , & circulo

fundze.

&

3o. Cum ergo fe

.c.,er*iï Dominus tibi domino meo omnia, quae

3l

locutus eft bona de te, & conftituerit te ducem fuper Iírael.

31. Non erit tibi hoc in fingultum, & in ferupulum cordis

£

domino

25. Vivit Deominus ,,x & wivi; ,zmin)ä

Præliä--- Domrmi. ) P,ræ]iel- Domini

f44.) Gratias agit Deo, & Davidi

funt, quz in Philifthzos parifque con-

l

ditionis sentes eerunrur.

callide gratulatur , quafi divinituspro-

hibitus fit a fundendo fanguine, qu&

Malitia.) Peccatum, quale hoc ef-

'atulatio fimul oftendit non benefa-

fet, fi fevires in nos.

H

urum fuiifeDavid, fi in propefito

2

Cuffodita quafr 12 fafciculoviven-

expetendæ ulti(.)nis pe rfevera ret.

zzum. ) Midetur fumpta mecaphora ab

Salvavit manun tuam t16;.) Cohi-

agricolis, qui decifas arbore virgu-

MDES r T PDIPSTE BAEU POR

buit te, & manus tuas ultrices.

las, aut furculos colligant in fafcicu-

Fiant ffcut Naba! inimici t241.) Optat,

lum, & aquaminfundunt, ne arefcant.

ut inimici David fant contemptibiles,

Ita David. quia exulabat , quafi ramus

& facile fuperabiles fint , ut Nabal.

erat ab arbore abftra&us , quam Abi-

27. Beneditlionem banc. ) Hoc mu-

gail Dei providentia in vita optatcon-

nufculum.

fervari, & ab hoftibus illum ad ne-

29. Aufer iniquitatem famnla tua. )

cem quzrentibus defendi.

Rotabitur qua[ft in impetu, €f eircnu-

Dixerat enim num. 24.

In rme ftt ifta

iniquitas , & fe peccati illius quodam-

lo funde.) Protugi enim , & vagi dif-

1nodo ream conftituerat.

fipabuntur , & difpergentur, ut lapi-

Faciet tbà Domum . fidelem. ) Stabi-

des, quos funda circumacta longe a

liet te, & domum tuam non ad breve

nobis projicimus,

tempus, uc. domum Saul, fed in perpe-

3I. Nezm erit f£bi boe z2 ffneultum ,

&c.) Caufa fcilicet dolendi , & flendi.

tuum. Chald. vertit , Regnuem firmum.

CAPUT. XXV.

285

ple-

domino meo, quod effuderis fanguinem innoxium, aut ipfe te

ultus fueris, & cum benefecerit Dominus domino meo, recor-

ima

daberis ancillae tuee.

r

Ia

32. Et ait David ad Abigail: Benedictus Dominus Deus

u

Ifrael, qui mifit hodie te in occurfum meum, & benedictum

eloquium tuum,

bulit

53. Et benedi&ta tu , quse prohibuifti me hodie, ne irem ad

r

fanguinem, & ulcifcerer me manu mea.

34. Alioquin vivit Dominus Deus Ifrael, qui prohibuit me,

Do

ne malum facerem tibi; nifi cito veniffes in occurfum mihi,

ini,

non remanfiffet Nabal usque ad lucem matutinam, mingens ad

n t

.

parietem.

35. Sufcepit ergo David de manu ejus omnia, quae attulerat

T

ei, dixitque ei: Vade pacifice in domum tuam, ecce audivi

t

vocem tuam , & honoravi faciem tuam.

int

46. Venit autem Abigail ad Nabal, & ecce erat ei convivium

ulo

in domo ejus, quafi convivium regis, & cor Nabal jucundum:

erat enim ebrius nimis , & non indicavit ei verbum pufillum,

aut grande usque mane.

|

u

37. Diluculo autem cum digeffiffet vinum Nabal, indicavit

'di$

ei uxor fua verba haec, & emortuum eft cor ejus intrinfecus,

100

& fa&us eft quafi lapis,

if

38. Cumque pertranfiffent decem dies,

; percuffit Dominus

Oft

Nabal, & mortuus eft.

39. Quod cum audiffet David mortuum Nabal, ait: Bene-

d

diétus Dominus , qui judicavit caufam opprobrii mei de manu

tl

Nabal, & fervum fuum cuftodivit a malo, & malitiam Nabal

reddidit Dominus in caput ejus. Mifit ergo David, & locutus

a

[

eft ad Abigail, ut fumeret eam fibi in uxorem.

[

Nn 3

40. Et

i.

$

Recordaleris ancille tu&.) /Salutar'ia ciborum abundantiam , & conviva-

bi

confilia fugcerentis.

rum imultitudinem.

un

L) Naba-

Cor Nabaljucundum. ) Quienim lar-

34. Nox remanfffet Naba

ne

Ji; eft enim dativi cafus. — Aliilegunt

gius bibunt , hilariores fiunt.

se Nabal, Mide di&a num. 22.

Non £ndieavit ei verbum.) Pruden-

p

35- Honoravi faciem Inam. ) Feci

ter, quia temulentus erat.

li.

te voti compotem ob honorem,

37- Fatlus eff quafi lapis. ) Hafit ,

Sic econtra confundere

pi«

amorem tui.

timoreque obftupuit.

x

faciem alicujus phrafi Hebraica eft ne-

9. Percuffz Duminus Nabal,) Sive

are poftulata, ex quo fiat, ut poftulans

pelte, five alia quavis plaga, ut ait

confufus abfcedat. Vide5

. Reg. 2. 20.

Abulenf.

(i

36. Quafi convivium Regis

2) ï)ropcer

39. Benmeditlus Deominus, €c.) La-

296

TL TIGJRT L

REGUM

s

40. Et venerunt pueri David ad Abigail in Carmelum, &

locuti funt ad eam, dicentes: David mifit nos ad te, ut acci-

piat te fibi in uxorem.

D

41. Quse confurgens adoravit prona in terrám , & ait: Ecce-

famula tua fit in ancillam, ut lavet pedes fervorum domini mei.

42. Et feftinavit, & furrexit Abigail , & afcendit fuper afi-

num, & quinque puellae ierunt cum ea, pediffequae ejus, &

fecuta eft nuntios David, & fa&a eft illi uxor.

:43. Sed & Achinoam accepit David de Jezrael, & fuit utra-

que uxor ejus.

Y

44. Saul autem

dedit Michol filiam vaam, uxorem David,

Phalti filio Lais , qui erat de Gallim.

&

d

a

C:LXPUT

f

tatus eft David, quia non reddidit

Pediffegua ejus.) Midentur hz pedi-

malum pro malo; & meritum apud bus iter confecille, quod etium ex

C

Deum, & pacem confcientie confe-

Hebrzo colliei poteft, & ica fentit

cutus eft, & in divinà providentia

Abulénfis, &brevisgratvia, & unius

letatus.

De malo autem Nabalis, ut. tantum afini fit mentio, qui honoris

fnalum ejus fuit, gaudere nofi potuit ;

caufa dominz deftinatus erat.

id enim ab odio proficifcitur,&animum

Secuta efl nuuttos: Darvid.) Seilicet

offenfione adhuc exulceratum fapit.

poft aliquot dies, ut diximus.

Opprobris mei. ) Contumeliz; mihi a

43

A^0

Sed $ Achbinoaum , €$c.) Jofephus

ait Achinoam ante ductam fuiffe a

Nabal illate.

Miffe ergo David, 66 ) Non fta-

David, quam Abigail, cui fententie

tima Nabalis morte, fed aliquo tem-

favet, quod 2. Reg.

^

^

2

Ammon

1

B]

3

poris fpatio interjeQo , unius v. g.aut

primogenic

Davidis filius Achinoam

alterius menfis ;- neque enim nota ali-

fuille dicitur, & ubicunque de uxo-

qua carent mulieres,

que ftatim a

ribus Davidisagitur, primo loco Achi-

m

prioris mariti morte ad novas npptias

noam nominatur.

Prima. ergo fuit

convolant.

Michol, fecunda Achinoam, tertia

I. A doravit

roma im terram.)

PA

Quafi przfenti. David in famulis fuis

De jetracl) Qu eft nobilis ci-

reverentiam exhibens, vel beneficium

vitas in tribu Juda.

Davidis agnofcens, & pro io Deo

44- Qri erat de Galhm.) Civitate

g?atizzs agens.

in tribu Benjamin ,

cujus meminit

- 42.- Feffinait , &c.) Non cum ipfis

Ifiias Io. 30. Non caruit culpa Mi-

nuntiis profectam crediderim ad.Da-

chol, quz non repudiata , nec foluto

vid, fed aliquanto poft, ut interim

matrimonio alteri nupfit, & in adul-

ug ad nuptias, & profectionem ne-

terio vixit, donec a David revocata

«eílaria erant , parazet.

eft 2, Reg. 3. 14-

$t QUE NuUN

297

&

Cj-

CAPUT XXVL

David a Zipbeis apud Saul prod/imy, baflam , & fcyphum dor-

CC

1el,

mienti Sau] abflulit : quod agnocens Saul, culpam fatetur,

ifi-

revocatoque David fecuritatem

&

pollicezur.

ld-

1. [ T * venerunt Ziphaei ad Saul in Gab22, dicentes: lEcce.,*S'up,

David abfconditus eff in colle Hachila, qua&e eft ex ad- 23-19-

verfo folitudinis.

l,

2. Et furrexit Saul, & deícendit in defertum Ziph, & cum

eo tria millia virorum de ele&tis Tírael, ut quzreret David in

?

deferto Ziph.

3. Et caítrametatus eft Saul in Gabaa Hachila, quae erat ex

adverfo folitudinis in via : David autem habitabat in deferto.

Videns autem, quod veniffet Saul poft fe in defertum.

4. Mifit expl

oratores ; & didicit, quod illqc veniffet certif-

fime.

eX

$. Et furrexit David clam, & venit ad locum ubi erat Saul :

cumque vidiffet locum, in quo dormiebat Saul, & Abner filius

t

I^]

Ner, princeps militide ejus, & Saulem dormientem in tento-

I$

gio, & reliquum vulgus per circuitum ejus.

6. Ait David ad Achimelech Hethceum, & Abifai filium

t

Sarvize, fratrem Joab, dicens: Quis defcendet mecum ad Saul

in caftra ? Dixitque Abifai: Ego defcendam tecum.

7 Vene-

1. ÉjX adverfo folitudinis.) Md dexte-

dicitur vidiffe, vel venit, & viditex

vicino aliquo edito loco.

ram nimirum ejus partem ; fu-

ä

)ra enim cap. 23. I9. dicitur: lz cof-

Salem dormientem. ) Longe p'oütus

1

le Hachila ,

dormientem vic

H

ere non potuit, fed

ferti-

7?& efü ad dextevam de-

dormientes vidiffe dicitur ,

quia re-

baa. Hachilz. ) In colle, fi-

vera dormiebant, & ipfe ibi nullum

3. I» Ga

.ve excelfo 1loco; noh enim Gabaahic

motum animadvertebat , & magnam

proprium eft nomen , fed commune.

populi partem circumfufam' videbat

Videms amtem , 6$c.) Per explorato-

humi ftratam

& ad quietem com-

pofitam.

zes fcilicet , vel per fe ipfum ; ut ve-

ro rem certo cognofceret, explorato-

In tentoria.) LXX . habent £y Aaje-

yes mittit.

T. que vox currum regium, flgni«'

5. Fenit , c. c& //'2:75!8 vidiffet , €c.)

ficat-tefte Polluce.

6. OQzis defcendet mecum ad Saul im

M'enit ipfemet , ut vult Lyranus , men-

tito tamen habitu.

Vel etiam dici po-

caftra? ) Miagno fe periculo expofuit

teft veniffe David per exploratores ,

David, fed non temere, quia fe di-

quo-etiam modo expïica.ndum, qxlod

vinitus ad facipus incitari fentiebat.

--

235

LIBIEIL

REGUM

7. Venerunt ergo David, & Abifai ad populum no€&te, &

invenerunt Saul jacentem , & dormientem in tentorio , & ha-

ftam fixam in terra ad caput

ejus: Abnervrautem ; & populum

dormientes in circuitu ejus.

H

8. Dixitque Abifai ad David: Conclufit Deus inimicum

tuum hodie in manus tuas , nunc ergo perfodiam eum lancea

in terra femel, & fecundo opus non erit.

g. Et dixit David ad Abifai : Ne interficias eum: quis enim

extendet manum fuam in Chriftum Domini, & innocens erit?

1o. Et dixit David : Vivit Dominus, quia nifi Dominus per-

cufferit eum , aut dies ejus venerit

, ut moriatur, aut in prae-

lium defcendens perierit :

II. Propitius fit mihi Dominus, ne extendam manum mream

in Chriftum Domini: nunc igitur tolle haftam, quse eft ad ca-

put ejus, & fcyphum aquse, & abeamus.

-

12. Tulit igstur David haftam, & fcyphum aqus&e , qui erat

ad capu: Saul, & abierunt : & non erat quisquam, qui vide-

ret, & intelligeret, & evigilaret, fed omnes dormiebant, quia

fopor Domini irruerat fuper eos.

13. Cumque tranfiffet David ex adverfo, & ftetiffet in ver-

tice montis de longe, & effet grande intervallum inter eos,

14. Clamavit David ad populum, & ad Abner filium Ner,

dicens: Nonne refpondebis Abner? Et refpondens Abner,

ait: Quis estu, qui clamas, & inquietas regem?

ISfEt

Deus autem iterari clementiz Davidis

Io. Nif Dominus percufferit enm.

)

exemplum voluit, ut plus a populo

Scilicet morbo.

'LDria enim genera

diligeretur , & Saulis ingratitudo ma-

mortis hic tangit David, ex morbo,

gis appareret.

ex fenectute , ex cafu, v. g. in bello.

Afai) Davidis nepos ex forore

I2. Scyphbum zqua. ) Sunt qui ma-

Sarvia.

tellam efle putent, qua urina excipi-

9- Quis enim extenizt manum fuam

tur; appellant enim ldebrzei urinam

i Corifum Domimi, €f 12nocens c-rit?)

M

4quam , üt Hizech. 7. 17. ommia genpa

Vide di&a fupra. cap. 24. num.

4*

Jhuent-aquis, uxina fcilicet , ut fit in

non enim poterat privatus in princi-

magno timore.

Verins videtur fuif-

pem. abfque fcelere manus injicere.

fe vas aquz, ur füppeteret, quo in

ltaque David impetum inhibet Abifai,

&ftu itinere fatigatus recrearet fe.

& caufam füam. Domino judicindam

Sopor Domini.) A Deo immilffu3,

reiinquit, juxta ea, quz dixerat. cap.

vel

dri

b

raviffimus & maximus; fic. ce-

24. 13.

j«4dicet Dopitmus imter me &f

ei dicuntur, & montes Dei, id

ze, C5 wlejfcatur me Domunus ex rgei

eft, cedri admodum procere , &

anHSE aulem mea neom ff m fe.

monteg valde excelfi.

CAPU T XXVL

289

Ig.vtt ait David ad Abner: Numquid non vir tu es? & quis

&

alius fimilis tui in Iirael ? quare ergo non cuftodifti dominum

tuum regem? ingreffus eft enim unus de turba, ut interficeret

regem, dominum tuum.

l)

16. Non eíft bonum hoc, quod fecifli: vivit Dominus, quo-

niam filii mortis eftis vos, qui non cuftodiftis dominum ve-

1

ftrum, chriftum Domini: nunc ergo vide, ubi fit hafta regis;

& ubi fit fcyphus aquae , qui erat ad caput ejus.

17. Cognov

it autem Saul vocem David, & dixit: Numquid

:

vox hzec tua; fili mi David? & ait David: Vox mea, domine

mi rex.

N

m

18. Et ait: Quam ob caufam do

iinus meus perfequitur fer-

vum fuum ? Quid feci ? aut quod eft malum in manu mea ?:-

19. Nunc ergo audi, oro, domine mi rex, verba fervi tui:

Si Dominus incitat te adverfum me, odoretur facrificium : fi

autem filii hominum maledi&i funt in confpe&tu Domini : qui

ejecerunt me hodie, ut non habitem in hereditate Domini,

dicentes: Vade , fervi-diis alienis:

am coram

20. Et nunc non effqndatur— íanguis meus in terr

Domino :

IS. N»zmquid mon vir tg es ? ) Cla-

ad rhorcem fubeundam, quafi victima

rus, & infignis, ironice, vel ita lau-

Deo confecrata in odorem fuavitatis.

d bereditate Domini.) ln terra |f-

dat , ut laudem in exprobrationem

vertat, q. d. tu tantus virtam indili-

rael, quam Dominus populo fuo. in

genter Regem cuftodis? Ex hac ex-

hereditatem dedit.

Vade , ferus diis alienis.) Licetenim

probratione putat Salianus ortamAbne-

hoc verbis non dicerent , factis tamen

ris alienationem animi a Davide, qua

fimulatus impedimento fuit per fe-

videbantur fuadere , "cum illum per-

ptem annos, ne totus Ifrael , extincto

fequebantur.

Prudenter David $au-

Saule, Davidem fequesetur.

lis culpam in alios transfert. Certe

Hgwus deé tuba.) Abifai, vel fenfus

"Ziphai ut patet ex capitis hujus ini-

eft: ingrellus eft unus quifpiam, aut

tio, David adverfabantur, & adver-

fatus fuerat Doeg Idumzus, proba-

ingredi potuit , & obtruncare Regem.

Dominum tusum.) Non dicit , meum,

bileque eft alios in Regis aula non de-

uiaa Sanl

e ranquam alienus ,

ho-

fuifie, qui illius inc. ementis inviderent.

d

s tractabatur.

Qo. N sffundatur fangmis , &5c.)

*

Peti£ David, ne Saule jubente, vel

I5. Fiii mortis.) Rei moxtis.

Vide, ubi fu hsfla, tfc.) INe te im-

confcio interficiatur, quia fcilicet in-

snerito accnfatum, & increpitum putes.

dignum fit tantum Principem tantu-

Tum ad: erfarium. ad mortem perfequi,

19. $; Dominus 1ncitat £e. ) $i Dei

nutu, & volüntate, non autem invi-

& quidem zanta ferocitate , quanta ra-

dia. & malo genio ftimulante moyeris.

paces aves folent perdicem in monti-

Odoretur. Jacrtfrcitm. ) Prafto fum

bus perfequi.

Bjb eum Com.Menoch, Tom. II

Oo

290

LIBRIL

REGUM

b

Domrino: quvia egreffus eft rex Tfrael

7

ut quaerat pulicem unum,

ficut perfequitur perdix in montibus

é

]

21. Et ait Saul: Peccavi, revertere fili mi David : nequa-

quam enim ultra tibi malefaciam , eo quod pretiofa fuerit ani-

ma mea in oculis tuis hodie, a

& ignoraverim mulia nimis.

pparet enim, quod &u-lte egeri'm,

22. Et refpondens David, ait: Ecce hafla regis :

:tranfeat

unus de pueris regis, & tollat eam.

In

. 23. Dominus autem

retribuet unicuique fecundum juftitiam

fuam, & fidem : tradidit enim te Dominus hodie in manum

«

meam , & nolui extendere manum meam in chriftum Domini.

24. Et ficut magnificata eft anima tua hodie in oculis meis,

fic niagnificetur anima mea in oculis Domini, & liberet me de

(1

l

omni anguftia.

25. Ait ergo Saul ad David: Benedi&us tu, fili mi David:

& quidem faciens facies, & potens poteris. ÁAbiit autem Da-

vid in viam fuam , & Saul reverfus eft in locum füum.

CAPUT

Cora Da;;zi;:a. j Dgo infpectante,

22. Ecce baffa Re;gz'.:-.) Prudenter Da-

& vindice faturo.

Sic Zacharias Jo-

vid Sauli non fidit, licet ab illo invi-

jads filius cum | juffa Joas Regis oc-

tatus; fufpicari enim merito poterat,

