D Ubit&ti(

1. 42. cumr iis fentit, quiajunt Ophir

- 4. D

Sà explicant de fama eorgm, quz fa-

Aliqui &i

effe infujam T'aprobanam, que etiam

ciebat Salomon in Nomine Domini,

Summata dicisur,

non autemIdolorum ope. Alii aliter.

BU aute

templmn |

1

—

dAPU'T X.

455

)

Y

'quæ

2. Et ingreffa Terufalem multo cum comitatu, & divitiis,

camelis portantibus aromata, & aurum infinitum nimis, &

jticoS,

gemmas pretiofas, venit ad regem Salomonem , & locuta eft

ei univería, quae habebat in corde fuo.

1 Qu

| Sulo-

..3. Et docuit eam Salomon omnia verba, quee propofuerat :

non fuit fermo, qui regem poffet latere, & non refponderet ei.

4. Videns autem regina Saba omnem fapientiam Salomonis,

& domum, quam acdificaverat,

$. Et cibos meníze ejus, & ha

bitacu"l-axfervorüm, & ordines

[rjia-

miniftrantium , veftesque eorum, & pincernas, & holocaufta,

ml

quze offerebat in domo Domini: non habebat ultra fpiritum.

Tliunde

^.6. Dixitque ad regem: Verus eft fermo, quem audivi in

TA

terra mea

Jir

7. Super fermonibus tuis, & fuper fapientia tua: & non

credebam narrantibus mihi, donec ipfa veni, & vidi oculis

meis, & probavi quod media pars mihi nuntiata non fuerit:

omine

major eít fapientia, & opera tua, quam rumor, quem audivi.

8. Beati viri tui, & beati fervi tui, qui ftant coram te femf

s. t

per, & audiunt fapientiam tuam.

mnnd

9. Sit Dominus Deus tuus benedittus, cui complacuifti, &

w.*mrll.)

pofuit te fuper thronum Ifrael, eo quod dilexerit Dominus

gatque

u habee

Ifrael in fempiternum, & conftituit te regem, ut faceres judi-

cium, & juftitiam.

E

io. Dedit ergo regi centum vi

ginfi talenta auri, & aromata

multa

ujus 1

T

ofolymi

jm ium

Dici foxtaffe pom-i audiffe Reginam

$. Nen habehat ultra [piritum.) Su-

hanc famam Salomonis, qua apud o-

pra modum ftupebat.

fri

innes gentes incäytus erat PI'OPCBF ea,

9. Sit Deominus Deustuus beneditluss

r j

qW

cx£ complactuffi. ) Eadem fere fenten-

1 Aïlbia

que fecerat, & faciebar in nomine

diecot

Domini celebrando, & colendo, tam

tia, quam Dominus inter orandum di-

aromate

magnifico templo , tam multis facrifïf

cebat:. Cezfízeor tb , Pater Dowine

ciis ,

C

Celi, £f Terras quia ab[fcondifli hac. &

m Vil

& enm

Jentave eum im anigmatibus.) Ex-

fapientibus , &Y pradentibus , & revcla-

foribint

plorare fapientiam illius. ditficilibus

Jf ea parunulis ; dta pater

queniam . fft

propofitis quxftionibus , partim natu-

f pacirum ante te.

Math.11. 25.

Hcg[, u

Eo

uod dilexerit Dominus Ijrael. )

g int

ralibus, partim ad veram religionem;

fcnbitur

& fidei myfteria pertinentibus.

Quuafi dicat: non enim propter te ip-

Q. Univer[a ; qu& babebaz 4n-cor de fuo.)

fum factus es Rex ,

fed in. utilitatem

ol tegm

Dubitationes omnes,& quaftiones fuas.

populi tui, in quo fupremum ma-

P

blus ; &

Domum , quam adificaverat..)

giftratum geris.

uzi"

Aliqui &des regias intelligunt , przci-

IO. Talenta auri.) lalentum uni-

pue autem domum faltus Libani; alii

cum eft apud Hebrzos , continetque

ï)gmilli j

*

jj i

crem.plum; ;lii utrumque,

tria millia ficlorum , uncias mille quin-

3

-

456

LIBRI IIl

REGUM

multa nimis, & gemmas pretiofas: non funt-allata ultra aroma-

T

ta tam multa, quam ea, quze dedit regina Saba regi'Salomoni.

Qu 1

I.Par.

1r. (Sed & *clatis Hiram , quae portabat aurum de Opbir,

tusL

9I0- attulit ex Ophir ligna thyina multa nimis, & gemmas pretiofas.

1.

12. Fecitque rex de lignis thyinis fulcra domus Domini, &

& vel

domus re iae, & cytharas,lyrasque cantoribus: non funt allata

U

hujufcemodi ligna thyina, neque vifa usque in praefentem diem)

erat 1

13. Rex autem Salomon dedit reginze Saba omnia, quse vo-

nente

luit; & petivit ab eo: exceptis his, quae ultro obtulerat ei mu-

20

nere regio.

Qua reverífa eft, & abiit in terram fuam cum

quei

fervis fuis.

E

p

.14. Erat autem pondus auri, qüod afferebatur Salomoni per

€rant

f

annos fingulos fexcentorum fexaginta fex talentorum auri :

pu

H

1$. Excepto eo, quod afferebant viri, qui fuper vectigalia

1n die

erant, & negotiatores, univerfique fcruta vendentes, & omnes

2

iTe5

reges Arabis , ducesque terrae.

16. Fecit quoque rex Salomon ducenta fcuta de auro pu-

& de

riffimo, fexcentos auri ficlos dedit in. laminas fcuti unius.

9.

17. EX

terra

entas , duodecim millia drachmarum;

IS. Negoriatores.) Negotiatores co-

DN

aureus autem unus lifpanicus, five

piofiores , qui mercium magnam vim

diret

Francicus eft

unius drachmsz.

Ita-

comparant, aut vendunt.

Italice di-

que centum viginti talenta auri effi-

cimus , mercanti, che comprano , o ven-

h.

rea,y

&unt millionem , utappellant , unum,

deno in groffo.

"

& quadringentà quadraginta millia

Sersuta vendentes.) Intellirenon tam,

los;

aurcorum.

qui vilia, & fordida vendunt , ut prz-

eninus ,

&

II. Ligza thya.) Pa

fractum Rrigilem, aut foleam dimidia-

GG [

Vatablus vertunt corz/iz, LXX.ligna

tam, quam eos, qui varia, & mul-

ue cly

qeexqTG delata.

lgnotum hoc li-

tiplicia genera mercium vendunt po-

Oneum

cnum D. Hieron. thynum dixit pro-

mus z 7izuto.

pulo paxticulatim , &-ut italice dici-

Quam ]

pter fimlitudinem cum lignis ex "Ihya

Pagninus, & Vata-

hoflis

arbore , cujus meminit Plinius lib; 3.

DTOCen|

c. 16. quo' loco fienificat valde pro-

terpretantur.

blus negotiationem aroulnacariormn in-

Seree

ceram arborem efle, contra vitia in-

Reges .drabia. ) Salomoni tributa

-

corriptam, & radice crifpante, ex

pendentes.

ïniuncia

qua maxime pretiofa fierent opera.

.d6. Dmcemta femta. ) 9. Paral. 9.

lMqie

12.Fz/chra.

COtonat

) Graduum, quibus afcen-

I5. dicitur, Zweentas bafflas am-eas. In

debatur,

Hebrzo utrobique eft vox 33y t/fusmab,

151

3. Omnia , qu& voluit , 64 petivit ab

quam vocem cum videret Interpres

Viotis,

&2. ). Sunt dutem mulieres & cüriofz,

Tï('t(

aliquod armorum genus , - fed incertum

1c]o

& ad petendum proclives.

fïgnifïcare , modo generali nominear-

D

.14. Sexcentorum fexaginta fex talen-

m2 , modo fcutum , modo haftam ver-

Qitus

gorum anuri.) Septem milliones, non-

Quod e

tit; & quoniam vox hec Hebrsaori-

genta, & nonaginta duo millia num-

ginem etiam refert ad id, quod eft

Cap. 3-

moirum auxreorum.

acuere, perforare , penetrare , factum

äiH» (

-

s

457

CAP UT

T'Omo-

17. Et trecentas peltas ex auro probato: trecentee minae

t10111,

auri unam peltam veftiebant: pofuitque eas rex in domo fal-

7

)phit,

tus Libani.

tiofas

18. Fecit etiam rex Salomon thronum de ebore grandem :

ll

& veftivit eum auro fulvo nimis,

allata

19. Qui habebat fex gradus: & fummitas throni rotunda

diem

erat in parte pofteriori : & duae manus hinc, atque inde, te-

& v

nentes fedile: & duo leones ftabant juxta manus fingulas.

] Iu«

20. Et duodecim leunculi ftantes fuper fex gradus hinc, at-

] CUT

que inde : non eft fa£tum tale opus in univerfis regnis.

21. Sed & omnia vafa: de quibus potabat rex Salomon,

ni pet

erant aurea ; & univerfía fupellex domus faltus Libani de auro

M

uriffimo : non erat argentum , nec alicujus pretii putab

.

Watur

tigalia

in diebus Salomonis :

omnes

22. Quia claffis regis per mare cum c

laffe Hiram femel per

tres annos ibat in Tharfis, deferens inde aurum, & argentum,

& dentes elephántorum, & finiias, & pavos.

f0 u-

»

23. Magnificatus eft ergo rex Salomon

fi

uper omnes regäs

—

rA

terrae divitiis, & fapientia.

24. Et univería terra defiderabat vultum Salomonis, ut au-

ores CO

m Vi

diret fapientiam ejus, quam dederat Deus in corde ejus.

ylice di

25. Et inguli deferebant ei munera, vafa argentea , & au-

» quli-

rea, veítes, & arma bellica, aromata quoque & equos, & mu-

:

los, per annos fingulos..

yon fatity

26.* Con-

u pr

eft, ut ea voce intelligatur a plerif-

I9. Mazus. ) Fulcra , qüibus fe-

dimidia-

dens brachiis niti folet.

& mi.

que clypeus haftatus , qui fcilicet prz-

uo tan-

lt po-

longum habet umbonem ,

:

Srabanr.) Manus, feu fulcra fu-

ice die

quam hafta, velgladio transfigi poffic

4

ftinentes.

hoftis, & fimul , qui füb eo latet,

2I. Nec alieujgs pretii putalbatur. )

c at

Ef hyperbole. Vile erat argentum

ygmite

protegi.

Sexcentos auri ficlos.) Siclus erat fe-

propter magnam copiam, ita etiam in-

telligenda funt,que dicuntur infra n.27.

eribute

miuncia, hoc eft, quatuor drachmz,

22. Im Thaifís.) "F harfis in Scriptu-

itaque ficlus aureus continet quatuor

ra fepe mare fipnificat. Sic naves

a. 9

coronatos noftirates.

27 )

'Fharfis Ifa."o. 16. Septuaginta ver-

Ig. Pelas. ) Aliud feuti genus bre-

terunt Nzves marzis.

Et

yius, qu&

]i :rmiby

vioris.

Ifa. 23. 1O. dicitur Fa wai;,in

nceqyres

Trecemta mina.) Ponitur m

Ni'na- pro

Sic Jonas

gcoitam

ficlo , quomodo Jofephus dicitur ven-

Hebrzo eft Fj Tharfés.

9Q

^

fugit in F harfisid eft, admare: cla-

minedl-

ditus viginti areenteis Gen.. 37

ffis ergo Salomonisnavigabat in "'har-

am v

quod exponens jofephus Jib 2. antiq.

fis,

id eff, in mare Indi

yea [

€ap. 3. ait venditum viginti minis.

fupra dictum eft.

cum , u

uOd 6

|

Bibl, cum Com. Menoch. Tom. l.

iimm

|

fidom

455

LIBRI II REGXUM

t.Par.

Ib4. ei

26. * Congregavitq

ue Salomon currus, & equites, & fa&i funt

,.

mille quadringenti currus,

& duodecim millia equitum : &

atgei

difpofuit eos per civitates mu

nitas, & cum rege in Jerufalem.

dun:

27. Fecitque,

ut tanta effet abundantià argenti in Jerufalem,

quanta & lapidu

m: & cedrorum pra&buit multitudinem

» quafi

Íycomoros , quae na

fcuntur in campeftribus.

&i

:

28. Et educebantur e

qui Salomoni de /Egypto, & de Coa.

Midlus

Negotiatores enim re

gis emebant de Coa, & fílatuto pretio

perducebant.

Jifita

29. Egre-

pbaam

26. Cerrus.) Falcati in. ufum belli.

[

Milfe gHadrim

ad hunc ufum, fed in alios, ad equi-

qenti.) AtQ2. Par. 9.

tandum ; pugnandum, onera portan-

25. dicitur :

Habu; qeoque Salomom

quadraginta miliia e

daà, &c. itaque plares erant, quam

&5 currsuum

quorum in flabulis,

pro -qgadriganun ufu.

H

la.

» equitumque duodecism mil-

Refp

ondeo

,

vocem

CEYYI-LIT

Crvitates munitas, &c.) Vide fu-

tutidas

non ad pofleriora ,

pra 9. n. ro.

fed ad priora re-

27. Quanta &f lapidum.) Hyperbo-

3,.])

ferendam effe,

gemino pun&o poft

le. Vide n. 21.

Non.

vocem curruum addito , hoc fenfu:

S;comoros. ) Sycomorus ,

inquit

yelims

habuit ' Salomon quadraginta millia

Diofcorides, eft àíbor magna, foliis

equorum , ( curmmuum in ftabulis ;

moro, catera ficui fimilis, nifi quod

€05 e

equitum vero duodecim millia, & fic

atore

poma non ramis, fed ipfo caudice ef-

habet verfio Vatabli, & Pagnini,

fundit: poma hzc dulcia funt, fed

H

juxta textum Hebraicum ,. cui hac in

re oeptuaginta confentiunt, imo edi-

infipida, ex quo dicta arbor Sycomo-

Cubinae

rus, id eft, ficus fatua, aut infipida.

tio vu!gata hanc fuggerit ex

plicatio-

Frequens eràt hec arborin Palzítina,

&C

tionem 3.

J

Reg. 4

26. ubi pro equo-

mulier

rüm, &curruum,

28. Ednucebazmtur eqüi— Salomon; , &

habet equorum cur-

(uia paulo ante fermo fuerat de cur-

&um

ruliun, id eft, qui adhiberentur ad

ribus, & equitatu Salomonis, ideo

currus, & duodecim millia equeftrium,

rentur.

jam facer textus indicat, unde pete-

qui fcilicet equites ferrent, prout ha-

hg[

bet etiam Pagnini verfio. |.Sic Poete

De JEgypto. ) Fuiffe in AMgypto mul-

Il

[j

Latini diculït, 'cäzz!)äam, fr,znq[r]tze

|Q

momordir ,

tos , & generofos equos, indicat il-

lp hmc

Pazeris déamus, €$ amro,

lud Cantic. I. 9.

Equitalus meo im

E5 nacmlis Znfgnis, E5 albo. Pleniifi-

curribus Pharaonis, 6c.

Ypto

ma icitur vemtas habetur 9. Paral.

"-

in 5yr

. De Cos.) Qusnam fit hzc repio,

As «

I. I4. ubi legimus

Faclz [nnt ei mil-

non conftat.

Abulenf. q. I3. infu-

le, & quadriniemii currut , 87 duode-

lam in Grezcia efle putavit,' ex qua

eum millta equitaum

Quia vero tex-

navibus veherentur ad Salomonem.

1 ll; j

tus 2

3

qi

Ua i us 4. 26..ait habuiffe Salo-

Probabile eft regionem füiffe non mül-

VldE.m Y

. monem euaadragrzta milliaequorum cur-

tum db /Egypto, autSyria diffitam.

ruzum, refpondemus cam Pineda lib.

am Pn,

In Hebreo eft Kzeb, qüe vox con-

lflïfïs i)

5. €-. 16. & Salian anno-25. . Salo-

gregitionem fignificat, & fenfus effe

mon n. II. hzc quadraginta meillia

Vdlot 10ni

equorum, etiamfi apta eifent curri-

res

poteft, ex emporiis, ad que inftito-

Wa füg

congrega ntur ,

adductos

fuiffe

2 N?n

bus; non tamen omnia adhibita fuiffe

equos ad. Salomonem.

T.

Z

OOA POUCDOX. WUXE

459

db fünr

59. Egrediebatur au

tem quadriga ex Jgypto fexcentis ficlis

un:&

argenti, & equus centum quinquaginta. Atque in hunc mo-

ifalem.

lfilem,

dum cunéti reges Hethaeorum, & Syrisee equos venumdabant.

» quafi

CAPUET XL

Salomon plurimis jungitur mulieribus alienigenis , & ab z'pþ inf a-

le Ci,

pretio

Tudtus ad ipjarum idola comvertitur : in. quem iratus. Dominus

Jujcitat ei adverjarios Adad , Razon, €? Sferoboam: cwi per pro-

- phetam zibiam promittit regnum Ifrael , [erxata una tribu Salomo-

——

,Egre-

tiis filio ; moritur Salomon poft quadraginta regni annos , cui

al u

Juccedit filius Roboam.

i pOf tale

t q'.mm

1. [DEx autem Salomon * adamavit mulieres alienigenas mul- *Deue

Vide fn-

tas , filiam quoque Pharaonis, & Moabitidas, & Ammo- 1717

4CCIL

nitidas, Idumzeas, & Sidonias, & Hethseas.

47-21I

Hyperbo-

2. De gentibus, fuper quibus dixit Dominus filiis Ifrael:

Deut

*Non ingrediemini ad eas: neque de ill

is ingredientur ad - 4

, inquit

, hii

veftras : certiffime enim avertent corda veftra, ut fequamini *Exo

jifi qiod

deos earum. His itaque copulatus eft Salomon ardentiffimo 3416

amore:

,

audiced-

unt, le

3. Fueruntque ei uxores quafi reginze feptingentee, & con-

Srcomo-

cubins trecentae : & averterunt mulieres cor ejus.

cinfipidà

4. Cumque jam effet fenex , depravatum eft cor ejus per

Paleltina

J 0f

«

)

mulieres, ut fequeretur deos alienos : nec erat cor ejus per-

at de cut-

fe&tum cum Domino Deo fuo, ficut cor David patris ejus:

Mmm 5

jis, id

s.Sed

ndc pete

Q0. Egrediebatur autem quadriga.)

3- Concubine. Uxores fecundaris; &

Id eft, quadrige unius pretium erat.

legitimz. "l'am multis ductis uxoribus

p muþ

j

lg bunc modum.) Senius eft, ut in

ndict Ie

peccavit Salomon. non folum contra

") In

,

JEgypto emebat equos Salomon, ita

temperantiam, fed etiam & potiffimum

& in Syria, &c. Vel fenfus eft, emiffe

contra legem illam Exodi citatam.

t 0s

Credibile tamen eft faltem fpecie tenus

a Syris eodem pretio, q'o ab /Egyptiis.

eas initio fuperftitiofum cultum idolo-

y, n

7

Lum quoque Pharaonis.) Mide

: e qU.X

. FI

rum abjuraffe, fed poftea ad ingenium

lomonem'

di&a fupra c.3. n.. Hoc loco

rediifle; unde Salomoni c

-

aufa fqex-xunt

pon m*

videtur vitio verti Salomoni, quod fi-

lapfus i idololutriam.

liam Pharaonis duxerit, ex quo Abu-

4. Cumque jam effet fenex.) Juxta

- qifhtam

lenfis , Pineda, Serar. & Salian. anno

C

qox cor-

hronologiam, quam fequitur Salia-

n

fus ?lïe

Salomonis 29. fufpicantur eam ad pa-

nus, annum agebat quinquagefimum

t i

nlti*

triam fuperftitionem rediiífe, -

quartum.

fuile

2. Non ingrediemini,6c.) lta pra-

Ur fequeretur Deos 4lienos.) Non ex-

)

eeptum fuit a Domino Exod. 34. 16.

teriori tantum cultu, fed- mentis etiam

LIBRI Ill

REGUM

460

$. Sed colebat Salomon Aftarthen deam Sidoniorum, & Mo-

t^5

Ü

loch idolum Ammonitarum.

[

6. Fecitque Salomon , quod non placuerat coram Domino,

u

& non adimplevit, ut fequeretur Dominum, ficut David pater

]dut

ejus.

j

7. Tunc e

dificavit Salomon fanum Chamos idolo Moab,

prit

in monte, qui eft contra

Jerufalem : & Moloch idolo filiorum

&

[UR

Ammon.

16

8. Atque in hunc modum fecit univerfis uxoribus fuis alie-

done

nigenis, quse adolebant thura, & immolabant diis fuis.

U

9. Igitur Iratus eft"Dominus Salomoni, quod avería effet

Cüm

* Sup. mens ejus a Domino Deo Ifrael, qui* apparuerat ei fecundo.

9. 6;

pavi

10. Et praeceperat de verbo hoc, ne fequeretur deos alie-

Ij

nos, & non cuftodivit, qu&e mandavit ei Dominus.

Tünt

1r. Dixit itaque Dominus Salomoni : Quia habuifti hoc apud

Phar:

te, & non cuftodiíti pattum meum, & praecepta mea, quae

1Litui

mandavi tibi, difrumpens fcindam regnum tuum , & dabo il-

15

lud fervo tuo.

tüm,

* Infr.

12.* Verumtamen in diebus tuis non faciam, propter David

Dest

12/15 patrem tuum : de manu filii tui fcindam illud,

20

13.. Nec

vit €

bitan.

errore, quod. indicat Scriptura, cum

optatam fapientiam largitus eft 5.Reg.

hoc eodem verficulo ait: Depravarsz

5

Altera fuit in medio curfu zdi-

2l,

k

eff cor ejus ; & n: 9,. Quod avtr[a effer

andi templum 3. Reg.6. 12. "T'ertia

patri

mens ejus a Domino.

Plura de hoc vi-

erfecto jam opere univerfo 3.Reg.9.5.

Plar:

de apud Salian. Salomonis anno 34.

b

icitur autem apparuiffe Salomoni fe-

^5

5.9. & fequentibus, & Pinedam de

cundo, ficut fcilicet apparuerat ei in

t

UT

rebus Salomonis 1. 7. c. 9.

Gabaon , id eft, per vifionem no&ur-

8. "Mflarthen.) V ide dicta Judic.2.12.

nam, qualis non fuit, quz fecunda

o

Moloch.) Vide dicta Levit. I8- 21.

ordine fuit, fed foxtaíffe pev A

n

c'elum,

"

aut aliquem. prophetam facta

E

ÍL, ut

6,. Qued non placuerat.) Quod valde

putat Abulen, q. 3. & 4. in c. g. 2. Reg.

difpliäebat; Domino, eft Miofis ; mi-

V

11

el etiam dici poteft illud, /ecundo,

tet ear

nus enim dicitur, quam fïgnifïcaatxlr.

refpicere preceptionem qus fequitur,

7- Chanos.) Vide dicta Judic.11. 24

quz femel, iterumque facta Salomoni

licet l

In monte , qti ff conmra Terujalem,)

repetitur c, 5. 6. & g,

Jita

Wt g

Nullum idolis fanum Jeroiolymis ex-

II. Dixit itaque Dominus.) Per Pro-

I*[

citavit. Moontem hunc communis opi-

phetam aliquem, & fortaffe per Ahiam

SJIO Tiq

9io putat fuiffe raontem Oliveti, qui

Silonitem , ut fentit Abulenfis.

propterea 4. R.eg. 23 I3- mons vafän.þ'a-

I2. Propter David patrem tutma.) Qui

a,

z5 dictus eft.

te regem conftituit, & vivens fuo in

Wt put;

Hf 4t],

Q. Qui apparterat ei fecundo.) Vide-

folio collocavit; in ejus enim dedecus

üm e

tur efle tertia apparitio, nam prima fuit

hzc diftractio regni, & divifio videre-

Qu

tur redundare.,

in Gabaog , ubi ei apparens in fomnis

Idumïn

OAPLUT-.

461

&Mo-

13. Nec totum regnum auferam, fed tribum unam dabo filio

tuo, propter David fervum meum, & Jerufalem quam elegi.

Oftino,

14. Sufcitavit autem Dominus adverfarium Salomoni, Adad

d pater

Idumzum de femine regio ,'qui erat in Edom.

15. * Cum enim effet David in Idumaea, & aícendi

iTet. ïO ab 2Reg.

Moib,

princeps militiae ad fepeliendum eos, qui fuerant interfe&ti , 8.14.

liorum

& occidiffet omne mafculinum in Idume2ea :

16. (Sex enim menfibus ibi moratus eft Joab, & omnis Iífrael;

jis alie-

donec interimeret omne mafculinum in Idumzea.)

17. Fugit Adad ipfe, & viri Idumzei de fervis patris ejus

ï'fa effet

cum €o, ut ingrederetur ZÉEgyptum : erat autem Adad puer

cundo,

arvulus.

05 alie-

I8. Cum furrexitfent de Madian, venerunt in Pharan, tule-

runtque fecum viros de Pharan, & introierunt JEgyptum ad

jcapud

Pharaonem regem ZEgypti: qui dedit ei domum, & cibos con-

d quæ

ftituit, & terram delegavit.

dabo il-

19. Etinvenit Adad gratiam coram Pharaone valde, in tan-

tum,ut daret ei uxorém, fororem uxoris fuze germanam Taph-

rDaid

nes reginae.

.

20. Genuitque 2i

foror 'Taphnes Genubath filium, & nutri-

vit eum 'Taphnes in domo Pharaonis. Eratque Genubath ha-

bitans apud Pharaonem cura filiis ejus.

eüg-Reg-

o edi-

21. Cumque auditffet Adad in JEgypto dormife David cum

patribus fuis, &.mortuum effe Toab principem militiae, dixit

, Teti

jRp95

Pharaoni: Dimitte me, ut vadam in terram meam.

iomoni ie-

22. Dixitque ei Pharao : Qua enim re apud me indiges, ut

"EL

usras ire ad terram tuam? . At ille refpondit: Nulla: fed ob-

-

m noudr

ecro te, ut dimittas me.

g ficnt

Mmm 3

25. Su-

Angdius

j d U

Ig.Triäum thAm dabo fílio tu0.) Prz-

15. G entmeffet David in Idumaa.)

'[),, n.Reg.

ter eam, in qua ipfe natus eft, ut fci-

Anno regni fui 15. ut putat Salianus.

undhy

44d fepliendaos eos, qus fuerant 1nter-

; fequiti

licet Judam regat, & Benjamin.

Gilomont

gerualem, quam elegiz. ) Yn caput

festz.) Àb [dumsis rebellantibus.

regni mei.

14. Adverfarium Salomoni.) Fortaffe

17. Puer paruulus.) Quinquennis,

)

pa pro-

Salomoni adverfatus eft negando tri-

aut fexennis ut vult Abulenfis, cui ad-

pEI

Ahtim

hzret Salianus: vel decem , aut duo-

',GS.

buta, que Salomon fibi "pendi volebat,

decim annorum, ut putat Pineda.

AL

ut putat Salian. LXX. habent, effixir

Jfvael, vel aggravavit Ifrael; in Gveco

: I9. I» l'/aämn.) Defertum, lfraelita-

js f0 11

enim eft é/4255)95 ii l'e ous^.

rum diutina peregrinatione clarum.

g deltis

Terram. - del

[ip videre"

Qseéi erat im Edom.) Qui regnabat in

;

egavit.) Mebr. ferram

Iduma.

dedit.

462

LIBRI Hi. REGUM

23. Sufcitavit quoque ei Deus adverfarium Razon filium

ha da

Y

oReg. Eliada,* qui fugerat ad Adarezer regem So

|jJa

N

minum fuum.

Tetüt

9. 6.

1.Par. lat

24. Et congregavit contra eum viros, & fa£tus eft princeps

in V

6.

ronum, cum interficeret eos David: abieruntque Dama

ícum,

28.

-

m in Damafco.

»

& habitaverunt ibi, & cuftodierunt eum rege

Q00p

25. Eratque adverfarius Ifraeli cun&is diebus Salomonis:

I

& hoc eft malum Adad, & odium contra lírael

, regnavitque

enitm

in Syria;

dem

2 Par.

26. Jeroboam quoque filius Nabat

* Ephr&;hæüs de Sareda,

H

13. 6. fervus Salomonis, cujus mater erat

nomine Sarua, mulier vi-

Doi

dua, levavit manum contra regem.

bUs I

27. Et hec eft caufa rebellionis adverfus eum, qüia Salo-

mon eedificavit Mello, & cocequavit voraginem civitatis David

Sidoi

patris fui.

:

z

AÀmn

28. Erat autem Jeroboam vir fortis, & potens:

D

vidensque

€ona

Salomon adolefcentem bon:ze indolis, & induftrium, confti-

2

tuerat eum praefe&um fuper tributa univeríze domus Jofeph.

pona

29.*Fattum

Theur

23. Razom fülium Elinda.) Salianus

perante,& prefidium militum Damafci

Tnea,

anno Salomonis 38. n. 9. putat Razo-

conftituente, ut conftat ex 2. Reo. 3. 6.

nem hunc , qui adverfatus eft SaJlomo-

25. Eratque adver[arins Ifrrtfli.ï "Tri-

j

ni, filium fuiffe Razonis illius, qui fu-

dece

butum negando, & fortaffe etiam pr«-

gerat Adarezer. Nam fi patrem fuiffe

fidium lfraelitarum ejiciendo.

:j

dicamus, oporteret illum hoc tempore

Er' boc eff malum Adad.) in Hebr. ad

Cetn

e[ï'e annorum-nonaginta quatuor.

verbum eft, & cu malo quad fecit4dad :

cvit

Qui fugerat ad Adarezer vegem Soba,)

quafi dicat : acceffit aàd malum, feu

^ Qui cum effet Dux Adarezer regis Sy-

perfecutionem A dad..

3

rie inclinata jam acie, & vi&oria ad

E odium contra Ifracl.). In Hebrgo

derat

Davidem vergente fügit ex pralio re-

li&o domino.

eft, & Jereatus eff lfrael, ut. vertit

Lt

Pagninus, & Vatablus.

2 24. COngïfg/iL'if coAXtrYa eum 'Ui?"a.f.)

Im Syria.) Damafci.

Viros.fugitivos , reliquias eorum , qui

Q7. Quia Salemon edificavit Mello.))

D

ex illo przlio. evaferant.

S

Mi

De Melio, & voragine cogquata dixi-

Fatlus eff Princeps latronum.) Non

mus fupra 5. Reg. 9. 15.. Hujus fabri-

2j.

enim jufto exercitu, fed coa&a latro-

c& occafione Salomon tributum quod-

Ihufter

Cinantium manu predas agebat.

Eray

Cunm interfceret eo$ David.) Cum

dam populis impofuit, quod Jeroboans

"n

Regis juffu in duabus tribubus exige-

David viftoriam profequeretur contra

bat, Ephiaim fcilicet,& Manaffe, qua-

5 Eque

Syros..

re cum ex Ahia propheta, de quo mox

Omon

"Abieruntque Dagafcum , &c.) Adeo

h

20

animis , & viribus aucti funt, ut occu-

dicemus, didiciffet fe Regem Ifraelis

J

futurum » populi tributi penficitionem

paverint Damafcum Syriz metropolim,

&gre ferentis animos contra Salomo-

proph

eamque Davidi eripuerint.

nem excitavit.

n

etg,

Confiituerunt eum regem im Damaj&a.)

j«

29

2g. Vir fort15, 65 potens.) Hebr. potens

Permittente David, fed tributum im-

roborc. 1talice diceremus, Horze fii valore.

i f

| hi,

*

463

CAPUT .

filium

"

29. * Fa&um eft igitur in tempore iillo, ut Jeroboam egrede; 2,Par.

luum,

retur de Jerufalem, & inveniret eum Ahias Silonites propheta Io.15.

inceps

in via, opertus pallio novo : erant autem duo tantum in agro.

zfcum,

P

3o. Apprehendensque Ahias pallium fuum novum, quo

coopertus erat, fcidit in duodecim partes.

LOniS :

31. Et ait ad Jeroboam : Tolle tibi decem fciffuras: haec

rllque

enim dicit Dominus Deus Ifrael : ecce ego fcindam regnum

de manu Salomonis, & dabo. tibi decetn tribus.

itedh,

2. Porro una tribus manebit ei, propter fervum meum

ler Vi-

David, & J

bus Ifrael :

erufalem civitatem, quam elegi ex omnilïus tribu-

. Sulo-

3. Eo quod dereliquerit me, & adoraverit Aftarthen deam

Dd

Sidoniorum, & Chamos deum Moab, & Moloch deum filiorum

Ammon: & non ambulaverit in viis meis, ut faceret juftitiam

sque

Coram me, & praecepta mea, & judicia, ficut David pater ejus.

'oniti«

34. Nec auferam omne regnum de manu ejus, fed ducem

feph.

ponam eum cun&tis diebus vitee fuce, propter David fervum

um

meum, quem elegi, qui cuftodivit mandata mea, & praecepta

——

.

Jamalci

1Tnea.

m p

35. Auferam autem r

egnum de manu filii ejus, & dabo tibi

;)Iti

decem tribus.

m pree

36. Filio autem ejus dabo tribum unam, ut remaneat lu-

[r.ad

cerna David fervo meo cuné&tis diebus coram me in Jerufalem

14 :

civitate, quam elegi, ut effet nomen meum ibi.

m, fe

37. 'Te autem aliumam , & regnabis fuper omnia, quae defi-

derat anima tua , erisque rex fuper Ifrael.

Jebreo

48..5i

: vatit

s

Domnus Jofiph.) Ephraim fcilicet, &

valde vicinz , imo intär fe permixte

Manatle.

i. )

erant, adeo ut ipfa Jerufalem , imo &

" (ïiXi-

29. Íz via.) Verfus Ephraim. quo

templum ratione diverfarum fui par-

j f;lbl'i'

muneris fui occafione iter inftituerat.

tium ad utrumque tribum pertineret.

Erant autem tantum duo im. agro.)

3

3. Mflarthen, &c.) Vide fupra n. 5.

i qüOd-

gboum

LXX. habent, &f removsz eum de. via.

S4- Ducem ponam eum.) Regem effe

aige

Neque enim folus erat Jeroboam Sa-

permittam.

lomoni charus, & quzftor regius,

36. Ut remaneat lucerna David.) Re-

eque *

O. dpprebendensque htas pallium

j 0X

gia pofteritas de femine David , que

[[raelis

f , 6c.). Rebus prius quam. verbis

luceat in populo Dei meritis , clari-

ronem

prophetare, copit, ut fepe alii pro-

tate Davidis.

phete.

37-

u& defíderat anima tua.) Me-

ilomo»

qoo

E Ed

Ua triäm.)rPræier Tudam. Vide

braice elt, qwe defiderabit azima tua,

potent

dicta fupra n.12. Dici etiam poterant

idem eft, ac fi diceretur praficieris fu-

vdlr

Juda , & Benjamin tribus una, quia

per omnia defiderabilia.

d

LIBRI II

REGUM

464

38. Siigitur audieris omnia , quae przecepero tibi, & ambu-

laveris in viis meis, & feceris, quod rectum eft coram me, cu-

ul

ftodiens mandata mea, & praecepta mea, ficut fecit David fer-

vus meus, ero tecum , & sedificabo tibi domum fidelem, quo-

: Sunl

modo asedificavi David domum , & tradam tibi Iírael :

IT

39. Et affligam femen David fuper hoc, verumtamen non

ij

cunétis diebus.

40. Voluit ergo Salomon interficere Jeroboam: qui furrexit,

& aufugit in /Egyptum ad Sefac regem /Egypti, & iuit in ZEgy-

pto usque ad mortem Salomonis.

I.V]

41. Reliquum autem verborum Salomonis: & omnia quae

fecit, & fapientia ejus: ecce univería fcri

4 !

verborum dierum Salomonis. :

pta *funt in libro

pto pr

42. Dies autem, quos regnavit Salomon in Jerufalem füper

verfüs

omnem Ifrael, quadraginta anni funt.

$)

43. Dormivitque Salomon cum patribus fuis, & fepultus eft

& omn

in civitate David patris fui: regnavitque Roboam filius ejus

4 P

pro eo.

CAPUT

Dtnc j

38- 4diffcabo tibi domum fidelem. )

Ugog

Firmiter, fideliterque fubfiftentem ; ne-

AT. Verboram.) ld eft, de rebus ge-

ftis Salomonis, qui liber non extat.

m

que fallentem expectationem , & defi-

Vide 2. Paral. 9. 29.

àd me,

derium tuum.

43- Dermrvitque Salomon cum patri-

Qmmado edificavi domum deid.)

6. It

Par enim eít, ut imitando fidem, &

&ns fuis. ) IMulti, & graves auctores

bant C0

afferunt Salomonem &ternam damna-

virtutem Davidis, pari quoque cum

tionem incurriffe l. Quod nulla illius

Quod

Davide premio, & felicitate doneris.

péenitentie mentio fiat , nec fublati fu-

perfütiofi idolorum cultus. II. Quod

^

39- affigam femen David [zper bac.)

Vieris

JEmulatione fcilicet regni novi.

non folum idola coluerit, fed in eo

etiam dux aliis priverit.

IlIl. Quod

Verba

Veruutamea non cunélis dieäm.) Poft

predixerit Deus Salomoni per Davi-

annos enim ducentos & quinquaginta

fex ceffatura erat omnis lfraelitarum

dem , fore ut fi derelinqueret Domi-

adverfus Jud&eos contentio, illis ad

num, ab eo projiceretur zz AFCYHUUTIS,

N $i

LXX. habent , /» f/zem 1. Paral. 29.9.

Té»ni

Afly

rios in perpetuam captfvitatem

Communior tamen fententia eít eo-

gbdu&is.

4 cpj

rum., qui falvum putant, & ex aliqui-

Wilt Ro

D

4O. Veluit ergo Salomän interficere

bus Scripture locis co]ligunt eum

i his|

geroboam.) Vel quia audivit regnum

egüle penitentiam , & in his aliqui

illi ab Ahia promiffum , vel quia po-

putant aut fana idolorum diruiffe ? AUE

Teo.

Outm j

pulos folicitabat ad defectionem.

1 wfle

cur non dirueret, caufam habuiffe.

3 Yag

"44 Sefac Regem Agypri.) F'uiffe hunc

Certe Pr. 24. 52. juxta LXX. virorum

Jtud,

alium Regem a focero Salomonis fatis

interpretationem, poft enarratas omnes

conftat ; alioqui non fe illi Jeroboam

Toboam

credidittet.

fuas vanitates , addit: Pofü bec ego egi

?l tot

penitentiam. Mide Salianum anno Sa-

üs p xl

U:que. ad mmortem Salomonis.) ld eft,

lomon.39. a num. 3. & deinceps, &

€irciter biennio.

Pined. toto lib. g. de reb. Salom.

Ts tripo

B!H. [

x

465

£

l

CAPUR P

me) Cll-

vid fer-

Roboam juvenum [ecutus confilium patitur. vegni. divifonem , &

Sferoboam rex [uper decem tribus .confhtuitur , exercitum quoque

Roboam adver[us. S'eroboam. Dominus per. Semejam propbetam

& 100

diffipat.

Jeroboam «vero aureos erexit vitulos adorandos

con[litutis folemnitate, altari,, ac

urtéxit

n g

Jacer dotibus.

1. 'X7Enit autem Roboam in Sichem : illuc enim congregatus 2.Par,

jja que

erat omnis Iífrael ad conftituendum eum regem.

IO.I.

in libro

2. At vero Jeroboam filius Nabat, cum adhuc effet in Egy-

pto profugus a facie regis Sa]

omonis,, audita morte ejus, re-

m füpr

verfus eft .de /Egypto,

3. Miferuntque, & vocaverunt eum : venit ergo Jeroboam,

ultus ef

& omnis multitudo Ifrael, & locuti funt ad Roboam, dicentes:

[ius ejus

4. Pater tuus duriffimum jugum impofuit nobis : tu itaque

nunc imminue paululum de imperic patris tui duriffimo, & de

o

jugo graviffimo, quod impofuit nobis, & ferviemus tibi.

gebus Q

jon exat.

5. Quiait eis: Ite usque ad tertium diem, & revertimini

ad me.

Cumque abiiffet populus,

um f.'lf ii

. 6. Iniit confilium rex Roboam cum fenioribus, qui affifte-

, audores

bant coram Salomone patre ejus, cum adhuc viveret, & ait:

ym dumta-

sulla ilus

Quod datis mihi confilium , ut refpondeam populo huic?

: foblati u-

7. Qui dixerunt ei: Si hodie obedieris populo huic, & fer-

] Quod

vieris, & petitioni eorum cefferis, locutusque fueris ad eos

felin e

verba lenia, erunt tibi fervi cun&is diebus.

]. Quod

»

8.Qui

T

g Dom-

em.) Medio ferme totius

j um

4.7z;gfzm c/m'z]imum.)rlïribäti fcilicet.

Paï&l. 28' 9

s

ac proinde opportuno loco.

loninze pauiulum,65c.) Jufta erat

d confiituendum eum Regem.) Suc-

populi precatio ; nam vectigal, quod

yia ei -

«effit Roboam Salomoni jure heredi-

per occaflonem zdificationis templi

& ex Akq'll—

tario ; his vero comitiis non electus eft

fuerat impofitum, etiam abfoluto tem-

junt &

Roboam in Regem, fed immiffus in

plo exigebatur, & jam non in res fa-

) higlaliqw

regui poffeffionem.

cras, fed in profanas expendebatur.

joile, 2

3. Venit ergo Jeroboazs, 8 omnismut-

6. Curm feniorilu:, qui affificbant co-

"d

z££udo.) Data videtur a populo curà

ram Salomone.) ld eft, cum Banaja fi-

Y viroram

J :oboamo, qui diu tributis colligen-

lio Jojade , & Jahiel filio Achamoni,

zi 0i

d5 in tota domo Jofeph prefuerat, to-

qui àlio nomine Chilab vocatur, ait

u u

de

tius populi nomine orandi Regem, ut

San&t. Hieronymus in trad. Hebr. ad

j 0

&

onus tiibutorum imminueret.

2. Paral. cap.Io.

deincipi

Bjb eum Com. Menochb. Tou, II,

Nnn

Guon

466

C4ÍBRIIL.REGUM

$. Qui dereliquit confilium fenum, quod dederant ei, &

1. k

adhibuit adole

rejpond

fcentes, qui nutriti fuerant cum eo,.& aüii*ce;

bant illi,

Teditas :

9. Dixitque ad

: eos: Quod mihi datis confilium, ut refpon-

vide do

