triginta cubitorum altitudinis, & quatuor deambulacra inter co-

lumnas cedrinas : ligna quippe cedrina exciderat in columnas.

3. Et tabulatis cedrinis veftivit totam cameram, quae quadra-

dereut

ginta quinque columnis fuítentabatur. Unus autem ordo ha-

, qui

bebat columnas quindecim

cen tee

4. Contra fe invicem pofitas,

m a

$. Et

tis hus

. l0.

38- 4nze undecino.) Regnï Salomo-

Iata eft, vel quod ad eam S$ionis par-

) BEqu-

illo hia

nis. Septem ergo annis templi fabrica

tem vergeéret, que neiorofa effet ad

abfoluta eft.

inftar Libani, ut vule Abulenfis ; vel

n ficr

Menfe Bul.) Quafi dicat, menfe, quo

quod, ut Libanus cedris, ita ipfa ce-^

u9 erat

decidunt tolia, vel quo pluvte redun-

drinis columnis frequentibus quodam-

dno al

dant , refpondetque OGobri noftro, &

modo confita cffet, ut putat T heodo-

[fiaelits

Novenmbri.

Chaldzus menfem con-

retus q. 24. — Vel quod ex ea Libanus

m ven

rzius.

gregat:lmm frug*um vocat. 1ta Sera-

)9u-

profpici poffet, aftatisque tempore au-

itriorm.

Pagninus in thefauro dici

ras, & fricora e monte illo exciperet,

(dunt («

tit. 53375 ebsl, id eft, diluvio, ft

i

ve

u*.Arias exiftimat.

Omnes hz ratio-

i. f0«

inundatione pluviarum; qu& illo men-

nesvere effe poffunt, & fimul conjungi.

fe decidont... Alio nomine menfis hic

Centusa cubiterum, Gc.) Fatetar Sa-

;likcru/fly

dicitur Marchefiam.

fianus:Salomonis anno 19. n. 6. fe in

harumn domorum ftrué(tura , delinea-

Un[ign n

um autem [uasrs^) Unicam erat

K eant

I.DO

tione, & menfuris non invenite, quod

yunnise

i

p4lhitium, cujus partes erant

fatisfaciat, ideoque eam pratermittit,

! yolit!y

tam que i Rege, quum que a Regina

quod facit etiim Sanchez in hoc caput

habit;batur, & infuper tertia pars f«I-

e:dem excufatione premitfa.. Idem fa-

[ culi

i

tus Libani, que utriusque recre:stioni.

ciemus & nos. Videri tamen poffunt

jm.?

m

feiviebat.

Exrt autem. Regia h&c ia

Vilalpan. tom. 2. part. 2. lib. 5. cap. g.

znontis Sion orientali colle.

& fequentibus; & Pineda de rebus

C difpu-

2. Donum faltus Libani) Yta apï;cl-

Salomoais Iib. 5. cap- 7-

( loc

BIb cum Com. Menoch. Tom. If.

lii

434

LIBRITIL REGUM

5. Et þe regione fe refpicientes, cequali fpatio inter cofumnas,

n E

& fuper columnas quadrangulata ligna in cun&tis eequalia.

|

tum alt

6. Et porticum columnarum fecit quinquaginta cubitorum

ambieb:

longitudinis, & triginta cubitorum latitudinis : & alteram por-

16 D

ticum in facie majoris por

T

ticus, & ?olumlaas & epiftylia fuper

pita col

Ccolumnas.

nis capi

lum ajte

7. Porticum quoque folii,*in qua tribunal eft, fecit : & texit

lignis cedrinis a pavimento usque ad fummitatem.

m

8. Et domuncula, in qua fedebatur ad judicandum , erat in

Tito 0p

media porticu, fimili opere. Domum quoque fecit filize Pha-

fufile €

* Sup.

3. 1.

raonis ( *quam uxore

1

m duxerat Salomon ) tali opere, quali &

feptena

hanc porticum.

sss

9. Omnia lapidibus pretiofis, qui ad normam quamdam , at-

que menfuram tam intrinfecus quam extrinfecus ferrati erantz^

I5 D&

ilni!.) Àt

a fundamento usque ad fummitatem

parie;;um) & intrinfecus

fores tem

usque ad atrium majus.

z

qui trpir

16. Fundamenta aut:em de lapidibus pretiofis, lapidibus ma-

altitudinis

gnis decem five o&to cubi:orum.

d fopi

dum elfe,

11. Et defuper lapides pretiofi s&equalis menfurze fe&i erant,

& Salan

fimiliterque de cedro.

£

batt fua f

12. Et atrium majus rotundum, trium

ordinum de lapidibus

um dimi

feCtis, & unius ordinis de dolata cedro : nec non & in atrio

folvit deci

domus Domini interiori, & in porticu domus.

Autem yl

13. Mifit quoque rex Salomon, & tulit Hiram de Tyro.

M

Yunt, qu

Va Cava

14. Filium mulieris viduse de tribu Neph:ali, patre Tyrio,

$n f

artificem aerarium, & plenum fapientia, & intelligentia, &

inniti pro

do&trina ad faciendum omne opus ex &ere. Qui cum veniffet

Que liber ]

ad regem Salomonem , fecit omne opus ejus.

umne a

Que cubit

15. Et

X Cipite

OC Verg

g. Dvmunqu;,:, &c.) Fuit hec domun-

megiftrum habuit "Tyrium ;»vr/eyera

im cubi

plinzho,

cula forma quadrata longa, & lata tri-

autem patrem ejus fuiffe-Hebreum de

prehenfa,

ginta cubitos, ut ait Jofephus 1. g. c.2.

tribu Nephthali.

9. Lapidibus. pretiofrs.). Raris , &

I4. De trib» Nephthali , &fc.)

Vidl

lineg

magni pretii , peregrinis, & ex longin-

tur hoc pugnare cum eo, quod legi-

[ Uæ'W.mm

tus CuiUS(

quo advectis , porphyretricis v.g. pa-

mus 2. Paral. cap. 2. n.14. ubi Hiram

Weter v

rüs, & aliis hujusmodi, ex hifce ver-

dicitur fflius mulieris de fiisabus Dam.

fiein H

bis eorum opinio refellitur, qui totam

Sed dicendum eft Dz» non accipi pro

hanc domum ligneam fuif/e exiftimant.

tribu, fed pro civitate hujus nominis ,

MOSERT

I3. Hiram de Tyro, &'c)) Eft Hebreo-

i. Qi

quz erat in tribu Nephthali, apud fon-

C Hien

rum traditio apud $. Hieronym. Hira-

tem Jrdanis. Vide Adrichomium in

Yil ;

$i patrem dici lyrium, quia Hiram

tribu Nephthali num. 37.

305

CAPUT Vi

435

Ya

1l

15. Et finxit duas columnas aereas, decem , & octo cubito-

rum altitudinis columnam unam * & linea duodecim cubitorum *]Jer.

bitour

:

ambiebat columnam utramque.

52.21-

àm pore

16. Duo quoque capitella fe

cit, quäe ponerentur fuper ca-

ia füper

pita columnarum , fufilia ex zere: quinque cubitorum altitudi-

nis capitellum unum,& quinque cubitorum altitudinis capitel-

lum alterum.

& texit

17. Et quafi in modum retis , & catenarum fibi invicem

, entin

lie Pl«

miro opere contextarum. Utrumque capitellum columnarum

fufile erat: feptena verfuum retiacula in capitello uno, &

qui&

tero.

vxfeptena retiacula in capitello al

I2

* 38. Et

dam, d

;

t erat

iE Dece»;, &4 otlo cubstorum altitu-

£

r

iclens, Fueiculus dubdecim cubitorum

dinis.) At 2. Par. 3. 15. legimus ante

circuibat eam.- Eux quo conftare vide-

tiníeCus

tur uniuscujusque . columnz feorfim

fores templi duas columnas pofitas,

ambitum fuiffe duodecim cubitorum.

que triginta quinque cubitos haberent

(ibus ii«

altitudinis. Refpondendum eft id non

Sed dicendum eft 70 e«z referri a Hie-

de fingulis , fed de utraque intelligen-

remia ad vocetn *j fcezz,

uge hoc

1

em mo-

dum effe. Nam ut placet Villalpando,

capite feptimo habetur, & eo

qi enty

& Saliano, una queque columna cum

do , quo *3y) /cez; , licere interpretari,

bafi fua fuit feptemdecim cubitorum

ut fcilicet utramque fignificet.

cum dimidio feclufa plintho, qux ab-

lgpidts

Secludendi

16. Quisque cubttorum.) $i accipias

: jn drio

folvit decimum oftavum.

non folum capitellum,, fed tocam tra-

autem plinthum hanc rationem affe-

beationem.

ift autem. trabeatio illud

"vt0.

runt, quod reliqua columna cuin baft

ommne oOornamentum, quod colutnis

fua cava effet, quam propterea con-

imponitur. Italice dicinus Arcbzrzave,

eTyro

cruum fuit fuper folidam plinthum

entit,

inniti, proptereaque feorfim fundi. Éta-

fregio, 6 cornice, Cum vero dicit alibi

Scriptura capitellum fuiffe trium cubi-

| venilet

que liber Paralipomenon utriusque co-

torum, fejungit coronidem. ltalice

dumne altitudinem dixit triginta quin-

dicimus /z corzice ; cum vero dicit

que cubitorum feclufa utraque plintho,

fuiffe quatuor cubitorum , omittít epi-

j E

& capitellis, qua feorfim fufa exant ;

ftolium, id eft, trabem capitellis fu-

/

hoc vero libro Regum daritur octode-

cim cubiti fingulis columris, folida illa

fr«ve.

perimpofitam. Italice d,ickimus, rchis

TRODU

plintho, que eft ima pars bafis, com-

[eprum Q*

; prehenfu.

17. Quafí in modum retis, &f catena-

Limea duodecim culitorum nmbichat

rum.,6c.) Retiacula hac ponit Villal-

) Vil

calgmnam utranique.) Ut fcilicet ambi-

pandus tom.2. lib. s. cap.5. in coro-

: uOd ]?;l'

tus cujusque effet fex cubitorum , dia-

nicis parte inferiori, & latiori,. quz

i H

ineter vero duorum.

Nota Tr6.uftram-

terram verfus'pendet.

j 771 t

que in Hebreo efle *yprm Lafcenz, que

Septena ver[num vetkacula.) ld eft,

vox verti poteft f/eeszdum, ambo, uti um-

ünum quodque retiaculum feptem , &

| JCCiP':P.[O

B gont s

que.

Quo pofito explicari poteft lo-

Y

feptem habebat quafi lineas, aut vizoas,

m

udfon'

cus Hieremig, qui textui huic nof

tro

aut fafcias inter fe cancellazas, & 1nter

]

p in

videtür adverfari ; ait enim. propheta

cancellaturas erant malogranata. Vide

:homi

ap. 52. n. 21. de iftis columnis verba

figuram apud Villalpand. loco citato.

46

4

3

LIBRI H. REGUM

18. Et perfecit columnas, & duos ordines per circuitum re-

pl

- tiaculorum fingulorum, ut tegerent capitella, quae erant fuper

fummitatem malograna:orum : eod

z

em quo fecit & capitcilo

flïi

fecundo.

19. Capitella autem,

bu

qua erant 'fuper capïta columnarum,

quafi opere lilii fabricata erant in porticu quatuor cubitorum.

dic

20. Et rurfum alia capitella in fummitate columnarum defu-

:

per jux:a menfüram columnz contra retiacula : malogranato-

rum autem ducenti ordines erant in circuitu capitelli fecundi.

qu;

lia

21. Et ftatuit duas columnas-in porticu templi: cumque fta-

tuiffet columnam dexteram , vocavit eam nomine Jachin: fimi-

Ü

liter erexit columnam fecundam , & vocavit.nomen ejus Booz.

22. Et fuper capita columnarum op

:

us in modmg lilii poiüit:

d

perfe£tumque eft opus columnarum :

t.Par.

renf

4. 2-

25. * Fecit quoque mare fufile decem cubitorum a labio us-

duo

que ad labium, rotundum in circuitu: quinque cubitorum al-

p

titudo ejus, & refticula triginta cubitorum cingebat illud per

circuitum.

A

24. Et

aä

Tnai

18. Dnmoesordines r;-fi;zculorum.) Ita-

Contra retiacula.)loX X.habent, tn.(;':

tüc

que in quolibec ex quatuor lateribus

retiactlum , N atablus , slera vetictlum.

li.

coronicis erant duo ordines retiaculo-

Malogran.tirum autem ducents ordi-

qui

xüm. Ítaquein quolibet capitello erant

£65,€7c.) Sententia effe viletar: iVÍa-

duo

Octo ordines.

Vide eandem figuram

logranata omnia variis ordinibus di-

Sin

apud Villalpandum.:

fpofita erant, ducenta in cipitello fe-

bit

Vo-

Ur £egerent capitella, qua erant fuper

cundo nniuscujusque columng.

lus

fummirattm malogranatorum.) Fortaíte

cat autem hoc loco capitellum fecun-

[

fenfus eft, ut tegerent eam partem ca-

dum ipfüm coronamentuin. 1ta Villal-

Qu

pandus tom, 2. lib. s. c. 22. Corona-

pitelli, ex qua malogranata pendebant,

$

vel, ut ex parte tegerent malogranata

mentum Architedi appellant totam

C

cancellaturis inferta;

coronicem.

19- Quafi opere L;Lii.) Lilii folüs ad-

2I. dp pordcnu templi-) In veftibulo

luzn

PLR

hibitis, & in modum operis corinthii

templi, de quo fupra c.p. 6. num. 5.

nr

conformatis, & compofitis. Schema

Villilpandus in primo veftigio porti-

ts

habes apud Villalpand. 1. 5. c. 5. to.2.

cus;, feu yeftibuli ponit ab utroqne la-

bet

da port.cm quaruor cubitorum.) id

tere porte aule fancte.

Utraque co-

Fe:n

eit , fimilia capitellis paraft«durn vefti-

lumna nomen habuit a fortitudine 5

Va

buli , que capitella alta erant quatuor

nam Zacbiz , dicitur, quod firmiter

fundata effet, nam veibum Hebraicum

pat:

cubitis. íÍra explicat Villalpand. to. 2.

diy

lib. 5. cap. I3. Paraftades. ab It.Jis vo-

133 ezmz, eft firmiter ftabiliüe ; Beez

bui

cantur /ZLefri.

autem fignificat, in ipfo fortitudo.

Q3. Fcesf q*taorfue.).Hira;n fcilicet

2o. Ef rar[um Alia capitella, ffc)

Vi

Hxc eft coronix , qu&e dicitur iuiie

Axchitz&us erarius, de quo füpra.

Ien

juxta menfur.in coliians ; eim fcili-

D«ceem cubitorum a labio usque ad la-

cet inenfarun, quam cclumnw pro-

bing.) kisc eft diameter, feu linea per

g]q :

transverfum dinietiens.

portio exigit.

ti)

:

CAPUT VII.

N

437

-

24. Et fculptura fübter labitm circuibat illud decem cubitis

lpet

ambiens mare: duo ordines ículpturarum ftriatarum erant fu-

i.llo

files.

25. Et ftabat

Xfuper duodecim boves, e quibus tres refpicie-

lUfb

bant ad Aquilonem, & tres ad Occidentem, & tres ad Meri-

'UtT).

diem, & tres ad Orientem, & mare fuper eos defuper erat :

jeft-

quorum pofteriora univería intrinfecus latitabant. ,

1at0-

26. Groffitudo autem luteris, trium unciarum erat: labium-

undi,

que ejus, quafi labium calicis, & folium repandi lilii : duo mil-

: fi-

o Et

]ia batos capiebat,(1)

lii 4

fimi-

(1) Et tria millia metretas. Jp Ed;r. Sis£. additnr.

1001

-Reflicula^) Funiculus.

26. T,ium unciarum erat.) 'rre-S une

Yuit:

Triginta cubitorum.) Intelligendum

ciz quatuor digitos faciunt; nam un-

eft fere, quia diameter ad circumfe-

ciaeft duodecitna pedis pars ; pes au-

rentiam fe habet ut feptem ad vipinti

tem habet fexdecim digitos, &-'tres

0.Us-

duo , non ad viginti unum , fed Scri-

unciz funt quarta pedis pars, id eft,

m

ptura minutias negligit.

quatuor digiti, que menfura Grece

dicitur z«Acigc , Latine Pz/zzus, inde

] pet

24. .Decem ceubitis ambtens. mdre.)

Quomodo

decem

cubitis ambiebat

2. Paral. 4. 5. dicitur craffitudo . vafis

mare, quiod triginta cubitos in circui-

fuiffe palmi unius.

h ffum

tu.colligebat ? &Expofïtionem függerit

Qzaft labium . calicis.) Intellige. re-

aliit.

lib. 2. Par..c. 4. n. 3. Decezz cubiis, in-

pandum, & modice flexum in exterio-

rem partem.

j rl

quit, quedam extrinfecus calatura, at

M.

duobus verfibus aluum maris circuibant.

Duo millia batos captebar.) 9. Paral

s di-

Significat, ex quo loco iítius vafis am-

4- 5. dicitur cap;ebaz ria millia metre-

£Aj.

dllo t«

bitus, quod femper anguftius erat ver-

In textu Hebrzo utrobique eft

Yo-

fus fundum,ad decem cubitos redactum

eadem vox m3 zr. . Ribera lib. 2. de

"Templo cap. 16. 'cenfet mare zneum

fecun*

erat, ex eodem cælatura; ornamenti

Villd^

caufa adhibitas.

trium millium batorum, five metreta-

Qrotiáe

Striatasusm.) Strie Architettis funt

rum capax fuiffe, fed tintum duo mil-

totatt

canaliculi illi, five fulci, quos in co-

lia infundi folita, atque ita facile con-

lumnis aliquibus videmus, quas pro-

ciliantur textus,ut hoc capite deaqua-

ptere: ftriatas. vocant,

Ut autem in

rum modo, qui adhiberi folebat, 'eimo

3mb11k7

ym j

ftriatis columnis tertia pars altitudi-

fit; in Paralipomenis vero de aquis;

nis, que proxima eft bafi; flrias ha-

quas explere ad fummum US'qHE VO-

! PUm'

bet, fed non excavatas , reliquum au-

lenti, capere mare illud potuifiet. Cui

)qx]e l-

tem longitudinis veras habet flrias,

explicationi favet Paralipomenon tex-

jue e

ità hec ima pars maris, unde tertia

tus ubi ex, Hebrzo, ad verbum habe-

udine s

tur, Forftifcare facrenty capiebat batos

Hl-mitcf

pars ambitus ejus incipiebat bipartito

yacunt

divifa, quafi duos ordines ftriarum ha-

£res mille : quali. dicatur, fi quis im-

buit , quales Villalpandus expreffit

pleat vas, quantum quantum eit,

D7

uIO

QS. Seper duodecim Baves.) Boves hi

usque. ad fammum.

H&c explicatio

i

&nei folidi fuiffe videntur, ut tanto fe-

eft etimm Serarii.

Salianus anno .6.

rendo: ponderi, mari fcilicét &enei, &

Salomonis. num. 69.

Villdpandum ,

jpna

cil lt

aqoarum infufarum pares effe poffent.

& alios, quos citat, fecutus, ait duo

Pofleriora.) Boum fcilicet, qui fron-

fuifle genera batorum;, alterum majus,

ol PCX

. tibus ad mare azcedentes refpiciebant.

quorum duo millia caperet mare, al-

*

^5

4

3

8

LIBRIIL REGUM

27.1 Et fecit decem bafes s&eneas, quatuor cubitorum lonäi—

tudinis bafes, fingulas, & quatuor cubitorum latitudinis, &

Wt

trium cubitorum altitudinis.

Y

dir

28. Et ipfum o

pus -bafium, interrafile erat: & fculpturse

inter jun&turas.-

29. Et inter coronulas, & ple&tas, leones, & boves, & che-

rubim : & in jun&uris fimiliter defuper, & fubter leones, &

j

boves, quafi lora ex aere dependentia.

3o. Et quatuor rot& per bafes fingulas, & axes serei, & per

Bul

quatuor partes quafi humeruli fübter luterem fufiles, contra

bet

fe invicem refpectantes.

31.. Os quoque luteris intrinfecus erat in capitis fummitate,

MIE

& quod forinfecus apparebat, unius cubiti erat totum rotun-

Tet

dum, pariterque hàbebat unum cubitum, & dimidium : in an-

vid

gulis autem columnarum varia ceelaturze erant :

& media[t in-

tercolumnia quadrata non rotunda.

for

/32. Qua-

p

terum minus , quod, cum proprio ca-

Ple&las.) Ribera loco citato putat

reret nomine , Graco metretam dixit

ple&as effe jun&uras tabularum.

$i

qu

interpres, aitque fuiffe inter utrumque

coronule funt opus interrafile, dici

prqporcionem fefqui alteram, ut duo

poteft »lectas fignificare ipfas coronu-

anajores, tres minores equarent. [ta-

las floribus, aut ramufculis implicitas;

ue hoc loco de majoribus batis, in

hoc enim zAexróy eft apud Gr&cos.

()

;

a

^

Quaff lora.) Sub bafi inter xotas

pan

fermonem.

ralipomenis vero de minoribus effe

(]110(

erant quafi lora ex &re dependentia,

li

Q7. Fecit decem bafes aueas.) Quibus

id eft, capita leonis, tauri, hominis,

teb

imponerentur luteres , five conchz,

aquile , in fingulis lateribus finoula,

de quibus infra.

quales funt imetope in Zophoris do-

pl

en

Illud fi.icitur' inter-

298. Interrafrle.)

ricis, quibus capitibus utrimque quafi

l lter

zafile, quod per intervalla raditur, &

mutuli additi erant, ut a medio capite

dimi

exfculpitur. . Opus interrafile vocatur

ad extremüm mutulum, five modiolum

elau[zm, quod n eo fcul

fertum cum fru&tibus, foliisque quod-

Vitat

pturis im;er-

bitu

anedia fpatia claudantur.

dam lorum dependeret.. Ita Salianus

L

Sculptura.) Eft iden! opus, q

üod

anno Salomonis 6. num. "b

appellavit interrafile.

30. Per quatuor partes quafi humeruli.)

EU

lorer jezieras) Jun&urg funt ex-

In plano tabulato bafis fuüb concha,

Ín

Qul

tremitates , quibus tabule &enez, ex

five lutere erant fculpti leones, boves,

lim

quibus bafis conftabat , jungebantur

& cherubim, id eft, capita fingulorum

inter fe.

cum alis, quz quafi humeris concham

ilé

part

29. Corozular.) Villalpandus nomi-

ipfam fuftinerent. — Vide apud Villal-

thf-y

ne coronulg peribolum intellexit, &

pandum figuram loco citato.

in fuo fchemate depinxit tom. 2. lib.s.

31. Os queque luteris.) Os luteris

cap.39. Ribera vero de 'l'emplo lib.2.

vocatur id, quod in fuprema tabula

Pdrx

funs

COllh

cap-18- cotonulas, fculpturas, & opus

bafis factum erat, ut exciperet

i;ltexrafile idem efle putat.

luterem imponendum. Apud

v

lial

fx)()n

CAPUT vrg.'

439

ïngi-

:34. Quatuoi* quo

que rotzee, quse per quatuor angulos bafis

)

erant , Cohaerebant fibi fübter ba(im : una rota habebat altitu-

dinis cubitum & femis.

Ug

33. Tales autem rotce erant, quales folent in curru fieri : &

axes earum , & radii, & canthi, & modioli, omnia fufilia.

che-

34. Nam & humeruli illi quatuor per fingulos angulos bafis

$&

unius, ex ipía bafi fufiles, & con;unti erant.

35. In fummitate autem bafis erat qucedam rotunditas (1) di-

per

midii cubiti, ita fabrefatta, ut luter defuper poffet imponi, ha-

nià

bens caelaturas fuas : variasque fculpturas ex femetipfa.

36. Sculpfit quoque in tabulatis illis, quae erant ex aere, &

at

in angulis, cherubim, & leones, & palmas, quafi in fimilitudi-

tune

nem hominis ftantis, ut non caelata

| at*

; fed appofita per circuitum

viderentur.

um

37. In hunc modum fecit decem bafes, fufura una , & men«

fura, fculpturaque confimili.

zn—a-

.38. Fecit quoque decem luteres &eneos, quadraginta batos

capiebat luter unus, eratque quatuor cubitorum: fingulos

PHE&E

, i

quoque luteres per fingulas, id eft, decem bafes pofuit.

, ia

partem

39. Et 'conüituit decem bafes, quinque ad dexteram

r0nu-

templil

cita5;

(1) I» Edzt. Sixz. legizgr : Unius & dimidii.

08

T0La5

pandum tamen non video, quomodo,

2

CUM ) UP modieti: : Modiohui

quod hic dicitur, expreffum fit.

eft pars illa rote, ex qua exiftunt ra-

nl

n capttés fnmmttate.) ln altiori par-

dii. Canthus eft modioli extrema pars,

ninlS,

te bafis.

Quz hic breviter dicuntur,

ex qua axis eminet.

gula,

plenius explicantur num. 35. fequenti.

35. Ex fl)meiiffd.) Id ef£, non ad-

i

j do-

sod fori fecus apparebat, 6c.) Cum

dititias, fed fimul cum ipfa fufas.

qülü

Yuter altitudinis haberet cubitum, &

36. Nom calata, fed appofíta.) Adeo

c,r?ite

dimidium , dimidius cubitus in ea ca-

lum

vitate includebatur, & latebat, & cu-

eminentes erant, & extantes figurg.

37. Fufüra sma.) Wodem artificio,

iU.

bitus unus emineb:t a finu, & extabat.

eadem figura, menfura , &c.

hinus

Pariterque.) Yd eft, totum fimul, &

38- Decem luteres 42605, É5c. ) De-

quód videbatur,&quod non videbatur.

cem labra fufilia, five'decem conchas.

Facta funt hec vafa ad minifterium

nl

I angulis astem rolumnarnm.) An-

xl

gulis bafium , qui dicuntur anguli co-

Sacerdotum , & ablutionem victima-

IOVES,

lumnarum, quia fub angulis ante erant,

rum, unde etiam nomen h bent ; nam

orüum

id eft, quadrate. columnz aliqua fui

Ase Grecis, eft /avo, aLluo , & Luter

vas ad lotionem inftitutum. :

cm

parte extantes, ut in fepius memorato

b

filie

fchemate Villalpindus exprimit.

Eratque quatuor cubitorum.) Scilicet

Media tntercolumnia quadrata , &c.)

per diametrum.

nfïfig

Pars bafis,

"& intercipiebatur intér

39- d dexzerans partem templi-) Non

abula

columnas dittas ; quadrata erat.

5

-

Cobsrebant

erant luteres in templo, fed in atrio

pfurm

ficerdotali ; ad dexteram tamen atque

ii

fpondebant.

y2775 Siþi ápte re-

ünæraxn partem templi dicuntur con-

LIBRI III.

REGUM

449

templi, & quinque ad finiftram : mare autem pofuit ad dexte-

4

aureu

ram partem templi contra Orientem ad Meridiem.

40. Fecit ergo Hiram lebetes, & fcutras, & hamulas,&per-

Ti5, dl

fecit omnes opus regis Salomoms in Lemplo Domini.

4d fimi

41. Columngs duas, & funiculos capitellorum fuper capi-

tella columnarum duos: & retiacula duo, ut operirent duos

165 &

funiculos, qui erant fuper capita columr*arum

$0.

thurio

4. Et malogranata quadringenta in duobus retiaculis : duos

!

verí füs malogranatorum in retiaculis fingulis, ad operiendos

terior!

funiculos capxtellorum, qui erant fuper cápita columnarüm. .

erant

j

43 E, bafes decem, & luteres decem fuper bafes..

I

44-

t mare unum , & boves duodecim fubter mare.

Domi

45$- L,t lebe:es, & fcutras, & hamulas : omnia vaía, quae fecit

gentur

Doni

Hiram regi Salomoni in domo Domini, de aurichalco erant.

46. In campeftri regione Tordanis fudit ea rex in argillofa

terra, inter Sochoth, & Sariham.

Tunp

47. Et pofuit Salomon omnia vafa: propter multitudinem

autem nimiam non erat pondus zeris.

48. Fecit-

]l

ftituti , quia " dextera illius vcï fïm[ïm

44 operiendas funiculos, €&c.) Ut in-

latera refpiciunt.

fererentur cancellaturis funiculorum ,

Contra Orieniem ad meridiem. ) ln

five retiaculorum ; cum enim aliquan-

ea parte atrii, que orientem fpectat,

ad Auftrale tabernaculi latus.

tulum malogmmtt prominerent, ré-

tiaculi fafcias qnadantenus operiebant.

L Tl

40. Eebe:es.) Vafa, quibus victima-

45- De aur. £chbalco. )Genllb qw)(xldm

eris eft aurichalcum colore aurum re-

L

fum c: xfues coq"ebanmx, ut ollz, chy-

trop od

; NC.

ferens.

Itilice dbpeïl imus Ortoze.* g.

UE

Scatrm' ) Genus vafis profundi, &

Paral. 4.16. dicitur de ere mmudi/fzmo,

uf d

circalaris, unde fcutella diminutivum

ut eft etiam hic in Hebrzo.

Videtur

Altari

Zomern derivatur.

fuifle fpecies wris nobilioris, quale

dicitu

- Hamulas. ) Hamula , five amula, vas

poftes fuit &s Corinthium.

Tünig e

eft ad ferecndam, & fundendam aquam,

46. Dz argi dlofa terra-) Argcilla enim,

at ex

üirceus, aut urceolus.

que m: axime, & . pree metallis omnibus

4I* Pun;

0s caprtclloram-) Funicu-

igni refiftit, fufionis aptiflima elt.

LUE

bþm u

Tos api pellat: fafeias illis, de quibus fu-

Innr Socbo: /a, € Szrtaz.) Hec duo

31 .

n

pra diximus, n. 17.. Chakdeus verti t,

lIoca fita erantin tribu Gad trans Jorda-

ml

r

Vafz rotenda co'tanarum. - Dixit vaja

nem, ut videre eft apud' Adrichomium

d

«o

ratione m alo

30ra,

ranatorum , qux

m defcrutlone tribus Gad. n. 45. & 44

m vf

«caon

nebant. Vi. X/ma p.to

Q. Ls CL OT.

Sarthan 2

a PAÉ: 4« T7. Sa?'e![/zf.ä dicitur.

Lï vt

^ CX

Malige

7:4?. 2rkac rm"wztn z

,?/ Ef [;o Ísesz s 1[urzmz Omnia 7)4!4,(5: »

Oüqf

foc ^eft, in xetiacu-

Suis fcilicet locis in atrio , vel in

tefn-

llOtmn [

duobas retiaculis.) du

Tnd

lis duormu capitellorum.

pzn

In Hebrzo hic vahcul us ita fe

verí

nalarsmaforum : Té-

habet, ut vertit Pagf)m'ls

U 7AZOOrIfs

ülu

[427;

e-

delbrt

* Qz fi dic:t t. Din?

ut ponderaren:ur Salomon . omnia vafa

AMofaic

$1 Q!"q ilis

"n Oonamentis ide

propter maítitu: linem mnümiam nóm tflz

BLM, H

Cutdela

pandmm loco citato cap. 22«

exp:o( ab DORÁAHS &i H

il

CGAPUT VIItr.«.;villl

441

dexe.

48. Fecitque Salomon omnia vafa in domo Domini : altare

"aureum, & menfam, fuper quam ponerentur panes propofitioe

&ptt-

Anis, auream :

, 49. Et candelabra aurea, quinque ad dexteram, & quinque

t Gpi-

Ad finiftram contra oraculum , ex auro puro: & quafi lilii flo-

It duos

res, & lucernas defuper aureas, & forcipes aureos.

o. Et hydrias, & fufcinulas, & phialas, & mortariola, &

: duos

;ihüribula, de auro puriffimo , & cardines oftiorum domus in-

" terioris San&ti fanCtorum, & oftiorum domus templi, ex auro

rigndos

fuim

erant.

uod faciebat Salomon in domo 2.Par

s1.*Et pärfecït omne opus,

'

Domini, & intulit, quae fan&ti

i

caverat David pater fuus, ar- * F

feat

gentum, & aurum, & vafa, repofuitque in thefauris domus

ratt.

: Dom«ini.

CAPUT VIHI

gl

iem

) Tenplum, introducta in ipfum arca, dedicatur , nebula illud im-

plenie.

Salemon pofl longam orationem. populo benedicit :

—

ed*

numerus boum , & ovium immolatarunt bac -

J Lt, il*

nm,

celebri f'eflivoitate.

aliqu

';.r'.!l,'

Unc*congregzati funt omnes ma

J

1

ores natu Iírael cum 2.Par.

er

It

bafit

principibus tribuum & duces familiarum filiqrum Ifra

el, 5. 2-

I

j

I.T

ad

um 1e«

D P

48. Que erant in domo Domini,) d

ubi legimus : zeczz autez & candelabra

mdi:'fïmq

ufum domus Domini.

aurea decem feeundum fpeciem,qua j«[[a

Alrare agreim.) Altare thyiniamatis

eraut feri , nempe Moyfi.

Videtur

* qr.m'e

dicitur fuiffe aureum , quia aureis la-

So. Fercipes , &yd*rim, fufcinulas ,

minis erat obdu&um ; interius enim

phiatas , 65 mortartola.) Quid h vo-

erat ex cedro.

ccs Lating fignificent , apertum eft,

Tla enim,

quia tamen non ita conftat de Hebrai-

omaius

40- CandtlabrA: aurea , 6. ) In ta-

H ER.

bernaculo Mofis wnum tantum fuit

carum vocum fignificatione, ideo in-

candelabrum, at Salomon ad ejus fi-

terpretes alii alio abeunt.

TO I*zzfrinu-

Jec duo

[

militudinem decem efformavit cande-

l4s, Pagninus, & Vatablus verterunt

15j il

pfalteria , phialas vero dixerunt pelves,.

fomiim

Jabra. Defigura candelabri fupra di-

mortariola autem cochlearia.

&um eít, Exodi 25. 4 num. 31-

YU

&1. drgentum , 5 aurum.) Inte&um,

; di:ïrtz(-

Quaff lilis flores , &c.) Licet hic li-

quod fupererat, nec fuerat in vafa for-

u

]

liorim tantum audiatur nomen, exifti-

matum.

mandunmi tamen eft habuiffe calamos,

| j &f

y

if

d

jores natu.) Senatores magni

g It

& fcyphos, & fpharulas, que ex can-

M

Synedrii.

fnh

delabri ftipite, five haftili, ut olim in

"

4

Mofaico, procederent. 1ta facta fuifle

2. Ip menfe Bethanim.) Qui et anni

candelabra patet ex Paralipom. 4. 7.

menfis feptimus.

jin o

Bibl, cum Com. Menoch. Tom. II,

& 4&

442

LIBRI"IiI. RÉGUM

,In

ad regém Salomonem in Terufzlem, ut deferrent arcam foede-

Pj

-

ris Domini de civiiate Dàvid, id eít, de Sion.

quas po

2. Convenitque ad regem Salomonem univerfus Ifrael in

Íoedus c

meníe Bethanim, in folemni die, ipfe eft menfis feptimus:

jo. I

3. Veneruntque cun&i fenes de lírael, & tulerunt arcam

1io, Dl

facerdotes,

^

iL E

nebulan

4. Et portaverunt arcam Domini , & tab

ernaculum foedei'is,

n.1

& omnia vafa SanGtuarii, quse erant in tabernaculo: & fere-

bula

bant ea facerdotes, & Levitze.

1 J

5. Rex autem Salomon, & omnis multitudo IHírael, quze con«

venerat ad eum ; gradiebatur cum illo ante arcam, & immola-

miffimu

bant oves, & boves absque seftimatione, & numero.

14 C

6. Et intulerunt facerdotes arcam fcederis Domini in locum

fie líra

fuum, in oraculum templi, in San&tum fan&torum, fubter alag

—

cherubim.

fc hábet :

7- Siquidem Cherubim expandebant alas fu

& LXY.

per locum harcæ,

ndat f

& protegebant arcam, & veéctes ejus defuper.

8. Cumque eminerent vettes, & apparerent fumitates eo-

0. dna

Tdem etià

rum foris San&tuarium ante oraculum, non apparebant ulira

Ef vero

extrinfecus, qui & fuerunt ibi usque in preefentem diem.

Palli; q

[ u

- g. In

ait in ax

habenten

ls folemui.4die.) Non eft intélli-

25

Er veles ejus de[uper.) Cherubim

Comel. à

gendus dies folemnis Tabernaculorum,

debant alas fuper arcam, &

expan

: fu-

Tteryret

qui hoc menfe celebrabatur, & cade-

per vectes arce.

lc dicim

bstin decimum quintum diem menfis,

Q. Cumque eminerent vetles, &c.)

lls

fed dies hujus dedicationis, qui ab eo

2. Paral. 5. 9. ( hoc ipfum clarius; di-

dicimus(

tempore factus eft folemnis.

]ta. Sa-

citur :) Petlium autem , inquit, q«/us

fiem j

lian. an. £1. Salomon n.r0. & Vatabl.

portabatur avcA , quia paniulum longio-

phyltus

& "T'orniellus, quos citat.

res €rant ; captta parebant aute oracu-

li eyf

4. Tabermaculum fuderis.

Hoc ta-

lum ; £ vero quis ganlulum fuif.t ex-

301 fj

bernaculum Abulenfis, & Villalpandus

e

trinfeeus , eos videre von peterar. Sene

Vrnam «

joft

hum fecuti, tabernaculum a Mofe

tentia ergo eít veCtes eminuiile ex ar-

Que in.

con

d

ructum efle putant; Salianus, &

ca, & fummitates eorum videri potuiffe

E pof

$à de tabernaculo a Davide fa&o in-

ab iis, qui ad aditum San&i fan&orum

Geïitiliu;

terpretantur.

ftabant, utrinque, ut arbitror , ex li-

Cnm jr

Ferebatt 6a Sacerdotes, &f Levita.)

teribus veli ante oraculum oppanit ;

Crett,

Arcam ferebant facerdotes, tabernacu-

quod fi quis paululum receflitiet , illos

I0, N

ium, & vafa fanctuarii Levitz.

jam videre non poterat.

Sunt qui

ütity

B. bmmolabamt oves, 67 &oves.) Sup-

putest ex arca vectes extrattos fuiífe,

ibulus

peditibant facerdotibus ad immolan-

non omnino (neque enim extrahi po-

/t'xl!*.! )u

duir.

*

terant ita, ut non eflent cum arca con-

f a

7. Expandtlant alas, 65c.) De fitu

jun&i) fed paululum verfus oraculh

Verfiba

Cherubinorum, & alis eorum expanfis

Dortam p:odu&os, quibus favet textug

Il 1

vide lupra Cap, O. nülii 23*

ebraicus , qui ex vezfione Pagnini fic

6.)

^CAPUT Vl

413

n fede.

. 9. Inarca autem non erat aliud, * nifi duse tabulae lapideae, p,54,

quas pofuerat in ea Moyfes in Horebquando pepigit Dominus 54.27.

Hebr.

frae| in

foedus cum filiis Ifrael) cum egrederentur de terra JEgyptr.

QUs ;

10. FaCtum eft autem , cum exiffent facerdotes de SanCtua- 9: 4

z

t arcam

rio, nebula implevit domum Domini,

ir. Et non poterant facerdotes ftare, & miniflrare propter

(ederisy

nebulam: impleverat enim gloria Domini domum Domini,

& fete-

I2. Tunc ait Salomon : * Dominus dixit, ut liabitaret in ne-

2.Par.

6- I.

bula.

120 COT«

13. JEdificans zedificavi domum in habitaculum tuum., fir-

immola«

miffimum folium tuum.in fempiternum.

14. Convertitque rex faciem fuam , & benedixit omni eccle-

dooum

fize [frael, omnis enim ecclefia Iírael ftabat.

Xer ala6

Kkk 23

á

15. Et

fe habet : & elozgare fecerumt vedles,

effe divine przfentiz , & fignum ac-

1 aC2

& LXX., qui habent: &^ emizere fa-

ceptantis domum fibi deftinatam, &

esebant fantlsffcata.

dedicatam.

IQ. Dominus dixit, "£ babitarez m

0s 00««

. In arca anitem non erat. alind, 6 c.)

Idem etiam repetitur 2.Par. c. 5. n.I0.

zebula.) Alludit Salomon ad Levit.16.

t uldta

Eft vero.difficultas propter verba D.

2. ubi Dominus dixit fe in nube appa-

A.

Pauli; qui ad Hebrzos cap. 9. num. 4.

riturum fuper oraculurma.

9111

ait in arca fuiie etiam urfiam auream

u5 4Edifecans edifrcaus, &c.) Vide-

—

Á

habentem' manta; & virgam Aaion.

tur Salomon conftituere qu.xmdam an-

tithefim inter nebulam tenebrofam, &

Jhendbimt

Cornel, a Lapide, & Salian. ró 77 arce,

,& ft«

interpretantur ed arcaem jsxtae Arcam,

domum auro, geminisque radiantem,

fic dicimur habere galerum in' capite,

nebulam levem , & volatilem , & do-

l, 50)

;

& calceos in pedibus, quo modo etiam

mum pez—pe:uo dumm;am.

irit$; t«

dicimus Chriftum paf!um fuiffe in Jeru-

14. Convtrtitque Rex f actem fuam s c.)

falem ; id eft, juxta Jerufalem. "lheo-

Erat Rex in loco eminenti, quem vul-

p 7)1!510'

in hi

phylatus in eum locum D. Pauli, &

gatus Interpres 2. Paralip.6. 13. vocat

je oricitn

ali exiftimant antiquioribus feculis

Bafim ancam.

Erat ea bafis i2 medio

non fuiffe virgam Aaron in arca , nec

