9. Deleremoluit.) Mide di&an. 21.

ftrum, quus mentionem facit Jofe-

35. Habitavitque.) Non Dan, fed

phus lib.

3. Ant. cap- 2.

Amorrheus.

Et fupcr;nrd loca. ) Slgmfïcatur

Teflaceo.) Àb aggeftis.in montem il-

Amorrheos 'ad ipfam Petram perti-

lum teftarum tragmpntïs, ita appellato.

gifle, & ulterius verfus montium ho-

4egravata efl.) Pravaluit contra

rum Aullralium culmina habitatio-

Amorrhzos.

nem fuam extendiffe.

56. Ab a[zenfse /Zorpmnz.c ) De quo

A

Ngeles Domini.) Midetur fuitfe

vide didta Num. cap. 34. num. 4.

Angelus ille, qui in iifdem

Perra.) Urxbs erat in montibus in

Galgtlæ parnbus apparuerat Jofue

extremis finibus Chanangx ad Au-

cap. 5. num. I3. quem, ut 1bx dixi ,.

D

88

^LIBRIjUDICUM

ram, pro qua juravi patribus veftris: & pollicitus fum, ut non

T2

facerem irritum pattum meum vobifcum in fempiternum:

2. Ita dumtaxat ut mon feriretis foedus cum habitatoribus

"'Terrae hujus, fed aras eorum fubverteretis: & noluiftis audire

i

vocem meam : cur hoc feciftis?

qU

3. Quam ob rem nolui delere eos a faci

e veftra : ut habeatis

hoites, & dii eorum ffint vobis in ruinam.

"

4. Cumque loqueretur Angelus Domini

haec verba aa omnes

filios Ifrael : elevaverunt ipfi vocem fuam , & fleverunt.

e

s. Et vocatum eft nomen loci illius : Locus flentium, five

lacrymarum : immolaveruntque ibi hoftias Domino.

*

H

* Tof.

6.* Dimifit ergo Jofue populum,& abierunt

filii Ifzael unüää

:

14.28- quisque in poffeffionem fuam, ut obtinerent eam

.

. Servieruntque Domino cun&tis diebus ejus,

& feniomim,

qui longo poft eum vixerunt tempore; & noverant omnia ope-

fa Domini, qua fecerat cum Ifrael.

8. Mor'uus eft autem Jofue filius Nun, famulus Domini, cen-

tum, & decem annorum,

.9. Et

aliqui Gabzielem , alii Michaä'em; alii

bis Jerufalem parte occidua; five er-

alium fuiffe putant: funt, qui putent,fuif-

o hic , five alius fuit locas, dicen-

dum eoipfo, quod Angelus eos ad

fe prophetam aliquem, nuncium, &in-

terpretem . divinz voluntatis

quod

propitiandum Deum hortabatur, etíam

ex eo colligunt , quia locus, ex quo

illis infpiraffe, aut etiam diferte figni-

venit., 'nominatur.

Non eft novuüm

ficaffe, ut ibi facrificarent ,

qüod

non femel factitatum. Vide Judic. 6.

prophetam vocari .Angelum. Mide

Agozi T. I9. fic etiam facerdotem

20. 26. 28. & cap. 13. 19. & 2. Reg.

Malach. 2..7

4

ul.-19g.'& 1. Paral 2i. 18. & 3.

De Galgalis.) Caufa , cur afcendere,

Reg. 18..32.

"^

Im ruinam.

) Id eft, ruing occá-

feu apparere volaeritin Galgalis, fuif-

dalum.

fe videtur , ut tot, .& tantoruni bene-

fio:ï LXX. fcan

ficiorum illié acceptorum , & reno-

6. Dimifét ergo Jojue.) Himc repe-

vati per circumcifionem federis me-

tita funt ex cap. 24. libri Jofue , &

hic inferta.

Non eroo exiftimandum

imoria refricaretur. Ita '"'heodor. q. 6.

"addl locum - fleutium. ) Ad locum , in

Jofue, cum h« acciderunt, fuperftitem

10 fleverant ,-vel in quo auditis, qiie

faiffe; nam cap. I. dictum fuerat Jo-

À

noélus tunciabat, fleverunt. Aliqui

fae mortuum, & D. Aug. quæi.ï. 14

Hac4 àit, per-vecapitulationem . 1terari

putant effe Silo, quia nüm. 5. dicitur

nulla dubitatio.

in hoc flentiumloco facrificatum ; nul-

Porro ifta repetun-

libi dutem faerificare licebat ; nifi ubi

tür hoc loco; ut oftendatur , quando,

erat tabernaculum, quod eo tempore

& quamdiü Ifraelite in officio perfti-

erat in Silo., Bontrerius ex Jofepho

terint; & quomodo in idololatriamn

]. 7.antiq. cap. 4- & ex LXX. inter-

lapfi fint.

Vide horum quinque ver-

pretibus 2. Reg. 5. 43. putat fuiffe

ficulortm explicationem fupra cap.

24. lib. Jofue.

Sylvauïpltra vallem Kaphaim ab ur-

*

CAPUT IH

89

n

9. Et fepelierünt eum in finibus poffeffionis fuze in Tham-

M

nathfare in monte Ephraim, a feptentrionali plaga montis Gaas.

Io. Omnisque illa generatio congregata eft ad patres fuos:

W

& fürrexerunt alii qui non noverant Dominum, & opera,

quze fecerat cum Ifrael.

$

11. Feceruntque filii I

frael malum in confpectu Domini, &0

fervierunt Baalim :

*

5

I2. Ac dimiferunt Dominum Deum patr

"um fuorum, qui

eduxcrat eos de Terra JEgypti: & fecuti funt deos alienos,

deosque populorum, qui habitabant, in circuitu eorum , &

adoraverunt eos : & ad iracundiam concitaverunt Dominum,

w

13. Dimittentes eum, & fervientes Baal, & Aftaroth.

14. Iratusque Dominus contia Ifrael, tradidit eos in manus

,

diripentium , qui ceperunt eos, & vendiderunt hoftibus, qui

*

habitabant per gyrum: nec potuerunt refiftere adverfariis fuis:

I5. Sed quocumque perge:e voluiffent, manus Domini fuper

eos erat, ficut locutus e

:

ft, & juravit eis: & vchc:::menter afficu

funt.

16. Sufcitavitque Dominus judices, qui liberarent eos de

vaflantium manibus : fed.nec eos audire voluerunt,

meme

17. Forni-

11 DO MDN Baalim.) Wox Baal

duntur, eftque phrafis non infrequens

Domisum fignificat, & accipitur ali-

in Scriptura, ut cum dicitur Ifa. so.

quando generatim pro Diis, Deabuf-

I. quis eff creditor. meus , cud vendidi

que omnibus: ztiiquandofpeci&tim pro

T05 ? €Cce 427 1H£

certo aliquo Deo , aut Dea, five ad-

g« itatibus 'y«fris vendi-

L efnis.

datur nomen peculiare Dei illius, vt

I5. Dwecumque pevgere -weluiffent. )

cum dicitur Baal-Berith, five intelli-

Id eft, quidquid incepifíent, aut co-

e

ndum relinquatur ex loci circum-

nati efient.

j

antia , vel alia quapiam , quisnam

Manus Domini fuper eos, €5c.) Seu

Deus ille fit.

.ut Hebr. & Grace dicitur , zz zfo-

I3. Jféarorh. ) Significat hec vox

rum nalum [eper eos erat,

SICHf .

vel generatim plura numina , quz ta-

N

. ftravit , Gc. ) Lev. cap.

men fcminino fexu colantur; vel de-

26. 14. & Deut. cap. 28. 15.. quibus

finite unum aliquod; alia enim erat

locis quamvis, juramentum non lega-

Aftarthe Sidoniorum, alia Afcaloni-

Sub his au-

tur, adhibitum tamen docent. Cajet.

tarum , alia "'yriorum.

& Serarius.

tem nominibus colebatur aut Venus ,

Et "vebementer Aff itli fanz.). Seu cor-

aut Diana, aut Luna , &c.

prefst£, ut in Scorpiaco legit "l'ex-

tullianus.

14- Ven[lz'a*fru:'zr.) Hebr. & LXX.

D g

vendidit , eus fcilicet,

10d idem

16. Sufcitavirque £fc.) Jndices , de

eft, ac tradidit, ut habet

"

haldzus ;

quibus hic eft fsrmo , fuerant. princi-

que enim alicui venduntur, illi tra-

pes, qui Ifraelitarum

,POP ulum e fer-

, Btbl. cum Coms. Menocb. Tom. L.

Á

/

-

069

LIBRI JUDICUM

17. Fornicantes cum diis alienis, & adorantes eos.

Cito

deferuerunt viam, per quam ingreffi fuerant patres eorum: &

audientes mandata Domini ,

omnià fecere contraria.

18 Cumque Dominus ]udICGS fufcitaret, in diebus eorum

d

&tebatur mfemcm*dm, & audiebat affiictorum gemitus, &

rabat eos de cade vaftantium.

pl

19 Poftquam.-autem mortuus.effet judex, revertebantur, &

!

multo facxgbanu pejora, quam fecerant patrcs eorum, fequen-

Non dxmx-

tes deos alienos, fervientes eis, & adorantes illos.

ferunt adinventiones fuas, & viam duriffimam, per quam am-

bulare confueverunt.

20. Iratusque eft furor Domini in Ifrael, & ait : Quia irri-

tum fecit gens ifta pa£tum meum, quod pepïgexam cum patri-

bus eorum , & vocem meam audire contempfit :

21. Et ego non delebo gentes, quas dimifit Jofue, & mor-

tuvs eft;

. Ut in ipfis experiar Ifrael,

utrum cuftodiant viam Do-

mlm & ambulent in ea, ficut cuftocherunt patres eorum, an

non,.

23. Dimifit ergo Dominus omnes nationes has, & cito fub-

vertere noluit, nec tradidit in manu Jofue.

O OAPT d5

Jfrael þcmm gentibus a Domino dereliclis ad . ipfius exercitatio-

nem , ideo fapius per extrancos reges affligitur , [ed refi pzjcens,

per Otboniel, Zod , & Samgar liberatur.

I£, funt gentes , quas Dominus dereliquit, ut erudiret in

H

eis Ifraelem, & omnes, qui non noverant bella Chana-

nesorum:

U

vitutibus , & malis , quibus tuhc pre-

fcelerum via mollis , & Jucundl vi-

mebantur , vmdxcalunt , eümque toto

deatur,

quia tamen in &rummnas Q«

vite fuoe tempore I)OLLeï, ex lemlvn

damna graviffima fert, Deumque du-

prefcripto , fenatorumque con

lus re-

rum , feu iratum efficit, dura dicitur,

xerunt : ad ipfum vel miral jiliter a Deo

02. Experiar.)Hebr, & LXX. fentem,

excitati, vel a populo ipfo electi, &

perx-.ulum faciam.

invitati.

23. Dzmz/ztc*rgo)Q*H dicat : Do-

I8- E£ liberabat eos, &5c. ) Ifleoque

mmus* , q'll futura pr xvid

ebat, noluit

judices Sa/vateres appellati funt :

ftatim delere nationes illas.

'ï

chxptura

ita enim vocantur Ccap.

I

T erudiret in eis Ifraclem.) He-

hujus libri num, 9. & 2. Efdrs 9. 2

braicum verbum tentare f'(rm-

ficat

I9. Fidm durifimam. ) Licet emm

ita, ut caufa ifta fit eadem ,

CAPUT Il

9r

o

9. Ut poftea difcerentfilii eorum certare cum hoftibus, &

habere confuetudinem praeliandi :

3. Quinque fatrapas Philifthinorum, omnemque Chananzeum

& Sidonium, atque Hevaeum, qui habitabat in monte Libano,

de monte Baal Hermon , usque ad introitum Emath.

-

4. Dimifitque eos, ut in 1pfis experiretur Ifraelem, utrum

ï

audiret mandata Domini quae praeceperat'patribus eorum per

Jj

manum Moyfi , an non.

l

s. Itaque filii lfrael habitaverunt in medio Chanansi, &

Hethaei, & Amorrhzei, & Pherezzi, & Hevzei, & Jebufzei :

l4

6. Et duxerunt uxores filias eórum , ipfique filias fuas filiis

eorum tradiderunt, & fervierunt diis eorum.

H

.

7. Feceruntque malum in confpettu Domini

l«

; & obliti fggt

Dei fui, fervientes Baalim, & Aftaroth.

frael Dominus, tradidit eos in manus

8. lratusque contra T

Chufan Rafathaim regis Mefopotamic, fervieruntque ei o&to

M 9-

[5 E

u

t

anfis

9

,

]

que luperiori cap. 2. 22. zem dcLebo,

Ufque ««

iptroirzsme Ematb.) Wiec a

Efc. ur m syfés experiar, guvum cuficdiant

nonnullis A&ntiochia efie creditur ad

viam Domini, E$c. & hoc eod. cap.

3

^

Orontem.

n

num. 4 Dim;ffegue eo$, Ut Im ipfes

4

Im confpetlu Domimi. ) Mebr. im

experireiur . lozaelem ,

urum audiect

écilis Damini , vidente, & reprobante.

mandata Domin: , 6c.

Servientes! Baaízs ,

E& Aflarothb. )

H

Qui uon uoverant bella Cbananaorum.)

Aferoth , quam vocem quidain

Qui ea non viderant, & experti non

intactam elinquünt, fecuti Cha!deum,

erant.

quafi fit nomen proprium. LXX. /er-

2. Ut poflea difcevent fflii corum cer-

viirunt Baalim , 6 lucis , quod He-

fare cwm boffibus.) Aliqui ex textu

brzei fequuntur , docentes, ea voce

& Hebrao hunc fenfum etíie

fignificari axbores, que coluntur, vel

Grzco ,

confite funt in honorem idoli.

putant, ut filii Ifraclintelligant, quid

fit preliari cum. Chananzis, quam

9. Tradidir eos.) Hebr. vendidit eos

cnjus phrafis vis explicata eft cap.

fciicet durum , plenumque difcrimi-

ni5

Alü textui

noftro convenien-

faperiori num. I4:

tius

ut filii Ifrael artem bellandi

Rafathaim.) Hac vox fignificat dua-

Tuss) mnlitiATUMM

condifcerent frequenti armorum tra-

Arias putat Reypes

&:tione , bellifque

5

cerendis cum Cha-

Syrós Pharaonum inftar cognomine

manis, a quibus axtem imi/itarem do:

ifto affe&os fuiffe. ab improbis, fa&is

duplicibus coercendis , civilibus, &

cerentur, dum hoc modo exercebant.

^5

3

Satrapar: ) Yd eft , Profectos,

criminalibus, Prior vox Czfaz Athio-

feu

Principes, vox eft Perfica.

pem & ni

&

[o

rum fignificat.

"De monte Basl Hermonm. ) Videtur

I.*fgij M:fp*t(g.mkix.) Quz in He-

is mons fic di&us ab idolo, &templo

brzo dicitur S;r. duoruza ffüminwm ,

& apud LXX. Syrz f'avis um ,

uia

ejus, quod erat ad Hermon. . Porro

mons Hermon prope Antilibanum eft

inter duos fluvios jacet Tigrüm , &

& Euphratem.

ad Septentrionem P aleftine

^.

62

LIBRIdJEDIÓCUM

9. Et clamaverunt ad Dominum : qui fufcitavit eis falvato-

rem, & liberavit eos, Othoniel videlicet filium Cenez, fratrem

£

Caleb minorem.

qu

1o. Fuitque in eoSpiritus Domini,

& judicavit Ifrael : Egref-

1l

fusque eft ad pugnam, & tradidit Dominus in manus ejus Chu-

fan Rafathaim regem Syrisze, & oppreffit eum.

-

Q

rr. Quievitque terra

f

niel filius Cenez.

quadraginta annis, & mortuus eft Otho-

12. Addiderunt autem filii Ifrael facere malum in confpe&tu

d

Domini; qui confortavit adverfum eos Eglon regem Moabs;

quia fecerunt malum in confpe&tu ejus.

C

13. Et copulavit ei fiios Ammon, & Amalec : abiitque , &

pércuffit Ifrael, atque poffedit urbem palmarum.

14. Servieruntque fil

oCto annis.

i-i Iírael Eglon regi Mpa'b dece'm, &

IS. Et

Servieruntque.) Id eft pacem gra-

I I.' Quicvitque :er;a.) Ceffatum eft a

vis tributi penfitatione. redemerunt.

fervitute & ab armis , religio reftau-

Eodem fenfu. accipe , qu& dicuntüur

num. I2. 13- I4.

rata eft, divinarum legum vigor , tran-

quillufque, ac florens Reipublice fta-

5;

9- Saluatorem. ) A*dvertænä'z;m, in-

tus reftitutus eft.

quit.8. Aug. q. Ig.. Sa/varorem etiam

5

I2. Mddiderunt autem frlii Ifrael fa-

dic; bominem , per quem. Dens fatvum

cere malum , €/c.) Mlortuo fcilicet

f^ciat.

Othonie] ; tanti réfert a bono princi-

IO. Fuitque $m eo [piritus Deozsini.)

pe Rempublicam gubernari.

Spiritum hunc exiftimant Jofephus [.

&.cap. 4. ozaculum feu

Confortavir. ) Roboravit , impio,

e»c.oy fuif-

ac gentili Rege tánquam inftrumento,

fe ; Chaldeusin paraphr

H

tprophetiam;

& quafi tortore'ufurus ad ple&endos

alii

denum voboris , ac fortztud;mis ;

Ifraelitas.

Abulenfis fortitudinem ,. prudentiam ,

13. £t copslavit ei.) LXX. 6$ coz-

bellandique impetzums | Cajet. fprritum

gregavit. ad [e ipfwm , utrumque ve-

accenffuum bopuli ad fervitutez Dei ad

rum; namopitulante Deo adjunxit fibi

venditandum fe ia lbertatem , ad . bel-

L

Holon, Ammonitas, & Amalecitas rur-

fumque hos illi fua opéadjunxit Deus.

Et judicavit lfvaef, ) Primo pervin-

Percufft lfrael.) Gravi clade eum

dicationem a. Regis Mefopotamic ty-

afficiens , ipforumque terram occu-

rannide ; poftea vero per bonam,

pans ex parte,

fanctamque gubernationem , & impe-

Poffedit urbem palmarum. ) Jexicho ,

rium.

agrum Ícilicet ejus; nam civitas ab

Egreffefque eff ad. pugnam.) Divino

Jofue diruta fuerat, & incenfa.

illo fpiritu. plenus.

Iq. Seruieruntque

Egílon decem

Et oppreffít eun. ) Mebr. 8$ robzfta

& odo anais.) Regi Mefopotamisx fex-

fuit manus ejus fuper um figynificatur

vierant octo annis, jam vero crefcen-

autem victoris magnitudo , atque per-

tibus peccatis, diuturnior fervitus re-

'etio.

penditur. -

R

CATU I H

L93

LOG

1. Et poftea clamaverunt ad Dominum , qui füfcitavit eis

en

falvatorem vocabulo Aod , filium Gera, filii lemini, qui utra-

que manu pro dextra utebatur.

Miferuntque filii Ifra:l per

ef

illum munera Eglon regi Moab.

ll-

16.. Qui fecit fibi gladium ancipitem, habentem in medio

capulum longitudinis palmae manus, & accin£tus eft eo fubtet

Q

'fagum in dextro femore :

17. Obtulitque munera Eglon regi Moab. Erat autem Eglon

h

craffus nimis.

3

18. Cumque obtuliffet ei munera, pro

fecutus eft focios, qui

cum eo venerant.

I9. Et reverfus de Galgalis, ubi erant idóla, dixit ad regem:

Verbum fecretum habeo ad te, o Rex. Et ille imperavit filen-

&

tium, egreffisque omnibus, qui circa eum erant,

M 3

20. In-

j

Iï Vacabu/o .4od. ) A ]ofepho lib-

deébg, qu& vox in interpretatione La-

6. appellatur l3« 7des , & verono-

tina, quz $. Auguftini tempore cir-

men hoc, & origine & fienificatione

cumferebatur, exZZs, reddebatur, &

convenit cum Juda, ideoque a qui-

D. Aueuft. per antiphrafim intelligit.

ï

Certum eft, dcéi» , Grecis effe urba-

bufdam .4e4 exponitur cezfzems , &

moribus.

laudans , ab Origene homil. 4. Laws.

num, bellum,

comtimnodis

Bilum Gera, r]?'lii jemini,) De ftir-

Quomodo LXX. virorum ledio cum

pe nimirum Benjamin.

Vulgata conciliari poffit , non fatis

Utraque manu pro dextera utebatur. 3

video. Vide tamen, quz affert hic

Ambidexter erat, feu , ut ab lfidoro

Serarius.

:

dicitur. /Equisanes. LXX. 4Qortpo-

19. Profecutus eff facios,) In Hebr.

OY£n» vocant, eadem fignificatione.

eft dimifiz , vel emsfiz populum , qui ma-

Masablus, Arias, Cajet. & alii putant

nu$ fulerat; ut etiam LXX. id autem

vocem Hebraicam 3j ztzer fignifica-

fecit, ut expeditior eífet ad facinus,

re eum , qui (finiftra tantum manu uti-

vel ne aliis crearet periculum , fi cc-

phumn parum feliciter fuccederet, nec

tur, vel certe ea plus valet : favet Jo-

difcordat textus Latinus, cumait Pro-

fephusl. 5. cap. $. cum ait; TÀ» x£i-

ea» Tà» &oigtpay djutl) ? , 3t dm ExElyqG

fecistus 6fc. primo enim focios dimifit,

deinde quaft cum tis abiturus eos fub-

TW Tm40y 30X5v 5xwv fz'nijïr.»z mana

"melior , €$ im ea omuem vim babens.

fecutus eft, poftea sutem folus rediit.

IO

j 4

Gladium . ancipitem. ) Duarum

.I9- E£ reverfums. de Galgalis. ) Huc-

ufque populum , quem a fe dimiferat,

acierum , duorum mucronum.

* Longitudinis palma manuis.) Gladins,

profecutus eft Aod, ac inde ad Re-

feu fica, quam fibi

paravit Aod , pal-

i

gem, quafi aliquid oblitus effet, velin

maris fuit.

Hebreus cubitalem fuitfe

via novYi quid incidiilet, folus rediit.

ait , fed a noftro interprete palmus

Galgala funt in agro Jerichuntino.

major intelligitur, qui cum cubito mi-

Ub eranz 14ola.) Midentur tuiffe ido-

I

A.a iva

hVE

oabitis conftituta, eo fortaífe

nore longitudine congruit.

I7. Erat autem Eglon era[fus nimis.)

confilio, ut lfraelitas ad idololatriam

invitarent , aut cogerent.

Hebr. pmgwis valdd. " LXX þabcnt

LIBRIJUDICUM

94

20. Ingreffus eft Aod ad eum: fedebat autem in zeftivo coe-

naculo folus, dixit

C

jue: Verbum Dei habeo acï te. Qui ftatim

fürrexit de throno.

21. Extenditque Aod finiftram manum, & tulit ficam de

dextero femore fuo, infixitque eam in ventrem ejus

22. Tam valide, ut capulus fequeretur ferrum in vulner

e

ac pinguiffimo adipe ftringeretur.

d

Nec eduxit gladium , fe

ita ut percufferat, reliquitin corpore: ítatimque per íecreta

natura alvi fte:cora proruperunt.

23. Aod autem claufis diligentiffime ofliis coenaculi, & ob-

firmatis fera,

24. Per pofticum egreffus eft.. Servique regis ingrelfi vide-

runt claufas fores coenaculi, atque dixerunt: Forfitan purgat

alvum in zeftivo coenaculo.

25. ExpeCtantesque diu donec erubefcerent, & videntes,

quod nullus aperiret, tulerunt clavem - & aperientes invene-

runt dominum fuum in terra jacentem mortuum.

26. Aod au:em , dum ilii turbarentur, effugit, & pertranfiit

locum idolorum , unde reverfus fuerat.

Venitque in Seirath:

27. Et

Luperavit ffentjum.) Non famulis,

capulum, fed etiam adipem ferrum

vel aulicis ,. fed ipfi Aod, donec ad-

cum capulo intercepiffe, & intra fe

ftantes facetferent.

In Hebrzo enim

eft, Tzce.

"Timuit Rex, ne aliis au-

conftrinxiffe , ita ut adeps vulneris lo-

cum exterius impleret, nihilc

jue ferri ,

dientibus :liquid loqueretur, quod fe-

aut CRPUH appareret.

cretum effe oporteret.

24. Per poffieum egre[fus ejj.) LXX.

QO. legreffas eff od ad esum.) Pxo-

verterunt, per ord/natos $ feu ut S. Ang.

pius fcilicet acceffit.

Qq. 22. mulztes obfervantes / qui fcilicet

In 4/fvo canaculo. ) Significatar lo-

cus adverfus «ftivos calores idoneus,

excubare foliti erant, utin Kegum au-

lis fit. Hebrei quidam püutant tuille

feu, ut Hebr. indicat, refriperationi

veftibulum, vel gradus ad domus in-

locus idoneus.

troitum ordinatos , aut locum , in quo

Se/n:.) Plane folus , omnibus omni-

ad Regem homines convenirent, feu

no exclufis. LXX. habent povraroc.

exedram , in qua federe confuevitlent.

Verüzsm Det habeo ad te. ) Oracu-

Purgat afvsm.) Hebr. tegit £pfe pe

Jum

Jofephus dixit d;ae fomnium ;

divinitus fcilicet immiffum.

Id age-

des fuos. Hanc enim nature necelfi-

tatem ]ingua fancta verecunde vocat

bst Aod, ut Rex tactus Religione af-

pedes efoperire, & urinam aqwam pe-

fürgeret, ictuique. redderetur 'oppor-

du

tunior, quod etiam confecutus eft.

25. Donec emäe/'c;:»rent.) Confufi

Qi flatim f[urresxit de 2hrozo. ) In re-

turbarentur pr& inopia confilii.

verentia zu*gumentmn.

22. Pi»guiffmo adipe firingtrezur. )

26. Vemitoue in Seirazb. ) Eff locus

hic ad montana Ephraim in finibus

tribus Benjamin;

Senfus eft, non tántum iggreifum -eii'e

CAPUT H &IV-

95

Be

i

27 Et flatim infonuit buccina in monte Ephraim: defcen-

deruntque cum eo filii Ifrael, ipfo in fronte gradiente,

]e

28. Qui

dixit ad eos. Sequimini me! tradidit enim Dominus

inimicos noftros Moabitas

in manus noflras.

Defcenderunt-

que poft eum , & occupaverunt vada Jordanis, quze transmit-

tunt in Moab : & non dimiferunt tranfire quemquam :

d

a29. Sed percufferunt Moabitas in tempore illo, circiter de-

cem millia, omnes robuftos, & fortf;s viros, nullqs eorum eva-

dere potuit.

"

3o. Humi

liatusque eft Moab in die illo fub mahu 1frael, &

quievit terra oCtoginta annis.

41. Poft hunc fuit Samgar

fifius Anath, (jui percuffit de Phi-»

[

lifihiim fexcentos viros vomere, & ipfe quoque defendit 1

irael.

[

CAP U. IV.

Debbora propheti[fJa & Barac adverfus Sifaram principem regis

S'abin dimicant , quem profugum occidit Sabel uxor

Haber. Cinai.

Ddideruntque filii Ifrael facere maluni in confpe&tu Do-

äA

mini poft mortem Aod,

2.* Et

27. Lfünumit buccina.) Nec fruftra;

fuccin&tus , aratri parte in ufum teli

converfa, & fuorum manu colleca,

nam ad arma convolarunt Pïm*imi.

Ipfo im fronte eradiente.) Scilicet an-

multis occifis, reprefiit.

te omnes , quod boni ducis eft.

Sexcegtós viros. ) LXX. ufque ad

28. Tradidit enim Dominus.

Pluri-

fexcentos.

Vomzere.) LXX. vocánt deoreonoóu

mum animi inilitibus addit , f1 propi-

tio Numine fe pugnare perfuafum ha-

pedem aratri, ve&te ex aratro defum-

beant.

pto fimul cum vomere ferreo.

Queupaverunt vada Jordanis.) Ne

lpfe quoque defendir Ifracl.) In Hebr.

eft , 66 f/alvavit'etiam spfe Ifvael. Ydem

Moabitz fuis tranfimiffo ]og-dane opem

ferre pollent.

plane habent LXX. qux verba often-

a0. Quievit terra ologinta amnnis.)

dunt Samgar judicem £fuiffe, quod ne-

gat Genebrardus in Chronico. Ver-

Viäe di&a fupra hoc eodem cap.

ba etiam illa , que hujus verficuli ini-

num. II.

tio habentur, Poff buze fuit Samgar,

31- Poff bunc fuit Samgar fllius dnath.)

iNón dicitur, ex qua tribu fuerit.

&2.). hoc idem oftendunt; fignificant

enim eum. Aod fucceffitfe.

Percuffi£ de Pbhiliflbizm. ) Philifthzi

audita morte ÁAod viri fortiffimi , non

ER

jufto bello, fed p.opulzlbundi more la-

I-PO

J

inortem 4o4.) Nulla fit Sam-

trocinantium in fines Hebreorum vi-

[2]

o

aris mentio, quia brevi ad-

niodum tempore Ifraelis ducatum te-

dentur irrupiffe , & per eos excurriffe.

x

Hos Samgar , ut erat. ad opera zuxis

nuit,adeo ut illius zatio non Pä.abea;ur.x

*

H

*

N

rÁ

*

———Ó

E

$6

LIBRI JUDICUM

IRth

2. -* Et tradidit

illos Dominus in manus

Jabin regis Chanaan,

12- 9- qui regnavit in Afor, habuitque ducem

exercitus fui nomine

Yue

Sifaram , ipfe autem habitabat in Harofeth gentium.

. 9. Clamaveruntque filii Itrael. ad..-Dominum ; nongentos

«

$i

enim habebat falcatos cürrus,'& per viginti annos vehementer

'opprefferat eos.

(je

4. Erat autem Debbora-prophgtiifa uxor Lapidoth

: quae ju-

dicabat populum in illo tempore,

j

s. Et fedebat fub palma, quae nomine illius vocabatür, inter

Rama, & Bethel, in monte Ephraim: afcendebantque ad eam

n

filii lfrael in omne judicium.

U

6.

uae mifit, & vocavit Barac filium Abinoem de Cedes

J

Nephthali: dixitque ad eum: Precepit tibi Dominus Deus

lírael, vade, & duc exerci:um in montem Thabor, tollesque

tecum decem millia pugnatorum de filiis Nephthali, & de filiis

Zabulon :

7. Ego autem

adducam ad te in loc;torrentis Cifon, Sifaram

principem exercitus Jabin, & currus e

Á

hn

4 Al

em multi-

jüs, atque od

tudinem , & tradam €os in manu tua,

8. Dixit-

z.

Q. Tradidit. illos Do;ni;«;:,s. ) Hebr.

non tthiient Jabin ,

Sifara : poft

wendidzt , Wlem tamen eít,. nam, que

beliam vero judicis poteftate pradi-

venduntur, emtptori traduntur.

tüs fuit:. Barac.

Componebat tamen

Jatbin Regis Chbamaan. ) |abin hic erat

lites-, & controverfiasfuorum , & tan-

ex pofteris fabin illius, cujuüs me

quam ad fapientem fceminam, & pro-

.

ä

eft fofue cap. t1. num. T.

phe

!5

dem, concurrebant ifraelte. 1p-

Iz Afor.) Uxbs hec Jofue fr.

1

fagne Barac excitavit, & poltea con-

vaflata, & flammis confumpta «

iCi

ur

filio juvavit, quare non immerito ju-

à Jofue, fed eam: Chananzi zezdifica-

verant.

dicafie dicitur a Scriptüra.

5. Sedebat fub palna.) Melri fe-

lg Harofeth. gentium. ) Dicta^ gez-

debar fignificat, baLraffe , vel. etiam

ijum ex concurfu gentium, quze vel

eam fedem füam , cum

a Jofue fuis fedibus pulfz vel aliunde

jus diceret',

fub palma conftituiffe,

eo coufluxerant , aliis etiam ex cau-

lerer Rama, €5 Betbel;) In finibus

fis , v. g. mercaturz, &c.

duarum tribuum.

Ephraim fcilicet,

(09. Nemgemtos enzm faleatos currus. )

& Benjamin.

Wide cap. num. Ig.

Ip mou:e Ephrata.) n tribu Ephraim,

4. Uxor Lapidorb.) Debboram, cum

quie montibus abundabat.

Ifraelem judicaret, viduam fuifle do-

De fíliis. Nephthaly , € de felis Za-

cet S. Ambr; lib. de viduis ; $. vero

1

;

bulog.) Sunt enim hz tribus conter-

H

n

eronymus neeat in epiftola ad Fu-

minze, & monti "lhabor vicinz.

riam fub finem:

Hac in re nihil cer-

ti flatui poffe videtur.

6. V;cavit Barac.) Fecit hoc Deb-

bora, quia ei divinitus per Angelum,

Que judicabas populum. ) Sine prin-

de quo cap. 5. n. 23, vel per prophe-

cipatu tamen : nam ante bellum id

ticum luimea: dux iite moníbabatur.

^

$

C APUT:JAV

57

Q

TM

$. Dixitque ad eam Barac : Si venis mecum , vada&: fin

lue

lueris venire mecum , non pergam.

9. Quize dixit ad eum : Ibo quidem tecum, fed in hac vice

0s

viétoria non reputabitur tibi, quia in manu mulieris tradetur

(di

Sifara. Surrexit itaque Debbora, & perrexit cum Barac in

Cedes.

J

10. Qui, accitis Zabulon, & Nephthali, afcendit cum decem

millibus pugnatorum habeéns Debboram in comitatu fuo.

er

1r. Haber autem Cinzeus recefferat quondam a caeteris Ci-

ii

nxis fratribus fuis filiis Hobab, cognati Moyfi: & tetenderat

tabernacula usque ad vallem, qus&e vocatur Sennim, & erat

a

E

juxta Cedes:

Is

I2. Nuntiatumque e

ft Sifarze, quod afcendiffet Baräc filius

Abinoem in montem Thabor:

I$

13. Et congregavit nongentos falcatos currus, & omnem

exercitum de Herofeth gentium ad torrentem Cifon.

N

14. Dixit-

üfgue ad vallem ,. qua "vocatur Sen-

Q. Si venis mecum, vadam: fi noluc-

vis venire, nom pergam.) Vuit hzcin

nim.) Hebrea vox & vallem , & quer-

Barac quedam in obediendo cun&a-

cuza fignificat : itaque LXX. vertunt

tio, quemadmodum in Moyfe Exod.

ufque ad quercum.

Fortaffis non ma-

4. ex humana prudentia nimia, quam

le jungi poteft utraque verfio , fi dica-

removere debuiffet , divinitus moni-

mus fuiffe vallem, in. qua effet quer-

tus per prophetiffam.

cetum.

12. lp monttm Thalor. ) Exat mons

9. In zmanu mulieris £radettr Sifara.)

'Thaborin tribu "Zabulon, & ab eo

Quia comitem ad bellum habexe fc-

minam, neque absque hac in juffam

diftabat Nazareth Chrifti Domini pa-

tria, itinere circiter duarum horarum,

a Deo viam dare te vis, fcminam

verfus Corum, hoc eft, Occidentem

quoque laudis, ac gloriæ, quz unum

zftivum.

Adhunc montem venire Ba-

te manebat , fociam, & participem ha-

bebis.

rac, &in eo colligere copias voluit

Porro mulierem, quam glo-

Dominus, quia non Jonge diftabat ab

iie participem habiturus erat Barac,

Harofeth, ubi morabatur Sifara, ut hic

alii Debboram . effe volunt, al Jahe-

vicino excitatus vel metu vel

»ericulo

lem,que Sifarz tempora clavo confixit.

victo-

ftatim accurreret , & pralio,

&

Utraque fententia vera ; nam utraque

o

rie locus daretur.

lorie partem , qua Baraco debebatur,

H

Ad torrentem | Gifon. ) Nafcitux

f

ibi decerpfit.

torrens Cifon ex montibus Thabor,

IO. Zabulem, 65 Ncþbtbd!'i.) "Labu-

Hermon, & Gelboe, in duafque par-

lonitis , & Nephthalitis.

teslabitur , quarum altera tendit ad oc-

II. Haber awtezm Cineus , 65€.) De

cafum, & mari medi terraneo excipitur,

hoc receffu Cinzorum dixinus fupra

altera vero ad Ortum, & in lacum Ge-

cap. I. num. 16.

nefareth influit.

Bibl. cisp. Com. Menocb. Tons. IH

N

[]

K

2

98

LIBRI.JUDICUM

20

14. .Dixitque Debbora ad Barac: Surge, h&ec eft éenim dies,

Qu

in qua iradidit Dominus Sifaram in manus tuas: en ipfe du&tot

al

ql

eittuus Defcendit itaque Barac de monte Thabor, & decem

j

millia pugnatorum cum eo.

fnen

*Pül 15.*Perterruitque Dominus Sifaram, & omnes currus ejus,

j

$2.10- univerfamque multitudinem in ore gladii, ad confpcétum Ba-

0

lo

rac:in tantum , ut Sifara de curru defiliens pedibus fugeret,

Íod

16. Et Barac perfequeretur fugientes currus, & exercitum

usque ad Harofeth gentium, & omnis hoftium multitudo usque

ad internecionem caderet.

S

hd

17. Sifara autem fugiens pervenit ad tentorium Jahel uxoris

qu

te

Haber Cinaei:erat enim pax inter Jabin regem Azor, & domum

Haber Cinaei.

€0

I8. Egrefíaigitur Jahel in occurfum Sifarze, dixit ad eum:

intra ad me, domine mi, intra, ne timeas. Qui ingreffus ta-

- bernaculum ejus, & opertus ab ea pallio,

bi

I9. Dixit ad eam : Da mihi, obfecro, paululum aqua , quia

fitio valde.

Quze aperuit utrem laïþis j

& dedit ei bibere, &

operuit illum.

- 20. Dixit-

I4. Haceff enim Djes. ) Magnum in

fuit Haber, lege verficulum II. hujus

bellis momentum affert temporis obfer-

capitis.

;vatio ; hzc autem eft duplex , aut fcili-

44 tentorium JTahel. ) Dicitur tento-

cetab humana prudentia, auta religio-

rium Jahelis potius quam Haber, vel

fa, & fancta, cum fcilicet aDeo, ut

quiatunc Haber dominon erat, vel pro-

j

hic accidit , bellandi opportunitas dif-

bter eximiam feeminz hujus virtutem ,

Ü

citur.

Felix fane przlium, cui du-

vel quia olim mos fuit , ut alia effent vi-

&or eft Deus.

rorum, alia mulierum tabernacula ; fi-

e

lo mamus rt45.) In manus Barac , &

cut etiam in amplis domibus eyneceum

Jahelis traditus eft Sifara ; ab illo de-

fit, in quo feorfim a viris mulieres habi-

bellandus, ab hac occidendus.

Non

tant.

Sic Jacobi, Lix, & Rachelis di-

verfa indicantur tentoria Genef, o1. n.

ergo pugnant hec cum iis, qux dixerat

ï

num. Q.

Quia, in manu n?;dieri: frade-

33. & 34-

für Sifare.

Erat entin pauz ,€$c.) Deo protegente,

Is. Perrerruitque. )

: Hebraica . vox

& tyranno fibi ab hominibus tranquillg

fienificat cum ftrepitu terrere,

]ofe-

& pacatz vite vacantibus nihil timente,

phus, Lyranus, & Serarius excitatam

eximia etiam Cinsorum relipio, &pie-

purant a Deo procellam cum ingenti

tas gratiam, & reverentiam conciliabat

Íragoretonitruum , & fulminum , qui-

apud Barbaros & hoftes.

buspugnantes ex curribus , &c. territi ,

$g. Opertzs Abea pallio.) Culcitra ali-

& in fugam adti.

ua , ftragulà vefte. LXX. vocant £ri-

E A tentorium g4bel uxoris Haber

fiÀNaio , que vox fignificat veftes, que

Cinsi.) Cinzorum pars in folitadinem

fuperinjiciuntur, & ftragulum torale.

Arad feccefferat, de quibus dictum eft

Y9. - Siti.) Curfa nimirum valdeper-

cap. I.num. 16. Aliivero in tribum Za-

niciofuga, fudore ac metu exhauftus.

bulon feccefferant , quorum prscipuus

Aquam vero;non vinum 1)eyit,q11ia in hu-

,

$

CAPBUT. IV.

99

20. Dixitque Sifara ad eam: Sta ante oflium tabernaculi : &

ts

N

cum venerit aliquis interrogans te; & dicens: Numquid hic eft

t

Val

aliquis ? Refpondebis : Nullus eft..

21. Tulit itaque Jahel uxor Haber clavum tabernaculi, affu-

mens pariter & malleum : & ingreffa abfcondi:e, & cum filen-

JUS,

Da-

tio, pofuit fupra tempus capitis ejus clavum, percuffumque mal-

5

leo dcfixit in cerebrum usque ad terram : qui foporem morti

f

focians defecit, & mortuus ett.

]ie

22. Et ecce Barac fequens Sifaram veniebat : egreffaque Ja-

hel in occurfum ejus dixit ei: Veni, & oftendam tibi virum,

TIS

quem quzeris.

Qui cum intraffet ad eam , vidit Sifaram jacen-

im

tem m« rtuum, & clavum infixum in 'empore ejus.

2-. Humiliavit ergo Deus in die illo Jabin regem Chanaan

co:am filiis Ifrael :

r

24. Qui crefcebant quotidie, & forti manu opprimeban

u

bin regem Chanaan, doncc delerent eum.

It

iE

u$

e

N25

CAPUT

d

jufimodi zftu ,. ac fiti fere folet effe gra-

gnificat. Non fatis conftat, fueritne

,

tior aqua, quam vinum, & fortaffe fcie-

ferreushicclavusanligneus. Jofephus

batinCinzorumtabernaculis vinumnon

tamen clevum ferrcuam dixit.

elíe; quam enim a vino abftinentiam

Abf condite, 5 ccm [ilenrio.) Hebr. vox

precepit poftea Joadab ex eademCinzo-

fignificat fufpenfo péde, & fine ftre-

rum ftirpe. Jerem. 45. eam fibi fere,

pitu.

Super tempuscapiris.) us pars ca-

indixiffe verifimillimum eft.

principio Cinzorum precipuos fponte

pitis mollior, & ad.recipiendum cla-

"peruit utrem Latbis.) Mquam peten-

vum opportünior.

ti lac tribuit Jahel, ut oftenderet erga

E: morttzis eff ) potuit Jahel citra pec-

