cifus eft 9. Par. 24- 29g. ait

Videat

ne, ut alias,

rediret. ad ingenium.

Dominus,€9 regqnirat.

Haftam reddit, ne videatur illam tan-

Per[equitur.). Sumitur in paffiva fi-

quam hoftis fpolium retinere.

gnificatione.

OI. Pretrofa fuerit anima mea.) Vi-

204. Magnifcataeft amimatua.) Idem

tà mea, cui tanquam rei pretiofz pe-

eft, quod num. 2I. di&tum eft, pre-

percifti, nec eam perdere voluifti.

£ioÍz /'z[aeæit anima m"ea,

Sic magnifeetur anima mea, €fc.

)

lenoravertm multa aimis.) Weritatis

Pietiofa fit Domino , ita utillamcon-

j

enim inopia laborant Principes, cum

inter aulicos, qui illos circumftant ,

fervatam velit.

adulandi certamen fit. IgnoravicSaul

Q&. Facens facies , &fc.) Id eft,

aulicorum fuorum invidiam. Ziphzo-

res tibi fuccedent ex animi fententia ,

rum malignitatem , Doegi calumnias ,

& ad regnum pervenies, & potefta-

familie Davidis innocentiam , ipfius

tem regiam nancifceris.

denique Davidis. animum a re

gxïi cu-

In locum fuum.) ln . Gabaa civita-

pi(dicace alienum.

tem fuam. -

:

PL EE --***

29i

CAPUT:YXNXYVIL

lm)

David apud zchis profugus , urbem Siceleg ab eo obtinuit , que

W«

ex eo facta e[] in bereditatem regum Juda , unde plurimas

ii

agebat pradas , imponens regi Zchis.

u

T ait David in corde fuo: Aliquando incidam una die in

I-E

manus Saul: nonne melius eft, ut fugiam, & falver in

at

"'Terra Philifthinorum, ut defperet Saul, ceffetque me quaerere

in cunCtis finibus Ifrael ? fugiam ergo manus ejus.

i

m

2. Et furrexit David , & abiit ipfe, & fexcenti viri cum eo,

ad Achis filium Maoch regem Geth.

in

3. Et habitavit David cum Achis in Geth, ipfe, & viri ejus;

$

le

(1) vir, & domus ejus ; (2) & David, & duse uxores e

jus, Achi-

noam lezrahelitis, & Abigail uxor Nabal Carmeli.

]:

^t nuntiatum eft Sauli, quod fugiffet David in Geth, &

non addidit ultra quaerere eum.

"

s. Dixit autem David ad Achis: Si inveni gratiam in oculis

tuis, detur mihi locus in una urbium regionis hujus, ut habi-

tem ibi : cur enim manet fervus tuus in civitate regis tecum ?

6. Dedit itaque ei Achis in die illa Siceleg, propter quam

cauíam fa&ta cft Siceleg regum Tuda , usque in diem hanc.

o2

7. Fuit

?I) Vir, (2) & David. Hac verba £m edir. Sixt. non legnninr.

I.

Acidam wma die ig manus Saul.)

in civitate. frequenti, quippe regia,

- -- Prudens eft Davidis confilium ;

cum fexcentis viris ,

eorum fÍami-

Dominus enim, qui prote&or illius

liüs, anguftias facerem ; vel ne ego

erat, fimul volebat , ut ex humang

cum tanto comitatu quafi alter rex

Cre—

prudentiz legibus fibi caveret.

exiftimer velle videri ; vel ne aliqua

dibile eft, confilium cum precipuis

de me fit fufpicio quafi Regi, autre-

fociis communicafle, & etiam fuper

gno infidier ; vel ne fim oneri fi me

ea re Domino per Abiathar confulto

tuis expenfis alere velis. Porro Da-

divinum refponfum expectafie.

vid feorfum a Rege habitare cupiebat,

Defperet Sanl. ) Poite me compre-

ut p opulari reoiones incircumciforum

hendere.

tutius poifet , utque fuos ab idolola-

Q. .4d 4fcbis. ) Probabile eft, ante-

trie periculo fubduceret.

uam ad Achis veniret legationem ad

6. Dedit . . . Siceeg.) Ad inha-

eum inifífle, qua poftulaverit, utfie-

bitaudnm, & ut ibi ,. tanquam loco

yet fibi poteftas in regno illius domi-

opportuno , fecurus effe poifet.

eilium figendi.

Fafh. eff Siceleg Regum Juda w[gue

9. Vir, & demus ejws. ) ld eft,

n diem hamc.) Merba hwc oftendunt

quifque cum domo, & fanilia fua.

poftremam hujus librí partern tardius

B. Cur emim manet fervus tuus s e-

aliquanto feriptam efle fortaflis ab ali-

vitate Regis recum ? ) Quafí dicat: fi

quo Samuelis difcipulo , ut conje&tat

smanerem , effem tibi oneri, vel quod

Salianus: quanquam non defunt, qui

-

292

EIBRLEL

REGUM

. Fuit autem numerus dietum, quibus habitavit David in

.-

c

regione Philifthinorum , quatuor menfium.

8. Et afcendit David, & viri ejus, & age

bant pfædas dä

f«

hal

Geffuri, & de Gerzi, & de Amalecitis: hi enim pagi habitaban-

tur in Terra antiquitus, euntibus Sur usque ad Terram /£gypti.

9. Et percutiebat David omnem terram, nec relinquebat vi-

el

ventem virum, & mulierem : tollensque oves, & boves, &

pi

afinos, & camelos, & veftes, revértebatur, & veniebat ad Achis.

Re-

Io. Dicebat autem ei Achis: In quem irruifti hodie?

fpondebat David : Contra meridiem Judse, & contra meridiem

F

Jerameel, & contra meridiem Ceni.

Ir.Virum

hujufmodi verba , que fxrpe occur-

9. Percuticbat Davta onenem terram.)

runt, poiterioribus fzculis ab Efdra

De Amalecitis non eft difficilis quz-

I'

inferta fuiffe, arbitrentur, velab ali-

ftio, quo illos jure vexaret David;

Vide Abulenf.

guo prophetarum.

F

4

nam Exod. 17. I16. habetur : Be/wm

12. :

I4. in hoc cap. 27.

aCta et

Domtni erit comtra Vmalechb, a gezera-

l

autem Siceleg Regum Juda bello poft-

tjone im generationtm, hoc eít perpe-

T

ea fuborto, cujus mentio infra cap.

tuum: potuit ergo illorum urbes va-

39. I. nam quz tali tempore apad ah-

ftare jure belli.

De aliis gentibus di-

quem deprehenduntur , illius fiunt,

cendum 'eft, vel illas fuiife compre-

f

etiam juxta Imperatorias leges. Vide

henfas intra terminos terrz olim lfrae-

titulum de acquirendo rerum dominio,

litis promiffz, ex qua zentilium na-

& de capt. & pofllim. verfis.

tiones delende erant; vel certe à Deo,

8. Aftendir. ) Cum expedita fcili-

ut ità faceret, juftum fuiffe David ,

cet fuorum manu.

r

qui per Abiathar facerdotem numen

agcbant predas,) NNon tamen de

de rebus apendis fubinde confulebat.

Philiftheis, quia ingratus fuiffet in

4Tallenk/f1»æ vves , €& &oves, t5c. ) Sau]

t

Regem, a quo humaniter , & dona-

ut vidimus fupra cap. I5. 3. juffus

tione oppidi liberaliter fuerat exce-

fuerat omnia Ámalecitarum demoliri ,

ptus ; nec facile potuiffet diu latere,

& interficere 2 viro ufque ad mulie-

fibique magnum periculum creaífet.

rem, 65 parvalum, atque latlentem ,

Ita Abulenf. q. 15.quem fequitur Salian.

£ovem , & ovem, €$c.

Itaque David

Non defunt tamen, qui fecus fentiaut.

hac lege folutus fuit a Domino, vel

De Ge[fari, 66 de Gerzi, €c. ) De-

$

certe 5auli duntaxat preceptum illud

finit regionem , in quam imprefftonem

fuit impofitum, ut fentit Ábulenf. q.

faciebat David , nimirum regionem ad

20. in hoc caput.

Auftrum Juda pofitam , ab ingreffu de-

Veniebat ad Achis. ) Cui fcilicet Opti-

ferti Sur /Egyptum verfus.

Gelflur,

ma- queque honoris caufa offerebar,

& Geffuri duplex in Scriptura repe-

Prius tamen quam veniret ad. Achis ,

ritur.

Altera trans-Jordanem conter-

ab expeditione revertens divertebat in

mina Syriz , proptereaque Geflur Sy-

Siceleg , quz ex Adrichomii topoegra-

rie appellatur , pertinuitquead tribum

phia fere media eft inter Geth regiam

IManaffe.

Altera eft ea , de

ia hic

eft ferino, vicina Amalecitis ,

&

extra

Achis, & regionem ,. q

batur.

uam popu]l a-

terminos Ifraelitarum ,

verfus meri-

IO. Contra moridiem Jeramecl , & 2

diem ,

cujus alibi non fit mentio,

Erant hec nomina partium . quarut

]'/;-

quam hoc loco, ficut.negue de Gerzi.

dam fortis Juda.

^

CAPU T XXVIL & XXVIII.

205

I

rr. Virum, & mulierem non vivificabat David, nec addu-

cebat in Geth, dicens: Ne forte loquantur advérfum nos: Hc

de

fecit David : & hoc erat decretum ilii omnibus diebus, quibus

P

habitavit in regione Philifthinorum.

d

12. Credidit ergo AchisDavid,dicens: Multa mála operatus

V

eft contra populum fuum Iírael : erit igitur mihi fervus fem-

IfS.

piternus.

C-A PU T XXVII.

Ü

Pbiliflbei contra Saul armantur, ad quod bellum David pollicetur

i

fidem Achis. - Saul , occifis Magis, Pytboni[Jam confulit, fufcitari

Ift

jubens Samuelem ,.a quo [uam , [uorumque proximam

"

-mortem didicit.

I

Attum eft autem in diebus illis, congregaverunt Phili-

(;

j

I.F

fthiim agmina fua, ut praepararentur ad bellum contra

"f

[

lfrael: dixitque Achis ad David : Sciens nunc fcito; quoniam

mecum egredieris in caftris tu, & viri tui.

d.

2. Dixitque David ad Achis : Nunc fcies, qnae fa&turus eft

fervus tuus.

At ait Achis ad David:

x

Et ego cuftodem capitis

mei ponam te cunétis diebus.

3.* Samuel au:em mortuus eft, planxitque eum omnis Ifrael,

s

& fepelierunt eum in Ramatha urbe fua... Et Saul abftulit ma-

QA.I.

x fq»

Ecchi.

ä:

0s , & hariolos de terra. (1

4. Congregatique funt Philifthiim, & venerunt, & caftrame- ,5.;..

j

tati funtin Sunam: congregavit autem & Saul univerfum Ifrael,

& venit in Gelboe.

Oo 3

acEt

(1) Jn ediz. Six£. additur : & interfecit eos, qui pythones habebant in ventre.

II. Nom vivifabat.) WMivuin non

animo fuerit, ut confulto prius Do-

relinquebat.

mino, ejus providentia, & voluntate

Hoc erat decretum illi omnibus , die-

regeretur, -ut neque contra gentem

bus, t$c.) Ut fcilicet neque fnanci-

fuam arma ferret, neque beneficio re-

gi videretur ingratus.

pium fervaret ullum, neque ancillam

de hoftibus , in quosinfeftusirruebat,

2. Sumuel auteys mortusds eff , O56.)

ne fcilicet ftropha detegeretur.

Cum de Pythoniffa fermonem fa&u-

I2. Érit ergo mibi fervns Wempiter-

rus effet facer textus , mortem Samue-

»4:.) Cum irreconciliabiles cum fua

lis iterum memorat, de qua locutue

gente inimicitias gerat.

fuerat initio cap. 24.

2.

Cies , qua futurus eff feruus tuns.)

Sacl abffulit magos, €1c.) Ejo nimi-

Quomodo fcilicet tibi fim. ob-

rum tempore ,

10 non erat melioril-

E

fecuturus, & quam ftrenue pro te

lo in populo.

uftulerat magos. jux-

pugnaturnus; ita fonant verba ,

& in

ta legis mandatum. Lev. 19. 31. &

20. 6. 27. Deuüt. 19. 1.

hunc fenfum ea acceperit Achis. At

- Ip $unam.) Fuic hec urbs in tri-

ea perpendenti apparebit .nihil certi

promi 1jïe David, qui eo fine dubio

buffachar ad latus auftrale montis

E

294

LIBRI L REGUM .

$. Et vidit Saul caftra Ph

í

ilifthiim, & timuit, & expavit cor-

ejus nimis.

6. Confuluitque Dominum , & non refpondit ei, neque per

fomnia, neque per facerdotes ) neque per prophetas.

7. Dixitque Saul fervis fuis: Quasrite mihi mulierem haben-

*Lev.tem * pythonem, & vadam ad eam, & fci(citabor per illam.. Et

20 27.

dixerunt fervi ejus ad eum:

Déut.

3

'Eiï mulier pythonem habens in

l

18.11.

Endor.

A&or.

8. Mutavit ergo habitum fuum, Veftitus'que eft aliis vefti-

E

16.16. mentis ; & abiit ipfe, & duo vir cum eo, veneruntque ad mu-

3

lierem nocte, & ait il : Divina mihi in pythone, & fufcita

mihi, quem dixero tibi.

El

9. Et ai

t mulier ad eum : Ecce, tu nofti, quanta fecerit Saul,x

& quo modo eraferit magos, & hariolos de terra ;

quare ergo

infidiaris animae meze , ut occidar?

10. Et juravit ei Saul in Domino, dicens: Vivit Dominus,

quia non eveniet tibi quidquam mali

em.

C

*

þp'ro;pter hanc r

*

11. Dixit-

C

Hermon , ut ait Adrichomius in iíja-

7« Mülierem balhentem P)!/'aanæm.) Ve-

char, num. 57.

titum erat leze Tjeut. 18. Xo. ne quis

Ventr £m . Gelboe. ) Quem Jofephus

Pythones confuleret , & quunvis Saul,

ait fuiífe fitum e regione. Sunam, in

t

ut fapra diximus, aiolos, & pytho-

eadem nimiram tribulffachar. Erant

nicos delere conatus eiiet, non dubi-

ergo ita difpofiti exercitus, ut, Saul

tabat aliquos adhuc fuperefie, mulie-

meridianam plagam occuparet, Phi-

res prefertim , quz leviores, & ad fu-

híthxi Aquilonarem, vallis autem ]e-

perítitionem proniores efíe folent. Py-'

zrae] ellet utrique exercitui interjecta.

thoniffas LXX. Zxyeac eips9sg appel-

lant, id eft, veztrilogzas , quod Dz-

S. Vidit Samd caftra Phitfihigm. ) Ex

mon, ut quidam volunt, per inferio-

f

edito illo loco, in quo. federat cum

exercitu.

ra ventiis deteftabiles ederet voces.

I» Endor.) Qu civitasfuit quidem

Evpavit cor ejus mimis.) Mel quia

intra fortem [ffachar, pertinebat tamen

ingentes hoftium copie; vel quia ipfe

ad Mamaffem, ut conftat ex lib. Jofae

fibi propter toties offenfum Dominum

cap. 1'7. LI.

male confcius ,. vel quia Dominus ei

timorem immifit.

* 8-Mutavit ergoSaul babitum fieum.)Ne

a muliere agnofceretur , metuque illius

6. Ef seon refw;zdii €£ neque per fom-

fe pythoniiiam negaret, & divinatio-

-zi4. . 6c,) Confuluerat Deum illum

nem exercere nollet.

Vel etiam clam

rogando, ut qua ratione voluiffet, fi-

profe&us eft, ne Regis abfentia exer-

?ä

ve per fomnia , five per prophetam

citui timorem crearet.

aliquem quid freri. vellet , indicaret ,

Io. Zuravit ei $a4/.) In. quo jura-

ac re'pontum nallam tulit.

Contem-

mento peccavit ; facrum adhibens jus-

pfit Deus hominem profanum, & tot

jurandum , ut mulierem induceret ad

facerdotam fanguine pollutum.

4

facrilegum maleficium,

295

0T

CAPUT —xxvm.

1r. Dixitque ei mulier:

Quem fufcitabo tibi ? Qui ait: Sa-

T

muelem mihi fufcita.-

12. Cum autem vidiffet mulier Samuelem, exclamavit voce

l-

magna, & dixit ad Saul :

h

Saul.

E

/Quare impofuifti mihi ? 'Tu es enim

ln

13. Dixitque ei rex: No

litimere: quid vidifti? Etait mu-

lier ad Saul : Deos vidi afcendentes de terra.

]«

14. Dixitque ei: Qualis eft forma ejus? Quee ait: Vir fenex

afcendit, & ipfe amictus eft pallio.

Et intellexit Saul, quod

Samuel eíffet, & inclinavit fe fuper faciem fuam in terra, &

)

adoravit.

quietafti me, ut Eccli.

1$. Dixit autem Samuel ad Saul: *Quare in

.

fufcitarer? Et ait Saul : Coar&tor nimis: fiqui

dem Philifthiim*?ï?*?f

pugnant adverfum me, & Deus receffit a me, & exaudire me,

noluit, neque in manu prophetarum , neque per fomnia : vo-

)

cavi ergo te, ut oftenderes mihi, quid faciam.

16. Et ait Samuel : Quid interrogas me, cum Domin

s

us I'?-u

cefferit a te, & tranfierit ad zemulum tuum?

17. Faciet enim tibi Dominus ficut locutus eft in manu mea,

& fcindet regnum tuum de man

u tua, & dabit illud'p:roþg-imo'

tqo David:

18 Quia

ii. SammueteB mibi [ufezta. ) Spera-

I3. Deos widi a[cendentes de terra. )

Pluralis numerus. ponitur pro fingu-

bat enim pre antiqua benevolentia,

eum fummz- neceffitati opem laturum,.

lari, Hebraica phrafi, ut in Exode

IQ. Cwm auwtem vidifet Samuelem

4. 32- de unico vitulo aureo di&tutu

eft. H /fznt Dii tui.

mulier,) Anima enim Samuelis appa-

ruit, non vi incantantis Pythoniitz,

14- Zmi&us eff pallio. ) Prophetico

fed Deo ita volente.

fcilicet, quale dudum Jaceraverat Saul,

fupra cap. I5. 27.

Exclamavit. )

"ortaffe quia prius

affuit, quam illa carmen faum necro-

Adoravit.) Samueli, quem fibi afta-

manticum abfolviffet ; vel quia non

re intelligebat , reverentiam exhibens.

I34. Quare inquietaflg me? )

u-

eo modoapparuit , quo evocatos mor-

batio in animas: Sanctorum,

que in

tuos . apparere ajunt Rabbini apud

Lyran. Abulenf. & Bellarminum lib.

linbo fünt, non cadit: itaque tarba-

tio. hic juxta cormr'mnemloquendi mo-

2. de Purg. cap. 6. pedes nimirum

fürfum habentes, caput vero deorfum,

dum. accipienda eft; inquietari enim

vel fupinos, ut in fepulchris condi

dicuntur, qui eloco quietis , & pacis

edu&i, moleftis negotiis implicantur-

folent, fed ereus eo fitu, quo fant

16. Quid interrogas me , 6c. ) Quua-

homines viventes.

Tzu es enim Sanl. ) Quod vel exSa-

fi dicat: an ienoras metibifavere non

;offe, cum fisinimicus Domini mei?

muele cognovit, vel ex familiari dz-

mone.

d amulum tnum. ) .David.

LIBRIL REGUM

296

18. Quia non obedifti voci Dominri.,,nequle fecifli iram fu-

D

roris ejus in Amalec. ldcirco, quod pateris, fecit tibi Do-

minus hodie.

19. Et dabit Dominus etiam Ifrael tecum in manus Phili-

fthiim : cras autem tu, & filii tui mecum eritis : fed & caftra

l

lírael tradet Dominus 1n manus Philifthiim.

20. Statimque Saul cecidit porre&tus in terram : extimuerat

qu

enim verba Samuelis, & robur non erat in eo, quia non co-

medera: panem tota die illa.

tii

21. Ingreffa eft itaque mu

lier illa ad Saul (conturbatus enim

Qu

erát valde) dixitque ad eum: Ecce obedivit ancilla tua voci

tus&e, & pofui animam meani (1)in manu mea: & audivi fermo-

LU

nes.tuos , quos locütus es ad me.

.

22. Nunc igitur audi & tu vocem ancI

llae tuae, & poham co-

fl

ii

ram te bucceliam panis, ut comedens convalefcas,.& poffis

$i

iter agere.

25. Qui renuit, & ait : Non comedam. Coegerunt autem

eum fervi fui, & mulier, & tandem audita voce eorum furrexit

di

de terra, & fedit fuper le&um.

24. Mulier autem illa habebat vitulum pafcualem in domo,

&

& feftinavit, & occidic eum : tollepsque farinam, mifcuit eam,

j

& coxit azyma ,

23. Et pofuit ante Sau

l. & ante fervos ejus. Qui cum co-

]

mediffent, furrexerunt, & ambulaverunt per totam nottem

illam.

[

[

[

t

CAPLT

i

(1) In manu mea.. /z. ediz. Sixt. legitur : in manu tua.

Ig. Negue fecii iram f'uroris ejus1m

2I. Ipgreffa! efb ita lue enulier. ad

Domino

(::

Jwale. ) Non

pacuifti

Sazl. ) 'lantifper enim difceflerat, ut

Amalecitis irato, nec eos, ut fueras

Saul cum Samuele liberius remotis

juffus, internecione delevifti.

arbitris colloqui poflet.

QS. mbul«everunt per totam notlem.)

I0. Cras antem tt , E$ frlis tui mecum

Videntur pedites iter fecifle , quod fic

eriti5.) Hoc non ad. squalitatem fe-

facilius , & fuoslatere poítent ,

ho-

licitatis, fed ad parem mortis condi-

ftes, fiinaliquos eorum per noctem:

tionem referendum eft. ^ :

dum iter faciebant, incurrilient.

AR d

N

E

KY

*

:!

P

s

S

297

fü

G.APUTXXI

X

Do-

David cuit Pbiliffbeis adver[us Ifrael proficicens , remittitur,

il

- g«gid inetuebant p

rincipes, ne in prelio fieret ipfis

adver[arius.

ln

Ongregata funt ergo Philifthiin univerfa agmina in

Tat

Aphec : fed & Ifrael caftrametatus eft fuper fontem ;

*

Ü

qui erat in Jezrahel.

^

j. Et fatrapse quidem Philifthiim incedebant in cerituriis, &

m

tüillibus: David autem , & viri ejus erant ir noviffimo agmine

Xel

cui Achis.

ncipes Philifthiim ad A&hi's : Quid fibi

u

3. Dixerüritque Pri

RL

volunt Hebraei ifti ? Ex ait Achis ad principes Philifthirm: Num

ignoratis David, qui fuit fervus Saul regis Ifrael; & eft apud

fi

iiie multis diebus; vel annis, & nor inven: in eo quidquam ex

háné ?

die; qua transfugit ad me; usque ad' diem

P

B

B

Tf

4. * Irati funt autenr adverfus euni pri

ncr

ipes Philifihiim, & r.Par

lt

dixerunt ei: Revertatur vir ifte; & fedeat in loco füo; in quo !^-!9

conftituifti eumi., & nori defcerida: iiobifcuni in praelium j ne

»

fiat nobis adverfarius; Cuni praeHari coeperimus : quomodo

füum nifr ig Capitibus

J

enim aliter poterit placare dóminuni

*

1ioftris ?

$. NónnG

je

bec. ) ch;&13 in vaüe Jezrael-

tf';n mtm'e-;äw diertim y äuibü& babitavit

É lN p

r

Incenturiis,€5 mallibzs.) Suas

Daid m vegione Philflhin?rumi 4 ua-

tucr menffam. ) Itaque vel méntitus eft

centurias, & chyliadas luftyabant fa-

trape preciput, ulafque obibaüt or-

Achis, ut fidem faceret Philifthais

dinandi, adhortandi , & vidéndi gra-

Davidem. fatis fuperque fibi, notum ,

tia an omnia recté haberent.

.

quod probabile putat Abulenf. quzft:

d

O

I5.in Cap.

M

: qu&ft. 5. in hoc

In nsvi/fm agmzne um Acbis ) N

37

ex jonavir, aut timore, fed quia lo-

cap. 29« vel,annos retulit ad primaue

eus ilfe Achi obtigerat aliqua forte ,

comihorationem , qua ante anrios ali-

quot ante illumr inchoita fuerat: vel

vel xations dignitatis, quod ofnniunt

fatrapzrum przítantiffimus effet.. Ad-

annos intelligit finem prioris, & po-

"10 1miodo etiam ex-

de in extrema acie fortifimos quof-

fteriorís initium,

A

$ic apud. Ro-

plicari.poffuut LXX. qui habent g-

que collocaxi folitos.

woyé uU pv Yüieag TSTO ÓtVTEpOy

manos, qui "riarii vocabantur; ul-

&inum tenebant locum.

&rg. Mazft apud nos dies , plurimos

. uid ffbi voluut MHebrai iféí ? )

fcilicet , 1zc quippe fecundus annus c]h-'

Facile illos noffe poterant ex dialecto,

4« Placare Dominum fumm, uiff in

& foraffis etíam ex veftitu, & ar-

Capitilus noffris.) Quafi dicat , infigni

moxuin genere.

aliquo facinore in. perniciem noftram

Maltis diebus, vel amnis.) Supra

perpetrato , redimet, & redíntegrabis

cum Saule gratiam.

€ap. 27. num.' 7. habents 5 Fz;£ au-

5

jbl. cum Gom. Manocb, Tom. .

P.

298

LIPSRIIET RE'GUM

$. Nonne ifte eft David, cui cantabant in choris, dicentes :

Percuffit Saul in millibus fuis, & David in decem millibus fuis?

J

6. Vocavit ergo Achis David, & ait ei: Vivit Domipus, quia

)

re&tus es tu, & bonus in confpeéttu meo: & exitus tuus, & in«

troitus tuus mecum eft in caftris: & non inveni in te.quid-

quam mali ex die, qua venifti ad me, usque in diem hanc:

fed fatrapis non places.

IQ

7. Revertere ergo, & vade in pace; & non offendas oculos

fatraparum Philifthiim.

$k

| in-

8. Dixitque David ad Achis: Quid enim feci, & quid

venifti in me fervo tuo a die, qua fui in confpe&tu tuo usque

ff

in diem hanc, ut non v

:

T

eqiam , & pugnem contra inimicos do-

mini mei regis?

9. Refpondens autem Achis, locutus eft ad David: Scio,

if

2 Reg. quia bonus es tu in oculis meis, * ficut Angelus Dei : fed prin-

I4l7cipes Philifthinorum dixerunt :

Non afcendexc nob-ifcum in

las 'praelium.

fü

19.27.

IO. Igi

tur confuürge mane tu, & fervi domini tui, qui vene-

fUunt tecum : & cum de

, no&te furrexeritis, & coeperit dilu-

cefcere , pergite.

,

II. Surrexit itaque d

& Godié David ipfe, & viri ejus, ,ut

proficiícerentur mane, & reverterentur ad terram Philifthiim:

Philiflhiim autem afcenderurt in Jezrahel.

$— MAU

CAPUT

6. Exitgs ruMus y. $ intreitus tuus.)

Hebrgis in. familiari colloquio ufur-

Vel etiatn eum dicen-

Confuetudo , & actiones tuz mihi pro-

*

pari audierat.

bantur.

di modum Philifthzi a vicinis haufe-

ï

Satrapis nom . places. ) Pxudenter

rant Hebrzis;

contermine enim re-

L0

Achis, quid in Davide timuerint Phi-

5

iones, ut experientia docet, multas

difthei,

tacitus tranfmittit, folum-

voces, & phrafes communes habent.

que generatim ait fatrapis illum: non

Davidem Achis miffum facit

fic

placere.

coguntur fepe in bellis reges aptare

09« Quid enim feci, &1z. ) Pulchre

fe eorum defideriis, quorüm operain-

David fervit fabule, & fpeciem ex-

digent.

hibet hominis de facta fibiinjuria con-

IO. Cwm de nofle furrexeritis ,. &f6. )

querentis.

Neceffaria querela, ne,

Lücem jubet antevertere, aut fummo

fi taceret , fufpicionibus Philifthzorum

mane difcedere , ne reliquus exercitus

fuffragari videretur.

eorum, que gerebapntur,' ignarus ,

Q. Sicut dngelus Dei.) Meminit Án-

mali aliquid füfpicamtur aut animis

geli Dei, ficut a Davide, aut aliis

deficeret.

-

a

Óv

A

a

dv

299

*

051

*

COAOU XXXI

I9*

rl

' Abfen?e ba*vi

d, Amalecite Siceleg incenderant ablata prada , quos

Davoid per[equens- occidit recepta prada , quam fingulis fociis ex

Wt

jd-

equo divifit , etiam iis , qui ad Jarcinas la[fi

remanjerant.

Umque* veniffent David , & viri ejus in Siceleg die ter- ;.Par.

iQi

I.C

tia; Amalecitae impetum fecerant ex parte auftrali ii 1220

Siceleg, & percufferant Siceleg , & fuccenderant eam i2ni.

Ifl-

2. Et captivas duxerant mulieres ex ea; a minimo usque ad

üe

lo-

magnum : & non interfecerant quemquam , fed (ecum duxe-

rant, & pergebant itinere fuo;

4

3. Cum ergo veniffent David, & vi

ri ejus ad civitatem , &

b

inveniffent eam fuccenfam igni , & uxores fuas; & filios fuos,

I

& filias du&tas effe captivas,

li

4. Levaverunt David, & populus, qui erat cum eo voces

fuas, & planxerunt, donec deficerent in eis lacrymae.

e

$. Siquidem & duae uxores David captivie dü&ze fuerant,

u-

Achinoam Jezrahelites, & Abigail uxor Nabal Carmeli.

6. Et contriftatus eft David valde ; voleba: enim eum po-

üt

ulus lapidare, quia amara erat anima uniuscu'usque viri fuper

I

filiis fuis, & filiabus: confortatus eft auïgm'David in Domino

*

Deo fuo :

icerdotem filium Aehimeledu: Ape

7. Et ait ad Abiathar fa

plica ad me ephod. Et applicavit Abiathar ephod ad David;

8. Et confuluit David Dominum, dicens : Perfequar latrun-

[

culos hos, & comprehendatn eos, an non? Dixitque ei Domi-

nus: Perfequere : absque dubio enim comprehendes eos, &

Pp25

.

9. Abiit

excuties prædïm,

"d

Malecita impetum fecepant (6.) ve. ) Quod illum tantz cladis au&o;

Caufa inciifionis hujus Ama-

renr facerent , vel propter irritatos

lecitarum videtu: fuiffe, . quod jam a

Amalecitas ; vel propterea quod ab-

Davide fepius vexatiin omnem occa-

ductis omhibus militibus fuis; arbem

(

cum il'um

i

fionem- ultionis. intentl ,

prafidio nudatam reliquiffet.

caftra Philiftheorum fecütum fuiffe

Confertatus autem eft David.) Bona

cognoviflent, arma ceperunt, « re-

fpe imbutus amiífa recuperandi, &

ionem Philiftheorum , ac potilimum

. ulcifcendi injuriam , D'eo bene juvante..

s

á

iceleg populati funt.

*

7. pplica ad me. Ephod.

Non pe-

4- Donec defcerent in eis laéryma.)

tis& David indui Ephod

ontificali ,.

Mel, ut eft in Hebrao, 4ozec 202 ef-

fed valt, ut illud fibi applicet- facer-

dos, ad obtinendam. Davidi interro-

fnt. eis wires ad plorandum.

6. Feleéat epiem eum populus lapida-

ganti refponfionem.

4oco

LIBRIL REGUM

9. Abit ergo David ipfe, & fexcenti viri, qui erant cum

€o, & yenerunt usque ad torrentem Befor: &

fubftüiterunt. .

laffi quidam

Io. Perfecutus eft autem David ipfe, & quadringenti viri:

fubftiterant enim ducenti

rentem Befor.

, qui Jaffi tranfire non -po,ter";.nt tor-

*

Ir. Et invenerunt virum JÉgyptium in agro, & adduxerunt

eum ad David : dederuntc

g

jue ei panem , ut comederet, & bi-

*

beret aquam.

12. Sed & fragmen maffze caricarum , & duas ligaturas uvae

patfae:

Quae cum cemediffet, reverfus :«eft fpiritus ejus, &

refocillatus eft: non enim comederat

panem, neque biberat

aquam , tribus diebus, & tribus no&tibus.

15. Dixit itaque ei David : Cujusestu? vel unde? & quo

pergis? Qui ait: Puer /Egyptius ego fum, fervus viri Amale-

citae : dereli

quit autem me dominus meus,quia cegrotare coepi

mudiustertius.-

14. Siquidem inos erupimus ad auftralem plagam Cerethi,

& contra Judam, & ad meridiem Caleb , & Siceleg fuccendi-

musigni-

15. Dixitque ei David: Potes me ducere ad cuneum iftum?

Qui ait: Jura mihi per Dcum,, quod non occidas me,.& non

tradas me in manus domini mei, & ego ducam te ad cuneum

iftmp. iEt juravit ei David.

;I6. QUI

9- ld torrentem Befor.^) Hictorrens

, £ujus indicio gre,qede-ntes Ainale-

fub fines tribus Simeonis conftituitur

as perfequéretur.

ab Adrichoníio , eumque ex imontanis

1

A4 plagam. dufiralem .Cerezbs.)

Jude derivatum ad occiduum mare

Cererhzos Rabbi David interpretatur

deducit, adoppidum, & portum Ma-

Philifhzos: alii quamdam,eorum pro-«

joma non multum ultra Gazai

n /ad

vinciam , .ut Vatablus, & Abulenfis ,

quam ille pertinet.

quod fi ita eft, pertinebat'is locus ad

I2. iFragmen ma[fe caricarum , &1c.)

Satrapiam Gazz , quz omnium maxi-

me ad Auftrum vergit.

Ferebant fecum nüilites aliquid viatici,

prudenter utique,, .cum verfus loca de-

.Contra Tudam.") "Verram Juda mon-

ferta iter facerent.

Mafíe caricarum

tanam, in qua pofteri Caleb habitábant.

funt maífe aridorum ficuum fimul

IS. Nom tradas me dz manus Domini

1

compa&orum.

mei) Siforte accidat, .ut aliqua con-

Ligaturas wve P«[*.) Wide di&a

ventione fit cum Amalecitis pacifcen-

fupra cap. 25. num. 19.

I3. Dereliguit autem me Dorminus

dum, ifque me repofcat, aut aliguis

alius hujufinodi cafus inciderit.

meus. ) Hujus inhumanitatis peenas luit ;

Ducam te ad cumeum iflam.) For-

fi enim cum preda currui impofitum

taffe enim ex abeuntibus cognoverat,

abduxiffet , fortaffe non habuiffet Da-

quo eifent profecturi.

CAPUT XXX.

401

il

16. Qui cum duxiffet eum, ecce illi difcumbebant fuper fa-

im

ciem univerfze terrze, comedentes, & bibentes,& quafi feftum

celebrantes diem , pro curicta praeda, & fpoliis, quae ceperant

]s

de Terra Philifthiim , & de Terra Juda.

:

[-

17. Et percuffit eos David a vefpere usque a

.

d vefperam al-

terius die1, & non evafit.ex el

s quisquam , nifi. quadfingenti

hi

viri adoleícentes, qui afcenderant camelos , & fugerant.

J

18. Eruit ergo David omnia, quae tulerant Amalecitze, &

.

quas uxores fuas eruit.

"

19. Nec.defuit quisquam a parv

o usque ad magnum, tam

de filiis, quam de filiabus, & de fpoliis, & queecumque rapue-

ä

rant, omnia reduxit, David.

20. -Et tulit nniverfos greges, :

& armenta, & minavit ante

0

faciem fuam: dixeruntque: Haec eft preeda David.

21. Venit autem David ad ducentos viros, qui laffi fubftite-

rant, nec fequi potuerant David , & refidere ,eos jufferat in

pi

torrente Befor, qui egreffi

funt obviam David, & populo, qui

erat cum.eó.

Accedens autem

l

David ad )po;pgun? , falutavit

j

&os pacifice.

22. Refpon

densque omnis vir peffimus , & iniquus de viris,

u

qui ierant cum David ,.dixit : Quia non venerunt nobifcum,

non dabimus eis quidquam de praeda, quam eruimus : fed fuf-

ficiat unicuique uxor fua, & filii: quos cum .,g*ccep.erint, rece-

.dant.

ll

.. 23. Dixit autem David : No

n fic facietis, fratres mei, de his,

*

quae

".

—

"st 3

16' Quaff fef;;m ce/c;r&nges :dic':m-. )

l9- -Onmi;z r;:du"xit Da-u'ia;.) lis ex-

u

In Hebr&o eft, zrzpudiantes, in Deo-

ceptis, qu& incendium abfumpferat ,

xum fcilicet fuorum honorem , quibus

vel in cibum , & potum cefferant.

QO. Hac eff prada David.) Moces

colle&z ingentis pred« beneficium fe

hz funt militum fuo

(

debere pxofitebantur.

: Duci gratulan-

q7. Lt peremfft eos| David , . )

tium.

Pugnatum non eít; :totus labor fuit

QI. Salutavit eos pactfice. ) Innuit

vino madidos, ,cibo diftentos, tripu-

benevola: hec falutatio nulla hos in

dio fatio

5

atos conficere, & fugam arri-

e

culpa fuiffe, quod Davidem non ef-

J

pientes affequi.

fent fecuti ; nifi .velimus hoc eximiz

"Avefpere ufque ad vefperam alterius

«Davidis manfuetudini tribuere.

4diei.) Mirum tanto temporis fpatio

22. Ormnis vir peffimns , &$ iniquns.)

iv]

ec

ive ut eft in Hebrzo , vir Beíial,

plures non evafiffe ,

entos.

D

1

uam quadrin-

tum loci fuitfe

Credibile eft

apud LXX. vir peffilens , &5 malignuse

b

avidi cognitum , eosque quafi cavea

.

23. De bis, que tradidit nobrs. Do-

inclufos evadendi facultatem facilei ha-

oiius.

) Quafi dicat; cum. Dominus

tam liberalis in nos fuerit, non eft

bere non potuiffe.

302

LIBRIT.REGUM

quze tradidit nobis Dominus, & cuftodivit nos, & dedit latrun-

Culos, qui eruperant adver(um nos, in manus noftras :

l

&

24- Nec audiet vos quisquam fuper fermone hoc: sdequa enim

h?

j

pars erit defcendentis ad prael

ium, & remanentis ad farcinas,

& fimiliter divident.

25. Et fattum eft hoc ex die illa, & deinceps conftitutum,

& praefinitum , & quafi lex in Ifrael usque in diem hanc.

^26. Venit ergo David in Siceleg, & mifit dona de praeda

:

fenioribus Juda proximis fuis, dicens: Accipite benedi&tionem

inm

de praeda hoftium Domini.

À.

27. His, qui erant in Bethel, & qui in

Ramgth ad' Merjdiem?

cut

& qui in Jether,

3

28. Et qui in Aroer,

& qui in Sephamoth, & qui in Efthamo,

fun

29. Et qui in Rachal & qui in urbibus Jerameel, & qui in

tam

urbibus Ceni,

& qui in-lacu Afan, & quf in Athach,

4

3o. Et qui in Arama,

41. Et qui in Hebron , & reliquis, qui erant in his locis, in

tuu;

terf

quiþus commgrafus fuerat David , ipfe, & viri ejus.

CAPUT

enir

fí

du

xquum ädverfus .fratfe's Vn'ounr*(); 1108

Efhamo.) Quz Éfthemo dicitur in

—

efle tenaces, & nthil mali commeritos

libro Jofue cap. 21. 14. &jiin Leviti-

H

noftra a nobis illiberalitate diftrahere.

cis urbibus tribus juda cum. Jether

24. JEqua enim pars erit . €c. ) Utri-

recenfetur,

- Cyli

29. Rach4.) Hujus oppidi hoctan-

x5

que enmm ad nutum Imperatoris funt

parati, nec inutiliter , qui remanfe-

tum loco mentio fit in Scriptura, &

rant, operam fuam cuftodiendis far-

prstermiffum eft ab Adrichomio. Abu-

tür

cinis pofugrunt,

lenfisait'fuitfe in tribu fuda, licet ngn

10n

Tux

95. Fadtem ef boc .. 7u4/l fex.)

memoretur in catalogo Jofue 15.

Ita etiam fieri jufferat Deus in. bello

2 gerameel, €& Cozi.) Fuerunt parvu-

ii

Madianitico, Num. 31. 27.

le provincie in tribu Juda.

p

I6

26. Et wufíe dona, f*e.) Ingentem

20- Mrama.) ln tribu Nephthali.

praedant collegiife oportet Davidem,

Jofue cap. 19. 36.

tür

cum ejus partes in taftn multas civita-

Lacu 4fam.) Lacus Afan nomen

mi

eft oppidi, nec conftat, ad quam tri-

Qui

tes, quot hic numerantut, diftribuerit.

27. Berbel. )

Que erat in tribu

bum pertinuerit.

Tür

Benjamin.

Atbach.) . A S. Hier. de locis He-

I

Ramoeth. )

braicis, in tribu J:da ponitur, necali-

danem.

In tribu, las Jor-

bi ulla ejus in Scriptura menrio eft.

m

7Jther. )I

An tribu Juda, civitas erat

81. Heiroz. ) Clariffima civitas in

r

Levitica.

iontanis Juda , cujus frequens men-

Tià

tio eft in facris Literis.

99. droer. ) In tribu Ruben.

Sepbamoth ) GQuam Abulenfis .in

la Bis docis, :2 quibus| commeratus

?

