qui portabant arcam Domini

I.Par.,

?

fex paffus, immolabat bovem, & ovem, & arietem.

15.26.

14. Et David (2) faltabat totis viribus ante Dominum. Porro

1

l

David erat accin&tus ephod lineo.

1;. Et David, & omnis domus Ifrael-ducebant arcam tefta-

menti Domini, in jubilo, & in clangore buccinase.

16. Cumque intraffet àrca Domini in civitatem David, Mi-

chol filia Saul profpiciens per feneftram vidit regem David

fubfilientem, atque faltantem coram Domino, & defpexit eum

in corde fuo.

E

17; Et introduxerunt arcam Dominï; & impofuerunt eam in

loco fuo, in medio tabernaculi , quod tetenderat ei David, &

obtulit David holocaufta, & pacifica coram Domino,

18. Cumque compleffet offerens holocaufta, & pacifica, be-

nedixit populo in nomine Domini exercituum.

ael, tam .,v,i TO,

19. Et partitus eft univería multitudini Ifr

quam mulieri, fingulis collyridam panis unam, & affaturam

bubulz carnis ünam , & fimilam frixam oleo: & abiit omnis

populus , unusquisque in domum fuam.

2o. Re-

([) Arcam Dei. 4» ediz. Sixt. adduztzr bac verba: Dixitque David : Ibo, & re-

dacam arcam cum benedictione in domum meam.

(2) Et David. I» ediz. Sixr. bzc ver[us ffc legitur

&

; Et David lxercugäebelt in Or-

ganis armigatis , & faltabat

Cc.

I2. Erant cum David feptem chori.)

fe aggregant. Vide1.Reg. cap.2. n.18.

Pa:rtim Levitatum, partim Sacerdo-

16. Michel.) De paterno ingenio

nonnihil trahens , & natalibus fuperba.

tum ante , poft, & circa ipfam arcam

aliquo ordine difpofitorum.

I7. Taberaaculi.) 'lentorii.

Et viftima viruli.) kmmolandi; nam

Quod tetenderat exs David.) Quofci-

fexto quoque paífu, ut dicitur num.

licet obvolvebatur quaü Mofaico ve-

feq. bos, & aries immolabatur.

lo, ne qua ex parte pateret humanis

14. Saltabat roris viribus date Domi-

afpectibus.

Locus hic fuit extra re-

num.) Aptans videlicet vocem , mo-

2iam domum; naàm po

ftquam in eo

tumque corporis muficis inftrumentis,

facrificatum fuit, dicitur

D

avidem re-

vel quz alii , vel quz ipfemet pulfabat.

verfum fuiffe in. domum fuam, erat

-dccintlus ephod /j2e0. ) Ephodetiam

ergó extra illam.

homines non facri induere poterant in

I8. Benedixiz populo.) Populum fa-

religiofa tamen funcione.

Sic apud

lutavit, & illi faufta a Domino pre-

nos etiam Mufici facris non initiati,,

catus eft.

nec clerici, fuperpelliceum affamunt,&

I9. Gellyridam panis unam. ) Sive

ia pompa cantantiumn chorgg aliquando

ut habetur I. Paral. 16. 3. rorram pa-

328

LIBRI I. REGUM

a2o. Reverfusque eft David, ut benediceret domui fuce: &

Yà

egre(fa Michol filia Saul in occurfum David, ait: Quam glo-

riofus fuit hodie rex Ifrael, difcoeperiens fe ante ancillas fer-

N

vorum füorum, & nudatus eft, quafi fi nudetur unus de fcurris.

21. Dixique David (1)ad Michol: Ante Dominum, qui elegit

D

me potius quam patrem tuum., & quam omnem domum ejus:

& praccepit mihi,ut effem dux fuper populum Domini in Ifrael,

lk

22. Et ludam, & vilior fiam plus quam fa&tus fum, & ero

hi

humilis in oculis meis, & cum ancillis, de quibus locuta es,

- gloriofior apparebo.

ni

23. Igitur Michol

filize 'Saul- non éft natus filius usqueg; in

pi

.diem mortis fuxe.

N

/

CAPUT VII

1

Da*viä' proponens edificare domum Domino , a Natban propbeta

Ü

grimum collaudatur, poftmodum jubeute Domino probibetur, jed

filius ei promittitur iliam edificaturus , unde

K

Domino gratias agit.

P

1. L'AGQum eft autem, cum fediffet rex in domo fua, & Domi-

j

nus dediff:t ei requiem undique ab univerfis inimicis fuis,

y.Par.

te

2. Dixit ad Nathan prophetam. * Videsne, quod ego habitem

17-1- in domo cedrina, & arca Dei pofita fit in medio pellium ?

m

5. Dixit-

d

b

(1) Ad Michol. 4e edzz. Szxz. addttzr :

VXivit Dominüs ; qüia ludam.

z;.. Pagninus utroibi:'iue habet g/zcez-

commota dolore, & fuperbia regii

hl

ium panis.

fanguinis tumens , ut notavit S. Greg.

e

/:f[f;z::r;'tzw bubuls cztrn[:.) Partem

lib..27. Mo al. cap. 27. qui eam hoc

!

carnis bubule aiix.

nomine infanam vocat.

Simiam jrixam aleo.) Edulium ex

22. Iz oculis mers. ) In eftimatione

fimila oleo macerata , condita, & fiixa.

mea.

Multum eft in regia

o

po:eüa.te

-

20. Ut bezediceret domui. [u«. ) Mel

retinere animi demiflionem.

l

ei bene precaréetur, ficut bene preca-

Cumn ancilis.) Mpud ancillas.

G'oriofior.) Qiuafi dicat, quod tu

tus fuerat populo num. I8. velut par-

tem epularum ex facrificiis diftribue-

vilitatem putas, ego gloriam duco.

ret, & cum don:efticis epularetur.

25. No» eff marus fltus ufque £a diem

Quam g'or.o[us , &c.) Ixonica locu-

mortis fue. ) Stexilitate perpetua divi-

tió.

nitus eft punita.

Non levis pona in

Abulenfis non fatis probat hanc

re

;t;:

Davi

dis faltationem, quam Regi pa-

5

gia conjuge.

xum

decor:m putat.

Alii eam. defen-

I.

Uzz fedsffer Rex s2 domo fua.) Cum

dunt; nam decori inter faleandum Da-

nulla effet neceffitas prodeundi

videm rationem habuitie dubitandum

ad bellum , fed domi quietus ageret.

o

non eft, & Micho] düm maritum ac-

Ed

Dixit ad Narhbam prophetam.)

Virum fancum tempore David, qui

eu/at , nimium ?exn exaggerat , quippe

CAPUT VIL.

3

[*)

(

9

r

4. Dixitque Nathan ad regem: Omne,quod eft in corde tuo,

vade,fac: quia Dominus tecum eft.

lo-

vf«

4. Fa&um eft autem in illa noGte: & ecce fermo Domini ad

ts

Nathan , dicens :

s. Vade, & loquere ad

fervum meum David ; Hzec dicit

n

J

Dominus : Numquid tu &edificabis mihi domum ad habitandum?

6. Neque enim habitavi in domo, ex die illa, qua eduxi fi-

d

T0

lios Hfrael de terra JEgypti, usque in diem hanc: fed ambula-

bam in tabernaculo, & in tentorio.

B

vb,

". Per cun&a loca, quae tranfivi cum omnibus fili

is Ifrael,

Il

numquid loquens locutus fum ad unam de tribubus Iírael, cui

pr&cepi, ut pafceret populum meum Ifrael dicens: Quare

non adificaftüs mihi domum cedrinam ?

g. Et nunc hzec dices fervo meo David : Hec dicit Domi-

i

nus exercituum : * Ego tuli te de paícuis fequentem greges, 1

Reg.

B

6:LIe

ut effes dux fuper populum meum lIírael :

9. Et fui tecum in omnibus , ubicumque ambulafti,

& in- Pfalm

77-50.

terfeci univerfos inimicos tuos a facie tua: fecique tibi nomen

grande, juxta nomen magnorum, qui funt in terra.

IOo. Et

ll

ceffarium , qui tamdiu in tabernaculo

I5

etiam in catalogo San&orum a fapien-

Vi-

te recenfetar Ecclef. 47.

peregrinantium more habitavit.

lz medio pellium.) Hebr. & Chald.

de 3.-Reg. 5. 3- & 1. Paral. 22. g.

j2 medio cortina Yive anula.

Alibi

di-

Ambnlabam um rfabermaculo ,

Uc.)

la

Ambulabam cum Ifraelitis per defer-

&um eft arcam velis, ac pellibus ta-

bernaculi opertam fuiffe.

tum, contentus tabernaculo.

Dominus tecum efl. ) Qui tibi

7. Numquid lognens locutus fs. ad

t

uzam de tribulus Iffael. ). Oftendit

u

hanc mentem infpiravit. In hoc de-

Deus fibi moleftum non £uiffe templo

ceptus eft propheta , ex quo patet non

^

femper eos loqni fpiritu. prophetico.

carere, quod nunquam cum populo,

Locutus eft Nathan ut homo prudens,

aut tribu aliqua conqueftus fit de po-

te

non ut propheta.

puli oblivione, autinertia, quod tem-

te

. Seimo Domini ad Natban.) No-

plum non excitarent.

]uit Deus Davidem per alium monere,

Q. Ego tuli te de pafcuis , 6c.) Hec

beneficiorum Dei in Davidem colla-

quam per ipfum Nathan, ut ipfe idem

,

propheta erudiretur in pofteruim , nec

torum comimemoratio eo pertinet, ut

facile inconfulto Domino quafi ex Dei

intelli

5

gat David non propterea, nolle

Deum fibi ab eo templum zdificari ,

oxaculo refponderet, quod fecerat, cum

dixit: Ormmia, qua im corde tuo funty Ua

quafi minus illum amet, cum ex tam

i

de, fn'c', ff!.'.

multis beneficiis fatis de amore Do-

mini-in eum conftare poffit.

6. Neque enim hahtsvi im demo,

n

&c. ) Rationem reddit , curin prxfens

9. Maenmorüm qui fmunt jm ferta. )

l

nolit templum zdificari, quod fcilicet

Qui celehrantur in terra , ut dicitur I.

differri poffit, nec fit illi templum ne-

Dibl, cum Com. Menochb, Toa. I1,

Paral, Ic-';'. g.

ií

330

LIBRI l.

REGUM

10. Et ponam locum populo meo Iírael, & plantabo eum,

& habitabit füb eo, & non turbabitur amplius: nec addent filii

n

iniquitatis , ut affiigant eum ficut prius,

&

ir. Ex die, qua conftiiui judices fuper populum mevm

Qu

Ifrael, & requiem dabo tibi ab omnibus inimicis tuis, praedi-

citque tibi Dominus , quod.domum faciot tibi Dominus.

eo

D

o

12." Cumque coinpleü fuerint dies tni, & dormieris cam

$

l

i

patribus tuis, fufcitabo femen tuum poft te; quod egredietur

z5

(

de utero tuo, & firmabo regnum ejus.

.

It

ga

I5. * Ipfe aedificabit d

omum nomini

meo, & ftabiliam thro-

n

num regni ejus usque in fempiternum.

"O

&

0f

Y m AU2

]

[o]

14.* Ego ero ei in patrem, & ipfe erit mihi in filium : qui

e

v

fiin

]

D

Ua

ique aliquid getferit, arguam eum' in virga virorum, & in

plagis filiorum hominum,

fal

15.* Mifericordiam autem meam non auferam ab eo, ficut

[7!

abftuli a Saul, quem amovi a facie mea.

i

Q3 QO *

-x[)C)-UA

16. Et fidelis erit domus tua, & regnum tuum usque in s&ter-

3

*H

gb

num ante faciem tuam , & *thronus tuus erit firmus jugiter.

]ic

1. Secun-

&

Io. Zf balitabit " c().) LXX.ha-

15.

Stabiisam thbrouum regns ejus u/—

l

bent ««S éavré», apedfezp[um , quod

que 1m [empiteinum. ) in-hac Nathan

?

italice diceremus , £» ezfz fza.

prophetia que«iam de Salomc

ne

quas-

ï

Nom terbabitur amplius, . ) Hec

dam de Ch.iíto intelliguntur ad lte-

omnia promiifa ea conditione effecta

rain.

Nam nt monui in Prolegome-

LUA

cenfenda funt, (i lepem meam ferva-

nis hoc fréquenter accidit in prophe-

hi

f

verint, idola non coluerint, officium

tiis , ut repente a figura tranfiliat pro-

fecerint.

pheta ad fÉguratum.

Qmnia etiam de

Salomone explicari polie contendit

Fjsi iniquitatis.) Hoftes Ifraelis illi

infefti.

Abulenfis, cum femper tacita condi-

g

II. Ex die ,! qua tonþirui Jdices. )

tio intelligenda fit ,^ de qua dixi hoc

Ut accidit ab eo tempore quo per Ju-

num. 10.—

?

dices populum gubernavi.

P

L4. Jpfe erir muibi im flium.) Eaip-

Quod demum jaciat tibi Dominns.)

fum

1

igentia complectar, qua fi-

s folent.

Quid fit facere; aut xdificare alicui

lios pa

domum, dixi fuprza

Exod.

I

egham eum du wirga virorum. )

num. 2I. & in. Oeconomicis l. 1. c

Clementi fcilic-t, & humana, ut fo-

n

j. num, T.

Promittit ergo

i

ominus

lent hoi

filios ' caftigare.

He-

f

brzie

Hier. in traditionibus He-

fe daturum Davidi flios, qui regnum

poft illum teneant in perpetuum

braicis

rgam virorum hoftium gla-

IQ. Cumqse completi. fuerint, dies

d

ioS: 1

$5 p

»lag

:

vero filiorum hominum,

morbos ,

e

, & alias calamita-

:

£, 60.) Salomon, quem fufcipies

filium, ipfe, cum tu in vivis effe de-

tes, quibn

$

fieris , mihi templum «dificibit

tur , intr

£

E.:

A1

ies a Deo plectun-

erit

9ufcizato, &c. ) Suícitare hic eft in

I6. F:4

;lamus fua. ) Fidelis

(ä

folio. collocare.

idem eft,

ac

ftabilis, & firma, hoc

CAPUS VIE

33

.-n1

17. Secundum omnia verba hzc, & juxta univerfam vifio-

S

ll

nem iftai

3

il*

s

ä?g; locutus eft Nathan ad David.

us eft autem rex David, & fedit coram Domino,

18. 'E.rgj"

& d

^

ego fum, Domine Deus, & quas domus mea,

(s

ui

d

iX

me hucusque ?

q

S:

19

Sed

o

: hoc parum vifum eft

in confpe&tu tuo, Domine

im

De

us

:

n

;

l

^"

fi loquereris etiam de domo fervi tui in longinquum:

r:

1

üt

ifta e

i

'enim

i€

ex Adam , Domine Deus.

20. Quid ergo addere poterit adhuc David , ut loquatur ad

G

(

te? tu enim ícis fervum tuum, Domine Deus.

21. Propter verbum tuum, & fecandum cor tuum fecifti

i

omnia magnalia haec, ita ut notum faceres fervo tuo.

W

32. ldcirco magnificatus es, Domine Deus, quia non eft

4Ato

fimilis

t

I. Paral. 17. I0. £ praffares mb tAlza.

enün vox, £Zes, non inirequenter

fignificat in Scriptura , ut 5. ixeg. II.

Ig. Ls longingquum.) 1n futurumtem-

[939)

231

Vel ut infra habetur

T^

99* & lfa.

a À

^*

AXétor. 3. 34-

pus longum.

In eteraum aute j Actem. fUam..) Sci-

num. 25.' in femptiernum.

licet te vidente ; nam vivunt animz,

Ifb enim efl lex Adam.) Yd eft, lex

fl-

itd

[

i

hominum , quibus non fatis eft, fi

& vident etiam poft mortem.

u-

Ein.

o

€

à. Sanchez putat idem eíie

ante

ipfis .l'ol-.uh £

aveatur, fifi idem favor

Sic

an

faciezo tuam , quod zm poflerzm.

igatur ad pofteros. Agis mecum

$-

Ttali de praterito tempore dicunt

Per

ut amicüus cum amico.

Velfenfus eft,

[2

2

/| addietro, de'iuturo vero

B

ficüt cuim' Adamo pro ipfo, & tota

t*

1z4nz1.

$0S vO

21y

ejus

pofterita

i

te pactum inivifti , ma-

Apud He

(«

:'170:47'2 ,

eterz

7 y facmium , nontemn

1per

gnis beneficiis ornafti, Principem in-

20

»To!

feriorum creaturarum conf(tituifti ; ita

fignificat m

Nuram temi

ris, cujus

(

nullus fit finis ; itaquein pofiteffionibus

mecum, & cum domo mea pacifceris:

]it

privæ&tis :.'Z(i annos -ki-.xixmu;-:gint

E ;;Oiii-

fi fervaverimus legem tuam, ut re-

in re

ais

lor

l

Duravit

giur,

gius.

roo

gnum nobis maneat, & in iaximo

u

auiem

in p()ïïuit'(" Davidis

reg

tium

hoc populo imperium teneamus, &c.

entos

fucceifo-

pe: annos plus quin

Qo. Qwid ergo addere poterzz, fjc)

j«

Quafi dicat: neceile non eft, ut ver-

zum feiie ultra vigijnci , quod fc?tis

-

raàrum.

bis apud te, qui omnia nofti', pate-

faciam ,. quanto me tibi beneficio ob-

18. Sedit coram Dominue. ) Quafi

diutius, & familiaribus c:m Domino,

ligatum putem.

INemi-

"

eo permittente collocuturus.

D

Scs fervun tuum. ) Cor meum tibi

Q.

ni licebat fedenti orare Deum, prater-

P

et

ataDit

h

Q.

quam Aegi, ait V

I8$, quod 5a

21. Proprer verbum tumn.) Quia ti-

bi placuit ita promittere;

non improbat, fed explicat etiam -

»'/;t H

ficut £2

non iemper erectam

Et fecundum cor tuum. ) Quia nimi-

f

rum infigniter bonus es.

"

corpo.is pofitionem fignificit, fed

5

lt ut notum faceres fervo tuo. ) Mi-

i

quietem , & manftonem. — P/zs asumo

( inquit Cajet.) gaam corpore fedir quic-

hi tuum confilium aperiendo , ut ami-

fus co: arva Doumtmo, meditando , &5 orazdo.

cus facit cum amico.

H

"Adduxifhi me hucufaue.) N el uc eft in

v

22. Exire fe. ) Prater ce.l

332

LIBRI Il

REGUM

fimilis tui, neque eft Deus extrate, in omnibus, quee audivi-

s

mus auribus nollris.

23. Quae eft autem, ut populus tuus Ifrael, gens in terra,

propter quam ivit Deus, ut redimeret eam fibi in populum, &

!

ä

poneret fibi nomen, faceretque eis magnalia, & horribilia fu-

per terram, a facie populi tui;, quem redemifti tibi ex /Egypto;

gentem, & deum ejus.

24. Firmafti enim tibi populum tuum lírael in populum

fempiternum , & tu,.Domine Deus, fa€tus.es eis in Deum.

I

25. Nunc ergo, Domine Deus, verbum, quod locutus es

fuper fervum tuum, & fuper domum ejus, fufcita in fempi-

?

ternum 5 & fac ficut locutus es.

.

26. Ut magnificetur nomen tuum usque in fempiternum,

[

atque dicatur, Dominus exercituum, Deus fuper l1frael.

Et

d

domus fervi tui David erit ftabilita coram Domino.

f

27. Quia tu, Domine exercituum Deus Iírael revelafti au-

rem fervi tui, dicens : Dominum adificabo tibi: propterea

invenit fervus tuus cor fuum, ut oraret te oratione hac.

n

28. Nunc ergo, Domine Deus, tu es Deus, & verba tua

H

erunt vera: locutus es enim ad fervum tuum bona hzec.

29. Incipe ergo, & benedic domui fervi tui , ut fit in fem-

k

piternum coram te : quia tu, Domine Deus, locutus es, & be-

l

nediétione tua benedicetur domus fervi tui in fempiternum.

f

n

g

CAPUT

Q

23. Ivit Deus ut redimeret eam.)

curam Ifrael fufcepit ;

Vel, qui Deus

Ex /Egypti fervitute.

eft Ifrael, ille Deus eft exercituum.

l

Poneret ffü4 nomem.)

Se celebrem fa-

27. Revelafi; aurem. ) Revelareau-

ceret.

rem idem eft quod alicui aliquod prz-

V

44 facie.) Coram vel caufa populi tui.

dicere, przcipere, aut loqui. Vide

l

Gentem , 6 Deum ejus. ) Scilicet per-

dicta T. Reg. 9. 15.

cutiens. Hebr. & Chald. Gezzibus , &&

Domunm ædifmäo £ib;.) Vide dicta

Dis ejus. LXX. gentes,Ef tabernacula.

hoc cap. num. II.

ä

25. Ferbzum

- fnfesta im fempiter-

Invenit fervus tuus cor fuum.) Fi-

2u.) ldem eft, quod preftare pro-

duciam nactus eft.

Q9. Tu es Deus, €5 verba £ua erunt

miffa ; nam quamdiu fufpenfa eft, ne-

üe dum executioni mandata promif-

vera, 6c.) Quafi dicat :

Domine

10 , dormire quodammodo videtur.

tu verax es , & hec mihi bona fpon-

26. Domtizus exercitumm Derns fuper

te promififti

itaque jam nunc oro ,

lfrael.) Vel fenfus eft , Deus exerci-

ut oculos benevolos in domum meam

jä

tuum potens nimirum, « invictus,

convertas , &c.

*** **

**

VI

CAPUS vt

Ifa,

Vitlorie «arie Davidis , qui multos fecit tributarios , quibus fo-

&

fü

lebant. fraelitge pendere tributa : congratulatio T'bou regis Ematb

jto,

de rege AAdarezer deviclo, a quo multa |polia David abf[iulii :

officiarii, quos babebat David,

m

recenfentur.

A&um eft autem poft hzec, percuffit David Philifthiim,

| 65

& humiliavit eos: & tulitDavid frenum tributi de manu

Philifthiim.

pi-

2. Et perculfi

t Mdab, & menfus eft eos

funiculo, coaequans

unum ad occiden-

",

terr» : meníus eft autem duos funiculos,

D

e eft Moab David

dum, é& unum ad vivificandum : fattusqu

E

ferviens fub tributo.

TT

3. Et

AU

im ferram 'diw]of frifarvtam , € duas

'ea

I. "Remum tributi. ) In Mebr. eft

"2 "UEro UI-

"- MDNnD inDmeregbaama, qua-

quidem partes occidit , a

rum vocum interpretatio eft, Frezum

vem refirvavit. Hsc ille. Alii funi-

(üH

culos accipiunt metaphorice, ut fen-

eributi, welfremum aquadutius , vel ut

fus fit.

Proftravit Moabitas ingenti

Chald. habet, Comemeditas riv;, fen-

If

tentia ergo eft, vel David civitatem

Hrage , interfecit plurimos , pepercit,

quibus voluit ,

& qua voluit, eos

X

Philifthzis eripuiffe, que Frezzm 7ri-

menfura dimenfus eit.

Sic fere Co-

l.

&uti diceretur , vel liberaffe Judzos tri-

buto, quod iisdem folvebant Phili-

meftor, Vatablus, 9a, Pineda l. 3.

Sal cap. 2. num.

5. Abulens. 1. pa-

fthzis, hofque viciffim feciffe tributa-

ralipomenon cap. I8- q- 9- & alii.

rios , vel aliquos aquzductus ripandis

agris utiles, aut ad alios hujusmodi

Coequams terra.) Vel eos humi fter-

ufus comparatos, líraelitici juris fe-

nens, ut explicavimus ex "Theodore-

to, vel clade affligens. - Aliquitamen

ciffe. Vocantur vero aquedu&us fre-

äe Moabitarum ar-

2

num; quia in illis cataractz fieri. fo-

malunt explicare

Ita

lent ad fuftinendum fluxum aquarum ;

cibus dirutis, & folo zquatis.

Lvranus , Carthufianus,* Cajetanus,

L

*vel quia per canales, in quam partem

volumus aquas, ut freno equos flecti-

nec improbat Abulenfis 2. Reg.8. q. 5

l

mus. LXX. habent &Q)Ogrxffys,vy]u , jä..

Ad wiviffcandum. ) Quibus fcilicet

parceret, vivofque dimitteret. Hec

paratam ,. five fépofftam , intellige vel

(

uéeidu partem , tit putat Serarius, vel

autem major pars,fuit , ut colligitur

sohuy civitatem , Geth fcilicet , ut cap.

ex Hebrzo, in quo parsilla, cui par-

T

19. 1. Paral. indicatur num. I.

citumeft, Fuzicnlus plenitndinis appel-

latur,

ad

2. Percuffit Moab, E$ menfus efl eos

Menfus eff duos. funtculos

"

fwmiculo , &c. ) "Theodoretus q. 23.

occidendum , Íubaudi, wmum, & wmum

Id

hunc locum ita explicat : Tzz/4, in-

plenitudinis funiculum ad vrvifcandum.

Sententia .etiam effe poteft: tres de-

ig

quit, era; vis & vileria , É tamta

4

erat

multitudo

eorum ,

qui cApti

fignavit terre Moabitice partes ; in

j

erant vFUI, Uf e0s numerave nom per-

quarum una tantum indigenas reliquit

fuperftites , occifis ceteris.

mitteret. — Quare jufft, cos pronos dejici

334

LIBRII.REGUM

3. Et pereuffit David Adarezer filium Rohob regem Soba,

91

1.Par.quando profe&tus eít;ut dominaretur fuper flumen* Euphratem.

19.3.

4. Et captis David ex parte ejus mille feptingentis equitibus,

|

& viginti millibus peditum, fubnervavit omnes jugales: cur-

à

ruum: dereliquit autem ex eis centum currus.

;

u

g

V

ij

'enit quoque Syria Damaíci, u: praefidium ferret Ada-

rezer regi Soba: & percuífit David de Syria viginti duo millia

L

virorum.

6. Et pofuit David prsefidium in Syria Damafci: fa&taque

U

«V

av

f

eft Syria D

id ferviens fub tributo : fervavitque Dominus

David in omnibus , ad quaecumque profeé&tus eft.

7. Et tuli: David armaaurea, quae habebant fervi Adarezer,

À

& detulit ea in Jerufalem.

ulit f:ex

g. Et de Bete, & de Beroth, civitatibus Adarezer t

*

9. Aud;vit

Eavid cs multum nimwiä.ngl)

J

f

(1) JEs multum nimis. L

-

z. -S'!:,f;f. additur: de quo tecit Salomon omnia vafa

&rea in templo : & ma

;;

eneum, & columnas, & altare.

H

Syria Damafti.) V ide dita hoc c. n.1.

nam etiam hi equites, & de.equispu-

Nec novum eft

5. Quando profettus eff ut. dopinare-

gnare dici poflunt.

tur [iper flemen Euphratem. ) lncertum,

€o0s , qui quadrigis vehuntur, equites

Davidne;

an Adarezer dominatum

appellari, ut patet ex Ifaia 21. 7. V;-

hunc affectarit, cum hgc ambiguitas

di currum duorum equitum, & num. 9.

nec ex Hebrzo, nec ex Grsco,

aut

Vir &iga equitum ,

"

«

&c. cap. 22. 6.

ü

Chaldxo textu tolli poffit.

Probabi-

Carrum bominis cqztf fs.

lius videtur de Adarezer inteHigeh-

Subnervav;t. ) Succilis poplitibus ,

C

dum , qui Moabitis auxilium tulerit ,

aut fufiraginibus , ut nulhi u£ui eife

h

& fafpecta habens Davidis incrementa

potfent.

Porro David equos fubnez-

regionem ad Euphratem fibi vindicare

vavit, quia Deut. 17. 16.

Regi in-

[

voluerit.

Certe David plures . habe-

terdicitur equorum mril;itnio.

bat hoftes , quos debellaret , idu-

mult.plicabir , inquit , fét. equos.

maos

Datmafcenos ,

Ammonitas ,

Dereliquit. awiem ex eis cemrum cur-

ï

zss.)«Habuerat enim . Adarezer mille

hili£heos , eofque adeo vicinos, ut

hoc tempore externa , & longinqua

currus,ut difcimus ex I.Paral.cap. 19.4.

(

beila quzrere non debuerit.

Íta fentit

5. Regi Soba4.) Regem Syrie; ab

Salianuscum Vatablo, & Abulenfi.

urbe enim regia Soba, five Sobal Sy-

4. Mille feptinzengis equitzbus. ) t

ria Soóba di&a. eft, ficut a Damafco

TodAYAL UT

2

]

. habemus feptem miliia

tc

Syria Damafci : eratque utraque con-

eau

E

i

pote

t. C

um Abulenfi,

termina dimidie tribui Manatfe, que

&

:tfm.

avi

ha

ahi, hoc libro Regum

ultra fordanem habitabat : Syria qui-

pruna

rios tantum equites, !f( qui erant

dem Soba, que & Czlefyria, & Ca-

ex

io fatellitio , numerari; in Pa-

vafyria appellata eft, ex orientali par-

rali

i

)menon vero pïzme Omnmnes.

Sa-

te ; Syria vero Damafci verfus fepten-

lianus ,& Sanchez addaunt forte in

trionem.

P EL REU AE U.. . - AE UE

Pa:alipomenis numerari inter equites

7- Mdrmia aurea. ) E.x Paral.18.7. difci-

eos , qui equis currulibis infidebant,

mus h&c arma fuifle aureas pharetras.

.

CA PU Vr

[9»]

3

A

bt

9. Audivit autem Thou rex Emath, quod percuffiffet David

em,

omne robur Adarezer,

JS,

10. Et mifit Thou Joram filium fuum ad regem DPavid, ut

ür

falutaret eum congratulans, & pratias ageret :

eo quod expu-

hou

gnaffet Adarezer, & percutfiffet eum. Hoftis qu'ppe erat T

di

Adarezer, &in n

janu ejus erant vafa aurea , &vvafa» arg.ntea,

llia

& vafa aerea:

Ir. Quse & ipfa fan&tificavit rex David Domino cum :rgen-

Jie

to, & auro, quae fanctificaverat de univerfis gentibus, quas

105

fubegerat,

1. De Syria, & Moab, & filiis Ammon, & Philifthiim, &

3

Amalec, & de manubiis Adarezer filii Rohob regis Soba.

15. Fecit qu^que fibi David nomen, cum reverteretur, capta

[j

Syria, in valle Salinarum , caefis decem, & o&to millibus: (1)

vl

A

14. Et pofüit in Idumzea cuftodes, ftatuitque preefidium, &

fa&a eit univería Idumsaea ferviens David, & fervavit Domi-

H

nus David in omnibus, ad quaecumque profe&tus eft.

l)l

15. Et regnavit David fuper omnem Ifrael: faciebat quo-

d

que David judicium, & juftitiam omni populo fuo.

16. Joab

(55 Ec o&o millibus. Lz edit. Sixr. additu» ; &in Gebelem ad viginti tria millia.

j

9. Rox Emsth. ) EÉmathalio nomine

te non alium.fenfum habet illud ca-

dicitur Epiphaniz;vel Antiochia Syriz.

pids pro?(ime fuperioris num. o. Fe-

oram f[cili-

IO. ££ 42 majW ejus. )

cique tili nemen grande,-uxtz nmomem

81

cet filii Phou Regis Emath ; nam ver-

magnorum ,qui [umt in terra, & illud

lie

primi Mach. 5. num. 57.

Faciammus

bi,que immediate preceiierunt: Ho-

féis quippe erat. Thou. Aarezer , parenc

&X spfé nobis momen.

Ifl-

the(i includenda funt. L/XX.' milfam

In valle Salinarum.) Vallis Salina-

ajunt hanc legationem, ut pacem a

rum exträ Syriam eft non longe a ma-

Davide ;eteret , quod ekiam diferte

ri, quod mortuum appellatur; vel fal-

I

habetur

. Paralipom. r$. 1o.

3**

fiffimum, & pertinet ad Idumxorum

fines.

12

1I. SasHiffavit.) Dedicavit, &

deftinavit ad templi minifteria, ad cu-

Cafis. decemm &$. oto millibus.) Partim

)b

jus fabricam j;lnj antea animum adje-

Symrum, partim. Jdumsorum , qui

Horum fex millia

cerat.

eis fuerant focii.

(

ogue fibi David nomen. )

occidit Abifai, deinde Joab duodecim

p3. Feeit 95

D

mallias p Paral. 19. 19.

Vide titu-

l

Hebrei, quos

ionyfius, Abulenfis ,

(

& Salianus non improbant, de trium-

lum Pfalm. 59.

IS. Super omuem Ifr ael. ) Quod di-

l

phali fornice interpretantur: quod fi

verum eft, putandum David in infcri-

citur non folum , ut oftendatur regnaf-

fe fuper omnes duodecim tribus , cum

ptionibus,'fï, que fuerunt, totam ade-

l

ptarum victoriarum gloriam in Deum

prius una tantum tribus Juda illi pa-

illarum auctorem retnliffe.

Credide-

reret; fed etiam quia quicumque alie-

nigenz intra fines Ifraeli attributos ad-

rim potius illa phrafi fignificari ingen-

tem fibi famam David peperifle.

Cer-

huc loca quedam obtinebant , David

336

LIBRI IL

REGUM

16. Toab autäm filius Sarviae erat fuper exercitum ; porro

Jofaph

at filius Ahilud erat a commentariis.

0

17.

Et Sadoc filius Achitob, & Achimelech filius Abiathar,

erant facerdotes : & Sarajas, fcriba:

(

19. Banajas autem filius Jojadse, fuper Cere

hi, & Phelethi,

i

filii autem David facerdotes erant.

CAPUT

I

aliqua ratione fubjiciebantur , faltem

Achémelech. felizs. Abiathar.) Mide-

tributum pendentes.

tur potius dicendum Abiathar filius

Faciebat

LA

aque David judictum 6X

Achimelech.

Refpondes Salmeron.

Cï'l

R

d

juféstiam. )

ecte , jufte, fapienterque

to. g. tr. I4. . Eman. $a4., & Sanch.

judicabat.

in hunc locum tam Achimelech , quam

16. Elius Sarvie.) Sororis David.

Abiathar binomios fuiffe, & utrum-

fa

M commentariis. ) ln Hebreo eft

que tam Achimelech, quam Abiathar

n »5mazcehir que vox a verbo $57

dictum , quare promifcue dici potuiffe

)

zachar deducitur, quod recordari fi-

Abiathar 8lium Achimelech , & Achi-

melech filium Abiathar.

rnificat, vel reminifci.

Erat ergo

Dionyfius,

el

jofaphat vel commonefactor , id eft,

& Salianus probabile putant nomina-

ri hoc loco duos primarios facerdo-

qui necotia tractanda in memoriam

revocabat , & fupplices porrigebat li-

tes quafi archipresbyteros duobus lo-

bellos , quos vulgo Memorzalza appel-

cis, in quibus Dei' cultus exerceba-

tur, prepofitos, Gabaone fcilicet , &

El

lamus, quo munere ut plurimum fun-

guntur, qui Principibus funt a fecre-

Sione, quibus tamen praerat Abia-

Y

tis, vel certe res geüas in commen-

thar fummus facerdos.

&

taria referebat, ne memoria illorum

Seriba.) Legis peritus, illiufque in

f

intercideret, qui libri ver&a 4ierz di-

rebus dubiis interpres. LXX. appel-

cebantur, quod in modum ephemeri-

lant edufjsNo», id eft, conffliarium.

dum, que accidebant notatu digna,

1

per fua tempora, & dies digefta nota-

I8. Cererbi, &* Phelerbi.) Hi erant

bantur, ut eifet hiftoriz parata materia.

pretoriani milites, & regii corporis

cuftodes: quare illos Jofephus appel-

17. Sadoc filius -Achitob ,. & Acbime-

Jech félius Mhiathar eramt [acerdotes.)

lat e«eguaroQ?^axagc.

Fortaffe fic

Ambo fuümmi Pontifices ( fi Abulen-

dicti funt, inquit Em. Sa, quod ef-

1

fent Cerethzi, & Philifthei, ut nunc

fi, & Jofepho credimus) fed müunus

illad per vices tantum, & alternatim

folent Svizeri, feu Helvetii. D. Hier.

miniftrantes ;; & favet quod habemus

putat fic di&os, quafl ;szerfettores

Salianus ta-

id enim fignificat vox Hebrga tz» 8935

I. Para]. 24. num. 3.

Cheretbim.

Phelethi autem dicuntur

ä

inen ai£ Sadoc non fuiffe Pontificem

quafi »rabiles; fcilicet viribus , ut

ante initium regni Salomonis, quan-

do abdicatus eit Abiathar. 3. Reg. 2

aliqui ,interprecantur, ducentes a ra-

16. 35. Sed fuiffe tantum hoc tem-

dice N55 pz/a. Chald. vertit Sag;/zza-

7105 , & fundibulartos.

pore, quafi archipresbyterum , facris

in Gabaone , ubi erat tabernaculum ,

Sacerdotes.) Id eft, principes. Chald.

adminiftrandis. Vide [. Paral. cap.

magnates. uXX. prineipes. Nide. dicta

16. num. 39. & 4o.

Exod. cap. 2. num. 16.

xx73

Pa

EU

N

"N

u

537

1to

CAPUT IX

äatbæ

if

uantum- pietatis. exbibuerit David Mipbibofetb. filio 3fo

claudo, datis omnibus agris 'Saul, quos colebat Siba. cum filiis,

Ll

ac fervois Juis , Mipbibofetb ad Menfam

2Dafvz'd

recepto.

L

T dixit David, Putasne eft aliquis, qui remanferit de

Yi

"R

Domo Saul, ut faciam cum eo mifericordiam propter

ide

Jonathan 2

lius

2. Erat autem de domo Saul, fervus nomine Siba ; quem

'0ft

cum vocaffet rex ad fe, dixit e1: Tu

n

ne es Sibar? & ille refpon-

à

-

ei

dit: Ego fum fervus tuus.

jam

Ils

3. Et ait rex : Numquid fupereft aliquis de domo Saul, ut

faciam cum eo mifericordiam Dei ? Dixitque Siba regi: Su-

hat

lii

pereft filius Jona:hze, debiiis pcdibus.

H

*

Cil

4. Ubi,inquit, eft ? Et Siba ad regem

: Ecce, ait, in domo

iit)

eít Machir filii Ammiel, in Lodabar.

ii

do

s. Mifit ergo rex David, & tulit eum d

e domo Machir filii

10

Ammiel, de Lodabar.

)A

6. Cum autem veniífet Mi

phibofeth filius Tonathze filii Saul

ad David, corruit in faciem fuam, & adoravit. Dixitque Da-

)d

vid: Miphibofeth ? Qui refpondit : Adfum fervus tnus:

7. Et ait ei David : Ne timeas, quia faciens faciam in te mi-

If

)rl

fericordiam propter Jonatham patrem tuum, & reftituam tibi

omnes agros Saul patris tui,

& tu comedes panem in menfa

t

mea femper.

1

8.qui

]s

T dixit Davi4.) ld eft , & fubiit

anilia Machir filii Manaffe Patriarche,

d

I.E

Davidi cogitare, & quzrere.

quem JMiphibofeth quafi patronum ,

i

& tutorem quzfivifle videtur, Davi-

Q. Servus nomine Siba. ) Munc Jo-

2

fephus Saulis libertum appellat, fi-

4dem timens.

nc

mulque fignificat eum non fuiffe ge-

De Lodabar.)) Fwit civitas in monte

nere Judsum, fed profelytum ex ali-

Galaad , in tribu Gad trans Jordanem.

3)

qua circumjectarum nationum oriun-

7- Reffitnam t1bi ommes agros Saul

?

dum , idque confirmat Abulenfis.

pateis (; ) Qui erant fifco addi&i;

Ut

3. Mijericardiam D-$. ) Mifericor-

nam qui regno Tsbofethi confenferant

üt

diam ma

H

nter quos procul dubio cenfendus eft

5

cnam , vel Deo gratam.

N

Chald. Coraz Deomimo.

Tiphibofeth ) rei erant imminute ma-

De dlispeditus.) Quo cafu id accide-

jeftatis, &.bonis fpoliari poterant.

rit,dicitur fupra cap. 4. n.4. hujus libri.

h

Hsc bona, cui voluifiet , reddere po-

Y

terat Dayid.

&. De dom» Machir.) Viri primarii,

d

& potentis, ex illuflri, & antiquafa-

Patris £ui.) Avi tui,

Bill, cue Com.Menoches Toza 1H.

Uu

LI]äRI II. REGUM

338

8. Qui adorans eum, dixit: Quis ego fum fervus tuus, qüo—

niam refpexifti fuper canem mortuum fimilem mei?

- g. Vocavit itaque rex Sibam puerum Saul, & dixit ei: Omnia

usecumque fuerunt Saul, & univerfam domum ejus, dedi filio

:

omini tui.

10. Operare igitur ei terram tu , & filii tui, & fervi tui: &

f

inferes filio domini tui cibos, ut alatur : Miphibofeth autem

aw

f

filius domini tui comedet femper panem

*

uper meníam meam.

Erant au:em Sibze quindecim filii, & viginti fervi.

1r. Dixitque Siba ad regem: Sicut juffifti, domine mi rex,

t

fervo tuo, fic faciet fervus tuus; & Miphibofeth comedet (1) fu-

per menfam meam;,

uafi unus de filiis regis.

I2. Habebat autem Miphibofeth filium parvulum nomine

Micha: omnis vero cognatio domus Sibze ferviebat Miphibofeth.

13. Porro Miphibofeth habitabat in Jerufalem : quia de menfa

regis jugiter vefcebatur : & erat claudus utroque pede.

CAPUIT:X

JHanon rex Zfmmonitarum , poft dllatam fervis David injuriam,

quos ad confolandum de patris morte milerat, contra&is quinque

regum Syrie copiis, prof'igatur [emel ac

ierum.

;

AGum eft autem poft hzec, ut moreretur rex filiorum

I.F

Ammon, & regnavit Hanon filius ejus pro eo.

ä

2. Dixit'

(»I) Super menfam meam. Ia -Edif. Sixt. legitur .-—fuper menfam tuam.

Q. Super canem mortuem [emt'em mei.)

Ut alatur.) lpfe nimirum, &famu-

