Cit, & domus eburnea, quam sedificavit, cunttarumque ur-

bium quas extruxit, nonne hac fcripta funt in Libro fermo-

C'llI

num dierum regum Ifrael ?

$

40. Dormivit ergo Achab cum

patribus fuis, & regnavi—t

Ochozias filius ejus pro eo.

T«

41. Jofaphat vero filius Afa regnare coeperat fuper Judam

anno quarto Achab regis Ifrael.

n

42. Triginta quinque annorum erat, cum regnare coepilffet,

Lt

& viginti quinque annis re

gnavit in ]erufalem : nomen matris

pe

ejus Azuba filia Salai.

43. Et ambulavit in omni via Afa patris fui, & non declina-

Ti

vit ex ea: fecitque, quod re&tum erat in confpettu Domini.

44- Verumtamen excelfa non abítulit: adhuc enim

pf)'pulu5

facrificabat, & adolebat incenfum in excelfis.

Que

. 45. Pacem-

«

fá

35- Ccm;zzlm/zm.) Hebr

"fcendis ,

cauponas, quod hz fere imale audiant,

Te |

id eft, crevit; feu incaluit.

a radice $3r zaz«b , quod eft forni-

Stabat fm curiu füo contra Syros. )

CA

Itaque. Jofephus. àreieifóusvag

po

[

Prafentia nimirum-fua continens fuos,

dixit, id eft, zzererrices , quOd Vul-

f

nefe in fugam darent.

gatus babenas- vertit.

$i hoc fequa-

€ul

S£num rz;rrm.)' Medium currus,

iur , fenfus etit , meretrices fefe la-

ii

201 "ntequam Soloccumberer.) ln 9.

^A

viffe in hac pifcina fanguine polluta,,

t

Paral, r9.

OT

dicitur mortnus, ecc/-

ut hoc etiam ad. contemptum Achabi

ld)

dente [ole: elt erpo extinctus Achab ,

accelíferit.

Aliqui in ipfo curru. me-

antequam fol omnino occuinberet.

retrices pi&tas fuiffe fufpicantur.

nd

Unsufquifque revertatur , &re, ) iC

39« Domus eäumez.) Multo fcilicet

divina predictio , quam fupra vidimus

ebore renitens.

UP

Tnum. 17. finem habuit.

d Hbro fermenum , &c. J Qui liber

H

38. Halenas Laverunt.) Alii vocem

intercidit , ut füpra dictum eft.

b

l

Hebream m3; zozab verterunt arma,

44. Feruntamen excel'a non alflalir.)

alii zozas, alii zzeretrzces , lotrices , aut

n

Hic Ioc?.ls in fpeciem pugnát cunineoy

À

CAPUT XXIL

SI

"

ael

45. Pacemque habuit Tofaphat cum rege Ifrael.

U

46. Reliqua autem verborum Jofaphat, & opera ejus, quae

geffit, & praelia, nonne hzc fcripta funt in Libro verborum

| fol

dierum regum Tuda?

L

47. Sed & reliquias effoeminatorum, qui remanferant in

diebus Aía patris ejus, abftulit de terra.

m

-.48. Nec erat tunc rex conftitutus in Edom.

- 49. Rex vero Jofaphat fecerat claffes in mari, quae naviga-

iM

rent in Ophir propter aurum, & ire non potuerunt,; quia con-

Qu

fra&tee funt in Afiongaber.

so. Tunc ait-Ochozias filius Achab ad Tofaphat : Vadant

fe

fervi mei cum fervistuis in navibus. Et noluit Jofaphat.

pule

$1. Dormivitque Jofaphat cum patribus fuis, & fepultus eft

mo-

cum eis in civitate David patris fui : regnavitque Joram filius

.ejus pro eo.

xäVit

s$2. Ochozias autem filius Achab tegnare coeperat fuper If-

rael in Samaria, anno feptimodecimo Jofaphat regis Juda , re-

dam

gnavitque fuper Ifrael duobus annis.

$3. Et fecit malum in confpe&tu Domini, & ambulavit in

ffet

via patris fui, & matris fucej & in via Jeroboam filii Nabat; qui

itris

peccare fecit lírael.

$4. Servivit quoque

Baal., & adoravit eum ; & irritavit Do-

li

minum Deum lírael, juxta omnia, quae fecerat pater ejus.

ni.

'YTtt4

LIBER

ulus

-

qued dicitár 2. Pax.

:

7

6; de eodem

gnum non tenebamt, fed- pendebant

2.-.; ocde fTada ab-

tributum Regi . Juda.

Vigebat enim

em

Kegz dicitir, execL a, 85

yidem auter-

—

Jfuliz.. Dicendum :

tempore Jofaphat id , quod. caprum

[unt

re excelía ,

aiiuc

tibus. ,

aut

erat.fab Davide, de quo dicitur. z.

r

populan fe:

eunp

im,im bene

Par. 18- I4. & cezflitzit ip Ed pra-

VMel ab-

fídium, mt jervirer Linmaa Dwvid.

TA

COL'PEO i;e.gexe non pbotunuie.

Vul-

ftulir excelía ,

ib quibus idolorum

49. Ophir.) De Ophir , & Afionga-

€ulcus exercebatur ;

reliquit ea , in

ber dictum eft fup. cap. 9. num. 26.

ïql.l.l'

nbus verus

Deus , fed alieno loco,

& 2g.

t Ja-

[ütd4

&

contra divinum prafcriptum , co-

Cozfratla funt im Affongaber.) ln ip-

lebatur.

fo portu, priufquam . folverent , qu&

:h.&þi

pena fuit peccati fedexis £acti cum Re-

qne

47 Reliquias efæmhz forum. ) N

de, que de effciuinatis diximus fupra

ge lfrael, ut aperte dicitur 2. Paral.

licet

€ap. I4. num. 2.2.,

20:137-

Nec erat tunc Rex conflstutus im

So. Vadant fervi mei , 65c.) Inftau-

ratis navibus , & navigationis confi-

Jiber

Edom.) lÀ eft, Iiumzi parebant. Re-

gibus Juda, qui provinciam illam per

lio repetito.

Sed malo do&us Jofa-

iil )

r

-oreges gubernabant , vel certe per

phata fcdere abftinuit, quod Dee

R

coxdi non eile intelligebat.

] ;

eges Idumzos , .qui pleno.jure re-

515

LIBRIIV REGUM

ftar

eatt

LIBER QUARTUS REGUM,

quEI

SECUNDUM HEBR.£OS

18

D

MALACHIM SECUNDIS.

Qu

CAPUT PhRIMUM.

1108

Ocbozias Juper egritudine Jua Beelzebub. con[uülere xvolens ab Elia

hb

increpatur , ac moriturus pradicitur : duos quinquagenarios prin-

fhtt

cipes ad Eliam milJos ignis ceeleflis devorat cum ipforum . militibus ,

l

fertio principe [ua modeflia [ervato, cum quo Elias ad Ocboziam

Tie

dgfcendit: cui tortuo fuccedit frater

oraim.

9

Raevaricatus efl autem Mo

3

ab in Ifrael, poftqu—am mor-

Ia

tuus eft Achab.

p

2. Ceciditque Ochozias.per cancellos coenaculi fui,

qu

n

quod habebat in Samaria, & segrotavit ; mifitque nuntios, di-

cens ad eos : Ite, eonfulite Beelzebub deum Accaron , utrum

vivere queam de infirmitate mea hac.

3. Angelus autem Domini locutus eft ad Eliam Thesbiten,

LT

£t

dicens : Surge, & afcende in occurfum- nuntiorum r

egis Sa-

marise,

fi

tan

I. BÜRavaricatus autem eft Mozb n

ita fuit, non in cenaculum decidiffet,

ten

Ifrae'.) Id eft , defierunt Moa-

fin

fed vel in hortum , vel in impluyium.

bite velle pendere folitum lfraelitis

Bee/zebuh. ) Beelzebub five' Baal-

Tri

tributum , vide cap. 3

Chaldzus

n

habet , rebellaverznmt Moabita.

Defe-

zebub Domisus me[ca, vertitur. Deus

T

cerunt Moabite ab eo imperio , quod

amoliens lethales , & perniciofillimas

u

muícas, quz incolas agri, Accaronici

a Davidis temporibus agnoverant.

infeftabant, ut ait; Vatablus, qui ad-

Vide 2. Reg. 8. 2

dit alios rationem nominis fumere a

n

Q. Per cancellos cenaculi fus. ) Pa-

Di

gninus vertit: cecid;t ex cancellis i2 ce-

copia mufcarum, quam hoftiarum co-

[

piofiffimus fanguis gignebat. LXX.

naculum , per feneftram fcilicet cancel-

Baa^gva» , id eft, mufcam Baal ap-

D

latam ,. per quam cenaculum lumen

pellant.

De Beelzebub . vide

lura

p

accipiebat.

Cancelli dicuntur fuiffe

ccnaculi, quia feneftram — ceenaculi

apud Jo. Ferdinandum in voce

B

ee]-

k

qmuniebant.

Vel

cancelli

fignifi-

zebub num. $.

b

cant coronam , five peribolum, qui

Deum .ccarom. ) Quum eít civitas

i

€irca folarium poni folebat .ex le-

Philifhzorum, & una de quinque

u

gis prafcripto Deut. 22. g. duod fi

Præfe&qris illorum.

f

£ APU FPJL

517

mariz, & dices ad eos : Numquid non eft Deus in Iífrael; ut

eatis ad confulendum Beelzebub deum Accaron?

l

4. Quam ob rem hs&c dicit Dominus : De le&tulo, fuper

quem afcendiíti, non defcendes, fed morte morieris Etabiit

—

Elias.

!

Qui dixit eis z

$. Reverfique funt nuntii ad Ochoziam,

uare reverfi eftis ?

z

6. At illi refponderunt ei: Vir occurrit nobis, & dixit ad

nos: Ite, & revertimini ad regem, qui mifit vos, & dicetis ei:

)

H

n

Hzec dicit Dominus: Numquid, quia non erat Deus in Ifrael,

mittis, ut confulatur Beelzebub deus Accaron ?

Idcirco de

?r:'n-

h,

le&ulo fuper quem aícendifti, non defcendes , fed morte mo-

rieris.

L

-4. Qui dixit eis: Cujus figurae, & habitus eft vir ille, qui

occurrit vobis, & locütus eft verba haec ?

8. Atilli dixerunt : Vir pilofus, & zona pellicea accinétus

10t-

renibus. Quiait: Elias Thesbites eft,

9. Mifitque ad eum quinquagenarium principem, & quin-

foi,

quaginta, qui erant fub eo. . Qui afcendit ad eum : fedentique

, di-

im vertice montis, ait : Homo Dei, rex preecepit, ut defcendas.

Ui

d et 35

Io.Refpon-

Zona pellicea.) Alii vertunt zonam

s. Rewerffque [umt muntii ad Ocho-

ien

zia4m. ), Cum audiffent Eliam fibi

coriaceam , qualis illa Joan. Baptifte,

r Sa'

enuntiantem , quo irent, qua de cau-

quam facer textus 9reuzri»q» appellat,

f

d

Y

iirent, etiamfi illum ;non noffent,

& Latinus interpres apud Sancum

r

tamen Dei prophetam effe, & verita-

Matthezum , & Marcum pelliceam

tem enuntiare crediderunt.

Vel etiam

vertit.

fimul timuerunt, ne, quia Ochozias

Q. Quinquagenarium principem. )

mortis reus fa&tus erat, quod mififfet

Prafectum fupra quinquaginta milites.

"

in Accaron, ipfi quoque ejusdem pc-

i2]

nzxparticipes fierent , fi porro per-

Afcendit ad eum. ). Mi Vatablus

j(md

ere vellent.

Eliam in Carmeli verticem Regis me-

tu afcendiffe.

nict

9. Vir pilofus.) In Hebr. eft.Dozz-

| 1d

245 pili, quod nonnulli àd pilos ca-

Homo Dii.) Procopius , Vatablus,

20

pitis, & barbz referunt , ut Chal-

Serarius, & alii putant per ironiam

vocatum a quinquagenario Hominem

n co

d&us ,

qui preditum capillis vocat.

h

$a. capillo oblongo , & horrido,

Dei, quam expofitionem. pena mox

|ap

promiffa nimirum cmfarie ,. barbaque

fubfecuta probabilem reddit.

i

n

Eremitarum in morem.

Alii de vil-

Rex pracepit , ut. defcendas. ) Accer-

j

221

lofa vefte interpretantur ; refponde-

febat Rex Eliam, aut interficere eum

bant enim nuntii Regi quzrenti, quis

volens, aut cogere ad impetrandam

illius effet habitus.

Ali tandem ad

fibi a Deo vitam.

ld enim credibile

yità

u

utrumque referunt , veftem fcilicet ,

vifum. fuerit profano Regi.

d

& corpus.

518

LIBRI IV. REGUM

1c. Refpondensque Elias, dixit quinquagenario : Si homo

Dei fum, deícendat ignis de coelo, & devoret te, & quinqua-

lii

ginta tuos. Defcendit itaque ignis de coclo, & devoravit

*

eum,

(ii

& quinquaginta, qui erant cum eo.-

1r. Rurfumque mifit ad eum principem quinquagenarium

!

[

alterum, & quinquaginta cum eo.

Qui locutus eft illi: Ho-

mo Dei, hac dicit rex : Feftina, defcende.

*

12. Refpondens Elias ait: Si homo Dei ego fum, defcendat

ignis de coelo, & devoret te, & quinquaginta tuos.. Defcendit

ergo ignis de coelo; & devoravit illum, & quinquaginta ejus.

I3. Iterum mifit principem quinquagenarium tertium, &

quinquaginta, qui erant cum eo.

Qui cum veniffet, curvavit

'E

Is

genua contra Eliam, & precatus eft eum, & ait: Homo Dei,

noli defpicere animam meam, & animas fervorum tuorum, qui

anit

mecum funt.

;

bei

14. Ecce defcendit ïgm's de coelo , & dävoravit duos prin-

El

cipes quinquagenarios primos, & quinquagenos, qui cum eis

erant: fed nunc obfecro, ut miferearis animcde meze.

toi

15. Locutus eft autem Angelus Domini ad Eliam, dicens:

Deícende cum eo, ne timeas.

Surrexit igitur, & defcendit

»

cum eo ad regem,

texti

16. Et locutus eft ei: Haec dicit Dominus: Quia mififti nun-

um

tios ad confulendum Beelzebub deum Accaron, quafi non ef-

um

fet Deus in Itrael, a quo poffes interrogare fermonem, ideo

non

de le&tulo, fuper quem aícendifti

lren

morieris.

, not 'defcendes, fed morte

Inds

17. Mortuus eft ergo juxta fermonem Domini ,quem locu-

121

hi

tus eft Elias, & regnavit Joram frater ejus pro eo, anno fecun-

lo

do Joram filii Jofaphat regis Judae : non enim habebat filium.,

, 18. Reliqua autem verborum Ochozia , quze operatus eft,

lus

loq

nonne hzc ícripta funt in Libro fermonum dierum regum If-

inu,

rael ?

CAPUT

Hli

Ti

IO. Deftemdat igmi de cele.) Non

I3

Principem quisuagenarimm rtr-

r

IlbU

ex cupiditate vindictz, fed peculiari

tum.) GQuem, Abdiam Achabi pro-

curatorem fuiífe fcribit Joan. Jerofo-

in |

divino inftin&u ita precatus eft Elias.

pin

lymitanus cap. 17. quem ex áulico dif-

dia

IT. Mifft ad eum principem quimqua-

cipulum Eliz factum fuifle ait, & pro-

fil;

genuariom altcrum. ) Cum primus ille

phetico fpäritu donatuin.

vid

nonredirer, & quid illi accidiffet,

Curvavit geuuas Coptra Elam.) ]am

Dr

ignoraretur; Rexque defiderio flagra-

enim duplicis miraculi fama percre-

zet habendi Eliam in poteftate.

buerat , illumque timore perc-./alem:,

eni

)

*

3

Ü

æ;xq Ab

m

Ü

N o g

Y

sra

lhomio

COUAPUT IL

Inqui

Elifwsl individuus Eli

& comes, S'ordanem, aqua Elie pallio divija,

&lm,

cum illo tranfit ; Elia autem in ceelum igneo curru rapto, duplicem

um

ejus [piritum accipit, ac pallio Elie rurfum Jordanis aquas dividit.

: Ho-

Elias quefitus non imvcenitur : aque Sfericbo , ac terre flerilitas

immiffo per. Elifeum fale fanantur:z puerique Elifeum

endat

irridentes ab ur[is lacerantur.

endit

.

QUs,

1. [ AGum eft autem , cum levare vellet Dominus Eliam per

. turbinem in coelum , ibant Elias, & Elifeus de Galgalis.

n, &

vavit

2. Dixitque Elias ad Elifeum: Sede hic, quia Dominus mifit

| Dei2

me usque in Bethel.

Cui ait Elifeus: Vivit Dominus, & vivit

anima tua, quia non derelinquam te. Cumque defcendiffent

h, qui

Bethel,

3. Egreffi funt filii prophetarum, qui erant in Bethel, ad

prit-

ii els

Elifeum, & dixerunt ei: Numquid nofti, quia hodie Dominus

i: filete.

tollet dorpinum tuum a te? Qui refpondit: Et ego nov

censs

4. Dixit

endit

Fs

JUg ievare vellet Dominus Eltam.)

ventum vehementem (qui infra -num.

In cclum:'afcendiffe clare dicit

leretur Hlias

16. fpiritus Domini vocatur) quo tol-

fiUf

textus hoc J. verficulo, fed per co-

ipfi vero Angeli venti

lum aerem quidam intelligunt, ut per

vim moderabantur , ut in-locum de-

"T

eum in alia loca tranfierit ; voluntque

ftinatum ferret prophetam.

ideo

Íra

nonnulli in paradifum terreftrem.

De Galgalis.) De hoc loco vide,

orte

Irenzus, Juftinus, Ifidorus , D.'T'ho-

que diximus Jofue

mas. JAlü in fecretam aliquam ter-

2. Sede bic.) Fortatfe volebat Elias

Elfezum a fe dimittere humilitatis cau-

loct-

re repionem , ita D. Gregorius , &

Rupertus.

Alii in celeftem aliquem

fa, nolens gloriofe translationis fuz

Cun-

locum, prout cclum ab aere diftii-

quemquam habere teftem. Dicere etiam

guitur, ita D. Hieronymus , Ambro-

poffumus,noluiffe quidem Eliam a fe di-

nim.

&l

fias, Dorotheus, Alcimus.

Aliiajunt

anittere Elifzum, fed ejus defiderium de-

locum 'effe incertum , ita. Chryfofto-

tinendo magis ac magis accendere , &

jl

mus, Augzuftinus , « alii.

Porro

ejus infe benevolentie periculum facere.

1

;

1

—

Elias raptus eft, ut redeat, & det

Ig Bethel.) Qui locus erat ab anti-

Xgentibus penitentianr extremis tempo-

quo religiofus , ibique collegium erat

j itt»

ribus; hoc enim eft, quod habemus

prophetarum, five difcipulorum Eliz,

ut mox patebit.

l) 10-

in Ecclefiaft: cap. 48. 10- — 9« fcri-

erOfL)-

ptus es mmjudicuis temporum lenire. iracun-

Vrvit Déominus, 69 vrvit antma tuvt.-)

odil

diam Domini , conciliare cór patris ad

Senfus. eft. quam vere vivit Dews,

dfflium , & veffituere tribus Jacob.: Plura

& ita vivas tu.

cue

vide apud Suarez tom.9. in 3. partem

3. Eu prophetarum. ) Dircipu]i yi-

.]im

D.'Thom. q. 59. art. 6. difp. 55.

delicet , qui ab eis inftituebantur.

^

Per 4Aurbinem £m celum, ) Angelorum

Nuaquid noffi, &c.)

JCree

enim minifterio excitavit:

Id illorgm af,li-

EX

at

qminus

*

quibus fuerat revelatum.

-

LIIIBRI IV. REGUM

n

529

vidt

4. Dixit autem Elias ad Elifeum : Sede hic, quia Dominus

non

mifit me in Jericho. Etille ait: Vivit Dominus, & vivit anima

tua, quia non derelinquam te. Cumque veniffent Tericho,

eur

$. Accefferunt filii prophetarum , qui erant in Jericho , ad

Elifeum, & dixeruntei: Numquid nofti; quia Dominus hodie

Elia

I

tollet dominum tuum a te? Etait: Et ego novi : filete.

Q

6. Dixit autem ei Elias : Sede hic, quia Dominus mifit me

usque ad Jordanem. Quiait: Vivit Dominus, & vivit anima

pre

tua, quia non derelinquam te. Ierunt igitur ambo pariter.

qu

7. Et quinquaginta viri de filiis prophetarum fecuti funt

eos, qui & fteterunt e contra longe: illi autem ambo ftabant

fün

fuper Jordanem.

$. Tulitque Elias pallium fuum, & involvit illud , & per-

qu

cuffit aquas, quae divifze funt in utramque partem, & tranfie-

runt ambo per ficcum.

ec

Vet

.9. Cumque tranfiffent,

Elias dixit ad Elifeum : Poftula quod

Dixitque Elifeus :

vis, ut faciam tibi, antequam tollar a te.

Obfecro, ut fiat in me duplex fpiritus tuus.

$

Io. Qui refpondit :

Rem difficilem poftulafti: attamen fi

Fa

videris

d

t

fq:

Et ego novi , fflere. ) Quuafi. dicat:

tiam prophetig , quibus ornatus erat

mihi quoque Dominus idem revelavit,

Elias, ut maciftro fuo quam fimilli-

tl

mus evaderet.

"l'ertia explicatio com-

Tens

fed. nos hoc fcire nefciat Elias.

". Qumqudginm viri de filiis pro-

munior eft, ut petierit. Elifzus fpiri-

Qu

hezarzm [écrti [unt 1005 Preter vo-

tum duplo majorem fpiritu Eliz. Ve-

trai

f

U

rum petitio hujusmodi parum humi-

vit

intatem Elie, illoque infcio , ducti

litati confentanea videtur.

Probabi-

1en.

defiderio videndi finem , cujus 1ei fi-

gnum eft, quod fteterunt a lonoe.

lius, ut volueritobtinere, ut tanquam

Con

primogenitus inter condifcipulos ha-

pau

uper Jardanem.) Ad Jordanis ripam.

dm

Q. Pallium [num.) Melotem vocant

beretur. Primogeniti autem de hzre-

LXX.ex pelle videlicet ovilla factum.

ditate duas ferebant partes , cam ce-

d

Ievotvrt iHlud.) ln formamr oblon-

teri ferrent fingulus.

Vel duplex pro

gam, & rotundam aptam ad percu-

magno ponitur.

Sic apud. Virgilium

tiendum.

Georg. lib. 1. verfu 172. derfgm du-

H

Percmffit 4quas.) Addita ad Deum

plex eft magnum, ut etiam 3. ejusdem

u

Simile

Q

oratione.-

operis libro , Zwglex - (pzza.

Q. Fiat z2 sme dhþlex fpiritus tuns. )

admodum huic de Elifzo loco id,

tes

Paeninus, & Vatablus vertunt : 5f

uod legimus apud Pindirum |Ode 6.

Cel'

ra duarum partium de fpi-

U0

eb[ecro mezfn

Olymp. ubi Neptunus pater filio Jamo:

via 180 [uper me.

Ut fenfus fit, ex

exract Üqcwepo» Oiluno»' [.e»TOG'UyQC-

tun

tribus partibus fpiritus tui , duas mi-

Dedie thefaurum duplicem drvinationis.

Yi

hi « Domino impetres.

Alii- petiiífe

Io. Rem diffieilem poffulafls. ) Me-

Tier

putant duplicem gratiam fpiritualem ,

rito dubitavit Elias tantamne gratiam

li

gradam fcilicet miraculorum , & gra-

Dominus concedere vellet Elifzo.

*

CAPU-.T I

52t

AUs

videris me, quando tollar a te

Titna

» erit tibi, quod petifti : fi autent

non videris, non erit.

io,

11. Cumque pergerent, & incedentes fermocinarentur, ecce

Ecclf.

), d

currus igneus, & equi ignei div

*

iferunt utrumque: &* afcendit

odie

Elias per turbinem in coelum.

48-13-

[.Viac

12. Elifeus autem videbat, & clamabat: Pater mi, pater mi,

t Ie

currus Ifrael, & auriga ejus.

2-58-

TUf

Et non vidit eum amplius : ap-

prehenditque veftimenta fua, & fcidit'illa in duas partes.

d

13. Et levavit pallium Eli2& , quod ceciderat ei : reverfus-

[nnt

que ftetit fuper ripam Jordanis.

bant

14. Et pallio Elize, quod ceciderat ei, percuffit aquas, & non

funt divifze, & dixit: Ubi eft Deus Elize etiam nunc ? Percuffit-

per-

que aquas , & divifze funt huc , atque illuc, & tranfiit Elifeus.

nfie-

15. Videntes autem filii prophetaruni, qui erant in'Jericho

e contra, dixerunt: Requievit fpiritus Elise fuperElifeum. Et

juod

venientes in occurfum ejus, adoraverunt eum proni in terram.

U

»

16. Dixe-

3 bdekis qme, quando tollar a 1e5c.)

Sezlicet -i/:la s duas partes. ) Quuafi

n f

F'actus eft ergo voti compos ;; nam vi-

lugens jacturam ,. & folitudinem fuam.

eris

dit Eliam afcendentem , ut patet ex

rorislacerare veftes.

Solebant enim: olim in fignum me-

fequentibus.

erat

II. Cwurras rgzens , Uc.) Nubes ru-

3« Levavir.) E terra fuftulit.

nilli«

tila equorum , & currus fpeciem refe-

Quod ceciderat €6.) Elie in celumy

com-

rens, fuper planitiem decurrens, in

afcendenti.

biri-

ua ambulabat, inter utrumque per-

I4. Er sem fumt divife. ) Mit Abu-

Ve

tranfiit, & alterum ab altero fepara-

lenfis q. 29. fapienter fa&um divina

num

vit , raptufque eft Elias ad currum

providentia, ut aquz Jordanis prima

igneum, quem confcendit , ftatimque

babi-

palli percuffione non dividerentur ,

qum

confurgens ventus vehemens., e terra

ne novus propheta fpiritu prophetico

| u-

paulatim extulit equos , & currum,

recens accepto , vanitati ^^ inanique

-

donec ab oculis Elifzi fpe&antis, &

Ixtitie fuccumberet.

clamantis fubduceretur.

| O*

Ubi eft Deus. Ele ? ) Sententia eft:;

[ pro

In CGelum.) WMide dicta n. 1.

quomodo non adeft nobis Domínus,

dium

I2. Currus Ifrael , & auriga ejus.)

qui Eliz paulo ante in fimili actione

- di-

Hebreus textus pro «mrige , habet

adfuit, fi in me refedit fpiritus Eliz,

m

equites. LXX. vero eques, quia fcili-

quem abeuntem vidi?

imile

cet Curruum bellicorum aurige equi-

Etiam nunc? ) Scilicet cum tanto-

1id,

tes erant. Sententia eft: vale pre-

pere ejus auxilio opus eft. In He-

ceptor, qui plus juvabas Ifraelem ora-

je [

breo eft ezizm ipfe, adfit ipfe.

m

tum multitudo.

tione , quam niagha curruum , &jequi-

I5. Qui erant i Tericho e coutra, )

wf

Alludit ad id

uod

Videlicet verfüs Jericho , in eo loco',

ii«

videbat, & metaphorico dicendi ge-

in quo paulo ante fubfliterant ,. qui

nere oftendit ipfum fuiffe robur popu-

Me-

videtur tuiífe collis aliquis , '€ quo li-

qam

ji per preces, & doctrinam.

ceret longe profpicere, Sane ex Jexi-

I;àl. euz Con. Menoch, Tors. H.

uu

-

E

d

22

LIBRIIV REGUM

1i6. Dixeruntque illi : Ecce, cum fervis tuis funt'quinqua-

ginta viri fortes, qui poffunt ire; & qucerere dominum tuum,

TK

ne forte tulerit eum fpiritusDomini, & projecerit enm in unum

£X

montium, aut in unam vallium. Quiait: Nolite mittere.

eí

17. Coegeruntque eum, dónec acquiefceret, & diceret :

Mittite. Et miferunt quinquaginta viros : qui cum quaefiffent

tribus diebus , non invenerunt.

18. Et reverfi funt ad eum : at ille habitabat in Tericho, &

0i

dixit eis: Numquid non dixi vobis: Nolite mittere ?

ld

19. Dixerunt quoque viri civitatis ad Elifeum : Ecce habi-

E

tatio civitatis bujus optima eft, ficut tu ipfe, domine, perfpi-

Cis : fed aquse peffimze funt, & terra fterilis.

20. Atille ait: Afferte mih

ivas novum, & mittite in illud

falh Quod cum attuliffent,

j

21. Egreífus ad fontem aquarum, mifit in illum fal, &

ait

Hsec dicit Dominus : Sanavi aquas has, & non erit ultra in eis

P

dü

mmors, neque fterilitas.

22. Sanatee funt ergo aquae usque in diem hanc, juxta ver-

bunt Elifei, quod locutus eft.

*

.23. Afcendit autem inde in Bethel: cumque afcenderet per.

fe

viam , pueri parvi egreffi funt.de civitate, &

illud(—;bant ei, di-

h

centes: Af ccn,d:g , calve: afcende , calve.

24. Qui

t

£ho videre non poterant Elifeum

Terra, flerilis.) INon tota, fed pars

Aquas dividentem , cum ex Adricho-

illa -tantum , que vitium ex aquis pre-

*

^2

qi

amio urbs hec diftet. a Jordane itinere

texfluentibus

tra

hebat.

duarum horarum,

20. Jas movsm.) Nefi aliquo fuif-

mir

I6. Cum fervis tuis fant quiuquagia-

fet prius liquoré imbutum , liquori ii-

£a Viri , €c. ) Sahlanus putat de fe ip-

li vis aquarum fanatrix tribui poffet.

3üt

fis in tertia perfona -locutos fuifíe;

Mittize in illud f21)) Non ipfe mittit

erant enim quinquaginta.

:

falin vas, ut omnem a fe fraudis, &

ltv

. 17. Denec 4cquiefc5ref. ) A ffenifus eft

preftigiarum fufpicionem amoliretur.

pu

eorum voluntati , ne fi perítaret in

QI. Sazawi aquas bas.) Divino mi-

fententia ,. nonnullum daret illi fufpi-

raculo; nam alioqui loca, qu« falfis

te]

€ioni Jocum, nolle ipfum Eliam redi-

alluuntur aquis plane fterilia reddun-

tàty

tur.

ge, ut deinceps, illo exclufo, in pro-

Deus, ubi vult, oftendit fe na-

Rn

phetarum catu ipfe principatum ob-

tur& dominum.

£ineret.

Noz erit ulmra im eis mors. )

Ab eig

pu;

I8. Habitabat in yericlza. ) Subftitit

fi

mors in homines , aut animalia, qux

in Jericho interim dum Eliam qua-

eas potabunt, non infundetur , neque

rebant.

fterilitas ia terras, qus eis imbuentur.

I9. Habrtatzo c;viiatis bujus optuma

DaCes.:

23- Pueri parvi. ) Dolï tamen ca-

i

eft.) Salubris eft aer , fitns commo-

dus,

CC

7- ZAfeende calve.) Efk calvitium in ho

sj

^ d

CAPU T I & IfI.

823

que-

24. Qui cum refpexiffet , vidit eos, & maledixit eis in nomi-

lün,

ne Domini: egreftque funt duo urfi de faltu

QIQfR

, & laceraverunt:

ex eis quadraginta duos pueros.

25. Abiit autem inde in montem

Carmeli, & inde reverfus

TL *

eít in Samariam. -

flent

C.APU'-T' H

,&

Ob prevaricatum a rege Moab fedus, quod: cum vege Ifrael ba-

bebat, afcendunt: adver[us: illum. rex lírael, rex Sfuda, & rex:

ääbi-

Edom, quibus Dominus per Elifeum aquam fine plwoia promittit;,

ripi-

& vittoriam. de.rege Moab , qui Juum primogenitum :

H

*

immolat..

]lud

i. TOram vero filius Achab regnavit fuper Tfrae] in Samaria: -

gt:

anno. decimo o€tavo

Jofaphat—vregis/]udæ. Regnavitque

]

s

duodecim. annis..

3. Et fecit malum coram Domino;

fed non ficut þ'ater'fuus:',,

ye

& mater : tulit enim ftatuas'Baal, quas fecerat pater ejus.

4. Verumtamen in peccatis Jeroboam filii:Nabao, qui , eccare

Lper

fecit Ifrael, adhzefit, nec receffit ab eis.

N

, d-

4. Porro Meía rex Moab, nutr:ebat pecora multa, & folves-

bat regi Ifrael centum. millia agnorum ,. & centum millia arie-

Qui

tum, cum velleribus fuis.

$. Cumque mortuus fuiffet Acliab, praevaricatus eft fcedus,.

l pas

p

quod habebat cum rege lírael.

Uuu 27

6.Egreffus '

ff

mine indecorum , ideoque illud . multi

efte;.qui Joram afïïnitate-jün&us erac;æ

ori l-

& qui £orcaíle.negavit fe auxilium il«

yfor.

aut pileolo , aut aliquo artificio tegunt.

mi'.tï':

24. Maledixit eis im nomzne Domins.)

li prebiturum ,.nifi .idolsrurs) ,acprge

Invocato Dei: nomine. pueris-a. Deo

fertim. Baal. cultum ab jiceret.

Re-

,K

punitionem expetiit.

prehenfus enim fuerat.Jofaphat: a. fe-

etur.

p füi-

25. bnt auteminde izg mentem Car-

hu- propheta 2. Paral.. 19. 9. ob da-

faftó

mel;. ) Suos ,. quiibi. habitabant. vifi-

tum. Achabo impio Regi. auxilium.

tfaturus,.aut etiam poypuli indignatio-

Facilius autem fuit .Baalis ftatuas. tol-

dnhlü'

nem propter. R*QOI'tüf)S pueros 'ad- tem-

lere,. quam .vitulos. a Jeroboam - exe-

fe 1;1-1

pus declinaturus.

&os, quia.Baalis cultus recens ,- &

M d

Reverjus efd in Samariam.). Quo eum

nuper ab Achabo inve&us erat ;. Vi-

fpiritis Domini ducebat , ut ixuninenti

tulorum-veró. jam inveteratus ,

: qHT/

exped tioni conrra .Vloabitas intereilet,

longo.ufu ab lfraelitis üfurpatus:

neque

entf

& Hebrzorum regibus opem ferret.

4. Ccm vel'eribusíuis. ) Prius quam

Uht: ezims flatuas Baal ,. qtuas fee

tonderentur ;.arietum lanatorum.

p e

2-T

cerat. pater. ejus; ) Sulpicatur

5. Prevaricatus eff fedus.). " Vxibus

ho

Salianus id ]öfafphaci impulfu factum

tum enim pendere recufavit.

524

LISRPIIV TQ CGLUIM

6. Egreffus eft igitur rex Joram in die illa de Samaria, &

fecenfuit univerfum Ifrael.

inc

emi

7. Mifitque ad Jofaphat regem ïuda;dicens : Rex Moab receffit

ame, veni mecum contra eum ad praelium. . Qui refpondit :

jv

Aícendam, qui meus eft, tuus eft: populus meus, populus

p

tuus ; & equi mei, equi tui.

I

g. Dixitque: Per quam viam afcendemus? At ille refpon-

fs.

dit: Per defertum Idumze.

9. Perrexerunt igitur rex Ifrael, & rex Juda, & rex Edom,

qu

& circuierünt per viam feptem dierum, nec erat aqua exerci-

&

tui, & jumentis, quae fequebantur eos.

io. Dixitque rex Ifrael : Heu, heu, heu, congregavit nos

eti

Dominus tres reges, ut traderet in manus Moab.

i1. Et ait Jofaphat : Eftne hic propheta Domini, ut depre-

ürl

cemur Dominum per eum ? Et refpondit unus de fervis regis

lírael: Eft hic Elifeus filius Sa

: CPI

phat, qui fundebat aquam fu-

gi

per manus Elize.

12. Et ait Jofaphat: Eft apud eum fermo Domini. Defcen-

&

ditque ad eum rex Ifrael, & Jofaphat rex Juda, & rex Edom.

13. Dixit autem Elifeus ad regem Ifrael : Quid mihi, & tibi

1

eft? vade ad prophetas patris tui, & matris tuee. Et ait illi

«

rex Ifrael: Quare congregavit Dominus tres reges hos, ut tra-

deret eos in manus Moab ?

14. Dixit-

pius enim vifus fuerat Elifeus in Re-

7. Qui mense[l , tuus eff , 6c. ) Ute-

ris peditatu , atque equitatu meo , per-

gno Ifrael , quam in regno Juda, cum

inde ac tuo.

Liberaliterfane , & pru-

etiam ex illo'effet oriundus ,. nimirum

td

denter. Vidit enim rem quoque fuam

ex Abelmeula civitate tribus Manatfe,

qu

3gi in hac expeditione contra Moa-

ni fundebat. aquam. fuper manus

y

bitam; qui fi defe&ionem impune tu-

Elis.) Qui Eliz difcipulus erat, illi-

ii

liffet, illico Idumzus Judz tributarius

que famulabatur.

flk

ejus fecutus effet exemplum.

I2. Ef apud eum /c';-nw Domiaz. )

&

9. Per quam wiam a[cndemus ? )

Erit fine dubio apud eum fermo Do-

q

Duplex effe poterat via, alterabrevis,

"d

mini, qui maeni Elie fuerit indivi-

li

expedita , cranfmiffo fcilicet Jorda-

duus comes.

Aliqui legunt cum in-

li

in fines

ne ad Galgala, & pertribum Ruben

terrogatione ; nomine enim Elifzi au-

[

IMoabitarum | irrumpendo:

dito, cujus nondum fama increbuerat,

Y

Altera longior per defertum Idumzz.

quzrit, an fit apud eum fermo Domini :

Hanc vero eligunt, ut fibi Idumzum

hoc eft, an fpiritum habeat prophetig.

focium adjungant, & ut ab illa parte

13. Quid wubi, & rbi e$? ) Quid

Mroabitam aggrediantur, a qua fibi

mihi tecum commune eft, qui prophe-

f

ile minus timebat.

tas Domini confülere non foles, fed

l

9, Rex Edom.) Rex , five Prorex Idu-

vitalorum facrificulos?

mez. Vide dicta fupra 3. Reg. 22. n

Patris tut, € matris tua.) Achabi,

f

lL Unes defervis. Regis Iffael,)

E

& Jezabelis.

^CAPUT IL

525

at

14. Dixitque ad eum Elifeus : Vivit Dominus exerbituum,

in cujus conípe&tu 1to, quod fi non vultum Jofaphat regis Judae

ceffit

erubefcerem, non attendiffem quidem te, nec refpexiffem.

ndit:

I$. Nunc autem adducite mihi pfaltem.

Cumque caneret

N

V aM

i

pulus

pfaltes, fa&ta eff fuper eum manus Domini,

e

c

«ll o

16. Haec dicit Dominus: Facite alveum torre

nüis hujus fof-

[on-

fas, & fofías.

17. Heec enim dicit Dominus: Non videbitis ventum , ne-

dom,

que pluviam : & alveus ifte replebitur aquis, & bibetis vos,

ra-

& familiae veftrae, & Jumenta veftra:

18. Parumque eft hoc in conípettu Domini : infuper tradet

MU

etiam Moab in manus veftras.

19. Et percutietis omnem civitatem munitam, & omnem

epre-

urbem electam, & univerfum liggnum fructiferum fuccidetis,

tegis

*cun&tosque fontes aquarum obturabitis, & omnem agrum egre-

1 lü-

gium operietis lapidibus.

20. Fa&tum eft igitur mane,quando facrificium offerri folet,

(cen-

& ecce aquze veniebant per viam Edom,& repleta eft terra aquis.

dom.

21. Univerfi autem Moabitze, audientes quod afcendiffent

t tii

feges, ut pugnarent adverfum eos convocaverunt omnes, qui

i illi

accinéti erant balteo defuper, & fteterunt in terminis.

ttra-

Uuu 5

23. Pri-

Jixit-

14. ln cujus con'petl u fo.) Cui fervio.

de thefauris fuis promente, & absque

Ernubefcercm. ) Revererer.

pluvia per alveum torrentis effundente.

;

|; Cum

15- Addueite mibi pfaltem.) quui-

Io. Percurietis omnem cevitatem mu-

mirüm

rebat hunc cantorem genere Levitam,

xiam.) Non prgcipit Elifeus, fed

a

qnaffe,

qui aliquid in Dei laudem ex Davidis

quid. fac

turi fint, prenuntiat.

Lignum fruclifevum faccidetis.) Non

n

pfalmis concineret, ut ait "Theodore-

, li

tus, & Procopius, tum ut harmoniz

peccaverunt arbores fructiferas fücci-

fuavitate ad devotionem excitaretur,

dendo , quamvis id legi repugnare vi-

deatur Deut. 20. 20. quia lex de Cha-

np.)

& tranquillior fieret agimus, aptior-

o De-

que ad áccipiendam propheticam il-

nanitide intelligcitur , que Moabitas

ndiri-

luftrationem ; taum- ut. Deus laicum

non comprehendit.

:

fuarum celebratione , cui Elifei pre-

Fontes aquarum obturabiris. ) Humo

m i*

(x] Qu*

ces adjungebantur, moveretur ad re-

ingeíta in eoram capita , & alveos,

yUeraty

velandum, quid facto opus effet.

Operietis lapidibus.) Id quomodo

Fada cfb fuper eum manus. Domini. )

fa&um fit , dicitur num. 95. feq.

ynini

20. Quando [aerifrcinm offerrs .foler. )

z

Spiritu prophetico afflatus . eft.

Qui

16. Foffas , €$ foffas.) Replete multis

Sacrificium matutinum , de quo vide

fcrobibus , & foffis totum hunc locum,

Exod. cap. 29. 59.

p

91. Qui aceimili eraur b althbeo. ) EÉn-

, ld

in quo folet torrens decurrere.

I7. Non videlitis ventum. ) Auftrum

fe : omnes imilites , aut omnes, qui per

fcilicet pluviz conciliatorem.

&tatem arma ferre poterarit, & militare.

;habi !

Alvens ifle rep'ebitur 4quie.)Deo aquas

In terminis.) In Regni finibus..

526

EIBRIIV. REGUM

22. Primoque mane furgentes, & orto jam fole ex adverfo

aquarum , viderunt Moàbitze e contra a

guinem,

quas rubras quafi fan-

D

L

