T

12. Madian autem, & Amalec, & omnes Orientales populi

e0,

fufi jacebant in vall», ut locuftarum multitudo : cameli quoque

&c

innumerabiles erant, ficut arena, quae jacet in litore maris.

po

13. Cumque veniffet Gedeon, narrabat aliquis fomnium

2

proximo füo, & in hunc modum referebat, quod viderat: Vidi

(is,

fomnium, & videbatur mihi quafi fubcinevicius panis ex hor-

deo volvi, & in caftra Madian defcendere: cumque perveniflet

Pad

Tif

ad tabernaculumi, percuffit illud, aïque fubvertit, & terrae fun-

ditus coaequavit.

j

li

14. Refpondit i 1s, cui loquebatur : Non eft hoc aliud ; nlü

lu

gladius Gedeonis fi

lii Joas viri Ifraelitae : tradidit enim Dcm1-

&us in manus ejus Madian , & omnia caftra ejus.

f

15. Cumque audiffet Gedeon fomnium, & interpretationem

H

ejus, adoravit, & reverfus eft ad caftra Ifrwel & ait: Surgite,

trad dh enim Dommus in manus noftras caihd Madian.

hu

16. Divifitque trecentos viros in tres partes ;.& dedit tubas

]i

in manibus eorum , lagenasque vacuasJ ac lampades in medio

lagenarum.

(

17. Et dixit ad eos: Quod me facere videritis, hoc facite :

ingrediar partem caftrorum , & quod fecero, fe&aminiz-

18. Quando perfonuerit.tuba in manu mea, vos quoque per

caft orum circuitum clangite, & conclamate Domino,& Ge-

deoni.

I9. In-

[n

latio , vel auxilio fit aliorum, fi non

céleri. volutatione commode refertur.

j

pluuum, duorum certe , vel etiam

-Pabernaculi de;e&no bene' verfionem

[/

unius

tantum pra.lentm

Optlme

rei Madianitice, clademque defignàt.

1adrat Homeri locus Iliad. 10. ubi

15. -4deravit.) Deüm fcilicet , gra-

t

5

t

iomedes caftra hoftium explomtu—

tias dfrens, precatufque , ut pOllf) s

rus iocwm expei;t e.u:qne --- EL ÓG

mnia bene fuccederent , ut oftenfo

por &»dje :/[u. ÉmTOITOXG.] a.A?xog. Ma?x?xov

omine Dominus lpfe pollicebatur.

3

16. Dedit rubas im manibus Mrtzm)

Sa?wrc,C dX 9apo aNtoT£Qo 8 g 21. $i quis

me vir fmul fequatur & alius ,. major

Exaliorum enim difceilu tantus , quan-

flLe: rei beme ger -enda , .&5 audacia erit.

tus nunc fufficeret.

tubarum numerus

. l mlcr;m uium. ) W«l ducis

fuppetebat.

Has xseaTóag , id eft,

corzeas vocant LXX.

exexc tus ,- vel . eft fynecdoche unius

tabernaculi nomine' omnia

exercitus

L;zg:nzlqms' VACHAS. ) Lagems fidti-

tentoria fienificans.

les LXX. habent /ydrias, ut etiam no-

I

Nom eff hoc aliud , mift g!;za'lu:

fter mte;pree hoc cap. num. 20.

Gedeonis, &c. ) Bene conjectat; nam

Lawpades.) Faces, quales funt-ex

Gedeon ex minima familia,. & mini-

cera, aut quales funt ted« ex picea,

mus ipfe inter fuos bene confertur cum

aut. aliis hujufmodi refimtens arbo-

pane hordeaceo ,- qui eft inferioris.no-

ribus..

t€, qïl& n tiiticeus.

Subitaria etiam,

I8. Damma, UGedeom ) Quidhoc

properata expeditio, ' pams illius

fignificet ; colligimus ex num.29; ubi

L]

4

4

-

CAPU T WII.

115

li

19. Ingreffusque eft Gedeon, & trecenti viri, qui erant cum

€o, in partem caftrorum , incipientibus vigiliis noctis medize,

)'que

& cuftodibus fufcitatis ,

Coeperunt b'ucc!inis clangere, & com-

m

plodere inter fe lagenas.

»

i

20. Cumque per gyrum caftrorum in tribus perfonarent lo-

i0r-

cis, & hydrias confregiffent, tenuerunt finiftris manibus lam-

pades, & dextris fonantes tubas, clamaveruntque : GladiusDo-

li

UI*

min!, & Gedeonis:

21. Stantes finguli in loco fuo per circuitum caftrorum ho-

m'fx

fülium. Omnia itaque caftra turbata funt, & vociferantes ulu-

lantesque fugerunt :

:

ff

*

-

.

u

2. Et nihilominus 1

nfiftebant trecenti viri buccinis perfo-

nantes.

& * Pf4.

«

*Immifitque Dominus

gladiut-n 4n omnibus caftris,

2.IO.

mutua fe caede truncabant.

&

25. Fugientes usque ad Bethfeca, & crepidinem Abelme-

aj

hula in Tabbath. Conclamantes autem viri Hírael de Nephtha-

]

li & Afer, & omni Manatle, perfequebantur Madian.

24. Mifitque Gedeon nuntios in omnem montem Ephraim,

t

]

dicens. Deícendite in occurfum Madian, & occupate aquas

usque Bethbera, atque Jordanem. Clamavitque omnis Ephraim,

[2i

& preeoccupavit aquas, atque Jordanem usque Bethbera.

e

25-* Ap-

[l*

habemus,z/adizs Domini, €$ Gedeonis,

QI. Stantes fengmls im loco fuo. ) Íta

& ex Chaldea paraphrafi, quzeft hu-

i

fa&um , ut hi laihpades tenentes, qui

j

jufinodi

Gladius a facie Domizi pra-

loco non movebzntur, crederentur à

cediz, €&* villerim per Gedeonis manus

IMadianitis tantummodo aliis pugnanti-

it

eff , id eft; Deus Madianitas ulfcifci-

bus facem accendere;

tur, Gedeon vero hac in re illius ini-

29. Matma fe cadetruniabant. ) Co-

nifter eft. Jubentur clamare milites ,

citate ducti, & rabie aQi, dumexifti-

0

quia edite vociferationes alacritatem

mantfe Ifraelitas cedere, quos in ca-

ho

gredientium oftendunt ,' animofque

ftris effe putabant.

tium percellunt.

23. Ufque «d Berhféca , 6c, ) Lioca

19. Jaucipzentibus: vigiliis moüis me-

funt ignota, quorum alibi Scriptura

d;&.) Noc&em in horas duodecim di-

non meminit.

videbant; cuique vero vigilig trés ho-

Conclamamtes autem "viri Ifrael, 65:)

ras tribuebant , quare vigilie noctur-

Victorie enim fama percrebuerat: ita-

na quatuor erant.

Mediz ergo no-

ue ftatim tribus Nephtali, Afer; &

&is cuftodia ea eft , que media nocte

Manatfe Madianitas perfecute funt.

incipit, hoc eft, tertia vipilia.,

24. Occupate aquas , €$c.) Nam Ma-

Cuffodihus [ufcitatis.) Non quod cu-

dianitarum réliquie in patriam reditu-

ftodes dormirent ; nam tunc primüm

re dJlaciter habitu:a erant.

excubituri venerant ; fed rei novitate

Berhbcra.) Arias putat effe eamdem

perculfos fignificat.

cum Bethabara , que domum tranfi-

E4£1. cuti Cora, Menoch, Tom. II,

P

114

VL,IBR'I JUDICUM

*Phl. 25.* Apprehenfosque duos viros Madian, Oreb, & Zeï), in-

8212 terfecit Oreb in petra Oreb, Zeb vero in Torculari Zeb. - Et

ate

IO.I

perfecuti funt Madian , capita Oreb

; & Zeb portantes ad Ge-

'deon trans fluenta Jordanis.

(

CAPU T. VIIL

Epbraim infurgit adverfus Gedeon ; qui devi&lis Zebee & Salma-

44 , 'Viros Soccotb C? Phanuel perdidit, & ex inauribus aliüsque

populi donis f ecit Epbod,, quod domui fuc & lfrael fuit in ruinam:

poquam autem quadraginta annis prafuit , generatis 70. filii

ex uxoribus, & uno ex concubina , mortuus ef?, rediitque

Jþjaþl ad idololatriam.

1. DI

xeruntque ad eum viri Ephraim: Quid eft hoc, quod

facere voluifti, ut nos non vocares

, cum ad pugnam

pergeres contra Madi

ferentes.

an? jurgantes fortiter, & prope vim in-

2. Quibus ille refpondit: Quid enim tale facere potui, qua-

le vos feciflis? nonne melior eft racem

us Ephraim ïxindemi--irs

Abiezer ?

3.In

cus fignificat, qu:e ad ripam Jordanis

& tumultuatur , quufiq per contem-

erat, ubi fluvius tranfiri folebat

Se-

ptum fuiffet preterita ; aut quod illi

rarius putat diverfam ; nam hzc di-

invidiffer glorium , quam totam in

faaim tribum Manaffe Gedeon deriva-

cirur Bezbéerz, & f[ignificat domum

re voluiffet.

frumenti ; la vero . Bethabara, figni-

catque o frazffizs, ut dixi.

2. Quid enim tale faceie potui , qua-

25. Orc

nitarum.

£, & Zeb. ) Duces Madia-

le vos fecifis? ) In Hebrzo, &Gree

co eft , auid feci zuac ffeut ves ?

qui

In peira Horeb.) Cai a egde Oreb

frilicet Oreb,-& "Zeb IMa

(

&

lianitarum

noómen factum.

Principes cepiftis..

Lj forealari Zeb.) Opinatur Arias

Nozne melior eff racemus Ephrasm vin-

£orcilar hic vocari locum aliquem in-

demiis Abezer? ) Ada ialis locutio.

ter vallem. depreffum , qui torcularis

.

Senfus efít, vos: o tribus Ephraim,

formam aliquam habuerit.

Sed nihil

adeo preftantiores eftis tribu |Manaf-

vetat, & petram, & torcular proprie

fe, ut veftra racematio noftram fu-

accipi.

peret vindemiam.

Vos, poft vinde-

i- d eff bec ,.

24

od facere volui-

miam cxforum Madianitarum , cepi-

P CY

[5

vocarat Gedeon

ftis eorum duces: at facinus hoc plu-

fupra cap. 6. 35. ad' belli hujus focie-

ris eft, quam que nos ex tribu- Ma-

catem , & auxiliuth tribus quatuor;

naffe , (qui in cxteris etiam vobis

omiferat cum alias, tum vero tribum

concedimus ) in hoc bello prxftitiffe

videmur.

g dhraim. De hoc iftà jam queritur,

Es

CAPUT

.NHIT.

n5

Il

» In manus veftras Dominus tradidit principes Madian,

M

Oreb,& Zeb : quid tale facere potui, quale vos feciftis? Quod

cum locutus effet, requievit fpiritus eorum , quo tumebant

conira eum.

.4. Cumque veniffet Gedeon ad Jordanem : tranfivit eum

cum trecentis viris, qui fecum erant, & pree laffitudine fuf

gien:es perfequi non poterant.

j

s. Dixitque ad viros Soccoth : Date, obfecro, panes populo,

14

qui mecum eft, quia valde defecerunt : ut poffimus perfequi

-

l

Zebee, & Salmana reges Madian.

- 6. Refponderunt principes Soccotlt: Forfitan palmae ma-

nuum Zebee, & Salmana in manu tua funt, & idcirco poftulas,

ut demus exercitui tuo panes.

7. Quibus ille ait: Cum ergo tradiderit Dominus Zebee, &

Salmana in manus meas, conteram carnes veftras cum fpinis ,

tribulisque deferti.

$. Et inde confcendens, venit in Phanuel : locutusque eft

*

ad viros loci illius fimilia.

Cui & illi refponderunt, ficut re-

fponderant viri Soccoth.

9. Dixit itaque & eis :

Cum reverfus fuero vi&or in pace,

deftruam turrim hanc.

10. Zebee autem, & Salmana requiefcebant cum omni exer-

citu fuo. Quindecim enim millia viri remanferant ex omni-

o

bus

d

g. Requievit pirituseorum , &e.) Ut

inortis posnam , fatigatos milites in

Ke-

enim ait Sapiens Prov. IS. I.

caufa communi exiguo commeatu non

fponfío mollis [rangit iram.

modo juvare noluerunt, fed ultro

. Seccoth. ) Qu voxtaberzaculati-

etiam irriferunt, in milites fratres fuos,

in Gedeonem ducem, in Remp. ac

nificat, quod fcilicet Jacob ex Mee-

j

O

potamia rediens, fuique fratris gra-

Deum peccantes.

tiam exquirens , ibi tabernacula fixerit,

Q. Venit in Phanuel. ) Inde nomen

Gen.33.17. Efthec urbs in'tribu Gad.

habuit hzcurbs , quod Jacob ibi Do-

6. Forfitam palma mamuum . &c.)

minum viderit, cum eoque l«&atus,

Quafi dicerent , inani fpe tibi victo-

fit Genef. 32. 30. Phgzse/ Aquila ver-

riam polliceris ,

atque ita loqueris,

tit, facem Der, LXX. fpeciez Dei.

Eft autem hec urbs in eadem tribu

quafi jam ceperis hos Reges, quos

bellum inftauraturos putamus, time-

Gad, contra torrentem jaboc , in fi-

mufque , ne, fi vobis commeatum fup-

nibus Àmorrh&o.:um.

9. Deffruam tuvrim basc. ) Quod

peditaffe refciverint, vi&oriam ade-

ptiin nos fzviant.

propterea minatus eft Gedeon, quia

9. Conteram carmes vefiras cum [pi-

(ut ait Abulenfis quaft. 11.) mini-

mis, tribulifque de'erti. ) Spinis , ac du-

tanti Gedeoni refponderint, fe ipfius

rióribus fentibus

carnes veftras

ad

minas nihili facere ; .fibi advexfus eas

mortem ufque lacerabo.

Mleriti fane

turrim illam fuam ftare.

vt

&

116

LIBRI JUDICUM

bus turmis Orientaliu

m populorum , caefis centum vigiati mil-

libus bel

A

* Ofee

latorum educenuüum gladium.

1I. * Afcendensque Gedeon per viam eorum

» qui in taber--

d

19-I4- naculis morabantur, ad Orientalem partem No

be, & Jegbaa;

percutfit caftra hoftium

10

,

; qui fecuri erant; & nihil adverfi fu-

fpicabantur.

"

I2. Fugeruntque Zebee, & Salmana

, quos perfequens Ge-

qu

deon comprehendit,

turbato omni exercitu corum.

13. Revertensque de bello ante folis ortum,

10

14. Apprehendit puefum de viris Soccoth

T

: interrogavitque

eum nomina princi

pum, & feniorum Soccoth, & defcripfit

feptuagintà feptem

viros.

l

D5

Venitque ad Soccoth , & dixit eis : En*Zebee, & Salma- *

na, fu

per quibus exprobraftis mihi, dicentes: Forfitan manus

Zebee

; & Salmana in man

ibus tuis funt, & idcirco poftulas,

l

ut demus viris, qui laffi

funt, & defecerunt panes.

I6. "T'ulit ergo feniores civitatis, & fpinas deferti, ac tribu-

05, & contrivit cum eis, atque comminuit viros Soccoth.

qN

, 7- Turrim quoque PI

civitatis.

ianuel fubv?rtit, occifis habitatoribus

li

[

18. Dixitque ad Zebe;-:-, & Salmana :

Quales fuerunt viri ;

l

quos occidiftis in Thabor? Qui refponderunt : Similes tui, &

4

unus ex eis quafi filius regis.

l

I9. Quibus ille refpondit: Fratres mei fuerunt filii matris.

mea. Vivit Dominus, quia fi fervaf

l

Pem-.

letis eos, non vos occide-

20. Dixit-

II. Per wizm' eorum » qui intaber-

fontibus infontes eodem exitio invol-

2

zaculis morabantur.) Hifunt Arabes,

veret.

u

qui a tabernaculis Scez;a appellati funt.

IB. Viri, quos occidiffss in T/mäar.)

44 Orienialem partem Nobe. ) Hujus

Cum Hebrei laterent in. montibus,

urbis.mentio fit Num. 32. verfu ultimo.

& fpeluncis ob Madianitarum incur-

Jtgé42. ) Exat in tribu Gad, ejuf-

fiones , de quibus fupra , cap:.6. 9.

que mentio fit Num. 32. num. 35.

rini fecefferant in. "T habor.

Gedeonis ftatres , vel germani velute-

Xï

Securi erAnt , O nibil adverff f'fgz-

Hos er-

c4bantur. ) Quia no&u fuerit com-

go Reges ifti in latebra illa 'T'habó-

miffüm przfam , non putabant Ma-

ris repertos interemerunt.

De-. his in-

dianite futurum

, ut nullam fuis quie-

terrogat Gedeon.

tem d

aret. Gedeon , prefertim. cum

Gisules tui, E$ unus ex eis quafc filsus

amnis effet etiam tranfmittendus.

Regis.) Refpondent cum laudatione ,

i

Apprebendi puevum de viris goc-

& tacita quadam adulatione Gedeonis,

coth , &'c. )' Defcripfit nomina prima-

quod egregia effet forma , & dignita-

riorum civium Soccoth , qui fcilicet

te, qu& Principem deceret.

participes fuerant criminis , ne cum

I9g. Nom vos occiderem.) Nam alio-

p

«

SCACPOUST. Wil

11?

f

i,

2o. Dixitque Jether primogenito füo : Surge, & interfice

eos. Qui non eduxit gladium : timebat enim, quia adhuc puer

-

erat.

i,

21. Dixeruntque Zebee, & Salmana : Tu furge; & irrue in

u-

nos: quia jüxta aetatem robur eft hominis Surrexit Gedeon,

* & interfecit Zebee, & Salmana, & tulit ornamienta ac bullas, * Pfat.

82.12.

quibus colla regalium camelorum decoórari folent.

25. Dixeruntque omnes viri Ifrael ad Gedeon: Dominare

noftri tu, & filius tuus, & filius filii tui: quia liberafti nos de

Jue

manu Madian. .

it

23. Quibus ille ait:

Non dominabor veftri, nec dominabi-

tur in vos filius meus, fed dominabitur vobis Dominus.

ld-

Unam petitionem poftulo a vobis:

24. Dixitqué ad eos

$

Date mihi- inaures ex preda veftra.

lnaures enim aureas

j

Ifmaelitae habere. confueverant.

P:3

25.Qui

*

22. Omner wir: Ifrael, ) Plurimum

quih eosvoccidere non tenebatur illius

I

precepti vi, quod Num. 31. 17. da-

facit ad Gedeonisgloriam, quodlfrael

tüm fuit.

Oc enim temporarium

univerfus in hoc confpiravit, ut Prin-

cipem illum facerent.

erat , quod in folum illud tempus va-

,

lebat, ob vindictam fceleris, quod ad-

Dominare noflri.) Regio more.

miferant. Num. 25. cum f[fraelitas ad

Te , 9 flius Funs , U)ï/iu: flii tui.)

fcortandum cum puellis . Madianitis

PutatSerarius oblatamRegiam potefta-

provocarunt ,

& fubinde ad. idolo-

tem in tertium tantum g;md.um p()"te-

Jatriam.

*»

ritatis.

Crediderimtamen, hac phra-

20. Jether. ) Qu vox praftantem

fi offerri imperium in filios, ac detri-

flgn.ifïcat, five excelleztem.

ceps in nepotes, ac pofteros jurefuc-

Surge , 6f inmterfee eos. ) M olebat

ceffionis perpecuo tranfmittendum.

Gedeon ab eo Reges illos perimi. L:

23. Non dominmabor veffrt, &:.) Scd-

cep

ut injuftam patruorum fuorum mor-

licet, ut Rex$5 Prin

cep

senim & Rex

tem ulcilceretur. ll. ut difceret in

vefter eft ipfe Deus , qui populum

Itzaelitici populi hoftes gladium ftrin-

hunc quafi peculium , & hzreditatem

ere. III. ut majori eum cruciatu, &

fuam gubernat, fovet, ac tuetur.

d

edecore mors illis inferretur ; nam

24. Dare mibi inaures. ) qXureas,

nec nifi multis i&tibus pueri manusin-

fcilicet , quales Ifmaelite appendere

valida illos poterat conficere, & ma-

folebant auribus, ut hoc verficulo di-

citur, nec tamen omnes inaures pO-

gnie viris permoleftum eft a tantulo

puero neci dari. IV. ut victoriz , glo-

ftalat, fed tantum petit, ut unufquif-

rizque fuz filium participem faceret.

que unam ex preda, quz illi obtigit,

QI. Quza juxta etatem vobur eff bo-

inaurem dare velit ; namin Hebr. eft:

minis.) Quia vires , & robur cum

Datc mihli viri inaurem prade vefira,

xtate éórefcunt , atque convenit nos a

id eft, quilibet unam det.

Eumdem

fenfum exhibent LXX.

Mvos erat du-

te pótius, qui virile robur habes in-

terfici, quam ab imbelli puero

cibus aliquid eximium dare.

i d

TT

218

LIBRI JUDICUM

25. Quirefponderunt: Libentiffime dabimtüs. Expandentes-

X

que fuper terram pallium, projecerunt in eo inaures de przeda.

vus

26. Et fuit pondus poftulatarum inaurium, mille feptingenti

?

auri ficli, absque ornamentis, & monilibus, & vefte purpurea,

tll

quibus reges Madia

camelorum.

n uli foliti erant, & preeter torques aureas

3(

27. Fecitque ex eo Gedeon Ephod, & pofuit illud in civitate

fopi

fua Ephra.

Fornicatusque eft omnis Ifrael in eo, & fattum

Jl

f

eft Gedeoni, & omni domui ejus in ruinam.

]u

28. Humilia'us eft autem Madian coram filiis Ifrael, nec

potuerunt ultra cervices elevare : fed

draginta annos, quibus Gedeon praefuit.

quievit teïra per qua-

t

29. Abiit itaque Jerobaal filius Joas, & habitavit in domo

fua:

[

3o. Ha-

- 96. Millefeptingenti auri fecli.) u-

Forgicatofque efl oginis Ifrael 12 €0.)

reus ficlus fere zquivalet quatuor num-

Quod dicitur zz eo.

Hebraicus tex-

mis aureis nóftratibus.

Itaque 'mille,

tus habet poff-exz , ut etiain LXX. &

& feptingenti auri ficli efficiunt. au-

fenfuseft; poftmortem GedeonislIfrae-

xeos noftros fex mille octincentos.

litas in idololatriam lapfos. Velfen-

"Abfque ormamentis , 5 monilibus , &c.)

fus eft; ;» eo, id eft, Epbode , pecca-

Non tantum aurum illud datum eft,

vit Ifrael , abutendo facra illa vefte

fed etiam hzc infuper addita.

(.quam confecerat Gedeon ad divi-

Ornamentis) Mox Hebr. ty»3»ry?

num culum, fi forte aliquando con-

[

fabaronim , Ornamenta quazdam figni-

tigiffet cabernaculum divino juffu trans-

[

ficat, que lunularum figuram habent :

ferri in Ephra, ad Deum confulen-

quare LXX. uqwoxsc, id eft, Zuzslas,

diüm per Pontificem in publicis gra-

vOcant: iis ornabantur equi,

& ca-

vibufque negotiis )' permittendo ut

meli in fuis frenis, oreis , ac phale-

idolorum facrificuli ea uterentur im

X13 , (XC€.

prophanis eorum ceremoniis circa'ido-

Mosiléss.) MHebr. mysm.u3 zer-

Ja, qua explicatione retenta , adhuc

phorb , quod a verbo mto3 e«!bapb. f£L-

dicendum eft , peecatum poft Gedeo-

la-e , derivatur, vel a nomine

U

nis mortem contigiífe.

zataph, qnod ftadten, guttam, bal-

Ef fatlunm efl Gedeoni , €$ ommi do-

:ï

famum, feu opobalfamum fignificat :

mulejus m orutnam.) Licet enim Ge-

videtur ibdicari monilia hec. olfacto-

deon non peccavit facfum iftud in-

riola fuiffe myrothecia, pyxidulasque

firumentum parando , quia nulla le-

uncuentarias,quibus Orientales his de-s

ge id facere vetabatur, tamen ejus do-

liciis, abundantes delectabantur.

müs, & cognatio reliquos Ifraelitas

Prerer forques aureos camelorum.)

fecuta peccavit poftea , quod Gedeo-

Quuibus fcilicet eorum cervices , &

colla ornabant.

ni dicitur.fuiffe in. ruinam , non qui-

dem in fe , fed in propinquis fuis,

27. Feci.-;;ue ex eo Gedeom Ephod.)

cognatis , ac pofteris , qui peccato

Erphod genus vettis eft, quod hume-

Ifraelitarum | confentientes in magnas

ros tecit, & pe&us ambit , illiufque

inciderunt erumnas , ut aliquaex par-

ufusfacer erat , quia fenmper ad di-

te cognofcetur cap. 9. fequenti.

vinum cultum refer.eb;iäun

w2

"

116

CAPEJ wu

Wes-

20

3o. Habuitque feptuaginta filios , qui egreffi funt de femore

'enti

ejus: eo quod plures haberet uxores.

41. Concubina autem illius, quam habebat in Sichem, ge-

Te3,

nuit ei filium nomine Abimelech.

C25

32. Mortuusque eft Gedeon filius Joas in fene&ute bona, &

ttfe

fepultus eft in fepulchro Joas patri fui in Ephra de familia Ezri.

3. Poftquam au:em mortuus eft Gedeon, averfi fünt filii

m

lfrael, & fornicati funt cum Baalim.

Percufferuntque cum

Baal foedus, ut effet eis in deum:

DC

.

.

.

44. Nec recordati funt Domini

D

ei fui, qui eruit eos de ma-

lp

nibus inimicorum fuorum emnium per circuitum :

o

3;. Nec fecerunt mifericordiam cum domo Jerobaal Ge-

To-

deon, juxta omnia bona, quae fecerat Ifraeli.

eu.

u

&

df*

2

Cd-

CAPUT

fl

v

jl

go. Septuaginta fílios. ) ln iis nu-

32- In fenellure boza.) Mebr. zz ca-

merando etiam Abimelech , de quo

mitie bona , bene fenex: preterea bora

M

feéne&us tranquillitatem lgnifïcac, fe-

num. fequehti.

cundum famam, auctoritatem , con-

d-

Egreffi fuzr de femore ejui.) Nide

ut

di&ta Genef. cap. 46. num. 26.

fcientiam bonam, & divinam amici-

3I- Coneubima aurem Hlhus, Efc.)

tiam:

!f

33- 4dver

Uxor fecundaria, legitima quoad ma-

mino.

/ï fint.) Defecerunt a Do-

C

trimonii vinculum, fed familie Ge-

deonis gubem;ctionis expers, nec ma-

Percufferuntgue cum Baal fedus.)

terfamilias.

Drumam eam vocat Jo-

Cum Baal-berith , ut fignificant He-

brga, quehabent : Pofuerunt fib. Bsal-

fephus l. 5. cap. g.

Quam habebat im Sichem. ) Habita-

beritb in Deum. Nide cap. 9. fequenti

bat quidem Gedeon in Ephra , ibi-

num. 4.

que.domum habebat , & uxores fuas.

45. Nec

fecerun? mijiricordiam. )

opuli ju-

Mifericordia hic accipitur pro omni

Verum quia Princeps, & p

:

dex erat, frequenter adibat :

ichem ,

pene virtüte , que in alium ad ejus

ibique hec illius concubina morabatur.

utilitatem , gloriam , ac bonum ema-*

Nomine Abimelech.) Que vox vel

nat, ut eft benevolentia, beneficen-

fignificat parrem regeu, vel parrem re-

tia, pietas, gratitudo, juftitia, &c.

g. Nominis hujus impofitione , vel

gerobaal Gedeon, ) Ponuntur hic fi-

Ípecavit Druma mariti fui dignita-

mul duo Gedeonis nomina , quod ex-

pofitionis caufa fad&um indicant LX X.

tem , quam in filio fuo confpici vo-

-uit, vel ei nomen effe optavit omen

qui vertunt, C demo ferobaal, ipfe

*

*

repni , ad quod eum aliquando. per-

eft Gedeor.

vepire cupiebat,

120

LIBRI JUDICUM

C APUX

jat

ff

"Abimelecb , occifis 70.fratribus fuis , imperium fibi tyrannice ufur-

pat, qui pof? parabolam Sfoatbam fratris ejus , qui Jervatus erat,

exercitum Gaal. devicit , turrimque Sicbem ex

ulfi

t

E

li, C? a muljeï'e

di

tandem fragmine mole oppre[us

€

D

ol

1. A B'it autem Abimelech filius ]efobaal in Sichem ad fra-

tres màtris fuze, & locutus efl ad eos, & ad omnem

cognationem domus patris matris fuze, dicens :

2. Loquimini ad omnes viros Sichem : Quid vobis eft me-

g

lius, ut dominentür veftri feptuaginta viri omnes filii Jerobaal,

li

an ut dominetur unus vir? fimulque confiderate, quod os ve-

t

Ítrum , & caro veftra fum.

3. Locutique funt fratres mBtris ejus de eo ad omnes viros

Sichem univerfos fermones iftos, & inclinaverunt cor eorum

poft Abimelech, dicentes

Erater nofter eft.

4. Dederuatque illi fepta

ta pondo argenti de fano Baal-

berit^ Qui conduxit fibi ex eo viros inopes, & vagos, fecuti-

que funt eum.

;. Et venit in domum patris fui ín Ephra, & occidit fratres

fuos filios Jerobaal feptuaginta viros, fuper lapidem unum:

?2

remanfitque Joatham filius Jerobaal minimus, & abfconditus

e

*

6.Con-

I. : Brmelech. ) Vilis Gedeonis ex

«

continebat ;. ficlus vero unus argen-

concubina ,

de quo di&um

teus ut alibi diximus, quatuor argen-

cap: fuperiori num.

OT

ao

teis regalibus Hifpanicis equivalebat.

hi

2. Viros Stchem.) Niros primarios;

enim. viri

De fano Baal-Beritb.) Berith figni-

in- Hebreo

dicuntur

ficat fedus, pa&um , teftamentum.

D"BPJ babalim , id eft domini.

Vel ergo dicitur Baal-Berith , quod

Domtnetur unusvir ? ) Melior mo-

federibus praeffet, ut apud . Grecos

narchia reliquis Reip. formis. Hinc

(*)g Op«0g , vel quod fuo illi Baal

argumentum petit Abimelech.

certa aliqua cgremonia devoviffent fe,

« O vefirum, & caro veffra. ) Pro-

vel tandem, quod in eo fano popu-

pinquus vefter.

lus Sichem cum Abimelech fcedus pe-

4. Sep?magimta pendo AYgentt. ) In

pigiffet. * Secunda explicatio eft ge-

Hebrzo ,

haldeo , & Greco tan-

nuina. Vide hoc eodem cap. num. 46.

tummodo eft: Zederuur ei fezptnaginta

argenti e domo Baaberitb , & videtur

3. Septzagiut:zviras.)Sexaginta octo;

nam Joatham evafit, & ipfe Abime-

fubintelligendum , t2/ezza , quod vul-

lech e numero erat feptuaginta. * Po-

atus mnofter voce, Posdo, expreffit.

L

nitur ergo numerus rotundus, ut fe-

P

orro talentum tria ji-;lorum millia

re fieri folet, etiamfi unus J aut alter

I2l

CAPUT'IX.

6. Congregáti funt autem omnes viri Sichem , & univerfze

familize urbis Mello: abieruntque, & conftituerunt regem Abi-

If

ibelech juxta quercum , quee ftabat in Sichem.

ij

7. Quod cum nuntiatum ef

let Joatham, ivit, & ftetit in ver-

tice montis Garizim : elevataque voce , clamavit, & dixit: Au-

dite me, viri Sichem , ita ut audiat vos Deus.

8. lerunt ligna, ut ungerent fuper fe regem : d;xeruntque

oliv&e : Impera nobis.

Fid

Numquid poffum deferere pingüedinem

9. Qus refpondit :

.T

méam, qua & dii utuntur, & homines, & venire,

ut inter ligna

Io. Dixe-

r

gognovear ?

defideretur, aut-fuperfit.

Sic dici-

ritur enim fuiffe illa eadem , fub qua

ll

olim Abraham, Jacob, & Jofuecon-

e-

mus paffim LXX. interpretes , cum

tamen fuerint feptuaginta duo.

ftiterunt; Genef.. cap. I2. nuin. 6. &

Super lapidem uuun. ) Id fa&tum vult

cap. 35..4. & Jofue 24. 26.

Quod

non facile crediderim ; vel enim di-

)5

^Abulenfis, quia Abimelech non ho-

ftis,. fed judicis perfonam fuftinere

citur quercus ftationis, quia non ipfa

voluit videri, atque ita tanquam fa-

tantum ftibat, fed & collocatam olim

inibi ftatuam ftantem, de qua Jofuelo-

cinorofos criminis alicujus compertos

in loco fupplicii maétari juffit. Arias

co citato, adhuc habebat. Vide, qua

l-

Montanus putat lapidem hunc inanl

ibi dicta funt.

. Ia vertice montis Garizim. ) Non

Deo Baal-Berith quafi aram ftatutum,

ac dicatum : quia vero Baalis aram

longe aberat a. Sichem mons hic, fic-

5

ut

alter ei oppofitus Hebal, am-

- confregerat , ac difturbarat . Gedeon

bo benedictionum , execrationumque

cap. 6, 27. & fuper petra, araque no-

va in Baalis contumeliam facrificium

ceremonia celebres. Deut. 27. & Jo-

obtulerat, voluiffe Abimelech demo-

fue g.

Ia audiaz vos Deus.

)Ideü,fïa

nis illius injuriam. ulcifci, populique

voluntatem , qui Baali addi&us erat,

Deo preces veftras calamitate aliqua ,

aut erumna prefft adniitti cupitis, &

fibi adjungere.

me calamitofum fecundis auribus au-

6. Ebemils urbis Mello. ) Eft urbs

feu oppidum Sichimis proximum : eft

dite.

etiam alius locus eodem nomine ap-

Q. Jerunt ligna, ut ungerent fuper fé

pellatus , de quo 2. Reg. 5. 9. & ali-

Regem. ) Apologus: fic Ezechielis

bi fermo eft.

cap. 17 24- lignis traditur fcientia.

Covflituerun:

regem — Abimelech. )

9. Qu« refpondir , &c. ) Oliva , fi-

Non legitimo jure Abimelech regna-

cus, & vitisregnum deprecantur, &

vit, fed malis artibus principatum oc-

bono proprio carere fe poffe negant,

Solet tamen inter populi ju-

quod tamen bonum , etiamfi private

cupavit.

dices cenferi ; quia fa&o Remp. ad-

maneant, aliis profit , imo plus pro-

miniftravit, licet jure ad illius guber-

fit, quam fi ad regnum promoveantur.

pationem non venerit.

Qua Dii etuntur,U bomines.) Hebr.)

bhozorantur Dii, E bomines.

Oleo ho-

Tuxtaquercum , qua flabat in Sichem.)

LXX. etiam vocant qwercum /fationis,

noratur .Deus ;

dum ad Sacrificia

Exod. 29.23. Lev. 2. 6. 7. & alibi, ad

uz fcilicet tanto tempore ftetit; aífe-

Dibl, cum Com. Menoch, Tom. H',

4

122

LIBRI JUDICUM

I)

1o. Dixeruntque ligna ad arborem ficum : Veni, & fuper

n0s regnum accipe.

qu M

I

11. Quee refpon

dit eis: Numquid poffum deferere dul&e-

dinem meam, fructusque fuaviffimos, & ire, ut inter caetera

fecif

ligna promovear ?

conf

12. Locutaque funt ligna ad vitem : Veni, & impera nobis.

n

13. Quse refpondit eis : Numquid poffum deferere vinum

v

dot

meum , quod laetificat Deum,

& homines: & inter lign; caete-

ra promoveri ?

v0b

14. Dixeruntque omnia ligna ad rhamnum : Veni, & impera

j

fuper nos.

hab

I5. Quee re

fpondit eis: Si vere me regem vobis conftituitis,

de

venite, & fub umbra méa requieícite: fi autem non vultis,

egrediatur ignis de rhamno , & devoret cedros Libani.

16. Nunc igitur, fi re&te, & absque peccato conftituiftis fu-

per vos regem Abimelech, & bene egiftis cum Jerobaal, &

cum doimo ejus, & reddidiftis vicem beneficiis ejus, qui pu-

g

gnavit pro vobis,

17. Et

&

luminaria idem facra Exod. 2^. 6

Feni, 6 4mpera fuper mos. ) Cum

h

-98. 55. INum. 4. ad altarium , Sacer-

fructuofarum arborum optimz princi-

dotum ,. & Pontificum confecrationem

patum nonadmitterent, adinfructuo-

adhibetur.

Homines vero honoran-

farum peffimam, & nocentiffimam ve-

turoleo, quia illud ad Regum unctio-

nitur, rhamnum fcilicet.

nes adhibetur : quare etiam num. g.

15. Sub umbra mea vequic[cite. )

W

d

dictum eft, gerantügna, ut ungerent

Licet rhamni umbra quietem , pro-

fuper f& Rerem.

Alii ufus olei inter ho-

teQionem, fecuritatemque polliceri vi-

K

mines quotnidiani funt, nec illos opus

deatur, tamen fub ea latentibus vix

d

eft recenfere.

caput eripere ,

brachium porrigere

I1. Frute[que füaviffmor. ) Mebr.

licet, aut corpus commovere, quin

reddiium optzmum, quo fignificantur ,

fentibus , ac fpinarum aculeis com-

& ficus fertilitas ,

lucrum , quod

ex ficetis exiftit.

pungantur, quod tyrannorum inge-

nium eft.

T Latifcat Deum , €y bomines. )

Egrediatur ignis, &fc.)' Hoc. etiam

Deus vino letificatur, quia in facrifi-

tyrannicum eft, fi non fiant ^'omnia

äj

ciis ,. & libaminibus adhibebatur: Ho-

prompte, que przcipiuntur, exarde-

mines, quia in conviviis, & commu-

fcunt , & iram, non in vulgares tan-

nibus menfis ad potum illo utuntur.

tum homines, fed in primoresetiam ,

rbam-

I4- Dixcrzmtyue Lbgna ad

qui per cedros libani fïgniüc;111ttll', ex-

num , 6c.) D. Hieronymus in Aggzi

promunt.

cap.2. Rbzmnus, inquit, fpzae[us fra-

I6. Nunc jeitar ff redle, &60.) Eft.

tex , 6f arbuenla fentibus , uncini[aue

apologi apodofis,circa quam notandum

contexta, qua teneat qpidquid artige-

tribus arboribus, que :mperium recu-

riy € retentum vulneret , &f valnera-

fant, fignificariomnes viros bonos, ui fi

corum fauguine deleceraur.

-

ad regnum lfraeliticum vocati fuiffent,

^

CAJCU-T HC

125

.'u?er

17. Ft animam fuam dedit periculis, ut erueret vos de ma-

nu Madian ,

llce

ui nunc

(ürrexiftis contra domum patris mei, & inter-

18.

era

feciftis filios ejus feptuaginta

viros fuper unum lapidem, &

lium ancillae ejus fuper habi-

conftituiftis regem Abimelech fi

Qbis,

tatores Sichem, eo quod frater vetter fit:

.

.

.

il

19. Si ergo

re&te, & absque vitio egi

.

ftis cum Jerobaal, &

At

in Abimelech, & ille latetur in

domo ejus, hodie lzetemini

vobis.

n

20. Sin autem perv

r'erfe: egrediatur ignis ex -eo., & confumat

habitatores Sichem,

& oppidum Mello: egrediaturque ignis

if

de viris Sichem , & de op

pido Mello, & devoret Abimelech.

]

li

:

habitavitque

21. Quse cum dixiffet, fugit, & abiit in Bera

ibi ob metum Abimelech fratris fui.

fü-

lech fuper Ifrael tribus annis.

22. Regnavit itaque Abime

' &

tifitque Dominus fpiritum peffimum inter

Abimelech,

25. ]

p

& habitatores Sichem : «

jui coeperunt eum deteftari,

tuaginta filiorum Jerobaal, &

Et

24. Et fcelus interfe&tionis fep

effufionem fanguinis eorum con

ferre in Abimelech fratrem

qui eum adjuverant.

3:1m

fuum, &

in caeteros Sichimorum principes,

DCl

adverfus eum in fummitate mon-

10

25. Pofueruntque infidias

tiums

Ve-

Q2

illud non admifitfent , quod id contra

9. Spiritam peffmum.) D. Auguft.

Is

(h

divinam voluntatem effe non ignora-

alü Diabolum interpretantur.

rent. Rhamnus ambitiofos, impios,

poftea difcordiarum , malorumque o-

yt

mnium auctor, & incentor fuit. Sic

[

divinique timoris expertes, ac nomi-

j

natin Abimelech

tyrannum notat.

pE 49- dicitur

Mift Dominus du

im-

Hoc pofito , fententia eft: fi. Regem

eos iram indignatiomis fu&

Il

miffones per 4nmgelos malos.

Quod

le

eligendo , *ratres meos occidendo,

autem dicitur mififfe Dominus fpixi-

d.

atri meo defun&o tanta mala infe-

rendo bene feciftis, benefitvobis, &

tum hunc, cum $. Auguft. intelli-

regi veftro , letamini vos cum illo,

endum eft, permi/ffve , ut fcilicet ,

l

Sin vero

fpiritum malignum ire inter eos vo-

& viciflim ipfe vobifcum.

male feciftis, ut certe male, & peffi-

lentemn permiferit. Deus , ire , & pa-

me feciftis, ipfe Rex vos perdat, &

cem perturbare,

€

vos illum

imutua vos ira, & odio

Habitatores Sicbem.)) Plebemintelli-

conficiatis ; mutuis vos ignibus in ci-

git, quz fcelus ab Abimelech patra-

