que exitus ejus contra linguam maris falfiffimi ab Aquilone in

fine Jordanis ad Auftralem plagam:

íjd

20. Qui eft terminus illius ab Oriente : hzec eft poffeffio fi-

n

liorum Benjamin per terminos fuos in circuitu, & familias fuas.

fo

a1r. Fueruntque civitates ejus, Jericho, & Beth-hagla, &

Vallis Cafis,

eft

22. Beth-Araba, & Samaraim, & Bethel,

ad

23. Et Avim , & Aphra, & Ophera,

3

a4.Vilia

nam mare Mediterraneum erat ad oc-

lonem procedit ad campeftria, feu

h

cidentem terrz fanctz.

planitiem ,. defcenditque in ipfam pla-

nitiem.

[-

I5. 4 Meridie autem, &c. ) Notan-

tur termini au(tráles, flve ad meri-

I9. Berb-bagia.) In Hebrzo eft, 44 /-

el,

diem, qui eidem erant tribui Jude

tus Betb-bagís, relinquendo Beth-ha-

aquilonares, fed contrario hic modo

glam ad Septentrionem.

defcribuntur, ab occidente fcilicet in

20. Qui eff zerminus illeus ab Yorien-

h

orientem , ab urbe fcilicet. Cariathia-

te. ) Jordanis fcilicet.

l,

rim ufqüe ad eam Jordanis lingulam ,

lz circuita , t$c. ) Per terminos

feu finum , quo in mare falfum inflüit

fuos circumcirca defcripta , & per fa-

i9. ubiaqui-

milias , quas habet , diftributa.

num. I5. I6. 17. I8-

lonaris terminus maris ejusdem eft

QI. Fueruntque civitates ejus ,. &fc. )

i

Auftralis terminus ipfius Jordanis,

Notandum vel urbiutn iftarum aliqui-

itemque Auftralis Benjamit?.rum ter-

bus alia etiam effe nomina, vel non

mini extremum in orientali parte.

omnes' tribus hujus urbis hic effe re-

cenfitas, cum infra du cap. 2I. no-

19. Et pertranfrt , 6c. ) Senfus eft,

minentur , quz hic prateritz funt.

& inde deüe?endo nonnihil ad .Aqui-

62

LIBRI JOSUE

24. Villa Émona, & Ephni , & Gabee; civitates duodecim,

YI

fus

& villae earum.

23. Gabaon, & Rama, & Beroth,

T

26. Et Mefphe, & Chaphara, & Amofa,

27. Et Recem, Jarephel, & Tharela,

I'

28. Et Sela, Eleph, & Jebus, quae eft Jerufalem , Gabaath,

1edj

& Cariath: civitates quatuordecim, & villee earum. Haec eft

pu

poffeffio ülioru.m Benjamin juxta familias fuas.

C.AT U T XDIX

pi

4 .fgmzm*ur fortes fex: tribubus Simeon , Zabulon , Ifacbar, Afer.,

$u

Nepbtbalim , Dan , & Sfofue.

he

T egreffa eft fors fecunda filiorum Simeon per cognatio-

*E

nes fuas: fuitque haereditas

.

t

2. Eorum in medio poffeffionis filiorum Juda; Berfabee, &

Sabee, & Molada,

.

. Et Haferfual Bala, & Afem,

4. Et Eltholad, Bethul, & Harma,

$. Et Siceleg, & Bethmarchaboth ; & Haferfufa,

. 6. Et Bethlebaoth , & Sarohen : civitates tredecim, & villee

m

earuim.

n

7. Ain, & Remmon, & Athar, & Afan : civitates quatuor-D

E

& villae earum :

h

8. Omnes viculi per circuitum urbium iftarum usque ad

Baalath Beer Ramath contra Auftralem plagam. Hzec eft hae-

reditas filiorum Simeon juxta cognationes fuas,

:

|

9. In poffeffione, & funiculo filiorum Juda : quia major erat:

& idcirco filii Simeon poffederunt in medio haereditatis eorum.

Ic. Cecidit-

u u E do f

298. Zerufatem. ) Recenfetur inter ur-

uia urbis hu-

Bc.rfaäee, & Sabee. ) Eift dupl;x no-

bes tribus Benjamin,

men unius tantum civitatis : alioqui

ä

jus pars, quze erat ad

í

e

ptentrionem ,

non effent tantum tredecim urbes, ut

ad Benjamin pertinuit,que vero ad Me-

dicitur num. 6. fed

ridiem adJudam. A bulenfisputat vel ur-

ut patet numeranti.

quatu.mdecim ;

bis alterius permutatione Jerufalem a

9. Contra Aufiralem plagam.) Loqui-

Benjamitis relictam tribui Juda; vel ani-

tur de totius tribus Simeonis fitibus.

ini potius parvitate ,

ac defperatione

0. Quia major erat.) ln Hebr. eft

eum diffiderent a fe Jebufeos expu-

quia fu. pars filiorum Tada multa pre

gnari unquam poffe.

£pfs , id eft, major quam ipfis necef-

2.

N medio po[feifrauis filiorums uda.)

faria effet, aut quam ipfis deberetur.

Quod quomódo intelligendum

Credibile eft portionem Judz attri-

fit, vide num. g.

butam ,

Geometrarum errore fuiffe

CAPUT XIX.

53

qm,

S

xïo. Ceciditque fors tertia filiorum Zabulon per cognatione

fuas: & fa&tus eft terminus poffeffionis eorum usque Sarid.

II. Aícenditque de Mari, & Medala, & pervenit in Debba-

feth , usque ad torrentem , qui eft contra Jeconam.

12. Et revertitur de Sared contra Orientem in fines Cefe-

th,

leththabor : & egreditur ad Dabereth, afcenditque contra Ja-

et

phie.

13. Et inde pertranfit usque ad Orientalem plagam Gethhe-

pher, & Thacafin : & egreditur in Remmon, Amthar, & Noa.

'M "

14. Et circuit ad Aquilonem Hanathon : funtque egreffus

^

ejus vallis Jephtahel,

I5. Et Cathet, & Naalol, & 'Semeron, & Jedala, &

þ "

Bethle--

10«

hem : civitates duodecim, & villze earum.

16. Hzc eft haereditas tribus filiorum Zabulon per cogna-

L:

tiones fuas, urbes , & viculi earum.

17. Iffachar egreífa eft fors quarta per cognatiónes fuas.

18. Fuitque ejus heereditas, Jezrael, & Cafaloth, & Sunem,

I9. Et Hapharaim , & Seon, & Anaharath,

2oo. Et

"

majorem; fant enim artium initia fere

ftituere ab Auftro ad Septentrionem,

ab Remmon ad Noam.

rudia, & necdum ars metiendi agros

Ir)

ad eam perfectionem , quam nunc ha-

14. Valis Jephthael. ) Septentrio-

bet, deducta.

nalis terminus ab oriente occidentem

d

IO. Terminus po[feffonis , 66) Ti

verfus, a Noa ufque ad torrentem ,

in vallem nimirum Jephthael , ufque

eft terminus occidentalis pergendo ab

Auftro Aquilonem verfus, ab urbe

ad

mare Mediterraneum.

ujus

fcilicet Sarid ufque ad torrentem,

vallis mentio nonhabetur alibiinS9cri-

qui efteregione urbis Jechonam.

ptura nifi hoc capite.

Ü

II. 44 terremtem.) Quui eft juxta

*

I15. Er Berhlehem.) Mxc eft diver-

Sidonem, quem Papida, vel Belum

f

d

iab ea, in qua natus eft Chriftus,

au&ores appellant. Vide Plin. lib. 5.

que ad tribum Juda pertinuit.

Gvitates duodecim.) Plures'tamen

)

cap. I9. & lib. 36. cap. 26. & Jofe-

1

phum lib. 2 belli cap. 9

numerantur in textu: quare, quod fu-

I2. Ertrevertitur. ) Hoc, & fequen-

pra monuimus , dicendum celebriores

ti verfículo defcribitur auftralis .ter-

interdum vicos numerari, qui tamen

minus ab occidente orientem verfus

fubtilius rem exigenti in civitatum nu-

progrediendo , fcilicet a. Sarid ufque

merum venire non poflint.

ad urbem Remmon.

18. Fuitque ejus berediras , &fe. ) Ci-

Egreditur.) 'Verminatur ; hoc enim

vitates fex, «que duobus hifce verfi-

bus numerantur, fuerunt terminus Au-

fignificat egredi , & egreffus, cujus

non femel] mentio fit in his finibus

"

ftralis tribus Iffachar.

tribuum conflituendis.

Jezrahel.) Civitas omnium facile

13: dmthar , É Noa.) Videntur hz

princeps , de cujus valle vide cap. 16.

dus urbes terminum Oorientalem con-

num. IÓ6.

6á

LIBRI .]OSUE

20. Et Rabboth, & Cefion, Abes,

21. Et Rameth , & Engannim , & Enhadda, & Bethphefes.

U

22. Et pervenit terminus ejus usque Thabor, & Sehefima,

& Bethfames : eruntque exitus ejus Jordanis: civitates fede-

cim ,.& villae earum.

23. Hzec eft poffeffio filiorum Iffachar per cognationes fuas;

urbes, & viculi earum;

24. Ceciditque fors quinta tribui filiorum A

$

fer per cogna-

tiones fuas :

Chali, & Beten,&

25. Fuitque terminus eorum Halcath, &

Axaph,

26. EtElmelech, & Amaad, & Meffal; & pervenit usque ad

Carmelum maris, & Sihor, & Labanath.

27. AC revertitur contra Orientem Bethdagon : & periranfit

usque Zabulon, & vallem Jephthael contra Aquilonem in Be-

themec, & Nehiel. Egrediturque ad lgevam Cabul,

28. Et Abran, & Rohob, & Hamon, & Cana, usque ad Si-

donem magnam.

29. Revertiturque in Horma usque ad civitttem munitiffi-

mam Tyrum, & usque Hofa : eruntque exitus ejus in mare de

funiculo Achziba :

3o. Et Amma, & Aphec

, & Rohob : civitates viginti duae,

& villae earum.

3I.Haäc

20. Rableth , €$c.) Rabboth cum

Berhfames. ) Que eft alia ab ea,

reliquis quatuor urbibus , qusx proxi-

que in tribu Juda, cujus mentio fit

me numerantur ,

funt terminus occi-

infra cap. 21. 15.

Exitus ejus Jordanis. ) 'lerminatur

i:

dentalis -ab Auftro ad Aquilonem

progrediendo.

Seraxius ait pervenif-

tribus hzc Jordane ad orientem.

fe hanc tribum ufque ad mare Medi-

25. Fuitque terminus eorum Halcath.)

terranéum , quod ex eo colligit , quia

"Pribus Afer terminus occidentalis

mons Carmelus ex Jofepho ad hanc

quadam ex parte ab Aquilone in me-

tribum pertinebat; Carmelus autem

ridiem progrediendo.

fere mari imminet.

27. 4 revertitur ,-tc.) Hoc eft,

OI. Enbadda, €$c.)

Enhaddax cum

latus auftrale ob oriente in occiden-

reliquis quatuor urbibus, quehoc,

tem.

fequenti verficulo recenfentur , funt

Egredirurq;ze ad lavam, 6c.) La-

terminus ejusdem tribus ad aquilonem.

tus orientale ab Auftro in Aquilo-

21. Thaber.) Éft nomen urbis, non

nem,. & hoc étiam verficulo conti-

sontis, alias non conftaret numerus

netur latus feptentrionale ab oriente

urbium.

Videtur tamen àutmonmns ur-

in occidentem , quia ifti duo termini

bi vicin& , vel urbsmonti nomen de-

orientalis, & aquilonaris una weluti

diífe.

gyr'fttione fimul explicantur.

CAPUT XIX.

65

Ar. Hsec eft poffeffio filiorum Afer per cognationes fuas,

5

urbesque, & viculi earum.

1

32. Filiorum Nephtali fexta fors cecidit per familias fuas:

de-

33. Et ccepit terminus de Heleph, & Elon in Saananim , &

Adzmi, quae eft Neceb, & Jebnael usque Lecum : & egreffus

i

eorum usque ad Jordanem :

4. Revertiturque terminus contra Occidentem in Azanot-

(

thabor, atque inde egreditur in Hucuca, & pertranfit in Za-

bulon contra Meridiem, & in Afer contra Occidentem, & in

;

]uda à

d Jordanem contra ortum folis.

3

Civitates munitiffimae , Affedim, Ser, & Emath, & Re-

ad

"

hat j

& Cenereth,

36

Et Edema, & Arama, Afor

Yit

5

Et Cedes, & Edrai; Enhafor

[

38.

Et Jeron, & Magdalel, Horem, & Bethanath, & Bethfa-

mes: civitates decem & novem, & villae earum.

ju

39. Hzec eft poffeffio tribus filiorum Nephtali per cognatio-

nes fuas, urbes, & viculi earum.

ff

40. Tribui filiorum Dan per familias fuas egreffa eft fors fe-

de

ptima:

41. Et fuit termipus poffeffionis ejus Sara, & Efthaol, &

&

22

Hirfem(.es,/id eft, civitas folis,

42. Sele-

d

83. Cepit terminus de Helzph. ) "Vet-

Nephthali effe conterminam tribui Ju-

minus

orientalis

defcribitur

tiibus

dz, fed quod facili & opportuna , vel

Nephthali, qui a feptentrione verfus

per Jordanem navigatione, vel per

,

He

ejus littus profectione jungatur, &

ft

Auftrum per urbes mon(tratur.

& affhnis fit

vero cum ad Jordanem fere fita fint,

uodammodo vicina ,

A

fit, ut & ipfe a fuo exorta , ac fonte

tribui Jude, ita ut licet fic verfus

Aquilonem ext: ema tribus Nephthali,

Jordanis ufque ad feipfum in. Gene-

j

fareth mare influentem re&e dicatur

per commercium tamen cum aliis

Jis

terminus orientalis.

tri;ubus propter iter facile, & expe-

ditum jungatur, & earum bona par-

[2

"'Terminus Auftralis ab oriente inoc-

34. Revertiturque terminus , &$c. )

ticipet , & nominatim tribus Juda.

z

cidentem, idem fcilicet , qui Zaba-

'Ierminus porro Aquilonaris hujus

loni erat Aquilonaris, fed hic urbi-

tribus erat Lib:nus mons.

38. Civitates decem , &f novem.) Nu-

bus duabus indicatus, .que in ipfa

A

tribu Nepthali fitz fünt.

meranti apparet plures effe, fed quo-

Et ig Aftv contra Occidentem. ) "Ter-

1odo hoc intelligendum fit, diximus

[

minus occidentalis indicatur ident,

hoc cap. num. I5.

j

fe

qui tribui Afer erat occidentalis. -

41. Et fuit rerminus.) "lermini tri-

Et n Juda ad Jordamem contra or-

bus Dan non aliter hic .explicantur,

i

w [ohs. ) WNon fignificatur tribum

quam aliquarum ux:bium, qua tamen

t

Bibl.cum Com. Menoch. Tom. Il.

66

LIBRI JOSUE

42. Selebin, & Ajalon, & Jethela,

43. Elon, & 'Themna, & Acron,

fd

44- Elthcce, Gebbéthon, & Balaath ,

45. Et Jud, & Bane, & Barach, & Gethremmon :

p

46. Et Majarcon, & Arecon , cüm termino qui refpicit Jop-

[u)

ens

]X

47. Et ipfo fine concluditur. Afcenderuntque filii Dan, &

pugnaverunt contra Lefem, ceperuntque eam*: & percufferunt

d

f

eam in ore gladii, & poffederunt, & habitaverunt in €a , vo-

cantes nomen ejus Lefem Dan; ex nomine Dan patris fui.-

48. Hzc ett poffeffio tribus

filiorum Dans per cognationes

fi

fuas, urbes, & viculi earum.

W

49. Cumque compleffet forte. dividere terram fingulis per

Vi

tribus fuas,

dederunt filii Ifrael poffeffionem Jofue filio Nun

in medio fui,

so. Juxta praeceptum Domini , urbem, quam poftulavit,

"T'hamnath Saraa in monte Ephraim : & zedificavit civitatem,

habitavitque in ea.

P

LI]

[

$1. He funt poffeffiones, quas forte diviferunt Eleazar fa-

cerdos, & Jofue filius Nun, & principes familiarum, ac tri-

buum filiorüm Iírael, in Silo, coram Domino ad

oftium tgber—

naculi teftimonii , parti-tirque funt terram.

0

CAPUT. XX.

Sex refugii cioitates , & qui ad eas poffint confugere : & guamäiui

ibi remanere. debeant.

'T locutus eft Dominus ad

*E

, Ifrael , & dic eis:

Jofue, diceps : Loquere filiis

»

iNum.

2. Separate urbes fu

gitivorum , *de quibus locutus fum ad

E

D.ie V05 per manum Moyfi ;

39.2-

o t Mf

unum alijuem ordinem nontenent enu.,

pra cap. I4. 6. illis verbis Calebi ad

meratione , fed ex qua apparet maxi-

Jofue : Nof; equid lecutus ff Dominus

terminis inclufam tuiffe, ob eamdem

mam hujus tribus paitem tribus-Judz

ad Ma)fem bominem Dei deme,Éty :etm

Czdesbazne,

Ícilicet caufam, propter quam intra

Thamnatb Saraz.) Que [judic. 2.

eofdem tribum Simeon receptani fuif-

9. dicitur ''hamnath Sarz.

fe dicitur hoc cap. num. 9.

e quibus locutus fum. ) Num.

SO. J4xta precepeum. Domini.) Cu-

2.D

ibi dicta.

cap. 35. & Deut. 1g

i Vifle

|

jus mentio quxdam fieri videtur fu-

X

——

CASPLUVP- XX.

67

* 4. Ut confugiat ad eas quicumque animam percufferit ne-

fcius: & poffit evadere iram proximi, qui ultor eft fanguinis:

4. Cum ad unam harum confugerit civitatum , ftabit ante

portam civitatis, & loquetur fenioribus urbis illius ea, quce fe

)p.

comprobent innocentem : ficque fufcipient eum, & dabunt ei

locum ad habitandum.

3. Cumque ultor fanguinis eum fuerit perfecutus , non tra-

IQl

dent in manus ejus: quia ignorans percuffit proximum ejus,

1

nec ante biduum, triduumve ejus probatur inimicus.

6. Et habitabit in civitate illa, donec ftet ante judicium cau-

[*]

fam reddens fa&ti fui, & moriatur facerdos magnus, qui fuerit

in illo tempore : tunc revertetur homicida, & ingredietur ci-

&

vitatem, & domum fuam , de qua fugerat.

f

7. Decreveruatque Cedes in Galilea montis Nephthali, &

Sichen in monte Ephraim, & Cariatharbe, ipía eft Hebron in

?

monte Juda.

)

- 8. Ettrans Jordanem contra Orientalem plagam Jericho,* fta- "Deur

tuerunt Bofor, quze fita eft in. campeftri folitudine, de tribu 1*

Ruben, & Ramoth in Galaad de tribu Gad, & Gaulon in Bafan

N

de tribu Manafie,

I2

9. Hcze

3. duimam percufferit. ) Xiominem

accipit.

Habent illi, £t zoz moerze-

Occiderit.

p

£ur bomicida a perfequente. [anguinem ,

Ne[cius:) Soli enim involuntarii ho-

quoad u[&lae eonfliterit coram f'ynagoga

micide, (X culpa carentes jure afyli

2p judicium.

"

audebant. Vide Deut. 19. 4

Moriatur. f[acerdos magnus. ) Ponti-

fex. Cur a refugii urbibus, & exiliis

Proxind, qui ultor eff famgnints. ) Co-

gnati fcilicet, cui permniltum eft oc-

Pontificis mors exules liberaret ,. va-

€cidere pereuiforem propinqui

füi,

rii varias afferunt.rationes.

Vera ra-

abfque alia judicis condemnatione,

tio , quia fic juffit Dominus.

Sic au-

quocumque loco eum repererit.

tem juffiffe videtur, ut hac figura fi-

4- Stabit ante porzam civitatis. ) In

gnificaretur vera illa libertas , que

portis enim civitatum prztoria con-

nobis per Chriftum Pontificem par-

ftituebantur ,, & ibi exercebantur judi-

ta eít. Hic enim*vere maximus Pon-

cia.

tifex eft, ut docet $. Paulus ad He-

5. Nec aute Liduum , triduummve ejus

brzeos, & per homicidas illos fignifi-

grobatur imiomicus.) Ex quo capi po-

cantur omnis generis peccatores.

m

teft conjectura , non dolo, fed caífu

/;

lo Galilaa moutis Nephthali.) In

occidum. Quod dicitur. 4zze éi4uum

Hebr. eft: Ie Galllae :2 seonte Nephb-

zriduumve , in Hebr. eft, 45 beri, 65

fbalr, it

aque in textu.noftm eft hy-

nudits terrius , quod phrafi feripture

panztge.

idem eft, quod Z4zzez.

$

Staraerunt. Y Confirmarunt ;

6. Denec flet aute judicium. ) .Ex

jam enim antea a Moyfe confüitute

veifione LXX. textus nofter. lucem

fuerant. Deut. 4. 42.

68

LIBRI JOSUE

O. RE

P

Id civitates conftitutze funt in cun&is filiis Ifrael, & ad-

venis, qui habitabant inter eos: ut fugeret ad eas, qui animam

nefcius percutfiflet, & non moreretur in manu proximi, effu-

fum fanguinem vindicare cu

pientis , dqnec— ftaret ante popu-

lum expofiturus caufam fuam.

C A.MUT XXF

Levitis a(fignantur civitates quadraginta o&o cum fububanis : &&

completa Dei promilfione pax , & requies datur:

filüs lfracl.

1. A Ccefferuntque principes familiarum Levi ad Eleazarum

facerdotem , & Jofue filium Nun, & ad duces cognatio-

num per fingulas tribus filiorum lífrael :

E

2. Locutique funt ad eos in Silo terrae Chanaan, atque dixe-

Num. runt :* Dominus preecepit per manum Moyfi,ut darentur nobis

8* ?- urbes ad habitandum, & füburbana earum ad alenda jumenta.

3. Dederuntque filii Ifrael de poffeffionibus fuis juxta im-

perium Domini, civitates, & fuburbana earum.

4. Egreffaque eft fors in familiam Caath filiorum Aaron fa-

cerdotis, de tribu Juda, & Simeon, & Benjamin, civitates tre-

decim.:

$. Et

Et advenis.) Profelytis tamen ,

4. Infamiliam Gaatb. filioraum. Aa-

& ad Judaifimum converfis.

Suntta-

ron facerdotis.) Quatuor hoc capite

men , qui velint etiam gentiles in gen-

ftatuuntur. Levitarum partes. Prima

tilifmo permanentes jus afyli- in his ci-

eft facerdotum , qui omnes Aaronis

vitatibus habuiffe.

pofteri erant , & de ftirpe Caath. Se-

cunda reliquorum Levitarum de ftir-

Q-D

Ominus pracepit , €&ci) INon ne-

gligebantur Levitz a Jofue,

pe Caath, fed non facerdotum ; quia

& alis terre diviforibus, fed prius

Aaronis pofteri non. erant, cujus fa-

milie tantum facerdotium tributum

tribub:s fuit portio affignanda regio-

fuerat, & Pontificatus.

'lTertia Le-

nis, & tum demum ex quaque tribu

eligendz civitates *que Levitis daren-

vitarum Gerfonitarum.

Quarta Le-

tur.

Nec Levite contra officium fa-

vitarum Meraritarum.

ciunt , cum petunt fibiurbes ; nam ho-

Croitates tredecig. ) Primg Levita-

: nefte petitur , quod jure debetur : nec

rum parti, hoc eft facerdotibus. dat&

damnari poffunt quafi importuni , quia

funt civitates tredecim ,-quarum no-

licet Jofae , & populus parati eflent

vem erant'ex tribu Juda ,. & Simeon,

dare, fiebant tamen ifta Levitarum

relique quatuor ex tribu Benjamin.

pétitione ad tribuendum proniores.

Fuit protfe&to mirabile tot urbes tam

^

s

Nam ia

Dederuntque frlii Ifrael.) Adhi-

paucis facerdotibus tribui.

bita forte, ut patet hoc capite num.

tranfitu. Jordanis , hoc eft. 14. annis

4..6. & IO

ante cerrg divifionem facerdotes omnes

|

—

CAPUT XXIL -

69

d

. $. Et teliqu

is filiorum Caath , id eft, Levitis, qui fuperfue-

j

rant, de tribubus Ephraim, & Dan,

& dimidia tribu Manaile,

civitates decem.

6. Porro filiis Gerfon egreffa eft fors,

- ut acciperent de tri-

ffe

bubus Iifachar, & Afer, & Neph:ali, dimidiaque tribu Mana

in Bafan , civitates numero tredecim.

. Et filiis Merari per cognationes fuas, de tribubus Ruben,

—

4

& Gad, & Zabulon, urbes duodecim.

& fuburbana

$. Dederuntque filii 1frael Levitis civitates,

earum, ficut przecepit Dominus per manum Moyfi, fingulis

forte tribuentes.

*

g. De tribubus filiorum Tuda,

-

& Simeog dedit Jofue civi-

tates: quorum iita fun: nomina,

1o. Filiis Aaron per familias Caath Levitici generis (prima

enim fors illis egreíía eft )

11. Cariatharbe patris Énac, quae vocatur Hebron, in monte

]uda,

& fuburbana ejus per circuitum.

12.* Agros vero ,

& villas ejus dederat Caleb filio Jephone *Sup.

ad poffidendum.

14 I4-

I.k are

I3. Dedit ergo

filiis Aaron facerdotis Hebron confugii civi-

6.56.

jus, & Lobnam cum fuburbanis fuis.

tatem , ac fuburbana e

I4. Et Jether, & Efthemo.

15. Et Holon, & Dabir,

I 3

16. Et

fa potiretur , fed tantum ager circum-

fere fuerunt viginti quatuor , ut ex

Serarii fupputatione patet Jofue-cap.

jetus. Ipfe tamen Hebron oppugnavit,

$. q. I

ltaqne etiamfï. q'..l:z.ter decies

& oppugnanti przimium propofuit, non

multiplicentur , fondum tamen pote-

folum quia eam capi publice intererat,

fed etiam quia tenentibu; eam Chana-

raft hoc tempore divifionis eífe qua-

drincenti facerdotes.

Et fi per tre-

nzis, ipfe cum fuis ab hoftium excurfio-

decim liceat dividere hos qumiringfn-

nibustutus non faiffet. Ita Magalianus.

SEI'ZAHHS vero hoc cap. q'd'ï& 9- JQu-

tos, apparebit non potuiife efiein fin-

tat Caleb Levitis Hebron dónatle,

gulis urbibus facerdotes 31. fed po-

pulus cam Levitis largus effe voluit ,

five vero agrum & vicos retinuiíle ,

non quantum crevitfent , fpectavit,

in quo fecutus eft T'oftatum; qui etiam

docet, Levitas in urbibus aihignatis

fed quantui crefcere in pofterum

poffent.

habitandi tantum jus habuitffe: cete-

5- Reliquis

filiorum — Caath. ) !(»;ï";ui

rum veCtigalia , aliofque proventus,

d

^

-

fi quierant v. g. ex lapicidinis , - aut

cum non effent de ftirpe Aaron, f.

cerdotes non erant.

auri, argentive fodinis , & fimilibus,

IT.. Cariathb-4rbe patris Enac.). Mi-

ad eas tribus pertinuifle , in quibus

de di&a cap. I4. num. I5.

urbes ille Levitarum fite erant. Ita-

I2. 4gros vero & villas, 6c.) Non

que , fi quid tale habitu Hebron , Ca-

fuerat conceffa Hebron Caleb , ut ip-

lebo manfit.

5

9.

rj

[o]

4

LIBRI JOSUE

16. Et Ain, & Jeta, & Bethfames, cum fuburbanis füis: ci-

t

QUi

vitates novem de tribubus, ut di&tum eft, duabus.

17. De tribu autem filiorum Benjamin, Gabaon, & Gabae.

18. Et Anathoth, & Almon, cum fuburbanis fuis : civitates

7

quatuor.

t

E

I9. Omnes fimul civitates filiorum

B

Aaron facerdotis, tre-

decim , cum fuburbanis fuis.

*

20. Reliquis vero per familias filiorum Caath Le

qU

Qitici gene-

»

ris, haec eft data pofíeffio.

21. De tribu Ephraim arbes confugii, Sichem cum fubur-

banis fuis in monte Ephrazim, & Gazer.

Y|

22. Et Cibíaim, & Beth-horon , cum fuburbanis fuis civita-

*

tes quatuor.

23. De tribu quoque Dan, El*heco, & Gabathon;

24. Et Ajalon, & Gethremmon, cum fuburbanis fuis civita-

I

tes quatuor.

25. Porro de dimidia tribu Manaffe, Thanach, & Gethrem-

mon ,.cum fuburbanis fuis, civitates duse.

26. Omnes civita:es decem, & fuburbana earum, datze funt

filiis Caath inferioris gradus.

midia

27. Filii; quoque Gerfon Levitici generis dedit de di

tribu

I6. 4iz , & Jea. ) Paralipomen.

l. 1. cap. 6. $g. Jete nulla mentio,

cabulum juventutem fignificat , nun-

cupatur.

pro Àin vero , eft Áfan.

Ex Hebrszis

Qo. Religuis wvero per familias | fília-

aliqui dicunt, varietatem ex eo oriri.

uia cum ex affienatis civitatibus quz-

rt? Cuath.) Guifacerdotes nonerant,

:

cum ab Aarone pregnati non elftent.

am - eifent in Chananaorum potefta-

te, interim fuffe&e funt alie, dum

Q1. Urbes cozfugu.) ln Hebr. eft

quz fuerant conftitute , in poteftatem

Urbem confugii. Sc. Sichem ; nam alise

lraelitarum venirent.

non fuerunt. ad hoc munus deftinatz.

Itaque in uiio

Qua ratione Latinus textus detendi

textu fubftitutas legi , in alio vero

primario, defienatas.

Verius fortaífe

debeat, vide apud Bontfrerium.

dici poífet , loca quedam duplici no-

facerdotes non erant.

96. Inferioris ana'us,) Qui -fcilicet

mine vocari, aut decurfu temporis in

vocabulis mutationes aliquas. factas

*

27. Es quoque* Gerfon , &c. ) Se;

füiffe.

I

".

4

De tribz autem fliórum Benja-

qvïlitur fors Gerfonis loco tertio : quam-

vis enim primogenitus effet Levi,

72 ,

Gaíaoz, Cfc. 22m^Parar p

primam tamen fortem non' eft atlecu-

cap. 6. 6o. nulla fit mentio nrbis Ga-

baon, & pro Almon fcriptum eft

tus inter Levitas; nam propter Aa-

ronisfamiliam precipuam, penes quam

Almath , utraque vox fignificat ju-

facerdotium - erat ,

Pontificatus,

ventutem.

Quare hsc ipfía urbs

E

o

pralati funt Caathite; ad quos Aaron,

eg- 3. 16. Bahurim, quod etiam vo-

& iX/qufes pertinebant.

[

|-CABUT XXL

yA:

11.

tribu Manaffe confugii civitates, Gaulon in Bafan, & Bofram,

cum fuburbanis fuis, civitates duas.

28. Porro de tribu Iffachar, Cefion, & Dabereth,

$

29. Et Jaramoth , & Engannim , cum fuburbanis fuis, civi-

Q«

tates quatuor.

o. De tribu autem Afer, Mafal, & Abdon,

31. Et Helchath, & Rohob, cum fuburbenis fuis, civitates

:

quatuór.

42. De tribu quoque Nephthali civitates confugii, Cedes in

Calilaea , & Hammoth Dor, & Carthan, cum fuburbanis fuis ci-

vitates tres.

33. Omnes urbes

familiarüm Gerfon, tredecim , cum fubur-

banis f'.iis.

34. Filiis autem Merari Levitis inferioris gradus per fami-

lias fuas data eít de tribu Zabulon , Jecnam , & Cartha,

35. Et Damna, & Naalol, civitates quatuor cum fuburbanis

áuis.

36. De (1) tribu Ruben ultra Jordanem contra Tericho civi-

tates refugii, Bofor in folitudine, Mifor, & Jafer, & Jethfon, &

Mephaat, civitates quatuor cum fuburbanis fuis.

31. De tribu Gad civitates confugii, Ramoth in Galaad, &

Manaim, & Hefebon, & Jazer, civitates quatuor cum fuburba-

nis fuis.

38. Omnes urbes filiorum Merari per familias, & cognatio-

nes fuas; duodecim.

39. Itaque civitates univerfze Levitarum in medio poffeffio-

nis filiorum Ifrael fuerunt quadraginta octo

40.: Cum fuburbanis fuis, fingulze per familias diftributze.

41. Deditque Dominus Deus Ifraeli omnem terram, quam

traditurum fe patribus eorum juraverat :

: & poffeder

unt illam,

a-t—qu(e-hïbitqaygmnt in ea.

42. Data-

A

(1) Im edit. Sixt. legitur v.

2t

ánte v. 56.

94. Jeferioris gradus.) Qui facer-

Sententia conftabit;, fi dicamus Mifor

dotes non erant, ut dixi num. 26.

in noftro textu per appoütionem ex-

36. J«fer.) H«c civitas eft in tex-

primi, utfenfus fit: Boforin folitu-

tu LXX. fed non in Hebr. Vide Se-

dine, qua eft Mifor; que LVïii"orralio

rarium.

nomine appellatur.

Crvitates gu

er. ) Quomodo qua-

AI. Deditque Dominus ITaeli omuem

tuOr, cum fint numeratze' quinque ?

zeryam , 60. ) Eifc. atfignavit, &ad

Sérarius putat Mifor effe eamdem

eam totum jus dedit.

iViultam tamen

cuim

ofor, & ex textu LXX. irrep-

adhuc fupertuiffe terram acquirefidam,

fiffe.in noftram editionem Latinam.

cum hec dicerentur; patet ex c. I3.

»-

4

z

GBIBRITOSUE

42. Dataque eft ab eo pax in omnes per circuitum nationes:

l

nullusque eis hoftium refiftere aufus eft, fed cun&ti in eorum

.

* ditionem reda&ti funt.

d

43. Ne unum quidem verbum, quod illi preeftiturum fe effe

f

promiferat , irritum fuit, fed rebus expleta funt omnia.

ü

b

CAPUT XXII;

Remi[e ad fuam þojäyic;izem trans Sordanem. tribus Ruben &

Gad & dimidia Mana[fes , [u[picionem movent ceteris tribubus

propter exiru&tum altare ;; fed miffi legati Jufcipiunt

juftam eorum excufationem.

Odem tempore vocavit Tofue Rubenitas, & Gaditas, &

T E

dimidiam tribum Manaftfe ;

.

2. Dixitque ad eos: Feciítis omni

ER -quäe pracepit vobis

Moyfes famulus Domini :* mihi quoque in omnibus obedittis.

4. Nec reliquiftis fratres veftros longo tempore, usque in

prafentem diem, cuftodientes imperium Domini Dei veftri.

4. Quia igitur dedit Dominus Deus vefter fratribus veftris

quiejem, & pacem : ficut pollicitus eft: reverti

1ni, & ite in

Num. tabernacula veftia, & in terram poffeffionis, * quam tradidit

2.35. vobis Moyfes famulus Domini trans Jordanem.

:

up l*

diatis attente, & opere co&pïeatis

13. &

$. Ita dumtaxat , ut cufto

I3

mandatum, & lcgem : quam pr&cepit vobis Moyfes famulus

7U Domini, ut diligatis Dominum Deum veftrum, & ambuletis in

otnibus viis ejus, & obfervetis mandata illius, adhaereatisque

ei, ac ferviatis in omni corde, & in omni anima veftra.

6. Bene-

fupra, & infra 23. Hac auvtem ve-

Nul:/u/f]u: eis boffium vefüftere aufus

ra funt fecundum modum & formam

ef..) Ferenulluis, ait Sa, vel Jofue

promiffionis facte , ut fcilicet tempo-

exercitum ducente , ut explicat $. Au-

ribus congruis Deus daret terram

guftinus, qui etiam illud re/7Zere in-

promiffionts , cum fcilicet ipfi futlice-

terpretatur /zceffere.

rent ad inhabitandum, Vide Exod. 23.

29. & Deut. 7. 22.

- Et poffedersunt illam , atque balbita-

3: LO

»go tempore. ) Id eft, longoad-

weruzt im ea.) lntellige pro majori

modum tempore eorum com-

militones fuiftis. Hebr. habet: "Azfce

parte, nonnihil tere in fingulis tribu-

diebzs multis.

L

bus xefervando acquirendum.

42- Dataque efl ab eo pax , 6c.) Ot

U.que in prafentem diem.) Quo fepti-

nulla vieina natio lfraelitas auderet

mus annus in decurfu eft.

vexaxe,

CAPUT XXI.

73

ï

-

6. Benedixitque eis Jofue, & dimifit eos. Qui reverfi funt

E

in tabernacula fua.

1. Dimidize autem tribui Manaffe poffeffionem Moyfes de-

i

derat in Bafan : & idcirco medize, quze fuperfuit, dedit Tofue

fortem inter caeteros fratres fuos trans Jordanem ad Occiden-

talem plagam. , Cumque dimitteret eos in tabernacula fua, &

*

P

benedixiffet eis,

8. Dixit-ad eos * In multa fubft

antia ,atque div;itiis reverti-

mini ad fedes veftras ; cum argento, & auro, aere, ac ferro, &

vefte multiplici : dividite praedam hoftium cum fratribus veftris:

». Reverfique funt, & abierunt filii Ruben, & filii Gad, &

dimidia tribus Manaffe a filiis Ifrael de Siloy quae fita eft in

Chanaan, ut intrarent Galaad Terram polleffionis fuze, quam

obinuerant juxta imperium Domini in manu Moyfi.

10. Cumque veniflent ad tumulos Jordanis in Terram Cha-

naan , &dificaverunt juxta Jordanem altare infinitze magnitu-

dinis.

1r. Quod cum audiffent filii Ifrael, & ad eos certi nuntii

detuliffent, zedificaffe filios Ruben, & Gad, & dimidise tribus

Manaffe al;are in Terra Chanaan, fuper Jordanis tumulos, con-

tra filios Iírael,

B

I2. Convenerunt omnes 1

n Silo , ut afcenderent, & dimica-

rent Contra eos.

I3. Et

8 Dividite pradam , Uc.) iMionet

n mantz Myf. ) Per Moyfem, feu

Jofue, ut cum fuis , qui trans Jorda-

Movfe admiaiftro.

nem remanferant, predam. dividant.

IO. 4d tumelos Jordanis.) Ad ag-

Hoc autem Jofue preceptum confen-

eres five tumulos , qui Jordanis aquis

objecti illas coercebant.

taneum erat legi Num. cap. 51. 27.

ubi precipitur, ut dividatur praeda ex

Jn terram Chanaan.) Antequam tran-

&quo inter eos, qui pugnaverant, &

firent Jordanem , & vezsirent in ter-

inter reliquam multitudinem, que ad

ram Galaad.

bellum nonyrocef

hg

ierat.

Altare infintta meguitudinis. ) My-

9. Galaad terram pol[cffeonis j;m.)

perbole, Altare eximie magnitudi-

Galaad infcripturaaliquando montem

nis, Hebraus ait fuifle »agz»m ad

tantum fignificat, de quo Genef. 31.

conzípetium.

49. Jerem. 8. 22. aliquando urbem ad

I2. Cogvenersnt omnes i S/lo.) Nul-

montem. illum fitam, de qua Num.

Ja convocationis mentio fit, quare vi-

32. 3. Aliquando regiunculam, que&

dentur lfraelite zelo legis concitati,

a monte i]lo ad Jordanem ufque por-

fponte conveniffe,

Ur a[cenderent , 6$ dimicaremt comtra

rigitur, & Galaatitis dicitur. — Ali-

quando, ut hic, totum illum tra&tum,

eos.) l'anquam- contza lecis tranferef-

in quo: Sehon, & Og Reges olim

fores, quia Dei preceptum tuit; ut in

reonaverunt.

toto Ifraelitico populo unus tantum-

Jlbl, cm. Com. Mengeh. Torg. II.

74

LIBRI JOSUE

&

I;3. Et interim miferunt ad illos in terram Galaad Phiïxees

filium Eleazari facerdotem.

:

14. Et decem principes cum eo, fingulos de fingulis tribubus.

I5. Qui venerunt ad filios Ruben, & Gad, & dimidiae tribus

]

Manafie, in terram Galaad , dixeruntque ad eos:

l

16. Haec mandat omnis populusDomini. Quse eft ifta trans-

greifio ? Cur reliquifis Dominum Deum l1írael sedificantes

1

aitare facrilegum, & a cultu illius recedentes ?

TNum.

17. An parum vobis eft, * quod peccaftis in Beelphegor, &

25. 3

e€N Cs

Deut.

usque in praefentem diem macula hujus fceleris in nobis per-

4* 3-

manct? multi enim de populo corruerunt.

18. Et vos hodie reliquiftis Dominum, & cras in univerfum

;

Ifrael ira ejus defzeviet.

19. Quod fi putatis immundam effe terram poffeffionis veftrae,

tranfite ad Terram,in qua tabernaculum Domini eft, & habitate

inter nos: tantum ut a Domino, & a noflro confortio non re-

cedatis, sedificato altari preeter altare Domini Dei noftri.

* Sup.

7. 2

20.* Nonne Acham filius Zare prætgriit mandatum Domini,

modo locus facrorum effet , unumque

pernegarent, & quo animo factum ef-

altare facrificiorum, Exod. 920. 24.

fet, explicarent.

-Lbevit. t7. 8: & . Deut. 12.5:13. I4.

Altare faerilegum.) Hebr. altare ad

Ia. Btgmterim milevumt , &fc. )'Mif-

deftciendum , feu apoffatandum a Deo.

fi legati, & in his precipuus Phinees

I7. Im Beelphegor. ) Habes hiíto-

Aaronis nepos, vir fapientia , fanctita-

