peccato contra legem hanc, quod eà

cincta effet, ideo

je ut munitiifima

de idolis tantum Chananzorum acci-

Joabi conatus fru

1

h

raretur, ut tradit

pienda etfet : alii quod de ipfis indo-

Lyranus, & alii: vel quod torrens

lis, non de eorum ornamentis , coro-

ä

Jaboc eam circumilueret, ut. vult Se-

nis, torquibus, &e.

rarius, & Adrichomius in tribu Gad.

31* Serravir.) Serris fecuit.

Non

p

num. 23..57

incognitum illis in regionibus fuppli-

29. Comgrega veliquam partem popa-

cium, quo & Ifaiam affectum a .Ma-

4i.) Ut fcilicet tibi cum novis. copiis

naífe ajunt Hebr. & innuit. D. Paulus

Íupervenienti cedat decus urbis ca-

ad Hebr. 11. 57.. Se&i funt,

fkf/-

f

pee , quafi minori exercitu rege ab-

40« Midentur, qu& hic narrantur

fente capi non potuerit. Curtius rem

fapere crudelitatem, fed fcdiflime vio-

fimilem de. Cratero narrat In,Artacac-

ne obfidione

latum ab . AÀmmonitis jus gentium,

I'je omnióus praparatis

& concitati alii Reges adverfus Ifrae-

vegis expetlabat adven "m capta mrbis

lem , & creata moleftia diuturni bel-

tiulo ( fcut par erar ) cedens.

li gravem penam exigebant, fi vero

30. Dradema Regis eorum de eapite

Ali

quid crudelius defignatumeft, ]oab

ejss,) Regem eotum appellat Idolum

auctori cum Saliano. adícribi £ortaffe

Á

Moloch , five Melchom , quz vox in-

poteft.

terpretam

Regem eoruzs lonat.

Ita

Circeumegit fuper eos, G5.) Senfas

hunc locum interpretantur $. Hier.

eft, aliquos fuitleferra dilfeftos, alios

& Pineda, ac Villalpandus ex recen-

fuppofitos ferratis carpentis contritos,

tioribus, & alii apnd Salianum , licet

non defint , qui non de 1dolo, fed- de

alios gladiis.trucidatos, alios tradu-

&os per fornacem lateritiam , ut igni

rege intelligant.

comburerentur , hocenim eft 447

depoffesesm eff ff

uper '(:*ztp./æt David. )

eut. 5. 25. lex ell. fuipiha eorum

12 typo Larersm , id eft, per eum loeum,

in quo lateres formantur, & igni du-

.

igHe combures zon conetpifces argeutum,

rantur.

Locum hunc £

1

t

1ifius explicavi

O aurums de quitus fala Jutt 4 neque

in Hieropoliticis 1. 2. cap. 3. num.1.

a^

x

35!

d-

CAPEET. XHL

ide

"difalom propter incefTum cum [orore "Tbamar fratrem p

1o

- 0ccidit : iratoque patre , profugus ad regem Ge[ur, tribus:

lus

annis ibi permanfit.

A&uü eft autem poft haec, ut Abíalom filii David foäo—

iWl

E

t

rem fp

eciofitfimam, vocábulo 'Thamar, adamaáret Amnon

filius David,

v

2. Et deperiret eam valde,ita ut propter amorem ejus segro-

git

In

taret : quia cum eftet virgo, dxiHcile.ei1 vidgbatul', ut quippiam

inhoneíte ageret cum ea.

.

Jin

3. Erat autem Amnon amicus, nomi

ne Jonadab, filius gein.

maa fratris David, vir prudens valde.

H

4. Qui dixit ad eum : Quare fic attenuari

S ma;cie, fili regis,

per fingulos dies? cur non indicas mihi? Dixitque ei Amnon:

ta

!

a

'Thamar fororem fratris mei Abfalom amo.

|]

$. Cui refpondit Jonàdab : Cuba fuper le&tum tuum, & lan-

guorem fimula: cumque venerit pater tuus ut vifitet te, dic ei:

(.

Veniat, oro, 'Thamar foror mea, ut det mihi cibum, & faciat

n

pulmentum, ut comedam de manu ejus.

l-

6. Accubuit itaque Amnon, & quafi s&egrotare coepit: cum-

que veniífet rex ad vifitandum eam,ait Amnon ad regem: Ve-

g

niat, obfecro,'Thamar foror mea, ut faciat in oculis meis duas

forbitiunculas, & cibum capiam de manu ejus.

H

e

.. 7. Mifit ergo David ad 'Thamar domum, dicens: Veni in

*

domum Amnon fratris tui, & fac ei pulmentum.

le autem

8. Venitqufe Tbamar in domum Amnon fratris fui: il

jacebat:

I.

Bfalon filii David forerem.) So-

4.. Fili . Regis. ) Emphafim habet,

ror dicitur Abfalonis,

quia

quafi inertiz cujusdam fit filium Re-

eadem cum illo matre genita.

gis, qui voti enjufcunque compos effe

2. Cum effet virgo. ) Quue propter-

poffit, tabefcere rei alicujus defiderio,

ea diligenter cuftodiebatur.

nec conari illam confequi.

3- Filius Semaa , 6c. ) Patruelis ip-

5. Languorem fimula.) Moritudinem

fius Ámnonis.

paulo graviorem , que lecto atfigat ;

Prudezs walde.) Prudentia carnis,

nam prius etiam, fed leviter egrotabat.

quz. aftutia eft.

Jonadab unus. erat

Thamar foror mea. ) Mocare jubet

ex eorum numero , quibus omnia prin-

fororem ad amoliendam fufl)icionem

meditati facinoris.

cipum honefta, atque inhonefta lau-

dare mos e

ts

iE ,

ut Tacitus loquitur ter-

6. Serbirinuculas.) LXX. placentas,

tio Annalium.

alii Zegaza.

LIBRIIL REGUM

ap

jacebat * qus&e tollens farinam commifcuit, & liquefaciens, in

3Q

regis Vil

oculis ejus coxit forbitiunculas.

, 9. Tollensque quod coxerat, e

ffudit, & pofuit coram eo, &

illius for

19 Q

noluit comedere : dixitque Amnon : Ejicite univerfos a me.

»

Cumque ejecitfent omnes,

imposd

1

cjamans.

1o. Dixit Amnon ad Thamar: Infer cibum in conclave, ut

vefcar de manutua. "Tulit ergo Thamar forbitiunculas ; quas

$. D

fecerat, & intulit ad Amnon fratrem fuum in conclave.

frater t

11. Cumque obtuliffet ei cibum , apprehendit eam, & ait :

eft: ne

Veni, cuba mecum , foror mea.

fat COf

at (

12. Quse refpondit ei : Noli, frater mi , noli opprimere me,

neque enim hoc fas eft in Ifrael: noli facere ftultitiam hanc.

eftvald

15. Ego enim ferre non potero opprobrium meum, & tu eris

niam d

quafi unus de infipienzibus in Ifrael : quin potius loquere ad

? |

regem, & non negabit me tibi.

nec bo

14. Noluit autem acquiefcere precibus ejus, fed praevalens

Tham:

viribus opprelfit eam , & cubavit cum ea.

a

1;. Et exofam eam habuit Amnon odio

dnagno nimis:ita ut

Qves A

majus eífet odium, quo oderat eam , amore, quo ante dilexe-

Abf

L i

rat. Dixitque ei Amnon : Surge, & vade.

16. Quae refpondit ei: Majus eft hoc malum, quod nunc

n

D

agis adverfum me, quam quod ante feciíti, expellens me. . Et

vettit i

noluit audire eam :

Gendf.

17. Sed vocato puero, qui mini

ftrabat ei, dixit: Ejice hanc

a me foras, & claude oftium poft eam.

N

fu.

18. Quae

gnum

I2.. Neque enim hoc fas eft ia lfraci.)

noni objiciendam putavit , t fi feri

Càp.0

lii

Quia in Levitico cap. I8- 6. dicitur :

poffet, defifteret ab injuria.

T ;

Omnis bomo ad proximam janguisis fus

IS. Exofum tam babuit 4muon.)

zn «ccedet, uf veveliet 1uipriucinem

Que odii caufa ? an ex confcientie

*

Ing;

ejis. Ego Doming:, & num. 9. ad

ftimulo, & fynterefi , & pudore in-

jun n

vien

rem noftram propi's

Turpitudinem

famiz fecuture ? juxta ea, qux do-

Jfororis tu4 ex patre, fivo ex matre,

cet Ariftoteles in problematis fe&. 4.

t()mlj

que domi, vel foris gem

orobl. qI. an potius id egit Damon ,

20

velabi:.

.iuz fjf, 202 f€-

WA

ut expulfa viroine, & propalato cri-

I3. Opprobriummcum. ) Dedecusob

mine turbe domi, odim , c&defque

ne £

violationem.

nafcerentur : quod etiam confecutus eft.

fl t

- Quaft unos de infidentitrs.) Scele-

16. Majes eff boc malum. ) Id eft

tam

vatis, divinz legis violatoiibus.

perpetratum malum majus fit expul-

Quin

Noz uegab;t me rtbt.) Id £orcaffe li-

fione ,

quia infamiam affert expulfio ,

1

e&m

citum putavit "Fhamar ignoratione

& fpem excludit patrati criminis te-

Árat

?egis vel qlualemcumque Ípem Am-

gendi, & aliquod remedium adhibendi.

pot

l

CAPUT XII.

353

iens, n

f

iB,IQuæ induta erat talari tunica : 'hujuf&emod'i enim filize

regis Virgines veftibus utebantur. Ejecit itaque eam minifter

160

illius fora$ : claüfitque fores poft eam.

ER

I9. Quse afpergens cinerem capiti

fuo , fciffa talari tunica,

76 ut

impofitisque manibus fuper caput fuum, ibat ingrediens, &

clamans.

h; QUi

.40. Dixit autem ei Abfalom frater fuus : Nuniquid Ammon

frater tuus concubuit tecum ? fed nunc foror tace, frater tuus

&ak:

Manfit ita

eft : neque aflligas cor tuum pro hac re.

qtle "^rFha-

M

mar contabefcens in domo Abfalom fratris fui.

fe füo,

241. Cum autem audiffet rex David verba hzec , contriftatus

lafiC.

tü. erit

eft valde; & noluit contriftare fpiritum Amnon filii fui , quo-

niam diligebat eum, quia primogenitus erat ei.

te ad

22. Porro non eftlocutus Abfalom ad Amnon nec ína

lü'mï

nec bonum: oderat enim Abfalom Amnon, eo quod violaffet

vilens

'Thamar fororem fuam.

-

"

23. FaCtum eft autem poft tempus biennii, ut tonderentur

dat

ilexe-

oves Abfalom in Baalcha(or) quse eft juxta Ephraim, & vocavit

Abfalom omnes filios regis.

24. V enit-

nünc

Ig. Talari.) 9ic LXX. ad Hebr.

Contale]cens-) Hebr. & Chald. Dejo-

z

toybb paffim , id eft, ut alibi nofter

Iata, Ícilicet mofta : LXX. agimo deff-

ciens.

vertit interpres , polymita. . Vide. dicta

QI. Nofu contriffare

,fpi'r'imm -

haac

Genef. 57- 3-

X9. Lmpofiti[que manibes [mper caput

mon, Cc. ) Nimis remiffionis Davt-

dem accufat Abulenfis, quod peccan-

fu. ) Manuum impofitio capiti fi-

tem adeo graviter filium, ne afperius

QH?

gnum exrat dolentis animi. Sic Jer.

U

cap. 2. extremo dicitur: 4 /fla egre-

iidem appellaverit.

Alii plures exi-

[ fen

dieris, C manus tue erunt [uper caput

[

imant tempore opportuno non fuiife

neglectam a Davide correptionem , li-

1

zunm i quoniam obtrioi? Dominus, Oc.

f )

dmgredims, 69 clamams. ) iNe fi xe

cét id facer textus non exprefferit.

jentit

Ita fentit Lyranus, Dian. Salian,& alii;

e il«

jam manifefta leviter injuriam. ferre

29.' Nenm efflocutus .. . nec malums

videretur, non vim paíla , fed volens

nec bonrm.) De hoc fcilicet violate

; o

corrupta crederetur. *

fororis facinore ; fi enim plane ab

& £

10n,

QO. Fratqr fuss cff.) Non fignificat

omni ejus-colloquio abflinuiflet , fu-

| C

id Abfaloni fratri licuiffe, aut impu-

fpe&tum eum habuifíes Amnon, & ab

ne effe debere, fed premendam rem

eo fibi:caviffet.

$

dit

jd

filentio, ne major fiat. infamia, que

23: In . B« dehafór ,

u eþï. jeste

u

J

tam in eos redundet, qui intulerunt,

Ephraim.) Non tribum

phraim , fed

quamin eos, quipaffifunt. Vel etiam

civitatem hujus nominis in tribu Tuda,

q)lh

li,

eam confolatur, quod cum Amnon

qu& etiam dicitur Ephraim & Ephrem

T2

frater illius effet, nemo jure fifpicari

com diphthongo , cujus mentio eft

)d

offet eam in ftuprmm confenfifle,

jJoan. 11. 54.

Dibl. cum Com. Menochb. Toga l,

jj

354

LIBRI f REGUM

4j

24. Venitque ad regem, & ait ad eum : Ecce tondentur oves

fervi tui * veniat, oro, rex Cum fervis fuis ad fervum (uum.

U

tuni

25. Dixitque rex ad Abfalom : Noli, fili mi ; noli-rogave ;

nt venjamus omnes, & gravemus te.. Cum autem cogeret eum,

dix

& noluiffet ire, benedixit ei.

?

26. Et ait Abfalom : Si non vis v

Itj

enire, veniat, obfecro,

Àb

nobifcum falrem Amnon frater meus." Dixitque ad eum rex:

J

us

Non eft neceffe, ut vadat tecum.

27. Coegit itaque Abfalom eum, & dimifit cum eo Amnon,

ven

& univerfos filios regis. Feceratque Abfalom convivium quafi

convivium regis.

n

28. Preeceperat autem A

i)falom pueris fuis, dicens : Obfer-

vate, cum temulentus fuerit Amnon vino, & dixero vobis:

108

de

Percutite eum, & interficite : nolite timere : ego enim fum,

qui praecipio vobis : roboramini, & efto:e viri fortes.

X

29. Fecerunt ergo pueri Abfalom adverfum Amnon, ficüt

]u

preeceperat eis Abfalom. Surgentesq

ue omnes filii regis aícen-

derunt finguli mulas fuas ; & fugerunt.

Inti

Qmm

3o. Cumque adhuc pergerent in itinere, fama pervenit ad

David, dicens : Percuffit A

"

bfalom omnes üïioä regis, & non

Ti

remanfit ex eis faltemg unus.

31. Surrexit

die,

24. ob toudeutur. oeves. ) Quod

Quaff comvrvium: Regis, ) "uipþe

ibi

tempus célebre ,. & lxtum erat illo

qui Regem , .. & regios.filios omnes

€vo, judeis rei pecuarie intentis :

convivio excipere volebat.

/

:

quare etiam convivía tunc agitabant,,

98. Ego euim fum , qui precipio vo-

fo)

ut vidimus fupra.in Habal Carmeli

&i ) Quafi dicat: ego periculum

X

J. Reg. I5.

vef

Iu

rum in me recipio, ego damnum

95. Feniat,oro, Rex eum fervis fuis.)

omne przftabo.

Cum Re-

Cum tota: familia regia.

29.-Pzer: Ac':f(zlan. ) Ef£t proba!ri!e,

gem ipfum invitat Abfalon , hocagit,

ut Lyranus, Abulenfis, & Dionyfius

ut ftlflæici011eln meditati.crimin?s amo-

volunt , fuiffe iftos alienigenas ex re-

Jiatur.

gno 'Pholmai Regis Geffur avi fui

t

26. G«avemnus te. ) Apparet Abfa-

materni oriuntlos, ut patrata cede

lonem fua fibi bona habuiffe fepa-

cum Abfalone aufügerent, nec filios,

Tal

ratà,. & conjugio fuiffe devinctum ,

aut familias. fuas incerto vitz , àc

ln

praferim cum capite fequenti. tres

Ye

fortunarum. difcrimine relin querent,

d

ejys filii ,& una filia memorentur.

3o. Fama pervenit ad .Davsd. ) Fa-

Benedixiz. ) Bene precatus eft , fci-

ma, ut fepe folet , mendax; que ta-

li

licet valedicens.

men divino confilio , atque judicio ad

i

tà

27.. Coegss staque Ab[alon eum.?) Pre-

"Tam morofus Da-

majus Davidis fupplicium pertineret,

cibus importunis.

dum mortis omnium filiorum falfa

vid in danda venia videtur mali ali-

T

guid timuiffe,

opinione cru.ciat:urc-

Jj

i

CAPU T XIHT.

355

Oves

a1. Surrexit itaque rex, & fcidit veftimenta fua & cecidit

!m,

-*unt vettimenta fua.

fuper terram , & omnes fervi illius, qui affiftebant ei, fcidg—

Pa€,

eun,

32. Refpondens autem Jonadab filius Semmaa fratris David,

dixit: Ne seftimet dominus meus rex , quod omnes pueri filii

regis occifi fint: Amnon folus mortuus eft, quoniam in ore

,

Iex:

Abfalom erat pofitus, ex die, qua oppreffit Thà

ejus.

H

mar Qfororem

Iton,

33. Nunc ergo ne ponat dominus meus rex fuper cor fuum

quafi

verbum iftud ,.dicens: Omnes filii regis o

»

ccifi funt 5 quouiam

Amnon folus mortuus eft.

bfer.

34. Eugit autem Abfalom, & elevavit puer fpeculator ocu-

obis:

los fuos, & afpexit, & ecce populus multus veniebat per iter

iun,

devium ex latere montis.

35. Dixit au:em Jonadab ad regem : Ecce filii regis adfunt:

ficat

juxta verbum fervi tui fic fa&tum eft.

& filii regis, &

El*

. 36. Cumque ceffaffet loqui, apparuerunt

intrantes levaverunt vocem fuam , & fleverunt: fed & rex, &

ital

omnes fervi ejus. fleverunt ploratu magno nimis.

OU

37. Porro Abfalom fugiens, .abiit ad Tholomai filium Am-

miud regem Geffur.

quit ergo David filium fuum cunétis

x

ext

diebus.

:48. Abfalom autem cum fugiffet , & veniffet in Geü"ur, fuit

mppe

1bi tribus annis.

Tmne

s

39. Ceffavitque rex David perfec

1

ui Abfalom, €o quod con-

| Ub

f

folatus efiet fuper Amnon interitu.

xluf

f

l l]e,

Yya

CAPUT

yfius

t It

i

n

52. In o/rex..) In decreto , & volun-

urbes refugii non texiífent deliberato

tate Abfalonis pofitus exat , .& defti-

parricidam.

cgde

natus àd cedem , quia decreverat, &

Per iter devwium ex latere mómtis. )

]ioS,

[14

fortalfe etiam jurejurando confirma-

Putat Abulenfis filios Regis metu Ab-

verat, fe illum interfe&turum, | Cl aL

falonis compendia viarum fuiffe fe-

ht

daeus vertit, zz corde.

Ie ere pxo

Qates, non via regia prog:ellos.

fa

; t

hic accipi non poteft, quia confilium

|39- Bo , - quod co;;/ö!.»z!*m effez. fuper

oal

fuun | Ábfalon

miraà

f

diflimulatione

ninon: interiu. ) Quod fcilicet. ira

texerat,

deferbuiffet ,

ia exarferat in Abfa-

2Un

lonem propter

À

mnonis mortem. Cum

alfa

jl

34- Fugiz antem Abfalon. ) Ad Y hol-

mai regem Aflur àvum funum mater-

prefertim expenderet eum juftas fua

Dum, ut haþecur hum. 37. fequenti,

necis Cftufas dediiIe.

V

2

336

LIBRII.REGUM

ha

CAPU TO

ell

"Abjalem wulieris Tbecuitee foleriia revocari curat S'aab a Ge[fur

in Jerulalem ; de pulcbritudine , €&? filiis ZAbfalom; qui biennio

&

Dof? reditum f'aciem patris non vidit, donec me[Jem

y

r5

Sfoab incendi juffit.

n

ï-þ

Ntelligens autem Joab filius Sarvize, quod cor regis ver-

fuüm effet ad Abíalom ;

2. Mifit Thecuam , & tulit inde mulierem fapientem : dixit-

que.ad eam: Lugere te fimula, & induere vefte lugubri,& non

i

ungaris oleo, ut fis quafi mulier jam plurimo tempore lugens

in

amortuum:

I

3. Et ingredieris ad regem, & loqueris ad eum fermones

hujufícemodi. Pofuit autem Joab verba in ore ejus.

Ti

4. ltaque cum ingreffa fuiffet mulier Thecuitis ad rezem,

cecidit coram eo fuper terram, & adoravit, & dixit : Serva

t

me, rex.

$. Et üit ad cam rex : Quid caufae habés ? Quae refpondit?

Heu, mulier vidua ego fum : mortuus eft enim vir meus.

6. Et ancillze tuze erant duo filii : qui rixati funt adverfum

i

fe in agro, nullusque erat, qui eos prohibere poffet, & percuffit

fe

alter alterum , & interfecit eum.

7. Et ecce confurgens univerfa cognatio adverfum ancillam

li

[

tuam, dicit: Trade eum, qui percuffit fratrem faum, ut occi-

Q

eamus

damus eum pro anima fratris fui, quem interfecit, & del

hsere-

1

i

Or regis werfum effet ad 4Lfa-

.9- Pofuit. awrem - Joab verba im ore

l

on.) Quodfcilicet illi placa-

ejus. ) Quafi mulieris ore ipfe loque-

f

tior effet factus.

retur, & parabolam, qua uteretur,

9. Mift TLhetuam.) Ea fuit olim

docens , & illius apodofim-& ufum.

urbs tribus Juda a Bethlehem diftans

5. Quid cau[e babes?) À quonam

li

duobus milliaribus. Voluit Joab hoc

periculo , aut malo eripi cupis ?

beneficio fibi Abfalonem devincire;

6. Interfecit eum.) Non tatetur cri-

quem patri in regno fuccelffurum fpe-

men vidua, cum id teftibus convin-

xabat.

Plurtmo tempore /ug;ns quortutm. )

ci non polfet , neque id reus fateretur,

fed accufatorum orationem refercbat,

Non funeris exequias celebrans, qu&

ut placet Abulenfi.

paucis diebus finiebantur,, fed mosrens

7« Trade eum, qui pereufft , 65c.)

pro fua in defun&um benevolentia

Erant hi cognati ex parte patris, qui

& damno accepto.. Hzcomnia ador-

occifo filio fuperftite heredes futuri

nantur ad ciendam in Davide mife-

E:

ricordiam.

erant, itaque non zelo juftitie, fed ha-

-

redigacis amorein deuam infurgebant.

CAPUT XIV.

357

hz redem, & quserunt extinguere fcintillam meam, quze reli&ia

eft; ut non fuperfit viro meo nomen, & reliquiae fuper terram.

d

9. Et ait rex ad mulierem: Vade in domum tuam, & ego ju-

4

ib

bebo pro te.

9. Dixitque mulier Thecuitis ad regem : In me, domine mi

rex, fit iniquitas, & in domurg patris mei: rex autem

5 & thI'Oi

nus ejus fit innocens.

Ver

1O. Ft ait rex: Qui contradixerit tibi) adduc eum ad me,

& ultra non addét, ut tangat te.

It

1r. Quae ait : recordetur rex Domini Dei fui, ut non mul-

T0n

tiplicentur proximi fanguinis ad ulcifcendum, & nequaquam

'ets

interficiat filium meum. Quiait: Vivit Dominus, quia non

i

cadet de capillis filii tui fuper terram.

P

J

12. Dixit ergo mulier: Loquatur ancilla tua ad dominum

meum regem verbum: Etait: Loquere.

,

13. Dixi*que mulier: Quare cogitafti hujufcemodi rem con-

Va

tra populum Dei,'& locutus eft rex verbum iftud, ut peccet,

& non reducat ejet&tum fuum ?

iit?

Yy3

14. Omnes

Deleamnus baredem.) Notat illorum

pro arbitrio nocentes impunitos di-

füm

intentionem: non enim hoc verbis di-

mittere non poflint , poterat tamen

t

cebánt, fed factis.

David in cafu propofito; nam nec

Extinguere fcimtillam meamy, qua ve-

reus crimen-fatebatur, nec aderant

am

lia eff.) ln qua extin&tus jam pri-

teftes, quibus revinceretur.

ÉKtaque

dem pater revivifcat ; & ego prope

cum delidum non probaretur, nec

«Cl^

diem moritura. deinceps vivam.

pena poterat infligi.

fus

Non fuper[it "viro ieo nomen, ) Niri

YO. Mdduc eum ad me, €c.) Ego

j

Íui nomen memorat , tacet fuum , quia

quippe ei nominatim interdicam , ne

filii patribus fuccedebant , non matri-

tibi ,

aut filio tuno moleftiam exhi-

[2

bus, que nifi hzredes effent, quod

beat.

,

fratribus carerent ,

nihil . habebant.

II. Non multiplcenter proximi [an-

qUE-

tf

Fili etiam a patre denominabantur ,

guinis, 6c.) WMulier dixerat univer-

m

ut cum dicitur Saul filius Cis, Salo-

5

fam cognationem adverfus ipfam cof-

i

mon fiBus David.

furrexiffe ; petit a Rege, ut nontan-

tum, qui proximus eft, ac habet pri-

9. Jubebo pro te. ) Quod opportu-

d

num fuerit, ac neceffarium fieri ju-

marium jus ad accufandum, ab accu-

vï!l-

bebo , ne premaris injufte.

fatione repellatur, fed alii quoque, qui

. Ia me Domime mi Rex4 U:.)

illo recedente illius juri fuccedunt , ne

t

Quafi dicat :

fi tu Rex tibi a Deo

p

multiplicentur ultores fufi fanguinis ,

times, quafi occifi fratris reum im-

fed plane ab omni moleftiz liberetur.

punitum dimittere peccatum fit, in

12.. Coztra

opslem D.i

D

m

peccer. ) Quaafi . dicat,

nifi revoce-

qüï

caput meum pena iniquitatis . hujus

"i

deferatur ; tu vero fis innoxius, nec

tur hic exul, peccaturus eft, & fu-

ha

tibi róégno tno incommodum . ullum

turus cultor idolorum in danmnum,

-& dedecus populi Dei.

iib

igde proveniat, Quamvis Principes

L

58

LIBRI-'-I

REGUM

14. Omnes morimür , & quafi aquae dilabimur in terram;

i

Ezechqua non revertuntur:

*pec vult Deus perire animam, fed

.18.32. retra&tat cogltans, ne pehitus pereat, qui abje&us eft.

bi

33 II.

15. Nunc igitur veni, ut loquar ad dominum meum regem

J

verbum hoc., praefente ponuïo

L

Et dixit ancilla tua : Loquar

ad regem , fi quomodo faciat rex verbum ancillae fuse.

16. Et audivit rex j ut liberaret ancillam fuam de manu

pt

Üt

omnium , qui volebant de haereditate Dei delere me, & hhum

meum fimul.

17. Dicat ergo ancilla tua, ut fiat verbum Domini mei Tegls

Y

ficut facrificium.

Sicut enim (1) Angelus Dei, fic eft dominus

meus rex , ut nec benedittione, nec maledx&lone inoveatur :

unde & Dommus Deus tuus eft tecum.

(]x

18. Et refpondens rex, dixit ad mulierem : Ne abfcondas a

f

me verbum, quod te mterrogo

Dlxxcque ei mulier: Loque-

re, domine mi rex :

lo

19 Etait rex: Numquid manus Joab tecum etti in ommbus

iftis ?

-

(1) Angelus Dei.. Ip Six£. edir. baterar.

Amrehb Domini.

f

fit fenfus :

14 0mnes THOTÍDRMY , &$c. ) Aïtera

Parabolam propofui tibi

ratio eft, quafi dicat, quod factum

Rex in gxatx am populi, quem vidi

eft,

infecfum effe non poteft, qui

moftum ob exilium Abfalonis

5

&

li

an[tqu C&, exilio vivi non revoca-

quem hoc tuo beneficio exhilarabis.

tür aü vitam.

Cur érpgo malum ma-

I7. Dicat ergo ascilla tma.) Obtineat

lo cuinulemus, & non potius venia ,

ab humanitate, & benlfrmmte tua.

& induk gentia illud reparare ftudca-

| Fiat verbum Dommz mei Regis j?c:tt

mus ?

fac,quum ) Sententia , quam pronun-

g

Nec vzlt- Dezs þcrtre anuuam , . )

ciafti, rata 1'1

& nnmutabnn ideoque

[u

Altera ratio. petita. ex Dei exemplo,

Deo grata ut fa..uf'cmm

l

qül renprcenn peccm ri noxam con-

özcw ezim Aage/m Dei , €&7.) Qua-

fi dicat :

hoc etiam decet conftantiam

|

donat, etiamfi abje&us fit, quod fci-

licet divina cecideiit gratia.

tuam, qui inftar es Angeli, ut f»1-

Rezratlat.) qelltentnam mutat.

monibus hominum non movearis , fi-

15. Nume igitur veni.) Ego fCihcw,

ve bene, five male de te fentiant, &

MHebraice eft, & suzc ve/zt, id eft;

loqudncul

modofacias , quod juftum

caufa 1

l'(;pc.ef quam veni.

eft, & donfzutinduh iv legi.

Prafeute pepali.) Ex Hebrso verti

Eft tecum.) 'Tibi favet, rebufque ums

pote ID5 7714 ferruit m pquzm'

O-

19. Awmqu:dmamu 704b tecum g? j

tpftque locus hic explicari, vel de

Id eft,

vel de

Hbo viduz.

De

nonne opera ejus, & confi-

Abfalone ,

lio ufa es.in hoc tóto negotio tuo?

;;

hoc quidem, ut fit fenfus: volui hzc

Nec adfinifiramy, mec ad dexreram

dicere prefente populo,

ut omnes

ef , &c.) Rem ipfam attiegifti, plane

noverint fententiam Regis filium meum

dixi, quz ille fuggeffit.

Non diffi-

abfolventis

ÍIta

T heodoretus ,

&

mulat mulier autorem parabole, five

Abuleníis.

De Abfalone vero, ut

quia Joab illi id permiferat, five quia

CAPUT XN.

358

iftis? Refpondit mulier, & ait: Per falutem animze tuse, do-

fed

mine mi rex , nec ad finiftram , nec ad dexteram eft, ex omni-

bus his, qua&e locutus eft dominu$ meus rex: fervus enim tuus

m

Jat

Joab;ipfe przecepit mihi, & ipfe pofuit in os ancillae tuze omnia

verba hsec.

20. Ut verterem figuram fermonis hujus, fervus tuus Joab

nu

praecepit iftud : tu autem domine mi rex , fapiens es; ficut ha-

m

bet fapientiam Angelus Dei, ut intelligas ómnia fuper terram.

21. Et ait rex ad Toab : Ecce placatus feci verbum tuum :

0s

vade ergo, & revoca puerum Abfalom.

.

US

22. Cadensque Joab fuper faciem fuam i

n terram, adoravit,

n

& benedixit regi, & dixit Joab : Hodie intellexit fervus tuus,

quia inveni gratiam in oculis tuis, domine mi rex: fecifti enim

d

fermonem fervi tui.

o

23. Surrexit ergo Joab, &

äbiit in Geffur, & adduxit Abfa-

lom in Jerufalem.

US

24. Dixit autem rex : Revertatur in domum fuam, & faciem

meam non videat. Reverfus eft itaque Abfalom in domum

fuam, & faciem regis non vidit.

bi

25. Porro ficut Abfalom, vir non erat pulcher in omni IHrael,

(l

& decorus nimis: a veítigio pedis usque ad verticem non erat

in eo ulla macula.

lt

26. Et quando tondebat capillum (femel autem in anno ton-

debatur, quia.gravabat eum caefaries ) ponderabat capillos ca-

71

23. Nati

j

pi.is füi ducentis ficlis, pondere publico.

cum, cor Reois verfum effet ad Abfa-

juvenili.

Mel etiam formula eft blan-

je

lom , ut fapra dictim eft, gratüum erat

Ó

de, indulgenter , & amanuter filium

iB

Ov

um ofhcium, qui de eo revocan-

chariflimum appellantis.

do agebant.

$

02. Cadensque J^ab [uper f ciemfuam.)

n

Pronus fe inclinavit in terram in fi-

[e

oo. Ferterem ffeuram ferimonis /ug.m.)

"

Parabolam applicarem.

gnum reverentiz.

Sapiens es. ) Quuafi dicat, fas mihi

Benzedixit.) Merbis officiofis, que

non ef£ diffimulàre dintius , aut fpe-

fequuntur ; gratias egit.

Faciemo o meam zom

rare te falli poffe,: cum fis fapiens ,

24-

v:deat.)

ficut Angelus , tantoque intervallo re-

Quod factum eft a Davide, ut ferox

Abfalonis ingenium contineret in of-

liquos. mortales poít te relinquas,

quanto Angeli Dei omnes homines

ficio ; utque ex pena diuturniore ad-

fapientia antecedunt.

mifli criminis gravitatem aenofceret.

oIt. Verüum tzum.) Quod propo-

Q5. Noz erat im eo uda m4:ula.)

fita viduz perfona a me poftulafti

Nullum plane vitium, nihil quod re-

Puerum .Ab[alom.) M ox puerum ta-

prehendi poffet ; aut. improbari.

citam habet crunimis excufationem ex

95. Pende;abar.) Scilicet qui vende-

hr - A. MM a

imprudentia, fervore, & temeritate

re volebat; foxcaíle aïd. fcminarum

$50

LIBR

H

REGUM

AA

hf5

47. Nati funt a

ucem

A

Uia

lom fili tres, & filia una bomine

"'Thamar, elegantis formae.

28. Manfitque Abfalom in Jerufalem duobus annis, & faciem

L

regis non vidit.

29. Mifit itaque ad Joab, ut mitteret eum ad rezem : qui no-

luit venire ad eum.

Cumque -fecundo mififfet; & iile noluitfet

venire ad eum,

L

L

3o. Dixit fervi

s fuis: Scitis agrum Joab jukfa agrum meum,

habentem meffem hordei: ite igitur, & fuccendite eum igni.

]

Succenderunt ergo fervi Abfíalom fegetem igni. Et venientes

«

fervi Joab, ícitfis veftibus fuis, dixerunt : Succenderunt fervi

Abfalom par:em agri igni.

ql

51. Surrexitque Joab, & venit ad Abfalom in domum ejus,

E

& dixit: Quare fuccenderunt fervi tui fegetcm meam igni ?

t

32. Et refpondit Abíalom ad Joab: Mifi ad te obfecrans, ut

venires ad me, & mitterem te ad regem, & diceres ei: Quare

veni de Gefiur? melius mihi erat ibi effe: obfecro ergo , ut

videam faciem regis :

terficiat me.

quod fi memor eft iniquitatis lmeæ,-in-

33. Ingretius itaque Toab ad regem , nuntiavit ei omnia: vo-

catusque eft Abfalom ,'& intravit ad regem , & adoravit fuper

faciem terrae coram €o : ofculatusque eft rex Abfalom.

—

&

CAPUT

ornatum. -Mec enim probabile vide-

29. Ut mitteret eum ad regem.) Ut

tur filium regis queftum inde quzfi-

illo uteretur tanquam ]legato apud

viffe, fed aliquibus e fuis donabat,

patrem. Probabile eft Abfalonem non

g

qui poftea pr«tio accepto diftrahebant.

habitaffe Hierofolymis, fed in agro

i

Pondus autem qvidam referunt ad

fuo aliquo, hancque procraftinationis

capillorum gravitatem , ahü ad pre-

joab caufam fuitfe.

J

tium , quo vendebantur.

32- Miff ad te.) Et(i non habeatur

Ducentis: fécits.) Sxpius dictum eft,

in facro textu , dubitandum tamen

i

ICIUB'I unun argentemn quatuor re-

non eft, quin Joab illatum damnum

galibus Hifpantcis equivalere.

fereparaturum promiferit, blande com-

Pozdere pullico.) Hebr.Chald. & LXX.

pellarit, rogaveritque , ut quod apud

habent , Kegze, id eft, jufti ponderis.

regem Optabat, expedirct.

27- Nomime Tbamar. ) W«l pater id

33. Ofenlatufgue eff Rex Ab[alon.)

nomen filie dedit in memoriam, . aut

'üm morem frequentem fuiffe apud

defiderium fororis fue , ut ait Abu-

Hebraos, pr&fertim in reconciliatione

lenfis, aut ipía potius amita, que

filiorum ex parabola filii prodigi in

cum Abfalone morabatur, nepti no-

parentis gratiam recepti, Luc. 15. 20.

ien fuum attribuit, confentiente patre.

?ntelligi poteft. -

361

Ilne

CAPUT XV.

äb]hlt;m, concil

iato fibi populi favore , adverfus patrem conjurat

ett

i Hebron, quem pater

fugit, paucis cum Zfrca remiffis, E? inter

ittitur, diffipaturus confiium

f0*

dliqs Cbu[ai remi

Acbitopbel.

(fet

Gitur poft hzec fecit fibi Abíalom currus, & equites, &

I.I

Im,

quinquaginta viros, qui praecederent eum. .

4. Et mane confurgens Abfalom ftabat (1) juxta introitum

nl

, qui habebat negotium, ut veniret

ltes

portze , & omnem virum

U

ad regis judicium, vocabat Abfalom ad fe: & dicebat: De

qua civita:e es tu? Qui refpondens ajebat: Ex una triou IHrael

ego fum fervus tuus.

i)us,

'ei Abfalom : Videntur mihi fermones

. Refpondebatque

tui bori, & jufti. Sed non eft, qui te audiat conftitutus a rege.

t

ate

Dicebatque Abfalotn z

t

4

uis me conftituat judicem fuper terram ; ut ad me ve-

.

habent negotium, & jufte judicem ?

It

niant omnes, qut

s. Sed & cum accederet ad eu

m homo, ut falutaret illum,

extendebat manum fuam, & apprehendens, ofculabatur eum.

V0«

6. Faciebatque hoc omni Tírael venienti ad judicium, ut au-

X

diretur à 1'?ge, & folicitabat corda virorum Iírael — 7.Poft

.additur : in via.

(1) fuxta introitum portz. I» edit. Sixt

E

& regnavit David füper omnuem Ifrael,

I-xF

cit fébà Abf slon eurrus , & equi-

£es , €c. ) Non jam equo ani-

facielat quoque Darvid judicium, 6 jufts-

mo ferens vitam privatam, fed re-

tiam omni populo [uo , & ipfe per fe au-

U

diens, & idoneos judices conftituens.

nd

giam dignitatem , & illius infignia

4. Omnes , qui . babenr megarmum. )

^

j0n

ante tempus affectans.

Omnes indifcriminatim ,

& fine de-

Q. Juxta introitum porta-) Ubi juxta

lectu vocabat ad fe, ut oftenderet fe

0pO.

illus evi morem pr&torium erat, 6

Yi

judicia exer

cebantur.

non refpicere perfonàm hominumy

Ex uza trz

.

bu Ifrael, ) Ex tali tribu,

fed tantum de bono communi effé

at

folicitutn.

illius edens nomen.

Cum Aaccederez ad eum bomo, «*

nett

, Videntur mibi, &fe.

) Plebem fibi

gj

conatur adjungere", illi

que blanditur

f'alstaret illam. ) In Hebraeo eft, cuz

Ie

ambitiofe.

Sic apud

r

erent um in

appropinquabat quilpiam , €$ incurvaeo

)u

t Demea:

bat fe ei.

Adelphis diceba

Extendelat manum [zam , 6$c^) Hlum

Paulatim p

them primuum facio

»)

HIEAPIS

humaniffime erigebat, complecteba-

ul

Non efl, zi te audiat conff

;ntux 4

tur, ofculabatur.

r

6. Solicitabat corda.

j In Hebr. eft,

Rege.) Falfum hoc; nam de Davide

n

dictum eft cap. g. hujus libri num. I5.

Eurabatur eorda , etiam ltalice de eo,

A

0.

Bi&/, cum Com: Menoch, Tom. II,

*

362

LIBRI II; RVEGUM

" Poft (1) quadraginta autem annos,dixitAbfalom ad regem

David: Vadam, & reddam votà mea, qus&e novi Domino in

Hebron.

f

8. Vovens enim vovit fervus tuus, cum effet in Geffur Sy-

Pl

ride, dicens: Si reduxerit rae Dominus in

cabo Domino.

Jerufalem , facritif

p

9. Dixitque ei rex David : Vade in pace. Et furrexit, &

abiit in Hebron.

fi

1O. Mifit autem Abfaslom exploratores in univerfas tribus

Ifrael, dicens: Statim ut audieritis clangorem buccinze, dici-

te: Regnabit Abfalom in Hebron.

[

1L. Porro cum Abfalom ierunt ducenti viri de Jerufalem

vocati, euntes fimplici corde, & caufam penitus ignorantes.

I2. Accerfivit quoque Abfalom Achitophel Gilonitem con-

C

filiarium David, de civitate fua Gilo.

Cumque immolaret vi-

b

€rimas, fa&ta eft conjuratio valida, populusque concurrens au-

gebatur eum Abfalom.

K

I3. Venit igitur nuntius ad David, dicens: Toto corde uni-

verfus Ifrael fequitur Abíalom.

14..' Et

(i) Poft quadraginta. In edit. Sixt. babetuy : quatuor.

f

f

qui cum egregiis animi , corporifque

per Abfalonem exercere Davidem pa-

p

dotibus fit ornatus ; benignus eft, &

rabat.

Vel tandem,quod ad locum at-

humanus, dicimus, Rx£z ;l ezore dcl-

tinet, eam fortaífe rationem fux pro-

le perfoze.

fe&ioni in Hebron pretexuit Abfalon,

k

7. Poffl quadraginta autem. annos, )

uod ibi, ut notavit D. Hier.in tra-

Quos Vatablus ab eo tempore nu-

4

it. Hebr. corpora requiefcerent Pa-

Yi

