gulos enim menfes in anno, fmguh necelfaria mmlih-m"nt i

con

8. Et hec nomina eorum : Benhur, in monte Ephraim.

9. Bendecar, in Macces, & in Saleblm & in Betnfdmes, &

tum

in Elon, & in Bcthanan

bubs

10. Benhefed in Aruboth : ipfius erat Socho, & omnis terra

fum

Epher.

T Benabmadab cujus omnis Nephath- dor,Tapheth filiam

TEgI

Salomonis habebat uxorem.

12. Benafilius Ahilud regebat 'Thanac, & Mageddo, & uni-

quis

verfam Bethfan; quae eft juxtaSarthana fübter Jezrahel, a Beth-

u

fan usque Abelmehula e regione Jecmaan.

4

13. Bengaber in Ramoth Gal laad: habebat Avothjair filii

fum

Manaffe in Galaad, ipíe praeerat in omni regione Argob, quae

eft in Baían, fexagmta civitatibus magnis atque muratis, quae

habebant feras aereas.

2l

r

14. Ahinadab filius Addo prazerat in Manaim.

lomor

& pro.

15. Achimaas in Nephtali : fed & ipfe habebat Bafemath

beh at

filiam Salomonis in conjugio.

etam

16. Baana filius Hufi, in Afer, & in Baloth.

E

)

17. Jofaphat filius Pharue, in Hïachar.

quet

2

19. Semei filius Ela, in Benjamin.

tniliz |

19. Gaber filius Uri, in Terra Galaad, in Terra Sehon regis

Trtä

Amorrhaei ,

& Og regis Bafan, fuper omnm, quae emnt in illa

decem

terra.

o. Juda

modii

fïï 1 fh

&. Super 605 , qui m]:;rcätmt.Rogt)

Super tributa )P s fectus tributis exi-

tüffci

Qui regt aderant , ut confiliarii. Prz-

gendis,&in regium grarium inferendis.

die d.

fes re

ll confiin.

d

lIi-Fizam c:z omomns babebat uxorem. )

tobn

S.zæm'as ) Vide dicta 2. Reg.9.r8.

Idem ftatim dicitur de Achimaas n. I5.

Snttis

dnicus Régis. ) Alh*!ll þut int effe

qui alteram Salomonis filiam. duxit ;

Ve opi

To1en munetis alicu

Jus.

iii fiznit

fed hzc anticipata narratione dicun-

lls a

ficari. folum, exiftua qnt Libud k'xcfrt

tur a facro Hiftorico

nam hoc tem-

21

charum, & amicum fuiflfe. Itilice di-

pore S4lomon nubiles filias habere

Quileg

€imnus , Fav:rito del Ke.

non potuit.

Buj,

6. Prxpaftuy damm'.) Is nimirum,

Xg. Smper emnia,6c.) Unus procu-

eut

q 7É XEO*'» nmnmm 'ch'lb nomme ma-

rator -xegxs in terra, qu& fuerat dao-

M

nma.au. LXK' conoinum. YQcante

rum Regum,

YTR

1

e

CAPUT IV

423

Iegi:

40. Juda, & Ifrael innumerabiles: ficut arena maris in mul--

titudine: comedentes, & bibentes, atque lcetantes.

Abda

21.* Salomon autem erat in ditione fua, habens omnia regna Eccli.

a flumine terrze Philifthiim usque ad terminum JEgypti : offe. 4715

il

rentium fibi munera, & fervientium ei cun&tis diebus vitee eius.

tfin-

22. Erat autem cibu$ Salomonis per dies fingulos, triginta

It

Cori fimilae, & fexaginta cori farinae.

D.

25. Decem boves pingues, & viginti boves paícuales, & cen-

, t

tum arietes , excepta venatione cervorum , caprearum , atque

bubalorum , & avium altilium.

te

'rat trans

'24. Ipfe enim obtinebat omnem regionem , quze e

fumen a Thaphía usque ad Gazan, & cunétos reges illarum

il

regionum : & habebat pacem ex omni parte in circuitu.

25. Habitabatque Juda, & Ifrael absque timore ullo , unus-

' Unl-

quisque fub vite (ua, & fub ficu fua, a Dan usque Berfabee,

Betl-

cunétis diebus Salomonis.

26. * Et habebat Salomon quadraginta millia preefepia equo-

2 .Pdr—

9.25-

- fili

rum currulium , & duodecim millia equeftrium.

) qllæ

*

, '27. Nu-

que

"M. 4 flumine , &c

Senfus eft: Sa-

ficut num. 21. pofiti funt termini lon«

d

lomon incipiendo a flumine Iuphrate,

gitudinis. 1taque '"T'haphfa pofita fuiffe

& progrediendo verfus /Egyptum, ha-

videtur ultra flumen Jordanis ad orien^

math

bebat omnia régna intermedia terrz,

tem.

etiam Philifthiim , usque ad terminum

Cuntlos Reges.) Erant illi Reces in

Hgypti. Vide $. Auguftin. in Jofue

Salomonis fide , atque tutela, Cx ob id

queft. 21. tomo 4. .

certi aliquid penfitabant.

[^

H

22. , Ciéus, Salomanis.)

Dom-us, & fa-

25. $ub vite,6c.) E

Htiam ruri

liberïc

milie Salomonis.

agebant nullum timentes hoftem.

regïä

Trigiata cori fimile, 8c.) Cum corus

4 Dan usque Ber[abee.) Quii, ut fepe

n jlla

decem ephi, five triginta fata , que &

dictum eft , extremi funt termini regni

J

modii dicuntur, contineat, & ingula

Ifraelitici: Dan quidem ad Septentrio-

—

fat4 fingulis hominibus in diem unum

nem, Berfabee autem ad Auftrum.

fufficiant , fequitar panem, qui quoti-

26. Quadraginta nilla prafepra equa-

tisei

die dibatur ad annonam Salomonis ,

[enflii.

vum currulizm.) ld eft, quadraginta

M;'WJ.)

"

duobus hominum millibus , & feptin-

(Y,

millia equorum ; nam 2.Parál. 9. n.25.

gentis fuffecif

Ie. Vide Cornelii'a Lapi-

exprefle dicitur.

Habuit quoque Salo-

$845

de opufculum de ponderibus, & men-

mon quadraginta millia equorum in ffa-

duj

*

Pulis.

.

dicun-

furis ad finem Pentiteuchi.

23. Pafctales.) Non fazinati, fed

Dxuodecim millia.) Scilicet prefepio-

c tele

quales e pafcuis redeunt.

rum equeftrium , quod eodem: modo

hdbere

Bz!b;z!orum.) De buï-)zllis vide dicta

explicandum eft, ut fint equorum duo-

Deut. 14. 5.

decim millia, ut eodem loco Paralipo-

procu-

24..4 Taph[a usque ad Gazan.) Sunt

menon habetur, ubi legimus egsszm

t dio-

ermini latitudinis rezni Salomonis,

duodecim millja , totidem ergo equi.

^

4

L

4

LIBRI lL.REGÜM

47. Nütriebantque eos füpradiéti regis preefe£ti : fed & ne-

j"

tïam :

ceffaria menfae regis Salomonis cum ingenti cura præbe)banï

in tempore fuo.

fpie

28. Hordeum quoque, & paleas equorum , & jumentorum,

deferebant in locum, ub1 erat rex, juxta conftitutum fibi.

FWM

29. Dedit quoque Deus fapientiam Salomoni, & prudentiam

multam nimis, & latitudinem cordis, quafi arenam , quae eft

(ii

in litore maris.

o. Et praecedebat fapientia Salomonis fapientiam omnium

Orientalium , & £gyptiorum,

Eccli,

51. * Et erat fapientior cun

&is hominibus : fapientior E.than

)

47-16.

Ezrahita, & Heman, & Chalcol, & Dorda, filiis Mahol: & erat

ejus

nominatus in univerfis gentibus per circuitum :

-

.32. Locutus eft quoque Salomon &ria millia parabolas: &

)

Ti g

fuerunt carmina ejus quinque, & mille.

33. Et difputavit fuper lignis a ce

dro, qu:e eft in Libano;

mine

usque ad hyffopum , quae egreditur de pariete : & difleruit, de

pedul

jumentis, & vol:ucribus,& feptil.iþus, ,& piícibus.

LU

*

44. . t

E

circu

L

Hbreos Babbinos frequens docendi

29. Latitaudinem cordis.) Cápacitatem..

mod

a

Quafí arenam .)Cápiendi pene infinita.

us per fimilitudines, & parabolas,

Desi.r,

30- Sdpientiüm Orieztaltum

£5.

quorum fe confuetudini Chriftus Do-

Filiv

minus accommodavit.

Parabola au-

Kgyptiorum.) GQuorom. fapientia in

aftrorum cognitione, in primis verfa-

tem fermonem obfcurum fignificat, &

cabitï

batur. * Orient:lium nomine peculia-

znigmaticum. . Quare IMatth. 13. 10.

6

bino

riter defï(,)nar,i videntur Acabes, qui

quzrentibus difcipulis. ^ Qsare ; pa-

philofophiim pectliari ftudio. colue-

rabolis lüyflc?ri! ei6p Refpondit Domi-

Vorüt

zunt, & Arabis eft ad Orientemn Judez..

nusS,24

4

uia volis datum efh noffe m)/hrid

quom

8I. Etban Ezrabita, 8 c-) Cum Ethan.

re(gm- calornm, ill:$ autem 207 eji datum.

inter cantores numeretur I.Paral. 1.

Carmina ejus quiuque E5 enille.) L

E fic

19. videntur etiam alii, qui cum.eo hic

1

ber Odarum Salomonis, quem edide-

numerantur, cantores, & fnufici fuifte,,

rat, inquit Vatablus , complectebatur

vald

t exiftimar Abulenfis, & Pineda. Ly-

mille & quinque Odas. LXX. habent

v f

ranus etiam.- eos cantores , &. Levitas:

fuiffe ait.

quinque millia, fed in Hebrzo, & Chal-

L

Heman . ) Heman inter principes can-

dzo efc., ut in vulgata noftra editione.

torum a-Scriptura numeratur [..P'dr;i *

33. Difputavit fuper lignis.) De fe

ipfo idem Salomon dicit,Sapient.7.20.

hat

15.19- Cdp. 25. 4. quo etiam capite n.5.

gnata

dicitur, Videzs Regis im [ermonibus Dez.

lidicifle fe zatzeras antmalium , € iras

Cntos

Fuit autem etiam hic. Ezrahita, ut: pa-

befliarum, vim ventorum , G. cogitatio-

nes bominum , differentias virgultorum,

fecit, (

tet ex titulo. Pfalmi 97. & 88... Reli-

».iil()m(

quorum , qui hic numerantur, nus-

fj virtutes radicum $ ff 7uæcuzþ7ue funt

abfcon[a, &6 improvila.

&y

quim/'aibi meminit Scriptura.

49,

2f"

Parabolas.) Parabola eft fimili-

Uique ad byffapuzz.

)De hyiïopo vide

Iium,m

tudo, & coitiparatio. Erat autem apud

dicta Exod.12:21.

m

CAPUT VIV.&V.

425

-

44. Et veniebant de cun&tis populis ad audiendam fapien-

)e-bant

tiam Salomonis, & ab univerfis regibus terrae, qui audiebant

fapientiam ejus.

á

JTürt,

OJAPULRI M

l.

ntfam

£oucedit Hiram Salomoni ad te npli edificationem cæfäräs lignoruti,

i

& e

quibus Salowon tribuit cibaria z numerus caforum , portantium

onera , latomorum , C? pref'e&torum '.

-

-

TOUf

€orutn.

fit quoque Hiram rex Tyri fervos fuos ad Salomonem:

M

han

I.MI

audivit enim, quod ipfum unxiffent regem pro patre

Y t

ejus : quia amicus fuerat Hiram David omni tempore.

2. Mifit autem Salomon ad Hiram , dicens :

s

3. Tu fcis voluntatem David patris mej, & quia nom potue-

ri: zedificare domuum nomini Domini Dei fui propter belia im-

bano,

minentia per circuitum, donec daret Dominus eos fub veftigio

uit de

pedum ejus.

-

4. Nunc autem requi

em dedit Dominus Deus meus mihi per

4 E

circuitum : & non eft fatan, neque occurfíus malus.

lunmr nomini Domini

2Reg.

docendi

$. * Quamobrem cogito eedificare temp

2*

xibolasy

Dei mei, ficut locutus eft Dominus David patri meo, diceus :

f.Par.

us Do-

Filius tuus ; quem dabo pro te fuper folium tuum, ipfe cedifr-

22.I0-

jola u«

cabjt domum nomini meo.

fiCL tl&

6. Przcipe igitur, ut praecidant mihi fervi tui cedros de Li-

J5

ban o, & fervi mei fint cum fervis tuis : mercedem autem fer-

;,.;)Puf'

.Doni-

vorum tuorum dabo tibi quamcumque petieris: fcis enim,

nf

quomodo non eft in:populo meo vir; qui noverit ligna ceede-

H a.

re ficut Sidonii.

.. 3. Cum ergo audiífet Hiram verba Salomonis , Icetatus eft

ft,,) L»

l e('.idf'

valde. & ait : Benedi&us Dominus Deus hodie, qui dedit Da-

debatur

D.

Jubeti

vid filium-. fapientiffimum fuper populum hunc plurimu

«Chl

g. Et

ditione

34- 45 u?iv*nf.& Regibusterrg.) Gbui —.. 5. Nosmini Domizi-)ln Domini ho-

legationibus miffis quxftiones, & ni-

!IO]C?HT.,-

p

gmata proponebant, id per alios fi-

6

ui novtris ligna cadere fcur $1

m!*

ö';,i!

ctentes, quod &egina Saba per fe ipfam

donii) Non negat Salomon ffmplici-

"

fecit, qu& ultro venit, & fapientiam.

ter fe habexe im populo fuo, qui norint:

$

Salomonis luis auribus audivit.

ligna cxedere, fcdi ea in re Sidoniis

!

lt

74

majorem pericram tribuit.

J IL

4 N

O». eff fatam, neque occur[us ma-

£us.) Nullum habeo adverfa-

7- Beneditius Daminus Deus.) Scilicet

rium,nequ« qui mihi hoftiliter occurrat.

lMrael, ut habetur :exprelle 2-Pax-2.12»

Po Hde

Biäl,: cnta €om. Menocb. Toy. LT.

Hhh

425

LIBRIM.REGUM

fieto,

8. Et mifit Hiram ad Salomonem j dicens: Audivi qusecum-

&his.

que mandafti mihi : ego faciam omnem voluntatem tuam in

If

hgnis cedrinis, & abiegnis.

pretio

9. Servi mei deponent ea de Libano ad

'/mare : & ego com-

i

ponam ea in ratibus in mari, usque ad locum, quem fignif:ca-

Hiram

veris mihi, & applicabo ea ibi, & tu tolles ea: praebcbisqu

ficand

neceffaria mihi,.ut detur cibus domui meze.

1O. Itaque Hiram dabat Salomoni ligna cedrina, & ligna

abiegna, Juxta omnem voluntatem ejus.

Iu

11. Salomon autem przebebat Hiram coros tritici viginti mil-

lia, in cibum domut ejus, & viginti coros puriffimi olei: haec

E

tribuebat Salomon Hiram per fingulos annos.

T

f

* Sup.

12. * Dedit quoque Dominus fapientiam Salomoni, ficut lo-

to,me

3:12- cutus eft ei, & erat pax inter Hiram, & Salomonem, & per-

Tírael.

cufferunt ambo foedus.

1]

I3. Elegitque rex Salomon, operarios de omni Ifrael, & erat

indiétio triginta millia virorum.

hal;.e

b

latitud

I4. Mittebatque eos in Libanum , decem millia per menfes

fingulos viciffim : ita ut duobus menfibus effent in domibus

$E

tudini

fuis, & Adoniram erat fuper hujuícemodi indiétione.

15. Fueruntque Salomoni feptuaginta millia eorum, qui one-

Cubito

12 portabant, & o€toginta millia latomorum in monte:

4 E

$, nu-

16. Absque præpoiitis,- qui praeerant fingulis operibu

at a

TE

mero

aitfiear

10 : Tat

Laudat Deum Ifrael Rex idololatra ex

gioti millia metretas, olei quoque fata

Paralipo

errore Gentilium ; qui plures Deos

vigente millza.

De coro,

fato vide

praerant

ftatuebant.

dicta capite fuperiori num. 22.

a Pa

9. Componam ea in vatibus.) Axbo-

I3- Ef erat indidiio frigintd milia

D

rum truncis inter fe colligatis, ut re-

virorum.) IAndictio, id eft, ii, quibus

de Ton

mulco trahi poflint, aur etiam a nau-

juffum, & indi&um, ut operarii effent.

3.

tis remis agi,

Hec autem triginta millia erant ex

g

Ifraelitis, alia vero erant ex profelytis.

liique ad locum , quem fignificaveris

imibi.) Locus deftinatus fuit portus

]Mla triginta millia tantum. in Libano

i AN,

Joppe 2. Paralip. 2. 16. inde autem ad

laborabant, reliqua etiam alibi, illa

hibet

Jerufalem aliqui novem, alii duode-

quater in anno erant in opere, iíta

$

MUIF T

cim (in quibus eft Adrichomius) ho-

toto anno ; illa liena tantum cedebant,

&

Wonis f

rarum iter conftituunt.

ifta portabant,

lipides c«debant..

mepfis f

Domui mes.) Quo alantur ii , qui tibi

Vide n.17. Paral.2. n. 2. & 1.

infervient, quod clarius havetur, 2

I5. Qzui onera parta' ant.) In his au-

zun, (

WIS at

Paral. Io. ubi leeimus : Preterez ope-

rigas, & nautas intellige, & alios hu-

Mchogp,

rariis, qui cefuri funt lzgna fervis zuis

jus generis.'

dabo j eibaria trilici coros viginti mil-

16. Numero trium millium,€f trecen-

2« Hg)

E

ÉKia , & hordei coros zotidem,€$ vini vi-

forum.) Ín 2. vexo Parak cap.2. n.9.

D Wne, [

*

CAPUT,Vi;& VL

42?

fnero.trïum millium , & trecentorum , preecipientium populo,

CUT

*

& his , qui faciebant opus.

im d

17. Praecepitque rex, ut tollerent lapides grandes, lapides

pretiofos , in fundamentum templi, & quadrarent eos:

COf

18. Quos dolaverunt ceementarii Salomonis , & caementarii

ufey

Hiram: porro Giblii

praeparaverunt ligna, & lapides ad cedi-

)iSquä

ficandam domum.

CAPUT VL

lignà

Figura, ? Fabrica templi quoad precipuas ejus p&rtes z'nierzfore;s,

t mll«

€» exteriores.

: hæg

1, ['A&um eft ergo * quadringentefimo , & o&togefimo anno 2.Par.

at lo«

& egreffionis filiorum Ifrael de terra JEgypti, in anno quar- 31

to,menfe Zio (ipfe eft menfis fecundus) regni Salomonis fuper

E per-

Iírael , eedificari ccepit domus Domino.

K erat

2. Domus autem, quam gedificabat rex Salomon Domino;

habebat fexaginta cubitos in longitudine, & viginti cubitos in

latitudine, & triginta cubitos in altitudine.

enfes

mibus

3. Et porticus erat ante templum viginti cubitorum longi-

tudinis, juxta menfuram látitudinis templi, & haábebat decem

h.

jone-

cubitos latitudinis ante faciem temp

:

ftras obliquas.

4. Fecitque in templo' fene

—

Hhh 5

$, n*

5. E(s;

mero

ait facer textus fuilfe £rZa millia fexcen-

.pli fpatio, feclufis parietibus ; nam fi

—

zos : ratio diverfi numeri eft , quia in

geminum undique murum compre-

Paralipomenis adduntur, qui przfectis

d fm

hendamus, longitudinem habuit cen-

io vide

yreerant, ut ex Hebrzis ajunt Vatabl.

tum cubitorum, latitudinem vero fere

*

$4 in Paral. Cajet. & Dionyf. in 3.Reg.

fexagínta.

T

17- Pretiofós.) Optimos, qui proin-

Triginta.

) Quodþeodem modo de

gense

uibus

de non exigui eflent pretii.

interiori tfempli conceptu intelli

5

i iab

IS. Gibig.) Ex Giblo urbe Phoni-

dum eft; nam fi craífitiem murorum

cig.

conmiprehendas, erat quinquaginta, ut

junt e&

7

Ofelytis.

Y AM

e quarto.j Regni Salomonis.

Vilïalpändo placet tom. 2. lib.5. e. 14.

^

Libino

Mezfz £i0.) Mpxili. Chaldxus

o

Porticus, 6c.) Par$ hsc templi

pi, a

habet Splendoris fl vum.

etiam veftibulum dicitur. Symmachus

Menfés [ecundus.) Non xegni Salo-

etíam vocat propyleum , quafi dicat ;

rg,ill

debitty

monis , fed anni cujusque.. E£ft autem

quod ante portas Sanci, & Santti

gt

menfis fecandus habita ratione fefto-

fanctorum pofitum eft.

$. Hierony-

)

rum, five anni facri, non autem fecun-

mus hanc porticum itx defcribi potfe

].11'3 av

inchoabatur.

dus anaí profani, qui Septembri feïe

putat Exzech. g. Te&wm atrium , quod

lios *

anter templum , &t altare evat.

Q. Habebat fexaptuta cuäi;;as n longr-

4. Fecitque ia templo fezeffras. ablz-

] "-(f('ï'

endine, &c.) Sexmo cft de vacuo tem-

4U45.) Pars interior templi, qu ora-

p HVZ'

428

"HLEBRI*HE

REGUM

|

. Ft &dificavit fuper parietem templi tabulata per gyrum,

V

Md Rn R

FU h

in p

arietibus domus per circuitum templi, &

7;

Uidcui:5

& fecit

es

vvl

Jatera in circuitu.

j

terti

6. 'Tabulatum, quod fübter erat, quinque cubitos habebat

latitudinis , & medium tabulatum fex cubitorum latitudinis, &

que

tertium tabulatum feptem habens cubitos latitudinis.

'Trabes

Io

autem pofuit in domo per circuitum

cubi

forinfecus, ut non hære'-»

u

H

xent muris templi.

7. Domus autem cum zedificaretur, de lapidibus dolatis,

u

atque perfe&tis aedificata eft: & malleus, & fecuris, & omne

pts

mà

ferramentum non funt audita in domo , cum zedificaretur.

8. Oftium

locu

"

culum dicitur, five San&a fanctorum,

ut etiam a LXX.) quas antas, five an-

quan

feneftris omnino caruit, nec lumen

teridas vocant Architecti , munivit,

aliunde, quam ex porta recipere pote-

Hac latera, five cofte late erant qua-

H

tuor cubitos, & uno cubito extra mu-

rat. Vide Villalpand. in c. 41. Ezech.

!

lib. 4. cap. 34. Pined. de reb. Salomon.

rum eminebant. ]ta aliqui. Verius

fis,

lib. $. cap.5. n.142. Salian. anno 5.

tamen videtur hzc latera fuiffe parva

Uqu

Salomon. num, 42. In reli uo vero

c€ubicula inter muros intercepta, de

pavi

templo feneftre crant, quasScriptura

quibus num. przced. Vide dicta Ezech.

sbliquas vocat, quia exterius anguftio-

cap.4I. num.6.

I(

tes erant, interius vero latiores.

6. Tabulatumy, quod erat fubter, &c.)

S. &difrcavit fuper partetem templi

"Tres erant iftarum cellarum ordines,

fabulata per gyrum.) INomine tabula-

& fuperior ordo femper inferiore latior

tis ii

torum cubiculordm ordines tabulatis

uno cubito, idque, quia templi muri

C'.Hpt

diftin&os intelligit; nam templum ge-

poft decem cubitos femper reducun-

mino pariete cingebatur, & inter pa-

tur, & in reductionibus iftis, (qux

t e'H

rietes fpatium erat latitudinis quinque

eminentie dicuntur Ezech. 41I. 6. ab

Qrant

4

cubitorum, in quo fpatio. cubicula

aliis contractiones, five imminutiones

joit:

erant intra utrumque parietem inclu-

murorum ) celle fuperedificate funt,

:

lye T

f.

d

j

i Horum cubiculorum ufus erat, ut

ut vult Arias , & Theodoretus, & alii.

tede

in illis reponeretur templi fuppellex,

Trabes autem,66c.) "Vrabes, que a

quæ |

vel thefauri, in eaque fe reciperent fa-

muro ad murum pertinebant, quibus

Pota

cerdotes.

Ab inferioribus cubiculis

la er

fuperponebantur tabulz, que cubicu-

h

ad fuperiora per cochleam in craffitie

lorum pavimentum faciebant.

inurorum £fabricatam afcendebatur, de

Forin[ecus.) Pofuit forinfecus, id eft,

ditm

qua vide infra n. $.

im

In parietibus dozms.) Dicitur zz ga-

fuper reductiones murorum.

Ut non bererezt muris tem/z/i.) Sci-

zietibss, quia ad utrumque parietem

*

ittra

tabulatum pertinebat , illisque hinc &

licet per foramina , ut fit , fed niteren-

ao

inde innitebatur.

tür ipfa prominentia parietis.

&bra;

7s Malleus, & fecuris, &c.) In monte

Feckt latera 12 esrcnita.) Utrumque

It

templi parietem , de quo diximus, ad

enim, ex quo excidebantur, ita con-

T«

mnajorem fabrice firmnitatem , per certa

cinnabantur, & poliebantur lapides ad

en

intervalla, lateribus, five coftis (fic

normam fibi ab Architectis datam,

h&u

enim in dextu llebraico appellantur,

nihil ut poftea opus fuerit inftrumen-

hf

Z

GAPUT

NT

*

429

Fün,

9- Oftium lateris medii in parte erat domus dexterze: & per

cochl

ogm

Li7tiaa Ve-

fe

fecit

endebant in medium coenaculum , & a medio in

tertium.

jebat

9. Kt cedificavit domum, & confummavit eam : texit quo-

i

s &

que domum laquearibus cedrinis.

tabes

10. Et sedificavit tabulatum fuüper omnem domum quinque

w.æref

cubitis altitudinis, & operuit domum lignis cedrinis.

11. Et fa&tus eft fermo Donini ad Salomonem, dicens:

litisy

12. Domus hzec, quam zedificas, fi ambulaveris in praece-

Jmne

ptis meis, & judicia mea feceris, & cuftodieris omnia mandata

T.

méa , gradiens per ea : firmabo fermonem meu

5

.

m tibi, *quem :

6.

flum

locutus fum ad David patrem tuum.

——

13. * Et habitabo in medio filiorum Ifrael, & non derelin- 1 Par.

ye f

s

22.9.

quam populum meum Ifrael.

anivit,

t quie

14. Igitur zedificavit Salomon domum, & confummavit eam.

4 mue

-15. Et dedificavi: parietes domus intrinfecus tabulatis cedri-

Verius

fis, a pavimento domus usque ad fummitatem parietum , &

p'dl'Vl

usque ad laquearia, operuit lignis cedrinis intrinfecus, & texit

, dt

pavimentum domus tabulis abiegnis.

Jasche

1,6"- Kdificavitque viginti

cubitorum ad pofteriorem partem

Hhh 35

templi

^ 6[)

dines ,

: latiot

tis in templo ad .eoä relique fabrice

rl,ut fiebat in rte&fs profanorum zdi-

j muri

coaptandos.

ficiorum : ita hunc locam explicat Vil-

9. Offizm lateris "mnedii, €c.) Senten-

Ldpandus in €ap. 4r. Ezech. cap.23.

|ucor-

& Sanchez in hunc locum.

SAlianus

(que

tia eft templum prater portas tres, que

& db

erantin veftibulo, habuiffe etiam aliam

tamen anno Salomonis quinto n.fI.

' 5

ortam fecretiorem in latere medio,

vult hoc tabulatum fuifle peribclum,

Ifiones

lve in anteride media, quz erat in par-

qui circa fummum tectum erat ad pro-

; funt,

& lii

te dextra templi, hoc eft, in ea parte,

hibendam cafuin, & prebendum com-

quz meridiem fpe&tabat.

Chald&us,

modum apricandi , ambülandi , aut

qug L

Porta; inquit, appendiczs znferiosts aper-

orandi locum.

Hic. peribolus etiam

ta erat i» latere domus dextro, 657.

dicebatur pinnaculim templi , Mtth.

quibus

1ubiCll'

In medium cenaculum,€rc.) Ad me-

4

Cum Saliano fentiunt Eucherius,

dium tabulatum , & a medio ad ter-

Angelomus, Lyranus, Richardus ab

W eü'v

ipfo citati , & alii.

tium, quod fummmum erat.

9. Laquearibus cedrinis.) Nam, ut

Operuir $/c.) Scilicet fuprema te&i

G-

infra dicitur num. 18. Omx»:iz cedrtnis

fuperficies, feu planities cedrina erat.

fabulis vefliebantur , mec omunino lapis

I2. Firzaie fermonem meum, &c.)

itereti"

apparere poterat ia pariete.

Effe&um dabo, implebo.

morte

Io. TaLulatum fuper omnem domum.)

I5. Aäiegni.'.ï Eix abiete.

"Te&um faftigiatàm ; non planum, ut

16. JEdifrcavi,queviginti cubitorum.)

j o

fieri folebant in Palzftina.

Ita vero

Spatium vigiasti cubicorum &dificwvit,

ls a

attmy

factum ad majorem loci religionem,

& ornavit? tabulis cedrinis, ut effet

ne liceret in tecto ambulare ,

& verfa-

oraculum , five Sazcta Sanctorum.

ymer

-

4359

ISIBRI Hf BEGUM

tempfi tabulata cedrina,:a pavimento usque ad fuperiora, &

^

fecit interiorem domum oraculi in San&tum fanCtorum.

"

toru

17. Porro quadraginta cubitorum erat ipfum templum pro

foribus oraculi.

fum

D

19. Et cedro omnis domus intrinfecus veftiebatur, habens

Tnen

tornaturas, & juntturas fuas fabrefactas, & caelaturas eminen-

tes : omnia cedrinis tabulis veftiebantur : nec o

ol

rpnino lapis

Tüm

apparere poterat in pariete.

19. Oraculum autem in medio domus, in interiori

parte fef

cerat, ut poneret ibi arcam foederis Domini.

deb:

& al

. 20. Porro oraculum habebat viginti cubitos longitudinis &

viginti cubitos latitudinis, & viginti cubitos altitudinis, & ope-

altet

rui: illud , atque veftivit auro puriffimo, fed & altare veftivit

N

cedro.

Y

21. Domum quoque ante oraculum Operuitr auro puriffimo,

la

& aflixit laminas clavis aureis.

pa

22. Nihilque erat in templo, quod non auro te

geretur, fed

& totum altare oraculi texit auro. '

ttiní

23. Etfecit in oraculo duos cherubim de lignis olivarum,

jl

pol

decem cubitorum altitudinis.

24. Quinque

Dofleriorem partem templi.) Nam

non intra ipfum oraculum, fed ante.

Sancta fanctorum erat interior, & ex-

23. Et fecit im ovaculo ! duos Cherg-

L

de du

trema pars templi occidentem verfus.

Liz , €c.) Non fe mutuo afpiciebant

qua (

17- lpfum tegaplum-) Ea pars templi,

Cherubim , fed facies habebant verfas

plici

ug inter veftibulum , & Sancta fan-

ad domuin exteriorem, five ad Orien-

25

orum intercipicbatur , eratque ante

tem , terga ad Occidentem, & alas ha-

dem 1

oftium S«sn&ti Sanctorum.

bebant quin

ue cubitorum fingulas

3

I8. Ef£ cedro ommis domus, 8c.) Hic

extenfác ,ver

i

tll t

us Meridiem , & Septen-

locus apud Vatablum ita vertitur :

trionem, ita ut ala exterior unius tan-

Ml me

Porro afferes 1ffi cedrini, qui erant intus

geret parietem meridianum , altera al-

hm

im ede ex£rudebaut modos promitnulos ,

terius parietem feptentrionalem, inte-

af

foresque aperzos, 0UA ex cedro erant,

rlores vero ale amborum fefe attinge-.

U

«t lapis nullas appareret, .

rent, tegentes arcam cum propitiato-

POHH

I9. lm medio domus.) Intra domum,

rio, tegentes etiam duos Cherubim au-

padg

ut ftatim explic.tur.

reos , quos fecerat Moyfes, & ibi fimi-

Yetm

20. -ltare.) lhymiamatis,. quod

liter pofiti erant, ut ait Abulenfis qu.

ports

erat ante Sanécta Sanctorum.

I8. in 25. cap. Exod. Hzc ex Ribera

Tum j

2.1. Operuir auro purifimo.) Ne quis

de "'emplo lib. 2. cap. 6.

tamen putaret inauraífe tantum , addit

abied

Decem cubitorum aitifudini:.) Quz

Y uj

Jaminas aureas clavis aureis ad cedri-

plane gigartea magnitudo .eft, quz

pita.

mas tabulas fuiffe confixas.

tamen ad magnificentiam pertinebat,

22. 4ltare 0raculi.) Altarethymiama-

ellet

& ad ijfius Dei magnitudinem zfti-

lo 1

tis, quod dicitur altare oraculi,quia erat

mandam erigebat,

quisq

*

Qat j

CAPUU VL

u

431

24. Quinque cubitorum ala cherub una, & quinque cubi-

torum ala cherub altera : id eit,'decem cubitos habentes, a

1pro

fummitate alae unius usque ad alz alterius fummitatem :

Ibens

2:, Decem quoque cubitorum erat cherub íecundus: in

Inen-

menfura pari, & opus unum erat in duobus cherubim,

lapis

26. ld eft, altitudinem habebat unus cherub decem cubito-

rum; & fimiliter cherub fecundus.

efe-

27. Pofuitque cherubim in medio templi interioris: exten-

debant autem alas fuas cherubim, & tangebat ala una parietem ;

,&

& ala cherub fecundi tangebat parietem alterum : alae.au;em

Ope-.'

alterze in media parte templi fe invicem contingebant.

lvit

28. Texit quoque cherubim auro.

' 49. Et omnes parietes templi per circuitum fículpfit variis

10

caelatufis, & torno: & fecit 1in eis cherubim ; & palmas, &

picturas varias, quafi prominentes de pariete, & egredientes.

»

fed

30. Sed & pavimentum domus texit auro intrinfecus, & ex-

trinfecus.

n

31. Et in ingreffu oraculi fecit oftiola de lignis olivarum,

x

poítesque angulorum quinque.

32. Et

que

ml

ante,

94. M fummitate al uniusErc.) Quod

feu figuris animalium infignitus, facies

ltl

de duabus interioribus alis intellige,

hominis videbatur in vultu , brachiis,

qu& fe fammitatibus tangebant, ut ex-

manibus, cruribus, & corporis erecti

ant

rerts

plicatum eft num.23. .

habitu ; facies leonis apparebat in cer-

iiete

25. Opus unum.) idem opus, & eo-

vicibus, armis, & pectore jubaris ; fa-

dem modo fa&tum.

cies aquilx in alis ; facies vituli in bi-

s lu-

gul&s

29. Varus celaturts, 6 zorno.) Hu-

fidis pedum ungulis. . Apparebat ergo

mili toreumate , quod Italice dicimus,

Cherub. juvenis alatus, leonino exuvio

i)ïell'

Mi mezzo, 9 di baffo rilievo ; hoc eft

quafi thorace veftitus, & ungulis vi-

at

tuli calceatus.

Quaternis porro alis

a d

enim , quod hoc verficulo fubditur,

w

guafi prominentes,

ornabantur, duabus volabant, & dua-

Cherulim , E$ palmas.) Alternatim

bus tecebant inferiora corporis fui.

[e]

*

ng

pofitas. Etfigies Cherubim ex Villal-

* Piüuras.)) Calatura:.

l0"

j aü"

ando, & Saliano erat hujusmodi : e£-

g0- Intrinfécus, E exetrin[ecus.) Tam

(mi«

5

5

Q

iem habeb;.gnc humanam totius coór-

in templo interiori, quam exteriori. :

poris compofitione ere&g, non bruto-

3I. Poflesque angulorum quinque.)

qll-

Poftis eft latus oftii, five arrectarium

bjea

rum in morem in terram prona, &

abjecta.

Erant autem facies, five for-

porte, unde oftium pesdet, quafi poft

mza unicuiq::e quatuor, non autem cà-

oftium ftans.. Fortaffe dicuntur Po&es

dug

pita, ut plerique putaverunt ; id enim

hoc loco «zgelorum quiuque, quia fu-

qüæ

bats

effec monftrum 1dolo. horribilius , &

perliminare, five, ut Vitruvius vocat,

loco fanéto indigniffimum , fed unus-

hyperthyrum. non erat planum, & ja-

ylri-

quisque unico tintum capite, & vultu

cens, fed acuminatum , & figuram

exat 5 fed erat tamen quaternis formis,

Delta majufculi referens. — Favet huic

LI

LIBRI IILREGUM

432

:

:32. Et duo oftia de lignis olivarum, & fculpfit in eis pi&tu-

vUs)

ram cherubim, & palmarum fpecies, & anaglypha valde pro-

utenf

minentia: & texit ea auro, & operuit, tam cherubim , quam

palmas, & csetera auro :

33. Fecitque in introitu templi poftes de lighis, olivarum

quadrangulatos.

Di

44. Et duo o

ftia de lignis abiegnis altrinfecus, & utrun'ïque.*

oftium duplex erat, & fe invicem tenens aperiebatur.

*

3

$. Et fculpfit cherubim, & palmas, & caelaturas valde emi-

nentes: operuitque omnia laminis aureis opere quadro ad re-

I.Dl

ulam.

2

.36. Et &dificavit atrium interius tribus ordinibus lapidum

politorum, & uno ordine lignorum cedii :

tüm |

37. Anno quarto fundata eft domus Domini in menfe Zio.

trigin

X

a

38. Et

lumn:

T

CSE

foribus, cum fcilicet tota panderetur

ginta

interpretationi , quod ex Hebrgo- vVerti

potelt, [(uperUminare, 69 pofes quinque

porta, ut vult Sanchez: vel, quod

bebat

Laverur, ut.eft in bibliis Pagnini ; nam.

malim , fores majores fe' invicem te-

x «s quod. eft in textu Hebraico

nuiffe, & claufas manfiffe, cum ape-

4(

rirentur oftiola. De foribus iftis latius

fuperliminare fipnificat , ut etiam ex

aliis. docet Ribera de templo l..2. c...

difputat Ribera de T'emplo l.1. c.1o.

Ritusess.

quamvis tam ipfe , quam alii interpre-

35- Opere quadra ad regulam.) [Equa-

9. 4

tes, quos vidi, poftes angulorum quin-

liter undique quadrz , ut. fine ullo hia-

äis, $&

que velint fuifíe in modum columnze

tu: copularentur.

ablolata

quinquangulz..

36- Atrimim interius.). Atrium facer-

Menfe

32- Anaglypba - Sunt ceTaturz afpe-

dotum , five Leviticum, in quo etat

decidon

1z, & eminentes e plano; quales. funt

altare holocauftorum ; nam duo: alia

Qant

J

flores, & plantarum , & animalium ex-

erant atria; quorum alterum I£fraelitis

No eml

preilz figurg.

tantum pervium,emt ; alterum vero

omnibus comrmune. Horum atriorum.

g'fegdt;u

33- Poffes

R qm:d'mmgu/a.ta:. j

s p

Fuerunt exgo in portis majoribus val-

fchema habes apud Villalpanduns to-.

ve geming , quarum limina , poftes ,

mo- 3. in E:zech. & apud Salian. toim.

E

Inuda

uadrangularem fi-

& füperliminare q

a

3. Aunal. Salomonis anno 4.

f f.';eci('l

f5

guram refexebant. Vidz di

At n. 3I.

Tribus ordinibus. Lapidum politortmy

Qicitu: ;

34- Dwo offia.) Magna, quix totam

&fc-) " Eribus tabulatis, five contigni-

poirte latitudinem. clauderent.

tionibus, quibus totidem addite erant:

deambulationcs:

füffulte 'coluninis.

A[trinjärus;);- Hinc, & inde.

Utrumque offiwn. duplex erat.)) Quia

Duo primt ordines ex lapide polito;

tm

j De:

wtreque duz fores oftiola parva habe-

tertius ex cedro, ea fortaffis de caufa;,

h

Qu

bant, ut vaftis illis foribus claufts, cum

hii

tl

ut lewius ei'et pondus, ut -conjicit

us Lip,

exigeret: ufus ,. facerdotibus egredi, &

Sanchez.V ide Villalpandum tom. 9. in

ingredi liceret: in. templum.

Ezech.1.I. cap. 9. tufe de hoc difpu-

fevigy,

D

? Imoicenm

tanterm..

Tüonti, €

Utrumque offium -

21 Do;,

AC P22 qa:rifää;z-lur;.)ï "Vel fenfüs eft:

37. Muno quarto. ). Vide dicta hoc:

eftiola parva f& tenuifie cum magnis

cap. num. I.

lil

"h (f

CAPU T. VI & Vi

433

3'8. Et in anno undecimo , menfe Bul ( ipfe eft menfis.oCa-

pit-

vus) pe:rfe&a eft domus in omni opere fuo, & in univerfis

: pro-

quam

utenfilibus íuis : dedificavitque eam annis feptem.

CAPRILIU,T. VH

VaTUUt

Pala?ium Salomonis , domui faltus Libani , atque uxoris ejus,

E3

mque

varia , & fumptuofi]ima templi

Jupellex.

"

e emi-

ad te-

1. TYOmum autem fuam zedificavit Salomon tredecim annis,

& ad perfe&um usque perduxit.

* [nfr.

a. *.dificavit quoque domum faltus Libani centum cubito-

pidum

9-IQ.

rum longitudinis, & quinquaginta cubitorum latitudinis, &

A

