Videtur fabaudienda conditio , fi vi- -eft, in quo c«fi olim fuerant Ephrai-

ceritis." Putat tamen Abulenfis cer-

mite, ut habemus Judic. c. 7.

IUI

tum fuifle Davidem de vi&toriz, five

8. Pralium difper[um. fuger f actem o-

quia.nulfam Scriptura conditionem

meis terma. ) Clades late fufa.

&

u)

addit ;-five quia cum illi Deo faven-

*

Quos. faltus confump[erar.) Quia per

t

fucceffiffet ; votum: db evertendo

f

d

dtum invium conciti-ferebantur , &

Achitophelis confilio, fentiebat fibi

in terre voragines, imminente'a tergo

numen effe placatum. Putat 8. Aug.

hófte, abjiciebant fe, ne gladiis con-

3. de 'doctrina Chiiftiana.c. 23. pro-

foderentur. , Has autem terrg voragi-

t

pterea juffiffe Davidem, ut Abfalom

nes Abfalonis fepulrzura confirmat ; di-

Mà

parceretur, ut eZomuto fervaretur pe-

citur enim proje&us in faltu in foveam

Ad

zifendllocus, ut ileait, & ste

erandem, in quam comportatus fit in-

evaderet exitium.

ur num

gens acervus lapidum, infra num. ?7.

len

6. Ip faltm Epbraim.) Non erathic

9. Adhafiz caput. ejus gquereus. ). Ra-

faltus in tribu Ephraim ; nam & Da-

mis implicita cxfarie, quam puto fuif--

vid, & Abfalon Jordanerm tranfmi-

fe in. aliquot-capillorum difcrimina ,

gll

ferant. Abulenfis, '"Forniellas , &

floccos. aut tricas collectam.

Italice

Sahanus exiftimant Ephraimitas prio-

dicimus Ze -zreecze.

'Tales erant fe-

D

ribus temporibus memozrabile aliquod

tem illi Samfonis capilli, de quibus

a

facinus ibi edidiffe, unde logo nomen

j

udic. 16. I3. ut ibi explicavimus.

Àl

adhzferit, & omiino fufpicor, in-

lo. N4ztiavit Jo4b.) Vel non au-

quit Salianus, Oreb , & "Zeb ibi ab

fus ipfe in filium Regis manus injice-

[

Ephraimitis tempore Gedeonis inter-

re, vel opima hzc fpolia militiz prin-

Dur

fectos. Eman. Sà faltum Ephraim in-

cipi refervare volens, vel juffui Davi-

terpretatur , ubi Ephraim Jordane

dis parere de fervando Abfalon, quod

n

tranfmilfo folebat pecora pafcere.

verius eft, ut patet ex fequentibus.

E

P

CAP U C«* XVIIL

375

"Valé

"yt. Et ait Joab vito, qui nunciaverat el:5i vidiftijquare non

IQ

confodifti eum cum terra, & ego dediffem tibi decem argend

ficlos, & ünum balteum ?

&

12. Qui dixit ad Joab: Si appenderes in manibus mis mille

argenteos,nequaquam mitterem manum meam in filium regis:

-

àudientibus enim nobis praecepit rex tibi, & Abifai, & Ethai,

dicens: Cuftodite mihi puerum Abfalom.

Ynis

13. Sed & fi feciffem contra animam meam auda£ter, nequa-

p

[

ARPSEN

CU

t

ifet, & tu ftares ex adverío.

quam hoc regem latere po

14. Et ait Joab: Non ficut tu vis, fed aggrediar eum coram

. fe-

te. Tulit ergo tres lanceas ii manu fua, & infixit eas in corde

fam

fü-

Abfalem: cumque adhuc palpitaret h&erens in quercu,

1$. Cucurrerunt decem juvenes armigeri Joab, & percu-

lat*

tientes interfecerunt eüm.

inuit populum, ne

15;

16. Cecinit autem Joab. buccina: & re:

perfequerecur fugientem Ifrael, volens parcere multitudini.

r7. Et tülerunt Abfalom, & projecerunt eum in faltu, in

t

foveam grandem, & comportaverunt fuper eum acervum lapi-

; ille

dum magnum nimis: omnis autem Hfrael fugit in tabernaeula fua.

hrai-

I8. Porro Abfalom erexerat fibi, cum adhuc viveret , titu-

no

lum , qui eft in Valle regis; dixerat enim : Non habeo filium,

& hoc erit monimentum .nominis mel

Vocavitque titulum.

l þeï

bfalom,usque ad hanc diem.

,&

nomine fuo?& ggpellätur Manus À

19. Achi-

2

COlle

^XI. Qzare nom' comfodifeg eum esm

I4. Ta/izergo tres lanceas.) Si-»;e

agl

terra?) De quercu dejetum, & ha-

tria fpicæ'da', ut eft in Hebrzo.

; di-

fta ita transfixum , ut mortuus terre

In corde dhfzion.) Perfoffo pe&ore.

eam

adhxrefceret.

*35.. leterfecerumz eum. ) Miotus, ac

LIn-

Decem argentt fica'b:. ) Qui æquiva-

fenfus expertem penitus- reddiderunt.

lent quadráginta regahbus Hifpanicis;

IT7. Comportaverunt f'ptr. eum . acer-

Unum baltbéue;. ) Militare cingulum

vass lapidum magnum mimi.) Sicque

Jocum habuit in- Abfalonis pena lex

ii mercedem ,*ac monimentum egre-

13 ,

gii facinóris.

Deut.2t. 21. que filium protervum ,

ilice

12. .Mille argeurtos.

Sikclosæfcilicet.

& contumacem lapidibus. obrui ab

lo füliws; Regis. ) Mlajorem habet

univerfo populo jubet, quod in tra-

jb

emphafim oratio,' quam fi dixiffet ,

ditionibus Mebraicis, & a Lyranono-

dJ:Abfalonem.

tatum eft.

Noluit vero [oab cada-

ver ad. Davidem deferr ,' ne oculi

rl

"323L 57 feeiffem contra . animam meam

ieO

audadier.) 9i reuGand confeientie

augerent parentisdolorem , quem fcie-

rin«

mez vim: intuliffem.

bat 21061");2?11!11111! fore.

I9. AMb[zlom erexerat ffbi ..

Z

W

Ergedhaees ex 4dver/ä? ) Fierefne

jo

patrohnsmeus? num eriperes me de

£higz.) Hujus monimenti, quod fibi

4

paraverat Abfalon, hoc loco Scri-

Xnanu irati: regis?

»

376

LIBRI II.

REGUM

19. Achimaas autem filius Sadoc, ait: Curram , & nunciabo

*

i

regi, quia judicium fecerit ei Dominus de manu inimicorum

bonus

dente

ejus.

20. Ad quem Joab dixit :

Non eris nu.ntius in hac die; fed

56.

nuntiabis in alia 5 hodie nolo te nuntiare, fil

:

:

ferans

mortuus.

ius enim regis eij:

Dixit

41. Et ait Toab Chufi : Vade, & nuntia regi, quze vidifti.

pI

curfur

Adoravit Chufi Joab, & cucurrit.

22. Rurfus autem Achimaas filius Sadoc dixit ad Joab: Quid

nuntit

impedi:, fi etiam ego curram poft Chufi ? Dixitque ei Joab:

4

Etado

Quid vis currere, (1) fili mi? non eris boni runtii bajulus,

.23. Qui refpondit? Quid enim fi cucurrero? Et ai; ei: Currec

Donii

illànus

Currens ergzo Achimaas per viam compendii, tranfivit Chufi.

24. David autem fedebat inter duas portas: fpeculator vero;

5

qui erat in faftizio portee fuper murum , elevans oculos, vidit

Tnaas ;

hominem currentem folum.

25.Et

As

Ej

0 T6X,

(f) Pofe £5 mi? Ig edir, Six.j; «dditar: veni huc.

ii

ptuza mentionem facit, al oftenden-

lib. 8. epigr:m. 51. ait de paiala affabre

.

M

dam hominis vanititenr, qui cum ad

facta :

memoriam Ífibi

titulum

tium,

perpetuam

Meztoris bac manus eff ,. «en Poly-

de [upi

ilum erexilfet, ad perpetuam infa-

clete tua ?

miun ingenti lapidum acervo obru-

imanms exoo 46f alon, eft opus Abfalonis,

T.

tus efl.

I9. Judicium fecertt eà Dominus. )

cui' TEG

Thslaum.) Miqui columellam fuiffe

Ultionem, vel quafi dicat, jus dixit.

Tiel f

put:nt, aut pyramidem, alii ftatuam,

De manu.) Scilicet liberans.

alii triumphalem arcum, omnes pro-

20.. Iz bac die; ) Hac vice.

L

babiliter ; nam ceiti nihil habemus.

FE/lins enim regis eff mortuus.) Qua-

Is valle Regis.) Malle Cedron, fi-

fi dicat, alia occafione latiori eris

lo faí

£ urljis

ve Jofaphit, quz inter Jerafalem , &

nuntius n0n hac, quz magnum pa-

inter montem Oliveti jacbat, & a

renti mcrorem afferet.

N5

Rege Melchifedech dictam indicant

21. Chufr.) Plebejo cuidam , quiita

Nam Yl

168 ver

Biblia LXX. interpretum. R:giz, &

appellibatur , vel qui gente Jthyops;

Complutenfis editionis , in quibus Ge-

hoc enim Chufi fignificat.

Puto ta-

ds, &

nef. 14. I7. ubiin vulgi:ta hibemus

men hoc nomen illi proprium fuille,

Verator

Vitlorian

Falis Keg15 , legimus vó msdiv aci-

23. Quid enim ff cucurrero? Hebr,

2 Q

Atog eNX19 505X compu: Kegt: Melcbi-

& Chald. habent, quidquid fft, eurram.

fedech, in quo fcilicet Melchifedech

Per viam compendii.) ln Mebr. eft

perdidis

Abrahamo occunrit.

20. B

pe o wiam plasitie, LXX. Hebrsam

Non hateo filium.") , x quo apparet

vocem 555 retinuerunt, innuentes

Nf/;;p

eos jam mor:uos fuilie, quos. Scri-

id effe propriüm loci nomen.

Tiàm qq

Ptura memorat fnpra C€. I4. n. 27.

ht &

24. Lzter duas portas.) Unrbis fcili

31

Mants Ala/on.) Guia manus ope-

cet , & fepti , quod ante portas ex tra-

rum pene omnium artifex eft, fit ut

bibus, aut alia materia fieri folet ad

&um ul

1

t(lmen l

pro ijfo fumatur opere, Sic Martialis

inunimentum tempore belli.

lij,

"

CAPU T. XVIIL

377

ibo

25. xEt exclamans indicavit regi : dixitque rex : Si folus eft

y

'Onu

bonus eft nuntius in ore ejus : Properante autem illo, & acce-

dente propius,

e. fed

26. Vidit fpecu

lator hominem alterum currentem:: & voci-

ferans in culmine, ait: Apparet mihi alter homo currens folus.

gis ei,ï

Dixitque r.x : Et ifte bonus eft nuntius.

Xdüft

27. Speculator autem, Contemplor, ait, curfum prioris, quaft

curfum Achimaas filii Sadoc. Etait rex: Vir bonus eft, &

Qui

nuntium portans bonum venit.

Joà:

28. Clamans autem Achimaas , dixit ad regem : Salve, rex:

ülus

Et adorans regem corant eo pronus in terram, ait; Benedictus

At

Dominus Deus tuus, qui conclufit homines, qui levaverunt

Uhllül

manus fuas contra dominum meum regem.

29. Etait rex : Eftne pax puero Abfalom ? Dixitque Achi-

,Vi

maas: Vidi tumultum magnum, cum mi:teret Joab fervus tuus,,

o rex, me fcrvum tuum : nefcio aliud.

s

30. Ad quem rex: Tranfi;ait, & fta hic.. Cumque ille tran-

fiflct, & ftaret,

Laf

41. Apparuit Chufi : & veniens ait: Bonum apporto nun-

tium, domine mi rex : judicavit enim pro te Dominus hodie

711

?

de manu ompium, qui furrexerunt contra te.

32. Dixitau.em rex ad Chufr: Eftne pax puero Abfalom ?

ffionis

nin)

cui refpondens Chufi, Fiant, inquit, ficut puer inimici domini

mei regis, & univerft, qui confurgunt adverfus eum in malum.

älS diïit.

]

33. Con-

)Qu

In faftigio porte.) "Vurri, qu por-

que nuntio plenus cognofceret pugnz:

yri B

tz urbis, ut affolet, incumbebat.

eventum.

um p*

QS. $; folus eft , bomus. efl nuntiu:..)

31.-74dicavit.) Mide dicta n. 1g..

Nam victi turmatim fugiunt. . Victo-

De mant.) - Vide ibidem.

, qniiii

res vero occupantur fpoliis detrahen-

32. Fiaut, inquit, [fcut puer Pmimu-

ayu

dis, & perfequendis hoftibus ,. & [m-

ci , &c.) Id erat ei mortem Abfalonis:

u d*

perator unum aliquem deflinat, qui

fateri, alioqui bene precaretur inimi-

n füilïey

victoriam nuntiet.

cis domini fui: Regis.

j Hebïi

28. Conclufir.) Punivit fcilicet, ac

Ip ma/um.) Malo fine, ut ei noceant..

um

perdidit..

33; "Afcendit cenaculum porta. ): Su-

[eor. e

29. EfÉ nt pax , &c. ) Salvufne eft?

perius. fcilicet tabulatum ,. quod. immi-

Neftio- altzd.) Caute ketam. vi&to-

(s

nebat portz ; neque enim decebat Re-

mufntes

riam nuntiat, triftem. mortem diffimu-

gem coram populo laerymari ;. fed po-

Jat, & Chufi nuntiandam relinquic.

tius regium ,

excelfumanimumpra

; fo

30« Tranfi , at 4 65 Pa btc- ) abire

rem..

fe ferre ,. & omnibus cafibus fuperio-

Quid in Abfalone David luxe-

; p

eum vult poft fe, autadlatus, nec

fom u

tamen longius difcedere, ut ex utro-

Bsbl, chm Go Menech. Tono, 1,

Is (li:ï;imus fapra hoc c.. n. 5.

LIBRIILREGUM

33. Contriflatus itaque rex, afcendit coenaculum portae, &

ei

* Infr.flevit : Et fic loquebatur vadens: *Fili mi Abfalom ; Abíalom

&

19. 4-fili mi: quis mihi tribuat, ut ego moriar pro te, Abfalom fili

od

mi,fili mi Abfalom ?

u

CAPU T. XIX-

[un

tib

David Sfoab «erbis commotus, fuos con[Diratores fibi 1'6601162'12'41;

Q a viris S'uda in T'erufalem reducitur, ac Semei veniam precanti

[

ignofcit, & Mipbibofetb recipit, jubens, ut agros cum Siba dividat :

lat

«aledicit ipfi Berzellai retinens fecum Cbamaam, l/rael autem

itü

T

cum J'uda pro David contendit.

I.

dic

* lium fuum :

Untiatum eft autem Joab, quod rex fleret, & lugeret fi-

if

2. Et verfa eft vitoria in lu&um in die illa omni .populo:

teri

audivit enim populus in die illa dici:Dolet rex fuper filio fuo.

5. Et declinavit populus in die illa ingredi civitatem , quo-

inl

modo declinare folet populus verfus, & fugiens de przelio.

4. Porro rex operuit caput fuum, & clamabat voce ma

gna:

i

Fili mi Abfalom , Abfalom fili mi.

$. Ingreffus ergo Joab ad regem in domum, dixit : Confudifti

Ü

hodie vultus omnium fervorum tuorum, qui falvam fecerunt

et

animam tuam, & animam filiorum tuorum, & filiarum tuarum,

fed

& animam uxorum tuarum, & animam concubinarum tuarum.

P

25

6. Dilig-i-s

4

Erfz eff vi&?ria im lutum.) Ét

gata editio fignificat non ingreffos ci-

quia lugente principe par non

vitatem, quod fortaffe explicari po-

[üquc

erat triümphare populum gaudio; &

teft non ingreffos per portam illam,

3llo

quia victorie in bello civili luctuofz

f«

ona-

in qua Rex erat, quia illos pudebac

D

effe folent, aliis fratres, aliis co

darefe in confpeQum illius, ingref-

te fe

tos, aliis amicos & neceffarios de

äde-

fos tamen per alias portas clam, &

tig

rantibus.

furtim.

3. Declinautt populus 1m die illa in-

N

gredi civitatem. ) Chaldeus habet: &

4. Operuit caput. fuum.) De more 111-

h:

N

gentium.

fuln

fevani [funz fefe populus , id eft, clam,

5. Confudifti.) Pudefecifti.

Ie

& furtim egrefli funt, 7 die ;lla , at

t0s

intrarent i urbem , five ingrediendo

Salvam ftcerunt animam tuam.) Vi-

in urbem , ut eft in Heb. /rcut fefe fu-

tam tuam , in quam conjuraverat Àb-

ratur populus,

qui pudefati fumr im

falon cum fuis.

Quo

$u

comverftone faa, quafi fibi confcii, &

Et animam filiorum. tuorum. ) Quos

Wibis

rei mortis Abfalon, in cujus mortem

ille interfe&turus erat , ut fibi regnum

confenferant, &fuperquemextinctum

ftabiliret , ut olim Abimelech fecit Jud.

le')ar

lapides miferant. Noftra tamen Vul-

95

Vng

CAPUT: XIX.

379

&

6. Diligis odientes te, & odio habes diligentes te: & often-

difti hodie, quia non curas de ducibus tuis, & de fervis tuis:

i

& vere cognovi modo, quia fi Abfalom viveret, & omnes nos

occubuiffemus , tunc placeret tibi.

7. Nunc igitur furge, & procede, & alloquens fatisfac fervis

tuis: juro enim tibi per Dominum, quod fi non exieris, ne

unus quidem remanfurus fit tecum no&te hac: & pejus erit hoc

iff,

tibi, quam omnia mala, quae venerunt fuper te, ab adolefcen-

(uii

tja tua usque in preefens.

lii:

8. Surrexit ergo rex, & fedit in porta: & omni ppþulo nun-

tiatum eft, quod rex federet in porta, venitque univerfa mul-

titudo coram rege : Iífrael autem fugit in tabernacula fua.

9. Omnis quoque populus certabat in cunétis tribubus Ifrael,

Lf

dicens : Rex liberavit nos de manu inimicorum noftrorum,

ipfe falvavit nos de manu Philifthinoru

m: & nunc fugit de

lo

terra propter Abfalom.

füo,

Io. Abfalom autem , quem unximus fuper nos, mortuus eft

m

in bello : usquequo filetis (1) & non reducitis regem ?

1I. Rex vero David mifit ad Sadoc, & Abiather facerdotes,

T :

dicens: Loquimini ad majores natu Juda, dicentes : Cur ve-

Bbb25

nitis

dift

(1) Et non &c. Jz edzt. Sixr. addizur : & confilium totius lfrae] venit ad regem.

6. Tuuc placeret. 1:5.). Hoc falfum

u

Ifrael autem fugit im tabermacula [ma.)

erat; fuos enim cupiebat incolumes,

Ili nimirum , qui Abfalonem fecuti

u

fed Abfalonem quoque.

fuerant.

Iffl

7- 6urge.) À lü&u , in quo jaces.

9- Certabat. ) — Certatim contende-

Procede.) In publicum.

-

ijis

bat pro Davide reftituendo , ejus in

* Mlloquens fatisfac fervis tuis. ) Mebr.

populum merita tum privatim in cir-

$

lequere ad cor fervorum tuorum , ideft,

culis, tum publice in civicis conven-

1 po-

alloquere eos non tetrice, ut iratus:

tibus conmemorando.

um ,

fed placide, ac benevole.

]ebat

Fugit de terra.) De tribu fua Juda.

$r non exieris.) Àd populum, prz

IO. Qzem unximhs [mper nos.) Mide

ao

te ferens grata tibi effe, que ab ipfo

dicta c. 15. n. I0.

,«

tua caufa facta funt. .

Ufneg&0 ffletis , €/e. ) Quare non

Ne uuus quidem reman[urus fie , &c.)

iniis hac de re confilium , &

uod

icle

Sed omnes te deferto rebus fuis con-

in Regem peccatum eft illum ejiciendo,

fulturos.

Ut qui vifuri fint fe labo-

quamprimum emendetis revocando ?

re , & periculo fuo nihil aliud lucra-

lI. Cwr venris noviffeni , 6c.) Hoc

tos, quam fui Regis otfenfam.

dicitur a David, quia relique tribus

) Vi

8. Surrexit ergo. Rex.) Eoloco, in

Ifraclitice legatione miffa , tribum Ju-

Mb

quo fedebat lugens.

da anteverteiant, officiofe Regem re-

SuL; in porra.) 1n aula quapiam ad

Quos

vocantes, ut patet ex fequentibus.

wrbis portam , ubi judicia exercerifo-

Sermo «utem omnis Ifzaci. ) Legatio,

um

lebant, ibique ad fe adeuntibus bene-

quam D. Hier. agnofcit in traditioni-

]

Ud

vole füi copiam fecit.

bus Hebr. in hoc caput.

ET

390

LIBRI À. REGUM

f

nitis noviffimi ad reducendum regem in domum füam? (Sermo

eb)i

autem omnis Iífrael pervenerat ad regem (1) in domo ejus.)

I2. Fratres mei vos, os meum , & caro mea vos, quare no-

k

lx

viffimi reducitis regem?

e

13. Et Àmafze dicite: Nonne os meum, & caro mea es? Haec

faciat mihi Deus, & haec addat; fi non. magitter militize fueris

pr

coratn me omni tempore pro Joab.

14. Etinclinavit cor omnium virorum J

*

uda, quafi viri unius:

x

miferuntque ad regem, dicentes: Revertere tu, & omnes fer-

vi tui.

et

15. Et reverfus eft rex: & venit usque ad Jordanem, & omnis

In

Juda venit usque in Galgalam, ut occurreret regi, & traduce-

ret eum Jordanem.

*

el

f

3 eg.

16. *Feftinavit autem Semei filius Gera filii Gemini de Ba-

V«

?- 9- burim, & defcendit cum viris Juda in occuríum regis David

17. Cum mille viris de Benjamin, & Siba puer de domo Saul:

n

& quindecim filii ejus, ac viginti fervi erant cum eo : & ir-

rumpentes Jordanem, ante regem

.

:

f(

18. 'Tranfierunt vada, ut traducerent do

mum regis, & fa-

cerent juxta juffionem ejus: Semei autem filius Gera proftra-

tus coram rege, cum jam tranfiffet Jordanem,

al

f

19. Dixit ad eum : Ne reputes mihi, Domine mi, iniquita-

tem,

(1) In domo ejus. Ip Szxz. eddit. quia dixerat rex : hec dicetis ad popum Juda.

16, Dej[cendit cum viris 74da.) Qui

I2. Fra£res mei vos,os meumsé1c,) C.uia

K

David e tribu Juda erat, & in ea con-

progredientes e fua tribu in Galgala

fanguineos, & affines multos habebat,

per tribum Benjamin , & Bahurim

Hl

tranfibant.

I3. Neune osmenm , Gc.) Erat AÀma-

K

fa Davidi nepos ex forore Abigail.

I7. Cwm mille wiris de Benmjamim.)

Magtffer mih:is fmeris, G. ) Ab-

Ut officiofus videretur in Regemtam

dicato Joab, ut jure facere poterat.

multis quafi clienribus ad Davidispar-

Vel fortaíffe tribunus

I. propter. Abfalonem occifum contra

tes adjunctis.

Regis imperium. If. propter cedem

fuit inter fuos , ideog

milites adduxit.

ue fibi fubje&p;

Abner per infidias, & proditionem

patratam. ÍIL quia Regi gravis , in

]ryumpentes Jordanem.) Mi fcili-

illum inverecundus, & imperiofus erat.

cet Juda, qui venerant , nt Regemre-

I&. Reverfsus efW Rex, ) Cum is,

duzerent. Hi ergo vada explorantes,

qui aderant ex tribu fua frequentes,

fortaffe fedentes in equis , ne quod pe-

cum nondum convenilfent, qui ex aliis

riculum Rex, aut ejus familia adiret

uibubus expectabantur, quz res jur-

in Jordane tranfmittendo.

io caufam dedit, de quo infra n. 41.

IQ, Cum jam tranff[et Jordanem. )

Ufoue :2 Ga/galam, ) Galgala a Jor-

Scilicet Semei.

dane diftat itinere horz unius cum di-

IQ. Neque memineris..) Md ponaum

tnüdia.

exigendam.

Jofephus ait diftare ftadiis

N ecz jcc 4

quinquaginta.

CAPUT XIX.

3?:

ho

tem, neque memineris injuriarum fervi tui in die, qua egreffus

)

es, domíne mi rex, de Jerufalem, neque ponas rex in corde tuo.

o

20. Agnofco enim fervus tuus peccatum meum : & idcirco

hodie primus veni.de omni domo Jofeph, defcendique in oc-

qc

curfum domini mei regis.

.

s

2t. Refpondens vero Abi

fai filius Sarvize, dixit: Namquid

pro his verbis non occidetur Semei, quia maledixit Chrifto

US:

Domini ?

8l«

22. Et ait David : Quid mihi, & vobis, filii Sarvice? cur

efficimini mihi hodie in fatan? ergo ne hodie interficietur vir

tis

in Ifrael? an ignoro hodie me fa£tum regem fuper Ifrael?

(e-

24. Et ait rex Semei : Non morieris.

Juravitque ei.

24. Miphibofeth quoque filius Saul deícendit in occurfum

m

regis , illotis pedibus, & intonfa barba: veftesque fuas non la-

verat a die, qua egreffus fuerat rex , usque ad diem reverfio-

j

nis ejus in pace.

If*

25. Cumque Jerufalem occurriffet regi, dixit ei rex: anre

non venifti mecum , Miphibofeth ?

26. Et refpondens ait: Domine mi rex, fervus meus con-

2

*

tempfit me: dixique ei ego famulus tuus, ut fterneret mihi

afinum, & afcendens abirem cum rege: claudus enim fum

iä'

íeryus tuus.-

n

Bbb5

27.* In-

là

Nequme ponas Rex £m corde 1uo. ) Sed

Ergo me Lodte, 5 SigniEcac in

dl

contemne , quafi rem nihifi.

die tantz letitie non efle fumendium

j

QO. De ommi demo Jejeph. ) Nomi-

de quoquam fupplicium.

u

ne Jofeph intelligit omnes tribus prz-

23. Nem murieris. ) Scilicet hodie,

ter Judam , quia in Judam, & Jofeph

vel mea manu, vel quamdiu vixero.

divifa funt jura primogeniturz, quibus

24. llezis pedibus, 6f imtom[a bar-

n

privatus eft Ruben. Vide T. Paral.5.r.

ba, 66c.) 'Totum enim Davidici exi-

OI. Pro Ls verbis.) Quamvis de-

lii tempus in luctu pofuit, quem in

corporis, & veftiam negleu prz fe

i5

mile apat, crimen agnofcat, & ve-

cnovit David

9

niam petat.

tulit, ex quo aperte a

5

Chriftlo Domint.

) Davidi, pfophetæ

vera effe, quz dicebantur a Miphi-

"

uncionein Regem inun&to.

bofezh; fatis enim apparebat illura in

diuturno luctu füiife.

9Q. Quid mibi,€f vobis flià Sarvie ?)

»

Quid veftra intereft , fi ego mifericors

96. Serums meus contempf[it me.) Per

effe voluero ?

contemptum fcilicet neglexit manda-

fum meum.

In. Hebrzo, & apud

jj

Ig Satan. ) Adverfirium erat enim

re ipfa hujufimodi confilium, inimici

LXX. eft Decepzz ;me.. Chaldeus habet,

mors quippe.

Semei omnes tribus a

Delofé egit' contra me, quia nimirum

Davide alienas. reddidiffet ,

dum' de

jumenta , & viaticum non paravit

venia defperarent, & par fupplicium

domino fuo, meque eum fruftra expe-

fibi formidarent.

&antem reliquit, contemptum fimul ,

382

LNPIBRI'II. REGUM

* Sup.

27. *Infüper & accufavit me fervum tuum ad te dominum

16. 3

* Sup.

meum regem : tu autem , domine mi rex,

* ficut angelus Dei

(a

14-17.

es, fac quod placitum eft tibi.

20.

28. Neque enim fuit domus patris mei, nifi morti obnoxia

[

omino meo regi : tu autem pofuifti me fervum tuum inter

convivas menfae tuze : quid ergo habeo j

uftae querele ? aut

quid poffum ultra vociferari ad regem ?

ad

YU

29. Ait ergo ei rex : Quid ultra loqueris? fixum eft

, quod

locutus füm : tu, & Siba dividite potleffiones.

(l

nl

3o. Refponditque Miphibofeth regi :

Etiam cun&ta accipiat,

poftquam reverfus eft dominus meus r

fuam.

?

ex pacifice in domum

31. Berzellai quoque Galaadites

traduxit re

, defcendens de Rogelim,

gem Jolrdanem

hat

qui eum.

, paratus etiam uvltra fluvium profe-

zi

3R«g.

32. "Erat autem Berzellai Galaadites fenex va

]

1

de, id eft,

KE

uit alimen:a re

? 7- ofiogenarius, & ipfe praeb

gi, cum moraretur

f

in Caüris : fuit quippe vir dives nimis,

35. Dixit

Ti

& illufüm , munera etiam fortaffe Mi-

Dividite poffefffones, ) Sententiam

D

phibofeth erant, quz fervus nequam

hanc,&factum Davidis injuftum fuiffe,

In

nomine fuo obtulit.

omnes fere tradunt ; nam inauditum

27.

i

n

ficcuj:z"uit me. ) Vide fupra c.

3

damnavit Miphibofethum calumniz

[

fidem accommodans , & innocentem

Siceut u geles De;.

2 E:Hmïa fapien-

compertum media bonorum fuorum

tia, & quafi fupra hominem,

parte multavit, & calumniatorem Si-

28. Deomus patris me; , zif mortiob-

bam adeo non punivit, ut etiam cum

moxía.) Senfus eft, fi placet me reum

domino fuo bcna dividere juflerit,

ceredere, & non folum potfeffionibus,

Abulenfis, & Sanchez putantaliabo-

fed etiam vita privare, id facile po-

na Miphibofetho dediffe Davidem in

)

te$ ; prefertim cum tota Saulis fami-

in

compenfationem eorum, quz illi ab-

D.

lia, ob injurias ab eo in te illatas ,

ftulerat , -nec voluiffe Sibam privare

morte atfici a te potuerit.

2

conceffis , ut beneficii accepti memo-

p

Vocif.

?/

eraii ad régem? ) Quuafi mihi

fiat injuria

rem fe oftenderet , & gratum. Ad-

We

de Sibam non puniviffe , quia omni-

E

20. Quid ultra looueris ? ) Quid

bus, propter diei iliius Ietitiam par-

pluribus verbis opus eft?

qui loquen-

cebat: Vide fupra hoc c. n. 22.

llq

di modus indic

at Jongiorem intercef-

ttf

fiffe fermonem

30. Deminus meus Rex.) Qui mihi

lt

prefente fortaffe Siba,

bonorum omnium inftar eft.

& fe , ut potera

t, verbis, mendaciis,

31. De Roegelim. ) Civitate fna trans

& calu

mniis defendente.

&

Jordanem, in qua habitabat.

ul

Frixum eff, quod locurus fepm.) No-

32. In caffris.) In Mahanaim. Vi-

lo omnino retra&ctare, & irritum red:

de fupra c, z. :94,

dere , quod ftatui,

hi

XIX.

lUft

CAPUT

393

Doi

55. Dixit itaque rex ad Berzellai: Veni mecum , ut 1'gquie,*

fcas fecurus mecüm in Jeru(alem.

Xl

34. Et ait Berzellai ad regem : Quot funt dies anriorum vitae

Xer

meae, ut afcendam cum rege in Jerufalem ?

&U

35. * O&ogenarius fum hodie : numquid vigent fenfus mei * Sup.

ad difcernendum fuave , aut amarum? aut deletare poteft fer- 1727-

vum tuum cibus, & potus? vel audire poffum ultra vocem

Qd

cantorum , atque cantatricum ? quare íervus tuus fit oneri do-

Àil

mino mei regi?

[Uii

36. Paululum procedam famulus tuus ab Jordane tecum,

non indigeo hac viciffitudine,

41- Sed obfecro, ut revertar fervus tuus, & moriar in civi-

IQ

Yfe-

tate mea,& fepeliar juxta fepulchrum patris mei, & matris meae.

Eft autem fervus tuus Chamaam, ipfe vadat tecum, domine mi

:&,

rex , & fac ei, quidquid tibi bonum videtur.

38. Dixit itaque ei rex : Mecum tranfeat Chamaam , & ego

tUr

faciam ei, quidquid tibi placuerit, & omne, quod petieris a

Xli

me , impetrabis.

39. Cumque tranfiffet univerfus populus, & rex Jordanem,

Laf

ofcülatus eft rex Berzellai, & benedixit ei: & ille reverfus eit

z

fl

in locum fuüum.

uill

il

40. "Tranfivit ergo rex in Galgalam, & Chamaam cum eo,

omnis autem populus Juda traduxerat regem, & media tantum

an

um

pars adfuerat de populo Iírael.

Si-

AT. Itaque

i

rii

Ut requiefcas jE—curus. mecuua iu

vicem mihi reddas acceptorum a me

o

goufalem. ) LXX. verterunt, & va-

alimentorum,

In

zriam fenelletem tuam ; cupiebat enim

37. Chamaam.) Filius Berzellai.

b-

David illi gratam. vicem. rependere

38. Tranftar.) Jordanem fcilicet.

Ie

pro acceptis ab eo alimentis.

309. Benedixit e;. ) Bene precatus

U

eft, officiofis verbis in digrelfu pro-

,

34 Quet fent dies amnmorum vita

d-

mes , 6c. ) Quafi dicat , quid eft opus

penfam in illum oftendens voluntatem.

lle

àd tantulum tempus vitz, quod mihi

40. Media tantum pars, &c.) Ut

fupereft, fedem mutare; cum przfer-

fux tribus viris David fatisfaceretnon

tim idoneus non fim ad fruendum au-

expeCtatis reliquis ex aliis tribubus ,

hi

1e deliciis.

qui illam deducere parabant, qui me-

3»

ware fit

oxeri, fc.)

dia

pars erant,

ut habet hic facer

Sclicet fenio confe&us nulla in re

textus, fe dederat in iter.

Hinc na-

lj

ufui effe poffum.

tum feqnens jurgium contra virostri-

36. Paulelum procedam.) 'Te comi-

bus Juda, quafi ambitiofe alios a de-

tando.

d:icendo Rege fua feftinatione exclu-

fitfent.

Nem indigeo bac viciffitudine.) Ut

LVIIBRI l. REGUM

384

41

A41. ltaque omnes viri Ifrael concurrentes ad regem dixe-

filiui

runt ei: Quare te furati funt fratres nofltri viri Juda, & tra-

duxerunt regem , & domum ejus Jordanem , omnesque viros

usque

David cum eo?

4 (

42. Et refpondit omnis vir Juda ad viros Ifrael : Quia mihi

decer

dam d

propior eft rex : cur irafceris fuper hac re ? numquid come-

dimus aliquid ex rege, aut munera nobis data funt ?

bens:

diem

43. Et refpondit vir Ifrael ad viros Juda, & ait: Decem

4 ]

partibus major ego fum apud regem, maggsqpe ad me pertinet

jn die

David, quam ad te : cur fecifti mihi injuriam, & non jmihi

nuntiatum eft priori, ut reducerem regem meum ?

Dutrius

e

f

autem refponderunt viri Juda viris EHírael.

6

CAPUT.XX

2055

Trini

Sfoab cum fratre Abifai perfequens Sebam filium Bocbri moventem

nitas,

contra David feditionem 1n Ifrael, zhmajam in *via occidit , tan-

71

. demque ab obfidione ZAbela , mi]o Seba per murum

capite, difcedit.

N

du

Ccidit quoque, ut tibi effet vir Belial, nomine Seba, filius

Tüth ej

"A

Bochri, vir Jemineus: & cecinit buccina, & ait: Non

Cum a

eft nobis pars in David, neque haereditas in filio Ifai : rever-

Yulice

tere in tabernacula tua Ifrael.

]are a

5. Et

Pens

ef ii

4I. Quare te. furats funt. fratres

peramus , & ideo maxima illius regni

Àlia &

mofiri? ) Cur furtim, nos non expe-

pars fumus.

tiüs ho

&ans, & hae gloria privans, in re-

Durius autem vefponderunt viri Ju-

r

enum. reducere voluit fola

tribus

da.) Sed quibus verbis ufi fint, ex

tili cu

ïu da?

Scriptura non habemus.

tà$, Q

Etidm :

42. Mihi propsor (f Rex. ) Quuippe

in

I.

Ir Belial,) Rec&te Seba vir Belizl

ui ex eadem tribu juda eft,

appellatur, jugum fcilicet ex-

cedent

noftra tribu, ex quo Rex eft , femper

cutiens , improbus, & feditiofus.

ts :

habitavit.

Vir Jeminaus.) De.tribu Benjamin ,.

Ngn ]

Numquid. comedimus aliquid ex . Re-

vir primarius, & fortaffe ut Semei ,

&tint.

£e? ) Non hoc facimus utilitatis ali-

Saulis propinquus, ideoque David

ent L

€ujus caufa, quafi nos Rex alat , aut

infenfus.

'III'U

enim e

det munera ; fed quia propius nos at-

Cecinit buccina. ) lfraelitas convo-

gingic.

cans, ut relicto. Judzis rege ipfi fece--

Vayid

m

D

ecem partibus major ego um ,

derent, quandoquidem, ut extremo

4

& c.aj Si

David. fpectetur ut privatus ,

fuperiori capite vidimus, ita: defpicie-

]am E

bantur,

Eman.

magis ad vos pertinet , quia ex. veftra

$à putat ceciniffe

Cäilfaq

tribu; fi vero ut Rex magis ad. nos,

tuba , ut fedaret tumultum, & atten«

m [2

qui decem partibus vos numero fu-

tis loquexetur,

Q

! Bilj

*

CA P4U "- XX

385

| d-

2. tt feparatus et omnis Ifrael a David, fecutusque eft S

eba

& t

filium Bochri : viri autem Judà adhae

' Virog

ferunt regi fuo a ]o?daæ

usque Jerufalem.

*

4. Cumque veni

ffet rex in domum füam in ]erufalefn, tulit

i hr

decem mulieres concubinas, quas dereliquerat ad cuftodien-

CoIte-

dam domum, & tradidit eas in cuftodiam, alimenta eis pree-

bens: & non elt ingreífus ad eas, fed erant claufae usque in

ecen

diem mortis fuze in viduita:e viven.es.

üngt

- 4. Dixit autem rex Amafze : Convoca mihi omnes viros Juda

Y Juhi

in diem tertium, & tu adefto praefens.

Jurt

$: Abiit ergo Amafa, ut convocaret

]udam, & moratus ett

extra placitum , quod ei conftituerat rcx.

H

6. Ait auem David àd Ab;/fai: Nunc m2

äi s affli&turus eft

nos Seba filius Bochri, quam Abfalom : tolle igitur fervos do-

Qu

mini tui, & perfequere eum, ne forte inveniat civitates fnu-

nitas , & effugiat nos.

n

uoque, &

- Egrefïï funt ergo ?um eo viri Joab, Cerethi q

Phelethi:

Non eff uobis pars in David, meque

pollicitus fuerat fuperiori c. n. 15. ut-

baveizas im flio lfai.) M«c Hebreo-

que glifcentem Seba feditionem oppri-

fs

rum erat formula, qua negabant fibi

meret.

: Ni

com aliquo futuruim commercium.

5. Moratus eff extra placitum , &c.)

Xealice diceremus.

Nom abbiamo che

re

Dum urget , quod Rex juflgrat, &

fare con David, Sic A& c. g. 21. "*

varia, ut fit, interveniunt impedi-

Petrus ait ad Simonem magum.

Nonz

Tnenta.

*

6. Ait astem David ad Abifui.)

-LEt

eff tibi pars, neque fors im fermone sfto.

T

Alia exempla vide apud Sanchez la-

Mittit Abifai , quia Joabi opera uti

tius hoc explicantem.

nolebat; netiméret Amafa novus Dux

2. Tradidit eas m vuf*:afiam.) Libe-

exercitus Joabum anilitari prefecturz,

jj*

It ü

rali cuftodia; fupponebaàt enim invi-

quam hactonus exercuerat, reftituen-

tas, cum Abfalone cübuifie. Dedit

dunt,

etiam alimenta, five mercedem pre-

Magis afflitlurus eff nos Stba.) Hwc

; Md

per Auxeftm dicuntur, & cum aliqua

cedentis famulatus, five quia aliis nu-.

Nam Abfalonem o-

ice! Dd

pt re non erant, a quibus alerentur.

amplificatione.

5

Non eff ingreffus ad eas.) Quuia factz

mnis tribus etiam Juda ad regnum ad-

1jamin D

movere conata fuerat.

&at y

erant, quafi nürus ipüus,vetims autem

erat Levit. 19. 14. acceffus ad nuxuni.

Tsile igtzur, fervos demini fu. ) Id

Dv il

* Ip viduitate. ) ln codibitu, neque

eft David , quisde fe in tertia perfo-

enim erant proprie vidug fuperftite

na loquitur. Alii putant dominum vo-

corno

Davide, cut nupfexant.

cori Joab, quia atate major erat, &

f f

Comvoca bt ommues vitos

nda. )

dignitate.

xtlen()

am eniin fe" in domos fuas réce,erant.

Imveniat. ) Invadat, occupet.

K

Caufa convocandi fuit, ut novium do-

l-T

í

Ceretbs quogue , & Phelethi. ) VMi-

ncmllre

3

cem exeicitui imponeret Amafam, ut

qtene

Bibl.cum Com. Menoch. Tom. IIL,

dä-difï;cc. 8. n. 18

-

396

,LIBRI K RURGUM

:

.Phelethi: & omnes robufli exieru

$

nt de Jerufa!em ad perfe-

qüendum Seba filium Bochri.

. 8. Cumque illi effent juxta lapidem grandem, qui eft in Ga-

