merat , quo Ifraelitz Regem petierunt

triarcharum Abraham , Ífaac, & Jacob.

a Samuele.

Salianus vero a prima

hi

Davidis un&tione in Re

em.

homines ad res turbandas idoneos.

IO. Exploratores.) Concitores vulgi,

uü

Aliqui

!ll

putant mendum elife,

&

legendum,

Regnavit Adifalom im. Hebron. ) Cum

Dof quatuer aumo; ; tot enim intercef-

regalibus infignibus etiam ceremonia

fitfe dicit Jofephus , & 'T'heodoretus.

u&ctionis in Regem adhibita. eft, ut

D

Reddam vota mea

f

im Hebrom.)

aperte colligitur cap. 19. fequenti n.

Parum probabilis pretextus ; nam jam

IO. cum ait populus : 244/aloz azutem ,

1

dudum reverfus erat ab exilio , & vo-

quem muximus f[uper nos , mortuus-eff in

u

ta, f1 quz conceperat, jam dudum

bello. Lyranus probabiliter putat etiam

debuiflet perfolviffe : deinde locusfa-

fidelitatis juramentum a populo exhi-

k

crificiorum eo tempore non erat He-

bitum.

bron, fed aut Gabaon, ubi erat ex-

12. 4chitophel.) Bethfabezs avum,

celfum max' mum , & facerdos Sadoc,

ut fupra diximus, quem Salianus Da-

g

aut Sion, ubi erat arca D'omini,fortaffis

&

vidi putat infenfum tuiffe propter adul-

ü

Davidfenfit fraudem, fed voluit potius

terium cum nepte, & Uriz occifionem.

videriparum prudens, quam nimium

Giloniresm. ) De Gilo civitate, qus

[

fufpicax. — Veletiam id egit Deus , qui

erat in t;ibu Juda.

B

CAPUT

XV.

365

i

14. Et ait David fervis fuis, qui erant cum eo in Jerufalem:

0 I

Surgite, fugiamus, neque enim erit nobis effugium a facie Ab-

falom : feftinate egredi, ne forte veniens occupet nos, & im-

$-

pellat fuper nos ruinam , & percutiat civitatem in ore gladii.

lli-

—r$. Dixeruntque fervi regis ad eum : Omnia, quaecumque

raeceperit Dominus nofter rex, libenter exequemur fervi tui.

,&

16. Egreffus eft ergo rex, & univerfa domus ejus, pedibus

fuis, & dereliquit rex decem mulieres concubinras ad cuito-

u$

diendam domum.

ici

17. Egreffusque rex , & omnis Ifrael pedibus fuis, ftetit pro-

»

cul a domo.

tl

18. Et univerfi fervi ejus ambulabant juxta eum, & qug.i-ones

B.

Cerethi, & Phelethi, & omnes Ge:haei , pugnatores validi, fex-

O

centi viri qui fecuti eum fuerant de Geth pedites, pracede-

V

bant regem.

a

19. Dixit autem rex ad Ethai Gethaeum : Cur venis nobifícum?

revertere, & habita cum rege : quia peregrinus es, & egreffus

Z 23

'20. Héri

il*

es de loco tuo.

d4. Neque emim erit mobis effugiuma

I9 Legzoues Cerethi , 6 Phelerh;. )

ät

facie Afalom.) Aenofcebat pius Rex

De quibus fupra diximus cap. g.

fe, Deo pro Abfalone ftante, non

num. I9.

PJ

poffe refiftere ; itaque ultro cedendum

Sexcenri viri.) Antiqui illi Davidis

(

Deo.

milites , & exilii comites, qui illum

10

Inellar fuper mos ruinam.) Caden-

fecuti fuerant in fpeluncam Odollam,

ofty

in Zipheorum defertis locis, inSi-

tes urgeat , & precipites det.

i

16. Pedibus fuis.) NMel feftinatione,

celeg Getheorum , unde & illis nomen

n

vel patiendi defiderio, velut humil

adhzfit.

Hi adhuc erant , fexcenti ;

ob

hac ratione agendi qn-afi cum reveren-

nam cum aliquis ex hac leg:one defi-

[un

derabatur, alium Davidin ejus lo-

tia Domini flagella exciperet, illum-

€eüm fufficiebat.

4ue placaret.

ii

D'erel;'q-nit Rex decem mulicres conez-

i9- 44 Erba; Gethaum, ) Guemgra-

fià

&inas. ) Secundarias fcilicet. uxores

ves auctores exiftimant fllium fuiffe

u

fuas: reliquis fecum abdu&is-

tione vistutis Davidis ad illum tran(ie-

Achis Gethzorum Regis, qui admira-

Ad cuftodiendam domum. ) Non qui-

P

dlem contra vim hoftium, quibus po-

xat, Judaicam religionem profetffus,

in

tlus milites fuitfent gpponendi ; fed ut

Habita cumrege. ) Abfalone fcilicet,

ni

domum eo modo, quo mulieres fo-

quem non vocat tyrannum, ut reves-

1

lent , gubernarent.

ra erat, qnia fíc locutus, quod vole-

P7. Sretit procul a domo.) INon in-

bat , non perfuafitet.

ia peregrimus es , E5c. ). Sententia

l

greffi funt domos, ut late circumfpi-

L

cerent, fi qui ad eos de amicisfe re-

eft: Hierofolymis maneas cum novo

j

eiperent, uti poftmodum fa&um eft.

rege; nequeenim gquum eft, te pe-

T

el ita f bftititin aperto , ut fuos

regrinum noftris turbis, qu« ad te

non pertinent , jatari , idque tui

]

Ord'naret, qui confufe ob feftinatio-

nem eg;eiïie fuerant,

apud nos incolatus initio.

N

EM

364

LIBRII. REGUM

20. Heri venifti, & hodie compelleris nobifcum egredi? ego

autem vadam , quo iturus fum: revertere, & reduc tecum fra-

qu

tres tuos, & Dominvs faciet tecum mifericordiam , & verita-

tem , quia oftendifti gratiam , & fidem.

*

In

dicens:

À

41. Et refpondit Ethai regi,

Vivit Dominus, & vivit

dominus meus rex, quoniam in quocumque loco fueris, domi-

f

ne mi rex , five in morte, five in vita, ibi erit fervus tuus.

22. Et ait David Ethai : Veni, & tranfi.

Et tranfivit Ethai

Gethaeus, & omnes viri, qui cum eo erant, & reliqua multitudo.

]Je

23. Omnesque flebant voce magna , & univerfus populus

fe

tranfibat : rex quoque transgrediebatur torrentem Cedron, &

py

cunétus populus incedebat contra viam Oliv&e, quze refpicit

:

ad defertum.

fï Levitze cum

in

24. Venit autem & Sadoc facerdos, & univer

eo portantes arcam foederis Dei, & depofuerunt arcam Dei, &

D

afcendit Abiathar, donec expletus effet omnis populus, qui

egreffus fuerat de civitate.

adi

fc

25. Et dixit rex ad Sadoc. Reporta arcam Dei in urbem:

fi invenero gratiam in oculis Domini, reducet me, & oftendet

mihi eam , & tabernaculum fuum..

26. Si

iü

Q

20. Ego antem vadams, quo iturus

pro Davide Dominum , cum res fer-

$«

fren. ) Àd locum nefcio quem ; neque

ret , confulere poífent.

f

enim adhuc mihi conftitutum eft, quo

Depo[uerunt. ) lÓn tumulo aliquo

ini

me recipiam.

idoneo, 'donec omnes adeffent, &

Redac recum fratres :u0:.) Cives

congregarentur, qui Davidem fequi

10

tuos, ac focios Gethxos, qui te du-

volebant; utque eam honorare pof-

fent, & Dominum in ea adorare.

Q

cem fequuntur.

22. Femi, & rrawf.) In talem fci-

Afcendis Abjatbar.) Fortaffe ad oran-

h

licet ordinem, vel potius, ut ex con-

dum prope arcam; vel quafi dicat :

Comitatus. eft eos.

V

fequentibus intelligitar, tranfi torren-

tem Cedron.

^

25. A4d Sadoc, ) Qui forte honoris

p

3*

Contra viam , qua vefpicit. ad de-

caufa arcam Domini fuis ipfe humeris

de

fertam.) Hzc dicuntur per anticipa-

tulerat. Abiathar Pontifice infulato, &.

W

tionem ; nam facerdotes cum arca Do-

cum Ephod Pontificio fubfequente.

di

mini ad Davidem pervenerunt: ante-

Reporta arcam

e; £2 urbem. ) Quia

p

uam ille torrentém Cedron pertran-

confülente. Dominum Abjathar Pon-

Q

D

ret.

Ceterum hoc defertum, cujus

tifice , refponfum non tulit David,

tu

fitam erat Orientem

hic mentio fit,

ideo intelligens nondum fibi divinum

yl

verfus inter Jerufalem, & ]Jericho;

numen efie placatum , ( filentium enim

la

ibi commoratus dicitur S. Joan. Ba-

illud fignum quoddafn erat offenfio-

Ql

nis illius ) arcam juffit reportari.

prifta, & Chriftus Dominus, cum je-

Cel

junavit dies quadraginta.

$i imuenero gratiam imoculis Dimini.)

dm

Quuam fcilicet nondum inveni,

[

24- Po:'(anr:: enam federis. ) Us

|

CAPUT XV.

365

26. Si autem dixerit mihi : Non places : praefto fum, faciat,

!go

T2

uod bonvm eft coram fe.

ln

27. Et dixit rex ad Sadoc facerdotem : O Videns,revertere

in civitatem in pace, & Achimaas filius tuus , & Jonathas filius

vit

Abiathar, duo filii veftri, fint vobifcum.

1l

28. Ecce ego abfcondar in campeftribus deferti , donec ve-

niat fermo a vobis indicans mihi.

hai

29. Reportaverunt ergo Sadoc,

& Abiathar-arcam Dei in

do,

& manferünt ibi.

Jerufalem,

lus

30. Porro David

aícendebat Clivum olivarum , fcandens, &

flens, nudis pedibus incedens, & operto capite, fed, & omnis

u

C

populus, qui erat cum eo,

operto capite aícendebat plorans.

uod & Achitophel effet

31. Nuntiatum eft autem David ,

üm

in conjuratione cum Abfalom, dixitque David : Infatua, quaefoy

Domine, confilium Achitophel.

,U

avi

qui

32. Cumque afcenderet D

id fummitatem montis, in quo

adoraturus erat Dominum , ecce occurrit ei Chufai Arachites,

ite.

fciffa vefte, & terra pleno cap

Zu3

335 .Et

'dei

Et tabertaculum [utm.) Sive quod

Abiathar Pontificem fuiffe , idem effet

in Sione ipfe tetenderat, five Mofai-

Videzs

ac confulens Dominum per

cum,

uod adhuc in Gabaone fub

Ephod. Vide dicta fupra cap. 9. n.17.

Sadochi cura extenfum fuiíffe diximus

hr

99. Iu campeffribus deferts. ) -De quo

fupra cap. $. num. 17.

num. 23. eft dictum.

26. Nom places.) Nolo te habere

ledicaus mihi.) Quid geratur, &

iqu()

in confpectu meo, nolo teregem elle;

quid faciendum videatur.

&

nolo te vivere.

«qui

in montem Oliveti afcenditur. .

go- Clivium Olivarum. ) Per quem

pof-

Faciat , quod bonum eft coram fe.)

Quaü dicat, Paratmez cor meum Dezs,

Flems zudis pedibus zzcedens , Efc)

parattm cor meum. Pfal. 109. 9

Non ex animi dejectione , fed ex pec-

xv;m-

catorum fuorum dolore.

a

Q7. O widems. ) Sadoc vocatur

Videns foitaffe propter donum pro-

Operto capite. ) Caput velatum ha-

loris

phetiz.

In Hebrxo eít, Nosze v;-

bitus eft eorum , qui funt in luctu.

dems f« ? quod Vatablus explicat ,

I- dpfaina

confflium — Acbite-

1eris

Vidensne ?

Valensne

confilio ?

quain

phel. ) Optat vel ineptum ab eo dari

)

dicat ; fi vales confilio , revertere;

confilium , vel tanquam ineptum , &

plus enim mihi profueris redeundo ,

inutile contemni.

ïnia

quam manendo.

Verius mihi vide-

32. Summitatem montis. ) Oliveti.

(u

tur , quod ait Dionyfius, vocari pro-

"Adoraturus erat Dominum. ) Conver-

Vldn

tendo fe verfus :iontem

qunm

,

phetam ,

&

ia in divino obfequio pfal-

des/erat arce.

Sion , ubi.fe-

pm

lentibus,

prophetarum oracula re-

citantibuspraerat. Sic Chonszias prin-

Chufai JArachites. ) A civitate Arach,

fio-

ceps Levitarum prophetix prxtuiife

cujus mentio. eft Genef. 1o. ro. & po-

dicitur . Paral. I5. 22. juxta eorum

nitur in terra Sennaar, quam aliqui

7

fententiam, qui putant Sadoc una cum

Calcfyriam interpretantur. 9. Her.

T

LIBRI l.

REGUM

366

te

*' 43. Et dixit ei David : Si veneris mecum, eris mihi oneri

e*? 24

füu

44. Si autem in civitatem revertaris, & dixeris Abfalom

(1) Servus tuus fum , rex : ficut fui fervus.patris tui, fic ero

fet

fervus tuus : diffipabis confilium Achitophel.

.3s. Habes autem tecum Sadoc, & Abiathar facerdotes, &

ii

omne verbum, quodcumque audiéris de domo regis, indica-

bis Sadoc, & Abiathar Sacerdotibus.

bat

6. Sunt enim cum eis duo filii eorum, Achimaas filius Sa-

6

doc, & Jonathas filius Abiathar;& mittetis per eos ad me omne

verbum , quod audieritis.

v0.

Y

:

3d

37. Veniente ergo C

iufai amico David in civitatem,

Alom quoque ingreffus eft Jerufalem.

E

de

CAPUT XVI

Sibe cibaría adferenti, ac detra&tori confert bona. Mipbibofetb.

Semei maledicentem occidi oetat.. ZAbfalom SFeruJalem ingre[jus,

Qu

in

- confilio zAcbitopbel ad concubinas patris [ui. publice

Ti

ingreditur.

Umque David tranfiffet paululum montis verticem, appa-

C

"C

ruit Siba puer Miphibofeth in occurfum ejus cum duobus

pu

afinis, qui onerati erant ducentis panibus, & centum alligaturis

uvàe paffae, & centum maffis pa'atharum , (2) & utre vini.

her

2. Et dixit rex Sibse : Quid fibi volunt haec? Refponditque

ts

Siba : (3) Afini, domefticis regis, ut fedeant: panes, & palathae,

Dx

ad vefcendum pueris tuis: vinum autem ut bibat , fi quis de-

fecerit in deferto.

&.

"Infr.. 3. Et ait rex : Ubi eft filius domini tui? *Refponditque Siba

pur

d

19.27-

r

bo

(1) 5ervus us fum rex. L» edsz. Sixt. 4aldz't1;r ; pateré me vivere,

ott

(2) Et utre vini. /g edir. Sixz. /egizur : & duobus utribus vini.

(3) Afini, domefticis regis. I Sixr. baberur : Afini pro domefticis regis.

P&M

in tradit. in cap. Io. Genef. ait Àrach

I occerfum. ).Ex aliqua proxima

d

notioii vocabulo z4effzm.,dici.

Vi-

villa Miphibofethi , cujus erat cura-

lu

tor bonorum, ut ex cap. 9. patet.

th

tus Hebrzus.

detur Chufai fuiffe ex gentili profely-

Ceutum aligateris ss paffs.) Mide

€0)

4. Eri muhi oneri.) Quuia fortaf-

dicta 1. Rep. 25. 18.

a

fis melior confilio, quatm oladio, for-

Palatharsm. ) Vicorum exficcata-

bo

taffe propter &tatem. , Mgni confilii

rum, quas tmaífas caricarum non fe-

tüi

virum fuiffe ex eo patet, quia illum

1nel appellat facra Scriptura.

de

David Achitopheli oppofitum cupit, &

2. Domefticis Regis. ) Mulieribus.

T

ex eventtü etíam patet , de quo infra.

ULi eff flius Domini tzi? ) Mi-

Cv

I.S

j

[2

La puer Miphibofezb.) De quo vi-

h

ibofech fcilicec Jonathe filius;

Ita

Tti

de fupta cap. 9.

b

David interrogat, quia Siba nullam

CAPUT XVI.

367

n

regi: Remaniït i

rufalem , dicens: Hodie reftitüet mihi do-

on:

mus Ifrael regnu

&

atris mei.

du

4. Et ait rex Sibae : Tua fint omnia

, qua fuerunt Miphibo-

feth. Dixitque Siba: Oro, ut inveniam gratiam coram te, do-

N

mine mi rex.

(à

s. Venit ergo rex David usque Bahurim, & ecce egr

edie- 3Reg.

batur inde vir de cogpatione domus

Saul, nomine Semei,filius? $

:

Gera, procedebatque egrediens,* & maledicebat,

ümng

6. Mittebatque lapides contra David, & contra univerfos fer-

vos regis David : omnis autem populus, & univerfi bellatores,

WP

a dextero, & a finiftro latere regis incedebant.

7. Ita autem loquebatur Semei, cum malediceret regi: Egre-

dere, egredere, vir fanguinum , & vir Belial.

fiib.

9. Reddidit tibi Dominus univerfum fanguinem domus Saul:

[

quoniam invafifti regnum pro eo, & dedit Dominus regnum

in manu Abfalom filii tui, & ecce premunt te mala tua, quo-

niam vir fanguinum es.

9. Dixit autem A

bifai filius Sarvise regi : Quare maledicit

a

canis hic mortuus domino meo regi ? vadam ; & amputabo ca-

)Dus

put ejus.

Urds

ro.Et

heri fuüi mentionem faciebat, necfa-

dicat: non hec dixi, aut huc vehi

que

tis intellizere poterat, fuone illa, an

accufandi caufa, aut ut me in Mi-

hg,

Domini fui nomine daret.

de-

phibofethi bona immaitteres , fed ut

Hodie refftuet mihi Dominus Ifrael,

animum meum tibi patefacerem,

£. ) lmprobabilis calumnia , cum ap-

gratiam tuam promereri poffem, qu&

j

bi

pareret totum Ifraelem in Abfalonis

mihi inftar erit bonorum omniutn.

defiderium effe converfum , & Miphi-

ng

in monte fitum unius fere horz itine-

&. Baburim.) Oppidum, & caftrum

d

bofeth menbris captus, & in domeftico

otio nutritus regno non effet idoneus.

re ultra Bethaniam Jordanem verfus.

- Tus fint omnia, que fueruat Mi-

Vide Adrichomium in tribu Benjamin

phito[ethi. ) Nimia fane Davidis cru-

num. 28.

delitas.

qma

Sed non putavit mentiri Si-

7. Bgredere. ) Ex

i ex finibus regni

ia

bam in re tam gravi, & cujus veri-

Ifraelis.

tas .facile deprehendi poffet.

Adde

Vos fanguinum.) Quui ut ficarius ,

eos, qui calamitate aliqua preffis opem

& homicida multum fanguinis fudifti.

J' de

ferunt, ut nunc Davidi Siba, viros

Vir Beíjzl.) Mir profane, fcelefte ,

atà

bonos videri, & dolore aliquo per-

& divinz legis contemptor.

if

turbatos minus aptos effe ad pervi-

9. Unrverfum fangmimem. ) Panas

dendum, quid verum fit; qua tamen

pro fanguine.

non ita excufant David, ut non pec-

j

9. disfai fflius Saroia,) Davidis ex

Mi

caverit inauditum Miphibofethum da-

forore nepos, & Joabi frater.

ln

gsmnando.

- Canis bic mortuts.) Vidþ dicta cap.5.

Oroy t imveniam gratiam, 6c.) Quaafi

num. $.

Jam

LIBRI I.

REGUM

368

p

1o. Et ait rex: Quid mihi, & vobis eft ffillii Sarvize ? dimit-

ingrt

.tite eum , ut maledicat. Dominus enim preecepit ei, ut male-

diceret David, & quis eft, qui audeat dicere, quare fic fecerit?

1j

Ecce filius

quaü

ir. Etait rex Abifai, & uhiverfis fervis fuis.

meus, qui egreífus:eft de utero meo, quarit animam m

eam:

toph

quanto magis hic filius Temini? dimittiie eum, ut maledicat

juxta praeceptum Domini :

& reddat

12. Si forte refpiciat Dominus afflitionem meam,

Chu/

mihi Dominus bonum pro malediCtione hac hodierna.

tf

13. Ambulabat itaque David, & focii ejus per viam cum eo.

il

Semei autem per jugum montis ex latere, contra ilium gradie-

& a Vr»ad

rrame

batur, maledicens, & mittens lapides adverfum eum , te

que fpargens.

L

.& univerfus populus cum eo laffus,&

14. Venit itaque rex,

refocillati funt ibi.

ingreffi funt Te-

filUu

1«. Abfalom autem , & omnis populus ejus

rufalem , fed & Achitophel cum eo.

Cua

16. Cum autem veniffet Chufai Arac

hites amicus David ad

?

Abfalom, locutus eft ad eum: Salve rex, falve rex.

Teve

m: Hec elt, inquit, gratia tua ad ami-

e

l

17. Ad quem Abfalo

cum tuum ? quare non i

vifti cum amico tuo ?

fai ad Abfalom : Nequaquam : quia il-

lira:

18. Refponditque Chu

lius ero, quem elegit Dominus,

& omnis hic populus, & uni-

verfus Ifrael , & cum eo manebo.

fus

urus füum? nonne

19. Sed ut & h

oc inferam , cui ego fervit

filio regis? ficut parui patri tuo;

ita parebo & tibi.

El'gf)

40. Dixit autem Abfalom ad Ac

þitophel: inite confilium;

àde)

quid agere debeamus.

t U

el ad Abfalom: Ingredere ad concubi-

Jun;

or. Etait Achitoph

fu pe

nas patris tui,

$

quas dimifit ad cuftodienda

m domum : ut cum

roboren-

22

audierit omnis

1frael, quod foedaveris patrem tuum,

25.* Te-

*)

0^

tur tecum manus eorum.

Àdh

tiam

UUo. Quid mibi , 6 wolis eff fílii Sar-

-p17. Hac efü, imquit, gratia tua. ad

vis? ) Quuafi dicat; omitte me.

amicunm tumum? )

avid fcilicet , qua-

attrl

Dominus enim pracepir. ) Divins ju-

fi dicat, qualem ego te mecum fu-

dim

ftitiz me.punientis inftrumentum eft.

turum fperem , cum videam te eum

d ;

li.

6 g.

deferuiffe, qui de te bene meritus eft?

f

o

anto magis zunc frlius femini-.)

QI. Imgredere ad concubinas pat

rís

Vir nempe neque domo , neque fa-

dl PU

milia, neque tribu meus.

Imo de

fui, /c. ) Aliqui ex. primoribus, &

Vina

tribu Benjamin , & cognatione Saulis,

populo timido fequebantur Abfalonem,

n qu

cujus in me invidiam imitatur.

timentes, ne fortaífe inter fe filius',

hr

ac pater reconciliarentur ,

& qui pro

l

14. Refociliati [unt ibi. ) Inoppido

Abfalone ftetiffent penas luerent: fit

Bahuriüin.

CAPUT XVI. & XVHI.

E

d-

25. *'Tetenderunt ergo Abfalom tabernaculum in folario,&* Sup.

Tnale

ingreffusque cft ad concubinas patris fui coram univerfo Iírael. 12 11«

;cent?

23. Confilium autem Achitophel, quod dabat in diebus illis,

flus

quafi fi quis confuleret Deum : fic erat omne confilium Achi-

neam;

tophel, & cum effet cum David, & cum effet cum Abfalom.

ediat

CAPUT XVI.

redit

Chu[ai diffipat confilium ztcbiropbel, idque per nuncios indicat DaL

«id , qui con[ilio Cbu[ai tran[it Yordanem, quare fe fufpendit Acbi-

TU

tadié-

topbel , tres amici David munera adferunt , ne ejus populus -

T0

nece[Jariis egens. deficeret.

1. Mxit ergo Achitophel ad Abfalom: Eligam mihi.duodecim

us

' millia virorum, & confurgens perfequar David hac no€te.

:4. Et irrucrs (üper eum (quippe qui laffus eft, & folutis ma-

nt le

nibus) percu ;iam eum : cumque fugerit omnis populus, qui

cum eo eft, percutiam regem défolatum.

id ad

3. Et reducam univerfum populum, quomodo unus homo

rever folet: unum enim virum tu

] a

»quæris, & omnis päopulus

€riü in pace.

4. Placuitque fe

ul

rmo ejus Aþfaloriq,& cunétis majori'bus na:tu

Ifrael.

[ uni-

$. Ait autem Abíalom : Vocate Chufai Arachitem, & audia-

onne

mus, quid eFianï ipfe dicat.

6. Cumqgf

lum j

ergo Achitophel auctor Ab.faloni , ub

quantum licet magnis parva compo-

adeo gravem patri irroget injuriam ,

nere, terrena ceeleftibus, humana divi-

ut plane omnes fibi perfuadeant nul-

nis. Italice diceremus, Pzgiavano s fuo$

ob

v

Jam inter ipfos reconciliationis fpem

conftols come fï*acn/i.

m

fuperei:e.

22. lz /olario.) Nide dicta c.11. n. 9.

2- QO'stir manibus. ) Remiffis, feu

oren-

23- Qwu«f! [É quis confireret. Denm.)

debilibus.

Achicopheli facer textus non. pruden-

Percutiam eum.) Hebrza, & LXX.

111 AJ

tiam veram , fed , qua carnis dicitur,

rezcbo ezz. Chald. taréía!o cum.

'qlll

attribuit. Sive etiam aaturalem quam-

Defolatzm.) Solum 1elitum.

dam circumfpeftionem ,

Y

x LipE'(l Tme-

m -

D

ve bonunm ,

3- Quomodo enus bmo. evertz [o/ef.,

te a um

dia àd fnem aliquem ,

&c.) Sententia n. f vulgate eíle vi-

"ls CB

five malum excogitat ,

opportvne

detur: totus Ífiael te fequetur unani-

applicat.

Contfertur autem cum di-

mi confenfu n«:!Ho excepto ; nam unius

Püi!»'f

vina propter certitudinem eventorum,

m

tantum caput quziimus, quo fubla-

Joneify

in quo tamen eft hyperbole , quafi dica-

to, nemo fupererit , qui poyulum ia

fillllï !

tur: erat przditus divina prudentia,

vailas partcs. diftrahat.

j

4AXaa

j )

: .Bfäl; 6uns Com. Mesnoch, Tonz. Il,

y

z

3

4

o

LIBRI .

REGUM

/6. Cumque veniffet Chufai ad Abfalom,ait Abfalora ad eum:

Q

vt n

Hujufcemodi fermonem locutus eft Achitophel :

mus,2an non? quod das confilium ?

i*age;e debe-

4

n

finun

;^7. Et dixit Chufat ad Abfalom : Non eft

bonum conüïium;,

9t

Wil

quod dedit Achitophel hac vice.

8. Et rurfum intulit Chufai : Tu nofti patrem tüil'm,& viros,

Dx)lu

qui cum eo fant, effe fortiffimos, & amaro animo, veluti fi

4)

hoci

urfa. raptis catulis in faltu faeviat: fed & pater tuus vir bella-

Yitse

tor eft, nec morabitur cum populo.

16

9. Forfitan nunc latitat in foveis, aut in uno ; quo Voluäïiþ,

mort

loco: & cum ceciderit unus quilibet in principig, audiet qui-

ne d

cumque audierit, & dicet : Fatta eft p

?

lag

o

a in populo, qui fe-

Qui !

quebatur Abíalom.

.

Io. Et fortiffimus qui

sque, cujus cor eft quafi léonis, pavofe

t

abii

folvetur: fcit enim omnis populus Iífrael fortem effe

tuum , & robuftos omnes, qui cum eo funt.

patrem

adt

tron

ir. Sed hcc mihi videtur rectum effe confilium : Congrege-

tur ad te univerfus Ifrael , a Dan usque Berfabee, quafi arena

maris innumerabilis : & tu eris in medio eorum.

Ve

hün

i2. Et irruemus fuper eum in quocumque loco iriventuþ

[

li

fuerit : & operiemus eum, ficut cadere folet ros fuper terram,

j

& non relinquemus de viris, qui cum eo fünt, ne unum quidem.

mdabit

qui

.13. Quod fi urbem aliquam fuerit ingreühsï, circur

omnis

Qu

9. Ef 4;'mlzro anim. ) Quafi dicat ,

fonjrmn ,.« aliis , intelligitur de quo-

dent

periculofum eít, cum defperatis ho-

vis fortiffimo, qui,y fi femel noctu

licit

minibus pugnare, non inulti cadent.

tuerit offenfum , expavefcet.

pe

Nec morabitur cum populo,) Ponebat

l1. Hoc mibi retlum "videtur efft can-

para

Achitophel Dàvidem in medio po-

fu. ) -Bonum ,. utileque confilium,

81*

in Davidis fcilicet commodum , quod

40f

puli fuiffe, ibique a fuis perturbaris

deftitutum ixi, Chufat contra oppe-

fi Chufai in mente habuit, non eft

lit

nit Davidis confuetudinem no&e. fe-

mentitus,

[/47,

cedentig a turba., ne a fuifmet con-

Tu eris im medio eorum. ) Dux fcili-

&h

juratione . aliqua comprehenfüs hofti-

cet, quem pluris, fa&uri fint milites ,

bus dedi poffet ; ficque foreut, quam-

quam Achitophelem , qui fibi ducatum

tth

vis Davidis copix deleantur , .ille ta-

hunc depopofcerat num. 1. ,

t

men evadat.

I29. Szcut- cadere [olet vos fuper ter-

p

Q« "ndier , Efc, ) Id eft, quicunque

7AU2.

) Cujus guttul inmïmerabil—es

audierit , dicet.

funt.

x

,4111

Io. Forriffüfgw.A: quifque.) ln Hebr.

I3- Gereumdabit «« . « slli fumes, Gu.)

l)I]

eft , & zpfe etiom filius fortirudinis , id

Videtur effe: proverbiale & hyperbo-

& j

eft, ipfe Achitophel, qui dat hoc

licum dicendi genus , quo gloriofi mi-

für

confilium , Rtrepidabic. At cum Hie-

lites tunc utunþur ; cum fuas vires ja-

]

*

^

»

C A P UT XVIL

37X

Qu:

orrinïs -Ifrael civitàti illifünes, & trahemus eám in torrent

emy

debe.

ut non reperiatur ne calculus quidem ex ea.

r4. Dixitque Abfalom, & omnes viri Ifrael : Melius eft con-

lium,

filium Chufai Arachitee confilio Achitophel : Domini autem

nutu diffipatum eft confilium Achitophel utile, ut induceret

xfiroä,

Dominus fuper Abfalom malum.

lu2 f

: 1$. Et ait Chufai Sadoc, & Abiathar facerdotibus : Hoc, &

bella-

hoc modo confilium dedit Achitophel Abfalom, & fenioribus

Ifrael; & egotale, & tale dedi confilium:

16. Nunc ergo mittite cito, & nunciate David, dicentes: Ne

üenit,

t qui-

moreris no&te hac in campettribus deferti, fed absque dilatio-

uife

ne transgredere : ne forte ab

.

forbeatur rex , & oxgnis popglus,

qui cum eo eft.

iVore

17. Jonathas sutem,

€

& Achimaas ftabant juxta fontem Rogel

abiit ancilla, & nunciavit eis: & illi profe&ti funt, ut referrent

iC

ad regem David nuntiu

i

E

m : non enim poterant videri , aut in-

troire civitatem.^

tege-

11 ena

18. Vidit autem eos quidam puer, & indicavit Abfalom: illi

eyo conci:o gradu ingreffi (unt domum cujusdam viri in Ba-

hutim, qui habebat puteum in veftibulo fuo, & defcederunt in

entu&

eum.

x

Taffy

dem.

19. Tulit autem mulier; & expandit velamen fuper os pütei7

z

dabit

quafi ficcans ptifanas, & fic loeuit res.

Aaa^4

0. Cum-

mais

—À

&dht. - Sinüli dicendi formula uf vi-

Ab ipfo David deftinati , ut munere

eqüO-

dentur Reges S9amarie, & Syrie,

fiuntiorum funqerenturu

licet paulo obfcurius Ifa. 7. 6. cum in-

Juxta j'amcrr; Rogel. ) Id eft, Fontems

nofhl

enti-exercitu adverfus Judam com-

fellonss.

F'uit hic fons.in fuburbanis

fran-

parato ajunt: .4[cezdamus ad Judam,

Hierofolymórum verfus orientem.

Jiurm,

& fujcitemus eum, &5 avellamus enm ad

.

Ab aclla.) Specié lavandi in

240f«

fonts pannos, ut ait Hieronymus in

ql]^i

Ut 2on reperiatur ne calculus quidem

traditionibus , & ex eo alii.

m di

ex e2. ) Hxc étiam proverbialis eff ,

Peteranr.) ld eft, tutum érat.

[oil-

& hyperbolica dicendi formula.

18. Gmdam puer.) Ejufdem ancil-

14 Confelrzug Achitophel utile, ) Po-

le füius, ex iidem traditionibus.

Jite$

atum

tuit enim David opprimi, fi celerita-

Concito gradu4 €c. ) Ut fe pericu-

te ufi fuiffent, nec tempus illi ad co-

lo eriperent; fenferant. enim — aliquo

piàs contrahendas reliquiifent.

indicio fe a. militibus Abfalonis queri.

| t^

316. Ne moreris motlé hac im campe-

ipile

19. Expandit vehmmþtþer 0s gureg.)

ficitbus , €6. ) INe forte itetum Abfa-

Ita ut ne puteus quidem ipfe appare-

lon in' Achitophelis confilium inclinet,

ret , cum careret peribolo.

4

Buaft ffccans ptifanas. ); Gxana fru-

orow

& fupervenientibus ejus copiis ceda-

(ml-

für, aut in filii poteftatem veniat.

menti, five hordei madefacta , &

17. fonathas autém y U Aebimaas. )

contufa.

jj*

n*

LIBRITI REGUM

Rabl

20. Cumqüe veniffent fervi Abfalom in domum, ad mulie-

rem dixerunt: Ubi eft Achimaas, & Jonathas? Et refpondit eis

bü,

mulier: Tranfierunt fettinanter: guftata paululum aqua. At hi,

qui quaerebant,cum non reperiffentreverfi funt in Jerufalem.

fen

]ent

21. Cumque abiiffent, afcenderunt illi de puteo, & pergen-

tes nunciaverunt regi David, & dixerunt: Surgite, & tranfite

yit

j

uc

cito fruvium : quoniam hujufcemodi dedit confilium. contr&

vos Achitophel.

.

Q

22. Surrexit ergo Davi

d. 4 omnis—populus', qui cum eo

erat, & tranfierunt Jordanem , donec dilucefceret: & ne

z

quidem refiduus fuit , qui non tranfiffet uvium ,

-unus

23. Porro Achitophel videns, quod non fuiffet fa&um con-

filium fuum , ftravit afinum fuum , furrexitque & abiit in do-

mum fuam, & in civitatem fuam: & difpofita dófno fua, fufpen-

dio interiit, & fepultus eft in fepulchro patris fui :

24. David autem venit in caftra, & Abfalo

s

m tranfivit Tor-

]

danem , ipfe,. & omnes viri Ifrael cum eo.

»

"

2$5. Amafam vero conftituit Abíalom pro Joab fuper exer-

p

citum. ' Amafa autem erat filius viri, qui vocabatur Jetra ,de

pa

Jefraeli, qui ingreffus eft ad Abigail filiam Naas, fororem Sar-

H

r

L

vis , quae fuit mater Joab.

26. Et caftrametatus eft Ifrael cum Abíalom in Terra Galaad.

10

Naas de

27. Cumque vc?nifï'et David in F)aüra, Sobi filius

('.Q'C

Ra:bba-:h

ml

pra

22. Ne uuus quidem re[iduus fuit, 6c.)

ILegre[fos eft ad -dbigailfeliam Naas.)

Cum albefceret cclum omnes Davi-

odus hic loquendi,, ut notavit San-

dis comites partim naviculis, partim

chez , aliquid indicat non omnino le-

Ste

vado Jordanem tranfierufit.

gitimum ; quare aliqui putant Amafam

tui

23. Difpofita domo [ua.) Datis fa-

ex furtivo concubitu fuiffe fufceptum :

milie mandátis, quid fe mortuo fieri

ex Scriptura nihil certi haberi poteft.

vellet.

Sufpendio interiit. ) Jam animo pra-

Q7. Sobi filius Naas de Raää.»ti/z.)

doni

fapiens victorem futurum Davidem,

Frater Hanonis Ammonitz , qui con-

tumeliofe acceptis David legatis, dein

& extrema queque fibi timens: im-

üo£

pulfus etiam. indignatione, quod con-

male multatus, a Davide in gratiam

filium füum Chufai confilio poft ha-

Naas parentis de ipfo Davide bene

bitum fuiffet.

meriti in regnum fuerat reftitutus.

zel

;

24. Venit in caftrra.) Qug urbs He-

Machir.) llle idem eft,

ui. Mi-.

vi(i

braice |Mahanaim dicitur , 'eratque ul-

phibofeth Jonathe filium nutriebat,

in |

tra Jordanem. Vide Gen. 32.2.

antequam' ad Davidis convi&tum ad-

qu

25. De Jezvaelj. ) Civitate Juda,

mitteretür. Vide cap. 9. num. 4.

din

ficut & Achinoam uxor Davidis ,. &

mater Àmnon.

erit fermo.

Berzellai.) De quo cap- I9. fequenti

äü)'l

[

CAPUT XVIL & XVIIL

373

tie.

da-

Rabbath filiorum Ammon , & Machir filius Ammihel de Lo

t

ds

bar, & Berzellai Galaadites de Rogelim.

hi

28. Obtulerunt ei ftratoria, & tapetia, & vafa fi&ilia, fru-

lem.

mentum, & hordeum, & farinam, &

Ten

lentem , & frixum cicer,

polentam, & fabam , &

nfite

29. Et mel, & butyrum, oves,

& pingues vitulos, dederunf-

n

tti

que David, & populo, qui cum eo erat, ad vefcendum : fufpi-

cati enim funt, populum fame, & fiti fatigari in deferto.

| €0

s

CAPUJ/JT XVHI

COf

"Ab[alom «victus pralio , quercuque pendens ab jfoaly transfoditur ;

do

quod audiens Davvid, amare eum

flevit..

j

1. TGitur confiderato David populo

-fuo confítituit fuper eos

Jt

tribunos, & centuriones,

2. Et dedit populi tertiam partem

fab manu Joab, & tertiam

Xe-

partem fub manu Abifíai filii Sarvise fratris Joab , & tertiam

n

partem fub manu-Ethai, qui erat de Geth : dixitque rex ad

Sat-

populum : Egrediar & ego vobifcum,

3. Et refpondit populus: Non exibis : five enim fugerimus,

ad

non magnop:ere ad eos de nobis pertinebit : five media pars

de

ceciderit e nobis, non fatis curabunt: quia tu unus pro decem

x

millibus computaris : melius

H

eft ingitur, ut fis nobis in urbe

praefidio.

445

Dan

4. Ad quos rex ait: Quod vobis videtur re&um, hoc faciam:

ole

Stetit ergo rex juxta portam :

n

ni.

egrediebatprque populus per

turmas fuas, centeni, & mille

uin

Aaa $3

$. Et

et

Q8. Srratoria.) Lectos. Chald. siz-

2. QUb manz Etbai.) Moluit enim Da-

ih.)

dones.

vid fidelitatem, & amicitium

Con.

Tapetia.) Fortaffe ftragula, & le-

Gethai hujus principis, qui conftan-

dan

tiffime illi adhzferat , honorare.

Gorum operimenta.

tiarm

Polentam. ) Frumenti, aut farris

g. $r5 mobis in urbe prafídio. ) LXX.

ent

grana tofta, & contufa.

Fuit Ber-

habent , lz aexilimm noffrum, utni-

zellái pro fua copia liberalis in. Da-

mirum fi.quid militum , aut commea-

Mi

videm , & ejus milites.

Müulta etiim

tus ad exercitum ex oppido mitten-

in beneficii nomen veniunt ob tempus,

duin. fit, tuo juífu promptius effectum

bit ,

al

quo dantur; Q«a»ti effrmas ia falitu-

detur. Chald. habet A4dorazdwm pro

dine hofpitium , m bmbre ttllumy, infri-

azobis.

gore balzeum , amt ignem?. inquit Se-

jext4 portam. ) Civitatis, de

g

qua fuperiori cap. num. 24.

ceca ]. 6. de benef. c. 15.

-

t

874

LIBRI It

REGUM

s. Et preecepit rex Joab, & Abifai; & Ethai dicens : Servate

mihi puerüm Abfalom.. Et omnis populus audiebat preecipien-

€0t

tem regem cun&tis principibus pro Abfalom.

fic

T

us eft populus

6. Itaque egref

in campum contra Ifrael, &

fattum eft preelium in faltu Ephraim.

P

»7. Et cefus eft ibi populus Hfrael ab exercitu David, fa&ta-

àu

que eít plaga :

$

j4

1970

^

Dd

-

21

V

^

illa

','i«ï'är.f*;

ixvl

millium.

"*O[.il"

4

GC

8. Fuit autem ibi praelium difpe

i

fum fuper faciem omnis

terree, & multo plures erant, quos faltus confumpferat de po-

qu

pulo, quam hi, quos voraverat gladius in.die illa

9. Accidit àutem. ut occurreret Abfalom fervis David, fe-

t&

dens mulo : cumque ingreffus fuiffet mulus fubter condenfam

Àb

quercum & magnam, adhsefit caput ejus quercui : & illo fu-

Ípenío intér coelum, & terram, mulus, cui infederat, pertran-

o

fivit.

1oc. Vidit autem hoc quifpiam , & nunciavit Joab, dicens :

pa

Vidi Abíalom pendere- de quercu.

II. Et

Íny

z. Servare mubi pusrwm Abfalon.) Xl tandem faltus Ephraim locus ille

du

