templum Baal, non fatis conftat : certe

Scilicet ut eam defendat.

vel Hierofolymis , vel in vicino monte

bi

oftenfionis, de quo infra cap. 23. 15.

C

Noz occidatur $m templ» Domini.)

id eft, in monte Oliveti , ubi pridem

Ne templum tam impio, & impuro

iftiufmodi fana zdificaverat Salomon.

fanguine polluatur.

Coram 4ltari)) Quo confugerat, ut

16. Impegerunt eam. ) QQuue verba

fe loci religione tueretur; velut Dei

hoftilem, & violentam deductionem

fei imploraret auxilium.

Nifi etiam

h

fignificant.

forte eo tra&us eft, ut ibi mactare-

Qr

Per wiem inrroitus equorum. ) Per

tur, ubi folebat i

pfi idolo | vi&imas

portam palatii, qua equi , & currus

immolare.

Í

admittebantur. In Paral. 2. cap. 23.

Cuffodias in domo Domini.) ExLe-

I5. dicitur

cumque intra[et pertam

vitis janitores pofuit, obfervatores,

equorum domus Regrs.

ne quis immundus intraret.

Ita hic

17- Pepigit ergo. Jojada faedus imter

Jofephus ex 2. Paralip. 23. 19.

1

Dominum, 69 inter Regém. ) Fuit Jo-

IQ. Cerezbi , 69 Phelerbi. ) Mide di-

jada mediator, & fequefter inter Deum,

&a 2. Reg. 9. t8.

& Regem cum populo, exigens pro-

Perta. [cutariorum.) Vide dicta n. 6.

g

CAPUT XI & XII.

565

n

20. Läetatusque eft omnis popülus terrae, & civitas conqui

Q-

: [

avit

vit ; Athalia autem occifa eft gladio in domo regis.

a1. Septemque annorum erat Joas, cum regnare coopiffet.

Uper

C APU T. XIE

QUi«

:*)foas gatopbilacii pecur

uam ad Jartate&la templi inftauranda ex-

nim

pendit, Hazaeli autem regi Syrie bellum contra Seru[alem paranti

Vlam

miltit omues templi, €? palatii tbefauros , tandem

que a krv(s

Juis-occiditur , cui fuccedit filius ejus

L IÓ

zinafias.

P

1. A Nno feptimo Jehu, regnavit Joas: & quadraginta annis

regnavit in Jerufalem, nomen matris ejus Sebia de

l&

Berfabee.

Ma-

2. Fecitque Joas re£tum coram Domino cunt&tis

-diebus,

IH

quibus docuit eum Jojada facerdos.

. Verumtamen éxcelía non abftulit : adhuc enim populus

n6$,

ofo

immolabat, & adolebat in exceifis incenfum.

4. Dixitque Joas ad facerdotes : Omnem pecuniam fan&to-

lUf

rum, quae illata fuerit in templum Domini a praetereuntibus,

g u-

quae offertur pro pretio animz, & quam fponte & arbitrio

-

k

! D;-

cordis fui inferunt in templum Domini.

$. Accipiant illam facerdotes juxta ordinem fuum, & inftau-

o

rent fartate£ta domus, fiquidem neceflarium viderint inftau-

ratione.

.

6.lgitur

Bb-bb 2

ithoc

2O0. Crvit«s ca;*zqyirvir.) Quam fu-

in fingula capita dimidium ficli ,. ut

certe

nonte

bita, & infperata rerum. commutatio

in lege Domini Exod. 30. 12. 13. pra-

concuflerat, & turbaverat.

fcriptum — fuerat.

Alü. prztereuntes

I5

lebts , quiéus, docttit eum. — oja-

inte;pretantur pios alien:genas ,. qui

idem

Q-D

adorandi caufa ad templum fe conie-

Tf

da [acerdos. ) Quém inagna xe-

rebant: horum mentio

a

^

p T

verentia quafi patrem profequebatur.

2

j Regc 8 ESC

. Excelfa non a

7

ffulis. ) Quomodo

! Pro pretio amimns. ) .

£C pecunia

Dcl

dicitur offerri pro pretio anima ; quia

zim

hoc intelligendum fit, diximus 5. Reg.

dixerat Dominus folvendam, ne fieret

la

22. 44

jimas

d. Omnem pecuniam [antloum.) Qu

plaga in populo, fi numeraretur eo pre-

fcilicet confecratur Domino , five pe-

tio non perfoluto. V. dicta Exod.30.12.

5. guxta erdinem fz.m:) Quo per

de-

cuniam fanctam, que offertur Domi-

)r6,

no ln ufum fanctuarii.

vices miniftrabant in templo.

A pretereuntióu:. ) Yranfe

u ntihus,;

Izflaurarezt [aitareGa domaus. ) Si-

j li

in cenfum populi, id eft, qui attige-

cubi templum aliqua ex parte fit far-

ciendum , aut. inftaurandum, fi qua

« d

rant vigefimum annum; ab eo enim

tempore, & deinceps numerari fole-

in templo reftituenda, expurganda,

bant a Levitis cenforibus , & pendere

ornangæ.

n5

564

LIBRIJV.REGUM

6. Ygitur usque ad vigefimum tertium annum regis Joas non

[00U

inftauraverunt facerdotes fartateCta templi.

nüi

7- Vocavitque rex Joas Tojadam pontificem & facerdotes

V'J

dicens eis: Quare fartateéta non inftauratis templi ? nolite

fià

ergo amplius accipere pecuniam jüxta

d

ordinem ve?m:um', fe

3

ad inftaurationem templi reddite eam.

im;

qui

8. Prohibitique funt facerdotes ultra accipere pecunïam a

populo, & inítaurare fartate£tà domus.

ut

9: Et tulit Jojada pontifex gazophylacium unum, aperuit-

que foramen defuper, & pofuit illud juxta altare ad dexteram

tul

ingredientium domum Domini, mittebantque in eo facerdotes,

OY

qui cuftodiebant-oftia, omnem pecuniam, quae deferebatur

ad templum Domini.

io.Cum-

pi

8U

6. Ujque ad "vigeffmum tertium an-

Juxta altare. ) In 2. Paral. 24. 9.

pi

Zumy Cc. ) Fuerunt fortaffe facerdo-

dicitur : & fecerunt arcam , pofBerunt-

tes, & Levitw in agendo negligen-

que eam juxta portam domus Domini

tes , quia pecuniam non fibi , fedtem-

forin[ecus,

tej

Dicendum videtur prius

plo.collipebant, & przter laborem

arcam juxta altare pofitam fuiffe, ut

aliud lucrabantur nihil; vel quia vi-

habetur hoc capite.

Verum, quia eo

derunt populum in folvendo diffici-

Q

penetrare laicis.non licebat, & pecu-

£a

lem , ut Jofephus fignificat 1. 9. c. g.

nie per manus facerdotum , & Levi-

VMerum cum poftea, ut patet ex n.

tarum eo deferendæ erant;'.ut patet

ex eodem verficulo cum dicitur, Mit-

10. adeo fe liberalem populus exhi-

fiC

buerit, cum in arcam vel gazophyla-

tebantque im co facerdores, .qui. cufto-

cium conjecta eft pecunia, fubit àni-

diebaut eflia, ommem pecumiam , 244

mum fufpicio, populüm non admodum

defesebatur . ad templum Domizi, ut

Levitis, ac facerdotibus fidere voluiffe.

populo fatisfieret ,

nec offerentium

&i

mare fartatetla mon 1nftauratis

pietas retardaretur , aliam. arcam jux-

en

di

templ;, &c.) Lib. 9. Paral. 24. 6.

ta portam domus forinfecus pofitam

argui videtur negligentia "Levitarum

fuiffe, ut perfe quisque quod voluif-

in colligenda pecunia; hic autem eo-

iet , absque alterius minifterio offerre

Dl

rum fides . defiderari,

quod accepta

poldfet.. fofephus hanc explicationem

Q

pecunia inftaurare templum . neglexe-

adjuvat, qui l. 7. de bello Judaico

d

rint, ideoque eam reddere jubentur.

cap. II. plurium gazophylaciorum

meminit.

Utrumque verum fuit ; nam egreffi

I

non funt per civitates Juda ad colii-

Ad dexteram ing)*edimtium. )jn par-

gendam pecuniam, & quam populus

te feptentrionali templi ; nam dexte-

fponte obtulit , acceperant, & non

ra templi dicitur, ^que refpicit meri-

al

ea, qua debuerunt fide, expenderunt

diem, finiftra, qus aquilonem ; an-

in fartatecta templi.

terior eft orientalis , occidentalis po-

$

9- Gazxopbyla:ium.) Arcam ad gazas,

fterior.- Vice- verfa. dextera ingre-

[

id eft, divitias, & pecunias oblatas

dentium templum eft- aquilonaris , fi-

colligendas, & ad tempzs affervandas.

niftra meridiana, ficut anterior eft

Foramen defaper. ) d immittendas

occidentalis , pofterior orieptalis.

t

pecunias, ut apud 'nos fit in. arculis

Mirtebantque £m eo jkcero]otcr.) iNo-

eleemofynarum.

men facerdotis laxius accipitur, ut

CAPUT XK

B

86

3

: of

ro. Cumque viderent nimiam pecuniam effe in gaszhi

la-

cio, afcendebat fcriba regis, & pontifex, effundebantque &

tss

numerabant pecuniam, quae inveniebatur in domo Domini.

uoljte

1r. Et dabant eam. juxta numerum, atque menfuram in

; fed

manu eorum, qui praeerant caementariis domus Domini : qui

impendebant eam in fabris lignorum, & in ceementariis iis,

M. d

qui operabantur in domo Domini.

I2. Et fartateCta faciebant : & in iis, qui ceede

bant faxa, &

Tüii-

ut emerent ligna, & lapides, qui excidebantur, ita ut implere-

dl

I

tur inftauratio domus Domini, in univerfis, quae indigebant

es

ot

)

expenía ad muniendam domum.

atür

13. Verumtamen non fiebant ex eadem pecunia hydrise tem-

AUL

pliDomini, & fufcinulae, & thuribula & tubse, & omne vas

4 Q

aureum , & ar

genteum, de pecunia, qua inferebatur in tem-

unt

plum Domini.

[2

14. lis enim , qui faciebant opus, dabatur, ut inftauraretur

templum Domini.

e, f

iprins

E

15. Et non fiebat ratio iis homini

bus, qüi accipiebant. pe-

yia 0

pe-

cuniam, ut diftribuerent eam artificibus, fed in fide tra&tabant

Levi-

eam.

PA[E;

6. Pecuniam vero pro deli&to, & pecuniam. pro peccatis

] TU d

M.

non inferebant in témplum Domini, quia facerdotum erat.

[F.j?ï'

17.Tunc

!

71'(.4

P

-Bbb-b z

j w

ytiurm

etiam Levitas comprehendat , ..erat

Paral. c. 24. iI. dicitur , /s/fzi/a ) in

:

enim officium Levitarum oftia cufto-

hujusmodi. vafa impenfa eft.

l JUX-

li

Hydris.) Mii vertunt feypbos argem-

fitam

dire, & janitores agere.

E

dul

IO. Seriba Regi:.) Quem Pontifex

:e0;. Chald. habet ca£ces argemteos.

infpe&orem fibi adeffe voluerat , ne

LXX. gortas argenteas. . Sic. & fe-

quentia aliter vertunt , quam- nofter ;

"

qua &.ipfe poft tot minorum facer-

eft eniin. valde incerta

"uorundam

dnico

dotum culpas fufpicione afpergeretur.

orum

u

Praterea Rexipfe aderat, ut. diíci-

Hebreorum vocabulorum fignificatio,

mus ex 2. Par. 24. 11. & ex Jofepho.

15. Nonjfelar vatio , €&c. ) Eorum

enim bonz fidei committebatur adimi-

plr

II. Jexta munerunr, G men[nram. )

exte

Dabatur prefectis cementariorum , &

niftratio tànquam viris optimis , omni-

artificum pecunia numerata.

bus probatis, & ad id munus a Re-

e

IH

Noz frebapt .

EU .k—)wlri.t, &'vc.)

5

[oy

e, ac Pontifice delectis.

al

3:

Scripture mens eft non fuiffe a prin-

16. Pecuniam vero pro delitlo.) Pro

j

cipio iftis operarum prefectis com-

emenda victima pro delicto, quae pe-

|ere

müffam curam,

ut curarent confici

cunia dabatur interdum facerdotibus,

M

reü

wafa templi ufibus neceffaria , fed

ut emerent, & quod fupererat, facer-

tantum te&a, & parietes, & eorum.

dotura erat. , Ita quidam tnterpretantur.

rnamenta,. quibus perfe&tis reliqua

Fortaffe intelligitur qua&vis pecunia

No-

[

ecunia ( erat enim plurima, & ut2. pro peccatis oblata facerdotibus,

866

LIBRIIV. REGUM

17. Tunc afcendit Hazael rek Syrize, & pugnabat contra

Geth, coepitque ea

m, & direxit faciem fuam, ut afcenderet in

Ffüz

Jerufalem.

Sy

18. Quam o

b rem tulit Joas -rex Juda onínia fan&tificata ,

quze confecraverant Jofaphat, & Joram, & Ochezias patres

j

ejus reges Juda & qu& ip!e obtulerat, & univerfum argentum,

quod inveniri potuit in thefauris templi Domini, & in palatio

regis : mifitque Hazaeli regi Syrize, & receffit ab TJerufalem.

Ib

19. Keliqua autem fermonum Joas, & univería, quae fecit,

nonne hac fcripta funt in

e

Libro verborum dierum regum

Juda ?

20. Surrexerunt autem fervi ejus, & conjuraverunt inter

I

fe, percuiieruntque Toas in domo Mello in defcenfu Sella.

Tl

21. joiachar namque filius Semaath, & Jozabad filius Somer,

fervi e;jus, peicuíferunt eum , & mortuus eft, & fepelierunt

Nn

eum cum patribus fuis in civitate David , regnavitque Ama-

Q

fias filius ejus pro €o.

CAPUT

e

In templam.?) ln gazpphylacium ex-

in templum, geminum haberet clivum,

&

pendenda in farta tecta.

alherum ad templum, alterum adre-

I

Pugauabat contra Gerzb.) Qus

giam , videtur Ze/cemjsm Seila peculia-

fl

olim Philiftheis , nunc Judeis pare-

riter vocatum eíle declivitatem illam,

bat.

Eam enim olim David. ceperat,

qu& erat ex parte regix, ubi erat

li

& pagos ad eam pertinentes, ut ex

quedam domus Regis, quam domum

]. Paral. 18. 1. conftat.

EY

Mello vocat Scriptura in qua &gro-

b

Direxit faciem ,. 6e.) Omnia fe-

tabat, & occifus ett.

Cit, per quz crederetur iturus con-

21. Jojachar namque felins Semaatb.)

Qi

tra Jerufalem.

;

Tic ficarius 2. Paral. 24. 26. appel-

^ p5« Omois fastli Ccata.) Omnia dona-

'Jatur Zabad filius Semaath.— Fortaf-

tà

ria preciofa tai aurea-quam argentea.

fe utroque nomine vOcabatur; erant

f

l

QO, Pirc j?runt joss ) MVide Par.

enim olim multi binomii, ut patet ex

ü

l. 2. €. 24. n. 25. ubi poftquam dictum

varis Scripture locis.

eft Zachariumn. filiom . Jojade interte-

Jozabad ffüns Somer. In. Paralipo-

Gum fuitie jufía Joas, dicitur,. /zr-

-menis;loco citato , dicitur fuiife fi-

L

-

rexerunt autem contra eum fervus jui

lius Samarith, que vox cum (iz fc-

Pm uirrzonam: [an;Hini: f Jojada faces-

minini

5

ceneris ,

nomen matris eft,

q

dozi5.

Indicat ergo Scriptura voluif-

nonpatrs. S$0omer autem, quod hic

li

fe.eos. ulcifcP necem

Zachariz.,

Ita

[

habetur, nomen 'eft patiis.

etiam fentit Jofephus l. 9. antiq. c. $.

Sepel;eruat emm cuum patiibus þ.z;.r)

6

7o45 , inquit gzav; »morbesmpliciiss ami-

Eít quidem fepultus cum — patribüs

I

cis Zaocharie p&nas decit , qui, ue ff-

fuis, quod ad communem locum at«

L

lus Pontyeis maneret inultas , per dnfe-

tinet, fcilicet in Civitate David , non

e&

dias euma füf ulernat.

tunen eodem fepulchro , cvm dicatur

D

In dome Mello.) Cum vorago , Mel-

2. Paral 24. 25. »ez £m [epuichris Re-

l

lo, füper quam erat t;runficus 'Regis

£um.

^

x u a

567

Oftt

C'APUT T XIE

[28i7

Sfoachas: rex. Jfrael propter. peccata fua, gravoiffime affli&tus a rege

Syrie, comcerjus ad Dominum liberatur ; cui mortuo fuccedit filius

Cafa,

dt

I6

Sfoas, qui juxta Elifei morientis vaticinium Syros ter. devicit :

»[Uïï'n

moriui autem Elifei fepulebro inje&lus quidam

latio

mortuus fufcitatur.

em

I. À Nno vigefimo tertio Joas fülti Ochozize regis Juda, re-

ecit,

gnavit Joachaz filius Jehu fuper Ifrael in Samaria de-

um

cem, & feptem annis,

*

4. Et fecit malum coram Domi

ter

no, fecutusque eft peccata

Jeroboam filii Nabat

H

navit ab eis.

: c;'ui peccare fecit Ifrael, & non declt-

*

ety

4. Iratusque eft furor Domini contra Tfrael, & tradidit eos

TUni

in manu Hazael regis Syride, & in manu Benadad filii Hazael,

uf2

cun&tis. diebus,

UT

4. Deprecatus eft autem Joachaz faciem Domini, & audivit

ym

eum Dominus: vidit enim anguítiam Ifrael, quia attriverat

eos rex Syriae:

dre

s. Et dedit Dominus falvatorem Ifraeli, & liberatus eft de

lia

]]am,

manu regis Syrice :. habitaveruntque filii Ifrael in tabernacu-

erat

lis fuis ficut heri, & nudiustertius.

NU

D Y

6. Verumtamen non recefferunt a peccatis domus Tero-

/0tO-

boam , qui peccare fecit Ifrael, fed in 1pfis ambulaverunt, fi-

Atl

quidem, & lucus permanfit in Samaria.

7. Et non funt dereli&i Joachaz de populo nifi quinquagin-

ppel

jtà

ta equites, & decem currus, & decem millia peditum : inter-

rart

fecerat enim eos rex Syrize , & redegerat quafi pulverem in

etex

tritura arese.

g. A eli-

U

zAis diebus.) Quuibus vixit Joa-

Ve-

lo

$(

preffa fic,/ & timor immiffus.

o f&

chaz, ut habetur infra num. 22

rius videtur fuiffe Joas filium Joachaz,

ic

4- Attrruerat eos Rex Syria ) Uter-

qui tres clades intulit Syris, urbefque

que, Hazael fcilicet, & Benadad fi-

recepit, quas Hazael occupaverat,

eR,

lus ejus.

ut dicitur hoc cap. num. 25.

| hic

Habitzwerunt

42 fabermaculue

$. Dedit Dominus faluatorem I[raeli.)

i j

Quis fuerit hic falvator, Scriptura

f&is.) Quiete, & fine bellorum tur-

ibüf

non exprimit.

Jofephus putat fuiffe

bis. LXX, habent , federszz $z taser-

ipfummet Joachaz, qui placato pre-

z:ACULIS finis.

f

E

cibus numine rem in pofterum feli-

6. Lucus.) Pla

ntatus in honorem

non

Baal,

jtur

cius gefferit, Lyranus exiftimat fuif-

Áe

fe Angelum lfraelitarum — prafidem,

7. lu tritura area.) Cha, & LXX,

a quo virtute occulta hoftium vis re-

12 eonculcationem.

-

LIBRI IV. REGUM

$68

»

8. Reliqia autem fermonum Joachaz , & univerfa , quze fe-

cit, & fortitudo ejus, nonne haec fcri

fet

ptà funt in Libro fermo-

num dierum regum Ifrael ?

Sa

C

9. Dormivitque Joachaz cum patribus fuis, & fepelierunt

eum.in Samaria : regnavitque Toss filius ejus pro eo.

Pe

i0. Anno trigefimo feptimo Joas regis Juda, regnavit Joas

fle

filius Joachaz fuper 1frael in Samaria fexdecim annis.

ir. Et fecit; quod malum eft in confpettu Domin! : non

declinavit ab omnibus peccatis Jeroboam filii Nabat , qui pec-

qu

:

€0

care fecit Ifrael , fed in ipfis ambulavit.

12. H eliqua autem fermonum ]oas, & univerfa, quce fecit,

q

& fortitudo ejus, quomodo pugnaverit contra Amafiam regem

juda, nonne hac fcripta funt in Libro Sermonum dierum re-

lo

gum Ifrael?

B

t

15. Et dormi

vit Joas cum*patribus fuis : ]eroböam autem

fedit fuper folium ejus. Porro Joas fepultus eft in Samaria

lo

cum regibus Ifrael.

14. Elifeus autem zegrotabat infirmitate, qua & mortuus

H

eft : defcenditque ad eum Joas rex Ifrael, & flebat coram eo,

dicebatque : Pater mi, patér mi , currus Ifrael, & auriga ejus.

aW

Cü

1;. Et ait illi Elifeus: Affer arcum, & fagittas. Cumque

attuliffet ad eum arcum, & fagittas,

*

tat

16. Dixit ad regem lIfrael : Pone imanum tuam fuper arcum.

&

Ie

Et cum pofuiffet ille manum fuam, & fuperpofuit Elifeus ma-

^N

Qu

nus fuas manibus regis,

eu

I7.Pt

y

14. JEgrótabat infrmitate, qua O

Parer mi, pater qnt, cuvrus. Tfrael , 65

m

syortsns eft. ) 'Textus Hebrzus, Gr&-

auriga ejus.)

Vifle di&a fupra c. 2.

&us, & Chaldzus fignificant Elifzum

n. I2.

j

obnoxium fuiffe cuipiam infirmitati ,

&

qua crebro afflictaretur ; habent enim :

16. Pene mauum tnam fuper arcum.)

Marum finiftram, ut illi faciunt , qui

P

JFerotavit Enfens egrobatione [na , qua

arcum fagittas emifluri accipiunt dex-

& morbuns efee.

EU

De[cenditque ad eum joas Rex Ifraet.)

tera ad chordam , & telum reducta.

tü

Non traditur, ubi &orotaverit prophe-

Superpofuit Elifans mautus [uas mani-

p

ta, neque unde defcenderit Rex. Vide-

£us Regis.) Non folum prophetat ver-

u

tur uterque fuiffe in Samaria, & Regem

bis Elifezus, fed. etiam fignis ,

cx-

ex arce in. domum HElifei defcendiffe.

remonia hac manus imponendi; nam

L:

Fiebat eoram eo. ) . Ecce. quomodo

familiare fuit prophetis utrumque ad-

diligebat eum. - Sed regni quoque fui

hibere, ut qu& fignificabantur , altius

jacturam flebat , quod fequentia verba

auditorum , -ac fpectatorum mentibus

Ü

oftendunt.

inffdexent.

C. A.PUTTXHBE

559

t fe

uif-

17. ät ait: Aperi feneítram orientalem. Cumique aper

Tmo.

fet, dixit Elifeus: Jace fagittam. Etjecit. Et ait Elifeus ;

Sagitta falutis Domini, & ífagitta falutis contra Syriam: per-

TURE

cutiesque Syriam in Aphec, donec confümas eam.

-

18. Et ait: Tolle fagittas, qui cum tuliffet, rurfum dixit ei:

]s

Percute jaculo terram.

Et cum percuffiffet tribus vicibus, &

ftetiffety

T0n

19- lratus eft vi

r Dei contra eum, & ait: Si percuffiffes quin-

quies , aut fexies, five fepties, percuffilfes Syriam usque ad

pe

confumptionem ; nunc autem tribus vicibus percuties eam.

20. Mortuus eft. ergo Elifeus, & fepelierunt eum,

Clb

Latrun-

gem

culi autem de Moab venerunt in terram in ipfo anno.

n 16

21. Quidanit autem fepelientes hóminem, viderunt latruncu-

los, & projecerunt cadaver.in fepulchro Elifei. * Quod cum Eccli.

item

tetigiffet ofla. Elifei, revixit homo, & ftetit fuper pedes fuos.

48-14-

22. lgitur Hazael rex Syriae affiixit lírael cunGtis diebus

nama

]oach.a»z :

43, bt

LUUS

I7. peri fe::zej-irxzm.—);HOC- dicit

quendi"modo ; quo ufus fuerat pro-

Rüifeus non Regi,

cujus. 4nanus

pheta, fatis potuerat intellipere mul-

1 60

tis vicibus terram effe feriendam.

6jus,

afcu , & fapittis erant. impeditz , fed

cuipiam circumftantiurh,

Ufoue ad conjumptionem. ) Ut-plane

Orieztalem: ) Feneftra orientalis-non

viribus fracta refiftere. non polfet.

i

tan refpiciebat Syriam , quee Hebreis

QQ- Sepelierzmt eum.) LIn Samaria,

um

eft ad. Aquilonem , quamt. [fraelitaramy

aut in agro ejus fuburbano , ut ex fe-

14

regionem orientalem trans Jordanem ,

quentibus coligi poteft.

I

que tum a Syris occupabatur , & re-

Latrzneu j. ) Qui de regione Moa-

cuperanda erat.

N

bitarum venerant, ut hominum , vel

hM

Sagitta f latis Domini , £. ) Index

pecudum predas agerent.

videlicet eft hac- fagitta falutis a. Do-

lg ipfó anno. ) Guuo mortuus eff Ef«

TM

mino- de manu Syr«orum obtinendz.-

feus. In Hebrao tamen eft, fegzen-

6À

Pereuticíque Syriam.) Nimirum ni-

re «np» , u5 vertit pagninus , vel ve-

fi per te fteteris, ut fletit revera per

nienfe amuo, uv habent LXX.

eum , quod: f

Of. Sepelientes bonzintm.y Deferen-

lh J

percufterit.

pius .jacUl'o térram nom

tes ad' fepulchrum.

; qui

1j Aphec. ) Qu locus erat boni o-

Proieceruzt cadaver $z fepü!cärd Elb

dà

ininis; ibi enim Acliab una die cen-

€

Je:.) Vel celeriter. fevoluto lapide,

(

tum: millia.Syrorum deleverat 3. Reg.

qui erat ad: oftium monumenti ,— vek

H

ii

20. preter 27. mi

:

i, qu& in eadem

cafu aliquo - fepulchrum reclufum in-

yea

urbe murorum ruina oppreffa fuerant.

venientes. Hoc miraculum Deus pa-

e

I9. Iratas eff vir Dtl.) EXX. l-

trari voluit reliquiis corpoxis Elifei j

bpent zrfézt»e: eff; quot enim vicibus

n

ut teftimonium. effet illius fanctitatis -

ad

terram jaculo feriebat, rot cladibus

firmiufque crederent Ifraelitz , que de

llLlUD

Svros affedurus erat ; ea fortaffe de

Syrorum cladibus fub vite fu

caufa iratus eft Elifeus, quod ex lo-

vaticinatus fuerat

* fïge&w

ibUs

Bf&/- $m 5'97/!. Menübo 07 H

ecé

LIBRI IV.

REGUM

570

23. Et mhifertus eft Dominus eorum , & reverfus eft ad eos

propter patctum fuum, quod habebat cum Abraham , & lfaac,

d

& jJacob, & noluit difperdere eos, neque projicere penitus,

tü

usque in praefens tempus..

-24. Mortuus eft autem Hazael rex S

a"'

nadad filius ejus pro eo.

yris, ,& regnavit Be-

h

25. Porro joas filius Joachaz tulit urbes de manu Benadad

filii Hazael, quas tulerat de manu Joachaz patris fui jure prze-

]

lii,tribus vicibus percuffit eum ]oas, & reddidit civitates If-

P

rael.

C

CAPCU T Xb

d

"Amnafías interfe&lis occiforibus patris fui ;f)f.aas, percutit Edom, fed

provocans ad bellum Sfoas regem. lírael, ab eo capitur, & SYeruja-

t

lem diripitur : at Sfoas vegi I]rael [uccedit filius Sferoboam , qui ab

angufHis liberat l/rael, cui fuccedit filius Zacbarias: porro fatta

conjuratione adver[us zfmafram regem Sfuda.a fuis oc

H

ciditur,

T

cui [uccedit filius zfzarias

impius.

N anno

fecundo Joas filii Joacha

Z regis Ifrael : rägnavit

H

]

Amafias filius Joas regis Juda.

.

"

t

9. Par.

.* Viginti quinque annnorum erat, cum reg

nare coepiffet z.

25.1.

viginti autem, & novem annis regnavit in Jerufalem , nomen

^

qmatris ejus Toadan de Terufalem.

.

4. Et fecit re&um coram Dom!

n0, verumtamen non ut Da-

ä

vid pater ejus 5 juxta omnia, quze fecit Joas pater fuus, fecit:

h

—.4. Nifi hoc tantum, quod excelfa non abftulit : adhuc enim

populus immolabat, & adolebat incenfum in excelfis.

$. Cumque obtinuiffet regnum, percuffit fervos fuos

» qui

ä

interfecerant ggem patremfuum :

6. Filios

fs

25. Revcrþu e/;z) LXX. re[picit.

4.'51*681]; na;-z 4;5/1151?1;) Vide di&a

QS. Tulit urbes de manu Bezadad. ) :

3. Reg. 22- 44-

P

E

Eas tantum fecipit , quas amiferat

&. Percuffit fervos fuos, &c.) MHinc

pater; quas autem amiferac Jehu, re-

colligitur eos, qui Regem. Joas per-

cufferunt, non fuifte fupitivos quofpiam

cepit Jeroboam gjtlgclcïnn Jehu prone-

i

ficarios, fed viros potentes, quorum

familie Hierofolymis notz efient , àn

E

'Ecst re(ltiz.) Giaiaidola non co-

luit fub initium regni fui ; quam-

quibus & liberi é

f

ent,.q

ui penas pof-

fent pro nocentibus parentibus luere.

quam poftca in idololaziam lql)fus eft.

CAPUT . XIV.

571

€0s

6. Filios autem eorum , qui occiderant, non occidit, juxta

àit,

quod fcriptum eft in libro legis Moyfi, ficut praecepit Dominus;

$,

dicens: * Non morientur patres pro filiis , neque filii morien- *Deut.

tur pro patribus : fed unusquisque in peccato fuo morietur.

24.16.

pe.

7. Ipfe percaffit Edom in valle Salinarum decem millia, &

&-20

?ech

apprehendit petram in praelio, vocavitque nomen ejus Je£te-

dad

hel, usque in praeientem diem.

8. Tunc mifit Amafias nuntios a

TE

d Joas filium Joachaz , £iii

If

:

Jehu regis Ifrael, dicens: Veni, & videamus nos.

. Remifitque Toas rex Ifrael

.

ad Amafiam regem, Juda, di-

cens: Carduus L

ibani mi

fit ad cedrum, qua eít in Libano,

dicens : Da filiam tuam fllio meo. uxorem.

"Yranfieruntque

fi

beftize faltus, quse funt in Libano, & conculcaverunt carduum.

10. Percutiens invaluifti fuper Edom, & füblevavit te cor

,

p

tuum : contentus efto gloria, & fede in domo tua, quare pro-

vocas malum, ut cadas tu, & Judas tecum ?

f

11. Et non acquievit Amafias : afcenditque Toas rex Ifrael,

& viderunt fe, ipfe & Amafias rex Juda in Bethfames oppido

I2.Frer.

Judae.

Cccoe 5

-

Vatablus.

Quia Je&hehel obedien-

t

6. Nom morientur patres þ'ra /;lit':,

£fc. ) Preceptum hoe habetur in Deu-

tiam Dei fignificat: putant aliqui fic

teronomio c. 24 16. & apud Ezechie-

oppidum illud appellatum quod in il-

lad jura, Moyfis conftituitlet.

diy

lem cap.. 16« 20. quod de humano

en

judiéio , -non. de divino accipicnidum

g. Vidtamus.nos.) Sunt verba pro-

eife tota Scriptura teftatur, in qua

voeantis 4d pugnam, quafi diceret ,

ut explicat Jofephus l. 9. antiq. c. 10.

-

frequenter occurrit Deum vifitare pec-

cata parentum in fifios ufque ad ter-

aut imperata fac, & mihi pareas , aut

ltl

tiam, & quartam generationem,

bello decernamus de jure imperii.

7. Pereu/frt. Edom. ) Victoriam . re-

OCardauds Liäd"i, UC-) APCIOB

Iff

ortavit . de ÍIdumszis ,

ceus eft $

folebant enim Hebrzi ffe-

qui. tempore

i

oram regis Juda rebellaverant , ut

quenter apologis, & parabolis uti ad

jüi

paset ex 2. Pariai-lo;

id , quod volebant , expreflins fignifi-

candum.

—dn valle Salinarum. ) lta dictaa put-

eis falis, quiibi vifuntur. — Vallis ïyll-

Conculeeverutt carduum.) Cum m3a-

iï)-s

veftris appellantur in Genef. 14

[

xune fuperbiret carduus, & affinita-

1

us

tem cedri ambiret, obtrituseft. Jtate

a

eftqué. ad mare mortuum in

conteram exercitu meo, fi me pro.

tribus Jude , & regni [dtimzorum. Vide

Adrichomium in txibu Jada n. 21 1.

vocare pergas.

Abprehendit Perram in praio.) Qu

lO. Sede ;z.damo fua.) Melut eft

in Hebr.. & LXX. G'oeriare feden: in

Idumzorum przfidio tenebatur. ^ Pe-

domo tua.

tras urbs erat in Arabia, unde dicta

u

eft Arabia Petrea.

II. Ip Berhfames oppido 2uda.) Etat

in

enim altera Bethfames in tribu Neph-

)

Jethebel.) Denominefcilicet Ducis,

thalim.

qui locum illum occupaverat , ut vulk

Ü

*

o

5

T

LIBRI.:;Y. REGQM

13. Pé cuiï'u-sque eft Tuda. eoram Ifrael; & fagerunt tinus-

quisque in tabernacula fua.

p

I3. Amafiam vero regem Juda, filium Toas filii Ochoziae,

Á

R alcd

Ccepit Joas 1

u

Ifrael in Bethfames, & adduxit eum in Jeru-

falem

& interrupit murunm ]erufalem, a porta Ephraim, us-

.

qll

que ad po:tam anguli, quadringentis cubitis.

Ó14. Tülitque emne aurum, & argentum, & univerfa v.

'.:æfa i

g

quae inventa funt in domo Domini , & in thefauris regis, &

g

obfides, & reverfus eft in Samariam.

9f

15. Reliqua autem verborum Toas, quze fecit, & fortitudo

ejus, qua pugnavit contra Amafiam regem Juda, nonne haec

a

Ícripta funt in Libro fermonum dierum regum Ifrael ?

16. Dormivitque Joas cum patribus fuis, & fepultus eft in Sa-

lo

maria cum regibus Hirael:& regnavitJeroboam filius ejus pro eo.

li

17.. Vixit autem Amafias, filius Joas, rex Juda, poftquam

mortuus eft Joas filiusJoachaz regis Ifrael, (1) quindecim annis.

18. Reiiqua autem fermonum Amafize, nonae heec fcripta

funt in Libro fermonum dierum regum ]uda ?

I9. Fa&taque eft contra eum conjuratio in Jerufalem: at ille

f

fugit in Lachis.

,Mifelruntque poft eum in Lachis, & interfe-

cerunt eum ibi.

^

20. Etafportayerunt 1

n equis, fe puïltusque eft in Jerufalem

(

€um patribus fuisï in ,ciyi,tgte,])gwd.

21.* 'E'ulit

(1) Quindercim annis. Jg Edir.S;xr. legirsr : wigfnti qu-inqäe annis.

ÁN

Y3. Adidaxit eum 'idm Jeru[zlem. )

dicta eft, quod ea re&o in triDum

Minctum , ut vult 'Toftatus, aut. acri

Ephraim , & Samariam duceret.

otius feptum cuftodia, ut explicat

14- OZffdes.) Voluit enim Joas A-

ofephus.

mafiam habere vyeéi

TR WIMNS T MRSHR UER ia 27

|

ralem , ideoque

durerrupit murum JTerufalem.) Di-

ex prgcipuis familiis

H

udaorum obfi-

ruit murorum partem, ut cum toto

'des adduxit fecum.

I9. Fatla efü contra eum conjuratio

exercitu ingredi, atque egredi, pro

arbitrio

offet.

Jofephus ait curru

im ferwfalem.) Conjuratorum nomi-

per inter

à

itium ,illud triumphabun-

na Scripturà non. expreffit.

Viden?

tur fuiffe viri potentes, ac primarii,

um ingreffum

effe ! Regem lfrac] in

Jerufalem,

quibus Rex aufus non eft refiftere,

aut plectefe , fed fuga fe fubduxit.

t porta Ephraim, t$c.) Portam. E-

lo Lachis.) Wrat urbs foxtiffima ,

hraim Villalpandus conftituit a Se-

& munica tribus Judg in forte Dan,

ptentrionali urbis parte, ficut & por-

ut tradit Adrichomius in tribu Dan,

tam Anguli ad turrim. Pfephinam ad

n. 4I. apud quem vide plura.

eam partem, qua murus feptentriona-

Interfecerent eum. ibi.) Ex^quo ap-

anoeti-

lis occidentali conjungitur,

paret conjuratorum potentia, exiguus

populi amor in Regem,

lum facit. J'orró Po»rca Ephraim fic

£ AP u "E NI

$73

lQs

21. * Tulit autem univerfus populus Judae Azariam: annos ».Par.

natum fedecim, & conftituerunt eum regem pro patre ejug 25.1-

$

Amafia.

"N

TU«

22. Ipfe aedificavit JElath , (1) .& reftituit eam Judee, poft-

Use

quam dormivit rex cum patribus fuis.

f

24. Anno quintodecimo Amafie fi

lii- Toas regis juäa ; te-

ifo,

gnavit Jeroboam filius Joas regis Ifrael in Samaria, quadra-

T

ginta, & uno anno:

24. Et fecit, quo

d malum eft.corem Domino. Non räcefüï ab

ydo

omnibus peccatis Jeroboam filii Nabat, qui peccare fecit I(rael.

laC

25. lpfe reftituit terminos lírael, ab. introitu Emath nsque

ad mare folitudinis, juxta fermonem Domini Dei I1frael, quem

M

locutus eft per fervum fuum* Jonam fihium Amathi prophe- *jon.

0

i. Je

tam. qui erat dé Geth, queeeftin Opher.

i

26. Vidit enim Dominus affii£&tionem Iífrael amaram nimis,

Qs

& quod confumpti effent usque ad claufos carcere, & extre-

j

mos, & non effet, qui auxiliaretur Ifraeli.

;

j*

.

deleret -'nonien Ifrael de

27. Nec locutus eft Dominus, ut

|lle

n manu Jeroboam filii Joas.

fub coelo , fed .falyavi;tþ;egs i

fe-

Ciccc 5

. 538. Re-

€1) JElath. Ie Edir. Sixz. legitur : Ailäm,

QIT- AMzariam.) -Qui etiam Osias

Qui. erat deGetb , gtta efl in Opher-)

jl

di&us eft, ut patet 2. Paralip. 26. T.

Scilicet in tribu. Zabulon, ad diffe-

292. JKdifcawit . JElatb. ) -

ugnav it

rentiam alterius Geth Philiffhzorum.

IN

contra Idumzos, & J]lath recepit,,

Ex hoc loco difcimus, quo tempore

& inftauravit.

Erat hec uzbs fitain

vixerit Jonas propheta.

»

um

littare maris Rubri. — Vide plura apud

o6. Ufagse ad claufos carcere, 6 ex-

AV

Adrichomium in ,(ïefcriptione deferti

fremok. ) Mebr. Er mom erar clau[uss

Pharan. n. 37-

nec derceli£ius.

Chald. &f erz£ difper-

que

Reflituut enm juda.

"4

) Nam David

J«

f . deferzz, L.XX. habent. acteaza-

eum Idumzos fubjugaffet, etiam /Elath,

zo$ , Vel rarefatlos , claufos ,. 6 derei-

i

& portum ejus in ,'fuam ditionem re-

&os. Significat fraelitas eo redactos,

degerat.

.

nj

Qs. db s

;zf;:oim Emath.) Quilocus

ut nufquam prodire auderent, totis

2

campis hoftibus late .dominantibus ,

jly

prope Damafcum ,. & montem Liba-

nec aufum apparere quemquam , nifi

num lfraeli ad feptentrionem fuit.

:

iniferos ,

inopes, quos hoftis ut ar-

I6

Mide Num. 34. 9-

Ufque ad mare f(olitudinit. ) "Giuod

mis ,& ira fua indignos contemneret,

i,

Vide 3. Reg. 14. 10- & a1. 21.

l,

nfque ad I1dumxos ad meridiem u-

Ilj

d& protendebatur.

Q7. Nec locutus eff Dominus, ut ulele-

juxia fermonem. Damini , &c. ) De

ret , 6c. ) Sicut nomen Amalecitarpm;

Cerum ergo eventu a Prophem Jona

l.

eg. I5. 3.

P:

j

admonitus fuit Jeroboam, & ad cer-

le mazu Jeroboawm f"iijm.c., &e.)

has de Byris vittoxias animatus.

Prius in xrnanu Joas patris ejus.

D d

574

LIBRIf-IV. REGUM—

28. Reliqua autem fermonum Jeroboam, & univerfa, quee

hi

fecit ,& fortitado ejus, qua praeliatus eft, & quomodo refti-

T

m

tuit Damafcum , & Emath Tudae in Ifrael nonne hzec. fcripta

funt in Libro fermonum dieram regum Ifrael ?

cit

29. Dormivitque Jeroboam cum patribus fuis regibus Ifrael,

h

& regnavit Zacharias filius ejus pro eo.

CAPUT XV.

:

fil

Afearie leprofo fuccedit filius Sfoatban in Studa, Zacharie autem

in I/rael [uccedit Sellum, €? buic Manabem qui fit tributarius regi

Q

"yriorum, & buic Pbaceja ,& buic Pbacee ; cujus temporibus

Jbeglatbphbalafar deviflam magnam partem líraelitarum 1rans-

[ p

tulit in z4flyrios : buic fuccedit Ofee : in S'uda autem

r

'mortuo

d'oatbam ,. [uccedit - filius

Q

,

"Achag;,

fü

Nno vigefimo feptimo Jeroboam regis Ifrael , regnavit

"A

Azarias filius Amafize regis Juda.

[

2. Sedecim annorum erat, cum regnare c

