qui leges facrificiorum violabant.

dies , annuatim , fingulis annis.

[i

I7. Quia vetrabebant bomines a fa-

erifiio Domi»zi.) Cwm enim viderent

dfcendens cum.viro. fuo, &c. ) Vide

dicta cap. r. num. 5. & o1.

non fervari ritus folitos facrificiorum,

20. Bezedixit Helj Eltane.) Eafor-

oblationibus abftinebant.

taffe formula, que habetur, Num.6.

I8. -4ccimtius ephod limto. ) Ephod

nus eft veftis ,

24. benedicat tibi Dominus &c. addi-

&

od humeros tegit,

tis, que fequuntur num. proximo.

pectus ambit ,

g(u

fi ufum ejus fpe-

Reddat tibi Dominus. ) 'Yu filium

emus , femper facer eft, ac relipgio-

unum commodafti Domino , viciífim

fus, fi vero perfonas , qux illud in-

tibi Dominus cum fenore multiplicet

Politicus.

duebant, vel Ecclefiafticus eraz, vel

prolem.

Vere Domino fcneratur,

Ecclefiaftico - induebantur

qui aliquid in illius hono

Pontifices , facerdotes, Levite , Po-

fequium facit.

rem, & ob-

CAPU'T II.

I95

' [ater.

22. Heli autem erat fenex valde, & audivit omnia , quze fa-

1 facer.

ciebant filii fui univerfo Ifraeli: & quomodo dormiebant cum

at

mulieribus , quae obfervabant ad oftium tabernaculi.

[2 m«

23. Ét dixit eis : Quare facitis res hujufcemodi, quas ego

antma

audio, res peffimas, ab omni populo?

m dz-

44. Nolite, filii mei : non enim eft bona fama, quam ego

audio , ut transgredi faciatis populum Domini.

n Do-

25. Si peccaverit vir in virum, placari ei poteft Deus: fi

autem in Dominum peccaverit vir, quis orabit pro eo? Et non

puer,

audierunt vocem patris fui : quia voluit Dominus occidere eos.

26. Puer autem Samuel proficiebat , atque crefcebat, & pla-

rebat

uam hominibus.

cebat tam Domino , q

b

(Liam

-27. Venit autem vl

r Dei ad Heli, & ait ad eum : Heec dicit

Dominus: Numquid non aperte revelatus fum domui patris

ol

tui, cum eEent in /Egypto in do

mo Pharaonis.?

2

juod

zs.lï:.f

22. Cuz muäieriäu;, qu& ob[erva-

latus eít,

1

am fi alicui privato fue-

erit

rit illata.

b

orro Scriptura refert tan-

pud

bant ad oflium tabernaculs. ) Nirgines

erant aut viduz tabernaculo defervien-

tum , quid Heli fifiis dixerit, cum eos

Jeli

tes texendis facris veftibus , abluen-

objurgaret, nec neceíle eft verba illa

dis , farciendis, . alifque hujusmodi

anxie interpretari, & ad T'heologicam

Da-

normam, quafi divine fidei pondus

miniít-riis, que muliebrem artem,

&

induftriam requirunt , vel perpetuo,

haberent, exigere, ut notat Sanchez

lg

vel ad tempus addi&: obfemvabant

in hunc locum.

Senfus etiam effepo-

vd

autem nutus, & imperia facerdotum,

tet : Si vos facerdotes , qui Deum

elf

alis per facrificia placatum redditis ,

üd nempe per.ipfas curari vellent.

€

um his ergo mulieribus filii Heli tur-

eum offenditis ,

irritatis, quis alius

!

»em confuetudinem habebant.

eum vobis pro

itiabit ? Huic expofi-

2

mare facitis res hujufcemods,

tioni favent L

k

X qu-i pro P/acari ei

23:

?,

&:.) Mollis nimis, ac remiffa repre-

porefh Deus, habent, orabus? pro ipfo

Dozituum.

henfio.

Qui puniendi . jus habent,

"T andem fenfus effepoteft:

m

ii monendo tantum eos,

uos minime

Si ita peccatis, ut facrificia tollatis,

corrigi animadvertunt , officio proprio

"

i reliquus reftat modus placandi

b

ominum ?

non defanguntur.

Q4. Ur tfranfgred: faciatis populum

Quia voluit Dominus otcidere eos.)

Domini.) Wel legibus facrificiorum

Q ia Dominus extraordinaria eis auxi-

"

non fervatis ,. de

uo didum. funza

lia gratiz non tribuit, quibus defti-

num. I2. & 13.-populum inducendo,

tuti , vitio tamen fuo , perierunt.

ut confenfu fuo peccati particeps effer,

Vel etiam particula , — 4:;2, fumitur

vel pravorum morum exeraplo.

pro édcircee. . INon audierunt, idcirco

voluit Dominus perdere illos, ita

Q5. Si peccaverit "vir invirum , &c.)

Loquitur Heli jixta ea,

que inter

Emmanuel $a explicat illud Ofee 9.

homines acceidunt ; multo enim diffi-

15. Omme: nequitta eorum ij2 Galgal ,

cilius ut. quis fequefter intercedat apud

quia ibl exofos babui eos.

s

judicem, cum ipfe Jude:f injuria vio-

27. Venit autem vir D«j ad Heli.)

X06

LIBRIL REGUM

Net

28. Et elegi eum ex omnibus tribubus Ifrael. mihi in: facét-

3

dotem, ut aícenderet ad altare meum, & adoleret mihi incen-

10

ed

fum : & portaret ephod coram me: & dedi domui patris tui

augit qo

omnia.de facrificiis filiorum Ifrael.

[0

UIS.

29.. Quare calce abjeciftis vi£timam meéam ,. & munera mea,

fil

I

qua pr&cepi, ut offerrentur in templo: & magis honorafü

ïEt

filios tuos quam me, ut comederetis primitias omnuis facrificii

meurt, :

&

lfrael populi mei ?

em

Reg.

30. Propterea ait.Dominus

&H

ä

Deus Ifrael : * Loquens locutus

: ?7- fum, ut domus tua;. & domus patris tui miniftraret in confpettu

E

& totta

meo ; usque in fempiternum.

Nunc autem dicit Dominus :

Abfit hoc a me: fed quicumque glorificaverit me, glorificabo

tem c

eum : qui autem contemnunt me , erunt ignobiles.

51. Ecce dies veniunt, & preecidam brachium tuum, & bra-

chium domus patris tui, ut non fit fenex in'domo tua.

| Sqmae

32. Et videbis aemulum tuum.in templo, in univerfis pro-

fperis Ifracl : & non erit fenex in domo tua omnibus-diebus;--

33. Verum-

?

Propheta aliquis ;; cujus nomen Scri-

primitie ergo hoc loco fignificant

vifior

prara non exprimit.

precipua, optima, pineuiffima.

Revelates [um domuipatristui, &c.)

30- Lequems docmtus fum. ) Quando

Aaroni, a quo Heli per Ithamar tra-

hoc peculiariter promiflum fuerit He-

df u

hebatoriginem. "luncautem hoc ac-

li, non habetur in facris Literis ; erat

ii po

cidiffe verifimile eft , cum- Exod. 4.

tamen generatim faftum in prima fa-

In i

Deus Aaronem allocutus

num.. 27.

cerdotii inflitutione ; Exod. 29. 43.

o

eft, eumque Moyfis interpretem con-

& cap. 49. g.

anctor

fütuit.

ALfrt boc a me. ) Non mutat confi-

Jatum

28. Omnia de [acrificiis.) Ex omni-

zar h

I]iiin' Deus, quia promiffio eam con-

bus facrificiis aliquid ; nam etiam ex

ditionem tacite faltem habuit, fi He-

Abiat

holocauftis pellis . cedebat facerdoti.

li, & ejus pofteri bene fe gererent &

Et

bsvi 7..8-

officium faeerent.

eerd

A^

'99. Quare calce abjeciffós vitlimam

Erumt ignobiles. ) Contem

pt»ibilest

32

meam.) lgnominiofe impediendo fa-

Hebr. & LXX. ecoztemzezter.

4b dl

cras religiones facrificiorum , & qua-

3I. Précidam 6r4cb;t;m.) Ideft, ro-

Ts Í

fi calce impacto , impediendo, nepo-

bur, quafi dicat , dignitatem fursmi

D

pulus victimas offerret , & munera.

facerdotis, &

tibe

Magis bemorafés fillos tuos. ) Quos

tatem.

'Judicis -populi auctori-

impune peccare in me paífus es, ne

z zon fft fezex.) Summus facer-

nqu

illis moleftiam creares.

dos, qui fenex dignitate potius dici-

Ut comederetis primitias oymis -[;zcrx;-

tur , quam atate, ut noftri tem

Q

feis Ifracl.) Quafi e facro minifterio

porisï

facerdotes presbyreri dicuntur.

1o

id unum , aut precipue*fpe&tandum

2. Videbis.) Nontu, fed pofteri

qu

effet, ut optimum quodque vobis e.

tui. 'Twu, in'pofteris tuis.

facrificiorum — primitiis — vendicaretis

JEmulum fuum. ) Summum alium

qu

Hebr. sspivguaretis — vos — primitiis, Pontificem ex filiis Eleazar, qui Heli,

lfq

E

197

CAPUT, IL.& fir.;

Atv fcit.

43. Verumtamen non auferam penitus virum ex te ab altari

I ncen.

meo : fed ut deficiant oculi tui, & tabefcat anima tua ; &-pars

Dattis tui

magfía domus tu:e morletur, cum ad virilem cetatem vecerit.

34. Hoc autem erit tibi fignum , quod venturum efz duobus

€ra Ih&,

filiistuis, Ophni, & Phinees: *In die uno morientur ambo. "'Infa.

:

tonoroft

3;. Et fufcitabo mihi facerdotem fidelem , qui jux'a cor4 -

facrifici

meum; & animam meam faciet; & se lificabo ei domum fide-

^

lem, & ambulàbit coram Chrifto meo cunttis diebus.

locutus

36. Fu:urum eft autem , t quicumque remanferit in domo

onfpet

tua, veniat, ut oretur pro eo, & offerat: nummum argenteum,

hls : 4

& tortam panis , dicatque : Dimitte; me obfecro ad unam par-

tificabo

tem-facerdo:alem , ut comedam buccellam panis.

& bra

URAT U I. L.

Samuel quater'a Domino "vocatus ,.-revelatiouem fibi adoerfum

fs pro.

LHeli factam ei-vefert.

obu,

1. TYUer autem Samuel miniftraba: Domino coram Heli, &

'etut-

non erat

—

- K fermo Domini erat predofus in diebus illis,

gni(fc:mt

"BD*

2. Fattum

Id

vifio manife&a.

(uando

qui tamen de filiis. Aaron non erat.

& reliquis ex Ithamar ixïviilesatït, quia ;

entHe-

Ipfi famme exciderant facerdoti

9 .

Aliü, quodeft verius, Sadoc, de que

$; erit

ifti potiebantur.

P

dixi num. 32.

Alü de Chriíto.

ima hi.

In univerfis . profperis Ifrael.) Qu

mino intelligunt.

'D Q-

e 4nim4-m

$g

fammam Pontificalem dignisatem,

Qui juxta cor meum ,

au

oritatem. comitabantur.

"Trans-

mcam faciet.) Yd eft, juxta. volunta-

confis

jatum-eft facerdotium ad filios Elea-

tem meam , quod fecit Sadoc , de que

nihil in Scriptura narratur, quod quis

l COf«

zar fub Salomoné 3. Reg. 2. 27. pro

f He-

:'Abiathar fübftituto Sadoc.

jüre reprehendat.

r

Et non erit fenex , 6c. ) . Summus fa-

VEAificalo ei damum. ) Prolem. dan-

do, & ad filios ejus fummum facer-

'céerdos, ut explicavi num. 51.

dotium tranfmittendo,

33. Non anferam peni:us virum ex te

El'biIES:

Ab altari z:6o.) Exunt pofteri tui mino-

Ciram Chriflóes.) Salomone Rece;

ves facerdotes , non vero Pontifices.

U

ii propter folemnem un&ionem Chri-

As

d

ii

Deficiant ecu!i £u1.^) Invidia fcilicet

üs appellatur , id eft, unctüs.

lori-

tabefcant.

36. Offtrat nummum argenteum.?)

Pa

Quo, ut pauper , tortam panis ,

rs magna.) Non omnes, fed Ple-

»

pauperem vi&imam paret , que pro

1Cef

rique.

oA

illo offeratur.

dic-

t

Hoc autem erit £ibi féguum , &6c.)

yorig

Quod fcilicet non mentiar, fed divi-

Dipitte me , 6fc.) Ut pauper , ac

vaticiner, & abf-

famelicus optabie fiezi particeps facri-

no fpiritu plenu

ficatarum carnium, & eorum, qu&

[lei

que dubitatione

;

entura fint omnia,

que predixi.

facetdotibus cedunt, utfaturari poifit.

35. Sufcitalo mibi factrdoteme frde-

I.

Ermo Domini cr?qt pre't;qu:.) Raáa-

jj

d

lew.) Aliqui volunt effe Samuelem,

- ri eragt eo tempore prophet«.

198

LIBRI L REGUM

p P

2. Fa&um eft ergo in die quadam, Heli jacebat in loco fuo,

& oculi ejus caligaverant, nec poterat videre:

inTfad

3. Lucerna Dei antequam extingueretu

:5 Ir

r; Samuel dormiebat

in templo Domini, ubi erat arca Dei.

fom füp

e€go.

4. Et vocavit Dominus Samuel. Qui refpondens, ait: Ecce

?

jn gtet

$. Et cucurrit ad Heli, & dixit: Ecce égo: vopafti enim me.

agete

Qui dixit: Non vocavi: revertere, & dormi. Et abiit, & dor-

x

].l

mivit.

domus

6. Et adjecit Dominus rurfüm vocare Samuelem.- Confür—

I$

domus

gensque Samuel, abiit ad Heli, & dixit: Ecce ego: quia vocafti

me. Qui refpondit: Non vocavi te, fili mi: revertere, & dormi,

16

7.. Forro Samuel necdum fciebat Dominum , neque revcla-

tus fuerat ei fermo Domini.

Quli'ri

$. Et adjecit Dominus, & vocavit adhuc Samuelem tertio.

Domii

Qui confurgens abiit ad Heli,-

& la

| 9. Et ait: Ecce ego: quia vocafti me.

Intellexit ergo Heli,

bis, q

quia Dominus vocaret puerum: & ait ad

«

Samuelem: Vade, &

18

dormi: & fi deinceps vocaverit te, dices: Loquere, Domine,

abfco

quia audit fervus tuus.

Abiit ergo Samuel, & dormivit in loco

etin

íuo.

19

1o. Et venit Dominus, & ftetit: & vocavit, ficut vocaverat

CeCi

fecundo, Samuel, Samuel. Etait Samuel; Loquere, Domine,

quia audit fervus tuus.

r1. Et

II

Non erat vifa manifefla. ) Pxophe-

go tempus effet lucernas extinguendï;

qllid(it

1

tia publice nota , ad eum modum,

vocavit illum Dominus,

Tm

;

quo fuit cum Ifaias, Elias , auc Eli-

Samuel dormiebat ia templo Domtni

fzus prophetarunt, quipaffim ab omni-

plraf

bus prophete habebantur.

ubi erat arca. Dei. ) In tabernaculo,

Fade

aut loco illi adjuncto , ex quo vi-

tem,

Q. Jacebat in loco f5o. ) Cubiculum,

dere poffet, quid opus eífet, & cu-

D

& cubile habebat in loco aliquo a ta-

rare , ne quid minus ornatum elfet

In

bernaculo non longe diífito. Poft

aut decens , fan&oque loco conve-

niens.

diur

zdificatum templum erant aliqua pro

fum,

facerdotibus fepofita loca , in quibus

". Necdum fciebat Dominum.) Quod

[2

diverfarentur, templo adjacentia : fi-

ftatim fequentibus verbis explicatur.

L

mile aliqnid. credibile e

fuiffe ante

Neque revslatus fueraz ei fermo Domi-

conftructionem illius, prafertim poft-

zi. Nondum cum illo locutus fue-

m

Joco fedem habuit.

quam. tabernaculum fixam aliquo. in

rat Dominus, nec tanquam prophete

exa

fuo quidquam adhuc revelaverat.

i

Luccrga Dei antequam. extinguere-

lO. $4047 VOrcaveraf ]E*cundo.) Se-

fur, 6c,) Sententiaeft, Samuel dor-

cundo vocare eft bis idem nomen in-

hn

miebat in templo, in quo noctu lam-

clamando repetere.

Samuel , Samuel,

$i

pades collucebant , quz in aurora de

Vel fignificat vocare iterum , atque

&

more extinguebantur. Axntequam er-

iterum fzpius vocaxe,

CAPUT IH

109

loto füo

1r. Et dixitbominus ad Samuelem : Ecce ego facio verbum

Offtiebat

in Ifrael : quod quicumque audierit,tinnient ambze aures ejus,

.. x2. In die illa fufcitabo adverfum Heli omnia

, qus locutus

fum fuper domum ejus: incipiam, & complebo.

lt: Ecte

13. Pradixi enim ei, quod judicaturus effem domum ejus

in deternum proptér iniquita em, eo quod rmoverat indigne

nit me,

agere filios fuos, & non corripuerit eos.

; & dor-

14. Idcirco juravi domui Heli, quod non expietur iniquitas

domus ejus viétimis, & muneribus usque in aeternum.

Confür«

-15. Dormivit autem Samuel usque mane, aperuitque oftia

Vocafti.

domus Domini.

Et Samuel timebat indicare vifionem Heli.

dotmi,

16. Vocavit ergo Heli Samuelem, & dixit : Samuel fili mi?

Teyela-

Qui refpondens, ait: Praeífto fum.

17. Et interrogavit eum: Quis eft fermo, quem locutus eft

tertio,

Dominus ad te? oro te ne celaveris me, hzec faciat tibi Deus,

& haec addat, fi abíconderis a me fermonem, ex omnibus ver-

) Heh',

bis, quae di&ta funt tibi.

de, &

18. Indicavit itaque ei Samuel univerfos fermones, & non

Imine,

abfcondit ab eo. Et ille refpondit: Dominus eft, quod bonum

n loco

eft in oculis fuis , faciat.

I9. Crevit autem Samuel, & Dominus

erat cum eo, & non

Verat

cecidit ex omniAbus verbis ejus in terram.

Inin6y

20. Et

i E

II. Facio verbem. ) Rem, pattraib&

I5. Dormivit autem Samuel g[que

;uendrï

quiddam.

mant.) ld eft, cubavit ; neque enim

Tissient ambe aures ejus.) Que

probabile. videtur exiguo illo tempo-

ttis

phrafis magnum . fignificat terrorem.

re, quod ufque ad lucem intercede-

aculq,

Eadem formula dicendi habetur Je-

bat, poft horribiles illas minas, fo-

Q Yl«

rem. Ig. 3. & 4 Reg. 2r. 12.

mnum iterum capere potuiffe.

X a

I7. Hac faetat tibi Deus, & bac ad-

I2. Safcitabo.) Exequar.

eet

Incipiam , Ef complebo. ) Jam aggre-

dar , &/c.) Quafidicat: iraletibi con-

)nye

diar effe&ui dare , qux comminatus

tingat, vel puniat te Deus : ita fole-

fum, nec defiftam , jriufquam perfe-

bant Hebrai fibi , aut. aliis imprecari

mala, ut etian nunc vu

lgo dicitur:

luod

cero, quz predixi.

atar,

I3. Jsdicaturus ) Ponas fumpturus.

Hoc mihi.accidat , hoc fi mentior;

f

Jj«

Nonm corripuerit eos.) Mox MHebr.

aut quid fimile.

fie-

IS. Deminas efl ,. 6ci) Laudabile

732 chiba fignificat rugata, & pre ira

hz

exafperata fronte corripere. Supra vi-

exemplum patienter fe fubmittentis

dimus Heli remiffum animum, & repre-

Deo punienti. . Laudabile & infuper,

$e

henfionem felle, aculeoque'carentem..

quod fenfu publice calamitatis magis ,

die

I4- Iniquita:. ) Pona inlquitatis.

quam private tangitur.

ytl,

Sic peccatum .fæpg '.pa?n.am peccato

I9. Demimus erat cum co.) llli fa-

qlll

debitam fignificat.

vens, & donis fuis augens.

Muneribus.) Oblationibus.

Y

Nez cecidit -ex ommibas werbis ejus im

200

L

LIBRITL REGUM

, Mif

40. Et Cognovit univer(us Ifrael; a Dàn usque Berfabee,

s Donil

quod fidelis Samuel propheta effet Domini.

jno fl

* 21. Et addidit Dominus, ut appareret in Silo, quoniam re-

. Cumq

velatus fuerat Dominus Samueli in Silo; juxta verbum Domi-

tus elt oftr

,

ni 'Et evenit fermo Samuelisvuniverfo- Ifraeli.

6 Eu

uenarm (

Q-A' PU T-IV.

-Et cognó

Caduntur I/;'aelitæra Philiflbeis , rur[umque , addu&ta z'n'ca/lm

^ Timu

arca , ceduntur, captaque arca. duo filii Heli occiduntur, quibus

Et ingemt

orruens occumbit , vuru

$VE

audi!is , Heli'c

gjus inc

terius: "

partu moriente.

mium i

. E7 T factum eft in diebus—. ilis, convenerunt Philifthiim in

pn: ind

pugnam, & egreffus eft Ifrael obviam Philifthiim in prae-

. Cor

lium, & caftrametatus. eft juxta lapidem adjutorii. Porro Phi-

MWebrais

lifthiim venerunt in Aphec,

jo. P

2. Etinftruxerunt aciem contra Iírae].

Inito autem certa-

tnosqui

mine, terga vertit lfrael Philiflaeis : & ceefa funt in illo certa-

nimis: (

mine paffim per agros , quaf! quatuor millia virorum.

nE

3. Et reverfus eft populus ad caftra: dixeruntque majores

Ophri,

natu delírael : Quare percuffit nos Dominus hodie coram Phi-

n.c

lifthiim ? Affe: amus ad nos de Silo arcam foederis Domini, &

dieila.

veniat in.medium nofiri, ut falvet no

micorum

"(

noftrorüm.

; de manu ini

"*4. Mifit

viam i

tit, qu& evenerint.

Fortaffe - illud

terram. ) Omnia enim ad. unguem

CU MNRME

impleta funt.

ipfum, quod Samuel de Heli przdi-

20. .4 Dazr

ufgne Berfzbee. ) Dus

xit Dominorevelante, non incommo-

Quim co

funt civitates in extiemis terre. lírae-

de univerfo Ifraeli everiffe

dicitur ,

ce yrde

Jitidis" finibus. .

Dan ad.. À

quia qu& Pontificibus , & Principibus

fiftebas

Berfabee ad iMeridiem.

qïtilqnäxn ;

Qum cà

accidunt, ad totum Reip. corpus per-

xt, dic

Ql. Jexra "vVerbum Damini.?) Yd .eft,

tinent, cujus capita fünt.

dde ex

inmici

eo modo , quo verbum fuum prophe-

dis, que deinceps narrantur , hanc

tis revelare confueverafaliquando Do-

explicationem confirmari ; nam Ifrael

4j

4tte

a Philifthzis cefus eft, & alia mala

4' T.':

axninus. Sanchez putat fententiam effe:

bitor

verbo duntaxat , nulla autem . fpecie

paítus, que Heli, &filiorume

jus ,PeF-

ber

Yenfibili corporis. exhibita fe Domi-

gatis accepta referri debent.

um illi revelatfe.

er

Z&. Erevenit [ermo Samnuelis: univerfo

LO letzz lapidem aäju.'orii.) Eftpro-

fosfi

Ceptur

If;:;;e/.) Hebr. & fu ferme, €v. Et

lepfis ; fic enim poftea a Sa-

videtur fenfus .effe

manavit fermo ,

muel ocus ille appellatus eft , infra

p

& vulgatus eft per totum Ifraelem.

cap. 7. num.. I2.

L]

even

Sanchez putatalia prophetaffe Samue-

5. Afferamnus ad nos de Sio. artam. )

iNon eft damnanda Ifraclitarum fpes,

bil

lem ad univerfum líraelem fpeGan-

CmAPUT IV.

20f

Berfibos,

4. Mifit ergo populus in Silo, & tulerunt inde arcam foede-

ris Domini exercituum fedentis fuper Cherubim : erantque

ohTam re.

duo filii Heli cum arca foederis Dei, Ophni, & Phinees.

. $. Cumque veniffet arca foederis Domini in caftra, vocifera-

in Domj-

tus eft omnis Ifrael clamore grandi, & perfonuit terra.

6. Et audierunt Philifthiim vocem clamoris, dixeruntque :

Quzenam eft haec vox clamoris magni in caftris Hebreeorum?

1

et in caftra.

Et cognoverunt ; quod arca Domini venif

d aol

7. Timueruntque Philifthiim, dicentes: Venit Deus in caftra.

Et ingemuerunt, dicentes :

'f quilus

8. Vae nobis : non enim fuit tanta exultatio heri, & nudius-

tertius: vae nobis.

Quis nos falvabit de manu Deorum fubli-

mium iítorum ? hi funt Dii, qui percufferunt JEgyptum omni

hm i

plagain deferto.

n pre«

9. Confortamini, & eftote viri, Philifthiim : ne ferviatis

tto Pli«

Hebraeis, ficut & illi fervierunt vobis: confortamini, & bellate.

4

10. Pugnaverunt ergo Philifthiim, & ceefus eft Ifrael; & fugit

] Cf

unusquisque in tabernaculum fuum:, & fa&ta eft plaga magna

0 Cetta«

nimis: & ceciderünt de Ifrae] triginta millia peditum.

11. Et arca Dei capta eft: duo quoque filii Heli mortui funt,

najores

m Phi-

Ophni , & Phinees.

12. Currens autem vir de Benjamin ex acie, venit in Silo in

jni, &

die illa, fciffa vefte, & confperfus pulvere caput.

Corurm

13. Cumque ille veniffet, Heli fedebat fuper fellam contra

viam fpeCtans. Erat enim cor éjus pavens pro arca Dei. Vir

I: illud

autem

| prædi-

cuiffe . putat , 444 egerezrt, inquit;

'omme

quam collocabant in Domino , & ar-

dicitür'y

x prefentia, fi adeffet in caftris ; in-

illud non ex aliqua curiofftate , fed ex

fiftebant enim Moyfis veftigiis, qui

geceffitaze.

cipious

cüm caftra moverentur, & arca prei-

28 Voczferatus ef.)

Clamore jubila-

'UQ per-

tionis, ut indicant Hebr. & Chaldzus.

jde &

ret, dicebat : fumrzge Domimes diffipentar

dnimici tul , 6 fugiant , quioderun:t te,

9. Venit Dems im caflra. ) Ita. lo-

, Junc

4 facie tua. Num. 10. 55.

quuntur, quia audierant Deum fuper

itael

.CTIueruut indeaccam.) Non lice-

arcam refidere, ut faper folium.

Vel

mala

bat ordinarie fedeim fixam habente ta-

quia putabant divinam, virtutem arca

;spec-

bernaculo arcam e Sancto San&torum

inclufam , aut

affixam.

efferre; videntur tamen Ifraelite per-

9. !*;'m*i x 6 nsudiuffertins. ) Tami-

liaris

fuafiife fibi tanti diferiminis cafam ex-

oreis formula loquendi, qus

ipro«

ceptum efle, preiertim. cum ]ofue

1

Ante fienificat.

"a

principe circa meenia

J

ericho

fehici

Deorunm f-b'imium.) MHebr. fortium ,

inba

five "àufiriun Covv"Uw Adirim.

eventu, Deo jubente , ,circuimlata ef-

.fet.

Abulenf. q. 6. in h

at Ti-

Ij deferto.) id eft, ip mari rubro.

m.)

Bsbl. cttan Com. Menocb.

€

'Pes.

*

20

e

-€

LIBRII REGUM

autem ille poftquam ingreffus eft, nuntiavit urbi: & ululavit

*

x

omnis civitas.

pagin ari?

14. Et audivit Heli fonitum clamoris, dixitque: Quis eft hic

i C n

fonitus tumultus hujus? At ille feftinavit, & venit, & nuntiavit

jit

Helt.

is. Heli autem erat nonaginta, &.o€to annorum , & ocli

W

li

ejus caligaverant, & videre non poterat.

em

16. Et dixit ad Heli: Ego fum, qui veni de pr&elio, & ego,

s Tule

ui de acie fugi hodie.

Cui ille ait : Quid a&um eft, fili mi?

templun T

17. Refpondens autem ille, qui nuntiabat: Fugit, inquit,

j C

Ifrael coram Philifthiim , & ruina magna fa&ta eft in populo :

gon j

infuper & duo filii tui mortui f

arca

gnt, Ophni, & Phinees: &

Dagon; &

Dei capta eft.

.

4, Kür

18. Cumque ill

e nominaffet arcam Dei, cecidit de Sella re-

trorfum juxta oftium, & frattis cervicibus mortuus eft. Senex

Digon

mu:a

enim erat vir, & grandaevus

.

fcilie er

ginta annis.

»

f; & ipfe judicavit Ifrael quadra-

& Por

Ig. Nurus autem ejus,

uxor Phineesg praegnans eraf, vici-

pter han

naque partui: & audito nuntio , quod capta effet arca Dei, &

qui inge

mortuus effet focer fuus, & vir fuus, incurvavit fe, & peperit:

irruerant enim in eam dolores fubiti.

E Usque n

6 A

20. In ipfo autem momento mortis ejus, dixerunt ei, quae

ftabant circa eam : Ne timeas : quia filium peperifti.

mol;tus

Quae

tum, &

non refpondit eis, neque animadvertit.

a

21. Et vocavit puerum, Ichabod, dicens: Tra

usïata eft glö—

glotis]

mignge

ria de Tfrael, (1) quia capta eft arca Dei, & pro focero fuo, &

pro viro fuo ;

1

f;ä

22. Et ait: Translata eft gloria a

b Iífrael, eo quod cäþta effet

arca Dei.

Tum. ].

2. ]

vile if

CAPUT

Staty

(1) Hec verba: quia capta eft arca Dei. lz e4it. SiX£. zoz leguntur.

t hon

Numen

I8. Mertuus eff. ) fEternam tamen

quam parere , cum tonat calum ; quo

& qu

mortem evafiffe graves auctores fen-

modo paflim explicant illud Pf. 29. g.

Yn d

tiunt , & non leves fuadent conjectu-

Vox Domtui praparamtis cervos , id eft,

rgz.

[vt] mxg

;

Vide Sanchez in prafatione ad

tonitru parere facientis.

4

libros Regum a num. 7. ufque ad fi-

QI. Ichabod.) Ex eventu noninfre-

hdlej:m;

nenm.

quenter nomina imponuntur, fignifi-

dan

I9. Incurvavitfe, €$ pepa;;if.) Gra-

cat hec vox 44 gloria ? vel, va glorie.

j

vis enim aliquis , & repentinus timor,

[2U^

Jofephus. vertit z3»£/ , zem gloria.

4.

aut dolor animum percellens- partum

Axcam dicit gloriam Ifrael, quia fuper

Yus

eam Deus gloriofe apparere folebat,

accelgrat. Sic cervas ajunt nonnun-

xUx - x

*

z

203

& Uïulavit

CAPUT V.

Quis eft c

Dagon coram arca femel, ac iterum corruit , abfciffis in limine ca-

Qntravit

pite €? manibus.

Philiflbei quoque mari[cis , & muribus

- percu[Ti , arcam a fe repellunt.

lj & ocyl

1. IDHilifthiim autem tulerunt Arcam Dei, & afportaverunt

10

& ejn,

eam a lapide adjutorii in Azotum.

2. Tuleruntque Philifthiim arcam Dei, & intulerunt eam in

;

&; 1 mi?

Wt, inquit,

templum Dagon, & ftatuerunt eam juxta Dagon.

3. Cumque furrexiffent diluculo Azotii altera die, ecce Da-

| poptlo:

$: & at

gon jacebat pronus in terra ante arcam Domini ; & tulerunt

Dagon, & reftituerunt eum in locum fuum.

Sella te-

4. Rurfumque mane die altera confurgentes, invenerunt

L Genex

Dagon jacentem .fuper faciem fuam in terra coram arca Do-

mini: caput autem Dagon

| quadra-

, & dua palmse manuum ejus ab-r

fcitfae erant fuper limen:

3. Porro Dagon folus truncus remanfeérat in loco fuo. Pro-

t vig -

De, &

pter hanc caufam non calcant facerdotes Dagon, & omnes,

qui ingrediuntur templum ejus, fuper limen Dagon in Azoto,

peperit:

.

usque in hodiernum diem.

6. Aggravata eft autem manus Domini fuper Azotios & de-

l, qUa

molitus eft eos: *& percuffit in fecretiori parte natium AZo- * Pfal.

- Qu

tum, &ífinesejüs. Etebullierunt vilize, & agriin medio re- 77.66.

gionis illius, & nati funt mures, & fa&ta eft confufio mortis

eft glo-

magnae in civitate.

Cc2

7. Vi-

füo &

I-A

Lapide - adistorii.) De lapide

ut velficintelligerent Azotii veri Nu-

la effet

adjutorii dixi, fuprav cap. 4.

minis potentiam, & idoli fui vanitatem.

num..]I.

3. Remaa[erat im loco [uo. ) Quiem

2. lz templum Dagom.) De Dagon

in terram delatus feinel occupaverat.

6. Desolitus eff eos. ) Attrivit mor-

vide di&a Judic. 16. 23

"

Statuerunt eam juxta Dagon.) Wel

bis, de quibus paulo poft , aliifque

ut honorarent arcam , cui magnum

malis multis morte e medio fublatis.

INumen ineffe arbitrabantur :

vel ut

lg [cretiore parte natium. )

Hz-

morrhoidibus immiflis, marifcis, hoc

l quo

eam quafi tropheum quoddam ftatue-

90.0

rent de hoflibus fuis Dagonis benefi-

eft tuberculis in ano ad fici fimilitudi-

il dl

cio fuperatis.

nem; marifca enim proprie infipidam

9. J«cebat pronws. ) Quui adorantis

ficum . fignificat.

"heodoretus , &

habitus eft ; ut intelliperent Azotii,

infte-

Procopius Qa£ u« interpretantur ,

i

1anto preftantior effet Hebraeotum

hoc eft , ulcus ródens, & exedens.

b

eus.

Nati funt mures.) Agris infefti, o-

plrth

i.

4. Caput autem Dagony 65c.) Gra-

mnia-arrodentes, & fpem frugum au-

[ipet -

yius fecunda vice multatur Dagon,

ferentes, Ltaque dicitur cap. feq. num.

Jb

|

304

LIBRIILIREGUM

11 ia Valde |

7. Videntes autem viri Azodi hujufcemodi plágam, dixe-

runt. Non maneat arca Dei [frael apud nos: quoniam dura

erqutiebar

lotos urius

.eft manus ejus fuper nos, & fuper Dagon deum noftrum.

8. Et mi:tentes congregaverunt omnes fatrapas Philifthino-

rum ad fe, & dixerunt: Quid faciemus de arca Dei Ifrael ?

Refponderuntque Gethai: Circumducatur arca Dei lírael :

piiiffhe «

Et circumduxerunt arcam Dei Ifrael.

tonfiit, d.

9. Illis autem circumducentibus eam , fiebat manus Domini

ss Dt

per fingulas civitates interfe&tionis magnae nimis: & percutie-

j

bat viros uniuscujusque urbis, a parvo usque ad majorem , &

computrefcebant prominentes extales eorum.

Inieruntque

Gethaei confilium , & fecerunt fibi fedes pelliceas.

1o. Miferunt ergo arcam Dei in Accaron. Cumque veniffét

i

arca Deiin Accaron, exclamaverunt Accaronitae , dicentes:

3. EEv

Adduxerunt ad nos arcam Dei Ifrael,

tes: Qu

ut interflgiat nos, &

populum noftrum.

renitam

Ir. Miferunt itaque & con

gregaverunt omnes fatrapas Phi-

) 81

lifthinorum : qui dixerunt : Dimittitte arcam Dei Ifrael, &

cuan, fe

revertatur in locum fuum, & non interficiat nos cum populo

binin

noftro.

i Qu

I2. Fiebat enim pavor mortis in fingulis urbibus, & gravif-

beanus

jmma

a

aDnos a

g. Facietis femtltudines muriumy, qui

9. Fiebat manus Damin;', &c. ) Fie-

deinolitz funt terram.

ri manum Domini fupra aliquem : eft

p

Fatla eff confuffo mortis magna, 6c.)

divinam potentiam in aliquem oftendi,

fant,) E

Plurimi promifcue mortui funt.

five illi benefaciendo, five malis vexan-

plürimo

9. Satrapas Philiffbinorum.) luquot

do ,

& : deprimendo.

Exemplum

arcemo

fatrapias diftributa effet Philifthino-

etiam vi

utriufque fignificationis fnppeditatiZze-

rum ditio, & quenam elfent eorum

chiel favoris quidem , & fpiritus pro-

ti naty

nomina, diximus Judic. 16. 5.

phetici cap. T. num..3. cum dicitur:

Re/pouderuntque Getbei.) Geth erat

2. V()(

Er fatta eff fuper enza 104 manus Domi-

una ex precipuis Philifthzorum pre-

zi. Ultionis vero , & vindi&z cap.

la, f

fecturis.

I3. num. 9. cum ait: & erz mazas

Circumducatur arca Dei Ij;wel.) Quod

mea [uper prophetas , qui wident vanas

pattiner

&5 divinant mendacium.

Tera at

eo confilio fa&m volunt Procopius,

N

& Lyranus, utcertius cognofcerent,

Prominentes extales.) IMarifce.

Mu

cafune.mala illis eveniffent , ex aeris,

Gerbsi. ) Ad quos ab Azotiis arca

$

5

[03

corrupti intemperie; an vero ab

tranfierat.

m

Hebreorum Dei manu

vindice. . Si

exiin

Fecerunt febi fedes pelliceas.) Ut mol-

fs «

enim alii, ad quos arca deferretur iif-

lius:in eis federent , & acquiefcerenr.

dem, aut fimilibus malis affligerentur,

IO. lz 4ccarom. ) Que una e-at ex

N 4

Fixo(

jam . conftaret - Deo . immittente illis

quinque Philifthzorum fatrapiis.

R&

evenire. .

d:te [:

I2. Viri quoque , Lqui morttu zon fut-

l

CAPUT V. & VI.

203

1t, dige.

fima valde manus Dei: viri quoque qui mortui non fuerant,

lm durg

Tüin,

percutiebantur in fecretiori parte natium : & afcendebat ulu-

tifihime

latug uniuscujusque civitatis in coelum.

&i Tsel 2

CA PUTEET

i Tirael

Pbilif?bei arcam cum muribus €? anis eureis , fuorum [acerdotum

: Domini

confilio , a fe remittunt per vaccas laCtantes & novum plauftrum

percutie-

usque Betbfames : ubi accas fuper ligna. plauffri Betbfamitee

iminolavoerunt, plurimis: de populo ac plebe a Domine

orem, &

Tüntque

interemptis, quod arcam Dei con[pexilfent.

r.

Uit ergo arca Domini in regione Philifthinorum feptem.

veniffet

menfibus.

j

centts:

9. Et vocaverunt Philifthiim facerdotes, & divinos, dicen-

005 &

tes: Quid faciemus de arca Domini ? indicate nobis, quo mcdo

remittamus eam in locum fuum. . Qui dixerunt:

s hi.

3. Si remittitis arcam Dei Iífrael, nolite dimittere eam va-

«d, &

cuam, fed quod debetis, reddite ei pro peccato, & tunc cura-

populo

bimini, & fcietis, quare non recedat manus ejus a vobis.

4. Qui dixerunt : Quid eft, quod

pro delicto .reddere de-

gant-

beamus ei? Refponderuntque illi :

fima

À

s. Juxta numerum provinciarum Philifthinorum ,

.quinque

ue mures aureos: quia plaga una

c)Be

annos aureos facietis, & quinq

.

fuit

um e

Qca

offendi,

ra5*.) Ex his verbis fit verifimile ,

áut munus pro .picccato ;' Peccatum

yexat

plurim()s ex illa regzione ad afpectum

interceffiffe tacile facerdotes conjiciunt

amplum

arce mortem fubiiffe repentinam, quod

ex accepta plaga, & agrorum vafti-

ntize-

tate, quam paífi fuerant.

etiam viris Bcthfamitibus cap. fequen-

]s pro-

ti narratur accidiffe.

Et fezetis, quare non recedat manus ejus

Ticitur :

2.

Ocaveruzt Phbidffhbim fAacerdates. )

4 volis. ) Septem jam menfibus afili-

Duni-

Quia.ad fcientiam facerdota-

cebantur graviffimis malis Philifthzi,

& tamen quo erant mentis Rupore,

1 Cilpb

lem , feu auguralem quæf'tionem hanc

q4nus

pertinere arbitrabantur , in qua de re

non plane intelligebant , quis plaga-

V414s

facra ambigebatur.

rum auctor, & quznamillarum caufa.

a. Noelite dimittere eam "vacuam. )

5. Dabitis Deo Ifrzel glariam.) Agnd—

Müuneribus eam profequimini ; hic eniin

fcentes ab eo morbos, & mortemim-

arca

omnium gentium fenfus eft, ut Deum

mitti , & ab eo falutem expectantes.

exiftiment oblationibus honorari. Ip-

Vide Jofue 7: 19.

T

fis etiam Hebrzis preceptum fuerat.

Ert 4 diis veffris.) Probabile enim

Jféfit.

Noa apparelis im confpetlo meo vacumns.

eft non Dagon tantum fimulachrum,

t ex

Exod. 23. 15.

de quo di&um eft cap. fuperiori, fed.

Reddite e pro peccaro, ) Mebr. red-

alia etiam. idola in aliis. fatrapiis con-

fue

dize ei peccatum. — Sacrificium fcilicet,

ftituta arcz adventu corruiffe.

206

J É DA pE W

fuit omnibus vobis, & fatrapis veftris. Facietisque fimilitu-

,b

dines annorum veftrorum, & fimilitudines murium, qui de-

tes oUb

moliti funt terram, & dabitis Deo Iírael gloriam : fi forte re-

u H

