fuerant ab Adonia, & ivit unusquisque in viam fuam.

$0. Adonias autem timens Salomonem, fur

Vxexitjx& abiit,(1)

ejti

tenuitque cornu altaris.

Cia

$1. Et nuntiaverunt Sa

loimoni .,A duicentes ::Ecce Adoniss ti-

lig

mens regem Salomonem, tenuit cornu altaris dicens: Juret

mihi rex Salomon hodie, quod non interficiat fervum fuum

?

de

gladio, -

Ye

52. Dixitque Salomon : Si fuerit vir bonus, non cadet ne

ani

unus quidem capillus ejus in terram; fin autem malum inven-

?

tum fuerit in eo, morietur.

Qu

$3. Mifit ergo rex Salomon, & eduxit eum ab altari: & in-

'Ne

greffus adoravit rcgem Sa'omonem : dixitque ei Salomon : Va-

fet

de in domum tuam.

El*a.

p«

CAPUT

Ü

(r

(1) Abiit. p edir.-Sivr. legitnr : abiit in "Tabernaculum Domini.

&

:

46. Salomon fedet

"

wper folium regni.)

cornu altaris, quia immunitatis privi-

altari

maxime tribuebatur.

Adita regni poffeflione.

legium

[

47. Bentdixerunt.) Bene precati funt,

Sunt tamen ,

i velint tenuiffe cornu

['

altàris quod

D

avid Hierofolymis ex-

Ine

Salomone,

agentes gratias pro novo Rege dato

truxerat, non autem ejus, quod erat

lu

Moravir rex in leflalo fuo^) Deo ipfe

in Gabaon.

fie

L

& gratias a

SI. Quod mon smterfrciat fervum fuuns

fort

ficulo,

gens, ut patet fequenti ver-

gladio.) Humilis oratio, & idonea ve-

i

Qae

49- Ip viam fiam.) ln domos fuas,

nig impetranda.

á

ntibi fe abderent, & diffimularent fe

52. 52 autem, Cfc.) Preteritas noxas

dl 18

Adonis fávifle.

condono , fi vero peccaverit in pofte-

Vült

&O. bt , 6f tenmit cornu Altaris.)

rum;, pcenas dabit.

Vitia

Abiit in Gabaon ubi erat tabernacu-

53. Va4e "m domum t;;;zm.) Qua vo-

["

ium Mofis, & altare holocauftorum,

ce non ablegat eum ab aula, fed ei fe-

ut habetur 9. Par, L "lenuit autem ,

curitatem in domo fua pollicetur.

à

*

*

* k o*

* o*

&

4li

heia

CuA-PUT. lE

ta

David datis Salotoni varüs preceptis moritur. — AAdonias petens

ZAlifag in uxorem , occidi a Salomone jubetur : zfbiatbar [acer-

dotio privatur , €? tandem Sfoab in tabernaculo interficitur :

tefi

10

Semei quoque , quia contra prajcriptum egre]]us

l

J

ef? Serujalem , occiditur.

1. À Ppropinquaverunt autem dies David, ut moreretur, pra-

qui

cepitque Salomoni filio fuo, dicens:

i;.

.2. Ego ingredior viam univerfee terrae : confortare, & efto

1tatl

vir.

z

4. Et ob

ferva c—:u&odias(l) Domini Deitui;ut ambules in viis

10)

ejus, ut cuftodias ceeremonias ejus, & praecepta ejus, & judi-

cia, & teftimonia, * ficut fcriptum eft in lege Moyfi: ut intel-

st

ue te verteris :

Denet,

ligas univerfa, quae facis, & quocumq

Uret

4« Ut confirmet Dominus fermones

fuos, quos locutus eft !^?7

qud

de me, dicens: Si cuftodierint filii tui vias fuas(2), & ambula- -

verint coram me in veritate, in omni corde fuo, & in omni .

j

anima fua, non auferetur tibi vir de folio Ifrael.

ver

s. Tu quoque noíli, quae fecerit mihi Joab filius Sarvize;

use fecerit duobus principibus exercitus lirael, * Abner filio

; ]f

2Reg.

"Ner, & * Amafze filio Jether: quos occidit, & effudit fangui-

2.

Ve

nem belli in pace, & pofuit cruorem praelii in balteo fuo, qui

R

erat circa lumbos ejus, & in calceamento fuo , quod erat imao.1o.

pedibus ejus.

ffz

6. Facies

(1) Cuftodias. Iz edir. Sixt. legitur : ut cuftodias Mandata Domini Dei tui.

UT

- m m

Tmeas..

(2) Suas

0. [Neredior viam univería terr.c.)'ln*

Dflämmi;z.. ) Pada, & leges a Do-

terram revertor, de qua forma-

mino prefcriptas.

pïif'ij

tus fum.

latelligas univer[ay.qua facis.) Hebr..

yitil«

fi dicat:

habetur , 27 pradezter 2g25, Chald. we

cortil

Canfor,'drf, e» e,?o 'öir.)x Qua

me fuperftite adolefcentem agere tibi

profpere zibi omnia fuccedant..

j &

licuit; nunc vero , quando mortuus

Quoncumque te verteris,) Quidquid

] at

fuero, virum te prxítes neceffe eft,

facere aggreffus. fueris..

fortitudine fcilicet, fapientia, & rerum

4 2 cuffodierint,5c.) Habetur hac

j[um

gerendarum yeritia.

4

z

"

*

:

promiflio 2..Reg. 7..16.

a Ye

3.

OP

jeroa cufzocta

!

2

: Domini -j Cufto-

R. Qn&é fecerst mibi Yagh, c. ) Ab-

falonem fcilicet occidendo, imperiofe

q0* A

dias vocat ea, qie Dominus cuftodiri

vult, & fervari, hoc eft mandata di-

agendo, afflictum exacerbando, & fe-

pOH*'

vina.

ditionem minando: 2. Reg.19.7. Ado-

Ceremonias.) Prxcepta ceremonialia.

nig regnum affectanti favendo, &c;-

Abuer^filio Ner.). Quem: per. prodi-

n.V.O'

gite

Pracepta ejus.) Mioxalia.

-

—gudicie) Px&cepta judicialia.

tionem interfecit.-

^

LIBRIIL REGUM -

412

6. Facies ergo juxta fapientiam tuam ; & non déduces cani-

tiem ejus pacifice ad inferos.

fi

7. Sed & fiiiis Berzellai Galaaditis reddes gratiam, eruntque

oR«g. comedentes in menía tua: * occurrerunt enim mihi quando fu-

r

19.31. giebam a facie Abfalom fratris tui.

Q

2Rec.

8. * Habes quoque apud te Semei filium Gera filii Jemini de

16. 5. Bahurim, qui maledixit mihi maledi&ione peífima, quando

K

19.19. ibam ad caftra; fed quia deícendit mihi in occurfum, cum

tranfirem Jordanem, & juravi ei per Do

'minum,, dicens: Non

pO

te interficiam gladio,

9. Tu noli pati eum effe innoxium. Vir autem fapiens es,

' ut fclas,

q

fs

ad inferos.

juxe facies ei, deducesque canos ejus cum fanguine—

j

A&or 10.* Dormivit igitur David cum patrik;as fuis, & fepultus eft

ne

2. 29. 11 Civitate Dayid.

u

i.tar.

Ir. Dies autem, quibus regnavit David fuper Ifrael, qua-

29?7 draginta anni funt : in Hebron regnavit feptem annis: in Je-

xufalem triginta tribus,

H

i2. Salomon

Vi

fi

— Amafn f/i—a 7e.tber.j D'.widis nepos

dis regmm-) inquietuni fuit, nec potuit

Tsic eratex Abicaile forore,quem etiam,

in illum animadverti fine periculo ma-.

2

ut fupra vidimus , Joab interfecit.

gparum turbarum.

Effedit [anguinem belli £2 pace.) Quafi

7- Occirrerunt entm mibi, &fc.) Vide

le

cum hofte in bello pugnaret, cum illi

2. Reg.19. 31.

pacifice & mecum, & cum eo agerent.

8- Semei fiium Gera, c.) Vide 2,

Ip baítheo fno .

.. ET 22 calcéamento

Reg. 16. 5.

fwo.) Alludit ad modum perpetratz

Malediüione peffisa. ) Cum fcilicet

P

cedis utriusque Principis, prefertim

ingeminabat egredere , .egredere wix

(Q

Amafz, quem dum occidit Joab, ha-

Jenguinum, & vir Belial. 2.Reg.16.7.

m

buit cíngulum gladii ad lumbos fuos,

Quando 2bam ad caffra.) 'Ad urbem

ul

in vagina fua, qui inde egreffus eft,

Manahim ultra Jordanem.

Y

joabo fe ineurvante ad proditoriam

9- I»noxiss.) dmpunitum.

Scias, que faciés ez.) Quuomódo cum

falutationem , quem levatum finiftra

fua immerfit ia latus ejus, unde fan-

illo te perere debeas, & q

ua ïati(,)ne

Q

guis exiliens baltheum, & calceamenta

illum. puníre.

ài

- cede, mortex

ejus cruentavit, quippe qui eum com-

Cum fangutme.) . Cum

[/

Pïexum tenebat.

violenta : non fuit perjurus David man-

6..Ganitzem.) Licet Joab Davidis

dando Salomorii, ut occiderer Semei,

ql

effet ex forore nepos, erat tamen illi

quia cum illi mortem. commerito pe-

Y

fuppar «tate fenex, & canus.

percic, precife juravit fe illum non oc-

cifurum , quod idem erat , ac fi dixif-

tione.

Pacifíze.) lmpune , feu absqu? püni-

B

ffit: pollieeor , ac juro tibi me, quóad

9

Inferos.) Yd eft, fepulchrunt.

Puni-

yixero, te non interfec

turum.

tio Joab tamdiu dilaca eft, quia Davi-

IO. Ín ejuitate David.) ln arce Sion.

CAP*UT T.

413

il

12. Salomon autem fedit fuper thronum David pa;*tris fuij&

firmatum eft regnum ejus nimis.

!

Ü

13. Et ingreffus eft Adonias filius Haggith ad Bethfabee ma-

fu-

trem Salomonis. Quece dixit ei: Pacificusne eft ingreffus tuus?

de

Qui refpondit : Pacificus.

M

I4 AX

d

diditque: Sermo mihi eftad te. Cui ait : Loquere.

do

Et 1lle

iil

1$. Tu , inquit, nofti, quia meum erat regnum, & mé pr&-

[on

ofuerat omnis Ifrael fibi in rezem: fed transiatum eft regnum,

& fatctum eft fratris mei : a Domino enim conftitutum eft ei.

65

16. Nunc ergo petitionem unam precor a te : né confundas

ine

faciem meam. |Quae dixit ad eum : Loquere.

17. Et ille ait : Precor, ut dicas Salomon regi (neque enim

et

negare tibi quidquam pctefx) ut det mihi Abifag Sunàmitidem

uxorem.

.

d-

18. Et ait Bethfabee : Bene, ego loquar pro te regi.

l

19. Venit ergo Bethfabee ad regem Salomonem , ut loque-

retur ei pro Adonia : & furrexit rex in occurfum ejus, adora-

Jorl

vitque eam, & fedit fuper thronum fuum : pofitusque eft thro-

nus matri regis, quae fedit ad dexteram ejus.

ynuit

20. Dixitque ei: Petitionem unam parvulam ego deprecor

ma

ate: ne confundas faciem meam. . Et dixit ei rex : Pete, ma-

ut avertam faciem tuam.

Vide

ter mea: nequé enim fas eft,

Eis

21.Quse

t

!

IQ. Fivmzatum efl vegnum ejus uimis.)

I9. Beze sg? logtar pro 25j Non fo-

]icet

Populi tribuum, omniumque ordinum

lum fpondet fe petitionem renuntiatu-

vt

confenfa in comitiis exhibito, & jura-

ram regi; fed etiam rem videtgr' fufci-

"n

mento fidelitatis, & omnium propenfa

pere perficiendam.

Det

in illum voluntate. Acta Comitiorum,

I9. Pro .4demia,) Non dicitur 4e

víde 1. Par. c. 29;

Adonia, fed pro Adozia , cujus fcilicet

13. Pacifreufne eft ingreffus EuUs ?)

caufam tanquam patrona fufceperat.

"Adoravitque eam.) Conveniente cor-

cum

- Merito dubitare potuit Bethfabee, pa-

j0ne

cificufne effec Adonise adventus, quia

poris inclinatione utens.

ab illa regno prop

Sed;t ad dexteram'ejus.)) Salianus pu-

emodum occupa'to

tat in throno humiliori, ne alioqui fu-

iort

dejc.&us erat.

at

i4. Sermo meihi eff ad te.

) Habeo,

pra Regem honorari videretur. Abu-

A

qu tibi dicam, & ín quo ut mihi. fa-

lenfis vero pari throno

,«a

d dexte-

quan

ram honoris caufa collocatam, quod.

j

vere velis, rogem.

facit probabile occurfus reverens, &

| ov

15. Mesm erat rægnh:m.) 'Titulo pri-

ixil

mogleniqcuræ, & eleftionis.

precedens adoratio.

16. Confuzdas) Pudefacias negan-

20: Neque entm f«« eff, ut avertam

jod!

füciem tuam.) Pudore , & dolore re-

do. Hebr. evwerrere f4cias, fcilicet pre

j

pudore. LXX. avertas faciem titftm.

pulfz, quafi ve infipientis arguam,

-

414

LIBRI IKl REGUM

1

211. Quze ait : Detur Abifag Sunamitis Adonisze fratri tuo uxor.

22. Refponditque rex Salomon, & dixit matri fuce : Quare

Doi

poítulas Abifag Sunamitidem Adonis ? poftula ei & regnum:

w

ipfe eft enim frater meus major me, & habet Abiathar facer-

Ad

dctem , & Joab fihum Sarviae.

23. juravit itaque rex Salomon per Dominum, dicens: Hsec

unt

4

faciat mihi Deus, & heec addat, quia contra animaui fuam lo-

cutus*eft Adonias verbum hoc.

:

tabt

24. Et nunc vivit Dominus, qui firmavit me, & collocavit

Bin

me fuper folium David patris mei, & qui fecit mihi domum,

ficut locutus eft, quia hodie occidetur Adonias.

H

1101

25. Mifitque rex Salomon per manum Banajse filii Jojadae;

qui interfecit eum , & mortuus eft.

lod

26. Abiathar qüoque facerdoti d

ixit rex: Vade in AnathptH

ad agrum tuum 5 equidem vir mortis es: fed hodie-te non in-

&i

terficiam , quia portatti arcam Domini Dei coram David patre

Pa

meo , & fuftinuilli laborem in o

ïnnibus, in quibus laboravit

:

qui

patey meus.

2/7. Ejecit

quod ea po&u;l;averig, qu& concedi non

niciem fuam.. Aliqui injuftitis, & cru-

Xffunt ; aut. quafi parum te diligam,

delitatis 'sccufant $alomonem , quod

p

&

X parvi faciam, ideoque , quod petis,

ex levi fufpicione fratrem. quafi reum

Pri

negare non verear,

majeftstis occiderit. |.Alii jure feciffe

. 9I. Detur zläifag Senamitis Adonie

pstant, idque Salianus divine tribuit

pon

Tàti

jfratri tuo. sxor.) Midetur. hujufmodi

infpirationi, quz , ut ei patetecit infi-

doc

matrimonium contra legem.

evitic.

diss, ita & voluntatem ftatim occiden-

ned

fuiffe cap..19. 8- ubi vetatur, ne quis.

di fugzeffit: fane eo nomine nufquam

S4lomon reprehenditur in Scriptura.:

fiuir

uxorem. patris Gucat. - Nec obftat,

&tl

quod cognita non fuiffet, quia non

24- Feciemihi demm.) Y'anmiliam

dU

copula, fed. confenfus matrimonium

fcilicet. regiam.

facit, & licet impedimentum publicz

Sicur locutus eff.) Sicot promifit.

&f

pu

honeftatis, quod. a jure pofitivo eft,.

.25. Ipterfecir eun.) Modus, & lo-

$

eo tempore non- effet, jus tamen pu-

cus tacentur, quia nihil in eis fingula-

àpi

blice honeftatis, quod nature eft, vio-

re contingit..

libatur ; natura enim. tale matritno-

26.Vadéin Anathotb ad agrum mum.)/

itià

Erat Anathoth civitas facerdotalis in

nium retugit. Adde,quod non confta-

hC

b.t Abifag a Rege cognitam non fuiffe.

tribu Benjamin, ut patet Jofue 21.18.

22 Pofuïa es 6* reg;m;m.) Quafi di-

Vir mortises)) Mortis reus propter

cat : Habet tam multos qui illi favent,

conjurationem cum Adonia.

À

acclimatus eft rex, eff etiamy me ma-

Quia portaffé arcam Domini.) Pro-

)

jor, cum etiam fit Regis primogenitus,

pter reverentiam facre d

ignitatis Pon-

Íti hoc'eti«m accedat, quod Abifag re-

tificalis, in qua miniftrafti.

i

al

giam paulo.ante uxorem ipfe ducat,

Suflinutiffi laborem,8c.)Davidi enim

Ts

ia

amihiliMii dseffe videtur ad regnum.

ipfos fex, & quadraginta annos tam in

223» Contra animam. [uam, ) Yn pere

profperis, quam.in adverfis adhaferat.

"

fl

CAPUT E

415

Vxot,

effet Sacerdos

27. Ejecit ergo Salomon Abiathar, ut non

IAe

Y

Quare

num;

Domini, *ut impleretur fermo Domini "quem 'locutus eft fu-

2. 3

1.

per domum Heli in Silo.

E

aCer«

28. Venit autem nunti

us ad Toab, quod Toab declinaffet poft .

Adoniam, & poft Salomonem non declinatfet : fugit ergo Joab

Wac

in tabernaculum Domini, & apprehendit cornu altaris.

ml

29. Nuntiatumque eft regi Salomoni, quod fugiffet Joab in

tabernaculum Domini; & eífet juxta al:are: mifitque Salomon

cavit

Bànajam filium Jojades, dicens : Vade, interfice eum.

lUm,

:30. Et venit Banajas ad tabernaculum Domini, & dixit ei :

Hsec dicit rex : Egredere. Qui ait: Non egrediar, fed hic

moriar.

i

Renuntiavit Banajas regi fermonem, d

;cens : Hæ?

locutus eft Joab, & hzec refpondit mihi.

"

3

thotH

31. Dixitque ei rex: Fac ficut locutus

eft; & interfiöe eum;

if«

& fepeli, & amovebis fanguinem innocentem , qui effufus eft

tre

aJoab,a me, & a domo patris mei.

ravit

32. Et reddet Dominus fanguinem ejus fuper caput ejus,

& occidit

jecit

d

quia interfecit .Hduosdviros juftos , melioresque fe :

e€os

—

CUR

quia

In tabernaculum Domini , 6c.) Vide

27 Ejeci£ ergo Salomon Abiathar, ut

quod

mon e[fet Sacerdos.) Non poterat laicus

di&a cap.1. n. 5o.

Teum

Princeps jure communi Pontificem de-

gI. Jprerfice tum. ) Quod . jure fieri

kcill

poterat, dicente leme Exod. 21.14. 5*

zbait

ponere: itaque divina intervenit ordi-

natio, eujus: executor Salomon fuit, ut

quis per induflrsam . occidertit proxtinune

jofte

docent l'heodoretus, Procopius, Pi-

Jeim, &8 per infidias, ab altari meo evel-

iet

neda lib.6. de rebus Salomonis c.I5.

les esum, ut moriattur. Rette creditSa-

lomon , perinde.effe Joabum ad aram

ludm

num.7. S4lianus, & alii..— Probabüle

urás

etiam eít Sadoc fententiam, confen-

occidere, vel eum inde extractum alibi

Qiam

fumque intervenilTe ; a Levitis enim ,

jugulare ; utrovis enim modo locus

& facerdotibus maximam judiciorum

violabatur , nifi legis difpenfatio inter-

veniffet. Ita Salianus.

partem fuiffe craatam ex pluribus

U

Scriptur& locis. habemus.

/ide plura

Sepelj, ) Id enim viri dignitati, &

:ula

apud Salian. anno 3. Salomonis n.15.

generi dari par erat.

margin.

Admovebis [anguinem,67c.) Nifi hoc

/W-)

Sermo Domini.) Quem habemus I.

facerem , & Joab occidi juberem, reus

j; il

Reg. 2. 31.

3

effem fufi fanguinis ab ipfo Joab.

J*

Super domum

Heli.) Ex qua ezat

Abiathar.

Et a domo patris mej.) À David, qui

)ptef

a multis fortaffe accufabatur, quod

29. Venir ergo nuntius ad foab, quod

tot, & tam atrocia Joabi crimina ta-

.

gosb dectinaffet poft Adoniam.) Menit

citus transmifiilet.

70[1'

ad Joab fama, quod in Regia Salomo-

nis diceretur ilium declinaife ad Ado-

^

Q. Samguimem ejui.) Quem fcilicet

fudit.

nim

niam, fecunda fcilicet hac conjuratio-

iPäf

n il

ne,& molitione, cuin Abifa

g uxorem

Super taput ejus.) Ut capite luat,

1b

fibi dari poftulavit.

quod peccavit fundendo fanguinem.

416

LIBRI Hï.*-REGüM

gReg. €05 gladio, patre meo David »xignefaäte, * Abnet filium Ner

5. 27. principem militiae I

de

2Rez- exercitus Juda.

ftael ,& *Amafam filium Jether principem

»

20.IO.

s

35. Et revertetur fanguis illorum in ca

put Toab; & in caput

us

- feminis ejus in fempiternum. David autem, & femini ejus, &

e

domui, & throno illius fit pax usque in aeternum a Domino..

reí

*34.. Afcendit itaque Banajas filius Jojadee , &.a

D

gsreffus eum

interfecit : fepultusque eft in domo fua in deferto.

«|

35. Et conílituit rex Banajam filium Jojadz, pro eo fuper

exercitum, & Sadoc facerdotem pofuit pro Abiathar.

tib

6. Mifit quoque rex, & vocavit Semei, dixitque ei : JEdi-

di

fica tibi domum in Terufalem, & habita ibi: & non egredieris

inde huc ; atque illuc.

bil

37. Quacumque autem die egreffus fueris, & tranfieris tor-

rentem Cedron , fcito te inte

eu

þüciendum: fanguis tuus erit fu-

per caput tuum.

38. Dixitque Semei.regi: Bonus fermo : ficut locutus eft

dominus meus rex, fic faciet fervus tuus. . Habitavit itaque

N

Semei in Jerufalem diebus multis.

39. Factum elt autem poft annos tres, üt fugerent fervi Se-

mei ad Achis filium Maacha regem Ge:h: nuntiatumque eft

Semei , quod fervi ejus iffent in Geth.

«s

Il!

40. Et fürrexit Semei, & ftravit afinum fuum : ivitque ad

Achis in Geth ad requirendum fervos fuos , & adduxit eos de

Ge:h.

41. Nun:

»m

$4. Em interfecit.) Amputato ca-

rufalem euntibusin Bahurini, ubi ägrös

fier

pite, ut afferit Jofephus.

habebat Semei, tranfeundus erat Ce-

J deferre.) Deferti hujus nomen

dron.

Scriptura non expreffit. Fortaffe fuit

la

in deferto/F'echug, vel in montanis

Ganguis £n1s erit faper caput ruum.)

D

"Yu tibi eris caufa mortis.

f

Hebron,veljuxta Bethlehem ; hec enim

38. Bemwes ferme.) Quafi dicat : re-

omnia erant.in forte Juda.

Porro de

&a, atque honefta oratio eft.

U

terna falute Joab ficut eorum, qui le-

39. ServéSeme:.) Duo fcilicet, ut

]i

gitimo judicio fupplicio afficiuntur,

habetur in Hebrzo,Greco,& Chaldzo.

Q

non eft nifi in re clará defperandum.

«

4d Achis fflsum Maacha Regem Getb.)

^

3

.l.

Tranfferis forvemiem Cedroz. )

110

Quem Abulenfis in hoc cap. qu. 44-

li

Sententia eff: fi vel rantulo fpatio ab

eum putat, ad quem- ante.44. circiter

[

urbe excefferis quantum eft usque ad

annos fugerat David.

Porro fervi in

j

torrentem Cedron ; nam quando ivit

Geth fügerunt, quia fortaffe Philifthzi

in Geth, torrentem hunc revera non

erant, & ex Geth.

C

tranfivit; torrens enim erat civitati ad

tü

4O. Io;t ad .4chis in Gerh.)) Qu—ieta

vit

orientem , Geth vero ad occidentem.

enim erant omnia inter Hebreos, &

Neque tamen fine caufa torrentem Ce-

Paleftinos, qui illis etiam tributa pen-

3ni

drom nominavit Salomon, quia de Je-

fitaþanc. Putavit Semei facile fe poffe

-

*

CAPU ET I.«&H.

417

Net

ant

[

4r, Nuntiatum eft

em Salomoni, quod iffet Semei in Geth

»

pen

de«*]emfalem , & rediiffet.

4a. Et mittens vocavit eum , dixitque illi : Nonne teftifica-

p

tus fum tibi per Dominum , & praedixi tibi : Quacumque die

&

egzreffus,.fueris huc, & illuc, fcito te effe moriturum ? Et

D0

refpondifti mihi: Bonus fermo, quem audivi.

.

.

eQ

42. Quare ergo nori cuftodifti jus

]

urand

um Doml

ni, & prae-

cepium , quod praeceperam tibi?

jper

44. Dixitque rex ad Semei: Tu nofti omne malum, cujus

tibi confcium eft cor tuum, quod fecifti David patri meo

,:' red-

rdi-

didit Dominus malitiam tuam in caput tuum.

d erit fta-

i

I$

45. Et rex Salomon benedictus, & thronus Davi

bilis coram Domino usque in fempiternum.

fot-

46. Juffit itaque rex Banaja filio

fü-

Jojadae : qui egretfus, perf

cuffit eum, & mortuus elít.

et

7CAPUT1n

que

Salomon, accepta ia uxorem filia Phbaraonis , [apientiam in'/ämm'

una cum divitiis, €? gloria accipit , €? primum

Se

petit , quam

in meretricum dirimenda lite oflendit.

d

^"*Onfirmatum eft igitar regnum in manu Salomonis, &

ead

LC

affinitate conjunctus eft Pharaoni regi /Egypti : accepit

sqde

namque

vun

Jatere Salomonem , qui imultis regni

46.. Egreffus-.)) Ev confpectu Regis ;

gros

noluit enim illum coram fe occidi:

t(e

negotiis occupabatur.

49- Teffiffcatus fum.) Webr. juravi,

Jufta pena . duplici ex caufa, quia &

feu adjurav: , id eft, a te jusjurandum

vetus crimeirr condonatum ei non fue-

Ht

exegi, ut per Dominum j

rat, nifi fub conditione, cui non fl«tit,

fafturum.

urares te jutfa

& quia regium preceptum violare ca-

j

44- Reddsdit Dominus malitiam tuam

pitale erat, non minus quam fi quis

39 caput tz5.) In ponam peccati il-

ftatione- difceffiffet;

27

lius, quo Davidem contumelia. affeci-

atum of 1011UY. regnum in

Id

fti, in hoc alterum peccatum, ut miht

Salomog:s.) Sublatis ini-

7!'!7 )

non pareres, vindéx fcelerum numen te

micis, aut quafl vinculis conftrictis, ne

iM

labi permifit, ut utrumque nunc una,

fe unquám cum publico damno com-

rCiter

eademque ultione puniretur.

movere poffent..

r Ht

45. Er tbronus Salomon erzt fLabilis.Etc.)

Pharaon: Regi JEgypt;.) Pertinebat

f

Cum dicit hoc reo caftigato ftabile fu-

hec affinitas ad confirmandum re-

turum regnum füum, utique fignifica-

gnum, cum /Egypti Rex Pharao, &

uied

vit illud labefactandum,

finitimus effet, & valde potens.

Re-

animadvertiffet.

| nifiin Semer

h

gis autem nomen non

Prodidit Seri-

pen

- BiH. eum Cr.'vm. Menoch. Tem. II..

Ggg

"

a

418

LIBRIENLREGUM

namque filiam .ejus , & adduxit in civitatem David, donec

11

$. Par.

compleret * eedificans domum fuam, & domum Domini, &

fer

I. I.

tüni

murum Jerufalem per circuitum.

2. Attamen populus immolabat in excel

fis: non enim,äedi-

ficatum erat templum nomivi Domini usque in diem illum.

pn

5. Dilexit au:em Salomon Dominum, ambulans in praece-

Tanl

ptis David patris.fui

; €excepto quod in excelfis immolabat, &

infi

accendebat thymiama.

4. Abiit itaque in

Gabaon, ut immolaret ibi : illud qu'ippe

erat excelfum maximum: mille hoftias in.hol

ocauüum obtulit

dic

Salomon fuper altare illud in Gabaon.

t

po

f. Apparuit autem Dominus Salomoni per fomnium noéte,

I

dicens : Poftula, quod vis, ut dem tibi.

ftil

6. Et ait Salomon : Tu fecifti cum fervo tuo David patre

uo

&n

meo mifericordiam mágnam, .chtuambulgvit in confpe&u t

in

Cori

i

yudi

ptura : videtur ex Eupolemo apud Eu-

4- MÉ t iraque ;'n Gabaon.) Gabaon,

febium 1. g..de pr&par. Eyvang. cap.ult.

inquit D. Hieron. de locis Hebraicis ,

di&us fuiffe Vaures.

fapi

Sponfam credi-

unde Gabaomite fupplices venerunt. ad

bile eft judaica faera profeffam ; quare

Jefum, erat ofim metropolis civitas ,.f

fuer

hanc conjugem ducendo non peccavit

regalis Hevaormm , ceciditque in fortem

Salomon , qui nusquam in facris lite-

tribus Benjamin, ub1 Salomon hoffiss im-

lice

ris hoc nomine reprehenditur, & col-

molatsis druimum qaerutit oraculum.

lici etiam poteft ex iis, quz paulo poft

Illud quippe erat excelfmm maximum.)

Tetr

dicuntur hoc ca

Alibi enim fuergnt, vel erant ddhuc

Dominum.

pT n.3. Dilexi£ Salomon

u

excelfa in Cariathiarim , Ramatha,

6pl

In crvitatem David.) In arcem Sion,

Bethel , Mafpha , Galgala, Gabaa,

in qua habitavit, donec «dificato tem-

Erat

faci

Benjamin, Silo, & Hebron.

plo regiam uxori domum xdificavit,

autem maxima liujus excelfi in Gabaon

quiam illi propriam effe voluit. "Vide

religio, quia ibi adhuc ftabat Mofis

Utrif,

infra cap.7. num.9.

tabernáculum,

dis i

2. Populus smmolabat 1n excelfís.) Vi-

S.Mpparuit qutem Domt;nm Salomom'.)

rit in

de dictà lib. r. cap. g. num.I2.

Qua forma Scriptura non expreffit.

jtii

9. Excepto , quod 1n excelffs immola-

Poffula, quod vis,ut dem ribi.) Scie-

[

&ar, 6c.) Hac in re excufari non poffe

bat, quid vellet, fed voluit & interro-

deg,)

a peccato Salomonem fentit Sanchez

gatione attentionem renovari, & af-

in hunc locum ; erat enim Domini

fectum ad rem prafentem applicari.

Q]'luq'i

preceptum Levit.17. 4. & Deut.12.13.

b

ut ficrificia fierent folum ante taber-

6. Et ajt Salomon.) Poftulatum Sa-

E -r

Jomonis confentaneum fuit votis ejus-

Feem

naculum, Vide Riberam lib.1. de'Tem-

dem virilantis, quibus elegerat fapien-

plo cap.2. Videzur Salomon rveprebendi,

tiam , & ante quam fe Componeret ad

$ (

inquit Sà

Md

d.

vel fenfus eft ::id tamen

quietem petiverat, & meritus fuerat.

I

David, quanquam licitum , nunquam

Miltricordiam magnam.) Regem If-

tionen

fecerat. Vide Pined. de rebus Salom.

xaelis conftituendo.

lib. 5. c. 5. num. 5.

n

Sient ambulavit in c-mjþe&u 1uo im

Tüen v

CAPU T Il

419

nec

in veritate, & juflitia, & re&to corde tecum : cuftodifti ei mi-

T

fericordiam tuam grandem, & dedifti ei fi

vlium ffedenterrg fuper

thronum ejus, ficut eft'hodie.

(«

7. Et nunc, Dominé Deus, tu regnare fecifti fervum tuum

l

pro David patre meo : ego autem fum puer parvulus,

igno-

(

rans egreffum , & introitum meum.

T

8. Et fervus tuus in medio eft populi, quem élegifti, populi

infiniti, qui numerari, & fupputari non poteft prze multitudine.

p

.* Dabis ergo fervo'tuo cor docile, ut populum tuum ju-

I.Par.

ulit

dicare poífit, & difcernere inter bonum, & malum: quis enim

I.Io.

poterit judicare populum iftum, populum tuum hunc multum?

o

IO. Placuit ergo fermo coram Domino, quod Salomon po-

ftulaffet hujufcemodi rem.

A

11. Et dixit Dominus Salomoni : Quia poftulafti verbum hoc,

tuo

& non petifti tibi dies multos; nec divitias, sut animas inimi-

W

corum tuorum, fed poftulaíti tibi fapientiam ad diícernendum

judicium :

JAtll

12. Ecce feci tibi-fecundum fermones tuos, & dedi tibi cor

T

!nd

fapiens, & intelligens , in tantum , ut nuilus ante te fimilis tu;

Dd

fuerit, nec poft te fürreéturus fit.

riem

13. *Sed & heec , quse non poftulafti, dedi tibl : divitias fci-

* Sap.

d

licet, & gloriam, ut nemo fuerit fimilis tui in regibus cunétis

E

II.

retro diebus.

-

N

Tatt.

um.)

14. Si autem ambulaveris in viis meis, & cuftodieris prze-

6.29.

dhoc

hi,

cepta mea, & manda:a mea, ficut ambulavit pater tuus, longos

Dis

faciam dies tuos.

pat

Gggæ

15. Izitur

Daort.

Jot

ofts

weritate.) Quafi dicat: cui mifericor-

mo orbis terrarum magiftro, & per-

diz ipfe correfpondit, ut qui ambula-

fectionum exemplari, ad quas in hac

t«

rit in confpedu tuo, in veritite,

vita homo evehi poteft. . INec obft.t,

tt

juftitia, & recto corde coram te.

quod de fumma Salomonis. fapientia

GCl«

Cuftodifli e milericordiam tuam gran-

univerfim pronuntiatur ; fepe enim

univerfe propofítiones in Scriptara

g.

dem.) Ut ex ea non decideret, ut Saiil,

ul

ejusque famili:.

cum aliqua exceptione accipiende funt,

u

7- $um pntr parunlu:.) Adolefcens.

Aliqui comparari tantum patant $.1o-

1nonis fapientiaim cumi fapicsntia.Re-

Es e[[z, 65 2ntroirum.) Quomodo ge-

[

gere me debeam,& populum guoern«re.

gum lfrael: quare non M unmüm tin-

9. Cor docile.) ln tiebr. eft adiuisens,

tum , fed alios etíam nonnullos, /Vto-

pxen

id eft, obediens Deo.

fem v. gr. Prophetas, aut Apoftolos

2 il

fipientiores exiftimant.

nt

II. Amimas imimicorum tuorum.) Ul-

1ta Lyranus,

n l('

tionem , & mortem inimicocum.

Cajet. Vatabl. Ennan. Sà.

I9. Ur mulns ante te, c.) Non ta-

I4. Longos factiam dics tuo:.) Id nos

77] In

men videtgr dicendus fapientior Ada-

eüvfc;&um,' quia peccavit,

420

LIBEI. JH

REGUM

rs. Igitur evigilavit Salomon, & intellexit, quod effet fo-

dimi

mnium: cumque veniffet Jerufalem, ftetit coram arca foederis

jf

Domirni, & obtulit holocaufta, & fecit vi&timas pacificas, &

grande convivium univerfis famulis fuis.

COf

(do

n

16. 'unc venerunt duzé mulieres meretrices ad regem, fle-

teruntque coram eo,

Ec

»n

17. Quarum una ait : Obfecro, mi domine : ego, & mulier

Lon

hoec habitabamus in domo una, & peperi apud eam in cubiculo.

18. Tertia sutem die poftquam ego peperi, peperit & hzecz

& eramus fimul, nullusque alius nobifcum.in domo , exceptis

téx,

nobis duabus.

adí

I9. Mortuus eft autem filius mulieris hujus noGe ;

— dor-

miens quippe oppreffit eum.

20. Et confurgens intempeftae no€tis filentio, tulit filium

sz;

meum de latere meo.ancillae tuae dormientis, & collocavit in

D

finu fuo: fuum autem filium, qui erat mortuus, pofuit in finu

ineo.

21. Cumque furrexiffem mane, ut darem lac filio meo, ap-

paruit mortuus: quem diligentius intuens clara luce, depre-

hendi non effe meum , quem genueram.

l

22. Refponditque altera mulier: Non etft ita ut dicis, fed

fice

filius tuus mortuus eft, aíieus autem vivit.

E contrario illa

dicebat : Mentiris: filius quippe meus vivit, & filius tuus mor-

lud

tuus eft. Atque in hunc modum contendebant coram rege.

23. Tunc rex ait : Haec dicit, Filius meus vivit, & filius

Ab

tuus mortuus eft, Et ifta refpondit, Non

la

; fed filius tuus mor-

tuus eft, meus autem vivit.

24. Dixit ergo rex : Afferte mihi gladium.

Cumque attu-

0

^0

fünt

liffent gladium coram rege;

25. Divi-

Cu

i (

[7477)

15. datel'exib, quod weffet fovonium.)

bus verum fion eft, fed tantxxgn de iis,

Divinitus immiffum.

que paffim, & multis vulgant corpora.

I6. Mererrice:.)- Chaldeus Para-

QO. Intempeffa notlzs fllentio.) Media

"d

phraftes habez , zeelieres tabernarias.

»odBe. Ut habet Hebr. Chald. & LXX.

"ia

Sed verius eft fuiífe meretrices.

.Vide

INox idonea furtis, & maleficiis.

2. ]

di&a Jofue "tip, 2. n. 1.

Satis etiam

Telit filium mtum.) Ad qaod furtum

pnml

Tl oe

apparet effe meretrices , quia nulla

non prolis amore, fed invidia fuerat

maritorum mentio, imo profitetur il-

excitata , dolens fociam fuam eo bono

E^

Jarum altera nullum pr&ter eas in do-

frui , quo ipfa fe mifere privarat.

Ws

fcriby

mo ftuiffe, & licet meretrices fere con-

2I. Filjo meo.) Quem meum effe

cipere non foleant, tamen hoc de omni-

putabam:

dm T

DC

C A«P.U-T .HI-& IV.4

421

t fo-

25. Dividite, ?nqujlt, infantem vivum in duas partes, & date

ders

dimidiam partem uni, dimidiam partem alteri.

L

95

E

ad regem

5

26. Dixit autem mulier, cujus filius erat vivu

) Obfecro,

(commota funt quippe vifcera ejus fuper filio fu

zere eum.

yl-

domine, date illi infantem vivum, & nolite' inte:

E. contrario illa dicebat : Nec mihi, nec tibi fit, fed dividatur.

uliet

27. Kefpondit rex, & ait: Date huic infantem vivum ,

(culo,

non occidatur : haec eft enim mater ejus.

i*

28. Audivit itaque omnis Iírael judicium, quod judicaffet

rex , & timuerunt regem, videntes fapientiam Dei cile in eo

vptis

ad i'agiend um judicium.

: dot-

ÉCAPET IV

iljum

Numerantur. principes, & prafecti Salomonis, apparatus llïibüïümp

vit II

ijmnerus parabo-

fim

ipfius pacisque fecuritas eo regnante, &

larum , atque carminuim

ejus.

"E

ifrael:

epre

1. [ Rat autem rex Salomon regnans fuper omnem

2."Et hi principes, quos habebat : Azarias füiius Sadoc

fed

facerdotis :

o ll

4. Elihoreph; & Ahia filii Sifa fcribze: ]

6faphat filius Ahi-

mot-

lud a commentariis :

g.

4. Banajas filius Jojadae fuper exercitum : Sadoc autem , &

filius

Abiathar facerdotes.

mot

GBg

s. Azarias

attü

barum munere contineri fcientiam re-

Q9. Timnuerunt vegem.) Admärati

funt.

Sic timor accipitur Lucz 7. 16.

&e legendi, & fcribendi Scripturas,

cum dicitur: J4ecepzz ommes timor , &

cüm olim literistantum confonantibus

fcriberentur , & per notas, & myftica

magnifcabant Deum.

compendia literarum ; tum etiam eas-

| d 17

Egnmans fuger. omnem Ifrael.) X

deim Scripturas intelligendi , & inter-

I-R

rporae

principio regni, non ficut Da-

pretandi.

^

^

) Mdid

vid, qui tantum poft annum feptimum.

A commentariis.) Nide dicta 2.

DX

2. Hi principes, quos babebat.) Niri

Reg.8. num. 16.

$.

« d. Sadoc autem, E6 abiatbar facerdo-

primarii, fupremos Mlagiftratus in Cu-

furtunm

ria gerentes.

£es.) Sadoc folus exercebat Pontifica-

| fuel'ili

Azarias flius Sadoc.) Mic cum reli-

lia minifteria ; Abiathar vero ficerdos

; bono

quis duobus, qui ftatim. nominantur,

dicitur, quia etiamfi ejectas effet 3Pon-

t

fcriba erat.

Quod munus effet fcribe

tificatu, nomen tamen, & dignitatem

m die

diximus. 2. Reg. 8. num.17.

Salianus

retinebat, ficut folent Epifcopi , qui

hunc locum interpretans , docet. fcri-

Epifcopatu cetferunt.

422

EIPBRTILIM

REGUM

1

s. Azarias filius Nathan, fuper eos, qui affiftebant regi :

Zabud filius Nathan facerdos amicus regis :

ti:uc

2l

6. Et Ahifar pr&pofitus domus. & Adoniram filius Abda

fuper tributa.

FE

7. Habebat autem Salomon duodecim preefe&os fuperomnem

ent

Iir;.el, qui pr&bebant annonam regi, & domui ejus: per fin-

22

