baon, Amafa veniens occurrit eis

Porro Joab veftitus erat

l

tunica ftri&ta- ad menfuram habitus fui, & defuper aecin&tus

gladio dependente usque ad ilia, in vagina, qui fabricatus levi

[

*

motu egredi poterat, & percutere.

x teQ

T

äReg

.9. Dixit itaque Joab ad Amafam : Salve, mi frater.

nuit manu destera mentum Amafze , quafi ofculans eumi.

»"

10. Porro Amafa non obfervavit gladium, quem habebat Joab,

qui percuffit eum in latere, & effudit inteftina ejus in terram:

Y

bl

nec fecundum vuluus appofuit, & mortuus eft. Joab autem,

& Abifai frater ejus, perfecuti füunt Seba filium Bochri.

i1, Interea quidam viri,cum ftetriffent juxta cádaver Amafae,

l

de fociis

Joab, dixerunt : Ecce, qui etíe voluit.pro Joab. comes

David. ..

M

12. Amafa autem confperfus fanguine , jacebat in media via.

p

Vidit hoc quidam vir, quod fubfifteret'omnis populus ad vi-

dendum eum, & amovit Amafam,de via in agrum , operuitque

eum veftimento, ne fubfifteret tranfeuntes propter eum.. ,

13. Amoto er»o 1llo de via, tranfibat omms vir fequens Toab

ä

ad.perfequendum Seba filium Bochri.

14. Porro ille tranfierat per omnes tribus Ifrael usque in

Abelams& Bethmaacha:omnesque viri ele£ti congregati fuerant

lia

ad eum.

19.Vene-

fi

t

9. Justa. lapidem :gr;zndem, qui eff

indzgj?ria gladium fféi e vagina eiabi pa[-

im Gabaon.).Diftat, locus hic. Hiero-

fQus eft ,. eoque mox e rerra fublato , &$

folymis ftadiis quadraginta ex Jofepho

altera manu barba Mmafa deo/ii;'anali

hr

Ri

lib. '7. C. O. Cifca hunc eumdem.1lo-

c(w[.?z preheu[z , improvifo 1&u ventrem

N

cum Joab cmm .Abnere pügnaverat

e£ perjfod;t , bominemque confecit.

initio du&to a gladiatorio certamine,

9. Teuwt manudextiera mentum Amae

À

f&.) Hic ehim erat mos ofculantium.

EM

fapra c. 2. hujus libri.

If.

G. ad menfuram . bahitus fu. )

Sic "L hetis apud Homerum Iliad. r.

Hebr. veffimenti fui , quo Ícilicet ve-

Jovi fupplicatura illius genua, & bar-

ftiri folebat.

bam apprehendit.

"Intiquis : Gracts ,

L!

Q

Qui fabricatus levg mortu egredi po-

inquit Plin..lib. II. c. 45. 7» fupphs-

ferat.) Laxiori vacing inditus,ut facil-

cando mentum attimgere mos erat.

tat

lime poífet educi, aut, inclinatg cor-

II. Ecce, qui effe voluiz pro Toab co-

In Hebr

4l

pore. vagina fponte cadere.

mes David. ).In Hebr. eft ,*2u4/sef,

fu

eft, aur egreffus ef , & cecidit mo-

qui veluit effe prosJoab , &5 qualis ef ,

dum occifionis clare Jofephus expref-

qui volwit e[fe Davidi poft Joab , id eft,

£^

Joabi fucceffor in militum prefectura.

Tuj

fit his verbis loco citato. 44 JosPhs

ha

thorace sonmilus., accintiu[gue- gladio,

I4. Traw[ierat per ommes tribus.)

Pervenerat enim ad tribum Nephtha-

al

accedenre ad comfle&efzdum mafa, de

*

CAPUT XX.

387

fe.

rg. Venerunt itaque, & oppugnabant eum in Abela, & in

-Bethmaacha, & circumdederunt munitionibus civitatem , &

E

obíeffa eft urbs :.omnis autem turba, quae erat cum Joab, mo-

rat

liebatur deftruere muros.

lus

16. Et exclamavit mulier fapiens de civitate : Audite; audi-

2

te, dicite Joab : Appropinqua huc, &

loquar tecum.

17. Qui.cum àccetfiffet ad eam, ait illi: 'Tu es Joab ? Et ille

fe

refpondit: Ego. - Ad quem fic locuta eft : Audi fermones an-

cillae tuse. Qui refpondit Audio.

.

db

18. Rurfumque illa: Sernio, inqui

t, dicebatur in vetgi?ï pro-

wm'

verbio: Q

bant.

R

ui interrogant, in*.errogent in Abela: & fic perficie-

[l

19. Nonne ego fum, qua r

efpondeo veritatem in Ifrael, &

f

tu quzris fübvertere civitatem , & evertere matrem in Ifrael?

16S

Quare precipitas heereditatem Domini ?.

40. Refpondensque Joab, ait : Abfit, abfit hoc a me: non

vi'fi.

pr&cipito , neque demolior.

]

V

- 31« Non fic fe

H

iabet res, fe

d homo de monte Ephräit*n Seba,

d

filhus Bochri cognomine, levavit mapum fuam contra regem

- David : tradite illum folum, & recedemus a civitate.

Et ait

02b

mulier ad TcaU":' Ecce caput ejus mittetur ad te per murum.

em populum, & locuta eft eis

22. Ingir"eiïa eft ergo ad omn

n

i

Cceo

fapien-

'ant

lim,que "ultima eft Scpcenmione:m ver-

fic loquitar, quod ibi eflet publica

ne«

fus ; a tribu enim Juda digreitus. alias

literarum Academia.

tribus perambulav erat.

Et ffc perfictebagt. ) Capto confïlio

] Pll/

In dbelam , €$. Betbmaacha.) In He-

illud fequebantur, & negotia fua fe-

1

breo additur Sebam tràánfiiife per o-

liciter conficiebant.

lm

mnia loca Bérim , quo nomine provin-

frem

Ig. Noseme ego [um , qua vefbondeo

ciam aliqui intelligunt ,- in qua efíet

veritatem du lfrael? ) Hac dicuþtur

Abela , & Bethmaacha , que pertinent

At*

.ad Galileam fuperiorem ,

que ab

in perfona civitatis.

jurm

Evertere mamrem.

) xMecr()pölïm Q&

dT

Ifa. c.'9. 1. dicitur Ga//lez geztium.

primariam civitatem, & de publico

I5. Crcumdederent , munitionióus. )

bene meritam. *

Date

EXX. iÉeyra» moooxeua meog TÜ»

", 1'1)

Hareditatem , Domini. ) Civitatem

mOÀn , effqderunc aggerem erga civi-

hanc, que pertinet- ad. regnum Ifrael,

d

tatem.

qucd eft hzreditas Domini.

'19. Qui znterrogant, interrogent im

j tl

ALela, ) Commendat mulier patriam

Q1. De monte Ephraig. ) Erat äeba

u

1

de tribu, Benjamin, ut patet ex hoc

i!g/])

fuam ab antiquitate, & opinione, quo

i

gives haberet fapientes, ad quvos ni-

€. n. f. fed dicitur demcnte Ephraim,

l füq

mirum fe conferrent, qui diffcileim

q'ria, fortafle in eo babitavit.

la

22. Lecgte eff..65 [ap;enier. ) Sua-

haberent quzítionem , ut fapientem

ia )

aliquem ex Abela interrogarent. Vel

dens, ut caput Seba Josbo mitteient.

jde

L

385

-

LIBRITI. REGUM

fapienter:qui abíciffum caput Sebae filii Bochri "'projecerunt.ad

oab, & ille cecinit tuba,& recefferunt ab urbe, unusquisque in

quo

tabernacula fua : Joab autem reverfus eft Jerufalem ad regem.

&a

*Sup.

23. * Fuit ergo Joab fuper omnem exercitum Ifrael: Banajas

8. 15- autem filius Jojada fuper Cerethaeos, & Phelethzeos.

qu

at

24. Aduram vero fuper tributa : porro Jofaphat filius Ahilud

.à commentariis.

2$. Siva autem, fcriba: Sadoc vero, & Abiatha

its fac;rdotes.

ini

26. Ira autem airites erat facerdos David;

de (

CAPUT XXI

*

*

£05

TOX

Immiffa propter Saulis in Gabaonitas peccatum f'ame trz'ennaü

,ad

illorum petitionem David Saulis reliquias , preter . Mipbibofeth

pn

tradit , ut crucifigerentur, quarum o[Ja una cum Saulis, & 9ro-

tet

jubet fepulture tradi : narrantur & quatuor

natba offibus

bella David adverfus PhilifI;aos.

n& [

fii

A&a eft quoque fames in diebus David tribus annis jugi-

B

ter:'& confuluit David oraculum Domini.

Mo

Dixitque

i?

Dominus : Propter Sau

^

1,*&'domum ejus fanguinum , quia oc-

Vndï

: cidit Gabaonitas.

J

: 24. Vocatis ergo Gabaonitis rex, dixit ad eos:'(Porro Ga-

Qu

baonitae non erant de filiis lírael, fed reliquize Amorrhaeo-

fet $

utif

*Jof. rum : *filii quippe Ifrael juraverant eis; & voluit Saul percu-

9. 25. tere eos zelo , quafi pro filiis Ifrael, & Juda.)

Cute

am

"

3/. Dixit

Qm

Reverfus efb Jerufalem . ad regem.()' 1.

Raculum .Domirzi. » | Per Abiathar

&t

Quem mororem animi ex Amafz cze-

facerdotem Ephod applicantem.

de diffimulantem narritione

civilis

lice

Sangsinum.) Homicidam, fangui-

belli feliciter oppreffi recreavit,

nariutn.

T0

Q3. Puit joab ergo fuper ommem ex-

Occidit Gaäaanit&:.) Contra datam

ercitim. ) Quia alius fine magnismo-

a Jofue Fidem.

Vide. numero fe-

eXpl

tibus fabftitui non poterat.

uenti.

Til

24. Super tributa, ) Quzftor regni.

Q. Reliquia Amorrhaorum. );Chana-

44 commentariis, ) Explicatum eft

nzorum, qui aliquando Amorrhzidi-

vit

hoc fupra c. g. n. 16.

cuntur, fic Gen. 15. 16. dicitur, zoz-

25. Sceriba.) M ide eodem c.9. n.17.

dum enim tmplete [unt iniquitates Amorr-

Sadoc vero & Abiatbar facerdotes, )

beorum, ideft, Chananzorum ; . erant

T

d

Etiam hoc ibidem explicatum

-eü n.

enim Amorrhzi inter Chananeos po-

fcilicet 17.

H

tentiffimi, ex quo f«Cctum, ut illorum

m

06. Sacerdos Davt

WY TO« Jbiden:

nomen toti Chananeorum regioni ad-

ht]

dicta-n. 18.

hzferit.

B-

W

CAPUT XW.

a

399

Tuntad

$. b'ïxït/ ergo David ad Gabaonitas :

Quid faciam vobis? &

Sque in

quod erit veftri piaculum, ut benedicatis haereditati Domini?

Tegerm,

4. Dixeruntque ei Gabaonitee : Non eft nobis fuper argento,

Banzjas

& auro quzeftio, fed contra Saulj & contra domum ejus, ne-

que volumus, ut interficiatur homo de Iírael. Ad quos rex

AhllUd

ait: Quid ergo vultis, ut faciam vobis ?

s. Qui dixerunt regi: Virum, qui attrivit nos, & oppreffit

tdotos,

inique, ita delere debemus, ut ne unus quidem refiduus fit

de ftirpe ejus in cun&tis finibus lírael.

6. Dentur nobis feptem viri de filiis ejus, ut crucifigamus

eos Domino in Gabaa Saul, quondam ele&ti Domini. Et ait

rex: Ego dabo.

ul , d

P

T. *Pepercitque rex Miphi

*

bofeth filio Jonathsee filii Saul,

ii

hat

usjurandum Domini, quod fuerat inter David,

I9- 3*

propter j

& in-

3 J

ter Jonathan filium Saul.

el

u

duos filios Refpha filize Aja, quds pepe-

8. Tulit itaque rex.

it Sauli, Armoni, & Miphibofeth * & quinque filios Michol

filie Saul, quos genuerat Hadrieli filio Berzellai, qui fuit de

*

it uf

Molathi,

Crog

9. Et

ixitque

F quippe 'Ifm'el juraverant e:-i:.')

$. Virums, qui attrivit: nes.3 Sau-

t oc-

Vide Jofae 9. 15.

]em fcilicet.

6. Dentur mebis feptem wiri, 6fc.)

Voluit Saul percssteve eos zelo, &c.)

to G

Quafi Gabaonitisparcendum non ef-

Prius omnes extinguere volebant , po-

Thao-

fet, nec permitti poffet falvo officio,

ftea feptem tantum poftulant. For-

ut inter lfraelitas aperent. * Voluit per-

taffe David, dum hi inifcebantur fer-

perc

mones, fignificaverat fe iViiphibofe-

cutere, & percuíht: quofdam , ut jam

-

j

am fequitur , & narr&àt Jofephus.

thum non daturum ; itaque feptem

Disit

Quaft pro filiis Ifrael , t$ Juda.)

tantum petunt , ut David Miphibo-

—

Quafi fupplens ipfe id, quod Ifraelitz,

feth, & fi cui alteri voluerit, parcere

A bratfat

& tribus Juda facere debuiffet , utfci-

poflit.

jcantem.

licet exterminarentur Gabaonite,

Crucifrgamus.eos Domino.) d pla-

fingi-

8. Quod erit veflri piaculum ? ) Quo-

candum Dominum.

LXX.

habent

modo vobis vultis fatisfieri ,' ficque

e£gNio epty a)r8g , id eft, fub'die

| duram

expiari Saulis peccatum in vos com-

palam eos de ligno fufpendamus.

gt fe

miítum ?

In Gabaa Sauls.) Cüuod calumita-

Ur benedicatis bareditatà Dommi. )

temr auget milerorum , fi, in qua . -

Quafi diceret: ne efficiatis, ut di-

be Saul regiam füam conftituerat , 'in

Chant-

vina maledi&io exitio nobis fit.

gt

ea ipfi agantur in crucem.

]f Dd

q. Supev argento , Ef auro.) Nolu-

Quondam eletti Domini.) A. Domi-

* qus nobis compenfari injuriam , aut

no ele&i, ut Rex effet.

d

damnum argento, vel auro.

7. Jusju randum Domini. ) Per quem

5 eratt

Qs p*

Neque wolumus, ut interfictatur ho-

jurayerat Jonathe. Vide r. Reg. 18.

154

illogiim

m de lfrael.) Nullos alios ex lfrac-

3

C: QO2:49.

litis ad necem quarimus ; nifi domum

3 Quiaque . filios : .: Michol. ) AdoptL

ioni a«

""Saulis.

v0s; nam genuerat eos Merob foror

3

i&y,

oo

LIBRIILREGUM

ten

9. Et dedit eos in manus Gabaonitarum : qui crucifixerunt

eos in monte coram Domino: & ceciderunt hi feptem, fimul

fünt

occifi in diebus meffis primis, incipiente meffione hordei :

ter.r [

I5

1o. Tollens antem Refplia filia Aja cilicium , fubttravit fibi

fupra petram , ab initio meffis, donec ílillaret aqua fuper eos

yen

de coelo :. & non dimifit aves lacerare eos per diem,

Ug

*

neque

beftias per noCtem:

;

II. Et nüntiata funt David

, qua fecerat R efpha, f.ilia Aja;

hafto

concubina Saul:

i

iU

12. Et abiit David, & tulit offa Saul, & offa Tonathae filii

Ü

iReg.ejus, a viris Jabes Galaad : * qui furati fuerant ea de platea

ph

; 81-12-Bethfan, in qua fufpenderant eos Philifthiim , cum interfécif-

"

&6

fent Saul in Gelboe:

cem

T

H

,

13. Et afp

i

j

ortavit inde oífa Saul * & offa ]ona.thæ' filii ej.us.:

E

& colligentes offa eorum, qui affixi fuerant;

fha

us in

14. Sepelietunt ea cam offibus Saul, & Jona:hee filii ej

tetra

pha.

E

Micholis, que Hadrieli nupferat, ut

16. Glcium /it&/!/'.d'l/ff.) Rude ftra-

Inq

Hic autem

O

"ulum , in quo fübinde quiefceret.

rl

patet ex I. iXeg, I9- I0.

5

filu dicantur. Hadielis.

jta fere au-

Donec ffillaret: aqua [sper eo«.) Quuia

TU

&ores explicant.hanc locum:

Inge-

Saülis peccatum prohibebat pluviam,

"& fterilitatem faciebat , probabile eft

rit tamen difficultatem ,. quod filios il-

los genuiiïe dicitur" Michol in. noftro

non multo poft horum crucifixionem

trà (

textg; iTnater vero adgpu:.ms non po-

imbrem decidiffe.

Aliqui putant . uf-

*teft dici cenutife.

Emanuel $à cen-

breo

que ad ineuntem Septembrem non

lm &

fet |Mlerob etiam Michol appellatam

pluiffe.

Raro enim illis in xegioni-

H

j

fuiífe.

Alii ; quos refert Salianus , nec

bus pluit eflat&, appetente vero au-

Tiom

omnino improbat, putantin textum

tumno ea pluvia cadere folet , qüam

tablu

Hehraicum mendum irrepfitfe, & pro

Sciiptura temporaneam appellat. .. Vi-

Merob fcriptum . fuiffe Micbol. ) Da-

de dicta. Jofue c.

^"

23*

n. I5. quod fi

ahq ]

joni

vid Saulis nepotes neci tradidit inftin-

tamdiu non pluit, peraliquot menfes

0n

&u Dei, qurvitg, & mortis Domi-

Refpha filiorum cadavera fingulari pie-

nu$ eft, & punit peccata patrum in

tatis exemplo cuftodivit.

Quamvis

fani

ho

tertiam ,

& quartam generationem

autem juberet lex, utcrucifixorum ca-

tàte

Exod. 20. . [prefertim. cum filii pa-

davera eodem die de crucibus depo-

nerentur Deut. 2I. 23. tamen Rex de

Ib

rentibus fcelere, & nequitia fimiles

)

fant, ut de his verifimillimum effe pu-

cruce hos pendere voluit ufque ad fu-

£]ng

tant Cajetan. & Abulenfis.

pervenientem pluviam, quia illa erat

fignum diving clementig exoratz, ad

Joni

9- 17 vzozte.) In«Gabaa ,. cujus fi-

1

tus excelfus erat, & montanus.

quam propitiandam fufpenfi-erant, &.

Yb

Cosam Domino.) Adplacandum Do-

fuo ilam modo implorabant.

$

"

I2. Qui furatt ea futrant de platea

p

minum , vel publice.

6 n

licipiente meffrane- horder. ) Qu'æ fit

Bethían. ) . Vide hiftoriam I. Reg.

in fude4 circa equinociium vernum ,

31. 0.

Tient

i

hs

& feftum azymorum.

4 dn

/atcrt.:) M'oxntis alicujus ex-

f

H

CAPUTQXXI.

39X

'erunt

chro Cis patris ejus.: fece-

terra Benjamin, in latere in fepul

ii

runtq

ue omnia, quae preeceperat re

j

ft haec.

&

X & propitia.us eft Deus

.'

'

terrae po

]

t:übi

Is. Fattum eft autem rur

fum. praelium Philifthinorum ad-

.

[ C05

verfum Ifrael, & defcendit David, & fervi ej

us cum eo, &

lique

pegnabant contra Philifthiim. Deficiente autem David,

16. Jesbibenob, qui fuit de genere Arapha, * cujus ferrum

IReg-.

L Ajt,

haftze trecentas uncias appendebat, & accin&tus erat enfe novo,!7 7

»

nifus eft percutere David.

» fili

17. Praefidioque ei,

fuit Abifai filius Sarvize, & percuffum

pltea

Philifthaeum interfecit.

Tunc juraverunt viri David, dicen-

fecif-

tes: Jam non egredieris nobifcum in bellum, ne extinguas lu-

cernam Ifírael.

*

ejus;

18. *Secundum quoque bellum fuit in Gob contra Phili- r.Par

*

fthacos: tunc percuífit Sobochai de Hufathi Saph de ftirpe Ara- 20. 4-

Jïus n

pha de genere gigantum.

teira

I9. Tertium quoque fuit bellum in Gob contra Philifthzeos,

in quo percuffit Adeodatus filius Saltus polytuitarius Bethlehe-

lk fn-

mites Goliath Gethaeum , cujus haftile haftee erat quafi liciato-

rium texentium.

e;(»luia

^

üviatt,

Izo. Quar-

bile e

ionem

tra o»pidum Gabaa, de 1110r$ He-

I9. 4» .Gob. ) Y. Paralipom. 20. 4-

t u-

bræoru'm,'qhi extra urbem. fepulchra

dicitur hoc . bellüm geftum in Gazer.

n nn

habebant alii putang 70 z /azere , quod

Fortaiíe locus ille utroque nomine ap-

pellabatur.

Porro Gàzer erat in tii-

;ggioni-

in Hebreo, qui eft y5 zfe/ah , effe.

[ü du«

nomenproprium. "lca Pagninus, Wa

bu Éphraim, & dicebatur etiam Ga-

quïln

tablus , Sà , Salianus, & alii.

ionos

t Vi-

Zara.

zeràá, & Gezer, & a Jofepho xGa—

aliquis eft. condi in monumentis ma;

uOd ü

jorum potius quam alibi.

Sabochai.) Mic Sabochai r. Para-,

melti

8

Omnia, que præcgft*mt Rexe ) Ad

lipom. II. 29. numeratur inter, fortes

iniple

funus fpe&antia,

David.

jamvis

Repr

aaitiatss eff Deus term.)*Fertili-

De flirpe Arapha.) Nide dicta n.15.

um el-

tate refi]cuta.

I9. 4deodarus. ) Hebraice Elicana,

d-

E

I5.

,

eficiente. ) Miribus 'deftituto.

cujus nominis latina interpretatio eft

ia de

A deodatus.

Hic numeratur interfor-

16. De gemere Wraphba. ) .Arapha

tiffimos David r. Paral. 11.26.

. ad fu'

ejxfs pater.non erat, fed unus de ma-

Id

joribus ,. puta avus, aut proavus.

Filius Salzus. ) Mebraice, filius Ja-

Trecentas tncias.) Viiginti quirque

bare, qu& vox /alrum fignificat.

i, ?

fl &

libras. Vide dicta 1. R:;gfï7. n.5.

17.

Quafl liciatorimm texentiuim. ) Ju-

I

Ne extingsas luceruam Ifrael. )

gum, -circa quod textores telam cir-

Ne gloria , & fplendor lfraelis te mo-

cumvolvunt , quod intellige quoad

P!,;!M

Chaldzus habet,

haftilis

craffitiem.

Abulenfis putat

M:

riente extinguatur.

&$ nqnm exiingüat, vel pereat Iecum

: re-

hunc Goliath ejus fratrem fuiffe, qui

gnun Ifraet.

a Davide occifus eft. 1. Reg. 17.

jec

E

392 '

LIBRI IL REGU M-

20. Quärtum bellum fuit in Geth : in quo vir fuit exceï.fus,

a

qui fenos in manibus , pedibusque habebat digitos , id eft, vie

Per pef

inti quatuor , & erat de origine Arapha.

T.

21. Et blasphemavit Ifrael : percuífit autem eum

]onatlïan

aqURS

filius Samaa fratris David.

.

11

22. Hi quatuor nati funt de Arapha in Geth, & cec

idevrunt*

ipris.

in manu David, & fervorufx] ejus.

Ij T

1]

CAPUT XXIL

: 66 ]

damen:

Canticum gratiarum atlionis David pro [ua ab omnibus inimicis

liberatione.

tus furt

11

I.[ Ocutus eft autem David Domino verba. carminis huïu"s,v

mulis,

in die qua liberavit eum Dominus de manu omnium

16 I

inimicorum fuorum , & de manu Saul,

oderani

*Pfal.

2. Et ait: * Dominus petra mea, & robur meum, & falvator

19 |

17- 3- meus.

füinus

3. Deus fortis meus, fperabo ih eum: fcutum meum

.5&

20. ]

cornu falutis meze, elevator meus, & refugium meum: falva-

placui.

tor mcus, de iniquitate liberabis me.

j ]

*Pfal.

4. * Laudabilem invocabo Dominum: & ab inimicis meis

fecnd

17- 4- falvus ero.

3.(

!

$. Quia circumdederunt me contritiones mortis :* torrentes

Belial terruerunt me.

25 (

jts nr

6. Funes inferni circumdederunt me : præw;enerunt me la-

34 ]

quei mor.is.

Ia.

7. In tribulatione mea invocabo Dominum, & ad Deum

meum clamabo : & exaudiet de templo fan&o fuo vocem meam,

9.

& fecu

&-clamor meus veniet ad aures ejus.*

lonm

$. Commota eft, & contremuit terra : fundamenta montium

26 |

concufía funt, & conquaffata, quoniam iratus eft eis.

9. Afcendit fumus de naribus ejus, & ignis de ore ejus vo-

y.

rabit : carbones fuccenfi funt ab eo.

P

Celfos

|

s e'us,

*

1o. Inclinavit coelos, & defcendit: & caligo fub pedibu

; . Dd

Ir. Et

T

Tib t

20. Sezos

/Oc caput nihil aliud continet,

. . drgiros.) Vide Plin.

36

lib. 11. c. 43. qui hujusmodi homines

quam Pfalmum decimum fejti-

f:digitos appellari docet, & íedigito- mum , q»i commodius fuo loco cum

mdïm

zum exempTa affert.

aliis Pfalmis explicabitur.

Jl.

2I. B.

inat

rae].

a[phemavit, ) Vxobris afïebis

ij

6 KPFUT:' XX

393

xceffus?.

'31. Et afcendit fuper cherubim, & volavit, & lapfus eft fu-

dv

per pennas vent.

:

L]

: I12. Fofuit tene

bras in circuitu ; fuo latibulum : cribrans

*

yathan

aquas de nubibus coelorum.

S

13. Pre vulgorefin co

n

fpe

&ur ejus, füccenfi fünt carbones

Iderunt !

ignis.

*

14. Tonabit de coelo Dominus : & excel

kfus dabit vocem fuam.

1s. Mifit fagittas, & diffipavit eos: fulgur, & confumpfit eos.

16. Et apparuerunt effüfiones maris , &, revelata funt fun-

LUA

damenta orbis, ab increpatione Domini, & infpiraltione fpiri-

:

tus furoris ejus :

r

17. Mifit de excelfo,

& afïumpüt me: & extraxit me de aqüis'

mul:is,

huius; ,

.

mnut -

18. Liberavi

t me ab inimico meo potentifïïuio,& ab his,qui

oderant me : quoniam robuítiores me erant.

alvatot

19. Praevenit me in die affli£tionis mese , & fa&tus eft Do-

minus firmamentum meum.

um, &

20. Et eduxit me in latitudinem : liberavit me, quia com-

: fülve

placui ei.-

.

24I. Retri

buet mihi Dominus fecundum juüitiäm meam: &

; mes

fecundum munditiam manuum mearum reddet mihi.

22. Quia cuftodivi vias Domini,& non egi impie a Deo meo.

frens

253. Omnia enim judicia ejus in confpe&tu meo: & preecepta

ejus non amovi a me.

;mela»

24. Et ero perfettus cum eo:

& cuftodiam me ab iniclui;ate

mea.

Deut

os. Et reftituet mihi Dominus fecundum.juftitiam meam,

& fecundum munditiam. manuum mearum , in confpectu ocu-

Tedt

lorum fuorum.

ontiuti |

26. Cum fan&o fan&us eris : & cum robufto perfe&tus.

27. Cum eie&to ele&us eris: & cum perverfo perverteris.

i

28. Et populum pauperem falvum facics, oculisque tuis ex-

celfos humiliabis.

2

Iumï;

j eus !

9. Quia tu lucerna mea, Domine : & tu, Domine, il

j É

nabis tenebras mcas.

—

ontin

murum.

;30. In .te enim curram accinéctus : in Deo meo tranfiligma

.

n k

j P

31. Deus, immaculata via ejus, eloquium Domini igne exa-

minatum : fcutum eft omnium f; eranium in fe.

Bjbl, cuma Com-. Menoch, Tom. If

:

-Ddd

32. Quis

P

225

.DIBRI b REGUM

32. Quis eft Deus praeter Dominum: & quis fortis proeter

Deum noftrum ?

33. Deus, qui accinxit me fortitudine : & com

.

eCtam viam meam.

2

planavit pet;-

]

34. Cosequans pedes meos ce

tuens me.

-

rvis, & fdber excel'fa.me'a fta-

Juc

*Pfal.

/.55. * Docens manus meas ad

145.I.

arcüm aereum brachia mea.

preelium, & conponens (—luaü

lint

-36. Dedifti mihi cl

ypeum falutis tuäe': & manfuetudo tua

multiplicavit me.

Tat

met,

37. Dilatabis greffus meos fubtus me :

& non dgficient tgli

tila

38. Perfequar inimicos fneos, & conteram: & non conver-

tar, donec confumam eos.

Ti

39. Confumam eos, & confringam : ut non confurgant : ca-

i

dent fub pedibus meis.

-

&

40. Accinxifti me fortitudine ad preelium : incurvafli re-

fiitentes mihi fübtus me.

41. Inimicos meos dedifti mihi dorfum : odie

d

ntes me, &

i

difperdam eos.

et

42. Clamabunt, & non erit, qui falvet.

-

.

ad Dominum, &

coí

non exaudiet eos.

[/

- 43. Delebo eos, ut pulverem terrae:

quafi lutum platearum

fu;

comminuam eos , atque confringam.

vi

$a

44. Salvabis me a contradi&tionibus populi mei : cuftodies

f('.ilil

me in caput gentium : populus, quem ignoro, ferviet mihi.

REX

Yor

45. Filii alieni refiftent mihi, auditu auris obedient mihi.

46. Filii alieni defluxerunt, & contrahentur in anguftiis fuis.

|

tut

47. Vivit Dominus

; & benedi&tus Deus meus: & exaltabitur

Ti

Deus fortis falutis meze. -

- 48. Deus, qui das vindiétas mihi, & dejicis populos füb me.

bu:?

*Pfaf, el

49. Qui educis me ab inimicis meis, & a refiftentibus mihi

Iigi(

0s

evas me : *a viro iniquo liberabis me.

*BRon

1749

*

5o- * Propterea confitebor tibi, Domine, in'gentibus & no-

ni tuo cantabo.

ls

j5 o, fl

o

51. Magnificans fal

n

utes regis fui, & faciens mifericordiam

pu

Jn,

Chri/üofuo David ,

& femini ejus in fempiternum.

[/77

po

tim

CAPUT

!

*

E

'?L

Ü

x^ x*

395

x

CAPUT XXII.

&

q

Vefba t'oviffima David , €? catalogus virorum ipfius illuftrium.

m

JEc autem funt verba David noviffima.

Dixit David fi-

1 a-

I.I

lius Ifai: Dixit vir, cui conftitutum eft de Chrifto Dei

4

Jacob , egregius pfaltes Ifrael ;

2. Spiritus Domini locutus eft per me, & fermo ejus per

quafl

linguam meam.

) Ua

4. Dixit Deus Ifrael mihi, locutus eft fortis Ifrael , Domi-

nator hominum , juftum dominator in timore Del.

tfali

4. Sicut lux auror&e, oriente fole, mane absque nubibus ru-

tilatj & ficut pluviis germinat herba de terra.

Vet-

s. Nec tanta eft domus mea apud Deum, ut pa&um eeter-

num iniret mecum,firnrum in omnibus, atque munitum. Cun-

Q

&a enim falus mea, & omnis voluntas, nec eft quidquam ex

|fe

ea, quod non Serminet.

"

Ddda

6. Pra2-

IUf daDavid noviffma.) Gusfci-

Pfal. 71. 5. dicitur

Permanebit cum

x)&

licet fpiritu prophetico locutus

Sole, && ante Lunam in generatione , &

eft. Vel quz pfalterio fuo ultimo lo-

generarionem ,. defcendet. ffcut pluvia im

,&

co fubtexuit.

velles , €f ffcut fellieidia flillautia [uper

Vir , cut confiitutum eft de Chriffo Dei

lerram.

-

Ex ff- ut pleous germinat berba deterra.)

ii

3acoi.) LXX. habent, qcem fufcita-

vit Dominus i Chrifigm .Dei facob.

Vel] Chriftus imbri comparatur, de

Senfus noftre Vulegatz idem eít ; vir,

quo Ífa. c. 45. g.

Rorate cals defuper,

Ícilicet, cui a Deo conceitum eft, ut

& nubes pluant jufium ; hoc. enim im-

,dies

ll

Rex conftitueretur, aut in cujus fa-

bre fccuntata tellus juftos plurimos,

vorem de regno illi tribuendo confti-

nova fanditatis germina, proculit.

ll

tutum eft; & decretum.

VXl imaber eft favor divinus in Davi-

fuis

Egregins pfaítes.) Sacrarum cantio-

dem, quo eo provectus eft , ut de ter-

jtur

num feriptor, & modulator.

ra illius ,. poftexis fcilicet fuis, pluvia

g. Jp tmore Dei.) Merba, in qui-

cclefti in Virginem defcendente, Chi-

bus eft timor Dei , pia fcilicet, ac re-

fti domini eximium germen exifteret.

me.

ligiofa, & ad mores fan&te inftituen-

5. Nec fanta eff domus mea, &c.)

nihi

dos accommodata.

Indigna, cui tanta preftaret Deus.

. Sicut lnx: anrora , 65c. ) Intelligi

Padum aternum.) De quo Pfal. 13F.

II.

10

hz fimilitudines poffunt defacris Píal-

Jeravit Dominus DaviÁd veritz-

morum canticis, ut de omnibus Scri-

temy C€ non fruflabitur eam ,. de fru-

pturis, quibusillud: convenit elogium:

Gs veniris tui pouam [uper fedem tuam.

FE

Praceptum Domini lucidum L lazninans

Cunila enipi f alus mea-)Vpfe fcilicet eft.

ecelos. Pfal. Ig. 9. fecundo . intelligi

E; omuss voluntas.) Quod Deum

poífunt de David, aut ejus £«milia,,

timeó , & amo. quod virtuti adhxre-

re ftadeo , &c. beneficium Dci, qui

& prole ex eo nafcitura , ac prefer-

tim de Chzfto Dowino , de quo edain

eft, qui mihi bpnam mentem tribuit,

UT

496

LIBRII. REGUM

6. Praevaricatores autem

quafi fpinee evellentur uhive;*fx;

p

quae non tolluntur manibus.

7. Et fi quis tangere voluerit eas, armabitur ferro, & ligno

g

lanceato, igneque fuccenfze comburentur usque ad nihilum.

lus

LPa — g.*Haec nomina fortium David. Sedens in cathedra fapien-

fun

1.-10- tiffimus princeps inter tres,ipfe eft quafi tenerrimus ligni ver-

miculus , qui o&ingentos interfecit impetu uno.

Cu

9. Poft hunc Eleazar filius patrui ejus Ahohites inter ttes

l

fortes, qui erant cum David, quando exprobraverunt Phili-

fthiim, & congregati funt illuc ip pralium.

IO. Cumque

inté

lun

Nec efl quidquam ex ea, quod non

Ipfe ef quaff tenerrimus ligni vermi-

Val

germiner.) Familia mea bonis omni-

culas.) ln Hébrxo habemus: Ipfé Ha-

bus abundat, quz magna Copia domi

dino Hefnita [uper oftzagentos occifos 12

mee quafi gerinina nafcuntur; nam

UVice MHH4.

Itaque. cum dicitur,. Te-

tün

benedixit mihi Deus de rore coliy &

nevrimus ligni vemiculus , ponitur no-

de piuguedine terrz.

minis interpretatio, loco nominis pro-

tüt

6. Que non tolleptur manibus ) Nam

pri, quod fuit HzZize, LXX. ipfum

cangere volentium manus cruentant. -

proprinm- nomen retinuerint ; habent

&

9- SÉ quis tangere volzerit.) Ut eas

enim A'3»o,

[

&cay«ioc;, Adinon Afo-

m

evellat, aut ab aliquo-loco removeat.

nais.

Sententia noftre Vu!g.:tæ edi-

di ;

Lignoó lamceato.) Oblongo, ut lan-

tionis eft Jesbaham fortem admodum

cez Ífunt, ne propius accedere necef-

fuille, & contérendum cum. Adino

fïh'u.f

4l

fe hábeat.

Hefnita antiquo fcilicet heroe, cujus

tüius

U/gne ad,mibilum.) Donec' plane in

fortitudo celebris erat apud Hebraos.

foi

cineres redigantur.

"Nec obftat, quod in H-brao dicitur

Ex

8« Sedens ia cashedra. ) Hebraice eft

lpfe Hadino fcilicet e7 , quafi idem fit

lh

i

DAUD you^ r/ceb Lbafcebet, fedems em

Jesbaham , & Hadino; nam Jesbaha-

[U

catbedra. ) Eft autem periphrafis , aliis

mus fiiilitudinarie tantum , ut ficlo-

dom

verbis vim nominis proprii exprimens ,

quar, fuit Hadino, quod Vulgatus

loci

qood ex z. Par. r1. 11. difcimus fuif-

nofter indicavit cum dixit, 924/7. Ita

Adri

fe royoun Jasbabam, quod Latine

I:ali de fortiffmo quopiam: dicunt:

)

redditum /édenrem i populo fignificat ;

Egh Ó um Orlande, 0 u Achille. 'Si-

militudo etiam inter hos duos. heroas

Adl

fic enim nomen hoc S. Hier. ïntex*gre-

Di

tatur in traditionibus Hebraicis.

Jesbaham . fcilicet; & Hadino in eo

tf

Inrer tres. ) David geuinam tria-

apparet, quod Jesbaham Jevaviz| ba-

Ti€ f

dem eximiorum virorum a reliqua for-

Jféam fuam fuper trecemtos vulueratos

tium multitudine fepofuit. Abifai T.

znaU;xe, ut T. Paral. c. 13..20. di-

Ofcl

Paral rr. 20. & ojr.

dicitur

inter

dll (

citur; Hadino vero , o&zgentos inter-

Tita

tres nominatiffimus , & inter fecundos

fecit zmperzz szo, id eft,- in üna tan-

Il

inclytus; & princeps eorum , qui ta-

tum pugna.

p

n ad tres primos non pervenerit ,

9. Poff bunc Éleazar.) Secundus in

I

quod ipfám de Banaja dicitur hoc

priore triade.

h

c. infra n. 23. Jesbaham ergo' pri-

Filius patrui ejus.) Hic.etiam pofi-

liavi

mus erat primz triadis, & trium for-

ta eft- interpretatio vocabuli pro ipfo

tiffimorum fortiffimus,

Hüm

vocabulo propr-io. Dod.enim apud

ibri

*

CAPUT XXII

397

verft «

ro. Cumque afcendxü"ent viri Ifrael, ipfe ftetit, & percuffit

- Philifthaeos, donec deficeret manus ejus, & obrlgefceret cum

lieno

gladio: fecitque Dorninus falutem magnam in die illa; & popu-

lum.

lus, qui fugerat, reverfus eft ad caeforum fpolia detrahenda.

dpien-

ir. Et poft hunc, Semma filius Age de Árari, & congregati

l ver

funt Philifthiim in ftatione ; erat quippe ibi ager lente plenus.

Cumque fugiffet populus a facie Philifthiim,

f [res

12. Stetit ille in medio agri: & tuitus eft eum, percuäï'xtque

Phil-

Philifthaeos ; & fecit Dominus falutem magnam.

-

13. Nec non & ante defcenderant tres, qui erant principes

mque

inter triginta, & venerant tempore metfis ad David in fpe-

veni-

luncam Odollam : caftra autem Phthchmorum erant pofita ia

Va!ïe gigantum.

Iyfc Hi-

[II)M

. Et David erat in praefidio; porro ftatio Phahfchmorum

tunc erat in Bethlehem.

ul , T.

itürno-

15. Defideravit ergo David, & ait: O fi quis mihi daret po-

llb 111'0

tum aquas, de cifterna, quae eft in Bethlehem juxta portam '

z ,1 um

«

Ddd s

I6. Irru-

hmt

0n AD^.

Hebrzos patruum (wmf'mt , & Do-

Jres , qui erunt p;mnþes s 56'5)

2«l

di

petruns c],;s

blc:lzdr ergo erat

'Tres. numerati. Jesbaham , Eleazar ;

modum.

filius Dodi.

& Semma.

Adrico-

Ad 10

Ahobites. ) Nepos Xhohi.

I/z/j»elnnmm Odellam. ) 1. Par. 11

cujus

mius tamen- putaé Ahohi, civitatem

I5. ita habemus :

Defcenderunr antem

ebrgos

fuiffe in tribu Juda

tres de trigimtAa principibus ad petram,

dicitut

Exprobraverunt Philifbhrnm ) Phili-

im qua erat Darvid 4d fpeluncam. Odol-

n

fit

fthai Hebrzis timiditatem ()*)chwm es.

laz.

Ín hac erzo petra prope fpelun-

espantd

Congrega:i [uat iiluc.)Sci 'icet in Phes-

cam bhabebac David arcem oportu-

ficlo-

domin;ut eftin r.Par. 1. I3.eftque idem

nam bello , quam facer textus verfu

lll quiy

locus cum Dommin tribu juda ut vüult

fequenti Pre/fdizgim vocat.

Adricomius-

Cafüra autem Philefihinorum , E5c, )

zf [a

Dmm«r uenda funt caftra Philifthino-

d iuat :

IO: Cu/nqnc afcendiffent viri .Quze/ )

M

Ad propria fagiendo.

rum nb eorumdem ftatioue.

9tatio

1045

Donec d:fce; et manus ejus , & obri-

in Bethlehem.fixa erat, & in ea pra-

fidiarii milites degebant:

caftrá .vero

o 1n &

gefceret cum gladio. ) Mel contractio-

ul D7

ne nervorum pre labore, vel ut vult

erant in valle eig mtum & prout fe-

rebat ufus; hac, & illuc trume;eban-

Jueratts

Jofephus , qui ex. copia fcmgumm gla-

tur.

2'3

dii capulus manui ita adhzfit , ut fi-

nita pugna difficileavelleretur,

In Valle gigantum.) Qu eadem eft

j Itl

Il po,? bunc Semma, ) Yertiusin hac

cum valle Raphaim de qua fupra

c

c

fid tatt

rmre:.

puma triade.

n. Ig. Raphaim Hebraice ei;

5

In Statione.) Hebraus habet, z éllas

ä

nificant. Vide ibi notata.

1 hg l

IN O ff quis mibt daret ,

j[* 3) Nc'(,

13. 4f ) Cumfcilicet David pug-

T

navit contra Philifthzos in Baal-Pha-

juffit David fuos aquam afferre . nec

rafim , ut narratur c. $. 20. hujus

eo animo eft locutus, ut ipfi Regi

j u)fü

libri.

j apu

gratificantes fe in illud difcrimei da-

395

LIBRI IL REGUM

16. Irruperunt ergo tres fortes caftra Philifthinorum, & hau-

