ferunt aquam de cifterna Bethlehem , quze erat juxta portam,

f

& attulerunt ad David ; at ille noluit bibere, fed libavit éam

Domino,.

4

fet

Int

17. Dicen

s: Propitius fit mihi Dominus, us faciam hoc; num

fanguinem hominum iftorum, qui profe&ti füunt, & animarum

periculum bibam ?

Noluit ergo bibere: Hsec fecerunt tres

z

robuftiffimi.

t

g

18. Abifai quoque frater Joab filius Sarvice, princeps erat

Tat

de tribus ; ipfe eft; qui levavit haftam fuam contra trecentos,

eju.s

quos interfecit , nominatus in tribus,

19. Et inter tres nobilior, eratque eorum princeps, fed us-

N

que ad tres primos non pervenerat.

2c. Bt Banajas filius Jojadae viri fortiffimi, magnorum ope-

rum , de Cabfecl; ipfe percuffit duos leones Moab, & ipfe de-

d m "d- iiad a.

fcendit, & percuffit leonem in media ciftrerna in diebus nivis.

21. Ipfe

x

L

*——

natham filium Semmaa fratris David

. rent. . Áccidit tamen,' quod in hujuf-

*

odi cafu fieri amat , vt fcilicet defi-

quod alii aliquot au&tores fecuti funt.

deria Principum fubditis fint pro juf-

Princeps erat de tribus?) Primus in

fionibus.

altera triade.

V

ua eff i Berblebe

?7 jeuxta partane.?)

Levavit baffam [uam contra trecen-

Nota erit Davidi cifterna. illa, quia

t0s.) Quos aut occidit, aut vulnera-

fuerat a puero educatus in Bethlehem.

vit; nam hic dicitur occidiffe; I. au-

[

I6. Irruperunt..,

caffra Philzftbi-

tem Paral.ir. 20. vulnexratte.

Id ve-

zortz.^ Per qu& neceilario eundum

ro credibile eft accidifífe, cum Davi-

tent.

erat, G redeundum, .nt aquam affer-

dem deficieutem periculo eripuit, fu-

Q3 *»3 XQO "C2 13 QO O23 t)95.C€ 5

pra cap. 2I. num. ]17.

1701

2

"-

Noluit bibere. ) l. ne videretur cu-

19. Ef imter 1res nolilior.) Primus,

piviffe, ut tanto. cum periculo aqua il

ac fortiffimus inter tres fecunde claffis.

c» —

h pararetur l. s£ 4z /iczzis cupiditatem

add rres praaos 10n per'venerat.) Eor-

co2

vefranaret , cut aliquando i Wlicitis fra-

titudine non zquabat primos illos

s4 laxaffer, ut ait S. Greg. III. quia

tres Jesbaham fcilicet , Eleazar, &

Semma;

aquam tam pretiofam , . emtam fci-

licét himano fanguine, dignam effe

20. Magnorum operum. ) Patrator.

judicavit, que Domino libaretur per

Leones.) Fortilfimos viros velut leo-

extraordinarium facrificium.

IV. ut

nes.

Chaldeus habet zegmares , ita

milites temperantiam in fiti doceret.

multi explicant; alii tamen putantve-

17. dnimarem perieulum.) Mitg pe-

ros Leones fuiífe.

2]

xiculum.

4n imnedia ciflerna.) Cifternam pleri-

yer

I8. A.'ïz'fai»qzmq;w. ) Hic incipi; fe-

que inzerpretantur fovemn üVe ]acum

l

cunda trias fortium. David , ex qua

quales fæpe numero a venatoribus tali-

Lüm

tamen duo tantum hic | recenfentur,

bus feris parantur.

Cajetanus. notat

0^

79

Abifai fcilicet ,. & Banajas. D. Hier.

fortitudinis fuiffe cum leone congredi

dinis

im tradit. ebr. tertium. numerat [o-

in tam ar&o loco.

U

j

399

haj

CAPUT XXIII,

tam,

2T. Tpfe quqsque interfecit virum JEgyptium, virum cïïgnum

eam

fpe&taculo, habentem in manu haftam ; itaque cum:deícendif-

fet ad eum in virga, vi extorfit haftam

de manu Egy*ptii, &

num

interfecit eum hafta fua.

irom

22. Haec fecit Banajas filius Jojadae.

-

(f65

23. Et ipfe nominatus inter tres ro

buftos, qui erant iþnter

triginta nobiliores ; verumtamen usque ad tres non pervene-

ent

rat, fecitque eum fibi David auricularium , a fecreto.

24. Afíaelfrater Joab inter triginta, Elehanan filius patrui

1105

ejus de Bethlehem,

] us

45. Semma de Harodi, Elica de Harodi,

26. Heles de Phalti, Hira filius Acces de Thecua.

ope-

27. Abiezer de Anatoth, Mobonnai de Hufati.

238. Selmon Ahohites, Maharai Netophathites,

e de-

Vs

29. Heled filius Baana, & ipfe Netophathithes ,

Ribai de Gabaath filiorum Benjamin,

Ithai filius

i

30

. Banaja Phárathonites, Heddai de torrente Gaas,

2,1æ'id,

3t

. Abialbon Arbathites, Azmaveth de Beromi,

lunt

ws i

32

. Eliaba de Salaboni, Filii Jatfen, Jonathan ,

E

3

Semma de Orori, Aj

am filius Sarar Arorites,

qecen-

n«

. Elipheleth filius Aasbai filii Machati, Eliam filius Achi-

]nerae

tophel Gelonites,

E

J at

|d ve-

35. Hefrai de Carmelo, Pharai de Arbi,

36. Igaal filius Nathan de Soba, Bonni de Gadi,

Dari-

b h-

37. Selec de Ammoni, Naharai Berothites armiger Joab filii

Sarviae,

rimus,

Jalls.

38. Ira Jethrites, Gareb & ipfe Tethrites.

39. Urias Hethzeus, Omnes triginea feptem.

) for-

illos

1, V

atof»

utleoe

CAPUT

j , I

ntve

2I. Virum dignum [petlaculo.). Pro-

rat Daàvid trieinta e fuis fortiffimos ,

39. Omnes triginta feptem. ) Selege-

pter proceritatem corporis.

| pïeri-

4n Virga.) lnermis , virgam tan-

quibus poftea alii etiam fupra numne-

Jacum

tum manu tenens.

rum aggregati funt, manente tamen

N Hli'

23. Jnter £res robuffos.

denominatione triginta fortium.

Sic

]ont

[2( Secundi or-

dinis, u£ fupra di&um eft.

Apoftoli dicuntur duodecim , licet fu-

ng[fdi

Ufque ad tres. ) Primm triadis,

pra duodenarium numeruin Paulus ,

4 feereto, ) À fecretis.

& B?rnabas additi fint.

x*

ERMMIDTPEMM

LIBRI IL

REGUM

460

CAPUT XXIV.

te

David ob mimeratum populum a Gad propbeta coz?ieptus ex tribus

j

ffagellis oblatis pefTem triduanam elegit : qua in populum Jaxoiente,

& |

ac 70000. interremptis, orat David Dominum : & a Gad pro-

n

otfus, in area zíreuna , dato preiio,

: ?bez*a ad

altare erigit , cefjatque pe[tis.

3 Par. 1 *T'* addidit furor Domini irafci contra Ifrael, commovit-

jn

21. I*

ed

que David in eis dicentem : Vadg , numera lírael, &

. fudam.

2. Dixitque rex ad Joab

'principem exercitus fui : Pergm-

bula omnes tribus Ifrael a Dan usque Beriabee, & numerate

populum, ut fciam numerum ejus.

Ef

tor

4. Dixitque Joab regi : Adaugeat

Dominus Deus tuus ad

d

populum tuum, quantus nunc eít; iterumque centuplicet in

qll

confpe&u domini mei regis: fed quid fibi dominus meus 1ex,

dit

A

vult in re hujufcemodi ?

4. Obtinuit autem fermo regis verba Joab, & principum

10

t

exercitus : egreffusque eft Joab, & principes militum, a facie

br:

regis, ut numerarent populum Ifrae! :

. Cumque pertranfiflent Jordanem

tes

, venerunt ig Aroer ad

dexteram urbis, quae eft in valle Gad :

1

de

6. Et

Lt

Uror ^ Dazizi.

)PI. pare. orm.r.

Ifraeli impenderet. Itaque 1. Paral.

d

hocidem ita dicitur: eez[/zrrexze

2I. 3. ait,

uod m peccatum reputerum

auiem Salanm contra Ifrael. . Satan. vo-

Ifraeli,id e

[

t, in pcnam peccati, ut

Tel

docuit eventus.

Peccatum €ft a Da-

f0

catur furor Domini, quia Deus iratus

p

contra peccatores, ejus mala volun-

videin hoc cenfu ambitione , & quod

[

tate, & viribus utitur ad eos cafti-

citrà Dei juffum , & neceflitatem il-

gandos.

WVel fenfus eft Satanam Da-

lum inftituerit.

Mide fY Paral 9r.

h

86

videm concitaffe , & deinde iratum .

B

4. Obtinuit.) Id eft prevaluit, feu

[//

Dominum.

vicit; Joab vero Regi citra noxam

Ip ei5.) Scilicet diebus.

paruit , quia,res defe erat indifterens,

f

(

9. 4 Daz ejaue Bfrjlzäce..) Dan eft

& bono fine fieri poterat, itaque fub-

enandum non fuit.

L

terr& fancte terminus borealis; Ber-

dito diutius repu

[e]

V

abee vero auftralis.

5. Venerunt im Arocr. ) Qus erat in

U/ fciam.) Midetur itaque cenfus ex

finibus tribuum Gad, & Ruben, un-

f(!

X

fola curiofitate juffus a Davide.

^

de videntur tribum Ruben primum

li

2

Quid fibi

. walr , 6c.) De-

percenfuife ; hoc enim erat initium

terrere conatur Joab Davidem, quod

poffeflionis Ifraelitarum

D)

nelmn.

tráns Jorxda-

g[

fcilicet malum aliguod ex hoc cenfu

j

'CAþUFr XXIV.

40

6. Et per Jazer tranfierunt in Galaad, & in terram inferio-

rem Hadfi, & venerunt in Dan filveftria. — Circumeuntesque

1

:

juxta Sidonem,

Ilf

7. Tranfierunt prope moenia T'yri, & omnem terra

nï Hevaei,

L

& Chananzei, veneruntque ad meridiem Juda in Berfabee :

8. Et luftrata univerfa terra , affuerunt poft novem menfes,

& viginti dies in Jerufalem:

9. Dedit ergo Joab numerum

defcriptionis populi regi'g &

vt

inventa funt de lírael oCtingenta millia virorum fortium, qui

T

educérent gladium : & de Juda quingenta millia pugnatorum.

tus

ifll

10. Percuffit autem cor David eum ; po(tFIUam numera

eft

—

at

6. Per Zazer tranfferunt in Galaad.)

9- De Ifrael otiizmgenta millia vire-

Eft enim Jazer,

ficut & Aroer ad

rum fortium .

. €$ de 7442 7ztingen-

u

torrentem Arnonin via ad perluftran-

t4 millia pugnatorum. ) AMiter fe habet

ddm totam ré

a

gionem Galaaditidem ,

hic num. I. Paral. 21. 5. ubilegimus:

que montibus ü

jalaad ab oriente clau-

Inveztus eff omnis numerus. Ifrael mille

&

ditur, & pertinet ad tribum Gad.

millia, €f centum millia, id eft, un-

Terram inferierem Hodfr. ) '"Verram

decies centena millia: De 744« autezz

ff

novz habitationis , id eft recens , cul-

quadrimgenta feptuagimta millia: bella-

torum.

Hzc textuum diífonantia tol-

ac

tx , ac populisfrequentate , utex He-

breo exponit Lyranus.

litur, fi dicamus numerum majorem ,

Dan [jlveftria.) Dan eft urbs ad fon-

qui habetur in Paralipomenis efle eo-

ul

tes Jordanis prope Libanum montem.

rum ; qui recenfiti funt , minorem ve-

Juxta Sidonem. ) Qu eft ad occi-

ro, quem habemus hoc capite, eo-

dentale latus terre fancte.

rum , qui relati funt in faftos. regios ;

E

7. Menia Tyri.) Urbis antiquiffi-

prius enim recenfebantur; poftea ve-

mz in eodem occidentali latere.

ro fummz capitum per partes in fa-

a.

9. Lufiata univer[aterra.) '"Votum

ftos referebantar. Hoc fignificare vi-

24

[

regnum lfraelitarum pe:currit Joab ,

detur locus I. Par.- Cap. 2'7. num. 24.-

non omnes tamen numeravit; nam, I.

quem attuli przcedenti verficulo. lta

[

Par. 21. 6. dicitur: Lewi, €$ Bezjamin

explicant Serar. & Salidnus , fecuti

uOd

Abulenfem.

non numtravit , €o quod foab 2nitus

Quod . ad tribum Juda

2

exequeretur. Regts dgnperium. Et c-27.

attinet ,

cum bhoc cdp. 24. dicitur

ejusdem lib. num. 44. 7oz5 , inquit ,

fuiffe quingenta millia ; in Paralipom.

fe

"J

ceperat numerare, nec complevit ; fmi4

vero tantum quadiingenta feptuaginta

(att

fuper hoeira irruevat im Ifraely E& imar-

milli3, dicendum in numero majori

n5

co pWneru: eorumy, qui f»erant vecenfr-

fortaffe comprehendi profelytos, qui

v'b

H. non cff relatus in fafos Regis Da-

fe Davidi dediderant, vel tribam ]u-

]

vid. * Quod dicitur zrrzzffe irz iz la.

da juxta antiquos fuos terminos sxíti-

n

mari, intra quos partes- tribuum i

uft

fignificat multos , qui tributum negle-

aut divinitus 1n-

xerant, aut morte ,

meon , & Danrecepte funt Jofue 19.0.

um

flictis plagis percuffos fuiffe, q»am

IO. Peresffz. ) Reprehendi Davi-

n

ob caufam territus Joab in cenfu pro-

dem conícientia, Deo ad culps fua

reffus non eft.

(

agnitionem illum excitante.

Bibl. cum Qom. Menoch. —'I'am. II.

Eee

402

LIBRIH.REGUM

H

eft populus, & dixit David ad Dominum : Peccavi vald» in

hoc fa&to: fed precor, Domine, ut transferas iniquitatem fe

f

.

"

affi

tgi, quia ftulte cgi nimis.

& fermo Dom'ni factus eft

con

1r. Surrexit itaque David mane,

Á

ad Gad prophetam & videntém David , dicens :

12. Vade, & loquere ad David: Hzec dicit Dominus : Trium

tibi datur optio,elige unum quod volueris ex his, ut faciam tibi

n

yt

t5. Cumque veniffet Gad ad David, nuntiavit ei, dicens :

Aut feptem annis veniet tibi fames in terra tua : aut tribus

ts

menfibus fugies adverfarios tuos, & illi te perfequentur : aut

de.

certe tribus diebus erit peitilentia in terra tua. Nunc ergo

delibera, & vide,quem refpondeam ei,qui me mifit,fermonem.

i.Par.

14. Dixit autem David ad Gad : Coar&tor nimis: * fed melius

p

21.13.

Dan.

eft, ut incidam in manus Domini ( multze enim mifericordiae

ejus funt) quam in manus hominum.

qu

13.23:

15. Immifitque Dominus petftilentiam in lífrael, de mane

Qu

usque ad tempus conflitutum , & mortui funt ex populo, a

u

Dan usque ad Berfabee , feptuaginta millia virorum.

Ti

16. Cumque-

LEP

emeratus eff poptdaus, ) Magna , aut

popularem loquendi , aut fentiendi mo-

me

in&jOIl ex parte: non totus.

um ,

juo dicere folemus mitius no-

bifcum

Íin

Transferas. ) Dimittas ; condones.

eum agere, quam homines,

II. Serrexit itaque David. ) Con-

Deus enim , ut pater ,. caftigat, pa-

fcientie ftimulo, & fpiritu ponniten-

rentes vero humanius filios puniunt,

g

tie illum excitante ,. & urgente.

quam juftitie miniftri. — Videcur ergo

Videntem David.) Quo Deus pecu-

David famem , aut peftem -elepifie ,

liariter utebatur ad fuam Davidi vo-

exclufo bello.

luntatem enuntiandam.

15. Dpumifftque Domimus peflsleatiam.)

t

13. Geprem amnis weniet tibi fames.))

Non ex caufis naturalibus, fed An-

[

In Paral lib. I. 21. I2. tres tantum

gelo percuffore immiffo.

lh

anni famis proponuncur.

Bel ergo

U/que ad tempus c.nfiturum.) Scili-

g

feptem annos:pro multis propheta

cet per triduum.

Miulti tamen . pu-

[

Hebraica phrafi ufurpavit; vel feptem

tant peftem matutino tempore inchoa-

tam, ultra tempus facrificii vefperti-

a principio propofuit , deinde ad tres

Alii bre-

tel

defcen dit.

ni progreffam non. fuiffe,

n

I4. Cearüor nimis.) Cum hec ma-

vius tempus ftatuunt, fcilicet. ufque

N

1

la diuturnitate diverfa , re tamen ipfa

ad prandium ejusdem diei,

Bul

paria fint.

Sepruagimta millie. "virorum. ) danz

Q

Melius ef .. .

ut incidam 12 manus

tam ftragem populi edidit Angclus non

d

Domini, quam im mameus Lominum.)

folum in Davidis penam, fed etiam,

Quocumque modo plecteretur David

ut puniretur populus, qui primum

gilï

femper incidebatin manus Domini, nec

Abfalonem fecutus , & poftea Seba

Tie,

homines plusilli nocere poterant, quam

filum Bochi contra Regum fuum

rebellaverat.

Ti

Deus permififfet , fed loquitur juxta

tt

QG,APOUIE XXIV.

493

n

16. Cumque extendiffet manum fuam Angelus Domíini fuper

tV

»

- Terufalem , ut difperderet eam , mifertus "'eft Dominus fuper

affii&tione, & ait Angelo percutienti populum : Sufficit, nunc

l

contüine manum tuam: erat autem Angclus Domini juxta aream

Areuna Jébufzei.

.

fl

David ad Dominum, cum vidiffet Angelum

17. Dixitque

hi

ceedentem populum: Ego fum , qui peccavi, ego inique egi :

D$

ifti, qui oves funt, quid fecerunt? vertatur, obfecro, manus

QU$

tua contra me, & contra domum patris mei.

aüi

18. Venit autem Gad ad David in die illa, & dixit ei: Afcen-

de, & conftitue altare Domino in area Areuna Jebufeei,

180

ii

I9. Et afcendit David juxta fermonem Gad , quem prcece-

&

ITUS

perat ei Dominus. .

dio

20. Confpiciensque Areuna,

animadvertit regem, & fervos

:

ejus tranfire ad fe:

an

21. Et egreffus odoravit regem prono vultu in terram, & ait:

Quid caufze eft, ut veniat dominus meus rex ad feryum fuum ?

1

Cui David ait: Ut emam a te aream , & aedificem altare Do-

mino, & celfet interfe&tio, quae graffatur in populo.

que

. 22. Etait Areuna ad David: Accipiat, & offerat dominus

in0.

10.

meus rex, ficut placet ei: habes boves in holocauftum, & plau;«

ftrum, & juga boum in ufum lignorum.

t65,

Iu

23. Omnia dedit Areuna rex regi :. dixitque Areuna ad re-

ufit,

gem: Dominus Deus tuus fufcipiat votum tuum.

6100

Eee2

25. Cui

me 3

16. Swper äerufzz/em, p di/p?rderet

I7. Cum vidiffet Angelum. ) EY

4l j

eam.) Multis jam ex regia civitate

Paral. 2r. 16. colligi videtur Ange-

àn

cmfis, ut patet ex c. 21. 1. Paralip.

lum etiam-a fenioribus vifüum, & n.

$ IS. ubi l'egilüus

Mifit quoque -4n-

19. & 20. etiam ab aliis,

cili

gelun'1n Jerujalem , ut percuteret eamy

Qves [e2t. ) Quhfi oves, id eft,

pü

eunque percuteretur , €fc.

innocentes..

1

Cozttue mhanum tuam. ) Ex quo in-

I8- -4fcende. ) Exat David in arce

em

Sionis editiore monte Moria , in quo,

tellici poteft nefcivifle Angelum a

bre

rineipio numerum . interficiendorum.

ut dixi, exat area Jebufzi , fed inter-

N

ifi dicere velimus hgc more huma-

jecta erat valis, five voxago dicta

Iqit

Melle, inter utrumque collem , ideo-

no narrari, Angelum véro ab initió

.a

accepille divinitu&, quantum caden-

que prius defcendendum . Davidi fuit,

non

do progredi deberet.

ut rurfum ad ditam aream afcenderet;

guxta aream Aréuna Jelufei. ) Ori-

22. Juga Louwm im wjum lignorum.)

aily

um

gine, & genere, non-autem religio-

I. Paral. 21. 23. additur, &5 t//5u/as

a

ne.

Porro area - Areuna fita erat in

inlgna. Sunt autem tribule inftru-

jum

monte Mforia, ubi Ifaac immolarepa-

menta lignea dentate& ad comminuen-

ter voluic.

"

.

das glebas, j

404

LIBRI lL RE GUM

24. Cui refpondens re&, ait: Nequaquám ut vis, fed emam

pretio a te, & non"offeram Domino Deo meo holocautta gra-

H

tuita.

Enmit er

go David aredm , & boves argenti ficlis quin-

*

quaginta :

T

25. Et &dificavit ibi David alrare Domino, & obtulit holo-

j

cauíta, &

pacifica: & propitiatus eft Dominus terrze, & cohi-

bita eft plaga ab Ifrael.

h

p4

LIBER TERTIUS REGUM,

[

*

SECUNDUM HEBR/EOS

PRIMUS. MALACHIM.

C APUT PRIMUM.

David fenio confe&tum puella Abifag calefacit , cafla manens ;

"Adonia *vero regnum occupante, Betbjabee dire&ta confilio Natban,

]impeimvz't 4 David

ungi Salomonem in reg

em, guo audito,

*

fugit zddonias.

W VT rex David fenuerat, habebatque zetatis phh*imos dies:

cumque operiretur veftibus, non calefiebat.

E

2. Dixerunt: ergo ei fervi fui : Quaseramus Domino

noftro regi

adolefcentulam virginem, & ftet coram rege, &

foveat eum, dormiatque in finu fuo, & calefaciat dominum

ïg

$

noftrum regem.

3. Quaefierunt igitur adolefce

ntulam fpeciofäm in omhibus

finibus Ifrael, & invenerunt Abifag Sunamiüidem, & adduxe-

t

runt eam ad regem.

5

ä

4. It2

24. Siclis quinquagimta. ) Atin Pa-

bebatque etatis plurimos dies-)

ralip. loco citato dicitur dediffe fex-

f HA

3

Annum agebat feptuagefi-

centos. Communis , & melior expli-

J

mum ; nam anno trigefi/mo regnare

catio eft dediffe quinquaginta pro bo-

bus, fexcentos pro area.

cepit, & annos quadraginta regnum

Q5. Er propitiatus ofl Dominu: ferra.)

tenuit, ut diferte dicitur 2. Reg. 5. 4.

Hxc propitiatio declaratur 1.Par.21.25.

Filius , inquit ,« zrzgimta annorum erat

ubi legimus: £ zzvocavzz Dominum,6*

exandivit eum in tgne de celo [uper altare

David cum regnare cepiffez , & quadra-

gihta aunis reghavit, &c.

Bolocazufe;in fïgnum videlicet placati ac

propitiati Numinis depluit ignis de cc-

9. Dixerunt evgo ei fervi fut. ) Me-

lo , quo confumptum eft holocauftum.

dici nimirum, ut Jofephus atfirmat.

rà

CAPUTTI

, 405

t

. Erat äutem puella pulchra timis, dormiebatque cum re-

d-

D

ge, & miniftrabat ei, rex vero non cognovit ear

$. Adonias autem filius Haggith elevabatur, dicens': Ego

regnabo , fecitque fibi currus, & equites, & quinquaginta vl-

0-

ros, qui currerent ante eum.

ll*

6. Nec corripuit eum pater

fuus aliqukando, dicens: Quare

hoc fecifti? erat autem & ipfe pulcher valde, fecundus natu

poft Abíalom.

7. Et fermo ei cum

Joab filio Sarvise, & cum Abiathar fa-

cerdote, qui adjuvabant partes Adon

.

18e.

8. Sadoc vero facerdos, & Banajas

filius Jojadee, & Nathan

& robur exercitus David non

propheta, & Semei, & Rei, (1)

erat cum Adonia.

Eee3

9. Immo-

(I) In edit. Sixt. legitur : & Seméi & Cerethi & Phelethi.

5

. Dermiebatque. cum. vege.) Duxe-

u fierent, ignoraffe, quod parum

rat enim illam rex in uxorem.

eft probabile, aut metu majoris ma-

^

Miniffrabat ei.) Ut dele&abilius co-

li diffimulandum cenfuitfe.

Adde fe-

mederet de manu ejus, ut pridem

mnectutem homines rerum incurioibf

Amnon de manu "Thamar.

facere , & fegnes ad agendum.

- Rex vero mom cognovit eam.) -Hoc

". Sermo e; cum joab , &c. ) Joab,

& Abiathar Adonis favebant, quia

$

exprimitur a Scriptura. l. quia facit

ad laudem Davidis a licita . delecta-

forte fibi perfuaferant regnum illi ut

tione , qu& ctati parum conveniebat,

primogenito deberi , quemadmodum

0

abftinentis.

Pontificatus ad. primogenitum tranfi-

IL. Quia pertinet ad fi-

M

gnificandum puelle ftatum ,

qu& rege

bat. $ic Jofaphat Joram regnum re-

mortuo virgo permaneret. lil. Con-

liquit, eo quod primogenitus effet,

ff

fert ad cavfam .Adonie eam in uxo-

ut dicitur 2. Par. 21. 3. vel etiam il-

rem poftulantis , quod alioqui non

li favebant, ut fibi eum divincirent ,

J

licuiffet illi; ; ut multis difputat Abu-

& in muneribus Ducis exercitus, G

Qv

fummi Pontificis confirmarentur.

lenf. queft. 6. in hoc caput, de quo

tamen vide infra cap. 2. num. 2I.

Q. Sadoc vero Sacerdos. ) . Abiatharis

S. Elevabatur.). Ambitiofo fpiritu.

zmulus.

Fecitque ffbt currus, € egpites , Ec.)

Bazaja.) Summe militum przfe-

&urz. candidatus.

?ä

Abfalonem imitatus, de quo fupralib.

m

2. cap. 15. initio ; putabat fibiregnum

Natban Prophera.) Quui- Salomoni

deberi , quia erat primogenitus.

erat educatione, eruditiohe, & bene-

(

6. Nec corripuit eum pater fuus.)) Cu-

volentia pater.

ju

jus indulgentise in filium caufa in fa-

Semei.) Quem D. Hier. in. tradi-

cro textu fubditur : cum ait: erzz az/em

tionibus

Hebraicis in. hunc librum ,

&& ipfé pulcher valde , fecundusmaru poft

ait fuiffe Nabeth patrem Jeroboam,

2

Ab[alon. |:Nimis remiffionis & negli-

qui poftea regnavit fuper decem tri-

'!"entie merito accufatur David ab

bus.

Abulenfi q. 12. & 13. in hoc caput,

Rej.)

Quem idem Hier. tradicfuiffe

& ab aliis.

Iram Jairitim,

i 2. Reg. 20. 26. di-

^

Sunt tamen, qui putent

gl

avid.

fenem, & lecto frequenter affixum,

citur facerdos

406

LIBRTIL REGUM

9. Immolatis ergo Adonias arietibüs, &.vitulis, & univerfis

i

pinguibus, juxta Lapidem Zoheleth, qui erat vicinus Fonti

p

Rogel, vocavit univerfos fratres fuos filios regis, & omnes

viros Juda fervos regis.

T2n

'1o. Nathan autem prophetam, & Bana'am & robuftos quos-

ue, & Salomonem fratrem fuum non vocayit.

ir. Dixit itaque Nathan ad Bethíabee matrem Salomonis :

|

Num audifti, quod regnaverit Adonias filius Haggith, & do-

sninus nofter David hoc ignorat?

ä

12. Nunc ergo veni, accipe confilium a me,& falva animam

tot

iuam, filiique tui Salomonis.

tf

13. Vade; & ingredere ad regem

David, & dic ei: Nonne

tu, domine mi rex, jurafti mihi ancillae tuae, dicens: Salomon

bu

filius tuus regnabit poft me, & ipfe fedebit in folio meo? quare

ergo regnat Adonias?

14. Et adhuc ibi te loquente cum rege, ego veniam poft te,

(

& complebo fermones tuos.

Il

15. Ingreffa eft itaque Bethfabee ad regem in cubiculum :

rex autem fenuerat nimis, & Abifag Sunamitis miniftrabat ei.

16. Inclinavit fe Bethíabee, & adoravit regem. Ad quam

rex : Quid tibi: inquit, vis?

17. Quse refpondens, ait: Domine mi, tu jurafti per Domi-

pe

num

bu

. bymolatis ergo J4douias arietibus ,

fuisx confilis adverfos. crederet , ut

£. ) Non perfe ipfum , fed facer-

amicos Bethfabez.

I

1I- David bec iggorat. ) Adeo illius

dotum.minifccric.

juffu hoc factum non eft, utetiam to-

Suxta Japidem. Zobelerb. ) Quierat

tius rei gefte fit prorfus ignarus; qua-

lapis magnus extra civitatem , inquit

fi dicat , non' eo res deducta eft, ut

Lyranus, in cujus motione, (X tra-

difturbari non poffit; connitendum er-

lt

&tione viri fortes experiebantur vires

fr

go ut Adoniz conatus irritos reddamus.

Aü

fuas. Porro lapis hic , ficut & tons

I2. Salva animamtuam, 65 fli zus

BRogel, erant ad oxientalem partem

Salomonis. ) Mobis enim, fi Adonias

urbis, in valle Jofaphat, juxta tor-

3

rentem Cedron.

regnet, imminet exitium.

N

I3. Juraffi vibi. ) Quando jurave-

Vocavit univerfos fvatres faos. ) Ad

rit, diximus fupra lib. 2, c. 12. n. 24.

flg

convivitim , quod inftitutum eft, quia

Haud dub:e regnum Salomoni divi-

tes

h

femper fequebatur hujusmodi facrifi-

no nutu deftinarum. fuit ; idque per

cia pacifica, & quia ftatrum & alio-

Nathan Davidi indicatum, quod fa-

rum benevolentiam fibi conciliare ftu-

tetur. Adonias, intra c.

[^)

E

IS. & a-

D

debat, a quibus admoveri volebat ad

pertiffime dicitur r. Paralip. 29. 5.

!e;

ïegnum.

Nathan Prophetam , . Ba-

I14.. Complzto fermones tua:.) A te

najam ,

Salomonem non invitavit,

dicta confirmans, & aliaaddens, que

partim comtemptu, partim quod eos

Salomonis. caufam juvare Poüint.

r

£C PUT.:L

407

erfis

9

nüm Deum tuum. ancille tuae, Salomon filius tuus regnabit

Onti

poft me; & ipfe fedebit in folio meo.

HU

18. Et ecce nunc Adonias regnàt; te; domine mi rex, igno-

rante.

105-

19. Ma&tavit boves, & pinguia quæque, & arietes plurimos,

& vocavit omnes filios regis, Abiathar quoque Sacerdotem, &

)is:

do-

Joab principem militice: Salomonem autem fetvum tuum non

vocavit.

20. Verumtamen, domine mi rex, in te oculi refpiciunt

l

totius Ifrael, ut indices eis, qui.federe debeat in folio tuo, do-

*

mine mi rex, poft te.

ne

21. Eritque, cum dormierit dominus meus rex cum patri-

00l

bus fuis, erimus ego, & filius meus Salomon , peccatores.

al€

22. Adhuc illa loquente cum rege, Nathan propheta venit,

23. Et nuntiaverunt regi dicentes: Adeft Nathan propheta.

t&

Cumque introiffef in confpe&u regis, & adoraífflet eum pronus

in terram ,

m;

24. Dixit Nathan : Domine mi rex, tu dixifti : Adonias re-

&

5

gnet poft me, & ipfe fedeat fuper thronum meum

Af

25. Quia defcendit hodie, & immolavit boves, & pinguia,

& arietes plurimos, & vocavit univerfos filios regis, & princi-

ii

pes'exercitus, Abiathar quoque facerdotem : illisque vefcenti-

m

bus, & bibentibus coram eo & dicentibus: Vivat rex Adonias.

u

26. Me fervum tuum, & Sadoc facerdotem , & Banajam fi-

vocavit.

[i0S

lium Jojadae, & Salomonem famulum tuum non

26. Num-

to

[l'iä'

19. Te, Domine mirex , ignorante.) .

q-uis; ut tamquam peccati, aut crimi-

i

nis alicujus rei morti tradamur ,

ut

Utique non fine contemptutuo, quem

D

tanti negotii non folum confcium, fed

nobis de medio fublatis Adonias re-

llIS:'

auctorem etiam fieri oportebat.

gnet fecurius.

Vel, ego ut adulte-

tul

ra, Salomon ut zzer ,

id.eft de

19. Salemontm autem . firvum tuum

T

zom vocavit.) Quod Salomonem &

fcorto , & adulterio natus habebimur,

& indignis modis tractabimur.

1

Nathan non . vocaffet , confpirationis

94. Dixifüi -4domias regnet, CO.

)

4

fignum erat; eos enim habere prefen-

tes-noluit Adonias, qui ejus conati-

]ta enim fe gerit, ac fi a te regnare

Vr

bus potuiffent adverfari.

juflus effet

25. Vivar Rex Adonias. ) Acclama-

)

in

fl'

20. In te oculi vefpiciunt torins Ifael.)

tio erat ufitata in Regum inaugura-

Expectatione fufpenfi, quem tibi in

N

olebat taimen

tione, vivar Rex.

regno fuccefforem defignes.

Adonias ita repnare , ut exturbaret

te

QI. Dormierit.) Mortuus fuerit.

David, fed res fuas ita componere ,

ut David extincto nemo fe ilh. aude-

g

Erimus ego , 69 felius smeus Salomon

peccarores. ) lnvenietur pratextus ali-

ret opponere, quominys Rex eflet.

408

LIBRI IIl. REGUM

27. Numqüid a Domino meo rege exivit. hoc verbum, &

mihi non indicafti fervo tuo, quis feffurus effet fuper thronum

E

domini mei regis poft eum ?

28. Et refpondit rex David, dicens: Vocate ad me Bethíabee,

e

Qu:e cum fuiffet ingreffa coram rege, & ftetiffet ante eum,

Ti

29. Juravit rex, & ait : Vivit Dominus 5.qui eruit animam

meam de omni anguftia,

"

D

30. Quia ficut juravi tibi per Dominu

m Deum Ifraeig di-

$

cens : Salomon filius tuus regnabit poft me

G

; & ipfe fedebit fu-

per folium meum pro me: fic faciani hodie.

31. Summiífoque Bethfabee in terram vultu, adoravit regem,

&

dicens.

Vivat dominus meus David in zeternum.

po

32. Dixit quoque rex David : Vocate mihi Sadoc facerdo-

tem, & Nathan prophetam, & Banajam filium Jojade. Qui

ii

.cum ingreffi fuiffent coram rege,

à(

33. Dixit ad eos: Tollite vobifcum fervos'domini veftri, &

imponite Salomonem filium meum fuper mulam meam : & du-

3b

cite eum ir Gihon.

[

34. Et ungat eum ibi Sadoc faceräos, & Nathan propheta,

in regem fuper Ifrael, & canetis buccina

ye

rex Salomon.

,atque dicetis': Vivat

bo

35. Et afcendetis poft eum, & veniet, & fedebit fuper*fo-

lium meum, & ipfe regnabit pro me: illique praecipiam, ut

Ti

fit dux fuper Ifrael, & fuper Judam.

LP dnelltespu A a Vi

36. Et

27 ExPvi haf'veräu;n-,r &/c.) Quafi

m

22*

Servos Demini veflri.) Cerethi,

tar.1

-dicat: num infcio me mutafti fententiam

& Phelethi ad propulfandam vim,

po

a Deo tibi per nie denuntiatam, & a té

fi forte Adonias illam tentet inferre.

Bethfabes juramento firmatam de con-

I.IO

uitur vero de fe in tertia perfo-

ftituendo poft te Rege Salomone?

na

b

David fcilicet.,

avid, cum ait, Domisi veffri,

29. Vocate 4d me Betbfabee.) Qu

[//4.

cubiculo regio exierat Nathan pro-

S«per mulam meam. ) Quam folus

[!

j

phetz cedens, ut nunc vice verfa Na-

Ver

than locum dedit Bethfabes reverten-

David folebat infcendere : itaque ifi

erat regii honoris indicium.

ti, ut patet ex verfu 32. fequenti.

Dacite etm in Gihon.) Ad fontem vi-

m

3I. Mdoravit Regem. ) Gratias. illi

delicet, qui erat ab occafa Hierofoly-

fen

agens, & fimul inclinatione corporis

morum, e regione oppofitus fonti Ro-

reverentiam exhibens.

4f

, Vivat Dominus meus David im. ater-

gel, ad quem inuuctus fuerat Adonias,

Yot

uc nihil intertubaret , fed res prius

$

uum.) Heec eft non-sternz , fed diu-

confecta effet, quam id illi fentirent ,

turnioris vitz precatio : quafi dicat:

ut etiam revera contigit.

Vis Salomónem poft fe regnare : gra-

35. Feniez.) Huc in arcem.

sias apo, & ut poft diuturnum tem-

Reguabit pra me.) Non dicit, poff me,

pus hoc fiat, opto, te adhucadimul-

quia nimirum vivo Davide Rex erat

tos annos fuperftite.

futurus, Davide fponte regno cedente.

CAP'UT. I

-

409

,&

36. Et refpondit Banajas filius Jojadae, i tegi dlcens Amen:

n

fic loquatur Dominus Deus domini mei regis.

37. Quomodo fuit Dominus cum Domino-meo rege, üc fit

Xe,

cum Salomone, & fublimius famat fohum ejus a folio dommz

mei regis DaVld

at

38. Defcendit ergo Sadoc f"cerdos & Nathan propheta, &

Banajas filius Tojadze , & Cerethi, & Phelethi: & impofuerunt

di-

Salomoném füper mulam regis Dayid, & adduxerunt eum in

fi-

Gihon.

39. Sumpfitque Sadoc facerdos$ cornu 0181 de tabernaculo,

1

& unxit Salomonem : & cecinerunt buccma, & dixit omnis

populus :

Vivat rex Salomon,

o

4o. Et aícendit univería multitudo poft eum, & populus

)ul

canentium tibiis, & laetantium gaudlo magno, & 1nfonu1t terra

aclamore eorum.

t

- 41. Audivit autem Adonias, & omnes, qui invitati fuerant

Ku

ab eo,jamque convivium finitum erat: fed & Joab, audita voce

tubse , ait : Quid fibi vült clamor civitatis tumultuantis?

tà

42. Adhuc illo loquente, Jonathas filius Abiathar facerdotis

Va

venit :

cui dixit Adonias: Ingredere, quia vir fortis es, &

*

bona nuntians,

fo-

43. Refponditque Iona has Adoniz. Nequaquam Domi-

U

nus enim nofter rex David regem conftituit

Salomonem :

K

44. Mifitque cum eo Sadoc facerdotem , & Nathan prophe-

thi,

tam , & Banajam filium Jojadse, & Ceret hx, & Phelethl, & im-

im,

pofuerunt eum fuper mulam regis.

u

45 Unxe-

[o-

n

26. Sic loquatur Dominus Deus domini

39*

Sadoc facerdos.)) Qui nondunr

"met.

Confirmet . Dominus que-a te

erat fuiimus. Pontifex, nec neceffartum:

jl

us

dicta funt.

LXX. habent; Coqfrmet

erat Regem a Pontifice inungi ; Da-

d

verós , Chaldeus frc velir.

vid. emm & Saul a Samuele, & alii

37- Sublizeius fackat falium;65c-) Non

ab 41;1;, quonnEcee non erant, uncti

timuit Banajas his vexbis Dayidem of-

funt in Reges, & in hac etiam Salo-

yt-

lr

fendere; hoc enim optant patentes, ut

monis inauguratione, & unclione Na-

)

2 filiis tehcxuce vincantur.

Simile eft

than minifterium videtur interveniffe ; $

votum illud apud Claudianum in quar-

dixerat enim Rex num, 94. Uegat eum

|d$y

to confulatu Honorii

ibj Sadoc facerdos, & Nathan prophetee

1Us

flb

Afpice, completum votumy jam matus

i2 Regem.

40- Jnfonuit. j)H ebr. fctnd:äa!ur, id eft;,

adeauat.

videbatur fcindi.

Chaldzus lremeäafg

Te meriiis , 65 quor/ Thapis eff dffa-

d

bile , Uineit.

- 42 .Fortis.) Chaldgus. rímems pec-

rat

cata ,. id eft, bonus.

Bibl.cum Com.Meucochy Tone,

ff

i

-

LIBRI II

REGUM:.

410

|

43- Unxierüntque eum Sadoc facerdos, & Nathan propheta

regem in Gihon : & afcenderunt inde lzetantes, & infonuit ci-

[

vitas: hseec eft vox, quam audiftis.

p AUE av ]

46. Sed & Salomon fedet fuper folium regni.

4. Et ingreffi fervi regis benedixerunt domino noftro regi

David, dicentes: Amplificet Deus nomen Salomonis fuper no-

Et adoravit rex in le&£tulo fuo.

men tuum, & magnificet thronum ejus fuper thronum tuum.

48. Et locutus eft: Benedictus Dominus Deus Iírael, qui

dedit hodie fedentem in folio meo, videntibus oculis meis.

49. Territi funt ergo, & furrexerunt omnes, qui invitati

Vit

