catum Sifaram interficere ,

hofpitem majus benevolentiz argumen-

uia juftum

tum, utque facilius illum in foporem da-

erat bellum contra Jabin, & Jahel , erat

ret, & quod jam machinabatur, per-

ejusdem cum Ifraclitis relipionis ,

ficeret.

fortaffeetiam gentis. . Porro infidie in

OI. Clevum Tabernaculi.) Erat ifte

bello jufto non dampantur, & fi quod

€lavus ex eorum genere , qui ad tento-

dixitmendacium, cfficiofum cenfendum

riivela, & cilicia erigenda, valideque

eft , ad falutem nimirum gentis fuz or-

adverfus ventorum vim retinenda in

dinatum ; ac proinde leve peccatum.

terram defigifolent altius , 1deoque te-

Acceffit divina infpiratioy qua ad faci-

xetes fünt , magni, & craffi. LXX. ver-

nus motaeft: itaque eJusfattum Jaudat

Seriptura,

uerunt,! náccaNoy, qux vox palum fi-

E

10e

LIBRIJUDICUM

CAFPUT' Y

VE

Yi

Canticum gratiarum a&tionis Debbore , € Barac poft

vitioriam.

K

D

Ecineruntque Debbora, & Barac filius Abinoem in illo

ZC

die, dicentes:

ü

2. Qui fponte obtuliftis

de Ifrael animas veftras ad pericu-

lum , benedicite Domino..

j

t

3. Audite reges, auribus percipite principes : Ego fum, ego

fum, quse Domino canam , píallam Domino Deo Ifrael.

4. Domine, cum exires de Seir, & tranfires per regiones

Edom, terra mota eft, coelique , ac nubes diftillaverunt àquis.

(

$. Montes fluxerunt a facie Domini, & Sinai a facie Domini

Dei Ifrael.

6.- In diebus Samgar filii Anath, in diebus Jahel, quieverunt

femitae: & qui ingrediebantur per eas, ambulaverunt per cal-

les devios.

7. Ceffaverunt fortes in Ifrael, & quieverunt : donec fur-

geret Debbora, furgeret mater in Ifrael.

g. Novg

I. [:a'-mmmqæ Deblora , €$ Barac ;

uefacti, ficut olim tremefactus mons

6c.) Carminis hujus epinicii ef-

Sinai, Exod. Ic. 19.

fectrix, & poetrix fuiffe videtur Prophe-

6. Indiebus Sam gar

in dielus Ta-

tis Debbora , ejusdem vero jam confe-

bel. ) Propofitum erat Debbore totum

&i cantatrix eadem , fed una cum Barac,

illud tempus indicare, quod fub Aod,

vel poft illum fuerat, ufquead victoriam

»

10d ex eo probabiliter colligitur , quia

ebbora Barac preponitur , cum dici-

hanc. ldergo defcribit a duorum , qui

tur, Cecigerust Debbora, 8 Barac , &

in utroque tum fexu fuerunt przftancif-

quia pene ab omnibus

fimi , diebus Samgar, fcilicet, & Jahel.

borsz dicitur.

canticum VDeb-

Quicverunt fegiita , 62 ) Difceilum

4. Cum exires de Seir , 6$c.) Giuomo-

eft a lege divina, ejufque vie intermif-

do hzc intelligenda fint, vide Deute-

fe: ideo ea ftatim fecuta eft pena ,. ut

ron. 33. 2. vel etiam fenfus eft :. Domi-

itinera omnia effent latronibus obfita,

num deducendo populumfuum peridu-

& quiplanisantea, tutifque femitis in-

msorum, aliarumque gentium vel ter-

cedebant fine imetu , jam occultos, ac

ram, velviciniam, magnum illisinje-

devios tramites quzrere fint coaCti.

Ciffe metum , ac tremorem.

7. Ceffeverunt fortesin Iíeael, $ quée-

Celique , ac nubes diflillawerunt aquis.)

vernat.) 'Tanta erat fortium penuria,

Scilicet prz timore fadantes; quafi di-

ut impune qualibet vagarentur latro-

cat: "'otus orbis tremebat.

Vide di-

nes , iifque obfifteret nemo.

&a cap. 19. Exod. num. 18.

Mater £2 Ifrael.). iMater dicitur Deb-

: Mentes fluxerunt , €&c.) IMontes

bora, quod falutem populo Ifraelis

commoti funt, & prz horrore velut li-

pepererit.

$

CAPÜT V.

Iof

ä. Nova bella elegit Dominus, & portas Ahofüum ipfe fub-

vertit : clypeus, & haíta fi apparuerint in quadraginta millibus

Tífrael. -

. Cor meum diligit principes Ifrael : qui propria volun'ate

benedicite Domino.

obtuliftis vos difcrimini,

)!0

& fedetis in judi-

10. Qui afcenditis fuper nitentes afinos,

cio, & ambulatis in via, loquimini.

l«

ftium fuffocatus ePc' exerci-

11. Ubi collifi fug& currus, & ho

tus, ibi narren

tur juftitize Domini, & clementia in fort

es Lírael:

20

tunc de(cendit pop

ulus Domini ad portas, & obtinuit princi-

Tj

patum,

12. Surge , furge Debbora, furge , fur

ge, & loquerä canti-

»,

cum: furge Bara

€, & apprehende captivos tuos, filii Abinoem.

l

13.

Salvatae f

.

f;nt reliquize populi , Dominus in fortibus di-

micavit.

n Amalec, & poft eum ex Ben-

14. Ex Ephraim delevit eos i

jamin in populos tuos, o Amale

c : de Machir principes deícen-

ellandum.

derunt, & de Zabulon, qui exercitum ducerent ad b

N 3

15. Duces

8 Na;wz Lella eleget. Dominas. ) &i

Loquimiui.) Benedicite Domino, ut

novum cam Ifraelitarum: hoftibus pu-

dixerat fuperiore verfi

culo.

II. Iài zarrentur.)

Ibiface effe nar-

gnandi , eofque vincendi modum eli-

rentur.

.

s

gere, & adhibere dignatus eft.

Clypeus, &5 bafta ff apparuerint n qua-

Joflitis Domini.) Quas in Chana-

nzos exercuit, cum de eorum fceleri-

draginta mil'tbus lrael.) Quafi dicat,

intoto exercitu [frael nec hafta. erat,

bus vindictam fumpfit.

nec clypeus.

Particula. enim /£ acci-

Clementia.) Dum eos a malis , .qui-

Pauciadmodum , aut

bus premebantur , clementer eripuit.

pitur pro Ava.

Ad portas.) Moftiles eorum civitates

fere nulli arma habebanc ex Ifraelitis ;

fortafle enim Jabin ea abftulerat ne

occupando ; vel adportas urbium ifrae-

novas res molirentur.

Hoc dicitur,

liticarum, afferendo fe in libertatema,

principatum obtinens, exercenfque ja-

ut appareat non alii , quam Deo vi&to-

riam hanc adfcribendam.

dicia in portis, ut illo xvo fieri folebat.

Io. Q»u afcenditis fiuper nitentes aft-

I3. Reliquia populj. ) Quem ]abin

2205.

mujltis malis attriverat.

Moris erat:in regionibus illis

I

(quod rurfum infra cap. 0. & 12.

Ex Ephrarm delevit eos i2 JAma-

videbimus) ut afinis honoratiores ve-

lec.) LXX. habent, Epbraim eradica-

erentur: 7À Nitegtes, in Hebr. eft,

vit easim Amalec. — Mii cextus habent ,

candidos.

57)('641/»'- 5'71[;(94)&6'6470 cäu*räg &y WOI?VZSI-

Sedetis im judicio. ) Qui praeftis in

Ebpbraips ultus eff cos invalle , feiicet in

judiciis, vel qui commode, & ex arte

valle torrentis Cifon.

Porro quod

nofter habet , Zz Amalec , propterea di-

equitatis , afinis nitentibusinfidentes.

Anbulatis im via.) Chald. habet, Erezz

ci putat Serarius, quod ifta tribus in

ambulantes im ia eorum , £$ aarrantes

Aunalecitas irraiffet , qui fe Regi Jabin

jungere volebant, ficuci Egloni cáp.

fepir fortitndines , qu& facla funt Ipfs.

2

*

102

L[/BRI']I.IDICUM

15. Duces Tffachar fuere cum Debbora,

& Bararc veftigia

funt fecuti, qui quafi in praeceps, ac barath

rum fe difcrimini

dedit: divifo contra fe Ruben,

Contentio.

N

magnanimorum reperta eft

16. Quare habitas inter duos terminos

, ut audiss fibilos gre-

gum? divifo contra fe Ruben

;magnanimorum reperta eft con-

tentio,

17. Galaad trans Jordanem quiefcebat, & Dan vacabst navi-

bus: Afer habitabat in litore maris, & in portubus morabatur;

18. Zabulon vero, & Nephthali obtulerunt animas fuas m

Orti

in regione Merome.

19. Venerunt re

Chanaan in Tanach

ges, & pugnaverunt, þugnaverunf reges

juxta aquas Mageddo, & tamen nihil tulere

prædantesy,

2o. De

3. I3. & hic Chananzi Reges num; To.

Ut gudizs frbrlos g;egum ?)inter ovium

eq.

Gemina fententia eífe videtur.

tuarum baiatris defidens ; nec commu-

Sifare exercitum ab ipfo monte 'i'ha-

nem calaumitatem amoliri ftudens.

bor, & torrente Cifon palabundum £u-

I7- Galazd traps

1

rdanen gqi(/?t-*

giite ufque ad tribum Ephraim,

deuf-

£ar.) "Fribus, qu

nt ultra Jorda-

que adtribum Benjainin, inde vf

ue ad

nem,quz terraGalaad

Amalecitas

citur,quafi pro-

confiftere.

; i.rav ut nulibj eis liceret

cul a periculo pofitg quietem agebant,

nec rempublicain enrabant , privatig

De Mzchir. ) Laudantur precipus

commodis intentz,

familis |Manaifeorum

i5 l

!

/lachir enim

DAZnva abat n.

4U/bas. ) Negotiætionï,

Manaffe filius foit , Genefis o. 22.

& merciinoniis.

15. Qu quafi z

"TaCeps, ac E;zr/-:t'!;rum,

Afer babitabat m [ittore maris, & 2c)

€. ) Per metaphoram precipitis loci,

Rebusfuis vacans, negliyens laboranri

ac barathri , magnitudinem periculi,

Reipublicz opem ferre.

quod fponte fubierunt Reip. caufa, po-

nit ob oculos.

I8- Zebnion ver: , &c. ) Interim dum

ali otiantur , in difcrimen venerunt,

Divifo

cogtra fe Rauben. ) In partes,

& vitz periculum fubierunt.

diverfafc

ue fententias diftracto , dum

j

I 7-egia:zerrome.) Merome,

feu,

aliqui be

lo abftinendum, alii in com-

ut in Hebrzo eft

» excelforum campss, eft

3nunem Ífraelis contra hoftes expeditio-

mons lhabor, in cujus vertice eft

nem prodeundim cenfent.

planities viginti fex ftadiorumex Adri-

Magnanimorum v« perta. eft Contentio.)

chomio.

Pz*incipum illius tribus contentio facta

eit, varieque , ac difcordes voluntates.

tem Cifon.

19. Juxta AquAs Magedda.) 'Torren-

16. Oc«are babitas inter duos fergzi-

Et rtomenm nibü ruleve pradaures, )

z0;? ) Quare necin hoftes irruis , Dnec

lMiraclis caftris jungeris? Quare otio-

LXX. muzus 4rgenti mom acceperunt.

fus defidens inter f

Aliü aAsovtféu), abundantiam, eft ta-

?i)ta, & caulas ovium

pinofis, adeo non retuleru

nt pradam ;

&uarum?

ut ipfi cafi fint, & deleti.

$

V.

CATU:IE

103

l

5o. De &oeïo dimicatum eft contra eos: ftellae manentes ia

hi

1

ordine, & curfu fue adverífus Sifaram pugnaverunt.

21. Torrens Cifon traxit cadavera eorum, torrens Cadu-

mim, torrens Cifon : conculca anima mea robuftos.

Q.

u

22. Ungulae equorum céciderunt, fugientibus impetu, &

per praeceps ruentibus fortiffimis hoflium,

23. Maledicite terrze Meroz , dixit Angelus BDomini : male-

[«

h

dicite habitatoribus ejus, quia non venerunt ad auxilium Do-

mini,in adjutorium fortiffimorum ejus.

24. Benedi&ta in'er mulieres Jahel uxor Haber Cinai, &

benedicatur in tabernaculo fuo.

2;. Aquam petenti lac dedit, & in phiala principum ob:ulit

butyrum.

:26. Siniftram manum mifi

t a;i clavum,& dexteram ad fabro-

rum malleos, percuífitque Sifaram quaerens in capite vulneri

locum , & tempus valide perforar?s;

L

27 Ipter

QO. Decelo digicatum eft contra eos. )

pro Orientefumiturin Scriptura;& 5

Quia, ut naxrat Jofephus, conflictus

nef. 16.4. & alibi. Dicitur vero tor-

hujus tempore procella magna exorta

rens cadavera traxiffe, quia imbribus e

eft, aqus etiam , & grandinis multum

colo miffis, de quibus dixi verficulo

oculis Chananzorum oítufum , ut arma

fuperiore, intumuerat.

bellica iis ufui effe non potuerint.

Ro&uffos.) MilitesSifarg , qui armis,

Stele manentesinordize, €$ cur[u füo

& viribus fuis fidebant.

phgnaverant adverfas Sifaram. ) Pro

o2. Unrele equorum ceciderumt.) Ex-

ftellis äliq'.li int&uï,gv-intfïngglos 5 qllO-

trite , debilitate.

LXX. habent, 7-

rum militia ordines fuos fervat, ideo-

pedici funt calcanei equi.

que de ipfis dicitur : Manenzes i2 erdine,

23.. Maledicite Terra

Meroz. ) Loci

&5 curfufiz0.

Adiiut Cajet. & Del Rio l.

nomenjamignoti, cujus nec apud Éu-

4. Difp. cap. 3. q. r. ajunt , fic aerem,

ceteraque elementa, & tempus ipfum

febium, nec apud $. Hieron. libro de

locis, mentio eft. Huicergo vel urbi,

faville populo Dei, ut ipfe quoque ftel-

vel loco, quodadfacrum hoc bellum

Yefolitz imbres ciere , cenfeantur con-

tra Sifaram pro Ifraele pugnaffe. Di-

venire noluerit , male precari-omnes

vult, non fua tantum, fed aüctoritate

cuntur vero ftelle in ordine, curfuque

etiam Angeli de quo fubdit.

fuo permanfiffe, ne putarét quifpiam

Dixit. Angelus Donini.) Verus An-

eas aliquid paffas , quemadmodum Sol;

gelus, & fortatfe Michael , qui bello

& Luna paffe funt, dum illis a Jofue

ftatioimperata eft.. Jofue 10. 12.

huic prefuit , tanquamIfraelitici popu-

9I. Torrens Cadumim. ) "T'orrentis

li princeps , ac prefes. Dan. ro. 20.

Cifon duo funt rami, alter properat ad

oS. Inphialagrinciprtm.) In vafe ali-

occidentem, & mare mediterraneum ,

quo ornato, quale vel principem deceat.

alter adorientem, & lacam Genefareth.

Bueyzum. ) Lac nonita pridem mul-

Hanc partem orientalet putat Serarius

fum,, a quo pir

iorpars, ex qua buty-

appellari Cedwmia , quia Keem , fepe

rumfit, nond inerat feparata.

4

104

LIBRI J-UDICUM

27. Inter pedes ejus ruit: defecit, & mortuus eft: volveba-

$

bert

^tur ante pedes ejus, & jacebat exanimis, & miferabilis.

29. Per feneftram reípiciens, ululabat mater ejus: & de coe-

pum

T2

naculo loquebatur: Cur moratur regredi currus ejus ? quare

tardaverunt pedes quadrigarum illius?

29. Una fapientior c&teris uxoribus ejus, heec focrui verba

refpondit :

(ian

$

3o. For

fitan nunc dividit fpolia, & pulcherrima foeminarum

eligitur ei: veftes diverforum colorum Sifarz traduntur in

(ici

preedam , & fupellex varia ad ornanda colla congeritur:

pO

31. Sic pereant omnes inimici tui, Domine; qui autem di-

9

Ti

ligunt te, ficut fol in ortu fuo fplendet, ita rutilent.

&

33: Quiþvitqqe terra per quadraginta annos.

CAPUT VI

À

Y

lfraelitis a Madian oppre[fis Gedeon multis frgnis auxilio defrena-

tur , qui poft Jacrificium , €? altare Deo erectum , deffruxit

[!

vl

,uf

aram Baal , eique ru

d

m datur [ignum

j

in "vellere.

I. —Eceru'n't autem filii Ifrael malum in confpectu Domini :

qui tradidit illos, in manu Madian feptem annis;

2. Et oppreffi funt valde ab eis. . Feceruntque fibi antra ,&

fpeluncas in montibus, & munitiffima ad repugnandum loca.

4. Cumque feviffet Ifracl, afcendebat Madian, & Amalec,

caterique Orientalium nationum.

.

4. Et apud eos figentes tentoria,

ficut erant in herbis cun-

&a, vaftabant usque ad introitum Gazae : nihilque omnino ad

vitam pertinens relinquebant in Ifrael, non oves, non boves,

non afinos.

$. Tpfi

99. Decenaculo.) Conacula , qulæ in

Septem annis.) Brevior populi af-

fuperiori edium parte conftrui folebant,

fli&tio, quam narrata fuperioribus ca-

apta erant ad eminus profpiciendum.

pitibus ;- nifi dicamus temporis brevita-

tem compenfatam pcnz , ac fervitutis

29. Una fzpientior.) Qu fapere vi-

acerbitate ; flatim enim additur, &

deri voluit.

52. Quievitque terra. ) Vide fupra

0ppreJi/imt vvalde ab eis.

€ap. 3. num. IL.

3. -"Amalec. ) .Amalecitz erant ex po-

fteris Ifaac , fed per Efau. Genef.56. 12.

l.

N marnu Mádian.) Madianitz erant

Ceterique orientalium uationum.) Q

ex Abrahz pofteris ex Ceturauxo-

ad orientem terrz fancte habitabant.

re, fed non per promiffionum hzredem

4. Ufque «d introitum Gaze.) Qu eft

J

ultima ora regionis illius ad mare Me-

Mfaac , Genef. 25. 2.

Xix

z

CATUT.VI.

105

ho

$. Ipfi enim, & univerfi greges eorum veniebant cum ta-

bernaculis fuis, &.infiar locuftarum univería coinplebant, in-

C

numera mulütudo hominum , & camelorum , quidquid tetige-

dart

qant devaftantes.

6. Humiliatusque eft Ifrael valde'in'confpe&ü Madian.

1ba

7. Et clamavit ad Dominum poftulans auxilium contra Ma-

dianitas.

Wtl

8. Qui mifit ad eos virum prophetam, & locutus eft: Hzec

n

dicit Dominus Deus lfrael: Ego vos feci confcende

re de /Egy-

pto, & eduxi vos de domo fervitutis,

D

di-

9. Etliberavi de manu /Égyptiorum , & omnium inimico-

rum , qui aflligebant vos: ejecique eos ad introitum veftrum,

& tradidi vobis terram eorum.

1o. Et dixi : Ego Dominus Deus v'e'fter, ne timeatis deos

Amorrhaeorum, in quo

t

vocem meam.

rum terra habitatis. Et noluiftis audi-re

(l-

1r. Venit au:em Angelus Domini, & fedit fub quercu,

| quaé

erat in Ephra, & pertnebat ad Joas patremi familiae Ezri. Cum-

^

a

que Gedeon filius ejus ex

iteret j

5

itque purgare: frumenta in

torcülari, ut fugeret Madian,

I2. Apparuit ei Angeius Domini, & ait

: Dominus tecum,

virorum foitiflime.

15. D'ixitque-þei Gedceon : Obfecro, mi domine,

fi dominus

-nobifcutþ

diterr:.meum , quod Occidentale terr

altera in tribu Benjamin Jofue 18. 23.

fan&tz hittus aluit.

Altera hec in. Manalie.

Nomen a

g. Viruza Prophetam.) Cujus nomen

pulvere du&um, quem. Hebrei 55y

1

non exprimitur.

Fuit autem, vel

dicunt.

quoad vocationem , quafi perpetuam,

Pztrem familis Ezri. ) Caput fami-

lig Ezri.

propheta, vel ad.breve iftud tempus ,

quo populumadmonebat: primum vi-

Exemferet . . . frimenta. )

LX)—(. ha-

detur verius quia hujusmodi prophe-

bent, vwirga excateret.

Lz toreulari. ) ln loc

tarmn major eít auctoritas.

Hujus

ubi erat torcular.

9 torcularis ,

autein p.rophetæ Oratio convenit cum

e1, qu& fapra habetur cap. 2..v.I. 2. 3.

Ur fugeret Maa'ian.) "Ut triticumil-

lud- Madianitarum manus, effugeret,

II. Venit autem; uge'us Domgni.)

Fortatfe ille idem, *quem dicebamus

qui non ita facile fufpicarentur in tor-

cap. fuperiore num. 23. fcilicet Mi-

culari effe aliquid prede , cum non-

chael Ifraelitici populi prsfes ,. & de-

dum effent Vindemiz.

Vel vt ipfe

fenfor.

cum tritico fugeret.

$ab quercu. ) LXX. fsb zerebintho.

13. 54 Domunus nobifeum eff , c.)

Non funt hec verba negantis, aut re«

Qua erat im Ephra-) Duplex Ephra,

Bill. cum Com. Menoch, Tog, H

o

M

1o6

LIBRI ]UDICüM

by

nobifcum eft, cur apprehenderunt nos haec omnia? ubi funt

j

irabilia ejus, quae narraverunt patres noftri, a.que dixerunt:

B

jus (

e J£gypto eduxit nos Dominus: nunc autem dereliquit nos

tuli

Dominus, & tradidit in manus Madian.

jl

ïReg.

14. Refpexitque ad eum Dominus, & ait: * Vade

'in hac for-

12.1I.

p

ütudine tua, & liberabis Ifrael de manu Madian : fcito .quod

que

miíerim te,

15. Qui refpondens ait: Obfecro, mi domine, in quo libe-

h

rabo Ifrael ? ecce familia mea infima eft in Manaffe

318 /ego

D

minimus in domo patris mel.

F

16. Dixitq

ue ei Dominus : Ego ero tecum, & percuties Ma-

dian quafi unum virum.

17. Erills; Stinveni, inquit-,'gratiam coram te, da inihi

fignum ; quod tu fis, qui loqueris ad me.

1

18. Nec recedas hinc, donec revertar ad te portans facrifi-

cium, & offerens tibi. Qui refpondit: Ego praeftolabor ad-

i

yentum tuum.

19. Ín-

h

pugnantis , aut de £ïivin;1 bonitate du-

16. Quafi unwm virum.) Ac fi non

bitantis, aut expo(tulantis , fed tan-

cum exercitu przvalido , fed cumuno

tum de orationis ab angelo ( qüem

tantim homine decertandum eilet.

viatorem fan&tumque hominem puta-

17. Da mb fegaum , quod. fu Kf

bat) veritate, & intelligentia ambi-

qui logueris ad :ne ) Oculis auribuf ,ue

ä

gencis.

percipiebat Gedeon Anzelum loquen-

I4. Refpexitque. ) Non oculis tan-

tem ; petit ergo, t figno aliquo mon-

tum corporis, quod affumpferat, fed

|

ftret, atque confrmet fe. talem efie,

quetam

multo magis amicz voluntatis, & be-

cui divinai.opem, victoriam

1

nefice potentig.:

nobilem promuttenti files haberi-me-

rito debeat.

Dominus.) Angelus Domini legitus,

ac proinde Dominum referens, licet

18. Pa,t./m.:[:cr-'.?ci:fm.) Hebr. por-

nondum agnofceretur a Gedeone,

Íans (vinüss.

Gedecn enim eo tantum

Vade in hac fortitudine tua.) (Qua

animo fuit, ut hofpiti. cibum appone-

preditus es, & qua nunc auctus divi-

ret, & hoc confilio azymos panescos

n0o beneficio.

xit, & hcdum. mactavit.

Vocátur

I&. Iz quo literalo Ifrael? ) Qualis

autem /acr/frerzm , primo phrafi Scri-

ego fum, aut que in me facultas, ut

prure, in qua facrificare interdum eft

poffim liberáre Ifraelem ?

idem quod fimpliciter ma&are, $ic

Ecce familia mea iuf'mma eff im Ma-

I. Reg..25. II. ait INabal,

Tollam er-

zeff.) Aliarum familiarum compara-

gn panes meos , &X aquas meas , & car-

tione, que in eadem tribu opulentio-

ges pecorum , qua occidi ron'oribzs meis ,

res funt, & florentiores divitiis , &

in. Greco eft,

f'erifecavi - v£Svxa.

numéro capitum,

L.

IVlatth. etiam 22. 4. dicitur. Tawrz ,

Et ego minimus 1 domo patris mer.)

& sl/ilia mea occifa (uez. Grece reSv-

vel state; vel minime omnium iis fa-

p£ [aeviffeata. Il, quia , que Gedeon

cultatibus inftrutus , quz ad tantuin

tulit in cibum, Angelus vertit in facri-

*

ppus neceffarix fun.t.

ficium , ut videbimus in fequentibus.

1

M

)f

CAPUT VL

103

fünt

1'9. Inärefï'us eft itaque Gedeon, &

coxit hoedum , & de fa-

ünt:

rinze modio azymos panes: carnesque ponens in caniftrro, &

1108

jus carnium mittens in ollam, tulit omnia fub quercu, & ob-

tulit ei.

20. Caui dixit Ang

elus Domini: Tolle carnes, & azymos

o2

d

panes, & pone fuprd*petram illam & jus defuper funde: Cum-

que feciffet 3ta,

l

21. Extendit Ange

lus Domini fummitatem Vifgæ, quam te-

20

nebat in manu, & te:igit carnes, & panes azymos, afcenditque

ignis de petra, & carnes, azymosque pa

*

nes confumpfit ; An-

[2-

gelüs autem Pomini evanuit ex oculis ejus.

22. Vidensque Gedeon quod eftet Angelus Domini, ait: Hei

Ihi

mi, Domine Deus: quia vidi Angelum Domini facie ad faciem.

23. Dixitque ei Dominus : Pax tecum , ne timeas; non mo-

3

rieris.

f

24. JEdifica

vit ergo ibi Gedeon altare Domino , vocavitque

illud , Domini pax, usque in praefentem diem.

Cumque ad-

[l

a EZri,

n

huc effet in Ephïa-, quae eft famili

2

10

BAAVU

i

2 ;.' No&te

9o. Ponefuper petram

) H.-Petw:ram dele-

me bomo, ($ vivet.

Falfa tamen erat

git, ut facrificii hujus effet altare, quod

opinio, quiafrequenter vifi multis An-

e

ex rudibus lapidibus confectum erat.

geli narrantur in' Scriptura, & fem-

Exod. 2o. 25.

per innoxie.

«

s de[uper fnnde.) as -cum fit aquo-

23. Dixitque ei Dominus ,. Eje. )

fs materie , miraculum auget, quod

"Trepidanti Gedeoni Angelus, quï

verficulo proximo patratum ab An-

jam paululum receilerat, dixit, ita ut

gelo narratur.

Hzc etiam juris fuper-

commode exaudirepoflet; Pax zecum :

fu(io unctionis illius inftar habuit, quo

ze timeas, C$e,

holocaufti aJtare. unctum ,eft, Exod.

24. JEdificavit .. . alare. ) Non

eft diverfum hoc altare ab eo , cujus

O.IO. & 1. Etillud Jacob- Genef.

29. 18. Vel, ut vult. Arias tuit inftac

mentío fit num. 26. fequenti.

Sepe

libaminis in facrificiis adhiberi foliti.

enim in Scripturis breviter aliqua res

2f. Szmmit:z:em "ifgs. ) Baculi,

tangitur, que poftea uberius explica-

quem tanquam viator geftabat.

tur, & magis diferte. la hic brevi-

A]Z'en-u;"itqfæ ipgmi$ de petra, ö'c)

ter attincitur erexifle Gedeonem aram:

Quuo igne in holocauftorum rmnorem

quo autein modo , poteflate, ac loco

fecerit, fub

ea.omnia abfumpta funt ; que extem-

jungitur enxjclezltius num.

poraneo illi alcari erant impofita.

2&. 96. 07.

E

209. Hem mi Domine Dems, €fe.))

! Vocavvizque 1illnd , Domizi

pas- ) Ufi-

tatum erat erectis hujufmodiaris, aut

Ita loquitur Gedeon , quia inter vul-

gares, & idiotas eo tempore vizebat

titulis nomina quedam imponere, ut

opinio , eum , quí Angelum vidiflet,

patet Gen. 25. 22. Exod, 17. 15.

imox interire.

Ita ópinandi occafio-

Dómizi pax.) Scilicet, eft, quafi dicat:

nem fumebant ex eo, quod dicitur in

eft au&tor pacis, feu falutis, & pacem,

Exod. cap. 33. 20 Nos ezrima videtie

falutemque populo fuo largietur.

^—3

4

&I

xo8

LÍIBRIJUDICUM

25. . NoGe illa dixit Dominus:ad eum: Tolle taurum patris

Í

tui, & alterum taurum annorum feptem » deftruesque aram

Baal,

cide;

quae eft patristui, & nemus , quod circa aram eft, fuc-

26. Et cedificabis altare Domind Deo tuo in fummi'ate pe-

tree hujus, fuper quam ante facrificiunf* pofuifti : tollesque

taurum fecundum , & of?res holozauftum fu

per ftruem ligno-

rum , qu2 de nemore fuccideris.

27. Aflumptis ergo Gedeon decem viri

3

-

s de fervis fuis, fecit,

ficut preeceperat ei Dominus. Cimens autem domum patris

fui, & homines illius civitatis

; per diem'noluit id facere , fed

omnia no&te complevit.

.28. Cumque furrexiffent viri oppidi ejus mane, viderunt

deftruCtam aram Baal, lucumque fuccifum, & taurum alterum

impofit:im fuper altare, quod tunc cedificatum erat.

29. Dixeruntque ad invicem:

uis hoc fecit? Cumque per-

quirerent au&torem fa€ti

haec omnia.

; di&um ett : Gedef)n filius Joas fecit

50. Et dixerunt ad ïoäs: Produc filium tuum huc, ut mo-

riatur: quia defiruxit aram Baal, & fuüccidit nemus.-

31. Quibus.ille refpondit : Numquid ul ores eftis Baal, ut

pugnetis pro eo ? qui adverfarius eft e üs, moriatur, antequam

lux cráftina veniat: fi Deus

j

et. w"in'dice:.fe. de €o, qui fuffodit

aram ejus.

E

o.Ex

Ufaue im prefentém diem. ) Scilicet;

Nemus , 4«ed eff circa aram. ) INota

ftat altare illud.

veterumi. confnetido,, qui lucos. Diis

25. Taurum p4trix tt!i.) Qui pat*;ïs

fuis facraxre folel,jdnt.

tui proprius eft, ejufque folius nomi-

ne deftinatus facrificio Baal.

'26. 0[72*7'85 50[0;-41.:/33477

N

J

Saþrifïca-

Hiterum taurum.) Puhlicum , &

re facerdotum erat: jufiu tamen Dei

publico totius urbisnomine facri£cium

Gedeon non facerdos , extraordina-

ei Deo devotum, cujus ope jugum Ma-

rius facrificii hujus

tuitur.

ï'min'i&er confti-

dianiticz fervitntis depelli continperet.

Annorum fiptem. ) Qui «tate tantus

fit, quanta erat Madianitica fervitus,

31. Numquid ultaves effis Baal, €5c.)

quæ eptem annos tenuerat.

Quafi dicat , ne foliciti fitis, facrile-

Deffrunefaque aram Beal, queeff patris

gum non patietur ipfe Baal in crafti-

£ui.) Joas. Gedeonis pater Idolorum

nam ufqde diem vivere, fed ab eoin-

cultor erat.

Gedeonem vero par eft

terficietur, quifquis ille eft. — Magis

credere impietate maculatum non fuif-

etiam decet, ut

aal, qui a potentia,

fe, a matre fortaffe, vel avia in ve-

ac dominatu nomen habet , fe ipfumr

1o unius Dei cultu educatum-.

ulcifcatur, fuafque vindicet injurias.

C

. »

N..*'

CA PET.:VL

109

I$

2. Ex illo die vocatus eft Gedeon, ]erobaal eo quod dixif-

i

fet ]oas Ulcifcatur fe de eo Baal, qui fuffodi: aram ejus..

Ü

. lgitur omnis Madian, & Amalc;5 & Qrientales:populi

congre"atl fuüt fxmul

& tranfeuntes Jordanem , caftrametati

fun: in valle Jezrae

34. Spiritus autem Domini induit Gedeon, qui clangens buc-

cina convocavit domum Abiezer, ut fequeretur fe.

.35. Mifi:que nuntios in univerfum Madüaffen; qui & ipfe fe-

cutus eft eum : & alios nuntios in Azer, & Zabulon, & xJeph—

s

thah, qui occurrerunt ei.

35. Dixitque Gedeon (1) ad Deum: Si falvum: facis per ma-

num meam Lirael, ficut locutus es,

57. Ponam hoc vellus lanze in area: fi ros in folo vellere

füerit, & in omrii terra ficcitas, fciam, quod per manum meamy

liberabis Ifrael.

ficut locutus es,

38- i*a&uäque eft ita.

Et de no&te confurgens exprefï"o

velicere , concham rore implevit.

59. Dixitque rurfus (2) ad Deum: Ne 11'afcatur furor tuus

contra me, fi adhuc femel tentavero, fignum quserens in vel-

lere.

Oro, ut folum vellus ficeum fit, & omnis terra rore ma-

dens.

& fuit

40. bec1tque (3) Deus note illa, ut poftulaverat 5

ficcitas i in iolo vellores & rosin omm terra.

O.5

CAPUT

Ad Deum. 4z edit. Sixz degzteur

ad Dominum

(2) Ad Deum

-

-

-

ad Dominum.

-

-

-

Dominus.

(3) Deus.

53. Vocatus e/t' Gedeoz ffrabzzal)

36. $; fzzlwtm facis ,. &c. ) Crede-

Qnod idem eft, ac mpugnans Baal,

bat Deum poífe &-velle falvium fa-

vei judicans:, aut dammans Baal.

cere Ifrael, fed duphcx figno poftulat

; In valle Tezrabel. ) Yuit Jez-

fidem fuam augeri, & dlacntætcm ma-

fahel Judze tribus oppidüm Jofue 15.

glb lnClEdïl

55. prope montem Gelboe , non pro-

57. Vellus. ) Lamm ab ovibus ton-

cul a Jordane.

fam; hoc enim ürchm Hebr.

mipl

quod a radice 55 derivatur,

24. Spiritus autem Domini. -) Vide

gmz:zh

dicta cap. 3. num. Io.

quod tondere , excidere, fuccidere fi-

Domum /Ibzczer.) Familiam hzrl,

"'nl!'1 cat.

de qua ipfe erat.

: Cozcham. ) Hebr. ";ho /Eplyel

85- Otcurrerunt ei. ) Hebr. Afcez-

quod concham, phialam, hy driamve fi-

derzmt« ad occurendum et , conjunxerunt

gnificat. LXX. habenu Aexdyq» , pel-

fe cum copiis Gedeon.

'wm,

$

XIO

LIBRI JUDICUM

CAPUT VIIL

el

P?ohatis ad aquas bis , qui ad bellum effent progreffuri ,- Gedeon

ü

audito unius e caflris Madianitarum [omnio, in eos irruit, tubis,

t

- lagenis , ac lucernis armatus , quos cum Oreb, ?

Zeb principibus eorum devicit.

)

Gitur Jerobaal, qui & Gedeon, de no&te Eonfurgehs, &

r I

)

omnis populus cum eo, venit ad foritem , qui vocatur Ha-

rad: Erant autem. caftra Madian in valle ad fe

ptentr'ionalem

l

plagam collis excelfi.

2. Dixitque Dominus ad G

edeon : Multus tecum eft -popu-

lus, nectradetur Madian in manus ejus, ne glorietur contra

me Iírael, & dicat: Meis viribus liberatus fum.

. Loquere ad populum, & cun&tis audientibus praedica :

*Deut * Qui formidolofus,& timidus eft, revertatur. Re€efferuntque

20. $- de monte Galaad, & reverfi funt de populo viginti duo millia

aC

:

6

virorum, & tantum decem millia remanferunt,

j

4. Dixit-

l. D fontem , 7ui vocatur rad. )*

minus monuiffet, fortaiíe lex iffa fer-

Adrichomius vult fontem hunc

vata non fuifiet, vel propter ieftina-

effe in-Auftrali latere montium . Gel-

tionem, vel quia omnes , qui ad com-

boe.

In Hebrzo dicitur Fons CearoZ,

mune periculum tam cito , tam alacres

concurri

à

T

qnafï dicat, Foztez terroris, five pa-

ent, viros eíte fortes, minime-

vo;is, five a terrore IVladianitaruin,

que meticulofos credibile videbatur.

quem non longe ab hoc fonte paffi

Recefferuzmtque de monte "Gaiaad. )

Íunt;:five a timore formidoloforum,

Erant Gedeonis caftra in. monte Gel-

ui poft aque hauft: m domum xemil-

boe, cujus aliquam partem, . vel pro-

1 funt, de quibus paulo poft.

pter fimilitudinem cum monte Galaad,

m valle.) Jezrahel, de quafuperio-

qui eft ultra Jordanem , véel cb ali-

ri-cap. num. 53.

quam aliam caufam nobis ignotam

Coiiis excelfe. )

montem.Galaad dictum eife ciedibile

Gelboe.

.Pars q'u'ædam inontis

eft. Abulenfis g. 6. in hoc. caput ait

9. Mwlius tecum eff papulus, ) 'Vri-

montem Galaad , cujus hic eft men-

ginta duo millia pugnatorum habebat

tio, montem quemdamparvum eite ad

in caftris-.Gedeon , ut apparet ex ver-

occidentalem -partem Jordanis circa

ficulo fequenti.

Numerus vero iVÍa-

urbem Jezxrahel.

Cajetanus putatfer-

dianitarum , ut collgitur ex cap. g.

monent efle de monte Galaad , qui eft

num.IO.erat centum criginta quinque

ultra Jórdunem , fed eum refert ad

millium, itut Éfraclirarum finguli ha-

homines, hoc modo. Qui formidolo-

be;ent plufquam quatuor IViadianitas

fus eft, etiamfi fit ex tribu Manatfe,

oppofitos,cum quibus pugnandum erat.

qu& Gedeonis ipfius eft, ultra Jorda-

9. Qu fermidotolus , &f 11midus , 6$c.)

nem n Calaad ex parte commoratur,

Ut it: ante przlia proclamaretur , juf-

etiainfifit e monte Galaad, recedat.

ferat Dominus Deuter. 20. 9. nifi Do-

V-z'äinfi 4ne milia Virerum. ) Licet

ilY

CA PU TM

4. Dixitque Dominus ad Gedeon : Adhuc pöpulds mul-us

À

eft, duc eos ad aquas, & ibi probabo illos: & de quo dixero

tib1, ut tecum vadat; 1pfe pergat: quem ire prohibuero rever-

lf

tatur.

s. Cumque-defcendiffet po

þulus ad aquas.,'dinxitDominus ad

Gedeon : Qui lingua lambuertnt aquas, ficut folent canes lam-

bere , feparabis eos feorfum : qui autem curvatis genibus bi-

|

d-

berint, in altera parte erunt.

um

6. Fuit itaque numerus eorum, qui manu ad os projiciente

lambuerant aquas, trecenti viri : omnis autem reliqua multi-

-

tudo flexo poplite biberat.

Ia

7. Et ait Dominus ad Gedeon : in trecentis viris, qui lam-

buerunt aquas, liberabo vos, & tradam in manu tua Madian:

l

omnis autem reliqua multitudo revertatur in locum fuum.

8. Sumptis i'aque pro numero cibariis, & tubis, omnem re-

le

la

liquam multitudinem abire praecepit ad tabernacula fua, &

ipfe cum trecentis viris fe certamini dedit. : Caíftra autem Ma-

[«

dian erant fub:er in valle.

. €. Eadem nc&e dixit Dominus ad eum: Surge, & defcende

in caftia, quia tradidi eos in manu tua.

;-

le

Io. Sin autem folus ire formidas; 'd»efcendat tecum Pharæ

$

puer tuus.

.11. Et cum audieris, quid loquantur, tunc confortabuntur

manus tuze, & fecurior ad hoftium caftra defcendes. ^ Deícen-

dit ergo ipfe, & Phara puer ejus in partem caftrorum , ubi

:

Verant armatqrum AVigiliæ,

I2. Madian

enim omnes, vel 'py'erigue magno ac-

laboribus, magis idonei, & in peri-

ceífillent animo , cum tamen venerunt

culis animo fortiori effe folent.

9; Tradidi eos 42 manus tuAs. ) Hoc

in confpe&um hoftlum caftrorum,

expaverunt, & factam difcedendi po-

eft, ex iis, qux ibi audies , intelliges

teftatem amplexi funt.

me tradidiffe.

5.. i þlingtm lambuermut aquas)

II. Cosfortaluntur manns tue.) Con-

firmatur a Deo Gedeon, ut auctior

Qui cavà manu aquam haufïiïenþ,

eainque canum more lambuiflent.

ipfius effet fortitudo , & fiducia , ut-

- Curvazis genibus biberint.) Quicor-

que milites erectiores fierent , & fi-

pore prono cernui ad Hue-ntes 'anlas

dentiores; fi enim, cum triginta duo

os applicuiffent, 1qore jumentorum

millia effent , tam multi trepidarunt,

cum Dibunt.

quid cenfendum de reliquis trecentis ,

g- In trecentis viris.

"Trecentos

nifi eis Dominus animos addiditfec ?

hos viros retineri juffit

ominus, quia

Ipfe , 6$ Phara.) Socium affumpfit,

temperantes viri, & ad fenfuum vo-

quia ita a natura comparatum eft, vt

in terroribus omnibus magno, velfo-

Auptatem minimum inclinati A bell?cis

112

LIBRI JUDECUM

