Et receffit Cinaeus de medio Amalec.

gypto.

7. Percuffitque Saul Amalec ab Hevila, donec venias ad

j-

Sur,quse eft e regione Egypti.

g. Et apprehendit Agag regem Amalec vivum: omne autem

vulgus interfecit in ore gladii.

9. Et pepercit Saul, & populus, Agag , & optimis gregibus

ovium, & armentorum , & veftibus, & arietibus, & univerfis,

qua pulchra erant, nec voluerunt difperdere ea: quidquid

vero vile fuit, & reprobum, hoc demoliti funt.

Io. FaCtum eft autem verbum Domini ad Samuel, dicens:

*

II. Peenitet

minus Deut. 7. 25

Sculpizlia eorum

variis , benevolentie - fignificationibus

ignue combnres

70m concupifces argen-

exhibitis , confiliifque falutaribus ; ob-

Iwn ,€ anurum, de quibus fatla funr :

tulerat etiam hoftias , quxfacrificaren-

zeque ajnmcs ex eis f 7uidqum) Zze

tur a Moyfe Exod. 18. num. 12. quod

offendas, proprerca quia. abominanio ef

caput lepat, qui hec plenius cogno-

;

Domii Dei tui: mec igftres quipptam

fcere voluerit.

Piaterea . Moyfis ro-

ex idolo i domum tuam , ue ffas ana-

gitu Jethro Hebreis adfuerat, & in

tbema , ffeur $. illud efl: quaff fourci-

deferto eos direxerat, ut patet Num.

Ham detiflaberis, Gc.

Io. 9d

Paroutum , «tque. lallentem. ) Hi

. 4b Hevila, donee "venias ad Sur.)

etiam fine ulla culpa , non tamen fine

De Hevila vide di&ta Gen. 2. 11. de

caufa occiduntur ; Deufque , qui ita

Sur vide dicta Gen. 16. 7.

fieri jubet, vitz ac necis

b

ominus eft.

9. Agag regem Amalecbotoum.) Na-

4- Qnuaff 4gnos.) Ms enim pafto-

rie afferuntur caufe, cur Agag vitam

rum eft accurate oves , & agnos re-

non ademerit Saul , ut juffus fuerat.

cenfere per angu(hun aliquem locum

Aliqui putant fpecie quadam falfs pie-

eos e caulis educentes, fimulque nu-

tatis fuiffe delufum. 1ta Jofephus, &

merantes.

Abulenfis.

Alii fervatum ad trium-

5. U[que ad Civitatem .Amalech, )

phum ; nam fornicem triumphalem e-

Metropolim , & regni caput.

rexiffe Saulem habemus num. 12. Ita

In torrente. ) ln alveo torrentis.

Gloffa interlineàris.

Alii ductum ava-

6. Cizao. ) Cinzis, de quibus vide

ritià , grandi pecunia fe Agag redem-

di&a Judic. cap. I. num. 16.

pturum fperantem.

Ita Lyranus , cu-

Tu enim fecifli mifericordiam. ) Je-

jus fententiam probabilemfacit, quod

thro, cujus genus Cinzi erant, bene-

licet anathemati deberentur.

optima queque ex præda refervavic,

ficus fuerat in Moyfem , & Ifraelitas

Dbl cum. Com. Menoch. qom. II.

Hh

5

242.

LIBRIIREGUM

I

II. Poenitet me

» quod conftituerim Saul regem : quia dere-

liquit me, & verb

aj

a mea opere non implevit. Contriftatusque

eft Samuel, & cl

amavit ad Dominum tota no&te.

16P

I2. Cumque de notte furrexiffet Samuel, ut iret ad Saul

pec

mane, nuntiatum eft Samueli, eo quod veniffet Saul in. Car-

[vl

melum, & erexiffet fibi forn

icem. triumphalem ,. & reverfus

tranfiffet, d

efcendiffetque in Galgala.

. Venit ergo Samuel, &

Saul offerebat holocauftum Domin

p

attulerat ex Amalec.

9; de initiis pr&edarum, quae

at

13. Et cum veniffet Samuel ad Saul, dixit ei Saul: Béne-

H

di&us tu Domino, implevi verbum Domini.

»

I4. Dixitque Samuel

: Et quize, eft hzec vox gregum, quae

€Q

refonat in auribus meis, & armentorum , quam ego audio ?

1. Et ait Saul: De Amalec adduxerunt ea: pepercit enim

a

populus melioribus ovibus, & armentis, ut immolarentur Do-

mino Deo tuo, reliqua vero occidimus.

Vi

e

.. 16. Ait autem Samuel ad Saul: Siné me, & indicabo tibi,

0

qua locutus fïtmeinus ad me no&te : Dixitque ei: -Loquere.

17 RI

inano more.

1I. Pemitetme, äc.) Loquitur hu-

Mart. I. 9. ep. 5I.

Aliam hujus rei

Sic Gen. 6. 6. dicitur:

rationem attuh 'in Hieropoliticis lib. 3.

Peuttutt eum . quod bonmimem feciffet

cap. 16. num. 6.

*

is rerra. . Dicitur Deum poenitere,

Defcendsffesque in Ga/gala. ) Ubialias

cum id facit, quod homines folent

facrificium obtulerat, fupra cap. I3.

facére, cum illos penitet:

nuim. 9.

A'idetur ineunte no&e hanc a Deo vo-

Clamavit ad . Dominum t1otz zocte, )

De initiis predarum. ) De przcipuis,

ac optimis.

cem accepifle, & quod reliquum erat

14. Oxa eff bec vox gregum»? ) Di-

noctis orando confumpfiffe.

xerat Saul , Lzplevi verbwm Dominiz

I2. De nedte.) Summo mane.

itaque illum. Samuel- manifefti men-

In Carmelum.) In eo Carmelo, qui

dacii coarguit, quod grepibus peper-

pextinet ad tribum Juda.

ciifet, quorum balatus refonabat.

Erexiffet. fib farmicem. triumphalem. )

I5. Pepercit emim populus.) Culpam

Sibi erexit ftadio ambitionis , & ho-

fuam in populum derivat.

noris, non Deo, in cujus potius ho-

norem monumentum illud excitandum

Ur. immolarentur. y- Alius « pietatis

erat.

praetextus ad egmdem cu]pam fuam

Qod. vulgatus dicit Ferzicez:

tegendam.

zriumpbalem, In Hebrao eft, zmanum

Domino Deo t4o. ) Quem tu colis ,

ïJXX- XETS(JCL-

Fortatfe trophzis ma-

& amas, atque ideo non potes non

nus imponebatur ad fienificandum ho-

probare, quod ex electa prada in ejus

ftes valida manu devictos ; vel dicitur

obfequium aliquid refervatum fit.

manus, id eft opus e

gregii artificii.

16. Size me, &$c. ) Quafi dicat ,

S$ic poeta :

tace, & verba ifta nugatoria, &fal-

Mentoris hac mianus eff , am Po-

fa omitte.

lyclete fua ?

-

CAP U 4 ;XV.

245

;Te-

17. Et ait Samuel: Nonne cum parvulus effes in oculis tuis,

jue

caput in tribubus Tírael fa&tus es? unxitque te Dominus in

regem fuper Iírael,

ul

18. Et mifit te Dominus in viam , & ait: Vade, & interfice

D

at-

peccatores Amalec, & pug

nabi; contra eos usque ad interne-

fs

cionem eorum.

j

&

I9. Quare ergo non audifti

vocem Domini: fed Verfüs ad

l

preedam es, & fecifti malum in oculis Domini?

20. Et ait Saul ad Samuelem : imo audivi vocem Domini, &

e

ambulavi in via, per quam mifit me Dominus, & adduxi Agag

regem Amalec, & Amalec interfeci.

Is

41. Tulit autem de praeda populus oves , & boves, primitias

eorum ,

que caefa funt , ut immol;t Domino Deo fuo in Gal-

li

galis.

j«

22. Et ait Samuel : * Numquid vult Dominus holocaufta, & Ecci.

viétimas , & non potius ut obediatur voci ejus? MELIOR eft 4.17.

es

»

enim obedientia, quam victimae: & auícultare magis quam

6. 6.

offerri adipem arietum.

:

Matt.

[

23. Quoniam quafi peccatum ariolandi eft, repugnare: & 9.,».

quafi fcelus idolola rize nolle acquiefcere. Pro eo ergo quod 12.7.

bjecit te Dominus, ne fis rex.

abjecift.i fermonem ,D omini, a

Hd5

24. Dixit-

17. Cum parvulus effesin oculis 1215.)

fito divine legis prefcripto, |quod

Cum etiam tuo judicio humilis eíles,

actionum noftrarum regula eft, a da-

& defpicabilis.

monibus, quid agendum fit, exqui-

19. ABffe te Dominus in viam.) lre

rit

ita inubediens vocem fuperioris

juffit.

non audit,

& animi fui perturbatio-

22. Aufcultare.)) Obedire.

nibus, & cupiditatibus facrificat, ip-

Offerre adipem Arictum.) Ml fenfas

fique demoni, qui fuadet inobedien-

eft, offerre arietes pingues, vel intel-

tiam, a quo fuarum attionum dire-

&tionem videtur expeéctare.

Vide D.

mino folebat adoleri.

ligit ipfum tantum adipem , qui Do-

Gregorium in hunc locum. Prater-

23. Quaff peccatum. artolandi eff ve-

ea,

cum certum fit obediendo non

peccari, proprium vero fenfum fe-

psgnare.) Vox Hebrza p39p. quefem,

omne genus vetitz divinationis, que

quendo dubium ut minimum , an be-

per demonesfit, comprehendit , ut

ne agatur; qui judicium fuum fequi-

etiam ariolationem , que tefte Ifido-

tur, divinare quodammodo videtur ,

YO ab aris dicta eft, circa quas divi-

ut in re dubia, peccet nec ne, hocne,

ni preces effunderent, *aut facrificia

an illud potius faciendum. .

facerent demones confuülentes.

Sen-

Qrafí fcelus 1do'olatria. ) Quia cul-

tentia eft, graviffimum peccatum eft

tum, & reverentiam Superiori , Dei

inobedientia ',

quemadmodum ario-

perfonam fuftinenti , debitam non tri-

Jatio. Adde fimilitudinem inter utram-

buit, fed fuo judicio potius, & vo-

que intercedere: ut enim ariolus fepo-

luntati, quam prafert divinz.

244

LIBRIL REGUM

24. Dixitque Saul ad Samuelem : Peccavi, quia preevarica-

tus fum fermonem Domini

obediens voci eorum.

; & verba tua, timens populum ,&

25. Sed nunc porta, quaefo

peccatum meum, & revertere

mecum , ut adorem Dominum.

26. Et ait Samuel ad Saul : Non revertar tecum, quia pro-

jecifti fermonem Domini, & projecit te Dominus, ne fis rex

fuper Ifrael.

27. Et converfus eft Samuel, ut abire

f: Ille autem a

ppre-:

hendit fummitatem pallii ejus, quae & fciffa eft.

*Infr. 28. Et ait ad eum Samuel : * Scidit Dominus regnum Ifrael

25.17-3 te hodie, & tradidit illud proximo tuo meliori te.

29. Porro Triumphator in Iírael non parcet, & poenitudine

non fle&etur : neque enim homo eft, ut agat poenitentiam.

.30. Atille ait: Peccavi: fed nunc honora me coram fenio-

ribus populi mei, & coram Ifrael & revertere mecum ,ut ado-

rem Dominum Deum tuum.

3r. Reverfus ergo Samuel fecutus eft Saulem : & adoravit

Saul Dominum:

32. Dixitque Samuel : Adducite ad me Agag regem Amalec:

Et oblatus eft ei Agag pinguiffimus

£

,& tremens. Et dixit Agag:

Siccine feparat amara mors ?

43. Et

24. Peccavi 6$c. ) Non eft vox ani-

tropheum Deo exercituum potius fta-

mi vere poeenitentis , fed tantum ma-

taendum fuiffe.

lum imminens amiffionis regni depel-

31. Reverfzs ergo Samuel fecutus . eff

lere ftudentis.

Saulem.) Non cum illo in oratione

2Q5. Poria quefa peccatum menum.)

communicaturus , fed civili. tantum

Id eft, ferto, vel tolle, remitte pec-

honore afficiens, ne -Regiamxdignica-

catum meum , veniam impetrando pre-

tem contemnere videretur.

cibus, & facrificiis tuis, ut folent fa-

32. Pinguifimus, & tremens.) VO-

cerdotes. Vel diffimula peccatum meum

cem Hebr. m334yp "ebadanmoth ,

Ut adorem Dominum.) Supplex orem,

aliqui vertunt cwz deliczis , id eft, cum

aut facrificiis, que Domino offerun-

Ixtitia, & voluptate vel delicate, & in-

tur, adfim, illumque mihi propitiem.

ceifu molli, quod fecutus videtur nofter

27. Summitatem.) Oram pallii.

Interpres , cum dixit, Tremezs, quafi

28. Scidit Dominus , 6$c.) Decrevit

molli, & vacillanti.

Alii interpretan-

te regno privare.

Alludit ad fciffam

turcum vigculis , €& catenis. Nide Pag-

veftis fux laciniam.

nini thefaurum in voce 44y.

29. Triumpbazor.)Deus dicitur trium-

&ice;ne feparat amara mors? ) (X di-

.phator, quia arbitratu fuo in omnem

vitiis, deliciis, regno, vita. Bene Eccl.

partem agit, & verfat Ifrael.

Vide-

cap. 4I. I

O mors, quam amara eff

tur Samuel obiter fugillare arcum

memorta tua bomini pacem habenti £m

triumphalem Saulis , & tacite innuere

Jebffantiis. fmis.

CAPU'i* XV. & XVI.

245

d

35.. Et ait Samuel: Sicut fecit absque liberis mulieres gla-

dius tuus, fic absque liberis erit inter mulieres mater tua. Et

in frufta concidit eum Samuel coram Domino in Galgalis.

[e

34. Abiit autem Samuel in Ramatha : Saul vero afcendit in

domum fuam in Gabaa.

55. Et non vidit Samuel ultra Saul usque ad diem mortis

fuze : verumtamen lugebat Samuel Saulem,quoniam Dominum

poenitebat , quod conftituiffet eum regem fuper Ifrae).

e-

CAPU.T-XVL

3l

Reprobato Saule , David inter fratres in regem ungitur : que

e

citbara pjallente coram Saule , agitato Jpiritu malo,

ille lexoius babebät.

xitque Dominus ad Samuelem: Usquequo tu luges Saul,

I.DI

cum ego projecerim eum, ne regnet fuper Ifrael? Imple

cornu tuum oleo, & veni, ut mittam te ad Ifai Bethlehemitem:

(

providi enim in filiis ejus mihi regem.

diet enim Saul, &

L

2. Et ait Samuel : Quomodo vadam ? au

interficiet me.

Etait Dominus : Vitulum de armento tolles

in manu tua, & dices: Ad immolandum Domino veni.

3. Et vocabis Ifai ad vittimam , & ego oftendam tibi, quid

facias, & unges quemcumque monftravero tibi.

Hh 3

'4. Fecit

33. Feest abfaue liberis.) Suo, aut

z

Occidens.

D

I TSqlæquo £u duges Saml. ) Cum

e

fuorum glad

lacrymis orabat Samuel, ne

In frufóa

cónidie eum. Samnel coram

o

Saul, fi fieri poffet a regno exciderat.

Domino. ) Wlanufua, ut fonant verba,

non aliorum minifterio, ut vult Jo-

lmple corzu tuum o/co.) Non lenti-

culam , ut fupra cap. Io. I. fed cor-

fephus. Fuit quafi quedam victima

nu, quod abundantiam gratiz in Da-

Domino, coram quo occifus, & ut

videm conferendam docet , wut nota-

fiebat in holocauftis . fe&tus in frufta.

Nec eft novum in Scriptüris vocari

vit Rupert. lib. r. Reg. cap. 23. &

victimam c&dem inimicorum Dei, ut

regni Davidici firmitatem , quia cor-

nu folidum , lenticula fictilis fragilie

Idumzorum lfa. 34. 6. . Victima emim

eft. Lyranus & Abulenf.

Domino de Bofra , €$ interftlio magna

interra Edom.

2. Dices

ad mmmolandum

Domíne

S. Noz vidit Samuel ultra Saul.)

veni.) Mera quidem caufa fed non

fola.

Senfus eft cum illo amplius non egiffe,

non eum vifitaffe, non communicatfe

9. Vocabis Ifai ad vittimam. ) Ad con-

Reip. negotia, &c. nam alioquin Sau-

vivium ex immolatis carnibus appa-

lem a Samuel poftea vifum conftat ex

ratum.

ap. Ig. num. 24.

246

LIBl]lI L REGUM

"

4. Fecit ergo Samuel, ficut locutus eft'ei Dominus. Venit-

que in Bethlehem : & admirati funt feniores civitatis, occur-

rentes ei, dixeruntque : Pacificusne eft ingreffus tuus?

äxï

$. Et ait : Pacificus: ad immolandum Domino veni : fan&i-

ïä

ficamini, & venite mecum, ut immolem.

SanGificavit ergo

líai, & filios ejus, & vocavit eos ad facrificium.

fpi

6. Cumque ingreffi effent, vidit Eliab, & ait : Num coram

lus

Domino eft chriftus ejus ?

. Et dixit Dominus ad Samuelem: Ne refpicias vultum ejus,

qu

neque altitudinem ftaturae ejus: quoniam abjeci eum, nec juxta

intuitum hominis ego

judico: homo enim videt ea, quae appa-

pu

? Pfal rent,* Dominus autem intuetür cor.

be

7.io.

$. Et vocavit Ifai Abinadab, & adduxit eum coram Samuele.

N

Qui dixit: Nec hunc elegit Dominus.

9. Adduxit autem Ifai Samma

b

, de quo ait: Etiam hunc non

"

elegit Dominus.

E

1o. Adduxit itaque Tfai feptem filios fuos coram Samuele :

& ait Samuel ad Ifai : Non elegit Dominus ex iftis;

V

11. Dixitque Samuel ad Ifai: Numquid jam completi funt

filii ? qui refpondit: Adhuc reliquus eft parvulus, & pafcit

oves. Et ait Samuel ad Ifai: Mitte, & adduc eum : nec enim

difcumbemus prius, quam huc ille veniat.

12. Mifit ergo, & adduxit eum. Erat autem rufus,&x pulcher

D

afpe&tu, decoraque facie. Et ait Dominus: Surge;& unge eum,

ipfe- e& enim.

15. Tulit

&

4. Admirats funt féniores civit aris

W

&

fulens Dominum.

Er 41.) Apudfetacitus , velut con-

GQuiaex quo Bex populo datus,

(

prafertim. poft Saulis peccatum , fe

Num coram Domino eff C/äïz:/iu: ejgus ? )

domi ut plurimum continere folebat,

Eftne coram te Domine futurus Rex,

Pac;fcuj;ze eff ingreffus tuus .?) Qua-

quem inungere debco?

fi dicant, acciditne aliquid adverfi,

7- Züee eum.) Non hunc elegi:

vel aliquidne apportas infaufti nuntii ;

vel, hujusmodi res non curo.

lg

vel timebant, ne,aliquem punire vel-

Juxta intuttum bominis.) More ho-

let.

minum.

5. Sautifrecamini.) Parate vos , ut

Ea qu& parent. ) Externa, qux ap-

faciificio adfitis, & fi quam habetis

parent, & in oculos incurrunt.

legalem maculam, qua vetemini con-

II. Parozles. ) Omnium natu mi-

vivii facrificalis participes eífe, eam

nimus. "Hebrai in Sederolam cap. 3.

abítergite. De immunditia ,

quæ a

ajant Davidem hoc tempore annum

eciffe vigefimum octavum.

facrificatis carnibus arcet, agitur Lev.

Ccap. 22.

OCzlis.

IQ. Puicher a[petiu. ) Hebr. pulcher

6. Canque fngrtfft effezz. ) Domum

Pagninus vertit, cwm mirore

- lfai , in qua pranturi erant.

eculorum,

CAPUT XVL

247

l-

üf

13. Tulit ergo Samuel cornu olei, & unxit eum in medio

fratrum ejus: & * dire&us eft Spiritus Domini a die illa in Da- 2Re

8

€

li.

vid, & deinceps: Surgensque Samuel abiit in Ramatha.

7

1)

m

g0

14. Spiritus autem Domini receffit a Saul, & exagitabat eum

77-79-

fpiritus nequam, a Domino.

88.2I.

At

15. Dixeruntque fervi Saul ad eum : Ecce fpiritus Dei ma-

A&or.

lus exagitat te,

7- 46-

JS.

16. Jubeat Dominus nofter, &

fervi tui ,. qui coram te funt;

I?-Z'Z-

d

qusarent hominem fcientem pfallere cithara, ut quando arri-

d-

puerit te fpiritus Domini malus, píallat manu fua, & levius feras.

17. Et ait Saul ad fervos fuos : Providete ergo mihi aliquem

bene pfallentem, & adducite eum ad me.

[

18.. Et refpondens unus de pueris, ait: Ecce vidi filium Ifai

Bethlehemitem fcientem píallere, & fortiffimum robore, & vi-

i

rum bellicofum, & prudentem in verbis, & virum gulchrum:

|e

& Dominus eft cum eo.

IQ. Mifit ergo Saul nuntios ad.1fai, dicens : Mitte àd me Da-

"

t

vid filium tuum , qui eft in paícuis.

l

20. Tulit itaque Ifai afinum plenum panibus &

Iagenabn vini,

& hoedum de capris unum, & mifit per manum David filii fui

Saull!,

2r. Et

13. La medio fratrum ejus. ) Ipfis

Enereumenumr factum ,

obfeffum a

tamen non intellicentibus , quo fpe-

malo fpiritu , & vexatum.

Ita com-

€taret

munis Patrum & Doéctorum fententia.

illa unctio , credibile tamen

Davidi , & Ifai ejus parenti myfterium

Aliqui putant morbum fuiffe ex atra

indicaffe.

Salianus Samuelem indu-

bile, qui in furorem agit.

cit rem tosam Ifai , & filiis ejus ape-

4 Demine.) Domin : juffu , poenas

xientem, ita tamen, ut qu& agerentur,

de Saul fumere incipientis.

filentio premerent.

Hsc unctio Da-

16. Pfallat gpanu (na, & levius feras.)

Mufice varii modi, aut concitant af-

vidi regnum non dedit, fed regno

eum deftinavit, jufque ei dedit ad

fectus, aut leniunt.

D«mon exafpe-

regnum fuo tempore adipifcendum.

rabat humores ad marorem, & tri-

Directus eff fpiritus Domami a die dlla

ftitiam incitabat : hos affe&tus tempe-

i2 David.) Multipiicibus füis donis

rabat mufica lwtitiz artifex , fed ma-

eum Dominus ornavit , iifque preci-

jorem fortaffe vim habebant . Davi-

pue , quz futurum,Regem decent ,

dis cantica ex materia ; divinas, enim

illum canto faftieio dignum reddunt.

laudes exequebatür , quibus in fugam

LXX. haberít.

lifrlest fptritus Domi-

malus demon agebatur.

Pythagoreis

z;in David. Hebr. profperavit ; hoc

moris fuit, ait üuinti]. ]i

b. 9. cap.4.

enim eft Z/;zgi in Scripturis.

cum fomnum peterent ad lyràm prius

I4. Spirites autem Domini.) Eodem

lenire mentes , ut, fi quid fuiffet tur-

modo intellige fpiritum Domini , ut

bidarum cogitationum, componerent.

fuperiori verficulo.

20. Plemum panibus.) Onuftum, ut

Exapitabat eum [piritus! nequam.)

habet. Chaldaus.

LIBRI L REGUM

248

21. Et venit David ad Saul, & ftetit coram eo : at ille dile-

xit eum nimis , & factus eft ejus armiger.

22. Mifitque Saul ad 1fai dicens: Stet David in confpe&tu

meo, invenit enim gratiam in oculis meis.

. 25. Igitur quandocumque fpiritus Domini ma]uus,arrïpiebat*

[

Saul, David tollebat citharam, & percutiebat manu fua, & re-

focillabatur Saul, & levius habebat.

Recedebat enim ab eo

fpiritus malus.

CAPUT XVIL

Philiflbeis contra Ifraelem ad pugnam congregatis , Goliatb gigan-

dem in armis, &? foriitudine confidentem, inermis David occidit,

:

aput , diffufis Philiflbais, ad

þrïecfji;rngue C

Saulem tulit,

Ongregantes autem Philifthiim agmina fua in praelium,

*C

convenerunt in Socho Judze ; & caítrametati funt inter

Soc

$o

& AzZeca, in finibus Dommim.

2. Porro Saul, & filii Ifrael congregati venerunt in Vallem

terebinthi, & direxerunt aciem ad pugnandum contra Phili-

fthiim.

3. Et Philifthiim ftabant fuper montem ex parte hac, & Iírael

ftabat fupra montem ex altera parte; vallisque erat inter eos.

4. Et egreffus eft vir fpurius de caftris Philifthinorum ,. no*

mi.

U a LE ATU ag p u

miune Goh'atþ, de Geth, altitudinis fex cubitorum , & palt

$. Et

Mifft .. . Sauli.) In obfervantiz fi-

I. f N Socho fud«.) Eft Socho trans

gnum ex illrum temporum confue-

tudine.

Jordanem Gedeonis ultione no-

bilitata Judic. g. 15. & 16.

2I. Faus eff ejus armiger.) Quia

4zeca. ) Locum jam olim clariffi-

minus honorificum fuiffet Regi, fi ea

ma Jofue vi&toria infignem Jof. 1o. 11.

tantum caufa habuiffet apud fe Da-

4. Vir fpurius.) LXX. habent 2v-

vid, ut morbum leniret, & arrepti-

»aToc potens, fortis. $. Hier. in tra-

tiO Occineret.

ditionibus Mebraicis in cap. 17. I

229. Stez David i)z con 'peffg 0. )

Reg. docet Goliam fpurium appella-

Revocat David, quem remiferat pu-

tum, quia ex patre gigante, matre

tans fe folutum : vel quia bellum ali-

vero Gethza, aliena,Ífcilicet muliere

quod ingrueret , & locus mufice in

natus effet. Comeftor , quod ex.pa-

Probabile

caftris elfe non videretur ; vel quia

tre gentili matre Judza.

melancholicorum ingenia morofa funt,

admodum eft ex incerto patre, eoque

& eadem modo quegrunt, & volunt,

gigante fatum , de ftirpe Enachim, &

modo refugiunt , & xefpuunt.

matre Gethza.

Nam reéiquias Ena-

CAPUT XVIL,

249

ll

$. Et caffis terea füper caput ejus, & lorica (1) fquamata in-

duebatur. Porro pondus loricae ejus, quinque milliar ficlorum

geris erat.

du

6. Et ocreas cereas habebat in cruribus; & clypeus sereus

at

tegebat humeros ejus.

(

7. Haftile autem haftae ejus erat quafi liciatorium texentium.

£0

Ipfum autem ferrum haftze ejus fexcentos ficlos habebat ferris

& armiger ejus antecedebat eum.

8. Stansque clamabat adverfum phalangas Tfrael, & dicebat

eis: Quare veniftis parati ad praelium? Numquid ego non fum

!f

Philifthaeus, & vos fervi Saul ? Eli

gite ex vobjs virum ; & de-

fcendat ad fingulare certamen.

9. Si quiverit pugnare mecum, & percufferit me, erimus

vobis fervi; fi autem ego praevaluero, & percuffero eum, vos

fervi eritis, & fervietis nobis.

Io. Et ajebat Philifthzeus; Ego exprobravi agminibus Ifrael

n

e

hodie: Date mihi virum; & inea: mecum fingulare certamen.

II. Audiens autem Saul, & omnes Iíraelitze, fermones Phili-

i

fthaei hujufcemodi,ftupebant,& metuebant nimis.,

12. David

i

(1) Lorica fquamata. Iz ediz. Szxz. legitur : lorica hamata,

chim , feu gigantum permanfiffe ín

meros interim , dum non pugnabatur,

el

Geth conftat ex cap. 1r. Jofue ,. &

revocandus ad pectus tempore confli-

incertum fuiffe Goliathi patrem | iüde

&us.

colligitur, quod cum generis illius ,

04

T. Liciatorium texentium.) Jugum,

parentum fit mentio in. Scriptura

circa quod textores telam circumvol-

2. Reg. 21. 19. & 1. Par. 20. 6. nun-

vunt, qugg intellimre quoad haftilis

uam patris nomen ex

orimitur, fed

craffitiem,

$

[o)

lias matris, nempe a

R

apha.

Sexcentos ffclos. babebar fer. ) 15705

M

Alritudinis fex cubttorum, & palmi.)

bras nimirum vipinti quinque.

Statura gigantea, communi noftri z-

9. Sransque clamabat. ) JaCtabundus,

vi hominum fere duplo major.

& Hebrzis timorem , & ignaviam ex-

Pabni.) Hebr. m zererh, que vox

probrans

quod indicat Ecclefiafti-

palmum majorem figaificat, qui duo-

cus 47.

ubi de David.

In zolleado,

decim , conftat diritis.

inquit,

um [axo funda dejecit exul-

$. Lorica fquamara.) "T horax e fer-

zationem Golia , Goliam fcilicet exultan-

reis laminis Iquamatim contextis.

tem , & fuperbientem virium fidücia.

Qui"nque millia ficlorum aris.) Siclus

fï

Numquid, ega non fum Philifibaus , 8f

erat ponderis femiuhciz ; hoc eft,

vos fervi Saul? ) Quafi dicat :

ego

quatuor drachmarüm. ltaque quinque

fum Philitheus ; vos Hebrai; i

nter

millia ficli efficiunc libras ducentas &

has duas gentes bellum eft, congre-

o&o , & infuper uncias quatuor, affi-

gnando fingulis libris uncias duodecim.

diamur fingulari certamine, & popu-

lus ille vincat, cujus propugnator ad-

6. Tegebat bumeros. ) Rejectusinhu-

verfarium vicerit,

Dib/, ctm Com. Menosh. Toys. 11

H

250

LIBRIL REGUM

M

? Sup.

1^. David autem erat filius viri Ephratzei * dé quo fupra di-

$

16.1. &um eft, de Bethlehem Juda : cui nomen erat Ifai, qui habe-

bat o£to filios, & erat vir in diebus Saul fenex , & grandzevus

]i

inter viros.

?

13. Abierunt autäm tres filii ejus majores poft Saul in prae-

lium : & nomina trium filiorum ejus, qui perrexerunt ad bel-

lum, Eliab primogenitus, & fecundus Abinadab, tertiusque

Samma.

I4. David autem erat minimus.

]

Tribus ergo majoribus fe-

cutis Saulem,

15. Abiit David , & reverfüs eft a Saul , ut pafceret gregem

lä

patris fui in Bethlehem.

16. Procedebat vero Philifthaeus mane, & vefpere, & ftabat

quadraginta diebus.

17. Dixit autem Ifai ad David filium fuum : Accipe fratri-

bus tuis ephi polentae , & decem panes iftos, & curre in caftra

Í

ad fratres tuos.

18. Et decem formellas cafei has deferes ad tribunum : &

4

fratres tuos vifitabis, fi re&e agant, & cum quibus ordinati

funt , difce.

19. Saul autem, & illi, & omnes filii Ifrael in Valle terebinthi

E

pugnabant adverfum Philifthiim.

£

20. Surrexit itaque David mane, & commendavit gfegem

cuftodi, & onuftus abiit, ficut praeceperat ei Ifai.

Et venit ad

locum Magala, & ad exercitum, qui egreffus ad pugnam voci-

feratus erat in certarfine.

21. Direxerat enim aciem Ifrael, fed & Philifthiim ex ad-

verfo fuerant praeparati.

ub manu

22. Derelinquens ergo David vafa, quæ' attulerat, fi

cuftodis

I5. Reverfus eff a Saul.

TFortaffe

vite aulice, & impietatis

centes cibos quoditie fibi parare po-

ulis per-

terant milites in caftris. Porro Ephi

tefus. Sauletiam abeundi poteftatem

eft menfura aridorum , de qua vide,

fecerat, vel quod melius haberet, vel

qug dixi libri Ruth cap. 2. num. 17.

quod eum morofo, & mutabili effet in-

I8. Tribuntim..). "Tribunus ille eft,

genio,jam apud fe Davidem habere non

qui mille przeft militibus ,

Grzci

curaret, quem odio profequi ceperat.

X/Naexo» vocant; ut hic LXX.

17. Ephi polent«. ) Polenta aptus

QO. 4d locum Magala. ) Magala cir-

cibus iis,

ui agunt in caftris: firau-

culum fignificát.

Aut ergo eft no-

tem ex hordeo madefacto , deinde fic-

men proprium loci; aut i

á

em efít z4

Joecum .Ma

cato , & tofíto, molaque in faring mo-

g4l4, quod ad locum ca-

dum comminuto, ex hac farina re-

Rrormf.

]

CAPUT xvi.

251

di-

cuftodis ad farcinas , cucurrit ad locum certaminis, & interro-

be-

gabat, fi omnia re&te agerentur erga fratres fuos.

VUS

23. Cumque adhuc ille loqueretur eis, apparuit vir ille fpu-

rius afcendens, Goliath nomine, Philifthaeus, de Geth, de caftris

Tb

Philifthinorum,& loquente eo hzec eadem verba audivit David.

jel-

24. Omnes autem Ifraelite , cum vidiffent virum, fugerunt

Y

]üe

a facie ejus, timentes eum valde.

25. Et dixit unus quispiam de Ifrael : Num vidiftis virum

fe

hunc, qui afcendit? ad exprobrandum enim Ifraeli aícendit.

Virum ergo, qui percufferit eum, ditabit rex divitiis magnis,

em

& filiam fuam dabit ei: & domum patris ejus faciet absque tri-

buto in Ifrael.

bat

26. Et ait David ad viros, qui ftabant fecum, dicens: Quid

dabitur viro, qui percufferit Philifthaeum hunc , & tulerit op-

Tl

probrium de Iírael? quis enim eft hic Philifthzeus incircumci-

ln

fus, qui exprobravit acies Dei viventis?

27. Referebat autem ei populus eumdem fermonem, dicens:

Hac dabuntur viro, qui percufferit eum.

B

Iocjuente eo

ati

28. Quod cum audiffet Eliab frater ejus major,

cum aliis,iratus eft contra David, & ait: Quare venifti; & quare

thi

dereliquifti pauculas oves illas in deferto? ego novi fuperbiam

tuam , & nequitiam cordis tui: quia, ut videres prælnium, de-

fcendifti.

2

m

29. Et dixit David : Quid feci? numquid non verbum eft?

3o. Et deciinavit paululum ab eo ad alium dixitque eumdem

d

fermonem. Et refpondit ei populus verbum ficut prius.

31. Audita funt autem verba, quae locutus eft David, & an-

d

nuntiata in confpectu Saul.

2. Ad quem cum fuiffet adcu&us, locutus eft ei: non

con-

1Ü

lia

cidat

ls

[ n

(»

Q5. A/cendit. ) P;)tius defcenderat

29. Nuaquid mon veräum eff.) Qua-

in vallem, fed hic A4jrezait , idem eft,

fi dicat, quid aliud, quam locutus

hi

ac progrefins eft.

fum ; Chald. zezze verism fui: , quod

e

Qu; pecuffervit emm , ö'c.) An ita

dixi? ltalice fortaffe diceremus , zoz

loquerenter milites ex privata fua opi-

fí puà dir unaparol ? : Annon licet ver-

l

bum effari? vel.etiam fencentia eft,

nione, gregalinmque fuorum, anve-

ü

ro Sanl hoc promaiferit, quod ja&a-

an non licet loqui de re vulgata, &

batur, non fuis colliei poteft ex Scii-

que in omnium ore veifatur? Vel,

l

Pï;']lll.

Videtur-tamen ommnino pro-

annon imperium eft patris, quo mit-

nWifio interceffiffe, quia Davidi non

tor ad caitra?

4

femcl interroganticonftanter idem red-

fcilicet.

32. la €oc.

) Proptfer eum, Goliath

ditum refl,o/:;fum.

252

LIBRT i,

REGUM

cidat cor cu'usquam in eo: e

go fervqs tuus vadam, & pugnabo

adverfus Philifthaeum.

35. Et ait Saul ad David: Non vales refiftere Philifthaeo ifli,

nec pugnare adverfus eum : quia puer es, hic autem vir bella-

tor eft ab adolefcentia fua.

Eccli.

34- Dixitque David ad Saul: * Pafcebat fervus tuus patris fui

egem , & veniebat

leo, vel urfus, ,& tollebat arietem de me-

dio gregis:

35. Et perfequebar eos, & percutiebam, eruebamque de ore

eorum, & illi confurgebant adverfum me, & apprehendebam

mentum eorum , & fuffocabam , interficiebamque eos.

jj

36. Nam & leonem, & urfum interfeci ego fervus tuus: erit

igitur, & Philiftheeus hic incircumcifus, quafi unus ex eis. Nunc

vadam, & auferam opprobrium populi: quoniam quis eft ifte

Philifthaeus incircumcifus, qui aufus eft maledicere exercitui

Dei viventis?

Y

37. Et ait David : Dominus, qui ei*ipuit me de manu leonis,

e manu urfi, ipfe me liberabit de manu Philifthzei hujus.

"Dixit autem Saul ad David: Vade, & Dominus tecum fit.

: 38. Et induit Saul David veftimentis fuis, & impofuit galeam

&ream fuper caput ejus, & veftivit eum lorica.

39. Accint&tus ergo David gladio ejus fuper veítem fuam,

coepit tentare fi armatus poffet incedere, non enim habebat

confuetudinem. Dixitque David ad Saul : Non poffum fic in-

cedere, quia non ufum habeo. Et depofuit ea,

4o. Et tulit baculum fuum, quem femper habebat in mani-

bus, & elegit fibi quinque limpidiífimos lapides de torrente,

& mifit eos in peram paftoralem,'quam habebat fecum, & fun-

dam manu tulit, & proceffit adverfum Philiftheeum.

4I. Ibat autem Philifthaeus incedens, & appropinquans ad-

verfum David, & armiger ejus ante eum.

42. Cumque infpexiffet Philifthaeus, & vidiffet David , de-

fpexit eum. Erat enim adolefcens rufus, & pulcher afpeéctu.

43. Et dixit Philifthaeus ad David: Numquid ego canis fum,

quod

33. Pwuer.) Adolefcens. Theodo-

ra admodum erat flatura , puer vide-

retus & $. Aug. quatuordecim , aut

batur. Vide di&ta cap. 16. r1.

fexdecim annorum faciunt. Salianus

40. Lompidiffmos lapides.) Politos,

contendit viginti duorum annorum

non afperos.

fuiffe, & a Saule vocatum puerum,

3. Maledixit. Philiffbaus David ia

quia comparatione Saulis, qui proce-

diis [uis.) Sic olim apud Romanos ufi-

-

CAPUT XVII.

53

quod tu venis &d me cum baculo? Et maled

y

David in diis fuis.

-

ixit— Philiftheeus

]

44. Dixitque ad David : Veni ad me, & dabo carnes tuas

volatilibus coeli , & beftiis terrae. -

«. Dixit autem David ad Philifthzeum : Tu venis ad me cum

gladio, & hafta, & clypeo: ego autem venio ad te in nomine

Domini exercituum, Dei agminum Iírael, quibus exprobrafti.

46. Hodie, & dabit te Dominus in manu mea, & percutiam*

te, & auferam caput tuum a te, & dabo cadavera caftrorum

Philifthiim hodie volatilibus coeli, & beítiis terr&e : ut fciat

omnis terra, quia eft Deus in Ifrael,

47. Et noverit univería ecclefia heec, quia non in gladio,

nec in hafta falvat Dominus. Ipfius enim eft bellum, & tradet

vos in manus noftras.

48. Cum ergo furrexiffet Philifthzeus, & veniret, & appro-

pinquaret contra David, feftinavit David , & cucurrit ad pu-

gnam ex adverfo Philifthaei.

49. Et mifit manum fuam in peram, tulitque unum lapidem,

& fünda jecit, & circumducens percuffit Philifthaeum in fron-

te ; & infixus eft lapis in front

g ejus, & cecidit in faciem fuam

fuper terram.

so. * Proevaluitque David adverfum Philiftheeum in funda , Ecdi.

4-

& lapide, percuffumque Philiftheeum interfecit.

Cumque gla- AI;7M

ac

dium non haberet in manu David,

$L. Cucurrit, & ftetit fuper Philifthzeum, & tulit gladium * 9^

ejus, & eduxit eum de vagina fua ; & interfecit eum, preeci-

ditque caput ejus. Videntes autem Philifthiim, quod mortuus

effet fortiffimus eorum, fugerunt.

*

$2. Et confurgentes viri Iírael,

& Juda vociferati funt, &

perfecuti funt Philifthaeos usque dum venirent in vallem, &

usque ad portas Accaron, cecideruntque vulnerati de Phili-

on.

fthiim in via Saraim , usque ad Geth , & us

113

-que ad Accar

55. Et

halarat animam.

Salianus, & alii i&tu

tatum illud , Dz ze, Deeque perdant.

Itaque mali aliquid a Dagon Deo fuo,

lapidis plane extinftum pu:ant.

aut Baalim Davidi imprecatus eft Go-

5I. Edgxit eum de-vagma.) Gla-

liath.

dium nondum Goliath evaginarat, ha-

