Iz regt'ane KRobob.

Que. erat pars

nem effe de peculiari quadam captivi-

Syrig 'Traconitidis, ut patet ex lib.2.

tate urbis Dan , que alibi fcripta non

Reg. cap. Io. num. 6. & g.

fit. Serarius quxft. 7. fecundz expli-

u

goxta vocahulum patris fi-

cationi fubferibit, quam etiam plures

Exrant enim Danite omnes, & filu Dan.

alii

fecuti

funt ,

Bonfrerius vero

go.. Ujque ad drem captivitatis fua-)

primg.

160

LIBRI JUDICUM

31. Manfitque apud eos idolum Michs omni tempore , quo

fuit domus Dei in Silo: in diebus illis nec erat rex in Ifrael.

quem |

& con

C AUPAU T AIX.

N

Cum Levita [uam uxorem a parentum dowo reduceret, ibfa a G—a-

que p

manea

baonitis , qui tribus erant. Benjamin , pr

odigiofa libidine extindla,

G

7 4

a marito in duodecim partes corpore fetto ad fingulas tribus

mus ol

Jingule portiones mif/ze fant.

fun:

1. LUit quidam vir Levites habitans in latere montisE

phraim,

qui accepit uxorem de Bethlehem Tuda:

büs

2. Quce reliquit eum, & revería eft in domum patris fui in

eno

Bethlehem, manfitque apud eum quatuor menfibus.

3. Secutusque eft eam vir fuus, volens recon

ciliari ei,

atque

pud

blandiri,

ado

& fecum reducere habens in comitatu pueru

m,&

duos afinos, quae fufcepit eum, & introd

uxit in domum patris

api.

fui.

Quod cum audit

Y.

u

Y

iet focer ejus, eumque vidiffet, occurrit

ei leetus ,

"

4. Et amplexatus eft hominem.

pu

Manfitque gener in domo

foceri tribus diebus,

comedens cum eo, & bibens familiariter.

]er

s. Die

dix

31. Omn:i tempore , quo fuit domus

ad

putat , illam alteri nubere voluiffe rea-

Dei in S/o.) Quoufque fcilicet. capta

rito offenfam ; adulterium commififfe,

eft a Philifthzis, ut diceba

mus npm.

non facile concedendum exiftimat.

prsecedenti.

ali

3* Seeurfoue eff enm wir feus y- vo-

I Qntts Ephbramm.) Nide di&a c.

lezs reconciliari &.) In Hebrao eft,

W

17. fium. j.

Ivit poft eam , ut loqueretur ad cor jllins,

Q. Qua reliquit. eum.)) Abulenfis

quz dicendi formula blande

alloqui fi-

gnificat, aut bl

andiri, ut nofter ver-

li

quaft. 5. putat fignificari, eam ma-

tit Interpres. ^S$i mulieris adulterium

trimonii fidem fallendo maritum reli-

P

quiffe. Lyranus, aut ejectam a ma-

interceffifet , eaque alteri viro nupfif-

rito flagitii compertam , aut ipfam cum

fet , juxta Deut. legem cap. 24. 3. &

adultero , imarito interim totius rei

4. non fuiffetfas Levitz , iterüm illam

Q

ignaro, profugiffe.

Arias non cen-

revocare , five vivus effet pofterior

?

ql

Íet mechatam, fed difceffiffe, ut fuo

maritus , five mortuus,

D

viveret arbitratu. Jofephus ait eam a

$

Su/cepi etmm, G'c.) Bene , ac fapien-

viro- ob pulchritudinem eximiam ada-

ter fecit Levite uxor, que offenfio-

matam adeo, ut in eam femper effet

num oblita marito fuoreconciliata eft.

intentus, viciffim vero illam parum

virum fuum dilexiffe ; inde ortas utrim-

Alie arrogantes, & iracundz ; quo fe

queri magis , & ad reconciliationem

que fufpiciones , & offenfiones, qua

invitari vident

difceffui caufam dederunt.

Serarius

, e0 ditïiciliores, & afpe-

riores fgnc.

G APUT.:XIX

165

e » Quo

z, Die autem quarto de no£te confurgens, proficifci voluit,

ltael,

quem tenuit focer, & ait ad eum: Gufta prius pauxillum panis;

& conforta ftomachum , & fic proficiíceris.

6. Sederuntque fimul , ac comederunt, &

biberudt. Dixit-

a Gj

que pater puéliae ad generum fuum ; Quaefo te, ut hodie hic

maneas, paritérque lotemur.

1'!//1[7!1,

7. Atille confurgens, coepit velle proficifci.

Et nihilomi-

fl

nus obnixe eum focer tenuit, & apud fe fecit manere.

8. Mane autem faéto , parabat Leyites iter.

Cui focer rur-

braim,

fum: Oro te, inquit, ut paululum cibi capias, & affumptis viri-

bus: donec increicat dies, poftea proficifcaris: Comederunt

fui in

ergo fimul.

9. Surrexitque adolefcens, ut pergeret cum uxore fua, &

iique

puero.

Cui rurfum locutus eft focer : Confidera, quod dies

ad occafum declivior fit, & propinquat ad vefperum : mane

N

Xattis

apud me etiam hodie, & duc laetum diem, & cras proficifceris,

ut vadas in domum tuam.

«

UrTit

jo. Noluit gener acquiefcere

fermonibus ejus : fed ftatim

0f

perrexit, & venit contra Jebus, quae altero nomine vocatur

Ilsl

Jerufalem, ducens fecum duos afinos onuftos, & concubinam.

Die

11. Jamque aderant juxta Jebus, & dies mutabaturin no&em:

dixitque puer ad dominum fuum : Veni, obfecro, declinemus

[

ad urbem Jebufzeorum , & maneamus in ea.

j

j

12. Cui refpondit dominus : Non ingrediar oppidum gentis

alienae, quce non eft de filiis 1frael, fed tranfibo usque Gabaa:

p

13. Et cum illuc pervenero, manebimus in ea, aut certe in

d

urbe Rama.

14. Tranfie-

.. 5. De zocle con[urgen:.) Primo fci-

habitatoribus, & prius Salem diceba-

[

licet diluculo, quod maziczre Scri-

tur Melchifedech 1bi regnante.

ptura dicitaliquando. Lucz 21. 39.

I2. Ufque Gabaa. ) Gabaa eft urbs

in tribu Benjamin , utdicitur num. I4.

ll«

7. Obnixe emm focer tensuiz.) Hebr.

& Grzce eft coegit enm , £ Bidnemo dv-

fequenti.

Sunt tamen, qui duplicem

Töv.

Pulchrum humanitatis, amicz-

in Benjamin Gabaam conftituant, unam

m

que hofpitalitatis exemplum ,

quale

montanam, campeftrem aliam; nam

of

difcipulorum euntium in Hmaus, qui

fequenti cap. 20. num. 31. in Hebreo

eoegerunt emm , ut dicitufLucz 24. 29.

diciur Gaíza im agro, ut fcilicet di-

l

"Chriftum fcilicet.

ftinguatur a montana , que illi propin-

8. Donec inereíéat dies.) Hebr. zs-

ua eft, & ad quam divertifle Levi-

elinet dies, fe fcilicet aftus frangat, &

tam fentit Serarius q. 6..

ad iter paulo fit aura commodior.

13. u cerre ;5 Rama.

) Urbä eft

ï:

I0. Centra Jebus.) Scilicet Jerufa-

priori vicina in eadem tribu Bgnja-

lem, que fic appellata eft a Jebufzis

libl. cum Com. Menoch. Tom. If.

mip.

4

16

e

E

"LIBRI JUD.IICUM

2j

I4. Tranfierunt ergo Jebus, & coeptum carpebant iter,.oc-

cubuitque eis fol juxta Gabaa , quze eft in tribu Benjamin:

00l

feu

1$. Diverteruntque ad eam, ut mianerent ibi. Quo cum

intraffent, fedebant in

[

platea civitatis, & nullus eos recipere

-

edu

voluit hofpitio.

E

coif

16. Et ecce, apparuit homo fenex, revertens *le agro, & de

opere fuo vefperi, qui & ipfe de monte erat Ephraim, & pe-

ope

reprinus habitabat in Gabaa: homines autem re

gionäs illius

erant filii Jemini.

hof

d

17. Elevatisque oculis, vidit fenex fedentem hominem cum

farcinulis fuis in platea civitatis & dixit ad eum: Unde venis?

ff

& quo vadis ?

18. Qui refpondit ei: Profeti famus de Bethlehem Juda, &

pergimus ad locum noftrum, qui eft in latere montis Eþhraim,

&

fj

unde ieramus in Bethlehem : & nunc vadimus ad domum Dei,

nullusque füb te&um fuum nos vult recipere,

atf

19. Habentes paleas, & foenum in afinorum pabulum , & pa-

nem, ac'vinum in meos, & ancillze tuze ufüs, & pueri, qui

i

fi

mecum eft : nulla re indigemus nifi hofpitio.

20. Cul refpondit fenex: Pax tecum fit, ego praebebo omnia,

l

quae neceffaria funt, tantum , quaefo, ne in platea maneas.

B

21. Introduxitque eum in domum fuam, & pabulum afinis

Q

preebuit: ac poftquam laverunt pedes fuos, recepit eos in

tit

convivium.

22. lllis epulantibus, & poft laborem itineris, cibo, & potu

?

u

reficientibus corpora, venerunt viri civitatis illius, filii Belial

[

(id eft, absque jugo) & circumdantes domum fenis, fores pul-

* Gen.

fare coeperunt, clamantes ad dominum domus, atque dicentes :

I9. 5.

* Educ virum, qui ingreifus eft domum tuam, ut abutamur eo.

23. Egreffus-

I6. Peregrizus.) Quia fcilicet non

OI. Poflquam daverunt pedes . fuos

habitabat inter contribulesfuos Ephrai-

&'c. ). Sunt mores hofpitalitatis; qua-

mitas , fed inter Benjamites.

(ï;

lis in Abraham , & Lotquondam tue-

Erant fitis Tesuni.) Vilii Benjamin; qui

runt, Genef. rg. 4. & 19. $.

enim dictus fuit Bezj zz» Genef.35 19.

22. F BPtisf. ) Id eft, utinterpre-

idem quandoque vocatur 7emizi; ut fa-

tatur nofter, a4[ge jugo. LXX. vo-

pra cap.3.15. & I. Reg.9.1. & alibifepe.

cant JiS; maoavóq tov, felii tranfzrefforum

I8. .4d domum Des ) Silo enim,

legum hoc eft, tranforeffores, & legis

ubitabernaculum , & arca,.in tribu

jugum excucientes.

Alibi vocantur

Ephraim erat, quo pergebanr. LX X.

iidem fj Dizlefi, aut diabolici , 2

habent, Demum meam,

hald. Domuzs

Reg. 21. 13. Afg/iatg. Prov. 6..12.

Janünariz Der.

C-A P4DET

XIX.

163

eA0C-

54. Egreffusque eft ad eos fenex: & ait: Nolite, fratres,.

In:

nolite facere malum hoc : quia ingreflus eft homo hofpitium

0 Qum

meum , & ceffate ab hac ftultitia :

cipere

24. Habeo filiam virginém, &

hic homo habet concubinam,

educam eas ad vos, ut humilietis eas, & veftram libidinem

coipleatis, tantum, obfecro, ne fcelus hoc contra naturam

,& de

& pe-

operemini in virum.

S

uiefcere fermonibus illius; quod cernens

ilius

25. Nolebant acq

homo, eduxit ad eos concubinam fuam, & eis tradidit illuden-

| Cum

dam : qua cum tota note abufi eflent, dimiferunt eam mane.

26. At mulier, recedentibus tenebris, venit ad oftium do-

enis?

mus , ubi manebat dominus fuus, & ibi corruit,

u

27. Mane fa&to, turrexit homo, & aperuit oftium,ut coeptam

expleret viam, & ecce concubina ejus jacebat ante oftium

ib

:

Dej

Íparfis in limine manibus,

28. Cui ille, putans, eam quiefcere, loquebatur : Surge, &

ambulemus.

Qua nihil refpondente, intelligens quod erat

[ pa—

miortua: tulit eam, & impofuit afino, reverfusque eft in domum

qui

fuam.

X2

29. Quam

Sanchez de matiunonio lib.

difp.

i

-—»2),- Cefd!e 4b bac /fulfitid. 3 Ab

ä.

hoc fcelere , ab hoc flagitio, quemad-

II. a num. I4. & deinceps ,

potif-

modum in facris Literis ftuitum íre-

fimum num. 24. & 9.

Ut bumiüets eas) llumiliare ali-

ünjs

quenter peccatoi em fignificat; ita ftul-

I

titia ipfum peccatum.

.

quam , phrafi Hebraica , eft. rení curn

24- Habeo filiam virg?

nemy 65c.) Nön

illa habere, exemplum habes Deut.21.

14. & alibi.

otu

peccaiie fenem, «& Levitam ,. dum

o6. Recedentibus femebris.)) In He-

[ial

uxoren , & filiam illorum obtulere

cupiditati, communis opinio; in mo-

breo eít, a4 refpicere mane , ideft,

u-

do tamen, & caufa iftiusrei explican-

cum appareret matutinum tempus.

:j

da difcordiz aliquid eft. — Expeditiffi-

Llþi manebat dominus !hmo) iMos ve-

90'

ma videtur ratio eos a culpa eximen-

tus, ut fcilicet uxores maritos domi-

di, fi dicamus excufari ignorantia,

nos appellent, quem non obfcurelau-

u

dat S. Petrus 1. ep. cap. 3. num. 6.

quz in fene illo viro agric

ola , ut ap-

if

paret ex num. I6. hujus capitis, eft

Sicut Sara , inquit, ezedrebat Aär;f/m: "

valde probabilis, ut etiam fortatfe in

Dominum eum vocams.

|de

Et jb corruit. ) D,upli&em mortis

K«

juvene ifto Levita.

Alioqui enim

caufam affert Jofephus, unam fum-

nullo jure poteracfiliam, & hofpitam,

Q

de

uibus Gabaite non cogitabant,

mum eorum, quz pafía effet, dolo-

rem, alteram fummum pudorem, at-

illorum libidini exponere, etiamfi id

n

eo faceret confilio, ut majus pecca-

que verecundiam , ob quam in viri

-tum vitaretur. Adde feri potuiffe,

fui confpe&tum vehire non auderet.

;iä

In facro textu ea caufa maxime innui-

r

ut utrique notum eflet fimile Loti fa-

10 erforis occafiónem ac-

tur, quod labore, & vexatione no-

&um, ex

ceperint.

Y

ide Leffium de juft. & ju-

&urna fatigata, deficientibus Jam vi-

re lib. 2. cap. I3. dub. 3. num. 19. &

ribus collapfa fit, & extindta.

Pal

yy

164

LiIBRI TIUDT

v

U

M

29. Quam cum effet ingreífus, arripuit gladium, & cadaver

j |

uxoris cum offibus fuis in duodecim partes, ac frufta conci-

bl M«

«

. dens, mifit in omnes terminos Ifrael.

[o)

uod cum vidiffent finguli, conclamabant :

Numquam

dl

res talis fa&ta eft in LHírael, ex eo die, quo afcenderunt patres

$

noftri de /Egypto, vsque in preefens tempus: ferte fententiam,

*

E

& in commune decernite, quid facto opus fit.

N

me

CATPUT

XX.

el

Ob boc [celus pugnantes relique tribus adver[us Benjamin , feuel,

of

atque iferum bello inferiores , tertioque committentes ju[Ju Domini

nelw

prelium , tribum illam , preter Jexcentos , qui in folitudinem

*

ugerant , penitus deleverunt.

1e

Greffi itaque funt omnes filii Ifrael, & pariter congrega-

* Ofee i E

ti. quafi vir unus * de Dan us

i

que Berfabee, & terra Gaf

E

9- 9- laad, ad Dominum in Mafpha:

2. Omnesque anguli populorum , & cun&tze tribus Ifrael in

ecclefiam populi Dei convene

peditum

pugna orum.

ruqt,.quadraginta millia

3. (Nec

t2

29. In aodecim partes , 6$c, ) Utfci-

4d Dominum im Mafpha. ) Nïafphæ

licet unicuique tribui pars mitteretur,

plures, ut dixi fupra cap. Io. num.

Q)e&aculumque illud acrius ánimos ad

I7. Putat Mafius in cap.. 19. Jofue,

vindiftam incitaret.

Arias

outat fru-

!

!

per Mafpham intelligi poffe Silo, que

fta illa fublimi aliquo loco

atuta, ut

erat fita in edito loco, cum Mafpha

ab omnibus confpici poffent, ad eum

fpeculam fignificet. Alii putanc Mat-

modum , quo corporaeorum, qui fen-

tentiam funt paffi, 'ad terrorem loco

pham, cujus hicfermo , eam effe, qux

in tribu erat Benjamin, quae nonlon-

edito fufpenduntur , autillorum partes.

e aberat a 5ilo, & ex qua fortaffe

Aliqui putant ad tribum Benjamin cor-

ipfum tabernaculum, quod erat inSi-

D

oris illius fe&tionem miffam non fuif-

:

e , quod fcilicet ea tribus nocens effet.

lo , confpici poterat; itaque illic con-

gre

cati Ifraelite coram Domino effe

Sed nihi] vetat, quo minus mitti po-

cen

?eb;mtur.

Ve] certe cenfebantur

tuerit, quia viti tantum Gabaa fcelus

effe coram Domino, quia olim /ers

admiferant, non tribus univerfa.

orationis erat im Mafpha , ut dicitur-].

Uafi -vir unus.) Eadem Ícilicet

Mach. 3. 46. Porro in Mafpha fre-

I.Q

meznzte

quenter comitia habita legimus T. Reg.

citur num. IfI.

, «emoque confilio , wt di-

7. 5: & Io- Ty- Jer. 49^ 8. 4£/53- F.

De Daz ufque Bería2£bee.) Que duz

Mach. 5. 46.

civitates funt extremi terrz fancte ter-

Q. Znguls populorum. ) Principes po-

mini a Septentrione, & 4 Meridie per

puli, quia nimirum, principes angulo-

ejus longitudinem.

rum, id eft tribaum, aut angularium

Terra Galaad.) '"Tribusfcilicet , que

lapidum | inftar populum- continere ,

ultra Jordanem erant.

ac fuftentare folent.

CAI;,UT XX.

I6s5

Mter

. (Nec latuit filios Benjamin , quod afcendiffent filii Hrael

Conci-

in Mafpha.)) Interrogatusque Levita, imaritus muieris inter-

fe&ae , quomodo tantum fcelus peroetratum effet ;

1quar

4. Refpondit: Veni in Gabaa Benjamin

Datres

. cum uxore mea,

illucque diverti :

lag

. Et ecce homines civitatis illius circumdederunt no£te

domum, in qua manebam , volentes me occidere, & uxorem

meam incredibili furore libidinis vexantes,, denique mor:ua

eft.

(n

6. Quam arreptam , in frufta eoncidi, mifique partes in

omnes terminos pofleffionis veftrae : quia numquam tantum

JJ

nefas, & tam grande piaculum fa&tum eft in Ifrael.

1l

7. Adeftis omnes filii Lirael, decernite, quid facere debeatis.

$. Stansque omnis populus, quafi unius hcminis fermone

refpondit: Non recedemus in tabernacula noftra, nec fuam

ep-

62

quifpiam intrabit domum :

9. Sed hoc contra Gabaa in commune faciamus.

|m

1o. Decem viri eligantur e centum ex omnibus tribubus

m

Ifrael, & centum de mille, & mille de decem millibus,ut com-

portent exercitui cibaria, & poffimus pugnare contra Gabaa

YeC

Benjamin, & reddere ei pro fcelere, quod meretur.

j

iil

1r. Convenitque univerfus Ifrael ad civitatem, quafi homo

unus, eadem mente, unoque confilio.

t

12. Et miferunt nuntios ad omnem tribum Benjamin, qui

]ll?ä

J

dicerent : Cur tantum nefas in vobis repertum eft?

al

13. "'radite homines dc Gabaa, qui hoc.flagitium perpetra-

4

runt, ut moriantur, & auferatur malum de Ifrael

Qui no-

j

li

luerunt fratrum fuorum filiorum Ifrael audire mandatum :

l

I14. Sed ex cun&tis u?bibus, quae forüs fuae erant: conve-

nerunt in Gabaa, ut illis ferrent auxilium , & contra uqivew

b

*

L

fum populum Ifrael dimicarent.

15. Inventique funt viginti quinque millia de Benjamin edu.

centium gladium , praeter habitatores Gabaa ;

16. Qui

x 3

In eccleftam. ) Congregationem, con-

decade uhus eligitur, id eft, " quadra-

vocationem, comitia.

ginta millia é qnez:'.h'ingentis millibus.

^

12. Miferunt nunios. ) Nam in pri-

2*

Interrogatefque Lenita.) Id enim

ad certiorem rei cognitionem ,

juftio-

vatis, publicifque negotiis antequam

um.

tribunalia fumma adeàntur , aut axima

remque fententiam valebat plurim

«)E

expediantur, omnis tent ind :facisfactio-

IO. Decem viri eligantur ,

qualibet lfraelitaram congregatorum

nis, pacifque moderata & placida ratio.

166

LIBRI JUDICUM

p f

16. Qui feptingenti erant viri fortiffimi, ita finiftra ut dex-

tera praeliantes: & fic fundis lapides ad certum jacientes, ut

quoo u

Debeo

capillum quoque poffent percutere, & nequaquam in alteram

artem i&tus lapidis deferretur.

frittes

e0, &

V

7. Virorum quoque Ifrael, absque filiis Benjamin, inventa

funt quadringenta millia educentium gladios, & paratorum ad

24 !

pugnam.

p

p

18. Qui furgentes venerunt in domum Dei, hoc eft, in Silo:

confulueruntque Deum, atque dixerunt : Quis erit in exercitu

tes &5

fül

illa

noftro princeps certaminis contra filios Benjamin? Quibus re-

'fpondit Dominus : Tuda fit dux vefter.

PA

rg. Statimque filii Ifrael furgentes mane, caftrametati funt

&f

Lx

qui

juxta Gabaa.

20. Et inde proccdentes ad pugnam contra Benjamin, ur-

CaS Y

^"

bem oppugnare coeperunt.

21. Egreffique filii Benjamin de Gabaa , occiderunt de filiis

e

A

:

2f

Iírael die illo viginti duo millia virorum.

22. Rurfum filii Ifrael, & fortitudine, & numero confidentes,

Con

unt.

C:'Nl

in eodem loco, i-n quo prius certaverant, aciem direxer

23. Itj

16.Fortiffimi.) Robuftiffini corpore.

]ude bellum inchoet contra Benjami-

€0S

La ffifra, ut dextra pralaantes. )

tas. Videinfimili, qux diximusfupra

Ambidextri, leva in preliis non fe-

cap. J. num- 2.

Qus, quam dextera preliantes. Vide

2QI. Occiderunt de fíli

;J I/;"ael die 1Ile

::

fupra cap. 3. num. 15.

vigigti duo milia virormm. ) Mirum

Ut capilum quozue pa]mtpermterey.)

videtur in tali caufa lfraelitas ^'tanta

Hyperbolica locutio, ft prafertim de

clade affectos. Sed L. etiam viri inno-

omnibus Gabaenfibus accipiatur.

centes mazis divinz providentie con-

17. Buadringenta guillia. ) Atincen-

filio atteruntur. IlL. fit nonnunquam

fu habito in deferto Num. r. 46. fex-

'ut nobis videamur jufti, ac innocen-

tes , cum tamen non fimus.

III. Ali-

centa pugnatorum millia reperta funt.

Refponderi poteft,aut contractum poft-

quando etiam aliquid recte fufcipitur ,

ea fuiffe militandi tempus, aut certe

quod poftea non bene, & ad Dei le-

in bellis poft mortem Jofue cum vici-

gis normam adminiftratur. IV. fzpe

nis nationibus zeftis , plurimos defide-

S

in hoftibus boni eft aliquid , quod cem-

ratos fuiffe, propterea quod ulcifcen-

poranea. ali

ua felicitate Deus velit

te Deo Ifraclitarum peccata, ac pre-

munerari.

Y

. Ifraelitarum aliqui ido-

lolatrie crimine erant infei.

VI.

fertim 1dololatriam , fepe jnfeliciter

pugnatum eíiet.

fibi, viribufque fuis nimium confide-

I8.. Confulmeruntque Deum.) Per

bant, quod expreífe dicitur in facro

Pontificem Phinzes, qui tunc aderat

textu num. 22. aliaque ejusmodi pec-

in Silo, ut habetur infra num. og.

cabant: quare priusillos Dominus per

Judas ffe dux vester.) Non vir ali-

geminam illam cladem expiare voluit,

quis, qui Juas diceretur, fed tribus

ut ad Dominum reverfi , ultionem Do-

ipfa Juda, ut fenfus fit ; ipfa tribus

mini contra Denjamitas exercerent.

QAPUT. XX

167

23. Ita tamen , ut prius afcenderent, & flerent coram Do-

mino usque ad no&tem : confulerentque eum, à dicerent :

u

ios Benjamin

Debeo ultra procedere ad; dimicandum contra fil

fratres meos, an non? Quibus ille refpondit: Aícendite ad

.....

eos, & inite certamen.

-

Ifrael altera die contra filios Benjamin ad

24. Cumque filii

pralium proceffiffent.

25. Eruperunt filii Benjamin de portis Gabaa, & occurren-

tes eis, tanta in illos czede bacchati funt, ut decem, & o&to

millia virorum educentium gladium profternerent.

26. Quamobrem omnes filii Ifrael venerunt in domum Det;

D-—

& fedentes flebant coram Domino : jejunaveruntque die illo

usque ad vefperam, & obtulerunt ei holocaufta, atque pacift-

cas victimas,

Eo terhpore ibi

27. Et füper flatu fuo interrogaverunt.

erat arca-foederis Dei,

i

28. Et Phinees filius E

leazari filii Aaron preepofitus domus.

Confuluerunt igitur Dominum, atque dixerunt: Exire ultra

debemus ad pugnam contra filios Benjamin fratres noftros, an

quiefcere? quibus ait Dominus: Afcendite, cras enim tradam

eos in manus veftras.

2

er circuitumiurbis Gabaa:

n

29. Pofueruntq; filii Itraelinfidiasp

3o. Et tertia vice, ficut femel, & bis, contra Benjamin exer-

citum produxerunt.

uperunt dé civitate, &

31. Sed & filii Benjamin aüda&ter er

1

fugientes adverfarios longius perfecuti funt, ita ut vu

Inerarent

uas femi-

ex eis ficut primo die, & fecundo, & ceederent per d

tas vertentes terga, quarum una ferebatur in Bethel , & altera

UE

in Gabaa , gtqüe profternerent triginta circiter viro

:32. Puta-

25. A/ämdit; «d eos y. £$ jpifs certa-

voce féden'es , diu adinodum illos co*

mer.) Nulla hic vi&torie promiffio ,

ram Domino peïmanüffe:

Holocanfla , & pacifrcas villimas.) Ut

ut intra num. 29. cum illis di&um eft:

Afcendtte , cras enim tradam eos in ma-

Domini pacem expofcerent , & fefe il-

zus 'veftras,

li totos darent , & fubmitterent.

99. Prepoftus domus.) SLHTUTIUS fa-

95. Sedentes flebant coram Domino. )

Sic in fa-

Seffio habitus eftflentium.

cerdos, Pontifex.

cris Literis opponuntur feffio & re-

3I. Br a/tera in Gabaa.) Licet Ifrae-

litz fugientes, & Benjamite eos per-

furretio , P. 138. 2. & Thren. 3,6.3.

ecc

eco

derent, nonta-

.& de lugente |Jerufalem ait Jerem.

fequentes a Gabaa r

"'Thren. 1. I. quomodo fedet fola eguttas

men male dicitu

r femita d:lcere in Ga-

baa.

phena populo , &c. figmificatur etiam ilJa

16g

LIBRIPJUDXIC*WUM

32. Putaverunt enim folito eos more cedere. Qui fugam

pt

arte fimulantes, inierunt confilium, ut abftraherent eos de ci-

fequ

vitate , & quafi fugientes ad fupradi&tas femitas perducerent.

K

. 33. Omnes itaque filii Ifrael furgentes de fedibus fuis, te-

dert

tenderunt aciem in loco, qui vocatur Baal:hamar. Infidise

avi

quoque, quae,circa urbem erant, paulatim fe aperire coeperunt,

41

34. Et ab occidentali urbis parte procedere.

Sed & alia

fteb

decem millia virorum de univerfo Iírael, habitatores urbis ad

fun

certamina provocabant.

Ingravatumque eít bellum contra

filios Benjamin, & non intellexerunt, quod ex omni parte illis

* ver

inftaret interitus.

o«

35. Percuffitque eos Dominus in confpe&u filiorum Ifrael :

& interfecerunt ex eis in illo die viginti quinque millia, & cen-

c«

tum viros, omnes bellatores, & educentes gladium.

at

36. Fili autem Benjamin, cum fe inferiores*effe vidiffent,

eceperunt fugere.

Quod cernentes filii lfrael , dederunt eis

&l

ad fugiendum locum, u: ad praeparatas infidias devenirent,

quas juxta urbem po(uerant.

U

Ts

ui cum repente de latibulis furrexitfent, & Benjamin

el

terga cedentibus daret, ingreffi funt civitatem, & percufferunt

d

.eam in ore gladii.

te

38. Signum autem dederant filii Ifrael his, quos in infidiis

collocaverant, ut poftquam urbem cepiffen: , iznem accende-

rent : ut afcendente in altum fumo, captam urbem demonitra-

rent.

3l

39. Quod cüm cernerent filii Ifrael in ipfo certamine pofiti

(puta-

e

39. Omnues itaque ftlis Ifrael. (Ma-

Habitatores s; bis.9) Quicumque Ben-

1

jor exercitus pars; nam copiz trifa-

jamite erant in urbe.

riam erant divife, pars una in infidiis

36.. Filii amtem Benjamin.) Ea Benja-

la uit; pars altera decem millibus con-

ftans ad urbem propius acceffit, ut

mitarum pars, quz in majorem Ifrae-

Benjamitas provocaret ad pugnam;

litarum partem inciderat,

Italice di-

ceremus, z/ groffo dell efferczio.

& foras proliceret ; parstertia in Baal-

thamar aciem inftruxit.

38. Szgnum Anutema dederamt.

pR a o a MMEU SPCHEND

Baa tbamar.) Chald. /» planiiebus

ftituerant.

) Con-

Jericho.

lgnem accenderemt.) Uxbis excitato

34- 4b occidentali urbis parte.) LXX.

habent, z2 Marazga£e, queífunt duz

incendio.

voces Hebraiee coagmentate , qux fi-

39- In zpfo certamtme poffti.) li, qui

fignificant, 44 armzdizero Gabaa, vel

fi:

flraxerant.

nulata fuga Benjamitas longius ab-

«b occidente,Gabaa , quod vulgatusno-

ftex fecutus efrïw

CAPUT

XX.

169

(üfm

(putaverünt enim filii Benjamin eos fugere, & inftantius per-

e (l

L.

fequebantur, caefis de exercitü eorum triginta viris.)

40. Et viderunt quafi columnam fumi de civitate confcen-

^ fe-

dere: Benjamin quoque afpiciens retro, cum captam cerneret

fidie

civitatem , & flammas in fubiime ferri.

TUD,

41. Qui prius fimulaverant fugam, verfa facie fortius refi-

( d

lià

ftebant. Quod cum vidiffent filii Benjamin, in fugam verfi

I5 ad

funt, .

Ontta

42. Et ad viam deferti ire coeperunt, illuc quoque eos ad-

illis

li

verfariis perfequentibus: fed & hi, qui urbem fuccenderant,

occurrerunt eis.

rael :

'rte ab hoftibus

43. Atque ita fa&tum eft, ut ex utraque pa

Cetl-

caederentur, nec erat ulla requies morientium : Ceciderunt,

atque proftrati funt ad Orientalem plagam urbis Gabaa.

€

l,

. 44- Fuerunt autem, qui in eodem loco interfe&ü funt, de-

&

cem , & o&to millia virorum, omnes robuftiffimi pugnatores.

at,

45. Quod cum vidiffent, qui remanferant de Bejamin, fugé-

runt in folitudinem: & pergebant ad petram,cujus vocabulum

Tif

eft Remmon. In illa quoque fuga palantes, & in diverfa ten-

ünt

dentes, occiderunt quinque millia virorum.

Et cum ultra

tenderent ,

perfecuti funt eos, & interfec-erunt etiam alia duo

diis

millia.

de-

46. Et fic fattum eft, ut omnes, qui ceciderant de Benja-

Ti

min in diverfis locis, effent viginti quinque millia pugnatores

ad bella promptiffimi.

fit

47. Remanferunt itaque

de omni numero Benjamin, qui

I

evadere, & fugere in folitudinem potuerunt, fexcenti virg;

dl«

federuntquexin petra Remmon menfibus quatuor.

*

48. Re-

)

Necer at ulla requies morientium.)

rationem addit $. Hieron. in epita-

LX.

habent, z Nwa juxta pedem ejus,

phio Paulz his verbis: Ip Gabaa urbe

|

l-

.

Sed vox Hebraica $36335 & cer-

u]äne ad felum diruta: paululum fnb-

tum locum fignificare poteft , ut puta-

ffitis. Panlas, recordata peccati ejus ,. &5

verunt LXX. «& requiem, ut illam

concubina i. jruffa divife: €f tribus

r

Vulgatus interpretatus eft.

Beujamin [excenzos wiros , propter Paulum

Apoffolum re[er-varos.

47. Sexeenti viri.) Mi relidi, ne

!]

una tribus ex Ifrael aboleretur; ut di-

Ippetra Regmmon. ) Remmon, feu Rzm-

citur infra cap. 2I. num. 3. & 6.

"on malum.punicum, feu granatum

Deinde, ut daretur*aliquid mifericor-

fignificat: quare illam Jofephus vocat,

ll

diz

quando juftitie per cladem illam

nÉrTeay £ cidc, nam e'o«, five z'o Gra-

mnf;

um tributum videbatur.

'Tertiam

cis mäf'mm gmnatum fignificat. Urbs

élL, euma Com. Menoch, Tom. II. .

17o

LIBRI JUDICUM

, Qus

.48. Regreffi autem filii Ifrael , omnes reliquias civitatiä, a

(rael

bus Lire

viris usque ad jumenta, gladio percufferunt, cunGtasque urbes,

foot in M

& viculos Benjamin vorax flamma confurflpfit.

»

6 D

qn, 6X

CAPT L XX

^. Ut

viris, f

liffauratur iribus Benjamin ex quadringentis virginibus in C« de

$1

babitatorum S'abes Galaad refervatis , & ex raptis ducen-

u non

tium cboros £n Silo irginibus.

funt h

Uraverunt quoque filii Ifrael in Mafpha, & dixerunt :.Nui-

9 Q

IJ

lus noftrum dabit filiis Benjamin de filiabus fuis uxorem.

Tepetti

2. Veneruntque omnes ad domum Dei in Silo, & in con-

1o.!

fpe&tu ejus fedentes usque ad vefperam, levaverunt vocem,

& magno ululatu coeperunt flere, dicentes:

pre

ote g

3. Quare, Domine Deus Iírael, fa£tum eft hoc malum in

II

populo tuo, ut hodie una tribus auferre:ur ex nobis ?

maícu

4. Altera autem die diluculo confurgentes, extruxerunt al-

vigin

tare : obtuleruntque ibi holocaufta ,

& pacificas vittimas, &

V

$. Quis

dlixerunt :

f65..

in $i

erat in przrupta petra diftans Jerofo-

tis fupplementum excitari poterat , ut

lymis r5.

milliaribus , non longe a

tot facrificiis locus eifet.

Ídem enim

I

Gabaa 5anlis pátria inter Septentrio-

Salomonis tempore factum eft 3. Reg.

tra f

mem, & Otnrientem.

Exat & altera

Alii cenfent ordi-

8. 64. Ita aliqui.

Remmon in tribu Simeonis Jof. 19. 7.

narie unum fantum effe potuiíle altare,

uz limes erat tribus Judead Auftrum,

extraordinarie vero mihi] obftitife ,

6.1

D

1cut altera limes erat ad Aquilonem.

quominus alterum excitaretur, fiido-

bont

Menfibus quatuor.) Quoloco afper-

DW

lolatrie pericalum abeffet , ut cum vi-

Jant

rime eos vixiile neceífe eft, cum ibi

ri prophetia , & fanttitate fpectatiffimi

obfiderentur , nec fecum, ut in fuga ,

facrificarent , ut Samuel, qui in Ra-

pop

ad victum neceffaria ferre potuiffent.

matha , & Mafphat facrificia obtulit.

$

trb

I. CYüraversnt.) Juraverant ante in*

I. Reg. 7. 9. in Galgala z. Reg. 11.

tleg

,J choatumbellum. — Nihil pecca-

&. in Bethlehem r. Rec. 16. s. ut Da-

zum ab Ífraelitis cum ita jurarunt; po-

vid in a:ea Ornan Jebufai 9. Reg. 24.

hd

tuit enim fententia totius populi, pe-

2£. I. Paral. 2r. 25. ut Elaa in Car-

[

nes quem fumma erat poteftas, hac

melo monte 3. Reg. 19. 32:. Alii exi-

be

ratione puniri fcelus Benjamitarum,

ftimant, unum tantum locum altari

2. In confpetiu ejus fedentes.) Nide

deftinari, fed.intra illum locum plu-

dicta fuperiori cap. num. 96.

ra altaria erigi potuiffe.

"T andem non

t

. Extruxerunt - altave.

le

d If

) Unicum

defunt, qui exiftiment unum altare

p

aelhtas oportebat effe altare ,

eo tantum tempore praceptum fuiffe ,

[

in quo facrificia fierent , hocque erat

quando POPHIHS per defertum per

egri-

in atrio tabernaculi in. Silo.

Verum

nabatur ; poftea vero cum [fraelite

4

e

propter hoftiarum a populo oblata-

quietam fedem adepti erant, plura ex-

rum multitudinem , aliud in neceffita-

citari potuiffe. Vide Serarium hic q.1.

CAPUT XXE

171

)

$. Quis non afcendit in exercitu Domíni de um;verfïs tribu-

bus Iírael? Grandi enim juramento fe conftrinxerant, cum ef-

leïmbes,

fent in Mafpha, interfici eos, qui defuiffent,

6. Du&ique poenitentia filii Ifrael fuper fratre fuo Benja-

min, coeperunt dicere : Ablata eft tribus una de Ifrael,

7. Unde uxores accipient ? omnes enim in commune jura-

ft (

vimus. non da:uros nos his filias noftras.

'zgcen-

8. Idcirco dixerunt: Quis eft de univerfis tribubus Ifrael,

qui non aícendic ad Dominum in Mafpha? Et ecce inventi

t NU 1

funt habita.ores Jabes Galaad in illo exercitu non fuiffe.

9. (Eo quoque tempore cum effent in Silo; nullus ex eis ibi

XOTCIU,

n Con-

repertus eft.)

1o. Miferünt itaque decem millia viros robuftiffimos, &

CQ

preeceperunt eis: Ite , & percutite habitatores Jabes Galaad in

ore gladii, tam uxores quam parvulos eorum.

üm in

/31. Et hoc eri: , quod obfervare debebitis : * Omne generis Num.

Int àl-

mafculini, & mulieres, quae cognoverunt viros, interficite , 3117

virgines autem refervate.

i,

12. Inventaeque funt de Jabes Galaad quadringentee virgi-

.-Qgi-s

nes. quze néfcierunt vi:i thorum, & adduxerunt eas ad caftra

", t

in Silo, in terram Chanaan.

. &i

13. Miferunique n'intios ad filios Benjamin, qni eraüt in Pe-

in pace.

R.

tra kemmon, & praeceperunt eisr, ut eos fufciperent

^5

Otdi-

14. Vene-

iltar,

iile,

6. Dutlisue penttestía.) iNon r.lam:;a

II. Loterycite.) Hebraica, & Gre-

bant fa&ctum contra Benjamitas , cujus

ca fienificant Jzarhbezsti fubjeites

1 il

Deum auctorem habuerant ; fed d.le-

quod anathema ,

uale effe deberet,

Itvl

jfmi

bant tribum unam deleri ex univerfo

explicatur , ut fcilicet interficerentur

ho

populo.

viri omnes, & infantes, mon autem

Super fratre [uo Benjamin.) Ownes

virgines, pecora, & jumenta , necurbs

iUilt

tribus, & finguli Hebrzi, quafi tra-

incenderetur, aut everteretur.

j

]

tres erant, quia communem patrem ha-

IOG. Quadringeuta virgines. 3; Sermo

bebant Jacob, a quo Ifraelite di&ti funt.

7. Omnes enim im commune juravt-

eft de virginibus adultis , non de puel-

af*

mus.) Pro ig commune klebygus ha-

lulis, aut infantibus-

xl«

I3. Praceperunt eis , nt eos [u[ciperent

tai

bet iz Domizo,feu per Deum,ut etiam

]i

LXX. Juramento addita fuit impreca-

im pace. ) Juffit populus lfrael , ut

tio, feu, ut nofter ait Ínterbres, ma-

Benjamitz legatos illos in pace fufci-

10f

ledictio, num. I8g. Maledi&ius qu; de-

