4. Vocavitque Jofue duodecim viros, quos elegerat de fillis

nt

z

Ifrael , fingulos de fingulis tribubus,

$. Et ait ad eos:

te ante arcam Domini Dei veftri ad Jor-

B5

danis

d

1f

(r) Jericho. 1» edz. Sixz. legiter: Jordanem.

lm mare [folitudinis. ) Hebr. mare

do abfumpta eft, prefertim cum ma-

Pti'

0l

fais, dicitur etiàm. mare mortuum ,

xima fuerit multitudo Ifraelitarum ,

u

quod aqua in eo fit craffa, & iners,

& profelytorum, & lapides bis duo-

quodque nullos alat pifces , aut coch-

deni , alii excipiendi, alii ftatuendi in

leas, ac ne vermes quidem , aut fer-

fluminis alveo fuerint.

Serarius pu-

fe

pentes, ut tradit D. Hieronymus in

tat una aut altera poft. meridiem ho-

a

c3p. 47. Ezechíelis. Num. 34. 3. ap-

ra tranfitum abfolutum fuiffe.

f

pellatur zare /Aiffffpgsum.

A. nofiro

Ipeulos pev [ingalas tribts.) Etiam

ig. ,

interprete hic bene dicitur ;zre /oi-

Q.S

unus ex tribu Levi ele&us , &

fudinis, quia circumjacens terra Iteri-

pariter unus ex tribu Jofeph, quaz bi-

lis, graveolens, & virofa eft, ideo-

a

rtita in tribus duas Manafle ,

&

que deferta, & folitaria.

E

iphraim , atque 1

ta duodecimum nu-

lC

merum non excefferunt.

I7. Swper ffccam bumum. ) Vel enim

0U

jJordanis alveus arenofus & glarea ple-

3- Duriffrmos lapides.) Rabbini etiam

)

nus erat, ideoque ftatim poft aqua-

maximos fuiffe fabulantur. Certum

rum defluxum aridus; vel divina vir-

eft, non majores fuiffe, quam quos

i

tute fadum elt ,

ut plane ficcare-

viri finguli afportare inde ufdjue ad

!l

tur, & facilis tranfitus abíque pedum

Galgala poffent.

Duriffimi eliguntur

inquinatione Ifraelitis pateret.

lapides, quia conftituendi in fignum

4lceints. 5 Parati, expediti.

aternum pofleris erant, atque ideo

j

j*

Orunifque populus, per arentem alueum

ejus generis quarendi, qui non faci-

eranfióat. ) Magna dici pars tranfeun-

le vetuftate folverentur,

12

LIBRI JOSUE

danis medium, & portate inde finguli fingulos lapides in hu-

meris veftris , juxta numerum filiorum Iírael,

V

6. Ut fit fignum inter vos: & quando interrogaverint vos

filii veftri cras, dicentes: Quid fibi voluntifti lapides?

f

7. Refpondebitis eis: Defecerunt aquse Jordanis ante arcam

V

foederis Domini, cum tranfiret eum, idcirco pofiti funt lapi-

des ifti in monumentum filiorum Iírael in adeternum.

Ü

8. Fecerunt ergo filii Ifrael, ficut praecepit eis Jofue , por-

tantes de:medio Jordanis alveo duodecim lapides, ut Dominus

ei imperarat, juxta numerum filiorum Ifrael, usque ad locum,

in quo caftrametati funt, ibique pofuerunt eos:

V

9. Alios quoque duodecim lapides pofuit Jofue in medio

Jordanis alveo, ubi fteterunt facerdotes, qui portabant arcam

foederis Domini & funt ibi usque in praefentem diem.

p

Io. Sacerdotes autem , qui portabant arcam, ftabant in Jor-

l

danis medio, donec omnia complerentur, qu:e Jofue, ut lo-

queretur ad populum, praeceperat Dominus, & dixerat ei Moy-

)

fes.

Feftinavitque populus , & tranfiit.

1r. Cumque tranfiffent omnes, tranfivit & arca Domini,

Y

facerdotesque pergebant ante populum.

ü

12. Filii quo

1e Ruben, & Gad, & dimidia tribus Manatfe,

Num. armati praeced

e

)

ant (r) filios Ifrael, * ficut eis praeceperat

32 29- Moyfes.

13 Pt

(1) Filios lfrael. Im edit. Sixz. legitur : fratres fuos filios Ifrael.

6. Signum.) Rei hoc loco gefta.

tebant, eique animum prafentia fua

t

Cras.) Futuro tempore.

addebant, & aquas a tergo impenden-

9. Dxwodecim. lapides pofit Tofue im

tes,| Domini prafentia fecuri, defpi-

ened;o Tordanis alveo.) INon coacerva-

ciebant.

l

tos, aut in arz formam, fed fingulos

Er dixerat ei Moyfes. ) Eo modo.,

]

4

")

er fe, ut etiam fatum a Moyfe

& ea obedientia, & alacritate , quam

n

xod. 24. 4. fic enim magis appare-

femper ei Moyfes precéperat , &

bat duodecim tribuum diftin&io.

commendarat.

Ufaque m prafentem. diem. ) Ex hoc

II. 4fnte populum. ) Wel fpecante

loco aliqui colligunt Jofue non efTe

populo, coram populo, vel ante po-

hujus libri fcriptorem. Sed ut bene

puli agmen modo fupra prefcripto ,

dicatur, 4/qwe : prafentem diem , fatis

ut fcilicet bis mille cubitorum fpatio,

eft, fi aliquo tempore poft lapides

arcam pone fequerentur.

Vel fen-

. ere&os Jofue hiftoriam fuam fcripferit.

fus eft, poft tranfitum Jordanem Ar-

äï

IO. Stabant in ordanismedio.) Pro-

ca, & facerdotes in primo fuerunt

babile eft ftetiffe facie verfus - Au-

4

flrum converfa, hoc eít, verfus in-

agmine, non in medio quemadmo-

dum in deferto.

feriorum aquarum fugam; fic enim

I2. Siewt prec

g

faciem ad populum tranfeuntem ver-

erat eis My/ä!. )

Tum. cap- 32. 28.

i;

——

CAP. U T4UV.

13

l-

13. Et quadraginta pugdatorum millia per turmas, & cu-

neos, incedebant per plana, atque campeftria urbis Jericho.

(s

I4. In die illo magnificavit Dominus Jofue coram omni If-

rael, ut timerent eum, ficut timuerant Moyfen, dum adhuc

i

viveret.

.

^

i

15. Dixitque ad eum:

r6. Preecipe facerdotibus, qui portant arcam foederis, ut

t

afcendant de Tordane.

J

17. Qui praecepit eis, dicens : Afcendite de Jordane;

fl

I8. Cumque afcendilfent portantes arcam foederis Domini,

& ficcam humum calcare coepiffent, reverfze funt aquse in al-

10

veum fuum, & fluebant, ficut ante confueverant.

if

I9. Populus autem afcendit de Jordane, decimo die menfis

primi, & caftrame:ati funt in Gal

galis contra Orientalem pla-

J

gam urbis Jericho.

0-

20. Duodecim quoque lapides, quos de Jordanis alveo fum-

)(.

pferant, pofuit Jofue in Galgalis.

21. Et dixit ad filios Ifrael: Quando interrogaverint filii

l,

veftri cras patres fuos, & dixerint eis: Quid fibi volunt lapi-

des ifti ?

b

22. Docebitis eos,atque dicetis: Per arentem alveum tranfi-

H

vit Ifrael Jordanem iftum.

*

.

X

23. Siccante Domino Deo noftro aquas eius i

n conf pectu

veltro, donec tranfiretis.

* Exo.

u

24. *Sicut fecerat prius in Mari rubro, quod ficcavit, donec

?

^

tranfiremus:

B

23

25. Ut

[4-2T.

-

I3. Quadragimta purmatorum mil-

adorato precati fuerint, ut bene'o-

4Jia.) Ex tribu Ruben, Gad, & Ma-

mnia füccederent , & eidem pro be-

n

naíle; quz tamen tribus multo plu-

neficio gratias egerint?.

res ad arma tractanda aptos numera-

Cajframemzi Jfeent in Galg alis. ) I—ïunc

bant, ut patet ex cap. 26. lib. INum.

locum cafiris figendis elegit Tofue,

19. Populus agtem ajcendit de Jarda-

vel divino monitu, vel quia licet ul-

ze.) Afcendentibus de Jordane nulli

terius eo die progredi potuiffent, erat

hoftes occurrunt, quia, ut dixerat

tamen prudentiz militaris fenfim pro-

n

Rahab cap. 2. num 9. e'zzguersnt o-

gredi , nea tergo hoftis relinqueretur.

mnes babitatores terré&.

Vide ibi di&a.

Alioqui etiam locus falubris erat, &

,

Probabile eft íh ipfo aditu promiI

aquis vicinus, & fylvis, ex quibus li-

terre, eam falutafTe Ifraelitas & loti-

'na peti poterant,

i

tiz figna edidilTe.

Quod fi intrantes

90. Pofuit Tofue 12 Galgalis.) Non

domum, eam falutare jubet Chriftus

longe a tabernaculo fub dio , ut ab

Matth. 10o. 12. & dicere , Pax Lwic do-

omnibus confpici poffent, hi etiam

x;i , quid ni terram fanctam futuram

lapides feorfim ftatuti, non in dcervi

populi fedem falutaverint , Deoque

formam, aut altaris, Vide dida num. g.

14

LIBRIJOSUE

25. Ut difcant omnes terrarum populi fortiffimam Domini

manum, ut & vos timeatis Dominum Deum veftrum omni

tempore.

el

CAPIUT V.

al

Terrentur. Chananai , dircumcifio fit in Galgalis, €? Pbafe cele-

V0

bratur, deficit manna , ubi de fruGibus terre edunt j €. .

a

"Angelus Domini T'ofue. apparet.

*

fi

Oftquam ergo audierunt omnes reges Amorrhaeorum,

&

p

qui habitabant trans Jordanem ad occidentalem plagam,

& cunéti reges Chanaan, qui propinqua poffidebant magni

&

maris loca, quod ficcaffet Dominus fluenta Jordanis coram

filiis Ifrael, donec tranfirent, diffolutum eft'cor eorum , &

non remanfit im eis fpiritus, timentium intro

A

lírael.

?tllnï filiorum

2. Eo tempore ait Dominus ad Jofue : Fac tibi cultros lapi-

9

deos, & circumcide fecundo filios IHrael.

3. Fecit, quod jufferat Domin

7715? & circumcidit filios Ifrael

in colle praeputiorum.

4. Haec autem caufa efl fecundae circumcifionis : Omnis

populus , qui egreffus eft de /Egypto generis mafculini, uni-

[/

verfi-bellatores viri mortui fun; in deferto per longiffimos

[

[

viae circuitus-,

l

5. Qui

x du

O5. Ferniffhmam Domimi manum.)

omnes vernaculos domus faas & cireum-

Potentiàm. LXX. c)x'Jvcc,u.zv.

cdie ,. &c.

2«

4c £bl cultros. lapideos. ) INunc

Circumcide fecundo filios Ifrael. )Sen-

Í

fus eft, revoca confuetudinem cir-

quidem lapideis cultris fa&a eft

f

circumcifio, ut diferte habemus in

cumcidendi , longo tempore in de-

f

textu; alioqui etiam ferreis, aut cha-

ferto intermiffam.

Indi&da eft au-

lybeis fieri poterat. Vide dicta/Genef.

tem h«c circumcifio , quia legis ca-

Y

remonias in ufum revocari volebat

cap. 47. num. I2.

Et eircumcide.) Non ipfemet cvir-

Deus., que non nifi a circumcifis obi-

cumcidit;-qui enim potuiffet tan-

ri poterant ; nec decebat, ifraelitas in-

tam multitudinem ; nec etiam fuit

circumcifos rnorari inter Chananzos

necefle adhibere facerdotes, aut Le-

pariter incircumcifos; data enim eft

vitas.

Circumcidebant ergo omnes

circumcifio ut per eam Judai a gen-

quot quot in /Ézypto olim fuerant

tilibus diftinguerentur. Videdicta Ge.

nef; 17. 49

ciccumcifi, & probabile ipfum Jofue

aliquos circumcidiffe, ut etiam Élea-

3. Ig colle ;)Mp;;'riortz.m. ) Loco fic

2arum ,.domefticos nimirum , quod

poítea di&o ob hanc circumcifionem,

fecerat Abraham Genef, cap. 17. n.

vel potius, quod illuc projecta fint;

0^2

Lt d

tulit antem Ifmael flium fuum , &

& fepulta preputia.

E

l:ä

C APU T.V.

15

If

Ti

$. Qui ómnes circumcifi erant. Populus autem, quii natus

eft in deferto,

6. Per quadraginta annos itineris latifimze folitudinis, in-

l--

circumcifus fuit : donec confüumerentur, qui non audierant

vocem. Domini, & quibus ante juraverat ,

eis ''erram la

f

re

& mel

H

]

ut non oiftendcx'et

VEU

emanantem.

7. Horum filii in locum fuccef

iv

Y v

"

int pafrum, & circumci(i

p

funt a Jofue : quia ficut nati fuerant, in preeputio erant , nec

eos in via aliquis circumciderat.

"

8. Poftquam autem omnes circumcifi funt, manferunt in

n

eodem cattrorum loco, donec fanarentur.

1]l

9. Dixitque Dominus ad Tofue : Hodie abftuli opprobrium

JEgyptia vobis. Vocatumque eft nomen loci illius Galgala,

I

H

usque in praefentem diem.

1o. Manferuntque filii Ifrael in Galgalis, & fecerunt Phafe,

J

quartadecima die menfis ad vefperum in campeftribus Jericho-

d

11.. Et comederunt de frugibus terree die altero , azymos

panes, & polentam ejusdem aani.

12. De-

—

l$

5

Populus utem ,

Gc. incircum-

r4, & fortaffe ideo ZIgypti oppro-

l

eifzs fuit.) Omilfa eft in deferto cir-

$

brium dicitur; quod ZEgyptii, qui

cumcifio, ne infantibus recens cir-

cum l1fraelitis erant, tam lonpa pe-

cumcifis motu crearetur vit& pericu-

regrinationis per defertum pertafi,

lum.

Il

Fferi enim poterate ut repen-

aut clam, aut etiam palam fudais op-

te fe commoveret riübes,

& ftatio

probrarent.

mutanda effet.

Galgala. ) Dicitur a ';'? 3 g4/4! , quod

6. Donec cenfumerentur , &c. ) Hac

vofvtre , devolvere, ac removere ligni-

fuit occafio intermittendz scircumci-

ficat, ita ut Galgal fit locus devolu-

fionis, quod fcilicet Dominus in de-

tionis, ablationis, & remotionis, prz-

j«

ferto populum detineret ,

donec o-

putii nimirum, aut opprobrii /Egy-

mnes, qui non audierant vocem Do-

ptiorum , juxta expofitionem allatam.

mini; &c. confümerentur;. caufa ve-

Io. Ftcerant Phafc. ) Pafcha fcilicet,

IO,quam proxime a(fignavi nurh. $.

quod ab ejus folemnitate inflituta ,

"

"k

le lecmm fucceffermmt - patrum. )

tertium fuit.

Primum enim acum

Adepti funt ea profniffa , quibus pa-

:

eit in g

25

ypto Exod. 12. fecundumin

tres eorum exciderant.

deferto Sinai anno fecundo exitus ex

9. Opprobrism. ) Preputium : pro-

ZEgypto INum. 9. 2. & fequentibus ;

brofum enim erat apud Hebraos, fi

fecutis vero pere

5

crinationis annis in

quis -aut effet incircumci(us, aut dice-

deferto omiffüm eft.

P

retur.

Vel, opgrobrium, quod di-

PI. Po'ezrzm. Oc. ) Rar five hor-

eebant Deum eduüos. ex /Egypto

deum toítum, ex fpicis eo anno col-

non poffe, aut. nolleintroducerein ter-

le&is.

ram ptomiffam. . Huc fpe&at ilud

I2. Defecizgue manna. ) lrober ille

Exod. 22..12.

Callide eduxit eos , ut

mannz defecit , quia jam ex terre

snt« U?'c:)-m? ie montibus , $ deleret e £er-

frugibus ciborum .c'cpi:: 'fuppetebat.

16

LIBRI JOSUE

I2. 'Defecitque manna, poftquam comederunt de frugibus

q

terrae, nec ufi funt ultra cibo illo filii Tfrael, fed comederunt

]

de frugibus praefentis anni terrae Chanaan.

15. Cum autem effet Tofue in agro urbis Jericho, levavit

l

oculos, & vidit virum ftantem contra fe, evaginatum tenentem

Sf

gladium , perrexitque ad eum , &

-

aitt Nofter es,an adverfía-

9l

riorum ?

14. Qui refpondit : Nequaquam : fed fum princeps exerci-

]

tus Domini, & nunc venio.

V

15. Cecidit Jofue pronus in terram. — Et adorans ait : Quid

Dominus meus loquitur ad fervum fuum?

*Exo.

1

16. * Solve, inquit, calceameutum tuum de pedibus tuis 5

9: *- locus

enim, in quo ftas, fanétus eft. Fecitque Jofue, ut fibl

&or

^

j

7'3»

fuerat imperatum.

CAPUT

VI.

g

Pof? varios feptem. dierum circuitus. fericbo capta funditus dele-

tur, fervata Rabab cum fuis : readificatori urbis

maledicitur.

fi

ti

1. J Ericho autem clauía erat, atque munita, timore filiorum

[

Tírael, & nuilus egredi audeba:, aut ingredi.

li

W

2. Dixitque Dominus ad Jo'ue: Ecce dedi in manus tuas

[

Jericho, & regem ejus, omnes (ue fortes viros.

[3

. Ciicuite urbem cun&i bellatores femel per diem: fic

q

facietis fex' diebu:.

'4. Sept'mo

Q

*

j

b

13. Vidit virum ffantem , 6c.) An-

Loquirr.) Loqui vult, mandare

gelum , quem aliqui Gabrielem pu-

vult.

&

tant, plures vero Michaelem , qui

16. Solve , imquit ». calceamentum. )

N

In perfone, quam alloqueris, & lo-

princeps exercitus Domini dicitur apud

G

Danielem , cap. Io. 13

ci, in quo ftis, reverentiam.

C

. Tezentem (g'/a:ti/mx:. )

Quiia belli eum

p

Chananzis inchoandi a Deo nuntius

Ericho autem claufa erat, atque

W

1.3(

munmita. ) Chald. Erat ferzis

veniebat, & adjutor.

h

Noffer c$, «n adverfariorum ? ) ld

forióus oceiua j erress , 6 abenis objera-

£a vetlibu:.

eft, Judeusne es, an Chananzus.

f

14. Nwzc venio.) Ut novo, & fin-

Ez nulíus egredé audebat , ' aur sngre-

di.) Quod non folum fignificaturbis

a

ulari modo te , tuofque adjuvem,

ut per folitudinemjuvi, &in tranfitu

portas fuiffe claufas, fed excubitores

V

ordanis,

etiam, & cuftodes additos.

I5. Cecidit Jofue, &fc.) Demifit fe

2. D;xitgue Dominus 24 Jofue.) An«-

)

pronum in terram, ut Ángelo exhi-

gelus, qui ili apparuerat cap. 5,

beret reverentiam.

num. I5:

$

CADPIUUT VE

17

18

Á« S'eptimo autem die facerdotes tollent fepte;m buccinas,

IN

quarum ufus eft in jubilaeo, & preecedant arcam foederis: fe-

ptiesque circuibitis civitatem, & facerdotes clangent buccinis.

nl

5. Cumque infonuerit vox tubae longior, atque concifior,

& in auribus veftris increpuerit, conclamabit omnis populus

d

vociferatione maxima, & muri funditus corruent civitatis, in-

gredienturque finguli per locum, contra quem fteterint.

]-

6. Vocavit ergo Jofue filius Nun facerdotes, & dixit ad eos:

Tollite arcam fcederis: & feptem alii facerdotes tollant feptem

id

jubilaeorum buccinas,.& incedant ante arcam Domini.

7. Ad populum quoque ait: Ite, & circuite civitatem, ar-

mati praecedentes arcam Domini.

E

)

bl

8. Cumque Jofue verba finiffet, & feptem facerdotes feptem

buccinis ciangerent ante arcam foederis Domini,

g. Omnisque prs&ecederet armatus exercitus, reliquum vul-

ant.

gus arcam fequebatur, ac buccinis omnia concrepab

—I,O. Prae-

4. Sacerdotes tol'ast [eptem — bucci-

Sacerdotes clangent butcinit. ) V oluit

s4:.) Erant he feptem facerdotum

Dominus clangi buccinis, ut oftende-

ret bellum hoc Ifraelitis triftitiz nihil,

tub& ex earum genere, quarum ufus

erat in annorum Jubileorum indictio-

gaudii vero plurimum allaturum.

lI.

ne, Levit. cap. 25. num. g. nam hic

7

vult clangi ut in Jubileo , quia ut eo

in Hebrzo vocantur tube tz» 53* 7-

$

tempore omnes redibant ad pofieffio-

belim , & LXX. vocant lezg e«Nzig-

nem fuam, ita nunc illi-ad promiffam

&c facras tubas, quod tempore fa-

terram.

r

cro Jubilei eas inflarent facerdotes:

5. Cezeifier.) Sonus concifus, cum

i

:

quoad. materiam , ex cornu arietis

morula-ali

1a interrumpitur, ac repe-

erant.

titur.

In

i

1

ebrzo, & Chaldzeofolum

Pracedant arcam faderis. ) Iidem fa-

eft, protratlzor , autlengior: verumid,

cerdotes, qui in Jordanis tranfmiffio-

quando fit, fubinde conciditur fonus,

ne, arcam tulerant, videntur hic ar-

feu interrumpitur.

cam circa fericho tuliffe; neque enim

Comclamabit omnis populus. ) Ad cer-

caufa ulla eft, cur aut pauciores, aut

rendoshoftes$ , adincitandos Iraelitas,

plures , aut alios effe dicamus. — Fue-

ad invocandumetiam Deum, & in1-

í

runt ergo Eleazar, & Ithamar, aut

titie argamentum.

hujus locó Phinees.

Vociferatione maxima.) Mox Me-

Seprefque. ) Probabile eft tunc

brea letam, feftivamque vociferatio-

feptimum circulum cenferi debuiffe

nem fignificat. Grsci vocant ZAa-

abfolutum , cum facerdotes, & arca,

Ae«po»: barritum Vegetius, & 'T'a-

& jofüe populi princeps ad locum,

citus.

unde inchoata effet fupplicatio, fepti-

Q. Reltqumm -"vuleus. arcam fequeba-

mo revertiffent ; hi enim erant pom-

fgr.o) Miri , mulieres, juvenes, fenes;

p& pars potior.

JEgyptii etiam läl'ofely'ti turbz immixti.

]

Bbl cusa Com. Menoch. Tom. If.

C

1$

LIBRI JOSUE

10. Praeceperat autem TJofue populo, dicens : Non clamabi-

Qw

tis, nec audietur vox veftra, neque ullus fermo ex ore veftro

poü

egredietur: donec veniat dies, in quo dicam vobis : Clamate,

mul

& vociferamini.

qu

II. Circuivit ergo arca Domini civitatem femel per diem,

& revería in caftra manfit ibi.

u

12. Igitur Jofue de no&te conf

ov

-urgente , tulerunt facerdotes

arcam Domini,

13. Et feptem ex eis feptem buccinas, quarum in jubileo

d

ufus eft: praecedebantque arcam Domini ambulantes, atque

[vl

Clangentes: & armatus populus ibat ante eos, vulgus autem

i

reliquum fequebatur arcam , & buccinis perfonaba:.

f

14. Circuleruntque civitatem fecundo die femel, & reverfi

lu

funt in caftra: Sic fecerunt fex diebus.

15. Die autem feptimo, diluculo confurgentes, circuierunt

e

ürbem, ficut difpofitum erat, fepties.

qu

16. Cumque feptimo circuitu clangerent buccinis facerdo-

tes, dixit Jofue ad omnem Ifrael : Vociferamini: tradidit enim

vobis Dominus civitatem :

4

q

l

17. Sitque civitas haec anathema: & omnia, qu&e in ea funt,

Ü

Domino : fola Rahab meretrix vivat cum univerfis, qui cum

Pl

*$8up. ea in domo funt: * abfcondit enim nuntios, quos direximus :

äe b.r ;

18. Vos autem cavete, ne de his, quae praecepta funt, quip-

f

piam contingatis, & fitis preevaricationis rei, & omnia caftra

IL31I.

1

Iírael fub peccato fint» atque turbentur.

19. Quidquid autem auri, & argenti fuerit , & vaforum

À

seneorum, ac ferri

; Domino confecretur , repoütum in the-

fauris ejus.

20.* Tgi-

12. De zotle can[z';rgem.)s uimo mane.

Domime.) Ad honorem Domini ,

15. Circtomnierant urbem

/;:-

vel, quafi dicat , confecretur Domi

'-

pties. ) Circuitiones omnes tredecim

no

Chald. azte Dominum.

fuerunt, non , ut quidam Rabbinus

I8. Caveto ze

uiDbiam con-

&

QTE DEU TET QULUNT SRPSC H EOAES

computat, quatuordecim.

tingatis.) Omnia enim abolé

nda, edes

I7. SZQue civitas bec amathema.)

incendendz , homines cujusvis «tatis,

Qu de anathematifmo urbis, & Ra-

aut fexus occidendi , domui tantum

hab confervatione hic dicuntur, pri-

Rahab parcendum ; metalla vero, &

mum populo mandata , & explicata

metallica fervanda , &in Domini «ra-

.

fuiffe probabile eft, nunc autem in

rium. inferenda.

iemoriam tantum revocata,

Jubetur

Caftra lfrael fab. peccato. fent. ) Pec-

autem civitates effe anathema , hoc eft,

funditus deleri.

cati poenam luant.

C ASPAD T N

19

ubi-

e]to

^o. * Igitut omni populo vociferante, & clangentibus tubis, »Her.

lilb

poftquam in aures multitudinis vox, fonitusque increpuit, 11.30.

muri ilico corruerunt : & afcendit unusquisque per locum,

*

qui contra fe erat: * ceperuntque civitatem,

em,

2i. Et interfecerunt omnia, quae erant in ea a viro usque Mach

0les

ad mulierem , ab infante usque ad fenem.

Boves quoque, & 1215

oves , & afinos in ore gladii percufferunt.

22. Duobus autem viris, *qui exploratores miffi fuerant, * Sup.

leo

dixit Jofue: ïngïedimini dog;um mulieris meretricis, & produ- 2. 14.

que

cite eam,& omnia, quz illius funt, ficutilli juramento firmaftis.

Lerm

| 23. " Ingreffique juvenes, eduxerust Rahab, & parentes ejus, *Hop,

etfi

fratres quoque, & cun&tam fupelle&tilem , ac cognationem il- 11.31.

lius, & extra caftra Ifrael manere fecerunt.

ünt

24. * Urbem autem , & omnia, quae inventa funt in ea, fuc- *Ipng..

cenderunt : absque auro, & argento, & vafis zeneis, ac ferro, 8. 2.

]o-

quae in &rarium Domini confecrarunt.

l]

25. Rahab vero meretricem, & domum patris ejus, & omnia,

quae habebat, fecit Jofue vivere, & habitaverunt in medio

lfrael usque in preefentem diem: eo quod abíconderit nun-

If

tios, quos miferat, ut explorarent Jericho. 1n tempore illo

]i

imprecatus eft TJofue, dicens:

n

D«

26.* Malediétus vir coram Domino, qui fufcitaverit, & cedi- 5Rec.

ficaverit civitatem Jericho.

In primogenito fuo fundamenta 16.34.

12

illius jaciat , & in noviffimo liber

us.

'ogüm ponat portas ej

lo

9,

27. Fuit

if

(d

20. Muri illico corruerunr.) In Hebr.

cafu locum habet , quod dicitur Pfal.

fupra num. 5. eft, Cz4et murus urbzs

136. 9.

Beatus, ouizenebit ; 6 alidee

fv fe s inde putant Rabbini, terra de-

parvulos 1405 ad petram,

hifcente muros defcendiffe, & illa vo-

23. Extra caffra Ifrael manere fece-

rágine integros conditos fuiffe fabu-

rurt.) Dum urbsincenditur, & illi in

lantur ; cecidit murus, ut habet vul-

caftris tentorium paratur : vel proba-

u

catus nofter LXX. &recepta opinio.

bilius, dum a priftino gentilitatis ritu,

ebrai textus fententia eft, moniain

& contagio una cum fuis expiatur,

eodein, quo ftabant , loco ruiffe, &

24. Jbfoue auro, €f argento 5 .

2

fuper fe procidiife.

Servatum aurum, arpgentum, metalla

»

OI. Pgterfecerunt omnia.) Mebr. «na-

fortaffe in templi olim fabricandi im-

n

Lhema fecerumt.

penfas.

44 viro víque ad mulierem , &. c.) Mi-

25. Feesr fofite vivere,) Servavit,

de dicta Deut. 20. 14.

Parcendum

26. lg primogenito fuo fendamenta it-

ordinarie mulieribus , fenibus, infan-

lius jaciat , €7c.) Sententia eft, in ur-

tibus , cum hi refiftere non poffint.

bis hujus reftauratorem animadvertet

Deus tamen,

ui vite, & mortis Do-

Deus hac pena ; utoinnes ejus emo-

xinus, aliter fieri juflerat; itaque hoc

riantur liberi, primogenitus quidem

20

LIBRT' JOSUE

27. Fuit ergo Dominus cum

eft in omni terra.

Jofue, & nomen eïus vulgatum

CAPUIT VIL

Explorata. Hai , cedit populus lfrael boffibus propter furtum de

anatbemate "Fericbo s quapropter pof] Sfofue lamentationem,

mi[Ja forte ZAcban lapidatur jufJu Domini.

* Infr. .

22.20.

lii * autem Ifrael praevaricati funt mandatum, & ufurpa-

FI

verunt de anathemate : * N3

Achan filius Cha:mi, filii

P. 7 abdi, filii Zare de tribu Juda

, tulit aliquid de anathemate:

iratusque eft Dominus contra filios Ifrael.

2. Cumque mitteret Jofue de Jericho viros contra Hai, quze

eft juxta Bethaven, ad orientalem plagam oppidi Bethel , dixit

eis : Afcendite, & explorate terram.

Qui preecepta complen-

tes exploraverunt Hai.

&

3. Et reverfi dixerunt ei: Non a

fcendat omnis populus, fed

duo, vel tria millia virorum pergant, & deleant civitatem:

quare omnis populus fruftra vexabitur contra hoftes pauciifi-

mos

4. Afcenderunt ergo tria millia pugnatorum.

Qui ftatim

terga vertentes,

s. Percuffi funt a viris urbis Hai, & corruerunt ex eis tri-

ginta & fex homines: perfec:ltique funt eos adveríarii de porta

usque

cum jacere copperit fundamenta , in

lias, domus, & capita ad ipfum ven-

*

tum eft.

aliis. deinceps partibus alii, in ultima

Ill. ut parentum memoria

vero, id eft, in portis ftatuendis, ul-

aliqua. infamie nota afpergatur , ad

timus ,

feu natu minimus.

H arum

quoós male educati filii nonnulla culpa

poftea dirarum vim expertus eft Hiel

pertinet. IV. utaugeaturinfamia pec-

4

de Bethel, ut habemaus 3. Reg. 16. 34.

cantis , qui ex tam illuftri tribu. or-

LXX. Achar, ut etiam

tus eft.

1. Jäclö:n.

ulgat

a noftra appellatur

Talit aliquid de anathemate. ) Quid

hoc fuerit, dicitur infra num. I2.

T« Pardco. 7 .H

ebr. 35y Zacar turba-

re fignificat , quam vocem nominis

2. Hz;i.) Oppilulum Amorrhzo-

Achan originem effe indicat Jofue hoc

rum; alterum vero ejusdein nominis

cap. num. 26.

Ammonitarum erat ,

cüjus mentio

Filiss Charmi, &c. ) Achanis accu-

Jerem. 49. 3.

rate defcribitur genealogia. |. ut di-

Bethavez.) Nomen urbis , & de-

ftingueretur ab illis , fi qui forte idem

ferti , cujus mentio infra cap. I9. 12.

nomen haberent. Il propter eam,

Betbe!. ) Sic dictam ob caufam, que

qux poftea narranda erat , inquifitio-

Genef. 28. Ig. habetur ; prius diceba-

nem fontis, in qua per tribus, fami-

tur Luza.

CAP U T. VIL

2I

usque ad Sabarim , & ceciderunt per prona fugientes: peru-

muitque cor populi, & ad inftar aquze liquefa&ium eft.

6. Jofue vero ícidit veftimcnta fua, & pronus cecidit in ter-

/

ram coram arca Domini usque ad vefperam , tam ipífe, quam

omnes fenes Ifrael : miferuntque pulverem fuper capita fua,

: 7. Et dixit Jofue: Heu, Domine Deus, quid voluifli tra-

ducere populum iftum Jordanem fluvium, ut traderes nos in

manus Amorrhaei, & perderes ? utinam , ut coepimus , man-

i

fiffemus trans Jordanem.

-

.

8. Mi Domine Deu$, qui

d dicam, videns Ifraelem hoftibus

a

fuis terga vertentem ?

9. Audient Chananci, & omnes habitatores "'errze, & pa-

riter conglobati circumdabunt nos, atque delebunt nomen

L

?

noftrum de terra : & quid facies magno nomini .uo

Io. Dixit-

3

5.. Ufque ad. Sabarim. ) Sabarim, fi-

Ufït;tta etiam aliis gentibus pulveris

hzc in

f

I

gnificattractaras , confra&tiones , con-

»erfio , & veítium laceraxtic.

tritionés, ab hoc eventu tortabe, ut

Virg. 12. JEneid.

alibi videbimus fa&tum , impofito no-

--- fÜdfa-vefe Latnnus,

inine.

Chald. & LXX. nÍaue dum con-

Canitiem immundo perfu[am pulve-

tercrent , feu cozmfriogereut eos.

re turpans,

Infar aqua lguejadum ef.) Que

lz traderes zos im manuus dmor-

facilline cedit, huc illuc fluctuat: ita

rbei.) WMelfenfus eft permiffivus, qua-

qui animo confternati funt , malis ce-

fi dicat, ut fineres nos in Amorrhzo-

dunt, animo fluctuant.

rum manus incidere , ab iilque perdi.

6. Scidir veflimenza fa.) Vuit olim

Vel confecutivus , qua(i dicat, quia

in magni doloris ngiücacipnem ve-

nos trans Jordanem dauxifti, ecce jam

ftium hac laceratio perufitata: paffim

evenit, ut Ámorrhzorum objiciamur

habes exempla in $criptura Jud. 11.

furori, & ab iis czdamur & pereamus.

35. 1. Reg. 4. 12. Job. 1. 20. 1. Mach.

Urinam ur cepimus , manfifemus trans

gordanem.) lde't, utaliquicoperunt,

2. 14. & alibi.

Coram arca Domini.

Cum Jofue

ibi trans Jordanem fedes fibi quzrere.

non eífet Pontitex , San&a Sanc&o-

Hoc voto non videtur peccaffe Jofue,

Oravit er-

rum ingredi non poterat.

quia ita ex magno aftectu locutus eft,

o pronus ex proximo , quo potuit,

nec, quafi inconfulte loquutus eft a

oco , ad locum obverfus, ubi erat

Domino reprehenfus.

arca.

8. Mi Domine.) Hebr. zz me Domi-

Senes. ) Ita. vocantur tribuum, &

ze, quafi dicat: in me Domine oculi,

familiarum Principes , licet fortaile

& aures tum intentx fint ,

& con-

verfz.

nón omnes effent etate fenes.

Miferuntque prlverem fiper capita. )

Quid dicam? ) Quid cogitabo?

Etiam hoc in lu&u ufitatum , & alibi

. Quid facies magno nominsi tuo 2.)

Quod ab hoftibus noftris craducetur ,

hujus ritus exempla in Scriptura. Sic

Mardochzus Efter. 4.. 1. fcidit vefti-

quafi non potueris tuos falvos prefta-

menta , & capiti ,cineres - afperfit.

re, & a periculis e;*ipere.

29

LIBRI JOSUE

1o. Dixitque Dominus ad Jofue : Surge, cur jaces pronus

in terra ?

ir. Peccavit Efrael, & prsevaricátus eft paCctum meum:

tuleruntque de anathemate, & furati funt atque mentiti, &

abfconderunt inter vafa fua.

12. Nec poterit Iírael ftare ante hoftes fuos, eosque fugiet :

quia pollutus eft anathemate, non ero ultra vobifcum ; donec

conteratis eum , qui hujüs fceleris reus eft.

* Lev.

13. Surge, fanCtifica populum, & dic eis : * San£&tificamini

29- 7in craftinum : hs&ec enim dicit Dominus Deus Ifrael : Anathe-

;um.

ma in medio tui eft Ifrael : non poteris ftare coram hoftibus

Supr. tuis , donec deleatur ex te, qui hoc contaminatus eft fcelere.

3

14. Accedetisque mane finguli per tribus veftras : & quam-

iReg- cumque tribum fors invenerit, accedet per cognationes fuas;

* * & cognatio per domos, domusque per viros.

15. Et quicumque ille in hoc facinore fuerit deprehenfus,

comburetur igni cum omni fubftantia fua: quoriam praevari-

catus eft pattum Domini, & fecit nefas in Ifrael.

16. Surgens itaque Jofue mane, applicuit Ifrael per tribus

fuas, & inventa eft tribus Juda.

*

17. Quse cum juxta familias fuas ef

Tet oblata, inventa eft fa-

milia Zare. lllam quoque per domos offerens, reperit Zabdi.

2

18. Cujus

IO. $mge.) Nullus hic deprecandi

I3. Sanü;fa pepulum. ) Modo fu-

locus, neque nifi pocna fontis expiari

pra expofito cap. 3. num. 5. per ve-

poteft populus.

ftium fcilicet lotionem , corporum,

animorumque caftimoniam , & noctis

II. Suautmentiti.) Omnes enimfpó-

Mlius fecubitum.

ponderant, se nihi] ex anathemate

ablaturos cap. 6. num. I8. Ig. nunc

14. Jecedezzfque mane fimguli per tri-

vero factum fecus.

£us. ) |Mafius probabiliter cenfet pxo

Inter. vala. ) Domeftican fupelle—-

qualibet tribu. earum principes fe fte-

Gilem.

tifle, eodemque modo familiarum, fi-

ve gentiumcapita, tandemque domo-

12. Pollutus eff amatbemate. ) Hebr.

rum patres familias, nltimo loco o-

populas ife fatius eff amathema , vt

mnes,

ui ad eam familiam pertine-

etiam habent LXX..& fenfus eft : exi-

bant.

P

robabile etiam efttotum IHfrae-

tio devoti funt líraelite ,. & dieni,

lem conveniffe, utfortitioniintereffet,

tollantur.

qui anathematis inftar e medio penitus

& divini indicii, & jüdicii exitum

cerneret.

Donec conteratis eum, qui buüjus fze-

16. J4pplreusz Ifrael per ctribus fraas. )

Jeris reus eff.) Hebr & LXX. nift di-

Fortaffe infcriptis earum nominibus in

faeresderstas ;matlaemau e medio veftri,

' fchedulis.

L APUT Vii

23

3

r8. Cujus do

mum in fingulos dividens viros, invenit Achan

-

filium Charmi, filii Zabdi, filii Zare de tribu Juda.

19. Et ait Jofue ad Achan: Fili mi, da gloriam Domino

Deo Ifrael , & confitere , atque indica mihi, quid feceris, ne

abícondas.

20. Refponditque Achan Jofue, & dixit ei: Vere ego pec-

cavi Domino Deo Ifrael, & fic, & fic feci.

21. Vidi enim inter fpolia pallium coccineum valde bonum,

l

& ducentos ficlos argenti, regulamque auream quinquaginta

ficlorum : & concupifcens abítuli, & abícondi in terra contra

medium tabernaculi mei , argentumque foffa humo operui.

22. Mifit ergo Jofue miniftros :

qui currentes ad taberna-

culum illius, repererunt cun&ta abícondita in eodem loco, &

argentum fimul.

de tentorio, tulerunt ea ad Jofue, & ad

23. Auferentesque

omnes filios Ifrael, projeceruntque ante Dominum.

24. Tollens itaque Jofue Achan filium Zare, argentumque,

& pallium, & auream regulam, filios quoque; & filias ejus,

" bovess

IS. Ipvenit Achan.) Evenit enim,

Jente profe&a fuam emphafim habent.

quod Salomon ait in Proverbiis cap.

Donino Deo Ifrael.) Peccavi Domi-

no, id eft, contra Domini prefcri-

16. 35. /ortes mittuntar in frnum, fed a

vel,

folo Domino confcio,

Domzino temperantur.

pram ,

I9g. Fiimi.) Ayppellat filium ; funt

nemadmodum & David dicebat. Pf.

enim principes boni fubditorum fao-

5o. 6.

Tibi foli peccavi , quia licet in

Sic Abraham divitemil-

Uriam

peccaffet , is tamen injuri fi-

rum patres.

lum in infernum demerfum , filium

bi illate ignatus erat.

vocat, Fil; recordare, quia recepiflibo-

oI. Pallium coccineum valde bonum. Y

$a in-cUita tua. Luc. 16. 25.

Vox Hebraica P34N addererh veftem

Da gloriam Domino Deo, 6c.) Mo-

nonquamcumque , fedfortem , fplen-

dus Hebrzis ufitatus , quo folebant

