47. Eccleffa bec.) Congregatio hzc

fta primum, deinde,

fi opus foret$

popalorum,

gïadio pugnaturus.

50- Izterftcit.) I&u enim lapidis

52. d portas. Accaron.

) Qus una

proftratus fuerat , nondum tamen ex-

eft ex quinque Philifthzozum fatrapiis.

254

LIBRIIL REGUM

$3. Et revertentes filii Ifrael poft

quam perfecuti fuerant Phi-

lifthaeos invaferunt caftra eorum.

Ve

4. Affumens autem David capud Philifthzei, attulit illud in.

erufalem : arma vero ejus pofuit in tabernaculo fuo.

[2

. Eo autem tempore,quo viderat Saul David egredientem

contra Philifthaeum , ait ad Abner principem militize : De qua

de

ftirpe defcendit hic adolefcens? Dixitque Abner: Vivit anima

tua, rex , fi novi.

$6. Et ait rex : interroga tu, cujus filius fit ifte puer.

fif

57. Cumque regreffus effet David, percutfo Philifthaeo, tulit

fy

eum Abner, & introduxit coram Saule, caput Philifthaei ha-

ff

bentem in manu.

58. Et ait ad eum Saul : De qua progenie es, o adolefcens ?

k:

Dixitque David : filius fervi tui Ifai Bethlehemitae ego fum.

c

CAPUT XVHTI.

t

Inito David cum S'onatba federe , Saul. audita fui & David com-

paratione, malo [piritu agitatus nititur David configere ; & Merob

Qu

filiam , quam erat Davvid pollicitus , tradit alteri : Micbol vero

iuniorem callide mediantibus centum praputiis Pbi-

d

gex

lifibeorum de[pondet David in uxorem.

T fa&tum eft, cum compleffet loqui ad Saul: anima TJo-

[

I-E

li*

nathae conglutinata eft animae David, & dilexit eum Jo-

nathas quafi animam fuam.

2 Tulite

L

aula Saulis, & ut fit in. adolefcenti-

Ji

54. dttulit tllnd m Jerufalem.) Prz-

cipuam urbem. |Nec obftabat, quod

bus, ftatura corporis procerior facta,

tl

adhuc Jebufzi arcem illius, Sion fci-

& barbz aliquid natum , & cultus cor-

À

licet, tenerent ; irso triumphus hic

poris paftori, non, ut prius, aulico

Davidis ad illos terendos faciebat.

congruens efficiebant , nefacileagno-

Circumtulit etiam idem caput per alias

fceretur.

Sunt etiam, qui dicant in-

glw

firmam Sauli a morbo fuiíffe memo-

civitates, per quas victor exercitus

riam. Addo fieri potuiffe , ut Saul

fa

tranfibat , ut conftat ex fequenti cap.

lf

num. 6. Nam ex urbibus dicuntur

Davidis non omnino oblitus effet , fed

egreffz mulieres, & epinicium Sauli,

& jam voluiffe cognofcere fingula

[

& David ceciniffe.

minutim; pollicitus enim fuerat occi-

h

Pofuit in tabemacula/kr;. ) Ubi ad

denti-Goliath filiam in matrimonium ;

D

aliquod tempus fuerunt , deindetrans-

itaque diftinctius futuri generi genus,

lata videntur in Domini tabernacu-

& dotes inveftigandz, quam cum in

[

lum ad &ternum rei monumentum :

[

aulam admiffus, ut citharzdum ageret,

nam petens David 2eladium ab Achi-

aut ut effet armiger.

melech facerdote,

oliz gladium ex

Vivit anima tt4.) Per vitam tuam,

l

tabernaculo accepit.

S zev;.) Non novi.

85. De qua ffirpe defcendis bic ado-

La compleft lequi ad Saul.)

I.(;'[

Qui poft rugnam de illa vi-

lefeens. ) Aliquandiu aberat David aþ

ï

CAPU T XVII.

255

Dhi-

?. Tulitque eum Saul in die illa, & non conceffit ei, ut re-

din

verteretur in domum patris fui.

3. Inierunt autem David, & Jonathas foedus: diligebat enim

tem

eum quafi animam fuam.

4. Nam exípoliavit fe Tonathas tunica, qua erat indutus , &

qu

p

dedit eam David, & reliqua veftimenta fua, usque ad gladium,

& arcum fuüum, & usque ad balteum.

$. Egrediebatur quoque David ad

omnia, qüæcumque mi-

fiffet eum Saul, & prudenter fe agebat: pofuitque eum Saul

ilit

lt«

fuper viros belli, & acceptus erat in oculis univerfi populi;

maximeque in confpe&u famulorum Saul.

n

6. Porro cum reverteretur percuflo Philifthaeo David, (1)

egreífze funt mulieres de univerfis urbibus Ifrael, cantantes ,

',

chorosque ducentes in occurfum Saul regjs, in tympanis la-

titice, & in fiftris.

I

7. Et praecinebant mulieres ludentes, atque dicentes : * Per- *Infr.

t

cuffit Saul mille, & David decem millia.-

$. Iratus 21-11-

Ccci.

(1) do edit. Sixr. adduntur hac : & ferret caput ejus in Jerufalem.

47. -

fcere, & contemplari, & exiftimare

detur quzfiviffe aliqua, ut etiam de

genere ipfius, illique gratulatus, &c.

David pluris fea Jonatha fieri, dili-

Conglutinata eff anima , 6c. ) Ami-

ique vehementius , quam fe ipfum.

0«

corumunam dici animam notavit Arift.

5. Egrediebatur quoque David.) Hxc

(«

lib. g. moral, cap. 9. Idem fignificat

per anticipationem dicuntur; prewcef-

Latina vox , Concordia, & Grzca

ferunt enim, que num. 6. fequenti

lg

narrantur.

t

$uóycin.

. Inierunt autem David , & Jona-

6. De unrverffs urbibus.) Per quas

ka'

fhbas fedus. ) Perpetug

amicitiz.

vi&ores tranfibant, cum irent in Je-

[

Aanorem conciliabat ftrenuitas David ,

rufalem.

Canunt mulieres ; id. enim

& rei bellicz ftudium, & patriz , reli-

fuit illo zvo folemne , ut in vi&toriis

gionifque tuend contra hoftes Ifraelis.

virgines lzto carmine Dei, victorum-

4. Ufque ad baltewum. ) lta loquitur

ue laudes exequerentur. Sic Maria

facer textus, ut oftendat nullam ve-

í

[*)

ror Moyfis cum reliquis cecinit,

ftimentorum partem étiam minimam

mari Rubro extin&tis JEgyptiis , Exod,

Davidi datam non effe, vel quia bal-

;ïl.

tei olim pretiofi , ut honoris infigne

lnazþi:.) Zepea, fiftra funt cre-

artificio digi-

fuerunt, ad exaggerandam benevolen-

pitacula, qug quodam

tig magnitudinem, — Certe in lib. Job.

tis, aut manibus impulfa refonant ,

fic

cap. I2. I8. dicitur, Baltewm regum

difcta Zzà 78 csítiy

uod quatere , con-

4

cutere , apicare fignificat.

i

P

[Jolvit , €& precingit fune renes eorum.

::

otuit Jonathas alia munera amico

7. Percufftt Sanl milie , 6 Davidde-

dare, fed maluit veftes , ut quam pri-

eem millia. ) Quuafi^ dicerent, - multos

mum aulico cultu ornaret, ne paíto-

percuffit Saul, fed multo plures Da-

ritio habitu defpiceretur , voluitque

vid. Vera laus,

& Davidi

cones

tanquam alterum Jonatham ab omni-

ruens, cui non decem millium tan-

tum cxdes, fed toti hoftium exercitui

bus honorari, & fe quafiin illq agno-

256

LIBRII

REGUM

$. Iratus eft autem Saul nimis, & difplicuit in oculis ejus

)

fi

fermo ifte ; dixitque : Dederunt David decem millia, & mihi

lu

mille dederunt : quid ei fupereft nifi folum regnum?

ffát

9. Non re&tis ergo oculis Saul afpiciebat David a die illa, &

deinceps.

yit

10. Poft diem autem alteram, invafit fpiritus Dei malus Saul,

& prophetabat in medio domus fuz : David autem pfallebat

Sài

manu fua, ficut per fingulos dies , tenebatque Saul lanceam,

1I. Et mifit eem , putans q

j

uod configere poffet David cum

pariete : & declinavit David a facie ejus fecundo.

fi

12, Et timuit Saul David, eo quod Dominus effet cum eo,

& a fe receffiflet.

|

13. Amovit ergo eum Saul a fe, & fecit eum tribunum fuper

mille viros, & egrediebatur, & intrabat in confpeétu populi.

ffi

14. In omnibus quo

N

que viis fuis David prudenter agebat, &

*Sup. Dominus* erat cum eo.

.36.13.

ha

15. Vidit itaque Saul, quod prudens effet nimis, & coepit

cavere eum.

Ie

16. Omnis autem Ifrael, & Juda diligebat David : ipfe enim

ingrediebatur, & egrediebatur ante eos.

V

17. Dixitque Saul a

d David : Ecce filia mea major Merob,

ipfam

fp

illata clades accepta referri debebat.

proprie fignificat voce canere, fed

$. Chryfoft. homil. de David, &Sau-

transfertur etiam ad inftrumenta : fic

le, & alii damnant mulierum impru-

etiam Latini dicunt, cazere fedzéns.

dentiam ; omnisenim comparatio odio-

II« 4 f'acze ejus. ) Saulis.

X

fa, etiam inter pares, quanto magis

Seczndo. ) Bis enim telum in Davi-

fi inferior majori zquetur, aut ante-

dem contorfit Saul, licet. femel tan-

ponatur. ltaque Saul jure mulieribus

tum a Scriptura narretur.

f

iratus eft, non autem Davidi innoxio.

I2. Tizeit $agl Davi4. ) Ejus in-

a«

IO. Prephetabar. ) Agitabatur cor-

crementa fufpe&ta habere copit.

pore a malieno fpiritu, quo erat ob-

o Egrea'ieä:t!ur, & zntrabat.) In-

feffus; qui ita moventur, & agitan-

gredi, & egredi eft Ducem agere, &

tur, prophetare dicuntur ; vel quia

cum poteftate praelfe,

expeditiones

etiam veri prophecz irruenre in eos

juffu Regis fufcipere, cohortem fuam

divino fpiritu cum enthufiafino conci-

educere ad bellum ,^ & reducere.

]

tate loquebantur, & ad populum con-

I5. Cepit cavere esm.)Idem eft, quod

cionabantur, vel quia prophete vul-

num.I2. dictum eft , z;/az Sau! David.

co cenfeban

&

tur infanire, quod ignota,

[o!

€

ic

I7 Filameamajor.) Quaim ei antea

abftrufa pleraque dicerent.

promiferat, ut diximus cap.17. n. 25.

ropheta quidam infanus vocatur. 4.

-Non fit manus mea im eum.) Ut il-

R

eg. 9. II.

lum interficiam , fed potius gladiis

Pfallebat manu [ua.) Miuficum in-

Philifthezorum objiciatur, & eorum

firumentum manu pulfabat. — Pfallere

manu cadat.

CAPEPRU:T'XVIL

257

g

us

ipfam äabo tibi uzorem : tantummodo efto vir fortis, & * p

rae- * Infr.

Qihi

liare be!la Domiri.

Saul autem repütabat, dicens: Non fit25:28-

manus mea iu eo, fed fic fuper eum nianus Philifthinorum.

à

Ü

.18. Ait aucem David ad Saul : Quis ego füm , aut quae eft

vita med, aut Cognatio patris mei in Lirael,ut fism gener regis?

Eu

í9. FaCtum eft autem tempus, cum debere: dari Merob filía

obat

Saul David, datà eft Badrieli Molathitze uxor.

)

$0. Dile.it autem Divid Michol filiam Saul alteram. Et nun-

Ui

tiatum eft Saul, & placuit ei.

2i. Dixitque Saul: Dabo eatm 1lli , ut fiat ei in fcandalum, &

8

fit fuper eum inanus Philifibinorum. Dixitque Saul ad David:

in duabus rebüs gener meus eris hodie.

pet

.23. Et mandavit Saul fervis fuis: Loquimini ad David clam

li

tiie; d'centes : Ecce places rcgi; & omnes fervi ejus diiigunt te.

Ti

Nunc ergo efto gener reeis.

24. Et locuti funt fervi Saul in auribus David omnia verba

pi

hec, EtaitDavid: Num parum videtur vobis, generum effe

!

tegis ? Ego autem futmn vir pauper ; & tenuis.

lfl

44. Et renufitiaverunt fervi Saul, dicentes : Hujuícemodi

verba locutus eft David.

00

- 2$. Dixit autemSaul : Sic loquimini ad David : non habct rex

aftl

fponíalia neceffe, nifi tantum centum praeputia Philiithinorum,

m

ut fiat ultio de inimicCis regis.

Porro Saul cogitabat tradcre

David in manus Philifthinorum.

*

"üc

26. Cumque renuntiaffent fervi ejus D

avid verba ;quæ di-

xerat Saul, placuit fermo in oculisDavid, ut fieret gener regis.

V

ii

47. Et poft paucos dies forgens David, abiit cum viris, qui

fub eo erant.

Et percuffit ex Philifthiim ducentos viros, &

I

attulit eorum praeputia, & annumeravit ea regi, ut eflet.gener

e€us. Dedititaque Saul ei Michol filiam fuam uxorem.

n

48. Et

&

[2]

19. Faflum 6f autem ftmpus ,. G6c.)

fcilicet Goliz, & px'æþu'tia , que ad-

numerabis mihi.

"

"T emporis aliquod fpatium, quo efapfo

Vel fenfas eft, in

Merob Davidi nuberet.

uno duorüm eris gener meus , fcilicet

Data eff Hadrieis, ) Contra fidem

dote danda, vel preputiis, quortm

gd

datam, & cüm infigni Davidis injuria.

pofterius Saul poftea elegit, cum Da-

2

QI. Fiatei in feandalum. ) Ut ficil-

víd paupertatem fuatn caufaretur.

li mortis occafío , objiciendo illum

25. Nonm habe: Rex [peuyalia neceffe.))

xurfas Philifthzorum armis.

Mune:;a, fponfalía, aut-dotem , aut

15

In duabzs rebus getiermeus evis hodse.)

dotis augmentam, quod David pau-

i

Propter duplex meritum , occifionem

per P ro

liibl cum Com. Menoch. Tom. L.

[

regjxs dignitat.e dare non poterat.

258

LIBRI I

REGUM

28. Et vidit Saul, & intellexit, quod Dominus effet cum Da-

vid. Michol autem filia Saul diligebat eum.

V

ll

E

29. Et Saul magis coepit timere D

avid; fa&tusque eiyï Saul

inimicus David cun&is diebus.

.go. Et-egreffi funt principes Philifthinorum. A principio

autem egreifionis eorum , prudentius fe gereoat D

avid quam

omnes fervi Saul & celebre fa&tum eft nomen ejus

nimis.

f

COA UOE T X«X

Saul David occidere volens , voce S'onatbe placatur: quem coram

f

Je citbarizantem iterum transfigere tentat, & fugientem induftria

Micbol in-.Najotb apud Samuelem perfecutus , pof? ternos nun- .

Tios propbetantes etiam ipfe propbetat.

Ocutus eft autem Saul ad Jonatham filium fuum, & ad

"L

omnes fervos fuos, ut occidere

ntDavid. Porro Jona-

l

thas filius Saul diligebat David valde.

. 2. Et indicavit Jonathas David , dicens: Quaerit Saul pater

meus occidere te : quapropter obferva te

* quæfoä màne, &

manebis clam , & abíconderis.

3. Ego autem egrediens ftabo juxta patrem nleum, in agro,

ubicumque fueris, & ego loquar de te ad

quodcumque videro, nuntiabo tibi.

patrem meum : &

4- Locu:us eft ergo Tonathas de David bona ad Saul patrem

füum, dixitque ad eum: Ne pecces, rex, in fervum tuum Da-

vid, quia non peccavit tibi, & opera ejus bona funt tibi valde.

$. Et pofuit animam fuam in manu fua, & perculfit Phili-

fthaeum,

3o. Egre/Fi funt, €$c. ) Ad bellum

9. Olferva ze, 7111:/&.) Cuítodi te ,

contra Ifraelitas, vel antiquis incitati

cave tibi.

offenfionibus , vel recentibus damnis

Mane,) Craftina die mane, ut ha-

a Davide illatis , ac nominatim quod

bent LXX. Zvzioy TeGi.

illa preputiorum numeratione fe lu-

Stabo juxta parrem meum. ) Hec

dibrio habitos intelligerent , quod cir-

verbalegenda funt per parenthefim,

cumcifi non effent.

I.

quafi dicat; ubi ftetero juxta patrem,

L

Ocutus ef) Saul ad . Jonatham.)

& ejus animum intellexero , egreffus

* Speravit Saul fe facinushoc per

in agrum tibi indicabo.

l3

Jonatham confe&urum ; quiaejusma-

c5. Pofiir antmam [uam in mang fua.)

xime intereffe videbatur mors Davi-

Hebrea phrafis, qua fienificant peri-

dis, qui Saulis regnum ipfi tanquam

culo fe exponere.

primo

5

cenito deb

€

itum Occupaturus

In [amguine innoxio.) Innoxium fan-

timebatur.

guinem efiundere cupiens.

ECOADPOU OE OXEX.

259

h.

ftheum, & fecit Dominus falutem magnam univerfo Tfraeli :

vidifti4 & lae:acus es.

Quare ergo peccas in fanguine innoxio,

ul

interficiess David, qui eft absque culpa?

6. Quod cum auditiet Saul, placatus voce Jonathae, juravit:

!l

Vivit Dominus, quia non occidetur.

j

7. Vocavit itaque Jonathas David,& indicavit ei omnia verba

hzc, & incroduxit fonathas David àd Saul, & fuit ante eum,

ficut fuerat heri, & nudius:er ius.

^

8 -Motum eft autem rurfum bellum, & eg

reffus Da'vid', pu-

j

gnavi: adverfum Philifthiim : percuífitq

ue eos plaga magna, &

fugerunt a (acie ejus.

3

"

9. Et fa&tus eft fpiritus Domini malus in Saul, fedebat autem

in domo fua, & tenebat lanceam : porro David píallebat manu

fua.

19. Niíus

d

que eft Saul configere David lancea in pariete , &

declinavit David a facie Saul : lancea autem caffo vulnere per-

]s

lata eft in pariete, & David fugit, & (alvatus eft no£te illa.

rir. Mif

5te

j $

rgo Saul fatellites fuos in domum David, ut cu-

j

ftodiren: eum, & inteificeretur mane.

Quod cum annunciaf-

fet-David Michol uxor fua, dicens : Nihi falvaveris te

,, nocte

hac, cras morieris:

]

12. Depofuit eum per

feneftram. ,Por'ro ille abiit, & aufu-

git ; atque falvatus:eft.

13. Tulit

àutem Michol ftatu,am,'& pofuit eam fuper le£tum,

& pcllem pilofam caprarum pofuit ad caput ejus, & operuit eam

vefktimentis.

Kk3

ïQ;. Miü;

Tf þIdt/föFC[*ff?flfï mm?e. ) Postniffet

^ 6. Vivit .Doæiäu:,xqt;fm nom occides

fur.) Éx annmao juravit, non fide ,

üócte occidexe, fed hoc turpe vide-

& fimulate, u: indicstScriptura , qu

batür,.& proditorium hominem do-

mi fuz, & in lecto agentem oppri-

illum placatum Faiifefllicit.

mere ;

cedem in auroram dilatam

7- Sicut fnerat heri , 65 mudins fer-

fius.) Sicut priuis.

putant Jofephus, & Toftatus , ut ho»

. Tenebat lanceam. ) . Id illi erat pe^

minem in judicium evocatum, & ca-

lumniis circumventum capitali fenten-

ne perpetuum, adeo ut etiaàm in menfa,

4^

t videbimus cap. ls*:q. n.

9U

in proma

tia damnaket, quod probabile cerfet

Salianus, qui tamen putat id potius fa-

ptu habteritlanceam, quam vibraret

Ctum; ne per tenebras noctis Jaberetur,

in Jonacham ; & rurfum ad cubile intez

-

dormiendumn 'B£ra cap« 2

/

4

13. Tult antem Micho! flatuzm. )

Io. Nijufaue eff Saz

£

confgere Da-

Hebraica voxzerapbim.) licet aliquan-

do fignificat aliquid impium , quale

vi4.) Profperis. Davidis fucceffibus

&ritatas videtur Saul , & novis incre-

eft idolam, ut Genef. 31: 19. ubiRa-

zmentis illius-

€hel furata dicitur idola patris fui,

2fo

LIBRIILIREGUM

14. Mifit autem Saul 'apparitores

1)

, qui raperent David D&

Á

ag

refponfum eft , quod aegrotaret;

15. Rurfumque mifit Saul nuntios, ut viderent David, di-

bit,

cen:: Afferte eum ad me in leGto, ut occidatur.

16. Cumque veniffent nuntii, inventum eit

.fu-

i

t(C

per le&tum, & pellis caprarum ad caput ejus,

ümula;rum,

&

17. Dixitque Saul ad Michol: Quare fic illufifti mihi, & di-

phetl

mififti inimicum meum, ut fugeret ? . Et refpondit Michol ad

Saul: Quia ipfe locutus eft mihi :

ficiam te,

Dimitte me, alioquin inter-

ffa;a

18. David autem fugiehs, falvatus eft, & venit ad Samuel in

/

Ramatha, & nuntiavit ei omnia, quze fecerat fibi Saul, & abie-

runt ipfe, & Samuel, & morati funt in Najoth,

19. Nuntiatum eft autem Sauli a dicentibus: Ecce David in

"

Najoth in Ramatha.

20. Mifit ergo Saul liét

iti

6res, ut raperent David : qui cum

vidiffent. cuneum prophetarum vaticinantium, & Samuelem

qu

ftantem fuper eos,

fa&tus eft etiam Spiritps Domini in illl,is,,'ö;

ter

prophetare coeperunt etiam ipfi.

Ti

21. Quod cum nuntiatum effet Sauli, mifit & alios nuntios

prophetavernnt autem & illi.

Et rurfum mifit Saul tertios

d

nuntios, qui & ipfi prophetaverunt. Et iratus iracundia Saul

22. Abiit etiam ipfe 1n Ramatha, & venit usque ad ciíternam

tu

magnam, quae eft in Socho5 & interrogavit & dixit : In quo.

loco funt Samuel

,& David? Diétumque eft ei: Ecce in Najoth

funt. in Ramatha.

v

J

23. Et

f

)

ali'l"udnþdþol tamen m i)om«mrl fegfu.mrahc-

de-dvi&:.twc;q).' Io inmh. 5. Abulenf

cipitur, ut hoc loco , & Ofee 3. 4

putat Najoth non fuiffe. locum diftin-

Porro Michol confilium fuit ludibrio

&um a Ramatha , nifi ut partem a to-

ftatux tantifper fatellites Saulis mora-

to , & content

à continenti.

VZI-.'

ri, donec fe David fuga eriperec , &

tabl. ait fuiífe locum . in aero Rama-

5

longius abiret.

tha, & fignificarelocum (tudioforum.

Pellem pi/o

rj*

um c

f

aprarum. )- Putat San-

Vatablo confentit Serarius,

TR ER RPE EREES

chez capras illis in regionibus fulvis

. QO. Gtazrem

effe villis, ex eo capiens ccnje&uram,

fectum.

Jeper cos.) Mlis prz-

quod Cantic. 4. x. de capillis fponfe

Prophetare cmperunt.) Midé dicta c.

dicatur :

Captil tup- ffeut greges ca;('a-

illo ro. num. 6. in furorem hunc pro-

FH

pheticumfatellites vertit Deus, utSaul

17. Dimirte ;ne, alioquim interficiam

D potenti.m, contra quam 1ruftra

fe.) Officiofum Micholis mendacium.

pugnabat, agnofceret, & ut fimal

I8. Najet.) Chald. «eme do&r;ma:

inteilliperet, quanti Deus David face-

ret , quem hoc miraculo cuebacur,

Ubi coilcgmm pr:phetarum erat. Vi-

x

CAPUT

KIX. &-XX.

: 261

üt

53. Etabiit in Najoth in Ramatha, & fa&tus eft etiam fuper

eum Spiritus Domini, & ambulabat ingrediens, & propheta-

l di

bat, usque dum veniret in Najoth in Ramatha.

24. Et exfpoliavit etiam ipfe fe veftimentis fui

S,& propheta;

n.fü

vit cum caeteris coram Samuele, & cecidit nudus tota die illa;

t di

& noGte. Unde & exivit proverbium : * Num & Saul inter pro- *Sup.

Io.12.

Phetas..

ol d

CAX PUT XX.

Dtet

Sfapatbas M repäiimm cum- David fedus , ipfum cum patre re-

din

.. £uciliare fruftra

conatur, illum 1amen e manibus ejus trium

ibie

fJagittarum figno liberat,

din

Ugit autem David de Najoth, quae eft in Ramatha : ve-

niensque locutus eft coram Jonatha: Quid feci? quae eft

Cuff

iniquitas mea , & quod peccatum meum in patrem tuum, quia

len

quarit animam meam?

r

2. Qui dixit ei ; Abfit, non morieris; neque enim faciet pa-

ter meus quidquam grande, vel parvum, nifi prius indicaverit

10

mihi: hunc ergo celavit me

pater meus fermonem tantummo-

105

do? nequaquam erit iftud. -

qu]

3. Et juravit rurfum Davidi. Etille ait: Scit profe&to pater

am

tuus, quia inyeni gratiam in oculis tuis, & dicet: Nefciat hoc

o

r

Kk 5

ïjona»

oth

'»22. dz /qgm locg. funt Samuel, €& Da-

fecidit.) y iribus , & fenfibus de-

vid? ) Ex quo apparet nuntios illos,

ftitutus: & cecidiffe etiam prophetan-

E

five apparitores ad Saulem reverfos

fes habémus ex verbis Balaam. Num.

non fuiffe.

^

2

m*

Et propbetabat ufque tum veni-

Nuiqlz/t:,) Non omnino nudüs, fed

ln

Fet, 65c.) Antequam veniret in Na-

fuperioribus tantum veftibus, cutu-

t0'

joth, & in confpectum aliorum pro-

que regio detracto,

Num (f Saml inter prop

hem:f ? ) Qua-

a

phetarum, Jocisillis, qui frequenter

"n

divinis laudibus perfonabant , Saulem

fi dicerent : res mirabilis, ö( prodi-

illum

gio fimilis;

3

agente.

incitantibus, & Spix*ictl Domigi

La

Ugit: autem David. de. Najoth.)

24. Exfpoliavit etiam ip[e fe vefhimen-

'I'f'

Dum fcilicet Saul prophetabat,

t

£5 fuis. ) llud , etiam, non fignificat

9. Nequeentm faciet pater meu:,O5c.)

li&ores miflos fe prius veftibus fpo-

Conjiciebat hoc Jonathasexeo , quod

liaife , fed fenfus eft, duo illi accidif-

non ita pridem pater ad.eum detulif-

fe, que lioribus, qui premiffi fue-

fet confilium de occidendo Davide,

)l

rant, non acciderant.

Alterum, ut

Jà

3. lno tautum .

. grada ego, mo:f-

)l

rophetaret, antequam perveniret in

que dividimur. ) Miors in me fertur

N

ajoth ; alterum, ut etiam veftibus

precipiti curfu , & uno. vix paffu a

fuis ipfe fe exueret.

-

me diftat.

2

269

LOULBREFIL REGUM

—jonathas,ne forte triftetur.. Quinimo vivit Dominus; & vivit-

anima tua , quia uno tantum (ut ita dicam) gradu, ego , mors-

»

que dividimur.

A. Et ait; Jonathas ad David :

^*

Quodcumque dixerit mihi .anij

ma tua , faciam,tibi.

H

s

$. Dixit au:em David ad

onatham : Ecce calendze fünt cra-

f'ino, & cgo ex more fcdere foleo juxta regem ad vefcendum:

dimi.te crgo me,ut abfcondar in agro,usq

tertis.

ue ad vefperam diei

6. Si refyiciens requifierit me pater tuus, refpOndebis ei:

Lue F ogavit me David, ut iret celeriter in Bethlebem * civitatem

2-4- fuam: quia viétimze folemnes ibi funt

fuis.

ïuniverüs contribulibus

7. Si dixeri:, Bene: pax erit fervo tuo; fi autem fuerit ira-

tus, fcito, qu:a completa eft malitia ejus.

-8- Fac ergo mifcricordiam in fervum tuum, quia foedus Do-

mini me famulum tuum tecum inire feciíti : fr autent eft ini-

quitas aliqua in me, tu me interfice, & ad patrem tuum ne in-

troducas me.

g. Et

5. Ecce'calenda [unt erafízno. j Cà-

a-pu-d Romanos Chariftia. dictum , (;Lli'

lendis , five primo die menfis &ovi te-

praeter agnatos, & afhnes nemo adinit-

ftum &gitabant Hebrzi, quod Greco

tebatur. Ovid. L. 2. E'aft.

vocabulo: dicitur INeomenia , unde il-

Proxima cogmati diwere Chariffta

Iud Pf. go- 4.

Bueciznate i2 Necmenia

€AYÍ ,.

o

zuba. i i(zjïgn.; die folemuitatis veff. d.

In diebus autem:

Et venit ad focios turba propime

Vide Num. jo. Ic.

qua Deos.

fclemnibus adefíe debebant Regï; do-

meflici , ac neceflarii convivio , & i«

Contribulibus. ) Hebr.& Chald. fa-

priuis David Saulis ipfius gener.

milia , leu cogpations. LXX. i»vilu.

U; abftendar im agra.) In agri fpe'—-

9. Pax er fervo ruo. ) Exit enim

lunca aliqua faciliu$ cavere potuit in-

argumentum animi bencvoli.

fidiantium oculos, & lin

guas, quam

ó£t antcem ]:f»tt'.' H OIYAIUS * 60.) Pro-

in civitate.

babilis admodum conje&tura; namini-

Uque Ad wefperams dies terfía.)

micgrum dicta, fi&aque probait non.

Poftridie Calendas. tota fes oeffta eft;

folent.

Adde S$aulen aliquo fïgn"oq

fequenti autem die i10n Tatuit , fed fum-

edito ofterfuremn , qaoraodo in Davis

mo mane difceflit.

dem effet. annnatus.

6. Fiüima foemnues . .« contribulibus. )

Cozzpleza eff maliria. ) ldeft, decre-

Idonea, & probabilis excufatio. Su-

vit orinino me pérdere.

pebum enim hujufmodi invitatiories

9- Fae ergo nifericordiam., ) Confer

non idmitte

re. Porro cum ait Vi mas,

hoc béneficium.

intc]Ti:

o

2

it facri

&

H

cium,

€X eo convi-

Fedus Demizi.) Coram Domino,

vium.

vel Domini voluntate.

Simile gon.viv ium folemne

Á

CA POT X

263

ll

. Et ait Jonathas : Abfit hoc a te: néqué enim fieri potcft,

(

ut fi certe cognovero completam effe

:

patris m

[En

,i;malkit;iaþm fon-

tra te , non àrnuntiem tibi.

n

10. Refponditque David ad Jonatham : Quis renuntiabit mi-

hi, fi quid forte refponderit tibi pater tuus dure de me ?-

d-

1r Et ait Jonachas ad David: Veni, & egrediamur foras in

l

H

agrum. Cumque exiffent ambo in agrum,

d

12. Ait Jonathas ad David : Domine Deus I

Íraelj fi inveltio

H

gavero fententiam patris mei craftino, vel perendie, & aliquid'

boni fuerit fuper David, & non ftatim mifero ad te; & notum

tibi fecero,

;

13. Hsec faciat Dominus Jonath&e , & hsec addat.

$i autem

períeveraverit patris mei malitia adverfum te, revelabo aurem

j

tuam, & dimittam te, ut vadas in pace, & fit Do

miqus tecum,

ficut fuit cum patre meo.

"

j

14. Et fi vixero, facies mihi

mife;*icordiam Domini: fi vero

l

iortuus fuero,

l:

15. Non auferes mifericordiam tuam.a domo mea usque in

fempiternum, quando eradicaverit Dominus inimicos David ,

[

unumquemque de terra : auferat Jonatham de domo fua, &

!

requirat Dominus de manu inimicorum David.

16. P.eþ'i git

T« me interfice. ) Sic NIOyfes Ora-

ex eo bolligituï* , quia ad Achimelech

bat, dele me de libro vitz. Porro fi

inermis pervenit.

vel inimici, vel amici manu caden-

I9. S2izveffiggavero

fententiam, ?jc)

dum fit , optabilior videtur mors illa-

Si;cognovero , quomodo erga te at-

ta ab amico, qui mortem , quam pof- . fe&us fit Saul, omnino tibi indicibo,

fet, molliffümam | inferret ,. & cafum

quod . juramento tibi confirmo; hoc

amici lacrymis profequeretur ;. cum

enim [fienificat ufitata illa phrafis ;

contra iuimici fevire foleant in eos,

Hac f'aciat snthi Deus , & bac addar.

quos occidunt , & odii figna expro-

13. Revelabo anmrem. tuam. ) Ape-

mere, quod morientis animum .maxi-

riam tibi. Sic fupra cap. 9. L5. habe-

ime cruciat.

Ts

Dosmunus aurem reutlaverat am-

9. -4bfét boc 4 z6, ) Ut fcilicet. in-

riculam Samuelis.

nocens manu mea interficiaris.

Sicaut Ímit eum patre meo. ) lum

IO. DQuis remantiabit , 8fc. ) Sane

evehens ad regnum.

laque verba

hoc erat difficile, " quia. nec Jonarhas

hec funt prznunzidntis Davidiregnum ;

3d Davidem egredi facile . poterat,

quare apte ftatimr fe illi; familiamque

ta utomnium oculos fu

geret ; nec famu-

fuam commendat.

[

lis arcanum tuto committi.

I5./44 domo mea ulque im fimpiter-

II. Cwmqne extlJent ambho sm agrum.)

sum.) Filiosfcilicet meos, ac nepo-

Jonathas proprio in habitu , David

tes confervando.

Veroin ementito , ut fentit Serar. at-

Quando eradicaverit , &c. ) Refumit

que adeo fine hafta, aut gladio, quod

clarius imprecationem in feantea pau-

N

264

LIB'RI LREGUM

16. Pepigit ergo Jonathas foedus cum domo David : & re-

fius

uifivit: Dominus de manu inimicorum David.

fün

17. Et addidit Jonathas dejerare David, eo quod diligeret

ilum: ficut enim 2nimam fuam, ita diligebat eum.

fhif

18. Dixitque ad eum Jonathas: Cras calendz funt, & re-

quireris :

*

d.

retur enim fäfïïo tua usque perendie. Defcendes

19. Requi

ergo fcfünus, & venies in locum, ubi celandus es in dic, qua

Con

operari licet, & fedebis juxta lapidem , cui nomen eft Ezel.

fed

. 20. Et ezgo tres fagittas mittam

y

juxta eum, & jaciam quafi

exercens me ad fignum.

eni

21. Mittam quoque, & puerum, dicens ei: Vade

; & affer

fic

mihi fagittas.:

22. Sidixero puero: Ecce íagittze intra te funt, tolle eas:

par

fut

tu veni ad me, quiapax tibi eft, & nihil eft mali, vivit Domi-

H

nus.

fc&

cis prolatim , nifí patefecerit malam

I9. Reguiretaur e'ni;n' feffà tua u/äüä

Itet

Regis in Davidem voluntatem , & fen-

perendie.) Grugretur uno, atque alte-

fus eft: fi quod promifi, non prafti-

ro die, quidcaufzfit, cur vacuusap-

£ero ,

cum íubluti füerint inimici. Da-

pareat locus fuus, nec tu ad eu

ev

m (I)C-'

vid de tezra, auierat ipfemet David

cupandum veneris.

2

iv

Jonatham de domo fua , id eft, eum

Defcendes ergo fk/iinuy.j Jam tiunc

per(iat.

ubi f'níto colloquio digreifi fnerimus.

Tie

Er:requirat Domints de manm intmt-

Die,

"4 Operari licet. ) Die pere-

corum D«vid.) Kequirere de manu ali-

fto, ne fcilicet tum ab iter facientibus

cujus idem eft ; quod de ilfo vindi-

videaris; die ením Calendarum cum

feret

tend

&am fumere, Síc Gen. g. 5. dicitur:

nonliceat, fícut nec fabbato , lon-

Samjuincem entm animarum vefirarum

gius ab mbe progredi, mínus erunt

pua

requiram de manu cun'arum beffsarum :

* neceifariz latebra.

D

id eft, ulcifcar. Cum ait, De zaneizi-

guxra lapidem , cut nomen eft Ezel. )j

qui |

micor.sm David,idem eft, ac fi dixif-

Ex nomine Ezel conje&at Lyranus

das,

fet, expetat ultionem étiam de me;,

làpidem tillum effe víatorium ,.ut ver-

2

qu non retegendo Davidi, qu& con-

tit Pagninus ( id eft , quod viamoften-

vt

tra illum. molitar Saul, quodammo-

deret iter agentibus, quales funt lapi-

fort

do me Davidis inimicum conftituo ,

des Mercurit, qui in biviis , aut tri-

ajiis , qui illi male volunt, a

[

]

'rego.

viis ftatuuntur.

Sed hoc minus eft

P

rimum fc-

T

16. Cum Domae David.)

probabile , quia in. Tapide hoc locus

dus initem poft Goliam* occifum pri-

fuiffe videtur aptus ad. Davidis Iate-

E

D]

4

vatz foit amicitiz , hoc latius patet,

bras, & quía juxfa lapidem viarmm

L;'7'0. ;

& pertinet ad — confervandas . mutuo

índicem federe in bivio aut trivio idem

lad

utriufque familias.

faílfet, ac velle ab omnibus confpici,

hi

17. Addieit Janathas dejerare.) Aliis

quod tamen fugiebat David. -

Cum

juramentís confrmaie. . Dejerare idem

92. Sagrtt intra te. [umt. ) Id fa-

li

valet, quod fimplex jurare,

Curus érat, permittendo, ut longius

Taen

19. Requireris. ) A patre meo.

abiret puer; antequam fagittam mite

D

ji

CAPUT XX

265

It

nus. : Si autem fic locutus fuero puero : Ecce fagittae ultra te

ret

funt: Vade in pace, quia dimifit te Dominus.

25. De verbo autem , quod locuti fumus ego, & tu , fit Do-

It

minus inter. me, & te usque in fempiternum.

24. Abfconditus eft ergo David in agro, & venerunt calen-

dae, & fedit rex ad comedendum panem.

des

25. Cuníque fediffet rex (uper cathedram fuam (fecundum

qui

confuetudinem) qusze erat juxta parietem, furrexit Jonathas, &

fedit &bner ex latere Saul, vacuusque apparuit locus David.

l;äfï

26. Et non eft locutus Saul quidquam in die illa: cogitabat

fet

enim, quod forte eveniffet ei, -ut non effet mundus, nec puri-

*

ficatus.

- 27. Cunique illuxiffet. dies fecunda poft calendas, rurfus ap-

!25(:

paruit vacuus locus David. JDixitque Saul ad Jonathan filium

Uf

fuum: Cur non venit filius Ifai nec heri, nec h

.

odiej.- ad ve-

US,

fcendum ?

a8. Refponditqüe Jonathas Sanli: Rogavit me obnixe, ut

iltee

[

iret in Berhlehem ,

jj«

29. Et ait: Dimitte me, quoniam facrificium folemne eft in

T

civitate ; wnus de fratribus meis accerfivit me: nunc ergo fi

inveni gratiam in oculis tuis) vadam cito, & videbo fratres

hiC

meos. Ob hanc caufam non venit ad meníam regis.

is«

'O,l:e'

30- Iratus

jbus.

Caut

teret Jonathas, & tunc flltgït am mit-

25. Cweque fediffer Rex^ fmper ca-

[oft

tendo , quz ad ipfum non perveniret

fhedram fuams, €yc. ) Midetur menfa

r

puerum.

fuifle longior, in cujus capite verfus

parietem federet Rex folus , inde ad

Diwifft te/ Domtnus. )

Dominus ,

il )

qui vias tuas dirigit, vult, ut difce-

ejus dexteram Jonathas, . &- deinceps

As

das.

ceteri ejus fratres & forores.

Ad fi-

d

niftram.primo loco Abner Regis pa-

25. be» verbe autem , 80.—) Reno-

truelis , & militie Princeps , tum Da-

u

vat memoriam Íniti pacti , veritus , ne

forte illum ultra videre non poliet.

vid Regis gener, & deinde reliqui vi-

[

ri Principes ordine fuo.

d

Sir Dominus , 65c.) Sit Deus teftis,

25. Ut m effer VIAZdAss. mec þ;trlf;

& fi quis fallat fidem , vindex.

)cus

04« 4b[conditzs eff ergo David in A-

catzs. ) Vacile enim Hebrzi legalem

]

at«

aliquam , immun

ditiem. contrahebant ,

purnt

gro.) Aliqui exitimant,in fpelunca il-

v. g. contactu cadaveris, vel alterius

]a divinitus fuifle enutritum.

Proba-

rei immunds.

(

bilius fecum 'aliquid cibi. detulifíe,

27. Fizus fa. ltaillumvocat con-

Pkb

cum eo- veniffet confilio, ut ibi de-

temptim , & cum ftomacho., . Íta Na-

ft«

Jitefceret ; ipfe enim abfconfionisfus

balinira cap. 95. IO.' «/s e/? , in-

mentionem fecerat fupra num. 5.

us

*

B;bl. cum Com. Menoch. Tom., Il.

quit ; Dg"uid, € quis eft filius D7

l

"

266

LLIRRTI T RECUM

