
es, domine mi Elias ?

u

8: Cui ille refpon

á

dit: Ego. Vade, & dic domino tuo: Adeft

Elias.

I

9. Et ille: Quid peccavi, inquit, quoniam tradis me fervum

tuum in manu Achàb, ut interficiat me ?

q

1o. Vivit Dominus Deus tuus, quia non eft gens, aut re-

gnum, quo non miferit dominus meus te requirens, & refpon-

p

dentibus.cunctis: Non eft hic: adjuravit regna fingula, &

gentes , eo quod minime reperireris.

1r. Et nunc tu dicis mihi: Vade, & dic domino tuo: Adeft

ql

Elias.

€

12. Cumque receffero a te, Spiritus Domini afportabit te

in locum, quem ego ignoro : & ingreffus nuntiabo Achab, &

non inveniens te, interficiet me : fervus aute

m tuus timet Do-

g

minum ab infantia fua.

15. Numquid non indicatum eft tibi domino meo , quid fe-

cerim , cum interficeret Jezabel prophetas Domini, quod ab-

tt

fconderim de prophetis Domini centum viros, quinquagenos,

Hl

& quinquagenos in fpeluncis, & paverim eos pane, & aqua?

14. Et nunc tu dicis: Vade, & dic domino tuo: Adeft Elias,

ut interficiat me ?

f

Is. Et dixit Elias : Vivit Dominus exercituum, ante cujus

16- JXbiit

vultum fto , quia hodie aggaþgbo el.

T

6. Jchab ibat per viam unam , Efc)

IO. No» eff gens , aut regnum , 66)

Ipfemet Achab per fe hunc laborem

Hyperbole.

fufcepiffe. videtur,- ne ii, quibus hanc

"Adjuravit.) .Fecit jurare, vel obte-

curam imponeret, non fatis fideliter

ftando . poftulavit, ut te indicarent; e(t

h

hoc negotium obirent, victi precibus,

enim proprie adjurare metu violandz

It

aut muneribus eorum, apud quos her-

religionis, aut pietatis, aut incurrendz

k

ba reperiri polfet.

Abdiam vero ha-

divinz ultionis, adigere ad aliquid fa-

bebat omnium fideliffimum.

ciendum.

I2. Servnus auteza tuus timet Dominum

D

7- Cecidit faper faciem fmam.) Pro-

nus illi tamquam prophete Dei fervo

4b infantia fua , €c.) Commemorat

reverentiam exhibens.

prophet& opera bona, que geflit, ut

lu

9- Quid peccavi , &fc.) Quafi dicat ,

periculum deprecetur, nec adigatur

p»

non fum adeo de te, & de ceteris pro-

Elig adventam Achabo nunciare.

phetis male meritus, ut me in grande

IS. F?vit Dominus, 67.) Ut Abdiam

hoc periculum apud Regem adducere

eo metu liberet jurejurando affirmat fe "

debeas.

regi adfuturum.

CAPUT XVIIL.

491

ei:

P

16; Abiït ergo Abdias in occürfum Achab, & indicavit

D

venitque Achab in occurfum Elize.

Üf

17. Et cum vidiffet eum, ait: Tune es ille, qui conturbas

u

Ifrael ?

18. Et illeait: Non ego

'turbavi Ifrael, fed tu, & domus pa-

lef

tristui,qui dereliquiftis mandata Domini, & fecuti eftis Baalim.

19. Verumtamen nunc mitte, & congrega ad me univerfum

n

Iífrael in monte Carmeli, & prophetas Baal quadringentos

quinquaginta, prophetasq

ue lucorum quadringgntos, qui co-

fe

medunt de menfa Jezabel.

*

»

20. Mifit Achab ad

omnes filios I

&

0l«

| frael,

: cqngregavit pfo-

phetas in monte Carmeli.

21. Accedens autem Elias ad omnem populum, ait: Usque-

quo claudicatis in duas partes? fi Dominus eft Deus, fequi-

lt

mini eum: fi autem Baal, fe

quimini ilum. Etnon refp*ondit

ei populus verbum.

&

22. Et ait rurfus Elias ad populum : Ego remanfi propheta

Domini folus: pro

)0

ginta viri funt.

phetae autem Baal qnladl'ingenti, & quinqua-

253. Dentur nobis duo boves, & illi eligant fibi bovem

fe.

j

unum, & in frufta caedentes, ponant fuper ligna, ignem au-

tem non fupponant: & ego faciam bovem alterum, & impo-

05

[2

nam fuper ligna, ignem autem non fupponam.

24. ilnvocate nomina deorum veftrorum , & ego invocabo

4$

nomen Domini mei: & Deus qui exaudierit per ignem, ipfe

fit Deus. Refpondens omnis populus ait: Optima propofitio.

j5

Qqqa2

25. Dixit

t

lr

Ante cujns vulin fla?) Cui fervio.

quo illius cultu, & ex parte etiam fer-

16. Venuzique Achab 12 oceurfum .E/iæ..)

vientes idolis.

te

Abulenfis putat Regem Elie occurriíle

23. Faciam Lbovem alterum.) Sacri-

di

honoris caufa , &eut pluviam impetra-

ficabo, fic nomen faciendi ufurpatur

yle

ret, verba tajen Regis aliud pra fe

ferunt.

aliquoties in hoc capite, ficut & ver-

g

bum zoii» apud LXX. & Hebr. w y

)

17. Qui conturbas l/ï*m'l?) Sterili-

baf2 . quomodo dixit ille :

sate , & iame;

n

9. Cozgrega ad me uutver[um Ifrael,

Cum faciam vitula, pro frugih:,

ipfe venito.

yrat

££.j INulia hic mentio fit pluviz, fed

[

intelligenduim eft; eam prophetam fpo-

24. Qni exaudierit perï zgnem.) Igne

itur

ondiífe poft populi conventum, & ma-

de colo miffo, quo facrificium incen-

nifeftam de Deo vero dijudicationem.

datur.

jaril

QI. Claudicatis im duas partes.) Deo

Oprima prapofítio.) Propofitionem

"

fcilicet ex parte fervientes, retento ali-

populus admittit , nec illam audenr re-

492

-cLIBRITL REQUM ^'

25. Dixit ergo Elias prophetis Baal: Eligite:vobis bovem

Tu

unum, & facite primi quia vos plures eftis,& invocate nomina

deorum veftrorum , ignemque non fupponatis.

26. Qui cum tulitient bovem , quem dederat eis, fecerunt,

& invocabant nomen Baal de mane usque ad meridiem : di-

centes: Baal, exaudi nos.

Et non erat vox, nec qui refpon-

ái

;

deret : tranfiliebantque altare, quod fecerant.

27. Cumque effet jam meridies, illudebat illis Elias, dicens:

p

Clamate voce majore: Deus enim eft, & forfitan loquitur, aut

ho

in diverforio eít, aut in itinere, aut certe dormit, ut excit.tur.

28. Clamabant ergo voce magna, & incidebant fe juxta ritum

«

fuum cultris, & lanceolis,'donec perfunderentur fanguine.

i

29. Poftquam autem tranfiit meridies, & illis prophetantibus

venerat tempus , quo facrificium offerri folet, nec audieba:ur

K

vox, nec aliquis refpondebat , nec attendebat orantes :

3o-' Dixit Elias omni populo : Venite ad me.

Et accedente

&

ad fe populo, curavit altare Domini, quod deftruétum fuerat.

l

31 E

fpuere pfeudoprophete , ne caufz fux

-iba miaus (auis Z.tc;r:mfur brachia

noceant, & fperabant Demones ignem

cultris ,

facrificiis immiffuros,. Sane Dxmones

Cum furit ad P/yr] gios enthea turbe

nifi impediantur a Deo, id poffunt, &

modos.

l

Pl

temporibits Antichrifti id fa&turos con-

29. Ils prophetantibus.) Chaldzus,

ftat, Beftia enim, ait S Joan. Apoc.13.

I3. Feci ffgna magna, ut etiam ignem

in[amientibu: , ut fupra dicebatur Saul

facerez de cmlo defcendere in terram in

prophetare in medio domus fuz.

Tempus, quo [acrifeium offerri folez.)

cozfpetia bominuge.'

Significat convenille inter Eliam, &

25. Tranfilisbantque altare, quod fe-

pfeudoprophetas, ut tempus matuti-

ceran;.) Ex certa quadam ceremonia

num eis concederetur ad. devocandum

culus Baal, ficut Dagonis cultores

cclitus ignein ; Elie vero vefpertinum:

t;:anfiliebanc limen [. Reg. 5. 5.

unde & LXX. habent : £z fa&urs eff

circa tempus meridianum , ut [acrifrcan-

29. Incidebant fe .. .

eultris, 6 lan-

dem effer.

Vulgatz' noftre editionis

ceolis.) Amavit femper Diabolus pro

textus figpifïcare videtur adveniíle

fua füperbia, qua gaudet nobiliflimz

tempus vefpertinum , quo juge holo-

créaturarum fibi fanguinem in tefli-

cauftum. facrificari folebat, juxta le-

DI E o 26 22 N-

monium divinitatis ofterri, & pro fuo

gem Exodi 29. 33. & Num. 2. 5.

jin humanum genus odio, humani fan-

guinis effufionem. taque vel huma-

3o. Venite ad me.) Adefte oculis, &

nas requirebat victimas per facrificia,

animis ; propius etiam accedite, ut ob-

quz Moloch idolo offerebantur, vel

fervetis, num victimz clam i

cruentis aliis ceremoniis delectabatur.

gner-n fub-

jiciam.

Vide Deut. 14.1. ubi profanus hic ritus

Curavit altare Domins. ) Purgavit,

prohibeétur,

De eo Maxtialis.

refecit,

C APUT XVIII.

493

!em

51. Et tulit duodecim lapides juxta numercm tribuum filio-

lIa

rum Jacob, ad

* Gen-

erit nomen tuum.

quem fa&tus eft fermo Domini, dicens:*lfrael

32.28

- 52. Et aedificavit devla'pidibus altare in nomine Domini : fe-

di

citque a

quaeducttum , quafi per (äuas ar.atiunkculas ,in circuitu

0l*

altaris,

33. Et compoífuit lignal; divifitque per membra bovem , &

D$;

pofuit fuper ligna,

quc

34. Et ait : Implete quatuor

hydrias aqua, & fundite fuper.

uf

holocauftum, & fuper ligna.

Rurfumque dixit: Etiam fecun-

N

do hoc facite.

—

Qui cum feciflent fecundo, ait: Etiam tertio

-

idipfum facite.

Feceruntque tertio,

Jus

35. Et currebant aquae circum altare, & foffa aqusedu&tus

ür

repleta eft.

.

36. Cumque j

am tempus effet, ut offerretur holocau&um,

1te

accedens Eias pLropheta, ait: Domine Deus Abraham, & 1faac,

at

& Ifrael, oftende hodie, quia tu es Deus Ifrael, & ego fervus

M

tuus, & juxta praeceptum tuum feci omnia verba haec.

47. Exaudi me Domine , exaudi me , ut difcat populus ifte,

lia

quia tu es D. minus Deus,& tu convertifti cor eorum iterum.

rla

38. Cecidit autem ignis Domini , & voravit holocauftum, &

ligna, & lapides, pulverem quoque, & aquam, quae erat in

aqueedu&tu lambens. .

l5

39. Quod cum vidiffet omnis populus, cecidit in faciem

aul

fuam, & ait: Dominus ipfe eft Deus, Dominus ipfe eft Deus,

40. Dixitque Elias ad eos* Apprehendite prophetas Baal, &

ä

ne unus quidem effugiat ex eis. Quos cum apprehendiffent,

jtl

duxit eos Elias ad torrentem Cifon, & interfecit eos ibi.

üitt

f

Qqqs

41. Et

ef

gI. Juxta numerum tribuum filio um

34- Imp!et.e quatuor bydrias aqua & c.)

Aqua fuperfunditur, ut magis evidens

nis

jacob. ) Ut fignificaret fe nomine o-

fit miraculum inflammata materia hu«

jle

mnium tribuum facrificaturum, ut ad

]o

Domini legitimum cultum reduceren-

mente, & minime difpofita.

le

tur omnes.

36. Juxta praceptum ruum.) 'Ye per

lfrael erit. momen tuam.) Vide Gen.

infpirationem tuam moe urgente, ut ita

32- 28-

facerem.

&

32: In momine pamini,) In honorem

«

De erectum.

37. lterum.) Yd eft retrorfum, ut eft

jb

Duas araiiuneuias.) Duos fulcos,

in Hebrao , ut fcilicet in rectam viam

redeant. LXX, zoff ;e.

quales aratro ducuntur. Heb:.& Chald.

It

locum capiéntem duo fata fozninis, UXX.

O. A;prebe;l:(ite prophetas Baal, ö':)

locum capientem duas metretas femimis.

Non aufus eft Achab refll,ï;eyre miraáe

494

LIBRIIL REGUM

41. Et ait Elias ad Achab : Afcende, comede, & bibe : quia

fonus multee pluvisze eft.

lu

42. Aícendit Achab, ut comederet, & biberet: Elias autem

afcendit in verticem Carmeli

4« pronus in terram pofuit fa-

ciem fuam inter genua fua,

43. Et dixit ad puerum fuum : Afcende, & profpice contra

mare.

fil

Qui cum afcendiífet, & contemplatus effet, ait: Non

eft quidquam. . Et rurfum ait illi: Revertere feptem vicibus.

"n

44. In feptima autem vice: Ecce nubecula parva quafi ve-

|

ftigium hominis afcendebat de mari.

Qui ait: Afcende, &

dic Achab : Junge currum tuum, & defcende, ne occupet te

pluvia.

45. Cumque

fe verteret huc, atque illub, ecce cceli conte-

nebrati funt, & nubes, & ventus, & fatta eft pluvia grandis.

Aícendens itaque Achab abiit in Jäzrahel.

46. Et

(

culi ftupore attonitus ; & populum

ad contemplandum mare, totide—quue;

concitatum in impoftores formidans.

illum vicibus rediiffe ad herum nun-

Ti

Torrentem Cifim.) (QQui ex monte

tiando fe nullum pluvie veftigium

Thabor effufus pene ad xadices Car-

agnofcere. Notandüm.cum Abulenfi,

I

meli excurrit, ut videre eft in. tabulis

Adrichon ii.

Dominum , qui ftatim ad. mittendum

ignem exoratus fuerat, in danda plu-

4I. Comede , & bile, €&c.) Litus ci-

vià ad ejusdem Elliz preces cunctatum

bum fume, nec fis amplius folicitus ;

effe, quia prior illa oratio fiebat coram

brevi enim pluviam vifurus es.

populo, cujus fides periclitabatur, fi

Sznus multe plmvie eff.) jam immi-

tardius ignis defcenditler.

At nunc

nent fonantes imbres.

aberat populus, nec Elias fcandalum

42- -ftendit m verticem, Carmeli.)

paflurus erat, & Deus ei fortafíe con-

De!cenderat enim ad T orrentem pfeu-

fulebat, ne quid humanitus ab inani

doprophetas mactaturus.

gloriolà pateretur, fi ftitim nunc quo-

Po[nit faciem fuam inter genta [ua-)

que voti compos

eret.

:

Primo procubuit in genua, deinde de-

44- Quaff velligi um bominis.) Chald.

mifit caput fuum usque in terr m , &

genua fua in fignum humillimz , &

znubes parva ficut. vola manus bominis

[

ferventiffime orationis. Jofephus pu-

afcendit de occtdente.

tat Eliam oraturum fedifle ; fed hic ha-

Cumque

fe verteret huc, atque.

bitus minus decere videtur orantem.

illu(:) Chald. & fz;; du fe expedsrer,

& defcenderer.

43. Prefpice contra mare.) Mediter-

ï

raneum;

uod eft.ad occidentem terre

Ia Jezrahel.) Unam de civitatibus

SanGz,

&

; e Carmelo videri poteft.

regni fui. Eam Hier. in tribu Manaffe

.

Revertere feptem vvicibus.) Non figni-

fuifle dicit in finibus Iffachar: Jofephus

ficat didtum puero ut iret, rediretque

Azari urbem vocat, eique cognomen

fepties, quafi deambulando , fed pro-

alterum in tribu Juda conftituit D.

Hier. in locis Hebraicis.

plietam fepties edixifle famulo, ut iret

CAPUT XVIII. & XIX;

495

ll2

46. Et manus Domini fa&a eft fuper Eliam, accin&tisque

lumbis currebat ante Achab, donec veniret in Jezrahel.

fa

CAPUT. XIX.

[à

Elias fugiens Sezabel in deferte, a fomno excitatus, panem divi-

n

I

nitus mifjum edit , aquamque Libit, & ita ad montem Horeb. per-

venit ; ibique in fpelunca querens fa folum Domini propbetam re-

e

licum, audit feptem millia effe reli&ta, mittiturque ad ungendum

te

Hazael in regem Syrie, SFebu in regem Ifrael, &

Elifeum in propbetam.

[

Untiavit autem Achab Tezabel omnia, quae fecerat Elias;

Is

I.N

& quomodo occidiffet univerfos prophetas gladio.

2. Mifitque Jezabel nuntium ad Eliam, dicens: Hzec mihi

yi

faciant dii, & haec addant, nifi hac hora cras pofuero animam

tuam ficut animam unius ex illis.

ue

3. Timuit ergo Elias, & furgens abiit, quocumque eum fe-

Jj

rebat voluntas: venitque in Berfabee

Juda, & dimifit ibiy pue-

rum fuum,

l

Il

4. Et perrexit in defertum , viam unius diei.

Cumque ve-

l

niffet, & federet fubter unam juniperum , petivit animae fuze,

ju

ut moreretur, & ait : Sufficit mihi, Domine , tolle animam

meam , neque enim melior fum quam patres mei.

!

C

5- PTO-

A6. Mazus Domini f^&a ef*' f'iper

Dioifft 1bj puerum fumm.) Vilium

Eliam.) V ehemens infpiratio, que eum

mulieris Sarephtane, quem a mortuis

quaü manum-'prehenfum ad iter impu-

fufcitaverat, ut putat Abulenf.

lit; vires etiám addens ad currendum ;

4- Perrexit in defgrtum.) In quo pe-

jam enim erat fenex. Vide c. feq. n. 4.

regrinati olim fuerant lfraelitg ab

IDonec vweniret. im Jezrabel.) Potius

Jgypto egreffi , ut patet ex fequenti-

H

in Jezrahel , quam in Samariam iter in-

bus: mox enim dicitur veniffe in mon-

tendit, quia propius diftabat Jezrahel,

tem Horeb.

& pluvia cogebat, ut quamprimum te-

Perivit. antmt füs, ut mogeretur.)

&um fübirec; & quia in Samaria erat

Poftulavit a Deo, ut anima fua e cor-

Jezabel Elie infefta, cujus furor de-

poris vinculis folveretur malis fatiga-

clingndus erát.

tus, & zelo divini honoris xítuans,

cupiensque tot fetcrilegia amplius non

Uammque esum fereäat 'Uüllll'!fdf.)

videre.

Sic Mathathias 1. Machab.

3

Alia ex aliis loca, & latebras

R

2: 7. dicebat : Ve mibi, ut quid natus

ä

tnutans.

fum videre contritionem fa,mz'i vnei , 65

Venitque in Berfabee 7u44.) Qu erat

czuitatis Sanila.,

urbs in finibus meri

Negue enim imelior fumy, quam patres

E

dianis totius rggni

Juda.

me;-) Ut diutius vivam , quam illi , qui

-

L Á

s

495

LIBRI H. RECUM

$. Projecitque fe, & obdormivit in umbra juniperi, & ecce

Angelus Domini tetigit eum, & dixit illi: Surge, & comede.

p

6. Refpexit, & ecce ad caput fuum fübcinericius panis, &

vas aquae : comedit ergo, & bibit, & rurfüm obdormivit.

&

1. Reverfusque eft Angelus Domini fecundo, & tetigit eum,

Qw

dixitque illi: Surge , con ede: grandis enim tibi reftat via.

8. Qui cum furrexiflet, comedit, & bibit, & ambulavit in

hf

u

fortitudine cibi illius, quadraginta diebus,

& qüädraginta

noCtibus, usque ad montem Dei Horeb.

fo

9. Cumque veniffet illuc, manfit in fpelun

ca:& ecce fermo

j

Domini ad eum, dixitque illi : Quid hic agis, Elia?

1O. At ille refpondit : Zelo zelatus fum pro Domino Deo

U

exercituum , quia dereliquerunt pa£tum tuum filii Ifrael : al-

al

taria tua deftruxerunt ; prophetas tuos occiderunt gladio, de-

reli&tus fum ego folus, & querunt animam meam : ut aufe-

p

rant eam,

ir. Btaitei: Egredere, & flà in monte coram Domino: &

I

ecce Dominus tranfit, & fviritus grandis, & fortis fubvertens

f«

montes, & conterens petras ante Dominum ; non in fpiritu

Bul

Dominus,

h

Dominus;

& pott fpjriïumcemmocio: non ih commotione

IQ. Et

in etate, in qua ego nunc fum, mor-

cifci, fed pluxibus voluntariis oberra-

[

€ui fant.

Ex his colligitur prophetam

tionibus ufus, eo denique ex vicinitate

Ti

hoc tempore provecz tuiffe &c.tis.

fe contulit. Nec fempér in itinere fuit,

[

8. Obdormtvit in um^ra juniperi.) Ex

fed fubftitit, quievit, latuit, cibo tamen

al

fatigitione itineris, & etiim ex animi

interim non egens ex divino miraculo.

1

hi

mierore, qui aliquindo p'ft maultas

9- Quid bíc agts Efta ? ) Mlodus in-

cogitationes, & curas foinnum indu-

terrogationis fatis oftendit non divino

cit.

Sic Pfal.118.23. dicitur : Derzz-

jufiu, fed naturali timore urgente Eliam

£avit anima mea pra (4/10.

latebras illas quafivitfe.

a

6. Rurfum obdorziivi;.) Noctemque

1O. Zelo zelatus fum, &r.

-) Occiden-

[*

fub junipero tranfepit.

do prophetas Baal; &c.

[

g. Tersgit eum.) Adhuc dormientem.

Derelttlus [um ego folus.)

Ve eft hy-

9. Qxaadraginta diebus , & quadra-

perbole, quam Dominus temperat n.

t

givta noctibus.) INon rectà via progre-

18. fignificans fe multos habere, qui a

diens ; alioqui enim quatur, vel quin-

vera religione non detecerint. Velait

L:

que digbus eo pervenire potuifier; fed

fe rcli&uin folum , qui palam , & pu-

morem eorum fecutus eft, qui fugiunt

blice honorem Dei tueatur.

infequentes, qui modo ad dexteram,

II. Coram Dorzizo.) Angelo, qui Dei

modo ad fiuillram carpunt viam, &

vicem gerebat, & illum relerebat.

vias invias, & inopinatas fe&antur

Spizstus grandis, 6c.) Ventus adeo

Ac ne a principio quidem propofitum

vehemens, ut montes fubverfurus, &

faxa contriturus videretur.

Non ta- '

;:i

habuit foxtaiiä ad eum montem profi-

497

i^

CD

12. Ét poft commotionem ignis : non in igne Dominus, &

:de

poft ignem fibilus aur&e tenuis

,U

13. Quod cum audiffet Elias, operuit vultum fuum pallio,

& egreflus ftetit in oftio fpeluncae, & ecce vox ad eum dicens:

m

Quid hic agis, Elia? Et ille refpondit.

14. Zelo zelatus fum pro Domino Deo exercituum : * quia

Rom.

Um

[I' 36

dereliquerunt pattum tuum filii Ifrael : altaria tua deftruxe-

Inia

runt, prophetas tuos occiderunt gladio, derelictus fum ego

folus, & quarunt animatm meat, ut auferant eam.

Ino

15. Et ait Dominus ad eum : Vade, & revertere in viam

tuam per defertum in Damafcum: cumque perveneris illuc,

)e0

unges Hazacl regem fuper.Syriam,

al

16.* Et Jehu filium Namfi unges regem fuper Ifrael: Elifeum

4Reg's

9- 2.

de

autem filium Saphat, qui eft de Abelmeula , unges prophetam

:

ife

pro te.

17. Et erit,quicumque fugerit gladium Hazael, occidet eum

i

Jehu; & quicumque fugerit gladium Jehu, interficiet eum Eli-

en

eus

18.*Et

X

"

men dum flaret venf:us hic , -Dominus' ün&os fuiffe ab Elia, licet hujus un-

fe videndum exhibuit Eliz.

&ionis hiftoriam non habeamus in Scri-

Copminotio.) 'leirg motus.

tura. Salian. exiftimat vocem, Uzges,

E

|13. Operuit vulium fuum Pallia.)' Ita

idem effe, quod defignabis , aut. decla-

Domino reverentiam exhibens,utquon-

rabi:, Reges Hazael, & Jehu, & Kli-

Ia

fzum

iNon tantum curat

dam Moyfes abfcondit faciem fuam,

Deüs

f

rophetam.

tate

non audens afpicere contra Deum.

delem populum fuum, fed aliis

[Ulfy

Exod. 3. & Efaje Cherubini duabus

,etiam gentib:is rarz providentie argu-

men

alis velabant faciem fuim , cum thro-

menta , & teftimonia latgitur, ut hic

Qio

no Dei affifterent, lfa. 6.2..— Significat

Syris.

[

Dominus per cozzmotezezz pofle fe cun-

16. Jcba filium Namf.) Nepotem

10

&a, (i velit mifcere; at velle fe nunc

Namfi ; filius enim erat Jofaphati, ut

um

patientia , & lenitate uti, qu& fpiritu

patet ex 4. Reg. 9.2.

aurg tenuis defignatur, & quam imi-

ALeimenla. ) Fuit ea urbs in tribu

]u

tari, & induere oporteat. Eliam, &

Manaf'e cis jordanem , ut tradit Adri-

omnes electos.

chomius in tribu Manafle n.3.

h

I5. Reverrere n viam tuAm.) À me-

Propheram pro te.) Defignabis eum

ridie Septentrionem verfus.

tibi fuccefforem. Ungebantur Reges,

j4

Per defertum $n Dama[cum. ) Quod

Prophetz , Sacerdotes in fignum do-

|ait

itér longum futurum erat, & perregio- norum, que Deus in illos effundebat,

ges Ammonitarum, & Moabitarum.

fi officium facerent.

pll

Brevius fuiffet per regnum Achab, fed

I7. lorerfecict eum Elij;w':.)Non le«

Dl

noluit Dominus hoc periculum adiri a

gimus tamen aliquos ab Elifzo inter-

propheta jam metu perculfo.

fectos.

Nifi quis illos quadraginta

i

Unges Hazaelregem [upey Syriam, & €x)

duos pueros filios idololatrarum intel-

'Torniellus putat Hazael, & fehu vere

ligi velit, quos juxta Bethel duo urfi

Bjbl. €um Com. Menoch, Tos. l1.

rzÉ

t

498

LIBRI I REGUM

Rom.

18. * Et derelinquam mihi in Tfrae] feptem millia virorum,

Ir. 4. quorum genua non funt incurvata ante Baal, & omne os, quod

$i

non adoravit eum , ofculans manus.

n

19. Profe&tus ergo inde Elias, reperit E.lifeum filium Saphat,

arantem in duodecim jugis boum : & ipfe in duodecim jugis

boum arantibus unus erat: cumque veniffet Elias ad eum,

mifit pallium fuum fuper illum,

20. Qui ftatim reli&tis bobus cucurrit poft Eliam, & ait:

I

O(culer, oro, patrem meum, & matrem meam, & fic fequar te.

Dixit

tibi.

que ei : Vade, & reverteret quod enim meum erat, feci

&:

21. Reverfus autem ab eo, tulitpar boum, & ma&tavit illud,

&

at

[

in aratro boum coxit carnes, & dedit populo, & comede-

Trunt :

fíie

bat ej.

con.fu.rgensc;ue abiit, & fecutus eft Eliam; &miniitrae

füi

qu

HO

fet

orm

CAPUT

n

egre-fiïir de fal& Elifæ-i QOiumace lace-. : Mi»ti' Pdll'it;m fuüm füþlrläüm) F (;Jr-

rarunt, Aliqnos tamen alios prefer-

taífe fignificans Elifzo deinceps & ha-

tim de pfeudoprophetis ab Elifzo in-

zerfeQtos credit Abulenf. a. 2

bitüm, & vitz ftatum mutandum effe.

20. Oftuler, ero , patrem meun, S'e.)

f0$

18. Derelizquam mibi.) Refervabo ;

five refervavi mihi.

Rogo, ut liceat Pacri, ac matri vale

Tat

Seprem millia.)Multa hominum miilia.

dicere.

din

Ofculans mamnus.) Veltacto idolo ma-

uod emim meum erat, feci tibg.)

fyi

Executus fum divinain erga te juffio-

k

num ofculando, vel certe verfus illud

nem, jam tuum eft, ut Dei quampri-

bii

dexteram porrigendo, & ad ofculum

mum obtemperes voluntati.

referendo.

Érat enim antiquis, ut &

tür

nunc, ofculum manus fignum venera-

2j. Reverfus attem ab

rionis; & ex hujufmodi ritu nata puta-

f»o. )A .QOI«

vlc!

loquio Hliz.

fiü

tur/vox adorazdi , id eft, manum pro-

La aratro Loum' coxit carnes.) Non

[

priam ad os referendi.

Ita accipien-

deerant alia ligna coquendis carnibus,

dum illud Job 31.27.. 5i ofcelatus fwn

fed myfterio id faftum eft, ut fe priori

PARHPR "Ieam s é$c.

vitz , ac vivendi rationi plane renun-

fo

I9. Je duodecim jugi) bogm.) In coitu

ciare fignificaret.

Q

duodecim aratorum, quorum ipfe unus

Dedtit' populo.) Infructo epulo co-

LY

erat, ut patet ex fequentibus -

gnatis , & ami?is,

-

d* Fa 7 g

499

CAPUT XX.

juod

Syri Samariam obfideutes ceduntur a pueris principum provincia-

rum, rur[umque anno altero in campe[lribus ceduntur : rex autem

lat

ügis

4 Acbab a propheta veprebenditur, quod feedus cum Benadad

im,

nierit , illunque vivum

i

"gï Syrie i.

dimiferit.

ait :

te,

Orro Benadad rex Syricze congregavit omnem exercitum

T

feci

fuum , & triginta duos reges fecum, & equos, & currus ;

& afcendens pugnabat contra Samariam, & obfidebat eam.

Udy

ait :

2. Mittensque nuntios ad Achab regem Ifrael in civitatem,

2*

(

[

3. Hsec dicit Benadad: Argentum tuum , & aurum tuum

ii

meum eft, & uxores tuze, & filii tui optimi, mei funt.

4. Refponditque rex lírael: Tuxta verbum tuum , domine

mi rex , tuus fum ego, & omnia mea.

$. Revertentesque nuntii, dixerunt: Hsc dicit Benadad,

qui mifit nos ad te: Argentum tuum, & aurum tuum, & uxo-

res tuas , .& filios tuos dabis mihi,

6. Crasigitur hac eadem hora mittam fetvos meos ad te, &

fcrutabuntur domum tuam , & domum fervorum tuorum : &

omne, quod eis placuerit, ponent in manibus fuis, & auferent.

T

7. Vocávit autem rex lírael

omnes feniores terrae, & ait:

MyeR AISURRNSN

Animad-

[r

o I

hi

lf

I-B

Ezadad.) Vilius; aut nepos alte-

perniitti, qux fi fponte non dederis ,

rius Benadad , qui ante 39. ar-

invitus dabis.

/t;

fi0$, ut conipütat Salianuis , pügriaves

À« Juxta Verbum tuum, fftr) Ifa lo-

alt

xat adverfus Baafa regem Ifrael, üt vi-

cütus videtur Achab non ferio, fed of-

dimus füpra c.15. . 20.. Caufam belli

ficiofe, & ut molli refponfo barbari

/.)

fuiffe füfpicatur idém Saliánus, quod

egis animum leniret.

lo

Achab Benadado recufaret penderé tri-

Jtis

butum , quod antea peperidiffe colligis

* Hee diest. Benadad , 6fc.) Senfit

tur e& hoc c. infra n. 34.

Benadad refponfum Achab officiofum

Triginta duos véges fecum.) Satrapas

effe ; itaque, ut intelligeret'rem ferio

9l

agi, alios mittit nuntios, qui fignifi-

vicinarumi provinciarüm cifca Liba-

Carent omnino velle Benadad, u illa

[

fum, & Euplhratem, quos more fuo

omnia, qux poftulaverat, fibi trade-

Scriptura Regés appellat.

rentur,

:

llss

"dfcendeni.) Quia Samaria in mionte

o

$o 1ta.

£. Eb &b abbni.) Revera non ab-

n

$j zdrgentum ruum. B auyüm rünm,ETc.)

nuerat, fed petitionem fimulata con-

Quafi dicat : hxc ómnia volo mihi

d

ceffione eluferat, dum clarius appare-

£t , quo ceffura effet: poftulatio.

&radi, & arbitrio ; volun;af:ique meg

LIBRI ll, REGUM

$00

Anímadvertite, & videte, quoniam infidietur nobis: mifit enim

ad me pro uxoribus meis, & filiis, &

&

pe

non abnui.

pro argento, & auro,

B

£0

8. Dixeruntque omnes majores natu, & univerfus populus

ler

ad eum : Non audias, neque acquiefcas illi.

9. Refpondit itaque nuntiis Benadad: Dicite domino meo

a

regi: Omnia, propter quse mififti ad me fervum tuum in ini-

tio, faciam : hanc autem rem facere non poffum.

p

Io. Reverfique nuntii retulerunt ei. Qui remifit, & ait:

di

Hazec faciant mihi dii, & haec addant, fi fuffecerit pulvis Sama-

ria pugillis omnis populi, qui fequitur me.

V

II. Et refpondens rex Iírael, ait: Dicite ei: Ne glorietur

accin&tus zeque ut difcin&us :

li

I2. Faétum eft autem, cum au

diffet Benadad verbum iftud,

bibebat ipfe, & reges in umbraculis, & ait fervis fuis: Circum-

fu

B

date civitatem.

Et circumdederunt eam.

3. Et ecce propheta unus accedens ad Achab regem Iírael,

ait ei: Haec dicit Dominus: Certe vidifti omnem multitudi-

ném hanc nimiam? Ecce, ego tradam eam in manu t

ua hodie:

VV

ut fcias, quia ego fum Domiüus.

I4. Et ait Achab: Per quem ? Dixitque ei: Hec dicit Do-

£

Et ait:

minus: Per pediifequos principum provinciarum.

di

Quis inci)pj,et preliari? Et ille dixit: Tu.

15. .R.eccn.-

"9. P;'?;tqo; 2u4 mt/ïjh ad me frvum

-;criumphum änpe vi&toriam, Khec eum,

fuum £m 12iti0.) Ut traderem aurum,

qui fé accingit ad pugnam, gloriari

debere, ut eum, qui cum victoria fit

argentum , uxores , filios.

Faciam.) Officiofe dicitur; non enim

potitus , arma difcingit, & exuit.

animus illi erat ea' tradere, fi Benadad

I2Q. la nmbiraculis.) ln tabernaculis,

br

perftaret in propofito illa auferendi.

& tentoriis. Vel fententia eft, eos pre

h

Hanc autem rem.) Utfcilicet permit-

nimia confidentia fub arborum coman-

tam auferri, quz funt fubditorum meo-

tium umbraculis,quafi de victoria cer-

D

I

b

[l

rum , quod facere fe velle fignificave-

tos agitaffe convivia.

ratBenadad, cum dixit in fecunda le-

I3. Prophetz unus.) Abulenfis pu-

gatione , i* domum ; feroorum tuorum,

tat tuiffe Michzam filium Jemla, quod

e

num,. 6

etiam fentit Lyranus, & alii

l

IO. 55 fuffecerit pulvis Samaris, 6 c.)

lt [cias, quiz ego [um Domimnus.) Hac

Sententia eft : tam multos milites fe

potiffima caufa, cur impio Regi victo-

n

adduc&turum, ut illis terrz pulvis defu-

riam dare voluerit, ut etiam Benadadi

turus fit, fi vel unum illius pugillum

fuperbia, & faftus comprimeretur,

t

quilibet auferre velit, hoc eft quantum

ES

E

Per pediffequos principum provin-

Q

pugno uno capere poffit.

erarum.

j Hebr. & Chaldeus & LXX.

habent, pseres , five 44dole[centes , five

II. Ne glorrzetur acctnüus aque, ut

difeintim.) Monet non effe canendum

famsles ;; hoc enim fignificat vox He-

j

CAPUT XX

EE

t

-xg. Recenfuit ergo pueros principum provinciarum, & re-

0,&

perit numerum ducentorum triginta duorum, & recenfuit poft

eos populum , omnes filios Ifrael, feptem millia :

ülus

16. Et egreíli funt meridie, Benadad autem bibebat temu-

lentus in umbraculo fuo, & reges triginta duo cum eo, qui ad

60

auxilium ejus venerant.

.

Ini

17. Egreffi funt autem pueri

principum provinci:zirum. in

prima fronte.

Mifit itaque Benadad. Qui nuntiaverunt ei,

at

dicentes: Viri egreífi funt de Samaria.

Dd«

18. Et ille ait: Sive pro pace veniunt, apprehendite eos

vivos : five, ut praelientur, vivos eos capite.

AUE

19. Egreffi funt ergo pueri principum provinciarum, ac re-

liquus exercitus fequebatur :

.

.

20. Et percuffit unusquisque vi

rum, qui contra fe venieþbat,

1d,

Ill

fugeruntque Syri, & perfecutus eft eos Ifrael. Fugit quoque

Benadad rex Syria in equo cum equitibus fuis.

lgl

21. Nec non egreffus rex Ifrae] p

4

ercuffit equds? & currus,

i

& percuffit Syriam plaga magna.

le:

22. (Accedens autem propheta ad regem ITírael, dixit ei :

Vade, & confortare, & ícito, & vide quid facias: fequenti

)

enim anno rex Syric& afcendet contra te.) .

It:

25. Servi vero regis Syriae dixerunt ei: Dii montium funt

n

dii eorum , ideo fuperaverunt nos: fed melius eft, ut pugne-

mus contra eos in campeftribus, & obtinebimus eos.

24. Tu ergo yerbum hoc fac.

Amove reges fingulos ab

m

Tari

exercitq tuo, & pone principes pro eis :

lt

rf 34

25. Et

Jl

br .ica wyj nachar & Grca TOA pIOY.

tibus, & omnia excelf loca rägni Ifrae-

Per turbam imbellem.

litici idolis plena erant.

-Fortaffe au-

l.)ïæ

an

Et ille dixit : T«.) Hoc eft, tu aggref-

dierant legem in monte dat:m.

Ee!-

for fis, & ex urbe tuorum manus pro-

Obrinebimus eos.) Vi&toriam confe-

deat adverfus Benadad.

quemur, ctüm monticularum Deorum

9. -dpprehendite eos vivos.) Hoc di-

vis ad plana loca, & cam

peftria non

citur ex hoftium contemptu, & virium

fe porrigat.

d

fuarum fiducia.

-

J

24. Amove Reges, 65c.) Au&ores funt,

t

.20. Fugergntque Syri.) Deo illis ti-

ut mutet Reces in duces inferioris con-

[0

1norem incutiente.

ditionis, vel quia illi in bello. ftatim

adi

2Q. Vide, quid f4cias.) Rebus regni

fugerant, nimium timentes vite fus,

pretiofas, & regias animas fuas con-

confidera.

tui profpice, & 'gui,d fa&o opus fit,

1

fervare cupientes ; vel quia Reges mol-

X.

.93. Dii montium funt Dii eorum. )

liter nutriti, non ut duces inferiores,

ïve

Potentes fcilicet in regno fuo. Sama-

qui duris militiz laboribus affueverant;

]e

gia , & Bethel , & Dan erant in mon-

Perii:ulis fe objicere audebant.

n

502

LIBRI II

REGUM

2;. Et inftaura numerum militum , qui ceciderunt de tuis,.

& equos fecundum equos priftinos, & currus fecundum cur-

doi

rus, quos ante habuifti: & pugnabimus contra eos in campe-

20

firibus, & videbis, quod obtinebimus eos. . Credidit confilio

UI

eorum , & fecit ita.

e

26. Igitur poftquam annus tranfierat, recenfuit Benadad

In

Syros, & aícendit in Aphec, ut pugnaret contra Tfrael.

$&

F 27. Porro filii Ifrael recenfiti funt, & acceptis cibariis pro«

at

fe&i ex adverfo, caftraque metati funt contra eos, quafi duo

parvi greges caprarum : Syri autem repleverunt tetram.

füi

28. ( Et accedens unus vir Dei, dixit ad regem Ifrael: Haec

dicit Dominus : Quia dixerunt Syri: Deus montium eft Do-

da

&f

minus, & non eft Deus vallium : dabo omnem multitudinem

hanc grandem in manu tua, & fcietis, quia ego fum Dominu:.)

t

29. Dirigebantque feptem diebus ex adverfo hi, atque illi

acies, feptima autem die commiffum eft bellum: percufferunt-

fD

fo

que filii Ifrael de Syris centum millia peditum in, die una.

50. Fugerunt autem , qui remanferant in Aphec, in civita«

tem, & cecidit murus fuper viginti feptem millia hominum;

qui remanferant. Porro Benadad fugiens ingreffus eft

;iv.ita-

LX

tem ip cubiculum , quod erat intra cubiculum,

fup

ib

.81. Dixe-

Ali

26. i*ajiqumfznhnw z*ra;zjïerat.) Et

m

