nerem redigatis.

tum ipfi Abimelech , & primoribus

Sichem civibus adfcribebat , ac pro-

2I. IzBera.) Guemlocum D. Hie-

ronymus diftare ait o&o millibus ab

pterea eos oderat, & averfabatur.

Eleutheropoli, ad Aquilonem. Hu-

25. Pe[peruntque inftdias.) Sichimi-

t&, qui cum Gaal confpiraverant, ut

jus loci non eft mentio in Scriptura,

Abimelech everterent.

eum Bontrerius conitituit in txibu fuda.

-

124

LIBRI JUDICUM

^

tium, & dum illius praeftolabantur adventum, exercebant la-

trocinia, agentes

praedas de przetereuntibus: nuntiatumque eft

ma

Abimelech.

j

26. Venit autem Gaal filius Obed cum fratribus fuis, & tranfi-

gt

vit in Sichimam. Ad cujus adventum ere&ti habitatores Sichem,

p

27. Egretfi funt in agros, vaftantes vineas, uvasque calcan-

tes : & fa£tis cantantium choris, ingreffi funt fanum Dei fui,

üe

-

& inter epulas, & pocula maledicebant Abimelech ,

28. Clamante Gaal filio Obed : Quis eft Abimelech, & quae

po

[

eft Sichem, ut ferviamus ei? numquid non eft filius Jerobaal,

& confítituit principem Zebul fervum fuum fuper viros Emor

patris Sichem ? Cur ergo ferviemus ei?

dé

29. Utinam daret aliquis populum iftum fub manu mea, ut

auferrem de medio Abimelech.

Dic&um

que eft Abimelech ;

fl

Congrega exercitus multitudinem , & veni.

3o. Zebul enim princeps civitatis, auditis fermonibus Gaal

d

filii Obed, iratus eft valde,

M

31. Et mifit clam ad Abimelech nuntios, dicens : Ecce, Gaal

filius Obed, venit in Sichimam cum fratribus fuis, & oppugnat

Ti

adverfum Wte Civitatem.

32. Surge

e(

Dum illius praflolabantur adveutum.

Quis eff. Alimelech? ) Quam vilis,

Scilicet Abimelech.

)

quam improbus.

Agentes pradas de praterenutilus. )

Qua eff Sichem, ut. ferbiamus ei? )

Latrocinia in eos potiffimum — exer-

E contrario; que, &

quanta eft ci-

centes, qui pro Abimelech ftabant.

vitas Sichem?

96. Gaad fi ius Obed. ) Vir cogna-

Numquid non eff filius Terobaal? ) A

tione magna, ovibus, viribufque po-

patris perfona vocat Abimelech in in-

tens, popularis, & gratiofus : ex qua

vidiam.

Gedeonem etiam invidiofe

tribu, aut urbe fuerit,

tur in facro textu.

non exprimi-

Jerobaal vocat, ut patratam ab illo

everfionem are Baal, cui Sichimitz

o7. Vafflantes vineas.) In Hebrzo,

erant addicti , revocet in memoriam.

& apud LXX. eft wizdeziastes vi-

Zeas.

Adventu Gaalis alacres facti Si-

Gozffituit principem Zebul fervum

fewm. ) Perfeum conftituit "ebul

chimite , quod prius facere nón au-

clientem funm.

debant, collieendis uvis infiftunt, vi-

Super viros Emor. ) Inducitur men-

num exprimunt, & inter vulgarem

tio Emor patris Sichem , ut civitatis

vindemiatorum

lafciviam Abimele-

hujus antiqua nobilitas, libertafque in

chum carpunt

& lacerant dictis.

memoriam revocetur, ex Genef. 34.

degref funt fanzm Dei fai.) Uteum

29. Ditlunque ofb Abimelech, )

laudarent, ei de excuíffo Abimelechi

quopiam monitus eft, fortaffe'a Ze-

jugo gratias agerent, hoftiafque im-

bul, feu ab eo, quem "Zebul ablega-

molarent.

rat, ut faceret id,

uod fequitur.

28. Clamante Gaal.) Palam hec ja-

&ante.

31. Oppugnuat. ) -lV unit , armat.

C XDPU T.X

124

d

;

32. Surgeitaque no&te cum populo, qui tecum eft, & latita

in agro :

imo mane oriente fole , irruer fuper civitatem : illo

33 Etpr

tfi-

autem egred

iente adverfum te cum populo fuo : fac ei; quod

&

potueris.

-

it itaque Abimeïebh cum omni exercitii fuo no-

34. Surrex

II

Ge, & tetendit infidias juxta Sichimam in quatuor locis.

e eft Gaal filius Obed, & ftetit in introitu

3;. Egreffusqu

E

portze civitatis.

Surrexit autem Abimelech, & omnis exerci-

idl;

tus cum eo de infidiarum loco.

n

36. Cumque vidiffet populum Gaal, dixit ad Zebul : Ecce

de montibus multitudo defcendit. Cuiille refpondi:: Umbras

Ut

montium vides quafi capita hominum , & hoc errore decipe-

1

tis.

37. Rurfumque Gaal, ait: Ecce populus de umbilico terrae

p

defcendit, & unus cuneus venit per viam, quze refpicit quer-

cum.

4

38. Cui dixit Zebul : Ubi eft nunc os tuum, quo loqueba-

ris? Quis eft Abimelech ut ferviamus ei? Nonne hic populus

178

eft, quem defpiciebas ? Egredere, & pugna contra eum.

39. Abiit ergo Gaal, fpe&tante Sichimorum populo, & pu-

gnavit coptra Abimelech ,

Q3

40. Qui

32. Latita im agro.) Quafi in infi-

tis exercitus removere, ne

ilnlnilïeüti

malo occurreret.

À

diis, & opportunitatem invadendi ex-

[

pectans.

37. Rurfumque . Gaal 4if. ) Nimi-

l

3

An- I."

lo autem egredieute, 6c.) Sup-

rum poftquam aciem rur(um intendif-

fet, & attentius rem confiderafler.

pohic non aufurum illum aliter facere,

utpote qui fefe ita ja&arat, & Abi-

De umbiilico terra. ) Umbilicus ter-

melecho infultarat.

r vocatur , non, ut aliquando , id,.

quod eft medium , fed quod editius

34- Im quatuor locis. ) Divifo exer-

eft, & fortius, ut funt montes.

Alii

citu in quatuor ordines , fub quatuor

ducibus.

putant vocari umbilicum , quod- locus

) Ptoceffit, pro-

eiffet in terrz illius medio, collifque

35 rEgre]/quue.

bonus, & ferax.

grelfus eft: vel ,

domo eft egreflus.

36.. Cumque vidiffet populmm Gaal ,

Per viam , qua refpicit quercum. )

dixit ad Zebul.) Simulabat Zebul ami-

Illam credo quercum intelligi , de qua

citiam cum .Gaal ,

at

clam

illo ,

fupra num. 6.

Abimelech

ut enim dicitur num. 32.

39. U eff nunc 05 Fustz , &7) Jam

monuerat, ut cum fuis- veniret in Si-

"Lebul larvam deponit, & amarulen-

chem.

ta eorum exprobratione, qu& Gaar

dixerat num. 298. eum ad manus cum

Umbras montium vides.) Conatur

"Lebul Gaalem a fufpicione adventan-

Abimekch conferendas impellit.

*

LA L

126

LIBRI JUDICUM

40. Qui perfecutus eft eum fugientem, & in urbem compu-

lit: cecideruntque ex parte ejus plurimi, usque ad portam ci-

"

Li

vitatis :

j

41. Et Abimelech fedit in Ruma : Zebul autem, Gaal & fo-

cios ejus expulit de urbe, nec in ea paffus eft commorari.

42. Sequenti ergo die egreffus eft populus in campum. Quod

cum nuntiatum effet Abimelech,

(

43. Tulit exercitum fuum, & divifit in tres turmas tendens

f

infidias in agris. Vidensque quod cgrederetur populus de ci-

vitate, furrexit, & irruit in eos.

44. Cum cuneo fuo, oppugnans, & obfidens civitatem: duae

autem turmze palantes per campum adverlarios perfequebantur.

i

45. Porro Abimelech omni die illo oppugnabat urbem :

quam cepit, interfectis habitatoribus ejus, ipíaque deftru&a,

ita ut fal in ea difpergeret.

1

46. Quod cum audiffent, qui habirabant in turre Sichimo-

rum, ingreffi funt fanum dei fui Berith, ubi foedus cum eo

pepigerant, & ex eo locus nomen acceperat, qui erat munitus

valde.

47. Abimelech quoque audi

.ensxviros turris Sichimorum pa-

riter conglobatos,

48. Aícendit in montem Selmon cum omni populo füo : &

arrepta fecuri, praecidit arboris ramum, impofitumque ferens

humero, dixit ad íocios: Quod me videtis facere, cito facite.

49. Igitur

In perpetuz deteflationis notam , ac

40. In urlem compulit.) Duz erant

H

X

in Sichem factiones, altera Zebul,

fignum; f.

i enim, ex quo nullus fru-

altera Gaal, fequebatur: quamvis er-

&us nafcitur, fterilitatem fienificat.

go vitus Gaal, fufufque fuiffet ab

46. Quod cum audiffent , qui babita-

Abimelech, tamen eum "Zebul urbe

bant dn turre Sichimorum.) Aliqui pu-

excladere non potuit, fed cumprimum

tant turrim hanc intra civitatem fitam

potuit, expulit, ut narratur num. 4I.

fuifíe.

Serarius exiftimat in loco non

( 41. J2 Ruma.) Qus , ut tradit D.

admodumdiflito, fed non intra urbem.

Hieronym. de locis Hebraicis, eftin

Alioqui non diceretur, 4*o4 cum au-

finibus Diofpoleos, & a plerifque Ari-

diffent: &c. fed potius, guod cum wi-

ynathzea dicitur.

derezt.

Putat idem Serarius turrim

42. Egreffus eff populus imcampsm.)

hanc fuiffe Mello, de qua dictum eft

Ad redintégrandum bellum.

fupra num. 6

43. Quod egrederetur populus de ci-

dne:efft [nnt fanum Dei [mi Beritb.)

wirzte. ) Non ut agreftibus vacaret

Ut fcilicet loci munitione , ac religio-

operibus, ut putavit Sabellicus l. g.

ne fe tuerentur.

exemplorum cap. 3. fed ut pugnaret.

49. Im mosutem Selmon,) Mlons hic

45. lta «t fal in ea difpergever. )

eft in eadem tribu Ephraim non pro-

ARRLE

Cl

CAPAM T iX

I27

-

i

4

9. Tgitur certatim ramos de arboribus preecidentes, feque-

Q

bantur ducem. | Qui circumdantes praefidium, fuccenderunt:

atque ita fattum eft, ut fumo ; & igne mille homines necaren-

[n-

tur, viri pariter, & mulieres, habitatorum turris Sichem.

zo. Abimelech autem inde proficifcens venit ad oppidum

Yl

"Thebes, quod circumdans obfidebat exercitu.

g1. Erat autem turris excelfa in media civitate, ad' quam

IN

confugerant fimul viri, ac mulieres, & omnes principes civi-

d

tatis, claufa firmiffime janua, & fuper turris te&tum ftantes per

propugnacula.

$2. Accedensque Abimel

ech juxta turrim, pugþnabat forti-

ter: & appropinquans oftio , ignem fupponere nitebatur :

T.

i

.*Etecce una mulier fragmen molae defuper jaciens, il- 2 Reg.

IIL.2I.

;

lifit capiti Abimelech, & confregit cerebrum ejus.

4. * Qui vocavit cito armigerum fuum, & ait ad eum : Eva- y Reg.

s

gina gladium tuum , & percute me, ne forte dicatur, quod a 31.4-

foemina interfectus fim.

Qui juffa perficiens , interfecit eum. -* ?F-

H

D

s. Illoque mortuo, omnes, qui cum eo erant de Iírael, re-

verfi funrt 1n fedes fuas.

$6. Et reddidit Deus malum , quod fecerat Abimé&lech con-

tra patrem fuum, interfettis feptuaginta fratribus fuls.

CRLCSN

$7. Sichimitis quoque, quod operati erant, retributum eft,

& venit fuper eos maledi&tio Joathan filii Terobaal.

CAPUT

cul a turri Sichem Orientem, ac Jor-

ut auctor eft Plutarchus in ejus vita.

danem verfus.

Denfze ibi arbores;

Joab vir bello egregius ex hoc cafu

Abimelechi documentum dedit re

oji-

& nix, que vix tandem liquefiebat.

5

Pfalm. 67.:16. — N/ve dealbabuntar i

bus, ne oppugnationibus intereffent.

Selmoz.

2. Reg. II.21.

So. Venit ad oppidum Theles. ) Urbs

eft in tribuManaffe, nt ait- Adricho-

54. Neforte dicatur, quod a femtna

mius num. 59.

interfe(lus fézm.) lmmo dicitur, & por-

$3. Eragmen mola.) LXX. indicant

ro femper dicetur: Qs pereufft -abr-

melech füium. Jerobaa!, dicebat Joab.

fuille fragmentum [uperioris molz;

$i-

haàbent enim x^e'ua émIp)NOY-

2. Reg. 11. 21.

Nonmue mulier mifet

milis fere Pyrrhofinis tegula a mulie-

fuþer eum fragmen mole de muro, &

interfecit eum im Thebes?

re jaca , que caput ejus confrecit,

i i

128

L1BRIJUDICUM

( x BL

Thola vita funtio Sfair fuccedit : lfraelita «ero in. idololatriam

lapfi traduntur Pbiliflbeis, C? zImmonitis ; quibus. peenitentibus,

Dominus ingratitidinem improperat , tandemque

eoruim mileretur.

1. DYOft Abimelech fürrexit dux in Ifrael Thola filius Phua

.patrui Abimelech, vir de iffachar, qui habitavit in Sa-

mir montis Ephraim:

2. Et judicavit Ifraelem viginti, & tribus annis, mortuusque

eft , ac fepultus in Samir.

4. Huic fucceffit Jair Galaa

dites, qui judicävit líraelem per

viginti, & duos annos ,

4. Habens triginta filios fedentes fuper triginta pullos afina-

rum,& principes triginta civitatum : qu:*e ex nomine ejus funt

appellatae Avoth Jair, id eft; oppida Jair, usque in praefentem

diem, in terra Galaad.

s. Mortuusque eft Jair, ac fepultus in loco, cui eft vocabu-

]jum Camon.

j

6. Fili

"Urrexit Dux i. lfrad.) $0lem-

iNon eft hic ille, de quo agitur INum.

In He-

X

ni populi electione.

52- 41. fed alius Segubi filius , cujus

brzo, Chaldeo, &-Greco textu di-

iüentio I. Paral. 2. 22.

citur, furrexit, ut falvaret I«fraelem.

Galasd;ites. ) Quia ex ea parte tri-

Salvavit autem abducendo ab idolo-

bus (Vlanafie , que trans Jordanem ha-

latria, & amalisliberando, in que ob

bitabat. "Dota vcero illa'regio aliquan-

do dicitur-terra Galaad in facris literis.

tyrannidem Abimelech populus in-

curierat.

4. Sedentes fepra triginta pullos aff-

Eilius hia patrui Abiaelech, vir de

marum.) Afinis inequitabant, eosque

Iff«char.) Gédeon tuit e tribu Manaf-

habebant in deliciis antiqui Hebrzi,

vel quia eorum. molliifimus eft incef-

fe, quomodo ergo Phua frater Gedeo-

nis potuit eile de tribu lffachar ? Pe-

fus, vel quia ( quod D. Hieron. pla-

fuerunt.) inquit. D. Aug. quaft. 47.

cet) equi Hebrzis vetiti erant, quod

tamen non eft omnino verum , ut do-

Gedeon, G. Phna umam habere matren,

cuit in Hiero

ex qua diverff. partus nalcerentur , 6

Jfiticis 1. 5. cap. 53. $.2-

fratres effent. umius matris filii mon

Principes.)

li)(

r&fectos ; Gubernatores.

ais patris.

Ex nomine ejus.) Jair filius. IManaf-

Iz Samir montis Ephraim.) Urxbe in

fe occupatis vicis Galaaditis eos ap-

confinio Ephràáim , licet ad tribumlIf-

pellavit wvz/as 7air, ut habemus, IN

fachar pertineret. Additurillud , zez-

32. 4I-

Secundushic Jaireosdem for-

ts Ephrasm; e't enim alia Samir in

taffe muris cinxit, frequentiores red-

tribu Juda, Jofue 15. 48-

didit, in oppida erexit, ita ut firmius

a. ) Quod nomen Llemiimans

hzc illis adhzferit nomenclatura, nee

(

[e

at :

fic ille etiam vocabatur

primi cantum re

fig?ïi

fecundi.

fpe&u, fefï hujus etiam

Jarus, Maxci 5. 22. & Luc. 8 4r.

ER

CATUT:X.-

129

6. Filii autem Ifrael peccatis veteribus jungentes nova, fe-

cerunt malum in confpe&t 1 Domini & fervierunt idolis, Baa-

l

lim, & Aftaroth, & diis Syrize, ac Sidonis, & Moab, & filio-

rum Ammon, & Philifthiim : dimiferuntque Dominum, & non

coluerunt eum.

*

7

. Contra quos Dominus iratus, trad;idit eos in manus Phi-

lifthiim, & filiorum Ammon.

$. Affli&tique funt, & vehementer oppreffi per annos decem

& o€to, omnes, qui habitabant trans Jordanem in terra Amor-

rhai, qui eft in Galaad :

c. In tantum , ut filii Ammon

Tordane transmiffo , vaftarent

nimis.

udam, & Benjamin, & Ephraim: afflictusque eft Iírael

1o. Et clamantes ad Dominum, dixerunt: Peccavimus tibi,

quia dereliquimus Dominum Deum noftrum, & fervivimus

Baalim.

11. Quibus locutus eft Dominus: Numquid non JEgyptii,

& Amorrhzei , filiique Ammon , & Philifthiim,

12. Sidonii quoque, & Amalec, & Chanaan opprefferunt

vos, & clamaftis ad me, & erui vos de manu eorum?.

I3. Et tamen reliquiftis me, & coluiftis deos alienos: idcir-

co non addam , ut ultra vos liberem:

14. Ite; & invocate deos, quos elegiftis: ipfi vos liberent in

tempore anguftise.

rs. Dixeruntque

filii Ifrael ad Dominum: Peccävimus,red-

de tu nobis quidquid tibi placet: tantum nunc libera nos.

16. Quae

—

6. Baal/m.) Diis.

I3. Nonz addam, 6c.) lncellige, nifi

Aflaroth.) Deabus.

xefipueritis.

$idomis. ) Alftarthe fcilicet. vide 3.

I4. Le, 6 invocate Deos ,. quos ele-

N

eptum, fed iro-

eg. It. 3.

* d-

gifis.) Non eft prac

Moab.) Chamos: vide 3. Reg. 11. 7.

nia , vel farcafmus.

Refpondiífe vi-

& 33. Num. 21. 29. & Jerem. 43. & 40

detur hec Dominus, vel per. Ange-

Er ftlorum Aminon.

Scilicet

1o0-

lum ut cap. 2. num. I. vel potius per

&

loch. 3. Reg. 11. 5

& 33. Jerem. 49.

prophetain aliquem , ut cáp. 6. num. 8.

Amos 5. 26. Chamosetiam, vide cap.

IS. Redde £m nobis. ) INon reddas,

feq. hujus libri Judic. num. 24.

obfecramus, per iftos alienigenas, ni-

mirum quia, ut poftea dixit. David

7-Philfl biiz:.) Dagon. vide infra cap.

16. num. 235.

i Reg. 5. num. 2.

2. Reg. 24. I4. wmettus eff , t 1acidam

& feq.

imomanus Dommmt

. quam m Hanus

9. Afflitlique funt, E& vebementer op-

bomisum.

Tantum numc ülbera nos. ) Promiffio

pre/ff. ) Hebr. valde fignificantur: 1/;

confreverunt., & von;u:a[&mnt Jfraelitas.

eft quedam conftantiz in divino cul-

* Bibl, cuma. Com. Menoch. Tom. Il.

z

I3o0

CLiBRITUDICUM

z

16. Quse dicentes, omnia de finibus fuis alienorum deorum

u

idola projecerunt, & fervierunt Domino Deo, qui doluit fuper

j

miferiis eorum:

17. Itaque filii Ammon conclamantes in Galaad fixere ten-

toria: contra

C0

tati funt.

quos congregati filii Ifrael, in Mafphg caftrame-

qU

I8. Dixeruntque principes Gxalaad finguli ad proximos fuos:

Qui primus ex nobis contra filios Ammon coe

perit dimicarg ;

eïit..dux populi Galaad.

(CAPUT XL

PW

J'epbte "Yudex fa&us , Dei fpiritu accenfus ; primum rationem agit

cum rege zImmonitarum : deinde ubi eos viciffet , ob ootum

t

temere fatum filiam [uam unicam Deo

Jacrificat.

Uit illo tempore Jephte Galaadites vir fortiffimus, atque

F

laad.

pugnator, ülius.mulieriï meretricis, qui natus eft de Ga-

hz. Habuit

tu, & obfequio, quafi dicant: Perfe-

rum, quia periculofum hoc videbatur,

verabimus deinceps in te colendo : fi

& fiert forte poterat, ut qui audax,

fecus faciamus, nos refugimus, quo

& manu promptus efiet, confilio ta-

minus nos acerrime punias,

men deftitutus, nec'tanto muneri par

16. Delgir feper mifemiis eorum.)

effet, mutato confilio Tephte delieunt,

Hebraus; esguféita efh amima ejus im

& miíla legatione, de qua cap. feq.

num. &. rogant, ut Dux exercitus, &

labere lfraeiis , loquitur 9criptura de

Deo more humano. Sic. Genef. cap.

populi Judex effe velit.

6. 6. dicitur: Pengirait euz,

uod bo-

minenm fecillet ia terra ,. €5 tatius dolóre

Ephte.) Jephte fienificat zpertze-

1.7

nem,ac anuam,ut Judestri-

€ordis tmtrinfects, Efe.

bus. oppidum Jephta , Tof. r5. 45.

I7. I» Mafpha.) IMafpha fignificat

Galaadites.) De tribu Manalfe, ut

fpeculam ; ideoque pluribus in locis

cum Pererio fentit Serarius: funt ta-

Mafphe inveniuntur. Hxc noftra eft

men, qui putent fuiffe de tribu. Gad.

in Galaaditide , ut Abulenfi videtur,

Sic Abulenfis, & Cajetanus.

Aris, qui in tabula terre Cha-

Eiius muljeris meretricis. ) EbXX.

naan eam ultra Jordanem collocat ad

29pyq? vocant Jephte matrem cum no-

litus orientale Phanuelis, de qua fu-

firo textu confentientes. . Itaque fpu-

pra cap. 8. num. g.

rius erat Jephte, non ante patris nu-

I8. Qui primus ex mobis , 690.) Sen-

ptias per fimplicem fornicationem na-

tentia eft: isnofter Dux fit, &popu-

tus , fed per adulterium , ut colligi-

li Judex, qui primus aufus fuerit con-

tur ex textu num. 2. & colligit Sera-

tra ÁAmmonitas arma inovere.

Ve-

rius quzft. I.

CAPUT XL.

i5

m

2. Habuit autem Galaad uxorem, de qua fufcepit filios, qui

X

poftquam creverant, ejecerunt Jephte, dicentes: Haeres in do-

mo patris noftri effe non poteris, quia de altera matre natus es.

ïn-

3. Quos ille fugiens, atque devitans, habitavit in Terra Tob:

-

congregatique funt ad eum viri inopes, &

latrocinantes ,&

quaíi principem fequebantur. ^

:

4. In illis diebus pugnabant filii Ammon contra Ifrael.

Z

$. Quibus acriter inftantibus, perrexerunt majores natu de

-Galaadw? ut tollerent in auxilium fui Jephte de Terra Tob:

6. Dixeruntque ad eum: Veni, & efto princeps nofter, &

pugna contra filios Ammon.

H

"

7. Quibus ille refpondit: * Nonne vos eftis, qui odiftis me, ' Gen.

& ejeciftis de domo patris mei & nunc veniftis ad me neceffi-

26.27.

tate compulfi ?

9. Dixeruntque principes Galaad ad Tephte: Ob hanc igitur

caufam nunc ad te venimus, ut proficifcaris nobifcum, & pu-

gnes contra filios Ammon, fisque dux omnium , qui habitant

?

in Galaad.

-

"

R 2

9. Jephte

2. Poffquam creverant. ) Detun&to

l

Quibus.) Ammonitis.

tumen patre; nam probabile non eít,

Ijféautibus.)

Contra Ifïgelitas pu-

facinus , quod fequitur, aufuros illo

gnzmtibus,

fuperftite.

6. Efo pr:

"ceps an&t':) kNon fuïC

Ejecerunt Tephre.) Non vi, manu-

iniio ]ephte lfraelitarum

omnium

que privata, fed publica; hoc enim

creatus princeps, f:d Galaaditarum

h- Ra E E

ipfemet fignificat, cum num. 7. mif-

tantummodo , ut patet ex cap. IO.

fis e communi gentis concilio ad fe le-

num. ult. & hoc loco , ut etiain num.

gacis ait

Nonne vos efüis , qui odiffis

9. fequenti.

Galaaditz. vero hic vo-

7me, 65 ejeciffis de domo patris mei?

:

cantur omnes judzi, qui trans Jorda-

Quia de altera matre uatuses.) Quuia

nem habitabant.

nothus es. L XX. habent qv»amég

7- Et ejeciffts de domopatris mei, 6$c.)

CY

lus fit injuriam, non con-

éralpuc, mulieris mereiricis.

In quo paí

2 Habitwevit im terra Tab. ) Quz

ftat ex facro textu.

Fieri tamen po-

fecundum Abulenfem , & Jofeph. 1. 5.

tuit, ut aliqua re donatus a patre Ga-

cap. g. eft Galaaditidis pars.

laad, quam retinere jure poffet, fpo-

Latrocigagtes. ), Quifoliti erant Í

5rius

liatus effet; vel quod xtate adhuc ju-

latrocinari, licet duce Jephte jam non

nior fit eje&us, cum necdum ad vi-

latrocinarentur, vel certe in lfraeli-

tam idonee a

cendam fatis effet inftru-

5

tarum regione latrocinia non exerce-

&us ; vel quod per calumniam & fal-

rent, fedvicinoruminfidelium , qui Ju-

fas crifninationes domo exturbatus fit,

dais erant. infefli.

Adde apud pri-

9. Ob banuc igitur casfam. ) Mel,

fcos Latinos laronis nomine milites

quia penuria ducis laboramus : vel,

intelligi , ut idem fit latrocinari, quod

quia illatam tibi injuriam compenfa-

re ftademus,

X

militare. . Exempla fuppetunt ex Plau-

to in milíte gloriofo,

Qui habitaut in Galaad.) Fuit ini-

e

132

LIBRI JUDICUM

9. Jophte quoque dixit eis: Si vere veniftis ad me, ut pu-

gnem pro vobis contra filios Ammon, tradideritque.eos Do-

fol

minus in manus meas, ego ero vefter princeps?

&

^

Wt

IOo. Qui refponderunt ei: Dominus, qui haec au

dit, ipfe

mediator , ac teftis eft , quod noftra promiffa faciemus.

bu

II. Abiit itaque Jephte cum principibus Galaad ,. fecitque

y

eum omnis populus principem fui:

Locutusque eft Jephte

omnes fermones fuos coram Domino in Mafpha.

X

fii

12. Et mifit nuntios ad regem filiorum Ammon, qui ex per-

fona fua dicerent: Quid mihi, & tibi eft

, quia venifti con?tra

me, ut vaftares terram meam ?

INum.

I3. Quibus ille refpondit: *Quia tulit Ifrael terram meam,

T

21.24. quando afcendit de JEgypto, a finibus Arnon usque Jaboc, at-

ü

que Jordanem, nunc ergo cum pace redde mihi eam.

.14.. Per quos rurfum mandavit Jephte, & imperavit eis, ut

t

dicerent regi Ammon:

Ü

15. Haec dicit Jephte : Non tulit Ifrael Terram Moab, nec

TTerram filiorum Ammon:

16. Sed

tio Princeps, & judex tribuum trans

do etiam fummam lecationisad fe mif-

Jordanem habitantium , poftea vero

fxz, ut que acta effent , confirmaren-

re bene gefta , totius Ifraelis.

tur, & quid porro agendum eflet,

9. Ego ero vefler princeps.) Confti-

ftatueretur.

tuetifne me principem veftrum, fi rem

Coram Domino in Maspha. ) Dicitur

rofpere geílero contra Ammonitas?

coram Domino , vel quia teftis, ac me-

H

onefta oratio, & modefta poftula-

diator adhibebatur Dominus ; vel quia

tio fuit.

Petit enimid tantum, quod

in Ifráeliticorum conventuum medio

& ipfi dare poterant , & in concilio

adeffe cenfebatur Dominus , Deute-

fuo fe daturos ante definierant ,

&

ron. 9. 5. & 2o. 4.

nunc quoque ultro ac fponte detule-

runt.

12. Mifft muntios ,. ($c.) Quui pete-

rent ab Rese Ammonitarum; ut defi-

Io. Noffrapromil[1 faciemus.) LXX.

feenndum . verbum. tuum ffc faciemus ,

fteret a bello, quod illius nullam ju-

hoc eft, omnino te principem confti-

ftam caufam haberet.

tueimnus.

Ig- Quia tulit. Ifrael terram meamy

II. Omzis poprlus. ) Galaaditarum,

&7. ) Mentitur Rex Ammon, cum

nec victoriam expectavit , ut fcilicet

ait, Ifraelitas partem aliquam Regni

benevolentiam in Jephte demonftra-

Ammonitarum occupafle; nam terra

rent, & illi fe plane fidere oftende-

illa a finibus Arnon ufque ad Jaboc,

rent, eumnque alacriorem ad bellum

erat, cum illam Ifrael invafit, & an-

redderent., Itaque difpenfatum eít in

tequam effet Amorrhgorum , Moa-

lege Deut. 25. ut quamvis fpurius ad

bitarum fuerat, non autem Ámmoni-

jurà populi IHfraelitici admitteretur.

tarum; quare nullum jus in tractum

Omnes fermones fuos. ) Confilia fua

ilum Rex Ammon habebat.

Vide

de bello contra Ammonitas , exponen-

Deut: 3. 19. & 37-

L]

CAJO E T:XL

133

-

16. Sed quando de JEgypto confcenderunt, ambulavit per

)

folitudinem usque ad Mare rubrum, & venit in Cades.

17. " Mifitque nuntios ad regem Edom, dicens : Dimitte me, Num.

pfe

uttranfeam per terram tuam. — Qui noluit acquiefcere preci- ao.14.

bus ejus. Mifit quoque ad regem Moab, qui & ipfe tranfitum

üe

praebere contempfit. Man

fit 1taque in Cades,

ite

18. Et circuivit ex latere

'Terram Edom, & Terram Moab,

venitque contra Orientalem plagam Terrse Moab, & caftra-

ete

metatus eft trans Arnon: * Nec voluit intrare terminos Moab : Num.

21.13.

Tà

Arnon quippe confinium eft Terrae Moab.

19. Mifit itaque Ifrael nuntios.ad Sehon regem Amorrhaeo-

1,

rum, qui habitabat in Hefebon , & dixerunt ei: Dimitte, ut

j

tranfeam per terram tuam usque ad fluvium.

20. Qui & ipfe Ifracl ve

rba defpiciens, non dimifit eum

t

tranfire per terminos fuos: fed infinita multitudine congre-

gata, egreffus eft contra eum in Jafa, & fortiter refiftebat.

C

ar. 'Tradiditque eum Dominus in manus Ifrael cum omni

exercitu fuo , qui-percuffit eum, & poffedit omnem Terram

d

Amorrhaei habitatoris regionis illius,

nf-

22. Et univerfos fines ejus, de Arnon usque Jaboc, & de

folitudine usque ad Jordanem.

»t,

23. Dominus ergo Deus Ifrael fubvertit Amorrhsum pu-

gnante contra illum populo fuo Ifrael; & tu nunc vis poflidere

u

Q

terram ejus?

24. Nonne ea, quas poffi

det Chamos deus tuus, tibi jure de-

ld

lu

bentur? Quze autem Dominus Deus nofter vi&or obtinuit,

in noftram cedent poffeffione

m-

R. 3

25.* Nifi

uz vobis tradidit Chamos Deus . ve-

I6. Quando de .EÉgypto cenfcende-

rant , 6c. ) Lota hzc naratio perfpi-

fter ; ita nos jure poffidemus, qux a

In

cua eft ex cap. 21. Num. & Deut.

Deo nofítro tradita nobis funt.

I 3

Hebreo efít: Nezze quod bereditate

obtinere te fecit Chamos Deus tuzs , hoc

23. T& nunc vis poflidere ? &c.)

bareditate obtznebis ?

Quafi dicat : Dei fuit hec vi&toria,

l

qui Amorrhzum deleri voluit, & nos

Ghamos. ) Aliqui eumdem putant

ejus fines pollidere: cur er

5

?&'Otu nunc

cum Baccho ,

quia apud - Grecos

x&uog eft & comelfatio & compo-

vis poflidere terram ejus, quam Deus

rerum omnium Dominus nobis tradi-

tatio : alii, quia p« 72/c, remove-

dit, & quam jure belli noftram fe-

re, & depellere fignificat, Deum ma-

cimus ?

lorum averforem, & depulforem vo-

catum , ut a Latinis olim Azverruncum,

24. Nomwe ea, que po[fidet Chamos

Alii

Deus tuus? €c.) Sententia eft, quem-

& a Grecis À émoreimaov.

admodum cenfetis vos jure poffidere,

tandem , quia eadem radix yjp pal-

És

*

í

LIBRI JUDICUM

INum.

25. * Nifi forte melior es Balac filio Sephor rege Moab : aut

A^

As

22.2. docere potes, quod jurgatus'üt contra Ifrael, & pugnaverit

ttac

Ccontra eum ,

22

D

26. Quando habitavit in Hefebon,& viculis ejus, & in Aroer,

j

& villis illius, vel in cun&tis civitatibus juxta Jordanem, per

irecentos annos.

gam

Quare-tanto tempore nihil fuper hac repe-

M

titione tentattis ?

u

21. Igitur non ego pecco in te, fed tu contra me male agis,

hb

indicens mihi bella non jufta

Judicet Dominus arbiter hujus

diei, inter Iírael, & inter filios Ammon.

Tne

28. Noluitque acquiefcere rex fili

ad!

Jephte,

uae per nuntios mandaverat.

orum Ammoq verbis

1

(

é

29. Ra

tus eít ergo fuper Jephte SpiritusDomini & circuiens

D

Galaad, & Manafle, Mafpha quoque Galaad, & inde tranfiens

ul

ad filios Ammon,

3o. Votum vovit Domino, dicens : Si tradideris

]

»filios Am-

pu

mon in manus meas,

531. Quicumque primus fuerit egreffus de foribus domus

megae, mihique occurrerit revertenti cum pace a filiis Ammon,

[

eum holocauttum offeram Domino.

fa

—

32. Tranfi-

fei

C

pare fignificat, ita Deum illum etli-

putanti , aut aliquid deerit , aut aliquid

&um fufpicantur, ut oblatas victimas

redundabit.

EmanuelSa nodum fol-

n

quafi palpaturus , & contrectaturus

vit dicendo, Scripturam non affirmare

C

exprimeretur.

t

trecentos annos illos fuifie,- fed'eam

95. Niffferte meliar es Balac 3 E2 )

referre tantum , quid dixerit Jephte.

d

Queimnadmodum Balac Moabitarum

27. Domtnus arbiter bzjgus diei.) In

m

Rex tractum illum nunquam repetiit

li

Mebreo eft: Jedicer Demimus- judex

tanquam ad fe pertinentem ; ita mul-

diei: qui fcilicet hodie judicat, & re-

p

to minus.tu, tanto poft tempore, re-

rum omnium arbiter eft.

Judicat au-

petere jure potes, aut debes.

tem Deus, cum fontibus penaminfli-

p

96. Quare tamto fempore mibil [uper

git: facitque per cedes, & calamita-

Ó

bac repetitione tentafhis? ) Cum tre-

tes, ut omnes intelligant fe. damnaffe

]

centis annis-hec loca tenuerimus pa-

eam partem, cujus caufa eratinjufta.

cifice, zquum non eft, ut tanto poft

29. Fatus efl ergo fuper Jephrze fpi-

tempore poffefiionem noftram turba-

ritus Domini.) Mide di&ta fupra cap.

re- velitis.

Sic poftea

orefcriptionis

3. num. Io.

lex civili jure inducta e

d

, qu& natu-

AMaf

ït;

La quoque Gald)td.) Vid?i di&ta

rah innititur squitate.

Porro. quod

fupra cap. ro. num. 17.

dicitur zrecez£zs amnis,ETc. tà in:eiligen-

31. Quicumque primus egreffus fac-

dum eft, ut, five ab exitu ex /Eeypto,

4 de foribus domus mes , tc. ) Sunt

five a devi&to Amorrhzo eos compu-

qui putent, intentionem voventis fuiffe

temus , femper intelligamus rotundum

rem, quz occurreret, confecrare Do-

numerum poni; alioqui fubtilius com-

mino, aut in holocauftum offerre , pro

*

CA' P.B.T

M

N

3

133

at

^2. TTranfivitque Jephte ad filios Ammon, ut pugnaret con-

Kai

tra eos: quos tradidit Dominus in manus ejus.

33. Percuffitque ab Aroer usque dum venias in Menüith,

0tf,

viginti civitates, & usque ad Abel, quse eft vineis confita, plà-

per

ga magna nimis, humiliatique funt filii Ammon a filiis Ifrael.-

jpe-

34. Revertente autem Jephte in Mafpha domum fuam , .oC-

currit ei unigenita filia füa cum tympanis & choris : non enim

s

habebat alios liberos.

[Us

35. Qua vifa, fcidit veftimenta fua, & ait: Heu me, filia

bis

mea, decepiíti me, & ipía decepta es: aperui enim os meum

ad Dominum , & aliud facere non potero :

36. Cui illa refpondit : Pater mi, fi aperuifti os tüum ad

3

«TIS

Dominum, fac mihi quodcumque pollicitus es, concefía tibi

ultione atque vittoria de hoftibus tuis."

37. Dixitque ad patrem : Hoc folum mihi prsefta, quod de-

f[]-

precor: Dimitte me, ut duobus menfibus circumeam montes,

us

& plangam virginitatem meam cum fodalibus meis,

38. Cui

»n)

conditione fcilicet rei , quz occurrif-

rum, non procul a Rabba verfus me-

fet, ideoque filiam immolatam negant,

ridiem.

l

fed perpetux virginitati addictam. Alii

Ufque ad Abel, quaeff vineis caiä&'m.)

id

cenfent divino fpiritu. incitatum , vo-

Abel planitiem fignificat: dicitur , vz-

tum concepiffe de offerendo in holo-

neis confita , ut ab alis urbibus ejuf-

]

12

cauftum eo, qui primum fibi occur-

dem nominis diftinguatur ; nam eft

In

riffet , nihil in. particulari ftatuens , ut

Ábel Meolach , de qua 5. Reg. 4

docet mox fecuta admiratio , & ge-

I2. & Abel , quz Schittim , five Na-

mitus in occurfu filix.

chal Hafchittim dicitur

vide Joslis

Votum-ergo

hoc- Jephte in mitiorem . partem inter-

ultimo num; [O.

3

^

Fjla fue cum f)'mþnmi: , & che-

pretandum , ut fcilicet vel non pecca-

verit, vel non graviter illud conci-

ri.) Solebant enim puelle epinicia

piendo, cum nec damnetaur in Scri-

canere , ut colligitur ex cap. I5- Exod.

num. 20. & r. Reg.18- 7- & aliislocis.

prura, & fpiritu afflatus in. illud eru-

piffe videatur, fitque Deus vite, ac

35. Decepifts. ) Q. d. magno errore

necis dominus, & votum etiam videa-

, mihi obviam venifti, maenoque meao

tur fuiffe caufa victeriz.

lta Sera-

incommodo. MHebr. Depreffhi, feu,

bumiliaffime,

yius & Salianus.

Quod fi Jephte hac

Vulgati interpretis fen-

ratione excufari non pofle putemus ,

tentia eft; Decepzfz, quia cuin ex te

gaudinm mihi pollicerer , mcroris oc-

quod humanis vi&imis Deus non de-

le&etur; certe poterit excufari, quod

cafionem nactus fum: Zecepza es , quia

ipnorantia, & confcientiz errore du-

eum credideris te patri' honorem cho-

&us, fe voti reum effe crediderit. Ita-

ris equalium virginum alaturam, ex

que aut omnino non peccgvit , aut

meo voto mortis victima facta es.

certe

non eraviter.

5

37. Plamgam virginitatem meam cum

fodatibes meis.) Plangam fcilicet, & la-

35

Ufque dum vinias in. Mennith,)

Qua

eít urbs in finibus Amuonita-

menter fterilitatem,;prolifque orbitatem.

136

LIBRI JUDICUM

58. Cui ille refpondit: Vade.

Et dimifit eam duobus men-

fibus. Cumque abiiffet cum fociis, ac fodalibus fuis, flebat

1

virginitatem fuam in montibus.

J

39. Expletisque duobus menfibus, reverfa eft ad patrem

fuum, & fecit ei, ficut voverat, quae ignorabat virum. |Exin-

j

de mos increbuit in Ifrael, & confuetudo fervata eft :

n

40.. Ut pott anni circulum conveniant in unum filiae Ifrael,

p

& plangant filiam Jephte Galaaditae diebus quatuor.

t

CAPU T XIL

X

b

Epbratbei adver[us Sfepbte infurgentes ad oada Sfordanis occi-

