levet manum fuam a vobis, & a diis veftris, & a terra veftra.

jbi. Ent

6. Quare aggravatis corda veftra, ficut aggravavit Egyptus:

vacciiqi

Exod. & Pharao cor fuum? *nonne poftquam percuffus eft, tunc di-

1l

:

12.51- mifit eos, & abierunt?

,

erat X

7. Nunc ergo arripite, & facite plauftrum novum unum

:&—

dem £

duas vaccas foetas, quibus non eft impofitum jugum , jungite

& imm

in plauftro, & recludite vitulos earum domi.

167

8. Tolletisque arcam Domini, & ponetis in plauftro, & vafa

funtin.

aurea, quae exíolviftis ei pro deli&o, ponetis in capfellam ad

.H

latus ejus, & dimittite eam , ut vadat.

pro &

9. Et afpicietis: & fiquidem per viam finium fuorum afcen-

unut,

derit contra Bethfames, ipfe fecit nobis hoc malum grande:

15l

fin autem , minime : fciemus, quia nequaquam manus ejus te-

Tiftrin

tigit nos, fed cafu accidit.

lam,q

10. Fecerunt ergo illi hoc mo

do, & tollentes duas vaccas ,

quem

n

quze laétabant vitulos, junxerunt ad plauftrum, vitulosque ea-

inagt

rum concluferunt domi.

p

11. Et pofuerunt arcam Dei fuper plauftrum , & c'apfellam,

n.

u 1

quse habebat mures aureos, & fimilitudines annorum. |

12. Ibant autem in dire&tum vaccs, per viam, quze ducit

circa ]

ineo e

Bethfames, & itinere uno gradiebantur, pergentes, & mugien-

tes: & non declinabant, neque ad dexteram, neque ad fini-

g o

ara 1

ftram : fed & SatrapszePhilifthiim fequebantur usque ad termi-

menle

nos Bethfames.

15. Porro

Iner

le

—

6. Sicut aggravavit Egyptus.) Nota

8- Vafz atres. ) Anos , & mures

l

erat Paleftinis hiftoria, five ex majo-

aureos.

Vas enim apud Hebrzos la-

Cem 1

l

rum traditione, flve ex narratione He-

tiffimam habet fignificationem , &

Pa

breo:um.

arma, aut quzlibet inftrumenta figni-

etit

7. Haufisum. novum. ) Indignum

ficat.

Vide Genef. 49. 5. Exod. 31.

Tcer

enim judicabant arcam plauftro im-

7. Num. I. 5o.

[

ponere, quod rufticis ufibus defexvif-

le

fi

fet. Idem fecit David, qui plauftro

9. Er.fequidem , €fc. ) Ufitatum fuit

item novo arcam impofuit , cum il-

antiquis illis feculis, ut homines cer-

k

Jam ex Cariathiarum tranftulit in do-

tu

n-

tum inter fe fignum conftituerent, ut

Cas

mum Obededajn. 2. Re

5

D .

3

exeo cognofcerent , quid fa&to opus .

m

Et duas "vacecAs fetas , ffc) Hec o-

effet. — Juxta illud nonnunquam. ape-

mhia eo fpe&tant, utexplorent, anab

ruit Deus, quid fieri vellet, ut locum

It

W

offenfo Deo plagam ipfi, & agri va-

hic habeat illud Proverb. 16, 33. /or-

i

ftitatem acceperint.

Vacce fote di-

tes mittuntur in jfnum, fed 4 Domino

u

cuntur, que jam vitulos enixe funt.

teroperanter.

a

[:

C.APUT vl

207

ii

13. Porro Bethfamitee metebant triticum in-vaile, & elevan-

» qui de:

Orte re-

tes oculos fuos, viderunt arcam, & gavifi funt, cum vidiffent.

14. Et plauftrum venit in agrum Jofue Bethfamitze , & ftetit

1 Velt.

Eoyptus:

jbi. Erat autem ibi lapis magnus, & conciderunt ligna plauftri

vaccasque impofuerunt fuper ea holocauftum Domino.

j tunc di-

15. Levitee autem depofuerunt arcam Dei, & capfellam, quae

inum:&

erat juxta eam, in qua erant vafa aurea,& pofuerunt fuper lapi-

dem grandem. Viri autem Bethfamitze obtulerunt holocaufta,

; jungite

& immolaverunt vitctimas in die illa Domino.

16. Et quinque fatrapae Philifthinorum viderunt, & reverfi

& vafa

llam ad

funt in Accaron in die illa.

17. Hi funt autem anni aurei, quos reddiderunt Philifthiim

pro delitto Domino: Azotus.unum

1 afcene

, Gaza unum A'fc:'üon

Tande :

unum, Geth unum, Accaron unum:

'

Ig. Et mures aureos fecundum numerum urbium Phi-

jus te-

lifthiim, quinque provinciarum , ab urbe murata usque ad vil-

VACCAS,

lam, quee erat absque muro, & usque ad Abel mágnum, fuper

quem pofuerunt arcam Domini, quze erat usque in illum diem

]üe

in agro Jofue Bethfamitis.

19. Per-

ellam,

I3. Mereüanmt fritichma im ovalle.)

primum, tunc mafculas vitimas exi-

Quz meílis illis in regionibus fiebat

cgi, cum aliud. aut neceffitas , aut rei

dücit

circa Pentecoftis £cftum menfe Majo;

adjunéta non fuadebant

Hz auteim

in eo enim fefto primx anni illiusfru-

vacce. divinitus a& . neceffitatis illo

Ifiet-

| fini-

es offerebantur. Levit.22.16. Cum

articulo ad facrificium aptx vifz funt.

arca fuerit in Philiftheorum: regione

Ad:fecundum dicimus facerdotes ex.

ermie

menfes feptem , oportet illam. captam

Bethfumes urbe

facerdotali adfuiife.

Porto

menfe Novembri.

Ad tertium non femel. ibi facrifica-

——

Tmures

Y4. Lapis magnus.) Qui altaris vi-

tuin, ubi cabernaculum non erat, cu-

cem implevit.

jus rei exempla attulimus: alibi.

Ad-

j0s Jà

I5. Levite autem depo[uerunt arcam-)

de ibi fujffe arcam,- cujus caufa fa-

N

Pacile fuit. advocare. Levitas ; nam

crificia. fiebant. coram tabernaculo,

firni-

Bethfames ipfa una erat ex civitatibus

Nec hujus facrificii caufa. Aut , repre-

facerdotalibus , ut patet Jofue 21. 16.

henfos Bethfamitas, aut plexos habe-

O£tulersnt bol'ocsnfóa. ) Putat Àbu-

a

1mmus ex SCI'ipELH'lI.

lenfis queft. 18.

Bethfamitas peccaf-

18. Secemdmm numerum surbium.)

j fuit

fe horum facrificiorum oblatione. . Rà-

Quinque tantuüm aurei mures oblati

s Cer*

tiones tresafferri poffunt. L. quod vac-

funt; id enim fecerunt Philifthzi ,

^ u

cas facrificaverint, cum tamen victi-

quod eorum facerdotes ,. & divini prz-

opus

mz e mafculis tantum offerri deberent:

Ceperant: hi autem . quinque fieri juf-

a

II. quod ipft, non facerdotes obtulerint.

ferant , ut habemus num. 5,

CU

III. quod eo loco fas non effet offer-

Ab urbe marata ufäue advillam, )

þr

xe , fed tantum in Silo, ubi taberna-

Significatur tam muratas urbes, quam

71

culum.

Poffunt tamen non difficile

villas aliquid contuliffe , ut mures,

& ani aurei fierent.

^ argumenta hec dilui, fi dicamus ,ad

LIBJGT-.

REGUM

208

19. Percuífit autem de viris Bethfamitibus, eo quod vidif-

fent arcam Domini, & percuffit de populo feptuaginta viros,

& quinquaginta millia plebis Luxitque populus, eo quod

Dominus percuffiffet plebem plaga magna.

.

20. E: dixerunt viri Bethfamitae : Quis poteri

t Pcäre in con-

fpe&tu Domini Dei fan&i hujus? & ad quem afcendet a nobis?

21. Miferuntque nuntios ad habitatores Cariathiarim, dicen-

tes : Reduxerunt Philifthiim arcam Domini, defcendite, &

reducite eam ad vos.

CAPDPXI VA

ä

Reducitur arca in. domum Abinadab in Gabaa, ? Samuelis bortatu

,meälifæ ad Dominum cotioer f Pbhiliffbaos vicerunt, orante

pro ipfis Samuele.

I.X7Enerunt ergo viri Cariathiarim , & reduxerunt arcam

l

n Ga-

Domihi, & int»u'lerunt eam in domum Abinadab 1

q!

L

bfaai

Uaue ad Abel magnem. ) Lapis ille

fpexiffe l;utant; nam Hebrga habent:

dicus videtur Abel, quia 534 J44e/

Eo quod afpexerant im arcam Domimi,

lu&dum , tmílitian , plan&umque fi-

vel ut Pagninus vertit : qu/a. afpexe-

d

lé

nificat:. quia ergo ibi magnus luctus

rTAB£ , qua erant 1m arca Domini.

excitatus eft propter Bethfamitarum

vero ab illis fa&tum , vel ex curiofita-

te, ut tabulas legis viderent; velftu-

fi

ftragem , ideo /eco 53X 42e/nomen fa-

li

Gum eft.. Sic Genef. 50. Ir. locum

dio cognofcendi, num Philiftheei ali-

Y

e

ubi ZEgyptii Jacob. fepulturam. fune-

quid in arcam pofuif

ient ,

ficut ad ejus

T

bri plan&tu profecuti funt 55 2tbe/

Jatus aurea illa munera collocaverant,

C

Idcirco vocatum eff nomen

vel an aliquid fuftuliffent.

appellarunt.

r

Jocs illins plan&tus /Eä)ft;-

De populo feptuaginta vviros , &c.))

ij

KO erat.) Pro qui lapis erat. * 'Tco

"Textus Hebraicus fic habet : €&$ pez-

?l

qua , licet fit focminini generis , refert

ezffit de popuio feptuagmta viros , quin-

[

lipidem ; quia vox 93x A£e/ generis

:

.

quaginta mtllia virorum , &. fenfüs viz

eft fceminihi.

detur effe; ex quinquaginta millibus,

ja

fque iu illem diem.) Putat D. Hie-

qui aderant , feptuaginta cecidiffe,

ronymus ex Hebreorum traditionefu-

quam explicationem fequitur Jofephus

D

per lapidem hunc Abraham facrificaf-

hib..6. cap. 11. Lyranus, &alii. Ita-

h

fe, ideoque notatum effe a facri textus

que cum dicitur , &* quzquaginta mil-

auctore, l1pidem illum

lia plebjs, fapplendum,, 24erast, aut

adhuc extitiffe.

,PO& tot fecula

ad hunc fenfum aliqua alia ratione

m

Vlä

19. Eo quod vidrffent arcam.) Quam

Vulgata noftza. verfio explicanda eft;

fcilicet velis. detractis ,

quibus ob-

comimunior tamen , magifque recepta

f

volutam a Philiftheis acceperant , vi-

fententia eft, feptuaginta fupra quin-

quaginta millia percuí

W.

los interiiffe.

qu

derunt, quod a Domino vetitum fue-

I.

ratNum.4. 17. 19, & 20. Imo Eman.

N domum Abimadab. ) Qui erat e

Ty

Si, & Mariana in ipfam arcam in-

Leviticogenere, ut ait Jofephus,

rCAþUT VII.

209

[.

baa : Eleazarum autem filium ejus fan&ificaverunt, ut cufto-

)

diret arcam Domini.

.

d

2. Et fattum eft, ex qua die manfit arca Domini in Caria-

thiarimmultiplicati funt.dies(erat quipre jam annus vigefimus)

& requievit omnis domus Ifrael poft Dominum.

Y

3. Ait zutem Samuel ad univerfam domum Ifrael, dicens:

l-

*Si in toto corde veftro revertimini ad Dominum, auferte *Deut

&

deos alienos de medio veftri, Baalim , & Aftaroth : & praepa- 9-13-

att.

rate corda veftra Domino, & fervite ei foli & eruet vos de

4.10.

manu Philifthiim.

4. Abftulerunt ergo filii Ifrael Baalim & Aftaroth , & fer-

li

vierunt Domino foli.

$. Dixit autem Samuel:

Congregafe univerfum Ifrael in

Mafphath , ut orem pro vobis Dominum.

6. Et convenerunt in Mafphath : hauferuntque aquam, & ef-

Itl

fuderunt in confpe&tu Domini, & jejunaverunt in die illa, at-

d*

que dixerunt ibi: Peccavimus Domino.

E

Judicavitgue Samuel

t

.filios'[frael in Mafphath.

EC -

s

& opinionä-religïonis , & juftitis ce-

« "uferte Deos 4/1'97205;) Hzc cau-

«t

leber.

ld

fa, propter quam requievit - domus

Ip Gabaa.) Gabaa Hebraice collem

Ifrael, quia fcilicecadhortante Samue-

t

fignificat, ideoque LXX. pro Gabaa

le, & populo monita faciente, cultas

l

habent 5»0», id eft, co/em.

Senfus

idolorum fublatus.

1

erpo eft pofitam arcam in domo Abi-

Baalim , && Afl aroth. ) Vide di&ä

j

nadab in colle, intra tamen civitatem

Jud. 2. num. 11. & r2. hifce nomini-

il

Cariathiarim, quod patet ex z, Paral.

bus idolorum , que in Syria , & Pa-

13. 6. ubi legimus : Afcezdit David,

laftina erant frequentiflima , " Deos,

& omnis vir Ifrael ad collem Cariatbia-

Deafque omnes infideliun intelligit.

rim,. G. ur anferrct inde "arcam. Do-

S. In Malpbat.) Convocatus eft po-

-

E

miui

de domo Abinadab.

Q

puhls in Mafphath, quia eo ex omni-

Eleazarum autem filium. ) Abinadab

bus Ifraelis paxtibus commode conve-

l$,

jam decrepiti.

niri poterat.

^

e,

Santliffcaverunt. ) Deftinarunt, ad-

U orem pro volis Dominum. ) Ora-

jus

dixerunt, vel confecrarunt, Chald.

vit ,'& faciificavit Samuel, licet non

tà-

prefecerunt.

effet ex ordine facerdotali, Deo ita in-

nl

2. Multiplicati , &c. ) Quafi dicat,

al

fpirante. Vide di&ta Lev. Cap.17. n. 3«

multis diebus illic manfit, fcilicet per

6. Haufiruntque. aquam , 65 effude-

ont

viginti annos.

vant 1m confpetu Domini.) Quua cete-

n

Requieviz. ) Hebr. Juxzz , id eft, poc-

monia videntur fignificare voluiffe af-

fectum cordis, & adherendi Deo de-

P!i

nitentiam egit. LXX. reve; /2 e/7. Chald.

j

gtzietzz fet.

fiderium , quod in confpectu Domini

Poff Dominum. ) Sequendo Domi-

orantes effundebant, vel deteftationem

num.

u

Bibl. eum Com. Menach, Tom. IT. .

idololatriz, quam penitus abjicere vo-

[

1Usr

210

LIBRII REGUM

!j

. Et audierunt Philifthiim ) quod 60ngregati effent filii

fu

Tfrael in Mafphath, & afcenderunt fatrapse Philifthinorum ad

lfrael.

16

Quod cum audiffent filii Hfrael,timuerunt a facie Phi-

& M:

lifthinorum.

I/

8. Dixeruntque ad Samuelem: Ne &eïï'es pro nobis clamare

&ii

ad Düm.Deum noftrum,ut f2lvet nos de manu Philiffhinorum.

9. 'Tulit autem Samuel agnum latctentem unum, & obtulit

illum holocauftum integrum Domino, & clamavit Samuel ad

;

Dominum pro Ifrael, & exaudivit eum Dominus.

Til

IO. FaCtum eít autem, cum Samucel offerret holocauftum,

"Eccl. Philifthiim iniere praelium contra Ifrael: *intonuit autem Do-

4^:29- minus fragore magno in die illa fu

eos, & caefi funt (1) a facie Ifrael.

per Philifthiim, & eXferruit

1r. Egreffique viri Ifrael de Mafphath , perfecuti funt Phi-

L Fl

lifthaeos, & percufferunt eos

4.]

Bethchar.

; usque ad locum, qui erat fubter

cundi

12. "Tulit autem Samuel lapidem unum, & pofuit eum inter

$I

Mafphath, & inter Sen, & vocavit nomen loci illius, Lapis ad-

Verun

D

jutorii.

Dixitque: Hucusque auxiliatus eft nobis Dominus.

' tüxt j

13. Et humiliati funt Philifthiim, nec appofuerunt ultra, ut

£ (

venirent in terminos Ifrael. Fatta eft itaque manus Domini

:

-adSn

fuper Philifthaeos , can&tis diebus Samuelis.

rR

14. Et redditze funt urbes, quas tulerant Philifthiim ab Ifrael,

Tfraeli; ab Accaron usque Geth, & terminos fuos : liberavitque

Llh*m

Viziruy,

lírael de manu Philifthinorum, e

ratque pax inter lír

ael. &

4dis eom

Amorrhaeum.

B

Phiith:

35.]11-

aftulit |

(1) A facie. In ediz. Sixz. legitur : a. filis.

n

Jebant, ita ut illtus nullum fupereffet

divina 'infp'iratï—one »; lo facerdos

51477&/[43:

[t:

ium, nulle reliquie, quod apte

extra ordinem vulgarium facerdotum.

Trijyii d

effu

4

[6)

a

uz fignificat , cujus effufz

Vide dicta Lev. 17. num. 3. & Serar.

I G

nihil va

f

, quo continebatur, adhz-

hoc cap. 7. q. 1.

ret; fecus ac fit in oleo, melle, aliif-

Colliritg

Emanuel

Integrum.) Anguftis temporis, quas

àdminif

ue hujufmodi Jiquoribus.

imminens hoftis afferebat , tante fue-

Tt0n; (

:

à putit. effe modum juramenti, quafi

runt,uc agnum mon diviferint in par-

julicff

dicerent: Ita pereamus, ut aqua e vafe

tes, ut moris erat, fed integrum , &

fufa,fi pa&um cum Deo violaverimus.

fortaffe cum pelle, pedibus, & intefti-

041113 jud

d,efg

gudicavitque Samuel fefios Iffael, &c. )

nis in flammas injecerint. ItaSalianus.

If. p

Cum fuprema poteftate , ut reliqui Ju-

I3. Nec appo[uerunt ultra.) Longo

def.'e 0b

dices, de quibus in libro Judicum.

nimirum tempore ; nam poftea iterum

tltis

» Qu

. d tenderen:

«d lfrael. )

cum Philiftzis pugne, de quibus infra.

Contra Ifrael.

14. Reddsté funt urbes.)

el.vi abla-

lCeror (

umu Te

9. Obrulit illum. boloecaufium. ).Nel

te, vel a Philiftheis fibi ab Ifraelitis

Ym inci

perfacerdotem , vel per feipfum ex

timentibus reddit«.

5 gr

DIb

C.A PYOUR. VIE & 'Vi[I,

2Il

Yt ff

- 15. Judicabat quoque Samuel Ifrae

'an&is diebus vitae

x

um ad

uce -

ePhi-

16. Et

ibat per fingulos annos circu e*nä Bethel, & Galgala;

& Mafphath , & judicabat Ifraelem in fupradi&tis locis.

imare

17. Revertebaturque in Ramatha: ibi enim erat domus ejus,

TUm.

& ibi judicabat Ifraelem: aedificavit etiam ibi altare Domipo,

btulit

jel ad

CAPUT VII.

Filüs Samuelis ad avaritiam declinantibus, petit populus fibi regem;

ffom,

quibus Samuel, jubente Domino, jus regis pradicit,

Do-

féd non auditur.

emuit

1

A&tum eft autem , cum fenuiffet Samuel pofuit filíos fuos

ti-

L',IF

judices Ifrael.

fübter

2. Fuitque nomen filii ejus primogeniti Joel : & nomen fe-

cundi Abia, judicum in Berfabee.

*

yinter

3. Et non ambulaverunt filii illius 1

n viis ejüs: fed declina-

verunt poft avaritiam , acceperuntqué munera, & perverte-

p ad-

jmus,

runt judicium.

4. Congregati ergo univerfi majores natu Ifrael , venerunt

ifi, U,F

.

ad Samuelem in Ramatha.

5

)mini

Ddao

$. Dixe-

lffäela

Liberavwitque I[rael de mauu Pbilift-

poterat , & ad eum Ifrzelite facilius

confluere.

yitque

bigorum.) jugum levius fecit tyranni-

g, &

dis eorum , adhuc tamen tributum

17. JEdificavit etiam ibi altare Do-

Philifthzis pendebant ,- quod*tandem

21420.) Üt in eo hoflias immolaret,

pmntà

js u-

fuftulit David, de quo dicitur 2. Reg.

cun: ufus ferret.

Hoc, ut fepius di-

$

Percu/fr David Philffbim , &

videtur.

&um , ex divina difpenfatione fd&um

ficerdos

bumilievit eos, 65 ruli£ David franums

ydotum.

iributi de manu Philiffbin.

&Serar.

IS. Cuntlis diebus vite [na.) Ex quo

N Berfzbíee.) Quz eít in finibus

collipitur eum poft depofitam Reip.

zi

Ifraelis in parte Auftrali.

Filio-

)]i:, q'u?.g

adminiftrationenr, novo rege inducto,

rum gubernationi hanc partem attri-

nt fue-

non; du fuiffe fuperftitem , vel dicitur

buit , ut quandoquidem ille. circuire ,

judicaffe toto tempore vite , quia vel

ut prius, nor poterat provinciam fe-

t in par

folus judicavit, vel cum filiis vel cum

nio impeditus, illi populo jus dicen-

rum s

Saule novo rege.

do in partem oneris venirent.

& t

Galianie

I6. Berbel , 68 Galgala , 6 Mafphat.)

g- Et mon ambslaveruntflii llius 4m

Hafce obibat civitates, & in illis diu-

viis ejzs.) Nulla Samuelis culpa , fed

) Lon?

tius, quam in aliis fabfiftebat, ut jus

fuo ipforum vitio : quare nec. a Do-

ea iten

diceret, omnefque ad officium facien-

mino, ut Heli re

ibus 100

eft Samuel.

prehenfus , aut plexgs

ial

dum, retinéndamque veram religio-

nem incitaret; commodius enim in il-

4- Majores natu. ) "Vribuum primo-

b Tiadhos

lis urbibus populi conventus agere

res.

*

212

LIBRI L REGUM

$. Dixeruntque ei: Ecce tu fenuifti, & filii tui non ambu-

n

*Ofez lant.in viis tuis: *conftitue nobis re

I3.I0.

gem, ut judiceþ nos, ficut

&y

A

E

& univerfze habent nationes.

H

13.21.

6. Difplicuit fermo in oculis Samuelis, eo quod dixiffent:

let,

Da nobis regem;ut judicet nos. Et oravit Samuel ad Dominum.

n

ut d

7. Dixit autem Dominus ad Samuelem: Audi vocem populi

in omnibus , quze loquuntur tibi: non enim te abjecerunt, fed

16

me, ne regnem fuper eos.

f

8. Juxta omnia opera fua, qua fecerunt a die, qua eduxi

U

eos de J£gypto usque ad diem hanc: ficut dereli

&

fetvi

& fervierunt diis alienis, fic faciunt etiam tibi.

querunt-me,

It

9. Nunc ergo vocem eorunmr audi: verumtamen conteftare

giftis

eos, & praedic eis jus regis, qui regnaturus eft fuper eos.

K

hl

1o. Dixit itaque Samuel omnia ver

Y

4

ba Domini ad popu.!um,x

qui petierat a fe regem,

Tünt

Ir. Etait: Hoc erit jus regis, qui imperaturus eft vobis :

20

Filios veítros tollet, & ponet in curribus fuis, facietque fibi

D0St

equites , & praecurfores quadrigarum fuarum,

pto :

I$. Et conftituet fibi tribunos, & centuriones, & aratores

P

agrorum füorum, & meflores fegetum, & fabros armorum, &

3

& 1n

curruum fuorum,

13. EFilias

r

)

&. Sicut , E$ mniverfa bl ii

7. dudi vocem palpz:/i;) Aliud eft

fum

zt:.) Hac forma loquendi leges illas

velle, ut aliquid fiat , aliud finere fieri;

If

refpuiffe videntur, quas Regibuslfrae-

Nom enim te abjecerunt ,. fed me.)

litis Dominus indixic, /Deut. 17. &

Utrumque abjecerunt, fed nontamte, '

barbaricumillum circumjectorum Re-

quam 19e.

o

€v

um Dominatum eleociffe.

8. 7uxta omnia opera fua,) Confo-

6. Difolicuit fevimo im oculis Samue-

latur Dominus Samuelem , docens po-

i. ) Merito difplicuit. L. quia cum

ftulatum populi non inde ortum , quod

Dominus populi Ifraelitici Rex, & im-

ipfe creditum fibi munus minus dili-

LX

mediatus Princeps effe vellet, ipfi con-

genter, aut fideliter impleverit , fed

»

tra Dominum quodammodo repudia-

ab innata ingenii levitateadie, quade

Quchi

bant. II. quia regiam iuducere cona-

JEgypto educti funt , multis experi-

tllent

bantur poteftatem , quam Reges ni-

mentis cognita.

16

mjam, & immodicam fa&turi erant ,

9- Centeftare.) "'eftans prius Deum

id

utex iis, que num. II. fequenti di-

& homines.

p

centur, apparebit. IIL. quia ipfe de

J Regis.) Non hic fignificatur, .

p

Rep. optime meritus redipebatur in

quid Re

ges jure poflint, fed quid au-

hm

ordinem; electo enit

n Regi fubditus

deant.

Ig

erat futurus.

. II. Pomer im curribus fuis.) Auri-

—

Téeun

Ef oravit Samtelad Dominum.) Mi-

gas faciet curruum fuorum.

Y08 Q

detur fenioribus refpondiffe fe cónful-

I2. Tribunos, Ey centuriomes. ) Pre-

bet

turum Dominum, & quod tuliffet re-

torianos milites ad corporis fui cufto»

Cam

fponfum , fe illis cum fide relaturum,

diam deftinatos.

Wt

C-ATUJSY.VUL

o

€

I$

u-

15. Filias quoque veftras faciet fibi unguentarlas,& focarias,

(cut

& panificas:

14. Agros quoque veftros , & Vmeas & oliveta 0pt1ma tol—

ent

let ,.& dabit fervis fuis.

rrt,

Ig Sed & fegetes veftras, & vinearum reditus addecunablt,

puli

ut det eunuchis , & famulis futs.

fed

16. Servos etlam veftros ; & ancillas, & ]uvenes optimos,

& afinos auferet , & ponet in opere fuo.

duxi

17. Greges quoque Veihos addecimabit, vosque eritis ei

I6

ervi.

18. Et clamabitis in die illa a facie regis veftri, quem ele-

lu

giflis vobis :

& non exaudiet vos Dominus in die illa, quia

petiftis vobis regem.

lum

19. Noluit autem populus audire vocem Samuelis, fed dixe-

runt: Nequaquam: rex enim erit fuper nos;

bis :

20. Et erimus nos quoque ficut omnes gentes: & judicabit

fibi

n0s rex nofter, & Dgredletur ante nos, & pugnabit bella noftra

pro nobis.

otes

21. Et audivit Samuel omnia verba popull, & locutus eít

N

€a in auribus Domini.

2$

24. Dixit autem Dominus ad Samuelem Audi vocem eo-

rum , & conftitue fuper eos regem.

Et ait Samuel ad viros

d d

feri

Ifrael : Vadat unusquisque in civitatem fuam.

q.)

m te,

CAPUT

onfo

Dd5

5 po-

w

Fecarias. ) Coquinarias ; nam

Nolust autem populus ;mdzre.) Vulgus

qUO

LXX

s dili

habent pacyerero'o ac.

ulz miniftri Eu-

capitur inanibus, & mutationes amat.

,H

S. Ezuzuchis, )

QO. Egrediezur amte mos , €$ pugnua-

de

nuchi vocabantur, etiamfi fecti non

ài2 bella noflra.) Hxc etiam fuit Ifrae-

elfent

litis occafio Regis poftulandi, ut fci-

Päll

16. Jwvenes optimos. ) Mebr. Zozos,

licet eum in bello ducem haberent ;

Jeum

fed per bonos pulchros intellige , ele-

prefertim cum bellum Ammoniticum

ganti fcilicet forma.

inftaret ,. ut patet ex cap. I2. fequen-

P

At

17. chque eritis ez fervi.) Ad fum-

ti num. I2. ubi Samuel fic populum

s

mam fervitutem redigemini.

5

alloquitur: Videntes autez quod Naas Rex

|d at

I8. 4 facie regis vef/zi. ) Propter

Jfltorum mmon veniffet adverfum vos y

hutt

regum Je"tmm & tyrannidem; qua

dixiflis mihbt

Nequaquam 4 fid. Rex im-

vos Opprimet, clam: abitis. Chald. ha-

perabit. mobis.

bet, 4b aste Regem veflrum , id eft,

OI. Locutus effea im auribus Domi-

f

2i.) Dominum confulens, quid dein-

u

erit.

clam eo; neque enim gemltus hber

ceps facto opus elfet.

E

o

214

LIBR'.I L REGUM

—

$1

CAPUT IX.

fnanu

deul quærendo-patri;c afinds pervenit ad Samuelem , cum quo

in'dicg

praujus ef? , ac sioCfe bo[Ditio receptus.

(

*

fule'r

e

T erat vir de Benjamin nomine Cis, filius Abie],ä

1

i Se«

LE

ror, filii Bechora

Proph

th, filii Aphia, filii viri Jemini, fortis

IO.

rfobore.

Veni,

2. Et erat ei filius vocabulo Saul, ele&tus, & bonus : & non

II

erat vir de filiis Ifrael melior illo: ab humero

nebat fuper omnem populum.

* & furfum emi-

lus eg

hic ei

3. Perierant autem afinze Cis patris Saul, & dixit Cis ad Saul

filium fuum : Tolle tecum unum de pueris, & confurgens va-

n

te, fel

de, & quaere afinas. Qui cum tranfiffent per montem Ephraim,

4. Et per T'erram Salifa, & non inveniffent, tranfierunt etiam

cium ;

.

per Terram Salim, &

minime repererunt.

non erant: fed & per Terr;m Jemiqi, &

afcenc

poptli

$. Cüm autem venilfent in terram Süph , dixit Saul ad pue-

rum, qui erat cum eo: Veni, & revertamur, ne forte dimiferit

QQps C

pater meus afinas , & folicitus fit pro nobis.

E

6. Quiaitei: Ecce vir Dei eft in civitate hac, vir nobilis:

hs

omne, quod loquitur, fine ambiguitate venit: nunc ergo eamus

annona

illucfi forte indicet nobis de via noftra, prapter quam venimus.

tibus d

men Sit

7. Dixitque Saul ad puerum fuum : Ecce ibimus: quid fere-

mus ad virum Dei, panis defecit in fitarciis noftris : & fportu-

jan ,

Qum in

am non habemus, ut demus homini Dei, nec quidquam aliud.

quate [

g. Rurfum

bent, i

Emin;.

)'.[(f eft, de tribu Benja-

tur, quorum mnltiþl?x erat ufus , &

SPW! Á

13.7

! min. Chald. ex zzi£z domus Bez-

PIOV entus.

lim, ;

jemin.

quia ta

De pueris.) Famulis.

téhantn

2. Elethus EX bonus. ) Animi, &cor-

4- Sali[z.) Hxc. Gen.14. 8. dicitue

ütatoni

poris dotibus egregie ornatus.

In

Bale , & Segor. Vide Hier. in Gen.

Greco eft £v

5. L terram Suph. ) Inqua erat Ra-

vitum

ris ftatura.

[48cy& 46 s pïocera; corpo-

math Sophim.

pitur D

Ab buzero , €& fuvmne , &c. ) Fa-

ula,

6. Vir nobilis. j

Inclytus, (:ujus fa-

Tebus x

cit proceritas corporis ad pulchritu-

píentie, & prophetizfama vulgata eft.

dinem , & majeflatem ; nam parvi

In, Hebr. & Chald. eft Lozorabilis.

üd ft)OI'

concinni , & elegantuli effe.

»offunt ,

LXX. eloriofzus , feu Hllufdris , £»3o£og..

m

U

ilchri non poffunt.

Vide

À

rift. 4.

Sine ambiguitate, Y Certiflime.

&r..

k

thic. cap. 3-

BI uni

De vis.) De Caufa vig.

—

It

9- -4féna Cis. ) Illo &vo multus erat

7- Quid feremus ad virum Dei.) Non

—

& i

afinorum ufus in Palzítina; itaque ut

tanquam divinationis pretium, fed ut

I

boum armenta , ita afinorum - aleban-

munufculum in fignum obfervantiz.

Went

xl

CAPUT IX.

915

*

$. Rurfum pucr refpondit Sauli, & ait: Ecce inventa eft in

manu mea quarta pars ftateris argenti, demus homini Dei ; ut

Jj ( i

indicet nobis viam noftram.

9. (Olim in Ifrael fic loquebatur unusquisque vadens con-

lii Se-

falere Deum : Venite, & eamus ad Videntem. Qui enim

ortis

Propheta dicitur hodie , vocabatur olim Videns.) .

1o. Et dixit Saul ad puerum fuum: Optimus fermo tuus.

&

Veni, eamus.

Et ierunt in civitatem, in qua erat vir Dei.-

1I. Cumque afcenderent clivum civitatis, invenerunt puel-

1 eft-

las egredientes ad hauriendam aquam, & dixerunt eis: Num

hic eíft Videns?

d Sul

115 Yi«

12. Quzse refpondentes, dixerunt illis: Hic eft: ecce ante

te, feftina nunc: hodie enim venit in civitatem, quia facrifi-

hrait,

m

cium eft hodie populi in excelfo.

13. Ingredientes urbem, ftatim

invenietis eum , -äntequam

j

afcendat excel(um ad vefcendum : neque enim comefurus eft

j pue-

populus, donec ille veniat: quia ipfe benedicit hoftize, & dein-

ceps comedunt, qui vocati funt. Nunc ergo confcendite,quia

Yerit

hodie reperietis eum.

14. Et

Vols z

Hm Sitarcis. ) Sitarcia proprie eft

I2. dp excelfo.) Quuia, quo tempo-

Amus

annona, & illa przfertim, quz mili-

re hec agebantur nullus erat locus,

jmus,

tibus datur ftipendii loco. Hic ta-

in quo tabernaculum effet , aut do-

men Sitarcium eft-pera, in qua pa-

mus Dei ,quia licet ftru&ura antiqui

fere-

nem , cafeolos , & hujufmodi ad vi-

tabernaculi adhuc ftaret , erat tamen

ortu-

&um in itinere neceílaria ferebant:

ab arca vacuum, qu& erat quafï for-

;liud.

quare Hebr. & Chald. & LXX. ha-

ma, & vita tabernaculi; arca vero a

rfütt

bent , /z vafís.

tabernaculo feparata domus Dei ap-

À!

Sportalam.) Sportula proprie fifcel-

nullus effet facrificiis deftinatus locus,

pellari non-poterat, hinc fiebat , ut

"T

lam, aut ciftam parvam fignificat,

quia tamen in fportula de menfa mit-

fed in locis fublimibus facrificarent ,

tebantur feu diarii cibi clientulis, & fa-

qua& Scriptura excelfa vocat , que con-

fuetudo tenuit ufque ad Salomonem ,

dicitue

lutatoribus , hinc fportula diurnum

(n.

vi&um fignificat, & fimpliciter acci-

qui templum zdificavit. Iaque 5. Reg.

at N-

pitur pro munere; quia fere munuf-

A legimus i ttamen populus immo-

cula, quzinteramicos miffitantur , de

lahat £m excelffis : mom emum &difrcatum

ys f*

rebusfunt ad victum, & utfic dicam,

erat templum. Domiui u[que im — diem

'ata dv

'ad fportulam pertinentibus.

zllum..

—

9. Quarta pavs flateris argenti.) In

I3. Bemedicit boffie. ) Gratias agit

M

Hebr. eft, quarza pars féclh , que re-

Deo ante prandium de hoftia pacifica

1099*

e

gali uni Hifpanico equivalet.

fa&um, & folita aliqua formula men-

II. Paelles , 65c.) iMlos illius &vi,

fam confecrat. De qua confuetudine

)Non

& illius centis ut puelle aquatum

benedicendi menfz diximus in noftris

"

irent. Vide

enef. 24. II. I5. 43- 45.

Oeconomicis.

fed wt

nie

vExod. 2. [6'.

|

a16

LIBRIILREGUM

pl

T

14. Et afcenderunt in civitatem. Cumque illi ambularent*

duxi

in medio urbis, apparuit Samuel e

grediens obviam eis, ut

qui f

afcenderet in excelfum.

^^5

Actor.

2j

15. * Dominus autem revelaverat auriculam Samuelis ante

p«

1521 ypam diem, quam veniret Saul, dicens:

-

16. Hac ipfa hora, quae nunc eft, cras mittam virum ad te

que

de Terra Benjamin, & unges eum ducem fuper populum meum

quia

lírael: & íalvabit populum meum de.manu Philifthinorum:

Et«

.quia refpexi populum meum,venit enim clamor eorum ad me.

N

17. Cumque afpexiffet Samuel Saulem, Dominus dixit ei:

cum

Ecce, vir, quem dixeram tibi, ifte dominabitur populo meo.

.

18. Acceffit autem Saul ad Samuelem in medio portaee, &

Samu

ait: Indica, oro , mihi, ubi eft domus Videntis ?

furre

19. Et refpondit Samuel Sauli dicens: Ego fum Videns.

y.

Aícende ante me in excelfüm, ut comedatis mecum hodie, &

dixit

dimittam te man

*

tibi.

e, & omnia, qua funt in cgrde tuo, indicabo

auten

20. Et de afinis, quas nudiustertius perdidifti, ne folicitus

fis, quia inventsee funt. Et cujus erunt optima quaeque Iífrael ?

nonne tibi, & omni domui patris tui?

21. Refpondens autem Saul, ait: Numquid non filius Jemini

e2o fum de minima tribu Ifrael, & cogriatio mea noviiTima in-

,

ter omnes familias de tribu Benjamin? quare ergo locutus es

D

mihi fermonem iftum ?

Qu m

f m

22. Affu-

lum ey

15. Domünwus antepmm vevelaUerat ao

20.ad

QO. Opiima quaque.) Regnum intel-

Avj

rimlam Samueis ) Revelare aurem

ligit, quod hominum opinione opti-

Hebraica phrafi idem eft, quod reve-

mum exiftimatur, & finmmum.

i"fy m(

lare, aperire , ndicare ; fic cap. 20.

Tili, É$ ommi domui patris tui.)

22.

Qim c

hujus lib. num. 13. Jonathas ad David

Promiffio hec regni Sauli, & familiz

ARevelato, inquit, zwrem fuam, & di-

ejus fa&ta , cumr hac intelligenda eft

N

amittam te.

conditione , fi divinis paruerit prece-

'vi.f, «

I6. CLemer eopupn ) Populi mei;

Confen

Ifraelitirum.

ptis, quod ita accipiendum effe patet

tuljt,

Superiori cap. nüm.

ex c. 13. 1. 153. cumait Samuel, Szz/ze

*I8: nezaverat Dotninus fe auditurum

egifs , nec cuflodiffs mandata. Domimi

Al'?m

populi clamorem , cum clamaret z

Dei,tui , que piecepst H15r.

Quod ff

Viti ju

facie Kegis , Tcilicet duri nimis, ac vio-

, nt

mon feciffes ,. jam munc preparaffez Do-

Cipim

.lenti; fed non negavit fe populo fuo

minus Regnum tumm [mper Ifraelinfem-

ab externis hoftibus oppreffo adfutu-

pheraum..

hus en

rum , quod nunc facit.

QT. Filius Jemini.) Idemeft, quod

9tarj |

ERE

18. Porze.) Urbis.

Benjamita, de tribu Benjamin.

19.0z2ia 7;4.2/1'4;21 £2 corde tno.)Quæ—

De minima tribu lfraet.

Mintma

Ciftiy

cumque optas, & ex me qusrere vis.

non Íolum , quia orta ex Benjamin,

lij

—— M ——

x

Y

CADPU'E IX

217

hrent

22. Affumens itaque Samuel Saulem , & puerum ejus intro-

dp, ut

duxit eos in triclinium, & dedit eis locum in capite eorum,

qui fuerant invitati : erant enim quafi triginta viri.

Is ate

23. Dixitque Samuel coco: Da partem , quam d

edi tibi, &

preecepi, ut reponeres feorfum apud te.

1] le

24. Levavit autem cocus armum, & pofuit ante Saul. Dixit-

fnaum

que Samuel: Ecce quod remanfit, pone ante te; & comede:

quia de induftria fervatum eft tibi quando populum vocavi.

OTUI

Et comedit Saul cum Samuele in die illa.

*

d n

2$. Et defcenderunt de excelfo in oppidum, & locutus eft

YILei:

fa.

cum Saule in folario : ftravitque Saul in folario, & dormivit.

26. Cumque mane furrexiffent, & jam elucefceret, vocavit

,&

Samuel Saulem in fola:io, dicens : Surge, & dimittam te. Et

1dns.

furrexit Saul: egreffique funt. ambo, ipfe videlicet, & Samuel.

27. Cumque defcenderent in extrema parte civitatis,Samuel

j &

(jb0

dixit ad Saul: Dic puero, ut antecedat nos, & tranfeat : Tu

autem fubi;&e paulifper, ut indicem tibi verbum Domin-i,

liitus

j

fnel?

emini

n

*

CAPUT

]s €5

qui minimus erat inter filios fJacob ,

tio erat ejus , qui in cónvivio preci-

fed multo magis, quia propter bel-

pue effet dignitatis , ac proinde Regis,

Aml'

Ium cum aliis tribubus, ,de quo Judic.

ubi is aderat: itaque hanc partem Jo-

—

20. ad. paucitatem erat tedacta,

feph'us* /3a'6':7xtmjv" l&/.&g:'&c )regmn.z portio-

nintde

Novi/fma.) Hebr. mizima, Chald.

aem , appellavit.

e opti-

dnfomiffezia. YX X. panciffna. .

;25.

Im fo'ario.) Yu faprema edium

22. Triclimimm. ) Conaculum, lo-

parte, que'folarium dicitur, quix fo-

j !ll/"r.)

cum convivio deftinatum.

li expofita. Ea fere plana erat, utin

fanilig

