ter Levitas, & Sacerdotes fponte relis

[in

évoluta hyeme fe veris initium aperuit.

gionis caufa ad reenum Jüde tranfies

h

lz 4pbec:) Qu civitas ab Adricho-

rant, 2. Paral.11.16; tam tempore Ro«

det

inio pohitur in tribu Iffachar, on longe

boami, quam Afe patris Jofaphat 9.

fai

Paralip. 15. 9. . 1taque apparet quans

a civitate Jezrael, ubi magna eft plani-

Dto

ties, quz vocatür Galilaz, & campus

tüm ptetas, & verus Dei cultus valeat;

den

fnagnus Efdrelon , & Mageddo ; qus

ad regna roboranda; & quantum vice

p

funt civitates in eadem planitie.

Alii

verfa ca dejiciat, & difperdat impietas;

oppiduin hoc ii tribu Afer conftituunt,

go. Ceésdst inurus [uper vigint féprtm

Vi

ex ]ofue 19:30.

milla bominum.) Rexfugit;& intra cue

Q7. Queff duo parvi grepes éapra-

riui cuftodire; & hoftes arcere.. Dum

biculum fe abdidit, juffitque fuos mu-

fu*ä

Y

Qur

.Mirui videtur tàm paucos

hi partim in muroj

pro pinnis ftant,

Yal

füiffe, cutri a propheta monitus fuiffet

partim ad portas, & circa murum, ecce

hr

Rex ut rebus fuis

rovideret. Verum

pfoeumbit murus, & viginti feptem

plereque urbes a

:

ege Juda teneban:

hominum millia obterit;

tur IHfraelitis ab Afa ereptz 2.Par.17.2.

hr

Ingreffut ef. civitatem;) Prius ingrefz

Bai

Alias occupdverat Rex Syrig, quo tem-

fus fuerat, fed Scriptura cladem utrama

xore ab Afa evocatus fuerat contra

que fimul narrare voluit, tam quae ex

À

aafa 3. Regr. 15. 20. & «hoc capite n.

Commiffo przlio ,

quam qua ex ruina

3* Permulci euiam ex Ifraelitis pra-

muri fecuta eft

fer

80f

CAPUT XX.

5e3

"i

f

31. Dixeruntque ei fervi fui : Ecce, audivimus, q:*qöd reges

]pe-

domus Ifrael clementes fint: ponamus itaque faccos in lumbis

flio

noftris, & funiculos in capitibus noftris, & egrediamur ad re-

gem Iírael: forfitan falvabit animas noftras.

dad

32. Accinxerunt faccis lumbos fuos, & pofuerunt funiculos

in capitibus fuis,veneruntque ad regem Ifrael, & dixerunt ei:

Y0:

Servus tuus Benadad dicit: Vivat, oro te, anima mea. Et ille

du

aàit: Si adhuc vivit, frater meus eft.

35. Quod aceeperunt viri pro omine, & feftinantes rapue-

[pt

runt verbum ex ore ejus, atque dixerunt: Frater tuus Bena-

Do«

dad. Et dixit eis : Ite, & adducite eum ad me. Egreffus eft

[j

ergo ad eum Benadad, & levavit eum in currum fuum.

)

44- Qui dixit ei: Civitates, quas tulit pater meus a patre

j

li

tuo, reddam , & plateas fac tibi 1n Damafco, ficut fecit pater

If

meus in Samaria, & e

go foederatus recedam a te. Pepigit ergo

fo/edug, & dimifit eum,

-

ätan

5* Tunc

Ils

i

I. Funiculos im capitibus mofiris. )

dicere velimus fermonem effe de civi-

LXX. Chald. & Jofephus de funiculis

tatibus Ifraeli ademptis a Syris fub Baa-

y&

fuper capita impofitis ipterpretantur.

fa, ut vidimus füpra cap. I5. 20. dica-

Alii ligata volunt reftibus colla, qui

musque Baafam patrem Achabi voca-

habitus fupplicum eft; ltaque Italice

ri, quia lii Achab in regno fuccetlit,

cie

dicimus Schemate adagiali, 442 coz

lüïi

Àa corda al collo.

ut folent filii parentibus.

ldem tamen effe vi-

Plateas fac. tibi im, Dama[co.) Pla-

Ros

detur , five dicamus funes in capitibus

teas vocat fora rerum venalium , fu-

Un

fuiffe, five circa.collum; nam hzc duoe

per quas vectigal aliquod. conftituat ,

jAne

propter vicinitatem accipiuntur pro eo-

& cölligac Achab, queeít commu-

bt

dem, fic dicimus alicujus abfcindi ca-

nis interpretatio Abulenf. & Vatabl.

1

put, cum collum abfcindatur.

LXX. habent, & exirzws pones i2 Da-

m

32. Vivat, oro tey dniusa mta.) Ni-

mafco, ubi, &£odogexstus, videtur po-

f

vere liceat.

ni loco r5 z0o:59ov fcilicet pro reddi-

(üs

33 Mecepertmt viri pro omine.) Juxta

?4, Sufpicabar fortaffe plateas facere

nue

fuperftitiofos Ethnicorum ritus, qui

idem effé, quod militare prefidium

ytti

curiofe ex augurum difciplina obfer-

conftituere , ut loquendi modus fimi-

if

vabant, an quod amicum verbum ela-

lis effet phrafi noftre ÉEtalice, qua di:

coe

beretur , quod ipfi ftatim exciperent,

cimus,

Far piazza d' arm,

Hanc

m

X ad.quandam venie neceffitatem tra-

explicationem fequentes dicemus hanc

herent, ideoque dixerunt ; Frater tpus

Benadad.

munitioneminftitutam, ut prohiberen-

tur Damafceni in terras líraelitarum

d

Ifié

34- Qu ixit e;j.) Benadad fcilicet

pofthac irrumpere,

Fàver id

uod

[

Achabo, nolens pro ingenti beneficio

legimus 2. Reg. 9. 6.

Pof;!it Dzvid

fervatz vitz ingratus videri.

Wt

prafidinm 1n. Syria Dama[ci, faüaque

"Pater mtus a parre £40.) Qiuando hoc

eff $yrza David ferviens fub tribsteo,

8ceiderit, non imermorat Skcr,iptura, nifi

Vide etiam 1. Paral. g. 14.

$04

LIBRIILREGUM

35. Tunc vir quidam de filiis prophetarüm dixit ad focium

€0

fuüm in fermone Domini: Percute me. At ille noluit percu-

tere.

46. Cuiait: Quia noluifti audire vocem

Domíni , €cCé re-

cedes a me, & percutiet te leo. Cumque paululum receffiffet

$

ab eo, invenit euta leo, atque percuffit.

[x2889—]

37. Sed & alterum inveniens virum, dixit ad eum : Percute

me. Qui percuffit eum, & vulneravit.,

38. Abiit ergo propheta, & occurrit regi in via, & mutayit

afperfione pulveris os4 & oculos fuos.

6

fitfi

39. Cumque rex tran

et, clamavi

t àd regem, & ait: Ser-

l,

vus tuus egreffüs eft ad praeliandum cominus: cumque fugiffet

vir unus, adduxit eutn quidam ad me; & ait: Cufítodi virum

It

: iftum : qui fi lapfus fuerit, erit anima tua pro anima ejus, aut

talentum argenti appendes.

Ti

40: Dum autem ego turbatus huc, illueque me verterem,

fubito non comparuit. Etait rex Ifrael ad eum : Hoc eft ju-

pl

8l

dicium tuum , quod ipfe decrevifti.

41. At ille ftatin abfterfit pulverem

de facie füa, & cogno-

Ü

vit eum rex Ifrael, quod effee de prophetis.

"[nf. |42. Qui ait ad eum : Haec dicit Dominus : *Quia dimifitti

d

22.58« erum dignum morte de manu tua, erit anima tua pro anima

h

A3: Rever-

e'us; & populus tuus pro populo ejus.-

B. Vir qetdam Jff!iäspropbft.ziwma)

40. Nó» äamparm?.)[*'ugzi fe fubduxir.

Quem iMich&am filium Jemla Jofe-

Hoc eff judicium tium , quod ipfe de-

crevifés, ) 'Tu ipfe contratefententiam

phus, aliique Hebrzi fuiife volunt.

Ào ferimone Domini.) Ex Dei mandato.

proculi&i; vel enim reüs es mortis ,

Pérchte me.) Inflige mihi vulnus in

aut fervitutis , vel calentum reprzfen-

capite , aut in facie ,. ut fcilicet vide-

tare debes ei, qui hominem cultodiete

t

retur in przlio, quod commitfum fue-

dum crediderat tibi.

)

rat, vulnus illud accepitfe.

INon eft omni-

49. Quia dinuftfli vvirum dignum mer-

h

36. droue pereuffr.

te, 6c. ) Ex parabola intelligere po-

H

20 certüm af occiderit. Plerique ta-

tuit Achab , quanta in culpa effet di.

men occifum putant, & hoc in Scrijtu-

miffo fponte Benadado , cüm hic eo

D

ris fere fignificatur nomine percuflioriis.

vel per negligentixam àmiffo , quem

289. 4jperffone pulveris.) Ne agnofci

fortaffe fe cuftoditurum non promife-

Ti

pollet, & prius parabolam propone-

rat, fuüo ipfius judicio reus eifet.

re poffet, quam illam ad fe pertinere

Erit Aniha iua , 6c.) Cujus de-

Rex intelligeret.

nunciatlonis veritatem eventus intra

Erif aembmauA TUa pro anima ejus. )

tertium annum fubfecutus declaravit ;

nam & ipfe a Syris occifus eft, &

Eandein fubibis conditionem fervitu-

tis, aut mortis.

populus ejus ab eisdem fufus, & fu-

dut talentum. argenta appendes, )

gatus, ut patet ex cap. 22. hujus

ä

"T ia ficlorum argenteorum millia.

libri.

-CA-P—U T XXI

$05

;ium

43. Reverfus eft igitur rex 1frael in domum fuam, audire

jl

contemnens, & furibundus venit in Samariam.

o f

CAPUT XXL

[lfet

Nabotb-ob negatam vegi ZIcbab voineam a falfis tefHibus ju[fJu Jfe-

zabel accufatus lapidatur : quo fa&o, ipfi zicbab ad occupandam

Qu

koineam properanti Elias plurima comminatur mala, qu&

avit

tamen zíácbab [e bumiliando

evadit.,

Set-

1, OR verba autem hsaec, tempore illo vinea erat Naboth

1ffet

e

Tezrah

.

TUrm

elitae, qui erat in Jezra'he,l,. juxta palatium chhab

r

regis Samariae

,

2. Locutus e

ft ergo Achab ad Naboth, dicens: Da mihi vi-

neam tuam , ut faciam mihi hortum olerum, quia vicina eft, &

-em,

prope domum meam , daboque tibi pro ea vineam meliorem:

3

aut fi commodius tibi putas,argenti pretium, quanto digna eft.

4. Cui refpondit Naboth : Propitius fit mihi Dominus, ne

f

dem hsreditatem patrum meorum tibi.

4. Venit erzo Achab in domum fuam indignans, & fren-

fit

jma

de:s fuper verbo, quod locutus fuerat ad eum Naboth Jezra-

helites, dicens: Non dabo tibi haereditatem patrum meorum.

ie

Et projiciens fe in le&ulum fuum : avertit faciem fuam ad

lixit

parietem & non comedit panem.

( de

s. Ingreffa

ytaii

ytis;

Ui erar im fezrahel. ) Ubi fuerit

que lex id permittebat , nifi zravi ne-

sfene

Q

vinea, non exprimit facer tex-

ceífitate preifis.

Vide Deut. 15. 25.

(itt

&us, ex capitis tamen hujus verficulo

Adde, quod naturale eft amare poft-

18. videtur vinea INaboth Samarie

fefliones àvitas.

:

4. dndignans, & frend.si.) Nolunt

I

fuiffe. At ex 4. Reg. 9. 21. potius

) p«

fuiíie in Jezrahel.

jn textu Hebrzo,

fibi quidquam Principes negari ne vi-

: (l«

& Chaldzo , & Greco eft : Que eraz

deantur quodammodo accufari impru-

s5 Jezrabel. k

t

dentiz, quod ea poftulaverint, qu&

c e0

Ne dem hareditatem patrum meo-

merito negari poffint, vel certe com-

l!lem

temsi ab hominibus inferioris condi-

vilee

vum tibi.) Religioni ducebat quafi di-

tionis.

vinitus ad fe per majorum fuorum

de

manus transmiflam hareditatem in ía-

Projiciens : Je dm denulum.) Fortaflis

milia fua non confervare ; quam fi

animi egritudo redundavit in corpus.

intrà

dveitit faciem fuam. «d parietem. )

yiti

venderet, cum in hortum regium con-

vertenda eflet, nunquam eam , ne in

Abíftinens a fuorum confuctudine, quod

Jubilzo quidem , ut Jfraclitarum jura

fignum mearoris erat, ut etiam quod

; lr

ferebant , recuperare potuiilet. NNe-

comedere noluerit.

)j

S$se

Bibl. cum Copm. Menoch, Tom. lI.

LIBRI ll REGUM

$06

4

P

s. Ingreffa eft autem ad eum Jezabel uxor fua, dixitque

l.

C0i

Quid eft hoc, unde anima:tua contriftata eft? & quare non

bp(

comedis panem ?

QV

6.

ui refpondit ei : Locutus fum Naboth

!

Tezrahelitæ ., &

bo

dixi e1: Da mihi vineam tuam, accepta pecunia: aut, fi tibi

placet, dabo tibi vineam, meliorem pro ea.

dabo tibi vineam meam.

Et ille ait ; Non

bo

7. Dixit ergo ad eum Jezabel uxor ejus: Grandis au&torita-

ne

e

tis es, & bene regis regnum Ifrael. Surge, & comede panem,

& eequo animo efto, ego dabo tibi vineam Naboth Jezrahelitae.

fu

8. Scripfit itaque litteras ex nomine Achab, & fignavit eas

annulo ejus, & mifit ad majores natu , & optimates, qui erant

po

in civitate ejus, & habitabant cum Naboth.

9. Litterarum autem haec erat fententia : Praedicate jeju-

[u:

nium, & federe facite Naboth inter primos populi.

1o, Et fubmittite duos viros filios Belial contra eum, & fal-

ef

fum teftimonium dicant : Benedixit Deum, & regem: & edu-

d

cite eum, & lapidate, ficque moriatur,

Ir. Fecerunt ergo cives ejus majores natu, & optimates,

a

qui habitabant cum eo in urbe, ficut przeceperat eis Jezabel,

& ficut fcriptum erat in litteris, quas miferat ad eos,

N

I2. Praedicaverunt jejunium , & federe fecerunt Naboth in-

ter primos populi.

E

&

I3. Et addu&is duobus viris filiis diaboli, fecerunt eos fe-

xerunt

dere contra eum : at illi, fcilicet ut viri diabolici, di

contra

z Grnnditanfiarir';;ti:ef , &c. ) Qui

debebat in-eum intendi, ignoturb ju-

N

fcilicet rem tantulam pro arbitratu

dicibus, atque improvifum videretur ;

bà

conficere non poffis.

& ipfe tanto gravius pudefieret , dum

W

Bene regis regnum Ifrael.) Cui fub-

de judice fe reum criminis graviflimi

diti ita audent obfiftere.

factum videret.

K

9. Predicate jejunium.) Refert Va-

IO. Quos virosflios Belizl.

.) Vide di-

Q

tab]us in die jejunii folitos Hebrxos

&a Deut. 13. 13.

fe

inquirere facinora , & flagitia populi,

Benedixit Demum.

) Benedicere -hoc

u

& de ipfis, & perditis hominibus po-

loco, ut etiam num. I3. eodem modo

nas fumere. Abulenfis que 4. .putat

fumitur, quo accipitur Job. r. 5. &

folitos fuiffe judices jejunare in fignum

2. 9. fcilicet per antiphrafim , ut idem

H

commiferationis adverfus reum morte

fit, Benedixiz,

li

afficiendum ; aut ad fignificandum fe

blasphbemavit.

quod malf.fiixit stAduE

ex Dei , & iuftitie z2elo , & non ex

Educite eum , & lapsdate. ) Ut ju-

[

perturbatione aliqua fententiam ferre.

bet Levitici lex cap. 24. 15.

Sedere-facite Naboth inter primos po-

13. Eillis: Diaboli. ), ldem eft , quod

pui. ) Ut fcilices crimen , quod mox

dixit num. 9. //fjos Belial.

CAPUT XXL

507

le OR

contra eum. teftimonium coram multitudine : Benedixit Na-

Tion

both Deum, & regem : quam ob rem eduxerunt eum extra

civitatem , & lapidibus interfecerunt.

"

s,&

: 14. Miferuntque ad Jezabel

, dicentes : Lapkidatus eft Na

tibi

both, & mortuus eft. .

Non

Is. FaCtum eít autem, cum audiffet Jezabel lapidatum Na-

both, & mortuum, locuta eft ad Achab: Surge, & poffide vi-

tit-

neam Naboth Jezrahelitze, qui noluit tibi acquiefcere, & dare

ltT

eam accepta pecunia: non enim vivit Naboth, fed mortuus eft.

[ite,

16. Quod cum audiffet Achab, mortuum videlicet Naboth,

: 605

furrexit, & defcendebat in vineam Naboth Jezrahelitee, ut

Tant

poffideret eam.

17. Fattus e

ft igitur fermo Domini ad Eliam Thesbiten, di-

cens ?

]u

18. Surge, & defcende in occurfum Achab rezgis Ifrael, qui

fl

eft in Samaria : ecce ad vineam Naboth defcendit, ut poffi-

du

deat eam :

s'aäc dicit Dominus : Oc-

19. Et loqueris ad eum, dicens: H

tes,

cidifti, infuper & poffedifti. Et poít hzec addes : Hzec dicit

* Infr.

bel

Dominus : *In loco hoc, in quo linxerunt canes fanguinem

Naboth , lambent quoque fanguinem tuum.

22.38.

if

20. Et ait Achab ad Eliam * Num invenifíti me inimicum

tübi? Qui dixit: Inveni, ee quod venumdatus fis; ut faceres

malum in confpet&tu Domini.

de-

Unt

Ssks.'z

41.* Ecce

ff2

| Éduxerunt eum exira cruitatem. )

In loco. hoe.) Communi tamen non

n Ju

Nam ut in déferto extra caftra educe-

proprio : neque enim precife idemlo-

at g

bantur, qui lapidibus obruendi erant,

cus füit; nam Naboth in Jezrael la-

du

ut patét Levit. 24. 23. & Jofue 7. 24.

pidatus eft , Achab vero fanguinem

canes linxerunt in Samaria.

flimd

ita poftea extra utbes.

13. Po/fide.) "Titulo eonfifcazioni$,

20. Nwm invenifli mesmimieum tibi ?)

s de

us apud Hebraos videtur vim habuif-

Quafi dicat qua in re tibi moleftus

í

e

in delictis adverfus regiatm majefta-

fui, quod ine infauftis , & ominofis

tem. 9. hegum Q. 7.

vaticiniis perfequeris ?

hioc

.

Vensumdatus fs 4 sut faceres malum. )

1040

17

^. Esus sgitur efl fermo ad Eltam

Thesbirem.

) Re&e el«& s eft Elias fpi-

Quafi dicat , totus in hoc pofitus es,

iriem

ritu fervens; & Regis Achab fuperci-

& traditus, aut pretio conductus , ut

tl

lium non formidare folitus.

tnalum facias. | INam fzye in Scriptu-

ra idem eft venumdatum eíte ,. quod

I9. Occid;féi.) Cum Jezabelis cona-

[jv

tibus obviam non ivifti.

traditum ; quz enim venduüntur, tra-

P«ffediffi.) Animo enimi poffeffionem

duntur eimptoiibus , fic Pfalm. 43. 1.

inierat, quamvis adhuc ellet in via vi-

dicitur : Veed;difi; populmm tuum fme

]uod

neain vexius.

preio.

598

LIBRI Il. REGUMV

Reg. 21.*Ecce ego inducam fuper te malum, & demetam pofte-

9. 8- riora tuà, & interficiam de Achab mingentem ad parietem , &

claufum, & ultimum in Ifrael.

/

*Sup. : 22. Et dabo domum tuam ficut* domum Jeroboam filii Na-

[/

15.29.bat, & ficut domum * Baafa filii Ahia: quia egifti, uf me ad

* UP-iracundiam provocares, & peccare fecifti Ifrael.

P

23.* Sed & de Jezabel locutus eft Dominus, dicens : Canes

4Reg-

9.36. CO

medent Jezabel in agro Jezrahel. .

24. Si mortuus fuerit Achab in civitate, comedent eum ca-

I

nes: fi autem mortuus fuerit in agro, comedent eum volucres

Coeli.

25. Igitur non fuit

alter talis ficut Achab, qui venumdat.us'

P

eft, ut faceret malum in confpet&tu Domini : concitavit enim

1

eum Jezabel uxor fua.

e

26. Et a

bominabilis fa&tus eft, in tantum , ut fequeretur

T

idola, quae fecerant Amorrhaei , quos confumpfit Dominus a

^

facie filiorum Ifrael. .

27. Itaque cum audiffet Achab fermones iftos, fcidit vefti-

menta fua, & operuit cilicio carnem fuam, jejunavi

dormivit in facco, & ambulavit demiffo capite.

tque, &

48. Et fa&tus eft fermo Domini ad Eliam Thesbiten, dicens:

0

29. Nonne vidifti humiliatum Achab coram me? quia igitur

humiliatus eft mei caufa, non inducam malum in diebus ejus,

4Reg. " fed in diebus filii fui inferam mialum domui ejus.

x

9.26.

CAPUT

tà

or. iPaferiom fua,) Pofteros tuos,

26. Qu« fercfrant "Amorrbai.

)

filios tuos.

Jezabel Sidone detulerat.

) Qu

Mingentem ad parietem.) Mide dict

/

29. Nenne widifli Achab bumili atum

I. Reg-25. num. 22.

coram me? ) Abulenf. queít. I4. exi-

bi

Ctanfum, ) Mide fupra c. 14. n. ro.

ftimat probabilius Achabum vere, &

ü

92. Peceare fecifüi Ifrael. ) Pecca-

ex charitate penituiffe, licet ad hóc

tum fcandali publici fzpe inculcat Do-

precipue incitatus fuerit propter com-

[

p

minus , quia. graviflimum, & pluri-

meritam evaferit.

minationem Eliz , nec penam pro-

Idem fentit D. Am-

Q

morum malorum origo.

24. Comedent eum canes, 6fc. ) ld

brof. in Pf. 57. & S. Chryfoft; hom. s.

[

eft cadaver infepultum remanebit , de

ad populum Antiochenum. '"l'heodo-

hujus tamen feveritate fententie ali-

retus , Procopius , & alii ei tantüm

Q

p

quid remiftt Deus propter Achabi po-

timorem tribuunt fervilem, poft quem

nitentiam; ideoque cap. feq. num. 37.

ftatim ajunt ad

Eri&inam impletatem

pl

dicitur fepultus tuiffe Bex in Samaria.

rediiffe.

B

os. Venumdatus eff.) N ide dicta n.20,

Humiliatus: eff mei canfz. ) Sive m

e

ls eonfpedüa Domumi. ) Palam , &

confpe&n meo , nt. habent. LXX.

inverecunde.

q!

"E

505

fe

CAPUT XXII.

Ti

Z&bab, & Sfofapbat

reges , pfeudo - propbetarum «voaticinio decepti,

N

ad pugnam procedunt in Ramotb Galaad, ac vincuntur , occifo

d

"Achab , qui Micheam vera propbetantem carcere incluferat : impio

"cbab Juccedit

1168

filius impius Ocbogias, pio autem jfofagbaz:

jJuccedit impius filius

omm.

(

Ranfierunt igitur. tres anni absque bello inter Syriam,

168

I.T

& Iírael.

2.* In ànno autem tertio defcendit Jofaphat rex Juda ad re- 2.Pa:.

gem Iírael.

I8.I-

8t'US

Xl

Difi

3. (Di

itque rex Ifrael ad fervos fuos: Ignoratis, quod

noftra fit Ramoth Galaad, & negligimus tollere eam de manu

AUf

.

regis Syriae ?

1

4. Et ait ad Jofaphat: Veniesne.mecum ad praeliandum in

Bamoth Galaad ?

Jl

;. Dixitque Jofaphat ad regem Ifrael: Sicut ego fum, ita

T

& tu : populus meus, & populus tuus, unum fünt: & equites

mei , equites tui. . Dixitque Jofaphat ad regem Ifrael : Quare,

s;

oro te, hodie fermonem Domini.

6. Con-

Itüf

:

Sss 3

us

Res anpi.) Non pleni.

Vide

Fortaffis fuerit una ex illis, quas Syri

A T

2. Paral. 18. r.

invaferunt, dum Baafa Ramam zdifi-

2. Deftendit fofaphat , &fc. ) Mii-

caret adverfus Afam , fupra cap. I5.

-[Q'

tat onis

hujus caufa non alia fuif-

num. I7. licet ibi non nominetur, Ex

Qut

fe videtur, quam mutua inter utrum-

hoc loco conftat Regem Svriz non

ue amicitia, atque affinitas ex Joram

ftetiffe promiffis- factis cap. 20. num-

um

lii Jofaphat cum Athalia filia Acha-

34. fcilicet de urbibus occupatis red-

g«

bi, & Jezabélis conjugio, cujusami-

dendis,

citiz caufa poftea a Jehu propheta re-

S. Sicut ego fum , :ta & fu. ) Ea-

U

&

hóc

prehenfus eft. Dicitur Jofaphat def-

dem eft voluntas , idem animus utriuf-

Qn

cendiffe, quia Jerufalem editiore lo-

que noftrum.

co erat; quam Samaria.

Unum [42:.) Unum conflabunt ex-

pf(]'

4. Ramotb Galaad. ) Erat urbs hec

ercitum , eundeni una hoftem petent.

l-

trans. Jordanem in tribu Gad , eadem-

"Qnare,oro te, bodie fermaonem Dozini

n

Confultatio merito tarda videatur ,

Á

jl

que facerdotalis, & una de urbibus

Dicitur Ramorh

jtum

perfugio deftinatis,

verum eft, quod Jofephus tradit lib.

Galaad , quod eifet in Galaaditide

8. cap. 6. rem eo ufque progreffant,

Nem

provincia ; nam alia etiam erat Ra-

ut utriufque Regis exercitus jam circa

itelnt

moth in tribu Iffachar, cujus menrio

Samariam convenifíent , & extra mc-

£m

eft - I. Dan 6.75.

nia militibus .ftipendia numerarent.

De mann Regis Syria? Obfcurum eft

Deus enim re integra confulendus

quandonam illam Syri oc-cupärint.

erat, ea animi difpofitione ; ut quod

"

Si

d

^

LIBRI l. REGUM

6. Congregavit ergo rex lírael prophetas, quadringentos

9

circiter viros, & ait ad eos,

Ire debeo in Ramoth Galaad ad

elt a

bon:

bellandum, an quiefcere? Quire

fponderunt : Afcgnde ,&

dabit eam Domtints in manu regis

bon

L

7. Dixit autem Jofaphat: Non eft hic

n

prbphretä 'Doæmini

quifpiam, ut interrogemus per eum ?

dixe

li

8. Et ait rex Iírael ad Jofasphat2 Remanfit vir unus, pef

quem poffumus interrogare Dominum: fed ego odi eum , quia

bem

non prophetat mihi bonum, fed malum, Miehzeas filius Jemla ;

tefp

Cul Jofaphat ait : Ne loquaris ita, rex.

*

n

9. Vocavit ergo rex Ifrael eaunuchum quemdam, &

dixit éi:

1

Fettina adducere Michaeam filium Temla.

C

10. Rex autem Ifrael, & Jofaphat rex Juda, fedebant unus-

Iho

quisque in folio fuo, veftit! cultu regio, in area juxta oftium

portae Samarige

,& univerü þroghetæ prophetabant in con-

qui

fpe&u eorum.

ben

1r. Fecit quoque fibi Sedecias filius Chanaana cornua fer-

in [

rea, & ait: H«sec dicit

Il

nec deleas eam.

Dominus : His ventilabís Syriam, do-

bi

12. Omnesque prophetze fimiliter prophetabant, dicentes :

Afcende in Ramoth Gal

tradet Do-

1

iLinus in manus regis.

aad, & vade Profpere, &

13. Nuntius

£xe

ipfe jüberet, efíecum daretur , nön

Nos profhetat mihi äamm:; fed ma-

ita apendum, ut confiliorum fuorurn

l(v

[sm.) Midetur bona aliquarido Acha-

approbatorem , qu&cunque illa effent,

bó prenuntiaffé. Vide dicta c. 20. 13.

hy

omnino habere velleft.

Ne lóquatis. ita. Rex.) Guafi dicat:

.. 6. Prephbezas, ) Baal, & idolorum.

fana confilia etiamfi non. placeant,

fMirum tam muitos extitiífe pfeudo-

ádmittenda funt , quia non jucunda, &

proplietas poft plurímos illos, qui fu-

grata , fed falutaria querere debemus.

lng

pra cap. I8. I9. recenfentur, occifos

IO. Im area juxta cflizm porta. Sa-

L

ab Elia. Sed ipfi fe pro proplietis;

mafi4.) In platea. quapiam ad. quarn

€um fon effent, venditabant, & Re-

de more populus ad judicia.confluebat.

Yej

gis, & Jezabelis propenfio in idolo-

li. Hs ventilabis Syriam. ) Nonra-

?h

latriam , hanc peftem mirum quantum

to veri prophete ad verba propheti-

ht

augebat.

ca Dei juffu fadta quoque, & figna

Íp manu Regis.) ln manus tuaás,

addebant , ut Jeremias, qui colloíuo

qui

7. Propheta Domini.) NMerus aliquis

catenam ligneam circumpofuit, quara

lto

ropheta, qui veram Dei religionem

Hananias

feudopropheta -.contregit

pu

f

equatur.

Jer. 27. 2

-284 IO;

Hos imitatur

g. Remanfit vir unut. ) Solusfortaf-

Sedecias. Quod dicitur, Pezzi/abis ,

D

fe Michszas habitabat hoc temporein

g

vertunt. LXX. weeoridG , corsu peres ;

lo

Samaria , alioqui alii plures vivebant

qu& vero tauri cornibus. petunt , ea

ü

prophete , Elias, Elifens , & qui-

in altum attollunt, &

quodgmmo*do

Gunque de,eoant in monte Carmelo,

ventilant.

L

CAPU T XXi'ï.

51k

ST0g

15. Nuntius veto, qui ierat, ut vocaret Micheeam , locutus

da

eft ad eum, dicens: Ecce fermones prophetarum ore uno regi

17&

bona

bona.

preedicant; fit ergo fermo tuus fimilis eorum,&]loquere

nmini

14. Cui Michaeas ait: Vivit Dominus, quia quodcunquä

dixerit mihi Dominus , hoc loquar.

k

15. Venit itaque ad regem , & ait illi rex: Michzea, ire de-

quia

bemus in Ramoth Galaad ad przeliandum;, an ceffare ? Cui ille

nl

refpondit : Afcende, & vade profpere, & tradet eam Dominus

in manus regis.

ta:

16. Dixit autem rex ad eum :

'iterum, atque iterum adjuro

te, ut non lo

quaris mihi', nifi quod verum eft, in nomine Do-

QU5

mini.

iil

17. Et ille ai

;m Vidi cun&tum Ifrael difperfum in montibus,

OTl*

quafi oves non habentes Paftorem, * & ait Dominus: Non ha- Num

bent ifti dominum : revertatur unusquisque in domum fuam 17.17

1Miatt

fet-

in pace.

*

do

18. ( Dixit ergo rex Ifrael ad Jofaphat: Num

quid non dixi ? ?

tibi, quia non prophetat mihi bonum, fed femper malum?)

[5 ;

19. lile vero addens, ait : Propterea audi fermonem Domi-

Do-

ni: Vidi Dominum fedentem fuper folium fuum, & omnem

t1US

exercitum ccoeli , affiftentem * ei a dextris, & a finiftris-

*Toel

20. Et ait Domin&s : Quis decipiet Achab regem Iírael, ut r. 6.

fid

H.']u

aícendat, & cadat in Ramoth Galaad ?

Et dixit unus verba

"

?

hujufcemodi , & alius aliter.

1CAC

21. Egreffus

A.

h&

13. Sit ergo fermo tuns [anslis eorum.)

tu fufo, Rege privandum populum,

Ifiu

Inepte; quafi ex verbis , & volunta-

quod etiam fignificat illud: ze» Aa-

&

te :Michez bonus, malusve rerum e-

bent 2fla Domsssnm.

]u?rn

yentus penderet.

Revertatur. unpfquifque , t$c. ) Si-

at

14: Quodcunque dixeritt mibi Domi-

gnifïcacur Rege Ifraelis mortuo , ad

m

^us , koc logmar. ) Ex quo apparet

Íua pacifice , re defperata , redituros

(

nondum eia Domino revelatum tuiífe,

univerfos.

ta]d.

quid Achabo refponfurus effet.

19. -44dens 2if. ) Michzas fcilicet.

J

10

I3. -4fcende , E$ vade profpere , 6fc.)

Vsdi Dopumum.) M ilione imaginaria.

(2

Íronice loquitur propheta ,. ideoque

Ekercitum cadli.) Ancelos.

rerit

non addidit folemne illud : Z«e 4:ei

20. Quis dectpier stchab Regem Ifrael.)

Dominus : & revera intellexit Achab

Hzccontultatio revera non eft a Deo

T

TE

eum ex propria mente , fenfuque non

inftitutà ;

nam 4qsss ejus covfiltarins

2121

loqui Siquare iterum interrogat , addi-

fwit ? ut ait Dfaias cap. 40. 13. fed ia

[

ta etiam adjuratione.

prophetz phantafia, quomodo hujus-

Ay. Quaff oves mon . habentes paffo-

odo

modi res inter homines contingunt,

rem. ) Quib/us verbis fignificat exerci-

depicta fuit.— Nec res ?ca accipienda :

j

812

L'IBRI H REGUM

21. Egreffus eft autem fpiritus, & ftetit coram Domino, &

fh

ait: Ego decipiam illum. Cui locutus eft Dominus: In quo?

22. Et ille ait : Egrediar, & ero fpiritus mendax in ore

g

omnivum prophetarum ejus. Et dixit Dominus: Decipies, &

m

*Vide preevalebis: *egredere, & fac ita.

Matt.

25. Nunc igitur ecce dedit Dominus fpiritum mendacii in

9.31&

Apoc

ore omnium prophetarum tuorüm, qui hic funt, & Dominus

Tf

j

20.3

e

e

'Jocutus eft contra te malum.

24. Acceffit autem Sedecias filius Chanaana, & percuffit

Q

Michaeam in maxillam, & dixit: Me ne ergo dimifit Spiritus

Q

Domini, & locutus eft tibi ?

2$. Et ait Michaeas: Vifurus es in die illa, quando ingre-

H

dieris cubiculum , intra cubiculum ut abícondaris,

26. Et ait rex Ifrael: Tollite Michaeeam, & maneat apud

di

Amon principem civitatis, & apud Joas filium Amelech,

f

27. Ét dicite eis: Hzec dicit rex: Mittite virum iftum in

'(

carcerem , & fuftentate eum pane tribuiationis, & aqua an-

guítide, donec rever:ar in pace.

28. Dixitque Micheeas : Si reverfus fueris in pace , non eft

k

1 omnes.

locutus in me'Dominus. Etait: Audite, þyopul

f0

29. Afcendit

ext

D

eft, quafi Deus auctor fit peccati, &

fum ter' multo preftantior. In 2. Par.

Ya

fyiritum malum jubeat Regem decipe-

I8. 23. eodem fenfu dicitur: Perqzam

re , fed de permiffione tantum expli-

n

viam ranffoit [peritus Domini a me,

Ti

canda eft, qua malum male agere per-

ur loqueretur tibi?

mittit, & Achabo lumen non dat,

25. In die il/4.) Quam ego pravi-

lil

quo mendacium a veritate difcernat.

deo, & prenuntio tibi.

Vide bellarm. l. 2. de airiffione gra-

Cubiculum intra cubiculum. ) Interius

tig cap. 15.

cubiculum , abditiffimum cubiculum.

Unus dixit wrba bujutmodi , &c.)

Ur abfcondaris.) Et te fübtrahas a

Khe*

H

CM

Ut fieri foletin deliberationibus , aliis

Regis domefticis querentibus te ad ne-

jn alias fententias abeuntibus.

cem , ut vanilo

l

luas.

qllen;iæ tuz ponas

LÀ

€à

oi. Egre[fus eff autem iperitus.) Pro-

Ti

dit fpiritus malus, qui prius in bono-

Q7. Pane tribulationis, &f k;zquzz n-

k

*um cotu non apparebat.

Sic inter

£uféss. ) 2. Paral. 18. 26. dicitur: Da.

Angelos etiam $atan apparet Job r. 6.

£e & panis enodicszmm , G aqua panxil-

éum.

lt

Ego dectpiam ilfnm. ) lpfefpiritus of-

3p

fert fe ad. decipiendum Regem , nec

Donet revertar in prtce.) Cum fciii-

K

tam imperio , quam permifhone divi-

cet convictum mendacii , merito fup-

ma opus habet, cum ex fe ad omne

plicio atficiam.

L

malum promptiffimus fit, & nocendi

&

28 -dudste popnli ommes. ) qiafi di-

K

cupidiflimis.

cat, diligenter, qux dixi , notate,

bi

24. Mene ergo demifr?. fpivetus Domai-

& an predicionem meam eventus

frufiretur, attendite,

yr) G /ocu::ff ef tib; ? ) Qui videlicet

'C APU T XXIL

513

0,€

29. Afcendit itaque rex Ifrael, & Jofaphat rex Tuda , in Ra-

moth Galaad.

:

quo?

. 0t€

. o. Dixit itaque rex Ifrael ad

V]ofa'phat: Sume arma, & in-

gredere praelium, & induere veftibus tuis: porro rex lírael

5

inutavit habitum fuum , & ingreffus eft bellum.

n

31. Rex autem Syriae preeceperat principibus curruum tri-

]nus

ginta duobus, dicens : Non pugnabitis contra minorem, &

majorem quempiam, nifi contra regem Ifrael folum.

32. Cum ergo vid ffont principes curruum Jofaphat, fufpi-

uffit

ritus

cati funt, quod ipfe effet rex Ifrael, & impetu fa&to pugnabant

contra eum : & exclamavit Jofaphat.

33. Intellexeruntque principes curruum, quod non effet

m

rex Ifrael, & ceffaverunt ab eo.

- 34- Vir autem quidam tetendit arcum, in incertum fagitta

IH

pud

dirigens, & cafu percuffit regem Ifrael inter pulmonem, &

ftomachum.

At ille dixit aurigae füuo: Verte manum tuam,

n in

at*

& ejice me de exercitu , quia graviter vulneratus fum.

35. Com-

O. Indwere effibus fmis. ) Quod

invocavit, nom Baal, autidola , quod

yeft

Achab dicit, ut fimul Jofaphat ho-

facturas videbatur Achab , illorum

noraret ,.

uafi eum folum utriufque

cultor; vel quia, ut fe periculo exi-

ndit

exercitus

D

ucem elfe vellect, & fe tu-

meret, fe Achabum non effe profetlus

tum- redderet territus fortaffe Vichese

Dar.

eft; vel tandem quia Achabum nomi-

Se-

vaticinio, au£ confilium Syrorum odo-

ne voeabat, ut auxilium ferret.

q/w»

ratus, unum fcilicet Regäm 1frael te-

cundam . expofitionem

confixmant. ,

T

qu& habemus 2. Par. 18. 51. ubi dici-

Tis petendi., In. Chaldeo tamen textu,

& Greco eftz Sumo arma, & iagredior

tur, exclamaffe ad Dominum.

2

belluz, tu astem iuduere veffibus ti5,Bc.

4. Ioter pulmonem , €y ffemachum. )

2.

aral Ig. 33. dicitür , Isfer cervz-

(Hus

31. Nos p;zfgaaäiti: confra miaorem .

ALf "a orem qæem/ziam.- ) Non pl'ohï—

cem , E féapulas , quod fignificare vi-

j

bet Benadad omnino a. cede lfraelita-

detur vulnus ad utramque partem cox-

jj d

rum abft

inere, fed ómnem conatum

poxis eodem telo pervadente pertinuif-

intendere in. Achab: occifionem , vel

jne

fe, & per anteriorem. armorum com-

?05

caprivitatem , ut fcilicet. labem fibi

miffuram ingreffum , furfum verfus

inuftam detergeret, cum ine ab A.cha-

eo , quod ex inferiore loco miffum ef-

L d

fet jaculum , inter fcapulas, & cervi-

bo captus eft.

Dt-

52 Exclamavit Wofaphat. 31 Hebzrsi

cem prorupilfe.

yil-

in fuo chronico , quod Seder. Olam

Ejiee me de exercitu. ) Non. plane

voluit exire de exercitu, ut ex fequen-

appellant eap. 17. ajunt hunc clamo-

f

rem fuifle invocantisDominum, quod

2

tibus liquet , cum dicitur eum ftetitfe

m

ita efle patet ex

-

Paral. 18-.31-

in curru fuo contra Syros, fed voluit

$a. lerellexerunt «.«« quod mop. effet

folum aliquantulum retrocedere , u&

tutius , & extra teli jactum vulnerixe-

Ti

Rex lfzael.) Mel ex fono: vocis aliqui-

lt s

bus cognito, .yel quia Deum lfrael

medium aliquod adhiberet.

n

Bibl.cum Gom. Menoch. Zom. p

tt

514

LIBRI II.

REGUM

3;. Commiffum eft ergo praelium in die illa,'& rex Tfrael

ftabat in curru fuo contra Sytos, & mortuus eít vefpere : flue-

bat autem fanguis plagee in finum currus,

ge

36. Et praeco infonuit in univerfo exercitu, antequam fol

(ie

occumberet, dicens: Unusquisque revertatur in civitatem, &

in terram fuam.

die

37. Mortuus eft autem rex, & perlatus eft in Samariam :

fepelieruntque regem in Samaria,

* O up.

38. Et*laverunt currum ejus 1n pifcina Samaria, & linxe-

fen

BI.IC.

fra

runt canes fanguinem ejus, & habenas laverunt, juxta verbum

Domini, quod locutus fuerat.

39. Reliqua autem fermonum Achab, & univerfa, quee fe-

fer

