Super me, qui cani mortuo fimilis

litium, & uxor, cum illam duxerit,

fum .

Frequens eft hec phrafis in

&c. ex proventu agrorum Saulis.

Scripturis, ut fcilicet cum cane mor-

II. Et Miphibofeth comedet feiper

tuo conierant, qui demiife de fe fen-

mezfam meam quafr unus de friliis Re-

tiunt, & loquuntur. Vide fupra r.

£i5.) Quafi dicat , nonfolum Micham

Reg. 24. 15. & 2. Reg. 3. 9.

alam , fed fi jubes apud me etiam Mi-

phibofeth. fplendide tractabo, & ut

Q. Fili» demimi tWi. ) Mliphibofeth

filium Regis. 1ta Sanchez.

Saulis nepoti ; Phrafi enim Seripture

nepotes, aliique pofteri filii dicuntur.

I3. De men[a Regis juviter velcebae

m?.!) Non folum de menfa Regis ci-

IO. Fiodoemni tu:. ) Hocloco non

bos regios, fed etiam in ipfa menfa :

Miphibofeth inte]ligitur, fed Muichas

uare Hebrei codices, & Grsci, &

Miphibofethi filius , ut explicant Ly-

haldza paraphrafis habent , /z;er

ran. Dionyf. Cajetan. & Salianus.

menjam Regis.

CAPUDST- X

339

Q0.

2. Dixitque

David: Faciam mifericordiam cum Hanon filio ;.Par.

Mifit ergo 19.2.

ia

Naas, ficut f

'ecit pater ejus mecum mifericordiam.

David confolans eum

per fervos fuos fuper patris interitu.

ilio

Cum autem veniffent fervi David in terram filiorum Ammon;

4. Di

xerunt principes filiorum Ammon ad Hanon dominum

fuum : Pu

r

i5

as, quod propter honorem patris tui miferit David

i

ad te confolatores, &

non ideo ut inveftigaret, & exploraret

*

m

fit David fervos fuos ad te ?

civitatem , & everteret eam , m1

4. Tulit itaque Hanon fervos David, rafitque dimidiam par-

2

tem barbaze eorum, & preefcidit veftes eorum medias usque a

ly-

nates, & dimifit eos.

;. Quod cum nuntiatum effet David, mifit in occurfum eo-

ine

fum : erant enim viri confufi turpiter valde, & mandavit eis

th.

nfa

David: Manete in Jericho, donec crefcat barbg veftra, & tune

revertimini. -

6. Viden-

Uu'z

A

4t fecit pater ejus, mecum mi[e-

exiftimant , cum funt maxime fufpi-

2.- Sl

ricerdiam.) Mox Hebrea 35n

ciofi ; quare frequenter in non abfi-

milia diferimina -Principes fuos tra-

^

ehefed omne benignitatis genus figni-

ficat ; quenam fuerit hec mifericor-

hunt, quam hi confiliarii Hanonem

dia, incertum eft. D. Hieronymus in

Regem fuum adduxerint.

traditionibus in hunc locum : qewzdo

Rafiique dimidiam partem barba.)

füugit , inquit, David a facie A bzs Re-

In libro. Paral. i. cap. I9. 4. habe-

mus: Paeros David decalcavit , &f vra-

qis Getb, venit ad Naas Regem m-

iij

zom, quifect cum eo anifivicordiam ,

ft-

Videntur potillimum. hoc. gene-

enulta tmpertions ez bona.

De Naas ita-

re contumeliz voluilfe Ammonitz He-

que ventt m [petuncam Odollam , &c.

breos afhcere, quia Ámmonite in Ju-

t

Mif ergo Dervid confolaus eum, €$e. )

&u folebant barbam ,. & caput rade-

Quamvis non deberent Hebrzi pr«-

re, à quo ritu abhorrebant Hebrzi,

aut

Cum

venire

bene£ciis

Ammonitas ,

quia vetabatur illis Deut. I4. I.

Moabitas, nec eorum ambire amici-

ergo tunc defuncum Naas lucerent,

l'!l!-

1

tiam, eo quod Deut. 23. 6. fcriptum

voluerunt per contemptum ]Jegatos co-

eíiet, zom facies cum» ej$ pacem , mec

gere, ut eiiam ipfi, ut in funere, ca-

pita, & barbam rafam geftarent.

r

quaras ei5 boua cuntlis diebus vire fuá

ne

im fempiernum ; praeventi tamen ab

Veffes eorum medias. uque ad nates.)

eis beneficiis ex lege naturz ad grati-

Ut turpitudo,

& nuditas eorum in

ZHIU

tudinem tenebantur.

confpettu omnium aulicorum, & ci-

f

Itàque p reven-

aV

W

tus David benefciiss nón pe

v

vium appareret, & circumcifio deri-

fi paria reponere ftuduit, &in

r»em

deretur.

uit

7

Ammonitarum fe officiofim ex

$. Manere im Jericho. ) Exat is lo-

C

2

"

Ut exploraret ; 6 igvefligaret ci-

cus olim in oppidum, tunc vero ra-

hac. hiftoria

ro habitatore cultüm in itinere Am-

1

viatem. ) Mabes in

fa-

fpecimen ingenii . eorum ,

qui

monitico, Hierofolymis diftans I50.

ientes funt fecundum carnem ; -qui

ftadiis , utait Jofephus , a jordaneau-

r

fe oculatiflimos , & moNurseráTSg

tem fexaginta.

"

L

2

40

LIBRf'II. REGUM

ä Videntes autem filii Ammon, quod injuriam feciífent

David, miferunt, & conduxerant mercede Syrum Rohob, &

f

Syrum Soba, viginti millia peditum , & a rege Maacha mille

viros, & ab Iftob duodecim miilia virorum.

f

7. Quod cum audiffet David , mifit Joab, & omnem exerci-

z

tum bellatorum.

$. Egreffi funt ergo filii Ammon, & direxerunt aciem ante

C

ipfum introitum porta : Syrus autem Soba, & Rohob, & Iftob,

& Maacha, feorfum erant in campo.

Y

9. Vidensigitur Joab , quod prseparatum effet adverfum fe

pralium, & ex adverfo, & poft tergum, elegit ex omnibus

:

electis Ifrael, & ioftruxit aciem contra Syrum.

1o. Reliquam autem partem populi tradidit Abifai fratri fuo,

qui direxit aciem adveríus filios Ammon.

1r. Et ait Joab : Si praevaluerint adverfum me Syri, eris

mihi in adjutorium : f! autem filii Ammon praevaluerint adver-

fum te , auxiliabor tibi.

12. Efto vir fortis, & pugnemus pro populo noftro, & civi-

tate Dei noflri

fpe&tu fuo.

: Dominus gutem faciet, quod bonum eft in con-

I3. Iniit

6. Syrzm Robob.) Ex ea parte Sy-

proprium R&gis. Hebrzi feparant 1s-

rie, cujus metropolis erat Rohob:

'ob, quafi dicas virum, aut Prin-

funt qui putent Rohob- effe nomen

cipem 'T'ob.

proprium Principis ejus provinciz,

9. Pptroitum porta.) Urbs Maacha,

patris Adarezer; nam ut vidimus cap.

ut pàtet ex T. Paral. 19. 6.

8- num.- 5

I2.

Adarezer filius

Seorfum erant 12 canpo. ) Eo con-

Rohob dicitur, fed huic expofitioni

fiho,. ut medium Joab ineluderent;

adverfatur, quod ibi Adarezer filius

ut patet ex fequenti verficulo.

Rohob dicitur Rex Soba; hic autem

I2. Pugemxms pro poputh moffro.)

Syrus Soba, & Syrus Rohob diftin-

Qui cum Rege fuo injuria affectus eft

»uuntuür. Inlib. r. Par. 19. 6. dicitur

ab Ammoniris.

Íanon conduxiffe militem de Mefo-

Er civitate Dei noffrt.)

.]erufalem

potamia , quetamen Regio ea non eft,

fcilicet nova regni Judzorum metro-

que jacet inter Euphratem, & Ti-

poli: r. Par. 19. 13. dicitur in plu-

rim, fed alia, .qua aliis

rig flu-

rali ezvitazióus ; fine dubio , fi vicif-

minibus clauditur, ut not

ZICSZJ

alianus.

fent Ammonitz ,

clades ad plures

&yrum Soba.) Vide dicta cap. g. n. 3.

Hebrzorum civitates pertinuiftet.

4 Rege Maacha. ) Id eft, Syros fub-

Domintus antem jactet , quod bonum

je&os Kepi Maacha.

eff , &fc. ) Quafi dicat ; nos.pugne-

7ob. )' ld eft, Syros incolas térre

mus ftrenue; reliqua Domino , qui eft

Iftob, in qua ut fentit Saliin. Vatabl.

Deus- exercituum, cujus funt bella,

& Sà peregrinatus eft Jephte Jud. 11.

atque victorie , cure erunt.: in ejus

3. Jofephus putat lítob efle nomen

nos providentia acquiefcamus.

CAPüT x.

341

ent

I4. Iniit itaque Toab, & populus, qui erat cum eo, certa-

r

men contra Syros : qui ftatim tugerurt a facie ejus.

li

le

.

r4. Filii autem Ammon videntes, quia fugiff-nt Syri

» f.t.lge'

runt & ipfi a facie Abifai', & ingreffi funt civitatem : reverfus-

ici-

que eft Joab a filiis Ammon , & veni: Jerufalem.

15. Videntes(1) igi-ur Syri quoniam corruiffent coram Iírael,

Dte

congregati funt pariter.

0D,

16. Mifitque Adarezer, & eduxit Syros, qui erant trans flu-

vium , & adduxit eorum exercicum : Sobach autem ; magifter

fe

"

militiee Adarezer, erat princeps eorum.

JUS

17. Quod .cum nuntiatum elfet David , contraxit omnem

Ifraelem, & tranfivit Jordonem, venitjue in Helam: & direxe-

)

runt aciem Syri ex adverfo David, & pugnaverunt contra eum.

18. Fugeruntque Syri a facie Iírael , & occidit David de Sy-

Ts

ris

Uu3

J

24€

(1) Videntes igitur Syri, quoniam corruiflenr coram Ifrael. 4n edit. bixt. i

verfs fíc legitur : Nidentes igitur filii Ammon, quoniam Syrus expavit, &

V i-

quoniam cerruiffec coram [Ifrael.

n

putant effelocum, ubi congregati erant

I5: Qui iatimjkger:mt.) Syri mef-

cenarii primi in fugam fe dant ; non

Ifraelite , qui trans Jordanem habita-

lt

enim par eft animus condnétitio militi,

bant, quos ut vicinos Ammonitis ,

femper in armislparatos effeJoportebat.

& ei cujus proprium eft pericglum.

]s

Mercenartus j ugtt , quia "ercenarius ef.

I9. Seprimgentos curruss G. quadra-

If

ginta millia equitum. ) Midetur hiclo-

Joan- ro. 15-

I4. Videates , quia fugiffnt Syri.)

cuspugnare cum iis, que habemus

d.

In quorum virtute ,

ac multitudine

1. Paral. 19. 18-

Interfecit, (2qu14, de

Id fepe

Syris. feptem millia currzmum , & auadra-

fpem fuam collocaverant.

Ut hzcduo 1o-

t

faciunt ii, qui, mercede fola. mii-

ginta millia peditug.

tant.

Prudenter Joab, antequam con-

ca concilientur,. dici, poteft' currus

tt;

tantum fuiíle febtingentós , in- quorum

jun&di eflent hoftium exercitus, ex-

ternos ," & pretio conductos prius im-

fingulis decem milites pagnarent, qui

los cenfuit.

feptem millium. fummam efficiunc,

[l

pugnam

Ing»e[ft fsent orvitatem.) V . dits n.g.

hos autem eos effe, quos facer textus

m

(qp8. Congregati [unt pariter.) llli ip-

in Paralipomenis expreifit, cum ait,

féptem millia curruum , i eft , militum

0

fi, qui antea fugerant, ignavie no-

tam abítergere volentes fortiter pu-

ex curribus pugnantium. Vide dicta

nando.

Meetuentesetiam, ne , ut be-

cap. g. num. 4. Cum vero dicitur in

j

]

ri folet, ab auxiliatore hoftium. fuo-

Paralipomenis occifa quzdraginta mtl-

rum poenas David depofceret, quod

ha peditum, hoc vero loco. qsadra-

& factum eft. Vide intra num. 19.

ginta millia equitum , dicendum utrum-

2

16. Eduxit Syros. ) Éos evocavit

que vérum eíle, ac ceforum fammam

non imperio qhaf:u. fubditos , fed pre-

fuifle octoginta millium preter eos,

f

Íta ; v-

y

tio, ut ait Jofephus , quafi mercenarios.

qui pugnabant de cur.ibus.

"

I7. Venitque in Helam. ) Quam ur-

ranus

AbLulenfis, Vatablus , 94, Sa-

lianus, & Sanchez.

bem Syrorum putat Abulenfis. — Alii

Pt

LIBRI Il

REGUM

342

ris feptingentos currus, & quadraginta millia equitum: & So-

tü

bach principem militize percuffit,?qui ftaiim mortuus eft.

Hei

I9. Videntes autem univerfi reges, qui erant in praefidio

Adarezer, fe vi&tos effe ab Ifrael, expaverunt, & fugerunt

—

efie

quinquaginta, & oCto millia coram 1frael.

Et fecerunt pacem

i

cum [frae] : & fervierunt eis, timueruntque Syri auxilium

praebere qltra filiis Ammon.

qUE

CAPUT XL

Tie

-

Obfeja Rabba civitate, emmonitarum , David adulterio Beïbüzbäe

adjunxit, ad id celandum, bomicidium viri illius Urie, acceptaque

Y

illa in uxorem , C? nato ex ea filio, Dominum

commovit ad iram.

w

eit

I.Par.- T.

AGum eft autem, * vertente anno, eo tempore, quo folent

29. T.

F

reges ad bella procedere: mifit David Toab, & fervos fuos

cum e€o, & univerfum lírael, & vaftaverunt filios Ammon, &

obfederunt Rabba.

tür

David au:em remanfit in Terufalem.

Gtt

2. Dum hzc agerentur, accidit; ut furgeret David de ftrato

lot

fuo poft meridiem, & deambularet in folario domus regise :

hip

viditque mulierem fe lavantem , ex adverío fuper folarium

[77

fuum : erat autem mulier pïll;hra- valde.

$: Mif*lt

exu

fny

Sobach primcipem mulitie peremffst. )

Tempore , quo folent Reges 44 Lella

Non conftat ex texta, an ipfius Da-

procedere. ) ivienfe VVlartio, cum imni-

p

vidis manu percuffusfuerit ; nam etiam

tefcit ceclum , & folum equitatui, re-

ab|

multa illa millia equitum David occi-

liquifque jumentis pabulum fuppedi-

f,

diffe dicitur, quod tamen de illius ex-

tat, alieque commodirates ad edücen-

Ya

ercita intelligendum eft.

dum ex hybernis militem invitant.

br:

IQ. Qui erant- in prefidio Adarezer.)

Vaffeveruzt felios Aumnauom. ) Agris

yd

Ammonitarum vaftitatem intulerunt.

Id eít, qui fub ejus aufpiciis contra

Iírael pugnabant.

Raba.) Metropolim Ammonitaram.

ten

Quinquaginta E6 olo milia.) Ex

Remanfét in fevu[alem.) Neque enim

f

quo apparet totuim exercitum fuiffe

di'.l extra regntüm manere potesat in

centum qnadr;zginta qunque millium

diuturna civitatis Hlius obfidione.

dit

militam; nam octogiita feptem millia

9. Dum hac agerentur.) ln ca(tris

cxía fuerant.

H

Paral. 19. additur,

apud Anmonitas.

hT

u

quod hic erst pretermifium , ferfos

Sarg.ret David de flrato f0 poff me-

Tet

Adarezer ad Davidem transtugile.

ridiem.) Ubi fe a prandio quieti de-

1)

Erteute argo. ) Mebrgo rever-

derat.

"J

d

tente, ut etian LXX. zqige?

la folarso domus S-egi.e. 2 Supra pa-

d

dpe»rom «8 £5uvrS, cum fcilicet cum

Jatii tetum , quod de more recionis

D

vere novo fol longiores dies iaciens ad

planum erat , & peribolo cin?tum,

nos revertitur.

ut in eo deambularet.

E

CAP.USE- XL

343

,

. Mifit ergo rex, & requifivit, quze effet mulier;. . Nuntia-

tumq

ue eft ei, quod ipfa etiet Bethfabge filia Eliam,uxor Uriae

fidio

Hethaei.

Tünt

4. Miffis itaque David nuntiis, tulit eam ; quae cum ingref/a

cem

effet ad illum , dormivit cum ea : *ftatimque fantificata eft ab " Lev.

iüm

immunditia fua,

15.18.

$. Et revería eft in

domum fuam concre

pto foetu. Mit;ens-

*

ue nunciavit David, & ait: Concepi:

6. Mifit autem David ad Joab , dicens: Mitte a

d 'me Uriam

Hetheum. .Mifitque Toab Uriam ad David.

ülit

7; Et venit Urias ad

avid. Qusefivitque David , quam re&te

(

ageret Joab, & populus, & quomodo adminiftratetur bellum.

8. Et dixit David ad Uriam : Vade ia domum tuam, & lava

pedes tuos.

Et egreffus eft Urias de domo regis , fecu:usque

l

eft eum cibus regius.

lent

as

9. Dor-

ft10s

Mulierem [e lavanzem.) Mel ad na-

Hethaus vir Betbfabee 4 loco , qui vvo-

"

turalem corporis, vellégalem immun-

catur Hezb , Hethbaegus wocatus eff... Pox-

ditiam abftergendam ,. vel ut fe a ca-

ro Heth Adrichomius in tribu. Juda

rato.

num. I28. Hebronem collocat juxta

Id «

lore, cum tempus effet eftivum , re-

frigeraret.

fepulchrum Abrahz.

tu

Vidirque

. ex «duerfo [;

er fo-

Sratimque. [antliffcata. eff ab DRZNMB-

lïg

avid

ditia fu4.) d eft, ftatim. menftrua

hiltt

darium |uum.) Sententia eft:

exi&ens luper folarium fuum, vidit

illi luere defierunt, ut mulieribus ac-

lella

mulierem fe livantem , vidit autem

cidit poft conceptum. fetüm; ideoque

i

l*

per feneftram dómus mulieris , fi fe

fublata immunditialegalis, qua men-

I

ablüebat in cubiculo- vel ad fontem,

ftruate laborabant in lege veteri, Le-

j2

li

fi, ut Sufanna, fe ad falientem la-

vit. I5. I9. LXX. habent, & e« erat

vabat.

Honc fenfum. faciunt. He-

(er

fentlifcata ab . immunditia [ma , quafi

brza, in quibus eft , vZit efuper tecto,

dicerent, a menftruo purgata, ideo-

vel de faiaio , ut etiam LXX. habent.

que apta ad conceptum.

LgnS

6. Mirte ad me Uriam Methaum.)

n

Bezbiabee frlia Eliam. (. Hunc au-

m

tem, Eliam fuitfe filiam.Achitophel di-

Excogitatum, remedium | occultando

fcimus infra ex cap.

aA

5

hujus libri n.

criminr; nam fi reverfus Urias uxo-

natum

infantem

j; lil

24. idemque affirmat "D. Hier. in tra-

rem: cognoviflet ,

ditionibus, & alibi r. lib. Paral. cap.

fuum credidifiet.

Lal

num. 5. Bethfabee dicitur filia

9. Lava pedes tuos.) Solebant enim

ul

3

Ammiel, fed dicendum. eft ejus pa-

lavari pedes iis , qui ex itinere venie-

rentem binomium fuiile , vel hzc duo

bant.

pne

Secutu[que e't' eson cibzus regius.) Spe-

de

nomina poni pro eodem ,. cum ezm-

dem habeant ügnifïc.ttionem; nam

cie quidem in fignum benevolentiz ,

Ammielfignificat, pepulus Dews meus ;

re autem ipfa, ut hilarius, &.lautius

1)1

Eliam vero De»s mezs popuízs.

cibo potuque regio exceptus, ad vo-

fs

H

Hethai.) D. Mier.in traditionibus

luptatem alliceretur, ut Abule

þf. &

Il

Gloifa notarunt.

&i 2. Paral, cap. II. Ll;-ias,, inquit ,

344

LIBRI II

REGUM:.

9. Dormivit autem Urias ante portam domus r^gice-cum aliis

fervis domini fui, & non defcendit ad domum fuam.

f

10. Nuntiatumque eft David a dicentibus : Non ivit Urias

in domum fuam. Et ait David ad Uriam: Numquid non de

pI

via venifti? quare non defcendifti in domum tuam?

f

ir. Et ait Urias ad David: Arca Dei, & Ifrael, & Juda habi-

tant in papilionibus, & dominus meus Joa», & fervi domini

li

mei fuperfaciemterrae manent: & egoingrediar domum meam,

l

ut comedam, & bibam, & dormiam cum uxore mea? per falu-

tem tuam, & per falutem animae tuze, non faciam rem hanc.

12. Ait ergo David ad Uriam: Mane hic etiam hodie, & cras

dimittam te. . Manfit Urias in Jerufalem in die illa, & altera.

13. Et vocavit eum David, ut comederet coram f« & bibe-

ret, & inebriavit eum: qui,egreffus vefpere, dormivit in ftrato

fuo cum fervis domini fui, & in domum fuam non defcendit.

14. Factum eft ergo mane, & fcripfit David epittolam ad

Joab: mifitque per manum Urize,

t

15. Scribens in epiftola : Poni:e Uriam ex adverfo belli, ubi

fortiffimum eft preelium : & derelinquite eum, ut percuffus in-

f

tereat.

16. Igitur cum Joab obfideret urbem, pofuit Uriam in loco,

ubi fciebat viros éffe fortiffimos.

17. Egreffique viri de civitate, bellabant adverfum Joab , &

ceciderunt de populo fervorum Da

4

vid, & morguus eft etiam

Urias Hethzeus.

rba pfælii:

18.XIN'IMifit itaque Joab,& nuntiavit David omnia ve

/

19. PræCe-

Io. Nwesciatemque eff David. a dicen-

Per [falutem fuam , €* per falutem

zibu-.) id eft, refpondentibus ; id

anima t&e.) Non eft duplex juramen-

enim fine dubio qu&fierat David.

tum , fed repetitio ejufdem rei; idem

!Numquid mon de via venifii ? ) Qua-

enim eft per falutem animz tuz,

fi dicat: par eft, ut tibi aliquid in-

quod per falutem tuam.

dulgeas, & corpus cures, cum lon-

I3. 4mebriavit eum.) lum ut non

um iter confeceris.

Adrichomius ait

recordaretur jurisjurandi fui, tum ut

k

abbam, ex qua venerat Urias, a Jeru-

vino ad hilaritatem folutior , domumy,

fÍlem'itinere tririnta horarum diftare.

atque uxorem fuam adiret.

II. 4rca De; ) Éx hoc perfpicuum

I6. Pofuir Uriam im loco , ubi feielat

eft arcam Dei de Sion in caftia fuitfe

wireselfe fortzffrmos , €/c.) Paruit Joab

del:tam , ut in aliis quoque bellis fa-

exiftimans Uriam fcelus aliquod con-

äl

Giratum fuifle vidimus fupra. ideo-

tra Regem admififfe, ideoque mor-

que & ibi adfuerit Abiathar Pontifex,

tem efie commeritum , velle tamen

aut certe f1icerdotes , qui illi adeffent,

Regem in eum ita animádvertere , ut

eamque,pro olficio cuftodirent.

fimul ejus honori parceret.

CAPUT

XI.

345

lii

9. Precepitque nuntio, dicens: Cum compleveris univer-

fos fermones belli ad regem,

las

20. Si eum videris indignari, & dixerit: Qüare acceffiftis

de

àd murum, ut praeliaremini ? an ignorabatis, quod tnulta de-

a

fuper ex muro tela mittantur ?

bi

lL

i

21. Quis percuffit Abimelec

h filium Terobaal ? * nonne mu- ' Jud.

lier mifit fuper eum fragmen molee de muro, & interfecit eum 9:53:

"

in Thebes? quare juxta murum accefífiftis? dices : Etiam fer-

li«

vus tuus Urias Hethaeus occubuit.

22. Abiit ergo nuntius, & venit, & narravit David omnia,

'aS

quae ei preeceperat Joab.

"

h

23. Et dixit nuntius ad

David: Prævaluer&nt adverfum nos

.

viri, & egreífi funt ad nos in agrum: nos autem facto impetu

t0

it

perfecuti eos fümus usque ad portam civitatis.

24. Et direxerunt jacula fagittarii ad fervos tuos ex muro

d

defuper : moituique funt de fervis regis, quin etiam fervus

*

tuus Urias Hethaeus mortuus eft.

bl

25. Et dixit David ad nuntium : Hzec dices Toab : Non te

[

frangat ifta res: varius enim even:us eft belli: & nunc hunc,

& nunc illum confumit gladius: conforta bellatores tuos ad-

U

veríus urbem , ut deftruas eam, & exhortare eos.

26. Audivit autem uxor Uriz, quod mortuu; effet Urias vir

fuus, & planxit eum.

mifit David, & introduxit eam

21 'Prgnsa&oque lu&u,

in

M

QO. Quare acceffiffis ad genrum , Ut

nobilium matronarum.

Abulenfis in

"d

praliaremini?) Exhocapparet Uriam

hoc caput quzít. 2I. feptem dies,

juxta murüm Rabba occubuiile.

aut paulo plus luxiffe exiftimat, quod

QY. Qu;s peren/t Abiaselech, & ) Vi-

videtur probabilis, quia hoc facie-

bat ad occultandum adulterium fuum.

In

de jud. 9.50. & ibi dicta.

Etiam [tvvns tuus Urzas Hethass oceu-

Adde par unius bebdomade fpatium

£xit.) Jubet Joab narrare Regi irafcenti

*

Hebrxos folitos fuifle lugere mortuos;

mortem Urie , ut commemoratione rei

nam, uüut habemus in-Ecclefiaftico c.

n

!d

optate ejus indignationem leniret.

22. 13. Juitus mertui féptemm des, La-

à5. Nen te frangat ifla res, &c.)

crymg |Bethfabex fimiles. lacrymis ,

h

Eminet in his verbis animi male vo-

quibus Cefar occifum Pompejum lu-

xiife fcribunt.

Sic periifie Germani-

if

ti compotis Iztitia , facile cladem fuo-

rum ferentis ,

cum etiam Uriam ce-

cum nulli jactantius morebant , quam

cidiffe cognofcit.

qui maxime letabantur , ut apnd l'a-

citum lib.z. Ánnal áàit Domitius Celer.

96. Plazxit eum.) Quanto tempo-

07

re , facer textus non exprimit : Cajet.

-*

Diitlhestt verbum bLoc , quod fe-

putat fuiffe diuturnum lu&um more

etrat David coram Domino. ) Nonquod

X

Bibl, cum Com. Menachb. Tom. L.

346

LIBR'I IL. REGUM

in domum fuam, & fa&a eft ei uxor, peperitque ei filium: &

itu

difplicuit verbum hoc, quod fecerat David ; coram Domino.

C APU XIL

Do

David EIJ parabola a

Natban propofita, in fei[um tulit fem*em*iam.;

r

unde INatban multa illi minatur incommoda ; quibus compuntto culha

fin

n

condonatur, manente pena : C? mortuo puero , nafütur Salomon;

i

4 civitas Rabbath cum magna ultione diruitur, accepto

lur

diademate pretiofifimo regis

5

ibftus.

[*

d

I. A /TIfit ergo Dominus Nathan ad David, qui cum veniffet

ad eum

; dixit ei: Duo viri erant in civitate una, unus

dives, & alter pauper:

If

U

2. Dives habebat oves, & boves plurimos valde.

3. Pauper autem nihil habebat omnino , pizeter ovem unam

Ti

parvulam, quam emerat, & nu:rierat, & quze creverat apud

*

eum cum filiis ejus fimul, de pane illius comedens, & de calice

N

ejus bibens, & in finu illius dormiens: eratqae illi ficut filia.

4. Cum autem peregrinus quidam venit

fet ad divitem , par-

ens ille fumere de ovibus, & de bobus fuis,ut exhiberet con-

vivium peregrino illi, qui venerat ad fe, tulit ovem viri pau-

h

U

peris, & praeparavit cibos homini, qui venerat ad fe.

?

$. Iratus autem indignatione David adverfüs hominem illum

nimis, dixit ad Nathan: Vivit Dominus

nu

, quoniam filius mortis

»n

eft vir, qui fecit hoc.

Qu

B

6.* Ovem

1nj

uxorem Bethfabeam duxiffet, aut in

quim Urie fecit ejus tollendo uxo-.

domum fuam induxiffet; nulla enim

(e

ui

rem unicam , quam habebat , cumil-

e multas haberet.

lege hoc facere vetabatur, & alio

Particulas fingu-

h

hac ratione famg illius , quz lapi

da-

1

las parabole , Davidis facto accommo-

tionis rea erat, confulebat: fed. dif-

dare veile , inucile eft ; multa enim in

li

plicait Deo adulterium ,. & Urig ce-

parabolis adduntur, q«x decori, &

des inde profecta: ni(i fortaffe dica-

probabilitati narrationis tantum »fer-

:

mus difplicuiife Deo venereum Da-

viunt.

vidis affeum in Bethfabeam, quo

potius du&us eft, cum 'eam fibi ad-

S. Friu: marti;v.) Mlortis reus, eft

Hebraifmus.

Hoc tiumen. Davidis di-

junxit uxorem , quam amore prolis.

&um hyperbolem continet, ut docet

eocye

Ls d

Uo viri erant,' 65c.) Quatuor

Abulenf. & Cajet. neque enim divina

I.D

hifce primis verficulis parabo-

lex ÉExod. 22. 1. furem morte affcit,

]a narratur , cujus fcopus eo dirigitur,

fed furem ovis multatpeena qua 'h'ï!ph,

R - C*X

ut Davidi ponatur ob oculos injuria,

f

-

ut fcilicet pro una quatuor reddat.

CAPUT XIL.-

347

em

6.*Ovem reddet in quadruplum, eo quod fecerlt verbum Exod.

u VM

iftud, & non pepercerit.

22.I.

$. Dixit autem Nathan ad David: Tu es ille vir. H:ec dicit

Dommus Deus Ifrael :

Ego unxi te in regem fuper Iírael, &

!H

ego erui te de manu Saul,

9. Et dedi tibi domsurh domini tui, & uxores domini tui in

hg

finu tuo, dedique tibi domum Iírael, & Juda, & fi parva funt

I;

ifta, adjiciam tibi multo majora.

9. Quare ergo contempfifti verbum Domml, ut faceres ma-

lum in confpeétu meo? Uriam Hethaeum percuffifti eladio, &

uxorem llhus accepifti in uxorem tibi, & interfecifti eum gla-

Tet

dio filiorum Ammon.

I$

10. Quam ob rem non recedet gladius de domo tua usque

in fempiternum, eo quod defpexeris me, & tuleris uxorem

w

Urice Hethzei, ut effet uxor tua.

11. Itaque hzec dicit Dominus : Ecce ego fufc1tabo fuper te

lul

malum de domo tu2, & tolláàm uxores tuas in oculis tuis, &

id

* dabo proximo tuo, & dormiet cum uxoribus tuis in oculis" Infr.

(

Solis hujus.

1

16.21.

"

Xx23

I2.Tu

Te

?

6. QOvem veddet 1m 9*:&4&/1&,/;:»2 )

i. parva funt ifla , adiiciam tibi mul-

Hoc patlus eft David,

cui pTO unius

to mAjiora. ) In Hebreóo textu Pagni-

Urise morte quatuor fïln mortui funt.

nus habet, .44jieam rfibi ffmilia, O*

Piimus fuit filius adultefinus hoc cap.

Jfenilia.

num. IS.

I$

Alter Àmnon, quem Ab-

9. Contempffffs verbum Domini. ) Di-

falom interfecit.

Fermïs Abfalom,

vinam lecem violafti

qui a Job occifus eft.

Quartus AÀdo-

Percuffft?. ) Gladio fcilicet filiorum

nis, quem frater ejus Salomon juflit

Aimmon , ut paulo poft dicitur.

i

-interfici.

Adde pro corrupta una

IO. Nen recedet gladius de. domo uf.

Bet

ibea permififie ; Dominum. , ut de-

we n [empirernum. ) De cede aliquot

cem ejus concubinz a filio ipfius ne-

fBliozum Davidis vide dicta num.

5.

farie, pubhceq'ze polluerentur.

Ex pofteris etiam Davidis multi, ut

;JI

7- Tu ei il vir. ) Contra quemfci-

deinceps patebit ex facra hiftoria, gla-

n

licet fententiam pr'*tulr&l

dio perxerunt

--- Mmzrato sominze de te

Er tnleris uxoregs Urie Hetbm, eo.

Fabula marraiur--—

Vide dicts fuperiori cap. num. 27.

Ut ait Horatius

XI. Sufiitabo. ) Sufcitari , & ex:Re-

9. Uxeres demini fui £m ffmn tmo.)

rc germlttam-.

Sententia eft, dediffe Dominumin po-

JDe demo tua ) Durum eft a quo-

teftatem mels omnia , que fuerunt

cunque acerba pati :

durum &'etiam

Saulis, etiam uxores, nt illas etiamfi

fupra modum acerbam a fuis, fic idem-

;E

vellet, ducere pofíet nemine repu-

met David in Pf. 54« 13: Iamentaba-

nante; quarum tamen nullam , quod

tur: QOzuonmi;em fü innmicus mens mait-

É

c

iamus , duxit. David.

disifft mihi , faffinuiffem utique , &c.

/

2

48

LIBRI II

REGUM

1. 'Tu enim fecifti abfcondite : ego autem faciam verbum

le

iftud in confpettu omnis 1frael, & in confre&ta Solis:

Dixitque

N

15. Et dixit David ad Nathan : Peccavi Domino.

Eccli. Nathan ad David : "Dominus quoque tranítulit peccstum tuum:

4718* non morieris.

C

14. Verumtamen quoniam blasphermare fccifti inimicos Do-

12

mini, propter verbum hoc, filius, qui natus eft tibi, morte

fic

morietur.

14. Et reverfus eít Nathan in domum fuam. Percuffit quo-

bi

que Dominus parvulum;

quem pepererat uxor Uriz D;Vid,

& defperatus eft.

16. Deprecatusque e

ft David Dominum pro parvulo, & je-

:

junavit David jejunio, & ingreffus feorfum, jacuit fuper terram.

17. Venerunt autem feniores domus ejus ,.cogentes eum , ut

furgeret de-terra: qui noluit, nec comedit cum eis cibum.

pl

18. Accidit autem die feptima j ut moreretur infans: timue-

Vi

runtque fervi David nuntiare ei; quod mortvus e(fet parvulus:

dixerunt enim : Ecce cum parvulus adhuc viveret , loqueba-

mur ad eum, & non audiebat vocem noftram : quanto magis,

fi dixerimus : Mortuus eft puer, íe affliget ?

19. Cum

—tu vere Lomo unanimis, dux meus , C

14. Blafphemare fecif;. ) Deum fci-

notus mens , qui fimul mecum dulces ca-

licet , qui tam improbum regem dede-

pietas eitos , Oc.

rit

Gravis etiam ad peccatum ac-

In oculis tis.) Non clam ; fed pa-

ceflio occafionem | dare impiis genti-

?

lam, & nullo tui refpectu.

bus male fentiendi de lege divina,

Proxi;o t1.)) Ninculo confanguini-

quam fperni a primis Hebrzorum vi-

tatis , & eximii cujusdam amoris. Ab-

deant.

falonem enim filium mirum, quantum

IS. Percu[ft quoque Dominus par-

dilexit David.

valmm. ) Febri, aut. alio hnguog

lt;

I2. Iz confpecu f2lis.) Publicam in-

corporis.

flizam pcenam fceleris, quod occul-

16. Deprecstu[gue eff. David Domi-

tum efle voluifti.

zum , €c.) Orat , jejunat, humi cu-

I3. Pecczvi Dcmino.) ldem , quod

bat ,. &c. ut mortem a filio avertat ,

Saul , locutus eft David ,' fed diverfo

fi foxte prophetica denuntiatio condi-

animo , dolenti nimirum ob Deum of-

tionem habeat, & precum, & afllictio-

fenfum , cum Saul non ob cülpam do-

nis corporis interventu revocabilis fit.

leret, fed ob poenam.

Ig. Die feptima. ) Àb sgritudine;

Tranfinlit peccatum. tuum. ) Sutulit,

feptimus enim dies a medicis ciicicus

dimifit, condonavit quoad culpam.

appellatur, & graviter xerotantibus

In Hebrao eft, Traz/fre fec£z a te.

periculofuseft. Ttaque cum feptimus hic

Non morieris. ) Mit& fecurus reddi-

dies non fit a. nativitate numerandus;

tur; poterat enim merito timere com-

fed 4b initio morbi , dicendum eft in-

minationem illam , sez receder gladius

fantulum ánte mortem circumcifione

de domo t4a, &c.

fuiffe confignatum.

(OAIPULAE Es

3;9

hu

10. Cum ergo David (1) vidiffet fervos fuos muffitantes, intel-

lexit, quod mortuus effet infantulus: dixitque ad fervos fuos:

que

Num mortuus eft puer ? Qui refponderunt ei : Mortuus eft.

m

20. Surrexit ergo David de terra, & lotus, unctusque eft:

cumque mutaffet veftem,ingreffus eft-domum Domini : & ado-

)o

ravit, & venit in domum fuam, petivitque, ut ponerent ei pa-

rte

nem , & comedit.

.

41. Dixerunt autem ei

fervi fui : Quis þft fermo , quem fe-

cifti? propter infantem, cum adhuc viveret, jejunafüi, & fle-

1

d,

bas: mortuo autem puero, furrexifti, & comedifti panem.

22. Qui ait: Propter infantem, dum adhuc viveret, jejunavi,

e

& flevi: dicebam enim:

Quis fcit, fi fortg donet eum mihi

If

Dominus, & vivat infans?

üt

23. Nunc autem quia mortuus'eft, quare jejuno? Numquid

potero revocare eum amplius? ego vadam magis ad eum: ille

-

vero non revertetur ad me.

$.

24^Et confolatus efít David Beth

(abee uxörem fuam, in-

d.

genuit filium, &

greflusque ad eam, dormivit cum ea : quae

5

vocavit nomen ejus Salomon, & Dominus dilexit eum.

25. Mifitque in manu Nathan prophetae, & vocavit nomen

i

ejus, Amabilis Domino, eo quod diligeret eum Dominus.

[2

26.* Igitur pugnabat Joab contra Rabbath filiorum Ammon, r.Par.

& expugnabat urbem regiam.

Xx5

2/1. Mifit- 20-1-

d

(1): Vidiffet. Jm edir. Sixt. legitar : audiffet.

!y

2o. legre[fus eff domum Dorini.) Po-

quiefceret, fed etiam , ut putant Pi-

tuit David adire Domini tabernacu-

l«

neda lib. j. de Salomone cap. 6.

]um; neque enim exlu&tu eratimmun-

Sali:nus, promiffione regni in eum

dus: contrahebatur enim immuünditia

lium, quiex illa nafceretur, trans-

(

mittendi.

non propter lacrymas, fed exeundo

adexequias, aut defun&i cubiculum

Sal;mon.) Yd eft, Pacifeum, xatio

ingrediendo.

nominis habetur 1. Paral. cap. 22. g.

or. Sern;o.) Res.

5

Faciam eniz, inquit, ewm requie[cere

03. Nanquid potero revocare eum aus-

«b omnuibus tnimicis füis, per circuitum ,

plus? ) Nec de animorum immorta-

&X ob hauc caufam Pacifcus vocabitur ,

litate, nec de corporum refurredtione

& pacem , & otium dabo in Ifrael omni-

dubitat David, fed pro certo habet

$us diebus ejus,

Deum vite non reftituturum eum ,

25. Mifitque im masuw ANatbam pro-

pro quo ne moreretur, tam ferventer

phetha.) Dominus fcilicet , ut nomen

oraverat. Adde, quod nullum ad-

infanti imponeret, J4mabiis Domize,

huc extabat exemplum mortui ad vi-

Hebr. m m jedidjab. luaque S3lo-

mon binomius fuit, licet fecundum

taim viventium precibus revocati.

o4. Coxrfo/atus eff David Betbf'abee

hoc nomen hoc tantum loco refe-

sxorera [usm.) Non folum faadens,

ratur.

ut in placito diving voluntatis ac-«

26. Expugmabat.) Oppügnabat.

339

LiBRI H REGUM

27. Mifitque foab nuntios ad David; dicens: dimicavi ad-

verfum Rabbath , & capienda eft Urbs aquarum.

28. Nunc igitur con

grega reliquam partem populi,&ob-fide

eivitatem, & cape eam

: ne, cum a me

vg&ata fuerit urbs, no-

mini meo adícribatur viétoria.

29: Congre

gavit itaque David omnem populum, & profe£&tus

eft adverfum

tabbath: cumque dimicaffet, cepit eam,

I

3o. Et tulit diadema regis eorum de capite ejus, pondo auri

talentum, habens gemmas pretiofiffimas, & im

pofitum eft füper

fi

caput David. Sed & praedam civ

H

itatis afportavit multam valde.

us adducens f

31. Popalum quoque e

J

erravit, & circumegit

It

fuper cos ferrata carpenta : divifitque.

cultris, & traduxit in

in

typo laterum :

fic fecit univerfis civitatibus filiorum Ammon.

Et reverfus eft David , & ontnis exercitus in Jerufalem.

CAPUT

27. Ur&s aquarem.) Rabba, qux

a[fumes ex ezs tibi quidauams ne offem-

di&a eft. urbs aquarum ,. vel quod

das, &r.

Aliqui Davidem excufant a

p

plurimis aquis, locifque paluftribus

