ld, quod vel ex infcriptione, vel ex

tunc efíént Hebreorum familie , qua-

"

£raditione didicerant.

rum fingule fere fuos agnos facrifi-

Iu. Er gmtalla manferunt , 6c.) Vi-

cabant: fed fermo eft de lioftiis , que

i.

.Fruftratus non

de 5. Reg: 13.

feptem diebus azymorum offereban-

e(t fpe fua fraudator ilfe* proplieta,

tur, quarum plerzque fpontanez erant,

& oíla ejus ex aliorumr focietate tuta

pro cujüfque pretate, & . facultate.

L

fuerunt, in mercedem fortaffe fidei fuz,

ide g. Paral 35. 7. ubi habemus

qua. prophetz vatieinio crediderat.

dediffe Regem populo in ftujus fo-

"

QO. $uper alfaris. ) Juxta predictio-

lemnitatis ufum 20. inillia partim agno-

&em prophete

^

2*

Rep. 13. 3-

*

rüm , partim hzdorun, partim alio-

$

2I1. Secundum.. quod ]hvþtzzm e/?)

rum pecorum , boum vero tria mijlia,

Ex lectione Denteronomii, de qua c.

preter ea, que Duces obtulerunt, ut

faperiori, excitatus eft Jofias ad Pfrafe

ibidem habetur.

magna cum Íolemnitate celebrandum:.

24« P5rbenes.) Vide Deut. 18 11«

b

612

LIBRI IVAXREGUMI

munditias, & abominationes, quse fueran

t in terra Juda, &

erufalem

; abítulit Jofias: ut ftatueret verba legis, quae fcri-

pta funt i

n libro quem invenit Helcias facerdos in templo

Domini.

25. Similis illi non fuit änte eum rex, qui reverteretur. ad

ominum in omni corde fuo, & in tota anima fua, & in uni-

vería virtute fua,

juxta omnem legem Moyfi: neque poft eum

furrexit fimilis illi.

26. Verumtamen non eft averfus Dominus ab ira furoris

ui magni, quo iratus eft furor ejus contra Judam : propter

irritationes, quibus provocaverat eum Manafles.

* Infr.

27. * Dixit itaque Dominus : Etiam Judam auferam a facie

24. 2.

mea, ficut abftuli Ifrael ; & projiciam civitatem hanc, quam

elegi, Jerufalem

1D1.

É

, & domum, de qua dixi : Erit nomen meum

28. Reliqua -autem—fermonum. Jofiae, & üniverfa,, quze fecit;

nonne hzec fcripta fnntin Libro verborum dierum regum]uda?

2.Par.

35.-20:

29.* In diebus ejus afcendit Pharao Nechao rex /Egypti,con-

tra regem Aflyriorum, ad flumen Euphratém : & abiit Jofias

rex in occurfum ejus: & occifus eft in Mageddo, cum viditfet

€urn.

3o. Et p-brtäve'a*funt eum fervi fui mortuum de Mageddo: &

pertulerunt in Jerufalem, & fepelierunt eum in fepulchro (fuo.

Tulitque populus terrae. Joachaz filium Jofiee : & unxerunt

eum, & conítituerunt eum regem pro paire fuo.

31* Vi-

Zaprolss.) Vide üitta Nüm. 22. 5.

Cum widifet eum. ) Cum pugnatfet

Iumundittas,) Hebr. & Chald. &

cum eo. Vide dicta fupra cap.14. n. g.

LXX. habent, I4o/;.

30. De Magéddo. ) Quie

à

campus

Statueret. )- Impleret, firmaret.

juxta. civitatem ejusdem nominis in

Q5. Sipulis 1l nom fuity €6c. ) Mi-

fribu Manaffe , ut vult Adrichomius,

de di&ta fupra c. 1g. s.

vel in tribu Juda, ut volunt alii.

Q7. Et Domum.) 'lemplum Jerofo-

In fepulehro [no.) 2. Par. 35. dicitur:

limicanum.

Sepulzus efl m Mamfo'ao patrum fuorum.

29. -4[cendi? Pharao Nedmd.) Jofe-

Tyulirque populusterra Yoachaz , €fc.)

/

phus lib. ro. c. 6. impulfum affirmas

Solicitatus populus ab ipfo Joachaz

cupiditate regni amplificandi

lib.

fecundo genito. factione populari ad

tamen 2. Paral. c. 55. 22. fignificatur

regnum illum admovirt.

Et fortaffe

jubente, & mittente Deo bellum fu-

etiam magis ftrenuus habebatur, &

fcepitfe. Vide ibi dicta.

magis idoneus bellogerendo,, & reip.

Ineccur[zm eius.) Prohibendi tr:

TE

defendende adverfus regem /Egypti.

fitus caufa fuit, vel periculum pro-

Usxergzt eum. ) Ungi voluit Joa-

prium,v e.l fua cum altero Rege amicitia.

chaz ad firmandum fibi apud popu-

-

€

L P UT XXII.

613

31.* Viginti trium annorum erat Joachaz, &um regnare cce- 3 Pa

piffet, & tribus menfibus regnavit in Jerufalem : nomen matris 35.2-

ejus Amital, filia Jeremice , de Lobna.

32. Et fecit malum coram Domi

:

n0, juxtg omnia, qu fe-

Cerant patres ejus.

-

33. Vinxitque eum Pharao Nechao in Rebla, quae eft in terra

Emath, ne regnaret in Jerufalem : & impofuit mul&tam terrae;

centum talentis argenti, & talento auri.

24 Regemque conftituit Pharao Nechao Eliacim filium To-

fize pro Jofia patre ejus: vertitque nomen ejus Joakim. Porro

Joachaz tulit, & duxit in J£gyptum, & mortuus eft ibi.

35. Argentum autem, & aurum dedit Joakim Pharaoni, cum

indixiffet terrae per fingulos, ut conferretur juxta praeceptum

x

Pharaonis : & unumquemque juxta vires fuas exegit, tam-ar-

gentüm, quam aurum de populo terrae, ut daret Pharaoni

Nechao.

Ms ctas o

36. *Viginti quinque annorum erat Joakim cum regnare 2.Par.

coepiffet : & undecim annis regnavit in Jerufalem : nomen 39:5-

matris ejus Zebida filia Phadaja de Ruma. *

37. Et fecit malum coram Domino, juxta omnia, quce fece-

rant patres ejus.

,

: fiähhhg

CAPUT

lum fuum Regnum, quod fratri fuo

24- Veïtitqm: nomem ejus Joakim. )

Joakim natu majori deberi intelli-

Nominis impofitio dominative pote-

gat.

ftatis fignum eft.

Voluit ergo hanc

32. Patres ejws.) Amon , & Ma-

mutationem nominis inducere , ut per-

nalites.

"

Y

,

petuum effet argyumentum , quod a

38. Vinsitque eum Pharac. ) Cum ab

Pharaone Rex creatus effet Eliacim ,

expeditione bellica reverteretur in /E-

Hebr. vav',;,x: ; ut Árie Montano

gyptum.

placet , Dei refurrectionem, aut atfix-

I5 Rebla.) Quz, ut aitfacertextus,

mationem , aut firmitatem ügnifïcat,

eít ;z zerra Emath , in- tribu fcilicet

vel idem ceft, quod Deus vindicans.

Nephthalim ad montem libanum juxta

Joakim, vero Hebr. p5rp Jebeia

fuvii Jordanis initia.

Adrichomius

cbin , eft Dominipreparatio; five Do-

T N EE NI lET.

eamdem facit Reblam um . Reblata.

mini firmitas. Itaque utroque nomine

D. tamen Hieronymus diverfa fuiffe

exiftimat.

idem fere fignificatur: Eliacim ifte,

five Joakim, appellatus etiam eft Te-

* Cenrum tdlenttly » 6&c. ) Vide dicta

chonias ; IMath. c. T. n. II.

Vide

fupra c. I8. n. I4.

que dicemus I, Pax. 3. n. 15. & 16.

—

'LIBRI.LIV. REGUM

614.

CAPUT XXIV.

z

3oakim iriennio [ervit regi Babylonis :- deinde varios patitur la-

erunculos : quo smortuo, fuccedit filius Soacbin ; quem cum tbe[auris

templi, ac domus vegie , uuiverfoque robore babitatorum Sferufa-

lem, ducit Nabucbodonofor in Babylonem , Juffe&to inregem.

ülius patruo Mattbania, quem vocavit

Sedeciam.

*

1.TN diebus ejus afcendit Nabuchodonofor rex Babylonis, &

fattus eft ei

Joakim fervus tribus annis: & rurfum re-

4

bellavit contra eum.

2. Immifitque ei Dominus latrunculos Chaldaeorum , & là-

trunculos Syrise, & latrunculos Moab, & latrunculos filiorum

*5UP- Ammon : & immifit eos in Judam, ut difperderent eum,* juxta

25?7- verbum Domini, quod locu

Fus :fuerat per ferv"os fuos prophe-

tas

3. Fa&tum eft autem hoc per verbum Domini contra Judam,

"ut auferret eum coram fe, propter peccata Manaffe univería

quae fecit,

4. Et propter

fanguinem innoxium ,quem effudit, & iinple'—

' vit Jerufalem cruoré innocentium : & ob hanc rem noluit Do-

minus propitiari.

$. Reliqua autem fermonum Joakim, & univerfa qus fecit,

nonne hzc fcripta funt in Libro fermonum dierum regum

]uda? þEt dormivifjoakim cum patribus fuis:

6. Et

F

1.

Seendit Nabzscbodonofor. ,

&e)

p&ntes, predam facientes., & regni

Caufa belli a NNabuchodono-

acem ingentibus illatis damnis tur-

for contra. Joachim fufcepti prater di-

b

antes.

N

vinam ultionem ea effe videtur, quod

J«xta verbom Domini, ) Vide fu-

o

joachim cliens , & tributarius fa&us

periori c. n.

-9

eiíet Regis: /Egypti , ut vidimus' ex-

3. Per verbum Deomini.) juxtaver-

tremo fuperiore capite ; ciim quo Na-

büm Domini, ut habent L XX.

buchodonofor gerebat inimicitias.

Coram fe.) M confpectu fuo.

Servus.) Id eft, tributaxins.

4« Sanguimem innoxium , Efc) Vide

Rélellevit cóntra eum. ) lEgyptio-

fapra c. 21. n. 16.

xuüm auxilüs confifus , quos bellum

5. Untverfa , qua fecit. ) .2; Paral.

.tiebat.

moliri .contra Nz&chhodonof()r fen-

936.

8. dicitur: Ke/izwa antem verbo-

rtwun Joskim, $ AaLemimatiónum ejus ,

Q. L«trunculos, ) Gui vari

l« regni

quas operatut c(t, 6* qua ipoenta [ unt

partes vexabant, azminatin irraun-

£s ee.. D. Mieronymus in traditioni-

E

$

CAP U. T XXIV.

-

6rs

6. Et regnavit Toachin filius ejus pro eo.

-

7. Et ultra non addidit rex £gypti, ut egred

erefur de terra '

fua : tulerat enim rex Babylonis a rivo JEgypti, usque ad flu-

vium Euphratem , omnia, quze fuerant regis /Egypti.

.8. Decem, & o€&to annorum erat Joachin/cum regnare cce-

piffet, & tribus menfibu

s regnavit in Jerufalem: nomen matrig

ejus Nohefta, filia Elnathan de Terufalem.

9. Et fecit malum

"

coram Domino, ju'xta» omnía, quze fecerat

:

pater ejus.

10. * [In tempore illo afcenderunt fervi Nabuchodonofor re- *Das.

gis Bab

ylonis in. Jerufalem, & circumfla'ta eft urbs munitioni- 1. 1

bus.

11. Venitque Nabuchodonofor rex Bab

yloni; ad civitatem

cum fervis fuis, ut oppugnarent eam.

12. Egreffusque eft Joachin rex ]u

da ad regem Babylonïs,

ipfe, & mater ejus, & fervi ejus, & principes ejus, & eunuchi

ejus , & fufcepit eum réx Babylonis anno o€Ctavo regni fui.

15. Et protulit inde omnes thefauros domus Domtini, & the-

fauros domus regie : & concidit univería vafa aurea, quae

fecerat Salomon rex Ifrael in tem

plo Domjni juxta veroum

Domini.

14.Et '

bus Hebraicis in 2. Par. c. 36. quem

bi obfidibaüs cautum effe , ne Joachim

multi , & graves fequuntur au&tores ,

deficiens, "Tyriis, & ZEgvptiis hofti-

ajunt in ejus corpore extincto inven-

bus fuis jungeretur, vel tributum ne-

ta fuiffe ftigmata, & notas litterarum,

garet.

Itaque cum fic conventum ef-

uz nomen Chodanafirreferrent. Sic

B

Íet, egreffus eft Joachim ad Regem

aalis pfeudoprophete fefe oladjolis ,

Babylonis.

& cultris incidebant, donec fanguinem

I2. Sau[cepit ewm Rex — Ba

lonis. )

elicereat ; & in magis, ac maleficis

Specie tenus, amice, fed po

i

nodum

quotidie diabolice. notz reperiuntur.

fidem fefellit ,. ut oftendunt, qua fe-

7U. 4 orrvo ZE0pri. ) Qui etiam tor-

quuntur,

rens, & fluvius /E»ypti dicitur, cu-

I3. Usrverfa vafa aurea.) Ef hy-

jus frequeps in facris Litteris mentio

perbole , nàm ex . cap. lib. Efdre

eft, de eremio veniens , & in. mare

conftat longo poft tempore aliqua

medic:rraneum inflaens juxta Rhino-

adhuc

fapertuiffe.

coluram.

"U

^

cerat Salemom,) Non illa

II. Ut oppugnarent edm.) Non fta-

eadem , que nimirum amplius non

tim admiffus eft Chaldeus , fed per

extabant, templo non femel direpto ;

internuntios actum eft , dataque tuit

fed alia iis fimilia a Jofia prefertim

s

a Nabuchodonofor fides , nihil fe ina-

p

io Rege' ad

5

priorum illorum exeme

li illaturum civitati, velle tantum fi-

plar fa-zbrefa&a,

L^

616

LIBRI IV. REGUM

*

14. Et transtulit omnem TJerufalem , & vniverfos principes,

& omnes fortes exercitus, decem millia,-in captivitatem : &

omnem artificem, & incluforem: nihil

que reli&tum eft, ex-

- ceptis pauperibus populi terrae.

$.Par.

1$. Transtulit *quoque Joachin in

| Babylonem, & matrem

IO.fegis, & uxores regis,

& eunuchos ejus: & judices terr&e

L

her

2-/6.

duxit in captivitatem de Jerufalem in Babylonem.

*

16. Et omnes viros robuftos, feptem millia, & ar

tifices, &

IL 4.

inclufores mille, omnes viros fortes, & bellatores : duxitque

eos rex Babylonis captivos in Babylonem.

* Ter

17.* Et conftituit Matthan

iam patruum.ejus pro eo* jmpo-

7-I

fuitque nomen ei Sedeciam.

& 52

18. Vigefimum & primum annum eetatis habebat Sedecias

cum regnare coepiffet, & undecim annis regnavit in Jerufa-

lem : nomen matris-ejus erat Amital, filia Jeremiae, de Lobna.

I9. Et fecit malum coram Domino

rat loachin.

,juxta omnia, quae fecef-

z

20. lrafcebatur enim Dominus contra Jeru(alem, & contra

Judam, donec projiceret eos a-facie fua: receffitque Sedecias

aArege Babylonis.T

CAPUT

I4. Omnem Jeru[alem.) Præcïpuos

Eiühæï.ï. Reg. r3. 19. . Vox Hebr.

quosque, ut apparet ex capie 25. fe-

U*3n varie explicatur aliis Sacre Scri-

quenti n- 18.

pture locis; nam: aliquando vertitur

Cleforem.) Nel ut.alii legunt zc/s-

fculptor, aliquando faber ferrarius,

ferem , eum fcilicet axtificem , qui au-

lienarius, cementarius , aut ararius.

Vide "Thefaurum Pagnini. *

xo, & argento gemmas includit. Ita

$. Hieronymus explicat , & alii. Va-

I7: pro,'ïcifque ez nomem Sedeciam.)

sablus, & Emman.

Sà, Incla[orens

«aftrorum explicant , id eff peritum

Vide füpra c. 23 n.54. & 1. Par.16.

€aftra metandi, & vallo includendi ,

20. Ira[cebatur enim Dominus.) Ideo-

quos abduxit Nabuchodonofor , ne ft

que permittebat , ut.noóvum pecca-

iterum tentaretur rebellio , ufui elfe

tum veteris peccati poena effet.

pofent. Aliquid fimile fecerunc Phi-

Rcæ]i/ äue -,.), Rebellavit.

[

E

Em

&

*

*

A

x

L

e

*

ROA

ü

P.

6I

4

,

CA

"U

T

XXV.

N

JObfefja a Nabucbodonofor Sferufalem , Sedecias: cacus. ac «

z';zïfus,

necatis coram [e filiis , im Babylonem ducitur. cum reliquo. populo,

nen ad exercendam terram reliis ; pof? exufta una

quibusdam tat

se

cum Lemplo omnia magnifica edificia , prafecit. INabucbodonofor

am ; quo ab Jfmaele interempto, f ugit populus in Babylonem,

Qodali

Shoacbin autem in-captivitate fublimatur a vege

*

R

Babylonis.

" A&um eft autem anno nono regni ejus, menfe decimo, *Jer.

ï.ï

decima die menfis; venit Nahuchodonofor rex Babylo- 39. r.

nis, ipfe & omnis exercitus ejus in Jerufalem , & circumdede-

D 52-

fUnt eam : & extruxerunt in circuitu ejus munitiones.

- 9. Et claufa eft civitas, atque vallata, usque ad undec

fmu111

annum regis Sedecize,

3. Nona die menfis: preevaluitque fames in civitate, nec

erat panis populo terrae.

4. Etinterrupta eft civitas: & omnes viri bellatores no&te

fugerunt per viam portze , quae eft inter duplicem murum ad

hortum regis (porro Chaidai obfíidebant in circuitu civita-

tem ) fugit itaque Sedecias per viam,quzce ducit ad campeftria

folitudinis.

$. Et

-i ejus.) Sedecix fcilicet.

Regis; qui eratin valle Hennon ad

I-REg

3. Pravaluitque fames ia civi-

torrentem Cedron, fugam intendiffe

Sedeciam.

241£.) Quafi diceret: multis modis

Erant autem dusz porte

contra famem certatum eft, fed fru-

civitatis vicine palatio Regis, quxeo

fura; nam adeo invaluit, ut paren-

ducebant, porta fcilicet equorum , &

tes

carnibus

filiorum vefcerentut ,

[9)

Aquarum ; quarum prior erat in an-

"Fhren. 4. 10. & Baruch.

T

3. & filü

gulo muri civitatis,, & muri Ophel,

earnibus parentum, Ezech.

ut Villalpandus expreflit in imagine

p E

jerufalem , ut propterea merito inter

Pazis.) Cibus.

duos muros dicantur ,,qus& porta.o-

4. Juterrupta 6f civita. ) Rupti

mmium erat occultiffüma , & in ima

funt urbis muri, vel crebris arietum

idibus, quos Chaldei in muros in-

Valle "Tyropseon , ideoque fuge op-

Videtur autem hoc

portuniffima.

torquebant, ut vult Abulenf. & Va-

tempore obfidionis muro, claufa fuiffe

tabl. vel, ut exiftimat. Cajetanus, a

hujusmodi porta, noctuque ad egref-

Sedecia, & civibus ipfis rupti funt,

ur viam fibi aperirent , ad fugam

faii Recis perfofium fuifie illum mu-

rum, ut Ézechielis -pro

longz famis, & belli.

12. impleretur.

phetia c.:e i2.

Qua eft inter dublicems murum. ) Sa-

4 campefhia [olitudinis.

PA

»y

Ultra

utat

uta

»

ex arce $ion ad hortum

lianus p

JOX&Z*-S] em' orientei y eïqu.

Bibl.cum Com. Mentch. ?Tv-m. II

lii

618

LIBRI IV. REGUM

$. Et perfecutus eft exercitus Cha!daeorum regem

, Compre-

henditque eum in planitie Jericho : & omnes bellatores, qui

érant cum eo , difperfi funt, & reliquerunt eum.

- 6. Apprehenfum ergo régem duxerunt ad regem Babylohis

in Reblatha: qui locutus eft cum eo judicium.

7. Filios autem Sedeciae occidit coram eo, & oculos ejus

-

effodit, vinxitque eum catenis, & adduxit in Babylonem.

8. Menfe quinto, feptima die menfis, ipfe eft annus nonus

decimus regis Babylonis : venit Nabuzardan princeps exerci-

* Pfal.

tus ; fervus regis Babylonis, in Jerufalem.

9. * Et fuccendit domum Domini, & domum regis: & do-

727 mos erufalem , omnemque domum combuffit igni.

1o. Et muros Jerufalém in circuitu deftruxit omnis exerci-

tus Chaldeeorum , qui erat cum principe militum.

-

1r. Reliquam autem populi partem , quae remanferat in ci-

vitate, & perfugas, qui transfu

gerant ad regem Babylonis, &

reliquum vulgus, transtulit Nabuzardan princeps militiae.

12, Et de pauperibus terrae reliquit vinitores & agricolas.

$ Jer,

I3.* Columnas autem aereas , quae erant in templo Domini,

2719. & bafes, & mare sereum quod erat in domo Domini , con-

fregerunt Chaldaei, & transtulerunt &es omne in Babylonem.

14. Ollas quoque eereas & trullas, & tridentes , & fcyphos,

& mortariola, & omnia vafa &rea, in quibus miniftrabant, tu-

lerunt :

I$; Neoc

6. In Reblatha.)V ide dicta c.25. n.33.

Pagninus , & Vatablus vertunt, Pra-

Locurus eff cum eo judicium.) cu-

fectus Lanionum.

Ad verbum Rzé za5-

ter, & jufte pro nieritis Sedeciam in-

bachtm , idem eft,.quod Prizceps ma-

fidelitatis , & ingratitudinis arguit,

&antium , quales funt laniones , co-

fcilicet quod a fe conftitutus Rex pro

qui , milites, hocque optime congruit;

Joachin fcedus fecum initum vio-

agitur enim de bello.

laffet.

9. Omnemque domum.) Maenum ad-

m

/

Ocslos ejus effodir. ) Ità duorum

dit Hieremias cap. 52. n. I

vaticinorum , qux edita ei fuerant,

II. Trazfiuli. ) In Babylonem. ca-

ac pugnare inter fe videbantur , üt

ptivum.

I2. Reliquit vinitores , &5 agricolas.)

jofephus narrat, quorum alterum erat

eum iturum in Babylonem,. alterum

Qui pro Chaldzis colerent regionem,

non futurum, ut videret Babylonem,

ne fcilicet terra lacte, & melle ma-

utrumque eventu C')mprob?mim eft.

nans agricolàrum inopia redderetur

inutilis.

9. Princeps excrcitus, ) In. Hebreo

eít t»no9b3» r«b fabbachim, quod

14. Trullas. ) Pagninus, & Va-

JLíXX. vertunt Zexipáqitigos , id eft,

tablus vertunt fcopas, quod etiàm ha-

bet Chaldeus; LXX. retinent vocem

Jprefetlus coquormm , quia erat prefe-

&us culing regim , ait T'heodoretus.

Hebrzam t»y* ia5 , quam vocem

——

CAPUT X3V.

619

-r$. Nec non & thuribula, & phialas, quæ aurea, aurea &

juae argentea , argentea, tulit princeps militiae:

16. Id eft, columnas dms, mare unum, & bafes quas fece-

rat Salomon in templo Domini : non erat pondus aeris omnlum

vaforum.

17. *Decem & o&o cubitos altitudinis habebat columna 3Reg.

una: & capitellum eereum fuper fe altitudinistrium cubitorum: 7 IS.

df

& retiaculum,& malogranata fuper capitellum columnae omnia *

&rea, üm:lem & columna fecunda habebat ornatum.

]erem.

18. I'uht quoque princeps militiae Sarajam facerdotem pri- $2.21.

mum , & Sophoniam facerdotem fecundum, & tres janitores.

19. Et de civitate eunuchum unum, qui 'erat praefectus fu-

per bellatores viros: & quinque viros de his, qui fteterant

coram rege, quos reperit in civitate, & Sopher principem

exercitus, qui probabat tyrones de populo terrae: &,fexagmta

viros e vulgo, qui inventi fuerant in civitate.

20. Quos tollens Nabuzardan princeps m:htum, duxit ad

-

regem Babylonis in Reblatba.

21. Percuffitque eos rex Babylonis, & interfecit eos in Re-

blatha in terra Emath : & translatus eft Juda de terra fua.

22. Populo autem qui relittás erat in terra Juda, que*n

dimiferat Nabuchodonofor rex Babylonis, praefecit Godoliam

filium Ahicam filii Saphan.

23. Quod cum audiffent omnes duces militum, ipfi & viri

qui efant cum eis, videlicet quod conftxtmiret rex Babylonis

Godo-

19. Ezmuchum umum.) Cubicularium,

D Hieronymus varie interpretatur ;

nam alibi forcipes , tridentes, & crea-

qui erat magifter militum.

gras vertíit. Vide que de hujusmodi

Qui fleterant coram Rege.) QulRe-

inftrnuientis , & fupellectili diximus

o

cis .mhu fuerant.

3. Reg. 7. 5e-

Qui probabat tyrones de populo terra. )

I5. Qgæam*ea aurea , &9c. ) Id eft,

Qui confcribebat exercitum , & eos,

tam aurea, qudm arrrented vel fencen-

qui nomina militiz ddb:mt, vox enim

tia eft: fepdrdvtc aurea ab argenteis.

*5D fepher non tam proprium nomen,

17. Decem & ollo cubitos, &c.) Vi-

quam officium fignificat ; nam , /opher

de dicta 3. Reg. 7. 15.

idem eft, quod Tcriba.

18. Sdrz'rdatem primum.) Summum

DI. lz Raäldt/m ) De quo. di&tum

Sacerdotem , Pontificem-

fupra c. 23. n.

G

Sdc:ra'otem ]Ec:mdum ) Ideft, Pon-

bo. Godrlptn. )

30feph'b ait hominis

tificis gerentem vices.

nobilis filium fuiífe, virum equum, é

Et tres janitores. ) Hl omnes facer-

bonum, qui vxdetur fuiffe aliquis .de

dotes, & janitores , qui erant Levitici

Judeorum transfugis, cui Rex multum

fideret.

generis, videntur in templo delituiffe.

—

620

LIBRI IV. KE GUM,.CAPU T XXV.

Godoliam : venerunt ad .Godoliam in Mafpha, Ifmahel filius

Nathanize, & Johanan filius Caree, & Saraia filius'Thanehumeth

Netophathites , & Jezonias filius Maachathi, ipfi & focii eorum.

24. Juravitque Godolias ipfis & fociis eorum, dicens: No--

lite timere fervire Chaldaeis: manete in terra, & fervite regi

Babylonis, & bene erit vobis

s

- $. Fattum eft autem in menfe feptimo, venit Ifmahel filius

Nathanize, filii Elifama de femine regio, & decem viri cum

eo : percufferuntque Godoliam, qui & mortuus eft: fed &

v

udaeos & Chald&os qui erant cum eo in Mafpha.

26. Confurgensque omnis populus a parvo usque ad ma-

o

egnum, & principes militu

um venerunt in JÉEgyptum time-ntes

Chaldaeos.

27. Fattum eft vero in anno trigefimo feptimo transmigra-

tionis Joachim regis Juda, menfe duodecimo, vigefima feptima

)

die menfis ; füblevavit Évilmeredach rex Babylonis anno, quo'

regnare coeperat, caput Joachim regis Tuda de carcere.

28. Et locutus eft ei benigne: & pofuit thronum ejus fuper

thronum regum, qui erant cum eo in Babylone.

29. Et mutavit veftes ejus,quas habuerat In carcere, & come-

debàt panem femper in confpectu ejus cunttis diebus vitse fuce.

30.. Annonam quoque contlituit ei fine intermiffione, quze &

esS

dabàtur ei a rege per fingulos di

V 35

mnibus diebus vitze fuze.

^A

D

Sublevavit

a

J

UrAUitque Godolias. .spfes..)

Se-

capurt . foachim.) :

euritatem fcilicet promittens.

/A ffüctum j.(;-ac:him ftatum erexit. S0-

Qz. Percefferuntque ! Godoliam. ) Cz-

lent eniih captivi , & calamitofi in-

"

dis caufam Scriptura non expreffit.

cedere demiilo: capite.

Jofephus lib. ro. c. x 1. indicat Ifmae-

99. Super thronsum Regum.) Aliorut

lem , qui de fanguinexegio erat , eam

Regurn, quos fubjugaverat, & captivos

dignitatem , in qua conftitutus erat a

habuerat Nabuchodonofor, honeftius-

Chaldzorum Rege, Godoliz invidiffe,

que habuit, & benignius tractavit.

29. Comedebat panem . femper 1m con-

quam conjeturam: probat Salianffis.

Ie Maípha.) Eirat ea civitas, ut

fpectu ejus.) IDiumadhibens convivam :

putat Adrichomius , in confinio fri-

vel alens in ipfa. Regia, in qua ipfe-

buum]uda, & Benjamin: itaqueali-

degebat.

q»ando.in tribu Benjamin efle dici-

^

Vita [us.) Incertum de Joachim ne,

tur, aliquando in tribu Juda.

an de Evilmexodach intellizendum fit.-

du

50. amniuam quogue (0;;/?!!:;;7, 62

- o

Figefuna fépétza : die. ) - Biduo

Non enim aliun

de

poftquam de re fa&um fuerat decre-

QCs

quo viveret, habe-

tum. Vide Jerém. c. 42. 31.

bat. Per annonam intellipe neceffaria

ad victum, veftimentum, domici-

Evjbnerodach. ) Nabuchodonoforis

flius, & in regno fucceflor.

liunr, familiam,

$

À

BC s

z

E

P

7

)

.

à

p

"

^

A s

08

SNN

N Nx

) o&

NB

L

"

aW LE

M

Y em.

E . i

/Mr

: .

xnxwüi E. t

EY

EEgaseme

,

——

—

1

K

h

P

/,

l

WN

N

,

&

m

/ ^

Ds

--

"n

l«ll

T

Ua A

C

"

W

ID

/»

[ g o^

SS

4'/

/

L..

9.

FR

-

V

SS.

X --

m

ii

*

*

.

A

*

O

e

!

-

*

$.*

b

"

Iü

H

Lj

-

x

wv

.".00

i

4

OW

BX

!

u-

4.

Y

:

m. ;'

lu/

*

*

E d

5

N

*

um

s,//

.?

"

LO

CN

m

—

M

u

VN

N

—

,

A

m

(..

.

N

m

&

b w

u

N

"

.

-/

—

b

-

LSS

M

.v.

N

a

.

-

N

um -

-.

—

p52

s

OM

—of,

V

J

X

$

Iu

CU

i

N

L

"—

A

a —

^

|

N

SNR ,

--

:

,9!

»

MC

o:

r

1

'4

g

-

W

W. -

-u d

"$

hn )

u

OR

r

Y

A

W/lc

n

Jl

ls

N

N

"g

L

4

-J.w

"

*

(d

:

*

M.

3

....

ES

N

o

$**

E

w- r

Wf

E

$el

U

/'

JQG

i

£.

d

'

R

K

n

* .

29

N-

//

)

,

ii

T.

R

'n

i

"

L Y

Ms

ä

PA

N

Ea

DI

$

i

d

À

72£W

va€ UR

A

..

,k

&l

7

$

Ab

*/9

4

A.. N

R.

QD

Y

;*

/!

ao

u

N

"

n

/;»

v

j

$

* m

"

N

//

d

i

EM

IN

/—1.

ESNE

*

v

]

A

Ms

LE

"X

*

T .&

Iu&æ.«

Ea

*

X

..

&æ

m

N

T

*

N

.r

A

^

g

x

I'f

L

»

*

i

RRU cADA

-

a^

pb

.

-

1

(

NU

vt

m

2*

p

Y

-

m

/

-

r

E

n A

*

;

u

A Y

iA

M

3

d

—.—

d

,,

:

N

;x

7

i

d

"d

X

Á

4

Y

S

F

Y

."

N

Gs

;

6* .

204 o

6d

h

J*

29

-

o

.'«xx

"-— a

M d

M

--

—

* '

EY

/

"

A

N

sb

Sie

h a

P*

xXX

-

.A.'w

.TU

OR

Rs

T -

G

i m

7

C um n.-

/r/

]/

—

J

U—,

f

n

M

3

i

N]

Y

iesioucu r

-

N

v li oetissd

d

i -—

u-

u ^

- -

«... :

N

$*

m

^W

E J

W

e€—

E

1

$

/,

KKX

*

——

F^

a

w&/ "

NY

:

N

—

J

N

//

*

S

M

W

|

"

M

aE

rA

/A

//.

,j

Im€-

J

"n

"1

ï

..

*

j

j

,.

:

M

S

t

|

"

E

«*

"

Le *

P. )

.:' - N

--

J

41

h

L À

Mma,

x

*-

B-

1

N

*

j

SO -t

XCS

MA

-— --

x

EL

g

N

l

CC

N

s T

NS

/

d

d

Bp. n

:

M

"

*

P i

$t

x*

,.

ü

L ag BI

9 a -

//!l

c .

-

Y

N u-

R

z4 g

r

,

Pa

X*

-— —

à

"

T N

-

od

-

M

d

B

r

4

[ 3

d Em

SS

—— N

Em

V

xxï

E

.,Aw/

T2

:

,..

1

w

t

W

m

d- 2

—

)

r

.-.

*

d

U*

//

UR

:

---

:.

A.

|

[

---

)

vüx..

a

a.

;

'l

hÀ

J

N as

E

Ws

——

um

s

x

—

um

35

T

UE

zM

A&

r

E

n

uD anictR m

E

s

Ls

:

Es

A

"

E

i

U

Es

a

aT

"ts

x

d

m

r

--

Á

TEeR

p

GR Un s

:

ts -

R

Rn

um

*

E

i,

us É

iM

ul

WE o

T

ii

ET o u

P

ais

E

d

IOR

ERE

um

ï«æ

3

EC

"w

NUA

"

r

r

N

x

:

E a

v

AW-

-

D

a,

"

u

L g

x

2

Y

x

zi

U

i

degm

E

T

Vr

*

"

z

2

m

Z

:

E

d

LA

us

u

N

i

D.

a

12

zb

-

ATA

"

"

a

pE

z

u

r

LUE

U

EE

D

s

X EE

A

x

P u

7^

*

2

2

v

mET

-

u

r

E

z

zy

u

2

Lt

s

VAODEED

EC

x

i

P

s

w

O

s

DC

EU

223

v aE

H

M d

Bu

FA

-

N

E

E

:

2

Qu

x

x

de.

o

m

2 a

A

z

"

z

*

L

x

A

E

as

i

z

9

P

m

u

s

E

2

*

BY

E

J

*s

ts

T

j

z

m

2

2

e

d

M

U

d

v

d

ts

P

s

z

E

$

j

E

2

E.

zl

,

v

"

EE

z

d

7H

4

$

3

x

PO

n

s

N

u

um

a

.H.,.

IOT

5

H

n

us

b

m

r

w

d

AE

Pb

T

p

&

d

i.

À

P

L

o

(

P

E

o

N

u

Ed

T

s

d

M.

N

at

o

i

o

L

u

p

d

Z*

2

A

2

A

d

r

*

.M«

h

$s

A

.

EL

AR

vt

p

:

4

i

4

:

5

AA

A

C

W

"4

r

p

Jb

w

PO

TAE

L

p

:

ROE

GA

T$*

h

7H

s

v?

-

.

p

at

H

p

u

P u

d

CA

N

£

gf

m

m

L2 o

sf

J AC

L.

"

u

P

ER

E

i

E

A

d.

s

AL

x

o

Q

"i

"h

d

E

A

74

o

A as e

Pa

DT

*

w

H

As

x

a

3

—

a

d

pOm

u

^

v

»

TOE

É

pE

2dec

$

as

A

g

v

x

r

MOu d

i

A

o

x

x

s

"

u

;pnw

p

E.

.

g

Y

ERE

5$

i

E

m

25

M

Ea

P

2»

i

-

14

-

xmmm

L

M

i

E

K UE

m

f2

ia

»

W

sR

d

as

n

AR

3

[

W,

ij

z

*

H

$s

-

$:

35

s

M

o

a

w.

us

$

FE A

"

*l

w

UT

"H

P

23

1

d

x

E

s

72

20

4

d

Es

»"

a

a

us

At

m

E

E

d

MA

x

ós.

At

w.

E

x

FO

*

1

wmwf

z

Tv

)6;

3

Ri

ag

2

A

*5

&

»

s

m

s

74

x

.

A

UE

b

Em

M

»?HWN

u

i

T&

E

g.

cdq

s

P

s

KE

:

-

Yi

s

T.

W.

C

g

g.

D

vt

42

Z

?

:

D

LEc:

i --

o

as

p

UE

s

39v

2

p iv

23

x

*

U

.

Yw-

$

d

DN

-

«

g

Rn

£.

TE

2v

C

A

Z

^

s.

x

d

i

G

25

d

25

x

z

EM

E

x

a

-

Y^.

*

3

VE

u

w

s

*

*

o

n

2

d

$À

d

2

2

*

d

-*

x

v

i

z

Es

C E

2

N

B

»

x

?

m

N

P

ab

s

s

E

d

d

ET

[X

*

56

A s

d

E

u

E

x

A

la

X

M

N

a

:

m

p

£

A

Ab

E

i

s

E

x

PA

g

z

*

-

x

2

&

AL

E

a

E

E

ov

?

.U.h

0.

£

É

$x

$.

36

ia

&

z

$x

4

Mu

d

9d

p

»

*

Es

J

U

GR

E

g

E

LE

E

T

H

3

g

EY

3

w

2

pE

um

ts

A

*

SuofS.

*

Ó

U

2

$

A d

VEU

A

d

x

m

DT

D

i

x

A

Yus

AE

k».

Y

UE

"

x

E

s

x

-

E

n

w

gy

ho

ss

$-

v d

n

us

a

GE

i

i

A

"

s

xmw

D

M.

$des

o

d

»

v

z

M

*

k

ipro m

*

L

d

dari

Ua

s

A

P

3 f

1

?

g

i

v

m

*

W

C g

p

$

5

As

A

N

d

E.

d

*

s

£

P

9.

Ts

EU

A

D

t

p Veer

-

33

s

P

PA

E

äa

»

*

^s

:

M

as

*

06

MA

s

$

g.

A

*

4

od

2

s.

d

s

s

C

UM

p

3e

L

E

À

t

o

H

E

a.

*

x

"

5

*

a

E

-

t

»-

Y

ls

23

z

u

"E

z

9s

w"

E

-

E

d

E.

E

g

*s

u

N

as

-

M

AE

E

E

1

t

*s

M

3

p

93

23

ia

M d

PC

€

»

W

m

i

"

E

*

^s

:

*

UE

d

*

u

a or

J

5

d

r

».

Rs

m

h

*

yu

H

»

Pa

d

s

m

$

25

QR

$

a

d

us

x

J

As

x

j s

.

d

;

jWs

"

d

d

3

»

-

p

»

E

ia

"r i

d

x 4

r

M AME d hi

"^

A

MP

M

Vs

Ls

m

u

£

B

p

-

TA

BIBLIA

E

;

S A CRRA

C VN

ä

P. MENOCHII E ». J

E ä

«XCOMMENTARIIS

EDITIO NOFITER |.KEFISA

ä

TOMVS Il

C ONTIINENS

LIBRUM

RVFH

JOSVAE

JVDICVM

ä)"

REGVM I II III. & IV.

ä

NXXLEN NATS.AYXSIRIAE

ä

TvrIS ET SvMTisvs JoaN. 'TuoM. TnaaTTNER, Cars. RzG

MAJ]J. AVLAE TvrPocnAPHI ET DBiIbLIOP

MDCCLV

A B [e D E F G H