bafrlict , ut ibidem dicitur, hoc eft, ut

WF' [

j 9t

urnam mennz, fed poftea fuiffe utra-

ubusdam placet in atrio interiori,

jr «t

que in arca conclufam , ut quantum

D

ve Levitico ; nam hoc cap. num. 22.

fieri potlet fubducerentur periculo, nec

dici:ur Salomon fletiffs ante altare

j potulte

Dom ini.

Verius tamen eft bafim il-

ydonm

Gentlium in templum, & locum fa-

)Ivexh-

crum irrumpentium iti facile prada

Iam , five fuggeftum fuiffe in atrio If-

fïerent.

raelitarum in area orientalh ; atrium

gpp.lfl n

liet; IUOB

IO. Nebsla implevit dem«m Domini.)

enim illud bafilice nomine fignifica-

Süüc qm

'Fot:m nempe aulim fandtim, & ve-

tur, ut- placet Saliano Salomonis anuo

fübulun, & imo & :trium facerdo-

II. n. 29.

ÉEx hoc autem loco undi-

;; fl

qii p*

tum,.ut aít Abulenfis queft.6. illic

que a

»opulo-Rex videri poterat, &

yea q

enim

maximum eorum miüniftrerium

ipfe recta ad altare holocauftorum erat

:

verfibatur circa faerificia.

obverfus.

Se ergo Rex, ut hic dici-

] ()l':lculi

d :extm

YI. hcpleverat enbu gleria Daomtui,

tur, convertit, quia prius vezfus altare

j €

&c. ) ld Salomon agnovit indicium

afpiciebat,

.

U

444

LIBR«T IT. REGUM

"

15. Et ait Salomon : Benedittis Dominus Deus Tírael, qui

locu:us eft ore fuo ad David patrem meum, & in manibus ejus

tert

N

pertecit, dicens :

funt

16. À die, qua eduxi populum meum Iírael de JEgypto, non

E

^f

elegi civitatem de univerfis iribubus Iírael, ut sdificaretur

Dor

domus, & effet nomen meum ibi: fed elegi David: ut effet

YU

fuper populum meum Irael.

^f

o9Rec

17. * Voluitque David

fü

pater meus &dificare domum nomini

I

5:

Domini Dei lírael.

dias

b

18. Et ait Dominus ad David patrem meum: Quod cogitafli

)*

in corde tuo zedificare domum nomini mco, benefecifti , hoc.

quo

ipfum mente tra&tans.

aCU

19. Verumtamen tu non zedificabis mihi domum , fed filius

7

tuus, qui egredietur de renibus tuis, ipfe cediticabit domum

quo

nomini meo.

i

20. Confirmavit Dominus fermonem fuum,

quem locuius

DI

eft: ftetique pro David patre meo, & fedi fuper thronum If-

Con

12el, ficut locutus eft Dominus, & cedificavi domum nomini

l

Domini Dei Ifrael.

ii

21. Et conftitui ibi locum arcze, in qua foedus Domini . eft,

tun

quod percuffit cum patribus noftris, quando egreffi funt de

tuo

terra ZEgypti.

22. Stetit autem Salomon ante al

'are Domini in confpectu

&n

ecclefize Ifrael, & expandit manus fuas in coelum;

pl

253. Etait : Domine Deus Ifrael, non eft fimilis tui , Deus,

in coelo defuper, & íuper terram deorfum : qui cuftodis pa-

&um , & mifericordiam fervis tuis, q

*|

toto corde tuo.

Jui ambulant coram te ip

fn

u

24. Qui cuftodifli fervo tuo David patri meo quze locutus

H

es ei: ore locutus es, & manibus perfecifli, ut haec dies probat.

tani

25. Nunc. igitur, Domine Deus Ifrael, conferva famulo tuo

[6:

p

sReg. David patri meo, quee locutus es ei, dicens: * Non auferetur

7. I2.

dete vir coram me,qui fedeat füper thronum Ifrael: ita tamen

Yori

^6

hi

fi cuftodierint filii tu1 viam fuam, ut ambulent coram me,ficut

N

tu ambulafti in confpe&tu meo.

n

H

26. Et nünc, Domine Deus Ifrael firmentur verba tua, quae

j

locus es fervo tuo David patri meo.

27.Ergone

LP

4Uej

i5. a manibus ejui. ) Potentia fua

Hlegs Davi4, €/c.) Intellige de ele-

[2

(

divina pertecit.

'-Gione, que.ad pofteros propagare-

Yaye

16. A die, qua ed. «x4 populum , Gc.)

-

4itq;

tur, quo»d Szfuli non contigit.

*

L

Vide 2. geg 7.6. & ibi notata.

-

CAPUT VIIE

446

»qi

$". Ergone putandum eft, quod vere Deus, habitet fuper

5 eus

terram ? fi enim coelum , & coeli ccelorum te capere non pof-

funt, quanto magis domus haec, quam aedificavi ?

, non

28. Sed refpice ad orationem fervi tui, & ad preces ejus,

mecur

Domine Deus meus : audi hymnum , & orationem, quam fer-

; effet

vus tuus orat coram te hodie:

:

259. Ut fint oculi tui aperti fuper domum hanc notte, ac die:

omini

1

TE

iii

:* Erit nomen meum ibi: ut exau- Dest.

faper domum, de qua dix

12.1I.

dias orationem , quam orat in loco ifto ad te fervustuus.

ritifü

30. Ut exaudias depreca;ionem fervi tui, & populi tui Hfrael,

n

quodcumque oraverint in loco ifto; & exaudies in loco habi-

taculitui in coelo , & cum exaudieris, propitius eris.

filin

31. Si peccaverit homo in proximum fuum, & habuerit ali-

quod juramentum , quo teneatur aftri£tus; & venerit propter

omulm

juramentum coram altari tuo in domum tuam, :

Cutus

32. 'Tu exaudies in coelo : & facies, & judicabis fervos tuos;

.

u It-

condemnans impium, & reddens viam fuam fuper caput ejus,

orini

juftificansque juftum,& retribuens ei fecundum juftitiam fuam.

33. Si fugerit populus tuus Ifrael inimicos füos (quia pecca-

1i eü',

turus eft tibi) & agentes poenitentiam , & confitentes nomini

jnt de

tuo venerint, & oraverint & deprecati te fuerint in domo hac.

34. Exaud: in coelo, & dimitte peccatum populi tui Ifrael,

[fp(f&u

& reduces eos in terram , quam dedifti patribus eorum.

45. Si claufum fuerit coeclum, & non pluerit propter peccata

Kkk

?2

Deus,

2

eorum,

s p

07. Ergone purandum eff, &c.) A£-

modo : $4 peccaverit 7;:[5/:'4»1' in proxi-

dein

fectus efï/*ä.mm;mtis, non vox dubi-

mum fuum , E& jurare contra eum para-

tantis de divina przfentia.

£us venertt, A,'iuzzzc matedicto comfirimxe-

ocutus

Halitet fuper terram ? ) Quafi dicat,

rip coram altari 4a domo ifla , tu audtes

3

tam anguíto hujus templi loco.

de cmlo, €9 fanies

J

udicium . [ervorum

Cmii cmorum.) Suprenium colum.

fuarum,lta u( veddas iniquo Usam füap

jlo t0

i ocaput propriumy at ulci[caris juffum.

feretur

29. Ocali tui.) Providengix , & fa-

voris tui.

]

J

23. Qmia peccaturzs efl tibi.) Agno-

z

damén

230. Et cum ex

au

icris, propitius erís.)

fcit Salomon bellicarum cladium cau-

Id eft, & exa:

is]

3, & parces, ut eft

fam effe péccata, & olim Dominus in

6 ficut

in Hebrzo:

Levitico.cap. 26 17. minatus iuerit :

AI. $£ peccaverit bomo i proximum

Qz;ad ff mom audieriis mme , &c. ponam

) q

67.) In Hel

e€

it

Czm pec-

faciem meam contra wvos, 65 corruetis

ftl;:off*ï s

gygone

caverit aliquis in pr

Unum faum., G

coram boflibus weffris Ef fubjiciemins

cxegerit Ab eo juramenteam., ut jilz(/zzt je-

bis, quj oderumr ; fugietis nemine per-

ed dé«

rare eum, € vcm*ri!jur.v;;,-zentnm ante

fequente , &c.

1n 2. vero

u

altave tunm 18 domo bac.

234- Redwces eos im terram , &cs)X

[

Par. 6. 22. clarius adhuc habetur hoc

captivitatibus , quibus eflent abdu&ti.

446

LIBRI lI

REGUM

corum, & orantes in lcco ifto, poenitentiam egerint nomini

TE

tuo,& a peccatis fuis converfi fuerint propter afflictionem fuam.

€os lUO

Conda.

36. Exaudi eos in coelo, & -dimitte peccata fervorum tuo-

rum, & populi tui Ifrael: & oftende eis viam bonam, per quam

edific

ambulent, & da pluviam fuper terram tuam, quam dedifü po-

4f H

pulo tuo in poffetfionem.

& cie

4'. Fames fi oborta fuerit in terrà , aut pe&i]entia,:aut Cor^

46 (

vuptus aer, aut aerugo, aut locufta, vel rubizo, & affiixerit eum

pecctt;

inimicus ejus portas obfidens, omms plaga, univerfa infirmitas,

fuerint

38. Cuné&ta devotatio, & imprecatio, quae acciderit omni

( E

homini de populo tuo Tírael: fi quis cognoverit plagam cordis

& com

-

fui, & expanderit manus fuas in domo hac,

Deceav

39. Tu exaudies in coelo in loco habitationis tuze, & repro-

48 ]

piuaberis, & facies, ut des unicuique fecundum omnes vias

enitma í

fuas, ficut videris cor ejus (

fuerint

quia tu nofti folxus cor omnium

filiorum hominum.)

pitribu

40. Ut timeant te c

un&tis diebuä, quibus inunt fuper fa-

&dific

ciem terrze, quam dedifti patribus noftris.

4f

41. Infuper & alienigena , qui non eft de populo tuo Tírael,

tum, d

cum venerit de terra longinqua propter nomen tuum (audietur

j 1

enim nomen tuum magnum , & manus tua fortis, & brachium

busini

iuum

:

bis mif

42. Extentum

, ubique) cum venerit €rgo, & oraverit in hoc

tifere:

loco,

:L. 1

43. Tu exaudies in coelo, in firmamento habitaculi tui, &

de terr;

facies omnia , pro quibus invocaverit te alienigená : ut difcant

$1

univerfi populi terrarum nomen tuum 'tirnere, ^ficut populus

populi

tuus Ifrael, & probent, quia nomen tuum invocatum eft fuper

YoQve

domum hanc, quam &edificavi.

E

44. Si

E

Populs

36. Ofende eis viam bonam, ch)

Plagam cordis [z1.) L.XX. fmflu;n eor-

"Temporale beneficium imbrium, alio

dis fa; , flagella fcilicet, quibus eos

0 eda

inajore beneficio fpirituali cumulans.

feiis, ut hoc ta&tu eorum corda rzefi-

27. Corruptus aev, 6c.) Alii vertunt,

pifcant.

5 l

ariditas, vel , ventus wens, LXX, 1a-

i

sendsm.

42. Ip bec [oco.) Ín atrio alien?gä.

4Ersgo.) Eft vitium fpicarum.

narum converfus huc; erat enim poft

H

atrium . Hraelitarum populi fcilicet fi-

3C avit

Rzbige.) Hebr. & Chuld. Brzchbus.

delis, aliud atrium infidelium.

38« Devoetazio, Éf imprecatio.) In

1 E

Mebr&o eft, orazio, 66 deprecatic. Sen-

49. Nemen tuum invocatum efl fuper

li

Jdica

fus noftre Vulg.te eft, ut Deus aver-

Oltium

domum bf ) Quod (fcilicet. domus

tat omnes malas imprecationes, & ho-

hzc in peculiari tua fit tutela, & ex

ftium vota Ifraclitis mala optantium.

hoc loco orantes audias.

s

31 Qio f

L

CAPUT VII.

447

Qomini

44. Si egre(fus fuerit populus tuus ad bellum contra inimi-

n ftam.

cos ífuos, fuper viam, quocumque miferis eos, orabunt te

10l t0-

contra viam civitatis, quam elegift

T quam

sedificavi nomini tuo.

"

j, & contra domum, quam

ifü po-

45. Et exaudies in coelo orationes eorum , & preces eorum,

& f3cies judicium eorum.

*

iut Cofe

46. Quod fi peccaverint t1

bi (*non eft enim homo, qui non 2.Par.

ntem

] 6:36

peccet) & iratus tradideris eos inimicis fuis, & captivi du&t

- Eccli.

rtius,

fuerint in terram inimicorum longe, vel prope,

.

.

H

t omni

47. Et egerint poenitentiam 1n cor

de fuo in loco cap

tivitatis, ^'15,7

cordis

& converfi deprecati te fuerint in capiivitate fua, dicentes:

l. 8'1,

Peccavimus, inique egimus, impie geífimus :

Tepro-

.48. Et reverfi fuerint ad te in univerfo corde fuo, & tota

Jes Vlas

anima fua, in terra inimicorum fuorum, ad quam cap'ivi du&ti

mniut

fuerint: & oraverint te contra viam terrze fuze , quam dedifti

patribus eorum , & civitatis, quam elegifti, & templi, & quod

aedificavi nomini tuo.

per f

49. Exaudies in ccelo, in firmamento folii tui, orationes eo-

Tfradl

fum, & preces eorum, & facies judicium eorum,

udietur

$o. Et propitiaberis populo tuo, qui peccavit tibi, & omni-

achum

bus iniquitatibus eorum , quibus przevaricai funt in te: & da-

bis mifericordiam coram eis, qui eos captivos habuerint; ut

jn hoc

imifereantur eis.

$1. Populus enim tuus eft, & hzereditas tua, quos eduxifti

ti, &

de terra /Égypti, de medio formacis ferrese.

difcont

s2. Ut fint oculi tui aperti ad deprecationem fervi tui &

)opul'—'ls

populi tui Ifrael , & exaudies eos in univerfis, pro quibus 1n-

vocaverint te.

[ fapt

$3. Tu enim feparalfti eos tibi in hzereditatem de univerfis

E

populis terrae, ficut locutus:es per Moyfen fervum tuum, quan-

dum r

do eduxifti patres noftros de /£gypto, Domine Deus.

ns Do-

us $08

$4. Fa&tum eft autem, cum compleffet Salomon ora

yd

minum

aliemgee

44- Coatraviam c£vil atis-) Converh

dem. 'Pagninus vertit, De loca reff-

aim p9

'ad civitatem.

dentia fua.

cilicet V*

45. Facies judicitm eorzm.) Pro il-

So. Dabis mi[ericordiam, €c.) Mool-

1]

lis Judicabis, fententiam feres , illos ab

lies corda eorum, qui eos captivos ha-

hoftium violentia viudicabis.

buerint.

) M fitt

51. De medio farmzcif ferres.) Sic

r domus

40- In ffrniamento (2lii 1. De loco,

appellatur dura fervitus /Egypti etiam

lsl) 86;

in quo firmam, & ftabilem habesï fe-

Deut. 4. 20. Vide ibi dicta.

445

LIBRI Il.

REGUM

minum omnem orstionem, & deprecationem hanc , furrexit de

6

conífpectu altaris Domini: utrumque enim genu in terram

dom3

fixerat, & manus expanderat in coelum.

,

& adi

$5. Stetit ergo, & benedixit omni ecclefiae Ifrael voce ma-

Coram

fur

T

gna, dicens:

?)

$6. Benedi&tus Dominus, qui dedit requiem populo fuo If

6

rael, juxta omnia, quee locutus eft: non cecidit ne unus quidem

brem.

Tmat

fermo, ex omnibus bonis, quae locutus eft per Mo

yfenyfiervum

fuum.

fepten

$7. Sit Dominus Deus nofter nobifcum, ficut fuit cum þa—

66,

tribus noftris, non derelinquens nos, neque projiciens.

profet

$8. Sed inclinet corda noftra ad fe ; ut ambulemus in uni-

omnil

verfis viis ejus, & cuftodiamus mandata ejus, & caeremonias

Tl p

ejus, & judicia, quaecumque mandavit patribus noftris.

sc. Et fint fermones mei ifti quibus deprecatus fum. coram

Doni

Domino, appropinquantes Domino Deo noftro die, ac noéte,

ut faciat judicium cum fervo fuo, & populo fuo Ifrael per fin-

Qddia

v

gulos dies:

]ïfäf |

60. Ut

fciant omnes poruli terrze, quia Dominus iþfe eft

Deus, & non cft ultra absque eo.

61. Sit quoque cor noftrum perfe£tum cum Domino Deo

noftro , ut ambulemus in decretis ejus, & cuftodiamus man-

L F

1

data ejus, ficut & hodie.

Yetat

62. Igitur rex, & omnis Ifrael cum eo, immolabant victimas

[

*

coram Domino.

fs pac

ut

qllzll' um

63. Ma&avitque Salomon hoftias pacificas , quas immol

Domino, boum viginti duo.millia, & ovium ccntum vfiginti

populo (

?4- &at

milla: & dedicaverunt templum Domini rex, & filii Lírael.

'lüte l

64. In

Yit,ut il

E

Keguiem populo [uo.) Pacem ab

63. thf;:c'f.wit?ue Salom.» /äafia:,b'c.)

quod n

hoftibus, & quietam habitationem in

Hs facrificia non eodeim die inchoata

Qm, &

altaris,

terra olim promiffa, & poftea tradita.

funt, & perfeta , fed feptem dierum

Cecidit.) lrritum fuit.

fpatio , quibus duravit hec dsdicatio.

tantum

Bozis.) Promiffis.

Porro victimarum numerum compu-

Vicem aj

58. Mandata eju$, 6/c.) Omnes ejus

tanti, & in feptem partes pro dierum

pmem,

leges, morales, czremoniales, judi-

numero dividenti conftabit fing'is

X portie

ciales,

diebus ficrificio. boum fuitfe tria mil-

tem D

50. dppropinquantes.) Grati, feu

lia, centumn , & quadraginta duo, &

fs. 4

impetrantes:

fex praeterea. Ovium autem feptem-

Quadim

Faciat judicium.) Yn caufis faveat.

decim millia, centum, & quadraginta

Aquilone

60. Non efó ultra absque eo.) iNon

duo ,*& aliquid amplius.

Dtiochi

eft alius Deus prater illum.

Hoflias pacifícas ) Sacrificigrum que-

Al rj

61. Sent Ef bodie.) Utnuncfervamus.

dam fuerunt holocaufta, quedam ho-

lilj, t

CA P-U T VIII;&IX.

449

exlt de

64. In die illa fan&ificavit rex medium atrii, quod erat ante

fetram

domum Domini : fecit quippe holocauftum ibi, & facrificium;

& adipem pacificorum : quoniam altare zereum , quod erat

CC f2

coram Domino, minus erat, & capere non poterat holocau-

ftum, & (acrificium, & adipem pacificorum.

fto 1f

6:. Fecit ergo Salomon in tempore illo feftivitatem cele-

m

brem, & omnis Iírael cum eo, multitudo magna ab introitu

fr&—'um

Emath usque ad. Rivum /Egypti, coram Domino Deo noftro

feptem diebus, & feptem diebus, id eft, quatuordecim diebus.

66. Et in die o&tava dimifit populos: qui benedicentes regi

!

Pm p*

profe&ti funt in tabernacula fua laetantes,& alacri corde fuper

in ünj«

omnibus bonis, qua fecerat Dominus

-David fer-yq fuo, & If-

pïonias

rael- populo fuo.

n

Cotat

QATUT' IX

node,

Dominus Salomoni focundo apparens , jubet fua fervare pracepta,

r fin-

addita cemminatione , nifi forvata fuerint.

Salomon plures edi-

ficat civitates, gentes fibi facit tributarias , & claffe in Ophir

ple et

milla, plurimum auri recipit.

0 Deo

A&um eft autem, cum perfeciffet Salomon zedificium

$ fnan-

I.F

domus Domini, & cedificium regis, & omne, quod opta-

E

verat, & voluerat facere.

4

2. Appa-

as

ftig pacifice in gratiarum a&ionem ,

nocolura, qui terram promiffionis ver-

uarum bona pars facerdotibus, &

fus meridiem definit.

nclmF

,

populo fervabatur.

viginti

uetuordecim diebu:.) Septem ob

64. Santlificavit Rex medium atrii4 2

dedicationem, & feptem ob feftum

[irsel.

'Pot e:im Salomon facrificia immola-

"l'abernaculorum.

vit, ut altdris loco ipfum pavimentum;

66. Iz die oflava.) Poft feptem dies

9

quod in atrio facerdotum' er«t, fumen-

pofteriores profe&ti funt, die nimirum

T

dum, & confecrandum fuerit in ufum

inchoata

fequenti, qu& erat vigefïma tertia men-

altaris.

Salianus exiftimat

mediam

fis; nam feftum Tabernaculorum de-

| dierum

tantum paitem atrii fanctificata.n , ut

cima quinta'incipiebat. Vide 2. Par.7.

j dicatio

vicem altaris impleret, hoc eft, eam

IO.

compt

partem, qua erat media inter altare.

Diffcium | Regis.) De quo. c. 7.

) dierum

ls

& porticum templi.

San&Gificavit au-

I.ä

ftatim initio.

Wl

tem per Pontificem, non per fe ipfum.

Qmne , quod eptaverat , &* voluerat

UHILM

65. .4b introiu Emarh.) Emath pars

du

0

facere.. ) Circa . utramque. domum;,

te

quedam eft in monte Libani, que ad

Dominifcilicer, &fuam ; dicitur enim-

Aquilonem fpeQat, & nunc dicitur

2. Paral. 7. r1.

Omnia , qua difofue-

dragin

Antiochi1 Syriz.

rat : corde feo , ut. faceret ia domo Do-

) Qui dicitur Bhi-

ym qh?

4d rroum L gypri.

Hini.y O. n domo fua.

L1I

dun 20

: Bibl.cum Com.Menoch., Tom. II.

LIBRIINL REGUM

450

M

*Sup. 4. Apparuit ei Dominus fecundo, *ficut apparuerat ei in

3-

5. Gabaon.

:

p eam

o9.P

ar

nus fic t

7. 12.

3. Dixitque Dominus ad eum: Exaudivi orationem tuam,

& deprecationem tuam, quam deprecatus es coram me: fan&ti-

9 Et:

füym, q|

ficavi domum hanc, quam sedificafti, ut ponerem nomen

deos alit

meum ibi in fempiternum , & erunt oculi mei, & cor meum

induxit:

ibi cun&tis diebus.

10 *

4.Tu quoque fi ambulaveris coram me, ficut ambulavit pater

tuus, in fimplicitate cordis, & in cequitate : & feceris omnia,

Salomor

r (

quze praecepi tibi, & legitima mea, & judicia mea fervaveris.

sReg.

abicgoa.

I2

$. * Ponam thronum regni tui fuper Ifrael in fempiternum;

dit Salor

& 16.

ficut locutus fum David patri tuo; dicens: Non auferetur vir

de genere tuo de folio Ifrael.

nE

Alederat

6. Si autem averfione averfi fuer

itis-vos, & filii veftri; non

nE

fequentes me, nec cuftodientes mandata mea, & cseremonias

méeas, quas propofui vobis, fed abieritis, & colueritis deos

Etappe

u)

alienos, & adoraveritis eos:

7.'Auferam Iírael de fuperficie terrze, quam dedi eis: &

gint til

IH

templum, quod fan&tificavi nomini meo, projiciam a confpectu

4d edif

meo, eritque Ifrael in proverbium, & in fabulam cun&is po-

& muni

' pulis.

g.Et

2. dpparmit es Dominus, €c.) De

fi poffe/Tionem accepi, & quidem in

asss

fempiternum; quod intelligendum eft

loquntur

moce, &in fomnis apparuit degenti

ore verfor

Hierofolymis.

?

1

»

conditione fervata, qux ftatim fubdi.-

3

Dixitque Domi

"us ad czm: 2 Hezc

tur.

8 Dam

omini

oratio ad

Salomonem eft

Cunüis diebur. ) 9i tamen templum

ivitie v

Il DC:

refpónfio ad poftulationem a Regein

hoc pie colatur.

templi dedicatione tredecim: annis an-

i. Fa femplicitare cordis.) Corde pü-

?'.d'ia 6&',

te fa&am, quibus fcilicet. tredécim

ro, recto, & fincero. In Hebr. eft,

frotm,

annis domum . fuam poft abfolutum,

Perfefliene ; Chaldeus habef Ferizatt,

Vt udet

2

LXX. saeditare.

& dedicatum templum edificavit

)

D

Iignis [

eg. 7. L.

Videturtamdiu dilata , ut

4Eauitate. ) Re&itudine,

füm vioj,

quo recentior erat tam feria , & feve-

Legifima.) Leges, ftatuta ,. cere-

Tec futise

ra monitio , & lu&uofze depravationi

1mmonias.

In fery,

propinquior, hoc etiam potenrior ef-

6. Sj autem aver[frane , €c.) Hxc

tV füpa

Íet ad hominem in officio continen-

comminatio totidem pene verbis olim

& miva

dum.

Alioqui minime neceffario erat

a Moyfe prenuntiata fuerat , Deuter.

eri()r Yel

29. I8. & cum iminz fere jam in rem

hec refponfio, que manifefto figno

ti Genf

divine praefentiz & miraculo mifli di-

verfe 'effent, iterata fuit a ]eremia

:

te C

vinitus ignis 2. Paralipom. 7. I. fatis

propheta capite 22. 8.

fitm, f

aperte facta eftet.

7. In Proverbium. ) Ut

uai"ï pro-v

inferig .

verbiali formula dicatur,

]

udzorun

Sanüspficavi, tc.) Mihi cenfecravi

W. N

templum ante excitatum per vifibilem , mala, Judeorum infortunia.

QUoQ i

in nube apparitionem , qua illius qua-

Fabulam.) Ut omnes de cuis malis

Qu feri

& .

CAPUT IX

43t

tatein

uuk Et domus hec erit in exemplum: omnis, qui tranfierit

Deut.

per eam , ftupebit, & fibilabit, & dicet : * Quare fecit Domi-

29.24-

[ tuam,

nus fic terree huíc, & domui huic?

* Jer.

:: fandi-

9. Et refpondebunt : Quia dereliquerunt Dominuzm Deum

22« 8«

| fiomen

" fuum, qui eduxit patres eorum de terra £gypti, & fecuti funt

T meum

deos alienos, & adoraverunt eos, & coluerunt eos ; idcirco

índuxit Dominus fuper eos omne malum hoc.

2.Pas.

Vit pater

10. * Expletis autem annis viginti poftquam zedificaverat

Salomon duas domos, id eft, domum Domini, & domum regis,

BL

Yoonm

'Vavetis,

11. ( Hiram rege Tyri praebente Salomoni ligna cedrina, &

abiegna, & aurum juxta omne quod opus habuerat ) tunc de-

fetnüi

retur vit

dit Salomon Hiram viginti oppida in terra Galilaese.

12. Et egreffus eft Hiram de T yro, ut videret oppida, quae

] .dederat ei Salomon, & non placuerunt et,

firi, not

'ermonias

13. Et ait: Haeccine funt civitates, quas dedifti mihi, frater?

| Et appellavit eas terram chabul, usque in diem hanc.

itis deos

r4. Mifit quoque Hiram ad regem Salomonem centum vi-

| ii &

ginti talenta auri.

1s. Hzec eft fumma expenfarum, quam obtulit rex Salomon

ynígedu

s po-

ad zedificandam domum Domini, & domum fuam , & Mello,

& murum Jerufalem, & Hefer, & M

ageddo, & Gazer.

s

]

a

16.Pharao

—^

aidem 1l

endun e

| loquantur, &tug erumnsin omnium

ginofo ( ut quidam interpretantur ter*

ore verfentur.

xam Chabul) vel arenofo, & infer-

iim fübdi-

tili, ut alii, aut deniquevili, & con-

Q. Demus bae erit i2 exemplum. )

y remplurt

Divinz vindicz.

temptibili fperatam utilitatem intra an-

II. Dedit Salomen Hiram viginti 0)-

tios pactos fe colligere poile non cre-

deret.

Corlepr

pidé , &c.) Adaliquot annorum ufum

Jàr. h

fru&um, ut vult Abulenf. quxft. 8.

13. Tertaw Cbabal. ) Id eft, idio-

ut inde tributa colligeret, donec pro

inate Pheenicum, ut ait Jofephus , Nez

! feniidà

flecens , alii tamen aliter interpretan-

lignis cedrinis, & abiegnis , & cen-

tur, üt dixi

^

£um viginti talentis auri, &c. illi ef-

fec fatisfattum.

14. Mift.) Miferat , multo fcilicet

g, d

lo terra Gali'2.) Galilex genttuni,

atte, Vatabhis, 9$à, & Salianus.

Centum viginti talenta auri.) Vide

, ) lt

five fuperioris, que T yriis, Sidonis,

& univerfe Phonicix vicina erat. In-

fiotata cap. fequenti num, TO.

ais olit

ferior vero Galilaa propinqua erat ma-

15. Hac eff fumma. ) Non pecu-

paizt.

niarum , fed operum , & edificiorum,

| Am in fel.n

zi Genefareth , quod etiam ab ea tia-

ut fenfus fit.

te Galilàe dicebatur.

Galilea gen-

Hsec eft enumeratio ,

à Jeyeml'

tium , five fuperior occidentalior erat ;

hic catalogüs operum, in quibus Rex

inferior autem orientalior.

inultum pécutiiarum. expendit ; mox-

df p*

Y2. Nom placuerumr ei.) Propterea

que receüfentür templum, domus re-

|

gdoom

quod ex oppidis non. opulentis, ne-

.

ia, &c.

Giuod vero dicitur Ob;uLz,

ive ut in Mebrao eft, afeendere fe-

pj

qlis

que fextili folo , fed palufti, & vuli-

452

LIBRI HI.. REGUM

16. Pharao rex ZEgypti afcerdit, & coepit Gazer, fuccendit-

. 90

& He

que eam igni: & Chananaeum, qui habitabat in civitate, inter-

fecit, & dedit eam in dotem filize fuze uxori Salomonis.

fünt d

.. 17. /Edificavit ergo Salomon Gazer, & Bethoron inferiorem,

M

18. Et Baalath, & Palmiram in Terrá folitudinis.

t0n p

T9. Et omnes vicos, qui ad ie pertinebant, & erant absque

1los U

muro,munivit, & civitates curruum, & civitates equitum ; &

n

quodcumque €1 placuit, ut cedificaret in Jerufalem, & in Li-

qpem(

bago, & in omni terra poteítatis fuse.

cpes.

20: Uni-

25.

ci? , idem videtur effe , quod atzliz ,

praspi

jamin, ut conftat ex Jofue 13. 13. &

vel erogau M

Ita hunc locum expli-

14. Bethoron fuperiorin tribuEphraim,

popul

cat Sanchez.

WVatablus vertit: & bac

ut patet ex Jofue 16. s.

eff raito fributi , propier quam exegit

24

I8. Baaíath. ) KHec urbs ab Adri-

domy

Rex Salomon ad edificandum domum Do-

chomio ponitur in tribu Dan.

mini:, &c.

Itaque exprimitur caufa,

Pabniram. ) Jofephus lib. 8. cap. 2.

vitMe

ponit eam in deferto, quod eft fuper

N.

Tomon.

cur populo tributum impofuerit a-

Syriam , & ait bidui itinere a fupe-

fingu

|

Melle.) Mello vallis erat five. vo-

riori Syrià diffare, ab Euphrate ve-

&dific

rago inter montem Sion , in quo erat

ro unius diei. Addit eam urbem ibi

perisc

arx David, & montem Moria, in

extructam , quod mediterranea per de-

q119 extru&um eft templum.

Ut er-

fertum petentibus ibi demum fontes,

o commode a regia ad templum tran-

ac putel reperirentur.

De hac eadem

zertru-

j

Emath

ri poffet, magno labore, & expen-

Palmira vide Plin. lib. 5. c. 25.

fis Salomon hos duos montes ponte

19. Crwiates curruum, 6 crvitates

liei vid

junxit, quod ut fieret , magne exci-

equi£im. ) Qusnam . effent. urbes qua-

dictyr.

tandz fuerunt fübftructiones, & pile.

É oty,

Tta. Salian.

drigarum, & equitiim ex proprio no-

Salomonis anno I9. f

mine, autloco non conftat, fed ex

n de (77

2. & 4. Alias expofitiones zdificatio-

officio; deftinat enim erant nutrien-

22.

nis Mello vide apud Pinedam libro

dis Salomonis equis ; tam qui curri-

Tiler

Jofue, & libro s. cap. 11.

bus, quam qui equitibus ferviebant ,

D

- Hefer.) Hebraice Cbafor fuit in tri-

nam ut dicitur 2. Par. 9. 25.

Habuit

14)M

bu Nephthali, & illius mentio fit non

Salomon quadraginta millia equorum

m aq

femel in libro Judicum.

in ftabulis, & curruum, equitumque

pra vid

Magedde. ) Urbem fitam in tribu

duodecim millia, conftituitque eos in

24. 2

iManafle cis Jordanem, Philifthais

urbibus quadrigarum , & ubi erat Rex,

Caifim

conterminam.

in Jerufalem.

Noniy f

Gazer.) Urbem in tribu Ephraim,

dg ferufatem ,

€ i Lileme.) D.

Juat $.

eademque fuit Levitica , & urbs re-

Hier. ex.Hebrsorum traditione Li£4-

5 tf

fugii a. Jofue conftituta.

zum, templum interpretatur, quodin

Cs D

I6. Cepit Gazer.) Quam non pof-

eo multa effent ligna Libani.

Hanc

rium, i

fidebat Salomon ; fed Chananzi, &

explicationem fequitur Glotffa , Hugo,

Tehtlbus

Philifthei occupabant , ut patet ex

& Pineda.

Alii ut Vatablus, &Sà

"

de domo faltus Libani a

egis e

hoc loc. & ex 1. Par. 2o.

5

gi putant,

imum .

17. Berherem inftriorem.) Cui addi-

non de monte Libano.

Salian. anno

tur 2. Par. g. $.. Bethoron fuperior.

Salomonis 25. n. 6. cum Abulenfiin-

a([ POP[

Bethoron inferior erat in tribu Ben-

Werfapy

terpretatur de fabrica aliqua in térra

ädlfg

4

—CAPUT IX.

455

Ctendit«

. $6. Univerfum populum, qui remanferat de Amerrhzis,

o, Intete

n

& Hethais, & Pherezeis, & Hevaeis, &. Jebufaeis, qui non

l$,

funt de filiis Ifrael :

TIOren,

21. Horum filios, qui remanferant in terra, quos fcilicet

non potuerant filii Ifrael exterminare: fecit Salomon tributa-

. dbsque

rios usque in diem hanc.

tun, &

23. De filis autem Ifrael non conftituit Salomon fervire

Yil

quemquam, fed erant viri bellatores, & minittri ejus, & prin-

Cipes, & duces, & praefe&ti curruum, & equorum.

20. Uni-

——À

23. Erant autem principes fuper omnia opera Salomonis

15 &

praepofiti quingenti quinquaginta, qui habeLint fubje&um

yEphraim,

populum , & ftatutis operibus imperabant.

d

.

vitate David in 2.Par.

24. * Filia autem Pharaonis aícendit de ci

ab A di i'

domum fuam, quam zedificaverat ei Salomon : tunc aedifica- 8.11.

n.

B p2

vit Mello.

2$. Offerebat quoque Salomon tribus vicibus per annos

ieft foper

re a füpe-

fingulos holocaufta, & pacificas viétimas fuper altare, quod

phrate vee

urben ibi

sedificaverat Domino, & adolebat thymiama coram Domino :

neaptt de-

perfe&pmque eft templum.

26. Claíffem

m Iontes

LIIS.

hac exdem.

"

Emath ad radices Libani, quod col-

D

ca Hierofolymis arca, & pars profun-

f eroitattt

lici videtur ex

Ll

. Par- c. 8. gr ubi

dior vallis monti Sion fubjectz., quz,

dicitur.

-Lbiit queque 1m Emath Suba ,

quod frequenti hominum : multitudine

ubes que

$ o?tinuit eam , & adifrcavit Palmiram

incoleretur, dicta fuit Mello, que

yoprio 10-

Hanc

]fda

32 deferto.

vox multitudinem fignificat.

22. S$ervire. quemquam. ) Vilibus

aream Salomon, ut uxoris fuz filiz

y ntie-

minifteriis addici.

Pharaonis cómmodo , deliciifque fer-

qui ii*

& zdificiis:

arviebalt y

23. Prapoftis quimgenti quinquagin-

viret, publico ereptam;,

Habot

:4.) Multo plures habuit Salomon,

variis conftrutam ,' vicino uxori pa-

cum zdificatio templi ferveret , utfu-

latio adjecit, qux populo , & impri-

; equorutt

uirumque

pra vidimus c. 5. num. 16,

mis Jeroboamo , murmuris primum,

que 601

24. -dMfGendit de civitate David, &c.)

dein & rebellionis occafio fuit, in-

Caufam , propter quam Salomon Pha-

fra c. I1-. 26. Ali aliter explicant.

j gt N

raonis filie proprias wdes attribuit ,

Vide fup. 1. 2. c. 5. g.

4nt!

)D.

putat Salian. anno Salomonis 25. n.

25. Offerebat quoque Salomons Efc. )

5. tuifle religionem , quia magis de-

Videtur fignificari Salomonem facri-

jone Lihe

cens erat, licet no& omnino neceifa-

ficiorum aliquot fundationem , ut ap-

th m

ji Jfanc

rium , üt mulier, que gentilibus. pa-

pellant , inilituifie fumptibus fuis,

70,

rentibus orta erat , licet profelyta , &

quod clarius apparet'ex 2. Paral. g.

;, H

9s

Regis effet filia, feorfimageret. Plu-

I2. ubi legimus

Tanc obtulit Salomomn

li y

i yutit

rimum enim Hebrai alienigenas , qui

hbolocatifla Domino [mper altare Dopumts

ad populum,fidelem non pertinerent ,

quod extruxerat ante porticum , id eft,

jiyp, 1000

averfabantur.

pretium : holocauftorum five victima-

Lbnlenl"lin"

J&Ediffcavit Mella.) Exat' hec publi-

p

rum; nam fequitur

U; per Eng'ulo&

[ïc n

454

LIBRI II

REGUM

46. Claffem quoque fecit rex Salomon in Afiongaber, quce

21

eft juxta Ailath in hitore Maris rubri, in Terra Idumzeze.

camel

27. Mifitque Hiram in.claffe illa fervos fuos viros nauticos,

gemm

& gnaros maris cum fervis Salomonis.

r unr

28. Qui cum veniffent in Ophir, fumptum inde aurum qua-

$I

dringentorum viginti talentorum, detul*erunt.ad regem Salo-

non f

monem.

4 !

TCOATÉT X

& don

Fenit Regina Saba ad Regem Salomonem : qua ejus smirata fapien-

m

minit

zdiam , magnificentiam , C? gubernationem , datis acceptisque amplis

qUe o

muneribus , difce[fit : Salomon multum tributum , ae aurum aliunde

UE

accipit ; vafa , & fcuta, magnificumque tbronum conflrgit, multam,

terraq

m

? babet fupellectilem 4n vafís , curribus , €? equis

4c Pretibfan

dn abundautia argenti ac cedrorum.

credel

meis,

2.Par. y, Q'Ed* & Regina Saba, audita fama Salomonis ín nomine

fajor

R'hl;;y ) Domini , venit tentarg eum in aenigmatibus.

-

2. Et

pe

Luce

dies offerrFetfur $z eo jwrt.zX pr;c'epmm

9. $

1I.31.

Quadringentor um vi genti talentarmn,)

pofuit

Moyfts im Sabbatis , && m Calendis , €$

Auri depurati, nam mafía fuerat qua-

du jeflis diebus per annum , id eff £m fo-

dringentorum quinquaginta, ut habe-

ltael

;

demmitate — Auymorum " bebdomadarum ,

taus ex 2. Paralip. g. Ig.

(5 Vaberzacucorume

Dedit ergo Sa-

cium,?

10.

Jomon fumptus ordinarios im facrifi-

I« JOEgza S'zä'g.'-)* R-egi:næ hujus xe-

€ia Pafche, Pentecoftes,, & Sceno-

ao

pegis , & preterea in fingulos dies

^* gnum. a meridie Hiemfolymis

Sabbati, & Calendarum.

fuiffe apud omnes conftat ; cum illam

Dici for

Chriftus Dominus Regézam Auflri ap-

WtC fan

"dolebat tk)midma,- ) $uis GX-penGS

pellarit.

ommunior fenteutia ; qua

er facerdotes.

plurunos habet patronos, in Arabia

n frer

26. Claffcm quoque fecit in. Affomga-

Qu f

hoc regnum ftatuit , quod ita eífe con-

Omini

£er. ) Portus eft in ora matris Ru-

jicitür éx eo , quod Arabia aromati-

briin Idumzoruni ditione , quod di-

bus abundet, quorum magnam. vinr

Taenifi

cimus ex hoc loco, & ex 2. Paral.

Regina detulitad Salomonem ; & etiam.

Ciis, &c

$- 17.

.

Tentq,

ex voce ipfa Saba ; qu& cum fcribitur

plotare

29. lp Opbir. ) Qus eft pmvïncih,-

per i

W febm Arabiam fignificat, ut

vel potius infula i India Orientali.

Pfalm. 7. 10. & 15. niofter vertit inter-

propf

De Ophir varis funt fententis ; &

pres, ut etiam LXX. cum vero fcribitur

Tib

& Edei 1

quaxfliones , quas vide apud Pinétam

er p famech Ethyo

piam. Incoleregni

de rebus Salomonis lib. 4. c. 3. ufque

5

aba'Sabsi dicti funt.

1. lj

^zd 17

Salianis anno Salomonis 4;

In nomine Dommi.) Vatab]us, &

