12A11700-1_2-2
author: Menochio, Giovanni Stefano

v

z

Pa

d

m

^

s

D

i

v

e

Es

ii

Á

*

P

As

s

i.

$

Es

TA

v

z

ia

5

:

d

AE

i

s

R

n

»

xcr

TA

UP

i

£f

N

2

i

C

^i

af

x

QY

ts

E

T.

j

of

Y

M

3

n2

"

T4

j

r

n

D*

"f

2

-

db

23

ii

Ti

g

a

g

UL

uN

x

m

5

R

?

a

j

;:

:

2

H

AO

H

T

*

ss

RA

SES

v

;w«

"

B

m

Ya

13

í

ij

PA

-

E.

i

a

o

"d

M

E

U

B-

VE

*

X

2Y

C

ss

s

2

S

$

A

dv d

z

.

t

D

N

r

:Y

3

i

Y

a

DX

d

PRE

P

x

u

A

u

DA

i

$.

&

1

N

d

"

2

O

*

;

A

e

M

g

fs

3

5

*

.

Qu

n

d

s

2

d

3

d.

»

x

zi

20

s

zam

M

D

d

E.

6

*

*

*

um

5

i

E

dR

AR

s

d

À

T

*

A

A

i

*

Pa

m

w

24

&

TW

M.

3

s

x

*

E

d

$

E

a

A

EuE

"d

"

s

PT.

Ts

d

*

Y

3.

3

-

t

:

d

V

X

p

M

4

h

"d

k

x

4

CO

E

u

2

$

s

ing

jgX

EM

p

Z

L.

Bu

-

j

H

i

&

n

.

D

&

"

H

2

5

Ab

U

GD

A

u

i

D)

3l

5

3

p

2X

d

5

r

*

3

ä

m

$2

L

r

1

M

X

*

D

55

EE

M

3

u

;

d

..ä*:

x

)

Es

z

e

$s

Ü

$s

*

2

X

U

2

(ULASY

o

23

u

i

Pt

A

"

2

AE

d

n5

g

P

E

L

14

z

i

.

m

lgU

d

TA

AT

2«

UM

d

"]

La

:

RU

i

$.

2

5

u

E

Y9

2

"

2

E»

27

Va

a

"

d

n

P

A

j

$e

-

d

4

:

U

j

D

3

UE

3.

s

*

228

n

j

3

5

*

)

g

3

[2

,

i

pE

78

n

i.

i

us

»

m

2

2

GU

*

»y)

i

L

d

s

j

iib

s

E

RE

RU UA

i

s

A

d

s

"Ed

55

m

du

DO

um

x

$

m

3

2

Rs

:

R*

B

u

2

g*

2

ys

h

j

2

Vj

à:

i

n

.

*

P

p

s

$h

»

Dd

.

us

TA

Y2

M

u

33

".

i

M

D

ROR

s

,;»«l

M

$

FYET

a

B

t

"

H

vb

m

95

i

Y*

z

j

Eu

x

od

s

Y

C

i

v

As

s

"

4

P

L

o

d.

s

P

2

st

g

(*

n

-

*»

n

i

A

Qu

8

5

d

T

m

T

?

auioi d

—

21

n

D

i

-

E.

d

AE

z5

*

d

L

^

?

us

7

2

r

E

.

d

1

D

*

E

A

3

G

g

-

2

t

:

U?

æ»

Y

A

-

:

s

r

NY

2

Ed

35

s

iE

»

s

5

d Y

A

*

5

i

:

x

TE

*

s.

.

$

*

M

v

Y

3*

i

$d

u

;

i

«4

t

«

MM

o

«

3

-

d

b

ROA

3

E

3

5

Ms

AA

i

v

2

AA

T

N

R

UM

2j

3A

P

dU

m

27

d

»

N P d

RRM

A

3

x

EY

s

:

E

s

FE

A

3

As

Y

p

z

t

-

2

2*

525

d

2

P.

es

a

d

23

T

:

23

T

;

i

Es

n

E

:

2

x

5

»

CA

s

u

r

—

sB

3

n

E

3

AA

EX

-

-*;

G

S

d

j

E.

d

s

r

.

-;

^

H

x

*

x

3

-

s

T

H

i

)ä.

*

X

z

RE

ä(æ

Dg^

j

5;»5

1

Bs

n

N

3

N

Md

:;'-'

m

5

n

p

&

$.

n

3

44

XU od

g

»

Ed

Bu

A

;

$

o

ä

c-

I

3

NE

x

d

3

VAV

L

S

N

i

6

Fs

j

P

Ó

X

d-

:

y&ä

X

:

^g

Xos

as

"

?

;

1

i

V

k

N

p

d.

Y;

J

E

TOR

2

i

*

d

T

?

j

d

:;

T

m

x

"

u

.

Ms

X

3

o

sSbds

2

d

POR

^

9

sE

&

m

ä

EU

A

e

E

d

z

m

C

m

E

*

.

.

i

P

M

i

x

N

B

x

E

x

m

R

iï

A.

g

D

;—

d

u

TR

"

s

*

m

5

T

ml

ss

n

us

M

OR

x

ä-?

d

S

AR

x

»

N

je

j

N

3

Gu

3

Ms

9

Wt

"m

Es

£

[

ia

A

t

Ü

N

2

RE

E

j

E

us

dv

2

k

j

i

e

*

u

m

-

$*

$

-

im

s

ES

l

X

^

;25

E^

|

T

m

2]

T

ss

R

z

TAT

N

Y

xds

ais

5.

p

;

EES

i

3

&

23

$

A

Y

1

:

x

j*

^

U

^E

4d

b

A

O t

-

M

u

i!»

E

J

?

"

&

E

A

i

x 3!;.,

d

m

E

EE

z

p

3

d

22

A

i

*

o

Id

$d

av

—

x

2

3

3

5

f

w

MM

U

)

um

3

3

A

2

2

j

"

i

REX

as

ïg

ys

O

A

i

1

s

d

"

3

OSDAK

Y

*

ij

:«-

A

i

5

z

-

M

"

g

s

du

m

D

3

*

$

ET

À

x

$.

us

d

x

j

5

jf

:

h.

N

2

d

"

3

a

at

i

s

u

à

vl

a

i

»

i

v

U

.

g,

d

u

u

m

h

».

A.

"N

A

e

*

j

3

LA NES

E

P S

gesc

ii

REU

ss ii

m

DN NT NSENSNENI IU

..».

u

A

CU

TY

a

N

—

AROS

A

M

ä.x j

Ms

Xü&mä

I,

-

i

'

|

NS

t

N

:

-

$

N

N

*

LT

N

4

N

9

.

.

&

*

Oaï

v

/4

|

N

?5|

b

hm

Y

*

IUO

w !f

£:

LU

L

i

|

'/

ERN

',,. K/

à

-

"

*/I

4

h3

'0'./

LR WE

x

-

W

4,

Y

4/

LL

N

à,

*.

if

» --

d

M»

29

E

E

L E

.

yw

ER

N12«509474524 021

*e

DOA

UO

vt

*

X

UB Tübingen

ImNDEN-

3.

(

VET

N

9905

k..-

1

N

:

$* dr

s

a

4 f

":

N

N

E

lh...4'

3

/

*

£

w

R um

H

|

h,

N

A v

v*

»e

U

-

£

EL

-

H.

d-

?

-

74

UE

d

,

XN

«*

ia T

Ü

N

i

M P

v y

$Á

P

ho T «

i

3

H.

o

NDI

PMM

E g

:

) A

u WR

I

r

p

l——

m

T$ am

m

-

TART ET a aC

E

"L ol

—À

—

-

—— —

L—D d

—— À

EE -

— P ET

m

* N

XX

d*

COWV m U

p

—

—— , M

"

-

i RUR i,

BIBLIA

$ X OCRD'A

GV UM

PMENOCHII«E $J

COMMENTARIIS

EDITIO- NOFITER .REFISA

TOMVS I

C OWTISNESNS

LIBRUM

JOSVAE

l

VTH

JVDICVM

L

REGVMLEILIIL & IV

AMDLENNATE:.AWXSTRIME

Txris ET SvMTiBVS JoaN. TuoM. TRATTNER

MA]J

AVLAE TvyPocnaAPHI ET BinzLlior

CaEs. RErzcG

MDCCLY

*

E

?

7

k

-LIBER JOSUE,

xHEBRAICE JEHOSUA.

QAPUT PRIMOUM.

Confortatus Sfofue a. Domino monet populum , ut fe ad SFor danis

dranfitum praparent ; tribus autem Ruben

, Gad, & dimidia

Mana[Je ut jgatres ad prom

deducant.

illam Tirram

T fattum eft poft mortem Moyfi fervi Domini, ut lo-

queretur Dominus ad Jofue filium Nun, miniftrum

*

E

A LI

Moyfi ; & diceret ei:

*

2. Moyfes fervus meus mortuus eft : furge, & tranfi Jorda-

nem iftum tu, & omnis populus tecum, in Terram, quam ego

dabo filiis 1írael.

2.* Omnem ]

ocum, quem calcaverit veftigium pedis veftri, *Deuc

vobis tradam, ficut locutus fum Moyfi.

11.24.

4. A deferto, & Libano usque ad fluvium magnum Euphra-

tem , omnis terra Hethzeorum usque ad mare magnum contra

folis occafum exrit. terminus vefter.

5. Nullus

T fatium eft poft mortem A/,'g)/'z.)

4

bl

"E

J

Omnem locuyn , quem calcaverst "éz

Poft funebrem fvilieet ejus lu-

fiigsem pedis weffri , Vóbus fradam, )

€um, qui totos triginta dies tenuit.

Vide di&a Deut: t11. 24.

Deut. cap. 34. num. 8. Salianus tamen

feribit fines terrae

4. «4 deferro ,. 6$ Libano , 65c. ) De-

id contigiffe putat , dum adhuc jufta

promiffz , de qui-

perfolverentur Moyfi, quia ex textu

bus vide di&a Deut. 1. 7.

videtur celeritas indicari ,. cui obflat

*

triginta dierum mora.

Omsi: rerra, Herbaorum. ) Nel per

Hethzos omnes feptem. Chananzo-

Servi Dominmi.) Fuit Moyfes Dei

rum nationes intellipit, ut vult Abu-

fervus, qui tota vita fua Deo fervi-

lenfis, vel, ut placet Mafio , pecu-

vit, omnefque fu?s actiones , ftudia,

liaris Hethzorum mentio fit , quo il-

& cogitationes ad ilius cultum , &

los utpote ceteris bellicofiores magis

voluntatem contulit.

Hebraiformidarent. Incolebant enim

Miniflrzm Moyff.) Qui familie Moy-

Hebrei Elebron , & vicinaloca , in

rat

fis przpofitus fue

ia $

qui in facris

quibus Enacim gigantum pofteritas,

précibus illi aderat , qui iunquam ab

& reliquic verfabantur , ut patet Num.

ilhius latere difcedebat , omnes.ejus

13.23. ltaque animandus fuit Dux,

obfervans mutus , ut , quz juberet,

populus, ut etiam fortiffimos He.

effecta,daret.

thaos fe fuperare poffe confiderent.

Bibl. cujga Com. Menoch. Tom. 1I,

*

l

LIBRI JOSUE

$. Nullus poterit vobis refiftere cun&tis diebus vitze tuse:

*Inr. * ficut fui cum Moyfe

; ia ero tecum : non dimittam, nec de-

9- 7. relinquam te.

ebr.

13.5.

6. * Confortare, & efto robuftus: tu enim forte divides po-

*Deut

pulo huic Terram

, pro qua juravi patribus fuis, ut traderem

gr7. €am illis.

23.

T. Confortare igitur, & efto robu

ftus valde: ut cuftodias,

3

^5

Ixeg.

P

1.

?R

cias omnem legem, quam prcecepit tibi Moyfes fervus

9?.2- meus: ne declines ab ea ad dexteram

,-vel—ad finiftram, ut in-

telligas cunéta, quae agis.

8. Non recedat volumen leeis hujffs ab ore tuo : fe] medi-

taberisin eo diebus, ac no£tibus, ut cuftodias, & facias omnia,

qua fcripta funt in eo: tunc diriges viam tuam , & intelliges

eam.

g. Ecce przecipio tibi, eonfortare, & eflo robuftus. Noli

metuere, & noli timere: quoniam tecum eft Dominus Deus

tuus in omnibus , ad queecumque perrexeris.

10.Pra-

3. Nulus poterit volis reftfl cre. ) )Ita

Sed meditaberzs im eo dre?us , ac . no-

refiftere, ut vi&oriam ferat.

Gibus.) San&orum virorum jugis ex-

Secut. fui cum Moyfe, ita ero tecum.)

ercitatio hec eft , de quibus David

Quoadgratiam , & auxilium; quoad

Pfal. 1. 2.zz lege Domini volunt as :jü!,

familiaritatem vero , inferiore quo-

$ £z lege ejus meditabitur díe ac notte.

dam modo.

Nam. Deut. 34. 1o. di-

citur ; . Nz

i

ü: ca/?adiz:s 315 f;zci.»zs omuia . que

;]ï

fzrrexit ultra Propbeta in

féripta (unt i2 6o, ) Hic enim finis eít

Ifrael ficut-Moyfes , quem mofft. Dominus

meditationis. Nors enim auditores l:gis

Í

dacte ad faciem , G.

juffi fant apad Deum , fed f'atlores legis

* Ne decines 4b ea ad dexteram,

jufsfrcabuntzr, ad Rom. cap.2.num.I13.

vel ad ffasflram. ) Phrafis in Scriptu-

Tunc dirigesviam tuam. ) Feliciter ;

ris frequens, qua quicumque deflexus

& profpere tibi fluent omnia.

Sic

j

fignificatur a lege divina.

meditanti in lege divina eadem pro-

Ur iztelligas cumila , que agi;.) Chald.

mittitur profperitas.

E* erit tanquam

& Rabbini vertunt : profpere agas

Lgnum , Gc. 65 omniaguecumque factets

i cuntids , qua agis.

Sed FHebreum

prolperabuntur. Pf. 1. 3.

verbum etiam valet prudentem effe,

Et intelüges eam.) Mide dida n.7.

beneQue rem intelligere. Sane pluri-

9. Ecce pracipio tibi. ) Mertipoteft:

ä

mum luminis a facris litteris, & di-

Numquid mom pracipio tibi? Que in-

f

vina lege prudentia mutuatur.

terrogatio magnam vim habet, q. d.

8. Noz recedat vilumen legis bujus ab

Afpice quifnam fit, quibono, &ala-

ere £40. ) Os , & faciem fignificare

cri animo te eífe jubet. . Etiam de

poteít, & eam partem , que eft 1o-

Volumen er-

fortitudine leges precipere docet Ari-

quendi inftrumentum.

ftoteles lib. s. Moral. cap. 3. v. g.

zo legis frequentiffime pr& oculis ha-

de non deferendis ordinibus , de ar-

bere jubetur Jofue, & qua inillo con-

mis non abjiciendis, &c.

tinentur, corde rfxeditæri, & ore loqui.

Noli metuere , & noli timer? , 66c,

;:

C'AJPUT: I

3

(*

1o. Praecepitque Jofue principibus populi, dicens : Tranfite

per medium caftrorum, & imperate populo, ac dicite:

1I. Praeparate vobis cibaria: quoniam poft diem tertium

)«

tranfibitis Jordanem, & intrabitis ad poffidendam 'Ter

ram,

quam Dominus Deus vefter daturus eft vobis.

I12. Rubenitis quoque, & Gaditis, & dimidize tribui Manaffe

d

I

- 13. Mementote fermonis, quem przecepit vobis Moyfes fa-

u

mulus Domini, dicens: Dominus Deus vefter dedit vóbis re-

"

quiem , & omnem terram.

l«

14. " Uxores veftrae, & filii,

ac jumen/ta manebunt in Terra, Num.

h

quam tradidit vobis Moyfes trans Jordanem: vos autem tranfi- 32.2c.

"1

te armati ante fratres veftros, omnes fortes manu, & pugnate

pro eis,

li

i1;. Donec

det Dominus requiem fratribus veftris, ficut &

b

vobis dedit, & pofiideant ipfi quoque Terram, quam Dominus

Deus vefter daturus eft eis: & fic revertemini in Terram

Q«

poffeffionis veftrae; & habitabitis in ea, quam vobis dedit Moy-

fes famulus Domini trans Jordanem contra folis ortum.

A 2

jl

. 16.vR£:

Hociilud eff, quod apud lfàiam le-

^

hzc' dicuntur per hyfteron proteron;

gimus cap. 4I. IO.

Ne timeas, quia

nam miffio exploratorum , & totum

u

ego aeHm [um s me declines, qiia ego

cap. fecundum preponi debet huic Jo-

Deus tnus: conjortavi te , €5 auxiliatus

!

J tibi , & fafcepiz 1e dextera juféz mer.

fue pra&cepto per caftra divulgato,

I$

ita ut tres dies, quorum hic fit mentio,

/

IO. Principilus populi. ) Summis

fint iidem cum illis tribus diebus, qui

fingularum tribuum mapiftratibus.

habentur cap. 3.1. [ta Abulenf. & alii.

y

YI. Praparate vobis cibaria.): Man-

j

I3. Mermentote fermonis , €c.) Re-

iC

na adhuc depluebat fingulis diebus:

vocat Jofue in memoriam Ruberiitis,

jubentur ergo copiofius illud colligere,

& Gaditis, & dimidie tribui Manaf-

ufitataque tunfione, & coctione pra-

fe, quibus conditionibus terram trans

Vel certe preter manna;

j

parare.

Jordanem poffederint, non quod eo-

quod tantz multitudini alende adhuc

rum voluntati diffideret , fed. quia

neceffarium erat, permittit Jofue, ut

etiam fponte currentes incitare con-

j^

alios cibos quarant , & parent, quos

fultum eit; nam licet fremens (equus)

fcilicet nancifci potuerint.

forbeat terram , tamen, wbj andiverst

Pofé diem tertium. tranfibiris. ) At

éuccimam s dicit, Vab.

Job. 39. 25..

aliquantor poft tranfierunt , cum cap.

l-

I14. 4ate fratres vefiros.) In prima

le

fequenti miffi funt exploratores , ii-

acie, primoque loco in viis, ac praliis.

que per triduum latuerintin montibus,

Omnes fortes mazu , 6$c, ) Relictis

ig

& poft reditum illorum adhuc per tri-

tamen domi iis, qui ad civitatum,

duum tranfitus dilatus fit cap. 3. 1

regionifque cuftodiam neceffarii erant.

Refp. v0 zrazfébitis , fignificare , ex

15. Coztra

J9lis. ertum, ) Qrientem

hoc loco recegletis, ut tranfeatis. Vel

verfus.

Y

4

LIBRÍ JOSUE

16. Refponderuntque ad Jofue, atque dixerunt : Omnia,

quae praecepifti nobiss faciemus : & quocumque miferis, ibi-

mus.

á

17. Sicut obedivimus in cunétis Moyfi, ita obediemus &

tibi: tantum fit

Dominus Deus tuus tecum, ficut fu?t cum

. Moyfe.

-

*

18. Qui

contradixerit ori tuo, & non obedierit cun&is fer-

monibus, quos praece

.

peris ej, moriatur, tu tantum confortare,

& viriliter age.

CATPRU L.H.

Miffi exploratores in urbem. Sfericbo , a Rabab meretrice promi[fa

illi mifericordia , a morte liberantur.

fit igitur Jofue filius Nun de Setim duos viros explo-

r MI

ratores in abícondito, & dixit eis: Ite, & confiderate

Hebr.

II

^

terram, urbémque Jericho. * Qui pergentes ingreffi funt do-

Tacob

; mum mulieris meretricis, nomine Rahab, & quiverunt apud

L

25

eam.

2. Nun-

Iv. T4n!um' fft Dominus Dems tuus

Confiderate terram. ) Non Chana-

feenm , fecut fuit cum Moy[e.) Duplex

ndam totam, fed proxima loca, in

effe poteft fententia, prima excepti-

quae populus ingreflürus erat , ac no-

va, in omnibus obedimus, modo tu

minatim Jericho; Ut cognofcatis ,

Deo confentanea , & legi pracipias.

quz funt hoftium confilia, & qni *ad

ll verior , optativa , feu votiva.

refiftendum animi.

Utinam tibi Dominus adfit , ut ad-

Qui pergentes smgreff fant.Gc.) Jord:z-

fuit Moyfi.

nem expioratores vel natatu tranfie-

Oz; contradixerit

D

moria-

runt, vel vadatione ; nam Jordanis

f4r.) Deus in rebelles folebat ani-

madvertere

vada legimus Jud. 3. 18. & c. 12. m.

adhuc tamen fibi hanc

$. & ita fieri potuiffe indicatur hoc

legem dicunt , ut qui obedire detre-

capit. num. 7. cum dicitur: Per vrs,

&averint, mortc plectantur.

qua ducitt ad vadum JTordanis.

Deo

etiam facile fuit de lintre aliquo in-

I;D.

s

Hos "vires exploratores. ) Proba-

colarum cuftodia deftituto providere.

bile eft miífos fuiffe , duran-

Excubias Chananaorum non admo-

te adhuc lu&u.

Vide dida cap. 1.

dum intentas , facile fefellerunt ; nam

num. I. Olim Moyfes Num. 13. mi-

]erichuntini in tanta hoftium propin-

ferat duodecim , fed tunc omnia . pa-

quitate metu foluti apebant , vel po-

. €ata erant , ac proinde minor fufpi-

tius defides, ftulteque fecufi.

cionibus locus, nec cautius agendum

fuit.

Duo mifi, ut fe confilio

&

Mmyulieris meretricis momine Rabab.)

23

Negant aliqui fuiffemeretricem , vo-

mutua ope juvarent.

luntque vocabulum Hebraicum figni-

4n abfcondito. ) lpfis etiam Ifraelitis

ficare camponariam , bofpitalariaur, vel

ignorantibus, & infcio univerfo pe-

utloquitur D. Aug.lib. 1o. civitat.

nitus populo,

capit.I9./fabulariam., yerius eft fuif-

*

CAPUT II.

5

ls

à. Nuntiatumque eft regi Igricho, & di&tum: Ecce viri in-

)

greffi funt huc per no&em de filiis Lírael, ut explorarent ter-

ram.

L

&

3. Mifitque rex Jericho ad Rahab dicens: Fduc viros ,.qui

venerunt ad te, & ingreffi funt domum tuam : exploratores

quippe funt, & omnem terram.confiderare venerunt.

j

4.* Tollensque mulier viros, abfcondit, & ait :

Fateor , ve- *Infr.

$

nerunt ad me, fed nefciebam , unde effent:

6. IT7.

5. Cumque porta clauderetur in tenebris & illi pariter exie-

runt, nefcio,

quo obi.erunt : perfequimini cito; & comprehen-

detis eos.

h

6. Ipfa autem fecit afcendere viros in folarium domus füze;

operuitque €os ftipula lini, quae ibi erat.

7. Hi autem , qui miffi fuerant, fecuti funt eos per viam,

(-

qua ducit ad vadum Jordanis : illisque egreffis ftatim porta

fe

claufa eft.

0-

8. Necdum obdormierant, qui ]

:

atebant, & 'e&ce mulier

d

afcendit ad eos, & ait:

9. Novi, qluod Dominus tradi

derit XObis terram : etenim

A 3

irruit

n

n

[/

fe meretricem , quod patebit aliis lo-

ni fipule funt linum. nondum ftup-

cis Scripturz, in quibus eadem vox

piriis malleis füba&um,'" & ab aceri-

$

Ooccurrit confideranti,

Hebraica vox

bus purgatum.

Hebr&us habet Zz-

d

elt 531 Zozab.

Hac eft Rahab , cu-

azum.Lini: LXX. AtyoxetNatqy dixe-

]'«

jus mentio in genealogia Chrifti,.

runt, /Zz4 calamsos.

Matth. 1. 5.

Neíejebam , «nde effest , 66c.) INon

K

una in re mentita ell. Rahab.

Sed

i

Quieverunt apud eam.) Manferunt.

n

LXKX.xaréAoca» vertunt, quod apud

mendacium officiofum fuit, & culpa

aliquem divertere, & morari fignifi-

levis.

Fortaíffe etiam putavit men-

0C

cat.

Verti etiam poteít ,. Zorzzeruzr.

dacium officiofum culpa vacare.

n

9. Nantiatumque eff regi. ) Eiadent

6. lm Selarigm, €5c. ) De hoc di-

"co

die, qua appulerant exploratores, ut

&um numero pracedenti.

1l

vult Serarius, vel fequenti ; ita ut no-

7. 44 "vadum Jordanis. ) Quia fi-

&em unam in domo Rahab dormie-

cubi tranfituri erant Tordanem , illic

0-

rint, die fequenti urbem luflrarint ,

putabantur vado tranfituri.

vefpere vero delati fint, ut vult Ca-

Porta olau[a eff.) Urbis fcilicet, ne

f

exploratores fugerent, ff'forte alicu-

0

jetanus.

4. -"Abfcondit.) ln Solario fciticetin-

bi laterent: vel quia nox appetebat.

ter lini füipulas, ut dicitur nifm. 6.

g. Needum obdormierant. ) Fortaffe

i

Solarium eít fuprema domrus pars,

timore difcuffo , alioque fatellitibus

1

Íoli expofita: ea in Palzftina modice

digreffis, fefe ad quietem compofue-

declivis erat , ac fere plana, ut ibi

rznt exploratores.

d

ambulare liceret, & fpatiari, & etiam

. Nevi, quod Domizus. ) INoverat

i

ex admirabilibus rebus, qu& de Ifrae-

j

veítes ad Solem expandere, &c. — Li-

6

LIBRIJOSUE

irfuit in nos terror vefter, & e'anguerunt omnes habitatorcs

terra :

*Exo. 1p. Audivimus, quod * ficcaverit Dominus aquas Maris ru-

E

4 21- bri ad veftrum introitum, quando egreffi eftis ex JEgypto : * &

INU-

quze feceritis duobus Amorrhaeorum regibus, qui erant trans

21.24-

Q

Jordanem, Sehon, & Og, quos interfeciftis.

11. Et heec audientes pertimuimus, & elanguit cor noftrum,

K

nec remanfit in nobis fpiritus ad introitum vettrum : Dominus

enim Deus vefter , ipfe eft Deus in coelo fur

q

fum, & in terra

deorfum.

i

*[n. 12."Nunc ergo juraete n;ihi*'per Dominum, ut quomodo

€. 22. ego mifericordiam feci vobifcum, ita & vos faciatis cum domo

D

patris mei: detisque mihi verum fignum,

13. Ut falvetis patrem meum, & matrem, fratres, ac forores

meas, &«omnia, quze illorum funt, & eruatis animas noftras

[

a morte.

*

14. Qui refponderunt ei : Anima noftra fit pro vobis in

li

mortem, fi tamen non prodideris nos: cumque tradiderit nobis

Domi-

K

litis paffim fpargebantur, & illuflra-

tione divina , ejus enim fides com-

Derilque mibi verum ffgnzm.) Quod

ubi vobis, veflrifque monfttavero ;

mendatur a ,D. Paulo ad Hébr. cap.

vere ac certo tutafim, ego, meique

1I. num. j5I.

omnes.

.

Irrsit im nmos teryor vefter. ) Non

naturalis tantum ; fed a Deo etiam im-

I3. Szlveris. ) LXX. foqpsour: ^

f

vivOs capite, vivos fervate.

miffus, quod promiffum fuerat Le-

Et ermatis animas uoffras a "morte, )

vit. 26. 35. Dabo pavores in cordibus

€0rUm ,

"

Communi urbis excidio , & civium

- terrebiz eos fonitus foli

c&de eripiatis.

volagntzs , €96.,

14. dnima noffra ffr pro volis z2 mor-

Elenguerzunt.) Tlebr. Z/quefattifunz,

£zem.) jurandi formula , quafi dicat

e

in modum fcilicet nivis tabefcentis,

devovemus vobis

animam nofltram

p

aut cer&, quam folvit ignis. LXX.

"d mortem. .Male nos perdat Deus,

habent verfic. I1. sezze emoti fummus ,

fi fidem fefellerimus, quamvobis da-

L:

z£eeuuev.

mus,

Non dubitant exploratores

gï

lI. De cclo fur[pzs, 69 im tevra deor-

pro Jofue polliceri , quod zquitas

fom.) Immenfüs elt, omnia pervadit

poftulabat , ut fcilicet benemeriti be-

!

loca, & tam, qua furfum funtin coe-

neficium reponeretur.

Servata eft

i

1ó, quam quz deorfum in terris, pro

hec fides infra cap. 6. 25. fimilem hi-

arbitratu fuo moderatur.

Itoriam vide Tudic. 1. 25.

12. Eco mrfericordiam fect vvobifcum.)

Vox Hebraica 4pm chefe in Scriptu-

Si tamem mon prodideris 70:.) Sed

falvos dimiferis, & nemini indicave-

ris latiffime patet, ut beneficentiam

ris nos hic latere, aut falvos fore,

comple&tatur, quainalios confertur,

qui in domum tuam fe receperint,

five meriti fint , five immeriti , five

ne forte nimis multi confluant , & vi-

miíeri, five non mifer,

ta indigni,

j

CAPUT I

7

tCg

Dominus terram; faciamus in te mifericordiam, & veritatem.

u

15. Demifit ergo eos per funem de feneftra, domus enim

"

ejus haerebat muro:

H

16. Dixitque ad eos: Ad montana confcendite,ne forte oc-

currant vobis reyertentes, ibique latitate tribus diebus, donec

In,

redeant, & fic ibitis per viam veftram.

[US

17. Qui dixerunt ad eam : Innoxii erimus a juramento hoc,

Tfà

quo adjurafti nos :

19. Si ingredientibus nobis terram, fignum (1) fuerit funicu-

do

lus ifte coccineus ; & ligaveris eum in feneftra, per quam de-

Io

mififti nos: & patrem tuum, ac matrem , fratresque, & omnem

Cognationem tuam congregavcris il domum tuam.

1e$

I9. Qui oftium domus tuea egreffus fuerit, fanguis ipfius

ToS

erit in,caput ejus, & nos erimus alient.

Cunctorum autem

fanguis, qui tecum in domo fuerint ; redundabit in caput no-

m

ftrum , fi eos a'iquis tetizerit.

bis

20.. Quod fi nos prodere volueris, & fermonem iftum pro-

n-

ferre in medium , erimus mundi ab hoc juramento; quo adju-

*

*

$

od

raíti nos.

21- Et 1l/a refpondit : Sicut locuti e

füs, ita fiat, dimittensque

ro,

'"

€05, ut pergerent, appendit funiculum coccineum in feneftra.

22. lili vero ambulantes pervenerunt ad montana, & man-

t

erfe-

feïuhï ibi tres dies, donec reverterentur, qui fuerant p

*

E

cuti:

*

«)

dm

) -Signufn fuerit. I» edit. Sixz. legitur : fignum non fuerit.

0f

Mifericordiam , &f vweritatem.) Sin-

poris humani fuflinendo par effe po-

at

cere agendo, & optima fide, &, que

teft, ut experientia docet.

promifimus, ad unguem effe&a dando.

i9. Sangmis zpfius erit in caput ejus.)

if

Suo vitio peribit.

Jure belli cadunt,

$,

*5 Demifez ergo es pey funem de fe-

neftza.) Nox Hebraica 53m chelel fi-

qui in urbe capta a refiftentibus fe

*

.

nificat funem , non quemcumque,

non fe jungunt.

5

Reduzdabit.) Quafi dicant , nos

i

fed fortem , qui ex pluribus compo-

rei erimus homicidii. Chald. Ce/«

Q^

fitus. eft.

Fuit vero ex ferico, aut

Jino coccinei coloris; nam ilie idem

necis ejus £m caput noflvum.

3

20. Erbuus mundi.) mmunes,.nom

1

funis , quo de feneitra dimiffi fünt

tenebimur juramento.

exploratores

idem in fignum reli-

&us, ut domui illi parceretur.

QI. AMppendit fumiculum coccimeum in

d

feneflza.) Statim appendit , fortaffe

17. Insoxis erimus.) Carebimus cul-

ut videre poílent exploratores mo-

pa, & penam non merebimur.

dum, quo tum expuenanda urbs ef-

ü

18. Funiculus ffe. ) F'unis tenuis ex

fet ; fignumque illud apprime noffent,

multis filis tenuibus complicatus

E

*

nec ullus errori locus in re tanti mo-

menti relinqueretur.

quamvis exilis fit , ponderi tamen cor-

D

$

LIDRITSJOSUE

cuti : qu&erentes enim per omnem viam , non repererunt eos,

23. Quibus urbem ingreffis, reverfi funt, & defcenderunt

exploratores de monte: & transmiffo Jordane, venerunt ad Jo-

j

fue filium Nun, narraveruntque'ei omnia, quce acciderant fibi.

fi

24. Atque dixerunt: Tradidit Dominus omnem terram hanc

in manus noftras, & tinuore proftrati funt cun&i habitatores

ejus.

(

CAT UT Tb

l

Siccatum Dei - miraculo Sfordanem populus tranfit.

Gitur Jofue de no&e confurgens movit caftra : egredien-

t

1. I

tesque de Setim, verlerunt ad

:

Jordanem i

p.f'e,» «& omnes

filii Ifrael, & morati funt ibi tres dies.

2. Quibus evolutis

, tranfiefunt preecones per ca&rlorüm

[

medium,

3. Et Clamare coeperunt : Quando videritis arcam foederis

Y

Domini Dei veftri, & facerdotes ítirpis Leviticse portantes

eam , vos quoque confurgite, & fequimini praecedentes :

v

duorum

4. Sitque inter vos, & arcam fpatjuïïï.cubitoruxn

mülium :

9. Buibus e&;al;;ti:.) In utroque fci-

24. Tradidit Dominus , &c. ) Quod

jam futurum erat, quafi fa&um nar-

licet loco, & poft eorum dierum pro-

br

rant ob fpem certiffimam.

mulgationem cap. 1. factam.

a

E notle confargemns.) iNox hic eft

Pracozes.) Eàdem vox , que cap.

h

LD

antelucanum tempus ,

quod

I. Num. Io. redditur, Przzezpes popti-

[r

no&Gis quidem extremum eít, fed-te-

5 , hic vertitur precezes. LXX. ha-

IK

nebricofum adhuc, & admodum roa-

bent yeapup ertic , feriba.

tutinum; hoc enim eít, quod L.XX.

3

"5

Szceraotes

.. portantes eam. )

f

& Luce

Ordinarie arcam ferebant Levitz; ex

vertere folent oeS9eigen ,

f

21. 38. dicitur smzze venzre.

lege Levitici INüm. 4. I5. poterant

h

De $etm. ) , Aberat Jordanis 6o. fta-

tamen, fi vellent , ferre facerdotes.

D

Id quater fa&um reperitur in Scriptu-

liare Ítalicum conficiunt.

diisa Setim: od&o fladia unum m»il-

p

rà hoc cap. 12. mum. 6. infra cap. 1,

k

Morati funt tres jj dies. ) Iói , id

6. Paral. I5. & 9. Reg. 15. 29.

]

eft , in Setim, & Jordanisripa; nàm

Segrimini pracedentes.) Eios, qui ar-

cam praferebant.

Mortso IMovfe

ad Jordanem una tantum nocte man-

columna nubis dux vi& cvanuerat..

D

fiffe, ea.fcilicet,. quz confecuta eft

diem, qua eo appulerant , patet ex

4. Gpatimm cubztorum daorum mil-

textu Hebrzo, in quo fic habemus

LIwn.) Servando quidem diligenter,

Venerunt ad Tordamem ipff, €9 osmes fr-

quantum potuit, diflantiam, moraii

lia 1/734'917 er þerno&aritnt ;b , anteguam

tamen modo ; alioqui nimium fuif-

«t

frajicerent , e fattum eft a fime trium

fent anxii in ea metienda ,. & in He.

dierum , 6 tranfferunt pracones , &$c.

br&o eít , ut etiam in. Chaldao, czz

Id factum

D

Ita Serarius; Malius, Cajetanus, & alii.

citer duo veillia eubitorum.

LY

CAPU T fíit.

9

"

It

millium : ut procul videre poffitis, & noffe, per quam viam in-

grediamini: quia prius non ambulaftis per eam, & cavete, ne

I

appropinquetis ad arcam.

bi,

5. Dixitque Jofue ad popu

lum : San&iiäca&xini: cras enim

nc

faciet Dominus inter vos mirabilia.

(

6. Et ait ad facerdotes: Tollite arcam foederis, & przece-

dite populum.

Qui juffa complentes, tulerünt, & ambulave-

runt ante eos.

7. Dixi:que Dominus ad Tofue : Hodie incipiam exaltare te

coram omni Iírael, ut fciant; quod * ficut cum Moyte fui,ita & * Sup.

s

e[le

tecum fim.

Ls

(

.8. Tu autem praecipe facerdotibus, qui portant arcam fce-

deris, & dic eis: Cum ingreffi fueritis partem aqu&e Jordanis,

ufii

flate in ea.

9. Dixitque Tofue ad filios Ifrael :

Accedite huc, & audite

TIS

verbum Domini Dei veftri.

£5

ro. Et ryrfum : In hoc, inquit, fcietis, quod Dominus Deus

vivens in medio veltri eft, & difperdet in confpe&u veftro

iil

Chananadeum, & Hethzeum, Heveaeum, & Pherezeeum , Gerge-

D

f?um quoque, & Jebufzeum, & Amorrhzeum.

rr.* Ecce

[ni-

d

everentie caufa.

Cum e caftris ad

7. Hedie incipiam exaltare te.) Nihil

arcam Sabbatis maxime iri deberet,

enim adhuc, quod fupra naturz ordi-

2

hinc fumpferunt argumentum fapien-

nem admodum- videretur, per ipfum

ol

tes definiendi iter Sabbati in ipfa lege

fécerat Dominus , fa&turus deinceps.

8. Cum ingrefft fueritis partem aqa

hn

non definitum, vide AG. I. I2.

or-

S. Sanüifcamini.) Parate vos per

gerdanis, fhate sn ea. ) Partem

j

fan&itatem , feu fancte: fortaffeetiam

danis intellieit mediam , vel ipfum

fluvii alveum. Vide cap. 4. num. 1o.

j

fignificatur, ut purificent fe, veltes

t

lavent , ab uxoribus abílineant; hunec

9. -decedrre hue. ) Videtur tunc ]0'-

(

enim fanctificationis modum prafcri-

fue in medio caltrorum fuiffe, ibi-

[ü-

ptum videmus , cum in monte Sina

que populi concionem convocaffe.

h

l0. Dom/nmus Deus vivens.) Mita ex

lex promulgata eft ; Expd.' Ig. num.

JO. & I5.

a&ione, ac motu potiffimum agno-

at*

Cras enim faciet Domimus mirabilia

foatür; dicitur ergo Deus vivens;

»fe

quia fua efficentia omnia : moderatur ,

imter 7vos. ) Siftendo lapfum .flumi-

nis , &c.

& pubernat, & potiffimum quia cul-

torum fuorum neceffitatibus adefl,

n

6. Tollite arcam. ) Jofue facerdoti-

ls

bus imperat, quia fpiritu prophetie

illifque opem fert.

jdii

agebatur, & quiaa Deo expreile, ut

In med.o "veftri eft. ) Mobis adeít,

ita faceret, jubebatur, legimus enim

ut auxiliator.

hf

Num.9. Ta au£em pracipe facerdoti-

Chananesum Efc) H funt feptem

if*

bus , (fc.

gentes a. Chanaan Blio Cham oriun-

Bibl, s Com, Menoch. Tous HI.

m

! iO

LIBRI']OSUEþ

*AG

II. * Ecce arca foed

4

f

eris Domini omnis terrae antecedetïvos

7:45. per Jordanem.

I2. Parate duodecim viros de tribubus Iífrael, fingulos per

t

fingulas tribus :

3. Et cum pofuerint

Ve&igia pedum fäorum facerdotes, qui

[i

portant arcam Domini Dei univerfze terrae in aquis Jordanis,

aquae, qucze inferiores funt , decurrent, atque deficient:

qua

autem defuper veniunt, in una mole confiftent.

14. Igitur egreffus eft populus detabernaculis fuis, ut tranfi-

ret Jordanem : & facerdotes, qui portabant arcam foederis,

pcrgebant ante eum.

15. Ingreffisque eis Jordanem, & pedibus eorum in parte

*Eccli aq

u:e tin&tis ( Jordanis autem ripas * alvei fui tempore melfis

W4:39: implgverat )

16. Steterunt aquae defcendentes in loco uno & ad inftar

[

montis intumefcentes apparebant procul ab urbe , quae voca-

tur Adom, usque ad locum Sarthàn : quse autem, inferiores

erant

dz, que totam illam terram a Jor-

Vide.Plin. lib. -13. cap. I8. hoc de

dane ufque ad mare mediterraneum

ZEgypto atfirmantem.

occupabant. .

£/m-

I2. Parate duodecim viros.) Hi duo-

Tordanis auremripas atuei

pleverat.) Caufía fluminis incrementi*

decim iidem fünt cumiis, de quibus

eft, quod vero meffis tempore fol-

Í

initio fequentis capitis ;; ad hoc dele-

vantur nives Libani , ex quo fluit

&i, ut lapides'ex Jordanis alveotol-

Jant.

Jordanis.

Ali probabiliter putant dele-

16. ppartbant procul. ) Aqusm fe

2

éos efTe , ut ficerdotes portantes ar-

cam comitarentur.

porrigebant a traje&ionis loco ufque

galianus.

I?a Cajet. & Ma-

Adom, & tumor ille inftar montis fe

habebat, ac proinde a longe afpicie-»

I3. Sacerdotes, qui portamt arcam.)

batur.

i

Sacerdotes , quia ex aliaftirpe, quam

Vel fenfus eft: Aqua ita in-

LU

Aaronica effe non poterant , tunc ad

tumuerunt , ut ex urbe Adom, &

Sarthan cumuli illi videri polffent.

fuümmum fuiffe circiter viginti qua-

tuor putat Serarius hic.

Duo fàtis

445 urbe , qua vocatur /Adom. ) Hanc

erant ad ferendam arcam ; & proba-

urbem collocat Adrichomius in tribu

Ruben, non procul ab orientali for-

|

bile in hoc tranfitu Jordanis Eleaza-

rum fuiffe, & ithamar , Aaronis fi-

danis ripa paululum u'tra torrentis Ca-

Jios, vel Eleazarum, & Phinees ejus

rith, auftraliorem in. Jordanem influ-

xum

Mafius Tiberiadis flagno vi-

fillum. Aliqui tamen putant quatuor

cinam effe ait.

arce geftandz neceflarios fuiffe.

IS. Tempore mejfis.) Tritice&, vel

Sartban.) Adrichomius inter urbem

hordeacez , quz non, ut apud nos,

jam didam, & inter Bethabaram po-

menfe Junio fit in Paleflina ,

fed

nit ; Mafiuslon

[

Aprili exeunte, aut Majo ineunte.

veríus.

g? fuperius Aquilonem

CATOT.H IV

It

'0$

erant, in mare folitudinis (quod nunc vocatur mortuum) de-

fcenderunt, usquequo omnino deficerent.

D

7. Populus autem incedebat contra (1) Jericho : & facerdo-

tes,qui portabant arcam fcederis Domini, ftabant fuper ficcam

jUi

humum in medio Jordanis accintti, omnisque populus per

arentem alveum tranfibat.

Ils

ÜX

CATP,UT.IV.

d

Yf

Duodecim lapides de Sordane ficcato ad. pofterorum memoriam

üique duodecim in ipfo Sfordanis

i

mlligfm.fw, .al

alveo flatuuntur.

l.

ibus transgreffis, dixit Dominus ad Jofue :

ïyï

Q« U

3. Elige duodecim viros fingulos per fingulas tribus.

3. t

przecipe eis;ut tollantde medio Jordanis alveo, ubi fte-

lat

terunt pedes facerdotum , duedecim duriffimos lapides, quos

Qd*

ponetis in loco caftrorum, übi fixeritis hac no£te tentoria:

i

