Booz: Quando emeris agrum de man

umu

liex'iä,

! fj

$. Cui dixit

bes ac-

omni

Ruth quoque

Moabitidem, quaé uxor defuncti fuit, de

lo

fua.

cipere : ut fu

fcites nomen propinqui tui ip haereditate

6. Qui

CCifl«

fl ,

1.

Scendit

.. ad portam.) in ju-

Q: Fratris mjir'i.)) Propinqui, co-

-—

cnati noftri.

I ,

daicarum enim urbium portis

YO«

celebrioribus exerceri folebant judi-

Vendet Noemi.) Poterantagri uxori-

[l

cia, magnique & publici contractus.

bus fuperftitibus relinqui a maritis

morintibus , ex quorum ,fru&ibus $

Sedit ibi. ) Quod ibi aliqua de re

dum viverent,

alerentur.

Hoc jus

7

tractantibus federe moris effet.

f

Vocaus eum nomime fuo. j Ín He-

faum jam vendere volebat Noemi,

il-

breo eft»3pow. ^3558 peloni Almoni ,

ut fentit Lyranus.

Abulenfis putat

d-

hunc ufüm fructum iis tantum legami

quod in Bibliis Pagnini ab Aria reco-

[3

onitis vertitur : O quidam ffngularis.

potuiffe, que nubere vellent propin-

& illi femen fufcitare ,

äefpondet phrafis Italice nofix. .O

quo demortui,

i

f4le. Mifpani dicunt, - Fulazo , quod

qualis erát Ruth , non No

emi. Hujus

Ji

tamen fit mentio , 'ne proximo illifubz

cum prima voce . Pelosi affinitatem

oleret matrimonii neceflitas, & quia

videtur habere.

H

9. Decem vires de fénioribus. ) Qui

Rauth junior Noemi fenioris , & x)ä

ctus fuse confiliis regebatur.

E

agendorutm teftes effent, vel arbitri,

5. Rab quoque. . . debes aceapere

J

u: colligitur etiam num. 9. & 1I.

184

LIBRI RUTH

6. Qui refpondit : Cedo juri propinquitatis : neque enim

vetut

pofteritatem familiae meze delere debeo. "Tu meo utere pri- :

habed

vilegio, quo me libenter carere profiteor.

4|

n

Deut.

7. * Hic autem erat mos antiquus in Iírael inter propinquos,

Pepeï

J

25. 7. ut fi quando alter alteri fuo juri cedebat, ut efiet firma con-

^

ceffio, folvebat homo calceamentum fuum, & dabat proximo

fuo

Hoc erat teftimonium ceffionis in Ifrael.-

elta

$. Dixit ergo propinquo fuo Booz: Tolle calceamentum

jum.

tuum.

Quod ftatim folvit de pede fuo.

u

9. At ille majoribus natu, & univerfo populo.

"Teftes vbs',

qu !

inquit, eftis hodie, quod poffederim omnia, quae fuerunt Eli-

[vl

melech, & Chelion, & Mahalon, tradente Noemi :

ïx

10. Et Ruth Moabitidem, uxorem Mahalon, in conjugium

ne

fumpferim, ut fufcitem nomen defun&ti in hzereditate fua, ne

tot

vocabulum ejus de familia füua, ac fratribus, & populo delea-

)

tur.

Vos, inquam , hujus rei teftes eftis.

Qu

11. Refpondit omnis populus, qui erat in porta, & majores

natu: Nosteftes fumus : faciat Dominus hanc mulierem, quae

N

ingreditur domum tuam, ficut Rachel, & Liam, quae eedifica-

pit

verunt

Vidug ,. que marito fufcitare fetnen

cenfeatür, & legalis illius parentis fui

volebant, de quibus dixi, ftatim poft

hzreditatem accipiat.

viri mortem hzreditatem capiebant.

6. Neque emim pofferitatem familie

Deinde , qui eas uxores duxiitent, ea

mee delcre.) In Hebreo eft ,. 2« forze

lä

hzreditate truebantur , donec ad pri-

coriumpam bereditatem meam: quod

Tan

mogenitnm,ex hac natum tandem per-

accideret , fi plures ex Ruth filios gi-

veniret, ficque ad illud tantummodo

gnerem ; quamvis enim prim

Ocenitus

18

temporis vendi , vel ab uxore, vela

IMahalonis filius cenferetur , & illius

Y

yf

pofteriori marito poterat ,. dum eam

hereditatem adiret, álii tamen mei.ef-

Tur

adire poflet ifte primogenitus. Gene-

fent,' & cum filiis, quos jam habco,

ralis enim lex erat , ut fi bonorum

hzreditatem partirentur.

immobilium quid a quoquamJudzo ven-

l-

f

So/vebar bomo calceamenrum [uum.)

ditum eilet, id vel 4b ejus propinquis ,

qu

Is fcilicet, qui jurefuo cedebat , quam-

t

vel ab ipfomet vendente poftea redimi

quam funt, qui fentiant eum calcea-

potfet.

Porro ipfam Ruth in uxorem

mentum folvifle ,' cui fiebat ceffio;

k

propinquus ille accipere debebat, .fi

fed quod dixi, verius eft.

0

Wi

agrum habere volebat, quia hereditas,

Onm»ia , que fuerunt Elimelech,

fi vidua nuberet alicui , eam debebat

Chelion , 65 Mabaloz.) Quia Chelione

comitari , & ad maritum ejus peive-

mortuo abfque liberis, & Orpha ad

nire. VideSerar. in hoc cap. quaft. 6.

fuos reverfa, nec curante fufcitaxe fe-

& Abulenfem a quxft.30. ufque ad 61.

men Chelionis , omnia ad Mahalonis

Ut f'ufecstes momen propinqui tui im ba-

hzredem devolvebantur.

reditate fita. ) Gignas filium ,. qui le-

Yo. Vecabulum ejus. ) Nomen ejus.

gis vi & auctoritate mortui illius filius

II. Srwt Rachel, €& Lianz.) Nomi-

CAPET V.

185

€ enim

verunt domum Iírael: ut fit exemplum virtutis in Ephrata, &

J pri.

habeat celebre nomen in Bethlehem:

12. Fiatque domus tua ficut domus Phares ,

* quem- "'Thamar * Geg,

Inquos,

& COf-

peperit Judae, de femine, quod tibi dederit Dominus ex hac 38.29.

puella.

'Oximo

^

15. J

ulit itaque Booz Ruth, & accepit uxorerh.,ingreü'usque

eft ad eam , & dedit illi Dominus ut conciperet, & pareret fi-

entutm

s

lium.

14. Dixeruntque mulieres ad Noemi : Benedi&us Dominus,

65 0s

qui non eft paffus, ut deficeret fucceffor familiae tuse , & vo-

t Eli-

caretu:; nomen ejus in lírael.

1s. Et habeas , qui confoletur animam tuam, & enutriat fe-

jpium

ne&tutem. De nuru enim tua natus eft, que te diligit, & mul-

à, n6

to tibi melior eft, quam fi feptem haberes filios.

deles-

16. Sufceptumque Noemi puerum, pofuit in finu fuo, &

*

nuiricis, ac gerulze fungebatur officio.

aiores

17. Vicinae autem mulieres congratulantes ei, & dicentes :

que

Natus eft filius Noemi :-vocaverunt nomen ejus Obed: hic eft

iica-

pater Ifai , pa*ris David. .

—5

erünt

18. Hae funt generationes Phares : Phares genuit Efron,

I.Par.

vis fiüi

19. Efron genuit Aram, Aram genu t Aminadab,

20. Aminadab genuit Nahaffon*, Nahaffon genuit Salmon,

?äflit

lt

21. Salmon genuit Booz , Booz genuit Obed,

13

;fü/te

22. Obed genui: Iíai, Ifai genuit David.

quod

mantur hz. L quia etiamoipfæ patria

Noemi hoc illi nomen impofuit , ut

Is gi-

enitus

relida, Jacob fecute funt. Il. quia&

cenfet Serar. quaft. 14 aliis mulieri-

illins

ipfz a marito fuo Jacob prolem pertie-

bus vicinis fuadentibus;'parentum enim

xunt. Genef. 30. 1.

16.

eft filiis nomina imponere.

Obed fi-

Itl d«

nificat ferviezs , cujus nominis cau-

jb0s

g Ephrata.) ln Bethlehem.

j

is alii alias affignant.

Ea veriffima

19. S/eut domus Pharus.) Ex quin-

eíie videtur, quod anui Noemi omne

i.

que familiis, que ex Juda prefemina-

obfequium, ac fervitutem exhibiturus

iillle

tz funt, familia Phares, ex qua erant

eíiet ,

Ited«

Bethlehemitz

cenfebatur.

& fenectutem illins cutagurus ,

flio;

precipua

idque dicere , & ominari videntur vi-

Optat erro. Booz parem gloriam ex

cine mulieres , dum dicunt numer. 15.

matrimonio, quod nunc init.

Qui coufoleter animam iuam

&6 enu-

|eh,

jone

17. Voeceverunt nomenm ejus Obed.)

Ltriat jenetiurem.

agd

du

«

Qs

' -ä( tïlfä 483

"

n

Bibl. cum Com. Menoch. Tom, Il

Aa

LIBER

196

"C o )889-

n

qdoratt

LIBER PRIMUS

autem !

, V

wxor ?

SUNKOMCLDUBUET

À

Quem uos

ebat

li

6 À

PRIMUM REGUM

ba' ) Y

DIGIM-U. S.

vülvat

CAPRUT PRIMUM.

pOI'e [

Elcana babuit uxores Annam & Pbenennam : quarum Anna dit

potto

Jierilis & amula improperio triflis , fufa in Silo coram Heli

oratione ad Dominum , genuit Samuelem ; quem

4,À

Domino obtulit, ut 'ooverat.

[

"

þtu a

Uit vir unus de Ramathaimfo

ts

[

phim , de monte Ephraim,

vorüm

& nomen ejus Elcana, filiu

tatt h

s Jeroham, filir Eliu, filii

Thohu, filii Suph, Ephrath

agous;

ht

2. Et habuit duas uxores

qllï (

^cundae Phenenna.

; nomen uni Anna, & nomen fe-

$at

Fueruntque Phenennz filii: Annce autem

facer

non ellvant liberi.

Iu

du

"

aEt

Tito

I. Rdmatlz

aim.) Non una fuit Ra-

de qua hic'eft fermo , duz fuerunt

Rn

ma ,

fed du faltem , quod vox

partes, quarum altera edito effet loco,

huct

& fuperiori ,. altera vero inferiori.

pui

dualis, Rammthzim, fignificat ; quafi

j

diceret facer.textus , ex duabus Rà-

Signi

catur ergo Elcanam ad illam

]oa

a

math illa , que Sophim dicitur pa-

urbis partem pertinuiffe, que fuperior

pus

tria fuit Elcanz. Saligniacus tamen

erat, ac propterea a fublimitate fitus

QU

Cap. 5. tit. 6. quinque hujus nominis

civitates facit.

dicebatur SepLiz.

Dicebatur hoc oppi-

De monte. Ephraim. ) Nide di&ta Ju-

&t

dum etiam Ramatha , ut patet. infra

dic. cap. I7. num. ].

Habitabat El-

num. Ig. & aliqui voluntefTe eamdem

4

cana in monte Ephraim , fed ipfe alio-

cum.Arimathia, ex qua Jofeph, qui

qui erat de tribu Levi , ex filiis Co-

w

Chriftum de cruce depofuit.

re, vide 1. Paralip. 6. 34.

bu

Sdphim. ) Que vox fpecelem fi-

Q. Nomenwuni Ánna, 65c.) Duas ha-

0

nificat : ita dicta urbs ,' vel quod in

buit uxores; illo enim zvo licita erat

Q

edito effet loco , juxta vocis Rama in-

polygamia.

Anna primaria erat , &

terpretationem , quz excel/z» fignifi-

materfamilias ,

Phennena thori tan-

ü

cat ; vel quod turris aliqua ibi extru-

tum confors , uxorque fecunda via,

&a effet,. e qua diffita longe loca fpe-

quales uxores Scri

)

culari liceret ; vel certe urbis Rama,

ptura F'OCRC concu«

Ü

bmds

COAPAI

187

afcendebat vir ille de civitate fua ftatutis diebus, ut

4 Et

adoraret, & facrificaret Domino exercituum in Silo. Erant

autem ibi duo filii Heli, Ophni, & Phinees, facerdotes Domini.

4. Venit ergo dies, & immolavit Elcána, deditque Phenennze

,

uxori fuze, & cuntis filiis ejus, & filiabus partes :

s. Annze autem dedit partem unam triftis, quia Annam di-

ligebat.

Dominus autem concluferat vulvam ejus.

N

6. Affligebat quoque eam aemula ejus, & vehementer ange-

bat, in tantum , ut exprobraret , quod Dominus conclufiffet

vulvam ejus.

1. Sieque faciebat per fingulos annos, cum redeunte tem-

ore afcenderent ad templum Domini, & fic provocabat eam:

n d

n

bat cibum.

*

porro illa flebat, & non capie

h

i

ÁAa25

$. Dixit

—

$. Afcendebat vir slle , &c. ) Tri-

vel eledam , uf habet Chald. Verum

bus anni temporibus a lege conftitu-

quia vox Hebraica etiam fwrorez, iram,

tis. Deut. 16. 16.. In Jolemuitate A2g-

emrffitiamque fionificat , pars ifta fic

hraim,

moram (hoc eft Pafchate ) z» folezni-

diceretur , qu5d fignificatione illa be-

, fi

ll

zate hebdomadarum ( hoc eft Penteco-

nevolenti electo illo cibo exhibita,

fte) E dn filemnitate Tabernaculorum ,

triftitia, . itaque Annz leniri poftet.

en fe

quz etiam dicebatur Scenopegia.

Dominus autegm concluferat valvam

Sacriffcarer. ) Non per fe, fed per

ejus. ) Qua phrafi Hebrai fterilitatem

QUE

facerdotes.

figniBcant. Sic de fe Sara Gen. 16. 9.

Im Sile.)

Qui —ex Adrichomio mons

ait. Conclwftt me Doóminus, ne parerem.

4Rt

eft altiffimus terre fancte

quare me-

6. Affttgebat quoque eam emula eius. )

rito dicitur eo afcendifie Elcana de

Quotidiano convitio fterilitatem ex-

RTerWnt

Ramatha, quz licet excelfa eifet, ad-

probrans.

huctamen S1lo tabexnaculilocus altior

7- Cum redeunte tempore. afcenderent

t]oo,

erat.

Porro tabernaculum fuit in Si-

4d templum Domini.?) Occafio eo tem-

&riori

pore exprobrandi duplex videtur fuif-

ilam

loa Jofue temporibus ufque ad tem-

pus Heli, quando arca a Philiftheis

fe; altera; quod Phenenna fciret An-

pm'or

capta eft, annis fere 460.

nam, ut in votis habebat fecundita-

fitus

tem , ita illam a Domino poftulare

4. Venit trgo. dies. ) Feftus aliquis

ex tribus memoxatis num. 3.

tunc potiffimum , cum afcenderet ad

if-

Immolavit Elcana. ) Hoftias pacifï-

locum 'Tabernaculi. Exprobrabat er-

L El-

cas, cujus bona pars ad offerentem

[9)

quafi Deus illi iratus,' quod po-

alio-

[

ulabat, conceffurus non . effet.

Alte-

o

poft immolationem redibat , ex qui-

bus offerens cum domefticis fuis vefci

ra frequentius Ánnam inceffendi caufa

oterat. . Vide Levit. 3. & 7. & Deut.

erat , quod occafione itineris cum ma-

s

erat

12. & cap. 16. num. I I.

rito. Elcana fimul ipfe fere femper

Partes. ) Ciborum , immolatarum

agere cogerentur, cujufmodi neceffi-

carnium.

tatem domi non.habebant, ubi cum

tat

in diverfis conclavibus habitarent,com-

lil y

5. Partem unam mriffis. ) ln Hebz,

u

p

xo ziiffis , eft, f'acierum , id eft, Lo*

modius Phenenus exprobationes Anna

gora

bilem , w xeddit Rabbi David,

poterat declinare.

188

LIBRI L. REGUM

8. Dixit ergo ei Elcana vir fuus:

Anna, cur fles ? & quare

y, Ml

mulier inte

non comedis? & quam ob rem affligitur cor tuum? numquid

non ego melior tibi fum, quam decem filii ?

briare o*

9. Surrexit autem Anna

, poftquam comederat, & bibefat

Jomiui

in Silo.

Et Heli facerdote íede

j N1

nte fuper fellam- ante poftes

domus Domini,

1O. Cum effet Anna amarö animo

,oravit ad Dominum, flens

j; praen

largiter,

*

Y

y

II. Et votum vovit, dicens: Domine exercituum, fi refpi-

geiuone

ciens videris affii£tionem famulze tuae, & recordatus mei fue-

g K

ris , nec oblitus ancillae tuze, dederisque fervze tuze fexum vi-

]is tuls.

"figs 201

riem: dabo eum Domino omnibus diebus vitae ejus, & nova-

cula non aícendet fuper caput ejus.

w E

12. Fattum eft autem, cum illa multipl

icaret preces coram

* geverli

Domino , ut Heli obfervaret os ejus.

gpoviï ;

13. Porro Anna loquebatur in corde íuo; tantumque labia

ejs Dx

illius movebantur, & vox

à

penitus non audiebatur. JEftimavit

t

20

ergo eam Heli temulentam,

gepeni

I4. Dixit

C

Domir

vinum, quo mades.

]ue ei : Usquequo ebrig eris? digere paulifper

at

*

1;.he-

vt u

g. Nur';zquid "om ego meluor tibs fum,

II. Dabe ewm Domino omnius die-

ao

qeam decem fibi? ) lüa fomina for-

£us vita eju.) Levitm ante 30. eta-

fs

tunata creditur, que virum habet ho-

tis annum non cogebantur intereffe

Qemy

neftum , nobilem , & fui amantem , &

cum quo ilili bene convenit.

"l'alis

templo, & anno $0. a minifterio va-

cationem habebant, Num. 4. 3. An-

B:&'d

erat Elcana, qui hinc petit argumen-

na vero fuo hoc voto nafcituram pzo-

90 À

tum , ut probet fe vivente, & fofpite

TO

nifterio.

lem perpetuo addicit tabernaculi mi-

non debere Ánnam tanto prolis defi-

derio fe conficere.

fcäpï'

*In concordi ma-

Novacula mom afctendet fu,ber- C2put

jl

trimonio plus boni effe videtur, quam

1

à

in ipfa fecunditate. -

ej*s.) Eritperpetuo Nazareus , quo-

rum precipuum erat inftitutum , ut

fit i

9. Poffquam comederat , &f B;ber at.))

capillum Nazarzatus tempore nun-

fri

Obfecuta ergo eft fuafionibus mariti.

[/ 2

&

1am tonderent. Vide Num. 5.6. & .

ibi notata.

[z Sil,) Velin privata aliqua do-

mo, vel coram Domino, id eft, in

.I3. Labia sllraus mavcödnmr.) Na-

Qt

veftibulo atrii. Vide di&ta Deut. ro.

turale eft, ut iis,

ui commoto funt

17. vide etiam Deut. 1g. 1r.

animo , five ira,

N

ive timore , five

b

Hel; Sacerdote . fedente

ante poffes

dolore , labia moveantur , &

fempli.) Ut ad fe venire volentibus

tremant.

qugfi

t

facultas effct. ^INomine. templi intel-

Iq. Dirige paulifper - vinum , &fe. )

ligitur atrium, quod circa cabernacu-

Quafi ebriam monet, ut abeat; non

]um erat; nondum enim erat extru-

'enim decebat cemulentam cum fobriis

&uimn templum.

*

in orationïs loco verfari. 15.

CA PUL

1$9

3 qure]

1*. Refpondens Anna: Nequaquam, inquit, domine mi: nain

* Dlüm

Qd ] mulier infelix nimis ego fum , vinumque & omne , quod ine-

briare poteft, non bibi, fed effudi animam meam in confpe&tu

€ bibey

Domini.

x

lf& poffes

16. Ne reputes anci

llam tuam quafi unam de filiabus Belil:

quia ex multitudine doloris, & moeroris mei;locuta fum usque

num)fï&ng

in praefens.

17. Tunc Heli ait ei : Vade in pace ; & Deus Ifrael det tib:

) nrl l'efpi

petitionem tuam, quam rogafti eum.

r

H

*

*

H

Ti fne

18. Et illa dixit: Utinam inveniat ancl

lla tua gratiam in ocu-

um vj

lis tuis.

Et abiit mulier in viam fuam , & comedit, vultusque

&nora

illius non funt amplius in diveríd mutati.

19. Et furrexerunt mane, & adoraverunt coram Domino:

3 CQX'&H]

reverfique funt, & venerunt in domum fuamin Rama:ha. Co-

gnovit autem Elcana Annani uxorem fuam: & recordatus ett

Je labja

ejus Dominus.

bmavit

2o. Et fattum eft poft circulum dierum, concepit Anna: &

peperit filium, vocavitque nomen ejus Samuel; eo quod a

ulifper

Domino poftülaffet eum.

M

oI. Afcendit autem v1

r ejus Elcana, & omnis domus ejus,

o he-

ut immolaret Domino hoftiam folemnem, & votum fuum,

223. Et

"

hi die-

Aag

0. ati-

IS. Effudi antmam meam.) Oratio-

fpei plena , ut placido deinceps fem-

ntereffe

nem,votum, ac defiderium anim& mez.

per fuerit vultu.

rio v4

19. Recordatus efl ejgs Demunus. )

16. Quaff unam de frliabus Belal.)

Ait er-

Humano more

Á

]

$H

nt

j

Belial idem eft, ac //ze jego-

oquitur Scriptura

'0 Ànna, ne putes meex earum nu-

fepe alibi.

J [)IO

QO. Poff circulum dierum.

Poft ali-

]i mi«

mero effe, qu» legis jugum, & di-

fcipling pati non poffunt: quales funt,

quot dies; evolutis aliquot diebus.

i fibi omnia indulgent , lege negie-

Eo'auod a Domimo poffulaffet eum.)

upt

&

Nam verbum 5xwy /2z/ poltulare fi-

qUO

a, autetiam fpreta, in quos conve-

n

nit illud Jerem. 2. 20.

44 faculo com-

gnificat, fed , ut monet Vatablus ,

D

fregif? jegum meum rupifis wincula

mulier Hebrei verbi primam tantum

literam retinuit.

Vel certe dicitur Sa-

&^

"A , £5 dixifli : non ferviam.

17. Vade im pact. ) Faufta impre-

muel quafi Samez e/ N^5 31j id elt,

catio, qua abeuntes profequebancur.

pofuit spfum. Deus , fcilicet in rerum na-

iM

tura, eo qmod a Domimo poftelaffet eum.

funt

Apud Hebraos vero voce hac , Pac/s,

1ve

bonorum omnium cumulus fignificatur.

QI. A[cemdit awmtem vvir ejus Elcama.)

19. Urimam imueniat ancilla tua gra-

Anno vertente, & xecurrenteeo fefto,

uf

quo ante annum afcenderat cum uxQo-

tjam dm ocelis fuis. ) Ut fcilicet pro

ribus in Silo.

:

Tme Ores.

,f)

Vailtu[gue illius non funt ampliu: zn di-

Hoffiam [olemnem. ) . Hebr. boffzam

0n

dierum , qualis nimirum ftatutis a le-

i

verfa matati.) Xdeo poft Orationem,

ge diebus immolaxe folet.

À ('.'(' votum fedato fuit animo , quippe

199

LIDEIJL

REGUM

52. Et Anna non afcendit: dixit enim viro fuo.

Non va-

dam, donec abla&tetur infans, & ducam eum, ut appareat ante

confpettum Domini , & maneat ibi jugiter.

m a

23. Et ait ei Elcana vir fuus: Fac, quod bonum tibi vide-

dus f

tur, & mane, donec abla&tes eum : precorque, ut impleat Do-

j

minus verbum fuüm: Manfit ergo mulier & la&avit filium

fuum , donec amoveret eum a lacte.

N

24. Et adduxit eum fecum, poftquam abla£&taverat, in vitulis

tribus, & tribus modiis farinde, & amphora vini, & adduxit

Ü

eum ad domum Domini in Silo.

Cos C

Puer autem erat adhuc in-

fantulus.

3. N

25. Et immolaverunt vitulüm , & obtulerunt pu'erunrf Heli,

exm

h

26. Et ait Anna: Obfecro, mi domine, vivit anima tua, do-

$1

mine : 'ego fum illa mulier, quae fteti coram te hic órans Do-

veteta

minum.

if pt

& 1

27. Pro puero ifto oravi, & dedit mihi Dominus petitionem

meam, quam poftulavi eum.

bore,

28. Idcirco, & ego commodavi eum Domino, cunétis die-

bus quibus fuerit commodatus Domino. . Et adoraverunt ibi

Dominum.

Et oravit Anna, & ait:

CAPUT

fis ag

I

Er votzm [num.) F ortaffe fufceptum

'ciumque oblatum eft in a&ionem

graá-

5

potem

fimul cum Anna ad. prolem ex ea im-

tiarum pro fufcepta prole.

&gl

petrandam.

E; tribus modjis farine. ) 'Tres mo-

Qu (

dii faciunt u&um Éphi.

In immola-

92. Domtc ablatletur 1nfani. ) 'Yrien-

tià :

nio fere lac infantibus eo tempore da-

tione autem vituli in hoftiam pacifi-

Di

batur.

Vide 2. Machab. 7. 27. nunc

cam Ephi unum faring fimul offerre

tüti

oportebat , Ezech. 46. 7. dicitur:

eos citius nutrices a lacte depellunt.

23. Lnpleat Dominus verbum fuum.)

Ephi per witulum , Ephi quoqueper arie-

Tienr

zem faciunt lacrifizum.

lud

Verbum inScriptura idem eft, quod Res.

"Adhse infantulus.) "riennis fcilicet.

Senfus ergo eft: impleat Dominus, ac

plus

perficiat, quod coptum eft. — Natus

26. Obfecro. ) Vox ifta interjectio-

M

eft infans, adolefcat , confirmetur ,

nis attentionem excitantis vim obtinet.

glo

Vivat anima twa.) Juramentum He-

l

ut gaudium noftrum inchoatum per-

breistamiliare, quafi dicat : ita vivas.

fectum etfe poflit.

.

(llï

Itali dicunt, Per viza "voffra.

u

O4. ln'vituss tribus. ) Quorümunus

28. Conznod.coi eum Domino.) V oto

tantum immolatus eft, ut pitet num.

nuncupato, quantum in me eft, facro

25. fequenti ; reliquos duos aut facer-

It

minifterio toto vitz tempore mancipavi,

D.

doti dedit , cui filium commendavit ;

Cunüis diebusy quibns fuerit commo-

[7T

aut pro ftatis, atque folemnibus victi-

datus.) Quantum 1pfius vita, autvo-

mis reliquit in templo.

Vitulus vide-

luntastulerit; neque enim tenentur hu-

y

tur immolatus fuifie ritu hoftim pa-

jufmodi vota parentum fili

implere.

t

cifice , cui farina addebatur, & vi-

Oravit 4nua. ) GCanticus

t

fequens

mum; ut habemus Num. 15. facrifi-

cecinit.

f

z

N

*

23

hk

EEE

7^

101

Non v;.

CATIPTIL

(CRt ante

4hnne caniicum in gratiarum a&ionem: que rur[um tres filios, C?

li vide.

duas filias generavit : ob peccata autem filiorum Heli, &? nimiam

leat Do.

patris indulgentialll) fit illi , &? domui ejus comminatio,

t filium

ac mors filiorum pradicitur.

1 vitulis

1. [ Xultavit cor meum in Domino, & exaltatum eft cornu

ddüxit

meum in Deo meo: dilatatum eft os meum fuper inimi-

luc in-

cos meos: quia leetata fum in falutari tuo.

.

2. Non eít fan&tus, ut eft Dominus: neque en

im eft alius

43

n Hieli,

extra te & non eft fortis ficut Deus n

OiteT :

glorian

;.es x recädant

1à, d0-

4. Nolite multiplicare loqui fublimia

15 Do

vetera de ore veftro: q

uia Deus 'fcientiar»u;;;9 Dominus eít, &

^

ipfi praeparantur cogi'ationes.

jonem

4. Arcus fortium fuperatus eft; & infirmi accin&ti funt ro-

bore.

$ Re-

5 die-

l. ÉXelowvit cor meum im . Domino. )

VOX petram , rupemeue figxliügnt , aC per

nt ibi

À. quo beneficium fufcepte pro-

metaphoram eum , ad queimn t&nquam

ad munitum locum pertugium. eft, &

lis agnofco.

Exaltatum . eff cormu. meum. ) Cornu

fzpe Deo tribuicur. Pf. 17. 2. Deut.

n gl'ä-

potentiam fignificat, pulchritadinem,

$2- 15. & alibia

Exaltatur ergo cornu,

3. No'ite multiplicsre doqui fgebitozin

& gloriam.

$ mo-

cum decus alicujus, potenta , aut glo-

gloriantes) Noli, o Phenenna , adhuc

mol-

ria capit incrementum.

gloriari, & magnifice de te loqui.

Dilatatum eft 05 emettm.

) Nam þrius

Recedat vetera de ore veftra. ) jam

yucifi

aliter de te fenti, & loqgere,

qua;n

ferre

amutire non audebam. .

citur

Super imimico: mtos.) Contra: Phe-

prius folebas.

drlt-

nennam zmulam meam, veletiam il-

Deus fütemtiarum Dominus.) Omni-

E

lud füpee idem eft, ac magis: q. d.

Ícius, cui omnia patent.

lict,

plus ego poffum unico Samuele nato,

Er ipfü praparantar cagitationes. )

"Eft etiam omnipotens ; quia que co-

dio

quam Phenenna multiplici fua prole

ine

gl

oriari.

gitat, & vult , effe&ta dat. — Cogitatio

He-

Im faletari two. ) ln te Domine,

ergo hic accipitur pro recogitaca., vel

etiam fenfus eft : ipfi omnes hominum

/4S,

qui vera falus es , vel in falute, quam

cum nato Samuele adepta fum.

cogitàtiones apertz funt, & expofits.

0t0

9. Non eff fantlus , w eff Domimus-)

Prior explicatio magis eft cenuina.

Idem videtur effe cum eo, quod ait

4 Arens farii::m.

Arcus arma fi-

)

Vi

David Pfalm. 85. 8. Now eff femilis

nificat, & generatim id, in quo quis

j

tu) i Diis Domine.

prefidium fuum — conftituit.

Arcus

Neaue enim eff aliut extra te.) Qui

Phenennz fecunditas.

[j

J

videlicet fit fan&us , id eft Deus, qui

lifzmi accintlà funt vobore.) Quafi

talia preftare pofíit.

dicat: ego prius infirna, jam vero di-

ceut Deus nofler. ) To

vino munere roborata, & quafi armis

Non eff fortis ff.

forris in Hebreo eft 434 £247, qu&

munita , inftructa, & accinca.

"

I92

bEIJBRETIL

REGUM

Cavenmin

—— Y €wA VRil

p* fa,m.,hci fa-

Y

$. Repleti grius, pro panibus fe lo

turati funt, aonec iterius p

y x

habebazt filios, infirmata eft.

eperit plurimos: & qua multqs

penw

Deut.

6. * Dominus mortificat, & vivificat, deducit ad inferos, &

If

31.39- reducit.

áü

[1

oD.

en

. Dominus pauperem facit, & ditat, humiliat, & fublevat.

n

13.2.

Sap

8. Suícitat de pulvere egenum, & de ftercore elevat paupe-

n

16.15. Tem : ut fedeat cum principibus, & íolium glorize reneat. Do-

Af

mini enim funt cardines terrae, & pofuit tuper eos orbem.

turc

g. SPedes íanctorum fuorum fervabit, & impii in tenebris

u

conticefcent: quia non in fortitudine fua roborabitur vir.

la,

1Io. Dominum

btf

S. Repleri.) Divites, abundantes.

Silo.

6. Domsinus morti/rcat ,Ef "vrvificat. )

Pro panibus fe locaverznr. ) Operas

Deus vite , & mortis Dominus eft.

PU

fuas viliimo pretio locarunt , fcilicet

Deducit ad in eros , & rcducir. ) Eios,

pro diurno cibo.

Italice dicimus ,

rii dj

qui mortui furit, fi velit, excitat ,

ft 9

Saccerdarono per le fpefe.

vite reftitiit. Remota allegoria figqi-

Et famelici faturati funt.) Efurien-

ficatur Deum inielices , & miferos fe-

argnn

àes enim. zzzplevviz bonis, ut in fuo can-

nam

licitati, & florenti ftatui pro. fua vo-

bdle

tico cecinit B. Vireo Luc. 1. 53. Re-

luntate reftituere, ut fequenti verficu-

mota allegoria eadem efít fententia :

lo clarius repetit.

[5

Sam:

Phenenna filiis abundans, & fuper-

9. Sufcitat de pulvere.) Sedere in

p

biens, ego fteiilis, ac propterea de-

pulvere eft moxentium habitus ; ita-

fpecta: jam ego etiam fccunditatem

que fufcitare de pulvere, aut de fter-

jemn

pali

adepta, & prolem, que hzres erit in

core , eft excitare a mifero ftatu, &

. Duni

domo viii mei, Phenennam ad pau-

conditione ad felicem. Heceadem fen-

pertatem redactam video.

Bene dicit

e

pm.

tentia iisdem prope verbis reperitur.

pro paaibus fe locaverumt , quia qui

Pfalm. 1,2. & Luc. 1. 52.

F/gi

prius jus habebant ad paternam hzre-

Domint enim funt/ cardines terra, )

ditatem , jam filio ex primaria uxore

Univerfz terre Dominus eft. ab uno

pyi

É

Anna nato , munera tantum a paue

ad alterum. polum; ipfe enim ejusdem

fto]

haoituri erant, ut filii

concubinz ,

auctor eft, fabricator, & gubernator.

hereditas vero ad primarie uxoris Àn-'

oyi

9. Pedes fantlerum fuorum fervabit.)

nz filium pertinebat.

Immo pro pa-

Diriget eorum greiius , ne impingant,

"

nibus fe locare , hoc eft, induftria

nec incurrant in oftendicula, qusz illis

fua victum fibiq

n

de Genef. 95. 6.

uzrere debebanF. Vi-

parant impii.

pra

Et dmpih im tfenebris

Lconti:e:/c'mt. j

n

Donte. ) Hebx. 4y 544 LXX. ver-

Angulo.aliquo , aut carcere retrufi,,

tunt íT1 , qria.

mir

morentes, & afflicti conticefcent;

is

Srerslis peperit. plurimos.). Unum Sa-

quia jam magnifice, & gloriofe de fe

fur

muel, qui multorum fit inftar.

In He-

brzo eft, peperz? feptem, qui numerus in

loqui non audcbunt , ut prius fac:ebant.

Quia nom im jortitudinc fia robora-

tür

Scripturis multitudinem fignificat. Vjd.

Lbiter vir.) "Tó. Vir idem eft, ac qui-

N

Prov. 24.16. Pf4l. 119.164. Lev.26.18.

Ji£er , quafi dicat ; nemo viribus fuis,

la

Infemata.) Infirmior apparuit, fuc-

aut fux felicitati confidere debet, fed

&

cubuit..

tota fpes, & fiducia in Deo locanda eft,

193

CAXPU T51I.

D!s

ivl Hde

'Yo. Dominüm formidabunt adverfarii ejus

& fuper ipfos

& dabit im-

: multos

in coelis tonabit : Dominus judicabit fines terree,

u Chrifti fui.

perium regi fuo, & fublimabit corn

.

leros &

rr. Et abiit Elcana in Ramatha,in

domum fuam, puer autem

te faciem Heli facerdotis.

erat minifter in confpe&tu Domini an

blevat,

:32. Porro filii Heli, filii

Belial, nefcientes Dominum,

: paupe-

15.

Neque officium face

rdotum ad populum : fed quicumque

L De

immo

laffe: vi&timam, veniebat puer facerdotis, dum coqueren-

bem,

tur carnes,

& habebat fufcinulam tridentem in manu fua,

ol-

enebris

I4. Et mit

tebat eam in lebetem, vel in caldariam; aut in

Vit.

um, & omne; quod levabat fufcinula, tolle-

lam, five in cacab

entium in

yminurt

— ÜÓen€Q

bat facerdos fibi.

'Sic faciebant univerfo líraeli veni

15. Etiam

vuiftad,)

äilo-.

its ell

II. Erat minifter im con]þe&n Do-

30. Dominum farmidaäu.nr ad'ver [a-

4.) Eos,

rii ejus , 66c.) Oftendit, quam tutum

mini.) : Cum fcilicet crefcente state

iu, &

fa&us eft grandiufculus. In confpe.

fit prefidium in Domino locatum,

&u Domini idem eft, ac in minilte-

ia fgnia

arg

"

ümento a divina potentia fumpto,

riis tabernaculi.

feros fe

quam

de calotonantem , & contra re-

fna vo*

beles pugnantem timent

adverfarii

nte fhciem. Heli.) Cui affiftebat ,

verficie

miniftrabat

ejus. Peculiariter verum hoc fuit in

o Heli.

que , fub difciplina , &.im-

Samuele, de quo infra dicitur cap. 7.

peu

edee in

Io. Faüuz eflamtem, cum. Samuel of-

12. F Belidl ) Wide di&ta fupra

j ; lt

num. I6. cap. I

ferret bolecanfium , Philiffbiim iniere

Igionzuit autem

Ne[cienzes Dominum.) Non reveren-

qde fle

pralium contra Ifraet.

itll,

Dominus fragore magno zmodie dla fu-

tes , non parentes Domino, ut illi fa-

m fer-

ciunt , qui fuperiorem non agnofcunt,

um

227 Philiflbum, $ exzerrutt eos , C5 ca-

ael.

fic.Pharao Exod. $. 2. dicebat : Ne-

periwr.

f funt 4f40i3 Ifr

Dominus judicab

1£ ffnes terr«. ) Quip-

feío Dozinum , & ljrael non dimittam.

ti)

pe illius princeps, ac Dominus.

13. Neque officism. [acerdotum. ad. pa-

ib um

Et dabit imperium vegi Jfuo- ) Chri-

palum) Niolabant enim leges facerdoti-

bus a Domino przfcriptas , & cum po-

Jusdem

fto Domino , de quo ifta paliim ac-

dtor.

cipiunt interpretes , ab Anna fcilicet

pulo hoftias offerente fervandas.

Puer facerdotis.) Famulas aliquisfa-

vubits)

prophetice di&ta.

cerdotis minifter, aut filius,

ngul

E füblimabit corms.) WMide dicta

j 1lis

num. I. hujus capitis. Cornu Chrifti

sm coguerentur caynes.) Dum elixa-

prius depreffum ,

& abje&um ( ipfe

rentur.

Nam u£ notat Abul. in h. c.

enim fe vermem appellat , & non ho-

ueft. 9. offerentes coquebant carnes

(et. )

í

a

mf ,

minem , opprobrium hominum, & ple-

crificiorum, que ipfis debebantur,

Cum autem . ex fa-

centj

bis abje&ionem ) fuüblimatum eft. re-

& facerdotibus.

furre&tione, in codos afcenfione, &c.

crificiis pacificis, de quibus hic fer-

defe

mo effe videtur, tantum pectufculum,

batt

& judiciaria poteftate, de qua hic agi-

od

tur.

Poffunt etiam hzc accommodari

& armus ad facerdotes pertinerent ,

'Regi Sauli, qui a Domino per Samue-

ipü omne . qued levabar fufcimuia , tol-

( 7/41

JilS

lem inungentem imperium adeptus eft

lebant , Offerentibufque h»c patto . in-

fed

& fublimatus, ut eflet Chriftus Domini.

juriam faciebant.

RBibl. cum . Com. Menoch. Tom. IL,

TU

194

LIBRI I

REGUM

1$. Etiam àntequam adolerent adipem,veniebat puer facer-

".

dotis, & dicebat immolanti: Da mihi carnem, üt coquam facer-

jebat

doti: non enim accipiam a te carnem coCtam, fed crudam.

soliet

16. Dicebatque ilh immolans: Incendatur primum juxta mo-

9

qudio

rem hodie adeps, & tolle tibi quantumcumque defiderat anima

tua. Qui refpondens ajebat ei: Nequaquam : nunc enim da-

24

bis, alioquin tollain vi.

qudio

17. Erat erge peccatum puerorum grande nimis cor

$

am Do—

autet

mino: quia retrahebant homines a facrificio Domini.

I8. Samuel autem miniftrabat ante facicm Do

audi

mini,. puer,

accinétus ephod lineo.

26

19. Et tunicam parvam faciebat ei mater fua, quam afferebat

ceba

ftatutis diebus, afcendens cum viro fuo, ut immolaret hoftiam

41

folemnem.

Don

20. Et benedixit Heli Elcanze, & uxori ejus : dixitque ei:

tüi,

Reddat tibi Dominus femen de muliere hac, pro foenore, quod

commodafti Domino.

Et abierunt in locum fuum.

p

21. Vifitavit ergo Dominus Annam, & concepit, & peperit

lat

tres filios

,& duas filias : & magnificatus eft pucr Samuel apud

n

Dominum.

22. Heli

[2

dis

IS. Et;zam antequam adolerent ad;-

litico laici, quale fuit illud, quo Da-

mun

pem.) Tam in victimis pacificis quam

vid indutum legimus, 2. Re

-6.14. &

ind

in victimis pro peccato adeps Domi-

]. Paral.15. 27. Ergo Ephod Samuelis

:

vd

no adolebatur. Hoc ergo peccabant

Levitz hoc fenfu Leviticum erat ; vel

u

facerdotes, quod antequam Domino

quia per «tatem nondum poterat effe ir

u

adoleretur adeps, ipfi carnes cum adi-

À

Levitam confecratus , Politicum.

pe, repugnantibus iis, qui offerebant,

I9- Taunicam.) Hebr. eft

737)3 me-

pI

accipiebant minitabundi, & non tam

Bil, quam vocem [ntcrpres nofter ver-

in Deum inurbani, .cui primum qua-

fi ferculum ex convivio offerendum

tit hoc loco £szicam, alibi pallum ,

aut ve/fem.

erat, fed irreliciofi etiam, & impii,

Statutis drebus.))

Hebr. "4 diehus £m

n

