deam populo huic, qui dixerunt mihi: Levius fac jugum,

17. 3

quod impotuit pater tuus fuper nos ?

vitatibu

IOo. Et dixerunt ei juvenes, qui nutriti fuerant cum eo: Sic

10 M

iivcV

nfe

s: Pater

loqueris populo huic, qui locuti funt ad te, dice

& lapid:

tuus aggravavit jugum noftrum, tu releva nos.

Sic loqueris

boam ft

ad eos: Minimus digitus meus groffior eft dorfo patris mei.

I) R

1r. Et nunc pater meus pofuit fuper vos jugum grave, ego

diem.

autem addam fuper jugum veftrum : pater meus caecidit vos

20. F

5

flagellis, ego autem caedam vos fcorpionibus.

velus e

12. Venit ergo Jeroboam, & omnis populus ad Roboam die

gato (

?

tertia, ficut locutus fuerat rex, d

necieq

die tertia

jcens: Revertimini ad me

folam,

13. Refponditque rex populo dura, dereli&to confilio fenio-

aL Y

"

rum , quod ei dederant,

Veriam (

14. Et locutus eft eis fecundum confilium juvenum dicens:

[

Pater meus aggravavit jugum veftrum, ego autem addam jugo

veftro: pater meus caecidit vos flagel

Sufcta

?is, ego autem caedam

modo eni

vos fcorpionibus.

.

tit-illa in

r5. Et non acqut

evit rex populo: quoniam averfatus füerat

mandabat

*Sup. eum Dominus, ut fuícitaret verbum faüum, * quod locutus

16. Qu

Nabat

L

IL3L fuerat in manu A'niæ Silonitee ad Jeroboam filium

16.Videns

vjd, Chdl

TW fug p

Vade j

Q. -4dolefcentes)) Mel dicuntur ado-

pare folerent'de rebus fuis maznifice

lefcentes comparatione feniorum; quos

loquen'tes. Vide Delrio in adagialibus

Quafi dic

TOs frng,

prius confuluerat ; vel fenfus eft, ad-

tom. I. adagiali 202. Chaldzus vertit :

hibuiffe in. confilium eos, quibuscum

Debilitas mea fortior eff robore patris mer.

abat, d

ab adolefcentia fuerat educatus, licet

II. Cedam vos Scorpionibus.) Ferox,

308 alium

ituamus

jam non effent adolefcentes, fed viri-

& tyrannica comminatio. Scorpiones

Vllif a'g]

lem ztatem adepti ; erant enim equa-

fant virge fpinez., ubique aculeatz,

les Roboamo, qui annum quadragefi-

quales paffim videmus in fepious. He-

Omum t

mum agebat.

br&ea vox, & fcorpiones fi

2nific

at , &

1 ddertoy

X

v?

1abent

10- Minimus digitus menus groffror eff

fpinas.

Jofephus, & L

Véla jlly

dorfo patris mei-) Pineda lib. 7. de re-

oxoemníog. Vatablus ffagrzs, vel ralis

Jügum i

bus Salomonis cap. 24. putat alludi ad

aculeatis. Chaldgus, fpinis.

illod (j

Jüium f

&tatem, qua Salomon regnum iniit,

IS. .4verfatus fuerat^eum Dowmus,

"que erat 20. apnnorum , duplo fcilicet

&c. ) Dimittendo eum propriz fuper-

Tent » Qu

minor, quam Roboam.

Sed videntur

biz , cui confilia juvenum arridebant,

Tunes n

nec tantum luminis dando , ut fana

potius verba hec adagialem loquendi

lts L

formam fapere, quam jactabundi ufur-

confilia feniorum fequeretur.

P[:'-viütey

Pirüitg

C AR UT

XTI.

467

te i

Y alhlle-

16. Videns itaque populus, quod noluiffet eos audire rex,

refpondit ei dicens: Quae nobis pars in David? vel quae hae-

reditas in filio Ifai? Vade in tabernacula tua, Iífrael, nunc

tefpon-

vide domum tuam David. Et abiit Ifrael in tabernacula fua.

Jugm,

17. Super filios autem Ifrael, quicumque habitabant in ci-

| eo: Sic

vitatibus TJuda , regnavit Roboam.

s: Dafer

18. Mitit ergo rex Roboam Aduram, qui erat fuper tributa,

& lapidavit eum omnis Ifrael, & mortuus eft. Porro rex Ro-

loqueris

ris m

boam feftinus afcendit currum , & fugit in Jerufalem :

19. R

dV6, g0O

diem.

eceffitque Ifraglþa domo David, usque in praefentem

j

cidit vos

20. FaCtum eft autem,'cum audiffet omnis Ifrael, quod re-

veifus effet Jeroboam, miferunt, & vocaverunt eum .congre-

boam d]e

gato coetu, & conftituerunt eum regem fuper omnem Ifrael :

d ad me

nec fecutus eft quisquam domum David prcter tribum Juda

Íolam.

lio fenjo-

21. Venit autem Roboam J

Kerufalem , & congregavit uni-

verfam domum ]uda, & tribum Benjamin, centum ot&toginta

n dicens:

millia

;ANInDn —

dam j0go

p cadam

Sujcitaret verbum fuum.) Quodam-

I9. Aduram.) Videtur effe ille idem,

modo'enim fopita videbatur prophe-

qui fupra cap. 4- n. 6. dicitur Adoniram

tia-ila interim , dum . executioni nom

filius Abda , prepofitus fuper tributa.

us faerat

mandabatur.

Lapidavit eum ommis Ifr'(ze/.) Erat

] locutus

16. Qzua nobis pars iz David , &c.)

7

enim. populo exofus. propter exactio-

LXX. habent, Pafce dommun tuam Da-

abat.

nem tributorum ; illumque parum pru-

, Videns

vid. Chald. Nuzc regza fuper viros do-

mus-£ua David.

denter legavit Roboam ad populum,

ERE

cujus dolorem exafperare potius pote-

Vade im tabernacula tua Ifrael, 6$c.y

; maynifce

Quafi dicat: repetat unusquisque do-.

rat, quam lenire.

20. Miferunt ,.5 wvocaveruut eum.)

adag as

mos fuas, Roboam autem res fuas fibi

Apparet illum animadverfa feditione,

|euS Vertitvt

habeat, domui, & tribui fuz imperet,

: L

nos alium Regem fuper Ifraelem. con-

& occifo Adura feceffiffe.. Hlum ifrae-

ftituamus.

lite regno idoneum exiftimarunt, quod

ji )Ferox,

vir fortis effet, & induftrius, & populo

Gcorpiotes

Vide domum tuam.) Cura, guberna

g an

QU Y

domum tuam.

Peccatum autem 'eft

charus, & Regi etiam /&

[2

tate conjunctus.

gypti affifïi-

gl)i .

a defertore populo ;. neque enim. ob

Confliteerunt eum Regem. [uper omnem

imiflClh :

verba illa Roboami excutiendum fuit

(YX, habent

jugum illius. Nec fi Deus regnum

lfrael.) Ipfo non repugnante: quippe

] f,';hl'

illüd fcindere parabat, ideo etiam i?lis

qui memor erat predictionis Ahie pro-

j;, Y

pheta.

jufium eft, ut a fuo Principe rebella-

,m n qjitily

rent, quemadmodum a peccato im-

Préter tribum J«da folam.) Intellige

jprit

fiper"

munes non fuerunt Reges, qui Ifrae-

etiam Benjamin , ut patet ex verficulo

l

litas multis modis vexarunt, & in ca-

L

grildutta

fequenti ; lribus enim Juda, & Ben-

01 u ^

ptivitates abduxecunt , licet Deus hec

jamin quafi unica tribus cenfebantur,

"

permitteret in eorum juftam pamnam.

ut diximus fupra cap.1I. n. 32.

468 9

LIBRI l. REGUM

^0

millia eleCtortim virorum & bellatorum, ut pugnarent contra

;f

domum Iírael, & reducerent regnum R obaaim filio Salomonis.

pulu

$.Par.

22. * FaCtus eft autem

[

T

fermo Domini ad Semejam virum

I-- ?; Dei, dicens :

T

pull,

23. Loquere ad Roboam filium Salomonis regem Juda, &

ad omnem domum

decit

Ju-da.;3 & Benjamin, & reiiquos de populo,

dicens :

braþa

Ut m

24. Heec dicit Dominus : Non aícendetis, neque bellabitis

Bet

Contra fratres veftros filios Iífrael : revertatur vir in domum

fuam, a me enim faCtum eft verbum hoc.

Audierunt fer-

3j

monem Domini, & reverfi funt de itinere, ficut eis preecepe-

quin

rat Dominus.

& f«

25. K£dificavit autem Teroboam Sichem in monte Ephraim,

adolt

& habitavit ibi, & egref/us inde zedificavit Phanuel.

26. Dixitque Jeroboam in corde fuo : Nunc revertetur re-

gnum ad domum David ,

Mij

27. Siaícenderit populus ifte, ut faciat facrificia in domo

ul

Domini in Jerufalem : & convertetur cor populi hujus ad do-

minum ífuum Roboam re

(ut t

gem Juda , i»nteriicientque tnes &

DA

revertentur ad eum.

*"Tob

5

28. * Et excogitato confilio fecit duos vitulos aureos,& dixit

eis: Nolite ultra afcendere in Jerufalem: *Ecce dii tui

, ïfrael—,

32. 8. qui te eduxerunt de terra /Ezypti.

l E'

. 29. Pofuitque unum in Bethel, & alterum in Dan :

[

3o. Et

p eff;

A mer

24. 4 me enim fatum efü verbum

ra colebatuþr, itaque populo auttor fit,

boc.) Salomonis videlicet peccata per

ut vitulos aureos adoret.

At'r('rl

imprudentiam . Roboami

caftigante.

fepten

Ttaque contra me, non contra Jero-

Ecce Dii tui Ifrael, qui te eduxerunt

Midie

de terra fgypti.) Hxc eadem verba

boam pugnabitis, utique infelicibus

dixerunt Hebrei, cum ab Aarone au-

lociti

'aufpiciis, & bello irrito.

reus conflatus eft vitulus. Exod. 32. g.

39. ibi

Reverf f.n* de irinere.) Eximium

Q6 ve]

f.

e

4

inomenti.

ine obedientie exemplum in re tanti

29. Uzsm in Bethel-) Bethel fuit in

36 ,

tribu Benjamin , ut patet ex Jofue cap.

I s

25. Sichem im monte Ephraim.) Sichem

Iyj. n. I3. & 22. Locus erat omnium

Wifio j

fibi tantifper in fedem regni delegit,

opinione religiofus, & facer, & jam

Y

ut quz in tribu E;phraim fita eflet, ex

pridem ab ipfo Jacobo patriarcha con-

Tontiy

qua ipfe oriundus erat , & opportuno

fecratus, Gen. 28.19. quoniam ibi Do-

DE l:

loco, omnibusque tribubus ad conve-

&

minus in fomnis illi apparuerat. Poft

6 j.ex

tiiendum Regem commodo.

Jeroboami vero idololatriam mutatum

Qui

29. Fecit duos vitulos a«reos.) Paulo

eft urbis nómen , & qux hactenus ge-

lllfämr

ante venerat ex /Eeypto Jeroboam,

zhel,i

1

eft, Domnus. Dei, diCta tuerat,

&IYire

ubi Apis gentis illius Deus vituli figu-

Bethaven, id eft , domus idol/4, dici ca-

tro p

L

'C' APUT KXII. & XIII.

469

Cofitta ä

40. Kt fat&um eft verbum hoc in peccatum : ibat enim po-

Qonis,

pulus ad adorandum vitulum usque in Dan.

vitum

de extremis pce 2.Par.

31. Et fecit fana in excel(is , & * facerdotes

ILIS

puli, qui non erant de filiis Levi.

iem folemnem in menfe o&zvo, quinta-

j

h,&

32. Conítituitque d

'opuloy

decima die menfis, in fimilitudinem folemnitatis, quz cele-

brabatur in Juda. Et afcendens altare, fimiliter fecitin Bethel,

Ylabitis

ut immolaret vitulis, quos fabricatus fuerat: confütuitque in

jomum

Bethel facerdotes excelforum , qu:e fecerat.

nt Íete

33. Et aícendit fuper altare, quod extruxerat

.in Bethel,

ecpe-

quintadecima die menfis oCtavi, quem finxerat de corde fuo:

& fecit iolemnitatem filiis Ifrael, & afcendit fuper altare, ut

adoleret incenfum.

jhratmy

"

CAPUT- XEH.

tür 16

Miffus propheta de Sruda ad Sferoboam , de altaris füboer fione , &?

] domo

nativitate Sfofie regis propbetat, quo orante , manus S'eroboam,

;àd do-

qu& exaruerat, Janitati re[Hituitur, rediens autem propbeta a leone

f

Dei «erbo inobediens fuiffet , £? Jeroboam

occidifur-, quod

Juam auget impietatem.

r dixit

T ecce vir Dei venit de Tuda in fermone Domini in Be-

' 1(1'261?

*

!.'E

thel; Jeroboam ftante fu.

per altare, & thu. ;aciente

Nnn3

2. Et

4vo, €9c. ) In hoc

s

pta eft. Bethel in regno Ifraelis erat

32. I» meufe o£t

ad meridiem.

tempus folemnem five: delubrorum,

aior f

4Airerum in Dan.) Qu urbs erat ad

five vitulorum dedicationem indixit.

feptentrionem , ubi jam a temporibus

In ffilitudinem falemnimri:, exex)

edierttt

Michz intelici exemplo fcu

Iptile col-

Solemnitatis dedicati templi a Salo-

em ve

locitum fuerat, at habetur Judic. 18.

j

mone:conftzucti, quod. feftum Ence-

30. ibique diu idololatria, vel publi-

nia dicebatur. Vide Riberam de feftis

ao av

Hebreorum cap. I8*

0092«

ce, vel occulte viguerat.

30. Ferbwm hoc.) Res ifta.

[cendeus altare.) 86 enim tanquam

yd futin

Im peccatum.) Veccati idololatrim

Pontificem

gerebat ; nam faceraotes

ofüe C

occafio , & caufa.

eligebat, &c.

finxerat de corde ji:o.)

; ompium

n

31. Faga i» excelfés.). In collibus, &

33 Quem

I & m

montibus in quibus idola colerentur.

Qiiem menfem, & diem ipfe folemnem

ychu o

fecerat, cum folemnis non cfiet, imo

Ti lbi 0

De exeremis popel;.) Vox infima ple-

infanftus, & &egis impii fcelere exe-

0

be ; ex fece populi.

crabilis. LiXX. habent : z menfe ottvo,

pb

Qui mom erant de filiis Levi.) No-

, mutatum

Juerunt enim Levite huic impietati

i2 feflivitate, quam finxit e corde f'«o-,

fleuis Z*

fervire, ut notat Vatablus, & innuis

PT.

l- Dei.) jofephus illan Ja4dzz,

f hierit

tur 2. Paral. If J4«-

appellat, S Hierony.aus z. Par,

j ii* ]

JLIBRIIL REGUM

fo. /

|

E

2. Et exclamavit contra altare in fermone Domini, & ait:

|

Reg-. Altare, altare, heec dicit Dominus: * Ecce filius nafcetur do-

quo vel

i2

2317:mul David , Jofias nomine, & immolabit fuper te facerdotes

quett v

excelforum, qui nunc in te thura fuccendunt, & offa homi-

fecerat.

num fuper te incendet.

nl

2. Deditque in illa die fignum, dicens: Hoc erit fignum

nf

quod locutus eft Dominus : Ecce altare ícin

de:tur2 & eHuncje—

derunt

tur cinis, qui in eo eft.

rat t ]

4. Cumque audiffet rex fermonem hominis Dei, quem in-

clamaverat contra altare in Bethel, extendit manum fuam de

n*

villent,

altari, dicens : Apprehendite eum,

Et exaruit manus ejus,

quam extenderat contra eum : nec valuit retrahere eam ad fe.

14f

terebnmi

s. Altare quoque fciffum eft, & effufus eft cinis de altari,

Refpon

juxta fignum, quod praedixerat vir Dei fermone Domini. :

6. Et ait rex ad virum Dei : Deprecare faciem Domini Dei

t

panen.

ul, & ora pro me , ut reftituatur manus mea mihi.

Oravit-

16 (

que vir Dei faciem Domini, & revería eft manus regis ad

Comeda

eum , & facta ett ficut prius fuerat.

ER

7. Locutus eft autem rex ad virum Dei: Veni mecum do-

1C€ns :

mum , ut prandeas, & dabo tibi munera.

TCVerte

8. Refponditque vir Dei ad regem: Si dederis mihi mediam

ii

partem domus tu&& non veniam tecum, nec comedam panem,-

locutus

neque bibam aquam in loco iítc :

Cum n

9. Sic enim mandatum eft mihi in fermone Domini przeci-

Fefelit

pientis: Non comedes panem, neque bibes aquam , ne rever-

teris per viam, qua venifti.

10. Abiit

lus

10. 7a4do ;;Epiphan. in lib. de vita

bernationis, & przfcientie indicium,

profinam

Prophetarum 7o4z nominat ; 'T'ertul-

QQue propt

quod & nomen ejus, qui rem prafi-

—

lianus lib. de. jejuniis cap. 16. semzaz

gnificatam effecturus erat

6 l)rædicitllxï.,

Catm,

vocat ; Hugo Cardinal. 444, qui, in-

Vide fimile Ifa. 44.29.

Quantam

quit , alio. nomine Gad dicitur.

eme adi

Tamolabit [uper te facerdotes exce/fo-.

II. f

la fermome Domini.) Merum. oracu-

rum.) lis nimirum impietate pares, qui

lum afferens.

nunc in te thura fuccendunt.

Mf-h:ht

2. Exclamavitcontra 4ltdre.) Altare

Er offa hominum.) Yam prefentium,

Tex 4 Re;

xem licet inanimem alloquitur, etfi pro-

quam futurorum fuper te-incender.

Sitrji

phetia ad regem impium, populumque

lmpleta eft hec prophetia a Jofia, ut

$ Micl

pertineret ; quod prodigium 1a ipfo al-

fcribitur 4. Reg. 23. 16.

Yj g

tari mox demonftrandum erat, & quia

6. Deprecare faciem Domius Dei 7up.)

fft.) B«

mala , que denunciabat, propter pro-

INon dicit, 22/2r;, confcius fe ab- illo

SCriptyr

f,.mum hoc altare eventura erant.

defeciffe.

paetam

Ip ferzone Domini.) E mandato Do-

Yero

mini..

, 9- Nec reverteris per viam, qua ve-

&

Qu.

2i/h.) 1ta illi precipitur ad fignifican-

1111 4pi

Jfas uemine.) Ángens divinz gu-

dum €tiam viam qua itur ad impios,

At [, n

G APU

XIII.

— "

Io. Abiit ergo per aliam viam

3

,& non fei'c reverfus per iter,

& dt:

tür do-

quo venerat in Bet:el.

ir. Prophetes autem quidara fenex habitabat in Bethel, ad

erdotes

à homi-

quem venerunt filii fui, & narraverunt ei omnia opera, quae

fecerat vir Dei illa die in Bethcl: & veiba, quse locutus fue-

rat ad regem , narraverunt patri fuo.

fipmum

I2. Et dixit eis pater eorum : Per quam viam abiit? Often-

frunde-

derunt ei filii fui viamj per quam abierat vir Dei, qui vene-

rat de Juda.

jem m

qam de

I3. Etait filiis fuis : Sternite mihi afinum. Qui cum ftra-

,

viffent, afcendit,

]s €JUs.

I4. Ét abiit poft virum Dei, & invenit eum fedentem fubtus

] ad fe.

terebinthum, & ait illi: Tune es vir Dei, qui venitti de Juda?

c altariy

Refpondit ille: Ego fum.

jin, .

15. Dixitque ad eum: Veni mecum domum, ut comedas

jüni Del

panem.

Oravit-

16. Quirait: Non poffum reverti, neque venire tecum, nec

'Vgis al

comedam panem, neque bibam aquam'in loco ifto:

17. Quia locutus eit Dominus ad me in fermone Domini,

"um do-

dicens: Non comedes panem, & non bibes aquam ibi, nec

reverteris per viam , qua leris.

mediam

An ge!us

I8. Qui aitilli: Et ego propheta fum fimilis tui: &

panetiy

locutus eft.mihi in fermone Domini, dicens : educ eum te-

cum in domur ti

U dl

Yo1

üs

ut comedat panem, & bibat aquam.

| præci-

Fefellit eum,

: Tevete

Io. Et

fed qui Abulenfi vir pellimus fuit,

profanam effe, & periculofam, ideo-

indicium,

que propter illecebras, quas habet pec-

'"Theodoreto, & Procopio bonus, fed

a prae

catum, & nature noftre intirmitatem,

tamen officiofo mendacio ufus in re-

ys dicitu.

ducendo propheta; quare ob hoc men-

quantum fieri poteft, vitandam, ut fi

femel adire fufficiat, non iteretur.

dacium quodimmodo pfeudopropheta

j extt 76'

II. Prophetes uutem,quidam [emex

dici poteft, alioqui vere ad eum íermo

Domini factus eft n. 20. credidit pro-

pues qu

babitabat im Berbel.) Hic propheta fe-

nex.4. Reg. 23. IS. venille dicitur de

phetz pradictioni, & cum eo fepeliri

'æfentillmv

Samaria,eumque Chaldzus Paraphra-

voluit.

Fefelliz eum &c.) Y heodoretus, & Pro-

incéndet

ftes Michal appellat.

: chï—h u

I8. ££ ego propheta fum ffmilis Iui,

copius falfis ufum verbis putant, non

&c.) Senem hunc quem próphetam

ut eim, quem invitabat, lederet, fed

ut benedictionem ab eo acciperet, id

: pai t

Scriptura vocat, Jofephus pfeudopro-

[eab lo

phetam fuiile tradit.

"E heodoretus

eft, gratiam, & meritum exhibice ho-

vero qu. 42. Procop. & Abulenf. q.13.

fpitlitatis , que eft etiam Jofephi. fen-

tentia.

Ali putant hanc ira ndem

j 1 [/2d

& alii apud Salian. tomo 4. Roboami

j iticute

anni I. nuim. 26. verum . prophetam ,

ftruxiffe, ut cum Jeroboamus eu m vi-

] ij

LIBRI II.

REGUM

472

20,

19. Et reduxit fecum : comedit ergo panem in domo ejus,

& bibit aquam.

fuper.

40. Cumque federent ad menfam , fa&tus eft fermo Domini

ut pla

ad prophetam , qui reduxerat eum :

g

eum: .

241. Et exclamavit ad virum Dei , qui venerat de Juda, di-

jb

cens: Hzec dicit Dominus : Quia non obediens fuifüi ori Do-

mini, & non cuftodifti mandatum , quod prscepit tibi Do-

mortu

pultus

minus Deus tuus:

22. Et reverfus es, & comedifli panem, & bibifti aquam,

y.]

Domin

inloco, in quo prsacepit tibi, ne comederes panem , neque

excelf

biberes aquam, non inferetur cadaver tuum in fepulchrum

patrum tuorum.

3

253. Cumque come

pelfim:

diffet, & bibiffet, ftravit afinum fuum

propheta, quem reduxerat.

excelfo

fiebat

24-

ui cum abiiffet, invenit eum leo in via, & occidit, &

erat cadaver ejus projettum in itdnere: afinus autem ftabat

31

P

everfa

jüxta illum, & leo ftabat juxta cadaver.

25. Et ecce, viri tranfeuntes viderunt cadaver proje&tum in

via, & leonem ftantem juxta cadaver.

Et venerunt, & divul-

gaverunt in civitate, in qua prophetes ille fenex habitabat.

26. Quod cum audiffet propheta ille, qui reduxerat eum de

via, ait: Vir Dei eft, qui inobediens fuit ori Domini, & tra-

didit eum Dominus leoni, & confregit eum

, & occidit juxt—a

verbum Domini, quod locutus eft ei.

B

27. Dixitque ad filios fuos: Sternite mihi afinum.

Qui

cum ftraviflent,

a8. Et ille abiiffet, invenit cadaver ejus proje&um in via:

—

& afinum, & leonem ftantes juxta cadaver : non comedit leo

de cadavere , nec laefit afinum.

; SO- Tla

29.Tulit

il pero]

He, |

m:ham ;

deret a Domino male mulé&atum, ejus

nus apud Caffian. collat. 7. cap. 25.

üt væ/l'm

przdictionibus, & minis abrogaret fi-

Deum pro leviffimiz delictis. interdum

7 incl) te,

dem, & ab idolorum cultu non aver-

morte punire, quod hujus prophete

terctur. Ita Cajet. Abulenf. & alii.

exemplo, aliisque confirmat. . Vide

x jeg

Y

W volu

20. Faüus eff fermo Domini, ch.)

etiam S. Greg. 4. Dialog. cap.24. De

lrt

3 Cutm

Vero Dei , & prophetie fpiritu afila-

eterna ejusdem fülute vide $. Auguft.

I

AAX

* n

d

£us eit.

lib. de cura pro mortuis agenda c. 7.

—

24. Imuenit eum leo 1 via,6$ occidit.)

'4/7"4/ CJ;

Er leo flabar juxta cadaver.) Notant

0& 47

Plerique omnes au&tores prophetam

Procopius, & "Fheodoretus, quanta

-T pred

hunc aà leone occifum a gravi culpa

fanctarum corporum cura Deo fit, qui

etiam leonem cuftodem hic appofuit.

hij

fir

liberamt. Notat autem Abbas $ere-

CA P UUT XHE

473

0 6u

: 29. Tulit ergo prophetes cadaver viri Dei, & pofuit illud

fuper afinum, & reveríus intulit in civitatem prophetze fenis,

Domini

ut plangeret eum.

3o. Et pofuit cadaver ejus in fepulchro fuo, & planxerunt

ida, di-

eum;: Heu, heu, mi frater.

[

ori Do-

31. Cumque planxiffent eum , dixit ad filios fuos: Cum

ii Do-

mortuus fuero, fepelite me in fepulchro

in quol vir Dei fe-

pultus eft : juxta offa ejus ponite offa mea.

32. Profe&to enim veniet fermo, quem przedixit in fermone

aqQm,

, ttque

Domini contra altare, quod eft in Bethel; & contra omnia fana

dchrum

excelforum , quae funt in urbibus Samarisze.

33. Poft verba haec non eft reverfus Jeroboam de via fua

? fuur

peifima, fed e contrario fecit de noviffimis populi facerdotes

excelforum : quicumque volebat, implebat manum fuam, &

fiebat facerdos excelforum.

-

i, &

n fabat

34. Et propter hanc caufam peccavit domus Jeroboam , &

everfa eft, & deleta de fuperficie terree.

um n

; divu-

abat.

eum de

; & ttà-

t a

, Qu

CAPUT

in v

yedit ieo

3o. Plauxeruzt eum.) Jufta fuäebrizt

33- De noviffimis populi) Quos fu-

illi perfolverunt.

periori cap. num.3I. exzremos populi

39.Tülif

Hen , beu, mi frater.) Erat hec fa-

appcllavit.

7

miliiris apud Hebrezos lugendi forma,

Implebat manum fuam.

In facer-

Ut V frater,É? a fóror, va Domine t

; c]p, 56-

dotem confecrandum offerebat, & im-

od

v« inclyre. Vide Jerem. cap. 22. n.19.

ium illud facerdotium confequebatur.

31. Sepelite me £m fepulchro, &fc.)

V

ide di&a Exod. 28. 41. & Jud.17.5

pIO

l)n v

a

Vil

Cur voluerit fenex hic propheta fepe-

Ja colebantur.

Excelfortim.) Collium, in quibus 1do-

p

liri cum propheta illo occifo , indicant

JAugt

LXX. interpretes , qui ita habent.

34- Prepter banc cau[am.) Et pxopter

"pud offa ejus ponite me, ut falventur

ensh 61

idolofatriam in regno Ifraelis univer-

Notint

effa mea cum offibus cjus; cum fcilicet,

ím indu&tam, multis in locis fanis ex-

jntà

qua przedixit num. 2. implebuntur.

tructis in excelfis, & nemorofis locis.

;g,() fit qui

Bibl. cwim? Cops. Menoch, Tom, L.

Qoo

a jb

474

LIBRI Jl

REGUM

CUA IEUT NY

6. Au

& alt: |

Zlhias propbeta ab uxore Sferoboam [uper filio Abia cegrotante

la? 6gi

interrogatus , predicit. filium. moriturum, €? domum

eroboamn

nv

penitus evertendam , quo mortuo , fuccedit filius Nadab : rex au-

Quia ex

pulm

tem AAgypti diripit domum Domini in S'erufalem , £? mortuo

9. Et

Roboam , [uccedit filius zbia.

fuift f

?

I. TN tempore illo aegrotavit Abia filius Jeroboam.

lecutus

2. Dixitque Teroboam uxori füuze : Surge, & commuta

in cnf

habitum, ne cognofcaris, quod fis uxor Jeroboam: & vade in

0. $«

*Sup. Silo, ubi eft Ahias propheta, *qui locutüs eft mihi, quod re-

& fecif

2132 enaturus effem fuper populum hunc.

provoca

3. Tolle quoque in manu tua decem panes, & cruftulam, &

1o. H

vas mellis, & vade ad illum : ipfe enim indicabit tibi, quid

& * per

eventurum fit puero huic.

fum, &

4. Fecit, ut dixerat, uxor Jeroboam

/; & confurgens abiit

Jerobon

in Silo, & venit in domum Ahise: at ille non poterat videre,

)

quia caligaverant ocüli ejus prae fenettute.

£05 Cant

s. Dixit autem Dominus ad Ahiam : Ecce uxor Jeroboam

àVes q

ingreditur, ut confulat te fuper filio fuo, qui aegrotat. Hsc

T. 7

& hzec loqueris ei.

Cum ergo illa intraret, & diffimularet fe

troitu p

effe, quae erat,

13 Et

6. Au-

lnferety

£0 ferm(

It

Grotavit Abia filius Teroboam.)

&grotum haberet filium ; & vere fe ex

L LXKX. cap.12. hujus libri, ubi

ipfo cognofcere, quid de ejus falute

fperandum effet, aut timendum.

E

hanc referunt hiftoriam , uxorem Je-

9. M

roboam 44ze appellant.

l]

P

2. Commuta babitumy, ne cognofcaris.)

3

Tolle quoque 12 man 148 derim

Of t

Verebatur fcilicet ne propheta orata

panes, &c.) Ad prophetam enim (ine

.IO. Mi

munere indice benevolentie , & grati-

did y. p

potius, quam vera dicturus effet, ut

tudinis non adibant, ut patet ex I. &eg.

C/daþ,m,

Dionyfius Hugo, & Vatablus notarunt.

Vel contra timuit, ne propter fcelera

9. 7. Ecce i:bimus, qz»zid feremus ad vi-

Cbræo eü

russ Dei?

9 Quarm

mariti afperius objurgaretur, aut etiam

Voluit etiam

Cruflulam.) LXX. habent, cellyridas

&Cüt(a ve

inaudita dimitteretur.

flis ejus, O mvas.

Collyridas facer

profectionem hanc uxoris clam populo

2 Int»l'ph

inftitui , ne, fi ille animadverteret Re-

textus alibi tortas panis vocat, aut pla-

95 (argeye

centas.

Refpondent Italorum buccel-

32 36 ([av

.gem ad Domini prophetas in neceffi-

latis panibus, quos Romani vocant,

Tuli (icen

tatibus confugere, idolorum vanita-

Crambelle.

]o

fl

QIOTIE

tem fatis intelligerct. Nec ut refpon-

fum ferret, erat neceífe , ut prophete,

4« AdLüt in Silo.) Locus erat in tribu

Jrétiofue f

0 tum (iï

quenam effet, aperiret : fatis erat, fi

Ephraim inclytus ob diutinam in illo

3 g.

latio,

diceret fe mulierem quandam effe, que

arce goxnnnomtionem.

It

ab)j JI

C ALE UT

XIV.

"r

AF

6. Audivit Ahias fonitum pedum ejus introeuntis per oftium,

& ait: Ingredere, uxor Jeroboam, quare aliam te effe fima-

H

QOf

las? ego autem mifius fum ad te durus nuntius.

J

7. Vade, & dic Jeroboam: Hzec dicit Dominus Deus Ifrael:

: TOY d-

Quia exaltavi te de medio

populi, & dedi te ducem fupe; po-

ulum meum Ifrael,

DT

8. Etfcidi regnum domus David , & dedi illud tibi, & non

fuifti ficut fervus meus David , qui cuftodivit mandata mea, &

l

fecutus eft me in toto corde fuo, faciens quod placitum effet

comruta

in confpe&tu meo:.

t vadein

9. Sed operatus es mala fuper omnes, qui fuerunt ante te,

quod re-

& fecifti tibi deos alienos, & conflatiles, ut me ad iracundiam

provocares, me autem projeciíti poft corpus tuum :

ftulam, &

1o. Idcirco ecce ego inducam mala fuper domum Jeroboam,

.

ibi, qu

& * percutiam de Jeroboam mingentem ad parietem, & clau-

"inis -

fum, & noviffimum in lfrael : & mundabo reliquias domus

15-29-

ens abiit

Jeroboam, ficut mundari folet fimus usque ad purum.

at videre;

Ir. Qui mortui fuerint de leroboam in civitate , comedent

eos Canes: qui autem mortui fuerint in agro, vorabunt eos

eroboarm

aves coeli; quia Dominus locutus eft.

12. 'Tu igitur furge, & vade in domum tuam

aL Hec

,& in ipío in-

mularet 1.

troitu pedum tuorum in urbem , morietur puer.

I3. Et planget eum omnis Ifrael, & fepeliet: ifte enim folus

inferetur de Jeroboam in fepulchrum, quia inventus eft fuper

—

f. äi

eo fermo bonus a Domino Deo Ifracl, in domo Jeroboam.

&va t t

Ooo ^5

]ute

14. Con-

p d

ndum.

9- Me projecrffi þa/l-' corpus tuum.) Clauft quoque defecerunt, r?/z'duique* Con-

PO& tergum tuum.

fumpri [unt, ita explicat: mom erant opes,

"m dectm

IO- Mingentem ad parietem.) Vide

gm enim Uf

qua doms clauduntur, neque pecudes, qua

dicta 1. Reg.25. n. 22.

12 agro relingtununtzur.

Ti & gl'ln'

Claufmmn, 6 noviffimum im Ifyacl) In

Reliqgeias domusi.) Vilios, pofteros.

L [^ *

Hebrazo eft, 3rys "13xy Zatfar veat-

Sicurt imnndari foler ffmms u[que ad pu-

m 44 77

zub,

uarum vocum prima cLefum,

4

rzm.) Ut folet fimus , aut ftercus pe-

J

feeunda vero derel/&um fignificat. No-

nitus eradi e pavimento domus, &

enty [

äyj:ldf

fter Interpres 4.Reg.14.26. vertit c/au-

ejici, ne vifum , aut nares offendat.

jilus It

J0s carcere , €$ extremos- Deuter. vero

I3- Imventus eff [uper eo fermo Lonus

o at*

Hac. for-

32- 36. claufos, &t veffduos.

a Domino-) Non pueri bonitatem fieni-

jum Di**

mula dicendi fignificatur nihil ex tota

ficat, fed in illum mifericordiam Dei,

n v?

Cant,

pofleflione , aut domo, five vile, five

cui vifum fuerat permittere, ut puer

pretiofum fuerit; ftve claufum, & cu-

hic in fepulturam , qua alii carituri

gt uiba

ftoditum, five dereli&tum, & abjectum,

exant, inferretur. * Aliqui tamen ver-

a predatione, & direptione tutum fo-

tunt ex Hebrzo : Quia ?mventa eff in

j

um 1 il

re. Rabbi Jofeph illud Deuter.sz. 36.

eo cogitatio bona. erga Dominum Deum

476

LIBRI IIL. REGUM

|

I4. Conftituet autem fibi Dominus regem füper Tfrael , qui

s *P

adragii

percutiet domum Jeroboam in hac die, & in hoc tempore :

15. Et percutiet Dominus Deus Ifrael, ficut moveri folet

fet : dece

arundo in aqua : & evellet Ifrael de terra bona hac, quam de-

guam elef

tribub:s]

dit patribus eorum , & ventilabit eos trans flumen : quia fece-

runt fib1 lucos , ut irritarent Dominum.

)5 E;

16. Et tradet Dominus IHrael propter peccata Jeroboam, qui

eum fupe

peccavit, & peccare fecit Ifrael.

füis, qui

17. Surrexit itaque uxor Jeroboam, & .abiit & venit in

23 H

Thería: cumque illa ingrederetur limea domus, puer mor-

füper on

tuus eft,

frondof

18. Et fepelierunt eum.

Et planxit eum omnis Tfrael jüxta

24. 9&

fermonem Domini

; quem locucus eft in manu fervi tui Ahize

abomn:

prophetae.

[ filiorua

19. Reliqua autem verborum Jeroboam : quomodo pugna-

5 In:

verit, & q

uomodo regnave:it, ecce ícripta funt in Libro ver-

1

E Eeypi i

borum dierum regum Ifrael.

|

a. Ft

20. Dies autem, quibus regnavit Jeroboam, viginti duo anni

univera

funt: & dormivit cum

patribus fuis: regnavitqu; Nadab filius

M

ejus pro eo.

L1n manyr

D. Ri Porro

| oftium d

—

J/Mez',xquod bonum aliquod pueri fi- fyrios tran&ferantur ; poftquam. diu,

gnificat.

multumque in patria fua, quafi arundo

21« Naa;

patrios en

I4- Regem füper If;"zze/.,qni perenttes.)

in aqua, inteftinis feditionibus, & bel-

Is fuit Baafa, cui favit Dominus , ut

lis fuerint agitati:

losfilo

Rex fieret, eique populum conciliavit,

Veztilabst a05.) Elebr. difperger tes.

9. o

ut Dei vindi(tam in Roboamum exer-

Ceret,

Flamen.) Euphmtem.

tàn 88, q

I16. Tradet Dominus

Cun

TX

In bac die, ($ hoc tempore.) Putat

nus Affyriorum.

Ifr ael.)) In ma-

2 44

24. Ejt

Abulenfis qu. 26. hoc ipfo die, quo

17. Vemieim Ther(a.) LXX: vocant

propheta vaticinatus eft contra fero-

Saritam. Midetur "Therfa fuiffe Regia

vertit Va

boain, ceepiííe Baafe conjurationem,

civitas ante Samariam conditam.

pitudo v

que tamen in rem deduci non potuit,

9. Plamxit ilum.) Jufta funebria

5

Il[

l]iü 'PO& 31'.&11100 annos.

Cajetanus

perfolvit.

C4|

n

exiftimat fententiam'effe ; tam prom-

Iu manufervi foi Abia.) Per Ahiám.

Vontra te

ptam fore divinam ultionem , ut etiam

I9. Quenzedo pugnavertt.). Contra

Telis, f

qui hae ipfa die & hoc tempore in

Roboam: nam ut dicitur cap. fequenci

Ttn f

vivis effent, in eam ipfimet calamita-

num.6. Belum fut inter Roboum &f Je-

moni, V

tem venturi effent.

Conf

voboam omni tempore vita ejts.

Y5. Et percuttet Dominus,8c.) Quo-

In Libro werbovum dierum Regum l-

eme

tiam populus fe Recis impietati faci-

7ael.) In annalibus Reeum Ifrael, qui

Ge.

lem prebuerat, & obfequentem, pr&-

non extanc: vide diGa 1in. Prolegome-

? llüngor

nis cap; 3.

25 Af

dicit propheta , 'fo-re ut captivi in Af-

Q

N belt

€ A PUST XIV

477

friel, qu

5r. *Porro Roboam filius Salomonis regnavit in Juda. 1.Par.

pore :

Quadraginta & unius anni erat Roboam, cum regnare coepif- 12.13-

Veri folet

fet : decem & feptem annos regnavit in Jerufalem civitate ;

quam de-

quam elegit Dominus, ut poneret nomen fuum ibi, ex omnibus

quia fece-

tribub:s 1frael.

Nomen au:em matris ejus Naama Ammanitis.

(f

22. Et fe

vic

Judas malum coram Domino, & irritaverunt

boäm,qui

eum.fuper omnibus, qus fecerant pstres eorum in peccatis

fuisy qui peccaverunt.

- Venit in

23. f£dificaverunt enim & ipfi fibi aras, & ftat

ms,— & lucos

J'ü€t mort-

fuper omnem collem excelfum, & íubter omnem arborem

frondofam :

rael jüxta

24. Sed & effoeminati fuerunt in terra , fecerunt que omnes

tui Ahie

abominationes gentium, quas attrivit Dominus ante faciem

filiorum Iírael.

o pugna-

25. In quinto autem anno regni Roboam, aícendit Sefac rex

]bro vet-

fE£gypti in Jeru(alem,

25. Et tülitthefauros domus Domini, & thefauros regios, &

dito atii

univerfa diripuit: fcuta quoque aurea,* quze fecerat Salomon:

SLIP»

t YOX

Io.16.

(ab flius

27. Pro quibus feci

ed-

ES

Roboam fcuta serea, & tradidit ea

in manum ducum fcutariorum; & eorum, qui excubabant ante

oftium domus regis.

1^Torto

d

Ooo0 3

28.Cum-

uam. diu ,

Scriptura, nec eft facile divinare, cum

af arundo

Ql. Naama .dmmaniis.) Quz, quill

pàátrios errores ncon pl;u-./e exuerat, il-.

£

inte: Roboam, & Sefac affinitas inter-

D5 & bd-

los-filo videtur

n

ricuiíte.

e

vuvECU ,

ederet

nam Sefachi pater filiura Sa-

D

perget .

22. Super omuiius.) |n omnibus imi-

lomoni dederat uxorem, quz erat Ro-

tantes, que ab illorum patribus judi-

boami noverca.

Probabile, Sefac re-

cum CEINPOIAC i:ïä ant Pt'jfpetï'dt'l.

eni amplificandi ftudio arma fumpfit-

l) [n m-

93. 4:45, 9 fL'atuas.) Altaria, & idola.-

fe, aut etiam Jeroboami fuafu, quocum

Q4. Efeminati.) f*c»;n..c' mafcula, ut

erat affinitas, ut notat Salian. anno Ro-

.Y vocunt

vertit Vatablus.

impidens tur-

boami quinto n. 5.

uilfe g

D

Xitudo varlis tem:

