duntur, cum -vocem Scibboletb proferre non po[Jent ; quo vita

funclo , fuccedunt. duces. ZAbean , zdbialon,

€? Abdon.

Cce autem in Ephraim orta eft feditio: nam tranfeuntes

u a . EL a

'E

contra Aquilonem , dixerunt ad Jephte: Quare vadens

ad pugnam contra filios Ammon, vósare nos noluifti, ut per-

geremus tecum? Igitur incendemus domum tuam.

2. Quibus

38. €ui ille refpondit , vade. ) 'Tan-

ditficilia , que vovimus , facienda. IIl

tulim immolationis dilationem recte ,

ut incitarentur omnes lIí:aelis filie ad

& abfque omni peccato conceffit filie

Dei cultum, parentum obedientiam;

patrie charitatem. IV. ut monerentur

pat*r

39. Er fecit ei , fícut voverat. ) Ot-

in pofterum a triftibus hujufmodi vo-

tis abftinendum.

ferendo fcilicet eam in holocauftum ,

V. ut oftenderetur

quod veteres fere omnes fentiunt, T'er-

charorum memoriam lamentari nefas

tullianus , Ambrofius ,' Auguftinus,

non effe.

:

Nazianzenus, Hieronymus, Epipha-

nius, Chryfoftomus, & alii a Serario

I. f )Rra eff j;?ditia; ) Seditionis cau-

longo ordine citati q. I6. in hoc ca-

fa prorfus eadem fuit , qua iis-

dem tumultus fuerat, fupra cap. g.

Püt.

ua ignoralat virum. ) Cui minus

contra Gedeonem ; nimia fcilicet glo-

molefta fuit mors , quam fobolis or-

ris cupiditas , & rerum bene a Ga-

bitas.

'Tunc enim habebatur male-

Jaaditis geftarum invidia.

di&ta fterilis,. Exod. 23. 26. Deut. 7.

Tran[euntes comima Aquilonem.) Jor-

14. Sapient.: 3. 13 Genef. 530. 1. 1.

danem in Aquilonari parte tranfmit-

eg. l.

tentes.

Zg;o. Plangant filiam ephte Galaadi-

Vocare wos molufüi. ) Mlentiuntur;

£a dielus quatuor.) Anniverfarius hic

nam ut patet ex verífu fequenti invi-

ju&us ftatutus eft L. in filis Jephte

tati belli participes eíffe noluerunt.

honorem , qus fe poft conceffum bi-

Incendemus domum tuam.) Kttecum

meftre fpatium tanta conftantia facri-

ea; nam in Hebreo additur zeczz ,

ficio ftitit. l. ut. oftenderetur etiam

vel /ger te, quod etiam habent LXX.

AR

CATET

XII.

137

Ct.

2

uibus ille refpondit: Difceptatio erat mihi, & populo

bit

meo contra filios Ammon vehemens : vocavique vos, ut prae-

beretis mihi auxilium , & facere noluiftis :

'em

n

/4. Quod cernens pofui animam meam in manibus meis,

tranfivique ad filios Ammon, & tradidit eos Dominus in ma-

nus meas.

Quid commerui, ut adverfum me confurgatis in

id,

praelium ?

.

. Vocat

s itaque ad fe cunttis viris Galäad, pugnabat con-

tra Ephraim : percufferuntque viri Galaad Ephraim , quia di-

xerat: Fugitivus eft Galaad de Ephraim, & habitat in medio

7

Ephraim , & Manafre.

s. Occupaverunt Ga

laaditse vada Jordanis, per quze Ephraim

rfeverfürus erat. Cumque veniffet'ad ea de Ephraim numero,

fugiens, atque dixiffet : Obfecro, ut me tranfire permittatis ;

dicebant ei Galaaditze: Numquid Ephrathaeus es ? quo dicen-

2

te: Non fum:

*

In

6. Interrogabant eum: Dic ergo Schibboleth, quod inter-

[«

pretatur. fpica.

Qui refpondebsat, Sibboleth : eadem littera

Ípicam exprimere non valens. Statimque apprehenfum jugu-

Is

labant in ipfo Tordanis tranfitu. Et ceciderunt in illo tempore

*

"

de Ephraim quadraginta duo millia.

dites Ifraäl fex annis: &

d

T. Judicavit itaque Tephte Galaa

mortüus eft, ac fepultus in civitate fua Galaad.

8. Poft

r

3 Pofuà autmam mesm : wmanmibus

per wífcin, fed pronmäti:tbant tan-

meis.) Mitam meam mortis periculo

tum per f. id eft, per p famech , di-

expofui. Hebrea phrafis, quz etiam

centes Sibboleth ; ex quo agnofceban-

occurrit. T. Reg. I9. 5. & alibi.

tur. . Hóc paffim accidit, ut nationes

Fugitivus eff Galaad de Epbram.)

aliqux aliquas voces per aliquas literas

Quafi dicat, vilis refpectu Ephraim:

efferre, aut non poffint,aut ecre poffint.

nulius animi, aut roboris, quales

Quod interpretatur Spica. ) Id addi-

effe folent, qui fugiunt.

Vel fenfus

tum ab interprete , alii aquarum de-

eft: Galaad fugitivus eft , id eft,

curfum, feu alveum interpretantur,

& quidem utrumque fignificat.

apoftata , & defertor, qui nos olim re-

liquit manens ultra Jordanem.

7- dlndioavit. .. . dfrael.) Univer-

Et habitat im omedio Ephraum , €y

fum Ifrael ; tam licet initio: Galaadi-

"Manaffe. ) Quid fuperbitis vos Galaa-

tarum tantum Princeps effet, poftea

tamen etiam reliquz tribus illi paruiffe

dite , qui inter fraternas tribus duas

Ephraim fcilicet,

& Manaffe habitatis ?

videntur. lta fentit D. Augnft. q. 49.

Nonne ab utraque tribu concludi &

" Mortuns eft , 65c. ) In beatorum nu-

deleri nullo negotio poteftis ?

mero recenfet Jephtem S. Paulus ad

6. Dic ergo Scibbolezb. ) Non pote-

Hebr. r1.

2.

rant hànc vocem sScezbolezb , Ephrai-

lIa cruitate fua Galaad.) In Nïafl)ha,

mite pronuntiare per f. & c. id eft,

qu& erarïin regione Galaaditide.

Bibl, cum. Qom. Menoch, Toz. If

*

]

8

LIBRI JUDICUM

j |

8. Poft hunc judicavit Ifrael Abefan de Bethlehem.

es &

9. Qui habuit triginta filios, & totidem filias, quas emittens

foras, maritis dedit, & ejusdem numeri filiis fuis accepit uxo-

du

res, introducens in domum fuam.

vit Ifrael :

$

Qui feptem annis/ judice-

Q0Và

10. Mortuusque eft, ac fepultus in Bethlehem.

Vtetc

11. Cui fucceffit Ahialon Zabulonites : & judicavit VIfr]a»eï

j

decem annis.

A

veni

12. Mortuusque eft , ac fepultus in Zabulon.

Cum

15. Poft hunc judicavit Ifrael Abdon, filius Illel, Phara-

thonites :

«

D

14. Qui habuit quadraginta filios, & triginta ex eis nepotes,

aícendentes fuper feptuaginta pullos afinarum , & judicavit

(

Iírael o&to annis:

ott

i

BU

1s. Mortuusque eft, ac fepultus in Pharathon terroe Ephra-

th

im, in monte Amialech.

Sam

loca

CA PU L - XIIT.

hao

n

J/raelitee vur[um in idololatriam lapfr, Pbiliflbeis taduntur : San-

$u

Jon nafciturus ab zfngelo pradicitur matri, & deinde patri,

Vit

natusque a. Domino benedicitur.

Ti

* Sup.

É Urfu-mque*ülii Ifrael fecerunt malum in confpe&u Dd-

Cul

Io. 6.

D

mini,

qui tradidit eos in manus ?hiliühinorum quadra-

f

ginta annis.

Qtt

t

2. Erat autem quidam vir de Saraa,. & de ftirpe Dan, nomi-

ne Manue, habens uxorem fterilem.

3

i

3. Cui

g. 4hefum de Wezhlehem. )

Qua in

IS. lm sonte Apealec.

Quia cum ex

ff

parte adhuc incolebant Amalecitz in

K

tribu fJuda , & ita paffim fentiunt o-

t

mnes. Maldonatus tamen in Matth.

orientali tractu Éphraim ; unde tan-

N

cap. 2. num. I. putat hic agi de Beth-

dem a Saule 1. Reg. 15. delecti fuerunt.

j

lehem , qu& erat in tribu Zabulon,

vel certe dicitur mons Amalec , quod

cujus mentio Jofue 19. 15.

illum aliquando Amalecitz pofledif-

fent.

0. Introducens ia domum fiam.) $Suz

familiz aegregans, cum nurus illius

2. E Saraa,

Urbs hzc Jofue r5.

effent ,

licet fortaffe fub eodem tecto

33. & 19. 42. Esdre etiam lib.

non habitaverint propter multitudi-

2. cap. II num. 29. recenfetur inter ur-

nem.

bes terminales tribuum Juda, & Dan,

13. Pharatonites.) Ex urbe Phara-

adquam etiam tribum pertinnit, Exi-

thon in tribu Ephraim,; ut dicitm n.

ftimant plerique Samfonem non ex i-

famet urbe Saraa ; fed exSaraano agro

15. fequenti.

A

CAPUT Xl

139

»

3. Cüi apparuit Angelus Domini, & dixit ad eam : Sterilis

llteni

es, & absque liberis: *fed concipies , & paries filium:

* Gen.

t üxo-

4. * Cave ergo, ne bibas vinum, ac ficeram, nec immun- 16.11.

dum quidquam comedas :

IReg.

idica-

Q»

$. Quia(r) concipies,& paries filium,cujus non tanget caputl ?

.

novacula: erit enim Nazaraeus Dei ab infantia fua, & ex matris ;;

T.

utero, & ipfe incipiet liberare Iírael de manu Philifthinorum. *Num

*

Hrael

6. Quae cum veniffet ad maritum fuum, dixit ei: Vir Dei 6.34.

venit ad me, habens vultum angelicum, terribilis nimis. Quem

hara-

cum interrogaffem, quis effet, & unde veniffet, & quo nomi-

[j

ne vocaretur, noluit milii dicere :

S 32

J0L65,

7. Sed

Gvit

(I) COncipies. Hoc vocabzlum non legitur 22 Edit. Sixt.

ortum, ut colligi videtur ex cap. 16..

prolismagna, mira

ue effet conceptio,

&

X nativitas.

Ideo

hi«

num. 51. & ex cap. ifto 13. num. 25.

in utero geftatio ,

Nam utroque loco videtur paterna

mittitur Angelus, Nazaræatnfque im-

Samfonis domus , ac fepulchrum col-

peratur ceremonia , quam Abulenfis

locari inter Saràam urbem, & Eft-

q. Io. putat matri indictam ufque ad

haol.

Vide hoc cap. infra. num. ult.

pueri abla&ctationem , ut fcilicet Sam-

ubifatis indicatur locum habitationis

fon futurus Nazareus, nec in utero,

V

Samfonis appellatum fuitfe CaftraDan.

nec poft partum editus in lucem, la-

]

videetiam cap. I8. I2.

&e nutriretur quod ex vino , aut fice-

Manzue.) Virum bonum fuiffe Ma-

ra haberet originem.

andem ta-

nue ex his, que in hac hiftoria di-

men concludit ; certius effe Nazarza-

Do-

cuntur, colligitur, ut ex fubito ad

tum matris ad partum ufque tenuiffe.

Deum curfu,

precatione, cum ! de

Ia

Cujus mom ftamget caput noUacula.)

filii' conceptu audiit infra num. g. .Ex

Que Nazareorum nota erat Num.

omnibus etiam , quz poftea cum An-

cap.6.5. .

f1i

gelo locutus eft, & egit: & ex iis,

Ex matris utero.) Ufque ad diem

guze cuin Samfone filio illi acciderunt

mortis fuz , ut dicitur hoc cap. n. 7.

infra capit. I4.

Jlll

Caveergo, ne bilas vinum y aut

Incipiet liberare Iffael de manm Phi-

lfebinarum.) Copit, fed non perfe-

féceram.) Jubet eam Nazarzorum age-

cit, quia in hoftium manibus mortuus

16')(

re vitam ad tempus , ac propterea jux-

a

eft, infra cap. 16. 50. & magis magif-

J

ta lege$ Nazarzatus, vino abftine-

que poflea liberatio hzc perfecta eft

re, ac ficera, hoc eft, Oomni potu

I. Reg. 7.13

nt

inebriandi vim habente; hoc enim fi-

od

6. Vir Dei venit ad me.) Apparue-

li

cera fignificat, quam LXX. propter-

rat Angelus fpecie humana , ac vene-

ea vocant uéSveqpa.

rTO-

Nec immunudum quidquam comedas. )

randa, que gravem , fan&tum ,

j

ebraicg tene-

pheticumque hominem referret.

P

rO-

Hoc alioqui vi legis

phete autem vocabantur viri Dei.

h.

batur facere, fed non eft fupervaca-

h

nea monitio: quam multi enim leges

Halenzs wvultum Angælimm.j Fox-

h

inofiflimam , & elegantiffimam faciem.

violant, quas fervare debuiffent ?

derribils nuimis.

l-

5. DOnia coucipies , 69 pariesfilium. )

Reverendus , &

Voluit Dominus , ut magne, mireque

venerabilis admoduim.

2

140

LIBRI JUDICUM

1.:Sed hoc refpondit: Ecce concipies, & paries filium : ca-

1201

|

ve, ne vinum bibas, nec ficeram, & ne aliquo vefcaris immun-

-do: erit enim puer-Nazaraeus Dei ab infautia fua

j

£

?&'ex uiero

matris fuze usque ad diem mortis fuae.

pofmï

autem

9. Oravit itaque Manue Dominum ; & ait: Obfecro, Domi-

n0."

ne, ut, vir Dei, quem mififti , veniat iterum, & doceat nos,

Dont

quid debeamus facere de puero , qui nafciturus eft.

& uxo

g. Exaudivitque Dominus deprecantem Manue, & apparuit

9.

rurfum Angelus Dei uxori ejus fedenti in agro. Manue autem

itell

maritus ejus non erat cum ea. Quze cum vidiffet Angelum,

^^

IO. Feftinavit, & cucurritad virum fuum : nuntiavitque ei

a

mus.

dicens: Ecce apparuit mihi vir, quem ante videram.

^^.

*l

1r. Qui furrexit, & fecutus eft uxorem fuam , veniensque

dem

ad virum, dixit ei: Tu es, qui locutus es mulieri? Et ille re-

Tect

fpondit: Ego fum.

12. Cui Manue : Quando, inquit, fermo tuus fuerit expletus,

di

NI

quid vis, ut faciat puer? aut a quo fe obfervare debebit.

t«

13. Dixitque Angelus Domini ad Manue: Ab omnibus, quse

locutus fum uxori tuze abítineat fe :

I4. Et quidquid ex vinea nafcitur; non comedat: vinum, &

It

ficeram non bibat, nullo vefcatur iiumundo : & quod ei pra-

tità

eulti

cepi: impleat, atque cuftodiat.

15. Dixitque Manue ad Angelum Domini: obfecro te, ut

Àn

lili

acquiefcas precibus meis, & faciamus tibi hoedum de capris.

fhen

16. Cui refpondit Angelus: $i me cogis, non comedam pa-

qd

nes tuos : fi autem vis holocauftum facere , offer illud Domi-

Lv

no

TO

Et nefciebat Manue, quod Angelus Domini effet.

17. Dixitque ad eum: Quod eft tibi nomen,ut, fi fermo tuus

qx

j

fuerit expletus, honoremus te ?

x

18. Cut

àc

8. V;r Dei

. vemiat iterum.^ In

13. -Abffineat fz.) Scilicet uxor : Pa-

ho

Hebr. & LXX. additur, 24 me.

tet ex Hebrzo textu, i quo hec omnia

h

Apparuit. .

uxori ejus.) 9i pri-

verba : 4bff;zeat , comedat, bibat, vefca-

mo apparuiffet Manue ; fcire non po-

£ur, cuffodiar , fant foeminini generis.

p

tuiffet, an effet ille idem , qui uxori

I5. Facrtamus tibi hedup de capris.)

«

primo apparuerat; fed cur prima vi-

Coquamus tibi in cibum hadum par.

Á

ceuxori potius vifus. eft ,-quam ipfi

huc maàtri adhzrentem.

vum ,.ac Jactentem , ac propterea ad-

Mahue? quia: cum hané potius, quam

Manue fterilitas angeret, pro ea tol-

16. Non comedam paues tuos. ) Non

lenda diutius, & ardentius oraverat,

u u-

enim humanis cibis vefcuntur Ángeli,

ut etiam pro falute populi:

'Tob. 12. 19.

Panum vero nomine,

lier 1/fa wiro praffantior , 14co. primo es

cibi

eneratim fignificantur ex con-

fuetudine lingux Hebraics.

vi/fo obrsgi/, inquit Prgcop.

-

:

C IA EU I XHE

I4T

Um 3.

18. Cui ille refpondit: * Cur quaeris nomen meum; quod GgC*G/e—n»

Mhthin-

mirabile ?

32.29-

X ülero

19. Tulit itaque Manue hoedum de cap'i'iS, & libamenta, &

pofuit fuper petram, offerens Domino, qui facit mirabilia, ipfe

Domi.

autem & uxor ejus intuebantur.

d To$,

20. Cumque afcenderet flamma altaris in coelum , Angelus

Domini pariter in flamma afcendit. Quod cum vidiffet Manue;

)pangit

& uxor ejus, proni ceciderunt in terram,

autem

'21. Et ultra eis non apparuit Angelus Domini. Statimque

*

ID

intellexit Manue Angelum Domini effe,

]ue ei

- 22. Et dixit ad uxorem fuam : Morte moriemur, quia vidi

mus Deum ;

nIsque

a2 Cul refpondþit mulier : Si Dominus nos vellet occidere,

lere

de manibus noftris holocauftum , & libamenta non fufcepitfet,

nec oftendiffet nobis haec omnia, neque ea, quse funt ventura

dixiffet.

z

lctos

24. Peperit itaque filium, & vocavit nomen ejus Samfon.

qui

Crevitque puer, & brenedixit ei Deminus:

53

25. Coepit-

,U

ngelus Domini pariter inflamma a[-

Ig. Cur quaris nomen meum , quod ejff

)C«

mirabile? ) Alü vertunt, q«od eff oc-

cezd;t.) Quo facto fignificare vo-

eultum, Sane vO mirabilenoneftnomen

]uit oratiffimum eífe facrificium. illud

5

Deo, feque illud in cclum quafi de-

j u

Anceli , alioqui dicere debuitfet zza-

Lilis , fed éft adje&tivum fubftantivi zo-

ferre, & feipfum una cum holocaufto

J

mez,quodprecellerat. Fortalfis An-

ifto dicare , ac quodammodo facrifica-

re Deo.

p2

gelus hic Michael fuit , quiarem nun-

[l

tiavit , que ad populi Ifraelitici com-

Promi ceciderumt im terram. ) Vel

modum, & falutem pertinebat , ipfe-

Deum adorantes , ejufque miniftrum

UUS

que Synacogs prote&tor erat , ut nunc

Angelum cultu aliquo afficientes ; vel

eft Ecclefiz.

etiam metu perculfi , & contüurbati.

"

T

Ig. Libamenta. ) Erant oblationes

2, Morte moriemur, 6c.) Vide di-

"À

accefloriz , & fecundarie , cum quibus

&a fupra cap. 6. num. 22.

Pi

hoftie Domino offerebantur, ut fimi-

23. $; deminus, 6e. ) ConjeCtura

la &c..

mariti timorem lenit, quod probabile

(

ïmh

non fic, Deum illis mortem inferre vel-

Pofuit fuper petram. ) Qu extem-

porarii altaris vicem implevit , qux

le, quibus adeo faverit, ut holocau-

etiam propterea altare dicitur n. 20.

ftum de manu eorum acceperit fignis

iT

fequenti.

exhibitis, quod facrificiam illud pro-

Offrens Domine.) Per Angelum;

baret, addita etiam promiflione prolis

Angelus vero proprie, & immediate

fufcipiende.

Deo facrific4vit.

n

24. Voravit. ) Mater fcilicet , ut

n

20. Cumque aféenderet flamma. )Q uam

patet ex Hebrao textu, in quo ver-

videtur Angelus e petra elicuilfe, ut

bum hoc eft fominini generis:

fecerat Anselus, qui Gedeoni appa-

Semfon. Y Quod nomen Jofephus

ruit fupra cap. 6. 21.

Fortemi interpretatur. 9. Hieron. So/ez,

EC

X

142

LIBRI JjUDICUM

25. Ceepitque Spiritus Domini effe cum eo in caftris Dan

Th

inter Saraa, & Efthaol.

«

&

CAPUT XIV.

leo

Sam[on uxorem ducit Pbiliffbaam ;; quam cum «iferet, leonem la-

be

ceravit, in cujus ore po['modum reperto melle , fumpfit ab eo-para-

bolam ; qua fodalibus propofita , illi interpretationem. per

1S

Sam[onis uxorem intellexerunt.

naw

Efcendit ergo Samfon in Thamnatha, Vidensqtie ibi mu-

I.D

lierem de filiabus Philifthiim ,

2. Afcendit, & nunptiavit patri fuo, & niatri fuze, dicens:

1

Vidi muliercm in Thamnatha de filiabus Philifthinorum: quam,

i

quaefo, ut mihi accipiatis uxorem.

C

. Cui dixerunt pater, & mater fua : Numquid non eft mu-

lier in filiabus fratrum tuorum , & in omni populo tuo, quia

f

vis accipere uxorem de Philifthiim, qui incircumcifi funt ?

Dixitque Samíon ad patrem fuum: Hanc mihi accipe: quia pla-

í

cuit oculis.meis.

4. Parentes autem ejus nefciebant, quod res a Domino fie-

ret, & qusereret occafionem contra Philifthiim, eo enim tem-

Y

l

pore Philifthiim dominabantur Ifraeli.

& matre in

$. Defcendit itaclue Samfon cum patre fuo,

'Thamnatha.

|

feu Solem . ejus.

Alü parvsm Solem,

2. Éram quafo , ut mibi accipiatzs

quz verior effe videtur hujus nominis

uxorem. ) Communior fententia Sam-

etymologia: aliüi tamen alicer.

fonem a-peccato liberat, vel quia no-

Benedixit ei Domisus.) Benedictio

lebat uxorem illam ducere, nifi fieret

Domini femper copiam & abundan-

profelyta Judaicis faciis fufceptis : vel

tiam rei alicujus bonz fi

onificat. Be-

ïï

quia divina infpiratione agente illius

nedictusergo eft Samfon ;

E& quoad cor-

nuptias affectabat , qus ratio fólidior

poris vires, & quoad animi dotes, di-

eft, & fignificatur in textu num. 4.

vinamque: gratiam.

fequenti.

25. Cepitque Spiritus Domin: e[fe cum

:*

l]

Nenauid non eft mulier, 656. ) Po-

4

illo.) Mide dicta cap. 3. num. 1o.

ftulatum . Samfonis parentes ejus reji-

Im Saraa , . Eflhaol.) Wide dicta

ciunt, quia: Deuter. cap. 7. 3. & Exod.

hoccap. num.2. :

4. IO. lex erat , qua vetabantur omnia

f

irae

htarum connubia cum Chananzis.

T. [N Thamsarha. ) Que Ooppidum

fuit in tribuum. juda, Dan,

4- Qzareret occaffozez,. ) LXX. ha-

Ephraim confinio, verfus mare Me-

bent &xoiqoi vizditlaz.

diterraneum, in via inter Ptolemai-

dem, & Gazaam, cujus mentio Gen.

5. Cum patre fto, & matre , exey

Quui nefciebant quidem initio Dei con-

39- Jof- 15.2. Par. 2g. 1. Machab. g.

füium, & voluptatem, poftea tamen

(J-3

*«

5

CATPIT

XIV.

145

DaH

"Thamnatha.

Cumque véniffent ad vineas o

.

D

ppidi, apparuiþ

catulus leonis f2evus, & rugiens, & occurr

1t e1.

6. Irruit autem Spiritus Doinini in Samfon, & dilaceravit

leonem , quafi hoedum in frufta difcerpens, nihil omnino ha-

li-

bens in manu * & hoc patri, & matri noluit indicare.

If

7. Defcenditque, & locutus eft mulieri, quae placuerat ocu-

lis ejus.

g. Et poft aliquot dies revertens, ut acciperet eam, decli-

]U-

navit, ut vide:et cadaver leonis; & ecce examen apum in ore

leonis erat, ac favus mellis.

15:

.9. Quem cum fumpfiffet in manibus, comedebat in via, ve-

niensque ad pa:rem fuum , & matrem, dedit eis partem, qui &

Il

ipfi comederunt: nec tamen eis voluit indicare, quod mel de

l-

corpore leonis affumpferat.

1o. Defcendit iiaque pater ejus ad mulierem, & fecit filio

Id

fuo Samfon convivium: fic enim juvenes facere confueverant.

D2

d-

11. Cum ergo cives loci illius vidiffent eum, dederunt ei

fodales triginta, qui effent cum eo.

12.Quibus

Q

vel interiori affatu, vel externo aliquo

& tetrum odorem refugiunt , tamen

indicio fa&i illius certiores, filii po-

cum ex eo ebulliiffent, minus mirum,

ftulatis annuerunt.

fi in ejus ore mellificarunt , prafertim

:

"ppavsuit. catulus leonis , 6$c.) Sam-

fi aridum jam erat cranium , & carx-

foni tantum occurrit leo ; quamvis

nibus nudatum.

enim iter fimul cum parentibus effet

IOo. Defcendit itaque. pater /eju: ad

i

ingreffus, tamen vel folus prsceffit ,

mulierem , €fc.) Cur folus adfponfam

l

vel fubítitit, tuncque leonem obvium

defcendiffe dicatur pater, putat Arias

habuit , quod textus indicat, cum ait,

caufam fuille, quod ante convivium

?

eccarrit ed , non eis, & qua fecuta funt,

4

paratum viri fponfarum domos fre-

oftendunt.

quentare non folerent. Abulenfis pu-

6. Spiritus Domini.) AÁudaciam, &

tat, pzitrem tanquam præcipuum no-

fortitudinem augens.

minari, cum eo etiam Squfqtnis ma-

Et hoc patri, Cb matri moluit indi-

trem defcenditfe.

care.) Miri enim fortes minime funt

S;c z*nimju'venesf)tære con[ueverant.)

ja&abundi, nec, qux patrant facino-

Pater convivum inítruxerat : hic ta-

ra, przdicare folent.

men quafiillius auctor exprimitur Sam-

fon, quia illius caufa, & nominea

9. Losutus eff mulieri.) LXX. in

plurali ENdANq0 a , locutz funt : Samfon

patre paratum eft.

fcilicet , & parentes ejus.

II. Dedermmt ei frigzata fdeles, qui

Q. Examen apum, in ore leonis erat. )

e[fezt cum eo. ) Hi focii in. Scripturis

Apes ille fortaffe ex eodem putri leo-

vocantur aliquando 2£2/e, vel etiam

nis cadavere nate funr , quemadino-

ffLi fponfs IMatth. 9. 15. Marci 2. 19.

dum ex bove nafci certum eft ; &

]oa. 3. 29:

nterpres GOD:I loc cap.

quamquam apes manditie ftudiofx funt,

num. 2o. vocat prezaóos,.quos Jofe-

4

LIBRTI TUUDICUM

d

144

r

12. Quibus locutus eft Samfon: Proponam vobis þroblema:

qu

quod fi folveritis mihi intra feptem dies conviviij dabo vobis

ind

triginta findones, & totidem tunicas:

I(

13. Sin autem non potueritis folvere,.vos dabitis mihi tri-

ginta findones, & ejusdem numeri tunicas. . Qui refponderunt

QUI

hu

ei: Propone problema, ut audiamus.

14. Dixitque eis : De comedente exivit cibus, & de forti

Is

egreffa eft dulcedo: nec potuerunt per t

folvere.

res dies proppfitionem

lor

15. Cumque adeffet di

es feptimus, dixerunt ad uxorem Sam-

de

Y

fon: Blandire viro tuo, & fuade ci, ut indicet tibi, quid figni-

ficet problema: quod fi facere nolueris , incendemus te; &

&

domum patris tui: an idcirco vócaflis nos ad nuptias, ut fpo-

liaretis ?

16. Quae fundebat apud Samíon lacrymas, & quérebatur

dicens : Odifti me, & non diligis: idcirco problema, quod

propofuifti filiis populi mei, non vis mihi exponere.

At ille

refpondit :

bi indicare

Patri meo, & matrri nolui dicere: & ti

potero ?

17.Septem

phus dixit »vuocóNec , & érarosc. Hi

quas apud fe habere folent nobiles vi-

4

ergo focii fponfis jungebantur, utnu-

ri , &elegantioris cultus ftudiofi , quas

i

ptarum letitiam excitarent, illifque

fubinde mutant cum aliis communio-

adeffent honoris caufa.

ribus, ne fordes contrahant.

Vel

a

t

12. Problema. ) (Enigma , gryphum.

Cï;d!n VERGS mutatorie funt nova ve-

j

iMMos vetus virorum excellencdum de

ftimenta , que cm'n veteribus ufu attri-

ingenio inter fe certandi propofitis

tis mutantur.,

wnigmatibus, de quo vide Jofephum

I2. Propome problema, 6$c.) Quuafi

ä

lib. r. contra Appionem, &, Plutar-

dicant: accipimus conditionem, pro-

chum in convivio feptem fapientum.

pone &nigma.

Sic & Regina Saba venit tentare fa-

* I5. Cnäg':;e adeffez dies feptivaus. )

pientiam Salomonis in enigmatibus 3.

I'res dies nodi folutionem quafierant,

ï:

Reg. 1o. 1.

quomodo ereo dicitur cum adetfet dies

lotra [eptem dies convivii. ) Septem

feptimus? KRefpondeo diem feptimum

enim diebus, hoceft, hebdomada una

hic appellari diem Sabbati,ita Lyranus,

nuptie celebrabantur: hec eft hebdo-

Abulenfis, Vatablus, & alii, vel 9

ia illa dierum, qua Lie nuptix ce-

Ita

adeffer , fignificat appropinquaret.

lebrate funt, Genef. cap. 28. num. 27.

idem Abulenfis, & Arias. Serarius

Trigimta [mdones. ) Singulis nimi-

ait Hebrza fic verti poffe

€ furin

rum unam,.

diebus feptem , feu , iutra dies illos fe-

Totidem tunicas.) In Hebreo eftzz-

ptem. . Fortaife tribus diebus folutio-

zationes veflium , five

*

ber hypallagen ,

ne quefita, & non inventa, defpera-

veffes mutationum ,

2

ive mütatorias.

runt; fed cum adeffet. dies feptimus,

De veftibus mutatoriis dixi in. Oeco-

fubiit confilium de arcano

per S'amf

nomicis lib. 2. cap.17. num. 2. eas etfe,

fonis uxorem cognofcendo.

m

|

$

CAPFUEUT. XNW.

^

145

eIta:

17. Septem igitur diebus convivii flebat ante eum : tandem-

Obis

que die feptimo cum ei effet moleftà expofuit. Qua ftatim

indicavit clvibus fuis :

tt-

18. Et illi dixerunt ei die feptimo. ante folis occubitum:

"unt

uid duleius melle, & quid fortius leone ? Qui ait ad eos: Si

non araffetis n vitula mea, non inveniffetis propofitionem

ord

meam.

iem

19. Irruit itaque in eum fpiritus Domini, defcen

þditque Afca-

loneém , & percuffit ibi triginta viros, quorum ablatas veftes

A«

dedit iisj qui problema folverant

; Iratusque nimi's.,afcendit

ni-

in domum patris fui:

B

T

20. Uxor autem 6j

us accepi

t maritum unum de amicis .ejus,

M

& pronubis;

LUf

od

lle

[

Til

CAPüT

morelatrónum iln.fïdi.-jdncium : nec diver-

yr

17.Septem igitur diebus can'viviifleä;zt

ante eum. ) Omnibus, qui poft certium

fis vicibus fingulos aut pauculos , fed

ldS

funul omnes; nam roboris adeo ma-

0

illum. nuptialis convivii. . diem refidui

d

erant, quarto fcilicet, quinto, fexto,

gni fpecimen non fuiffet fineulos in-

& feptimo:. Sic etiam explicat Ly-

terimere.

Non peccavit Samfon hac

ranus; cum ait: Seprez diebus , 1d eff,

triginta virorum cede , quia fpiritu

ij

majore feptems dierum parte. Dici etiam

Dominiimpellente ab eo patrata, quem

poteft mandatum il inde a principio

Deus: Judicem populi conftituerat , ut

f

feptem dierum , ut folationem expifca-

Philiffheorum injurias Ifraelitis illa-

tas ulcifceretur.

retur, idque illam feciffe, fed frigidius,

languidius ; poft tertium vero diem, ac

AMHatas veffes dedit iis. ) Sindones,

demum feptimo ardentius , illis inftan-

& tunice propofitum fuexat victori-

tibus , & minas intentantibus.

bus prezmium, fed jamtantuni tunicas

dedifle videtur Samfon ,

uOd etiani

19. $4 sem araffetis im witula naea.)

ï;

Locutio adagialis.

Illi dicuntur alie-

clarius habetur ex textu

H

ebraico :

na vitula arare, qui rebus alienis ad

€ accepit , inquit, Samfom fpolia, feu

fuum commodum ntuntur.. VideSerar.

exuUla$, U dediz mutationes s5 , qui

hic; & Martin. del Rio Adagial. 162.

explitarant enigma. Refp. per tunicas

19. Deftendsfque Afcalonem.) Eiit uxbs

intelligi etiam findones per Synecdo-

chen; vel certe Samfonem detraxiife

Philidheorum, eujus mentio non m-

frequens in facris Literis.

iis alterum, quia non fuo maite , &

Percuffrt ibi trigintavviros.) Midetur

ingenio enigma evolverant.

QO. Ünu»

.. de prozubit.

in urbe potius ipfa palam, & apexte

) Vide

occidiffe, quam in agro , aut in via

di&ta hoc cap. num. I1.

Bibl, cum. Com. Metecb. Toss, Il.-

T

146

LIBRIJUDICUM

r

CATPDUT. x

bus At

üipu]a

Per vulpium multitudinem Sam[ou Philiflbinorum fegetes incendit ;

oliveta

& fratlis funibus quibus ligatus erat, mille Pbiliflbaos afini

f

maxilla profiravit : e cujus. dente molari aque

ditux

fitienti fluxerunt.

: &ïvake'

Oft aliquantulum autem temporis cum dies triticeze meffis

him;

ï.P

inftarent, venit Samfon, inviíere volens uxorem fuam,

51

& attulit ei hoedum de capris.

Cumque cubiculum ejus folito

Yools

vellet intrare, prohibuit eum pater illius, dicens:

t

$.

2. Putavi, quod odiffes eam, & ideo tradidi illam amico tuo,

fior!

Etn

fed habet fororem

, quae junior, & pul'chrior ila eft, fit tibl

pro ea- uxor.

tl

3. Cui Samfon refpondit : Ab hac die non erit culpa in me

contra. Philifthaeos : faciam enim vobis mala.

D

4. Perrexitque, & cepit trecentas vulpes: caudasque earum

K

junxit ad caudas, & faces ligavit in medio :

vet

lucque difcurre-

&

E Quas igne füccedens, dim-iüF, ut huc il

rent.

I.

—mime cbiculum ejus [olito wveller

vulpibus Judea, & Palzftins , ntcol-

u

hili

intrare.) Jam Samfonis deferbue-

ligitur ex illo Cant.2. 15. — Capize wo-

at ira,priftinufque effervefcebat amor.

bis vulpes paruulas , que demolimntur

ille

$. Tradidi sllam amicatuo. ) Pronu-

Svizeu:, & "Thren.5.18. Proptermon-

rt.

bo illi, de quo extremo cap. fuperio-

tem Siom, quia difperist , vulpes ambu-

jl

Nulla erat foceri Samfonis excu-

laversnt i2 eo. .. INec folus cepit:Sam-

fatio , quia licet eo tempore repudium

fon, fed in iis capiendis aliorum for-

b

permitteretur, nontamen fas erat uxo-

taffe opera ufüseft, & Dominus etiam

ribus libellum repudii viris dare, fed

in ejus caflfes vulpium mukitudinem

Q

e. contra.

Quamvis autem Samfon

impulit, ut

quod mente agitabat , poF

ha

iratus uxorem reliquerat, adhuc ta-

fet efficere. .

1men querendum.ab eo fuerat, eamne

Caudafque eavum . junxit ad czmdzzs.')

pn

di

repudiare vellet, ficeretque poteftatem

Binas, & binas fimul emittebat, itaque

ad alias nuptias tranfeundi,

fuerunt paria centum quinquaginta.

&

Q. Std babct fororem , 65c. ) " Midebat

Et facés ligavit 12 zmedio. ) Àd cau-

das, feu in medio funium, qui e cau-

t

focer Samfonis fe generum fuum in-

juria affeciffe, ac propterea follicite

dis propendebant, actrahebantur lon-

[

illam placatum fibi reddere ftudet. al-

gius , facesalligabantur.

Faces, five

terius filis nuptiis oblatis.

tede, aut titiones ex lignis fortaffe

1

3. 4b hac. die, €fc. ) INon accipit

refiniferis fuerunt , qux in vulpium

conditionem Samfon, cum fuam uxo-

cuifa ardere , ignemque tueri poffent,

rem ei, qu& offerebatur, pofthabere

S. Quas igne jucecndens. ) Poftquam

fcilicet. alligaverat.

1g. vide ibi notata.

neque vellec, neque poffet. Levit. 18.

fimul ,- nec

ï

Dimifit.) Non omne

*

ex eodem loco;

4 Cepit Erecentas vu/lpe:.) Abundat

C APUT XV

I47

rent. Qu?e flatim perrexerunt in fegetes Philifthinorum. Qui-

bus fuccenfis, & comportatae jam fruges, & adhuc ftantes in

Mtendi ;

ftipula, concrematze funt, in tantum, ut vineas quoque; &

$ afnj

oliveta flamma confumeret.

6. Dixeruntque Philifthiim : Quis fécit hanc rem? Quibus

di&tum eft: Samfon gener Thamnathaei : quia tulit uxorem ejus,

J

& elteri tradidit, haec operatus eft. Afcenderuntque Philift-

: meffs

hiim , & combuflerunt tam mulierem , quam patrem ejus.

füam,

7. Quibus ait Samfon: Licet hzec feceritis, tàmen adhuc ex

6 folito

vobis expetam ultionem , & tunc quiefcam.

- €. Percuffitque eos ingenti plaga, ita.ut ftupentes furam fe-

) tüo,

mori impenerent.

fit tib

. Et d.efcenden; habitavit »in Ípelunca petree

Etam.

ram Juda, caftrame-

9. Tgitur afcendentes Philifthiim in ter

n me

tati funt in loco, qui poftea vocatus eft Lechi; id' eft, maxillay

B

ubi eorum fufus.eft exercitus.

AT ULL

1o. Dixeruntque ad eos. de trib

u ']"'u-cï'a-.: cu..lj afcendiftis ad-

verfum-nos? Qui refponderunt : Ut ligemus Samíon,venimus,

»

üfe

& reddamus ei, quae in. nos operatus eft. -

fent,

1r. Defcenderunt ergo tria millia virorum de Juda, ad fpe-

Ó

itco

cum filicis Etam, dixeruntque ad Samfon : Nefcis, quod Phi-

£ Mil«

lifthiim imperent nobis? quare hoc facere voluiiti? Quibus

u

illeait: Sicut fecerun: miht, fic feci eis.

tll

12. Ligare, inquiunt, te venimus, & tt

adere in manus Phi-

tbl

Sum-

lifthinorum: Quibus Samíon ;

*

& fpond

ete mihi,

Juræ?t

e? aitl?

z

15. Dixe-

r

quod non occidatis me.

tiari

6. Dixerustque Philfühiim ,. &c. )

nes, & þexp]icationes vide apud Serar.

ine.qx

Quia dicitur generatim - Philithiim

hic.queft. 10.& apud. Martin..Del Rio

pol

hac interrogafíe , & pro. nomine pro-

Adag. 164..

)

prio foceri. Samfonis "'Thamnatheus

Injþeluna;zþ.ertræ '.Efdm.)Etam vel no-

dicitur ; videtur iucendium: latefufum,

men eftloci,viri,cujus mentioeft r.Par..

;ue

& nontantum Thamnatham , fed alias

4- 32 a quo petra illa fic dicta fit.. Eam

aliqui. collocantin. tribuSimeon adtor-

Ill-

etiam circumje

tas ; regiones. popula-

i*

tum effe.

rentem Sorec; alii, ut Jofephus, in

9. Expetam ultionem. ) Ex qno pa-

tribu Juda. . Sed h fententiz fortaffe

r

tet Samfonem. privatarum injuriarum

noh difcordant ; iam ex'cap. Io. 'Jo-

i*

(l:

fpecie publica tuiffe perfecutum.

fue conflat tribum Simeonis in Judez.

Q. La ut ffapeutes. [nvazm. femori im-

tribus partem. admiffam fuiffe. Vide

Iffl

ponecnt.) Solent enim. homines me-

ibi dicta. -

:

l,

1I- Oware bec factr& voluifli.) Ut

In

ditabundi, &. laffi furam vinius. cruris

alteri femori fedentes imponere, qui

fcilicet Philifthzos in.nosexafperares..

Babitus eft pre| morore ftupentium;

Sicut fecerunt , Eje. )

C

imihi injurias. vindicavi.

Id eft ,. i;lat;lfk

Plure'svhujus locdi ex Hebrzo verfio-

145

LiBRI JUDICUM

15. Dixerunt: Non te occidemus, fed vinctum trademwus.

(oirit

"

ilus,

Ligaveruntque eum duobus novis funibus, & tul

&

9ruxxt éum de

20

petra Etam.

.

.

14. Qui cum veni

ffet ad locum maxillze, & Philifthiim voci-

ferantes occurriffent ei, irruit Spiritus Domini in eum: & ficut

