is Hebreorum

fitam.

Remp. £xdavit. Vide 4 Rege 23 2-Ha.

26. Thefauros donmus Domini.) Murum

; fuebri

templi, & pretiofam ejus fupellectilem.

cap. 2. num.6. & 2. Mach. 4. 12. nec

At

Scuta quoque aurea.) De quibus fu-

contra temperai

U

i

im tantum erat hoc

j A.

fcelus, fed etidin contra re

1

n

igionem ;

pra cap. 10. 16. vide ibi dicta.-

(ontra

nam effxininati ifti certo cuipiaum. dx-

27. Fecit Rex Roboams ftata &re4.)

'P; fiquetti

moni, Veneri verbi caufa,aut Priapo

Non neglexit Roboam , que ad pom-

um d j*

confecrati erant. Vide Fabrum lib. 3

pam fuam pertinebant, & fortafle eti m

/f

^

f,

femeftr. cap.

*

aliquam curam pofuit in templi f

'Ux

:elf

!

';ïggm If

Gentium , quas AIIUIT; 56.) Cha-

lectili reparanda.

ffad, 18

nanzeorum feüicet.

Tradidit ea in manu dacum fcutaria-

V

T

rol

Abn'ome-

Q&. [cendit Se[ac Rex

43

gypH . E56.)

rum.) XX. habent, & . prapofeez fumt

Quax belli caufa faerit, non expreliit

fper ea duces pracurfórum.

478

LVIBRI IHI. REGI;IM

28. Cumqué ingrederetur rex in domum Domini, porta-

s Eoq

bant ea, q

deciinafle

ui praeeundi habebant officium : & poftea reporta-

bant ad armamentarium fcutariorum.

foj, " ex

6. Attà

29. Reliqua autem fermonum Roboam, & omnia, quze fecit,

ecce fcripta funt in Libro fermonum dierum regum Juda.

femmpore !

7 Mli

3o. Fuitque bellum inter Roboam, & Jeroboam cun&is die-

;

us.

nopne ha

31. Dormivitque Roboam cum patribus fuis, & fepultus eft

juàt R

cum eis in civitate David: nomen autem matris ejus Naama

9. Etd

]n civitat

,Ammaniüs: & regnavit Abias filius e'us pro eo.

9. Ína

CAPUT XV.

Marex ]

10 Ft

Jdmpio Zdbie regi S'udee fuccedit pius filius la, qui adverfus Balan

Thnen matr

regem l/rael praliatur , impetrato a Benadad rege Sirie auxilio.

U. t

^Afa morienti fuccedit filius Sofapbat : at Baefa Nadab filium Sfe-

Dard pa

D. Et

roboam cum unioer[a cognatioue occidit, &? pro eo regnat

Juper. Ifrael viginti quatuor annis , impius

fordes id

bofl impium.

15. Iní

6p5 1f (

1. [ Gitur in oCtavo decimo anno regni Jeroboam filii Nabat,

übvertit

regnavit Abias fuper Judam.

$.Par.

2. Tribus annis re

mum, &

gnavit in Jerufalem: *nomen matris ejus

Ij Ex

15-2- Maacha filia Abeffalom.

fe&um e

3. Ambulavitque in omnibus peccatis patris fui, quae fece-

sss

rat ante eum: nec erat cor ejus perfe&um cum Domino Deo

fuo, ficut cor David patris ejus.

x Etcept

4. Sed propter David dedit ei Dominus Deus faus lucer-

allis etim

poi, 2

nam in Jerufalem , ut fufcitaret filium ejus poft eum , & fta-

1 fondits

tueret Jerufalem:

: Me8. 03

;.Eo

explicatig

Vide patza

grudus

29. Cemque ingrederetur Rex im da-

lom: non eft autem hic Abfalon Da-

jl

i& comy

mum Demini.) Ex hoc patet Roboamum

vidis filius, fed alius, qui etiam dictus

10 etilim,

non plane, & palam divinum eultum

eit Uriel, & fuit ex Gabaa in tribu

def:ruiffe, nec illum in fuo regno pro-

Benjamin, ut habemus 2. Paral. 13.2.

2 Qu

hibuiife.

Mijetius.

ubi etiam. Maacha Michaja appellatur.

YU peteato

29. In Lihro fermonum dierum Regum

4- Lecergam in Jerufalem.) Mide

TR ls ver

J«44.) Qui liber non extat.

di&ta cap. 1. num. 56.

etiam (

I

4dacha filia Abeff[4lon.) Sive Ab-

Staruerat Jerulalem.) Stare faceret

IT. Dj

- F falom. LXX. enim & Jofephus

Jerufalem ut vertit Pagninus, ftabili-

d ,15/;

paffim pro Abfalom dicunt Abeffa-

ret regnum Juda.

'XII"ch Í

ÜWPUTREV

479

Ai, port-

g. Fo quod fecifä"ef David re&um in oculis Domini, & non

1 Tporta

declinaffet ab omnibus, quse praeceperat ei cuntis diebus vitee

2

eo

fuae , " excepto fermone Uriae Hethael.

A

6. Attamen beil

A

que fecit

1 "uda.

tempore vitae e'us.

um fuit inter Roboam , & Jeroboam omni !*

undis die-

7. Reliqua autem fermonum Abize, & omnia que fecit,

nonne hzc*ícripta funt in Libro verborum dierum regum 2-Par.

"

i

pultus eft

]uda? Fuitque praelium inter Abiam, & inter Jeroboam.

us Noma

8. Et dormivit Abias cum patribus fuis, & fepelierunt eum

9.Par.

in civitate David , * regnavitque Afa filius ejus pro eo.

9. In anno er

go vigefimo Jeroboam regis, lífrael regnavit H-ä-

Afa rex Tuda,

10. Et quadraginta & uno anno regnavit in Jerufalem. No-

Tjus Dalun

men matris e;us Maacha, filia Abeffalom.

j auxlo.

Ir. Et fecit Afa rectum ante con

;

(pe&um Domini, ficut

flum -

David pater ejus:

I2. Et abftulit effoeminatos de terra, purgavitque üniverfgs

f'gndi

fordes idolorum, quse fecerant patres ejus.

I3. Infuper & Maacham matrem fuam amovit, ne effet prin-

ceps iü facris Priapi, & in luco ejus, quem confecraverat :

]i Nobat,

fubvertitque fpecim ejus, & confregit fimulacrum turpiffi-

mum , & combulfit in torrente Cedron:

xtris e]us

14. Excelfa autem non abftulit.

Verumtamen cor Afa per-

fe&tum erat cum Domino cunétis diebus fuis :

Uæf Ce-

15. Et

;ino Deo

&. Excepto feymone Urie Hetbe;.) ln

Hgnif?c;ic ea

irafis, ut cum David

aliis etiam

»eccavit Dàvid, ut in cenfu

interfici jullit

h

anaa, & Rechab fica-

us lücete

M

24. in propofito delen-

ri0$, qza770 magi, inquit, azferazs vos

populi, 2. Reg

di funditas domum Nabal Carmeli

; Ef

de terra ? quinam appellentur effcemi-

I. Reg- 25.

Couvnunis interpretum

nati , dictum eft fuperiori cap. n. 24

explicatio eft, alia.peccata , qux a Da-

I3. Maacham matrem fuamy, &c.)

D

-/

vide patrata funt, ejus efie ordinis ac

Qua in primis nitebatur fcediffuna fu-

E

adus , ut cum hoc peccato cedis

perftitio ; illam vero amovit, ne pu-

Ü

ri& comparat4, peccata quodammo-

blici pudoris áppetens domefticam

pfdos Da-

do exiftimari non debeant.

Íta Abu-

ditffimularet infamiau

riam dictus

N

lenf. qu. 3. Hugo, Lyran. Dionyf. &

Simulacrum

tuerpumum.

J

Scilicet

, p tr0d

Cajetanus.

Addit Sanchez Davidem

Priapi.

il 197

'PD

in peccato cum Bethfabee diu hzfif

ij

I4. Excelfz antem non abffulit.) Abu-

aï)[)&h.ifül'v

in aliis vero non item ; itaque ratione

lenf. q.10. 13. & 14. ait Afam abftu-

p.) Vil

etiam diuturnitatis ceteris gravius fuit.

litfe excelfa omnia, fuccidiffe lucos, &c.

II. David pater ejus.) ld eft, abavus.

nam 2, Paral. 14. 2. dicitur: $u£verzz£

jc f

I2. Abfünlt effeminatos de terra.)

altaria peregrins cultus, 69 excelfa, 5

,

[uili-

Extremo fupplicio affecit ; id enim

confregit. flatuas ,. Incosque - [uceidit.

N

Q

LIBRI lL

REGUM

15. Et intulit ea, quae fanCtificaverat pater fuus, & voverat,

V

in domum Domini, argentüm , & aurum, & vafa.

pane

& p

16. Bellum autem erat inter Aía, & Baaía regem Iírael,

cunCtis diebus eosum.

Y

padla

9.Par.

20.

16.1

17. * Afcendit quoque Baafa rex Ifrael in Judam, & asedifi-

tüs fu

cavit Rama, ut non poffet quispiam egredi, vel ingredi de

z

parte Afa regis Juda.

D

;

Abel

18. Tollens itaque Afa omne argentum , & aurum, quod

tertat

Al.

remanferat in thefauris domus Domini, & in thefauris domus

regiae, dedi& illud in manus fervorum fuorum : & imifit ad

&re

Benadad filium Tabremon filii Hezion, regem Syrize, qui ha-

22

bitabat in Dàmafco, dicens :

19. Foedus

Nem

eJUs,

Cum autem dicitur hoc loco, exce//z

Therfia nimirum, quez erat fedes regni

Gaba:

aon abflslit, lermo eft de fanis, que

ejus , ut dicitur hoc eodem cap.

n. 53*

ad montem Oliveti fabricaverat Saló-

4 dificavir Rama.) Rama ad tribnm

l 27,

non, que multis poft annis diruit Jo-

Benjamin pertinebat, eratque in rezno

fortit

fias .4. Reg. 23.

Juda vicina Anathot, & Bethlehem, &,

truxit

Cor Afe pevfetum erat cum Domi-

ut ait Jofephus, diihb;ïg Hierofolymis

gun ]

z0,€5c.) Quod ad religionem attinet ;

ftadiis quadragi-ta.

Non tamen no-

nam alioqui

[^)

—

. Paral. 16. Jo. narratur

vam urbem condidit, fed. communi-

pedes

illim prophetam adverfa nuntiantem

vit, & muro circumdedit, ut habetur

u

in vincula conjecitfe, quod a culpa vin-

2. Paral 164

dicaii non poteft. Peccavit etiam fpem

Civita

* Ur uen poffez 7:!3)0):;4»; egredz , vel ia-

j

in gentüium auxiliis collocando, & in

gredi, &c.) Vidit Baafa opportunita-

illis advocandis non profanas tantum;

tem loci Rama , ut ea communita,

fecuni

26

fed facras etiam divitias erogando.

prefidioque in ea impofito, aditum

Praterea medicis nimium fidendo, cum

ompnem Judzis obftruerct ad Ifraclitas,

lzwit.i

podagra laboravit , 2. Paral.16.12.

& reditum inde ad faos, ex quo etiam

lírae]

I5. Imtulit.ea, qu& [antlifrcaverat

loco crebris excurfionibus regnum Ju-

pater fzus, 629c.) Kx lebrgeo vertit

da impune fatipaturi erant.

y.

Vatablas : &f zerulit f[zndlifftcationes pa-

18. Omnme argentum , €* aurum, quod

Char,.

zi ful.,8$ fantliffcariones fuas im do-

reman[erat , 6c. ) Vel Sefac omnes

Torum

mum Domini : ententia eft, perfolviffe

omnino thefauros non abftulerat, vel

Afam ea, qu& voverat pater ejus, ni-

fidelium pietas fubinde multa fuppedi-

Lonsnee

mirum in magno illo rerum fuarum

taverat, ex quibus thefaurus coaluerat,

1p. 1

difciimine, cum. pugnavit contra Je-

iis etiam additis, quz illi victoriz ali-

fu. ) ;

robo:m, uit ait Abulenfis q.17. in fine.

quot contta Baafam , & /Ethiopas pe-

p

Intulit etiain fanctificationes fuas; nam

pererant. Porro culpa non caruit Àfa

kemlelr

propriam etiam liberalitatem adjecit ;

thefauros domus Dei tradens Regi in-

m f

vovit enim Domino diverfa donaria,

fideli, cum neceffitate non prem'ere-

Wi at

que & cumulate perfolvit.

tur, & fi Deo fideret, viftoriam effet

Pem:[

16. Cunüis diebzs earum.) Ex quo

IQPOICEIEUIUS-

Vum q

bellire ceperant inter fe u

ue. ad

F Heziom Regem Syriae.) Videtur

dU ab

montem Baafz, nim Afa po

d

illius

hic Hezion fuiffe Razon ille, qui fuit

ls a]te

interitam adhuc multis annis reenavit.

5

adverfarius Salomoni

» ut fupra dium

3r. 1','115

eft 3. Reg. 11. 23.

17 "Afcendit 4no2ue Baa[a,€'c.) De

Ti pcri

lil] «

i

CAPUTI:

XV.

48r

OYerat, a

19. Foedus €ft inter me, & tej & inter pastrem meum, &

patrem taum : -ideo mifi tibi muner*a & argentum, & aurum z

Yrae]

& peto, ut venias, & iiritüm facias foedus, quod habes cum

Baafa rege Ifrael, & recedat a me.

edift

20. ACquxefcens Benadad regi Afa, mifit principes exerci-

edi de

tus fui in civitates Ifrael,

& percufferunt Ahion, & Dan, &

Abeldomum Maacha, & unlvex fam Cenneroth ,omnem fc111cet

, quod

terram Nephtali.

domus

21. Quod cum audiffet Baaía, intermifit aedificare Rama,

ifit d

& reverfus eft in Therfa.

qui h-

22. Rex autem Afa nuntium mifit in omnem Judam, dicens:

Foedus

Nemo fit excufatus. Et tulerunt lapides de Rama, &-ligna

—

ejus, quibus sedificaverat Baafa: & extruxit de eis rex Afa.

lcs repni

Gabaa- Benjamin, & Mafpha,

p. 1.2

] trinm

. 23. Reliqua autem omnium fermonum Afa, & umverfæ

1n 1600

fortitudines ejus, & cun&ta, qus fecit, & cwnates, quas ex-

hem &

truxit, nonne hzec fcripta funt in Libro verborum dierum re-

ofolymis

rien o

gum Juda? Verumtamen in tempore fene&utis fuge doluit

pedes.

jammuntt

habetur

24- Fr.dormivit cum patribus fuis, & fepultus eft cum eis in

civitateDavid patris fui: 1egnavrtqueïofaphat filius ejuspro eo. 2,Par-

vd i

25. Nad4b vero filius Jeroboam regnavit fuper Ifrael anno 17.1-

yrtonita-

fecundo Afa regis Tuda: regnawtque fuper Ifrael duobus annis.

münlta,

aditum

26. Et fecit quod malum eft in confpectu Domini, & ambu-

lavit in viis patris fui, & in peccatis ejus, quibus peccare fecit

frachtas,

10 eta

lfrael.

qum Ji-

27. Infidiatus eff autem ei Baafa filtus Ahize de domo 1ffa-

Char, & percuífit eum in Gebbethon , qu& eft urbs Philifthi-

Ifhy 7;40!!

Qmies

nmum,üqmdcm Nadab, & omnis Hfrael obfidebant Gebbethon.

EO

98 Inter-

[ ss

[yppet

lg. lgter patrem mesm, O patrem

22. Nemo ffr mcufam.r ) Quin operj

yaluerats

z42:22.) XAbiam videlicet, & TdLrernon

manum ádmoveat,

jrig al

Exrfruxit.

00. Zlcquiefcens Benadad Regs Afa, &c.))

- Gabaz Bf??/rt?lll?z J In-

ps p

Venalem h.buit Syrus fidem, & pecu-

qunvxt, & cgmmumv:t Gabaa Ben-

rutt Ài

niam fcederi antetulit, ratus 1b1 jus etfe;,

jamin, in qua prius habitaverat Saul.

Re"f[ I

ubi merces plurima.

Ma'pha.) Quam olim celebraverat

yrentare

Samuel.

Percuf[erunt. Abion, Gc.) chcque fa-

jm du

&um eít, nt Ben«(hd geminam prz-

dam ab Hebræxs acciperet , a-volenti-

23. Doluiz pedes.) Podagra laboravit;:

Videtur

bus altetram , alteram ab invitis

9. Obfidebant Gebberbon.) C,tufdm

,j füit

hujus belli cum Philifthais facer textus

QT. Inte mifét adificareRama.)At nimi-

d

rum periclitanti regno fuo opem ferreg..

nullibi expreflit.

Bibl.cum Gon. Menoch. Tou. II.

Ppp

EUH

.

482

L.IBRI. II

REGUM

4 E6

28. Interfecit ergo illum Baafa in anno tertio Afa rägisjuda,

D

us

& regnavit pro eo.

1nus 6j

* Infr.

Nabat,

21.22.

29. Cumque regnaffet,* percuffit omnem domum Jeroboam:

non dimifit ne unam quidem animam de femine ejus, donec

4.*Qui |

* Sup. deleret eum , jJuxta verbum Domini, * quod locutus fuerat in

eanes: & q

volucres Q

14.10- ganu fervi fui Ahize Silonitis,

50. Propter peccata Jeroboam , quae peccaverat, & quibus

; ! Reli

peccare fecerat Ifrael: & propter deliétum, quo irritaverat

A praliae

Dominum Deum Ifrael.

TUT) Teguim

6, Dorm

3t. Reliqua autem fermonum Nadab, & omnia, quee ope-

ratus eft, nonne hac fcripta funt in Libro verborum dierum

in Thería :

regum Ifrael ?

7 Cutt ;

32. Fuitque be

Humfinter Afa, & Baafa regem Ifrael, cun&is

Domini fX

diebus eorum.

Con:fa oftr

33. Anno tertio Afa regisTuda , regnavit Baafa filius Ahiæ,

dum eum i

fuper omnem Ifrael, in Therfía viginti quatuor annis.

Jeroboam:

44. Et fecit malum coram Domino, ambulavitque in.via ]e-

Honani, p

roboam, & in peccatis ejus, quibus peccare fecit Ifrael.

0. Anno

Biafa fupe

CAPUT XVL

9. Et rel

Sfebu þroþhez*a Bradicit regis Baafa & domus ipfius fuboer fronem ;

parti; equi

tüs, 1n dor

cui mortuo [uccedit filius Ela, quem impius Zambri occidit , eaque

10 *Trr

regnum itoadente, elegit Irael. Amri, quo impio regnum obtinente,

Vigefitio f

Zambri fe cum domo regia fuccendit : mortuo aufem zAmri fuccedit

1. Cum

Jilius impüffanus ZAcbab , qui Sfezabel duxit uxorem , €? ejus

Oner do

tempore readificatur. SFericbo.

par.ietemï 4

1. Dele

A&us eft autem fermo Domini ad Jehu filium Hanani

I.F

contra Baaífa, dicens :

:omim'j q

2. Pro eo quod exaltavi te de pulvere, & pofui te ducem

m a

fuper populum meum Tfrael, tu autem ambulafti in via Jero-

millas &f a

boam, & peccare fecifti

populum meum Ifrael, ut me irritares

quendum. n

in peccatis eorum :

APug] 6 ;

3. Eccds

$ Pifois,

T us ,

99. Ieterfectt ergo illum Baafa.) Cum

J Ebe fimm Hanaui.) Ajunt He-

| iilorim. &

Nadab in obfidione urbis occifus fit,

brei non folum Jehu fuiffe pro-

|

dicendum quoque eft eum infepultum

phetam, fed patrem quoque ejus Ha-

v Ortdie €ij;

proje&um cxli avibus predam fuiffe,

naüi, & Abulenf. in hoc cap. quzft. 5.

lm

VECOP

juxta prophetiam Ahix Silonitis 3.

probabile putat, hanc Hanani , qui hic

Jiravie :

memoratur, eumdem illum effe, qui

3

n&;

: .Rgg. I4. n. 1I.

J Bsf dt

CAPUT:XVL

483

Tegis ul

/4. Ecce, ego demetam pofteriora Baafa, & pofteriora do-

mus ejus: & faciam domum tuam ficut domum

letobonm:

Nabat.

]eroboam filii

-

, donec

4.* Qui mortuus fuerit de Baafa in civitate, comedent eum * Sup.

s herat in

canes : & qui mortuus fuerit ex eo in regione, comedent eum I4.1I.

*

volucres cceli.

& qubus

$. *Reliqua autem fermonum Baaía, & qusecumque fecit, o.Par.

Ititaverat

& praelia ejus, nonne haec fcripta

V»fun.t in Libro verborum die- ;6.1,

rum regum Tírael?

que ope-

6. Dormivit ergo Baafa cum patribus fuis, fepultusque eft

m dierum

in Thería: & regnavit Ela filius ejus pro eo.

. Cum autém in manu Jehu filii Hanani prophetce verbum

1el,cun&is

Domini fattum effet contra Baafa, & contra domum ejus, &

contra omne malum , quod fecerat coram Domino, ad irritan-

it Ah'iæ,

dum eum in operibus manuum fuarum, ut fieret ficut domus

IS,

Jeroboam: ob hanc caufam occidit eum, hoc eft, TJehu filium

iv Je-

Hanani, prophetam.

ml

8. Anno vigefimo fexto Afa regis Juda, regnavit Ela filius

Baafía fuper lIírael in Therfa duobus annis.

9. Et rebellavit contra eum fervus fuus Zambri, dux mediae

partis equitum : erat autem Ela in Thería bibens, & temulen-

qerfinem ;

tus, in domo Afa prsefecti Therfa.

ilt, aque

IO. *Irruens ergo Zambri , percuffit, & occidit eum , anno 4Rerg;

ghtitetit,

vigefimio feptimo Af regis Juda, & regnavit pro eo.

$. 3E.

7107

11. Cumque regnaffet, & iediffet fuper folium ejus, percuffit

omnenr domum Baafa, & non dereliquit ex ea mingentem ad

& qu

parietem , & propinquos , & amicos ejus.

12. Delevitque Zambri omnem domum Baafz, juxta verbum

n Hanani

fa in manu Jehu prophetze.

Domini, quod locutus fuerat ad Baa

Pppa

15. Pro-

ie ducem

cautum , atque imparatum occuparet ,

Vi ,]ero-

miflus eft ad. Afam Regexln Juda ar-

ac facile obtruncaret.

uendum minoris im Deum fiducix

jrriares

2. Paral. 16. 7.

».Dux medie partis e*qui"mm',) Chal-

deus ait fuiffe umum de duobus ma-

3. Pofferiora.) Pofteritatem, flios.

giftris curruum, — EXX. quoque pri-

j Eccó

Coztra ompe ma!;;m,) In.pænam

cipem medie partis curruum vocant.

inalorum ,. & fcelerum.

Ajutt W

Jofephus. /wa««exoy appellat Psecem,

; falfepro

Oceidit eum.) ngüq. Rex Jehu pro-

five prafelum equirum.

ye du5 P^

phetam.

II. Minmgemiem ad parietem.) Vide

9. Relellavit coutra eum , €fc. Con-

di&a I. Reg. 25. n. 22.

| qllï E

ifily

qv][ hic

juravit ; neque enim aperte fe hoflem

Propinquos 66 amicos ejus.) À quibus

TT qui' proteffus: eft, üt proditorum. more in-

fibi, & tyrannidi fuz timebat.

REGUM

494

LIBRI IH

13. Propter univerfa peccata Baa(a, & peccata Ela filii ejus,

qui peccaverunt, & peccare fecerunt Ifrael, provocantes Do-

minum Deum Iírael in vanitatibus fuis.

14. Reliqua autem fermonum Ela, & omnia qua fecit, nonne

haec fcripta funt in Libro verborum dierum re;um lfírael ?

15. Anno vigefimo feptimo Afa regis Tüda, regnavit Zambri

fepteni diebus in Thería : porro exercitus obfidebat Gebbe-

thon urbem Philifthinorum,

16. Cumque audiffet rebellaffe Zambri , & occidiffe regem,

fecit fibi regem omnis Ifrael Amri, qui erat princeps militiae

fuper lfrael in die illa in caftris.

17. Afcendit ergo Amri, & omnis I(rael cum eo de Geb-

:

bethon, & obfidebant Therfa.

18. Videns autem Zambri, quod expugnanda effet civitas,

ingreffus ett pa

tuus eft

"

latium,&, fuccendit fe cum domo regia,- & mor-

19. In peccatis fuis, quae peccaverat faciens malum coram

Domino, & ambulans in via Jeroboam, & in peccato ejus,

quo fecit peccare Ifrael.

:20. Reliqua autem fermonum Zambri, & infidiarum ejus,

& tyrannidis, nonne heec fcripta funt in Libro verborum die-

rum regum Iírael?

2l 'Tunc divifus e

ít populus Tfrael in duas partes: media

pars populi fequebatur Thebni filium Gineth, ut conftitueret

eum regem, & media pars Amri.

r

22. Prae-

13- Peccaverunt, 6 peccare fecerunt.

dia motum omnem regiam, ejusque

Quod vel communiter intelligi pote

à

opes incendio corrumpere voluiffe, ne

eos exemplo, & auc&toritate fua pr&i-

Amri, qui ei regnum eripiebat, iis po-

viffe populo in colendis idolis ; aut

tiri poflet.

etiam juffionibus, & di&tis, vel novo-

I9. do peccatis fuis.) Propter pec-

rum idolorum, aut novarum ararum,

cata fua.

:

lucorum, aut fanorum inductione ido-

Faciens malum coram Doutno, 6c2

lolátriam amplificaffe, & roborafle.

Non potuit ille feptem dierum fpatio

9- E*.p»t;gnzmdd 6[2*!.) 1161)1*.(213211(1.

fpeciem pietatis, aut impietatis , ficut

immanis crudelitatis exhibere, fed de

& LXX expugnata , feu capta Byï't.

Non licuerat Zambri per anguftias

anteacta vita videtur Scriptura pro-

temporis a parare, qux tolerande ob-

ferre fententiam , quandoquidem nulla

fidioni neceffaria erant.

apparuit emendatio, & finis parrici-

Succendit fe cum domo Regia.) Me-

dio, & defperatione plenus, przce-

tuens, ne fi in hoftium poteftatem ve-

dentem vitam , tametfi laude dignam,

niret, acerbiffimis cruciatibus vexare-

merito condemnaret.

tur. Putat etiam Abulenf. q.13. invi-

20« Infidiarum cjus.) In Baafa.

CAPUT XVI

495

22. Pravaluit autem populus, qui erat cum Amri, populo

qui fequebatur Thebni filium Gineth : mortuusque eft T'hebnis

& regnavit Amri.

23. Anno trigefimo primo Afa regis Juda, regnavit Amri

fuper Ifrael, duodecim annis: in Therfa regnavit fex annis.

24. Emitque montem Samarise a Semer duobus talentis ar-

genti, & sedificavit eum, & voCavit nomen civitatis, quam

extruxerat, nomine Semer domini montis , Samariam..

25. Fecit autem Amri malum in confpe&tu Domini, & ope-

o a

ratus eft nequiter, fuper omnes qui fuerunt ante eum.

26. Ambiüllavitque in omni via Jeroboam filii Nabat, & in

peccatis ejus, quibus peccare (ecerat Ifrael : ut irritaret Do-

minum Deum lIfrael in vanitatibus fuis.

24. Reliqua autem fermonum Amri, & preelia ejus; quae

geffit, nonne haec fcripta funt in Libro verboruni dierum re«

gum Ifrael ?

.

28. Dormi

vitque Amri cum patribus fuis, & fepuiltus eft in

Samaria:; regnavitque Achab filius ejus pro eo.

29. Achab vero filius Amri regnavit fuper Ifrael anno tri-

gefimo o&tavo Afa regis Juda. . Et regnavit Achab filius Amri

ífuper Ifrael in Samaria viginti, & duobus annis.

30. Et fecit Achab filius Amri malum in confpe&u Domini,

fuper omnes , qui fuerunt ante eum.

H

aret 1

51. Nec fuffecit ei

, ut ambul

in peccatis eroboam filii

Nabat : infuper duxit uxorem Jezabel filiam Ethbaal regis Si-

vivit Baal, & adoravit eum.

doniorum. Et abi/it', & fer

32. Et

T PEBD3

29 Mariumqw eft Thebni.) Apparet

Alioqui vile nimis pretium videretuf,

non fuiffe mortuum 'Thebni. naturali

nec apparet caufa, cur non potius no«

morte, fed violenta, & quidem fortaffe

men conditoris acciperet.

in prelio, quod indicat vox illa 2r«-

26. 1» vauttatibus fuis.) [dolis, que

valutt , quge ancegreffum certamen fi-

yana funt numina,

gnificare videtur.

24. Duobus talemtis argenti.) 'Ya-

3I- Dwxif uxorenm jez;zäe/.) In qua

ä

lentum unum, ut alibi di&um eft, tria

non folum peccavit contra legem ve-

Siclus

ficlorum millia continebat.

tantem ducere uxores alienigenas, que

vero unus quatuor Hifpanicis regali-

patrig fuperftitioni adhererent ; fed

bus equivalebat.

quod eam imulierem duxerit , a. qua

Nomine Semer , €2c.) Sufpicatur Sa-

plurimorum , & immaniffimorum fce-

lianus magnam pretii partem a vendi-

lerum particeps factus eft.

tore remiflam ea conditione, ut no-

Servivit Bagl.) Ex Sidoniorum fu-

perftitione , ut gratificaretur uxori,

men fuum extruend& civ?cati daretur:

e

486

LÍBRI II REGUM

32. Et pofuit aram Baal in templo Baal, quod sedificaverat

in Samaria ,

f

55. Et plantavit lucum, & addidit Achab in opere fuo, irri-

tans Dominum Deum Ifrael fuper cmnes reges Ifrael, qui

fuerunt àante eum.

* Jof.

54- * In diebus ejus eedificavit Hiél de Bethel, Jericho - in

f

6.26. Abiram primitivo fuo fundavit eam, & in Segub noviffimo

fuo pofuit portas ejus : juxta verbum Domini, quod locutus

fuerat in manu Jofue filii Nun.

T

XCAPUT XVIL

pw

lias ceelum triennio claudit, primumque pafcitur a corvis, deinde

Y

a muliere Sarepbtana , cujus bydria farine , & lecytbus olei

n"on minuuntur ; filius autem ipfius oratione

Elie re[ufcitatur.

ü

Eccli. I.

T dixit Elias Thesbites de habitatoribus Galaád ad Achab :

48.1.

Vivit Dominus Deus Ifrael, in cujus confpe&tu fto, fi

3cO»- erjt annis his ros, & pluvia, nifi juxta oris mei verba.

5

2. Et fa&tum eft verbum Domini ad eum, dicens:

;

3. Recede hinc, & vade contra Oriéntem, & abfcondere in

torrente Carith , qui eft contra Jordanem,

4. Er ibi de torrente bibes : corvisque praecepi, ut pafcant

te ibi.

:

$- Abiit

33. I» epere (uo.) Hebr. & Chald.

$i erit amnis bis vos, Efp/uvi;.) NO?]

& LXX. » facerer, fcilicet peflime,

erit ros, aut pluvia ; nain ut ait S. Ja-

í

quafíi dicat: auxit fubinde peccata.

cobus Apoftolus cap.s. n.17. E//as.

"

34- £ diffcavit Hiel, 6c.) Vide expli-

eratione oravit ad Dominusm, ut nom

[u

cationem hujus verficuli Jofue 6. n.36.

plueret [uper tevrasza, U5 non pluit annos

i

i.

Lias Thesbytes.) Thesban Adri-

165 , 85 men[es fex.. Cum erzo Elias fe

chomiüs collocat in tribu Gad ;

exauditum intelligeret,veni-c ad Achab.

erat tamen Elias e genere facerdotali,

9. Ip torrente Charirb.) In fpelunca

Ti

& tribu Levitica.

aliqua vicina torrenti Carith, quem

Adrichomius collocat cis Jordanem

I

De babitatoribus Galaad.) 'Terra Ga-

f

laad érat trans Jordanem ; tota enim

excurrentem ex monte Ephraim prope

regio illa trans fluvium, quz obtigit

urbemPhafelum. At D. Hieronymus

tribui Ruben, Gad, & dimidiz tribui

eum trans Jordinem conftituit.

De-

[

fertum efle locum oportuit, & invium ;

T

Mianafle, dicebatur terra Galaad ; quan-

quam ftrictius aliquandó accipiebatur

utibi illum latere fufpicari nemo poffet.

pro parte tantum illius, que esat mon-

4. Corvifjne pracepi ,ut pafcant. te.)

tana, & dicitur etiam mons Galaad.

Dedit Dominus inftinéctum illum. eor-

Iz €£j

vis, ut cibum alicubi inventum bisg

fexvio.

"s confpettu J?o.) Cui fcilice.t

quotidie defezrent ad Eliam. — Angeli

;:IE

«»

CAPUT XVIH.

497

i

$. Abiit ergo, & fecit juxta verbum Domini: cumque abiit-

fet , fedit in torrente Carith , qui eft contra Jordanem.

6. Corvi quoque deferebant ei panem, & carnes mane : fi-

Jl

militer panem , & carnes vefperi, & bibebat de torrente.

7. Poft dies autem ficcatus eft torrens: non enim pluerat

n

fuper terram.

9. Fa&us eft ergo fermo Domini ad eum , dicens :

N

9. Surge, & vade in Sarephta Sidoniorum , & manebis ibi:

praecepi enim ibi mulieri vidusze, ut pafcat te.

IO. *Surrexit, & abiit in Sarephta.

Cumque veniffet ad Luce:

portam civitatis, apparuit ei mulier vidua colligens ligna, -& 4 26-

l

vocavit eam

bibam.

,'dixitque ei: Da mihi paululum aquae in vafe, ut

1ii. Cumque illa pergeret-, ut afferret, clamavit poft tergum

ejus, dicens: Affer mihi, obfecro, & buccellam panis in manu

tua.

| *

12. Quse refpondit : Vivit Dominus Deus tuus, quia non

j

habeo panem, nifi quantum pugillus capere poteft farinae in

hydria, & paululum olei in lecytho : en colligo duo ligna, ut

ingrediar, & faciam illum mihi, & filio meo, ut comedamus,

& moriamur.

13. Ad quam Elias ait: Noli timere, fed vade, & fac ficut

i

dixifti : verumtamen mihi primum fac de ipía farinula fübci-

t

nericium panem parvulum , & affer ad me: tibi autem, & filio

tuo facies poftea.

14. Haec

le

fort;-tme alicunde cibos fumebant, &

eam veniret propheta, & domi ejus

certo aliquo loco exponebant, ex quo

viveret , & maneret abfconditus, feque

illos corvi unguibus, & roftro defere-

provifurum utrique,

j

bant ad Eliam.

Io. 4 im Sarepbta.) Providente

6. PÁnem, & carnes.) Nulla fit vini

Domino, ne à quoquam violaretur, &

mentio, fivé quia minus neceffarium,

fortaffe etiam , ne videretur,

prafertim in publica neceffitate morta-

Apparnit li mulier vidua.) Simulque

lium ; five quia vafa vinaria a corvis

divinitus admonitus eft hanc effe vi-

fine novo miraculo ferri non poterant.

duam , apud quam effet alendus.

g. dm Sarephta Sidomierum ) Kxat

I2. Ia bydria.) Hydria ponitur pro

g::

autem oppidum. Sarephta inter 'T'y-

quolibet cenere vafis, alioqui enim eft

rum, & Sidonem fitum, vicinum utri-

vas ad continendam, aut defereudam

que, ut ait Jofephus, & tribui Afer. .

aquam deftinatum.

Pracepi , £/c.) Precepi poteft figni-

Ip lecythbo.) Lecythus eft guttus, five

ficare providi, ut paulo ante, cum di-

ampulla olearia.

cit fe precepiffe corvis, ut pafcerent

13. Noli ?tmere.) Mortem quam tibi

)utas imminere.,

Eliam ; quamquaim dici etiam poteít

revelationem factam vidug; fore ut ad

Adfer ad ine;) Non in publicum, &

Q

2

8

LIBRI TL RECUM

4

14. Haec autem dicit Dominus Deus Ifrael : H'ydri.a! farince

non deficiet, nec lecythus olei minuetur, usque ad diem

if

3 ]nx

qua Dominus daturus eft pluviam fuper faciem terrae.

15. Quee abiit, & fecit juxta verbum Eliee : & comedit ipfe,

& illa, & domus ejus : & ex illa die.

16. Hydria farinse non defecit, & lecythus olei non eft immi-

nutus, juxta verbum Domini, quod locutus fuerat in manu Elize.

YT. Faéctum eft autem poft haec, segrotavit filius mulieris

]

matris familias, & erat lan

neret in eo halitus.

guor fortiffimus, ità ut non rema-

(

18. Dixit ergo ad Eliam : Quid mihi, & tibi vir Dei? in-

[

greffus es ad me, ut rememorarentur ini

quitgtgs mez, & in-

terficeres filium meum?

.19. Etait ad eam Elias: Da mihi filium tuum. Tulitque

eum de finu ejus, & portavit in coenaculum, ubi ipfe manebat,

& pofuit fuper let&tulum fuum,

20. Et clamavit ad Dominum, &

dixit: Domine Deus meus,

etiamne viduam, apud quam ego utcumque fuftentor, afllixi-

fti, ut interficeres filium ejus?

21. Et expandit fe; atque menfus eft fuper puerum tribus

vicibus, & clamavit ad Dominum, & ait: Domine Deus meus,

revertatur obfecro anima pueri hujus in vifcéra ejus.

22. Et exaudivit Dominus vocem Elize, & revería eft anima.

pueri intra eum, & revixit.

23. Tulit-

ad portam civitatis, fed in domefticum

lia ut »om remaneret im eo balitus-)

aliquod . cubiculum , àut ccenaculum

Id eft, defciente refpiratione extin-

domus ejusdem viduz.

guebatur.

I8- Quid mibi, & tlj wir De?)

]

T2bs autem, G5 frlio 1n0 f'acies poffea.)

Quod ne durum videretur, quid fa&tu-

Quid a me peccatam eft adverfum te,

xus fit Dominus, ftatim fübjungit.

ut Denus irafceretür mihi »'& interfice-

xet filium meum ?

I4- Usque ad. diem,qua Dominus da-

?

zurus eff plviam.) Non eft patandum

Ut rememorarentur iniquitates qmea.)

precife ea die ftetiffe oleum , fed tunc

&

Quibus olim offendi Deum, &

appare-

rent quafi oppofite lumini fan

à

itatis

demum cum pluviam annonz vilitas

tuz, & divinis oculis intolerabiles red-

)

fubfecuta eft, ut jam in vidua alenda

deren:ur.

xniraculo- epus non effet.

l

2I. Expandit fey 8f. r) Imit:tus.Do-

17. Marris familias)) Ejusdem illius

minum, qui a principio infpiravit in

vidug, de qua hactenus.

LXX. He-

faciem. khominis fpiraculum - vitz , ut

brgus, & Chaldeus vocant Domzzaz

fieret iri animam . viventem, infpiravit

demus, ex quo intelligi poteft, plures

& ipfe ter in nomine vivificz Trinita-

«uoquealios in eadem domo habitafle.

tis in faciem pueri.

CAPUT

XVIL & XVIH. -

499

1

25. Tulitque Elias puerum, & depofuit eum de coenaculo

It

in inferiorem domum, & tradidit matri fuae, & ait illi : En

vivit filius tuus.

fe,

24. Dixitque mulier ad Eliam : Nunc in ifto cognovi, quo-

J

niam vir Dgl es tu, & verbum Domini in ore tuo verum eít.

M

fs

X APUT- - XVUE

Ts

L

;Tmrejäentefame, Elias Abdice berbam pecoribus querenti occurril

e

ld

cui egre perfuadet, ut nuniiet ZAcbab fe ade[Je ; qui occurrens Elice

Itl

ab iplo corripitur : Dei zelo Elias quadringentos , £? quinquaginta

l

g/eudopropbetas occidi jubet , dato de calo igne.ad con[umma-

tionem bolocaufli ; & pluviam a Deo:

üe

impetrat.

il

1. 'O& dies multos fa&tum eft verbum Domini ad Eliam, in

I5

anno tertio dicens: Vade, & oftende te Achab, ut dem

Xl

pluviam fuper faciem terrae.

2. Ivit ergo Elias, ut oftendetet

5

fe Achab, erat autem fames

US

vehemens in Samaria..

.

J

3. Vocavitque Achab Abdiam difpenfatorem domus fus:

Abdias autem timebat Dominum valde.

D

4. Nam cum interficeret Jezabel prophetas Domini, tulit ille

centum prophetas , & abícondit eos quinquagenos, & quinqua-

t

genosin fpeluncis, & pavit eos pane, & aqua.

$. Dixit ergo Achab ad Abdiam : Vade in terram ad uni-

^)

verfos fontes'aquarum , & in cuné&tas valles, fi forte poffimus

i-

invenire herbam, & falvare equos, & mulos, & non penitus

x

?)

quenta intereant.

6. Divi-

te,

QA. Ef verhm: Domiemiim ore tuo ve-

U^ dem pluviam fuj;er faciem terre.)

2

rum cff.) Quod fcilicet nuntias nobis

'Te eam ipfi prowittente, & impetran-

Ie

de vero Deo Hebraorum, & inanitate

te a ine

Baalis, & Aftarthes, & reliquorum

tis

idolorum.

Eam cognitionem mulier

N

Q. Erat antem f'Ames velæ»z;m i $4-

il

inerito cum fuis am

j

exa exiftimatur.

maetia.) Wrat & alibi, fed ibi maxime

p

fzvicbat;ubi maxime vigebat impietas.

Jo

I.

N anno rertio.) Elapfo fcilicet, &

quarto inchoato ; nám hzc fu

$. Er fzlvare equos, É7c.) Videtur

M

finem ficcitatis facta effe conftat ; ea

Achab magis fuiffe folicitus de equis,

ut

vit

autem annos tres, & menfes fex tenuit,

& mulis, quam .de hominibus, quqs

u

* ut diximus cap. füperiori num. .

dira fames cruciabat.

Q34.

Bjb mm,Com. Menocb. dom. L.

460

LIBRI IH R EþG- U"'M

6. Diviferuntque fibi regiones , ut circuirent eas : Achab

Y

ibat per viam unam, & Abdias per viam alteram feorfum.

7. Cumque effet Abdias in via, Elias occurrit ei: qui cum

U

cognoviffet eum, cecidit fuper faciem fuam, & ait: Num tu
