24- Levavit.) LEXX. ä*-])no"sv elixa-

ea diverfari , fabulari , deambulare

pdt e

commode liceret.

vitf,cOxit. Alii cum vulgato noftro

'prece-

confentientes habent es» levawr ,

Srravitque Saul 2 felario , 6 dermi-

j patet

zult.

vit.) Fortaffe tempus aflivum fuit,

gt

draum. ) De induftria armum fer-

ncc fine conops&i, aut paypillionisali-

Damim'

vari jufferat SamueI, & Sauli oppo-

cujus velamento ; nifi dicere velimus

91404 f

ni, ut hoc fymbolo intelligerec, Prin-

rufticani laboribus duratam Saul ma-

u D

cipum effe fulcire Rempublicam ; ar-

jores delicias refpuiffe, & fub dio,

] i/lþ'l'

mus enim ea pars eff corporis, qui&

quod alias non. femel feciffet, cubare

ofieri fipponi folet.

Midetur fuiffe

voluiffe.

j quod

armus finifter ; nam dexter erat facri-

Q7. Tran[ean. ) Alïqmntuï*-.xm.a'm:e-

ficantis, Lev.

-

(t3

^

2.Hic ergo armus por-

nos pergat, LXX. zzazfeaz amte nos-,

e

j;]iniml

Bibl.cum: Cogz. Menochb. Ton. IL.

-

ljamin ;

2I8

LIBRI I.

REGUM

ÜOAPLDLX

]

Urgitur Saul in regem a Samuele , datis ac jimedentz'buf fignis,

propbeiat inter propbetas , & miffis fortibus a Samuele confir-

TU

g

matur in regem: lex regni in libro Jeripta coram

i&

Domino reponitur.^

fai

A&or T.

Ulit* autem Samuel lenticulam olei, & effudit fuþer Cca-

I3.21.

put ejus, & deofculatus eft eum, & ait: Ecce, unxit te

Dominus fuper haereditatem fuam in principem, & liberabis

populum fuum de manibus inimicorum ejus, qui in circuitu

e

ejus funt. 'Et hoc tibi fignum,quia unxit te Deus in principem.

2. Cum abieris hodie a me, invenies duos viros juxta fepul-

ad

chrum Rachel in finibus Benjamin, in Meridie, dicentque tibi-

ft

til

Inventee funt afinae, ad quas 1eras perquirendas: & intermiffis

pater tuus afinis, folicitus eft pro vobis, & dicit: Quid faciam

N

de filio meo?

3. Cumque abieris inde, & ultra tranfieris, & veneris ad

€ni

quercum 'Thabor, invenient te ibi tres viri aícendentes ad

[

Deum in Bethel, unus portans tre- hoedos, & alius tres tortas

the

panis, & alius portans lagenam vini.

1d

of

4. Cumque

I. J Ezticulam.) E vas oleariumin

Vel etiam dici poteft 0 7z ffzi£us Bez-

pu

eam fïgumm conforfnatum, ut

jamiz , fignificare locum illum tribus

ali

Juda,

ubi fefe duarum tribuum ter-

B

granum lentis referat. LXX. vocant

Qaxi» , ex quo nofter Interpres vide-

mini contingunt ; id eft, inipfo dua-

Bul

tur lenticulam appellaffe, quia alioqui

rum tribuum confinio.

p

vox hzc vas apud Latinos non fi-

In zeridie.) Circa meridianum diei

C

gnifïcat.

Vox Hebr, 45 eizc fono

CEI*.'XPUS-

Vel ita Joquitur, quia tribus

p

confentit cum Qax&, & guttum, feu

Juda erat ad mridiem tribui Benjamin.

il,

Quid faciam de ffio mto. ) Quafi

gutturnium ngifïcut, five vas quod-

cumque, ex quO*liquor exit; nam ra-

dicat timeo , ne mali aliquid illi acci-

ten

dix 32 5 phaca exire fignificat.

derit.

T

Deof: ziatus eft esm. ) Ofculum po-

1

3

4d quercum. Thabor. ) -Non eft

?n

mons Phabor ; hic enim eft in tribu

tius ex benevolentia ortum , quam a

t

lege, five confuetudine, quz fervari

'"Labulon ; fed aut nomen eft viri,

h

foleret

cum Reges inaugurabantur.

qui quercus illius. erat dominus , aut

loci nomen eft, in quo fita erat quercus.

Q. Juxta fépulchrum Rachel in fzibus

tà

Bezjamin.) Rachel fepulta eft in via,

G uidam pro quercu quercetum habent,

tin

quz ducit Ephratam, qu& eft Beth-

alii planitiem, quia Hebrza vox v5

li

lehem: quamvis autem Bethlehem fit

Eloz utrümque fignificat.

Sed D. Hie-

ronymo confentiunt. & LXX.& ma-

ler

in tribu [uda, fieri tamen potuit ut il-

ent

a

lius f

c

p*

üchrum non longe diftans a

gis 'pertïnet ad prophetis certitudinem

pra

Bethlehem , -effet in finibus Benjamin.

unicam azborem Præmon('trari.

&ti

-

GARU-E.X

219

4. Cumque te falutaverint, dabunt tibi duos panes, & acci-

jes de manu eorum.

s. Poft hzec venies in collem Dei , ubi eft ftatio Philifthino-

c

r

rum: & cum ingrefius

fueris ibi urbem, obvium hàbebis gre-

gem prophetarum defcendentium de excelfo, & ante eos pfal-

terium, & tympanum , & tibiam, & citharam , ipfosque prophe-

tantes.

IQ

6. Et infiliet in te Spiritus Domini, & prophetabis cum eis,

& mutaberis in virum alium.

figna:-heec omnia tibi; fac quz-

7- Quando ergo evenerint

cumque invenerit manüs tua, quia Dominus tecum efrs

g. Et defcendes ante me in Galgala (ego quippe defcendam

ad te) ut offeras

oblationem, & immoles viétimas pacificas:

feptem diebus expe&tabis, donec veniam ad te, & oftendam *Infr.

»

3.8-

C

m

tibi, quid facias

Ee 25

9. Itaque

Gregem prophezarmm- ) Prophetz;e in

&

Afcendentes ad Demnm m Berhel. ) Ut

:l

enim dixi cap. fuperiori n. 12. facrifi-

Sacris Literis illi vocantur aliquando ,

cabatur eo tempore in excelfis, & Be-

qni divinis laudibus decantandis addi-

&i funt , ut patet ex 1. Paral. 15. 22.

thel jam indea tempore Jacob locus

religiofus cenfebatur, ut nomen ipfum

& 24- eodemque lib. cap. 2'5-. num.I.

Horuüm autem cantorum quxdam erant

oftendit , quod.Domum Dei fignificat.

Tres tortas pamis. ) Midentur fuifle

inftituta collegia , ut in' illis ad. Dei

pánes vel in extremitate contorti, vel

]audes concinendas exercerentur, qta-

Ifidor. 20. Ety-

le Collegium fuit in Colle/Dei, íive

aliqua alia. ratione.

Gabaa.

mol. cap. 2. declarans cruftulum di-

xninutivum nomen a crufíta ,

qui fit

sztlferizm.

Hebr. eft Na£um 533

fic & Chald.

&

LXX. quamquam pfal-

panis oleo confperfus in medio con-

cavus, & tortus, 4«c; ait, & zorr4

terium non vento pullatur , ut Na-

panis. Videtur torta panis effe Ifidoro

blum; fed digitis , plectrove. VXide

id, quod appeilamus Ítalice ciamiella.

Paegninum in xadice 553-

5. lz colle Dei. ) Probabilior fen-

Prophetantes.) Cantantes.

tentia eft collem hunc Dei effe Gabaa ;

6. Spiritas Domin;.) Senfus quidam

nam fupra diximus Gabaa collem fi-

pietatis a Deo immiffus, quo movea-

gnifïcare. VMidetur eo/His Dei appella-

ri$, & faculas, qua poflis divinas

ta, quod in ea effet collegium Pro-

laudes cum prophets ilhs carendo

phetarum, de quo mox dicetur.

exequi.

Ub; «f flatio P;:*/Zz'J/zZ/Jiazan:m') Mili-

Mataberis im wirmm alterum. ) Ex

tare prefidium Philifthinorum ad con-

ruftcó fcilicet, & pecudum cuftode

tinendos in officio cfraclisas inftitutum.

pfaltes factus , qui non incopgrue pro-

In conditionibus enim pacis nuper in-

phetantium choro poffis adjungi.

ter Hebraos ,

& Phiiftheos inite,

-

ita urbes reftitute funt Hebrzis , ut

4

Dnacumque iuenerit maaus tmr.')

GQuidqguid ex.ufu effe copnoveris, ut

prafidium in Gabaa , & fortaffe in aliis

etiam locis rdiþnquerecur.

creditum tibi munus Principis impleas.

-

'

220

LIBRIIREGUM

. 9. Ttaque cum avertiffet humerumi fuum, u* abiret a Samne:

18

le, immutavit ei Deus cor aliud, & venerunt omnia figzna haec

Too€

in die illa.

2

fu.

10. Veneruntque ad przedictum collem, & ecce cuneus pro-

Ij.

phetarum obvius ei: & infiluit fu

per eum Spiri:us Dorrvllini,'&

fdlav

prophetavit in medio eorum.

dixift

II. Videntes aut.m omnes, qui noverant eum heri , & nu-

ergo

diuster'ius, quod effet cum prophetis, & prophetarct, dixerunt

20.

ad invicem:

ttibus

prophetas ?

Qusenam res accidit filio Cis? num & Saul jnter

AT.

12. Refponditque alius ad alterum, dicens: Et quis pater

cecidi

*Inf. eorum ? "Propterea verfum eft in proverbium : * Num & Saul

Qua

19-24-jnter propbe:as?

2

13. Ceffavit autem prophetare , & venit ad excelfum.

füs el

14. Dixitque patruus Saul ad eum, & ad puerum ejus: Quo

doni.

abiftis ? Qui refponderunt: Qu&erere afinas: quas cum non

—

reperiffemus, venimus ad Samuelem.

15. Et dixit ei patruus fuus* Indica mihi

p

fum d

Samuel.

*

, quid dixf:rit tibi

Domi

16. Et ait Sau] ad patruum fuum : Indicavit nobis, quia in-

Til qi

ventae effent afinae. De fermoneautem regni non indicavit ei,

fpeciu

quem locutus fuerat ei Sam .el:

quem

(liceba

17. Et convocavit Samuel populum ad Dominum in Mafpha.

Abila

Ia g

ln j

I8. Et

(rI) *«uis pater eorum. Iz e4fz. Srxz. /fgt;;"ur : quis pater ejus.

pulum

9. Cum averiffet hwmerum [mum. )

rum divinatricem erumpunt, ita Saul

venil

Ut ii faciunt , qui jam abeunt,

eodem doctore, idempoteft. — Vel fen-

Litei

lYosnuiavitei Deus cor. ) Animumre-

fus eft, non mirum, fi Saul ruftica-

loco c

giuni , & principis muneribus parem

nis parentibus natus in prophetarum

&t

infpiravit , confirmans illum /pzrztw

choro canit , cum &ipfi prophete non

CH 0i

priecipali , ut loquitur S, David.

nobilioribus, aut doctioribus parenti-

Io. Jnfilzit [pper eum fpirisus Domi-

Mfrae]

bus, quam Saul oiti fint, quia fc.

eligiu

$;.) Explicatum eft hoc num. 6.

prephetandi fpiritus, & facultas ab

Vino .

IL. Heryi Éf mudius tertius. ) Quian-

alio, quam a parente derivatur.

tea illum noverant.

I3. 444 excefum.) In Gabaa.

IO- XI.

16. De férmone autem vegnt non in-

min,

INzm ff S;wlmterp'rapbc*frn? ) Qlläl-

fim,

fi dicerent, res plane admirabilis, &

dicevir.) Meritus, ne forte aliqua in-

A( N

prodigio .fimiis,

vidia tangeretur, etiamfi confangui-

12. Et quis pater eorum? ) Quis

neus eflet ; ut notat Jofephus, & af-

terJu

fentitur Abnlenf. Alii tacuiife volunt,

K

eorum magifter ? ( magiftri enim Scri-

mod

pturarum phrafi patres dicuntur ) quafi

ex^humilitate.

Alii, ut fidem fecreti

:

f

j

dicat: quemadmodunr ergo reliqui

Samueli fervaret.

St;

Deo magiftro in Jaudes Dei, & ali-

I7. Comvocavit Saenuel po/»u?um, VE

Oqip

ando in prophetiam rerum occulta-

Ut jam divina voluntate explorata fu-

BGITU

]

ä

|

*v

221

CAPUT X.

Y

18. Etrnaït'ad filios Ifrael: Hzec dicit Dominus Deus Ifrael:

a hae

Eso eduxi lfrael de ZEgypto, & erui vos de manu f&gyptio-

rum., & de manu omnium regum , qui afiigebant vos.

us

ls pro-

19. Vos autenr hodie projecittis Deum veftrum, qui fol

is: &

in,&

falvavit vos de univerfis malis, & tribulationibus veftr

nos. Nunc*Sup.

dixiftis: * Nequaquam: fed regem conflitue fuper

8- I9-

&n

ergo ftate coram Domino per tribus veftras, & pe

r familias.

crunt

20. Et applicuit Samuel omnes tribus Ifrael & cecidit fors

|Yoter

tribus Benjamin.

*

2r. Et applicuit tri

bum Benjamin, & cognationes ejus,' &

Cis..

: puter

cecidit cognatio Metri, & pervenit usque ad Saul filium'

X Saul

Qusefierunt ergo eum, & non eft inventus.

22. Et confuluerunt poft haec Dominum, utrumnam ventu-

rus eflet illuc. Refponditque Dominus: Ecce abfconditus eft

: Quo

domi.

1 101

Es

23. Cu-

)*

t C0l

per*negotio Regis conftituendi refpon-

fue volunt-;itis Hgniücationeni implo-

ret

fum daret.

Dicitur convocafle ad

Dominum, non quod ibi arca eftet,

Per tribus 'v:y?r—;z:, & per famiitas.)

yh in-

Sic Jof. cap. 7. num- I4... AMecedezifzue

fed quia omnislocus, ipo quo aliquis

Wit Ei,

fpecialis cultus Deo exhibetur, velad

mane /z';zgu iper tribus vefiras , e quam-

uem aliqui relipionis caufa adibant

cmmque iribum . fors Vmwenerit, accedet

per cognatzomes feas & :ogn4tia per do-

dicebatur effe coram Domino , ut ait

ifpha.

Abulenf. q. 17.

mos, domuíque per "vsros.

ii

1» Maipha. ) Quem in locum po-

Qo. Ceridirt fors. ) Dei providentia

fortes" gubernav.t.

Mos fuit aliua-

pulum de re aliqua deliberaturum con-

a Sul

veniffe non femel-habemus ex "Baciis

rum gentium, ut magiftratus, & fa-

d fei-

Literis. Vide [udic. 20. i.

Eo.in

cerdotia forte obvenirent. Virg. 2.

loco celebre oratorium fuifle difcimus

4Eneid.

gulticte

vetnm

ex I. Machab 3. 46. quia inquit , /e-

Laocoom detius Ncptun; forte- Sa-

o n

eus orationis erat im Mafpha ante in

cerdos. .

Bene

autem locus

Orationis

p.(ren:i-

Áfi ael.

u 1o

eligitur ad peragenda comiti4, qus di-

92. Gonfulu:runt poff bac Dominum. )

us ab

vino fpiritu dirigente indigent.

Oor-

Quua ratione non explicatur.

Fortat-

fe id fa&um eft per füummum facerdo-

1

ro Mafpha fita erat in confinio Benja-

min, & juda non longe a Cariathia-

tem ( quem adiuiffe par eft crederein

jon ill-

rim, ut ait D. Hier. cui confentiens

tanti momenti negotio ) applicato

Adrichomius trium horarum iter in-

Ephod, de qua re dicitur infra cap.

qu i

j*

terjicit.

23. num. g.

V I9. Projeci

[3;5 Dewn vefirtm. ) Quo-

Alfeonditus eft dmi.) Hebrea habent,

'&A-

Ig:er vaía, hoc eft inter domefticam

yoluti

modo hoc intellicendum fit, patetex

fecret

füpradictis cap. $. num. 6. & 7.

fapelle&ilem modefte, & prudenter,

State coram. Domino. ) Modus hic

ut appareret vocante Domino , non

malis axtibus , & ambitu ad regnum

nv

éít.

)

loquendi aut orationem fignificat, aut

venilfe.

at

religiofum aliquod opus, quod ab eo

222

LIBRII

REGUM

23. Cucurrerunt itaque, & tulerunt eum inde* ftetitque in

bif

medio populi, & altior fu1t univerfo populo ab hamero, &

fiti

furfum :

24. Et ait Samuel:ad omnem populum Certe videtis,quem

die

elegit Dominus, quoniam non fit fimilis illi in omni populo.

Vivat Rex !

fi0t

Et clamavit omnis populus , & ait:

25.-Locutus eft autem Samuel ad populum legem regni, &

h

fcripfit in libro,.& repofuit coram Domino: & dimifit Samuel

omnem populum , fingulos in domum fuam.

&i

26. Sed & Saul abiit in domum fuam in Gabaa : & abnt cum

Qu

eo pars exercitus, quorum tetigerat Deus corda.

27. Filii vero Belial dixerunt: Num falvare nos poterit ifte?

Vifi

& defpexerunt eum, & non attulerunt ei munera: ille vero

dxiïïmulabat fe aud:re.

ho

-

C AA PALT-XI

Ini

Cür

Saul , irruente in ipfum Spiritu Domini , divif. frque Juis bobusspo-

bol

pulum ad bellum comvocat, vintitque Naas regem zAmmonitarum,

fon

liberatis viris S'abes Galaad , & regnum ejus

inflauratur in Galgala

cendit Naas Ammoni-

:

1 p fa&u*m eft quafi poft menfem, af

tes, & pugnare coepit adverfum Jabes Galaad.

Dixe-

barh

&i

runtque omnes viri Jabes ad Naas: Habeto nos focderatos, &

velt

ferviemus tibi.

*

9. Jot

Ti

que

24. Cerfe videtis.) Laudat Samuel

tem explorant

dammodo funt, quz rerum quantita-

E

novum regem ab externa fpecie, que

hN

in Omuï'um

incurrebat OCülO», nam

..».f Pars exercitzs.

7

Qui neceifa-

[

animi dotes latebant

rius erat propter mrrruens Awmmnoniti-

ad Í

cum bellum.

lu

Viva? Rex ) Mivere hic, & alibi eft

profpere agere,

Quoram !ett«err;t De

s corda.) Quos

h(it

25. Ifyer regnt. ) Qua tam legx,

divinus fpmtus ad obf

fin

fuiumillud no-

dext

loni

quam populo Reip. forma . propone-

vo Regi exhibendum xmþulxt, alioqui

retur.

Vel .qua mntua Regis, &fub-

enim Sdul nondum in xerm poii flto-

enu

ditorim officia continerentur.

Vel

ne CODHX]TK*&EJS COO'*:I'E x"cvuantes non

Vrf

etiam les Regni vocantur AG&a ipfa

facile-poterat.

27

(,ummounn quxbus ad regnum $Saul

v

Fii Belial. ) Mide fupl* dicta

ha

evectifs e

cap. 1. n. I6.

fis

S:rzpfrt. in llbro.) Qui jam non ex-

Diffezlabat. fe. audire. ). Prudenter,

fier

tat.

ne fcilicet,cogeretur ab illis fumere

Con

Re])ofut ceram . Domno.) ln tabéer-

fap')ïlcmn 3 quod €0 tempore fine

Cere

naculo

in raf) etiam affervabantur

turbis, que multum Reip. incommo-

Curi

darent

P(,nucm, & menfarz, qua leges quo-

eri non in' it

HS (

225

CAPUT XI.

'

n

2. Et refpondit ad eos Naas Ammonites: In hoc feriam vo-

bifcum foedus, ut eruam omnium veftrum oculos dextros, po-

,&

namque vos opprobrium in univerfo Ifrael.

Uem

3. Et dixerunt ad eum feniores Jabes: Concede nobis feptem

ulo.

dies, ut imittamus nuncios ad' univerfos terminos Iírael: & fi

non fuerit, qui defendat nos, egrediemur ad te.

4. Venerumt ergo nuntii in Gabaa Sauülis: &locuti funt verba

,&

tuel

haec audiente populo:

& flevit.

L

& levavit omnis populus voéem fuam,

Cum

s. Et ecce Saul veniebat, fequens boves de agro, & ait:

Quid habet populus, quod plorat ? Et narraverunt ei verba

virorum Jabes.

l?

130

6. Et infilivit Spiritus Domini in Saul,

:c,um audiffet verba

haec, & iratus eft furor ejus nimis.

- 4. Et affumens utruimque bovem; concidit in frufta, mifitque

in omnes terminos Ifrael per manum nuntiorum dicens : Qui-

cumque non exierit , & fecutus fuerit Saul, & Samuel, fic fiet

j

bobus ejus. Invafit ergo timor Domini populum? & egretffi

ilh

funt quafi vir unus.

g. Et

2. Ruam omuitm ve/iräm oculos dex-

Egrediemur ad te..) Ut in cua.fimus

|ort

tris, ) Id eo confilio faciebat

poteftate. «

barbarus, ut ad bellum omnino fere

g. Sequens Loves de agro.) Olim ip-

J

Ker

eil nt inepti ; finiftra enim clypeum

forun etiam. imperatorum manibus

j

geftabant, cujus objectu oculi finiftri

agri colebantur.

Videtur potius Saul

"

Et

ulum minus habebant expeditum : ita-

aratorem egiile, quam bubulum, cu-

füis dexteris oculis perinde erat,

Dttfde

que eífo

Nolebat omnino

jus rei conjecturam habemus ex ipfo

ac fi eílent ccci.

textü num. 7. ubi dicitur: & affumezs

cccos facere, quia oneri tantum , nec

urumque. bovem.

Videtur énim abfo-

cellü-

ad fervorum minifteria. utiles fuiffent.

ontu

luto ruftico opere cum bobus arato-

[ta Jofephus , "'heodoretus, & alii.

ribus rediiife domum.

Widetur etium Naas voluiffe oculos

u

dexteros eruere , ut efiofiio illa ocu-

6. Infilutt. fphitus Domini im SAu.;'.)

(50

]'

"Lelus pro patrie defenfione , & for-

lorüm oris eflet dehoneftamentum, fic

titudinis a Domino immiffus.

hoqlll

enim ait: Poza vos opprobrimm inumi-

£0

7. Concidit in frufla.) Fattum Le-

s not

verfo Ijrael.

vite imitatur, qui cadaver uxoris in

g. «td eniverfos terminos Ifract.) Nul-

ha Regis fit mentio, utputat Abulen-

duodecim partes diflectum ad tribus

dic i

miferat Judic. 19. 29.

Erat hoc Sao-

fis, quod Saul ut rufticanus contem-

li domefticum exeraplum ; nam factum

neretur.

Mel quia melius videbatur

enteh

confilium mentionem Regis non indu-

illud fuerat in Gabaa patria Saulis, in

jmde

cere, ut INaas facilius improvida fe-

qua tunc degebat.

J!

ne

Sie frez. bobusejus.) Addite minziis,

curitaté la&arent, quafi negotium ef-

j

qui bellum detrectalfent , ut vel amor

feclcu-m ovibus paftore deftitutis.

:g

REGUM

224

E LSRICE

8. Et recenfuit eos in Bezech :-fueruntque filiorum Iírael

164

trecenta millia: virorum autem Juda triginta millia,

eem $a

9. Et dixerunt nuntiis, qui venerant : Sic dice:is viris, qui

1025 pa

funt in Jabes Galaad : Cras erit vobis falus, cum incaluerit fol.

vl

n1ft

Venerunt er

tati funt.

go nuntii, & annuntiaverunt viris Jabes, qui liæ—

IO. Et dixerunt : Máne exibimus ad vos: & faciätis nobis

San

ul

omne , quod placuerit vobis.

agl

1r. Et fa&um eft, cum dies craftinus veniffet, conftituit

Saul populum in tres partes : & ingteffus eft media caítra in

vigilia matutina, & percuffit Ammon, usque dum incalefceret

x.Dï

dies : reliqui autem difperfi funt, ita ut non relinquerentur in

confti

eis duo pariter.

?

* Sup.

3. E

12. Et ait populus ad Samu

elem : * Quis eft ifte , qui dixit:

10.27- Saul num regnabit fuper nos? Date virós,& interficiémus eos.

qii:p

vobis s

I4. Et ait Saul : Non occidetur

quisquam in die hac, quia

hodie fecit Dominus falutem in Ifrael.

fum.

14. Dixit autem Samuel ad populum: Venite, & eamus in

t

Virum

Galgala, & innovemus ibi regnumu

TeEt

calumi

n

Pacfinæ-. , vel privatum äamnum ommnes

fpectu fuorum, qui hoftem eodem tem-

€omimmoveret.

pore ad. dexteram , & ad finiftram

ss s

Invaft ergu timor Domini popslum. )

invadebant..

DI2 o

Dominus . fpiritum timoris , obedien-

In vig ha matutina. ) Extrema no-

publica

tiz , & óbfequii erga Principem popu-

&is parte, quz quarta vigilia dicitur,

va trad

lis immifit, quo eorum inclinavicani-

vel vigilia matutina , quia matutinum

lnary

mos, ut. juffa Regis facerent.

tempus , & auroram antecedit.

fidam (

Quafi vir unus. ) Ananimi confenfu

Religui autem. ) Qui fcilicet mor-

70 m

vel omnes ad unum.

tem evaferant.

olemn

9. I2 Bezech. ) Civitas eft, in qua

N»on rclinquerentur im eis duo pariter.)

pendo :

Adonibezechille regnavit , cujus men-

Diffipatis omnibus , metu confternatis,

Tium. 2,

tio- Judic r. num. s.

Idem enim eft

& fingulis, ut fibi confulerent , in di-

Wm.

Adonibezech, quod Demzzzs Bezech.

verfa £ugientibus.

[27

-

publica

g. Er dixerunt. ) Saul fcilicet , &

12- Er ar popndns ad Samnelem, &tc.)

$.

Samuel, qui erat in caftris, ut patetex

- fi

r

]am re bene gefta. a Saule crefcit illius

j

veriu

/

exiftimatio, & populus ad cedem po-

Cras erit volis falus.) Significant fe

ftulat contuinaces.

privatus

Tbst ao

adfuturos cum exercitu die confequen-

I3. Quia. bodie fecstt Domizus falu-

do Ym

te reditium nuntiorum Jabes.

tem im lfrael. j«Non eft tam lxta dies,

C inca'utrit fol. ) Circa meridiem.

tam-«eximio Dei beneficio infienis , cu-

X per |

to. Maze exibimus ad vos,

Buj

P orpo

jufquam csde funeftanda.

f di

Diffumulant expectationem auxilii, ut

I4. lp Galcala.) Eleeit SamueI GaI-

n etu folutos Saul hoffes inveniat.

gala, quiz urbs illa una erat e tribus:

iper(ti

15 utis

Ài- Media caffra.) Media vocat re-

conventibus, ubi jus-dicere , & vo-

&t f

lii

E

CAPUT

XH.

225

m lnel

15. Et perrexit omnis populus in Galgala, & fecerunt ibi re-

gem Sau! coram Domino in Galgala, & immolaverunt ibi victi-

iri's, qui

erit fol.

mas pacificas coram Domino. Et laetatus eft ibiSaul & cun&ti

viti Ifrael nimis.

qui I

CATPUT XIE

Is nobis

Samuel poþuü judicio probatus innocens , Jfraelem ingratitudinis

arguit, datis e cclo fignis , bortaturque , ut Domino adbereant,

onfütuit

non ce[Jans pro ipfis orare.

a n

leiceret

1. Ixit autem Samuel ad univerfum Ifrael: Ecce audivi vo-

cem veftram juxta omnia, qua locuti eftis ad me, &

m in

conftitui fuper vos regem.

3. Et nunc rex graditur ante vos: ego autem fenui, & inca-

j dixit:

nui: porro filii mei v

obifcum funt: itaque converfatus coram

1Js e08.

;j quia

vobis ab adolefcentia mea usque ad hanc diem,'ecce prafto

*

fum.

qu m

3

. *Loquimini de me coram Domino, & coram Chrifto ejus,Ecdi.

utrum bovem cujusquam tulerim, aut afinum : fi quempiam46.22.

:

calumniatus fum, fi oppreffi aliquem, fi de manu cujusquam

j Et

munus accepi : & contemnam illud hodie, reftituamque

vobis.

X t

lantem-

iniftram

cere populum cönf&everac Samuel, ut

vos funt , non fubterfugiunt judicium ;

m n0*

publica dignitas in conventu publico

rationem reddere pollunt adminiftra-

vel traderetur , vel confirmaretur.

tionis , &tatem habent, ipfi pro fe lo-

dicitut,

ikanmu.

Inncovemus ibivegnum. ) Electionem

arguere?

quentur. Me autem num- parati eftis

fa&tam confirmando, victimas Domi-

no mactando , & ut probabile eft,

Ecce praffo fum? ) Rationem admi-

et ml

niftrate Reipublice redditurus

De

folemni ceremonia novum regem inun-

gendo : quare illum ftatim cap. feq.

magiftratu abiens cenfüre, quim fer-

,Prr,fr

j

13

num. 3. vocat chriftum Domini,id eft,

re non tenebatur, ultro fe fubjicit,

unétum , quod non de privata, fed de

& optimz confcientiz fiducia accufa-

jt, I di-

tores pI'OVOC'dC.

publica unftione accipiendum videtur.

5

l g«

)

nzunc -Rex g;-;zdimr ante vos. )

3

Loquimini de we.) Si quid eft,

1ü$

2. Eïi

am Rex conflitutus eft: ego

quod me accufare velitis.

itillius

Coram ebriffo ejus.) Saulein Regem

leitt Qo-

privatus fum ; jure ergo mecum qui*

libet agere poteft, & í1 quid tra&an-

inuncto. MHxc agi voluit Samuel co-

do Rempub. peccavi , arguere poteft,

ram Rege novo, non folum ut ipfe

y [ile

& per Principem poenas. impetere.

innocens probaretur, fed etiam,

ut

;tà di6

Porro felis zei volifeum fént.) Qua-

formam Reip. bene adminiftrand« Sau-

DiS i u*

fi dicat, fi fene&tus vitam abftulerit ,

li poneret ob oculos.

fuperftites funt filii , quos pro mevo-

Conremmnam . illud.) Facillimam illius

»d Qu

bis fatisfacere cogatis, vel fenfus eft :

jafturam exiftimabo, libenter cacebo

€ tribus

re illa ,.vobifque reftituam.

ecce filii mei, quos accufatis, apud

f

, & -vQ-

Jél. eumo Cozs, Menoch, Tong, H.

226

LIBRIT REGUM

4. Et dixerunt: Non es calumnia

H

tus nos, neque oppreffi

fti, :

V0

neque tulifti de manu alicujus quip

piam.

3. Dixitque ad eos:

&n

je hac

Teftüs eft Dominus adverfum vos, &

teftis Chriftus. ejus in d

» quia non inveneritis-in manu

H

mea quippiam. Et dixerunt

: 'Teftis,

l$

6. Et ait Samuel ad

populum : Dominus, qui fecit Moyfen,

füpe

& Aaron., & eduxit p

r

atres noftros de terra /Egypri : (1)

fath

7. Nunc ergo ftate,-ut judicio contendam adverfum vos co-

ram Domino de omnibus mifericordiis Domini

J

, quas -fecit

fum

vobifcum , & cum patribus veftris :

* Gen.

8. * Quo modo ]

gran

45-5. runt patres veftri

acob ingreffus eft in JEgyptum, & clamave-

'ad Dominum : & mifit D

ominus Moyfen, &

fope

Aaron, & eduxit

patres veftros de /Egypto : & collocavit eos

1f

in loco hoc.

C65,

* Jud.

9. Qui obliti funt Domini Dei fui,, * & tradidit eos in manu

»

4. 2. 8l

&d

faree magiftri militiae Hafor, & in man

u

manu regis Moab , & pugnaverunt adverfum eos.

,Philifthinorum, & in

lT

Uniy

IO. Poftea autem clamaverunt ad Dominum, & dixerunt:

Peccavimus

; quia dereliquimus Dominüm, & fervivimus Baa-

X

lim, & Aft

feci

aroth: nunc ergo erue

.nos de manu inimicorum

noftrorum , & ferviemus tibi.

2 tel

*Jud.

1r.*Et mifit Dominus Jerobaal, & Badan,

(2»& ]eþh'ce, &

6.14. Samuel, & eruit vos de manu inimicorum v

ficum

cuitum , & habitaflis confidenter.

eitrorum per cir-

2

initio.

12. Videntes autem, quod Nass rex filiorum Ammon venif-

lt

gbi

* Sup. fet adverfum vos, dixiftis mihi :

* Nequaquam , fed rex impe-

Doni

Ij

8. 19. rabit nobi

s: cum Dominus Deus vefter regnaret in vobis.

« IO.

ad ii

19.

I3. Nunc ergo prazefto eft rex vefter,

quem elegiftis, & pe-

Tacien

tiflis: ecce dedit vobis Dominus regem.

D

14. Si

(I) 4m ed.t. Six£. poff bac verba: de terra J

gypti, edditzr: adeft.

Ht

(2) & Badan. Iz ediz. Sixz. addirur

: & Samfon, & Barac.

Tion c

R

6. Domtuns, qui fecit Moy[2z , £5

quod

Imperfecta eft oratio , ut fenfus con-

lata, pro quibus contumaciam , ido-

tione;

lolatriam, & alia fcelera rependiftis.

ftet, fubintelligendum videtur ,- 44e/2,

9. Im manu-Sif2ra.) Mide

Judic. 4.

05 ej

& ef reffis.

-

2. & ibi notata.

dAT

"

U judicto contendam , €6c.) Con-

ftafin

Magifiri militia - Hafor. ) Magiftri

infra

fcientia fretus, & teftificatione populi,

militiz Jabin. Regis Chananzi ,

gtti

qua innocens, & ab omni crimine

regnavit in Hafor.

i,

purus fuerat pronuntiatus , audenter

II. erobaal, $ Badan. ) In Hebr.

: Contr.

pro bono patri fuos Ifraelitas allo-

eft Be4ap quafi filius Dan,

uod de

ch,

quitur.

Quf

Samfone intelligitar,qui fuit ex ea tribu.

De omnilus mi/äricoralz;i: Domini. )

p

9. Nunc ergo praíffo eft. Rex veffer,

l prj

Memorans divina beneficia in vos col-

&v.) Aliquid hic fubamarum, & iro- *^

V()fqu(

CAPU T XIIL

227

14. Si timueritis Dominum, & fervieritis ei, & audieritis

fiti

vocem ejus, & non cxafperaveritis os Domini : eritis & vos,

& rex, qui imperat vobis, fequentes Dominum Deum veftrum.

5&

Tanu

IS. Si autem non audieritis vocem Domini, fed exafperave-

ritis fermones ejus, erit manus Domini fuper vos, ficut &

yfen,

fuper patres veftros.

16. Sed & nunc ftate, & videte rem iftam

gran;dre—m, quam

; C0

fa&turus eft Dominus in confpettu veftro.

Ted

17. Numquid non meffis tritici eft hodie? invocabo Domi-

num . & dabit voces, & pluvias: & fcietis, & videbitis, quia

iV

grande malum feceritis vobis in confpe&tu Domini, petentes

fuper vos regem.

n t

[ 608

18. Et clamavit Samuel ad Dominum, & dedit Dominus vo-

ces, & pluvias in illa die.

Taü

19. Et timuit omnis populus nimis Dominum, & Samuelem,

& dixit univerfus populus ad Samuelem. Ora pro fervis tuis

&mn

ad Dominum Deum tuum, ut non moriamur, addidimus enim

univerfis peccatis noftris malum, ut peteremus nobis regem.

Unt:

B-

20. Dixit autem Samuel ad populum: Nolite timere, vos

m

feciftis univerfum malum hoc : verumtamen nolite recedere

a tergo Domiri, fed fervite Domino in omni corde veftro.

Ff2

21. Et

u

t^

nicum agnofcit $. Auguft. in Pfal. sr.

I Ex,z,fwmve;i/;': fermanes ejus.)

initio, quafi in caput fuum malum fi-

Vide dicta verficulo precedenti.

bi ultro accerfiviilent.

I7. Nwmquid mom meffs tritici eff

etil«

I4. Exefperaveritis os Domint.) Os

tpe

Lodie? ) Quo tempore pluvie nullw

Domini exafperatur , cum provocatur

effe folent inPalzftina.

Vide D. Hie-

ad iracundiam: qui enim irati funt,

ron. ad cap. 4. Amos in illa verba:

faciem exafperant, & vultum triftem,

Ego quoque probibul volis imbrem.

j Pe'

& minacem induunt.

LXX. habemt

n

püseloqrs T& coyari xvei& , id eft,

Voces.) 'Tonitrua.

E* fcictis, &c. ) Hoc enim fipnum

mom contenderitis coutra faciezm Domin: ,

a Deo dari poftulo, ut fit teftificatio

quod bene confentit cum noftra edi-

ido

tione; qui enim cum alio contendit,

veritatis:- Q

divina hujus , quam nunc eloquor,

dlüh.

os ejus exafperat, & fepe ad iracun-

H

uod fcilicet male feceritis ,

cum Regem poftulaftis,

lic.4

diam illum provocat. Idem fignificat

exafperare fermones , ( quoá habemus

19. Timuit ommis populus mimis Do-

vllii

infra num. I5.* qui enim irafcuntur

minum , 6 Samuclem. ) Dominum , cui

tonitrua;, imbres, & tempeftates fa-

j qm

facie, & voce afperiore utuntur in eos,

contra quos commoti fünt.

mularentur; Samuelem, qui ilja tam

Ht

Sequentes Dominum Deum vefirum.)

facile impetraret.

Quafi dicat: Deus erit Pex vefter,

.Dominum Deum fuum.

|.Nen. di

"i

w[f!).l

ii

ut prius, & more Ducis »nte vosibit,

cunt noftrum , quia fe illum oftendif-

uehy

vofque fub ejus tutela fecuri degetis,

fe fciebant.

(

228

LIBRI I

REGUM

21. Et nolite declinare poft vana,

quae non procderunt Ts

Y

bis, neque eruent vos, quia vana funt.

23. Et non derelinquet Dominus populum fuum propter

nomen fuum magnum :

quia jurayit Dominus facere vos fibi

populum.

23. Abfit autem a me

hoc peccafum in Dominum, ut ceffem

orare pro vobis, & docebo vos viam bónam , & re&tam.

24. lgitur timete.Dominum, & fervite ei in veritate, & ex

toto corde vefítro, vidiltis enim magnifica,

ferit.

quae ip vobis gef-

E

25. Quod fi peffeveraveritis in malitia: & vOs, & rex vefter

pariter peribitis.

QOCPUT-XIHIE

V'iBi a Saule Pbilfjihæi maximo apparatu advär/'us Jfraelem ar-

mantur ; territi Hebrai in antris latitant : & Saul.quia non ex-

pectato Samuelis adventu obtulit bolocauflum, reprobatus a Do-

mzþadz'cz'!w: de cautela Pbiliflbeorum, ut lfraclitee

arimis [poliarentur.

ius unius anni erat Saul, cum regnare ccepäffef: duobus

Y FII

utem annis regnavit fuper Iírael.

2. Et elegit fibi Saul tria millia de Ifrael : & erant cum Sadl

duo millia in Machmas, & in monte Bethel: mille autem cum

Jonatha in Gabaa Benjamin. Porro caeterum popul

unumquemque in tabernacula fua.

i

urp remifity

ïï. Poff vana.) Idola , Deos va-

annis Saul regnaverit, cum hic duo

n0s, & talfos, quibus nullum verum

anni tantum illi tribuantur. Actor. ve-

numen ineft.

Ali-

ro Cap. I3. num. QI. anhi 40.

22. Propter momen [uum.) Propter

qui ut verba fonanttradunt 40. annis

famam, & honorem fuum.

regnaffe. Ita S. Auguft. lib. rg. de

T. Jlius unius anmi erat Saul.) In-

civit. Dei cap. 20. & lib. 17. cap. 7.

nocens fcilicet, & purus , ut

Salmeron prolegom. 14. Alii com-

infantes efle folent.

Alii explicant,

muniter 4O. hos annos ex annis $a-

unus annus interceílit ab unctione uf-

muelis, & Saulis :conflari putant.

que ad confirmationem regni, de qua

Alii multi ita interpretantur verba no-

extremo c. I T. dictum eft, & duo dein-

ftri textus, ut dicatur duobis annis

de anni lapfi funt ufque ad. bellum,

regnaffe, fcilicet in fua illa puritate,

de quo hica

gitur, fic fere explicant

& innocentia. Sanchez, quod duo-

Rabbini.

bus annis regnaverit folus ; nam reli-

Duobus autem annuis regnavit. fuper

quo tempore praecedenti Samuel ad-

Jfrael. ) Quaftio valdedubia eft, quot

' huc fuperftes. adminiftrationis Reipu

*

-

CATUT-XHE

229

"0.

4. Et pe:

'cuffit Tonathas ftationem Philifthinorum, quse érat

in Gabaa.

Quod'cum auditfent Philifthiim, Saul cecinit buc-

r

cina in omni terra, dicens: Audiant Hebraei.

mam .: Percuffrt

bi

4. Et univerfus ITírael audivit hujufcemodi fa

.

Sa:l ftationem Philifthi

norum: & erexit fe Ifrael adveríus

1

Philifthiim : Clamayit ergo populus poft Saul in Galgala.

a If-

x, Et. Philifihiim congregati funt ad prsliandum contr

reli-

rael, triginta millia curruum, & fex millia equitum, &

)1'

quum vulgus, ficut

arena, quae eft in litore maris plurim«. £t

aíccndetis caftrametati funt in Machmas ad Orientem Bethaven.

6. Ouod cum vidiffent viri Ifrael fe in ar&to pofitos («fli-

&as enim erat populus) abfconderunt fe in fpeluncis, & in

S.

abditis, in petris quoque, & in antris, & in ciíterni

7. Hebraei

—

Fí35

Lfpbizm.

