perent, quia jam admittebant ad pa-

I

cem reliquias illas Benjamitarum. In

m

derit de fliabus. [nis. uxerem Beniamim.

[

9. Habiratores Jabts Galasd, ) Uxbs

Hebrzo eft: Vecaveruzt eis pacemm , feu,

eft ultra Jordanem percelebris in tri-

denuntiaveruut, aut, promulgaversn?

í4

15 pacem , Vel potius, wocaverumz eoj

(«

bu Manaffe , cujus frequens poftea

$m pace, ut etiam habent LXX.

mentio in Scripturis.

172

LIB€li pUDICOM

x4.'Vederuntque filii Ben'amin in illo tempore, & datze

funt eis uxores de filiabus ]ibes Galaad : alias autem non re-

j

pererunt, quas fipili modo traderen:.

chor

T

15$. Univerfusque Ifrael valde doluit, &

&

üi

egit poenitentiam

fuper interfe&tione unius tribus ex Ifrael. -

tab

non acce

16. Dixeruntque majores natu: Quid faciemus reliquis, qui

perunt uxores? omnes in Ben;iamin foemin&e conci-

yunu

derunt,

17. Et magna nobis cura, ingenti

C

]ue ftudio providendum

eft, ne una tribus deleatur ex Iírael:

18. Filias enim' noftras eis dare non poffumus, con*tri&i ju-

ramento, & malediétione, qua diximus:

Malediétus, qui de-

derit de filiabus fuis uxorem Benjamin.

1G. Ceperuntque confilium, atque dixerunt: Ecce folemni-

Li

tas Domini eft in Silo anniverfíaria, quze fita eft ad feptentrio-

di

nem urbis Bethel ,

& ad Orientalem plagam vice, quze de Be-

thel tendit ad Sich'inam , & ad meridiem oppidi Lebona.

20. Praeceperuntque filiis Benjam

letitate in vineis.

in a:que dixergnt :Ite &

21. Cumque videritis filias Silo ad ducendos choros ex more

procedere, exite rcpente de vineis, & rapite ex eis finguli uxo-

res fingülas, & pergite in terram Benjamin.

22. Cümque venerint patres earum , ac fratres, & adverfum

vos queri coeperint, atque jurgari, dicemus eis : Miferemini

corum , non enim rapuerunt eas jure bellantium, atque victo-

rum, fed rogantibus, ut acciperent

& a veftra

?

,non dedift.is :

parte peccátum eft.

23.Fe-

14. Dare [unt eis uxores. ) Nihil

Pafcha fuiffe putaverunt.

Commu-

peccarunt contra juramentum , quo fe

nior fententia fuiffe Scenopepgiam,

tantum obftrinxerant,

ne filias fuas

quod hujus fefti. tempore frondeant

darent, jam vero dant filias eorum,

vites, & illarum umbraculis tegi infi-

qui non interfuerant conventui, cum

diz Benjamitarum facile potuerint.

juratum eft.

-

Rapite ex eis ffnguls sexores.). Non

IB. E;Las euzm mofiras eis dare mom

violant juramentum , quo fe tantum

poffumnss.) Prohibiti religione . jura-

obligarant, ne fponte traderent.

menti.

22. Jare bellantium.) 80 licet ca-

2I. d ducendos cheros ex r)zarc pro-

ptivas tra&are afperius.

ceZere. ) Non ex puellarilafcivia du-

Peccatum eff.) Non quod re vera

cebantur hi chofi ,

ut vult hzreti-

peccaffent , cum religione. juramenti

cus quidam Interpres , fed ex religione,

tenerentur ; fed quod res ipfa fecun-

patriaque ceremonia.

Chaldzus. in-

dum. fe fpectata, feclufo juramento ,

nuit fuiffe Calendas, quas Grzco vo-

fpeciem: quamdam haberet inhumani-

cabulo Neomeniam vocant.

Aliqui

tatis , & immifericordiz.

173

CAPUT XXI

die

25. Feceruntque filii Beniamin, ut fibi fuerat imperatum, &

n re-

juxta.numerüm fuum rapuerunt fibi de his

quae ducebant

choros , uxores fingulas : abieruntque in poffeffionem fuam ,

;'

i&c

ntiam

sed

ii*

antes urbes, & habitantes in eis.

24. Filii quoque Ifrael reverfi funt per tribus, & familias 1n

&

N

qui

tabernacula fua: In diebus illis nec erat rex in Tírael : fed

OflCis

Unusqqisque : quodwübi re&tum videbatur, hoc faciebat.

dum

^"

:ï

| -

LIBER

.a.lr

'UTH.

1 de

COXPET,PF

RIMUM.

"i

Elimelecb. Betblebemita , pra nimia fame cum uxore Noemi , ac

](

^

2

Ti0-

duobus füliis in terram Moab cot

L

qguo una cum filiis mortuo,

pe-

dlebem revertens; non vult

?

ANoemi cum Rutb nuru //:*;

4

(]

Mura.

0C

r

o

N diebus u

uando judices praeerant, fa&ta eft

nius judicis,

fames in terra.

;e homo de Bethlehem Juda, ut

ote

Iä

YO

X0-

pereeri

Oi

:e Moabitide cum uxore fua, ac

duobus libe::

duo

üm

2. Igfe vocabatur

Elimelech, T& uxor ejus Noemi, &

lo1

*

ini

Y

3

filii,

lo

cer textus.

Interpretes in

varias

23. Feeernntque filià Benjamin , st f£-

abeunt fententias. Alii EliPontificem,

lra

bi fuerat mperatum.) Nihil peccatunt

)

Benjamitzin hoc raptu l. quia bono

alii Abefanem, alii Gedeonem , aliüi

Barac, & Debboram, alii Aod, aut

Ifraeliticorum optimatum | paruerunt

Abimelechum ftatuunt.

Certi

nihil.

fU

confilio. II. quia nuilo ipfi , quod o^-

A

i,

ftaret , jurejurando tenebantur. HI.

Vide Serar. in cap.

t

Ruth. q. 18.

Fa&a eff fames n terra. ) Chaldzus

t

quia ifto modo preftabatIfrae!itidas fibi

ll-

matrimonio adjungere,quam aut vagam

pmorerra lírael. "Venuit autem fames

exercere libidinem,2ut Echnicas ducere.

hec annos decem , ut ex numer. 4. fe-

2

Im diebas ilis mom erat Rex im

uenti colligunt auctores, nec €

Cau-

n

-

u

lfm.»l,*äfc.) Quando ifta contigerint,

fts' naturalibus orta , fed ad p

)Lcl]-

Verior ea elfe

da Ifraelitarum peccata, qui Judicum

varie funt opiniones.

d«

videtur, quam fequitur Abulenfis ,

tempore frequenter in idololatriamla-

Genebrardus, Lyranus, Serarius, &

bebantur. 1ta cenfent paffim loci hu-

jus interpretes.

a

alii, eo tempore accidiffe, quod poft

,

Jofue mortem ,. ante primum Judicem

In 7'fgt'on'c;þlozz$i!i.ie.) Que eftterre

fan&z od orientem , tranfito Jordane.

fuit. Vide Serar. queft. 6.

2. Ipfe vecabatur Elimelech. ) Que

I. JN diebus unins Judicis.) Quisfue-

vox Denus Rex , vel Dei Rex , vel De

mei Rex , fignificat. | Ajunt Rabini

rig Judex hic, non exprimit fa-

174

LIBRI RUTH

filii, alter Mahalon; & alter Chelion, Ephrathaei de Bethlehem

?. pet

Juda Ingreffique regionem Moabitidem morabantur ibi,

forature

.. $, Et mor:uus eft Elimelech maritus Noemi : remanfitque

cepenn

ipía cam filiis.

p M

4. Qui acceperunt uxores Moabitidas, quarum una vocaba-

m Q

tur Orpha, altera vero Ru:h. - Maníeruntque ibi decem annis.

pits me

. Et ambo mortui funt, Mahalon videlicet, & Chelion: re-

the fper

manfitque mulier orbata duobus liberis, ac mari:o.

n

6. Etfurrexit, ut in patriam pergeret cum u raque nuru

conied

fua, de regione Moabiiide: audierat enim

, quod refpexiffet

àc 10

Dominus populum fuum, & dediffet eis efcas.

7. Egreffa ett itaque de loco peregrinationis fuae cum utra-

1.

tatis

que nuru, & jam in via revertendi pofi:a in terram Juda,

8. Dixit ad eas: Itein domum matris veftrze , faciat vobis-

fo,fii

e( m

cum Dominus mifericordiam, ficut feciftis cum mortuis, &

Tnecum.

Hj

F

9. Det

ofcul:

fuiffe Elimelech fratrem Salmonis il-

Io. cum ait Booz : R« Moabzridem,

u

lius, qui cum Jofue promifiam terram

uxorem Mahalon ,. 12 conjugtum fumpfe-

lm

rin.

p

ingreiius eft, ideoque & Nahatfonis ,

Orpha poteft exponi cervicofa ,

tis,

de quo intra cap. 4. num. 20. filium.

vel ere nudata, & excitata: Ruth za-

fomi

Uxor ejns Naemi.) Quod nomen fi-

defatia, velirrigata , metaphorice ve-

rO zzebriata , Nel fatarata.

bitab

gnificat pulchram, fuavem , & ama-

nam.

Aliqui

torib

Rabbini docent, fuiffe eam Na-

peccaffe putant par hoc fratrum gen-

M

haitonis in Judz tribuPrincipis neptem,

tiles uxores ducendo patriis erroribus

[

filixmque fratris Salm

nonab juratis, ut colligitur ex num.

gnis, de quoin-

fica

fl'd Cap. 4.

I5. fequenti, & docet Serar. hic q.

il

Mabalon. )Qu vox fignificat agrum,

II. "Idem tamen Serarius eos excu-

i

ánfirmum, aut qui chorum agitat, &

f.

L

t neceffitate, quod Ifraelitidas ibi

li j

fiftulam inflat.

ducere non poífent. Idem docet Ru-

y

)

Cheloz. ) AÀut confummatum, &

pertus lib. 1. in Matth.

€or

perte&um fignificat , aut eum , qui

S. uabo mortui funr. ) Nullis reli-

Y

totus columbinus eft.

&is liberis, quod licet Scriptura non

Ecbrathai de Betblebem 3uda.) Non

exprefferit, tamen ex tota narratione

N

(

una tantum erat Bethlehem ; ut fupra

colligitur. Vide Serar. q. 14.

LA

etiam dixi lib. Judic. cap. 17. nuim.

7- Egre[fa efl itaque

,

cum utra-

7.ut ergo intellioatur fermonem effe

que surz.) Ad aliquam itineris paxtem

m

de Jethlehem tribus Judz, additur

abeuntes amicos profequi humanitatis

li

Ó

vox Esbvathe: , vOX 7uda; namhec

femper fuit Genef. 19. 16. cap.31. 27.

t

Bethlehem etiam Ephrata dicebatur,

AG&Gor 20. 38. Arifte duz nurus fo-

ut pàtet ex Genef. 35. 1g. & 48. 71.

crus fue prudentia, & fuavitate du-

&s Bethlehem ufque comitari , & apud

Paral. 2. & 4. Miches 5. & hoc li-

E

bro Rauth. cap. 4. num. II. -

illam effe perpetuo volebant.

|

Unzvocabatur Orpha,altera Rutb.)

8. Ize im domum matris veflra.) lta

Orpha Chelion uxor fuit, Ruth vero

loquitur, vel quia patre carebant , vel

Mahalon , ut patet ex cap. 4 nuim.

quia filiz cum matribus & frequen-

CAPUT I

5

ettlehem -

l ibj

9. Det vobis invenire requiem.in domibus virorum, quos

lanfizque ]

fortitursze eftis : Et ofculata eft eas.

Quze, elevata voce, flere

coeperunt ,

Vocaba-

Io. Et dicere : Tecum pergemus a

6 populum tuum.

It atnis,

1r. Quibus illa refpondit: Revertimini, filice meae, cur ve-

I0n: re.

nitis mecum ? num ultra habeo filios in utero meo, ut viros ex

me fperare poffitis ?

I2. Revertimini filie mecze, & abite : jam enim fene&tute

£ nun

pexiffe

confetta fum, nec apta vinculo conjugali.

Etiam fi'poífem

hac no€te concipere, & parere filios,

l Utfde -j

15. Si eos expeCtare velitis donec crefcant, & annos puber-

tatis impleant, ante eritis vetulze, quant nubatis.

d

Vobis-

fo,filize mese:

C

eft manus Domini contra me.

]uia veftra anguftia magis me premit,*& egreffa

i, &

r4. Elevata igitur voce, rurfum flere coeperunt: Orpha

9.Det

ofculata eft focrum , ac reverfa eft: Ruth adhaefit focrui fuze.

M

I$. Cui dixit Noemi : En;

verfa eit cognata tua ad popu-

nf

lum fuum , & ad deos fuos, Vade cum ea.

16.Qusee

D

tius, & fuavius verfantur, vel quia

II. Nwm wltra babeto fülios im utevo

ha

CeVe«

faiminz in gvneceo feorfim a viris ha-

mt0, 6c, ) Sumitur fatio hxc ex ea

bitabant , filie cum matribus, & fo-

lege, que ante (Moyfenrfuit, Gen.58.

Jiqui

roribus, &c.

Il I4. & que per Moyfem poftea

g ell-

fancita eft Deut. 25. s. ut fcilicet traties

ribus

Mifericordiam , fecut. feciflis um mor-

QUITI.

tuis. ) iVifericordiam £acere, eft bene

fratrum, qui absque liberis deceffiffenz ,

facere.

Fecerant mi

icordium dux

uxores ducerent, fratribufque mortuis

t

ifte Moabitides cum viris fuis. L. il-

femen fufcitarent.

XCüe

I3. SP eos expetlare "welitis , C$c.)

ibi

lis peregrinis nubendo, & cum illis

uz

N

placide, & óofficiofe convivendo. ll.

Non quod Deuteronomii lege ,

poft mortem jufta funeris curando,

habetur cap. 935. 3. obligandi effent,

eorum memoriam retinendo , & ce-

fed quod hoc quoque meritz. videren-

7

lebrando, & illorum etiam amore cuin

tur.

on

n

Noemi perpetuum vivere ftatuendo,

dngufia vefira magis me. pregzit.

9. Jzvenire reqmuiem iu domiius viio-

Valde angor , quod difceffum hunc

ram , t$c. ) Ut fcilicet immunes fint a

meurm adeo zgre feratis, ac propterea

j^

moleftiis , litibus, querelis, laboribus,

a me divelli nolitis , dolor vefter, quia

18

lacrymis, que conjugia comitari fo-

impenfe vos amo, me valde cruciat.

Jent, propter quam caufam 8. Paulus,

Egre[fa eff manus Domini contra me.)

/0

zribulationem carnis habere conjugatos

Ad alias moleftias , quibus me Domi-

nus exercuit, hzc etiam addita eft, ut

affirmat I. Corint. 7. 28. . Habent

etiam requiem uxores , viris rem fa-

a vobis difcedere, & veftra carere

miliarem curantibus , & nepotia tra-

confuetudine copar.

&antibus, que ad tuendam familiam

I$. Md populum fuum , £$ 41 Deos

pertinent, quo prafidio deftitutz vi-

ze:. ) Ex quo patet, idololatriz de-

dug magnis curarum, &moleftiarum

ditam Orpham jJudaica facra nun qua:n

fufcepife.

fluctibus .agicanmr.

176

LIBRI RUTH

s

16. Quäe refpondit: Ne adverferis fnihi,ut' relinquam te,

&

abeam : quocumque enim perrexeris, pergzam , & ubi morata

ht Pïfj

fueris, & ego pariter morabor.

Populus tuus populus meus,

quit

& Deus tuus Deus meus.

17. Quee te terra morientem fufceperit, in ea moriar: ibique

loc.m accipiam fepulturae.

Hzxec mihi faciat Dominus, & haec

addat, fi non fola mors me, & te feparaverit.

d obítinato animo Ruth decrö-

'18. Videns ergo Noemi, quo

r

viffet fecum pergere : adverfari noluit, nec ad fuos ultra redi-

D

tum per(uadere :

*

*

jn agnt

19. Profectaeque funt fimul, & venerunt in Bethlehem. Qui-

um

bus:urbem ingreifis, velox apud cunttos fama percrebuit : di-

Cui lll

cebantque mulieres: H ec eft illa Noemi,

20.

, À

uibus ait: Ne vocetis me Noemi (id eft, pulchram)

Accid

fed vocate me Mara ( id eft , amaram ) quia amaritudine valde

qui t

replevit me Omnipo:ens.

L

2r. Egrefiía fum plena, & vacuagm reduxit me Dominus. Cur

bu::

ergo voca is me Ncemi, quam

minus humili;vit . & adllixit

ubiT

Omnipotens ?

22. Venit.ergo

Noemi cum Ru.th Moabiride nuru fua, de

$.

hic.

terra peregrinationis fuae, ac revería eft in Bethlehem, quando

primum hordea metebantur.

"]

CAPUT

"—

ane

16. Deus teus Dems meus.) Fd'cþziæ fu-

I9. Fenmeru

z Berzblehbem. ) Si ex

perftitioni valefaciam, tibiq; adharebo.

Petra Moabiti

Ed

is urbe, quam multi,

Wi

l

n

17. Hac mübi faciat Dominus, $ bac

& graves auctores Ruth patriam tuif-

hod

4ddaz. ) iMala mpfa jurans exprellit,

fe volunt, veneiunt, iter ferme erat

que fibi eft imprecata, fi fidem falle-

quatridui , plures pofuifle credibile eft

T0f

p

ret, puta famem, peftem, mortem,

imbecilles fcminas , cum prefertim

Qll

qu& exprimere facer fcriptor. neceffe

Noemi jam eifet anus.

non habuit.

Felox apnd cumülos fama percreüuit.)

Thy

alx

18. Oiffinato anime. ) In bonam par-

In Hebr. eft Rejomuit zota nrbs.

tem fumitur , pro conftanti voluntate.

Hac eff illa Noemi.) Dicebant hoc

Nec ad (uos ultra reditum per[uade-

vel cum gaudio, & gratulatione; vel

a

re.) Suaferat, ut manerent urbanita-

cum admiratione, & contemptu, quod

[

tis caufa, ne fineret eas patriam, pro-

ad paupertatem effet redacta.

9I. Eereffe fmm plema , £$ vacuana

D

pinquos, amicos, & natos fua caufa

Y

relinquere.

Et fi forte ipfz fienifi-

reduxit me Dominus.) Macuam fe ap-

caverant fe fudaica facra fufcepturas ,

pellat, quia mortuus maritus, extin-

voluit earum experiri conftantiam, ve-

&i filii, ipfa ad paupertatem redacta,

t

rita ne poftea cuin fuo mcrore & de-

22. Ov«ande primum Lbordea meteban-

decore, a recta religione deficerent.

fsr.

Quze meflis in. Paleftina feri

folet menfe Nifan , qui refpondet par-

ïï

Coenita ergo Ruth voluntate con-

fianti , non amplius fuadet ,. ut redeat.

tim Martio noftro, partim Apzrili.

2

u

177

m fe d

CGAP U P. IE

J Thorafa

Rutb pre[fa fame, fpicas in agro-Booz affais fui colligens, gra.tïam

IN Tieus,

apud eum imvenit, & leta ve[peri ad forrum revería, mulium

" ibi;:;ue

frumenti , & de ciborum reliquiis ei

; & hac

afert.

! decre

I.

Rat autem viro Elimelech confanguineus, homo potens,

& magnarum opum , nomine Booz.

Ta redj

'5. Dixitque Ruth Moabitis ad focrum fuam: S

i juBes,vadam

in agrum, & colligam fpicas, quze fugerint manus metentium,

1. Qui

jit: di

ubicumq

ue clementis in me patrisfamilias'reperero gratiam.

Cui illa refpondit : Vade , filia mea.

3. Abiit itaque, & colligebat fpicas poft terga metentiüm.

hram)

Accidit autem, ut ager ille haberet dominum nomine Booz,

valde

qui erat de cognationé Elimelech.

L

4. Et ecce, ipfe veniebat de Bet

hlehem , dixitque meffori-

5 Cur

füxit

bus: Dominus vobifcum. Qui refponderunt ei: Benedicat

tibi Dominus.

s. Dixitque Booz juveni, qui mefforibus praeerat: Cujus eft

1 de

hac puella?

6. Cui

ando

v

imelech. con(anguineus. ) Q»uo-

4- Ipfe veniebat de Be;b/ebem.) Ser-

x E

modo Booz fuerit ejus confan-

vabat Booz id, quod Cato de re ru-

m

Siexc

guineus, non expreflit Scriptura. Rab-

ftica lib. I. cap. I. pr&cipit, cum ait ;

bi Jofue citatus.a Serario quzft. 1. ait

Ne opera parcas vifere.

miülti,

Elimelech, Salmon , & job fratres

Dominus "vobiféum.) Dominus vobis

nfuil-

fuiffe, Booz autem filium fuitfe. Sal-

adfit: Faufta precatio ; quid enim

[ erat

deeffe poffit iis, qüi fub divino prz-

iledt

4non fratris Elimelech : hic ergo pa-

fidio latent ? Merito e

0 Ecclefia &

ertim

truus

Booz vero ex fratre nepos.

Quod Rabbinus hic docet, ait Sera-

in Miffe facro , & in

H

orariis preci-

rius , falfi' convinci. non pofle ; nec

bus haüc falutationem frequenter ufur-

hii)

aliud certius ab auctoribus affertur.

pat.

Mos erat bene precari opus fa-

lioc

Noemine Booz.) Qu vox vel figni-

cientibus: Vide Pfalm. 128. 8-

cat j» fortitudine , velim eo forzétudo.

yd

9. Celligam fpicas.) Apud Hebrxos

8. Juveni, qui mefforibus praerat.)

)d

enim conceffum non erat fpicilegium

In Hebreo eft 5y3 nabar, que vox

n

ipfis agrorum dominis , fed. tantum

puerum ,aut miniftrum flgnificat: in

pauperibus tam indigenis » quam ad-

Grxco eft m« eicy, quia & etate,

"U

venis.

Praceptumque erat in lege ve-

& viribus erat bonis ,

& integris.

Hl

teri, ut dum fegetes demeterent, ea-

Eum Jofephus Zergoxózo» vocat, vel

xum domini fpicarum aliquid relin-

ut alii legunt cqeovogo» , eadem ta-

n

JT

1erent. Levitici 19.9. & cap. 23. 22.

men fignificatione , hoc eft, agri cu-

b

euter..24. 19.

uth ergo ut pauper

ratorem.

I-

ad colligendas fpicas egreditur. .

*

Bébl. cam Com. Menocb. Tom. Ll

f

I

4

:

LIBRI RUTH

6. Cui tefpondit. Hzec eft Moabitis

, quae vepit' cum Noe-

mi ,'de regione Moabitide,

to. Se0lt

7. Et rogavit;ut fpicas colligeret remanentes, fequenä mef-

forum veftigia, & de mane usque nunc ftat in agro, & ne ad

j À

momentum quidem domum reverfía eft.

8. Et ait Booz ad Ruth : Audi, filia, ne vadas in alterum

precop

quetete V

agrum ad colli

puellis meis,

gendum, nec recedas ab hoc locq ; fed jung.ere

1 E

9. Et ubi meffuerint , fequere. Mandavi enim pueris meis,

qemane

nemo C

&t nemo molettus fit tibi, fed etiam fi fitieris, vade ad farcinu-

las, & bibe aquas, de quibus, & pueri bibunt.

r

Jegert

Io. Quze cadens in faciem fuam, & adorans fuper terram,

dixit ad eum: Unde mihi hoc, ut invenirem gratiam ante ocu-

menitl

los tuos, & noffe me dignareris peregrinam mulierem ?

9.

1r. Cuiille refpondit: Nuntiata funt mihi omnia, quze fe-

fue:

fatura

ceris focrui tus& poft mortem viri tui, & quod reliqueris pa-

rentes tuos & terram, in

n.

qua nata es , & veneris ad populum,

quem antea nefciebas.

opus'

12. Reddat tibi Dominus pro opere tuo, & plenam merce-

E

em recipias a Domino Deo I

:

VOCa]

cujus confugifli alas.

frael, ad quem venifti, & fgb

I3. Quse ait : inveni gratiam apud oculos tuos, domine mi*

qui confolatus es me, & locutus es ad cor ancillee tuze ; quae

ansc

non fum fimilis unius puellarum tuarum.

orad

E

14.. Dixit-

pafie

lbet

8. Sed jungere puellis vaeis. ) Appa-

aCctionem: exempla habes Genef. 53.7.

li

ret Boozi prudentia, gravitas, & ca-

& I9 cap. av. 26. cdp. 99 . E

ftimonia , qui puellz fuadet ; ut puel-

cap, 42. 6. cap. 43. 26. cap. 49. g.

d

ql'l

lis adhzreat, quod honeftius erat , &

cap. 50. IS. Exod. r8. 7.

Al

pudori tutius, quam fi cum viris ver-

II. VPeneris ad populum , quem. antesm

Wi

fata effet.

nefciebas.) Ejusdem etiam populi re-

9. Biheaquas, &c. ) Magnain orien-

ligione fufcepta.

E

PU

talibus, calidifque locis aquarum pe-

IQ. $ub cujus cozfugifli alas. ) -Chald.

fm

nuria eft, ut Genef. 26. & 29. Exod.

venifii, ut profilyta fieres , & te ip[am

Q

2. Num. 20. Deuter. 9. aliifque locis

abderes [ub umbra . majeflatis gloria ip-

patet, & meffis erattempus, quod torri-

Z

t

r

dum & fiticulofum eft ; itaque aque

I3. Loecutus es ad cor ancille rua.

hauftus inter beneficia merito annu-

Loqui ad cor , Hebraica phrafis e

1

meratur.

loqut verba confolatoria.

Exempla

Y

Io. -devans fuper ferram. ) Vre-

paifim occurrunt. 2. Paral. 30. 22. &

quens mentio in Sacris Literis harum

32- 6. lfa. 40. 2. Ofee 5. 14.

adorationum viris exhibitarum, in re-

Qua noz. fum ffsiilis, €&c. ) Qus-vi-

verentia arfumentum, aut gratiarum

lior fum.

E

GABUT II

170

"t Npe,

14. Dixitque ad eam Booz : Quando hora vefcendi fuerit.

veni huc, & comede panem, & intinge buccellam tuam in ace-

ers riïef-

to. Sedit itaque ad mefforum latus, & congeffit polentam fibi,

&nead

comeditque, & faturata eft , & tulit reliquias. -

15. Atque inde furrexit, ut fpicas ex more colligeret.

alterum

Prscepit autem Booz pueris fuis, dicens: Etiamfi vobiicum

metére voluerit, ne prohibeatis eam:

]Hngere

16. Et de veftris quoque manipulis projicite de induftria, &

li meis,

remanere permittite, ut absque rubore colligat, & colligentem

At anu-

nemoa corripiat.

17. Collegit ergo in agro usque a

d vefperam : & quz col-

.

:erram,

legerat virga c&edens, & excutiens, 1

nvenit hordei quafi ephi

€ 0Cl)-

menfuram , id eft, tres modi

OS.

reverfa eft

in civitatem», & oftendit focrui

18. Quos portans

? fe-

fuze : infuper protu

lit, & dedit ei de reliquiis cibi fui, quo

i5 pe

faturata fuerat.

19. Dixitque ei focrus fua:

Ubi hodie collegifti, & ubi fecifti

ulum,

iiertus eft tul.

Indicavitque 6€15

opus? fit benedi&tus, qui m

erce-

apud quem fuiflet operata, & nomen dixit virij quod BooZz

: (ub

vocare.ur.

Z2

zo; Cui

mi!

Quod dicitur Ruth f cengefffe , fi-

14. Comedepanem.) Potum ipfi Ruth

Qu

ante concefferat, nunc addit & cibum;

enificat affatim , & largiter illi ex ci-

bis tributum , quos cum ipfa omnes

Ixit

gradatim enim afcendic. virtus. Pxo

non abfumeret, quafi eorum cumu-

pane, phrafi Hebraica intelligitur qui-

lum ante fe habebat.

libet cibus.

j

letinge iuccellam tuam iu aceto. ) Vi-

E: faturata eftl.) Difce, inquit, Se-

;

detur fermo elfe de acetariis, quibus,

ne&a epift. IIO. p4fvo effe conrentus ,

)

& illam vocem magnes , arque animofus

qui zftu

Jaborant, valde recreantur.

Alioqui etiam ufus ruíticorum. eft, ut

exclama, Haleamus aquam , babeamus

lu

in meiiem utantur oxycrato, hoceft,

polentam. jovi $pfi de felicitare con-

Te

troverfram facia

7226 $.

aceto aqua diluto, quod genus potio-

Tulit reliquias.

) LXX. habent xar£-

nis refrigerandi vim habet, ut univer-

il

fun acetum , de quo Plinius lib. 23.

Nme, reliquit: vulgatus nofter figni-

h

cap. I.

Viai etiam Uittium , inquit,

ficat collegiile eam reliquias , & aíier-

valle, quod ita fuiffe patet ex num.

j

.tr:znff 42 remedia s Aca!(fzmæw vis

Ig. ubi dicitur eam dediffe focrui Noe-

eft i rejrigerando , &$c.

Ad me[forum latus.) INon e xegione, ne

mi de ciborum fuorum reliquiis. -

n)

in ejus faciem oculos con jicere polient.

17 Quaff ephz men/ura'y)u) Ephi

!

continens tres modios continebat un-

Et conge fft palent.am fft1-) Polenta*

cias gÓo. ut probat Alcazar libro de

(

eft far toftum , & contufum, & in fa-

rinam redactuin.

i

Hec materia erat

menfürs, & ex eo Cornel. a Lapide

in opufculo ejusdem. argumenti addi-

parabilis eduliorum , addito aliquo ge-

to ad Pentateuchum.

nere condimenti , jure,. cafeo, &c.

180

LIBRI RUTH

20. Cui refpondit Noemi : Benedi&tus fit a Domino: quoniam

th;& d

eamdem gratiam , quam proebuerat vivis , fervavit & mortuis.

poumq!

Rurfumque ait : Propinquus nofter eft homo.

Qu

21. Et Ruth, Hoc quoque, inquit, praecepit mihi,ut tamdiu

dorm!a

melforibus ejus jungerer, donec omnes fegetes meterentur.

ate p

22. Cui dixit focrus : Melius eft, filia mea, ut cum puellis

tib, qU

ejus exeas ad metendum

; ne in alieno agro quifpiam refiftat

$Q

tibi.

6p

23. Jun&a eft itaque puellis Booz,& tamdiu c

um eis meifuit,

meetat

*(

donec hordea, & triticum in horreis conderentur.

Tiot,

i

CAPUT Il

Qu

Rutb focrus fuce confilio obfecuta ad pedes Booz; dorientis recum-

$]

el: v

bens nuptias verecunde po[tulat : accepto leto re[ponfo , fex.

bor dei modios ad focrum defert.

g |

ancil

r

Oftquam autem reverfa eft ad focrum füam , auüdivit ab

p

p

ea: Filia mea, quceram tibi requiem, & providebo, ut

10

bene fit tibi.

mií

e1

2. Booz ifte, cujus puellis in agro junCta es, propinquus

Ls

nofter eft, & hac nocte aream hordei ventilat.

3. Lavare igitur, & ungere, & induere cultioribus veftimen-

tis,

det

20. Grariam, quam prabutrat vivis ,

omnes: perge igitur eo ire; nonenim

fervavit &f mertwr.) Benevolentia

meliorem alibi conditionem invenies.

Mo

cómplexus

eft Elimelech .imaritum

I.

Haram tibi requiem. ) A labori-

[

meum, & filios meos, dum effent in

fie2

bus, & srumnis , quas ege-

vivis; nunc pergit nobis benefacere

ftas, & pereprinitas attulit, & ab or-

qu

eorum refpe&u , (ibi femper fimilis.

bitate liberorum , que animum tuum

D

li

Propinguus noffer eff boma. ) Additur

cruciat, nec quiefcere finit. Vide di-

in Hebrzo , e redemproribus noftvis spfe

&a cap. T. num. 9.

eff , feu, evindicibus , id eft, ex iis-,

2. Propinquns noffer eft. ) Vide dicta

ad quos pertinet jus liberandi nos ab

Cap. 2. num. 20.

orbitate, & vindicandi nomeh filio-

Aream bordeivventilat.) Ideft, ven-

rum meorum, maritique tui ab interi-

tilare parat.

tu, & oblivione , femen iis, ac po-

3- Lavare.) Suggerit Noemi nuri&

fteritatem dando , juxta legem Deute-

fuz, que ad corporis munditiem , ho-

ronomii 25. 5.

neftumque cultum pertinent; in hoc

22. Admedendum.) Adfpicilegium,

enim magnum fceminis telum, ideo-

M E rl

quod parva quzdam meffis eft, ficut

racematio parva vindemia.

que & a Judith adverfus Holopher-

nem adhibitum , Judith. ro. 3.

Ne im alieno

4$

ro qui[piam rejt'jï.at

Uzgere.) Un&ionibus utebantur fre-

tibi.) Booz benev

olum experta es , in

uentibus orientales mulieres. Sic]Ju-

ejus agro nullus tibi refiftit , favent

:

ith vsxst fe myro optimo. Judith.10o. 5.

CAPUT II

ibl

nv

1

lMA

DOfiam

tis,-& defcende in aream. Non te videat homo, donec efum,

Tortyis.

potumqué finierit.

L

4. Quando autem 1

:

erit ad dormiendum, hota locum, in quo

t tamdju

dormiat: veni

esque , & difcooperies pallium , quo operitur a

ehtur, :

parte pedum , & projicies te; &

ibi jacebis : ipfe autem dicet

! puelli

tibi, quid agere debeas.

-

tefitt

s. Quse refpondit : Quidqui

d præceperis , faciam.

& fecit omnia, quze fibi impe-

6. Defcenditque in aream,

meft, |

raverat focrus.

. Cumque come

diffet Booz, & bibiffet , & fa&us effet hila-

rior, iffetque ad dormiendum juxta acer

vum manipulorum, ve-

dibus ejus, fe projecit.

nit abícondite, & difcooperto pallio,a pe

VC

ybatus

g. Et ecce, no&te jam media expavit homo, & contu

eít: viditque mulierem j

acentem ad pedes fuos,

h

refpondit: Ego fum Ruth

9. Et ait illi: Quae es? lllaque

ancilla tua : expande pallium tuum

fuper famulam tuam; quia

vit ab

propinquus es.

0, üt

1o. Et ille, Benedi&a, inqüit, e

s a Domino, filia, & priorem

mifericordiam pofteriore

fuperafti : quia non es fecuta juvenes

Quus

pauperes, five divites.

i. Noli

—

Z3

mer

Nom £e videat homo. ) Non te vi-

Fuum füper ancillam tuam , 4d acsipien-

—

lis

deat Booz.

dum me in uxorem, | Pxo pallio eft in

Nora locum , £m quo dormiat.)

Hebr. & LXX. exzezde alam tuam [t-

nenm

per ancilam tuam.

Eft adagialis for-

'efjes

Moris tum fuit, wut patresfamilias

ibor-

etiam divites , ur

5

gentibus prefertim

mula loquendi, qua po&ulamr'auxi-

negotiis rufticanis in areis etiam ipfis

li, tutelg , ac defenfionis petitio.

Iu

b

Hic tamen non qualif&umque tutelz

) or-

uietem caperent , ut ufurpari poffit

petitio eft, fed ejus, quz uxori

a

Euf

illud Ovidian. Faft. r.

? di-

viro debita eft. Itaque eft modefta , &

Non pudor £m flipula placidam ce-

verecunda matrimonii petitio , & fen-

piffe quietem ,

f

fus eft: extende ftragulum tuum, utme

dida

Nec fænum. Cdþl'ti j

uppefui[fe

tegat , & intra eundem thorum tecum

&

fwo-

recipiat.

(2

ILfe autem dicet rili , quid agere de-

IO. Prierem mifericordiam. ) Quam

oemi Ruthz nuptias,

in maritum , Gcfocrum ha&tenus con-

o

as ) Spexat N

tulifti.

lho-

eafque tunc tran

fixi poffe c

onfidit ,

odo bono , «& a di-

Pofferiore. fuperaffi. ) Quam nunc

hoc

fed legitimme , m

abhorrente.

ftudes in maritum conferre , filios ei

e

vinis preceptis non

excitando , nomenque illius ad pofte-

g

7. Fadus effet. bilarior.

4

a

) Citra te-

mulentt

am tamen, ut quz fecata funt,

ros propagando.

fatis oftendunt.

*

Quja non es fecuta jivenes pauperes ,

g.

fuper fa-

frve divites. ) Laadat Rutham , quod

-

9. Ekpande

paluum tawum

fomina juvenis non. virum aliquem ,

mulam tuam. ) Chald. vecetwr nemen

j

182

LISEIJPSU'DH

ir. Noli ergo metuere, fed quidquid dixeris mihi, faciam

tibi. Scit enim omnis populus, qui habitat intra portas urbis

Jur: m

mea , mulierem te effe virtucis.

12. Necabnuo me propinquum, féd eft alius me propinquior.

sijri.

13. Quiefce hac no&te, & fa&to mane, fi te voluerit propin-

quita.is jure retinere, bene res acta eft ; fin au:em ille nolue-

rit, ego te absque ulla dubitatione fuíc.piam , vivit Dominus,

dormi usque mane.

1 Asï

14. Dormivit itaque ad pedes ejus usque ad no&tis abfceffum.

[ Efïa

Surrexit itaque, antequam homines fe coenofcerent mucuo, &

dixit Booz: Cave, ne quis noverit, quod huc veneris.

eum no

b L

15. Et rurfum : Expande, inquit, pallium tuum, quo operi-

dixic

ris, & tene utraque manu.

Qua exi;endente, & tenente, men-

^

fus eft fex modios hordei, & pofuit fuper eam. Quae portans

^

(

ag r

ingreffa eft civitatem,

16. Et venit ad focrum fuam.

Quzse dixit ei: Quid egifti,

det

(

filia? Narravitque ei omnia, qua fioi feciffet homo.

17. Et ait: Ecce fex modios liordei dedit mihi, & ait : Nolo

d

i

r

vacuam te reverti ad focrum tuam.

uT

B

18. Dixitque Noemi : Expetts, filia, donec videamus, quem

'

res exitum habeat.

Neque et

comp!e-

€nm

cttus eft.

im cefïaþit homo , nifi

CAPCE

cux

verit , quod !o

Lj

detuncto iviah

n

ii

3

'

iritó fuo, quz- ftolus I. lhefi. s. 22. ut ab omz? ipe-

fiverit in patria juvenem , five divi-

eie mala abftineamus, etiamfi ab omni

Nl

tem , five pauperem ; fed rclictis o-

peccato alioqui integri fimus , fic Booz

Cipe

mnibos, in Judeam venerit , ibidem-

fue, & Ruth famz confuluit.

que non cuilibet fe matrimonio junge-

I5. Expande pall/uwn tuum.) Succin-

re voluerit , fed ei ,

a quo reftitui

&orium ,

feu femicincum linteum ,

L

polfet in familia extinctum defunéti il-

quo fab pe&dore precincte mulieres ,

lius nomen.

domi przfertim utuntur. LXX. vo-

cgle

1I. Melierem te effe virrutis, ) Ea-

cant aso//eyua , alii ózmof a. — ltali

q

dem Hebraica phrafis que hic habe-

vocant Gremiiale.

tur, Prov. 8I]. IO. vertitur M»aer

Qua portans ingve[fa eff ciosratem. )

Va

fertis.

Itaque mulier foitis five vixtu-

Mirum videtur quibusdam Rabbinis

tis, illa eft , quam Italice dicimus:

mulierem tantum pondus ferre potuif-

Donna di vaiore.

*

bï:

fe ,. ideoque ad allegoricas interpreta-

q

I3. Fioiv Dominus.) Juramenti for-

tiones confugiunt : fex modii juxta

mula frequensin Scripmris facris Chal-

ea, quz dixi cap. fuperiori num. 17.

deus habet: J»ratus coram Domino ,

libras conficiunt. 160.. quod pondus

1

dico me, quidquid tibi dixs,. fatlurum.

grave non diffiteor ; puto tamen illi

I4. 4utequam bopzfmes fé cogao/cerenzt

eftando mulierem parem effe potuif-

suO. ) eummo mane: antequam

[

Vidi fepius mulieres capite aut

dilucefceret.

hydriás, aut alia vafa , aut pondera

Cave, ne quis noverit , quod buc ve-

eftantes tantz molis

ut ftupefcerem.

QU gravicatig "

peris.) Oporpec enim , u.f monet Apo-

u

a,

[U

;*7&

7

D

*

18

l; ficiim

CAPUT IV.

185 Urbig

Booz. cum fénioribus cioitatis accipit po[fe[fiem Elimelecb, C? Rutb

inquior.

nurum defuntti in uxorem (cedente alio propinquiore juri pro-

prOpin.,

genuit Obed acoum David

* Dolue-

: pinquitatis ) ex qua

fegis.

Ommus,

cendit ergo Booz ad portam , & fedit ibi : Cumque vi-

cefum,

*-1. AS

diffet propinquum przeterire,

de quo prius fermo habi-

m: Declina paul

ifper, & fede hic: vocans

iuo &

tus eft, dixit ad eu

& fedit.

eum nomine fuo.

Qui divertit,

2. 'Tollens autem Booz decem viros

de fenioribus civitatis,

0peri-

y'len-

' dixit ad eos : Sedete hic.

locutus eft ad propinquum : Partem

Ortans

3. Quibus fedentibus ,

us reverfía eft

agri fratris noftri Elimelech vendet Noemi, q

pitti

de regione Moabitide :

4..Quod audire te volui, & tibi

dicere coram cun&tis fe-

tu de populo meo.

Si vis poffidere

Nolo

dentibus, & majoribus na

jure propinqui ads: eme;

& poffide.

Sin autem difplicet tibi,

nullus

]em

hoc ipfum indica mihi, u

íciam , quid facere debeam ,

enim eft propinquus , excepto te, qui prior es; & me,

qui fe-

nple-

cundus fum.

At ille refpondit : égo agrum emam.

