folent ad odorem ignis ligna confumi, ita vincula, quibus li-

$j

gatus erat ; diffipata funt, & foluta.

ían

15. Inventamque maxillam, id eft mandib

ulam afïpi , qua

EEE

jacebat , arripiens, interfecit in ea mille viros,

16. Et ait : In maxilla afini

. in mandibula pglli afinarum;

delevi eos , & percuffi mille viros. -

17. Cumque haec verba canens compleffet, projeci

f mandi-

)

bulam de manu, & vocavit nomen loci illius Ramathlechi

interpretatur elevatio maxillae.

7quod

)Q

I8. Sitiensque valde, clamavit ad Dominum, & ait : Tu de-

port:

lant

difti in manu férvi tui falutem hanc maximam, atque victo-

riam : en fiti-morior, incidamque in manus incircumciforum.

COf

Ig. Aperuit itaque Dominus molarem dentem in maxilla

efocillavit

&f

afini, & egreffae funt ex eo aquae. .Quibushlhaui*ris, T

f;iritu111—,

qui

13. Ligaveruntque dwobus nowis fu-

mhlcos illa percuti, & occidi potuiffe.

&

nibss. ) Mox Hebraica mY3y ^xvorh,

I6. In maxilla affni , €&fc.) Canticum

non qualefcumque funes fignificat , fed

hocfuit, fiveillius particula, aut exor-

N

bene complicatos, quos ftalice dici-

dium ; hzc enim cantando dixitffe Sain-

ü*h

mus Feze rizforzata. LXX. appellant

fonem patet ex num. 17. fequenti.

eul

xaAodia rudentes , qui' funt nauticifu-

17. Elevatio maxille. ) Sic dictus lo-

t

nes vàlde cralfi.

cus, vel quod e terra in Philiftheos

X

14. Votiferantes.) Feftivo clamo-

maxiliam elevaflet eos percuffurus ;

vel quod illis jam ftratis,' eam eleva-

lic

re , ob rem profpere geftam.

rit Deo

dIrruit Sprritus Domini in eum.) Wi-

pro agcepto beneficio gratias

res illius augens, & eum excitans , ut

acturus.

HU

funibus difruptis in Philiftheos infi-

J8. Em füi merior, &'c.) Ex wehe-

liret. ,

menti motu , calore , fudore nafci po-

p

444 odorem iguis. ) Qs loquendi for-

tuit fitis: Jofephus, & illum fecutus

L:

mula ftatim lina illa flammam con-

$. Ambrof. ep. 76. caufam fitis fà-

fie

cipere fienificat , & iene folvi.

Sic

ciunt divinam ultionem , quod edita

non abfimili loquendi fchemate dici-

illa ftrage fuperbiiffet Samfon, & plus

mus.cibum aliquem facilis effe coctio-

quam par erat, fi*biirrogaiïet. QGuod

e

nis , ut fatis fit, fi femel ignem-afpi-

minus probabile videtur , cam hoc eo-

]1

Clat.

dem, verfïcltlo vicoriam referat in

Y

Deum.

18. Mandibulam ,Q:pni.) Satis proce-

ri funt afini in Palaftina: itaque non

I9. Egreffa funt. ex eo-4qua.) Fl

"m

incommode mandibula hecin teli ufum

bant e terra aduz , fed perloculamen-

converti potuit ; mirum tamen tam

ï

tum, feu mortariolum dentis molaris,

CATU T XV. & XVI..

149

eIN,

fþiritum, & vires récepit. Idcirco appellatum eft nomen loci

illius, Fons invocantis de maxilla, usque in praefentem diem.

1m (e

* Infr.

- 20. Judicavitque Ifrael in diebus Philifthiim viginti älnnis. s

voci-

16.31.

ficut

CAPUT XVL

ls li-

Samfon obferoantibus eum cu[lodibus, portas Gaz«e urbis in mon-

£em detulit : a Dalila autem , cui fepius illuferat , cognita caufa

quà

« fortitudinis , deton[us , excecatum ab boflibusz quos

tandem una [ecum interemit.

'üm,

Biit quoque in Gazam, & vidit ibi mulierem meretricem,

indi

L A

ingreffusque eft ad eam.

juod

2. Quod cum audiffent Phil

ifthiim, & percrebuiffet apud

eos, intraffe urbem Samfíon, circumdederunt eum, pofitis in

: de-

porta civitatis cuftodibus, & ibi tota no&te cum filentio praefto-

(lo-

lantes, ut fatto mane exeuntem occiderent.

n

3. Dormivit autem Samfon usque ad medium no&is: & inde

dllà

confurgens, apprehendit ambas portze fores cum poftibus fuis,

t

& fera, impofitasque

humeris fuis por avit ad Verticggl inontis,

l,

qui refpicit Hebron.

— À

habitabat in Valle Sorgö,

jffe

4. Poft haec amavit mulierem, quae

& vocabatur Dalila.

3

$. Ve-

cum

xor

Nomen .oci £LEjus. ) 'Totus locus.di-

tum fipaificat, ut Genef. 16.2. zzgre-

am

£&us eft, Elevat/o maxills , num. I7. pe-

dere ad ancillam smeam, ff forte faitem

culiaris, in quo eruperantaque ex den-

ex dlla fufcipiam filios , &.2. Reg. 3.

Sl"

te illo molàri,. fezs izvocantis de ma-

8. & alibi. Ergo a culpa Samfon ex-

03

xilla eft appellatus.

4

cufari n n poteit.

"

Ujane in prsfentem diem.) Quo fci-

4d verticem montis , qui ve[pict

Y

licet hzc libri auctor fcribebat. .

Hebron, ) Montem hunc a Gaza difta-

'ms

re fept:m milliaribus Germanicis, af-

:

i. TN Gazam.) Uxbs e(ï:ad-ma,rc Me-

firmat Serar. «

-

diterraneum ampla ,

munita ,

In valle Sorec.): Qu dicitur etiam

vallis botri ; Tunt. enimr ibi vites mul-

0-

portuofa, & celebris: . Venit Gazam,

us

vel negotii alicujus gratia, ve] ut pa-

te,ac generofe. ltaque lfaiz 5. 2. di-

"

negyrim aliquam fpectaret ; ut conje-

citur : p/aztavit eem , ( vineamfcilicet)

ta

&at Serarius.

]ofephus veniffe ait ex

Sorec , in Hebrzo , quod vulgatus ver-

lts

Philiftheorum contemptu , viribus fuis

tit, ele&azm.

xl

confidentetn.

Abulenfis ex | juvenili

Dalila. ) Gente Philidhea , uxor

petulantia, & amore formofarum mu-

Samfonis; ut aliqui graves auctores

Wherum Philifthesrum.

2

fentiunt, fed juxta alios , conditione

In

Ingreffefqué eft ad eam.) o Augua'.

meretrix , qu& opimio verior videtur ,

ferm. 107. de tempore, negat cum

& gravespatronos, & affertores ha-

le

meretrice illa concubuiife , fed phrafis

bet 594 Dald, Mebreis attenuari,

Scipture patlim occurrens , concubi-

arefcere, pauperém effe, fignificat.

150

LIBRIJTUDICUM

$. Veneruntque ad eam principes Philifthinorum, atque di-

l

xerunt: Decipe eum, & diíce ab illo, in quo habeat tantam

g lia

fortitudinem, & quomodo eum fuperare valeamus, & vinttum

qit Sad

affligere : quod fi feceris, dabimus tibi finguli mille4 & cen-

& av

tum argenteos.

)

6. Locuta eft

ergo Dalila ad Samfon : Dic mihi , OB'(ägro, in

p I

quo fit tua maxima fortitudo,

& quid fit, quo .ligatus erumpere

qum c

nequeas ?

*

Is

7. Cui re

fpondit Samfon : Si feptem nerviceis funibus, nec-

t Cl

dum ficcis, & adhuc humentibus ligatus fuero, infirmus ero ut

esmi

caeteri homines.

1.

8. Attuleruntq

ue ad eam fatrapse Philiü—.hinorum feptem fu-

G2l

nes, ut dixerat : quibus vinxit eum,

. Latentibus apud fe infidiis, & in cubiculo finem rei ex«

If

e&tantibus, clamavitque ad eum: Philifthiim fuper te; Samíon.

fd

ui rupit vincula, quomodo fi rumpat quis filum .de. ftuppae

nf

tortum putamine, cum odorem ignis acceperit, & non eft co-

cpu

gnitum, in quo effet fortitudo ejus.

fcat

10. Dixitque ad eum Dalila: Ecce i

llofifli mibi,, & falfüm

Ó

Iocutus es: faltem nunc indica mihi , quó ligari. debeas.

fou

1ir. Cuiille refpondit : Si ligatus fuero novis funibus, qui

dix

numquam fuerunt in opere, infirmus ero, & aliorum hominum

/

aíc

fimilis.

*

I

12. Quibus rurfum Dali

la vinxit eum , & clamavit : PhiliR-

hiim fuper te, Samfon, in cubiculo infidiis pr&eparatis : Qui

ita rupit vincuLa quafi fila telarum.

hii

13. Dixit-

$n

fs

.Hinc nomen ADal*ilæ meretrici huic ap-

7. Nervicts funibes. ) Qui ex ner-

T

pofite convenit, qu debilitavit, ac m-

vis bubulis, vaccinis, &c. in funes

firmavit Samfonis robur, cor, & opera.

c:onf.o.rti*s, & plexis fiunt..

fà

g. Prizdpes Philiflbinerum. ) .Phi-

ïm

9. Fwedeffisppe tartumþutgzmine.)

lifthzorum gens, ac ditio in quinque

Putamen , utait INonius, eff omaze,quod

fatrapias, 1eu principatus diflributa

non a nacibus modo, fed ab aliis ettamm

te

erat, quibus Gngulis- a przcipua urbe

fua nomen Gaza, Geth, Accaron,

excutitur , «ac projicitur.

Significatur

C

ergo filum viliffigum ; minimeque

e

Azotus, Afcalon. Mi ergo quinque

compactum , ac firmum.

Piincipes ad: Dalilam venerunt.

Singely udille, G ceutum argenteos.)

CH odorem. igmis Acceperit.. ) Nide

b

Exiftimat Axias mille (ingularum pro-

dicta fupra cap- r5. num.. I4-

L

vinciarum nomine oblatos argenteos

fo. -Ligm-i debeas. ) Ligari poHis.

ficlos; a principibus vero adjectosfuo

I2 szmþ' ffla telarum. ). Quafi fi-

ipforim nomine centum alios , aucta-

Jum tenue , quo tela contexitur: LXX.

habent. ez4e7(oy , quafi. dicant. lIu

ri, & honoraxii caufa..

ä:

CAPUT XVE

I5X

Ique di.

: lantam

14. Dixitque Dalila rurfum ad eum : Usquequo decipis me,

in&um

& falfum loqueris ? oftende, quo vinciri debeas.

Cui refpon-

& cen.

dit Samfon: Si feptem crines.capitis mci cum licio plexueris,

& clavum his circumligatum terrae fixeris, infirmus ero.

14. Quod cum feciffet Dalila, dixit ad eum : Philifthiim fu-

POSIT

lmpere

perte, Samíon. Qui confurgens de fomno extraxit clavum

cum crinibus, & licio.

5 n«

15. Dixitque ad eum Dalila : Quomo

do dicis, quod amas

me,cum animus tuus non fit mecum? Per tres vices mentitus

ero t

es mihi ? & noluiíti dicere, in quo fit maxima fertitudo tua.

m fu-

16. Cumque molefta effet ei, & per multos dies juciter ad-

hàereret, fpatium ad quietem non tribuens, defec

:

it -anima ejus

e| ey«

& ad mortem usque laffa:a eft.

mon.

17. Tunc aperiens veritatem rei, dixit ad eam * Ferrum

uppae

numquam afcendit fuper caput meum, quia Nazaraeus, id eft,

confecratus Deo fum de utero matris mea : fi rafüm fuerit

Lo-

caput meum;recedeta me fortitudo mea, & deficiam, eroque

.

ficut czeteri homines.

lfom

18. Vidensque illa, quod confeffus ei effet omnem animum

qu

fuum, mifit ad Principes Philifthinorum, ac mandavit: Afcen-

fuiil

di:e adhuc femel, quia nunc mihi aperuit cor fuum.

Qui

afcenderunt , affumpta pecunia, quam promiferant.

finu

li.

19. At illa dorm:ire eum fecit fuper genua- fua, & in

fuo

Qu

13. Seprem crines c;zpi-.fl's mei;) Pau-

l7. Teuc apersms veritatem rei;ï

a

latim ad caput venit Sainfon. /zp[ure

In Hebrso & Greco eft, ozee cor

z

propíor, ait S. Ambrof. epilt. 7o. Cri-

feum.. A Deo ita permidum in libi-

ndae

nes feptem hic vocantur feptem o-

dinis ejus ultionem.

&

mnium totius capitis crinium difcrimi-

SE orafum fuerit caput meum.) Exat

na, feu flocci, trice, & cincinni. Ita-

enim in Samfonis capillo robur, tan-

lice dicimus 7e zreccze.

quam in figno gratiz hujus gratis da-

Cum lic;o.) Liciatorio ligno , feu

te, feuin Symbolo mutui cujusdam

f

f'ï,

textorio jugo.

fcderis inter ipfum ,& Deum , utfci-

H

C animus tuus nos frt m:cmh.)

.licet Samfon Naza:zus effet, & pro-

üf

Cum facto oftendas te me non amare

lixa coma Nazareatum profiteretur :

li

ex animo.

ü

Deus vero ei adeffer ,. & vires daret

h

I6. Defecit aumma ejus , Uc.) In He-

ingentes, que tamdiu permanerent ,

brao eft Zmmizuta, vel meifz eff ani-

quamdin coma illa permanfiffet intonfa.

ma ejus ad moriendum. uia nimirum

IQg. Dormure eum jecit [gper genua

nec tutüm putaret rei veritatem ei ape-

fi«a £fc.) Propinata forta(fis foporite-

rire, nec amplius ejus preces impor-

ra aliqua potione , quz rationis fenfum

tunas ferre pofíet.

ltaque fatigatus

auferret, quod etiam in aliis experi-

fupra modum in h

E

mentis a Dalila captis , tattum rvilfe

&us- ef,

E

ac luca triftis fa-

probabile eft,

:

UDICUM

x52

L1BRI

J

s. (

fuo reclinare caput. Vocavitque tonforem, & rafit feptem

crines ejus,& coepit abigere eum

tangatt

,&(a fe repellere: ftatim enim

ab eo fortitudo difceffit :

foper

ibfthi

9"

^[*

20. Dixitque: Ph

lim fuper «tä, Samfon. : Qui de fomno

ii om

confurgens, dixit in animo fuo : Egrediar fieut ante feci, & me

citer t

excutiam , nefciens, quod receffiffet ab eo Dominus.

21. Quem cum apprehendiflent Philifthiim, ftatim eruerunt

98

oculos ejus, & duxeruntGazam vinétum catenis, & claufum

in carcere molere fecerunt.

ul

ii

22. Jamque capilli ejusrenafci coeperant,

.

:

23. Et principes Philifthinorum convenerunt in-unum, ut

dom

immolarent hoftias magnificas Dagon deo fuo, & epularentur,

dicentes : Tradidit deus nofter inimicum noftrum Samfon in

E

font

manus noflras.

C

24. Quod etiam populus videns, laudabat deum fuurqn, ea-

demque dicebat : Tradidit deus nofter adverfarium noftrum in

feai

manus noftras, qui delevit terram noflram, & occidit plurimos.

25.. Leetantesque per convivia, fumptis jam.epulis, praece-

tule

perunt, ut vocaretur Samíon, & ante eos luderet.

Qui addu-

fey

&tus de carcere ludebat ante

re inter

Qos , feceruntque eum fta

duas colurxnn.asr. '

26. Qui

an

Seprtem crimts eju:.) Septem illos i-Per. aliquot etgb menfes, tres ad mi-

imp

crinium cincinnos, de quibus didum nimum, aut quatuor fuit in carcere;

Wt

exC

num. I3. totum fcilicet caput , abra- neque enim citius ita renafcipotuerunt

fis capillis omnibus.

capili, ut diffufioris, & prolixioris

hH

"Abigere enwn, 6 repellere.) ut. eum

Nazareorum come fpeciem prz fefer-

E

à fomno excitaret, illud fortaffepro- rent. Porrointerim dum carcere clau-

do

nuntiando. PbiLffbiz» fuper te Sam[um.

deretur Samfon, oculis orbatus , pe-

20. Ne[eiems, qutd receffffet ab, eo

nitentia culpas fuas eluit, ut paflim

te

Demiuss.) Guoad gratim gratis date

tradunt interpretes.

T0

effe&um , robur fcilicet , ac fortitudi-

nem.

23. Dagom Deo fuo. ) Putant aliqui'

dicium effe Deum hunc a j dagan,

di

2I. Molere fecermzz. ) Mlolam ver-

quod frumentum fïgniflcat: quare il-

p

fare txufatilem, ac manuariam. Ocu-

W

lum Eufebius-lib. 1 - Evang. prepara-

lorum tamen Iumen prius ademerunt,

tionis appellat Aia.deorpioy. . Tovem.

y

ne vertigo labori obftaret, qua de

aratrium , five aratoriym.:. . Alii dedu-

!

caufa, & fervis lac verfantibus, &

Cuht.à 34 dag , qu& vox pifcem figni-

vàs, in quo lac erat, circumcurfan-

tibus, ademptos oculos ndrrat Hero-

ficat , quod pifcis forma effingeretur , .

qu& vera eft hujus vocis originatio.

dotus in IMelpomene.

Tradidis Deus 2ofler, €c.) Ex quo

92. Jamque capilli eius' vemafcz cepe-

patet facrificium , & epulum Eucha-

rant.) In Hebrxo eft

6 cepi ca-

rifticum fuiffe pro Samfone capto.

Billus capisis ejus germinare ficüe. cum

25. -dute eos l»derer,)) Arias putat

gondebatur, vel fremt cmws tonfus ejf.

-faltaiï'e eum ridicule, & turpiter. Ly-

.

QATUI.XVL

183

feptem

26. Qui dixit puero regenti greffus fuos : Dimitte me, ut

1 enim

tangam columnas, quibus omnis imminet domus, & recliner

fuper eas, & paululum requiefcam.

fottm

27. Domus autem erat plena virorum, ac mulierum, & erant

i me

ibi omnes principes Philifthinorum, ac de te&to, & folario cir-

citer tria millia utriusque fexus fpeCtantes ludentem Samfon.

leront

28. At ille invocato Domino ait: Domine Deus, memento

aufm

mei, & redde mihi nunc fortitudinem priftinam, Deus meus,

ut ulcifcar me de hoftibus meis, &

pro amiffione dþuorum lu-

minum unam ultionem recipiam :

29. Et apprehendens ambas colümnas, quibus innitebatur

m) Ut

domus , alteramque earum dextera , & alteram laeva tenens,

0n i

3o. Ait: Moriatur anima mea cum Philifthiim: concuffisque

fortiter columnis, cecidit domus fuper omnes principes, &

) £

cacteram multitudinem, quae ibi erat: multoque plures inter-

m

fecit moriens, quam ante vivus occiderat.

Inos,

31. Defcendentes autem fratres ejus, & univefía cognatio

tulerunt corpus ejus, & fepelierunt inter Saraa, & Efthaol in

eCC-

hs

fepu.chro patris fui Manue: judicavitque Iírael viginti annis.

)ter

CAPUT

—

i

ranusait, eum , cccorum more , illuc

g:j

inferiorem aream profpectus notrerat ?

tht

impegiffe in. parietes, & columnas,

Quot. in inferioribus contignationi-

qe

interdumque cecidiffe, ficque rifum

bus, quot in fubjecta area erant Phi-

tnt

excitaíte

Serarius putat- Philifthzos

lifthzi? Porro tecta in Paleftina pla-

Samfonem ludum fuum Í[ecifíe eum

Orls

na erant, utin illis commode confi-

[et-

varis modis vexando, & percutien-

ftere, & ambulare liceret. Vide dicta

dl*

do , quod indicant LXX. qui licet di-

lib. Jofue cap. 2. num. 4.

20. MoriatuY anima mea cum Pbhr-

[ia

cant, ut in virlgata noftra , ZzZebaz az-

fj

te eos, addunt tamen 7 ée'£ «mito» do-

Lflbiim.) Non peccavit Samfon fe

TOy , colaphis cadebaur, alapas ei dalbant.

communi.ili ruinz exponendo, fibi-

26. Columnuas , quibus omuis. imminet

"m

que modo illo mortem confcifcendo ;

^

domus.) Ypfum fcilicet Dagonis tem-

peculiari enim Dei afflatu, ut ita fa-

,

plum.

Solebant enim idololatre illi

ceret, excitatus eft. Nec Sa» fon di-

,

in ipüs templis epulas inftruere. Sic

reGe, primario, ac per fe fuam ip-

ia fano Dei Berith inter epulas, &

fius mortem fpe&avit, fed. hoftium

e

pocula maledicebant .Abimelech $i-

fuorum ,. & populi Ifraelitici

itaque

chimitz , fupra cap. 9. 27.

inortem faam indire&te tantum voluit,

27. De teilo, ac folar:o circiter tria

ia-ratione eum excufant Cajetan.

zilla.) Amplnum admodum ojportet

À

bulenfis quaft. 54. Serar. quaft. 51.

fuiffe témplum hoc, e cujus teécto tria

& alii.

;

fpectatorum millia^ lndum — Samfonis

9I. Fratres ejus.) * Et fratres pro-

fpectare potuerunt , quanto plures ca-

prie disti, ^& e

:

peret reliqua tecti planities , ex qua in

pinqui.

jus cognati, & pro-

Bibi, cum- Com. Menoch. Tona l,

154

LIBRI!I JUDICUM

Qui

CAP U T XVIE

&

thetap

Mater Micbe conflait ipfi de fervato argento idolum ; cui ille fri-

que um

6 ln

"o filium fuum , deinde Levitam Betblebemitem prafecit

Jacerdotem.

quod fi

"u

i. [,'Uit eo tem

pore vir quidam de monte Ephraim nomine

n

aof

Michas,

E

2. Qui dixit matri fuze: Mille, & centum argenteos, quos fe-

Qu

mon &

paraveras tibi, & fuper quibus me audiente juraveras,

ecce ego

habeo, & apud me funt.

Cui illa refpondit: Benedittus filius

PUR

meus Domino.

3. (1) Reddidit ergo eos matri fuzequae dixerat ei : Confecra-

$

vi, & vovi hoc argentum Domino, ut de manu mea fuícipiat

fium. 2

filius meus

illud tibi.

; & faciat fculptile, atque conflatile: & nunc trado

Tha

Hrbl' [

hm

4. Reddidit igitur eos matri fuze : quse tulit ducentos argen-

teos, & dedit eos argentario, ut faceret ex eis fculptile, atque

bini |

ymapi

conflatile, quod fuit in domo Michze:

$.Qui

Im]

T

(1) Reddidit ergo eos matri fuz, que& dixeratei. Hac ver&a defzzt In ediz. Six£.

pl

I Q rempóre.) Vide infra hoc cap.

Bencditius filins meus Domino.) Pro-

-—4 num. 6

pterea filio benedicit, quod pecuniam

qll()

De Monute Ephraim.) iMons dicitur

obl

reprefentet fideliter: quod vero dici-

ban

pro montofa regione, feu pro parte

tur in vulgata, Dozigo, in Hebreo

id

la tribus Ephraim, . que montibus

eft, Jebovah , qug vox licet fit veri

pluribus conftabat.

Adrichomius in

Dei nomen, eatamen fuperftitiofa mu-

"

9. montana hec novem

s

Ephraim n.

3

ler abutebatur ad falfos Deos hono

3

f

millia paffuum circiter tenuiíTe affirmat.

randos, quibus erat addicta.

n

Q. Qui dixiz exatri [42.) INullus hic

8.. Factat feulprile , atque conflatile.)

imulieris hujus maritus proditur: ita-

Duplex idolum, alterum fculptum ex

]

que vidua fuiffe videtur, & etiam a-

marmore, ex argento, alterum arte

nus, quippe quz ex filio nepotes ha-

fuforia.

buit, quorum unus facerdos domefti-

Er puüC frado iud rib) Molunt

cus conftitui potuit.

aliqui effe verba filii reftituentis matri

Xï«

Mille, €$ centum. argenteos, ) Siclos

nummos, quia fequitur: Reddj;dit zgi-

fÍcihicet, qui fere quingentos efficiunt

coronatos , ut notat Salianus.

fur eos mairi fu. ) Ali malunt elfe

verba matris, ut fenfus fit: trado tibi,

Quos feparaveras tibi.) Sepofueras,

retine, fieos haberem, jam tibi ted-

vel in ufum incertum, fi quis cafus in-

derem; vel, eos tamen tibi reddám,

idolorum fcilicet fabricam.

cideret ; vel certum , & definitum ,

& fic LXX. qui habent do9wo « re-

fetgam.

Me attdzente juraveras.) los numini

4. Qua tulit . ducentos avgenttos, )

addicens, addita jurisjurandi relioione.

Reliquapecuniæ fumma in ediculicon-

Ecce ego babeo. ) Apudqne depofiti funt.

ftruenda , Ephod, reliquoque idoli

"Y , quid ex illis fiert velis, ftatue,

facro infirumento videtux infumpta,

CAPUT XVIL

155

. Qui sediculam quoque in ea Deo fepar

avit, & fecit ephod,

otalem,

& idola: implevit-

& theraphim , id eft, veftem facerd

manum,

& fa£&tus eft ei facerdos.

z/f'? fri

que unius filiorum fuorum

l

6. In diebus il!is non erat

rex in Ifrael, fed unusquisque ;

quod fi

bi re&um videbatur , hoc faciebat.

ter adolefcens de Bethl

ehem TJuda, ex co-

7. Fuit quoque al

Omine

gnatione ejus: eraique

.

ipfe Levites , & habitabat ibi.

vitate Be.hlehem , peregrinari voluit,

g. Egreffusque dc ci

105 fo.

fibi commodum reperiflet.

Cumque veniffet in

ubicumque

declinaffet parumper in do-

6 00

mon em Ephraim , iier faciens; &

filius

mum Mi;hæ.

U5

; 9. In-

fecra.

propter adolefcentem Miche filium

dipiat

&. Ephed.) Vide di&ta fuþra cap. 8-

facerdotem , cujus paulo ante facta eft

num. 2'7 .

trado

Theraphim. )

Idola LXX. vocem

mentio num. fcilicet 5.

Is vero, de

uo hic agitur, non hoc tantum]oco,

Hebraicam modo vertunt /2wA« , ido-

fen-

Ja, modo , qAvnd , fewiptitza.

Rab-

fed etiam cap. fequenti num. 3. & 15.

Meznoch. dog. M.

tque;

bini paflim explicant theraphim efte

ad.lefcens dicitur, & a LXX hoc qui-

imagines futura prænunciantes.

dem loco »sa»/«g ,

fequenti

vero

Qui

lLupeuitque umius fiiorum fasortim mA-

Qf

»eayiexog , qu*& voces juvenem fignifi-

zum.) Xmplere manum, eft facerdotio

cant.

Videtur fuite cclebs, quia

initiare: implentur autem vel oleo,

Pro.

uo confecrantur , vel victima , aut re

cum deftipendio ipfius agitur num. Io.

E

ejus tantum füftentationis, ac veftitus

lCl«

oblata, quam dum manu apprehende-

mentio fit, non autem uxoris , aut fi-

bant, Deoque ofierebant, facerdotes

IX

fiebant.

Jiorum.

Poftea vero apud Danitas

ren

Fatlus . ei facerdos.) Ut faperftitio-

-

uxorem duxit, filiofque procreaïic &

fus erat ifte cultus, « idololatricus :

19. num. 30;

ex

10-

fic facerdos male , & nonlegitime pro-

De Bethlehem Juda

cogzatione

inotus.

ejus.) ln Hebreo eft , De Berblebem fa-

i

6

ln

diebus ills mom erat Rex m

da de cogna:ione , feu familia Juda, de

e

dfrael, 6e.) Hac accidiffe putat Se-

ea niinirum Bethlehem, qu« eft in co-

t

onatione, familia, feu tribu Juda. Alia

rarius q. i4. in hoc caput, poft Sam-

enim Bethlehem eff in txibu Zabulon,

fonis mortem, attequam Heli ad Reip.

l3

Jofae t9. 15.

gubernationem eilet admotus. Salia-

Eratque zpye Levites.) Immo NIOVHS

mus vero hec refert in tempus , quod

lo

jofue mortem confecutum eft,

ipfius. nepos, quippe filius Gerfan filii

opinio eft etiam Lyrant, Abulenfis,

1

Moyfes, ut patet ex cap. X9. fequen-

ti num. 5o. nomenque illi erat Jona-

Mafii, & Ribere, quos citat Serarius

than.

loco indicato.

Unujquifque , quod. ffbi rectum vide-

Q. Peregrimari voluit.)) Pauper erat,

quia cum Levitis nulli effent agri, &

batur, boc faciebat. ) Quod propte-

zxea dicitur , ut intellioatur mirum non

populi pietas, ac religio in Deum re-

fuifle, f anarchiz tempore inventi fint,

hixiflet, pauci etiam erant reditus,

quibus fubftentarentur Levitz, qui alio-

qui talia impune auderent.

9. Alter adolefcens, ) Dicitur , Mizer,

qui;vigente pietate,non futficientes tan-

156

LIBRIJUDICUM

9. Interrogatus eft ab eo, unde veniffet.

Qui refpondit :

, M

|

Levita fum de Bethlehem Tuda, & vado, dt h

abitem , ubi po-

viros iO

tuero, & utile mihi effe perfpexero.

T

1oe

1

Io. Dixitque Michas: M

ane apud me, & efto mihi parens,

torram.

ac facerdos : daboque tibi

per annos fingulos decem ar

genteos,

(ciotr?

ac veftem duplicem,

& quae ad vi&tum funt necef

laria.

$ E

II. Acquievit;

& manfit apud hominem , fuitque illi quafi

ilius d

unus de filiis.

dicag

12. Implevitque Michas m

j

cerdotem apud fe.

anum fejus, & habuit puerum fa-

&me

13. Nunc fcio, dicens,

C

;|

Levitici generis facerdote

In.

quod benefaciet mibi D?us habenti

posd

f

CAPUTXVHE

ATà

j

Milfis pïz'mwn exploratoribus , fecuti pofTea funt. fexcenti sviri d;e

fribu Dan, querentes fibi po[e[fionem : & ablato Micbee idilo

p

dn

cum [acerdote , urbem Lais *oi capientes

inbalitaverunt.

fiite

qn

I.TN diebus illis necdum erat rex in Iírael, & tribus Dan

quaerebat poffeffionem fibi, ut habitaret in ea: usque ad

«

illung enim diem inter cateras tribus fortem non acceperat:

2. Mife-

tum erant, fed abundantes.

Ingenio

mendum, peccata fua, fi faperet, re-

levi, & inconflanti,

& quod deterius

eft, a fuorum piet

putanti; nam érat idololatra ; facerdo-

ate, ac religione de-

tem filium nullo jure , imo contra le-

CX]

generante Levites hic fuit.

ges conftituerat: Levitam invitaverat,

IOo. Ef

o Tbi Parems, ac f'acérdos..)

Levit

ut fibi effet facerdos, quod fas non

V

a ifto fenior erat Michas , eum

erat, cum non effet.de fili

is Aaron,

T

tamen parentem vocat hOI]OI'iS C&lïf'clï

fed Moyfis :

"andem Levitam hunc

fic reli

giofi facerdotes Pazres appel-

ad idola colenda, dato pretio, tradu-

lantur.

xerat, quz omnia graviffima erant cri-

Decem argenzeos. ) Siclos nimirum.

mina, & que divinam vindictam pro-

Non femel dixi ficlum unum argen-

vOcarent.

äl

teum quatüor argenteis regalibus . Hi-

;

panicis zquivalere.

Oz eratrex i lfz2el.) WMide di-

Veflez daplzcem.) Quuarum altera hye-

&a cap. fuperiori num. 6.

malitempori, altera sftivo cony eniens

Sortem noz acceperat, ) Hoc eft , non

1t, vel quarum altera domi utaris ,

fatis amplam , tantzque multitudini

altera cum . doómo. eft prodeundum:

capiende parem . obtinuerunt, non-

prefertim diebus feftivis, ac proinde

elegantior, & pretiofior.

dum plane ejectis Chananais , quiter-

ras fortis illorum .occupabant.

Vel

I3. Nuzc féjo dicens , quod' benefaciet

certe non exiftimabant Danitz eam fa-

miht Deus , 6e. ) Contraxium potiusti-

tis aruplam, & idoneam effe.

CAPUT XVl.

157

Dudit

. Miferunt ergo filii Dan, ftirpis, & familize fuce quinque

Ubl D

viros fortiffimos de Saraa, & Efthaol, ut explorarent terram ,

& diligenter infpicerent : dixeruntque eis : Ite; & confiderate

parens,

terram. Qui cum pergentes veniffent in montem Ephraim,

ehfeoj,

& intraffent domum Michee, requieverunt ibi:

Et agnofcentes vocem adolefcentis Levit*e, utentesque

i quif

illius diverforio, dixerunt ad eum : Quis te huc adduxit? quid

hic agis? quam ob caufam huc venire voluifü ?

üm f-

itit mih

4. Qui refpondit eis: Haec, & hsec praeft

hi Michas;

& me mercede conduxit, ut fim ei facerdos.

ibenti

$. Rogaverunt autem eum,ut confuleret Dominum, ut fcire

poffent, an profpero itinere pergerent, & res haberet effe&tum.

6. Qui refpondit eis: Ite in pace, Dominus refpicit viam ve-

ftram , & iter, quo pergitis:

"m

7. Euntes igitur quinque viri venerunt Lais, vid

eruntque

71

populum habitantem in ea absque ullo timore juxta confuetu-

dinem Sidoniorum , fecurum, & quietum , nullo ei penitus re-

fiflente, magnarumque opum, & procul. a Sidone, atque a

cun&tis hominibus feparatum.

Dan *

8. Reverfi itaque ad fratres fuos in Saraa,

& Efthaol, & quid

od

egiífent fcifcitantibus refponderunt:

li

9. Surgite, afcendamus ad eos: vidimus enim terr

am valde

1[e-

»

opulen-

U3

dC

etiam apiue]lam eft Lefem Jofue 18- 47-

o

2. De Saraq; & Efibaol. Nide dicta

de

cap. I3. num. 2.

& Dan poftquam a Danitis occupata

Idf

lt explorarentterram. ) Num qua fe-

fuit, hic mum. 29. & Jofue loco ci-

tato.

101

des veteribus colonis expulfis com-

nem Sidoniorum.)N el

n,

moda fefe offerret.

Jesta conf'uetud,

Ilic

v

. gnoftentes "vocem adolefcentis..)

uia hi Sidoniorum moribus , ac in-

i

itutis utebantur; velquia illis erant

[q-

Peregrinicatem quamdamin pronuntia-

I

tione adolefcentis agnofcentes ; fit enim

alta pace , ac fecuxitate fimiles.

paüïm , ut intra eamdem provinciam,

Nullo ei penitus vefflente. ) Hebraice

eft, & »on erat pudefaciens verbo in

qua eadem lingua utitur, diverfa ta-

ferra , id eft, non erzt, qui ulla dere

men fit vicinarum etiam civitatum

pronuntiatio.

pudorem , ruboremve ullum injiceret,

6. Lee z pace: Dominus refpicit viam

folo etiam verbo; ab o erat nemo ,

ui ei obfifteret.

Sunt tamen , qui ac

vefiram , &c. ) Velidolumlocatum eft

í

aut alia ratione, demonisarte refpon-

magiftratus ignaviam , morumque li-

dit ; vel Levita , quodillisgratum fcie-

centiam id reterant, quafi diceretur ,

nullus erat magiftratus, qui peccantes

bat , ut illis grati&caretur, locutus eft.

. Venerunt Laii.) Urbs eft Septen-

caftigare, aut objurgando pudeface-

trionem verfus in extrema promiffe

re , ficque pravis moribus refiftere au-

deret, aut vellet.

erre patte ad Libani montem, que

158

LIBRI UDICUM

opulentam; & uberem: nolite negligere, nolite ceffare, eamus,

^0

& poffideamus eam , nullus erit labor.

j

LC

IO. Intrabimus ad fecuros, in regionem latiffimam, tradet-

21

que nobis Dominus locum, in

quo nullius rei feit penuria eo-

]umET'

rum, qua gignuntur in terra.

p

ir. Profecti ;gitur funt de cognatione Dan, id eft, de Saraa,

j «

& EfMaol , fexcenti viri accinéti armis bellicis.

12. Aícendentesque manferunt in Caria:hiarim Jadze, qui

fait,

locus, ex eo tempore, Caftrorum Dan nomen accepit, & eft

poít tergum Cariathiar im.

M

fica

15. Inde tranfierunt in montem Ephraim.

Cumqaue venif-

^

fent ad domum Michae,

&v

14. Dixerunt quinque viri, qui prius miffi fuerant ad con-

tua

fiderandam terram Lais , caeteris fratribus fuis: Noftis, quod

j

in domibus iftis fit ephod, & theraphim, & fculptile, atque

conflatile : videte, quid vobis placeat.

qu

15. Et cum paululum declinatlen:, ingreffi funt domum ado-

lefcentis Levitae, q

d

ui erat in domo Michae , falutaveruntque

qu

eum verbis pacificis.

16. Sexcenti autem viri ita ut er

«

ant armati , flabant ante

oftium.

tai

17. At illi; qui ingreffi fuerant domum juvenis, fculptile,

fo

& ephod , & theraphim, atque conflatile tollere nitebantur, &

lo

facerdo» ftabat ante oftium, fexcentis viris fortiffimis haud pro-

cul expe&tantibus.

fü

18. Tulerunt igitur, qui intravérant, fculptile, ephod, &

idola, atque conflatile.

Quibus dixit facerdos : Quid facitis ?

19. Cui refponderunt: 'T'ace, & pone digitum fuper os tuum,

venique nobifcum , ut habeamus te patrem, ac facerdo:em.

Quid tibi melius eft, ut fis facerdos in domo unius viri, an

in una tribu, & familia in Ifrael?

20. Quod

14. Fratribus fuis.) Reïiduis Danitis

Domum adolefzenti; Levita.) Partem

commilitonibus , & contribulibus fuis.

domus, in qua habitabat Levita.

Videre , quid vobis placeaz. ) Conf-

I7. StaLar amte offitum. ) Sed mox

derate, quid vobis faciendum fit, an

expediat tentare , hec omnia etiam vi

in domum reverfus reperit quinque vi-

vafantes.

ros idola , & apparatum facrum con-

tollere, & nobifcum auferre , an ve-

xo expediat nihil tentari.

I9, Quid tibi melius ef , t9. ) Ar-

15. Cum paulutum declinaffenz.) Sci-

gumentis ab lucro, & dignitate ma-

licet , a via, jam capto confilio, ut in

domum venixent.

jori petitis perfuadent.

CAPUT XVII.

155

eamu;,

2o. Qu

od cum audiffet, acquievit fermonibus eorum, &

tulit ephod , & idola, ac fculptile, & pr

ofeCtus eft cum eis.

tradot.

d -

21. Qui cum pergerent, & ante fe ire feciffent parvulos, ac

jumenta, & omne,

quod era: pretiofum, .

22. Et jam a dom

o Michae effent procul viri, qui habitabant

Saraa,

in sedibus Michze, conclamantes fecuti funt,

25. Et poft tergum clamare coeperunt. Qui cum refpexif-

4 QUi

fent, dixerunt ad Micham: Quid tibi vis ? cur clamas?

& eft

24. Qui refpondit: Deos meos,

quos mihi feci, tuliftis, &

facerdotem , & omnia, quze habeo, & dicitis : Quid tibi eft?

'nif

25. Dixeruntque ei filii Dan: Cave,ne ultra loquaris ad nos;

COf«

& veniant ad te viri animov concitati, & ipfe cum omni domo

tua pereas.

juod

26. Et fic coepto itinere perrexerunt. V

idens autem Michas,

Ique

qu

od fortiores fe effent , reverfus eft in domum fuam.

23. Sexcenti autem viri tul

erunt facerdotem, & quae fupra

ido-

diximus: Veneruntque in Lais ad populum quiefcentem, at-

que

que fecurum, & percufferunt eos in ore gladii : urbemque in-

Inte

cendio tradiderunt,

298. Nullo penitus ferente praefidium , eo quod

procul habi-

lio hominum haberent quidquam

tarent'a Sidone, & cum nu

le,

focietatis, ac negotii.

Erat autem civitas fita in regione Ro-

r

runt in ea,

[0-

hob: quam rurfum extruentes habitave

29. Vocato nomine civitatis Dan , juxta

vocabulum patris

ebatur.

fui; quem genuerat Ifrael, quae prius Lais dic

o. Pofueruntque fibi fculptile & Tonatham

filium Gerfan

$2

usque ad

filii Moyfi, ac filios ejus facerdotes in tribu Dan,

»

diem captivitatis fuae.

n!

51. Man-

Hebr. &

Hoc aliqui explicant de captivitate

Q4. Omnia , qtia habto. )

Ifraelitarum fub Salmanafar , cujus

quid mibi adbuc, vel ultra. Videtur

cetera pre idolis fuis contemnere.

mentio 4. Reg. 17. Ita Lyranus. Àhi

Q8. Proeul . .

a Sideze.) Cui for-

de captivitate arce, cum capta eftià

Philiftheis, magna edita Hraelitarum

taffe Liais fubdita erat.

ftrage. I. Reg. 4. — Alii putant fermo-

