.

23. Dixerunt

que z S'a'ng-uis g]adïi'eft: pugnaverunt reges

N

í

contra fe, & cxfi funt mutuo : nunc perge ad prsedam Moab,

'24. Perrexeruntque in caftra Ifrae! : porro confurgens If-

'rael, percutfit Moab : at illi fugerunt coram eis.

Venerunþ

igitur, qui vicerant, & percuíferunt Moab,

25. Et civitates deftruxerunt: & omnem agrum optimum,

mittentes finguli lapides repleverunt: & univerfos fontes aqua-

rum obturaverunt: & omnia ligna fru&tifera fucciderunt, ita

et

ut muri tantum fi&tiles remanerent : & circumdata eft civitas

C

a fundibulariis, & magna ex parte percuffa.

26. Quod cum vidiffet rex Moab, przevaluiffe fcilicet hoftes,

Qu

[

tulit feciim feptingentos viros educentes gladios, ut irrum-

perent ad regem Edom : & non potuerunt..

27. Arripiensque filium fuum primogenitum; qui regnatu-

Và

1us erat pro eo, obtulit holocauftum fuper murum : & fa£ta

eft indignatio maezna in Iírael

fu

; ftatimgqe, recefferunt ab eo, &

reverfi funt in terram fuam.

pl

CAPUT

22.. Aquas. rubras quaff fztriguinem.)

fi

27.. Obtulit holocaufo um [mer VHMpUD.)

Mtatino enim.tempore aqua folis ra- Chamos. fcilicet. Deo. Moabitarum :

diis ita.rutilat,; & fortaffe etiam are-

idque. facum vel. ad impetrandum à

na.torrentis ei colori ferviebat, acce-

Deo auxilium immolàtione rei charitfi-

dente etiam nonnulla: turbatione- ex

mz; vel ad. fle&endos mifericordia

in

parte.Dei, qui eos. deftinarat ad. vi-

animos Ifraelitarum ; frangit enim in-

&imam, ut vult Abulenf..q. 21.

f

tuentium animos dira. illa neceffitas ,

95 Muri tantmwm frililes. ) Civitas

qu& parentem invitum cogit, eoque

videlicet Regia , quz lateritia habe-

adigit , ut filii fui primogeniti fangui-

bat menia, ad quam fe Rex Moabi-

ne manus cruentet.

tarum receperat cum iis, qui:fe eo

- Fata eff. imdignatio magna.) l,XX.

proripere potuerant. lraque m ff-

habent.uerdpehog puecyac Peniten:iia ma-

&/eseftnomen proprium urbis., Hebr.

£74 , que verfio favet proxime di&tis ,

Ut

K Chareferh.

ut fententia fit.:

doluerunt. miferum

4 fundibularis.) Qui faxorum gran-

Regem ad. hujufmodi neceffitatem de-

pï

dihe propugnatores a. muris.deturba-

Íperatione adactum ,. quafi in ipfos pars

E

rent,interim dum fui muros quaterent,

fe

aliqua tanti.criminis redundaret. Vul-

tü

& per. ruinas in urbem irrummperent.

gate vero noftrz:verfionis . fententia

M'agng ex.part'c Pe;*cttäxz.) PJO dedu-

eft, Ifraelitas vifo tali fpectaculo do-

G3, ut parum abt'uerit, quin.caperetut.

luiife fuper tam indigno tfacinore, &

26. Ur irrumperezt ad Regem Edom.)

agnofcentes illum fatis graves deditíe

:

Id eft, qua:parte. Rex Idumex. obfi-

posnas ,. obfidionem folvifie.

D

debar. urbem..

[!

827

etfn

fan-

CA?TUT IV.

Elz/äus vidue paupercule oleum impetrat quo faloat creditoribüs ;

fs

Sunamitidi bofpitee fuc filium, quem poffea mortuum fufcitat ;

ab,

J

J^ring quoque pulmento infufa, ipfius aufert amaritu-

ünt

«dmgm, & paucis panibus multos

Jatiat.

B

Itf

fUlier autem quaedam de uxoribus prophetarüm clama-

P

h

bat ad Elifeum, dicens: Servus tuus vir meus mortuus

t

eft, & tu nofti, quia fervus tuus fuit timens Dominum : & ecce

itàj

creditor venit, ut tollat duos filios meos ad ferviendum fibi.

2. Cui dixit Elifeus: Quid vis, ut faciam tibi? Dic mihi,

5

quid habes in domo tua ?. At illa refpondit : Non habeo an-

lii*

cilla tua quidquam in domo mea, nifi parum olei, quo ungar.

3. Cui ait: Vade, pete mutuo ab omnibus vicinis tuis vaía

vacua non pauca:

z

tU«

O

4. Et ingredere, & claude oftium tuum, cum intrinfecus

T

fueris tu, & filii tui : & mitte in

de in oxmnig vafa haec : & cum

plena fuerint, tolles.

T

$. Ivit itaque mulier, & claufit oftium fuper fe, & fuper

filios fnos: illi offerebant vaía, & illa infundebat.

73

m ,

6. Cumque plena fuiffent vaí2, dixit ad filium fuum : Affer

milii adhuc vas. Et ille refpondit: Non habeo. Stetitque oleum.

i à

illi

7. Venit autem illa, & indicavit homini Dei.

Et ille,Vade,

rdis

inquit, vende oleum, & redde creditori tuo : tu autem, &

dn.

fili tui vivite de reliquo.

ts

;-qv:e

8 FaCta

gm-

3- lf 'imens Dominum. ) .A populari

corpus ungerent, quod Chrifti Domi-

Y

fcelere-idololatrie abhorrens,

ni tempore factitari folitum docetillud

*

n

ut reliqui prophetz.

Matth. cap. 17.

Gun jejumas , unge

Us4

A ferviezdum fihi.) . Inftar rnanci-

cAput fuim, &c. vel ergo vidua haec

vil

piorum venalium ,

quatenus liceret

modico illo oleo utri volebat ad. necef-

de

apud Hebreos debitores in fervitu-

fariàm fanitati unctionem; vel figni-

n

tem rapere , & qualis, & quam diu-

Vide

cat adeo parum eífe olei, ut vix uni-

u-

turna fervitus illa effe poffet.

ce unctioni fatis effe poffit.

ntiA

Levit 25. num. 39. & fequentibns.

4- Cum plema fuerint , tolles. ) Ut

(lo-

Q. Parwum olei, 450 werar.) Ufita-

quodque plenum £uerit, fepones.

tumm erat in terra promilffionis , & vi-

5. Et illa infundebat. ) Oleo fcilicet

jlle

cinis locis , ut homines valetudinis,

femper ex lecytho manante, donec

aut etiam deliciarum caufa caput, aut

quodque vas implétum eíiet,

528

LIBRI IV. REGUM

. $. Fa&a eft autem quadam dies, & tranfibat Elifeus per

Sunam: erat autem ibi mulier niagna, quae tenuit eum, ut

ftt,

comederet panem : cumque frequenter inde tranfiret, diver-

I

vita

tebat ad eam , ut comederet panem.

uae dixit ad virum fuum : Animadverto, quod vir Dei

Nol

Il

fan&us eft ifte, qui tranfit per nos frequenter.

Io. Faciamus ergoe ei coenaculum parvum, & ponamus ei

hot

in eo le&tulum, & menfam, & fellam,

& candelabrum, ut cum

venerit ad nos , maneat ibi.

fus

11. Fa&ta eft ergo dies quaedam , & veniens divertit in coe-

naculum , & requievit ibi,

At

12. Dixitque ad Giezi puerum fuum

E Voca Sunamitidem

?

j

iftam. Qui cum vocaffet eam, & illa ftetiffet coram eo.

ii

13. Dixit ad puérum fuum: Loquere ad eam : Ecce, fedule

in omnibus miniftrafti nobis, quid vis ut faciam tibi? numquid

Tny

habes negotium, & vis ut loquar regi, five principi militise ?

Quse refpondit: In medio populi mei habito.

Vi

14. Etait: Quid ergo vult, ut faciam ei? Dixitque Giezi :

De

x eft.

Ne quæþas : filium enim non habet, & yir ejus fene

15. Pree-

Gie

g. Per Sezam.) Fuit ea urbs in tri-

cubiculo ejus, aut oratorio, absque

lat

bulffachar, quam adibat homo Dei

inutuo confpectu ad quem paulo po

lm

iter faciens de Carmelo in Jericho,

admiffa eft, quod exemplum modeftiz,

aut Bethel, aut Galgala , invifens col-

ac verecundiz fingulaiis eftin muliere,

efti

legia prophetarum.

& paternz gravitatis in propheta.

Maiiev magna.) Pietate fcilicet , &

4

Vis,sur loquar RegtÜ, ffve princtps

Cdta

opibus. &

hald. £rzezs peccata.

militis.) Gratia enim valebat Elifzus

eub

Cozze deret pancim. ) Cibum caperet.

apud foram Regem Ifraelis, & prin-

po

J0. Cezaculum parvum. ) Domun-

cipem militiz ejus, utique ex bello

eulam feparatam a reliquis edibus ; fic

Moabitico collecta.

)

Im medio popuii met habito.) ld eft,

biz

enim explicat Vatablus, quod in He-

fes

brzo legitur, cezaculum parictis par-

mihi placet otium, & nullis exerceri

Tnet

vl , quatuor fcilicet parietibus con-

negotiis, placide vivo, & tranquille;

ftans, aut pariete a nofira habitatione

nec ullas cum ullo controverfias ex-

ts

te

feclufum, utibia flrepitu. domeftico

erceo. Íta "T'heodoretus, & Procopius.

t

$

liber Deo vacare commodius poffit.

Vel,inter confanguineos meos habi-

123. Di/xit ad puerum fuum, logmere

to, qui poffunt mihi eífe interpretes

D)

f

$

4d eaxz. ) Mirum videtur vocatam fuif-

apud Reger , fi quid.negotii habuerim,

fe inulierem , "atque adeo ftetiffe coratn

propter quod *fit conveniendus. lta

&i

eo, & tamen cum ea quafi idiomatis

Comeftor, Lyranus, Vatablus. Vel,

C0f

add

ignara per interpretem fuiffe locutum

mulier e media plebe fum, non auli-

Elifzum.

Fortafle pre reverentia vi-

ca, ut ibi mihi fitopus advocatis. Íta

ri fan&ti cubiculum ingreffa non erat ,

Abulenfis.

z

Pk

ülludque ceram ee, idem «ft, ac coram

14. Ne quara: &c. ) Bene conjecit

CAPUT IV.

529

per

15. Preecepit itaque ut vocaret eam : quæ'eum vocata.fuif-

l, üt

lver-

fet , & ftetiffet ante oftium,

8

16. Dixit ad eam: In tempore

ifto,.& in hac eadem-hora, fi

vita comes fuerit, habebis in utero filium.

At illa refpondit:

Dei

Noli quaefo, domine mi, vir Dei, noli mentiri ancillee tuae.

I7. Et concepit mulier, & peperit filium, in tempore, & in

s el

Quiti

hora eadem, qua dixerat Elifeus.

18. Crevit autem puer. Et cum effet quaedam dies, & egref-

fus iffet ad patrem fuum , ad meffores,

«

Ig Ait patri fuo: Caput meum doleo, caput meum doleo.

At 1lle dixit puero: Tolle, & duc eum ad matrem fuam.

dem

20. Qui cum tuliffet, & duxiffet eum ad matrem fuam, pofuit

eum illa fuper genua fua usque ad, meridiem, & mortuus eft.

ar. Afcendit autem , & collocavit eum fuper le&Ctulum ho-

du*!e

quid

minis Dei , & claufit oftium : & esreffa,

j ?

22. Vocavit virum fuum, & ait: Mitte mecum, obfecro,

ünum de pueris, &

eü:

afinam , ut excurram usque ad hominem

Dei, & revertar.

23. Qui

j

de quibus dicitur Lucz 24. 4l- d-

bsqut

Giezi: quodnam enim aliud fit opu-

buc autem illis non credentibus , 69 mi-

lente mulieris votum , quam ut pro-

Putavic fortatfe

'I)O

lem ex conjuge fufcipiat?

rantibus pra gaudio.

dtity

hec non fpiritu prophetico di&ta ab

Iiifïe1

15. Gtetiffet amte oflium. ) hoc etiam

Elifzo, fed fpiritu humano, ut illam

|

eft modeftiz arpimentum, quod vo-

cata, & domi fuz ultra tamen limen

bonp rei optate augurio exhilara-

iil

ret

ifmus

cubiculi ,

in

10 agebat propheta,

progrefla non eít.

A

I9. Dwucenm ad matrem fuam.) Vel,

prin-

ut alii vertunt, fer eum.

Sic enim

bello

16. Iz

fempore i/ffo, fft'.'.) In He-

habent LXX. & Chaldzus; parvulus

brxo eft

ieüs

d ffatutum. tempus. ifiud ,

enim erat, & eger.

ecundum

femprms

puerpera ,

id eft,

Qp Collocavit eum fuper /eäi;!æm Lo-

ycat

menfibus geffationis puerpere. evolu-

jles

tis

V« ut haber. Pagninus: vivezte

minis Dei , 8c.) Sive fperans aliquod

j exe

inde auxilium ob corítactum viri Dei ;

ze, amplexaberis flium, finificans in-

five ut evocatus Elifzus ibi eum re-

pius

tra annum filium ei nafciturum , quem

&. excitaretur ad-orandum

habi-

permet,

ïpfa fuis brachiis ample&eretur,

pro eo; five ut eum abfconderet , ut

)re.[æ

$i vita comes futrit.) 1n. Hebrzo,

ait 'l'oftatus q. 29. ne mors patri in-

puffly

& Greco non ponitur illa particula

fa

notefceret , craviilimoque enm maro-

Và,

conditionalis: 5/: Div. vero Hier. illam

re conficeret, & matris profectionem,

addiditit ex communi formula loquendi.

filiique fufcitationem fidei defectu im-

aull

[

Noli mentiri ancilla tz&. ). llud pa-

pediret ; five ne interin , dum ipfa

tiebatur , quod tanto poft Apoftoli, "

aberat, fepulturs traderetur.

Bjbl. cumu GCom. Menochb. Tom. L.

AXxx

) jECIf

!

539

LIBRI I REGUM

* 23. Qui ait illi: Quam ob caufam vadis ad eum ? hodie non

p

funt Calendee, neque Sabbatum.

Quze refpondit: Vadam.

tüi,

24. Stravitque afinam, & praecepit puero : Mina, & propera,

?

füi

nemihi moram facias in eundo: & hoc age, quod przecipio tibi.

elt i

25. ProfeCta eft igitar, & venit ad virum Déi in montem

y

Carmeli: cumque vidiffet eam vir Dei e contra, ait ad Giezi

puerum fuum: Ecce Sunamitis illa.

tüus

$

26. Vade ergo in occurfum ejus, & dic ei: Re

&ene agitur

circa te, & circa virum tuum, & circa filium tuum? Qucee re-

&o

fpondit: Reéte.-

2

27. Cumque veni(fet ad virum Dei in montem , apprehen-

füu

fuo:

dit pedes ejus: & accetfit Giezi, ut amoveret eam. - Et ait ho-

mo Dei: Dimitte illam : anima enim ejus in amaritudine eft,

elti

& Dominus celavit a me, (1r) & non indicavit mihi.

ue

28. Quz dixit ili : Numquid petivi filium a domino meo?

numquid non dixi tibi: Ne illudas me ?

fept

29. Et ille ait ad Giezi: Accinge lumbos tuos, & tolle bacu-

31

lum meum in manu tua, & vade.

Si occurrerit tibi homo,

han

tou

non falutes eum ; & fi falutaverit te quispiam, non refpondeas

ili: & pone's—baculum meum füper faciem pueri.

3o. Porro

tefi

(1) Cdavit a me. Iz Edir. S;x£. legitur

celavit.

Wt

23. Hodie non funt Calende, meque

ret Elifeus, fed per Giezi, illamque

nj

Sabbatum.) Quierant fefti dies, qui-

dimitteret, atque ita non poffet ipfum

bus populus iolebat adire Synagogas,

prophetam ad fe adducere, quod illa

fil

in primis cupiebat, & fperabat fe confe-

aut prophetas, peritofque legis, ad

audiendum verbum Dei, & apparet

cuturam, fiper fe ipfam caufam ageret.

be:

non tunc primum eo adiffe mulerem

07. Dimitre :llam.) ..Neque afflite

ejusdem rei caufa.

Calende vero,

affli&ionem addas , eam repellendo.

CItO

tàn

Sabbatum pro privilegio eorum die-

28. Nwmqui4 petrvi flium a Domizo

Íer

rum videntur fumi, quia diebus feftis,

smeo? €7c. ) Quali dicat: fatius fuiffet

& maxime Sabbato tam longum iter

non habuiffe filium,

quam eo tam

acc

confici non poterat.

Aberat enim

brevi tempore privari.

fiuim

Suna a monte Carmelo itinere octo,

Ut fcili-

fufe

Q9. .ccimge lumilos ruos.

aut novem horarum, ut patetex Adri-

cet ad iter expeditus fis, veftes ad

qii

chomio in typo tribus Z abulon.

pedes ufque fluentes cingulo collizens.

P

Vadam.) Hebr. Chald. & Grac.

Telle &aculum meum, €$c. ) Utillum

Cütn

hahent, &* Zíxit: Pax , fcilicet tibi fit,

imponas fuper defun&i cadaver , fi

vale.

Diffimulat mulier profectionis

forte Deus velit illo inftrumento uti

u

caufam, ne maritus dolore angatur.

ad miraculum , ficut olim virga Moy-

fis, & naper pallio Elix.

bit:

24. Mina.) Duc, age afinum.

PT

26. Qua relpondit: retle.) Non ufa

Non [alutes eum.) Cuià nemine mif-

iendacio, fed ironia; ne fi rem pa-

ceas fermones, aut moras nectas , fed

&efacerer, non per fe ipfum refponde-

iV

quo te mitto, fcRinqs propera. Ju-

-

C APU T:IV.

531

C0f

g0. Porro mater pueri ait: Vivit Dominus, & vivit anima

m

tua, non dimittam te.

Surrexit ergo, & fecutus eft eam.

pera,

31. Giezi autem praecefferat ante eos, & pofuerat baculum

0 tibi,

fuper faciem pueri, & non erat vox, neque fenfus: reverfusque

Q tem

eft in occurfum ejus, & nuntiavitei, dicens: Non furrexit pues,

Giezi

32. Ingreffus eft ergo Elifeus domum

,'& ecce puer mor-

tuus jacebat in lectulo ejus:

ipitut

33. Ingreffusque claufit oftium fuper fe, & fuper puerum :

( 1e-

& oravit ad Dominum.

34. Et afcendit, & incubuit fuper puerum : pofuitque os

then-

fuum füper os ejus, & oculos fuos fuper oculos ejus, & manus

it ho-

fuas fuper manus ejus: & incurvavit fe fu

M

eft caro pueri.

per eum,ï& calefa€ta

eel

35- Atille reverfus, deambulavit in domo, femel huc, at-

100 ?

que illuc: & aí(cendit, & incubuit fuper eum : & ofcitavit puer

fepties, aperuitque oculos.

& dixit ei: Voöa Sunamifidem

Dact-

36. At ille vocavit Giezi,

omno,

hanc. Quae vocata, ingrefía eft ad eum. Qui ait: Tolle filium

tuum.

ndeas

37. Venit illa, & corruit ad pedes ejus, & adoravit fuper

2orto

terram: tulitque filium fuum & egreffa eft,.-

—

38. Et Elifeus reverfus eft in Galgala. Erat autem fames

in terra, & filii prophetarum habitabant coram eo.

Dixitque

hmque

uni de pueris fuis : Pone ollam grandem

ipfum

,& co'que pulmentum

od illà

confee

ïi]iis prophetarum.

Xxx2

39. Et

r et

bet vero famulum properare, quiaqui

35. Deambulavit i2 domo.) Orans

aæi&l

d.

cito dat, bis dat ; & quia prius fufci-

Dominum pro vita pueri.

tari volebat filiuim, quam pateragno-

Ofcitavit.) Sive, fferzutavit , utalü

Damit

fceret illum mortuüm : tandem quia fe

ex Hebrso vertunt.

Quidam expli-

fu.

cant, ffzgaltivir.

o tam

accomodabat propheta populari homi-

num ciptui, quibus videtur facilius

37. Aderavit fuper terram.) Mirum

fufcitare recens defun&tum , quam eum

fan(tum, & benefa&torem fuum fub-

t (cili-

qui-a multo jam tempore extinctus fit.

miffe honorando.

les d

Jiyens

30. Non dimiitam fe.) Nifiipfe me-

38. Reverfus eff in Galgala. ) Cito

cum veneris.

fe inde proripuit, humanas laudes pro-

tilm

[

aI. Nom erat vox , meque lemfus.)

pter pa

tratum imiraculum fugiens.

20

iNulla apparebant vite argumenta,

Erar amtemfames in terra.

J Divini-

Q Ut

Ut femotis ar-

:

.Moj

3. Clauftt offium.

tus immiffa propter peccata, przfer-

bitris orare poffet quiete, & cadave-

tim vero idololatriam ; nam de hac

ri incubare.

eadem fame dicitur inira c. $. n. F.

Vo-

j mi

34- Inzukbnit fuper puerum. ) Donec

cavit enim Dominus f avaem , €$c

,

[

à vivente c:-aro mortua calefieret.

JHabitabant coram co.) N el ut expli-

, ]i

552

LIBRI IV. REGUM

39. Et egreffus eft unus in agrum, ut colligeret herbas agre-

ftes : invenitque quafi vitem filveftrem, & collegit ex ea co-

Söit

locynthidas agri, & implevit pallium fuum , & veverfus con-

cidit in ollam pulmenti ; nefciebat enim quid effet.

t

4o. Infuderunt ergo fociis, ut comederent: cumque guftaf-

fent de co£tione, clamaverunt, dicentes: Mors in

Aolla, vir Dei.

t non potuerunt comedere.

41. At Mle: Afferte, inquit, farinam.

Cumque tuliffent ,

n

mifit in ollam , & ait: Infunde turbae , ut comedant.

Et non

de'a

fuit amplius quidquam amaritudinis in olla.

42. Vir autem quidam venit de Baalfalifa deferens viro Dei

fec;

panes primitiarum, & viginti panes hordeaceos, & frumentum

du

novum in pera fua : At ille dixit: Da populo, ut comedat.

q

43. Refponditque €i minifter ejus : Quantum eft. hoc, ut

apponam centum viris?' Rurfum ille ait : Da populo, ut co-

E

medat ; haec enim dicit Dominus: Comedent, & fupererit.

44. Pofuit itaque coram eis : qui comederunt, & fuperfuit

lel

juxta verbum Domini.

t

BH

CAPUT

W

le

cat —Vatab]us, ver/;zäar;tur apud eum.

4AI- Nen fuit amplius q/a,;dz;z;am ama-

Hebraiee eft, /edebant coram eo, fcili-

ritudizi:s.) Divino miraculo , non na-

cet difcipuli, quo modo fatetur D.

turali farinz illius facultate, quamvis

Paulus fe ad pedes Gamalielis erudi-

etiam poffit aliquid conferre farina ;

[u

tüm fuiffe.

nam medici inter ea, quibus colocyn-

Un; de pueris fuis. ) n Hebrzo, &

this emendatur, enumerant lentà, &

f

Greco eft, Dixitque puero fuo , "nimi-

glutinantia, cujufmodi eft farina, &

rum Giezi.

amylum. Vide Valef. cap. 36.

/Pone ollam grdim'em.) Multis enim

42- De Baal [2/z[a. ) Quam urbem

L

parabatur cibus.

ponit Adrichomius i tribu Ephraim

.80- Herbas agreffes..) Jam enim hor-

tenfes , & domefticz herbz defecerant.

tiliffimae.

in campeftribus Sarong regionis fer-

Colocygtbidas agri.) Cucurbitas apre-

Frumentum novum im ptra.) Non

ftes, que ob amaritudinem folent fel

multum fuit frumentum , quod in pe-

j

terrz apellari.

Vide valef. de facra

ra ferri potuit,

H

Philofophia cap. 36.

Da populo, uf comedat.) Erat enim

uU

40. Mors in el/a. ) Putaverunt enim

eis menfa communis , ut religiofis

noxium cibum, & mortem quafi ve-

viris.

nenum afferentem.

Docet V aléfius lo-

]

wantum . eft hoc ?. 65c.) Sic po-

co citato, colocynthidem adeo perni-

ftea ille Chrifti difcipulus Jo. 6. 9. 2«i4

ciofam effe, ut fi fupra quatuor obo-

bec inter fantos?

los, etiani emendata , fumatur , poffit

J«xta verbum. Domini.) Quod

1

& exulcerationes

füperpurgationes ,

predixerat Elifzus Domino revelante.

ventris , & mortem afferre.

ï

x* x x*

533

pre-

QAPUT.V.

1 C0- ;

Con-

Scidit rex lfrael «efTimenta fua , quod julf[Jet rex Syrie ut Naa-

man leprofum curaret ; quem Elifeus feptena in. Sfordanem . lotione

faaf-

spundat a lepra, que Giezi propter munera . fufcepta ,

Dei

ab Elifoo f[preta , perpetuo adbafit.

ent,

Aaman princeps militie regis S

yrize, erat vir magnus

I.N

apud dominum fuum, & honoratus :

Per illum enim

T0f

dedit Dominus falutem Syriae : erat autem vir fortis, & divesä

*

Dei

fed leprofus. ,

m

2. Porro de Syria egreffi

fuerant latrunculi, & captivam

i,

duxerant de terra Ifrael puellam parvulam

: qu.æ erat in obfe-

quio uxoris Naaman,

, üt

fuam : Utinam fuiffet dominus meus

4. Qu2e ait'ad dominam

FCO-

ad prophetam, qui eft in Samaria ; profe&to curaffet eum a

lf*

rfuit

lepra; quam habet.

4. Ingreffus eft itaque Naaman ad dominum fuum, & nun-

tiavit ei, dicens : Sic, & fic locuta eft puella de terra Ifrael.

s. Dixitque ei rex Syri

ge: Vade, & mittam litteras ad regem

UT

Ifrael.

.Qui cum profe&us effet, & tuliffet fecum decem ta-

lenta argenti

Atfidn

, & fex millia aureos, & decemlmutatþoria vefti-

n I'lï!'

mentorum,

6. Detulit litteras ad regem Ifrael, in hzec verba: Cum ac-

TIDHR

ceperis epiftolam hanc, fcito, quod miferim ad te Naaman

?C'VH"

j, 0

fervum meum , ut cures eum a lepra fua.

XX53

9 Cum-þ

&

ybenm

Egis Syria.) Azaelisï; nam cum

Sex millia 4ureos. ) Siclos, hoc eft,

hram

I-R

duo talenta auri, qu& efficiunt. vigin-

; Iet-

hac gefta funt,' defun&us erat

Unicum.

Benadad, ut tradit Salianus.

ti quatuor millia aureorum.

Per ;llum enim dedit Dominus falutem

enim talentum 'continet unclas imille

/

Non

quingentas au

yt,

drachmas duodecim

2 pe

$yri«.) Regnante Benadad, fed quo

mille; una vero auri drachma unum

in prelio , quo rerum difcrimine, con-

aureum nummum noftratem efficit.

tra quos, non habemus in Scriptura.

efim

Decem "mutatoria "veflimentorum.)

Lgivüg

9. Latrumcul.) Milites. Vide fu-

Veftes elegantiores ait Vatablus , qui-

pra 2. Reg. 4- 2-

bus utimur in publico , & diebus fo-

ic po*

5- Decem talenta argenti. ) "Talen-

lemnibus, & quas.cum quotidianis

) ?ül

7

tum unum , ut fepius dictum eft , tria

mutamus.

millia ficlorum argenti continebat.

6. Cum ucctperis epiffolam hanc , 6c.))

Quod

Siclus unus quatuor Hifpanicis rega-

Sapit hzc epiftola fuperbos, & fero-

Jante

libus æquivalebat.

ces fpiritus Regum Syris.

3

4

LIBRI IV. RE-GUM

7. Cumque legiffet rex Ifrael litteras, fcidit veftimenta fua,

& ait: Numquid Deus ego fum , ut occidere poffim, & vivifi-

fjo

P

care , quia ifte mifit ad me ; ut curem hominem a lepra fua ?

animadvertite, & videte, quod occafiones quserat adverfum me.,

itiq

8. Quod cum audiffet Elifeus vir Dei, (cidiffe videlicet re-

gem Iírael veftimenta fua, mifit ad eum, dicens : Quare fcidifti

101

veftimenta tua? veniat ad me, & fciat effe prophetam in lfrael,

9. Venit ergo Naaman cum equis, & curribus, & ftetit ad

fer

oftium domus Elifei :

eni

1o. Mifitque ad eum Elifeus nuntium, dicens: 'Vade, & la-

ali

vare fepties in Jordane, & recipiet fanitatem caro tua , atque

mundaberis.

fet

1r. Iratus Naaman recedebat, dicens : Putabäm, quod egre-

Ti

deretur ad me, & ftans invocaret nomen Domini Dei fui, &

12

tangeret manu fua locum lepra, & curaret me.

ip

12. Numquid non meliores funt Abana, & Pharphar, fluvii

Damaíci, omnibus aquis Ifrael, ut laver in eis, & munder ?

tel

Cum ergo vertiffet fe, & abiret indignans,

I3. Accefferunt ad eum fervi fui, & locuti funt ei : Pater, &

N

fi rem grandem dixitfet tibi propheta, certe facere debueras:

D!

quanto magis quia nunc (1) dixit tibi : Lavare, & mundaberis?

Luce

.14. * Deícendit, & lavit in Jordane fepties juxta fermonem

4. 27. viri Dei, & reftituta eft caro ejus, ficut caro pueri parvuli,

& mundatus eft.

15. Iiever-

be

25 (&gia nunc. z Ed:'t.'Sixt. legitur : quia tantum.

Rgi

g. Scidit veflimenta faa.) Quod fa-

«gqua per tu£os 172 omnes "(magnatum do-

ciebant Hebrai, cum blafphemiam au-

7)05, atque etiam tb forum , 65 . plateas

diebant ,

aut cum triftis nuntius ad

deducnztur.

vit

Pharphar urbem dpfam

eorum aures deferebatur.

praterfluir ,

9. Scat. effe propheram r Yfrael.)

Umnes irrigat.*

&* Lortos , p.z:-a:lifäfyue 2-

Qui divino fretus auxilio hzc poflit,

i

I3. Pater.) Herum fuum appellat

m

& his majora.

Q. Szet;t. ad offigm . domus . Elifas. )

patrem, fic olim Romani eum , qui

Quz domus erat in Samaria , ubi Rex

toti preerat familiz , vocabant patrem

lírael habitabat.

-

familias.

q 1

Io. Mifeétque ad eum El/fzms nuntium,

morbo liberareris.

Facere debutras.^ Ut a tàm fedo

t

&c.) Nec tamen id Elifeus ex con-

.

temptu, fed ex divina juffione, & fua

Quanro magis , 6c.) Quafi dicant:

[

li

humilitate faciebat, qui fibi miracu-

ne quzfo tantum bonum tantulz ditfi-

[

ium tribui nolebat.

cultati pofthabeas; facimperata a pro-

I2. «baxa , E Pþ)dkþbdr;) "De. Ms

pheta; nec enim eít segroti medico

fluviis ita fcribit. Benjamin in fuo iti-

prefcribere, qualis adhibenda fit cu-

n

ratio.

U

nerario. 4dbuna Damafcum infiurt, czfjjzs

CAKPUT/ V.

535

ht

|

13. Reverfusque eft ad virum Dei cum univerfo comitatu

vifi-

fuo, venit, & ítetit coram eo, & ait: Vere ício, quod-non fit

fü2?

alius Deus in univería terra, nifi tantum in Ifrael.

Obfecro

1fflg,

[T0-

itaque , ut accipias benedittionem a fervo tuo.

16. At ille refpondit: Vivit Dominus, ante quem fto, quia

difli

nonaccipiam. Cumque vim faceret, penitus non acquievit.

rael

17. Dixitque Naaman: Si vis: fed, obfecro, concede mihi

tal

fervo tuo, ut tollam onus duorum burdonum de terra: non

Lh-

enim faciet ultra fervus tuus holocauftum , aut vittimam diis

alienis, nifi Domino.

que

18. Hoc autem folum efl, de quo depreceris Dominum pro

fervo tuo, quando ingredietur dominus meus templum Rem-

?te-

mon, ut adoret: & illo innitente fuper manum meam , fi ado-

,&

ravero in templo Remmon, adorante eo in eodem loco, ut

ignofcat mihi Dominus fervo tuo pro hac re.

üvil

19. Qui dixit ei: Vade in pace. Abiit ergo ab eo electo

er?

terree tempore.

20. Dixitque Giezi puer viri Dei: Pepercit dominus meus

&

Naaman Syro ifti, ut non acciperet ab eo, quae attulit : vivit

45*

quid.

rjs?

Dominus, quia curram poft .eutira', & accipiam ab eo ali

21. Et

em

il

"q8. Ste£it coram eo.) Ut de accepto

eam fcilicet lapidibus in formam alta-

[Jt

beneficio Deo, & prophets gratias

ris excitatis includendo , vel imponen-

do.

ag

eret.

Burdones muli funt ex equo ,

Beneditlionem.) Müunera.

afina.

[

16. Vivit Dominss.) Per Domini

Niff Domino. ) Factus eft enim Naa-

vitam.

.

man veri Dei cultór, non tamen cir-

771

fam

Aate quem [po. ) Cui fervio.

cumcifus eft, nec factus profclytus.

t d.

Penitus nom 4cq.4;ievif.) Vel ad ca-

I8. Templum Remmon.) Quod Da-

mafcenorum idolum erat.

^

ftigandam Giezi avaritiam qui ad Naa-

max domi inhiabat; vel üat NNaaman

I9. Fade im pace.) Concedit pro-

lat

doceret Dei dona pecunia emi, aut

pheta ut cum Rege idolo. fubiittente,

qui

& ipfe fe incurvare poffit: quià non

'em

compenfari non poíffe; vel ut relin-

ueret exemplum mintftris Domini,

hoc fiebat ab ipfo in cultum idoli ,

ut abftinerent ab omni fpecie cupidi-

fed ut fuum exerceret munus ordina-

ydo

tatis, dicerentque: Nez wveffra guari-

rium Regem fuftentandi , & brachium

2, Cor. 12. 14. Alioqui

pra&bendi, cui inniteretur , quod ob-

mus , fed "vos.

nt

nihi] vetabat, quo minus munera hzc

fequium de fe malum non erat.

j

eleemofyne nomine accipere poflet.

Eledto terra tempore.) Mebr. & Chald.

^. Ut rollam onmus duoum iurda-

habent, gsaff uzum milliarc.

Eamdem

[o

(

pum.) Vult fibi dari de humo Ifracli-

vocem , qua hic eft in textu Hebrao,

"

tica, quantum par mulorum ferre pof-

nofter Interpres Genef. 35. 16. vertit,

vernvo ICWPW'C-

Vide ibi notata.

fit, ut Domino altare de texra facíat ;

536

LIBÉI IV. REGUM

1. Ff fecutus eft Giezi poft tergum Naaman : quem cum

vidiffet ille currentem ad fe, defilut de curru in occurfum

p

ejus, & ait : Re&ene funt omnia?

D

22. Et ille ait: Re&e. Dominus meus mifit me ad te, di-

J

cens: Modo venerunt ad me duo adolefcentes de monte E-

phraim, ex filiis prophetarum : da eis talentum argenti, &

veftes mutatorias duplices.

üo talenta.

23. Dixitque Naaman : Melius eft ut accipias d

Et coegit eum , ligavitque duo talenta argenti in duobus fac-

cis, & duplicia veftimenta, & impofuit duobus pueris fuis,

qui & portaverunt coram eo.

2,

24. Cumque veniffet jàm vefperi , tulit de manu eorum, &

repofuit in domo, dimifitque viros, & abierunt.-

terij

Qui

.25. Ipfe autem ingreffus, ftetit coram domino fuo. Et dixit

Elifeus: Unde venis, Giezi? Qui refpondit: Non ivit fervus

fs

tuus quoquam.

26. Atille ait: Nonne cot meum in praefenti erat, quando

deb

reverfus eft homo de curru fuo in occurfum tui ? Nunc igi-

tur accepifti argentum, & accepifti veftes, ut emas oliveta, &

-

T&

vineas, & oves, & boves, & fervos, & anciilas.

27. Sed & lepra Naaman adhzeebit tibi, & femini tuo, usque '

het

infempiternug, Et egre(ïus*e& ab eo leprofus quafi nix.

el

fer

ini

fid

-CAPUT

p

w

929.. Modo veng;-zut ad mé du8. adole-

Giezi nolle fe nifi talentum unum, ne

la,

.:

feentés, &c. ) Callide caufam novam

àb Elifzi prafcripto difcederet.

qu|

excogitavit, qug àb ipfius Syri di-

26. Cor mesumin prefenti aderat.) Spi

grefiu contigiü'et, üt mutatio, volün-

ritu prophetico aderam ; & Deus o-

tatis prophete probabilis áppáreret ,

Du

inihi exhibuit.

inia qu& a te gefta funt , prxfentia

pto

& caufam etiam fingit, quiipfum pro-

phetam attingeret, qui prophetarum

Q7. Lepiofus quaft nix.) Lepra quafi

"

horum omnium rectorem ágebat, &

niveafperfus, &albicans. Pona du-

,mtremz

plicis peccati , àcceptorum fcilicet mu-

heruim, & mendacii

ple

23. Cegit ewn. ) Simulabát enim

n

x

E

*

X

ü

^

X

3

x

X

X

WY

- Cütt

CAPUT VI

irfüm

KElifeus ferrum focuris natare facitz regis Syrie mililés ducuntur

eéxcecati in Samariam ab Elifeo, quem ob vegis fui fécreta vegi

, di

te E

l/rael patefa&ia capere nitebantur : ac pofhmodum Syris obfiden-

i

libus Samariam, matres ob inediam filios fuos. comedunt ,.

propter quod Elifeus a rege jubetur

D

lentd,

occidi.

.

; fac-

füis,

ïxeriïnt autem filii prophetarum ad Elifeum: Ecce locus;,

ID

in quo habitamus coram te, anguftus eft nobis.

2, Eamus usque ad Jordanem, & tollant finguli de filva ma-

n&

terias fingulas, ut eediticemus nobis ibi locum ad habitandum-

Qui dixit: Tte.

dixit

TVUS

/3. Et ait unus ex illis: Veni ergo & tu cum fervis tuis. Re-

fpondit: Ego veniam.

indo

4 Et abiit cum eis..' Cumque veniffent ad Jordanem, ca-

debant ligna.

g

$. Accidit autem , ut cum unus materiam fuccidiffet , cade-

)

ret ferrum fecuris in aquam z exclamavitque ille, & ait : Heus.

heu, heu , domine mi, & hoc ipfum mutuo acceperam.

J

6. Dixitautem homo Dei: Ubi cecidit? Atille monftravit

eilocum. Praecidit er

go lirgnumi, & mifit illuc :: natavitque:

ferrum ,

(*. Et ait: Tolle. Qui extendit manum, & tulit illud:

8. Rex autem Syrize pugnabat contra TIírael, confiliumque

iniit cum fervis fuis ,. dicens:: In loco.illo, & illo ponamus in-

fidias,.

$; Mlüf

UT

F. Kgdüs propheturum. ) 3os putat Sa-

riiformam 'apcav'ic',- & in aq

*

:

am 'PI'OG'

]

lianus in Galgalis habizaffe.-

jecit:

Manubrium vero recta in' £o-

9 Singu/i de fylva marerias. ffngu-

ramen-fecuris: infertum eft ,. & ipfam

9ne

4as.) In Hebrao ,. & Graco eft, sssf

fecurim prater rerum naturam ad aqus

quifque Hgnum nnum.

fuperficiem fuftulit ,. & ut ait F'ertull;

at

p

S. Cum: unus: ?pateriarz - fuccidiffet. )

l;.3- cotitra- Marc.-

V

;; 0.

Dum fuccideret;-eft enim: prateritum

fitlà

Demerfam ffeoio relevavit virga fe-

pro prafenti,.

CF Im.-

Mnutuo acceperam.) Qiaafi dicat;& non

lvïfi

habeo, unde domino ejus fatisfacian.-

-- Betoco illo, E? illo. Y ali ac taliloco.

[

6. Pracidit: ergo . lignums. ) lpfe pro-

Non eft autem. dubium certa quedam

mu

pheta lignum. precidit,. & in.manub-

a $yro loca fuifle.nominata.

Bibl, cum Com. Menoch, Tons, L.

UE

L

538

LIBRI IV. REGUM

9. Mifit itaque— vir Dei ad regem Ifrael, dicens : Cave, ne

I

tranfeas in locum illum , quia ibi Syri in infidiis funt.

ifta

ro. Mifit itaque rex Ifrael ad locum, quem dixerat ei vir

que

y,

Dei, & praeoccupavit eum, & obfervavit fe ibi non «fg:xne15

:

neque bis

Dot

11. Conturbatumque eft cor regis Syrice pro hac re : & con-

Dor

vocatis fervis fuis, ait: Quare non indicatis mihi, quis pro-

5

ditor mei fit apud regem lírael ?

quic

12. Dixitque unus fervorum ejus: Nequaquam , domine mi

Y

rex, fed Elifeus propheta, qui eft in Ifrael, indicat regi lfrael

dio,

omnia verba, quaecumque locutus fueris in conclavi tuo.

ram

13. Dixitque eis: Ite, & videte ubi fit, ut mittam, & capiam

€um.

Annuntiaveruntque ei dicentes: Ecce in Dothan.

Tüet

14. Mifit ergo illuc equos, & currus, & robur exercitus:

fuu

qui cum veniflent noCte, circumdederunt civitatem.

153. Confurgens autem diluculo minifter viri Dei, egreffus

Syi

portam vidit exercitum in circuitu civitatis, & equos, & cur-

San

rus , nuntiavitque ei, dicens: Heu, heu, heu, domine mi, quid

faciemus ?

elt.

16. At ille refpondit : Noli timere : plures enim nobifcum

funt, quam cum illis.

ia

qu

17. Cumque oraffet Elifeus, ait : Domine, aperi oculos hu-

jus, ut videat,

T

