Er aperuit Dominus oculos pueri, & vidit:

& ecce mons plenus equorum , & curruum igneorum , in cir-

tan

cuitu Elifei ;.

ha

18. Hoftes vero defcenderunt

ad eum: porro Elifeug oravit

Cere

ad Dominum, dicens: Percute, obfecro, gentem hanc cacitate.

[ qu

m Elifei.

pat)

Plercum.tque eos Dominus, ne viderent, juxta verbu

&or

19. Dixit

REJ

g.k Quia ibj Syri im in[idiis fumt.) bat,

tranfiret.

, antequam ad egm'Naami lepra

UT

Nóndum illic erant, fed ire parabant.

fti

In Hebrxo eft, /z euzs locum Syrz de[-

I9. -4peruit Dominus ocules pueri.)

cendunt , id eft, proxime defcenfuri funt.

Hxc apertio oculorum nihil aliud fuit,

IO. Nep [emel, neque 5i5.) Sspius.

quam exhibitio objecti vifibilis, cur-

Q

I

[

Ecce i2 Dotbaz. ) Dothan , five

ruum fcilicet, & equorum ex nubibus

Dothaim Adrichomius collocat in tri-

Angelorum minifterio efformatorum.

t

bu Zabulon, alii in tribu Manaffe, qu«

I8. Defcenderunt ad eum. ) Elifeum

t

erat contermina tribu Ephraim , in qua

fcilicet, qui urbe egrediebatur iturus

T

in Samariam.

eratSamaria. Nifi fortaffe fuit gemi-

num ejusdem nominis oppidum.

C«citate.) LXX. vocant. dopac (ui,

I

I5. Miniffer virz Det, ) Putat Salian.

quz fcilicet efficit, ut quedam videan-

À

&

hunc fuiffe Giezi; hzc enimfacta pro-

tur, quedam nonm.

B

CX PUWVr WEb

539

6 te

rg. Dixit autem ad eos Elifeus: Non eft hzec via,; neque

ifta eft civitas: fequimini me, & oftendam vobis virum, quem

6l vit

quaeritiss Duxit ergo eos in Samariam.

eniel,

20. Cumque ingreffi fuiffent in Samariam, dixit Elifeus:

Domine, aperi, oculos iftorum, ut videant.

Aperuitque

; COT

Dominus oculos eorum, & viderunt fe effe in medio Samarize.

j pro-

21. Dixitque rex Ifrael ad Elifeum, cum vidiffet eos : Num-

quid petcutiam eos, pater mi?

?e mi

22. Atille ait: Non percuties: neque enim cepiíli eos gla-

[frae]

dio, & arcu tuo, ut percutias: fed pone panem, & aquam co-

)

ram eis,ut comedant, & bibant, & vadant ad dominum fuum.

piam

23. Appofitaque eft eis ciborum magna preeparatio, & co-

mederunt, & biberunt, & dimifit eos, abieruntque ad dominum

'citus :

fuum, & ultra non venerunt latrones Syrize in terram Tírael.

24. Fattum eft autem poft haec, congregavit Benadad rex

reffüs

; Cüf-

Syriz univerfum exercitum fuum , & afcendit, & obfidebat

-

d

Samariam.

) quid

25. Fa&aque eft fames magna in Samaria; & tamdiu obfeffa

eft, donec venumdaretur caput afini o€toginta argenteis, &

(cum

quarta pars cabi ftercoris columbarum quinque argenteis ::

26. C'un-

shtü-

XNyy.

jdit:

I

Nom eff bac via, Ec.) Petie-

ut vult Lyranus, fedcaput duntaxat,

rant ab ipfo Elifzo non agnito , 4n

ut communis: eft interpretatio , & ver-

1 dit-

ba: textus fonant.

hec eifet civitas, in qua.erat. Elifzus,

& fi non eflet que. via ad illam. du-

Argenteit.) Sicli$, qui, ut fzpe

yvit

ceret.

Non- eft mentitus.Hlifeus, fed

di&um , equivalent quatuor: regalibus

FHifpanicis.

In. Cafilino ab Annibale

jtate.

zquivocatione aliqua. eorum interro-

obfeffo. murem. ducentis denariis ve-

lifel

gationes elufit, neque tenebatur ad

eorum mentem. refpondere; cum: ho-

niffe ,. teftantur Plinius l-

7j cap- 57.

ftes effent..

Mal..Max. 1. 8. eap..6.

»

Offendam -volbis virum

quem quari-

Buarvta parsca!.) Cabus menfüz ge-

i epra

Hs ) Quod.etiam przftitit, fed in ho-

nus eft, & frumenti verbi gratia; zut fa-

ftili civitate Samarig.

rinz tantum continet, quantum diur-

guri. )

no hominis unius- cibo: fatis eft, &

d foit,

22. Nequeemim cepiffieos gladio, &ec-)

Quua(ü dicat, non vult Dominus eos

chenici Grecorum refpondet.

; qur-

a te interfici, fed amice dimitti; in

Stercoris columbarum. : Jofephus'has

ubibus

fordes emptas ait. 4vr? 4Àe». loco: falis ,

ymm.

quo nulla tibi fit injuria, neque irri-

tus. redditus:labor tuuss'cim tua ope-

vel obfon; ; ut vertit Gelenius,. idem-

|fzom

ra , aut tuis armis huc adduéti non fint.

.qde habet "T'héodorzetus....Fame coin-

jtors

pulfos homines:ad. ejectamenta colum-

"99 A;)Pa/i!fzque efh eis alerum: ma-

gna praparatio. ) Pxevenerunt. illud

barüm-mihus mirandum eft, quod &

uf lh

Apoftoli : S; e[wrierit imimicus tuus,

hümana. alvei.ejectamenta: tali. necelfi-

ydeite

eiba i/lum , &c. Rom. 12..20,

tate ufurpata hiftorie alie nos docent.

25. Capur. afini.) Non:totus afínus,

Quare cibi caufa, mnon condimenti

:

549 ,

LDIBYS NGARBGBVM .

26. Cumque rex Ifrael tranfiret per murum

, mulier quz-

dam exclamavit ad enm , dicens :

.Salva me, domine mi tex.

27. Qui ait: Non te falva

ad e

t Dominus, unde te poffum falva-

pios

re? de area, vel de torcul

ari? Dixitque ad eam rex ; Quid

tibi vis? Quse refpondit :

:l

5Q. ]V

u

4

t

ulier ifta dixit mihi : Da fili

um tuum, ut comedamus

l

Ju

eum hodie, & filium meum comede:

mus cras.

20

j

. Coximus ergo filium meum, & comedimus.

Dixique

(

ei die altera ;

D

fi

abícondit filium fuum.

Da flium tuum, ut comed.gmus eum, Qu

30. Quod cum audiffet rex , fcidit veftimenta fua, & tranfi-

bat per murum. Viditque omnis populus cilicium

, quo vefti-

tus erat ad carnem intrinfecus.

31. Et ait rex: Heec mihi faciat Deus , & h

1

sec addat. fi fte-

X

ter

terit caput Elifei filii Sa

phat fuper ipfum hodie.

32. Elifeus autem fedebat in domo fua, & fenes fedeban

cum eo. Praemifit

itaque virum : & antequam veniret nuntius

inc

ille dixit ad fenes :

Numquid fcitis, quod miferit filius homi-

tqra

cidze hic, ut preeci

at

datür caput meum ? videte ergo ; cum ve-

nerit nuntius, claudite oftium, & non.finatis eum introire :

&ece enim fonitus pedum domini ejus poft eum ett.

qi

33. Adhuc

TIal

(cujus modica, aut nulla in fame cu-

j Gl;riumg quo veffitus erat,) Adpla-

ra) ftercora quzfita probabilius effe

Toa

£rediderim, *

candum Deum per a&us , poenitentiz,

31. $? ffererit! caput .Ehfas, .65c.)

ii

27. Nom te [nlvat Domimus , &fc.?)

In Elifzum fevire parat, illi iratus

qUI

Quafi dic&t, cum te Dominus, qdi

vel quod pacem cum Syris diffuafif-

au&or eft falutis , non falvat, qui

fet, vel quod cum pollet precibus

poffum ribj falutem aiferre ?

tanta mala avertere, non faceret. Sed

De area , vel de torculari.) Signifi-

nimirum Elifeus Regi dicere potuiffet,

li

£at nec frumentum fibi , neque vinum

quod Elias Achabo-: Nes ego turlbavi

fuppetere, unde poflit ejus inopie auxi-

lffael, [ed 1u, ÉT domus patiis £ui, gui

163

lium ferre.

E

dereliquifius maudata Domini , 68 fecu-

&di

30- Sediz veffimenta: fa. ) I&us

H effis Baalim 5. Reg. I8. 1g.

atrocitate, & novitate facinoris ; hor-

32. le domo [ua.) |ntra urbem Sa-

ruitque videns impletum illud Deu-

marix.. Abulenfis putat domum pro-

teron. 28. 52.

Obffdeberis zmira por-

n

fa$ tuas m oWus ferva fuA

priam non fuiffe, cum non. effet Sa-

no|

& co-

marita, & omnia fua dimififfet, cum

o

anedes fentlum veutristui, f cayuei 127

Eliam fecutus eft.

vem tuonuma 3 früarum tuarum ,656.

Senes. ) Optimates Urbis.

Tramfihat per. murum. ) Impunitum

Pragifet zFaauecirum.) Sicarum mi-

e

relinquens facinus, fortaffe ne aflliGtis

fit Rex Ifrael.

afflictionem adderet, & peccatis fuis

Filss bLomicida.

qu

) Filius Achab ,. qui

tantam. calamitatem imputans.

INaboth occidit,

d

"CATPUT VI & VII.

34l

que

33.— Adhuc illo loquente eis, apparuit nuntius, qui veniebat

X

r

ad'eum. Etait: Ecce tantum malum a Domino cft: quid am-

flv

plius expectabo a Domino?

*

Quid

DCXPUE V.

lamus

Eli/äz?s in Samaria pradicit frumenti abundantiam : quam leprofi

(iqpe

quatuor in Samaria annuntiant , territis a Deo Syris, ac omnibus

Quie

relictis obfidionem Joloentibus : dux autem Elifei «oerbo incre- —

Julus, a turba conculcatur ia poría

atfi

l-

Samarig.

refli

T. Ixit autem Elifeus : Audite verbum Domini : Hzec dicit

1fle

Dominus: in tempore hoc cras modius fimilae uno fta-

tere erit, & duo modii hordei ftatere uno in porta Samarise.

2. Refpondens unus de ducibus, fuper cujus manum rex

bant

DL1US

incumbebat, homini Dei, ait: Si Dominus fecerit etiam ca-

omt-

tara&as in coelo, numquid poterit effe, quod loqueris? Qui

z

| v6

ait : videbis oculis tuis, & inde rnion comedes.

s

4. Quatuor ergo viri erant leprofi juxta introitum portze :

qui dixerunt ad inyicem : Quid hic efle volumus, donec mo-

]huc

riamur ?

4. Sive ingredi voluerimus civitatem, fame moriemur, five

dple

manferimus hic, moriendum nobis eft: venite ergo, & trans-

ontid

&c)

fugiamus ad caftra Syrie, fi pepercerint nobis, vivemus : fi

|ratus

autem occidere voluerint, nihilominus moriemur.

yufil-

Y

Y3:3

$. Sur-

CiDus

. od

Soni'zspedum domini ejus poff eum eff.)

eft Siclæ;, Porro modius, ut docet

Id eft, eum proxime fequitur ipfe Rex.

Cornel. a L'apide. in opufculo de men-

ulet,

rü'*;:ï'i

3

33.--Mdpparuit nuntins.) Sicarius il-

furis, eft fexta pars amphore , &aquz

le a Rege miflus,

fed ftatim etiam Rex

Iibras viginti fex continet.

f, 7,'!.'

adfuit.

2.-Si Domiauus fecerit etiam . catara-

fett*

as im ccj/w.

E£. ait.) Rex fcilicet.

Cataractas Pagninus,

1 OR

Quid: amplius expetkabo a. Domino.)

WMatablus & alüi feneftras vertunt in

Quafi dicat, eo devenimus, ut mala

hanc fententiam: $i Dominus faceret

noftra jam incrementum capere non

feneftras in cclo, & per eas triticum

d

poffe videantur.

deplueret, num poffet effe tanta vilitas ?

l.

Udite verbum Dosini.) Prophe-

Inde onu comedes.) ln pocenam incre-

dulitatis tug.

L ta Regem Ifracl, & eos, qui

] mi-

cum eo domum füerant ingrefli , allo-

q. Nihliemimus moriemur: ) Perinde

uitur.

erit, quia etiam alioqui eramus mori-

Unzo flatere erit. ) Siclo uno venun-

turi; & fapienter faciemus , fi cer-

qui

tum exitium commutemus incarto.

dabitur. ;!1 Hebr. Chald. & LXX.

542

LIBRIIV. REGUM

Vl

s. Surrexerunt ergo vefperi, ut venirent ad caftra Syrise.

Cumque veniffent ad

principium caftrorum Syrize, nullum

ibidem repererunt.

(11

6. Si quidem Dominus fonitum audiri fecerat in caftris Sy-

Ui

ricee curruum, & equorum, & exercitus plurimi: dixeruntque

te

ad invicem : Ecce mercede conduxi;t adverfum nos rex Iírael

reges Hethaeorum, & /Egyptiorum , & venerunt fuper nos.

X

7. Surrexerunt ergo, & fugerunt in tenebris, & derelique-

runt tentoria fua, & equos, & afinos, in caítris, fugeruntque,

0j

animas tantum fuas falvare cuüpientes.

Iu

$. Igitur cum veniffent leprofi illi ad principium caftrorum, ^

ingre(fi funt unum tabernaculum, & comederunt, & biberunt:

tuleruntque inde argentum , & aurum , & veftes, & abierunt,

Y

& abfconderunt, & rurfüm reverfi funt ad aliud tabernacu-

lum, & inde fimiliter auferentes abíconderunt.

n

9. Dixeruntque ad invicem : Non reéte facimus: haec enim

ft

dies boni nuntit eft.

Si tacuerimus , & noluerimus nuntiare

d

usque mane, fceleris arguemur : venite, eamus, & -nundt.i'emus

in aula regis.-

H

ro. Cumque ven!

flent ad portarü civitatis, narraverunt eis,

dicentes : Ivimus ad caftra Syrise, & nullum ibidem reperimus

pl

hominem , nifi equos, & afinos alligatos, & fixa tentoria.

1. lerunt ergo portarii,

[e]

:

,& nuntiaverunt in palatif) re

?is

intrinfecus..

12. Qui furrexit no&te, & ait ad fervos fuos : Dico vobis

quid fecerint nobis Syri: Sciunt quia fame laboramus , & id-

ntes :

€irco egreffi fupt,d'e caftris, & latitant in agris , dice

&

Cum

6, Reges Herbsorum.) lextus He-

9. Nón redle facimus, 6c. ) Quia

breus & Chaldeus vocat Chithzos,

fcilicet equum non eft, nos foloshac

Grezus Chethgos. Nonintelligit He-

frui Ixtitia , quze toti uxbi commu-

th&os, qui fuerant una ex feptem gen-

nis effe debet, nec par eft, ut com-

tibus Chananzz; horum enim vix ul-

modum: noftrum. communi bono in

lg fupererant reliquie, fed eos, qui

tantis omnium anguftiis preferamus ,

cum interim alic

(l

regiones Cethim incolebant, de qui-

]ut pre fnmä perire

bus legimus. Hierem. 2. 1o.

Tranfrte

poffint..

Ad defulas: Cerbin , 6 videte , quo- no-

Nantiemus in/ aula Regis. ) Ut abeo

mine Cyprum nobilem inj mediterra-

ftatuatur quid' fieri. placeat.

Effcia-

neo infulam , Judzis vicinam , & alias

mus, utin aulàm tanterei notitia per-

t

ej adjacentes incellicit:.

veniat.

Leprofis urbem, & multo

4n

B. ALerunt ,. & 46]7072420102!.) Ut

min'gs» aulam intrare non. licebat.

mox pex otium tollerent.

CAPUG VIL

545

Cum egreffi fuerint de civitate, cap1emus eos vivos, & tunc

T

hum

c1vnarem mgredl poLeumus.

13. Refpondit autem unus fervorum ejus : Tollamus quin-

N

que equosj qui remanferunt in urbe (qq' ipfi taptum funt in

(ue

univería multitudine Ifrael: alii enim confumpti funt) & mit-

iil

tentes explorare poterimus.

14. Adduxerunt ergo duos equos, mifitqué rex in caftra Sy-

rorum, dicens: Ite, & videte.

que

1j. Om abierunt. poft eos usque ad ïordanem ecce autem

j

oinnis via plena erat veftibus, & vafis, quae projecerant Syri,

cum turbarentur: reverfique nuntii indicaverunt regi.

üm,

16. Et egreffus populus diripuit caftra Syrize: fa&tusque eft

ünt

modius fimilz ftatere uno, & duo modii hordei ftatere uno,

ini

juxta verbum Domini.

CU

17. Porro rex ducem illum , in-cujus manu incumbebat,

Qifll

conftituit ad portam : quem conculcavit turba in introitu por-

tàe, & mortuus eft, juxta quod locutus fuerat vir Dei, quando

lare

defcenderat rex ad eum.

MUA

18. FaCctumque eft fecundum fermonem viri Dei, quem

dixerat regi, quando ait: Duo modii hordei ftatere uno erunt,

eis,

& modius fimilae ftatere uno, hoc eodem tempore cras in

T$

porta Samariae :

I9. Quando refponderat dux ille viro Dei, & dixerat :

I$

Etiamfi D

Dominus fecerit catara&tas in coelo, numquid poterit

fieri, quod loqueris? Et dixit ei: Videbis oculis tuis, & inde

ObIS

non comedes.

ld

(2

20. Evenit ergo ei ficut praedi&tum fuerat, & conculcavit

eum populus in porta, & mortuus eft

pinn

-

-

(duia

ehac

f

APUT

coti

o M

I3. 4'H emim con[umpti funt.) ln

Projecerant Syvi.) Ut expeditius fa-

mis.

cibum converfi. -

gel ent.

Dzcem

r

I7.

. confhituit ad por-

14. Duos eqmos. ) LXX. habent;

£am.) Sive ut in omnem eventum ho-

h0

duos aften[ores eqmartm , equrtes fcili-

ftium alicubi . latitantium repentinam

Dd

cet

expeditos.

—Prius. cogitaverunt

arceret 1rruptxonem five ut cohiberet

; pex

mittere quinque, poftea vero pldcmt

proruenm multitudinis impetum, ne

xulio

mittere folum duos,

fe invicem conculcando obtererent ut

I5. Va/5.) Bellicis fcilicet armis.

aic Jofephus,

544

LIERI IiV. REGUM

CAPUT VIH.

q

fü

Pof? fopteunem famem ab .Elifeo pradictam , Sunamitis , que ipfiu s

te

confilio peregrinata erat , reverja [uos agros cum fru&ibus vecu-

perat ; Elifeus Benadad egrotantem ve[pondet moriturum , & im-

æw

pium FHagael regnaturum : foram rex.. "fuda percu[fit Idumaos,

[

quod & fe vece[fif]ent 5 cui impio: [uccedit Ocbozias

.

( fülius smpius.

$

* Sup- T.

Lifeus autem locutus eft ad mulierem;* cujüs ViVer&-fe-

f

4235

E

cerat filium , dicens: Surge, vade tu, & domus tua, &

Ü

peregrinare, ubicumque repereris: vocavit enim Dominus

famem , & veniet fuper terram feptem annis.

lx

2. Quze furrexit, & fecit juxta verbum hominis Dei: & va-

déns cum domo fua, peregrinata eft in terra Philifthiim die-

oí

bus multis.

5. Cumque finiti. effent anni feptem reverfa eft mulier de

Ti

terra Philiithiim : & egreffa eft, ut interpellaret regem pro

domo fua, & pro agris fuis.

4. Rex autem loquebatur cum Giezi puero viri

bei,— dicens:

/

J

Narra mihi omnia magnalia, quze fecit Elifeus.

Q

5. Cumque ille narraret rezi, quo modo mortuum fufcitaf-

fet, apparuit mulier, cujus vivificaverat filium, clamans ad re-

L

gem pro domo fua, & pro agris fuis.

Dixitque Giezi: Do-

Ài

mine mi rex, heec eft mulier, & hic eft filius ejus, quem fu-

t

Ícitavit Elifeus.

ut

Tet

6. Et interrogavit rex nuglierem-: quze narravit ei.

Dedi;-

Ht

que

)J/

f

gerem.) Sunamitidem ,

de

[2)

uj

K-M(

3

Pro. domo fz4 ,. 61 pro agrés. futis.))

vil

qua cap. 4. . Quz hic de fa-

Ciim. enim: Sunam effet reverfa, inve-

g

i*

xe narrantur, acciderunt ante obfi-

nit bona fua ab aliis occupata occa-

dionem Samarie, de qua fuperiori

fione abfentiz illius.

T

€ap. dictum eft. — Vide rationemtem-

: 4« Loquebatur cum TO )' Quia non-

ino

poris apud Salianum tom 4. annaliunr

li

anno mundivgï.;?s: num. 3

dum lepra.erat percuíius; licet enim

Ubicunque, repereris.) abicumque po-

fupra pofita fit INaaman hiftoria , id

J

gueris pevegrimari ,.

factum eft a facro Scriptore, utfimul

moduráa- fuerit..

ubi: fcilicet. com-

omnia: ab. Elifeo- mirabiliter gefta re-

Ior

cenferet.

Q. Peregrinataeff imterra Philiffbitg:.)

Vel eminus loquebatur , ut

Ia

Potuit. àbsque- peccato: apud. Philift-

cum Aleprofo..

Tit

hzos. diverfari ,, ubi.non. multo majo-

6. Que marravit ei. ) Miraculum

rem. idololatrie. occafionem habitura

D

prophetg, & que ab agrorum occu-

ite

&rat, quam.in urbibus KMraelis.

patcoribus patiebatur.

7]

?CAPUT VIIi.

545

ue ei rex eunuchum unum, dicens: Reftitue ei omria, quae

fua funt, & univerfos reditus agrorum a die, qua reliquit

ijfus

l-

terram , usqüe ad preefens.

.

7. Venit quoque Elifeus

Damafcum, & Benadad rex Syriae

? ill

&egrotabat: nuntiaveruntque ei, dicentes : Venit*vir Dei huc.

(f

$. Et ait rex ad Hazael : Tolle tecum munera, & vade in

occurfum viri Dei, & confule Dominum per eum, dicens:

S1 evadere potero de infirmitate mea hac ?

9. Ivit igitur Hazael in. occurfum ejus, habens fecum mu-

'e fe-

nera, & omnia bona Damafci, onera quadraginta camelorum.

—

i&

nius

Cumque ftetiffet coram eo, ait : Filius tuus Benadad rex Syride

mifit me ad te,

hac?

Vdicens*: Sifanari potero de infirmitate mea

Y Vi

10. Dixitque ei Elifeus: Vade, dic ei, Sanaberis : porrö

die

.

oftendit mihi Dominus , quia morte morietur.

II. Stetitque cum eo ,. & conturbatus eft usque ad fuffufio-

rde

nem vultus: flevitque vir Dei. "

I2. Cui

.pro

Reffitue.) Iterum illam in bonorum

fane non videntur a Pröpheta repu.

Cens*

fuorum polieflionem mitte.

diata: alioqui tam pretiofa dona. re.

E& univerfos rtditus.) Non folum

pudiata Scriptura fine commendatio.

ne non preterüiflet, INam qui olim 1.

dj

agros, aut fortem , fed Tru&tus etiam,

dre

qui interim , dum abfuit, collectifunt.

T

Reg. o. 7. Samuelem cumSaule adiit

/

Venit quoque Elifzus Damafcum. )

confulturus Videntem, fatis fignificat

po-

Adventus caufam Scriptura fubticuit ;

non folum prophetis aliquid offerri fo-

creditur tamen Dei monitu veniffe,

litum, fed etiam ab eis recipi ; fi enim

p fü-

ut Hazaelem in Regem Syrige inunge-

conftaret nihil recipi, non fuilfet Saul

ret,

quod

rius Elias habuerat in

de oblatione folicitus.

Accipiendum

edit-

mandatis. 5.

R

eg. 19. 15. & per dif-

eft, ut ait Ul ianus l. folent. j'ï de of-

jïe

cipulum fuum Elifeum videtur exple-

ficio Proconfulis, Ért TTX , STE TIÁ-

vilfe hoc tempore, quo divinitus co-

TOTt, ÓTE Whpd myTOy.

Nec omuta s

173

novit Benadat effe moriturum.

utc omni tempore, nec ab omnibus. Minus

inve

ergo mirum, fi munera re

£

ip

uit aliquan-

Qcoe

JEgrotabat. ) Animi wgritudo, &

moror ob nuper acceptam cladem

do Elifeus ut ab Naamo oblata, ali-

morbum conciliarant. Vide]ofephum

quando, ut hic , admittere non recufat.

3 o«

IO. Dixit ei: Samaberis.) Quuafi di-

lib. 9. antiq. cap. 2.

cat, etiamfi tu ei dicas.

- enim

9. Vade s2 oecur| um viri De;.) Qui

Vel, .potes

H id

ingreffus erat agrum Damnafcenum ,

quidem dicere quantum ad v im morbi

-fimul

nondum tamen urberm.

attinet; non enim eft lcthalis.

i r

Q.: Habens fecum munera.) Noncon-

Zen vultus.

1I. Costurbatus eff uí(que ad fuffufro-

y, V

ftat ex Scriptura, an munera recepe-

Ufquead lacrymas. Ser-

xit

Hlud certe conftat, fi recepit,

mo eft de

h

lifso. Chald. habet;, &

inero

benevolentig nomine,

non in

verzit faciem fuam , fcilicec, ut mofti-

qulum

Qu

,mercedem. PI'Ol)thiæ rece;ï-ii?e.

Bt

tiam celaret, v«l fletum.

Bibl, gum Gom. MMenoch, Tengs 1[.-1

IZZ

$45

LIBRIIV REGUM

]

;1s. Cüi Hazael ait : Quare dominus meus flet? At ille di-

na:eA ÉÜafk:

. Xit : Quia ício,

q Ucc iav

Ui

irn pX

Aa

fie &l

£2

iis Hfrae] mala.

Civitates

hat

eorum munitas igne fuccendes, & juvenes eorüm interficies

1

gladio, & parvulos eorum elides, & praegnantes divides.

Git

13. Dixitque Hazael : Quid enim fum fervus tuus canis, ut

]ud

faciam rem iftam magnam ? Etait Elifeus: Oftendit mihi Do-

minus te regem Syricde fore.

ün

14. Qui cum receffiffet ab Elifeo, venit ad dominum fuum.

€0,

Qui ait ei: Quid dixit tibi Elifeus? . At ille refpondit : Dixit

mihi: Recipies fanitatem,

vit"*

r5. Cumque veniffet dies altera, tulit ftragulum, & infu-

e

dit aquam, & expandit fuper faciem ejus : quo mortuo, regna-

vit Hazael pro eo.

eu

16. Anno quinto Joram filii Achab regis Ifrael, & Jofaphat

regis Tuda, y&gnavii Joram filius Jofaphat rex Juda:

lt

Ti

u(

£.Par. — p7. * Triginta duorum annorum erat cum regnare coopiffet,

?I5« & o&to annis regnavit in Jerufalem.

*

*

18. Ambulavitque in viis regum Ifrael, ficut ambulav

-erat

domus Achab: filia enim Achab erat uxor ejus:; & fecit, quod

eum

malum eft in confpe&tu Domini.

Tum

eReg.

19. * Noluit autem Dominus difperdere Tudam , p

roptef

mxo

?.16.

David fervum fuum , ficut promiferat ei

uit

; ut daret ill lucer-

p

nam, & filiis ejus cunttis diebus.

ram

2.Par.

20. *In diebus ejus receffit Edom, ne effet fub Juda, &

[(4 n

*.8- conflituit fibi regem.

üt ft

U

21. Venitque Joram Seira, & omnes currus cum eo: & fur-

rexit no&te, percuffitque Idums&eos, qui eum circumdederant,

T0j

rnacula fua.

qMï]

& prlnciupes' curruum , populus autem fugit in tabe

ptop

25. Recetfit

&a

15* Servi.t: IMAusS CAZIS. ) Quafi dice-

quam Hazaelis pbrrigentis mortem

Rt

ret; quomodo id ego poffum, qui in-

contigiffe.

int

ftar canis abje&tiffimus fum? Undemi-

lf!cis

IS.. Fa enim Achab.) Achalia.

lis

,

hi vires, ut hec faciam?

I9. U* Zarer ilb Ipcernam.) WMide

15. Tulieffragulum, G imfudit aquau,

fupra Reg. 1 1. 36. & cap. 15. 4-

fint

&c.) Stragulum . interpretatur Chald.

20. Receffit Edom.) Vide dicta

3

^

H

p U.

ul h

operimentum villofum. Pagn. pannum

Rez. 22. num. 48.

t f

e villis caprarum.

Chimhi ait Ha-

Confltuit ffbi Regem. ) Qui effet de-

zaelem pannum madefactum Regi por-

fe&ionis caput, cxfo Rege fuo , utait

]hn

rexiffe , quafi febricitantem refrigera-

Jofephus 1. 9. cap. 2. ad finem.

Y

turum ;

revera autem fuffocare vo-

OI. Fezmmt.

[2

tem Idumzorum.

: Seir. ) In Seir mon-

Pdl*

luiffe, itaque feciffe. — Alii malunt per

?

jmprudentam tam - Regis petentis,

Percuitque . Idumaei

þ, €e) Joram

?t ((

CAPU T. VII.

547

le di-

22.

Receffit ergo Edom , ne effet fub Juda, usque ad diem

l(ates

hanc.

'Tunc receffit & Lobna in temporé illo.

üicies

25. Reliqua autem fermonum Joram, & univerfa quae fe-

]

cit, nonne hac fcripta funt in Libro

.verbqrum dierum regum

Is, üt

uda?

:

|Do-

24. Et dormivit Joram cum patribus fuis, fepultusque eft

cum eis in civitate David, & regnavit Ochozias filius ejus pro

uum,

€o.

Dixit

"

25.* Anno duodecime Joram filii Achab regis Ifrael, regna- 2.Par.

DC

vit Ochozias filius Joram regis' Judae.

ift-

D

26. Viginti duorum annnorum erat Ochozias, cum regnare

t

€oepiffet, & uno anno regnavit in Jerufalém : nomen matris

ejus Athalia filia Amri regis Iírael.

iphat

27. Et ambulavit in viis domus Ac

hab: & fe&it, quod ma-

lum eft coram Domino, ficut domus Achab: gener enim do-

*

ilfet

mus Achab fuit.

Z25

ag. Abiit

verac

-

Varias

quod

eum fuis undique ein&us fuerat,. Ve-

qui maltorum torfit inpenia.

rum Joram de no&e furrexit , Idu-

explicationes affert Salianus tom. 4.

anno mundi 31. 50. a num. 5. ufque

)pteï

mzos agereílus eft, & in fugam com-

)cet-

pulit.

ad ir. ubi tandem in fententiam eo«

22: Receffit ergo Edom. ) Licet IO-

rüm defcendit, qui in locum Parali-

ram proxime memoratam victoriam de

pomenon mendum irrepfiffe putant ,

Idumz's

i

ra

le

&

portaverit, non tamen eos,

&

gendumque ftion qzadragita duorzm ;

ut fibi iterum parerent , cogere'potuit,

fed ut eo loco notatur in Scholis

Ufyut ad dieim hanc.) Ufque ad pofte-

LXX. virorum, vigeen ducrum.

Ita

füt

etiam fentit Cajetanusin 2. Paral. 'T'or-

Atlb

rio;a temporá everfl regni Judeorum,

quando hujus libri fcriptor Jeremias

niellus anno 127. quinte statis, "T'ur-

fa.

propheta vixit ut ait "T'oftatus q. 35.

fellinus in fuo compendio hiftoriarum,

celfit

& alii.

& alii; quos citat idem Salianus. Alix

Receffie t Lobpa. ) Fuit hxc urbs

explicationes, qu« afférmntür, magnis

ortem

in tribu juda, ut ait D. Hieron. in

urgentur difficultatibus.

Nec. ditfici-

Jocis terrz fanéte, civitas facerdota-

le fuit mendum irrepereintextu Hebr.

l.

in notis arithmeticis ,

ut obfervavit

lis, quam primis illis temporibus te-

Vide

nuit Jofue, ut patet ex ejusl. cap. a1.

Mariana, €um fint admodum fíiniles,

I3.

An vero hic civitas more Rei-

nam 35 vi

o

einti duo fi

&5

gnifïcat ; 35 jn

publiée feipfam rexerit , an vicino ali-

quadraginta duo.

cui Regi adheferit, ex Scriptura col-

Filia Amri.) Nepotis ; erat enim

j de

lizi non poteft.

Achabi filia, fed Scriptura etiam ne-

potes , & pofteros filios appellat. Sic

| ut at

96. Vigii? duorum annorum. efAf

omnes Hebr. filii Ifrael dicebantur.

Ocbozias , cum regnare capiffet.) Àt 2.

mor

Par. 22. 9. dicitur , quadraginta duc-

Q7. Gener entm domnus- Achab erat.)

rum annerum erat Ochozxias cum regna-

Scilicet uxorem duxyrat de familia

Jomm

re cepiffez.

-Nodus eft difficillimus ,

A-chaþ.

l]

*

535

LIBRI IV, REGUM

28. Abiit quoque eum Joram filio Achab ad preeliandüm

contra Hazael regem Syrise in Ramoth Galaad, & vulnerave-

runt Syri Joram :

n

deb

Md

29. Qui reverfus eft, ut

curaretur , ín Jezrahel : quïa vul-

neraverant eum Syri in Ramoth, praliantem contra Hazael

füp

regem Syriz. Porro Ochozias filius Joram rex juda, defcen-

dit invifere Joram filium Achab in Jezrahel , quia segrotabat

tet

ibi.

z

E

CAPUT IX

gui

fen

J'ebu in regem lfrael untto mandat Dominus u deeat domu?n

4Acbab : occidit ergo 9 oram una cum Ocbozia rege 3tida , &

Àc

Tír

corpus SKegabel a feneftra ipfius ju[Ju pracipitate , canes

j

comederunt juxtà Elie voaticinium.

NI

Lifeus autem prophetes vocavit unum de filiis propheta-

rum , & ait illi : Accinge lumbos tuos, & tolle lenticu-

e

lam olei hanc in manu tua, & vade in Ramoth Galaad.

5Reg.

2. * Cumque veneris illuc, videbis Jehu filium Jofaphat filii

TUl

1916. Namfi : & ingreffus fuícitabis eum de medio fratrum fuorum,

Q

& introduces in interius cubiculum,

3. Tenensque lenticulam olei, fundes fuper caput ejus, &

bis

dices : Hzec dicit Dominus: Unxi te regem fuper.lírael, Ape-

d«

fubfiftes.

E

riesque oftium, & fugiesk, & non ibi

L

4. Abiit

98. Ip Ramoth Galaad.) WMide dicta

"ccinge Iumbos tuos.) Mide dicta fu-

l. 3. Reg. c. 22. 5. quo etiam loco appa-

pra cap. 4. num. 29.

übi

ret certamen fuiffe inter. Reges Ifrael,

2« Sufeitabis eum, Uc ) Sevocabis

RH

Syriz p;ro hz-u; civitate,

eum de medio reliquorum- principum

Tun

exercitus lfraelitici, quafi fecreti ali.

1.

Ücavit unum de filis. propheta-

quid meo nomine cum eo commupi-

N

rum.

Ipfe Elifzus non ivit,

caturus.

vt putant

"heodoretus, & Abulen-

9. Fugies, 64 non sbi fabffles.) Vide

K

ft

fis, quod fe crederet non fatis tuto,

infra num. Io. feftinare difcipulum ju-

Cïl

neque latenter eo imunere fungi pofte,

bet Elifzus ; voluit enim loci, tem-

cum propheta effet celeberrimus, &

porifque occafionem occupari : dum

eju$ omnia facta notarentur.

Contra

collectus erat exercitus , qui peenas

Mi

tamen eft, quod ivit in Damafcum,

fümprurus .erat de familia, Achab,. &

Jl

ut Hazael inungeret, & facile facto

congregati Reges morti deftinati. Nam

fuo aliam. caufam potuit pretendere,

fi dlter Jerofolymam , alter Samariam

do

& Ramoth plurimum diftabat a Jez-

rediiffet, difficillimum fuiffet fine diu-

rahel, ubi mgrotabat Joram. Mlifit

turna obfidione, & multa populi cz-

d

ergo difcipulum , quia ita illi a Do-

de Reges, & eorum familias, & op«

mino fuit imperatum.

rimates in poteftate habere.

N

CAPUCB E

549

du

4. Abiit ergo adolefcens puer prophetze in Ramoth Galaad,

ve-

s. Et ingreffus eft illuc: ecce autem principes exercitus fe-

debant,& ait. Verbum mihi ad te, o princeps: Dixitque Jehu:

Xul-

Ad quem ex omnibus nobis? At ille dixit: Ad te,0 princeps.

22ael

6. Et furrexit, & ingreffus eft cubieulum, at ille fudit oleum

[cet.-

fuper caput ejus, & ait: Hzec dicit Dominus Deus Ifrael: Unxi

tabat

te regem fuper populum Domini Ifrael :

cifcar fan-

7. Kt percuties domum Achab domini tui, & ul

guinem fervorum meorum prophetarum, & fanguinem omnium

Aff

fervorum Domini , de manu Jezabel.

g-*Perdamque omnem domum Achab: & interficiam de 3Reg.

,

Achab mingentem ad parietem , & claufum, & noviífimum in 2'?

?

Tfrael.

9. Et dabo domum Achab, ficut * domum Jeroboam filii 5Reg.

15.29

el-

Nabat, & ficut domum * Baafa filii Ahia.

10. fezabel quoque comedent canes in a

tict-

gro Jezrahel, nec ïäïg

erit qui fepeliat eam : Aperuitque oftium, & fugit.

11. Jehu autem egreffus eft ad fervos domini fui: qui dixe-

li

runt e1: Re&ene fünt omnia? quid venit infanus ifte ad te ?

Ufhy

ui ait eis: Noftis hominem, & quid locutus fit.

12. At illi refponderunt: Falfum eft, fed magis narra no-

$

bis. - Qui ait eis: Hcec, & hsec locutus eft mihi ; & ait : Haec

Qpe

dicit Dominus: Unxi te regem fuper Ifrael,

Zuz3

15. Fefti-

Lt

hi

4 dir) Ex Suma;ia , UE videtur,

IO. A]þeruitiqm offium , & fugit. ) Ne

ubi erat domus Hlifzi, unde ufque in

forte evulgata re, aliquis eorutn, qui

cabis

Ramoth Galaad duorum triumve die-

.

ad domum- Achabi fanguine , affinita-

te , vel familiaritate pertinebant, eum

um

rum iter interjectum erat.

| all

Ingreffus eff Hlac. )

Scilicet in

tanquam defe&ionis - auctorem. com-

mj«

Ramoth; nam Joram oppugnaverat

prehenderent , 4& occiderent.

II. Redeme fumt omuia ? ) An ali-

Ramoth per fe ipfum, & fuos ; po-

quid boni, aut infaufti nuncii habes

Vide

ftea vulneratus, -& abfens per fuos

n j

captam cuftodiebatfibi,

a propheta ?

fetfte

Inan*ts iffe. ) Infanum vocant , quiä

|.8. 0 Princeps.) lca appellat Jehu , qui

prophetz, pro furiofis fzpe habiti funt,

dm

inter reliquos Principes pracellebat.

as

7. De maru Tezalel.) Mindictam de

eo quod infiliente. in eos fpiritu Do-

1

mini, fzpe fui compotes non vide-

illius cradelitate , & impietate fumen-

rentur.

Nan

do.

Noflis hominem , & quid. locutus, ft't. ?i

r

Q. Mingentem ad parietem. ) Vide

Re&e conjecturam facitis; nam infa-

(

dicta 1. Reg.25. 22.

ni verba locutus eft.

T2

Claufum, €& noviffmum.) Nide fu-

12. Falfum eff.) Nefcimus, nec di-

Qp

ra 3. R eg. 14 10 & 21 21

vinare poffumus,

LIBRI IV, REGUM

550

13. Feftinaverunt itaque; & unusquisque tollens pallium

fuum pofuerunt füb pedibus ejus in fimilitudinem tribunalis,

ei

fing

& cecinerunt tuba, atque dixerunt : Regnavit Jehu.

14. Conjuravit ergo Jehu filius Jofaphat filin Namfi contrà

'mv,t

*Sup. Toram :* porro Joram obfederat Ramoth Galaad, ipfe & omnis

n

?9' Yfrael, contra Hazael regem Syrice :

ille

tux

15. Et reverfus fuérat,ut curaretur in Jezrahel propter vul-

nera, quia percufferant eum Syri, praeliantem contra Hazael

rezem Syriz. Dixitque Jehu.: Si placet vobis, nemo egre-

0c

diatur profugus de civitate, ne vadat, & nuntiet in Jezrahel.

16. Et afcendit, & profe&tus eft in Jezrahel.

oram enim

tet

eegrotabat ibi, & Ochozias rex Juda defcenderat ad vifirandum

Tüi

orani.

n

17. Igitur fpeculatot, qui ftabat fuper turrim Jezrahel,vidit

globum TJehu venientis, & ait: Video ego globum. . Dixitque

fu.

oram : Tolle currum, & mitte in occurfum eorum, & dicat

Do

vadens: Re&Gene funt omnia?

Tüt

18. Abiit ergo, qui afcenderat cutrum , in occurfuüm e'us,

& ait: Hzec dicit rex : Pacata ne funt omnia? Dixitque Jehu:

J

u

Quid tibi, & paci? tranfi, & fequete me. Nuntiavit quoque

jv

fpeculator, dicens: Venit nuntius ad eos, & non revercuur.

19. Mifit etiam currum equorum fecundum : venitque ad

eos, & ait: Haec dicit rex: Numquid pax eft ? Et ait Jehu:

u

tifa

Quid tibi, & paci ? tranfi, & fequere me.

20. Nuntiavit autem fpeculator, dicens: Venit usque ad

qu

eos, & non revertitur ; eft autem inceffus quafi inceffus Jehu

Vo

filii Namfi, praeceps enim graditur. :

p

AI. Et

tni

ho

d3. Fe;ft'/inavtrw-z!v itnq:-æ' 3 6c. ) Di-

fa&um eft; ut facilius nihil tale ti-

vinitus, ut hoc facérent, excitati.

menteim Joram opp;imamüs.

du

lo fomilitudintm tribunalts. ) Conge-

17. Vidi globum. ) |jXX. habent,

at

ftis palliis quoddam folium , aüt tri-

Pulverem gloéi.

Vet

