in femine tuo omnes gentes terrae.

7

1 Hab:

22.17.

5. Eo quod obedierit Abraham voci, mead , & cuftodierit

* Infr.

precepta, & mandata mea, & csrem

familige pli

298.14-

verit.:

'cï)nias, legesque ferva-

15 Orr

6. Manfit itaque Ifaac in Geraris.

,

ham, illo

16 Int&

Qui cum interrogaretur a viris loci illius fuper uxore fua,

relb

ondit: Soror mea eft: timuerat enim confiteri, quod fibi

n0bis,

) Ril

effet fociata conjugio, reputans ne forte interficerent eum pro-

pter illius pulchritudinem.

bitiretque

1. hur

8. Cumque pertranfiflent dies plurimi, & ibidem morare-

tur, profpiciens Abimelech rex Palaftinorum per feneftram,

foi Abroh:

lifhim:

vidit eum jocantem cum Rebecca uxore fua.

g. Et accerfitoeo,ait: Perfpicuum eft, quod uxor tua fit: cur

paier voc:

mentitus es, eam fororem tuam effe? Refpondit; timui, ne

p

19 F

to. Sed

tïlorerer propter eam.

10 Dr

FR

——

A?.lecb. ) Non ille, de quo cap. 3 Peregrindre inea.) Ad tea;-npus in

Thendcium

41. fed fortaffe ejus filius: credibile

ea tanquam pereprinus habita.

igtins Rex

regibus Gerare nomen

commune

$. Eo quod obedierit. ) XYebraica red-

!a dj

Abimelech fuiffe, ut etiam /Egypti

di etiam poflunt, merces , quod obedierit,

M)uli) Quoi

Oomnes dicti funt Pharaones.

Abime-

nam vox Hebraica 3py Aecheb calca-

Wuli, & d

lech fignificat pater weus. Rex ; Reges

neum fignificat, & etiam mercedem,

gu. L

enim

&

fhu,

v patrie & fubditorum patres

quod fit in opere ultimum.

effe debent.

Voci mee.) luffioni denecando filio.

Grgyd) p«

2. pparuitaue ei Dominus.) Cur pro-

Geremonias,) 'Tum propriam circum-

V mve

hibitus ire Ifaac, quo pater ipfius

cifionis, tum alias omnibus commu-

ll F&H

DAbraham perrexerat, in /Egyptum

nes, quas Deus in lege naturz infti-

'f't 'Uiïum bk

fcilicet? An quod /Egyptiis neceffa-

tuit, quibufque coli voluit ; habuit

] VOtem p

rius fuerat Abrahe adventus , ut ve-

enimlex nature, uti & Mofis, & Chri-

Vs &H

rz fidei & religionis do&rina imbue-

fti fuosritus , fua facra, & facramenta.

MW? * m

rentur; nunc vero id minus neceffà-

7- Seror.) Cognata : excufandus, ut

Ti yfle ;

rium? An quod voluerit Deus often-

patet fupra c. 2o.

h Sg'w't

dere, quod etiam in rerum inopia,

8. Jocantem.) Licentia maritali li-

"d

& íterili folo fuos alere poffit.

berius agentem , quam cum aliena

|

! D

Quam dixero.) INondum enim per-

viri graves foleant.

venerat in Gerara.

|

16, Mi

9. Muititus.) Opinione Abimelech

2il], tim,

CAPUT XXVI

97

?ndas in

1c. Dixitque Abimelech: Quare impofuiíli nobis? potuit

coire quispiam de populo cum uxore tua, & induxeras fuper

Cam tibj

nos grande peccatum. Praecepitque omni populo, dicens:

,* o

II. Qui tetigerit hominis hujus uxorem, morte morietur.

12. Sevit autem Ifaac interrailla, & invenit in i

pfp anno

äaquue

centuplum : Benedixitque ei Dominus.

ENTUR

13. Et locupletatus eft homo , & ibat proficiens, atque

fuccreícens, donec magnus vehementer effetus eft:

fodierit

14. Habuirque pofleffiones ovium , & armentorum, &

e feme

familiae plurimum. — Ob hoc invidentes ei Palcftini,

I$. Omnes puteos, quos foderant fervi patris illius Abra-

ham, illo tempore obítruxerunt, implentes humo :

Ore fia,

16. In tantum, ut ipfe Abimelech diceret ad Ifaac: Recede

uod fibi

a nobis, quoniam potentior nobis fa&tus es valde.

üm pro-

17. Et ille difcedens ,

ut veniret ad torrentem Gerarae , ha-

bitaretque ibi:

fnotate-

18. Rurfum fodit alios puteos, quos foderant fervi patris

eltram,

fui Abraham, & quos, illo mortuo, olim obftruxerant Phi-

lifhiim : appellavitque eos eisdem nominibus, quibus ante

ii cut

pater vocaverat.

.

19. Foderuntque in Torrente

', & repererunt aquam vivam.

mlll,/ ne

fto-

20. Sed & ibi jurgium fuit pa/fto-rum Gerarae adverfus pa

Tes

I0. .Di-

—À —

mendacium erat, quia cognätionis

Athedienfes Oflracifmo ablegabantur

empurit

ignarus Rex.

cives , quorum potentia fufpecta jam

1

lo. Quifpiam de populo.)

Hebr. LU

effet. Vide Arilt. 1. 3. Polit. c. 9.

räica tel-

aludirihy

pepu5 . quod aliqui vertunt, przmus

18. Quos foderant.) Mialuit veteres

j calcie

pob&li, & de ipfo Abimelech intelli-

eruderare , & expurgare, quam novos

gunt. LXX. habent. j4Hqwi ex gemere

fodere, 1. quia certus illic aqua ve-

rcedem

7neo.

nam eife. 2. quia facilius, & minus

ndb fifio

Grande peccatum.) Gravem culpam;

invidiofum. 3. quia jufte utebatur pa-

circut

vel gravem peenam.

terno labore, nec poterat ei novum

comml«

11. Quj tetigerit.) llebr. qui tetige-

opus denuntiari. 4. ut gratam patris

rit wirum bune , Ó uxoremejus , tangen-

memoriam renovaret ; quare iifdem

1] inni'

di vocem pro nocendi fümunt Chal-

nominibus appellari voluit.

: fabuit

d&us, & Hebrai.

& Chri

19. Jp torrente.) L'XX. invalle, quam

.amenm'

Morte morietur.) Eadem morïis pc-

fcilicet interfluebat torrens , velin ip-

na poftea in lege Mofis ftatuta.

fo ficco alveo torrentis per metony-

IldU57 if

12. Sevit.) In terra condudaa.

miam.

rïtïlïf Xi'

& Domznus.

Benedixit ej.) Pxo , Nam bencdixerat

3

20. Nofira eff.) Quia in noftro fo-

lo fodiftis; fed hoc injufte pratexe.

] alietá

16. Recede 4 mobis.) Sicolim apud

bant, quia confentientibus foderant.

Bibl. cum. €om. Menoch. T. 1.

pde

98

LIBRI GENESIS

res IMaac, dicentium : Noftra eft aqua: quam ob rem nomen

3. Locut

uen oditi

putei, ex eo quod acciderat, vocavit Calumniam.:

) Quin

21. Foderuntautem & alium : & pro illo quoque rixati funt,

idairo n05.-

appellavitque eum, Inimicitias.

feelis,

22. ProfeCtus inde fodit alium puteum

; pro quo non Acon-

tenderunt: itaque vocavit nomen ejus, Latitudo, dicens: Nunc

. Ut no

tuorom attig

dilatavit nos Dominus , & fecit crefcere fuper terram

23. Afcenditautem ( 1) 1faac ex illo loco in Beríabee.

€e dimifimu

24. Ubiapparuitei Dominus in ipfa noCte, dicens; Ego fum

. Fecit

Deus Abraham pa:iris tui, noli timere, quia ego tecum fum:

ji. Surg.

benedicam tibi, & multiplicabo femen tuum propter fervum

Tac pacif

meum Abraham.

h. Ecce

tines &i d

25. Itaque cedificavit ibi altare: & invocato nomine Domi-

This aquam

ni, extendit tabernaculum : preecepitque fervis fuis, ut fode-

rent puteum.

B

5 Und

26. Ad quem locum cum veni

ffent de Geraris Abimel,äch,

itpofitum

& Ochozath amicus illius, & Phicol dux militum,

. Efiu

t Beeri

27. Lo-

5.*Q

(1) Ifaac. Im ed. Sixt. vox ifaa: ^ decll.

Calumniam.) Nox Hebraica fïgnifï-

omnes alii ; ita

cat etiam oppreffionem, fraudem , in-

Deus Abraham.

que gaudeo appellari

juftitiam.

5b at

2$. Extendit tabermaculum. ) Ut ibi

21. Jmimicitigs.) Nam toties itera-

fedem , & domicilium figeret.

du f

ta vexatio fuit indicium odii inve-

Ut foderent. ) Quarerent, & eru-

terati.

derarent illum, quem olim Abraham

his locis effoderat.

T Enuit

22. Latitudoe. ) Hebr. latitudines ,

quafi dicat, hic puteus latam , libe-

26. Cum veniffent. ) INon tam utfo-

non ]

ram, & immunem a Geraritarum in-

cietatem inirent, quam ut fpecularen-

idt ei: ]

:vidia, abundantemque nobis, no-

tur, parati ad bellum , fi tenuem, &

(1) G. Xj

firifque pecoribus dabit adaquationem,

infrmum: ad fedus, fi validum &

Trnomen oj

ideoque vocetur , Zafitudo.

potentiorem invenirent.

Dilatavit nos Domigus.) Mletaphora

Ochozath.) Aliqui putant effe no-

T Abrihg

fumpta a redactis in ar&um , qui po-

GD p

men appellativum , unde vertunt; &

RE

Ítea evadunt : fic P(al. 4. 1. Jz tribula-

catus amicerum ejus.) Werum melius

tene dilatafli mibi.

LXX., & nofter interpres accipiunt

Yi ; lic :

22. Ex illo loco. ) Ubi ultimum pu-

Ochozath quafi nomen proprium.

Pa ais

teum foderat.

9. fum

PAzcol.) Videtur effe nomen officii

As oflen

In Berfabee.) Finita fame tandem

potius, (ut etiam Abimelech ) quam

rediiteo, unde propter famem exierat.

nomehproprium. KÉtymon, fivein-

3

"CT

24. Deus Abrabam. ) Sum verus ille

terpretatio illius eft, O»mzis facies,

füm « o

* fiflore

Deus, qui cum parente tuo hic pa-

vel, 05 omnium , quod fcilicetomnium

&um pepigi; vel etiam dicitur Deus

militum , quorum Dux erat, animi;

lo a

Abraham , quafi dicat , omnes quidem

& oculi in eum converfi.

Vel quod

Ju&um [

V]dlmm te

creature mez fünt,, fed tamen apud

ipfe pro omnibus loqueretur, populi

lt lm !

ime unus Abrah am plus valet , quam

apud regem Vinterpres. Conjicio fuif-

j 3

CAP.UT XXVI. & XXVII.

99

It Rofmen

27. Locutus eft eis Iíaac.

Quid veniftis ad me hominem

l

quem odiftis, & expuliftis a vobis ?

at fnt

28. Qui refponderunt: Vidimus tecum effe Dominum , &

idcirco nos diximus:

Sit juramentum inter nos, & ineamus

foedus,

100 Con.

719: Nunc

29. Ut non facias nobis quidquam mali, ficut & nos nihil

i

tuorum attigimus; nec fecimus , quod te lzederet: fed cum pa-

i

ce dimifimus auctum benedié£tione Domini.

Egofüm

3o. Fecit ergo eis convivium, & poft cibum, & potum ,

üm füm:

31. Surgentesmane, juraverunt fibimutuo; dimifitque eos

lfaac pacifice in locum fuum.

' fervum

32. Ecce autem venerunt in ipfo die fervi Ifaac, annun-

e Domni-

tiantes ei de puteo, quem foderant, atque dicentes: Inveni-

imus aquam.

üt fode-

33. Unde appellavit eum, " Abundantiam: . & nomen urbi

impofitum eft Berfabee, usque in praefentem diem.

meleh,

34. Efau vero quadragenarius duxit uxores duas, Judith fi-

liam Beeri Hethaei, & Bafcmath filiam Elon ejusdem loci:

an lo

35. * Quaeambze offenderant animumlfaac, & Rebeccae.(1)

*nfr,

CAPUT XXVII

appellm'

27:.46

gacob matris confilio benedittionem loco . Efau accepit, ad CUjus

)ücai

L

odium fugiendum monetur

a matre, ut in Haran ad Laban

concedat.

Y

, A& etll«

Ábralum

Enuit autem Ifaac , & caligaverunt oculi ejus, & videré

I.S

am ut fo-

non poterat: vocavitque Efau filium fuum majorem, &

eculaten.

dixit ei: Fili mi? Qui refpondit: Adfum.

N2

2. Cui

:

Xlem,

(1) Cap. XXVI. zm ed. Sixt. continet Q6. vers.

lidum &

fe nomen officii , quia etiam tempo-

publici, & folemnis reverentiam je-

re Abrahe rex Gerarz Abimelech, &

juni, & fobrii preflant juramentum.,

effe no-

ejus Deus Phicol appellabatür, fupra

33. 4dhundamtiiam. ) Nox LHebraea

tint; &

€. 21. 22. qui fi iidem fint, illeregna-

fanitatem fignificat; quafi dicat, ex hoc

l melius

verit , hic vero dux exercitus fuerit ,

puteo abundantes latices potemus , &

cipiunt

plus annis centum.

faturabimur.

27. Quem odifis.) Quem vos odiffe

jum.

fattüs oftendiflis.

24. Duxit uxores.) Invito patrejam

p offtit

centenario , ipfe quadragenarius. líaac

) qum

4

29. Necfecimus, quod te Lederet.) Fal-

tamen ne filium contriftaret, diíli-

[ivelt-

füm efl hoc , nam ipfis conniventi-

mulavit difplicentiam , ut ait Jofephus,

bus paftores injufle ab ufü puteorum

qui etiam addit foceros fuifle D yna-

f;:it; ;

fuorum arcuerant.

,mniugïl

ftas Hetheorum , quod elft credibile.-

anittiy

«utbum - beneditlone Demiui, ) Quia

35 Offenderant ") Malis moribusj& con-.

t

vidimus te au&um , &c. Vatabl. ver-

tumacia, & quia manebant idololatra.

opi

tit: Nam tu es Bezeditlus Domini.

3

1. Q Enszt attem l/226.) Annum enim

:io fmf'

f

1. Sftrgmt:: man. ) ln juramgnti

agcbat ceatefimum trigefimum

[2

LIBARTIOGENEStTS

2. Cui pater: Vides, inquit, quod fenuerim, & ignorem

diem mortis meae:

d.

3. Sume armatua, pharetram, & arcum , & egredere fo-

tas: cumque venatu aliquid apprehenderis,

4. Fac mihi inde pulmentum , ficut velle ine nofti, & affer,

ut comedam : & benedicat tibi anima meà, antequam moriar.

5. Quod cum audiiffet Rebecca, & ille abiiffet in agrum ,

ut juffionem patris impleret,

6. Dixit fiio fuo Jacob: Audivi patrem tuum loquentem

cum Efíau fratre tuo, & dicentem ei:

f

7. Affer mihi de venat'one tua, & fac cibos, ut comedam,

& benedicam tibi coram Domino, antequam moriar.

8. Nunc ergo, fili mi, acquiefce confiliis meis:

It

9. Et pergens ad gregem, affer mihi duos hoedos optimos,

ut faciam ex eis efcas patri tuo , quibus libenter vefcitur:

Io. Quas cum intuleris

; & comederit, benedicat tibi, plþius-

quam moriatur.

1I. Cuiille refpondit: Nofti , quod Efau frater meus ho-

mo pilofus fit, & ego lenis:

I2. Si attreCtaverit me pa' er meus, & fenferit, timeo, ne

n

putet, me fibi voluiffe illudere, & inducam fuper me ma-

ledi&ionem pro benedi&ione.

X

13. Ad quem mater: In me fit, ait, ifta maledi&tio, fili

li

mil: tantum audi vocem meam, pergens affer, quae dixi.

q

.14. Abiit, &attulit, deditque matri.

Paravit illa cibos , fi-

cut velle nov-erat patrem illius.

15. Et

nb

[

feptimum , quamquam adhuc vixit an-

7. Coram Domino. ) Annuente, fa-

vente Domino.

ter

nis 43. nam mortuus eft annorum 130.

fat

Caligaverunt. ) 'lTum &tate, tum

Yr. Ego lemis.) Glaber, non hifpi-

bh

crebris &gritudinibus.

Sic Auguft.

dus ut. Éfav.

hi

lib. 16. de civit. c. 3o.

Non erat

ccecus , fed cecutiebat.

12. llludere.) 14XX. defpicere , vili-

hi

perdere 5 imo infidiari fenectuti

3. 4rma tua.) Elebraice. Fz/z.

citati.

: &ccg-

Ia

4- Pulmentum.) Edulium guftui fua-

!

ve, & delicatum.

Pulmentum in

Maleditlionem. ) Sicutaccidit Cham,

qui patri fuo illufit.

fs

Scriptur» id omne fignificat, quod

[

pani additur.

13. dp me fít.) Quuafi dicat, nil pe-

Szcut "welle me noj?i.) Quibus fcis me

riculi eft, fruftra pavefcis, in me re-

Q

libenter vefci.

cipio bene cun&a ceílura.

Benedicat tibi amima mea.) Ego ti-

14. Zittulit.) Duos fcilicet hedos;

bi benedicam, vel ex animo tibi be-

ut fcilicet ex iis in pulmentum melio-

N

nedicam.

res, & teneriores partes deligerentur.

- «

CAPUT XXVIL.

Yor

15. Et veftibus Efau valde bonis, quas apud fe habebat do-

ml, induit eum:

Y

r6. Pelliculasque hoedorum circumdedit manibus, . & colli

nuda protexit.

.17. Deditque pulmentum: & panes, quos coxerat, tradi-

.

103

18. Quibus illatis, dixit: Pater mi: At ille refpondit: Au-

dio: Quis és tu, fili mi ?

19. Dixitque Jacob: Ego fum primogenitus tuus Efau: feci

ficut preecipifti mihi: furge , fede, & comede de venatione

ly

mea, ut benedicat mihi anima tua.

20. Rurfumque lfaac ad filium fuum: Quomodo, inquit,

tam cito invenire potuifti, fili mi? Qui refpondit: Voluntas

$

Dei fuit, ut cito occurreret mihi, quod volebam.

21. Dixitque Ifaac: Accede ad me, ut tangam te, fili mi,

lj

& probem: utrum tu fis filius meus Efau, an non.

22. Acceffit ille ad patrem, & palpato eo dixit Ifaac: Vox

p

quidem, vox Jacob eft: fed manus, manus funt Efau.

23. Et noncegnovit eum, quia pilofae manus fimilitudinem

ne

majoris expreíferant. Benedicens ergo illi,

d

24. Ait: Tu es filius meus Efau ? Refpondit, Ego fum.

25. Atille: Affer mihi, inquit, cibos de venationetua, fi-

1l

li mi, ut benedicat tibi anima mea.

Quos cum oblatos come-

diffet, obtulit ei etiam vinum , quo haufto,

f

N5

2'6- Di -

E

15. Valde bonis. ) Ylebr. Zefderabili-

jacob, aut Rebeccam a mendacio,

bus. LXX. pulchrii ; unde in arca in-

quod tamen officiofum fuit, & adhi-

£

ter odores fervabat eas Rebecca ; odo-

bitum ad vendicandum , quod fibi di-

ratas enim fuiffe patet , n.

^

Pa

7. MHe-

vina promiffione debebatur ; ideoque

brai putant has vefles (acerdotales

tantum veniale peccatum , & fortaffe

D

fuiffe , quibus primogeniti facrifica-

nullum, fi excufabantur ignorantia ,

bant. Hier. in tradit.

qua putarent aliquando mentiri offi-

jl

16. Circumdedit manibus.) ln mo-

ciofe peccatum non effe. D. Aug. lib.

(

rem chirothecarum , ut tantum exte-

contra mendacium , Jacobum a culpa

rior pars manuum, ó digitorum ef-

mendacii my?terio excufare nititur.

if

fet pilofa , interior vola glabra, &

Vide illum c. 1o.

depilis.

l

mox benedicere.

23. Benedicens ergm.) Certus animo

PC

Colli »yuda. ) Munit partes , quas cee-

j

cutiens attrectaturus videbatur.

24. Tà e5 fílius meus Efan? ) Ut fit

17. Pazes. ) Subcinericios.

10. Égo fum primogenitus tuus. Efau.)

omnino certus , de perfona iterum

0f

interrogat.

j0

INon eft neceíle laborare in excufando

r

o «

102

LIBRI GE'NESIS'

o6. Dixit ad eum: Accede ad me, & da mihi ofculum ,

fili mi.

L

471. Acceffit, & ofcula*us eft eum, — Stati

mque ut fenfit ve-

ftimentorum illius fragrantiam , benedicens illi, ait: Ecce

odor filii mei ficut odor agri pleni, cui benedixit Dominus.

28. Dettibi Deus de rore coeli, & de pinguedine terra ,

abundantiam frumenti, & vini.

29. Et ferviant tibi populi, & adorent te tribus: efto domi-

Rus fratrum tuorum, & incurventur ante te filii matris tuce:

ui maledixerit tibi, fit ille maledictus: & qui benedixerit

tibi, benedictionibus repleatur.

30. Vix Ifaac fermonem impleverat: & egreffo Jacob foras,

venit Efau.

31. Co&tosque de venatione c

ibos intulit patri dicens: Sur-

ge, pater mi, & comede de venatione filii tui: ut benedicat

mihi anima tua,

e

32. Dixitque illi Ifaac: Qüis enim es tu? Qui refpondit :

Ego fum filius tuus primogenitus Efau.

I

43. Expavit Ifaac ftupore vehementi: & ultra quam credi

aptam

poteft, admirans, ait: Quis igitur illeï ,e&, qui dudum c

vena-

H

26. Da mibi oftulum.) Ylebr. oftu-

ai)undantiam frumenti, & vini, hoc

lare mibi, in dativo , qua forma He-

eft omnium ad cibum, & potumne-

brzus fcholiaftes ait fignificari ofcu-

ceffariorum.

Praceden-

D

lum manui , aut humero impreffuin;

29. Serviant tibi populz.

nam ofculum oris cum accufativo ex-

tia ad opes pertinent, iftud ad impe-

T

primi debüit, ac dici, ofculare me.

rium, & dignitatem. Impleta eft hzc

benedi&io, cum Davidi, Salomoni,

li

27. Feflimentorum illius fragrantiam.)

& Af(monzis fubje&i fuerint Idu-

1h

Nec enim veftimentorum fragrantia

tanta erat, ut 4 fene remoto polfet

mai, Philifthiim , Moabite,

percipi.

"Adorent. te tribus.) Pofteri Efau, &

lt

Ifmaelis.

f

Agri pleni.) Fru&ibus, & floribus:

lg

fortaíle veftes florum & fructuum odo-

Effo Dominus frairum tuorum.) INon

rem referebant; nam in arcis mulie-

bello tantum , fed jure primopgenitura.

res ad gratiam odoris veftibus con-

Qui maledixerit , &c. ) Quafi dicat,

A

Deus tuas tuorumque partes ; & cau-

ciliandam , rofarum folia, & mala cy-

erg

donia, & hujusmodi res odoratasin-

fam aget, qui tui funt amici, velini-

&«ludunt.

miei , fuos cenfebit.

N

Qai benedixit Dominus.) '"Func Do-

33. Expavit I/24c.) LXX. verterunt,

lu

f&

minus agro benedicit ; cum vernat

d/zac raptum in ccoffafgm magnam vebe-

floribus, & exuberat fructibus.

menter , ut intelligamus in eaabaliena-

09. De rore celi, G9 de pinguedineter-

tione Deum illi revelaffe fraudem Ja-

ite

cob, & voluntatem fuam , ne refcin-

lo. ) Senfus eft: Deus tibi detdeco-

li rore; &tera fertili, ac pingui

dere cogitaret. Vide D. Aug. q. 8c.

1os,

C.A:BP.U.T.; XXVIIL

105

venationem attulit mihi, & comedi ex omnibus , priusquam

tu venires? benedixique ei, & erit benedittus.

[

*

34. Auditis ÉEfau fermonibus patris, irrugiit clamore magno

& coníternatus, ait: Benedic etiam & mih!, pater mi.

u

35«

i ait: Venit germanus tuus fraudulenter, & accepit

benedi

a

ionem tuam.

36. At ille fubjunxit: Jufte vocatum e& nomen ejus Jacob:

fupplantavit enim me en altera vice: primogenita mea ante *Sup-

6

tulit, & nunc fecundo furripuit benedictionem meam. Ruríum- 2534

It

u

e ad patrem: Numquid non refervafti, ait, & mihi benedi-

à

ionem ?

5

37. Refpondit Ifaac: Dominum tuum illum conftitui. Et

omnes fratres ejus fervituti illius fubjugavi: frumento, & vi-

no ftabilivi eum, & tibi poft haec, fili mi, ultra quid faciam?

at

38. Cui Efau: Num unam, inquit , tantum benedictionem

habes, pater? mihi quoque obfecro, ut be

ïnedicas. Cumque

r

ejulatu. magno fleret,

.

39. Motus Ifaac, dixi

t ad eum: *In pinguedine terre, & *HeE;.

II.20.

di

in rore coeli defuper

40. erit benedittio tua.

Vives in gladio, & fratri tuo fer-

8

vies: tempusque veniet, cum excutias, * &folvas jugum ejus *

£2

e cervicibus tuis.

41. Ode- Ü

[UM

s

34. Juditis Efam firmonibus.) Wlti-

39. Dixit ad ewm. ) D. Paulus ad

mis potifimum verbis confirmato-

i

Hebr. 15. 17. Efau, licet cum lacry-

2

riis fadi.

pe

Irrugiit.) Non faam tantum trifti-

mis benedictionem petierit, adeptum

11;0

negat: fed de primaria illa jure natu-

fl

tiam , fed ferociam etiam valido cla-

r& debita loquitur, quz primogeni-

du

more quafi rugitu oftendens. Philo,

to dari folita , & Tacobo cefferat.

& Eufeb. cenfent, clamorem huncab

lo pinguedine terre , & m vore coli de-

invidentia fraterni incrementi expref-

Jfaper erit beneditiio tud.) Hebr. ef*:, erzt

fum fuiffe, quod fcilicet eum prztu-

fiffo, velbabitatiotua , quafi dicat , ha-

lon

lerat, feque illi fubjecerat pater.

bitabis in terra pingui, « fertili,

Benedic etiam 65 mibi.) Quafi dicat:

quam Deus fecundabit immiffionero-

g

Ánnon & ego filius tuus fum , cur

ris, & pluvia.

i,

2u

ergo debeo benedi&ione carere?

40. Vives n gladio.) Wertilem ter-

ii

3$. Beneditlionem tuam. ) Qu tibi

ram, occupabis non agricolatione tua,

jure nature debita erat, nifi te illa

fed vi, raptu, preda. Tales Efau po-

indignum preflitiffes, vel quam ego

fteri.

gt

tecum tuam opinabar.

i

Servies.) Impletum fub David. ».

ena

36. Altera vic. ) Secundo , bis

Reg. 8. t4.

iterum.

Excutias , E$ folvas jugim. ) Idumzi

1]3

37- Omnes fratres.) Omnes cogna-

n

tos, & confanguineos.

regnante in Juda Joram rebellarunt.

p

4. Regum. g.

104

LIBRIGENESIS

41.

Oderat efgo femper Eíau Jacob pro benedictione, qua

bene

dixerat ei pater: dixitque:

in corde fuo:

Venient dies

lu&us patris mei, & occidam Jacob fratrem meum.

42. Nuntiata funt heec Rebeccsee, quae mittens, & vocans

C

Jacob filium fuum, dixitad eum: Ecce Efíau frater tuus mi-

natur, ut occidat te.

y

b

43. Nunc ergo, fili mi, audi vocem meam, & confurgens

fuge ad Laban fratrem meum in Haran:

.

dies paucos, donec requiefcat qu

44. Habitabisque cum eo

.

p

rOr fratris tul,

b

dignatio ejus, oblivifcaturque eorum , quae

45. Et ceffet in

fecilti in eum: poftea mittam, & adducamte inde huc; cur

orbabor filio in uno die?

«

utroque

.

46. Di

xitque Rebecca ad Ifaac; Taedet me vitee meze pro-

N

h; fi acceperit Jacob uxorem de ftirpe hujus

pter filias Het

tgrræ, nolo vivere. (1)

Ti

CAPU T XXVII

pr

yocobus atcepta a patre beneditlione in Mefoporamiam tranfiens ,

N

videt in fomnis fcalam , cui innitebatur. Dominus , C? accepta de

multiplicatione promi[fione , experrectus

terra, at jeminis

volum Deo vevet.

lin

Tit

lm

1,X 7Ocavit itaque Ifaac Jacob, & benedixit eum praecepitque

[n

cidicens: Noli accipere conjugem de genere Chanaan,

2. Sed vade , & proficifcere in Mefopetamiam Sy

riee, ad

hn

Yi

domuæ

Lipw

d

33. wers. abfolvitur.

[£:

) Cap. XXVIL. im edit- Szxt.

41. Oderat ergo.) Memoriam dolo-

rieulo, alterum . integrum praftat a

Thy

üis animo fovens, continuam odio

erimine.

materiam fug

c'erebat.

46. Nolo vivere. ) Hebr. 24 quid mi-

l

In corde fuo.

b) Perfe&o mentis con-

Bbicvita? quafidicat; fi Chananzam ,

lm

aut Hetheam ducat, triflis, & acer-

l

fenfu, & plena deliberatione fecreto

ba erit mihi vita, ut mori potius

fecum ipfe ftatuit.

p

Dies lufus patris mei. ) Hiunc nole-

qptf:m, quam vivere.

din.

bat contriftare, de matre nihil eft fol-

V

licitus.

1. FO Enedixit eun. ) Pracedentes be-

nedi&iones confirmans , & ob

Qu

44. Dies paucos. ) Breve pollicetur

fore tempus ab

(entiæ, ut facilius per-

patienter, & immerito toleratum fra-

ls

fuadeat.

trem adaugens , & illi fauftum a Do-

$

A$. Cur utroque orbaber filio. ) Utri-

mino iter precans.

ben

a. Vade , & proficifcere,, ) D. Augu-

Bl

que confuluit ; alterumimmunem a pe-

CAPUT XXVII,

105

domum Bathuel patris matris tuze, & accipe tibi inde uxorem

s

de filiabus Laban avunculi tui.

3. Deus autem omnipotens benedicat tibi, & crefcere te fa-

Is

Ciat, atque multiplicet; ut fis in turbas populorum.

lF

4.. Et det tibi benedictiones Abrahse, & femini tuo poft te;

ut poffideas terram peregrinationis tuze; quam pollicitus eft

ls

avo tuo.

$.* Cumque dimififfet eum 1faac, profe&tus venit in Mefo-

* Ofee

12.12*

l-

potamiam Syrie ad Laban filium Bathuel Syri, fratrem Re-

*

beccae matris fuae.

. 6. Videns autem Efau, quod benedixiffet pater fuüus Jacob ,

ür

& mififfet eum in Mefopotramiam Syrice, ut inde uxorem du-

ceret, &

C

E

juod poft benedi&tionem -praecepiffet ei, dicgns;

Non accipies uxorem de filiabus Chanaan;

us

3. Quodque obediens Jacob parentibus fuis iffet in Syriam ;

8. Probans quoque, quod non libenter afpiceret filias Cha-

naan pater fuus.

). Ivit ad límaelem, & duxit uxorem, absque iis, quas

prius habebat, Maheleth , filiam 1fmael filii Abra

l

am fororem

55

Nabajoth.

i

Haran.

1O. Igitur egretfus Jacob de Berfabee, pergebat

1r. Cum-

füinus cenfet jam 1faaco innotuiffe co-

Ur poffideas. ) ]urehæreditärio tu, &

natus Ef(au, innuunt LXX: qui ha-

non Efau.

bent, Surgens , fuge , fine mora difce-

lue

de: fübtrahe tefratrisinfidiis, & vio-

Terram peregrinationis. ) 'Terram Cha-

s

naan, ad quam redibis, & in qua ut

i

lentiz , itaque Sapiens ab hac fuga vo-

peregrinus habitabis.

cavit Jacobum profugum ira fratris.

uf

Sapient. 10. 10.

g. Vemit im Mefópotamiam. ) Dicun-

"d domum Batbuel.) Cui tunc patre

tur hec per prolepfim ; nam priufquam

eo perveniret , multa contigerunt ,.

j a

mortuo praerat ,Liaban.

hoc & fequenti capite narranda,

3. Grefcere te f'aczat , atque multiplicer.)

] i^

Deus det tibi fru&um ventris copio-

6. Benedixifft.) [am fecundo.

fum, hoceft multos liberos.

9. lvit.) Fortaffe culpam priorum

TE

conjugiorum initorum abolere volens,

ycer

In turbas populerum.) Yloc eft, po-

Sed in-

ytius

pulofas, tantam poflerorum multitu-

& patri rem gratam facere.

dinem , ut multas , & populofas gen-

confülte accipiens uxorem de ancilla-

tes exaquet.

&

ri fltirpe, que& cum Sara liberisin par-

4. Det tibi bentdifliones Abrabe.) Va-

tem hzreditatis venire non poterat.

l

kob

ciat te, tuofque dignos promiffioni-

Pejus fi fecit contumacia, & paren-

bus Abraha.

tum contemptu.

t

Semini tuo pofé te. ) Sit communis

"d Ifmaelem. ) Yfmaelitas , nam It-

po

benedidio tibi, & femini tuo.

mael ante 14. annos obierat.

Bzdi. cuwun Com. Menzoch, T. I,

y

|

196

LIBRI GEN'ESIS

]

ir. Cunmique veniffet ad quemdam locum , & vellet in eo

pofu

requiefcere poft folis occubitum, tulit de lapidibus, qui ja-

defü

cebant, & fupponens capiti fuo dormivit in eodem loco.

Ij

12. Viditque in fomnis fcalam ftantem fuper terrani, & ca-

Y0Ca

cumen illius tangens coelum ; Angelos quoque Dei aícenden-

j

20'

* Infr.

tes , & defícendentes per eam.

Cullo

I3. Et Dominum innixum fcale dicentem fibi: * Ego fum

35-12

hi pà

48- 4.

, Dominus Deus Abraham patris tui, & Deus Ifaac: Terram,

p

Deut. in qua dormis, tibi dabo, & femini tuo.

12.20.

frihi

14. Eritque femen tuum quafi pulvis terrae * dilataberis ad

at

I9

-9- Orientem & Occidentem, &Septentrionem , & Meridiem: &

5

Upr. .

Dei:

2

4

BENEDICENTUR IN TE, & in femine tuo cunétee tribus

tbl .

" terrae.

15. Et ero cuftos tuus, quocumque perrexel'is, & reducam

te in terram hanc

e

nifi

2

nec dimittam ,

complevero

j

univerífa , quae dixi.

(

16. Cumque evigi

laffet Jacob de fomno, ait: Vere Domi-

nus eft in loco ifto, & ego nefciebam.

Q

17. Pavensque: Quam terribilis eft, inquit, locus ifte! non

M

eft hic aliud nifi domus Dei, & porta coeli.

I8. Sur-

l1. 44 quemdam lecum. ) Fortuito,

tus: tangit ceelum , quia fecundus A-

& nonR cogitans in eo pernoctare.

dam eft de colo ccleftis, & quia ip-

dlos g

Íde q

12.Scalam fl antem, 66c. 64 Angelos afcen-

fe eft. nobis fcala, per quam ad ca-

dentes 6c.) Videtur inftituta vifio hecad

lum afcendimts.

Defcendunt Ange-

n

confolandum

acob, qui folitarius,

li, ut hoc myfterium hominibus an-

lum f

mafítus , & follicitus extra patriam do-

nuntient: afcendunt, ut ardentia Pa-

&int

Wenty,

mum peregrinabatur; angeli ergo de-

triarcharum defideria , & orationes ad

fcendentes felicem Jacobi abitum in

Deum ferant.

"'Tandem

'radus fcala

loo d

Haran, afcendentes vero felicem ejus

poffumus interpretari Chrilli virtutes,

ïerec)

per quas afceridit ad ccelum.

Hkmn

reditum in Chanaan fignificant. l[ta

aliqui.

Verius puto voluiffe Domi-

13. Tibi dabo , 65 fanini tuo, ) Parti-

VoQt;

num Jacobum confolari vifione fcalz,

cula, & , pofita efl pro , ; ef& , dabo

Funj

qu& elt fymbolum Incarnationis Ver-

tibi, hoc eft feminituo , quod poftea

Torem

l

b

et

bi ex Jacobi ftirpe.

Per fcalam ergo

impletum in hiftoria Jofue, & Regum.

fignificatur Chriftus defcenfurus, &

iy. Nf complevero. ) INifi prius per-

kïm(

nafciturus per varios gradus , & ge-

fecero.

Aiaria

nerationes, & genitores, quorum ul-

17. Quam terribilis , 6c.) Bene Chal-

€tum

timus eft Jofeph cum B. Virgine;

daus hujus locifententiam expreffit.

Stmm

fummus Adam , quiimmediatea Deo

Quam terribilis eff. locus. ifle?.mon eff la-

)l*'w

creatus eft. Duo fcalelaterafunt mi-

cus communis, fed locus , im que bemepla-

I

filt

fericordia, & veritas.

Scala tangit

eitum eff coram Deo , $ de regione bujus

E

Tioris,

terram, quia Chriftus in terris vifus

leci eff porta 'cali.

gf

eft, & cum hominibus eft convería-

Pert cali.) Quia viderat inde 'An-

x

CAPU T. XXVIIIL &. XXIX.

105

1 €0

18.Surgens ergo Jacob mane, tulitlapidem, quem fup-

1]

d

pofuerat capiti fuo , & erexit in titulum, * fundens oleum «qg..

defuper.

311j

Ct

I9. Appellavit

x

vocabatur.

que nomen urbis Bethfc;ïllä,j,cluæ prius Luza

den-

20. Vovit etiam votum , dicens: Si fuerit (ï]Deus mecum, &

d

i

cuítodierit me in via: per quam ego ambulo, & dederit mi-

hi panem ad vefcendum, & veftimentum ad induendum;

fam,

-- 21. Reverfusque fuero profpere ad domum patris mei; erit

mihi Dominus in Deum ,

ial

n

22. Et lapis ifte, quem erexi in titulum, vocabitur domus

Dei; cun&cborumque , quae dederis mihi, decimas offeram

U

tibà. (2)

UCatm

CXX PU T XXIX

Vero

Sfacob a Laban [ufceptus , feptem. annis pro. Racbel forvoioit ; cui

cum fuppofrta e[Jet Lia , feptem alios annos pro eadem implere coa-

Jomi

Gus ef?: Racbele autem flerili , Lia quatuor þeperiz:, Jilios,

- f0l

terram Orientalem,

JL—.R)R.ofe&us ergo Jacob venit in

O 3

Sut

3. Et

—

(1) Deus. JIn ed, Sixt. legitur Dominus.

( 2) Cap. XXVIII in ed.Sixt. coutznet I4. vers.

us A-

gelos prodeuntes , & eo intrantes poft

19. Bethel, que prius Luza vocabatur.)

i ip-

ícale afcenfum-

Prius Luz , vel Luza a nucum, vel

il ct

Àne

ig. Erexit im titulum. ) Rudem il-

amygdalarum copia (Luz enim He-

lum lapidem in modum cippi levavit,

braice nucem fignificat ) - dicebatur,

bus a«

& in terram ere&um defixit in moni-

a facobo di&a eft Bethel, id eft Do-

yia P

mentum vifionis, ut in reditu eodem

mus Dei, quod juxta illam dormiens

ona d

loco divini beneficii memoriam reco-

vidiffet Deum innitentem fcala.

a fale

leret, quod fecit cap. 35. n. 3. D.

20. Et dederit.) Ut in c. x. etiamfi

jrtutey

Hieronymus Ofez 3. lapidem hunc

nihil habeam pr&ter ea, que natur&

vocat altare.

funt neceffaria.

) pati-

Fundens oleum defaper. ) Ut Deo ho-

21. Erit mibi Dominus im Dewn.)Si-

A

norem exhiberet, & ei creaturam fuam

gnificat fe illum peculiari affeQu re-

jpollt

libaret, & lapidem diving gratiz in-

verentiaque culturum.

Regum-

.dicem quodammodo honoraret. Mos

22. Lapis ifle, quem erexi, 65c. ) ld

ius pe?

altaria, & titulos ungendi manavit

eff locus, in quo lapis hic, erit mihi

etiam ad Gentiles Clem. Alex. 7.

fan&us, & pro Dei domo , & füper

Y Chal-

Strom. zavra AíJey vüv Atydutvov ,

lapide hoc quafi fuper altari facrifi-

:xpfefüt'

cabo.

ATa 7rpwxuv£ws€, Omnem , ut dici

n d

folet , unüum lapidem aderantes : ejufdem

! þtt!P-T""

moris meminit Apulejus l. Florid.m.

1. JÀRofitus ergo. ) Solus domo egret-

m h

Arnob. lib. 1.

fus, quod collipitur ex verbis

ipfius Jacob infra, cap. 32. 1. z 4a-

J M

?Qg

LIBRI GENESIS

?. Et vidit puteum in agro, tres qquuä greges ovium ac-

n

becc

cubantes juxta eum: nam ex illo adaquabantur pecora, &

os ejus grandi lapide claudebatur.

cuT

3. Morisque erat,-ut cunétis ovibus congregatis devolve-

rent lapidem, & refe&tis gregibus rurfum fuper os putei pone-

xit It

)

H

rent.

res, unde eftis? Qui refpon-

impi

4. Dixitque ad paftores: Frat

derunt; de Haran.

Hj

Numquid ,/ ait, noftis Laban filium

dic,

$. Quos interrogans :

"

Nachor? Dixerunt: Novimus.

VR

6. Sanusne eft? inquit. Valet, inquiunt: & ecce Rachel

filia ejus venit cum grege fuo.

fto:

7. Dixitque Jacob: Adhuc multum diei fupereft, nec eft

tempus, ut reducantur ad caulas greges; date ante potum ovi-

l

lia

bus, & fic eas ad paftum reducite.

K

9. Qui refponderunt; Non poffumus, donec bmnia pecora

alte

congregentur, & amoveamus lapidem de ore putei, ut ada-

