quemus greges.

2

ban

9. Adhuc loquebantur, & ecce Rachel veniebat cum ovi-

bus patris fui; nam gregem ipfa pafcebat.

tet

10. Quam cum vidiffet Jacob, & fciret confobrinam fuam,

ovesque Laban avunculi fui: amovit lapidem, quo puteus

claudebatur.

Qt

rr. Etadaquato grege, ofculatus eft eam, & elevata voce

12. Et

flevit,

vd

eule meo tmæg/ï"ui gordanem iflum , €9 nunc

Ecce Rachel. ) /.Evo illo »pudiCitïa

i

eum duabus Yurmis regredior.

cum fimplicitate vigebat.

Puella di-

lz terram erientalem. ) Mefopota-

ves, fpeciofa, nubilis fine periculo,

«

miam.

fufpicione inter paftores verfabatur.

h

2. Lapide claudebatur.) Cláudebatur

Qun grege fio.) Patris fui Laban.

puteus, ut poffent greges falubrius ,

7. Nec efl tempus. ) Oftendit fe pafto-

purius, & copiofius potari ; cum non

ritie difciplinz peritum , & fe frater-

fir

liceret cuiquam | admoto operculo

no affe&u curare res ipforum ; nam

id vefpere faciendum erat.

fir

aquam fordidare, vel crebrius haurire;

neque enim erant copiofi latices , at-

0. Sciret.) Nam ex paftoribus di-

que ideo cautio necellaria.

dicerat n. 6.

l

4 Fratres.) INomen . amoris, offi-

ZAmevit. lapidem. Quia intellexerat

lit

folam expe&ari, eft jam in futuram

fi

cii, & focietatis , ut paftor paltores.

d

s. Filium Nacher. ) laaban erat filius

conjugem officiofus.

Bathuelis , fed vocatur filius INachor,

1r. Ofénilatus.) Indicavit prius quis

!

qui illi erat avus ; eo quod celebrius

effet, & tunc iuxta provincie morem

fecit; propinqui enim propinquas ofcu-

[?

effet nomen Nachor, qui caput, &

W

princeps familiz.

labantur.

CXPUT XX'IX,' M:

yo9

T

12. Et indicavit ei, quod frater effet patris fui, & filius Re-

", &

becca: at illa feftinans nuntiavit patri fuo.

13.

u

i cum audiiffet veniffe Jacob filium fororis fuze, oc-

volye.

2

currit obviamei : Complexusqueeum, & in ofcula ruens, du-

pone.

xit in domum fuam.

Auditis autem caufis itineris ,

I4 Refpondit: Os meum es, & caro mea.

Et poftquam

fpon-

impleti funt dies menfis unius,

1;. Dixit ei: Num quia frater meus es, gratis feyviesdm.ihi?

ülium

dic, quid mercedis accipias.

16. Habebat vero duas filias, nomen majoris Lia: minor

achel

vero appellabatur R achel.

17. Sed Lia lippis erat oculis: Rachel decora facie, & venu-

x elt

fto afpettu.

"TOE

18. Quam diligens Jacob, ait: Serviam tibi pro Rachel fi-

lia tua minore feptem annis.

CCora

19. Refpondit Laban: Melius eft, ut tibi eam dem, quam

t ade-

alteri viro: mane apud me.

20. Servivit ergo Jacob pro Rachel feptem annis, & vide-

oU

bantur illi pauci dies prae amoris magnitudine.

21. Dixitque ad Laban: Da mihi uxorem meam; quia jam

uarmy

tempus impletum eft, ut ingrediar ad illam.

.

.

]Ceus

22. Qui vocati

s multis amicorum turbis ad convivium, fe-

cit nuptias.

O 3

239 Rt

voce

,E

Flevit,) Ex animi teneritudine, &

18. Servizm tibi.) Jacob inops ve-

vehementi latitia.

nerat; non illi erat ," unde donationi

2. Frater effet patris, ) INepos ma-

propter nuptias fatisfaceret , aut juxta

jicitia

Frater hic

&viillius morem , uxorem coemeret ;

J di-

truelis ex forore nepos.

jculo,

cognatum fignificat,

itaque pro pretio feptennium fervit.

Fefiinans.) Ut hofpitalis, & officio-

tur.

fa virpgo.

19. Manme apud me. ) Sufcepta gre-

at

gum meorum cuftodia.

allo

14. Os meum es, & caromea. ) Con-

cO. Pauci dies.) Tlebr. Uni dies.

ratet

fanguineus meus.

Impleti fant.) Poft integrum men-

Pre ameris magnitudine. ) lacobo

nim

fem, quo illi fervivit.

pretium pro . Rachele vile videbatur ,

alioquin amor impatiens eft morz.

j d

l7. Lippis erat oculis.) Lippitudo

Lie videtur fuiffe fola debilitas, mol-

21. Hxorem. ) Jam enim verbis de

lities, & teneritudo oculorum, qua

prafenti matrimonium contradum.

yerat

fit , ut non poffint diu in rem aliquam

Ingrediar.) Ut

*

um

fummem.

maltrimonium con-

defigi, fed volubiles fint , pronique

inlacrymas ita, ut pupillz fuis orbi-

22. Vocatis multis amicorum. ) Om-

qui

bus quafi innatare videantur ;; hoc

nibus viris loci illius. EXX. & Chal-

yrern

dzus.

jJor

raccot,

enim fignificat vox lebraica 1353

Fecst. nuptias, ) Convivium nuptiale.

i1o

"VLIBRI GENESIS

]

23. Et vefpere Liam filiam fuam introduxit ad eum,

21 |

24. Dans ancillam filie, Zelpham nomine. Ad quam cum

Nnhg

:

ex more Jacob fuiffet ingreffus, fatcto mane vidit Liam:

fenm

25. Et dixit ad focerum fuum: Quid eft, quod facere vo-

H

|

luifti? nonne pro Rachel fervivi tibi? quare impofuifti mihi?

fitebor

26. Refpondit Laban: Non eft in loco noftro confuetudinis,

que p

ut minores ante tradamus ad nuptias.

27. imple hebdomadam dierum hujuscopule: & hanc quo-

que dabo tibi pro opere, quo ferviturus es mihi feptem annis

aliis.

fudd

k

28. Acquievit placito) & hebdomada transa&ta, Rachel du-

t Qu

xit uxorem:

405 ,

29. Cui pater fervam Balam tradiderat.

3o. Tandemque potitus optatis nuptiis, amorem fequentis

jan

priori praetulit , ferviens apud eum feptem annis aliis.

31. Videns autem Dominus, quod defpiceret Liam, ape-

ruit vulvam ejus, forore fterili permanente.

LCI

32. Quse conceptum genuit filium , vocavitque nomen ejus

BNUUP

Ruber , dicens: vidit Dominus humilitatem meam , nunc ama-

bit me vir meus.

24

p

.33. Rurfüumque concepit, & peperit filium, & ait; Quo-

]

niam audivit me Dominus haberi contemptui ; deditetiam iftum

mihi, vocavitque nomen ejus Simeon,

lm

34. Con-

()c

23. Etwefpere.) Virgines enim , dum

daturus Rachelem, quam omnes fcie-

D

bant effe natu minorem :

!0;.'11 f

nubebant, verecundiz caufa in tene-

bris viri thalamum adibant.

27. Hebdomadam dic;—-üm.) Septem

d j

24. Dans ancillam. ) Omnino mo-

tantum diebus

differuntur

nuptiz

ipittr

dica dos, & quafi nulla pro. perfona-

Rachelis , dum ífcilicet nuptie Lie

iaj

)

rum conditione , data ancillula in

per integram hebdomadam celebran-

[

fpeciem, ne diceretur, indotatam de-

tur; ea tamen lege , ut poft adeptam

j/

diffe; quare poftea filie hanc dotem

Rachelem feptem annis aliis ferviat.

31. Defpiceret. Liam.) Minus ama-

le

pro nulla duxerunt, infra 21. 14.

A4d quam.) Liam, non Zelpham.

ret, quam Rachelem.

pa

Í

Vidit Liam.) Peccavit Lia obtempe-

Aperuit. vulvam. )- Focundam red-

?

po

L

rando parenti ; confenfit enim in ftu-

didit.

18 pi

Gravius La-

2. Ruben.

) Que vox fïgnifïcat,

W

prum , imoadulterium.

ban, qui eam ad facinus induxit.

Videte flium, fcilicet, quem mei mi-

hü) 1

26. Confuetudimis.) NMidetur Laban

fertus mihi largitus eft Deus.

l;

fi&o fe confuetudinis pratextu excufa-

Nunuc amabit me. ) Ob id Latimi

mul

re : nam fi obilaret confüetudo , quo-

liberos pignora vocant.

fem

modo publice nuptias celebrat quafi

323 Simcon.) ldeft, auditzo, obediens.

W y

Qem

^

-

e

Bv

C AGuUUE: XXIS X

XX.

ii

l,

iO CUf

24. Concepitque tertio, & genuit alium filium; dixitque :

Nunc quoque copulabitur mihi maritus meus, eo quod pepe-

ETG Yo-

rcrim ei tres filios, & idcirco appellavit nomen ejus, Levi.

35. Quarto concepit, & peperit filium: & ait: Modo con-

1 mih!

üdinis,

fitebor Domino: * & ob hoc vocavit eum, Judam: ceffavit- *Mat.

que parere. (1)

i

2

( quo-

CAPUT XXX

1 301j

Racbel flerilis , €? Lia parere ce[Jans ancillas [aas marito tradunt,

yel du

ex quibus [ingule binos fufcipiunt filios : preter quos Lia duos

alios , & filiam parit , Racbel vero Sfofepb: quibus natis , La-

ban de mercede pacifcitur cum . SFacob , qui boc modo pluri-

ventis

mum ditatus eff :

; e

Ernens autem Rachel quod infoecunda effet, invidit fo-

E

rori fuse, & ait marito fuo: Da mihi liberos, alioquin

nejus

moriar.

; at])a-

2. Cui iratusrefpondit Jacob: Num pro Deo ego fum, qui

Quo-

privavit te fru&u ventris tui?

3. Atilla: Habeo, inquit, famulam Balam: ingredere ad

itum

illam, ut pariat fuper genua mea, & habeam ex ill

a filios.

Cor-

ov

(1) C';zln. XXIX, iu edit. Sixt. babet. 31. "um'.'

—

s [at-

34. Levi.) Idem .eft quod copalz,

Alioqui): moriar.) Wel fenfus efl,

eob«to adjunitio, quafi dicat.

Addi-

fibi violentas manus illaturam , ut vi-

di jam pariendo. tres filios marito ;

fum eft fan&o Chryfoftomo.

Vei

eptem

igitur deinceps ipfe majore amore mi-

fententia eft. — Vitam fibi morteacer-

upti£

biorem fore.

] Llæ

hi adjungetur, & agglutinabitur.

ebran«

3$. 7"d«m. ) Juda idem eft, quod

2. lratus.) Merito ob incivile, in-

corfefto, fivey laus.

fipiens, & blafphemum di&um , quia

epmm

I.

petebat a viro, quod refervatum Dec

rat.

Nvidit.) Si tantum doluit , quod

ama

" infeecunda effet, nulla fuit cul-

eft, nempe feecunditatem.

pa: fi optavit fororem fterilem effe,

Num pre Deo ego fum? ) Quafi di-

red

potuit culpa effe lethalis, aut venia-

cat; a Deo, nona me proles poftu-

lis pro affe&us, & deliberationis mo-

landa eft.

B

HCRF,

do. INNon mirum in filia Idololaire

3. Famulam. ) Grgci IT EPT

p

hos affe&us infureere.

vocant. Miniflram fuiffeingenuam &

Da mibi liberos.) Zelo ardens, &

hanec, & Zelpham tradit [ofephus;

muliebri inconfiderantia, nec potens

& fic fumitur vox Hebrzea i2xod. 2. s.

lmni

ferre defiderii magnitudinem , erupit

Pariat füper gemua mea.) Ut filium,

771

in verba impatientie , qu& etiam fpe-

quem ipíaà peperit , ego bajulem., &

ciem habent blafphemia.

nafcentem pro meo accipiam. . Hion-

113

NN(-;.BLRI GENESIS

1. ll

4. D'editque illi Balam in conjugium: quas;

Yi mat.

s. Ingreflo ad fe viro, concepit, & peperit filium.

)

H

6. Dixitque Rachel: Judicavit mihi Dominus, & exaudivit

t

|

vocem meam, dans mihi filium, & idcirco appellavit nomen

j

N

16 À

ejus, Dan.

n occui

-

Rurfumque Bala concipiens peperit alterum.

cede co

g.

Pro quo ait Rachel: Comparavit me (1) Deus cum foro-

& nod

re mea, & invalui: vocavitque eum: Nephtali.

nE

9. Sentiens Lia quod parere defuffet , Zelpham ancillam

fliumq

fuam maritó tradidit.

E

Ij E

1o. Qua poft conceptum edente filium,

hm me

11. Dixit: Feliciter, &

idcirco vocavit nomen ejus, Gad,

1. I

12. Peperit quoque Zelpha alterum ,

m quip-

20 P

1. Dixitque Lia: Hoc pro beatitudine mea: Beata

Qu er

pe me dicent mulieres, propterea appellavit eum , Afer.

.

usautem Ruben tempore meffis triticeze in agrum;

Qitco aj

14. Egretf

AL P

reperit mandragoras; quas matri Lice detulit.

Dixique Ra-

* P

chel: Da mihi partem de mandragoris filiitui.

15. llla

L aper

5 (

(1) Deus . 4». edit, Sixt. legitur Dominus.

0pprob

x31. Feldieiter. ) Vox Hebraica, ut

A. ]

chala fcribit morem fuiffe, ut quz al-

terius prolem volebat adoptare puer-

nunc legitur fignifiat, fertumem, vel

Qmn

peram gremio infidentem inter parien-

fortunate , feliciter ita etiam habent

2

UP

j

LXX.

dum genibus fulciret , & recens na-

i

Hoc pro beatitudine.) Jametiam

W. g

tum infantulum -fuper genua fua fta-

£&ueret.

ex ancilla forori zquor ; & beata ab

6. Tudicavit mibi Daeminus.) Quafi

omnibus pradicabor.

Á

i4. Ruben.) Puerulus forte quin-

dicat, cum forore de fecunditate con-

s. D

tendi, ac quodammodo litigavi: jam

quennis lufurus cum equalibus.

mihi caufam adjudicavit Dominus.

Meffis tritice4. ) "l'empore meffis fe-

partiebat

rotinm ; ad differentiam meffis hor-

Deteret |

Dan5.) id eft judicium.

deaceg, nam far, & triticum feroti-

Y5 M

g. Comparvit me Deus eum forore mea.))

Sane eum

Ti tur

In Hebrao proprie elt : Co/lulatzoni-

na. Vide Exod. 9. 32.

bus D ei callide. collutlata fum4 & preva-

mandragore vere exeunte floreant,

v B

ju, Dicuntur colluétationes Dei phra-

Cant. 7. 13. fru&um ferunt. demum

Trintis

autumno.

tis.

fi Hebraica, collucationes magnae;

quafi dicat cum Lia pro fecunditate,

Mandragoras. ) Olim credebantur

g

& prolis gloria colluctata fum , jam-

vim philtri habere ; ut tradunt Dio-

oD

fcorides , & 'T'heophraflus , certe fce-

t

pt

que callide eam non amplius parien-

j

tem vici dum pro me flerili ingenio-

cunditatem juvant , ut medicidocent,

Docet

lil ;

fe, & aftute ancillam meam fubroga-

ideoque a Rachel expetite.

tem m

vi.. Inde filium vocavi Nephtali , hoc

etiam Plin.lib. 25. c. 15. femen man-

Züæ!(i:

V, v

ell collu&antem , conctrtantem , idque

dragorae potum uterum purgare ; inde

177 ti

aflute, & cailide;

fit, ut ad conceptum praparet.

CAPUT XXN

113

15. Illa refpondit: Parumne tibi videtur , quod praripue-

ris maritum mihi, nifi etiam mandragoras filii mei tuleris?

xatidivit

Ait Rachel:

Dormiat tecum hac no&te pro mandrago*ris filii

Totmen

tui.

16. Redeuntique ad vefperam Jacob de agro , egreffa eft

in occurfum ejus Lia, & ad me, inquit, intrabis, quia mer-

m foro-

cede conduxi te pro mandragoris filii mei. Dormivitque cum

ea noéte illa.

acillam

17. Et exaudivit Deus preces ejus; concepitqueg & peperit

filium quintum.

18. Etait: Dedit Deus mercedem mihi, quia dedi ancil-

(Gad,

am meam viro meo, appellavitque nomen ejus, lffachar.

19. Rurfum Lia eoncipiens, peperit fextum filium,

) qui-

20. Et ait: Dotavit me Deus dote bona; etiam hac vice me-

Ket.

cum erit maritus meus, eo quod genuerim eifex filios, & id-

agrum,

circo appellavit nomen ejus , Zabulon.

21. Poft quem peperit filiam nomine Dinam.

lue l

22. Recordatus quoque Dominus Rachelis exaudivit eam ,

&

& aperuit vulvam e us.

T

23. Quase concepit, & peperit filium, dicens: Abftulit Deus

opprobrium meum.

3ic3 j 'JS

24. Et vocavit nomen ejus, Jofeph, dicens: Addat mihi

um Ve

Dominus filium alterum.

; habent

25. Nato autem Jofeph, dixit Jacob focero fuo: Dimitte

am Cdam

me , ut revertar in patriam meam , & ad terram meam.

26. Da

pota db

[e quin-

15. Dormiat tecum.) ]acob no-&es

tot proles meas amabit me, & hila-

partiebatur uxoribus , & cum ifta com-

riter , firmiterque cohabitabit . mihi

,]:gfüs f-

peteret Racheli , jus fuum forori cedit.

maritus.

1

fj ho

j fgyoti-

16. Mercede conduxi te. ) Redemi ope-

23.. Opprobrium meum.) Sterilitatem,

ram tuam conjugalem.

qu& tunc magno dedecori.

jne um

17. Ejus.) Lie bono hec animo

24. -dddat mhi Demiümus.)

Optat

aoreant:

facientis, & Deum orare non ceílan-

Rachel addi fibi fecundum filium ; in-

demum

tis.

de ex hoc fuo voto, & defiderio vo-

19. Jfachar.) Yd eft merces.

cat filium Jofeph. Jofeph ergo idem

jebantur

2o. Dote bona.) Miatrimonio quafi

eft quod aZ4ees , vel, acerefcens , ut pa-

t DiO*

dirempto redintegrando, & reconci-

tet c. 49. 22

ute f

liando, Deus mihi novam fecundita-

2$. Nato autem Toftph.) Jam poftu-

docenb

tem, quafi dotem dedit.

lat Jacob fe dimitti, quia expleti fep-

Doct

Zabulon.) ldem eft, quod Zabitacu-

tem anni, quibus pro Rachel fer-

uml

lum, vel cobabitaus, quafi dicat, ob

vierat.

Bibl. cum Com, Menech, T. 1.

; n

J

114

L

I

BRI GENESIS

empus

- 26. Da mihi uxores , & liberos meos, pro quib—us fervivi ti-

& m

bi, ut abeam: tu vero nofti fervitutem, qua fervivi tibi.

1 ag

27. Ait illi Laban: Inveniam gratiam in confpectu tuo: ex-

j

perimento didici , quia benedixit mihi Deus propterte.

3. !

29. Conftitue mercedem tuam, quam dem tibi.

arietes

29. Atille refpondit: 'Tu nofti, quomodo fervierim tibi,

coloret

& quanta in manibus meis fuerit pofleffio tua.

rum fü

o. Modicum habuifti, antequam venirem ad te, & nunc

s.

dives effe&us es: benedixitque tibi Dominus (1) ad introitum

Tnierum

meum; Juitum eftigitur, utaliquando provideam etiam do-

j

inui meae.

d

]ina

r. Dixitque Laban: Quid tibi dabo? At ille ait: Nihil vo-

cortici

lo: fed fi feceris, quod poftulo, iterum pafcam, & cu(todiam

-

v&l0,

pecora tua.

á

hont

42. Gyra omnes greges tuos, & fepara cunctas oves varias,

»

& fparfo vellere, & quodcunque furvum, & maculofum , va-

Quf Y

riumque fuerit: tam in ovibus, quam in capris, erit merces

inea.

B5 |

,

33. Refpondebitque mihi cras juftitia mea; quando placiti

tüt Y

tem-

refpe

(1) Dominus. 4» ed. Sixt. legitar Deus.

o À

32. Gjra omnts , &6c. ) 'Coge in gy-

26. Nofli fervitutem.) Scis me dili-

[(71

gentiam , & fidem , quam debui, to-

rum oves, & capras tuas, ut fimul

Pl

to tibi tempore praltitiffe. De mer-

omnes luftremus, & feparemus uni-

cede verbum nullum, quia pro mer-

colores a diverficoloribus.

do ju

cede uxores dua erant.

inita

Separa cuntlas oves.) Primum pa&um

Tur

27. Inveniam gratiam.) Sine te a

Jacob cum Laban,; ut fcilicet unico-

fmén

me exorari.

lores fotus puta toti albi, auttoti ni-

Experimento didici, tfc.) Quuafi di-

gri cederent Labano ; fparfi vero, &

bear,

M

cat, Tu es fortunatus, & ego propter

varii Jacobo.

Ti

te, tu bonam fortunam tuam tecum

Furvum , 6 maculofum , "variumque. )

in domum meam induxifti.

Furvum eft fu(cum, five fubnigrum,

auter

Benedixerit mibi.) Me ditaverit.

in quo albedo riigrori mifta elt , ut

ipff

&or

28. Conflitue.

) Pete quod voles,

partim album, partim nigrum videa-

fcili

ego dabo.

tur. Maculofum eft, quod magnas

Mercedem tuam.) Non eft fermo de

habetmaculas, albas, velnigras. Va-

fton

rium, five fparfo vellere illud eft,

lo

Tnercede pro preterito tempore , fed

Y

agitur de mercede; qua velit in pofte-

quod parvulis maculis albis, vel ni-

rum fervire; nam retinere volebat ,

gris, quafi pun&is diftin&um, & pun-

E

& ad hanc mentem refpondet Jacob

&atum elt.

eit

ET

D. 31. dterum pafcam , &c.

33. Refpoudebitque mibi cras. ) Quam

Qu

30. 444 introitum meum.) Ylebr. 244

tibi jufte fideliterque fervierim, futu-

pedem meum , id eft Gimul acindomum

ra dies oflendet; fpero enim, ut vel

fpi

tuam pedem intuli.

contra nature ordinem me Deus di.tet.

l /

CAPUT XXX. N

IIj

VTv l-

tempus advenerit coram te: & omnia, quaenon fuerint varia,

ibi

& maculofa, & furva, tam xin ovibus quam in capris, furti

U0 : 6X«

me argues.

J

D

34. Dixitque Laban: Gratum hábeo, quod petis.

3s. Et feparavit in die illa, capras, & oves, & hircos, &

im tibi,

arietes varios, atque maculofos: cunCtum autem gregem uni-

colorem, ideft, albi, & nigri velleris, tradiditin manu filio-

& nunc

rum fuorum.

toitum

36. Et pofuit fpatium itineris trium dierum inter fe, & ge-

am do-

nerum, qui pafcebat reliquos greges ejus.

47. Tollens ergo Jacob virgas populeas virides, & amyg-

Ihil vo-

dalinas, ex platanis, ex parte decorticavit eas, detraCtisque

lodiam

corticibus, in his, quae fpoliatafuerant, candor apparuit, illa

vero, qua integra fuerant, viridia permanferunt: atque in

hunc modum color effeétus eft varius.

Vitias,

38. Pofuitque eas in canalibus, ubi effundebatur aqua: ut

ii ) Va'

1lerces

cum veniffent greges ad bibendum , ante oculos haberent vir-

ent.

gas, & in afpe&u earum conciper

39. FaCtumque eft, ut in ipfo calore coitus, oves intueren-

placiti

tur virgas, & parerent maculofa, & varia, & diverfo colore

tem-

—À9

refperfa.

P25

406. Di-

dngr

Cras. ) "'empore futuro.-

ftropha Jacobi, qua licite uti'potuit.

t fimul

Placiti tempss.) In anni fine , quan-

1. quia. rationem illam ab Angelis in

yis Ut«

do juxta placitum tuum,. & pacta

fomnis do&us eft, ut habetur cap. feq.

inita portiones utriufque dividentur.

n. 11. 2. titulo compenfationis ; quia

padum

Furti me. argues. ) Si unicolores apud

a Laban homineavaro opprimebatur,

unico-

me reperiantur, quafi furti reus ha-

& juftam laborum fuorum mercedem

totini-

bear.

:

q0, &

extorquere nequibát. 3. quia primus

3$- Üradidit in manu filiorum /imrum..)

Laban pa&um violavit, cum fepara-

otum gregem credidit Jacobo , huic

vit oves unicolores a diverficoloribus

um ]

autem additi filii Laban paftores, &

n. 35. nam ex unicoloribus fere non

jprum

erant nafciturz nifi unicolores.

Por-

ipfi futuri füb Jacobo, & quafi infpe-

, ut

&ores eorum, qu& gererentur, num

ro ars facobi naturalis fuit; in coitu

vide)-

fcilicet fideliter praftaret Jacob , quod

enim phantafie vis folet efle maxima,

13025

promiferat.

His tradidit greges uni-

mentifque reputatio feetui fimilitudi-

5 Y

colores ex pa&o.

nem cogitatam , aut vifam tunc maxi-

d efb

36. Trium dierum.) Quale fpatium

me imprimit.

Q] n

ambulando ereges conficiunt.

Pla-

38. In Canalibus.) Conchis, velaquse

C put-

cuit tanta loci intercapedo , neexuno

ductibus , quibus aqua infufa, detine-

ad alium gregem admiffarii tranfirent,

batur arte, ne deflueret , donec peco-

Quzm

aut ne oves, aut capr& maculofas in-

ra bibiflent.

Similede equis, & co-

futu

fpiciendo , fimiles$ parerent.

Jumbis habes apud Oppianum l. 1. de

ytvel

venat.

ditet.

37- Tellezs ergo. ) Aftus hic fgit, &

-

Itó

»KI'BRI GENESIS

4 Y

40. Divifitque gregem Jacob , & pofuit virgas in canalibus

ante oculos arietum : erant autem alba, & nigra queeque, La-

bat g

g

&D

ban: caetera vero , Jacob , feparatis inter fe gregibus.

41. Igitur quando primo tempore afcendebantur oves, po-

era m

fut m

nebat Jacob virgas in canalibus aquarum ante oculos arietum,

& ovium, ut in earum contemplatione conciperent.

6f

42. Quando vero ferotina admiffura erat , & conceptus ex-

veltro

tremus, non ponebat eas. FaCtaque funt ea, quase erant fero-

tina, Laban, & quse primi temporis, Jacob.

dem 1

43. Ditatusque eft homo ultra modum, & habuit greges

ut n

multos, ancillas, & fervos, camelos, & afinos. (1)

8 (

omna

CATUTCEXXL

quaj

7

Sracob , jubente Domino , 4d Patrem cum omnibus fuis tacitus. re-

Io

vertitur , quem Laban in[equitur ; Racbel autem patris idolis abla-

MU

foemii

tis , ipfum querentem at decipit , tandemque pofl varias que-

u

relas, & jurgia, & S'acob , & Laban inito federe ad

propria quisque . difcedit.

telpo

n2

afcen

Oftquam autem audivit verba filiorum Laban dicentium:

p

fs.

'Tulit Jacob omnia, quae fuerunt patris vefliri, & de illius

facultate ditatus, fa&tus eft inclytus:

B

vouit

2. Animadvertit quoq

ue faciem Laban, quod non effet erga

fe ficut heri, & nudiustertius.

Verte

M

3. Maxime dicente fibi Domino: Revertere in terram pa-

trum tuorum, & ad generationem tuam, eroque tecum.

4. Mi-

ponit

(1) Cep- XXX. $ d Sixt. vontimt-;.6. "vers.

Iine f

42. Serotina.) Ovium quedam ver-

fius odium vultu fe prodens. 3. &

In

pr&cipua Dei juffio.

t í

no, quedam autumnáli tempore con-

cipiebant, arietibus àd eas admiflis:

Tulit.) Falfo iniquitatis infimulant,

fed 1

ferotinam evgo admi[Juram v ocat autum-

dum furtum vocantjuftam mercedem

Ralem Septembris ; admiffuram ve-

opesque ipfi.a Deo datas.

vit

FO Primi temporis , eam, qu& in verefie-

2. Faciem Laban.) liecíoletvelin-

bat menfe Martio.

m

vita invidiam claris notis prodere, ut

docet S. Bafil. orat. de invidia.

Vete

Sicut beri, €$ nudius tertius. ) Sicut

ipfe

« p

Offquam autem. ) Difceffus Jaco-

prius, eft Hebraifrpus.

h

bitrescau(e ponuntur. r.mor-

daces calumniz filiorum Laban. 2.ip-

lum in fomnis.

3- Dicenti fibi Domino.) Per Ange-

ie,

p

EOTRT N EL

DAPUDT JxXXIRJ

XI7

falibus

4. Mifit, & vocavit Rachel,

& Liam in agrum, uþi pafce-

Ü6 L-

bat greges:

C

*

s. Dixique el

s: Video faciem -patfis veftri, quoci non fit

$, po-

erga me ficut heri, & nudiustertius ; Deus autem patris mei

rletum,

fuit mecum.

6. Etipíe noftis, quod totis viribus meis fervierim patri

U$ -

veltro.

t fero-

7. Sed & pater vefter circumvenit me, & mutavit merce-

dem meam decem vicibus; & tamen non dimifit eum Deus, .

ut noceret mihi.

m

8. Si quando dixit:

varis erunt mercedes tuz: pariebant

Alba

omnes oves varios foetus: quando vero e centrario ait:

quaeque accipies pro mercede: omnes greges alba pepererunt.

9. Tulitque Deus fubftantiam patris veftri, & dedit mihi.

4f ff«

Io. Poftquam enim conceptus ovium tempus advenerat , le-

* illi-

vavi oculos méos, & vidi in fomnis afcendentes mares fuper

foeminas, varios, & maculofos, & diverforum . colorum.

! (t-

ul

ir. Dixitque Angelus Dei ad mein fomnis Jacob? Et ego

refpondi: Adfum.

12. Qui ait: Leva ocu

los tuos, & vide univerfos mafculos

tium:

afcendentes fuper foeminas, varios, maculofos, atque refper-

fos. , Vidi enim omnia, qua fecit tibi Laban.

jlus

r3. Ego fum Deus Bethel, * ubi unxifti lapidem, & votum 'Sup:

vovifi mihi. Nuncergo furge, & egredere de terra hac, re- *8:78-

terga

vertens jn terram nativitatis tuae.

14. Refponderuntque Rachel, & Lia: Numquid habemus

m pe

P 3

ref;-»

, le

4. Rachd , 6 Liam.) Rachel pre-

1o. Btwidiins fomnis.) Probat Deum

ponitur, ut primaria, & voluntarie

Labano ab(ítulifle, & fibi dediffe;

fine fraude in uxorem accepta.

quia in fomnis illum Deus per Ange-

in agrum. ) Ut fine arbitris men-

Jum docuit. dolum bonum , quo ufus.

; &

tem fuam illis pandere queat.

13. Ego fam.) kloc addidit , nepu-

7. Circumvenit.) Pa&a me invito ,

tet illufionem phantafiz , vel demo-

nulant,

nis aftum effe.

fed non audente contradicere , muta-

edern

vit.

Deus Betbel.) Quui tibi apparuit in-

Decem vieibus. ) Multis vicibus. Nu-

nixus fcale in Bethel. cap. 23.

velitt

merus certus pro incerto.

Veletiam

Et wotum vovifii. ) Meminit voti,

[

"

vere decem vicibus mutavit, ut Jacob

ut fibi illud placuiffe oftendat, ut ad

yl

ipfe cum Labano expoftulat hoc cap.

illud perficiendum exoitet.

Stcit

n. 4t.

14. Numquid babemus? ) NNonnepa-

8. Omnes oves.) Plerzeque; adeo mul-

ter nos quafi exhzredes fecit? 1. dum

M*

tx, ut ceterarum vix habenda ratio

nos indotatas tibi uxores tradidit. o.

pra paucitate.

dum pretium noflrum , quo nos fcili-

1

s*ZI'BRI-GENEsxs

X18

refidui quidquam in facultatibus, & haereditate domus patris

ab

noftri ?

quidq

aj

15. Nonne quafi alienas reputavit nos, & vendidit come-

ditque pretium noftrum ?

H

e

que i

16. Sed Deus tulit opes patri

s noftri, & eas tradidit nobis ,

monte

ac filiis noftris: unde omnia, qus praecepit tibi Deus, fac.

Y

res f

17. Surrexit itaque Jacob, & impofitis liberis, ac conjugi-

bus fuis fuper camelos, abiit.

p

18. Tulitque omnem fubftantiam fuam , & greges, & quid-

profa

quid in Mefopotamia acquifierat, pergens ad Ifaac patrem fuum

ris? :

in terram Chanaan.

n

19. Eo tempore ierat Laban ad tondendas oves, & Rachel

te o

furata eit idola patris fui.

)

fiteri focero fuo, quod fugeret.

tule

20. Noluitque Jacob con

2r. Cumque abiiffet tam ipfe, quam omnia, quee juris fui

du

erant , & amne transmiffo pergeret contra montem Galaad.

»

22. Nuntiatum eft Laban die tertio, quod fugeret Jacob.

fs p

23. Qui , affumptis fratribus fuis, perfecutus eft eum die-

j

in monte Galaad.

f vi

bus feptem , &comprehendit eum

*

24- Vi"

)

tifis

cet tibi coemifli uxores, puta labo-, fa materia intentione dotis cognpen-

rem 14. annorum fervitutis tuz , to-

ande; quam injufte pater detraxe-

quq

tum fibi ufurpavit, ut non tam quafi

rat* fupra n. 5.

tUt

pater nos in matrimonio , attributa

Idola. ) MHebraice Therapbim. Sunt

j

dote , collocaffe , quam quafi ma

gno

ftatuz, figure, aut imagines huma-

dimis

vendidiffe videatur.

nam formam habentes,

ut patet

lh

17. Surrexit. ) Accinxit fe ad iter.

2. Reg. 19. 13. prefertim vero vox

H

h.

dmpofitis liberis. ) /E.as id poftulabat ;

"Theraphim ufu appropriata eft iis ftae

mam maximus natu Ruben, nondum

tuis, que opera demonum refponfa

ftc

quaduordecim annos

compleverat :

dabant, ut patet Jud. 19. 18. Zachar.

N

10. 2.

minimus Jofeph vix fexennis.

Que 1

lg. Pergen: 4d l/aac patrem fuum. )

20. Noeluitque J acob eonfiterz, ) Hebr.

lm

Hunc terminum itineri prefigebat.

Furatus eff "Jacob cor Laban , id eft in-

In via fere decennium pofuit, habitan-

Ício , & ignorante Laba3n, clancu-

do in Sichem, & in Bethel.

lum aufugit, quafi cor, id eft, fci-

j

19. Fwrata eff idola. ) Klujus furti alii

entiam ,

confcientiam Laban, fe-

alias rationes afferunt.

Abflulit; vel

cum abftuliffet.

Celavit eum; al-

QU c

ne parens illa afpiciendo ; vel per

Que f

du

ftulit ei fcientiam fugz fuz.

feln

illa augurando fugam Jacob cogno-

a1. 4mne tranfmiffo. ) Euphrate.

LA

Íceret , & perfequexctur : vel, ut pa-

renti idola colendi occafionem fub-

Mentem Galaad.) Qui poítea num.

hiby

triheret, vel, ut Deos penates fe-

48. di&us eft Galaad , eft. prolepfis.

€05(

23. Fratribus,) Valida manu cogna-

2j

cum affarret , ipfa etiam idololatriz

buï

addica; vel tandem quia ex pretio-

torum, & famulorum, & civium.

^

z

C.A PU XX'*(IN

:t9

U patris

Cave, ne

24. Viditque in fomnis dicentem fibi Deum

quidquam afpere loquaris contra Jacob.

t COme-

25. Jamque Jacob extenderat in monte tabernaculum : curm-

que ille confecutus fuiffet eum cum fratribus fuis, in eodem

t nobls,

monte Galaad fixit tentorium.

Is fat.

26. Et dixit ad Jacob: Quare ita egifti :

ut clam me ablge-

conjugi-

res filias meas quafi captivas gladio?

27. Cur ignorante me fugere voluifti, nec indicare mihi, ut

& quid

profeqüerer te cum gaudio, & canticis, & tympanis, &mtha-

m füum

ris ?

18. Non es pafï'us, ut ofcularer filios meos, & filias, ftul-

Tache

te operatus es, & nunc quidem

29. Valet manus mea reddere tibi malum: fed Deus patns

'eret

tui heri dixit mihi: Cave; ne loquaris contra Jacob quidquam

uris füi

durius.

jaad,

3o. Eíto , ad tuos ire cupiebas, & defiderio erat tibi do-

acob

mus patris tui, cur furatus es deos meos?

die

31. Refpondit Jacob: Quod início te profe&tus fum, timui,

ne violenter auferres filias tuas.

94 Vi

32

uod autem furti me arguis: apud quemcumque inve-

neris

eos tuos , necetur coram fratribus noftris: (crutare,

compen'

quidquidtuorum apud me inveneris, & aufer: haec dicensigno-

detraxe-

rabat, quod Rachel furata effet idola

. 33. Ingreffus itaque Laban tabernaculum Jacob, & Liz, &

, Sunt

g huma

utrzusciue famulee , non invenit.

Cumque lntraffet tentorium

t I)UCL

Rachelts,

reo V0S

34- Illa feftinans abfcondit idola fubter ftramenta cameli, &

/[Lits i

fedit defuper : fcrutantique omne tentorium, & nihil invenienti:

refpam

achar.

35. Ait: Ne irafcatur doiminus meus, quod coram te affur-

gere nequeo:

quia juxta confuetudinem foeminarrm nunc acci-

y Hebr.

dit mihi: fic delufa folicitudo quzrentis eft.

ao Tu-

|eftin

olanc

z6. Quare ia cpiffit) Culpat Ja-

fcia, & ad quid pater veniret, fufpi-

t fd:

cata

bfm? fC

cob, cum ipfe effet in culpa, fingit-

m; 4

que je amicum, cum . animo éffet in-

Subter fframenta.) Sub clitellis.

fefto.

—

27. t profiquerer.) Forte ita mos

Sedit defuper. ) IN& pater ibi quz-

hrate

habuit eo tempore profequendl ami-

rerct.

;j nuff

cos difcedentes.

3$. fuxta confuetudinem foeminarum. )

.l

28. Filios meos. ) IN

NVepotes ex filia-

Quafi dicat:

liboro fluxu menftruo-

j o

bus.

rum; ideo pre infirmitate aflurgere

yiurt

34. llla feftinani.) Male fibi con-

non pofium.

120

*äBRI GENESIS

36. Tumenfque Jacob, cum jurgio ait: Quam ob cu'pam

meam, & ob quod peccatum meum fic exarfifti poft me?

4l

37. Et ícrütatus es omnem fupelletctilem meam? Quid

invenifüi de cuntta fubítantia domus tuae? pone hic coram

NUl

fratribus meis, & fratribus tuis, & judicent inter me, & te.

47. Idcirco viginti annis fui tecum? oves tuse, & capree

fteriles non fuerunt , arietes gregis tui. non comedi :

dic

Tu

39. Neccaptum a beftia oftendi tibi, ego damnum omne

reddebam: quidquid furto peribat, a me exigebas :

40. Die no&tuque aeftu urebar, &

gehl9 fugiebatque fom-

€el

nus ab oculis meis.

41. Sicque per viginti annos in domo tua fervivitibi, qua-

füy

tuordecim pro filiabus, & fex pro gregibus tuis: immutafti

pr

quoque mercedem meam decem vicibus.

42. Nifi Deus patris mei Abraham , & timor Ifaac affuiffet

qu

mihi, forfitan modo nudum me dimififfes: affli&tionem meam,

& laborem manuum mearum refpexit Deus, & arguit te heri.

T0

43. Refpondit ei Laban: Filiae meze, & filii, & greges tui,

(

& omnia , qus cernis mea funt« quid poffum facere filiis, &

nepotibus meis?

Te

44. Veni ergo , & ineamus foedus: ut fit in teftimonium in-

foi

ter me, & te.

45.. Tus

-

[

& frigus adurit, hoc eft, exficcat, &

36.- Tumen[que Tacob cum jurgio. )

Pre ira falfam caufam defendens,

ut habent hic Hebrea, confumit, ac

fed ignarus.

jacob mitiffimus erat,

comedit.

fed fapius lefa patientia fit furor.

Fugiebatque fomnus.) Pre follicitu-

qum

37. Fratribus meis. ) Quos tecum

dine; boni enim patris familias eft

4(

adduxifti, mihi affines, tibi confan-

ultimum decumbere, & primum de

htuæ

guincos.

ftüato. furgere.

quí

38. Nonm comedi.) Ut folent mer-

42. Timer l/44c. ) Deus, quem ti-

cenarii, qui fe, nongregem pafcunt.

nuit, &.coluit Ifaac.

Non dicit,

Yi

39. Captum 4 befiig.) Laniatum a

ü

fexa.

Lex paftoritia permittebat, ut

Deus lf24c, quia vivebat adhuc l1faac.

)u

Non cognominatur autem Deus a

hu

fi fine pàftoris culpa pecus a feris

quoquam mortalem. adhuc agente

necaretur, oftenfa Domino parte

vitam.

n

aliqua refidua noxa paftor exime-

rétur.

43. Qui4 paþm? ) Deum, a quo

D

fuerat increpitus, timebat : fingitta-

tity

