& illa, qua& haberi videbantur, & itacorrupta erant, utfen-

|a

fum legentibus tollerent, orantibus vobis, magno labore cor-

V0*

rexi: magis utile quid ex otio meo ecclefiis Chrifti ventu-

at«

rum ratus, quam ex aliorum negotio.

if1

jf

Ejufdem in Pfalterium ,. quod [ecundum . Septuaginta. editionem

de

correxit , Prafatio.

X

lii

alterium Romze dudum pofitus emendarafn : & juxta fäptua-

lt

PS

ginta interpretes, licet curfim, magna tamen ex parte

correxeram. Quod quia rurfum videtis, o Paula, & Eufto-

chi, fcriptorum vitio depravatum , plufque antiquum erro-

rem, quam novam emendationem valere : me cogitis, ut

veluti quodam novali, fciffum jam arvum exerceam , & ob-

liquis fulcis renafcentes fpinas eradicem: zequum effe dicen-

li

tes, ut quod crebro male pullulat, crebrius füuccidatur. Un-

&

de confueta praefatione commoneo tam vos , quibus forte la-

xt,

bor ifte defudat, quam eos, qui exemplaria iítiufmodi habe-

1

re voluerint, ut, qus diligenter emendavi, cum cura &

diligentia tranfcribantur. Notet fibi unufquifque vel jacen-

Z

tem lineam , vel radiantia figna , ideftobelos, vel afterifcos.

i

Et ubicumque viderit virgulam praecedentem, ab ea ufque

ad duo pun&a , quae impreffimus, fciat in Septuaginta trans-

latoribus plus haberi. 'Ubi autem perfpexerit ftellze fimilitu-

dinem, de Hebraeis voluminibus additumjnoverit, eeque uf-

que ad duo pun&ta, juxta Theodotionis dumtaxat editionem,

[^

qui fimplicitate fermonis a Septuaginta interpretibus non dif-

D

cordat. Haec ergo & vobis, & ftudiofo cuique feciffe me

l*

Íiciens, non ambigo multos fore, qui vel invidia, vel fuper-

cilio malint contemnere videri preeclara , quam difcere : &

"

de turbulento magis rivo, quam de puriffimo fopte potare.

Eju/dem Prafatio in libros Salomonis.

a

Unga

tepiftola, quos jungit facerdotium, imo cha'rtka'non

$

J

divi

d

at 4 quos Chrifli neCtit amor.

Commentarios in

J

Ofeam, Amos, Zachariam, Malachiam, quos pofcitis, fcripfif-

em,

627

XXXVI

PR.E'FATIö.

f

fem ; fi licuiffet prae valetudine. 'Mittitis folatia fumtuum:

C0

notariosnoftros, & librarios fuftentatis, ut vobis potifmum

K

noftrum defudet ingenium.

Et ecce exlatere frequens tur-

j

ba diverfa pofcentium: quafi aut aequum fit, me, vobis efu-

&

rientibus, aliis laborare: autin ratione dati & accepti, cui-

ul

quam prseter vos, obnoxius fim.

taque longa zegrotatione.

In

fractus, ne penitus hoc anno reticerem, & apud vos mutus

1is

e(fem , tridui opus nomini veftro coníecravi, interpre:atio-

nem videlicet trium Salomonis voluminum: »»57, quas He-

D

C

brxi Parabolas, vulgatà autem editio Proverbia vocat: n2mp

quem Graece Écclefiaften , Latine concionatorem poífumus

te

dicere: n2 vv quodin noftra lingua vertitur ; Canti-

cum canticorum; Fertur & Pansretos Jefu filii Sirachliber,

X

3

& alius pfeudepigraphus, qui Sapientia Salomonis infcribitur.

Quorum priorem, Hebraicum reperi : non Ecclefiafticum,

?

C

ut apud Latinos, fed Parabolas preenotatum , cui jun&ti erant

Ecclefiaftes, & Canticum canticorum: ut fimilitudinem Sa-

lomonis non folum librorum numero, fed etiam materiarum

genere cocquaret.

Secundus apud Hebraos nuífquam eft;

I

quin. & ipfe ftylus Graecam eloquentiam redolet: & nonnulli

fcriptorum veterum hunc effe TJudzei Philonis affirmant.

Sic-

D

ut ergo Judith, & 'Tobiz , & Machabaorum libros legit

quidem Ecclefia, fed eos inter canonicas fcripturas non re-

Cipit: fic & haec duo volumnia legat ad eedifica:ionem plebis,

non ad auctoritatem Ecclefiafticorum dogmatum confirman-

daàm. .Si cui fane Septuaginta interpretum magis editio pla-

€et, habet eam a nobis olim emandatam.. Neque enim nova

fic cudimus, ut vetera deftruamus.

Et tamen cum diligen-

tiffime legerit , fciat magis noftra fcripta intelligi , quae non

in tertium vas transfufa coaluerint, fed ftatim de praelo pu-

D LURU E ETE - RE E ve p r E

riffimze commendata teftz , fuqm faporem fervaverint.

44d Paulam, & Euflocbium in translationem l[aie ex Hebraica

veritate , eju/dem Prafatie.

Emo cum prophetas verfibus viderif effe defcriptos , me-

tro eos exiftimet apud Hebrzeos ligari, & aliquid fimile

habere de Píalmis, & operibus Salomonis: Sed quod in De-

mofthe-

pR x vAJgI15

Xxxvis

um:

mofthene, & Tüllío folet fieri, ut per cola fcribantur , &

D

commata, qui utique profa,. & non verfibus confcripferunt.

tur-

Nos quoque utilitati legentium providentes, interpretatio-

eftj»

nem novam, novo fcribendi generediftinximus. Acprimum

Cl

de líaia feiendum , quod in fermone fuo difertus fit: quippe

one

ut vir nobilis, & urbanze eloquentize, nec habens quidquam

(

in eloquio rufticitatis admiftum. — Unde accidit ut prae cae:ce-

10

ris lorem fermonis ejus , translatio non potuerit confervare.

'He-

Deinde etiam hoc adjiciendum, quod non tam Propheta di-

cendus fit , quam Evangelifta. Ita enim univerfa Chrifti,

!mp

TH!S

Ecclefizeque myfteria ad liquidum profecutus eft, utnon pu-

Dd

tes eum de futuro vaticinari, fed de praeteritis hiftoriam te-

xere.

.

Unde conj

icio, noluiffe tunc temporis Septuaginta

interpretes fidei füae. facramenta perfpicue Ethnicis prode-

U. :

Iup

re ; ne fanétum canibus, & margaritas porcis darent: qua,

ant

cum hanc editionem legeritis, ab illis animadvertetis abícon-

$

di:a. . Nec ignoro, quanti laboris fit, Prophetas intelligere :

um

nec facile quempiam poífe judicare de interpretatione , nifi

!

intellexerit) antequam legerit,-nos quoque patere morfibus

.'

plurimorum , qui ftimulante invidia, quod confequi non va-

glli

iC

lent, defpiciunt. Sciens ergo & prudens in flammam mitto

manum : & nihilominus hoc a faftidiofis le&£toribus precor, ut

ri

It

quomodo Grseci poit Septuaginta translatores Aquilam, &

Symmechum, & "Theodotionem legant, vel ob ftudium do-

)1'57

T

&rinse fuze, vel ut Septuaginta magis ex collatione eorum in-

telligant: fic & ifti faltem unum poft priores habere dignen-

H

và

tur interpretem. Legant prius, & poftea defpiciant : ne vi-

deantur , non ex judicio, fed ex odii preefumtione ignora-

)n.

n

ta damnare. Prophetavit autem lfaias in Jerufalem, & in Ju-

deea, nec dum decem tribubusin captivitatem du&is: ac de

j

utroque regno nunc commiítim, nunc feparatim texit ora-

culum. Et cum interdum ad pra&fentem refpiciat hiftoriam ,

& poft Babylonice captivitatem reditum populi fignificecin Ju-

"

dzeam : tamen omnis ejus cura de vocatione Gentium, & ad-

ventu Chrifti eft.. Quem quando plus amiatis, o Paula, &

Euftochi, tanto magis ab eo petite, ut pro obtrettatione

0.

preíenti, qua me indefinenter semulilaniant, ipfe mihi mer-

le

cedem reftituat in futuro : qui fcit me ob hoc in peregrinze

lin-

Q

e3

—

XXXVIII

l!

R EF

A CD-

O.

linguse eruditione fudaffe, ne Tudaei de falfitate Scripturarum

ecclefiis ejus diutius infultarent.

*

fe

Ejusdem in Sferemiam Prafatio.

[

j

Eremias Propheta, cui hic prologus fcribitur j fermone

NI

quidem apud Hebraos líaia, & Ofea, & quibufdam aliis

Prophetis videtur effe rufticior, fed fenfibuspar eft: quippe

Ui

qui eodem fpiritu prophetaverit.

Porro fimplicitas eloquii,

d

aloco, ei, in quo natuseft, accidit. . Fuit enim Anathothites,

qui eft ufque hodie viculus, tribus ab Terofolymis diftans

millibus, facerdos ex facerdotibus, & in matris utero fan-

!

Gificatus

.

.

fua

virginitate

evangelicum virum Chrifti

.

Ecclefiz;e dedicans . — Hic vaticinari exorfus eft puer

?

&

j

captivitatem urbis, atque Judaec non folum fpiritu ,. fed

& oculis carnis intuitus eft. ]Jam decem tribus Ifrael Af-

fyrii in Medos tranftulerant : jam terras earum coloniz

Gentium poffidebant.

Unde in Juda tantum & in Benjamin

prophetavit: & civitatis fuce ruinas quadruplici pl anxit alpha-

beto, quod nos menfurs metri, verfibusque reddidimus.

Praterea ordinem vifionum , qui apud Graecos & Latinos

omnino confufus eft, ad priftinam fidem correximus.

Li-

brum autem Baruch, notarii ejus, qui apud Hebraeos nec

legitur, nec habetur, preetermifimus: pro his omnibus male-

di&ta ab semulis preeftolantes , quibus me neceffe eft per

fingula opufcula refpondere.- Et hoc patior , quia vos me co-

gitis.

Caeterum ad. compendium mali, reCtius fuerat modum

furori eorum filentio meo ponere, quam quotidie novi ali-

quid fcriptitantem , invidorum infaniam provocare.

Ejusdem in Ezecbielem Prafatio.

ÉL - uutb s 1 d Dl n B C a O E E

Zechiel Propheta cum Joachin rege Juda captivus du&us eft

E

in Babylonem , ibique iis, qui cum eo captivi fuerant ,

prophetavit, poenitentibus quod ad Jeremise vaticinium fe ultro

adverfariis tradidiffent, & viderent adhuc urbem Jerofolymam

ftare,quam ille cafuram effe praedixerat. 'Trigefimo autem aetatis

fuse anno, & captivitatis quinto, exorfus eft ad concaptivoslo-

qui. Et eodem tempore, licet pofterior, hic inChaldaea, Jere-

in IlaS

f

POR-/ POA RI

ZXXXIX

mias in Judsea prophetaverunt. Sérmo ejus nec fatis di-

fertus, necadmodum rufticus eft: fed ex utroque medietem-

peratus. 'Sacerdos & ipfe fuit, ficut Jeremias, principia

voluminis, & finem magnis habens obfcuritatibus involuta.

ne

Sed & vulgata ejus editio non multum diftat ab Hebraico.

lii

Unde non fatis miror, quid caufze extiterit, ut fi eosdem in

)pe

univerfis libris habemus interpretes in aliis eadem, in aliis

ll,

diverfa tranftulerint. Legite igitur, & hunc juxta translatio-

nem noftram : quoniam per cola fcriptus & commata, ma-

i

nifeftiorem legentibus fenfum tribuit. Si autem amici mei,

[

& hunc fübfannaverint; dicite eis, quod nemo eos compel-

f

lat, ut fcribant.

Sed vereor, ne illud eis eveniat, quod Grae-

ce fignificantius dicitur, ut

Vocentuür gayovdweu, quod eft,

ed

manducantes fannas.

"

X

n

H

Kjusdem in. Danielem. Prafatio.

d

USI

Anielem Prophetam juxta Septuaginta in.terþretes, Domi«

08

ni Salvatoris Ecclefize non legunt, utentes Theodotionis

À

editione: & hoc cur ácciderit nefcio. Sive enim , quia fer-

mo Chaldaicuseft'j, & quibusdam proprietatibus a noftro elo-

2

quio difcrepat , noluerunt Septuaginta interpretes easdem

du

linguc lineas in translatione fervare: five fuüb nomine eorum

ab alio; nefcio quo , non fatis Chaldaeam linguam fciente ,

j

editus eít liber: five aliud quid caufze extiterit ignorans :

l-

hoc unum affirmare poffum , quod multum a veritate difcor-

det, & re&o judicio repudiatus fit.. Sciendum quippe eft ;

Danielem maxime, & Efdram , Hebraicis quidem litteris;

fed Chaldaeo fermone confcriptos, & unam Jeremize peri-

copen: Job'quoque cum Arabica lingua plurimam habere

focietatem. Denique, & ego adolefcentulus poft Quintiliani,

& 'Tullii le&ionem, ac flores rhetoricos , cum me in linguz

hujus piftrinum reclufiffem, & multo fudore multoque tem-

pore vix coepitfem anhelantia ftridentiaque verba refonare,

Iä

& quafi per cryptam ambulans rarum defuper lumen afpice-

rem, impegi noviffime in Danielem, & tanto tzedio affectus

.

Il

fum, ut defperatione fubita omnem laborem veterum volue-

&o,

rim contemnere. Verum adh.ortanþe me quodam Hebr

&

XL

P.BR E PA-T

I

O

at

& illud mihi crebrius in fua lingua ïngerente, Labor impro-

(]l

bus omnia vincit, & qui mihi videbar fciolus, inter Hebraeos

In

coepi rurfus effe difcipulus Chaldaicus. Et ut verum fatear,

fü

usque ad preefentem diem- magis poffum fermonem Chaldai-

Haec idcirco re-

u

cum legere & intelligere , quam fonare.

es

q!

fero , ut difficultatem vobis- Danielis of

:en

derem : qui apud

Ju

Hebraos nec 'Sufannse habet hiftoriam nec hymnum trium

£0

puerorum, nec Belis draconifque fabulas: quas nos, quia

d

in toto orbe difperfzae fünt, veru antepofito eaíque jugulante,

&

fubjecimus : ne videremur apud imperitos magnam partem

f

voluminis detruncaffe. Audivi ego quemdam de praeceptori-

D

bus Judaeorum, cum Sufannce derideret hiftoriam, & a Grae-

fc

co,nefcio quo, eam diceret effe confictam; illud opponere,

d

quod Origeniquoque Africanu

s oppofuit, etymologias has Z«2

H

de Graeco fermone defcendere.

T8 o hsoxiodi xal ànà v8 mpiio ngloun

dare: Ut ver-

li

Cujus rei nosintelligentiam noftris hanc poffumus

bi gratia, dicamus de arbore illice dixiffe eum; illico pereas : &

a lentifco, in lentem te comminuat Angelus, vel non len-

autlentus, id eft, flexibilis ducaris ad mortem :

te pereas:

five aliu

d quid ad arboris nomenconveniens. Deinde, tan-

tum fuiffe otii tribus pueris cavillabatur , ut in camino aeftu-

h

antis incendii metro luderent: & per ordinem ad laudem Dei

omnia elementa provocarent : aut quod miraculum, divina-

f

T

q

ae afpirationis indicium, vel draconem interfe&tum offa pi-

Cis, ve

] facerdotum Belis'machinas deprehenías: quee magis

fi

prudentia folertis v

iri, quam prophetali effent fpiritu perpe-

trata ? Cum vero ad Habacuc veniret, & de Judsea in Chal-

It

h

daeam raptum difcophorum leétitaret , queerebat exemplum,

ubi legiflemus in toto veteri teftamento , quemquam fanéto-

N

rum gravi volaffe corpore, & in pun&to horze tanta terrarum

Q

fpatiatranfiffe. Cui cum quidam e noftris fatis ad loquendum

T

Ezechielem adduxiffet in medium , & diceret

!

promtulus ,

eum de Chaldaea in Judzea

m fuiffe translatum : derifit homi-

nem, & ex ipfo volumine demonftravit, Ezechielem in fpiritu

fe vidiffe tranipofitum.

Denique & Apoftolum noftrum ,

videlicetut eruditum virum, & quilegem ab Hebrzeis didiciffet,

non fuiffe aufum affirmare fe raptum in corpore, fed dixiffe:

í

2Cor. Sive in corpore, five extra corpus, nefcio. Deus ícit. His

iI.

ae fabulas

& talibus argumentis apocryphas in libro Ecclefi

argue-

P.R XFA T-16.

XLY

Dto

arguebat, Super qua re leCtoris arbitrio judicium derelin-

q'0$

quens, illud admoneo, non haberi Danielem apud Hebrzeos

eat

inter Prophetas , fed inter eos, qui hagiographa conícripfe-

idai

runt. Intres fiquidem paites omnis ab eis Scriptura dividi-

Ie

tur: in legem, in prophetas, & in hagiographa, id eft, in

pud

quinque, & otto, & in undecim libros: de quo non eft hu-

ipuni

jus temporis differere.

Qua& autem ex hoc propheta, imo

juia

contra hunc librum , Porphyrius objiciat, teftes funt Metho-

dius, Euiebius, & Apolinarius, qui multis verfuum millibus

1te

tem

ejus vefaniee refpondentes, neício an curiofo le&ori fatis-

U

fecerint. Unde obíecro vos, o Paula, & Euftochi, funda.

Tf

tis pro me ad Dominum- preces : ut quamdiu in hoc corpu-

6

fculo fum , fcribam aliquid gratum vobis , utile Ecclefize,

N

dignum potteris.

Prsefíentium quippe judiciis oblatrantium

um

2

non fatis moveor, qui in utramque partem aut amore labun-

5l

tm?, aut odio.

e

3

Ejusdem in X11.. Propbetas Prafatio.

af

TOn eft idem ordo duodecim prophetarum apud Hebrceos ,

lu

N

ui eit apud nos.

Unde fecundum id, quod ibi legitur,

)d

hic quoque difpofiti funt.

Ofee commaticus eft, & quafi per

ld

fententias loquens.

Joe) planus in principiis, in fine obícu-

p

rior.

Et usque ad Malachiam, habent finguli proprietates

lgls

fuas : quem Eídram ícribam , iegisque dcCtorem Hebraei au-

p

tumant.

Et quia longum eft nunc de omnibus dicere : hoc

l

tantum vos, o Paula & Euftochi, admonitos volo, unum li-

lm)

brum etfe duodecim prophetarum, & O;eam iynchronon lfaiae:

fj

Malachiam vero Aggai, & Zacharige fuiie temporibus.

In

Iul

quibus autem tempus non preeferiurin tituo : íub illis eos

ifm

regibus prophetaffe , fub

titulos, prophetaverunt.

quibus & hi, qui ante eo$ habent

[(?t

ia

tu

Eju[dem in Ewngelz'/las ad Dama[um Prafatio.

2

n

Jt,

T Ovum opus me facere cogis ex veteri, ut poft exemplaria

N

Scripturarum toto orbe difpería, quafi quidam arbiter

0

fedeam : & quia inter fc variant , quae fint illa, quae cum

[I$

d$

Greeca confentiant veritate, decernam. Piuslabor,íed peri-

culo-

Bjbb. S$acr. T(W. /&

^

XLII

pGRCEFOACIUILOO

tl

culofa praefümtio , judicare de cateris ipfum ab omnibus ju-

hi

dicandum : fenis mutare linguam, & canefcentem jam mun-

(a

dum ad initia retrahere parvulorum. Quis enim doé&tus pari-

ter, vel indot£tus, cum in manus volumen affumferit , & à

j

h

faliva, quam femel imbibit, viderit difcrepare, quod le&i-

f

tat, non ftatim erumpat in vocem , me falfarium, me clami-

d

tans effe facrilegium , qui audeam aliquid in veteribus libris

adlere, mutare, corrigere? Adverfus quam invidiam duplex

[2

caufa me confolatur : quod & tu, qui fummus facerdos es,

u

fieri jJubes : & verum non effe, quod variat , etiam maledi-

ex

corum teftimonio comprobatur.

Si enim Latinis exemplari-

fin

bus fides eft adhibenda: refpondeant quibus : tot enim funt

iU

exemplaria poene quot codices.

Sin autem veritas eft quae-

qi

renda de pluribus: cur non ad Gra&cam originem reverten-

(

tes, ea, quize vel a vitiofis interpretibus male reddita, vela

10

praefumtoribus imperitis emendata perverfius , vela librariis

hh

dormitantibus aut addita funt, aut mutata, corrigimus? Ne-

li

que vero ego de Veteri difputo teftamento, quod a Septua-

a

ginta fenioribus in Graecam linguam verfum, tertio gradu

I

ad nos usque pervenit.

Non quaro , quid Aquila , quid

th

Symmachus fapiant, quare Theodotion inter novos, & vete-

p

res medius incedat.

Sit illa vera interpretatio, quam Apo-

N

ftoli probaverunt.

De Novo nunc loquor teftamento : quod

W

Graecum effe non dubium eft , excepto Apoftolo Matthaeo ,

qui primus in Judaea Evangelium CHRISTI Hebraicis litteris

n

brn

edidit.

Hoc certe cum in noftro fermone difco:dat, & in di-

verfos rivülorum tramites ducit, uno de fonte quaerendum.

p

Qu

eft. Prsetermitto eos codices, quos a Luciano, & Hefychio:

qu

nuncupatos , paucorum hominum afferit pervería contentio,

quibus utique nec in toto Veteri teftamento poft Septuaginta

là

Ínterpretes emendare quid licuit, nec in Novo profuit e-

mendaíffe : cam multarum gentium linguis Scriptura ante

d

lr

translata doceat , falfa effe ,

quae addita funt.

lgitur

Hs

haec praefens praefatiuncula pollicetur quatuor tantum Evan-

h

gelia, quorum ordo eft iíte , Mattheeus, Marcus, Lucas,

joannes : codicum Graecorum emendata collatione , fed

[

veterum , quae ne multám à le&tionis Latinz confuetudine

f

difcreparent, ita calamo temperavimus, ut his tantüm ; quae

fenfum videbantur mutare , correttis ; reliqua manere pate-

re-

POR JECE

A X LO

XLIIU

*

remur ut fuerant.

Canones quoque , quos Eufebius Czfa-

j

fhiün

rienfis Epifcopus Alexandrinus fecutus Ammonium in de-

cem numeros ordinavit

.

D

pari

ficut in Gr&co habentur , .ex-

preffimus. Quod fi quis de curiofis voluerit noffe , quae in

&i

ledi

Evangeliis, vel eadem , vel vicina, vel fola fint, eorum di-

lami-

fünCbione cognofcet.

Magnus fi quidem hic in noftris co-

libris

dicibus error inolevit, dum quod in eadem re alius Evargeli-

ftaplus dixit,in alio quia minus putaverint,addiderunt.Vel dum

Iplex

ol

eumdem fenfum alius aliter expreffit, ille, qui unum é qua-

led-

tuor primum legerat, ad ejus exemplum ceateros quoque

exiftimaverit emendandos.

Unde accidit ut apud nos mixta

Jari

fint omnia , & in Marco plura Luca , atque Matthaei : rur-

funt

d-

fum in Matthaeo plura Joannis , & Marci & in ceteris reli-

quorum , quae aliis propria funt, inveniantur.

Cüm itaque

ten-

canones legeris , qui fubje&ti funt , confufionis errore fubla-

vela

to: & fimilia omnium fcies , & fingulis fua quceque reflitues,

atiis

Ne-

In canone primo concordant quatuor , Matthaeus , Marcus :

Lucas, Joannes. Infecundo tres, Matthaeus, Marcus, Lu-

(ud-

adu

cas.' In tertio tres, Matthaeus , Lucas , Joannes. In quar-

to tres, Matthaeus , Marcus, Jjoannes. In quinto duo , Mat-

]md

thzeus ) Lucas.

In fexto duo , Matthaeus , Marcus.

In fe-

ete

ptimo duo , Mattheeus , Joannes. In oCtavo duo , Lucas ,

.po

od

Marcus. In nono duo, Lucas , Joannes. In decimo , pro-

pria cuique , quae non habentur in aliis , ediderunt.

Sin-

£0.

erts

gulis veró Evangeliis , ab uno incipiens ufque ad finem li-

brorum difpar numerus accreícit.

Hic nigro colore defcri-

di

ur

ptus , fub fe habet alium ex nimio difcolorem numerum ,

qui ad decem uíque procedens , indicat prior numerus , in

hio.

0

quo fit canone requirendus. Cüm ergo aperto codice, v.

gr. illud five illud capitulum fcire volueris ; cujuscanonis fit,

jit

&

itatim ex fubje£to numero doceberis , & recurrens ad prin-

cipia, in quibus canonum eft diftin&ta congeries, eodemque

nte

uf

ftatim canone ex titulo frontis invento ; illum , quem quz-

rebas, numerum , ejufdem Evangeliftee , qui & ipfe ex in-

t

fcriptione fignatur , invenies , atque é vicino caeterorum tra-

16

mitibus fufpe&tus , quos numerus é regione habeant , anno-

ed

ne

tabis, & cum fcies , recurres ad volumina fingulorum , &

fine mora repertis numeris , quos anté fignaveras reperies,

iE2

&loca , in quibus vel eadem, vel vicina dixerunt.

Scien-

te

f 2

um

XLIV

POR EFSA PPEGO

dum tamen , ne quisignarum ex fimilitudine numerorum

u

d

error involvat , quod ficubi in fubnotatione canonum di-

ftih&orum in canone quolioet tres Evangeliftze ) bis , ter ,

p

q

vel qua:er, aut etiam ampliüs eumdem numerum per ordi-

nem habuerunt annotatum , & quartus e contrario , difcre-

f

be

pantes, quod id tres illi in eo loco femel dixerint , quartus

toties/in corpore voluminis fui ponat , quoties diverfi nu-

f

j

meri in ejus canone potiti ftant contra praedi&torum numero-

rum continuatas fimilitudines. Item fiin uno quolibet eorum,

p

T

aut etiam duobus idem in canone numerus bis, ter, & qua-

ter , aut eo amplius reperiatur in ordine collocatus, & di-

p

Ípares inveniantur in caeteris , dubium non erit , quin id,

quod iliius , iliorumve canonis numerus bis , terque repeti-

Ü

tum ab his in volumine femel diCtum eife oftendit j alter al-

Ó

terius corum toties uno , atque eodem fenfu loquantur, quo-

l

qi

ties praetulerint in numerorum annotatione diftantiam. Et

hoc in omnium novem canonum collatione fervabitur.

Ca-

[

terüm in decimo ( quoniam propria fingulorum tantummodo

d

continentur) non poteft contra id comparatio effe ) quod fo-

Id

lum eft. Opto , ut in Chrifto valeas , & memineris mei j

Ti

le

Papa beatitfime.

D

W

KEju[dem ex Catalogo Scriptorum Ecbleþä/iicorima.

C

Aulus Apoftolus , qui anté Saulus, extra numerum duo-

p

P

decim Apoftolorum , de tribu Benjamin , & oppido Ju-

L

daeze Giíchalis fuit , quo à Romanis capto, cum parentibus

i

fuis Tarfum Ciliciae commizravit , à quibus ob ftudia legis

D

miffus Jerofolymam , à Gamaliel viro do&tiffimo , cujus ru-

càs meminit , eruditus eft. Cüm autem üinterfuiffet neci mar-

f

tyris Stephani , & acceptis à Pontifice templi epiftolis , ad

perfequendos eos , qui Chrifto crediderant , Damafcum per-

1

geret , revelatione compulius ad fidem, qu& in A&tibus A-

poftolorum fcribitur, in vas ele&tionis de perfecutore trans-

latus eft.

Cumque primüm ad pradicationem ejus Sergius

Paulus Proconful Cypri credidifiet , ab.eo, quód eum Chri-

fti fidei fübegerat , fortituseft nomen Paulus: & jun&to fibi

(Ig

Barnaba, multis urbibus peragratis , revertenfque Jerofo-

lymam , à Petro, Jacoboque , & Joanne , Gentium Apofto-

lus

LV

(PREFATIQ.

FUi

jus ordinatur. Et quia in À&tibus Apoftolorum pleniffimé

di

de ejus converfione :criptum eft , hoc tantüm dicam , quod

t ,

poft paffionem Domini vigefimo quinto anno , id eít , íe-

rdi

cundo Neronis, eo tempore, quo Feftus procurator Judaez

ee

fucceffit Felici, Romam vin&us mittitur , & biennium in li-

rtus

bera manens cuítodia , adveríüs Judzeos , de adventu Chri-

TU-

Íti quotidie difputavit.

Sciendum autem in prima fatisfactio-

2u

ne ( necdum Neronis imperio roborato , nec in tanta erum-

if

pente fícelera , quanta de eo narrant hiftori2e) Paulum à Ne-

jua

rone dimiffum , ut Evangelium Chrifti in Occidentis quoque

di

partibus praedicaret , ficut ipfe icribit in fecunda Epiftola ad

il

'l'imotheum ( eo tempore ; quo & paffus eft , de vinculis

ett

di&ctat Epiftolam.) In prima mea fatisfz&tione, nemo mibi af-

n

fuit , fed omnes me dereliquerunt: non eis imputetur , Do-

1u0-

minus autem mihi affuit , & confortavit me, ut per me prc-

dicàtio compleretur , & audirent omnes Gentes , & libera-

£j

tus fum de ore Leonis , manifeftiffime leonem propter cru-

d)

delitatem j Neronem fignificans.

Et in fequentibus , Libe-

fo

ra:us fum de ore Leonis.

Et ftatim , Liberavic: me Domi-

d

nus ab omni opere malo, & falvavit me in regnum fuüum coe-

lefte , quód fcilicet , praefens fibi fentiret imminere marty-

rium.

Nam & in eadem Epiítola praemiferat , ego enim jam

immolor , & tempus refolutionis meze inftat.

Hic ergo de-

cimoquarto Neronis anno , eodem die , quo Petrus Romee

It

pro Chrifto capite truncatus: fepultufque eft in via Oftienfi,

anno poft paffionem Domini trigefimofeptimo.

Scripfit au-

JUS

tem novem ad feptem Ecclefias Epiftolas:; ad Romanos unam,

]

ad Corinthios duas ,. ad Galatas unam , ad Ephefios unam ,ad

A

Philippenfes unazm , ad Coloffenfes unam , ad 'Theffalonicen-

fes duas.

Praeterea ad difcipulos fuos , "TThimotheo duas ,

af

il

'Tito unam , Philemoni unam , Epiftola autem , que fertur

er

ad Hebraeos , non ejus creditur , propter ftyli , (ermonis-

que diftantiam : fed vel Barnabae juxta Tertullianum : vel

19

Lucs Evangeliftee juxta quosdam , vel Clementis Romanae

j

poíteà Ecclefiae Epifcopi, quem ajunt fententia Pauli proprio

jj

ordinaffe & ornaffe fermone : vel certé quia Paulus fcribebatad

ïbi

Hebreaeos , & propter invidiam fui apud eos nominis , titu-

0-

lum in principio falutationis amputaverat , fcripferat ut He-

breeus Hebraeis Hebraice , id eft ; fuo eloquio differtiffime ,

3

ut

XLVY!

PUR £ E & T I^o

t ea , qua&e eloquenter fcripta fuerant in Hebraeo , eloquen-

fit

tiüs verterentur in Graecum , & hanc c2zufam eífe , quod à

nie

caeteris Pauli Epiftolis difcrepare videatur.

Legunt quidam;

de

& ad Laodicenfes , fed ab omnibus exploditur.

N

E

Eju[dem ex Catalogo. Scriptomm Ecclefiaflicor um.

g

Tn

Acobus , qui appellatur. frater Domini , cognomehto Ju-

D

ftus , ut nonnulli exiftimant , Jofeph , ex alia uxore : ut

Vi

autem mihi vid.tur , Marise fororis matris Domini , cujus

y

Joannes in libro füo meminit , filius , poft paffionem Domi-

[

ni , ftatim ab Apoftolis Jerofolymorum Epiícopus ordinatus,

unam tantüm fcripfit Epiftolam, quse de feptem Catholicis eft :

bi

n

quae & ipfa ab alio quodam fub nomine ejus edita afferitur ,

licet paulatim tempore procedente obtinuerit au&toritatem.

b

Egefippus vicinus Apoftolicorum temporum, in quinto com-

lj

mentariorum libro de Jacobo narrans , ait: Sufcepit Eccle-

fiam Jerofolymze , poit Apoftolos, Frater Domini Jacobus ,

E

cognomento Juftus , multi fiquidem Jacobi vocabantur. Hic

de utero matris fían&tus fuit , vinum , & ficeram non bibit,

yu

l

carnem nuliam comedit, numquam attonfus eft, nec un&tus

unguento , nec ufüs balneo : huic foli licitum erat ingredi

San&ta fanCtorum : fiquidem veftibus laneis non utebatur:

p

fed lineis: folufque ingrediebatur templum: & fixis genibus

pro populo deprecabatur , in tantum ut camelorum duri-

tiem traxiffe ejus genua crederentur. Dicit & alia multa ,

us enumerare longum eft. Sed & Jofephus in vicefimo

libro Antiquitatum refert , & Clemens in feptimo /z orvzo'otov

mortud/feito , qui Judzeam regebat , miffum à Nerone effe

l

C

fuccefforem ejus Albinum : qui cum necdum ad provinciam

perveniíffet , Ananus, inquit , pontifex adolefcens , Anani

d

filius, de genere Sacerdotali, accepta occafione zysoy/ug.

concilium congregavit , & compellens publicé Jacobum , ut

Chriftum Dei filium denegaret contradicentem lapidari juf-

f

fit, qui cum przcipitatus de pinnatempli , confra&is cru-

ribus adhuc femivivus tendens ad coelum manus , diceret ,

Q

Domine , ignoíce eis ; quod enim faciunt , nefciunt : fullo-

nis fufte , quo uda veftimenta extorqueri folent ; in cere-

eum

brq percuffus interiit. "T'radit i./tem Jofephus , tantae

an-

2

POR EFRAT I D.

x;,vn*

Yet

ii

fan&titatis fuiffe , & celebritatis in populo , ut propter ejus

dl

necem , creditum fit fubverfam effe Jerofolymam. Hic eft ,

de quo Paulus Apoftolus fcribit ad' Galatas ; Alium autem

Apoftolorum vidi neminem nifi Jacobum fratrem Domini.

Et Apoftolorum fuper hoc crebrius A&ta teftantur.

Evan-

gelium quoque , quod appellatur fecundüm Hebrzos , & à

j

me nuper in Graecum : Latinumque fermonem translatum

'

üt

eft , quo & Origenes fzepe utitur , poft refurrectionem Sal-

vàtoris refert: Dominus autem cum dediffet findonem fer-

J

[i-

B

vo . facerdotis , ivit ad Jacobum , & apparuit ei ,

Juraverat

U5

enim Jacobus ; fe non comefturum panem ab illa hora , qua

[:

biberat calicem Domini ; donec videret eum refürgentem à

If

mortuis. Rurfufque poft paululüm , afferte , ait Dominus,

In,

meníam ,

panem. Statimque additur, Tulit panem , &

J

benedi

, aC fregit ; & dedit Jacobo Jufto, & dixit ei:

le

Frater

)äf

i, comede panem tuum , quia refurrexit Filius ho-

5

minis à dormientibus. Triginta itaque annos Jerofolymis rexit

ic

Ecclefiam , id'eft , ufque ad feptimum Neronis annum , &

it;

juxta templum , ubi & preecipitatusfuerat, fepultuseit: Titu-

üs

lum ufque ad obfidionem Titi , & ultimam Hadrianni notiffi-

di

mum habuit. Quidam é noftris in monte Olivetieum conditum

[

pu:ant 5 fed falfa eorum opinio eft.

Is

l]

Ejufdem ex | Catalogo Scrz'ptorum -Eccleþal/licomm Á

)ü

Imon Petrus filius Tona & , provincis Galileee , vico

1

S

Bethíaida , frater Andreae Apoftoli , & princeps Apofto-

je

lorum , poft Epifcopatum Antiochenfis Ecclefiae , & praedi-

cationem difperfionis eorum , qui de circumcifione credi-

l

derant , in Ponto , Galatia , Cappadocià , Afia , & Bithy-

j

nia, fecundo Claudii anno ad expugnandum Simonem Mag-

t

um Romam pergit , ibique vigintiquinque annis Cathedram

facerdotalem tenuit ; ufque ad ultimum annum Neronis, id

eft , decimumquartum. A quo & affixus cruci , martyrio

coronatus eft , capite ad terram verfo , & in fublime pedi-

dibus elevatis , afferens feindignum , ut fic crucifigeretur ut

Dominus faus. Scripfit duas epiftolas, quae catholicee nomi-

nantur : quarum fecunda à plerifque ejus effe negatur , pro-

pter ftyli cum priore diffonantiam.

Sed & Evangelium juxta

Mar-

x'm(u;

POBOGESJEOAOTUIO

Marcum, qui auditor ejus, & interpres fuit , hujus dicitur.

Libri autem é quibus unus A&torum ejus infcribitur , alius

Evangelii ,

tertius praedicationis , quartus Apocalypfis ,

Se-

quintus judicii ,

inter apocryphas fcripturas reputantur.

p iltis Romse in Vaticano juxta viam tr

iumphalem, totius ur-

bis veneratione celebratur.

Ejufdem ex. Catalogo. Scriptorum Ecclefiaflicorum.

Udas frater JacObi

, parvam quidem , qu:xe de feptem ca-

Et quia de libro Enoch,

tholicis eft ; epiftolam :eliquit.

ui apocryphus eft, in e

a affumit teftimonium , à plerifque

i;

tamen auct

oritatem vetufítare jam & ufu

J

rejicitur :

meruit ;

& inter fan&as fcripturas

z

computatur.

W

!

2 Es

ZA

RS

d

N JJ

U

"i

ii

a

L

,

T

m - p EEE

A

d

MNS

ORDO

EIBER GENESIS

Ttuf,

illdg

HEBRAICE BERESITH.

fis ,

Se

Ut

C APUT.PRAM:UM.

De mundi creatione, rerum ereatarum diflinGione, &? ornatu , de-

que bominis formatione , cui [ubjecit Deus omnia , qua

creaoerat.,

Q

i?

pR

T.

2

*

; E

v

:tlue

N principio creavit Deus coelum, & terram.

Pfal.

2. Terra autem erat inanis, &vacua, &tenebrze erant fu- 32- 6-

perfaciemabyífi: & Spiritus (a) Dei ferebatur fuperaquas.

Ecc;li.

Et faéta eit lux.

4. Dixitque Deus: *-Fiat lux.

18. X

4. Et vidit Deus lucem , quod effet bona. Et divifit lucem A&or

a tenebris.

14. 17

*THeb,

$

p- II; 3.

(a). Dei. I» prima 6 rariffma Sixti V. editzone Rome MDXC. impreffa legitur Domini.

IN principio. ) ld eft, in primordio

fundo caret, vel ad cujus fundum pe-

feu initio , non zternitatis, necavi,

netrari non poteft. — Abyffum autem

fed temporis.

vocat totam illam molem terre, &

Crevit. ) Ex nihilo.

aquz.

Deus. ) Hebr.,. Elobz ;

que vox

Spiritus Dei.) Spiritus Sanctus,

pluralis numeri Trinitatem indicat,

- Ferebatur. fuper aquas, ) F'ovebat, in-

Celum,^) Empyreum, quod S. Paulus

cubabat aquis , vitali infufo calore pro-

vocattertium cclum, una cum An-

lificam vim aquis largiebatur,

Vox

gelis, .qui fimul cum mundo conditi

Hebrea nbmn merachephet ,. eft vo-

funt.

lucrum , dum fuper ova , & pullos qua-

Et terram. ) Globum terre, cum

fi pendule volitant, deinde iis incu-

aquarum mole terrz infufa , & fuüper-

bant, calorem afpirant, fovent, &

fufa, fefeque porrigenteufque ad ceelum

animant.

empyreum : ccli & terre nomine in.

3. Fist lux.) Lux hec videtur fuif-

telligitur univerfum hoc,quale nunceft.

fe corpus lucidum , quod in tenebris

