[9!

|

CAPU T' IlI.

13

ligno

dum, & pulchrum oculis, -afpeétuque delectabile: & tulit de

fru&tuillius , * & comedit:. deditque viro fuo, qui comedit.

*Eccli

fünt

7. Et aperti funt oculi amborum: cumque cognoviifent, fe 25.53.

effenudos, confueruntfoliaficus, &fecerunt fibi perizomata, ! * !«

fo-

$. Et cum audiffent vocem Domini Dei deambulantis inpa- ^ !*

illud,

radifo ad auram poft meridiem, abícondit fe Adam , & uxor

ejus a facie Domini Dei in medio ligni paradifi.

notte

9. Vocavitque Dominus Deus Adam, &dixit ei: Ubies?

10. Quiait: vocem tuam audivi in paradifo: & timui , eo

(js ex

uod nudus effem, & abícondi me.

s bo-

1I. Cuidixit(e) : Quis enim indicavit tibi ,

lquod nudus effes,

nifi quod ex ligno, de quo prseceperam tibi, ne comederes,

fcen-

comedifti?

dum

B

3

12. Dixit

(e) dixit. Jz Sixt. edir. dixit Dominus,

)h

ci ut ante afpedu ; fed concupifcens,

Fims./) Quia eft arbor latifolia , &

nE

cupida guftandi,' curiofe, & attente fortaffis erat in proximo.

Véntur

pomum confiderans.

Perizomata, ) Llaumbaria, feu ven-

Ir oCu-

Pulchrtm oculis.) Xlebr. defrderium ecn- — tralia , fubligacula.

; fdit-

8. Vocem Domini. ) Strepitum ex con-

borum. . Chald. famitas oculerum , hoc eft,

cibus, paftufque oculorum.

cuffione arborum a Deo excitatum ;

us efl

"Afpetluque. delettabile. ) Dignam effe

nam quafi ad veftigia Dei venientisa

vobis

arborem attenta pulchritudinis ejus

confideratione.

Chald. ztrber deletia-

cutiebantur.

longe, & per arbores gradientis con-

rerum.

Alii accipiunt pro voce

o dii

bils ad intuenaum im eam.

loquentis, & irati Dei dicentis ; 44am

velii

Comedit.) Primumfola, cum plabe-

ubi est

uf

ret pomum ; tulit aliud ad virum , vel

Ad awuram pofl meridiem. )x Puta in-

Adam fupervenit comedenti.

clinante die, quando afpirare folent

emo-

7. 4perti funt. oculi amborim.) Utad-

lenes Zephyri, & aura ab hominibus

verterent fuam nuditatem , motus con-

diurno aftu fatigatis captari.

Signi-

rf

cupifcentie rebelles rationi- experiren-

ficatur etiam motus. quidam infolitus

[me

tur, intelligerent, fe bonum jufhitiz ori-

index diving prafentig.

Vide 3. Reg.

B05

ginalis, amififfe per peccatum , cogno-

19. I2. & AG. 2. c-

fcerentque, Dei fententiam effe veram,

Abfiondit f& . .

in medio ligni. ) Id

u

demonem autem mendacem.

eftlienorum , inter arbores denfiffimas

Di-

Cumque cognovviffent fé. ) Niderantan-

paradifi, enallage numeri fingularis pro

imo

te , fed non adverterant.

plurali.

Nados.) Ami&u corporis ( hoc ocu-

9. Ubi es? ) Ambr, lib. de Parad.

pin

lis. corporis viderunt ) & ex motu

c. 14. Ubi eff , inquit , tua bene fibi confcia

af

membrorum oculis. mentis viderunt

corfidentia ? timor ifle culpam fatetur ;

fe ftola gratie nudatos,

latebra prevaricationem.

Lbi es ergo?

o YO

Cozfuerunt,) Ramufculos ten'eriores

non in quo loco quero, fed im quo flatu ,

flfi;

circum latera ple&entes , ut foliis pen-

quo te deduxerunt peccata tua y ut. fugids

dulis verenda occultarentur.

Deum tuum , qeum ante quarebas ?

mp?l

10, Jímui.) Erubui.

a

14

LIBRI GENESIS

*

.

12. Dixitque Adam

Mulier, quam dedifti mihi fociam,

of

dedit mihi de ligno, & comedi.

e

I3. Et dixit Dominus Deus ad mulierem : Quare hoc feci-

r

fti?

us refpondit: Serpens decepit me, & comedi.

Com

I4. Et ait Dominus Deus ad ferpentem : Quia fecifti hoc,

mal

maledi&tus es inter omnia animantia, & beftias terrse: fuper

Gs

pe&tus tuum gradieris, & terram comedes cun&is diebus Vi«

i

tee tuae.

ett

15. Inimicitias ponaminterte, & mulierem, & femen tuum,

I

& femen illius: ipfa conteret caput tuum , & tu infidiaberis

*

tert

calcaneo ejus.

VE

16. Mulieri quoque dixit: Multiplicabo serumnas tuas , &

^C

Áv

con-

junit

—

)

hominef-

accufator fui.

12. Mwlier.) Juftus in principio eft

fignum pa&i inter INoe ,

& inter Deum initi.

Porro

[ny

Nobis Adam prazit

que ,

quarere excufationes in peccatis : dein-

damon ferpens antiquus fuper pectus

de culpam in uxorem, quin & in ip-

graditur; quia jam non cceleftia , ut

fum Deum derivat.

Peccavi quidem,

olim, cum effet: Angelus, fed terre-

t

fed non peccaffem, nifi tu mihi talem

na, & humilia cogitat.

D7

vite fociam adjunxiffes; nec feciífes

Terram comedes. ) Pulverem , At alibi

adeo pellacem , & perfuadere aptam:

folet vertere Ifa. 65. 25. ferpenti pulvis

quin

Qntt

debebas przvidere.

penis ejus. Micha. 7. 17- Jimgent pulve-

Su

13. Dixit- Dominus Deus ad mulierem.)

rem ficut. ferpentes.

n

Adz excufationem ut frivo'am , & pc-

Ig. dpimicitins.) Apertas, &inno-

na, quam excufatione digniorem , fi-

cendi a&um erumpentes.

mulier au-

U

cut & mox Evz, praterit.

tem ad talia viro magis eft meticulofa.

(dt0

Serpens decepit me. ) Quuafi dicat : Ser-

Conteret. caput tuum ) Apfa ; & femen

pens, quem tu creaíli, & inter nos

ipfius conteret caput tuum , quod po-

i p

tiffimum petendum , cum ferpens ne-

ln

futie tribuifli.

hic depere permififli , cui tantum ver-

candus eft. Damoni etiam ifla con-

K

et

Ítaque etiam mulier

uMm

culpam in Deum derivare videtur.

veniunt, nam mulier per femen fuum,

'14. Maleditius es. intev omnia animans

fcilicet per Chriftum caput ferpentis

inferni contrivit.

u

*i4.) Conveniunt hzc & ferpenti, &

[« p :

dzmoni. Serpens eft maledi&us, quia

dofidiaberis. ) Nam ferpens humi

abominabilis, horridus , venematus,

reptans, & calcatus plantam petat ne-

LT

noxius animalibus, & przfertim ho-

'ceffe eft, fi fe ulcifci velit.

Caput féro

lls

mini.

In

Pariter Demon veneno pec-

pentis conterimus, (inquit S. Greg. lib.

Q

cati infe&us ,. & infeftus hominibus.

1. moral. c. 39. ) eum énitia tentationis

Super peEi us tuum gradieris.) Cuue prius

« corde extirbamus , €$ tunc ipfe infidiatur

Ti

erant ferpenti naturalia, jam ill in

calcaneo nn/?ra, quia finem bone atiionis

ii

li

(

Qu

ponam, & infamiam verfa; fic mors

callidius , $ potentius oppugnat.

bis

humano corpori ex elementis contra-

16. JErumnas tuas, & conceptus.

) Ideft

riis compofita eft naturalis , poft pec-

&rumnas conceptuum. INotum, quam

i

SicIris

multa fint mulierum incommoda, cum

Pioi

catum eft ctiam peena peccati.

?

ante naturalis , poft INoe copit elfe

uterum gerun.t.

pnil

9 «

CAPUT

T.

i

Ciam,

concäpfüs tuos : in dolore paries filios, & füb viri poteftate

eris, * & ipfe dominabitur tui.

*1Cor

: fec-

17. Ade vero dixit :

Quia audiíti vocem uxoris tü, &1454 —

comedifti de ligno, ex quo przeceperam tibi, ne comederes,

|hoc,

maledi&ta terra in o

füper

pere tuo: in laboribus comedes ex eacun-

&is diebus vitze tuze.

U$ Vie

18. Spinas, & tribulos germinabit tibi , & comedes herbas

;

terrae.

CUUf

9. Infudore vultustui vefceris pane, (£)donecrevertarisin

aberis

terram , dequafumptuses: quiapulvis es, &in pulverem re-

verteris.

; €

Cone

20. Et vocavit Adam nomen uxoris fuze, Heva : eo qüad

——

mater effet cunctorum viventium :

21. Fecit quoque Dominus Deus Adc, & uxori ejus tuni-

ymind

cas pelliceas ,. & induit eos,

Poro

- pecus

22. Et ait: Ecce Adam quafi unus ex nobis faétus eftfciens

a, Ut

R

Q tee.

(f) panz. J»p Sixt. edit, pane tuo. '

vt alb

In dolore paries,) Tunc dolorem alio-

cati mors.

Quia pulvis es, &c. ) En peena pec-

Deus erewvit bominem inex-

quin naturalem mulier in ftatu inno-

l pulvif

centiz Dei beneficio effueifTet;

ferminabilem .

Zmvidia autem diabo.

j p

Sub viri peteflate eris.))

P

arebis viro,

p

[

Hj mors introiutt. $n orbem terrarum, Sap

. 23' 24.

rinno

non ut prius, femper fponte, fed in-

g a

terdum ingratüs, & invita.

20. Heva.) Viva feu vwiven: , L(XX.

17. Maleditia Terra.) Privata bene-

vertunt, (55 vit4, fe & uxorem ad

xloft.

femen

in paradifo.

diáione fertilitatis fpontanez , qualis

mortem a Deo damnatos folaturAdam,

od po

quod per J£vam gignet pofteros viven-

ln opere tuo. ) Hebraice, propter te,

tes, in quibus ipfi quafi parentes in

ns Dée

id eft, propterpeccatum tuum. Theo-

filiis vi&uri fint perenniter.

la cote

dotion vertit, z2 tranfarefftone tua.

ofüum

21. Tumicas pelliceas. ) Vel Deus de

Ex ez,) Ex ejus proventu.

nihilo creavit, vel Adam animantibus

;[penfls

18. Spinas ES fribulos.) INon ut an-

maGatis pelles detraxit , vel Angelo-

tea paucas, &

paucis locis , fed copio-

rum miniflerio id Deus effe&um dedit.

; hllmi

fe, & paffim.

t ne

22. 4dam.) Homo, vir & femi-

Herbam terre.) llebrai herbam ter-

na

Deus more hominis irati periro-

, ffr'

T& , vel agri vocant viliores herbas,

niam fuperbam fpem protoplaftorum

op, fib.

qu& cum jumentis, & aliis befliis com-

putiunid

munes... NNomine tamen herbz etiam

increpat ad efficaciorem medicinam

jf

morbi ,' & ad futuri cautelam.

Sen-

triticum comprehenditur , Opponitur-

tentia eft: cernite, in quantas miferias

M;Mfl

que illis beatarum animarum fru&i-

venerit homo, ad fimilitudinem divi-

bus.

jie

19. 1p fudore vultus

nz fcientie aufus. afpirare , quafitis

.) Quia hinc co-

potitus eft , fcilicet.

J

quam

piofus fudor erumpi

.

Ne fürte mittat.) Nerifimileeft Ada-

E,C

Pantm.) Panis quemvis cibum fi-

gnificat.

mum adhuc non modo non guítaffe;fed

& ignoraffe ubi fita, & qua eilet ar-

eec

16

LIBRIGENESIS

1

bonum ,

& malum : nunc ergo ne forte immittat manum füam,

pil

& fumat etiam

de ligno vitzee, & comedat, & vivat in aeter-

num.

fruaf

Dominus Deus de paradifo voluptatis j ut

43. Emifit eum

4

operaretur terram , de qua

fumptus eft.

udi

& coll

ocavit ante paradifum volupta-

24. Ejecitque Adam :

qu

tis Cherubim , & flamm

eum gladium, atque verfatilem , ad

3

cuftodiendam viam ligni vitee. (g)

qu

CAPU.T IV.P

N

cid

[

Adam ex Ea gignit Cain, C 2dbel : impius Cain pium Abel

frat

vem occidit : & a Deo punitus , ac. profugus "vitam 4gens »

Henocb. genuit: od & dam Setb generavit , cui natus

eft - Euos.

tint

Tile

i. A Dam vero cognov

it uxorem fuam Hevam : . quaà& conce-

t

tem

À pit, & peperit C

ain , dicens : Poffedi þoxninem per

tom

Deum.

pf

2. Rur-

4l

ICtE

(g) 4 edit. Six

. 02p» lil. cogtinet 2O. wers.

vd j

bor vite , quo

d & diabolum latuerit.

j

icitatione immortalis vite, vecordes

& mife-

aliquos ad. fui obfequium , & idolo-

fiii

Qua ignorationebelle Deus,

latriam pellicerent.

Obnc

ricorditer Adamo. confuluit , ne qui

Flammemn gladium.)) &deo fplenden-

quif

mifer futurus, eternum mifer fieret.

7)

Vivat im etermum. ) Quam illi vim

tem , ut vibratus flammas vomere vi-

deatur. Alibi quoque tales Angelis

)

fru&us arboris largiri poterant. -

oladii tribuuntur. IN. 22. 23. & , Pa«

Yilio

PC emifit eun Dom

inus. ) ignomi-

o

ra

l. eo. 16. 27. Potelt accipi de vero

vnS

niofe, & violenter expulit. Proba-

Quari

bile id fa&um eodem, quo peccavit

gladio &

.

reo , vel chalibeo , veldeflam-

ma in 9

ladii figuram conformata.

68 (

die, fub folis occafum :

quamdiu Adam

Vi-

Verfatilem.) Aptum verti in ómnem

fuerit in paradifo , non conftat.

VWipà

detur opus fuiffe aliquot dierum n-

partem, quia anceps, & utrinque fecans.

d

tervallo , utbeatum illum ftatum non-

l.

Ognevit.) Virgo Hebrais dicitur

Wt

nihil experiretur.

qua vox abfcondi-

füte

De qua fumptus. ) Ygitur extra Para-

nosy dima;

Hinc

k

difum creatus, quià extra eum in ter-

tam , feu Zzcognitam , fignificat,

fadum, ut qui cum muliere congre-

h

ram mifífus.

Mi

24. Cherubis.) Eft numeri pluralis.

ditur, eam cognofcere dicatur.

lii

Caufà vero. collocandi Cherubinos ;

Cain.) Dicitur a p Kez« poffedit,

ut & homines, & demones ab ingref-

Poffedi bominem.)) Au&a fum. homi-

i

ne , acquifivi fobolem.

lii

fuarcerent, illos , ne de ligno vite

ivino munere; ac be-

fumerent: hos, ne ingreífi decerperent,

Per Deum.) D

& homini darent, & tali munere pol-

neficio.

CAPU T Iv.

17

füam,

2. Rurfumque peperit fratrem ejus Abel. Fuitautem Abel

:

1 tefe

paftor ovium, & Cain agricola.

3. Fattum eft autem poft multos dies, ut offerret Cain de

fructibus terrae munera Domino.

tis, t

4. * Abel quoque obtulit de

primogenitis gregis fui , & desppay

olupta

adipibus eorum: & refpexit D

ejus.

ominus ad Aþel, & ad munera rr.4,

m, a

$. AdCain autem , & ad muneraillius non refpexit: iratuf-

que eft Cain vehementer, & concidit vultus ejus.

6. Dixitque Dominus ad eum: Quareiratuses? & curcon-

cidit facies tua?

t Zbel

7. Nonne fi bene egeris, recipies: fin autem male. Statim

(gali

in

i

2. Rurfumque peperit.) Rabbini pu-

$- Concidit vultus. ejus. ) Qui bene

tant ex eodem conceptü Evam pepe-

fibi confcii , & fimpliciter ambulant,

riffe remellos, quia hic non repeti-

ambulant vultu ere&o , & confidenter ;

conce

tur ; cozcepzt , fed tantum, peperzt ; fed

qui vero livore contabefcunt, & ma.

em pet

temere ita fentiunt; Mofes enim hic

compendio utitur, & in verbo peperir

faciem obnubilant

lum machinantur, frontem caperant,

; & oculos in ter-

?

, Rut-

prafupponit, & fübaudit, cozcepzr.

ram demittunt.

«dbel. ) Proprie J4el, vel ut' Hebr.

7. Nonmne [i bene egeris , veczpies. ) Tutïi

dicitur, He/c, fignificat , Vanitatem ,

vel Eva nato füo celerem necem pre-

quietem , & gaudium conífcientiz,

vecordes

figit, vel omnium hominum morti

tum favorem meum , utque fimili

&t idolo-

figno, & igne nimirum deccelo mif-

obnoxiorum conditionem fignificavit,

fo , attefler te

quafi diceret: Unpiver[a wvahitas eff oxanis

placere.

, tuaque imynera mihi

fplendeq-

bomo -vivens

omerev

Ip foribus peccatum aderi!.) Id eft pee-

; Angtlis

viliores fru&us.

3. De frutlibus terre. ) Secundos, &

na peccati, qua quafi canis aut cerbe-

1200

-

Hi enim vocantur

rus cubans fores obfidet peccati vin-

in Scriptura fru&us terrz , contra

dex.

Canis hic eft vermis confcien-

)i de vero

quam Abel, qui primogenita, & adi-

elde fl«

pes obtulit.

tia , mentis turbatio , & indignatio,

mato»

ira Dei, omnefque arumnz prafen-

] omnem

4.. Refpexit. Dominus ad Abel, €$ ad

tes, & aterne, quibus Deus peccata

munéra ejus.) Primum fuit caufa fe-

punit.

qefeci

cundi. Placuerunt munera, quia pla-

€uit Abel. Sacrificia enim vetera non

Culpam. pena premit comes, Ait Ho-

; i

ratius.

placebant, Deo ex opere operato,, fed

abfgöndl'

&X opere-operantis.

Patres fentiunt

Sed füb. te erit appetitus ejus. ) In HHe-

X Hiü«:

1gne de ceclo miffo , qui abfumpferit

breo , & apud LXX. eft : 24 te cosver-

econge

/ffo ejus, fenfus eft: Peccatum ejufque

Abel facrificium, declaraffe Deum fi-

appetitus, & concupifcentia te folli-

bi illud. placuiffe.

Itaque '"Pheodo-

:;olfejifv

tion vertit ivezu eic sv Inflamtavit incen«

citabit ad confenfum , fed ita ut ad te

g m

converti , & ate confenfum petere, &

4it. Oblatio Cainintacta relida eft.

impetrare debeat, Id nofter interpres

! Bibl, cum Com. Menocb. T, I.

t 3ch.

ee

18

LIBEIOAGENESIS

fcq1

in foribus peccatum (h)

& tu dominaberis illius.

aderit? fed fub te erit appetitus ejus?

q'.ll

8. Dixitque Cain ad Abel fratrem fuum: Egrediamur foras.

qu

Cumque eífent in agro, confurrexit Cain adverfus fratrem

Du:

* Sap.fuum Abel, & * interfecit eum.

1943.

nii

Mlatt.

9. Etait Dominus ad Cain: Ubi eft Abel frater tuus ? Qui

refpondit: Nefcio: Numquid cuftos fratris mei fum ego?

23:35

.

ter!

I. jO.

1O. Dixitque ad eum: Quid fecifti? vox fanguinis fratris tui

3. 12. Clamat ad me de terra.

p

Jude

1r. Nunc igitur maledi&tus eris fuper terram, quse aperuit

[2

fI.

os fuum , & fufcepit fanguinem fratris tui de manu tua.

12. Cum operatus fueris eam , non dabit tibi fru&tus fuos:

R

vagus, & profugus eris fuper terram.

13. Dixitque Cain ad Dominum : Major eft iniquitas mea,

P

alte

uam ut veniam merear.

ua ab-

I4. Ecce ejicis me hodie-a facie terre : & a facie t

fcon-

odiu

(h) peccatum. | Szxt. edit. babet peccatum tuum.

g

ad fenfum clare vertit: /g te erit ap-

*

deterra.) Veletiam: maledi&us, quia

petitus . ejus

*

Dici etiam poteft cum

infelix, vagus, & profugus fuper

pual

D. Chryfoft. hom. 18. in Genefim,

terram.

Q

12. Vagus, & profugus , Sceleris poe-

Ü

) 6jus , referri ad Abelem , ut fit fen-

que

füs: fi bene egeris , Abelis voluntas

na, & carnificina confcientiz per in-

tenr

tuo imperio fübje&a erit, ut fratris

certas vagantem fedes. exagitabunt.

minoris; quodam enim naturze jure

LXX. habent: Gemens , €$ tremens , fi-

Iurg«

natu majores au&oritatem quandam

gnificantes Cain animo confternatum,

Ü

& corpore tremulum.

Tg

in minores obtinent.

uj

9. Interfecit eum.) Nefcitur, quomo-

13. Major eff iniquitas mea , quam ut

do verfu z. terra dicitur bibiffe fangui-

veniam merear.) Quam ut ulla poeni-

l:

nem Abel; patet non prafocatum ,

tentia veniam poffim impetrare. Ile-

Ti

braeus contextus habet: Majer ef imi-

ü,

fed quopiam lapide, aut alio telo ne-

term

catum.

1

quitas mea , quam ut. ferre cam , fcilicet

(

9. Cuflos. ) Cum indignatione lo-

po

fit Deus, non ut Rabbini; quam

quitur, & quafi fübfanans Deum: An

ego ferre poffim; fumunt enim iniqui-

Ym

tatem pro iniquitatis ipfius poena.

Yolc

ego fratris mei fum padagogus?

Ttor

1o. Quid fecifíi? ) Unico vocabulo

14. Ejicis me.) Quafi dicat , meri-

I

oftendit fe confcium perpetratz rei.

to defpero , nam video te mei curam

Vox fanguinis

elamat. ) Cedes

abjicere, & privare folita providentia

f

tua , quem nullibi tuto pateris confi-

Tür

injufta celerem , & atrocem in con-

Tl

fpe&u Dei vindi&am poftulat.

ftere , vel ullam capere quietem.

T

11. Maleditius eris füper terram. ) 'T'er-

4 fatie terre.) Ablegas me a facie

ra erittibi maledidta, & maligne , par-

terre, ubi natus ; & educatus : vel ter-

ceque tibi eam colenti dabit fructus

ra fumitur pro hominibus metonymi-

Tno

fuos.

Hebrea habent: Mekdidws rw

ce; & fenfus eft : facis me hominuqx

.e

-

CAP U T. IV.

19

qus,

fcondar, & ero vagus, & profugus in terra: omnis igiturj,

qui invenerit me , occidet me.

fotas,

15. Dixitque ei Dominus: Nequaquam ita fiet : fed omnis,

ttem

nus in Cain fi

quiocciderit Cain, feptuplum punietur. Pofuitque. Domi-

gnum, ut noninterficeret eum omnis, qui inve-

niffet eum.

Qui

?

16. Egreffufque Cain a facie Domini

, habitavit prïofugkus in

terra ad orientalem plagam Eden.

rfs tui

17. Cognovit autem Cain uxorem fuam , quae concepit , &

peperit Henoch: & sedificavit civitatem

veruit

vocavitque nomen ejus

ex nomine fiiii füi, Henoch.

fu0s:

18. Porro Henoch genuit Irad, & Irad gänuit Maviael

,&

Maviael genuit Mathufael, & Mathufael genuit Lamech.

m

19. Qui accepit duas uxores, nomen uni Ada, & nomen

alteri Sella,

"EE

C2

20. Ge-—

sl

Ícot-

odium, adeo ut nec illi me vifu di-

i 6. Habitavit profitgu: zn term.i) Hebr.

gnentur, nec eos ego aufim afpicere.

eft: Zabitavit in terra Nod.

L

44 f'acie tua. abfcondar. )

uafi reus

I7. lxorem fuam.) Fil.am Adam fo-

5 quia

prafentiam Dei Judicis fugiam ; vel

rorem fuam.

Initio enim mundi ne-

fupef

cura, favore, & tutela tua deftituar.

ceffe fuit forores fratribus. nubere.

ris pt«

Omnis igitur qui imvenerit me.) Ne-

Sane feu Azaa appellatam tradit D.

queo effugere, qüin ab aliquo moxin-

Epiphanius, at D. Chryfoftomus Ri-

p

terimar; omnis creaütura in me in-

ham.

tobunt,

m j n'

furget.

4Edificavit.) INon jam , fed multis

natuttiy

Occidet.) INec iram Dei, nec ani-

poft annis, cum Cain plures genuif-

mz mortem timet, fíed folam vita

fetfilios, & filias, nepotes , & neptes,

hujus;, & corporis ja&uram veretur.

L ff!

qui Henochiam replerepoflent. Adi-

l pæm-

I$. Septuplum. punietur. ) Numerus

ficavit autem ex rudi materia, & fe-

. Hle

finitus pro infinito.

Gravsus

ie-

rarum metu.

tur, quam tu , quia tuo exemzlo de-

d fti-

territus non fuit, quominus te de me-

Henocb.) INona fe Cain nominavit,

fcilicet

quia nomen ipfius omnibus invifum.

.quam

dio tolleret , quem in delii fui po--

I9. Dues Wxores. ) Primus Polyga-

nam, & admonitionem fupereffe fic

mus Lamech legem monogamiz la-

jniqu-

volebam, ut vitam pro füpplicio, &

tam Genef. 2.24. violavit. Poft di-

M.

mortem pro- folatio haberet.

mar

levium cum vita hominum effet bre-

Pofuitque Doriinus in Cain fignum. ) Cu-

vior, & folus INoe cum fuis fuperef-

euram

jufmodi fignum fuerit, ignoratur. Com-

fet , ne nimis lente propagarentur ho-

Vqentia

munior Patrum do&trina eft de corpo-

mines , indulfit Deus, ut plures liceret

coni

ris tremore . cum quadam vultus &

"

mentis conílernatione.

habere uxores, quod Abraham etiam,

& Jacob viri fancüffimi fecerunt. Rur-

1 facie

Ut non interfeceret eum 0mki:.) Ut ne-

fus Chriftus Matth. 19.

6. polygamiam

vdttt^

mo eum interficeret. Hebraifmus.

fuftulit.

P.

onytm

minum

20

LIBRI GVENES'IS

20. Genuitque Ada Jabel, qui fuit pater habitantium in

)

tentoriis, atque paftorum.

Cj

21. Et nomen fratris ejus Jubal: ipfe fuit pater canentium

cithara, & organo.

22. Sella quoque genuit 'Tubalcain, qui fuit malleator , &

In

faber incunéta opera aeris, & ferrir. Soror vero "TTubalcain,

Noema.

23. Dixitque Lamech uxoribus fuis Adee, & Sellae: Audi-

te vocem meam üxores Lamech, auícultate fermonem meum;

]

quoniam occidi virum in vulnus meum, & adolefcentulum in

livorem meum.

2

24. Septuplum ultio dabitur de Cain: de Lamech vero fe-

&v

ptuagies fepties.

H

25.. Cognovit quoque a

dhuc Adam uxorem fuam: & pepe-

ad i

rit filium, vocavitque nomen ejus Seth , dicens: Pofuit mihi

Sel

Deus femen aliud pro Abel, quem occidit Cain.

i

26. Sed

gen

20. Pater babitantium.) Hebrai Vö-

forem. Ex hoc poteflis colligere

gen

cabulo parrzs folent fignificare quem-

(uxores mez )

ravius adhuc ple&en-

dum , qui, quo

i

vos metuitis , me per

vis artium inventorem, velexcellen-

injuriam interimeret.

INam Cain fra-

"

tem magiltrum.

23. Queniam occidi virum.) 'Vradi-

trem fuum fponte occidit, nec peni-

ptei

tio Hebr&orum elt, quam Fierony-

tuit fadi, & ideo digniffimus, qui &

mus non refpuit, occidiffe Lamech

ipfe occideretur. Ego duos quidem

Cainum tritavum füum , quem ab ar-

occidi, fed avum invitus & ignarus,

j

migero adolefcente indicatum , feram

puerum illum nolens occidere , fed

feny

putaverat ; quo errore cognito dolo-

tantum cafligare , quod me in frau-

Yeg

dem induxiffet, & utriufque fadi me

rem cedis in adolefcentem effudit il-

Tiem

lo interempto.

Hoc.pofito fequen-

ponitet, quare nemo me jam reum;

Tem

tia facile expediuntur.

fed peenitentem fi occidat, punietur

Quoniam.) Non redditur ratio, fed

ipfe feptuagies fepties.

L

TaViUS ,

fis [

fimpliciter quid fa&um fit, narratur.

Septuagies fepties. ) Miulto

ff

Virum.) Cain.

ad hunclocum refpexit ChriftusMatth.

Ímm.

In vulpts meum, ) Aymigerum vena-

18. 22. xom dico fépttes , feéd féptuagies

tionis comitem.

Q

fäpties.

lr

In livorem meum. ) E x livore contu-

25. Setb. ) Quod proprie pofítiezem

fionis ei meo verbere illato, e quo

feu fundamentum. fignificat.

INomen

male curato mortuus.

hoc inftin&u Deiindidit, tum quia fu-

turus fundamentum civitatis Dei pro

]

24. Septuplum ultio dabitur de. Cain. )

EU

Quafi dicat, fcio. mihi cedem illam

Abel: tum quia figura Chrifti, qui

nonimpune ceffuram , quia Deus pre-

fundamentum Ecclefie vocatur, lía.

28. 16. & 1. Cor. 3. 11-

4li

dixit graviter puniendum Caini occi-

dui'

CA PSU'"E IV. &V

21I

m in

26. S"e—d & Seth natus eft filius

.

coepit invocare nomen Domini.

, quem s"ocavit Enos : iífte

ttom

GA PBUT:.YV

&

Cin,

Texitur Genealogia Ade , ac þo/lejromm pe

ibforum u[que ad INoe.

r Seb: annique vi?æ .

iudi-

eums

I. J TIc eft liber generationis Adam.

omin

In die, qua creavit

À Deus hominem, * ad fimilitudinem Dei fecit illum.

*Sup.

1. 27,

ofe-

2. Mafculum, & foeminam creavit eos , & benedixit illis,

Infra

& vocavit nomen eorum Adam in die, quo creati funt.

9.6.

3. Vixit autem Adam centum trigintaannis:

& genuit filium Sip.2.

epe-

ad imaginem

em füam, vocavitque nomen ejus 2;-

mihi

Seth.

,& fimilitudin

ccli.

17.I»

4. Et fa&i funt dies * Adam , poftquam genuit Seth o&in-

Sed

*rPar

genti anni, genui'que filios, & filias.

I: Ie

5. Etfattum eft omne tempus, quod vixit Adam, anni non-

ligere

genti triginta, & mortuus eft.

edene

6. Vixit quoque Sethcentum quinque annis , & genuit Enos.

neptt

infrt-

7. Vixitque Seth , poftquam genuit Enos, o&tingentis fe-

pæni-

ptem annis, genuitque filios, & filias.

qi &

C 3

g. Et

ydem

jrus,

26. Enes.) Significat hominem mi-

bi per omnia fimilem , in natura, cor-

: fed

ferum , afilitum , zrumnofum. No-

pore humano, anima rationali, &c.

fru-

verat Seth. hanc futuram füorum,

1j n

nempe juftorum in hac vita conditio-

eft ante Set

4. Genuitque fülios & filias..) Certum

nem.

faltem unam filiam ha-

eurn,

buiffe, Caini uxorem.

yjetur

Iffe cepit invocare nomen Domini.) Sen-

fus eft, tunc temporis au&ore, &

s. Mortuus eff.) Bene Ecclefiafticus

VU )

I4. I2.

Tofamentum. enim bujus mundi

fuafore E:nos, ccepiffe homines paf-

morte qmorzetur.

Fuit autem illo evo

fatti.

fim , & publice certis ceremoniis, &

tam diuturna hominum vita Dei vo-

u

conceptis precum formulis Deum co-

lere.

luntate,. & arcana cooperatione , ut

homines citius propagarentur : con-

TA

tulit etiam bona corporis conftitutio,

ymen

T« J dber generationis.) Emarratio con-

jfie

vi&us temperantia, vigor terre, cu-

ad Noe.

tinuat& profapie Adami ,

ufque

jus fru&us eo tempore fücculentiotes,

|pro

benignus fyderum afpedus , & ratio

. qii

2. Vocavit nomen corum Adam. ) Hic

tuende valetudinisAdamo fapientiffimo

li

«dam elt nomen fpeciei, non indivi-

perfpe&a, & aliis communicata, fci-

dui , itaque etiam Evv convenit.

vit enim herbarum , ac ftirpium vires,

metallorum. &c.

9 ,441 i;:mginem € [imilitudinem. ) Si-

e

22

LIBRI GENESIS

$. Et fa&i funt omnes dies Seth nongentorum duodecim an-

24

norum, & mortuus eft.

&

Y

9. Vixit vero Enos nonaginta annis, & genuit Cainan.

1o. Poft cujus ortum vixit o&tingentis quindecim annis, &

gant

DL

Ll

genuit filios , & filias.

s

1r. Fa&tique funt omnes dies Enos nongenti quinque an-

T0Y

P

ni, & mortuus eft.

B

I2. Vixitque Cai

nan feptuaginta annis, & genuit Malaleel.

ial

13. Et vixit Cainan po

íftquam genuit Malaleel, oCtingentis

]i

tür

quad

raginta annis, genuitque filios, & filias.

14

Et fa&i funt omnes dies Cainan nongenti decem anni,

T& (

& mortuus eft.

X

15. Vixit autem Malaleel fexaginta quinque annis, & genuit

T0f

3

Jared.

16. Et vixit Malaleel ,

poftquam genuit Jared , o&tingentis

gt

triginta annis, & genuit filios , & filias.

Tüm

17. Et fa&i funt omnes dies Malaleel ottingenti nonaginta

quinque anni, & mortuus eft.

& g&-

19. Vixitque Jared centum fexaginta duobus annis ,

:

H

nuit Henoch.

19. Et vixit Jared, poftquam genuit Henoch , o€tingentis

j

annis, & genuit filios, & filias.

»Ecd — 20. * Et fa&ti funt omnes dies Jared nongenti -fexagi*'nt

a

4416 duo anni, & mortuus eft.

Heb.

.

.

jl

91. Porro Henoch vixit

fexaginta quinque annis , &-gehuit

115* Mathufalem.

(DC

mj

22. (i) Etambulavit Henoch cum Deo: & vixit , poftquamge-

Qm,

nuit Methufalem , trecentis annis, & genuit filios, & filias.

Yede

]evi

23. Et fa&ti funt omnes dies Henoch trecenti fexaginta quin-

/;"'7» L

ue anni.

»

24. Ambulavitque cum Deo, & nonapparuit: quiatulit eum

E

Qet

Deus.

üc

25.1 Vixit

n

li |

& Q

() Et ambulavit Fienoch cum Deo. H.

Ed

c verba defunt im edit. Sixt,

Tu

22. Améulavit- Henocbcum Deo.) Ge-

Hebr. 11. 5. habet: & zez inveniebatur.

l

IIF

Quia tulit eum. Deus.) In alium lo-

q

nus hoc dicendi fignificat vitam per-

cum tranflulit. Hezoch, inquit D. Pau-

agn R

fedam, & inculpatam, divinz con-

lenj

fentientem voluntati. LXX. habent:

lus loco citato , trazslatus eff , ut non vi-

fini

Plecuit Deo.

deret ?20rtem.

Caufa translationis ha-

dily

24. Et non apparuit. ) LXX. &f non

betur Sap. 4o. quia dile&us Deo , &

inventus eff , quod fecutus D. Paulus ad

vivebat inter malos bonus, ne malis

$.5

E

lC b

CAPUT V. & VL

pE

m an-

25. Vixit quoque Mathuíala centum o&toginta feptem annis,

f

& genuit Lamech.

26. Et vixit Mathufala, poftquam genuit Lamech, feptin-

s; &

gentis o€toginta duobus annis, & genuit filios, & filias.

27. Et fa£ti funt omnes dies Mathufala nongenti fexaginta

lue atl

novem agni, & mortuus eft.

28.Vixit autem Lamech centum o€toginta duobus annis, &

glaledl.

genuit filium.

ygents

29. Vocavitque nomen ejus Noe, dicens : Iífte confolabi-

tur nos ab operibus, & laboribus manuum noftrarum in ter-

| antiy

ra, cui maledixit Dominus.

3o. Vixitque Lamech , poftquam genuit Noe, qüingentis

genuit

nonaginta quinque annis, & genuit filios , & filias.

31. Et facti funt omnes dies Lamech , feptingenti feptua-

Jgentis

ginta feptem anni,

& mortuus eft. Noevero cum quingentos

rum effet annorum, genuit Sem, Cham, & Japhet. (k)

ugintà

CAPUT VL

&ge

Hominis peccata fuere dilwoii caufa: INoe tamen juftlus. inventus

ypents

eff , cui arca fabricanda mandatur , in qua ipfe , € cunctorum

animantium genera ferventur.

(aginta

Umque coepiffent homines multiplicari fuper terram, &

-

1.. C

filias procreaffent.

2. Vi-

genuit

(K) Cap. V. in edit. Sixt. continet 30. vers.

moribus innocens contaminaretur.Lio-

lium fru&us daret. IV. quia inventor

ampe

cum, in quem translatus eft, indicat

vini fuit, quod corda latificat & con-

filies.

Ecclefiafticus c. 44. 16. Hezoc^ , inquit,

folatur.

V. quia mundi poft diluviuns

placuit Deo, $ translatus cff im paradi-

j qllin'

reparator, qui etiam mundo Deum,

ff , ut. det. gentibus peuitentiam.

ejufque beneficentiam conciliavit, ex

29. Iffe confolabitur nos. ) Nox INoe

quo etiam Meffias nafciturus , qui eft

jr um

quietem , & confolationem fignificat,

quies, & confolatio nollra.

INoe autem quiefcere fecit,

confo-

31. Cum quingentorum ejft. annorum. )

Vist

latus eft homines. T. quia omniaretro

Non eft credibile Noe ufque ad an-

a&a opera, fcilicet peccata, quieve-

num 5oo. abftinuiffe conjugio. Ergo

runt per INoe, qui ea obruit diluvio.

alios ante Sem, Cham, & Japhet ge-

o ii

Il. quia aratrum, & alia inflrumenta

nuit filios, qui mortui funt 'ante dilu-

agriculture , artemque faciliorem co-

fium 40*

vium. Poít annum ergo 5oo. INoe

p.poe

lendi agros invenit.

IHI. quia propter

enuit , id eft, generare cepit Sem,

u m [2

fanditatem ,' & facrificium Noe, poft

ham , & Japhet fuücceffive, nec enim

onis Ti

diluvium Deus benedixit terrz, cap.

eodem anno hi tres fimul geniti funt.

8. 21. & 9. 1. quo fa&um eft, ut terra

1

/mque ewpi[fent bomines multiplica-

9001

fic benedi&a, minore labore morta-

y i

ri.) Prius etiam ceperant mul-

*e-eo

£Á

LIBRI GENES'IS

"d

f

a. Videntes filii Dei filias hominum, quod effent pulchrae,

Qu

quas elegerant.

acceperunt fibi uxores ex omnibus,

. Dixitque Deus: Non permane

bit fpiritus meus in homine

ræä

in aeternum,quia caro eft : eruntque

dies illi(us centum viginti an-

ee

norum.

4. Gigantes autem erant fuper terram in diebus illis : poft-

quam enim ingreffi funt filii Dei ad filias hominum , illæqus

fed

genuerunt, ifti funt poten

tes a fzeculo viri famofi.

s. Videns autem Deus ,

.

.

quod multa malitia hominum effet

*Infr. in terra , & cun&ta* cogitati

o cordisintenta effet ad malum omni

£.8.21

*

qi

N att.

tempore,

Y

6. Poe-

13

19

s

Quia caro eff.) INonnatura, fedcul-

tiplicari, fed nunc loquitur de multi-

plicationein immenfam multitudinem,

a, & vit& inftituto , perinde vivunt;

i

cum qua pari paffu nequitia, & mo-

ac fi mens illis non utrectrix , fed pro

&0S

fale, ne putrefcant, data effet.

rum pravitas glifcebat.

Filias procreaffcnt.) Ante etiaranate

Eruntque dies illius. ) Non loquitur de

fic

filiz , fed nunc plures maículis, vel

termino vite in communi hominum

quod profufa libidine vis generatrix

poítea nafciturorum (quorum mul-

ellet debilitata, vel quod medicamen-

ti hunc terminum pratergreffi ) fed de

tis id curarent, ut finguli pluribus fc-

termino vitz perverfi illius feculi ho-

I

minis fruerentur , vel demum divino

minum peffimorum , quos diluvio de-

di

confilio ad celeriorem , & uberiorem

lere flatuerat,'Quibus tamen ad peni-

Tün

humanigeneris proventum. . INec deeft

tentiam tam laxum fpatium largieba-

&i

qui fufpicetur ironice etiam mafculos

tur centum, & viginti annorum. -

[

hic filias vocari, quod effeeminati ef-

4. Gigantes.) Vafti acproceri homi-

r

fent, & animis muliebribus.

nes, & virium fiducia in alios violen-

V;

a. Filüi Dei filias bominum. ) Pofte-

ti, itaque Aquila vertit &i /£raio) vie-

Ya

ris Seth nomen filiorum Dei adhafit

s

lenti.

propter illorum fanctitatem , religio-

Poflauam enim. ) Ratio cur Gigan.

Ti

nem, ac juítitiam, aliarumque virtu-

ptu

