12A11700-1_2-1
author: Menochio, Giovanni Stefano

v

z

Pa

d

m

^

s

D

i

v

e

Es

ii

Á

*

P

As

s

i.

$

Es

TA

v

z

ia

5

:

d

AE

i

s

R

n

»

xcr

TA

UP

i

£f

N

2

i

C

^i

af

x

QY

ts

E

T.

j

of

Y

M

3

n2

"

T4

j

r

n

D*

"f

2

-

db

23

ii

Ti

g

a

g

UL

uN

x

m

5

R

?

a

j

;:

:

2

H

AO

H

T

*

ss

RA

SES

v

;w«

"

B

m

Ya

13

í

ij

PA

-

E.

i

a

o

"d

M

E

U

B-

VE

*

X

2Y

C

ss

s

2

S

$

A

dv d

z

.

t

D

N

r

:Y

3

i

Y

a

DX

d

PRE

P

x

u

A

u

DA

i

$.

&

1

N

d

"

2

O

*

;

A

e

M

g

fs

3

5

*

.

Qu

n

d

s

2

d

3

d.

»

x

zi

20

s

zam

M

D

d

E.

6

*

*

*

um

5

i

E

dR

AR

s

d

À

T

*

A

A

i

*

Pa

m

w

24

&

TW

M.

3

s

x

*

E

d

$

E

a

A

EuE

"d

"

s

PT.

Ts

d

*

Y

3.

3

-

t

:

d

V

X

p

M

4

h

"d

k

x

4

CO

E

u

2

$

s

ing

jgX

EM

p

Z

L.

Bu

-

j

H

i

&

n

.

D

&

"

H

2

5

Ab

U

GD

A

u

i

D)

3l

5

3

p

2X

d

5

r

*

3

ä

m

$2

L

r

1

M

X

*

D

55

EE

M

3

u

;

d

..ä*:

x

)

Es

z

e

$s

Ü

$s

*

2

X

U

2

(ULASY

o

23

u

i

Pt

A

"

2

AE

d

n5

g

P

E

L

14

z

i

.

m

lgU

d

TA

AT

2«

UM

d

"]

La

:

RU

i

$.

2

5

u

E

Y9

2

"

2

E»

27

Va

a

"

d

n

P

A

j

$e

-

d

4

:

U

j

D

3

UE

3.

s

*

228

n

j

3

5

*

)

g

3

[2

,

i

pE

78

n

i.

i

us

»

m

2

2

GU

*

»y)

i

L

d

s

j

iib

s

E

RE

RU UA

i

s

A

d

s

"Ed

55

m

du

DO

um

x

$

m

3

2

Rs

:

R*

B

u

2

g*

2

ys

h

j

2

Vj

à:

i

n

.

*

P

p

s

$h

»

Dd

.

us

TA

Y2

M

u

33

".

i

M

D

ROR

s

,;»«l

M

$

FYET

a

B

t

"

H

vb

m

95

i

Y*

z

j

Eu

x

od

s

Y

C

i

v

As

s

"

4

P

L

o

d.

s

P

2

st

g

(*

n

-

*»

n

i

A

Qu

8

5

d

T

m

T

?

auioi d

—

21

n

D

i

-

E.

d

AE

z5

*

d

L

^

?

us

7

2

r

E

.

d

1

D

*

E

A

3

G

g

-

2

t

:

U?

æ»

Y

A

-

:

s

r

NY

2

Ed

35

s

iE

»

s

5

d Y

A

*

5

i

:

x

TE

*

s.

.

$

*

M

v

Y

3*

i

$d

u

;

i

«4

t

«

MM

o

«

3

-

d

b

ROA

3

E

3

5

Ms

AA

i

v

2

AA

T

N

R

UM

2j

3A

P

dU

m

27

d

»

N P d

RRM

A

3

x

EY

s

:

E

s

FE

A

3

As

Y

p

z

t

-

2

2*

525

d

2

P.

es

a

d

23

T

:

23

T

;

i

Es

n

E

:

2

x

5

»

CA

s

u

r

—

sB

3

n

E

3

AA

EX

-

-*;

G

S

d

j

E.

d

s

r

.

-;

^

H

x

*

x

3

-

s

T

H

i

)ä.

*

X

z

RE

ä(æ

Dg^

j

5;»5

1

Bs

n

N

3

N

Md

:;'-'

m

5

n

p

&

$.

n

3

44

XU od

g

»

Ed

Bu

A

;

$

o

ä

c-

I

3

NE

x

d

3

VAV

L

S

N

i

6

Fs

j

P

Ó

X

d-

:

y&ä

X

:

^g

Xos

as

"

?

;

1

i

V

k

N

p

d.

Y;

J

E

TOR

2

i

*

d

T

?

j

d

:;

T

m

x

"

u

.

Ms

X

3

o

sSbds

2

d

POR

^

9

sE

&

m

ä

EU

A

e

E

d

z

m

C

m

E

*

.

.

i

P

M

i

x

N

B

x

E

x

m

R

iï

A.

g

D

;—

d

u

TR

"

s

*

m

5

T

ml

ss

n

us

M

OR

x

ä-?

d

S

AR

x

»

N

je

j

N

3

Gu

3

Ms

9

Wt

"m

Es

£

[

ia

A

t

Ü

N

2

RE

E

j

E

us

dv

2

k

j

i

e

*

u

m

-

$*

$

-

im

s

ES

l

X

^

;25

E^

|

T

m

2]

T

ss

R

z

TAT

N

Y

xds

ais

5.

p

;

EES

i

3

&

23

$

A

Y

1

:

x

j*

^

U

^E

4d

b

A

O t

-

M

u

i!»

E

J

?

"

&

E

A

i

x 3!;.,

d

m

E

EE

z

p

3

d

22

A

i

*

o

Id

$d

av

—

x

2

3

3

5

f

w

MM

U

)

um

3

3

A

2

2

j

"

i

REX

as

ïg

ys

O

A

i

1

s

d

"

3

OSDAK

Y

*

ij

:«-

A

i

5

z

-

M

"

g

s

du

m

D

3

*

$

ET

À

x

$.

us

d

x

j

5

jf

:

h.

N

2

d

"

3

a

at

i

s

u

à

vl

a

i

»

i

v

U

.

g,

d

u

u

m

h

».

A.

"N

A

e

*

j

3

LA NES

E

P S

gesc

ii

REU

ss ii

m

DN NT NSENSNENI IU

..».

u

A

CU

TY

a

N

—

AROS

A

M

ä.x j

Ms

Xü&mä

I,

-

i

'

|

NS

t

N

:

-

$

N

N

*

LT

N

4

N

9

.

.

&

*

Oaï

v

/4

|

N

?5|

b

hm

Y

*

IUO

w !f

£:

LU

L

i

|

'/

ERN

',,. K/

à

-

"

*/I

4

h3

'0'./

LR WE

x

-

W

4,

Y

4/

LL

N

à,

*.

if

» --

d

M»

29

E

E

L E

.

yw

ER

N12«509474524 021

*e

DOA

UO

vt

*

X

UB Tübingen

ImNDEN-

3.

(

VET

N

9905

k..-

1

N

:

$* dr

s

a

4 f

":

N

N

E

lh...4'

3

/

*

£

w

R um

H

|

h,

N

A v

v*

»e

U

-

£

EL

-

H.

d-

?

-

74

UE

d

,

XN

«*

ia T

Ü

N

i

M P

v y

$Á

P

ho T «

i

3

H.

o

NDI

PMM

E g

:

) A

u WR

I

r

p

l——

m

T$ am

m

-

TART ET a aC

E

"L ol

—À

—

-

—— —

L—D d

—— À

EE -

— P ET

m

* N

XX

d*

COWV m U

p

—

—— , M

"

-

i RUR i,

TP

E od

" /

J

N

P

C».

-**—.'ïï*xx

|

$,

a

hr

——

4

H

E

"

//

é

«

—

V

r/

$

B

Lf

i

d2

4

;T

z*

À

,f

FK 4

f

7

4 l

:

aM

:

t

ä/

ïj:

Y

A

.

[ n

L5

&

i

:

n

B

*f

3

æü

M

^

)2

,

T a

N

$

5l

jN

Ro s

F.

"

"

",

V,

A

z.

!j

^j

D

S

H

v

w*

:

Ed

y,

2,

L dcud

»

V

,

d

,(/)

N

J

M

ew

z

's l

N

^

':l

3

B

p

ä

, d

€,

ï

NT

A

f

".

NY Mi

^AR

L

A

N

5

78

4/

96

:

7

j

/

/ m

H

l

LU

N

U od

.

f

)

))

ï

f,

-

21

*/ i

a -

od iE

E7

j

'e

.

--

z

Z

.-.

i

--

—

—

-R

-*

l

"

ton

/

D- -

;

I79-

"

Í .

".

u

E

?

)1)

m

m

E

;/

/-..a*'-;k—

h f

"- Va

mN

N

$

"-

—— (-€—7

AS

**

NN

R

L5

l

w

!

f*5

OU

j

XX:X o

z

(*

- E ]

'/';

^

RN

R

-:..

CO

N

ENCN

Vs

N

i

7

;

;S

M

"^

j

3X

i

0..

ï

:

W

u

d

^j

z

N

^

'ä:

i

r d

-

m od

P C o

o

Z

—A)

L d

i

N

t

o

LUA

—

r osdtissnii

ä?

a

PU d

LO

gT

t w

**

&

77

:

u

f

?

—

k

2

7

à

ä(xäx ?

u &vm x&ä 5«&&3 .

e

R P JOANNIS STEPHANI

MENOCHII

E SOCIETATE JESV

COMMENTARII

TOTIVS

SACRAE

S CRIPTVRAE

—— À

—— T — Ü — À — a uü€€ a

——

Ó

r

A

i

3

ID

P

i

U

Z^

d9

W

NS

i

N

N

//

:

/

[es

N

7

N-

N

G

þ——

&

4

ä

i

É

(

!

J/

Z

.

J

N

W

j

W

d

-

N

À

n

u

N X

il

j

[

Jl

]

Bl

j

;

NN

;x

Y

p-JOANNIS

l

1

Z

-

Y

s

N

3

pl

[

/

i

Iw

N

|

[2^"

Y

.

Wi

M

NV

SOCIETATE J£:

j

!

W.

d

-b

U

i

j

u

vb»

!

c

!

]

M

i

(3,

W

Jl

z

|

ïä

i

N

N

v

vaxes

|

7

7

N

ll

Z

77

l

"t

J

p5

ï

Qu

N

)

l

2

/

-

RI

.:

/

/

N

1

zi

/

,

À

/

Ü

|

jj

,j

—

J

,

"n

*

!!

i

|

|

;M

1

!

HI

/

X

d

S

|

)

!

A

nf

X

»

J

l':

g

E

j

D

;

'

ln

Z

y

]

li

Ez.

lii

i

M

M

N

N

/

B*

j

ATA

A

n

MA

00

A

W

"

AV

Y

i

N

D

z

T

j

j

^

M

N

j

)

A

d

"

ä

lE

;

,

j

N

»

Q

"

!

N

il

g

|

)

NY

"

!

]

A;

»

M

Y

W

M

L

xh

N

j

"

u

j!

J

I

N

!

/

N

N

|

Al

:

il

li

.5:

Vll

u

À

N

N

|

,

T

W

|

^

VXX

j

N

N

vl

J

M

ii

LU

ä

/,

IN

SN

3"

SS

Wt

//,

——

)

f

;—E

A

-

z

——

-

L

i

w

——

ä

N

ä

I

M

7717 l.

ITMM

y

/,

ï

/

z

^i

N

N

N

N

77

N

N

N

N

NS

x;

7

777

j

i

NN

:

NNS

NN

,:

7

jj

NSS

Xxxxx x

A

7

ib

——

T ———ÀÀÀ

*

-al

—

m

(CELSISSIMO

AC

*

REVERENDISSIMO

$. R. L. PRINCIPI

E

GU MIAIBSYS

DE TRAVI HSON

DEI, ET APOSTOLI C/E SEDIS GRATIA

ARCHIEPISCOPO VIENNENSI,

METROPOLITANJE ECCLESLE SALISBURGEN

SIS,

ET CATHEDRALIS EXEMPTJ£

PASSAVIENSIS

CANONICO CAPITVLARI

ABBATI IN SEXARD, PR/EPOSITO IN ARDAG

GER , SACRJUE C/UESAREJE REGLIEQVE MAJESTATIS

ACTVALI CONSILIARIO INTIMO;

STVDIORVM VNIVERSITATIS VIENNENSIS

PROTECTORI GENERALI,

1

;l

R.P.JOANNIS STEPHANI

M ENUOCILF

DOCTORIS THEOLOGI

E SOCIETATE ]ESV

COMMENTARII

TOTINVS

SACRAE

SCRIPTVRAE

EX OPTIMIS QVIBVSQVE AVCTORIBVS COLLECTI

EDITIO NOFISSIMA

DILIGENTER POST VLTIMAM PARISIENSEM RECOGNITA

OCTO TOMIS,COMPREHENSA

Qw

A X'l*/v

"'"WL/

?,

-

£

AE

M

!

U

u)

d

SS

»

///

XXXX

——

J

,

IN

SNS

2

]

Z

p

»

/

E

Y

$

Zm

/LNS;

--

—R

WW

N

l

N

NSSS

ö:-o

Y

/Ii (

M

7

SNS

7

o

N

SNACSS

A

'ü

Jl

M»

(EE,

v

N

M

VIENNAE

AVSTARIAE,

SvMrPTisvs JoawNis THoM E TRATTNER, CzsAn, REc. MAJzsT,

AuLiI TYrocna. ET BIBLIOPOL. MDCCLV.

A

*.

hu

p

3N. D7

(25

(e

l

MC *'INC

E

äï

"

|

]

x.m

k( "

A

zw

T

Ve

d.

9// df e

— »

—

N

DA

C

ERY

S

NY

//(

ff —^

Q

Gj

£

T Em

—

7

7/

A

DA

L

Zb —

.

x-y//

5

, (

[

Q

D

A

d

R

À

4

2277

xx-:-

Jf

/

S

B^

NS

—

^

*á

Q

CY

d

E

f

N

G

77

o

p UE—— L

U

N

NSSS

S

CX

P. »DD.N'-»

D

A

"Z

J

5

s

»xxx*?*):;æ

2$

','

*

d

«qG

2

|

72

j

ETE

NU

3)

Pa mtannser 7

£

N

ï

Z

e .

J

(l

;:'

E)

//

y

4

A

?)

z—

A .

ä

i:f;/

*

p,.l

E

ne,

MU

Z

(

-

«

U.

^i

N C

1

LL

E b

—'

m .

)

R

b

CELSISSIME PRINCEPS,

D TE velut ad aram rei Literarie toties jam a

feriptoribus concurfüm eft, & fàcrificia facta

operum eruditorum , id & officio & ufu; tum

ut colerent tam confpicuam

eruditionem

& radiantem in omni genere

; in fublimi dignitatis Metropolitane pofitam ;

tum ut ex tanto Nomine lucem & prefidium feeneraren-

tur. Sequor exempla; feg J;läure precipuo. Nihil enim

eque

sque *par-eft, dufpiciis müncupare CELSIT UDINIS

TU £, quam OpusSacrofanctum Divinorum Codicum, id

eft, bibliothecam fanctorum, Ecclefie thefaurum, ac

Prefidum cumprimis fidei commendatum depofitum: in

quoram fcientia, ut ipfe pro dictatura gradus pontifica-

lis, & tuapte affidua commentatione magifterium pofli-

des; ita hos offerendo, rem T 181 TUAM, TvvM fün-

dum, TiBI: maxime familiarem, proin unice carum & ac-

ceptum offerre me cenfui.

Quid? in his ipfis Codici-

bus, quod quidem leges Ordinis Sacerdotalis, quod boni

dotes Paftoris, ad,numeros Veteris & Novi Inftrumenti

compofitas attinet, "'Eipfum multimodis adumbratum ot-

fero T1B1, id eít, imaginem redivivam Patrui Tu$

ERNESTI TRAUTHSONII Principis, qui anno

1685. in hac eadem Cathedra per fuffragium Auguftum

Monarche pientiffimi, virtutumque aftimatoris fagaciffimi,

Leopoldi, Magni Cefàris collocatus, Antiftitem fe geffit,

qui iu diebus fuis placuit Deo, & inveutus of juftus,

ad literam & amuffim Sacrarum paginarum, quas & folici-

tudine paftorali, & morum fanctimonia, ad communem

urbis hujus numerofiffine famam expreflit: in cujus

adeo ftationem cum paria TE merita & virtutes extulerint,

tum ad laudatiffima ejus confectanda veftigia, TE quo-

que hodie fummo incenfum ftudio letiflimi fpe&ant*vomnes

& gratulantur.

n

"Talem plane jam inde ab occospto regimine TE pro-

, inte-

bare ftudui(ti, exemplo 1707207"217711 operum, iu doctrina

gïz'tq-

gritate, gravitdte: fed noviffime cerni cum omnium ap-

laufu potuit, quam impenfe in ipfo fole & pulvere TE

prebueris Paftorem & Formam gregis ex auimo. More

enim Majorum, Vifitationem TU dicecefis inftituens,

quanta edidifti e Schola divini Spiritus, & facrorum li-

brorum preceptionibus documenta! Vigilantia primum &

fedulitas Paftoris enituit, qua rebus & ftatu ovilis ante

cum cura exploratis, fi que labes, fi qui nevi, fi qui of-

ficii ceffationes detegerentur ufpiam , apparatis jam ad

Nec eo minus in exe-

omnia remediis, in opus exifti.

quendo navus: oculi cumprimis in eos intenti, quos &

gradu ad facem aliis preferendam, & officio ad procura-

fionem animarum TiBI füccenturiatos habes ; auditus

es, quam enixe eos ad muneris füi partes accurandas fis

exhortatus , hoc ita verbis executus, ut exemplo pluri-

mum commendares, laborum omnium particeps; ac quo

non füppeteres per Temetipfum;. per operas certe fübfi-

diarias nullo deeffes loco, neque citius ab his invocare-

ris, quam occurreres promtius.

— Et hec affidua. cum ageres fortiter, quanta tamen

cum fuavitate ! nihil in congreffu & admiffionibus omni-

um TE manfuetius; humilius nihil ; nec in tenore mo-

rum modeftius &popularius, e norma utique Paulina

Omnibus ommia; parvulos maxime ex ingenio Servato-

ris, paterno prorfus amore. complexus; quorum greges

integros TE jugiter affectantes, non pane folum doctri-

ne, fed & paftu corporum refecifti, larga infuper ftipe

2

mune.-

muneratus: nec de cetero quenquam TE convenire'pa'f-

fus, quin abs T £ fructum vel auxilii, vel confolationis

auferret ; verbo , iter id fuit profufie in omnes caritatis ;

ut T.E, quoquo advenires, quafi Angelum Domini, ty-

pumque vivum innocentie & beneficentie fpectarent ovi-

cule, & ambirent;. ac fi qua parte cenfüram res pofceret,

procul omni afperitate, 77 fpiritu lemitatis omnia confi-

cientem viderent.

Nec aberat inter hec, Gymnafium

frequens patientie in itineribus permoleftis, coeli injuriis,

contuberniis, aliisque, quos in talibus fors offert, incom-

modis, in quibus cunétis T E nunquam moleftiarum per-

tefüum, fed imo quafi humani fenfüs expertem admirati

funt expeditionis comites; eo etiam, ad durandum in ope-

re, tanto fortius erecti, quod TE nulla captum laborum

fatietate, una tantum brevitate prefixi temporis angi vi-

debant, id unum cogitantem fcilicet, id fentientem, quod

ile, qui non fibi fe vivere, fed iis, pro quibus Chriftus

mortuus eft, exiftimavit.

Inter hec folemne & quotidianum prodidif'ci TUUM,

quod ad Formam gregis pertinebat & ad.rationem exem-

pli, quo difertius ,

quam verbo, predicabas : ftata

T1BI jam orandi, jam divina tractandi, jam commentan-

di fpatia: in toto genere religiofiffimus & ad fanctorum

prefülum effigiem exactus in verbis & actionibus modus:

cura corporis in poftremis, unico per diem, eóque per-

parco viétus dimenfo, nullo ceterum commoditatum , ne-

dum genialium diverticulo, ut totus nimirum in ftudio

fapien-

fapientie, Tvique officii, atque univerfim in falutis pu-

blice procurationibus occupatus, cernereris. : Hoc infti-

tuto vite, his moribus, ut amat in negotio, & affiduis

multitudinis oculis confpectior apparere virtus, tanto

magis agnitus.es, divino munere qualis quantusve effes,

quantumque porroó, TE Paítore, de re animorum & Ec-

clefie fperandum. n prefens autem pré&ter, copiofiffi-

mum opere apoftolice & exempli fructum, incredibilem

infüper amorem omnium, encomia, predicationem, dul-

cemque in pofterum memoriam collegifti, uno omnium

voto, ut TE incolumi in annos quamplurimos, per-

fruantur..

Que quidem felicitas cum ad diccefanos Tv os in

commune pertineat ; tum illud preterea in urbe Metro-

politana fingulare, quod, quemadmodum oraculorum di-

vinorum fcieutiam labia Sacerdotis cuffodire par eff ; ita

eandem in aliis quoque , quibus auctoritate Protectoris

prefides, & quibus aliquando verbi divini explanandi cura

& labor incumbet, meliorem in modum procuras: cujus

providentie fructus eft hoc ipfum, quod excudendum e

TUO prefcripto füfcepi, facrorum Eloquiorum volumen ;

quod pro eo , ut inter difciplinas Academicas principa-

tum obtinet, ita ut exactior & fructuofior in eo navare-

tur opera, compofita inter fe Editioue Clementina & Sixti-

?/], una. cum planiffima & probatiffima V. C. P. Joan-

nis Stephani Menochii S. T. expofitione, typis mandavi ;

meo quidem conatu ad gratificandum omnibus, hujus

tam

N

tam neceffarie fcientie ftudiofis ; fed beneficio preprimis

TUO, quoda TE velut fonte, in religionis orthodoxe

profecum & firmamentum, plurimarumque, in quas fa-

-cri hi rivi fpargentur, animarum compendium dimanabit :

de quo Ecclefie univerfim, ac hujati prefertim Acade-

mie; tum peculiariter TIBI ad permanfuram in omne

evum beneficii memoriam gratulandum: quoddumpro-

nus ad aramgratie TU/E CELSISSIMJE facig ; fimul hoc

quidquid eft opere, dico confecroque

CELSITVDINIS TVJE

devotiffimus

JOANNES THOMAS TRATTNER.

9Bir 9aria. Sberefía pot Gottcé Guaben SRónt,

$apferin, àc. ac.

SSefennen Sïïentïid) mit biefem 35rief, unb tbun Éunb aIIermä:dgig;

lid/baflln8 unfer lieber getreuer, Sjobann &fomas Sraftner,.DofzsBudyz

bánbler uitb Univerfitáts/23ud)brudfer in Muferer allbiefigen Jatptzunb

Refidenz- Gfabt 2Bienn, allergeborfamft $u vernebmen. gegeben, mas

maffen &, nad)bene 9Bir in oorigen Syabren bie allbicfige Dof«edule

$u Gmporbebuag ber. Soiffenfcaften im eine

ftanbpafte gute Drbnung g

tíotet, mít beit oDn ln ernennter Dire&o

ribus De8 Studii 'Theoloeici

& Philofophici twegen 9Sepfdaffung n

SBerlegung Der Diersu benbtpigten

Authorum Clafficorum eitter mitirdidpe

tt Contract ange(toffet, audp bereita

bierauf napmbafte Summen vertetbet Dabe, linà alteruntertQania(t bittenb,

3bir gerubeten ibme, gumabfer er. vor anberim. Diefígen. SDudbfübrerm unb

SBudorudern burd) «Derfdreibung unb 9tadybrudung eben Diefer Büdber at

feinem 3oerfebleig nícbt weni

gverbenmet gu merben beforge, al8 regierenbe

tanbézSür(tin unp Sran auf obberüprte SSudyer Lafer Privilegium impret-

forium bergejtalten gnábigft gu ertpeiler, baf fotfane 93ücber opne feiner

3Setvilligung vor niemanpen nadbgebrudet, eitigefubret, obet gum bGentfio

coen*Berfauf gegebeit ioerben mbgen., 2Gann 9Gíir batitt Diefe De$ Supplican-

tens a(ferutertoanigtte 9Sitte anabiaft angefebert, um ber

nebenft ermogert,

1vaé für napnibafte J[u&fagen berfelbe mitteltt Diefer. feitter

twillfapriget 9356

$cignng , utb Dutcb eilfertige 9fuffegung fo sabiteidber 93üdber auf fíd) ge

fipmmem, eber annjít. aber LInferem allerpodi(ten Oien(t mit anánefmenben

Cifer beforbert Dabe ; 9I[8 Daben 9'Gir aué Diefer unb mefr anperi 1rfa

een ür (ofde allecuntertbanig(te Sitte su feitter. biftigen Codpablpabaltung

altermifoeft gemiliget, unD Dabero mit moflbebadoten 9Rtutb , gutem

Statp unb redten 36iffen, ípbme Syopaun QDontad Qrattner, auf beà

P. Viti Pichler Compendium Juris canonici, uti? ejusdem Theologiam

Polemicam, Pannbes P. Laymann Theologiam Moralem tunp De8 Du

Cygnet Eloquentiam, tíe nicot mítiber auf 0e8 P. Pohl Hiftoriam Eccle-

fiafticam, Perezii Inftitutiones Imperiales. P. Carl Affertiones 'Theo-

logicas, Datr Den Menochium cum & fine Textu Biblico, Radices

Linguse Sacre, wie aud) De8 P. Jofephi Pichleri hiftoriam Czefareo-

Germanicam, P. Scherffer Inftitutiones Phyficas, P. Redelhammer Lo.

gicam & Metaphyficam, P. Rois Ethicam tutib enblíden auf al[e jeme

23udet, fp Durd) nadbrofgenpe sepen Syapre ber allfiefíger Univerfitàt. ü

Der bbberen Gidulen. dociret woerbett, jebodb rur auf bie Formaten, betet

n fib i ben. Gdulen gebraudoet, unb gegemn peime,

Daf e8 bet) beni con-—

trahirt; oDer ino

d) weiters contrahirenben Pretio fei unabanberliyeà 3Bet

bicibea

bleibett f)aäeu fo(íe, auf er(t erxveö&te yeben Syafre eig Privilegium impreffo-

rium gnapigft ertpeilet. $bun bas aud, unb bemitüiigen ipm foIdbea aus & apf.

&bnígl. audp oergogl. unb Panpdsgurftt. Stadt/Sollfommenpeit biemít Df^

fentlid), unb i Sraft biefea 3Ortefé alfo unb Dergeftalten, bap er Syopatttt

S5pnia8 Srattner, nberbeffer Gtber pbet recenfirte, um in bem nad;(tent se

ben Sapren ben afffiefiger Univerfitat ír beg Dbberen Cxdulen. docireroe

S&udber alfeinig Druc'em unb verfaufrem, audb binnen Den nad(ten sepett

Cuabren nienrarD aubera, mer Der (mniet feyr niag, fofcbe 93udber írr jenent

Format, mie nam felbe Deraabfer in Denen Gebulen gebraudyet, obne feitiett

pbet feitier Grben 9Sewitliquig ber Lnferer podbften LIngnab,unp Gitrafe ge^

ben SRarf [btigen Giofoes, aud) -bittivegnebnrung u. Confifcirung aller Exem-

plarien i ünferm Gbf bnígreicb,nub anber nady)bruden,auffege, erfaufz

fenunb ver(dileiffen folle uto mbge. (Sebietpem Darauf alfer, uitb jebert 11nz

feren. Gieift unb 9Geltl, £Obtigfeiter, jegig unb funftíger uaferen Praefi-

denten, Repraefentationen, f'anomar(dallen, 3Dralaten, Girafen, Sreper

S5yerren, 9eittern, &uedytemn, Sauptleuten, 3Bogten, 3Dflegern, S3urgarafert,

fanb.9tibbterm, SSurgernieiftern, 9eidbtern, 9eatger, SBurgert, Gemeinbett,

aud) fonít atfen anberm linferm 1intertfanem unb Getreuem, ínfonbetz

beit aberallen. ub jeben SSefrepten pf^ unb Univerfitatezudbrudertt,

*5udfübrern, 33udpbinibern, unb berg(eicben atllpier ( Umnferer Refidenz-

'tabt 96ienn, unb (onft aller orten btemit ern(tz unb veftiglicb, Dag fie oor

ernannten unferm getreuen Syopanm Sponae Srattner, al8 Soerlegern bíefer

93üder, ie audb Deffen Grben, bie beiwilligte sepen Cyabre binburcb be vore

(tebenb 1inferem Privilegio imprefforio alfetbíng8 rupíg unb utgeftort bfei

ben faffen, Daran Durdbaua nidbt Dürbert, irrem, ober bejcbiveren, nodb Da jez

manb anberm gu tpun geftatterr, ítt feine 9Geí8 nod) 9ege, alàlíeb einem jee

pein fepe 1Infere (dbivere 1ngnab, unb eorerivebnute Gtrafe ber. sepen 9 tardt

Ibtpigen Gip[D8 su vermetDert, (D eítt jeDer, f0 Dft er frepentfid) Diermiber tfaz

te, 1n8 palb i Lafere anbeur(ttide Gamnier, utib Der anperm. balbern

Sfceil ben 9Seleibigten unnacblaglid) su begapler, verfalfen fepmn fotle. Da8

meinen 9Gir ern(tíid),mit 1rtunb Diefe8 9B riefa, befiegelt mít1Inferem onigL.

$apf. u. Grt^bersogl. anpangentet qrofferen Syunfiegel,fo gegeben iét ia 1mo

(erer Gtabt 9GientiDen fedb&sebenpen J'tonatezSag3cap nad Gbri(ti un(era

lieben £ Grrm unb Geligmadere gnabenteicben Geburt, im fíeben

5eben—bunæ

bert brey unp fünfatgfter, Lnferer 9teicbe im brepaebenben xyapr.

MARTA THERESTX

foaugmiB. Sjobann Giraf ». €boted

Stib. gBilbem Graf o.

Ad Mandatum Sac. Ceef, Regiae Maj. prpr.

Syopaun Gbri(topp Step^berr v. SSarten(teit.

gr. ?nt, (äblenrwn Spifttidy.

-

a/f/

EX

s

W M

y//

— Z

GE

R

Sa

—

W*

NS

CR 3

p

u À

(( A

RO

Vk*;

A

—

—

E

( M

"

4

4

äe*;i

A

L

us

Z

NNGUIGEC

t A

2 A

VR.

3

AKP

19:.)'

E«

P

QO

aN

cN. 9. 6.*»

X

N2

&

27

od

EX

D. -

i

AC

SS

jA

m

Qv

E

u

il

:

2

z 50

3

XXS.

S

(

N

l

E

y3,

S

Y

d

;.

« /

[

(

AA

i

2

i»

e

CA )

s

y

u

N

OE SSSSERSe

m

E55

EKO

A

M

AA

MUN

N

À

VA

ii

)

-

C

V

(*

La

E

[

N

tI—ES

Y

^

d)

:

i

ZA

TW

:'

z

à

Q,

PX OPFA TÍTO

AD LECIT- OR EM.

Giepuxccmoo s.

SYP?

o

z

D)

iN multis

:

, maenisque bencficiis, quae per

E^.

c:

íacram- Tridentinam Synodum Ecclefize

Z

A

2)

),

fuce Deus contulit, id in primis numeran-

Yr-—y

(,

dum videtur , quod inter tot Latinas edi-

)

tiones Divinarum Scripturarum folam ve-

NU

terem, ac vulgatam , quae longo tot fzecu-

(US-oND

2

lorum ufu in Ecclefia probata fuerat, gra-

viffimo Decreto authenticam declaravit.

Nam, ut illud omit-

tamus, quod ex recentibus editionibus non paucse ad haere-

fes huius temporis confirmandas licenter detortae videbantur:

ipfa certe tanta verfionum varietas, atque diverfitas magnam

in Ecclefia.Dei confufionem parere potuiffet. Jam enim hac Praf.

noftra cetate ijlud fere eveniffe conftat, quod fanttus Hierony- in Jo-

ues

mus tempore fuo accidiffe teftatus eft, tot (cilicet fuitfe exem-

plaria, quot codices; cum unusquisque pro arbitrio füo ad-

deret, vel detraheret. Hujus autem veteris, ac vulgatee Edi.

tionis tanta femper fuit auctoritas, tamque excellens praeftan-

tia, ut eam ceeteris omnibus Latinis editienibus longe antefe-

Bib. $ac. Tom. I.

a

A

rendam

iP

P RE IG X RIj

rendam eHe; apud aequos judices in dubium revocari non

poffet. Qui namque in ea libri continentur (ut a majoribus

noftris quafi per manus traditum nobis eft^ partim ex tí.n&i

S.Hie- Hieronymi translatione , vel emendatione, fuícepti funt; par-

Tron.

tim retenti ex antiquiifima quadam editione La ina, quam fan-

in cap. Crus Hieronymus communem , & Vulgatam , fan&tus Augufti-

ií; mus talam, fan&us Gregorius Veterem translationem appel-

S.Àu-

lat,

Ac de Veteris quidem hujus, five ltalae editionis fince-

guft.

ritate, atque praeftantia, praeclarum fan&ti Auguftini teftimo-

Lib.2

.nium extat in fecundo Libro de do&rina Chriftiana , ubi Lati-

Do&r

Chri-

"nis omnibus editionibus, quae tunc plurimee circumfereban-

ftiina

tur, Ítalam przeferendam cenfuit, quod eífet, ut ipfe loqui-

c.Iz. tür , verborum tenacior cum perípicuitate fententiae.

De

S.Gre- fan&to vero Hieronymo multa extant veterum Patrum egregia

2orii

teftimonia; eum enim fan&us Auguítinus hominum do&i fi-

ïïpi&.

Dedi-

mum , ac trium linguarum peritiifimum vocat, atque ejus

cat.ad trans

lationem ipforum quoque Hebrseorum teftimonio vera-

Lean. cem effe confirmat. Eumdem fan&tus Gregorius ita preedicat,

cap. 5- ut ejus translationem , quam novam appellat, ex Hebreo elo-

in

n«

S. ÀAu-

quio cunéta verius transfuditfe dicat: atque idcirco dignilfi-

uf. Imnam e

ffe , cui fides in omnibus habeatur.

San&tus autem Ifi-

Wbifua- dorus non uno in loco Hieronymianam verfionem caeteris

pra.

omnibus anteponit , eamque ab Eeclefiis Chriftianis commu-

Libro

niter recipi, ac probari affirmat, quod fit in verbis clarior,

18. de

Civit.

& veracior in fententiis , Sophronius quoque , vir eruditiffi-

Dei c. t1US ,

fan&i Hieronymi translationem non Latinis modo, fed

43-

etiam Graecis valde probari animadvertens, tanti eam fecit;

Libro gt Pfalterium , & Prophetas ex Hieronymi verfione in Grae-

20-

cum eleganti fermone transtulerit. Porro qui fecuti funt, vi-

IMMora.

ri do&iffimi, Remigius, Beda, Rabanus,; Haymo, Aníelmus,

Liv.6. Petrus Damiani , Richardus, Hugo , Bernardus , Rupertus ;

Etym. Petrus Lombardus , Alexander , Albertus , Thomas , Bona-

cap. 5.

ventura, caeterique omnes, qui his nongentis annis in Eccle-

Lib. 1.

de Di-

fia fioruerun: , fan&ti Hieronymi verfione ita funt ufi, ut cae-

vinis

ter2 , quae pene innumerabiles erant , quafi lapfae de ma-

Offi.. nibus 'Theologorum. penitus obfoleverint

Quare non imme-

12.

rito Catholica Ecclefia fan&um Hieronymum do&orem maxi-

mum, atque ad Scripturas íacras interpretandas divinitus ex-

citatum , ita celebrat, ut jam difficile non fit illorum omnium

damna-

]

!d

PRJEFAT,IO.

llY

damnare judicium , qui vel tam eximii Dottoris lucubratio-

nibus non acquiefcunt ,. vel etiam meliora , aut certe paria,

preftare fe poffe confidunt.

Ceterum, ne tam fidelis trans-

latio, tamque in omnes partes Ecclefize utilis, vel injuria tem-

porum , vel impretforum incuria, vel temere emendantium

audacia, ulla ex parte corrumperetur, eadem fíacrofantta Sy-

nodus Tridentina illud Decreto fuo fapienter adjecit, ut haec

ipfa vetus ac vulgata Editio emendatiffime, quoad fieri poffet ,

imprimeretur : neque ulli liceret eam fine facultate, & appro-

batione Superiorum excudere.

Quo Decreto fimul typogra-

phorum temeritati, ac licentiae modum impofuit & Pattorum*

Ecclefizge in tanto bono quam diligentiffime retinendo, & con-

fervando, vigilantiam, atque induftriam excitavit. Et quam-

vis infignium Academiarum Theologi in Editione vulgata pri-

Ítino fuo nitori reftituenda, magna cum laude laboraverint ;

quia tamen in tanta re nulla poteft effe nimia diligentia ) &

codices manuícripti complures, & vetuftiores Summi Ponti-

ficis juffu- conquifiti , atque in Urbem adve&ti erant , & de-

mum . quoniam executio generalium Conciliorum , & ipía

Scripturarum inteeritas , ac puritas, ad curam Apoftolicae

Sedis potiffimum pertinere cognofcitur: ideo Pius IV. Pon-

tifex Maximus, pro fua in omnes Ecclefi:e partes incredibili

vigilantia, le&iffimis aliquot fanttze Romanaze Ecclefice Cardi-

nalibus, aliisque tum Sacrarum litterarum, tum variarum lin-

guarum peritilfimis viris , eam provinciam demandavit , ut

vulgatam editionem Latinam , adhibitis antiquiffimis codicibus

manuícriptis , infpeCtis quoque Hebraicis Greecisque biblio-

rum fontibus , confultis denique veterum Patrum commen-

tariis, accuratiffime caftigarent.

Quod iidem infütutum S.

Pius V. profecutus eft. Verum Conventum illum, ob varias,

S

I

graviffimasque Sedis Apoftolicsee occupationes jamdudum in-

termiffum , Sixtus V. divina providentia ad fummum Sacer-

dotium evocatus, ardentiffimo ftudio revocavit, & opus tan-

dem confe&tum typis mandari juffit. Quod cum jam effet ex-

cuffum , & ut in lucem emitteretur , idem Pontifex operam

daret, animadvertens non pauca in facra Biblia preeli vitio

irrepfiffe, quze iterata diligentia indigere viderentur, totum

opus fub incudem revocandum cenfuit, atque decrevit. Id

vero cum morte praeventus praeftare non potuiflet , Grego-

a 2

ylus

1V

PRlEFAT'IC.).

rius XIV. qui poft Urbani VII. duodecim dierum Pontifica-

tum Sixto fuccefferat, e

jus animi intentionem executus., per-

ficere aggreffus eft: ampliffimis aliquot Cardinalibus aliisque

do&iffimis viris ad hoc iterum deputatis. Sed eo quoque, &

qui illi fucceffit, Innocentio TX. breviffimo tempore de hac

Iuce fuübtra&tis ; tandem fub initium Pontificatus Clementis VIII.

qui nunc Ecclefidé univerfze gubernacula tenet, opus , in

quod Sixtus V. intenderat, Deo bene juvante perfe&tum eft.

Accipe igitur , Chriftiane Le&tor , eodem Clemente fummo

L.I

Pontifice annuente, ex Vaticana Typographia, veterem , ac

vulgatam facrae Scripturee Editionem , quanta fieri potuit di-

ligentia caftigatam : quam quidem ficut ominibus numeris ab-

folutam pro humana imbecillitate affirmare difficile eft, ita ce-

teris omnibus, quae ad hanc usque diem prodierunt, emen-

datiorem, purioremque effe , minime dubitandum. Et vero

quamvis in hac Bibliorum recognitione , in codicibus manu-

Ícriptis, Hebraeis, Grzecisque fontibus , & ipfis veterum Pa-

Epift.

trum commentariis conférendis, non mediocre ftudium adhi-

ad $u-

bitum fuerit: in hac tamen pervulgata Le&tione, ficut non-

miam

nulla confuülto mutata, ita'etiam aliaj quce mutanda videban-

& Fre-

tellam

tur, confulto immutata reli&a funt : tum quod ita faciendum

Praf.

effe, -ad offenfionem populorum vitandam, fanCtus Hiero-

Evan-

nymus non femel admonuit: tum quod facile fieri pof-

gel.

fe credendum eft, ut majores no(tri, qui ex Hebrais, &

ad Da-

maá-

Graecis Latina fecerunt, copiam meliorum, & emendatiorum

librorum habuerint, quam ii, qui poft illorum zetatem ad nos

fum.

pervenerunt, qui fortaffe, tam longo tempore identidem de-

fcribendo, minus puri , atque integri evaferunt: tum deni-

que,

quia facree Congregationi Ampliffimorum Cardinalium,

aliisque eruditiffimis viris ad hoc opus a Sede A poftolica de-

le&tis, propofitum non fuit novam aliquam editionem cudere,

vel antiquum interpretem ulla ex parte corrigere, vel emen-

dare : fed ipfam veterem, ac vulgatam editionem Latinam , a

mendis veterum librariorum , nec non pravarum emendatio-

num erroribus repurgatam, fuze priftinze integritati, ac puri-

tati, quoad ejus fteri potuit, reftituere: eaque refüituta , ut

quam emendatiffime imprimeretur juxta Concilii Oecumenici

Decretum, pro viribus operam dare. Porro in hac Editione

nihil non canonicum, nihil adfcititium ; nihil extraneum ap-

ponere

P R E

A T

I O.

v

ponere vifum eft; atque ea caufa fuit, cur Liber TTT, & IV,

Ffdrze infcripti, quos inter Canonicos libros facra Tridentina

Synodus non annumeravit, ipfa etiam Manaffze regis Oratio,

qua nec Hebraice , neque Grece quidem extat , neque in

manufcriptis antiquioribus invenitur, neque pars eft ullius

Canonici libri, extra Canonicse fcripturee feriem pofita fint ;

& nullee ad marginem concordantize (quee pofthac inibi ap-

poni non prohibentur) nulle notee, nulle varize le&iones,

nulla denique prsefationes, nulla argumenta ad librorum ini-

tia confpiciantur.

Sed ficut Apoftolica Sedes induflriam eo-

rum non damnat, qui concordantias locorum , varias leCtio-

nes. prafationes SanCti Hieronymi , & alia id genus in sliis

editionibus inferuerunt : ita quoqve non prohibet, qvin alio

genere charatteris in hac ipía Vaticana editione ejmsmodi ad-

jumenta, pro ftudioforum commod'tate, atque utilitate in po-

fterum adjiciantur, ita temen, ut le&tiones varise ad marginem

ipfius Textus minime annotentur,

R IJONDCRONMOC Qæ&z&"&f&; SNOCNSNCCRIONS CA

CLEMENS PAPA VIIL

Ad perpetuam rei memoriam.

j

jUm facrorum Bibliorum vulgatee editionis Textus fummis

C

laboribus, ac vigiliis reftitutus , & quam accuratiffime

mendis expurgatus, benedicente Domino , ex noftra Ty-

pographia Vaticana in lucem prodeat ; Nós, ut pofterum idem

'Textus incorruptus, ut decet, confervetur, opportune pro-

videre volentes , au&toritate Apoftolica , tenore prsefentium

numerandos , tam circa , quam ultra montes , alibi quam in

noftra Vaticana Typographia a quoquam imprimatur. Elapío

autem praefato decennio , eam cautionem adhiberi preecipi.

mus, ut nemo hanc fan&arum Scripturarum editionem typis

mandare praefumat , nifi habito prius exemplari in Typogra-

phia Vaticana excufo : cujus exemplaris forma , ne mipnima

quidem particula de Textu mutata, addita, vel ab eo detraéta,

nifi aliquid occurrat, quod Typographic& incuriae manifefte

adícribendum fit, inviolabiliter obfervetur.

Si quis vero

Typographus in quibuscumque Regnis, Civiiatibus, Provin-

23

Ciis,

vt

P ROE A

rIi

I O.

ciis, & locis, tam noftrae S. R. E. ditioni in temporalibus fub-

je&is, quam non fubjectis, hanc eandem facrarum Scriptu-

rarum editionem intra decennium praedittum quoquo modo,

elapfo autem decennio* aliter quam juxta hujusmodi exem-

plar, ut preefertur , imprimere , vendere , venales habere,

aut alias edere, vel evulgare; aut fi quis Bibliopola a fe, vel

ab alüs quibusvis , poft datam prefentium , hujus editionis

impreflos libros, feu imprimendos a praefato refttuto, & cor-

