Cettmons

Xlebrzorumcoloniam, &legem tran-

omniimmunditiacarnis, & fpi-

D P.qz

fiit, & inter eos peregrinatur , ideít,

ritus, ab omni peccato , noxaque le-

Te: Cf

habitat:

gali,

9.X

J

28. Et wos fimiliter. evomat.) & fe

3. Timeat. ) Revereatur.

[

7^

&jiciat.

frtmjt

4-. Deos conflatiles. ) Gft fynechoche;

lt

Evomuis. )- chuï'tur defuturo, qua

nam cofatilium nomine omnia pro-

Pmnes h

fi de praterito prophetice: fenfus er-

hibet idola five fufilia , five du&lia;

ln CXf

go eft, certo; & brevi evomet. T'er-

five fculptilia.

V paupe

CAPUT XIX,

39$

12* ff

. Si immolaveritis hoftiam pacificorum Domfífio; ut fit pla-

veftrum,

cabilis,

fitibo, u

6, Eo die,

quo fuerit immolata, comedetis eam, & die al-

tero: qmdqmd autem 1ef1duum fucrit in diem tertlum, dgne

iaciatis ex

comburetis.

Colonus,

. . Si quis poft biduum comederlt ex ea, profanus erit, &

lmpletatls reus:

& tete

8. Portabitque 1n1qu1tatem fuam ,.quia (an&um Domini pol-

luit, & peribit anima illa de populo füc.

i parisf

9.* Cumque meffueris fegetes terrae tuse, non tondebis us- "Tnfr,

que ad folum fuperficiem terree : nec remanentes fpicas col- ?5:27

his quip

liges.

10. Neque in vinea tua racemos, & grana decidentia con-

fecerunt

grepabis, fed pauperibus, & peregrinis carpenda dimittes. Ego

Dominus Deus vefter.

E Do-

II. Non facietis furtum.

Non mentiemini, nec decipiat

unusquisque proximum fuum.

*

I2. *Non perjurabis in nomine meo, nec pollues nomen "Exo.

20.7.

Dei tui: Ego Dominus.

I3. * Non facies calumniam prox1mo tuó, nec vi opprlmes *Eccli

eum.

* Non morabitur opus merceparii tu1 apud te usque 1o.€.

.,&dces

inane.

eut

Ddd25

IA:

nus Deus

1 Non 5*

ob.

Qlï

yeat, Sab

5 Ut fft placabils. ) Ut fit vobis

10. Neqtze ie winmta fUa rdcemos.)

placatus, & propitius.

Poít vindemiam remanentes.

g. Peft Giduum comederit ex ea, ) lo-

Racemos .

cjatis V0*

ftia pacifica.

cozgregatzs. ) Ylebr.

ne fatids racemationemi "vindePse fug,

Praf(znm erit. ) LXX. Vertunt,

LXX. mon revindemiabzs vinetum tuup,

?5l

& vróy 81

irritum erit facrificium ,

— À À

effe&tu carens , & nihil tibi proderit ;

Il. No» mentiemini.) Hebr. zoz ze-

immo erit profanum, & qui hoc pa-

gabitis, fcilicet veritatem in depofito,

e quii r

ut fe-

credito , aliove quovis contra&u, ac

rem nonfee

trant, impietatis reus erlt

debito.

quitur.

: B

Lapietatis reus. ) Quia hanc facram

12. la zomize mca.) Per nomen

ceremoniam a Deo fancitam violavit.

meum

, &prid 12

Nee pellues momen Dei tt/, . Quan-

$- Peribir. ) Sententia judicis ,. fi

nis, & fpi

res. conftet, alioqui Deo' vindicante.

tum in te eft 5 nam almquz nomen

poxqe i

9. Noen :mdn')/:, E&c. ) Hebr. zoez

Dei in fe pollui nequit

coniummabis metere angulum , vel, ex-

13. Opus mercenaris. )W]erces operis,

qremitatem : agri tui, q. d. non fecabis

Llj qw "ane

:) Sed eadem die-ante

r-'peuhod' 1

omnes fruges, fed relinques aliquid

noGem &i perfolves, quia operarii fe-

3[*,3!'0

in extremitate , vel angulo agri tui ;

re pauperes adeo fubt, ut in diem vis

r " dl,p vhh

yant.:

ut pauperes illud colligere poflint,

[]

-

$96

XDIBRILEYITICI

14. Non tfiledices furdo, nec coram caeco pones oiï'er;di-

culum ; fed timébis Dominum Deum tuum, quia ego fum

"

Dominus.

ber

14. Non facies

, quod iniquum eft, nec injufte judicabis.

fiot

"Deut * Non confideres

1.17.

perfonam pauperis, nec honores vultum po-

tentis. . fufte judica proximo tuo.

iC

15 19.

Prov.

16. Non eris criminator , nec fufürro in populo. Non ftabis

24.53. COntra fanguinem proximi tui.

Ego Dominus.

Do

Eccli.

.,

17. * Non oderis fratrem tuum in corde tuo, * fed publicé

42-1.

j

]ac. 2.

argue eum , ne habeas fuper illo peccatum.

hg

2

I8.. Non quaeras ultionem, nec memor eris injurize civiu

ni

'r.Jo. tuorum. * Diliges amicum tuum ficut teipfum. Ego Dominus,

2.1I.

I9. Leges meas cuftodite. Jumentum tuum non facies coire

hu

114 cum alterius generis animantibus. / Agrum tuum non feres di-

C verfo fe

mine. Vefte, quae ex duobus texta eft, non indueris:

I6.13.

p

20. Homo

ob

14. Nox m(zl'ed;'ce;- ferde.) Quiahoc

fervalitis inimicitias. Nerbum 313 za-

valde inhumanum eft, ut ei, qui fe

£ar,quod hic habetur, in eos competit;

defendere nequit, injuriam irroges.

qui beneficium dant, fed addita expro-

bar

Ne coram? ceto, 66c.) Fortaffe fer-

bratione ob acceptam olim injuriam.

mo eít metaphoricus , vetans mala

Sicut. teipfom. ) Mox , fieur , non

dari confilia prefertim fimplicioribus,

zqualitatem ; fed fimilitudincm fi

gni-,

quos facile eft in fraudem inducere.

ficat.

lino,

YS. Nem confderes.) ln judicio.

Perfonam pauperis. ) Ut iniqua ejus

Ego Dominui,) Quifcilicet id ipfum,

N

licet arduum , jure meo exigo, &

"

lati

miferatione commotus , judicium per-

precipio.

vertas,

IQg. Jumentum. tunps , €$c: ) Acciz

16 Criminaror, fz[zrro.) In Hebr.

hüt

piendalex,utfonat. Muliergo, quos

&i

eft una tantum vox 555 rachi/, id eít,

Hebrei habuerunt, vel cafu geniti

trit

detra&or, fufurro.

funt, vel aliunde addu&i.

Ita prz-

Non ffabis.) LXX. non con[pir abis.

ceptum elt I. quia volebat Deus He-

Contra fanguinem proximi. tui. ) Ut

brzeos fan&iflime juxta naturam infli-

put

f

injufte eum occidentes juves,

tui; congreffus autem animalium di-

coli

17. Sed pubüte argue eum.) Ne

verí? fpeciei eft contra naturam. £T:

e6dium foveas occultum, fed fiin ali-

quia nolebat Deus animalium fpecies

fin

ts

quo lefus es, .& jus tuum profequi

confundi, ac permifceri. li. ne He-

velis, palam per Tudices cura, ut ti-

brai talia curantes, & fpectantes con-

UE

bi fatisfiat.

greffum illum animalium, fimilia di

fihu

Ne babeas füper ilo pectatum.) 4

Ícerent, & imitarentur.

"

H

perniciem

dit

mando.

aliquam occulte macli-

Nou ftres drvevfo femine. ) Videtur

pI

voluiffe Deus hac, & fequenti lege,

18. Nonm quavas ulrionem. ) Ne pri-

Hebrais commendare fimplicitatem

dilj

Yata auGtoritate injuriam ulcifearis;

€on|

in vi&u, & veftitu, omnique alia re,

tf

Aec per judicem libidine ultionis.

Quod hic in arvo. dicitur, idem in

MNec zaemor .eris injurie.) Chald. Nez

vinea locum habet. Deut. 23. 9.

Prin

Qer)

p

"CA POUYTS XIX:

397

offendi-

2o. Homo fi dormierit cum muliere coitu féminis, quae fit Matt.

ego fum

ancilla etiam nubilis, & tamen pretio non redempta, nec li-18.1$-

bertate donata

, vapulabunt ambo, & non morientur, quiaE"fCæ

üdicibis,

non fuit libera.

* Mat/

ltm pt-

2I. Pro deli&£to autem fuo offeret

$04

naculi teftimonii arietem :

1Domin'o ad oftium taber-

&

^

-

2

o ftbis

22. Orabitque pro eo facerdos, & pro peccato ejus coram 39

jjuc

Domino, & repropitiabitur ei, dimitfeturque peccatum.

6.27*

| publlc&

23. Quando ingreffi fueritis terram , & plantaveritis in ea

Rome.

ligna pomifera, auferetis praeputia eorum: poma, quae ger-1;. 9

P civum

minant, immunda erunt vobis , nec edetis ex eis.

)ominus,

24. Quarto autem anno omnis fru&tus eorum fanttificabitur

jes coire

laudabilis Domino.

feres di-

2$. Quinto autem anno comedetis fru&tus, congregantes

dueris:

poma, quae proferunt.

Ego Dominus Deus vefter.

. Homo

— H

26. Non comedetis cum fanguine. Non augurabimini, nec

Obfervabitis fomnia. '

m yy) t

; oompetit

27. Neque in rotundum attondebitis comam : nec radetis

barbain.

ditz expro-

jojuriam.

Ddd3

28.Et

fjf , f0

nem ffri-

E& -duolus resta. ) Lanafvilicet , &

fru&us comedere poterant facerdotes,

lino.

non laici.

tit ipfum,

£o. Vapulabunt ambo.) Ylebr. Fapa-

26. Non.augurabigimi. ) Non exer-

aip, &

Lario erit ers loris bubslis.

cebitis Magiam , aut magicam divi-

22. Repropitiabitur ei.), Neeum pu-

nationem.

,) M

niatin hac vita; per gratiam. etiam,

27. Neque im votumdum cttondebitis

erpo, quos.

& infufionem charitatis, fi vere con-

comam.) L XX. habent: Noa facietis

a geniti

tritus facrificium obtulerit.

odco» (rotumditatem ) ex coma veffra,

Ín r

23. duferetis preputia eormm. ) Pr&-

etiam nunc aliquze gentes totum ca-

putia vocat primos trium annorum

puttondent , aut radunt , particula

Deus te«

fru&tus.

m ii

Voluit Deus hacceremonia

duntaxat intonfa reli&a, velin verti-

nilfum d

-€oli perinde ac puerorum circumci-

ce, vel in fincipite, ex qua cijrus

türam. I^«

fione; congrue tamen ad arborum na-

capillorum exiftit.

lllum aliqui vo-

yn fj

turam ; nam earum fru&us primi ma-

cant vernaculo vocabulo , 4« /fffora,

jj m He

gis aquofi, & indigefti, ideoque in-

Hic mos fuit vetuftus , & a gentili-

falubriores funt pofterioribus.

bus /Egyptis pr&fertim ufurpatus;

antescor-

fimilia -

Pema, que germinant. ) Quæ pro-

ideoque a Domino Hebrais inter-

, ducent, frilicet ipfz arbores.

di&us.

) Videur

24. Omuis frudus. fantlificabztur dau-

Nec vadetis barbam. ) Hebr. zez de-

dabili: Domino.) Quarto anno fru&us

firaes: exiremitatem barba tus, ) q. d.

enti Nf

ohataem

confecerabitur Domino in laudem eius,

tondere permitto , radere ufque ad

jue ;)!]'J I€.

ut fcilicet offeratur facerdotibus ficut

extremam cutem interdico.

]ta pre-

primitie , & decime , & in eorum-

cepiffe videtur Deus, ut barba appa-

, imin

L

"n

]

dem jus cedat: quarto ergo anno hofce

reret, qua eft virilgta;is infigne.

/

398

LIBKI.LEWVUTICI

. 98. Et

füper mortuo non incidetis carnem veftram, neque

guras aliquas, aut ftigmata facietis vobis.

Ego Dominus,

M

29. Ne proftituas filiam tuam

impleatur piaculo.

, ne contaminemþ terra, &

30. Sabbata mea cuftodite;

PA

& San&uarium meum metuite.

Ego Dominus.

31:. Non declinetis ad magos, nec ab ariolis a]iäuid fcifci-

:

temini , ut polluamini p$r eos.

Ego Dominus Deus vetter.

aov

32. Coram cano capite confurge, & honora perfonam fenis:

io

& time Dominum Deum tuum.

Ego fum Dominus.

*E.xo.

33. *Si habitaverit advena in terra veftra, & moratus fuerit

2?.2L jnter vos , non exprobretis ei :

-

£un

od

34. Sed fit inter vos quafi indigena: & diligetis

eum quafi

vofmetipfos, fuiflis enim &

Til

vos advense in terra ]Egypti.

Ego Dominus Deus vefter.

45. Nolite facere ini

quum aliquid in judicio, in regulä, fn

pondere, in menfura.

füo

36. Statera jufto , & sequa fint pondera, juftus rhodius,

eequusque fextarius.

ET

Ego Dominus Deus vefter, qui eduxi

vos de terra 7Egypti.

fen

37. Cuftodite omnia praecepta mea,

& univerfa jixdicia, &

It

fa;ite ea. Ego Dominus.

fici

CAPU'i'

c8. Non mcidetis carnes veflras ) D/EO?

31. 4 magos.) lebr. ed Pyrtbenes,

Da

hic erat Gentilium in funeribus , qui

qui demonem habent familiarem ,

lanceolis, aut gladiolis brachia , aut

maxime ventriloquum, ex ventre fci-

fant

alias corporis partes certis notis com-

licet quafi ex utre confufo fono lo-

pungebant , & finguinem eliciebant

quentem.

in mortuorum honorem , & in mce-

Nec. ab aviolis, 6c..) Arioliproprie

()

roris argumentum. Vide Deut. 14. 1.

vocantur, qui ex vidimis immolatis

B

& 3. Reg. 19. 28.

divinant,

Figuras , ent ffigmata, ) Fiebant

32. Et tize Dominum.) Precipiene

(

tem ; ut fenes honore afficiantur.

ferro ignito, atramento , aut flibio,

.

in honorem Deorum.

Has notas

33. 4dvena.) Circumcifus , profe-

nulla poterat ars' abolere , quare eas

lytus fa&us.

n

merito vocat FLloratius

Iy

: Vidura £m

3$- Jm vegula. ) Qua fcilicet men-

eute pantla.

furatis, qualis eft ulna : quafi dicat,

30. Sabiata mea cuffodite. ) Sabba-

jufta menfura utimini in menfurando,

hxe'[ !

tum hic quodlibet feftum fignificat.

36. JEqua ffut pondera. ) Hebr. æqu;

neg Q

Sazflzar um meum metsire. ) Revex-

fimt lapides ; his enim olim ponderi-

n']n

remini, necaccedentes immundi, nec.

bus utebantur, unde Prov. rz6. rr.

C

curiofe fcrutantes , nec illud ingre-

tf

h&c pondera vocantur /apide: i/kcculi-.

dientes, cum fas' non eä't:.

E

Blon,

Piafe

à

*

*

*

^

*

399

eQue

$,

CAPUT. XX

k

Morte ple&endi funt , qui de [emine Juo . Molocb. offerunt ,. qui ma-

£05 , aut ariolos confulunt, qui parentibus maledicunt,

wite,

gui

varios exercent coitus illicitos.

cifti

cutäsqueve& Dominus ad Moyfen , dicens:

Y. LO

2. Heec loqueris filiis Ifrael : Homo de filiis Hrael,& de

lef,

fenis:

advenis, qui habitant in Tfrael, * fi quis dederit de femine fuo " Sup.

idolo Moloch, morte moriatur, populus terrae lapidabit eum. 18

fuerit

3. Et ego ponam faciem meam contra , illum: fuccidamque

eum de medio populi fui, €o quod dederit de femine fuo Mo-

loch, & contaminaverit Sanétu

L

quí

men fantctum meum.

arium meum . ac polluerit no-

gypti.

4- Quod fi negligens populus terree, & quafi parvipendens

imperium meum, dimiferit hominem,

qui dedit de femine

m ïn

fuo.Moloch; nec voluerit eum occidere:

Jdius,

$. Ponam faciem meam fuper hominem illum, & fuper co-

gnationem ejus, fuccidamque & ipfum, & omnes, qui confen-

edui

ferunt ei, ut fornicaretur cum Moloch , de medio populi fui.

6. Anima, qua declinaverit ad magos, & ariolos, & forni-

j2 «

"

cata fuerit cum eis, ponam faciem meam contra eam, & inter-

ficiam-illam de medio populi fui.

n

1.* San&tificamini, & eftote fan£ti, quia ego fum Dominus *.Pet

Deus vefter.

I-16.

')th:m,

*Exo.

larems

.8. Cuftodite praecepta mea, & facite ea: E

;go Domïnus, qui

v R E

z

fan&tifico vos.

d

nireft

Prov.

ono 10«

9. *Qui maledixerit patri fuo , aut matri, morte moriatur : 2o.zo.

Matt.

Q) patri, matrique maledixit, fanguis ejus fit fuper eum.

ropïïB

Io.*Si

I5-. 4

rolitó

Marc.

1) Patri matrique maledixit. Hac erks defunt $m edit. Sixtina,

7.10.

*

cpide

2«

^

de advenis. ) Profelytis.

4 polluerzt , 66*) nomen meum ;

!

)

Ideio Moloch.) Nidefupracap.. acleges meas, quantum in ipfo eít,

?

ri:ofe'

18. 2I.

profanaverit.

Populus-terra.) Plebs.

S. Ponam faciem meam.) Yrafcar.

p m

3. Succidamque eum ,. 6$c.) Si vide-

6. Ad magos,E5 ariclos.) Vide c.19.n 31

j dicdt y

licet judices eum plectere, & lapidare

Fornicata fuerit.) kAs adheferit.

jandor

neglexerint, quod clarius explicatur

8. Ezo Domimnus, qui fantifice vos. Y

r 4

num. 4. & fequentibus.

Qui jubeo, & volo vos effe (an&os.

Coptanim averit [antuzrium meum.)

Q. Sangmuis ejus,) Reatus , & pana

?onderz«

j 1

Quafi contaminatum judicaverit reli-

fanguinis, hoc eft mortis, quam me-

i j;;,-:hfl'-

gionés meas negligendo, & idola eis

ruit, q. d. fua culpa pereat , &. morte

puniatur per judicis fententiam.

præferendo.,-

(

^

*

"

e

D

4oe

.L1BTI LE'VITICI

]

*Deut

Io. * Si moechatus quis fuerit cum uxore alterius, & adulte-

MU

22.22. Tlum perpetraverit cum con

juge proximi fui, morte moriantu;'

Jo2n. & moechus , & adultera.

bun

$

y

11. Qui dormierit cum noverca fua, & revelaverit

Gignomi-

veli

niam patris fui4 morte moriantur ambo; fanguis eorum fit fu--

(à

tU

per eos.

"

I2. Si qui

s dormierit cum nuru fua, uterque nioria'tur, quia

fcelus operati funt : fanguis eorum fit fuper eos.

pitu

I3. Qui dormierit cum maículo coitu foemineo , uterque

V0$

operatus eft nefas, morte moriantur: fit fanguis eorum fuper

eos.

h

I4. Qui fupra uxorem filiam, duxerit matrem ejus, ícelus

operatus eft; vivus ardebit cum eis, nec permanebit tantum

füs

nefas in medio veftlri.

ab

15. Qui cum jumento , & pecore coierit, morte moriatur :

pecus quoque occidite.

j

&20

* Sup.

.16. * Mulier, qua fuccubuerit cuilibet jumento, fimul inter-

2

98:23- ficietur cum eo : fanguis eorum fit fuper eos.

.

H

.

s fui, vel filiam.

j«

17. Qui acceperit fororem fuam, filiam patri

matris fuze , & viderit turpitudinem ejus , illaque confpexerit

Yo0Q

j

fratris ignominiam : nefariam rem operati funt : occidentur

in confpe&tu populi fui, eo quod turpitudinem fuam mutuo

frg

revelaverint , & portabunt iniquitatem fuam.

18. Qui coierit cum muliere in fluxu menftruo, & revela-

file

verit turpitudinem ejus, ipfaque aperuerit fontem fanguinis

gi

fui, interficientur ambo de medio populi fui.

Ig. T urpi-

1o. Morte moriatur.) Lapidibus ob-

. 2*

^

tantum parente , quod fequentia fta-

ruatur, ut patet Deut

23. & 24.

tim declarant.

tulp

Poena enim lapidationis , quz ftatui-

Viderir turpitudinem.?) Tätig'erit, &

lm

tur in dantes femen MMoloch ad fe-

concubuerit.

]i

quentes cafus referri videtur.

at

Ipniquitatem fuam.) Iniquitatis fue

11. lenominiam parris fui.) Midedi-

penam.

ini

. €a cap. 18. $.

18. -pernerit fontem [anguinis fur.)

H

Sanguis.) Pona fanguinis ; id elt,

Id eft, membrum genitale, per quod

u

mortis.

fanguinis menflruus fluit, detexit.

Iaterficientur amto.

14. Vivaus ardebie cum cis.) Siutra-

Caufam leoi

flio

que confenfit ; ut àaltera fuperindu-

dedit , quod congreflus hic fit inho-

ceretur.

neftus, & proli noxius.

Exlege po-

W

IS. Pecus quoque occidite. ) INe fci-

fitiva Dei Hebrais data , peccatum

f&

licet fceleris memoriam tefricet. "

plic

lethale erat ad menftruatam accedere ;

[/

17 Sorarefï J);?m.) Etiam ex*al.tera

4

alioqui non videtur effe plus , .quam

,

PÀ

x

CATUTY *X

467

:glu!fea

19. Turpitudinem materterze, & amitce tuce"'hon difcoope-

Tantur

ries: qui hoc fecerit, ignominiam carnis fucze nudavit, porta-

bunt ambo iniquitatem fuam.

*

Tottje

20. Qui coierit cum uxore patrui

, vel avunculi fui ?& re-

fit f

velaverit ignominiam cognationis fuze, portabunt ambo pec-

catum fuum, absque liberis morientur.

n

ui duxerit uxorem fratris fui, rem facit illicitam, tur-

qui

pitudinem fratris fui revelavit , absque liberis erunt.

22. Cuftodite leges meas, atque judicia, & facite ea : ne &

erqu

»

füpet

vos evomat terra , quam intraturi eftis, & habitaturi.

23. Nolite ambulare in legidmis nationum, quas ego expul-

[celus

furus fum ante vos.

Omnia enim hzc fecerunt, & abomina-

tus fum eas.

imtum

24. Vobis autem loquor: Poffidete terram eorum, quam

atur ;

dabo vobis in haereditatem , terram fluentem lacte, & melle:

ego Dominus Deus veftez, qui feparavi vos a ceeteris populis.

Intet.

23. Separate ergo & vos jumentum mundum ab immundo,

& avem mundam ab immunda: ne polluatis animas veftras in

1liam

pecore, & avibus, & cuné&lis, quae moventur in terra, & quae

vobis oftendi effe polluta.

xerit

entur

. 26.* Eritis mihi fan&i, quia fanttus fum ego Dominus, & .Pet,

feparavi vos a caeteris populis, ut effetis mei

I.16.

jUiuo

9

a.* Vir, five mulier, in quibus pythonicus, vel divinationis »Deu;

yel

fuerit fpiritus , morte moriantur , lapidibus obruent eos : fan- 18.11.

guis eorum fit fuper illos.

1Reg,

;uinis

19.7^

jl

—

CAPUE

hf

culpa venialis, Vide Sanchez de ma-

fpurii reputebtur, non filii, & nullo

trimonio lib. 9. difput. 21.

jure parenti fuccedant.

i, &

19. Garzis fue. ) Confanguinee fuz,

25. Iu legitimis natiouum. ) Legia

materterz, velamita , ut patet ex He-

bus, & moribus gentilium.

| fu£

braico & Chald

24. Füuemtem latle, E$ melle.

) Ferti-

hffimam , uberrimam.

.20. Copnatiomis fuü&. ) Patrui —fcili-

25. Jumentum.) Animal velpecus.

2

cet, vel avunculi.

quod

Mundun ab immusde. ) De quibus

lh

Afaue lib:ris morientur. ) Mi ince-

acdum cap. 11

deri

Íluofi non finentur in hoc fcelere per-

Ne poíluat::.) Inobedientie crimi-

manere, donec liberos habere poffint,

ne, aut legali noxa.

.

jl*

p

fed occidantur. $. Augufílinus ita ex-

26. Sautl..) Vide cap. 19. 2.

atum

plicat: fi qui eis nati fuerint filii,

27. Sit fuper diies.)) Interficiantur,

jetes

Biél.euta Com. Menoch, Tom, I,

Eee

am

s

e

302

LIBRI LE?ITICI

CNPUVT XXL.

$

&e

Qm'b ;

funeribus intereffe poffint. [acerdotes , £? quales ducere

f

uxüres , quive inepti fint ad Jacerdotium : &

verl

dotis fornicante.

46 filia. acer-

I0

L T 3xit quoque Dominus ad Móyfan: loquere ad facerdotes

füyt

filios Aaron,

& dices ad eos: Ne conta:

in1

minetur (acerdos

in mortibus civium fuorum.

H

cp

D

2. Nifi tantum in confanguineis, ac propinquis,

id eft, fuper

patre; & matre, & filio, & filia, fratre quoque,

pat

3. Et forore virgine, quae non eft nupta viro:

füiri

4. Sed nec in principe populi fui contaminabitur.

Dor

* Sup.

$.* Non radent (1) caput, nec barbam, neque in carnibus

19.17. füis faciant incifuras.

Y

Ezeeh

L

6. San&ti erunt Deo fuo, & non polluent nomen ejus - in-

Hs

t

44-:?- cenfum enim Domini, & panes Dei fui offerunt, & ideo fan&ti

erunt.

I!

qui

* Sup.

7. "Scortum, & vile proftibulum non ducent uxorem; nec

19.29. €am, quae repudiata eft a marito: quia confecrati funt'Deo fuo.

8. Et

(1) Non radent. Iz ediz. Sixt. legirur; NOon radent Sacerdotes.

X.

tem

Mrerdotes. fflios -42ron. ) Minores

U6. Sazi erpmt Deo fmo. ) SCïHCEt

qui

:facerdotes.

remoti ab ómni contaminatione, im-

dm moriibus ciwium [norum. ) 'Tan-

munditia, rituque Gentilium.

fom

endo cadaver, aut funus curando ,

Non pol'uent nomen rjns.) Dignita-

&Ig

aut illud fequendo , aut lu&um fa-

tem facerdotalem , ipfiufque Dei fa-

€om

ciendo , aut domum mortui ingre-

tum

diendo.

1

dotes.

mam , cujus miniflri funt , & facer-

Ditis

In mortibus.) Hebr.

feper 472,1?7724 51

Ipcenfum.) Ylebr. Ignitiones, D.X X.

fs

eft, fuper cadavere.

Jecrifvis, id quod igne incenditur,

fim

Dd

-

Nifi tantum in confan guineis.) Ex-

& adoletur.

p

cipiuntur a lege lata pater , mater,

Panes) Propofitionis.

Wy

filius, filia, frater, & foror, fi fit vir-

ddeo fantüi eremz.) Ylebr. fmuteras

E

I

go innupta, hos ergo defun&os lu-

id eft, fan&iffimi, fan&itas ipfa.

Alog,

gere poterat facerdos; non autem

flitutam,

7. Proffibulum. ) Mleretricem .pro-

&i

Uuxorem, nepotem, quia hic illi non

Scortum & proftibulum

excipiuntur.

fere fynonyma funt Latinis.

In He-

lum

-4. Sed mec ép principe.) Etiamfi vir

br£o funt due voces , quas fignifica-

Wu

primarius in. populo 5 aut enim qui

tione diftinguit Tofephus ; nam m

$

toti Reipublice praeft ,' moriatur ,

2074 , eftícortim paffim., & omni-

t&lq

*jus tamen funeri non intererit.

bus profütutum 5 at m55H elzlala,

ti

h

$- Facient faciluras. ) Hc enim ve-

quem Pagninus vertit profazazm, ca ,

Rus

£ita funt Judeis etiam laicis, ut vidi-

que vix cafla creditur

» cujufmodi

sjus füpra cap. 19. 27. & g.

funt captiv& , cauponz,

fld(

493

CAPUT XXL

g. Et panes propofitionis offerunt. Sint erg$ fan&i, quia

& ego fan&tus fum, Dominus , qui fantifico eos.

! dutort

f

9. Sacerdotis filia fi deprehenfa fuerit in ftupro, & viola-

/ator-

verit nomen patris fui ) flammis exuretur,

10. Pontifex, id eft, facerdos maximus inter fratres íuos,

'erdotes

fuper cujus caput fufum eft unCtionis oleum, & cujus manus

in facerdotio confecratee funt, veftitusque eft fan£&tis veftibus,

dcerdos

caput fuum non diícooperiet, veftimenta non fcindet;

11. Et ad omnem mortuum non ingredietur omnino : füper

b fuet

patre quoque fuo, & matre non contaminabitur.

12. Nec egredietur de fanttis, ne polluat SanCtuarium Do-

mini, quia oleum fan&tze unétionis Dei fui fuper eum eft. Ego

Dominus.

attibus

15. * Virginem ducet uxorem.

Ezech

u5 n

14. Viduam autem , & repudiatam, & fordidam , atque me- 4422

retricem non accipiet , fed puellam de populo fuo :

^

o fadi

X5. Ne commiíceat fürpem generis fut vulgo gentis fuze:

quia ego Dominus , qui fan&tifico eum.

, C

Eee23

16- LO'

eo fuo.

m

-.8. 9ui fantlifico vos.) Qui fan&ita-

et, contingat mori patrem , aut ma-

tem meam vobis communico ; vel

trem €jus.

Seilicet

qui vos fan&tos effe. jubeo.

Ne polluat Santluarium Domini.) Ne

ne, i«

w 9. Fiolaverit nomenparris [a2.) Quia

injuriam inferat fanctuario , illud de-

fornicatione fua eravem inuffit notam,

ferendo , & fuper mortuo indecenter

bignita»

& ignominiam patri facerdoti , ideo

plangendo. Vel, nepoluat, quiafi

D fe

comburetur. KReliquas non facerdo-

ipfe pollutus füper mortuo rediretad

& fücete

tum filias fornicantes non fuiffe pu-

fanduarium , pollueret illud. -

nitas colligitur 1. Exod. 22. 16. nifi

13. Virginem ducet. ) Ob honefta-

j LXX.

fe venditaflent ut virgines, & fpon-

tem , & dignitatem fummi facerdotii ;

ndjtü,

fum decepiffent , tunc enim re com-

non enim decuiffet ab alio vitiatam ,

perta lapidábantur , ficut adulterz,

& cogmtam ducere,

Eadem lex

ut patet Deut. 22. 20o.

etiam -facerdotes omnes obligabat,

^^

gltitly

lo. Non di[cooperiet, LEX .. x éimo-

ut patet ex cap. 44. Ezechielis n

« o

xidapoouh nom decidarabie , id elt,

14. Serdidam ) Vitiatam, poliutame

i.

cidari fua non nudabit.

Pucllam de populo fzo.) INomtamen

n pro-

videtur necefle tuiffe, ut e tribu Le-

jbulum

1. d omnem mortumm. ) Ad nul-

lum mortuum.

Non ingredietur do-

vi fumeretur; nam ex hiítoriis facris

]nHe

mum, in qua eft cadaver.

conftat , folitos fuiffe Pontifices du-

gnfüïa*'

Super patre queque , €$c.) INeinobi-

cere filias Principum ,

u

& Regum,

omnt

tu quidem parentum planget eos Poü-

qui erant ex tribu Juda.

Sic Jojadas

&

tifex exteriori ritu, & figno , necfu-

duxit Jofabeth filiam Joram R egis Ju-

';)Af[j'/'i j

nus eorum profequetur.

da, ut teftatur. Tofephus 1. 9. Antiq.

m ,

^

PL

Paral. 22. 11.

yfimoa

12- Nem egredietur de Samüis.)) De

cap. 7. & habetur

fan&uario : fi quando ibi conftitutus

X$. Ne cozumi[ceaz f'irpem,6c.) N OM

404

LIBRILEVITICI

16. LocutusQjue eft Dominus ad Moyfen ; dicens:

I7. Loquere ad Aaron: Homo de femine tuo per familias,

qui habuerit maculam, non offeret panes Deo fuo,

18. Nec accedet ad miniflerium ejus: fi czecus fuerit, fi

claudus, fi. ve! parvo, vel grandi, vel torto nafo,

I9. Si frat&to pede, fi manu,

rL'

20. Si gibbus, fi lippus, fi albuginem habens in oculo, fi-

]is, q

jugem fcabiem, fi impetiginem in corpore, vel herniofus.

tome

21. Omnis, qui habuerit maculam de. femine Aaron facer-

3.

dotis, non accedet offerre hoflias Domino, nec panesDeo fuo:

telfer

22. Vefcetur tamen panibus, qui offeruntur in San&tuario.

obtul

23. 1ta dumtaxat , ut intra velum non ingrediatur, nec ac-

Qotam

cedat ad altare, quia maculam habet, & contamihare non debet

4, ]

SanCtuarium meum.

Ego Dominus, qui fanctifico eos.

fixut

24. Locutus eft ergo Moyfes ad Aaron, & ad filios e

jus, &W

Til

x

ad omnem Ifrael cun&a , quae fuerant fibi (implerata.

$]

NUS

CAPUT

6

que (

accipiat uxorem de vulgo; fed nobi-

jugem fcabiem. ILXX. feabiem agrez

lem. LXX. vertunt , Nez profznabi:

ffem , alii feabiem purulentan.

u

Jfemen faum in populo (4o : idque I. ob

(i$, q

dignitatem facerdotii. Il. ut Ponti-

Imperigimem , 6c. ) lmpetigo ge-

nus eft fcabiei ficce, per cutem cum

8*

fex reges , & principes , quibufcum-

pruritu proferpens.

UE

W

que affinitate jungitur, tanto liberius,

Herniofus.) Ylebrea , & Chaldea

& melius cultum Dei , & veram re-

videntur fonarecozzs/mm , veleomprej-

ligionem edoceat.

fW babenus tefliculum. LXX. . habent

Qui fantizffco eum. ) Mide num. $.

póvoxeic , unius tefliculi,

Hernio-

[

17. Matulam.) Confpicuumcorpo-

fus ergo hic vel eft is, qui hernia la-

ris vitium.

borat, velis, qui, ut ab hernia cu-.

«

Panes,) Propofitionis, quos mino-

raretur, detra&tus fuit unus tefticulus,

Qu0mo

&

res etiam , facerdotes per fingulafab-

21. Omis,qui babuerit maculam.)

A

bata offerunt recentes ablatis priori-

J

aliquam ex dictis.

bus.

22. Vefcetur tamen pamibus., €9c.)

nilm,

I8. Parvo.) Alii Zepreffe, velJfmo.

Id eft, comedet de carnibus , & fa-

lm

Hebr. eft 335 charuz , cujus vocis

crificiis Deo oblatis.

i h

radieem fi fpetes , proprie non ca-

23. Igtra velum.) Intra tabernacu-

puig

fum nec fimum , fed excifum figni-

lum, vel San&um.

]

tür: g

ficat.

Noz iggrediatsr.) Ut adoleat thy-

mwm

20. Lippus.) Hebr. p4 4ach , qui

tenuibus, vel teneriori bus oculis eft.

miama, accendat lucernas, & ponat

ii

in menfa panes propofitionis,

IN

"lbuginesa babensinoculo.) Quuicum

Nec accedar ad. altare.) HOIOC&UübE

Cátur 1

pupille nigredine mixtam maculam

rum, ut offerat victimas.

fcmim

Albam habet.

Perj

4

£*. ka x

4ef

m

CAPUT XXIH.

'amill'as,

44b efu fanBlificatorum qui abflinere debeant , & qua

erit, f

debeant offerri.

x.[ Ocutus quoque eft Dominus ad Moyfen, dicens:

2. Loquere ad Aaron, & ad filios ejus, ut caveant ab

cuo, f

his, quae confecrata funt filiorum Ifrael, & non contaminent

fus.

nomen fan&tificatorum mihi, quae ipfi offerunt. Ego Dominus.

i fatt-

4. Dic ad eos, & ad pofteros eorum: Omnis homo, qui ac-

'eo füo:

huario,

cefferit de ftirpe veftra ad ea, quae confecrata funt, & quae

obtulerunt filii Ifrael Domino, in quo eft immunditia, peribit

fec at

n debet

coram Domino. Ego fum Dominus.

4. Homo de femine Aaron, qui fuerit leprofus, aut patiens

N

fluxum feminis, non vefcetur de his, quae fan&tificata funt

ejus &

mihi, donec fanetur. Qui tetigerit immundum fuper mortuo;

& ex quo egreditur femen quafi coitus,

s. Et qui tangit reptile, & quodlibet immundum , cujus ta-

&us ett fordidus ,

6. Immundus erit usque ad vefperum, & non vefcetur his,

* Sup.

quae fan&tificata funt: fed cum laverit carnem fuam aqua,

17.1$*

ien

7. Et occubuerit fol; tunc mundatus vefcetu

x

Exod.

r d? fan&tifica-

22.3T«

:tigo [

tis, quia cibus illius eft.

fem cum

.. 8. * Morticinum, & captum a beftia non comedent, nec pol- Deut.

luentur in eis.

p3B

Ego fum Dominus.

1

Ezech

Chfdea

Eee

23

9. Cu-

4431

um

, habont

2. /Iveanf.) Abitineant ; cum iprl

eindetur anima illa a facie mea , ideft,

funt immundi.

a me, ut vertunt LXX.

Ternio-

hernia l

QSue con[erata [unt. ) Que Deo

4. Qu tetigerit ipmundura fuper mor-

ermia (l«

quomodolibet oblata funt.

Non eft

£49. ) Propter mortuum , occafione

efticlis,

fermo de iis, que Levitis tantum ;

alicujus funeris. LXX. qwi terngerit

& Sacerdotibus offeruntur in alimo-

immunditiag.

um

$* Et quodlibet. ipymundum.). Ilebr.

niam, cujufmodi v. g. erant decima.

P fff)

Nomen j/m&iflmtarur-n mibi.) Nemi-

$ bominem , qui costaminare poref , uti

tf

eft leprofus , menílruata , feminiffuus,

hi oblatis, & fan&ificatis notam im-

In Hebr. hàbe-

Cnjus tattus eff fórdidus.) Cuiaeum,

puritatis afpergant.

quem tangit, immundum reddit ,. ita

jernact

tur: £ aoz contaminent nomen fautlum

ut non liceat ei de carnibus facris co-

enemm, im ds qua [fantsfcant mihi.

medere.

ejt !]

3. 9ui acceferit.) Comedendi caufa.

7« ia cibus illius eff.) Cuuia per-

& ponlï

Im quo eff immunditia.) Qusexpli-

tinet ad eum comedere de cibis Deo

"

catur num. 4. fi fcilicet fit leprofus ,

oblatis.

of

femine pollutus ,. &c.

9. - Morticinum.

) Quod per feipfum

Peribit coram. Domizo. ) Klebr. ex-

mortuum eft.

N

X

[ 4

406

LISRI 'L.E'V PTICI

g. Cuftodifht praecepta mea, ut non fübjaceant peccato, &

ont

moriantur in SanGtuario, cum polluerint illud. Ego Domi-

n

nus, qui fanctifico eos.

Tl

ro. Omnis alienigena non comedet de fan&ificatis, in-quxili-

"

qui h

nus facerdotis, & mercenarius non vefcentur ex eis.

voia 1

.Ii. Quem autem facerdos emerit

holoc

; & qui vernaculus domus

ejus fuerit, hi comedent ex eis.

Ij

I2. Si filia facerdotis cuilibet ex populo nupta fuerit: de

bus,«

his, quae fan&tificata funt, & de primitiis non vefcetur.

20

3. Sin autem vidüa,vel repudiata, & absque liberis reverfa

bile

fuerit ad domum patris fui : ficut puella confueverat, aletur

D

cibis patris fui. Omnis alienigena comedendi ex eis non ha-

vota f

bet poteftatem.

bus, ]

14. Qui comederit de

fan&lificatis per ignorantiam, addet

T0n €j

quintam partem cum eo

"

-

fantCtuarium.

; quod comedit, & dgbit facerdoti in

22

puias,

15. Nec contaminabunt fanétificata filiorum Ifrael, quae

&

À

102

offerunt Domino.

2

16. Ne forte fuftineant iniquitatem deliti fui, cum fan&ifi-

offem

cata comederint. Egg Dominus, qui fanctifico eos.

á

17. Lo-

a'bï:tif

Captum a beff14.) Laceratum a feris.

cerdotis iis vefci pote;-at; quia una

flrah

9.. Pracepta »ea.) In Hebreo elt,

Caro , & una p-'ecfona cenfetur cum

r

euflod;as meas , id eft functiones; quas

marito facerdote.

Oobire debent , eas inchoabant anno

quáq

D« Priziti.) Primitiz hic vocan-

nia

27. ut ait Jofephus Antiq. Jud. lib. r5.

tur prima, & electa, que Deo offe-

Moriantur 12 Santluario, ) Occidan-

runtur, & fanctificantur, ut patet ex

26.

fur a me in fanQuario , ut occifi funt

$^

PIn

Hebrzo , fic etiam ,capitur hec vox

NNadab , & Abiu.

Exod. 25.:2.

Eruünt

Xo. ALenigtma. ) Qui nom efl de

I4- dddez q;;inf;zm partem. ) Pro

gentefacerdotali , nec deflirpe Aaron.

injuria irrogata tabernaculo, vel (acer-

foen j

doti: debebat etiam dare arietem Deo

U.2

Inquilimus facerdoris , 6 mercenarins.)

ui moratur cum facerdote, fednon

in facrificium, ut dictum eft cap. 6.15.

Q*'ü'a!,

eit de flirpe ejus ; moratur autem

* Sacerdoti im Santluarium. ) Ad ufus

L

G

&

tanquam hofpes , mercenarius, aut

vel facerdotis, velfancuarii. Sifin.

Tna

y

Ils

peregrinus.

Gificata ab illo abfumpta , pertine-

Pecttp

