
quoniam 4des mihi ) hoc eft, quando-

r n

altera fortaíffe ad viros condendos ,

quidem adeo mihi faves.

Chaldaus ;

altera ad fceminas

, altera ipterior , al-

a

$i tu utique facis mecum mifericordiam.

u5 iile.'!'fy

tera exterior.

15. Quadringentos [iclos ) Di&um fu-

fes "

Pecunia digna. ) Digno , ac jufto

ra ficlum unum zquivalere quatuor

Pretio.

regalibus Hifpanicis.

84

LIBRI GENESIS

. Dist

16. Quod cum audiffet Abraham, appendit pecuniam,quam

Ephron poftulaverat audientibus filiis Heth, quadringentos fi-

Ormnibus,

meutt,

clos argenti probatze monetae publicae.

17. Confirmatusque eft ager quondam Ephronis, in quo

, Ut

non accip

erat fpelunca duplex refpiciens Mambre, tam ipfe , quam fpe-

lunca, & omnes arbores ejusin cunGtis terminis e

ter quos h

cuitum,

jus per cir-

4 Sed

19. Abrahe in poffeffionem, videntibus filiis Heth, & cun.

inde accir

€tis, qui intrabant portam civitatis illius.

s Refp

temam h

19. Atque ita fepelivit Abraham Saram uxorem fuamin fpe-

*I;]Hn 1u

nca agri duplici, quee refpiciebat Mambre. * Hzec eft He-

Cufi, det

*. 3?*bron in terra Chanaan.

& Dix

-j

20. Et confirmatus eft ager, & antrum, quod erat in eo ,

seum jl

?. Dot

Abrahe in poffeffionem monumenti a filiisHeth. (1) |

t

mo, &

CAPUT XXIV.

fivit mih

mutet An

Servus Zibrabe ab ipfo adjuratus , & in Mefopotamiam ad. que-

lio meo:

vendam uxorem — l/agc mi[jus , figno a domino petito , Rebec-

$. Sin.

tiento: £

cam inoenit , & babito parentum ac. fratris ipfiusque con[enfu ad-

ducit ad lfaac : quam ille ducit in uxorem , & ita fuper ma-

3. Bof

i& j

iris morte accipit. con[olationem.

La

r.[rRatautem Abraham fenex , dierumque mul*corurh & Do.

minus in cun&tis benedixerat ei.

-

* Srug

Tatürem do

3. Dixit-

Saäter t

L

intt la

Q2 Ca.XXHI. continet YS. verf. in edit. Sixt

A exiit

Sed quantum eff. boc ? ) Quafi dicat,

Á

is Apoftol. c.7. 16. S. Stephahus

T H

non decet te, vel me , qui & amici,

Abrahamum agrum a filiis Hemor

umeifione

& divites fumus , de tantula fumma

filiis. Sichem mercatum effe , non er-

folicitari.

o ab Ephron.

Mliulti multa.

Dici

m f

poteft Ephronem natu maximum ex

Cirmcifi

16. Probate monete publice, ) iebr.

Eu Cirifi

inter mercatores tranfeuntis, ltali dicunt,

filiis Hemor fuo, & fratrum nomi-

&e À

snontta corrente fra mercanti. Chaldazus,;

ne agrum vendidiffe. Ilemor autem

ts

que recipiebatur pro mercimouiis m umae

binomium fuiffe, & Seor etiam , ut

quaque provincia.

Oportuit ergo eífe

hic n. 9. fuiffe appellatum.

TOn, i5 [

fid $ s

probatiffimam.

7N eundiis.) Deus eum bonorum

tàm (j

17. Refpiciens Mambre. Y Oppofitum

5

pont.

oppido Mambre.

fpiritualium, & terrenorum af-

LT

zo. Confrmatus ef.) Per emptionem

fluentia cumularat.

3 4f

firmo , & ftabili jure translatus,. In

4 4l

z

CAPUT XXIV.

9f

lu quam

3. Dixitque ad fervum feniorem domus fuse, qui praeerat

igentos fi

omnibus, quae habebat: * Pone manum tuam fubter femur * Inf.

x

AT-29*

meum ,

» in quo

3. Utadjurem te per Dominum Deum coeli, & terrae, ut

quam ipe-

non accipias uxorem filio meo de filiabus Chanan

ecorum, in-

p GII-

ter quos habito:

E

4. Sed ad terram, & cognat

onem meam þroficifcaris, &

, & a.

inde accipias uxorem filio meo Iíaac.

$. Refpondit fervus: Si noluerit mulier venire mecum in

aminfpe-

terram hanc, numquid reducere debeo filium tuum ad lo-

C eft He-

cum, de quo tu egreffus es?

6. Dixitque Abraham: C

ave, ne quando reducss filium

àtine0,

meum illuc.

|

7. Dominus coeli, & terree, qui tulit me de domo patris

mei, & de terra nativitatis meze , qui locutus eft mihi, & ju-

ravit mihi, dicens: *Semini tuo dabo terram hanc, ipfe *Sup,

12. .

mittet Angelum fuum coram te; & accipies inde uxorem fi-

13. 1$

d (ut

lio meo:

Ij. 7.

$. Sin autem mulier noluerit fequi te, non teneberis jura-

Infr.

t, Nit-

mento: filium meum tantum ne reducas illuc.

26. 2«

jj at

9. Pofuit ergo fervus manum fub femore Abraham domini

u t

fui, & juravit illi fuper fermo

ne hoc.

L 3

10. Tulitä

1 &Do-

2. Servum . feniorem, ) KWiefer procu-

ra;:n ad domum Nachor fratris mei,

ratorem domus fua.

Cognatienem meam.) Familiam INa-

Subter femur meum,) Hodie quoque

chor, que Deum ccli colebat ; fed

—

j DiXif'

inter Judaos fervatur, utquijusjuran-

cum idolis,

dum exio

it, fedeat fuper manum ju-

&. C«ve nc.) Nam Deus non Me-

rantis. Hoc Jodai referunt ad cir-

fopotamiam , fed Chanan&am ejus fe-

Stephants

s Hemor

cumcifionem , ac fi dicat, qui jurat,

mini promiferat.

;, D0n -

tam firroum fore id pactum , quam

7. De domo patris. ) DeKlaran, ubi

j Dia

circumcifionis.

Hieronymus & alii

mortuus "T hare.

ad Chriftum referunt proditurum ex

De terra nativitatis, ) De Ur Chal«

ximum &

daeorum.

um nomt

femore Abrahe, per quem etiam eo

nor autem

temporetacitejurarent. Vide D. Hie-

Angelum fuum.) Etiam Hebrai cre-

etiarm ». "

ron. 1. contra Jovin. Epift. 140. Eima-

debant a Deo cuftodes Angelos dari

nuel $a putat fuiffe eo. ritu fignifica-

hominibus.

tam fubje&ionem ejus, quific manum

9. Sim zutem .

LI

zoluerit,) Certus

ponorünt

ponebat.

Itaque folitum fieri a. fer-

erat ipfe , fed dubitationi fervi refport-

jorum 9^

vis, & afiliis. Vide infra c. 47.

det.

3. 4djurem.) jurare te faciam , ut

9. Super férmone boc. ) Promifitfide-

eft in Hebraeo.

liter fe juffa completurum,

4- d terram . . . . maam, ) InHa-

86

LIBRI GENESIS

10. Tu]itque decem camelos de grege domini fui, & abiit,

r Qu

ex omnibus bonis ejus portans fecum, profeétusque perrexit.

fojt hydri

in Meíopotamiam ad urbem Nachor.

19. Cut

1r. Cumque camelos feciffet accumbere extra oppidum jux-

tiam aqua

20. E

ta puteum aquz vefpere, tempore, quo íolent mulieres

egredi ad haüriendam aquam , dixit:

vt haurit

12. Domine Deus dominimei Abraham , occurre, obfecro,

at. Tpf

mihi hodie, & fac mifericordiam cum domino meo Abraham.

utrum pri

n Pof

13. Ecce ego fto prope fontem aquae, & filiee habitatorum

hujus civitatis egredientur ad hauriendam aquam.

aQrets p

tum dece

I4. Igitur puella, cui ego dixero: Inclina hydriam tuam ,

ut b:bam: & illa refponderit, bibe, quin & camelis tuis dabo

2 Di

potum: ipía eft, quam preeparaíti fervo tuo 1faac: & perhoc

100 patris

intelligam , quod feceris mifericordiam cum domino meo

u. Qu

Abraham.

pepenit

1s. Necdum intra fe verba compleverat, &;/ecce Rebecca

ts Et.

egrediebatur, filia Bathuel, filii Melchee uxoris Nachor fra-

eft apud

tris Abraham, habens hydriam in fcapula fua.

Y6, Ti

16. Puella decora nimis, virgoque pulcherrima, & incogni--

*» Di

ta viro: defcenderat autem ad fontem , & impleverat hydriam,

3

ha, qu

ac revertebatur.

Oftino

17. Occurritque ei fervus, &ait: Pauxillum aquae mihi ad

Oi n

bibendum praebe de hydria tua.

2$ Cu

I8.40ge

Wt omn

29. Ha

10. Exomnibus benis.) Precipua quz-

vellet Ifaaco uxorem.

TNon tentat

dam ex fingulis bonorum generibus.

Deum, à quo motus fuerat, fignum

üïnus (

d Urbem Nacbor.) Haram , ubi INa-

petendo, & quidquid in figno incer-

chor habitabat, a Berfübee , ubi tunc

tum eft, totum diving providenti&

( Dom;

erat Abraham, feptem, vel o&o . die-

innititur, & promiffis Abrahe a Deo

*1. Cj

gum itinere diltantem.

factis.

INotandum etam cum D.

Chryfoft. & aliis fignum , quod fia-

'onitts p

11. Solegt mulieres, ) Munusid erat

fm, f&

virginum €o tempore.

Vide Exod.

tuithic fervus, congruum fuiffe ; erat .

Cüttiftem

2 16. Homer. Odyf. 1o,

Koulpy 32

enim fionum bonz uxoris , & indolis

Judighar

affabilis

E£uvOAg 0 mp6 diz 605 u(ä;:eu:u/o'y; Puel-

ftrenuz.

j hcfpita]i'st, provide , &

21 ]ray

lam obviam babuevumt ) qM& ante urbem

du g

aquam bauriebat,

s

Prope fontem.?) Scriptura fontis , &

midiotu:

utei nomine promifeue utitur.

X2. Occurre. )

Fac, ut fe mihi offe-

14. fp/a ef. ) Quesfo Domine fu-

"55 itgg

rat, quod peto. LiXX. profperum . fac

tura lfaac uxor hec faciat, & dicat.

Tün Unan

emibi occurfum.

b

1j. Needum iptra fe. ) INOta quam

, "hil

13. Ecce ego ffo.) INon dubitabat de

prompte hos Deus exoudiat.

|

promiilo, íed de feipfo, ne forte ut

16. dncognita 'viro.)/Cana, & in-

dixit 0s

|

indigno Deus non daret inftin&um ,

I'l"ümmP"

corrupta corpore, & mente.

& cog nitionem peculiarem ejus, quam

i)

L5)

CAPUT XXV

*

?

) & abl.t,

18.

us refpondit: Bibe, domine mi: celeriterque depo-

: perrexit

fuit hydriam füper ulnam fuam, & dedit ei potum.

1

-19. Cumque 1lle bibiffet, adjecit: Quin & camelis tuis hau-

dum u-

riam aquam, donec cun&ti bibant.

Thulieres

. 20. Effundensque hydriam in canalibus, recurrit ad puteum,

ut hauriret aquam: & hauftam omnibus camelis dedit.

obfecto,

21. Ipfe autem contemplabatur eam tacitus, fcire volens,

Abraham,

utrum profperum iter fuum feciffet Dominus(1), an non.

Ytatorum

22. Poftquam autem biberun: cameli, protulit vir inaures

aureas, appendentes ficlos duos, & armillastotidem pondo ficlo-

1 tuam ,

rum decem.

tuis dabo

23. Dixitque ad eam: Cujus es filia? indica mihi: eft in do-

t perhoc

mo patris tui locus ad manendum?

o meo

24.

uze refpondit: Filia fum Bathuelis,

filiiMelchae , quem

peperit »pfi Nachor;

Rebecci

25. Et addidit, dicens: Palearum quoque, & foeni plurimum

chor ftz-

eft apud nos, & locus fpaciofus ad manendum.

26. Inclinavit fe homo, & adoravit Dominum ,

27. Dicens: Benediétus. Dominus Deus

domini mei Abra-

incogni-

hydriam,

ham, qui non abítulit mifericordiam, & veritatem íuam a

omino meo, & re&o itinere me perduxit in domum fratris

mihi ad

domini mei.

28. Cucurrit itaque 'puelïa, & nunciavit in domum matris

fuze omnia, quae audierat.

29. Habebat autem Rebecca fratrem nomineLaban, qui fe-

Jon ten!at

ftinus egreffus cft ad hominem , .ubi erat fons.

t, fignum

i

3o. Cum-

20 1*

r coi

videnti

() Dominus. I» editioze Sixt. legitur Deus.

ei. Contemplabatur eam. tacitus.) At-

bum:

Decem aurcz'npanius earam : INo-

jhe a DeO

tonitus perpendebat non fpeciem tan-

j eum "^

fter Siclos addidit , quafi fupplens,

md f

tum, fed officiofitatem , fedulitatem,

quod deerat.

ji; t

charitatemque jam domino fuo dignam

27. Mifiricordiam , & weritatem.) So-

judicabat.

lent hzcduo Hebrai conjungere. Sen-

& inuolis

fus eft: mifericors, & verax fuit er-

yidz, *

22. Inaures aureas appendentes . ficlos

duos.) Siclos minores duos ; nam etiam

ga dominum meum : mifericors polli-

ContiS » &

dimidiatus ficlus vocatur fubinde fi-

cendo, verax preftando.

clus ; itaque inauris appendebat drach-

28. I» demum matris.) In eam do-

ili.

mam unam,

ut habent LXX. . He-

mus partem , ubi mater cum puellis

mine T*

& dici

breus ,. & Chaldaus textus.

degebat, more Hebraeorum , & Orien-

"ermillas pondere ficlorum decem.^) Idem

talium omnium , quibus virorum , &

iota quim

dixit Chaldeus. LiXX. autem Decem

fcminarum unain domo diftin&aha-

IHebreaad ver-

bitationes.

«nireorum pondus earum.

,FM' &ite

'

LIBRI GENESIS

$8

Y

30. Cumque vidiffet inaures, & armillas in manibus fororis

qi Vet

fuze , & audilfet cun&ta verba referentis: Haec locutus eft mi-

Deis dom

nunc amb

hi homo: venit ad virum, qui ftabat juxta camelos, & prope

fontem aquae:

- EcC

41. Dixitque a

d eum: Ingredere, benedi&e Domini: cur

ad hauriet

ad bibend

foris ftas? . preeparavi domum, & locum camelis tuis.

32. Et introduxit eum in hofpitium: ac deftravit camoelos ,

4 Et

deditque paleas, & foenum & aquam ad lavandos pedes ejus,

ipfa elt m

& virorum , qui venerant cum eo.

4j Du

Ca venien

'-33. Et appofitus eft in confpettu ejus panis. Qui ait: Non

comedam, donecloquar fermones meos. Refpondit ei: Lo-

que ad £

quere.

palulum

4. Atille; Servus, inquit, Abraham fum:

46. Qu

mihi: E

35. Et Dominus benedixit domino meo valde, magnifi-

catusque eft: & dedit ei oves & boves, argentum & aurum;

adiquvit

fervos, & ancillas, camelos, & afinos.

omini mei filium domino med in

. Int

46. Et peperit Sara uxor d

fondit :

fene&tute fua, deditque illi omnia, quae habuerat.

Melcha:

37. Etadjuravit me dominus meus, dicens: Non accipies

amllas ]

txorem filio meo de filiabus Chananzorum, in quorum terra

ET

49 Pr

N

habito :

Omini m

48. Sed ad domum p

atris mei perges, & de cognationä mea

Tem filia

accipies uxorem filio meo.

4 Qu

39. Ego vero refpondi domino meo: Quid fi noluerit yeni-

ORino ;

re mecum mulier?

z

dicite mj

40. Dominus, ait;. in cujusconfpe&tu ambulo , mittet Ange-

R

lum fuum tecum, & diriget viam tuam, accipiesque uxorem

ftsef f

filio meo de cognatione mea, & de domo patris mei.

ali

W l

41. Innocens eris a maledictione mea, cum veneris ad pro-

Y Er

& t

UXg

pinquos meos, & non dederint tibi.

|42. Vevni

mam: nifi expofuero , cujus rei gra-

3o. Cumque vidiftt,) Prius vidit in-

tia huc miffus fim.

47 S:;jï;g

aures in manu fororis, dcinde egref-

Dolle fifoc

fus eft ad fervum Abraham.

3$. Benedixit Demimo meo "valde. ) Su-

31. Bewedifle Domini.) Deo dile&e,

pra modum ditavit.

49' [/3 1

Magnificatufaue. )

LXX. uml!;:th eff.

Hf Y

& gratiofe, cui Deum favere cerno,

41. lunocens eris amaleditlione.) Pro.

[2 ] Hbi !

& ut porro faveat, opto.

Tam,

22. Defiravit. 3j Sarcinas

-detraxit,

mifcue vocat juramentum, & male-

o L

depofuit.

di&ionem ; quiain fine jurisjurandi ad-

33. Denec loquar fermones meos. ) INi-

debatur imprecatio , fi fidem fefellero,

abn us

bac fasiat mibi Dew , & bae addat.

Venitoe

fi prius expofuero legationis mez fum-

Bl

CAPUT XXIV.

35

ys fororis

42. Veni e/rgo hodie ad fontem aqus, & dixi: Domine

us eft mi

Deus domini mei Ab

; & prope

;"aïïamö fi direxifti viam meam, in qua

nunc ambulo,

-- 43. Ecce fto juxta fontem aquzse, & virgo, qu:e egredietur

n

mmi: Qu

ad hauriendam aquam, audierit a me: Damihi pauxillum aquae

ad bibendum de hydria tua:

cumdos,

44. Et dixerit mihi: Et tu bibe, & camelis tuis hauriam ,

edes ejus,

ipfa eft mulier, quam praeparavit Dominus filio domini mei.

ait: Non

45. Dumque hzec tacitus mecum volverem , apparuit Rebeoe

ca veniens cum hydria, quam portabat in fcapula: defcendit-

t eii Le

que ad fontem, &

haufit aquam.

Et ajo àd eam: Da mihi

paululum bibere.

46.

us feftinans depofuit hydriam

de humero, & dixit

magnifi

mihi: Et tu bibe, & camelis tuis tribuam potum.

Bibi, &

L auum,

adaquavit camelos.

47. Interrogavique eam, & dixi: Cujus es filia? Quoe re-

30 meo in

fpondi : Filia Bathuelis fum filii Nachor, quem peperit ei

Melcha: Sufpendi itaque inaures ad ornandam faciem ejus, &

? «cipies

armillas pofui in manibus ejus.

rmtem

48. Pronusque adoravi Domimum , benedicens Domino Deo

domini mei Abraham , qui perduxit me re&to itinere, ut fume-

tioneme

"

rem filiam fratris domini mei filio ejus.

49. Quamobrem fi facitis mifericordiam, & veritatem cum

erit veni-

Domino meo, indicate mihi: fin autem aliud placet, & hoc

dicite mihi, ut vadam ad dexteram, five ad finiftram.

tet Angee

$o. Refponderuntque Laban, & Bathuel: a Domino egref-

» yxorert

fus eft fermo: non poffumus extra placitum ejus quidquam

aliud loqui tecum.

j ad pO

$1. En Rebecca coram te eft, tolle eam, & proficifcere,

& Íit uxor filii domini tui, ficut locutus eft Dominus.

,, Veti

25. Quod ,

]]35 ra

g

- 47.. Sufpendi.) Dedi , utcum vellet,

ejus ratum habuit.

Nec mirum pre-

poífet fufpendere.

veniffe, quia fortaffe pater jam fenex

i " $u

4

Lt vadam «d dexteram ,. ffve ad

robufto filio curam totius familie

finiffram. ) Quafi dicat, ut hinc difce-

commiferat.

"

l

ram.

dens, ubi potero, aliam uxorem quz-

Dei hac eft.

44 demino cgreffus ff fermo.) V oluntas

im.)

& m

So. Labar , E$ Datbuel.) Proponitut

St. Ceram te ef.) In manibus tibi

sv i

Laban Patri , quia, utferventior, pre-

traditur abducenda,

venit promittendo, & pater di&um

) fefellef 0j

Bibl. cuga Com. Menoch, T. F.

M

; gddlh

90

LIBRi GENESIS

jm (die :

:$2. Quod cum audiffet puer Abraham, procidens adoravit

tes procul.

in terra Dominum.

fis argenteis, & aureiä, ac veftibus, de-

(4, Reb

$3. Prolatisque va

6s Et:

dit ea Rebeccee, pro munere, fratribusquoque ejus, & ma-

tri dona obtulit.

um in

meus Aí

4. Inito convivio, vefcentes pariter, & bibentes manfe-

66. Sen

rüntibi Surgens autem mane, locutus eft puer; Dimitte me,

ór. Qui

ut vadam ad dominum meum.

& acoepit

* $s. Refponderuntque fratres ejus &

mater: Maneat puella

qui ex mo

faltem decem dies apud nos, & poftea proficifcetur.

s6. Nolite, ait, me retinere, quia dominus direxit viam

meam: dimittite me, ut pergam ad dominum meum.

g7. Et dixerunt: Vocemus puellam & quaeramus ipfius vo«

luntatem.

, drium

is ire cum

qugu py

38. Cumque vocata veniífet, fcifcitati funt: V

homine ifto? Quze ait: Vadam.

r fua f

9. Dimiferunt ergo eam, & nutricem illius Deboram(1) , fer

vumque Abraham, & comites ejus.

BH

60. Imprecantes profpera forori

fuae, atque dicentes: Soror

Brahe

noftra es, creífcas in mille- millia, & poffideat fem

Wen tuum

»(

ortas inimicorum fuorum.

M'cldian) ]

61. Igitur Rebecca, & puellze illius afcenfis camelis, fecu-

? lecf

tze funtvirum, qui feftinusrevertebatur ad dominum fuum.

mit,

62. Eo autem tempore deambulabat líaac per viam , quae

——

Supr.

ducit ad puteum, cujus nomen eft* Viventis, & videntis: ha-

16.11

bitabat enim in terra Auftrali:

('2 Naw

2) a, Xj

r;at-a

qUi Qu an

63. Et egreffus fuerat ad mediftandum in agro, incli

jam

i, & vgl

(1) Deboram. 42 ed. Sixt. bec vox

non legitur.

64' Hom

Locutus efü Dominus.) Signo , quo

fuerant, qui ab Hebrais fratres appel-

voluntatem füam declaravit.

lari confueverunt,

Ás. Paf

3. Vafis.) Mundo muliebri , & alia

Grefeas. im milia millia.) Plurimam

pu Oris Cu

pofteritatem Deus tibi tribuat.

fO fug fe te

fuppelledile; fic enim Hebrai vocant

Tüt Yultum

vafa.mufica, vafa bellica, vafa mor-

61. Puelle illius.) Ancilla in dotem

is: ipfa quoque corpora , eorumque

date , ut tunc moris, ficut & poltea

l. Vorint

membra dicuntur vafa.

cap. 29. num. 24. & 29.

D que

$7- Queramus ipfius voluntatem.) Non

&Mefo

o

denuptiis cum 1faaco; in has enim

62. Per viam.) LXX. per defertum :

3 ltig.

Rebeccam jam confenfiffe colligitur

quafiverat folitarium locum 1faacido-

LU la

neum ad orandurm,

tet fem-[im

ex numer. 51. 53. 54. & $5. fed de dif-

€effu a parentibus, profectione.

63. 4d meditandum. ) N ox I*Iebraï-

B

60. Sereri. ) Confanguinee ; nam

ca fignificat fubmiffa, & intra labia

Circit "

compreffa voce muflare , quod folent»

ad ccïnvivium cognati multi vocati

CALPSUST X-XIV.&XXV.*

9t

adoravit

jam die: : cumque elevaffet oculos: vidit camelos venien-

D

tes procul.

ibus, de.

64. Rebeccaquoque, confp

eCto 1faac, defcendit de camelo ;

$,& m-

65. Et ait ad puerum: Quis eft ille homo , qui venit per

agrum in occurfum nobis? Dixitque ei: Ipfe eft dominus

meus.

At illa tollens cito pallium fuum , operuit fe.

es manfe-

ititfeme,

66. Servus autem cun&ta, qua gefferat, narravit ( 1) Ifaac.

67. Qui introduxit eam in tabernaculum Sarae matris fuze ;

eit puella

& accepit eam uxorem: & in tantumdilexit eam , ut dolorem,

qui ex —r-norte matris ejus acciderat, temperaret. (2)

exit viam

»

CAPUT.XXV

pfius vo«

"Abrabam : multis. ex. Cetura. füfceptis. filiis mortuus eft : Jmael

: fre o

quoque poflquam duodecim genuit duces , moritur.

l/aac pro uxe-

re [ua [lerili precatus , geminos genuit Efau C? Sfacob , quo-

n(l), fer

rum major voendidit minori primogenim].x

s* Soror

Braham vero aliam duxit uxorem nomine Ceturam:

en tuum

2. Quae peperit ei Zamram, & jecsan, & Madan, &

Madian, & Jesboc, & Sue.

3. lecían quoque genuit Saba, & Dadan. Filii Dadan fue-

] fect*.

& Loomim.

juft.

rpnt, Affurim , & Latufim,

M 5

4. At

ntis: M

(1) Narravit Ifaac. I» edit. Sixt. lgitur. rarravit Domino fuo Ifaac.

(2) Cap. XXIV, im ed. Sixt. continet $4.. veri.

inclinatie

qui cum animo fuo aliquid meditan-

iam duxit uxorcm.)Mortua Sara,

jm

tur, & volunt.

b AL

& Agar dimiffa, &forte ctiam

—

defun&a.

Caufà ducendi divinus in-

64- Honoris fponfo deferendi pratia.

p n

ftin&us, ut ex eofemen inter gentes

65. Pallium.) Ut eo honeftatis, &

quoque mültiplicaretur. Annum age-

pudoris caufa nova nupta coram fpon-

bat etatis 137.

plurimam

fo fuo fe tegeret , & obnuberet.

Ope-

Ceturz.) Videtut fuiffeancilla Abra-

ub

xuit vultum morematronarum. Vide

ha , ut etiam fuerat Agar; fi enim fuif-

1. Corinth. 11. &. & füpra cap. 2o.

jp dofem

bina num. 6

fet ingenua ,- non appellaretur concu-

t&po [7]

16, & quz D. Hieronym. de Arabiz,

^

& Mefopotamie feminis fcribit ad c.

&

Madian.) Ex quo Madianite,

,defcl'tslm ,

3. Tfaig.

Cuntla, que. po[federat. ) Yd factum pri-

65. In talernaculum Sare.) Hinc pa-

mo antequam Iíaac duceretR ebeccam ;

[faact u*

tet feorfim a viris habitaffe mulieres.

quare Eliezer dicebat cap. 24. num.

j Hïbmip

).

Ex morte matris ejus.) Cuue triennio

26. Dedit il ommia , que babuerat.

hbia

circiter ante defunda erat.

INunc donationé videtur confirmafle.

nttà

p

i ol

92

LIBRI GENESIS

4. At vero ex Madian ortus eft Epha, & Opher, & Henoch,

) Eche

& Abida, & Eldaa: omnes hi filii Ceturae.

tionbus füi

5. Deditque Abraham cuncta, quae poffederat, Ifaac:

du & À

)

/6. Filiis autem concubinarum largitus eft munera, & fepa-

1 Mafa

ravit eos ab Ifaac filio fuo, dum adhuc ipfe viveret j ad pla-

ag Hada

gam orientalem.

1. W f

7. Fuerunt autem dies vitae Abrahae, centum feptuaginta

ojpida eor

quinque anni.

y. Kf

-

1Cl

8. Et def

iensmortuus eft in fene&ute bona, prove&tzeque

Qicensq

1. Hab

s&:atis, & plenus dierum: congregatusque eft ad populum

uum

Byptum

n

9. Et fepelierunt eum Ifaac, & Ifmael filii fui in fpelunca

qut

duplici, quae fita eft in agro Ephron filii Seor Hethaei, e re-

1 Wi

gione Mambre,

lm genu.

10. Quam emerat a filiis Heth: ibi fepultus eft ipfe, &Sara

1. Qu

uxor eijus.

btccam f

11. Et poft obitum illius benedixit Deus Ifaac filio ejus, qui

w. De

habitabat juxta puteum nomine Viventis, & Videntis.

qud effa

12. Hze funt generationes Ifmael filii Abrahoe, quem pepe-

Ed

rit ei Agar /Egyptia, famula Saree.

t^. Sed

13. Et

tthi fütu

t confyl

—

6. Filiis autem concubinarum. ) Agar,

lp fenetiute bona.^) Cum effet 175.

1. du

& Ceturz. Concubine erantlegitime

annorum, mature & tempore fuo,

ibus, &

uxores, ut etiam aliquando vocantur

fivefpe&es atatem five merita.

Bo-

W crptur

na etiam, quia fine zgritudine.

W. Dima

in Scriptura. Sic Agar cap. 16. 3.

INon erant- autem

uxor appellatur.

Plenus dierum.) Nivendi fatur , ut

ol ve

uxores primariz , nec matres-familias,

habent Hebrza, & cupiens diffolvi.

E Tu'em.'

& fervilis conditionis, & ancille ma.-

Congregatu/que efl ad populum füum.?)

jtman a

nebant, etiam poft - nuptias , in tho-

Hoc non poteft intelligi de corpore,

À« Eii

ri tantum communionem admillz.

quod cum fuisin patria fepultum non

3. D

Mwnera.) Pecuniam , aurum , ar-

elt. Intellgendum ergo de anima,

mll]üu&

entum, vefles; &c.

que poít mortem fuperftes, & im-

At

Separavit.) INe cum Ifaac conten-

mortalis.

Vide tamen infra cap. 55.

*fiio de

derent, eumque in terre promilfe

num. 29.

l 4 ]

poffeffione turbarent.

Rurfum ne po-

Populum fuum.) jultos in limbo.

lI 7uxt4 puteum. nomine Vi"uenti:,

T p

fteri eorum fua idololatria , & vitiis

Ug

Ífaacidas inficerent.

& Videntis.) ln Berfabee , Puteus Vi

Mm [

"d plagam orientalem.) Hi vocantur

ventis, & Videntis eratintra ipfam fo-

Gl 0

in Scriptura, Filii orientis.

litudinem , per quam Agar erraverat ;

l" De

$. Defiiens.) INon violentia, aut

qu& eremus dicitur folitudo Berfabee.

EVR

vi morbi, fed humido naturali defi-

De hoc puteo agitur fupra cap. 16.

r

äente deceffit.

14. & 21. 19. & 24. 62.

COntui

CAPUT XXV.

53

Henoch,

13. Et heec nomina filiorum ejus in vocabulis, & gener:;x-

tionibus fuis. * Primogenitus Iímaelis Nabajoth, deinde Ce- »,pa;

aC:

dar, & Adbeel, & Mabfam,

1. 2g.

, & fepi-

I4. Maífma quoque, & Duma, & Maffa.

.1$. Hadar, & Thema, & Jethar, & Naphis, & Cedma.

16. lii funt filii Ifmaelis; & hac nomina per caftella, &

Qtapnta.

eppida eorum , duodecim principes tribuum fuarum.

17. Et fa&ti funt anni vitee Ifmaelis centum triginta feptem,

edeque

deficiensque mortuus eft, & appofitus ad populum fuum.

populum

I8. Habitavit autem ab Hevila usque Sur, quae refpicit

&gyptum introeuntibus Affyrios; coram cun&tis fratribus fuis

fpelunca

obiit.

£l Te-

19. Hciequoque funt

generationes Ifaac filii Abraham: Abra-

ham genuit Iíaac.

i5

20. Qui cum quadraginta effet annorum , duxit uxorem Re-

beccam filiam Bathuelis Syri de Mefopotamia, fororem Laban.

jus, qui

21. Deprecatusque eít Ifaac Dominum pro uxore fua, eo

quod effet fterilis, qui exaudivit eum, & dedit conceptum Re-

beccae.

!

xm Pepe. :

22. Sed collidebantur in utero ejus parvulis quae ait: Si fic

n Du

mihi futurum erat, quid neceffe fuit concipere? Perrexitque

ut confuleret Dominum. -

M 3

23. Qui

—

eft vf

13. €ddar.) Cedareni Arabes, de

Pro wuxere. ) Hebr. contra uxorem , id

JOre. füo;

quibus, & tentoriis eorum non femel

eft contra fílerilitatem uxoris.

Vel

ia Bo

in Scriptura.

fortaffe fenfus eft, fimul cum uxore,

line.

14. Du2.) Inde onusDume apudIfa.

cap.21. vel funt Idumz:i, vel illis vicini.

quafi e regioneuxoris , cum qua com-

fuar , w

municabat preces.

dilfoli.

iy. TÀema.) Á quo civitas , &regio

22 Collz'debzmtur.) LXX. exiliebant ,

n [t!l!ïï.

"Theman ad meridiem Idumaza , cujus

exultabant , vel ut alii vertunt geílie-

gorpores

Rex Eliphaz Jobi amicus.

17. Deficienfque. ) Sicut pater fenio

bant, iudebant, calcitrabant, collu-

ltum non

defunctus.

&abantur, dum fcilicet uterque

j

|

niti«

[] anim ;

tur prior in lucem exire.

; & m

-ppofitus.) Ylinc orta Hebreorum

Si fic mibi futurum erat.) Six)mihi

| cap-ii'

epinio de illius poenitentia, & falute.

Ig. -4ó Hevila, ) De qua di&um u-

abortiendum, & una cum parvulis

prà cap. ?. n. 11.

moriepdum: id timebat Rebecca.

mbo.

Coram cuntiis fratribus fais obiit.) Non

Perrexitque Rebecca , ut . confaleret. Do-

[/iwnfif;

fignificat eum corona fratrum fuorum

uteus V*

minum.) Aliqui fentiunt ad doinetli-

jpfam 10«

eindum obiiffe, fed iis fuperflitibus.

cum altare iviffe, rllic oraffe, & per

av

2I. Deprecatufque. ) Nox Hebrza

Angelum refponfum accepiffe.

Ali

fignificat eum multiplicaffe preces,

putant in montem Moria afcendiífe

Berfabee.

& D. Chryfoft. ait toto vicennio eas

ad Melchifedech facerdotem adhuc

ap I

continuaffe.

fuperflitem.

94

LIBRI GENESIS

*Rom

23. Qui refpondens, ait: * Duse gentes funt in utero tuo.

ml

9. 1c. & duo populi ex ventre tuo dividentur, populusque popu-

; li

lum fuperabit, & major ferviet minori.

etita ?

24. Jam tempus pariendi advenerat, & ecce gemini in ute-

9 .Ait ]

ro ejus reperti funt.

di primog

*Ofee

24. * Qui prior egreffus eft, rufus erat, & totus in morem

, Ethi

*I:Matt

12 3. pellis hifpidus: vocatumque eít nomen ejus Efau. *Protinus

dabiit par

alter egrediens, plantam fratris tenebat manu: & idcirco ap-

pellavit eum Jacob.

26. Sexagenarius erat Ifaac, quando nati funt ei parvuli.

27. Quibus adultis, factus eft Efau vir gnarus venandi, &

Jut ob fa

homo agricola: Jacob autem vir fimplex habitabat in taberna-

Cu1lS.

r pranifi

28. Ifaac amabat Efau, eo quod de venationibus illius ve-

d qu

ifrum

fceretur: & Rebecca diligebat Jacob.

29. Coxit autem Jacob

pulmentum, aq quem cum veniffet

Efau de agro laffus,

3o. Ait: Damihi de co&tionehac rufa, quia oppido laffusfum.

MA YVE

acc

Quam ob caufam vocatum eft nomen ejus Edom.

Tegem Po)

—PÓ

1. Cui

um

23. Due gentes.) Duofilii, qui. erunt

fiius, vox Hebraica perfe&um , jgi.

Loqendil n

patres, & capita duarum gentium,

ftumque fignificat.

hoc eft, Tudzorum, & Idumzorum

Habitabat in tabernaculis.) Raro fow-

Tenperantin

fibi adverfantium.

ras progrediens, nec venationi , ut

Chr codio.

Major ferviet minori,) ldumei fer-

Efau, intentus, fedrei domeftica cu-

i, vel a

vient Judzis.

3l Primo,

ramgerens. Chaldeusexponit, fuif-

Te yrivjleri

2$. Totus

.. . Difpidus,) INon ca-

fe minifirum domus doclrine , id eft au-

pite tantum , fed reliquo fere corpore,

ditorem fapientim. Loc fieft verum,

Quinta, 1. ;

inde etiam di&us eft Seir , id eft, pi.

habes fcholarum antiquitatem.

Duo-

itp, 4».

lofus; Efau vero id elt fa&ws perfecus,

in,fratres, i

quia, quiad perfe&am pervenerunt

rum horum fratrum ingenia conve-

gnimem .

niebant vite generi; Jacobus bonus,

&tatem, ii pilis obfiti funt.. Edom

ut paftor, Eíau fevus , ut venator.

!OCQ pattis

etiam appellatus eft, quafi /zsguineus,

28. l/a«e amabat Efz4. ) Utpote

Micrent i

a rubeo colore coctionis rufz , de

primogenitum.

Catttt eqm ]

qua paulo poft hoc cap.

Diligebat 7acob. )

apptht Q

Protinus.) lmmediate, quafi con-

Saniore afïc;.&u,

quod melius moratum videret , &

iEa6 divi

tendens de primogenitura.

amabilibus moribus, & propter pro-

VEU ts

Jacob. ) À verbo 3py £«cab , quod

mifficnes fibi a Deo factas,

Utef, Q ,

fupplantando , feu plantam tenendo

29. Pulmentum.) Lenticule ZEgyp-

Birenito b/

decipere fignificat.

ti&, ut docet S. Aupuftinus in Pfàlm.

n aliqu(

Q27. 4gricola. ) Agreftis ;; LXX.

30. Da mibi,) In Hebrao eít , 05-

Ot&s r

Uypoixoc,quod etiam ad mores refertur,

tege me , obrue mey imple me de rufo, rue

QUliang v

Simphx.) LXX. amÀese$ , minime

fe ife.

Vel Fec me worare derufo , &c.

Vehdifiye

f i

CAPUT xxv. & XXVI.

35

'ero tup.

j popu-

I.. Cui dixit Iacob: Vende mihi primogenita tua.

enita ?

32. Ille refpondit: En morior, quid mihi proderunt primo-

iin ute.

33. AitJacob: Juraergo mihi. Juravit ei Efau, & vendi-

| fliorem

dit primogenita.

.34. Et fic accepto pane, & lentis edulio, comedit, & bibit,

Protinus

-tCO qp-

&abiit parvipendens, quod primogenita vendidiffet.

QAPUT XXVI

iUl

adi, &

taberna-

Jfaac ob famem in Geraris peregrinatus eff, po[l acceptam Ter.

ra promifionem , €? feminis benediionem , reprebenditur ab bi-

]ius ve

selecb , quod Rebeccam dixerit fuam effe fororem: & pafloribus

ipforum pro puteis jurgantibus , zibimelech cum ljaac f edus

venifet

percu[fi.

ffusfom.

Rta autem fame füuper terram , poft eam fterilitatem, quze

x.O

acciderat in diebus Abrabam , abiit Ifaac ad Abimelech

jl Cui

regem Palaftinorum in Gerara.

——

9. Appa-

Sum ) Iu'

Loquendii modus aviditatem-, & in-

fortaffe etiam fimonia ; vendens jus

temperantiam petentis indicat.

Di-

Raro fo-

facerdotii. Jacob vero non peecavit,

doni j üt

citur co&io rz/z, vela nativo colore

quia intendit emere tantum ju

rima-

lentis, vel ab afcititio condimenti.

rium primogeniture, quod ef

tem-

elice tl«

31. Primogenitatua.) Primogenitu-

porale , & vendibile, ficuti poteft

yit, fuif-

r2 privilegia eo tempore fuerunt fe-

vendi ager, cui annexum jus patrona-

d ellat-

quentia. 1. in menfà locus digniorin-

tus.

[lverum,

^

-

INec peccavit injuftitia, quia vi-

l. DHO'

fra cap. 43. 33.

civilis principatus

li emit a volente, & fciente.

Adde

in fratres, & fücceffio in patriam di-

do&um a matre fciviffe hoc jus Dei

| convo-

gnitatem , qua primogenitus ceteris

difpofitione, & dono ad fe pertinere.

s Donus,

loco patris erat; adeo ut coram eo fe

32. En morior. ) Gula neceffitatem

venator.

inclinarent infra cap. 27. 29., & vo-

pratexit.

Urort

carent eum Dominum, ut Jacob Efau

33. Jwra ergo mibi.) Per te mihi

appellat Gen. 32. & 35. 3. in hare-

licitum fore primogenitorum przro«

afïe&u [

ditatis divifione duas partesaccipiebat

gativis pacifice frui.

fet ,

natu maximus, alii fingulas. 'Dlheo-

34. dbiit , parvi pendens.) Ventrem

ter pro»

doret. q. 77. 4. Pater moriturus pri-

virtuti , cibum honori ,

ulam bene-

mogenito benedicebat. Gen. 27. 55.

didioni preferens , & fortafle jam

Em

Juxta aliquos Primogeniti erant facer-

tum meditatus, quod jure amiferat ,

o Pfam.

dotesfamiliz, & ad hunc ufum pe.

vi, & ferro retinere.

et o

culiares vefles habebant. Porro in

I QUper terram. ) Chanaan , ubi de-

rtlj0, "

venditione primogenitorum peccavit

ebat.

lf(z'r (-(('

Efaugula , facrorum contemptu, &

Peft eami.) Qua fame füpra caþ. 12.

LIBRIGENESIS

!ï

96

|

a. Apparuitque ei Dominus , & ait: Ne defcendas in

1o Dmt

coire quispi

Agyptum , fed quiefce in terra, quam dixero tibi. ^

as grande

* Sup.

3. Et peregrinare in ea, eroque tecum , & benedicam tibi:

12, 7

tibi enim, & femini tuo dabo univerías regiones has, * com-

j Quii

15.18.

y. Serit

plens juramentum , quod fpopondi Abraham patri tüo.

4. Et multiplicabo femen tuum ficut ftellas coeli: daboque

centuplum.

*Supr.

. K ]

poíteris tuis univerfas regiones has: * & BENEDICENTUR

füccreícens

18. 18

.-

