ftodiam, & ab eo, qui fufceperat

! pe

; furto ablata fuerint: fi in-

venitur fur , duplum reddet.

Ü

8. Silatetfur , dominus domusapplicabitur ad deos, & jura-

bit, quod non extenderit manum in rem proximi fui,

9. Ad perpetrandam fraudem, tam in bove, quam in afi-

,Yà

no, &ove, ac veftimento, &quidquid damnum inferre po-

'Y

teft: ad. deos utriusque caufa perveniet; & fi illi judicave-

rint, duplum reftituet proximo fuo.

ntos,

10. $i quis commendaverit proximo fuo afinum, bovem,

Ts

ovem, & omne jumentum ad cuftodiam, & mortuum fuerit,

aut debil

:

itatum , vel captum ab hoftibus, nullusque hoc vi-

WL

derit:

lt ;

ir. Jusjurandum erit in medio, quod non extenderit ma-.

num ad rem proximi fui: fufícipietque Dominus juramen-

[

»)

tum, & ille reddere non cogetur.

12. * Quod fi furto ablatum fuerit, reftituet damnum do- *Gen.

(. 3l

mï-ng.

I3. Si 231-39

n al

$1 ablatum fit, in Hebreo eft: Sa-

j 0*

$. Et dimiþrä.) Dimittendo.

ideo

6. Egreffus guis.). Proferpendo u-

per omni re perdita, quam. dixerit, quia

que ad fpinas, aut fegetes; debuit

zpí2ef , fententia eft , fi quis rem

epttx

enim velignem extinguere, vel pro-

apud alium depofitam perdiderit, &

0iv

m

t

widere, ne in

?

tranfiliret.

proximam mareriam

inventa fit, fed dubitetur , an fit il-

pel

la eadem.

etla-

8. Dominus demus.) ln qua depo-

"44 Deos.)) Aö;judïces.

s ad-

fitum. fuit furto fublatum , & qui

Duplum. veffituet. )

Depofitarius ,

u

depofitarius eft.

qui fuerit , vel collufionis cum fure

fe)

dpplicabitur ad Deos, ) Adducetur

condemnatus.

jruSy

ad [udices.

io. Alllusque boc "viderit.) Periiffe

-

m

gurabit, quod non extenderit gnantum. )

nimirum animal fine ejus culpa,

[e 1t

I

Depofitarius juramento purgabit fe,

qui illud acceperat cuftodienduim.

probabitque fuam innocentiam.

—I. — ufeipiet Dominus juramentum. )

j

9« 4 perpetrandam fraudem.) Ut fci-

ominus animalis, quod periit.

tue

licet fraudulenter nocerct.

12. $2 furto ablatum fuerit ) in

Q-

Et quidquid dammum inferre. poteff.)

brao additur 41y33 mebimmo, de cum

273

LIBRI EXODI

13. Si comeftum a beftia, deferat ad eum , quord occifum

j

t

eft , & non reftituet.

14. Qui a proximo fuo quidquam horum mutuo poftula-

y

verit, & debilitatum, aut mortuum fuerit domino non prae-

Dil$

»

Ine

fente , reddere compelletur.

15. Quod fi impreefentiarum dominus fuerit, non reftituet,

Deut.

maxime fi condut£tum venerat pro mercede operis fui.

dic

^m

16. * Si feduxerit quis virginem necdum deíponfatam, dor-

PL

mieritque cum ea: dotabit eam , & habebit eam uxorem.

!j

17. Si pater virginis dare noluerit, reddet pecuniam juxta

modum dotis, quam virgines accipere confueverunt.

dit

18. Maleficos non patieris vivere.

19. Qui coierit cum jumento, morte moriatur.

p

*Lev.

20. * Qui immolat diis, occidetur, praeterquam Domino

19- 4:foli,

21. Advenam non contriftabis, neque affliges eum: adve-

ch.

nse enim & ipfi fuiftis in terra /Egypti.

22. * Viduee, & pupillo non nocebitis.

äa

10

23. Si leeferitis eos, vociferabuntur ad me, & ego audiam

pon

clamorem eorum.

n

&

:44. Et indignabitur furor meus, percutiamque vos gladio,

& erunt uxores veftrae viduze, & filii veftri pupilli.

[/7

3l

D

25. Si pecuniam mutuam dederis populo meo pauperi, qui

habitat tecum , non urgebis eum quafi exactor , nec ufuris

Qp

20,

&

opprimes.

M.

eo , ipfo nimirum vidente , aut fcien-

juxta fuam conditionem accepxifï'et.

p

te, aut alioqui culpe aliquo modo

Differt hec faQi fpecies ab illa,

Pl

lo

participe.

que eft Deut. 22. 28. & 2g. ibi

13. Quodoccifim eff.) Ipfum animal

enim matrimonium cum muléta im-

hi

occifum, aut ejus reliquias.

ponitur; hic patri virginis optio da-

Tnà

$. Quod fi impraefentiarum Dominus

tur mul& , aut matrimonii.

qir

fuerit, 6&c. ) Prefente enim Domi-

3. Maleficos.) In Hebr. eft, ma-

no poteft commodatarius remittere

leficas, nam fexus fomineus magis

Ti

de cura rei cuftodiendz.

maleficiis, five veneficiis obnoxius

ig

Maxime ff conduttum &c. ) Pg'æfer-

eft, quam virilis, Viri tamen, fi

tim fi non taàm commodatum fuerit,

idem peccent, non minus puniendi.

qi

quam locatio , dato pretio Domino

c$. Pawperi.) VMox hzc non re-

animalis.

firingit legem , fed exempli caufa

i17. Juxta modum detis , 66c.) $i

pofita eft, quia plerumque ita ac-

pater filiam dotare noluerit, dotabit

cidit, ut illi magis egeant opis alie-

nigena.

eam, qui vitium intulit, tantumque

Uforatius.

Qotis dabit , quantum ipfa a patre

Exattor, )

CAPUT 3XIL

273

Cifüm

26. * Si pignusa proximo tuo acceperis veftimentum, an- Deut*

te folis occafum reddes el.

24.175

ftl;-

27. lpfum enim eft (olum , quo operitur, indumentum car-

pre

nisejus, nec habet aliud , in quo. dormiat: fi clamaverit ad

me , exaudiam eum, quia mifericors fum,

[(UeL ,

48. Diis non detrahes j & * principi populi tui non male- * A&.

dices.

2555

dor

29. Decimas tuas, & primitias tuas non tardabis, reddere :

[.

* primogenitum filiorum tuorum dabis mihi.

*Sup.

j

3o. De bobusquoque ,. & ovibus fimiliter facies: feptem 15- 2

2.

diebus fit cum matre fua, die octava reddes illum mihi.

j

Infra,

31. Vifi fan€u eritis mihi: * carnem , quase a beftiis fuerit

34-19

Ezech,

Præguftata ; non comedetis, fed projicietis canibus,

44.36

WL

C A-'Lev

22, €:

idee

Nec ufaris opprimes.) Mlebr. &9 mon

do ab omni inquinamento , etiam a

pones füper eum morfim.

Hebrzi ufu-

carne a beftiis devorata ; de qua

ydiat

fubditur.

yam , orfam vocant, quia mordet,

& rodit pauperes.

Carnem , qu& a befliis. )

1. $i caro

EdiO)

26. Veflimentum.) Mebr. operimen-

prius fuerit occifa, & poftea fuper-

ium, Quod videtur intelligendum de

veniens beftia aliquid ex ea come-

^

operimento, quo in lecto cubantes

derit,

-

Si caro a beftia occifa fit,

qui

operiuntur.

five de ea aliquid comederit beftia,

yüris

2g9. Diis zom detrahes.) Judicibus;

five non.

v*

3. Si a beftia captum fit,

Magiftratui.

& vulneratum ,' & poftea ex illo

29. Decimas tuas , 68 primitias tuas

vulnére animal mortuum fuerit. Be-

non tardabis reddere, )

In Hebr. eft:

ftim nomine intelligitur ferz ; nam

epïffc&

.

b ilt,

Plenitudinem tuam, &5 laerymam tuam,

LXX. habent SunuxAerov

3.

Supie

hoc €ft, fpicas

1

enas, & liquorem

» jbi

vini, & olei,

c. qui quáfi lacry-

autem & 9vp/a funt ferz ; ]ubet

him-

ia ex uviS, aut baccis deftillat.

autem hoc, ut decentiam , & fan-

j) dd«

Qui ante hunc

&itatem quandam externam, & cor-

30.

Die offava.)

poraléem doceat, & vitam ex ratio-

diem nimis tener, & quafi immatu-

ht

rus, & imperfe&tus, nec fatis plene

ne degere , que nihil feritatis, aut

maga

barbariei pre fe ferat, ait'l'heodor.

tormatus,

tandem ut illos a cede, & fuito lon-

ngxfuf

31. Viri fanthi eritis mibi.) San&e,

gius. arceat.

n 1

Ita Cajet.

jendi.

qux precipio , fervantes, (& caven-

9n re

| a

a d

is dl*

Bibl, eum. Com. Menech. T. L,

Mm

u

LIBRI EXODI

CA P U/T«XXIB,

I0.

g5 t

Leges prafixe judicibus: bos , €? afinus inimici fJervandus: mon

IT

ficie

accipienda judicibus munera:. de anni &? diei [aptimi quiete , tri-

Tiquü

busquefeflis precipuis : de zngelo in ducem itineris pramit-

lV

olive

Tendo , C? premiis fervanrium pracepta.

D.

fcat

On fufcipies vocem mendacii: nec junges manum tuam ;

adve

I.N

ut pro impio dicas falfum teftimonium.

2, Non feq

ueris turbam ad faciendum malum , nec in ju-

temi

dicio plurimorum acquiefces fententize, ut a vero devies.

ftro.

3. Pauperis quoque non mifereberis in judicio.

Deut.

4. * Si occurreris bovi in

H

imici tui, aut aíino erranti, reduc

bitis

2?. I ad. eum.

z

H

$- Si videris afinum odientis te jacere fub onere

; non per-

med

tranfibis, fed fablevabis cum eo.

g

quat

6. Non declinabis in judicium pauperis.

.

H

Tieo

*Dan.

7. Mendacium fu

gies: * infontem , & juftum non occides;

13. $3

L

eut

quia averfor impium.

16.19

8. * Nec accipies munera, quae etiam excoecant prudentes,

KEccl.

' & fubvertunt verba juftorum.

dend;

20.31.

9. Peregrino moleftus non eris: fcitis enim advenarum ani-

ipud

*Gen. mas; quia & ipfi *

peregrini fuiftis in terra ZEgypti.

46. 6.

IO.

Sex

B

vel

li

um

Y:

Chrifto dicitur Pf. 71.

^

-

7«dicare

On füfeipies wocemm mendacii. )

W

Audiendo calumniatorem co-

populum tuum im juflitia , É pauperes

à fe

nantem te tranfverfum agere, & aut

tuos zn judicio.

ïf;

judicem injuttum facere,, aut teftem

li

falfum.

*

6. Non declinabis im judicium "paupe-

rij.) Eum fcilicet condemnando , aut

pofi

Nec junges manum tuam. ) Noncon-

quod pauper fit, favendo.

t p

federaberis, nec affociabis te ei', ut

7. lufontem , 69 juflum mon occides.)

bus

fis teítis iniquitatis , & calumnia.

Yoc

Chald. Ew» qui fuerit juffificatus ,. &6

2. Nen fiqueris turbam. ad faciendum

exierit. juflus a judicio , non occides,

li

malum. ) Etiamfi iniquus , aut caufa

M

injufta multos habeat fuffragatores ,

. 8. Exemeant prudentes. ) Tlebr. wi-

pien

non tamen propterea eorum au&ori-

dentes , qui alioqui apertos habent ocu-

tate abducaris a vero, & re&to.

los mentis.

tion

ff

3. Pauperis quoque mom mifereberis, )

9. Scitis enim advemarum animas.)

1l !

Prepolítera mifericordia in caufa in-

Scitis, quid fit effe advénas , qui fci-

101

jufta.

Bona eft. mifericordia, ita ta-

licet a fuis deflituti: deije&o funtani-

men, utjudicilum non evertat.

De

tuo

mo, quibus proinde afli&io non a-

W.

C ATP-U-I-* XXIIE

273

e

1o. Sex annis feminabis terram tuam, & congregabis fru-

ges ejus.

eut.

1r. Anno autem feptimo * dimittes eam, & requiefcere,

6.16

f fll)fl

yIfl-

facies, ut comedant pauperes populi tui, & quidquid re-

-

liquum fuerit, edant beftiae agri: ita facies in vinea, & in

l

oliveto tuo.

I2. Sex diebus operaberis :

| feptimo die ceffabis, ut requie-

fcat bos, & afinus tuus: & refrigeretur filius ancillee tuze, &

ii

advena.

13. Omnia, quae dixi vobis, cuftodite. Et per nomen ex-

1j

ternorum deoru

u

;

- non jurabitis, neque audietur ex ore ve-

firo.

xduc

14. Tribus vicibus per fingulos annos mihi fefta celebra-

bitis.

15. Solemnitatem azymorum cuftodies.

Septem diebus co-

*Supr

p

medes azyma, * ficut praecepi tibi, tempore menfis novor

UT :5. 3.

quando egreffus es de /Egypto: *nonapparebis in confpeCtu Infra.

ineo vacuus.

24.22

Mm 2

r6. Et'Deut

des;

16.16.

J.Eccli,

165

denda.

Sceitum eft. Didonis dicum

ni univerfo populo audiente Deutero. 25« 6

tj

apud Virgilium.

nomii lex recitabatur ; nimirum i

$

Nom iguara mali miferis fuccurrere

fefto "Tabernaculorum.

- difco.

13 Nop jurabitis.) klebr. wom memo-

rabitis.

Se&

Et ipfü peregrimi fuiffis , &$c.) Mlalo

Chald. zez recordabimini , hoc

veftro didiciftis , quid fit effe peregri-

elt non nominabitis Deos alienos..

num in terra aliena.

"dudretur.) E,orum mentio.

Áidtt

ip. Requiefcere facies.) .A melle , &

1j. Tempore menfés novorum.) In Men-

a femente.

Levit. 25. 4.

!lp!/(!

fe Nifan, quo egreffus es de ZE

gypto,

& -

Septimo anno

agrum . mon feres.)

quando in terra promiffionis,

ld ita inftitutum , ut terra illa inter-

gypto novge fuges hordeacee matu-

4t-

pofita quiete feracior redderetur, &

refcunt.

) aut

ut pauperes feptimo illo anno fruci-

Non apparebis in con[petiu meovacuus.)

bus fponte nafcentibus

gauderent.

Accedens feilicet ad tabernaculum,

u)

Vocabatur

annus

hic Sabbaticus,

vel templum in fefto Pafche , Pen-

& non incipiebat a menfe INifan; feu

tecofles, & '"labernaculorum ; non

Martio ; fed Menfe Tifri , feu. Se-

aderis fine oblatione tum ad cultum

7

Hocanno omnes fervi na-

ptembri.

divinum, tum ad Levitarum fuften-

jdk

tione Hebrzi libertati ; fi volebant,

tationem.

Hzc oblatio Deut. t6.

reflituebantur, ut patet füperiori cap.

10. dicitur , oAatio /pontanea , quia li-

21. 2«

Remittebatur etiam hoc an-

u)

cet cuilibet effet precepta , quantum

no iisdem Hebrais, quidquid ex mu-

tamen quilibet offerre deberet , pra-

if

tuo debebant, ut colligitur ex Deut.

fcriptum non erat, fed cujuslibet pie-

d-

1$.

Praterea fub initium ejusdem an-

tati ftatuendum relinquebatur.

T

276

LIBRI EPXODI

16. Et felem;r.xi'ai;em meffis primitivorum operis tui, quae-

cumque feminaveris in agro, folemnitatem quoque in exitu

ot

anni, quando congregaveris omnes fruges tuas de agro.

*Infr.

17. * 'Ter in anno apparebit omne mafculinum taum coram

bus

2423 Domino Deo tuo.

zcut.

(die

16

18. Non immolabis fuper fermento fanguinem victimze tug,

nec remanebit adeps folemnitatis meze usque mane.

* Infr.

Qar

19. * Primitias frugum terra tuse deferes in domum Do-

2426.mini Dei tui:

* Non coques hoedum in laCte matris fuze.

inij

eut.

14. 21

20. Ecce ego mittam Angelum meum

, qui praecedat te , &

Chl

cuftodiat in via, &introducat in locum , quem przeparavi.

21. Obferva eum , & audi vocem ejus, nec contemnendum

putes, quia non dimittet, cum peccaveris, & eft nomen meum

hi

in illo.

l

Dewut.

22. * Quod fi audieris vocem ejus, & feceris omnia, quae

fI$

7 1-loquor, inimicus ero inimicis tuis, & affligam affiigentes te.

* Infr.

23. * Praecedetque te Angelus meus, & introducet te ad

1e

33. - Amorrhseeum, & Hethaeum , & Pherezseum, Chananaeumque,

oS.

fià

^

-

I

& Heveeum, & Jebufzeum , quos ego conteram..

n

4

24. Non

16. Et folemnitatem meffes. ) Hoc e&,

Coram Domine.) Coram arca, vel

n

celebrabis feftum Pentecoítes, illo-

coram tabernaculo.

que panes ex prima meffe triticea fa-

d

18. Nos immolabis . füper fermento, )

&os mihi offeres, ficut in Pafchate

Quafi dicat , aufer de domo fermen-

obtulifti fpicas hordei maturefcentes.

tatum, priufquam agnum Pafchalem

In Pentecofte ergo exigit Deus pri-

immoles.

mitias omnium frugum, id eft totius

Solemnit atis mee. ) Id eft vi&imarum,

meffis triticea.

qua mihiin folemnitatibus offeruntur.

U/que mane.) ln alterum diem.

o

Solemnitatem quoque im exitu 4nni. )

Solemnitas tabernaculorum » que gra-

I9. In laiie.) Id efl cum la&e ipfo

ten

co vocabulo dicitur ftenopegia , qua

in ella, vel dum lactat, vel una cum

tabernacula figebant, &.in iis habita-

ipfa matre.

Clemens Alex. 2. flrom.

AT

bant per feptem dies.

Dicitur, z

D

ne frat , inquit, zmterempti condimentum,

exitu. anni ; fcilicet Septembri , tunc

quod eft viventis putrimentum.

n

enim definit, & incipit annus vulga-

20. Angelum. meum.) Michaelem fy-

ris Hebrais, licet quoad fefta in Mar-

&

nagog& pr&fidem , & tutorem.

tio , feu Nifan incipiat.

?1. Nec contemnendum putes.) klebr.

17.Ter zn 472720.) Pafchatc»,PentecoRe,

Nec eum, ad amaritudinem pravaces.

In

Ll

& fefto "l'abernaculorum; T'enebantur

Graco eft, un æ"/ru;:'rl»f &vuTu. - Ne[iü

U

autem hac lege omnes mafculi, ut hic

zllà inobedzens.

habetur , nimirum .ab anno 20. ufque

Efé nomen meum im ille.

2j

À

iNomen

Íet

ad 6o. ut colligitur ex Lev. cap. ul-

meum, perfonam , auctoritatem, &

timo 3.

voluptatem prafert.

Chald. vertit:

EIT

CAPUT XXII.

j

24. Non adorabis deos eorum, nec coles. eos: non facies

opera eorum, *íed deítrues eos, & confringes ftatuas eorum. Deut.

exi;u

25. Servietisque Domino Deo veítro, ut benedicam pani-7. F.

Of2

bus tuis, & aquis, & auferam infirmitatem de niedio tui.

26. Non erit infoecunda nec fterilis in-terra tua: numerum

g,

dierum tuorum implebo.

21. Terrorem meum mittam in proecurfum tuum , & occi-

Do.

dam omnem populum, ad quem ingredieris, cunttorumque

inimicorum tuorum coram te terga vertam:

28. Emittens * crabrones prius, qui fugabunt Hevazeum, &Deut.

7. 28

Chanapnseum , & Hethaeum , antequam introeas.

dum

29. Non ejiciam eos a facie tua anno uno, ne terra in foli-

eurm

tudinem red/gatur , & crefcant contra te

(tiae.

30. Paulatim expellam eos de confp

«f:&u Muo; dogec augea-

que

vis, & poffideas terram.

$

31. Ponam autem terminos tuos a mari rubro usque ad ma-

2 gj

re Paleftinorum, & a deferto usque ad fluvium: tradam in

1[18 ,

manibus veftris labitatores terrae, & ejiciam eos de confpe-

&u veftro.

:

Iflfra-

Non

32. * Non inibis cum eis foedus, nec cum diis eorum.

34-1$

33. Non habitent in terra tua, ne forte peccare te faciant

Deut.

yd

in me., fi fervieris diis eorum: quod tibi certe erit in fcan- ; ;

dalum.

4

iths

jel«

CA-

ilem

Mm 5

—

lI

TEUf

oniam im nomine "p0 e/z'" verbum. illius.

Fertilis ergo , & ampla Chananza,

H

Habebit etism in fe non longe pe-

cujus fruges tres milliones hominum

ipfo

tendam vindi&e poteflatem ; nam

ita abfumere non poterant, quin ma-

qun

womez Íxpe, au&toritatem , & poten-

na adhuc reftaret folitudo feris im-

o

;

tiam fignificat.

plenda, ni Chananzi in ea multis ia

(

24. Operam eorum.) ldola. colendo.

locis reraanfiffent.

s

2$. Panibus tuis , 65 aquis,) Cibo,

31. 4 deferto ufque ad flwvium. ) &

Mj«

& potui.

deferto Arabie ufque ad fluvium

26. Numerum diertum tuorum implebo: )

Euphratem.

U

Longzvus eris fuper terram.

33. ]n féandalum. ) Xlebr. n laqueum,

[n

08. Emittens erabrones. ) Quod fa-

peccatum idololatrie Chananzis fa-

7, i

d

&um eft- Jofue cap. ultimo num. 12.

miliare , erit tibi in fcandalum ; vel

& dicitur lib. Sap. 12. 9

Mififli an-

ipfi Chananaei, nifi tuis finibus exi-

teceffores exerc?tus tui vefpas, &5c.

gafitur, mores enim illorum lfraeli-

i

.29. Neterra in folitudinem redigatur.)

ta imitabuntur.'

lib

71

x

LIBRI EXöDI

L

CAPUT XXIV.

at

Oblatis Domino facrificiis , f'oederisque [anguine in populum r&er—

füp

fo, Moyfes , cateris ad radicem montis manentibus, [olus in mon-

&f

tem aþen(li;", ubi cum Domino quadraginta diebus permanfit.

Y

Oyfi quoque dixit: Afcende ad Dominum tu, & Aaron,

i

I.M

!

Nadab, & Abiu, & feptuaginta fenes ex Iírael, &

2

nf

adorabitis procul.

2. Solusque Moyfes afcendet ad Dominum , & illi non ap-

bib

I

propinquabunt: nec populus afcendet cum eo.

3. Venit ergo Moyfes , & narravit plebi omnia verba Do-

ftof

mini , atque judi

aC f

: refponditque omnis populus una voce :

Omnia verba Domini, qua locutus eft, faciemus.

U

4 Scripfit autem Moyfes univerfos fermones Domini, &

que

L

mane confurgens sedificavit altare ad radices montis, & duo-

decim titulos per duodecim Tribus Iírael,

Y0S.

Ti «

5. Mifitque juvenes de filiis Ifrael, & obtulerunt holocau-

fta , immolaveruntque viCtimas pacificas Domino, vitulos duo-

ecim.

I

6. Tulit itaque Moyfes dimidiam partem fanguinis, & mi-

Qub

fit in-crateras : partem autem refiduam fudit fuper altare.

ali

7. Aflumensque volumen foederis , legit audiente populo

qui dixerunt , Omnia

, qua locuïug eft Dominus, faciemgs ;

& erimus obedientes.

lebin

8. Hlle

fangl

1. ÀAJAdab , E. dlin. ) Filii feniores

3. Narravit plebi , &$c.) Ut illi a£-

Efü

Aaron.

fenfum praflarent , & le

ere

Septuaginta femes, ) Ex primoribus

miffam firmius retinerent.

gem fic aQ—

u

populi,

J"dicia.) Lepes judiciales.

lgu

illi nimirum , qui num. 11.

telta

provhetaffe dicuntur.

4- Et duodecim titulos.) M el duode-

«dorabitis procul.) Deum in calipine

cim lapides feorfim ereci, vel ex

Yiie

in cacumine montis Sina, per Ánge-

duodecim iffis faxis unum altare con-

IQ

lum fe oftendentem , & loquentem

firn&um ett.

elfen

cum Mofe.

Primum videtur verius.

h

Iu

2. 44d Dominum.) d caliginem ver-

5. Jwvenes.) Chaldeus , Primogenis

Qod

ticis Sina.

Solus Mofes comitatus

tos filiorum lfrael , qui in lege nature

m

facerdotes erant , nondum enim fa-

miniflro fuo Tofue. Septuaginta au-

cerdotium — Aaronicum

inflitutum

Qutu

tem feniores cum Aarone juffi funt

erat.

remanere inferne cum populo ad eum

dlbus

6. Dimidiam partem fanguinis. ) So-

tüm

gubemandumï

1]

C A'P UT XXIV.

*76

8. Hle vero fumptum fíanguinem refperfit in populum, &

ebr

ait: Hic eft* fanguis foederis,quod pepigit Dominus vobifcum "

20

fa.

fuper cunctis fermonibus his.

DI

9. Afcenderuntque Moyfíes, & Aaron, Nadab, & Abiu,

[5

& feptuaginta de fenioribus Ifrael ,

10. Et viderunt Deum Tfrael , & fub pedibus ejus quafi opus

lapidis faphirini , & quafi coelum, cum ferenum eft.

f0f

11. Nec fuper eos, qui procul recefferant de filiis Ifrael ,

mifit manum fuam, videruntque Deum, & comederunt, ac

biberunt.

10

I2. Dixit autem Dominus ad Moyfen: Afcende ad me in

De-

montem, & efto ibi: daboque tibi tabulas lapideas, & legem,

Xt

ac mandata, qua&e fcripfi, ut doceas eos.

13. Surrexerunt Moyfes, & Jofue minifter ejus: afcendens-

,&

que Moyfes in montem Dei,

duo-

14. Senioribus ait: Expectate hic , donec revertamur ad

Habetis Aaror

vOS.

& Hur vobifcum; fi quid natum fue-

CQl

rit quseflionis, referetis ad eos.

du«

15. Cumque afcendiffet Moyfes, operuit nubes montem ,

16. Et habitavit gloria Domini fuper Sinai, tegens illum

ff«

nube fex diebus: feptimo autem die vocavit eum de medio

"

caliginis.

17. Erat

rulO

QU5

v

lebant enim olim fcdera Vi&ïfnis ,&

niores ; qui a plebe recefferant , &

Tle

fanguine fanciri.

cum Mofe aícenderant in montem:

Nec

g. Sanguinems refperft im populum. )

. mift masm fiam.) Non

[i at

Effufio, & afperfio fanguinis in fo-

eos morte percuffit , nec quidquam

dere fignificat fore illud ftabile, & fir-

paffi funt ; itaque Chaldaus vertit:;

p at

ium etiam cum vite difícrimine.

Principibus fiüliorum IfrAael nullums fuit; im«

Figura hec eft fanguinis Chrifti, quo

commodum.

teltlamentum novum confirmatum eft.

Comederunt, 65 biberunt. ) Poftea, la-

WVide ad Hebraos

ode-

XIg.

ti & exultantes augufta illa, & dele-

| e

10. Viderunt Deum Iffacl.) Non per

Gabili vifione Dei.

con

effentiam , fed quafi per umbram in

13. Jp montem Dei,) Inaltiora mon-

2

fpecie aliqua fenfibili , puta humana,

tis Sina.

quod Cajet. Lyran. Prad. in Ezechie-

agmi-

1$. Expeiiate Lic.) Cum populo,

targ

lem exiftimant ,. quos Cornelius fe-

& fortafle digito oftendebat Mofes

n f

quitur.

cafira populi, redite ad populum , ut

Quaft opus lapidis Saphbiriui.) Subpe-

illumregatis, &in officio contineatis.

n

dibus Dei apparebat quafi pavimen-

16. Gloriz Domisi.) Majeftas Do-

&um ex faphiro conflratum.

mini patefaciens fe per fpe&tra admi-

.

AI. Kos,qui procul recefferant. ) Se-

randa, caliginem fcilicet , & ignem.

ï

LIBRIEXODI

80

:

s.:

17. Erat autem fpecies gloriae Domini , quafi ignis ardens

fuper verticem montis , in confpe&tu filiorum Iírael.

g

6.

18. Ingreffusque Moyfes medium nebulae, aícendit in mon-

tem , * & fuit ibi quadraginta diebus, & quadraginta no&-

tum,

1

".

bus.

TäïïGl

$

UQUA POUCTo - XXV.

TUm:

Q,

Stubefhr. primitiarum ac donorum ollatio àd Dei tabermaculum

dam

formandum , arcam , men[am , & candelabrum , Cunttaque

ud

illis pertinentia.

Io

ld

be

cutusque eft Dominus ad Moyfen , dicens.

ll

j

ILO

2. Loquere filiis Ifrael , ut tollant mihi primitias: ab

I

YInfr.

* omni homine, qui offert ultroneus, accipietis eas.

MUA

355

3. Haec funt autem , quae accipere debetis: Aurum, & ar-

n

gentum, & aes,

Is

4. Hyacinthum, & purpuram , coccumque bistin&um, &

Y

byhum ,

pilos caprarum ,

8UTQ

s. Et

H

pot:

17. Quafi ignis. ) Particula », 4UAf ,

Qui offeret/ ultroneus. ) Xlebr. quem

Lj

non fimilitudinem , fed rei veritatem

fpontaneum , &5 liberalem fecerit cor fuum

tur

4. Hyacintbum.) Lanam hyacinthi-

fignificat, ut cum dicitur Joan. 1. 14.

Vidimus euyn quaft unzgenitum.

ni, hoc eft cerulei , feu violacei co-

-

18. Ingreffifque Moyfés.) Reli&o Jo-

loris.

i

füe in monte.

Purpuram.) Lanam purpureo, hoceft

Lj

rubro colore infectam,

Fuit ibà quadraginta diebus..) Deut.

nc

9. 9. additur Mofem quadraginta illis

Coccumque bis. tintlum. ) Lianam bis

f [f

diebus nec comediffe , nec bibiffe,

tindiaam, &rubricatam. Coccus Gre-

Maty

In his tamen quadraginta diebus nu-

ca vox granum fignificat, ac pracie

ten

merantur fex illi ; de quibus dixerat

:

pueillud;in quo vermiculus latet,cujus

h':nL

num. 1i6.

fanguine lane inficiuntur, que ab hac

LX

tinctura coccus dicuntur.

Dicitür au-

tem bis tin&us coccus, quia folebat

m

«p

Rimitias.) Hanc munerum ob-

j

ationem, Primitias appellat ,

lana, ut magis ruberet, bis imbui;

vel quia hec fuit primo communis

fcilicet primo cum tantum effet lana ,

Quo.

Hebr&orum oblatio , qu&facta elt pro

fecundo eum effet jam in fila deducta,

fabrica tabernaculi: vel qüia prima,

Byffum.) Eftgenus quoddam tenuif-

J

fimi lini, & candidiffimi.

E

& preflantiffima fibi volebat offerri:

(

Vel quia more primitiarum fiebat ,

Pilos. caprarum., ) Axd cilicinas telas

h!o;

feparando, partem bonorum fuüorum

contexendas ,

quibms arca tegenda

Deo otferendam.

exat.

M

CAPUT XXV.

28f

e

'dets

$. Ftpelles arietum rubricatas, pellesque janthinas, & li-

gna Setim:

101

6. Oleum ad luminaria concinnanda, aro

m ata in-unguen-

od

tum, & thymiamata boni odoris :

7. Lapides onychinos , & gemmas ad ornandum ephod , ac

rationale.

$. Facientque mihi San&Guarium, & habitabo in medio eo-

"

ruim:

t

9. * Juxta omnem fimilitudinem tabernaculi, quod often- Hebr,

dam tibi, & omnium vaforum in cultum ejus, ficque facietis 9- ?

H

ilud:

Io.-Arcam de lignis Setim compingite , cujus longitudo

habeat duos, & femis cubitos: latitudo, cubitum, & dimi-

dium :

(

Ititudo ,. cubitum fimiliter, ac femitfem.

Ir. Et deaurabis eam auro mundiffimo intus, & foris; fa-

A

ciesque fupra coronam auream per circuitum :

12. Et quatuor circulos aureos, quos pones per quatuor ar-

cae anguloss; duo circuli fint in latere uno, & duo in altero.

t

I3. Facies quoque ye&es de lignis Setim , & operies eos

auro ,

'

D

14. In

ducesque per circulos, qui funt in arcæqlateribus,ut

ortetur in eis:

15. Qui femper erunt in circulis , nec umquam extrahen-

quem

tur ab eis.

I6. Pones-

fium

nthi

1 C0«

$- Pelles jantbinas.) Violacei coloris,

brachii porrigitur ufque ad extremum

xd

Lignum fetim.) Setim.(inquit S. Hier,

digiti; qui index dicitur: continetque

in cip. 41. lfajm) eff gemus arboris ma-

24. digitos, five duas fpithamas, fpi-

j bi$

feentis im eremo fpina albe babens fimili-

thama autem eft fpatium , quod di-

on.

iudinem , ex quo omnia ligna arct, &

flenta manu inter pollicem , & indi-

[aue

zabernaculi faita fünt. inflrumenta. lloc

tos tranfverfos.

cem interjacet , continetque 12. digi-

1jus

lienum eft incorruptibilé, ut vertunt

fiac

LXX, &leviffimum , omniaque li-

11. Deaurabis.) Laminis aureis con-

qu-

gna fortitudine , foliditate , nitore,

teges.

lehaf

& pulchritudine dicitur fuperare,

Corogam auream.) Limbum promi-

u

9. Santluarium.) 'Yabernaculum , in

nentem quadratum 5 nam etiam qua-

i,

o colat.

drata erat arca.

du

9. Quod offendam tibi.) Cujusideam

12. Quatuer circules,) Ad quatuor

nuih

in monte Sina tibi oftendam.

angulos arcz , quibus circulis infere-

Io. Longitudo babeat duos , & fanis cu-

bantur veCes , ut arca

bites. ) Sermo elt de cubito vulgari ,

telis

a facerdotibus.

geftari pofïeti

endà

cujus ea eft longitudo , qu& a flexu

Bibl. cum Cem. Menoch. T. T.

—Nn

282

LIBARIIEXODI

16. Ponesque in arca teftificationem, qua&: dabo tibi.

$

fis

17. Facies & propitiatorium de auro mundiffimo ; duos cu-

bitos, & dimidium tenebit lon

Y

miffem latitudo.

gitudo ejps, & cubitum, ac fe-

€0$ 11

18. Duos quoque Cherubim aureos, & prddu&iles facies ;

Qes!

ex utraque parte oraculi.

8j

19. Cherub unus fit in latere uno, & alter in altero.

20. Utrumque latus propitiatorii tegant. expandentoes alasj&

dabi

eperientes oraculum, refpiciantque fe mutuo verfis vultibus

20

in propitiatorium , quo operienda eft arca.

inq

21. In qua pones teftimonium , quod dabo tibi,

9

Ineo

22. Inde praecipiam , & loquar ad te fupra propitiatorium,

ac de medio duorum Cherubim , qui erunt fuüper arcam tefti-

M

ha

ü

monii, cuncCta , quae mandabo per te filiis Iírael.

21. Facies & menfam de lignis Setim j habentem duos cubi-

ipfo

tos longitudinis, & in latitudine cubitum, & in altitudine cu-

32

bitum ac femiffem.

fe,i

24. Etinaurabis eam auro puriffimo : faciesque illi labrum

aureum per circuitum.

25. Et

16. Teffificationem, ) '"Vabulas legis;

bilius effe docent Cornelius, & Bon-

lübro

füh

Lex enim fepe dicitur teftimonium ,

frerius ad hunc locum.

INec obftat,

fl j

aut teflificatio , 'quia atteflationem

quod arca fcabellum pedum propitia-

fünt

continet divinz voluntatis, eaque do-

torium fedes dicatur , quafi hecdiftare

a

minus teftatum reliquit, quid ab ho-

loco debeant,nam propitiatoriumChe-

4l

minibus fieri velit.

Porro in arca ni-

rubinos (de quibus ftatim dicemus) in-

bus

hil aliud continebatur , ut docet ex-

cludebat,in quorum alis fedebat Deus.

m

preffe Scriptura. 3. Reg. 9. 9. & z.

I8. Duos quoque Cherubim.) llumana

rna|

Barat. $. 19

Urna cum manna, &

fpecie, quafi duos juvenes alatos, ut

tem

virga Aaron non in arca erant , fed

Angeli pingi folent.

Et verifimile eft

tantum in tabernaculo aífervabantur.

4

habuiffe fpeciem quatuor animalium,

puro

17. Propitiatorium.) Propitiatorium

hominis nimirum, aquile , leonis &

Que

erat arc& operculum , five tabula te-

vituli

partim alis, partim corpore

gens arcam , ut patet num. 20. unde

WEer

fuo totum propitiatorium tegebant,

)

paris cum arca longitudinis , & lati-

Aliz vero ita erant extenfx

ut qua-

Ty,

tudinis, eratque non ex ligno fetim ,

fi fedem formarent.

Mi

fed ex auro tantum.

Di&um eft pro-

Produttiles.) Non arte fuforia fa&os,

Yd «

fed ex auro dudili.

tinen

pitiatorium , quafi locus placationis,

quod ibi quodammodo fedens Deus,

2Y. Pones teffimonium.

) Tabulas le:-

1l d

& arcam pro pedum fcabello habens,

gis, ut dium n. 16.

Q f

&j

populo propitiaretur. INontamen pu-

23. Meufam.) in qua ponendi duo-

tandum propitiatorium füpra arcam

decim panes propofitionis.

L

elevatum 5 nam illi immediate adhz-

24. Labrum. ) klebr. ceresam lim-

U

bum circumcirca.

fiffe tanquam illius operculum proba-

Iee

Á

C APU XXV.

283

[]

2$. Et ipfi labro coronam interrafilem altam quatuor digi-

$ QD

tis, & fuper illam , alteram coronam aureolam.

iC fe

26. Quatuor quoque circulos aureos praeparabis, & pones

eos in quatuor angulis ejusdem menfze per fingulos pedes.

(

jv

f

$

27. Subter coronam eruntcirculiaurei , ut mittantur ve-

&es per eos, & poífit menfa portari.

28. Ipfos quoque ve&tes facies de lignis Setim , & circum-

ls

dabis auro ad fubvehendam menfam..

ltibus

29. Parabis & acetabula, ac phialas, thuribula , & ciathos ,

in quibus offerenda funt libamina ,-ex auro puriffimo.

3o. Et pones fuper meníam panes propofitionis in confpectu

meo fuper.

Tüm,

tet

31. Facies & candelabrum dué&ile de auro mundiífimo ,

haftle ejus , & calamos, fcyphos, & fphaerulas, ac lilia ex

cubi

ipfo procedentia.

eqe

32. Sex calami ingredientur de lateribus, tres ex uno late-

te. utres ex altero.

Nna2

83; (T'res

brum

3

— À

riola.

2$. Et Zpfi labgo.) ld eit, in ipfo

Parabantur h& phiale, ad vi-

labro, fuper ipfum labrum.

num, & alia libamina in facrificiis

: Don-

Coronam interrafilem.) Opus interra-

fundenda: ad idem parati erant &

obfit,

file illud eft , in quo quedam plana

cyathi.

opitite

funt, quadam exfculpta , cavitatibus

Thuribula. ) "Tum ad affervandum

ditue

per artem 'incifis.

thymiama , quod adolendum erat,

nCte-

Ziteram coronam.) 'lertius hic lim-

tum thus , quod panibus propofitio-

us)ite

bus fecundo impofitus , ut. fecundus

nis erat imponendum, ut dicitur Le-

Deus.

impofitus erat primo , & imo id ad

vit. 24.. 7.

umand

ernatum potius , quam ad neceffita-

30. Pamis propoftionis, klebr. pames

5, W

tem.

f«cierum , qüi fcilicet ante faciem Do-

yiledi

"ureolam.) Non quafi non elfet ex

mini coram arca , & propitiatorio

jliurt,

puro aura, fed quia parvaerat, ideo-

proponantur.

o &

que minus auri continebat, quam

31. Candelabrum. dutlile, ) "Ex auro

prporc

eetera.

fcilicet non fufo , fed malleo du&o ,

dant,

29. Acet abula.) Hebr. feutellas. oX X.

& efformato.

T

vj ÀAÍz , id eft, paropfides, patellas,

Haeflile ejus, & ealamos. ) klaftile

vel catinos, ad excipiendàm, &con-

fat0s,

medium erat, ex quo utrinque cala-

tinendam fimilam , quando illa offer-

mitres, fiveramiinaltum aflurgebant,

ri debebat, & ad excipienda facrifi-

Scypbos.) Scyphos vocat partes can-

as lt

cia fartaginis , & clibani, de quibus

delabri prominentes inftar nucum.

Levit. ^.

j du

Spherulas. ) Poma , globulos ; vel

Phialas. ) Mafa parva & concava

fpharulas inftar pomorum.

LXX. vertunt lucxae , mertaria , qua-

Liliz,) In fümmitate calamorum ,

j lit-

re etiam S. lHier. fepe vocat morta-

quibus liliis impofita lucerng-

284

LIBRI EXODI

33. Tres fcyp?.xi quafi in nucis modum per calamos fingulos,

la

lü

pheeruleque fimul ; & lilia, & tres fimiliter fcyphi inftar nu-

