rios, & decanos.

22. Qui judicent populum omni tempore ; quidquid autem

majus fuerit, referant ad te, & ipfi minora tantummodo judicent:

l

leviusque fit tiþi, partito in alios onere,

—

24. si

(1) potentes, I» eZit. Sixt. kgitur: fapientes.

15. Qt'ærcm fententiam Dei.) Ylebr.

In bis, que ad Deum pertinent. ) Hlebr.

querens Deum.

Chald. quarens detiri-

effo tu populo coram Deo , vel, ante Deum,

D

zam a Deo. l.XX. querens judicium a

efto advocatus populi, ejufque in-

f

Deo. . Poftulans fcilicet controverfias,

ternuntius apud. Deum.

[

que exoriebantur , difceptari , & fi-

[//

niri juxta voluntatem Dei, quam mi-

Ut veferas, qu& dicuntur ad eum., ) U.t

p

hi cum Deo familiariter verfanti: ex-

populi vota , poftulata ac neceffitates

T

ploratam effe fibi perfuadent.

ad Deum referas.

eu

17. Non bonam inquit rem facies.))

20. Offendafque populo céremonias, 6c.)

für

Facis, quod minus aptum , & con-

Sis populi advocatus apud Deum , &

tob

veniens eft.

viciffim Dei Interpres apud populum,

n

intolerabili.

I18. Stulto labore. confumeris. ) 2X X.

ut qu& Deus prafcribit ad regimen

Ye

Laüni' etiam 1infinum

pertinentia, & ad formandos mores,

f

appellant, quod valde magnum eft:

a te populus difcat.

Tis

fic dicitur infana moles, &c.

x

21. Firos potentes. ) Tlebr. virtutis,

19. Erit Deus

tecum. ) Confibum

pd

Italiee diceremus, Hoemini i valorc.

Ti

meum fequendo , bene tibi fuccedet ,

In| quibus fft veritas. ) Qui recte fen-

JXeo juvante.

tiant, & julle judicent.

A.

CAPU T XVIII. & XIX,.

79

'eng

25. Si hoc feceris, implebis imperium Dei, & prccepta

ejus poteris fuftentare : & omnis hic populus revertetur ad

hal

loca fua cum pace.

le

24. Quibus aud

itis, Moj*fes fecit omnia, quae ille függeffe-

E2

25. Et ele&is viris ftrenuis de cun&to Ifrael, conítituit eos

|te

principes populi, tribunos, & centuriones, & quinquagena-

rios, & decanos:

26. Qui judicabant plebem omni tempore: quidquid autem

j

gravius erat , referebant ad eum , faciliora tantummodo judi-

cantes.

ju

27. Dimifitque cognatum fuum : qui reverfus abiit in ter-

ram fuam.

(i,

&

CAPUT XIX.

uxta montem Sinai, commemorato liberationis ex ZEgypto bene-

m,

T

ficio , populus fanttificari jubetur 5 ut. defcendat Dominus in ful-

gure & tonitru, coram Qmm* plebe Moyfi locuturus.

n

1

Enfe tertio egreffionis Ifrael de terra ZEgyti, in die hac wuy,

M

venerunt in folitudinem Sinal.

33.1$.

St

2. Nam profe&i de Raphidim , & pervenientes usque in

2

defer-

——

203. $ boc fecerir, implebis imperium

magiftratus , eofque officii fui admo-

d.

De.) Heb. fic habent. — verbum boc

nuit.

Vide Deut. c. 1. a n. 9. ufque

n.em,

ad z9. ubi hec fufius enarrantur.

ín.

feeeris , 65 precipiet tibi Deus &f poteris

ffare, Ef etiam omnis populus bic 4d loe-

ig. Primcipes. ) Qui flatim recen-

eum füum ibmut im pact.

'Tria erant

fentur.

ü

prius prapoftera.

Populus tota die

Jribunos. ) Chüliarchas , qui mille

l]

manebat prope Mofem refponfum?

viris przeflent.

ejus expectans: deindeipfelabore con-

)

fumeébatur: tertio tempusnon füppe-

1. [N d £ae ) In die. eadem, five

tebat ad. cofulendum Deum , qua tria

ejufdem numeri, tertià nimirum ;

f

incommoda converfo ordine amo-

nam pracefferat , mezfé tertío, 65c.)

urtiy

nea

ventur. Deus pracipiet , hoceft, re-

Alii putant fignificari eodem die, quo

65

fpondebit confultiomi tuz : tu pote-

de Raphidim profe&i funt , ad foli-

ris laborem fullinere: popu!us temr

tudinem Sinai, que parum diftabat ,

peftive domum revertetur.

Idem no-

pervenifle.

u

Ílri textus verba fignificant.

Jp. folitudinem Sinai.) Ubi fuit duo-

decima manfio,

b

24« Fcc.if emmis.) Elegit inferiores

260

LIBRIEXODI

defertum Sinai, Saftrametati funt in codem locb, ibique Ifrael

fixit tentoria e regione montis,

* Ad,

4. * Mo

die

yfes autem afcendit ad. Deum , vocavitque eum

7: 38 Dominus

de monte, & ait: Hsc dices domui

Jacob, & an-

Ícer

nuntiabis filiis Ifrael:

Il

*Deut

4. Vos * ipfi vidiftis, quse fecerim E

gyptiis , quomodo

adä

?9- ?- portaverim vos fuper alas aquilarum, &

affumpferim mihi.

n6

5. Si ergo audieritis vocem meam , & cuftodieritis pactum

I:

*Píi. meum , eritis mihi in peculium de cun£tis populis: * mea eft

CQF;

2j. 1- enim omnis terra.

U

*

1

^

$

6. *Et vos eri-is mihi in regnum facerdotale, & gens fan-

tem

3

Ga : hzec funt verba, quce loqueris ad filios THracl.

7. Venit Moyfes: & convocatis majoribus natu populi, ex-

ficz

pofuit omnes fermones, quos mandaverat Dominus.

8. Refponditque omnis populus fimul: Cunéta

, qu&e locutus

pin

eft Dominus , faciemus.

Cumque retuliffet Moyfes verba po-

puli ad Dominum ,

&e

9. Áit ei Dominus :

Jam nunc veniam ad te in caligine nu-

bis,

bes

ut audiat me populus loquentem ad te: & credat tibi in

fe

perpetuum.

Nuntiavit ergo Moyfes verba populi ad Domi-

ïu tn.

10. Qui

[

.3. Mfeendit ad . Deum. ) ln monte

eritis mibi rägex í faceräates.

Vos eri-

ina.

tis regnum meum non laicum , & pro-

d

4- Quomodo portaverius vos /itper 4las

&

fanum , fed facrum , meoque cultui,

aquilarum. ) Aquile& pullos fuos non

& facrificiisaddidtum, — Vel, quilibet

transferunt ungibus , & pedibus, fed

veftrum erit quafi rex , & facerdos.

eos füper alas imponunt, & adeo al-

Rex quia (ut Hebraice Reip. pars;

te volant, ut extra omnis teli jatum

int.

& membrum ) Chanangis, aliifque

gentibus

dominabitur.

Sacerdos ,

qui

5. Eritis mibi in peculium. 9 Peculium

quia vos foli inter omnes gentes meo

fed

eft peculiaris , & propria hareditas;

cultui , & religiofis ceremoniis eritis

hoc autem eft, quod awem dicitur

addi&i.

i

Vel quia in Pafchate Pa-

&

'US

Deut. 32. 6. Pars Domini populus ejus,

tresfamilias. Pafchalem agnum occi-

g^4c0b funiculus bareditatés. ejus.

Vox

debant. Philo de Mofe, /» Pafezate,

]u

Hebr&a 4535 fégulla, fignificat por-

m

tionem ele&am , & dile&am , qualis

inquit, fofas populus fatrifzcat , $v vur

.eft thefaurus.

macux cuwmAY dOvog icpzrxi,

Vel

etiam fenfus eft , ex vobis erunt Rc-

Q

Mea eff enira omnis terra. ) Cum to-

ges, & ex vobis etiam Sacerdotes.

Iv

tus orbis, & omnes gentes mes fint,

. Gens fantla, ) Separata ab aliis gen-

v

poffüm , & volo vos.in peculium

tibus profanis, & idololatris , & mi-

meum afcifcere.

hi quodammodo confecrata.

bit

6. Eritis mihi im regnum f'acerdot ale, )

9. Veniam ad te im caligine.) Ut te

Hebr. s reguum . facerdotum.

Chald.

legislatorem Hebraorum conítituam

bu

A...

CAPUT. XIX.

a5l

[tc|

1o. Qui dixit ei: Vade ad populum, & fané&tifica illos ho-

die, & cras, laventque veftimenta fua.

um

1I. Et fint parati in diem tertium; in die enim tertia de-

at

fcendet Dominus coram omni plebe fuper montem Sinai.

12. Conftituesque terminos populo per circuitum , & dices

tgdo

l,

ad eos; Cavete , ne afcendatis in montem , * nec tangatis fi- *H.br

nesillius: omnis , qui tetigerit montem, morte morietur.

12.18«

um

15. Manus non tanget eum , fed lapidibus opprimcetur, aut

ef

confodietur jaculis ; five jumentum fuerit, five homo, non

vivet ; cum coeperit clangere buccina, tuncafcendan:in mon-

fin

tem.

14. Defcenditque Moyfes de monte ad populum , & fanG-

6

ficavit eum. Cumque laviffent veftimenta fua,

I$. Aitad eos; Eftote parati in diem tertium, & ne appro-

I$

pinquetis uxoribus veftris.

.

16. Jamque advenerat tertius dies, & mane inclaruerat ,

& ecce coeperunt audiri tonitura , ac micare fulgura, & nu-

Ti

bes denfiffima operire montem , clangorque buccinee vehe-

in

mentius perítrepebat : & timuit populus , qui erat in caftris.

m

17. Cumque eduxiffet eos Moyíes in occurfum Dei de lo-

Co caftrorum fteterunt ad radices montis.

QEi

18. * Totus autem mons Sinai fumabat: eo quod defcen-

[

diffet Dominus Deus fuper euminigne, &afcenderet fumus ex 'Deu

512.

pro«

€o quafi de fornace : eratque omnis mons terribilis:

Itui,

libet

Kk 5

19. Et

dos.

Qr$,

fiue

qui eis des legem non humanam,

monte fteterat : eo clangore populus

iOS,

fed ore divino di&atam.

evocabatur e. caftris a monte diffitis,

10

l1I. Ip diem tertium.) Dies hic ter-

ut veniret ad radicem montis, ibi-

:[ifis

tius fuit quinquagefimus a Pafchate,

que Angelo, quafi Dei precone pro-

py

& ab egreffu ab /Egypto , fuitque

clamante legem audiret.

d-

Pentecofte, qua legem a Deo acce-

Afcendant in montem. ) Nerfus mon-

'mtcz'

perunt in Sina.

tem, ufque ad terminos a Mofe Dei

í^]

12. Ne aftendatis im montem , 6$c.)

juffu prefixos, & in ipía (montis ra-

Vä

Quafi curiofi fcrutatores. prafentie,

dice.

Vide num. r*.

R

& majeftatis divinz, fed potius eam

14. Sanüificavit eum.) Jubendo la-

reverentes

vos caftris , & jumenta

vare vefltimenta, abflinere ab uxori-

veítra continete.

bus, & comparare fe per mundiciem,

p

& reverentem 'ex

mi:

13.. Lapidibus opprimetur.) Lapida-

peaationem Dei ,

bitur ut facrilegus.

ejufque legis.

du

Cum ceperit clangere buccina.) Sonum

19. Defcendiffet Dominus fuper eum. im

buccinz imitabatur Angelus, qui in

ignt.) lgnis Deum prait, vel in eo

n

À

/

265

.

LIBLRI EXODI

19. Et fonitus buccin: paulatim crefcebat in majus, & pro-

lixius tendebatur: Moyfes loquebatur , & Deus refpondeoat ei.

Mi

20. Defcenditque Dominus fuper montem Sinai in ipfo mon-

tis vertice: & vocavit Moyfen in:cacumen ejus.

Quo cum

i

afcendiffet,

21. Dixit ad eum: Pefcende, & conteftare populum :ne forte

velit tranfcedere terminos ad videndum Dominum, & pereat

L

ex eis plurima multitudo.

22. Sacerdotes quoque, qui afcendunt ad Dominum, fan-

tetf

Gificentur, ne percutiat eos.

31

23. Dixitque Moyfesad Dominum: Non poterit vulgus afcen-

1

dere in montem Sinai; tu enim teftificatus es , & juffifti ;

qui

dicens : pone terminos circa montem, & fantifica illum.

fum

24. Cuiait Dominus: Vade, deícende: afcendesque tu, &

j

Aaron tecum : facerdo:es autem, & populus ne tranfeanttermi-

tuu:

nos, nec afcendant ad Dominum, ne forte interficiat illos.

fer

t

i5. Defcenditque Moyfes ad populum, & omnia narravit

els.

C A-

&c

Ü

apparet ipfe Deus noh infrequenter irr

&^ Qui accedunt. ad Dominum.) Quorum

&nit

Scriptura. Pfal. 49. 5.

Deus manifefle

munus e(t ad DEum aceedere.

Ju-

veniet J5c. Ignis in con[pettu ejus excardefcet.

bet ergo facerdotes cum ceteris ,

Dor

Eratque omnis mons terribilis. ) Immo

imo pr& ceteris fanctificari.

[

mons ipfe concuffus eft terre motu.

23. Nom potérit.) Non prafumat 5

9.

Pf 67. 10. £erra mota eff ,. etenim. eeli

vetitum enim 1noxtis peena.

H

diffillaverunt 4 f^cie Dei Sinai , 4 facie

Teféifcatus es.) Proteftatus es.

facn

Dei Ifrael , quod dicitur , diftillaverunt,

Sanüifca. ) 'lerminos fepara ab

oftendit non folum ignem, fumum ,

acceffu populi, ut ita quafi foGni DEO

Vus

terrz motum , fulgetra , &c.fed etiam

dicatus videatur, & nemo illum tan-

int1

pluviam tunc fuiffe.

quam renr profanum contingat.

19. Deus refpondebat. ei. ) Hiebr. ad-

e4. Vade, defcende. ) Ut facerdoti-

ditur, per vocem , ita ut Hebrzi Deum

bus etiam denunties , ne transeant

fhat

idg

cum Mofe loquentem audirent.

terminos montis, & ut Aaronem ad

lo. Defcenditque Dominus.) jam de-

me adducas, & etium uttu ex in-

T'

fcenderat, fed adhuc ulterius defcen-

feriore loco legem, quam cum ce-

füy

dit ad ipfum verticem , eoque Mo-

teris pati debes , accipias.

fem evocat.

Mofes autem infra ver-

Nec afcendant.) Grsece Bmfe'a'ä'w-

ticem confiftebat.

21. Terminos.) A me ftitutos.

o

vvet Ogvau,

Ne vim faciznt , ut

afcendant. Mlatth. ir. 12.. Regzum ca-

F

2a. Sacerdotes.) Nondum erat. in-

ftitutun. facerdotium. — Xaronicum.

orum "vim patitur , 65 "vielentà vapiunt

attic

Sacerdotes ergo hic intellirit eos,

illud.

itaque nun- licet ia celum

DE

t.ndere, quod olim-in montem non

qui ex legs mature crant Sacerdo-

licuit.

Eatu

tes, primogeniti nimirum , ex mul-

torum Ícntcontia.

j d

*?

EU

&

B.

Ea

d

F

263

*ä [

*

(

pn-

CATPUT

tel

20fl-

Moyfes. decalogum: à Domino- auditum territo populo narrat, at

UI

derreum aut lapideum de infectis lapidibus altare fzeri jubet ,

ad quod non fit per gradus. afcendendum.

orte

N

T'eat

1.] Ocutusque eft Dominus cun&os fermones hos.

2. Ego * fum Dominus Deus tuns, qui eduxi te de

';Deïrt

fate

terra JEgypti, de domo fervitutis.

Píalm

3. Non habebis deos alienos coram me.

'So.11.

Ceti

4. Non * facies tibi fculptile, neque omnem fimilitudinem ,* Lev.

li,

quae eft in coclo defuper, & quae in-terra deorfum,

nec eo- 26. 1.

. JJeut.

rum, qua funt in aquis fub terra.

P^

NT

$. Non adorabis ea, neque coles: ego

fum Dominus Deus *

of.

rii-

tuus fortis , zelotes, vifitans iniquitatem patrum in filios ; 1n-24. 14

s.

tertiam, & quartam generationem eorum, qui oderunt me: Pfalm

vt

6. Etfaciens mifericordiam in mil

& cuftodiunt praecepta mea.

lia his -q-uidiligunt me 95 7

*Lev.

7. * Non aíffumes nomen Domini Dei tui in vanum : nec

I

12

orum

enim habebit infontem Dominus eum, qui affumpferit nomen peut.

J.

.cri»' ,

Domini Dei fui fruftra.

8. * Memento, ut diem fabbati fan&tifices.

lath

33

nat j

9. Sex diebus operaberis, & facies omnia opera tua,

*Infr.

10. Septimo autem die fabbatum Domini Dei tui eft: non;,. ,;

facies omne opus in eo, tu . & filius tuus, & filia tua, fer- Deut.

r d

))

vus tuus , & ancillatua, jumentum tuum, &advena, qui eft 5. 13

iuzec

g

intra portas tuas.

20.12

1I. * Sex enim diebus fecit Dominus coelum & terram , &

*Gen.

loti-

mare, & omnia quiein eis funt, & requievit in die feptimo, ; 4,

jeant

n al

idcirco benedixit Dominus diei fabbati, & fanctificavit eum,

12. *Honora patrem tuum ,'& matrem tuam, ut fis longaevus *Deut

[ i

« 6.

154

fuper terram , quam Dominus Deus tuus dabit tibi.

atth

15. Non

IS

*

r

Eph.

1. J Ocntüueeff Dominus.) Ha&enus

Decalogus, cujus explicatio dabitur 2. ,

21

buccine fonus auditus.

Jam

infra Deut. s. num. 6. ibi enim to-

) t

72

articulatis vocibus lex ab Angelo

tus repetitur meliori ordine.

2n)

DEAI perfonam referente promul-

s. Piftans, €&c.) $i nempe fili

gatur.

fequantur, & imitentur peccata pae

100

2. Ego fum Dominu:.) Hic incipit

rencuma)

E

-

64

LIBRI EXODI

[)

I5. u'V'Non oc

cides.

lo

Matt.

S. 2L.

14. Non moechaberis.

ISg. Non furtum facies.

N

16. Non loqueris contra proximum tuum falfum teftimo-

nium.

ii

17. * Non concupifces domum proximi tui, nec defiderabis

p

uxorem ejus , non fervum , non ancillam , non bovem, non

afinum , nec omnia , qua illius funt.

ü

18. .Cun&tus autem populus videbat voces, & lampades, &

*Rom

J

fonitum buccine , montemque fumantem: & perterriti , ac

vore concuffi, fteterunt procul,

t

:3 9. pa

19. Dicentes Moyfi: Loquere tu nobis, & audiemus: non

loquatur nobis Dominus, ne forte moriamur.

20. Et ait Moyfes ad populum: Nolite timere: ut enim pro-

baret vos, venit Deus, & ut terror illius effet in vobis, &

non peccaretis.

Deut.

21. Stetitque populus de longe. * Moyfes autem acceffit ad

18.16.

caliginem in qua erat Deus.

Hebr.

22 Dixit preterea Dominus ad Moyfen: Hzec dices filiis

[

12-18-

Iífrael: Vos vidiftis , quod de coelo locutus fim vobis.

f

23. Non facietis deos argenteos, nec deos aureos facietis

f

Ir

vobis.

? Infr.

En

24. * Altare de terra facietis mihi , & offeretis fuper eo ho-

o

27. 8j

locaufta

y

38. 7

^

He-

[

19. Videbat vwoces.) Aüdiebat.

fepius inculcandum fuit genti ad

[U

brei fzpe unius fenfus fun&ionem

idololatriam propenfe.

h

alteri tribuunt, prefertim vifus ; ut

c4. itare de terra facietis mibi)

ita Joan.

Non vult fieri ex lapide dolato,

notat $. Auguít. q. 72.

C

20. 29. dicitar, 442 vidifli me The-

aut ex pretiofa materia, ut Hebrais

$j

ma, credidifis , hoc eft , quia tetigi-

ad idololatriam pronis, omnem oc-

fti mec.

cafionem figuras, aut idola fculpen-

"n

f

ao. t emim probaret.) Ut experi-

di, que poftea fupeiftitiofe cole-

Ti

petur veítrum timorem, revexentiam,

rent, fubtraheret.

Alias plures cau-

& obedientiam.

fas vide apud Cornelium hic , &

[/

[

Q1. Stetitque populus de longe.) . Mo-

apud Serar. in jofue c. g. q. 16.

fes vero , & Aaron proereffi fuerant

Ferrum a facris amoveiri v.tus lex

ultra radices montis

w]

€

ina, ut habe-

eft , quam fequitur in fuis legibus

[

Cicero.

m

mus c. Ig. n. 24. ad quos populus

p

vociferatus eft.

Holocaufla, E pacrfica.) Pacifica funt

23. Nom facietis Deos argenteos.) Ín

hoftiz oblatz pro pace,

incolu-

mitate domus, aut Reipublice, de

Di

Hebrzo additur, mecwm, quos fcili-

et mecum colas.

Refricat memo-

E

quibus Levit. 3.

riam primi prxcepti decalogi, quod

p emui loco, .im quo memorza fuerit

Ü

B ii

£

CAPUT XX & XXL

[]

65

locaufta, & pacifica veftra, oves veftras, & boves, in omni

locoin quo memoria fuerit nominis mei: veniam ad te, &

benedicam tibi.

(imo

25. * Quod fi altare lapideum feceris mihi : non zedificabis Deut

J« $.

illud de fe&tis lapidibus

: fi enim levaveris cultrum fuper eo ,?

Olue€.

tobis

polluetur.

10

$33

26. Non aícendes per gradus ad altare meum, ne reveletur

turpitudo tua.

$,

l &

CAPUT XXI

T0n

aþïkcep!a judicialia quoad emptitios fervos , €P ancillas , furta ,

bomicidia , parricidia , parentum maledicla , rixas , €? talio-

pro-

nis penas , atque cernupetam bovem.

5

ht ad

2. Si

1 I i]Ec funt judicia, quae propones eis.

filis

nominis mei.) Xlebr. m quo memorari

protenfa, confpiciantur. Preceptum

feeero nomen meum.

In loco , quem

hoc de gradibus .ad altare non. fa-

cietis

fibi Dominus delegerat, ut ibi co-

ciendis temporale fuit; nam in tem-

leretur facrificiis, nimirum ubi erat

altare erat altitu-

plo Salomonis

»000-

;arca ,- vel tabernaculum, quamquam

dinis decem cubitorum 2. Par. 4. 1.

ex DEI difpenfatione, & inftintu,

& ad illud per gradus afcendebatur.

auta

velob graveém caufam alibi facrifi-

Mide Ezec. 453,..17. & ad eum lo-

catum Ífcimus.

Sic Samüel facrifi-

cum

interpretes.

Simile aliquid

g

cavit in Mafpha 1. Reg. 7. g. & in

babemus in jure Pontificio Roma-

Ramatha ibid. num, 17. & alibi.

no vetere, ex quo $crvius hoc af-

nili.)

Veniam 4 te, &5 bemedicam tibi.)

fert ad quartum J/Eneidos

Apud

olato,

Chaldzus clare ita interpretatur : Ie

veteres fcalas plus tribus gradibus,

2062 [j

emni leco , im quo Labitare fecero glo-

nifi Grecas fcandere mnon licebat ,

n oc

rigm meam , ( puta in tabernaculo,

ne ulla pars pedum ejus, qui fcan-

yptte

five templo, arca, & altari ) zz4e

debat , crurumve fubter confpice-

COlt«

mittam beneditlionem meam , €5 benedi-

rctur,

Eoque nec, pluribus gradi-

: Cau-

cam tibi, preces fcilicet tuas exau-

bus, fed tribus , ut. afcenfu dupli-

&

diens, &c.

ces nifus non patereutur extolli ve-

q, 16

2$. $i enim levaveris cultrum.) Per

ftem; aut nudari crura.

Nam ideo

y; Jex

cultrum intelligit quodlibet infiru-

& Grece fcale dicuntur, quia ita

i

ientum aptum ad poliendos 1la-

fabricantur, ut omni ex parte com-

pides.

pagine tabularum claufule fint , ne

26. Nereveletur. turpitudo 1u4) Ne

adfpectum ad corporis aliquam par-

L fqnf

i

in afcenfu nudentur verenda tua,

tem admittant.

d

i

aut etiam ipfa fubligacula linea, que

I 4Ec funt judicia.) Prmcepta ju-

geftabant facerdotes ufque ad genua

dicialia, qua& ad populum ju-

Aiibl. cutz. Cor, Menocb. T. L.

fum!

!

266

LIBRI EXODI

Deut,

2. Si * emeris fervum Hebrzeum

j fxexmannis ferviet tibi: in

-

15.12 feptimo egredietur Tiber gratis.

T

Jerem

f

3. Cumq

uali vefteintraverit, cum tali exeat: fj habens uxo-

3^*^rem, & uxor egredietur fimul,

4. Sin autem dominus dederit illi uxorem , & pepererit fi-

lios, & filias: mulier, & liberi ejus erunt domini fui, ipfe

vero exibit cum veftitu fuo.

p

5. Quod fi dixerit fervus: diligo dominum meum, &uxo-

x

rem, ac liberos j non egrediar liber:

Hii

6. Offeret eum dominus diis, & applicabitur ad oftium , &

poftes , perforabitque aurem ejus fubula: & erit ei fervus in

1l

fzeculum.

7. Si quis vendiderit filiam fuam in famulam , non egredie-

n

b

tur, ficut ancillae exire confueverunt,

8. Si

H

fte & pacifice gubernandum Domi-

riam, & gub&natoriam DEI pote-

Sicut cxremonia-

nus prafcripfit.

ftatem . participant. Sic dicitur Exod-

T

lia precepta vocantur ea , qu« ad

22. 28. Dis (hoc eft Judicibus ) sox

DEum per facras ceremonias rite

detrabes , £. Principi populi tui. noz ma-

colendum traduntur.

ledices.

Volebit DEus in re tan-

fi

2. Servum.) Non famulum, fed

ti momenti, quanti eft perpetua fer-

N

mancipium.

vitus, nihil temere, áut inconfulto

H

I» féptimo anmo.) ^ Qui omnibus

fieri, fed rem per judices cognofci,

idem erat.

& confítitui.

m

Itaque aliqui citius , ali-

h

qui tardius a fervitute liberaban-

44 oflium , && poffes.). Domus heri.

tur, prout longius, aut propius ab

Subula perforabatur auris, &' pofti

anno illo feptimo diftabant.

configebatur , ut fignificaretur eum

f

3

h

Cupm quali vwefe.) Weftis illi

perpetue fervituti in domo illa ad-

q

exeunti ram honeíla detur, quàm

dici.

Midetur enim ftatuta. ceremo-

IK

habuit, cum intraret ; hoc enim de-

nia in prnam, & ignominiam ne-

cens eft, & congruum,

Aliü volunt defi-

b

glecte libertatis.

p

4- Mulier , €9. liberi evunt. domtni.))

gnari perpetuam fub. Domino obe-

H

Uxor manebit ferva hero, a-quo

dientiam , ut ne extra limen qui-

E

fervo illi data fuerat in conjugium;

dem pedem proférre pofle inrelli-

omino.

t

ipfi etiam hero manebunt proles,

geret invito

que' ventrem fequuntur, & fic fer-

Le feculum. ) Smculum non tan-

[

vo libertatem adepto videtur folu-

tum xternitatem figaificat, fed etiam

tum matrimonium cum fcmina, qu&

fpatium longiflimum , quod Hebrzis

p

adhuc hgret in fervitute, ut docent

erat $O. annor m.

Ic

Cun ergo di-

V

Abulenf. Cajetanus, Lipomanus, &

citur futurüm fervum in fecülum,

ahi

fuiffet enim nimis grave , fi

intellige ufque ad annum ;o. Jubi-

facta feparatione , & viro libertati

lei ; tunc enim fervi omnes He-

li

xeddito, matrimonium conftitiffet.

brei manu mittebantur. Lev. 25. 40.

ef

£. Dii) ]Judicibus, qui judicia-

7. Si quis vendiderit. Biam! [uam. im

i

CAPUT XXI

262

» T

8. Si difpli-cüerit—oculis domini füi, cui tradita fuerat, di-

mittet eam : populo autem alieno vendendi non habebit pote-

UX0-

ftatem, fi fpreverit eam.

9. Sin autem filio fuo defponderit eam, juxta morem filia-

rum faciet illi.

ig f-

ife

Io. Quod fi alteram ei acceperit, providebit puellee nu-

ptias , & veftimenta , & pretium pudicitiae non negabit.

1X0-

nia.

11. Sitria ifia non fecerit, egredietur gratis absque pecu-

N

12. * Qui percufferit hominem volens occidere, morte mo- "L«v

24.17

sin

riatur.

fsd DeusilhtoR Qd d

1. Qui autem non eft infidiatus,

die-

in manus ejus ; * conftituam.tibi locum , in quem fugere de- Deut.

beat.

S

19. 2»

14. Si quis per induftriam occiderit proximum fuum , & per

jnfidias: ab altári meo evelles eum , ut moriatur.

Ott«

1iatur.

15. Qui percufferit patrem fuum, aut matrem, morte mo-

N

xod

LZ

Ll 2

[

16. (12

tüt»

non dederit, liberum erit ancille re-

femulam. ) Scilicet cum promiffio-

fet«

ne defponfationis; qua herus filiam

cedere nullo dato pretio , quo fe

ulto

MHebrzam emens in famulam, pro-

ipfam redimat.

j

mifit fe eam ducturum in uxorem;

12. Qui percuffert. bominem.) Tta fci-

faltem fecundaxiam.

licet ut moriatur; nam Pereutere, paf-

heri:

Non egredietur , ficut. anctlle. exire con-

fim in libris Regum , aliisque^hifto-

)Ofb.

fz;wcrunt. 3

Sicut ancille, que He-

ricis accipitur in a&tu confummato.

um

brze nonfunt, fed alienigenz. Ita-

Morte meriatur.) Statuitur hic poc-

que nec infidelibus vendet , & ma-

na talionis, & mortis in homicidam

ld

nentem domi benipgne ut filiam ha-

voluntatium.

ne

bebit , & tractabit , & egrediens,

13. Qui autem mon eff znfidiatus.) Sed

poftquam thori fuerit particeps, cu-

tamen occifor in culpa fuit vel im-

d

be

rabit, ut commode mnubat, pretio

prudentie , vel negligentie , vel

j

aut veftibus , & hujusmodi datis

vindicte.

lli

ut habetur num. 10.

DEus illum tradidit in manus.) DEI

9. Juwxta morem filiarum.) Defpon-

vindicis providentia factum eft, ut

illi occurreret, & a DEO czdes illa

aM

debit.eam filio fuo ea ztate, qua

jant

patres filiabus de nuptiis profpicere

in ponam fontis ordinata eft.

qii

folent, ut fcilicet nec fit immatura

14. 4b aítari meo evellas eum , "t

viro, nec fuperadulta.

moriatur.) Nullum pro hujusmodi

Vi«

m,

10. Quod fi alteram ei acceperit.) Vi-

homicida erit afyhlum , quantumvis

Di«

lio fcilicet fuo , ferva abire juffa.

locus fit facer.

$ic Salomon ]oab

J

1I- Sj tria ifüa mon ftcerit.) Moc

occidi juffit ad ipfum altare 3. Reg;

eft, ( non providerit ei nuptias ,

2« 31*

£

veftimenta , & pudicitiz. pretium

lf!

Qui pereu[ferit. patrem.) Etiamfi

568

LIBRI EXODI

16. (1) Qui furatus fuerit hominem, & vendiderit eum

Cconvictus nox3?, morte moriatur.

E

fia

*TIev,

20* 9«

17. * Qui maledixerit patri fuo, vel matri, morte moriatur.

Prov.

I8. Si rixati fuerint viri, & perculfferit alter proximum

TOl

20

fuum lapide, vel pugno, & ille mortuus non fuerit, fed

Mat

h- jacuerit 1n le&ulo:

&

l$. 4.

19. Si furrexerit, & ambulaverit foris fuper baculum fuum,

e

?'c innocens erit, qui percufferit ,

ita tamen , ut operas ejus; &

7- 1*: jmpenfas in medicos reftituat.

(in

20. Qui percufferit fervum fuum , vel ancillam virga, &

mortui fuerint in manibus ejus , criminis reus erit.

tül

21. Sin autem uno die, vel duobus fupervixerit , non fub-

u

jacebit poens&e , quia pecunia illius eft.

22. Si rixati fuerint viri, & percutferit quis mulierem prae-

&

gnantem, & abortivum quidem fecerit, fed ipfa vixerit, fub-

Tl

Jacebit damno, quantum maritus mulieris expetierit, & arbi-

f

tri judicaverint.

23. Sin autem mors e

jus fuerit fubfecuta, reddet animam

fu:

pro anima,

fer

(1) J edit- Sixt. hic verfus efl in ordine rzmus. & vers, 17rhus. eft 16tus

ü

percuffio lethalis nön fuerit, moria-

21r. QQuia pecunia illius eff. ) Quia

tur tamen ob atrocem impietatem.

illius- mancipium eít , pecunia em-

nt

16. Qui furatus fuerit bominem.) Si-

ptum , quod jure moderate caftiga-

ve liber fit, five fervus ; quemad-

re poterat ; itaque etiamfi excef-

modum 'enim homicida morte puni-

erit , propter dictam rationem , &

E

tur, five occidat ingenuum , five fer-

vilem fervorum conditionem , non

vum ; ita plagiarius , five manci-

ftatuitur pona mortis.

pium furetur, five hominer

22. Mulierem pregnantem.). Que in-

rum.

p libe-

ter rixantes intercedere , vel mari-

tg. Lapide , vel pugno.) Vel quo-

tum fuum adjuvare voluit.

cunque telo, vel modo; dixit, /4pz4e,

23. Sim autem mors ejus fuerzt. fubfe-

pk

wel pugno, quia fere rixantes lapide,

euta)) In Hebr. eft, 6 ff mors. fuerit,

10

quem obvium habent, vel pugno

ubi pro mers, eft Y5 -4fon , quod

feriunt.

aliter videntur legiffe LXX. hoc eft

/19. Ipnocens erit.) .A pærna immu-

Vi

pu»wx obon, diminutivum y»x ifib,

po

nis,quia eo judicio prefimitur mors

vir; num verterunt iLemoweuvoy £,

illi non ex percuffione, fed aliunde

fcilicet 70 "o«3Mev,

Si formatus fue-

pl

Oobveniffe.

[

rit fctus, ff vir parvulus, ff viruncus

Optras ejus.) Mebr. fidere ejus , id

lus exceuffas fuerzt (ita enim verti po-

M

eft ceffationem ab opere.

teft ex Hebreo legendo , uc LXX.

20. Crim!nis reus erit.) Homicidii ,

legerunt) iorti fubjaceat, animam

Ya

&€ proinde. pon& mortis.

pro anima reddendo.

A..

CA PU T- XXI.

e

269

CUIT

2gqd. Ocüïum pro oculo , dentem pro dente, manum pro , lev

manu , pedem pro pede,

24.20.

Luf,

a5. Aduftionem pro aduftione , vulnus pro vulnere, livo- Deu.

lt

rem pro livore.

I9.2I.

fed

26. Si percufferit quispiam oculum fervi fui, aut ancillee , Math.

38:

& lufcos eos fecerit, dimittet eos liberos pro oculo, quem

«

m,

eruit.

;e

»7. Dentem quoque fi excufferit fervo , vel ancillae fuze ,

B

fimiliter dimittet eos liberos.

T

28. Si bos cornu percufferit virum, aut mulierem, & mor-

tuifuerint, lapidibus obruetur: & non comedentur carne

Ub-

-

ejus; dominus quoque bovis innocens erit.

29. Quod fi bos cornupeta fuerit ab heri, & nudius tertius,

IÀ

& conteftati funt dominum ejüs, nec recluferit eum, occide-

il

ritque virum , aut mulierem; & boslapidibusobruetur, & do-

D

minum ejus occident.

50. Quod fi,pretium fuerit ei impofitum , dabit pro anima

am

fua, quidquid fuerit poftulatus.

41. Filium quoque, & filiam fi cornu percufferit, fimili

fententiae fubjacebit.

fLu$

32. Si fervum , ancillamque invaferit, triginta ficlos argen-

ti domino dabit, bos vero lapidibus opprimetur.

lu

33. Si quis aperuerit cifternam, & foderit, & non operue-

eflt

rit eam , cecideritque bos, aut afinus in eam,

Ife

34. Reddet dominus cifternse pretium jumentorum: quod

áutem mortuum.eft , ipfius erit.

&

10

35. Si bos alienus bovem alterius vulneraverit, & ille mor-

tuu

T13

[

It

Reddet. animam pro anima.) Mitam

30. Quod i pretium fuerit ei impo-

pro vita mulieris , quam occidit.

ftum.) |.& judice, qui caufa cognita

|t«

26. Lufcos eos fecerit.) Scilicet eru-

ob levem ejus culpam pecunia mul-

i,

to oculo coclites, vel unoculos.

d

Gare fatis habuerit.

28. Lapidibus obruetur.) Non ob bo-

35. Si bos aliemus , 64c.) Lex lo-

vis culpam, que in bruto effe non

"n

poteft ; fed ad terrorem, & exem-

quitur tantum €o cafu, quo bos bo-

L

plum hominum, ut fcilicet ab homi-

vem, non autem eo, quo bosovem,

cidio ab[íterreantur.

aut vitulum - occidiffet :

tunc enim

ue

non erat xquum bovem dividi pro

iti

29. 4lb beri,6$ nudiustertius-) À pru-

cedenti tempore.

ove , aut vitulo , qui minoris eft

PO

Conteftati fünt. ) Dominum bovis

pretii, quam bos.. Itaque tunc Judices

X

mulétam décernebant pro rata. damni

m

periculi admonuerunt.

illati.

Quod hic de bove dicitur,

Nee. vecluferit.) Klebr. m cuffodierit.

LiBRI EXODI

tuus fuerit: vendent bovem vivum , & divident

pretium , Ca-

daver autem mortui inter fe difpertient.

n

36. Si autem fciebat, quod bos cornupeta effet ab heri ,

bu

& nudius tertius, & non cuftodivit eum dominus fuus: red-

füt

j

det bovem pro bove , & cadaver integrum accipiet.

ace

CAPUT .XAII.

tl

Furti damnique illati pona , depofiti , commodati , atque flupri lex,

ih;ä

idololatrie Jupplicium : advena , vidue C? pupille mocentium po-

Ver

se: mulu , ulure , C? pignoris lex , ac obedientia- &&

decimarum.

À

li

quis furatus fuerit bovem, aut ovem, & occiderit, vel

UR

2 Reg'ä.SI

vendiderit; quinque boves pro uno bove reftituet, * &

tefl

32. 6.

fin|

quatuor oves pro una ove.

2. Si effringens fuit domum, five fuffodiens fuerit inventus,

:

& accepto vulnere mortuus fuerit:

percuffor non e?it reus

fanguinis.

&t

der

3. Quod fi orto fole hoc fecerit, homicidium perpetravit ,

& ipfe morietur. Si non habuerit, quod pro furto reddat ,

ipfe venumdabitur.

Tf

4. Si inventum fuerit apud eum, quod furatus eft, vivens,

tüm

five bos, five afinus, five ovis: duplum reftituet.

Iv

$. Si

Bu

idem a pari de ariete , equo, &c.

ad furandum tantum, an etiam ad

intellige.

occidendum veniat.

ll. quia no-

Hizque boves.) Fur bovis quin-

€&urnus non agnofcitur, atque ideo

I--Q

.tuplum reddit; ovis tantum

n0n poteft xes ablata judicio repeti.

Qu

quadruplum, prater legislatoris vo-

HI. quía fur nocturnus non poteft

Cnim

Juntatem. difficile eft rationem hu-

tam fécure apprehendi, aut repelli,

Vide

quam diurnus; de die enim paterfa-

"

tran

jus rei aflignare. — Fortaffe majorem

pronitatem ad furandos boves vo-

milias a vicinis , & familiaribus ad-

duit coercere, vel etiam fic majus

juvari facilius poteft, quam no&tu.

fltun

damnum ceteris paribus afferri ab

4. Si inventum fuerit apud eum , (4c.)

('.El)o

€eo, qui furatur boves,

quod hi

Ita ftatuitur, quia facilius dominus,

/lp

etiam arationi ferviant, non au-

al Jx

quod fuum eft, recipit, nec furrem

tem oves.

diftrahendo , aut occidendo eo fe re-

J

3. Quod. fi erto fole , 6"6.) No&ur-

degit, ut reftituere non poffit. Ita-

ep(

num furem licebat occidere , non

ue mitior pxna decernitur, quam

ob

diurnum.,

1 occidiffet , aut vendidiffet ; tunc

l. quia illius incertz eft

li gt

yis, & intentios. nefcitur enim , an

enim quintuplum reddendum.

b

CAPUT XXI.

e

bt

s. Si leeferit quispiam agrum , vel vineam, & dimiferit ju-

mentum fuum, ut depafcatur aliena: quidquid optimum ha-

leri,

1ed-

buerit in agro fuo, vel in vinea pro damni zeftimatione re-

"

ftituet.

6. Si egreffus ignis invenerit fpicas, & comprehenderit

acervos frugum, five ftantes fegetes in agris, reddet dam-

num, qui ignem fuccenderit.

jht,

7. Si quis commendaverit amico pecuniam, aut vas in cu-

