Zc quoque locutus eft Dominus ad Moyfen in campe-

"H

ftribus Moab fupra Jordanem contra Tericho :

t

»]of.

2. *Praci

21- 2-fuis.

pe filiis lírael, ut dent Levitis de poffeffionibus

3. Urbes ad habitandum, & fuburbana earum per circuitum:

Í

utipfi in oppidis maneant, & fuburbana fint pecoribus, ac

jumentis :

4. Quae a muris civitatum forinfecus, per circuitum , mille

paffuum fpatio tendentur.

$. Contra Orientem duo millia erunt cubitij & contra Me-

ridiem fimiliter erunt duo millia: ad mare quoque, quod re-

f

fpicit ad Occidentem, ea:

E

lem meníura erit, & feptentrionalis

plaga sequali termino finietur, eruntque urbes in medio, &

foris fuburbana.

6. * De ipfis autem oppidis, quce Levitis dabitis, fex erunt

in fugitivorum auxilia fe

rf»!

Da

rata, ut fugiat ad ea, qui fuderit

fanguinem, & exceptis his, alia quadraginta duo oppida,

7. id

ra fordanem. ) Juxta Jordanem.

1. ö*a

pedis, & femis menfuram habuiffe.

4. Mille paffunm [pario fendez-

Atque ita fibi nofter interpres cohz-

?47.) Hoc verfu dantur Levitis tan-

ret, & confentit ; nam mille paffus ,

tum mille z5 id e

, cübiti,

fe-

quehti vero dantur bis mille as

& duo cubitorum millia idem funt.

Rurfis docet paffüum. Geometricum,

( utrobique enim in textu Hebrzo eft

feu compofitumRomanum fuiffe quin-

eà vox, qua cubitum fignificat) id-

que pedumi, cubitum vero facrum ex

que ad quamlibet mundi plazam. Va-

ri varia, quorum fententias late ex-

Villalpando effe duorum pedum, & fe-

mis Romanorum : Itaque bis mille cu-

plicat Cornel. a Lapide hic, & Serar,

biti facri mille paffus Geometricos Ro-

in cap. 21. Jofue queft. g. Bonfrerius

manos £quant, nec contraria fibi habet

hic putat textum flebraicum corru-

tum effe, & ex noflro emendandum.

noftre editionis vulgatus interpres.

6. Qui fuderis [anguimem. ) Qui ali-

'einde docet paffüm Gra&corum fuif-

quetm occiderit nolens , ac nefrius,

fe pedum t;igm; cubitum yéró unius

Wt dicitur num. 11. & Jofua 2o. 3

::

€ A .U T- XXXV.

543

$. Td eft, (imul quadraginta o&to cum fuburbanis fuis.

8. Ipfæque urbes, quce dabuntur de poffeffionibus filiorum

Yírael , ab his, qui plus habent, plures auferentur, & qui mi-

nus pauc:ïores finguli juxta menfuram hzereditatis fuæ da-

bunt oppida Levitis.

Ait Dominus ad Moyfen :

1

Io. Loquere filiis Ifrael, & dices ad eos: *Qþando trars- *Deut

!

I0. 2;

greffi fueritis Jordanem in "terra Chanaan *

ir. Decernite, quae urbes effe debeant in prsefidia fugiti-?

]ofuæ

.2

vorum . qui nolentes fanguinem fuderint:

e

12. In quibus cum fuerit profugus, cognatus occifi non po-

terit eum occ1dere donec ftet in confpectu multitudinis, &

I

caufa illius Judu:etur.

I5. * De ipfis autem urblbus., quae ad fugitivorum fubüdxa*geut

):

feparantur,

4- 4I-

C

14. Tres erunt trans Jordanem, & tres in terra Chanaan, ]0f20

15. Tam filiis I(rael, quam advems, atque peregrinis, ut

confugiat ad eas, qui nolens fanguinem fuderit.

16. Si quis ferro percufferit, & mortuus fuerit, qui percuf-

fus eít: reus erit homicidii, & ipfe morietur.

17. Silapidem jecerit, & i&tus occubuerit : fimiliter pumetur.

18. Siligno percuífus interierit: percufforis fanguine vin-

l

dlcabltur.

19. Propinquus occifi homicidam interficiet: ftatim ut ap-

[

prehenderit eum , interficiet.

20. * Si per odium quis hominem impulerit, vel jecerit quip- *Deut

piam in eum per infidias :

2I. Auti9-II-

I2. Donec ffez.) Scilicet homicida

$; Llapidem jeeerz , & us occu-

Y

Duerit , ferniliter punietur.) 91 videlicet

Cogratug c;u: mon polerif egm. oc-

i&us lapide ftatim expirarit ; fi enim

eide;e.) 1n lege enim veteri ob popu-

liillius duritiam permiffum erat. co-

ab i&u furrexiffet, aut ambulaffet, non

gnatis occidere percufforem propin-

occidebatur percuffor fed tantum im-

penfas curationis lzfo folvebat, ut pa-

qui fui abfque alia Judicis condemna-

tet Exod. 21. 19.

tione quocumqueloco eum reperirent,

ut patet num..J9. & 27.

I9. Propizquus occife homicidam :m-

terfíciet.) Videtur permiflio, non pra-

Tres. £rans Tordanem. ). Bofor ,

ceptum. . Bonfrerius putat etiam ob-

Ramoth, & Golan

ligatum fuiffe occidere, fi vel in ju-

15. T2m flrz: l[rael, quam advenis,

dicio homicida nocens fuiffet declara-

«tque peregrinis.) Profelytis tamen ,

tus, vel evidentia fa&i id conftaret ,

& ad Judaifmum converfis , aliqui do-

quod colligit ex modo loquendi Scri-

eent etiam Gentiles in gentilifmo per-

pture hoc verfu, ac 21. & Deut. 1g.

manentes ]u: afyli habuiffe.

num. I2. 13,

LIBRI NUMERI

544

21. Aut cum effet inimicus, manu percufferit, & ille mor-

tuus fuerit: percuffor homicidii reus erit.

Cognatus occifi?

ftatim ut invenerit eum, jugulabit.

22. Quod fi fortuito, & absque odio,

23. Et inimicitiis quidquam horum fecerit,

24. Et hoc audiente populo fuerit comprobatum , atque in-

ter percufforem, & propinquum fanguinis quaeftio ventilata:

25. Liberabitur innocens de ultoris manu, & reducetur per

fententiam in urbem , ad quam confugerat, manebitque ibi,

donec facerdos magnus, qui oleo fancto un&tus eft, moriatur.

26. Siinterfe&tor extra iines urbium , quae exulibus depu-

tatae funt,

.

2T: Fuerit 1

nventus, & percuffus ab -eo, qui ultor eft fan-

guinis: absque noxa erit, qui eum occiderit.

28. Debuerat enim profugus u:que ad mortem Pontificis in

urbe refidere.

Poftquam autem ille obierit, homicida rever-

tetur in terram fuam,

29. Haec fempiterna erunt , & legi

nibus veftris

:

tima in can€tis hgbitatio-

-us tefimonium

30. Homicida fub teftibus punietur: ad 4uni

nullus condemnabitur.

31. Non accipietis pretium ab eo, qui reus eft fanguinis,

ítatim & ipfe morietur.

32. Exules, & profugi ante mortem Pontificis nu]lc? modo

in urbes fuas reverti poterunt:

33. Ne polluatis terram habitationis veftrae, quae infontium

cruore maculatur.

Y

(eca

liter expiari poteft, nifi per ejus fan-

guinem, qui alterius fanguinem fuderit.

34- Atque

Ab[que z0x4.) Non folum Vabfque

Q4. Et boc audiente populo fuerit com-

probarum) Ad hanc rem comproban-

pona, íed etiam abfque culpa.

dam fufficiebat probari nullum odium,

g0. $nb tef?ibus. ) Pluribus fcilicet,

nullam antea intereos inimicitiam fuif-

nonmnuno tantum.

íe notatam : hec enim juris prefum-

39*

Ne pollaatis terram, 6c.) 'ler-

tio fufficiebat, Deut. 4. 42. &Deut.

re maculam quamdam afpergit fan-

19. 6. & Jofue zo. 5.

guis fufus, quamvis innocentis : ea

macula cenfetur abftergi, cum Occi-

Q&. Sacerdos mAgmus .

meriatzr.)

Id ita ftatutum , utfignificaretur Chri-

ditur ipfe homicida.

fti morte perfe&am libertatem atfe-

Nee Aliter expiari poseft.) Nifi fum-

rendam, qua ratio litteralis eff.

mus Sacerdos forte moriatur ; hzec

27. Ulter famguinis.) Propinquus,

enim fufficiens erat expiatio , ut fu-

cui competit vingdica.

pra num. 25;

e

545

CAPU;T XXXV. W& XXXVI.

f-

34. Atque ita emundabitur veftra poffeffio,me commorante

,

vobifcum: Ego enim fum Dominus, qui habito inter filios -

lírael.

CAMPUJPSXSXUL

1

—Tribus per conmubia non mifceantur , ne po[zffrones

conf undantur.

i

1. À Ccefferunt *autem & principes familiarum-Gralaad filii *Sup.

1!

Machir , filii Manaffe, de fürpe filiorum Jofeph ; locu- 27.1.

--

tique funt Moyfi coram principibus Ifrael, atque dixerunt:

2. Tibi Domino noftro przecepit Dominus, ut terram forte

l

divideres filiis Ifrael, & ut filiabus Salphaad fratris noftri dares

poffeffionem debitam patri :

3. Quas fi alterius tribus homines uxores acceperint, fe-

l

quetur poffeffio fua, & translata ad aliam tribum, de noftra

haereditate minuetur.

,

4. Atque ita fiet, ut cum jubilzeus, id eft, quinquagefimus

annus remiffionis advenerit, confundatur fortium diftributio,

& aliorum poffeffio ad alios tranfeat.

ii

s. Refpondit Moyfes filiis Ifrael, &

Domino pïæcipiente,

ait : Re&te tribus filiorum Jofeph locuta eft.

?

6. Et hzec lex fuper filiabus Salphaad a Domino promulgata

eft :* Nubant, quibus volunt,tantum ut fuz tribus hominibus: "Tob

z. Ne commifceatur poffeffio filiorum Iírael de tribu in tri- 7-14

bum. Omnes enim viri ducent uxores de triþu,& cogna

tione

$s Et

fug :

$4- Emundabitur.) Mlunda confer-

fdlicet, de qua fuiffet maritus filia-

C

vabitur.

rum Salphaad ; nam filii ex eo matri-

Me commorante volifcum.) Et ego

monio nati de tribu fuiffent patris fui.

apud vos ero, vobis favebo , &c.

7: Omnes. enim viri ducent uxores de

I.[)

Rincipes familiarum | Galaad. )

£ribs , 66 cognatione fua. ) Loquitur

Non qui jam acceperant pof-

in cafu Moyfi propofito, cum fcili-

feffionem in terra Galaad , & eam jam

cet agitur de marito dando mulieri,

incolere coperant , fed qui trans Jor-

qua fit paternorum bonorum hares;

hac enim tantum intra tribuma fuam

danem accepturi erant, nam &hiGa-

laaditz erant, a progenitore Galaad,

nubere poterat, ut patet ex Hebrzo,

& inter hos filios Ssl!phaad haredita-

in quo num. $. ita habetur: Omzis fi-

tem accepiff: patet ex Jofue cap.17.3.

lia bereditans. bereditatem , &$c. wuni de

familia tribus patris fui erzt im uxorem,

Q. Et ut filiabus Salphbaad , (4c.) Nide

fupra cap. 27.

ut accpiant bareditarem — fili dffael,

9. Transíata Ad. aliam tribum.) Eam

unufqui[que bareditatem patrum fuorum.

Bibi cum Com. Menoch. Tozo L

Z2

LIBRIDEUTERONOMII

546

8. Et cun&tee foeminze de eadem tribu maritos accipient : ut

haereditas permaneat in familiis,

9. Nec fibi mifceantur tribus, fed ita maneant,

$

*

liae Sai-

1o. Ut a Domino feparata funt.

Feceruntque fi

phaad, ut fuerat imperatum.

1rt, Et nupferunt, Maala, & Therfa, & Hegla, & Melcha,

& Noa, filiis patrui fui.

12. De familia Manaffe, qui fuit filius Jofeph , & poffeffio,

quze illis fuerat attributa, manfit in tribu; & familia patris ea-

rum.

13. Heec funt mandata, atque judicia, quae mandavit Do-

minus per manum Moyfi ad filios Iírael, in campeftribus Moab

fupra Jordanem contra Jericho.

-b

DEUTERONOMII,

HEBRAICE ELLE HADDEBARIM.

CAPUT PRIMUM.

drevis epilogus eorum, que J/raeli $n deferto contigerant, penaque

ánfideli populo iuflicia.

L JEc funt verba, qua locutus eft Moyfes ad omnem

Iírael trans Jordanem in folitudine campeftri, contra

H

mare rubrum, inter Pharan, & 'Thophel, & Laban,

& Haferoth, ubi auri eft plurimum.

2. Undecim diebus de Horeb per viam montis Seir usque

ad Cadesbarne.

3. Qua-

I. J & funt vería.) Qua, fcilicet

de folitadine camnefivri.) LXX. for;-

hoc Deuteronomii libro fe-

Pudine ad occidemtem.

folitudinem — hanc

Aliqui putant

quuntur, non, quod aliqui putant, que

effe campeftria

ha&enus fuperiori libro precefíferunt.

Moab; aliiinteligunt de vafta illa

Traus fordanem.)Nloyfes non trans-

folitudine Arabige , in qua annis 40.

ierat Jordanem , íed circa eum con-

Hebrai egerunt.

fiflebat : dicitur tamen trans Jorda-

Contra marerubrum.) Ere

nem hac locutus, quia refpe&u ter-

ris rubri.

giong Ma-

r2 promiffe ( juxta quam Scriptura

Ubi aurt efl plurimum. ) I.:XX-q ver-

folet confignare plagas, & fitus loco-

tunt aurifoZinas.

rum ) regio hzc.trans Jordanem erat.

Q. Uxdecim dsebus.) ïntellige, itur.

-

r

CAPAT L

547

r

3. Quadragefimo anno, undecimo menfe primo die menfis,

XT

locutus eft Mo

E

y

i

f

es ad filios Lírael omnia, quae praeceperat illi

Dominus , at diceret eis :

B

4. *Poíftquam perculfit Sehon regem Amorrlieorum , qui Num

habitavit in Hefebon: & Og regem Bafan, qui manfit in Afta- 21.24

roth, & in. Edrai,

s. Trans Jordanem in terra Moab..

Cospitque Moyfes ex-

)

planare legem , & dicere:

6. Dominus Deus nofter locutus eft ad nos in Horeb, di-

cens: Sufficit vobis, quod in hoc monte manfiflis :

7. Revertimini, & venite ad montem Amorrhaorum, & ad

cotera, quae ei proxima funt campeítria, atque montana, &

humiliora.loca contra meridiem, & juxta litus maris , terram

Chananaeorum, & Libani,usque ad flumen magnum Euphraten.

8. En , inquit , tradidi vobis : ingredimini, & poffidete eam,,

fuper qua juravit Dominus patribus veftris, Abraham, líaac,

& Jacob, ut daret illam eis, & femini eorum po£t eos.

-

9. Dixique vobis illo in tempore.

Io. * Non potfum folus fuftinere vos: quia Dominus Deus

*Exo.

Íiodlde

Zzz2

vefter

^

3

Undecizio men(e, prima die menfes.)

amiiora l»ca contra meridiem. )j klis

Undecimus menfis ab Hebrzis dicitur

verbis; & aliis que fequunturhoc ver-

Sebet , & refpondet noftro Januario.

ficulo mundi plage , finefque Auftra-

Locuius eff.) lloc eft, rurfum ea-

les, occidentales, & boreales terre

dem repetit.

promifIe defignantur.

Cum ergo di-

4- Qui babizabart im Hefeben. ). lbi

CIt - campeftria, montana, &f bumtiliora

enim rex illeregiam fuam coliocaverat.

Ioca eontra meriditan, Vatus defignat ter-

4e: Afearorb.) De Aftaroth-carnaim

r$ promiffz, quod meridiem refpicit.

vide di&a-Gen. I4. 5.

.Erjuxta Lttus maris rerram Chama-

5. Traus jordamem im tevsa Moab.

zeorum.) 'Yerminus elt occidentalis.

Tac referenda funt ad verbum Zeeszzs

Et Libani , t$c.) '"Verminus Borealis,

ef, num. 3.

vide füpra lib. Num. cap. 34. mum.7..

6.. Sufficit "vobis, quod im bhec monte

Ufque . 4d fltnem magnum Eupbra-

manfiflis.) Floc eft, fatis diuhic com-

em.) Nunquam Eebrzi regionem ,.

morati eíftis: tempus eít ut hinc rece-

qua hic defcribitur infederunt, licetea.

datis, & promiffionis terram adeatis.

aliquando , uttempore Davidis, & Sa--

g. Revertigini.) Ylebr.werzte vos,

lomonis; eorum imperio ut tributa-

ltaque praecipitur, ut convertant fe,

ria fübdita fuerit.

Promifía tamen

& accingant ad iter, vel ut intermit-

erat ut propria poffidenda, fiin fide

fum iter refüumant.

perftitiffent, & divina legi paruiffent.

d montem Ama.rr/uaruin.) in Cades-

Vide Deut. r9. & 8. & g.

Barne ad terminos terre promiífe,

8. Tradidi vobis.) ''erram fcilicet,

qui locus vel urbs eff ad montes, in qui-

O. Saffimere voi. ) Veftrum regi-

bus habitant Amorrhai.

men, veftrique curam.

Vide Exod:

I9. & ibi diéta.

Caompeffría , 41:11:: montana, G bn-

548

LIBRI DEUTERONOMII

vefter multiplicavit vos , & eftis hodie ficut ftellae coeli , plu-

V

)

rimi.

rr. (Dominus Deus patrum veftrorum addat ad hunc nu-

merum multa millia, & benedicat vobis, ficut locutus eft.)

12. Non valeo folus ne

gotia veftra fuftinere, & pondus, ac

jurgia.

I3. Date ex vobis viros fapientes, & gnaros, & quorum con-

verfatio fit probata in tribubus veftris

, ut poþaln eos vobis

principes.

14. Tunc refpondiftis mihi: Bona res eft, quam vis facere.

15. Tulique de tribubus veftris viros fapientes, & nobiles,

& conftitui eos principes, tribunos, & centuriones, & quin-

quagenarios, ac.decanos, qui docerent vos fingula.

*Joan

I6. Preccepique eis, dicens: Audite illos, & * quod juftam

7- 24- eft» judicate : five civis fit ille; five peregrinus.

*Lev.

17. * Nulla erit diftantia perfonarum , ita parvum audietis ut

I9-15-magnum : nec accipietis cujusquam perfonam , quia Dei judi-

nira

16.1

.

cium eft. Quod fi difficile vobis vifum aliquid fuerit, referte

Prov

.ad me, & ego audiam :

24.23

I8. Preecepique omnia , quae facere deberetis.

KEccli

Ig. Profe&ti autem de Horeb, tranfivimus per eremum ter-

z m

ribilem, & maximam folitudinem ; quam.vidiftis per viani

]

b

montis Amorrhzei ficut

praeceperat Dominus Deus nofter.no-

C bts

Cumque veniffemus in Cadesbarne,

20. Dixi vobis: Veniftis ad montem Amorrhzei , quem

Dominug Deus nofter daturus eft nobis.

2r. Vide terram, quam Dominus Deus tuus dat tibi : aícen-

de, & poffide eam, ficut locutus eft Dominus Deus nofter pa-

INum,

tribus tuis : noli timere, nec quidquam paveas.

ttamus

13. 9

22. * Et acceffiítis ad me omnes, atque dixiftis : Mi

32. g.

viros,

I5. Tulique, E$c. nobiles.) I—If:br. £ulz

Referte. ad me,) lYanquam ad fü-

capita tribuum veffrarum.

premum judicem.

17. Nulla ertz diftantia perfonarum.)

oI. Vi4eterram.

) Quia Cades-Bar-

In Hebrzo eft: Noz agnofcetis facies,

ne eft juxta Chanaan , tantum enim

intereft mons Idumzea.

Unde ex

id eft, ea , que in homine apparent,

& ad caüfam non faciunt.

Cades-Barne miffi fünt exploratores

Nec accipietis cuju[quam þerj?mzm.)

in Chanaan.

Hebr. zez rimebitis a facie vir;.

22. Dixrffis , mittamnus viros. ) Hinc

Quia Dei judicinm eff.) Quia cum

patet ipfos Hebrzos petiiffe, ut mit-

judicatis, Dei vices geritis , qui ju-

terentur exploratores , qui, eis an-

füifimus eft.

nuente Deo, miffi funt. Num. I3.

CA URUDUTGE

549

viros , qui confiderent terram, & renuntient, per quod iter

débeaínus afcendere, & ad quas pergere civitates.

23. Cumque mihi fermo placuiffet, mifi ex vobis duodecim

viros , fingulos de tribubus fuis.

d

24. Qui cum perrexiffent, & afcendiffent in montana, ve-

nerunt usque ad vallem botri, & confiderata terra,

42. Sumentes de fru&tibus ejus; ut oftenderent ubertatem,

attalerunt ad nos, atque dixerunt ; Bona eft terra, quam Do-

minus Deus notter daturus eft nobis.

26. Et noluiflis afcendere, fed increduli ad fermonem Do-

mini Dei nofiri

27. Murmuraftis in tabernaculis veftris, atque dixiftis : Odit

nos Dominus, & idcirco eduxit nos de terra /Egypti , ut tra-

deret nos in manu Amorhzei, atque deleret.

28. Quo afcendemus ? nuncii terruerunt cor noftrum, di-

centes: Maxima multitudo eft, & nobis ftatura procerior: ur-

bes magnae, & ad coclum usque munitze, filios Enacim vidi-

mus ibi.

29. Et dixi vobis: Nolite metuere , nec timeatis eos :

-3o. Dominus Deus, qui du&or eft vefter: pro vobis ipfe

pu

gnabit, ficut fecit in /Égypto cun&tis videntibus.

31. Et in folitudine (ipfi vidiftis) portavit teDominus Deus

tuus, ut folet homo geftare parvulum filium fuum, in omni

via, per quam ambulaftis, donec veniretis ad locum iftum.

4. Et nec fic quidem credidiftis Domino Deo veftro,

noa, *

323

Qui preeceifit vos in via, & metatus eft locum, in quo *Exo.

tentoriafigere deberetis;

no&te oftendens vobis iter per ignem, ä?nï

& die per columnam nubis.

4

E

A

34. Cumque audiffet Dominus vocem fermonum veftro-

rum, iratus juravit, & ait:

45.* Non videbit quispiam de hominibus generationis hujus Num-

peffimoe Terram bonam,

quam fub juramento pollicitus fum 14

i.:

p

lm

m

"

patribus veftris.

94-1I-

6

rceter Caleb filium Jephone. Tpfe enim videbit eam,

& ipfi dabo terram, quam calcavit, & filiis ejus, quia fecutus -

eft Donxinumf

Z25

47. Nec

p

o9. d celum u[que munite.) Kly-

31. Portaviz-) Deduxit,direxit, fovit.

erbole.

29 Meratus eft docum. ) Præccglens

FKilies Emacim.) Vilios gigantum,;

cafira in columna nubis.

96. Secmtus eft.) Caleb fcilicet.

gigantes ex poüexis)Enac gigantis.

"

530

LIBRI DEUTERONOMTII

37. Nec miranda indignatio in populum , cum mihi quoque

iratus Dominus propter vos dixerit : Nec tu ingredicris illuc,

8. Sed Jofue filius Nun minitter tuus, ipfe intrabit pro te.

Hunc exhortare, & robora, & ipfe forte terram dividet IHíraeli.

. Parvuli veftri, de quibus dixifiis, quod captivi duceren-

tur, & filii, qui hodie boni, ac mali ignorant diftantiam, ipfi

ingredientur, & ipfis dabo terram, & poffidebunt eam.

40. Vos autem revertimini, & abite in folitadinem per viam

E

Maris rubri.

TNum.

41. * Et refpondiftis mihi : Peccavimus Domino : afcende-

1440.mus , & pugnabimus; ficut preecepit Dominus Deus nofter.

Cumque inftru&ti armis pergeretis in montem,

Níum..

42. Ait mihi Dominus : Dic ad eos: * Nolite afcendere,

1442. neque pugnetis, non enim fum vobifcum : ne cadatis coram

jnimicis veftris.

43. Locutus fum , & non audiftis: fed adverfantes im

perio

Domini, & tumentes fuperbia, afcendiítis in montem.

44. Kaque egreffus Amorrhzeus, qui habitabat in montibus,

& obviam veniens , perfecutus eft vos, ficut folent apes perfe-

qui, & cecidit de Seir usque Horma.

45. Cumque reverfi ploraretis coram Domino; non audivit

vos, nec voct veftrze voluit acquiefcere :

46. Sediilis ergo in Cadesbarne multo tempore.

CAPU T. IL

Beneficiorum populo exbibitorum repetitio, pugne contra zdmmon ,

C& Moab probibitio , regisque Sebon, C? terre ipfius

expugnatio.

1. J)Rofe&tique inde venimus in folitudinem, quae ducit agi

Mare rubruni, ficut mihi dixerat Dominus : & circui-

2. Dixit-

vimus montem Seir Jongo tempore.

Y

Aude disa NU

T

Z

37« Propzer wos.

d

4

p u folemz apes.) Cyue magno

20. 12. & infra cap. 3. 25.

numero & furore in fe 1

'aceiläntes in-

g0. Bon; «c mali diftantism. ) Par-

voiant.

vuli ; qui nondüm habent nfum ratio-

45- Néz audivit-vor.) N olentesin

fis, ut bonum a malo difcernant.

gredi in terram promiffam.

;49- Adverfanses . 4mipevdo ü-mizi;)

46. Sediflis.) Sedem habuiflis.

Hebr. exacerbaftis 0s Domisi

id eft,

I« & eut dexerat mibi Dominui.) Sci-

repugnafUs ejus verbis, & jufiis; ita-

licet Num. 14. 25.

que eum; €jufque os, & vultum irri-

Cireutüimusmontem Seibr.

Idumzam:

taflis.

*

Idumaorum enim pater fuit Efau,

55i

CAPUT IL

$. Dixitque Dominus ad me:

3. Sufficit vobis circuire montem iftum: ité contra Aquilo-

aem :

4. Et populo pr&ecipe dicens: Tram

übitis per terminos fra-

trum veftrorum filiorum Efau, qui, habitant in Seir, & time-

bunt vos.

*. Videte ergo diligenter, ne moveamini contra eos.

N«-

que enim dabo vobis de terra eorum , quantum poteft unius

pedis calcare veftigium, quia in polleffionem Efau dedi mon-

tem Seir.

detis,.aquam emptam

6. Cibos emetis ab eis pecunia,& come

haurietis, & bibetis.

7. Dominus Deus tuus benedixit tibi in omni pere manuum

tuarum: novit iter tuum, quomodo tranfieris folitudinem hanc

magnam, per quadraginta annos habitans tecum Dominus Deus

tuus, & nihil tibi defuit.

.

8. Cumque tranfiffemus fratres noftros filios E

-fau, qui ha-

bitant in Seir, per viam campeftrem de Elath, & de Afionge-

ber, venimus ad iter, quod ducit in defertum Moab."

9. Dixitque Dominus ad me: Non pugnes contra ;Moabitas,

nec ineas adverfus eos przelium, non enim dabo tibi quidquam

ffionem.

de terra eorum , quia filiis Lot trad?.di Arin poffe

1o. Emim

eis vetitum erat alios cibos edere , fi-

qui etiam di&tus eff Seir, id eft, pi-

lofus.

Idumza dicitur mons , quia

'cunde habere potuiffent.

regio eft alta, & montofa.

4Aquam emplam baurictis.) LXX.

3. Ite contra Aquilonem.)) Ite verfus

«quam men[ura accipietis argento. Vlebr.,

terram promiffam, qua venientibus

Aquas fodzeris eis im argento 5 fodere

de /Égypto eft verfus Aquilonem. -

enim Hebrai ufurpant pro emere, &

. Per rermimos fratrum wveffrerum

acquirere ; quem idiotifmum etiam

füoraem Efzu.) Làcet enim Num. 20.

alibi nofler Interpres retinuit , ut

3

2I. ldumai initio negarint tranfi-

Ofce 5. 2.

tum Hebrzis, hinctamen, &exnum.

7. Novit iter. tuum. ) Direxit, pre-

6. & og. patet eos Hebreis tandem

tranfitum faltem per extrema regionis

fperum fecit, & in eo te variis bene-

ficiis affecit; dicitur enim. Deus in

conceffiffe; hoc enim fignificare vi-

Scriptura noffe eos, quibus peculia-

detur particula illa, per zerzzaos.

riter bene vult, ac bene facit.

B. Onantum poteft. unius pedis calca-

NrL4 rb defuit ) LÓXX. retinen-

re veffigium.) Neminimum quidem,

tes Hebraicum idiotifmum , vertunt :

Proverbialis loquendi formula.

6. Giios emetis ab eis pecunia, E$ co-

eon tndigurfli verbo.

medetis) ltaquelicet eis quotidie man-

9. Filii: Lor. ) Moabitis, ficut & in-

fra num. 1g. filii Lot funt Ammoni-

na.deplueret ,. nullo tamen p?æcepto.

[

552

LIBRI DECTERONOMII

1o. Emim primi fuerunt habitatores ejus , populus magnus,

& validus, & tam excelfus ut de Enacim ftirpe,

11. Quafi gigantes crederentur, & effent fimiles filiorum

"UC .f

Enacim.

Denique Moabitze appellant eos Emim.

12. In Seir autem priug habitaverünt Horrheei, quibus ex-

—

pulfis, atque deletis, habitaverunt filii Efau, ficut fecit Hfrael

1n terra poffeffionis fuze ; quam dedit illi Dominus.

13. Surgentes ergo ut tranfiremus torrentem Zared , veni-

mus ad eum.

14. Tempus autem, quo ambulavimus de Cadesbarne usque

ad tranfitam torrentis Zared triginta, & octo annorum fuit:

donec confumeretur omnis generatio hominum bella:orum de

càftris, ficut juraverat Dominus.

15. Cujus manus fuit adverf

rum medio:

um eos, ut interirent de caftro-

16. Poftquam autem univerfi ceciderunt pugnatores,

17. Locutus eft Dominus ad me, dicens :

18. Tu tranfibis hodie terminos Moab, urbem nomine Ar:

19. Et accedens in vicina filiorum Ammon, cave, ne pugnes

contra eos, néc movearis ad praelium: non enim dabo tibi de

terra filiorum Ammon, quia filiis Lot dedi eam in poffeffionem.

ao. 'lTerra gigantum reputata eft, & in ipía olim habitave-

runt gigantes, quos Ammonitze vocant Zomzommim ,

21. Populus

tz: Moab enim & Ammon duo Lot |

filii ex duabus filiabus extitere.

Scut fecit lfrael pm rerra polje fsonis

fua. )

Scilicet in terra duorum regum

-4f. ) Urbs regia Moabitarum.

—Og, & Sehon: necdum cetcram ter-

IO. Emme primi fuerunt babitatores

ram promiffam inoerefii erant Hiaelita.

ejns.) Ante Moabitas ealocatenuerunt.

13. Torrenrem Zk:ffd.) Eft torrens

&ccommemorat Movfes,ut Hebrai

defluens in mare mortuum.

exemplo Emim a fuis-fedibus pulfis,

i4q. Homirum bellaterum. ) lta vo-

fiduciam concipiant occupandz Cha-

cantur , qui vigefimum atatis annum

nanza.

z

Imim autem dicuntur, qua-

expieverunt.

fi terribiles propter immanem proce-

Szcut jurawerat Dominu.) Num.

ritatem, & vires; myyw Ema,enim in

Cap. I4. 2I

fHlebrzeo eft terror.

Alir deducunt ad

I5. Cojus mauus fuit. adwerfum . eos. )

DN amaa , id eft, cubitus , quafi di-

Domini vindica, ut plurimi more-

cas, viri cubitorum, fcilicet multorum.

rentur immatura morte.

II. Sumifes frizorzsm Enacia.) Qui ha-

Ig. Fi;sLoz.) Ammonitis, & Moa-

biti fünt omnium proceriffimi givantes.

itis.

J

I2. Prius babitawerunt Horrzi.)Quos.

20. I» ipía.) Ammonitide.

Genef. 14. 6. percuffit Codorlahomor

Zomzommim.) Nli funt, qui Gen.

vaftans montana Seir. Mafius Jofue 12.

I4. 5. vocantur ZwzZz : fignificat au-

4. putat , Horraos fuiffe T'roglodytas.

tem vox Zomzommim. 1. flagitiofos

*

CAPUT IL

553

»

1. fopulus maghus , & procera longitudinis, ficut Enacim,

quos delevit Dominus a facie eorum, & fecit illos habitare

pro eis,

22.

Sicut fecerat filiis Efau., qui habitant in Seir, del

6'[18

(-

Horrhaeos, & terram eorum illis tradens, quam poffident us-

j

que in praefens.

E

.25. Hevseos quoque, qui habitabant in Haferim usque Ga-

[*

zan, Cappadoces expulerunt: qui ezreifi de Cappadocia, de-

leverunt eos; & habitaverunt pro illis.

- 244. Surgite, & tranfite torrentem Arnon : ecce tradidi in

manu tua Sehon regem Hefebon Amorrhaeum, & terram ejus

€«D »s-2 €D

incipe poffidere, & committe adverfus eum praelium.

2$: Hodie incipiam miitere terrorem , atque formidinem

z

tuam in populos, qui habitant fub omni coelo : ut audito no-

mine tuo paveant, & in morem parturientium contremifcant ,

& dolore tenean:ur.

$9

Nutl'n.

26. *Mifi ergo nuntios de folitudine Cademoth ad Sehon

regem Hefebon verbis pacificis, dicens :

2I.2I1.

27. 'Tranfibimus per terram tuam , publica gradiemur via:

E

non declinabim

1

Is

is neque ad dexteram , neque ad finiftram.

28. Alimenta pretio vende nobis, ut vefcamur: aquam pe-

cunia tribue, & fic bibemus. "l'antum eft, ut nobis concedas

.

tranfitum.

29. Sicut fecerunt filii Efau, qui habitant in Seir, & Moa-

bit&e , qui morantur in Ar, donec veniamus ad Jordanem , &

tranfeamus ad terram, quam Dominus

urus eft

Deus nofter dat

nobis.

30. No-

& fceleratos. Il. inufitate magnitudi-

26. Mifiz ergomuntios.) Vide Nufn.

nis. IlI. famofos, & celebres.

2I. 2]TI.

.91.. Er fecit. ) Dominus.

De folitudine Cadezmot b. ) Quam ad

Illos. ) - Ammonitas.

orientale latus regionis. Moabitice

Habitare pro i. ) Pro Zomzom-

conftituit Adrichomius.

mim.

28. Tastum eff.) 'Vantum requiri-

mus.

23. Cappadoces expulerunt. ) In He-

brao hi Cappadoces appellantur Caph-

29. Sicut fecerunt felip Efam,) Per

thorim, nec funt illi; qui per Afiam

extrema ditionis fuz, ut dixi num. 4.

minorem ad Pontum Eiuxinum ex-

Er Moabita, qui morantur in Ar.) kor-

tenduntur, fed alii, qui Paleftinam

go Moabitz tranfitum aliquem in li-

incoluerunt.

mitibus Ar dederunt Hebrais, fed

QS. Sub emmi c«lo. )

Ad quos fama

paulo poft fibi timentes mutato con-

rerum a me pro te geftarum perveniet.

filio negaverunt.

.Aaaa

Bibl. cum-Com. MenoAc/J. Tor.n. L

DN

LIBRI DEUTERTONOMTI

554

50. Noluitque Sehon rex Hefebon dare nobis tranfitum : quia

induraverat Dominus Deus tuus fpiritum ejus, & obfirmave-

rat cor illius, ut traderetur in manus tuas , ficut nunc vides.

Amos

31. Dixitque Dominus ad me : * Ecce coepi tibi tradere

.. 9. Sehon, & terram ejus, incipe poffidere eam.

"

.

32. Egreffusque eft Sehon obviam nobi

scum omni po'p'ul;c')

fuo ad praelium in Tafa.

33. Et tradidit eum Dominus Deus nofter nobis : percuffi-

musque eum cum filiis fuis, & omni populo fuo.

34. Cuné&tasque urbes in tempore illo cepimus, interfectis

habitatoribus earum , viris, aC mulieribus, & parvulis. iNon

reliquimus ix eis quidquam.

35. Absque jumentis, quae in partem venere praedantium

& fpoliis urbium , quas cepimus

46. Ab Aroer, qua eft fuper ripam torrentis Arnon, oppi-

do quod in valle fitum efl usque Galaad. Non fuit vicus, &

civi:as, quae noftras effugeret manus : omnes tradidit Dominus

Deus nofter nobis,

.

37. Absque terra filiorum Ammo

n, ad quam non acceffi-

mus : & cunctis, queze adjacent torrenti Jeboc, & urbibus mon-

tanis, univerfisque locis, a quibus nos prohibuit Dominus

Deus nofter.

QG ATU -T À

Pugna contra Og regem Dafan, & le&tus ejus, atque fors duarum

Jemis citra. SFordanem : precatur Moyfes, ut. liceat

ü'il)thz e

ei terram promi[]am ingredi.

Num. I. F'Taque converfi afcendimus per iter Bafan: * egreffusque

21

32*

^

eft Og rex Bafan in occurfum nobis cum populo fuo a

,

Infíia bellandum in Edrai.

P

À

3

i

2. Dixitque Dominus ad me: Ne timeas eum: quia in manu

tua traditus eft cum omni populo, ac terra fua: faciesque ei

NNum:* ficut fecifti Sehon regi Amorrhaeorum : qui habitavit 1n He-

21-24- febop,

5.* Tra-

20. Indsrzverat.) Non molliendo,

37. Terrenti 7eloc. ) Ubi Jacob lu-

& infle&endo cum poffet,

&atus eft cum Angelo Gen. 32. 22.

32 Egreffesque eff , Efc) Hiftoriam

pertinetque ad Ammonitas.

habes Num. 21. 23. & deinceps.

I. LíGreffefgue , $c.) Hoc prelium

34- Fnterfettis babitatoribus 3. Gast)

habes defcriptum INum. 21. 33.

-

usxta preceptum Domini, ut patet

& deinceps , ubi eadem prope-

infra cap. 20. 16.

qua& hic reperies.

E

PL

f

CAPüT TIE.

355

d

3. * Tradidit ergo Dominus Deus nofter in manibus noftris Num.

«

etiam Og regem Bafan, & unwerfum populum ejus: percuffi- 2133

musque eos usque ad internecionem,

4. Vaftantes cunétas civitates illius uno tempore. Non fuit

oppidüm , quod nos effugeret : fexaginta urbes, omnem re-

gionem Argob regni Og in Bafan.

. Cun&se urbes erant munitze muris altiffimis ,. portisque,

& ve&tibus, absque oppidis innumeris, quae non habebant

muros.

6. Et delevimus eos, ficut feceramus Sehon regi Hefebon,

difperdentes omnem civitatem, virosque, ac mulieres, & par-

vulos :

1. Jumenta autem , & fpolia urbium diripuimus.

8. 'TTulimusque illo in tempore terram de manu duorum re-

gum Amorrhaeorum, qui erant trans Jordanem : a torrente

Arnon usque ad montem Hermon,

& Amorrhzei Sanir :

9. Quem Sidonii Sarion vocant,

Io.* Omnes civitates, quae fitze funt in planitie . & univer- "Infr.

fam terram Galaad, & Baían usque ad Selcha , & Edrai civita- 4: 48-

tes regni Og in Bafan.

11. Solus quippe Og rex Bafan reftiterat de ftirpe gigantum.

Monftratur le&us ejus ferreus, qui eft in Rabbath filiorum

Ammon novem cubitos habens longitudinis, & quatuor lati-

tudinis ad menfuram cubiti virilis manus.

12. Terramque poffedimus tempore illo ab Aroer, quse eft

fuper ripam torrentis Arnon , usque ad mediam partem mon-

Num.

tis Galaad : & civitatestillius * dedi Ruben , & Gad.

Aaqa3

13. R e- 5?-29-

4

4. Argeb. ) Edt eadem regio cum

9. Sidoni Sariez.) Mons ergo Her-

Bafan , ex D. Hier. de locis Hebrai-

mon vocatur Sarion, & Sanir, voca-

cis, & Adrichomio.

tur & Sion, vel Seon, ut patet cap.

S. Munite muris, 6c.) Idem de his

4- 48-

urbibus habetur 3.. Keg. 4. I3.

He

II. $o/gs .. . reffzterat de J/f';rpe gi-

ganrum. ) Intellige in. regione illa:

tamen urbes ita grandes, munite, &

Obfcrate, fubinde vocantur vici, &

nam alibi adhuc extitiffegigantes , pa-

villz, ut fupra INum. 52. 41. & infra

tet num. I

254 Jofue 15. 14. 1. Pa-

hoc cap. I4. & Jofue r3. 3o-

ral. 2o. 6.

In Rabbatb, ) Hac poftea di&a eft

9. Híque ad montem Herzmon. ) Her-

mon mons pars eft extrema montis

Philadelphia , tefte S. Elier. de'locis

Galaad trans Jordanem.

'lotusenim

Hebraicis.

mons Galaad dicitur , at in varlis 1o-

Culiti viiilis m

E

:

A. ) Hgbr, (cenm-

eis vària habet nomina-

du cnbilum Viri.

- ——

"

555

