15. Sex diebus facietis opus :

um efc,x

in die. feþtimo fabbat

requies

i

It

Moyfesin genealogia Befeleel, & nul-

fi dicat : nolo tamen illa

; qu& prg-

petu

lum ultra Hur nominavit, quod Hur

cepi fieri diebus fellis.

lepi

ex fupra di&tis fatis effet cognitus.

la generationibus weflris.) /uatibus,

3- Spiritu . Dei. ) Spiritu meo, vel

quamdiu vixeritis.

!

Spiritu excellenti.

Porro Spiritus

Qui fantlifico vos. ) Qui fcilicet ad

]i

cultum meum applico, mihique quafi

loo

ei eft , qui fequitur, videlicet fa-

pientia, intelligentia, & fcientia in

dico, & confecro per hanc feftivitatem

diy

omni opcre fabrili.

meam fabbati, uti in ea fan&e me cola-

tis.

Da

6. In corde omnis eruditi.) Peritisar-

I4. Santlum eff enim -vobis.) San&e

tificibus minoribus , & inferioribus

colendum.

dedi etiam induflriam fuam , & pe-

li5

Peribit.) Judicis fententia, aut alio-

ritiam , ut juvent Befeleel, & Ooliab

qui Dco vindicante.

in fabrica tabernaculi.

15. Requies f[zntla Domino. ) Ad co-

&

Jendum D ominum.

et

13. Sabbatum.) klebr. /455ata , qua-

?v

CAPU T AXXXL & XXXH..

4

399

t t

requies fan&a Domino ; omnis, qui fecerit opus in hac die,

x

morietur.

, &

16. Cuftodiant filii Tfrael fabbatum, & celebrent illud in

:

generationibus fuis: Pattum eft fempiternum.

* fex *Gen.

17. Inter me, & filios Ifrael, fignumque perpetuum :

tribu

enim diebus fecit Dominus-coelum , & terram; & in feptimo ?. *

FP

ab opere cefíavit.

18. Deditque Dominus Moyfi, completis hujuscemodi fer-

Qp

monibus in monte Sinai, * duas tabulas teftimonii lapideas, Deut.

9- 1oc.

fcriptas digito Dei.

| CUf

CATPUT XXSILT

ü fua,'

Alfoyfe abfente , bopulus vitulum aureum conflat, €? adorat ; ob «ji-

; gU

fulum adoratum Moyfes Deum precatur, tabulas frangit , vitulum

comburit , €? zdarone objurgato idololatras occidi jubet,

Qario,

ceterisque veniam impetrat.

£. Idens autem populus , quod moram faceret defcendendi

t fob-

V de monte Moyfes, congregatus adverfus Aaron, dixit:

"

A&.

Vos 1f

*Surge , fac nobis deos, qui nos preecedant: Moyfi enim huic"'

ji fat-

viro,qui nos eduxit de terra /Egypti,ignoramus, quid acciderit. ?: 4*

a. Dixi:que ad cos Aaron : Tollite inaures aureas de uxorum,

$: qUi

filiorumque, & filiarum veftrarum auribus, & afferte ad me.

eribit

3. Fecitque populus, qu:e jufferat, deferensinaures ad Aaron.

, formavit opere füforio, & fecit *Pf.

1 ell,

u* 'Quas cum ille accepiffet

Qq3

ex 10j-1$

Squies

—

16. *Pdöïum eff fempiternum.) Lex pär-

lumnam , fed quia Moyfe in monte

petuo duratura , dum. flatus veteris

moras trahente, & ipfa fleterat , cu-

g p

legis durabit.

pido illos inceffit novi alicujus Dei ,

ADUS,

Y7. Ceffavit ab opere. ) Hebr. refpira-

quem. ducem fequerentur.

vit 4 labsre , loquitur more humano.

Moyffenim buic viro.) De Moyfecon-

19. Duas tabulas teflimonii.) leca-

t ad

temptim loquuntur quafi de quo-

jcguatt

logi, fivelegis, queteftimonium eft

piam e vulgo; & non cognito.

itatett

divine voluntatis.

^

-

qollite inaures: aureas uxorum,Gc, )

Digito Dei.) OperaDei, aut Angeli

Poftulat inaures, quas viros a mulie-

ecle

Deum referentis, non hominis.

ribus zgre, ac ne egre quidem im-

findt

petraturos fperabat , ut fic a malefa-

1. r Me nobis Deos.) Deos,id eft Deum;

no propofito avertat.

unum enim tantum petierunt ,

4. Vitulum.) Aliqui Patres putant

u al«

& Aaron unum dando eorum fatisfe-

tantum vituli caput effi&um , ita D.

AL o*

cit poftulato.

Cypr. lib. de borio patientie füb fi-

Qui nos pracedant. ) Xlabebant co-

ném. Ambr. ep. 62. LaGant. l. 4.

«6

e

310

VLIBRI EXODI

ex eis vitulum conHätilem, dixeruntque : Hi funt dii tui, Ifrae.I,

qui te eduxerunt de terra JEgypti.

fice

$. Quod cum vidiffet Aaron, cedificavit altare coram eo, &

p

praeconis voce clamavit dicens: Cras folemnitas Domini eft.

r

6. Surgentesque mane , obtulerunt holocaufta, & hoftias pa-

[]11 [

1Cor- cificas, & * fedit populus manducare, & bibere, & furrexerunt

velt

16- 7- ]udere.

oQu

Deut.

7. Locutus eft autem Dominus ad Moyfen, dicens:* Vade,

m

9.12- defcende: peccavit populus tuus, quem eduxifti de terra /Egypti.

Cuu

I

8. Recefferunt cito de via, quam oftendifli eis: feceruntque

fibi vitulum conflatilem , & adoraverunt, atque immolantes ei

eft

16

s3Reg- hoftias, dixerunt: *Ifti funt dii tui, Ifrael, qui te eduxerunt

12:29-de terra /Egypti.

in t

* Infr.

9. Rurfumque ait D

ominus ad Moyfen: * Cerno, quod popu-

ii

33. 3- lus ifte durze cervicis fit :

al?

Deut.

10. Dimitte me, ut irafcatur fuüror meus contra eos, & de-

H

9- 35 Jeam eos, faciamque te in gentem magnam.

Teqi

i1. Moyfes autem orabat Dominum Deum fíuum, dicens:

tium

|Pfjt, * Cur, Domine, irafcitur furor tuus contra populum tuum,

"

10525 quem eduxifti de terra /£gypti, in fortitudine magna, & in

105;

manu robufta ?

85

I2. Ne

X

(.0 ht

1o. Auguíl. in Pfalm. 753. Hier. in

7- Populus tuus. ) INon jam meus,

fX &

Amos

. & alibi.

Fuit vero hic vi-

qui me tam graviter offendit.

21

tulus Apis ZEgyptius bos, alio nomine

10. Digitte me. ) Quafi dicat, de-

ere

Serapis dictus.

fine diligere; diledio enim tua im-

$. «Edifícavit altare coram eo. ) 1do-

pedit, ne deleam : dicit vero id non

1o vituli.

,

przciplendo, fed monendo , & ex-

n

Solemuitas Domini eff.) Pro, Domi-

primendo, quid illum a fupplicio re-

[// 7)

ni, in Hebrao ell nomen tetragram-

vocet. Aug. in Exod. q. 149. ChaW.

Edy

maton , quod nomen etfi foli Deo

vertit : lztermitte deprecationem , qua

debitum , tamen Aaron jam peccato

fcilicet prohibeor, & qua mihi quo-

Gtet,

Vel etiam

j

lapfus, idolo tribuit: Judic. 17. & 18.

dammodo manus ligat.

Pt m

idem nomen ab idololatris fculptilibus

cum ita Dominus Moyfem affatur, ro-

tribuitur , & Sap. r4. 2r. legimus

gandi occafionem prabet : 244 eff al/ud,

H

Incommtunicabile momen lapidibus, &5 L-

Ti

ait $. Greg. dimitte me , quam depre-

fed w

gnis impofüerunt.

candi aufam prabere ?

l

6. Mandacare.) Ex hoftiis pacificis

Faczamque te im gentem r;wgn';zfn.) Non

W

vitulo immolatis , /ita ut feftum com-

tam extenafcituram , quam tib: fübji-

ciendam, & te duce gubernand.m. Id

tittog

muni, & facro convivio celebrarent.

magn;

Surrexerunt. ludere. ) Saltando , ca-

patet IN.14. & 12. ubi fimilis promiffio

[2"

nendo, choros agendo , hosenim dé-

iteratur Moyfi his verbis: Te autem fa-

eiam princzpem fuper gentem magnam.

maon:

fcendens e monte vidit Moyfss n.19.

Qu p

I

CAP U T XXXIT.

]

$1EI

Tiragl

12. Ne quzefo dicant JEgyptii : * Callide eduxit eos, ut inter- Num.

ficeret in montibus, & deleret e terra : quiefcat ira tua; & efto 14.15.

en &

placabilis fuper nequitia populi tui.

eft

15. Recordare Abraham, Ifaac, & Ifrael, fervorum tuorum,

t5 pi-

quibus jurafti per temetipfum , dicens: * Multiplicabo femen *Gen.

Xetunt

veftrum ficut ftellas coelij & univerfam terram hanc, de qua i». 7.

1j. 7

locutus fum , dabo femini veftro, & poffidebitis eam femper.

Vade,

14. Placstusque eft Dominus, ne faceret malum, quod 1lo-

48-16.

typt

cutus fuerat adverfus populum fuum.

15. Et reverfus eft Moyfes de monte, portans duas tabulas

jntque

ntes el

teftimonii in manu fua , ícriptas ex utraque parte,

verunt

16. Etfattas opere Dei : fcriptura quoque Dei erat fculpta

in tabulis.

pope

17. Audiens autem Jofue tumultum populi vociferantis, dixit

ad Moyfen : Ululatus pugnze auditur in caftris.

&de

18. Qui refpondit: Non cft clamor adhortantium ad pugnam,

neque vociferatio compellentium ad fugam : fed vocem cantan-

Kcens:

tium €go audio.

tuufi»

19. Cumque appropinqua

ffet ad caftra, vidit vitulum;, & cho-

,&in

ros: iratusque valde, projecit de manu tabulas, & confregit

eas ad radicem montis:

VIG

20. Arripiensque vitulum, quem fecerant ; combuffit, &

od

contrivit usque ad pulverem , quem fparfit in aquam , & dedit

f05 ,

ex eo po:um filiis Ifrael.

21. Dixitque ad Aaron: Quid tibi fecit hic populus, ut indu-

'Silt D de

ceres fuper eum peccatum maximum ?

22. Cul

t ime

d non

12. Callide. ) Ylebr. cum malitia , vel,

decalogum defcriptum , ut legi pof-

&

eum malignitate.

fet ab utraque parte confiftentibus,

ício It*

ilicet eis malefa-

ChN.

Eduxit eos.) Ut fc

& Moyfem circumdantibus Hebrzis.

ll , illllü

ceret, eofqueperderet in deferto.

19. Projecit , $. confregit. ) Z.elo ad-

Ejflo placabilis.) Xlebr. peiteat te fa-

verfus publicam impietatem incitatus,

liuo-

per malo.

& abfürdum ratus , fi legem Dei po-

| etiam

tr, 10*

14. Placatufque eft Dominus. ) Ut fci-

pulo ebrio, legemquetam nefarie per

licet deleret populum, ut deflinarat,

idololatriam infringenti afferre vellet.

-fï* äliül,

fed ut alia plaga caftigaret , de qua

0. Combufft.) V1 ignis folvit , li-

, A

T ult.

quefecit.

,J Non

l$. Seriptas ex utraque parte. ) Ab

ad tenuitatem.

Et costrivit.) llebr. & moluif' u/Elue

) xubr*'

utroque latere; neque enim erant ita

magna, cum eas Moyfes manu ferret,

Dedit ex copotum, 6$c.) Fecitid Moy-

[

& eas arca caperet, littere tamen

fes ex zelo, utidolum fuum vorarent

-,.);n!'füo

um ] a

magnae, uteminuslegi poffent. Sunt

apoftate , & ut contemnere difcerent,

T

qui putent utroque in latere totum

quoq ipfifuo ore hauriebant.

v $

31

LIBRIEXODI

e

22. Cui ille refpondit : Ne indignetur Dominus meus : tu

enim nofti populum iftum, quod pronus fit ad malum:

"nus

23. Dixerunt mihi: Fac nobis deos,qui nos preecedant: huic

enim Moyfi, qui nos eduxit de terra /E

Pecc

acciderit.

gypti, nefcimus, quid

mod

24. Quibus ego dixi: Quis veftrum habet aurum? 'Tulerunt,

j

& dederunt mihi: & projeci illud in ignem, egreffusque eft

pulu

hic vitulus.

td

3U

25. Videns ergo Moyfes populum , quod effet nudatus ( fpo-

liaverat enim eum Aaron propter'ignominiam fordis, & inter

*

3

hofles nudum confticxuerat. )

CU

26. Et ftans in porta caftrorum, ait: Si quis eft Domini: jun-

4

gatur mihi. Congregatique funt ad eum omnes filii Levi:

tibi

27. Quibus ait : Hzec dicit Dominus Deus Ifrael: Ponat vir

vif

lt2

gladium fuper femur fuum, ite,.& redite de porta usque ad

jj

portam per medium caftrorum, & occidat unusquisque fratrem,

fecer

;

& amicum, & proximum fuum.

28. Feceruntque filii Levi juxta fermonem Moyfi , cecide-

runtque in die illa quafi (1) viginti tria millia hominum.

Mi

29. Et

hg

(1) Viginti tria millia. I» edit. Sixt. Legitur "Triginta tria millia.

22. Quod pronus [it ad malum.) LX X.

ominanda fünt, ut dicitur Deut, 7

£« nofli populi bujus o,'plun,u,ac ; impetum, num. ult.

lnter boffes nudum.) kioftibus expo-

EL(

& quafi furentem impulfum ,. qui

cum in aliquam partem incubuerit ,

fitum, & divino praefidio nudatum.

JEng

revocari facile non poteft.

Itaque ..

26. Stans in porta caffrorum. ) |nin-

Cens

greffu caftrorum.

ego refiftere non potui.

Dom

24« Egreffafque eft bic vitulus.) Cri--

.Sz' quis eft

ini.) Qui a partibus do-

men verbis extenuat ; ut leniat fra-

mini ftat, & honoris ;llius zelo fervet.

29 (

Qmnes filii Levi.) Plerique peccato

m ]

tris iram quafi non confilio, & ani-

Mem,

mi deflinatione, fed cafuüquodammo- non confenferant , aliqui tamen ex

20, |

do formatus fuiffet. vitulus.

Levitis Aaronem Levitam peccan-

INec parcitum Le-

U fl

28. Nudatws.) Inermis, fpolia- tem fecuti funt.

vitis fontibus ; nam dicitur n. 29.

l

tus etiam inauribus, & quod majus

aling D

eft (nam inaurium facilis ja&ura ) — een/éeraffis manus vofiras , Gc. unufquiss-

i

"honoreífuo, opeque, d auxilio di- 44t i» filia, &$ in fratre fuo, B. eos

del

o

vino.

nimirum cadendo.

Cum ergo dici-

lboïe

Atllicet

SpaZia'Uerat enim eum Aaron.) 'Tum tüur, Omzes, inteïïige plerofque. Vel

armis; tum inauribus, tum divina fignificatur omnes congregatos Le-

D ET

vitas fuiffe.

Cid G.

ope, ut dicdum eft.

Froptcr ignominiam fordis,) Propter

-Qecidat | unufauifque.) Wloyfes dux

Aliany

idolum, quod Hebrai flercus appel- populi habebat jus gladii : & Domi-

Lily,

d& m

lant, quia ut fordes ; & flercoraab- ni acceílerat juffio , & voluntas'.

[ BZD l, (

à

CAPUT XXXI. & XXXIIL,

313

i

u

29. Et ait Moyfes: confecraftis manus veftras hodie Domino,

t hui

unusquisque in filio, & in fratre fuo, ut detur vobisbenediGtio.

3o. Fatto autem altero die, locutus eft Moyfes ad populum:

; quià

Peccaftis peccatum maximum : afcendam ad Dominum, fi quo

modo quivero eum deprecari pro fcelere veftro.

lerunt,

31. Reverfusque ad Dominum, ait : Obfecro, peccavit po-

iue d

pulus ifte peccatum maximum , feceruntque fibi deos aureos:

H

aut dimitte eis hanc noxam,

s(fpo

32. Aut fi non facis, dele me de libro tuo, quem fcripfifti.

v inteT

33. Cui refpondit Dominus : Qui peccaverit mihi, delebo

]

eum de libro meo:

j: jut

b

34. Tuautem vade, & duc populum iftum, quo locutus fum

N

tibi: Angelus meus praecedet te.

fat vit

Ego autem in die ul.ionjs

vifitabo & hoc peccatum eorum.

que ad

35. Percuffit ergo Dominus populum pro reatu vituli, quem

atrem,

fecerat Aaron.

CAPUT XXXII.

ecide

Minis Dei in populum [edatis a Moyfe, populus luget deli&tum :

gj H

loquitur Douninus cum Moyfe facie ad faciem , qui cupit videre

f'aciem C? gloriam Domini.

Deut. 7'

Ocutusque eft Dominus ad Moyfen, dicens : Vade, afcende

I.L

de loco ifto, tu & populus tuus, quem eduxifti de terra

|; expo

aum.

JEgypti in terram, quam juravi Abraham, Ifaac, & Jacob, di-

) ]ite

cens : *Semini tuo dabo eam :

2. Et *Gen.

12. 7.

us do-

29. Conficraflis manus vefiras.) Hinc — quibus faves. S. Hier. ad Algaf. & $.

farveo

enim Levite meruerunt benedi&io-

Greg. ro. Moral. c. 7. accipiunt de

PeCCEIO

nem, & facerdotium. Vide Deut. 53.9.

libro viventium non in celo, fed in

menl e

20. . Si quo'ma:!o quivero eum dfpremrz'.)

prefenti vita , quafi dicat, aut dimit-

peccaü-

Ut fcilicet hac una cede contentus ,

te, aut occide.

im L

alias plagas non immittat.

j

34- ln die ultionis. ) "T'empore pu-

32. Dele qme. ) Quafï dicat, non me

nitionis peccati , de qua flatim num.

n[ti*

delebis , dimitte ergo: quidam hy-

feq.

5/ e0$

perbolem effe volunt , expreffionem

.

35. Pereufft ergo Dominus.) Nel pe-

»0 did:

f

P

cilicet affe&us maximi ad populum,

y, Vd

fle , vel alia plaga , quam Scriptura

non autem deliberati animi , fic Ra-

non expreffit.

[05 L

chel.Genef. 530. 1

Da mibi lberos,

alioquin moriar.

ps duf

I.L

Ocutusque eft Dominus ad Moyfem.))

Libro.) Scilicet predeftinatorum, vel,

Qui jam afcenderat fecundo in

pom

de numero tuorum , quos amas ,

montem.

u)

Rr

r .Bz'äii cum . Com, Menoch. T. L

- $

314

'"LIBRI

EXODI

*Sup.

^

5. Et* mittam przecurforem tui Angelum,ut ejiciam * Chana-

pI*OCI

2.34

.2

:

Jofue

ncum,& Amorrhseum, & Hethaeum & Pherezaeum, & He-

otni

ad tl

Z24«LI.

vseum, & Jebufseum:

Deut

4. Et intres in terram fluentem lacte, & melle.

Non enim

2

7. 92

univt

- afcendam tecum , * quia populus durae cervicis es: ne forte di-

* Sup

afpici

Íperdam te in via.

geut

4. Audiensque populus fermonem hunc peffimum , luxit, &

9.

.nullus ex more indutus eft cultu fuo.

colur

9- 13

«. Dixitque Dominus ad Moyfen: Loquere filiis Ifrael: Po-

Io.

pulus duree cervicis es, femel afcendam in medio tui, & delebo

oftu

te. Jam nunc depone ornatum tuum, ut fciam, quid faciam tibi.

tàber

6. Depofuerunt ergo filii Ifrael ornatum fuum a monte Horeb.

I

a caftra

ficut

1. Moyfíes quoque tpllens tabernaculum, tetgndit extr

procul,

teret

cedel

D

2. Precurforem tui , dngclum.) Quuite

tum &R. Cultum vero veflium, or-

in columna nubis przcedit.

Alloqui-

namentorum , ac monilium partim

tur Moyfem tanquam populi internun-

fecum ex ZEÉgypto detulerant, par-

L

tium , quare oratio ad populum di-

tim ex fuperiore pugna cum Amale-

quod «

rigitur.

citis collegerant.

3. Nen emim afcendam tecum. ) Án-

Nullus ex more , 6c,) Di&um eftper

pv

elus, qui tecomitatur, jam non Dei,ut

anticipationem.

&xcita

bernac

ha&enus fecit, fed fuam perfonam re-

$- Semel afcendamn in medio tuz , 65 de-

terior;

praefentabit, nec amplius illuftria illa

lebo te.) Vel conditionate, vel com-

patrabit miracula, quz Dei virtute, &

minatorie di&um eft, hoc eít, fi per-

ept

txtràc

poteftate patravit, tanquam iei no-

gàs rebellis effe: vel dicitur prophe-

Táu

men, & perfonam fuftinens , & re-

tice, quod previderet Deus eos nom

fiomin

prafentans.

Vel etiam fenfus elft:

femel delituros, & a fe puniendos

Volo a vobis feparari , & divertere,

effe.

Vel fenfus eft: fi femel in te

tabern

Catur |

& tabernaculum illud meum quale fit,

irruam, omnino delebo te.

quod habeo apud vos , alio transfer-

Depoue ornatum tumn. ) Qruafi dicat,

80 dj

0

re, quod fa&um hoc c. num. 7.

$ l

pergite , ut coepiftis, eo cultu utimi-

Tentiar

Populus dure cervicis es. ) Cervico-

ni, qui peenitentiam prz fe ferat, vel

fus, inobediens, refra&tarius. -

quod dictum eft num. 4.

Ttnli,

Ne 'forte. difperdam te im via.) Lo-

Ut feiam, quid factam tibi, ) Ut fta-

10

TNolo coram

"f!ïil u

quitur humano more.

tuam, an vobis parcére debeam. Ut

intueri mores tuos , alius te ducat,

decernam, gravemne an levem pc-

Tüns j

ne forte commotus aliquo tuo fcele-

nam infligere debeam.

Tüin

tendy

re, gravi aliquo malo ame mulderis.

6. Depofüeruntque ergo feliz Ifael , &.)

t]'ll [

4. Sermonem bune peffmum.) Qiuo fci-

'"Tum ex fpontaneo fuo lu&u, tum

licet fumma quedam calamitas pra-

precepto Dómini incitati.

Angg

nuntiabatur.

4 monte Horeb.) Pro ad montem Ho-

li

l

Nullus ex more indutus eff. cultu fuo. )

reb,confiftentes juxta montem Horeb,

Veftis mutatio , & fquallor , lu&us,

7- Tollens tabernaculum, ) Non illud ,

2dlo (

penitentiz , & calamitatis argumen-

loquel

qvuod jufüt Dominus fieri c. 26. &

Pye,

Hb

CAPUT XXXIIF.

[J

315

Chana-

procul, vocavitque nomen ejus, Tabernaculum fcederis. E

& He

omnis populus, qui habebat aliquam quaeftionem, egrediebatur

ad tabernaculum foederis extra caftra.

:

n enim

8. Cumque egrederetur Moyfes ad tabernaculum, furgebat

orte di-

univerfa plebs; & ftabat unusquisque in oftio papilionis fui,

afpiciebantque tergum Moyfi, donec ingrederetur tentorium.

luxit &

9. Ingreíío autem illo tabernaculum foederis, defcendebat

columna nubis, & itabat ad oftium, loquebaturque cum Moyfe.

;el : Do-

Io. Cernentibus univerfis , quod columna nubis ftaret ad

delebo

oftium tabernaculi.

Stabantque ipfi, & adorabant per fores

am tibj

tabernaculorum fuorum.

Horeb.

II. Loquebatur autem Dominus ad Moyfen facie ad faciem,

2 cftra

ficut folet loqui homo ad amicum füuum. Cummque ille rever-

procul

teretur in caftra, minifter ejus Jofue filius Nun, puer, non re-

——

cedebat de tabernaculo.

ad Dominum: Proecipis, ut educam

:ium, or-

I2. Dixit autem ngfes

y patim

RY

. populum

nt, pir-

| Amalt-

quod ere&um narratur cap. 4o. in quo

fuerat belio contra Amalec,

Phrafis

arca, &c. hoc enim nondum fuerat

elt Seripture, qua difcipulos, (& fa-

m elpet

excitatum ; fed parvum quoddam ta-

mulos pueros vocat, quia minores,

bernaculum , quo & Moyfes, & ce-

& inferiores funt magiftro, vel hero.

lit, £d-

teri orationis caufa conveniebant. Hoc

Vel' puer dicitur, quia juvenis ; funt

vel come

ergo tabernaculum Moyfes tranitulit

enim, qui opinentur annum egiffe 46.

(; fiper-

extra caftra.

qua atas illo &vo intra juventutis fi-

: prople

Tabernaculum. faderis. ) Quo pon:ea.

nes erat.

Adde diutius nomen pueri

eos nom

nomine etiam appellatum efít majus

ilis adhefiffe , qui uxorem non du-

uniendos

tabernaculum poftea excitatum. Vo-

xiffent, qualis Jofue.

nel v'lïl u

catur tabernaculum foederis ; quia in

Non recedebat de Talbermaculo.) Ut fa-

eo depofitz tabula legis,

crum locum quafi cuflodiret abfente

yfi dicit

$

Surgebat univer[a. plebs, ) Reve-

Moyfe; ut fervaretlegis tabulas , fi-

tu utimi-

rentiam exhibens Moyfi vices Dei ge-

mul interim vacabat orationi, & con-

uat, Ye

renti, fuoqe capiti, & reGori.

templationi.

:

lo. dHderabamt . per fores tabernaculo-

ic. Nom indicas mibi, 4

uem miffurus

U f

rum fuorum.) Adorabat quifque Deum,

)

Ü

es.). Dixerat Dominus : Zugelus meus

eam.

ftans, vel potius procumbens in ge-

pracedet. te , íed certum aliquem. non

yen p

nua in oftio tabernaculi fui, conver-

defignaverat. Petit ergo Moyfes fibi

tendo ífe ad tabernaculum , quod ex-

fignificari , quifnam illefit, qui popu-

4l É )

tra caftra Moyfes extulerat, in quo

lum ducet, paulatimque eo progre-

i, tud

Anpelus vice Deicum Moyfe per co-

ditur, ut omnes alios duces abnuat,

lumnam nubis Ioquebatur.

folumque ipfüm. Deum du&orem ve-

1I. Facie 2 f'aciem. ) Apparente An-

ytem He-

lit, quod fignificant verba num. fe-

u H()l'5 ]

'elo fpecie corporea, &humana. Al-

quentis

Offende mibi faciem tuam ,

lon iähï 1

loquebatur familiariffime.

quafi dicat, faciem tuam requirimus,

Puer.) INon &tate, jam enim pra-

hac nos ducat, & itinere pracedat,

(

'..,'ï

316

LIBRIJBXODI

[j

populum iftum, & non indicas mihi, quem miífurus es mecum,

20.

€nm

prefertim cum dixeris: Novi te ex nomine, & invenifti gra-

tiam coram me.

2I

A

h

I3. Si ergo inveni gratiam in confpeCtu tuo, oftende mihi

p

faciem tuam, ut fciam te, & inveniam gratiam ante oculos tuos:

refpice populum tuum gentem hanc.

f& !

0^

1I4. Dixitque Dominus: Facies meaà præc&det te, & requiem

r

)

dabo tibi.

aem

15. Et ait Mo

yfes : Si non tu ipfe præcedas, ne educas nos

de loco ifto.

16. In quo enim fcire poterimus ego, & populus tuus, inve-

M

niífe nos gratiam in confpeétu tuo, nifi ambulaveris nobifcum,

ut glorificemur ab omnibus populis, qui habitant fuper terram?

latria

f

17. Dixit autem Dominus ad Moyíen : Et verbum iftud,

quod locutus es, faciam, invenifti enim gratiam coram me, &

teipfum novi ex nomine.

18. Qui ait: Oftende mihi gloriam tuam.

19. Kefpondit: Ego oftendam omne bonum tibi, & vocabo

Rom.in nomine Domini coram te, "& miferebor, cui voluero, &

l A»

95* clemens ero, in quem mihi placuerit:

tabul:

- 20. Rur-

$, ]

f[af).is

!

Novi te ex momine.) LXX. movi te

faciam.) Expreffius confirmo , quod

prater ompes , pr& omnibus te elegi,

expreffüius petendo, & repetendo po-

—

& diligo , mihique places.

Quos

ftulafti.

amat Deus phrafi Scripture noffe di-

xg. Offende mibi g)arz'dm tuam. ) Lo-

10 3j

citur, ignorare, quos rejicit.

quebatur Dominus cum Moyfe voce

tedum

13. Offende mibi f'aciem tuam. ) Yleb.

corporea , fed ab eo ob caliginem

Til tt

Offende mibi viam tuam , ut fcilicet tu

non videbatur.

Petitergo, ut difzuf-

habent

fa caligine,gloriam faciei fuz oftendat.

te ipfo, & facie tua viam nobis prz-

fenfis

eas, & oílendas.

19. Offendam omne bonum tiäi.) Heb.

"otum

Ut fGiam te. ) Ut cognofcamte mi-

habent: zrasfre faciam omne benum

Q0C. ef

hi, & populo placatum, propitium,

meum aute faciem tuam , Oollendam ti-

U.

& prefentem,

bi meipfum , qui fum omne bopum,

li,

14. Facfes mea pracedet te. ) Exgo ip-

vel , ut alii explicant, oftendam tibi

[

"jegy

l

fe precedam.

excellentiffimum, pulcherrimum, per-

feciffimum quiddam.

An-Moyfes

Wdoe

Et requiem dabo tibi. ) Ut inter me-

il

dios hoíles mea nixus

præfeqtia ,«

divinam effentiam viderit, difputant

Áifc

ope, fecurus quiefcas.

Scholaftici "Theologi cum $. ''homa

Ahte g

Ij. Simon tuzpfé precedas , 6$c. ) Egus;

I. p. q. 12. art. 11.. Vide Vafq. inp.

^

-

T

quod jam Dominus conceflferat, Moy-

p. difp. 55- c.

Alii putant fen-

D'Jmf

fes confirmationem petit pluribus ver-

fum effe: Oftendam tibi bona omnia,

Xifüe

bis pro affe&u erga populum.

qu&-populo Ifraelis fa&urus fum.

€'q) n

17. Et werbum iflud , quod locutus. es4

Vocabo in namine Domini.) Cum tranf-

20,

CAPU T. XXXII. & XXXIV.

217

m

-20. Rurfumque ait: Non poteris videre faciem meam: non

lgl

enim videbit me homo, & vivet.

21. Et iterum : Ecce, inquit,

eft locus aþud me, & ftabis

: hl

fupra petram.

tuos :

22. Cumque tranfibit gloria mea, ponam te in foramine pe-

ir2e, & protegam dextera mea, donec tranfeam :

quiem

23. Tollamque manum meam, & videbis pofteriora mea: fa-

ciem autem meam videre non poteris.

45 f05

G .AÀPIT XXUuV

Jitve-

Mowfes reparatis tabulis , probibitaque Gentium [ocietate C? idolo-

ifcum,

Tram?

latria , datisque praceptis de primogenitis , Jabbato , azymis , cete-

m

iftud,

risque feflis , pofl 4o. dierum jejunium cornutus de monte

de[cendit , ac' oelata facie populo

me, &

loqzti!ur.

rocabo

C deinceps: Preecide, ait, tibi duas tabulas lapideas inftar

Deut.

I.A

10.Ie

10, &

priorum, & ícribam fuper eas verba, quae habuerunt

tabulae, quas fregifti.

; hut-

2. Efto paratus mare, ut afcendas ftatim in montem Sinai,

—Á

ftabisque mecum fuper verticem montis.

5. Nullas

i QUod

R 1*3

ndo po

ibo antete in petra abfconditum , &

Loquitur de facie corporea, affum-

j.) Le

te&um, inclamabo, ut frias Domi-

pta, qua fe aliquatenus majeftas, &

K Yocc

jipinem

num tranfire, meque refpicias. LXX.

gloria Dei reprafentat , & videndam

; diiaue

habent: Voecabo , Dominuscoragmte, N cl

exhibet.

fenfus efi, 'lranfiens ego Dominus

Non enim videbit me bomo ,. £5 vivet.)

ylieudit

coram te, wecabo im nomine Domimi,

Fulgor maieftatis faciei mez tantus

;) He

eft, ut mortalis oculus illum ferre

; o

hoc.eft, inclamabo epitheta nominis

Dei , dicendo , ut dicitur c. 34. 6.

non poffit.

dam i

Dominatur Domine Deus mifericors , 65

22. Protegam dextera mea.) Dexte-

bonumy

dam [

clemens , patiens , E$ verax s $.

Idque

ra mea nubem, vel aliud corpus opa-

ut doceam te modum invocandi me,

cum opponam caverng , in qua la-

uf PCT'

ilifque epithetis compellandi.

tebis , ne videas faciem meam, &

Moyfé

vibrantibus faciel mez radiis exani-

jf

Miferebor, eui voluero, ) Eg*o tranfiens

meris.

"

i

-homl

ante te vocabo , & inclamabo no-

men Domini ; dicendo:

Dominator

23. Videbis pofferiora mea. ) Cüm fa-

afa inp

Doraiine , aliaque Dei epitheta ; fed ma-

cies mea tranfierit, amovebo nubem,

pt f*

30!0'3121

xime hoc, Miférebor, cui voluero , hoc

qu& tegit te in caverna, ut tercum

eft, mifericors, clemens , «&c.

meum intuearis , in quo nimirum

furn

20. NNom poteris widere f aciem meam.?)

temperata erit lux.

m ra

g, 'ba

LIBRI EXODI

3?8

e

nte í

3. Nullus afcendat tecum, nec videatur quispiam per totum

Phere

montem: boves quoque, & oves non pafcantur e contra.

n

4. Excidit ergo duas tabulas lapideas , quales antea fuerant,

amici

& de no&te confurgens afcendit in montem Sinai, ficut preece-

I^

perat ei Dominus, portans fecum tabulas.

Cide:

$. Cumque defcenditiet Dominus per nubem , ftetit Moyfes

cum eo,invocans nomen Domini.

'

H

ejus,

6. Quo tranfeunte coram co, ait: Dominator Domine Deus;

mifericors, & clemens, patiens, & multee miferationis, ac verax:

l$.

*Deut

cum |

&. 10.

7. Qui*cuftodis mifericordiam in millia : qui aufers iniquita-

£orun

Jer

tem, & fcelera, atque pecca:a, * nullusque apud te per fe inno-

16,

2

rg. Cens eft.. * Qui reddis iniquitatem patrum filiis; ac nepotibüs,

*Pfal. in tertiam, & quartam progeniem.

pottq

142.2.

8. Feftinusque Moyfes, curvatus eft pronus in terram, &

in d«

*Deut

U.

: 9.

adorans,

erem

9. Ait: Si inveni gratiam in confpe&u tuo, Domine, obfecro,

1j

fceri

3:.15. U* gradiaris nobifcum ( populus enim durce cervicis eft) & au-

menft

*Deut

feras iniquitates noftras, atque peccata , nosque poffideas.

1o. Refpondit Dominus: * Ego inibo pactam videntibus cun-

19,

.g. g.

jerem

&is, figna faciam, quae nunquam vifa funt fuper terram , nec

erit,

in ullis gentibus: ut cernat populus ifte, in cujus es medio,

Theur

32-40.

20.

opus Domini terribile, quod facturus fum.

pto a

II. Obferva cun&ta, quae hodie mando tibi: ego ipfe ejiciam

ante

Tedm

A.

sp

Q'ves quoque €$ orves mom pafaantur

Id efl, qui benefacis fine termino.

e costra, ) E regione montis.

Nullusque apud te per fé eff innocens.)

tete,

Voluit hec omnia Deus, ut duro, &

Omnes enim egent Dei mifericordia.

2

rudi populo fui timorem , & reveren-

Poffeti verti ex Hebrao, psllemque zn-

$um ;

tiam incuteret,

noxium derelinques , penes quem nullus

vacat culpa,vel poena, fi fuerit meritus.

at t

$. Stetit Moyfes cum eo.) Stetit Moy-

fes in caverna conditus, & nube te-

9. Nofque poffideas.) Nos fimus popu-

&us , ut in fine füperioris capitis juf-

lus tuus , & funiculus hareditatis tug.

Ch'il] f

fus fuerat.

1o. Pidentibus cuntlis. ) Llebr. coram

Ticu UIf

6. Dominator. Domine, E$c.) Nel ita

ommni populo.

tem i

precabatur Moyfes, vel itaclamabat

1I. Qu bodie mandabo tibi. ) 'Tibi o

$ts j

Dominus ,

Moyfem admonens fe

popule meus. Alloquitur enim hicDeus

i 1

tranfire, & ad orationem excitans.

[

Moyfem tanquam internuntium popu-

Ro

(s

Vide dica cap. fuperiori n. t9.

li. ejufque perfonam fuftinentem.

m(mlth

Patzens.) Llebr. lais maribus ; qui

14. Zelotes. ) /Esgmulator honoris fi-

enim funt hujufmodi, facilius ferven-

m

bi debiti, nec patitur fuum populum

Inj

tem in precordiis irg fpiritum efllant,

ad idola quafi ad amafios deflectere.

F'éque

& placantur.

15. Ne zneas pattum.) Scilicet connu-

7- Qui euflodis mifirieordiam in millia.)

bii

Potffimum vetita connubia cum

Orhi ;

It ó

CAPUT XXXIV

.

319

ante faciem tuam Amorrhseum , & Chananeeum , & Hethaeum,

oum

1

Pherezcum quoque, & Hevæum & Jebufzeum.

Tant

12. Cave, ne unquam cum hab1tator1bus terrae illius jungas

a

amicitias, quæ fint tibi in ruinam:

13. Sed aras eorum deftrue, confringe ftatuas, lucosque fuc-

cide :

Lovfes

14. Noli adorare Deum alienum. Dominus zelotes nomen

Deus

ejus, Deus eft aemulator :

'€fax

15. * Ne ineas paé&tum cum hominibus illarum regwnum nec * Sup.

& adoraverint ümulacra ATR

qu

cum fornicati fuerint cum diis fuis,

t)

eorum , vocet te quispiam , ut comedas de immolatis.

^

A

It

LbU

16. * Nec uxorem de Ellabus eorum accipies filiis tuis: ne, *

e

poftquam ipfze fuerint fornicatae, fornicari faciant & filios tuos Reg.

iIe2»

in deos fuos.

m &

17. Deos conflatiles non facies tibi.

18. Solemnitatem azymorum cuftodies.

Septem diebus ve-

fecto,

&ai

fceris azymis, ficut preecepi tibi, in tempore menfis novorum:

menfe enim verni temporis egreffus es de /Egypto.

* Sup.

Ig. * Omne, quod aperit vulvam generis mafculini, meum

2

-2

Cua-

3

n

erit, de cun&tis ammanübus tam de bobus, quam de ov1bus,

12.22e

Ü

meum erit.

a

nedio,

20. Primogenitum afini redlmes ove : fin autem nec pretlum

pro eo dederis, occidetur.

Primogenitum filiorum tuorum

')]Cï

lia

redimes :

* nec apparebis in confpettu meo vacuus.

an

21. Sex diebus operaberis, die fepümo cefiabis arare, & me-

n1n0.

tere

guceti.)

jcordit

* Solemnitatem hebdomadarum facies tibi in primitiis fru-

*Sup

gum meffis tuze triticeze, & folemnitatem , quando redeunte

;-.3 IS

ag

y nullus

anni tempore cuncta conduntur.

mc[ltus-

Vrn-

g pcptt

Chananzis, quod majus ab illis pe-

th comedas de immolatis. ) Atque ita

its CU

riculum immineret propter vicinita-

ad idololatriam alliciaris.

Relique

r, eundm

tem. Alioqui cum aliis etiam alieni-

leges hic fummatim iterantur ex cap.

gems interdicta erant matrimonia ]u—

23. Vide ibi notata,

Tibi 0

dais; quare reprehenditur Salomon 3.

21- Die féptimo cef[abis arane, & mez

ficDeus

Am-

fere.

eg- L1. 1. quod Moabitidas

Etiamfi tempus arationis, aut

popi

monitidas, & [dumaas duxi

fï'et

Vi-

1s fit,

quod prz aliis maxime ope-

m

de Efdre 9. 3. & 10.2. 10

rof'u*n effe foxet fabbato tamen cef-

Dnmlsrl

Fornicati fuerint. ) Idola coluerint.

fabis, nec in eo metes ,

vel arabis.

jnpu um

Frequenter in ;Scriptura idololatria

22. Solemnitatem 6eäd9mndarum, &c.)

xecW

fornicatio dicitur. Vide c. 2. & 3- ]e-

Celebrabis feflum Pentecofles poft

t connt

rem. & c. 16. Exzech.

hebdomadam hebdomadarum , id eft

P

jbl cun

LIBRI EXODI

z

^

I

* Sup

23. * Tribus temporibus anni apparebit omne mafculinum

23.17

pCSJW

Deut

'tuum in confpe&tu omnipotentis Domini Dei Iírael.

D]

g

16.16.

24. Cum enim tulero gentes a facie tua, & dilatavero termi-

!

nos tuos, nullus infidiabitur terrae tuae afcendente te, & appa-

)

rente in confpe&tu Domini Dei tui ter in anno.

foim.

*Sup.

25.* Non immolabis fuper fermento fanguinem hoftize mese:

^l

23.18.

21

neque re(idebit mane de victima folemnitatis Phafe.

TC0a

& I9.

26. Primitias frugum terrze tuce offeres in domo Domini Dei

que

* Sup- tui.

* Non coques hoedum in la&te matris fuze.

23-19;

y

27. Dixitque Dominus ad Moyfen : Scribe tibi verba hac,

operi

quibus & tecum , & cum Ifrael pepizi foedus.

* Sup.

28. Fuit ergo ibi cum Domino * quadraginta dies, & quadra-

24.18-

Deut.

ginta no&tes: panem non comedit, & aquam non bibit, & fcri-

Prt

[o]

