tum quafi fplendentem in eis Dei ima-

tes geniti. FiliiSeth , qui vocantur fi-

Cainite dicuntur filii homi-

lii Dei , integerrimis erant viribus, hi

ginem.

filias Cain duxerunt uxores, eifqueut

T

num, quia terrena tantum fapiebant.

D

pulcherrimis fummo amore ; & ardo-

Pulchre.) Hebr. &ona. Notat D. Aug.

re libidinis agglutinati funt ; fecitau-

l. 15. de Civ. c. 23. in facra Scriptu-

tem libido, ut natura omnem fuam vim

1l

ra bonos folere vocari eos, qui fpe-

& potentiz extremum exereret : hinc

T

7

In

ciofi corpore funt.

homines vafliffimi, & validiffimi pro-.

3. Spiritus meus,) Spiraculum vite,

nati funt,

fe

quod illis infpiravi.

Ifti funt potentes.) Niribus corporis,

s

Àn bomine.) ln hominibus ifüs, ut

fcelere etiam, & flagitiis nobiles.

habent LXX. fingulare pro plurali.

4 feculo.) Ab initio mundi.

hh

In aternum.) 'Yam longo tempore

$- Multamalitia.) Continua , varia;

qi

quam permifü majores illorum vivere.

vehementer , & late ditfufa.

CAPU T/VI.

2j

6. Pcenituit eum,

Q

ldira,

&us dolore cordis intrinfecus,

juod hominem fecitfet in tétra. — Et ta-

homine

1. * Delebo, inquit, hominem, quem creavi, a facie ter-

int at-

ra, ab homine uf:

C

1

ue ad animantia , a reptili ufque ad volu-

cres coeli : poenitet enim me feciífe eos.

: poft-

8. Noe vero invenit gratiam coram Domino.

lleque

9. Ha funt generationes Noe: * Noe vir juftus, atque per- « cct

fe&tus fuit in generationibus fuis) cum Deo ambulavit.

44- 17

m effet

10. Et genuit tres filios, Sem, Cham, & Japhet:

m omni

i1r. Corruü

pta eft autem terra coram Deo, & repleta eft ini-

quitate.

6. Pe

12. Cumque vidiffet

"Deus terram effe corruptam (omnirs

—

quippe caro corruperat viam fuam fuper terram.)

, fdai-

13. Dixit ad Noe: Finis univerfee carnis venit coram me:

levivünt;

repleta eft terra iniguitatfz afacie eorum, & ego difperdam

eos cum terra.

j fegi p

14.. Fac tibi arcam de lignis lzevigatis, manfiunculas in arca

quiturde

yominura

facies , & bitumine linies intrinfecus , & extrinfecus.

um ml

15. Et

ï'l)feddc

soyli ho-

Intenta e[fet ad malum.)) Yn Hebreo

a&ionibus fuis, he enim funt quaüþ li-

lurio d-

eftTantum intenta e[fet ad malumyquod ve-

beri, quos parit homo totius vitz füuee

ad pæm—

rum. eft de hominibus peffimis illius

fpatio, & decurfu.

argieba-

&vi: vel etiam eft hyperbole, ut cum

Cum Deo ambulevit. ) Ut Henoch,

,1

um

de peccatore, qui tamen aliquando bo-

de quo, C. 5. ^c.

qibotti-

na aliqua facit, aut cogitat, dicimus

i1. Corrupta eff autem terra.) Mleto-

lj ViO]en'

v. g. hic homo nihil cogitat nifi de

nymia, pro habitatores terrz.

-

Miül Vi

ventre.'

Coram Deo.) Nere.

6. Panituit eum. ) Sine peenitentia

Iniquitate.) Fraude, calumniis, vio-

: Gigil-

funt dona Dei, fed ita loquitur Scri-

lentia.

ptura per anthropopathiam.

12. Omnis quippe caro. ) Omnes ho-

cantur D

8. Imvenit gratzam.) INotus Hebrait-

Videbit

ribus, h

mines', fic dicitur I(a, 4o. 5.

efqei

mus, pro acceptior, & gratior fuit

omnis earo pariter.

& atdo-

€0, quam ceterl.

Viam fuam.) Suam vivendi rationem,

que du&um fequi debet rat

fecittl*

Jufius, . atque. perfettus. ) Perfe&ione

igflis,, &

m vim

non patri2, fed vie, qu& excludit o-

divinz legis imperium.

d tinc

mne peccatum , non veniale, fed mor-

13. Fimis umrvería carmis wenit coram

tale, queque inaffiduo ftudio; & pro-

me.). Inflat dies decreta a m& excidio

[ïmi Pw'

fe&u virtutum confiflit.

omnium, & animalium. -

Jn &enerationibus fuis.) Ynter homi-

14. 4rcam.) lpfo nomine Hebrao

orgori

nes'fui zvi , adeoque pre omnibus

na3ntéea fignificatur arce forma non

I)ilesn

hominibus, qui tunc vivebant. Ali-

navigii in morem, fed capfz fupra &

quiin generationibus, explicant , in

infra late , & infra quidem non con-

;;, virio

sz'l:l,v cum. Com. Me(racä. T

camerate, fed «qualis, & plàanz.

*«

a5

LIBRI QEN.ESIS

1'5'. Et ficfacieseam: Trecentorum cubitorum eritlon'gitudo-

I

arcee, quinquaginta cubitorum latitudo , & triginta cubitorum

e&

altitudo 1llius.

16. Feneftram in arca facies, & incubito confummabis fum-

Ten

bin:

mitatem ejus; oftium autem arcze pones ex latere : deorfum

coenacula, & triftega facies in ea.

4

17. Ecce ego adducam aquas d

iluvii fuper terram , ut in-

fun

CIDU

terficiam omnem carnem ; in qua fpiritus vitze eft fübter coe-

lum: &univería, qua in terra funt, confumentur.

y

18. Ponamque foedus meum tecum , & ingredieris arcam

ecum.

tu, & filii tui, uxor tua, & uxores fyiorum tuorum t

Ig9. Et

I

De lignis Levigatis.) Hebr. de lignis

16. Femeffram. ) Pr&cipuam unam,

*3334oper , quod LXX. verterunt, qua-

grandiorem , & pellucidam ex vitro,

dratis; nolter Levigatis , id eft dolatis,

cryftallo, vel lapide fpeculari, quodHe-

& politis ad aptiorem, firmioremque

braica voxindicat 71 £zoP2r ; & Gr-

compaginem. Alii vertunt de Zgzis

cum JizQawie, ut. vertit Symmachus.

Crdzr , nam Cedrus in Syria frequens,

Hac major feneftra nihil prohibet alias

:

]

& longiffimas dat tabulas, & incor-

etiam minores fuiffe.

ruptibiles, & ex Cedro factam arcam

Et im cubito eonfummabis fummitatem

N

docent aliqui Patres.

D. Hierony-

;.

ejus. ) Quafi dicat altitudinem ejus ,

mus vertit ex Jignis bituminatis , id elt,

puta feneftre , facies unius cubiti; vel

Tà

bituminofis, & refinofis, velbitumi-

fenfüseft: Menfuram cubiti femper ád

di

ne illitis, vel liniendis; pinus autem,

manum habe, & adhibe, donecarcam

& cedrus funt refiniferz.

confummaveris , & perfeceris , oómnia

Manftunculas. in-arca facies.) Ylebrai-

ad prefcriptum modulum,& menfuram

()«c

€e Nido: facies arcam. ) ficetiam LXX.

cubitorum prafcriptorum —exigendo.

tem

eo quod in arca ftabula parva, feu

Adii:

'Te&um arcz ab extremitatibus

b

1

manfiunculz inftar nidulorum: has ju-

medium verfus paulum admodum affur-

P

bet per totam arcam fabricari varie

gat, ita uttota declivitas a medio ad cre-

lute

juxta fingulorum animantium neceffi-

Qu

pidinem unius tantum fit cubiti.

tatem , non pro folis avibus ; ideo

Deovfam canacula , & triffega: facies in

ïLfen

non vertit, Nidulos.

e4.) Deorfum fignificat infimum ta-

)

Q

Bitumine. ) Quod picis vicem implet,

bulatum arce : conacula , tabulatum

Quf

Ío

& odoratum etiam ell ; ideoque op-

medium: triftega, id eft, juxta gra-

portune adhibitum ( ut etiam cedrinz

c& vocis vim, tertium tecum tabu-

d

tabulm & trabes) naminarcagraveo-

latum tertium. — Videtur habuife arca

y

lentia ex fimo animalium anguíte ha-

tres contignationes, & partem imam,

[

bitantium.

in qua fuerit faburra, & fentina : Su-

Vün

1$. Tércentorum cubitorum. ) Cubitus

per hanc in fecunda erantanimalia per

V ol

Arce

cellas diftributa: intertia eratannona :

Ut

continet pedem cum dimidio

i

longitudo decupla erat ad eius altitu-

in quarta aves,& homines.

q

dinem, & profunditatem , totaque ca-

18. Ponamque fedus meum tecum. )

$n

Nempe lIridem, vel potius , pacifcar

Ya

pacitas fuit cubitorum folidorum 45o.

milium.

tecum tuam, & tuorum incolumita-

atca

CAP UT NVE & VIF.

27

tdo

I9. Et ex cunCtis animantibus univerfz carnis bina indu-

TU

ces in arcam , ut vivant tecum : mafculinifexus, & fosminini.

20. De volucribus juxta genus fuum, & de jumentis in ge-

umf

fum

nere füo, & ex omni reptili terree fecundum genus fuum:;

bina de omnibus ingredientur tecum , ut poffint vivere.

21. Tolles igitur tecum ex omnibus efcis , quae mandi pof-

tin-

funt, & com

Q

cibum.

p?rtabis apudte, & erunt tam tibi, quam illis in

Cat

22. Fecit igitur Noe omnia, quze praeceperat illi Deus. (1)

t

CAPUT. VI.

L

lugreffo INoe eum [uis in arcam , flatim aqua omnium montium ca-

nat,

cumina :$0. diebus [uperavo , veliquaque animantia

jitro,

dHe-

Jubmer fit.

Grg-

ichus.

xitque Dominus ad eum : Ingredere tu, & c;mnis do-

talias

I. DI

mus tua 1n arcam : te enim * vidi juftum coram me in "Hes&

generatione hac.

11.7.

itat

Pet,

ejus ,

2. Ex omnibus animantibus mundis tolle feptena , & fepte- *

lj vdl

na, mafculum , & foeminam ; de animantibus vero immundis ^

:pcra'd

duq, & duo, mgfculum, &

foeminam.

aram

D23

jmnià

3 Sed

furam

(l) Cap. VE m edit. Sixt. babet. 1. vers,

tem. Hebr. /zrgere faciam , id elt , fta-

terra carere non poflunt, locus in ar-

;-endo.

atibus

biliam , opere complebo fedus, nem-

ca afiienatus.

mlïur-

pe quod tecum de tua, tuorumque fa-

20. Jugredientur tevu)n.)' Venient ad

Jute, quos diluvio eripiam

,jam pepigi,.

te fcilicet fponte fua.

Dei inftin&u ,

ia

Q uando fuit feedus hoc?

INon omnia

vel Angelorum impulfu.

rcferuntur.

INofter textus loquitur de

T

21. Ex ommibus efcis, que mandi pofc

m

paco,; quafi de re futura.

Hebraus

Jant.) Ylebr. ex ommi cibo, qui comedi

quafi de pacto jam fa&o , quo firmum

[9t; puta tam ab homine, quama

jaturt

fore pollicetur, & in opus conferen-

beftiis.

Itaque fere carnivora etiam

1 gfæ'

dum.

| tabt-

im arca carnes in cibum habuerunt.

f a

19. Ex cuntlis animantibus . .. Bina.)

Sermo eft de terre(tribus ,

quorum

z.

Eptena , 6 feptena. ) De fpeciebus

qmatty

etiam aliqua natura fera , tamen Noe

m

mundis feptem , non quatuorde-

a p

ut olim Adamo obedientia, & cum

cim: deimmundis duo , non quatuor :

ca&teris animalibüs focialiter vixerunt

frilicet de ilis quatuor mafculos , &

onà:

inarca, neminiinfefta. Quaexputri

tres fceminas; de his duntaxat mafcu-

gignuntur, aut quz ex fpecierum va-

t )

lum, & feminam. De mundis par

,acifcaï

riarum commixtione, norm fünt in

ubum inductum eft ad fpeciei confer-

arcam inducta.

Amphibiis, quz diu

vatiogem , alterum ad facrificium,

humitte

.

N

28

LIBRI G.ENESIS

Ij

4. Sed & de volatilibus coeli feptena, & feptem , mafculum,

& foeminam: ut falvetur femen fuper faciem univerfze terrae,

&]

qui t

/4. Adhuc enim, & poft dies feptem ego pluam fuper ter-

j

ram quadraginta diebus, & quadraginta no&tibus, & delebo

omnem fubftantiam, quam feci, de fuperficie terrze.

qiej

fam 1

5. Fecit ergo Noe omnia, quse mandaverat ei Dominus. -

6. Eratque fexcentorum annorum, quando diluvii aquae

Wnive

H.

inundaverunt fuper terram.

*Matt

7. Et * ingreffus eft Noe, &

filii ejus, uxor ejus, & uxores

Ctnc

16.

2457 filiorum ejus cum eo , in arcam propter aquas diluvii.

uc.

9. De animantibus quoque mündis , & immundis, & devo-

Catne

17.26.

Domi

1.Pet.

lucribus, & ex omni, quod movetur fuper terram.

3:20.

n

9. Duo & duo ingrefla fant ad Noe in arcam, masculus ; &

foemina , ficut preeceperat Dominus Noe.

tb

i2 t

1o. Cumque tranfiffent feptem dies , aquee diluvii inundave-

runt fuper terram.

Ij

II. Anno fexcentefimo vitze Noe, menfe fecundo, fepti-

Tunt ]

modecimo die Menfis, rupti funt omnes fontes abyffi magnee,

d.

AUM (

& catarattae coeli apertae funt:

I2. Et fa&ta eft pluvia fuper terram qua

draginta diebüs VX

20.

quadraginta no€tibus,

operu

13 In

P

tra

tertium ad efum poft diluvium: deni-

:9g. Duo & duo.) I

3

lum ,

que feptimus mas pro facrificio offe-

bina,

d eft per pa-rï,a, feu

-21

rendo ítatim a diluvio , c. 8. 20.

11. Memfe fécumdo.) Qui Hebraice

tu f

——

De animantibus vero Zimmundis.)

dicitur liar, & fere refpondet noftro

NNon exlege Mofis, que nondum la-

Majo , faltem quoad pofteriorem fui

(t) t

ta erat, fed de iis, que ad efüm, vel-ad

partem.

(

Rupti funt.) Ni aquarum difrupti ,

facrificia majorum traditione inepta ha-

plüts

bebantur.

vel aperti funt aquis ita exundantibus,

J

9. üt fzlvttur.). Ut cunctarum fpe-

utomniarepagula fra&a viderentur.

f']'m []

cierum feminarium füperfit.

.Omnes fontes. abyfft magne. ) Omnes

DT

4. Jdbuc enim E$ pofl. dies feptem. ) Hi

fcaturigines abyflorum multzrum ; nam

titisj

feptem dies, füpra prafcripti tempo-

fub terra funt multe abyffi, id eft ,

tenge

ris fpatium, additi, ut extrema faltem

voragines, & conceptacula aquarum.

UT

hac dierum hebdomada homines pceni-

Vocantur autem una abyífus ,. quia

de N

li

teret, & moverentur exemplo INoe,;

aqua ille interfe per venasfaltem ali-

Vide Senecam

4j

qui verba non audierant.

quas communicant.

&

Ego pluam.)) Videtur habere empha-

naturadium quaftionum lib. 3. c. j.

M

fim, quafi dicat, non fyderum vi ali-

$cic.«50;

AVes

Cataratle coli aptrte funt.) SacraScri-

qua , aut ex caufis naturalibus, fedab-

lu('l'es

foluta mea potgntia 1 & voluntate.

ptura dicit celum aperiri; quande

lve [

iperty

*

CAPUT

VI.

29

im,

Es;-In artkicuïo diei illius ingreffuseft Noe, &Sem , & Cham,

1

& Japhet, filii ejus; uxorillius, & (m)tresuxores filiorum ejus

(eT-

:

cum eis, In arcaim.

ebo

I4. Ipfi, & omne animal fecundum genus fuum ; univerfa-

que jumenta in genere fuo, &omne, quod movetur fuperter-

ram in genere fuo , cunctumque volatile fecundum genus fuum,

u

univeríze aves , omnefque volucres.

:15. Ingreff:e funt ad Noe in arcam

jmhas & bin; ex omni

J!e$

carne, in qua erat fpiritus vitae.

16. Et quae ingreffa funt, mafculus, & foemina ex omni

V0-

carne introierunt, ficut preeceperat ei Deus, & inclufit eum

Dominus deforis.

)&

17. Fa&tumque eft diluvium quadraginta diebus fuper ter-

ram, & multiplicatee füntaquse, & elevaveruntarcam in fubli-

W

ine a terra.

18. Vehementer enim innundaverunt , & omnia repleve-

pti-

runt in fuperficie terrae: porro arca ferebatur fuper aquas:

.

1

19. Et aquae praevaluerunt nimis fuper terram : operti

j

funt omnes montes excelfi fub univerfo coelo.

&

20. Quindecim cubitis altior fuit aqua fuper montes, quos

operuerat.

In

21 *. Con

fumtaque eft omnis caro, . quae movebatur fuPef*sa :

terram, volucrum, (n)animantium, beftiarum,omniumque repti- ro. 4.

Eccl.

lium, quae reptant fuper terram , (0) univerfi homines.

, fe

39.28

22. Et cun&ta, in quibus fpiracu

lum vitae eft in terra, mor-

1 Pet,

tua funt.

133

23. Et

VO

3.20.

ftro

1 fil

(m) tres. Iz edit. Sixt. bec vox deefl,. (n) animantium. Ie edir.Sixt, mon legitur.

(0) terram. I edit. Sixt. legitur , tetram , animantiumque omnium.

16. laclufit eum Dominus de foris.) x

]pti ;

pluit; claudi quando negat imbrem.

ibusy

uc ,a

In diebus Elie quando clau-

trinfecus oftium arce contra aquas,

Jm el. celum. Senfus ergo eft, a me-

quod Noe arca inclufus facere non

dia regione aeris, quam ccelum vocat,

poterat, unde Hebraa habent: Cwfit

pnes

natt

tanto impetu vis aquarum maxima in

Dominus pro eo.

terras effufa eft, ut aque, quafi fubdu-

19. Zque prevalueruat.) Ita ut domos,

C&y

€üs cataracis, in fluviorum morem

urbes, &c. obruerent , & folo fter-

rum

defcendere viderentur.

nerent.

quià

) al«

3. Ingreffus eff. ) Ultimate fcilicet ,

2o. Quindecim cubitis.) M.

Enfura ido-

& complete.

nea, ut nec gigantes, nec ullum ani-

m

mal in vertice montium fervari pof-

73

14. Unrverfa aves , omne[que volucres.)

Aves funt, que pennas habent; vo-

fet, utque vafta arce. moles inoffenía

lucres, que alas finepennis inftru&as ,

in aquis fluitaret.

Scri

five ex membranis formatas, ut ve»

)

fpertilio.

e

-

$6

LIBRI GENESIS

«

25. Et delevit omnem fubftantiam, quae erat fuper terram;

ab homine ufque ad pecus, tam reptilé, quam volucres coeli

ie

Ca

deleta funt de terra , remanfit autem folus Noe, & quicum

€o erant in arca.

24. Obtinueruntque aquse terram centum quinquaginta

ne

diebus. (p)

CAPUT

VHI.

tür

Jmminutis paulatim. aquis diluwvii, pof! corvi , ac columbe: emiffio-

nem , Noe cum univer[is, qui in arca. continebantur , egreditur ,

v2

& altari extru£to , offert Deo in gratiarum a&ionem. bolocaufla,

Tatr

quibus placatus Deus promittit , nunquam dez'ncep;

l

fore dilwvium.

tl

1. [ Ecordatus autem Deus Noe, cun&torumque animantium,

& omnium jumentorum, quae efant cum eo in arca, ad-

V&

Vil

cofl

duxit fpiritum fuper terram, & imminutze funt aquae.

2. Et claufi funt fontes ab

yfi, & cataraCtae coeli, & prohi-

bitee funt pluviae de coelo.

CCïI

3. Reverfaeque funt aqua de terra euntes , & re

deruntes 5

& coeperunt minui poit centum quinquaginta dies.

4. Requievitque arca menfe fe

ptimo, vigefimo die feptimg

menfis, fuper montes Armenis.

$. AE

ptod

(p) Cap. V. in ed. Six. continet. 19. vers.

Wpa

&

Vrl

1.

Dduxit fpiritum.) Ventum vehe-

huc illuc dilabentes, & ad'fubter-:

4

mentem , pollentem vi ad dis-

raneam abyílum fe recipientes.

fedit

jiciendum, exficcandumque , quem fa-

Ceperunt minui.) Ín fineceatum , &

cra Scriptura folet vocare urentem:

fi,q

quinquaginta dierum adco notanter

Gefe

Exod. 14 21.

Cumque extendiffet Moy-

imminute funt, ut intuentibus palam

ffés manum füper mare , abflulit. illud Do-

effet ilfas. decrefcere, & deficere.

aminus flante vento "vebementi , 65 urente

4. Requievitque arca.) Jam circa mon-

Ing

"Fribui-

?tUsg

fota notle, £5 vertit in (fccum.

tium capita deficiente aqua, immota

um

tur ifla poteftas Aquilonibus. Pr. 25.

arca confedit.

10n|

23.

Veutus Aquilo diffpat plwvias.

-Menfe féptimo.) INon ab initio dilu-

2. Claufí funt fontes.) Defierunt erum-

vii, fed anni, ut patet ex verfu 13. &

&te

t pr

pere, illi nimirum , qui ad vindidtam

feqq. hujus capitis.

hns,

fuerant reclufi: non autem quiadter-

Super montes Armenie.) Ylebraice eft,

r& irrigationem , & potum animalium

Montes Jrarat , quod Chaldaus vertit,

&H

defiderabantur.

Sed catara&e coli o-

montes Cordis , quos Jofephus, & Cur-

[]

f»?!

mnes claufe , ut fudum ccelum , & fe-

tius Cerdzeos vocant, & juxta quorum«

um

renum effet.

dam fententiam

3. Euntes , & redeuntcs. ) Fluctuantes,

'Tauri.

, fuht pars montivs

Íifle

Cum

;

CAPUT VII,

8t

fTàm,

5. At vero aquae ibant, & decrefcebant ufque ad decimum

Codli

1cum

menfem: decimo enim menfe, prima die menfis, apparuerunt

cacumina montium.

N

6. Cumque tranfiffent quadraginta dies , aperiens Noe fe-

ginta

neftram arcae, quam fecerat, dimifit corvum:

7. Qui egrediebatur, & non revertebatur, donec ficcaren-

tur aquz fuper terram.

8. Emifit quo

u

e columbam poft eum

nillto-

cefraffent aquee

i

per faciem terrze:

, ut videret , fijam

Áitr ,

9. Qua&e cum non inveniffet, ubi requiefceret pes ejus, re-

ijit,

vería eftad euminarcam: aqus enimerantfüper univerfamter-

ram: extenditquemanum füam, &apprehenfam intulitinarcam.

10. Expe£tatis autem ultra feptem diebus alis, rurfum di-

mifit columbam ex arca.

tium,

It. At illa venit ad eum ad vefperam, portans ramum oli-

v& virentibus foliis in ore fuo; intellexit er

j

cefi

Y.

2

go Noe, quod

flent aquae fuper terram.

;rohi-

12. Expe&avitque nihilominus feptem alios dies, & emifit

columbam , quze non eft revería ultra ad eum.

ima

intes,

13. Igitur fexcentefimo primo anno, primo kmenfe $!pr

-die

ptlmo

$. 4d decimum menfem

Non a cc-

L

pto diluvio, fed ab anno 6co. vite INoe,

porro ferhper recedendo pergebat. In

j

montibus quamvis humentibus cadave-

—

ut patet cap. przcedenti verf. 11. & hic

ra inveniebat , quibus pafcebatur.

verf. 13. & 14.

Denec. ficcarentur aqua.) Non figni-

fübter-

pparutrunt eacumina. ) Prius arca

ficatur ficcatisaquis corvum reverfum ;

fedit in montibus fuo pondere depret-

um;&

eft (cripture phrafis, fic Matth. 1. verf

fa, quam montium cacuminaaquis de-

ult. dicitur: Nez cogmofcebat eam , donec

otaater

crefcentibus exifterent.

peaperit,

: pahm

7- Egrediebatur , 6 mom vevertebatur.)

6

In Hebrao eft:- Corvus egrediebatur , &

huc limo erant obfita.

9. bi requiefteret.) C'uia ómniaad-

? moti

revertebatur , fenfus eft, corvum rever-

Super univerfzzm. teyram. ) Extabani:

ol

fum a cadaveribus ad arce culmen,

cacumina montium : campefílria, &

non autem ad INoe; velegrediebatur,

p dili«

planities obrute erant aquis.

& revertebatur adloca, in quibus dege-

11. 44 vefperam. ) "T'oto pafta diead

dj

re prius confüeverat, jam liber revo-

comparem in hofpitium notum redit,

lans; quo libuit.

Aliqui ad: verbum

no&urno frieori vitando.

2

jc f.*»

ex Hebraeo: Corvus egreffus eff- egredien-

vetit,

Ramum.) LXX.folium, rami fürcu-

do, £5 recedendo , denee [iccarentur aque

lum fupremum tenuiorem, quem fci-

& Cure

füper terram , & fententia eft egref-

licet columba roftro potuerit defrin-

yorume

fum, & magis femper magifquerecef-

gere.

fiffe; quod expreffit nofter interpres

monziþ

13. bominuté funt aqu2.) Ufque ad

cum dixit, & 565 revertebatur , hoc eft

terram ; it4 ut terra ficca appareret.

.

$2

LIBRI GENESIS

die menfis, imminutee funt aquae fuper terram 5. & aperiens

quq

Noe te£tum arcae, afpexit, viditque, quod exficcata effet fu-

enin,

lefcen

perficies terrae.

ventel

14. Menfe

f

ecundo, feptimo , & vigefimo die menfis arefa-

&a eft terra.

2

15. Locutus eft autem

Deus ad Noe , dicens:

la,

16. Egredere de arca tu, & uxor tua, filii

'tui, & uxores fi-

l

orüm tuorum tecum.

'ex omni carne ,

17. Cunéta animantia, quse funt apud te,

tamin volatilibus, quam in beftiis, & univerfis reptilibus; quse

Duir

reptant fuper terram , educ tecum , & ingredimini fuper ter-

£ jj

*Sup.

ram: * crefcite, & multiplicamini fuper eam.

I. 22.

dus i

18. Egreffus eft ergo Noe, & filii ejus, uxor jllius, & uxo-

linii

o9.

res filiorum ejus cum eo. '

)

Infra

9.1-7-

19. Sed &om

niaanimantia, jumenta , & reptilia, quce reptant

dum genus fuum , egreffa funt de arca.

fuper terram, fecun

2o. Kdificavit aut

em Noe altare Domino, & tollens de cun-

&is pecoribus, & volucribus mundis, obtulit holocaufta fuper

altare.

].BE

dorem fuavitatis, & ait: Ne-

PH

21. Odoratufque eft Dominus o

qua-

te, d

Véntu;

"Mperiens .. Noe telum. ) INon totum,

Joquitur more humano ; delecantur

t fün

enim homines nidoreaffarum carnium.

fed partem tot tabulis remotis, quot

Senfus eft, placuiffe Domino facrifs-

3

ad explorandum terra ftatum erant ne-

quaü |

ceffarig, non ex fenefltra, qu& ad la-

cium; itaque Chaldaus habet: Sefcepzt

tus , non poterat , ut ex tedo, omnia

Dominus cum. beneplaeito oblatzonem ejus.

Ait ad eum. ) klebraice efl, Jecutus

(q

late circumfpicere.

eff. ad cor fuum , id eft ad

Noe, quem

62

17. Crefeite , E& multzplicamini. ) Ef

n

benedi&io , & proprie ad bruta dirigi-

amabat quafi cor fuum... "T'heodction

ad al

tur; nam de hominibus fequenti ca-

etiam vertit.

Dixit Dominus ad cor

Ti vjj

fuum $us xópioe mpoe mv xepüíay turg,

pite-

H Eoihw

19. Secundum genus f'uum. ) Secundum

fic accipitur ab aliquibus illad Cant.5. 2.

4 j

fpeciem fuam ; hoc eft quilibet mafcu-

Ego dormie, &f cor meum vwigilat j vel

&üte(

lus cum femella fuz fpeciei.

verte, locutus efl ad cor ejus 5 hoc eft

^

(

co. JEdificavit autem Noe altare.) Pri-

confolatus eft INoe, hoc enim figni-

dl.u. —ge

l

mum hoc eft altare, quod legitur in

ficat-loqui ad cer in facris litteris , ut

&termy

Scriptura; tamen dubium non eft alia

alibi dicetur.

RUT

prius extitiffe, ut illud, in quo facri-

Maledicam. ) Malefaciam terre dilu-

Wnes.

ficavit Abel. cap. 4.

vio, ut jam feci.

um

Holocauféa.) Ex feptim

o ïllo mun-

Propter bomines,) Propter peccata

N ,

dorum animalium celibe, feu folita-

hominum.

7

mlmm

Senfus enimy, t$ cogitatio buma

ht' caräii. )

rio mafculo , de quo fupra cap. 7. 2-

c1. Oderatufque eft Dominus, ) De Deo

Hebraice fgmentum. bumani. cordis , feu,

Dj

1

CAPUT VII. & IX.

2

tiets

quaquam ültra maledicam terrze propter homines: * fenfus ,

et fu.

Mp

enim, & cogitatio humani cordis in malum prona funt ab ado- ,

$3

-lefcentia fua; non igitür ultra percutiam omnem animam vi- Matt.

efa-

ventem , ficut feci.

1j.19.

22. Cun&tis diebusterrae, fementis, & meffis, frigus, &aeftus

seftas, & hyems, nox & dies, non requiefcent. (q)

tes f

CAPUTX.IX

tne,

QUi

r

Deus Noe ac filüs ejus . bemedicit', cun&aque animantia una

eum pifcibus in cibum tribuit , probibito tamen illis fanguine : fe-

Uxo

dus inter Deum , & bomines , de non inducendis amplius aquis di-

. luvii, iride firmatur.

JNoe ebrium ridens fülius Cbatn, in Cba-

optatt

naan fiio maledicitur : Sem «ero C? S'apheib

ed,

benedicuntur.

e C

füper

Enedixitque Deus Noe, & filiis ejus

Et dixit ad eos:

E

* Crefcite, & multiplicamini, & replete terram.

*Supr

.Ne

2. Et terror vefter , ac tremor fit fuper cun&a animalia ter-

1 32.

| qua-

tee, & fuper omnes volucres coeli , cum univerfis, quae mo-

28. C,

$-17.

ventur fuper terram : omnes piíces maris manui veftrae tradi-

Supr,

oftantur

ti funt.

jrmiurm.

1. 23.

ficilt

4. Et omne, quod movetur, & vivit, erit vobis in cibum:

: S;gfc!pf!

. quafi olera virentia tradidi vobis omniaf

atj

4. Exce-

8977]

(q) Cap. VIII. i ed. Sixt. Abfakvitur 20 .vers,

? quem

& Fermatio bumami cordis, prona funt

i

Refezte, E$ multzplicaemini.) Eadem

odction

ad malum, id eft figulina cordishuma-

verba cap. 1. verf. 23. depifci-

4d r

ni valde prona eft ad malum, atque

bus, & g. 17. de brutis, non habent

7 05773",

ideo!'humanza infirmitatis miferebor.

vim pracepti, fed imperativum fumi»

jn65:2

-l5 Adolefeentia fus.) Ex illa enim

tur pro futuro, crefcetis; & multipli-

45 v

&tate (ait $. Ambrof.) crefcit malitia.

^^

camini.

hoc

T ?

Cuntis diebus terre.) INonquam-

2. Terror veffer. ) "Timent hominem

diu terra durabit ( h&c enim flat in

" [ïgnl-

ferm naturaliter: hic tamen aliquod,

jis, V

" &ternum ) fed quamdiu in terra erit

& quafi femiplenum in beflias domi-

generatio , & corruptio, eruntque ho-

nium , quod per peccatum homines

" dllü'

mines, & animalia, propter hectem-

amiferant

porum varietas inducta efl.

Deus.

, reflituit , & confirmat

Peccäfa

Non requieféent.) Non definent fibi

3. Omne , qued mowetur.) Ante di-

mutuo füccedere.

luvium religiofiores faltem , quales

Sethi filii, carnibusabftinuerant, fru-

,m'dlf )

Bibl,cum Com. Mepoch. T; E.

dls, fcu,

34

LIB»R]'. GENESIS

It.

*I/CV.

4. * Excepto, quod carnem cuim fanguine non comedetis.

inter

17.Í4-

$. Sanguinem enim animarum veftrarum requiram de ma-

luriu

nu cuncCtarum beftiarum, & de manu hominis, de manu viri,

D

& de manu fratris ejus requiram animam hominis.

*Mat 6. Quicumque * effuderit humanum fanguinem , fundetur

mejl

1

n o

A5v

l

26.52. fanguis illius: ad imaginem quippe Dei fa&tus eft homo.

* Apoc

?

* Vos autem creícite, & multiplicamini , & ingredimini

n

13.10.

fuper terram, & implete eam.

Supr.

Ij

I. 28.

g. Hzec quoque dixit Deus ad Noe, & ad filiosejuscum eo:

Cus m

8. 17.

9. Ecce ego ftatuam pa&tum meum vobifcum, & cum femi-

ne veítro poit vos:

fj

Qum (

1o. Et ad omnem animam viventem ,. quce eft vobifcum,

ultra.

tam in volucribus, quam in jumentis, & pecudibusterree cun-

16

€is, quae egreffa funt de arca, & un

iverfis beftiis terrae.

IR Sta-

Cotda

& om

tetrai

&übus , oleribufque contenti.

jam

lege Exodi 21. 28. ubi Deus juþetbn-

eun&is poteflatem facit Deus , ut

vem homicidam lapidari.

h

De manu bominis , de manu 'uirz', &

vefcantur carnibus , qua& plenius nu.

conft

triunt, cum prafertim terrg vis elu-

de manu fratris ejus.) 'Triainculcat ; Zo-

vione, & infufa maris falfedine facta

mimis, quem nomen, & natura huma-

i.

effet hebetior.

nitatis memorem elfle jubet: viri,

Chom

4. Carnem cum fanguine non comedetis. )

quem decet irz dominari, & robore,

1).

Animal ergo jugulandum , effunden-

ac potentia non abuti: fratris, cut

Qnu.

dus fanguis, atque ita demum coctis

frater amandus , non perdendus erat,

20.

carnibus vefcilicebat. Praceptum hoc

Dicitur frater ,

quia cognitionem

non juris naturalis eft, fed pofitivi.

quandam inter nos natura conítituit ,

Yitvi

ut habemus 4 st vim, ff. de -juffstia

]ta vero imperatum eft, ut homines

() erit

,

quam maxime abfílinerent ab effufio-

21 jure.

M,

ne fanguinis humani, quem aliquos

6. Fundetur famguis ilius.) Yd eft,

H»Ct d(

mortalium etiam potalfe fcimus ; ab-

equum eft, ut fundatur.

LT

flinere ergo voluit a fanguine beftia-

d imaginem.) Quafl dicat; fi non

lt

rum. Ll nead homines fanguinem fi-

movet te natura communis, imago

ll ]

tiendum gradus fieret.

lLl quia vo-

mea permoveat , ne ccleftis Regis vi-

tniy

luit Deus fan

uinem , qui eft quafi vi-

vum fimulacrum demoliaris.

ta animalis ,

[

bi foli au&ori vitz of-

g. Vos autem creféite, ) Quafi dicat:

ffm;»,,

15s)

ferri in facrificiis pro vita peccatoris,

Videtis me hac prohibitione velle con-

Pt

ut patet Lev. 17. 11. lILl. quia fan-

fulere generis humani propagationi ;

littes

quin ergo illi incumbitis :

guis brutorum eít gravis , terreflris &

) Mqitipli -

!Tli?;ls [

multarum &gritudinum eaufa.

Ingredimini fiper terram.

Go

à

"s. Sanguimem enim. animarum vefira-

camini, ut quam citiffime per univer-

[/77] Y

fam terram ingredi , eamque occupare,

»Mm.) Adeo volo humano fanguini

parci, ut etiam beftias; qua illum ef-

& replere poffitis.

If"ï?;lv.

fuderint , fim puniturus, ut patet ex

9- Statuam. ( Xlebraice eft , /fatuens;

Ilma)

L

ficeng

CAT UT

IX.

35

Lis.

11. * Statuam pactum meum vobifcum, & nequaquam ultra »164

e m

interficietur omnis caro aquis diluvii neque erit deinceps di- 54.9.

Liitiy

luvium diffipans terram.

12. Dixitque Deus: Hoc eft fignum foederis, quod do inter

detur

me, & vos, & adomnemanimam viventem ; quaeett vobifcum

in generationes fempiternas.

limini

13. Arcum meum ponam in nubibus

, & erit fignum foe;?e-

ris inter me, & inter terram./

ffeo;

14. * Cumque obduxero nubibus coelum ) & apparebit af- *Fecl

femi-

cus meus in nubibus:

43 12

15. Et recordabor foederis mei, quod pepigi vobifcum , &

fcum,

cum omnianima vivente, quae carnem vegetat, & non erunt

eCun-

ultra aquae diluvii ad, delendum univerfam carnem:

I6. Eritque arcus meus in nubibus , & videboillum, &re-

1 3-

cordabor focderis fempiterni, quod pa&tum eft inter Deum,

& omnem animam viventem univerfz carnis, quae eft fuper

ibetbo-

terram.

17. Dixitque Deusad Noe: Hoc (r) erit fignum foederis: quod

viri, É

Conítitui inter me, & omnem carnem fuper terram.

at ,

a humie

18. Erant ergo filii Noe, qui egreffi funt de arca, Sem,

? viri j

Cham, & Japhet: porro Cham ipfe eft pater Chanaan.

oborey

I9. Tres ifti filit funt Noe, & ab hisdiffeminatum eft omne

j,

genus hominum fuper univerfam terram.

lus erat)

20. Coepitque Noe viragricola exercere terram , & planta-

itionem

ylritult j

vit vineam

T55

21. Bi-

fj

4

n/?itix

(r) erit. Jp ed. Sixt *csgz'f;!r eft.

id eft , ftatuo feedus , promiffionem fci.

Eccl. 43. 12. 13.

Vide arcum, &$ be-

j dt;

licet de non inducendo amplius dilu-

nedic eum , qui fecit illum: vvalde fpeciofus

Gzravit celum in

vio ; cujus mox fignum liidem fta-

eff im fplendore fuo.

[j not

tuit.

eircuitu glorie f , hWUs cxcelh aperue-

li. Neque erit einceps dilwvium. ) Pu-

runt lu fuit lris ante diluvium fi-

m

lpis t

ta univerfale, unde fequitur, 4/ffpazs

gnum naturale nubium |rofcidarum ;

terram , fcilicet univerfam.

& confequenter pluviz , poft diluvium

j dict:

12. Ip gtmeratiomes fempitermas. ) Im

vero & pactum hoc Dei cum INoe

&ternum. In Hebrzo eft pro genera-

dilecon

inflituta eft in fignum füpernaturale

gatiom j

tiones , zz peregrznationes , quia vita ho-

hujus fcederis dc non futuro deinceps

minis eft. peregrinatio füper terram.

diluvio.

Genef. 47. Q. . Dies peregrinationis wméa

16. Recordalor federis.) Pav eft enim,

centum iriginta ammorum fünt.

quiver-

homines conípe&a lride diluvii re-

ccupïf ï,

13. dircam meum. ) Arcus hic eft

cordari, & caufie ejus meminiffe , pec-

Tris 5 vocat fuum, quia Iris pulcher-

catorum fcilicet.

/M;w»'*;

rima, & Dei rerum opificis magni-

20. Exerctre terrzg.) Adam etiam;

ficentiam reprafentat; quare diciturin

aliique mortalesante diluvium terram

e

i2

26

LIBRI GENESIS

21. Bibenfque vinum inebriatus eft , & nudatus jacebat in

Mv

tabernaculo fuo.

g

22. Quod cum vidiffet Cham pater Chanaan , verenda fcili-

cet patris fui nudata , nuntiavit duobus fratribus futs foras.

.23. Átvero Sem , & Japhet pallium impofuerunt humeris

6t

fuis, & incedentes retrorfum, operuerunt verenda patris fui,

faciefque eorum averíae erant, & patris virilia non viderunt:

24. Evigilans autem Noe ex vino, cum didiciflet , quae fe-

cerat ei filius fuus minor,;

I.Hl

25. Ait: Maledi&us Chanaan, fervus fervorum erit fratri-

j

bus fuis.

T

iba

26. Dixitque: Benedi&us Dominus Deus Sem, fit Chanaan

fervus ejus.

P

&F

27. Dilatet Deus Japhet, & habitet in tabernaculis Sem, fit-

dinim,

que Chanaan fervus ejus.

28. Vixit autem Noe poft diluvium trecentis quinquaginta

$À

annis.

/

yfqt

-

tionibu

29. Et

6 f

fiian.

coluerant : farculo fortaffe , acligone,

tatem , & patri Cham indicaffe; ita-

aut alio laboriofo inftrumento.

INoe

que in eum fertur maledidio, non

VE

vdi

I

primus aratra excogitaffe videtur , &

edio perfonz, fed fpiritu prophetico,

atat

facilius boum, acjumentorum auxilio

