quebatur, eratque decimus fextus men-

cumbente fole ad no&is vefperam,

fis Ni(àn.

De hoc fefto vide Levit.

quanoctede /E;eypto egreffuses. . Vel

22. To.

Jubentur autem . numerari

egreffus nomine intellize etiam appa-

feptem hebdomada ad diem Penteco-

ratum ad egreffum.

ftes conítituendum.

* Maneque cozfurgens. ) Manequod

IO. Feffum hebdomadarum.) Pente-

omnem Pafchalem folemnitatem ex-

coften.

acam confequitur; nam proximo die

Oblationem [pontaneam. ) Supplenda

a comeftione agni longum iter capef-

VOX fecundum , vel ju&xra, fecundum

fere non poterant, quia erat dies fe-

fpontaneas oblationes , quas offerre

Bs

volueris.

8. Sex dielus .comedes azyma. ). Se-

lI. Er epulaberzs coram Domino.) De

ptem erant dies azymorum , excludi-

tur autem hic feptimus dies, de quo

hifce épulis , vide di&a cap. I2. n: 17.

I2. Cuffodie[que ac factes, qua pra-

ftatuerat mox aliquid ;peculiare fub-

eepta [u:1. ) Senfíüs et ; Propterea cu-

nectere.

ftodies, ac facies, libenti fcilicet ani-

Gollecta ef Domizi.) De fefto Col-

mo, ex benefieiorum acceptorum me-

le&dz, feu cetus, vide di&a Levit.

moria, quibus excitamur ad divina-

23 36;

rum legum cuftodiam.

9. -b ea die, qua falcem ,. $. )

Ig. Sefemuitatem quoque tabermacu-

Dies oblationis manipuli defignatur,

lerws.) De qua Levit. 23. a num. 34-

qui in Pafchatis feftum immediatefe.

& deinceps.

597

CAPUT XVL & XVII.

iebus Domino Deo tuo fefta celebrabis, in lo-

H

15. Septem d

R

co,quem e

legerit 1

»!

ominus benedicetque tibi Dominus Deus

tuus in cun

&is frugibus tuis ; & in 'ani opere manuum tu1-

rum, erisque in laeitia.

um apparebit omne mafculinum

16. 'Tribus vicibus per ann

&

tuum in confpe

et

].

u Domini Dei tu1, in loco,

quem elegerit:

A^.

emnitate hebdor

Á

nadarum , &

in folemnitate azymorum , in fol

folemnitate tabernaculorum.

* Non appa

rebit ante Dominum "Exo.

2315

vacuus.

i

17. Sed offeret unusquisque fe

*

cundum quod habuerit juxta lbu

35. 6.

benedictionem Domini Dei

fui, quam dederit ei.

19. [udices, & magiítros conf

titues in omnibus portis tuis,

uas Dominus Deus tuus dederit

tibi, per fingulas tribus tuas:

ut judicent populum jufto judicio,

t. * Non acciples perfo- "Exo.

19. Nec in alteram part

em declinen

cecant oculos fapientum; r2

nam,nec munera: quia munera exc

& mutant verba juíftorum.

I9.L5-

uftum.eft perfe

queris, ut vivas, & poffi-

Supr.

20. Jufte, quod j

L17.

deas terram , quam

Dominus Deus tuus dederit tibi.

borem-juxta a

ltare ECCH.

21. Non plantabis locum, & omnem ar

IO.3I.

Domini Dei tui.

:

22. Nec facies tib!, neqt

je ccn?cätlïï.äs fliatuam : quze odit

quinus peus tuus.

CUN PIUOES AVIE

Huflia deligenda , idslolatria punienda , in. ggavi dificultate ad

jummum Jacer dotem , ejusque concilium recurrendum,€? qua&

regi eligendo fint obfervoanda.

& bovem, in quö

I. MTOn immolabis Domino Deo tuo ovem,

bonáinatio eft Do-

eft macula, aut quidpiam vitii: quia a

mino Deo tuo.

3

2. Cam

I8. Magiftros. ) Donfrerius in Exod.

Ig. Noz 4c:z;pies þerfanam.) Eam-

cap.

18. v. 25. putat fuiffe fuperiores

dem íententiam habes Eixod. 23. 8.

QI. Nom plamtabis laeum , &c.) Ne

quofd

am Judices toti uni tribui prz-

videaris imitari ritus Gentilium , qui

fe&tos, aut

certe fuiffe judicum pare-

in honore füorum deorum lucos fa-

dros, & affeffores , quos judices con-

fulerent , ut omnia juxta divinz legis

crabant.

lpfum vide la-

Q2. Shatuam.) Qualem Gentites fuis

prafcriptum fierent.

Diis, vel idolis conftituunt.

te de hoc difputantem.

In ommibus pertis.) In omnibus ur-

I

L

N quo eff macula.) Nide dicta Exod.

bibus, & pratoriis , ubi jus dicitur.

12' L]

558

LIBRI DEUTE'RONOMII

2. Cum reperti fuerint apud

te, intra unam portarum tuz-

rum, quas Dominus Deus tuus

dabit tib

1, vir, aut mulier, qui

faciant malum in confpettu Domini De

1tui, & transgredian-

J

tur pactum 1illius,

3. Ut vadant, & ferviant diis alienis, & adorent eos

& lunam, & omnem miitiam cteli

, folem,

; qu& non praecepi:

4..Et hoc tibi fuerit nu

^

nciatum , audiensque inquifieris di-

. ligenter) & verum eff

e repereris,. & abominatio fa&ta eft in

Tírael:

$. Educes virum, ac mulierem, qui rem fcelerati

ffimam

perpetrarunt, ad portas civitatis tu&e , & lapidibus obr

uentur.

* Infr.

6. *In ore duorum , aut trium teftium

peribit, qui interfi-

To.15: ejetur.

AVE .

Nemo occidatur,

uno contra fe dicente teftimonium.

18.16.

7. Man

us teftium prima interficiet eum,

2Cor. popull extrema mittetur: ut auferas ma

* & manus reliqui

1

lum de medio tui.

8

8. Si difficile, & ambieu

LVL

ur

n apud te judicium ei

*'Sup. ris inter fan

e perfpexe-

guinem, & fanguine

m,caufam, & caufam, lepram,

139 & (r)lepram : & judicum intr

&

7

7

a portas tuas videris verba variari:

furge,

c

aícende ad locu

in, quem elegerit Dominus Deus tuus.

9.* Ve-

m

;epram & lepram. Iz edit

* 02X

Szx

L

7

SS

'r.

A

4

L. legitir : Lepram & non lepram.

nam portarta. ) Ürbium.

involuntarium excufantib

Maís

) idololatriam , ut patet ex

us, aliis ut

fequ

tous.

Voluntïgium, & deftin

atum punien-

dum eíle

propuntiantibus , vel ferffus

TransgrediAntaumr patctum. ) 'i'ranï'—

eft: fi co

gredi padum dicuntur ii, quiar

eli-

ntroverfia difficilis, & am.

[4)

»]

bigi exiftat inter cognationes

.

(quod

ione deficiunt, Videadtiebr. ro.29.

enim hic habemus inter

fangu

inem

O20

Htzem celi. ) Aftra , que . fünt

& fanguinem D. Hieron.

quaf

i milites Deo famulantes, & pro

2. Paral. 1g.

IO. Vertit , inter cognatio

nem, &co-

€o, cum opus eft, depugnantes.

gnationem) hoc eft int

5- d porzas ofuitatzs. ) ixtra civi-

funt diverfarum co

er eos, qui

tatem.

Morisenim erat Hebrzis ex-

modi orii füb

gnationum, cujuf-

inde poterat vel circa

tra urbem , vel extra caftra extremo

poffeffiones, v

fupplicio aífficiendum educere

,Ífic &

niendum erit a

el circa res alias, ve-

Chriftus,

& S. Stephanus extra ur-

d facerdotes, &c.

Canfam , & caufam. ) Làtem

. fuper

bem paffi fünt.

quacunque re.

6: Ip ore dauem, €c.) Hamdem

fententiam habes infrà ca

bu

Lepram € lepram. ) Aliis afferenti-

Chaldaus vertit :

P. I9. I5.

$ lepram efle ejus generis, qua a

Per ditlum duoruas ,

fa

aunt trium (teflium veus comvidus occidatzr.

cris arcet, aliis vero negantibus.

7- Manusteffzum , E. ) "

Verba variari.) In Hebrzo eft,

^mi,

eftes pri-

verba conreniiomum

» id eft, fieo ufque

deinde reliquus populus in eum

procedat judicum :

mittent lapides.

ut inter illos cor

ninorum contentio,

9. Jorer f)znk;uinsm, e J/;z;zxguinc*m.

lvenire non. poffit,

tunc ad Sacerdote

$; & Pontificem re-

Si homicidii caufa ambigua fit, aliis ut

currendum.

^

C APU XVIL.

599

d.

9.* Veniesque ad facerdotesLevitici geteris, & ad judicem, ».Par.

i

l-

qui fuerit illo tempore, quaeresque ab eis, qui indicabunt tibitg. 8.

judicii veritatem.

Io. Et facies,quo

dcumque dixerint, qui praefunt loco, querh

)

elegerit Dominus, & docuerint te.

1. Juxta legem ejus : fequerisque fententiam eorum, nec

declinabis ad dexteram , neque ad finiftram.-

*

!

I2. Qui autem fuperbierit, nolens obedire facerdotis impe-

rio, qui eo tempore miniíitrat Domino Deo tuo, ex decreto

judicis, morietur homo ille, & auferes malum de Iírael :

13. Cunctusque populus audiens timebit, ut nullus deinceps

intumef(cat fuperbia.

14. Cum ingreffus fueris terram , quam Dominus Deus tuus

dabit tibi, & potlederis eam, habitaverisque in illa, & dixeris:

Conftituam fuper me re

gem, ficut habent omnes per-circui-

tum nationes:

$. Eum coriftitues , quem Dominus Deus tuus elegerit de

numero

4 locum, quem elegeri? Dommmas.)

cap. 2. 7.. Labia enim facerdotis euffa-

In ferufàlem , ubi eft templum , in

dient [eientiam , &Y legem requirent ex

quo habitat Dominus; vel ante tem-

ore ejus : quia Angcelus Domini exerci-

plum conftru&um , ad taberpaculum.

um eff.

9. V.nieque d facerdotes Leviiici

I2. Sactrdotis imperio.) Pontificis ;

gemeidi, € a4d jud cem. ) Per Judicem

Qzui eo tempo.e mizifrat Domino.)

Qui eo tempore fungitur Pontificatu.

hic vel inteilige Pontificem, ut vult

Eu

P

ónti-

Vatab!us, & alii, vel ejus vicarium.

Et decreto jadicis. ) Hjufdem

Sane caufze fpirituales , que ad religio-

ficis, cujus eft ifta judicare, an fcili-

nem, facras ceremonias , & fimilia

cet juxta legem fiant , nec ne.

fpe&tabant, ad Pontificem pertinebant,

Morietzr homo i/le.) Mortepunietur.

Relique vero civiles difceptabantur a

nuferes aalum. ) Perniciofum ho-

feculari judice, cujufmodi erant Re-

minem.

Ve-

ges, & magiftratus inferiores.

IA4. E£ dixeris couflitmam [sper emeve-

rum, quia non fuis legibus, fed divi-

gem , 67.) Non id vuit Deus, ut Rex

nis Rempublicam gubernabant, fi quid

ilis preficiatur ; fatis enim liquet id

velin jure3 vel in fa&o obfcuritatis

Deo magnopere difplicuiffe, cum pe-

effet, qua alias exhauriri non poffet ,

tierunt fibi conftitui Regem, 1. Reg.

ipfis judicibus laicis, atqueadeo & ip-

8. 5. & feqq. & cap. 10. 19. & cap.

fi Regi recurrendum erat ad Pontiti-

I2. 17. & feqq. fi tamen id pertinacius

cem ,

ut difficultatis exorte folutio-

petant, ac defiderent líraelite , indi-

nem accipeaet.

cat Deus fe permiffurum , uti. & po-

Io. Docuerint te juxta legem ejus.)

ftea permifit . Reg. 9. 22. certis ta-

Qui confuluntfacerdotem, acquiefcere

men conditionibus, quas omnino fi

debent , & exiftimare fácerdotum &

Regem velint, fervari vult,ac pr£cipit.

Pontifïcisigdicium datum effe juxta le-

I5. Quem Dominus Demstums elege-

bem Domini : nam , ut ait Malach.

rit.) ld fervatum in Saulis eledione,

6co

LTPRI DEUT"ERONOMII

^

numero tratrüm tuorum. No

n notavrie «l

44 pweÓviloO dli

erius gentis hominem

regem facere, qui non fit frater tuus.

ecq- 4 t

16. Cumque fuerit conftitutus, non multiplicabit fibi equos,

nec reducet populum in /Egyp:um, equitatus numero fuble-

vatus: prafertim cum Dominus praeceperit

quam amplius per eamdem viam revertamini.

Vobis, üt nequa-

C

17. Nqn Z?vebit uxores plurimas,quze alliciant animum ejus,

neque argenti, & auri immenfa pondera.

I8. Poftquam autem federit in folio regni fui, defcribet fibi

Deuteronomium legis hujus in volumine, accipiens exemplar

a facerdotibus Leviticee tribus,

19. Et habebit fecum, legetque illud omnibus diebus vitze

fuee, ut diíca: timere Dominum Deum fuum, & cuftodire

verba, & ceeremonias ejus, quae in lege praecepta funt.

H

20. Nerc

—

item Davidis; deincepsfucceffione ad

indicatur ; quia cum injectus eft- fer-

regnum ventum efi: quamquam &

mo ab Ifraehtis dereditu iu ZEgyptum,

Salomon, e pluribus fratribus ad Re-

graviter illis Dominus füccenfüit.

gnum Dei

tus eft.

peculiari .ele&ionef voca-

Per eazadem 'Uitzm,) Quæ:umque Via,

quz ducat in ZEpyptum, &fit eadem,

Qui non fft frater tuus.) Hebraus,

ratione termini.

de gente tua , ne, fi alienigena fit,

SY7. Nom babebit- mxores pisrimas.)

ad aliam religionem fubditos pertra-

Aliquas uxores habere poterant, ut

hat; utque fuos amet, & ab iilis vi-

David, plurimas ut Salomon, (àlvo

ciffim diligatur. ^* Intellige hoc de

officio non poterant.

Rege electo , non de eo, quem indu-

Que alliczant animum ejus. ) Effe-

xit neceffitas, cui parendum.

minent , fleGant ad vitium , id etiam

16. Nom' multipliesbit ffbi equos.)

INon vetantur equi, aut eorum ufus,

vetitum , ne pravo exemplo Rex po-

pulo noceret , neve illum nimiis im-

fed nimia eorum copia: tum ne in

penfis gravaret.

bello illis nimium confidat, quia fa/-

Neque argenti , 6f any; zmmen[a pou-

lax equus ad [2lutem. P(al.

23^

29

.T. tum

derz..) INe Rex ex cupiditate auri,

ne erigatur in fuperbiam , magnoque

& opum fübditos fpoliet; & ne ex

faflu, & pompa incedat.

Al ratio

opibus in faftum , & luxum difluat.

ftatim fubditur.

I8- Deftrzbit fbs Deuteronomium

?

Nec reducet populum in /Eg)þhüh.)

£.) Philo lib. de creatione princi

-

Quafi illud regnum fue ditioni adjun-

pis ait, debuiffe Regem manu

propria

&urus , equitatui füo fidens.

in. He-

defcribere.

Alii cenfent potuiffe uti

br&o , Ne redire faciar populum in -

aliena manu.

Eyptum ad zaultos equas habendos , '& fen-

Densteronomtium.) Quia. hic liber eft

fus efle videtur, ne cupiat populus

quoddam Mofaice legis compendium.

equorum amore in /Egyptumrreverti.

Gun Dominus preceperit volis) Nuf-

Mecipiens exemplar a facerdoribus. )

Ut ex incorrupto exemplari defcribat.

quam id preceptum difertis verbis in

I9. Legeraque il/ud omnibus dielus vi«

Scriptura reperitur, implicite tamen

t« [4«.) Non quod continue, vel quo-

CAPU T XVIIL & XVIII

601

20. Nec elevetur cor ejus in fuperbiam, fuper fratres fuos,

neque declinet in partem dexteram, vel finiftram , ut longo

lS,

tempore regnet ipfe, & filii ejus fuper Iírael,

Qe

j

DAPUT XVIM.

Sgcerd()tiï.]u,s, & Levitis pro po[fefione cedunt. oblationes, ac facri-

ficia : cavenda omnis JuperfTitio, de «ero propbeta fufcitando,

)l

& falfo propbeta interficiendo : quomode verus

[

a falfo dilcernendus.

1. NTOn* habebunt facerdos;& Levitse,& omnes,qui de eAadem Num.

tribu funt, partem, & haereditatem cum reliquo populo 18.20.

*

Ifrael, quia facrificia Domini, & oblationes ejus comedent,

gl

?. E.

RTR

iliiii

l aliud accipient de potfeffone fratrum fuorum: ?P

Dominus enim ipfe eft h&reditas eorum, ficut locutus eft illis. ;,Cor.

3. Hoc erit judicium facerdotum a populo, & ab his, qui g.13.

offerunt vi&timas : 1

x

PA

c

bovem, five ovem immolaverint, da-

bunt facerdoti armu

n,ac ventriculum :

4. * Primitias frumenii, & vini, & olei, & lanarum partem Num

"

Ü

onfione.

ex ovium

5. Ipfüm 18-21.

tidie illud legere teneatur ; fed Íte-

. J0z hbabebunt Sacerdotes , €7c,) Vi.

quenter legat , ut memor fit eorum,

LA

de fupra INum. IS. 20.

^

qua in libro illo feripta funt.

3

Hoc erit- judicinm Jacerdotzemo. )

U: difcat vimere Dominum. y 'Vimor

Hoc.erit , quod de jure debetur facer-

r 1l

1

Deu-

dotibus.

enim Dei maxime-incuk

)d eft pe

ar-

teronomio , q:

2p^

v? vitimas.) Inteliige hocde

deníque concio

lYi

OVIS, inc

LO

tan

He-

&

Ci

ficis.

br&os ad cultum Dei,

1, C

;;

bfer-

Szve ovem.)- Cum qua intellige &

vationem.

capram ; vox enim Hebrea utramque

2O. Nec eleverur eiv ejeus 1 fuperbiam.)

compleZitur.

Ne infolefcat, nec tyrannicos mores

Aamum , ae Venrriculum.) Armum,

induat.

& pectufculum , ut habetur Exod. cap.

Super fratres [uos.) Gentem f

^T

29. num. 27. & Levitic. cap. 7. num,

Nec

ume decliges im partem de

75

)

vei f

;

vam.) A eg

€170€15 CC F.

Tei

iO

T

4. Primitias) Graeci vocant a

prafcripto quacumque ratione def

&& , qua vox oblationem , potiusid,

Ut lozgo tempore veguet ip

Je 5

&

;

quod aufertur, & felipitur, fipnifica

tte

tU-

ejus.) Exemplis enim ex fa

[

tem

debebat hoc effenon minusparte fexa-

ris difcfmus, Reges eos, qui p

gefima fru&uum.

non coluerunt, aut re

ono excidiffe,

Er lamarum partem.^) Primitiarum

titulo 5

naàm lanarum detonfio inter

aut ad filios fuos, aut certead longam

nepotum.feriem regnum mnon trans-

annuos fru&us , & proventus cenfetur.

mififfe.

Biàl. « uso Com. Menoch. Tom. T.

Gggg

602

LIPEITEOTERONOMTI

5. Ipfum enim elegit Dominus Deus tuus de cun&is tribu-

^

l

bus tuis , ut ftet, & minií

tret nomini Domini ipfe, & flii ejus

in fempiternum.

x

6. S1i exierit Lev

ites ex una urbium tuarum ex om

ni Tfrael,

in qua habitat, & voluerit venire, defiderans locu

m, quem

elezerit Dominus.

j

7. Miniftrabit in Nomine Domini Dei fui, ficat omnes f

tres ejus Levitze, qui ftabunt eo tempore coram Domino.

8. Partem ciborum eamdem

GN

acoc

ipiet, quam & czeteri : ex-

cepto eo, quod in urbe fna ex psterna ei fucceffione debetur.

9. Quanio ingrefius fueris terram, quam Dominus Deus

tuus dabit

IU

E ER

i, cave, ne imitari velis abominationes illarum

gentium.

"

*Lev.

1o. * Nec inveniatur in t&, qui luftret filium fuum, aut fi-

2027. ]iam , ducens per ignem: aut, qui auiolos fcifcitetury & obfer-

vet fomnia , atque auguria, nec fit maleficus

2

1I. Nec incantator, ncc qui pythones c

ereg. *

aut qua:rat a mortuis veritatem.

:

onfulat, nec divinos,

29.7.

12. Ómnia

S. Nemini Domini.) Ipfï Domino.

6. . 5j exierit Levires, &c.) Si Levita

/Iuguri.ä.)Non folum ex avium garritu

volatu, paftu, fed alio quocumque mo-

devotione ductus, & cupiens extra vi-

do omnia rerum futurarum auguria

ces fuas reliquo vite tempore miniftra-

captando.

re Deo in tábernaculo, ut fecit Samuel.

Malefcus.) LXX. Venefrcus , pradti-

7- Qui flabunt.) Per vices mini(tra-

giator , ut indicant Hebrza.

bunt.

8. Parrez ciäar&:m eanodem. accipiét.)

II. Igcantator. ) Quui fufurris qui-

Intellige vcl alimenta ex arario templi,

busdam, & muflitationibus mira qua-

dam facit.

vel ex aliqua decimarum portione a

Pontifice fepofita in Levitarum a&u

Pythbones.) Pythones proprie dice-

miniflrantium alimenta.

banturii, qui demonem refponfa dan-

Ex paterna [uecefFone-) Iabere enim

tem haberent in ventre, velipfi da-

mones e ventre loquentes. LXX. ap-

poterant in urbibus füis domos, fubur-

bana, armenta , &c.

pellant ä(yrï'ag;»/yäüsg , Ventriloquos,

IO. Dwcens per ignem.) R,xurens in

Nec dzvinos. ) LX X. veparookimov,

portentorum io[peHorem , alibi eamdem

honorem Moloch, de quo Lev.r ;.21.

"driolos fciscitetur. ) Abiis refponfa ,

vocem llebraicam vertunt x

& divinationes quarens.

guofen , cognitorem fcilicet rerum ar-

canarum , qui profitetur fe talia nof-

OLfervet fomnia. ) Superftitiofe exi-

ftimans illis futura fignificari , autex-

fe, earum caufas, & fignificationes.

pe&dans a D&mone refponfum per

Querat a mortuit veritarem. ) Quod

fomnium , aut ex vifis nocurnis, quz

necromanticorum eft , qualis mulier

nullam habent cum rebus agendis con-

illa'erat, que Sauli Samuelem fufci-

ne:/xionem, confiltium capïenflo.

tavit. 1. Reg. 2g. 11.

CAT MT

XVili.

6

v

.

3

l-

12. Omnia enim hac abominatur Dominus, & propter iflius-

modi fcelera delebit eos in iniroitu tyo.

IN

13. Perfe&tus eris, & absque macula cum Domino Deo tuo,

)

14. Gentes iftae, quarum poffidebis terram , augures, & di-

vinos audiunt: tu autcm a Domino Deo tuo aliter inftitutus es.

15. *PROPHETAM de gente tua, & de fratribus tuis ficut'Joan.

me , fufcitabit tibi Dominus Deus tuus : ipfüm audies,

&EL45

16. Ut petifti a Domino Deo tuo*in Horeb, quando concio ^*

congregata eít, atque dixifti : Ultra non audiam vocem Domini*? Es,,

Dei mei,&ignem hunc maximum amplius non videboyne moriar. ro. 1.

17. Et ait Dominus mihi : Bene omnia funt locu:i.

IS

i

18. * Prophetam fufcitabo eis de medio fratrum fuorum fimi-"*Joaa.

lem tüi : & ponam verba mea in ore ejus, loqueturque ad eos I* 5

omnia, qu& pracepero illi.

l-

19. Qui autem verba ejus, quae loquetur in nomine meo,-

audire noluerit, ezo ultor exiftam.

20. Proplieta autem, qui arrogantia depravatus voluerit, lo-

qui in nomine meo, qu& ego non pracepi illi, ut diceret, aut

ex nomine alienorum deorum, interficietur.

3

21. Quod fi tacita cogiiatione refponderis : Quo modo pof-

fum intelligere verbum , quod Dominus non eft locutus ?

22. Hoc habebis fignum: Quod in nomine Domini propheta

ille praedixerit, & noh evenerit: hoc Dominus non eft locutus,

fed per tumorem animi fui propheta confinxit: & idcirco non

timebis eum.

GgBg 2

CAPUTr

I3. Perj eus eri$ , 63 afane

772.»:!]".(!--1 3

Moyfe loquecatur Deus ore ad osfa-

&c. ) In divino cuitu, & re

ione,

miliriter; ita & cum Chrifto, idque

quam nullis f

per

( 617

füiuonibu:; z

tiiuinn

longe excelientius ; erat enim . Chri-

haculabis , ut patet ex ver/u fequenti.

ftus quoad naturam humanam Verbo

I5. P.epheiam de genté tza, €fc. $n

Dei, Deoque intime unitus.

festasit tiéd. Dominus.) N e! fenfus ei

16. Ouando cemcio co

Pominus fübinde prophe:am fefcita-

mgrecata eff. )

Quo die totus popu!

us ad accipien-

bittibi, qui te dozeat , vel, dabit tibi

dam 2 Dco legem ad mventis Sinai

Meffiam Chrifium eximium prophe-

radices convenit. Exod. 2o. o1.

tam, do&orem, legislatorem , &c.

I8. Pomam werba mea im o ejus. )

Praþl:et4m

fecut me. ) Didtur ,

H

i

oc & prorhetis convenit, & etiam

féettt ze , id eft, 1. quoad ducatum po-

Chriíto, qui de fe ipfo dicebat Toan.

puli, & legislationem. IL. quia libe-

I4. QO. Veróz, qua ego Joquor Vobis., &

rabit ex fervitute ^g ypti , diaboli fci-

"e ip]ä 7207 /.:yuar.

licet, & vitiorum. 11[. quia nos in

QO. Ex Zs ze alienorum deorgin. )

terram beatorum deducet, ut Moyfes

Revelatione aut refponfo a Damoni-

populum in terram promiffionis. ÍV.

bus accepto.

quia multa patrabit miracula; ut Moy-

QI: Refponderis.)) ObiBC?rïS.

22. Er nom eventrit.) Qua enim

1'esþ in ZEgypto. V. quia ficut cum

^

$

604

LIBRI DEUTERONOMII

CATUT XIX.

Separande [ex urbes vefugii , & qui, ad eas tute confugient , &?

- qui nn ; de eris , falfisque teflibus ,€? de terminis non

Me

rai

9j

ereudis.

H

Um difperdiderit Do:

^^

iinu

Lï)

i

s Deus tuus gentes, quarum

tibi traditurus eft

ram, & poffederis eam, habitave-

risque in urbibus ejus, & in zedibus:

iNum,

2. * Tres civitates feparabis tibi in medio terrze: quam Do-

25.11. minus Deus tuus

dabit tibi in poffeffionem ,

ofue

20.2.

3. Sternens diligenter viam : & in tres eequaliter partes to-

tam terrae tue provinciam divides

ut habeat e vicino, qui

propter homicidium profugus eft, quo poffit evadere.

4. Hsec erit lex homicidze fuzientis, cujus vita fervanda eft:

Qui percufferit proximum fuum nefciens, & qui heri, & nu-

diustertius nullum contra eum odium habuilfe comprobatur:

$. Sed abiiffe cum eo fimpliciter in filvam ad ligna cceden:

da, & in füccifione lignorum fecuris f

u

190

erit manu, ferrumque

lapfüum de manubrio

amicum ejus percufferit, & occiderit: hic

ad unam fupradi

CU

&

arum urbium confugiet, & vivet :

: 6. Ne forfitan proximus ejus, ct

iu

ij

s effufus eft fanguis, do-

lore ftimul

.

atus, perfequatur, & apprehendat eum, fi lo

T !&Cl'

via fuerit, & percutiat animam ejus, qui non eft.reusn

35

quia nullum contra eum, q

n

[o

*ïaiiä

e

monftratur.

1 occifus eft 0dium prius ha

7. Idcirco

præcipio- tibi, ut tres civitates zequalis inter fe

fpatii dividas

.

8.* Cum

Deo infpirante þrædicuntur a prophe-

pedita fit, -& fugam retardet ad afy-

tis, ea femper eveniunt: neque enim

lum confugientium.

eus mentitur, aut mentiri potelt.

4. QUi percufferir

mefciens.) So-

Noz iimebis enim. ) Nec m nas, aut

li enim involuntario homicidze 2 GC

pradi&iones illius. LXX. sx z4/e-

&tis 4b /eo: manus fcilicet uitrices, fed

inculpato concedebant jus afyli. Vi-

de num. 35. II.

tas luat.

ut par eft, curabitis, ut pcenas debi-

5. Simpiczrter.) Absque dolo, vel

fraude.

"Res civitates

2.7

eft

feparabis.) Sermo

6. Proximus ejas.) Cognatus occifi.

t de civitatibus refugii, qua

Percutiat animam ejus.) Percutiat

tranfito: Jordane conftituendze refta-

eum , occidat.

bant; tres enim jam

Nullum.

Moyfes ipfe

-odium prius babuiffe mon-

conftituerat.

firatsr.) Ex quo ca

g- Sternens diligenter viam. ) Neim-

non dolo , fed caufa

pitur conje&ura,

occifum.

*

'

CAPUT XIX.

603

8. *Cum auten dilataverit Dominus Deus tuus terminos «(en

28.14

CU

tuos, ficut juravit patribus tuis, & dederit tibi cun&tam ter-

Exod

ram, quam eis poliicitus eft,

9. (Si tamen cuftodieris mandata ejus, & feceris, quae ho-

24-24

Supra

die preecipio tibi, ut diligas Dominum Deum tuum, & ambu-

I2.20.

*]x

les in viis ejus omni tempore) addes tibi tres alias civitates,

& fupradi&tarum trium urbium numerum duplicabis.

IO. Ut non effundatur fanguis innoxius in medio Terrae,

quam Dominus Deus t

uus dabit þibi poffidendam; ne fis fan-

guinis reus.

1r.*Si quis autem odio habens proximum fuum, tnfidiatus * Nu.

fuerit vitse ejus, fürgensque percufferit illum, & mortuus fue- 35.20

rit; fugeritque ad unam de fupradi&tis urbibus :

I2. Mittent feniores civitatis illius, & arripient eum de loco

effugii tradentque in manu proximi, cujus fanguis effufus eft,

& morietur.

-I3. Non mifereberis ejus, & auferes innoxium fanguinem

de lírael, ut bene fit tibi.

14. Non affumes, & transferes terminos proximi tui j quos

fixerunt priores in poffeffione tua, quam Dominus Deus tuus

dabit tibi in Terra, quam acceperis poffidendam.

1;. Non* ftabit teftis unus contra aliquem , quidquid illud *Sup.

IT

"

eccati ,& facinoris fuerit: fed in ore duorum , aut trium te-

J

Matt

füu

m ftabit omne verbum.

19.16.

16. S1

GEEBE

2Cor.

I3.1.

9. Dilataverit ; €e.) Vide di&a fu-

IO. Ut non efundatur famguis, €$c. )

pra cap. I2. 20.

Quod fa&u proclive effet ; fiafylalon-

$zeut jurait parribus tuis ) Abrahe

ge abeffent.

facta eft ifta promiffio Genef. 15. 1g.

Ne fíis fanguinis veus.) Ob hanc le-

terminis etiam undequaque affignatis,

gem neclectam.

T

eadem deinde confirmata Iaac Genef.

IQ. Senmzores.ciartatis illi;zs.) Nonci-

vitatis refugii, fed civitatis occifi.

26. 3. & Jacob. Genef. 38. 13. &

35. 12.

I3. 4duferes iamoxium [anguimem. )

Innoxii fanguinis culpam &- reatum

9. Sizamen cuffodieris , E30. ) AEx quo

tolles ab Ifrael , qui reatus tamdiu ad-

patet promiffionem hanc non abfolute,

hzret populo ífraelitico, quamdiu im-

fed cum conditione , que hic expri-

punita ea czdes relinquitur.

mitur, factam.

14. Terimos proximi tui. ) "lermi-

Addes | tibi tres. Alias ciä)it.«:e:, 6$c. )

nos agrorum, vicinum fubmovendo ,

Si dilatatio illa , de qua num. g. fu-

& que illius funt , occupando.

tura erat extra Chananaam , etiam ci-

I5. Sfaóir omme vcr&um.) Confir-

vitates hz tres addende , extra Cha-

mabitur omnis accufatio , omne di-

&um , omnis res.

nanzam eligenda erant,

e

SN

606

LIBRI DEUTERONOMII

16. $i fteterit teftis mendax contra hominem, accufans eum

praevaricationis.

17. Stabunt ambo, quorum caufa eft, ante Dominum in

confpe&tu facerdotum, & judicum, qui fuerint in diebus illis:

*Dan.

18.* Cumque diligentiffime perícrutantes, invenerint falfum

132 teftem dixitfe contra fratrem fuum mendacium ;

19. Reddent ei ficut fratri fuo facere cogitavit, & auferes

malum de medio tui :

20. Ut audientes caeteri timorem habeant, & nequaquam

talia audeant facere.

* Exo

21. Non mifereberis ejus, * fed animam pro anima, oculum

21.23

2

"

: pro oculo , dentem pro dente, manum pro manu, pedem pro

*

Levit

.pede exiges.

24.20

CAPOUT.NX

M

5

?gï Qui tempore pugna fint. doimum remittendi : jura. belli quomodo fer-

vanda, qu& arbores cedende ad macbinas inflituendas ;

^l

qua relinquenda.

I. Q exieris ad bellum contra hoftes tuos, & videris equita-

tus, & currus, & majorem quam tu habeas adv rfarií

exercitus multitudinem, non timebis eos: quia Dominus Deus

tuus tecum eft, qui eduxit te de Terra Egypti.

H

2. Appropinquante autem

jam praelio ftabit facerdos ant

5

faciem, & fic loquetur ad populum:

3. Audi, Iíracl, vos hodie contra inimicos veftros pugnam

committitis, non pertimefcat cor veftrum

nolite cedere, nec formidetis eos.

» nolite metuere ,

4. Quia Dominus Deus vefter in medio veftri eft, & pro

vobis contra adverfarios dimicabit, ut eruat vos de periculo.

5. Duces quoque per fingulas turmas , audiente exercitu;

—

pro-

16. Pravaricationss.) Culp& contra

bus laicis jüxta przfcriptum hujus le-

legem admiffz.

gis remifla,

I7. 4mbo, quorum catia eff. ) 'Tam

I9. Reddent ei Jfcut . fratri fuo facere

accufasor, quam reus, interquos cori-

cegitavie,) Lege talionis.

troverfia eft.

Auferes malum, ) . Calumniatorem ,

4ate Dominum. ) In loco, ubi erit

vel calumniam.

tabernaculum , aut templum.

BI. 4pimam pro anima.) Mitam pro

In con[petu [ucerdoumz, E8 judicum.

vita, &c.

Caufe cognitione ad facerdotes rei

5:

/T non dedicuvit eaum. ) Et non-

provocatione devoluta, vela Judici-

dum egm inhabitavit; vox He-

D

hV

]

CATIT XX

6

3

proclamabunt :* Quis eft homo, qui aedificavit domum novam: :Mac.

& non dedicavit eam ? vadat, & revertatur in domum fuam,3 5o.

ne forte moriatur in bello: & alius dedicet eam. .

l

6. Quis eft homo, qui plantavit vineam, & necdum fecit eam

effe communem, de qua vefci omnibus liceat? vadat, & rever-

tàtur in domum fuam: ne forte moriatur in bello, & alius ho-

mo ejus fungatur officio.

7. Quis eft homo, qui defpondit uxorem , & non accepit

1

eam ? vadat, & revertatur in domum fuam, ne forte moriatur

in beilo, & alius homo accipiat eam.

8. His dictis addent reliqua, & loquentur ad populum:*Quis * fud.

eft homo formidolofus, & corde pavido? vadat, & revertatur 7- 3

in domum fuam, ne pavere faciat corda fratrum füorum, ficut

ipfe timore perterritus eft.

9. Cumque filuerint duces exercitus, & finem loquendi fe-

cerint, unusquisque fuos ad bellandum cuneos praeparabit.

10. Si quando accefferis ad expugnandam civitatem, offeres

ei primum pacem.

II. Si receperit, & aperuerit tibi portas, cun&us populus,

qui in ea eft, falvabitur, & ferviet tibi fub tributo.

I2. Sin autem foedus inire nolue

;*it, & coeperit contra te

bellum, oppugïïabis Vöam.

L

15. Cum-

brea fxgnificat dE(liC(trC, initi«re, eadem-

lari, quod cum prius effet inta&um;

que in templi, altarifque .dedicatione

jam ufu & ta&u quodammodo profa-

natur: 'falis vinea, de qua in fuos

ufürpatur, & in genere quotiefcum-

que cum folemnialiquo ritu, vel con-

ufus dominus nondum fru&us decer-

vivio rei cujufpiam ufus inchoatur.

pfit ; eft enim impolluta , & ut ficlo-

6. Necdum fecit eam e[fe communem.)

quar, quodam fenfü quaft virgo,

-

In Hebr. zecdum profanavit eam. Com-

mune Hebrais idem fignificat, quod

Er som accepit eam? ) Necdum

jmmundum, aut pollutum.

Porro

nuptias celebravit

aut domum non

deduxit, aut eam adhuc habet virgi-

vitis, & alia quevis arbor ante an-

num quintum cenfebatur quodammo-

nem, nec eam attigit. ,

do facra; neque enim tribus annis pri-

IO. 44 expugzandam csvit atem.) Ser-

mis licebat ejus fru&us attingere, do-

mo eft de civitatibus extra terram

nec anni. quarti fru&us Domino fuif-

promiffam.

fent confecrati, ut habetur Levit. Ig.

2. quo fa&o, anno tandem quinto

Offeres ei primum pacem. ) Ilivitaþïs

ad deditionem pacificam, & incruen-

incipiebat fieri communis, & per com-

tam.

INimirum ut Terentius ait:

munem ufum quodammodo a facró ad

profanum üfum tranfire.

Simplicius

Omnia prius experiri, quam arma,

fapienseza deces.

dici potsü, hic eozzune ilud appel-

e

08

LIERI DIEUTERONOMII

13. Cumque tradiderit Dominus Deus tuus illam in^manu

tua, percuties omne, q

E

uod in ea generis maículini eft, ir; ore

gladii,

14. A

bsque mulieribus, & infantibus; jumentis, & cseteris,

ua in civitate funt: Omnem praedam exercitui divides, &

^

comedes de fpoliis hoftium tuorum

J

quae Dominus Deus tuus

dederit tibi

15. Sic facies cun&tis civitatibus, quae a te procul valde funt,

& non funt de his urbibus, quas in políieffionem accepturus es.

16. De his autem civitatibus, quae dabuntur tibi, nullum

omnino permittes vivere :

.

.

17. Sed interficies in ore gla

dii, Hethseeum videlicet, &

Amorrhzum, & Chanansgum, Pherezzaeum, & Hevoeum, &

Jebufzeum , ficut praecepit tibi Dominus Deus tuus:

18. Ne forte doceant vos facere cun&las abominationes, quas

ipfi operati funt diis fuis, & peccetis in Dominüm Deum ve-

Ítrum.

19. Quando obfederis civiratem multo tempore, & muni-

B

de

tionibus circumdederis, ut expugnes eam , non fucci

VET

S arbo-

res, de quibus vcfci poteft; nec fecuribus per circuitum.debes

vaftare regione

m» quoniam lignum eft, & non homo, nec po-

teft bellantium con:'ra te augere numerum.

20. Si qua autem ligna non funt pomifera, fed agreftia, &

in ceeteros apta ufus, fuccide, & inftrue machinas, donec cà-

pias civitatem , quae contra te dimicat.

CAPUT

1

! X3. Ip cre gladii.) V. di&ta Ekxo.17.13.

Nu'Inm omnino permirtes vrvere.) De

I4. 4bfque mrlicribus , 6c6) À mu-

hominibus taritum hoc intellige, non

lierum enim, & infantium cede in

de animalibus, & jumentis.:

bello temperandum eft , quamquam

IQ. «drberes, de quibus we[er-peteff . )

aliqui funt cafus, in quibus etiam hi

Arbores frugiferas. Pythagoras apud

polfuntinterfici ; Sicfa&tum Num. 31-

]amblicum pracipiebat $usec» Quró» ,

1

m

/

Puerum ttas excufat,feminam]exns

x&) ixxaeno» purt NeUy , /xr;fr&

ut ait Seneca l. 3. de ira cap. 24.

Qüeiosiy.

Szatrvam , O. frudlferam ar-

gumenris , & eereris.) Cur enim ifta

&orem nec ladere , zec perdere.

vaftentur, quz nihil commerita fünt.

- Quoniam bgnum efl , 6fc.). Quia tibà

16.

ue dabustur fibg. ) Íntra terra&

in bello nocere nón poteft.

promiíIz terminos,

*

*X ag CREEU

609

QAPUT XXL

€«D - w

Cautio fuper bomicidio occulto : de muliere in bello;czzpm, de filio

)

odioje primogenito , filio contumace , C? eo , qui fufpenfus

ef? in ligno.

