" fuam: propitius erit ei Dominus:

]ue, quibus oätrinxerat animam

10. Vidua, & repudiata quidquid voverint, reddent.

11. Uxor in domo viri (1) cum fe voto conftrinxerit, & ju-

ramento,

12. Si audierit vir, & tacuerit, nec contradixerit fponfioni,

reddet, quodcumque promiterat.

13. Sin autem extemplo contradixerit, non tenebitur pro-

miffionis rea :

quia maritus contradixit, & Dominus ei propt-

tius erit.-

P

14. Si voverit, & juramento fe conftrinxerit, ut per jeju-

nium,vel ceeterarum rerum abftinentiam affligat animam fuam;

in arbitrio viri erit ; ut faciat, five non faciat ,

15. Quod fi audiens vir tacuerit, & in alteram diem diftu-

lerit fententiam : quidquid voverat, atque promiferat, reddet:

quia ftatim ut audivit , tacuit.

16. Sin autem contradixerit, poftquam refcivi»t, portabit ipfe

iniquitatem ejus.

17. litze funt leges, quas conftituit Dominus Moyfi, inter

virum, & uxorem, inter patrem, & filiam, quee in puellari

adhuc aetate eft vel quae manet in parentis domo.

CA-

(1) Fer£a feq. usque ad frnem verf. 3. im edit. Sixt. glane omiffe [snr.

". $: maritum babuerit.) Sermo eft

tur de quacumque re promiffa , pe-

de ea, que nupta habitat extra do-

titur exemplum ab abflinentia , &je-

mum patris in domo mariti: ad fpon-

junio , quia frequentia funt votaiq hae

materia.

fam. etiam extendunt hanc legem

Hebrai, & aliqui recentiores.

16. Sim aures comtradixerit, 65c.)

Intellige poft diem,

in qua reff:ivit,

9. Propitius evit ey Dominus.) Qui

ut babent expreffe LXX.

non indipnabitur uxori, fi non fer-

Portabit ip[e imiquitatem. ) Uxora

vet votum a marito irritatum.

peccato excufabitur , quia impedita a

II. Ef jwramento. ) Et pro

At ,

viro non poteft preíflaze, quod pro-

hic capitur: in Elebr. enim eft z.

mifit ,

fed varitus peccabit contra

14. Per jejmnminm, &5c..) De quibus-

legem hunc confenfum revocans.

libet votis hic agitur, non autem de

17. Qu mauet im parentis demo.)

votis abftinentie tantum , ut patet ex

Quaz necdum cft emancipata , aut vi-

ro tradita.

num. 5. $. IQ. 12, ubi generatim agi-

*

z

,

529

***.

"

C A P. UCT XXXE

Cafis, Madianitis virgines fole refervantur , [ubfTantia & equo

dividitur pugnantibus C flebi, primitie Sacerdoti ac Levitis

traduntur , grátie Deo cun donariis

offeruntur.

i

*

i

cutusque eft Dominus ad Mó fen, dicens:

1. LO

2. Ulcifcere prius filios I(rael de Madianitis, & fic col-

D

ligeris ad populum tuum.

3. Statimque Moyfes : * Armate, inquit, ex vobis viros.;ad «Sup.

pugnam, qui poffunt ultionem Domini expetere de Madianitis. 25.17.

. Mille viri de fingulis tribubus eligantur ex lírael, qui

b

mittantur ad bellum. .

gé

j*

s. Dederuntque milleno

s de fingulis tribubus, id eft, duo-

decim millia expeditorum ad pugnam:

. 6. Quos müfit Moyfes cum Phinees filio Eleazari facerdotis,

vafaque fanCta, & tubas ad clangendum tradidit ei.

l"

j

7. Cümque pugnaffent contra Mad

v

"

á

janitas, atque 'vic'ifï'ent.,«

E

omnes màres occiderunt,

$, * Ét reges eorum, Evi,

& Recem, & Sur, & Hur, & Rebä, * Tof.

q

uinque principes gentis: Balaam quoque filium Beor inter- 13.21.

.

fecerunt gladio.

9. Coeperuntque mulieres-eorum , & par

vulos, omniaque

pecora, & cun&tam fu

pelle&i"lem,gquidquid habere potuerant

j

depopulati funt :

é

1o. Tam urbes qu

am vicülos, & caftella flamma confumpfit.

j

I1, Et tulerunt praedam, & ufiverfa, quae ceperant, tam

I2.Et

ex hominibus, quam ex ];umenti-s—,

i. Leifcere fílios Ifrael de Madiani-

rant experimärlïtum, cum fcortantes

P

uia jipfi provocaverunt

occidit fupra cap. 25. 7.

i1fraelitas , proftituendo eis filias fuas,

Vafa quoque [2ntta. ) Arcam: cum

ad fornicationem ,

& idololatriam

tabulis legis, Cherubim, & propitia-

Beelphegor. Vide füpra cap. 25. num.

torio; hzc enim fecum ferebant Ju-

6, 17-

*

dai euntes ad bellum.

*

d

Ultionezm Domini. ) Dicitur ultio

E£ ttt'ba!.) De (fuibus Io. 2

Domini , quia Domino adjuvante fa-

7. Omnes, mares. eccideruur. )

ui

&a, & quia eà vindicata eft. injuria

non funt.

erant in Madian, vel qui fuga elapfi

fa&a populo Domini, & ipfi Do-

mino.'

9: $47.) Pater Madianitidis, quam

6. Cum Phinees.) Cujus zeli Cept*;-

occidit Phinees cap. 25. 15.

Xxx

*

Ifiäl. € um Com.Menoc?. Togz, ,

530

LIBRI..NUMERI

12. Et adduxerunt ad Moyfen, & Eleazarum facerdotem,

& ad,omnem multitudinem filiorum Iífrael: reliqua autem

utenfilia portaverunt ad caftra i

. , danem contra Jericho.-

n campeüriþus Moab juxta Jor-

13. Egreffi iunt autem Mdyfes, & Eleazar facerdos, &

omnes principes fynagogae , in occurfum eorum extra caftra.

*14- Iratusque Moyfes principibus exercitus,tribunis, & cen-

turionibus, qui venerant de bello,

1$. Ait: cur foeminas refervaftis ?

* Sup.

16. * Nonre iftze funt , quze deceperunt filios Ifrael ad

—fug-

25.18- geftionem DBalaam, & pravaricari vos fecerunt in Dominum

fuper pec&ato Phogor, unde & percuffus eft populus ?

*Jud.

17. * Ergo cunétos interficit; quidquid eft generis mafcu-

21.12. ]ini, etiam in

parvulis: & mulieres, qua noverunt viros in

coitu , jugulate.

18:Puellas autem,& omnes foemin

as virgines refervate vobis:

I9. Et manete extra caítra feptem diebus :

ui occiderit

hominem

, vel occifum tetigerit, luftrabitur die tertio, &

feptimo.

:

20. Et de omni praeda, five veftimentum fuerit, five V385

& aliquid in utenfilia p

r&eparatum , de caprarum pellibus, &

pilis, & ligno, expiabitur.

21. Eleazar quoque facerdos, ad vircs exescitus; qui pu-

*Lev. gnaverant, fic locutus eft: Hoc eft

* quod

6. 28. mandavit Dominus

: præcgptum legis,

x

22. At-

11.33..

'Moyf'

15.12.

I3. EgreffÜt [unt amtem Moyfes , 65

bendas,. 1;e1 aliis dividendas. Qua-

Eleazar.) Ad gratulandum victoribus

nam effent virgines in plerifque, non

ex Madian redeuntibus.

fuit difficile agnofcere ex atate vix

dum nubili; neque ad id neceffe fuit

16. Super peccato Pbogor.) lnpecca-

to adorationis Beelphegor.

Hebrzis habere plufquam moralem

17. Cunüos interficite 65c.) Mulie-

certitudinem.

I9« Lufirabitur dietertio , 5 fepeimo.)

res, & parvuli jufte in bello occidi

Juxta legem de eo, qui tangit cada-

non poffunt, cum non refiftant, pof-

funt tamen Dei juffü, qui vite &

ver, latam Num. 19. I4. & feq.

moztis eft Dominus. Ita fa&um efthic.

20. Expialutsr.) Cenfebantur enim

immunda per conta&um cadaverum

Qua noUerumt Uiros im coin » jgula-

in tanta firage.

Expiatio fada per

?«.) Quia per'tales decepti fuerant

Hebrazi , fornicando cum eis.

ignem , fires expianda id ferret, vel

per aquam luftralem , de qua cap. 1g.

I8. Virgines: vefervate voii..) Con-

QI. Hec eff praceptum degis , quod

juges fcilicet , vel primarias, vel fe-

mandavit Dominus Moyf.) Hoc pre-

cundarias, vobis, vel filiis veftris fu-

ceptum fortaffe vocetantum traditum

turgs vel gcrte'ancillarum loco:ha-

eft; nam in lege fcripta non extat.

CAPUT/'X

YVYTI

4&ZXxo

*

53t

22. Aurum, &'z;

l

ftannum,

ggentum, & €5,& fezrrum & plumbum, &

25. Et omne, quo

d poteft tranfire per flammias, igne pur-

gabitur, quidquid autem ignem. non poteft fuftinere

? aqgg

t

expiationis fanétificabitur :

.

24. Et lavabitis veftimen

ta veftra die feptimo , '& ppriücati

*

poitea caftra intrabitis.

,25. Dixit quoque Dominus ad Moyfen:

Á

26. 'Tollite füummam eorum , quae capta funt, ab homine us-

que ad pecus, tu & Eleazar facerdos, & principes vulgi :

27. Dividesque ex aequo praedam., inter eos, qui pugnave-

runt, egreffique funt.ad bgllugïg & 'inter omnem reliquam

multitudinem :

28.. Et feparabis partem Domino ab his, qui pugnaverunt,

& fuérunt in bello) unam animam de quingentis, tam ex ho-

-

minibus, quam ex bobus, & afinis, & ovibus.

29. Et dabis eam Eleazaro faf:erdoti, quia primitiae Domigi

funt :

40. Ex media quoque parte filiorum Ifrael accipies quinqua-

gelimum caput hominum, & boum, & afinorum , & ovium,

cun&orum animeantium , & dabis ea Levitis, qui excubant'in

cuftodiis tabernaculi Domini.

31. Feceruntque Moy

leàzar, ficut p.ræceperatg Do-

minus.

kæ&E

32. Fuit autem preeda, quam exe

rcitus cepefat, ovium fex-

centa feptuaginta quinque millia,

33. Boum feptuaginta duo millia,

34. Afinorum fexaginta millia, & mille:

. 35. Anim:e hominum fexus foeminei, quze non cognove-

rant viros, triginta duo millia.

3

6. Dataque eft media pars his, qui in przelio fuerant,ovium

trecenta triginta feptem

millia quingentge :

37. E quibus in partem

Domini fupputatae funt oves fex-

centa feptuaginta quinque.

XXx2

38. Et

2'7. D.ividejïg::ä ex equo pr&dam , 6c.)

plus przdz militibus obtigit, quam iis,

Predain duàs partes &quales divila,

qui in eam expeditionem non iverant.

?

altera pars ceffit multitidini, qu& re-

29. Primiis.) klebr. obiario.

manferat in cafhis , aitera iis, qui

ao. Ex media quaque parice, 6c.) Sci-

roceíferant ad be!'um, qui curi ef-

licetab eis, qui remanferant in caftris,

nec pugnaverant. -

fenttantum duodecim millia , muitum

"

532

LIBRI NUMERI.

38. Et de Bobus triginta fex millibus , boves feptuaginta, &

uo:

*

39. De afinis

ffi0

unus.

triginta milläbus quingäntis, afini fexaginta

40. De animabus hominum fedecim millibus cefferunt in

partem Dofnini triginta duae animac.

fi

41. Tfadiditque Moyfes numerum primiti

ärum Domini

*

Eleazaro facerdoti, ficut fuerat ei imperatum,

42. Ex media parte filiorum Ifrael,

quam feparaverat his,

qui in przelio fuerant:

»

*

iu

43. De media vero parte, quze contige

rat reliquae mtlltitu-

dini, id eft

; de ovibus trecentis triginta feptem millibus quin-

I

gentis,

44. Et de bobus triginta fex millibus,

p

45. Et de afinis triginta millibus quingentis,

* 46. Et de hominibus fedecim millibus:

3

le

47. 'Yulit Moyfes quinquagefimum caput, & dedit Levitis;

qui excubabant in tabernaculo Domini , ficut praeceperat Do-

I

minus.

l

48. Cumque acceffiffent 'principes exercitus ad Moyfen, &

tribuni , centurionesque , dixerunt:

49. Nos fervi tui recenfuimus numerum pugnatorum : quos

habuimus fub manu noftra: & ne dnus quidem defuit.

$0. Ob hanc caufam efferimus in donariis Domini finguli,

quod in praeda auri potuimus invenire; periícelides, &wrmil-

las,annulos, & dextrali

z

a, ac murenulas, ut depreceris pro no-

bis Dominum.

$1. Sufceperuntque Mo

H

yfes, & Eleazar facerdos o-'rrine au-

"

rum in diverfis fpeciebus,

$2. Pondo fedecim millia, feptingentos quinquaginta ficlos,

a'tribunis, & centurionibus.

$3. Unus-

caufa oblationis auri: primaria enim

namenta.

so. PersfBelides.) C'rurum.. funt or-

erat, ut oftenderent fe effe gratos Deo,

4rzmillas.) Brachiorum ornamenta.

qui illis incruentam vi&oriam con-

Dextralia. ) Nidetur armilla, & dex-

cefferat.

trale fic diftingui, quod armilla fini-

51. durum in drver[fs fpeciebts.) In

firi brachii, dextrale dextri ornamen-

diverfas vaforum fpecies conflatum.

tum fit, quanquam armille nomen

52. Ponde fexdeciom mslia feptingen-

utriufque brachii ornamentum vide-

tos quinquaginta ffclos.). Ylebr. Chald.

tur comprehendere.

& LXX. verfione, non eft vox illa

Mrerenulas.) Colli ornamenta,

pondo.

Senfus efI totum illud aurum

Ur depreceris. ) Elec fecundaria erat

fuiffo ponderis fexdecim millium fe-

CAPUT XXXI. & XXXIL.

533

$3. Unusquisque enim, quod in praeda rapuerat, (uum erat.

1

*- $4. Et fuíceptum intulerunt in tabernacnlum teftiinonii; in

monimentum üliorum— lírael coram Domino.

&*CATPUZ.XXXIL

l

Fs Ruben, Gad , €&? ditmnidie tribui Mana[]e po;!ia datur trans

fratres fuos ia Torram promi[fionis

:?ordanem , "odo

)

armati prtecedant.

LE Ilii autem Ruben , & Gad habebant pecora mulfa, & erat

illis in jumentis 'infinita fubftantia :, Cumque vidiffent

Jazer, & Galaad aptas animalibus alendis terras,

2. Venerunt ad Moyfen , & ad Eleazarum. fautcerd-otem, &

pri

ncipes multitudinis, atque dixerunt:

. "Ataroth, & Dibon, & Jaze

r,& Nemra, Hgfebönj & Elea-

le; & Saba, & Nebo, & Beon,

E

A4- Terra, quam percuffit Dominus i

n conf pe&u' filiorum

Iírael, regio uberrima eft ad paftum animalium : & nos fervi

tui habemus jumenta plurima :

. Precamurque fi invenimus gratiam coram te, ut des no-

bis famulis tuis eam in poffe

*Hïbnem, nec facias nos tranfire

ordanem.

à

6. Quibus refpondit Moyfes: Num

quid fratres véftri ibunt

ad pugnam , & vos hic fedebitis ?

. Cur fubvertitis mentes filiorum Iírael, ne tranfire au-

deànt in locum , quem eis daturus eft Dominus ?

g. Nonne ita egerunt patres veftri, quando mifi de Cades-

barne ad explorandam terram ?

9

. * Cumque veniffent usque ad

vallem botri, luftràta omni *Sup.

fubverterunt cor filiorum Ifrael, ut non intrarent !3:24-

regione,

30." Qui

flfles, quos eis) Dominus dedit. x .. 3

S4. Im monumentum fflioruma Mfrael

ptingentorum quinquaginta ficlorum.

ienim

coram Domizo,

Ut Deus eorum me-

A rribunis, E centurtonibus.?)

detulerunt ad Moyfem & Eleazarum,

miniffet , ï& eis effet propitius.

id quod ipfi , & quod milites obtu-

lerant.

bverterunt. ) Fregerunt, diffol-

$3. Quod imprada rapuerat , fuum

9-5

verunt: hocenim fignificat vox

Hebrza 3xoy . 72zin.

erat.) Ex hoc intelligas, quod fupra

Ut aonintrarent.)

Particula, z non

cum tota multitudine fucrat commu-

nicatum , fuiffe tantum animantium ;

fignificat intentiohem

E

, fed eventum

& hominum pr&dam:

*

rel

x

*

-

^

^

LIBRINUMEREL

*

3

3

4

*Sup.

10. * Qui iratus juravit , dicens:

14-29.

II. S? videbunt homines ifti, qui afcenderunt ex IEgypto,.

1

a viginti annis, & fupra, terram , quam fub juramento polli-

Y

citus fum Abraham , 1íaac, & Jacob, & noluerunt fequi me,

12. Praeter.Caleb filium Jephone Cenezaetu, & Jofue filium

Nun : ifti impleverunt voluntatem meam.

13. hratusque Dominus adverfum Ifrael, circumduxit eum

per defertum quadraginta annis, donec confumeretur univerfa

P

generatio , quae fecerat malum in confpettu ejus.

*

14. Et'ecce , inquit , vos furrexiftis pro patribus veftris, in-

crementa, & alumni hominum

peccatorum, ut aqgerezis fu-

rorem Domini contra Iírdel.

15. Quod fi nolueritis fequi eum, in folitudine pöpulum

derelinquet, & vos caufa eritis necis omnium.

16. At illi prope accedentes, dixerunt: Caulas ovium fabri-

cavimus , & ftabula jumentorum, parvulis quoque noftris ur-

y

bes munitas:

17. Nos autem ipfi armati, & accinéti pergemus ad prae-

lium ante filios Ifrael, donec introducamus eos ad loca fua.

Parvuli noftri; & quidquid habere poffumus, erunt in urbibus -

ihuratis, propter habitatorum *infidias.,

18. Non rever:emur in domus nollras, usque dum poffi-

deant filii Ifrael heereditatem fuam,.

19. Nec quidquam quaeremus trans Tordanem, quia jam ha-

bemus noftram poffeffionem in orientali ejus plaga.

*Jof

20. Quibus Moyfes ait: *Si facitis, quod promittiti$ , expe-

1. I4. diti pergite coram Domino ad pugnam :

21. Et omnis vir bellator armatus Jordanem tianfeat, donec

fubvertat Dominus inimicos fuos,

22. Et

1I. $i videbgmt. ) NNon videbunt.

14. Ipcrementa , €$ aluwmni þom'i;mm

Particula,7 , juramentis fervit, d&

peecatorum. ). Peccatorum difcipuli;

fenfus eft,' fi videbunt, pro Deonon

qui non tantum eorum peccata imita-

babear.

mini, fed propagatis, & augetis.

4 vwigiuti annis.) Significat &tatem

I7. Proprer . babitatorum | tuffdias.))

hominum, non tempus difceffus ex

Erant enim Rubenite, & Gaditz vi-

ZEgypto.

$

cini Moabitis , Idum&is, Chananais ,

*

13. Circumduxit eum fer defirium.)

aliifque hoftibus.

Significanter LXX. crcemvolvit. eos

20. Coram Demino.) Coram arca,

ut rbombum per. defertum quadraginta

vel favente Domino.

A021$.

Eft autem rhombus machina,

21. Ovmis vir bellaror.) Qui com-

quam agitando tramam glomerant

mode poteft ; nam domi relidi quod

in circulum. . ltalice Nafpo.

eránt neceffaríi ad urbes; quas occu-

i

CAPUT XXXII.

4535

22. Et fubjiciatur ei omnis terra: tunc eritis inculpabiles

"

apud Dominum ;'& apud Ifrael , & obtinebitis regiones, quas

*

vultis, coram Domino.

H

CH 51

n autem, quod

dicitis, non feceritis, nulli dubium ïaff,

quin peccetis in Deum & fcitote, quon

x

jam peccatum veürum

apprehendet vos.

*

ll

24.. K dificate:«ergo ur

bes þarvulis'veüris : & caulas, & fta-

d

bula ovibus, ac jumentis: & quod poiliciti eftis . implete.

25. * Dixeruntque filii Gad, & Ruben ad Mo

yfen: Sfrvi tui

* Jof.

fumus , faciemus , quod jubet dominus pofter.

4 I2«

26. Parvulos noftros, & mulieres

" -cz pecora, ac jumenta

relinquemus in-urbibus Galaad :

*

.

27. Nos autem famuli tui omnes expe

diti pergemus ad bel-

lum , ficut tu, Domine, loqueris.

28. Praecepit ergo Moyfes Eleazaro facerdoti, & Tofue filio

Nun, & principibus familiarum per tribus Ifrael, & dixit ad

eos :

29. * Si tranfierint fifii Gad, & filii Rubem vobifcum Jorda- *Deut

3.12-

nem omnes armati ad bellum coram Domino, & vobis fuerit

* Jof:

terra fubjeCta : date eis Galaad in poffeffiónem.

3-

30. Sin autem noluerint tranfire armati vobifcum i

2

p

n terram ä

Chanaan, irter vos habitandi accipiant loca.

31. Refponderuntque filii Gad, & filii Ruben : Sicut locu-

tus eft dominus fervis fuis, ita faciemus :

*

32. Ipfi armati pergemus coram D'ominos

nterrcm Chanean, :

& p offeffionem jam fufcepiffe nos confitemur trans Jordancm.

. * Dedit itaque Moyfes filiis Gad, & Ruben, & dimidise*Jot.

tribui Manaffe .filii Jofeph, regnum Sehon regis Amorthzei, & 22- 4-

regnum Og regis

.

Bafanj& .terram eorum cum urbibus fuis per

circuitum.

A

goer,

34- 'Igjtur extru

xerunt lii Gad, pibon, & Ataroth, & 4

35. Et

Es

paverunt defendendas; tranfierant ex

30- Inter vos babitandi , &c. ) Qua-

eis Jordanem 40o. millia, ut patet Jo-

fi dicat, fi fidem . datam fefellerint ,

noluerintque vobifcum ad pugnam

fue 4. I3. cum tamen in cenfu nume-

rata effent ex eis centum & decem

progredi, compellite eos tranfire Jor-

millia cap. 26. 19.

cum.

danem, pugnare, & habitare vobif-

23. Peccatum ve[lrum.

) Pcna peccati.

o6. lnurbibus Galaad.) Non de fo-

31. Lecutus efd Dominus.") Deus fci-

1a Galaatitide hoc intelligendum , fed

licet per Moyfem ; patet ex Hebrao.

de tota forte Gaditarum, Rubenita.-

34. Exeruxerumt. )

Reftaurarunt 5

rum ,.& dimidiz tribus Manalíe.

7na«m Prius extiterant,

^

*

LIBRI NUMERI

536

. 35. Et Athroth , & Sophan, & Jazar, & Jegbaa,

36. Et Bethnemra, & Betharan, urbes munitas, & caulas pe-

x

coribus fuis.

j f

37. Filii vero Ruben szedificaverunt Hefebon , & Eleale; &

Cariathaim ,

38. Et Nabo, & Baa

l*meon verfis nom*inibwj.is7 Sabama quo-

ue.: imponentes vocabula urbibus , quàs extruxerant.

]

*Gen.

. * Porro filii Machir, filii Manaffe perrexerunt in Galaad,

50.22. & vaftaverunt eam interfetto Amorrhao habitatore ejus.

40* Dedit ergo Moyfes terram Galaad Machir filio Manaffe,

*

qui habitavit in e

.

3.

*

air aütem

41-

filiffs Manaffé abiit, & occu

pavit vicos ejus),

&

quos appellavit Havoth Jair, id eft, Villas Tair.

42. Nobe quoque perrexit, & apprehendit Chanath cum vi-

cu?is fuis: vocavitque eam ex nomine fuo Nobe.

k

CAPUT XXXII.

Mmzjionibuf 42." fili

orum Jfrael per. oria loca in deferto f'eCet-

*

— fitis , Cbananai a :Domino. jubentur interimi.

1. T TE fünt manfiones filiorum Ifrael, qui egreíTi funt de

A À JEgypto.per turmas fuas in imanu Moyfi, & Aaron.

2. Quas defcripfit Moyfes juxta caftrorum loca, qus&e Do-

mini juffione mutabant.

4. Profe&ti igitür de Rameffe menfe primo, quintadecima

die menfis primi j (1) altera die Phafe, filii Ifrae] in manit ex-

celfa, videntibus cun&tis ZEgyptiis,

4. Et fepelientibus primogenitos, quos percufferat Dominus.

4

(Nam & in diis eorum exercuerat ultionem.) :

g.-Caftra-

(1) Altera die. Ip edit. Sixt., legerur

: Fecerunt altera: die .&c.

3

Verfis nominilus. ) Prafertim

2. Juxr« ca./?ïakruä leca, ) *Juxta nu-

*

quia quedam ab idolis, que in illis

merum callrametationum.

colebantur, nomen habebant, ,üt Ba-

9. 4ltera die.Phafe, ) Poftridie agni

moth , Baal, & Baalmeon.

immolati, hoc eít die I5. menfis

40. Machir.) Polteris Machir , feu

primi.

dimidiz tzibui Manaffis, prognatz ex

Machir.

In manu excel[a. ) In magna pote-

rum.

ftate, robore, ae terrore /Egyptio-

41. farr autem fflius Mana]fe.) Non

proximus; fed remotus.

ic. fepe

4. Indiis eorum exercuerat u.'tianem;)

nepotes vocantur filii, ut Luc. 1. 16.

Quia eadem nocte, qua egreffi funt

Mlatth. 1. I.

ex /Egypto, proflravit idola ZEgy-

N

"panu ngf;, ö'i.:;dran.) Du&u

pti. Hier. ep.

Moyfis , & Aaronis.

12* I2«

-127. vide fupra Exod.

1 l

&

CAPTT XXXIIL

537

. Caftrametati funt in Socotb,

E

6. Et de Socoth venerunt in Etham,

quae eft in exft*emis

finibus folitudinis.

7. * Inde egreffi venerunt contra Phihahiroth, quae refpicit *Exo

Beelfephon, & caftrametaci funt ante Magdalum.

14.2.

Q

g. Profe&tique de Phihahiroth,tranfierunt per medium mare

d

in folitudinem: *& ambulantes tribus diebus per défertum ; ,

Etham caftrametati funt in Mara.

15.22

; *Profe&ique de Mara venerunt in Elim, ubi erant duo- 23.

l

decim fontes aquarum ,

& palmse feptuaginta, ibique caftra- " *^xo

15.27

metati funt.

$,

1o. Sed & inde egreffi, fixerunt tentoria fuper mare rubrum.

j

Profe&tique de mari rubro,

II. Caftrametati funt in. deferto Sin.

12. Unde egreffi, venerunt in Daphca.

13. Profe&tique de Daphca, caftrametati funt in Alus.

14. Egreffique de Alus in Raphidim fixere tentoria , * ubi *Exo.

li

17.1.2;

populo defuit aqua ad bibendum:

15. Profectique de Raphidim , caftrametati funt in deferto

je

Sinal.

16. Sed & de folitudine * Sinai egreffi, venerunt ad fepulchra 'Exo

I9. 2

concupiícentiae.

17. * Profe&tique de fepulchris concupifcentise, caftrametati * Sup

funt in Haferoth.

II.94

12

18. * Et de Haféroth venerunt in R ethma.

*Sup

19. Profe&tique de Rethma, caftrametati funt in Remmom:- 5. 1.

IN

phares.

20

Unde ezreffi venerunt in Lebna.

2I.

De Lebna , caftrametati funt in.Reffa.

22

Egreffique de Reffa venerunt in Celatha.

23.

Unde profe&ti , caftrametati funt in monte Sepher.

24

Egreffi de monte Sepher, venerunt in Arada.

ni

Inde proficifcentes , caftrametati funt'in Maceloth.

l

2$*

26.

Profe&ique de Maceloth , venerunt in 'Thahath.

27

De Thahath , caftrametati funt in "Thare.

28

Unde eereffi, fixere tentoria in Methca.

29.

Et de Methca, caftrametati funt in Hefmona.

j

30. Pro-

II. $iz.) Scribitur per famech-.;ïwiude dida Exod.16. 1. & cap. fequenti n. 5.

Bidl. H Gopuz. Menoch. Tom. T.

Yyy

LIBRI NUMERT

20. Profe&ique de Hefmona, venerunt in Moferoth.

31. Et de Moferoth , caftrametati funt in Benejaacan.

*Deut

32."Profectique de Benejaacan,venerun: in montem Gad

io. '7

g'ddc

33. Unde profé&ti, caftrametati fun: in Jetebatha.

34. Et de Jetebátha venerunt in Hebrona :

3;. Egreffique de Hebrona, caftrametati fantin Afi

ongaber,

*Sup,

eít Cades,

29. I.

36.*1nde profe&i, venerunt in defertum Sin,haec

37. Egreffique de Cades, caftrametati funt

in monte Hor,

in extremis finibus terrze Edom.

* Sup.

38. * Afcendit

que Aaron facerdos in montem Hor, jubente

29.25. Domino,

eut.

& ibi mortuus eft anno quadragefimo egretfionis fi-

82-50.

liorum Yírael ex JEgypto, menfe quinto, prima die menfis,

39. Cum effet annorum centum viginti trium.

40. Audivitque Chananzeus rex Arad, qui habitabat ad me-

ridiem, in terram Chanaan veniffe filios Irael.

i

&

. 41. Et profe&ti de monte Hor, caí

rametati funt in Salmona,

42. Unde egreffi venerunt in Phu

non.

43. Profet&tique de Phunon, caítrametati funt in Oboth.

44. Et de Oboth venerunt in

j

]eabarim, quae eft in finibus

oabitarum :

45. Profe&ique de Jeabarim , fixere tentoria in Dibongad.

46. Unde egreffi , caftrametati funt in Helmondeblathaim.

47. Egreffique de Helmondeblathaim, venerunt ad montes

- Abarim contra Nabo.

48. Profettique de montibus Abarim , tranfierunt ad cam-

peftria Moab , fupra Jordanem contra Jericho.

49. Ibique caftrametati funt de Bethfimoth usque ad Abel-

fatim in planioribus locis Moabitarum;

50. Ubi locutus eft Dominus ad Moyfen :

$1. Praecipe filiis Ifrael, & dic ad eos: Quando tranfieritis

e)

Jordanem, intrantes terram.Chanaan,

*Deut

$2. Difperdite cun&tos habitatores terrce illius: *confringi-

Z

a

te titulos, & ftattias ;omminuite, atque omnia excelf:

vaftate,

]g'ucäic.

$3. Muni

36. Zin.) Scribitur per tzade.

ABeIf'atïm progrediendo , ubi fuit àlía

40. Veniff. ) Adventare , ponitur

maniio.

52. Confriiz;gife tzrulos. )— Aras, vel

aAtus perfe&us pro inchoato.

^ 49- De Betbffmoth ufque ad . Alel/a-

columnas , vel delubra, alii pi&uras,

£m.)

Primum fiftendo in Bethfi-

alii fimulachra. Chald. zemp/z,

moth, ubi fuit una manfio , deinde ad

Excelfa. ) Altaria & facella in locis

excelfis idolis confecrata.

CAP U T XXXIIL & XXXIV.

539

$3. Mundantes terram , & habitantes in ea, ego enim dedi

vobis illam in pofieffionem ,

r

54. Quam dividetis vobis forte. Pluribus dabitis latiofem,

& paucioribus anguftiorem. Singulis ut fors ceciderit, ita tri-

buetur haeredites.

Per tribus, & familias poffeffio dividetur:

$5. Sin autem nolueritis interficere habitatores terrae : qui

'

remanferint, erunt vobis quaft clavi in oculis, & lanceze in la-

teribus, & adverfabuntur vobis in terra habitationis veftrae.

36. Ét quidquid illis cogitaveram facere , vobis faciam.

AQUAOPUCE XX

Terre promifFonis fitus , C limites juxta varias orbis plagas,

eaque forte dividenda pracipitur , addiiis illorum

nominibus, qui eam dividant.

c

usque eft Dominus ad Moyfen, dicens:

lüt

É LO

2. Preecipe filiis Ifrael, & dices ad eos; Cum ingreffi

fueritis terram Chanaan, & in poffeffionem vobis forte cecide-

rit, his finibus terminabitur:

3. * Pars meridiana incipiet a

folitudine Sin , quae eft juxta * fof.

Edom, & habebit terminos contra Orientem mare falfiffimum, 15. r.

4 Qui circuibunt auftralem plagam per aícenfum Scorpio-

Y VV

nis,

S5. Clzvi m oculis , 65 lancea-im la-

Contra orientem.) Verfus orientem,

teribz;.) Erünt vobisinfeftiffimi, ar-

hoc eft, ubi latus orientale concur-

ma in vos diftringent, & perniciem

rere debebit cum meridiano ; & angu-

vobis afferent.

lum communem efficere.

ffnibus terminabisur. ) Apte

Mare [alffffigmum.) Eft lacus Sodo-

p- Hl;)

oft impofitum przceptum de

morum, five Afphaltites, ubi prius

delendis habitatoribus , fines hic ter-

fuit Pentapolis

dicitur falfiffimum,

r2 , quam occupaturi effent, ftatuun-

quia omnia maria faltem Judaica fal-

rur, ut fcirent, quarum regionum in-

fedine multum fuperat. Caufa tantz

colas effent deleturi, & quarum pof-

falfedinis fulphur, bitumen , fal, que

feffionem accepturi.

in Pentapoleos incendio e colo de-

ciderunt.'

3. 4 folitudine Zin.) Incipit hanc

terminorum defcriptionem a latere

4. Per ajeenfum féorpionis.) WOXX.

meridiano in angulo, ubi latus meri-

meog d»&jlacu» " Axee[ii» per. afeenfum

"crabiz.

Loci eff nomen, & fecun-

dianum jungitur.lateri orientali; ille

enim angulus incipiebat a folitudine

dum aliquos etiam -urbis, aut regio-

Zin Hebr. yv ziz , per tzade, ne exi-

nis, quam putant effe eam , quz 1. T.

fümes elf: de(ertum illud Sin, cujus

Miachab. cap. 5. num. 5. voeatur Acra-

eft mentio. Eixod. 16: ubi in Hebrao

bathena, cujus fententie au&tor vide-

eít pya fm.

tur S. Hieron. in cap. 1. Abdig, 9««

^40

LIBRI NUMERT

nis , ita. ut tranfeant in Senna, & perveniant a Meridie usque

f

ad Cadesbarne: unde egredientur confinia ad villam nomine

Adar, & tendent usque ad Afemona.

(

$. Ibitque per gyrum terminus ab Afemona us

que gd tor-

rentem JEgypti, & maris magni litore finietur.

[

6. Plaga autem occidentalis a mari magno incipiet, & ipío

fine claudetur.

7. Porro ad feptentrionalem plagam a mari magno terinini

m

incipient, pervenientes usque ad montem alti

iil

mum,

ïl

'.

8. A quo venient in Emath usque ad terminos Sedada :

9. Ibuntque confinia usque ad Zephrona, & villam Enan :

hi erunt termini in par:e Aquilonis.

;o. Inde metabuntur fines contra orientalem plagam de

villa Enan usque Sephama,

Ir. Et

vergzt, inquit, vrt;l/l-arpianem, d ef,

* fed tantum uíque ad eam ejus littoris

ad urbem Acrabatbenam.

partem, qu& Libano aut Hor monti

I) segma.) D. klier. in locis He-

a regione refpondet ; hinc enim ia-

braicis ait effe petre nomen: & for-

choatur latus feptentrionaleterr& prc-

taffe éft petra illa, cujus fit mentio

miff.

Tudic. r. num. ult. que cum Afcenfu

L

*

Perveniemtes,) Reda linea.

Scorpionis flatuitur efle Amorrhzo-

Ufque ad montem altifmum.) 1n He-

rum terminus.

brao habetur. 45 34 &i babar. Hlor

A meridie. ) in Hebrao . eft ad me-

montem. LXX. qui habent, vao4 ró

ridiem , & ita enim habent LXX. «eóg

0006 ,- apud montems, montem videntur

Ajfja, & idem fen(us eft noftri inter-

in Hebrzo legiffe non $; fed 543

pretis, cui, 4 merid;e, idem elt ac

Mons igitur ifle tIor, veleft pro-

verfus meridiem.

mon:torium aliquod Libani ita ditum,

5. Ufaue ad torrentem. JEgypti.) Hic

vel fi legamus *r1p 3 mozs mozs ,

torrens rivulus eft, qui ex deferto ve-

ita dicitur propter Libanum, & Au-

niens juxta Rhinocoluram in mare

tilibanum duo quafi ejufdem montis

mediterraneum -delabitur, terramque

juga & vertices.

tribus [uda , & Simeona deferto, via-

8- 4 quo vensent in Emath. ) Urbs

que /Ijgypti difterminat. Paffim in-

fuit in parte Aquilonari terre pro-

Scriptura hic torrens ponitur auflra-

miíle juxta Libanum montem. Scri-

lis terminus terre promiílx.

bit S. Hier. in cap. 10. l(2iz, Eimath

Magni maris.) Mlediterranei.

Épiphaniam fuiffe a Syris etiam fuo

6. Etipfofmmeclaudetzmr.) Senfus eft;

tempore appellatam.

plaga occidentalis ficuti a mari ipfo

Sedada. ) Urbs eft, vel vicus ad li-

initium accepit, ita ipfo mari finem ha-

mitem plaga feptentrionalis.

jjus-

bebit, nec erit aliud, quo concluda-

dem mentio Ezech. 47. 15.

tur ifte limes occidentalis, quam ip-

IO. Sepbama.) Quis locus fit, non

fius maris littus.

Non tamen exifli-

conftat. S. Ílier. nihil aliud habet,

mes totum littus mediterranei occi-

quam elfé terminum Jud& ad Solis

dentem fpectane datum effe LHebrais,

ortum.

CAPUT XXXIV.

841

e

1ir. Et de Sephama defcendent termini in Reblatha contra

fontem Daphnim: inde pervenient contra Orientem ad mare

Cenereth,

12. Et tendent usque ad Jordanem, & ad ultimum falfiffimo

claudentur mari. Hanc habebitis terram per fines fuos in cir-

cuitu.

13. Pracepitque Moyfes filiis Ifrael dicens : Hec erit ter-

ra,quam polTidebitis forte; & quam juffit Dominus dari novem

tribubus, & dimidise tribui.

14. 'Tribus enim filiorum Ruben per familias faas, & tribus

filiorum Gad juxta cognationum numerum,.media quoque tri-

bus Manafíe.

15: Id eft, duae femis tribus, acceperunt partem fuam trans

ordanem contra Jericho ad orientalem plagam.

16. Et ait Dominus ad Moyfen :

17.*Hsec funt nomina virorum , qui terram vobis divident,

:

i

Eleazar facerdos, & Jofue filius Nun,

&

[^)

^

18. Et finguli principes de tribubus fingulis,

Ig. Quorum ii

ia funt vocabula: De triþu Juda, Ca-leb fi-

lius Jephone.

»]

D

De tribu Simeon, Samuel filius Ammiud.

I)

. De tribu Ben'amin, Elidad filius Chafelon,

. De tribu filiorum Dan, Bocci filius Jogli :

t3

12

. Filiorum Jofeph de tribu Manaffe, Hanniel filiusEphod:

— QO9 l3 "- O

]

L

. De tribu Ephraim , Camuel filius Sephthan.

25

. De tribu Zabulon, Elifaphan filius Pharnach.

25. De tribu Iffachar, dux Phaltiel filius Ozan.

X y$.,3

27. Dä

II. Contra fontem Dapbnim.)lnile-

illud feuftagnum, quod mare Galilze,

brzo. eft tantum cozzra fontem , illum

aut itagnum Genefareth ; aut mare

"Tiberiadis paffim appellatur in Evvan-

fcilicet, qui contra Reblatha eft no-

fortaffe ita dictus a

elio.

tus & celebris

laurorum multitudine, ut etiam fub-

IQ. U/que ad fordauem. ) ]ordanem

urbanum celebre Antiochigm urbis ;

fcilicet majorem.

Ídem fluvius dici-

tur Jordanis minor, donecad lacum

& fortaffe noftra Daphne illa eft, cu-

jus meminit Jofephus lib. 4. Belli Ju-

Genefareth perveniat; major, poft-

daici cap. I. quz ad lacum Semecho-

quam ab eo lacu egreffusufquead ma-

nitem fita eft. D. tamen EHier. Daph-

re mortuum decurrit.

I9. Simguli principes de zribulbus ffa-

nem hane vult effe eam, qua vicina

Antiochim eft. VideDonfrerium hic

gulis.) INon principes totius tribus ,

late de hoc, & erudite difputantem.

fed principes aliquarum familiarum in

Ad mare Ceuereib.) Quod eft mare

fua tribu.

542

LIBRI

NUMERI

27. De tribu Afer, Ahiud filius Salomi.

28. De tribu Nephthali , Phedael filius Ammiud.

29. Hi funt, quibus

x

preece

perat Dominus, ut dividerent fi-

!

liis Ifrael terram Chanaan,

b

CAPUT XXXV.

": fgnari jubentur urbes & füburbana Levitis,, C? urbes refugii

pro bomicidio non «oluntario : lex bomicidii oluntarii , € non

voluntarii : unius teflimonio nemo puniendus

