Non eredebat. ) Nam magnis rebus

) Non

alteram, quam domi ferrent : alte-

rara fides folet adeffe, quod veriili-

LIBRI GENESLS

27. li e contra referebant omnem ordinem rei:

cumque

$3

vidiffet plauftra , & univerfa, quae miferat,

revixit fpiritus ejus.

eu f

28. Et ait: Sufficit mihi, fi adhuc Jofeph filius meus vivit:

ferat ]

vadam, & videbo il!um, antequam moriar. (1)

6 i

[u

ln 5

CAPUT XLVI.

pE

Jacob venovata Dei promi[fione cum . unicerfis flliis , ac nepoti-

funt Y

bus, quorum momima recenfontur , in. ZEgyptum . defcendit : cui

ben,

, ut Pbaraoni fe pa[lores ovium

qccurrens dofepb : fuadet

$. ]

dicant.

TO

Rofettusque Ifrael cum omnibus quae habebat, venit ad

D

EY

n

puteum juramenti: & ma£tatis ibi vi&timis Deo patris fui

Ifaac,

nm

2. Audivit eum pervifionem no£tis vocantem fe, & dicen-

tiqe

tem fibi: Jacob, Jacob: cui refpondit: Ecce adfum.

D

3. Ait illi Deus: Ego fum fortiffimus Deus patris tui: noli

H

timere, defcende in Égyptum

, quia in gentem magnam fa-

!

ciam te ibi.

Dinf

4. Ego defcendam tecum illuc, & ego inde adducam te

16

tuos.

revertentem: Jofeph quoque ponet manus fuas fuper oculos

Ter,

m

V

$. Sur-

Ti Qu

1j

(1). Czp. XLV. in edit. Sixt. babet ZO. Vtrf,

Q5 g

z

y.

mum. in miferis, qui fibi perfuafe-

retur, fi Ded inconfulto hoc iter fu-

rant fe a malis liberandos non effe.

fciperet. 4. ne moreretur in via,

57. Revixit

priufquam filium cerneret.

redditus.

ffiritus cym) Sibi quafi

f

4- Defeendam tecum. ) Adero, & fa-

ütheri

28. Suffcit mibi. ) Hebr. multum eü

vebo tibi eunti, & femini tuo re-

l'.(m ha

vHbi, fuperat vota, fpes meas vin-

deunti.

M

f*?mr

cit, nihil amPlius eft, quod optem.

Inde adducam te rewertentem. ) Po.

&t

fteros tuos, qui offa tua fecum ex

A

3. Nli timere. ) Eximit metum,

pliea

lt

quo téneri poterat multis ex

JEgypto afportabunt, ut fepulchro

x 1

[

caufis. 1

ne liberi idolorum cultu,

patrum tuorum condaris.

u

& aliis JEgvyptiorum vitiis imbueren-

Ponet: manus fuas füper oculos tuos. )

erüïte

tur. 2. ne pofteri ille&ti fertilitate,

Tibi morienti oculos claudet juxta

l

t

& amonitate /Egypti in Chananzam

prifrum Hebrzorum - morem , quo

tür en

redire nollent, & Dei promiffa ne-

chariffimi

chariffimis

I^

morienti bus

gligerent. 3. ne quid adwïerü pate-

oculos premunt.

ünt P(

CAPUT XrVk

17

* A&.

ümque

D

s. Surrexit autem Jacob a puteo juramenti: * tuleruntque

70 Iïl

Is £j

eum filii cum parvulis, & uxoribus fuis in plauftris, quse mi-

VIVI:

ferat Pharao ad portandum fenem,

6. Et omnia, quee poffederat in terra Chanaan: * venitque , Jof:

in Zgyptum cum omni femine fuo,

24. $4

7. Filii ejus, & nepotes, filiae, & cun&ta fimul progenies. Píam

9. Haec funt autem nomina filiorum Iírael ,'qui ingreffi 104- -

t

funt in ZEgyptum, ipfe cum liberis fuis: * Primogenitus Ru- ffaaïæ

J: a

Y

P5

]

ben.

Utl

. Filii Ruben: H

enoch, & Phallu, & Hefron, & Charmi. ï;jxä

1o. Filii Simeon: * Jamuel, & Jamin, & Ahod, & Jachin, 1.2

6

14

& Sohar, & Saul filius Chanaanitidis.

Num

ir. Filii Levi : * Gerfon, & Caath, & Merari.

^

enit ad

26. 6

.

s

tris füi

1.. Fili Juda: * Her, & Onan , & Sela, & Phares, & Za-

t.Par

.z

ra , mortui funt autem Her, & Onan in terra Chanaan. Na- j. 1

3

dicet«

tique funt filii Phares, Hefron , & Hamul.

* r Pa-

13. Filii Hfachar: * Thola, -& Phua, & Jfob, & Semron.

ral. 6.

j: noli

14. Filii Zabulon: Sared, & Elon ,. & Jachelel.

B

P

.

15. Hi filii Lis , quos genuit in Mefopotamia

Syrie cum " 1

um f

Dinafilia fua, omnes animze filiorum ejus & filiarum triginta tres. Exod

16. Filii Gad : Sephon, & Haggi, & Suni,

eam t

& Efebon , & fiPIaï:

oculos

Heri, & Arodi, & Areli.

24

17. Filii Afer: Jamne, & Jefua , & Jeffui, & Beria, Sa- «

I.

Paral.

é Sut«

ra quoque foror eorum. Filii Beria: Heber, & Melchiel.

18. Hi filii Zelphee , quam dedit Laban Lice filiee fuze, &

B.

hos genuit Jacob fedecim animas.

4« 2I.

*1 Pa-

tal. 7

19. Filii Rachel uxoris JaX(;OE: Jofeph & Benjamin.

M

5

20

a-

jtec f

——

OAm

** r

n vld

7. Filie. ) Widetur effe enällage

men cum Jacob in JEgyptum defcen- Paral.

numeri, nàm jacob unam tantum fi-

diffe, non in fua perfona, fed in 7, 5o.

**

liam habuit Dinam.

lumbis Phares patris fui, in quibus

m&ü

S. Hac fünt autem siomina. ) Recen-

adhuc latebant.

Nam, ut annotat

N

t r*

fentur, ut in exitu ab /Egypto mani-

D. Auguítinus, defcenfus hic, & in-

feftum fit, quantopere fuerint multi-

greffus Jacobi in. ZEAgyptum comple-

)P

plicati tam paucis annis.

Ctitur etiam annos 17. vite ejus in

um &

Qui ingreff. ) Qui quando Jacob

JEgvpto; imo & annos relique vi-

q

üi lo

j

in /Egyptum ingreffus eft, erant fu-

te Jofephi puta 71.

»]

1$. Omnes animé. ) Synecdoche.

j

erftites. Excipe tamen filios Juda,

22

Her, & Onan, de quibus n. 12. fate-

Triginta tres. ) Computata & ipfa

et uxta

tur enim eos in Chanaan mortuos.

Lia, aut potius ipfo Jacob cum fuis

" quO

i2. Htfron, 6 Hamul. ) . Hi nati

filis, & filia Dina, exclufis tamen

jentibié

funt poftea in ZEgypto; dicgmtur ta-

Her,.& Onaf.

174

LIBRI GENESIS

*Supr

20. * Natique funt Jofe

ph filii in terra ZEgypti, 'Quos genuit

patris

41:$9: e1 Afeneth filia Pi

iiipharis facerdotis Heliopoleos: Manalles,

Frattt

2

*3 Par

& Ephraim.

Vener

Á

21. Fihi Benjamin: * Bela

7. 6

, & Bechor, & Asbel, & Gera,

n

$. I

, & Naaman, &Echi, & Ros,

& Mophim, & Ophim, & Ared.

Tüm ?

22. Hi filii Rachel,

qulos genuit Jacob: orfhnes animze qua-

t

tuordecim.

EL

25. Filii Dan: Hufim.

frum

24. Filii Nephtali: Jafiel, & Guni, & Jefer, & Salïem.

M.

25. Hi filii Balee , quam dedit Laban Racheli filide fuse: &

t n

hos genuit Jacob: omnes animee feptem.

autem

26. Cunétee animse , quae ingreflae funt cum Jacob in JEgy-

flantu

ptum , & egrefice funt de femore illius absque uxoribus filio-

rum ejus, fexaginta fex.

27. Filit autem

Jofeph, qui nati funt ei in terra f£gypti,

?Deut animze duaze :

* Omnes animse domus Jacob, quae ingreífae

hii

/

19:2? funt in ZEgyptum, fuere feptuaginta,

[/

)

if

28. Mifit

autem

Judam

ante fe ad Jofeph, ut nun-

lernag

tiaret ei, & occurreret in Geffen.

fridi

. 29. Quo cum perveniffet, junéto Jofeph curru füo, af-

[it

cendit obviam patri fuo ad eundem locum : vidensque eum ,

irruit fuper collum ejus, & inter amplexus flevit,

3o. Dixitque pater ad Jofeph: Jam letus moriarj quia vidi

&

faciem tuam , & fuperftitem te relinquo.

N

omum

|

31. At ille locutus eft ad fratres fuos, & ad omnem d

patris

i& |

E

ID tei

ei. Fl Benjamim. )

iNumerantur

continetur Jacob ,

utpote parens

hic decem filii Benjamin, ex quibus

omnium, nec jofeph, & filii ejus,

aliquos ipfe poftea genuit in /Egypto ;

utpote qui jam erant in JEgypto.

(l) «

nam cum defcendit in /Egyptum, erat

27. Septuaginta. ) Mic annumeres

tantum viginti trium, aut viginti

oportet ipfum Jacob, & Jofeph cum

gu:&tuor annoritm.

duobus ejus filiis ; fic enim confta-

f(:]ïi 1

26. Egref[e funt de femare. ) Ex eo

bit numerus feptuaginta. Porro LXX

Ctas,

orte funt. Utuntur hac phrafi He-

interpretes, & 5. Liucas AGtor. 7. 14.

Tünis

brai; vel quia iemur ponunt pro

ajunt, tuiffe feptuaginta quinque, quia

t

putibus, quzeinterfemora; velquia

addunt, & annumerant Jofepho Ma-

äülxm

reipfa ia femore tres vene funt, que

nailis filium. Machir ,

& nepotem

orte ex venis lumborum, priufqu:im

Galaad, rurfus Ejphraimi filios Su-

[5

Worpy

in crura defcendant, viris per £emo-

talaam, & Jaam, ac nepotem Edem,

füi

ra in fcrotum, fominis in uterum

qui fuit filius Sutalaam.

Hi autem

xecurrunt, & facundi feminis mate-

adduntur, quia nati funt vivente ad-

ac pal]

riam generationi fufficiunt.

hue |

Drte

f

(äfph() avo, ut patet Gea.

Quia

Sexaginta féx. ) In hoc numero non

$0

for

NT

(

CAPU T XLVI. & XLVII

17$

penuit

patriä fuüi: Afcendam, & nuntiabo Pharaoni, dicamque ei :

naffos,

Fratres mei, & domus patris mei, qui erant in terra Chanaan,

venerünt ad me?

! Gera,

32. Et funt viri paftores ovium, curamque habent alendo-

f Al'ed.

rum gregum : pecora fua, & armenta, & omnia, quae habe-

? qu-

re potuerunt , adduxerunt fecum.

33. Cumque vocaverit vos, & dixerit: Quod eft opus ve-

rum ?

em

24. Refpondebitis: Viri paftor

es fumus fervi tui, ab infan-

ïxæ:&

Heec

tia noftra usque in praefens, & nos, & patres nofítri.

autem dicetis, ut habitare poffitis in terra Geffen : quia dete-

Uigy

ftantur /Egyptii omnes paftores ovium. Cr)

: filio-

CAPU--E XEVIL

,gyptl,

Introdu&lo Sfacob cum filiis ad Pharaonäm, Tewrra Gefen. conce-

vrelli

ditur : fames tantum. premit. gyptum ,. ut. venditis pecoribus

nun

terram quoque "vendere finz coa&ti : quo fa&lum ef? ut. quinta pars

fru&tuum regibus ZEgypti perpetuo cedat , preterquam in po[Jdj-

, -

fionibus [acerdotum.

Pofl annos [eptemdecim Sfacob pluri-

eurm ,

qmum ditatus adjurat. Sofepb. de [ua fepultura,

"m

à vidi

i.[Ngreffüs ergo Jofeph nuntiavit Pharaoni, dicens: Pater

omum

meus , & fratres, oves eorum, & armenta , & cun&a ,

quae poffident, venerunt de terra Chanaan: & ecce confiftunt

in terra G eiïen,

2. EX':

pare!ls

j 6j

(1) Cap. XLVI. in. edit. Sixt, contintt 30. wers.

s

j

o

pmete

34. Pafforts fümus. ) Notanda Jo-

pecudum,

quas /Egyptii pro Diis

phcum

fephi mode(tia , prudentia, ac fimpli-

colebant , ut patet

xod. g. 26. Ale-

ol

citas.

Modeftia , quia in aula Pha-

bant tamen JEgyptii oves , & boves,

LX

ut patet cap. fequent. n. 17. non ad

T lj

raonis fciri cupit, fe effe fratem pa-

efum, fed ad oble&ationem, lanam,

ftorum. Prudentia, quia fratres in

& quil

aulam non

induxit, ne aulicorum

& lac, ad ftercorationem etiam agro-

a

moribus c.orrmnperentur.

Simplici-

,fmfïln

rent.

run, && ut aliis gentibus divenQe-

5

9U*

ta$, quia fratres ad fublimiorem fta-

L demt

cum non evehit, fed in arte patria,

I.N

untiavit Pharaoni. ) Reveren-

ac paftoritia finit haerere.

tix in Regem id fuit, & for-

m![im

Deteffantur Aigyptii emnes paffores. )

taffe aliquis mctus animum illius

)té xld'

Quia paftores [folent occidere, &

fubiit, ne animo mutatus eífet Pha-

: «(j

comedere carnes fuarum ovium, &

rào: itaque non re(ta introduxit.

L

176

LIBRI GENESIS

2. Extremos quoque fratrum fuorum quinque viros confti-

n

tuit coram rege:

inEn

Pharao

3. Quos ille interrogavit: Quid habetis operis ? Refponde-

;

runt: Paftores ovium fumus fervi tui, & nos , & patres no-

D.

üri.

cibariq

| 4. Ad peregrinandum in terram tuam venimus: quoniam

1.

non eft herba gregibus fervorum tuorum, ingravefcente fa-

terram

mein terra Chanaan ; petimusque, ut effe nos jubeas fervos

n

tuos in terra Geffen.

2e m

5. Dixit itaque rex ad Jofeph: Pater tuus, & fratres tui

I5

venerunt'ad te.

lgt

6. 'Terra /£gypti in confpe&tu tuo eft: in o

Inut C

þtimo loco fac

eos habitare, & trade eis terram Geffen.

Quod ífi nofli in

16,

eis effe viros induftrios, conftitue illos magiítros pecorum

bo vol

ineorum.

I

Li

1-

7. Poft haec introdu:;it-]ofeph patrem fuum ad Regem, &

Ovibu:

ftatuit eum coram €o: qui benedicens illi,

jre

8. Et interrogatus ab eo: Quot funt dies annorum vitae

Y

tuz ?

:

celabi

9. Refpondit: Dies peregr

inationis meze centum triginta an-

f fim

norum Ííunt: parvi, & mali, & non pervenerunt uíque ad

bis,

dies patrum meorum , quibus peregrinati funt,

19

Io. Et benedi&to rege, egreffus eft foras.

enmu

1r. Jofeph

Kereu

10

9. Extremos. ) Hebr. eft, 4e. extre-

6. b: eonfpetiu tuo eff.) Eligequam

fmgtil

snitate fratrum fuorum accepit. quinque vi-

voles partem , idem fignificat quod

Q€ e.

zo$. Watablus explicat, non felegit,

ceram te eff.

Alii

M.

fed maxime obvios accepit.

7. Bentdicens illi.) Salutans, & fau-

interpretantur , praftantiffimos. Alii

fta precatus Regi, & fortaífe dicens.

Wue

ut Pererius, & Oleafter, viliffimos,

Fivat Rex, aut, Rex, zm 4termnum , vvi-

& abjectiores quoad fpeciem, ne fci-

^Ue.

Nam differt benedictio,

quæ

x

licet Pharao, aut in militiam alle-

minor majori benedicit, ab ea, qua

1 j

gere, aut in aulaminducere tentaret ;

májor minori.

U

unde mores illorum corrumperentur,

9. Peregrinationis vwite mee.- ) Jacob

& incommodis aliis obnoxii effent.

multuim fuerat peregrinatus, & omnes

Obpidn

Qpera

Satius judicavit, ut feorfum quiete

in hac vita peregrinamur a Domino.

U

agerent.

Parvi. )

auci, mnulto enim bre-

UT

4- Noem eff berba gregibus. ) Citius

viore tempore vixi, quam majores

Chananeam herba detecerat, quam

mei.

.

fl

JEgyptum; quia Chananza altior,

Mali. ) Pleni erumnis, & infeli-

u

terra vero Geífen humilior eft pars

ces.

€ndoy

I O. Be

?ediä?o rege. ) Poft

Jcypti, & multis foi'üg irrigua ex

MOo.

quam Re-

lp

i valedixit.

2j

CAPUT XLVII.

177

conft-

1I. Jofeph vero patri, & fratribus fuis dedit poffeffionem

in JEgypto in optimo terra loco , Rameffeg, ut praeceperat

[ponde-

Pharao.

[65 10

12. Et alebat eos, omnem

que domum patris fui, preebens

cibaria fingulis.

üonam

13. In toto enim orbe panis deerat ; & opprefferat fames

'nte fa-

terram, maxime /Egypti : & Chanaan.

» [ervos

14. E quibus omnem pecuniam congregavit pro venditio-

/

ne frumenti, & intulit eam in serarium regis.

tres tui

x5. Cumque defeciffet emptoribus pretium , veni

t cun&a

fügyptus ad Jofeph , dicens: Da nobis panes : quare mori-

oco fac

mur coram te , deficiente pecunia?

ofti m

16. Quibus ille refpondit: Adducite pecora veftra , & da-

COTUm

bo vobis pro eis.cibos, fi pretium non habetis.

17. Quae cum adduxiffent, dedit eis alimenta pro equis, &

ovibus, & bobus, & afinis: fuftentavitque eos illo anno

m, &

pre commutatione pecorum.

M

18. Venerunt quoque anno fecundo , & dixerunt ei: Non

n vité

celabimus domino noftro, quod deficiente pecunia, peco-

infa at

ra fimul defecerunt; nec clam te eft, quod absque corpori-

bus, & terra nihil habeamus.

que à

19. Cur ergo moriemur te vidente? & nos, & terra noftra tui

erimus : eme nos in fervitutem regiam, & praebe femina, ne

Jofeph

pereunte cultore redigatur terra in folitudinem.

20. Emit igitur Jofeph omnem terram JEgypti vendentibus

fingulis poffeffiones fuas pree magnitudine famis. Subjecit-

('E quam

que eam Pharaoni.

at .ll'md

21. Et cun&os populos ejus, a noviffimis terminis JEgypti

, Kf

usque ad extremos fines ejus.

: licens

22. Prae-

T 7

) qllä

5 Reme[fes. ) Ín regione illa pro-

& venditis pecoribus, qui fuit quar-

p qllZ

tus, vel quintus ab inchoata fame.

vincie Gellen, ubi poítea. Rameffe

oppidum

extructum — Ifmaelitarum

ig. Eme uos in férvitutem. ) Parati

Jio^

Oopera.

fumus mancipia fieri; poteft quis

1 Omflfs

13. Jm foto enim orbe.) Mlagna

feipfum vendere, & liberos famis

Jomit

vitandz caufa.

hJ

j bre-

orbis parte, eft hyperbole.

Nihil

14. dgtulit eam ip &rarium. )

Prabe femina. ) Poterat aliquid feri

majore

fibi refervans , ut ait. Philo.

aliquibus locis juxta Nilum, ut fu-

15. Pames. ) 'lriticum ad confici-

pra dictum 'eft.

u

endos panes.

21. 4 noviffmis terminis. ) Mebraa

abdu&Gis,

"

18. Zmno fecundo. ) Ab

ficrilabex?t: & populum tranjre fecit ad

Bibl,cum Com., Menech. T. I.

Y

178

I;IBRI GENESIS

y

22. Praeter terram facerdotum, quze a rege tradita fuerat

eis: quibus & ftatuta cibaria ex horreis publicis preebebantur,

t2 hac

& idcirco non funt compulfi vendere poffeffiones fuas.

fpondi

23. Dixit ergo Jofeph ad populos. En ut cernitis; & vos;

Vitai'ff

& terram veftram Pharao poffidet : accipite femina, & ferite

agros,

24 Ut fruges habere poífitis. . Quintam partem regi dabitis

quatuor reliquas permitto vobis in femente

m & in cibum fa-

milis, & liberis veftris.

k

25. Qui refponderunt: Salus noftra in manu tua eft, re-

Bylri

fpiciat nos tantum dominus nofter, & lzeti ferviemus regi.

J

26. Ex eo tempore ufque in praefentem diem in univerfa

terra/Égypti regibus quinta pars folvitur, & fa&tum eft qua-

fi in legem

ditione fuit.

; absque terra facerdotali , quae libera ab hac con-

IHI«

27. Habitavit ergo Ifrael in ZEgypto , id eft, interra Geffen,

Ephraä

& poffedit eam : au&tusque eft, & multiplicatus nimis.

&T

28. Et vixit in ea decem , & feptem annis: faétique funt

Qui c

omnes dies vitae illius centum quadraginta feptem annorum.

29. Cumque appropinquare cerneret diem mortis fuae , vo-

—

cavit filium fuum TJofeph , & dixit ad éum : Si inveni gratiam

() (

*Sup

in confpe&tu tuo, * pone manum tuam fub femore meo: &

24.2-

titm c

facies mihi mifericordiam , & veritatem , ut non fepelias me

t q

in JEgypto.

ficis

f y

|

40. Sed

|

qui ]

jo. |

cfuitates de un£ extremitätc feymini

mis feptimo, & ultimo, cum jam

llJax

JEgypti ufque ad extremitatem. ejus., id

fpes futurz fertilitatis affulgeret.

l. gpr

eft, incolas transtulie de una in aliam

24. D2 fementem. ) M ult Philo fpe-

fol f

remotiífimam civitatem.

ld faftum,

culatores

pofit?s, qui viderent, ut

pa«

ut turbis, & feditionibus obviam

fationi ea pars impenderetur.

ld?l)

Die

iretur; fi forte aliquz exifterent do-

Tum

W

turi fumus.

235. Salus noffra. ) Per te falvi fu-

d

lore ftimulante, quod fuis poffeffio-

Omnia tibi, & Regi

(2

lg

nibus excidiffent.

debemus, & deferimus.

teret

22. Preter Terram facerdotum. ) Mi-

26. Quafi in legem.) Hebreus, Gre-

po Q*n

de immunitatem

bonorum facerdo-

cus, & Chaldeus fimpliciter ajunt,

'ïkrvm

talium ;

ita crediderim faéctum vo-

hanc legem a Jofepho in perpetuum

m

luntate potius Pharaonis, quam ftu-

latam.

rl

dio Jofeph, qui idolorum cultoribus

27. lfrael. ) Jacob.

db n

non eft exiftimandus favere , & tri-

29. Pone manum tuam fb femore. )

Illmc,l

buta remittere voluiffe.

Vide di&a c. 24. ».

elle Qu

Non funt compulf.) Quia nulla pref-

Mifiricordiam ,. 659 veritztem. ) Due

lj

fi penuria.

funt explicationes.

Una,

uz co-

(lllp]m

23. Dixit ergo Zofiph. ) Anno fa-

pulat ambas, ut fit fenfus : Benefi-

31

(

CAPU T XLVIL & XLVIIL

179

o. Sed.dormiam cum patribus meis, & auferas me de ter-

| foen

Danfur,

Ta hac, condasque in fepulchro majorum meorum.

Cui re-

lsi

fpondit Jofeph ; Ego faciam, quod juffifti.

1. Et ille: Jura ergo inquit, mihi.

Quo jurante, adora-

( vos;

v ferite

vit Ifrael Deum, converfus ad lectuli caput. (1) :

CAPUT XLVIIL

dabitis

yum fz-

acob egrotantem imvifit Sofepb ; . cujus fiios Mana[fen , &

r re-

Epbraim Sfacob. fibi adoptat ac benedicit, minorem contradicente

fefi,

Shojepb majori praponens , C Jupra fraires partem unam

jmiverfà

ofepb fribuens.

t que

46 COf*

s i'aque tranfaCtis, nuntiatum eft Tofeph , qliod c&egrota-

:.HI

rct pater fuus : qui affumptis duobus filiis Manaffe, &

Geffeny

Ephraim, ire perrexit.

2. Dittumque eft feni: Ecce filius tuus Jofeph venit ad te.

ye funt

"

oruim.

Qui confortatus feditin leétulo

Z2

3. Et

g, VO

gfa 1affl

(1). Cap. XLVIIL. m ed:t, Sixt. mumerat 28. vers,

cium certum, feu bona fides.

Al-

fed prebet excufationis anfam cum

$0: &

Pharaone.

[jas &

tera, qu& disjungit: Mifericordiam

acias promittendo non neceflitate,

Converfis. ) Àd orientem, five ad

fed

iniferatione

mei :

Veritatem,

terram promiffionis.

4

1 Sed

d hiiuli caput,.) Septuaginta ver-

quod promiferis in rem. deducendo.

30. Sed dormiam cum patribus meis. )

tunt. J44oravit Jacob fafligium "virge

Hujus voti plures caufe fuerunt.

ejus, fceptri fcilicet Jofe

bhi.

Utraque

um Jim.

1. optavit in terra fancta, in qua

interpretatione vocibus

H

ebxaicis con-

geret.

lo

fola futurus Dei cultus, cum piis

^

venit pro varietate fubjectorum pun-

ii fpe

parentibus fepeliri.

g

ut. hac poftu-

&orum, & uütrumque Jacob prafti-

gellt , u

latione fecuros £. ceret de reditu fuo-

tit; adoravit , id eft, reverentiam

rum in Chananitidem; atque ita a

exhibuit fceptro, & poteftati Jofe-

1: 11511 fll

phi, & Deum etiam adoravit gratias

?t

deliciis &igypti eorum animuin aver-

teret.

&H

3

ut reverfi in Chananzam

agendo, quod eam mentem dediffet

pofteri

haberent pre oculis fepul-

Jofeph: ut in Chanànzam cadaver

j Crt

c€hrum fuum monuimentum , & in-

transferret, & patribus fuis a

ret, juxta poftulatum fuum.

I)I)OQE'

3j Jflty

m

citamentum virtutis. 4. quia mon

xPeEUU

ignorabat Chriftum in Chananza ver-

?

f

d

aturum ,. moriturum, & refurrectu-

1. ( )uod egrotaret.) Langueret fenits,

rum cum multis , ex quorum numero

mor

elle cupiebat.

^5

-

paulatimque deficeret.

Corfortatus. Gaudio quafi robo-

lp fepulchro majorum. ) In fpelunca

ratus ob chariffimi filii confpectum,

[i4

duplici, de qua fu

a Ci'23

12

& fimul fpixitu prophetico illum im-

31. fura erge. )

plente.

quï Q

oþ ditfidit filio,

fene

L

1$6

L'ï'BRI GENESIS

*Supr //.5. Ft ingreü'o ad fe(1) ait: Deus omhipotens* apparuit mi-

V,

28.13 hi in Luza, quze eft interra Chanaan: benedixitque mihi.

p! onu

4. Et ait: Ego te augebo, & multiplicabo, & faciam te in

I

turbas populorum : daboque tibi terram hanc, & femini tuo

(tram

poft te , in poffeffionem fempiternam.

E

]i

t [

*Supr

41.5

$. Duo ergo filii tui, qui * nati funt tibi in terra /Egypti,

H

*

of.

Ephr

antequam huc venirem ad te, mei erunt: * Ephraim, & Ma-

13. 7. naffes, ficut Ruben, & Simeon reputabuntur mihi.

ftq

29.

$

6. Reliquos autem, quos genueris poft eos, tui erunt , &

nomine fratrum fuorum vocabuntur in poffeffionibus fuis.

j «

*Supr

Deus

7. Mihi enim , quando veniebam de Mefopotamia, * mor-

?* ?tua eft Rachel in terra Chanaan, in ipfo itinere , eratque

1Cm

16.

vernum tempus: & ingrediebar Ephratam , & fepelivi eam

juxta viam Ephratae, quae alio nomine appellatur Bethlehem.

pueri

$. Videns, autem filios ejus dixit ad eum: Qui funt iftij?

QUX

9. Refpondit: Filii mei funt, quos donavit mihi Deus

ütudt

in hoc loco.

I

Adduc, inquit, eosad me, ut benedicam illis.

10. Oculi enim Ifrael caligabant prae nimia fenettute, &

Tam

clare videre non poterat. Applicitosque ad fe, deofculatus ,

prehc

& cireumplexus eos;

Tam,

1. Dixit ad filium fuum: Non fum fraudatus afpe&tu tuo :

Ü

infuper oftendit mihi Deus femen tuum.

12.

& p

——

(1) AdSe.;» edit. Sixt. legitur ad fe Jofeph.

4. Et ait. ) Ita commemorat, ut

feph miretur eum tantopere follici-

qui prefentes aderant , intelligerent,

tum ut in Mámbre feu Hebron fe-

Ule

)

fmii

jus ipfi competere. dividendz terre

peliatur, cum uxorem fuam dile&tif-

I

Chanaan, & filios Jofeph adoptatos

fimam Jofephi matrem ipfemet in

Al fen«

in partem hareditatis adfcifcendi.

Ephrata fepelierit.

Docet fe id non

ln peffffonem fampiternam. ) Longo

fponte, fed neceflitate fecitfe.

Qpite

N

tempore duraturam.

Vernum tempus. ) Quo tem

ore fa-

jvum

$. Mei eruzt. ) Adoptati fortem

cile putrefcunt cadavera, i

d4eo non

i

Qits b

[

fortirentur non minus, quam Ruben,

& Simeon.

potui illud deferre usque in Hebron,

feph i]

prefertim quia tot greges agens iter

E lit

6. Quos gemueris. ) $i quos genue-

accelerare non poteram.

ipra |

ris, nec legimus ullos poftea ge-

p

nuiffe.

9. Videns. ) Quamvis caligaverant

Nomine fratrum. fuorum wvocabuatur.

oculi pre fenio, videbat filios Jofeph,

ii f

Quando dividetir terra Chanaan,

fed non fatis difcernebat, quinam ef-

Pronr

fent.

dj

non accipient füniculum proprium

tanquam capita tribuum,

fed fub

9* 4Adduc. ) Propius admove.

M

Manaffe, & Ephraim comprehen-

l1t. Non fum fraudatus, 65c. ) He-

feltln-

aentur.

&rant

braice eft fignificantius : quod faciem

buum

tuam viderem , nunquam. apud me . cogi-

thibus

6. Mibi enim. ) Hzc di(äit, ne Jo-

CAPUT XLVIIL

of

l'u.it mi-

12. CL.1mque tuliffet eos Jofeph de gremio patris adoravit

s

mihi

pronus in terram.-

D te n

it Ephraim ad dexteram fuam, id eft, ad fini-

I3. Et pofu

ID (uo

ftram Ifrael: Manatfen vero in finiftra fua , ad dexteram fci-

licet patris ;

applicuitque ambosad eum.

:

-I4. Qui extendens manum dextram, pofuit fuper caput

"

Ephraim minoris fratris : finiftram autem fuper caput Manai-

fe , qui major natu erat , commutans manus.

& ait: Deus in cu-

*Heb. -

nt, &

15. * Benedixitque Jacob filiis Jofeph;

IS,

jus confpe&tu ambulaverunt patres mei Ab

raham, & lfaac , F?*

* mot.

Deus , qui pafcit meab adolefcentia mea ufque in praefentem

$

diem:

p

Tatque

" benedicat: h 2';

^ eat

16. * Angelus , qui eruit me de cun&tis malis

ehem,

pueris iftis: & invocetur fuper eos nomen meum,

nomina 32. 12

& crefcant in mul- Matt.

t ii

quoque patrum meorum Abraham & Ifaac,

18. IO

Deus

titudinem fuper terram.

m illis

17. Videns autem Jofeph, quod pofuiffet pater fuus dexte-

i

ram manum fuper caput Ephraim, graviter accepit: & ap-

$

glatus ,

prehenfam manum patris levare conatus eft de capite Eph-

raim, & transferre fuper caput Manaffe.

u tuo :

18. Dixitque ad patrem: Non ita convenit, pater; quia hic

D

m tuam fuper caput ejus.

—

eft primogenitxus, pone dextera

Z3

t9.

vit tribum Máanaffe, ut predicit Ja-

- follice

ta[fem , €5 ecce. Deus oflendit mihi etiam

yon fe

femen tuum.

cob n. 19.

3. quia ex Ephraim na-

diedil

12. De gremio patris. ) Accedentes

fciturus erat Jofue dux lfraelis, qui

amet. 10

ad fenem genuflexerunt , & fic erant

populum induxit in Chanaan ; unde

capite in finum ejus demiffo , & qua-

& typus fuit Chrifti, qui nos in ce-

; j non

.

fi genibus incumbebant.

Ne ergo

lum inducit. 1ta S. Hieronymus.

avum gravarent, & ut illis commo-

Commutans manus.) Ylebr. eft : fecit

oreft

dius benedicionem impertiretur, Jo-

intelligere manus füas, id eft, fciens,

jeo 101

i

feph inde amotos utrinque collocat

& prudens manus fuas tranfpo(uit,

Hebron

fcilicet decuffatim in modum crucis.

ad latus fenis fedentis , & Jacob pedes

2

'rens iter

fuüpra le&ulum collegit.

l$. dp cujus con[petiu ambulaverunt. )

Adoravit,) Jofeph , tum patrem,

Cui placuerunt per omnia obfecuti.

vt

illi fe réverenter incurvando , tum

16. Angelus.) Cuftos meus , fub-

proprie Deum ,

ratias agens pro hoc

audi hic vocem , quoque

quafi dicat,

j];')l'ephæ

g

jum e

benefidio, & benedi&ione patris.

Deus benedicat pueris iftis, Angelus

14. Super caput Epbrdim. ) lfte pre-

quoque meus iifdem benedicat.

fertur. ;. quia ex Ephraim nafcituri

lmvocetur fuper eos momen meum. )

(e

erant Reges lírael , puta decem tri-

Hebr. wocetur eis nomen meum: hoceft,

fie

buum.' ita Eufebius.

dicantur filüi mei, & filii I(aac, &

'J /kc:'m!

2. quia haec

g U

tribus & gloria, & numero fupera-

Abraham.

à

182

LIBRI GENESIS

19. Quirenuens, ait: Scio, fili mi, fcio: & ifte quidem

erit in populos, & multiplicabitur: fed frater ejus minor, ma-

jor erit illo: & femen illius crefcet in gentes.

piäï:n

20. Benedixitque eis in tempore illo, dicens: In te benedi-

cetur lfrael j atque dicetur: Faciat tibi Deus ficut Ephraim,

bile

ä

A

g.b

& ficut Manaffe. Conftituitque Ephraim ante Manaffen.

2r. Etaitad Jofeph filium füuum: En ego morior, & erit

&1

illoru:

Deus vobifcum, reducetque vos ad terram patrum veftrorum.

* Yof.

22. Do tibi * partem unam extra fratres tuos, quam tuli

virm

16. L.

* Tof.

agureneocos

de manu * Amorrhæi in gladio, & arcu meo. (1)

24 8«

Exempl

CAPUT XLIX.

Doit,

Tob. .

Sfatob fingulis filis [uis benedicens , & quorumdam defettus ar-

hi di

ponbus

guens , futuraillis pradici ; tandemque. declarato fepulturee

4 loco , moritur.

) p

tom jut

Wt iopi

Deut.

Ocavit autem Jacob filios fuos, & ait eis: Congregamini,

Fortil

V

tobufl

33- 6-

ut annuntiem, qua& ventura funt vobis in dieous novifli-

mis.

Print

Toiltum

2. Congregamini, & audite filii Jacob, audite Ifrael patrem

dinis p

veftrum.

M

5. Ru-

dolorjs

Pri

(1) Cap. XLVIIL im edit. Sizt. contimet 19, vers,

pler

&t :

decem tribuum

19. Major erit. ) Propter regnum

4

]p gladio, 65 arcu meo.. ) Jacob agrum

trnsla

?

quod in Ephraimi

fitum in Sichem prius emit pecunia

liris ;

poteftate ceeptum , diuque confedit.

ab Hemor cap. 35. n. 15. fed cum poft

tiam .

Vide 3. Reg. 11.26.

ltaque Prophe-

flragem Sicbimitis a fuis illatam, me-

t&denti

te ilud Regnum lphraimi nomine

tuens.ne Chananzai in fe viciffem ir-

Msj

appellant,

ruerent , inde abiiffet , tunc agrum

lito. f

20. la te benedicetur. Ifracl. ) Quan-

hunc Sichimenfem occuparunt vicini

Qdan

do Ifraelitz volent alicui bene preca.

Amorrhzi , quos rediens Jacob vi,

0C |

ri, dicent : fic multiplicet te Deus,

& armis expulit, fuumque agrum in

Qad

ficut multiplicavit Ephraïim ; € Ma-

gladio , & arcu recepit.

Hoc enim

I

naie,

hic clare dicitur , licet alibi res cefta

Vi

02. Extra Fratres t£uos. ) Futurzm di-

non narretur.

]ta ex Andrea Mafio

Cm r

vifioni eximens, jam nunc tibi illam

Pererius, & alii.

€oncedo, ut eximiam. llzc parsexi-

Ti a

Dettur

mia fuit Sichem, quae in forte filio-

2

2

Ocavit.) IMos Hebreorum fuit

1.b

rum Jofeph ponitur Jofue c. 17.

filios, vel alios curz fue com-

De manu. Amorrbai.) Ab Hemor,

tus )

quem late fumpto vocabulo vocat A-

miílos morte imminente convocaré,

4 |

& falutaria monita dare, acbenepre-

fcelus

morrheum, cum Hevaus fuerit.

cari, & interdum futura pradicere.

M/l

CAP'U'T'XLIE.

183

quidem

*

Ruben primogenitus meus, tu fortitudo mea, & princi-

doloribus mei: prior in donis, major in imperio.

Pium

benedi-

.

Effufus es ficut aqua, non crefcas, * q

uia afcendifti cu- " Supr

:22«

& maculafti ftratum ejus.

hram,

bile patris tul,

H

l.rar.

. Simeon,

& Levi fratres: vafa iniquitatis bellantia.

p

& erit

6. In confilium eorum non veniat anima mea , & in coetu ,

P

illorum non fit gloria mea: *

quia in furore fuo occiderunt ;;

2$

l'orum.

4

i tuli

virum , & in voluntate fua fuffoderunt murum,

2

7. Ma-

Exempla obvia in fagris Scripturis.

prophetia: "Tribus tua erit exigua nu-

Deut. 3. Jofue cap. ult. 1. Reg. 12-

numero.

'Tob. 3. 1. Machab. 2.

Cubile patris tui,) lnceftafti nover-

1 4f

cam, fupra c. 35. 22.

In diebus nowiffmis.) Futuris tem-

utd

poribus, z pofterum.

Maculafti flvatum ejus.) Me , nover-

cam, te, ipfam profapiam univerfam

.3.. Primogenitus.)Secundum carnem ;

dehoneftafti.

nam jura primogeniturz illi adempta,

ut impio in patrem.

$. Fratres.) Non tam germani na-

Fortitude mta.) Quem cum adhuc

tura, fed fimillimi, & conjundiffimi

amini,

dolo, furore, crudelitate, & pr& ce-

ovii-

robultus, & viridis etate effem, genui.

teris ob fororis dedecus exardefcen-

Principium doloris. ) Quia nati liberi

multum anxietatis , laboris , folicitu-

tes in ultionem. fupra c. 34. 25.

atrerm

V el fenfus

Vafz iniquitatis bellantia.) lnft

rumen;

dinis parentibus afferunt.

ta iniquitatis.

eft. 'Tu mihi fuifti przcipua -eaufa

h-

doloris, & triftitiz ob tuum inceftum.

Bellantia.) Prompta, & ftrenua in

- Prior im domis.) Nam primogenito

fagitium & ultionem.

6. Ín con[üum corum , &c.) Abfitut

duplex hzreditatis portio. debebatur.

Deut. 21. 17.

Hoc jus in Jofephum

glorier hoc filiorum meorum facino-

translatum; nam duz fortes ejus po-

re.

Olim deteftatus fum , & nunc

yagrim

deteftor.

fleris attribute, feu du& tribus, ager

pecunia

etiam eximius extra fortem cap. pra&-

Et in catu Wlorum non fit gloria mea.

!

Im FOI

cedenti n. 22.

Quafi dicat, illi in hac flrage qua

l, ine

indice fortitudinis fuz gloriati funt:

fem 1«

Major im imperio. ) Quia primoge-

nito fratres debebant fubeffe fraterna

abfit a me tale decus in gloria.

agrüm

quadam, & quafi paterna fubje&ione.

Occiderunt virum, ) Enallage, fingu-

vicitl

Hoc quoad. duas

tribus in Juda,

lare pro plurali, vires, ut complecta-

9b ls

mur omnem populum mafculini fexus.,

yn in

quoad decem diuin Ephraim perman-

fit; & quia utraque prerogativa cer-

In voluntate fa. ln fua libidine fz-

enitt

nitur in familia Jofeph, * qu& dupli-

viendi. LXX. habent ; z fwa concu-

; lt

pifcentia.

"

yuo

cem in partitione terre fan&ta portio-

nem accepit, & per Ephraimitasim-

Sulfoderunt, murum. ) N el murus pro-

perium in decem tribus obtinet: ideo

prieaccipitur, quod fcilicet urbis mce-

nia füffoderint , & aliqua faltem ex

1.Paralip. f. r. dicitur Jofeph poti-

Vel murus meta-

, füit

tus primogenitura Rubeni.

parte everterint.

: cort

4. Effufus es fieut aqua. ) Preceps in

phorice fümitur, & fignificat Hemor,

ocil'ea

fcelus ruifti.

-

& Sichem principes civitatis, qui fua

ypre

Non ereféas.) INon crefces ; ngm eft

potentiaillam muniebant. HincLXX.,

licere

[$4

LIBRI GENESIS

7. Maledi&us furor eorum, quia pertinax; & indignatio

I0.

ftott.

* Joteorum, quia dura: * dividam eos in Jacob, & difpergam

19- 1* eos in Tfrael.

petat

8. Juda, te laudabunt fratres tui: manus tua in cervicibus

II

afinan

inimicorum tuorum, adorabunt te fili patris tui.

1.Par.

9. * Cátulus leonis Juda : ad prsedam, filii mi, aícendifti:

Wv T

D.

