fitum fuiffe.

l

femur intelige pvdenda, & partes

27. Pertranfibunt eam.) Hebr. Zzgre-

pudendis vicinas. Hebr. LLXX. inflata,

dientur i2 eass , ve! vim fuam exerent,

d

intumefcentia, quod in carnibus pu-

28. Ipzoxia.) Nullam patietur no-

trefcentibus accidit.

xam , aut detrimcntum.

22. £n, ) lta fiat,

Et faciet liberos. ) 1n folamen aflli-

W

23. Ia libcle.) INon opus fuit li-

&ionis, & uta viro in pofterum vt

belo, cum fufficeret chartula; quare

feecunda diligatur. ldque i!li contin-

Philo y«or/26» dixit, fed Hebrai quid-

get eo anno pro mafcula fufcepta.

quid inferibitur 35p /ep&cr, librum

31. Recipict iniquitatem, ) Dabit poe-

appellant.,

nàas.

ä

a TE

,2

/[ w

Mb LE o

44T

Q,

Ua

"

CAPDT VI.

(

JNagareorum confecratio , &? oblatio ;. quibusque verbis facerdote

P

populo benedicerent.

J

i.[ Ocutusque eft Dominus ad Moyfen, dicens :

2. Loquere ad filios Ifrael, & dices ad cos: Vir,five

mulier, cum fecerint votum

Domino confecrare :

, ut fanétificentur, & fe Voluerin;

m

3. A vino, & omni, quod inebriare potetft, abftinebunt.

Acetum ex vino,. & ex qualibet alia potione, & quidquid de

h

uva exprimitu

3

7) non bibent : uvas recentes, ficcasque non €o-

»

medent

4. Cun&tis diebus, quibus ex voto Domino confecrantur :

1l

quidquid ex vinea effe poteft ab uva paíífa usque ad acinum

Ü

non comedent.

$. Omni tempore feparationis fuze * novacula non tranfibit * Jud.

s

per caput ejus: usque ad completum diem, quo Domino ? *

0

confecratur. Sanétus erit, creífcente caefarie capitis ejus.

6. Omni tempore confecrationis fuae fuper mortuum non

ingredietur,

7. Nec fuper patris quidem , & matris, & fratris, fororisque

funere contaminabitur, quia confecratio Dei fui fuper caput

ejus eft.

8. Omnibus

[

erint votum , vt fanttifrcentur. )

Latinierzz dicunt: vide Columell..

-.F

Hebr. cum feparaverint , veloi-

lib. 12. cap. 4o.

eifieaveriat fe ad svendum.

id eít,

4. U[gue ad acimum. ) JaXX. £ec

cum voverint votum lNazarzi, ut fe-

()Altyaägl'rs j €

autem ««ero» gra-

parent fe a communi hominum con-

num ,

quod intra uvz folliculum

fuetudine, & vivendi ratione (quod

latet.

quid novum , & mirum eft) & con-

$. Nevacnula nou tranfibit , 6$c.) INec

fecrent fe iDDomino.

novacula radet caput, nec forfice ca-

d« Omni , quod 12ebriare poteff ) Ge-

pillum tondebit tempore Nazarzatus.

nerali nomine /Zerz dicitur, Llebr.

Q»o Domno con[ecratur.) INon co-

*32w Jéechar , Grace ué9vepa , quafi

ma , fed INazareus.

dicat, zzebrzztrvsg.

6

Super zortutim zon ingredietur.)

Ef ex qualiber alia potioge. ) Que

In hoc Naszareus equabatur fummo

inebriandi vim habeat.

facerdoti, de quo Levit. o1. 1. &

Quidqud de wva exprimitur.) Hebr.

utrique id conveniebat propter con-

snadej atHionem wvarum non biber , quid-

fecrationem, licet diverfi generis in

quid fcilicet de uvis madefactis ,. &

nere fumraam.

utroque, utramque tamen in fuo ge-

aqua dilutis poft primam vini expref-

fionem , exprimitur.

Greci vocant

7. Quis confecratio Dei fui fuper ca-

ivrtgía» 9yoy , vinum fecundarium.

put ejus eff.) Quia coma intonfa fu-

T

[

&

16

A

l

(

LIBRI NUMERI

448

8. Omnibus diebus feparationis fuae fan&tus erit Domino.

o

9. Sin autem mortuus fuerit fubito quispiam coram eo, pol-

mof

]uétur caput confecrationis ejus: quod radet illico in eadem

t

die purgationis fuze, & rurfum feptima.

I$ (

10. In o€tava autem die offeret duos turtures; vel duos pul-

-

net

los columbze, facerdoti in introitu fgederis teftimonii.

11. Facietque facerdos unum pro peccato, & alterum in ho-

K

Una

locauftum : & deprecabitur pro eo, quia peccavit fuper mor-

RUs

tuo ; fan&tificabitque caput ejus in die illo:

y

12. Et confecrabit Domino dies feparationis illius, offerens

fl

agnum anniculum pro peccato: ita tamen ut dies priores irriti

fiant, quoniam polluta eft fanctificatio ejus.

fep

Yiti

13. 1fta eft lex confecrationis.

Cum dies,quos ex voto de-

creverat

, complebuntur : adducet eum ad oftium ;abernaculi

jl

foederis,

14. Et offeret oblationem ejus Domino , agznum anniculum

ThaT

k

immaculatum in holocauftum, & ovem anniculam immacula-

tam pro peccato, & arietem immaculatum , hoftiam pacificam,

.I15. Caniftrum quoque panum azymorum, qui confperfi fint

oleo, & lagana absque fermento uncta oleo, ac libamina fingu-

Y

lorum :

I

16. Quae offeret facerdos coram Domino , & faciet tam pro

?

peccato , quam in holocauftum.

ap

17. Arietem,

qui

Peccavit fuper mortus. ) Contami-

f

per caput cjus eft , Q;uæ oftendat il-

hi

lum effe Domino feparatum , coro-

natus eft; noxam legalem contraxit.

natum, & coníecratum; & in hacca-

Santlificabirque caput ejus im. die il/oy

Cap

farie videtur pracipua fuiffe Naza-

&6:.) Ex €o tempore incipiet rurfus

Tius

T&orum c&remonia.

numerare tempus lNazar&atus, quo

tV

ban

9. Capnt corfcerationis ejus.) Pro con-

fe fore Nazakræum voverat,

fecratio capitis.

lo

Radet illice. ) Cefaries quafi polluta

13. ddacer. ) Sacerdos.

N

Eum.) Nazareum.

[

radebatur, ut nova fuccrefceret , &

d oflinum tabernacu. ) Ut pro eo

dies prateriti INazaraatus irriti cenfe-

offerat prafcripta facrificia.

"

Ut

bantur, cogebaturque de novo tem-

11&6

pus voti inchoare: quod intellige de

1$. €on[perff. ) Subacti oleo cum

hg

farina pinferetur, & fübigeretur.

eo, qui Nazareus ad tempus fiebat:

nam perpetuus nunquam radebatur,

Libamina fengu/orum.) Cua praferi-

Yt

quomodocumque pollueretur.

buntur cap. 15. 4. hujus libri.

He

H

1o. fz jetrouu [wderis teffimomif.)

nimirum erant oblationes accefforiz;

U

In introitu tabernaculi.

& fecundariz, fine quibus hoftia. pa-

11. Faeierque. ) Sacrificabit.

cifica non offerebatur.

Z

Vide fupra

L

Usum.) lurturem.

Exod. 29. 2. & Lev. 7. 12.

e

l

CATPUO T

VT.

449

i7, Arietem vero immolabit hoftiam pacificam Domino,

i

offerens fimul caniftram azymorum, & libamenta, qus ex

wem

more debentur.

18. * Tünc radetur Nazarzeus ante oftium tabernaculi foede-

* &G.

ul

ris czefarie confecrationis fuze : tolletque capillos ejus, & po-

21524.

net fuper ignem , qui eft fuppofitus facrificio pacificorunt.

0

19. Et armum coétum arietis, tortamque absque fermento

u-

unam de caniftro,.& laganum azymum unum, & tradet in ma-

N

nus Nazarei, poftquam rafum fuerit caput ejus.

B

j

20. Sufceptaque rurfum ab €o, elevabit in confpe&tu Domi-

[!t

ni: & fan&tificata facerdotis erunt, ficut pe&tufculum, quod

feparari juffum eft, & femur: poft heec potett bibere Nazaraeus

]e

vinum,

ul

'oblationem fua Do-

21. Ifta eft lex Nazarsi, cum voverit

mihto tempore confecrationis fuse, exceptis his, quae invenerit

H

[

ln

manus ejus

juxta quod menie devoverat, ita faciet ad' per-

P

fcétionem fan&tificationis fuae.

l,

22. Locutusque eft Dominus ad Moyfen, dicens:

i

23. Loquere Aaron, & filiis ejus: Sic benedice/s filiis

l-

Ifrael, & dicetis eis:

24. " Be.

18. Tollezque.) Sacerdos.

hanc tortam hofter Interpres alibivo.

Ponct fuper ignem, j Comburentur

cat eruffulags, vel coliyridem..

capilli INazarzi in honorem Det , tan-

20. Sanftfiata. y Quuidquid eleva-

)

quam illi ante confecriti.

verit , & elevando Deo obtulerit, óc

Super ignem, quieff fuppofius [acri-

confecraverit.

!

fício pacificorum.) Abulenfis putat fuif-

Sicttt pellufenlusz, &c. y $icut pe-

l

fe ignem aitaris, ne profano igne hi

&ufculump. ita & femur : five, tam

eapilli fanctificati exurerentur ; Lyra-

unum , quam aliud.

7

Er femur.) lic femur armum figni--

j

nus putat fuiffe ippem culinz , inqua

pacificorum carnes in caldario coque-

ficat , ut patet ex Hebreo, & LXX.

bantur ,

quam fententiam fequitur

: qui Ae«x/ove habent , id eft, &rachrum..

Bonfrerius hic, de hoc fufe difputans.

21. Exceptis bis qu& imvenern ma-

INec obftat ratio. Abulenfis, quia ille

us ejus- ) d qua fponte fe obftrin-

etiam ignis, quo carnes pacificorum

gere voluerit.

coquebantur , aliquo modo facer erat,

] guxta quod mente devoverat , &0.)

licet poffet dici profanus comparatio-

Votum enim privatalex eft, qua jux-

ta voventis mentem interpretationem

ne ignis altaris.

19. drum cotum.) Fervidum, fi- accipit.

ve elixatum : hoc enim fignificat vox

d . perfeltionem: [antlifoationis: fus. 3

Hebraa 593 Befca/ ,* & Graca apud

Hebr. juxta legem Nazaraatnus [ui , que

Es

r 25

LXX. 9905

videlicet fpe&at perfectionem ejus ire

Torramene abfque fermento. ) '"Vortas

fan&itate ftatus illius témporis, vete-

appellat , quas vocavit panes num. 15.

ris fcilicet tellamenti,

Bibl. eums. Com. Menoch. Toro. Ls

Llk

»-

ï

"m i !X

450

i

LIBRI NUMERI

*Eccl.

24. * Benedicst tibi Dominus, & cuftodiat te.

i

fec

;6-]9:

25. Oftenda: Dominus faciem fuam tibi, & mifereatur tui.

10i

26. Convertat Dominus vultum fuum ad te, & det tibi pa-

cem.

Sai

27. Invocabunt

que nomen meum fuper filios Ifrael , & ego

þene*d'cam eis.

qu

CAPUT VIE

g

Oblationes principum duodecim tribuum in dedicatiafiä.m tabernaculi

G altaris loquitur Dominus Moyfi de Propitiatorio.

1à

*Exo. "

40.16.

A&tum*eft autem in die, qua complevit Moyfes taberna-

culum, & erexit illud : unxitque, & fanCtificavit cum

tu

omnibus vafis fuis, altare fimiliter, & omnia vafa ejus.

d

2. Obtulerunt principes lírael, & capita familiarum , qui

b

erant per fingulas tribus

, preefe&tique eorum, qui numeraAti

fuerant.

3. Munera coram Domino, fex plaufira te&ta cum duode-

ht

cim bobus.

Unum plauftrum obtulere duo duces, & unum

bovem finguli , obtuleruntque ea in confpe&u tabernaculi.

li

4. Ait autem Dominus ad Moyfen:

p

$. Sufcipe ab eis, ut ferviant in mi

nifterio tabernacüli'; &

be

trades ea Levitis juxta ordinem minifterii fui.

üt

h

6. Itaque cum fufcepiffet Moyfes plauflra, & boves, tradi-

on

dit eos Levitis.

tü

1. Duo plauftra, & quatuor boves dedit filiis Gerfon, juxta

[r

id, quod habebant neeeffarium.

$. Qua-

Y

. 24. lenedecat :j Dominus. ) Det

Et ego benedicam eis.) Benefaciam

tibi copiam omnium bonorum.

cumulando eos bonis.

f

:2$.. Offendat . Dominus faciem . (aam

l. fN die.) ld eft, intempore; nam

£i4j. ) Hillarem, propitiam, benignam:

ex hoc capite certum eft ut mi-

Y

Hebr. habet: Z/mzzer Dominus faciem

nimum duodecim dierum fpatium

feaom faper ze , id eft, Dominus fit ti-

comprehendi.

bi inflar lucis, & lucernz , qua diri-

Complevit Moyfes tabermaculum.) Mi-

a

gat omnes a&us tuos.

nifterio Befeleel, & fociorum.

26. Comvertaz Dominus Vultum [uum

3« Plaufira tctla, ) Nevafa , inflru-

gw

«d :e.) Confoletur, adjuvet, prote-

mentumque fíactum, quod illis erat

t

gat te; hec enim facit Dominus ad

convehendum , confpici poffet a po-

nos converfus ; contraria his, averfus.

pulo; neve lederetur ab imbre, aut

^7. lmvocabuntque nomen meum [uper

grandine, &c. LXX. habent Zx4fag

ffüos Ifrael.) Cum benedicent facer-

ais

Hefychius docet Azu-

dotes filiis [frael, adjungent benedictio-

z:»» illufirium virorum, aut femina.

^ nitusnomen meum tetragrammaton.

rum vehiculum fuitfe,defuper opertum,

ïv

N

^

/!-4- WL

CAPET

VH.

"

45t

8. Quatuor alia plauftra, & o&o boves dedit filiis Merari,

l

fecundum officia, & cultum (uum, fub manu Itharar filii Aa-

ron facerdotis.

p

9. Filiis autem Caath non dedit plauftra, & boves : quia in

P0

SanCtuzrio ferviunt, & onera propriis portant hümeris.

1o. Igitur obtulerunt duces in dedicationem altaris, dié,

qua un&tum eft , oblationem fuam ante altare.

1r. Dixitque

ominus ad Moyfen : Singuli duces per fin-

j

gulos dies offerant munera in dedicationem altaris.

I2. Primo die obtc

iit oblationem fuam Nahaffon filius Ami-

lt

nadab de tribu Juda:

13. Fueruntque in ea acetabulum argenteum pondo cen-

Ill

tum triginta ficlorum, phiala argentea habens feptuaginta fi-

clos, juxta pondus San&tuarii, utrumque plenum fimila con-

il

fperfa oleo in facrificium :

J

14. Mortarioluin ex decem ficlis aureis plenum incenfo :

1s$. Bovem de armento, & arietem , & agnum anniculum in

z

holocauftum :

2

16. Hir-

i

$. Quatuer alia plauffva, 56) Fi-

nem, per feptem dies quotidianam

lis Merar plures boves,

& plura

fcilicetun&ionem, & facrificia, Exod.

plauflra data fünt, quia graviora ha-

29. 36. & 37. prefcripta, unde & quo-

bebant onera, fcilicet. columnarum

tidie in tabernaculi totius , fed maxi-

tul

omnium, prater alia oneratabularum,

me altaris

iiuj

us dedicationem of'ere-

bafium, &c. adeo ut Abulenfis putet

bant principes vicifüm , d viritim

l-

omnia eorum onera non potuiffe qua-

fua munera.

tuor hifce plauftris imponi, fed qua-

13. 4ce?abulun. ) Wide de.aceta-

iti

dam ab eis debuiffe humeris portari.

bulis di&a Exod. z5. 29.

Hc tamén

[

Cuitwz.) Minifterium ; hoc enim

acetabula ,. cum argentea fuerint,

non fuiffe videntur 1n ufus Sanctua-

vox Hebraica fignificat

(

$ub maunu.) Cura, poteftate, pre-

rii, cum omnia San&uarii vafa aurea

fe&ura.

fuiffe fciamus, idem dicendum de

Ithazzar. ) lthamar prg&erat Gerío-

phialis.

Fuerunt ergo in ufum atrii,

*

nitis, & Meraritis, eorumque vafis,

& altaris holocaufli.

& fupelle&ili.

Poádo.) Pondere.

9. Quis in Santluario férvignt.^) Ea

Phizsla.) Mide fupra Kxod. 25. 20.

l-

autem , quz ad San&tuarium pertinent,

ln faerificium.) Vlac finile oblatio

non plauilris vehenda , fed humeris

addenda erat partim holocauftis , fi

geftanda erant , ob ipforum fan&ita-

inco4ta erat, partim pacificis , fi cocta.

"i

tem, & reverentiam.

.14. Mertarzorum.) Mide fupra cap.

^

11. Szzguii dnces.-) Principes tri-

4. num. 7

Hic in Hebrzo eft vox

buum.

F2 caph, quam nolter interpres alibi

!

In dedicationem . altaris. ) Holocau-

6

phialam vertit , fed quia alia vox,

ftorum, quod praeter un&ionem cum

quam phialàm vertit, hic praceffit,

alis tabernaculi vafis communem,

vertit mortariolum , quafi dicas, par-

-

habebat aliam fpecialem —dedicatio-

n

vaFrx phialam ad capiendumincenfum. :

/ M

3 s

i .

452

i

LIBRI NUMERI

16. Hircumque pro peccato :

B

i7. Etin facrif

*

cio pacificorum boves

dubs , arietes quin-

iC

que, hircos quinque, agnos anniculos quinque : haec eft obla-

tio Nahation filii Aminadab.

ho

18. Secundo die obtulit Nathanael filius Suar, dux de tribu

;

Iffachar.

hi

I9. Acetabulum argenteum appendens centum triginta fi-

£los, phialam argenteam habentem feptuaginta ficlos ,. juxta

E

pondaus San&tuarii

,utrumque plenum fimila confperfa oleo in

facrificium:

$i

20. Mortariolum aureum habens decem ficlos, plenum in-

*

cenífo :

9]

ad

21. Bovem de armento, & arietem, & agnum anniculum

in holocauftum:

H

22. Hircumque pro peccato:

23. Et in.facrificio pacificorum boves duos, arietes quin-

W

que, hircos quinque, agnos anniculos quinque: hzec fuit obla-

ti0 Nathanael filii Suar.

h

24. Tertio die princeps filiorum Zabulon, Eliab filius Helon,

25. Obtulit acetabulum argenteum appendens centum tri-

ginta ficlos, phialam argenteam habentem feptuaginta ficlos,

h

ad pondus San&uarii

l

, utrumque plenum fïmi'ia confpería oleo

in facrificium :

26. Mortariolum aureum appendens decem ficlos, plenum

incenífo :

27. Bovem de arme

qto, & a»rietemD & agnum anniculum in

holocauftum:

H

28. Hircumque pro peccato:

29. Et in facrificio pacificorum boves duos, arietes quinque

I

hircos q

uinque, agnos anniculos quinque : hac eft obþtio

Eliab filii Helon.

3o. Die quarto princeps filiorum Ruben, Elifur filius Se-

-

deur,

:

31. Obtulit acetabulum argenteum appendens centum tri-

ginta ficlos, phialam argenteam habentem feptuaginta ficlos,

ad pondus San&tuarii, utrumque plenum fimila confperfa oleo

in facrificium :

32- MOT-

18. Secuzdo die.) ld eft, tempore;

19. Ut conlulere? orzculum. ) Dei fe-

nam oblatio hzc duravit pey duode-

dentis in San&o San&orum füper pro-

cim dies.

pitiatorium.

-

[]

*

CAPST- VH

$

478

32. Mortariolum aureum appendens decem fitlos, plänum

1

incenfo :

bli

. Bovem de armento , & arif:tem ; & agnum anniculum iz;.

holocaufium :

]Du

/.34. Hirc

mque pro peccäto :

4-. Et in hoftias pacificorum bovés duos, arictes quinque.

hircos quinque, agnos anniculos quinque, haec fuit oblatio

Elitur filii Sedeur.

ü

filiorum Simeon, Saiamici filius

56. Die quinto princeps

Surifaddai,

I

abulum argenteum appendens centum tri-

31. Obtulit acet

ginta ficlos, phialam argenteam habentem feptuagin:a ficlos,

r

ad pondus Sané&tuarii, utrumque plenum fimila confpería oleo

in facrificium.

38. Mortariolum aureum appen

dens decexm iïclo»g;/þïenum

ii

incenfo :

Jj

9. Bovem de armento, & arietem , & agnum anniculum i&

holocauftum :

f

40o. Hircumque pro peccato :

l

41. Et in hoftias pacificorum boves duos, arietes q

uinque,

Ó

hircos quinque, agnos anniculos quinque, haec fuit oblatio Sa-

(

lamiel filii Surifaddai.

42. Die fexto princeps filiorüm Gad, Eliafaph filius Duel,

43 Obtulit acetabulum argenteum appendens centum tri-

ialam argenteam habentem feptuaginta ficlos,

ginta ficlos, ph

n

ad pondus San&uarii , utrumque plenum fimila confpe

rfa oleo

in facrificium.

44. Mortariolum aureum appen

dens devcem ficlos, pienllm

l4

incenfo ,

45s. Bovem de armento, & arietem, & agnum ann

iculum imn

holocauftum :

u

6. Hircumque pro peccato :

4'. Et in hoftias pacificorum boves duos, arietes quinque,

1

hircos quinque, agnos anniculos quinque: haec fuit oblatio

)

Eliafaph filii Duel :

H

*

0

48. Die feptimo pri

nceps üliorum Ephraim, Elifama filius

Ammiud,

49. Obtulit aceta

bulum argenteum appendens centum tri-

abentem. feptuaginta ficlos,

ginta ficlos, phialam argenteam h

3

r

!LIBRI NUMERI

454

i

4

ad pondus

n&uarii, utrumque plenum fimila confperfa oleo

in facrificium : .

$9. Mortariolum aureum appendens decem ficlos, plenum

Ü

incenfo:

*

X

m

$1. Bovem de armento

holocauftum :

, & arietem, & agnum anniculum in

i

$2. Hircumque pro peccato:

53. Et in hoftias pacificorum, boves duos, arietes quinque,

k

fama filii Ammiud.

hircos quinque, agnos anniculos quinque, hzec fuit oblatio Eli-

54. Die o&tavo

Phadaffur,

princeps filiorum Manaife, Gamaliel filiuïs

h

$5. Obtulit acetabulum argenteum appendens centum tri-

ginta ficlos, phialam argenteam habentem feptuagin:a ficlos,

ad pondus Sanétuarii

; utrumque plénum fimila confperfa oleo

in facrificium:

56. Mortariolum aureum appendens decem ficlos, plenum

g

incenfo:

:

E

57. Bovem de arm

L

holocauftum :

ento, & a?*ietem,v& agnum anniculum in

58. Hircumque pro peccato :

It

59. Et in hoftias pacificorum boves duosg arietes quinclile,

hircos quinque, agnos anniculos quinque, hsec fuit oblatio

h

Gamaliel fili1 Phadaffur.

6o. Die nono princeps filiorum Benjamin, Abidan filius

Gedeonis,

61. Obtulit acetabulum argenteum appendens centum tri-

ginta ficlos, phialam argenteam haábentem feptuaginta ficlos,

in facri&cium :

ad pondus San&tuarii, utrumque plenum fimila confpería oleo

65. Et mortariolum aureum appendens decem üclc;s,,ple-

j

num incenfo:

63. Bovem de armento , & arictem, & agnum anniculum in

holocauftum :

64. Hircumque pro peccato :

' 65. Et in hoftias pacificorum boves duos, arietes quinque,

hircos quinque, agnos annicalos quinque : hac fuit oblatio

Abidam filii Gedeonis.

66. Die decimo princeps filiorum Dan, Ahiezer fïiius Am-

miíaddai,

61.Ob:ulit

-

CATPUT'XIL

4355

le0

'67. Obtulit acetabulum argenteum appendens centum tri-

1

ginta ficlos, phialam argenteam habentem feptuaginta ficlos,

ad pondus San&tuarii, utrumque plenum fimila confperfa oleo

ln

in facrificium :

68. Mortariolum aureum appendens decem ficlos, plenum

incenfo:

li

69. Bovem de armento,

F

holocauftum :

& arietem,& agnum anniculum in

J

7o. Hircumque pro peccato:

[os

Z1. Et in hoftias pacificorum

boves duos, arietes quinque,

hircos quinque, agnos anniculos quinque : haec fuit oblatio

tti

Ahiezer filii Ammifaddai.

72. Die undecimo. princeps üliorum Afer, Phegiel filius

0 )

Ochran,

Q

73. Obtulit acetabulum argenteum appendens centum tri-

i

ginta ficlos, phialam argenteam habentem feptuaginta ficlos,

ad pondus San&tuarii, utrumque plenum fimila confperfa oleo

V

in facrificium:

74. Mortariolum aureum appendens decem ficlos plenum

incenfo:

^

75. Bovem de armento, & arietem j & agnum anniculum in

:

0

holocauftum:

76. Hircumque pro peccato:

77. Et in hoftias pacificorum boves duos, arietes quinque,

It

hircos quinque, agnos anniculos quinque , heec fuit oblatio

l

Phegiel filii Ochran.

78. Die duodecimo princeps filiorum Nephtali, Ahira filius

J

j

Enan,

19- Ob

tulit acetabulum argenteum appendens centum tri-

ginta ficlos, phialam argenteam habentem feptuaginta ficlos,

ad pondus San&tuarii, utrumq

"e plenum fimila oleo confpería

:

n

in facrificium:

go. Mortariol

incenfo:

t

um aureum appendens decem ficlos, plenum

9r. Bovem de

armento, & arietem, & agrum anniculum in

holocauftum :

892. Hircumque pro peccato :

93. Et in hoftias pacificorum boves duos arietes quinque,

hircos quinque , a

gnos anniculos quinque, haec fuit oblatio

Ahira filii Enan,

$4. Heec

456

c LIBRI NUMERI

94. Hsec in dedicatione altaris oblata funt a principibus

Tírael,in die,qua confecratum eit. Acetabula argentea duode-

cim, phialae argentece duodecim : mortariola aurea duodecim :

85. Íta ut centum triginta ficlos argenti haberet unum ace-

tabulum , & fepruagintà ficlos haberet una phiala: id eít, in

commune vaforum omnium ex argento ficli duo millia qua-

dringenti, pond«re SanCtuarii.

86. Mortariola aurea duodecim plena incenfo, denos ficlos

appendentia pondere San&tuarii, id eft, fimul auri ficli centum

viginti :

$7. Boves de armento in holocauftum duodecim, arietes

duodecim, agni anniculi duodecim

z

& libameïïta eorum: hirci

duodecim pro peccato.

88. In hoftias pacificorum, boves viginti quatuor, arietes

^

exaginta, hirci fexaginta, agni anniculi fexaginta.

Haec Ob"

j

ata funt 1n dedicatione altaris, quando un£&tum eft.

89. Cumque ingrederetur Moyfes tabernaculum foederis ut

confuleret oraculum , audiebat vocem loquentis ad fe de pro-

pitiatorio) quod erat fuper arcam teftimonii inter duos Che-

rubim, unde & loquebatur ei.

C A PU E VHL

Candelabri C lucernarum fitus ac forma : etasque & confecratio

Levitarum.

cutus eft Dominus.ad Moyfen , dicens:

E LO

2. Loquere Aaron, & dices ad eum : Cum pofueris

feptem lucernas, candelabrum in auftrali parte erigatur. Hog

igitur przecipe,ut lucernae contra boream e regione refpiciant

ad meníam panum propofitionis, contra eam partem, quam

candelabrum refpicit, lucere. debebunt.

4. Fecitque Aaron, & impofuit luce

rnas fuper candelabrum,

ut preeceperat Dominus Moyfi..

4. Ha&ec auteri erat fa&tura candelabri, ex auro du&tili, tam

medius

Efpiciant ad men[mm panum.)Ylac

4- Hec autemerat f'alluracandelalri)

imenía erat, in qua quafi con-

vivabatur Deus ; nemo autem con-

Paucis repetit de ffru&ura candelabrt,

quz fufius habetur Exod. 25. 31. &

vivatur in tenebris, fed in lumine,

deinceps ; & cap. 37.

in tabernaculo autem nulla erat fene-

Ceps.

-?g I7. dein-

flra, itaque lJucernz accenduntur;

CA P.U T. VIH.

r

457

d-

S

medius ftipés, quam cuncta, quae ex utroque calamor;lm. l

tere nafcebantur: juxta exemplum, quod oftendit Dominus

Moyfi, ita operatus eft candelabrum.

. Et locutus ett Dominus ad Moyfen, dicens:

l

6. "Tolle Levitas de medio filiorum Ifrael, & purificabis eos:

.7. Juxta hunc ritum : -Afpergantur aqua luítrationis, & ra-

dant omnes pilos carnis fue. Cumque laverint veftimenta fua,

N

& mundati fuerint,

8. Tollent bovem de armentis, & libamentum ejus fimilam

oleo confperfam : bovem autem alterum de armento tu acci-

es

pies pro peccato.

i

9. Et applicabis Levitas coram tabernaculo foederis, convo-

E

cata omni multitudine filiorum Ifrael.

ro. Cumque Levita fuerint coram Domino, ponent filii

Yífrael manus íuas fuper eos.

Ir. Et offeret Aaron Levitas, munus in confpe&u Domini

a filiis Ifrael, ut ferviant in minifterio e;us.

x*

y

12. Levi:ee quoque ponent manus fuas fuper cap

ita boum,

"

e quibus unum facies pro peccato, & alterum in holocauftum

Domini, ut depreceris pro eis.

13. Statuesque Levitas in confpe&u Aaron, & filiorum ejus,

& confecrabis oblatos Domino.

(

14. Ac feparabis de medio filiorum Ifrael, ut fint mei.

[

r$. Et

7. dqua /æ?raiiaizis.) Quæ mixta

fMper eapita boum.) Bos erat Levita-

elt cineribus vitule rufz , de quibus

rum facrificium , ficut Levite ipfi

€ap. 19.

quodd»a populi facrificium fuerunt:

Radant omnes pilos carais fu. ) Cu-

itaque utrobique manuum impofitio

jus rei tropologiam vide apud S.Greg.

füper capita..

l. s. Mor. cap. 13. nam h& ceremo-

4

Unum facies pro peccaro. ) INon tu,

fed Aaron ; facies ergo non per te-

nie procul dubio myfterio non vacant.

9. Libamentum ejus. ) Yloc efl tali

metipfum , fed per Aaronem Ponti-

hoítig addi confuetum , de quo vide

ficem: nam hum. rt. di&um fuerat,

infra cap. r$j. num. 9.

Offeret Aa:on Levitas : iNectamen im-

10. Pozent felit Hfracl manus fáguas fe-

probabile ipfum Moyfem facrificaffe,

,per c0::) Ut hac manuum impofitio-

quod & textus nofter ; &verfio LXX.

ne fignificent , & teftentur fe; Levi-

videntur indicare. Vide Bonfreriuln

*

tas contribules fuos a fe abdicare, &

hic.

Domino quafi munus , aut facrificium

14 Uf ffnz mei.) Ut fint liberi ab

offerre, cjufque dominium, & mini-

oneribus , bellique muniis, cuflodes

fterium transferre.

fan&uarii, janitores, cantores.

Hzc

12. Lewité quoque ponent manus feas

enim fuerunt oíficia Levitarum,

Dibl. cum Com. Menochb. Tow, I,

Mmm

m

"-

4

^M LIBRI NUMERI

458

r$. Et poftea ihisrédiantur tabernaculum foederis, wt fer-

viant mihi. " Sicque purificabis, & confecrabis eos in obla:io-

nem Domini: quoniam dono donati furt mihi a filiis Hfrael. '

Q

*Exo.

16. * Pro primogenitis, quae aperiunt omnem vulvam in If-

;

13.2. rael, accepi eos.

T

x

Sïupn.

. -".

17. Mea funt enim omnia primogenita filiorum Ifrael, tam

Lu(ïæ

3:13

ex hominibus quam ex jumentis. " Ex die, quo percufti omne

pr

2.23. PT.

imogenitum in terra /Egypti , fan&tificavi eos mihi,

18. Et tuli Levitas pro cun&tis primogenitis filiorum Iftael

| :

- 19. 'TTradidique eos dono Aarón , & filiis ejus de medio po-

j

puli, ut ferviant mihi pro Iírael in tabernaculo foederis, &

'orent pro eis, ne fit in populo plaga, fi

ad San£tuarium.

.aufï fuerint accedere

V

20. Feceruntque Moyfes, & Aaron, & omnis multitudo fi-

liorum Ifrael fuper Levitis, quae praeceperat Dominus Moyfi:

21. Purificatique funt , & laverunt veftimenta fua.

Eleva-

vitque eos Aaron in confpe&u Domini, & oravit pro eis,

ä(

22. Ut purificati ingrederentur ad ofhicia fua in tabernacu-

lum foedéris coram Aaron, & filiis ejus. Sicut praeceperat

Dominus Moyfi de Levitis, ita fa&tum ett,

qï

1

: 23. Locutusque eft Dominus ad Moyfen, dicens:

24. Heec eft lex Levitarum : A viginti quinque. annis, &

Ü

fupra, ingredientur, ut miniftrent in tabernaculo foederis,

2;. Cumque quinquagefimum annum esetatis impleverint;

fervire ceffabunt :

L)

26. Eruntque miniftri fratrum fuorum in tabernaculo fce-

deris, ut cuftodiant qua fibi fuerint commendata , opera au-

tem ipfa non faciant.

Sic difponens Levitas in cuftodiis fuis.

H

CAPUT

ä

15. Dpgredicntur zalernaculum fede-

tatem miniflerii tabernaculi neceffarii.

ri:.) klebr. Zzgredjentur ad miniflerium

9. Ne fít im poprlo plaga. ) 91 lai-

dfünm.am tabermaculo federis , videlicet

cus & prophanus facro officio fe im-

ut illud portent; nec enim erat illud

mifcuerit, contra preceptum meum.

IA

officium Leviterum.

Q1. Elevaviique cos 4aron. ) Ritu

Cen[ecrabis eos $ oblattonenm,) Hebr.)

tenupba, de quo num. 15.

2

|

elevzbis eos , Vel egatabis eos, ea care-

24. Iugredienrur.) L.evite.

monia adhibita, quam Hebrzi vocant

26. S;c drfpones Levitis, &c. ) Ut

fezzpba , de qua [ixod. 29. c4. dixi.

cuftodiant vafa tabernaculi, ea atate,

Elevati ergo funt Levite eo ritu,

& modo, quem jam prafcripfi.

g

quo elevabantur vidimz.

Probabile

Optra autem ip[anan faciant.) Que

non multos Levitas tunc coníecratos,

prius facere folebant.

[

fed quot erant ad prafentem neceffi-

integrg.

; cum v?res eyant

I

a

7('*75

Ü

g UE

à

t

4

lru

CAPUT IX.

0«

Quo iempore debeant wundi Phafe celebrare , & quo immundi :

)

nubes tabernaculum operiens ducit exercitum.

df

L1.][ Ocutus eft Dominus ad Moyfén in deferto Sinai, anno

fecundo poftquam egreffi funt de terra /Egypti, menfe

It

prim

0, dicens:

*Exo..

2.

* Faciant filii Ifrael Phafe in tempore fuo.

L

3. Quarta decima die menfis hujus ad vefperam, juxta!?3:

p

omnes caeremonias, & juftificationes ejus.

t

2u

4. Pigecepitque Moyfes filiis Ifrael , ut facerent Phafe.

vi fecerunt tempore fuo : quartadecima die menfis ad

vefperam in monte Sinai. Juxta omnia, quze mandaverat Do-

minus Moyfi , fecerunt filii Ifrael.

Hl

6. Ecce autem quidam immundi fuper anima hominis, qui

non poterant facere Phafe in die illo , accedentes ad Moyfen,

& Aaron,

. Dixerunt eis:

immundi fumus fuper anima hominis :

p

k:

uare fraudamur, ut non valeamus oblationetm offerre Domi-

no in tempore fuo inter fi

lios Ifrael ?

8. Quibus refpondit Moy

fes : State, ut cdnfulam, quid prae-

Cipiat

Dominus de vobis.

9. Locutusque e

ft Dominus ad Moyfen , dicens:

h

1o. Loquere filiis Ifrael: Homo,

qui fuerit immundus fuper

mino.

anima9 five in via.procuï in

gente veftra,

faciaþ Phafe Do

iv

Mmm 2

1I. In

lii

la cuffodiis [uis.) N ocat cuffodzas in

quia incircumcifi quidam, nec pote-

rant per ztatem, quia tenclli infan-

piurali, quia variis familiis varia. cu-

tes erant.

Jï

ftodienda dabantur.

Unde plures cu-

ftodia.

g. Super amima.") Quia fcilicet* ca-

li

3»

D wefperam.) Hebr. zzzer duas

daver hominis tetigimus ; tales enim

n

v«fperas , quod explicavit cap.

Levit 22. 4. arcebantur ab omni fa-

crificio.

32. Exod. num. 6.

justa omnes ceremonias , t$ juflifica-

Fraudamur.) Prohibemur, arcemnr.

ziones ejas ) 1d eft juxta ritus, circum-

10. Homo, qui feerit imnwndu:"fu—

.'?tu

ltantias omnes pr&fcriptas EExod. 12.

per 4nimas; ffve iz vwvia procul 1m gente

vefhra faciat phafe, 69c.) lllud zw gen-

Mandata Dei dicuntur juftificationes,

U

quod fine illis re&e, juíte , ac legiti-

fe veffra, jungenduin cufn voce, Ho-

b

me quidpiam non fiat.

$0 , hoc pado

Homo de gente vc-

g. Qus fecerunt tempore [49.) Xioc

ftra, Hebraus fcilicet, qui immun-

4

tamen Phafe non manducarunt, qui

dus fuerit , aut peregre , cefTante im-

"

;x-ati funt poft egreffum ex ZEgypto,

munditia, vel ad fuos reverfus, faciet-

h24

26o

€

LIBR.IÉNUMERI

11. In menfe fecundo , quartadecima die menfis ad vefpe-

ram : cum azymis , & lattucis agreítibus comedent illud.

tab

^Exo.

SC

&

I2. Non relinquent ex eo quidpiam u

1

jue mane,* & os ejus

12-46. non confringent, omnem ritum Phafe ob'ervabunt.

oan.

fü

13. Si quis autem & mundus eft, & in itinere non fuit, &

19.56. i

men non fecit Phafe, exterminabitur anima illa de populis'

&

n

fuis , quia facrificium. Domino non obtulit tem

pore fuo: pge-

catum fuum ipfe portabit.

14. Peregrinus quoque, & advena fi fuerint apud vos, fa-

mf

cient Phafe Domino juxta ceeremonias, & juftificationes e'us.

I

Praeceptum idem erit apud vos tam advenae quam indigenae.

*Exo.

I5.

* |gitur die, qua erectum eft tabernaculum operuit illud

49-16. nubes.

À. vefpere autem fuper tentorium erat quafi fpecies

[s]

r.

7.1.

ignis usque mane.

.16. Sic fiebat jugiter : per diem operiebat illud nubes, & -

per noétem quafi fpecies ignis.

17. Cumque ablata fuiffet nubes, quae tabernaculum pro-

*

tegebat, tunc proficifcebantur fiiii Ifrael

-

& in loco, ubi fte-

l

tiffet nubes, ibi caftrametabantur.

18. Ad imperium Domini proficifcebantur, & ad imperium

V

1.Cor. illius figebant tabernaculum.

* Cun&tis diebus , quibus ftabat

Io.I. nubes fuper tabernaculum , manebant in eodem loco :

iU

Ig. Et fi eveniffet, ut multo tempore maneret fuper illud;

erant filii Ifrael in excubiis Domini, & non proficifcebantur.

nA

20. Quot diebus fuiffet nubes fuper tabernaculum.

A&ï 1me

perium Domini erigebant tentoria) & ad imperium illius de-

ponebant.

þI. Si

Phafe menfe fecundo , fi primo face-

18. 44 im;erim;z bamini.) Moven-

re non potuit, dicis impedimentis

tis per Angelum columnam nubis.

exclufus: fi fecundo non poterat,

b

Phafein tertium, aut ulteriorem men-

9. Maltotempore maneret.) Nub;:s

;

fem transferre fas non erat.

Idem-

fcilicet.

Y

Super illud. ) '"Tabernaculo.

que judicium de immundis ob ta&um

cadaveris, ac de aliis, fed alia caufa.

Est fülii Ifrael im exculiis Domnini.)

13. Peecatum. ) Poenam peccati.

1

Siftebaht quafi excubantes , & advigi-

*14.. Peregrizus quoque 6$ advtna, 6 6.)

lantes, & nubem an moveretur, ob-

