4. Et omnis de ftirpe ejus fumma pugnantium , feptuaginta

quatuor millia fexcenti.

s. Juxta eum caftrametati funt de tribu Iffachar) quorum

e

princeps fuit Nathanael filius Suar.

E

6. Et omnis numerus pugnatorum €jJ

us , quinquaginta qua-

, &

tuor millia quadringenti.

p

Wi

7. In tribu Zabulon princeps fuit Eliab filius Helon.

*$. Omnisque de ftirpe ejus exercitus pugnatorum, quinqua-

j

ginta feptem millia quadringenti.

- 9. Univerfi, qui 1n caítris Judse annumerati fünt, fuerunt

ul

centum o€toginta fex millia quadringenti: & per turmas fuas

primi egredientur.

Xt

Io. In caftris filiorum Ruben ad meridianam plagam erit

princeps Elifur filius Sedeur:

m

1I. Et cun&tus exercitus pugnatorum ejus, qui numerati

(

fünt, quadragin:a fex millia quingenti.

I2

uxta eurn caftrametati funt

de tribu Simeon : quorum

v

princeps fuit Salamiel filius Surifaddai :

l

15. Et

(l)

"$

ldegnli per turmas , fégna , atque

lo f.dz fuiffe leonem ; Ruben homi-

d-

vexilla, Gc.) Tlebr. Simguii jux-

nem; Ephraim bovem ; Dan aqui-

ta vexidum fuum in fgnis domus patrum

lam. 8De hoc nihil certo conftat; &

am

fuorum — cafframetatuntur.

"Tradunt

crediderim effe Hebraorum Rabbino-

u

Hebrzi, Ifraelitas caftrametatos fuif-

rum figmenta.

fe circa tabernacuium, ut ab illo per

9. Per turmas [uas primi egredientur.)

(

unum miliare abeffent ex omni late-

Cum movenda erunt caftra, hi primi

re, quod non eft intelligendum de

relida [flatione procedere debebant:

[

Levitis, qui proximi erant taberna-

nec mirum , fiquidem ut plurimum

orientem verfus ibant, & hzc caftro-

tores.

culo, & atrio , quippe illius excubi-

2

rum, ac tabernaculi feederis pars erat

Vexilla.) Dicunt Hebrai in vexil-

anterior.

Ji

B;Hl. c m Com, Menoch, Vg L

lii

N-

434

"CLIBRI NUMERL

13. Et cufittus exercitus pugnatorum ejus, qui numerati

funt ,.quinquagintta novem millia trecenti.

g

I4. In' tribu Gad princeps fuit Eliafaph filius Duel.

15. Et cun&us exercitus pugnatorum ejus, qui numerati

tur

al

funt , quadraginta quinque millia fexcenti quinquaginta.

16. Omnes, qui recenfiti funt àn caftris Ruben , centum

quinquaginta milla, & millé quadringenti quinquaginta per

füa

ge

turmas fuas: in fecundo loco proficifcentur.

17. Levabitur autem tabernaculum teftimonii per officia Le-

vitarum., & turmas eorum , quomodo erigetur, ita & depone-

eti

tur.

Singuli per loca,.& ordines fuos proficifcentur.

I8. Ad occidentalem plagam erunt caftra filiorum E

J

quorum princeps fuit Elifama filius Ammiud.

phraim,

hr

I9. Cun&us exercitus pugnatorum ;ejus, qui numerati funty

quadraginta millia quingent.

20. Et cum eis tribus filiorum Manaffe.

L

5 quorum :pr'ince»ps.

fuit Camaliel filius Phadaffur ;

l)

ar, Cun&tusque.exercitus pugnatorum ejus, qui numerati

funt , trigintaduo millia ducenti.

22. In tribu filiorum Benjamin princeps fuit Abidan filius

Gedeonis.

BD

23. Et cun&tus exercitus pugnatorum ejus, qui recenfiti

funt , triginta quinque millia quadringenti.

24. Omnes , qui numerati funt in caftris Ephraim , centum

à

o€to millia centum per turmas fuas: tertii proficifcentur.

25. Ad Aquilonis partem caftrametati funt filii Dan: quo-

rum princeps fuit Ahiezer filius Ammifaddai.

&

26. Cun&us exercitus pugnatorum ejus, qui.numerati funt;

fexaginta duo millia feptingenti.

P

27.. Juxta eum fixere tentoria de tribu .

Afer: quorum prin-

f

ceps fuit Phegiel filius Ochran.

p

28. Cun&us exercitus pugnatorum 'ej-us,-qu'ï numerati funt,

quadraginta millia, & mille quingenti.

29. De tribu filiorum N

[.:

Enan.

ephtali princeps .fuit Ahira filius

nj

*äo. Cun&uys

17. Lewabitsr antem taä-e?navu!um fe-

Iteria, qua cap. fequenti fingulis Deus

p

dErmonii per officia Levitarum.) 'laber-

diflribuit.

li

naculum diffolutum portabitur a Le-

Quorzodo erigettr, ita. ( deponetur. )

iri

Sitis fecundum diftin&ta eorum mini-

TIidem qui officium erigendi habucrint,

iidem habebunt -& deponengi.

pR

À

&€ ATU E H-&dJIL«

435

jnd

;0. Cun&us excrcitus pugnatórum. ejus quiffquaginta triz

yaillia. quadringenti.

51. Omnes ,. qui numerati funt in caftris Dan, fuerunt cen-

latl

tum quinquaginta feptem millia fexcenti, & noviifimi profi-

cifcentur.

Hic numerus

t

-3')

horum-Ifrael, per domos cognationum

fuarum, & turmas divifi exercitus, fexcenta trja millia quin-

t

genti quinquaginta.

E

33. Levitae autem non. funt numerati inter filios Hrael: fic

Die

enim. praeceperat Dominus Moyfi.

34. Feceruntque filii Ifrael.Juxta. omnia , quze mandaverat

Dominus.

ilj

Caftrametati funt per turmas (uas : & profeéti. per

familias ,. ac. domos patrum . fuorum.

ii

CAFUT LL

lps

Levitie in tabernaculi minifierium a[finnpti? mimerantur , cum: [uis:

principibus , ac minifleriis , & loco primogenitorum l/rael fufci-

at

. piuntur,rcliqua primogenita numerum Levitarum.

lUi

excedentia: pretio redimuntur.

r. [ JJE. funt generationes Aaron, & Moyfi , in die, qua'Io-

(

cutus eft. Dominus ad Moyfen in monte Sinai.

2.* Et haec nomina filiorum: Aaron:: primo

*Exo;

f

g.enims ejus Na-

6..23.

dàb , deinde Abiu, & Eleazar , & Ithamar..

3. Haec nomina filiorum Xaron facerdotum, qui un&ti funt,.

o

& quorum replete, & confecratse manus , ut. facerdotio fun-

gerentur..

f

4.* Mortui fünt enim. Nadab, & Abiu, cum offerrent ignem *Lev.

alienum in:confpe&tu Domini in.deferto Sinai; absque liberis : 1o. r.

fun&ique. funt facerdotio Eléazar, & Ithamar coram Aaron?**r

p4

patre fuo;

Iit2

5':- LO'* 24

Encratismes darom ,

6 Moyf.)

liorum Aaron; quia hi facerdotium

l..(l

Fitii. Aaron ,. & Moyfis:: Li-

funt adepti:' pofteri vero Moyfis,

)

ceto2uiem videantur tantunr numera-

qui in inferiori Levitarum gradu ba-

ferunt , Levitis cum reliquis: Caathitis

r fiiAuon, tamen utriufque gene-

numerati fünt.

j

ratio recenfetur-num..27. & 28. hu-

jüs:capitis ,

ubi fermo . eft de Levi-

3: Replet4 & confierata manus;) Re-

11

tis; Amramitis j

hi enim' fünt- filii

plere manus eft- ililas ad. facerdotium

Aaron;, & Moyfis, quod patrem Am«

confecraïe;' nam. facerdotum novo-

ram: habuerunt.

Et quidem:- initio

rum manus tum donis, & facrificiis,

:

capitis hujus peculiaris mentio fit fi-

tum uncione olei implebantur.

N2

/

436

LIBRI NUMERI

5 Locutu$que ett Dominus ad Moyfen , dicens:

6. Applica tribum Levi, & fac ítare in confpet&tu Aaron fa-

cerdotis, ut miniftrent ei, & excubent,

7. Et obfervent quidquid ad cultum pertinet multitudinis

coram tabernaculo teftimonii,

8. Et cuftodient vafa tabernaeuli, fervientes in miniftetio

r

ejus.

9. Dabisque dono Levitas.

Io. Aaron, & filiis ejus, quibus traditi funt a filiis Ifrael.

Aaron autem , & filios ejus conftitues fuper cultum-facerdotii.

Externus , qui ad miniftrandum accefferit, morietur.

g

11. Locutusque eft Dominus ad Moyfen, dicens :

r

I2. Ego tuli Levitas a filiis Ifrael pro omni primogenito,

(iï

*Exo.

qui aperit vulvam in filiis Ifrael, eruntque Levitze mei.

v

13. 2.

13. * Meum eft enim omne primogenitum : ex quo percuffi

Infra

primogenitos in terra /Egypti : fan&tificavi mihi quidquid pri-

t

$.16.

mum nafcitur in Ifrael ab homine usque ad pecus, mei funt:

T

Ego Dominus.

I4. Locutus

dicens:

que eft Dominus ad Moyfen in deferto Sinai,

N

15. Numera filios Levi per domos patrum fuorum , & fami-

lias, omne mafculum ab uno menfe , & fupra.

*Exo.

16. Numeravit Moyfes, ut praeceperat Dominus,

f

17. * Et inventi funt filii Levi

6. I16.

per nomina fua, Ge

rfon, &

Caath , & Merari.

I8. Filä

6. Applica,) Accedere £ac.

Externus.) INon facerdos.

Excubent, 6c.) In Hebr. eft, czffo-

Morierur. ) Tüdicum fententia occi-

diam ejus, G euftodiam omnis Synagoga.)

detur , fic Chaldaus.

Particula, Ejv, Aaronem refert, cu-

15. Meum eft enim 'omze primogeni-

jus cuftodig omnia erant, quz in taber-

tus.) Non tantum jure creationis ,

naculo; quippe facrorum princeps.IZz-

fed peculiari liberatione, & redemptio-

D Ya ET t

4:m etiam erant cuítodie totius Sy-

ne, cum eos ab Angelo percutiente

nagog&, &totiuspopuli, quiaomnes

eripui, Exod. 12. 25.

Rurfus mea

erant partes Rteip. & quilibet pro fua

funt primogenita, quiajufto hoc meo

virili parte facra tueri etiam fuorum

przcepto, ita fieri jubeo.

laterum obje&u debebat, fi quis illa

Santl/ffcavi mibs. ) Mihi fan&ifica-

temerare aufus fuiffet.

ri, offerri, & confecrari volo.

9. Dabi[que dono Levitas,6$c.) laevi-

Y$. 4b uno menfe , G fupra.) Ratio,

tas offeres Aaroni, & facerdotibus,ut

cur ab hae &tate fumpta fit Levita-

ï

eis ferviant, idque gratis, & fine pretio.

rum dinumeratio, eft, quod etiam pri-

10» 4 frizis Ifrael.) Uthac donatio-

mogeniti poft unum menfem redime-

ne Aaroni fada, a Deo primogeni-

rentur infra cap. 18. 16;

£os fuos redimerent, ut patet num. 45-

17. Inventi [unt.) Non in vita,

x

CAPU T Il

507

*

18. Filii Gerfon: Lebni, & Semel.

h

19.

Fili Caath: Amram , & Jefaar , Hebron , & Oziel.

20

Filii Merari : Moholi, & Mufi.

hij

2I.

De Gerfon fuere familiee ducze , Lebnitica, & Semeitica:

22

uarum numeratus eft populus fexus mafculini ab uno

10

menfe, & fupra feptem millia quingenti.

23. Hi poft tabernaculum metabuntur ad Occidentem,

24. Sub principe Eliafaph filio Lacl.

K

u

25. Et habebunt excubias in tabernaculo fcederis.

t

26. Ipfum tabernaculum, & operimentum ejus, tentorium ,

q

.

uod trahitur ante fores tecti foederis, & cortinas atrii : tento-

EE

um quoque quod appenditur in introitu atrii tabernaculi, &

I

quidquid ad ritum altaris pertinet, funes taberna;uli, & omnia

utenfilia ejus.

1

i

io Caath habebit populos Amrämitas, & Jefaari-'

21. Cognat

)

tas, & Hebronitas, & Ozeelita Hee fupt familiae Caathitarum

J

recenfitze per nomina fua :

38. Omnes generis mafculini ab uno menfe, & fupra, otto

millia fexcenti habebunt excubias San&tuarii ,

ij

29. Et caftra

metabuntur ad meridianam plagam.

ild

3o. Princepsque eorum e

rit Elifaphan filius Oziel.

41. Et cuftodient arcam, menfamque, & candelabrum , al-

taria, & vafa SanGtuarii, in quibus miniftratur, & velum, cun-

&amque hujufcemodi fuppelle&ilem.

.

lt

32. Princeps autem principum L

evitarum Eleazar filius

hd

Aaron facerdotis,

erit fuper excubitores cuftodiae San&tuarii.

& Mufitae

33. At vero de Merari erunt populi Moholitae,

V

1113

34. Omnes

recenfiti per nomina fua.

!

nam pridem obierant, fed in ceníu

Quod trahitur ante fores.) "Taberna-

$,

hoc, & numero.

culi, & eft quafi illius janua.

m imtroite atri.) Mlud velum,

0-

eS. Halbebunt excubias im tabernacu-

W

l.) Habebunt cuftodienda ea , queg

quod erat veluti janua totius atrii.

[

fequuntur, hoc eft, ipfum tabernacu-

Quidquid ad ritum. altaris pertinet.)

KO

lum , & operimentum , &c.

Quidq

u

26. lpfutn tabernaculum. ) Non ta-

his eft fermo.

iid velorum huc facit ; fïam de

t

bulas , columnas , aut bafes; nam hzc

29. Habelunt excubias. ) Cuftodiam

ferebant Meraritz, fed velum interius;

San&uarii, quoad vafa, que fequuntur.,

t

five infimum, quod ex decem cortinis

conftabat , cui alia vela injiciebantur.

31. Et velum. ) Quod oppanditur

'itg-

Oper;mentumejus.) Sagum cilicinum,

Sané&to San&orum : huic enim invol-

rl

venda erat arca portanda a. Caathitis.

"

& (agum ex pellibus arietum rubri-

catis, & fagum ex pellibus janthinis,

Alia vela omnia a Gerfonitis porta-

2

de quibus Éxod. 26.

bantur.

N

N2

48

LIBRINUMERIE

44. Omnesegeneris: mafculini; ab uno-menfe, & fupra fex

millia ducenti.

San

35. Princeps eorum Suriel filius Abihaiel: in plaga fepten-

trionali caftrametabuntur.

7

fui

36. Erunt fub cuftodia eorum tabulae-tabernaculi, & ve&tes,

& columna?, ac bafes earum, & omnia, quae ad cultüm hu-

pli

jufcemodi pertinent.

41. Columneeque atrii per circuitum cum bafibus füis, &

(ex

paxilli cum funibus :

H

38. Caftrametabuntur ante tabernaculum fcederis, id'eft; ad

i

orientalem plagam , Moyfes,. & Aaron cum filiis fuis, haben-

p

tes cuftodiam. San&tuarii.in medio. filiorum Ifrael: quisquis

alienus accefferit . morietur.

59. Omnes Levita&; quos numeraverunt Moyfes, & Aaron;.

juxta praeceptum. Domini.pet familias fuas. in genere mafculi-

no a.menfe uno, & fupra, fuerunt.viginti duo millia,.

40. Et ait Dominus ad Moyfen: Numera primogenitos fexus:

maículini de. filiis.Ifrael. ab. uno menfe, & füpra, & . habebis.

'fummam eorum;.

pe

41.. T'ollesque Levitas. mihi pro: omni primogeni:o filiorum:

:m-;

1frael,. ego: fum.Dominus:: & pecora. eorum . pro univerfis:

tab

primogenitis pecofum filiorum Ifrael.

42. Recenfuit Moyfes

—

,.ficut.przeceperat Dominus ,. griinör-

u

genitos filiorum Iírael:.

43. Et fuerunt mafculi per nomina füa, a menfe.uno, &

a

fupra viginti. duo.millia ducenti feptuaginta tres..

44.. Locutusque. eft.Dominus ad. Moyfen , dicens *

q

45.. Tolle Levitas. pro primogenitis filiorum Ifrael,. & pe-

^

jut

cora Levitarum. pro.pecoribus eorum, eruntque Levitze mei::.

ego fum.Dominus..

tel

CQP'

45.. In pretio autem ducentorum feptuaginta trium , qui ex-

A

cedunt numerum Levitarum de primogenitis filiorum Ifrael,

hi

f

47- Acci-

tiu

37 -Paxilli.) Qay figebantur ad fu:

fa&a ifla: pecorum feparatio ,. ut Do-

nes: intendendos.,. &- firmandás: co-

faa1

mifto: cederent per facrificia.

lümnas;. & vela atrii,. ne: vento; ni-

44. là pretio autem. )' Omnes: Levi-

mium ayitarentur.

t& fuerunt: viginti duo mil!ia, Primo-

41. . To/es; . . .. pecora: eormm:,. 6c.)

geniti 1frael viginti duo millia ducen-

hu

Separabis, ut'mihi cum ipfis Levitis

ti feptuaginta tres;.. Cum ergo Levi-

u

quafi. dedicentur ,. fintque mea, ficut

t& dati efTent Deo pro primogenitis;

po

ipfi Levite.mei fünt : non. eft. tamen

M

fupererat, ut pro illis' 273;- fatisfieret;

du

z

As

/

CAPU T HI & IV.

479

X

47. Accipies quinq

ue ficlos per fingula capi,ta.ad fenfuram

*Exo

Sanétuarii , * Siclus habet viginti obolos.

. 48. Dabisque pecuniam Asron, & filiis ejus, pretium eo- 2o.17

rum, qui fupra funt.

Lévit.

l

27

4

J

49. Tulit igitur Moyfes pecuniam eorum, qui fuerant am- ;*

ech

plius, & quos redemerat a Levitis.

4512«

t

jo. Pro primogenitis filiorum Ifrael, mille trecentorum

fexagintaquinque ficlorum juxta pondus SanGuarii,

d

3

praeceperat fibi Dominus.

31. Et dedit eam Aaron, & filiis ejus juxta verbum , quod

il

ll

CUX POU T CTA

l

Ritus , ? offitia Levitarum juxta cujusque familiam

l

difiribuuntur.

x. [ Ocutusque eft Dominus ad Moyfen, & Aaron , dicens *

2. 'T'olle fümmam filiorum Caath de medio Levitarum

per domos, & familias fuas,

3. A trigefimo anno, & füpra usque ad quinquagefimum

$

annum, oinnium , qui ingrediuntur, ut ftent, & miniftrent in

tabernaculo foederis.

-

4. Hic eft cultus filiorum Caathz tabernacul

um fcederis, &

Sanétum fan&torum.

x

$. Ingredientur Aaron, & filii ejus, quando movenda funt

caftra, & deponent velum, quod pendet ante fores, involvent-

6. Et

que eo arcam teftimonii,

qui Levitarum numerum excedebant.

i.Paral cap.23.24.27. Deindepau-

.

jubet ergo Deus , ut hi primogeniti

lo majores ab anno vigefimo quinto.

redimantur, quinque fichs in fingula

Vide infra cap. 8. 24.

capita perfolutis.

Horum pretium

U flenr. ) Statio hic vocatur ipfa

Aaroni dari jubetur num. 48.

miniftratio Levitarum in tabernaculo,

48. Dabi/que

22 pretium.) Pecu-

fic num. 3o. dicitur de Mleraritis:

nia primogenitorum 273. feredimen-

Omnel, qui $ugrediuntur ad officium mt-

tium afcendit ad 1365. ficlos. .

ziferii fu.

Utrobique in Hebrao

49- Qui fuerant amplius.) Qui forte

funt eedem voces.

fa&a reftabant.

4- Hic eff cuftui. ) Eloc eft minifte-

Trigeffmo annmo , t$ fupra u[que

rium , hzc functio Caathitarum.

a-A

ad quinquagefmmum.) Hlic enim

$« Aaron, 6 filius ejus,) Etiam mi-

numerantur tantum viri, qui gravio-

nores facerdotes ingredi poterant San-

ka onera, & partes tabernaculi ferre

&um San&orum adillud deponendum,

poífent, cum movenda erant caflra.

cum movenda erant caftra.

iMinores tamen operas quasdam vi-

Deponent'velum.) Quod dividitSan-

dentur praflitiffe ab anno vigefimo

&um San&orum a San&o.

440

LIBRI

NUMERI

6. Et opetient rurfum velamine janthinarum pellium , ex-

tendentque defuper pallium totum hyacinthinum, & inducent

bj

*

vettes.

d

3. Menfam quoque propofitionis involvent hyacinthino pal-

vt

lio, & ponent cum ea thuribula, & mortariola, cyathos, & cra-

teras ad liba.fundenda: panes femper in ea erunt.

g. Extendentque defuper pallium coccineum, quod rurfum

fi

operient velamento janthinarum pellium , & inducent vectes..

j

9. Sument & pallium hyacinthinum, quo operient candela-

M

brum cum lucernis, & forcipibus fuis, & emunttoriis, & cun-

&is vafis olei, quae ad concínnandas lucernas necelfaria funt:

yu

10. Et fuper omnia ponent operimentum janthinarum pel-

j

lium , & inducent ve&tes :

0

ir. Nec non & altare aureum involvent hyacinthino vefti-

[

mento, & extendent defuüper operimen.um Janthinarum pel-

lium, inducentque ve&tes.

12. Omnia vafa,quibus miniftratur in San&uario, involvent

hyacinthino pallio; & extendent defuper operimentum janthi-

F

marum pellium , inducentque vectes.

£

13. Sed & altare mundabunt cinere, & involvent illud pur-

]

pureo veftimento.

I4. Ponent-

6- Ve/:zm-ine jant/;inarumk ptlium )

7. Martariold.) Exant fcutelle , qui

p

bus fimila in facrificiis excipiebatur.

Non illo, quo tabernaculum tegeba-

tur , fed alio proprio.

jNNam & men-

Cyathos. ) Ad vina , & libamina;

fa, & candelabrum, & catera füum

idem ufus eorum vaforum, qua ap-

h

habebant etiam velamentum ex jan-

pellantur erazzeres,

Panes [emper in ea erunt.) Panes pro-

thinis pellibus.

Pallium totum byacintbinum.) Aliud

pofitionis in men(^, etiam cum. depor-

Velamen proprium , non ex pellibus,

tatur, & de loco ad locum transfertur,

YO. Jeducezt veiles.) Etiamfi cande-

I

fed e filis hyacinthini coloris compo-

labrum nen haberet annulos, quibus

nï

fitum , ut patet ex Hebrao, in quo

eft nonnm £2echelet , quod hujufmodi

immitterentur vectes, ut patet ex ejus

l

l

conftru&ione, qua deferibitur Exod.

filafignificat, non v z4ca: . quod

2$. & 37. vedtes tamen adhibebantur,

pelles eo colore tinctas fignificat.

ceum erat transferendum d& ad illos

&

Anduccmt "veltes, ) INon ih arcam,

alligabatur candelabri farcina , vel fu-

quia jam inducti erant , & nunquam

per eos imponebatur ; quod inoicant

extrahebantur, ut patet É£xod. 35. 15.

LXX. «ai ai840cont&oT 'w8n dsapo-

D

Inducere ergo eft componereintra ea-

gtw», E5 Imponent illud füper wetles.

!

dem velamina, quibus arca contegi-

11. Zltare Aureum. ) lhymiamatis,

f

tur, prater eas tamen vectium partes,

quod aureis laminis erat obdu&um.

p

qu& humeros bajulantium premebant,

13.. Sed & altare.) Elolocauftorum.

é& ab arca hinc

Mandabunt cinere.

bant,

i'nde longius gxcurre—

) Ex xfi&imis ;

& lignis combgüis.

ww

CAPUTIT IV

44t

(

14. Ponentque cum eo omnia vafa, quibus ín minifterio

i

ejus utuntur, id eft, ignium receptacula, fufcinulas, ac tri-

dentes, uncinos, & batilla.

Cunéta vaía altaris operient fimul

jl

velamine janthinarum pellium : & inducent vettes.

1;. Cumque involverint Aaron, & filii ejus San&tuarium,

& omnia vafa ejus in commotione caftrorum, tunc intrabunt * 1.Par.

filii Caath, ut portent involuta : & non tangent vaía San&tua- ! 5:17:

d

rii; ne moriantur. [íta funt onera filiorum Caath in taberna-

culo fcederis:

Y

Itl

16. Super quos erit Eleazar filius Aaron facerdotis , ad cu-

jus curam pertinet oleum ad concinnandas lucernas, & com-

]

pofitionis incenfum, & facrificium , quod femper offertur, &

oleum unttionis, & quidquid ad cultum tabernaculi pertinet,

i

omniumque vaforum , quae in San&tuario funt.

l

17. Locutusque eft Dominus ad Moyfen, & Aaron, dicens:

18. Nolite perdere populum Caath de medio Levitarum.

il

19. Sed hoc facite eis, ut vivant, & non moriantur, fi teti-

ll

gerint San&ta fané&torum. | Aaron, & filii ejus intrabunt , ipfi-

que difponent opera fingulorum, & divident, quid portare

N

quis debeat.

J

2o. Alii nulla curiofitate videant, quae funt in SanCtuario,

ll

priusquam involvantur, alioquin morientur.

r

21. Locutusque eft Dominus ad Moyfen , dicens:

?h

- 242. 'Tolle fummam etiam filiorum Gerfon per domos, ac

?

familias,r& cognationes fuas.

23.. A

)!

Y4. Fafeinulas j ac tridentes , umcimos.)

Ircenfum , 65 facrifecium , 6c.) INon

If

ÍIn Hebraeo eít unica tantum vox

quod folus Ejleazar facrificaret, aut

$

Dyobro mizlaget , que fufcinulam

adoleret incenfum ; fed quod ejus ef-

fignificat, five unum tantum dentem

fet profpicere, ne fimila, oleum, &

Is

hábeat, ut uncini, five plures.

incenfum facrificiorum materia deef-

15. Nom tamgent vafa.) lNuda fcili-

fet.

h

0$

cet, & non operta.

Sacriffcium , quod femper offeriur.) In

16. Swper quos. ) Caathitas.

Hebr. eft, Mischa , intellige ergo fi-

il

Eri& Efeazar.) VUtpote ex Caath

milam illam , que& affervabatur ad of-

nt

oriundus: Gerfonitis vero & Mera-

ferendum cum jugi holocaufto.

g.

ritis preerat Ithamar junior Aaronis

18. Noelite perdere popuium Caatb.)

filius :

fed ita ut omnibus Eleazar

INe permittatis. Caathitas perdi , &

7

praeífet, peneralem quamdam in o-

occidi a me, quod fiet, fi tangant San-

mnes providentiam exercens.

&a. San&orum, id eft, vaía taberna-

Al enjus.) Wleazani.

culi fan&iffima.

ü

Biél. cuirs Com. Menoch. Tom, T.

Kkk

du

442

LIBRiNUMERI

24. À trigl.nta annis, & fupra usque ad annos quinquaginta,

Numera omnes, qui ingrediuntur, & miniftrant in taberna-

f

culo foederis.

f

24. Hoc eft officium familiee Gerfonitarum,

/45. Ut portent cortinas tabernaculi , & te&tum foederis ope-

fe

rimentum aliud, & fuper omnia velamen janthinum, ten:o-

riumque , quod pendet in introitu tabernaculi fcederis.

p:

26. Cortünas atriij & velum in introitu, quod eft ante ta-

bernaculum. Omnia

vafa minifterii,

, qu:e ad altare pertinept, funiculos, &

fi

Q

21- Yubente Aaron, &

filiis ejus, portabunt filii Gerfon, &

fcient finguli, cui debeant oneri mancipari.

28. Hic eft cultus familiee Gerfonitarum in tabernaculo foe-

deris , eruntqdue fub manu Ithamar filii Aaron facerdotis.

M

29. Filios quoque Merari per familias, & domos patrum fuo-

"

rum recenfebis.

fe

39- A triginta annis, & fupra uäque ad annos quinquaginta

g

omnes , qui ingrediuntur ad officium minifterii fui; & cultum

foederis teftimonii.

[

31. Hasc funt onera eorum : Portabunt tabulas tabernaculi

& vettes ejus, columnas, ac bafes earum ,

,

2. Columnas quoque atrii per circuitum cum bafibus , &

paxillis, & funibus fuis. Omnia vafa, & fupelle£tilem ad nu-

g

merum accipient, ficque portabunt.

53. Hoc eft officium familiae Meraritarum , & minifterium

in tabernaculo foederis: eruntque fub manu Ithamar filii Aa-

ron facerdotis.

34. Recenfuerunt igitur Moyfes, & Aaron , & principes

; fy.

nagogs2e filios Caath per cognationes, & domos patrum fuorum,

35. A triginta annis, & fupra us

ue ad annum quinquage-

d

fimum, omnes, qui ingrediuntur ad minifterium tabernaculi

foederis :

l

46. Et inventi funt duo millia feptingenti quinquaginta.

37. Hic eft numerus populi Caath, qui intrant tabernaculum

foederis : hos numeravit Moyfes, & Aaron juxta fermonem

Domini per manum Moyfi.

38.: Numerati funt & filii Gerfon per cognationes, & domos

patrum fuorum,

39- .A

28. Hic efl cultus. ) Miüniflerium. — Myf.) Sermonem , &imperium Do-

Pr-

debr. n433Yy 4aboda.

mini , qui per Moyfem, utita fieret,

37. Seimemem. Domini per mamum Üguifcavit.

LE

CAPUT. IV.& V.

443

39. A triginta annis & fupra, usque ad quinqu gefïmun& an-

*

num , omnes , qui ingrediuntur, ut miniftrent in tabernaculo

*

foederis :

40. Etinventi funt duo millia fexcenti triginta.

[2

41. Hic eft populus Gerfonitarum, quos numeraverunt Moy-

fes, & Aaron juxta verbum Domini.

42. Numerati funt & filii Merari per cognationes, & domos

patrum fuorum.

43. A triginta annis & fupra, usque ad annum quinquage-

fimum, omnes, qui ingrediuntur ad explendos ritus taberna-

culi fcederis :

44. Et inventi funt tria millia ducenti.

«

45. Hic eft numerus filiorum Merari, quos recenfuerunt

Moyfes, & Aaron juxta imperium Domini per manum Moyfi.

0

46. Omnes, qui recenfiti funt de Levitis, & quos recenferi

fecit ad nomen Moyfes, & Aaron, & principes Iírael, per co-

"

Pa)

gnationes, & domos patrum fuorum.

AT. A trigirta annis & fupra, usque ad annum quinquagefi-

mum , ingredientes ad minifterium tabernaculi, & onera por-

li

tanda,

A8. Fuerunt fimul o&o millia quingenti o&toginta.

t

49. Juxta verbum Domini recenfuit eos Moyfes,unumquem-

Ü

que juxta officium, & onera íua, ficut praeceperat ei Dominus.

n

CQAPUT-oM

d

ui immundi extra caflra arcendi : Jatisfattio transgre[Fonis per

]

negligentiam de primitiis ac oblationibus , & lege

gelotypia.

rn,

cutusqtäe eft Dominus ad Moyfen , dicens:

.

.

.

li

I.LO

4. Precipe filiis Ifrael , ut ejiciant

de ca

(iris omnem

leprofum, & qui femineïüuit,

pollutusque eft fuper mortuo:

Kkk2

hi

3.v Tam

j

49. Wnwsquenque juxta offeium , 65

vior una, quz tantum arcebat a tem-

exzera fu4. ) Unicuique imperando, &

plo,non autem ab hominum convi.

0

munus, in quo miniflrare debebant,

&u, neque in alios derivabatur per

contagionem: alia gravior, & qus

À

injungendo.

alios inficiebat: tales-erant, qui hic

2*

J

T ejiciamt de caffris.) Duplex

numerantur, quique propterea extra

iy

erat immunditia legalis ; le-

caftra dcge(m jubebantur,

385

.

r

-A'

444

LIBRI NUMERI

:

3. Tam mifculum, quam foeminam ejicite de cafcris, ne con-

taminent ea, cum habitaverint vobiícum.

illa

4. Feceruntque ia filii Ifrael, & ejecerunt eos extra caftra,

p

ficut locutus erat Dominus Moyfi.

Pla

$. Locutusque eft Dominus ad Moyfen, dicens:

6. Loquere ad filios Ifrael: Vir,five mulier, cum fecerint

ter

ex omnibus peccatis, quae folent hominibus accidere, & per

negligentiam transgrefli fuerint mandatum Domini, atque de-

:

rie

liquerint,

7- Confitebuntur peccatum fuum, & reddent ipfum caput,

da

at

quintamque partem defuper ei, in quem peccaverint.

8. Sin autem non fuerit, qui recipiat, dabunt Domino, &

erit facerdotis, exce

pto ariete, qui offertur pro expiatione, ut

fU

fit placabilis hoftia.

10

9. Omnes quoque primitize, quas offerunt filii Ifrael , ad

facerdotem pertinent :

Q

10. Et quidquid in San&uarium offertur a fingulis & tradi-

1

tur manibus facerdotis, ipfius erit.

11. Locutusque eft Dominus ad Moyfen, d:cens:

I2. Loquere ad filios Ifrael, & dices ad eos: Vir, cujus uxor

t

erraverit, maritumque contemnens,

13. Dormierit cum altero viro, & hoc maritus deprehendere

diq

non quiverit; fed latet adulterium, & teftibus argui non po-

teft , quia non eft inventa in ftupro.

[

I4. Si fpiritus Zelotypi&e concitaverit virum contra uxorem

fir

fuam, qua vel polluta eft, vel falía fufpicione appetitur,

1

Ti

;.. Dum babiteverim vobifcum.) Ere-

fq

Erit facerdotis. ) Sacerdos enim eft

de

&o tabernaculo. Ejedionis ergo ra- vicarius, & quafi heres Dei.

tio, ne inficiantur alii legali immun-

Excepto arjete.) Si res furto ablata

bo

"ditia, & a facris arceantur.

fit aries, & nemo fit, cui reflituatur,

6. Ex omnibus peccatis , qua folent bo-

Domino facrificabitur.

tur

minibas accidere. ) Scilicet cum fece-

9. 44d Sacerdotem.) Ad facerdotes;

dj

rint aliquam injuriam proximo , quale

primitie enim inter omnes facerdotes

eu

peccatum folent homines contrahere.

dividebantur.

Secus erat de facrifi.

Per uegligentiam.) Scientes vetitum

Ciis; hec enim facrificanti cedebant.

u

effe , fed illud fervare negligentes ,

IO. Quidquid n Sandhuarium , Gfc. )

n

quamquam non contemnentes.

Quidquid ab offerentibus dabatur fa-

h

7- Reddent ipfum capur.) lpfam rem,

cerdoti , facerdotis erat ; nifi offereng

quam acceperunt, vide Lev. 4.5, & 4.

expreffe dixiffet fe dare ad ufum ta-

?i

8: 5 autem non fuerit , qui veciprat.)

bernaculi, vel templi: tunc enim C«

Iu

$i non fit confanguineus, aut propin-

debat tabernaculo , vel templo.

b

quus , qui in defundi locum recipiat ,

13. In ffupro.) In adulterio.

[

Qv od reflituitur.

14 57 Spiritus zclotypia-) Zelotypia.

Zs

É

CAPUT V. jr TT m

j

15. Adducet eam ad facerdotem, & offeret o/b ationem pro

illa, decimam partem fati farinze hordeaceze : non fundet fu-

"

er eam oleum, nec imponet thus : quia facrificium zeloty-

pis eft, & oblatio inveftigans adulterium,

16. Offeret igitur eam facerdos, & ftatuet coram Domino.

fit

17. Affumetque aquam fan&tam in vafe fi&tili, & pauxillum

q

terrae de pavimento tabernaculi mittet in eam.

18. Cumque fteterit mulier in confpeCtu Domini, difcoope-

riet caput ejus, & ponet fuper manus iilius facrificium recor-

Jl

dationis, & oblationem zelotypis : ipfe autem tenebit aquas

amariffimas, in quibus cum execratione maledi&ta congeffit.

i

9. Adjurabitque eam, & dicet: Si non dormivit vir alie-

nus tecum, & fi non polluta es deferto mariti thoro, non te

nocebunt aqus iftze amariffimse in quas maledi&ta congeffi,

P

20. Sin autem declinafti a viro tuo, atque polluta es, & con-

cubuifti cum altero viro:

l

21. His maledi&tionibus fübjacebis : Det te Dominus in ma-

ledi&tio-

KEk 5

$. Decimam partem fati, ) Satum

c&remonia intelligat mulier fe coram

0r

inter aridorum menfuras numeratur,

Deo effe, cui nihil occultum, aut

& continet modios tres.

Hebraice

opertum , & fi crimen contraxerit ,

illud confiteatur.

l4

dicitur E»£z. L XX. habent £.

)

Noz fundet fuper €x1£zt.) Oblationem

$uper manmus ilius. ) Mulieris de

fcilicet zelotypig.

adulterio fufpedta.

Sacrifcium recordationis. ) Qiuia eft

Oleum. ) Quia oleum typus eft mi-

fericordie, a qua zelotypus hic alie-

facrificium commemorans peccatum ,

s'

nus eft. Et quia oleo, & thure ca-

quod num. 15. dicitur oeA/at;o zzvefli-

rere debebant oblationes omnes, ubi

gaus adulterium : vel dicitur facrificium

Levit. 3. 1 1.

d

de peccatis agebatur.

recordationis , quia hoc facrificio ora-

Nec zaponet tbus. ) Quia thus fym-

tur Deus, ut velit puniendo oftende-

r

bolum eft bong fama, hic autem agi-

re fe recordari adulterii, velfelici par-

tur de infamia adultere inurenda.

tu ( de quo poftea ) ejus innocentiam

17-Affumetque aquam [antlam.) Aquam

teflari, fi falfo venit in fufpicionem

4

deputatam ad ufus San&os in taberna-

apud virum füum.

2

culo: eadcm vocatur amariífima num.

Ipf2.) Sacerdos.

18. & 19.

dquas amari/ffesas. ) Quæ num. 17.

le

Pauxillum tfevra de pavimento, ) Ut

di&a eft aqua fancta, nunc appellatur

fignificaretur adulteram effe vilem in-

amarifima, tum quia maladictioni-

ftar pulveris , qui pedibus calcatur

bus facerdotis erat quafi onuíla, &

Eccl. 9. 10 dicitur: Mwuzer , qua eff for-

gravida; tum quia epota ab adultera

H

nicaria quaft flercus im wia cozeulcabi-

amaritudine magna eam afficiebat."

1]

Zzr: fumebatur tcrra hac ex atrio ta-

19. Nom te necebugt. ) 'libinonno-

bernaculi, quia in eo hzc ceremonia

cebunt. LX X. habent: zzzoxia effo.

exercebatur.

21. De£ te Dominus im- malediét;a-

zem.) Sis adeo mifera, & infelix, ut

TS. Difcooperie? caput y'u:.j Ut hac

RPE

DI 4

4 L

"Á ?LIBRI NUMERI

ledi&ionem5 exemplumque cun&torum in populo fuo: putre-

fcere faciat femur tuum, & tumens uterus tuus disrumpatur.

22. Ingrediantur aquae malediCtze in ventrem tuum, & ute-

AV

ro tumefcente putrefcat femur. Et refpondebit mulier, Amen,

amen.

23. Scribetque facerdos in libello ifta maledicta

*

, & delebit

ea aquis amariffimis , in quas maledi&a congeffit,

T

24. Et dibit ei bibere.

Quas cum exhauferit,

25. 'Tollet facerdos de manu ejus facrificium zelotypiäe, &

D

elevabit illud coram Domino

; imponetque illud fuper altare:

ita dumtaxat ut prius,

Á

Uy

26. Pugillum facrificii tollat de eo, quod offertur, & incen-

dat fuper altare, & fic potum det mulieri aquas amariffimas,

[

27. Quas cum biberit, fi polluta eft, & contempto viro adul-

terii rea, pertranfibunt eam aquae maledictionis, & inflato ven-

q

tre computrefcet femur: eritque mulier in maledictionem, &

Ti0

in exemplum omni populo.

28. Quod fi polluta non fuerit, erit innoxia, & faciet liberos.

29. lfta eft lex zelotypie. Si declinaverit mulier a viro

Q

fuo, & fi polluta fuerit,

2o. Maritusque zelotypize fpiritu concitatus adduxerit eam

I

in confpettu Domini, & fecerit ei facerdos juxta omnia, quae

Ícripta funt:

h

31. Maritus absque culpa erit, & illa recipiet iniquitatem

[

uaim,

"u

CAPUT

Q

üü

publica, & communis hominum im-

$. Tollet facerdos de panu ejus fucri-

precatio, & maledictio fit hzc : Cos-

femnm zclotypis.) INNam num. zg. di-

Q

zingat tibs , quod illj adultera contigir.

&um fuerat füper manus mulieris po-

f

Purrefcere faciat femur. tusm. ) Per

