averti.

germen ,. E5 floruit. florem, & reddidit

amygdelas , triplex fuit miraculum ,

Ortalitis iniquitattm Santiuarit.)

x[,)

Dabitis peenas, fi quid pecca-

quod fcilicet arida virga gernmas pro-

tulerit, quod hz converfz ftatim fint

bitur in ceremoniis, aut fi quis ex-

in flores, & hi in fru&us.

ternus veflra remiffione, & negligen-

i2. Ecce com[mmpti -fumus. ) Miulti

tia fefe facris immifcuerit ; nam vos

confirmavit in facerdotio, & miracu-

abfumpti funt fuperioribus cladibus.

13. Quieummque.) Noninitiatus, &

lis veftram auctoritatem apud popu-

Deonon vocante.

]um fancivi. Veftrum ergo eft facer-

Num ufque ad intermecionem , &c.)

dotii jura fortiter tueri.

^

-

INovi iflius figni occafione timuerunt,

. Sceptrum. ) Nidefupra cp.1 3.12:

x

498

LIBRI NUMERI

fume tecum, przeftoque fint, & miniftrent tibi : tu autem , &

filii tui miniftrabitis 1n tabernaculo teftimonii.

tit

4. Excubabuntque Levitae ad przecepta tua, & ad cun&ta

W

opera tabernaculi: ita dumtaxat, ut ad vafa San&tuarii, & ad

altare non accedant, ne & illi moriantur, & vos pereatis fimul.

of

4. Sint autem técum, & excubent in cuftodiis tabernaculi, &

in omnibus caeeremoniisejus. Alienigena non mifcebitur vobis.

de

s. Excubate in cuftodia SanCtuarii , & in minifterio altaris :

V

ne otiatur indignatio fuper filios Ifrael.

Ó

6. Eco dedi vobis fratres vef

tros

ii5

Levitas de medio filiorum

Iírael, & tradidi donum Domino, ut ferviant in minifteriis ta-

oÍ

bernaculi ejus.

tü

7. Tu autem;

& filii tui cuftodite facerdotium veftrum : &

Es

oinnia, quse ad cultum altaris pertinent, & intra velum funt,

f

per facerdotes adminiftrabuntur

E fi quis externus accefferit,

occidetur.

8. Locutusque eft Dominus ad Aaron: Ecce dedi tibi cu-

M

ftodiam primitiarum mearum.

Omnia, qua fanctificantur a

ng

filiis 1írael, tradidi tibi, & filiis tuis pro officio facerdotali

M

legitima fempiterna.

^

.

.

p

9. Heec ergo accip!

es de his, que fan&iücantuAr , & oblata

funt Domino.

Omnis oblatio, & facrificium, & quidquid pro

peccato, atque deli&to redditur mihi, & cedit in San&g fancto-

qui

rum , tuum erit, & filiorum tuorum.

m

f ox

IO. Ín Sanctuario comedes illud : mares tantum eden

- ov

pt.Pri-

fin

eo ; quia confecratum eft tibi :

fun

3. Excubabuntque Levite. ) Prompti,

8. Cuffcdiam. ) Cum

n

plgno jure

diy

ilacrefque ut famuli , qui heri juffa

utendi, & confumendi.

expedant, parati effe&a dare.

,Primilid'rum.) Oblationum.

Ten

d. cuntla opera tabernaenli. ) Ut cu-

Qua fanfificantur.) Quas mihi fe-

Xim

d

ftodiant, portent, cum moventur ca-

gregantur, & offeruntur.

fa, Ccc.

Legitima fempiterna.) loexperpetua,

tén

Ne &6 illi moriantur , 6 vos. ) Vl pro-

dumi Hebrzorum hec durabit Res-

pen

pter temerarium tactum Sacrorum;v os

publica.

qje

&

quianon prohibuiftis.

- 9. Omnis oblatio, 6c.) Mi&time qu&-

4. Caremonss.). Miniftrationibus re-

libet , & facrificia ex legis prafcripto

3j

ligiofis.

oblata.

d

"iienigena. )

Quiþ de alia tribu eft.

In 1

Ie Sanüla Santlorum.) Quod mihi

i0n

$. fndignario fuper frlios Ifraet.) Pu-

Offerunt, & ideo eft San&iffimum.

niente Domino populum propter pec-

lo. de $amünar;.) ln.atrio taber-

24

cata facerdotum, corpus pro capitibus.

naculi, juxta altare holocauftorum.

p

fen

t datra velum.) IntraSanàum , &

Mares tantum edent 'ex eo. ) Scilice

ivtra Sanctum San&torum.

Qm

Sacrifiio pro peccato ,. & Qeli&o

D)

/

CAPUT XVII.

459

rr. Primitias autem, quas voverint, & obtull»erii.qt filii Ifrael,

tibi dedi, & filiis tuis, ac filiabus tuis, jüre perpetuo: qui-

d

mundus eft in domo tua, vefcetur eis.

al

]l

12. Omnem medullam olei, & vini, ac frumenti, quidquid

offerunt primitiarum Domino, tibi dedi.:

13. Univerfa frugum initia, quze gignit humus, & Domino

.

$i

deportantur,cedent in ufus tuos: qui mundus eftin domo tua,

vefcetur eis.

14. Omne, quod ex voto reddiderint filii Ifrael, tuum erit.

fl

Itl

15. Quidquid primum erumpit e vulva cunCtee carnis,quam

offerunt Domino, five ex hominibus, five de pecoribus fuerit,

tui juris erit: ità dumtaxat, ut pro hominis primogenito pre-

tiu

H

*

m*accipias, & omne aniiml, quod immundum eft, redimi

facias,

|

16. Cujus redemptio erit poft unum menfem : ficlis argenti

quinque,

j

Nam ex hoítia pacifica etiam femi-

tiarum ?ero quantitas, qua dabatur,

!d

nge comedebant, ut patet L'evit. 10.

erat-pars fru&ctuum media. inter 4o. &

P

I.(Jl

14- Deut. r;. 18. X cap. 16; 11.

60. intra quam Jlatitudinem quifque

Qrzia conleeratum eff t2i. ) 'Yibi fe-

dabat, quod volebat, qui minimum,

au

gregata-erit, & ad te pertinebit.

dabat fexagefimam partem ; qui plu-

11. Primiias.) QOblationes.

rimum , quadragefimam.

0

12. Medellam olez, 6$c.) Quod pin-

I3. Pragum iaHa, ) Primitias.

guifümum , & optimum cít in fru-

Qui mundus'efd ...

vefcetur. ) $i

mento, vino , oleo.

videlicet aliquid ex hifce primitiis

pX

Prz';i/z'tiaï/um Domiso. ) Primitiz di-

fuerit Deo immolatum, & facrifica-

o

r

fünguntur a decimis: primitie enim

tum: nam alias fi. foli facerdoti fuif-

funt primi fructus, decimz funt de-

fentoblate, poteranta quibusvis etiam

&ma pars fru&uum: primitie imme-

immundis abíumi.

jut

diateofferunturDeo in gratiarum actio-

14. Omne, quod ex voto reddiderint ) Si

nem pro frugibus terrz; decimz pro-

fcilicet voverint illud non ad iramo-

xime fücerdotibus dantur in flipen-

lationem, fed tantum ad oblationem.

[:

dium minifterii eorum, util!is fulten-

1$. Quudquid primum ermmpit , & c.)

téntur. , Porro quadruplices primitiás

Primogenita animalium.

*

l,

pendebant Elebrel, primo fpicarum

5

dpomundum eff.) INonfecundum fpe-

die fecunda azymorum. Lev. 23. 10.

ciem, ut equus, aut mulus, fed per

& r1. Il. panum in Pentecofte. Lev.

accidens nt ovis clauda,; aut ceca.

ue

23. 17. Íli. panum, quos hebdoma*

16. Cz;)'m redemvltq.) Hominis fci-

1pt0

datim: pinfebant. INum. 15. 21. IV.

licet, non reliquorum animantium.

in menfe feptimo in fefto tabernacu-

Pof umum menfum.), Poterat ergo

mill

lorum colle&is omnibus frupibus tam

ihfans primogenitus redimi ante ma-

ex raeffe, quam ex uviseorum omnium

tris purificationem , qua 4o. die fie-

hat

primitias dabant, & hz quarti hujus

bat, communiter tamen matres expe-

generis intelliguntur in Scriptura ,

jot

Gabant fuüam purificationem , quod

€um fit mentio primitiarum, Primi-

B.Virgo fecit confuetudinem fecuta.

(

Bibl. eum. Com. Mehoch, Tops, I,

TT

i

x

NUMERI

499

LIBRI

*Exo. quinque, pondere Sanétuarii. *Siclus viginti obolos habet.

^O.I.

H

17. Primogenitum autem bovis, & ovis, & capree non facies

LW redimi , quia fan&ificata funt Domino, fangumem tantum eo-

i hn 2*rum fundes fuper altare, & adipes adolebis in. fuaviffimum

^

». odorem Domino.

fi

]L?e:ch

Di

18. Carnes vero in ufum tuum cedent, ücut pe&ufculum

45.12- confecratum., & armus dexter, tua erunt.

r

LOb Omnes primitias San&tuarii, quas offerunt filii Ifrael

Domino, tibi dedi, & filiis: ac filiabus tuis, jure perpetuo.

j

Patctum fahs eft fempiternum coram Domino, tibi, ac tiliis tuis.

20. Dixitque Dominus ad Aaron: In terra eorum nihil pof-

fidebitis, nec habebitis partem inter eos : ego pars, & haeredi-

fe

tas tua in. medio filiorum Ifrael.

-41. Filiis autem Levi dedi omnes decimas Ifraelis in pofï'ef-

u

eu

fionem, pro minifterio, quo ferviunt mihi in tabernaculo fce-

deris.

fa

25. Ut non accedant ultra filii Ifrael ad tabernaculum , nec

It

committant peccatum mortiferum ,

23. Solis filiis Levi mihi in tabernaculo. fervientibus, &

fe

Deut

portantibus peccata populi : legitimum fempiternum erit in

generationibus veftris.

* Nihil ahud poffidebunt ,

1

18.1.

ect-

*

*

24--

X

17 Sanüfcata [umt.) BMpta ad fa—

offeruntur, funt tuahæredltas, tuec tibi

erificium , ac proinde immoflanda.

abundé fufiïucf

19. Szrut peciufculum. confecratum. )

2t. Filiszatem Levi , 6$c ) Levitis

L

Sicut pe&ufculum; & armus dexter

tantum, non facerdotibus decim fol-

ex hoftia pacifica ita tuus elt, ut qui-

vebantur

Levite, vero rurfus ex 1is

vis mundus ex tua familia ex iis ede-

dabant decimas facerdotibus

Vide

re poffit, ita erunt tuz h& carnes pri-

Nehem. cap. 1o. 537. & 3g.

mogemtorum mihi lmmoiatorum ut

22. Nec committant peccatum mortife-

Jj

a quovis tu& familiz comedi pofi'mt

ruz.) Quod fit illis caufa mortis tam

*

prafentis , quam eternz.

di

19. Palbwp f(2lis. ) Pa&um fempi-

ternum , fumpta-metaphora ab incor-

23. Portantilus peccata populi.) Wt

fo

ruptlbmtatc ;

idem loci hujus fenfus; quem fupra

quam fal rebus com-

num. 1. in fimili habuimus; ut fi quid

Q

municat , quibus afpergitur,

ab aliquo de populo committatur te-

[

cO. In zerra eorum. ) klebreorum

n

fratrum veftrorum.

mere fefe in Levitatum munia inge-

rente, vel vafa facra tangente vel in

Partem.) Hereditatis, fcilicet agros,

atrium San&um ing

redie nte ; id non

u

vineas, prata, &c.

toti populo, fed Le

evitis a Deo ad

t

Ego pars 6 bareditas tua4, €9c.) l

ponam imputetur, quibus ex officio

eft, ut explicatur Jofue. 15. 14. facn-

incumbit ad hzc advigilare, & cete.

ficia, vi&ima , oblationes, qua mihi

ros arcere.

/

CAPUT XVIIL. & XIX.

49I

24. Decimarum oblatione contenti

» quas in ufus eorum, &

I)

neceffaria feparavi.

.

0

25. Locutusque eft Domi

nus ad Moyfen, dicens :

!t

26. Pigecipe Levitis, atque denuntia.:. Cum acceperitis a

filiis Ifrael decimas, quas dedi vobis, primitias earum offerte

[n

Domino, id eft) decimam partem decimze.

27. Ut reputetur vobis in oblationem primitivorum, tam de

el

areis, quam de torcularibus :

0,

28. Et univerfis, quorum accipitis primitias, offerte Domi-

I

no, & date Aaron facerdorti.

j

29. Omnia,

C

i

:uce offeretis ex decimis, & in donaria Domini

5

]i

feparabitis, optima, & ele&ta erunt cun&a.

3o. Dicesque ad eos: Si preeclara, & meliora quaeeque ob-

l

tuleritis ex decimis, reputabitur vobis quafi de area, & tor-

Q^

culari ded

eviti

vVviiti

s primitias:

31. Et comedetis eas in omnibus locis veftris tam vos, quam

d

familiae veftrae: quia pretium eft pro minifterio, quo fervitis

in tabernaculo tetitimonli:

32. Et non peccabitis fuper hoc, egregia vobis, & pinguia

If

refervantes, ne polluatis oblationes filiorum Ifrael , & moria-

mini.

CAPU T T xX

[*

Ex cinere sacce rufa fiebat aqua expiationis, qua varice immun-

ditie abluebantur ; de moriente in tabernaculo , & «afe non

bt

babente operculum, ac tangente cadaver bominis.

fit

jl

I.[ Ocutus eft Dominus ad Moyfen, & Aaron, dicens:

2. líta eft religio vi&timae, quam conftituit Dominus.,

jl

lt

Qqq2

Praecipe

tis.

l.

06. Primitias earum. ) Decimas ea-

Hoc dicitur, quiaquadam , qua

yum, ha cedebant facerdotibus , ut

facerdotibus proveniebantin atrio San-

dixi num. 2I.

&o , erant ab illis abfumenda, ut di-

^m

&um eft hoc capite num. 10.

M

-*

Ut vepstetar volis.) Hoc paco

folvetis etiam vos decimas eo modo,

Pretium efh pro mintfler1o. ) Stipen-

n

quo poteritis, eritque perinde ac fi

dium fuftentationis.

j

de areis, &c. offerretis, fi eas habe-

32.. Ne polluatis oblationes fLiovzup -

retis.

racl. ) Cyuod faceretis, fi dantibusil.

o8. Quorum acespirzs primitias.) De-

lis optima , vos daretis deterrima.

Il

gimas.

Et moriamint.) iram meam provo-

fl

Date Aarom facerdoti.) Utilleeain-

cantes.

d

ter facerdotes diflribuat.

i

2. [Sta eff relizio.) Lex caremonialis.

31. Comedetis eas m ommibus locrs ve-

Vitizzs.) Expiatricis , -ex cujus

7!

ffiis.) Ubicunque locorum habitabi-

cjneribus fiat aqua luftrationis.

I2

.

—

*

402

LIBRI NUMERI

Preecipe filiis Ifrael ; ut adducant ad te vaccam rufam zetatis

f

integr&e?, in qua nulla fit macuia, nec portaverit jugüm.

fi

*Heb. 3. Tradetisque eam Eleazaro facerdoti,* qui eductam extra

j

13.11. caftra immolabit in confpectu omnium.

4. Et tingens digitum in fanguine ejus , afperget contra fo-

di

res tabernaculi feptem vicibus.

5. Comburetque eam cunttis videntibus , tam pelle,x& car-

Ti

nibus ejus, quam fanguine, & fimo flammze traditis.

p

6. Lignum quoque ce

drinum, & hyffopum, coccumque bis

tintctum,

facerdos mittet in flammam , quae vaccam vorat.

i

7. Et tunc demum, lotis veftibus,

& corpore fuo, ingredie-

tur in caftra

2

commzculatusque erit usque ad vefperum.

a

8. Sed & ille; qui combulfferit eam, lavabit veftintenta fua

:

& corpus, & immundus erit usque ad vefperum.

q

9. Colliget autem vir mundus cineres vaccze, & effundet

f

€os extra caftra in loco puriffimo, ut fint multitudini filiorum

Ifrael in cuftodiam,

l

vacca combufta eft.

& in aquam afperfionis : quia pyo peccato

)

To. Cumque laverit, qui vaccae pdrtave;*at dneres,Vefri-

: menta

Rufam.) Cur vacca hzc rufa potius

pariter immundi erant ufque ad ve-

efTe debuerit, quam alterius coloris,

Íperam.

ne Salomoni

quidem patuiffe, dicunt

4. Contra fores tabernaceli. ) Obver-

Hebrai.

fus ad eas , quamvis e longinquo,

ZErtaris intagne. ) Perfecte.

quippe qui erat extra caflra.

T

Nulla fíz zaczula.) Non coloris, fed

s. Comburctque ea7.) INon per fe,

deformitatis, non fit clauda ; non

fed per alium, ut patet num. $.

ccca , non fcabiofa, &c. vide Levit.

6.' Lignum quoque cedriuum, & 5yffa-

22. 22.

pem, €c.) Vide di&a Levitici cap,

Nec portaverit jugum.) Neque enim

14. Ó6.

decet ferviffe homini vi&imam hanc,

7. Commaculatus

que.) Immundusle-

1

qua ferviet Deo ad hominum expia-

:

caliter.

tionem.

diantur cineres a filiis [frac!.

9- Ia cuflodiam.) Dilïgenter f:uno-

3- Tradetifaue eam Eleazaro.) C)uia

&€c vidima non erat folemnis & fe-

lo aquam a[perfonis.) Qua afperfi

;

Itiva, ut illam Aaron immolaret , fed

2 legaliimmunditia expientur.

Aqua

lugubris, & luftralis, eam immolare

jubetur Eleazarus facerdos.

cineri mixta oftendit homini , ex qui-

bus rebus conílet, & optima ad pur-

Extra caffra zmmolabit.) Quia erat

gationem praparatio fui ipfius cogni-

immolanda pro peccatis totius populi,

tio eft.

quare ipfa ( ut qua totius populi in fe

Pro peccato vacca combuféa efl. ) Ut

fufciperet peccata ) yaide immunda

fit vidima expiatrix peccati.

cenfebatur, &facerdos, quiillam im-

l0. Sazüum jure perpergo.) Firmum;

molabat, & is., qui eam cremabat ,

& inviolabilg.

r5

df

6APUT XIX.

493

ls

menta fuaþ, immundus erit usque ad vefperum. Habebunt hoc

[a

E

filii Ifrael; & advenzse qui habitant inter eos fan&um jure per-

:

petuo.

1I. Qui tetigerit cadaver ho

Á

minis, & ,pro;pter hoc feptemö

)-

diebus fuerit immundus:

I2. Afpergetur ex hac aqua die tertio, & feptimo, & fic

mundabitur.

Si die tertio a

fperfus non .fqerit, feptiïno- non

r

poterit emundari.

IN

I3. Omnis, qui tetigerit humanae animae morticinum , &

»

afperfus hac commiftione non fuerit, polluet tabernaculum

Domini, & peribit ex Ifrael: quia aqua expiationis non eft

afperífus, immundus erit, & manebit fpurcitia ejus fuper eum.

5

14. lfta eft lex hominis,qui moritur in tabernaculo : Omnes,

qui ingrediuntür tentorium illius, & univerfa vafa, quee ibi

t

funt, pollu'a erunt feptem diebus.

.

I5. Vas, quod non habuerit opercu

lum, nec ligaturam de-

fuper immundum erit.

-

16. Si quis in agro teti

gerit cadaver occifi hominis$ aut per

fe mortui, five os illius,vel fepulchrum, immundus erit feptem

À

R2

diebus.

17. Tollentque de cineribus combuftionis, atque peccati ,

& mittent aquas vivas fuper eos in vas.

18. In quibus cum homo mundus tinxerit hyffopum , afper-

get ex eo omne tentorium, & cuncttam fupelle&ilem, & homi-

pollutos :

nes hujufcemodi contàgione

19. Atque

Qqq 3

)

lI. Qxui tet;gerit cadaver. bommis.)

Y4. lo talernaculo.) Domi , ut ver-

Aliqui putant aquam hanc luftralem

tunt LXX.

inftitutam fuiffe tantum ad expiandam

Et unrverfa vafd quasbi funt.) 'To-

immunditiam contractam ex contra-

ta fupellex domeftica.

Qu mortui: alii cenfent fuiffe com-

1$. V'as quod zon babuerit operculum.)

munem omnium legalium immundi-

INon eft hzc lex generalis, fed tan-

i

tiarum expiationem.

tum fermo ell de funeribus.

Vaía

12. Si die zertio, €fc.) Si non fue-

ergo, quz funt in tabernaculo de-

rit afperfus tertio die, poterit afper-

fundi, fi operculo ; aut ligatura mu-

i quarto, vel quinto, d& feptimo

nita nonfint , prafentia cadaveris con-

ab illo die emundari.

taminantur.

13. Mortictuum. ) Cadaver.

16. Si quis zn agro, €c. ) Ubi He-

Hac commifliaue. ) Elac aqua , que&

brai fua habebant fepulchra.

commifla eft cineribus vitula&.

17. 4quas vivas, ) Fluviales, vel

Polluez. tabernaculum.) " Miolabit lo-

fontanas.

cum Sancum.

LIBRI NUMERI

494

I9. Atque hoc modo mundus luftrabit immundum tertio, &

feptimo die : expiatusque die feptimo, lavabit & fe, & vefu—

M

menta fua, & immundus erit usque ad. vefperum.

20. Si quis hoc ritu non fuerit expiatus, peribit anima 1111113

te

"de medio ecclefize, quia fan&tuarium Domini pollm

& non

eft aqua luftrationis aíperfus.

21. Erit hoc preeceptum legitimum fempiternum. Ipfe quo-

que, qii afpergit aqiias , lavabit veftimenta fua.

Omnis, qui

lo

tetigerit aquas expiationis, immundus erit usque ad vefperum.

L

22. Quidquid tetigerit immundus, immundum faciet: & ani-

]i

ma, quee horum quippiam tetïgcrlt, immunda erit usque ad

vefperum.

CAPUT XX

Ti

Maria moritur

d

murmuranti j)()þulo e petra coniradi&lionis aqua

fiuit: neganteque. tranfitum

dom, difcedunt. ad moutem. Hor ,

à

T

ubi confecrato in fun

m facerdotem. Eleazaro, -

toritur /M; on pater. ibfius.

Eneruntque filii Tfrael , & omnis multitudo in defertum

t

Mor-

Sin. menfe primo: & manfit populus in Cades.

B

tüaque eft ibi Maria, & iepulta in eodem loco.

Cum-

$o. Peribit amima illius. ) . judici-

manfio, in hoc trigefima tertia, il-

bus punietur, fi res conftet , alioqui a

lud fcribitur per famech, hoc vero

Deo peccatorum vindice.

per tzade.

21. Qd» tr*'täe;:: 40745 exp;a!tonzs )

Men[e primo.) Anni 40. ab egreffu

Mundabitur ab immunditia priori,

Hebreorum ex /Egypto ; non Moy-

v. g. cadaveris, fed ex aquz hujuscon-

fes tantum commemorat gefta anni

taüu aliam contrahet , qua durabit

primi, fecundi, & quadragefimi : qua-

tantum ufque ad vefperam. :

re ab hoc capite ufque ad finem Pen-

22. Quidquid tetigeris immundus. )

tateuchi defcribuntur gefta. anni qua-

Immunditia illa majori feptem dierum

dragef mi, qui fuit ultimus peregri-

nationis Hebraorum in deferto.

€x conta&u cadaveris , fepulchri , &c.

18 conta&tu fuo alios contaminabit.

Im Cades.) Diverfa eft hec Cades

Er anima, que borum quidpsam te-

ab illa, que dicitur Cadesbarne , jux-

£46714.) Non folum immundus eft,

ta quam fuit decima quinta manfio ;

qu1 tangutur ab immundo, fed etlam

nam Cadesbarne fuit in confinio au-

is, qui autimmundum tanglt autrem

flrali terre Chanaan,

At Cades hec

ollutam , immunditiam contrahit uf-

in extremi sHmbusIdumææad auftrum

longe ab illa aberat; erat enim pofita

:

ue ad vefperam duraturam.

i.

IN delerzum $.

) Hoc defertum

vergentibus, ut patet JNum. 2o.

16.

4

aliud eftab illo Zin , in quo plue-

non valde procul a mari Rubro,

Vide. Cornel

re cepit manna , Exod. 16. 1. & 15.

hic, & Bonfrerium

INam inillo o&ava fuit Hebraorum

Num. 13.274

CAPUT XX

495

5. Cumque ihdigeret aqua populus, c

onvenerunt adverfum

l

s

Moyfen, & Aaron

3. Et verfi in feditionem, dixerunt: Utinam periiffemus in-

s

ter fratres noftros coram Domino.

»

n

4.* Cur eduxiftis ecclefiam Domini in folitudinem,ut & nos, *Exo.

& noftra jumenta moriamur ?

173-

' $. Quare nos feciftis afcendere de /Egypto, & adduxiftis in

ül

1

locum iftum peffimum, qui feri non poteft, qui nec ficum gi-

gnit, nec vineas, nec malogranata, infuper, & aquam non

l

habet ad bibendum ?

;

d

6. Ingreffusque Moyfes, & Aaron, dimiffa multitadine , in

tabernacülum foederis, corruerunt proniin terram, clamave-

runtque ad Dominum, atque dixerunt: Domine Deus , audi

d

clamorem hujus populi, & aperi eis thefaurum tuum in fontem

aquae vivae : utfatiati, ceflet murmuratio eorum. Et appa-

ruit gloria Domini fuper eos:

^. Locutusque eft Dominus ad Moyfen, dicens :

9. Tolle virfam, & congrega fopulum tu, & Aaron frater

tuus, & loquimini ad petram coram eis, & illa dabit aquas.

Cumque eduxeris aquam de petra, bibet omnis multitudo, &

jumenta ejus.

*Exo.

c- * Tulit igitur Moyfes virgam, qua erat in confpe&u Do-

:-

mini , ficut preeceperat ei ,

.

17 5.6

dine ante petram, dixitque eis: Au- 9aP-

1o. Congregata multitu

dite rebelles, & increduli: *Num de petra hac vobis aquam,pgr

[

poterimus ejicere ?

TDYM

i

ir. Cumque elevaffet Moyfes manum , percutiens virga bis2o.

filicem , egreffze funt aquee largiffimae, ita ut populus biberet,—;gt*f:

& jumenta.,

3 non'Deut

12. Dixitque Dominttg ad Moyfen, & Aargn:! * Qui

credi- 1: 37*

Mortuaque eff ibj Maria. ) Quatuor

9. Loguimini ad petram. ) lmperate

menfibus ante fratrem fuum Aaron ,

petre , ut det'aquas , adhibita etiam

cum effet annorum 1530.

virg? percuffione.

6. Aperi eis the[aurum. ) Qu la-

9 J coz[petlu Domin:.) In taberna-

tent, & necdum aperta fünt , dicun-

culo.

Virga hec eft Moyfis opera-

tur effe in.thefauris Dei, fic Pfaàl.

trix miraeculorum , non Aaronis, qua&à-

floruerat.

134. 7. Qui producit "ventos de zhe[nn-

"

12. Non credia?z)?is mibi. ) Dubitaf-

vis [uis.

Gloría Domini.) ln nube novos &

fe videntur, num vere Deus aquam

infolitos radios vibrantis.

promififfet , an folum per ironiam,

496

LIBRI

NUMERI

f

credidiftis ndihi, ut fan&ificaretis me coram filiis Ifrael,

introducetis hos populos in terram, quam dabo eis.

TIOn'

J

o

I3. Heec eft aqua contradi&tionis,ubi

H

jurg

O

(

contra Dominum , & fanCtificatus eft in eis.

ati funt/flïi.i Ifrael

14. Mifit interea nuntios Moyfes de Cades ad regem Edom,

qui dicerent: Haec mandat frater tuus Ifrael :

Notti omnem

laborem , qui àpprehendit nos,

.

f

15. Quo modo defcenderint patres noftri in ZEgyp&m, &

t

habitáverimus ibi multo tempore

, afflixerintque nos AE gyptiiy

& patres noftros:

16. Et quomodo clamaverimus ad Dominum , & exaudierit

l

nos, miferitque Angelum, qui eduxerit nos de /Egypto. Ecce

in urbe Cades , quae eft in extremis finibus tuiss pofiti,

17. Obfecramus, ut nobis tranfire liceat per terram tuam.

Non ibimus per agros, nec per vineas, non bibemus aquas de

l

puteis tuis, fed gradiemur via publica, nec ad dexteram, nec

ad finiftram declinantes, donec tranfeamus terminos tuos.:

18. Cui refpondit Edom * Non tranfíibis

armatus occurram tibl.

pef me, -alioquin

&

19. Dixeruntquexiiïii Iírael: Per tritam gradiemur viam:

fi

aut fub ea conditione , fi ceffaffent

Hebrzei a murmure.

13. 4fqua cobtraditlionis.) Ubicontra-

ltaque cum vi-

dixit, & murmuravit populus.

derent populum incredulum , etiam

14- De Cades ad regem Edom.) . Ca-

ipfos fubiit dubitatio : vel fortaffe

des enim vicina erat lduma , per

iDeus ad primam percuffionem aquas

quam tranfeundum erat Hebrzis itu-

non dedit, ad eorum tentandam fi-

risin Chanaan.

dem; inde illi turbati ; & humaniali-

Hac mandat.) Dedit nobis in man-

quid paffi, geüu, ac vultu; coram po-

datis, ut hzec tibi diceremus.

pulo perturbationem aliquam often-

Frater us5 If7acl. ) Myaelite enim

derunt, qu& populo anfam prebuit de

a Jacob, idumzi ab £au Jacobt fra-

tre defcendebant,

divina.potentia , vel promiilorum fi-

delitate dubitandi.

Quidquid fuit

16. Miferitque Ange!'um.) Ducem no-

peccati, certe gravi érimine liberandi

rum 3 nos

funt cum Auguftin. lib. 16. contra

nubis.

preeuntem in' columna

Fauftum cap. 16.

l1. urbe Cades . .. . poffri. ) Juxta

Ut [anclsfrcaretis me , €$c. ) Ut San-

Cades; nam urbem non videntur in-

&um, fidelem, potentem olftenderetis.

greffi.

Ip terrams, quam dabo eis.) In Cha-

17. Non bibemus aquas deputeis ruis.)

nanea trans Jordanem, nam alioqui

Gratis fcilicet ; nam in defertis illis

Moyfes intravit in terram promiffam,

locis magna eft aqua penuria.

que ceffit tribui Ruben, & Gad, &

i. lfcä 7) Per meam ditionem.

"

simidi& tribui M.anail'e..

P m .

C APU DCE

XX.

497

—^

fi biberimus aquas tuas nos, & pecora noffra, dabimus, quod

juftum eft : nulla erit in preüo difficultas , tantum velociter

el

tranfeamus.

20. At ille refpondit: Non tranfibis.

Statimque egreffus

»

eft obvius cum infinita multitudine; & manu fo:tt,

21. Nec voluit acquieícere deprecantl, ut concederet tran-

fitum per fines fuos, quam ob rem divertit ab eo Ifrael:

J

22. Cumque caftra moviffent de Cades , Venerunt in mon-

^

tem Hor, qui eft in finibus terrae Edom:

25. Ubi locutus eft Dominus ad Moy fenz

jl

24. Pergat, inquit, Aaron ad populos fuos: non enim » intra-

bit terram , quam dedi filiis Ffrael, eo quod incredulus fuerit

ori meo ad Aquas contradictionis.

25. * Tolle Aaron, & filium ejus cum eo; & duces eos in "Infr.

montem Hor.

33-38-

e'lt.

26. Cumque nudaveris patrem vefte fua, indues ea Eleaza-!

Aaron colligzetur, & morietur ibi.

59.

rum filium ejus

27. Fecit Moyfes, ut praeceperat Dominus: & afcenderunt

in montem Hor coram omni multitudine.

28. Cumque Aaron fpoliaffet veftibus fuis, induit eis Elea-

Zarum filium e)us

W E-em V EM

29. Illo mortuo in montis fupercilio, defcendit cum Elea-

Zaro.

3oc. Omnis autem multitudo videns occubuiffe Aaron, flevit

r

fuper eo triginta diebus per cunttas familias fuas.

CAPUT

*.

/

20. Cum i

7?//72

Ia multitudine.

Hy-

a$. Im montem Hor.) Mide, qu&

perbole etiam in vulgari fermone fre-

dicuntur infra Deut. ro. 6.

quenter ufitata.

26. Callxgctur.) Ad patres fuos , d

Et manu forti. ). Magno robore mi-

populum füum.-

fitum.

21.D£Verzi/ 4b eo l/i-;zc—'/

DBexo eurfu

29- lllo mortue, ) JEtatis amnorum

circuivit ldumaam ad latus orientale.

123. menfe quinto, ut dicitur INum.

33. 58-

24. Pergar emquit Marom ad populos

fs. ) Dïorntur, congregetur ad po-

30. Flevir fuper eo. ). Jufta funeris

pulum füum in limbum.

perfolvit.

Rzx

Bibl. cum Com. Menoch, Tom. f.

498

LiIBRI NUMER!I

CA PIT XXL

. Finditur ab ]rael rex. Cbananeus : [erpentes in populum ob itine-

ris tadiunn murmurantem immittuntur, quorum morfibus ere&us

eu

: Jerpens enaeus m

edetur : Sebon &? Og reges

QUACUBETUF.

* [nfr. 1

qu

Uod cum audiffet Chananzeus rex * Arad , qui habitabat

334o.

ad meridiem, veniffe fcilicet Ifrael per exploratorum

brd

viam, pugnavit contra illum, & vi&or exiítens, du:

i3

it ex eo

Q

praedam.

de

2. At Ifrae] voto fe Domino obligans ait : Si tradideris po-

n

pulum iftum in manu mea, delebo urbes ejus:

3. Exaudivitque Dominus preces Iírael, & tradidit Chana-

T

naum , quem ille interfecit fubverfis urbibus ejus: & vocavit

nomen loci illius Horma, id eft, anathema.

À

4- Profe&i funt autem & de monte Hor, per viam, quae du-

Cit ad mare rubrum, ut circumirent

terram Edom. Et taedere

j

coepit populum itineris ; ac laboris:

&

5. Locutusque contra Dominum,& Moyfen, ait : Cur eduxifti

C

nos de JEgypto, ut moreremur in folitudine? — Deeft panis,

non funt aquae : anima noftra jam naufeat fuper cibo ifto le-

n

viffimo.

Judith

dj

»

6.* Quamobrem mifit Dominus in populum ignitos ferpene

Sa

25*te

$, ad quorum plagas, & mortes plurimorum, -

I6. 5

7. Venerunt ad Moyfen, atque dixerunt: Peccavimus, quia

[

1Cor. locuti fumus contra Dominum, & te: ora, ut tollat a nobis

b

I?. 9. ferpentes.

Oravitque Movfes pro populo.

$. Et

p

1.111)

meridiez.) "Verre Chanaan.

manna. "Vocantleviffimum , hoc—gi:t:.

Per exploratorum -viam. ) BPer

exigua virtutis, & fubflantie. LXX.

f

quam anno fecundo ab eoreffu ex £.

dixcrunt dorcy didaycy panem vacuum,

i

gypto exploratores in terram Cha-

quafi qui hominem vacuum, & mini-

naan penetiraverant.

me faturum relinquat.

Bono fenfu

D

FiGor exifleu:. ) Chamanzeus de If-

h&c congrue IE:uchariftim conveniunt,

riel, que clades occafionem prabuit

qu& eft panis vacuus ipía fübftantia

U

Itraelitis voticoncipiendi.

l

folieet panis, folis remanentibus ac-

2. Delebo urbes ejus.) Tlebr. & fac-

cidentibus.

Vereautem plenus, quia

cidem , 5 anathemectizalo eos,

Irat

in eo latet Chriftus.

enim hoc votum CLerez; , de quo vi-

6. Ignitasrjcrpmz*e:. bt Qüod ab eis

de di&a Levit. ult. num. 23.

morfi uri viderentur.

Fortatfe hi fer-

4: Et tadere capit , 66c.) Coperunt

pentes fuerunt profferes , qui ab urendo

ä

animis cadere.

fic didi (unt. . De preftere vide Plin;

& Saper cíbo siffo leviffime.). Scilicet

lib. 24. cap. 13.

Y

*

df

CAPUT XXL

.

499

$. Et locutus eft Dominusad eum : fac ferpentem aeneum,

'

& pone eum pro figno: qui percuffus afpexerit eum, vivet.

li«

9. *Fecit ergo Moyfes SERPENTEM £NEUM, & pofuit *'Joan

j

eum pro figno: quem cum percuffi afpicerent, fanabantur.

3 14

1o. Profe&tique filii Ifrael caftrametati funt in Oboth.

11. Unde egreffi fixere tentoria in Jeabarim, in folitudine,

«

quae refpicit Moab contra orientalem plagam.

P

12. Et inde moventes, venerunt ad torrentem Zared..

i

13. Quem * relinquentes caftrametati funt contra Arnon,*De&i

€0

quae eft in deferto, & prominet in finibus Amorrhaei: * fi

qui- 2- 9.

o

dem Arnon terminus eit Moab, dividens Moabitas, & Amor-

rhaeos.

i

[LT

$

14. Unde dicitur in libro bellorum Domini: Sicut feci

t in

mari rubro, fic faciet in torrentibus Arnon.

]t

15. Scopuli torrentium inclinati funt, ut requiefcerent in

Arnon, & recumberent in finibus Moabitiarum:

]

16. Ex eoloco apparuit putéus , fuper quo locutus eft Do-

1

minus ad Moyfen: Congrega populum, & dabo ei aquam.

17. Tunc cecinit lírael carmen iftud : Aícendat puteus.

li

Concinebant:

18. Puteus, quem foderunt principes, & paraverunt duces

Q

multitudinis in datore legis, & in baculis fuis.

(1) De folitu-

Rrr2

dine, Mathana.

19. De

l*

(1) De folitudine. Iz ediz. Sixt. addizur: Profe&ique funt de folitudine.

$. Pene eum pro frgzo. ) in füblime

In eaput hoflium Hebreorum devo-

d

erecum , omnibus confpicuum, tra-

luti eos oppreflerunt, ut fluctus maris

l$

be, vel columna fubjeda.

AE 2yptios.

9. Qucm eum percu/fr afpicerent, fa-

U requiefcerent i. r ) A füblirmi

zabantaer.) Fuit hic fcrpens Chrifti

loco delati fuper Ar urbe Moabi-

figura, ut ipfemet Chrirtus afferit Toan.

tarum.

reffis.

3. 14. Sanabantur autem divino mi-

16. Ex eo loto, ) Di

/

5

raculo , non naturali virtute ferpentis.

"pparzit putens, )

V

enerunt ad pu-

14. ls liéro belorum Domini. ) Wuit

teum, vel eo loco datus eft ei puteus,

E

hic Hber vetus ante Pentateuchum

ut populo fiti laboranti fuccurreretur. "

Ó

conferiptus, fed intercidit , ficut &

17. 4fcemdar putens. ) Aqaa putei

r

libri Henoch, Gad, NNathan, Abdo,

ebulliat, & afcendat aqua ex imo pu-

teo, ut omnes bibere poffimus.

ptura.

& aliorum, quorum meminit Scri-

dicitur.

Concinebant. ) kloc per. parenthefin

Sicet fecit in masi Ruiro, €£c.) Si-

[

cut debellavit, & male perdidit /£-

18. Ip dotere legis.) Deo legis da-

gyptios in mari Rubro, ita perdet Se-

tore opem populo ferente.

hon regem Amorrhxorum cum fuis

Et n bacu'is fuis.) Miatoriiss ipfis

in torrentibus Aaron.

baculis; terram modice fodientibus ;

13. écopuls zorrentinaa inclenatifunt.)

cetera Deo liberaliter praftante.

E.

/ QOO v

LIBRINUMERI

19. De Mathana in Nahaliel : de Nahaliel in Bamoth.

1

20. De Bamoth, vallis eft in regione Moab, in vertice Phas-

per

ga

,quod refpicit contra defertum.

*Dew — 2r.* Mifit autem Ifrael nuntios.ad Sehon regem Amorthaeo-

d

Tul

2. 26. rum, dicens:

udic.

22. Obfecro, ut tranfire mihi liceat per terram tuam * non

119?: declinabimus in agros, & vineas, non bibemus aquas ex puteis,

Qu

vià regia gradiemur, donec tranfeamus terminos tuos.

Ed

23. Qui concedere noluit,ut tranfiret H(rael per fines fuos:

ma

quin. potius exercitu congregato, egreffus.eft obviam in de-

fertum, & venit in Tafa4 pugnavitque contra :eum.

j

* Pfat.

24. * A quo percuffus eft in ore gladii, & poffeffa eft terra

j

1341 ejus ab Arnon usque Jeboc,& filios Ammon: quia forti prze-

Amosfidio tenebantur termini Ammonitarum.

(] ü

»

Q.

25. Tulit ergo Ifrael omnes civitates ejus. & habitavit in

1el

urbibus Amorrhaei, in Hefebon fcilicet, & viculis ejus.

.:26. Urbs Hefebon fuit Sehon regis Amorrhai, qui pugnavit

contra regem Moab : & tulit omnem terram.

» qua :ditionis il-

lius fuerat, usque Arnon.

27. Idcirco dicitur in Proverbio: Venite in Hefebon, xzedi-

I

. ficetur, & conftruatur civitas Sehon.

28. Ignis egreffus eft«de Hefebon,jflamma de oppido Sehon,

& devoravit Ar Moabitarum, & habitatores excelforum Arnon.

If

*ju/-729.* Vse tibi Moab,perifli popule Chamos. Dedit filios ejus

Ii:4.

3Reg.

in fugam, & filiasin captivitatem regi Amorrhecorum Sehon.

f

:3o. Jugum

iLv

24- In 07'6 gladii.) V. di&a:Exo.a 73-

runtHlebrei, cum Amorrhzis tantum

