cis in calamo altero, fphzerulzeque fimul & lilia; hoc erit opus

verii

fex calamorum , qui producendi funt de haftili.

34. In ipfo autem candelabro erunt quatuor fcyphi in nucis

Dext

modum , fpharulseque per fingulos , & lilia.

D

35$. Spharul

&& fub duobus calamis per tria loca, qui fimul

Cort

fex fiunt , procedentes de haftili uno.

36. Et fpheerulae igitur, & calami ex ipfo erunt, univerfa

Mtà 1

du&tilia de auro puriífimo.

apt

37. Facies & lucernas. feptem, & pones eas fuper cande-

6(

Tum

labrum, ut luceant ex adverfo.

38. Emunttoria quoque, & ubi quae emunéta funt, ext

d

tabe

guantur, fiant auro puriffimo.

39. Omne pondus candelabri cum univerfis vafis fuis habe-

$

^

ebr,

bit talentum auri puriffimi.

t()q

40. * Infpice, & facfecundum exemplar , quod tibi in mon-

8

-

&77 te monítratum eft.

Qp

44-

IL

CATPUIT .XXVI.

j

un

Tius

Forma ac conf?ruttio tabernaluli Mofaici, veli arce , propitiato-

I

rii, menje , candelabri , & tentorii , juxta fuas qu&

glæ

anfa

mien[uras.

Abernaculum vero ita facies: Decem cortinas de byffo

lexcb

II.T

retorta, & hyacintho, ac purpura, coccoque bis tincto,

pute;

variatas opere plumario facies.

Jpus

^. Lon-

Qm

pidu

34- -In 2pfo autem candelabro.

ficlorum, duodecim aureorum millia

EUAUT

hafliii candelabri.

) In —ipfo

appendebat, ex Cornelio hic.

7)

Viv.zml

37. Ex adverfo. ) Merfuüs menfam

panum propofitionis.

Porro feptem

E byffo retortz. ) Cujus fcilicet

L]

ille lucerne totanocteardebant; ma-

D

fila torta fint , ac duplicata,

üim

ne vero quatuor ex illis extingueban-

ut fortior fit.

Quin.

tur, tres relique etiam per diem lu-

cebant.

Variatas.) Flebr. Cherubim , quafidi-

Tiod

Vide Bonfrer. Exod.27.

cat, fparfas imaeinibus alatis. Chald.

39. Ubi que emuntia fant, extinguan-

figuras Cherubim.

Tüm

tur.) Maía, qu& partem elychnii,

Opere plumario.) Vlebr. opere cogztaz-

Y

quz emunda elt, recipiant.

tj:, opere fcilicet ingeniofo, quod

39. Habebit talentum auri. ) "Talen-

multa cognitione , Induftria; & gura

tum Hebraorum continens tria millia

indiget. Byífo quafi ftamini füper-

Figb

Wiry,

CAPUT XXVI

925

g'u':b-s,

4. Longitudo cortinae unius habebit Vigin.ti oCo cubitos :

T Du-

latitudo qustuor cubitorum erit.

Unius menfurz fient uni-

verfía tentoria.

OU

2.

uinque cortina fibi jugentur. mutuo, & alize quinque

3

nucis

nexu fimili cohazerebunt.

4. Anfulas hyacinthinas in lateribus, ac fummitatibus facies

fimul

cortinarum , ut poffint invicem copulari.

s. Quinquagenas aníulas cortina habebit in utraque parte ,

verha

ita infertas, ut anía contra anfam veniat, & altera aiteri poffit

aptari.

.

inde-

6. Faci

es & quinquaginta circulos aureos , quibus( cortina-

rum vela jungenda fupt, ut unum tabernaculum fiat.

Xf«

7. Facies & faga cilicina undecim , ad operiendum te&tum

tabernaculi.

habe-

8. Longitudo fagi unius habebit triginta cubitos: & latitu-

do quatuor, sequa erit menfura fagorum omnium.

fhiort

9. E quibus quinque junges feorfum , & fex fibi mutuo

copulabis, ita ut fextum fagum in fronte te&ti duplices.

1o. Facies & quinquaginta anfas in.ora fagi unius, ut con«

jungi cum altcro queat; & quinquaginta anfas in ora fagi alte-

Jl«

tius, ut cum altero copuletur.

II. Facies & quinquaginta fibulas aeneas,, quibus jungantur

leä

anfa, ut unum ex ommibus operimentum fiai.

Nn 5

12. Quod

byfb

texebantur fila varia, hyacinthina, pur-

i, & rurfüm folvi, ac disjungi pof-

in&o,

purea, & cocco tin&da , & ita fiebat

)

nt, quando proficifcendum elt.

opus hoc cogitamtis, varie fcilicet pi-

7. Saga eilicina undecim,) Vlebr. cor-

Lon;

Gum, auttextum, quod emulabatur

Limas e pilis caprarum. undecim , veftes

d

piduras ex plumis diverficoloribus

enim e pilis caprarum cilicinz dicun-

avium factas.

Vox Hebrza 755 re-

tur. Hecfaga, five vela eodem mo-

, mJ'Hil

cbem , refpondet voci noflre ltalice

do jungebantur , ut ali& cortinz , de

ricamato,

quibus di&um eft n. 3.

2. Tentoria.) ldeft, cortinzad mo-

"d eperiendum tettum.) Adhocenim

dum tentorii extenfz.

erant fa&ze cortine ifte omnes , &

cilicet

jctà y

3- Sibi jungentur mutuo.) Yloc eft,

tabernaeulum quatuor operimentis

quinas & quinasvelaffutura, velalio

erat te&um, primo velo decem cor-

nfid-

modo conjunges , ut fint inflar dua-

tinarum ex byífo, purpura &c. fe-

Chid.

rum magnarum cortinarum , que duze

cundo ftragulo undecim fagorum e

rurfus in unum , quinquaginta anfulis

cilicio, tertio pellibus arietum rubri-

copulabantur.

catis, quarto pellibus janthinis.

,,gi:.zz/-

[9]

A5

qUO

Facies E$ quimquaginta circulos.)

9. Duplices.) ld eft , extremitatem

X u

Fibulas circulares, ut hec duo corti-

pendentem reducas in teQum , ver«

narum quinarum vela per eos conjun-

ft"

tendo, ut folent, qu& duplicantur.

e.

286

LIBNREI

EXODI

r2. Quod aute:n fuperfuerit in fagisj qus parantur te£to,

?/

id eft, unum fagum, quod

amplius eft) ex*medietate ejus

tett

operies pofteriora tabernaculi.

p

I3. Et cubitus ex una parte pendebit, & alter ex altera, qui

.

0f

"

plus eft in fagorum longitudine, utrumque latus tabernacul

1

I

protegens.

x

Z

14. Facies & operimentum aliud te&o de pellibus arietum

qea

rubricatis : & füper hoc rurfum aliud operimentum de janthi-

X

nis pellibus.

tabU

15. Facies & tabulas ftantes tabernaculi de lignis Setim.

I6.

us fingula denos cubitos in longitudine habeant, &

den

in latitudine fingulos , ac femiffem.

17. In lateribus tabulae , duse. incaftraturze fient , quibus

fum

tabula alteri tabulae conneCtatur, atque in hunc modum cun-

p

€tze tabulae parabuntur.

auit

18. Quarum viginti erunt in latere meridiano, quod vergit

ad auftrum.

lami

19. Quibus quadraginta bafes argenteas fundes, ut binze ba-

Tion

fes fingulis tabulis per duos angulos fubjiciantur.

20. In latere quoque fecundo tabernaculi, quod vergit ad

bisi

Aquilonem, viginti tabulee erunt.

If

ie

21. Quadraginta habentes bafes argenteas: binze bafes fin-

*

j

gulis tabulis fupponentur.

22. Ad occ

es fex

qua

identalem vero plagam tabernaculi faci

fed

tabulas,

25. Et

tT CQ

12. Ex medietate. ) Cum faga hec

cet arietum rubricatis, & pellibus jan-

effent undecim , excedebant cortinas,

thinis tecum tabernacul tantum te-

Ti

de quibus fupra, latitudine, itemque

Xerint, an vero etiam latera, ut fa.

longitudine, quia faga erant 30. cu-

ga cilicina, & primum illud exbyffo,

bitorum longitudinis, cortinz autem

c. non conflat.

Probabilius vide.

tebi

ilze 28. Ex quatuor ergo cubitis lati-

t2 t;

tur texiffe, quia eadem militat ratio ,'

tudinis, quibus excedebant, duo du-

ut fcilicet cortine delicatiores ab im-

qum

plicati tegebant pendentes anteriorem

bribus protegerentur.

linty

partem tabernaculi, & duo pofterio-

1$. Tabulas flantes mþernm'ulz'.) Ho-

54

)

rem.

Item duorum cubitorum, qui-

[|

tabule erant quafi parietes tabernacu-

ls

bus longitudo excedebat, alter pen-

li ere&ti a tribus ejus lateribus.

betm

debat ex uno latere tabernaculi , al-

17. Due incafirature ffent.) "Tabulee

h

ter ex altero.

Vide Torniellum tom.

1ta erunt in lateribus elaborate, ut con-

m

1, anno mundi 2544. n. 63. qui rem

nedi poffint, & bene inter fe co-

hzrere.

hl

totam clare & diftin&e explicat.

u

14. De pellibus aríetum ,. $c.

An

2a. Faeies fex tabulas, €$c.) Quaü

taby

dicat tabernaculum ad occidentem ha«

duo h&c operimenta de pgllibus fcili-

Quis

X

CAPUT XXVI.

$$7

&th,

23. Et rurfum alias duas, quae in angulis erigantur poft

: us

tergum tabernaculi.

24. Eruntque conjun&te a deorfuüm usque fürfum, & una

h qui

omnes compago retinebit.

Duabus quoque tabulis, qua in

iaculi

angulis ponendze funt, fimilis junétura fervabitur.

2s. Et erunt fimul tabulae octo, bafes earum argentese fe-

em

decim j duabus bafibus per unam tabulam fupputatis.

inthi-

26. Facies & veCtes de lignis Setim quii

j

2!

P

que ad continendag

tabulas in uno latere. tabernaculi.

21. Et quinque aliosin altero, & ejusdem numeri ad occi-

t

dentalem plagam.

TiDus

28. Qui mittentur per medias tabulas a fummo ufque ad

fuüummum.

:

QU

29. Ipfas quoque tabulas deaurabis; & fundes in eis annulos

aureos , per quos vettes tabulata contineant: quos operies

enit

laminis aureis.

3o. Et eriges tabernaculum juxta exemplar, quod tibi * in Supr.

$bt

monte monfíltratum eft.

2$:40

31. Facies & velum de hyacintho, & purpura, coccoque

j ud

bistin&o, & byffo retorta, opere plumario,& pulchra varie-

tate contextum:

SÍito

32. Quod appendes ante quatuor columnas de lignis Setim,

fex

qu: ipide quidem deauratee erunt, & habebunt capita aurea,

fed bafes argenteas.

ï

)

33. Inferetur autem velum per circulos, intra quod pones

arcam teflimonii, quo & San&tuarium ,& Sanétuarii SanCtua-

ysjtte

ria dividentur.

m te-

34. Pones

yt e-

jyflo

bebit octo tabulás , ut dicitur n. 25.

ro vefliti, aureïfqu; annulis immiff:

yid E(

ita tamen ut fex integre fint, fcilicet

totam continebant tabernaculi fabri-

filioy

fequicubitales : duz vero reliqua fint

cam, ut moveri fuo loco tabule non

u

tantum femicubitales.

Itaque quinque ve&es erant

poffent.

3. Is angtlis , &fc.) Una enim la-

triginta cubitorum a parte auflrali;

| H

tus meridianum , altera aquilonare ta-

totidemque a parte boreali , a parte

nacu

bernaculi tangebat.

vero occidentali cubitorum decem.

sbl

Poff tergum. ) In parte occidentali ;

In unoquoque latere erant quinque

naàm pars orientalis, qua patebat in-

hujufmodi vedtes.

tCon-

greífus, nullas habebat tabulas.

29. Per smedias tabulas. ) INom per

Q

24. Eruntque conjuntle, ) Sex fcilicet

fpiffitudinem ipfam tabularum, fed per

tabule zequales; nam duabus de reli-

earum dorfa tranfverfim annulis inferti.

Qua(i

quis ftatim.

A fümmo ufque ad. fummum.) Abexe

;mha-

26. Faeres G velles, ) Idi vectes au-

tremo ufque ad extremum.

288

LIBRI EXODI

LJ

34. Pones & propitiatorium fuper arcam teftimonii in San-

j

&o fan&torum :

&

35. Menfamque extra velum: & contra menfam candela-

vaf

brum in latere tabernaculi meridiano :

menfía enim ftabit in

parte Aquilonis.

tuo

36. Facies & tentorium in introitu tabernaculi de hyacin-

tho, & purpura, coccoque bis tin&to, & biffo retorta , ope-

qu

re plumarii.

57. Et quinque columnas deaurabis l]gnomm Setlm, ante

Ti

quas ducetur tentorium: quarum erunt capita aurea, & ba-

fes aeneae.

fa.

QUAPUE XXVH

il

"Altare €&? atrium tabernaculi , tentorium , columna: C oleum lu-

;

la

cernarum parari jubentur.

[US

*Infr

.

Acies & altare de lignis Setim, quod habebit quinque

38. 6

cubitos in longitudine, & totidem in latitudine , id eft

quadrum , & tres cubitos in altitudine.

Vid

2. Cornua autem per quatuor angulos ex ipfo erunt: & ope-

Aliqi

nes illud zere.

uti |

ltl

3. Fa

f

qe

In

35. Velum:) Quod fcilicet videret

De lignis fétim.) Quoad tabulas am-

d*s

fandum a San&o Sanáorum , quod

bientes ; nam interius in 1mo altare

71 )u:

tertiam tantum tabernaculi partem oc-

hoc ufque ad. fui medium plenum erat

cupabat, & quadratum erat, decem

lapidibus nonfedis: fuperius vero per

Yaf

habens cubitos in omni latere

Intra

totum craticula &nea tegebatur.

lta-

fin|

iltai

hoc velum erat arca , ut dicitur n. 33

que hoc altare ex fetim Íimile erat ar-

36. Facies &5 tentorium. ) Alterum

c&, feu capfe quadratz , quz fundo,

A

velum, quod oppanfum erat prima&

Tetu

& operc.ulo caret, &interius vacua eft.

lr

parti tabernaculi, qu& Sandum dice-

o. Corzua .

("- ;zpfo erugt.) Angu-

batur,

Sicut prius velum , de quo

li prommentes inftar cornuum ador-

ha

num. 3i. erat oppanfum San&o San-

natum altaris , non aliunde, fed ex

&orum.

Qu

ipfo altaris £re continuo opere du-

Q

centur.

L

£are. ) Sermo eft non de altari

Operies illud ære.) Tabulz de fignis

mm

"

fedem aneis tabulis te& erant ,

ne

thymiamatis , quod erat in

ab igne lederentur.

mæ

Sanco , & in quo thymiama adole-

batur mane, & vefpere ; fed de alta-

Leletes. ) Alii vertunt ollas. LXX.

i

ri holocauftorum , in quo holocaufta;

habent: & facies corezam Altari.

[

ticy

& qu&vis facrificia Deo immolaban-

farctpes.) Hebr. t»y» jahim quod

of

tur, & cremabantur.

LXX. vertunt ceoperzzienta, alii féopas.

Bj

"CAPUT XXVII

289

N

4. Faciesque in ufus ejus lébetes ad fuz"cipienäös cineres ,

& forcipes, atque fufcinulas, &

1

eh

vafa ex aere fabricabis.

.ignium, receptacula; omnia

j

]

4. Craticulamque in modum retis aeneam : per cujus qua-

iC

tuor angulos erunt quatuor annuli cenei,

o

$. Quos pones fubter arulam altaris: eritque craticula us-

ue ad altaris medium.

6. Facles & ve€tes altaris de li

ante

gnis Setim Quos, quos ope-

ries laminis aeneis:

bi

7. Et induces per circulos, eruntque ex utroque latere al-

taris ad portandum.

8. * Non folidum , fed inane, & cavum intrinfecus facies

Supr.

20.24

illud, ficut tibiiin monte monftratum eft.

l

il

!^

9. Facies & atrium tabernaculi, in cujus auftrali plagá con-

tra Meridiem erunt tentoria de byffo retorta: centum cubi-

tos unum latus tenebit in longitudine.

que

to. Et

|elt

Videntur effe inftrumenta , quibus

$ Mrulam altaris. ) Éxcraticula per

p

aliquid accipimus , aut removemus,

catenulas , aut laminas appenfa pen-

uti funt forcipes, & batilla five pala.

debat arula enea , five foculus in me-

I

Italice pale , e batili.

dio altaris fuper lapidum impolito-

Fufcinslas. ) '"Vridentes , uncinos,

rum ftru&duram , in qua arüla pone-

creagras ad extrahendas carnes.

bantur hgna, & ignis ad cremandas

am-

Ignium receptacula. ) X afa. ad capien-

carnes, quz in fuperiori craticula po-

das prunas, unde aliqui vertunt /£44-

nebantur.

l

AC

7ibula. LIXX. focum.

Serviebant hzc

Ufaue ad altaris medium. ). Craticula

ei

vafa inter alia ad hoc , utinillis ignis

non fola, fed cum arula appenfa ad

pe

fan&us ex altari holocaufti petitus ad

medium ufque altaris perveniebat: in-

lt

altare thymiamatis vefpere, & mane,

ter craticulam enim & arulam fere

f

ad incenfum in iis adolendum defer-

fpatium erat cubiti unius cum dimi-

x

retur; nam incenfum non in ipfo al-

dio , quod eft medium altaris ,. quod

dl

tari immediate, fed in hifce thuribu-

trium cubitorum altitudinem habebat,

tgu-

lis altari. impofitis adolebatur.

or

6. Vetles altaris. ) Ut craticula, fic

4- Craticulamque in modum vetis ;mmm.)

altare fuos habebat ve&es , utfeorfim

e

Qua regerat fuperiorer altaris partem,

portari póffet.

d

cui

craticule facrificià comburenda

7. Per circulos.) Per annulos.

imponebantur.

8. Nen folidum , E€e. ) INum. 1. di-

hs.

Quatuor anmuli enei.) Craticula hzc

ximus altare vacuum fuiffe,

n

fuos annulos, & veéctes habebat di-

9. Atriwm.) Atrium hoc fa&um efl,

füin&os abannulis, & ve&tibusaltaris;

utundequaque ambiret tabernaculum;

eximebatur enim , & feparabatur cra-

& altare holocauftoru

ticula ab altari, ut feorfim portari

E gum Ornas

jl

poffet.

tus , tum reverentiz califa.

4h.

Bibl. cum Com. Menoch. 7. £,

Oo

SENCIONG

LiBRI EXODI

290

004

10. Et columnas viginti cum bafibus totidem æneis,qüæ

capita cum czelaturis fuis habebunt argentea.

bu;

!

cem

II. Similiter, & in latere Aquilonis per longum erunt ten-

toria centum cubitorum, columnee viginti ; & baíes seneae

pl

ejusdem numeri, & capiia earum cum czelaturis fuis argentea.

eltt

I2. In latitudine vero atrii, quod refpicit ad Occidentem ,

Usqu

erunt tentoria per quinquaginta cubitos, & columnae decem,

p

bafesque totidem.

13. Ín ea quo

.

que atrii latitudine , quae refpicit ad Orien-

tem , quinquaginta cubiti erunt,

Pü/

14. In quibus quindecim cubitorum tentoria lateri uno de-

putabuntur , columnzeque tres, & bafes totidem:

1

rs. Etin latere altero erunttentoria cub

itos ob.:inent?a quin-

decim, columnse tres, & bafes totidem.

Àat

16. In introitu vero atrii fiet tentorium cubitorum viginti

&äæ

€x hyacintho, & purpura, coccoque bis tin&to , & byffo re-

torta , opere

)

fibus totidem.

plumarii : columnas habebit quatuor, cum ba-

ntu

17. Omnes columne atrii per circuitum veftitee erunt ar-

[v

genteis laminis, capitibus argenteis, & bafibus sencis.

18. In longitudine occupabit atrium cubitos centum, in la-

&ä

titudine quinquaginta, altitudo quinque cubitorum erit; fiet-

bilt

-

que de byífo retorta , & habebit bafes seneas.

I9. Cuné&ta vafa tabernaculi in omnes ufus, & ceeremo-

eju;

M

nias , tam paxillos ejus, quam atrii, ex &re facies.

C0C

20. Prae-

p

Tentoria.) Atrium a lateribus per

bebat ípatium vipinti cubitorum,

circuitum ambiebatur tentoriis , id eft,

quod porte inftar habebat.

Hinc &

fit fc[

velis, vel aulais, hecque vela erunt

inde relinquebatur fpatium quindecim

Cont

inftar parietum ipfi atrio.

cubitorum , quod fuas habebat colum-

p

l1o. Ef columnas.) De quibus vela,

nas, & tentoria, five vela.

five tentoria fufpenderentur.

16. Jentorium cubitorum — "viginti. )

p!efx'

Capita cum celaturis, G. ) Hebr. &

Quod porte atrii oppanfum , quafi

licgtl

Chald. Argmtm eraunt eapita columonarum

L

janug vicem impleret.

QU&

em. cintluris , vel cireulis, qua (cilicet

17. 4frgenteis Laminis.) Circulis, fi-

Íed

circa columnas filis argenteis ducun-

ve filis, ut explicatum eft n. 1o.

tur; neque enim czlature erant inci-

19. Et caremonias.) klebr. i2 omnem

i

fiones, aut fculpturz, fed laminz te-

cultum caremonialem. ad colepdum Deum.

l

nues ambientes, vel fila ambientia

Paxillos, ) Columnis infixos ad ve-

$

capita cal:

arum.

la, feu cortinas fuftinendas.

Alii pu«

14. Qu

ERhby» cubitorum tentoria. Y

2

tant paxillis terre infixis cortinas fu-

l

F'acies orientalis atrii in. medio ha-

nibus alligatas, ne agitarentur.

CAPUT XXVIL. & XXVII

91

Qu

20. Precipe filiis Ifrael, ut afferant tibi oleum de árbori-

bus olivarum puriffimum ) piloque contufum: ut ardeat lu-

t fen-

cerna femper-

d

21. In tabernaculo teftimonii, extra velum quod oppanfum

n

W

Ip:

efttefimonio. Etcollocabunt eam Aaron, & filii ejus , ut

uen,

usque mane luceat coram Domino.

Per

petuus erit cultus

&t

per Succeffiones eorum coram filiis Ifrael.

)tiét-

QAPUT:XXVIIL

Pontificalia indumenta zdaronis , C? filiorum ejus deþribam*u). *

9 d*

Pplica quoque ad te Aaron fratrem tuum cum filiis fuis

quit

i. fä

de medio filiorum Ifrael, ut facerdotio fungantur mihi:

Aaron, Nadab, & Abiu, Eleazar, & Ithamar.

121

f

i

2. Facies

on

& decorem.

que veftem fanctam Aaron frgtri tuo in gloriam ,

(f 08

3. Etloqueris cun&tis fapientibus corde, quos replevi fpi-

ritu prudentie , ut faciant veftes Aaron , in quibus fan&ifi-

Ui

catus miniftret mihi.

4. Hxc au em erunt veftimenta, quae facient: Rationale ,

n d

& fuperhumerale, tunicam &lineam ftricdtam , cidarim, &

fie

balteum.

Facient veftimenta fanCta fratri tuo Aaron

pX filiis

ejus, ut facerdotio fungantur mihi.

o

5. Acciplentque aurum, & hyacinthum, & purpuram ,

coccumque bis tin&tum, & byffum.

Pre

02

6. Fa-

—

rum ,

2o. Pileque coptufum. ) Oleum vel

aron fratrem' tuum.) Ut eos facer-

fit fponte fluens ex olivis , vel pilo

li

talibus induas.

dotes confecres , & veftibus facerdo-

jecitf

contufum, non pralo, aut mola ex-

[um»

preffum , quod amurca , & facibus

2. Veffem fzntiam,) nallape , pro

plenum eft.

velles fanctas , veftes facerdotales.

21. Tabernaculo tefiimonii.) Quäa fci-

at )

& facerdotalium munerum.

In gloriam &5 decorem. ) Saccrdotum,

quli

licet tabernaculum continebat legem,

qu& erat teftimonium voluntatis

As

9. Sapientibus | corde, )

Artificibus

ft

federis divini.

peritis.

22. Teffimonio,) Arca continentite-

fltimonium.

Spiritu prudentie.) Latefumitur pru«

m

dentia, ut etiam artem , & peritiam

h.

Ufque mane.) Vide d&? Cap. 2$.27:

mechanicam fignificet.

Hi artifices

| vé

Succe[ftones. ) ï*lxebr. gener at iones

erant Befeleel, & Ooliab, deqvibus

il

€. 35. n. 30. & 34. vocantur fpiritu

32

- ZfPplica.) Accädere fac, ut efl in

prudentie , erant prudentia a Deo

Hebreo.

afpirata.

28-

L

LIBRI EXODI

[]

6. Facient autem fuperhumerale de auro

; & hyacintho,

fsl

& purpura, cocc

.

:

oque bjs tindto, & byffo retorta, opere po-

mino |

lymlto.

1

j

7. Duas oras jun&tas habebit in utroque latete fummitat

l

lm

m

utin unuim redeant.

f&, q

8. Ipfa quoque textura, & cun&a operis varietas erit ex

15

auro, & hyacintho, & purpura, coccoque bis tin&to, & byf-

torad

fo retorta.

Coque

9. Sumesque duos lapides onychinos,& fculpes in eis nomina

16

filiorum Ifrael.

bit tal

1o. Sex nomina in lapide uno, & fex reliqua in altero , jux-

ta ordinem nativitatis eorum.

I

erit I

1I. Opere ículptoris, & cselatura gemmarii ; fculpes eos

)

nominibus filiorum Ifrael, inclufos auro, atque circumdatos:

12. Et pones in utroque latere fuperhumeralis, memoriale

m

filius

cordar

-

tribuur

gnatæ.

6. Superbumerale. ) Quod Hebraice

Summitat um. ) Quia nonr fub äxiïlis,

&pet

dicitur 335X zod , id eft , pallium

fed in fummo Ephod .fuper humeros

five extima veftis, qua aliis fuperin-

erant.

lümype

humer

duitur. LXX. ízepide appellánt ,

9. Lapides omycbinos. ) Ita vertunt

fliarur

quod idem fignificat quod fuperhu-

paffim ; LXX. tamen habent, f2

mitznt

merale.

rAgdos , jofephus Sardemychas , Arias

n

Purpura, coctoque ,. 6$0,) Himc c. og.

Montanus putat elfe Bery/los. Vide di-

^

cosy;X

explicata funt.

&a Gen,

*

rz. ef enim hic eadem

tur

1

Opere polymito.) ld eit opere vario-

vox fHebrea conmy /eozm.

Ephoi

rum colorum, & liciorum , LiXX.

1o. Sex momina in lapide tuo , Cc.)

I

vocant opus textile variis diftindum

Onychi dextero infculpta erant hec

filice

coloribus: erat enimi Ephod Ponti-

nomina Ruben , Simeon, fudas,

Citenu

ficis textum ex ftamine byffino, &

Dan , Nephtali , & Gad , finiflro

colert

fubtegmine tricolori, videlicet hya-

Afer, Iffachar, Zabulon, Kphraim,

cinthino, coccineo , & purpureo in-

Manafles, & Benjamin. INomen Le-

H5

termixtis

filis aureis.

Aliud erat

viinter duodecim tribus non nume-

Qunda

E)

H

Ephod lineum purum, quo uteban-

rabatur , fed ipfefacerdos, utpoteLe-

tur inferiores facerdotes, taleque fuit

vita per fe fuam tribum reprafentabát.

La

lab

UC

Ephod Samuelis 1. Reg. 2. 1g. & fa-

1p- Celatura gemmarii.) Hebr. aper-

pulüm

cerdotum a Saule occiforum 22, 18.

£ionibus figilli, hoc eftad eum modum,

& tali etiam ufus David faltans ante

quo in gemmis, quibus utimur pro fi-

Inq pr

BU

Arcam 2. Regum 6. r4.

gillo, fymbola , & charaderes de-

läm[

Duas oras.) Supra utramque hume-

fcribuntur.

ri pártem ; ut per eas commodius

x2. Memoriale filiis Ifrael.) T. utme-

tür D

Que |

Pontifex poífet caput inferere ,. &

miniffet Pontifex , ac populus fidei,

Dofhy

Ephod induere, quo cum erat indu-

probeque vite duodecim Patriarcha-

tus , tunc orz ille fibula ne&ebantur.

l inf

rum, eamque imitarentur. Il. utre-

ilb

i

CA PLUT

XXVIIL

203

inho

filiis Ifrael. — Portabitque Aaron nomina eorum coram Do-

p

mino fuper utrumque humerum, ob recordationem.

")

13. Facies & uncinos ex auro,

tatum

14. Et duas catenulas auri puriffimi fibi invicem cohaeren-

tes , quas inferes uncinis.

Ti ex

15. Rationale quoque judicii facies opere polymito juxta tex-

Lbf

turam fuperhumeralis, ex auro, hyacintho, & purpura, coc-

coque bis tin&to , & byífo retorta.

Of

16.

uadrangulum erit, & duplex: menfuram palmi habe-

bit tam 1n longitudine, quam in latitudine,

)U

n

17. Ponesquein eo quatuor ordines lapidum:in primo verfu

N

erit lapis fardius , & topazius, & fmaragdus:

5 Q0$

'18. 1in fecundo carbuncul

us, faphirus, & jafpis:

datos:

O-o 3

I?., Ín

orile

7

filiu

cordaretur in oratiogi'bus duodecim

oraeula , quafi m&n—te , aut ratione

—

tribuum , qu& ex illis Patriarchis pro-

provida, & prophetica przditum foret.

gnat.'«:.

ÓlL ut memiuiffet Pontifex

Rationale quoque judieii. ) ]udicii ni-

axil

& pectore & humeris po tandum popu-

It eros

mürum partim humani , partim divi-

lum,pe&ore per amorem,& charitatem,

ni.

Humani hoc eft debii, & of-

"humeris per tolerantiam earum mole-

ficii facerdotis, & populi lfrael , cu-

ertunt

füarum, que pontificalem curam co-

mitantur.

jus, ut dixi, eos admonebat. — Divi-

; ff

ni, quo fcilicet Deus per Pontificem

hu lts

13. Hac mos ex auro , 650. ) Ut per

confultus , oraculum per Rationale

ided-

€os , & catenvlas rationale allieare-

tur

nimirum

edebat, quod oraculum fententia, &

aidem

fuperhumerali ,

ipfi

judicium- D'ei erat.

Ephod.

16. Quadrangulwm erit. ) Omni ex

14. Sibi imvicem coberentet. ) Cujus

d)

parte zquilaterum.

hat

fclicet circuli, fiveannuli, ex quibus

Et duplex.) E duplicitela conftans,

i,

catenula conflatur, invicem innexi

ad hoc, ut fuftinere poffit gemmas in

cohareant.

eo collocandas.

pillro

faim,

1S. Ratiouale quoque,) Yimc eft fe-

I7. de primo verfn erit laþis J* dius ,

jiLe

cunda veftis Pontificis.

Dicebatuc

€6c.) LXX. etiam ipfi fardium vo-

cant.

Sic

ume-

ab [ebrzis vuyri c£ofen,a Gracis Aóyiov,

Plinius appellat /zrdas.

eLe

a Latinis ; vatzonale.

Sic autem ap-

di&ta eft gemma a Sardibus Lydisz ur-

abít.

be, ubi primum inventa elt rubei

pellabatar, quia Pontificem , & po-

coloris.

u-

pulum admonebat eorum , quz fum-

Arias Montanus putat far-

qum

ia prudentia, & ratione ipfis in fuo

dium effe eam gemmam , quam nos

j f

appellamus Rabno.

officio, facrificiis , & facerdotio con-

de

fideranda erant, queque fignificaban-

Topatius.) Gemma virens , de qua

tur per nomina filiorum Ifrael , per-

vide Plin. lib. 27. cap. 9. non femel

me

que Urgm , & tunmim ,id eft, per

hzc gemma laudatur in Scripturis.

dlci,

Dotlrinam , & Veritatem , qu& rationa-

Smaragdus.)Et hec eft virens gemma.

fchï'

li infcripta erant.

Secundo fie ap-

Vide Plin. 27. c. 5.

18. Carbusculus.) lta di&us , quod

ite

pellabatur, quia rationale hoc dabat

*

294.

e

LIBRI EXOD[V

^

Al*

19. In tertio ligurius, achates, & amethyftus:

J

fi

u

jl

20. In quarto chryfolitus, onychinus, & berillus: inclufi

12 la(

auro erunt per ordines fuos:

21. Habebuntque nomina filiorum Ifrael:

duodecim nomi-

meral

98.

nibus caelabuntur , finguli lapides nominibus fingulorum per

duodecim Tribus.

hume

[eim

225. Facies in rationali catenas fibi invicem cohserentes ex

p

auro puriifimo:

;

23. Et duos annulos a

ureos, quos pones inlutraque rationa-

judic

CUT

lis fummitate:

3

24. Catenasque aureas junges annulis, qui funt in margini-

B

P

bus ejus:

-

tem,

Dom

25. Etipfar

um catenarum extrema duob'ïs copulabis unci-

nis in utroque latere fuperhumeralis, quod rationale refpicit.

i

26. Facies & duos annulos aureos, quos pones in fummitati-

r

^5

2*

bus rationalis, in oris, quae e regione, funt fnperhumeralis, -

& pofteriora ejus afpiciunt.

Cjus

US

faci

l

27- ANeC. 7

3

al

Qu

igniti carbonis fpeciem referat. Vide

quod ebrietatem prohibere credatur.

t

Piin. lib. 27. c 7.

Vide Plin. 27. c. 9. quialiam etymo-

Saphirus.) Gemma& carulei, ac cc-

logiam affert.

leftis coloris ;

fubinde

tamen

hac

20. Chryfolitbus.) Lapis aurei colo-

emma aureis pundis collucet, vel

ris, ut nomen indicat. VidePlinium

[l

ibid.

TatiO

etiam purpurafcit. Vide Plin. lib.

DALT E

Onzychbinus.) Gemma humani unguis

þt

Z4fpis. ) Hujus. multe recenfentur

coloris, & candoris. Vide didta Ge-

hi

nef. 2

n. I2.

",

fpecies; primaria tamen fpecies, quz

grammatifa , velpolygrammas dicitur,

Beryllus.) Gemma viridis, fed cum

tett

virens elt, affinifque fmaragdo. Vi-

pallore, Vide Plin. lib. 27. c. g. Ha-

Ye

de Plin. lib. 27. &. 9.

rum gemmarum myfteria difficile eft

19. Ligurius.) lta etiam LXX. D.

affequi.

Videtamen multaapud Cor-

rj

Hier. Epift. ad Fabiolam Lyscwriam

nelium a Lapide.

[/]

appellat.

INon fatis conflat , quz-

o1. Habebuntque momina. ) 'Ipfa no-

j

mina chara&eribus defcripta , non

nam fit hec gemma , qui verius lo-

qr ]

quuntur , fücci fpeciem effe dicunt.

quod exiftimavit Prado in c. 1. Ezech.

Achates.) Ab Achata Sicilie fluvio

pag. 45-

Symbola, feu infignia cu-

[m)

fic di&us hic lapis, in quo primo in-

juívis tribus.

Italicedicimus Z^ 4rszz.

W

ventus: gemma eft.fatis vulgaris, &

22. Cateias.) De quibus n. 13.

df

mira in coloribus varietas. Vide PJ.

c6. Facies E& duos &nnulos. 6$c.). Eloc

bt

276 T0

Italice appellamus .4gztz.

verfu 26. & duobus fequentibus de-

fcribitur lieamen rationalis cum E-

m

"Ametbyfius.) Purpurea , vel viola-

Íer

cea gemma, vel potius mixtam ha-

phod per quatuor annulos, qui erant

M

bens violam purpur&.

lta appellata;

in extremitatibus rationalis, per quos

*

h

£

CATPETIT

XXVIIL

295

e

: 27. Nec non & alios duos annulos aureos, qui ponendi funt

nchf

in utroque laere fuperhumeralis deorfum, quod refpicit con-

tra faciem juncturze infcrior

is, ut aptari poffit cum fuperhu-

noni

merali,

m p

28. Et ftringatur rationale annulis füis cum annulis fuper-

humeralis vitta hyacinthina, ut maneat jun£&tura fabrefatta, & a

68 6X

fe invicem rationale, & fuperhumerale nequeant feparari.

29. Portabitque Aaron nomina filiorum Iífrael in rationali

j0na-

judicii fuper pectus fuum, quando ingredietur San&uarium;

memoriale coram Domino in eeternum.

gini-

30. Pones autem in rationali judicii DoGtrinam , & Verita-

tem, qua erunt in pe&tore Aaron, quando ingredieturcoram

inci

Domino: & geftabit judicium filiorum Iírael in pe&ore fuo,

jicit

in confpet&tu Domini femper.

Itti-

31. Facies & tunicam fuperhumeralis totam hyacinthinam,

1lis

32. In cujus medio f.pra erit capitium, & ora per gyrum

éjus textilis, ficut fieri folet in extremis veftium partibus, ne

Nec

facile rumpatur.

33. Deorfum vero, ad pedes ejusdem tunicae, per circuitum,

htut.

quafi maia punica facies, ex hyacintho, & purpura, & cocco bis

"o.

tixu&g, mixtis in medio tintinnabulis,

34. Ita

olo

um

traje&a vitta hyacinthina adflringebat

paftor, do&ör, & princeps erat, re-

rationale cum Ephod, in quo pariter

quirebantur.

apte refpondentes annuli erant inferti.

Geflabit judicium. ) ld eft , rationa-

rus

Gt

Et pofleriora ejus afpiciunt. ) Pofterio-

le judicii,

ra , id eft interiora, pars anterior ex-

31. Tuwicam füberbumeralem, ) Ylac

u

terior erat, ó vifü patens ; pofterior

eft tertia veflis Pontificis.

j

vero interior, abfcondita, & tecta.

3a. Capitium. ) In Hebr. eft, 05 ca-

[

27. Contra faciem juntlure. ) Ilebr.

pitis , id eft, apertura, five foramen in

[

e regione junciura ejus fper texturam in-

fummo, per quod caput tranfmittatur.

Et ora per gyrum , 6c. ) Ora hec erat

&

geniofam Epbod,

l0

29. Super petlus fuum. ) Ylebr, fuper

fimbria, vel limbiapertura jam di&ti,

on

cor faum.

five capitii latera, ne rumperentur ,

d

3o. Dotlrinam , €9 veritatem,) Xleb.

tegens, & firmans per circuitum.

tynm) tvow 4erim, vetumim. Jux-

Textilis.) INon acu facta , fed ope-

n

ta varias derivationes fignificant five

re textili.

dotlrinam , 69 "veritatem , ut nofter ha-

33. Mixtis im medio tintimmabulis. )

Erant alternatim fita malum puni-

jl

bet interpres ; vel Zllzminationses , &5

|

perf*&iones.

VMidentur he duse voces

cum,; & tintinpabulum ; hzc erant ex

)

fcripte fuiffe in rationali ; & fignifi-

auro ,"illa ex hyacintho &c. Aliqui

cafle dorinz fplendorem , & inte-

ajunt fuiffe 72. tintinnabula , & toti-

t

s

gritatem vit2, quz in Pontifice, qui

dem mala punica. Ita S.Hier. & Ifidor.

^

-

96

LIBRI-EXOSDNBD!I

e

24- Tta nt tintinnabulum fit aureum, & malum punicum, rur-

L

fumque tintinnabulum aliud aureum, & malum punicum.

eusc

- £ccl.

35. " Et veftietur ea Aaron in officio minifterii, ut audiatur

que j

45.11.fonitus, quando ingreditur, & e

.

M.

fpectu Domini, & non moriatur.

greditur Sgn&tuarium in con-

qis fü

36. Facies & laminam de auro puriffimo: in quä fculpes ope;L

u

re cselatoris, SanCtum Domino.

taberi

57. Ligabisque eam vitta hyacinthina, &

erit fuper tiarai*n,

v mii

28. Hmminens fronti pontificis. Portabitque Aaron iniqui-

titur

tates eorum, quae obtulerunt, & fan&tificaverunt filii IHfrael, in

cun&tis muneribus, & donariis fuis. Erit autem lamina femper

in fronte ejus, ut placatus fit ei Dominus.

39. Stringesque tunicam byffo, & tiaram byffinam facies, &

Que

balteum opere plumerii,

Qu

40. Porro filiis Aaron tunicas lineas

parabis & balteos, ac;'

tiaras in gloriam, & decorem.

41 Ve-

;

33- Et nen moriatur. ) Si fecus fece-

jubet ftringi byffo: id eft zona byffi-

rit, fi non paruerit.

na, quam ]Jofephus ait fuiffe latam

conf

36. Laminam.) Lamina hec affixa

tHuc

t

erat tiare in fronte Pontificis.

quatuor digitos , & ita contextam,

ut ferpentis exuvium videri poffet;

?

Santium Domino.) Flebr.

nyvo vwp

& floribus varii coloris picturatam.

