& lotus aqua, immundus erit usque ad vefperum.

p

3. Qui tetigerit carnem ejus, lavabit vettimenta fua, & ipfe

f

otus aqua, immundus erit usque ad vefperum. -

3l

8. Si falivam hujufcemodi homo jecerit fuper eum, qui mun-

polu

dus eft, lavabit veftimenta fua, & lotus aqua, immundus erit

»

usque ad vefperum.

lotus

)^

9. Sagma, fuper quo federit, immundum erit, .

^)

1o. Et quidquid fub eo fuerit, qui fluxum feminis patitur,

vibi

pollutum erit usque ad' vefperum. Qui portaverit horum ali-

ye W

quid ; lavabit veftimenta fua, & ipíe lotus aqua, immundus

j

erit usque ad vefperum.

-

*

ir. Omnis, quem teti

gerit qui talis eft, non lótis ante ma-

mibus, lavabit veftimenta fua, & lotus aqua, immundus erit

OM

Pïö

usque ad vefperum.

galem

12. Vas fi&tile, quod tetigerit, confringetur: vas autem li-

m |

Lllmpto

gneum lavabitur aqua.

Pitum

12. Sifanatus fuerit, qui hujufcemodi fuflinet paffionem ,

numerabit feptem dies poft emundationem fui, & lotis veftibus

4]"-4

Qitia fe

ia

& toto corpo?e in aquis viventibus , erit mundus.

14. Die

W.

at

Ui patitur flexum feminis.) Sci-

$- L41.-wäi? Vefim:n!a fge- ) IS, qui

to eytr

i

.. licet perdurantem, per mor-

confputus eft.

tus. i.

bum gonerrhææ, ut vocant medici,

9. Sagma. ) ld eft fella, velfiratum,

eoitu,

Chald. Owwmis equitatura, |uper quam

Ln,

qui oritur ex debilitate naturg , & po-

Oitum

fcnt)e retentivag

equit averit , erit immunda, LXX.'»:cï.

[]

terunt //ragalam afmni, &nícaequa e»s.

*æäa;

ES

CAPUT Xv.

385

r4. Die autem O&avo fumet duos türtures, aut duos pullos

hemirr.

columbzae , & veniet in confpe&tum Domini ad oftium taber-

naculi teftimonii , dabitque eos facerdoti..

15. Qui faciet unum pro peccato,& alterum in holocauftum:

jcens .'.

fogabitque pro eo coram Domino; ut emundetur a fluxu fe-

jui pit-

tninis fui.

16. Vir, de quo egreditur femen coitus, lavabit aqua omne

fingula

corpus fuum , & immundus erit usque ad vefperum.

; hofmof.

17. Veftem , & pellem, quam habuerit, lavabit aqua, & im«

ent, &

munda erit usque ad vefperum.

18. Mulier, cum qua coierit, lavabitur aqua, & immunda

x (Himene

erit usque ad vefperum.

.

P

€7

fperum.

19. Mulier, quae redeunte menfe p

atitur fluxum fanguinis,

nta fue:

feptem diebus feparabitur. .

20. Omnis, qui tetigerit eam , immundus erit usque ad ve»

,u iple

fperum:

451. Etin

quo dormierit, vel federit diebus feparationis fuæ,

u mute

polluetur.

dus enit

22. Qui tetigerit le&um ejus, lavabit veftimenta fua, & ipfe

lotus aqua, immundus erit usque ad vefperum.

23. Omne vas, fuper quo illa federit , quisquis attigerit, las

pttitt,

vabit veftimenta fua, & ipfe lotu

3

rum 2«

vefperum.

$ aqua, pollutus erit usque ad

mundUS

24 Sl

mteme

15. Faciet.) Immolabit.

U/aue ad vefperuni,) Non propter

dus ertt

Pro peccato. ) Legali fcilicet ad le-

peccatum , quod potuit non interve-

galem immunditiam expiandam , &

niffe, ut fi cum uxore congreffus ef-

etiam pró peccato, vere & proprie

utet li

fumpto , fi quod habeat nondum ex-

lem.

fet, fed propter immunditiam legas

piatum,

fioneff »

4 fxu feminis [ui.) Ab iwmamun-

10. F/hsxum fanguipuis.) Menüruï..k

Vem Dus

ditia legali per feminis fluxsum con-

Separabitur.) Non extra caftra,

tracta.

fed a communione hominum per fe-

l16. Semem coitus.) Sive legitimoin

ptem dies.

snatrimonio, fiveillegitimo , &illici-

to extra matrimonium,

Semen coi-

20. Omzis , äui Lerigerit eqm.) Si

j i

tus dicitur ; id eft, quale folet in

fitgrandior, & composrationis: nam

coitu.

infantes excufat &tas, neceffitas, &

naturg pietas.

jftratum.

Lavabit a444.) Himc expiatio poft

g p

coitum ítatim poflero mane.fieri de-

23. Üyune var.

LXX 'L'Cï'

fseï:atf)

tun.

) Omne iaftrumen

gt

[]

38

3

LIBRILEVITICI

24.» Si coierit cum ea vir tempore fanguinis men&rual'is,

immundus erit feptem diebus, & omne ftratum, in quo dor-

mierit, polluetur.

E

Qu[m

25. Mulier,qus pat!

tur multis diebus fluxum. fanguinis non

:

in tempore menftruali, vel quae poft menftruum fanguinem

fluere non ceffat, quamdiu fubjacet huic paffioni, immunda

erit, quafi fit in tempore menftruo.

26. Omne ftratum , in quo dormierit , & vas in quo federit,

1

jnter

pollutum erit.

.

2

27. Quicumque

tetigerit eam, lavabit veftimenta fua: & ipfe

^l

**nef

lotus aqua, immundus erit usque ad vefperum.

29. Si fteterit fanguis, & fluere ceffaverit, numerabit feptem

lum

(quia

dies purificationis fuse :

49. Et die oCtavo offe

ret pro fe facerdoti duosi turtures, aut

j

anet

duos pullos columbarum , ad oftium tabernaculi teftimonii.

4o. Qui unum faciet pro peccato, & alterum in holocau-

4

bit

ftum , rogabitque pro ea coram Domino, & pro fluxu immun-

hec:

ditide ejus.

fueri

41. Docebitis ergo filios Ifrael, ut caveant immunditias, &

non moriantur in fordibus fuis, cum polluerint tabernaculum

4

meum , quod eft inter eos.

DitQo

2. líta eft lex ejus ; qui patitur fluxum feminis, & qui pol-

luitur coitu,

33. Et quae menftruis temporibus feparatur, vel quae jugi

j

fluit fanguine ; & hominis; qui dormierit cum ea,

fe'üi, [

-

r/)zþ])ur.

lic ági

fandw

bernac

CAPUT

N

m

lid

)

tifex $

94; Immundus erit jgf):mx diebzs. ) Si

Pro peccats. ) INoti quod menfiruo-

licebit

fes lafeat; tunc eniti occulte expiari

tum fluxus fit peccatum, fed quodfit

poterit : fi. autem res prodatür, ip-

lcgalis immunditia.

ifte ]

Seni

feque accufetur, & cornvincatur, und

Et pro fuxs ygmun

ditía e;w) Ut fci-

$at

eum fcemitia oceidendus eft , infra

licet liberetur ab immunditia legali ,

; Jüþfr

cap..2o. ig.

quam ex hoc fluxu contraxit.

Tiüm,

29. Flaxum [fanguimis ) Hiamot.

31. Caveant tpnninditiam.) Caveant

ifhioides.

immundi ingredi tabernaculum meum.

Pttta

DN

Nom moriantar £m fordilus [zis) Alio-

x vas.

47. Terigerir ea. ) Stratum fcilicet ,

f

qui ego eos puniam propter fordes

iBtclli

3o. Facier;) Émrnolabit facerdostut^

éoruni, cum quibus nondum expiati

D EM

d facra loca accefferint,

Mij

&urem unun;ng vel pullum columb&,

R VK RUE

5

)

eb

fhuaäis,

CATET XVDE

00 do-

Quando, & quomodo Jacerdos ingredi debeat fan&iuarium, ipþquie;

ts non

expiare una cum tabernaculo , & altari , emillarium caprum

Qunem

hmunda

abigere , €? fefhum expiationum celebrare.

Ocutusque eft Dominus ad Moyfen, poft mortem duo-

I.L

rum filiorum Aaron, quando * offerentes ignem alienum *Sup.

federit,

interfeCti funt.

Io. z.

2. Et praecepit ei, dicens: Loquere ad Aaron fratrem tuum, /

:&ipfe

*ne omni tempore ingrediatur SanCtuarium, quod eft intra ve- «my,

lum coram propitiatorio , quo tegitur arca, ut non moriatur o 1c.

feptem

ebr.

(quia in nube apparebo fuper oraculum. )

3. Nifi haec ante fecerit :

Jres,.aut

]

arietem in holocauftum.

Vitulum pro peccato offeret, & ? 7

nonil.

Volocate

4. Tunica linea veftietur, feminalibus lineis verenda cela-

immut-

bit: accingetur zona linea, cidarim lineam imponet capiti :

haec enim veftimenta funt fanéta: quibus cunCtis, cum lotus

lits, &

fuerit, induetur.

$. Sufcipietque ab univerfa multitudine filiorumIífrael duos

Qaculurm

hircos pro peccato, & unum arietem in holocauftum.

6. Cum-

qui p

1.1)

Off mortem duorum filiorum daron.)

nem inferre debet in San&tum fan&o-

Quz occafio fuerit inflituendi

rum ). partim Deo fiflendo, ut arie-

fefti , quod Hebrai vocant t-y3355

tem: hic enim aries non ante, fed

L

chippurim, id ell, expiariezis, de quo

poft Pontificis in Sanctum fan&orum

hicagitur. PFinis felli hujus fuit, ut

ingreffum , & rurfum egreflum , im-

fanciretur reverentia facrorum , & ta-

molabatur in holocauítum.

bernaculi nominatim.

Vitmlum pro peccato.) Pro fuis, d

2.-Ne omni tempore Ymgrediatur. )

familie fuz peccatis toto anno fcien-

AAUT

Id eft, ne unquam ingrediatur Pon-

at

ter, aut per ignorantiam admiffis, ut

tifex Sandum fan&orum ; etiam cum

patet num. 6. INam pro peccatis po-

meDrU d

licebit illi ingredi , nifi ceremonias

puli non vitulum, fed hircum offete-

hafce premiferit.

bat; ut patet num. s. & 1 4.

4 o

Sautiuarium, quod eff iutfra "velum-)

4« Tunia lnmes, 6c. ) INon Pom-

San&a fanctorum.

) t f

tificalibus veflibus amictus ,' fed cul.-

Super oraculum. ) Super propitiato-

tu tantum minorum facerdotum; erat

a Mi

rum.

enim feftum hoc non latitiz, & exul-

3. Niff bec ante fecevit : vitulumpro

tationis; fed peenitentie , & meroris.

Ixtl(',gv eant

peccato offtrez , 65 arierem in bolocanu-

m tl

$- Duos bircos p; opeccaro.) Haceft

7 ) A d

ffam.) lllud, zzze , & illud, efferet ,

hoilia pro peccatis totius populi , to-

of fOfde

intcllige partim immolando, ut vitu-

to anno fcienter

jum pro peccato ( hujus enim fangui-

miffis.

, Vel ignoranter ;de

, expxïm

Bibl. cum Com. Mcnoch. Tozz. L,

Ccc

[]

EEUNU

e

286

LIBRI LEVITICI

6. Cumque Obtulerit vitulum, & oraverit

pro fe, & pr(; do-

1j

mo fua,

fiíqui

^. Duos hircos ftare faciet coram Domino in oflio taberna-

vituli.

euli teftimonii:

?

16.

8. Mittensque fuper utrumque fortem , unam Dom'mo, &

ia

alteram capro emiffario,

Titum

9. Cujus exierit fors Domino, offeret illum pro peccato :

i me

ro. Cujus autem in caprum emiffarium, ftatuet eum vivum

r

coram Domino , ut fundat preces fuper eo, & emittat eum in

Snd

folitudinem,

pro u

11. His rite celebratis, offeret vitulum, & rogans pro fe, &

If

pro domo fua, immolabit eum:

oret [

12. Affumptoque thuribulo, quod de prunis altaris imple-

füper

ultra velum intrabit in SanCta :

verit, & hauriens manu compofitum thymiama in incenfum,

i

)u

13. Ut pofitis fuper ignem aromatibus, nebula eorum, &

^0.

vapor operiat oraculum, quod eft fupra teftimonium, & non

las

moriatur.

p

14. Tollet quoque .de fanguine vituli

» & afperget digito

omne:

fepties contra propitiatorium ad Orientem.

pecca

' 15s. Cum-

Ortin

—

22

6. Pro domo fua.) Protota familia

ea fecum extra caflra efïerfet in de-

fetran

facerdotum omnium, & Levitarum ;

fertum.

nam hi non continentur nomine po-

11. Offerer vitulum.) INon erathac

2j

puli ,

vitula rufa, dequa Num. 19. illaenim

fitis y

tinent.

fed ad Pgntificis df)mum per-

extra caflra pro peccato populi; hic

riumj

9. Cujus exierit fors. ) C)ui modus

vero in tabernaculo pro peccatis fa-

fervaretur in his fortibus , incertum

cerdotum immolabatur.

N ]

eft.

Sanäo;

12. Compofrtsum tbymiama. ) Cujus

um fr

Xo. Capruss emiffarium.) Proy, enf-

compofitio defcribitur. Exod. 56. 34.

farium, in flebr. eft DrxTy. Zzazel,

& 35..

1.

dequa voce miuiti multa.

DBreviter

Iptrabit in Santla.) inSan&um fan-

Ponif

dico, caprum Azazelidem effe, quod

&orum.

m (

caprum zZegnrem , vel em/[Jarium , &

Qret, ,

13. Q4o4 efé füpra ttfiimenium. )

l5 ]

ut vocant LXX. zzomoymetó» Xiuapos ;

Supraarcam , in quaeftteftimonium,

nam ?w Jez , caprum fignifieat 51

nitba

4zal vero abmnt , feu ablarns eff.

id eft, tabula legis.

h;

Ut fundat [uper'eo preces.) Ut fcili-

E? zon moriatur.) Ob negle&as* fa-

li proj

cras c&remonias.

cet confiteatur peccata fua , & popu-

U, Deumque roget, ut illa transferat

14. Contra propitiatorium. ) lta ta-

1j

in hircum ; erat enim hircus hic qua-

men , ut fanguis illud non tangeret.

$0. ]

Ífi piaculum populi , cui peccato po-

d orientem. ) Verfus anteriorem

A

partem, qua orientem refpicit.

"tpiaf

puli imponerentur , ut illeiis onuftus

4

Pt

CAP UTL XVL

387

prodo-

15 Cumque má&averit hircum pro peccato populi , inferet

fariguinem ejus intra velum, ficut praceptum eft de fanguine

abernge

vituli, ut afpergat e regione oraculi,.

16. Et expiet San&uarium ab immun

ditiis filiorum Ifrael ,&

iin, &

a praevaricationibus eorum, cunéctisque peccatis, Tuxta hunc

ritum faciet tabernaculo teftimonii , quod fixum eft inter eos,

Cato*

in medio fordium habitationis eorum.

h vivum

17.* Nullus hominum fit in tabernaculo, quando pontifex Luce

eumm

San&uarium ingreditur, ut roget pro.fe, & pro domo fua, & ': 1€

pro univerfo coetu Ifrael, donec egrediatur.

nfe t

18. Cum autem exierit ad altare,) quod coram Domino efk,

oret pro fe, & fumptum fanguinem vituli atque hirci fundat

: inple-

fuper cornua ejus per gyrum:

'enfüm ,

19. Afpergensque digito fepties, expiet, & fan&tificet illud

ab immunditiis filiorum Ifrael.

D

"w &

20. Poftquam emundaverit San&tuarium , & ta

ber/naculum,

& non

& altare, tunc offerat hircum viventem:

21. Et pofita utraque manu fuper caput ejus, confiteatur

t digito

omnes iniquitates filiorum Ifrael, & univería deli&ta, atque

peccata eorum , quae imprecans capiti ejus emittet illum per

hominem paratum, in defertum.

— —

$ Cutr

C

22. Cumque portaverit hircus omnes ini

« n de

terram folitariam , & dimiffus fuerit in deferto,

juitates eomm in

i

25. Revertetur Aaron in tabernaculum teftimonii, & depo-

n eratliec

fitis veftibus, quibus prius indutus erat, cum intraret San&tua-

.illrenim

Cecc o

pili; fic

rium, relictisque ibi,

24. Lï

catis d

Y$. Iofra /velus. ) Intra San&um

toto anno commiffis, quafi pollutum;

San&orum inferet fanguinem, fimul

& contaminatum videretur.

x

) Cyjus

cum fanguine vituli-:

equo num. 11.

Offterat bireum "viventem. ) Alterum

& r4. alioqui bis eodem die debuiffet

fcilicet pro emiffario refervatum non

d j5

Pontifex ingredi San&a San&orum,

immolando,; fed coram Deo, & ta-

um f

cum tantum femel in anno id ei li-

bernaculo vivum fiftendo.

ceret, ut patet Hebr. 9. 7.

21. Imprecans capiti ejus ) Ut fcili-

17. Ia Tzbernaeulo.) 1d eft ; in prio-

cet

p )

ri tabernaculi parte , qua San&um di-

firet.

peccatcrum pchain illum trane

moniuyy

citur ; namin Sanctum fan&torum nul-

T. defevtum. ) Übi hic caper emiffa-

li prorfusunquam aditus

patebat , pre-

rius devoretur a feris , atque ita pia-

ls liv

terquam Pontifici

culum fit populi , & hoc tnodo pec-

I18. Exierit ad altare.) 'Thymiamatis.

catis debitas pernas in ipfum transla-

Tut*

20. Poffiquam emumdawerit [antina-

tas luat.

qunpertt

ytt2. ) INon quod SanQuarium per fe

23. Rewertetur in Tabernaculum. )

xerore

expiatione indigeret, fed quod ipfum

Emittens enim hircum erat extra il-

jclt

peccatis populi, in cujus medio erat,

lud, ad oftium fcilicet tabemaculïf

e

328

LIBRILEVITICI

24. Lavabit'tarnem fuam in loco fan&o, indueturque veft-

is n

X

bus fuis. . Et poftquam egreffus obtulerit holocauftum fuum;

duetti

ac plebis, rogabit tam pro fe; quam pro populo.

H

25. Et ad

ipem, qui oblatus eft pro peccatis, adolebit fupef

atque

altare.

26. Ille vero, qui dimiferit caprum emiffarium, lavabit ve-

s

ftimenta fua, & corpus aqua, & fic ingredietur in caftra.

jgitur

27. Vitulum autem , & hircum , qui pro peccato fuerant

immolati , & quorum fanguis illatus eft in SanCtuarium, ut ex-

*Heb. piatio compleretur, afportabunt foras caíltra, * & comburent

4

jb

13:11-jgni, tam pelles, quam carnes eorum ,ac fimum:

28. Et quicumque combufferit ea, 1

avabit veftimenta fi

tif

ua ;

& carnem aqua, & fic ingredietur in caftra.

*Infr.. 49. Eritque vobis hoc legitimum fempiternum : *Menfeïfe-

23-37-'ptimo)

decima die menfis, affligetis animas veftras, nullumque

x.E'

2g.

opus facietis, five indigena, five advena; qui peregrinatur in-

dicen

fer vos.

4

3o. In hac die ex

piatio erit veftri, atque mundaþiö ab omni-

ovem

bus peccatis veftris : coram Domino mundabimini.

$]

31. Sabbatum enim requietionis eft, & affligetis animas ve-

foim).

ftras religione perpetua.

bit

d

32. Expiabit autem facerdos, qui un&tus fuerit; & cujus ma-

E

nus

&

p

eccid

245 Levalit carnem foam.) '"Totum

fiàcy

30. Legstimü;ms fémpitermum. ) Lex

fcilicet corpus , ut hec lotio fymbo-

perpetua, femper obfervanda.

lum fit munditiei per expiationem jam

Menje feptimo , €$c. ) Hinc, & ex

pera&am adepta.

num. 32. patet hoc fefítum expiatio-

TE

z leco fanito. ) ln atrio tabernacu-

[

nis, ejusque ceremonias pera&as fuifz

CþS p

li ad labrum ,. five mare eneum.

fe decimo die menfis feptimi ; quan«

Jndueturque veffibus. fuis. ) Pontifi-

do fcilicet Judai frueibus jam colle-

Qnre]

Cig ; nam deinceps folemnitas hzc erat

&is otium habebant Deo vacandi,

izta, & cum expiatione tranfierant

fe expiandi, Deoque-gratias agendi.

3.0(

figna lu&us.

Afflügetis apimas veftras.) 'Tum je-

ü k

26. Lavabit, 6c.) Ad abluendam

junando , tumaliis modis carnem ma

immunditiam legalem, quam contra-

cerando.

:

Qut aj

& m

Xit.ex contadu hirci tot peccatis, &

31. Sabbatum entom requietionis eff.)

ficeni

imprecationibus onufti.

Hebr. eft, /24batum [abbarz , five qeies

27. Afiertabunt foras caffva. ) Ob

quietis , id eft , fumma quies , quare

bun

caufam dicam cap. 4. 12.

0f

nec licebat in hoc fcfto cibos appara-

u ex

28- Quucwmque combulferit ea, Ejc.)

re, cum id aliis feitis liceret, ut pa-

ÍcN

Quicumque ex populo, cur hoc mu-

tebit cap. 23. 27.

3

TuS committebatur; neque enim hoc

32. Sacerdos , qui urius fi

)

R

Pontifes.

:

uyerir.

Re

faciebant facerdotes.

*

r

G»

C AP U T XVI. & XVII.

355

le vetti.

nus initiatae funt,r ut facerdotio fungatur, pr

1 fuum;,

dueturque ftola linea , & veftibus fan&tis,

o"patre fuo : in:

32. Et expiabit San&tuarium , & tabernaculum teftimonii,

t fuper

atque altare, facerdotes quoque , & univerfum populum.

. Eritque vobis hoc legitimum fempiternum, ut oretis pro

abitve

filiis Ifrael, & pro cun&tis peccatis eorum femel in anno. Fecit

1a,

igitur , ficut praeceperat Dominus Moyti.

fuerant

CAPUT XVII

iburent

Srubentur. Hebrei foli Deo facrificare , nn fz'ænzoszi, fet usquam

culi : atque a [anguinis , C? merticini

In füa,

tiifi ad offium taberna

efu ab[linendum.

"

enie 1

1. T? T locutus eft Dominus ad Moyfen , dicens:

lumque

2. Loquere Aaron , & filiis ejus, & cun£ts filiis Ifrael,

atur it-

dicens ad eos: Ifte eft fermo, quem mandavit Dominus, dicens:

4. Homo quilibet de domo Ifrael, fi occiderit bovem, aut

b omi«

ovem, five capram, in caftris, vel extra caftra, -

4. Et non obtulerit ad oftium tabernaculi oblationem Do-

nas v6

mino, fanguinis reus erit; quafi fi fanguinem fuderit, fic peri-

bit de medio populi fui.

debent filii Ifrael hoftias füuas,quas

jusme

3. Ideo facerdoti offerre

trüs

occident in agro, ut fan£tificentur Domino ante oftium taber-

nt eas hoftias pacificas Domino.

Vnaxcuïi teftimonii , & immole

l. ) Let

Cee3

6.Fun-

4« Sanguinmis reus erzz.) Morte ple-

xc.,&ex

34. Ur eretis, £5c. ) Vos Pontifices

eypiitio-

deinceps futuri.

Soli enim Pontifi-

&etur a judice, fires conftet; filateat,

d ff*

tes poterant expiare , & folemniter

Deum vindicem habebit.

j; quit

Qrare hac die.

Quaff ff fangminem fuderit. ) Occi-

detur perinde ac homicida occiditur.

n CO.'!Z-

v'a':lüdij

i. Criderit bovem, aut ovtm. Sed-

Ob hanc Legem Iíraelite bellum ap-

! agenfh*

fus eft: quicumqueimmolave-

pararunt contra Rubenitas , qui aliud

um je

rit, & facrificaverit ovem , bovem,

altare erexerant, Jofue 22. 12.

aut.capram extra tabernaculum , reus

jemme-

s. ldee.) Ne rei fiantfanguinis, &

eft mortis; quia fcilicet cum fit12icus,

mortis.

ni d)

facerdotale munus occupat, & quia

Qnas occident im

.4gra.') Quis mo-

extra locum ad facrificia deflinatum

re aliarum gentium occidere, & im-

(veques

hoc facit.

Deo taren infpirante ali-

h qulïe

molare folent in agro , idque .non

] gppm*

qui extra tabernaculum immolarunt ,

Deo, fed Damonibus; ut dicitur num.

fic Manue judic. 13. 19. $amuel. 1.

i

Ve] quas alias in agro occiderent,

, LP

Réposig. & r-Reg, 15 15. & If.

& immolarent, nifilex vetaret.

Rec- 16. 2. & David. ». Reg. 24. 18.

Sanüifrcentur

.) Ofterantur, &cgne

f/frfr' )

& Klias 3. Reg. 17. 36-

fecrentur,

L]

[

e

798

LIBRILEVITICI

6. Fundetqtte facerdos fanguinem fuper altare Domini ad

MT

oftium tabernaculi teftimonii

fuavitatis Domino:

; & adolebit adipem in odorem

fti,t

fu;

7. Et. nequaquam ultra immolabunt hoftias fuas daemonibus

n

cum quibus fornicati funt.

Legitimum fempitexjnu.m erit illis

& polteris eorum.

iniqu

8. Etad ipfos dices: Homo de domo Ifrael, & de advenis,

qui peregrinantur a

pud vos, qui obtulerit holocauftum , fiye

victimam ,

r

9. Et ad oftium tabernaculi teftimonii non addux

erit earh ^

ut offeratur Domino, interibit de populo fuo.

1o. Homo quilibet de, domo Ifrael, & de advenis, qui pere-

grinantur inter vos, fi comederit fanguinem, obfirmabo faciem

1.Li

meam contra animam illius, & difperdam eam de populo fuo.

Dos

IL Quia anima carnis in fanguine eft, & ego dedi illum

»]

tion f

vobis ut fuper altare in eo expietis pro animabus veftris, &

fanguis pro animze piaculo fit.

introc

12. Idcirco dixi filiis Ifrael : Omnis anima ex vobis non co-

atbul

medet fanguinem, nec ex advenis, qui peregrinantur apud vos.

41

bulyb

13. Homo quicumque de filiis Ifrael, & de advenis, qui pe-

regrinantur apud vos, fi venatione, àtque aucupio ceperit fe-

S*

ram,vel avem, quibus vefci licitum eít

; fundat fanguinem ejus,

VlVet

& operiat illum terra.

6 (

Gen

14.* Anima enim omnis carnis in fan

guine eft : unde dixi

Tevel

9- 4. filiis Ifrael:

*Su

Sanguinem univerf2e? carnis non comedetis: quia

D

' anima carnis in fan

7* 26

guine eft : & quicumque comederit illum,

interibit.

1s. Anima

Is

' Hofüias paciftcas. )' Sub pacificis, &

demonibus facrificaffe. Idem patet ex

Cor

holocaufta , & vi&imas pro peccato

Ezech: 16. 22. & fequentibus.

C ptur

intellige. Meminit tamen pacificarum

L

tantum ; nam tales fere demonibus

O. Hoeme qeilibez de domo Iffael)

Tats ta]

Homo Judaus.

immolabant.

Er. de advenis.) De profelytisad Ju-

comedi;

6. Sanguimem füper attare.) Per cir-

daifmum converfis.

fet) h]

tuitum altaris, ut patet cap 3

]

-

Ctiptür

habitant.

Quz peregrigautur. ) Cuui morantur,

7. Damonibus.) klebr. pufofs , vel

HO[ [/

fa:jri, quibus more gentium facrifi-

Obftrmabo factem meam.^) N ehementer

M. ]

cabant.

irafcar: fic & infra cap. 2o. 3.

Cum quibus. fornicati fzmr,) Quibus

l1. 4duima carmis i2 fanguime eff.

Ts luet

adheferunt. Fornicationis nominefre-

Pracipue e fanguine pendet ; fine ip--

quentifime: in Scriptura idololatria

fo enim perit animal. VideGen. 9. 4.

*l

fignificatur. llinc patet Judaos an-

13. Operist jLíuga terra. ) Ratio hu-

te hec tempora , cum adhuc in A.

jus rei eft, ne beftiz fanguinem lam-

mhotins

berent,

t d

gypto degerent , coluiffs idola , &

*

CAPUT XVII. & XVIIL

391

mind

15. Anima, quae comederit morticinum, vél captum a be-

odorem

flia, tam de indigenis, quam de advenis, lavabit veftimenta

fua, & femeripfum aqua, & contaminatus erit usque ad vefpe-

Yonibus

rum, & hoc orditie mundus fiet. .

16. Quod fi non laverit veftimenta fua, & corpus, portabit

Tit iHis,

7

iniquitatem fuam.

idvenis,

CAPUT XVII.

, five

Gradus conjugii illiciti , ac gentium opera fugiefida in "varia

lt eim,

carnali. turpitudine.

jl pere-

cutus eft Dominus ad Moyfíen, dicens :

y nciem

I LO

2. Loquere filiis Ifrael, & dices ad eos: Ego Dominus

lo füo.

Deus vefter.

ji 1lluta

3. Juxta confuetudinem terree JVEÉgypti, in qua habitaftis,

B

[ris, &

non facietis: & j

uxta morem regionis Chanaan, ad quam ego

introdu&turus fum vos, non agetis, nec in leg

| itimls eorum

fon C0

ambulabitis. .

.

.

yud voS

4. Facietis j

(

dicia mea, & praecepta mea fervabitis , & am-

bulabitis in eis: ego Dominus Deus vefter.

quipee

yerit fe«

$. * Cuftodite leges meas, atque judicia , quze faciens homo, g, .

*

vivet in eis.

Ego Dominus.

20,.1I.

T 6jU$

6. Omnis homo ad proxímam fanguinis füi non accedet, ut Rom.

revelet turpitudinem ejus.

Ego Dominus.

16. $.

kde lei

js: quia

1

v 1 eade

.12.

J

tillum

Anima

15. Moerticinum.) Per fe mortuum.

lia, qua juftitiam, & honeftum con-

À.

Captum a beflia. ) && fera aliqua di-

vium inter te, & proximum fla-

tuüunt.

j pret

fcerptum , & preguftatum.

Lavalit vefimenta fua.) 91 igno-

E* pracepta. ) Ceremonialia , qui-

LS- Ifm/.)

rans tale quid comederit ( nam fi fciens

bus rite colatis me.

comediffet , gravius mul&atus fuif-

U8. Vrver in eii, ) Servans has leges

a me vita diuturna, & profpera do-

ytisadju'

fct.) Infüper offeret facrificium pra-

Ícriptum cap. 4. 27. & fequentibus.

nabitur, ut diu per eas, & in earum

orantur,

Hec ordizce.) klifce ceremoniis.

obfervatione vivat.

6. Et proximam fanguinis fui, t$e.)

16. Portabit iniquitatem fuam.) Pce-

Nimirum juxta ea , qua hic flatuentur.

yementet

nas luetiniquitatis, & inobedientiz.

Ur revelet. turpitudintm.) 'lurpitu-

w')./! (/? Y )

do vocantur membra inhonefta, &

fine p*

cim legitimis eorum ambulabi-

revelare turpitudinem mulieris eft

3- .ZVE

ti.) Gentium ritus, & cere-

cum ea congredi , five in matrimo-

jeti. 9d

monias, quibus ipfi colunt fua idola,

Latio Jl

nio, five extra illud.

.

yert ]uf ,

& dxmonss, averfabimini.

Ego Deminus.) Cuui hzc pracipio,

4. J«dicia r';zm.) Pracepta judicia-

& cui a vqbi.s debetur, obfequium;

"

*

LIBRI

L E-V IT1/^CA

33

d. Turpitucïi-nem patris tuij & turpitudinem matris tuae non

í381

tui ell,

difcoopertes; mater tua eft : non revelabis turpitudinem ejus.

8. Turpitudinem uxoris patris tui non difcooperies : turpi-

15 T

E

tudo enim patris tui eft.

pinio!

9. "Turpitudinem fororis tuze ex patre, five ex matre, quae

Y«1

domi, vel foris genita eft, non revelabis.

Filn f

10. Turpitudinem filiee filii tuij vel neptis ex filia non re-

miniam

velabis: quia turpitudo tua eft.

19 S

11. Turpitudinem filize uxoris patris tui, quam peperit pa-

TieC ttv

tri tuo, & eft foror tua; non revelabis.

1j À

12. TTurpitudinem fororis patris tu

revelabi

:

i non difcooperies : qp.liaT

€aro eft patris tui.

1. C

miftione

13. Turpitudinem fororis

matris tuce non revelabis, eo quod

caro fit matris tuae.

Ml

I4. Turpitudinefi patrui tui non revelabis, nec accedes ad

2C poll

uxorem ejus? qua tibi affinitate conjungitur.

22 0

15. Tur-

abomina

3C

7. Turpimdx;nem patris rui , Efc. ) Ve-

ptis; ideoque tecum quafi una cenfe-

* Mulier

tatur matrimonium , & copula cum

tur, ut fi ejus turpitudinem reveles,

fcelus el

patre, & matre; olim enim barbari

tam tuam , quam ejus turpitudinem

aliqui, contra naturalem in hujufmo-

reveles.

Lonnsse

di perfonas reverentiam , patri , aut

1. Ea wxeris putris tuj.) Fiï'i:amï

smmatri mifcebantur.

V. lto

noverca tu£, qua tibi quafi cítforoz

1 ftst r

8; Uxoris patris tui.) INon habebis

agnata, non duces, nec cognofces.

&nim non

rem cum noverca tua.

X2. Soreris patris i. i.) Awmitem tus&.

debtt eam

Turpitudo enim patris tui eff.) Elebr.

*Caro eff patris ?zi.) Quia eft con-

nuüditas enim patris 151 «ff. q. d. eam

& libers

fanguinea patris tui , & ab uno paren-

euf, a,

nudavit , & cognovit pater tuus : ita-

te, eadem

I 7- ll,m

que omnino-indecens eft, ut tu eam

deciía.

que carne cum patre fuo

«ognofcas.

14« Twrpitudinen patres nom revelit-

Q Yi f

dbens t

9. Sororis f& ex patre.) Cug eum-

5/;.) Ut fcilicet uxorem ejus ducas,

9(514 (

dem tecum habet patrem, fed aliam

aut cognofcas , ipfo etiam mortuo;

Conjund

satrem.

nam verba fequentia , zec arcedes 44

Srve ex matre.) Qus eamdem te-

T upri

wuxerem ejus , explicant, quid fit patrui

ecths ef

«um habet matrem, íedalium patrem.

turpitudinem revelari.

Ubi notan.

Tevele.

Qua domi, welforis genita e/f..) Qua-

dum in veteri legematrimonium cum

his illa eft, quam mater de primo ma-

amita vetari, nonautem cum patruo :

À Iflrfj?a; l

rito fufcepit, & cum qua in domum

£0 nf

caufa eft , quia cum vir fit caput uxo-

15 $p

venerat, quando fecundo - huic mari-

ris , fi nepos duceret amitam , opor-

to nupfit , q. d. Uterinam fororem

t ret eara fubeffe nepoti; hoc autem

1€ qii f

etiam foris, & extra domum natam;

Cür timg

Zemo ducet,

indecens eft: inaltero autem cafü pa-

VCttms e

truo fübeflneptis, quod decentius eít.

Yo. Quia titrpitudo tuA eff. ) Quïa

15. Nares fa. ) Uxores filij tui

: ülhde

fcilcet a te reC:ca Jinea defcendit ne-

etia,mþ eo mortuo.

l'ï-f/r'!yil'aj

l 15,1'. um

CAPUT XVII.

395

U* non

14. Turpitudinem nurus tuze non revelabis, q.uia uxor filii

.

n Qjus,

tui eft, nec difcooperies ignominiam ejus.

: lürpi«

16. 'urpitudinem uxoris fratris tui non revélabis: quia tur-

p

þitudo fratris tui eft.

t que

17. Turpitudinem uxoris tuze, & filiae ejus non revelabis,

Filiar filii ejus, & filiam filiae illius non fumes,nt reveles igzno-

of re»þ

miniam ejus: quia caro illius funt, & talis coitus inceftus eft.

18. Sororem uxoris tuse in pellicatum illius non acci

pies9

Xerit pt-

nec revelabis turpitudinem ejus adhuc illa vivente.

19. Ad mulierem, quase patitur menftrua , non accedes

:

: quià

revelabis foeditatem ejus.

E

20. Cum uxore proximi tui

non coibis, nec feminis com-

6p quod

miftione maculaberis.

21.* De femine tuo non dabis, ut confecretur idolo Molochg *Infr,

;edes ad

nec pollues nomen Dei tui.. Ego Dominus.

20. 3.

22. Cum mafculo non commifcearis coitu foemineo

Y quia

abominatio eft.

——

1. Tur

23. Cum onini pecore non coibis, nec maculaberis cum eo.

* Mulier non fuccumbet jumento, nec miícebitur ei: quia"Infr.

unz cenfte

Ícelus eft.

20 I6.

1 reveles

24.Nec

pitudinem

) Fitiam

16. lxeris fratris t4i.) Excipe, ni-

«d affigendam sllam , fi videlicet vi-

fi elMoror.

Ífi fratet moriatur fine liberis ; tunc

deat fororem fibi fuperinduci velut

cnoces.

enim non tantum poteft,. fed etiam

pellicem ; itaque oriatur inter eas fi-

debet eam ducere , ut füfcitet femen;

multas, & amulatio.

mitg tf

3 ell cott-

& liberos fratri fuo ,

ut præcipitur?

"Adhuc illa vivente. ) Quia mortua

uno pret

Deut. 25. 5.

illa poterant accipere fororemin con-

17- Uxorts tua,

ö"flz'æ eus. ) Ita

jugem.

p tio

ut vel fimul vel fucceffive utramque

a21. ldolo Molecb. ) Deo Ammoni-

habeas uxorem. .

7 vevtlie

tarum, cui infantes comburebantur,

ia caro ilius funt.) Quia fcilicet

aut faltem traducebantur

per ignem

us ducis j

conjundz fuünt, & fanguine proxi-

in ejus honorem.

) mortuo H

Nec pollaes no

aneles 4(!

m uxori tuz , acproindeomninoin-

8

Deitui.) Hocenim

| i patr!/

decens eft, ut earum turpitudinem

mihi, meoque

mini effet dedecori,

by nofafte

reveles.

fi me relido, coleres idola, ac pra-

aceflus eff. ) LXX. fmpieras eff.

fertim Moloch tam infami cultu.

pium cum

m patrie

Heb. xefas eff.

23. Cum omni becore.) Cum pecore;

aput u

18. Serorema mxovis ft&. ) Vetatur

cujufcumque generis fit.

ne quis fimul duas uxores habeat;

Quia fcelus eff.) Hebraice, confu-

m, o

cum tamen prius fuiffet licitum , ut

ffo, non abominatio tantum , fed fce.

m af p*

difcimus ex fa&to Jacob, qui Liam ,

lus pudendum , & immane.

Adde

& Rachelera forores duxit.

ex hujusmodi con

greffibus monfira

sentits

Io pellicatum illins.) Hlebr. additur,

procreari.

; fjj i

Bibl, cum Com. Menoeb. Tosa, 1,

. Ddd-

9

$94

LIBRITEVITICI

24..Nec paluamiüi in omnibus his, quibus contaminatze funt

: $

! cabilis

univer(ze gentes; quas ego ejiciam ante confpeCtum veftrum,:

25.. Et quibu$ polluta eft terra: cu

& E

evomat habitatores fuos.

jus ego fcelera vifitabo; üt

teto: Q

26. Cufítodite legitima niea ; atque judicia, & non faciatis ex

€onibi

omnibus abominationibus: iftis

, tam indigena quam colonus,

N

qui peregrinantur apud vos.

impitt

27. Omnes enim execrationes iftas fecerunt accole terree,

T

qui fuerunt ante vos, & polluetunt eam.

lut &

.28. Cavete ergo, ne & vos fimiliter evomat, cum

9*

ceritis, ficut evomuit gentem , quze fuit ante vos.--

parilavfew-

que ad

,29. Oinis anima, quas fecerit de abominat

liges

piam, peribit de medio populi fui.

äonibus his quiþ—

101

30. Cuftodite mandata mea.

Nolite facere, quae fecerunt

grepabi

Donin

hi, qui fuerunt ante vos, & ne polluamini in eis. Ego Do-

ininus Deus vefter.

i.

COAXPAUT XIX

ünsqu

n

L

Variä þkæcepm toralia , .ac- yudicialia.

D tui

cutus eft Dominus ad Moyfen, dicens:

2

1

ï.LO

€um,

2.. Loquere ad

omnem ccetum filiorum Tfrael, & dices

Tnane,

*Sup. ad eos: *Sa

1I 44.

»

n&i eftote, quia ego fan&tus fum,, Domiynus Deps

;

1.Pet.

vefter,

—

1.16.

5. Unusquisque patrem fuum; & matrem fuam tímeat, Sab-

m

bata mea cuftodite.

Ego Dominus Deus vefter.

licitus :

4. Nolite converti ad idola, nec deos con

?. Bof

ifiaþiles faciatis vo-

fl pa&fi

bis. Ego Dominus Deus vefter.

s. Pfa

5. Si

6'*""';! &

&t v

34. Ne polluamini im omnihus bis. )

rà dicitur evomere tropice quafi cor-

Ym erj

Ád efít, in nullo ho

m polluamini.

ruptos mores , & impietatem nonfe-

trart, j

2$. Scelera "vifita

"

J

) Puniam.

Quit,

rens, fic Sap. s. 23. dicitur: Excam-

o06. Tum .indigena., quam colonus. )

defcet im illos aqua maris.

d

Colonus vocatur hic incola , qui in

2.- &antlz effore^) Mundi, & puri ab

