fit annulus, & armilla, & baculus.

|

D

26. Qui,agnitis muneribus, ait; Juftior me eft , quia non tra-

p

lu$ |

didi eam Sela filio meo.

Attamen ultra non cognovit eam.

iÍ

27. Inftante autem partu , apparuerunt gemini in utero,

Teove

atque in ipfa effufione infantium, unus protulit manum , in

)

qua obftetrix ligavit coccinum, dicens:

qu

t

28. lfte egredietur prior.

41

29. Illo vero retrahente manum , egreffus eft alter: dixit-

fb

que mulier; Quare divifa eft propter te maceria? & ob hanc

fibi

»1p4. Caufam vocavit nomen ejus Phares. *

EE

ralz.4.

30. * Poftea egreffus eft frater ejus ; in cu

&my

*Mat. coccinum , quem appellavit Zara.

ius manu- erat

tan

A](

1.5.

6 )

C A*

5

W .

rE

Joíyl

(1) Cap. XXXVIII. in ed. Sixt. continet 2Q. vers. ;

$(

27. Mpparuerunt. ) Obftetrix manu

Ecce

reffam , neque me pa&is fletiffe.

Cat 1

hald, & LX X. ze fomus derzfui.

ad uterum admota cognovit duos in-

24. Producite eam , ut comburatar.)

tus effe, & quafi lu&ari, quis prior

eorederetür.

Judas ut paterfamilias in nurum fen-

tentiam tulit judicis auctoritate, &

Coccinum. ) Ut conftaret , uter effet

tunc adulterii peena ignis fuit. For-

primogenitus.

4

taffe illud, preducite , exponendum de

e9. Dixitque mulier.) Obftetrix egre

ferens fe deceptam : metuens etiam ne

Dinc n

domo in carcerem , donec pepererit,

Iunt

ut poftea rogo tradatur.

INon Tu-

violenta hec eruptio matri, aut ge-

d2 , fed legitimi judicis fententia.

mellis noceret.

P

j FI "

26. Jufiior meeff.) Non caftior, aut

Quare divifz eff propter te macería

.

lllUm dl

Senfus eft, Quare frater tuus primus

I

fandior, fedjuftior. Tudas enim pro-

miíIa , & pa&a fua non fervaverat, &

egredi volens, fecundinas , quibus era-

tum Fed

injufle impediebat, ne prolem ex Se-

tis in utero involuti, difrupit?

Ti h

la fufciperet.

Phares. ) Significat feparationem , feu

&t (

Attamen ultra.) Quia nurus illi erat,

divifenem.

li cunt

& concubitus inceítus fuiffet. Pariter

30. Zara.) Oriens ita di&us, quod

3. 0j

Sela ab ea abflinuit, quia a Juda pa-

cum prior manum extuliflet , prius

lcet qi

oriri debuerat.

rente cognita.

Dyj,

u

4

x

*7-

3R

*

147

Bu

L

CALPUT XXXIX

(2

Cun pm[verä ageret Sofepb apud berum Putipbarem, contem-

illus

nens beram j[epius de concubitu. interpellantem ; — accufatur. apud

but?-

doiinum , €? in carcerem conjicitur : ubi cu[Todis gratiam na-

Cus , ommium vintiorum curam babet.

rty

QujUs

Gitur Tofeph du&us eft in /Egyptum, emitque eum Puti-

I.I

phar eunuchus Pharaonis, princeps exercitus, vir JEgy-

ntra-

ptius de manu Ifmaelitarum , a quibus perduttus erat.

af

2. Fuitque Dominus cum eo , & erat vir in cun£tis profpe-

ltem )

reagens: habitavitque in domo domini fui,

P

4. Qui optime noverat Dominum effe cum eo

,& omni»a ^

qua zereret , ab eo dirigi in manu illius.

4. Invenitque Jofeph gratiam coram domino fuo, & mini-

dixi-

ftrabat ei, a quo preepofitus omnibus gubernabat creditam

jhant

fibi domum ; & univerfa, qua ei tradita fuerant.

s. Benedixitque Dominus domui /Egyptii propter Jofeph,

p enit

& multiplicavit tam in aedibus

ftantiam :

quam in agris cun&tam ejus fub-

6. Nec quidquam aliud noverat, nifi"panem, quo vefceba-

C

tur. Erat autem Jofeph pulchra facie, & decorus afpettu.

1. Poft multos itaque dies injecit domina füa oculos fuosin

Jofeph, & ait: Dormi mecum.

8. Qui nequaquam acquiefcens operi nefario, dixit ad eam:

Ecce dominus meus, omnibus mihi traditis; ignorat, quid ha-

1 manü

beat in domo fua.

lsT*

T

js prot

9. Nec

"n

Quibus.) Qui illum in Palafti-

$. Benedixitque.) Bonorum oänium

Y

1. [1

na emerant a fratribus, iidem

affluentia replevit.

Tam im adibus, quam in agris.) Do-

nixap d

nuncin ZEgypto Putiphari vendi

runt.

yde-

mi, forifque.

xium

atf

2. Fuitque Dominus cum ev.) Semper

6. Nec quidquam, aliud mowerat , ?if

panem , quo "veféebatur,) Adagialis. lo-

illum divina gratia comitabatur, o.

quendi formula : fenfus eft,

l]ta o-

m

mnia illi expediens, & omnibus gra.

mnia fua commiferat Jofeph, utcum

, prirus

tum reddens.

jbus eu-

probitati ejus maxime confideret , nul-

Vir ip cuntlis profpere agens.') Vir non

lam rationem dati, & accepti repofce-

'

fel

s&tate , fed prudentia, & maturitate,

ret, folicitüs duntaxat menfa accum-

1 y

cui cuncta profpere cedebant.

bere, & frui iis, que Jofephi arbitrio

licet didicerat.

3. Optime moverat. ) Experientia fci-

apponerentur.

j qni

7. Poff multos itaque dies. ) Forte an»

; E5

noodcavo, nono, vel decimo poft

Dirigi.) Pro!ïperari » fortunari.

^

us

M

148

LISB RIIGENESIS

15 (

9. Nec quidquam eft, quod non in mea fit poteftate, vel

nontradiderit mihi, praeeter te, quae uxor ejus es: quomo-

tenebat

do ergo poffum hoc malum facere, & peccare in (1) Deum

5l

meum?

ris, m

di verbis per fingulos dies & mulier mole-

20. !

Io. Hujuscemo

fia erat adolefcenti, & ille recufabat ftuprum.

[todieb

j 1

II. Accidit autem quadam die, ut intraret Jofe

gh domum,

& operis quippiam absque arbitris faceret.

(it &

25 í

I2. Etilla apprehenía lacinia veftimenti ejus; diceret: Dor-

mimecum. Quirelicto in manu ejus pallio fugit, & egretfus

ftodi t

eft foras.

51

13. Cumque vidiffet mulier veftem in manibus fuis, & fe

€tt CU

effe. contemptam,

I4. Vocavit ad fe homi

nes domus fuze , & ait ad eos; En

introduxit virum Hebreeum, ut illuderet nobis: ingreffus eft

ad me, ut coiret mecum, cumque ego fucclamaffem ,

Iu

15. Et audiífet vocem meam, reliquit pallium , quod tene-

dltrit

bam, & fugit foras.

16. In argumentum ergo fidei retentum pallium oftendit

jra

marito revertenti domum,

17. Etait: Ingreffus eft ad me fervus Hebraeus, quem ad-

duxifi , ut illuderet mihi:

I.H[

&T

18. Dum-

t

j

(1) Deum. 4» edit. Sixt. legitur Dominum.

]

venditionem in ZEgypto; nam nihil

12. Lacinia.) Wxtrema fimbria , feu

V

ora veltimenti.

certi definiri poteft.

Injecit

. . eculos,) Flagitium fpi-

Egre[fus ff foras.) Potuiffet robuftus

rantes , lafcivos.

juvenis pallum de muliercule mani-

(c

9. Quomodo ergo po[fum.)) Quafï di-

bus violenter extorquere , fed nec

vim dominz facere voluit , nec con-

cat, qui fieri poffit, ut erga tam be-

nignum dominum tam fim ingratus ,

ta&am impure feminze manibus ve-

btm,

maxime cum id fine gravi Dei offen-

ftem ultra geftare fuftinuit.

.A

fa fieri non poffit?

13. Vidiffet mulier.) Facilis mulieri

1o. Per fingulos dies.) INulam occa-

ex amore in odium migratio, przfer-

Hhtyy

VEüem

fionem colloquii pellacis, & malefua-

tim fi fe & contemptam & deprehen-

tlæan

di fibi elabi patiebatur.

fam animadvertat.

Ptj

Stuprum. ) Adulterium eft. Cata-

14. locavit ad fe. ) Quiritans , &

h]

chrefis.

ut opem ferrent , & comprehende-

Vr

Ix. Ut iptraret. Jofcph domum , &5 ope-

rent Jofephum jubens.

L

vis quippiam ab[que arbitris faceret. ) So-

17. Servus Hebreus, quem adduxifli.)

CUH()Q,

li domi negotia domini procuranti

Etiam maritum culpe quodammodo

22

mulier impura fupervenit.

Chaldeus

participem facit , ut ita cogat acrius

fieba

ofephum. fzvire.

Simile illud

ait ingreflum , ut fcripturas ratioci-

in

d

2j

nierum inveftiparet.

ippolyto Seneca.

fe imr

ho

CAPUT XXXIX. & XL.

149

» Vi

18. Cumque audiffet me clamare, reliquit pallium, quod

dott0«

tenebam, & fugit foras.

Deum

19. His auditis dominus, & nimium credulus verbis conju-

gi5, ira:us eft valde.

mole«

* Pfat

20. * Tradiditque Jo

feph in carcerem, ubi vinCti regis cu-

ftodiebantur, & erat ibi claufus.

104.

8

Imum

z1i. Fuit autem Dominus cum Jofeph, & mifertus illius de-

dit ei gratiam in confpe&tu principis carceris.

Dot:

22. Qui tradidit in manu illius univerfos vinttos, quiin cu-

tefus

ftodia tenebantur, & quidquid fiebat, fub ipfo erat.

23. Nec noverat aliquid, cun£tis ei creditis; Dominus enim

&fe

erat cum illo, & omnia opera ejus dirigebat. (1)

: En

UCATUT.XL

üset

Kunuchorum Pharaonis. in carcere Sfofapb. [omnia. interpretatus ,

tene

elterum officio prifHino refTituendum ,. alterum. [ufpendio finiendum

endit

pradixit : que omnia in quraom's natalitio evenerunt.

s itaque geftis, accidit,ut peccarent duo eunuchi, pin-

n:d-

1 .HI

cerna regis /Egypti, & piftor,domino fuo.

». lIratusque contra eos Pharao ( nam alter pincernis prae-

Jutt

erat, alter piftoribus )

3. Mifit eos in carcerem principis militum jin quo erat vin-

Gus & Jofeph.

j1; tl

T 3

4. At

bufus

miti-

(1) Caput XXXIX. in edit. Sixt, balbet 1g. wers.

d n

—— en preceps abit ,

enim fidei , & prudentie ]of'eph—i com-

Cl

Enfémque trepida liquit. attonitus fuga.

mifla.

;

us ve

19. Nimium credulus. ) Eixcoecante

zelotypia: nec advertit hanc ipfam

I- T peccavent.

Quod crimen ad-

vlieri

veftem indicium potius effe violen-

miferint, ignoratur; fortaffe

wl'æfbf'

tie a muliere profe&z , ut notavit

veete

Philo.

aliquid furati de annona , vel aliqua

orta fufpicio , ne Pharaoni venenum

20. l» carcerem. ) Ylebr. i» demum

pararent.

51&

aarceris.

Pincerna.) loXX. habent, Prigcipem

yande-

131. Prineipis earccris,) Prafe&i, &

pineernarum , eorum fcilicet, qui Pha-

cuftodis.

xifi)

raoni vinum mifcebant pocillatorum.

22. Sub ipfe erat.) Directione ejus

Piflor.) N ox Hebrza panis cottorem,

mou

fiebat.

fignificat. LXX. Principem eorum,

MHS

qui panes faciebant.

il

23« Nec movtrat aliquid. ) Nulli rei

fe immifcebat, nihil curabat, omni

3. Prineipis militum.) Putipharis.

; R

150

LIBRI GENESIS

4- At cuftos carceris tradidit eos Jofeph , qui & miniftrabat

E

& illi in cuftodia tene-

eis. Aliquantulum Lemporls fluxerat,

a

Trecum

bantur.

de ifto

s. Videruntque ambo fomnium no&te una juxta interpreta-

I5 !

tionem cong:uam fibi.

innoc

6. Ad quos cum introiffet ]ofeph mane, & vidiffet. eos tri-

16

ftea

diffoly

p? Sc1fc1tatus eft eos, dicens: Cur triftior eft hodie folito

janna

facies veftra ?

v

8. Qui refponderun*- Somnium vidimus, &

; non eft, qui

Ottnes

:m*erpretetur nobis.

Dixitque ad éos Jofeph. Numquld non

If..

Dei ett interpretatio?. referte mihi, quid videritis.

caiftt

9. Narravit prior, preepofitus pincernarum, fomnium fuumj

b

Videbam coram me vitem ,

It Cru

10. In qua erant tres propagines, crefcere paulatimin gem-

20

inas »

& poft flores uvas maturefcere.

gnnd

1. Calicemque Pharaonis in manu mea, tuli ergo uvas, &

Inag

expreffi in calicem ,

quem tenebam , & tradidi poculumPHa—

PO

raont.

pocul

12. Refpondit Tofeph ; Hzec eft 1merpretat10 fomnii: Tres

24.

propagines, tres adhuc dies funt:

proba

15. Poft quos recordabitur Pharao minifterii tui, & refti-

12

tuet te in gradum priftinum ; dabisque ei calicem juxta offi-

—

Tatum

c1um tuum , ficut ante facere confueveras.

1

14. Tan-

(

Vintius.) Captivus, jam enim vin-

Io. Tres propagnes.) "Tres palmites,

H 1

cula dempta.

feu tria flagella vitium, in terram de-

Ditun

4. Cuffos carceris.)) Clavicularius, er-

preffa ad novas vires in folo colligen-

i £

aftularius.

das, & novos pampinos fundendos

ACar

dliquantulum temporis fluxerat. ) Ali-

hoc Latina vox , Propago , & Grzca

ls

qui probabiliter putant annum unum,

lttes

z.9:w*", que eft apud LXX. figni-

g. Juxta interpret ationem congruam fibi.)

ficant.

fhmt

Unufqu'que vidit fomnium con-

12. Tres adbuc dies fünt. ) 1d eft

D:'E

gruum funüioni fue , & indicans,

fignificant.

T

"Tres pono propagines

quid fingulis eventurum.

in terram depreffz , & ex illa emer-

H

8. Non eff , qui interpretetur. ) Quia

gentes, bene tres dies fignificant; to-

)n ,

earcere conclufi fumus , interpretis

ties enim Sol conditur ,

& rurfus in

b .

copiam non habemus.

triduo exiflit.

tum (

Numqmd zom Dei eff mterpremtm 2)

13. Pofé quos. ) lebr. Et. dum adbuc

W

Qu.;h dicat ,

neminem poffe interpre-

tres dies , id eft, poft tertium inchoa-

Ceden

tari vere fomnia , nifi a Deointerpre-

tum.

]y,

tationem accipiat: Deum vero reve-

Recordabitur Pharao minifferii tui. )

C

lare, cui velit , & fe fperareida Deo

Hebr.

elevabit Pharao

caput — tutum ;

Iritio,

fibi conceiïum iri.

let C

hoc eft, priflinz dignitati reftituet.

[ pr"

a

"

Q.A POUT- X2

Ift

lrb

14. Tantum memento mei, cum bene tibi fuerit, & facias

| tene.

mecum mifericordiam: ut fuggeras Pharaoni, ut educat me

de ifto carcere ,

pret-

15. Quia furtim füblatus fum de terra Hebreeorum , & hic

innocens in lacum miffus fum.

05 tf*

16. Videns piftorum magifter, quod prudenter fomnium

diffolvifiet, ait : Et ego vidi fomnium , quod tria caniftra

folito

farinae ; haberem fuper caput meum:

17. Et in uno caniftro, quod erat excelfius, portare me

, qui

omnes cibos, qui fiunt arte piftoria, avefque comedere ex eo.

( non

18. Refpondit Jofeph: Hsec eft interpretatio fomnii: Tria

caniftra, tres adhuc dies funt:

foum

19. Poft quos auferet Pharao caput tuum ac fufpendet' te

in cruce , & lacerabunt volucres carnes tuas.

|.gem-

20. Exinde dies tertius natalitius Pharaonis erat: quifaciens

grande convivium pueris fuis, recordatus eft inter epulas

u5 &

magiftri pincernarum, & piftorum psincipis.

nPha

21. Reftituitque alterum in locum fuum , ut porrigeret ei

poculum:

Tres

22. Alterum fufpendit in patibulo, ut conje&toris veritas

probaretur.

n

refti

25. Et tamen fuccedentibus p

rofp

er-

, offi-

eris'; præpofïtus pinc

4

F

-

narum oblitus eft interpretis fui. ( 1)

(1) .C.fa;;. XL. in edit. Sixt. abfoloitur Y4. vers.

Tat-

—

Imites

14. Tantum memento,) Non pofco

capite fuftinere tria caniflra invicem

and

pretium tam faufli nuntii, tantum

fuperpofita, in quorum imo & medio

mihi faveasapud Pharaonem, uthinc

foli panes erant, in fupremo vero o-

l

128[1

educar.

:ndOS

non

mne genus cibi piftorii, pafte, arto-

Graci

, I5. Furto. ) Plagio fratrum

creg& , & hujufmodialia, ad qu& aves

fratres , non adulteram accufat , fed

carnivorge advolabant.

fign

fuam tantum innocentiam profitetur.

10. Pofi quos, ) inchoatos; namter-

tió die durante id accidit.

De Terra Hebraorum.) De terra Cha-

u

naan , in qua "pater & fratres, qui

Auferet . . . caput tuum ) Vita privabit.

ngme*

Hebrzi funt, degunt.

Lacerabunt. volucres. ) INam . crucifi-

eme

xorum cadavera Gentiles de crucibus

In lacum.) In carcerem. Vox He-

!ty f0

brzea 5*3 r cifternam, lacum , an-

pendere finebant , & carnivor& aves

;; 0

trum fignificat.

in ea involare folebant, feque eorum

carnibus pafcere.

Hoc elt quod

4l

i

16. Videns.) Ex interpretatione pre-

cedentis fomnii fpe bona plenus.

Horatius dixit.

n duot

Prudenter.) Magna verifimilitudine.

Pafces im cruce corvos.

. Canifiva f'arina.

Tres cophimi pollinis

22. lt conjetloris weritas , 67.) Sen-

i

tritice?, ut vertit Aquila, vel, utha-

fus eft, ex quo fa&um elft, ut appa-

fUf s

Ltet Chaldzus.

Tria camiflra plena. pa-

reret conje&orem vere fomnium fuif-

yd

neprincipali. Nifus ergo fibi eft piftor

fe interpretatum.

i

; Ea

1j2

LIBRI GENESIS

QOUXPUCE 'S(LI

Conf

10.

Somnia Pbaraonis de bobus & fpms unicus Stofapb. interpretatus,

W

udi

1oli z Egypto praficitur , €? ex Afenetb data fibi a Pbarao-

H

neuxore duos füffulit filios ante feptem famis annos.

türof

JOft duos annos vidit Pharao fomnium,

Putabat fe ftare

n

fuper fluvium.

]hs

2. De quo afcendebant feptem bovés, pulchrae, & craífee

D

mmls

& pafcebantur in locis palüftribus.

em

L

3. Aliae quoque feptem emergebant de flumine, foedæ,

confeCteeque macie, & pafccbantur in 1pfa amnis ripa in locis

toton

virentibus.

s

4. Devoraveruntque eas, quarum mira fpecies ,

& habi-

a

tudo corporum erat.

Expergefattus Pharao,

16

s. Rurfum dormivit,

& vidit alterum fomninm: Septem

foera

fpicae pullulabant in culmo uno plena, atque formofze.

iv

6. Aliee quoque totidem fpicee tenues, & percuffoe uredi-

te f

ne oriebantur,

I

2 Devorantes omnem priorum pulchrltudmem. Evigilans

&ol

Pharao poft quietem ,

l

8. Et facto mane, pavore perterritus, mifit ad omnes con-

defm

cunctosque fapientes:

& accerfitis narravit

Yidei

je&ores gypti,

fomnium, nec erat, qui interpretaretur.

9. Tunc

20

M

Off duos anmos.) klebr. A fine

fomnia unüm vocantur fomnium,

g

P

duorum annorum, id eftbien-

quia unum fuerunt fignificatione pro-

phetica; duo vero tempore , & mo-

nio completo a liberatione principis

Solent autem fom-

pmcemarum.

do fignificandi,

nia divinitus immiílaà non raro eam-

Ye

ts

Super. flivium. ) ]uxta fluvium. Ni-

ume

dem rem exhibere, ut patet ex hoc

Cony

eodem cap, n. 3^. fic apud Danielem

Citus !

2. Loecis paluffribns. ) Paulo remo-

idem fignificatum per ftatuam & ar-

)

tiusa INilo, pratis tamen humenti-

borem.

Sic de fomnio Ptolomæ1

Di:/

bus, & promde gramme plenis.

7)j

3. hn ipfa amnuis ripa.) blebr. fsper

"Tacitus l. s. hifl. Ez4em Jpeeies terri-

labium fluminis.

Fertilitas /Egypti de-

bilior jam , &$ inflantior.

6. Uredine. ) Vento urente , Euro

1an

pendet a INili exundatione, 1deo pin-

Ste-

ues vacca vifz pafci remotius.

deficcante, qui ventus /Egypto no-

riles anni funt, quando flumen . ma-

xius ; flat enim a vafta Arabia foli-

V ber

ligne folam viciniam irrigat: propte-

tudine.

Cx? 1

7. Evigilans Pharao.) Hebr. evigila-

l

rea macre& in ipfa ripa pafcuntur,

'quafi di-

022

De"vorawmntque.

) Quia flerilibus

vit Pbarao, $. ecce fomnium ,

Vottg

annis omnis fertilium annorum copLa

cat, illi jugiter obfervabantm

fuit abfumpta.

S Conjetlores.) Ariolos, qui pacto

12

cum Damone inito divinant,

Mos

Jil) &

&. Alterum.) Infra n. 25. hec duo

TT

C NBU' T. XUF

153

9. Tunc demum reminifcens pincernarum mamüer, ait :

Confiteor peccatum meum:

AT,

10. Iratus rex fervis fuis, me, & mag1ftrum piftorum re-

trudi juffitin carcerem principis militum:

(

1ir. Ubi una no&te uterque v1d1mus fomnium praefagium fu-

tur orum.

flare

i12.

Erat.ibi puer Hebrseus, eJusdem ducis militum famu-

lus : cui narrantes fomnia,

Taffe

.13. Audivimus quidquid pofieä rei probavit eventus- ego

enim redditus fum officio meo: & ille fufpenfus eft 1in cruce.

«de ,

14. Protinus ad regis imperium edu&tum de carcere Jofeph

totonderunt

ac Vefte mutata, obtulerunt ei.

locis

. Cui ille ait

: Vidi fomnia, nec eft, qui ezdlfþeratJ quae

hab-

audm te. fap1enmï'ime conjicere.

16. Refpondit Jofeph: Absque me Deus refpondebit pro-

?

fpera Pharaoni.

17. Narravit ergo Pharao , quod viderat: Putabam-me üa»

jredi-

re fuper ripam fluminis,

18. Et feptem boves de amne conícendere, pulchras nlmlsä

& obefis carnibus: quae.in paftu paludis vire£&ta carpebant.

rilans

IQg. Et ecce; hasfequebantur alize feptem boves in tantum

j COn'

deformies , & macilentze: ut numquam tales in terra /Egypti

viderim:

rravit

20 Quie, devoratis, & confumptis pecoribus,

——

"Tunc

'*Jullum faturitatis dedere veftigium , fed fimili macie ,

& qua ore torpebant.

Evigilans, ruxfus fopore depreffus.

mnum,

u

"

22. Vi-

iid pro

& mo

m form-

vetus ZEeg äyptxotum & diu retentus,

14- Totonderunt. ) Moris olim fuit,

eam

confulendi hoc genus horninum. 'Fa-

üt in lu&u, captivitate , fer mute

ex hoc

citus lib. 4. hift. de Ptolomao ; Pre-

capllium barbamque intonfam relin-

yniele

quexent in meeroris argumcntum

&ar-

lomeus omine , & miraculo excitus ,. Sa-

cerdotibus /Egyptiorum , quibus mos talis

Vefte'mutata.) Lugentes enim aut

lomæï

iptelligere , otlurnos vifus aperzt.

fordidati Regem adire non poterant.

1 teri-

Nec erzt , qm interpretaretur. ) Apte,

Vide infra cap. $0. 4. & Efther 4. 4.

& fapienter , itaut Regi fatisfaceret.

16. «dbfque. mt. ) Hoc eft zo €go ,

furo

9

Peccatum maum. ) . Ingratitudinem,

ftd Deus, ut vertit Symmachus, five

to 10*

& beheficii oblivionem a [Jofepho ac-

; D

cepti.

nontam ego , quam Deus , unde &

re&e Chald&us, zoz ex fapzentia mea,

II. Præjlzgzum.) Hebr. suzu/qui/que fe-

fed 4 fucie Domini refpondebitur pat Pha-

(Wf l

eundum (olutionem fomnii fui fommisvi-

YA00s

Luaft d

27245

12. Puer.) Adolefcens,

Profpera. ) Puto vaticinium potius

Bibl. eum.Com, Menocb. T. £.

U

pa&o

*

Mos

-Ó

154

LIBRI GENESIS

22. Vidi fomnium: feptem fpicae pullulabant in culmo uno,

J

plense , atque pulcherrimze.

ottine

23. Alid& quoque feptem tenues, & percuffe uredine,

furqui

oriebantur e ftipula :

24. Quze priorum pulchritudinem devoraverunt. Narravi

*

preiu

conjeCtoribus fomnium, & nemo eft, qui edifferat.

3l

25. Refpondit Tofeph : Somnium regis unum eft ; quse fa

$

urus eft Deus, oftendit Pharaoni:

virom

26. Septem boves pulchrae, & feptem fpicze plence , feptem

ubertatis anni funt: eandemque vim fomnii comprehendunt.

u

21. Septem quoque boves tenues, atque macilente, quae

Xven

afcenderunt poít eas, & feptem fpicse tenues, & vento uren-

40.

te percuffze: feptem anni ventura funt famis.

cund

28. Qui hoc ordine complebuntur,

àm,

29. Ecce feptem anni venient fertilitatis magnze in univer-

;

AT

fa terra JEgypti:

füper

30o. Quos fequentur. feptem anni-alii tantae fterilitatis, ut

g.

oblivioni tradatur cun&ta retro abundantia ; confumptura eft

que

enim fames omnem terram ,

qUre

31. Et ubertatis magnitudinem perditura eft inopice magni-

.

9

tudo.

Qam;

32. Quod autem vidifli fecundo ad eamdem rem pertinens

pout

f

fomnium : firmitatis indicium eft, eoquod fiat fermo De1 ,^ &

4

velocius impleatur.

.

io

33. Nunc ergo provi

deat rex virum fapientem , & indu-

1 0n

ftrium ; & preeficiat eum terree ZEgypti.

34. Qui conítituat prsepofitos per cun&tas regiones; &

quintam partem fru&tuum per feptem annos fterilitatis ,

J

li ür

35. Qui

0n;

!Hu p

40

hoceffe , quam bene precandi for-

t2 äd eft, quia fanüs tempore par-

mulam.

ciore victu homines contenti funt. 2.

p r

LU

af. Unumeft. ) Significatione ; nam

quod de fertilioribus annis multorum

L

horrea adhuc plena effent. 5. quia fem-

Uts t

ejusdem rei Symbolum.

Nj

32. Firmitatis inditium eff.) Hoc eft,

per prope INilum aliquid feri poterat,

ad confirmandam priorem pradictio-

quod quia valde parum propter exi-

[

nem adhibitum , .& certiorem te red-

uas ejus exundationes , pro nihilo

Q

dendum proculdubio ita futurum.

À

ere reputabatur; adeo ut idcirco di-

U

&)

34. Quintam partem.)) Cum fint to-

catur inferior cap. 4j. 6- "e& ararí,

tidem anni fertilitatis,& fterilitatis, cur

nec feri potuiffe.

B

Ti

non mediam ? 1. quia fufficiebat quin-

Yehi

us

x

CAPUT

XLI.

156

0Uno,

35. Qui jam nunc futuri funt, conereget in horrea: &

omne frumentum íub Pharaonis poteflate condatur, ferve-

«dine,

turque in urbibus.

artavi

36. Et praeparetur futurae feptem annorum fami, qus&e op-

prefura eft /gyptum , & non confumetur terra inopia.

47. Placuit Pharaoni confilium, & cun&tis miniftris ejus:

Ug fa;

38. Locutusque eft ad eos: Num invenire poterimus talem

virum, qui fpiritu Dei plenus fit ?

eptem

59. Dixit ergo ad Jofeph: Quia oftendit tibi Deus omnia,

ndunt.

quae& locutus es , numquid fapientiorem , & confimilem tui

; qu&

invenire potero?

uren.

40. * 'Tu eris fuper domum meam, & ad tui oris imperium *Pfal.

cun&tus populus obediet: uno tantum regni folio te proece- 1o4-

am.

,

À

215 I»

ac

nivet-

41. Dixitque rurfus Pharao ad Jofeph : Ecce, conftitui te

-

2153

fuper univerfam terram /Egypti.

A&.7

s. t

42. Tulitque annulum de manu fua, & dedit eum in ma- 1e

yra elt

nu ejus: veftivitque eum ftola byffina, & coll

auream circumpofuit.

o torquem

Tapri-

43. Fecitque eum afcendere fuper currum fuum fecundum,

clamante praecone, ut omnes coram eo genufleCterent, & prae-

tinens

pofitum effe fcirent univerfee terree /Egypti.

ds

44. Dixit quoque rex ad Jofeph: Ego fum Pharao: absque

tuo imperio non movebit* quisquam manum , aut pedem

jndu-

in omni terra /Egypti.

U2

45. Ver.

s; &

3$. Congreget in berrea.) Per fingu-

Ut omnmes coram eo genuffetlerent. ) In

)

las urbes divifa.

Hebr. eft6$ clamaverunt ante eum Abrecb.

Omnue frumentum.) Scilicet e quinta

Aliqui putant vocem z£rech fignifica-

illa parte colle&um.

re, Flee gemu, alii, Pater tezer , 2lii ;

4o. d rui oris imperium cuntus po-

Pater Regzs.

"hargum ita vertit: Clz-

n

pulus obediet,) Hlebr. eft : Omanis pepu-

mabant , "vivat pater. Rebis, qui eff Prin-

unt, 2«

dus ad os tuum ofüulabitur ,

id eft,

ceps im fapientia , &$ temer im amnis.

[torum.

oris tui praceptum exofculabitur, ve-

44- Ego fum Pharao. ) Quafi dicat:

j fem-

nerabitur, eique libenter parebit.

juro tibi per me ipfum, qui fum Rex

oterts

42. Annulum.?) Signatm*ium ad fan-

fupremus.

Omnes /Egvpti Reces

q U

-cienda decreta.

Pharaones dicti funt annis ferme mille

BMO

Stolabyffma.) us tuncSatraparum,

quadrir

üngentis a primo , cui hoc no-

rco d*

& Principum in ZÉgypto propria.

men.

P

oftea Reges Alexandini di-

&i funt. Ptolomzi.

Wlf'

Byffus lini tenuiffimi fpecies eft.

Torquem. ) Catenam auream.

-Non movelit. quisquam. ) Nihil mo-

43. Girrum füwm fecundum. ) Quo

menti alicujus fiet fine confenfu tuo,

videtur adagium.

vehi folitus, qui fecundus a Rege.

Wb; ]

1$6

LIBRIGENESIS

- 4$. Vertitque nomen ejus, & vocavit eumlingua 7Egyptia-

P

ca, Salvatorem mundi.

Deditque illi uxorem Afeneth filiam

ul

Phutipharis facerdotis Heliopoleos. . Egretfus eft itaque Jofeph

3

ad terram JEgypti:

]

fhen

!

46. (Triginta autem annorum erat, quando ftetit in con-

fpe&tu regis Pharaonis) & circuivit omnes regiones JEgypti.

quic

47. Venitque fertilitas feptem annorum: & in manipulos

j

fült

reda&tee fegetes congregatsee funtin horrea JEgypti.

48. Omnis etiam frugum abundantia in fingulis urbibus con-

&

dita eft.

f

49. Tantaque fuit abundantia tritici, ut arenge maris coge-

tent

quatetur, &.copia menfuram exeederet.

^* Tafr.

3o. * Natique funt Jofeph filii duo, antequam veniret fa-

45.20:es : quos peperit ei Afeneth filia Putipharis facerdotis Helio-

459* poleos.-

I

$1. Vocavitque nomen primogeniti , Manaffes, dicen

'S: Ob-

L

f

livifci me fecit Deus omnium laborum meorum, & domus

:oizjiï

patris mel.

$2. Nomen quoque fecundi appellavit Ephraim , dicens :

Crefcere me fecit Deus in terra paupertatis meae.

$5. lgitur transaCtis feptem ubertatis annis, qui fuerant in

1

ETI

AE gypto/ ;

E

534. Coe-

(i

AS: Lingua JEgyptiaca. ) Merba hac

terunt in confpetin Regís. 1. Reg. 16. 21

oni

non in Hebreo fünt, nec in. Greco

fletit coram. te.

L

additum ab interprete Latino, ne

47. Im munipuloes, )

"Tanta

fuit

itm

crüciemur

uxrentes, cujus lingue

abundantia, ut cun(ta horrea mani-

vocabulum fit, quod fequitur.

[

pulorum: acervis complerentur; ideo

Vs :

Salvatorem mundi. ) Quod fcilicet

etiam manipuli conditi- in horrea,

fua prudentia, & fapientia ab ea mun-

uia fic diutius confervatur triticum,

5

di plaga exitium ave

I

fame imminebat.

L:terit, quod a

quia quotannis ex manipulis fru-

mentum excutiendo quaedam triture

j

Afenetb. filiam. Putipbaris. ) Putant

fpecies exhibebatur, quz triftitiam

aliqui hunc Putipharem eundem effe

ex fterilitate leniret.

cum primo hero Jofephi: fed verius

49. Ut arene maris. ) Hyperbole.

()

eft efle diverfum: hic enim facerdos

Menfüram. ) Annorum praceden-

erat; ille militix princeps; Hic He-

tium

etiam-fertiliffuimorurm.

u

liopoli, ille Memphi in regia de-

s

ebat.

$I

Manaffes. ) Yd eft faciens obli-

C'lmjn

vifci

Heliopolos. ) Qu& vox civitatem

fim

Selis fignificat.

$*

46. Stetit im confpetiu. ) Hebremis,

nes.

- Ephraim. ) Id eft fru&ificaFiom

1el

ftare in confpettu Domini, eft fer-

Paupertatis, ) Humiliationis , aflli-

,

vire, feu-miniftrare. Dàn. 1. 19. fe-

&ioris.

*

£

"

b

u

CA TPUT XLL & XLH

157

pue-

$4. Coeperunt venire feptem anni inopis: quos preedixe-

iliam

rat Jofeph: & in univerfo orbe fames pïo.valmt) in cunéta

Xeph

autem terra /Egypti panis erat.

$5. Qua efuriente ,. clamavit pcpuïus ad ?Phaïz:onem7 ali-

Cot-

menta petens, quibus ille refpondit : ite ad. Jofeph:

. & quid-

ypti

quid ipfe vobis dixerit, facite.

pulos

$6. Crefcebat autem quotidie fames in omni terra, ape-

ruitque Jofeph univerfa horrea, & vendebat JEgyptiis: nam

COf«

& 1illos opprefferat fames.

$1. Omnesque provincis» veniebant in JEgyptum , ut eme-

(od

tent efcas, & malum inopiae temperarent. ( 1)

et f

CAPUT- XLII

elio

Fratres "Fofepb in | ZEgyptum pro emendis frumentis a patre

0»

tiffi, ab eo cognofcuntur ,

ac durius f?"(läifliifllf" 69') 14 Carcereis

Is

conjzczzmtw'

tandem Szmeo,fe in vinculis relc&*o, revertuntur. ,

pecuniam in jaccis una cum frumento infcii referentes.

ens

I. Udlens autem ïacob quod alimenta venderentur in JEgy-

nt 1f

pto, dixit filus fuis: Quare negligitis?

defcen«

2. Audivi, quod triticum venumdetur in /Egypto ;

C

dite, & emite nobis neceffaria, ut poffimus vivere, & non

(fel

confumamur inopia.

3. Defcendentes igitur fratres Jofeph decém, ut emerent

fuit

frumenta in /Egypto;

4. Benjamin domi retento a Jacob, qui dixerat fratribus

tant

1(190

ejus: Ne forte in itinere qmdquam patiatur mali:

xo]'l'eal

5. Ingreffi funt terram /Egypti cum aliis , qui pergebant ad

iCf

emendum.

Erat autem fames in terra Chanaan.

j fni

ritire

6. Et Jofeph erat princeps in terra /Egypti, atque ad ejus

titiam

nutum

(1) Cap. XLI. in edit. Sixt. abfolvitur vers, 38

o

npde'ï

$4 De unrverfo orbe. ) JEgypto cir-

Frequenter Hebrei utuntur werbo

cumjacente Syria, C hunan'w, &c.

frangendi, cum de cibis eft mentio.

00

Ji

$7. Omnefque. Provincie.) Proximz;

Thren

4- 4« Parvuli petierunt panem,

fiam. ceteris vix ad paucos menfes

&f zon erat , qui frangeret . eis,

catio

]()fepht horrea fuffecitfent.

Quare mglzgztzs?) Hebr. u quid

uod alimenta vvenderentur, ) Elebr.

"Q

vos ipfi afpicitis? qui habitus otiofo-

aHïl

« quo2 effet divifio, - fén frallio in

rum eft, & defidum expectantium,

/Fzypfa, id eft, quod dividerentur cibi.

dum alter rem expediat.

r Pa d

-

158

LIBRI GENESIS

"

nutum frumenta populis vendebantur.

I$

Cumqu; adoraffent

Phir

cum fratres fui,

7. Et agnoviffet eos , quafi ad alienos durius loquebatur ,

mini

intericgans eos: Unde venittis ? Qui refponderunt: De ter-

.I6'

ra Chanaan , ut emamus vi&tui neceffaria.

VInQt

l

$. Et tamen fratres ipfe cognofícens, non eft cognitus ab

fat:

eis.

I*'!

9. Recordatusque fomniorum, quae aliquando viderat , ait

18

ad eos; Exploratores eítis; ut videatis infirmiora terrae, veni-

(ixi,

ftis.

19,

1o. Quidixerunt: Non eft ita, domine, fed fervi tui vene-

Y0s3

runt, ut emerent cibos.

Ve(lr

11. Omnes filii unius viri fumus: pacifici venimus, nec

20

quidquam famuli tui machinantur mali.

f

m v

W

di

12. Quibus ille refpondit: Aliter eft: immunita terrae hujus

confiderare veniftis.

2l

13. Atilli: Duodecim, inquiunt, fervi tui, fratres fumus,

Kec

filii viri unius in terra Chanaan ; minimus cum patre noftro

J

Ts

eft , alius non eft fuper.

Venit

is.

22,

14. Hog eft, ait quod locutus fum : Exploratores eft

La

No

j

J (

6. Aderaffent. ) More Kegio vultu

9. Expleratores effis. ) &ihiï labo-

randum, ut hanc infimulationem men-

23

profunde ad terram inclinato, aut

Itter |

genu fubmiffo. Hoc eventu fomni-

ft

dacii nota libereinus ; fciebat eos non

um Jofeph comprobatum e

li.

effe exploratores , fed hoc crimen

M

impingit, ut adigat illos fibi de fta-

a

7. Quaff ad alienos..) Oftenfi perfo-

nam fumens, indipnanti fimilis, &

tu, in quo pater verfaretur, & quod

25.

aminanti.

de Benjamino fratre uterino actum,

9. Non eff cognitus ab eis. ) Quia

vera narrarent.

Non tamen injuftus

n

adultior barbam: induxe-

fuit fic infimulando; cuim enim per-

jam «tas

rat, & aliquam .lineamentorum mu-

Íonam publicam gereret, licebat a

tatiohem. Quegres, curtamdiu rem

reis, quos fciebat affines parricidii,

f E

& plagii fraterni ponam exigere,

H

celiri voluit Deus, ut Jacob parenti

ilf

Jofephi ftatus, & vita non innote-

quanto autem minorem exigit, quam

i

Íceret? Refpondeo, id divino confilio

commeriti effent? D. Auguftinus ait

Atn

factum,, ut Jacobi virtus, & patien-

non eífe mentitum, fed jocofa fimu-

Jatione ita locutum.

K

tia exerceretur, & levia ejus crimina

Der v

hoc purgationis genere expiarentur.

Infrmiora tr2. ) Mebr. muditatem

&tplo,

Deinde neredimeretur Jofeph a Jacob,

terra.

Id eft, loca minus arte mu-

nita.

K"n)]

effetque Iocus impletioni omnii ,

] uhmt

Jacob in ZEgyptum defcenderet cum

11. Pacifei.) Mox Hebrea, rectos,

Ua

fuis, ut inde poftea numero auci,

finceros, veraces fignificat.

14. Hoc efl, ait. ) Ex eo quod fin-

€0(

ad promiffam terram poflidendam

iffim

afcenderent.

gitis vos aþ'um fratrem habere, qui

ij

*

CAPUT XII

15

ifent

15. Jam nunc experimentum veílri capiam : per falutem

Pharaonis non egrediemini hinc, donec veniat frater vefter

minimus.

UT ,

C tet-

