quid futurum eflet, prenuntiante. ITac

folum profcidiffe.

autem a Mofe dicuntur propter Cha-

Plantavit vineam.) WMites, qu& ante

nanzos a Judzis fuis fedibus expellen-

(5) g

dos.

erant, & ex quibus vinum non ex-

Punitur autem Cham, & Cha-

IH()

primebant, in ordines digeffit, vineta

naan in fuis pofteris, qui majorum fuo-

conílituit, fuccum expreflit.

rum impietatis fueruntimitatores, &

Quoy

AU

el. Juebriatus eft.) Citra peccatum,

haredes.

T

A,q

faltem lethale, qui? vini vis adhuc il-

Servus férvorum.) Id eft, fervus in-

Nminip

li ignota.

fimus, & viliffimus.

mtfhm

Nadatus .

. p tabernaculo fio. ) Ut

27. Dilatet. ) Japh

et fignificat dila

fl n

tatum: eft ergo in IHebrao allufio ad

folent dormientes, & ebrii, qui pr&

[(7

iæftu

tegumenta disjiciunt.

tymon Japheti.

Precatur Noe , ut

GOrm

1l

4. Operuerunt verenda patris fui.) Sic

pofteri Japhet late fpargantur , & cre-

lag

patrum fpiritualium & Ecclefiaftico-

fcant, & amplas regiones occupent.

Et babitet im tabermaculis Seg. ) Deus

gmæ, $

(

rum peccata tegenda docet 3.

Gregor.

lhbu.

35- moral. c. 22

fcilicet , a quo bona omnia profici-

M;

41

24. Cum didiciffet j que fecerat ei Elius

fcuntur ; vel fenfus eft , pofteri Ja-

V4f

futs minor. ) Nidit fe alieno pallio te-

phet imperium fuum extendant in po-

hi,

fteros: & filios Sem : quod faüum

&um, quid fa&um effet,quafivit, &

L Eump

ex filiis cognovit.

eft, cum gentiles [£uropzi , & pra-

Tum, f

a$. Malediflus puer Chanaan. ) Cha-

fertim Romani a Japheto genus du-

pmaan filius fuit Cham hoc cap. num.

centes, adjunxerunt ditioni fug Ju-

Oj

J

&$. luc primus fertur. vidiffe avi nudi-

daam , quam filii Sem incolebant.

Jfgg

COAPUT X..'

9T

Q n

29. Et imþieti funt omnes dies e

jus nongentorum quinqua-

fei-

ginta annorum, & mortuus eft. (s

)

foras.

CAPUT X

meris

Is fui,

Genealogia jiliomm ANoe, a quibus divifce Junt gentes poff

*

:

erunt:

diluo

L.

z fe-

E funt generationes filiorum Noe , Sem , Chahn ; & r Par.

fratti«

"H

Japhet: natique funt eis filii poft diluvium.

I,S

2 Filii Japhet: Gomer, & Ma

gog, & Madai, & Javan , &

anaati

Thubal, & Mofoch, & 'T'hiras.

3. Porro filii Gomer: Afcenez, & Riphath & Thogorma.

U) üt'

4. Filii àautem Javan: Elifa, & Tharfis, Cetthim , & Do-

danim.

agitta

5. Ab his divife funt infulee gentium in regionibus fuis,

unufqui

f

tionibus fuis.

que fecundum linguam füam, & familias fuas in na-

-

2

6. Filii antem Cham: Chus, & Mefraim & Phuth , & Cha-

naan.

(fes itt«

9, 100

7. Filiiautem Chus: Saba, & Hevila, & Sab

phetico,

a, & Dadan.

atha; & Regm-a, &

te, Dac

Sabatacha.. Fili Regma: Sab

« O

r EEE

E

8. Por-

(s) Caþ. IX. contznet zn edst . Sixt. Q4. vers.

ypellen.

& Ch-

'H

Oc cap. filiorum INoe genera-

maniam Hebraice vocant Askenez.

3. 4feenez.) Germani, HebraiGer-

um füo«

tiones defcribuntur, & qua ex

0rt$,

quibufque gentes ortz fint: Difficul-

Riphatb.) Paphlagones.

tas efl, quz nationes nuncrefpondeant

Thbogorma.) 'lurca.

rvus t«

nominibus ; que hoc capite habentur :

4. Elifa. ) ltali , vel Fortunatarum

Sedabimur probabiliora ab aliis tra-

Infularum incolze , nam Infule Elifiz

dita, nam certi nihil habemus.

di&a.

at dilte

Iufo at

?. Gemtr.) Abhoc nati perhibentur

Thar[is.) "Tharfenfes.

oe , v

Gomari , feu Cimbri, & Cimmerii.

Cettbim.) Citrii, Cretenfes , Cyprii.

Magog.) Ab hoc Gete , & Maffa-

Dodanim.) Quafi Rhodanim;Rhodii.

j ent,

: &de

gette , Scythice gentes , & Tartari,

$- Jnfüle gentium. ) klebra&i omnes

de quibus Ezech. 39. & 39.

regiones, ad quas ex judea navibus

) Dets

Madai.) Hinc Medi.

itur, vocant I»/4]s , five vere fint In-

(,roüüi'

Z^van.) Tones.

fieii J

fule, five non. Jerem. 25. 2z. So-

1I.

y inpo

Thsbal. ) klifpani , Tberi, tam qui

hron. 2

fiium

in Europa, quam qui ad Pontum Euxi-

6. Chus.) Athy-opgs.

num, five hi ex illis, fiveilli ex his

Mefraim.) AL

tii.

& p*

oriundi fint.

Phutb.) làbyes, & Mauritani.

us du

Mofocb. ) Mofcovita

Chanaan.) Chananzi.

f ]

gbante

Thiras. ) "Thraces.

7- Saba. ) Abyflini,five Arabes Sabai.

.

38

LIBRI GENESIS

"

terra.

8. Porro Chus genuit Nemrqd: ipfe coepit effe potens in

ii

6. Et erat robuftus venator coram Domino.

Ob hoc exi-

Is.

Heth:

vit proverbium: Quali Nemrod robuftus venator coram Do-

inino.

1

1o. Fuit autem principium regni ejus Babylon , & Arach,

n

Ij

& Achad, & Chalanne, in terra Sennaar.

11. De terra illa egreffus eft Affur ;

diffen

& æcïiücavit Niniven;

It

& plateas civitatis, & Chale.

12. Refen quoque inter Niniven, & Chale : hzsc eft civi-

Tatam

tas magna.

Than,

20.

13

. At vero Mefraim genuit Ludim , & Anamim, & Laa-

bim, & Nephthuim.

fener;

pR

14.' Et

Heber

Hevila.) Getuli in Africa, velgen-

Achad.) Nifibisin Mefopotamia.

2

Chalanue. ) Seleucia, five Ctefiphon

Àtm,

tes quedam juxta finum Perficum, &

juxta Amalecitas. 1. Reg. 15. 7.

regia Perfarum.

j

$. Nemrod. ) Vox Nemrod rebellem

"Sennaar.) Sic vocatur ager Babylo-

fignificat , & filio huic Chus apte con-

ni circumjectus.

M.

i.

venit; nam Dei contemptor fuit, &

rr. Zffur.) Ninus filius Nemrod;

hominum tyrannus.

qui vocatur Affur per anticipationem,

quod

Jpfe capit e[fe petens zm terra.) 1X X.

quia poftea fuit Rex Affyriorum.

]ehzn

vertunt , J/fe erat Gygas , mole corpo-

Ninivem.) Civitas Allyriorum, cu-

26,

ris, robore, audacia, fuperbia, cru-

jus frequens mentio in libris 'T'obie,

delitate. S.holiaGraca, ieos violen-

& lonaz.

Jae,

Plateas civitatis. ) ln Hebrao e&

1us.

9.

9. Robuffus venatar.) iNon tam fera-

yjy man Recbobot b civitatem , ut ver-

tit Pagninus, fed vox hec Hebraa

DN

rum, quam hominum , quia vi, &in-

fienificat etiam latitudines; itaque be-

fidiis homines captabat, opprimebat ,

M. P

mecabat. ltaque venator idem eíl ac

ne vulgatus plateas civitatis interpre-

n

C]Milu

Jatro.

e

tatus ell.

12. Hac eff civitas magna.) Non Cha-

]itzis

€oram Demino.) Re vera talis, &

Cplis

eximie talis fuit. lIta Joannes Bapti-

le, fed Niniveefl civitas magna. . Ita-

fta magnus coram Domino judicio

que efl vcsego» éorecov 5 & ita or-

la

dinanda funt verba. — Refeg queque intee

DI

Domini , qui falli non poteft.

TU p

10. Pripeipium regniejus.) Senfusef-

Chale, &$ Niniven bec efl croitas ma-

Wt n

fe poteft duplex: vel caput Regni ip-

ZA

1.3. Ludim.) Lydi, non illi, qui-

V. $

fius fuiffe Babylonem : vel ab ea ini-

d

n

tium regnandi captum ; inde ad alia

bus Crofus imperavit, fed alii juxta

W. d

occupanda gradum fa&tum fuiffe.IN em-

JEgyptum, de quibus It 46. Exech.

rod videtur Belus INini pater au&or

9. $

ïïïtlu

?

"N EZCw

idololatriz.

Laabim.) Lábyes in Africa.

V,

VA

tragb. Y Edeffa.

Nepbtubim.) |Namida.

DN

n

CARUT

X

39

ens m

i4 Et Phetrufim, & Chasluim: 'de quibus eg:effi funt Phi--

lifthiim, & Caphtorim.

C exe

15. Chanaan autem genuit Sidonem primogenitum fuum,

1 Do-

Hetheeum.

16. Et Jebufaeum , & Amorrhzeum, & Gergefzeum,

Mac,

17. Et Heveeum, & Araceeum, Sinzeum,

18. Et Aradium j Samarceum

; & Amatheeum : & per hos

lien,

diffeminati funt populi Chananzeorum.

Ig. Fa&tique funt termini Chanaan venientibus a Sidone Ge-

Ldy

raram ufque Gazam, donecingrediarisSodomam, & Gomor-

rham, & Adamam, &Seboim, ufque Laía.

L Lg-

^

20. Hi funt filii Cham in cognationibus, & linguis, &

generationibus, terrifque, & gentibus fuis.

21. * De Sem quoque nati funt , patre omnium filiorum "1Pac

— —ÀÀ

j E

I. GT.

Heber, fratre Japhetmajore.

22. Fil

Xamit.

ii Sem: Aelam , & Affur, &Arphaxad, & Lud ,&

refiphon

Aram.

23. Fili Aram : Us, & Hul, & Gether, & Mes.

Biylo-

24. At vero Arphaxad genuit Sale, de quo ortus eft Heber.

lemod,

2;. Natique funt Heber fili duo: nomen uni Phaleg, eo

itonemy

quod in diebus ejus divifa fit terra : & nomen fratris ejus

m

Je&an.

um, [

26. Qui Je&an genuit Elmod

ad , & Saleph , & Afarmoth, :

! Tobiæ,

Jare ,

breo &

utva"

27. xEt Aduram, & Uzal, & Decla,

Hebrza

;3qucb6'

14. Phetrufim.) Arabes Petrai.

qua in fcriptura eft duplex , fcilicet

qnterpe

Chasluim.) Philifüini ,. cum quibus

Emath major, que eft Antiochia, &

Jud&is perpetuum. bellum.

Emath minor; que eft Epiphania.

(oft Cht-

Capbtorim.) Cappadoces.

21. Fratre Japbet majore.) Sentus eft:

;m, lr

"148$. 16. Hetbeum, 6 JTebufeum.) INo-

deSem, qui fuit frater major Japheto.

jfa 0*

mina populorum , qui a filiis Cha-

Hi fedes habue:

Perfz.

22. ZElam. ) Unde ZElamitz , id eft

7 i

naan prognati funt.

jitas T

runt in terra promiffionis.

Affür. ) Affyrïi.

17. Simeum.) Incolz deferti, & mon-

Lud.) Ly dii.

tis Sina.

Arphaxad. ) & quo Chaldai.

y, qi

jutà

19. dradiwm.) llinc urbes Aradus,

Jl

]

4dram.) A quo Aramai, five Syri.

- Jueh

& Antradus juxta Sidonem, de qui-

24. Heber.) À quo Hebrai.

bus Ezech. 2^7. 8.

2$. Fhaleg, eo quod im diebus ejus di-

l

Samaraum. Incolg urbis , & regio-

vifa fit terrz. ) Phaleg enim Hebraice

nis Samarie , Samaritani.

idem eQ quod divife.

dpatbeun. ) lxuco?æ urbis Ezmath ,

49

LIBRI GENESIS

58. Et Ebal, & Abimael, Saba,

;

29. Et Ophir, & Hevila, & Jobab: omnesifti, filii Je&an.

rim,

o. Et fa&ta eft habitatio eorum de Meffa pergentibus ufque

( 4

Sephar montem orientalem.

bus: (

31. Ifti funt filii Sem, fecundum

'c'ognationes , & linguas,

fm;,

& regiones in gentibus fuis.

j

42. Hze familiae Noe juxta populos ; & nationes fuas. Ab

gum.

his divifze funt gentes in terra poft diluvium.

Ó !

tertas

Q AJP UE B.

)l

um

In mhi: Babel edificatione fuperborum faflus ,. ac lingua confun-

ditur.

Sem- genealogia ufque ad zAbram texitur.

mus f

I0

ER at autem terra labii unius, & fermonum eorundem.

nn,

'Sap. l.

II

IO. 5.

2. Cumque proficifcerentur de Oriente , invenerunt cam-

tis a

pum in terra Sennaar, & habitaverunt in eo.

n.

3. Dixitque alter ad proximum fuum: Venite, faciamus la-

teres, & coquamus eosigni, Habueruntque lateres pro faxis;

Sye,

& bitumen pro ccemento.

"

ttibus

4. Et dixerunt: Venite, faciamus nobis civitatem , & tur-

rim, cujus culmen pertingat ad coelum , & celebremusnomen

m

noftrum , antequam dividamur in univerfas terras,

)u

ttibu

$. Defcen-

—

29. Ophir , t$. Hevila.) Hinc Indi,

corum nota, qu& hic eft apud LXX

&I

& varie Indorum gentes.

sU vt.

lx v

'

31. Secundum. cognationes , & linguas.)

Lateres pro fzxis.) Pertinacia cum

Tij

Dicitur per anticipationem ; nam va-

inopia ludatur: defunt lapides , co-

m

J GX

rietas linguarum nondum indudta, fed

quuntur lateres: deeft cementum cal-

tune terra erat labii unius.

cis, fubflituitur bitumen. — Codiles

pm«pin

muri Babylonis dicuntur ab Ovidio:

Ri

l.

Qti.

Abii wnius.) Omnes eodem idio-

fragili circumdata te&o monia, a. Lu«

y

mate, ac fermone;utebantur.

cano: figulis munita urbs , a Juven.

3. De eriepte.) De Armenia, qu£

4. Pertingat ad celum. ) klyperbole.

Babyloni eft orientalis.

Inde profi-

Celebremus nomen noffrum. ) Conatus

Yeba

cifcebantur, vel quia jam illos terra

caufa fuit cupiditas nominis aternan-

Vtie

di.

bml

non capiebat, vel quia melius folum

ui infanam hànc molem excitare in-

Non poffünt a peccato excufari,

quarebant.

fi Y

3. 4lter ad proximum. ) Hebraice vir

1

ituerunt, non folum quia ftructura

Íoy

4 virum , id eft alter ad alterum.

hac ad inanis glorig cupiditatem fpe-

Qu

A

&at ; fed etiam quia INemrod illam

i

' Fenite.) Hiebrei utuntur Imperati-

vis pro notis adhortandi , qualis Gr&-

excitare voluiffe credibile eft , ut fuee

derg

Ài

tyrannidis , & impiefatis arx effes.

CAPU-E XL

4I

'eCun,

5. Defcendit autem Dominus, utvideretcivitatem, & tur-

rim, quam s&dificabant filii Adam,

uÍque

6. Etdixit: Ecce,unus eft populus, & unum eftlabium orhni-

bus: coeperuntque hoc facere, nec defiftent a cogitationibus

us

fuis, donec eas opere compleant.

7. Venito igitur, defcendamus ,; & confundamus ibi lin-

. Àb

guam eorum , ut non audiat unufquifque vocem proximi fui.

8. Atque ita divifit eos Dominus ex illo loco in univerfas

terras, & cefíaverunt azedificare civitatem.

MW

9. Et idcirco vocatum eft nomen ejus Babel, quia ibi con-

fufum eft labium univeríze terrze: & inde difi

nus fuper faciém cunctarum regionum.

perfxtkeos Domi-

10. Hze funt generationes Sem : * Sem erat centum anno-

*1Par

n

rum, quando genuit Arphaxad, biennio poft diluvium.

I. I7.

Caft-

11. Vixitque Sem, poítquam genuit Arphaxad , quingen-

tis annis, & genuit filios , & filias.

us h-

I2. Porro Arphaxad

Sale.

, vixit trig—int'a quinque annis, &genuit

faxis

13. Vixitque Arphaxad poftquam genuit Sale, trecentis

[ tt*

tribus annis, & genuit filios, & filias:

omen

14. Sale quoque vixit triginta annis, & genuit Heber.

15. Vixitque Sale, poftquam genuit Heber, quadringentis

fceti

tribus annis, & genuit filios, & filias.

16. Vi-

LX

LE Dq/&ndit autem. Dominus. ) Deus

nova operatione fua linguas confundat.

loco moveri nequit , qui implet o-

Ut non audiat.) Non intelligant in-

| cum

mnia: noftri refpe&u dicitur defcende-

vicem, non quidem finguli homines

re, quando per aliquem effectum no-

(fic enim nulla fuiffet hominum fo-

; d

bis experimur , feu fentimus quafi

ml«

cietas ) fed fingulz cognationes ; tot

jdiles

propinquiorem.

enim fuerunt lin

gua , quot familjæ fi-

7idio:

Ej ddam.) '"Verrigene , de limo

ve cognationes.

creati.

LXX. flii bominum.

i Lt

8. Atque ita Jivifit.) Yenoratio lin-

en

6. Donec cos opere. compleant. ) Ironia.

g

ug alterius cognationis eos diduxit ,

)016.

7- Defcendamus, $ confundamus.) Sunt

& varias regiones petere fuafit.

Tatus

verba Dei quafi confuültantis, & per-

9. Babel. ) Quie vox conf ufionem Hgni—

tinacem ftoliditatem deteflantis. Rab-

cat.

1nar

fari,

bini putant hezc a Deo dici. Angelis;

Labium.) Lingha » qu& fueratomni-

t t

fed ifta dicuntur ab una Trinitatis per-

bus communis, inuna Heber famie

Íona reliquis , ut poteftate paribus.

lia fervata eft, hinc Hebraa dicta.

yura

Quod hoc verficulo repetitur, De/cez-

fpe

II. Fjes, 6$ Filas.) Quorum no-

ilfarti

damus, itaintellige; verf. 5. defcen-

mina tacentur, quia funt extra lineam

derat, ut videret, nunc deícendit ut

Meffia.

; füt

Bib. cttm. Com, Menocb. T. I.

F

d

b

42

LIB RI'GENESIIS

fiii f

16. Vixit autem Heber triginta quatuor annis, & genuit

Chanaa

Phaleg.

17. Et vixit Heber poftquam genuit Phaleg , quadringentis

q i

& mot

triginta annis , & genuit filios , & filias.

18. Vixit quoque Phaleg triginta annis, & genuit Reu,

*1Par.

IQ. * Vixitque Phaleg , poftquam genuit Reu , ducentis

119. novem annis, & genuit filios, & filias.

r

3

20. Vixit autem Reutriginta duobusann

is;. & genüit Sarug.

21. Vixit quoque Reu, poftquam genuit Sarug , ducentis

litn,

NT

feptem annis, & genuit filios, & filias.

22. Vixit vero Sarug triginta annis, & genuit Nachor.

gu

25. Vixitque Sarug, poftquam genuit Nachor, ducentis an-

nis, & genuit filios, & filias.

24. Vixit autem Nachor

Aviginti novem annis, & genuit

'Thare.

l DI:

25. Vixitque Nachor, poftquam genuit Thare, centumde-

ven in

cem & novem annis, & genuit filios, & filias.

&T

* Tot.

26. Vixitque "Thare feptuaginta * annis, & genuit Abram,

- -.'—l

& mg

1 Par

& Nachor, & Aran.

27. Hae funt autem generationes "Thare :

Thare genuit

5

1. 26.

Porro Aran genuit Lot.

tibus t

Abram, Nachor, & Aran.

tiones.

28. Mortuufque eft Aran ante Thare patrem fuum in terra

pativitatis fuae in Ur Chaldaeorum.

29. Duxerunt autem Abram , & Nachor uxores : nomen

(;

uxoris Abram, Sarai; & nomen uxoris Nachor , Melcha filia

Vin Eg

titur,

Aran, patris Melchae , & patris Ieíchae.

Hlaay,

o. Eratautem Sarai fterilis, nec habebat liberos.

CU p

* Tof.

2r. *Tulit itaque Thare Abram filium fuum , & Lotfilium

Quod 3b

Aran, filium filii füi, & Sarai nurum fuam , uxorem Abram

telle Ba

M

filii

9.7.

—

1 Dlx

Judith

üorum

317

31. Sarai murum fuam.) Erat neptis

exilla urbe, vel ex igne tribulatio-

3l agtos

AÀ&,7. "Thareex filio Aran, &alío nomine Je-

num, & affhdionum, quz a Chaldais

Pittig |

2*

fcha vocabatur,ut patet ex hoc cap.n.29.

idololatris Abrahamo fideli intenta-

Tif cor

Eduxit eos de Ur Chaldeorum. ) Ur

bantur , vel exigne, & flammis ; nam

Mefo 0l

Chaldzorum urbs ab igne, qui forta(-

traditio Hebraorum eft Abrahamum

Preheng

fe in ea colebatur, nomen invenit ;

rogo addi&um a Chaldzis, & inignem

.Hcr,

quod hic dicitur Abram fcilicet edu-

injectum divino beneficio fervatum ef-

ili

&um ex Ur, five ex igne Chaldao-

fe ; quam narrationem Hieronymus

lt g

rum, habetur etiam 2. I£fd. 9. 7.. Dews

licet fabulofam rejicere videatur, ta-

Mu

qui elegifl Ahrabam ,. &5 eduxifli eum de

men poftea approbat. Poteft verti de U

* D

igne Coaldaorum, Senfuseft, eductum

Cbaldaorunjd eft,de doGrina;nam nofter

de[ere r

CAPUT XI & XII

43

venuit

filii füi, & eduxit eos de Ur Chaldzorum, ut irentin terram

Chanaan: veneruntque ufque Haran, & habitaverunt ibi.

pentis

32. Et fa&ti funt dies Thare ducentorum

quinque annorum,

& mortuus eft in Haran. (t)

QU,

|centis

QUVPUT XIL

Sarug.

Zibram Dei mandato parens , promiffaque accipiens ,. patria re-

|centls

liha , comitante Lot, peregrinatur in Cbanaan , €? Domino in

Sicbem ,. C? Betbel facrificat.

Inde propter famem ZEgyptum in-

i

greljus , uxorem fuam vocat fororem, quam in domum regis

Itsan

Pbaraonis [ublatam , poftea recipit inta&lam.

genuit

1. TAlxit autem Dominus ad Abram: *REgredere de terra

*AG

tua, & de cognatione tua, & de domo patris tui , &

"GE

um de-

veni in terram, quam monftravero tibi.

.2. Faciamque te in gentem magnam , & benedicam tibi,

bram,

& magnificabo nomen tuum, erifque benedi&tus.

...3. Benedicam benedicentibustibi, & maledicam maledicen-

genuit

*Infr.

tibus tibi; atque * IN T E benedicentur univerfe cogna-

tiones terrae,

18.1$

j terta

F25

22.18

Pelhas

4. Egret-

Gal.

(t). Cap. XI. ia edit. Sixt. continet 31. vers.

nomen

»rim Exod.28. 3o. doGtrinam interpre-

Quam monfrabo. ) Abraheé fidem

lHb

n fxlla

tatur.

Paulus commendat , quod patriam re-

I1, 8.

Haran.) Cara Romanis, quem 1lo-

liquerit ignarus, quo properaret Heb.

cum nunc etiam honorant Saraceni;

I1. $.

quod ab Abrahamo fuerit habitatus,

Ip gentem magnam.) E.quandam flel-

füum

tefte Benjamino in itinerario.

Abram

lis;celi, & areng maris, opibus, &

QUP

Ixit autem Domizus.) 1Haec Abram

dignitatem infignem, & ex qua Ser-

fiii

vocatio contigit in Ur Chal-

vator mundi nafciturus.

——

deorum; eft ergo hic prolepfis. D;-

Benedicam tibi.) Congeüis inte na»

xit autem, pro Dixerat autem. D.Ste-

ture , gratiz , externifque bonis.

balatio-

Jhaldeis

phanus A. 7. 2. afferit hanc vocatio-

Erifque benedzclus. ) Nec te

promif-

nem contigiffe in Mefopotamia, fed

fum meum fruflrabitur.

intenta-

Mefopotamiam late fumit, ut com-

Maguificabo nomentuum.) Ut cunctis

j;, nam

prehendit etiam proximam Chaldeam,

feculis, & orbe toto fit clarum , ac

hamur

nobile.

tali.

De terra t44. ) Chaldea, folo na-

nigem

3- Benedieam benedieentibus. ) Bene-

atum d-

De cognatione. ) ldololatris, qui te

faciam bene de te merentibus, male-

.onymus

eognatione attingunt.

facientes tibi mul&áabo malis.

U. r

lo te bemedicentur emaes. ) ld eftin

:ïti de lr

De Dowo tu4. ) Si malint manere,

defere etiam domeflicos tuos.

femine tuo , quod femen ( tefte Pau-

44

LIBRIÍ

GENESIS

4. Egreffus eft itaque Abram , ficut praeceperat ei Domi-

i F

nus, & ivit cum eo Lot: feptuaginta quinque annorum;j erat

Egpu

Abram, cum egrederetur de Haran.

terta,

i. C

z. Tulitque Sarai uxorem fuam , & Lot filium fratris fui,

univerfamque fubftantiam , quam poffederant, &animas, quas

Sari UX

n E

fecerant in Haran, & egreffi funt , utirentinterram Chanaan.

ipliüs e

Cumque veniffent in eam,

6. PertranfivitAbram terram ufque ad locumSichem,&ufque

1 d

ad convallem illuftrem: Chananaeus autem tunc erat in terra,

fi

ml

*Infr.

. Apparuit autem Dominus Abram , & dixit ei: * Semi-

n C

ypt

15: 5 sj tuo dabo terram hanc: Qui aedificavit ibi altare Domino,

Epti

Ij E

26.4. qui apparuerat ei.

Deut.

9. Et inde tranfgrediens ad montem, qui erat contraorien-

apud j

l

34. 4 tem Bethel , tetendit ibi tabernaculum fuum , ab occidente

16, À

habens Bethel, & aboriente Hai: scedificavit quoque ibialtare

0res, (

Cimeli,

Domino, & invocavit nomen ejus.

9. Perrexitque Abram vadens ,

& ultra progrädiens ad me-

.

ridiem.

|10. Fa-

( dom

ln

lo ad Gal. 3. 16.) eft Chriítus

per

z&i, Jebufe&i, &c. qui & ipfi latius

hoc enim fpirituale femen Abraham

fumpto vocabulo Chananzi dicuntur.

10, jj

fa&us eft pater omnium credentium.

7. Jpparuit autem. Dominus Abram. )

bitzret, f

$« Lot fiEum fv atris fui.)Filium Aran:

Per Angelum fcilicet in corpore af-

n Dunqu

erat ergo Í[.ot frater Sare uxoris

fumpto.

Drfetnd

Abraha.

Semini tuo.^) Carnali , quod ex1faac

Rxxt:l(*vl' H'lj

defcendet.

groficife

Subflantiam. ) Sic vocant Hebrai

Opes, qu& in pecoribus potiffimum

8. d montem. ) Aliqui putant effe

Yeoin

Garizim, & Lebal, de quo Deut.

h ägi

funt pofita.

ca

27.

fola fin

Animay. ) Perfonas , capita : pars

dignior pro

toto, ficut: Dz mibi ani-

Bethel. ) Per prolepfim ; nam .ita

*lef()pot

9:hAS$, C4fera

appellata eft poftea a jacob infra cap.

Q bro

tolle tibi, infra cap. 14.

28. 19. cum prius diceretur Luza:

Y

21. & Joan

12. o$. qui amat Animam

itcon

Juam , perdet

eam.

dicitur contra orientem , quia mons

erat orientalis ipfe Bethel.

i Tion Y

Quas fecerant.) Scidicet fuas , quas

Ab occidente babens Bethel, 9 Hebraice

i Piljy,

genuerant, educarant , aut etiam eme-

4 mari babens Bethel, mare enim me-

rant, aut permutarant: Filios, fer-

Rh qu

VOS , ancillas.

diterraneum refpedu Judez, & Bethel

Tlls jllo

eft ab occafu.

diVino t

6. 4d Comvallem. illfrem. ) LXX.

9. d meridiem.) Vlebr. 44 auffrum,

& f

gercum excelfam , vallem , ac planitiem

quod etiam folet explicari voce defer-

1. ]

robuflis, ac proceris quercubus fpe-

Cabilem.

ti, ut hic vertunt LXX. In Scriptura

Tofr $u

ergo meridies, Aufler , & defertum,

Bliti

Chananeos. ) Populus ille fic proprie

quod ad fitum attinet , idem figni-

lj

D

di&us, ad diftin&ionem LIevai, Phere-

ficant.

li hg

Pote[l

C APU T.XIL

45

Dohai-

1O. Fatta eít autem fames in terra: deícenditque Abram in

Iimj erat

JEgyptum, ut peregrinaretur ibi: pravaluerat enim famesin

terra.

1is füi,

II. Cumque prope effet , ut ingrederetur /Egptum , dixit

, Quas

Sarai uxori fuee: Novi, quod pulchra fis mulier:

hanaan.

12. Et quod cum viderint te JEgyptii, diéturi füunt: Uxor

ipfius eft; & interficient me, & te refervabunt.

Vufque

I3. * Dic ergo, obfecro te , quod foror mea fis, ut bene

*Infr;

D tetta,

fit mihi propter te , & vivat anima mea ob eratiam tui.

20,II

* Semi-

14. Cum itaque ingreffus effet Abram /Egyptum , viderunt

0mino,

IEgyptii mulierem, quod effet pulchra nimis.

14. Et nuntiaverunt Principes Pharaoni, & laudaverunt eam

1orlen-

apud illum, & fublata eft mulier in domum Pharaonis.

cidente

I6. Abram vero bene ufi funt propter illam, fueruntque ei

yaltare

oves, & boves, & afini, & fervi , & famulie, & afinee J &

cameli.

!

ad me-

17. Flagellavit autem Dominus Pharaonem plagis maximis,

1o. F*

domum ejus, propter Sarai uxorem Abram.

——

T54

I9. Vo-

Yi fntius

jcuntar.

Io. Uf peregrinaretur.) Non ut ha-

nem prodite pudicitie uxoris fuz.

Jiram. )

bitaret, fpem enim promiffz fibi ter-

Sibi confuluit, ne occideretur , nihil

r& nunquam abjecit.

mentitus , reliqua providentie Numi-

rpore at

Defeenditque.). Promiffionis terra eft

nis, cui fe curz elfe fciebat, permi-

fit.

LexTfanc

altior /Egypto; ideo ad hanc ex illa

Et fortaffe ita fecit, ac locutus

proficifcente defcendere: ex /Egypto

eft, Dei inftin&u, quod gráves au-

veroin Judeam afcendere dicuntur.

&ores affirmant.

Adde Abrahamum

tant effe

potuiffe multum confidere Sarz cafti-

p Dei

Ip AEgyptum.) Vortaffe in. Zgypto

fola fames non graffabatur : vel in

tati, cujus pudicitiam, & animi con-

Mefopotamiam redire non licebat,

ftantiam perfpe&am habebat, molefta

mm i

Deo prohibente.

fane peregrinanti farcina mulier for-

nfra cap.

mofa.

r L:

11. Nevi 6c.-) Novérat audaciam ;

& incontinentiam illius populi, qua-

l$. Nuntiwverunt Principes.) Utfo-

j mons

re non vana fufpicio.

lent aulici etiam lenocinio gratiam fibi

Pulehra.) Ut minimum erat fexa-

regum quarere.

debraie

m me

ginta quinque annorum, fed vel fe-

Pharaoni. ) Nomen Pharaonis

rius illo 2vo fene&tus fentiebatur, vel

ZEgypti Kegibus manfit ufque. ad

& Bol

divino beneficio vigor corporis, &

tempora Ezechielis ,. quem vide c.

decor fervabatur.

^

-

^

£

Jaifriy

Ip

(e deüil'.-

13. Dzc

- quod foror mea fis.) Quo

;lomum.) Non ad ftüprum , fed

fenfu Sarai Abrahami foror effet, ex-

ut effet uxor, faltem fecundaria.

yoiptrt

plicat ipfe Abrahamus Genef. 2o. num.

16. Bene ufi funt.) Pharao multa in

ferturn,

12.

illum tanquam in fororium beneficia

n lgt

Ut bene. fit mibi.) INe occidar. INon

contulit.

poteft Abraham vocari in fufpicio-

17. Flagehawit ... .. Pharaonem. )

LIBRI GENESIS

46

18. Vocavitque Pharao Abram, & dixit ei: Quidnam eft

41

hoc, quod fecifti mihi? quare non indicafti quod uxor

menT

tua effet?

A

DN

19. Quam ob caufam dixifti effe fororem tuam , ut tolle-

& am

rem eam mihiin uxorem? Nunc igitur, ecce conjux tua , ac-

cipe eam, & vade.

quiþpe

20. Praecepitque Pharao fuper Abram viris, & deduxerunt

d

mumt;

eum, & uxorem ilius,; & omnia, quae habebat.

7l

l

CAPUT XIH

bint 1

&I

"Abram , €? Lot ZEgypto egre[ü — pree nimia. opulentia feparane

me & i

zur, €? Lot Sfordanis fimes eligente ,. ZAbram babitat in terra

fomus,

Chanaan : ubi rurjum. Dei promilfiones. de multiplicando [e-

y E

mine, terraque po[Jfidenda accipit.

fiad fi

geris )-

Scendit ergo Abram de, /Egypto , ipfe , & uxor ejus, &

I0

Á

tem Ii

omnia, quae habebat, & Lot cum eo , ad Auih*alem

plagam.

teye;[

2. Erat autem dives v

alde in poffeffione auri, & argenti.

Ti

l,

. Reverfufque eft per iter; quo venerat, a meridie inBe-

thel, ufque ad locum, ubi prius fixerat tabernaculum inter

Bethel, & Hal.

4 m

4. In

film

db ipfor

(u) Cap. XIII. i5 edit. Stxt. babet "vers. 18.

TNon ut adulterum ; nam ignorabat

18. Quod wxor tua effet? ) Nel ipfe

ld tont

fufpicatus efl, & ipfa Sara interroga-

M

conjugatam : fed ut tyrannum , quia

iliones

invitam rapuiffet.

ta veritatem cognovit , vel Deus Pha-

«ir, 1

Plagis maximis.) Quenam fuerint

raoni plagarum caufam aperuit.

19. lttollerem.) Ut non dubitarem,

T6, k

he plagze, non dicitur in Scriptura.

eam mihi tollere in uxorem.

6 N

Aliqui putant fuiffe luxum feminis,

Dier ore

& impotentiam copul& in Pharaone.

Alii peftilentiam , aut tumu!tum , fe-

r D auffralem plagám. ) . Rediit

ditionefque populares.

Alii morbos,

Abram in Bethel, unde exie-

bet afe

rat.

Is locus Auftralis eft. refpectu

dolorefque graviffimos : alii fterilita-

lo Y

tem tam hominum , quam animalium.

Judez ; ad hanc enim femper plagas

liig |

Ex hoc patet, quam verum fit, quod

mundi accommodat Scriptura utpote

dicitur in Pfaà]mo 145.

Dominus cu-

Judais feripta.

c'lün,q

z. Dives.) Hebr. gravis ; nam di-

Ws t

— fladiit advenas pupillum,& viduam fufcipiet.

vites multa fecum trahunt onera, &

T ful

Et domum ejus. ) Aulicos , familiares,

Sifer

quorum indicio abdu&a Sara; hos

impedimenta.

enim ut participes fceleris, ita poena

"uri & argenti. ) Quibus a Pharao-

Urtim j

vacuos eÍTe non decuit.

ne locupletatus.

Tlon dea

& x

$

CUA PUT XHE

47

namveü

4. In loeo altaris

3

d uxor

* quod fecerat prius, & invocavit ibino- -;Sup.

men Domini.

12.7,

5. Sed & Lot

t tolle-

» qui erat cum Abram, fueruntgregesovium,

& armenta, & tabernacula,

Q , aC«

6. Nec poterat eos capere terra, ut habitarent fimul: * erat*Infc.

quippe fubftantia eorum multa, & nequibant habitare com-36-7-

JXetunt

muniter.

E

7. Unde & fatta eft rixa inter

paftores gregum Abram, &

Lot. Eo autem tempore Chanansus , & Pherezeus habita-

bant in terra illa.

8. Dixit ergo Abram ad Lot: Ne, quzsefo, fit jufgium inter

thtf

n r

me & te, & inter paftores meos, & paítores tuos : fratresenim

fumus.

1

. 9. Ecce univerfa terra coram te eft: recedeame, obfecro:

fi ad finiftram ieris, ego dexteram tenebo: fi tu dexteram ele-

Beris , ego ad finiftram pergam.

jus, &

Io. Elevatis itaque Lot oculis, vidit omnem circa regio-

,ih'alem

nem Iordanis , quae univerfa irrigabatur , antequam fubver-

teret Dominus Sodomam, & Gomorrham, ficüt paradifus Do-

;enti.

mini, & ficut ZEgyptus venientibus in Segor.

o ]nBe-

L. Ele-

1 iT

4- I loco altaris. ) Fortaffe poft di-

illos jurgium fuerat, fed vix poterat

, In

fcelfum ejus a Chaldais deftru&i, vel

evitari rixarum occafio nifi feparatione.

—

ab ipfomet Abram, ne idololatra il-

Fratres enim fimus.) ld eft propin-

lud contaminarent.

qui

Lot erat filius fratris Abram.

vd ipfe

$- Tabernacula.) 'Fentoria , feu pa-

9. Usverfa terra. ) Ifta Chanango-

yerrogae

piliones.

Cafalas , vocat S. Paulusad

rum , in qua fum juffus degere.

Jeus Pt

Hebr. 11. 6. Lot individuus Abrz co-

Coram te eff. ) llabitatores parati

lib

mes;, ideoque illi benedixit Deus.

jpitarem

funt quam voles plagam habitandam

Dat . Lot

6. Nec poterat eos capere terra. ) Pro-

vendere , vel locare.

pter gregum multitudinem.

optionem eligendi.

Vetus efl lex:

Major dividat, minor elipat.

- Retiit

g. Fatia eff rixa. ) Quia fibi quili-

bet pafcua uberiora , & meliores aqua-

l0. Sicut paradifus Domini. ) Xlebr.

ie ei

tiones vendicabat.

ficut. bortus Domini , quem fcilicet Deus

sepet

Adamo inílruxerat ó: adornaverat.

r phgas

Inter Paflores.) Non inter dominos.

Gen. 2

8

L upo

Chananeus, E5 Pherezaus.) Ut intel-

Sicut ZEgyptus venientibus im Segor.)

ligas tanto. periculofiorem diffenfio-

Senfus 'eft.

'"ota Peatapolis ante

nim dl:

nem fuiffe, quod cin&i effentimpiis,

fubverfiohem , maxime a loco, in

Y

&

& efferis hominibus , promptis ad in-

quo tune erat Àbram, eundo verfus

juriam inferendam , & coram quibus

Segor, irrigua erat, & fertiliffima ficut

! phmo-

non decebat fideles rixari.

Paradifus , & ficut /Egyptus, quam

INilus fcecundat.

8. Ne qu.ffo: ) Adhuc nullum inter

48

LIBRI Gi;*INESIS

:

11. Elegitque fibi Lot regionem circa Jordanem , & recef-

nef

l

fit ab Oriente: divifique funt alterutrum a fratre fuo.

|

12. Abram habitavit in terra Chanaan : Lot vero moratus

bi

eft in oppidis, quze erant circa Jordanem , & habitavit inSo-

n

ï

Qu

domis.

13. Homines autem Sodomitaee peffimi erant , & peccatores

coram Domino nimis.

14. Dixitque Dominus ad Abram, poftquam divifus eft ab

Doitti

"Sup. eo Lot: * Levaoculostuos,(x) & videa loco, in quo nunc es,

12.7. ad Aquilonem , & Meridiem, ad Orientem , & Occidentem.

(t dii

nir,

15. Omnem terram , quam confpicis, tibi dabo , & femini

oram

jn:

,6.4. tuo ufque in fempiternum.

Deut.

16. Faciamque femen tuum ficut pulverem terra : fi quis

34. 4: poteft hominum numerare pulverem terrae, femen quoque

tuum numerare poterit.

17. Sur-

l

(x) Ocuios tuos. Je edit. Sixt. legztur oculos tuos in directum.

Peccato-

Ttamun

t);f

11. Elegitquefibi.) V etus eft confue-

&um eft fupra c. 10. n. 9.

tudo , ut in hercifcunda familia major

rumhorum originem explicat Izzechiel

?. In

cap. 16. 49.

dividat, minor optet, quod laudat

t Ber

D. Ambr. lib. 1. de Abraham c. 3.

15. Omnem terram , quam. con[picis.))

& D. Auguít. de Civit. lib. 16. cap.

Probabile eft DDeum , vel Angelum

& cont

2o. Permifit tamen Deus Lot decipi,

vice. Dei totius ilhius terre, & par-

a eft

ut bono exemplo Loti Sodomite ad

tium iltius fpeciem objeciffe Abramo,

virtutem provocarentur, & promiffio

ficut oftendit eamMofi a montePhafga.

Íy)

MI

3ürg

Deut. 34. 1. & Chrifto tentato Matth.

Abra facta impleretur, & nos mone-

187

" Prr

remur amoniora non praferre falu-

üfove

qu

taribus.

Tzbi dabe , €$ fesnimi 1uo. ) Particula

f

Fæc t

Reeefft. &b Oriente. ) Xlyfteron prote-

&, habet vim explicandi , & fenfus

em;ml

ron: prius digreffi funt, quam Lot

eft, dabo tibi in femine tuo, daboin

Áio er

recederet ab oriente ; hoc tamen prius

tui gratiam.

0,[ IMI

narratur.

Receffit autem ab oriente ;

lp fampitermum. ) Quamdiu . durabit

Hebrazorum refpublica: vel promiffio

Il 3

nam perrexit Sodomam verfus, qu&

'nities

totius Pentapoleos maxime occidua

2

conditionem habet, fi officium fece-

l

CO'ïvï

fuit.

rint, honeftatem , juftitiamque cojue-

"l quer

rint; vel etiam ultra refpexit Deus ad

44 fratre fuo. ) Propingüus a propin-

"vt

quo Lot erat filius fratris Abram , ut

terram viventium , & fpirituale (emen

üton

