multiplicaberis.

Jgginö

Haran venitin Chananeam ad Hfaac.

becce matris Jacob, que cum ea ex

Gentes , 66 populi nationum. ) "Vribus

.Iique

Ifrael, numero gentibus, & nationi-

'Yradunt Hebrei hanc Deboram a

bus pares.

d

Rebecca remiffam in Haran, utinde

12. Tibi, 6 femini tuo dabe. ) 'Yibi

g h

ievocaret facob, ac in itinere, dum

yn W

|

àabo, quia femini tuo dabo.

L]

154

LIBRI GENESIS

I3. Et receffit ab eo.

4

u

o Iöcuïus

14. llle vero erexit titulum lapideum in loco,

*

fuerat eiDeus: libansfuper eum libamina, & effun

ensoleum:

j

Y )

ficol

15. Vocansque nomen lociillius, Bethel,

16. Egreffus autem inde, venit verno tempore ad terram ,

1]

Atb

quae ducit Ephratam: in qua cum parturiret Rachel,

17. Ob difficultatem partus periclitari coepit. Dixitque ei

&if

2

obftetrix: Noli timere , quia & hunc habebis filium.

I8. Egrediente autem anima prae dolore,-& imminente jam

3j

pulo

morte, vocavit nomen filii fui benoni, ideft , filius doloris

mei: pater vero appellavit eum Benjamin, id eft, filius dex-

a

terae.

19. Mortua eft ergo Rachel , & fepulta eft in via, quae du-

cit Ephratam, haec eft Bethlehem.

hm

*Infr.

-20. Erexitque Jacob titulum fuper fepulchrum ejus: * Hic

48. 7-

eft titulus monumenti Rachel, ufque in praefentem diem.

(i

21. Egreffus inde, fixit tabernaculum trans turrem gregis.

22. Cumque habitaret in illaregione, abiit Ruben, &dor-

mivit cum Bala concubina patrisfui: quodillum minime latuit.

1

Erant autem filii Jacob duodecim,

la

23. Flii Lize: primo

XMachar: & Zabulon.

genitus Ruben, & Sirneon', &Levi, &

24-0 Fi-

Mv

h D

14 Titulem. ) Qui filfml effet. ti-

fum ferre, nomen aufpicatius indi-

polr

tulus, id. eft monumentum hujus ap-

dit, & filium dextre nominavit, quia

oubi

paritionis, & promiffionis divinz,

robur pracipuum in dextra.

Moca-

&

& fimul effet altare , unde fuper eum

tus etiam eft filius dextrz ;- quia fuit

Jacob facrificat, & libat, id eft, ef-

patri chariffimus , ut pote natu mini-

b

fundit in honorem Dei libamina, vi-

mus, & in fene&tute genitus.

J

num fcilicet.

19. Via, qu& ducit.) inter .exufa-

lem , & Bethlehem.

Arbe

16. Vermo tempore, ) Mlebrsa eft

325 cbiirst, quod. deducitur a ra-

20. VTztulum. )

Columellam, py-

P

dice 5133 /zre, que cibare fignificat,

ramidem. perelegantem tuiífe ait Bor-

27

addito caph fervili, quod fccuzdwz, vel

chardus.

* Ca]

jexta, fignificat, quafi dicat, juxta

2 t. Trans turrem gregis. ) 'Furris Edcr;

mldo

I

tempus, quo terra cibum, & fege-

id eft. ex

egis, mille tantum patfibus

m

tem effert, quod 8. Hieronymus ali-

diftat a

[

ethlehem juxta hanc tur-

Ts

quando vertit Zempus "viridationis.

rem inulti dócent Angelum apparuif-

E

198. Bezjamin.) Rachel moriens vo-

fe paftoribus nocte nativitatis Chrifti.

l)m')

cavit filium, Bezozi , id eft, filium

22. Dormivit cum Bala.) Hinc. Ja-

$.

doloris ; fed pater illum appellat, Bez-

cob fpoliavit Ruben fua primogeni-

lviff:

jemin, id eft, flum dextre; ut enim

tura, eique moriens maledixit, Ge-

mort

oftcndexet ; Íe forti animo -hunc ca-

niis

nef. 49. 4.7Ba14m autem deinceps Ja-

L

COA P.U T XXXXV. & XXXVI..

I55

24. Filii Rachel: Jofeph, & Benjamin:

cutus

25. Filii Balae, ancillae Rachelis: Dan, & Nepthali.

Qui

26. Filii Zelphee ancille Lise: Gad: & Afer: hi funt filii

Jacob, qui nati funt ei in Mefopotamia Syriae.

fàfl j

27. Venitetiam ad Iíaac patrem fuum in Mambre, civitatem

Arbee, hac eft Hebron: in qua peregrinatus eft Abraham ,

ue el

& líaac.

28. Et completi funt dies Tfaac centum o€tcaginta annorum.

ejm

29. Confumptusque aetate mortuus eit: & appofitus eft po-

oloris

pulo fuo fenex, & plenus dierum : & fepelierunt eum Efau ,

& Jacob filii fui. (1)

xdex-

e Qu-

C A PUT XXXVL

t Hic

Efau cum uxoribus, €? filiis a fratre. S'acob ob nimiam utrius-

que opulentiam feparatur : filiorum. .Efau. genealogia

)

;um

regis

babitatione defcribitur.

: dot-

funtautem generationes Efau, ipfe eft Edom.

lil

25

2. Efau accepit uxores de filiabus Chanaan: Ada fi-

liam Elon Hethaei& Oolibamafiliam Anze filiae Sebeon Hevzei:

Vi) (

3. Ba"

(1) Cap. XXXV. in edit. Sixt. continet 23. vers.

,T

d

eob non attigit , utpote hoc inceftu

appofitos, vel cohgregatos ad popu-

lum fuum.

; inli-

pollutam , ficuti David abftinuit con-

Plenus dierum. ) Satur vit&.

cubinis, quas Abfalom inceftayerat.

j quià

2. Reg. i6. 22.

Sepelierunt. ) Apud Rebeccam, qux

Vocr

26. Nati funt ei im Mefopotumia. )

prius obierat.

j fuit

Fere omnes, nam Benjamin natus

Cum Efau, $ Tacob. ) Filiorum mu-

iil*

juxta - Bethlehem.

nus eft parentum jufíta curare.

e7. Cruitatem rbee,) In Cariath

ezerationes. ) Enumerantur Efau

'Jerufa-

A:be, five Hebron.

"G

enerationes, ut oftendatur

Peregrinatus. ) Sine fixo domicilio.

non irrita fuiffe benedictio patris, &

, W

i Bor

29. Confumptusque «tate.) Deficien-

quia Idumxos cum jJudais in unam

te calore naturali, & exarefcente hu-

entem coalituros, Deus ab illis pro

mido. radicali, quod calorem natu-

fratribus haberi vult Deut. 23. 7.

j B

ralem pafcit, & confervat,

ficut

dpfe efe Edom.) Efau, qui alio no-

yfibus

H

ii

flamma lucerng pafcitur oleo.

mine E£dom : appellatur.

"dppofitus eff populo fio. ) Patribus in

0. Ada filiam Elom Hethei.) Hexc

m

limbo, Vide di&ta fupra cap. 25. n.

Gen. 26. 34. vocatur [udith filia

n

8.

Vel fimpliciter fignificatur trans-

Beeri , nam olim tam viri, quam mu-

j

iviffe a (tatu viventium ad ftatum

lieres non uno tantum nomine voca-

bantur.

nogcm

mortuorum; cum non minus de im-

Sic Jacob dicitur etiam Ifxa-

2

piis, quam de piis dicat Scriptura

gl J

€l, Efau, Edom, Saraf Jefca.

L

136

LIBRI GENESIS

4. Bafemath quöque filiam Ifmael fororem Nabajoth.

r

*1Pa-

4. Peperit autem Ada, Eliphaz: Bafemath genuit Rahuel :

mül

5. * Oolibama genuit Jehus, & Jhelon, & Core, hi filii Efau,

]7'

ral. 1

35

" qui nati funt ei in terra Chanaan.

fà, (

6. Tulitautem Efau uxores fuas, & filios, & filias, & omnem

Ydo

animam domus fusze, & fubftantiam, & pecora, & cun&ta ,

15

quae habere poterat in terra Chanaan , &abiit in alteram regio-

Thele

nem, receffitque a fratre fuo Jacob.

ETA

19

upr

7.* Divites enim erant valde, & fimul habitare non poterant:

pI

13-6- nec fuftinebat eos terra peregrinationis eorum prae multitudi-

&5

* Jof.

p

.8. * Habitavitque Efau in monte Seir, ipfe eft Edom.

Ser

4-4

9. Hzc autem funt generationes Efau patris Edom in monte

. Seir.

tení

*,Pa. 10. Et heec nomina filiorum ejus: * Eliphaz filius Ada uxo-

fa. 3. ris Efau: Rahuel quoque filius Bafemath uxoris ejus.

ph,

35-

11. Fueruntque Eliphaz filii: Theman, Omar, Sepho, &

ï.

Gatham, & Cenez.

V6nt

I2. Eratautem Thamna, concubina Eliphaz filii Efau : quae

pat

&il

peperit ei Amalech: hi funt filii Ada uxoris Efau.

4

13. Filii autem Rahuel: Nahath, & Zara, Samma, & Meza:

D)

hi filii Bafemath uxoris Efau.

Chqï

14. Ifti quoque erant filii Oolibama filize An»e filize Sebeon,

H

uxoris Efau , quos genuit ei; Jehus , & Ihelon, & Core.

15. Hi duces filiorum Efau: Filii Eliphaz primogeniti Efan:

d

0

dux Theman? dux Omar, dux Sepho, qu Cenez,

16. Dux

X

Tutm

4. Eliphaz.) Sunt qui

.

utent hunc

de caufa feparatus eft a Lot nepote

Eliphaz amicum illum ef

j

e Job, qui

uO.

31

cum duobus aliis fociis eum folatus

9. Jpfé eff Edom.)

Qua;

eft. Alii exiftimant hunc,

cujus

fed Efau.

Ipfe; non mons,

9. Patris Edom.) ldumzorum.

amentio hoc capiy:e, alterius illius ma-

Re"eg

gnum patruum fuiffe.

io. Filiorum eus.) NNomine filio-

iifto

6. Abit im alteram regionem. ) In

rum nepotes quoque comprehendit,

m

Idumzam , quo jam ante abierat pro-

ficue Matth. 1. 2. Chriftus dicitur

pter parentum offenfam, ut patet

filius David, fili Adbrabam.

lre Y

cap. 32. 3. fed mortuo patre cum

15. Hi duces filiorum. Efan.) Hic re-

I l

j

beus

5

afcua .tam multis gregibus non fuf-

cenfentur Duces, n. vero 31. Reges,

*

cerent, eodem rediit, ^ Factum eft

rurfum n. 4o. Duces in Idumza re-

AQua

hoc nutu divino, ut terra Chanaan

nantes, quia Idumzi primo amplexi

9t

Jacobo cederet, cui promiffa fuerat.

f

u

nt ariftocratiam, in qua duces ex

7. Dévites. ) Imitatus eft Efau con-

optimatum fententia rempublicam gu-

mulc

filium proavi fui Abrahz , qui eadein

€r |

bernabant; deinde Monar;:hiam, &,

hi

LL N

CAPUT XXXVI

157

16. Dux Cofe, dux Gathan

huel:

, duxAmalech. hi filii Eliphaz

in terra Edom, & hi filii Ada.

s

Ef

17. Hi quoque filii Rahuelfilii Efau: dux Nahath, dux Za

ra, dux Samma, dux Meza. hi autem duces Rahuel in terra

mnem

XEdom: ifti filii Bafemath uxoris Efau.

Xb s

18. Hi autem filii Oolibama uxoris Efau: Dux Jehus, dux

Iegio-

Ihelon, dux Core. hi duces Oolibama filiae Anz uxoris Efau:

19. Ifti funt Filii Efau , & hi duces eorum: ipfe eft Edom.

erant:

tyPpa-

20. * Ifti funt filii Seir Horrasei,

habitatores terrae: Lotan,

ral. r.

ttudi

& Sobal, & Sebeon, & Ana,

2t. Et Difon , & Efer; & Difan. hi duces Horrzei, filii

38

Seir, in terra Edom.

ilonte

22. Facti funt autem filii Lotan: Hori, & Heman, erat au-

tem foror Lotan, Thamna.

2 Uxo-

23. Etifti filii Sobal :

pho, & Onam.

Aluan & Manahat &. Ebal, & Se-

o, &

24. Et hi filii Sebeon: Aja, & Ana. Iíte eft Ana, qui in-

venit aquas calidas in folitudine, dum pafceret afinas Sebeon

patris fui :

quæ

25. Habuitque filium Difon , & filiam Oolibama.

Meza:

26. Et ifti lii Difon: Hamdan, & Efeban, & Jethram , &

Charan.

j

beor»

27. Hi quoque filii Efer: Balaan , & Zavan, & Acan.

28. Habuit autem filios Difan: Hus, & Aram.

'ieþ,',fau:

29. Hi duces Horraeorum: dux/Lotan, dux Sobal, duxSe-

beon, dux Ana,

3o. Dux Difon, dux Efer, dux Difan: ifti duces Horrzeo-

rum, qui Iimperaverunt in terra Seir.

: nepote

31. Reges autem, qui regnaverunt in terra Edom, ante-

j mons

quam haberent regem filii Ifrael, fuerunt hi:

32. Be-

Reges habuerunt:

tandem iterum

i

Ariftocratiam.

Porro tam Duces,

dem pun&is legit, fed 95 jammim,

1

- ii

dicinales.

id eft aquas, calidas nimirum, & me-

diexit

D

uam Reges eleCtione, hnon fuccef-

dicitut

ione venicbant ad. principatum, qua-

31. ptequam baberent Regem. ) Hc

re non defun&orum filii, fed alii ha-

Mofes , ut & multa aliadicit prophe-

Hic re

benas imperii capeffunt.

tico fpiritu.

Alii putant addita poft

,R

24. Qui invenit 4quas calidas.) Pro

Mofem ab eo; qui diaria Mofis di-

aquas calidas in Hebr. eft t—» jem-

geffit.

Tempore enim Mofis nulli

maa r

»n»,quod vocabulum Htbraizantes

adhuc Reges in Ifrael.

aunple**i

[1

mulos fignificare atfirmant; fed no-

)

33. 7obab. ) Hlic eft ob , fpeculum

iclm gll'

fter bene vertit; non enim cum iis-

patientiag.

j y &

Bibl. cum Com, Menoch, T. I,

yw-

9

L]

138

LIBRI GENESIS

?. Bela filius Beor, nomenque urbis ejus Denaba.

af

. Mortuus eft autem Bela, & regnavit pro eo Jobab fi-

[

lius Zarcze de Bofra.

que

34. Cumque mortuus effet Jobab, regnavit pro eo Hufam

de terra Themanorum.

.

45. Hoc quoque mortuo, regnavi

t pro eo Adad filius Ba-

quo

tn,

dad, qui percuffit Madian in regione Moab: & nomen urbis

eis Avith.

füä

36. Cumque mortuus effet Adad, regnavit pro eo Semla

de Mafreca.

Cifi

j

37. Hoc quoque mortuo regnavit pro eo Saul de fluvio

Rohoboth.

qui

38. Cumque & hic obiiffet, fucceffit in regnum Balanan

filius Achobor.

regnavit pro eo Adar, nomenque

&

39. Ifto quoque mortuo,

QU

urbis ejus Phau: & appel

labatur uxor ejus Mectabel, iiliaf

Matred filiae Mezaab.

!

fubji

4o. Haec ergo nomina ducum Efau, in cognationibus ; &

fem

locis, & vocabulis füis: dux Thamna, dux Alva, dux J etheth,

41. Dux Oolibama, dux Ela, dux Phinon ,

42. Dux Cenez, dux Theman, dux Mabíar,

43. Dux Magdiel, dux Hiram: hi duces Edom habitantes

in terra imperii fui, ipfe eft Efau pater Idumaeorum. (1)

parte

Quati

COATPUT

XXXVII.

of

€reb

70/2pb fratres apud patrem de crimine ! acculans , oifaque fomnia

erri,

narrans, fratrum odium in fe concitat , quare primum «volentes

Prim;

illum occidere , confilio Ruben primo in ciflernam detruditur, dein-

liore ,

de «venditur Ifmaelitis infcio Ruben: a patre autem exiffimante

Frm

elpha

eum a fera occifum lugetur , interea SFofepb in Zzgypto Puti-

n

Vi

phari venditur.

Abitavit autem Jacob in terra Chanaan, in qua pater

Vdly

"H

ceb;m

fuus peregrinatus eft.

T. EE

3

(1) Cap. XXXVI. abfolvitur im edit. Sixt. 31. vers.

5"05

gunt;

1. IN qua. ) Habitavit in Hebron.

feptimum inchoaverat; nam Hebr. &

Pturg

2. Hejfüunt generationes.) Hefunt L XX. decimum feptimum egifï'e do-

Utp()t

res gefte , & eventa facob in genera- cent.

Dàren

tionibus, feu filiis ejus.

Adbuc paer. ) Moribus, & innocentia.

&tval

Cum fexdeczm e[fet. annorum. ) Exple-

Cum filiis Bale , €$. Zelphbe.) Fortaffe

Tma

verat decimum fextum ; & decimum

Jacob gregur curam diviferat, ita ut

Adde

* Q^

*

CAPUT XXXVIL

139

». Et ha funt generationes ejus: Jofeph cum fedecim effet

bf

annorum, pafcebat gregem cum fratribus fuis adhuc puer: &

erat cum filiis Balae, & Zelphseuxorum patris fui : accufavit-

am

que fratres fuos apud patrem crimine peffimo.

. Ifrael autem diligebat Jofeph fuper omnes filios fuos, eo

h

quod in fene£tute genuiffet eum: fecitque ei tunicam polymi-

tam.

yrbis

4. Videntes autem fratres ejus, quod a patre plus cun&tis

emla

filiis amaretur; oder

ant eum ; nec poterant ei quidquam pa-

cifice loqui.

*

uD

$. Acci

dit quoque, utvifum fomnium referret fratribus fuis:

quze caufa majoris odii feminarium fuit.

anat

6. Dixitque ad eos: Audite fomnium meum, quod vidi:

J. Putabam nosligare manipulos in agro, & quafi confur-

geré manipulum meum, & ftare, veftrosque manipulos cir-

nque

cumftantes adorare manipulum meum.

filia

$. Refponderunt fratres ejus: Numquid rexnofter eris? aut

fubjiciemur ditioni tuze? Hzec ergo caufa fomniorum , atque

5 t

hethy

fe?monum , invidize, & odii fomitem miniftravit.

S 5

9. Aliud

Ante

partem curarent fex filii Lie ; alteram

caufam, vite fcilicet, ac morum in-

quatuor filii ancillarum , cum quibus

nocentiam.

i

ofephum junxit:; quia non tam zgre

Tunicam polymitam.) Hebr. eft p5

erebant ifti minorem natu fibi pra-

pa[f;m , qu& vox videtur fignificare ve-

[mtit

ferri.

Priores illi tumebant uxore

ftem ex fegmentis alterius- materiz

primaria, & fuperftite adhuc , & fe-

vermiculato opere variegatam. LXX-

jantts

tantum dixerunt woi/AZ» varigm va.

niore, & ingenua nati.

: n

Fratres.) Maxime filios Dalz , &

Yicgal A9

INofter Interpres vocabulo

Zelphze, cum quibus verfabatur.

Graco ufus polymitam dixit: eft autem

imfmte

7

Crimine peffógme.) Contra naturam ,

T4AVUiroy , quod varii coloris liciis

vel Sodomitieo , ut vult Rupertus:

confiat, & ltalice veftes hujufmodi

:

vel beílialitatis cum ovibus , quas pa-

appellantur ,. 47 coler caxgiante.

fcebant, ut vult S. 'Thomas, &alii.

4- Oderant eum.) Cauía odii prima

) pätef

3- In fénetlute genuifft eum.) Parentes

filios in fene&ute

amor hic patris 2.delatio criminis 3.

i

enitos magis dili-

tunica polymita. 4. fomnia.

gunt ; vel quia po

d

hos alios fe fufce-

7. Ligare maniptlos. ) Segetum. Apte

pturos non fperant: vel quia per hos,

hoc fymbolo portendebatur fratrum

jor. *

utpote diutius vituros, diutius etiam

in ZEgyptum profedtio ad frumenta-

;iffe p

parentum nomen, & memoria con-

tionem tempore famis.

Rurfus quod

fervatur; vel quia funt indices bonz,

manipuli fratrum adorent manipulum

firme, & viridis feneGz parentum.

lofeph, fignificabat fratres adoraturos

Forta

Adde aliam in Jofepho fuifle amoris

Jofeph in ZEgypto.

I,imu

£^

*

LIBRI/GENESIS

140

tetet

9. Aliu—d.quïoque vidit fomnium,quodnarrans fratribus, ait: vidi

per fomnium, quafi folem & lunas & ftellas undecim adorare me.

pad

I

10. Quod cum patri füo, & fratribus retuliffet) increpavit

eum pater fuus, & dixit: Quid fibi vult hoc fomnium, quod

dem

vidifti? num ego , & mater tua , & fratres tui adorabimus te

)

fuper terram?

fed |

Than

1r. Invidebant ei igitur fratres fui: pater vero rem tacitus

confiderabat.

lens

12. Cumque fratres illius in pafcendis greg*ïbuä patris m o-

r

9

rarentur in Sichem,

Tunt

13. Dixit ad eum Ifrael: Fratres tui pafcunt oves in Sichi-

À

É

mis: veni, mittam te ad eos.

Quo refpondente,

hi

La

I4. Proeíto fum, ait ei: Vade, & vide, fi cunéta profpera

s.

fint erga fratres tuos, & pecora: & renuntia mihi, quid aga-

Vl

10

tur

Miffus de valle Hebron , venit in Sichem:

IOT

IS. Invenitque eum vir errantem in agro , & interrogavit,

f

quid quzereret.

octi

16. At ille refpondit: Fratres meos quaero, indica mihi ,

ipits

j

:

übi pafcant greges.

^

17. Dixitque ei vir: Recefferunt de loco ifto: audivi autem

non |

eos dicentes: Eamus in Dothain. PerrexititaqueJofeph poft

Turt

fratres fuos, & invenit eos in Dothain.

19. Qui cum vidiffent eum procul, antequam accederet ad

eos, cogitaverunt illum occidere:

19. Et mutuo loquebantur: Ecce fomniator venit:

wl

am ve-

1n qu

20. Veþite . pccidamus eum, & mittamus in ciftern

terems

te0,

tur.

firnif

"Wwá

.9 liud quoque.) Similiter a Deo

II. Rem tacitus.) Sufpicans a Deo

immiffum fomnium , quod eodem ten-

immiffa , eventum exfpectabat.

*l

debat, & geminatione fua preceden-

1j

Veni, mittam t«.) Jofephum do-

Dam

tis certitudinem adftruebat. .

mi retinuerat pater, ut tempus, &

& fl

abfentia invidentiz morbo mederetur ;

Incef

0. Imcrepavit ewr.) Nec infenfus,

nec dicta vilipendens; fed hoc pa&o

poft aliquod tempus jam ratus odia

Üiled

livorem fratrum prudenter leniturus.

evanuiffe, mittit ad eos.

22

Num ego , 66 mater tta , 6c.) Quafi

IS. Errawtem in agro.) lgnarum,

ubi fratres inveniret, & palantem.

mla, ]

dicat, quis credat me, & matremtuam

3

te adoraturos aliquando ?

Per Ma-

19. Semmistor.) Ylebr. eft, Domznus

Vüig ^

trem non intelligit Rachelem, que

fomniorum , id eit habens , poffidens

V(]c*.n

jam erat mortua;, fed Balam uxorem

fomnia, vel peritus fingete fomnia,

vel Dominus ,

termr

fuam, a qua Jofeph nutritus fuerat,,

fomnio.

'& Princeps , fed in

Uttig

& Rachele extin&a in matris locum

t'em;

fucceiierat.

20. Ín cifernam.) Ón Hebreo eft

2

* Q

CAPUT XXXVII

141

vidi

terem : dicemusque : fera peffima devoravit eum , & tunc ap-

. fl£.

pareblt quid illi profint fomnia fua,

i

ZI.

* Audiens autem hoc Ruben, nitebatur liberare eum *Infr.

juod

de manibus eorum , & dicebat:

42.22

uste

25. Nonmterücmm animam ejus , nec effundatis fanguinem:

fed projicite eum in cifternam hanc, qua eft in folitudine,

Citus

manusque veftras fervate innoxias: hoc autem dicebat, vo-

lens eripere eum de manibus eorum , & reddere patri fuo.

f0

23. Confeftim igitur ut pervenit ad fratres fuos, nudave-

runt eum tunica talari, & polymita,

iCl«

24. Miferuntque eum in cifternam veterem; qu&e non habe-

bat aquam.

fpera

25. Et fedentes ut comederent panem, viderunt lfmaelitas

| af«

viatores venire de Galaad, & camelos eorum portantes aroma-

ta, & refinam, & fta&en, in ZVÉgyptum.

ao

26. Dixit ergo Judas fratribus fuis:

uid nobis prodeft, fi

3

occiderimus fratrem noftrum , & celaverimus . fangumem

mill P

ipfius?

27. Melius eft, ut venumdetur Ifmaelitis , & manus noftrze

yutenm

non polluantur: "frater enim, & caro noftra eft.. Acquieve-

j poü

runt fratres fermonibus illius.

*Sap

28. *Et preetereuntibus Madianitis negotiatoribus , extra-

et d

$3

hentes

10-13

32 r , que vox cifternam fignificat,

Ruben fuiffe fune demiffum.

in qua aque non fcaturiunt , ut in pu-

25. De Galaad.) Quua venientibus ex

m ve

teo, five fonte; fed aliunde colligun-

erents

Arabia per Dothain in /hgyptum erat

tur.

Scholiaftes Hebrzus ait N2 )cer,

tranfeundum.

—

fignificare puteum effoffum tantum ,

4romata.) In Hebreo eft 853 ve-

est, quam vocem alii interpretantur

132v , adje&o zdificio, & parietibus.

1 Dro

eI. Nitebatur.) Conje&um in cifter-

ceram, alii opobalamum , alii. aro-

nam cogitabat clanculum extrahere,

mata , ahl res defiderabiles.

um d

& falvum patri reftituere, ut amiffam

Refnnm ) Refina dicitur humor te-

nax ex arbore defluens , illique adhz-

pus

inceftu gratxam hac in fratrem tam

deret i

dile&um patri pietate, recuperaret.

rens.

Aliqui vocem v Zférz , balfa-

" odid

2

nterficiatis auimam.) Mletony-

mum, vel theriacam interpretantur.

mia, ne interficiatis eum

Statien.) Eft myrrhae lacryma, que

yparü

23. Talari , &$ Polymita. ) Duplici

ab arbore illa flillat , & defluit &T

nte.

29 ca(tw,

Dunii

vefte fpoliatus eft , interiore , quam

Omdens

vocat talarem , & polymita, qu& ex-

a. Acquieverunt. fratres.) O&o, qui

terior.

Credibile poflea rurfum in-

aderant tempore venditionis.

Nam

"

fonm

dutum talari; nam polymitamad pa-

Ruben aberat, ut patet ex num. 29.

fed ii

trem miferant.

29. M;za";zmtzs.) Madianite fimul

24. Miferuntque,) Jofephus fcribit a

cum Ifmaelitis in eodem comitatu pro-

hrgo d

Ls

142

LIBRI GENESIS

hentes eum de cifterna , vendiderunt eum Ifmaelitis , viginti

argenteis : qui duxerunt eum in /Egyptum.

29. Reverfusque Ruben ad cifternam, non invenit puerum:

gt

30. Et fciffis veftibus pergens ad fratres fuos, ait: Puer

r

non comparet, & ego quo ibo?

.

jn

31. Tulerunt autem tuni

cam ejus, & in fanguinem hoedi ,

quem occiderant, tinxerunt:

32. Mittentes qui ferrent ad patrem, & dicerent: Hanc in-

l.

venimus: vide utrum tunica filii tui fit, an non.

33. Quam cum agnoviffet pater, ait: Tunica filii mel eft ,

^

fera peífima comedit eum , beftia devoravit Jofeph.

& aQ

34. Sciffisque veftibus, indutus eft cilicio, lugens filium

sls

fuum multo tempore.

3

Her

35. Congregatis autem cun&tis liberis ejus, ut lenirent do-

lorem patris , noluit confolationem accipere, fed ait: defcen-

4)

5./

dam ad filium meum lugens in infernum.

Et illo perfeveran-

te in fletu ,

tO,F

36. Madianitee ven

diderunt Jofeph in JEgypto Putiphari

neT

eunucho Pharaonis, magiftro militum. (1)

C A-

L

fpeti

(I? Cap. XXXVIL. i edit. Sixt. continet 29. "uers.

— —

ficiftebantur: hifimul emerunt Jofeph,

Multo. tempore, ) Annis 23. donec ei

& fimul vendiderunt.

Propter hanc

nunciatum , Jofeph in /Egypto vivere.

& mj

focietatem eos Mofes modo Madia-

enm «

3s. dn Infernum.) Infernus fepe in

I€ Q

nitas, modo Ifmaelitas vocat.

Scriptura fepulchrum fignificat: fzpe

transly

Viginti argenteis. ) Siclis.

etiam locum , ad quem migrant ani-

mz,-quz eft hujus loci fignificatio;

Om,

a29. Rever/zfque, ) Abierat pafcua

GI 0.

quafiturus.

nam Jacob putabat filium. a feris la-

30. Sciffis vefizbus. ) In moeroris ar-

niatum , nec ad illum, cujus offa fe-

füificat

ulchro non condebantur , fe defcen-

gumentum , ut folebant Hebrai.

furum fperare poterat.

IEg

Ego quo ibo . . . ) Uteum inveniam?

Cjus

quoad venditionem ab omni culpa

36. Eunucbo.) Eunuchus non fuit ,

Ruben liber fuit,

Fratres narrarunt

qui uxorem habuit, & multi volunf,

Udl! d(

vivum venditum,

filiam , que poftea Jofcpho nupfit;

fürüs

Sic placatus con-

fed omnes , qui in aula, & obfequio

Fü[ley

fenfit in patris deceptionem.

33. Fera peffema.) Ita credebat; nec

Reseum verfabantur , Eunuchi dice-

fim ]u

enim tam immane fcelus animum pa-

bantur, fortaffe quod plerique Eu-

nuchi effent.

M.

sernum fübibat; & Palaflinaleonibus,

urfis , aliifque carnivoris feris abundat.

.Magijlrol militum. ) LXX. dixerunt

P ls &)

34- ledutus eff cilicio. ) klebr. /zcco.

dpx;yæya,gqu , Principi Coquerum , alii,

$1

Primus, qui in lu&u faccum , feu ci-

Principi Lamionum ,1d enim vox He-

düs, Ti

Jicium induerit.

4 H

Quantum habe-

breat»n: v tabbachim , fignificat, fi-

mus ex Scripturis, Jacob fuit, quem

ve mattantium;: verum eodem referun-

Qvit:

tur omnia; nam laniones, & coqui,

in Quo

poftea Ifraelitz imitati fugt.

Winero

EE

U

M.

*:fä—ï-!

X*

"N

14$

iginti

CAPiTT X

XXVIH. -

erum:

Srudas ex uxore Cbananea tribus f!z'—z's fufceptis ,I primum , & de-

Püer

inde fecundum Tbamar copulavit: quibus mortuis , eam infcius

edi,

pro fcoro cogmvvit , quo concubitu Pbares , C? Zaram

genuit.

Qc It

Odem tempore defcendens Judas a fratribus fuis, diver-

x.E

tit ad virum Odollamitem , nomine Hiram.

ïi e&,

2. * Viditque ibi filiam hominis Chanansei, vocabulo Sue: * :Pa-

ral.2.3

fiium

& accepta uxore, ingreffus eft ad eam,

3. Quse concepit, & peperit filium , & vocavit nomen ejus

Her.

nt do-

4. * Rurfumque concepto foetu , natum filium vocavit Onan. *Num

efcen-

[era-

s. Tertium quoque peperit, quem appellavit Sela, quo na- ?9:1?-

to , parere ultra ceffavit.

jphari

6. Dedit autem Judas uxorem primogenito fuo Her, nomi-

ne Thamar.

*Num

CA

7. * Fuit quoque Her primogenitus

-

Juda, nquam in con-

26.19.

fpe&u Domini: & ab eo occifus ePc:

8. Di-

a

lonec &

& macantes iidem erant ; mac&abant

neguam. )

v. Fuit quoque Her

jvivett

enim coqui eas pecudes , quas coque-

Her, & Onan fratrum . idem pecca-

fgpe n

re ecogitabant.

Inde vox ad milhtes

tum feciffe ferant au&tores , nempe

r fape

translata , quia ut illi pecudes, ita ifti

immunditie, eo quod in a&u matri-

ant anie

homines. mac&ant,

Quare & apud

monii fe retraherent, & fic femine ex-

ficatio

Graecos VOX Ueyttety occidere fi-

tra vas fufo generationem impedirent,

feris l

gnificat.

Diverfo tamen fine ambo.

Her, ne

off; -

1. K, Odem tempere ,. &$c. ) Potius fit

puerperia, & la&atio liberorum de

defcete

pulchritudine conjugis, quam deperi-

mentio Jude , & polteritatis

Onan ne

ejus, quam aliorum fratrum , quia ex

bat , quidquam decerperet.

n füit;

juda de Thamar Chriftus erat nafci-

fratri fuo filios gigneret : In hoc in-

volunty

turus.

vidia, inillo libido dominabatur ; uter-

mplts

que fcelus immane admittebat.

Eodem tempore,) Anno 16. Jofephi,

Occifus eff.) Ut & frater plaga info-

»beQUio

cum Judas annorum effet r9,

^

j d

Viditque. ) Concupivit.

lita, fed tali, quài manifeítum effet

od

$ue.) INon elt nomen filie, fed patris

hominibus propter fcelus aliquod atrox

ejus foceri Jude , ut patet ex Hebrzo.

interemptos: opinor minifterio An-

eli mali, quo folet Deus uti in ul-

jjyerunt

3. Voeavit nomen ejus Her.) Ipfe ]u-

lls zm,

das; nam in Hebrzo eft vox mafculina.

tione ezigenda, imiffones per. Angelos

QX e

4. Vocavit Onan. ) Uxor Judaita vo-

malos, ut dicitur Pf. 77. 49. fortaffe

ts H

cavit; quod patet ex Hebrao textu,

Afmodaus fuit, qui fuit etiam necator

in quo eft vox feminina , ut etiam

libidinoforum maritorum Sarg 'T'ob.

yfenit

3. 9.

: ID

numero fcguenti.

144

LIBRI GENESIS

&m

9. Dixit ergo Judas ad Onan filium fuum: ingredere ad

uxorem fratris tui, & fociare illi, ut fufcites femen fratrituo.

Tam:

9. Ille fciens non fibi nafci filios, introiens ad uxorem fra-

j

tris fui, femen fundebat in terram, ne liberi fratris nomine

open

7

nafcerentur.

16

1o. Et idcirco . percuffit eum Dominus, eo quod rem dete-

Cum:

ftabilem faceret.

te: (

II.

uam ob rem dixit Judas 'Thamar nurui fuze: Efto

| vi-

n

dua in

3

omo patris tui, donec crefcat Sela filius meus: time-

-

Y

la (

bat enim, ne & ipfe moreretur, ficut fratres ejus. Quae abiit,

dore

& habitavitin domo patris fui.

1j

12. Evolutis autem multisdiebus mortua eft Sue uxor Judze:

diA

qui poft lu&um coníolatione fufcepta , aícendebat ad tonío-

D6

resovium fuarum, ipfe, & Hiras opilio gregis Odollamites ,

1j

in Thamnas.

S

imáy

13. Nuntiatumqu

e eft Thamar, quod focer illius afcenderet

0.

in Thamnas ad tondendas oves.

tem,

14. Quae, depofitis viduitatis veftibus, affumfit theriftrum,

inver

&

&

?T

fedel

8. Iugredere.) Jam ergo in morepo-

Abrahami prolem ; & fimul f*teri/litaQ

illo ;

ftum , quod poflea lege fancitum,

tis improperium oderat ; quare flro-

2

ut frater uxorem fratris, qui fine li-

pham commenta , quam in caput Ju-

fel i

beris decefferat, in conjugium acci-

de, velcum vite periculo verteret,

12. Opilio gregis. ) Chald. Sociusejus,

fcom

peret. Deut. 25. s. Ruth. cap. ult. n.

1o.

nempe amicus, fane Hebraice iifdem

9. Non fibi nafei fílios. ) Emallage, fi-

litteris paftor , & amicus fignificantur;

lHios, pro filium ; folus enim primo-

fi pun&a removeas.

In Thamnas.) Videtur effe 'Tham-

genitus filius mortui cenfebatur , reli-

lüomm

qui ipfi gignenti nafcebantur.

nata Samfoni, de qua

jud. 14.

Oculo:

11. Effe vidu4.) Moris videtur fuif-

14. Thberzfirum,) Ne

:

is eft. tenuis ,

16

fe, ut qua in familiam aliquam nu-

é&linea, qua mulieres eflivo tempo-

re utebantur, quam Peplum interpre-

Cvit f

píerat , illi familie addida maneret,

Olim vefte tegebant mulie-

ipnofe

quamdiu aliquis fupereffet confangui-

tantur.

m

po

neus, qui defun&o íemen fufcitare

res caput, & faciem, vel certe ita

vultum velabant, ut unustantum ocu-

dmma

vellet. jJuxta hunc morem fine foce-

ttrio

ri confenfu non licebat I'hamar aliun-

lus appareret, atqueideo cognofci fa-

Ortaff

de conditionem fibi quzrere.

judas

cile non poterant.

comm

autem timens , ne Sel& fimile quid ac

In bivio itimeris.) Sic olim fcorta,

qua ideo a Latinis mocha femitarie

À t

fratribus accideret , variis promiffis

tr adn (.v

viduam fruflrari flatuerat ; donecipía

di&a, in Hebr. eft, I» Porta oculorum.

il

morz pertafa, peteret ab eo licentiam

Porta dicitur oculotum , quod inde

alteri nubendi, quod illam non late-

viatores oculis fpeculentur, quam viam

a, p

infiftere debeant.

Aliivertunt, vrim:

5gc(u

bat; fed nolebat ex alia flirpe, quam

l.ktm t

]flþ/

ït?

CAPUT XXXVII.

$I4ï

fe ad

& mutato habitu , fedit in bivio itineris, quod ducit 'Tham-

tituo.

nam: eo quod creviffet Sela, & non eum accepitfet maritum.

n In-

I$.

uam cum vidiffet Judas : fufpicatus eft effe meretricem:

)mine

operuerat'enim vultum fuum, ne agnofceretur.

16. Ingrediensque ad eam, ait: Dimitte me, ut coeam te-

dete-

cum: nefciebat enim, quod nurus fua effet. Qua refponden-

te : Quid dabis mihi, ut fruaris concubitu meo?

lo Vi-

17. Dixit: Mittam tibi hoedum de gregibus, Rurfumque

time-

illa dicente: Patiar , quod vis

; fi dederis mihi arrhabonem,

donec mittas, quod polliceris.

18. Ait Judas: Quid tibi vis pro arrhabone dari ? R,efpon-

fudae:

dit; Annulum tuum, & armillam, & baculum, quem manu te-

tonío-

nes Adunum igitur coitum mulier concepit,

mmites,

Ig. Et furgens abiit, depofitoque habitu, quem fumpferat,

induta eft viduitatis veftibus.

nderet

2o. Mifit autem Judas hoedum per paftörem fuum Odollami-

tem, ut reciperet pignus, quod dederat mulieri,qui cüm non

firum,

inveniffet eam,

21. Interrogavit homines loci illius: Ubi eft mulier, quae

]

fedebat in bivio? Refpondentibus cun&is: Non fuit in loco

ifto meretrix;

üerflita-

ye firo-

22. Reverfüs eft ad Tudam, & dixit ei; Non inveni eam ,

iput. Jue

fed & homines loci illius dixerunt mihi

erterebo

fcortum :

; nunquam fediffe ibi

vt ij

nos

se iifdem

23. Ait Judas: Habeat fibi, certe me—ndacii arguere

non

fficantul»

duorum fontium, quia vox Hebr. quz

e Thatr

lentibus proflituebant f6, pretio accepto.

oculos, etiam fontes fignificat,

17. Hadum de gregibus. ) Xlebr. 4e-

?.temliS D

16. lngredz'enf(äue Ad eam. ) ]udas pec-

dum caprarum , ponitur plurale pro fin-

) tmpo

cavit fimplici fornicatione; non enim

gulari, Aedwm capra filium , hosdum ,

agnofcebat fuam nurum,; & ipfe eo

jnterpre

tempore matrimonio folutus erat.

ab uberibus avulfüum.

qui adhuc matrem fequeretur nondum

X muhe*

cate d

"Thamar peccavit inceítu , & quafiadul-

4rrbabonem, ) Pignus vertit Chal.

um odl

terio , quia uxor Sele debebatur.

Fortaffe "'hamar perfonata Jude fui

daus ; vox eft Latina, & Grzca , fed

;nofCi *

que ab Hebrais fumpta viderur.

ta, morem hunc fuiffe meretricum

copiam fecit, ideoque non eft agni-

19g. Zdunulum. ) Sigillum.

j fCOïta j

femitaf'læ

tradit Chryfippus in lfagege bonorum

irmillam.) Wlomie , feu torquem.

& malorum, cum ait : ££e móAsoc,

Aliiteziam vertunt Chaldaus Pz/lolum,

: M[pywl-

Baculum.)) Scipionem viatorium.

yol inde

xal mwporomm Ttpix ptYaa a éraieoi

23. Mendacii arguere. ) Yleb. ze for-

jm viam

sieuiS usav cavrae roig ÓovAout voie,

te fomus in confufionem , id eft , ne res

lllt; u

Extra ciuitatem seretrices perfonate va-

Bibl. cum Com, Menoch, T. ,

publicetur, & jactet illa fe mecum con-

ee»f

t

I46. *

LIBRI GENESIS

non poteft, ego mifi hoedum , quem promiferam, & tu non

1nvenifli eam.

^

Cun

24. Ecce autem poft tres menfes n

unciaverut Judse, dicen-

fiots |

tes; Fornicata eft Thamar nurustua, & videtur uterus illius

intumefcere. Dixitque Judas; Producite eam ,.ut combura-

d

tut.

l

25. Quae cum duceretur ad poenam , mifitad focerum fuüum,

dicens: De viro, cujus haec funt, concepi, cognofce, cujus

G

