vos, & femen tuum poft te : Circumcidetur ex vobis omne

mafculinum:

huc tener

completa

*IJB-V.

i1. Et circumcidetis carnem prseputii veftri , utfit * infi-

fu. Si

12. 3.

gnum foederis inter me, & vos,

peicltare

Luce

ma-

pine fv

2.21.

12. Infans o&to di*erum cxircvumcidetur in vobis, omne

fcu

Rom.

gis natur:

teat ultr

4- 1l.

3t defert

Circumtidetur ex "vobis.)) Qui fidem

fum, qui ftabilis fum , &' immutabi-

ffie s.

lis in promiffis.

Abrahz profitebuntur :

Crcun

Pater mult arum gentium. )

]udæorum;

Omnue mafeulinum. ) Mnfculis tan-

Ihyideo ;

tum imperata circumcifio.

& Gentilium ; precipue vero refpi-

Eipd, 4,

cit ad femen.ccelefte Chriftum , & ex

U. Cornempr eputzz. ) Locus hic Cir-

lh tale

€o, ac per eum fideles Abrz filios.

cumcifionis, & non in alio membro

Qu T

$. Nec ultra "wocabitur nomen tuum

dele&us ; quia in hoc membro fe ef-

Jilzos &

Abram , fed appellaberis Abrabam.) Abram

fe&us peccati inobedientie primum

Tam yi

fxgnificat, Patrem excelfam s Ábraham

manifeftavit: & quiafuit fignum fidei,

Qrea [

Patrem multarum gentium.

qua credebat Abram Chriftum ex fe

LUR

Ü

"

6. Regefque. ) Eix Eifau Idumzorum,

nafciturum. Praputium eft pelíis glan-

W u

& Amalecitarum: ex jacob lfraelis,

dem tegens.

Aliqi p

& [uda,

4n fíapum faderis.) Datá circumcifio ;

ilos fj

7. Statuam, ) Confirmabo.

cum Deo initi. 2

1. ut effet fignum pa&i ab Abraham

erat circumcifio

DT

« dn generationibus fuis,) "l'ecmporibus

ü f'C, Y

eorum,.

figenum reprzfentativum fidei Abrahz,

Wil fef

Federe fempiterno.) Diuturno valde,

& juflitie per eum adepte , Roman.

Q a

quamdiu fervabunt padtum ; fi vero

4. 3. erat fignum diftindivum fide-

Elxalm d

fermo fit de fernine fpirituali plane

lium ab infdelibus , Judsorum fcili-

J Qv

in perpetuuni.

cet a gentilibus. 4. €ratfienum purga-

Li£ lg

9. Dixit iterum. ) Intermiffo non-

tivum peccati oríginalis. j. prafiguia-

Ogl

nihil fermone.

tivum baptifmi.

puy i

4o. Hoc eff patium. ) Ideft, fignum

12. Tefans odo dierum. ) Precife

142

o&avo die, quia ante hunc nimis ad-

padi mei.

li

CAPUT XVII.

6t

.appeila-

fculinum in generationibus veftris , tam vernaeulus , quam

Itur te,

emptitius circumcidetur, & quicum

que non fuerit vde fürpe

m te in

vefira,

13. Eritque paftum meumin carneveftra in foeduszeternum.

vfemen

14. Mafculus, cujus preeputii. caro, circumcifa non fuerit,

in Deus

delebitur anima illa de populo fuo : quia pattum meum irri-

tum fecit.

nis hg,

15. Dixit quoque Deus ad Abram: Sarai uxorem tuam non

vocabis Sarai, fed Saram.

i

eroque

I6. Et benedicam ei, & ex illa dabo tibi filium , cui, bene-

uftodies

di&turus fum, eritque in nationes, &regespopulorum orien-

ys fuis,

*

tur ex eo.

^"

me, &

H

2

I7. Ce-

|s omne

huc tener, nec ante feptimum diem

cumcifus non-fuerit, non modo ad

completum certitudo ulla eft vitalem

hunc populum meum non pertinebit,

* infi

fore.

$i ante octavum diem infans

fed etiam cum ad adultam «atatem

periclitaretur, poterat &que , ac fee-

pervenerit , morte punietur, quod

1ne- me

ininz falvari remediis , ac ritibus le-

circumcifionem neglexerit.

Tufta etiam de caufa po-

Quia patlum meum irritum fecit) In

fai

gis naturz.

——

terat ultra octavum diem differri , ut

adolefcentia, cum rationis compos fa»

in deferto dilata eft per 4o. annos,

&us negli

entiam parentum füpplere

ofue s. 6.

debuit.

V

U

eletiam irritum fecit pa-

iui fidom

Circumcidetur.

) Aliqui putant eultro

&um in infantia , quia pa&tum meum

euls t«

lapideo ; tali enim ufus eft Mofes,

vel cafu, vel parentum vitio in eo ir-

Vxod. 4. 25. & Jofue cap. 5. 2. Sed

ritum fuit, & violatum.

nihil tale hic precipitur, & Juftinus

1j. Nom vocabis Sarai , fid Saram.y

;hicCir

mmembro

contra "'ryphonem teftatur fua &tate

Sarai idem fignificat , quod Domiza

bro ft tl

judaos ferreo cultro ufos.

mea , Vel, princeps mea , Sara vero ab-

Tam wernactluas , quam emptztius , &fc.)

folute fignificat principem , ac Domi-

; primum

um fidiþ

Hebrza fic habent : Omzis fervus domi

nam, quafidicat, Sarai ha&tenus unius

um & *

matus, & emptitius, qui non eft de femi-

mariti, & familiz fuit domina, jam

ne

tu0 5

circumcideudo | ciremmcidetur.

vero erit Sara, íd eftabfolute Princeps,

ylis lt

Aliqui putant tam fervos, quam fa-

& Domina , quia erit mater gentium

cumcmo ]

mulos liberos juífos circumcidi. Alii

plurium , imo cunctarum-per lfaac;

nullum adultum fervum hic obligari

ex quo Chriftus, qui eft pater emnium

. Abr

ghzm

ad fe, vel fuas proles circumcidendas,

jrcurm

cuiio

gentium fidelium & Chriftianorum.

Í Atfühæ)

nifi ipfe fponte.in id conféntiat. - 'T'an-

16. Bezedicam ei.') Natureg. vitiis

Romd

dem ali exillimant. omnes fervos

fublatis fcecundam reddani.

etiam adultos , non autem famulos ju-

Cui beneditturus füm.) INon filio , fed

am fide

beri circumcidi.

Omnes iíte fenten-

Sarg. Nam lHebraice eft feemininum.

gt i

ti? habent fiios au&tores ,. & rationes.

* INofter tamen interpres refert ad

m pur?

Cornelius a Lapide tertiam veriorem

filium, ut patet exfequentibus. Orez-

PræSgu. j

putat. ^Secundaeft Pererii ; & Suarez.

iur ex eo.

Res eodem recidit, nam

I4. Delebitur anima illa de populo fuos )

benedi&tio ad Saram per filium perti-

) frgaie

ld eft quicunque etiam infans cir-

net.

nimi ^

$2

LIBRI

GENESIS

17. Cecidit Abraham in faciem fuam, & rifit, dicens in

q. E

corde fuo: Putaíne centenario nafcetur filius ? & Sara nona-

p &

genaria pariet?

18. Dixitque ad Deum.

Utinam Ifmael vivat coram te.

*Infr.

I9. Et ait Deus ad Abraham.

* Sara uxor tua pariet tibi

18.1o filium , vocabifque nomen ejusl1ífaac , & confütuam patctum

dhglia

1. 2. gjgeum 1lli in foedus fempiternum, & femini ejus poft eum.

20. Super Ifmael quoque exaudivi te: ecce, benedicam ei,

qui

& augebo, & multiplicabo eum valde: duodecim ducesgene-

rabit, & faciam illum in gentem magnam.

21. Pactum vero meuni ftatuam ad Ifaac, quem pariet tibi

i

Sara .empore ifto in anno altero.

22 Cumque finitus effet (ermo loquentis cum eo, afcendit

1 Cu

Deus ad Abraham.

prope eu

23. Tulit autem Abraham Ifmael filium fuum, & omnes

de oflio

vernaculos domus fuze: univerfofque , quos emerat . & cun-

LE

^

€tos mares ex omnibus viris domus fuzae : & circumcidit car-

tranfess.

nem preeputii eorum ítatim in ipía die j ficut preeceperat ei

4 Sed

Deus.

L Tqui

24. Abraham nonaginta , & novem erat annorum , quando

5 Por

circumcidit carnem prseepütii fui.

pole tr

25. Et Ifmael filius tuustredecim annos impleverat tempore

Qu diye

circumcifionis fu.

() . Q

hvent

26. Eadem diecircumcifus eft Abraham , & Ifmael filius ejus.

T ;

27. Et

teprj

.

ligtm )

17. Rift.) Non dubitavit, fedqua-

riter ridens , & gaudens defilio fibi

d li

fi ad rem, rovam obítupefcens , &

nato hoc nomen jam datum iterat ;

gratulans.

Chaldeus habet, g«vifus

& confirmat infra cap. 2r. 6.

SIGIO: b

Confiitmam patum meum z'll'i.) Quæ

Ofpitim

-

eff , hinc ex admiratione nata interro-

Ej

»

2. g

gatio , Putafre centenerio nafcetur filius

pa&o promifi , pertingent ad polte-

Convle fs

fi dubitalfet ; a. D'omino reprehenfus

rostuos per Tfaac, non per Ifmaelem.

fuiffzt. Divus tamen Hieronymus,

oI. A4d Hía4c. j Cum Ifaac.

Yero ; in l

& D. Chryfoftomus dubita(fe cenfent.

Juno altero. j Anno ptoxime fe-

? Trs Virj,

ae

T

r8. Ubplem Ifmael civat coragm te.))

quenti.

aü;us Pl

Novo modo fit fuperftes, fed hone-

23. Statig) m ipfa die.) Prompte

fe, & fandte vivat, lioc enim votum

obediens Deo.

ftery "ii

Abrahe, hoc fignificatillud , ceram te.

25. Tredecim.) Hinc (tefte Jofepho

i hi

O etn

Ig. J/zac. ) WMaac rifun fignificat,

Í. r. cap. rz. ) Saraceni defumpfere

fic autenr didus eft propter rifum

rtum circumcidend: fuos anno ztatis

€0s Ang'ih

Jébrahe , & nom propter rifumi Sare,

13. aperte 4 lege Dci Abrahe data

Vrryjt

$24 nondum riferat, Poliea Sara pa-

recedentes.

Alibuy ton

Ht

) Dyj

CAPUT XVI. & XVIIL.

dl

iceng in

* D0nd«

27. Et omnes viri domus illius, tam vernaculi , quam ent-

ptii, & alienigenze, pariter circumcifi funt. (

1 te,

CAPUT XVII.

tiet tibi

padum

eIngeli ab. zibrabam bofpitio ]izf&epti , filium ex Sara promittunt :

Cüm,

lcun ei,

que ob id ridens , corripitur. Sodomorum ever[ra pradicitur,

5 pene-

pro quibus Zibrabam [epius deprecatur.

riet tibi

Pparuit autem ei Dominusin convalle Mambre fedenti

I.A

in oftio tabernacvli fui in ipfo fervore diei.

afcendit

2. Cumque elevatfet oculos, apparuerunt ei tres viri ftantes

prope eum: quos cum vidiffet , cucurrit in occurfum eorum

; omnes

de oflio tabernaculi fui, & adoravit in terra.

& eu

3. Et dixit: Domine, fi igveni gratiam in oculis tuis , ne Hebe.

tranfeas fervum tuum.

idit cat

Ij 3

opent ei

4. Sed afferam pauxillum a

qua , &(2)lavate pedesveüros"7

& requiefcite fub arbore,

5. Ponamque buccellam panis, & (4) confortate corveftrum,

, quando

poltea tranfibitis: idcirco enim declinaftis ad fervum veftrum.

tempore

Qui dixerunt: Fac, utlocutus es.

6. Fe-

(1) Cap. XVII. i edit. Sixt. abfol'uitur az. vers.

(2) lavate. I» e4. Si.;'t. legitug

fsejs

laventur pedes vefiri. (3) confortate. /sed. Sixt. confortetur.

) Morefuo przftolanti pe-

noratior videbatur , hunc alíoquitur.

t k

—Á

i. Ea'egti.

regrinos, & veluti expandenti

4. Lavate. ) Non ipfi fibi peregri-

fagenam hofpitalitatis.

ni pedes lavabant, fed domellici eo

icffío foi

In ipfo fervere. diei.) 'Tempore me-

Thunere

defungebantur.

Quidam

w ii

ridiano ; tunc enim, qui iter faciunt, in

librihabent, Levesiwr. Divus Augu-

hofpitium fe recipiunt.

fünus /ermo 0. de tempore infinuat

.6

ili-) Qug

2. Cumque elevafft ocules. ) Ipfe in

ipfüm Abraham hoc munere fun.

5

t a

ip

olte

convalle feu querceto fedebat, via

&um.

Jfmaec

vero ,in qua Angeli, aitior erat.

5. Pawis ) In fcriptura panis nomi-

ic

Tres viri. ) 'Tres Angeli virili fpe-

ne omne ciborum genus comprehen-

me (0'

cie.

Fuiffe Angelos docet Divus

ditur.

toxt

Paulus ad Hebr. :5

a. 6 bofpitali-

Confortate cor.) Reficite vos cibo.

| PIDWPW

fatem; nolite oblivifói, per banc enim la-

* Jdeirco enim declinaflis.) Id eft divi-

fuerunt quidam dngelis bofpitio receptis.

na providentia fa&um eft , uthacho-

ofipto

Mofes etiam cap. feq. num. 1. vocat

ra tranfeuntes hac, hofpitalitatis mese

;üe]

qdümpe

eos Angeios.

participes fa&i, me honoraretis.

00 *

ps

Adoravit inttrra. ) Civili , &orien-

Qui dixerunt.

) Unus, fuo & gocio-

balf a

talibus confueto honore illos vene-

rum normine.

rátus,

Wt leesíus es.) Mlodice, & parce

3. Dominc.) Unus eorum trium ho-

appara.

64

LIBRI GENESIS

u M

'6.- Feftinavit Abraham in tabernaculum ad Saram, dixitque

feverat

San fl

ei: Accelera, tria fata fimilae commifce ; & fac fübcinericios

anes.

j M

7. Ipfe vero ad armentum cucurrit, & tulit inde vitulum

TOUS al

tenerrimüm , & opt

16 Q

coxit illum.

i

jmum, deditqge puero; qui feftinavit, &

it2 Sodo

g. Tulit quoque butyrum, & lac , & vitulum, quem coxe-

9.5

rat, & pofuit coram eis: ipfe vero ftabat juxta eos fub arbore.

gelurus

. Cumque commediffent, dixerunt ad eum : Ubi eft Sara

1. €

uxortua? 1lle refpondit: Ecce in tabernaculo eft.

&* BE

* Sup.

Io. Cui dixit: * Revertens veniam ad te tempore ifto, vi-

1. X

17.19

ta comite , & habebit filium Sara uxortua. Quo audito, Sa-

Infr.

fü pof

21.T-

ra rifit poft oftium tabernaculi.

& juttiti

Rom.

ii. Érantautem ambo fenes, proveCteequesetatis , & defi

F—:.-

que loo

rant Sarze fieri muliebria.

1. D

^

'.et

12.' Qu rifit occulte, dicens:; Poftquam confenui, * & do-

Theorun

3.6

minus meus vetulus eft, voluptati operam dabo?

*

*

Titis,

13. Dixit autem Dominus ad Abraham ;

Quare rifit Sara,

dicens: Nufm vere paritura fum anus?

m —

14. Num-

pus, hoc

tine fe

|

6. Tri« Sata.) Satum menfurz ge-

vds xaipoy vÉrOV €i Dpat. E tempo-

tll

nus, quo arida menfürabantur. LXX,

re boc i2 boras ; quafi dicat, ad ean-

dixerunt: Tres menfuras.

W. Just

dem horam.

iNifi forteillud eie 2»ae

s. Mp

Simile.) Simila , feu Similago efl

fignificare velit, quod dicimus Itali-

qud dfiq

ea farinz pars , ex qua craffiores fur-

A vind

fures excreti funt.

Hinc tamen ac-

ce,- i quefla flagiones nam hore Gr&-

cis funt quatuor precipuzanni partes,

€ipi videtur pro farina expurgatiffima.

E

Vita comité.) lLooquitue humano

[

eïnm, |

Subcinericies pans.)

i2

xtra clibanum

more.

16 Din

€ineribus, & prunis inje&is coctos.

Poft offium Tabernaculi. j Ubi.ipfa

Otim co

9. Stabat juxta eos.) Ut miniflrans, &

erat; Angelus vero tergum oflio ob-

V. N

adhortans, humanitatis, & officii caufa.

verterat, ut notat Chaldaus.

9. Comediffent.)) INon a&tiorie vitaH,

:1. Fieri muliebria. j Fluere men-

hh. I

fed cibo in corpus affüumptum tranf-

firua ad conceptionem necelfaria

Ro mater

miffo, & in aerem tenuiffimum re-

Dümitie

foluto.

l0. Querift occulte.) Elebr. & Chald.

Ub eff Sara? ) Sciunt , fed flernunt

intra fe, ut etiam LXX. quod verbis

Y (

non aufa, rifü refellit; nam. quidam

Prünif, &

interropatione viam dicendis.

'

i

Ecteh

IO. Cui.) Mhrabe.

rifus eff genus confutationis,

Dixit.) llle, qui inter tres Ange-

if

Dominus meus. ) "Wide - conjusgafen

dj

los precipuus.

reverentiat, Sara, obediebat Abrabe z

fla

t feme

Revertens vtniam. ) Hebr. revertenda

(inquit Divus Petrus Epiftol. 1, cap.

19 s'm

ycvertar , hoc eft , certifmerevertar.

2

^

n. 6.) Dominum eum -vocans.

Ton Q]et

Yempert iffo.) LXX EHlabent 7'-0470;

13. Deminus,) Angelus ille pragi-

0

^

CAPUT XVII

6;

D

14. Numquid Deo quidquam eft difficile? . juxta condi&tum.

dixitque

itericis

revertar ad te hoc eodem tempore, vita comite, & habebit

Sara filium.

vitulum

1;. Negavit Sara dicens: Non rifi: timore perterrita. Do-

minus autem: Non eft, inquit, ita, fed rififti.

vit, &

16. Cum ergo furrexiffent inde viri, direxerunt oculos con-

tra Sodomam: & Abraham fimnul gradiebatur , deducens eos.

Af COXC-

batbore.

17. Dixitque Dominus: Num celare potero Abraham , quae

gefturus fum,

elt $r

18. Cum futurus fit in gentem magnam , ac robuftiffimam ,

& * BENEDICEND £ fint in illo omnes nationes terraze?

*Supr

iüo ) Vi"

19. Scio enim , quod praecepturus fit filiis fuis, & domui 12 -

diio, $-

nir.

fuz poft fe, ut cuftodiant viam Domini, & faciant judicium,

22.18

& juítitiam : ut adducat Dominus propter Abraham omnia,

& defie-

qua locutus eft ad eum.

20. Dixititaque Dominus: Clamor Sodomorum, & Gomor-

,'&de

rheeorum multiplicatus eft, & peccatum eorum aggravatum eft

nimis.

Lüt Sara )

51. Defcen-

14, Nutt-

puus, hac occulti rifus Sarz reyela-

ac familiam bene inflituere ; 2equum

tione fe prodit plufquam hominem

ergo eft te non ignorare caufam ex-

; Jy tnpee

etfe.

cidi Sodomorum, ut hoc exemplo

X4. Juxta condiflum.) Ut promifit.

tuos abducas a fceleribus.

"E

u i ujti

15. Negavit Sara, ) INonell neceffe,

Uz cuflodiant "viam Domini.) Deum

quod aliqui faciunt , Saram a men-

vero rite colant, ejufque mandatis

ámis T^

dacio vindicare. f'ortaffetimore con-

pareant,

j hor& Grt«

qgni partes.

fternata , non fatis deliberate locuta

€it.

Faciant judicium. ) Judicium fignifi-,

g humano

eatur id, quod Dei , fapientumque jue

16. Direxerunt oculos.) Iter vexfus So-

dicio rectum eft, & juítum.

domam converterunt.

Ut adducat. j lioquitur defe Deus in

- Ub i

vy. Num celare potero. ) Hloc poft

u-

tertia perfona, quafi de alio fenfus eft

, oflio o

lat lex amicitie , ut fecreta communi-

ut impleam, quzecunque Abraha pro-

centur.

Dat etiam. Dominus Abra-

mit.

"ïugte mae

mo materiam exercenda charitatis pro

20. Clamer. ) Eft profopopoia,

veffaria

Sodomitis orando,

quafi peccata vocem tollant, & ad

bï- & Chflh:!'

18. Cum futurur ft.) Majora hec

Dei aures accedant, eumque ad vin-

od

verois

promifi Abrahamo , cur , quod minus

dicam provocent.

j qum

eft, fecretum hoc tegam?

Sodemorum , && Gomorrhaorum.) Flos

j

Robuflifmam.) Xlebr. Offeam.

tantum nominat, quia ut opibus, &

Benedicendae [fimt im ilo, ) Per Chri-

nobilitate , fic flagitiis ceteris antefta-

. nEUïM

flum femen ejus,

bant.

"P

i;'r';ïfl'f *

19. Scio emim. ) Altera ratio, cur

Multiplicatus. ) Sermo effe videtur

moï, h CEP ?

non celet eum. Novi te effe juítum,

non tantum de frequentia ngfarii il-

Bibl. quis Com. Menoch, T. T.

,ï:'e ;,;æcï-*

66

LIBRI GENESIS

o N

2rL Defcendam, & videbo, utrum clamorem , qui venit ad

Quifi

me., opere compleverint: an non eft itaj ut fciam,

fiinrene

22. Converteruntque fe inde , & abierunt Sodomam : Ab-

raham vero adhuc ftabat coram Domino.

j Q

23. Et appropinquans ait: Numquid perdes juftum cum

Qdti

pter vigi

impio ?

24. Si fuerint quinquaginta jufti in civitate, peribunt fimul?

y. 0

huc feme

& non parces loco illi propter quinquaginta juítos , fi fuerint

jn eo?

delebo p

5 At

25. Abfita te, ut rem hanc facias , & occidas juftum cum

impio, fiatque juftus ficut impius: non eft hoc tuum: qui ju-

ban: &

dicas omnem terram, nequaquam facies judicium hoc.

26. Dixitque Dominus ad eum. Si invenero Sodomisquin-

quaginta juftos in medio civitatis, dimittam omni loco propter

N

n

€os,

Lit, 4

27. Refpondenfque Abraham , ait: Quia femel coepi, lo-

u (

quar ad Dominum meum, cum fim pulvis , & cinis.

i tio m

28. Quid fi minus quinquaginta juftis quinque fuerint? de-

i

lebis (1) propter quadraginta quinque univerfam urbem? & ait:

Non delebo, fi invenero ibi quadraginta quinque.

29. Rurfümque locutus eft ad eum: Sin autem quadraginta

L

En«

ibiinventi fuerint, quid facies? Ait: Non percutiam propter

in

quadraginta.

Wy

t ol

3o. Ne

2 RE

1) propter. zz eZ. Sixt. legitur.quia.

vefri, (

Ims íceleris, fed de aliis etiam , qu&e

caput, & in qua degebat Lot, &

Ciftemin

memorat Ezech. 16. 49. otio, gula,

qua magis criminofa.

inhofpitalitate, crudelitate, &c,

D'ateama

og. Quijudicas omnem terram.) Qua-

21. Defcendam , 66 videbo.) Hiuma-

fi dicat: mitius teagere par eft, cum

no more loquitur , quafi dicat : acce-

fis judex omnium íuüpremus, a quo

l) C«p b

dam, ut certius cognofcam.

Aptum

non eft ad alium provocatio, & qui

35 Proy

judicibus monitum,netemere pronun-

es , & haberis jufti judicii norma cer-

Dl

tient, fediprius omnia bene confide-

tiffima.

D

id D]

xent , cognofcant, circumfpiciant.

€ etibtent

Utrum clamoresi. ) Ut pro modo fce-

Nequaquam f'aciesjudicium boc.) Hebr.

AL füens e

lerum gravius, aut mitius puniam.

fic habent, At t

nunquid judex

Yine

22. Comverteruntque, ) INon quicum

omnis terre. non faciet judicium ? quafi

lus

dicat: Abfit, ut tantam feveritatem in

Abrahamo loquebatur, íed alii duo

has civitates expromas, ne forte vi-

Angeli.

IDQM

hus flabat. ) Poft duorum dif-

dearis modum puhiendi, qui re&oju-

rah(

ceffum.

dicio regi debet', tranfiliiffe.

V,

26. In medio civitatis,

Stiny, i

24. Quinquaginta jufti.) DeSodoma

) Intra am-

g

fola loquitur, qu& aliarum civitatum

bitum civitatis.

captae

CAP UT XVII. & XIX.

Gy

Venit ad

3o. Ne quafo , inquit, indigneris, -Domine , fi loquarz

Quid fi 1bi inventi fuerint triginta? Refpondit: Non faciam,

: Àb

fi invenero ibi triginta.

3r.

uia femel, ait, coepi ,

loquar ad Dominum meum:

uf Cum

Quid fi ibi inventi fuerint viginti? ait : Non interficiam pro-

pter viginti.

t fimul?

32. Obfecro, inquit, ne irafcaris, Domine , fi loquar ad-

1 fuerint

huc femel: Quid fi inventi fuerint ibi decem ? Et dixit: Non

delebo propter decem.

um com

33. Abiitque Dominus, poftquam ceffavit loqui ad Abra-

^.

: qui jue

haxm: & ille reverfus eft in locum fuum. (1)

Vi

CAPUT XIX.

misquit-

) proptxer-

Lot, Zingelis bo[pitio Julceptis , a Sodomitis vim patitur , eunn

19pi; lo

uxore, C? utraque filia a. Sodomitico ereptus. incendio. , uxorem

in via amifit : tandemque inebriatus , cum utraque filia incefFum

jut? de-

ignorans commiftt , unde ortum babuerunt Moabita ,

? &al:

€? /"Admmonita.

ragiat?

Eneruntque duo Angeli Sodomam vefpere,' fedente Lot Hebr.

| pmpæf

LV

in foribus civitatis. Qui cum vidiflet eos , furrexit, !3« 2«

& ivit obviam eis; adoravitque pronus in terram ,

t M

2. Et dixit: obfecro, Domini, declinate in domum pueri

veftri, & manete ibi: lavate pedes veftros , & mane profi-

t ot, &

cifcemini in viam veftram. Qui dixerunt ; Minime , fed in

plateamanebimus.

,.) Qu

I5

30 COm-'

cum

l elï,

(1) Cap. XVI. im edit. Sixt. comtimet 37.

"UEFS.

j

qUO

32. Propter decem. ) Xlic fubflitit

In fsribus Civitatis.) Ut peregrinos

jo, &

Abraham , Dei clementiam admirans,

primus exciperet, & ne qua vis illi in-

sonma Cf

Nullàm

ferretur a civibus, aut nein commer-

& ultrà progredi veritus.

de eripiendo Lot mentionem intulit,

ciis, qug juxta portas exercebantur .

) B

fat fciens eum Deo cordi effe, & di-

circumvenirentur.

yii j

t

vinz illius providentia fidens,

"Adoravitque. ) Nalde honoris caufa:

n

feincurvavit.

um

] quall

yeriatet!

Uo- Angeli.Y [lli duo, quiab Ab-

a. Pueri veflri.) Servi veftri.

, fortt t

ï-D

rahamo recefferant.

Lavate.) Permittite lavari, ut füe

Vefgere.) Sub no&em.

pra cap. 18. 4-

uj 0

Minime.) Negant ad primam invis-

Sedente Lot. ) Ut hofpitalitatis, quam

]orri 0

ab. Abrahamo didicerat, occafionem

tationem honeftatis caufa, non nega--

captaret,

turi, fi amplius urgeantur,

68

LIBRI

GENESIS

3. Compulit illos oppido , ut diverterent ad eum : ingref-

ib

fifque domum illius fecit convivium, & coxit azyma , & co-

-

geterum

mederunt.

urbe hac

4. Prius autem quam irent cubitum , viri civitatis vallave-

n D

runt domum 3 puero ufque ad fenem, omnis populus fimul.

fhor eoT

$. Vocaveruntque Lot, & dixerunt ei : Ubi funt viri, qui

. E

introierunt ad te no&te? educ illos huc, ut cognofcamus eos.

aceptur

loco iflo

6. Egreífusadeos Lot, poft tengum occludens oftium, ait:

4. Nolite, quaeío, fratres mei, nolite malum hoc facere.

&i quaf

8. Habeo duas filias, quae necdum cognoverunt virum:

1 C

educam eas ad vos, & abutimini eis , ficut vobis placuerit,

Suge,

dummodo viris iftis nihil mali faciatis, quia ingreffi funt fub

( parite

umbra culminis mei.

i6 D

9. Atilli dixerunt: Recedeilluc. Et rurfus : ingreífus es,

fiüm uxi

inquiunt, ut advena, numquid ut judices? te ergoipfum ma-

tüings i

*ePetgis, quàm hos affligemus. * Vimque faciebant Lot vehemene

m

2.8. tiffime: jamque prope erat, ut effringerent fores.

ibiue |

IO. Et ecce miferunt manum viri, & introduxeruntad fe

1

! refpic

Lot, clauferuntque oftium,

It mont

* Sap,

II. Et eos, qui foris erant,

* percüfï'erünt coecitate a mi-

L

offent.

19: 16nimo ufque ad maximum, ita ut oftium inveþire nonp

12. Di-

N

3. Cempulit illos oppido.) V alde urfit,ro-

irato pugionem offert dicens; me po-

gando: fpeciem prafetulit eos cogentis.

tius occide, quam eum, cum quo ti-

Y g f

4zyma.) Subeinericios panes fer-

bi eft rixa, violes: certus amicum ira-

lt fotes

tum non proceffurum ad necem.

num. 6.

rento carentes , ut fuperiori cap. 18.

Mat,

9. Recede fluc.) Abi ab oflio, me

in hb. SH!

4. Omnispopulus fimul.) 1ta ut (quod

nos impedias.

ipientig

Hebraus textus indicat) ab extremis

Trgreffus es , &fe. ) Quaü dicat, ne

Qittum L

etiam oppidi finibus confluerent , ut

bic judicem agas, ut morum cenfo-

Sic Ci-

Wn figs

aliquo modo fceleris illius participes

rem , cum fis peregrinus.

Uirt n |

effent, quod oftendit in ea urbe de-

ceronem inimicl vocabant Romulwmn

V. Dj.

cem integros nonfuiffe: aderantetiam

drpinatem.

"Iprimit

pueri , quod intellige de doli capacibus.

Magis quam bos affigemus, ) 'Te ipfo

Hs j

abutemur.

abutamur.

&. Cognoftamus eos. ) "Turpiter — eis

ü bl fangu

Vimque f'aciebant.) Yrudentes , fori-

futiyg

7. Malum boc.) Quo & hofpitii jus,

bus vim inferentes , ut juvencs ad pro-

W 8y

& lex naturg violantur.

brum abziperent.

l Ionlll

8. 4dbutimini eis.) Vel perturbatus

10. Et Ecee.) Rem inopinatam vi-

) Tij

LLot non fatis intellexit, fe non poffe

de; hofpites fui fecuri fabito referunt

H "ant

ftupro exponere filias, que a Sodo-

oflium. Lotum introducunt, popu-

W Dj

mitis non expetebantur: vel ad eum

lum depellunt.

egit modum, quo quis alteri amico

iL Pereufferumt cmcitate. ) INon pla-

te, J

Pàtgg

CAPUT XIX.

69

: Ingtef-

s & 9-

12. Dixerunt autem ad Lot: Habes hic quempiam tuorum?

generum,

urbe hac.

aut filios, aut filias, omnes, quitui fant, educde

valfave-

13, Delebimus enim locum iiïum, eo quod increverit cla-

us fimul.

mor eorum coram Domino , qui mifit nos,

ut perdamus illos.

riri, qui

14. Egreffus itaque Lot,

locutus eft ad generos fuos , qui

IUS €0$,

accepturi erant filias ejus ,

&dixt: Surgite, & egrediminide

im, ait:

loco ifto: quia delebit Do

minus civitatem hanc.

Et vifus eft

facere,

eis quafi ludens loqui.

- virum:

15. Cumque effet mane , cogebant eum Angeli, dicentes:

lacuert,

funt (üb

Sutge, tolle uxorem tuam, & duas filias, quas habes: ne &

tu pariter pereas in fcelere civitatis.

£6. Diffimulante illo

, apprehenderunt manum ejus , & ma-

elfus es,

num uxoris,

pfümta-

minus illi.

ac duarum filiarum ejus, eo quod parceret Do-

'ehemtene

r7. * Eduxeruntque eum , & pofuerunt extra civitatem:

* Sap.

IO. 6.'

ibique locuti funt ad eum, dicentes: Salvaanimam tuam: no-

n ad fe

li refpicere poft tergum, nec ftesin omni c

irca regione : fed

in monte falvum te fac, ne &

tu fimul pereas.

jfe 2 Ifi-

18. Dixitque Lot ad eos: Quaefo, Domine mi,

poffent.

y. Dt

15

1g. Quia

d

5; m po

ym quo t

ne ceci fa&i funt, fed offufa caligo,

l17. Salva amimam. ) Vitam eripe

ymicurtitt-

ut fores domus lL,ot invenire non

incendio.

pollent, imo necíuas, ut habemus

necetnt.

in lib. Sap. c. ult. 16.

Vel in libro

Noli refprcere,) Id eft nolite ; nam

oftio, "*

id etiam uxori, & filiabus mandatum;

apienti2 tantum dicitur Sodomitas

jubet autem non refpicere ad exer-

diCät ) D

oftium Lot, ZEgyptios vero domo-

tum füarum portas pratenebris inve-

cendam Lot obedientiam , in detefta-

rum C0*

Gire non potuiffe.

tionem etiam eorum, qui fiammis

Sc V*

addicebantur, quibus neminem com-

"d

I2. Dixerumt. ) Dwuo illi viri, ut

pati volebat: vel etiam quia eum pro-

exprimitur in Hebrao.

pérare cupiebat , nec moras ne&ere ;

Habes bic quempiam tuorum? "- Omnes

j ) Tg ipfo

tibi fanguine, aut neceffitatibus aliis

nullumque ; quod inde egreffus effet,

dare fignum ponitentis.

TU í

Qr

jun&os parati fumus eriperetui gratia.

eges Ed Pro

14« nafi Indensloqui.) Joco non fe-

In monte,) Quiimminet urbi Segor.

rioloqui, delirare.

18. Domine.

$- Tolle uxorem tuam , &f tuas filias. )

fed unus Lot, & uxorem manu duce-

) Duo erant Angeli,

inatm w

He tantum Loto crédiderunt.

to r

enint

bat: hunc compellat hic Lot dicens,

unt; POP

16. Diffoewlante illo. Y Morasne&en-

Domine, alter eum fequens pone in-

te , fortaffe etiam orante Deum, ut

3

ter duas filias medius eas pariter due

parceret,

cebat.

) Non P

LIBRI GENESIS

79

nj. Quia invenit fervus tuus gratiam coram te & magnifi-

s*

cafli mifericordiam tuam , quam fecifti mecum , ut falvares ani-

filis

mam meam, ntec poffum in monte falvari, ne forte

^"

L/

! apprehen-

dat me malum, & moriar.

cum Do

.30.. Eft civitas hzec juxta , ad quam poffim fugere , perva,

s

& falvabor in ea; numquid non modica eft, & vivet anima

teramt

mea?

quaft f

21. Dixitque ad eum: Ecce etiamin hoc fufcepi preces tuas,

29 C

ut non fubvertam urbem, pro qua locutus es.

fecordat

?Sap. /.22. * Feftina, & falvare ibi, quia non potero facere quid-

quibus h

Íidcirco vocatum eit nomen

19. 6 quam, donec ingrediaris illuc.

$. À

urbis illius Segor.

quoque

23. Sol egreffus eft fuper terram , & Lot ingreffus eft Segor.

& manfit

"Deu — 41. * Igitur Dominus pluit fuper Sodomam, & Gomorrham

29.53

*t. Di

fulphur, & ignem a Domino de ccelo:

E

.

H

*

Qullys vi

*

1213

25. Et fubvertit civitates

has, &. omnem ci

rCà regïönem y

x

JUxtà mo

Tere. univerfos habitatores urbium, & c

unCta terrae virentia.

50.40

26. Re-

m

E

€C.

Propter fux

16.49

Ingrediaris illuc.)In territoriumUtrbis.

Ofce

I9. Magnijiczfi mifericordiam.) Yle-

lle eodem

X1

r

D

braifmmus, pro maxima erga me ufus

Segor.) Quz prius dicebatur Bala ,

T^ qu if

Amo

es mifericordia.

fupra cap. 14. 2.

Wectoctan

Nec polfum in monte falvari,) Pratex-

24. Pluit Dominus .. . . & Domino.)

4. 1T.

Piane a Domino fuitpluvia hacignis;

Ottitg, f

Lu

tus, non vera neceffitas, nam poftea

d n,

17.18

» ivit in montem.

& fulphuris, non autem a caufis na-

4l Pæ*laln

20. Nunquid zom madica eff.) Parvi

turalibus.

Ex repetitione colligunt

qdultorum i

jude

oppiduli falutem peto , ut mihi fit

interpretes myfterium Trinitatis, qua-

li &t

7

fi dicat: pluit Filiusapatre: idverum

refugio, & faluti: Pauciin eo inco-

lil

lg, quare & pauciora, & leviora

effe Concilium Sirmienfe cap. 14. ana-

(nds 1

crimina.

themate fancit.

1

Qtota

al. Su/tepi preces 1u45. ) klebr. Sufce-

Sulpbur , & ignem.) Incertum an vox

Ó

Hebraica * 53 gopher, fignificet fulphur

' Àj

pi faciem tuam. ) LOXX.. $9dvpaco. và

ho Lredens

modcomaov cs.

Admiratus füm faciem

picem an bitumen. Sulphur peccati

107,

Tellüa

fetorem ,

ignis libidinis ardorem

fsj

fuam., reveritus.

De hoc dici poffet

fignificant.

ilud Pauli Hebr. s. 7. Exauditus ef

De calo. ) De aere.

tun GTepm

pro f9a veverentia.

Toárim

Qu

Ut mon fubvertam. ) Deus flatuerat

25.- Omnem circaregiontm.) WNon fo-

£m qui

lum Sodomam , & Gomorrham, feá

oratione Lioti oppido parcere, quare

Adamam quoque, & Seboim.

fer Hrmge

in animum ejus immifit , ut pro eo

h /]üum

deprecaretur.

Univerfós babitateres.) INulli infon-

Qu UM

22. Nom potero f'acere quidquam.) jux-

tes: fi qui a fcelere purt propter &ta-

nnl

tem teneram, iis Deus hoc incendio

$

ls

d9 It

t2 divinum decrcetum , quo juffus fum

de

te prius périculo fubducere, & totam

confuluit , ne parentum mores , cum

þlum

pottea planitiem inflammare.

adoleviffent, fequerentur. Famine

lidita

leglz :

CAPUT XIX.

y

mnif

56. * Re

65 aj«

falis.

fpicienfque uxor ejus poft ,fg ; Verfa eft in flatuamsz,.

prehen- -

17.18.

27. Abraham autem confürgens mane

, Ubi fteterat * prius 'Sup.

cum Domino,

13.1.

, pv

i ania

28. Intuitus eft Sodomam , & Gomorrham, & univerfam

terram regionis illius: viditque afcendentem favillam de terra

quafi fornacis fumum.

ces tuns

29. Cum autem fübverteret Deus civitates

regionis illius,

recordatus Abrahae , liberavit Lot de fubverfi

one urbium, in

re quid-

quibus habitaverat.

: nomen

30. Aícendit

.

que Lot de Segor, & manfit in monte , due

quoque filize e

jus cum eo ( timuerat enim manere i

ftSegot.

n Segor)

& manfit in fpelunca ipfe, & due filize ejus cum eo

D

orrham

21. Dixitque ma

J

nullus

jorad minorem: Pater nofter fenex eft, &

virorum remanfit in terra

» qui poffit ingredi ad nos

gionen,

juxta morem univerfee terrze.

)

32. Verü

x Me

propter luxum, & füperbiam , preba-

Salis uxor Lot , ut effet perenne mo-

durmUrbit.

bile eodem cum viris feditatis eene-

r Dal ,

re, qua illis licebat, inquinatas fuiffe :

numentum diving vindicte, quo po-

nechoctantum i

fteri doceantur Dei mandatis parere,

j DMW-)

domite , fed ut habemus

gne conflagrarunt So-

& in bene ccptis pergere, nec retro-

apudS. Tu-

fpicere.

Videtur Dominus animae

jhacigtih

dam n. 7y. Fs

Jfimt. exemplum. ignis

uxoris Lot peperciffe, quod gravis

j Cauüs fj«

«terni penam fiflinentes , quam poenam

culpa non fuerit ad incendium illud

] colligunt

adultorüm neminem evafiffe credibi-

:

lius eft.

refpicere.

itats, Quf

28. Quaff fornacis f'umum.) NoxHe-

, giverm

Urbium.) Quuatuor , quas dixi.

brza fignificat fornacem ealcariam.

pI n

Cunüa terre virentia. ) 'lota vallis

29. Kecordatus Abrabe.

cremata,

titionis illius.

) Memorpe-

Numquid perdes. juflums

26. Refpicienfque. ) Nerbis Angeli

eum impio? fupra C. 18. 23. & oj.

cat lp

non credens , ut indicat liber Sap. c.

20. 4dfcenditque Lot de

Segor. ) Que

m peCCJtl

Io. 7. relitarum Sodoms rerum de-

poft e

reffum Lot evería non eít,

; a[dOïem

fiderio, & cognofcendi ftudio , unde-

ut conitat ex n. or.

nam flrepitus ille crepitancium flam-

incendii,

Timuerat enim.) Contemplatus vim

marum , qui exaudiebatur, quarum

In via tantum

fuerat pro-

Nóbo-

etiam quamvis averfz, fulgor aliquis

hibitus refpicere.

perftringebat oculos, refpexit.

31. Dixitquemajor.) Crediderat utra-

Jiti

rïham: f

In flatuam f2lis. ) E.ffigies muliebris,

quz etiamnum extare dicitur, ab iis,

que foror mortales omnes extin&os

uf nl

incendio, ut olim audiverant a pa-

roptet &

Sal hoc videtur fu

qui in iis regionibus

