oleo, laganumque pofuit fuper adipes, & armum dext

m

y

3

27.Tra-

quitt ?

tabernaculi , & vaforum ejus , qua con-

tidie per feptem dies offerri vitulus ;

yeam O d

1]5 fw&osl

fecrabantur Deo.

ergo ita factum eft, licet hic non expri-

i4. Obtulit $ vitulum. ) Mitulos ;

matur; fatis tamen innuitur num. 34«

San&iäc,i'

nam lixod, 29.3$. & 36. jubetur quo-

I$« Quo expiato: ) Altari fcilicet.

;m l!üäïp

*-

LIBRI LEVITICI

358

27. 'Tradens fimul omnia Aaron, & filiis ejus. Qui poft-

quam levaverunt ea coram Domino,

:38. Rurfum fufcepta de manibus eorum adolevit füper alta-

Juuit

re holocaufti, eo q

uod confecrationis effet oblatio, in odorem

& p

fuavitatis, facrificii Domini.

29. Tuhtque pe&ufculum, elevans illud coram Domino,

de ariete confecrationis in partem fuam , ficut praeceperat ei

À

"Dominus.

!

£

x!

30. Affumensque unguentum, & fanguinem, qui erat in al-

)

holocat

tari, afperfit fuper Aaron, & veftimenta ejus, & fuper filios

illius, ac veftes eorum.

füln0,

31. Cumque fan&tificalfet eos in veftitu fuo , preecepit eis,

4. E

dicens: Coquite carnes ante fores tabernaculi, & ibi comedite

i vitul

cultur

eas : panes quoque confecrationis edite, qui pofiti funt in ca-

Exod. niftro, ficut praecepit mihi Dominus, dicens: * Aaron, & filii

B

29.3.2-

ejus comedent eos :

Infra

Domin

2

32. Quidquid autem reliquum

fuerit de carne, & panibus,

ferente

12nis abfumet,

L

35. De oftio quoque tabernaculi non exibitis feptem diebus,

tibern

usque ad diem, quo complebitur tempus confecrationis veftrae,

I

feptem enim diebus finitur confecratio.

(ite,

34. Sicut & 1mprefentiarum fatctum eft, ut ritus facrificii

compleretur.

ai

0 tü

35. Die, ac no&te manebitis in tabernaculo obfervantes cu-

lo Qu

ftodias Domini , ne moriamini: fic enim mihi praeceptum eft.

Copit

36. Feceruntque Aaron, & filii ejus cun&ta, quae locutus

eit Dominus per manum Moyfi.

pio y

4l

r

V

Ut t

li

CAPUT

Drima í

Jen,

3o. Wguentum. ) Cujus compofitio

hi.funt

ne mifli fuper eos , & füper velles

primti

precepta fuerat. Exod. 3o.a v. 25.

eorum ; ad hzc un&io auris dextera ,

Do fic

ufqueadv.j3o. Unctioergo, velpo-

& pollicum, ut patet Exod. 29. ^c.

2. T

1

tius effüfio unguenti in caput erat con-

fecratio. Pontificis, ut patet hicn. 1.

34« Sieut & inprafenttarum | atum eft.)

Br0 p«

&

Unc&tio: vero com-

Scilicet fiet & in. pofterum quotief-

3. 4

; xod.. 29. ».

cumque facienda erit Pontificis, aut

f A

munis Pontifici, & minoribus ficer-

facerdotum confecratio.

1Jam

dotibus erat afperfio unguenti fangui-

36. Permanum Moyf.) Per Moyfen.

W pe

pj

7

I

*

**

T

*

Ü

3339

Qui pof-

CAPUTlg'

per al

. Odoren

Jnducitur Aaron confecratus, ac primitiis Jacrificiorum pro fe ipfa,

ac populo Deo redáitis , Zlaron populo benedixit , gloria Domins

apparuit , ignisque bolocauftum devoravit.

Domint,

petat ei

1. ['A&o autem o£tavo die, vocavit Moyfes Aaron, & filios

ejus , ac majores natu Ifrael, dixitque ad Aaron :

2

at in d

h -EXO(L.

2. "'l'olle de armento vitulum pro peccato, & arietem 1

er fs

holocauftum, utrumque immaculatum, & offer illos coram Do- ??

mino.

'epit &i

3. Et ad filios Ifrael loqueris: 'Tollite hircum pro peccato,

omedite

& vitulum, atque agnum anniculum, & fine macula, in holo-

ntina-

cauftum,

5, & f

4. Bovem, & arietem pro pacificis ; & immolate eos coram

Domino, in facrificio fingulorum fimilam confperfam oleo of-

paribus

ferentes : hodie enim Dominus apparebit vobis.

$. Tulerunt ergo cuncta, quae jufferat Mo

diebus,

tabernaculi: ubi cum omnis multitudo aftaret,

yfes ad off;iqm

Veltta;

6. Ait Moyfes: Iíte eft fermo, quem prsecepit Dominus :

facite, & apparebit vobis gloria ejus.

acrfici

7. Et dixit ad Aaron: Accede ad altare, & immola pro pec-

cato tuo: offer holocauftum, & deprecare pro te; & pro popu-

ntes QU

lo. Cumque ma£&taveris hoftiam populi, ora pro €o; ficut prae-

tum &i

cepit Dominus.

ocutus

$. Statimque Aaron accedens ad altare, immolavit vitulum

9. Cujus

pro peccato fuo.

y. RFüdo autem. ottavo dic.) & confe-

agnus annum &tatis non excedant.

cratione Aaronis,& l'abernaculi.

Jpnomolate eos. ) : Adducite ad mes

Vocavit Moyfes Aaron , &5 fílios ejus. )

ut ego immolem pro vobis.

Ut fcilicet hi novelli facerdotes fua

Coram Domine, ) Coram altari holo-

APUT

prima facrificia offerrent.

cauftorum , five coram oflio Taber-

Ac majoresnatu.) Convocati etiam

naculi.

—

hi-funt ad honorandas fui Pontificis

4« In facrificia. ) Farräo, quod ad o-

mnem vi&dimam adjungitur, ut patet

g vels

primitias, & ut vicimas füas pereum

dextera

Deo faerificarent.

Num. 15. quia fine pa

ne , aut farre

2. Vitulum pro peccato.) Utfithoftia

non prandetur.

M

pro peccato.

Hodie enim Dowinus apparebit.

Mit-

f ',6)

3. 4d filios Ifrael loqueris. ) Scilicet

tens ignem de ccelo , qui facrificia ve-

U()txe $

tu Áaron novelle Pontifex; nam ti-

fira comburet.

aut

(05;

bi jam incumbit auctoritas Pontificia;

$. Tülerunt ergo cunfia. ) Poftquam

ut przcipias victimas populo.

Aaron juffus a Moyfe id precepit, uti

yojía

j

dixi n« 3.

glnzi:a;'a:. ) ;ta uttam vitulus, quam

LIBRJILEVITIUI

360

$, ]

. Cujus fznguinem obtulerunt ei filii fui : in (iuo tingens

coml

digitum, tetigit cornua altaris, & fudit refiduum ad bafim ejus.

(cendi

10-. Adipemque & renunculos, ac reticulum jecoris, quae

funt pro peccato , adolevit fuper altare, ficut praeceperat Do-

2

rtonii

minus Moyf:.

11. Carnes vero, & pellem ejus extra caftra combuffit igni.

poria

h4

12. Immolavit & holocaufti vittimam: obtuleruntque ei filii

fui fanguinem ejus, quem fudit per altaris circuitum.

t adi

liüday

13. lpfam etiam hoftiam in frufta concifam, cum capite, &

membris fin

gulis obtulerunt : quae omnia fuper altare crema-

vit igni,

*

I4. Lotis aqua prius inteftinis, & pedibus.

Nala

X5. Et pro peccato populi offerens, maétavit hircum : ex-

j

piatoque altari,

16. Fecit holocauftum ,.

17. Addens in facrificio libamenta, quae pariter offeruntur,

& adolens ea fuper altare absque caeremoniis holocaufti ma-

tutini.

S

À

18. Immolavit & bovem, atque arietem, hoftias pacificas

Dwi

populi, obtulerunt

1]

que ei filii fui fanguinem/, quem fudit fuper

altare in circuitum.

fütc

p

-

19. Adipem autem bovis, & caudam arietis, renunculosque

j

cum adipibus fuis, & reticulum jecoris.

Pmït.i

It

que hi

20. Pofuerunt fuper pe&tora : cumque cremati effent adipes

tll

fuper altare.

nj

21. Pe&tora eorum, & armos dextros feparavit Aaron , ele-

tione

vans coram Domino, ficut preeceperat Moyfes,

22. Et

altare

Drfs

10. Que þlnt propeecato.) Qu funt

felatam ex hocloco patet; licet pofte-

partes hoftiz, puta, vituli pro pecca-

rius INum. 15. referatur.

bat

to oblati.

Dd

"Abfque ceremoniis bolocauffs matulini.)

j

Adolevit.) Adolenda, & cremanda

Abfqueeo,quodomitteretur; velim-

de g

impofuit altari; nam igne ceelefti h,

pediretur juge facrificium matutinum,

& fequentes victima poftea confumpt&

A

309i1)ie

funt, num. 24.

& vefpertinum.

[

^

Q0. Pofuerunt füper pettora. ) Peco-

L f-zä;r,

1. Combufft igmi. ) Juxtalegem da-

rum immolatorum, que poftea Aa-

W&ma

tam cap. 4. 12

'

ig. Expiateque altari.) Per hoc fa-

ron feparavit , ut dicitur n. z1. fe-

at [

crificium pro peccato, cujus fanguine

quenti,

titj, |

tätimn

un&um, & afperfum eft altare. -

21. Elevazs coram Domimo.) Pe&u-

17. 4ddens im faerifíeio. ) MW'arreo,

fculum enim , & armus dexter non

. An

five fimile.

cremabantur, fed elevata, & oblata

lCet a

Libamenta.) Olei, &vini, dequi-

Domino, cedebant facrificanti. Vide

lo

Bilj,

bus Num, 15. 5. quamlegem jam fuif-

€ 7.nm 31 & 32

[ d

CIABU TP TEBONKX

'

36t

22. Et extendens manus ad populum benedixit ei. Sicque

tingén

im eys,

completis hoftiis pro peccato; & holocauftis, & pacificis, de-

fcendit.

, que

at Do-

23. Ingreffi autem Moyfes, & Aaron in tabernaculum tefti-

monii, & deinceps egreffi benedixerunt populo. * Apparuitque

R.

Mach

gloria Domini omni multitudini.

,:0 IO*

t igni.

e ei il

24. Et ecce egreffus ignis a Domino, devoravit holocauftui*n,

& adipes, qui erant fuper altare. Quod cum vidiffent turbae,

pie; t

laudaverunt Dominum , ruentes m facies fuas.

1

N

Cremi-

CAPUTIX

Nadab, €? ZAibiu tburificantes igne profano , igne ceelefli confumpri

m ; ex-

plenguntur a populo , non a [acerdotibus : oini ufu , C? ficere

Jacerdotibus interdiclo, pracipitur ut refiduum oblationis

comedant..

rüntür,

fl me-

A

Rreptisque Nadab, & Abiu filii Aaron thuribulis, *po- Num.

fuerunt ignem, & incenfum defuper, offerentes coram ;- 4.

26.6I.

pacifias

Domino ignem alienum : quod eis praeceptum non erat.

jX Par.

2. Egreffusque ignis a Domino, devoravit eos, & mortu

1

jt füper

funt coram Domino.

24« 2

—

N

3.Dixit—-

ulosque

22« Bemedixit ei.) Aaron novellus

telliperet populus facerdotes eos a

Pontifex. Forma benedi&tionis fuit ,

Deo inftitutos , & illi gratos effe,

quz habetur Num. 6, 24.fcilicet: Be-

utque majorem erga facra reveren-

i adipe

sgedicat tibà Domznus , E$c.

tiam conciperent.

Hic ignis poftea

Completis bofiiis.) Hoftiarum jugula-

& facerdotibus addito lignorum fo-

n de«

tione, concifione, & impofitione in

mento diligenter fervatus eft, ut pre-

p Et

altare.

ceptum fuerat Levitici 6. 12.

——

Defcendit. ) Aaron facrificans ; re-

i polte

fabat enim hoftiarum crematio, qua

1. fGnem alienum.) Yd eft, nonece-

poftea facta eft per ignem calitus mif-

lo miffum. Aliqui id eos fe-

Wrz/r:'/:;'. )

um : quare qux D. to. I3, Ig. 2O.

]im-

ciffe potant ex temulentia; alii exin-

P

de;ea dicuntur , per anticipationem

confideratione , & perturbatione, ut-

gpitinums

accipienda funt, ut patet ex. n. 24.

pore in mi.ifterio nondum exercita-

* 23. Ipgreff autem Mayfes , €$ Aarom

ti; alii quod ad ignem illum de co-

j Pe

dn tabernaculum.) Nempe ut Aaron thy

miama in altari incenfi offerrct Deo

lo lapfum accedere non auderent.

jta A*

Quod eis praceptum nop. erzt.) id eft,

àante cremationem holoc:suíti iatu-

quod eis vetitam erat, Levit. c.6.

"a

tini, Id enim thymiama femper ma-

n. 9.

tutinum holocau

d

mn anteibae,

e. Egreffusque. igmis a Domino.) A. ta-

ypete-

"dpparuitque gloria Domini.) Ynis fci-

bernaculo , ubi Dominus colebatur.

x 007

Nicet.a Deo miffus ad devorandum

Alii volunt egreffum ab altari holo-

& ol

holocauftum; quod fa&um «ft, ut in-

Vie

Bibl, cum Com. Menoch. . £,

cauftorum, &ab alcz.xri thymiamatis

z

jnti

*"-

362

LIBRI. LEVITICI

k flat

3. Dixitque Moyfes ad Aaron : Hoc eft, quod locutus eft

Dominus : SanCtificabor in iis, qui appropinquant mihi, & in

moriarm

confpe&u omnis populi glorificabor.

Quod audiens tacuit

velitas.

Aaron.

I0.

4. Vocatis autem Moyfes Mifaele, & Elifaphan filiis Oziel,

profani

n.1

patrui Aaron, ait ad eos; Ite & tollite fratres veftros de con-

Ípe&tu San&uarii, & afportate extra caftra.

tus ett

p |

$. Confeítimque pergentes, tulerunt eos, ficut jacebant;

veftitos lineis tunicis, & ejecerunt foras, ut fibi fuerat impe-

mat, f

ratum.

tefan

6. Locutusque eft Moyfes ad Aaron , & ad Eleazar, & Itha-

mento

mar, filios ejus: Capita veftra nolite nudare, & veftimenta

R

nolite fcindere, ne forte moriamini, & fuper omnem coetum

& f

oriatur indignatio. Fratres veftri, & omnis domus Ifrael plan-

m

gant incendium , quod Dominus fuícitavit :

fepara

]i tuc

3. Vos autem non egrediemini fores tabernaculi, alioquin

peribitis: oleum quippe fan&tee un&tionis eft fuper vos.

Qui

fatuta

fecerunt omnia juxta praeceptum Moyfi.

n

8. Dixitque Dominus ad Aaron:

d.

U5

9. Vinum , & omne, quod inebriare poteft , non bibetis t

&

filios.

16.

Devoravit :ag.) Non omnino abfu-

impotentiam quandam animi demon-

quir

mens, fed eos inftar fulminis afflan-

firat, que Pontificem minime decet.

&Ith

do, & occidendo.

Credibile Deum

Aliis Sacerdotibus id nufquam prohi-

€os morte prafenti

niviffe , ut«-

bitum legimus.

Hoc tamen loco, &

H

ternam evaderent ,

äu

peccatum vel

cafu prohibentur lacerare veftes pro-

—

non fuiffe lethale, vel contritione ex-

pter allatam rationem.

piatum,antequam animam exhalarent.

Ne forte moriamini.) Particula, ferte,

li.

3. Sanüificabor in d5 , qui appropin-

non eft dubitantis; & fententia eft,

I

quant mibi.) Me fan&um oftendam,

mam i

quia certe moriemini.

B.

& fantitatis amantem , dum punio

Super omuem catum oriatur indignatio,)

lienif

fan&titatem violantes.

Luente populo plaga aliqua peccatum

"ppropinquant mihbi.) Per facrum mi-

Watis

nifterium.

Pontificis, & facerdotum.

3. Fores taberuaculi.) Y'ores atriita-

tl

Glorifcaber. ) Apparebo gloriofus,

bernaculi.

D

4- -Fratres. ) Cognatos.

6. Capita vefira nolite nudart.) LXX.

Oleum quippe [antie untlonis & e.) Quia

&is,

habent: De capite weffro. cidarim ne de-

recens fancta unctione inaugurati eftis.

Titite

g. Omne , quod inebri are poteff.) Hebr.

lj

ponatis : in argumentum fcilicet luctus,

& mororis.

iNolebat enim Domi-

t di

omnem (iceram, omne inebriativum, 1a-

nus novos facerdotes recentem eorum

cerdoti facris operaturo vinum pro-

if

confecrationem luctu funefítare.

hibet, & ficeram , ne forte fiat te-

P""Ah

3*k Vefsmenta nolite fGindere.). Id fum-

mulentus , utque oblivionem , fo-

did

mo Sacerdoti in funeribus vetitum

I

mnum, pigritiam amoliatur, qux ex

fuit, Levit, 2t. 10. quia i'ciiïïo illa

illis facile exiftunt.

N £j

P d

CAPUT

X.

365

À

cotus eft

& filii tui, quando intrabitis in tabernaculuf teftimonii, ne

ihl) & in

moriamini: quia preeceptum fempiternum eft in generationes

15 tacuit

veftras.

io. Et ut habeatis fcientiam difcernendi inter fan&tum, &

s (ridl,

profanum, inter pollutum, & mundum:

Q6 COl*

1iri. Doceatisque filios Ifrael omnia legitima mea, quse locu-

tus eft Dominus ad eos per manum Moyfi.

icebatt;

12. Locutusque eft Moyfes ad Aaron, & ad Eleazar, & Itha-

t impe-

mar,

filios ejus, qui erant refidui: Tollite facrificium, quo

remanfit de oblatione Domini,

& comedite illud absque fer-

) & Ithä'

mento juxta altare , quia San&tum fan&torum eft.

(Limenia

13. Comedetis autem in loco fan&to : quod datum eft tibi,

| Coetürm

& filiis tuis de oblationibus Domini : ficut praeceptum eft mihi.

14. Petctufculum quoque,

quod oblatum eft, & armum;, qui

el plit-

feparatus eft,

edetis in loco mundiffimo

tu, & filii tui, & fi-

lize tuee tecum : tibi enim,

ac liberis tuis repofita funt de hoftiis

lioquin

$ Qui

falutaribus filiorum Ifrael :

pe&tus,

& ädipes, qui cremantur in

ig. Eo quod armum, &

altari, elevaverunt coram

Domino, & pertineant ad te, & ad

yetis t

filios tuos, lege perpetua , ficut preecepit Dominus.

&

*2.

——

16. * Inter hzec hircum , qui oblatus fuerat pro peccato, cum

Mach.

j demore

2:1i.

qusereret Moyfes|, exuftum reperit : iratusque contra Eleazar,

ne dectt.

& Ithamar filios Aaron, qui remanferant , ait :

if P[Ohi-

Cur non comediftis hoftiam pro peccato in loco fan&to,

| loco,

E

ZA

qua

fs p

1. Per manum Moyfi. ) Per Moyfen.

culfi , & mafti, hircum hunc pro pec-

ula,firt

iz. Tollite faerifiium. ) Farreum ;

cato oblatum comedere non poffent,

nam in Hebreo eft Mizcbe.

uti debebant per legem latam cap. 6.

ntia 8

15. De Oblationibus. ) Hebr. 4e zgni-

n.26. ideoque cenfuerunt hircum com-

,];Zm:iüu'

tiopibus ; id eft, de victimis igne cre-

burendum effe, uti & carnes alias

eccanm.

matis Domino.

Deo oblatas ipfis refiduas Deus com-

buri jufferat cap. 7- num., 17.

14. Edetis in loco mundiffemo-) In atrio

ldratus contra . Eleazar , €6 Itbamar. )

atri t

tabernaculi, juxta altare holocauftorü.

De bofliis falutaribus.) Id eft, pacifi-

Aaron parentem omittit, quia magis

€is, qu& pro falute, pace, & profpe-

eum, quam fratres tangebat inors fi-

) Qu

ritate offeruntur.

liorum, videbatque eum marore ab-

fJEE eltis

1$. Elevaverunt coram Domino. ) Vi-

forptum.

17. Ut portetis iniquitatem , &c.) Ut

) Webr.

de di&a Exod. 29. zc.

u H*

i6. Hircum , qmi oblatus fuerat pro

fcilicet cum hoftiis populi pro pec-

jm l)fO'

peccato.) Pro peccato populi. Vide

cato oblatis , fimul etiam populi pec-

fatte*

dicts o 9. n. I4:

cata in vos quafi recipiatis, ut illa

il , fU'

expietis, & pro eoruín venia Deum

Exuftum reperit. ) Eo quod Aaron ,

quo

& ejus filii recenti fuorum clade per-

déprecemini,

.

T

m

-

364

RIBRILEVITICI

quae San&a (anCforum eft, & data vobis, ut porteti$ iniquita-

0f (

tem multitudinis, & rogetis pro ea in confpeétu Domini,

( int

18. Preefertim cum de fanguine illius non fit illatum intra

. (

fan&ta, & comedere debueratis eam in San&uario , ficut pree-

m

j

ceptum eft mihi ?

6]

19. Refpondit Aaron : Oblata eft hodie vi&tima pro peccato,

divid

& holocauftum coram Domino : mihi autem accidit, quod vi-

11

des: quomodo potui comedere eam, aut placere Domino in

?

ceeremoniis mente lugubri?

20. Quod cum audiffet Moyfes , recepit fatisfa&tionem.

:

mn«

C ATUT XL

ln

E

U

Io

"Inimalium mundorum ab immundis féparatio , eorumque ufus , ut

tüm,

filii Jfrael, ficut &

U

fqn&i fint

Dominus.

füor

d

n

Ocutusque eft Dominus ad Moyfen, & Aaron, dicens:

Deut.

"L

' 2. Dicite filiis Ifrael: * Hzec funt animalia, quae come-

pllu

14) 4

dere debetis de cun&tis animantibus terrze:

n

3. Omne, quod habet divifam ungulam, & ruminat in peco-

tida

ribus, comedetis.

4. Quidquid autem ruminat quidem , & habet ungulam , fed

non

&t

Tm, (

Deinde

Qmm

9. Prafertims cum de fanguine , €$c.))

religionem exerceret.

Particula prefértiz; ,mon elt exceptiva,

ut corporali munditiei aflucti,

his, &

fed expofitiva, & rationalis ;

fen-

affurgerent ad fpiritus etiam

qui D

fus eft: oportuit comedere hircum

munditiem , a peccatis abftinen-

tm,

pro peccato : neque enim eft de eo

do, ac nominatim ab idolola-

X:uo*yg

genere hoftiarum , quarum faneuis

tria..— "l'ertio, quia cibi, qui pro-

D

T f;g

infunditur. in fan&uarium , & afper-

hibentur,

ravi fucci plerumque

Jiho

gitur altare thymiamatis

hz enim

funt, & valetudini noxii.

j

'Tan-

um f

non comedebantur, fed combureban-

dem quia hzc immunda tropolo-

tur extra cafira, fupra cap. 6. 30.

gice fymbola funt. vitiorum , a

Topy]

quibus debemus abftinere.

imi(;e

19. Quomode potui, &c.) Non po-

ltisd

tui tanta meorum clade perculfus.

medere. debetis,) Qiue comede-

] ii

Hanc excufationem idoneam admifit

dere licet.

Moyfes.

Tüpsi

3. Divifam ungulam, 6$ ruminat.) Cu-

Türis

jusmodi funt oves, boves, &c.

1 P

Agitur hoc capite de cibis mundis,

In pecoribus. ) In quadrupedibus ani-

tur fe

immundis, quorum obfervan-

tmalibus,

tiam ideo prafcripfit Dominus

4- Sicut Camelus ) Camelus immun-

tér

rudi illi populo , ut illius tem-

&

dus eft, quia ungulam haber , fed eam

habo.

perantiam,, & obedientiam , &

non dividit.

ln

CAP-UT:.

365

quit |

non dividit eam, ficut camelus, & caetera, non comedetis illud,

l;

& inter immunda reputabitis.

|intra

$. Choero

gryllus, qui r1:1minat, ungulamque non dividit, im-

. proe

mundus eft.

6. Lepus quoque, nam & ipfe ruminat, fed ungulam non

Cato,

dividit.

od vi-

7. Et fus, qui cum ungulam dividat , non ruminat.

Ka.

ino in

8. * Horum carnibus non vefcemini, nec cadavera contin-

Mach..

getis, quia immunda funt vobis.

!

9. Hzec funt, quze gignuntur in aquis, & vefci licitum e

ft. 6.19-

Omne, quod habet pinnulas, & fquamas , tam in mari, quam

in fluminibus, & ftagnis, comedetis.

i, w

10. Quidquid autem pinnulas, & fquamas non habet, eo-

rum, quae in aquis moventur, & vivunt, abominabile vobis,

rr. Execrandumque erit, carnes eorum non comedetis, &

tnorticina vitabitis.

6s*

12. Cunéta, qus non habent pinnulas, & fquamas in aquis,

?

Comme-

polluta erunt.

14. Hzec funt, quae de avibus comedere non debetis, & vi-

tanda funt vobis: Aquilam, & gryphem, & haliseetum,

peo

14. Et

23

y, fed

5$« Cherogryllus. ) Hebr. eft 159j /z-

fed loco ejus habet ungues varios, &

fion

phan, quod eft generale nomen ,

aculeatos.

$ub lepore cuniculus in-

—9n

peinte

commiune multis animalibus fugaci-

telligitur, in quo eadem militat ra-

allheti ,

bus, & in latebris degentibus. Ali-

tio,

quia cuniculus parvus lepus

qui putant effe leporem, alii cunicu-

eft, ut ait Plin. in lib. g. cap. $5*

etidm

Inm, alii herinacium.

Vox Greca

9. Nec eadavera contingetis. ) Unde

bflinen-

(jolola-

xoioybuAXoc , fatis indicat porci ge-

nec adipem eorum eximere, eove utii

nus fignificari ; cum tam, 0750* quam

poterant,

a p

9. Pinuulas , 66 fquamas.) Ut pifces

rumque

yMAAo6» ex quibus componitur, por-

ho-

Tute

cum fignificet.

Videtur ergo

mundi fint, & iis vefci liceat , duo

ao

rogryllus effe, aut herinacius, quem

debent habere, primo pinnullas , fe-

j , *

italice appellamus , Perco fizo ; vel

cundo fquamas, quz totum pene cor-

ut indicat S. Hieronymus, aliud ani-

pus contegant : fi alterum abfit, im-

]

ymede

mal in Palaftina frequens herinacii

mundi cenfentur, ut anguille , v.g.

magnitudine , habens fimilitudinein

quz fquamas non habent.

muris , & urfi , quodque propterea

13. Grypbem.) N ox Hebr. p*5 peres,

")Cu

in Palaftina a Grzcis &xropve dica-

Aldro-

aquilam fignificare videtur,

llVIS ani-

tur femper in cavernis petrarum,

vandus lib. 16. cap. r. docet, gryphem

& terre foveis habitans.

effe aquile genus maximum, qui ma-

6. Ungulam mon dividit.) Lepusnon

xime aduncum habet roftrum ,

un-

m

habet ungulam , feu bafim pedum of-

ues, eftque fortiffimus , & rapacif-

(od a

LJ

feam, & continugm , quam dividat,

Íimus.

-

$66

LIBRI LEVITICI

e 14 Et milvum ,ac vulturem juxta genus fuum,

)

(e, a

1s. Et omne corvini generis in fimilitudinem fuam,

16. Struthionem, & no&tuam, & larum , & accipitrem juxta

pI

fdha

genus fuum.

p

17. Bubonem, & mergulum , & ibin,

A

qis, d

|.18. Et cygnum, & onocrotalum, & porphyrionem,

1o. Herodionem, & charadrion juxta genus füuum , upupam

peägs,

quoque , & vefpertilionem.

20. Omne

M

ent i

Halieetum. ) Grgce Maferoe, A-

nerale nomen eíle volunt gvium ad

predam evolantium.

x

quila marina , quam Plin. lib. 10. cap.

17. Bubonem.) kiebr. pY5 chos , alii

hyabi

3. clariffima oculorum acie predi-

vertunt zyilicoracem, alii f

tam docet, librareque fe ex alto , vi-

berodium.

ïcon'am, alii

Tolis

foque in mari pifce', precipitem in

26..

eum ruere, & difcuílfis pe&ore aquis

Mergulum. ) Hebr. 35 fcalach, ali-

qui vertunt arZeam. Mergulus a mer-

diüdi

tapere.

endo nomen accepit, quod fe in a-

14. Juxta genus fuum. ) Juxta fpe-

llld, C

cies fuas; multe enim funt vulturum,

quas ad pifciculos capiendos immer-

D

& milvorum fpecies. LXX. vertunt,

at

LXX. habent xa.r piaesyv, quod

& fimilia ills.

cum impetu fe dejiciat ad predam.

Qu 1

l4bin.) E& /Egypti avis, ferpenti-

füprtic

15. o fimilitudinem. faam. ) ld eft,

bus infefta.

fecundum fimilitudinem fuam, vide-

Rabbini vocem mypry

las

licet omnes aves fimiles corvo , vel

geuféhubb, putant fi

ienificare avem,

corvinas, quafi immundas habeo, &

que nocte vagetur,

&

volet,

Cb»im.'

18. Oygnum.) klebr. n t-

il ], |

cenfeo, edique veto.

Qaza n

16. Struthionem. ) Yta fere omnes

fibemeth. — . Arias Mlontanus putat effe

pibus gj

interpretes verteruntHebraicum j13y*

eam, quam [tali vocant Zz Cvetéz,

Onocrotalum, ) Dicitur ab àvo$ &

TWinum.

jabana; etfi non defint , qui sislam fi-

f hat

gnificari velint. LXX. aliquando $7-

xpóraAo» €o quod abfona voce cre-

renes reddiderunt. Struthio eft avium

itando

rudentem afinum referat.

Hpupg

maxima, fedalis fe ad curfum, quem

XX. vertunt Pelicazum.

Hebr. eft

tàme,

perniciiimum habet, juvat , non au-

vox nNp C22

Vifitur hzc avis in

Vs

tem ad volatum attollit.

Helvetia, & ad Lacum Lemanum,

20,

t de

No&uam.) Hebr. ponn téacbama: ,

& alibi.

alii zy&icoracem , alii acezpirem notiur-

Porpbyrionem.) Hebr. tn racbam.

ltiliby

gum ,

x

di a Plin. lib. 1o. cap. 8. cy-

Pagninus putat effe Pelicansm, in quam

2. ]

mindis

4

dicitur, reddunt. Alii &erpyam

fententiam id etiam Arias, qui PA-

h e ]

tola [

dixerunt, cum tamen harpys& nullibi

loflorgon , amantem liberorum vocat.

fint, nifi in fabulis.

Porphyrio a purpura nomen habet ,

Vottm f

Larum.) Larus, five Gavia, ut eam

qu arc

lin.lib. 10 cap. 4^. Reffrain-

tid':m, f

vocat Arift. natat in aquis, & in

quit » 4 &5 qralonga erura vubent,

us N

19 Herodionem. ) Qugnain fit avis

lfs

aere volat , pifciumque eft prædq, &

]

n

vorum

eneree,

alis f

eft e ini

herodio parum conftat : aliqui f4Ecanz

"Accipitrem., )

€br. vj xetz, quod

alii DzozeZis zves, alii ciconzam; alii zr-

As

Arias Montanus ad aftures, hoc eft,

deam, alii Aierof alconem, alii milvum,alii

&C n

accipitres m3jores reftrinxit , alii ad

upupam , eite volunt.

Iniiebr. eft,

0c lOCl

miaores, qui Nifidicuntur. — AMii ge-

nron eeafde,

Büifi.

CAPUT XTI

367

26. Omne de volucribus, quod graditur fufer quatüor pe-

des, abominabile erit vobis.

1 x

21. Quidquid autem ambulat quidem fuper quatuor pedes,

fed habet longiora retro crura, per quae falit fuper terram,

22. Comedere debetis, ut eft bruchus in genere fuo, & atta-

cus, atque ophiomachus, ac locufta, fingula jJuxta genus fuum.

Ipoparn

25. Quidquid autem ex volucribus quatuor tantum habet

pedes , execrabile erit vobis.

.Omne

p

24. Et quicumque morticina eorum tetigerit, polluetur, &

vium d

erit inmundus usque ad vefperum.

24. Et fi neceffe fuerit, ut portet quippiam horum mortuum,

dj a

lavabit veftimenta fuaj & immundus erit usque ad occafum

yen, ii

folis.

'l/"þ n 'Jü'

.26. Omne animal, quod habet quidem ungulam, fed non

y a Id

dividit eam , nec ruminat, immundum erit: & qui tetigerit il

| fe n

lud, contaminabitur.

; [mtnete

27. Quod ambulat

fuper manus, ex cunctis animantib.us,

1 qii

quae incedunt quadrupedia , immundum erit : qui tetigerit

edam,

ferpenri-

morticina eorum, polluetur usque ad vefperum.

48. Et

ij ;W'ï'

? at

Charadrion. ) Charadrii meminit A-

vel ur alii legunt &T r2x2v ; quem au-

rift. l, g, de hift. animal. c. 3. ubi

&or thefauri lingug Grace& putat effe

: n [2

uat d

Gaza rupicem vextit, quafi qui in ru-

&rrtéxa Bov , que eft fpecies locufte,

tll

pibus niduletur; folet enim circa flu-

Opiomachus.) Genus locuftz , ex eo

minum alveos ; & rivorum charadras,

habens nomen, quod cum ferpentibus

) ;W &

€u hiatus riparum verfari.

joce de*

pugnet, vide Plin. l. 11. c. 29.

Upupam,) Ita & LXX. & alii. Sunt

Locufta, ) Generale nomen fignifi-

vderat.

tamen, qui vertunt Ga/lvy /fjlvefirem.

caus eas , quas proprie locuftas dici-

a. elt

Vefpertilionem.) lta omnes vertunt.

Tmus.

s avis 1l

20.

Omne de "volucribus.) Hic non

23. Quatuor tantum babet pedes.) Pe-

mani,

tam de avibus, quam de infectis vo-

des, intellige zquales ; nam fi pofte-

latilibus agit,quod fequentia indicant.

riores habet longiores, quibus faliae,

! ,JM/W ]

22. Bruchbus.) Bruchum, feuj32N

mundum erit, ut di&um eft n ar.

[ ql]'(lm

Arbe e locuftarum effe

nére indicat

2S. Ut portet quippíam borum morttü

uj Phi«

X

vocaf-

nofter Interpres, & L

X, qui eam

um. ) v.g. ut illud efferat ex urbe,

vocem fepius Jecwflsm vertunt iden-

vel ut amoveat a vía,

ne aerem infi«

habet ;

tidem, fed rarius /ruchum.

Hierony-

ciat.

Wm'n—

mus, Nahum.; 3. docet bruchum effe

26, Qui tetigerit i!lud.v) Cadaver il-

locuftam , fed qu& non volet , &fine

:Izr w

alis fit.

lius; nam hzc animalia viva tangere

poterant , ut equos , camelos, afinos,

; fulicam

4ttaccus.) Hebr. DPBD folbam. N ox

C. quibus etiam inequitabant.

"n illii"'

hec in Scriptura reperitur tantum

27. Quod ambulat fuper mants.) Ani-

h.um,dlii

hoc loco ; necfatis conftat ; quid fi-

r P^

mal, cujus pedes anteriores funt qua-

gnificet.

LXX. verterunt &rra/X2v,

fi manus, ut fimia, & urfus.,«

566

LIB.—RI L EWITIC :I.

28. Et qui póftaverit hujufcemodi cadavera, lavabit vefti-

)b

menta fua, & imniundus erit usque ad vefperum : quia omania

E

agui,

haec immunda funt vobis.

Verio

29. H&ec quoque inter polluta rep

utabuntur de hism,,quæ

moventur in terra

li

, muftela, & mus, & crocodiluä, fingula juxta

firuen

genus fuum,

4

3o. Myga

le, & chamzeleon, & ftellio, & lacerta, & talpa:

Y

lo m

31. Omnia haec immunda funt.

Qui tetigerit morticina

eorum , immundus erit usque ad vefperum :

E

. 32. Et fuper quod ceciderit quidquam de morticinis eorum,

3

polluetur tam vas ligneum, & veftimentum, quam pelles, &

fortic

cilicia : & in quocumque fit opus, tingentur aqua, & polluta

39

erunt usque ad vefperum, & fic poftea mundabuntur :

P qua

3. Vas autem fictile , in quod horum quidquam intro ceci-

40.

derit, polluetur, & idcirco frangendum eft

| bt vel

44. Omnis

jL.

29. Muflela , && mus.) in fignifica-

centibus quibusdam guttis depictum,

iume

tione horum vobabulorum interpre-

adniodum ftellarum : hinc illi fa&um

tes confentiunt.

nomen.

*

: hag:t |

Crocodilus.) Mebr. eft jv Tzav, quod

Lacevta.) LXX. 622)06 quam 1a-

domii

alii vertunt bufozem, velrubetam, vcl

certam efííe conftat.

Alüà Lzacem

vanam campeftrem , alii teffudizem, alii

dimacem , fed omnes divinant.

Ma-

alii zeffud;zezz , interpretantur.

L

Talpa. ) 1ta fere omnes habent , ut

jor fides adhibenda noftro interpreti ,

etiam LXX., «cz4Ae£ enim a Gre-

4 $

& LXX. qui czocod;lum , interpretan-

i f

tur.

cis dicitur talpa.

Inmun

Inmmunda [un12j Non tantum quo-

Degy

3o.- Mjgale.) Yta etiam LXX. ; He-

ad efum, fed etiam quoad ta&um ,

braizantium. Alii verterunt ericium ,

js C

alii fanguifugam, alii viverram. My-

ita ut tangere non liceat, ut patet n.

uy;

ale exiguum eft animal muris ma-

41. & 43. & cap. $. 2. ubi reptile

ii

€quatur morticino.

gnitudine oblongo roftro, cujus mor-

S/T/: t

fus venenatus eft. Dicitur 4vy&4^" ,

2. Cilicia.) Hebr. e(t p fach , id:

Quntur.

eft, faccus , per quem Hebrzi figni-

ij!ra,

quod colore muftelam ys^«v, ma.

ficant veftes e pilis duras, quales funt

ruüfticogrum, mendicorum , poniten-

3 üili&,qn

gnitudine murem -"", referat,

tium.

lr

Cbazaeieon. ) ita & LXX. Aliiver-

K R

tunt fzZezaz;, alii /acertam , alii //ma-

la quocumque ff opus. ) Mas quod-

Emf

cem , alii pamzhberam , ali ffellionem.

cumque, qoad opus aliq'md utimaur.

De Chamzleonte, quod eft animal la-

Ctderi

Er fs poflea semadabustur. ) Korunt

tllm, l

certz fimile, vide Arift. 2. hiftor. ani-

munda, nec crit opus alia lotione,

AQürm

mal. cap- 11. & Plin lib, 6. cap. 33.

.

aut muudatione , fed adveniente ve-

rtines

z el

!

4

o.) UXX. habent /ex22ado - xv

fpera expirlabac hec legalis immaz-

ditia.

TE

qn& vox fiellio vertitur a Gaza lib. 9.

NOD po

cap. 1. hiftor. animal. Arift. Stellio

33. Vas autem. fíülile, &c. ) Simile

Ufnm

animal eft non diilimi!elacerte, mul-

eli de vafe fictili, in quo coquitur ca-

ro facrificii pro peccato, cap. 6. 28.

ACl

to tamen midus, tergum habet lu-

"]i

CAPUT XI.

369

veli.

34. Omnis cibus, quem comedetis, fi fnfa füerit faper éum

vpe

aqua, immundus erit: & omne liquens, quod bibitur de uni-

verfo vafe,

immundum erit.

IY quæ

apekt quldquld de morticinis hujufcemodi ceciderit fuper

à Uxta:

illud, immundum erit: five clibani, five chytropodes, de-

Ítruentur, & immundi erunt.

lp

36. bontes vero , & cifternze, & omnis aquarum congrega-

tio munda erit.

tOR

Qul morticinum eorum tetigerit, polluetur.

37. Si ceciderit fuper fementem , non polluet eam.

CoTUmm

38. Si autem quispiam aqua fementem perfuderit , & poftea

lles, &

morticinis tatà fuerit, illico polluetur.

pollü

39- Si mortuum fuerit animal, quod licet vobis comedere,

]

.

qui cadaver ejus tetigerit, 1mmundus erit usque ad vefperum.

0 C«

40. Et qui comederit ex co quippiam, five portaverit, lava-

bit veftimenta fua, & immundus erit usque ad vefperum.

Qinris

41. Omne, quod reptat fuper terram ; abominabile erit, nec

affumetur in cibum.

e [&mm

]i tattum.

42. Quidquid fuper pe&tus quadrupes graditur, & multos

habet pedes, five per humum trahitur, non comedetis, quia

quam J

abominabile eft

Jynact? y

43. Nolite

"

ipent, t

34- S: fu[a fuerit fuper eum aqua.)

fetur immundum , dandumque eft be-

n a Gre-

1IS

Aqua fcilicet immunda, aut fluens ex

immundo vafe.

40. fui comederir ex eo, &.

) Qui

um qué

De univer[o vaft.) Scilicetimmundo.

comederit ex eo morticino quldplam,

ta&üm-

- 35. Cecideriz [uper illud.)) N as fcilicet.

five illud portaverit , nefciens tamen ,

t pztffü

Cdpsesezdus erit. ) [ud vas, in quOd

erit immundus ufque ad vefperam,

b p je

allqmd de morticinis cecidit.

nam fi fciens comediffet quis , gravi-

$7vt cli&2ni.) ln quibus panes co-

ter peccafï'et & fupplicio dlgnus fuif-

quuntur.

fet.

yfehs il

yai figii

