dictum eft.

Abre. Vide Roman. 4. 16. & cap.

ln lie

9. g.

$j

12. Moratu[que eff.) Magnajufti Lot

16. Sicut pulverem terra. )

Ef Hy-

* Q9 c

laus eft manfiffe incontaminatum in-

m

perbole; plurimus tamen fuit populus

ter fceleftifimos, quo nomine lau-

ille: longe vero plures, qui fpirituale

RnE

datur 2. Petri ?. 7

femen Abrze funt.

Eadem dicendi

d.

13. Sodemite pe[fimi erant , É peccato-

formula dicunt Greci e«& xówe, &

fam f

res coram Domino. ) Quidfignificet for-

mula illa dicendi, cor«m Domizo; di-

Veupex2cia.

Bjj

"

CAPUT XlII & XIV.

49

Y reoet-

17. Surge, (y) & perambula terram in lo:

jgitudine, & latitudi-

:

nefua, quia tibi daturus fum eam.

*

Toratus

18. Movens igitur tabernaculum füuum Abram , venit, &ha-

t inSo-

bitavit juxta convallem Mambre , quae eft in Hebron; zdifi-

cavitque ibi altare Domino.

1

ccatores

CAPUT.-XIV.

; eft ab

nunces,

Devitlis quinque regiäus,, ac [boliatis Sodomis , Lot cum þleri/—ï

ntem,

que alüs captious ducitur a. quattor. regibus "vi&loribus : . quos

: (emini

dbram perjecutus , omnes captivos , [poliague reduxit , letufque

. pro victoria detimas dat Melcbifedecb ,. a quo benediclione

fi quis

quoque

accepta , cuntla Regi Sodomqmm reddidit.

—

]7. 9Ut-

A&tum eft autem in illo tempore, ut Amraphel rex Sehä

F

naar, & Arioch rex Ponti, & Chodorlahomor rex Ela-

Pecato-

mitarum, & Thadal rex Gentium,

tIzechidl

2. Inirent bellum contra Bara regem Sodomorum , & con-

tra Bería regem Gomorrha&e , & contraSennaab regem Adamze,

gon,/þl'r:ii. )

& contra Semeber r

j

egem Seboim , contraque regem Balae,

Angum

; & pi-

ipfa eft Segor.

: Abramo,

. Omnes

yePhafr?

(y) Surge, £» edit. Sixt. Surge ergo.

t Mattà

17. Perambula.) INon pracipit, fed

altaria, dicitque Domino : 4 te prin-

offert , quafi dicat: fi vis fcire, quanta

cipiums tzbi defraet.

puriculà

it hec terra, & qualis, perambula

& fenfs

eam , miraberis, & gaudebis.

Pof-

feffio etiam capitur terre inambulan-

1. JQEx Semmaar. ) Babylonis k, vide

Gen. c. 11. 2.

, üo n

do, /. poffiderz , $. 1. de acquir. po[fes.

Rex . Poutz.) Non illius Euxini , fed

, duabi

I8. Jwxia comvalhkm Mambre. j Fuit

alterius vicinioris.

Sunt, qui putent

yomifio

planities roboreis filvis confita , fimi-

efTe civitatem Celefyriz , que a Ste-

um fett

lis convalli illuftri

in hac fuit illex ,

geco-

phano de Urbibus dicitur Hellas, qua

feu quercus illa nobilis , di&a Quereus

mera eft conje&ura.

: Deusa

Mambre.. INomen accepit vel ab urbe

Rex Elamitarum. ) Rex Perfarum,

ale femet

Hebron, que & Mambre dicta c. 23-

qui Elamitz dicuntur in Scriptura.

, &UP

infine, vela viro quodam Principe,

de quo c. 14. n. 1

Rex Geptium. ) Wel Rex Gallilez,

quz Gentium di&a eft, ut cenfet Ma-

gt B

jam Ebron.

lp Hebron. ) In territorio Hebron ;

fius Jofue c. 12. 9.

Velhic gentes ac-

tpopils

cipiuntur pro erronibus , profugis ex

fpritult

"edificavitque ibi altave Domino) Ab

variis gentibus, quibus a

f

) qicenel

ylum in fgo

ram religiofus ubique Domino erigit

regno dederit hic "T'hadal.

yns

Bibl, cum Gom. Menocb. T. L.

G

$6

LIBRI GEI*»EQIS

3. Omnes hi convenerunt in Vallem Silveftrem , quae nunc

nis !

Tull ,

eft mare falis.

4. Duodecim enim annis fervierant Chodorlahomor, &ter-

monia

[

I

i

li

tiodecimo anno receflerunt ab éo.

Gomoi

3. Igitur quartodecimo anno venit Chodorlahomor , & re-

£es, quierantcumeo : percufferuntque Raphaim in Aftaroth &

TUf

D

Carnaim, & Zuzim cum eis, & EmiminSave Cariathaim.

6. Et Chorrhaoos in montibus Seir , ufque ad Campeftria

Abram

Pharan, quee eít in folitudine.

1

iha

1. Reverfiquefunt, & venerunt ufque ad fontem Mifphat, ipfa

eft Cades, & percufferunt omnem regionem Amalecitarum ,

&i

4

& Amorrhzeorum , qui habitabant in Afafonthamar.

^

tem f

9. Et egreffi füunt , rex Sodomorum , & rex Gomorrhz,

rexque Adamae, & rex Seboim , necnon & rex Balee , quse-

drem

eft Segor: & direxerunt aciem contra eos in. Valle Silveftri:

l-

9. Scilicet adverfus Chodorlahomot regem Elamitarum, &

, (

Dunaf

'Thadal regem. Gentium ,. & Amraphel regem Sennaar , &

Arioch regem Ponti: quatuor reges adverfus quinque.

:

io. Vallis autem Silveftris habebat puteos multos bitumi-

nis,

VU ufqu

Tum

il

"ii

L/

3. J Valem filveffrem. ) Amonam,

Edom in Gabalena regione ; poft.

modum habitatio Iifau.

T

&

& inflar nemoris pulchris arboribus

]ailo

ul

condenfam.

7. Fontem Mifphat.) Fontem judi-

Mare falis.) Qui locus ab Hebrzis

cii, ita didus quod ibi Jfudai contra

n pyt

vocatur etiam Vallis f/alinarum , aut mae

Mofen, & Aaaron murmuraverint,

(ride

3iloma

ve mortuum.

jurgati fint, & velut judicio expoftu-

iupt,

4. Recefferunt.) Rebellarunt.

larint ; ideo etiam dicitur, Aquacon-

$. Qui erant cum eo.) Quui illi erant

tradi&ionis

ibidem Deus Mofen &

&leor

Qs eaf

federati.

Aaron propter incredulitatem damna-

aV

Raphaim. )

Hac vox Gigantäs figni-

vit, ne terram promiffionis ingrede-

ficat.

Hi habitarunt in terra. Dafan,

rentur.

Poflea cum illic miraculo

ls N

Cptüm

que ideo di&ta zerra Gigantum. Deut.

edito Deus fuitfet fancificatus, locus

tüm, h

3: 454

dici ceptus eft Cades. Vide Num.

Aflarotb, Carsaim.) Dianz, vel Ju-

2O. L2.

Ti fy

Amalecitarum.) Qui poftea ab Efau

nonis bicornis, urbem: nam Carnaim

lunt,

bicornemfignificat. Sunt tamen, qui

nepote fic vocati Genef. 36. 16. fen-

a bicorni, ifeu bicipiti monte di&am

fus ergo eft: regionem, quam poltea

us v

Amalecite poffederunt.

Xd !

putent Aftaroth Carnaim, quod in

Lt

eo fita effet.

Afafon Thamar.) Urbem palmarum,

Save.) Aliqui vertunt Plapztzem. Vi-

qua fuit Amorrhzeorum, Urbem etiam

trüfie

detur fuiffe Ürbisin planitie ad mare

Encaddi vocatam.

&f

31 tny

mortuum.

1o. Puteos multos.) Hebr. puteos , 2u-

6. Mentibus Scir. ) Yli funt montes

teos, gemingtio vocis copiam puteo-

Ul

CAPU'T XIV'

$r

& nunc

nis. Itaque-rex Sodomorum: & rex Gomorrhae terga verte-

runt , cecideruntqu

3

&ter-

montem.

& ibi.: & qui remanferant ; fugerunt ad

1r. lTulerunt autem omnem fubftantiam Sodomorum, &

&re

Gomorrhe, & univerfa, quse ad cibum pertinent , & abie-

Toth &

runt.

m

I2. Necnon & Lot, & fíuübftantiam ejus , filium fratris

ipeltria

Abram, qui habitabat in Sodomis.

13. Et ecce unus, qui evaferat, nuntiavit Abram Hebraeo,

Wt ipfa

qui habitabat in convalle Mambre Amorrhzei fratris Efcol:

& fratris An

N e

av

tatUID ,

hienim pepigerantfoedus cum Abram.

14. Quod cum audiffet Abram , captum videlicet Lot fra-

Ortha,

trem fuum , numeravit expeditos vernaculos fuos trecentos

, que

decem , & octo, & perfecutus efteosufque Dan.

eftri:

15. Et divifis fociis , irruit fuper eos no&te: percuffitque

€os, & perfecutus eft eos u

, &

ifque Hoba(z), qua eft ad loevam

g,

Damafci,

Go*

16. Re-

i)itumi-

4

(2) utque Hoba. 1» edit. Sixr. utque Hloba & Phonicem.

Ti5

rum fignificat, ut illud Pfalm. 121. 4.

tia dici Hebrzos ab Heber,; a quo de-

—á£

illuc enim afcenderunt tribus , tribus Do-

fcendebant ;

& cujus idioma reti-

32/2i , 1d eft , omnes tribus.

nebant.

Quinque

j pOü-

Reges elegerunt hünc locum, quod

14, Nwmeravir.) Nonnumeravittan-

periculofus effet hoflibus ignaris ho-

tum, fed etiam felecit.

Hebrea fi-

m judi-

rum puteorum.

nificant, expedivit initiatos,, vel in-

j conttd

?

* Ceeideruntque. ibi. )

- Non ipfi Reges

ru&os fuos, quos fcvilicet jam fer-

arennt,

Sodome, & Gomorrhe ( hi enim fu-

rum, & arma tra&are docuerat, ut

expoit

gerunt, & evaferunt, ut patet n. 17.)

pere

[2]

ore habitator

quacon

Íed eorum milites , quorum pars capti,

ab injuria.

! fe tutum pr&ftaret

Jofen &

pars cafi ; pars in puteos bituminis de-

Tercentos decem &5 oíío, )

A

"Fot poftea

| dürmnte

Tapfi.

Patres in Concilio INiceno.

ingrele-

12. Neenon ( Lot.)

Vel inþ pralio

Vernaculos fues. ) Servos domi fuz

miriculo

captum , vel inermem in urbe inven-

natos.

g, [oc8

tum, haud dubie pceena ele&ionis pa-

Ufque Dan.)UrbsDantempore Abrz,

e Num

rum fapienter inflitutz ,. & morz in-

& IMofis vocabatur Lais, vel Lefem,

ter improbos, ut aliqui Patres fen-

& ita fcripfit Mofes: fed qui hac dia-

ab Ef

tiunt.

ria Mofis digeffit pro Lais fubflituit

i. f

3. Abram Hebrao.) LXX. v pv

Dan ; quo nomine poft Mofem voca-

n POHCS

id eft. zrazfítor;.

Sentiunt enim LHe-

ta eft, Jofue 19. 47. — Alii putantfpi-

breum dici a voce 33y Jzvar, qu&

ritu prophetico Mofem fcribere no-

imarufy

tranfire fignificat, & hanc etymolo-

men urbis, quod poftea erat acceptura,

ynetim

giam fecuti dicemus Abramum voca-

l$. Divifis foezis. ) Abram unam tute

xi tranfitorem, & Hebraum, quod

mam duxit : focios tres, puta, Aner,

yuis Pl

Euyhra;em tranfiflet, Aliaelt fenten-

Efcol, & Mambre in tres, ut vide-

j PUICO*'

$

^

-

LIBRI GENESIS.

16. Reduxitque omnem fübftantiam , & Lot fratrem füum

y Q

peun e

cum fuübftantia illius, mulieres quoque, & popülum.

17. Egreffus eft autem rex Sodomorum in occurfum ejus ,

2 'Q'-

£,

poftquam reverfus eft a caede Chodorlahomor, &regum , qui

accipiam

cum eo erant in. valle Save, quse eft vallis regis.

Abram:

*Heb.

18. * At vero Melchifedech rex Salem , proferens panem;

u B

7! x'

^

& vinum (erat enim Sacerdos Dei altiffimi , )

torum ,

Ig. Benedixit ei, & sit: Benediétus Abram Deo excelío;

il accip

qui creavit coelum , & terram :

20. Et beneditctus Deus excelfus; quo protegente, hoftes

in manibus tuis funt: Et dedit ei decimas ex omnibus.

21. Dixit autem rex Sodomorum ad Abram : Da mihi ani-

Dut Á

mas, caetera tolle tibi.

n j

22. Qui

41

tur, turmas divifit, ut omnes effugii

Rex , Salem. ) Rex ]erufaiem » qu&

vias hofti precluderet, utque a qua-

prius Salem , & Jebus dida.

tuor partibus eos adoriens percelleret,

Proferens panem , £5 "vizitm. ) Ad Sa-

Opinantes a magno exercitu fe undi-

crificium ,quia erat facerdos , partem

IHI

que cingi, atque infomno, veterno-

panis fuo ritu facrificavit v.

[2]

9. cre-

Qr tuo

que fepultos opprimeret.

mando, partem vini libavit , effun-

?. Di

17. lm occurfum ejus.)) Ut gratia,s age-

dens, Deo in gratiarum actionem pro

ret, &impetraret, fibi reddi cives fuos.

vi&oria; deinde reliquam panis , ac

vini partem in milites Abrz libandam,

Vallis Regis,) 1LXX. addunt Melchi-

id eft, participandam ,. & comeden-

() (5.]

fedech, vel quod ita di&a ob occur-

dam diftribuit; hic enim mos erat fa-

i le

fum hunc Regis Melchifedech , vel

crificii pacifici,

habitus,

quod ibi effent ejus deliciz , vel tan-

Sacerdos.

A TA

Y

9) 4

»j

ox Hebr.]43 cobez pro-

dem; quod ameenitate digna effet R ege.

prie Sacerdotem fignificat : abufive

minïmum

18. Melcbifedecb. ) Aliqui putarunt

vero, & raro Principem , quod fe-

þfb»'!g'n:inis

lt2 100

Melchifedech effe Sem filium. Noe,

quentia clare oftendunt; nam additur:

P

fed Sem genealogia texitur in Scriptu-

Dei altiffmi.

Mos olim fuit ,

ut

Quf

DN

ri; Melchifedech autem eft fine ge-

iidem Reges effent & Sacerdotes. Virg.

ib as

nealogia, ut ait D. Paulus ad Hebr.

3. ZEn, Rex 4mius , vex ipfé bominum

Wawe

7. Fuit ergo aliquis ex Regulis Cha-

Phbebique Saceraos.

CalCïus 1

nang&orum, qui inter impios pie vive-

Ubi Servius: $2»e majorum btc erat

lt g,

bat, & juíte, & beneilli nomen, quod

cogfutitüdo, wt Rex e[ft etiam Sacerdos,

x hiísin

ferebat, conveniret ; nam Melchife-

vel Pontfex.

To0d; s

dech fignificat regem Tuflitiz. Porro

19. Bezedixit ei,) Mijor minori;

füony

Melchifedech fuit Chrifti typus , quia

Melchifedech Abramo , formula ufus,

ll tale t

uterque.rex Juftitie, uterque rex Sa-

quz hic habetur,

nis Capi

lem, id eft pacis, uterque fine genea-

20. Dedit ei decimas« ) Abram Mel-

logia, nam Chriitus patrem non ha-

chifedecho , ut patet ad Hebr. 7, 4.

I.EG

buit in terris; uterque quafi eternus

Ex omnibus.) Spoliis.

:

inducitur in Scriptura ; tandem uter-

21. Da mibi animas. ) Cives, &íube

tl)PU' ün

que Sacerdos, & Pontifex,

ditos meos captivos.

f J

CAPUT. XIW&XxV."

$33

m füum

22. Qui refpondit ei : Levo manum meam ad Dominum

"

Deum excelfum poffefforem coeli, & terrze,

n es,

23. Quod a filo fübtegminis ufque ad corrigiam caligee non

, qui

accipiam ex omnibus, quaetua funt, ne dicas : Ego ditavi

Abram:

panetn,

24. Exceptis his, quae comederunt juvenes, & partibus vi«

rorum , qui venerunt mecum , Aner , Efcol, & Mambre:

xcelío:

ifti accipient partes fuas. (

| hoftes

CAPUT XV.

yïlihi af

Deus. Zábree de po/?erimæ defper.antà filium promittit , cui credens

ZIbram jufHificatur , & in fignum promi[ke terra , profcriptum

», Qui

& Domino effert facrificium , auditque jue

po/le(itaiis

f'uturam peregrinationem.

m qui

AdSe-

s itaque transa&tis , fa£tus eft fermo Domini ad Abram

T HI

; pmem

per vifionem dicens: Noli timere Abram , ego prote-

hp ae

G&or tuus fum, & merces tua magna nimis,

, efün-

nem pro

$ Dixitque Abram: Domin

e Deus , quid dabis mihi? ego

Go

. vadam

qnis , 4

ibandam,

"UEF $.

comedene

(1) Cap. XIV. im edit. Sixt. abfalvitur 16

ys entfte

22. Levo manum weam.) ]urantis

205; L/XX, habent ; Hyperafpifles tuwss

habitus.

id eft ego fcuto te protego.

23. .4 filo fubtegmisiis. ) d eft , ne

b r

Vox

Et merces tua.) Fortiter te, fapien-

: abultre

minimum quidem accipiam.

ter , ac pie geffifti ; mercedem feres;

uod fe

fabtegminis non eft in Hebraeo , fedad-

ego qui fum bonorum oceanuss prag-

dita a noftro interprete explicationis

1 addituï-

caufa. eSubtegmen eft filum

mium tuum ero , eterna habebis bona;

anb j u

fub ftamine texitur.

; quod

& externis etiam hifceabundabis. Hac

Ktes V n

mercede letabatur David , cujus illa

D7

ii

l

Llfqzte ad corr.

igium m-lz'gæ.') Caïiga eft

Vox : Dominus pars hertditatismes. Pfalm,

calceus.

Ne diceas: Ego ditzvi.) WNeja&es me

15.5. & mentitur iniquitas fibi, cum

; as

ex tuis incommodis mea quzfiffe com-

ait apud Malach. 4. r4., Vanuseff, qui

m

moda; aut ja&tes me amore munerum

férvit Deo, €$ quod emolumentum , quia

euftodrvimus pracepta ejus , 65 quia ambu-

tuorum tibi fuppetias iviffe, quia ni-

levimus trz'/fcs coram Domino exercituumt

m'mo!'l D

hil tale füberat in muneribus Pharao-

sulo uf

nis cap. precedenti, ea recepit.

c. Quid dabis mibi? ) Quafi dicat,

n Meï'

credo, te mihi multa bona daturum ,

i, EGap

rotetior tuus;) In Hebrao eft,

fed cujus illa tandem erunt, cum li-

j 7A h

tg 2

Jfem clypeus tuus , im morem

beris caream? Sciebat Abram fibi a

elype? ego te protegam , fic Pfalm. s. 14.

Deo , qui non fallit , promiffam pro-

* &ib

Jieut [cuto. bone volustatis tu&. coronafti

lem, fed timet , ne promiffio cglpa fua

$4

LIBRI GENESIS

1.(

vadam abfque liberis: & filius procuratoris domus mez ifte

Damafcus Eliezer.

utrdqu

dedifti femen : &

divit,

3. Addiditque Abram : Mihi autem non

!

ecce vernaculus meus: haeres meus erit.

nb

j

n Abr

4. Statimque fermo Domini fa&useft adeum, dicens: Non

erit hic haeres tuus: fed qui egredietur de utero tuo ; ipfum

n

& lorto

habebis haeredem.

»Rom

& ait ili: * Sufpice coelum , &

n.D

$. Eduxitque eum foras ,

4. 19- numera ftellas, fi potes.

Et dixit ei: Sic erit femen tuum.

térinu

*Rom

6. * Credidit Abram

Cient eo

Deo, & reputatum eft illiad juftitiam.

3.

7. Dixitque ad eum ; Ego Dominus, qui eduxi te de Ur

Il Y

g

4.3- Chaldzeorum , üt darem tibi terram iftam, & poffideres eam.

b &

9. At ille ait: Domine Deus,

gT

ï*;lc. 2.

undé fcire poffum ,. quo |

dU

233-

poffeffurus fim eam?

ebo

Sume , inquit, mihi vaccam

Vo,

& C

9. Et refpondens Dominus :

triennem, & capram trimam,

& arietem annorum tüum, tur-

enm co

fex tem

. turem quoque ; & columbam.

L

Io. Qui

LL

excidat; & amor,| ut affolet, timo-

numerus iniri non poffit, & decipi

Gul

rem auget.

Aftrologos quito22.effeautumant ftel-

l, Diy

lasfixas; nam fiftule dioptrice recens

Filius proturatoris. ) kiebr. pum 13

& lirando

ben mefech.

Varie vertitur, & exponi-

inventum multo plures deprehendit.

us ferien

tur, id eft //w; meféch , qu& eft ancil-

Sic erit femem tuum. ) lNon folum

tlm d

la mea oriunda Damafco, 1. fflus reli-

carnale, de quo modo follicitus es,

fed multo magis fpirituale.

Qitaros

&lionis domus mes 2. js, cvi curam O-

ts poflen

mnem rei familiaris mez reliqui, &

6. Credidit Abram Deo. ) Quamvis

3639 n

commifi. 3. flius excufationis, wel 4if-

ardua promittenti, prolem fcilicet ex

D] Wt

eurfonis domus mee , id eft Oeconomus,

uxore anu.

Reputatum efl ei. ad juffitiam. ) Vlebr-

f«z:':ris, q

qui per domum difcurfat , ut omnibus

LURT

profpiciat. 4. /ilius potum dantis domni

& rautavit illam , fcilicet fidlems Deus

Jots, «

mes, quod etiam procuratorum elt,.

illi ad juftitiam majorem , ut coram

Deo juílior appareret, & effet.

Ts

qui cibum , & potum familiz prebent.

7- Poffideres.) Per tuos pofteros.

iU med

Ife Damafius Eliezer. ) Servus hic

Téden

meus , cui nomen Damafcus filius

8. Unde feire poffum. ) INon. dubitat,

Eliezer, vel Damafcenus, quod ma-

qui ita crediderat, ut reputaretur ei

3 ï!anfeu;

4

ad juftitiam , fed vel rei modum fci-

U g

tre Damafcena natus:- Hebr. w3

f Hïïï'aant

dammafech , & videtur praefixa littera

re vult, velita promiffionem vult con-

fau

f

' daleth loco litterz he demonftrative,

firmari, ut nullis pofterorum demeri-

li $o

quod Syri folent , nihil aliud fignifi-

tis illam irritet; vel petitfignum non

LUE

1

tam fibi, quam poltteris.

n

€are, quam Jffe procurator.

i

. Faccam triennem , &5 capram tri-

Vittty v

3. Vernaculus mens.

J

Servus domi

candl Ya

mese natus.

xam.) Vult offerri animalia hec tri-

z. Nümera ffellas.) Exx hocloco ha-

ma , quia tertio &tatis anno funt per--

Pattim &

da f

W

bemus ftellas tot efíe, utnobisearum

fedta flaturas. & robore.

Q efi

V y

$$

e iffe

IO. Qüi tollens univerfa hzec, * divifit ea per medium; & .

er

utrafque patres contra fe altrinfecus pofuit: aves autem n

:

divifit, .

on 3 4a lwge

11. Defcenderuntque volucres fuper cadavera, & abigebat

$: Non

eas Abram.

, ipfom

- 12. Cumque fol occumberet, fopor irruit fuper Abram,

& horror magnus, & tenebrofus invafit eum.

um, &

]uf

13. Ditctumque eft ád eum : Scito preenofcens, quod * pe-

*A

&

regrinum futurum fit femen tuum in terra non( ua, & fubji-

7

6

Litam.

Cient eos fervituti, & affligent quadringentis annis.

: de Ur

I4. Verumtamen gentem , cui fervituri funt , ego judica-

€$ eatn,

bo, & pofthaec egredientur cum magna fubftantia.

, Quo

15. Tuautem ibis ad patres tuos in pace, fepultus in fene-

&ute bona.

vaccam

I6. Generatione autem quarta revertentur huc: necdum

m, u-

enim completz funt iniquitates Amorrhaeorum ufque ad prae-

ens tempus.

:

-

17. Cum

& decipi

Colembam.) Flebr. pullum columbinum.

eadem vox m5«49n tPardema, quam

at ld-

l0. Divift ea per medium. ) Fidit

LXX, vertunt ecfLafem,

In ecftafim er-

g reces

eafecando a capite ad caudam. Ri-

hendit.

tus feriendi fcederis.

Hac enim ani-

go raptus Abram, vidit pofterorum

fuorum in ZEgypto fervitutem , id-

n folum

malium diffedio erat pro diris in fc-

que videns an

qus ,

difragos , ut ita dividerentur. Reten-

ptus eft.

gf)re, & horrore corre-

1

d

uamViS

tus poftea hic mos, ut indicatur Jerem.

In terra mom . füz.) Partim in

24- 38- qui prevaricantur , inquit, fa-

JEgypto, partim in Chananaza.

vilicet ex

dus meum . && mom obfervaverunt "werba

Et fübjicient eos firwituti, €$ affipeni

füderis, quibus affenft funt im confpetlu

quadringentis annis.) li 400. anni par-

, Ea

qneo , -vitulum quem conciderunt im duas

tim referendi funt ad illud, zffgezt, par-

m/y Duis

partes , & tïszcrunt inter di*vz)'fancx ejus.

tim ad illud peregrzzum erzt femen tuum.

y coram

Partes contra fé.) Altrinfecus oppo-

Senfus ergo eft: F'Iuentanni 4co. qui-

fets

fuit* medietates quadrupédum invicem

bus-Ifaac, & pofteri tui partim pe-

[Ieros»

refpondentes, relito fpatio intermedio

regrini erunt hic in Chanaan , & in

qubitily

ad tranfeundum.

JEgypto, partimin /Eeypto fervient,

yetur &

4ves autem mom divifit.) Quia non

& affigentur. Porro in Zgypto ha-

dum J

faciebant ad fodus, fed tantum ad

facrificium.

bitarunt Hebrzi annis 215.

vilt -

14. Judicabo. ) Graviffime puniam

l demeü*

12. Soper ievruit füper ddbram.^) Sopor

plagis maximis Exod. 7. & feqq.

um )0n

hic partim fuit naturalis ex labore

Cum magna fubflantia.) Suis opibus,

diurno occidendi, dividendi, facrifi-

& /Egyptiorum, quos fpoliaburit.

W.vl

mf

candi vi&imas, & abigendi volucres,

15. I2 pace.) Morte placida, & quieta.

j üt

partim fuit a Deo immiffus, ficut

In fenetlute bona,) Annorum centum

funtPCI"'

Ade foporem immifit Genef..2. 21.

feptuaginta quinque.

& eft utroþique in textu. Hebrzo

£6.' Gewrratiene autem quarta. ) ld efæ

LIBRI GENESIS

$6

4 Di

17.-Cum ergo occubuiffet fol, fa&ta eft caligo 1:'e'3mbrofä5

& apparuit clibanus fumans , & lampas ignis tranfiens inter

TCrem :

divifiones illas.

füícipia

18. In illo die * pepigit Dominus foedus cum Abram , di-

vf

Sup.

12. 7

cens: Semini tuo dabo terram hanc a fluvio JEgypti ufque ad

quam h

r5.1$

fluvium magnum Euphratem.

füo uxo

Ínfr.

19. Cinaeos, & Cenezzos, Cedmonzos,

4 Q

26. 4

20. Et Hethaeos, & Pherezaos , Raphaim qüoque,

defpen

Deut

ir. Et Amorrhaeos, & Chanansos ,,& Gergeísos, &

;Di

CUR )

dedi an

Par.

Jebufzeos. (1)

9. 26

CAPUT-.XVI

cgerit

3 Reg

U

Algar a domina Sarai iraditur Abre uxor : que ubi concepi[fet,

4- 20*

telt,

&;

atque ob id dominam contemneret ,. ab illa afficla , fugam init ,

u

Reg.

421«

Jd. juffa. Zingeli eidem Jubmifa , parit

meU

J[maelem.

aque ir

GiturSarai,uxor Abram, non genuerat fibiliberos: fed ha-

& D

;

. bens ancillam f£gyptiam nomine Agar,

- 9. Dixit

vidis? |

$.

(1) Cap. XV. m edit. Sixt. contiuet Y7. wer

quarto feculo, five quarto centena-

eít lampas ifla, per divifiones tranfit

rio annorum , puta poíl 4oo. annos.

more federa pangentium. "Franfüt

p

Unc

Necdum enim. completa (ümt iniquita-

& Abram, ita fedus firmatum ,, o-

mnia hec in vifione fibi videre vifus

p

des morrbaeorum. ) INotanda Dei lon-

Ingr.fi:r

ganimitas in puniendo fcelera Amor-

eft Abram,

Hj c

rheorum, & Chanangorum (ut patet

18. 4 flevio JEgypti. ) Sic vocat flu-

picat,

Lev. 19.. & Deut. 6. & r2.) fuere

vium, feu rivum potius INili inter

Peluafium, & Rhinocoluram in mare

Et il

precipue tria.

Primo Idololatria ,

m

qua etiam proprios filios igne com-

defluentem , qui folet etiam vocari

burendos Diis immolabant.

Secun-

torrens deferti, & /IEgypti.

tiplora ]

CL Sic

Ufque, 6c.) Ponit duos fines ter-

do, injufte oppreffiones peregrino-

Teriiby

zum , & pauperum.

"Tertio, pro-

r& promiffionis , ab Aquilone Euphra-

Dp

znifcua matrimonia cum coníangui-

tem , ab Aultro hunc /Egyptifluvium :

at pol

neis, & cognatis, & nefanda libido

reliquos duos fines habes Num, 34

6. & Xo.

licin iio

cum maribus, & beftiis.

3. duj

17- Fatía efó caligo.

Hzc, omnia

Eupbratem.) Fortaffe tempore Da-

$ynti

vidit Abram in ecftafi, ut habent LX X.

vidis, & Salomonis ufque ad hunc

&

Zzum. I2.

fluvium lIfraeliticum regnum fe por-

Rn à p

rexit. WVel certe implenda fuit pro-

* Vhrr|

Clibanus f?mz;z:-zs.) Videtur fuiffe

imago /Epyptiace fervitutis , quam

miflio , nifi peccata impediviffent.

few

li

fervierunt in luto , &lateribus, quos

19. Cinsos , £)c, ) Undecim gentium

Itaque

hic terrà promittitur , quam tamen

n lii

in fornacibus igni durabant,

4 l

hec eorum fervitus vocatur fermax

non poffederunt péccatis eorum ob-

iGl'em b

ferrea pgyptz, Deut 4. 20.

ftantibus ; nam leges, & conditiones

Lampas ignis.) Deus, cujus imago

pa&icum Deo initi non fervavexuat.

d

e

CABUO I XXML

5

4

tebtofa,

2. Dixit marito fao: Ecce, conclufit me Dominus, ne pa-

i lnter

rerem : ingredere ad ancillam meam , fi forte faltem ex illa

fufcipiam filios. Cumque ille acquiefceret deprecanti ,

a, d-

3. Tulit Agar /Egyptiam ancillams«faam , poft annos decem,

fque d

quam habitare coeperant in terra Chanaan: & dedit eam viro

fuo uxorem.

'

-- 4. Qui ingreffus eft

ad cam. At illa concepiffe fe fidens,

defpexit dominam fuam.

5, &

5. Dixitque Sarai ad Abram : Inique agis contra me : ego

dedi ancillam meam in finum tuum, quze videns , quod con-

ceperit, defpe&tui me habet: judicet Dominus inter me, & te.

6. Cui refpondens Abram: Ecce, ait, ancilla tua in manu

mæpf]?f,

UP

tua eft, utere ea ut libet: Affgente igitur eam Sarai, fugam

iniit.

7. Cumque inveniffet eam Angelus Domini juxta fontem

;: fedhae

aquae in folitudine , quze eft in via Sur in deferto,

$. Dixitad illam: Agar ancilla Sarai, unde venis; & quo

vadis? quse refpondit: A facie Sarai dominae mese ego fugio.

nl

? Dmt

9 Dixit-

ys traft

- TTraofit

$. Im'qu& agis contra me. ) Hebr. Iz-

nclufit.) Sterilem fecit, conci-

atum r 0-

piendi vi privavit:

juria mea- füper te efl , id eft, tibi ? qui

dere vills

Ingredere. ) Nubat tibi: fic honefte

non prohibes , imputanda.

ln finum. tuum.) Ut effet uxor tua,

Hebrai congreffum cum muliere ex-

: voatfe

plicant.

Jdicet Dominus.) Num equum fit

Nili intet

Ex £a füfczpiam.) Hebr. ff quo me-

injuriam meam a te diffimulari.

INon

min mue

do «dificer ex ea,

ZRdiücationis me-

poftulat Sara a Deo vindidam, fed

im voar

taphora generationem filiorum figni-

ili caufam füam committit,

ficat. Sic Exod. i. 2r. dicitur de ob-

(6. Utere ea, Wt libet. ) INon permit-

ftetricibus , &dificarvit ezs dogos.

tit fzvire, fed jufto modo compefcere.

I'Hnes ta-

x Duptti-

Deprecantz.) Aigrecaítitatis amator

"Afligente.) Coercente.

ti Huvillm .

ad poly

5

vcamia

minducitur, qu&tamen

.. ddngelus Domini.^ Deus vel Agar

licita illo evo.

oratione permotus elt, vel potius id

Num. ;4'

3. Tulit Agar JEgyptiam.)

Genere

meritis Abram tribuendum ,

cujus

JExgyptiam , fed religione Hebream,

prolem Deus volebat confervatam.

npoïe Dl'

TM

Sarai à Pharaone donatam, ut putat

Ip via $ur. ) Defertum Sur fitum eft

i pO

D. Chryfoftomus.

inter Cades, & Barad, & extenditur

xerem, ) Legitimam quidem ,. fed

ufque ad. mare rubrum Zgypto con-

fuit pP?

fecundariam,

EHujuífmodi vocantur

teriminum,

vifftt

Fueiens Agar. petebat

gentiuum

in facris Litteris concubina.

patriam fuam ZEsgyptum.

4. Defpexit.) INon cujufvis eft me-

8. "ncilla. Sarai. ) Conditionis ads

"od

jnim 07

,

JHiorem bene ferre fortuna.rr;.

monet , ut agnofcat exrorem.

jon

onii

ibl. cuo, Comn Menosbs 3. ,

1

La

LIBRI

GENESIS

58

T

9. Dixitque ei Angelus Domini: Revertere ad dominam

&n

la

tuam, & humiliare fub manu illius.

*

t, multiplicabo femen.

jj I

10. & rurfum : Multiplicans , inqui

T.

tuum, & non numerabitur prae multitudine.

6 (

11. Ácdeinceps: Ecce, ait, concepifti,

& paries hlium ;

HC E

vocabif(que nomen ejus Ifmael, eo quod audierit Dominus aí-

fli£tionem tuam.

12. Hic erit ferus homo , manus ejus contra omnes, & ma-

nus omnium contta eum : & e regione univerforum fratrum

At 1

fuorum figet tabernacula.

du .

I3. Vocavit autem nomen Domini, qui

loquebatur

.

D

Profe&to hic

jrom

ad eam: Tu Deus, qui vidifti me: Dixit enim

vidi pofteriora videntis me.

14. Pro-

filiis, neque impedire valentibus ex-

1 POri

4 facie Sarai.) kebraifmus, facies

tendet fines fuos,

4

pro perfona.

omnipo

Q. Sub mass.) llius poteftati, &

Fratrum fuorum. ) laac, & filiorum

. K

corréQioni te fubde.

Abraham ex Cethura.

Figet tabernacula. ) Arabes plerique

te vehc

1o. Maltiplicans , inquit, multiplica-

;C

&o. ) Plurimum multiplicabo,

adhuc hodie degunt in papilionibus

1i. Eo quod anudierit.) iNNam Ifmad

feu tentoriis, ut & olim.

Hc funt

tD

idem quod exauditio Dei.

tabernacula Cedar ; Cantic. 1. 4.

* enfg

"Afflithionem tuam.) Sitim, laborem,

13. Vocevit.) Invocavit. Chaldzus,

laffitudinem ; formidines, qui comi-

orcvitt in nemine Dominr.

tatus gregnantis, & in folitudine fu-

Domini, qui loquebatur.) Dei, cujus

!)

perfonam loquens Aagclus reprefen-

bt

4

gientis,

tabat.

dintiam

12. Ferus bomo, ) Nox lebr. w35

ghere onagrum fignificat , ut hic vertit

Qui vidifii me. ) Müfertus es

mei ;

fiiebar

Chaldeus. INofter interpres eamdem

afpexifti afflitionem meam.

A ad ]

& ad fonum

Dixit enim.) Agar intra fe cogita-

Wnfacie

fententiam expreffit ,

Erit inftar

1 d

Hebraice vocis allufit.

vit; nam redditur ratio cur gratias

onagri ferus, intractabilis , folivagus,

egerit.

TWetnit

& incertis fedibus errans.

iNec de

- Profeflo bic.) Couafi dicat , minus

Àl pute

mirarer,fi Deum habuiffem propitium

ifmael tantum hec vera funt, fed

in domo Domini mei Abram : fed

!5 Pg]

etiam de pofteris ejus ; tales enim

Tfv

Agareni, & Saraceni.

obftupefco , quod etiam in hoc defer-

Ig"dm

Manus ejus contra omnes , EYc. ) Ipfe

to mihi prafto effe dignatus fuerit.

TWonty

Vidit pofleriora -videntis me. ) Ange-

Qs

omnes infeftabit, & ab omnibus 1n-

feftabitur.

*

lus non faciem fuam Agar oftendit,

Y 0f

E regione,) Kx adverfo

?

habitavit

fed ab illa averfus eam eít allocutus ;

DI h

enim lfmael in deferto Pharan directe

id ita fa&um , ut fignificaretur faciem

non tantum effentiz divinz, fedetiam

QUj

contra habitationem Ifaac, & reliquo-

EOS,D

i

rum filiorum Abram.

In Hebrzo eft,

glorie corporis a Deo affumpti non

[

Ym

coram omnibus fratribus fuis , quod figni-

poífe capiab oculo mortali. Veletiam

]CM)

quia Agar imperfe&e Deum cognofce-

ficare poteft : afpe&antibus Cethura

CAPUT VXVI. & XVII,

59

rmam

. 14- * Propterea appellavit puteum illum, Puteum viventis, «q5g.

& videntis me. Ipfe eít inter Cades, & Barad.

24.63

femen

1j. Peperitque Agar Abree filium: qui vocavit nomen ejus

límael.

16. OGoginta, & fex annorum erat Abram, quando pepe-

fium,

nus af-

rit ei Agar Ifmaelem. (1)

& m

CAPETI Xb

ratrua

ZAbra vepetuntur promiffones ,. ipfius ,. & Sarai uomina. immu-

Vebatür

tantur , circumtifto pracipitur in federis fignum ; filius ex Sara

£Lb hic

promittitur una. cum [ucceffa Ifmaelis , & zAbrabam circum-

cifronis preceptum exequitur.

,. Pro

—

Oftquam vero nonaginta, & novem annorum effe coepe-

«p

fibus ete

rat, apparuit ei Dominus: dixitque ad eum: Ego Deus

omnipotens: ambula coram me, & efto perfectus.

ffioram

2. Ponamque fcedus meum inter me, &te, & multiplicabo

:

te vehementer nimis.

plerique

jlionibus

3. Cecidit Abram pronus in faciem.

Hac fünt

4. Dixitque ei Deus: Ego fum

, & pactum meum tecum,.

cet

Ü

* erifque pater multarum gentium.

A

aidæue,

-

H-3

44-20

Rom

&, CUjUs

(1) Cap. XVI. m ed, Sixt. continet. 14. vers.

4: 17-

bat,

diligebat, utpote qua obe-

paruit eà Dominus. ) Ylec appa-

;epræfen-

dientiam here fug, Deumque ipfum

!-AP

ritio ideo inflituta, ne putaret

m

fupgiebat ; ideoque necdum revería,

aut ad illum converfa viciffim ei Deus

Abram promiffionem feminis cap. 15-

fa&tam per Ifmael completam.

non faciem, fed tergum fiüum oftendit.

Deus omnipotens. ) Quafx dicat . q.ui

, t

14. ^ppellevit.) V el ipfa Agar, vel

volo , & poffiüm.

i graïiai

indefinite quifquis hoc nomen impo-

"nbula coram me,) Stude in omnj-

mninus

füit puteo.

bus mihi placere. LXX. ivazérev , Pe-

15. Peperitque.) Pofiquam domum

neplacens effo.

yopitium

reverfa veniam a Dominis irapetravit.

Effo perfetfus. ) Emitere ad culmen

m: *

, Vecavit.) Credens Agar ipfi, af-

oc deftr-

virtutum cunctarum. LXX.

irrepre-

fuerit.

ditum.

firmanti hoc nomen ab Angelo in-

benfibzlis.

)jAne

2. Ponamque. ) Promiffionem ra«

16. Olloginta 65 fix annorum.) Elebr.

tam faciam.

Jiïendit j

fflius o&fognta & fix anaorum. Vrequens

dlocutus i

Vebementer nimis.) Klebraifmus , plu«

n fget

locutio pro , erat homo natus totan-

rimum, plurimyum.

(odetam

nos, nam folent vocem f»ss prepo-

3. Creidit.) Adorans , & gratiag

nére, quando atatis angos yolunt in-

agens,

n j 0f

gicare,

Vaetm

4« Ego fiiti« ) 'Ego* ile, qui folgs

opo

60

LIBRI GENESIS

^.*, Nec ultra vocabitur nomen tuum Abram , fed appella-

fculigmrr

beris Abraham: quia patrem multarum gentium conftitui te.

emyrmu

h

ve

Tà,

6. Faciamque te crefcere vehementiffime , & ponam te in

^

E

gentibus, regefíque ex te egredientur.

Ed

M

7. Et ftatuam paCtum meum inter me, & te, &interfemen

delebitu

poft tein generationibus fuis, foedere fempiterno: ut fim Deus

tum feci

tuus, & feminis tui poft te.

9. Daboque tibi, & femini tuo terram peregrin

ationis tuze,

5 D

(f,

vocibis

& omnem terram Chanaan in pof

Deus eorum.

leHïogeïn saternam , eroque

& E

diduru:

* AG.

9. Dixit iterum Deus ad Abraham: * Et tu ergo cuftodies

7, $.

tir exe

paétum meum, & femen tuum poft te in generationibus fuis,

10. Hoc eft pactum meum , quod obfervabitis inter me , &

usinecem

