Chytropetes.) Ollarum fuftentacula

41. Zbominalile erit.) Quia terre-

i yefint

fidilia,qua quia fi&ilia,ut etiam clibani,

ftre, fedum , & venenofum eft.

deftruenda erant , vide num. 35.

2 ætdquxd fper pechus quadrupes

l,mucen

36. Fostes vwero , &5 cifleyne , €9c. )

gradirur. ) Quia pedes habet breves,;

unde neceffe eft , ut in motu innitá-

as quod

Etiamfi in haec aliquid. immundum

ceciderit ,

non contrahent immundi;

tur ventri , & terræ, ut ferpentes.

]utund

tiam, quod ita Deus flatuit propter

E£ ultos baäefpede:.) Ut vermes.

Eu

lotiole t

aquarum neceffitatem ; quibus carere

Sive per bumum Imbztur.) Ut re-

siente V*

homines non poffunt

pnha

37. Si ceciderit fuper fementem , G«.)

. hnimas vveffras. ) Nos 1pfos

s jnmd

INon polluitur nifi femen fit aqua per-

Ne: zADE 225 quidquam eoram. )

u&

Slmlle

fufum, tunc enim, quia humidum

fcilicet preceflerunt.

ltaque reptilia

facilius fordes contrahit; ideoque cen-

ne tangere quidem poterant.

H

qmcüï 5

Bi&él. esma Com., Memoch, dom. £L,

Aaa

L)

p

d

m

179

LIBRI'"LE'VITICI

45. Nolite cÓntaminare animas- veftras

-*

» nec tangatis quid-

N

quam eorum , rie immundi fitis,

domad

$.Pet.

X.16.

44. Ego enim fum Dominus Deus vefter: * fan&ti eftote,

u5 £b

quia ego fan&tus fum. . Ne polluatis animas veftras in omni re-

&(

ptili, quod moyetur fuper terram.

five i

pullua

45. Ego enim fum Dominus, qui eduxi vos de terra JEgypti,

ut effem ) yobis in Deum,

Sanc eritis, quia ego fan&tus fum.

bernac

j

46. 1(ta eft lex animantium, ac volucrum, & omnis animae

viventis, quze movetur in aqua, & reptat in terra.

mond:

mafcul

47.; Ut differentias noveritis mundi, & immundi, & fciatis

$*

quid ;omede;e, & quivd refpuere debeatis,

apmum

CAPUT XIL.

ünum |

& fact

'Puer])em immunditia , & mundatio cum bblafi&nec

cutusque eft Dominus ad Moyfen, dicens :

Lucæ/' I. LO

2. Loquere filiis Ifrael, & dices ad eos: *Mulier, fi

?** fufcepto femine pepererit mafculum, immun

da erit fegtem

diebus, juxta dies feparationis menftruze.

Lucz

3.* Et die o&tavo circumcidetur infantulus :

2. 2l

4. Ipfa vero triginta tribus diebus manebit in fanguine pu-

Toan.

9. 22,

rificationis fuz&. - Omne fan&tum non tanget, nec ingredietur

in San&uarium, donec impleantur dies purificationis fuze.

m

5.Sin

V Du

Tilist

"44 Sazél.) 1d eft, mundi.

fari liceat pe:r feptem dies; reliquis

Ego [anüas [um.) Mundus fum ,

vero tripginta tribus, qui fuperfünt

plum ii

ufque a

& mf

& deteftor-immunditias gentilium in

quadragefimum , arceatur

]

S!x;g;]

S

facrificiis, & epulis ( de quibus Au-

quidem San&uario, fed tamen cum

(s i

1

guft. lib. &. & 7. de civit.) quique

ea loqui, vefci, & verfari ( non ta-

.volo vos fan&itatem meam fpiritua-

men copulam habere, erat enim in-

r

lem, hac corporali vefira imitari,

ftar menflruate ) liceat: idcirco hifce

fits qu

XSRS,

& reprafentare.

feptem — diebus dicebatur feparata ,

LY

4S. Ego enzm [um Dominus ) Qui

erantque hi dies feparationis; reliqui

ita mando, & cui vos diéto audientes

vero trigihta tres erant dies purifica-

Püritig

effe convenit.

tionis,

imüm (

tm mf

2* V J/zcepro. femize. Y LOXX. 2v

Jexta . dies . feparatiouis. menffeus. )

Giténdor

o'gtepa Ti5 , fi fuerit (eminefin

Hifce feptem diebus tam immunda

concubitu perfufa; fi conceperit fe-

ernt, quam mulier menflruata , &

& Pa

mine virirecepto. Hinc Beata Virgo

€odem modo fe feparatam , & ut im-

. Dg

Ptols «

-eoncipiens Chriftum a SpirituSan&o

,»

mun;am gerere debebit; ac menftrua-

Caligme

; hac lege obligata non fuit.

t3, de qua cap. I5. 19.

Lumunda erit [eptem. diebus.) lta.ut

4- n fazguint, t$c.) Ob fluxum

Ag'mxm

€0, qi

pemini ne magito qu 1e3 c?m £a ver-

fanguinis , quo affidue Purgatur.

"

CAPUT XE-

371

5 qii-

5..,Si'n autem foeminam pepererit;jimnrunda &tit duabus heb-

domadibus, juxta ritum fluxus menftrui: &-fexaginta fex die-

eltote,

bus ipanebit in fanguine purificationis fuac.

m re«

6. Cumque expleti fuerint dies purificationis fuze, pro filio,

five pro filia, deferet agnum anniculum in holocauftum ; &

Egyt,

pullum columba, five turturem pro peccato , ad oftium ta-

us füm,

bernaculi teftimonii, & tradet facerdoti,

ag

1. Qui offeret illa coram Domino, & ofabit pro ea, & fic

mundabi:ur a. profluvio fanguinis fui: ifta eft lex parientis

t [ciutis

maículum , aut foeminam.

8.* Qucd fi non invenerit manus ejus, nec potuerit offerre, " Sup

agnum, fümet duos turtures, vel duos pullos columbarum , $:7-

unum in holocauftum, & alterum pro peccato, orabitque pro ( ..

€a facerdos, & fic mundabitur.

2« 24.

ylier, f

foptem

jne pt

A33.5

CAPUT

redietut

p .

« Sin

$. Duabws bebdomadibus. ) Diebus

Pro peccato.) Pro immunditia, qua

MA d

fcilicet quatuordecim ,' quod erat du-

eft quoddam legale peccatum , quod

; mdiquis

plum dierum feparationis fi peperif-

€o facrificio tollebatur.

: Nel etiam

fet mafculum ; ut dicum e

hium. 2.

intellige de peccato proprie accepto ,

fuperflmt

i areatur

Sexagiata fex diebus , &es) Ita ut ad-

fi quod in puerperio, vel alias ad-

yen cum

ditis illis 14. effent o&oginta; diu-

mifit.

turnius vero tempus fceeminis affigna-

| (net ia

tur, quam proli mafcule, quia-mu-

7. Mandabitur 4 profiwvsa [anguinis

: enim l"

a

dreo hifte

Heres, qu& femellas pariunt, diutur-

Áb immunditia legali , quam

fgp;lmm j

nius purgantur a partu, adeo ut illa

contraxit ob fluxum fanguinis puer-

purgatio aliquando ufque ad o&oge-

perii, ut deinceps fan&uarium adire,

;; rdiqui

1 pu&ï (de

fimum diem perveniat , cum poft par-

facra tangere , oíferre vicimas alias,

tum mafculi ultra quadragefimum non

üfque vefci poffit.

extendatur, ut docet Valefius de fa-

mmjf.lrilf: )

era Philofophia cap. 1g.

8. $j non Imveueriz manus ejus , &c. )

immunda

rita ,

6. Deferc agnum, &c. ) Non Ppro

Hebr. £ 2om. invenerit zmanus ejus fuf-

& at 1

prolis editg, fed pro fui ipfius puri-

ffeientiam agni.

$1 adeo fuerit pauper,

ficatione.

ut pretium ad agnum emendum füf-

f

Agnum amniculem. ) Ut gratias agat

ficiens habere non poffit, &c. Íta fe-

&it B. VirgoSpiritu & cenfu paupet.

y» flugut

Deo; quod periculuïn partus eva.—fagit.

[]

getüïf

m

272

LIBRI

LEVITICI

L d

C& P'U' T. XHL

liv

Q H

Lex, &? cognitio lepre Sacerdotibus commiffa im bomine , €?

vaflnento , que pracipiantur leprofo.

o ?

o. ]

cutusque eft Dominus ad Moyfen, & Aaron dicens:

r. LO

cupillo

2. Homo , in cujus cute, & càrne ortus fuerit diverfüs

Tuerit :

color, five puftula, aut quafi lucens quippiam

, id eft plaga

i. ]

leprae, adducetur ad Aaron facerdotem , vel ad

7

unum quem-

faminal

libet filiorum ejus.

cue I

3. Qui cum viderit lepram in cute, & pilos in album mu-

I», f

tatos colorem,

carne reli

ipfamque fpeciem leprae humiliorem cute, &

fuerit (

bitur.

qua : plaga lepra? eft, & ad arbitrium ejus fepara-

füb af

, (

4. Sin autem lucens candor fuerit in cute, nec humilior car-

ne reliqua, & pili

judicab

coloris priftini, recludet eum facerdo.s fe-

tomo r

ptem diebus,

14 (

$. Et confiderabit die feptimo: & (iquidem lepra ultra non

creverit, nec tranfierit in cute priores terminos, rurfum re-

"

cludet eum feptem diebus aliis..

Teputal

« I6 (

6. Et die feptimo contemplabitur: fi obfcurior fuerit lepra,

[ moy

& non creverit in cute, mundabit eum, quia fcabies eft : ]a-

vabitque homo veftimenta fua, & mundus erit.

7. Quod

n

—

18. (

Agitur hoc.capite de lepra, & de-

Adducetur . ad. Aarom facerdotem. )

fcribuntur figna , quibus agnofci

as

Quia facerdotis eft judicare, an quis

/.

poffit. . Dubitatio eft, an lepra,

aptus fit , & ita mundus , ut ingredi

u

de quz hic eft fermo, fit ejusdem

poffit fan&uarium , an non.

ponunti

rationis cum lepra noflrarum re-

:

gionum, quam quzftionem fufe

3. Et pdlos.in. album ;mtt;:ta:.) Al-

mqäät »

tra&at Valef. de facra Philofo-

bor.enim pilorum, carnis, ex qua

tit. tj *

nafcuntur , corruptionem, & vitium

^lerony

phia cap. 19. docens effe diver-

indicat. Fiec eft prima fpecies le-

àm, cenfetque lepram , de qua

pr£, qua& vocaturlichen, vef impeti-

'.'l[.l(! W

hic Moyfes precepit, non effe

hrj

unum morbum , fed varia vitia

go, vel lepra volatilis.

Ejus duo hic

T inftr

dantur figna: primum pilos, qui ex

Qd [

cutis , & turpitudines, hoc eft,

leprofa cute nafcuntur, in album co-

vitiliginem, fcabiem, fiveimpe-

lorem mutari: fecundum , ipfam le-

ii('iem: 1

tiginem, elephantiam, achorem ,

SRottic

alopeciam , vel ophiafin , ut fuis

pram humiliorem effe reliqua.cute.

TR :

locis dicetur.

Ipfamque [peciem lepra,) Id eit, ap-

Ti H

parentem fpeciem leprz.

d

Uaft lucens qeippiame ) Quafï ful-

d Arbitrtum, 60-) ]udicïum ; de

?ï fïlOS

t

g

gentes furfures, aut fquams;

?

[

nam hzc funt initia vitii abeuntis in

confilio tamen medicorum, ut qui-

"

dam ajunt.

1 apPZrueri

malignum, & in aliquod lepr& ge-

Separabitur. ) Ut imm

ündus.

6. Mundabit eum. ) Mundum effe

Ti

?ius , ut docet Vàlef. 1oco cit.

h ?

*

CAPUT XII.

7$

q

7.. Quod fi poft

ditize, iterum lepta creverit, adducetur ad eum,

juam a facerdote vifus eft, & redditus munf

46

g. Et immunditiae condemnabitur.

,

9. Plagaleprz fi fueritin homine, adducetur

ad facärdotem',

oens!

lo. Et videbit eum.

Cumque color albus in cute fuerit, &

capillorum niutave

liverfts

D

rit afpectum, ina quoque caro viva appa-

ruerit :

t p

rr. Lepra vetuftiffima judicabitur, atque inolita cut& — Con-

Qu

taminabit itaque eum facerdos, & non recludet, quia perfpi-

cuc immunditiae eft.

nE

1. Sin autem eflloruerit difcurrens lepra in cute, & ope-

Jute, i

ruerit omnem (1) cutem a capite usque ad pedes, quidquid

z

fepit

fub afpe&tum oculorum cadit,

I3. Confiderabit eum facerdos , & teneri lepra mundiffima

or t

judicabit : eo quod omnis in can

dos f

*

dorem verfg fit, & idcirco

.

homo mundus erit.-

tta n

I4. Quando vero cato vivens in eo apparuerit,

15. Tunc facerdotis judicio polluetur, & inter immundos

um f

reputabitur; caro enim viva fi lepra afpergitur, immunda eft.

16. Quod fi rurfum verfa fuerit in alborem, & totum homi-

tl

nem operuerit,

Ed

17. Confiderabit eum facerdos, & mundum effe decernet.

18. Caro autem, & cutis; in

qua ulcus natum eft, & fanatum

Aaa^5

19. Et

!r/ii.'f/rfï)

n quis

t ingredä

' (1): Cutem. lIe ediz. Sixz. legtzuor : carnem.

pronuntiabit: & ratio redditur , 42;2,

Hec eft tertia fpecies leprz , fcilicet

h

Àl

inquit , fcz47es e. "'heodotion ver-

lepra inolita, quz in viva eft carne,

ex qui

tit ^«Je«cpa, ebullitio, de qua D.

cum prior fuerit in cute, d capillis.

vitrt

;Hieronymus ad cap. 2. iINahum ebul-

li. Contaminalit itaque eum [acev-

dos, ) Contaminatum pronuntiabit.

o f

litio , que fignificantius in Greco di-

f inpette

Citur /x/20z6:40;: fiquidem £x3eacpós,

13. Tener: lepra mundifima.) Hac

YUH lic

in.infliufmodi rebus ponitur, cum

eft quarta. fpecies leprae , qu& dicitur

quod latebat intrinfecus, erümpit in

mundiffima , id eft, minimecontagio-

qui ex

um Co-

faciem: unde papule quoque, quz po

fa fcabies, itaque hic fcabiofus non

T.

fm l&

&grotationem nafcuntur in labiis, vo-

leprofus judicabitu

*

, cute

cantur :x/;sz0';«ra. Hlec Hierony-

I4. Caro vivezs.

) Lepra afperfa.'

mus. Fie autem papule tales funt,

In eo apparuerit, ) Cute confumpta.

, d-

ut aliós non inficiant

, quod facit

13$- Pelluetur. ) Pollfltus judicabi-

lepra.

tur.

um;ä

8. bomunditis condemnabitur.) CQuia

16. Rurfura "ver[fa. fmerit i. alborem

ut g

€:.) Mundus erit, quia hoc fignum

apparuerunt in eo figna permanentis,

& radicatz lepra.

eft carnem fanari, & cute rurfum un

*

&

dequaque obduci.

L]

Zm die

10. dpja quoque caro ViUA 4?9.47;;":':,)

"

,

^.

274

LEBRI,LEVITECE

19. Et in loC6 ulceris cicatrix alba a

pparuerit, five -fubruf'a,

D

adducetur homo ad facerdotem :

m,fä

^

20. Qui cum viderit locum leprae humiliorem carne reliqga,

& pilos verfos in candorem , contaminabit eum : plaga euim

capi]lp

lepre orta eft in ulcere.

3

21. Quod fi pilus coloris eft priftini, & cicatrix fubobfcura;

diebu

& vicina carne non eft humilior, recludet eum feptem diebus.

24.

22. Et fi quidem creverit, adjudicabit eum leprae.-

hi

23. Sin autem fteterit in loco fuo ulceris eft cicatrix , & ho-

mund

mo mundus erit.

P

9

'244. Caro autem, & cutis, quam ig

nis exxudfï'e)rit, & fanata aI-ï

It eu

t«

bam , five rufam habuerit cicatricem,

4

25. Confiderabit eam íacerdos, & ecce vería eft in alborem;

fit coi

& locus ejus reliqua cute eft humilior: contaminabit eum ,

3.

quia plaga leprae in cicatrice orta eft.

homin

26. Quod fi pilorum color non fuerit immutatus, nec hu-

d.

milior plaga carne reliqua, & ipfa leprae fpecies fuerit fubob-

3

Ícura: recludet eum feptem diebus,

27. Et die feptimo contemplabitur: fi creverit in cute lepra,

Tün

contaminabit eum.

lme

- 28. Sin autem in loco fuo candor fteterit non fatis clarus;

[

plaga combuftionis eft4 & idcirco mundabit

eft combultturae.

ür; guia cicatx.rix

4L.

E

Q

29. Vir, five mulier, in cu

]

üs capiye vel barba germinaye-

Tülüs

rit lepra, videbit eos facerdos.

k

30. Et fiquidem humilior fuerit locus carne reliqua, & ca-

&Drae

pillus flavus, folitoque fubtilior; contaminabit eos, quia lepra

M

Capiuis, ac barbae ett.

2* Siï

adar

AS

r6, Er im loco Kulcer;'s, £c.) INihil

cum fit alba , vel fübrufa,, fufpicio eft

hic aliud dicitur , quam lepram , de

effe lepram.

ïe&lh

à di&um num. 3. & 4. poffe inna-

28. Plaga combufftonis e/?) Combu-

&i

ulceribus fanatis, quod fi contin-

ftione infliicta, & relida.

at, ilem judicium erit, quod fupra.

29. lp cujes capie , awt barba.)

TM

Suorufa.)-In ruborem vergens.

Hac eft quinta fpecies, non formalis;

poltf

23« Sie eutem ffeterit:im loco [uoy€8c.)

fed. materialis lepre : fcilicet barbe,

L

DE( n

Quia fi lepra eflet ,non fifleret, fed

& capitis, quz eft ejusdem forme,

ferperet: ergo quod videtur in talici-

& rationis cum]lepra aliarum partium :

€uh fir

n

catrice , album , vel fubrufum , eft ex

itaquüe & eadem ejus figna funt : . i]-

d

"lcere

lud intereft , quod in reliquis parti

Q

pracedente , ROh autem ei"v:

DCX

lepra,

bus lepra pilos in albos commutat;

Viti

24. Abam féve rufam.) Quia fi ef-

in barba vero & capite mutat eos ig

f«t ex combultigne; nigra eflt ; ergo

flavos, eofque extenuat.

Cl

Bünt »

T À

A

CAPUT XII.

378

ïlbïufa,

gT. Sin autem viderit locum maculze aequalm vicinz car-

ni,& capillum nigrum : recludet eum feptem diebus,

eliqa,

32. Et die feptimo intuebitur.

Si non creverit macula, &

4 nl

capillus fui coloris eft, & locus plagze carni reliquae sequalis:

33. Radetur homo absque loco maculee

, &includetur feptem

bícurg

diebus aliis.

PA

diebus

34. Si die feptimo vifa fuerit ftetiffe pl

aga m loco fuo, nec

humilior carne reli

qua, mundabit eum, lotisgue veftibus fuis

,&l

gmundus érit.

- 35- Sin autem poft emundationem rurfus creverit macula

tata d-

in cute,

46. Non quaret a

mplius, utrumr capi]lusi in flavum colorem

DOfet)

fit commutatus, quia aperte immundus eft.

: 6U.

gT. Porro fi fteterit macula, & capilli nigri fuerint, noverit

homineni fanatum effe, & confidenter eum pronunciet mun-

ec ht

dum.

fubo)-

.98. Vir, five mul

viler, in cujus cute candor apparuerit,

29. Intuebitur eos facerdos.

Si deprehenderit fubobfcu-

rum alborem lucere in cute, fciat non effe lepram, fed macu-

leptay

lam coloris candidi, & hominem mundum.

earus;

40. Vir, de cujus capite capilli fluunt; calvus, & mundus eft.

icatrix

41. Et fi a fronte ceciderint pili, recalvafter, & mundus eft.

42. Sin autem in calvitio, five in recalvatione albus, vel

inaye-

rufus color fuerit exortus,

43. Et hoc facerdos viderit, condemnabit eum haud dubize

&c

leprae , quae ortg eft in calvitio.

dgpra

44. Quicumqué ergo maculatus

fuerit lepra, &*feparat'us eft

ad arbitrium facerdotis,

P

45. Habebit veftimenta diffuta, caput nudum, os vefte con-

jcio d

*

tectum ; contaminatum; ac fordidum fe clamabit.

46. Omni

Jome

3» Raderer.) Ut clarius appareat

in maligna alopecia, five ophiafi, id

eft, defluvio capillorum.

Unde ma-

urta. )

poft feptem dies , an ferpferit lepra.

ymalis;

38. J2 cejus eute candor apparuerit.))

ligna hec alopecia inter fpecies le-

parbe

Defcribitur hic vitiligo, id ef, ma-

pre numeratur.

forng s

cula fimplex coloris candidi lucentis

45. Feftibenta. diffuta.

a^

3

Quod Ie-

jn cute, que non elít lepra.

profis falubre erat, ut corrupti cot-

ytum:

nt: b

42- 4ius , "vel. rufus coler ,. $c. )

poris humores facilius evaporarent;

: Pärn':

Sexta fpecies lepre, que eilin cal-

integris vero utile , ut lepra infectos

vitio: macule albz vel rufz fignifi-

a fanis poffent internofcere.

[mufä't;

TP

cant malignos fuccos , qui corrum-

rationem.

€aput nudum. ) Propter eamdem

punt. radices capillorum , & tales fünt

1

£.

376

LIBRI L.EïVITICI

46. Omni téfhpore,

quo leprofus eft, & immun/düs, folus

5

habitabit extra caftra.

:

&m

47. Vettis lanea, five linea, quze lepram habuerit !

$

48. In ftamine, atque fubtegmine

atqu

,aut certe pellis, vel gui—da

quid ex pelle confe&tum eft,

dom

49- Si alba, vel rufa macula fuerit infeCta, lepra reputabi-

tur, oftendeturque facerdoti.

$o. Qui confideratam recludet feptem diebus:

a*

*

Lyr

$1. Et die feptimo rurfus afpiciens fi deprehen

derit ob

j/

fe, lepra perfeverans eft: pollutum judicabit veftimentum , &

omne , in quo fuerit inventa:

r

52. Et idcirco comburetur flammis.

$3. Quod fi eam videtit non creviffe ;

1

$4. Preecipiet, & lavabunt id, i

n quo lepra eft, rec)uäetquE

düce

illud feptem diebus aliis.

?

$5. Et cum viderit faciem quidem priftinam non reverfam,

nec tamen creviffe lepram, imimundum judicabit, & igne com-

datarj

buret, eo quod infufa fit in fuperficie veftimenti, vel per to-

viyO

tum, lepra.

Yert

56. Si

n autem obfcurior fuerit locus leprae, poftquam veftis

5

eft lota , abrumpet eum, & a folido dividet.

p

$7. Quod fi ultra apparuerit in his locis, quae prius imma-

culata erant, lepra volatilis, & vaga; debet igne comburi.

ly

l(

58. 51

0s veffe contetinm.) INon femper ,

ta;giofus fit, vefübus etiam, & do.

pug

fed cum ad alios propius àccedit, ne

morum parietibus adharet, & inde

corruptio oris halitu morbum com-

:

inhabitantium , aut veftibus illis uten-

municet.

tium corpora tranfilit.

39

Sordidum [& clamabit.) Nequis cum

55. Factem quidem priffimam o re-

?5 ) |

ü,ut

periculo prope accedat.

ver[aw.) Priftinam , quam fcilicet

o y

46- Solus babitabit extra Mfm.) In

habebat veflis, antequam effet infe-

deferto, in quo tunc erant.

Polft-

&alepra; permanens enim in ea no-

quam vero habitarunt in [udez urbi-

t2 indicat, effe lepram: alias aliquo

modo mutaílet colorem.

J

bus, adhuc extra menia degebant le-

pofi, nifi forte vir aliquis primarius

In fuperfcie , &$c.) Elebt. im cafvi-

piani

intra urbem degere permitteretur ,

40 , vcl recalvarzone , q. d, parte pofte-

C0 1]

qui feparatas &des extra aliorum pe-

riori, vel anteriori.

l

riculum haberet, ut Ozias Rex. 4.

$6. Abrumpet eum,65c.) Eam partem

lo*

Qu,

W (

Reg. 15. $..& 0. Paral. 26. 21.

panni, vel pellis, in qua he macule

Ua4y. Vefiis lanea. ffve. linea , 6c. )

apparent, refecabit a reliquo corpore

imm

Eft hec feptima lepre fpecies, fed

veflis, & in ignem pars illa abjicietur.

Jis ve

analoga , fcilicet lepra velítis , vel

$7- Lepra volatilss , & "vaga. ) Simi-

5

c-if;mus; cum epim lepra morbus con-

lis illiin homine, de qua num. 12.

J

pE

-«CAPU "f XUL & XIV. -

372

» lous

$8. Si ceffaverit, lavabit aqua ea; qua

& munda erunt.

c

pu?f funt » fecx!ndoä

$9. Ifta eft lex

leprae veftimenti lanei, & linei, iïaminis;

atq

dquid

ue fubtegminis , omnisque fuppelle&tilis pelliceze, *quomo-

do mundari debeat ; vel contaminari.

putabi-

QAPGITI.AIVi

crevif-

Lepra expiande facrificia pro bomine , domo , ac ve[Himento , leprà

tüm, &

jam curata ; ratio lepra domorum inve[liganda , curande,

puri cqndæ.

cuttisque eft Dominus ad Moyfen , dicens:

1. LO

2. Hic etft ritüs leprofi, quando mundandus e

ft: *Ad:- *Ma;,

Ldetqüe

ducetur ad facerdotem:

$. 4

3. Qui egreffus de caftris, cum invenerit lepram effe mun-

verfam,

datam,

e Comf-

4.*Praecipiet ei, qui purificatur, ut offerat duos pafferes ,,,

per (0-

vivos pro fe, quibus vefci licitum eft, & lignum cedrinum , 1. 44.

uca&

vermiculumque, & hyffopum.

i veüis

5. Et unum ex pafferibus immolari jubebit in vafe fi&ili fu- ** **

per aquas viventes :

) immä'

6. Alium autem vivum cum ligno cedrino, & cocco, &

uf

hyffopo, tinget in fanguine pafferis immolati ,

58, Si

1. Quo afperget illum , qui mundandus eft, fepties, ut juré

r

purgetur, & dimittet pafferem vivum , ut in agrum avolet.

,& d

$. Cum-

&t

lls ld-

5-9. Mandari debear , 'vel contamina-

jubebit.) Nonafacerdote, fed facer-

z;.) Cenferi munda, vel contamina-

dotis juffi fiebat hec occifio,neque erat

y m -

y fcilice

ta , ut fupra di um eft: fic enim hac

proprie facrificium , quod Deo offerre-

duo verba toto capite accipiuntur.

tur, cum fieret extra caftra , longeab

(fetinft

altari: fed tantum hec occifio paíle-

jne 00*

Y. fOLusdeprof.) Caremonia, qu&

ris fiebat ad excipiendum ejus fangui-

;j dliquo

adhibetur , cum leprofus ex-

nem, ut eo tingeretur leprofus ex-

n cahj

piandus efl, & reflituendus comamer-

cio aliorum hominum.

piandus.

Super aqta: wiventes. ) F'ontanag

xepolle

a Pafferes.) LAXX. awieulas.

fzilicet, aut fluviales.

Quibns vefei hcitum efl.) Pafferes

2. Quo A/þfrgct zllum. ) Afpergïllum

] Plftem

non funt numerati cap. r1. interaves

hoc, quo mundabatur leprofus, erat

maculé

lis vefci fas erat.

immundas; erant ergo mundi , & il-

tale: Virgz cedrine alligabatur in fum-

corpore

mo pafler vivus, ita ut cauda emi-

bjicietu

5. Immolari.) Ilebr. jugulari.

neret in extremo ; caput vero ad raáe

,Jomr

T p»

Bibl. cuma Cono, Menochb. Tom, !a.

Bbþ

[

4178

LIBRILEVITICI

n

. $. -'Cumque liverit homo veftimenta fua, radet omnés pilos

16

Corporis, & lavabitur aqua: purificatusque ingredietur caítra,

Dorm

ita dumtaxat,ut maneat extratabernaculum fuum feptem diebus,

r

^-9.- Et die feptimo radet capillos capitis, barbamque, & fu-

füper

Corpore,

percilia, ac totius corporis pälos.' Et lotis rurfum veftibus, &

RI

efufi

1o. Die o&tavo affumet duos agnos immaculatos, & ovem

I$

anniculam absque macula, & tres decimas fimilae in facrifi-

o

cium , qua confperfa fit oleo, & feorfum olei fextarium.

mj

1r. Cumque facerdos purificans hominem, ftatuerit eum,

20,

& haec omnia coram Domino in oftio tabernaculi teftimonii,

Tite f

12. 'Tollet agnum , & offeret eum pro delicto, oleique fex-

Al

tarium ,. & oblatis ante Dominum omnibus,

que

13. Immolabit agnum , ubi folet immolari hoftia pro

| pec-

Toget

Cato, & holocauftum, id eft, inloco fanfto. Sicut enim pro

oleo

peccato, ita & pro deliéto ad facerdotem perti

net hoftia: -San&a

2

fanCtorum eft :

LU

14. Affumensque facerdos de fanguine hoftice, quae immo-

1$

lata eft pro deli&to, ponét fuper extremum auricula dextrae

alo

f

ejgs qui mundatur, & fuper pollices manus dextrae, &

pedis :

15. Et

u

levab

mubrium afpergilli effet obverfum:

conta&u in domeflicos , & maxime

in uxorem tranfmittat.

huic virge fimul cum paffere alliga-

Thum

ibbatur coccus , id eft, lana coccinea ,

9. Radet capillos.) Secunda rafio.

Tüanu

& hyffopus; ita fummitas virge, id-

10. Tres decimas ffziile.) Unam de-

eít , pafleris cauda , & alz cum cocco,

cimam pro qualibet ove, in facrifi-

p

& hyffopo mergebantur in aquam vi-

cium farreum, five fimila.

2]

vam fanguine pafferis occifi iufe&am,

Olei fextarium. ) Sextarius. Hebm

Uoran

eaque afpergebatur leprofus purifican-

335 Jeg , erat menfura liquidorum ,

us.

duodecimam partem,hin continens;

datui

Species.) Pafüm in hifce lufiratio-

fex ovorum capax.

2

ftibus fpecies fiebat afperfio, ut patet

L2. Qfferet eum pro deáo.

P.

Offe-

efiuf

Càp. 4. 6. & hoc càp. num. 7. 16. &

ret, id eft, elevabit eo ritu elevatio-

Cap. 16. num.. 14. & r9. ut fcilicet

nis, de quo di&um eft, Exod. 29. 24.

Ó

13. lz lero fanéto. ) In atrio taber-

taber;*.:

numero perfe&ionem fignificante,

plena purgatio, & expiatio fignifica-

naculi juxta altare holocauftorum,

'

V.

&etur.

ante San&um.

len ,

gere purgeär. ) Rite, & legitime.

zid [acerdetem ,ver(ine!.) Ut dicum

pollio

9. Cuemque laverit bomos &c. radet,

eft cap. 6. 25. & s6.

U.

Stn.

£/-.) Lotio, rafio, & exa&a qundi-

Santla [anorum.) San&iffima. tTos

£i& cura ad lepram fanandam pluri-

tius verficuli fenfus eft ; in loco fan-

&tb

inum juvat.

&o immolabit, quia San&afan&orum

Jidy ;

* Extra rabernaculum.) Y.xtradomum

tur d

eft , eamque uti hofti2m pro peccato

?« Blj

foam, ne forta fi quid lepre lateat,

a fa.cer-dotï.bus abfumi volo.

CAPUT XIV.

373

pilos

.x5, Et de olei fextario mittet in manum fusm finifliram. -

16. Tingetque digitum dextrum in eo, & afperget coram

'aüra,

Domino fepties.

ebus,

& fü-

17. Quod autem re

liquum eft olei in leva manu, fundet

fuper extremum auriculae dextrae ejus, qui mundatur, & fü-

u d

per pollices manus , ac pedis dextri, & fuper ían

gqinem ; qui

effufus eft pro delicto,

QVen

198. Et fuper caput ejus.

rf

19. Rogabitque pro eo coram Domino, & faciet facrificium

"

pro peccato : tunc immolabit holocauftum.

.

um

20, Et ponet ill

ud insaltari cum libamentis'fuis,' & homd

Yi

rite mundabitur.

:

o feye

2I

u

od fi pauper eft , & non poteft manus ejus invenire,

quae di

t

a funt, pro deliéto affumet agnum ad oblationem, ut

qe

l pïO

roget pro eo facerdos, decimamque partem fimilae confperfae

oleo in facrificium, & olei fextarium.

anda

22. * Duosque turtures five duos pullos columbae: quorum *Sup.

$. 7-

fhifo»

unus fit pro peccato, & alter in holocauftum :

23. Offeretque ea die o&avo purificationis fuae facerdoti

" 1.2-12.

exT

ad oftium tabernaculi teftimonii coram Domino.

)ediS :

Luce

24. Qui fufcipiens agnum pro deli&to, & fextarium olei,

2» 24w

j H

levabit fimul:

.

P

naxime

25. Immolatoque agno, de fanguine ejus ponet fuper extre-

mum auriculae dexterze illius, qui mundatur, & fuper pollices

afio

manus ejus , ac pedis dextri :

m de

* 26. Olei vero partem mittet in manum fuam finiftram,

ficrife

27. Inq

uo tingens digitum dexterae manns afperget fepties

Hebi

coram Domino :

jorüm,

28. Tangetque extremum dexterae auriculee illius, qui mun-

Vinats»

datur, & pollices manus, ac pedis dextri, in loco fanguinis, qui

effufus eft pro deli&to :

B

2

29. Reli-

| Ofre

leratit^

36. Coram Domiue.) Coram oftio

lmolabit bolocauflum.) Ovem annis

1f 24

tabernaculi.

culam, num. 1g. prius enim per fa«

) tabete

17. Et fuper famguintm. ) Qui ad-

crificium pro peccato , & deli&o ex-

piari debebat anima, utdeindepurum,

torumy

haret , feu quo tin&a funt aures, &

pollices ejus, qui mundatur.

& gratum Deo offerret holocauftum.

dium

19. Fackt facrifféium pro peceato. )

20. Cu l'ibamentis [i15.) Cum oblatio-

Secundum agnum facrificabit pro pec-

ne fimilz olei, & vini ; hec enim funt

j Te-

cato , ficut primum facrificavit pro de-

libamenta: fimilia libamenta intellige

)c()-f.m'

Ji&o num. 1o. quomodo diftinguan-

in facrificio pro peccato, & pro deli«

Xaorürt

tur delidum, & peccatum , dixi cap.

&o. Vide fupra cap. 7. 7.

PEJG[O

7. num. I-

[

r

386

LIBRILEVITICI

4

29. Reliquanfeautem partem olei, quse eft in finiftra manu,

sfaittet füper caput purificati, at placet pro eo Dominum:

elpt

3o. Et turturem ; five pullum columbae offeret,

5

*

3. Unum

pro deli&to, & alterum ip holocauftum cum liba-

woiv

gentis fuis.

funi

32. Hoc eft facrificium leprofi, qui habere non poteft omnia

4b

in emundationem fui.

ent

33. Locutusque eft Dominus ad Moyfen, & Aaron, dicens:

4

24. Cum ingreffi fueritis terram Chanaan, quam e

go dibo

vefti

vobis in poffeffionem , fi fuerit plaga leprae in zedibus,

4

35. Ibit, cujus eft domus, nuntians fecerdoti

it d

plaga leprae videtur mihi effe in domo mea.

, & dicet: Quafim

fant

"ii

46. At ille praecipiet, ut efferant univerfa de domö, prius-

4

quam ingrediatur eam , & videat, utrum leproía fit, ne im:

que

munda fiant omnia, quze in domo funt. Intrabitque poftea,

$o

ut confideret lepram domus :

M

37. Et cum viderit in parietibus illius quafi valliculas pallo

pufe

re, five rubore deformes, & humiliores fuperficie reliqua,

liti,

48. Egredietur oftium domu

-

diebus.

s, & ftatim claudet illam fegtem

j

«qu

l9

- 39. Reverfus

€

fopo

rit creviffe lepram,

jue die feptimo confideraþit eam :f ïnvenef

5

4o. Jubebit erui lapides, in quibus lepra eft, & projici eos

orabi

extra civitatem in locum immundum :

M

41. Dominum autem ipfam radi intrinfecus per circuitum,

3

& fpargi pult&erem rafürze extra urbem in locum immundüm,

*^-42. Lapidesque alios re

poni pro his, qui abl-aFi fuerint, &

$

In

luto alio liniri domum.

5'*1

43. Sin autem poftquam eruti funt lapides, & pulvis erafus,

dum

(1) & alia terra lita.

44- In;

(1) erafus. Im edzr. Szxt. legzzur : elatuss

31. Pro delicto. ) Deli&um, hic no-

bebat vel ex aeris infeQi vitio , vel

Éer Interpres confundit, & fumitpro

ex anhelitu, & contzgio leproforuni

peccato; agnus enim proprie pro de-

in ijs habitantium , fic peflilentes qua-

Bio; turtur vero nod pro deli&o ,

litates domibus, veflibus , & fupel-

fed pro peccato offerebatur, ut patet

ledili corum adhzrefcunt, qui pefte

ex num. 29. & ex -chr. Chald. &&

funt afflati.

L

a

LXX.hic.

37- 95 /x: valliculas , 60.) Hzc fi-

34. Plaga lepra 4n &dibus.) . Lepra

gna lepre in domibus eadem funt;

bt

bec edium erat qualitas witiofa in dg-

queinlomine cap. 15. num. 3.

Zitiw

m

fnibus, eas arrodens, &.figna impri-

Valliculas.) Foflas , &ve cavitates

;

Wercuí

az3ens , ut leprainhomine ; ortum ha-

erofas a lepra.

90v

CAPUT le.

$81

av

44- Ingräü'us facerdos viderit reverfam lepfffm, & parietes

H

refperfos maculis, lepra eft perfeverans, & immunda domus:

4$. Quàm flatim deftruent, & lapides ejus , ac ligna , atque

t ibae

univerfum pulverem projicient-extra oppidum in locum im-

mundum.

.

Otnig

46. Qui intraveri

t domum, quando claufa eft, immundus

erit usque ad vefperum :

jcens:

47. Et qui dormierit in

ea, & comederit Quippiam, lavabiä]

veftimenta fua.

*

) dcbo-

48. Quod fi introiens facerdos viderit lépram non creviffe

i& domo,

| Quaü-

po&gu;m denuo lita fuerit, purificabit eam redditg

fanitate.

prius.

49. Et in purificationem ejus fumet duos pafferes, lignume

ne N

que cedrinum, & vermiculum, atque hyflopum :

oftea,

o. Et immolato uno paffere in vafe fi&tili fuper aquas vivas,

sI. Tollet lignum cedrinum, & hyffopum, & coccum, &

pidlo-

pafferem vivum , & tinget omnia in fanguine pafferis immo-

qUas

lati, atque in aquis viventibus, & afperget domum fepties,

2. Purificabitque eam tam in fanguine pafferis , quam in

feptem.

aquis viventibus, & in paffere vivo, lignoque cedrino, & hyi:.f

iene

fopo, atque vermiculo :

dimiferit pafferem àvolare in agrum libere,

.53. Cumque

TCj 608

orabit pro domo, & jure mundabitur,

$4. líta eft lex omnis leprae, & percuffurg,

vittfts

ss. Lepra veftium, & domorum.

26. Cicatricis, & erumpentium papularum, lucentis maculee,

2

llïdüm,

2

*

jnt,

& in varias fpecies cóloribus immutatis,

.$1. Ut poffit fciri, quo tempore mundum.

dum fit.

guid, vel immun-

etafis

«.1'0' Vd

yoforum

x

Ites q*.!l—

& p*

Bbb 5

CAPUT

.'!U

"I

; ptlié

Hac fi

&3. jure a?mnp.-";:äïf;:n) Rite, - de

pro perewjfeve, habet, lepra wpiti;,

m fnt

gitime.

alii zsacule vigra.

; 54 Percnj]k'r.e.) Qüaüd() fcilicet in

C 6. Geatraens. )

Quando fcilicet in

percuffuram , vel ex pércuffura, aut

Cicatrice ulceris, aut vulneris innatg

þcgï/.iüæs

oonvulfione lepra irrepferit. . Chald.

fucrit lepra, ut di&um clt cap. 13- 1$-

e

38

LIBERILEVITICI

e»

OUWUUPUTTUXY:

u

olut

Seminiflui k'viri , Concubantium ,. menfTruofe 'mulz"erz's, C bemorr-

Ti

cul

boil]e expiatio-, ac þurz'jimtio.-

5

1.[] Ocutusque eft Dominus ad Moyfen, & Aaron, dicens :

topth

2. Loquimini filiis Ifrael ; & dicite eis: Vir, qui pati-

frinis

10

tur fluxum feminis, immundus erit,

3. Et tunc judicabitur huic vitio fubjacere, cum per fingula

Qp

smomenta adhzeferit.carni ejus,atque concreyerit foedus humor.

T

4. Omne ftratum, in quo dormierit, immundum erit; &

tond

ubicumque federit.

*

n

s. Si quis hominum tetigerit le&um ejus, lavabit veftimen-

&

tü

ta ífua, & ipfe lotus aqua, 1mmundus erit usque ad vefperum.

n

6. Si federit, ubi ille federat, & ipfe lavabit veftimenta fua:

fopte

