Apo-

'Timotheum

ftolus

, ad Hebrzeos a plerisque extra numerum ponitur.

inftruit ac Titum, : & Philemonem pro fugitivo famulo depre-

Aftus CXLUT.

Super quo :melius-tacere puto, quam pauca (cribere,

Apoft.

A&Gus Apoftolorum nudam quidem fonare videntur hifto.

Col.

noverimus

riam, & naícentis Ecclefice inil'antiam texere? fedfi

A 4

fcripto-

PR EFAT

[ 0.

XX

i

feriptorem eorum'Lucam efle medicum, cujus laus eftin Evan-

[

gelio, animadvertemus pariter, omnia verba animse languen-

tis effe medicinam.

;

Tacobus, Petrus; Toannes, Judas , feptem Epiftolas edi- Jace-

derünt, tam myflicas, quam fuccin&tas , & breves pariter

üs.

Perrue

ac longas: :;breves in vcrbis, longas in fententiis: ut rarus

Joan-

fit qui non earum le&tione ccecutiat.

«

Judas.

Apocalypfis Joannis tot '^habet Sacramenta, quot verba.

"

"Parum dixi,.& pro.merito voluminis laus omnis inferior eft.

In verbis fingulis multiplices latent intelligentiae.

Oro te,

frater.chariffime, inter hzec vivere, ifta meditari, nihil aliud

nolfe, nihil quxerere. :Nonne tibi videtur jam hic in terris

regni cceleftis habitaculum. ; Nolo offendaris in Scripturis fan-

J

&is fimplicitate, & quafi vilitate verborum , :quse vel vitio in-

'terpretum., :'vel de.induftria fic prolata fünt, ut rufticam con-

:cionem facilius inftruerent, & in una eademque fententia ali-

:ter do&us, :aliter audiret indottus.

Non fum tam petulans

.& hebes,:ut hzec ye noffe pollicear, & eorum fru&us cape-

ä

"re ,:quorum radices in.ccelo fixee funt: fed velle fateor.

Se-

'denti me prazefero ,. -magiftrum renuens; «comitem fpondeo.

':Petenti datur, pulfantizaperitur, quaerens invenit. "Difcamus

"in terris , «quorum fcientia nobis perfeveret in 'coelo.

Obvils

te manibus excipiam, & (utinepte aliquid. :ac de Hermagoree

|

"tumiditate -effutiam ) :quidquid :quaefieris , :tecum fcire cona-

bor. Habes-hic amantiffimum tui fratrem Eufebium , «qui lit- Mae,

terarum tuarum :mihi :gratiam "duplicavit, -referens ;honefta- 7

4UCs

tem morum tuorum. :«contemtum facuh , fidem amicitiae,

v

amorem Chrifti. Nam prudentiam ,'& eloquii venuftatem etiam

absque illo ipfa epiftola praeferebat. -Feftina , iquaefo te, & vrrr.

hserentis in falo naviculae funem magis preecide, quam folve. Prov.

Nemo renunciaturus f2eculo bene poteft vendere, qus&e con- 7-

temfit, ut venderet. *Quidquid in fumtus de tuo tuleris ,

pro lucro computa.

Antiquum di&tum eft: Avaro tam deeft

quod habet, quam quod non habet. (Credenti totus mundus

divitiarum eft : infidelis autem etiam obolo indiget. Sic viva- 4 Cor,

mus, tamquam nihil habentes, & omnia. poffidentes. Vi&tus 6.

& veftitus divitiae Chriftanorum funt.

$1 habes in poteftate

rem tuam , vende: fi non habes, projice.

'Tollenti tunicam w

& pallium relinquendum eft. Scilicet nifi tu, femper recra- s.

[

s

ftinans,

Xxitf

PR EF

A T

E

fünans, & diem de dietrahens, caute & pedetentim tuas pof.

feffiunculas vendideris , non habet Chriftus , unde alat pau-

f

f

iMatt. peres fuos. '"Totum Deo dedit, qui feipfum obtulit.

Apo-

f

ftoli navem tantum , & retia reliquerunt.

Vidua duo zera mi-

f

fitin gazophylacium, & preefertur Croefi divitiis. . Facile con-

b

ÉG temnit omnia, qui fe femper cogitat effe moriturum.

XI.

i

P RAa

S-AN C-TI

H 1EXO N YSM 1

PRESBYTERI

IN PENTATEUCHUM MOYSIS

AD D E

S

|L D ER IU M

Dan.

$.

Eüderii mei defideratas accepi epiftolas, qui quodam

preefagio futurorum , cum Daniele fortitus eft nomen,

gï

D

obfecrantis , ut translatum in latinam linguam de He-

braeo fermone Pentateuchum , noftrorum auribus traderem.

Periculofum opus certe, & obtre&tatorum meorum latratibus

patens: qui me afferunt in Septuaginta interpretum fugillatio-

nem nova pro veteribus cudere , ita ingenium quafi vinum

probantes: cum ego fzepiffime teftatus fim , me pro virili por-

tione in tabernaculo Dei offerre, quae poífim , nec opes alte-

ä

Exod. rius aliorum paupertate foedari.

Quod ut auderem, Origenis

25

me ftudium provocavit, qui editioni antiquae translationem

'Theodotionis mifcuit , afterifco & obeio opus omne diftin-

guens: dum, aut elucefcere facit, quse minus ante fuerant,

aut fuperflua quaeque jugulat & confodit ) maxime , qu&

Evangeliftarum & Apoftolorum auttoritas promulgavit.

In

quibus multa de veteri teftamento legimus , quae in noftris

codicibus non habentur: ut eft illud, Ex Aigypto vocavi fi-

lum meum: &, Quoniam Nazarsus vocabitur: &, Videbunt

in quem compunxerunt: &, Flumina de ventre ejus fluent

aquae vivae: &, Quse nec oculos vidit, nec auris audivit, nec

in cor hominis aícenderunt, quse preeparavit Deus diligen-

tibus fe, & multa alia, qusae proprium eor«yu« defiderant.

Interrogemus ergo eos , ubi haec fcripta fint, & cum dicere

non

PE-E P K.T

I:0.

XXIUE

f

zon potuerint, de libris Hebraicis proferamus. Primum te-Ofee

ll

fiimonium eft in Ofea, fecundum in Ifaia, tertium in Zacha.qo;.

ria, quartum in Proverbiis, quintum seque in Ifaia. Quod .

multi ignorantes apocryphorum deliramenta feCtantur : & Hi- Zack.

beras naenias libris authenticis praeferunt. Caufas erroris non 12-

Prov.

eft meum exponere.

Judaei prudenris fa&tum dicunt effe con-

filio ; ne Ptolemseus unius Dei cultor, etiam apud Hebrzeos jüi,

duplicem divinitatem deprehenderet. Quod maxime idcirco 64.

faciebant, quia in Platonis dogma cadere videbatur.

Deni:

que ubicumque facratum aliquid Scriptura teftatur de Patre,

& Filio, & Spiritu fan&to , aut aliter interpretati funt, aut

omnino tacuerunt: ut & regi fatisfacerent, & arcanum fidei

non vulgarent. Et nefcio quis primus au&or feptuaginta cel-

luias Alexandrize mendacio fuo extruxerit : quibus divifi ea-

dem fcriptitarint: cum Ariftaeus ejusdem Ptolemsei ézeeaezigic,

i

& multo poft tempore Jofephus, nihil tale tulerint: fed in una

)

Bafilica congregatos , contuliffe fcribant, non prophetaffe.

Aliud eft enim vatem, aliud eft effe interpretem : ibi Spiritus

!

ventura prasedicit:-hic eruditio & verborum copia, ea, quse

5

intelligit, transfert. Nifi forte putandus eít Tullins, Oecu-

menicum- Xenophontis, & Platonis Prota

goram, & Demo-

fthenis pro Ctefiphonte orationem afflatus, rhetorico fpiritu

tranftuliffe. Autaliter de eisdem libris per Septuaginta inter-

pretes, aliter per Apoftolos Spiritus fant&tus teftimonia texuitz

$

ut quod illi tacuerunt , hi fcriptum effe mentiti finL Quid

igitur? damnamus veteres? Minime.

Sed poft priorum ftu.

dia, in domo Domini, quod poffumus, laboramus. li in-

terpretati funt dnte adventum Chrifti, & quod nefciebant ,

duois protulere fententiis: nos vero poít paffionem & re-

furre&tionem ejus, non tam prophetiam quam hiftoriam fcri-

bimus; aliter enim audita , aliter vifa narrantur; quod me-

ä

lius intelligimus, melius & proferimus.

Audiigitur, semule,

obtre&tator , aufculta : non damno non reprehendo Septua-

ginta: fed confidenter cunctis illis Apoftolos praefero. Per

iftorum os mihi Chriftus fonat, quos ante prophetas inter fpi-

ritalia charifmata pofitos lego : in quibus ultimum pene gra-

dum Interpretes tenent. Quid livore torqueris? quid impe-

ritorum animos contra me concitas? Sicubi in translatione tibi

bium ma-

videor errare , interroga Hebrseos , d;verfaru1n ur

giftros

e

XXi1V

POR E EM PI.O.

iftros confule.

Quod illi habent de Chriíto ,. tui codices nox

habent. Aliud eft, fi contra fe poftea ab Apoftolis ufurpata

tefimonia probaverunt, & emendatiora funt exemplaria La-

tina, quam Graeca, & Greca quam Hebraica. Verum haec

contrainvidos. Nunc te precor, Defideri chariffime, ut me,

quia tantum opus fubire fecifti,, & a Genefi exordium capere,

orationibus juves : quo poffim eodem fpiritu,

libri, in Latinum eos transferre fermonem..

quo fcripti funt

KEjusdem im ofuam prafatio.

^ Andem finito Pentateucho Moyfis, velut grandi foenore li-

"berati , ad Jefum filium Nave manum mittamus ; quem

Hebrai j j2 yus id eft Jofuam filium Nun, vocant: & ad

udicum librum , quem pv»vw appellant: ad Ruth quoque,

& Efther, quos eisdem nominibus efferunt. Monemusque le-

&orem , ut fylvam Hebraicorum nominum , & diftinttiones

er membra divifas, diligens fcriptor confervet : nc & nofter

labor, & illius ftudium pereat. Etin primis, quod fzepe te-

ftatus fum , fciat, me non in reprehenfionem veterum nova

cudere, ficut amici mei criminantur : fed pro virili parte of-

ferre linguce mesae hominibus (quos tamen noftra dele&tant )

ut pro Graecorum 'E£enM, quae & fumtu & labore maxi-

mo. indigent, editionem noftram habeant. Et ficubi in anti-

quorum voluminum le&ione dubitarint, hsec illis conferen-

tes, inveniant, quod requirunt : maxime cum apud Latinos

tot fint exemplaria , quot codices , & unusquisque pro arbi-

trio fuo vel addiderit, vel fubtraxerit, quod ei vifum eft, &

utique non poffit verum effe, quod diffonat. Unde ceflet

arcuato vulnere contra nos infurgere fcorpius , & fanttum

opus venenata carpere lingua, vel fufcipiens, fi placet, vel

contemnens , fi difplicet : memineritque illorum verfuum,

Os tuum abundavit malitia, & lingua tua: concinnabat dolos.

TPfal.

Sedens adverfus fratrem tuum loquebaris, & adveríus filium

49-

mátris tuae ponebas fcandalum : haec feciflüi, & tacui. Exfü-

maíti inique, quod ero tui fimilis: arguam te, & ftatuam con-

tra faciem tuam.

Quae enim audientis vel legentis utilitas

eft, no$ laborando füdare, &alios detrahendo labora e ? do-

anos

lere Judaeos, quqd »calumni"andi eis, & irridendi Chrifü

fit

&

POR GX

E*X

T

I O.

XXV

Ott

fit ablata occafio, & Ecclefisee homines id defpicere, imo la-

ita

43-

cerare, unde adverfarii torqueantur? Quod fi vetus eis tan-

tum interpretatio placet , quae & mihi non difplicet, & nihil

x

extra reciplendum putant; cur ea, quse fub afterifcis , &

16.,

Obelis vel addita, vel amputata, legunt, & negligunt ? Qua-

6

re Danielem juxta 'Theodotionis translationem Ecclefice fufce-

Int

perunt? Cur Origenem mirantur , & KEufcbium Pamphili,

cunctas editiones fimiliter differentes? Aut quze fuit ftultitia,

poftquam vera dixerint, proferre , quae falfa funt? Unde

autem in novo Teftamento probare poterunt aífumta 'T'efti-

monia, quae in libris veteribus non habentur ? Hsec dicimus,

]

ne omnino calumniantibus tacere videamur.

Caeterum poft

n

fan&tee Paulae dormitionem, cujus vita virtutis exemplum ett,

a

& hos libros quos Euftochio virgini Chrifti negare non potui,

6

decrevimus , dum fpiritus hos regit artus, prophetarum ex-

[

planationi incumbere , & omiflum jamdiu opus ,. quafi quo-

[

dam poftliminio, repetere: praefertim cum & admirabilis,

V

San&usque vir Pammachius, hoc idem litteris flagitet ; & nos

(s

ad patriam fefünantes , mortiferos Sirenarum cantus furda

Va

debeamus aure tranfire.

Y

Praefationem ejusdem fan&i Hieronymi in libros Regum fupra

)

X

reperies, ideo in principio pofitam , quod librorum ía-

ü

crorum ordinem contineat,

Inícribitur autem , Pro-

logus galeatus.

Ti

0$

D

Ejusdem . in lz'brumk Paralipomenon prafatio.

[j

Septuaginta interpretum , pura, & ut ab eis in Graecum

m

SI

verfa eft, editio permaneret, (uperflue me, Chromati

e

epifcoporum fanttiffime , atque do&tiffime , impelleres, ut

Hebraea tibi volumina Latino fermone transferrem.

Quod

»»

»

enim femel aures hominum occupaverat , &. nafcentis Eccle-

fiae roboraverat fidem, juftum erat etiam noftro filentio com-

probari.

Ü

Nunc vero cum pro varietate regionum divería fe-

rantur exemplaria, & germana illa, antiquaque translatio cor-

M

rupta fit, atque violata, noftri arbitrii putas, aut e pluribus

judicare, quid verum fit, aut novum opus in veteri opere cu-

0s

dere, illudentibusque Judaeis, cornicum, ut dicitur, oculos

Bibl. Sacr. Torn ,

con-

XXxVvl

P R

AF

A

q IT 9.

configere. 'Alexandria, & /Egyptus in Septuaginta fuis Hefy-

chium laudat auCtorem.

Conftantinopolis usque Antiochiam

Luciani martyris exemplaria probat

Medis inter has pro-

vincize Paleeftinos codices legunt ,. quos ab Origene elabora-

tos Eufebius, & Pamphilus vulgaverunt: totusque orbis hac

Et certe Origenes non

inter fe trifaria varietate compugnat.

PU E n RRE -

folum exemplaria compofuit quatuor editionum e regione fin-

gulà verba defcribens, ut unus diflentiens, ftatim ceeteris in-

ter fe confentientibus arguatur : fed, quod majoris audacise

eft, ineditione Septuaginta Theodotionis editionem mifcuit,

afterifcis defienans,.-quae minus fuerant, & virgulis qucee ex

fuperfluo videbantur appofita.

Si igitur aliis licuit non tene-

16, quod. femel fnfceperent: & poft Septuseinta cellulas ,

quae vulgo fine au&ore ja&tantur, finguls cellulas aneruere;

hocque in ecclefiis legitur; quod Septuaginta nefcierunt : cur

me.non fufcipiant Latini mei, qui inviolata editione veieri ita

novam condidi, ut laborem meum Hebreeis, & quod his ma-

jus.eft,. Apoftolis auctoribus comprobem ? Scripfi nuper li-

brum de optimo genere interpretandi, oftendens illa de Evan-

a-

Matt

gelio, Ex JEgypto vocavi filium meum: & Quoniam Naz

2.

rzeus vocabitur; & Videbunt, in quem compunxerunt : &

]oan

illud Apoftoli , 'Qnae oculus non vidit, nec auris audivit, nec

16

in cor hominis afcenderunt., quse prszeparavit Deus diligen-

1 Cor.

tibus illum : caeteraque his fimilia, in Hebrseorum libris in-

veniri. Certe Apoftoli, & Evangeliftae , Septuaginta inter-

pretes noverant: & unde eis hzec, quse in Septuaginta inter-

pretibus non habentur ? Chriftus Domi:us nofter utriusque

'Teftamenti conditor in Evangelio fecundum Toannem , Qui

Joan.

Lsl

/*

credit, inquit; in me, ficut dicit Scriptura, flumina de ven-

tre ejus fluent aquee vivae. Utique fcriptum eft , quod Sal-

vator fcriptum eífe teftatur.

Ubi fcriptum eft? Septuaginta

Ad Hebrzos igitur

non habent: apocrypha neícit Ecclefia.

revertendum eft, ünde & Dominus loquitur, & difcipuli ex-

empla,prcefomunt; Heec pace veterum loquor, & ootrecta.

toribusméis.tantum refpondeo ,. qui canino dente me rodunt,

in publico-detrahentes, & legentes in angulis, iidem & accu-

fatores, & defenfores, cum in aliis probent - quod in me re-

21

probant.:: quafi virtus , & vitium non in rebus fit , fed cum

auctore mutetur.

Caeterum. memini , editionem Septüaginta

trans-

—————

m

POR E o* A OT

I

O.

xXxYtt

trahsïaforum, olim de Graeco emeridatam tribuifie me noftris:

nec inimicum debere exiftimari eorum, quos in conventu fra-

trum femper ediffero.

Et quod nunc p »2m, ideft, Ver-

l-

ba dierum , interpretatus fum : idcirco feci, ut inextricabiles

moras, & fylvam nominum, quze fcriptorum confufa funt vi-

tio, fenfuumque barbariem, apertius & per verfuum cola di-

gererem , mihimetipfi , & meis juxta Ifmeniam, canens, fi au-

res furdae funt ceeterorum.

ä

4d Domniouem , & Rogatiamm , im eumdem

Vpræfatia

gusdem.

5

Uomodo Græcorumþhiüorias, maeis intelligunt, qui Athe-

(3

nas viderint ; & tertium Virgilii librum , qui a Troade

T

per Leucaten, & Acroceraunia ad Siciliam, & 1nde ad oftia

tl

Tiberis navigaverint ita fanCtam Scripturam lucidius intuebi.

d.

tur, qui Judzeam oculis contemplatus fitj & antiquarum ur-

l

bium memorias, locorumque, vel eadem vocabula, vel mu:

le

tata cognoverit.

Unde & nobis curz&e fuit, cum eruditiffimis

Hebraorum hunc laborem fubire; ut circumiremus provin-

Y

ciam, quam univerfze Chrifti Ecclefize fonant.

Fateor enim,

M

ml Domnion , & Ro

gatiane chariffimi, numquam me in divinis

voluminibus propris viribus credidiffe, nec habuiffe opinio-

Id

nem meam, fed ea etiam, de quibus fcire me arbitrabar, in-

terrogare me folitum, quanto magis de his, fuper quibus an-

[«

ceps eram? Denique cum a me nuper litteris flagitaffetis, ut

Id

vobis librum Paralipomenon Latino fermone transferrem, de

Jl

'Tiberiade quemdam legis Do&orem, qui apud Hebrzeos ad-

)*

mirationi habebatur, affumíi: & contuli cum eo a vertice,

ut ajunt, usque ad extremum unguem : & fic confirmatus ,

f

aufus fum facere, quod jubebatis.

Libere enim vobis loquor,

itain Greecis, & Latinis codicibus hic nominum liber vitiofus

I

eft, ut non tam Hebrzea, quam Barbara quaedam, & Sarma-

tica nomina Conje&a arbitrandum fit. Nec hoc Septuaginta in-

terpretibus, qui Spiritu fanéto pleni;

€a, quee vera fuerunt,

)

l-

tranftulerant, fed fcriptorum culpae adícribendum , dum de

emendatis inemendata fcriptitant: & fzepe tria nomina, fub-

D«

T

traétis e medio fyllabis, in unum vocabulum cogunt, vel e

(

regione unum nomen , propter latitudinem fuam, in duo, vel

2

tria

—

PREFATIO

XxXEXVil

f

tria vocabula dividunt.

Sed & ipfz appellationes., non ho.

?

mihes,

ut plerique exiftimant, fed urbes, & regiones,

& fal-

li

tus, & provincias fonent ,

& oblique fub interpretatione , &

dam narrantur

hiftoride : de quibus in Re-

figura eorum, qua&e

gum libro dicitur,

Nonne ecce hzec fcripta funt in libro ver-

borum dierum regum

Juda? Quse utique in noftris codicibus

non habentur. Hocpr

imum fciendum , quod apud Hebraeos,

liber Paralipomenon, unus fit, & apud illos vocatus »»»m p'p,

ä

id eft,

Verba dierum : qui propter magnitudinem apud nos

divifus eft, quod nonnulli etiam in Bruto,

Ciceronis dialogo,

fecent, cum u

nus a fuo aucto-

faciunt, ut eum in tres partes

re fit editus.

Deinde etiam il

ud attendendum, quod frequen-

fed rerum, ut dixi, fi-

ter nomina, non vocabula hominum ,

gnificantias fonant. .A

d extremum quo

;

d omnis eruditio Scri-

& hiftorize, quae vel praetermit-

ptu

rarum in hoc continetur ,

fze funt in fuis locis,

vel perftrictee leviter,

hic per quaedam

Orationum itaque veftra-

verborum compendia explicentur.

rum adjutus auxilio, mifi librum benev

olis placiturum, tamen

Optima enim quaeque,

invidis difpliciturum effe non ambigo.

ï

ut ait Plinius , malunt condemnere plerique

, quam diícere.

ne voluerit aliquid reprehendere ;

Si quis in hac interpretatio

interroget Hebraeos, fuam c

onícientiam recolat, vidcat ordi-

& tunc noftro labori, fi potuerit;

nem, textumque fermonis,

detrahat. Ubicumque ergo afte

rifcos, id eft, ftellas radiare

in hoc volumine videritis : ibi

íciatis de Hebrseo additum

quod in Latinis codicibus non ha

betur. Ubi vero obelus,trans-

, illic fignatur, quid Septua-

vería fcilicet virga praepofita eft

ginta interpretes addiderint,

vel ob

decoris gratian, vel ob

licet in Hebrads voluminibus

Spiritus fanéti au&toritatem ,

non legatur.

Ejusdem ad Domnionem , €? Rogatianum in Eldram, €&? Nebe-

miam prafatio.

'Trum difficilius fit, facere, quod pofcitis. an negare, nec-

dum ftatui, nam neque vobis aliquid imperantibus abnue-

re fententize eft, & magnitudo oneris impofiti ita cervic

es pre-

Acce-

mit, ut ante fub fafce ruendu

m fit, quam levandum.

quod fcribimus ,

Qunt ad hoc invidorum ftudia , qui omne ,

repre-

PoRUEAF OAT OO

XxXixX

reprehendendum putant : & interdum contra fe confcientia

]

repugnante, publice lacerant , quod occulte legunt, in tan-

tum, ut clamare compellar, & dicere: Domine, libera ani.

Pfal.

e.

mam meam alabiisiniquis , & a lingua dolofa.

'Terdüus an-

1Ig.

xl'.

nus eft, quod femper fcribitis, atque refcribitis , ut Eídrze li-

Is

brum, & Efther vobis de Hebraeo transferam : quafi non ha-

$.

beatis Grseeca & Latina volumina : aut quidquid illud eft,

D

quod a nobis xertitur ,

non ftatim ab omnibus confpuendum

08

fit. Fruftra autem , ut ait quidam , niti, neque aliud fati-

0

gando nifi odium quaerere, extremze dementice eft.

ltaque

obíccro vos, mi Domnion , & Rogatiane chariffimi , ut pri-

vata le&ione contenti, libros non efferatis in publicum, nec

[

faftidiofis cibos ingeratis, vitetisque eorum fupercilium , qui

judicare tantum de aliis, & ipfe facere nihil noverunt. Si qui

l

autem fratrum funt, quibus noftra non diífplicent, his tribua-

n

tis exemplar : admonentes ut Hebraea nomina, quorum gran-

d-

dis in hoc volumine copia eft, diftin&e. & per intervalla tran-

1

Ícribant. Nihil enim proderit emendaffe librum , nifi emen-

datio librariorum diligentia confervetur. Nec quemquam mo-

el

veat, quod unus a nobis liber editus eft: nec apocryphorum

tertii , & quarti fomniis dele&ctetur , quia & apud Hebrseos

j

Eídre , Nehemiszque fermones in unum volumen coar&tan-

b

tur, & quae non habentur apud illos, nec de viginti quatuor

fenibus funt, procul abjicienda. Si quis autem Septuaginta

vobis oppofuerit interpretes, quorum exemplaria varietas ipfa

lacerata, & invería demonftrat ; nec poteft utique verum af-

feri quod diverfum eft ; mittite eum ad Evangelia : in quibus

multa ponuntur quafi de Veteri teflamento, quae apud Septua-

5

ginta interpretes non habentur, velutillud ; quoniam Naza-

r&eus vocabitur : &, Fx f£gypto vocavi filium meum : &, Vi-

debunt, in quem compunxerunt : multaque alia, quze latiori

operi refervamus: & qu&rite ab eo, ubi fcripta fint. Cumque

proferre non potuerit, vos legite de his exemplaribus, quae

nüper a nobis edita, maledicorum quotidie linguis confodiun-

tür.

Sed ut ad compendium veniam , certe quod illaturus

fum, sequiffimum eft. Edidi aliquid , quod non habetur in

Gr&eco, aut aliter habetur, quam a me verfum eft? Quid in-

terpretem laniant? interrogent Hebraeos, & ipfis auCtoribus ,

translationi meae vel arrogent ,

Porro

: vel derogent fidem.

3

aliud

xXXX

P K UESFE

AE I D.

aliud eft, fi claufis, quod dicitur, oculis mihi volunt male-

dicere & non imitantur Graecorum ftudium , ac benevolen-

tiam, qui poft Septuaginta translatores, jam Chrifti Evangelio

corufcante, [udeeos, & Hebionitas legis veteris interpretes ,

g

Aquilam videlicet , & Symmachum , & Theodotionem , &

curiofe legunt, & per Origenis laborem in hexaplis, Ecclefiis

dedicarunt.

Quanto magis Latini grati effe deberent , quod

exultantem cernerent Graeciam a fe aliquid mutuari? Primum

enim magnorum. fumtuum eft, & infinitee difficultatis, exem-

plaria poffe haberi omnia: deinde etiam qui habuerint, & He-

brsei fermonis ignari funt, magis errabunt , ignorantes, quis

e multis verius dixerit.

Quod etiam fapientiffimo cuidam nu-

ä

per apud Graecos accidit , ut interdum Scripturze fenfum re-

linquens, uniuscujusque interpretis fequeretur errorem. Nos

|

autem , qui Hebra linguae faltem parvam habemus fcien-

[

tiam, & Latinus nobis utcumque fermo non deeft, & de aliis

magis poffumus judicare, & ea; quae ipfi intelligimus, in no-

ftra lingua promere.

Itaque licet hydra fibilet, vi&torque Si

non incendia ja&et : nunquam meum, juvante Chrifto, filebit

eloquium : etiam pra&cifa lingua balbutiet.

Legant, qui vo-

]lunt: qui nolunt abjiciant.

Evenülent apices , litteras ca-

umnientur : magis veftra charitate provocabor ad ftudium,

quam illorum detra&tione, & odio deterrebor.

i, al t OPRRUCUHEIE E C u " H InEOA 2 R

Ejusdem ad Chromatium , & Eliodwum i Tobiam pra-

fütio.

Irari non defino exa&tionis veftrae inítantiam : exigitis e-

À

nim, ut librum Chaldeo fermone confcriptum, ad La-

tinum ftylum traham ; librum utique Tobiz , quem Hebreei

de catalogo divinarum fcripturarum íecantes , his, quse ha.

giographa meimorant, manciparunt. F'eci fatis defiderio ve-

ftro, non tamen meo ftudio.

Arguunt & nos Hebreorum

fudia: & imputant nobis contra füuum canonem Latinis au-

ribus ifta transferre.

Sed melius efle judicans Pharifzeorum

i d- o a LL AT EL U B E E. m

difplicere judicio ; & Epifcoporum juffionibus defervire, in-

füti ut potui.

Et quia vicina eft Chaldéeorum lingua fermoni

Heobraico; utriusque linguse peritiffimum loquacem reperiens,

unius diei laborem arripui: & quiquid illi mihi Hebraicis ver-

bis

PR]EFA.TI*'O.

XxxXt

le.

bis expreffit, hoc ego accito notario, fermonibus Latinis ex-

pofui., Orationibus veflris merced

lio

em hujus operis compen-

fabo, cum g:atum vobis didicero,

ls)

me, quod jubere eftis di-

gnatij compleffe.

jis

od

Ejusdem. prafatio in librum. 9uditb.

im

E Ed Mabrasós Mier Judith inter ha

giographa 1eg1"turx: cu-

je

jus au&toritas ad roboranoa illa "

qu& in contentionem

veniunt, minus idonea judicatur.

JIS

Chaldao tamen fermone

u

conícr ptus, inter hi

01125 computatur. Se

d quia hunc librum

fynodus Nicsena in numero fanftarum Sc

e

ripturarum legitur

05

computaffe, acquievi poftulationi veftrze

, imo exa&tioni ; &

fepofitis occupationibus , q

jl

uibus vehementer ar&tabar , huic

unam lucubratiunculam dedi , magis fenfüm e fenfu

J

ex verbo verbum transferens.

, quam

0

Multorum codicum varietatem

vitiofiilimam amputavi: íola e

3, qua intell

Si

igentia integra in

jit

v.ruis Chaldaeis invenire potui , Latinis ex

preffi.

Accipite

Judith viduam, caftitatis exemplum, & triu

-

mphali laude per-

petuis eam praeconiis declarate.

Hanc enim non folum foemi-

nis, fed & viris imitabilem dedit,

qui caftitatis ejus remune-

,

rator, virtutem ci talem tribuit, u

t invi&tum omnibus homi-

nibus vinceret, & intuperabilem fu

peraret,

DEjusdem in librum Eflber præfaz*io./

Ibrum Efther va:iis translatoribus conftat effe vitiatum ?

quem ego de archivis He

L2

breorum revelans , verbum e

verbo expretfius tranftuli.

Quem librum editio vulgata , la.

l

ciniofis hinc inde v

erborum finibus trahit j add

ens ea , quae

b

ex tempore dici poterant, & audiri,

ficut folitum eft fchola-

ribus difciplinis ,. fumto theimate , excogitare quibus verbis

fl

uti potuit, qui injuriam paffus eft,

Ü«

vel quiinjuriam fecit. Vos

autem , o Paula , & Euftochium, quoniam & bibliothecas He.

f

breeorum ftuduift;s intrare , & interpretum certamina com-

In

probaftis, tenente

s Etther Hebraicum librum, per fingula ver-

j

bà noftram transl

ationem afpicite; ut poffitis agnoícere me

nihil e

tiam augmentafle addendo,

r

fed fideli teftimonio fimpli-

citer ficut in Hebrao habetur, h

iftoriam Hebraicam Latinae

linguae

XXXIÍ

POR OnePaia EC d.

linguae' tradidiffe. — Nec affe&tamus laudes hominum , nec vi-

Ü

tuperationes expavefcimus. Deo enim placere curantes, mi-

fh

nas hominum penitus non timemus : quoniam Deus diffipat

[

offa eorum , qui hominibus placere defiderant, & fecundum

l

Pfalm. Apoftolum, Qui ejusmodi funt,fervi Chriftie(fe non poffunt.

l

b

52

Rurfum, in libro Efther alphabetum ex Minio usque ad Teth

j

Gal. T.

litteram fecimus diverfis in locis, volentes fcilicet Septuagin-

f

ta interpretum ordinem per hoc infinuare ftudiofo letori.

f

Nos enim juxta morem, Hebraicum ordinem profequi etiam

"

3

in Septuaginta editione maluimus.

q

3l

Eju[dem in librum Sfob Prafatio.

f

Ogor per fingulos fcripturze divinae libros adverfaribmm

]

s

refpondere malediCtis, qui interpretationem meam, re-

f

prehenfionem Septuaginta interpretum criminantur: quafi

non & apud Graecos Aquila, Simmachus, & Theodotion, vel

verbum e verbo, vel íenfum e fenfu , vel ex utroque com-

-mixtum, & medie temperatum genus translationis expretfe-

rint; & omnia Veteris inftrumenti volumina Origenes obe-

lis, afterifcifque diftinxerit, quos vel additos, vel de Theo-

dotione fumtos, translation! antiquse inferuit, probans de-

fuiffe; quod additum eft. Diícant igitur obtreCtatores mei

recipere im toto, quod in partibus fufceperunt , aut inter-

pretationem meam cum afterifcis fuis radere.

Neque enim

fieri poteft, ut quos plura intermififfe fufceperint ) non eof-

dem etiam in quibufdam erraffe fateantur, praecipue in Job:

cuifi ea, quee fub afteriícis addita funt, fubtraxeris, pars

maxima detruncabitur, & hoc dumtaxat apud Graecos.

C

ä

terum apud Latinos, ante eam translationem, quam fub afte-

rfcis, &obelis nuper edidimus, feptingenti ferme , aut o&tin-

genti verfus deífunt ; ut decurtatus, & laceratus, corrofuf-

;ue liber, foeditatem fui publice legentibus praebeat.

Haec

autem translatio nullum de veteribus fequitur interpretem:

fed ex ipfo Hebraico, Arabicoque fermorne, & interdum Sy-

ro, nunc verba, nunc fenfus, nunc fimul uirumque refona-

bit.

Obliquus enim etiam apud Hebraeos totus liber fertur,

1 " yog

& lubricgs ; & quod Graci rhetores vocant , éexgqueri,

uim

POR

AR AC ISO:;

XXXI IZ

Vl

[l

-dum qui aliudloquitur, aliud agit: ut fi velis anguillam,, vel

X

murenulam ftriétis tenere-manibus, quanto fortius prefferis,

Itf

tanto citius elabitur. Memini me ob intelligentiam hujus vo-

i

luminis , Lyddzeum quemdam praeceptorem, qui apud He-

breeos primus haberi putabatur , non parvis redemiffe num-

t

l

mis: cujus do£trina an aliquid profecerim, nefcio: hoc unum

fcio, non potuiffe me interpretari, nifi quod ante intellexe-

nl

nj

ram., A principio itaque voluminis ufque ad verba Job

» Job.

apud Hebraeos proía oratio eft. Porro a verbis Job

; in qui- 5. 2.

bus ait, Pereat dies, in qua natus fum, & nox, in qua di-

Ctum eít, conceptus eft homo: ufque ad eum locum , ubi

ante finem voluminis fcriptum eft: 1dcirco i

píe me reprehen-

do, & ago poenitentiam in favilla, & cinere: hexametri ver-

ff

fus funt , daétylo, fpondeoque currentes, & propter linguze

idioma, crebro recipientes & alios pedes , non earumdem

ff

fyllabarum, fed eorumdem temporum. Interdum quoque rhyth-

d

mus ipfe dulcis , & tinnulus fertur numeris pedum folutis:

quod metrici magis quam fimplex leCtor intelligunt. A fu-

pradiéto autem verfu ufque ad finem libri, parvum comma

quod remanet, profa oratione contexitur.

Quod fi cui vide-

ge

tur incredulum, metra fcilicet effe apud Hebraeos, & in mo-

rem noftri Flacci, Greecique Pindari, & Alczei, &Sapphus,

2

vel Pfalterium , vel Lamentationes Jeremi&e, vel omnia fer-

me fcripturarum cántica comprehendi: legat Philonem , Jo-

fephum , Origenem, Cafarienfem Eufebium ; & eorum te-

fümonio me verum dicere comprobabit.

Audiant quapro-

f

)

pter canes mei, idcirco me in hoc volumine laboraífe,non ut

I$

interpretationem antiquam reprehenderem , fed ut ea, quae

in ila aut obícura funt, aut omiffa , aut certe fcriptorum vi-

tio depravata , manifefliora nofilra interpretatione fierent:

ut qui Hebraeorum fermonem ex parte didicimus ,. & in

i

Latino paene ab ipfiscunabulis inter grammaticos & rhetores

& philofophos detriti fumus. Quod fi apud Graecos, poft

C

Septuaginta editionem, jam Chrifli Evangelio corufcante ,

Judaus Aquila , & Symmachus, ac 'Theodotio Judaizantes

ä

haeretici, funt recepti, qui multa myfteria Salvatoris fübdo-

la interpretatione celarunt ; & tamen in /£axicx; habentur apud

7

Ecclefias, & explanantur ab ecclefiafticis viris: quando ma-

gis ego Chrifianus, & de parentibus Chriflianis natus , &

e

vexil-

Bi&f. Sacr, Tom. 1.

L

XxxiV

DCR .E FCA T IO0

ful

"exillum crucis in mea fronte portans, cujus ftudium fuit

&

omiffa repetere, depravata ccrrigere, & facrimenta Eccle-

füf

fia puro & fideli aperire fermone ; vel a faftidiofis , vel a

1€

DX

malignis le&oribus non debeo reprobari? Habeant , qui vo-

TU

lunt, veteres libros, vel in membranis purpureis auro, ar-

gentoque defcriptos, vel uncialibus , ut vulgo ajunt, litteris

onera magis exarata, quam codices: dummodo mihi , meif-

J

que permittant pauperes habere fchedulas, & non tam pulch-

fos codices, quam emendatos.

Utraqueautem editio , &Se-

ptuaginta juxta Graecos , & mea juxta Hebreeos , in Latinum

meo labore translata eft. Eligat unusquifque , quod vult,

& ftudiofum me magis , quam malevolum probet.

[U!

d

T

4llia ejufdem. Prafatio.

Y

l

aut fifcellam junco texerem , aut palmarum folia eompli-

[

SI

carem, ut in füdore vultus mei comederem panem, &

d

ventris opus folicita mente pertratctarem ; nullus morderet ,

b

nemo reprehenderet.

Nunc autem quia juxtafententiam Sal-

f

vatoris, volo operari cibum , qui non.perit, & antiquam

(

divinorum voluminum viam fentibus virgultifque purgares

)

error mihi geminus infligitur: corre&tor vitiorum falfarius

dicor, & errores non auferre , fed ferere.

'Tanta eft enim

«

vetuftatis confuetudo, ut etiam confeffa plerifque vitia pla.

l

eeant: dum mágis pulchros habere volunt codices, quam

(

emendatos.

Quapropter, o fratres dile&tiffimi , unicum no-

bilitatis & humilitatis exemplar, pro flabello, calathis, fpor-

tellifque, munufculis monachorum , fpiritalia haec, & man:

füra dona fuícipite; ac beatum Job, qui adhuc apud Lati-

nos jacebat in ftercore , & vermibus fcatebat errorum , in-

tegrum immaculatumque gaudete.

uomodo enim poftpro-

|

bationem, atque victoriam, duplicia

1

unt ei univerfía reddi-

ta: ita ego in lingua noftra, ut audatter loquar, feci eum

habere, quse amiferat. Igitur & vos, & unumquemque le-

Gorem folita praefatione commoneo, &in principiis librorum

eadem femper anne&tens, rogo, ut ubicumque praecedentes

virgulas videritis, íciatis ea, quae fubje&ta funt, in Hebrai-

pree

€is volwinibus non haberi Porro ubj ftellae imago

u

".

-

PRJEFAT;().

EXXXW

(uit

fulferit, ex Hebraeo in fermone noftro addita fünt ; nec non

e

