17. Et dbferväbitis azyma : in eadem enim ipía die educam

Tanibts,

exercitum veítrum de terra /Egypti; & cuftodietis diem iítum

anfiqs)

in generationes veftras ritu perpetuo.

18. * Primo menfe, quarta decima

die menfis ad vefperam,

*TLev,

fiamque

comedetis azyma, ufque ad diem vigefimam primam ejusdem

22 5

eadpe-

menfis ad veíperam.

Num

minus,

28.16

Ig, Septem diebus fermentatum non invenietur in domibus

in qu-

veftris: qui comederit fermentatum, peribit anima ejus de

erit m

ccetu Ifrael, tam de advenis, quam de indigenis terrae.

ypti

20. Omne fermen:atum non comeder:is: in cunctis habitacu-

& cele-

lis veftris edetis azy ma.

ris cultu

21. Vocavit autem Moyfes omnes feniores filiorum Ifrael,

& dixit ad eos: Ite tollentes animal per familias veftras, &

0n erit

immolate Phafe.

* Heb

fermen-

22. * Fafciculumque hyffopi tingite in fanguine , qui eft in

d diem

limine, & afpergite ex eofuperliminare, & utrumque poftem:

II1,28

nullus veftrum egrediatur oftium domus fuze ufque mane.

23. Tranfibit enim Dominus percutiens /Egyptios: cumque

feptima

i &v

videri: fanguinem in fuperliminari, & in utroque pofte, tran-

fcendet oftium domu:, & non finet percufforem 1ngredi do-

j B

mos veftras, & lzxedere.

24. Cuftodi verbum,iftud legitimum tibi, & filiis tuis ufque

—

in aeternum.

25. Cumque introieritis terram , quam Dominus daturus

7 &de

od ili-

eft vobis, ut pollicitus eft, obfervabitis caeremonias iftas.

26. Et cum dixerint vobis filii veftri: Quae eft ifta religio?

fgm. )

-

27- Di-

ab d

jteyantut.

17. 4zyma.) Panem fine fermento

1 mot-

23. Percufforem. ) Aliqui bonum,

in fignum liberationis ab . amaritudi-

aliqui malum Angelum fuifle hunc

ne fpiritus.

percufforem — exiftimant.

Utrum-

yi nimi

-19. Tam de advenis.) Per advenas

que probabile, nihil certum.

intellige profelytos ; eft enimin Hebr.

y, p*

Pa ger, qua voce Hebr. tam peregri-

26. Fili vwefri.) Anno t^. filii a

num, quam profelytum fiegnificant.

parentibus ad templum ducebantur,

22. Fafeiculumque byffopi.) Flebreum

ut colligitur ex Luca c. 2. 42. & ab

t It

*5« ezob , quod hic habetur, alii

eo tempore incipiebant de Pafchate,

hyffopum, alii origanum, alii rofma-

& aliis facris vefci.

Favent, que& ha-

1 moïiþ

rinum interpretantur.

bentur infra c. 13. $. Hircanusapud

In limine.) Werti etiam poffetin va-

Jofephum l. 12: c. .

Lex eff filium

fe, vel in pelvi. LXX, habent 4pu4

probibens vefe immolatis, priufquam. ad

yym!ia H

14242HATIL,

s popt

templum . 2eréfici eaufa vvenerit.

Bibl. eum. Com. Menoch. T; X,

234

e

LIBRILEXODI

.

27. Dicetis eis

.

Vié&ima tranfitus Domini eft, quando

Y

vt cor

tranfivit fuper domos filiorum Iírael in /Égypto percutiens

j

AEsyptios, & domos noftrasliberans. Incurvatufque populus -

adoravit.

centa ;

28. Et egreffi filiiIfrael fecerunt, ficut præcepera»t Dominus

4

Moyfi, & Aaron.

eis, 0V

* Sup.

29. Fattum eít autem in noCtis medio , * percuffit Do-

9

1

11. $. minüs omne primogenit

ia

im in terra /ÉEgypti, a primogenito

fperfa

Sap.

jue e

18,

Pharaonis, qui in folio ejus fedebat, * ufque ad primogeni-

"tum captivae, qusae erat in carcere. & omne primogenitum

tullan

Cürte

jumentorum.

30. Surrexitque Pharao notte, & omnes fervi ejus, cun&a-

p.

que /ÉEsyptus, & ortus eft clamor magnus in /Egypto: ne-

pto, f

que enim erat domus, in qua non jaceret mortuus.

31. Vocatifque Pharao Moyfe, & Aaron no€te, ait: Surgite,

& egredimini a populo meo; vos, & filii Ifrael ite, immolate

)

Domino, ficut dicitis.

32. Oves veftras, & armentà affumite, ut petieratis, & ab-

Lpn

euntes benedicite mihi.

donibis

pl

33. Urgebantque /Egyptii populum de terra exire velociter,

dicentes : Omnes moriemur.

dï [][ g

more 3

34. Tulit igitur populus confperfam farinam, antequam fer-

Tiberali

mentaretur, & ligans in palliis, p

od

wrli

t fuper humeros fuos.

Sdia

* Sup.

55. Feceruntque filii Ifrael, * ficut praeceperat (1) Moyfes,

lim,

!* 2- & petierunt ab /Egyptiis vafa argentea, & aurea, veftemque

Thenbti

modata

plurimam.

liec cor

36 * DO'

Commo

ml ref

Conditi

(1) Moyfes. I» edit. Seu lgitar Dominus Moyfi.

At nif

9d

$9. 4 primogenito Phbaraonis. ) Primo-

Que erat in carctre, ) 1n. piftrino,

29

geniti dicuntur omnes, qui primo

in ergaftulo , inloco labori fervili de-

ftinato.

Tltione

nati erant ex fuis parentibus, five fi-

u dcfpr

lios haberent, five non.

Itaque pa-

30. ïSurrext'tquuc Pharao. ) Widetur

IIRUC en

terfamilias primogenitus cafus eft , &

Pharao Mofem adiiffe , quod etiam

Tunt H

cum illo filius etiam primogenitus, fi

clarius fignificant Hebrza ; vel ergo

adiit per fe,. vel faltem per nuntios.

I i

filium habebat , necinuna domo fem-

Pha-

Sototh

per unum tantum funus fuit.

32. Benedicite mibi.) Orate pro me,

um *

rao ; qui hanc clademevafit, velpri-

ut vertit Chaldzus.

mogenitus non fuit, vela Deo referva-

33. Urgebantque , ö'c.) 'Timore, ex

Tiàt o

EC

tus, ut hujus plage particeps in fuis tan-

tanta ftrage percuffi.

Md

]

dem cum exercitu flu&ibus hauriretur.

34. Cenfper[am farinam,) Paftam.

r

& defs

z 1

]

GA PUT. x

3$

quahdo i

: 36. Dominus autem.dedit gratiam populo. coram JEgyptiis,.

CULens

ut comnmiodarent eis & fpoliaverunt /Egyptios.

Yopulus

51. Profe&tique funt filii Ifrael de Rameffe in Socoth, fex-

centa fere millia peditum virorum abfque parvulis. ( 1)

Ominus

48. Sed & vulgus promifcuum innumerabilé afcendit cum

eis, oves, & armenta, & animantia diverfi generis multa nimis.

it Do.

39. Coxeruntque farinam, quam dudum deJEgypto con-

Openito

fperfam tulerant, & fecerunt fubcinericios panes azymos: ne-

Dofeti-

que enim poterat fermentari, cogentibus exire /Egyptiis, &

enitüm

nullam facere finentibus moram , nec pulmenti quidquam oc-

Currerat preeparare.

unda-

40. Habitatio autem filiorum Ifrael; qua manferunt in JEgy-

.

i0: 1l

pto, fuit quadringentorum triginta annorum.

p

41. Qui-

urgite,

molate

( 1) Parvulis. lp edit. Sixt. legitur parvulis & mv.ilieribus.

& 2

Ligans impalliis. ) In linteis, autfin-

tablernacula , quod prima ibi Hebrai

donibus.

exeuntes de /Égypto fixerint taber-

ocitety

36. Dedit .. . gratam,) Deuscor-

nacula, ut/docet $. Hieronymus ad

da ZEgyptiorumr inflexit, ut non ti-

Fabiol.

more aliquo indu&ti , fed fponte, ac

Sexcenta fere milla peditum. ) INon

jnl fer-

liberaliter vafa commodarent.

numerantur , qui vigefimum xtatis

U05.

Spolizverunt dEgwyptios. ) Spolium ju-

annum non expleverant, nec mulieres,

ftum, quia Dei juffu fa&um. Nec

nec fenes, 'nec vulgus ZEgyptiorum,

ioyfess

mentitiHebrai, cum petierunt com-

qui Hebrais adhaferant, quos omnes

amque

modata animo non reflituendi ; nam

aliqui putant attigiffe tricies centena

hac confiftere poffünt , utfcilicet quis

hominum millia, vel, ut loqui fole-

mus, tres milliones.

Minus mira-

,. Do-

commodati contradum ineat, & fi-

mulreflituendi animum habeat tantum

bitur 215. annis fic auctam Jacobi

d

conditionatum , fi tenebor refltituere;

progeniem, qui legerit id, quod de foe-

aut nifi alio titulo res mea fiat.

cunditate ZEgyptiarum mulierum tra-

37. De Rame[fe im Secotb. ) llebrai

dit Ariftoteles l. 7. dehift. animal. c. 4.

yfrino,

ex /Eeypto tendentes in Chanaan 42.

"bsque parvulis. ) LXX. prater fu-

Óflationes habuerunt, five manfiones

pelle&izlem , non tantum motam , fed fe

vili d*«

in deferto-

Prima fuit in Rameltle;

moventem parvulos, mulieres, &c.

Videttt

illuc enim ex tota /Egypto convene-

inquit $. Augufl, q. 47.

runt Hebrai exituri.

39. Dudum

confper/zm. ) INam

] eramt

d eo

In Socoth. ) Secunda manfio fuit in

plus quam uno die integro coníperfa

mtios.

Soeoth , qua fita erat inter mare Ru-

fuerat, nec fermentata.

brum , & /Egyptum tunc cultam;

Pulmenti.) Obfonii , v. g. carnis,

j ff

nam omnia ab ZEeypto ufque ad ma-

pifcis, oleris.

o d

re Rubrum olim pertinuifle videntur

40. æadringcntarum Iriginta anuno-

ad ZEÉgyptum , licet inculta effent,

rum.) $i numerare incipiamus ab an-

fam

& deferta. Di&a eft Socoth, id eft,

1o 75. Abrahami , quo anno Abra-

36

LIBRI EXODI

a

e

41. Quibus expletis, eadem die egreffus eft omnis exercitus.

4g. Eatt

Domini de terra Z£gypti.

apud vos

42. Nox ifta eft obfervabilis Domini, quando eduxit eos de

«o, Fete

terra J£Egypti: hanc obfervare debent omnes filii Ifrael in ge-

nus Moyfi,

nerationibus fuis.

s Ke

43. Dixitque Dominus ad Moyfen, & Aaron : Hzc eft re-

fEgyti pe

ligio Phafe : Omnis alienigena non comedet ex eo.

44. Omnis autem fervus em

ptitius circumcidetur, & fic co-

medet.

Liberatitis

4$. Advena, & mercenarius non edent ex eo.

:Num

46. * Inuna domo comedetur, nec efferetis de carn

forum cotje

ibus ejus

2- 1?- foras, * nec os illius confringetis.

oan,

qradiat

417. Omnis coetus filiorum Ifrael faciet illud.

19.36.

48. Quod fi quis peregrinorum in veftram voluerit tranfire

coloniam, & facere Phafe Domini, circumcidetur prius omne

I.

mafculinum ejus, & tunc rite celebrabit; eritque ficut indi-

gena terra; fi quis autem circumcifus non fuerit, non vefce-

tur ex eo,

vulvam n

! Oczultxæ

49. Ea-

tea funt

4. Et ait

ham evocatus a Deo cepit ab Haran

nere, ut adveüis, &c. de quibus ftatim.

qua egreff

peregrinari verfüs terram Chanaan.

Optabat enim Dominus Hebraos

1n manu fo

Dicitur autem habitatio fuiffe 430.

non alios emere fervos, quam eos,

atis ferm

annorum, quia media hujus temporis

qui facra judaica fufcipere vellent, &

4 Hodi

parte in /Egypto fuerunt , hoc eft

circumcidi.

1ta Abulenf. & alii.

^i1jf. dnnis , qua etiam pars potior

45. ddvena.) Gentilis , v. g. mer-

j Cum

cator, qui inter vos commoratur. -

t Hethaer

fuit , & magnis calamitatibus He-

brzorum infignis.

Merctnarius. ) Famulus, vel opera-

4I. Eadem die.) Pafchaz fcilicet.

rius, qui operas fuas vobis locat: hi

42.Nox ifla eff obfirvabilis Domini.)Yleb.

enim non coguntur circumcidi ; non

—*N

sox cuffodiarum , quam fcilicet omnes

tamen Phafe comedent, nifi circum-

cifionem admittant,

cuftodire, obfervare , & celebrarede-

AV

bent.

46. Nec efferetis de carnibus ejus foras.)

ebr

Itaque pars aliqua ad eos , qui in aliis

43. Dixitque Dominus. ) Aliquanto

domibus verfabantur, mitti non po-

Vaverat Deu

tempore poft egreffum.

terat.

A ct

Hac eff religio.) Kic eft ritus Phafe

p ul

Nec 0s illius confringetis. ) Offa agni

M temylo £

Omnis Alienigena.) C)ui eft alterius

confringi non debebant , quod etiam

gentis, qui non eft Hebreus,

in Chrifto fervatum eft Joan. 19. 36.

8U gpei

Non comedet ex eo.) NNifi per circum-

Pitm Q m

cifionem

qui agno hoc fignificabatur.

Petilo

profelytus Hat, & vobis ad-

47. Faciet illud. ) Id eft, facrifica-

n dj

jungatur.

bit.

44. Servus. emptitius. cireumcidetur, )

49. Ip veftram voluerit tranfre colo-

?? w

Omnino jubentur circumcidi , ita ut

Prehenjgee

niam. ) Fieri profelytus , ut habent

m. 8 eryi

non fit illis liberum incircumcifis ma-

L

*

Jl tamen

^

CAPU-T

XiL & XII.

--

37

ls exercitus

49. Eadem lex erit indigensze, & colono, qui peregrinatur

apud vos.

luviteos de

so. Feceruntque omnes filii Ifrael, ficut preeceperat Domi-

ftael jn f«

nus Moyfi, & Aaron.

51. Et eadem die eduxit Dominus filios Ifrael de terra

T eft re-

JEgypti per turmas fuas.

y & oo-

CAPUT XrFIEL

Liberationis ab ZEgypto Dominus ;;elz'gione Pbafe ac primogeni-

lrnibus 6jus

Zorum confecratione meminif]e jubet.

Inde l[rael per defertum

egrediens, ofja Jyofepb Jecum defert , & columia igtis ac

nubis ducatum accipit.

Yit tranfite

)riüs omne

cutufque eft Dominus ad Moyfen dicens:

fiaxt indi-

I.LO

non veíce-

5. * San&ifica mihi omne primogenitum, quod aperit *Infra

vulvam in filiis I(rael, tam de hominibus, quam de juments : 54-19

mea funt enim omnia.

,ev.

o

49. E

4. Et ait Moyfes ad populum » Mementote diei hujus, in

$

um

r ——à

yuibus atime

qua egreffi eftis de /Egypto, & de domo fervitutis, quoniam ,, ,«

us Hebrzos

in manu forti eduxit vos Dominus de loco ifto : ut non come- Luc.-

23-

, um e05,

datis fermentatum panem.

» vellent, &

4. Hodie egredimini menfe novarum frugum.

: & alii

$. Cumque introduxerit te Dominus in terram Chananeel,

, Ia«

& Hethaei, & Amorrhai, & Hevsi, &jJebufaei, quam ju-

moratut.

ravit

, velopatte

Gg 3

yis locat: u

jmcidi; noit

nifi circurte

[

debebat fingularum uxorum primum

:;SA

ifca mibi omneprimogenitum.?)

ujufrn)

Hebreorum primogenita fer-

fotum, fi mafculus effet, Deo con-

u in ais

vaverat Deus; merito.érgo fibi jubet

fecrare.

fanáificari, hoc eft a communi ufu

In filiis.) Inter filios.

ii non po-

Mea fünt.) Non folum creationis

feparari, ut ipfi dicentur, & offerantur,

:

titulo, fed etiam quia primopenita

0f agni

ut templo ferviant.

Quod aperit vulvam, ) Quod princi-

tua à communi flrage ZEgyptiorum

qu()d etiatft

ium ell materie generationis: huc

exemi.

oin. 19 36'

fpectat illud Luc. ^. 25.

Omne mafcu-

4. Menfé novarum . frugum. ) Menfe

Nifan, qui, ut dictum eít, partim

linum adaperiens vulvam , fantium Domi -

lu ,r ficribcte |

zo "vocabitur ; itaque haclege non com-

Martio , partim Aprili refpondet.

x r

prehendebatur proles femella.

INec

s. Cumque introduxerit , &8c.) Ex hoc

u

proles ex vidua, qu& ante peperilfet.

patetlegem comedendi phafe, & azy-

lut

habit

Qui tamen plures habebat uxores,;

ma, nt & præcgdentem de primoge-

2538

^LIBRIEXODI

e

ravit patribus tuis, ut daret tibi terram fluentem latte, &

14 m

M

eft hoc? !

melle: celebrabis hunc morem facrorum menfe iíto.

6. Septem diebus vefceris azymis, & in die feptimo erit,

de term J

v

folemnitas Domini.

j N

ocoidit Do

7. Azyma comedes feptem diebus; non apparebit apud te

aliquid-fermentatum , nec in cun&tis finibus tuis.

mogenito !

Cireo Ym

g. Narrabiíque filio tuo in die illo, dicens: Hoc eft, quod

fecit mihi Dominus, quando egreffus fum de /Egyp:o.

xus, ( of

9. Et erit quafi fignum in manu t&a, & quafi monumentum

6t E

ante oculos tuos, & ut lex Domini femper fit in ore tuo, in

fum qiid,

manu enim forti eduxit te Dominus de Egypto.

in mnu fo

10. Cuftodies hujufcemodi cultum ftatuto tempore a diebus

?r. Igit

in dies.

Deus peri

1r. Cumque introduxerit te Dominus in terram Chananæi,

forte poon

& revetter

ficut juravit tibi, & patribus tuis, & dederit tibi eam :

*Infra

12. * Separabis omne , quod aperit vulvam ; Domino , &

19 Sed

22.29. quod primitivum eft in pecoribgs tuis, quidquid habueris ma-

fubrum, (

$4.19

ículini fexus, confecrabis Domino. .

Ezech

44.30*

13. Primogenitum afini mutabis ove: quod fi non redeme-

[

ris, interficies : Omne autein primogenitum hominis de filiis

tuis pretio redimes.

(1) Inte

14. Cum-

Domin

0

At

-^

4

!

L

Ut

nitis, non obligaffe Hebræbs totis

telligit gentes in terra, promiffa habi-

mmw

4m |

tantes; harum enim omnium pater

4o. annis , quibus in deferto vagati

fuit Chanaan. Genef: 1o. 15

tor*gm, Qit

funt.

Unt: & qui

9. Quafi ignum in manu tua, &e.)

I2. lg pecoribus tuis.^ Pecora hic

Taculo

&

funt, quae paftum , & cibum prabent,

15 Ga;,

Judai , ut huic przcepto fatisfacerent,

uti funt oves, capr& boves.

legem Decalogi membranulis infcri-

Vils Mah

ptàm brachio, fronti, fimbriis, aut

13. Primogenitum afini.) Yd eft afinum ;

oftiis domus affigebant ; & hzc funt

hujus enim aperitur vulva ,

& afinus

34 U

tam mas efít, quam fceemina.

Unde

?97.) Orgs

phylacteria, qua carpit Chriftus Matth.

Tüctorim -

23. $. Precepta , inquit S. Hier. in c.

agno Pafchali additur vox , mafculus

23. Matth.--citatum , eruze zg manu tua

fup. c. 12. 5.

Quod dicitur, -

Tüty camel

tabis ove , intellige agno , vel hodo.

T hts

ut compleantur : erumt ante oculos iuos ,

DO umene

ut die ac Mütle mediterzs zm eis.

Si non redemeris , interficzes. ) $i vi-

lo. 4 diebus im dies. ) ld eft ab an-

lior fit primogenitus afini, quam ut

TUm tntie

illum ove redimere velis , tunc non

Primrenic

no in annum; quafi dicat certa anno-

Volut

D

rum ,

& continua ferie.

Hebrzum

immolabis, fed pracifa cervice occi-

enim iL»y j«mim , id eft dies, in

des: hoc enim fignificat verbum He-

f 9445

brazum 53y r ,

&, Gracum

un,t) FW!Z!;

plurali fignificat annum.

Clpiunt qe

11. GCbananei) Sub quo ceterasin-

vaoko mueis.

L Ql dc.:,

&

1

lüg

CATUT:XHIE

39

j la&ä, &

14. Cumque interrogaverit te filius tuus cr;s, dicens: Quid

0.

efthoc? refpondebis ei: !n manu forti eduxit nos Dominus

sum etl de terra /Egypti, de domo fervitutis.

rs. Nam cum induratus effet Pharao, & nollet nos dimittere,

bit apud te

occidit Dominus omne primogenitum in terra /Egypti, a pri-

mogenito hominis ufque ad primogenitum jumentorum ; id-

C eff, quo

circo imnmolo Domino omne, quod aperit vulvam maífculini fe-

pio.

xus, & omnia primogenita filiorum meortim redimo.

o omentum

16. * Erit igitur quafi fignum in manu tua, & quafi appen- "Deut

ore too, in

;*

fum quid, ob recordationem, (1) inter oculos tuos, eo quo

in manu forti eduxerit nos Dominus de JEgypto.

te a diebus

-17. Igitur cum emififfet Pharao populum, non eos duxit (2)

] Deus per viam terrae Philifthiim, quae vicina eft; reputans ne

Chanantei,

forte poeniteret eum, fi vidiffet adverfum fe bella confurgere,

d :

& revertere:ur in ZEgyptum.

Jomino, &

18. Sed circumduxit per viam deferti, quze eft juxta mare

|bueris ma-

rubrum, & armati afcenderunt filii Ifrael de terra /Egypt.

19. Tu-

n redeme-

js de filis

(a]) Inter. le edit. Sixt. legitur ante.

(2) Deus. Jm edit, Sixt. legétur

Dominus.

j Cot-

—

Qmne 'autem pr?magem*tum bominis re-

do hec:intelligenda fint, diximus n.

dimes.) Ut h&c redemptio refricaret

9. ex D. Hier.

Omim hï'i)i'

memoriam redemptionis primogeni-

17. Per viam terre Philifibiim. ) Yoc

ynium pitet

torum, cum a gladio Angeli fubducta

iter a Chanaan in ZEgyptum perPhi-

funt: & quia folos Levitas fuo taber-

lifthinos communiter dicitur effe de-

20

naculo , & cultui deftinavetat,

cem dierum.

Phiio ait effe trium

) PeCOIE

lic

um probeto

I$. Cras, ) Futuris temporibus.

dierum.

Vide Matth. 6. 34.

Si vidiffet adverfum f& bella confurgere. )

we.

qeftafinum;

24. U(que ad primogénitum qumente-

Etiam alia via pugnandum fuit cum

& afinus

rum.) Omnia primogenita etiam ju-

Amaálec cap. 17. fedillud przlium fuit

1

]

unicum, & quadragefimo die ab exi-

t

Un('ie

mentorum , puta equorum , afino-

gt if

rum, camelorum czfafuntin /Egypto,

lio facile confe&um : fi autem tran-

tu de /Egypto initum, & divino auxi-

jcIEUE y

m

in hujus tamen rei memoriam Deus

; non jumentorum omnium, fed peco-

fiffent Hebrzi per Philifthinos, fta-

yd hexo

Y vt

tim , & affidue cis pugnandum fuiffet

ith )

rum tantum (ut di&um eft n. 12.)

cum hoftibis bellicofiflimis : tales enim

quim D

primogenita fibi ab Hebrais offerri

h

tunc

non

voluit.

erant Philifthini.

ervit

£ 0C

16. Quafi appenfum quid.) Ali ver-

18. Zrmati, ) Eloneftiores jam an-

yemum 1

tunt, Frostzle, quod Judei craffe ac-

te arma domi fuzm habuerunt , alii

cipiunt de fcheda in fronte pendente,

premoniti ante egrefTüm fibi compa-

Mea

cui decalogus infcriptus fit ; quomo-

xarunt, & commodari fibi ab ägy-»

Lj

40

LIBRI EXODI

I9. Tulit quozlue Moyfes offa Jofeph fecum; eo quod adju-

P"ni

*Gen, raffet filios Iífrael,. dicens: * Vifitabit vos Deus, efferte offa

pw

$o.23 mea hinc vobifcum.

20. Profe&tique de Soco:h caftrametati funt in Etham in ex-

i

tremis nnibus íolitudinis.

21. * Dominus autem praecedebat eos ad oftendendam viam,

bot

9N um

14. 14

er diem in columna nubis, & per notctem in columna ignis,

qui

2 Efd.

ut dux effet itineris utroque tempore.

18

9

19«

22. Numquam defuit columna nubis per diem, nec columna

l

1Cor. j

1o. i*

gnis per no&tem , coram popqloa

p

tiiU

CAPUT XLIV.

fecl

Pharao-Ifraclem per[equens , & mare per. ficcum pof? illum ingre-

Qi

dieüs, cum univver[o equitatu, ac curribus fubmergz'mr.

Ocutus eft autem Dominus ad Mofen, dicens:

j

LL

2. Loquere filiislfrael. Reverfi caftrametentur e r

egione

Phiha-

t

ptiis poftulantes , ut fe a feristueren-

aeftum defendebiat, quod enim habe-

turin deferto, & ab hoflibus etiam,

mus num. 10. 34. Nubes quoque. Domi-.

mi füper eos erat per diemn cum incederent ,

fi aliqui inipfos infurgerent; nam eos

qu

habuiffe arma patet ex bello, quod pau-

LXX. vertunt : Nuwbes- Domzpi fuit

Bl

obrumbrans (awiaQovou ) fuper eos, Por-

fü

1o poft cum Amalecitis gefferunt.

ro hec columna nubis, qu& per diem

19.. Offa Jofepb. ) N erifimile eft etiam

Ifraelitarum iter regebat , idem no&u

f

hoc tempore aliorum Patriarcharum

praftabat officium , fed fpecie ignis,

fratrum Jofeph translata; nam ex cap.

ut facilius cerneretur.

. A&. num. 16. conftat, eos transla-

D!

p

tos fuiffe in Paleftinam, & fepultos

2.E

Regiome Phibabiroth. ) — Quuarta

li

jn Sichem.

hec eft Hebraorum Í[latio.

0

2o. h) Etham. ) Exham fitus erat in

LXX. vertunte regioze fubwrbii , vel

H

ultima folitudine vicina mari Rubro,

Ville.

Vox Hebraica fignificat , 0s

p

H

& montibus prarupta: unde etiam

foraminum , erat quippe ingreífus in-

nomen videturinveniffe. Etham enim

ter montes, qui erant ab utroquela-

Heb. fortem, indequeafperum , & pre-

tere.

Poffet etiam verti, os ficzta-

ruptum fignificat.

tum , quod illac a mari Rubro effet

o1. Columna, nubis. ) Quug ab An-

aditus , qua ibatur ad folitudinem

4

Ktham , ficcam nempe, & aridam.

elo mota fignum itineris erat He-

j

r&is, nec tantum hzc columna, qua

Magdalum.) Quod Hebraice zwrrim

9

eundum effet, monftrabat ; fed ctiam

fonat.

Fortaffe fuit arx monti im-

Hebrzorum caftra inumbrabat , &

pofita.

:

CAPUT XIVv.

241

dj

ll-

Phihahiroth, quae eft inter Magdalum, & mare contra Beelfe-

c€

Qiiq

phon : in confpeCtu ejus caíflra po

n

i

w]

e

tis fuper mare.

3. Di&turufque eft Pharao füper filiis Iírael: Coar&tati funt

|eX-

in terra ; €onclufit eos defertum:

4. Et indurabo cor ejus, ac perfequetur vos, & glorifica-

E

bor in Pharaone, & in omni exercitu ejus: fcient

Tis,

que A& gyptii,

quia ego fum Dominus : Feceruntque ita.

i

$. Et nuntiatum eft regi /Egyptiorum, quod fugiffet popu-

lus: immutatumque eft cor Pharaonis, & fervorum ejus fuper

populum, & dixerunt: Quid voluimus facere , ut dimittere-

mus [írael, ne ferviret nobis ?

6. Junxit er,

go currum , & omnem populum flg,um affumpfit

fecum.

f

7.. 'T'ulitque fexcentos currus electos, &

quidquid in /Egypto

curruum fuit, & duces totius exercitus.

8. Induravitque Dominus cor Pharaonis regis ZEgypti , &

perfecutus eft filiosIfrael: at illiegreffi erant in manu excelfa.

t

pne

9. * Cumque perfequerentur /Egyptii veftigia praeceden- Mac

a

tium, repererunt eos in caftris fuper mare: omnis eq

uitatus, 4- 7-

O1.

& cur- :

6.

b

jl

Beelfephon. ) Elebraice idem eit,

Sczentque 4Eeypti. ) Suo, fuorumqüe

znf ;

quod Dominzus fpecule. ) qu& nominis

malo docti tandem intelligent.

L

interpretatio oftendit loca illa edita

. bnmutatumque eff cor. ) N oluntas;

D

fuiffe, & prarupta.

Aliqui dicunt

fententia.

m

Beelfephon idolum fuiffe finibus cu-

7- Sexcentos eurrus,) Olim curribus

ftodiendis, & ad' impediendam fugam

falcatis, & in curribus depugnabant:

J 1

e regno, ideoque nominatum , ut

currus enim fuis falcibus demetebant

appareat, quam nihil contra Iíraelitas

Romani putabant virgi-

homines, & equos ;. milites vero de

potuerit.

illis bellantes férebantur in hoftem.

[

num'/Veftalium precibus fervorum fu-

gam inhiberi , fi tamen urbe nondum

Duces totius exercztus.) LX X. vertunt

j

frgxgaa'z'x .

pedem extuliffent.

Rofinus 1. 3. cap.

$. Greg. INyff. in cant.

[/

I9. ex Plinio.

Moyfis, & Grzcus Scholisfles ajunt,

Ifl«

Super mare.) Juxta, vel verfus mare.

antiquos magnos feciffe currus, qui

3- Super filiis Ifrael.) De filiis Ifrael.

tres capérent; quorum unus erat au-

[

Coartiati.) ln illis locorum angu

riga, duo reliqui milites , & hos /zz-

i

füis , animis etiam pendentes , , &

ff2tas di&os volunt.

Alii putant fuif-

anxii.

m

fe milites fortiffimos , quorum fcili-

Glerificabor in Pharaone.) Mlergens

cet unufquifque contra tres ftare pof-

eum aquis maris ; tunc enim appare-

fet

Alii vertunt zrzarios.

Probabi-

f

bit mea potentia , & juftizia.

le fortes illos 'milites in alios prafe-

& J. Bill, cum €om. Menocb, T,

4*

LIBRI EXODI

j

& currus Pharaonis , & univerfus exercitus erant in Phihahi-

toth contra Beelfephon.

Ti

bus

Ic. Cumque appropinquaffet Pharao , levantes filii Ifrael

oculos, viderunt /Egyptios poft fe, & timuerunt valde : cla-

[tra

maveruntque ad Dominum;

rr. Et dixerunt ad Moyfen: Forfitan non erant fepulchra

pX

in /Egypto , ideo tulifti nos , ut moreremur in folitudine;

quid hoc facere voluifti : ut educeres nos ex J£gypto?

ul

tot

12. Nonne ifte eft fermo, quem loquebamur ad te in /Egy-

pto, dicentes: Recede a nobis, ut ferviamus /Egyptiis? multo

fit

enim melius erat fervire eis, quam mori in folitudine.

13. Et ait Moyfes ad populum : Nolite timere : ftate, &

de

videte magnalia Domini, quae facturus eft hodie : /Egyptios

QU

enim, quos nunc videtis, nequaquam ultra väydebitis ufque

in fempiternum.

I4. Dominus pugnabit pro vobis, & vos tacebitis.

&g

fild

15. Dixitque.Dominus ad Moyfen: Quid clamas ad me? Lo-

quere filiüs Ifrael, ut proficifcantur.

I6. Tu autem eleva virgam tuam, & extende manum tuam

fuper mare, & divideillud; ut gradiantur filii Ifrael in medio

mari per ficcum.

17. Ego autem indurabo cor /Égyptiorum , ut perfequantur

vos, & glorificabor in Pharaone, & in omni exercitu ejus, &

lis

in curriþus, & in equitibus illius.

18. Et

Wt

[

be

Guram exercuiffe, quod indicat vul-

90.) iz Dei auribus eff defderiu;n vebe-

t

228Z5.

hr

gatus interpres.

Hujufmodi fuerat. Mofis- cla.

lO. Jz»muerunt 'u/alde.) lNNon enim

rmor, licet Scriptura non exprimat,

qu

erant armis affueti , & bello, fed one-

Proinde eum exaudiens ait Deus:

tel

ribus, & iugo.

quid clamas ad me? non reprehendens,

iu

Clamaveruntque ad Dominum.^) Oran-

fed fe adeffe oftendens, & ad futurum

t

tes , & expoftulantes hoc videntur

miraculum excitans , & preparans,

fuadere, quz fequuntur.

16. I» medio mari.) Per ipfum ma-

D

13. Nolitetimere. ) Molliter, & blan-

im

de refpondet Mofes vir mitiffimus.

re altum , & vaftum : medium ergo

[

hic non pr&cife medium fignificat;

Io

Magnalia.) klebr. fatutem.

ficille ait: meZin (itimus m undis.

14. Ef vos tacebitis, ) Vos quiefce-

[

tis, odiofe, & jucunde hanc Dei pro

17. Ht perfequantur vos. ) Adimamil-

Vi

vobis pugnam , & prelium fpectando.

lis timorem, ut auda&er in alveum

li

1$. Quid clamas ad me? ) Glamor

maris fe immitterenon vereantur, ut

vos aífequantur.

g

&Imæuit D, Bern. ferm. 15. in Pf2lm.

CAPU T XIV.

^

2

.

4$

Duli-

18. Et fcient 7Egyptii, quia ego fum Domïnus., cum glo-

rificatus fucero in Pharao

:

"

ne, & in curribus, atque in equiti-

frael

bus ejus.

d

19. Tolleníque fe Angelus Dei, (1) & qui praecedebat ca-

ftra Ifrael, abiit poft eos : & cum eo pari:er columna nubis,

ichta

priora dimittens, poft tergum,

20. Stetit inter caflra /Égyptiorum, & caftra Ifrael : & erat

ine;

nubes tenebroía, & illuminans noCtem, ita ut ad fe invicem

toto noCtis tempore accedere non valerent.

boy.

Julto

21. Cumque extendifiet Moyfes manum fuper mare, abftu-

lit illud Dominus flante vento vehementi, & urente tota no-

1)&

&e, & vertit in ficcum : divifaque eft aqua.

*Pfat.

Xtos

22. * Et ingreffi funt filii Iírael per medium ficci maris:

77:13

erat erim aqua quafi murus a dextera eotum, & laeva.

ique

104.

25. Perfequentefque gyptii ingreffi funt poft eos, &

omnis 41,

equi.atus Pharaonis , currus ejus, & equites, per medium Pf4l.

113.3

Lo-

maris.

Hebr

24. Jamque advenerat vigilia matutina, * & ecce refpiciens

I1.2

D

P

Hh 5

Domi- *Sap

1915

lo

(12 Dei. Im edit. Sixt, legztur Domini.

tut

19. 4ngelus Dei.) In. columna nu-

Divi/zque eff aqua, ) Quia in Pf. 155

bis delitefcens.

I3. dicitur: Quwi drvifft mare. Rubrum in

H

20. Tenebrofa , €$. illuminans.) lilu-

divifenes, tradunt Klebrai tot fuiffe

minabat Hebrzos , /Egyptiis tenebras

in mari vias, quot erant tribus ifrael.

offundebat.

Mugrarat Angelus nu-

Sed incerta traditio, & eo loco Pfal-

mi vox ; Zivifonis, fignificat duo la-

bem regens ad ultimam Hebrzorum

12

aciem , & qua parte precedentes He-

tera maris divifi, inter qua via pate-

da

braos refpiciebat nubes, erat lucida ;

bat Hebrzis.

qua vero fubfequentes /Egyptios, te-

22. Siccimaris.) Quantum fatis erat

fit,

nebrofa.

Hujus lucis beneficio iter

ad commode tranfeundum ;

itaque

1G

ns,

fuum Hebrai profequebantur per ma-

Sap. 19. 7, dicitur : Ip mari Rubro via

um

re Rubrum tranfeuntes.

ffue impedimento,

Hoc maris fpatium

e1. Vehementi, 65 urente.) Vide fu-

trium leucarum eífe docet Adricho-

Ventus tantum

mius, & alii.

n

pra cap. to, n. 13.

immiffuseft ad alveum maris lutofum

24. Vigila matutina.

Dividebant

"o

exficcandum: nam divifio, & füfpen-

tam Romani, quam I

1

ebr&i unam-

2

fio aquarum Angeli minifterio fa&a

quamque noóctem in quatuor partes

Z&quales; quarum fingule erant ter-

eft. Oportet admodum latam fuiffe

V«

viam, per quam tres hominum mil-

narum horarum, eafque ab excubiis

m

liones unius nodis fpatio tranfierunt.

militaribus , que no&e quater mutari

Tota zoiie. ) Nimirum ufque ad in-

erant folite , vocabantur vigilig ;

t

greflum Hebraorum in mare,

egdemque ordine vigilia prima, vigilia

244

LIERI

EXODI

e

Dominus fuper caftrà /Egyptiorum per columnam ignis, & nu-

bis : interfecit exercitum eorum:

25

Et fubvertit rotas curruum, ferebanturque in profun-

Jj

dum.

Dixerunt ergo /Egyptii: Fugiamus Ifraelem: Dominus

enim

pugnat

)0ro.eis contra nos.

26. Et ait Dominus ad Moyfen :

Exteäde manum tuam

fuper mare, ut re

vertantur aquae ad /Egyptios fqper currus,

G!

& equites eorum,

y;. Cumque extendiffet Moyfes manum contra mare , re-

fi

verfum eft primo diluculo: ad priorem locum ; fugientibuf-

que JEgyptis occurrerunt aqua , & involvit eos Dominus

:

h

1

Ti

AR

medns fluétibus.

U

28. Reverfzeque funt aquae, & operuerunt currus, & equi-

tes cun&ti exercitus Pharaonis , qui fequentes ingreffi fuerant

mare; necunus quidem fuperfuit ex eis.

e

29. Filii autem Iírael perrexerunt per medium ficci maris,

& aqua eis erant quafi pro muro a dextris , & a finiftris.

30. Liberavitque Dominus in die illalfrael de manu JEgy-

ptiorum.

31. Ec viderunt ZEgyptios mortuos fuper litus maris, & ma-

num magnam, quam exercuerat Dominus contra eos; ti-

f

muitque populus Dominum , & crediderunt Domino , &

Moyfi fervo ejus.

CAPUT

fecunda &c.cenfebantur. Eratergo vi-

rus enim prius elati per rotas , jam

ilia matutinaquarta , & ultima noctis

rotis excuffis fimul cum rotis depri-

vigilia fub auroram , & diluculum.

mebantur in profundum.

ä

Refpiciens Dominus.) Angelus Deum

27. Reverfum eftl primo diluculo ad prio-

referens , qui latebat in columnaignis.

vem loeum.) Xlebr. ad fortitudinem faam,

Interfecit exercitum. ) Partem exerci-

ad fuum vigorem , ut fcilicet ficut

prius aquz tumefecerent, & flu&us

tus , eft fynedoche ; nam alia pars

hac cclefti fuorum ftrageterrita, dum

agerent.

fugam parat, ab aquis recurrentibus

31. Manum magnam.) Yngentem cla-

abforpta eft.

dem, quam potenti fua dextera Do-

X3. Ferebanturque inprofundum. ) Cur-

" rhinus patraverat.

*

** n u

z

3

1

1

QUAPUTT..XW

ie

l/raelite , gratüs Deo cum caníu peractis , venerunt in Maratb,

QUS

ubi amaritudine aquarum verja in. dulcedinem ,

'venem?at in Elim.

At

U5

1 " T'Unc * cecinit Moyfes, & filii I(rael carmen hoc Domino, ,

Sap;

IO.20.

Ie

& dixerunt; Cantemus Domino; gloriofe enim magni-

ficatus eft, equum , & afcenforem dejecit in mare.

u

lU

2. Fortitudo mea, & laus mea Dominus, & fa&us eft mi- « i,

hi in falutem , ifte Deus meus: & glorificabo eum ; Deus pa- r.. o.

Pfal.

tris meij & exaltabo eum.

Ul

. 3. Dominus quafi vir pugnator, omnipotens nomen ejus.

117.

int

. Id

4. Currus Pharaonis, & exercitum ejus projecit in mare

3

ele&ti principes ejus fubmerfi funt in Mari rubro.

"I8

$. Abyffi operuerunt eos , defcenderunt in profundum qua-

fi lapis.

j

6. Dextera tua, Domine magnificata eft in fortitudine ;

dextera tua, Domine, percuffit inimicum.

'7. Et in multitudine glorize tuae depofuifti adverfarios tuos:

t

mififti iram tuam , quae devoravit eos ficut ftipulam.

&

Bha

8. Et

1

ss

1. ( Ydrmen. boc. ) Quo genere. car-

in Hebrzo eft 5 £, quzvox Deum

T

minis confcriptum fit hoc can-

fortem fienificat.

Ceteri Dii infirmi

funt, & Dii non funt,

ticum ignoratur,

Jofephus verfus

hexametros fuiffe affirmat.

