Exod. 32. 27. & concupifcentium car-

pules v 53D fegzllz, que vox cimelium

nes Num. 11. I. & pena Core, Da«-

-

ipnificat, five rem -cari

thin, & Abiron Num. 16. 27

in

pretiofiffimam.

Qïmam 2X

pona murmuris Marie N«m. I2. Io.

Bibl. cum Com. Menoch, Tom, E.

E cce

579

LIBRI DEUTERONOMII

12. Si poftquam audieris hezec judicia, cuftodieris ea, c fe-

ceris, cuftodict & Dominus Deus tuus pattum tibi, & miferi-

cordiam, quam juravit patribus tuis

15. Et diliget te, ac multipli

bD1

ä:

, benedicetque fru&ui ven-

"

1950

tris tul, & fru

;(

u

tui terree tt

1Ce5

Ci;

umento tuo, atque vindemise,

oleo, & armentis, gregibus ovium tuarum fuper terram , pro

qua juravit patribus tuis, ut daret eam tibi.

*'Exo.

14. Benedi&tus eris inter omnes pqpüjos. -* Non erit apud te

25:26: fterilis utriusque fexus , tam in hominibus, quam in gregibus

tuis.

13. Auferet Dominus a te omnem languorem , & infirmita-

tes /Egypti peffimas, quas novifti; non inferet tibi, fed cunétis

hoftibus tuis.

16. Devorabis omnes popul

0$, qüos Dominus Deus tuus

daturus eft tibi. . Non parcet eis oculus tuus, nec fervies diis

eorum , ne fint in ruinam tui.

17. Si dixeris in corde tuo ; plures funt

: gentes iftze quam

ego, quomodo potero delere eas?

18. Nol met

ue

Lv

re, fed recordare, quae fecerit Dominus Deus

tuus Pharaoni , & cun&tis /Egyptiis.

y

I9. Pla

5

as maximas, quas viderunt oculi tui, & figna, atque

portenta, manumque robuftam & extentum brachium;

ut edu-

ceret te Dominus Deus tuus: fic faciet cun&tis popuïis? quos

metu

1

Lie

is

*Éxo.

20. * Infuper & crabrones mittét Dominus Deus tuus in eos,

13.29- donec deleat omnes, atque difpe

oiug

rdat, qui te fugerint, & 1a-tere

24-12.

potuerint.

21. Non timebis eos, quia Dominus-Deus tuus in medio tui

eít, Deus magnus, & terribilis.

22. Ipfe confumet nationes has in confpe&tu tuo paulatim,

atque per Päïte S.

Non poteris

eas delere pariter : ne forte

terrae.

23. Da-

multiplicegtur contra te beftiee

I3. Benedicerque fru&si ventris tui.)

16. Deverabis emues populos,) Gla-

Polleritatem tüam multiplicabit.

dio eos confumendo , & opus . eorum

diripiendo.

14. Nem erit apud te flerilis utvtufque

QO. Crabromes.

fesns.) Non elt hoc preceptum , fed

) Vide di&a Exod.

eft benedi&io , qua' conjugatis proles

23. 29.

p*omittitur.

oI. lao medio tsi eff.) 'Yecum eft ,

I5. Languorem && efrmitates 4Eoy-

te adjuvat.

Similis phrafis eft. Exod.

: peffizea..y Quijufmodi erant veficz

29- 45-

Q2. Nom poteris e«s

delere þaiit/ær. )

illz turgentes Vxod. o. o. & aliz pla-

hi

g8; qui

uqs

Vide di&a Exod. 25. 29.

Deus-a?&iigit 4Egyptum.

J

C.A P.USE

VH. & VHT,

571

25. Dabitque eos Dominus Deus tuus in confpe&u tuo: &

interficlet illos, donec penitus deleantur.

e

"

reges eorum in manus tuas, & difperdes

24. lradetqu

nomina eorum fub coelo : nullus poterit refiflere tibi) donec

conteras eos.

25.* Sculptilia eorum igne combures: non concupifces ar-

*21

Mach

gentum, & aurum, de quibus facta funt, neque affumes ex eis

I 2*49:

tibi quidquam, ne offendas, propterea quia abominatio eft

Dómini Dei tui

26. Nec inferes quippiam ex idolo in domum tuam: ne fias

anathema, ficut & 1llud eft.

Quafi fpurcitiam deteftaberis, &

velut inquinamentum ,ac fordes abominationi habebis, quia

anathema eit.

CAPUT VIIL.

Conimemorantur beneficia & afffi&tiones que Dominus eis in de-

- ferto immiferat, ne illerum & Dei fui fiant

"

imimemores.

Y Mn& mandatum, quod ego preecipio tibi hodie, attende

diligenter, ut facias, ut poffitis vivere, & multiplice-

mini, ingreffique poffideatis terram, pro qua juravit Dominus

patribus veftris.

2. Et recorda

beris cunétli itineris, per 'quod' adduxit te Do-

minus Deus tuus quadraginta annis per defertum, ut affiigeret

te, atque tentaret, & nota fierent, quae in tuo animo verfa-

a

bantur, utrum cuftodires mandata illius, an non.

3. Affixit te penuria, & dedit tibi cibum Manna, quod

ignorabas tu , & patres tui: ut oftenderet tibi, quod non *in *Matt

folo pane vivat homo, fed in omni verbo,' quod egreditur4- 4-

(occo

de ore Dei..

4. Ve- Luee

4- 4

94. Difperdes momima eorum.) lta ut

erceret.

9. Ut 4ffligereï £e. ) Duris rebus ex-

ne memoria quidem eorurn fuperfit.

o5. De quibu: falla funt. ) Hebr.

g. Afflixit te penuria.) INam in de-

quod eff fuper ea.. uuo fünt indu&a,

ferto Hebrai non invenerunt carnes,

& operta.

nec fegetes, irno frequenter nec ole-

26. Ne ffas Aatbera. ) ld eft, res

ra; itaque murmurarunt , & Deus mi-

excidio addi&a; qua fuccidenda, & ad

fitilis manna, ut patet Exod. r6. 3.

nihilum redigenda elt, ficut eft ipfum

Sed im omni verbo. )

idolum.

quocumque cibo.

Qua.cur:zque re,

4ve.) ld eft, vide, cura eft

Quod egreditur, de ore. Dei, ) Quodà

Te)

Catachrefis.

Ueus voluerit, aut jufferit,

H

72

L2 IBSRT DEUTERON'OMIIA

4. Veftimentum tuum, quo opericbaris, nequaquam vetu-

ftate defecit, & pes tuus non eft fubtritus, en quadragefimus

annus eft.

$. Ut recogite

s in corde tuo, quia- ficut erudit filium fuum

homo, fic Dominus Deus tuus erudivit te,

6. Ut cuftodias mandata

]

Domini Dei tui; & ambules in viis

ejus, & timeas eum.

7. Dominus enim Deus tuusintroducet tein terram bonam,

terram rivorum, aquarumque , & fontium : in cujus campls,

& montibus erumpunt fluviorum abyffi.

8. Terram frumenti, hordei, ac vinearum, in qua ficus, &

malogranata, & oliveta nafcuntur: terram olei,ac mellis.

9. Ubi absque ulla penuria comedes panem tuum, & rerum

omhium abundantia perfrueris: cujus lapides ferrum funt, &

de montibus ejus eeris metalla fodiuntur.

10. Ut cum comederis, & fatiatus fueris, benedicasDomino

Deo tuo pro terra optima, quam dedit tibi. :

11. Obferva, & cave, ne quando oblivifcaris Domini Dei

tui, & negligas mandata. ejus, atque judicia, & caeremonias,

quas ego praecipio tibi hodie:

er1

12. Ne poftquam comed

is, & fatiatus fueris, domos pul-

chras eed

ih

iii

averis, & habitaveris in eis,

13. Habuerisque armenta boum , & ovium greges, argenti,

& auri, cun&tarumque rerum copiam,

14. Elevetur cor tuüm, & non reminifcaris Domini Dei tui,

qui eduxit te de terra Z£gypti, de domo fervitutis :

bili,

15. Et du&tor tuus fuit in fo-litudine magna, atque terri

*in

4 Nequaquam 'llfz'æp;'/;æ/f defecit ) Di-

jus terra vifceribus , ac fodinis ferrum

vina virtute miraculum hoc opcran-

eruitur lapidis duritie.

IC. Benedicas Domi;za.) Gratias agen-

te; & mortuorum vefílimenta erant

ufui fuperflitibus.

INon tantum non

do, & precationem aliquam premit-

attrita Fuiffe, fed & cum flatura cre-

tendo , antequam ad menfam accedas ;

vifle veftimenta tradunt Hebrei.

nam ut ait D. Paulus r, ad Timoth

Pes tuus son efl fubmitus. ) Ylebr.

A. 3. Cibus /zutlificatur emim per wtr-

--m mtumuit.

Àum Dei (5 oratiozem.

iNec pedes intumue-

I5. Serpens ffata adurenf.) Videtur

zunt, neque lazfi, aut attriti funt.

fignificari bafiliftus, quod afflatu fuo

Sicut erudit felism . fuum bomo, &c.)

venenum adfpiret , & adurat..

Paterno fcilicet more te caftigando

Dipfzs.) Vide Num 21. 6. Dipfas

ad emendationem morum , non ad exi-

nomen ferpentis , cujus morfus ma-

tium , ut inimici puniri folent.

nàm fitim excitat in eo,

qui i&us

e(t: o^l« Gracis fitim fignificat, :

9. Cujus [apsdes -ferrum flmt) Ecu-

b

CAPUT,VHI.&IX.'

3573

*in qua erat ferpens flatu adurens, & fcorpio, ac dipfas, &

*Nuc.

nullé ommnino aqua: *'qui eduxit rivos de petra duriifima.

29. 9-

16. Et*cibavit te manna in folitudine, quod nefcierunt pa-

o1. 6.

*Exo

tres tul.

Et poftquam afflixit

, aC probavit, ad extremum mi-

17. 6-

fertus eft tui,

i

*Exo

17. Ne diceres in corde tuo: Fortitudo mea, & robur ma-

16.14

X

nus mez haec mihi omnia praeftiterunt.

18. Sed recorderis Domini Dei tui, quod ipfe v

ïräs tibi

prabuerit, ut impleret paCtum fuum; fuper quo juravit patri-

bus tuis , ficut praefens indicat dies.

19. Sin autem oblitus Domini Dei tui, fecutus fueris deos

alienos, coluerisque illos , & adoraveris: ecce nunc preedico

tibi, quod omnino difpereas.

20. Sicut gentes, quas delevit Dominus in introitu tuo, ita

& vos peribitis, fi inobedientes fueritis voci Domini Dei veftri.

"

CAPUT IX

Reprimitur elatio , ne futuras «vi&torias fibi fed [oli Domino ad[cri-

bant, cum [emper Deo adver[ati fint.

1. A Udi, Ifrael: Tu transgredieris hodie Jordanem, ut poffi-

deas nationes maximas, & fortiores te, civitates ingen-

tes, & ad coelum usque muratas,

2. Populum magnum, atque fublimem, filios Enacim, quos

ipfe vidifti; & audifti; quibus nullus poteft ex adverfo refiftere.

3. Scies ergo hodie, quod Dominus Deus tuus ipfe tranfibit

ante te, ignis devorans, atque confumens; qui conterat eos,

& deleat, atque difperdat ante faciem tuam velociter, ficut lo-

cutus eft tibi.

4. Ne dicas in corde tuo, cum.deleverit eos Dominus Deus

tuus in confpettu tuo : Propter juftitiam meam introduxit me

Dominus, ut terram hanc poffiderem, cum propter impietates

fuas iftze deletae fint nationes.

Ccce 3

$. Ne-

16. Quod ue[cterunt patres tui.) Quod

I. Odie.) Non multo poft, eft

idiotifmus Hebraus.

patres tui non viderant, neceo adci-

bum unquam ufi fuerant.

Ad eelum ufque muratas. ) klyper-

Miferius efl tui.) Dando tibi ter-

bole, altiffimis muris feptas.

yam bonis omnibus affluentem. ;

9. Filios Enacum. ) Mide fupra cap.

x

20. Gentes,quas delevir.) Tebr. quas

]. num. 28.

delez , perdit. ÜUtrumque verum; par-

. Tranfibit ante. 1e. ) Devorans,

tim enim deleverat, partim delebat. ^-& delens, ut fequitur , hoftes tuos ;

^

H

den

5

4

4

LIBRI DEU T.ERONOMII

$. Neque enim propter juítitias tuas, & sequitatem cordis

tui ingredieris, ut poífideas terras earum : fed quia illae ege-

runt impie,ihtroeunte te deletae funt: & utcompleret verbum

fuum Dominus, quod fub juramento pollicitus eft patribus

tuis, Abraham , Ifaac, & Jacob.

6. Scito ergo, quod non propter juíiitias tuas Dominus Deus

2

tuus dederit tibi terram hanc optimam in poffeifion

em, cum

duriffimse cervicis fis populus.

. Memento, & ne oblivifcaris, quomodo ad iracundiam

provocaveris Dominum Deum tuum in folitudine. Ex eo die,

quo egreffus es ex /Egypto usque ad locum iítum , femper ad-

veifum Dominum contendifti.

*Exo.

$. *Nam & in Horeb provocafli eum, & iratus delere te

17- 6 voluit,

2

9 -

m

do afcendi in montem, ut acciperem tabulas lapi-

; Quan

deas, tabulas pa&ti, quod pepigit vobifcum Dominus: & per-

feveravi in/monte quadraginta diebus, ac no&tibus, panem non

comedens, & aquam non bibens.

*Exo.

1o.* Deditque mihi Dominus duas tabulas lapideas fcriptas

.31-18. digito Dei, & continentes omnia verba, quae vobis locutus eft

53-15- in monte de medio ignis, quando concio populi congregata eft.

ir. Cumque tranfiffent quadraginta dies, & totidem no€tes,

dedit mihi Dominus duas tabulas lapideas, tabulas foederis,

*Exo.

12. Dixitque mihi: * Surge, & deícende hinc cito: quia po-

32- 7. pulus tuus ; quem eduxifti de /Egyp:o, deferuerunt velociter

viam, quam demonftrafti eis, feceruntque fibi conflatile.

3. Rurfumque ait Dominus ad me: Cerno, quod populus

Afte durze cervicis fit :

14. Dimitte me, ut conteram eum, & deleam nomen ejus

de fub coclo , & conftituam te fuper gentem, quae hac major,

& fortior fit.

15. Cumque de monte ardente defcenderem, & duas tabu-

las fcederis utraque tenerem manu ,

16. Vidiffemque vos peccaffe Domino Deo veftro, & feciffe

vobis vitulum conflatilem , ac deferuiffe velociter viam ejus,

quam vobis oftenderat:

17. Pro-

x

tam eflicaciter, & velociter, quam

6. Dwiifffiga cervicis.) Maxime cer-

vicofus , rebellis, & inobediens.

ignis ligna, aut flipulam abfümit. -

5. JEquizatem. ) Elebr. reciitudizem.

9. I2 Hereb provocaffi.) Per vituli

Cordi: iwi.) Mentis, & voluntatis adorationem. Exod. 52.

E

tux.

IQ. Concio, ) 'Co:tus populi.

X

C A JESU T. 1X

575

7. Projeci tabulas de m ambus meis , Confregique eas in

^osl

coni

d& «tu

LU. V eiuo.,

d]o

18. Et procidi ante Dominum ficut prius, quadraginta

bus, & no&tibus panem non comedens, & aquam non bibens,

Es

propter omnia peccata veftra , quze geffiftis contra Dommum,

& eum ad iracundiam provo

caí

k

Llo :

19. Timui enim mdwmt*on!*m & iram illius, qua adver-

fum vos concitatus, delere vos voluit.

Et cwaudlvu me Do-

minus etiam hac vice.

Aar

5o. Adverfum

LX«l

on quoque v x.nementer iratus;voluit eum

conterere , & pro illo fimiliter deprecatus fum.

21. Pcccatum autem veftrum, qucd feceratis, id eft vitulum,

arripiens,igne combuffi, & in frufta comminuens, omninoque

in pulverem redigens, projeci in torrentem,,qui de monte

defcendit.

22.*In incendio quoqüe & in tentatione & in fépulchris Num.

1r. 1. C

concupifcentise provocaftis Dominum :

16. 00

25. Et quando mifit vos de (Ldesbame7 dicens: A fcendite, ^^

c 21.

& poffi dete terram,

quam dedi vobis, & contempfiftis impe- ..

rium Domini Dei VCitTl, & non credidiffis eij neque vocem

ejus audire voluiftis:

24. Sed femper fuiftis rebelles a die , qua noffe vos coepi.

25. Et jacui coram Domino quadráginta. diebus, ac noctibus,

quibus eum fuppliciter deprecabar ne deleret,vos, ut fuerat

comminatus:

26. Et orans dixi : Domine Deus, ne difperdas populum

tuum, & hareditatem tuam, quam redemiiíti in magnitudine

tua,-quos eduxifti de /Eg ypto in manu forti.

27. RAe-

afcendere

Lg Prociditante Domiuum.) Non

noluiftis nifi. premiffis ex-

flatim a confra&ionetabularum legis :

ploratoribus , quod Deo difplicuit,

nam prius occidit Moyfes- 25. millia

quamvis ut id. fieret ,

fit aü'enfus

P*t.m I9:3:

adorantium vitulum populum incre-

puit, vitulum contrivit, &c. Vide

ïf ui,€5c.) Redit ad id , quod

Exod. 34.

f"pw dixefat.

Aliqui putarunt Moy-

22. lz incendio quoque.) Cum Deus

fem ter fuiffe in monte per 4o. dies ,

immifit ienem in eos, qui ob labo-

& 40O. no&es.

rem itineris murmuraverunt. IN. II. I

25.. Demine Deus., ($c.) Similem peg

In fentatione. Y Cum FHiebrai tenta-

omnia fere habes Moy(is orationem

verunt. Deum poítulantes aquam.

ante defcenfüm .primum de monte

Exod. r7. 6

cum primis tabulis lapideis, ; Exod.

Sepulobris concupiféentia.) Nidenum

32. num. II. & feqq.

134

Ig magnitudine tua. ) Hoc eft, cum

23. Nen crtdidiflis , 6(;) Nam eo

magnis , & admirandis prodigiis.

:

576

LIBRI DEUTERONOMII

27. Recordare fervorum tuorum, Abraham, Haac , & Jacob:

ne afpicias duritiam populi hujus, & impietatem, atque pec-

catum :

cant habitatores terrae, de qua eduxifti nos:

38. Ne forte di

Non poterat Dominus introducere eos in terram, quam polii-

citus eft eis, & oderat illos : idcir;o eduxit, ut interficeret

eos in foli:udine.

x

29. Qui funt populus tuus ;

& hæreäitas, tua, quos eduxifti

in fortitudine tua magna, & in bracliio tuo extento.

$

CAPUT X

Tabularum fecundarum inffauratio : Levitarum officia : timor &

dile£io Dei ad feroauda. precepta movere debent ; preputium

dum , peregrini amandi , & per Dei

cozf.d-is circumciden

somen jurandam.

Ex

N * tempore illo dixit Dominus ad me: Dola tibi duas ta-

34

(IJ

zI

bulas lapideas : ficut priores fuerunt, & aícende ad me

in montem , faciesque arcam ligneam,

2. Et fcribam in tabulis verba, quae

füerunt in his, quas

ante confregiíti, ponesque eas in arca.

3. Feci igitur arcam de lignis Setim.

Cumque dolaffem

duas tabulas lapideas inftar prioruim, afcendi in montem, ha-

bens eas in manibus.

4- Scripfitque in ta

bulis, juxta id, quod prius fcripferat,

verba decem, quae locutüs ett

Dominus ad vos in monte de

medio ignis, quando po

pulus congregatuseft: & dedit eas mihi.

pofui tabulas in ar-

s. heverfusque de monte, defcendi, &

cam, quam feceram, quae hucusque ibi funt , ficut mihi pree-

cepit Dominus.

N

u

6.* Filii autem Ifr

ael moverunt caftra ex Beroth filiorum

[6]

;ä

3I

Tacan in Mofera, ubi *Aaron mortuus, ac fepultus eft, pro qu

facerdotio functus eft Eleazar filius ejus.

T. Inde

20

&

ig

I. Ola tibi duas tabulas , €$c.) Vi-

6. Filii autem lf/rael maverunt caftra.)

de Exod. 34. F. & deinceps.

Quia inciderat mentio de tabulis le-

Faciefque arcam ligneam , &c.) Arca

gis, & arca, hic per parenthefim uf-

ceonftru&a eft a Moyfe poft acceptas

que ad numerum decimum quadam

interferuntur de Levitis, & Eleazaro

3 Deo fecundas tabulas legis, ut patet

fücceffore Aaronis in. Pontificatu :

Exod. 34. 28. conferendo cum Exod.

"

1. fed ante eas juffit Deus arcam

opportune autem h&c narrantur, quia

f.bricari Exod. 25. I0-

hi cuflodes erant facrorum , & prafer-

l3

—*l;

CAPUT X

577

7. Ihde venerunt in Gadgad : de quo loco proïfe&i, Caftra-

metati funt in Jetebatha , in terra aquarum , atque torrentium.

9. Eo tempore feparavit tribum Levi; ut portaret arcam

fcederis Domini , & ftaret coram eo in minifterio, ac benedi-

ceret in nomine illius usquezin praefentem diem.

uam ob rem non habuit Levi partem , neque poffeffio-

9.

nem cum

fratribus füis: quia ipfe Dominus potfeffio ejus eft,

ficut promifit ei Dominus Deus tuus.

1o. Ego

tim arce , & tabularum , qua in San-

dum mediate, tranfeundo fcilicet rur-

&o San&orum, utpote res fancüffi-

fus per Moferoth.

Quod fi hoc itu

&.reditu ad eumdem locum crefcat

ma , affervabantur.

Ex Berozb. .

i2 Mofwa.) Atnum.

numerus manfionum , dici fortaíffe

poterit noncenferi diverfas manfiones

53: 3I- contra potius indicatur eosex

eas, in quibus plufquam femel non

Mioferoth calirametatos effe in Bene-

iaacan.

Cum longiffi na fuerit filio-

multo temporis intervallo populus ca-

rum lfrael peregrinatio per defertum

ftra fixerit.

In terra dquarum y atque torrentium.)

totis 40. annis, videtur non impro-

babile utrumque accidiffe, ut fcilicet

In qua iulte aqu&;

| & multi tor-

femel ex Moferoth iveriht in Bene-

rentes.

9. Ee tempore feparavit. ) Dominus

iaacan, & rurfus femel hinc in Mo-

fcilicet.

fezoth.

ita Bonfrerius.

Al putant

Particula ee£ezpore, defignat

Mofera, & Moferoth non elIe idem, -

id quod geftum eft Aarone Pontifi-

ficut nez Beroth Beniaacan, & Bene

ce Num. 2. 6. ficet hicobiter ifla nar-

j*

ratio interferatur.

jaacan,

uamvis nomina fint fimilia.

lta Corneliüs a Lapide.

Vide Bon-

Ut portaret arcam.) Quod commu-

frerium late de hoc difputantem.

nium Levitarum erat, & f facerdoti-

bus fieri poterat, fi libuiífet, & fortaffe

Ubi Aarom mortuus, ac fepuleus eft.)

Bonfrerius putat montem Hor , &

fiebat , cum folemnier aliqua pompa

Mofera, & Moferoth eumdemlocum

duceretur.

Vide dica Jofue 2. 3.

Sraret coram eo in miniflerto. ) Quod

fuiffe, ad quem fecundo redierunt

liaelitz, ita tamem ut mons folus

erat facerdotum, qui ftabant. coram

Hor di&us fuerit, in quo Aaron obiit:

Domino miniftrantes in. tabernaculo,

adjacens vero locus, in quo cafira me-

& facrificantes.

tati, di&us fuerit Mofera, feu Mo-

Benediceret um momine lias.) Si be,

feroth.

nedicere in nomine fit idem, quod

7. dade venerunt 22 Gadgad. ) Ut,

benedicere nomen , hoc conveniebat

uzhic dicuntur, cohareant cum iis,

etiam Levitis , inter quos aliqui Can-

qua habemus Num. 33. 30. ita vide-

tores erant.concinendis divinis laudi-

rentur difponende manhones ut de

bus deflinari.

Si benedicere fit bene

Hefmona itum fit in Moferoth, inde

precari populo , videtur tantum ad fa-

in Benejaacan , inde rurfus in Mofe-

cerdotes pertinuiffe.

roth, de Mofereth vero in Gadgad ,

9- Dominas polfefio eius. ) Cuia Dei

ut habetur hic.

Cum autem dicitur

intuitu primitie, decime, & alia jura

cap. illo . 53. de Bene-jaacan & non de

ilis debentur, ad alimenta

; aliafque

Moferoth itum in Gadgad,, intelligen-

neceffitates.

Ddd4

ld. enms Cem.Memcb. Tom. I.

.

58

LIBRI DEOTERONOMII.

.' ro. Ego autem fteti in monte, ficut prius,

quadraginta die-

bus, ac noCtibus: exaudivit

que me Dominus etiam hac vice,

& te perdere noluit.

11. Dixitque mihi : Vade, & prae

cede populum, ut ingre-

diatur , & poffideat terram,

traderem eis.

quam juravi patribus eorum , ut

12. Et nunc, Ifrael, quid Dominus Deus tuus petit a te, nifi

ut timeas Dominum Deum tuum , & ambuüles in- viis ejus, &

diligas eum, ac fervias Domino Deo tuo in

toto cqrde tuo, &

in tota anima tua:

13. Cuftodiasque mandata Domini, & ceeremonias ejus,

quas

ego hodcie pracipio tibi, ut bene fit tibi?

1I4. En Domini Dei tui coelum efi

; & coelum cæli, terra,

*oPar. & omnia , qua&e in ea funt :

I9. 7-

Ij. Et tamen patribus tuis con

glütinatus eft Dominus, &

,Aob

amavit eos, elegitque fen

aen eorum polft eos; id eft vos, de

2412 cun&tis gentibus, fi

cut hodie comproba.ur.

16. Circumcidite igitur preeputium cordis veftri, & cervi-

E.ccli; C8

m veftram ne indurctis amplius.

35-15-

17. Quia Dominus Deus vefte

r, ipfe eft Deus deorum , &

A

or Dominus

10.34. X*

dominantium, Deus:m

agnus, & potens, & terribilis,

om.

qui perfonàm non àcc!

pit nec munera.

*

p

II

IS8. Facit judicium

pupillo, & viduse, amat peregrinum, &

G

alat. dat ei vi£tum , atque

z

veftitum.

6

:

&

a

19. Et vos ergo amate peregrinos, quia & ipfi fuiftis adve-

"d :

p

.P* n&e in terra ZEgypti.

o

À $

Matt

20.* Dominum Denum tuum timebis

; & ei foli fervies : ipfe

*

4.o. adhserebis, jurabisque in nomine il

ltus.

Luce

2I. Ipfe eft laus tua, & Deus tuus

; qui fecit tibi haec magna-

4 9. lia, & terribilia, & viderunt oculit

ui.

22.*Ín

iO. Égo autem féeti im moste ficut

coelum cceeli , empyreum corlum.

prius quadraginta diebus.) ÁAliqui pu-

15. Conclutinatus cff.) Quie meta-

tant Moyfem ter per 40. dies fuiffe

phora vehementis amoris effe&um

in monteSina, & hanc tertiam effe

fignificat.

vicem: hzc non tertia, fed fecunda

16. Gircemesdite praputizy cordis ve-

eft, atque. eadem cum illa, de qua

fíri.) LXX. duriziam cerdis.

Prapu-

cap. precedenti num 18.

Quare hic

tium metaphorice cordi tribuitur, &

eft hyfteron proteron.

Hicenim ver-

fignificat voluntatem pravitate, lü-

Íus reco ordine ponendus effét ante

xuria, vanitate, & cceeitate obtect

initium capitis.

& obduratam.

am,

I4- Cclum eff. & celum celi. ) Pér

2I. Jpfe eff laus tu4.) Obje&um ; &

€clum, intellige coclos mobilés; per

materia laudis tua,

*

.

AC A PAUSD IX &lXI.

579

22. * In feptuaginta animabus defcenderunt patres tui in *Gen.

fEgyptum: & ecce nunc multiplicavit te Dominus Deus tuus 46.2

Exod.

ni

ä.

ficut aüra coeli.

Es

CAPUT'XD

&

Recenfentur oaria Dei beneficia , multaque bona promittuntur fer-

vantibus ejus precepta, wala autem non fervantibus, boc ef?

Lbenedictio , & maledi&io.

i. A Ma itaque Dominum Deum tuum, & obferva praecepta

ejus, & czeremonias, judicia, atque mandata, omni tem-

pore.

o

Cognofcite hodie, qua ignorant filii veftri , qui non vi-

derunt difciplinam Domini Dei veftri, magnalia ejus, & ro-

buftam manum , extentumque brachium,

* $3. Signa, & opera, qua fecit in medio 7Egypti Pharaoni

regi , & univer(ze terrae ejus,

4. Omnique exercitui /Egyptiorum & equis, ac curribus,

quomodo operuerint eos aquae maris rubri, cum vos perfe-

querentur, &

diem :

deleverit eos Dominus uüsque in praefentem

$. Vobisque quz fecerit in folitud

äne, donec veniretis ad

hunc locum :

6. Et* Dathan, atque Abiron filiis Eliab, qui fuit filius Ru- *Nu.

ben: quos *aperto ore fuo terra abforbuit, cum domibus, &-16. 1.

*.

tabernaculis, & univerfa fubftantia eorum , quam habebant in

16.5

g

medio Ifrael.

7. Oculi veftri viderunt omnia opera Domini magna ; quae

fecit,

g. Ut cuftodiatis univerfa mandata illius, quae ego hodie

precipio vobis, &

poffitis introire, & poffidere tgr;am , ad

quam ingredimini ,-

Dddda

9. Mul-

29. Ip feptuaginta /mimaäus.) Hoc

ita ut nune nemo fuperftes fit, qui

explicatum eft Genef. cap. 46. n. 27.

vobis noceat.

6. Filigs Rubez.) Detribu Ruben.

gno[cite.) Confiderate.

Cum domibus.) Cum filiis, & familia.

— M

2. VCO

Difciplinam.) Caftigationem,

(09. Ut cuflodiatis unrocrfa mandata

qua vos Deus erudivit.

ejé:. ) Eloc eft, qua res vobis ftimu-

4- Deleverit eos.), E gyptios.

lo effe debet,ad Dei mandata cufto-

dienda.

H[aue im prafintem diem.) Omxvxino,

96

»c

?-

580

LIBRI DEUTÉRONOMII

9. Multoque in ea vivatis tempore :

h

quam fub juramento

pollicitus eft Dominus

& melle manantem.

patribus vcftris, & femini eorum, la£te;

Ic. Terra enim,

ad quam ingredieris poffidendam, non eft

ficut terra JEgypii,

de qua exifli , ubi ja&o femine in horto-

rum morem aqua ducuntur irrigus:

1I. Sed montuofa eft, & campettris,

de coelo expe&tans

pluvias.

I2. Quam Dominus Deus tuus femper invifit, & oculi illius

in ea fant a principio anni usque ad finem ejus.

*Sup.

13. * Si ergo obedieritis mandatis meis

,qus& ego hodie pra-

19.12. cipio vobis , ut diligatis Dominum Deum

veftrum, & ferviatis

ei in toto corde veftro, & in tota ani

ma veftra.

14. Dabit pluviam terrae veftrae temporaneam,

& ferotinam,

: ut colligatis frumentum , & vinum, & oleum,

15. Foenumque ex agris ad pafcen

da jumerta, & ut ipfi co-

medatis , ac faturemini.

16. Cav—cit*ej

TO. 7atfo femine.

) Quod in 7Egy-

Jpnt , quos vufiicus, quotres agros vilt ri-

pto fit poft Nili inundationem,

gare, feazdit, ac mox necef[.rio delabi-

Ub;

n dqua ducumtur. irrigua. )

Jur 5 necontinse cadat, proximum j ul-

Hebr. quam rigabas pede ffest borteno,

CrEH Uuirague mammu retinæf, gao totzm.

labore pedum, dum aqua portatur ;

corpus[zffentat.

Interim p edes PA

vel dum huc illuc pedibus difcurren-

manusvero pedom funguntur officio ; in-

dum elft, ut aqua areolas omnes hor-

Kfl;t entm manibus, quarem . eff agere ,

torum infundat.

Vidi in hortis oH-

operctur pedibus » quorum eff flare.

tores, dum per fulcos ad fua oleade-

II. De celo expetlans plzwizzm.) Quæ

rivant, pedis oppofitu, velaquam fi-

ftentes, vel alio defle&entes. - Vitru-

fi fuis adfittemporibus, utilior, & fa-

vius lib. Io. cap. 10o. de-rotis molen-

tis eft arboribus. Hebr. Ze plzvia. c«-

li bibit aquam.

dinorum verba faciens, ait illarum

pennas fluminis impetu verfari, /fze

IO. Deus tums [emper invifir.) Qua-

operarum calcarura, ex quo colligitur

fi intentus ad benefaciéndum illi tem-

poribus opportunis.

rotas aliquas fieri folitas, que pedum

calcatura ad hauriendam aquam, aut

Iq. Temporaneam, &5 firo. £1a52.) Plu-

ad alios ufus, verfarentur , &hocfor-

via temporanea eft que& mature ;

taffe :eft quod hic dicitur , ;;5 pe-

tempeflive menfe Oc&tobri, jactis in

des , ffcst bortums ; tales enim machi-

terram feminibus, in Judea depluit &

n£ in hortis prafertim funt opportu-

femina germinare facit. Serotina efl,

ng, ad minuendum laborem olitorum,

ut etiam tollenones, Philo r. de con-

qua& fero menfe Aprili, aut Majo de-

pluit, frugefque & fru&us ad matu.

fufione linguarum rem ita defcribit,

ritatem perducit. Significatergo hzc

Qgalis ef aquaria machina, que helix

phrafis omnem pluviam tempeílivam

VOrdfur, n cujus medio gradus autdgm

opportunam frugibus.

e?*

-&'

CAPUT Xl

581

Ü

16. Cavete; ne forte decipiatur cor veftrum, & recedatis a

Domino , ferviatisque diis alienis, & adoretis eos:

"

17. Iratusque Dominus claudat ccelum , & pluviee non de-

fcendant, nec terra det germen fuum, pereatisque velociter

de terra optima, quam Dominus daturus eft vobis,

19. * Ponite hzec verba mea in cordibus, & in animis veftris, * Sup.

& fufpendite ea pro figno in manibus, & inter oculos veftros $. 9.

collocate.

19. Docete filios veftros, ut illa meditentur, quando fede-

ris ín domo tua, & ambulaveris in via, & accubueris, atque

furrexeris.

0. Scribes ea fuper poftes, & januas domus tuz :

;t. Ut multiplicentur dies tui, & fil.orum tuorum, in terra,

quam juravit Dominus patribus tuis, ut daret eis, quamdiu

ccelum imminet terrae.

^^

t É

Si enim cuftodieris mandata ,

quae ego praecipio vobis,

& feceritis ea, ut diligatis Dominum Deum veftrum , & am-

buletis in omnibus viis ejus , adhserentes ei,

23. Difgende: Dominus omnes gentes iftas ante faciem ve-

.

ores, & fortiores vobis funt.

itram , & poffidebitis eas, quae maj

24. " Omnis locus, quem calcaverit pes vefter, vefter erit.*Tof.

A deferto, & a Libano, a flumine magno Euphrate usque ad - 3-

mare occidentale erunt termini veftri.

4s. Nullus ftabit contra vos : terrorem veftrum, & formi-

dinem dabit Dominus Deus vefter fuper omnem terram, quam

calcaturi eftis, ficut locutus eft vobis.

26. Et propono in confpectu veftro hodie benedi&tionem,

& maledictionem :

27. Benedi&tionem, fi obedieritis mandatis Domini Dei ve-

&

ri, quae ego hodie praecipio vobis.

28. Maledi&tionem, fi non obedieritis mandatis Domini Dei

Dddd 3

veftriz

9. Sufpendite ea pro fégno. ) .Affi-

22. Vi;'s ejus.«) Mandatis ejus.

24. Omnis locus , quem. calcaverit pes

due ea vobis proponite , vide dicta

cap. 6. num. $

vefler, velter er;z. ) Intellige intra ter-

19. Quando fideris av domotua , &.)

minos , illis a Deo affignatos ; neque

Ubique, omni tempore, & loco.

enim totam terram , vel quidquid ubi-

OI. Qaamdis celum imminet rerra.)

vis terrarum veftigio premerent , vo-

luit Deus illorum pofleffioni adícribi;

Proverbialis forma dicendi , fignificat

ut fuo more Rabbini fomniant,

m ateruum: in Hebr. eft, josra. dies

eli füper terram.

06. Presono. ) Optionem do.

*v

23

582

LIBRI b-EUTER"ONOBïII

veftri, fed recefferitis de via

y

; quam ego nunc oftendo vobis,

& ambulaveritis poft deos alienos; quos ignoratis.

29. Cum vero introduxeritte Dominus De

us tuus in terram,

ü

ad quam pergis habitandam

, pones benedictionem fuper mon-

d

tem Garizim, malediétionem fuper montem Hebal :

3o. Qui funt trans Jordanem, poft viam, quze vergit ad folis

occubitum, in terra Chananai, qui habitat in campettribus

contra Galgalam, qus&e eft juxta vallem tendentem, & intran-

tem procul.

31. Vos enim tranfibitis Jordanem, ut poffideatis terram ,

quam Dominus Deus vefter daturus eft vobi

$, ut habeatis, &

poffideatis illam.

32. Videte ergo, ut impleatis c&eremonias, atque judicia;

quae ego hodie pro pónam in confpettu veftro.

CAPUT XI.I.'

Pm?iþit exterminari. idololatriam , decimas , ac primitias veddi

Jacrificia certo loco exfoloi , &? comedi, Janguinemque

vitari.

-*

1. E T/£c funt præ&eptaïatqu'e judicia, QUæ fac

ere debetis in

terra, quam Dominus Deus patrum tuorum daturus eft

tibi, ut poifideas eam cun&is diebus, quibus füper humum

gradieris:

2. Subvertite omnia loca, in quibus colu

evn

vCiu

nt gentes, quas

poffeffuri eftis, deos fuos fuper montes excelfos, & colles, &

fubter omne lignum frondofum.

9.* Diffi-

29. Pones beneditiionem füper montém

qui erantin monte Garizim, cum ma-

Gar;zim , maleditlionem [uper monten

ledidio ad eos, qui er

Hebz/.) Cum lfraelite perveniffent in

bal.

ant injugo He-

Itaquepezes &eneditlionem &f za-

montem Llebal, fex tribus in eo con-

led-cionem idem eft , ac benedicentes,

ftiterunt , aliz fexin primo jugo mon-

aut maledicentes, ut explicatum eft.

tis Garizim Ínterim facerdotes inter

utrumque jugum confiftentes modo

Vide infracap. .27. & fofue cap. g.a

num. 3o. ufque ad finem.

benedi&iones in obfervatores legis,

3o-' Zexta vallem tendentem ,. €$ in-

modo maledidiones, & diras in eam

frantez procel.) fuxta Aulon vallemr

violantes jaciebant ; populus vero ad

fingulas five malediciones, five be.

in ingentem quamdam longitudinem

nediQiones refpondebat, 4es&. Cum

protenfam. Hmc vallis illa eft, qua

s

enef. 12. 6. vocatur Cozvzllis HIufhris,

ergo benedi&io pronunciata fuerat,

2. Esies q445s.) Cuarum terramy

& opes poffeffuri eftis.

munüus re*fpondendiperginebat ad eos,

e?9

207

& .

CAPUT XI.

583

)

3. * Diffipate aras eorum , & confringite üat:uaä, lucos igne * Sup.

d

". ag

combuiite, & idola comminuite : difperdite nomina eorum

2

A6.

de locis 1llis.

6'406

4. Non facietis ita Domino D

Eo veftro :

s. Sed ad locum, quem elegerit Dominus Deus vefter de

cun&is tribubus veftris, ut ponat nomen fuum ibi, & habitet

in eo, venietis :

6. Et offerctis in loco 1ll

o holocaufta, & viétimas veftras,

decimas, & primitias manuum veftrarum , & vota, atquekdo-

naria, primogenita boum , & ovium.

7. Et comedetis ibi in confpe&u Domini Dei veftri: ac lg-

tabimini in cun&tis, ad quce miferitis manum vos, & domus

veftrze, in quibus benedixerit vobis Dominus Deus vetter.

8. Non facietis ibi, quáe nos hic facimus hodie, finguli quod

fibi re&tum videtur.

9. Neque enim usque in przefens tempus veniftis ad re-

quiem, & poffeffionem , quam Dominus D

3

eus vefter daturus

eft vobis.

10. 'Tranfibitis Jordanem, & habitabitis in terra, quam Do-

minus Deus vefter daturus eft vobis, ut requiefcatis a cunétis

hoftibus per circuitum , & absque ullo timqre habitetis :

IIr.Ín

Super ammne lignuns frondojum.) In mon-

Comederis.) De hoftiis pacificis ,

tibus,collibus, tucis idololatrz fuos co-

