&bodeft le Tehorva , Santlitas Tebova , qua-

Tiete

Tunicam.) Wactam ex byffo , fii-

fi dicat: Deus Santiffimus eft, imo

&am , fine rugis, aut finibus ad cru-

ipfa Sanaitas.

Colendus ergo rite,

ra tantum ufque demiífam fecundum

þefäm

fancte, & reliviofe.

S. Hier. qui tamen eam poderem vo-

fe

37. Super. Tiaram. ) Hyacinthinam

cans ad talos ufque defcendiffe, figni-

cundum Jofephum.

ficare videtur.

38. Que obtulerunt. ) Quafi dicat,

Tiaram.) Ka eft, que etiam cida-

Qum

commiílas, dum non rite offerunt,

ris dicitur, & mitra.

'Fiara Pontifi-

Poxt

fequenonfancificant, ut debent. Vel

cis capitis eratintegumentum aliquan-

eorum, pro quibus ipfi Deo facrifi-

tulum affurgens , & fafcia , feu vitta

;1

cia obtulerunt.

Portat autem pro

Wrani

circumdatum , ut olim mos regibus

€n

lis fupplicaturus , & fatisfa&urus in

& facerdotibus,

Chrifti figuram.

Et balteum.) Z.onam extimam , qua

T?

lit placatus fit ezs Dominus. J Hacenim

fuperhumerale, & omnes alias velítes

[v

quafi proteftatione laudis, & fanai-

cingat. :

Tort

tatis Dei, hocqueactulatrie, & obe-

Opere phumarii.) Nidefuüpra c.26. 1.

A

dientiz vel maxime exorabit Deum;

40. Porrofiliis 4aron, 65c.) Hicnu-

deo

merantur velles minorum fàacerdo-

Ticer

ut populo reconcilietur, & hoe mo-

do portabit, & auferet peccata populi.

tum, qu& erant quatuor.

Femina-

D

n

39. Stringefaue . tunicam byfo. ) KMtt

lia, tunica linea, zona, tiara.

Ca-

8

quarta veftis facerdotalis, fcilicet tu-

rebant ergo tunica hyacinthina , E-

petu»

nicalinea, & ftri&a. Hanc tunicam

phod, rationali , & lamina aurea,

n

!

.

C'AiDUT.XYVIL & XX[XQ.

coati

Dhytr-

41. Veftiesque his omnibus Aaron fratrem tuum , & filios

In.

ejus cum eo. . Et cun&torum confecrabis manus, fan&tificabis-

daatr

]

que illos, ut facerdotio fungantur mihi.

i. CO

42. Facies & feminalia linea, ut o

periant carnem turpitudi«

nis fuce, a renibus usque ad femora.

0pe-

43.- Et utentur eis Aaron, & filii ejus, quando ingredientur

tabernaculum teftimonii, vel quando appropinquant ad altare,

ial

ut miniftrent in fan&tuario, ne iniquitatis rei moriantur: Legi-

Iniqu-

timum fempiternum erit Aaron, & femini ejus poft eum.

1 in

emper

CAPUT XXIX

, &

Que fuerit Jacerdotum confecratio, ritusque oblationis pre illis, &?

qui bis oblationibus vefcentur : ac de duobus agnis anniculis

05, dC

quotidie offerendis.

Ed & hoc facies, ut mihi in facerdotio confecrentiu'. Levit

LS

* 'Tolle vitulum de armento, & arietes duos immaculatos,?: ?-

2. Panefque azymos, & cruftulam abfque fermento, quze

] byfä-

d

confpería fit oleo, lagana quoque azyma oleo lita: de fimila

etam,

triticea cunCta facies.

pofít ,

3. Et pofita in caniftro offeres: vitulum autem, & duos a-

Iaf«

rietes.

, lii

d a

4- Et Aaron, ac filios ejus applicabis ad oftium tabernaculi

jndum

tefimonii. Cummque laveris patrem cum filiis fuis aqua ,

m Y-

5. Indues

[ii-

o

cum nomine Domini, qua/m habebat

cidg-

Pontifex:

1. [N f/acerdotio.Y Md facerdotis fun-

jntit

Gtiones.

At. - Covfterabis manas.) klebr. zmpie-

dyomaculatos.) Integros , non clau-

(qidt-

bis, fcHicet dans in manus ,- quod of-

vittà

ferant.

Idenim fiebat in facerdotum

dos, non oculo uno carentes , &c.

2. Crufiulam.) Placentam.

gibus

confecratione : fenfus ergo eft , con-

Que confberfa fit oleo. ) Xlebr.

[ 4

fecrabis eos in facerdotes.

, qllæ

retur,

commifia fítoko, cum fcilicet fubige.

25j

49. Feminalia.) Linea ex byiTO re-

torta, ut vult Jofephus.

Lagama quoque. ) TLagana funt liba

4 renibus ufque ad. genua, ) Inclufive.

41

ideo infWtuta feminalia, ne,fi cadere

tenuia, aqua commifta cum fübigun-

c u

tur, fed cum offeruntur in oleo frixa.

do.

facerdotern contingeret , revelaretur

3. Vitulum autem, & duos avietes.) O£-

turpitudo ejus , ut loquitur Scriptura.

feres, id eft, fiftes, & applicabis ad

niti

. 42* Legitzmum. fémpiternum.) Liex per-

e

tabernaculum , ita poftea immolen-

petuo fervanda Aaroni, & pofteris ejus..

tur, de quo n.1o.

Bibl. eum. Com. Menuotb. T. L.

P

Z

-

^5

78

LIBRIB£XODIE

e

$. Indues Aaron veftimentis fuis, id eit, lirea & tunica, &

lU

ao

fuperhumerali, & rationsli: quod conftringes balteo.

6. Et pones tiaram in capite ejus, & laminam fíanGam fu-

16

des c

per tiaram ,

7. Et oleum un&ionis fundes fuper caput ejus: atque hoc

C]US,

ritu confecrabitur.

10

$. Filios quoq

ue illius applicabis, & induäs tunicis lineis;

cingefque bal:eo.

tio €

9. Aaron ícilicet, & liberos ejus, & impones eis mitras:

D)

& fi

eruntque facerdotes mihi religione perpetua. Poftquam ini-

20

tiaveris manus eorum,

*Lev.

nesf

10. * Applicabis & vitulum coram tabernaculo teftimonii.

1.

Imponentque Aaron, & filii ejus manus fuper caput illius,

&f

fanni

1I. Et mactabis eum in confípettu Domini, juxta oftium

tabernaculi teftimonii.

p

12. Sumptumque de fanguine vituli, pones fuper cornua

ol

£0

lum

altaris digito tuo, reliquum autem íanguinem fundes juxta

bafim ejus.

*Lev.

13. * Sumes. & adipem totum, quioperit inteftina, & reti-

3

culum jecoris, ac duos renes, & adipem, qui fuper eos eft,

pec

Vál

& offeres incenfum fuper altare.

pe

W

al

14. Carnes vero vituli, & corium, & fimum combures fo-

quod

dotis

ris extrg caftra, eo quod pro peccato fit.

]px& D

r;. Unum

Wt pa

16

$. Vefiimentis fuis.) Feminalium hic

cata fua vitulo imponere , illumque

füper

nulla fit mentio , quia jam ea indue-

ut vi&imam pro fuis peecatis offerre,

habet

rant Aaron, & ejus filii honefle, ut

utfic emundati dieni reddantur , -qui

Mm

lavarentur, ait Beda.

pro aliorum peccatis intercedant , &

facrificent.

fint y

7. Oleum untlionis. )

Hoc pecuiiare

18

fuit fummi facerdotis, ut olio un&tio-

ir. Matfabiseum.)'Tu Moyfes; nam

nis in capite ungeretur ; nam de mi-

etiam Moyfes facerdos licet vifibili

nf

initiatione confecratus non effet. [ta-

[/7

noribus facerdotibus nihil tale legitur.

Super caput ejus. ) Depofita tiara.

que legimus in. Pf. 98. 6. Moy/es , &

ii

Undio hec peculiariter fiebat in

4aron in facerdotibus ejus.

ime |

Vi

fronte decuffim formando five vac*

3. Et offeres incenfum. ) Elecomnia

lic A

]ta Rabbini-

inftar thuris accendes , & adolebis , ut

uwóv.

evaporent in fumum , & incendan-

teS, [

9. Jgitiaveris mamus eorum, ) Oleo

tur in honorem Dei.

ii

Adeps ergo ,

pici

inüngens.

Caput tantüm Pontificis ;

& renes vocantur zzce

»fum, id eftr—vi-

manus etiam minorum facerdotum

&ima incenfa.

€him

inunguntur.

14-. Extra coffra , €5c.) Ratio , cur

feoni

1o. Jmponentque manus.) Ut hoc ri-

hec omnia extra caftra comburenda

Tháti

tu conteítentur fe peccatores, &pec-

fint , redditur , quod hoflia fit pro

Wt

GAX DBU I XXIX.

e

$27

at

rj. Unum quoque arietem fumes

; fuper cujus caput ponent

Aaron, & filii ejus manus.

im fu-

I6. Quem cum mattaver

is, tolles de fanguine ejus, & fun-

des circa altare.

e ht

.17. Ipfum autem arietem fecabis in frufta, lotaque inteftina

ejus, ac pedes pones fuper concifas carnes, & fuper caput illius,

ineis,

18. Et offeres totum arietem in incenfum fuper alta

re : obla-

tio eft Domino, odor fuaviffimus victimse Domini.

ittas:

19. Tolles quoq

ue arietem alterum, fuper cujus caput Aaron,

] íni-

& filii ejus ponest manus.

20. Quem cum immolaveris , fumes de fanguine

ejus, & po-

Dofill

nes fuper extremum auriculze dexterze Aaron, & fili

orum ejus,

lj

& füper pollices manus eorum, ac pedis dex

trí, fundesque

Y

ftm

fanguinem fuper altare per circuitum.

21. Cumq

ue tuleris de fanguine, qui eft fuper altare, & de

u

oleo un&tionis, afperges Aaron, & veftes ejus, & fili

Os, & ve-

j

itimenta eorum. Confecratisque ipfis, & vettibus,

P.p.3

hl

7

25.'Tolles

fe

d

"

peccato, non quod omnis hoflia prb

ferretur ; alter aries oblatus eflin ho-

peccato eo-modo combureretur, fed

füiam pacificam ; vitulus denique ob-

$ f

quod hoftia pro peccato fummi facer-

latus eft pro peccato.

dotis, aut pro multis, quorum unus

19. rietem alterum. ) Hic eft ariesfy

um

ipfe effet, hoc modo comburi debeat,

qui offertur in vi&imam pacificam,

|

URLSY

ut patet Levit. 4.

ut fcilicet profpere facerdotium nov:

16. Fundes eirca altare. ) Eioc eit»

mque

facerdotes fufeiperent, utqueillud eis,

fuper ipfüm altare per circuitum , ut

& populo pacificum , ideft, fauftum ,

fettt

habetur paulo poft in hoflia pacifica;

& fortunatum foret.

nam eadem &hic, & 1bi in Hebrzo

N

*

!

funt verba.

20. Quem cum immolaveris.

j

Cum

jugulando facrificaveris Deo. ^ Nam

4

18. Oblatio eff -Domino.) Ylebr. Lolo-

poi

lea aries hic ad plenam facrifcii

hr

cauftum eft Domzno,

fipil

confummationem cumburendus. erat.

Odor [uaviffemus. ) Flebr. odor quietis,

Et pones.) Sanguinem fcilicet arietis.

t

inquo fcilicet fuaviffime, & jucundif-

ï;,ö'

fime odoratus conquiefcit.

Et füper pollices mamus eurum. ) Polli-

ces tantum manus dextra finguli fan.

Vidlime Demini. ) n confecratione

guine afpergebantur, quod clarius ha-

nnia

hae Aaronis, & filiorum in facerdo-

s,ut

betur in textu Hebreo , in quo legi-

lt«

tes , oblatum fuit omne penus facri-

EE

lic

mus: &5 fuper pollicem manus eorum dex -

ficiorum ,. fc

et holocauflum , &

tere , €$ füper polliceg: pedis eorum dexteri.

(g0s

pacificum , & pro peccato ; ad illa

Lv

enim oíferenda ordinabantur, & con-

21. De oleo untlionis.) De cujus com-

pofitione cap. 3o. n. 23.

fecrabantur ipfi, — INam aries unus pri-

Hfperges.) Oleo fcilicet, & fangui-

' [

mario oblatus eft in holocauftum;

gndz

ne, vel feorfum acceptis ,

vel , quod

licet & comitanter pro peccatis of-

probabilius videtur,

po

fimul mixxtis

309

LIPRI — EXODI

e

22. Tolles adipem de ariete, & caudam, & arvinam, quse

eju]

operit vitalia, ac reticulum jecoris, & duos renes, atque adi-

"

pem, qui fuper eos eft, armumque dextrum,.eo quod fit aries

O

confecrationis :

LW

7

(titua

23. Tortamque panis unius, cruftulam confperfam oleo, la-

iil !

ganum Ge caniftro azymorum, qu

od pofitum eft in confpe&u

Domini.

eju:

24. Ponesque omnia fuper manus Aaron, & filiorum ejus,

& fan&tificabis eos elevans coram Domino.

qui f

25. Suícipiesque univerfa de manibus eorum : & incendes

den

fuper altare in holocauftum , odorem fuaviflimum in confpe-

fnant

&u Domini, quia oblatio ejus eft.

26. Sumes quoque pectufculum de ariete, quo initiatus eft

nibu

Aaron fan&tificabisque illud elevatum coram Domino, & ce-

det in partem tuam.

quig

^

27. San&tificabisque & pe&tufculum confecratum, & armum,

j

quem de ariete feparafti,

ejus

28. Quo initiatus eft Aaron, & filii ejus, cedentque in par-

tem Aaron, & filiorum ejus jure perpetuo a filiis Hfrael, quia

Tatitu

primitiva funt, & initia de victimis eorum pacificis, quze offe-

ür f

runt Domino.

—

29.Veftem

üe?f

fhort

22. Et caudam.) Siquidem cum fa-

illa ad Deum pertinere , ac deinceps

fenio

crificium pacificum effet ex ovina fpe-

fimilia Deo fan&ificanda effe , & of-

cedet

ferenda per manus facerdotum.

fecre

cie, reliquis addebatur & cauda in al-

tari cremanda , cum in ceteris vi&i-

26. Quo. initiatus eff JMaron. ) Qui

fecri

mis cauda non cremaretur in altari.

UO .

Eo quod fit aries confecratzonis.) Wed-

fcilicet aries immolatus eft pro felici

m

confecratione Aaron.

ditur ratio, curarmus dexter hic com-

27. Santhificabz/que E$. pellufculum.) ld

conft

buri jubeatur, cum alioqui in aliis pa-

30

cifieis non combureretur, fed in par-

eít, offeres pectufculum Deo.

us

Petlufeulum

0. 6 armum.) Statui-

tem ipfius facerdotis caderet cum pe-

o

&ufculo, qua de re vide Levit. 7. 1o.

tur lex generalis de facrificio pacifico,

[

ebi

fed nimirum hic indicatur id peculiare

non eo quod hic offertur pro confe-

»erle)

cratione facerdotum , fed deomni eo,

fuiffe huic vi&imsz confecrationis, ut

jl

armus ipfius dexter abfumeretur.

quod in pofterum oblaturi erant filii

Aà00l

23. In confpetiu Domini. ) Coram al-

lfrael, ut fcilicet ex eo pe&ufculum ,

tari holocauítorum,

& armum dent facerdotibus, ficut ip-

34

fi facerdotesin fuo hoc facrificio utrum-

Rlig

24. Santificabis eos elevans , €$c.)

Yi

Hac facerdotum fan&ificatio non erat

que dederunt Deo.

aliud , quam elevatio manuum eorum

28. Quia primitiva funt, & ini!iz;

D

fUS i

cum muneribus facta per Moyfem,

&c.) Quia hec funt partes primz,

hi

qua elevatione fignificabatur munera

qu& iniio e vicdima pacifica, fepa-

k r

CAPUT XX

301

, qüæ

29. Veftem autem fanttam, qua utetur Aaron, habebunt filii

|e adi-

ejus poft eum, ut ungantur in ea, & confecrentur manus eorum.

t are

3o. Septem diebus utetur illa, qui pontifex pro eo fuerit con-

ftitutus de filiis ejus, & qui ingredietur tabernaculum teftimo-

0, l-

nii, ut miniftret in Sanctuario.

peu

41. Arietem autem confecrationis tolles, & coques carnes

ejus in loco fan&to:

*Lev

| eus,

32. Quibus vefcetur Aaron, & filii ejus.. *Panes quoque,

8.3I

qui funt in caniftro, in veftibulo tabernaculi teftimonii come-

&2

endes

dent,

9.

33. Ut fit placabile facrificium, & fant&tificentur offerentium

Matt

nípe-

manus.

Alienigena non vefcetur ex eis, quia fan£ti funt.

12.

us eft

44. Quod fi remanferit de carnibus confecratis, five de pa-

k -

nibus usque mane

, combures rc::liquias igni: non comedentur,

-quia fanctificata funt.

um

35. Omnia, quze preecepi tibi, facies füuper Aaron, & filiis

ejus: *Septem diebus confecrabis manus eorum.

| pi

Pp35

36. . Et

qua

offe

rantur Deo, Deique nomine offerun-

feu, ut Deus oftendat, fe hoc facrifi-

tur facerdoti.

cio placatum, quandoquidem eos tam

29. Veffem autem [antlam , t$c.) Ne-

benigne ad menfam fuam, hoc eft , ad

flen

fuas vicimas invitatos admittat.

—

ftes Pontificis fan&is ufibus deputans

mortuo patre Pontifice accipiet filius

Santlificentur "offerentium. manus. ) Et

fenior, qui patri in Pontificatu füc-

contadu hujus fanói cibi, & ex hac

nceps

caeremonia, fanctoque convivio, ma-

& of

fecretur Pontifex.

cedet, utiisindutus ungatur, & con-

Unáio, & con-

is quodammodo confecrentur , &

fecratio novi Pontificis fiebat ab ali-

fan&ificentur manus eorum.

! Qui

quo e minoribus facerdotibus; neque

Alienigena.) Quui non eft de ftirpe

feiii

enim erat major aliquis, qui illum

Aaron, etiamfi fit de ftirpe Levi.

confecraret.

Quia fantli funt.) Qiuia fcilicet hi

;l

30. Septem diebus. ) Septem conti-

panes Deo oblati funt pro confecra-

nuis diebus, quibus durabit ritus con-

tione, non Levitarum,fed Sacerdotum.

atüi-

fecrationis , nec poterat feptem illis

34- Quia fantiificata funt. ) K.odem

fic0,

diebus confecrandus a tabernaculo re-

die abfumi volo, ne aliqua circa illa

)nfe-

cedere. Ley. 8. 55.

irreverentia contingat, ne , fi inpo-

jie0)

31. d» loco fandio. ) In atrio ante

fterum refervata ad profanorum ma-

t f

tabernaculum, igne ex altari fumpto.

nus forte veniant, aut cum incipiant

32. Qui funt in caniffro.) ldeft, qui

putrefcere, & maleolere, projiciantur.

fllf.n j

ii

reliqui fu5t; neque enim omnes im-

3$. Septem diebus, €&/c.) Pracipitur,

um

pofiti fucrunt manibus facerdotum.

ut in confecratione facerdotum per

33. Ut fit placabile [acrificium.) Sen-

feptem dieshac quatuor quotidie fiant.

1T.

qiffl,-

fus eft fecundum Hebr. quod fit. fa-

I. ungantur manus fàcerdotum.

fs

crificium, per quod expiatio fada fit,

immoletur vitulus.

Iil. mundetue

& manuum facerdotum confecratio ,

altare.. IV. ungatur altare.

g

e

j

m^

LIBRI EXODI

m

45. Et x;*itu

lum pro peccato offeres per fingulos dies ad ex-

plandum.

Mundabisque altare, cum immolav

eris expiationis

hoftiam , & unges illud in fanGtificationem.

Ài

37. Septem diebus expiabis altare, & fan&tificabis, & erit

Sanctum San&orum: omnis, qui tetigerit illud, fan&tificabitur.

A um.

£05

38. Hoc eft, quod facies in altari: * Agnos anniculos duos

.^*5 per fingulos dies jugiter,

ip

z

39. Unum agnum mane, & alterum vefpere,

4o. Decimam partem fimilze confperfze ol

eo tufo, quod ha-

í

beat menfuram quartam partem hin,

'& vinum ad libandum

ejusdem menfurze in agno uno.

41. Alterum vero agnum offere

s ad vefperam juxta ritünf

matutinae oblationis, & juxta

?a, quae diximus, in odorem fua-

vitatis.

"

42. Sacrificium eft Domino, oblatione per

L

petua 1n genera-

tiones veftras, ad oftium tabernaculi teftimoni

/

1 coram Domino,

et.

ubi conitituam, ut loquar ad te,

ipft

43. Ibiq

ue præcvipiam filiis Ifrael, & fan&ificabitur altare in

gloria mea. '

par

VTE

44.San-

160

--

36. Mundab

His.) Continet Hin 1i2. Looin.

Ti

"vitulo.

Z/que. ) Expiabis oblato

Login vero quantum fex ova Palz-

it confezratum.

Unges ilud im fanüifcationem. ) Ut

fünz, quze majora funt noflris, d

6

citurque a Hieronymo fextarius ; eft

3 7.Santlum Santtorum.) SanQiffimum.

Pefv

Santizficabitur. ) San&ificetur , fan-

autem FHin menfura /Egypriaca. Uno

verbo Hin continet 72. ova

.

1oq1

&ificari debet , vel, nemo debet ac-

41. 44 Fefperam. ) Ylebr. i» duas

cederefacra fa&urus , quirite, & fta-

vwe/peras, vide füpra c. 12. n. 6,

—

tuta c&remonia confecratus non fit.

42. d offium tabernaculi , &5 205) U

38. Hoc efü, quod facies.) Quafi di-

pra altare holocauftorum.

4

cat , in hunc maxime ufüm volo al-

Coram Dorino.) Coram tabernaculo,

Sqó

tare erigi, ut in eo juge fàcrificium

duorum

agnorum

in holocauftum

Ubi conflituam, ut lequar ad te.) Ex

Dror,

offeratur.

quo patet Dominus etiam refpondit-

4j

íe ad oflium tabernaculi

?

non tan.e

berm

39. Vefjere.) ld eft , hora non

35

tum de propitiatorio in San&o San-

ltse

ut explicat Jofephus lib. 14.c. g. A

fi-

Corum.

tiquitatum ' Judaicarum.

Mlatutino,

43. Pracipiam füliis lfpael, ) Pcr te

& vefpertino facrificio

agnofcitur

internuntium. meum.

É

Deus no&is & diei creator.

G;

Santlificabitur -altare in &loris a.

Qu

40. Decimampartem. ) Scilicet E.phi,

San&um declarabituraltare, cum glo-

nempe comor.

ria mea circa illud apparucrit ; acpra-

aut

uhgl

T&o. ) l'undendo expreffo, non

torculari.

fertim cum ignem de ccelo mittam ad

affay

abfumenda facrificia, Levit 9. 24.

pH

Vr

f.

CAPUT XXIX. & XXX.,

30

a ex.

ationis

44. San&tificabo & tabernaculum teflimonii cum altari, &

Aaron cum filiis fuis, ut facerdotio fungantur mihi.

& eti

45. Et habitabo in medio filiorum Ifrael, eroque eis Deus.

abitur.

46. Et fcient, quia ego Dominus Deus eorum, qui eduxi

s duos

eos de terra /Egypti, ut manerem inter illos, ego Dominus Deus

ipforum.

CAPUT XXX

od h-

Inflitutio altaris tbymiamatis , €? pecunia: in ufus tabernaculi exi-

andom

genda , labri enei confiruendi , un&lionis tbymiamatis , &

reliquorum, qu& ad tabernaculum [pettant.

Tittnt

m fi-

Acies quoque altare ad

3

adolendum thymiama de liggis

I.F

Setim.

enera

2. Habens cubitum longitudinis, & alterum latitudinis, id

ymino,

eft, quadrangulum, & duos cubitos in altitudine.

Cornua ex

ipfo procedent.

i

e1

3. Veftiesque illud auro puriffimo, tam craticulam ejus,quam

parietes per circuitum , & cornua.

Faciesque ei coronam au-

reolam per gyrum.

9A

4. Et duos annulos aureos fub corona per fingula latera, ut

mittantur in eos vectes, & altare portetur.

Logit.

1 Päi;-

5. Ipfos quoque vettes facies de lignis Setim, & inaurabis.

lii; ["x

j ; d

6. Ponesque altare contra velum , quod ante arcam pendet

teftimonii coram propitiatorio, quo tegitur teftimonium , ubi

3. Um

loquar tibi.

PET

7. Et

fl

Y

)

$i

744. XS:mtfä:fmbo » €8 tabernaculum.)

reticulata, ut per ejus foramina thy-

Sanáum declarabo , & ut fan&tum a

miamatis, five aromatum incenforum

mza.x'g»

pro£anis tuebor.

cinis decidens inhumum fub altare dela-

j) bX

4$. Habitabo in medio , 65c. ) In ta-

beretur,

INon tamen immediate füu-

þondif-

bernaculo meo , quod eft inter filios

perponebatur craticule thymiamo2 in-

yn tat«

1frael.

o at

cendendum ; alioqui auream craticu-

Hadrangulum. ) ! Quadratum ;

lam vis ignis folviffet, fed in areo

"g

«quis lateribus.

thuribulo , quod craticule ipfi impo-

Pcr E

nebatur, Levit, 1o. 1.

Coruta ex ipfo procedent.) Ex tigillis

mü. ,

quatuor angularibus officio pedum

Faciefque ei coronam.) Limbum, vel

fungentibus fürgebant in obelifci,

circum , Italice dicimus cersice , vide

l gk)

aut, utalii volunt, inpomi modum,

dicta c.. 25. 25.

x pfæ'

affabre elaborata.

guam

Zlurcolam. )- Auream.

3. Craticulam.) Klebr. tefum , vel

6. Contra welum. ) Quod dirimit

d

aperimmentum | ejus.

Craticula hec erat

San&um a San&o SPancorum,

LN

304

LIBRI,EXODI

7. Et adolebit incenfum fuper eo Aaron, fuave, fragrans

]4

mane. Quando componet lucernas, incendet illud.

pretir,

H

8. Et quando collocabit eas ad vefperum, uret thymiama

'-

fempiternum coram Domino in generationes veftras.

16

trade

9. Non offeretis fuper eo thymiama compofitionis alterius,

nec oblationem , & victimam , nec libabitis libamina.

á

Corar

0. Et deprecabitur Aaron fuper cornua ejus femel per an

n

Ij.

num, in fanguine , quod oblatum eft pro peccato, & placabit

fuper eo in generationibus veftris. Santtum fan&torum erit

pone

Domino.

ml

i1. Locutusque eft Dominus ad Moyfen, dicens :

j

Num.

12. * Quando tuleris fummam filiorum Ifrael juxta numerum,

20,

1. 2. dabunt finguli pretium pro animabus fuis Domino, & non erit

doac

aga in eis, cum fuerint rccenfiti.

*Lev P]

& ?e]n

27.2$.

15. Hoc antem dabit omnis, qui tranfit ad nomen, dimidium

iNum.

fici, juxta menfuram templi.

TC

2

lus viginti obolos þabet.

3. 47. Media pars ficli offeretur Domino.

2

Ezech,

14. Qui

43.12.

—

4rcam

L

. teffimonii.) "Teftamen-

12. Tuleris fummam.) Populum nu-

7141(! 1

ti: dicitur tef'imonii , quia in ea erant

merabis, cenfüm inibis.

Gtu,

tabule legis, que eft quedam volun-

Pretium pro animabus füis.) Quo fci-

€0 fàcr

tatis Dei teftificatio.

licet animam fuam , id efb, vitara

EE

Tegitur tefimonium. ) '"Vegitur ipfa

fuam a Domino quodammodo redi-

Tdqui

arca.

mant , ne fcilicet interficiantur ,. f

effet. ;

tributum hoc pendere negligant, quod

$. Thbymiama fmpiternum. ) Quuod

accidit 2.

Viis

fingulis diebus mane femel, & fe-

eg. ult. in cenfu , quem

Gm

mel vefpere adolendum fit jugiter.

imperavit David, in quo cum ferva-

&nim (

9. Cempofitionis wlterius.

27

Y

Alterius

ta non effet lex hac tributi, ut notat

tuor À

fcilicet, 'quam præfcribam4 vobis,

ofephus 7. antiq. e. 1o. feptuaginta

Hj

num, 34.

:

ominum millia pefte ceciderunt.

&qua

ls

10. Deprecabitur. ) Hlebr, expiabit ;

Non erit plaga. ) Ut tempore Da-

vidis accidit.

per jv

agitur enim jam de: anniverfaria alta-

Tumeny

ris expiatione,

13. Omnuis, qui tran[t ad momem.)

Tm,

Hebr. Ommis, qui tranfit ad mumcratos ,

Vel etia

Jn fanzuine.) Cum fanguine.

cujus fcilicet nomen recenfetur.

Qued oblatum. ) Qui oblatus eff.

16 gt

Dimidium fícli. ) Siclus moneta ufi-

1 ]

Placabit. j-Exxpiabit, vel placabit

tatiffüüma Heb5rais, que & ltater di-

Aaron Pontifex Deum.

ceboatur.

Pondus ficli erat quatuor

E

pusm,

Super e0.) Scilicet altari.

Ph »in

"

drachmarum Atticarum , & sequiva-

üs, d

Ím generationibus .veffris. ) Id eft ;

lebat quatuor regalibus Eifpanicis,

li lt

qui ritus expiationis fervabitur futu-

quod intellige de argenteo.

INam

D6t lg,

ris- deinceps femper generationibus.

erantetiam ficlus aureus , & areus,

Que vo|

Santlwn. Santlorum. ) SanGiffimum

paris omnes ponderis, fed pro mate-

altare , SanGiffimus ritus expiationis.

ria inequalis pretii.

lil],

:

DARU

XXX.

3995

[j

$h

li

14. Qui habetur in

numero, a viginti annis, & hlpl"ä , dabit

pretium.

Tojan

Is. Dives non addet ad medium fic!i & pauper nihil minuet.

16. Sufceptamque pecuniam, quae collata eft a filiis Ifrael,

tràdes in ufus taberunaculi teftimonii, ut fit monimentum eorum

leris,

coram Domino, & propitietur animabus eorum. .

E

17. Locutusque eft Dominus ad Moyfen, dicens :

Yacabi

I8. Facies & labrum asaeneum cum bafi fua ad lavandum:

m eyt

ponesque illud inter tabernaculum teftimonii, & altare.

Et

miffa aqua,

19. Lavabunt in ea Aaron, & filii ejus manus fuas, ac pedes,

pertm

20. Quando ingreffuri funt tabernaculum tettimonii, & quan-

on q

do accetluri funt ad altare, ut offerant in eo thymiama Domino,

21. Ne forte moriantur: legitimum fempiternum erit ipfi,

pidium

& femini ejus per fucceffienes.

habet,

22. Locutusque ett Dominus ad Moyfen,

23. Dicens: Sume tibi aromata, primae myrrhae, & electze

quin-

Q

lp Qu«

guxta menfuaram templi. ) Quod di-

198. Labrum.) Hebr. cozcham. |Erat

citur, quia in fan&uario quafi in lo-

hoc vas fadtum ad aquam continen-

duo tj

€o facro, & tuto fervabatur ficlus ju-

dam; qua lavarentur primo facerdo-

fliffimi ponderis, ad cujus normam

tes, antequam ad fàcra accederent;

j vin'*[l

reliqui omnes examinarentur, fiopus

fecundo partes vidimarum, qu& im-

b r

molabantur.

Pofitum erat inter fan-

tur, J

effet, ne fraus aliqua irreperet.

Viginti obolos babet..) Judaicos fcili-

é&um, & altare holocauftorum.

t qoi

cet; ham Articulus habebat 24. tot

19. Levabust im e4.) Aqua nimi-

; quem

; fa-

enim obolos efficiunt drachmaz qua-

rum per fiflulam effluente.

: nott

tuor Áttice, quas valet ficlus.

Manus fuas , a4c pedes. ) Sacerdotes

1$. D£éves mon addet , €5c.) Pretium

nudis pedibus in tabernaculo mini-

ag

zquale in cenfufolventdives, & pau-

ftraffe docet Ribera de Tembplo lib.

^

per, vel ut ex ficlis conftet populi

z

C. 16. cum aliis.

ïcFDa

numerus, vel ne dives prz fe paupe-

21. Ne forte moriantur.) Si hanclo-

ol j

rem, quod minus dederit defpiciat,

tionis ceremoniam neeligant.

vel etiam quia accepto beneficio pa-

Legitimum.) Lex erit &terna , fem-

iilb

per fervand:.

D

res gr;:tias omnes referre debemus.

j n

16. de ufus tabernaculi.) Cujus fum-

23. Prima myrrba , &5 eletfe.

Myr-

ptus magnierant, majores etiam tem-

rha prima , hoc eft , praftantiffima,

1tel 6

quia

9r

pii , in fabrica tam ampla , in alen-

aut quz prima defiuit e cortice, qu&

8]

dis, & veftiendis facerdotibus, &c.

appellatur fta&en ,. zà

r€9 gx(

S

£V 5

lit fit monimentum coram Domzno.) Ut

2 diftillando.

In Hebrzeo eft, mr-

N

per hoc Deus veflri recordetur ; fit-

rba libertatis, feu , myrrba libera, qua&

grai5,

que vobis propit;us.

fcilicet libere, fponteerumpit, & de-

O[Tl»ï

Jibl. cum. Com. Menocb. 3. £.

Qq

eN

306

LIBRIEXODI

quingentos ficlos, & cinnamomi medium, id eft, ducentos

23

quinquaginta ficlos; calami fimiliter ducentos quinquaginta.

Pl

1f

24. Cafi&é autem quingentos ficlos in pondere fan&tuarii, olei

2

de olivetis menfuram hin.

en)

25. Faciesque un&ionis oleum fantctum, unguentum com-

&qu

pofitum opere unguentarii,

26. Et un

ges ex eo tabernaculum teftimonii, & arcam tefta-

tum (

menti,

6

27. Meníamque cum vafis fuis, candelabrum, & utenfilia

pone

ejus, altaria thymiamatis,

Tebo

28. Et holocaufti, & univerfam fupelle&tilem , quae ad cul-

y

tum eorum pertinet.

fandt

29. Sanctificabisque omnia, & erunt San&ta fan&orum: qui

3

tetigerit ea, fanCtificabitur.

tüt,|

30. Aaron, & filios ejus unges, fan&tificabisque eos, ut fa-

cerdotio fungantur mihi.

31. Filiis quoque Tfrael dices: Hoc oleum un&tionis fané&tum

erit mihi in generationes veftras.

Dupi

fii

32. Caro hominis non ungetur ex eo, & juxta compofitio-

nem ejus non facietis aliud , quia fanCtificatum eft, & fanttum

erit vobis.

33. Homo

1

fluit, & eft qua(ïþquidam myrrhe flos.

culpam contrahet, hoc fenfu; fi quis

hi

Calami.) Odorati, five aromatici ,

non initiatus ea contre&are aufus fue-

de quo Theophraftus 1. 9. hift. plant.

rit, noxam contrahet, nam fan&ifi-

c. 7* Plin, l. 12. c. ?2. Galen. hb. 8.

cari aliquando in Scriptura idem elt,

medicam. fimpl. Diofcorid. lib. 1.

acpollui: culpa polluetur. Vide Deut.

2

j

C€ap. 1?.

22. 9. & Agg&i

f"

13.

Cerdo

24. Cafe.) D. Hier. ad Principiam

31. Santlum erit mibi.) In ufus fo-

Ist

cenfet cafiam effeillam, que cevay£,

lum fan&os ad mei cultum affumetur.

34

Chald. Saz&um erit coram me. LiXX.

ln

hoc eft fiftula cafie nominatur, quod

0n

fiftularum, vel cannarum fpeciem re-

Sancilum erit vobis.

In lingua Hebrza

?

ferat.

Italice ezzzella. Vide Difcorid.

fape abundat Mi5i; dicunt enim , Ite

quo ]

].1.c.12.qui ejus plures fpecies recenfet,

mihi, pro Ito: fic lfaig 6. 7. quis ibit

64

l3

Menfüram bin. ) Dequa di&um cap.

mobis! pro $ quis ibit? lta hic , /a-

29. n. 40.

um,mibi erit , prO. fantlum erit , vO-

quem

2$. Opere unguentarii, ) Juxta artem

bis fcilicet, & apud vos.

Dui

myroópolarum

32. Caro beminis.) NNullus homi-

um

plafiariorum.

, pigmentariorum 3 fe-

num, vel nulla pars hominis: qui-

5

29. Erunt Santta Santlorum. ) Erunt

dam Reges excipiunt, qui oleo un-

fna

fanctiffima ex hac confe.ratione.

gebantur; fed hi oleo communi , non

$a

Santliffcabitur. ) San&ificetur

for-

oleo undionis , ut loquitur Scriptu-

Hiyen

taffe etiam hic /antificabitur fignificat,

ra, aut fan&to, quo Pontifices.

Wnu

m

J

CAPUT XXX. & XXXL.

$07

Ctnt

43. Homo quicunque tale compofuerit, & dederit ex eo

Inta,

alieno, exterminabitur de populo fuo.

'isol

34. Dixitque Dominus ad Moyfen:

Sume tibi afomata, fta-

&en , & onycha, galbanum boni odoris, & thus lucidiffimum,

| CO

eequalis ponderis erunt omnia :

45. Faciesque thymiama compofitum opere unguentarii, mix-

|tefta-

tum diligenter, & purum, & fan&tificatione digniffimum.

46. Cumque in tenuiffimum pulverem univerfía contuderis,

enfila

ones ex eo coram tabernaculo teftimonii, in quo loco appa-

rebo tibi. Sanétum fantCtorum erit vobis thymiama.

d u-

7. 'Talem compofitionem non facietis in ufus veftros , quia

fant&tum eft Domino.

.38. Homo

€

:qu

tur, peribit de populis fuis.

juicumque fecerit fimile, ut odore illius perfrqa—

vtf

CAPUT XXXI.

Xbom

Deputantw a Domino Befcleel, & Ooliab ad extru&tionem taber-

fitio-

naculi , ac ceterorum , que ditta [uni : de [abbati obfervatione

& de tabulis a Domino Moyfi datis.

Xtum

Jomo

LT Ocutusque eft Dominus ad Moyfen , dicens :

—À

2. Ecce, vocavi ex nomine Befeleel filium Uri filii

fi quis

Hur de tribu Juda,

Qqa

3. Et

sfuüe-

atf

m ell

36. Coramtabernaculo tej?;'monii.) Co-

.Dait

33- /.le'mo.) Alicui , qui non fit fa-

cerdos ,.vel generis facerdotalis.

ram Sanáo San&orum in altari thy-

Exterminabitur.) Interficietur.

miamatis.

js fo-

34- Stadlen. ) Vide fupra hoc cap.

In quo loco.) "Tabernaculo jam di-

petut.

n. I3.

&o, Sand&o fcilicet Sanctorum.

N

Santlum Santterum. ) tloc eft San-

eDraa

"Qnycha.) Unguentum odoratum de

&iffimum.

quo Diofcor. lib, 2. c. 8.

h lt

Galbanum. ) Succus eft ( ait Diofcor.

39. Fecerit Fmile.) 'Ehymiama.

"m

1. 3. c. g. ) ferule nafcentis in Syria,

Peribit de populis fuis. )

ebr. ex/ciz-

uem nonnulli metopium vocant.

detur. de populis füis , interficietur , per-

z

det illum Deus.

Boni oderis.) Aromaticum , fele-

Gum, odoratum.

wmï'

35. Thymiama. ) Aromaticum fuf-

2- L/Ocavi ex womine Bg/äleel.)Ego Deus

) qub

finentum.

nomirratim pre ceteris omnibus

Q 1f

Sanüificatione digniffmum.) 'Tam di-

delegi Befeleel.

,nOn

figenter , exacteque compofitum , ut

Fl Hur. ) Llur ifte avus Befe-

jpur

dignum fit, quod Deo fandificetur,

leel videtur fuiffe ille, de quo c. 17.

12; & 24. 14. ideoque non proceffit

d eft; adoleatur, o&'eratu'r, incendatur

308

LIBRI EXODI

e

n

3. Et implevi eum

fpit

*

^

norveo

itu Dei, fapientia , & intelligentia, &

red

fcientia in omni o

ijCivs

4- Ad excogitandum

l'HO!I

I

quidquid fabrefieri pgte& ex auro, &

:

argento , & cere,

fen

N

$. Marmore, & gemmis, & diverfitate lignorum.

r

6. Dedique ei focium Ooliab filium Achifamech de tribu

enit

Dan. Etin corde omnis eruditi pofui fapientiam: ut faciant

abt

cun&ta, qua&e praecepi tibi,

7. Vabernaculum foederis, & arcam teftimonii, & propiuia-

moi

torium, quod fuper eam eft, & cunéta vafa tabernaculi.

fcri

8. Menfamque & vafa ejus candelabrum puriffimum cum

vafis fuis, & altaria thymiamatis,

.

9. Et holocaufti, &

omnia vafa

eorum : labrum cum bafi fua;

Ms

Io. Veítes fan&tas in minifterio Aaron facerdoti, & filiis ejus,

tili

ut fungantur officio fuo in facris.

11. Oleum un&tionis, & thymiama aromatum in SanGtuario, .

omnia quae praecepi tibi, facient.

:

12. Et locutus eft Dominus ad Moyfen, dicens:

L

*Sup.

I3. Loquere filiis Ifrael , & dices ad eos: * Videte, ut fab-

Ezech

2b 9- bat

um meum cuftodiatis : quia fignum eft inter me, & vos in

R

209. I2

generationibus veftris: ut fciatis, quia ego Dominus , qui fan-

vin

&tifico vos.

14. Cuftodite fabbatum meum, fanCtum eft enim vobis : qui

K

polluerit illud, morte morietur: qui fecerit in eo opus, peribit

anima illius de medio populi fui.

