quo nomine prior Ruth mar:tus vo-

cabatur , fed Obed. Ratio vero totius

ram d? bobus hac lex intelligatur,

"'Z'.y

622

LibRI DEU ZT ERONOMII

7. Sin autem noluerit accipere uxorem fratris fui, quse ei

ln

lege debetur, perget mulier ad portam civitatis, & interpella-

f

*Ruth bit majores natu, dicetque: * Non vult frater viri mei fuícita-

4. 5- re (r) nomen fratris fui in Ifrael: nec me in conjugem fumere.

9. Statimque accerfiri eum facient, & interrogabunt. Si

refponderit : Nolo eam uxorem accipere:

9. Accedet mulier ad eum coram fenioribus, & tollet cal-

ceamentum de pede ejus , fpuetque in faciem illius, & dicet:

Sic fiet homini, qui non &dificat domum fratris fui.

10. Et vocabitur nomen illius in Ifrael, Domus difcalceati.

1I. Si habuerint inter fe jurgium viri duo, & unus contra

alterum rixari coeperit, volensque uxor.alterius eruere virum

fuum de manu fortioris ; miferitque manum , & apprehenderit

verenda ejus:

12. Abícindes manum il

1iqs, nec fleCteris fuper eam ulla

mifericordia.

13. Non habebis in facculo divería pondera; niajus, & minus:

14. Nec erit in domo tua modius major, & minor.

15. Pondus habebis juftum, & verum, & modius szequalis, &

verus erit tibi: üt multo vivas tem

pore fuper terram,.qu.am'

Dominus Deus tuus dederit tibi.

16. Abominatur enim Dominus Deus tuus eum, qui facit

haec, & averfatur omnem injuftitiam.

*Exo.

17. * Memento, qu& fecerit tibi Amalec in via

17:8.

,qugndo egre-

diebaris ex /Egypto.

1g. Quomodo occurrerit tibi, & extremos agminis tui, qui

affi

(1)» Nomen. lz edit. Sixt. legizur : Semen.

hujus legis fuit, ne familiarum Ifrae-

NT

[ol

z non adifícat domum.) Id eft, fa-

liticatum nuferus minueretur ; nec

miliam ; qui non fufcitat

& familiarum

prolem fra-

hareditates tribuum,

tri fuo.

confunderentur, quod accidiffet , fi

19. Ab[oindes manumilliu:, &e.) Ra-

vidue alienis viris nupfiffent ; bona

tio hujus pena eft, tum quia puden-

enim fua in exteras familias tranítu-

dum, & ignominiofum eft hoc mu-

liffent.

liebre facinus

tum quialefo hoc

s

£

d portam crvitatis.) Ubi judicia

membro , generationis, & pofterita-

exercebantur.

tis fons omnis intercipitur.

9. Toiler ealceamenut um de pede ejus. )

13. Diver[a pondera.) SicProverb.

H&c ceremonia, ut etiam coníputa-

20. IO. dicitur : Pozdzs 6$ pondus , mea-

tio, ad ignominiam inurendam per-

fara € menjura, utrumque. abominalile

tinebat.

Aliqui cenfent, hanc calcei

eff apud Deum.

depofitionem juris fui fpoliationem,

Ig. QuomoZo . occurrertt tibb, (€$c.

aut ceffionem fignificare.

Hiftoriam habes Exod. 17. nulla ta-

-

X

C A'P U T XXV,. & XXVL-

62.

^

3

&

n

laffi refidebant, ceciderit, quando tu eras fame, & labore con-

fe&£us, & non timuerit Deum.

À

Q*

Ig. Cum ergo Dominus Deus t

U

1us dederit tibi requiem, &

N

fubjecerit cunctas per circuitum nationes, in Terra, quam tibi

pollicitus eít: delebis nommen ejus fub coelo. Cave, ne obli-

viícaris.

l

GAPU T XXVIA

"

ubi , € quibus exoloeénde, & füb qua

l.

Primz'z*z'æ? 4c decime

verborum forma.

H

Umque intraveris Terram, quam Dominus Deus tuus

"

tibi daturus eft poffidendam, & obtinueris eam , atque

it

habitaveris in ea:

a. 'Tolles de cun&tis frugibus tuis

primitias, & pones in car-

"

tallo , pergesque ad locum, quem Dominus Deus tuus elege-

U

rit, utfbi invocetur nomen ejus:

3. Accedesque ad facerdotem , qui fuerit in diebus illis, &

dices ad eum : profiteor hodie coram Domino Deo tuo, quod

ingreífus fum in terram ; pro qua juravit patribus noftris, ut

daret eam nobis.

4. Sufcipiensque facerdos cartallum de manu tua, ponet an-

te altare Domini Dei tui :

"

z. Et loqueris in confpe&tu Domini Dei tui: Syrus perfe-

quebatur patrem meum, qui defcendit in /Egyptum, & ibi

peregrinatus eft in pauciffimo numero : crevitque in gentem

magnam , ac robuftam, & infinitae multitudinis.

€. Afti-

men ibi mentio de cefo extremo ag-

Pozes im carzallo.) Cartallus cophi-

mine : quod ibi dictum non eft , hic

nus eft feu corbis in anguftum defi-

fuppletur a Moyfe.

nens in ima fua parte.

Ét mon timuerit Dewn.) Populum

4. Penct ante altare , &c. )

Qüadam

Dei violando, & atergo, & ex in-

oblationis fpecie.

fidiis invadendo.

5. Syrus.) Laban focer Tacobi, qui

I9. Delebis somez ejus f45 eelo,) Idem

habitabat in Mefopotamia Syriz, Ge-

Exod. r7. 14. precipitur, & fadum

nef. 29. 5.

poftea a Saule 1. Reg. I5.

ui defcendit im &eyptum.) Non fta-

ftim , fed aliquot poít annos.

I-GB

tinueris eam.) Quod fa&um eft

feptimo anno ab ingreffu in

Ip pauciffnpna mumero. ) Septuaginta

Chanaan.

hominum, filiorum fcilicet fuorum ,

9. Primilias.) Annuas, que in fe-

ac nep otum.

fto "Tabernaculorum offerendz erant,

Crevitque ip gentem magnam.) Nide

ut patet INum. 19. I2. vide ibi dida.

Exod. 1, 7.

U

624

IJBRibEUTERONOMI[

/6. Affixeruntque nos JEgyptii, & perfecuti funt imponentes

onera graviífima :

. 7. Et clamavimus a

d Dominum Deum patrum noftrorum,

qui exaudivit nos, & refpexit humilitatem noftram, & labo-

rem , atque anguftiam :

g. Et eduxit nos de /Egypto in manu forti, & brachio exten-

to, in ingenti pavore, in fignis, atque portentis :

9. Et introduxit ad locum iftum, & tradidit nobis terram

la&te, & melle manantem.

Io. Et idcirco nunc offero primitias frugum Terrae , quam

Dominus dedit mihi.

Et dimittes eas in confpectu Domini

Dei tui, & adorato Domino Deo tuo

1r. Epulaberis in omnibus bonis, qua Dominus Deus

tuus dederit tibi & domui tuze; tu, & Levites, & advena,

qui tecum eft.

12. Quando compleveris decimam cun&tarum frugum tua-

rum, anno decimarum tertio, dabis Levitce, & advense, & pu-

pillo, & viduse, ut comedant intra portas tuas, & faturentur:

13. Loquerisque in confpe&u Domini Dei tui : Abftuli quod

* Sup. fanétifica:um eit de domo mea, * & dedi illud Levitae, & ad-

14.29- venze , & pupillo, ac viduce, ficut juffifti mihi: non preeterivi

mandata tua, nec fum oblitus imperii tui. .

14. Non comedi éx eis in luCtu meo; nec feparavi ea in qua-

libet immunditia, nec expendi ex his quidquam in re funebri.

Obedivi voci Domini Dei mei, & feci omnia, ficut praecepifti

mihi.

15." Re-

7 Hamilitatem na/fram.) Humilia-

tegras extüli, & huc attuli , nec quid-

quam ex his domi remanfit.

tionem , afflidionem.

9. In ingeuti pavore. ) LXX. zz vi-

14. Non comedi ex eis im. lutlu meo. )

ffonibus magnis.

Non comedi ex eis immundus exi-

IO. dorato Domizo Deo tuo. ) Hu-

ftens, ex lu&u, & funere, quod illi-

miliando fe coram altari, & orando,

citum eft; neque enim, qua& in vidi-

ut Deus eum dirigst in bono.

mas pacificas oblata funt, eaimmun-

1I. Epulaberis, 6$c. ) De his epulis

di guftare poffunt , ut patet Levit.

didum fupra cap. I2. num. 7.

z

2:20.

I2. Quanda compíe veris decimam eua-

Nec feparavi ea in quelsbet immundi-

&arum fruguaz, 6c. ) De his decimis

£i4.) Non folus ego immundus non

vide Deut. 14. 29.

fui, fed etiam , quod obtuli mundum

extitit, a qualibet immunditia illud

13. Quod Íantiificatnm e£. ) Deci-

mas, quas-fan&tificari , id eft , fepara-

removi,fecrevique ne contaminaretur.

ri, & tihgin pauperibus alendis offer-

Nec expendi ex bis quidquam inve fu-

1i mandafti.

zebri.) Wetitum enim erat ex his de-

lfb"þflli

.. de demo mea.) in-

cimis Deo fandificatis detrahere , aut

E

^

C APU T XXN/;I. & XXVII.

255

15.*Refpice de fan&uario tuo, & de excelfo coclorum habi- *Ifiis

taculo, & benedic populo tuo Tírael, & terrae, quam dedifti 63.15.

nobis , ficut jurafti patribus noftris, terr» la&te, & melle ma-

ar.2.

nánti.

:

6

16. Hodie Dominus Deus tuus praecepit tibi, ut facias man-

data haec, atque judicia, ut cuftodias, & im

.

Pleas ex toto corde

tuo, & ex tota anima tua.

]

17. Dominum elegifti hodie, ut fit tibi Deus, & ambules in

viis ejus , ut cuftodias ceeremonias ilius, & mandata, atque

judicia, & obedias ejus imperio.

18. En* Dominus elegit te hodie, ut fis ei populus peculia-

*Sup ,

ris, ficut locutus efttibi, & cuftodias omnia prsecepta illius.

7« 6.

19. Et faciat te excelfiorem cun£tis gentibus, quas creavit,

inlaudem , & nomen , & gloriam fuam : ut fis populus fanétus

Domini Dei tui, ficut locutus eit.

C AJ.UJA XXVIL^"

Tranfito Sordane, altare lapideum erigendum., lexque lapidibus

inferibenda : beneditlionis piorum , &? maledi&lionis impiorum

ritus , C& formule.

1. DRacepit qutem Moyfes, & feniores Ifrael populo dicen-

tes: Cuftodite omne mandatum , quod pracipio vobis

hodie.

2. Cumque tranfieritis Jordanem in terran, quam Dominus

Deus tuus dabit tibi, eriges ingentes lapides, & calce lzeviga-

:

bis eos,

3. Ut poffis in eis fcribere omnia verba legis hujus, Jordane

transmif

T

lo: ut introeas terram, quam Dominus Deus tvuus da-

bittibi, terram la&te, & melle manantem , ficut juravit patri-

bus tuis.

4. * Quando

in ufum profanum , autin convivium,

n

2. [Ngentes Lapides.) FortaíTe duode-

pompamve funebrem, fepulchri ere-

cim, pro numero duodecim tri-

Qionem , &c. impendere.

buum, nec fuerunt iidem hi lapides

16. Ex tcto corde , Uc.) Omni ani-

cum lapidibus altaris.

mi ftudio, & contentione.

Levigabis eos. ) klebr. Zies, vel

17. Dominum erifü hodie ut tibi ff

ineruffabis eos Ca!ce.

lol

Dezs:.) Kkenovando, & confirmando

x

Omnis verba fegis äujw.) Deute-

fcedus antea cum. Deo factum.

ronomiifcilicet [d propterea fa&um,

IQ. Er memes.) Kt famam.

ut hoc novo ritu fedus cum Deo in-

Bzbl.eum Com. Menoch. Toz. 1.

Kkkk

M

696

LIBRI DEUTERONOMII

* Exo.

20.25.

.* Quando ergo tranfieritis Jordanem, erigite lapides, quos

ego hodie przcipio vobis, in monte Hebal, & laevigabis eos

Jofue

calce :

$- 31-

$. Et cedificabis ibi altare Domino Deo tuo de lapidibus,

quos ferrum non tetigit,

6. Et de faxis informibus & impolitis ; & oiï'eres fuper eos

holocaufta Demino Deo tuo,

7. Et immolabis hoftias pacificas, comedesque ibi, & epu-

laberis coram Domino Deo tuo.

g. Et fcribes fuper lapides omnia verba legls hujus plane, &

lucide.

9. Dixeruntque Moyfes, & facerdotes Levitici generis ad

omnem lfraelem: Attende, & audi Ifrael :

hodie faétus es po-

pulus Domini Dei tui :

Io. Audies vocem ejus, & facies mandata, atque Juihtlas,

quas ego prcecipio tibi.

11. Praecepitque. Moyfes populo in die illo , dicens:

12. Hi ftabunt ad benedicendum populum fuper montem

Garizim , fordane transmiffo: Simeon, Levi , Judas , Iffachar,

Jofeph; & Benjamin.

15. Et e regione ifti ftabunt ad maledicendum in monte He-

bal

*Dan.

Ruben, Gad, & Azer, & Zabulon, Dan, & Nephthali.

pion: pronuntlabunt Levitae, dicentque ad omnes viros

9.12

Ifrael excelfa voce:

1$. Maledi&tus homo , qui facit fculptile, & conflatile , abo-

minationem Domini; opus manuum artlücum, ponetque illud

in abfcondlto Et refpondebit omnis populus, & dicet: Amen.

16. Male-

R'xu:aretur in primo terrz promiffz

& lfraelite his folemnibus

9. Hedie fattus es populus Domini Dej

inoreffu :

zuj. ) Explicatum hoc precedenti cap.

benedicionum pollicitationibus , ac

num. I7.

maledi&ionum interminationibus ad

I2. Hi flabume ad benedicendum paptt-

accuratiorem legis divinz obfervatio-

le..) Vide dicta cap. r1. 2

nem excitarentur.

J«feph.) Ephraim, & Manaffe.

S. De lapidibus, quos ferrum mon te-

I4. Levwita. ) Sacerdotes.

t;gi^.) Rationem hujus przcepti vide

Excel[a. "voce. ) Ut exaudm pofrent

fupra Éxod. 20. 24.

-

faltem a primis, qui refponderent,

i

Comede[que ibi, 69 epulaheris.)

Amen , quos rehquus totus cotus vo-

De pacificis fcilicet hofliis facro epu-

ce confona comitaretur,

lo mfhtuto

I5. Sculprile.) Idolum e ligno, aut

: Plage , & fucide.) Clare, & di-

lapide, quod fit fculpendo , aut do-

lando.

ftm&e.,

Xj

CAPUT XXVIL.

627

16. Maledi&us, qui non honorat patrem fuum , & matrem.

Et dicet omnis populus: Amen.

. 17. Malediétus , qui transfert terminos proximi fui. Et di-

cet omnis populus: Amen.

18. Maledittus, qui errare facit coecum in itinere. Etdi-

cet omnis populus: Amen.

19. Maledi&tus, qui pervertit judicium advenze, pupilli, &

vidus. Et dicet omnis populus:; Amen.

20. Maledi&tus, qui dormit cum uxore patris fui, & revelat

operimentum le&uli ejus. EKt dicet omnis populus: Amen.

21. Maledi&tus, qui dormit cum omni jumento. Et dicet

omnis populus: Amen.

22. Maledi&us, qui dormit cum forore fua, filia patris fui,

vel matris fuze. Et dicet omnis populus: Amen.

23. Malediétus, qui dormit cum focru fua.

Et dicet omnis

opulus: Amen.

24. Maledi&us ; qui clam percufferit proximum fuum. Et

dicet omnis populus: Amen.

25. Maleditctuüs, qui accipit munera, ut percutiat animam

fanguinis innocentis. Et dicet omnis populus: Amen.

26. Maledi&tas, qui non permanet in fermonibus legis hu-

jus , nec €os opere perficit. Et dicet omnis populus : Amen.

Kkkkiz

CAPUT

Conflatile. ) Idolum ex metallis ,

I7. Qui framsfevr terminos. proximi

que conflantur, & in idoli figuram

[z.) Ut qua illius funt,

Occupet ,

conformantur.

illo fubmoto.

Ponetque illudén ab/eondito.) Ut clam

colat.

Hac ergo maledictio etiam i

I8. Czcsm.) Sic Levitici 19. 14.

Non maledi:es furdo , mec coram €«c0 po-

peccantem occulte jacitur.

nes offendiculum.

Omzis popules.) Sex tribus

deügnä-

t& ad conclamandum benedi&ionibus

I9. Perverzzs. ).Perverfe judicando

cum benediceretur, & fex alie cum

in gratiam potentioris.

[

malediceretur.

2o. Revelat aperimentum L. Gulo, &c.)

Res turpis pudenter, &honeftis ver-

16. Qui non bonorat. )

H'—:bræa VOX,

& Graca. fignificantior eft: nam fi-

bis exprimitur.

gnificat eum, qui contemnit, defpi-

06. Ut pereutat. animam.) Utvitam

cit, ignominia atficit, Zriuat e».

auierat.

$d

628

LIBRI DEUTERONOMII

L

CAPUT XXVII.

Multiplex promittitu.

r obfe

ercantibus legem beieediöïib, 69"3 trans-

gredieut bus malédittio.

]1

I. QT autem audieris vocem Domini Dcei tui, ut facias, atque

cuftodias omnia mandata ejus, quae ezo preecipio tibi

hodie, faciet te Dominus Deus tuus excelfiorem cun&lis gen-

l

tibus, quae verfantur in terra.

2. Venientque fuper te univerfee benedi&liones iftae) & ap-

prehendent te : fi tamen praecepta ejus audieris.

3. Benedié&tus tu in civitate , & benedi&tus in agro.

. 4. Benedi&tus fru&tus ventris tui, & fruCtus terrze tuse, fru-

&tusque jumentorüm tuorum, greges armentorum tuorum, &

caulae ovium tuarum.

$. Benedi£&ta horrea tua, & benedi&tee reliquise tuse.

6. Benedi&us eris tu ingrediens, & egrediens.

7. Dabit Dominus inimicos tuos, qui confurgunt adverfum

te, corruentes in confpectu tuo: per unam viam venient con-

tra te, & per feptem fugient a facie tua.

$. Emittet Dominus benedi&tionem fuper cellaria tua, &

fuper omnia opera manuum tuarum.

Benedicetque tibi in

terra, quam acceperis.

9. Sufcitabit te Dominus fibi in populum fanttum, ficut ju-

ravit tibi: frcuftodieris man

ambula-

.

datg Domini Dei tui, &

veris in viis ejus.:

IO.Viqe-

I auten .szudieris..) Convenit ma-

fervanda in futurum repofueris; hoc

"s

teria hujus capitis cum cap. 25.

enim fignificare videtur proprie vox

"Levitici: in utroque enim, & bene-

Hebraa , vel certe locum, in quoiffa

di&ioneslegum obfervatoribus, & ma-

reponuntur.

ledi&iones violatoribus inferuntur.

6. In*rediens, & egredien:.) In o-

Excelfferem euntiis gentibus, ) Felici-

mnibus actionibus, & neeotiis tuis.

tate, opibus, imperio.

7. Per füptem? fupient, 67c..) Hhs

3. Beneditlus tu n civitate , &f lene-

verbis fignificatur pavor,. & pertur-

batio, cum fcilicet fine confilio, &

dicles i2 agro.) lloc eft, in omnibus

ordine res geritur, & qu& cuique fe-

bonis, feu quz habueris in civitate,

feu quz in agro ; profperaberis.

fe obtulerit ad fugam via, fine ulte-

riori difcuffione arripitur.

4. Beneditius frutlus -ventris sui.) Fe-

9- Sufcitabit te Dominus fébi in popu-

liciter liberos procreabis.

Eximie

lum [anium. ) Conflituet, ftare faciet,

impletum eft hoc in B. Virgine Chri-

five habebit te conflanter pro populo

fü Matre.

fuo, vel per

$. Reliquie tue.) Qug ex bonis af-

lo eie&o fuo.

get haþere te pro popu-

7

X

CA P UT . XXVIIL

626

1o. Videbuntque omnes terrarufn populi, quod nomen Do-

mini invocatum fíit fuper te , & timebunt te.

11. Abundare te faciet Dominus omnibus bonis, fru&tu uteri

tui, & frut£tu jumentorum tuorum, fru&tu terrae tuade, quam

juravit Dominus patribus tuis, ut daret tibi.

12. Aperiet Dóminus thefaurum fuum optimum, coelum,

ut tribuat pluviam terrze tuse ) in tempore fuo: benedicetque

cunGtis opcribus manuum tuarum.

B foeneraþis genibus

multis, & ipfe a nullo foenus accipies.

13. Conftituet te Dominus in caput,

& non in cäudam: &

eris femper füpra, & non fübter: fi tamen audieris mandata

Domini Dei tui, qu&e ego przcipio tibi hodie, & cuftodieris,

& feceris,

14. Ac non declinaveris ab eis, nec ad dexteram, nec ad

finiftrsm, nec fecutus fueris deos alienos, neque colueris eos.

15.* Quod fi audire nolueris vocem Domini Dej tui, ut cu- * Lev.

ftodias, & facias omnia mandata ejus, & caeremonias, quas ego 2

d

are.

precipio tibi hodie , venient fuper te omnes maledi&tiones

2.17.

1t»e , & apprehendent te.

Bauruc.

16. Maledié&tus eris in civi

tate, maledi&us in agro.

I.20.

17. Maledi&tum horreum tuum, & malediétze reliquiae tuae, Mala.

18. Maledictus fru&tus ventris tui, & fru&tus terree tuae, ?- 7

armen:a boum tuorum, & greges ovium tuarum.

19. Malediétus eris ingrediens, & maledictus egrediens.

20. Mit:et Dominus fuper te famem, & efuriem, & incre-

pationem in omnia opera tua, quae tu facies : donec conterat

Kkkk 3

te

l0. Oxod szomem Domiuni imuwotitum

20. Ezmem.)V ocem Hebrzam 30

meerab, alibis. Hicronymus vertit ege-

f f;'!perx;.e.) Quod populus Dei fis ;

& voceris.

ftatem, vel penuriam. LXX. alicubi

I2. Thefaprum [uwm coptimum.) Sic

verterunt xaraoay , zzaledidzonem. Alii

vertunt corrojfonem , five snfortunium.

& ]Ob. 38. 22. dicitur: Namquid in-

Vocem Hebraeam np3n5n

agreffas es thejauros mivis , aut tbejaoros

Efu; iem.

grandinis a fpexifli?

mehuma ,

. Hier. aliis locis vertit zz-

terfetl;onem, cadem y ini .Vitpfm, pavorems

Fenerabis.) Mutuum pre opibus

Leriorem , tWoulium , im[zatam,

dare multis poteris.

I3. Conffituez te Dominus im caput,

Increpationem. ) LXX. eesfumptzo-

&f noa in caudam. ) Hoc eft, quod di-

nem ; vadix enim , ex quavox Hebrea

deducitur , Zzcrepare , & perdcre , figni-

xerat num. j. excel//orem cumtlis genti-

&us , eft forma adagialis.

ficat: bene nofter vertit i»ereparionent.

15. 4sdire.) Obedire.

iNam increpatio Dei , qua in aliquem

iratus infurgit

16. Maleditles eris i civitate , 6$c4)

eft.

3

: coniqmptionis caufa

Vide fupra num. 3.

650

LIBRI DECUTERONOMII

te, & perdat velociter, propter adinventiones tuas peffimas,

f

in quibus reliquifti me.

21. Adjungat tibi Domi

nus þeüi]entiam, donec confumat

te de terra, ad quam ingredieris polfidendam.

22. Percutiat te Dominus egeftate, febri, & frigore, ardore,

& eftu, & aere corrupto , ac rubigine, & perfequatur , donec

L

pereas.

23. Sit coelum, quod fupra te eft, ceneum, & tetra, quam

-calcas, ferrea.

.

24. Det Domi

nus imbrem terrze tuce pulverem, & de coelo

defcendat fuper te cinis, donec conteraris.

H

25. Tradat te Dominus corruen:em ante hoftes

ltuos, per

unam viam egrediaris contra eos, & per feptem fugias, & di-

fpergaris per omnia regna terrze.

26. Sitque cadaver tuum in efcam cunétis volatilibus coeli,

& beítiis terr&e : & non fit , qui abigst.

27. Percutiat te Dominus ulcere /Egypti, & partem corpo-

ris, per quam ftercora egeruntur, fcabie

quoque, & prurigi-

ne: ita ut curari nequeas.

28. Percutiat te Dominus amentia, & gæcitate, ac furore

mentis,

29. Et palpes in meridie, ficut palpare folet coecus in tene-

bris,

22. 4Ardere; ) LXX. £es9iopo» ha-

26. Si:34e cadaver, 6$c. ) Exxtremae

bent, qu& vox fignificat /rrzzz;enem ,

cujusdam calamitatis apud Judaos ha-

pravitum , roffone4, qu& in corpore

bebatur, fepulchro caruiffe , & a be-

ex ardore provenire folet.

Ítiis devoratum fuiffe.

JEffa.) Vox flebraa etiam ffcciza-

27. Ufcere 4£eypri.) De quo ulcere

zez2 fignificat, & gladium.

vid. Éixod. 9. 9.

Rubi;ige.) Quimorbus eft fegetum,

Bt partezs corporis , per quam ffercora

qui-oritur vento orientali ingredien-

egezumtur. ) Ylemorrhoidas intelligit,

vel alium ani morbum. — Videtur ille

te fpicas. LXX. «y?ó», vel exear,

id eft, pallorem verterunt, alibi d»suo-

effe, quem pafli leguntur Philifthei

pSog;"av "veHE, five aeris corruprionem,

I. Reg. 5. num. 6. 9. 12. quandoqui-

23. Sut celum . .. . ezeum. ) Utnon

dem omnibus iis locis eadem vox He-

d

pluat imbrem, quo fata irrigentur , fed

brga habetur, qu& hoc loco eft.

durum fit inftar &ris.

Q8. -4mentia, && cecitare, ) Coeciti-

Terra .

: ferrea.) Dura, arida, fte-

te mentis.

rilis, ac fi efTet ferrea,

-Q9. Palpes im meridie,) Etiam hac

24. Imbrem terra 1ua pu^verem.) Ut

de mentis tenebris accipienda (unt.

cum aqua pluvia indigeas , qua mol-

Non dirigas "ias tmas.) lnopiacon-

lefcat folum, omnia contraria tibi con-

filii res tuas male, & imprudenter

tractes, tibique

tingant , arido pulvere, loco imbris,

mnia eveniant,

proinde infgliciter o-

delato.

CAPUT XXVIII.

631

bris, & non dirigas vias tuas.

Omnique tempore calumniam

»

fuftineas, & opprimaris violentia, nec habeas, qui liberet te.

o. Uxorem accipias, & alius dormiat cutm ea.

Domum

sedifices, & non habites in ea. Plantes vineam, & non vin-

demies eam.

31. Bos tuus immoletur coram te, & non comedas ex eo:

Afinus tuus rapiatur in confpe&tu tuo, & non reddatur tibi.

Oves tuse dentur inimicis tuis, & non fit, qui te ad;uvet.

32. Filii tui , & filize tuce tradantur alteri populo, videnti-

bus.oculis tuis, & deficientibus ad confpectum eorum tota

die, & non fit fortitudo in manu tua.

33. Fru&tus terrze tuse, & omnes labores tuos, comedat po-

I

|-

pulus, quem ignoras: & fis femper calumniam fuftinens, &

oppreffus cunctis diebus;

34. Et ftupens ad terrorem eorum, quae

'vïdebunt oculi tui.

33. Percutiat te Dominus ulcere peffimo in genibus, & in

le

tuum.

furis , fanarique non poffis a planta päd[is usque ad verticem

"

36. Ducet te Dominus, & regem tuum , quem conftitueris

fuper te; in gentem, quam ignoras tu, & patres tui: & fervies

ibi diis alienis, ligno , & lapidi.

31. Et eris perditus in proverbium , ac fabulam omnibus

populis, ad quos te introduxerit Dominus.

- 38. * Sementem multam jacies in terram, & modicum con- Mich.

6.1&.

o i Al m o af al

gregabis : quia locuftae devorabunt omnia,

Aggei

5

39. Vineam plantabis, & fodies: & vinum non bibes, nec

&

colliges ex ea quippiam : quoniam vaftabitur vermibus.

4o Olivas habebis in omnibus terminis tuis, & non ungeris

.

oleo: quia defluent, & deperibunt.

41. Filios generabis, & filias, & non

frueris eis : quoniam

42. Omnes

ducentug in captivita:fem.

30. Er mom vindemies eam.) Hebr. 6

36. Dus ahenis, ligno, & lapidi.)

mon prof ames eam,vide fupra cap.20. n.6.

Sive exemplo indigenárum iprovoca-

31. Immoletur.) WMlaGetur, occida-

tus , five regum illius regionis impe-

tur, ne itaque intelligas hoc de facra

rio, acterrore compulfus, quod Ifrae-

aliqua immolatione.

:

litis contigilIe cognofcimus Dan.5.

32. Et deffeientibus ad. con[petlum eo-

37. Eris perdius. ) Ylebr. Chald.

?i

E.

binm ,

L

&

rum.) lta oculi tui tabefcant confpe-

ris.4m dejolatiomem , prover

&a dura filiorum fervitute.

fabulam.

Non [it fortitndo ia manutua.) Md

40- Defluent. ) Decident

eos eripiendos.

turitatem.

ante hd

NG

x

633-

LIBRI DEUTERONOMII

42. Omnes arbores tuas, & fruges terree tuze rubi

fumet :

:

S O Con-

43. Advena, qui tecum verfatur in terra, afcendet fuper te,

eritque fublimior: tu autem defcendes, & eris inferior.

44. Ipfe foenerabit tibi; & tu: non fcen

—

ere-zbis ei. Ipfe eritin

caput, & tu eris in caudam.

45. Et venient fuper te omnes malediCtiones iftze, & perfe-

quentes apprehendent te,.donec intereas : quia non audifli

vocem Domini Dei tui, nec fervaiti mandata ejus, & caere-

monias, quas praecepit tibi.

46. Ét erunt in te figna, atque prodigia; &in femine tuo

£

usque in fempiternum :

47. Eo quod non fervi

eris Domino Deo tuo in gaudio, cor-

disque lzetitia, propter rerum omnium abundantiam :

48. Servies inimico tuo, quem immittet tibi Dominus, in

fame, & fii, & nuditate, & omni penuria: & ponet jugum

ferreum fuper cervicem tuam , donec te conterat.

49. Adducet Dominus füper te gentem de longinquo, & de

extremis terrae finibus, in fimilitudinem aquilze volantis cum

impetu : cujus linguam intelligere non poffis.

so. Gentem procacitfimam , qu&e non deferat feni, nec mi-

fereatur parvuli,

st. Et devoret fru£tum jumentorum tuorum, ac fruges terree

tuz, donec ihtereas, & non relinquat tibi triticum , vinum, &

oleum , armenta boum, & greges ovium: donec te difperdat,

ro

V )rete

Ét conterat in cunétis urbibus tuis, & deftruantur muri

tui firmi, atque fublimes, in quibus habebas fiduciam in omni

terra

43. AJ*(/enrt *

afcendet [uper te.)

48. J«gum feiräum.) Graviffimum,

Heb.Z4veza 4]?0,7;;21*/;;;;0- tefnr[um fur-

durifimum. : H&c per Chaldxos eis

fumyr autem deftendes deor[mm dearfum.

contigifle; & quidem in penam ido-

44« dpfe feneratit zibi,

lolatiie , oftendit Jeremias cap. 5. . n.

&e. ) I-pfe

erit dives, tu pauper.

I5. & totis T'hrenis.

Jpfe erit im caput, E$ tu eris m can-

49- lm funilitudimem aquila wolautis

dam.) Vide fupra num. 15.

euza fmpetz.) Qu ut aquila celerrime,

& violentiflime advolat , ut te depre-

46. Szgna, atque prodigia. )Infïgnes,

detur.

atque portentofz calamitates.

Innuitur hic dominatus Baby-

47. Propter verzm omnium abundan-

loniorum , & Nabuchodonofor , qui

bzam.

Id eft, cum tamen Deus bo-

Ezech.17.3. comparatur aquila.

naomnia a

f

Huenter fuppeditaret , qua

5o. Gemrem procaciffiaum. ) Mebr.

res merito abs te hoc in Deum obfe-

gentem fortem facie, perfri&te frontis ,

quium depofcebat.

barbaram , audacem , & inhumanam.

3

$

CAPUT XXVII.

635

l-

terratua. * Obfideberis intra portas tuas in om

ni terra tua, "The.

quam dabit tibi Dominus Deus tuus :

4-IO.

2

$3. Et comedes frutctum u:eri tui & carnes filiorum tuo- Paruc-

rum, & filiarum tuarum, quas dederit tibi Dominus Deus

2;. O&

3

tuus in anguíftia, & vaftitate, qua opprimet te hoftis tuus.

54. Homo delicatus in te, & luxuriofus valde invidebit fra-

H

tri fuo, & uxori, quae cubat in finu fuo,

$5. Ne det eis de carnibus filiorum fuorum

, quas comedet,

eo quod nihil aliud habeat in obfi

dione, & penuria, qua va:

ftaverint te inimici tui intra omnes portas tuas.

0

$6. T'enera mulier, & delicata, quae fuper terram ingredi

non valebat , nec pcdis veftigium figere, propter mollitiem ,

& teneritudinem nimiam, invidebit viro fuo, qui cubat in finu

ejus, faper filii & filie carnibus,

j

1

57. Et iilluvie fecundinarum, quae egrediuntur de medio fe-

minum e;us , & fuper liberis, qui eadem hora nati fant: co-

e

medent enim eos clam propter rerum omnium penuriam in

obfidione, & vaftitate

portas tuas.

, qua opprimet te inimicus tüus intra

$8. Nifi cuftodieris, & feceris omnia verba legis hujus, quae

fcripta funt in hoc volumine, & timueris nomen ejus glorio-

fum , & terribile, hoc eft, Dominum Deum tuum:

i

$9. Augebit Dominus plagas tuas, & plagas feminis tui,

piagas magnas , & períeve

.

petuas :

rantes , infirmitates peffimas, & per-

1

60. Et convertet iri te omnes affictiones 7f

M

muifti, & adhaerebunt tibi :

gypti , quas ti-

61. Infuper & univerfos languores, & plagas, quee non funt

fcriptee in volumine legis hujus, inducet Dominus fupef te,

OI.ïe.C. te conterat :

[AMS EU

62. Et

83. Comedes frutium mrter? 15;.) ld

narum , quibus fetus involvitur in

fi&um eft in excidio Jerufalom fub

matris utero.

i

"Kito.

De medio fegatusn ejus. Y Partem cor-

1

54- Laxnriofn:.) Luxui, & deliciis

&cleditus.

poris fignificat , ex qua fetuserumpit,

cum in ÍIucem prodit.

Invidebit.) Ne det. Negabit, vel

* Comedent euim cos. ) Vide 'Thren,

l

abfcondet rehquias filii prz fame de-

4: I0-.& 4. Reg. 6. og. & quz Jofe-

vorati.

tana.

phus narzat in obfidione Hierofolymi-

57. lllwvie feeundarum. ) Miembra-

Bsbl. csum2 Com., Memoch, Aom. J

L111I

634

LIDBRI DEUTERONOMII

62. Et remanebitis pauci numero, qui prius eratis ficut aftta

cceli prae mulitudine, quoniami non audiíti vocem Domini

Dei tui.

e

65. Et ficut ante lzetatus eft Dominus fuper vos, bene vobis

faciens, vosque multiplicans : fic l&eabitur difperdens vos,

atque fubvertens

ris poffidendam.

, ut auferamini de terra , ad quam ingredie-

64. Difperget te Dominus in omnes populos, a fummitate

terree usque ad terminos ejus: & fervies ibi diis alienis, quos

& tu ignoras, & patres tui , lignis, & lapidibus.

65. In gentibus quoque 1illis non quiefces, neque eri

t.. re-

quies veftigio pedis tui, Dabit enim tibi Dominus ibi cor pa-

vidum, & deficientes oculos, & animam confumptam moerore :

66. Et erit vita tua quafi pendens ante te. "Timebis no&te,

& die, & non credes vitze tuze.

- 67. Mane dices: Quis mihi det vefperum? & vefpere : Quis

mihi det mane ? propter cordis tui formidinem, qua terrebe-

ris, & propter ea, quze tuis videbis óculis.

.68. Reducet te Dominus claffibus in /Egyptum per viam,

de qua dixittibi, üt eam amplins non videres. Ibi venderis

inimicis tuis in fervos, & ancillas, & non erit, qui emat,

e

CAPUT XXIX.

Fiedus , €? guramentum lfraelitarum cum Domino juxta Dei

beneficia , & comminatio adoer[us

fedifragos.

1. FECqunt verba foed

eris, quod pradecepit Dominus Moyf,

ut feriret cum filiis Ifrael in terra Moab : preeter illud

foedus, quod cum eis pepigit in Horeb.

2.'V9 ca-

; 6:4. 4 fummitate zerre, ) Xb extre-

ti eritis , & tam vilia capita vos effe

mitate.

exiftimabunt.

Hegefippus lib. $. ex-

65. Deficientes 0::;/05.) "Tabefcen-

cidii cap. 47. ita de Judzis fcribit poft

tes prz triftitia.

captam a "l'ito Hiercfolymam.

Pir-

66. Vita tua quaft pendem*.) Eris

m venales, fed pamcs emptores

quia

femper de vita tua dubius.

Romani in [srvirutem "Tudaos dedigna-

69. Reducet te Dominus claffbus in

bantur , nec Tudas fupereraut , qui ve-

E

4Egyptum. ) Non jam terreftri itinere,

dimerent fs.

ut aliqua fpes fit elabendi, fed navi-

I. J7Erba federis.) Innovati , inftau-

rati , & juramento firmati,

bus, ut effugere non poffis.

de infra num. I2.

-vi-

Er mom erit , qui emat ) "Tam mul-

-

C. A PV UT XXIX..

655

2. Vocavitque Moyfes omnem Ifrael, & dixit ad eos: * Vos *E,o.

vidiftis univerfa, quae fecit Dominus coram vobis in terra 19. 4.

JKgypti Pharaoni, &

omnibus feïyis ejus, univerfzeque terrae

illius,

3. 'entationes magnas, quas viderunt oculi tui, figna illa,

3

portentaque ingentia,

4. Et non dedit vobis Dominus cor intelligens, & oculos

videntes, & aures, quae poffunt audire, usque in praefentem

diem.

x

s. * Adduxit vos quadraginta annis per defertum : non

flint * Sup

attrita veftimenta velítra, nec calceamenta pedum veftrorum 9- 2-

vetuftate confumpta funt.

i

À

6. Panem non comediftis, vinum, & ficeram non bibiftis :

ut fciretis, quia (r) ego fum Dominus Deus vetter.

7. Et veniftis ad hunc locum : *egreffusque eft Sehon rex *Sup

Hefebon, & Og rex Bafan, occurrentes nobis ad pugnam, & 3. 1.

percuffimus eos,

8. Et tulimus terram eorum, ac tradidimus poffidendam * * Sup

^

316

Ruben, & Gad & dimidize tribui Manaffe.

32

Num

9. Cultodite ergo verba pa&ti hujus, & implete ea: ut intel-

22

ligatis univerfa, quae facitis.

Jofuz

10. Vos ftatis hodie cun&ti coram Domino Deo veftro, prin-

I3. 7.

cipes veftri) & tribus, ac majores natu

; atque do&tores, omnis

V&

populus Ifrael, :

Llll

2274

II.-Liberi;

(1) EgO fum. Ls edit. Sixr. legitur : ipfe eft.

.9. Vocavitque Moyfes omnem Ijrael.)

M

do tamen edilfe panem, & vinum bi-

Omnes rürfus adefiejaflit ; neque enim

biffe credibile eft , fed non frequenter

verifimile, omnia, que hoc libro ha-

cum agsrent in deferto.

bentur a Moyfe uno fpiritu, nullain-

Ut feiretzs, quia ego fum Dominus Degs

terpofica quiete effe dicta.

veffer. ) Qu norim fervos meos alere

3. Tentationes magnas. ) Punitiones,

& dia

mirabili modo , etiam cum frugum ,

gella Agyptiorum.

aut carnium copia deeft.

. Noz dedit vobis Domimus cor £2-

9. A zntelligatis mzz'"uz—rfa » qu& fa-

£ellgens , €/&.) Quia vos cor , auies,

c/t15. ) Prudenter agatis.

oculofque mentis claufiftis , unde vi-

IO. Ves fGaris bodte cizélz. ) Oporte-

tio veftro factum eft, ut noniutellige-

batenim , ut omnes ad fufceptionem

retis magnitadinem divinorum benefi-

legis , & fcderis convenirent ; quia

ciorum , & quen'm effent partes, of-

quod omnes zittingitï ab omnibus pro-

ficuumque veftrum erga Deum.

bari debet.

. Nom [nmt attrita vefibmenta. )

Principes veffrz.) Principes tribuum.;
