Glorifcabe eum. ) Chaldzus vertit:

Cantemus.) klebr. cantabo ; namMoym

JEdificabe ei famüuarium : Cajetanus,

f

Habitabe ewr;, hoc eft habitaculum ei

"

fes hoc carmen Spiritu fan&o fugge-

excitabo.

rente compofuit, . nomine fuo, &

Vatablus, Decorabe eum.

fuorum.

Exaltabo eum.) Eum altiffimum pa-

Equum , & afcenforem.) E.quum , &

lam confitebor, & quantum potero,

/)

przedicabo.

equitem , àc precipue Pharaonem.

!^

z. Fertitudo mea. ) Qiuafi dicat ;

3. Deminus quafi vir pugnator. ) Ylebr.

u

Non nofire fortitudini, fed divine

vir belli. YX X.. Deus conterens bella.

IH

hanc vi&oriam adfcribimus.

4- Projecit lin mare. ) Hebr. ejacula-

tus eff , quafi dicat, ea facilitate , qua

Laws mea.) Argumentum, & mate-

"

xia laudis mez.

fagittarius fagittam emittit.

1

Fatlus eft mibi im falutem.) Fa&us

$. 4bff.) Aquarum voragines.

eft mihi Salvator.

. 6. Magnificzta eff.) Palam facta eft

Ife Deus mins.. ) Quuafi dicat: Hiüc

potentia, & virtus tua magna.

eus, qui nos falvavit in mari Ru-

7. Glorie tue. ) Wortitudinis, qua

bro,; Deus verus eft, & fortis; nam

gloriam confecutus es.

Ornatus &

246

j

.LIBRI EXODI4

8. Et in fpiritu furoris tui congregatee funt aquse: ftetit

$

unda fluens, congregatae funt abyífi in medio mari.

ol

9. Dixit inimicus: Perífequar, & comprehendam, dividam

.

fpolia, implebitur anima mea

e

evaginabo gladium meum ,

b

interficiet eos manus mea.

1o. Flavit fpiritus tuus, & operuit eos mare: fubmerfi funt

quafi plumbum in aquis vehementibus.

11. Quis fimilistui infortibus Domine? quisfimilis tui, magni-

ficus in fan&titate, terribilis, atque laudabilis faciens mirabilia?

|

12. Extendifti manum tuam, & devoravit eos terra.

15. Dux fuifli in mifericordia tua populo, quem redemitti:

& portafi eum in fortitudine tua ad habitaculum íanctum

l

4

tuum.

14. Afcenderunt populi, & iratifunt: dolores obtinuerunt

habitatores Philifthiim ,

(

15. Tunc

Ua

poefeos caufa vario fchemate idem

inde El/m, Dii fortes, Dii, qui falfo

effert.

fortes habentur.

Depofuifli.) Ylebr. fsbvertifi, difp-

Terribilis atque laudabilis. ) Hebr. zez-

1

ribilis laudibus , quia fcilicet omni pra-

L22

dram tuam.) Pæhas, ac fupplicia,

conio major, non. mortales modo;

fed etiam Angeli ejus laudes exequi

ä

quz juftz ire tuz funt effedus.

formidant, cum fciant fe non poffe

-8. d fpiritufuroris tui. ) In indigna-

pro merito laudare.

tione, & furore tuo, fi Pfal. 158. 7.

dicit:.quo ib z fpiritu tuo , & M. 30.

12. Devoravit .eos ferra. ) Alveus

maris.

Q8. fpiritus ejus velut torrens inundans.

13. Populo , quem redemifli. ) Ex Z

Congregat funt 4q44.) Hinc & inde,

wt tranfitus Hebrais pateret.

gypti fervitute.

Et porteffi eum.

Hoc prophetice

Stetit unda fluezs. ) In Hebreo addi-

dicitur : Senfus e

i,

& portabis ad

tur , ficut acervus ; unde Pf. 77. 15, di-

terram Chanaan, quam habitaculum

citur , fatuit aquas quafi in utre.

fan&um vocat, quia in ea Abraham,

Congregata. b Heb,r. coagulate. ldem

Ifaac, Jacob viri fan&i habitarunt ,

LXX.; 6-4yn T& kvhare compath

quia in ea futurum templum, & in

fürt. flntius,

ea nafciturus, & verfaturus Chriflus,

9. Implebitur anima mea. ) Defide-

B. Virgo, Apoftoli, &c.

rium meurm: faturabitur.

14- AfGenderunt populi , & irati funt.)

I1o. Flevit fpiritus tuus.) Potentia

Hebr. wdierumt populi.

Audierunt,

ultionis tuz.

confultarunt , afcenderunt, five egref-

11. Duis ffnilis tui ia fortibus Domi-

fi funt contra Hebr&os, ut eos pro-

ze ) LXX. quis fanilis tui in Dis Do-

hiberent aditu ( hananzeg.

mipc, 5X €, Deum fortem fignificat ;

h&c fpiritu Prophetico.

Dicuntur ;

Is

247

CAPUT XV.

etit

15. 'Tunc conturbati funt principes Edox;ï, robuftos Moab

obtinuit tremor : obriguerunt omnes habitatores Chanaan.

am

16. irruat fuper eos formido , & pavor, in magnitudine

l,

brachii tui: fiant iimmobiles quafi lapis, donec pertranfeat

populus tuus , Domine , donec pertranfeat populus tuus ifte,

nt

quem poffedifti.

i

;7. Introduces eos, & plantabisin monte hsereditatis tuae ,

li

firmiffimo habitaculo tuo , quod operatus es, Domine: fan-

a?

&uarium tuum, Domine , quod firmaverunt manus tuae.

18. Dominus regnabit in aeternum , & ultra.

l:

Ic. Ingreffus eft enim eques Pharao cum cürribus, & equi-

ln

tibus ejus in mare: & reduxit fuper eos Dominus aquas ma-

tis: filii autem Ifrael ambulaverunt per ficcum in medio ejus:

nt

20. Sumpfit ergo Maria prophetiffa, foror Aaron, tympa-

numin manu fua: egreffeque funt omnes nmiulieres poft eam

cum tympanis, & choris ;

i[d

2I. Qui'—-

15. Obriguerunt, ) Similes ftupenti-

minus) regnabit, & re nth in ater-

fo

bus fa&i funt prz timore.

num, & ultra, fi aliquis ulterior ter-

minus, qui &ternitate non compre-

16. Fiagt immobiles. ) Hebr. fieant

1]

st lapides , IMofis , votum | fuperavit

hendatur, ftatui poffit.

Deus; nam eos Hebre&i non modo

20. Prepbetif[a.) Wel quia cum ea

Deus- collocutus. INum, 12. 2. vel

0j

vicerunt, fed etiam pene ad interne-

cionem ceciderunt.

quia do&rix , & magiflra, vel quia

Donec pertran[éat populus tuus. ) ln

précentrix.

terram promiffam Chanaan.

- Serer Aaron.) Dicitur potius foror

17. dntroduces eos , 6$ plantabis. ) Ut

Aaron , quam Mofis, quia Aaron

i

Mofe erat fenior, & proxime po

ftabilem, firmam, & naturalem in-

r

ftar plantarum , & arborum fixis ra-

Mariam natus. Hinc. Greg. INylf. 1.

dicibus fedem obtineant.

de Virg. c. 6.

Mariam fuiffe virgi-

d& monte bereditatis tue. ) Monte

nem docet , alioquin potius a marito,

Sion, in quo zdificandum templum,

quam a fratre agnominaretar. Adde

quod futurum erat domus, & hare-

quod nufquam Scriptura matris ejus,

ditas Dei.

aut liberorum meminit.

Idem docet

19. Jp etermnum , t9. ultra, ) ZEter-

$, Ambrof. & alii.

Hanc tamen

num íepe vocatur feculum longiffi-

opinionem alii parum certitudinis ha-

mum, cujus finis, & terminus non

bere putant.

Vide S$uarez in 3. part.

;;c

videtur, etiamfi ipfum vere, & pro-

tom. 9. difp. 6. fe&, 3. & DBarradium

rie eternum non fit ; hoc enim fi-

tom. z. lib. 7. cap. 8. Adde Jofephi

nificat Hebrzum verbum t25y ol«m

auctoritatem , qui lib, 3. Antiquit.

ltaque quando abfolutam eternitatem

cap. ?. Hur ejus maritum facit.

Mignificare volunt, addunt particulam,

Tympanum.) Tympanum ( Inquit Ifi-

£$ ultra,

Poffumus etiam dicere effe

dorus lib, 2. orig. cap. 21 ) ef. pellis,

hyperbolem , cujus fententia fit: Do-

vwe eorium ligno ex wna parie extenfum.

À

5

-

48

iILIBRI EXODI

.

2T. Quibus przecinebat, dicens: Cantemus Domino, glorio-

qu

fe enim magnificatus e

r

ít equum &. afcenforem ejus dejecit

in mare.

22. 'fuli

de

t autem /MO)ff&s Ifrael] de Mari rübro, & ezreffi

funtin defertum Sur: ambulaveruntque tribus diebus per fo-

üi

litudinem , & non inveniebant aquam.

23. Et venerunt in Mara , nec poterant bibere aquas de Ma-

12, €o quod effent amarze: unde & congruum loco nomen im-

^

!

pofuit, vocans illum Mara, id eft - amaritudinem,

24. Et murmuravit populus contra Moyfen, dicens: Quid

bibemus?

3 ]'u—

25. At ille clamavit ad Dominum, qui oftendit ei lignum:

dith. quod cum mififfet in aquas, in dulcedinem verfze (unt, * ibi

L

5.l

E

? conftituit ei praecepta, atque judicia, & ibi tentavit eum,

3o- $.

26. Dicens: Si audieris vocem Domini Dei tui, & quod

T

ye&tum eft , coram eo feceris, & obedieris mandatis ejus, cu-

fu

Qodiel*iscltae omnia pracepta illius, cun&tum languorem ,

quem

P

N

Diciturdzó 79 rvz77sw , quodad ma-

Defértum $ur. Quod alio nomine

[

ol

mus, aut bacilli pulfum refonet.

vocatur Etham. Num. 33. 6.

Et choris.) Chorus non eft nomen

23. Fenerunt im Marz. ) H&c eft

X

mufici inftrumenti ,^ quamvis ita ali-

quinta manfio in deferto, Mara dici-

di

qui fenferint , fed chorus eft multitu-

tur ab aquarum amaritudine, & eft pro-

do canentium vel faltantium. Mos,

lepfis; nam ita poítea hic locus di-

fuit apud Hebraos, ut mulieres, &

&us eft a Moyfe, poftquam aquas il-

puelle in Dei laudem vel hominum

las guftavit.

canerent, & faltarent, fic P(. 67. 26.

2$. Offendit eis lignum.) Nomen lïgni

Prevenerunt principes conjumci pfallentz-

Scriptura non exprimit; dulcestamen

h

Bus im medio juvencularum ïympani/iria—

aquas reddebat naturali facultate , non

vHUm.

miraculo.

Vide Valefium -de facra

p

a. Quilus precintbat. ) Hebr.. eft,

Philofophia.cap. 24.

& refpondebat illis ,/Maria fcilicet, &

[/

! Bbà conflituit ei pracepta, atque judicia.)

mulierum chorus Moyfi, &. virorum

Deus dedit 1fraeli; dum effet in Mara,

choro.

Mulieres vel eosdem verfus,

quos cecinerant viri, repetebant , vel

aliquas leges, ceremoniales, & judi-

ciales,

primum illum verfüm , ecaztemus Do.

snino (5c. tanquam intercalarem. |.Alii

Jhi temtawit eum.) Populum Ifrael

putant, feorfim a viris feeminas to-

tentavit Deus, leges jam dictas- fan-

h

4

tumillud canticum percurriffe.

ciendo , quibus obedientiam populi

Q

22. Tulu

v Rfrael de mari Rubro.)

experiri flatuerat.

L:

Cattra movit

tas abduxit.

, profe&tus ,CG , líaeli-

d

CAPUT T XV. & XVI.

e

249

0

quem pofui in J£gypto, non inducam füper te: ego enim (1)

Ü

Dominus fanator tuus.

27. * Venerunt autem in Elim filii Ifrael, ubi erant duo- Num

T

decim fontes aquarum

tifunt juxta aquas.

P* feptuagix?ta palmee: & caftrameta- ?^ 7

H

CAPUT:XVE

1

Murmurantibus in deferto. Sin pro cibo lfraelitis. pluit. Dominus

lxd

coturnices €&? Man ad faturitatem: ju[[to Domini de eo colli-

gendo, C? in monumentum reponendo.

i

bi

Rofe&ique funt de Elim, & venit omnis multitudo Elio- :

P

u

rum Ifrael in* defertum $in, quod eft inter Elim , & Si-* Sap,

nai, quinto decimo die menfis fecundi, poítquam egreffi ir. z.

Ü

funt de terra /Egypti.

U

2. Et murmuravit omnis congregatio filiorum Ifrael contra

T

Moyfen , & Aaron in folitudine.

3. Dixeruntque filii Ifrael ad eos: Utinam mortui eH'efnus

n

per manum Domini in terra /Egypti, quando fedebamus fuper

ollas carnium, & comedebamus panem in faturitate: cur edu-

J

xiftis nos in defertum iftud , ut occideretis omnem multitu-

d

dinem fame ?

l!

4. Di-

(1) Ego eüim Dominus fanator tuus. 1» edit. Sixt : legitwr: egó enim fum

n

Dominus Deus fanator tuus.

fil

a

26. Cuntlum languorem.) Wx ulceri-. Cades dicitur , de quo num. 2o. z. &

bus, fiti, pefte, alüfque plagis ZEgy-

diverfo modo fcribitur.

n

ptiaeis manantem.

uintodecimo die menfrs. ) Hoc 'En tri-

1

Dominui fanator 1425, ) Ylebr. egome-

dieus tuus.,

gefimo die ab egreffü de ZEoypto.

2. Murmuravit emmuis congregatzo,

27. Veuerunt auten in Elim,) Sextam

Cum jam farina fübaéta , quam ex A-

"

manfionem.

gypto tulerant, deficeret.

!

3. Utinam mortui effemmus per. omanum

3.

N defértum Sin.) OQava manfio.

Demini.) Morte fcilicet a Domino ir-

d

Septima, que fuit ad mare Ru- rogata, five naturaliter, five violen-

brum, cujus mentio Num. 33. to,

ter.

omittitur hic, quia nihil peculiare in

Super ollas sarnium. ) Alii vertunt,

€3 contipit.

Defertum Sin efft inter

juxta ollas , fed nofter interpres melius

mare Rubrum, & montem Sinai,

& voracem ingluviem craffIz plebis ollis

efl diverfum a deferto Zin

; quod & incubantis expreffit.

Bbl. eum Com. Megocb. T. L,

i

2fo0

LIBRI EXOD[

e

4. Dixit autem Dominus ad Moy(en: Ecce ego pluam vo-

bis panes de coelo: egrediatur populus, & colligat, qua

[ír

fufficiunt per fingulos dies : ut tentem eum, utrum ambulet

p

in lege mea, an non.

$. Die autem fexto parent , quod inferant: & fit duplum ;

quam collizere folebant per fingulos dies.

€0

6. Dixeruntque. Moyfes, & Aaron ad omnes filios Ifrael :

bu

Vefpere ícieüs,

quod Dominus eduxerit vos de þtcrra 4Egy-

pti.

j

1. Et mane videbitis gloriam Domini : audivi enim mur-

IU

mur veftrum contra Dominum : nos vero quid fumus, quia

muffitatlis con:ra nos?

fo

$. Et ait Moyfes: Dabit vobis Dominus vefpere carnes ede-

j

re , & mane panes in faturitate: eo quod audierit murmura-

tiones veitras, quibus murmurati eftis contra eum, nos enim

M

quid fümus ? nec contra nos eft murmur veftrum , fed con-

Q

tra Dominum.

9. Dixit quoque Moyfes ad Aaron : Dic univerfze congre-

gauoni filiorum Ifrael: Accedite coram Domino: audivit enim

murmur veftrum.

Vl

p

ro. Cum-

Q

4. Panes.) Manna, ex quo contufo

Dei gloriam , id eft gloriofam poten-

tortufas panis faciebant, ut patet N.

tiam, & providentiam.

Sane igno-

X1.8. pro carne vero, & oleribus de-

rare non poterant Deum fuiffe au&o-

dit eis coturnices n. 3. & 13.

rem exitus de /Egypto, fed perturba-

i

Ut tentem eum. ) Deus eft fcrutator

tiosibus adi -erumpebant in murmur

Additur

cordium, & omnia novit; tentat er-

contra Mofem , & Aaron,

go non ut ip

fe , fed ut alii cogno-

ergo beneficium coturnicum , & man-

ft

fcant.

n&, quod etiam eis eífe po(fet in ar-

)

$. Die autem féxto. ) Die Veneris

dientes fecuti effent Dominum.

gumentum, quod ex ZEgypto egre-

parent, quod inferant, id eft, con-

J

dant partem manne in tabernaculis

9. Jccedite coram Domino.) Ad co-

i

fuis, qua vefcantur fequenti die fab-

lumnam nubis, in qua Dei prefentia

b

bati, quo diealaborecolligendi, mo-

fe exhibebat; nondum enim fabrica-

tum erat taberniculum.

Jendi, & coquendi manna ceflandum

Ut patet

eít.

Hinc feria fexta dicta efl Para-

ex cap. 36. & fequentibus hujus libri

fceve a preparatione ciborum, quz

Vel certe ante tabernaculum

illud

"

illo die fiebat pro fabbato.

congregati funt , quod priufquam aliud

P

6. Vefpere fcietis . . . . Et mane 60)

a Deo jullum conderetur, erat inca-

pw

Quia vefpere dabit vobis Dominus

firis, ut patet ex cap. 33. 7. ad quod

t

coturnices, & mahne manna, ut patet

religionis , & orationis caufa accede-

bant.

num. 12. & 15. per quod agnofcetis

CAPUT XVE

4jX

-

10. Cumque loqueretur Aaron ad omnem coetum filiorum

Is

Ifrael, reípexerunt ad folitudinem : & ecce gloria * Domini spq

let

apparuitin nube.

4$. 3

11. Locutus eft

autem Dominus ad Moyfen, dicens:

l,

12. Audivi murmuratoónes filiorum Iírael, loquere ad

eos;: Veiípere comedetis carnes, & mane faturabimini pani-

] :

bus: ícietisque , quod ego fum Dominus Deus vefter.

Tï

13. FaCtum eft ergo vefpere, & aícendens coturnix coo-

peruit caftra: mane quoque ros jacuit per circuitum calftro-

If«

rum.

i

14. Cumque operuiffet fuperficiem terrae, * apparuit in VOR

felitudine minutum , & quafi pilo tufum , in fimiïijudinern

11:4.

le-

pruinz fuper terram.

Pfal.

Id*

uoU cum vidiffent filii If:ael, dixerunt ad invicem : 77.24

I5.

ln

Man-Hu? quod fignificet: Quid eft hoc: Ignorabant enim ,J9?n-

*

T

quid effet. Quibus ait Moyfes: lite eft panis , quem Do-9

or

minus dedit vobis ad veícendum.

I5. $i

[5

16. Hic eft fermo , quem pracepit Dominus: Colligat

[

if

unusquisque ex eo quantum fufficit ad vefcendum

*

gomor

per fingula

capita: juxta numerum animarum veftrarum ,

i

fxc tolletis.

quae habiant in tabernaculo ,

lia

| I7. Fes

1

Sgeemars

10

1o. Refpexerunt ad folitudinem. ) Ex-

Graci habent ojrvyousria Ortygo-

(

metra.

?

tra callra.

Rabbini Salamon & Kimchi

t

Gloria Domini apparuit. ) Splendor,

dixerunt, «vem pinguem.

& aug

uftum, radianfque jubar, quo

t

fi fpectandam per An,gelum ex-

Mane quoque vos jacuit. ) "T'ota plani-

r

fe qua

ties flrata fuit, & cooperta rore; ros

f*

hibebat majeftas divina.

hic erat manna, quia rori conglacia.

i2

11. Locutus eff autera Dominus ad Moj-

toin modum pruin?' , & cryftalli-

Jemn.) Solum ; nam Aarone populum

neguttz in coriandrifeminisformam

alloquente, Mofes ad columnam nu-

.conglobatz , erat fimile.

ld

bis oraturus acccíferat.

14. Apparuit in folitudine.) Non vi-

i2. Comedetis carmes.) Coturnices.

Saturabimini panibus.) Mianna.

detur cecidiffe manna in caflris, quia

e

fordida, nec exiilis commode colli-

rf

13. Et afcendens coturnix .) Advola-

gi potuiffet.

i

wit, agente

illam vento, ut dicitur

Pfalm. 77. 26. & 27. Manna datum

Et quafi pilo tufum.) Wlanna erat al-

d

bum, inílor tritici ; cui pili tunfione

/

per 4o. annos, coturnmices hoc tan-

cortex detra&tus eft.

ul

tum vefpere. Quimquam licuit colli-

15. Dixerunt Man Hu.) Yline man-

[

re, & affervare in proximos dies.

b

»

;ftea iterum date coturnices ad fe-

na& nomen facum.

16. Gomor. ) E.ft menfüra, que ad ho-

pulchra concupifcentia , INum. 11. 1.

$2

LIBRI

EXODI

e

r7. Feceruntque ita filii Ifrael :

)

alius minus.

& collegerunt, alius plus,

2. C0f

tum

í

18. Et menfi funt ad menfuram gomor : * nec qui plus col-

9:!5*'legerat, habuit amplius: nec qui minus paravera:, reperit

Don

minus: fed finguli juxta id, quod edere poterant,

congrega-

4

verunt.

$u

19. Dixitque Moyfes ad eos: Nullus relinquat ex eo in

*

mmane.

[

20. Qui non audierunt eum, fed dimiferunt quidam ex eis

X

ufque mane, & fcatere coepit vermibus

, atque Acomputruit :

pror

& iratus eft contra eos Movfes.

Unu

die

21. Colligebant autem mane finguli, quantum fufficere po,

terat ad veícendum : cumque incaluiffet fol , liquefiebat.

22. In die autem fexta collegerunt cibos duplicés, id eit,

3l

duo gomor per fingulos homines: venerunt autem omnes

erat

3

principes multitudinis, & narraverunt Moyfi.

H

.

Qu

23. Qui ait eis : Hoc eft, quod locatus eft Dominus : Re-

quies fabbati fan&tificata eft Domino cras: quodcunque ope-

Dos

randum eft, facite; & quse coquenda funt, coquite

- quid-

gen

quid autem reliquum fuerit, reponite usque in mane.

qua

24. Fecerunt

que ita, ut praeceperat Moyfes, & non com-

3

putruit, neque vermis inventus eft in eo.

teit

q5: »poyqes

Dor

minis vi&um per unum diem fatis ell;

polffet ultra unum diem ; nam quod col-

M

refpondet chenici Grecorum.

Int

ligebàt feria fexta,erat illis ufui (abbato.

17. Collegerunt alzus plus , alius minus.)

21. Colligebant autem mane ffnguli. )

gx

Unufquifque prout illi promptum erat,

Ita a Domino preceptum. — Quid hoc

don

vafe aliquo five majore, five minore,

colligebat manna , quod domum rela-

fignificaretur , docet liber. Sapientie

que

Cap. 15. 28.

Ut zotum omnmibus efftt ,

tum menfuram unius gomor implebat,

inquit, quoziam oportet pravenire folem

five plus, five minus colle&um fuif-

4d beneditiionem tuam ( ad tebenedicen-

fet, Eadem menfura viro, & puero,

W p

valido, & infirmiori, qvi minus cibi

dum, & adorandum ) &f a4 ortum la-

expli

€2s te adorare.

3f

defiderabat , fufficiebat, qux omnia

Cumque incaluzf[et Sol ; liqueþ.eädlt.) Vo-

d!

divino miraculo contingebant.

10. Nullus relinquat ex «eo im mame.)

luitDominus liquefcere mannain agro ,

Toen

Yta preceptum ad incredulam , & im-

ne cceleflis ille cibus manens in terra

grüm

putrefceret , aut calcaretur , atque ita

1eal

portunam eorum cohibendam provi-

tnile

dentiam , qui in diem fequentem fibi

dehoneftaretur , & vilipenderetur.

parare cibum voluiffent.

22. Et marraverunt. Moyf.) Utexeo

Unt,

6

20. Scatere cmpit vermibus. ) Cuuod

cognofcerent; quorfum hoc eis fuiffet

Hic

miraculo non caruit: neque enim ea

juffüm : neque enim adhuc Dominus

erat mannze natura , ut fervari non

declaraverat, fe ob fabbati religionem

ger

DI

CAPUT XVL

233

plus,

25. Dixitque Moyfes : Comedite illud hodie , quia fabba-

tum eft Domini: non invenietur hodie in agro.

: Col-

26. Sex diebus colligite; in die-autem feptimo fabbatum eft

perit

Domini , idcirco non invenietur.

g

27. Venitque feptima dies, & egreffi de popul

0. ut colli-

gerent , non invenerunt.

0 if

28. Dixit autem Dominus ad Moyfen : Ufquequo non vul-

tis cuftodire mandata mea , & lezem meam?

x &l

29. Videte , quod Dominus dederit vobis fabbatum, &

"i.

propter hoc die fexta tribuit vobis cibos duplices: maneat

unusquisque apud femetipfum, nullus egrediatur de loco fuo

:

die feptimo.

3o. E fabbatizavit populus die feptimo:

li,

31. Appellavitque domus Ifrael nomen ejus Man, quod

nne

erat quafi femen coriandri album , guftusque ejus quafi fimilae

cum melle.

ho

32. Dixit autem Moyfes: líte eft fermo, quem preecepit

ope

Dominus: Imple gomor ex eo, & cuítodiatur in futuras retro

ii

generationes: ut noverintpanem, quo alui vos in folitudine,

quando edu£üi eftis de terra ZEgypti.

fl

33. Dixitque Moyfes ad Aaron : Sume vas unum , & mit-

teibi Man, quantum poteft capere gomor: & repone coram

Di

Domino ad fervandum in generationes veftras,

d Aaron

o

34. Sicut praecepit Dominus Moyfi: Pofuitque illu

in tabernaculo refervandum.

bato.

35. * Filii autem Ifrael comederunt Man quadraginta annis, *»Efá

)

us- I). zIe

il

C

donec venirentin terram habitabilem: hoc cibo aliti funt,

quequo tangerent fines terree Chanaan.

]udith

i1te

CA—S 18.-

ily

36. Gomor autem decima pars eft Ephi.

0H5

f n

[

a

'iïpræfcripüiïe , quod ftatim Mofes

fideraret: fi enim ipfe aliud quid de-

J lü

explicat.

fideraret, mox id manna fàpiebat;

q1. Qualiemen coriandri album.) Non

quod diferte dicitur in libr. Sapien-

eft fenfas fuiffe manna album ut fe-

ti€ cap. 16, num, 2o.

Idque non tan-

Vo-

men coriandri (nam femen hoc ni-

tum piis, utquidam tradunt, fed etiam

gro P

era

rum eft ) fed fententia eft manna fuif-

impiis accidebat, qua verior eft fen-

íe album, & figura, & quantitate fi-

tentia.

13

mile femini ceriandri.

In hoc enim

33. Covam Domino.) Coram taber-

tantar valet fimilitudo.

naculo , &arca, cum fuerit edificata.

Guffufque ejus quaff famile cum. emelle. )

34. Pofuitque illud Marom im taberna-

ex &

eulo vefervandum. ) Yloc dicitur per

ul

ic fapor ipfi mannz erat quafi con-

qInus

genitus, & naturalis : & ita fapiebat,

rolepfim ; nam poft tabernaculum

jam

ut comedens nullum alium cibum de-

fa&um eft , &in eo affervatum manna.

aj4

e.

LIBRI EXODI

CAPUT XVIL

Rurfum murmurantibus in Rapbidim pro aqua filiis Ilrael , dat

Dominus aquam de petra: & in monte Moyle extenfis wae

nibus orante , vincunt ipfi. zdm.lecitas.

Gitur profe&a omnis multitudo filiorum Tfrael de deferto

J

Sin per manfiones fuas, juxta fermonem Domini, caftra-

metai funt in Raphidim,. ubi non erat aqua ad bibendgm

Num.

populo.

2. * Qui jurgatus contra Moyfen , ait: Da nobis aquam , ut

??' ^bibamus. Quibus r fpondit Moyfes : Quid jurgamini contra

:

me? cur tentatis Dominum ?

. Sitivit ergo ibi populus prs& aquee penuria , & murmu-

ravit contra Moyfen dicens: Cur fecifti nos exire de gypto;

ut occideres nos , & liberos noftros, ac jumenta fiti ?

. Clamavit autem Moyfes ad Dominum, dicens: Quid fa-

ciam populo huic? adhuc paululum, & lapidabit me.

. Et ait Dominus ad Moyfen: Antecede populum , & fume

?*Su

3

1

2

:tecum de fenioribus Ifrael

.

: & virgam, qua * percuffifti flu-

Píalm V1

um , tolle in manu tua, & vade.

:

V2 Hs

6. En ego ftabo ibi coram te, fupra petram Horeb, percu-

&exibitexea aqua, ut bibat populus. Fecit

1 Cor-tjesque petram,

19. 4 Movfes ita coram fenioribus Ifrael:

D

: Etvocavit nomen loci illius, Tentatio » propter jur-

gium filiorum lfrael,

& quia tentaverunt Dominum, dicen-

tt

tes: Eftne Dominus in nobis, an non?

&*

bl

d

per manus Aaronis c. 7. num. ^o.

1. JDEr manfones fuas.) Per ftationes,

Alii per fluvium intelligunt mare Ru-

quas omnes enumerare Mofi

brum.

Sane Homerus mare alicubi

animus non fuit.

il

ln Raphidim.) Undecima hec man-

flumen vocat. . OdyfT. in initio 7- &»

Q

fio fuitjuxta montem Sinai, in qua

Uryro(atoio AíT$V g50Y GAEAVOÍt . &c.

[

petra dedit aquas, & vi&tus eft Ama-

Ut etiam fcriptura Jonzc. ^. num. 4,

lec.

Hic locus di&us quoque eít

6. Ego ffabo .

. fapra petram Horeb.)

Msffa , id eft, tentatio, ex tentatio-

Stabo in columna nubis, quaro defigam

I

ne, & murmure Hebrzorum num. 7.

fupra petram Horeb , & ex ea aquam

te

2. Cur tentatis Dominum.) Miraculo

educam. Horeb eft Sinai. Erat ergo

enim dicere volebant, an adeífet illis

petra in deferto Sinai, vicinior tamen

Dminus , dicebant enim Mofi : Ef-

Kaphidim, quim monti Sinai.

ueDominus in tobis,an non?ut patet num.7

7. Voetavit nomem loci zllus tentatio,

L

$. Qua pereufifes fwvium, ) INiluma

Hebr. zentatéo , & coztentéo, fivejmgium.

-X

CAPUT XVIIL

2$5

9. * Venit autem Amalec, & pugnabat contra Ifrael in Ra- *Deut

phidim.

25.1

dit

9. Dixitque Moyfes'ad Jofue : Elige viros, & egreffus pu- Judith

jo

gna con:ra Amalec: cras ego ftabo in vertüice collis, habens 4

'ï[gc

vir:am Dei ia manu mea,

»ap.

1o. Fecit Jofue , ut locutus erat Moyfes, & pugnavit con- * *

ern

(0

tra Amalec : Moyfes autem ; & Aaron, & Hur afcenderunt

r

fuper verticem collis.

dum

11. Cumque levaret Moyfes manus, vincebat Ifrael: fin

autem paululum remififfet, fuperabat Amalec.

4Ut

12. Manus autem Moyfi erant graves: fumentes igitur la-

pidem , pofuerunt fubter eum, in quo fedit: Aaron autem,

ftta

Et factum

& Hur fuftentabant manus ejus ex utraque parte.

eit, ut manus ilius non laflarentur ufque ad occafum, folis.

friü-

.13. Fugaviique Jofue Amalec , & populum ejus in ore gla-

j

1.

f

14. Dixit autem Dominus ad Moyfen: Scribe hoc monu-

mentum, inlibro, & trade auribus Jofue: delebo enim me-

moriam Amalec fub coelo.

;

jme

vit nomen ejus,

f-

15. JEdificavitque Moyfes altare: & voca

Dominus exaltatio mea, dicens:

16. Quia

iil

*

9. malec.) Amale)citæ, qui ex Efau

gladius biceps dicitur S/soperc , quafi

edt

prognati odium parentis fovebant con-

habens duo ora, quibus vulneratos

t£ra lfraelitas Jacobi filios.

abfumat.

t

I1. Cumque levaret sanus Meyfts, vin-

14. Scribe boc ob monimentum.) Scri-

cete

eebat Ifrael. ) Hloc Symbolo fignifica-

be in Chronicis, in annalibus.

bat Deus victoriam Domino adfcriben-

8'*

Et trade auribus Tofue.) lndica Jofue,

dam, non.imbelliturbe Hebrzorum.

ut ipfe fequentibus fe populi ducibus,

Miofes extenfis brachiis typus fuit

& Tudicibus; & illialiis deinceps Dei

20

Chrifli crucifixi.

decretum quafi per manus tradant de

R

Probabile videtur . in hoc prelio

peragenda vindi&ta,& delendo Amalec.

fe bl

aliquos ex Hebrais defideratos fuitfe,

Delebo enim memoriam: Amalec fub cat-

[7]

quamvis hoc negat Jofephus, cum di-

l».) Tulit Deus feveram fententiam

catur in facro textu

Mofe manus re-

in Amalecitas, eo quod tam imma-

&c.

n. d

mittente, Amalec I

debraos fuperaffe.

ni bello appetiiffent innoxios, & va-

7)

I2. Manus autem Moy[i erant graves.

cillantes Hebreos, & e Dei ductu in

Jam enim fenefcebat, & diuturna ex-

Chapaan , quantum in ipfis erat, ab-

1g3m

tenfionein altum magis gravabantu-r.

fterruiffent, quodque, ut dicitur Deut.

p

Ij3. Fugavitque Tofue 4malec.) Hebr.

25. 19. extremos agminis laffos, &

eno

figuificat debilitavit , dejecit , proftra-

fame, laboreque confe&os cecidiffent.

ml

git , profligavit.

1$. Vocavit nomen ejus , Dominus ex-

lh

I orc gladii. ) In ácie gladii : unde

altatie mca.) Ex llebrao etiam verti

h

ii Jw

256

LIBRIEXODI

16. Quia mam;s folii Domini, & bellum Domini erit con-

hat

tra Amalec, ageneratione in generationem.

q u

1]

CAPU T. XVHE

lab

k

Sfetbro focer Moyfi uxorem cum filiis ad eum reducit : & auditis

Dei operibus , cum .Domino. [cerificaflet , fanum . confilium

D

Moyfi dedi; in con[lituendis judiciorum magiflratibus.

Umque audiffet Jethro, facerdos Madian, cognatus Moyfi,

Tlla

I.C

omnia, quàe fecerat Deus Moyfi, & Ifraeli populo

fuo, & quod eduxiffet Dominus Ifrael de JEgypto:

de-

2. TTulit Sephoram uxorem Moyfi, quam remiferat:

3. Et duos filios ejus, quorum

unus vocabatur Gerfam ,

f[ f

*Su

rdicente patre : * Advena fui in terra aliena.

U

2

2

à

4. Alter vero Eliezer: Deus enim, ait, patris mei adju-

tormeus, & eruit me de gladio Pharaonis.

qu

s. Venit ergo Jethro cognatus Moyfi, & filii ejus, & uxor

ejus, ad M

[6)

"

montem Dei.

oyfen in defertum , ubi e:rgt caftrametatus juxta

fo|

6. Et mandavit Moyfi , dicens: Ego Jethro cognatüs tuus

"

venio ad te, & uxor tua; & duo filii tui cum ea.

7. Qui egreffus in occurfum cognatifui, adoravit, & ofcu-

latus

ä

-

hoc

m

poteft ,. Domzinus vexillum meun ; quafi

Jium fuum bellum fore perpetuum

Tun

diceret , Dominus dux meus, & ve.

contra Amalecitas,

xillum meum , ipfum fecutus victo-

i. Etbro , Sacerdos Madian.) Vide

riam reportavi.

Verti etiam poteft,

1

di&a cap, 2. n. 16. Cognatus Moy-

Dominus miraculum meum , quia in mei,

f ) Socer Mofis.

Iie

& populi hujus gratiam tot miracula

2. Üxorem Moyfi, quam remiferat,) M o-

Dxl

patravit.

fes cum Pharaone decertaturus ,. .tan-

16. Quie manus folii Domini $c.)

tam , tamque periculofam negotiorum

po

Chaldaus hujus 1loci fenfum clare ex-

molem fü(ceperat, ut uxori , & libe-

fin

preffit fua paraphraft.

Cum juramenta

ris vacare non poflet; itaque eam fi-

ditium eff boc a f'acie terribilis , cujus ma-

bi a Pharaone timentem , libentem,

*

&. volentem cum filüs remifit

in

qdie

Jdeflas eff fuper folium gloríe, ut commit-

jatur pralium 4 facie Domini contra vi-

Madian.

hi

os domus Amalec , ut confumat eos a ge-

$. Juxte montem Dei. ) Horeb ; five

mertionibws feculz.

In Hebrzeo eft :

Sinai, nt patet c. 3. 1.

U

fe,

quia manus (uper. foljum Domini eff , ma-

7. 4dersvit. ) Reverentiam more

lt

Bus ícilicet Domini jurantis per fo-

gentis exhibuit.

i

A

CAPUT XVII.

2

-

$7

601

latus eft eum : falutaveruntquefe mutuo verbis

que intraftet tabernaculum;

pacificis. Cum-

8. Narravit Moyíes cogaato fuo cuntta, quze fecerat Do-

minus Pharaoni: & JÉgyptiis propter Ifrael, univerfumque

laborem, qui accidiffet eis in itunere, & quod liberaverat eos

Dominus.

diiit

9. Lstatusque eft Jethro fuper omnibus bonig, quae fecerat

l

Dominus lfraelij eo quod eruiffet eum de manu £gyptiorum;

to. Et ait: Benediétus Dominus , qui liberavit vos de manu

IEgyptiorum,

*

& de manu Pharaonis, qui eruit populum fuum de

fib

manu /Egypti.

pulo

*Supr

11. Nunc cognovi, quia magnus Dominus fuper omnes

1. 14*

deos: eo quod * fuperbe egerint contra illos.

12. Obtulit ergo Jethro cognatus Moyfi holocaufta, & ho-

OE

IO.IO0

m

ftias Domino: veneruntque Aaron, & omnes feniores Ifrael: ut i4. g.

comederent panem cum eo coram Deo.

(djü«

13. Altera autem die fedit Moyfes, ut judicaret populum ,

qui affiftebat Moyfi a mane ufque' ad vefperam.

]Xof

14. Quod cum vidiffet cognatus ejus , omnia fcilicet, quae

uxt

agebat in populo, ait: Quid eft hoc, quod facis in plebe? cur

folus fedes, & omnis populus przeftolatur de mane ufque ad

tU

vefperam?

rs. Cui

fet

Salutaveruntque — fe. werbis paezficis. )

I2. Obtulit.) Nero Deo, non, ut

Hebr regaruzt de pace , vel, m pax,

ante, idolis.

hoc eft, an falva, & profpera eifent

omnia; hoc enim fignificat Hebrao-

Ut comederent panem cum eo coram Deo.y

rum falutatio. Pax £ecum,

Holliz Deo dicate , & in gratiarum

um

9. Letatufque eff.) |LXX. i£éew ob-

actionem ob!ate ( quales hic obtulit

Vit

flupuit, quafi in ecttafim raptus eft.

]ethro ) magna ex parte in folemne

II. Numc coguovi, C5c.) Clarius fci-

epulum cedebant, quod proinde co-

J

ram Domino fieri dicebatur, quafi il-

licet, quam antea.

Ideoque Gentium

le hoftiis bioblatis, illarumque epu-

Mo-

Diis neplecdis vero Deo adhareo.

tane

Hanc fiiem , & pietatem Jethro in

lo prafens adeffet, maximefi epulum

yrum

pofteros propagavit; ab eo enim orti

fieret juxta altare, in quo immolate

funt Rechabitz , ut patet. r. Paral.

erant hoflie Deo.

Si tabernaculo

libee

jam fa&o , & erecto in fineanni, ve-

n l

2. $5. quos ab abftinentia , & obe-

Idl s

dientia laudat Jeremias cap. 55.

nit Jethro ad IMofem, ut vult Abu-

[

Eo quod fuperbe egerimt contra illos. )

lenf. tunc, coram Dom?zo, id eft, co-

Ef Elpfi, hoc eft, ratio imperfe-

ram tabernaculo, quod-erat quafi do-

&a.

Senfus eft Deum malis mul&af-

mus Dei , fa&um ell hoc epulum,

f

fe /Egyptios, quod fuperbe IHebraos

13. Judicaret.) Jus diceret.

m

tra&»ffent, & injufle vexallent.

Bibl,cum Com, Menoch. T. l,

Kk

$8

LIBRI EXODI

: I5. Cui refpondit Moyfes:

Venit ad me populus quzerens

fententiam Dei.

j

lx

16. Cumque acciderit eis aliqua difceptatio , veniunt'ad

me, ut judicem inter eos

ges ejus.

; & oftendam praecepta D:ei, & le-

i

17. Atille: Non bonam, inquit, rem facis:

18. Stulto labore c

D

onfameris & tu, & populus ifte , qui te-

"

*

1

^ Cum eft, ultra vires

Ti

^ teris fuftinere.

tuas eft neggtium., * folus illud non po-

I9. Sedaudi verba mea, atque confilia, & 'erit Dominus te-

"

cum, Eftotu populo in his, quae ad Deum pertinent , ut

n

referas, quae dicuntur ad eum :

20. Oftendasque populo caeremonias ,

& ritum colendi ,

Tal

viamq

ue, per quam ingredi debeant,

& opus, quod facere

(

4debeant,

21. Provide autem de omni plebe viros (1) potentes , & ti-

mentes Deum , in quibus fitveritas, & qui oderint avar

itiam ,

?Zi

& conítitue ex eis tribunos, &

centuriones , & quinquagena-

f

