LI- Quene autem [acerdos emerit,C$c.)

bánt ad fanctuarium ; ut fi caput, aut

t

Servi, & vernaculi, ideft, fervi do-

caudam comediffet , in facrificio pro

11, f

minati, qui toti funt füi domini; &

delido , reflitutio erat facienda fàn-

2 g

heri, poterant vefci fanctificatis , uti -

&uario : fi pertinebant ad facerdoter,

dorinus ipfe eum fuis filiis.

facerdoti.

pes ,

12- Pa facérdotisy Efr) Quia per

15- Nec eontaminabunt fandificata. )

8 g

miuptias-jara im aliad) familiam popu-

Comedendo illa

tunt

; Cum non fmf; de ge-

i

larem commigravi. Uxor vero fa«

nere fácezdotali.

fücyfe

7

th, H

».

,

CAPUT XXIL

goT

aoj

17. Locutusque eft Dominus ad Moyfen , dicens:

Domi-

18. Loquere ad Aaron, & filios ejus, & ad omnes filios

lírael, dicesque ad eos: Homo de domo Ifrael, & de advenis,

inquii-

qui habitant apud vos, qui obtulerit oblationem fuam, vel

vota folvens, vel :

fj

P

Qomus

onte offerens, quic!quäd illud obtulerit in

holocauftum Domini,

I9. Ut offeratur per vos, mafculus imm:

vrit: de

zfculgtu—s erit cx bo-

bus, & ovibus, & ex capris ;

[

20.

r'everfa

Si maculam habuerit , non offeretis, neque erit accepta-

bile.

; lr

21.* Homo, qui obtulerit vittimam pacificorum Domino, vel Deut.

102 hi

vota folvens, vel fponte offerens,tam de bobus, quam de ovi- 1521

bus, immaculatum offeret, ut acceptabile fit : omnis macula Eccl.

:

, adit

non erit in eo.

tdotiia

22. Si ccecum fuerit, fi fra&um, fi cicatricem habens., fi pa-

pulas, aut fcabiem, aut impetiginem ; non offeretis ea Domi-

], que

no, nec adolebitis ex eis fuper altare Domini.

23. Bovem, & ovem , aure, & cauda amputatis , voluntarie

aCf

offerre potes, votum autem ex eis folvi non poteft.

24. Omne animal, quod vel contritis, vel tonfis, vel fe£tis,

—

r

ablatisque tefticulis eft, non offeretis Domino

ftra hoc omnino ne faciatis.

,&in terra ve-

quia ii

er a

25. De manu alienigense non offeretis panes Deo veftro

,&

quidquid aliud dare voluerit, quià corrupta, & maculata funt

ic vont-

omnia: non fufcipietis ea.

)e0 oliee

26. Locutusque eft Dominus ad Mgyfen, dicens :

p pitt e&

27 Bos, ovis, & capra, cum genita fuerint, feptem diebus

hiac vox

erunt fub ubere matris fuze : die autem o€&avo., & deinceps

efferri poterunt Domino.

28.Sive

n.) Ph

ve h

19. De zdvezis. 3 Profeiytis.

berent , ut notavit Servius ad illud

eiem D

- Qudquid iud ebtuferit im belocam-

ilUn. 6. leffas dewmore budenmtes.

cp &t

Ad us

f" ,tfc.) Kolocaufti vi&ima ex

$i papulas.) Merrucas , feu puftulas.

N

mafeulis tantum : pacifica, vel pro

2S. enegena. ) Gentilis manen-

"L

jfin-

peccato etiam ex femellis offerri po-

?

tis in fua fuperítitione.

"

qtine-

terat.

Panes.). Sacrificia , que funt quafi

d

21. Ürni: macula, ) Nulla macula.

panis, id eft, cibus Dei. LXX. ver-

tunt 2eza.

jfio vro

ada hn

?2. $i feaflum.) Si fra&os habeat

Corrupta, B mactilatafunt) E.o quod

,e[docem,

gedes, vel lumbos, vel oculum.

&pfi offerentes corrupti fint , quia ido-

$7 déeatricem balens. ) IoXX. ver-

lolatra.

aiu)

tunt qAÀweecoruyro» , «mputata, vel

27. Die autem ollavo.) INonprius ,

fmtdä e

sezfa Imgua.

Etiam ab Ethnicis cau-

quia primis feptem diebus foetus eft

tum, ne vicima linguam älfam ha-

nimis tener, vide d,i- Exod. 22. 50.

e

àof

LIB&I LEVSITICI

38. Sive illa bos; five ovis, non immolabuntur una die cum

foetibus fuis.

29. Si immolaveritis hoft

E

iam pro gratiarum aCtione Domino,L

üt poffit effe placabilis,

30o. Eodem die comedetis eam, non remanebit quidquam in

mane alterius diei; Ego Dominus.

31. Cuftodite mandata mea, & facite ea.. Ego Dominus.

32. Ne polluatis nomen meum fanttum, ut fanCtificer in

medio filiorum Ifrael.

Ego Dominus, qui fancüifico vos,

f

35. Et eduxi de terra /Egypti, ut effem vobisin Deum. Ego

Domixms.

fi

CAPUT XXIIL

(l

Solemuitates Sabbati , Pafcbe , Primitiarum , Hebdomadarum ,

Meffis , Tubarum Expiationis , ac Tabernaculorum , & quibus

fi

ritibus peragi-debeant.

d.

cutusque eft Dominus ad Moyfen, dicens :

1. LO

2. Loquere filiis Ifrael,& dices ad eos : Hze funt feriae

Domini, quas vocabitis fanCtas.

.

H

3. Sex diebus facietis opus;

dies feptimus, quia.w fabbati re-;

"

uies eft, vocabitur fanétus : omne opus non facietis in eo,

ln

fabbatum Domini eít in cunctis habitationibus veflris.

4. Hse funt ergo ferize Domini fan&tse , quas celebrare de-

fhe

*

k

betis temporibus fuis.

$. *Menfe

eg. lna die cum fettbns fm':.;) Quia

1(a.9.6. vocabitur admirabiiis,1d eft, erit.

l1ta

Yi

hoc crudele videtur.

Omze opus. ) lNullum opus.

4

32. Ne polluatis momen ALE ) Ne

que fabbato non licebat accendere

&

perinobedientiam, & corruptos mo-

ignem, cibos coquere, &c. uti nec

in die expiationis.

in aliis feftis ifla

fci:ü

res faciatis, ut gentes blafphement

licebant.

Ti

nomen meum.

init

Qui f'antlifo vas. ) Jubeo vos efle

Sablarum Domini.) Domino dica-

br

fanctos.

tum, vel in quo Dominus requievit,

Id

vel in quo quiefcendum in honorem

Domwini.

Tios

Hs vocalbitis f;-m&m.) LXX. cen-

Wi

d

vocationes [anttas; hifce enim

In euntlis babitationibus weffris.). Do-

feftis convocabatur populus ad audien-

mibus veflris privatis ; in tabernacu-

I

lo enim, five templo facerdotes fa-

dam legem , & ad facrilicia , acpreces.

crificiiserantintenti. Hincillud Chri-

LT

3. Sabbars requies eff. ) klebr. re-

wuies quietis , 1d eft, fumma quies;

fti ad Judzos Matth. 12..5. — Noz le-

f

& ceffatio ab opere erit die fabbati.

guflis d lege , quia. [abbarss facevdores sm

Di«

Vocabitsr fantlas.) Exit fanQ&us, &

zemplo fabbatum vielant , 6$ [ime crimi-

uefznt? erat hzc materialis violatio;

Ali

meo cultui dicatus, fic fepe fumitur

K p.l

vwear? , pro efle in facra Scriptura , ut

non formalis.

N

CAPUT XXII

409

Qu

$. * Menfe primo

Phafe Domini eft :

; quartadecima die menfis"ad vefperum ,* Exo.

12.18.

6. Et quintadecima die menfis hujus folemnitas azymorum

iNum

it0,

249.16.

Dominieft. Septem diebus azyma comedetis.

Dm

.T. Dies primus erit vobis celeberrimus, fanftusque, omne

opus fervile non facietis in eo.

N

8. Sed offeretis facrificium in igne Domino feptem diebus,

T1n

dies autem feptimus erit celebrior, & íanclior:

fervile opus facietis in eo.

: nullumqge

)

9. Locutusque eft Dominus ad Moyfen, dicens :

Ep

10. Loquere filiis Itrael, & dices ad eos: Cum ingreffi fue-

ritis terram, quam ego dabo vobis,& meffueritis fegetem, fere-

tis manipulos fpicarum, primitias meffis vefttae, ad facerdotem

i,

11. Qui elevabit fafciculum coram Domino ; ut acceptabile'

7

fit pro vobis, altero die Sabbati, & fan£tificabit illum.

12. Atque in eodem die, quo manipulus confecratur, cae-

etur agnus immaculatus anniculus in holocauftum Domini.

13. Et libamenta offerentur cum eo, dua decimse fimilce

erie

confperfae

j

5- Menfc primo. ) Menfe Nifan,

Nellamque fervile opus , 6$c. ) Kixclu-

qui partim Martio, partim Aprilino-

ditur tanturn opus fervile, quia ut di-

100

Ílro refpondet.

d wefperam.) Hebr. Inter duas ve-

&um elt num. 5. tantum in fabbato,

& feflo expiationis ab omni prorfus

T

fperas, fcilicet inter occafum folis,

opere ceffandum erat , etiam a coquen-

& no&Gem. Vide dica Exod. 12. 6.

dis cibis : hoc autem licebat in aliis

jenfe

—

Phafé Domiz;. ) Fellum Pafchatis.

feftis.

Vide Exod. 12. 14.

t eri

7

lO. Cum imgrefff fuerii'i:-termm Cba-

J

í

*6. Solemnitas azymorum eff, ) Dies

n4an.) klinc patet has leges ceremoe

endere

azymorum incipiebant cum Pafchate,

niales, & hac fefta non obligaffe Ju-

il-i ne

fcilicet decima quarta die menfis pri-

daos, necab eis fervata fuifle in de-

mi ad vefperam fecundam

id eft ,

ferto.

3

Ti

initio decimze quinte diei; & dura-

Mantpulos [picarum. ) Hordei, quod

dic-

bant per feptem dies, quiproinde Pa-

illo tempore , Martio fcilicet exeun-

fchales dicebantur, quibus pances azy-

te, & À

jevity

mos , hoc eft, non fermentatos co-

Palaflina.

prifi ineunte maturefcit i!?

oretn

medebant.

11. E'evabir.) Offerendo.

pe

7- Diüesprimus evit vobis celeberrizus.)

"Aliero die [a56a1:.) Secundo die az

Ex feptem diebus azymorum celebrio-

morum,.

?'æ-

rnaci

(5 ft-

res erant prima, & feptima.

Et fantt/fiecalie ilium,) Eo ritu, qui

jChd

8. Sacerifeium m igge. ) Klolocau-

prefcriptus eft cap: 2. num: 14.

fitum, quod ab Hebr. dicitur ;gz/;;c.

13. Er libamenta.) Sacrificium far-

v lt

Dies fiprimus enjt celeérior , &5 f.ntlzor.)

j

reum, Mincha, quod ftatim explicatur,

j (f,;VF'"

Aliis intermediis, eque vero fanctus,

Li£&4.) Libamina.

ac primus.

QQuarta pars hin. ) Txes fextarii vini.

Babl. enoa Con, Menocb. Tom, I,

K(

410

LIBRILEVITICI

confp

erfze ole.o in incenfum Domïni, odqrer-nque fuaviffimum:

liba quoque vini, quarta pars hin.

14. Panem, & polentam, & pul

tes non come.detis ex fegete,

usque ad diem, qua offeratis ex ea Deo veftro. Praceptum

eft fempiternum in generationibus , cun£tisque habitaculis

veftris.

)

Deut.

15. * Numerabitis ergo ab alte

to die ,Sabbati, in quo obtu-

16. 2« ]iftis manipulum primitiarum , feptem hebdomadas plenas,

16. Usque ad alteram diem expletionis hebdomadse feptimze,

id eft, quinquaginta dies: & fic offeretis facrificium novum

Domino;

17. Ex omnibus habitaculis veftris, panes primitiarum duos

de duabus decimis fimilae fermentat&e, quos coquetis in pri-

.

mitias Domini.

198. Offeretisque cum panibus feptem agnos immaculatos,

-anniculos,& vitulum de armento unum,& arietes duos,& erunt

in holocauftum cum libamentis fuis, in odorem fuaviífimum

l

L]

*

Domino.

I9. Facietis & hircum pro peccato , duosque agnos annicti-

los hoftias pacificorum.

230, Cum

C

1

[ue elevaverit eos facerdos cum panibus »primitia-

rum coram Domino, cedent in ufum ejus.

2r. Et

f

14. Polemtam.) Farfive hordeum

AT* De deabus decimis ffmile.) Duo

toftum.

panes inde confe&i fuerunt tredecim

fere librarum cum dimidia.

Pultes. ) Farinam in pultes dedu-

étam , & coctam.

18. Sepzem zgz05.) ln holocauftum.

Cuntli[que habitaculis veftris. )

Vi-

Num. 27.28. adduntur & alie /vidi-

detur hoc intelligendum etiam deiis,

m2a hoc fefto. Pentecoftes offerri fo-

lite.

[

qui extra promiffam terram domici-

ll

Iium haberent.

Cum liädmenti:/itis.) I,libamentuni

[

19« b alrero die falbati ) Non fab-

vocatur, quidquid cum victima offere-

bati proprie dici, fed fabbati, id eft,

batur , ut oleum , vinum , farina ,

Pafchatis , & folemnitatis azymorum,

thus, fal.

. hoc eft, a fecundo die azymorum,

19. Faeretis 6 bircum. ) Sacrifica-

quo obtulerant manipulum fpicarum.

bitis.

f

NNumerabant Hebrai feptem hebdo-

Hireum. ) Ylebr. bireum caprarum,

madas, id efít, 49. dies, ita ut fe-

id eft, hircum novellum, vel he-

dum , adhuc matrem fequentem.

quens, id elt, quinquagefimus eífet

lg«

Pentecofte.

20. Ceent £n ul ejus. ) Sacerdotis:

f

Hebdomadas plenas.) Intepgras.

fermo eft de hoftiis pacificis, non de

Ir

16. Et fíc offeretis. ) In Pentecofte.

holocauftis; hec enim tota Deo cre-

Sacrificinm nowvum. ) Ex novo fru-

mabantur.

Panes etiamilli, quos fa-

mmento.

cerdos elevaffet, puta tres, vel qua-

CAPU'T XXHI

4ix

üt:

3r. Et vocabitis hunc diem celeberrimum,;ïtquxe fan&iffi-

mum : omne opus fervile non facietis in eo.

Legitimum fem-

t

piternum erit in cuntis habitaculis, & generationibus veftris,

22.* Poftquam autem meffueritis fegetem terrae veftrae; non " Sup.

tüm

ulis

fecabitis eam usque ad folum, nec remanentes fpicas colligetis, !9* ?'

fed pauperibus, & peregrinis dimittetis eas.

Ego fum Domi-

gus Deus veltter.

:

jtu

23. Locutusque eft Dominus ad Moyfen , dicens:

12

24.* Loquere filiis Ifrael : Menfe feptimo, prinia die menfis, Num.

erit vobis fabbatum. memoriale

UI

tur fan&ctum:

; clangentibus tubis, & vocabi-*?

25. Omne opus fervile non facietis in eo, & offeretis holo-

iuqs

cauftum Domino.

pti

26. Locutusque eft Dominus ad Moyfen, dicens:

19

21.* Decimo die menfis hujus feptimi, dies expiationum erit *Sup.

celeberrimus, & vocabitur fanCtus: affligetisque animas veftras

16. 9.

Es

"ünt

;

Num.

TR

in €o0, & offeretis holocauftum Domino.

28. Omne opus fervile non facietis in tempore diei huj

d& o^

It

quia dies propitiationis eft, ut propitietur vobis Dominus D

€us 7. 37»

MVeOASULCT,

118

29. Omnis aniina, quae affi&ta non fuerit die hac, pei*ibit de

populis fuis :

Et

30. Et qua operis quippiam fecerit, delebo eam de populo

fuo.

Duo

ecum

31. Nihil ergo operis facietis in eo: legitimum fempiternum

erit vobis in cun£tis generationibus, & habitationibus veftris.

jum

F ff 25

32. Sab-

r

1fo

tuor ipfi facerdoti cedebant , reliqui

falbatum memoriale, id eft, fabbatum

in reliquos facerdotes zqualiter divi-

in memoriam Ífaac, &c.

In ea au-

um

debantur, ut & alie primitia.

tem liberatione intelligebatur libera-

fte

21. Husc diem.) Pentecofles.

tio futura per Meffiam , Zach. 9. 14.

IDf ,

22. Nom fecabisis eam ufque ad [olum.)

27. Dies expiationum.) Dehocadum

Vide fupra cap. 19. 9.

eft cap. 16.

A

o4. Erz vobis [abbarum. ) ld

- Pt ,

29. Omnis anima, 6c.) Id omni-

feftum folemne,

bus precipitur , quia in tanta pra-

LT

Clangentibus tubis. ) Veflum eft «tu-

Ceptorum multitudine, & varietate

he

barim prima die menfis "Lifri , ideft,

Septembris.

Feftum hoc inflitutum

diticile admodum erat in aliquo non

fuit in memoriam l(2aé Patriarche ab

impingere. Qiuod fi aliqui ab omni

OLIS

culpa effent immunes , non deerat lu-

n d

immolatione , & gladio patris fui

gendi, & fefe affligendi materia , ni.

[

Abrahz liberati , ac pro fubrogati

Toirum proptér aliorum crimina, uf

arietis Gen,

a^

PT

I2

ldcirco dicitur

;f

pars ejusdem corporis.. Vide Dyan. 9.5

qül

e

at

LIBRILEVITICI

M

32. Sabbatfffn requietionis eft, & affligetis animas veftras

die nono menfis

annu

fabbata veftra.

: A vefpera usque ad vefperam celebrabitis

N

e

33. Et locutus eft Dominus ad Moyfen, dicens:

deg

34. Loquere filiis Ifrael: A quintodecimo die menfis hujus

feptimi erunt ferize tabernaculorum feptem diebus Domino.

8

&

3;. Dies primus vocabitur celeberrimus, atque fan&tiffimus:

omne opus fervile non facietis in eo.

Dor

36. Et feptem diebus offeretis holocaufta Domino, dies quo-

j

que oCtavus erit celeberrimus, atque fan&iffimus, & offeretis

flio

holocauftum Domino: eft enim cost

*

:

us , atque-colle&ae : omne

opus fervile non facietis in eo.

31. H& funt ferize Domini , quas vocabitis celeberri'mas," at-

que fan&tiffimas, offeretisque in eis oblationes Domino, holo-

caufta, & libamenta juxta ritum uniuscujusque diei :

* 38. Exceptis fabbatis Domini, donisque veftris, & quxe of-

feretis ex voto , vel quee fponte tribuetis Domino.

1

39- A quintodecimo ergo die menfis feptimi, quando con-

Qur

gregaveritis omnes fru€tus terree veftree, celebrabitis ferias

Domini feptem diebus, die primo, & die o&tavo erit fabbatum,

qu

id eft, requies.

W

40. Sumetisque vobis die primo fru&us arboris pulcherri-

mae, fpatulasque palmarum, & ramos ligni denfarüm frondium,

Cor

& falices de torrente.

, & letabimini coram Domino Deo ve-

gc-ïo.

41. Ce-

3

32. Requietionis.) Omnimodæ, ut

&ione, & congregatiofxc hominum,

di&um hoc cap. num.

qui conveniebant, ut Deo gratias

n

33: 4 vefpera, u[que ad v

Q;/l'äaram. )

agerent, quod longam in deferte pe-

&.]

Ab uno folis occafu ufquead alterum.

regrinationem tribus lfraeliticeinter-

34. Ferie tabernaculorum. ) Sceno-

ram promiffam

perveniffent.

In

[

pegia.

Inftitutum eít hoc feftum in

Hebrzeo ell s batzsrez , que vox

memoriam prote&ionis divine , qu

n

retentionem fignificat , quia ad eum

bu

jn deferto lHlebreos ita protexit, ut

diem , nec amplius populus retine-

&e]

fine domibus in tabernaculis per 4o.

batur.

U

.annos hyeme, ac zftate vixerint, In-

38. Exceptis fabbatis.) Prater facri-

flitutum etiam eft ad gratias Deo

ficia , que fabbato offeruntur , vide

agendas pro fruügibus toto anno col-

num,. 28. O.

le&is , vide Exod. 23.116. & Num.

lorum.

4o: Die primo, ) Fefti tabernacu.

ph

$9. 12.

T

36. Cezus , atque collcfta. ) at qua-

"rboris pulcherrima. ) Citri. fecun-

q

fi o&ava fefli tabernaculorum.

Di-

dum Hebraos, ita etiam vertit*Chal-

€itur ceetus , atque colle&* ; non a

deus. Jofephus Qorise» , xai wireidy

f

Y

»

€olledione pecuniarum , fed a colle-

palmarum , & citriorum.

*

7/

* .

*

CAPUT XXDL & XXIV..

413

ln

41. Celebrabitisque folemnitatem ejus fepteffi diebus per

J

annum, legitimum fempiternum erit in generationibus vefiris.

Menfe feptimo fefta celebrabitis,

42. Et habitabitis in umbraculis feptem diebus. Omnis, qui

Jus

de genere eft Ifrael, manebit in tabernaculis:

[

43. Ut difcant pofíteri veftri, quod in tabernaculis habitare

IUs:

fecerim filios Ifrael, cum educerem eos de terra J£gypti. Ego

Dominus Deu

vefter. -

U0

44. Locutus

que eft Moyfes fuper folemnitätibus Domini ad

etis

filios Ifrael.u

Ine

CAPUT X).(IV.«

at

Riius concinnandarum lucernarum , panum propofitionis , peena

lo«

blasphemorum ac taWonis.

of-

x. [ T locutus eft Dominus ad Moyfen , dicens:

2. Praecipe filiis Ifrael, ut afferant tibi oleum de olivis

ol

puriffimum , ac lucidum, ad concinnandas lucernas jugiter,

It

4. Extra velum teftimonii in tabernaculo foederis. Ponet-

Iffb

que eas Aaron a vefpere usque ad mane coram Domino, cul-

tu, rituque perpetuo in generationibus veftris.:

j

4. Super candelabrum mundiffimum ponentur femper in

u

confpe&tu Domini.

(e-

Fff 3

g.Af:

je

" Spatbulas, ) Ramos palmarum.

farios.

Ideo in cenfuquilibet offere-

bat dimidium ficlum Éxod. 30. 17.

my

Ka Chald. &

Ligzi denJarum frondium. ) Myrti,

& in feflis tribus quotannis fponte

Ja$

Jofephus; & alii. «Vide

pe

5. Efdre g.

offerebant, quantum quilibet volebat;

d.

Latabimini coram Dómino.) Gelftan-

nam : Exod. 23. 15. dicitur Noz ap-

In

tes ramos hos, & fructus , faltabitis

parebis in con[petu meo vvacuts , & ga-

[4

in Sanétuario coram Domino : fole-

zophylacium etiam , de quo Luc. 2r.

1. erat ad fümptus templi inftitutum.

im

bant enim veteres fua feíla tripudiis

ii2

celebrare, ut patet 2. Reg. 6. 14.

De olivis purifffrmum.) Klebr. oleum

KExod. 32. 19. Exod. 15. 20.

purtm conzu[um im lumen , pilo- contu-

t

fum, non torculari expreffum , aut

ide

Racipe filiis Ifrael, ut,af&r;:zt t

mola , quod ita ab amurca purgatum

-:.])

&i cleum. ) Populus fumptus

non eft.

prebebat ad facrificia, incenfum thy-

A concimnandas lueernas. ) Accen-

miamatis , oleumquc lucernarum in

dendas.

J.

eandelabro ; cum enim facrificia &

jgirer.) Singulis no&ibus, a ve-

)

facre ceremonie obirentur a facer-

fpere ufque ad mane.

dotibus nomine totius populi , hujus

3. Extra veltm teffimonii, ) Extrà

]

San&um San&orum.

etiam erat fuppeditare fumptus necef-

M

Lf

e

414

LIBRILEVITICI

$. Accipie quoque fimilam, & coques ex

,

ea 'du.od:e*cim pa-

n

nes, qui finguli habebunt duas. decimas:

hr

et

6. Quorum fenos al

n

1am Domino ftatues :

trinfecus fuperx menfam puriffimam cof

n

7. Et pones fuper eos thus lucidiffimum ,ut fit panis in mo-

iülimentum oblationis Domini.

qu pl

popul

^8. Per fingula fabbata mutabuntur coram Domino fufce

pti

TO

a filiis Ifrael foedere fempiterno:

7

fit

9. Eruntque Aaron, & filiorum ejus, ut comedant eos i

n

16

loco fan&to: quia San&tum fan&torum eft de facrificiis Domini

ld

jure perpetuo.

1o. Ecce autem egreffus filius mu)

fire1

ieris Ifraelitidis, quem

Tuort

pepererat de viro JEzyptio inter filios lfrael, jurgatus eft in

caftris cum viro Ifraelita.

If

n

1r. Cumque blasphemaffet nomen Domini, & maledixiffet

p

ei, addu&tus ett ad Moyfen.

(Vocabatur autem mater ejus Sa-

lumith, filia Dabri de tribu Dan.) :

12. Mi-

10

fecit

Nenimium deficc

&. Ciques ex ez.) Munus coquendi

gntur , autcorrume-

20

erat Caathitarum , quc erat una ex

pantur.

dent

familiis tribus.Leevi. Vide 1. Paral. 9.

Su[zepts a felis Ifrael. ) Q.. d. mate-

32« & càp..23. 29.

ria, id eft, farina data fitafiliisIfraels

Cope

panes vero confedi a Levitis.

p

Duodecim pazes.) Propofitionis.

Singeli babebunt duas — decimas. )

Federe fempiterno.) Lege fempiter-

Tith

nà, femper fervanda ; vel fententia

p

Erat unufquifque panis librarum fe-

eft, quia hi panes funt quafi. fymbo-

re tredecim cum dimidia ; nam con-

Civis

tinebant duas decimas, feu quintam

lum perpetuum feederisiniti inter me;

partem . fÉphi; unum autem Ephi con-

& populum, illiufqüe memoriam con-

tinuo ingerunt.

€utm

tinet modios tres, hoceít uncias 96o.

9. 4 loco fzto.) Ín atrio tabernaculi.

frumentique noflratis libras 6o. unus

fünt

enim modius frumenti20. libras ha-

1o. Egreffus.) FK.gredi in Scriptura

bet. Porro quod deeft ad numerum

capitur nonnunquam pro aggredi,

Mo)

& incipere; fic. Exod. ^. 1. & Deut,

unciarum (aliquod enim deeffe fup-

1;. 13. Egreílus etiam dicitur, quia

putanti apparebit) addendum eft pro-

pter aque pondus farinz mixte ; nam

cum Hebrzis multi ZEgyptii fuerant

H

tribus farine unciis, panis conficitur

egreffi, qui Judaica facra fufceperant,

Impo

& ilhs affinitate conjun&i erant, ut

audil

quatuor fere unciarum, Vide Corn.a

Lapide hie, & in tra&atu de meníu-

infinuatur Exod. 12. 38. ubi vulgus

ptt

zis in fine Pentateuchi.

promifcuum innumerabile cum eis

Tnati

afcendiffe dicitur.

D

6. Puriffizam.) uream.

l1. Cumque Lblalphemaffet nomen , &$

dtyo

2. ÍIn monimentum eblationse Dami;

maledixiffce ej. ) Vlebr. perforavit illud

pul

»;.) Ut panis hic fit juge memoriale

momen, & maledixit: fic etiàm Latini

if

oblstionis jupis , quam hoc pane He-

dicunt confi

ere aliquem . raledidtis.

Is

brei Domino faciunt.

Blafphemavi

:

ergo nomen illud aá-

i

(8. Per fPogula fabbata ??mlä'äftfi/ll«r.)

gullum, & fan&um..

vt

*

li

CAPUT XXIV.

4t$

[ pa-

» Miferuntq&e eum in carcerem, donec noffent

10*

beret Dominus.

13. Qui locutus eft ad Moyfen,

B

14. Dicens: Educ blasphemum extra caftra, & ponant omnäs,

qui audierunt, manus fuas fuper caput ejus, &

lapidet eum

populus univerfus.

N

Copti

15. Et ad filios Ifrael loqueris: Homo, qui maledixerit Deo

x in

fuo, portabit peccatum fuum:

mini

16. Et qui blasphemaverit nomen Domini, morte moriatur :

lapidibus opprimet eum omnis multitudo populi, five ille Civis,

m

five peregrinus fuerit. Qui blasphemaverit nomen Domini,

morte moriatur.

lia

17.* Qui percufferit, & occiderit hominerr;, morte moriatur. «

Exo.

ifet

I8. Qui percufferit animal, reddet vicarium, id eflganimam :1.12.

*

$Oi

pro anima.

I9. Qui irrog

averit maculam ,cuilibet civium fuorum: ficut

fecit, fic fiet ei.

Tuftle

20. *Fraéturam pro fraCtura, oculum pro ocuïo, dentem pro 'Exo.

dente refütuet, qualem inflixerit maculam,. talem fuftinere

*1.24.

natee

x

Deut.

td;

cogetur.

19.21.

21. Qui percufferit jumentum

Matt.

itete

reddet aliud : Qui percuffe-

rit hominem , punietur.

$: 38-

nta

nbo

22. [Équum judicium fit inter vos, five peregrinus, five

civis peccaverit : quia ego fum Dominus Deus velter,

I6

QD

23. Locutusque eít Moyfes ad filios Ifrael, & 'eduxerunt

eum , qui blasphemaverat, extra caftra, ac lapidibus oppreffe-

eull

funt.

türd

Feceruntque filii Ifrael, ficut praseceperat Dominus

Mony

du

2m

CAPUT

JUtd

I4. Ponzant

- PRAHHLS fu:zs, Efc.)

Reddet vwicarimm , id eft , animam pro

at

Imponebant manus capiti teftantes fe

m

4nima.) Animal vivum pro animali

eccifo.

u

audiffe blafphemantem, & impio ca-

piti deberi penam, vel, imponebant

19. Mfzwlaæ.) Cicatricem ,. pla-

zus

manus quafi hoc ritu precarentur , ut

&5

Deus in eum omnem peccati peenam

gam, vulnus.

in Hebreo eft 15

mum, &inde Grecihic uàuov vocant,

devolveret, nec regionem , aut po-

ideft quidquid,quo hominis corpus de-

[lud

pulum propter unius fcelus malis 1m-

terius redditur.

*

miffis attereret.

n

c0. Fraluram pro fradara.) Utfi

1

15. Peccnttzm.) Ponam peecati.

fregerit alteri pedem , vel manum;

ld

16. SPve peregrinus fuerit. ) Exiam

gentilis, & incircumcifus.

eidem frangatur pes, vel manus.

21. Puniezser.) Poena mortis.

19. Pereoferse 4m'm.«,!,v)' Qcciderit,

[

*

e

us

LIBRÀALEVITIi1CI

À

e

Yo

CAPUT XXV.

senil

Scptimi , id eff. Sabbatici, €& quinquagefimi anni , id eft , Sfubilei

jbil

quis

lex : tion fumenda a fratribus ufura , nec ipfi fervitute per-

II

petua opprimendi funt , [ed magis ab advenis

ts

potentibus redimendi.

demi

p

Ocutusque eft Dominus ac Bioyfgn in monte Sinai, di-

L

cens :

E

M

2. Loquere filiis Ifrael, & dices ad eos : Quando ingreffi

Cnt]

fueritis terram,quam ego dabo vobis, fabbatizes faþbatum Do-

minl.

:

:

L2

*Exo.

X* Sex annis feres agrum tuum, & fex a

nnis putabis vineam

D

16

771* tuam , cglligésque fru&tus ejus.

S

4

9

.

eptimo autem anno fabbatum erit terrze, requietionis

«

k

tanto

Domini: agrum non feres, & vineam non putabis.

s. Quse fponte gignet humus, non metes, & uvas primitia-

det

'gum tuarum non colliges quafi vindemiam : annus enim re-

Qus,

quietionis terrae eft.

Íive u

6. Sed erunt vobis 1n cibum, tibi, & fervo tuo, ancillze, &

Pegie

Pro

mercenario tuo, & advenae, qui peregrinantur apud te.

epiat

1. Jumentis tuis, & pecoribus, omnia, qus&e nafcuntur, prae-

die Q

bebunt cibum.

Y0

8. Numerabis quoque tibi feptem hebdomadas annorum, id

mihi

eit, fepties feptem , quae fimul faciunt annos quadraginta no-

puà

D]

vem :

bii

li

9. Et clanges buccina menfe feptimo, decimo die menfis,

tütüy

propitiationis tempore in univerfa terra veftra.

Qu

10. Sah&i-

fimi

I

1 ol

b

Z

bLatizetis Sabbatum Domias-) Ob-þ

neam fuam. ingredi fa&lxxxros quodam-

Tünt i

fervate fabbatum terra , facite,

modo fecundam vindemiam. Hebr.

€0;

ut terra feptimo anno quiefcat, Hoc

habet zvas feparattonum. £uartm ,. id

n

quidem preceptum datum eft inmon-

eil, quas fcilicet tibi feparas.

Po-

Liet

fed fervari cc-

te Sinai in deferto ,

terat tamen viuez dominus ad cibum,

8

ptum, pofiquaminterram promiflam

& vfus domefticos fibi aliquid colli-

3 nd

pedem intulerunt; nam lhic etiam di-

gere non fecus ac alii faciebant.

f M

Citur : quando ingre/Fi. fueritis terram ,

Q. Et clanges bucema menfe feprimo.)

&g (e

Ícilicet Chanaan.

Anno .

4&.

exeunte , buccina clange-

beta

g. Uwas primiiarum uArWm. ) N-

bant ;

promulgabant annum fe-

Votis

eat uvas primitiarum eas, quafifibi

quentem quinquagefimum fore jubilzri

M

dominus fundi colligebat, priufquam

annum.

Incipiebat aurem annus ju-

Bona

bil&i, fxmul- ac buccinis fuiffet indi-

lj

permittergt pauperes , & alios in vi-

€APUET XXV.X

4v

10. 'San&ificabisqu

e annum quinquageümun-ï, & vocabis

remiffionem cunétis habitatoribus terrae tuze

: ipfe enim eft

iil

jubileeus.

Revertetur homo ad

poffeffionem fuam, &.unus-

7,'.

1am -

N

quisque rediet ad familiam priftir

11. Quia jubileus eft, & quinquagefimus annus. Non fe-

retis, neque metetis

fj

ponte in agro nafcentia, & primitias vin-

demis non colligetis

5

N

12. Ob fan&tificationem jubilzei, fed ftatim oblata comedetis.

13. Anno jubilaei redient omnes ad poffeffiones fuas.

j

m

14. Quando vendes

quippiam civi tuo, vel emes ab eo, ne

i

contriftes fratrem tuum, fed

juxta numerum annorum jubilzei

emes ab eo,

p

n

I5. Et juxta

fupputationem frugum vendet tib;.

16. Quanta.

plures anni remanferint poft jubilaeum, tantoó

L0tuB

creícet & pretium,

& quanto minus tempore numeraveris,

tanto minoris,

gum ven-

s

det tibi.

& emptio conftabit, tempus enim fru

17. Nolite

nf

Gus, quod die fefti expiationis fiebat,

mum , &c. qu& tempore jubilai redi-

five ut aliis placet, poft fefti Sceno-

bant ad primum dominum fine ullo

pegie dies octo abfolutos.

pretio.

Venditio enim non erat ab-

2

Propitiationis tempore.) In die fefto

foluta, fed ad tempus , fcilicet ufque

f

expiationis, quod. celebratur decima

ad annum jubilzi, & quo propius di-

die-menfis feptimi.

. 3o- Santiifecabi/aue, )

San&um &

vendebatur.

ftabat ille annus , res minori pretio

lfla vero venditionis ra-

M

mihi dicatum denuntiabis ,. vel pra-

tio inftituta, ne confunderentur tri-

j no*

parabis populum celebritati anni 50.

bus, ut familie honefla , & nobiles

Er vecalis remifffonem. ) Proclama-

bis illo anno fore remiffionem fervi-

in fua honeflate confervarentur, ut

tf

poneretur avaritie modus , ut ferva-

tutum , debitorum ,

& bonorum ;

retur quzdam zqualitas interFTebreos,

quz ad alios tranfierunt.

liquid

utque fcirent fe non tam dominium

j

.«

fimile in Athenienfium Rep. indu&um

habere terre fue, quam ufum.

a Solone, quod e«uszy9uay appella-

Redibit ad familiam priflinaus.) Quia

jatt-

runtid cü, onertm exculfTenem s Au"rg;w-

fingulis familiis poffefiones a. [ofue

febr.

€1Y G Gu TO 44) x TY GT O , redemptio-

in terrz partitione attributz funt.

mem corporum , 65 poffe/ffonums , ut ait

,

Laertius in vita Solonis.

12. Ob fantiifrcationem. ) San&ita-

po

tem jubilei.

pum

Eff ezim jubilaus.) klebr, 53-,1 jobel

Obatz.

a radice 5*y qua fignificat adducere,

) Fxu&us fponte n»afcïentes,

colli

fed cum gaudio, letitia, & jubilo vi-

& obvios.

delicet, annus adducens laetitiam H

f

Comedetist.) Carpendo, nonmeten-

bertatis, reifcilicet lgtze , & omnium

do, aut videminando.

ange

votis expetita.

y f

tra annum

14. Nee cemtrifles frarrem tutgi.) Ul-

pl

Revertetzur bomo ad poffe ffronem fitami.)

quinquagefimum — reti-

s fi*

Bona ftilicet immobilia , agrum , do-

nendo.

Bibl euwm Com. Menoch. Tow;, ,

Ggg

jindr

e

48

LIERITLEFITICI

r7. Nolite ffligere contribules veftros, fed timeat unus-

3l

quisque Deum fuum , quia ego Dominus Deus vefter.

agro

bie

18. Facite praecepta mea, & judicia cuftodite, & implete ea,

ut habitáre poffitis in terra absque ullo pavore. -

3

tedi

19. Et gignat vobis humus fru&tus fuos, quibus vefcamini

usque ad faturitatem, nullius impetum formidantes.

dom

20. Quod fi dixeritis: Quid comedemus anno feptimo, fi

non feverimus, neque collegerimus fruges noftras?

funt

4r. Dabo benediétionem meam vobis anno fe

xto ; & faciet

3

fruétus trium anpnorum:

femp

22. Seretisque anno oCtavo, & comedetis veteres fruges us-

3j

que ad nonum annum : donec nova nafcantur, edetis vetera.

fcop

23. lerra quoque non vendetur in perpetuum: quia mea

Y

eft, & vos advenze , & coloni mei eftis.

Deu

24. Unde cun&ta regio poffeffionis veftrae fub redemptionis

D]

conditione vendetur.

p

ü

25. Si attenuatus frater tuus vendiderit poffeffiunculam

3

fuam; & vol

uerit propinquus ejus, poteft redimere, .quod ile

pi,

vendiderat.

Y

26. Sin autem non habuerit proximum, & ipfe pretium ad

Ton

redimendum potuerit invenire :

K

2/. Computabuptur fru&tus ex eo tempore, quo vendidit,

jb

& quod reliquum eft, reddet emptori , ficque recipiet poffet-

4l

fionem fuam.

C0f

28. Quod fi non invenerit manus ejus, ut reddat pretium,

habebit emptor, quod emerat, usque ad annum jubilaeum.

Ín

lurd

ipfo enim omnis venditio redibit ad dominum , & ad poffeffo-

yem priftinum.

U5 t

ET

29. Qui vendiderit domum intra urbis muros, habebit licen-

Yt d

fiam redimendi, donec unus impleatur annus.

lur d

t

39. Si non redemerit , & anni circulus fuerit evolutus, em-

ptor poffidebit eam, & pofteri e

pepe

jus in perpetqum, & redimi

3«

non poterit, etiam in jubilaeo,

31. Sin

Tiort

Yon;

21. Dabo benedilüiomem meam wobis

30. Eriam im jubileo. ) lta ftatutum

anno féxto. ) Hinc patet fertilitatern

dOmu

ij domibus urbanis, utfrequentiores

)

terre fan&e ex parte non fuiffe natu-

redderentur urbes ;

libentius enim

LQ Yit

rzalem, fed ex Dei munere.

quis domum emet , fi flabilem fibi

Quàm

54. Sub conditione vedemtienis vende-

fore poffeffionem illius feiat : itaque

ahm'u

£ur.) Utfcilicetnon folum anno quin-

hac lege ad emendas domosintra mu-

quagefimo redeat ad Dominum ; fed

ri ambitum emptores invitabantur.

ino

POHE(

£tiam ante illum annum redimi poffit.

Simul etiam a vendendo deterreban-

(iie (

i

E o

€C KXPUT XXV.

4is

Ie

41. Sin autem in villa fuerit domus: quae mufos hon habet,

agrorum jure vendetur. Si ante redempta non fucrit, in ju-

bilaeo revertetur ad dominum.

32. JEdes Levitarum , quae in urbi

bus»funts femper poffünt

nini

redimi :

33. Si redemptee non fuerint, in jubileeo revertentur ad

jf

dominos, quia domus urbium Levitarum pro poffeffionibus

funt inter filios Ifrael.

let

34. Suburbana autem eorum non veneant, quia poffeffio

fempiterna eft.

Us-

35- Si attenuatus fuerit frater tuus, & infirmus manu, & fu-

fceperis eum quafi advenam, & peregrinum, & vixerit tecum,

nea

36. Ne accipias ufuras ab eo, nec amplius quam dedifti : time

Deum tuum, ut vivere poffit frater tuus apud te.

iis

