31. Pecuniam tuam non dabis ei ad ufuram, & frugum fu-

perabundantiam non exiges.

am

38. Ego Dominus Deus vefter, qui eduxi vos de terra Egy-

lle

pti, ut darem vobis terram Chanaan, & effem vefter Deus

39. Si paupertate compulfus vendiderit fe tibi frater tuus,

ad

non eum opprimes fervitute famulorum.

40. Sed quafi mercenarius, & colonus erit: usque ad annum

dit,

jubileeum operabitur apud te ,

[ef-

41. Et poftea egredietur cum liberis fuis, & revertetur ad

em patrum fuorum.

cogpationem , & ad pofieffion

utip

Ggg a

42. Mei

Ín

tur domorum domini, cum fcirent fe

effo

34- Poffffro fempiterma. ) Perpetua,

eas in perpetuum amiffuros. Adde

que vendi non poteft; & illis ne-

íd fadum, quia per poffeffiones , fi-

ceffaria ad alenda pecora eorüm.

(n.a

ve domos urbanas non diftingueban-

33. 4ttenuatut, ) &d paupertatem

tur domus, & familiz, atque ita fi-

redactus.

lafermus swianm. ) Qui fcilicet cor-

sm.-

ne confufionis periculo venditio in

perpetuum permitti poterat,

poris labore vidum Íibi parare non

tmi

32. 4Edes Levitarmm. ) Hea fupe-

poflet.

riori lege excipiuntur , nam fi prius

37- Frugum fiip(rrzäum[antikzm.) Non

Sin

non redimebantur, injubilzo adíuos

dominos redibant.

exiges pro ufüra plures fruges ab eo,

at

quam ei dederis mutuo.

jorei

33. Pre peffffiomibus funt. ) Quuia

39. Servitute famulorum. ) Servo-

Levite alias poffeffiones non habent

rum mancipiorum.

eïlim

quam domos

quemadmodum ergo

40. Colongs ) Qrui ad tempüs tantum

i

)

aliorum poffeffiones redeunt ad do-

manet, & mercede accepta colit agros.

[j

minos, ita domus Levitarum , qu&

U/aue ad annum jubilaum , €6c.) Hoc

(tf.

poffeffiones illorum funt, ad eos re-

intellige fi feptimo armo egredi no-

luerit , juxta legem Exodi 21.6.

n

dire giebent,

^

!

p

4

-

o

LIBRI LEVIT"'*I.C'I

42. Mei enffh fervi funt, & ego eduxi eos de terra Egypti:

non veneant conditione fervorum.

r

erred

d metuito Deum tuufn.

43. Ne affligas eum per potentiam, íe

S *

44. Servus, & ancilla fint vobis de nationibus , quae in cir-

lg

€uitu veftro funt.

É

45. Et de advenis, qui peregrinantur apud vos, vel qui ex

Di

his nati fuerint in terra veitra, hos habebitis famulos ;

. 46. Et haereditario jure transmüittetis ad pofteros, ac poifi-

debitis in aeternum : fratres autem veftros filios Ifrael

ne op-

primatis per potentiam.

I Ef

- 4T. Si invaluerit apud vos manus advenze, atque peregrini,

ponet

& attenuatus frater tuus vendiderit fe ei, aut cuiquam de flir-

nust

pe ejus.

^

48. Po

ft venditionem poteft redimi. Qui voluerit ex fra-

s

En)

tribus fuis, redimet eum,

D

nl

L

49. Et pat

ftodi

autem & ipfe potuerit , redimet fe,

r'uus, & patruelis, & confanguineus, & affinis. 4Sin

so. Supputatis dumtaxat annis 2 tempore venditionis fuae

DUnt

usque in annum jubilaeum: & pecunia, qua venditus fuerat,

juxta annorum numerum, & rationem mercenarii fupputata.

0C

$1. Si plures fuerint anni , qui remanent usque ad jubi-

Ia

leeum, fecundum hos reddet & pretium.

6

$2. Si pauai, ponet rationem cum eo juxta annorum nume-

rum, & reddet emptori, quod reliquum eft annorum,

qu

&

$3. Quibus ante fervivit mercedibus imputatis: non amiggt

'eum violenter in confpettu tuo.

$4. Quod

tüy

C0t

: 42. Mei eäim/är*ui font. ) Hebrei

46. In eterpum. ) Perpetuo, & te;

videlicet; idque nou tantum creatio-

to vit& tempore.

;

fin

ne, fed & redemptione ex fervitute

47. 81 dpvaluerit apud vvos guamus. ad-

4Xgyptica.

veza.) 9i gentilis profelytus apud vos

Conditione — [ervorum. ): Mancipio-

factus fuerit dives, & potens.

l

gzum.

$0. Suppurtatis dumtaxat annis , &$c. )

44. Sint volis de nationibus.) Man-

Si contingat fervum hunc redimi, an-

ln

ni, qui fuperfunt, & ufque ad jubi-

cipila, qu& habueritis fint ex gentili-

lgum computentur, « pro annorum

bus; non ex Hebrais.

sümero pretium domino reftituatur,

£0l

f

4s. Et de advenis. ) Profelytis , qui

v. g. vendidit fe quis ficlis 4o. cum

ll

ficet converfi fint ad Judaifmum , ni-

2dhue 4o. anni füpereffent ufque ad

hil tamen próhibet, quo minus fer-

jubileum: fervivit annis viginti, pro

p

itutem ferviaht.

il

.

reliquis annis viginti fatis erit dare

fs

famula:. ? SerVPS.

20. ficlos in ejus redemptionem.

.

!

-

E

L

CAPUT XXV, & XXVI.

4*T

p

54, Quod fi per hec redimi non potuerit, Snno jubileeo

egredietur cum liberis fuis.

BUtt

55. Mei enim funt fervi

Mi

, filii Ifrael; quos eduxi de terra

Zgypti.

CAPUT XXVL

L

Dei. precepta fervänliþz;s bona promittuntur, ttos fervoantibus

olli

vero plurima mala.

:

1. [ Go Dominus Deus vefter: * Non facietis vobis idoluxï;,*Exe.,

A&2 & fculptile, nec titulos erigetis, nec infignem lapidem 29 4

j

eu *

litd

ponetis in terra veftra, ut adoretis eum : ego enim fum Domi-

8

nus Deus vefíter.

P6

a

1

..

f

4. Cuftodite fabbata mea, &

pavete San&uarium meum, s, z.

Ego Dominus.

n

3.* Siin praeceptis meis ambul

averitis, & ;n.andata mea cu-"Deut

ftodieritis, & feceritis ea, dabo vobis pluvias temporibus fuis

y 281- Io

Ug

4. Et terra gignet germen fuum, & pomis arbores reple-

buntur.

i

5. Apprehendet meffium tritura vindcmiam, & vindemia

occupabit fementem : & comedetis panem veftrum in faturi-

l

tate, & absque pavore habitabitis in terra velftra.

6. Dabo paceni in finibus veftris : dormietis, & non erit,

i

qui exterreat. Auferam malas beftids : & gladius non tranfibit

*

terminos veflros.

u

7. Perfequemini inimicos veftros, & corruent coram vobis.

8. Perfequentur quinque de veftris centum alienos, & cen-

j

tum de vobis decem millia :

cadent inimici veftri glad"io in

confpe&tu veftro:

9. Refpiciam vos, & crefcere faciam , multiplicabimini, &

firmabo pattum meum vobifcum.

Dg? 3

IO. CQ-:

l. Ec titulos.) Hebr. get ffazuam,

$-- "dpprebendet anelfeum tritura winde-

vel columnas fuftinentes ido-

miam, Óc.) Antequam trituram ab-

lorum ftatuas.

l

folveritis, inflabit vindemia ; tanta

Jaffgnem lapidem.) In idoli fpeciem

erit frugum copia, &antequam uvas

contormatum. ; Hebr. /Zepicum

À

feu

collegeritis,jam fationis tempus aderit.

Jfguratum. Chal. z4eratzoz;s. 10X

X, ex

6. Gladiws mom tramfibit. ) INon ti-

mebitis hoftium incurfus.

3is "l'ertul. vertunt Zapidez fetpum , la-

pidem feilicet eminentem , quem in-

g.-Perfequewrur . quinque. de - ueffris

flar fcopi affidue intueamini , & ob-

centam. ) lta Gedeon cum .trecentis

umdibe dR sE --

fervetis ad colendum in eo idolum.

ftravit innumeros Madianitas, Judic.

$. Pavete,) Reveremini.

74

225

Idem fecerunt Machabzi.

—

d.

4

^

*

&

LIB RI (GEVYVITWULCI

1o. Comedetis vetuftiffima veterum, & vetera novis fuper-

venientibus projicietis.

E

ge

:II. Ponam tabernaculum meum 1

n medio veftri, & non ab-;

lciet vos anima mea.

Tie

1.Cor.

12. * Ambulabo inter vos, & ero Deus vefter, vosque eritis

&|

6. 16. populus meus.

.

f

13. Ego Dom!

nus Deus vefter : qui eduxi .VOS de terra JE-

gyptiorum , ne ferviretis eis, & qui confregi catenas cervicun

1

3

.veitrarum , ut incederetis ereti.

bu

*Deut

14. * Quod fi non audieritis me, nec feceritis omnia mandata

28.15. mea ,

YO

"Fhre.

15. Si fpreveritis leges meas, & judicia mea contempferitis,

2. 17*

ut non faciatis ea, quae a me conftituta funt, & ad irritum per-

Q

Malac

Ve

£e

^

-

. Qucatis pa&tum meum:

16. Ego quoque hac faciam vobis: Vifitabo vos velociter

Ce

in egeftate, & ardore, qui conficiat oculos veftros, & confu-

p

mat animas veftras. Fruftra feretis fementem, quze ab hofti-

bus devorabitur.

€0!

17. Ponam faciem meam contra vos, & corruetis coram ho-

ftibus veftris, & fubjiciemini his, qui oderunt vos: fug

-ietis ;

€0

nemine perfequente.

18. Sin autem nec

fic obedieritis mihi, addam correptiones

veftras feptuplum propter peccata veftra,

"

Ig. Et conteram fuperbiam duritize veftrze. Daboque vo-

bis coelum defuper ficut ferrum , & terram eeneam.

de

n

20. Con-r

-——

Numquam [ervile caput retlum eft.

de

Yo. Comederis wetufliffma veterum. )

Abundabitis annona, quam abfumere

Sed fesoper oLliquum , quale eriam

f

l;

totam nompoteritis, fed illam diutif-

collum ejus eft-

fime fervare ; aut etiam abjicere co-

4iie

if. 4d grritum perducatis patlzm

E

gemini, novis fructibus fupervenien-

meum. ) Sinonfervaveritis leges meas,

dl

tibus.

2. 4mnbulabo imrer wos. ) Wobis

ut fpopondiflis, & pacti eflis.

2dero.

16. I ardore. ) Vox Hebraa nnp

' Servitu-

cbaddacbat fignificat i&eram , five

Ij- Confregi CATEZAS . 27 c.)

motbut regium , qui oritur ex accen-

ïiïï

te /Ioeyptiaca vos eripui , ut effetis Ii-

fione, & maxime oculis infidet, ut

beri.

Additür, w& ;scedereris eretlz.

Q

Gra&cus verfus adagialis eft.

ait Ifychius. LXX. vertunt. foadiem,

& ideram.

$ vmOTÉ dovNe/ xeQedvi GeSac Ws'pv

"nimas ) Vitas.,

i

7('5)','

19. Superbiam. duritia weffra,) Su-

&AX adel Gob 4 v &vX£va. NÉGg

perbam vellram duritiem..

lu

é x

Gulum defuper ffens ferrum y B terram

1

CAPUT XXVIL

"WL

L

40. Confumetur incaffum labor vefter, non firoferet terra

p

germen, nec arbores poma praebebunt.

1db-

21. Si ambulaveritis ex adverfo mihi, nec volueritis audire

me, addam plagas veftras in feptuplum propter peccata veftra:

Til

22. Immittamque in vos beftias agri, quae confumant vos,

fiant vize veftrae.

& pecora veftra, & ad paucitatem cuncta redigant, .ciefertæque

P

um

23. Quod fi nec fi

c volueritis recipere difciplinam, fed am-

bulaveritis ex adverfo mihi:

jiia

24. Ego quoque contra vos adverfus incedam, & percutiam

vos fepties propter peccata veftra.

titis

25. Inducamque fuper vos gladium ultorem foederis mei.

p

Cumque confugeritis in urbes, mittam peftilentiam in medio

veftri, & trademini in manibus hoftium,

ater

26. Poftquam confregero baculum panis veftri: ita ut de-

nfü

cem mulieres in uno clibano coquant panes, & reddant eos ad

otti-

pondus, & comedetis, & non faturabimini.

27. Sin autem nec per hzec andieritis me, fed ambulaveritis

ho-

Contra me.

*

:

t

l;

28. Et ego incedam adveríus vos in furore contrario,

corripiam vos feptem plagis propter peccata veftra :

um

29. Ita ut comedatis carnes filiorum veftrorum, & filiarum

veftrarum.

NY

0*

3o. Deftruam excelía veftra, &

Wflmulacr.a cenfringam : Ca-

detis inter ruinas idoloru

m vefirorum, & abominabitur vos.

anima mea,

A.

Lt

41. In tantum ut urbes veftras re

digam in folitudinem , &

deferta faciam San£tu.

ra odorem

d

3ria veítra, ner. recipiam ult

enm

fuaviffimum.

32. Difper-

-..»It;z'Aut décem mulieress &£e. ) QQua-

4neam.) INec e Celo pluvias mittam,

a

mec terra fruges producet, ac fi enea

rum fingulis abte vix fufficiebat eliba-

Q65

effet.

us unus.

^

M

Sz ambulawerits ex adverfamihai.)

Reddenz eos ad pondss.) lta ut quan-

Si mihi adverfi, & inobedientes

tum vultiscomedere non poffitis, nec

mp

p

n

hvt

qitis.

quantum fames exigit.

a

T4. Comtrm wos ad:

vfees ïnredz;;n; )

30. Excelfa veftra.) "empla idolo-

rum, que in excelfis locis Gentilium

j

& male mul&ans.

Quafi hoftes vos invadens, puniens

jfey

fitu.edificarunt Juflzi.

Tercutiam "vos füpties..) Gravibus,,

Simmlacra confrimgam.) klebraica vox

snultiplicibusque plagis.

tydunm Bammonsn, íimwlacra folis

26. Baculum panis. ) V ocatur bacu-

fignificat. 1dinc fortaffe Jupiter Ham-

N

monius,

dus, quia eff füleimentum vite , fi-

"L

mülis phrafis eft Pfal. 104. 16; Ifa. 3«1-

(s Deértafacinam Santunria viftra-)

"V

A^5

LIBRI LEViTICi

52. Difpefllamque terram veftram, & ftu

pebunt fuper ea

hi

inimici veftri, cum habitatores illius fuerint.

ab

33. Vos autem difpergam in Gentes, & evaginabo poft vos

fücc

gladium, eritque terra veftra deferta, & civitates veftrze di-

Det

ruta.

;

24. Tunc placebunt terree fab

bata fua cun&is diebus foli-

det

tudinis fuze : quando fueritis.

Fpo

55. In terra hoftili, fabbatizabit, & requiefcet in fabbatis

legc

folitudinis fuze, eo quod non re

quieverit in fabbatis veftris,

Tüor

quando habitabatis in ea.

36. Et qui de vobis remanferint, dabo pavorem in cordibu&

eorum in regionibus hoflium : terrebit eos fonitus folii volan-

j

tis, & ita fugient quafi gladium : cadent, nullo perfequente,

37. Et corruent finguli fuper fratres fuos quafi bella fugien-

1

tes, nemo veftrum inimicis audebit refiflere :

vott

48. Peribitis inter Gentes, & hoftilis vos terra confumet.

Q9

10ri

39. Quod fi & de iis aliqui remanferint, tabefcent in iniqui-

)

tatibus fuis, in terra inimicorum fuoruni ,& propter peccata

ul

patrum fuorum , & fua affligentur :

Qu

40. Donec confiteantur iniquitates fuas, & majorum fuorum,

r

quibus preevaricati funt in me, & ambulaverunt ex adver

mihi.

:

bit:

41. Ambulabo igitur & ego contra eos, & inducam illos in

terram hoftilem, donec érubefcat incircumcifa mens eorum :

db

,tunc orabunt pro impietatibus fuis.

42. Et recordabor foederis mei, quod pepigi cum Jacob, &

Yíaac, & Abraham, Térrce quoque memor ero:

lten

Ü

223

us cum reli&ta fuerit ab eis, complacebit fibi in fab-

batis fuis, patiens folitudinem propter illos.

Ipfi vero roga-

fiab

Qün

bunt pro peccatis fuis, eo

4

quo'd abjecerint judicia mea; & leges

meas defpexerint.

u

Yi

us

44 Attamen

Sive.que idolis, five que' mihi .de-

Pibptef peccata:fua tabe pa.-ti'iaiiArr-x:o;

loft

dicaflis.

fumentur..

futur

"'Oderem' foearoi fimum.y 'Eiolocaufio

:

T

Coapx. PDeoircume

,/szm: [27/ 2777 ) Hebr.'

ufla

furi, & thymiamatis-

domee . bumihtrur. inciseumcilum: cor. eod

9s y

34- Placebümz D

fabbata fzm )

*um, corfcilicet improbum, durum,

le

Qua vacabit vobis ejectis.

rebelte, ithmündum.

t 34. Nom requieveres im fabbatis -

Tunc érabunt.) Continentibus malis,

f(5 £o quod'illi quietem fe

ptimi:am;

f

& plágis;ad penitentiam excitati.

i

ni ob avaritiam abftuleritis.-

43« Complacebit ffb; i5

]kþäazi& Juis. )

hi d

« 38« Tabefeent. ininiquitatibus fuis. )

Fruetuz. quiete füd«.

li

— -

CAPU 4 3NND XX VIL

428

T eg

44. A&tamen etiam cum effent in terra hoftili., non penitus

[v

abjeci eos, neque fic defpexi, ut confumerentur, & irritum

facerem paCctum meum cum eis.

Ego enim fum Dominus

& d

Deus eorum;

45. Et recor

daborg foederis mei priftini, quando eduxi eos

[oli-

de terra Egypti in confpe&u Gentium, ut effem Deus eorum.

Ego Dominus Deus.

Haec funt judicia, atque praecepta, &

bats

leges, quas dedit Dominus inter fe, & inter filios Iírael in

diri,

monte Sinai per manum Moyfi.

CAPUT T XXVII

dibu

olat-

Variorum generum «vota ; & illorum.ac decimarum perfolutio:

te,

cutusque eft Dominus ad Moyfen , dicens:

pie

!À LO

2. Loquere filiis Ifrael, & dices ad eos: Homo qui

et,

votum fecerit, & fpoponderit Deo animam fuam, fub aeftima-

tione dabit pretium.

3

Nqu

mum

CCaLa

3. Si fuerit mafculus a vigefimo anno üsque ad fexagefi

annum

, dabit quinquaginta ficlos argenti ad menfuram San-

Quarii:

rürm,

4. Si mulier, triginta.

yerfo

.5. À quinto autem anno usque ad vigefimum, mafculus da-

bit viginti ficlos : foemina decem.

051n

um

- 6. Ab uno menfe usq

ue ad annum quintum , pro mafcuIö-

dabuntur quinque ficli: pro foemina, tres.

7. Sexagenarius, & ultra mafculus dabit quindecim ficlos:

lb7&

foemina decem.

fqb

8. Si pauper fuerit, & zeftimationem reddere non. valebit,

ftabit coram facerdote, & quantum ille zeftimaverit, & viderit

'oge

eum poffe reddere, tantum dabit.

9. Animal

leges

.44. Noz Zaenim:abje;iea':.) INam pe-

portet aquas vel ligna ad fan&uarium;'

nitus abjiciam , cum in captivitates

ut verrat atrium , &c. ut fubferviat

VE

-

hoftium devenerint ;

præteïitum pro

Levitis.

S

^*

futuro.

*

Sub eflimatioge. ) Qus hic taxatur;

Y60f-

AS. Hec fünt Tudicia, 6c.) Fl fun

& prafcribitur , dabit pretium.

Hebr

jufie minz, & pone, quas Deus le-

3. Md menfsram fantiuarz.

) Vide

y

£is violatoribus intentat, &inflivit.

di&a Exod. 30. 15.

Per manun Moyff.) Per Moyfem.

$- 4 quinto autem anuo. ) Si videli-

yrüm,

cet parentes eum. devoverint; nam

maïiä,

2. SP

eponderit IDeo amimam fuam.)

puer quinquennis, cum careat ufu ra-

It

Voverit feipfüm maneipare cul-

tionis, vovere non poteft.

tui divino in tabernaculo, ut fcilicet

9. Coraz Sacerdote.

jis)

Dibl, cum Com,. Menoch. Tom., I.

E

)Etigm minore,

LT5 LEV[T—I(III

426

;

9. Animal "utem ,

quod immolari poteft Domino: fi qpis

voverit, fanCtum erit.

10

jo. Et mutari non poterit, id eft, nec melius malo, nec

G

pejus bono: quod fi mutaverit, & ipfum, quod mutatum eft,

& illud, pro quo mutatum eft, confecratum erit Domino.

1r. Animal immundum , quod immolari Domino non po-

jub

teft, fi quis voverit, adducetur ante facerdotem:

Yel

12, Qui judicansutrum bonum,an malum fit, ftatuet pretium.

13. Quod fi dare voluerit is, qui offert, addet fupra aefti-

Yi

mationem quintam partem.

14. Homo fi voverit domum fuam, & fan&ificaverit Domi-

fic

no,confiderabit eam facerdos utrum bona, an mala fit, & juxta

fün

pretium , quod ab eo fuerit conftitutum , venumdabitur:

$. Sin autem ille, qui voverat, voluerit redimere eam, da-

bit quintam partem aeftimationis fupra, & habebit domum.

yx

red

16. Quod fi agrum poffeffionis fuce voverit, & confecraye-

rit Domino: juxta menfuram fementis zeftimabitur pretium:

ef

fi triginta modiis hordei feritur terra, quinquaginta ficlis ve-

D

numdetur argenti.

fv

Qu

17. Si ftatim ab anno incipientis jubileei voverit agrum,

quantum valere poteft , tanto seftimabitur.,

Do

I8. Sin autem poft aliquantum temporis : fupputabit facer-

0s pecuniam juxta annorum, qui reliqui funt, numerum,

[d

Yen

usque ad jubilaeum , & detrahetur ex pretio.

19.

uod fi voluerit redimere agrum ille, qui voverat, ad-

101

Autc

det quintam partem zeftimatae pecunize, & poffidebit eum.

Tum

20.. Sin autem noluerit redimere, fed alteri cuilibet fuerit

lon

venumdatus , ultra eum qui voverat, redimere non poterit:

àmm

i

€ur.

x

ol

qui eo tempore miniftrat ; nam non

Duinquagiuta ffclis. ) Non femel

ton|

,

exprimitur hic Pontifici hoc refervari.

tantum, fed annuis.

12. Judicans utrum bonum ,. am ma-

17. Tauto effimabitur. Juxta le-

[

Ium.) An magni valoris, anexigui.

gem datam, ut fcilicet pro agro, qui

Qu

13. «ddet füpra afimationtm. quin-

ferebatur 30. modiis,

darentur. £o.

il

ficli annui, & fic proportione de re-

zampartem, ) Flocadditamentum con-

idf

ftitutum eft, ne faciles effent voven-

liquis, computando annos, qui re-

tt

tes ad redimendum, quod femel Dee

ftabant ufque ad proximum jubileum,

tüt

votum erat.

20. S£z anutem , 5c. ) ETujus verfus,

us

14. Santiificaverit.) Per votum con-

& fequentis hec eft fententia; fi quis

fecraverit.

agrum fuum voverit , nec redemerit

LE

puo

16. Agrum po[fffouis fue. ) Quem

à facerdotibus, cum annus jubila;i ad-

^

pt füum , & proprium poffidet.

veneriþ, nog recipiet agrum fuum ;

[4

3-

CAPUT XXVII.

LÀ

417

$

a1. Quia cum jubilai venerit dies, fan&tificaftis erit Domi-

no, & poffeffio confecrata ad jus pertinet facerdotum.

:

22. Si ager emptus eft, & non de. poffeffione majorum fan-

&ificatus fuerit Domino :

M:

j

23. Supputabit facerdos juxta annoru

m numerum usque ad

)-

jubileeum , pretium & dabit ille, qui voverat eum , Domino.

24. In Jubileeo autem revertetur ad priorem dominum,qui

li

vendiderat eum, & habuerat in forte poffeffionis fuze.

25. Omnis zeftimatio ficlo fan&tuarii ponderabitur. . * Siclus "Exo.

viginti obolos habet.

30.13.

um.

l

26. Primogenita, que& ad Deum pertinent, nemo fan&i-,.

p

(

ficare poterit & vovere ; five bos,

Aüve ovis fuerit, DominiEzech

funt.

4j:12.

27. Quod fi immundum eft animal, redimet, qui obtulit,

juxta eeftimationem fuam , & addet quintam partem pretii: fi

redimere noluerit,vendetur alteri quantumcumque a te fuerit

g-

]-

ceítimatum.

28. Omne, quod Domino confecratur, five homo fuerit,

five animal, five agerj non vendetur, nec redimi poterit.

n

Quidquid femel fuerit confecratum , Santtum fan&torum erit

Pomino.

Hhh 2

29. Et

Ir.

& fi facerdotes ante annum jubilei

26. Primogenita, qua ad Dominum

h

vendiderint agrum illum, redibit an-

pertinent , nemo [auilzfrcare poreriz. )

nojubilzi ad ipfos facerdotes, non

Hac non poterant voto fanctificari ;

autem ad priorem dominum. Ve-

quia Domino immolanda erant ratio-

rum quia Levite poffeffiones habere

ne primogeniturz , ut p

jl

gtet LXum

non poífunt, cum in anno jubilzei

18. 17.

agrum illum receperint, vendent ali-

27. Quod ff immundum eff animal.)

IH

cui ex ea tribu, ex qua erat primus

Sermo eft de animali primogenito.

pofleffor, ne tribuum pofleffiones

confundantur.

Vendetur alteri. ) Vendi poterit ;

d

nam fi is, qui obtulit , noluiffet re-

22. $i ager emptusefl , €$c. ) Senten-

dimere, nihil vetabat quo minus ani-

Q«

tia eft ; fi quis emit agrum, & ante-

1al illud fibi facerdos retineret,

Jt

quam a venditore redimatur, vovet

jllum Domino , adveniente jubilzo

28- Omne , quod Domino con[ecratur,

O

*.) Omnia que voventur Deo eo

te

ad priorem dominum , qui vendide-

It

rat, redibit, quia qui vovit non po-

genere voti, quod r23H c£erem , ap-

I

tuit aliud per votum offerre, quam

peliat hic textus Hlebrzus, & grace

jus. quod habebat poffidendi, ufque

dicitur Z»Z9uuu, amatbema j vendiaut

if

ad annum illum, quo oninia ad pro-

redimi non potefl ; nam hzc eft pe-

us

rit

prios dominos revertuntur.

culiaris hujus voti natura, ut quod

2s. Gelo Santiuarss.

) Vide dida

perillud vovetur, abfolute, perfedte,

KExod. 30. 13-

& irrevocabiliter Deo confecretur,

)5

4:8

RI LEVITICI. CAPUT XXVII.

29. Et omiffs confecratio,

quae offertur ab'homine non re-

dimetur, fed morte morietur.

3o. Omnes decimee terrae, five de frugibus, five de pomis

-

arborum, Domini funt, & illi fanGificantur.

I Si quis autem voluerit

.rec'iimere decimas fuas, addet

quintam partem earum.

H

2. Omnium

deci

marum bovis, & ovis; & caprze , quze fub

paltoris virga tranfeunt, quidquid decimum venerit, fan&ifi-

cabitur Domino.

43. Non eligetur nec bonum, nec malum , nec altero com-

L

mutabitur. S1 quis mutaverit: & quod mutatum eft, & pro

quo mutatum eft, fanctificabitur Domino, & non redimetur.

4. Hsec funt preecepta, quae mandavit Dominus Moyfi ad

£ilios Ifrael in monte Sinai.

pe

qll

ff

Y

EE

r4

D W5

27

LR

o d

0

NY

X

"

(X

U

a

hi

h

. LIBER

N

T

29. Omnis confeeratio.) Elebr. omne

31. .4ddet q:?inmm partem.^) Dabit

Cberem.

juftum pretium decimarum , & pra&-

fi

: Morte meorsetur.) Si occidi poffit aut

terea adhuc quintam ejus pretii par-

te

tetn.

Hoc ita fa&um,

ut deterre-

b

fioccidereliceat, utfifitanimal mun-

dum, aut fi hoíles fint morti a Deo

rentur a redemptione eorum, qu&

3

addidi , cujus exemplam habemus,

Deo debebantur.

p

nhum. 21. ?. ubi Chananaziab Hebrzis

n

voto Cjerem , devoti , omnino , &

32. "Que fub paflorisuirga tranfeunt.)

ad internecionem fuccifi funt.

Qus a paftoribus reguntur, feu po-

[

tius numerantur ,

30. De frugitus [rve de pomis. ) De

da funt.

cum decimg dan--

s

Oomnibus fru&ibus terra.

h

Dewini funt.) kiwc lege Domino

Quidquid decimum venerit.) Quafi

D

debentur.

dicat, dabit, quod forte obtigerit,

Er ii fanthfecantur. ) SanGificari,

dum (üb virga numerat ,

xüve bonum

da?i & offerri debent.

Ét, five malum.

4

;-

4

-

p n

RE *-** XaA3E

429

H

LIBER NUMERI,

t

HEBR AICE VAJEDABBER

CAPUT PRIMUM.

Numemns duodecim tribuum bellicis viris , filii Lewi ad dg"ereiza

dum tabernaculum znjlztzmm*ur.

"

Ocutusque eft Dominus ad Moyfen in deferto Smal in

tabernaculo foederis, prima die menfis fecundi, anno

L

altero egreffionis eorum ex JEgypto, dicens :

. 2. * Tollite fummam univerfze congregationis filiorum Ifrael *Exo.

er cognationés & domos fuas, & nomina fingulorum, quid- 3912*

quid fexus eft mafculini,

A vigefimo anno & füpra, omnium virorum fortium ex

Ifrael & numerabitis eos per turmas fuas, tu, & Aaron.

Lruntque vobifcum principes tr1buum ac domorum i in

cognatïombus fuis,

$. Quorum ifta funt nomina: DeRuan,FlïfurühusSedeun

6. De Slmeon, Salamiel filius Surifaddai.

HBh $-

7De

N

deferto $124i. ) Omniaenim hzc

feminz, & pueri ad bella i inepti ; h1c

uÀ

autem ineunda erat fumma virorum

cap. I. ufque ad cap. 10.num. 1.

fa&a funtin 12. manfione , quz fuit

fortium , quorum ufus in bello effe

in Sina.

poterat.

In Tabermaculo.) n San&o San&o-

3. M vvigeffmo anno, G füpra. ) Qum

FE

rum , & propitiatorio.

haec.etas militia: apta.

i

- Toll;refummam.) Alius etiam cen-

Omnium virorum fortium. ) Owmnes

fvs popuh initus fuerat in deferto an-

plane numerati, & omnes fortes erant

te fabricam tabernaculi pro contri-

divino beneficio ;nam ut eft in Pfalmo,

butione ad eamdem excitandam Exod.

Non erat in tribubus eortm Infirmas.

iNunc fecundo numeratur po-

38. 2j*

4. Principes zribtuzR). Princeps tri-

pulus ad cáftra melius, & ordinatius

bus erat primogenitus , qui ab ipfo

infiruenda,

& ut exactius populi nu-

capite tribus five a Patriarcha ,

verbl

merus conüatet aptiufque caflra. cir-

gratia, Juda, dire&e per lineam pri-

ca tabemaculum difponerentur.

mocemtorum defcendebat,

Sllnlll

Filierum lfrael.) Nulli enim profe-

modo prmupes familiarum erant pri-

lyti, aut /Egyptii , aut ex aliis gen-

mogeniti familiz iilius.

]

tibus criundi numerati funt ;

licetnon

$. De Rubeg. ) Tribus, & Patriar-

ex1gua horum eiTet multxtudo inter

cha ordine thori numerantur :

fiii uxoris Lie ,

prlmo

EHlebreos, ut patet Exxod. 12. 38

tum filii Rachelis,

Quidauid fexus eft ma[culini. )

iNam

tandem filii aacxllarum

LIB'RI NOUMERI

4j0

7. De Judà ; Nahaffon filius Aminadab,

.8. De Iffachar, Nathanael filius Suar..

:

9. De Zabulon, Eliab filius Helon.

1o. Filiorum autem Jofeph, de Ephraim , Elifama filius Am-

*

miud, de Manaffe , Gamaliel filius Phadatler.

1ii. De Benjamin; Abidan filius Gedeonis.

12. De Dan, Ahiezer filius Amifaddai.

£0

2

13. De Afer, Phegiel filius Ochram.

y

14. De Gad, Eliafaph filius Duel.

xs. De Nephtali, Ahira filius Enan.

16. Hi nobiliffimi principes multitudinis per tribus, & co-

juu

gnationes fuas, & capita exercitus lírael.-

Tut

17. Quos tulerunt Moyfes, & Aaron cum omni vulgi mul-

p

titudine:

18. Et congregaverunt primo die menfis fecundi, recenfen-

tes eos per cognationes, & domos, ac familias, & capita?. &

nomina fingulorum , a vigefimo anno & fupra.

h

Ig. Sicut praeceperat Dominus Moyfi : Numeratique funt

p

in deferto Sinai.

2o. De Ruben primogenito Ifraelis per generationes, & fa-

milias, ac domos fuas, & nomina capitum fingulorum, omne,

do

quod fexus eft maículini a vigefimo anno & fupra, proceden-

*

lr

tium ad bellum,

pr

2I.

uadraginta fex millia quingenti.

22.

b

e filiis Simeon per generationes; & familias, ac domos

cognationum fuarum recenfiti funt per nomina, & capita fin-

lu

gulorum omne , quod fexus eft maículini a vigefimo anno &

$Q^

fuüpra, procedentium ad bellum ,

€e

23. Quinquaginta novem millia trecepti. -

24. De filiis Gad per generationes, & familias, ac domos

«€ognationum füarum recenfiti funt per nomina fingulorum a

C0

viginti annis & fupra, omnes, qui ad bella procederent,

Vi

25.Qua-

de

16. Noliffmi.) Vox Wlebraa ;s. latius patet, quam familia, aut do-

witatos, vel vecaro: fignificat ; fape

mus, & unageneratio , five ut Lati-

tamen pro magnatibus, nominatis,

ni loquuntur Gez: plures familias, do-

(0

illuftribus, aut fama inclytis accipitur.

mofque ampleditur.

In Hebrao eft,

Yl

17. És tule;umt, ) KQuorum nomi-

feceramt eos generari, id eft, in publi-

matulerunt, & intabulas cenfus re-

de

fulerunt.

cas tabulas defcripferunt eorum origi-

nes LXX. habentZzi£ovo?ca» , idefts

30. Pergeuerationer,) Generatio hie

i &£o«s, fabulas, retulerunt,

La

CAPTH'T T

43rT

2f Quadragintaquïnque/ millia fexcenti quinqtfaginta,

26. De filüs Juda per generationes, & familias, ac domos

cognationum fuarum, per nomina fingulorum a vigefimo anno

M

& fupra, omnes, qui poterant ad bella procedere,

27. Recenfiti funt feptuaginta quatuor millia fexcenti.

28. De filiis Iffachar per generationes, & familias, ac domos

cognationum fuarum, per nomina fingulorum a vigefimo anno

& fupra, omnes, qui ad bella procederent,

« .49. Recenfiti funt quinquaginta quatuor millia quadringenti.

3o. De filiis Zabulon per generationes, & familias, ac do-

Q

mos cognationum fuarum recenfiti funt per nomina fingulo-

rum a vigefimo anno & fupra, omnes, qui poterant ad bella

ul«

procedere,

31. Quinquaginta feptem millia quadringenti.

Cf

32. De filiis Jofeph, filiorum Ephraim per generationes,

,&

: & familias; ac domos cognationum füarum recenfiti funt per

nomina fingulorum a vigefimo anno, & fupra, omnes, qui

ii

poterant ad bella procedere,

^ $33. Quadraginta millia quingenti.

h

34. Porro filiorum Manaffe per generationes, & familias, ac

16

domos cognationum fuarum recenfiti funt per nomina fingu-

i

lorum a viginti annis

'& fupra, omnes, qui poterant ad bella

procedere,

35. 'Triginta duo millia ducenti.

]s

56. De filiis Benjamin per generationes, & familias, ac do-

i.

5os cognationum fuarum recenfiti funt nominibus fingulorum

f:

a vigefimo anno & fupra, omnes, qui poterant ad bella pro-

€edere,

.

27. Im

ginta quinque millia quadringenti.

0s

598. De filiis Dan per generationes, & familias, ac domos

cognationum fuarum recenfiti funt nominibus fingulorum a

vigefimo anno & fupra, omnes , qui poterant ad bella pro

o*

lo

dere,

2

Sexaginta duo millia feptingenti.

d

40. De filiis Afer per generationes, & familias ac domos

d

cognationum fuarum recenfiti funt per nomina fingulorum a

o

vizefimo anno & fupra, omnes, qui poterant ad bella proce-

efh

bt

dere,

If

j5

41. Quadraginta millia, & mille quingenti.

42. De

—

43

LIBRI NUMERI

45». De filifs Nephtali per generationes, & familias, ac domos

cognationum fuarum recenfiti funt nominibus fingulorum a vi-

gefimo ànno & fupra, omnes, qui poterant ad bella procedere,

43. Quinquaginta tria millia quadringenti.

44. Hi funtquos numeraverunt Moyfes, & Aaron, & duode-

cim principes Ifrael,ünguloq per domos cognationum fuarum.

45. Fuéruntque omnis numerus filiorum lírael per domos;

C0

& familias fuas a vigefimo anno & fupra, qui poterant ad bella

rocedere,

46. Sexcenta tria millia virorum quingenti qumquagmta.

fü

47. Levitee autem in tribus fam*harum fuarum non funt

numerati cum eis.

Q

48. Locutusque eft Dominus ad Moyfen dicens:

49. Tribum Levi noli numerare , neque pones fümmam eo-

pr

tum cum filiis IHírael :

3o. Sed conítitue eos fuper tabernaculum teftimonii, &

u

Ipfi

CünCta vafa ejüs, & quidquid àd caeremonias pertinet.

ortabunt tabernaculum, & omnia utenfilia ejus: & erunt in

minifterio, ac per gyrum tabernaculi metabuntur.

ü

sr. Cum proficifcendum fuerit, deponent Levitae taberna-

Culum: cum caftrametanda, erigent, quisquis externorum

[U

accefferit) occidetur.

]

2. Metabuntur autem caftra filii Ifrael unusquisque per

turmas, & cuneos, atque exercitum fuum.

pr

$3. Porro Levitee per gyrum tabernaculi figent tentoria,

ne fiat indignatio fuper multitudinem filiorum Ifrael, & excu-

f

babunt in cuftodiis tábernaculi teftimonii.

$4. Fecerunt ergo filii Ifrael juxta omnia, quae præceperat

p

Dominus Moyfl

CAPUT

47. Leviza .

non funt usmerati. )

$0. Ef ququuzd 4d ceremomias perii-

l

Quia in caftrorum metatione non col-

zef.) Omnia vafa, omnemque fupel-

locabantur cum aliis tribubus , eo

le&ilem tabemacuh

Per

vum tabernacult ) Et etiam

h4

quod circa ipfum tabernaculum ejus

ut

atrü.

uo ordine circa tabernaculum

li

minifleriis deputati ver(zbantür ,

i

patet num. $o. ideoque a duodecim

co*hfedermt habes infra cap. 3

f

tribubus fecreti fuerunt tabquam pars;

. Cum Mjimmet;mdam ) Cum ca-

r

& tribus Domini , ejus obfequuq di-

ftra locanda, & figenda erunt.

cata.

Erat autem tribus hac a mili-

Externorsum. ) Qui non fint de tri-

it

bu Levi.

L

tia exempta :

quamquam a militando

D

nonarcebantur Levitz, fi aut neceffitas

g2. Per Urmas , & cuneot.) klebr.

k

àd poftularet, aut ipfi fponte vellent,

per vexilla fua.

ut patet in Machabais. Vide Jofephum

&3. Excubabunt in cuffodi. ) Dili-

1.35. Antiq. cap. 11. & l. 4. cap. 4-

genter cuftodient excubantes.

E

k*x a* x

433

Qs

Q'APUTTUCIR

Y

Oua tribus ad quamvis mundi plagam ordinentur., recenfitis

f

familiarum principibus.

de

cutusque eft Dominus ad Moyfen, & Aaron , dicens:

il

i.Lo

2. Singuli per turmas, figna, atque vexilla, & domos

3l

0S»

cognationum fuarum, caftrametabuntur filiorum Iírael, per gy-

J

la

rum tabernac.ili foederis.

4. Ad Orientem Judas figet tentoria per turmas exercitus

fui: eritque princ.ps filiorum ejus Nahaffon filius Aminadab.

Unt

