Poffeffa eff.) AbHraele.

bellum intülerint, non Moabitis.

C

Terra éjus.)) Schon.

27. dn proverbio.) . Carmine prover-

d

biali , rhythmo , cantico.

æia.þ'fbrtipræþ'div tenebamtur termin:

Ammanitarum.) ideo 1fraelite ab illis

;

Venite im He(bbom. j Verba Amor-

abítinuerunt.

rhaorum adhortantium fead reflauran-

25« Tulit ergo.) Abftulita Sehon.

dam, & firmandam civitatem5. qu&

Tl

f

Ef viculis -gjm.q) Hebr. & Jfeliabus ,

regia futura erat.

1

Hebraei enim vicos, & urbes a me-

28. dgnis egrc'];z.s ef , &c. ) Sehonis

trópoli füua .dependere volebant , ut

vi&oria quafi ignis late populata elt ,.

ie a /matre.

q

& pervagati.regionem, Arcivitatem

Á

26. Hrbs Hefebon, t$c-) Netti fue-

Moabitarum corripuit ,

& pervenit

rant Hebrei Deut. cap. 2. s. oppu-

etiam ad eos, qui in rupibus Arnon

enare Moabitas, de quorum ditione

habitabant , & ibi Deorum fuorum

fuerat

THefebon, hanc primum inva-

excelfa habebant.

ferant

Amorrhzi; itaque eam occu-

29. Va tibi Moab.) Clade magna

pänäO

affectus es ab Amorrhazo.

contra praceptum non focc-

CAPUT XXI & XXI,

pe W

30. Jugum ipfotum difperiit ab Hefebon, usque Dibon, laHï

Y

ervenerunt inNophe, & usque Medaba.

31.

Habitsvit itaque Ifrael in terra Amorrhzet.

32. Mifitque Moyfes, qui explorarent Jafer : cujus (.oepe-

runt viculos, & poffederunt habitatores.

i

::33. * Verteruntque fe, & aícenderunt per viam Bafan, & oc-: *Deub

currlt eis Og rex Bafan cum omni populo fuo ,. pucrnaturus in 3 3

A.

-

Edrai.

$

34. Dixitque Dommus ad Moyfen: Ne timeas eum, qma in

e

manu tua tradidi illum, & omnem populum, ac te: ram ejus ?

faciesque 1lli ficut fecüh Sehon regi Amorrhaeorum habltaton

[

Hefebon.

35*

Pércufferunt 1g1tur & hunc cum filiis fuis, univerfum-

que populum .ejus usque ad internecionem , & poffederunt

terram illius.

li

C APU D XXIE

li

Bis vocatur Palaam a vege Balac , ut ]fmelz!zs malediceret ;

quein zdngelus afina loquem*e corripit.

Rofe&ique caftrametati funt in campeftribus Moab, , ubi

trans ]o danem Jericho fita eft,

?

^3. Videns autem Balác filius Sepho1 omnia, qus fecerat

l

Ifraeï "Amorrheeo,

5

..Et quod pommmiï'ent eum Moabitze, & impetum ejus

fel re non poflent,

Rrr 5

4. Dixit

ä

Penþz popile Chamos. ) Popule qui

32. Poffederunt babitarores. ) Sube-

Ajunt qui- -

gerunt occidendo , ]uxta quod vove-

Chamos pro Deo colis.

. LXX. habent

dam Chamos effe Bacchum ,

quem

xant-hoc cap.. num.

Gr'ï:cx XGJLOY dicunt.

Menocb. Tom. I.

" Dedit: ) Scilicet Chamos , id eft da-

expuleruzt; multi enim fuga incolu-

ri, capi, & occidi permifit filios Moabs mitatem quafierunt.

fibi devotos, a Sehon rege Amor-

* phaorum. :

N mmpej?rzbm Moab.) Qus olim

3o- Tugum ip[orum. ). Moabitarum;

fuerant Moab; iam autem erant

Sehon;, &'eo occifo fiiorum Ifrael:

quod;ipfi.impofüerant incolis- He-

febon.

vel quz conjun&a erant Moab , quod

4d- Occi-

Di[pertit ab He]l*öan m/que Dibom.)

innuunt LXX qui vertunt ;

Ablatum eft, ceffavit, populi jugo

dmtcm Móab.

;t;

illo Moabitarum levati funt.

..Balac. ) Rex Moab, ut habetur

num 4-

Laff pervemerumt im . Nophe. ) Laffi

e fuga. Moabita pervenerunt dn No-

. Quod . perrmuiffent: euim. ) Ifrae-

phe

lcm fcilicet.

» n

LIBRI NUMER I

" 4. Dixitad majores natu Madian: Ita delebit hic populus

omnes, qui in noftris finibus commorantur, quomodo folet

bos herbas usque ad radices carpere. Ipfe autem erat eo tem-

.pore rex in Moab.

L

^ Tof.

s.* Mifit ergo nuncios ad Balaam filium Beor ariolum,

qui

24.9. habitabat fuper flumen terree filiorum Ammon, ut vocar

ent

1l

eum; & dicerent : Eccee

greffus eft populus ex /Egypto, qui

operuit fuperficiem terrae

, fedens contra me.

fe

6. Veni igitur, & maledic populo huic quia fortior me eft:

fi quo modo polfim percutere, & ejicere eum de terra meà :

novienim, quod benediétus fit, cui benedixeris

$& 1ngle—

di£tus, in quem maledi&ta congefíferis.

t

7. Perrexeruntque feniores Moab, & majores natu Madian,

habentes divinationis pretium 1n manibus.

Cumque veniffent

ad Balaam , & narraffent ei omnia verba Bal

aci

8. Ille refpondit: Manete hic no&e

, & refpondebo quid-

quid mihi dixerit Dominus.

Manentib

laam, venit Deus , & aitad eum:

us autem illis apqd Ba-

qï

9. Quid fibi volunt homines ifti apud te?

t

1o. Refpondit : Balac filius Sephor, rex Moabitarum mifit

a

-

u

11. Dicens : Ecce populus, qui egreffus eft de RJEgyptox,

e€»

operuit fuperficiem terrde: veni, & maledic ei, fi quo modo

poífim pugnans abigere eum.

t

d:ie.

12. Dixit-

. 4 majeres natum Madias. ) Ad

Sedenzs contra g. ) Caftra. contra

TMadianitas conterminos, & confo-

me pofüit Ifrael

b

Seratos.

imminens.

, mihi , &regno meo

$- Arielum.) INonDei prophetam,

fed Damonis auxilio fe prophetam

6. Er maleditlus in quem maleditla con-

venditantem. Patet ex voce, 4rjo-

sefferis,) INocent enim magi , & fa-

j« , que magum fignificat , & quia

$& fuis incantationibus per demonem,

per quem etiam, remotis rebus ne-

2uguria vana captavit cap. 24. 1. &

maledicere conatus eflIfraeli , & Baal

centibus, quas applicarant, fanitati

aras extruxit cap. 22. num. ult. & 23.

reflituunt.

1.

iNon defunt tamen qui verum

7. Pretium. ) .Quod dax;'e'nt pro di-

rophetam fuiffe putent, ut fuerunt

vinatione.

Sibille, fed hominem impium, ava-

zum &c.

8. Manete bic notle.) N olebat enim

Super fiumen.) Juxta flumen, Eu-

hoc tem

phratem fcilicet.

.

confülere..

pore de morqufuq da&monem

Fuiorums Ammnon. ) N

am Euphrates'

Veuit Deus. ) Angelus Dei perfo-

Ammenitas praterlabitur.

Qam gerens..

z

Lt

3

'CïA PUT. XXII.

50

(g(

ü$

12. Dixitque Deus ad Baalam: Noli ire cum .eis, neque

et

maledicas popu!o : quia benedi&tus eft.

13. Qui mane confurgens dixit ad principes : Tte in terram

veítram, quia prohibuit me Dominus venire vobifcum.

li

14. Reverfi princi

t

nire nobi(cum.

pes dixerunt ad Balac : Noluit Ballaam) vQe

i

j

1$. Rurfum ille multo plures, & nobiliores quam ante mi-

ferat, mifit.

f

4

16. Qui cum veniffent ad Balaam, dixerunt: Sic dicit Balac

filius Sephor: Ne cun&teris venire ad me:

e

17. Paratus fum honorare te, & quidquid volueris, dabo

tibi, veni, & maledic populo ifti,

D

t

18. Refpondit Balaam: *Si dederit mihi Balac plenam do- *Infr.

mum argenti, & auri, non potero immutare verbum, Do- ?473-

mini Dei mei : üt vel plus, vel minus loquar.

19. Obfecro,ut hic maneatis etiam hac notte, & fcire queam,

quid mihi rurfum refpondeat Dominus.

2o. Venit ergo Deus ad Balaam no£te, & ait ei : Si vocare

te venerint homines ifti, furge, & vade cum eis: ita dumtaxat,

l

ut quod tibi praecepero, facias.

21. Surrexit Balaam mane, & ítrata afina fua profectus eft

cum eis.

* 34.* Etiratus eft Deus. Stetit Angelus Domini in via con- 2.Pet.

tra Balaam, qui infidebat afinae, & duos pueros habebat fecum.?-15-

| 23. Cernens afina Angelum ftantem in via, evaginato gla-

dio, avertit fe de itinere, & ibat per agrum. Quam cum ver-

beraret Balaam, & vellet ad femitam reducere,

24. Stetit Angelus in anguftiis duarum maceriarum, quibus

vinecd cingebantur :

2$. Quem videns afina, junxit fe parieti, & attrivit fedentis

:

edem.

At ille iterum verberabat eam.

26. Et nihilominus Angelus ad locum anguftum tranfiens,

ubi nec ad dexteram, nec ad finiftram poterat deviare, obvius

ftetit.

2. Cumque

——

12. Populo.) lebreis.

az. lratus of Dews. ) Quia |con-

Beneditius eff. ) Ylli benedixi, & dein-

tra quam ill

prezceptum — fuerat ;

geps benedicam , & benefaciam.

ea mente ibat, ut Ifrael malediceret ,

quod num. 32. ex verbis Angeli con-

18. Non potero immutart "vtrbum Do-

ftat, qui ei dixit: Ego vezi, & adver-

mini.) limebat enim Dei iram, &

feer tbl y quim perver[a eft via tna 4

z

à

vindictam,

mibique contratia.

1564

LIBRI NUMERI

47. Cüm ue vidiffet afina ftanteim Angelum, concidit fub

4l

pedibus fedentis : qui iratus, vehementius caedebat fufte 1a-

]

E

tera ejus.

[9.

28. Aperuitq

ue Dominus os afinze, & locuta eft : Qüid feci

tibi? cur percutis me ecce jam tertio ?

la

29. Refpondit Balaam : Quia commeruifti, & illufifti mihi :

utinam haberem gladium, ut te percuterem.

&

50. Dixit afina.: Nonne animal tuum fum, cui femper fede-

re confuevifti usque in praefentem diem? dic

, quid fimile un-

quam fecerim tibi.

.

At ille ait: Numquam.

3

idit An-

3t. Protinus aperuit Dominus oculos Balaam, & v

gelum ftantem in via €

-Vaginaþo gladio, adoravitque eum pro-

nus in terram ,

23. Cui Angelus: Cur,inquit, teftio verberas afinam tuam?

Ego veni, ut adverfarer tibi,

quia pervería eft via tua, mihi-

que contraria,

. Et nifi afina declinaf

Tet de via, dans locum ïeüüenti, te

fi

occidiffem; & illa viveret.

34. Dixit Balaam: Peccavi, nefciens quod tu ftares contra

ü»

me: & nunc fi difplicet tib1, ut vadam , revertar.

]

55. Ait Angelus: Vade cum iftis, & cave, ne aliud ; quam

preecepero tibi, loquaris.

Ivit igitur cum principibus.

Qq

36. Quod cum audiffet Balac, egreffus eft in occurfüm ejus,

Vi

in oppido Moabitarum, quod fitum e& in extremis finibus Ar-

non.

V

37. Dixitque ad Balaam: Mifi nuntios, ut vocarem te, cur

non ftatim veniili ad me? an quia mercedem adventui tuo

reddere nequeo?

- 38. Cui

27. Gezcidir. ) Confternata metu j

na, qu& futura prafignificarent, ob-

"

& quia non videbat tranfitum , aut

fervare folebat.

LU

tabat.

effugiam , & Angelus gladium inten-

09. limam halerem. gladium, &c.)

te

In hoc colloquio Balaam cum afina

28. «perui/que Domimus os Affna.)

furor ejus, & ccecitas eminent, qui

Qj

Angelus línguam afinz , ut loquere-

nec bruto loquente expavit , nec cau-

tur, ficut demon moverat os ferpen-

fam miraculi , & fignificationem in-

tis colloquentis eüm Éva in paradifo.

veftigavit.

n

Ufus eft Deus voce afinz , tum quia

3a. Perver[a efl via tua.) Ob per-

D)

ceongrue bruti mens per brutum do-

verfam inteufionem , .qua ad Balac

i

Q

éetur : tüm , ut ait INvífenus lib. de

proficifceris,

vita Moyfis fub finém , 'ut erudiretur

33. Er illa "wiverez. ) INon. quod

i

vanitas auguris Balaam , qui ruditum

mortua effet, fed quod ita male effet

ü

afine, & garritum avium; quafi omi-

habita , ut vivgre non poffet.

CAPUT XXIk & XXIIE

üb

38. Cui ille refpondit: Ecce adfum: Numquid loqui potero

]a-

aliud, nifi quod Deus pofuerit in ore meo?

39.. Perrexerunt ergo fimul, & venerunt in urbem, qua in

;

2

e

extremis regni ejus finibus erat.

fit 'e;d Ba-

4o. Cumque occidilfet Balac boves, & oves, mi

m

laam , & principes, qui cum eo erànt , munera.

41. Mane autem facto duxit eum ad excelfa Baal, & intuitus

l&

eft extremam partem populi.

url

C APU T XXHEK

M.

Balaam loco malediclionis benedicit femel ac iterum populo Ifrael.,

U

"mulia de illo oaticinatus.

*

m

xitque Balaam ad Balac: ZEdifica mihi hic feptem aras,

hi

I.DI

& para totidem vitulos, ejusdemque numeri arietes.

2. Cumque feciffet juxta fermonem Balaam , impofuerunt

[

fimul vitulum j & arietem fuper aram.

3. Dixitque Balaam ad Balac: Sta paulifper juxta holocau-

ii

ftum tuum , donec vadam, fi forte occurrat mihi Dominus, &

quodcumque imperaverit , loquar tibi.

Al

4. Cumque abiiffet velociter, occurrit illi Deus. Locutus-

que ad eum Balaam: Sepiem, inquit aras erexi & impofui

M

vitulum, & arietem defuper.

T

$. Dominus autem pofuit verbum in ore ejus, & ait: Re-

vertere ad Balac, & heec loqueris:

€. Reverfus invenit ftantem Balac juxta holocauftum fuum,

u

il!

& omnes principes Moabi:arum :

7. Allum-

Ü

40. Cumque occidiffet Balac boves , 65

I. difca mubi bic fepeemm dras. )

eves , €6c. ) Inftituit Balac ob tetum

^ Ut Daal facri&icem.

Qui

"

adventum Balaam, feíta, facrificia,

verum prophetam fuiffe cenfent. vero

& convivia , indeque munera, & par-

Deo aras excitatas confequenter affe-

)

tes mifit Dalaam , fuifque principibus,

runt, cujus & occurfum ad futura

13

qui illum comitati fuerant.

cognofcenda captarit.

[

3- Occurrat mihi Dominus. ) Scilicet

u

41. A excelfa B4al,j Adloca edita ,

Baal, aut demon, per quem inftru-

ln

in quibus facellum , auttemplum erat

&o facrificio divinationem quarebat.

Baal dicatum,

Fuit hie mons Aba-

4- Ocerrrit ,l Deus.) Angelus bo-

].

nus Deum referens, & forma vifibi-

"

rim , qui dividebat Moabitas a regno

Sehon, & Og , juxta hunc. montem

li apparens.

in-campeftribus erant cafira Ifraelif

$. Po[uit werbum 1-ore ejus. ) Sug-

d

tarum.

geffit, & docuit, quid effet di&urus.

t

955

läf'ä!«;:tm Ceze. Menoch, Tom. F.

LIBRI NUMERI

7. Aflumptaque parabola fua , dixit :.De Aram adduxit me

Dalac rex Moabitarum, de montibus Orientis: Veni, inquitj

e

& maledic Jacob : propera, & de:eftare Tírael.

8.-Quo modo maledicam, cui non maledixit Deus ?

Qua

ratione detefter , quem./-Dominus non deteftatur?

9. De fummis filicibus videbo eum, & de collibus confide-

rabo illum. Populus folus habitabit, & inter gentes non re-

j

putabitur,

10. Quis dinumerare poffit pulverem Jacob & noffe nume-

t

rum ftirpis Ifrael ? Moriatur anima mea' morte juftorum, &

fiant noviffima mea horum fimilia.

h

11. Dixitque Balac ad Balaam : Quid eft hoc, quod agis?

Ut maiediceres inimicis meis, vocavite, & tu e contrario be-

nedicis eis.

l

I2. Cui 1lle re

f

jufferit Dominus ? -

pondit : Nu1n aliud poffum loqui, nifi quod

I

13. Dixit ergo Baiac: Veni mecum in alterum locum,unde

Ti

partem Ifrael videas

,& totum videre non poífis, inde male-

dicito ei,

i4. Cumque duxiffet eum in locum fublimem, fuper verti-

cem montis Phafga, cedificavit Balaam feptem aras, & impofitis

fupra vitulis, atque arietibus,

15. Dixit

7. Afjumpteque parabola [Ma dixit.)

merum quart& partus dMfiae..

Gracei

Orfüs prophetare dixi£ &c.

Prophe-

magtiam aliquam multitudinem figni-

tiam gravem , pulchram, & acutam

ficare volentes utuntur metaphora pul-

vocat parabolam ; hoc. eniin fignifi-

veris, qui Jéupoc Grace dicitur,. Sie

(

cat vox Hebraica 5j mafcal.

k

apud Eupolim legimusz 9d 9sadg

li

De 4ram:) De Metopotamia.

xpappuaxoo ísc , ammerare [petlatores mul-

Xl

9- Quomodó maledicamy 65c.) INon

tos z prbvis.

tantum lingua, fed etiam mens Bà-

ü

laam ad tempus immutata a $Jeo.

Miriatur anima mts.) WMioriar ego.

Morie juftorum, 6c.) Familiare eft

9. De fienmis felicibus. ) Ex edito

impiis vite exitum juftis parem fibi

hoc monte fpeculabor caftra 1frael.

optare, quorum tamen mores non fe-

Q

Populus folus babitabir.

X

)

lfrael re-

quuntur,

motus erit, & ditione , & confortio

33- Torum videre mom poffis, €$c.)

& religione ab omnibus aliis populis.

Superftitiofe Balac'putat Balaam 1f-

Inter gentes nom veputabitur.) inter

Y

raeli benedixiffe, quodtotum ambi-

B

'entiles 30n annumerabitur, nec in-

tum caftrorum habuiflet in confpe&u.

ter illos cenfebitur.

Similis flultitia Syrorum, qui vidiab

[

Io. Pslvert Tac2b. ) Filios lfrael

de quibus di&dum ell, Gen. 13. r4.

lfrael, eam cladis caufam efle puta-

bant, quod [fraelitarum Deus mon-

quod multiplieabuntur ficut pulvis

tium Deus ellet, ac propterea in ex-

terra.

plicata planitie confli

LÓ

Nitpnerum. firpis. Yfrael.) klebr. au-

gere ftudent 3.

)

Reg. 20; 23.

CAPUT- XXII.

[

15. Dixit ad Balac: Sta hic juxta holocauftum tuum , donec

h,

ego obvius pergam.

16. Cui cum Dominus occurriffet, pofuiffetque verbum in

i"

ore ejus,ait: Kevertere ad Balac, & hac loque:is ei.

17. Reverfus invenit eum ftantem juxta holocauftum fuum;

-

z

& princeps Moabitarum cum eo. .. Ad quem Balac : Quid, in-

quit, locutus eft Dominus ?

-

18. Atille affumpta parabola fua, ait: Sta Balac, & au(cul-

ta, audi, fili Sephor:

fi homo, ut 'i*nentiatur: nec ut filius

19. Non eft Deus qua

hominis, ut mutetur.

Dixit ergo; & non faciet : locutus.efc,

& non implebit?

20. Ad benedicendum addu&tus fum , benedictionem pro-

hibere non valeo.

d

21. Non eít idolum in Jacob, nec videtur fimulacrum in

1írael : Dominus Deus ejus cum eo eft, & clangor victoria

regis in illo.

22.* Deus eduxit illum de /Egypto, cujus fortitudo fimilis

*Infr.

eft rhinocerotis.

24- 9-

23. Non eft augurium in Jacob, nec divinatio in Iírael.

'Temporibus fuis dicetur Jacob; & Ifrae

:

lvi, quid operatus fit

Deus.

Sss 2

24. Ecce

:-ul

1

DixP ero, $ monm facit? )

eorum , 6 mnj:;:/fa: regis jï:i-eþ' inber cos.

Quifi dicat, Deus juffit, ut non ma-

Et clangor "villorie regis £m ilo.) l-

ledicerem lfraeli , meque ha&enus pro-

ludit ad duas tubas argenteas juffu Do-

mini faQs ,

quibus perfonantibus

Libuit, omnino ergo faciet, quod di-

xit, & porro prohibebit , ne male-

Deus jufferat Hebraos bellum inire;

dicam.

feque tunc iis adfore, & vi&oriam

20. -4d benedicendum addutlus fu. )

daturum promiferat cap. 10. 9.

Re&e dicit addu&us ; ipfe enim alio

2. Cujus f'ortitudo. fimilis eff rbino-

eonfilio venerat , fed pravam ejus

cerozis.) ELft commendatio divine for-

mentem Deus convertit in bonum.

titudinis expreffa fimilitudine rhino-

Beneditlionem probibere mom "wvaleo. )

cerotis, five monocerotis, cujus ani-

Adeo mens illuftrabatur , & voluntas

malis fortitudinem videtur fcriptura

incitabatur ad laudem , & benediio-

ubique pradicare.

nem ífraelis, ut vix poffet non bene-

23. Non eff augurium 12 Tacob , &c.)

dicere.

Sub his omnem incantationem , & ma-

21. Nom eff idelum im Tacob, Éfe.)

leficium intelligit, velut genus fuüb

Chaldzus, lzweer, quod mom Junt fer-

fpecie vulgatiffima.

vienies idolis iz domo Tacob, meque ope-

Tezsporibus .. fuis. ) Sequentibus fe-

rantes falfitatem , falfos Deos, & fal-

culis.

forum Deorum fimulaera, ;» Jffael,

Dicetur Tac

Verbum Domini Dei [mi eff ia adjutortum

Ifraelitarum.

v9b, & U;"'fl-) Pofleri

as

LIBRIANUMERI

24. Ecce'populus ut lesena cohfurgetj& quafi

leo erigetur:

non accubabit, donec

l

nem bibat :

D

devoret praedam ; & occiforum fangui-

25. Dixit

Í

nedicas.

que Balgc ad Balaam : Nec maledicas ei, nec be-

26. Et iille ait: Nonne dixi tibi; quod. quidquid mihi Deus

imperaret, hoc facerem ?

27. Etait Balac ad eum : Veni, & ducam te ad alium lo-

fl

cum : fi forte placeat Deo, ut inde maledicas eis.

1

28. Cuimque duxitfet eum fu

per yerticem montis Phogor,

qui refpicit folicudinem,,.

25. Dixit ei Balaam : /Edifica mihi hic feptem aras, & para

totidem vitulos, ejusdemque numeri arietes.

3o. Fecit Balac, ut Balaam dixerat : impofuitque vitulos, &

arietes per fingulas aras.

d

CAPUT XXIV.

Í

B&laam fertio bene

dicit, & profpera vaticinatur de lfrael , &

de CbrifTo.: item de 4malecitis , Cineis , &

A«Romatis.

Umque vidiffet &alaam, .quod placeret Domino, ut be-

j

nediceret IHfraeli; nequaquam abiit, ut ante perrexerat,

ut augurium quzereret: fed dirigens contra defertum vultum

fuum.,

.ïg

2. Et elevans oculos, vidit Tírael in tentoriis commorantem

per tribus fuas: & irruente'in fe fpiritu Dei,

3. Affumpta parabola, ait: Dixit Balaam filius Beor : dixit

omo , cuj us obturatus eft ocnlus :

4. Dixit

24. Ut leana. ) Qus cum catulos

vinatio ex avium volatu, canfü, aut

laQat, & fovet, pr& leone ferocit,

paftu captata.

Vox Hebraa fuperfti-

& fevit.

tionem fignificat, & malas artes.

Noz acctibabir, 6c.) iNon quiefcet

2. Spmritu. De;,

Ifrael,donec Chananaos hoftes fuos

a Deo imrniíTo.

) Spiritu -prqphetiæ

proterat.

$. Ajþmpm parabola.) Nide cap.23.

27. Dnucam te ad Alium. loctm. ) Ni-

num.7.

$

de di&a num. 15.

Homo , cmjus obruratus . eff. oculus. )

1ed. YEnaue vidiffee Balaam.) Divina

Qui in fomnis, quando clauduntur

illuftratione cognoviffet.

oculi , accepit a Deo propheticam

Hrsospuritm quéreret.?) LXX. /zoc.

vifionem , vel, 'qui raptusin ecftafim,

enrfittty avibus : augurium enitm €lt di-

& alienus a fenfibus., vidit vifiones

C ASPUULE : XXIV.

M

r

4. Dixit audi*or fermonum Dei, qui vifionem omnipotentis

u

intuitus eít, qui cadit, & fic aperiuntur oculi ejus:

$. Quam pulchra tabernacula tua, Jacob, & tentoria tua,

be.

Tírael !

z

6. Ut valles nemorofze , ut horti juxta fluvios irrigui, ut ta-

u$

bernacula, quse fixit Dominus, quafi cedri prope aquas.

7. Fluet aqua de fitula ejus, & femen illius erit in aquas

l«

multas. 'Tolletur propter Agag, rex ejus, & auferetur regnum

illius.

,

8. Deus eduxit illum de J£zypto, *cujus fortitudo

..fimilis *Sup

eft rhínocerotis.

Devorabunt. gentes hoítes illius, offaque 23:22:

lrl

eorum confringent, & perforabunt fagittis.

9. Accubans dormivit ut leo, & quafi lezna, quam fufci-

tare nullus audebit. Qui benedixerit tibi, erit & ipfe bene-

dictus: qui maledixerit, in maledi&tione reputabitur.

1o. lratusque Bàlac contra Balaam, complofis manibus ait:

Ad maledicendum inimicis meis vocati te quibus e contrario

d

tertio benedixifti :

9SSs.

1I.Rhever-

Dei; vel, qui de aliis prophetat, ip-

7. Fluet aqua de fitulaejus.) Situlam

Íe tamen permanet cccus , nec fume

vocat profapiam, & pofteritatem lfrael

34

confulit faluti; vel cujus ante fpiritus

quafi dicat, ficuti fitula plena copio-

$

adventum obturatus eft oculus men-

fam dat aquam, ita profapia 1fraelis

tis, deinde apertus adveniente lumine

erit fecunda multofque gipnet filios.

Tlunc effe fenfum ex hemiftichio fe-

grophetico.

4« Qui cadir.) Scilicet in fomnum,

quente, quod de more prius expli-

vel potius alienationem a fenfibus.

cat, ait enim: & fünezm ilus erit :m

Aquarum metaphora

Es fíe aperiuntur oculi vjus. ) Scilicet

aquas maltas.

ll

mentis per lumen propheticum.

defignari copiofam prolem, & inte-

6. U: valles nemorofe.) Ut valles ne-

gros populos, patet ex Prov. 3. 16.

imorofe fpe&abiles funt arborum co-

& Apocal. 17. 15.

t

pia, viriditate; opacitates ita caflra

Rex ejus.) Saul, qui regno excidit

t

Hebreorum, qui plurima tabernacu-

i*

la intenderant , fub quorum umbra

ï;r(.)pter Agag fervatum Vide z. Reg.

latebant, quorum fpecies oculos pa-

$. .Simi!is eft rbinocera(is. ) Videdi&.

fcebat.

Cap. 23. num. 22.

Ur horti juxta fieios.) Qui femper

Devorabunt.) ifraelitz.

virent ; florent, & fru&us proferunt.

Gentes bofles ilius.): Que Hebrzis

lr tabernacula , quafexiz domimus.)

inimice, & infella.

Quz fcilicet nulla vis poflit convel-

9. ceubans dormrvit us leo. ) Secu-

lere.

re quiefcet lírael, hoftibus eum vo-

-——— — TO

Qsafí Cedri p;'ape aquas.) Qu irri-

larenonaudentibus. Accidit hocpra-

atione proceriores fiunt , d& pul-

cipue tem

chriores:

nis.

pore Davidis , & Salemo-

^

f

£10

LIBRI NUMERI

ir. Revertere ad locum tuum. Decreveram quidem ma-

gnifice honorare te, fed Dominus privavit te honore difpofito.

V

12. Kefpondit Balaam ad Balac: Nonne nuntiis tuis

, quos

mififi ad me, dixi:

t

* Sup.

I53. *Si dederit mihi Balac plenam domum ärgenti, & auri,

22.18.

non potero preterire. fermonem Domini Dei mei, ut vel

b

[9

boni

T

minus dixerit, hoc lóquar?

]uid,vel mali proferam ex corde meo: fed quidquid Do—

14. Verumtamen pergens ad. populum meum, dabo confi-

iK

lium , quid populus tuus populo huic faciat extremo tempore.

I5. Sumpta 1gitur parabola, rurfum ait : Dixit Balaam filius

V

Beor; Dixit homo, cujus obturatus eft oculus:

16. Dixit aüditor fermonum Dei, qui novit do&trinam AI-

lp

tiffimi, & vifiones omnipotentis videt, qui cadens apertos ha-

fe

bet oculos.

?

17. Videbo eum, fed non modo: intuebor illum, fed non

f

$Matt. prope. *ORIETUR. STELLA ex Jacob, & confurget virga

fe

f

&.2- de lírael: & percutiet duces Moab, vaftabitque omnes filios

Seth.

ql

18. Et erit Idumzea poffeffio ejus: haereditas Seir cedet ini-

«

micis fuis: Iírael vero fortiter aget.

h

19. De

p

14- Dabeconfilinum.) Ut per mulie-

citur ftella. I. quia ipfe eft lux mun-

resad cultum Beelphegor ifraelitas pel-

di. II. ob claritatem, & gloriam vi-

licias, & perdas; hoc enim fuifTe Ba-

te coleftis,

miraculorum , refurre-

laam confilium patet ex cap. 31. 16.

&ionis, & beatitudinis, qua de cau-

& Apoc. 2. 14.

fa vocatur fiella fplendida, & ma-

|

f

Exrremo tempore. ) Sequentibus die-

tutina Apoc. 2. 2g. 22. 16. lil. illius

bus, poftquam difceffero.

Vel fen-

nativitas a ftella oftenfa eft Magis.

fus eft, tandem, poft alia omnia re-

Con[urget virga de Ifrael.) Chriftus

media frufira tentata.

nafcetur ex Ifrael, qui virga, vel, ut

IS$. Swmpta igitur parabola. ) Wide

eft in Hebrzo, fceptro regni fui , id

füpra cap. »3. 7.

eft poteftite regia percutiet, & atte-

ret duces Moab.

pra num. 3.

Cujus obruratus eff 05;»/;4:.) Vide fu-

Vaftabitque.) Chald. domzzabztur , fua

17. Videbo enim.) Chriftum non ocu-

ïä

ditione, & dominztu concludet , &

fis corporis , fed vifione prophetica.

quafi carcere coercebit, & habebit in

Sed mom mode , 6$c. ) Quuafi dicat,

poteftate ,

ut fignificare

videntur

g

que modo predico, & vifione pro-

Hebrza.

phetica futura pravideo , evenient

Filios Sezb. ) Omnes homines ; nam

quidem certo , fed non tam cito; ad-

omnes per Noe Sethi filii. fumus:

huc enim longius abfunt a noftris tem-

omnis enim Caini proles diluvio"in-

poribus.

teriit.

9rictur flella ex 7acob. ) Chriftus di-

1. Ereris (dmm pofeffo ejui.) Ut

Y

m s

CAPUT XXIV.

3rf

d-

19. De Jacob erit, qui dominetur, & perdat reliquias ci-

vitatis.

08

20. Cumque vidiffet Amalec, affumens -parab,ol.amyvait: Prin-

cipium gentium Amalec, cujus extrema perdentur.

L

21. Vidit quoque Cinceum: & affumpta parabola, ait: Ro-

o]

buftum quidem eft habitaculum tuum : fed fi in petra poíue-

ris nidum tuum,

22. Et fueris ele&us de ftirpe Cin, quamdiu poteris perma-

f

nere? Affur enim capiet te.

J

23. Aífumptaque parabola iterum docutus eft; Heu, quis

J

24. * VQ«4

viCturus eft , quando ifta faciet Deus?

Jacob typus eft omnium Tfraelitarum

20. Gupmue vidilfet Af;mlezr!;.) De

Ípiritu; hoc eft, proborum Chrifti

monte Phafrga altiffimo, in quo con-

fe&atorum , ita Efau reproborum.

ftitutus eft.

Affumens parabolam. ) Prophetiam,

n

Poffidebit ergo Chriftus non folum

lfraelitas, qui fe illi fponte fubjiciunt,

vide füpra cap. 23. 7.

fed Idumzos etiam Eau pofteros , re-

Prizcipimm genttum. dmalesb. ) Pri-

fra&arios, acrebellas, improbos quof-

ma, ac precipua gens , nobiliffima ea-

*

que aut infideles, aut Chriftianos.

rum, quz circumjectas -'regiones habi-

Hareditas $eir. ) Efau, qui dictus

tabant: vel fenfus eftis, quem exhi-

eft Séir , quia pilofus.

Secundum hoc

bet Chaldeus, qui vertit Pr;zcipiune

ee

[227]

]/5

hemiftichium idem fignificat , . quod

vt JÍracli fuit Amalech , (quOd Ppa-

primum, quod precetüt.

tet Exodi 17.) Quare bene additur,

Jfrael fortiter aget. ) Chriftus , &

enjus ex/rema perdezttr, ut fit antithe-

Chriftiani.

fis, quafi dicat, cito & primi Amale-

le

'19. De facob.) De Chriftianis erit,

citz infürrexerunt in líraelitas, fero

qui dominetur, quod evenit in Con-

autem extremis temporibus plexi funt,

Ita fa&um fub Saul 1. Reg. 15.

flantino, & Imperatoribus illum fub-

s

fecutis.

?. Cinsuz. ) Pofteros jethro , qvi

jj

Perdat reliquias crvitatis.") Romez,

erant in caftris lfraelitarum.

Ro'äujä!;m quidem.eft babitaculum zuum. )

Romanorum gentiifmum evertens,

vel in fecundo adventu reliquias civi-

Quia modo-inter duocdecim tribus de-

tatis cujuslibet, hoc eft, omnes quot-

gis, & in Chanaan in tribu Juda , que&

quot in ipfum credere noluerint, vel

fortiffima eft, habitabis.

*

Prophetia

Sed ff im pemra pofueris nidum fuum-:

ei rebelles permanferint.

his tribus verfibus comprehenfa , de

Etiamfi in fortiffimo ,. & munitiffi-

Chrifto eft, ut explicavimus , fed cum

mo loco fedem tuam confítituas.

allufionead Davidem: itaque Davidis

n^

P

De flirpe Cin.) De ftirpe ]ethro.

efte res his perftringuntur, & qua-

Affur enim capier ie. ) Quod fatum,

ä

dam dicuntur, quz magis particula-

cum Salmanafar transtulit decem tri-

tim Davidi conveniunt, uti fünt: Per-

bus IHfrael in terram Medorum 4. Reg.

eutiet duces Moab, 65 , erzt Idumaa p^[-

17.23. tunc enim cum eis eodera trans-

effio ejus , Tfrael vvero fortiter / aget.

tulit Cinzos , id eft, progeniem Aber

Alia vero magis proprie competunt

Cinzi, qui recefferat ab aliis Cingis,

& habitabat in forte Nephthali. ,

Chrifto, uti funt: Orzezer ffella ex Ta-

ob , & , perdet reliquias civitatis,

23. Heu quis wiätufus ef ? ) Optabit

LIBRI

NUMERI

12

* Dan.

24. * Venient in trieribus de Italia, fuperabunt Affyrios,

.

1

11.5o. vaftabuntque Hebraeos , & ad extremum etiam ipfi peribunt.

2$. Surrexitque Balaam, & reverífus eft in locum fuum:

Pl

Balac quoque via, qua venerat , tediit, -

T

CAPUT XXV.

[

.Ob . fornicationem lfrael cum. Madianitis jubet Deus principes

Jufpendi , ipfique Phinees dat perpetuum [acerdotium , eo quod

divino zele Zambri &? Cogbi pugione

|

conf odi[jet:

1.X /Orabatur autem eo tempore Ifrael in Setim, & fornicatus

eft populus cum filiabus Moab,

2. Quae vocaverunt eos ad facrificia fua. . At illi comede-

runt, & adoraverunt deos earum.

* Jof.

5.* Initiatusque eft Ifrael Beelphegor, & iratus Dominus,

29.17.

*Deut

4. Ait ad Moyfen: * Tolle cunétos principes populi, & fu-

Í

fpende eos contra folem in patibulis; ut avertatur furor meus

4. 3-

ab Ifrael.

5. Dixit-

vivere , cum tal&æ ftrages Cinzorum,

lg. Iniriatufzue eff ITael Beelgbz;or.^)

E

Ufurpavit facra idoli Beelpheeor, il-

& Amalecitarum , vel potius Affyrio-

rum, Hebrzorum , & Rormanorum,

li fe addixit, conjunxit, & confecra-

4e quibus fequitur, edentur?

vit.

Beelphegor eft Priapus, quafi

24- la trieribus.) In triremibus.

dicat, Dewus apertiogis; hoc enim vox

Hebr&ea fïgnïli.;at, Deus nuditatis. Fa-

Vaflsbuntque Hebraos. ) Vefpaüano "

& 'Tito imperantibus.

miliare autem eft Hebrais, ut nudi-

Etiam ipf? geribunt.). Ruente Roma-

tatis nomine obfenam partem intelli-

norum imperio Gothis ; ahisque bar-

gant.

baris Romam occupantibus.

4. Tile eun&los principes populi , 69c.)

Conerega principes, ut illi quafi judi-

JN serim.) Qua eft. 42. & ultima

ces jubeant fufpendi contra folem eos,

I-Z

manfio 1n deferto , hic gefta funt,

qui fornicationis , & idololatrie Bee'-

quzecunque fequuntur ufque ad finem

phegor fünt »ei, vel, jube fufpendi

Deuteronomit.

ipfos principes, qui irppietati illi fa-

Forsicatus eff gpopulus. )

Utraque

viffent, aut, cum deberent pro offi-

fornicatione corporali, & fpirituali ,

cio , non reftitiffent.

nimirum idololatria.

1

Contra Solez.) Coram fole, publi-

ï(

Cum fliabus Moab, ) Et cum filiabus

ce; quz palam fiunt phrafi Hebraica

Moab, ut patet Num. 6. & 17.

dicuntur fieri in fole, aut inoculis fo-

2. QDue woceverunt eos ad [nerzfieia

lis, fic didum David. z. Reg. 12. 11.

Jua.) juxtaconfilium Dalaam cap. 24.

Dormiet cum wxoribus tui5 dn. oculis [o-

nume. 14.

lis szwa

*

m

CAPUT XXv.

515

S

$ Dixitq).lä Moyfes ad Tudices Ifrael : * Occidat unusquis- *Exo,

que proximos fuos , qui initiati funt Beelphegor.

32.27.

6. Et ecce unus de filiis Éfrael intravit coram fratribus fuis

ad ícortum Madianitidem , vidente Moyfe, & omni turba filio-

*

rum lírael, qui flebant ante fores tabernaculi.

. "Quod cum vidiffet Phinees filius Eleazari filii Aaron» p

d

facerdotis, furrexit de medio multitudinis,& arrepto pugione, 105.30

8. Ingreffus eft poft virum Ifraelitem in lupanar, & perfo- 1Mac

2. 26.

dit ambos fimul, virum fcilicet, & mulierem in locis genita-

1.Cor.

libus.

Ceffavitque plaga a filiis Tfrael :

9. Et occifi funt vigintiquatuor millia hominum.

Io. g.

Itj

0. Dixitque Dominus ad Moyfen :

1I. Phinees filius Eleazari filii Aaron facerdotis avertit iram

meam a filiis Ifrael : quia zelo meo commotus eft contra eos,

ut non ipfe delerem filios Hfrael in zelo meo.

12. Idcirco loquere ad eum: * Ecce do ei pacem foederis mei, g.ar,

13. Et erit tam ipfi, quam femini ejus pa&tum facerdotii 45.3o.

]5

fempiternum , quia zelatus eft pro Deo fuo, & expiavit fcelus1Mac.

filiorum Ifrael.

Q. 54«

L]

14. Erat autem nomen-vir Ifraelitze, qui occifus eft cum

Madianitide, Zambri filius Salu, dux de cognatione, & tribu

Simeoni!s.

-;-

1j. Porro mulier Madianitis, quae pariter interfe&ta eft, vo-

cabatur Cozbi, filia Sur principis nobiliffimi Madianitarum.

fi

Y

16. Lo:

Occidat.) Sufpendat.

titudinem, & fecuritatem pa&i mei

!

6. Unus de fliis Hfrael- ) Quis hic

firmiter decerno, & quafi pacifcor,

l

fuerit infra pum. 14.

promittoque illi.

7. Pugtone.) 'Telo. Hebr. n zo-

13. Patbem [acerdotii [empitermum.

macb, quam vocem nolter interpres

Quod fcilicetipfe cum fuaftirpe, po

modo pugionem, modo lanceam

patrem Ejeazarum füccedet in Ponti-

vertit.

ficatum ; qui il!i ; & familia illius per-

g. Cef[avitque plaga a ffliis lfracl.)

petuo manebit ; quamvis enim a

]

Xx quo apparet non fufpendio folum,

Heli, ejufque pofteros Pontificatus

fed etiam plaga a Deo immifIa , fuit-

fuerit translatus , qui non erat de filiis

fe plures. necatos, qua& fuerit plaga,

