proprial

7. Et mifitPharao ad vendendum: necerat quidquam mor-

qu& ne

tuum de his, quae poffidebat Ifrael. Ingravatumque eft cor Pha-

Tem,

raonis, & non dimifit populum.

pultule

lr dv

$. Et dixit Dominus ad Moyfen, & Aaron: Tollite plenas

manus cineris de camino , & ípargat illum. Moyfes in coelum

hum

foruee

coram Phartaone.

9. Sit-

eidem

ys

420 |

4. dzter po[feffones.) lInter pecora,

i,

3

4nus mea.) VFlagellum , peftis

nimirum , ut ftatim fübditur.

quz poffident Hebrei & /Egyptii.

Spdrg

Super agros tuos , &5 fuper equos. ) Par-

7. Et mifit Pharao ad videndum.) YIn

fant a

fuperioribus plagis non mifit ad ex-

CinïpL(

ticula &, efl exaggerans, & fententia

ebrzi a malis effent

Ti fn

eft: füper equos, &c.qui funt in agris

plorandum , an

1 ec:

tuis.

Hzc ergo peflis non. homines

immunes ; vel quia viz ob ranas, ci-

corripuit, fed animalia, non quidem

niphes &c. erant imperviz; velquia

Pl D2.

"h

non fübiit illum hzec cura.

9. i

omnia, fed ea tantum , qua erant in

N

agris.

Ingravatumque eff cor Pbaraonis.) INon

-—

Qves ,

& boves. ) Non edebant car-

petit , ut plaga ceffet ; quiajam anima-

fts fp

nes ovium,& boum,fed vefcebantur la-

lia pefte erant extincta.

dl

Y to

&e, cafeo , &c. & bobus utebantur ad

3

9. 44 Moyfin , && Aaren. ) Nide fu-

arandum.

pra c. 7. n. $g.

I

CAPU'TT: IX

[* d

d

9. Sitque pulvis fuper omnem terram FEgj;pti, erunt enim

in hominibus , & jumentis ulcera, & veficae turgentes in uni-

Id £a

vería terra /Egypti.

ET

1'

Io. Tuleruntque cinerem. de camino, & fteterunt coram:

(

Pharaone, & fparfitillum Moyfes in coelum , fa&taque funt ul-

cera veficarum turgentium in hominibus, & jumentis.

II. Nec poterant malefici ftare coram Moyfe propter ulce-

Phio-

ra, quse in illis erant, & in ommi terra J£gypti.

5 Deus

12. Induravitque Dominus cor Pharaonis, & non audivit

mihi,

eos, ficut locutus eft Dominus ad Moyfen.

13. Dixitque Dominus ad Moyfen: Mane confurge, & fta

coram Pharaone, & dices ad eum: Hzec dicit Dominus Deus

QUs ,

Hebreorum: Dimitte populum meum, ut facrificet mihi.

gravis,

«l &

I4. Quia in hac vice mittam omnes plagas meas fuper cor

tuum , & fuperfervos tuos, & fuperpopulumtuum, ut ícias:

quod non fit fimilis mei in omni terra.

jet Do-

15. Nunc enim extendens manum percutiam te, & poþuïum

tuum pefte, peribisque de terra.

i

16. * [d-

tuaque

Ee 3

o filio"

Czneris a'e' Camino,) NX ox Klebraica

minibus , & jumentis, in qu& delatus

propria fignificat albam illam favillam,

eft, ulcera , & puftulz exorta funt.

fhor«

que necdum plane vería eftin cine-

In bominibus, E$ jumentis.) Non o-

yr has

rem.

Appofite favilla hac ardentes

mnibus, fed plurimis ; nam reliqua fe-

pultule demonfílrantur

ha enim in-

quenti grandinis plaga percuffa perie-

Íftar cineris fiunt ex calore.

Apteque

runt.

lents

cgelunt

fadum eft, ut A?gyptii, qui Hebreos

Ulcera, $ vefice turgentes. ) Ulcera

fornace lateritia torferant , acerbiffime

ardore, & fanie turgida , & tumentia.

eadem torquerentur: qua de cauífa, de

Hac ulcerum, & tumoris plaga vin-

**

AA gyptia fervituteloquensMofesDeut

dicata AEgyptiorum fuperbia, & faftus.

4.20. ait: Eduxit vos de fornac: ferrea

l1I. Aec poterant malefici ffare..) Là-

4Egypti.

cet in tertio. figno ciniphum vidi,

pBCOr? j

Spargat illum Moyfés.). Aaron mu-

adhuc tamen calumniis, & ut pote-

wjm '

tarat aquas in fanguinem, ranas, &

rant , Mofi obnitebantur.

y.) Ia

ciniphes evocarat: jam Mofi majo-

l14. Ommes plagas meas.) INon quas

4 ex-

poffum, fed quas deflinavi immitte-

selfent

ra figna refervantur; fpargit cinerem

in celum, quia cclitus immittebatur

re ad te. perdendum.

54 C."

plaga.

Supir cor

yelqula-

9. Sitque pulvis fuper omnem terram. )

faucient.

duum. ) Qgæ cor tuum

Non

'on plus pulveris, aut cineris Mo-

19. Populum tuum pc:/?ä; ) Peflis hic

fes fparfit, quam manu comprehen-

fignificat omne excidil genus, quod

jnimee

diffet; fed illum Deus fparfum in aere

deinceps in Phiaraonem immifit Deus 5

in morem deníz nivis multiplicavit,

quafi dicat: plagas plagis addam ; do-

idefie

& in ZEgyptios detulit ; inde iis ho-

nec excidarx; a terra. LXX. habent,

222

LIBRIEXODI

Rom... 16, * Rdcirco autem pofui te , ut oflendam in te fortitudi-

s E

9- 7- nem meam, & narretur nomen meum in omni terra.

füerunt

17. Adhuc retines populum meum, & non vis dimittere

herbam

eum ?

fregit

18. En pluam cras hac ipfa hora grandinem multam nimis,

x5 1

qualis non fuitin J/Égypto a die, qua fundata eft, ufque in

f0n C&

praefens tempus.

y. N

19. Mitte ergo jam nunc, & congrega jumenta tua, & om-

cens ad

nia, quaàe habes in agro : homines enim, & jumenta, & uni-

popula:

verfa, quaeinventa fuerint foris, nec congregata de agris,

$& (

cecideritque fuper ea grando, morientur.

u dimi

20. Qui timuit verbum Domini de fervis Pharaonis, fecit

l

20. 1

eonfugere fervos fuos, & jumenta in domos :

palinas

21. Qui autem neglexit fermonem Domini , dimifit fervos

non eri

fuos, & jumenta in agris.

22. Et dixit Dominus ad Moyfen: Extende manum tuam in

y.?

Donin

coelum , ut fiat grando in univerfa terra /Egypti , fuper ho-

i

mines, & fuper jumenta, & fuper omnem herbam agri in ter-

deum e

ra /Egypti.

-

?Sap.

23. * Extenditque M

[0)

fes virgam in coelum , & Dominus

m

ent.

15.16 dedit tonitrua , & gran

d

inem, ac d

ifcurrentia fulgura fuper

51

'terram : pluitque Dominus grandinem fuper terram /Egypti.

nus-ad

24. Et grando , & ignis mifta pariter ferebantur : tantaeque

ul $

fuit magnitudinis, quanta ante nunquam apparuit in univerfía

terra /Egypti, ex quo gens illa cqndita eft.

25. Et

fs m

interfciam , fic dicimus fceleftum ali-

19. Congrega jumenta tua.^) lram cle

[77] ägj

quem efte peftem civitatis, autjuven-

mentia diluit, eaque penam tempe-

effe )Q

tutis.

2

rat, mitigat, ut notat D. Aug.q. 35

Pïgviam

16. Ut offendam n te fortitudinem

23. Deminus dedist tonitrua. ) Per Àn-

m

26. d

meam. j 'Ye regem conftitui, fuftinui,

gelum fcilicet.

confervavi, permifique, ut in popu-

24. Graudo, & ignis miff4 pariter.

fum par

lum meum tyrannus infürgeres , ut

Hebr. eft, erat ignis recipiens fé, vel

Tnunis f

ego viciffim in te infurgerem, tan-

receptus im grandime. LX X.. erat. autem

Wdt: ;

dem que te mergerem in mari rubro,

grando, && ignis ardens im grandinc. Rem

t& p

ut fic omnes meam juflitiam, ac po-

explicat liber Sapientig c. 16. 17- 19.

hione

tentiam agnofcant, & vereantur.

& 22.

Quod ezim mirabile erat m aquay

17. 4dbhue retines. )

Mebr. a4b«c

que omnia extingHit , plus . ignis walebat

fic Qegü

&alcas.

o . - É$ füpra virtutem ágnis exardefibak

Va

18. 4 die, qua fundata eff.) Qua

L

mix autem , 65 glaci-s füflinsbank

Ti

habitari cepit, ex quo gens condita,

vim ignis, €$ norm tabefcebant-

LT

ho« eft a 627. annis»

Quanta anica nunquam apparsi g

CAPUT n

22$

rtitüdi-

43. Et percuffit grando in omni terra Egypti* cunc&a , quae

fuerunt in agris, ab homine usque ad jumentum: cunttamque

Dittere

herbam agri percuffit grando, & omne lignum regionis con-

fregit.

-

fimis,

26. 'lTantum 1

n terra Geffen, ubi erant filii Ifrael, grando

que in

non cecidit.

21. Mifitque Pharao, & vocavit Moyfen, & Aaron , di-

&om-

cens ad eos : Peccavi etiam nunc: Dominusjuftus; &ego, &

Y uti-

-

populus meus , impii:

agti,

28. Orate Dominum, ut definant tonitrua Dei, & grando,

ut dimittam vos, & nequaquam hic ultra maneatis.

, fecit

29. Ait Moyfes: Cum egreffus fuero de urbe, extendam

palmas meas ad Dominum, & ceffabunt tonitrua, & grando

fetVos

non erit, ut fcias , quia Domini eft terra.

3o. Novi autem , quod & tu, & fervi tui necdum timeatis

om in

Dominum Deum.

J

.31. Linum ergo, & hordeum lafum eft, eo quod hor-

n iet-

deum effet virens , & linum jam folliculos germinaret:

minus

32. Triticum autem , & far non funt laefa, quia ferotina

erant.

fupet

ne ex urbe, tetendit ma-

33. Egreffusque Moyfes a Pharao

Q'ptl.

nus ad Dominum , & ceffaverunt tonitrua , & grando, nec

aque

ultra ftillavit pluvia fuper terram.

verla

084 Vi-

—

;

^

terra JEgypti.) Ex quo apparet falfum

Simile illud Timoth.

P

8

Volo erge

;mclc;

effe , quod quidam ajunt nunquam

viros orare im ommi loco, levantes pu-

empe

vAS WLIATMS.

pluviam, aut grandinem vifam eífein

m

4Keoypto..

20. Necdum timeatis Dominum.( 'Ti-

er at

26. Ubi erant filii Iffael. ) Ka tan-

more pietatis ex reverentia , & reli-

tum pars terre Geffen a grandine im-

gione in Deum. [ta S. Aug. q. 55-

nitth )

vel etiam timore fervili, qui vobis

j "d

munis fuit, quz ad Hebraos perti-

nebat: nam ZEgyptii in ea habitan-

perfuadeat, ut populum dimittatis.

"m

tes plapam communem cum ceteris

Wo32. Quia ferotina. erant.) In. /Egy-

m

non evaferunt.

pto, & Judea menfe Nifan,

qui

7 [():

A

25.

Extendas. palmam. ) Xlabitus

Martio, vel Aprili noftro refpondet,

hic eft orantium etiam ab KEthnicis

inchoatur meffis ; quare menfis ifte

',;lfþl"

ufürpatus.

Seneca in Oedipode.

dicitur menfis novarum frugum, in-

y/a"(bäf

Tollere ad celum pie

fra cap. 13. n. 4. grando autem con-

at

Vide Bon-

Puras , nec ulla fcelera / wmetuentes

tigit menfe F'ebruario.

?n4H905.

frerium in hunc locum.

71

224

LIBRI EXODI

.

34. Videns autem Pharao, quod ceffatfet pluvia, & grando,

4D

& tonitrua, auxit peccatum:

tiemur

$. Et ingravatum eft cor ejus, & fervorumillius, & indu-

10 Deo

^ratum nimis: nec dimifit filios Ifrael ,

l

pR

nus per manum Moyfi.

ficut præcegerat Domi-

qui dix

font, (

G APU X

9. Aj

fhts, C

' O&aoumn fignum eft locuflarum: quibus ablatis , obduratus. Pba-

enm f

vao ne fic quidem juxta condiclum dimittit populumz quapropter

1o. ]

sonum additur , nempe tenebrarum Zenfi]unarum : propter. quas

modo e

permittit Pbarao ,ut exeant, fed protinus idem denegat ,

quod r

Moyfique minatur.

1]

hoc enj

rIT diit Dominus ad Moyfen: Ingredere ad Pharaonem,

Qu ph

12 ]

ego enim induravi cor e

jus , &. fervorum illius; ut fa-

ciam figna mea haec in eo:

füper t

CVore

2. Etnarres in auribus filii tui, & nepotum tuorum , quoties

con:riverim /Egyptios, & figna mea fecerim in eis, & fcia-

15, |

tisquia ego Dominus.

[

4. Introierunt ergo Moyfes, & Aaron ad Pharaonem , &

que coc

dixerunt ei: Haec dicit Dominus Deus Hebrzeorum: Ufque-

Íz horro

quo non vis fübjici mihi ? dimitte populum meum , ut facri-

ficet mihi.

&

?. H

Dobis eti

* Sap.

4. * Sin autem refiftis, & non vis dimittere eum, ecce ego

dtinend

16- 9*

inducam cras locuftam in fnes tuos.

Continuo

s. Quze operie: fuperficiem terre , ne quidquam ejus ap-

N

niff. g

pareat, fed comedatur , quod refiduum fuerit

grandini: cor-

rodet enim omnia ligna, quze germinant in agris.

übu,

* Qu

6. Et implebunt domos tuas , & fervorum tuorum, & om-

üdiüt:

nium /Egyptiorum: quantam non viderunt patres tui, & avi,

Ticifici

ex quo orti funt fuper terram , ufque in praefentem diem.

Vil'()rum

Avertitque fe)' & cgreffus eft a Pharaone.

&cam t

Tnes en

g. Dif

» m

Oportet

«. Per manum Moyfes, ") Per Nïöfcnä.

multitudinem fignificat ; nam 35

ms, ,

eft Hebraifmus.

que vocis eft radix, fignifieat mul-

Quot vic

tum éffe. Ergo locuftz domos, le-

4. [ Nducam cras locufam. ) Y ocufla-

Hebraum

rum multitudinem,

&os, cibos, omniaque ZEgyptiorum

8* que

n3oN erée , & locuftam &locuftarum

invadebant, & fedabant : in viis quo-

ibeffe

Uijl «

CAPUT X

228

indp,

7. Dixerunt autem fervi Pharaonis ad eum : Ufquequo pa-

tiemur hoc fcandalum: dimitte homines, ut facrificent Domi-

: indu-

Dotri-

no Deo fuo: nonne vides . quod perierit /Egyptus?

8. Revocaveruntque Moyfen, & Aaron ad Pharaonem ,

ui dixit eis: Ite, facrificate Domino Deo veftro: Quinam

unt, qui ituri funt?

9. Ait Moyfes: Cum parvulis noftris, & fenioribus perge-

3.

[

/

mus, cum filis, & filiabus, cum ovibus, & armentis: eft

enim folemnitas Domini Dei noftri.

ripiar

j

10. Et refpondit Pharao: Sic Dominus fit vobifcum , quo-

(uis

modo ego dimittam vos, & parvulos veftros: cui dubium eft,

r

quod peffime cogitetis ?

1r. Non fiet ita, fedite tantum viri, & facrificat;e-Dokmino9

hoc enim . & ipfi petiftis. , Statimque eje&ti funt de confpe-

&u Pharaonis,

neim,

üt 1

a-

12. Dixit autem Dominusad Moyfen: Extende manum tuam

fuper terram JEgypti ad locuftam , ut afcendat fuper eam, &

1o

16

devoret omnem herbam , qua.refidua fuerit grandini.

' fcla

13. Et extendit Moyfes virgam fuper terram /Egypti: & Do-

-

mlüüä

n, &

que conculcate , & in fàniem conver-

pius enim erant facrificaturi in mon-

fque

íe horrorem, & fetorem excitabant.

te Sina in confirmatione legis, in de-

facri-

9. Hoc fiandalum? ) Quuamdiu hoc

dicatione tabernaculi, in facerdotum

nobisetrit in fcandalum? quia fcilicet

confecratione, ut patet c. 24. & 2g.

ec

70

dctinendo Hebr.-*in duriffima mala

Multa tamen fubticet Mofes , quz ta-

continuo impingimus.

cere erat prudentia.

Nonse vides? ) INondum vides pe-

15 4p

lo. Sic Dominus ( -welifium.) Sic

rüffe /Egyptum-7. Aquila «pe ovzw

Deus vos adjuvet , ficut ego dimit-

. Q

éibac,

;

tam vos: eft formula imprecatoria

cum quadam irrifione, & ut loquun-

$. Quinam fint, qui ituri fan

;?) Qua-

; r

fidicat: non eft neceffe omnes ire ad

tur Grzci myflerifmo.

facrificium ; mulieres, parvuli, imo

Cui dubiumeff, ($c.) Res hac haud

al

dubie ad feditionem' fpectat, aut fu-

Jier.

virorum pars domi hzrere poteft;

gamD

"

faciam tamen poteflatem, ut viri o-

mnes eant.

ri. Hoc enim 64 pf petifis.) Hic

. D

9. Eff enim flemnitas. ) Omnes ire

Pharao mentitur, fed regia licentia,

eui nemo contradicere aufit.

oportet cum pecoribus , quia nefci-

mus , quoties

facrificaturi fimus ,

12. Et devoret omnem berbam. ) Sive

23

quot vi&imas maóaturi; id enim ex

quz tempore grandinis fuperfuerat ,

il

Dei jubentis pendet arbitrio, nec par

s, It

€

mine erat exorta.

five qu& poft grandinem novo ger-

iorum

quemquam a tanta folemnitate

abeffe.

Verum dicebat Mofes ; fx-

13« Ventum urentem. ) Fere omnes

[ quO-

Dibl. cum. Com, Menoch. T. I

226

LIBERBI

EXODI

[]

in odl

minus induxit ventum urentem tota dieilla, &noCte, &mane

fatto, ventus urens levavit locuftas.

4

palpari |

14. Quse afcenderunt fuper univerfam terram JEgypti: &

n

tenebra

federunt in cun&üis finibus /Egyptiorum innumerabiles, qua-

x

les ante illud tempus non fuerant, nec poftea futuree funt.

2*

15. Operueruntque univerfam fuperficiem terrse vattantes

quo era

84

omnia. JDevorata eft igitur herba terrae, & quidquid pomo-

rum in arboribus fuit, quae grando dimiferat: nihilque om-

lte, f«

füanean

nino virens reli&tum eft in lignis, & in herbis terrae , in cun-

&a /JEgypto.

A. |

16. Quamobrem feftinus Pharao vocavit Moyfen, & Aaron,

que of

& dixit eis: Peccavi in Dominum Deum vefítrum, & in vos,

1 (

17. Sed nunc dimittite peccatum mihi etiam hac vice, &ro-

üngula

gate Daminum Deum veftrum, ut auferat a me mortem iftam.

prafer

18. Egreffusque Moyfes de confpe&tu Pharaonis, oravit Do-

OR

minum.

:

0r. ]

19. Qui flare fecit ventum ab Occidente vehementiffimum ,

Titteré

& arreptam locuítam projecit in mare rubrum: non remanfit

38 ]

ne una quidem in cun&tis finibus /Egypti.

ne ult

20. Et induravit Dominus 'cor Pharaonis, nec dimifit filios

P

Ifrael..

39 ]

bo vlt

i. Dirxit autem Dominus ad Moyfen: Extende manum tuam

[

in

ex Hebreo verterunt, veztwm orien-

derent, five in floribus, acnovisger-

talem.

Videtur ergo fuiffe ventus

minibus nuper erugiffent.

orientalis. defle&ens ad. meridiem ,

17. 4uferat a me.) in Hlebreo ad-

quem Euronotum appellamus.

Vi-

ditur £zztum , & fen(us eft : "'antum

Phg

de Bonfrerium.

hac vice parcat Deus, amplius non

erpaftul

Tota die illa, «c nmo&e.) Ut calore

offendam.

uales,

fuo, fotuque locuftas produceret, &

Morttm. ) H-zmc peítem , hanc pla-

tenebrg

produ&as in /Eeyptum inferret.

ceam

A,L

Mane fallo.) Matutino enim. tem-

19. Pentum ab occidente, ) Hebr. vez-

tum maris; mare enim ad occidentem

hs f

pore, que no&e torpuerunt, Solis

,&

calore excitate, fa&eque vivida na-

eft Paleflina.

domo :

turali inftin&u avolare folent.

Jrreptam locuffam.) Viocfere modo,

]

14. Nec poffea future funt.) Quoda

cum locuftas contingit terris involare,

d t

Mofe fpiritu prophetico didum eft.

ab iis regiones liberantur , ut tradit

Tney,

x$. Unrverf/am fuperficiem terre.) Cul-

Plin. lib. 11. cap. 29.

te ícilicet , & germine veflitz ; hec

21.

Tenehbre

ut palpari pojfrat )

enim vaflanda , & a locuflis depa-

Loquitur humano more, & caligino-

fcenda.

fum , craffumque aerem, qui tenebras

Pomorum. ) Fru&us generice habent

inducebat, nibhil palpari vetabat, aut

Hebrza; kfï.v'e jam fru&us maturi pen-

faltem fenfu ta&usfentiri. "Apte hec

CU TEU Ti X

227

.

Vmane

in coelum: &fint tenebrze fuper terram /Egypti tam deníze, ut

palpari queant.

pti: &

22. Extenditque Moyfes manum in coelum: & fa&tee funt

» QU

tenebra ? horrioiles in univerfa terra /Egypti tribus diebus.

ünt,

23. * Nemo vidit fratrem fuum, nec movit fe de loco, in "92

17. 2?»

ilantes

quo erat: * ubicumque autem habitabant filii Ifrael: lux erat

d Sa?s

pomo-

24. Vocavitque Pharao Moyfen , & Aaron, & dixit eis

* 185 D

I -ofn-

Tte, facrificate Domino: oves tantum veftree, & arment? re-

2 C

maneant , parvuli veftri eant vobifcum.

25. Ait Moyfes: Hoftias quoque, & holocaufta dabis nobis,

Aaron,

quze offeramus Domino Deo noítro.

in vos,

26. Cun&i greges pergent nobiícum: non remanebit ex eis

&10-

ungula: quae necefiaria funt in cultum Domini Dei noftri : .

itam.

prefertim cum ignoremus , quid debeat immolari, donec ad

at Do-

ipfum locum perveniamus.

27. Induravit autem Dominus cor Pharaonis ; & noluit di-

mittere eos.

mum

manfit

28. Dixitque Pharao ad Moyfen: Recede a me, & cave,

ne ultra videas faciem meam : quocumque die apparueris mi-

t filios

hi, morieris. -

D

29. Refpondi

t lxïoyfes.: Ita fiet, ut locutus es, non vide-

bo ultra faciem tuam.

ntuam

It

Ff5

C.A-

vis ng'

(go àd-

Oves tantum vefire, €$ armenta ve-

['antum

plaga /Egyptiis immiffa, qui Hebraos

ergaftulorum

tenebris

us non

vexaverant.

maneant.) Pignorisloco, ne fupiatis,

Quales, & quam horrende fuerint

& non redeatis.

tenebrg ille, videSapient. c. 17.

26. Nonremanebit ex eis ungula. ) INe

nc pli-

una quidem minima remanebit ; for-

23. Lux erat.) klebr. eft , z fedz-

pr. -

bus fuis. )' hoc eft, non tantum in vi-

mula proverbialis.

cis, & plateis, fed etiam in eadem

29. Nonm widebo ultra faciem tuam.)

dentem

domo, in cubiculis luce gaudebant.

Sponte ad te non accedam , non ur-

moloy

24. Vocavitque Pbarao Moyfem. ) 'Tri-

$ebo,tu potius me videre defidera-

volito,

duo tenebrarum expleto, diriora ti-

bis; quando in primogenitorum plaga

mens,

n9s exire compelles, c, 12. n. 21.

c tradit

nfit-)

figino-

onebris

r t

ye ha

229

LIBRIEXODI

CUX PAUZT. - XE

à primoge

primogen

Znte decimum jigfzum C fIragem Primogenitorum ) quod pradicit

genta u

( Ert

Dominus , bortatur ad Azeypti. [poliationem ,

lis nec ar

gem peracta eff.

qua Pü/ï'/frfz-

?. Apt

mmine us

!.E

T dixit dominus ad Moyfen: Adhuc una plaga tangam Pha-

minus E

raonem, & /Égyptum, &

Po& haec dimittet vos, & exi-

$. Del

re compellet.

*Supr

2. * Dices ergo omni plebi, ut poftulet vir ab amico fuo,

me, dic

3. 22

Qus eft t

Infr.

& mulier a vicina fua, vaía argentea, & aurea.

12.

3. Dabit autem Dominus gratiam populo fuo coram JEÉgy-

9. Btt

fen: Nor

*Ecci ptiis, * Fuitque Moyfes vir magnus valde in terra Igypti ;

4$. 1- Coram fervis Pharaonis, & omni populo.

Loypti

10 M

4. Et ait: Haec dicit Dominus: Media no&eingrediar in JE-

gyptum:

.

qua feri

Pharaoni

5. Et mori

etur omne primogehitum in terra /Egyptiorum ,

a pri-

x.E

T dixit Dominus. ) Ylegc infpira-

4b amico fito.) À proximo , vicino,

Piihli

ta funt Mofi , antequam fefe a

aut focio füo ; habitabant enim 4Egy-

Pharaonis confpe&u fubduceret ; nam,

ptii Hebrais permixti.

fitrgi f

ut patet ex precedenti cap. num. 29.

Vafa argentea , E5 aurea.) Quafi ad

facrificium neceffaria.

li, Ifm

poít hunc congreffum , non fe am-

3. Dabzt

plius dedit in confpe&um Repis. De-

: gratiam.) Inclinabit

nuntiavit ergo Pharaoni primogeni-

AI:gyptiorum corda , ut dent.,vobis.j

torum cladem, deinde iratus ab eo

Fuit Moyfes vir magnus. ) Quafi dicat,

exivit, ut patet hoc cap. n. 9.

ideo eum tam libere loquentem , &

minantem violare non eft aufus Pha-

1

I

Dimittet.) Hebr. additur $99 calz,

id eft confummate, five , omnino di-

rao: rurfum, ideo facilius ZEgyptii

mittet , omnes , & greges etiam ab-

vafa commodarunt Hebrzis.

ducere permittet.

4- Media motle. ) VProxima nodte,

Li-

2. Peffulat. ) Commodato.

que fcilicet fecuta eft decimam quar-

m ]pfo

cuit Hlebraeis /Egyptios fpoliare non

tam diem menfis primi Nifan. - Illa

lurus

folum Dei nutu,; qui omnium Do-

enim decima quarta die ad vefperam

minus eft, fed etiam titulo compen-

celebrarunt Pafcha, in quo cafis no-

« u

Tholm Y

fationis prolaboribus exantlatis , dum

&u primogenitis Hebrai liberi ex /E-

N

fervitutemfervirent; titulo etiam bel-

gypto egreffi funt.

Hac ergo locutus

formi

li jufti , quo ZEpyptios hofles fuos

Mofes decima quarta die INifàn ma-

qui

iC

invadere poterant, & fpoliare.

Vide

ne, antequam egrederetur ex aula Pha-

Sap. 10. 17. & que dicam infra c.

raonis.

R Ü Ti

i2.

6

lito,

Egrediar in JEgyptwum.) Non locum

?. Bj

Vir. .) Unufquifque. Hebr. t»y zse,

mutaus , fed actionem.

hoc frequenter fignificat.

$ ui fedet im folio ejus. ) Vel jam

Titi t

Tebellion

C AAPOUCT

XI & XII.

.

226

a primogenito Pharaonis, qui fedet in folio ejus, ufque ad

primogenitum ancill& , quae eft ad molam , & omnia primo-

fredui

genita jumentorum.

6. Eritque clamor magnus in univerfa terra J£

gypt, qua-

| ff'a-

lis nec ante fuit , nec poftea futurus eft,

7. Apud omnes autem filios Ifrael non mutiet canis ab ho-

m Ph-

mine usque ad pecus: ut íciatis, quanto miraculo dividat Do-

minus /Ezyptios, & Ifrael.

, Ced-

8. Defcendentque omnes fervi tui ifti ad me, & adorabunt

me, dicentes: Egredere tu , & omnis populus, qui fubje-

(co füo,

&us eft tibi: poft hiec egrediemur.

9. Etexivit a Pharaone iratus nimis, Dixit autem ad Moy-

n Eey-

p

fen: Non audiet vos Pharao, ut multa figna fiant in terra

IEgypti.

r E

Io. Moyfes autem , & Aaron fecerunt omnia figna & oftenta,

qu3e fcripta funt coram Pharaone.

Et induravit Dominus cor

Iorum ,

Pharaonis , nec dimifit filios Ifrael de terra fua.

ap-

od

CATPAUT XLFE

, Yidnoy

Pafcbalis agni ritu declarato , ac. celebrato eju[que Janguine do-

ndj

siorum Jfuperliminaribus ilito, cefis omnibus zzgypti primogeni-

Quií d

tis, l/raelite cum divitüs zEgypti egrediuntur : de ritu Phafe,

dinabit

&c efu aeymorum ,. C? tempore. babitationis

vobis.]

J/rael. in Z gypto.

jf dictl,

em ,

us Pht-

xit quoque Dominus ad Moyfen, & Aaron in terra

I.DI

JEgypti :

Egyptii

Ff5

o. Men-

200t,

n qui«

cum ipfo regnans, vel poftea regna-

Is Ixit quoque Domznus.) Ques fe-

turus.

quuntur a Domino dicta. funt

; lIl

fperam

Que eff ad molam.) Que trufatilem

Mofi, & ab hoc populo propofita

/is 0*

molam verfans laborat in piltrino.

funt ante primogenitorum cladem ;

ex

7. Nen wutiet canis.) Proverbialis

fed nunctantum narrantur , quia nar-

formula ; erit fumma pax , & tran-

rationem plagarum fimul pertexere

[ocutds

quillitas.

n mà-

voluit, ac deinde parrare egreffum

h ha

$. Ommues férvi tui.) lmo & ipfe

Hebraorum ex /zeypto, cui premit-

Pharao , ut patet c. 12. n. 5 1.

tit ritum phafe, (ive agni Pafchalis,

Jocurti

9. Exivit a Pharaene iratus mimis.)

qui egreffus, & liberationis fuit fym-

"Tante tergiverfationi pervicacie, &

bolum, & teffera.

rebellioni Pharaonis.

el j:lm

d

136

LIBRI EXODI

e.

3. Menfis ifte vobis principium menfium : : primus erit in

fis hnyo:

menfibus anni.

Trael ad

3. Loquimini ad un

iverfum coetum filiorum Ifrael, & di-

n

cite eis : Decima die menfis hujus tollat unufquifque agnum

potem,

per familias, & domos fuas.

dent 1llu

4. Sin autem minor eft numerus, ut fuflicere poffit ad ve-

& E

fcendum agnum, affumet vicinum fuum, qui junctus eft do-

cum la&

mui fude, juxta numerum animarum , quee fuflicere potfunt

9. No

afum &

ad efum agni.

$. Erit autem agnus abfque macula, mafculus, anniculus:

Tabitis,

juxta quem ritum tolletis & hoedum.

10 N

en.-

6. Etfervabitis eum ufque ad quartam decimam diem m

fiduum |

fis

La

2. Menfis iffe.) INifan , qui Martio

fcabiei, alteriufve vitii, aut morbi;

lhiverf;

noftrorefpondet, vel partim IMartio,

debet efTe t-55 £4mim , id elt inte-

ramilias d

partim Aprili.

ger, ut habent Hoebraza.

Hoc enim

thine,

Przncipium men[ium.) Anni initium.

eft, quod de qualibet vi&ima dicitur

4i "uf

3. Loquimini.) M os feniores.

Léevit. 22. 21. 22.- .Omnis macula non

fa. C

erit in eo: ff cecum fuerst , ff fratium , ff

Decima die men[is bujus. ) Quatuor

Vefjer ef

diebus ante agni immolationem , qu&

cicatricem babeus j f0 paprias, aut fea-

Occfum ;

fieri debebat decima quarta die.

biem, aut impetiginem , nmom offeretis ea

& hoc vo

Unufquifque.) Pater familias.

Domino.

Óidem fervatum ab aliis

lt decti

4Agnum. ) Vox Hebraica m /&,

gentibus. Ariftophanes Scoliaítes ad

ïüm, hQC

fignificat pecudem tam ovinam , quam

comadiam, cujus titulus Acharnenfes :

OT2S con

caprinam , id eff tam heedum , quam

TX yap XOAEDA ;if TaiC iepspyíouc s

Poro v

agnum: tam ergo hedus , quam agnus

bvez as , xaAw oTP 53 Qu TÉAIOY »

ecime q

poterat immolari, & efle phafe.

xas vyit£» 8 Üveraa. roig Ücort.

Que

Cimg qui

Per familias , €$ domos. ) 1n eadem

mutzle funt ,non immolantur. in [aertfitis,

&l 2on

enim domo poterant efle plures fa-

meü'm M

miliz, quarum qu&libet, fi erat maona,

& n univeríum quidquid perfettum ,. &

fonum non eft , IJiis non immolatur.

quint; di

füum habebat, & comedebat agnum.|

lm de;

4. Sim autem minor.) Jofephus 7.

Maféulus.) Quia preftantior femel-

üde,

belli Judaici c.. 17. faltem decem vi-

la; praftantiora autem Deo offeren-

da fünt, veletiam quia typus Chrifti.

Quartam j

ros vult adeífe debuiffe, etfi plures

fpedabar.

etiam ufque ad vicenos fübinde effent.

"Apniculus. ) Ut fcilicetannum unum

lém ciyi

Extra horum. numerum feminge &

&tatis non excedat; nam, quantum-

vis minor, poterat immolari; modo

Wei, V

pueri erant, qui plerumque totidem,

, m

vel plures.

o&avum a nativitate diem. attigiflet.

Wolff: q

$. Juxta quem! ritum. ) ld eft,

Lev. 22. 27.

?« Sum;

eadem fervabitis , fi pro agno heedum

Tolletzs 69 hedum.) Si agnus defit ;

0 fing

volueritis, aut neceffe habueritis fa-

non enim utrumque, fed alterutrum

crificare.

jubet immolari.

Tn0y jj

d

Bét t

Abfque macila. ) INon coloris, fed

6. Immolabitque, ) Scilicet. decima

quarta die.

Patet um

defogmitatis » V» g- claudicationis;

Doy,

121

GAPUVT XILX

.

| eï'it n

fis hüjus: immolabitque eum univerfa multitudo filiorum

ifracl ad vefperam.

NT

7. Et fument dé fanguine ejus, ac ponent fuper utrumque

: agnum

poftem, & in fuperliminaribus domorum, in quibus come-

dent illum.

2

t ad ve-

8. Et edent carnes no&te illa affas igni, & azymos panes

s ell do-

cum la£tucis agreftibus.

podunt

9. Non comedetis ex eo crudum quid, necco&tum aqua, fed

affum tantum igni: caput cum pedibus ejus, & inteítinis vo-

jlculys:

rabitis.

to. Nec remanebit quidquam ex eo ufque mane: fi quid re-

ZuBN

z

fis

fiduum fge;*it, igne comburetis.

i. Sic

z

t mordis

Illarum domorum poftes tin&i fuünt

Univerfa multitudo.) Ciwilibet pater-

I eft inte-

familias domi fue&, totius familiz no-

fanguine, in quibus agnus comedeba-

Toc enim

mine.

.

tur; itaque quicumque alteri fe do-

1 dicitur

"d vefperam. ) Hebr. zeter duas ve-

mui junxit, ut comederet agnum ,

Prima

qatila o

fperas.

Chald. zzter duos foles.

quod fcilicet numero pauci effent,

p f

vefpera eft, cum jam fol declinat ad

nec füfficerent ad agnum abfuümen-

at fj«

occafum ; fecunda ipfe folis occafus:

dum, ii perno&arunt in domo,. in'

& hoc voluit Chaldeus zzter dwos fo-

qua agnum comederant: alioqui fi ad

! /*'me u

ab alis

les , declinantem fcilicet, & occiden-

proprias domos agni fanguine non

jl d

tem; hoc erpo tempus duas circiter

confignatas rediiffent, in ea percuffi

horas continebat ànte Solis occafum.

fuiffent ab Angelo.':

arnenfes

glr/.'uu? L

Porro vefpera hec fuit vefpera diei

8. Cum latkucis 4gre/fi6us.) In Hebr.

decimz quarte definentis, & diei de-

eft, cum amaris , fcilicet herbis quibus-

; TiAeutt »

cima quinte inchcantis ; immolatio

libetamaris. LXX. habent i7" 7ügí-

( u

enim agni fiebat decima quarta; co-

$av, quas aliqui endiviam effe puta-

rf

meflio vero pracife fiebat. decimá

verunt, alii cichoriam.

UM

quinta die.

Vefpera enim h&c erat

JHf

limes decime quarte & decime quin-

9. Gudum. ) Non plane affum.

Sed affum tantum igni.) QCia citiug

or font-

te diei, Ó una fui parte ad decimam

affatur caro, quam elixetur.

lHebr&is

) mfþren-

quartam , altera ad decimam quintam

autem feflinandum erat.

Potiffima

fpe&abat.

Inchoabant enim Hebrei

Ql

diem civilem ab occafu Solis.

ratio videtur petenda amyllerio; nam

um umlm

Itaque

agnus Chriflus facrificabatur amoris

uantum-

Judaei, & Chriftus nunc decima quar-

igne affatus.

ta, nuncdecima quinta die Pafcha im-

i modo

molaffe dicuntur.

Caput cum pedilus , £ c.) ld expri-

attigifïeï-

mit Deus ; quia caput ,

inteftina ,

9. Sument de [anguime ejus. )

"Utvifé

& pedes, utpote offlea , & cartilagi-

hoc fanguine Angelus percutiens do-

y d

nofa vulgo aflari non folent.

terutnum

mos ills Flebreorum pertranfeat,

10. U/oue manc. ) Quia feftini fum-

nec eorum primogenita percutiat, ut

mo mane difcedetis, ne ergo a pro-

patet num, 23.

fanis profane comedi

, deim

: contixqagant.,

Deomorum , in qkibm comedent - sllum. )

plane abfumite.

^

-

LIBRIEXODI

ij

1I. Sic autem comedetis illum: Renes veftros accingetis, &

7

exercitü

calceamenta habebitis in pedibus, tenentes baculos in manibus,

& comedetis feftinanter : eft enim Phafe (id eft tranfitus )

ingenel

.*

Domini.

12. Et tranfibo per terram JEgypti noCte illa, percutiamque

comedel

Thenfis «

omne primogenitum in terra /Egypti, ab homine ufque ad pe-

19 3

cus, & in cunttis diis /Egypti faciam judicia, ego Dominus.

veltris :

13. Erit autem fanguis vobis in fignum in sedibus, in qui-

bus eritis, & videbo fanguinem, & tranfibo vos: nec erit 1n

Ctu [f

vobis plaga difperdens, quando percuffero terram J£gypti.

20. (

14. Habebitis autem hunc diem in monumentum, & cele-

lis velt

brabitis eam folemnem Domino in generationibus veftris cultu

a 1

& dixit

fempiterno.

15. Septem diebus azyma comedetis : in die primo non erit

immola

m*

fermentum in domibus veftris : quicumque comederit fermen-

tatum, peribit anima illa de Ifrael, a primo die ufque ad diem

linin

nullus-

feptimum.

16. Dies prima erit fan&ta, atque folemnis, & dies feptima

r

vidert:

eadem feflivitate venerabilis, nihiloperis facietis in eis, ex-

ceptis his, qua ad vefcendum pertinent.

fcende

Tüos ve

Ib

EAU

24, (

n dte

11. Renes veffros aecingetis , €$c. )

4ia.) EXX- fzz,ciarþ ultiopem, ea de«

N.

Omnia hzc feítinationem indicant ,

jicendo, & comminuendo, quod ali-

qui authores affirmant.

et vob

funtque viatorum ad iter longum, &

36

laboriofum feaccingentium. Eodem

13. Erit 4utem [anguis vobis in fgnum. )

Ípedat caremonia baculorum, qui

Quo vifo Angelus vobis parcat. Per

manu tenendi, & calceorum , qui in

—

pedibus habendi erant.

hunc ritum implicite. profitebantur

V.

Hebrai fe liberandos ab &terna mor-

Ef enim Phafi.) Phafe tranfitum ,

te per Meffiz fanguinem.

in fgm

five tranfultum fignificat.

Anceli ni-

Y fpiri

mirum , qui domos Hebraorum tran-

rum beneficii.

14. d monumentum.) 'Tanti nimi-

1. T

filiebat, & relinquebat intactas, dum

In Generationibus. ) JEzcatibus , po-

intellige

JEgyptiorum primogenitos percute-

fteritate.

bl p,

ret: jubentur ergo

ebr&i comedere

Cultu. ). Hebr. ffztuto.

Tum ) qw

fellinanter , quia eft Phafe, hoc eft,

O

duraverit.

Sempiterno. ) Cuamdiu. fcilicet lex

NY e

quia bic efus agni fignificat celerem,

& properum tranfitum Angeli ad fe-

15. Peribit.) Vide num. 19. morie-

T0

riendos /Zgyptios.

Vel fenfüs eft,

tur , occidetur.

D

quia feftinanter tranfeundum , &

h jj

abeundum nobis eft,

16. 4c folemnis,) Ylebr. comwocatio :

& ve

folebat enim in folemnitatibus popu-

]

A2. du eunülis Dijs 4Eeypti facjam ju-

lus convocari.

Jlmk.qm'

Bill,

ER

;CAPUT XII.

e

33

ægetis, &

