16. Mittite ex vobisunum , &adducat eum vos autem eritisin

vinculis, donec probentur , quae dixiftis, utrum vera, an falfa

Qs ab

fint; alioquin per falutem Pharaonis exploratores eftis.

. 17- Tradidit ergo illos cuftodize tribus diebus.

I8. Die autem tertio eductis de carcere

, ai

Yeni

dixi, & vivetiss Deum enim timeo.

, ait: Facite qyæ

19. Si pacifici eftis, frater vefter unusligetur in carcere ;

Venee

vosautem abite, & ferte frumenta, quee emiftis, in domos

veftras ,

nec

20. * Et fratrem veftrum minimum ad me adducite, ut pof-* Inf.

fim veftros probare (ermones, & non moriamini.

r ecerunt ,$35:5

hus

ut dixerat,

21. Et locuti funt ad invicem: Merito hzc patimur, quia

jmus»

peccavimus in fratrem noftrum , videntes anguftiam animae

noftro

ilius, dum deprecarentur nos, & non audivimus; idcirco.

venit fuper nos ifla tribulatio.

.*üis-

22. Ex quibus unus Ruben, ait; Numquid non dixi vobis:

*

* Nolite peccare in

sst

.

puerum; '& non audiftis me? en íanguis * Suy.

J

ejus exquiritur.

37522

] libo-

23. Nefciébant autem q

uod intelligeret Jofeph eo quod per

m

interpretem loqueretur ad cos.

e95 101l

crimet

24. Avertitc

jue fe parumper, & Hevitg & reverfus locutus

eft ad eos.

i de f

&qu()d

25. Tollensque Simeon, & ligans, illis preefentibus, juffit

A(t'

;ïlhz

us

miniflris, ut implerent eorum faccos tritico, & reponerent

pecu-

im p

Cepou

lat

non adeft, collipo cetera quoque

cat , nihil injluf'ce faciam aut inhuma-

nicidiiy

egigi'l'ev

falfa.

ne;fcio excelfo excelfiorem effe alium,

, qudm

l$. Experimentum vefhti capiam. )

cui mea dicta, & fa&ta probare debeam.

iyus at

AÀn mentiti fitis.

2I. Merito bec patimur. ) En con-

fcientie vim; Oculos, quos culpa. clau-

X Mnu-

16. Per falutem Pharaonis. ) Jurat

per vitam Pharaonis feillos tanquam

dit, poena aperit, ait quodam loco $.

yliatem

exploratores habiturum, & tractatu

Gregorius.

rum, nifi Benjamin adducant.

Et

2c. Em fanguis ejus exquiritur. ) Mo-

j m

juramentum per modum execrationis,

riendum nobis, quia fratrem occidi-

qua vitam, & falutem Pharaonis

mus, nam mortuum credebant.

r*

Deo obligat, tanquam rem fibi cha-

24. Et fevit. ) Naturali effe&u fi-

riffimam, ( fecus faciat, ac dixit.

mulationis artificium vincente.

uod fin-

") qui

18. Dewm enim timee ) Quafi di-

2$. Simeon. ) Mic eligitur ad po-

P od

Y60

LIERIGENESLS

pecunias fingulorum in facculis fuis, datis fupra cibariis in

Y

viam; qui fecerünt ita.

feh

25. At illi portantes frumenta in afinis fuis; profetu funt.

afer

27. Apertoque unus facco, ut daret jumento pabulum in

A

P

diverforio, contemplatus pecuniam in ore facculi,,

rdu

28. Dixit fratribus fuis ; Reddita eft mihi pecunia , en ha-

dbi 1

betur infacco. Etobftupefatti, turbatique, mutuo dixerunt,

j

quidnam eft hoc, quod fecit nobis Deus*

fate

ld

29. Veneruntque ad Jacob patrem fuum in terra Chanaan,

vetf

& narraverunt ei omnia, quse accidiffent fibi, dicentes:

Tieo:

30. Locutus eft nobis Dominus terre dure, & putavit nos

exploratores effe provinciee,

31.. Cui refpondimus: Pacifici fumus, nec ullas molimur in-

fidias.

I

32. Duodecim fratres uno patre geniti fumus : unus non

Vrj

eft fuper, minimus cum patre noftro eft in terra Chanaan.

!

33. Quiait nobis: Sic probabo , quod pacifici fitis: Fratrem

veftrum unum dimittite apud me, & cibaria domibus vettris

neceífaria fumite , & abite ,

34. Fratremque veftrum minimum adducite ad me, ut fci-

I-P

am, quod non fitis exploratores; & ittum , qui tenetur in vin-

xt T

culis, recipere poflitis; ac deinceps qua& vults, emendi ha-

beatis licentiam.

im

M

35. His di&is, cum frumenta effunder

ent, finguli repere-

n

runt in ore faccorum ligatas peeunias: exterritisque fimul

fïct

T

omnibus , .

36. Di-

Q)

merant, integrum , & fine diminu-

nam, quia cum matu effet proximus

tione domum £fcrrent.

L]

Rubeno, fi fe illi adjunxiflet (quia

j qu

Judas etiam in. Jofephum propende-

27. Pabulnn.) klordeum, vel íve-

Cïtp ]

nam.

X

bat ) facile ceteros auctoritate fua

Q

coercuiffent , ideo. precipuam cul-

28. Obffupef'atl i. )

Eebr. Egrefimz efg

Wj

pam-Simeoni nonnulli auctores ad-

cor illrum, veriti Ícilicet infidias fibi

M.

fcribunt.

Íftrui, confternati funt.

)

Rlx

Illis prafentibus. ) Ut eos magis ter-

29. Narraverunt.) Ultro, & fponte,

h,

reret.

ne pater animi pendeat, ubi maufif-

fet Simeon.

Q

Datis füpra cibariis in viam. ) Dato

35. Singuli repererunt. ) Filii aperue-

3

infuper viatico: id eft, addita anno-

at

ng empte tanta panum, & pabuli

runt faccos in via, fciebantque pe-

antitate , quanta per iter ipfis ju-

cuniam eisineffe; pater vero nefcie-

C

qu

3j

mentisq

ue fatis effet, ut quod coe-

bat, fed filii coram patre fixþulam

tüm,

[

Àij

L

)

CAPU T XLII. &XLIIL

161

'ii; in

36. Dixit pater Jacob: Absque liberis me effe feciftis, Jo-

feph non eft fuper

?

. Simeon tenetur in vinculis, & Benjamin

jttt

B

auferetis; in me hsec omnia mala reciderunt:

um in

1. Cui refpondit Ruben : Duos filios meos interfice , fi non

reduxero illum tibi; trade illum in manu mea; & ego eum

n he-

tibi reftituam.

Tünt.

38. At ille: Non defcendet, inquit, filius meus vobifcum;

frater ejus mortuus eft, & ipfe folus remanfit; fi quid ei ad-

Qdf

verfi acciderit in terra, ad quam pergitis; deducetis canos

t 005

meos cum dolore ad inferos. (1)

CAPUT T XLII

ürin-

VEgre impetrarunt fratres Sfofipb a patre , ut in "Eigyptum re-

$ noni

vertentes additis muneribus, ac. duplici pecunia , Benjamin fecum

d.

ducerent : qui , imoitati ad comoioium , educio Simeone de

jtrem

carcere , fimul epulantur cum Jofcpb.

efris

p TNterim fames omnem terram vehementer premebat.

t fc-

2. Confumptisquecibis , quos ex /Egypto detulerant , di-

y vit

xit Jacob ad filios fuos: Revertimini , & emite nobis pauxil-

]i ha-

lum efcarum.

E

3. Refpondit Judas: Denunciavit nobis vi

; ille nb.attediae

pete

tione jurisjurandi dicens: Non videbitis faciem'meam , nifi

fimul.

fratrem veftrum minimum adduxeritis vobiícum.

4

$i

. D*

n

(1) Cap. XLIT, i5 :di; Sixt. continet 29. Vers,

jmint

nex marore contabefcam ; fenio meo

fe quoque id. nefcire, ne a patre in-

mortem accelerabitis.

crepentux.

Exterriti ergo funt filii,

.el &t

id eff fiiaularunt novum metum. Jja-

cob verum concepit, timens Simeo-

»terin.) Dum facob differs Ben-

f d

ni fi non rediret.

x.l

jamin in /Egyptum mittere, fe-

, fb

cundo jam famis graffantis anno.

1$.

.36. Jfnue liberis. ) Orbumxfeci-

2. Confumpii/que. ) INon prorfus,

pont

ln me bec omnia.) Solus omnialuo ,

fed prope.

q].!lllï-ï'

qui fic in liberis difcerpor.

Pauxilum efcarum. ): Quod hujus

37. Duos filies meos. interfice, ) Yly-

anni inedie depellende futficiat: ne-

p

perbolica locutio , fignificans certo

fciebat adhuc quinquennium fuper-

v p*

certius fe reducturum.

efte.

xnercig.

38. Canos meos. ) Me jam decrepi-

3. Judas. ) Qui intex. alios fratres

lnu];lnï

tum.

animo , facundia, prudentia, & au-

Gu dolore.) Efficietis, ut ego fe-

&oritate excellebat.

À. Bibl. cum.Com, Menocb. T.

47

62

LIBARI GENESIS

4. Si erzo vis eum mittere

et,

nobiícum, pergemus pariter, &

n

ememus tibi neceffaria ;

&n

$. Sin àautem non vis, non ibimus, vir enim, ut fspe

"Suprdiximus, denunciavit nobis, dicens: * Non videbitis faciem

n

quin

4*-?9 meam absque fratre veftro minimo.

6. Dixit eis Ifrael: In meam hoc feciftis miferiam, ut indi-

caretis ei ; & alyüm habere vos fratrem.

H

lem:

7. Atilli reffbonderunt: Interrogavit nos homo per ordi-

nem noftram progeniem; fi pater viveret; fi haberemus fra-

hu

trem, & nos refpondimus ei confequenter juxta id, quod

"

fuerat fcifcitàtus: numquid ícire poteramus , quod diéturus

Benj

effet ? Adducite fratrem veftrum vobifcum :

]ofe

Y

8. Judas quoque dixit patri fuo: Mitte puerum mecum, ut

proficifcamur, & poffimus vivere, ne moriamur nos & parvuli

df

noftri.

r

CQ

* Infr,

9. * Ego fuícipio puerum: de manu mea require illum ,

Cotti

44-32-

nifi reduxero, & reddidero eum tibi, ero peccati reus in te

1

omni tenipore.

Vitos

Io. Si non interceffiffet dilatio , jam vice altera veniffemus.

H

IrI. lgitur Ifrael pater eorum dixit ad eos: Sific neceffe

Quan

eft.,

(v

Tos ,

Sub. atteff atione jurisjtrandi. ) Jura-

9. Ero peccati reu|.) Quuafi dicat,

L

verat enim per falutem Pharaonis.

quamdiu vivam, hoc mihi peccatum

T

Non vvidebitis faciem meam. ] Nullus

impropera ,

quamcumque voles

10

vobis ad me patebit tutus acceflus:

penam, mihi inflige.

Ls

nam fi audeatis vos coram me fifte-

lI. Swmite de optimis terre frugibu:))

re, puniam ut exploratores.

Hebr. eft, /mmite de cantatiome terra.

p

Tüitt

4. Ememus tibi. ) Cui totius fami-

Cantatio Hebraice vocatur res prg-

lie alende cura incumbit.

ftans ,

nobilis,x laudabilis, | decan-

Tum

$- Nom ibimus. ) Ne fruftra ; imo

tanda.

cum periculo eamus.

Refiza. ) Vide fupra cap. 37. 25.

21

lsT

6. i» meam boc. fecifis mifériam. )

Storacis.) In Hebr.eft Hàx93 secot,

INon intendendo, fed occafionem

de qua voce dictum cap. 37. 25. fto-

Ite

dando veftris fermonibus huic mex

rax lacryma eft arboris,

uz ftorax

miferiz, qua filio me privare cogor.

dicitur; de qua Diofcorides lib. r.

d

8. Ne moriamur. ) Wxpedit unum

c. 78. Plin. lib. 12. 25.

filium Benjamin incerto vitz peri-

Staties. ) Vide fupra cap. 27. 25.

pün

dlei

culo exponi, quam fimul illum te-

ftaden |aliquando nofter Interpres

cum, & nobifcum certa fame pe-

guttam vocat, ut Pfalm. 44. 9. Myr-

IH

rire.

rba, 6 gutta, & cafa , Gc.

Tion.

Puerum.) Fratrem natu minimum;

Terebintbi. ) 'lerebinthus hic- eft,

alioquin enim jam annorum erat 24.

refina, vel fuccus ; qui ex arbore te-

vide

filiosque genuérat, ut patet infra c.

rebintho diftillat, vulgo Trementiza.

X)

46- 21.

fs

Amygdalarun. ) LXX & nuees ; fed

-—s

PU

C A J U XLII.

165

h&

eft, facite, quod vultis, fumite de optimis terrze frugibus

in vafis veftris, & deferte viro munera, modicum refinze ,

fape

& mellis, & ftoracis, ftattes, & terebinthi, & amygdalarum.

(ciem

I2. Pecuniam quoque duplicem ferte vobifcum; & illam ,

quam inveniftis in facculis, reportate ,ne forte errore fa&tum fit;

Indi-

13. Sed & fratrem veftrum tollite, & ite ad virum.

14. Deus autem meus omnipotens faciat vobis eum placabi-

ordi.

lem; & remittat vobifcum fratrem veftrum, quemtenet ( 1)&

sfr-

hunc Benjamin: ego autem quafí! orbatus absque liberis ero.

quod

Is. Tulerunt ergo viri munera, & pecuniam duplicem, &

lum

Benjamin: defcenderuntque in ZEgyptum, & iteterunt coram

Jofeph.

16. Quos cum ille vi

diffet, & Benjamin fïmu1; praecepit

1. t

rvuli

difpenfatori domus fuse, dicens: introduc viros domum, &

occide viétimas, & inftrue convivium: quoniam mecum funt

comefturi meridie.

lum,

17. Fecit ille, ficut fuerat imperatum, & introduxit

inte

viros domum ,

—18. Ibique exterriti,

dixerunt mutuo: Propter pecuniam9

mOuS.

xcelle

quam retulimus prius in faccis noítris introdu&ti fumus: ut

devolvat in nos calumniam, & violenter fubjiciat fervituti &

&

nos, & afinos noftros.

dicifyk

19. Quamobrem in ipfis foribus accedentes ad difpenfato-

rem domus ,

catum.

voleé

20. Locuti funt : Oramus , Domine , ut audias nos: * Jam

ante deí(cendimus, ut emeremus efcas.

* Supr

41

i

21. Quibus emptis, cum veniffemus ad diverforium, ape-

- Jtrri

ruimus faccos noftros , & invenimus pecuniam in ore facco-

:spæ-

dcarte

rum: quam nunc eodem pondere reportavimus.

22. Sed & aliud attulimus argentum, ut emamus , quae no-

5

bis neceffaria funt: non eft in noftra confcientia, quis pofue-

) gtl

rit eam in marfupiis noftris.

2

23*

5 RO'

Qrax

(1) tenet. I» edit. Sixt. legitur tenet in vinculis.

i. i

ponitur genus pro fpecie ; nam amyg-

16. Vitlimas. ) Anim:liia ,qux ad

5 1]

convivium - occiduntur.

Vocantur

dale funt de gcnere nucum.

ulvteg

12. Errore. ) Famulorum- incuria,

vero vi&imz, quia antiqui de car-

, M

non domini voluntate.

nibus facrificatis frequenter epula-

14. 9uafi orbatus. ) Dum abeftis,

bantur.

C CH!

Bationtm.

In Hebrxo eü,l' matla ma-

videbor mihi prorfus. effe fine filiis.

o

LXX. pathetice, Fs erbatus fum,

J

fliis orbatus- fum.

j; It

e

.

164

LIBRI GENESIS

liot

10

/53. At ille refpondit: Pax vobifcum, nolite timere: Deus

vefter, & Deus patris veftri dedit vobis thefauros in faccis ve-

fiui

Ítris, nam pecuniam , quam dediftis mihi

: probatam egoha-

beo. Eduxitque àd eos Simeon.

&m

pr

24. Etintroduétis domum , attulit aquam, & layel'unt pe-

des fuos, deditque pabulum afinis eorum.

pars

z5. llli vero parabant munera, donec ingrederetur Jofeph

ben

meridie: audierant enim, quod ibi comefturi effent panem.

26. Igitur ingreflus eft Jofeph domum fuam, obtulerunt-

que ei munera, tenentes in manibus fuis: & adoraverunt pro-

ni in terram:

9

27. At ille clementer refalutatis eis, interrogavit eos, di-

f

cens: Sanusne eft pater vefter fenex ,. dequo dixeratis mihi?

Adhuc vivit ?

28. Qui refponderunt: Sofpes eft fervus tuus pater nofter:

adhuc vivit.

Et incurvati, adoraverunt eum.

j

29. Attolens autem Jofeph oculos, vidit Benjamin fratrem

tp

fuum uterinum, & ait: lfte eft frater vefter parvulus, de

quo dixeratis mihi? Et rurfum: Deus , inquit, mifereaturtui,

deä:

]i mi.

3o. Feftinavitque, quia commota fuerant vifcera ejus fuper

fratre fuo , & erumpebant lacrymae: & introiens cubiculum ,

ü

flevit.

[/

31. Rurfum

&h

que lota facie egrgiï"us, continuit fe j & ait:

ll

Ponite panes,

fox

32. Quibus appofitis , feorfum Jofeph, & feorfum fratri-

Thun

bus, /Egyptiis (lu:?que, qui vefcebantur fimul, feorfum

(il-

bus

/

lici-

ü

Vs

lrei

à3. Pax "voblifoum. ) Securos effe

29. Vidit Benjamin. ) N iderat prius,

i

jubeo.

fed obiter, & diflimulanter, nunc ex

fojit

w Deus .... dedit vobis. ) Per me, cui

profeffo eum intuetur, & alloquiturj

V

Deo infpirante juflit Jofeph.

unde hic afq

»ectus lacrymas ampris,

Wi

Thbe/zuros. ) Pecuniam arcanam,

& pietatis excuffit.

M

quz vos latebat.

Miféireatur. ) Faveat tibi.

Probatam ego babeo. ) Mebr. pecumia

30. Feflinavitque. ) Qua(i ad aliud

flC f]

"weffra. "venit 4d me, Senlus eft: ego

lec

negotium evyocatus.

N

ilam acceptam fero, fateor me re-

32. Seorfum Jofiph. ) 'Tres ut mi-

Wi

cepitfe.

nimum menf« pofite funt, in prima

Jau;

Eduxit. ) Liberum, vinculis folu-

folus Jofeph, ut regno prepofitus:

tum.

in fecunda undecim fratres: in tertia

26. Preni im terram. ) Flexo po-

proceres JE

ö)&

cati.

gyptii ad co:?vivium ve-

[

plite.

Drin

"—

(

Pt

VC AU D T VI;HI. &XLIV.

164

Deus

licitum eft enim JEgyptiis comedere cum Hebræ!is5 & profa-

CIs ve-

r

um putant hujufcemodi convivium)

gola-

33. Sederunt coram eo , primgenitus juxta primogenita fua ,

& minimus juxta aetatem fuam. — Et mirabantur nimis,

nt pe

34. Sumptis partibus, quas ab €o acceperant ; majorque

B

pars veni

t Ben)amin, ita ut quinque partïbu; excederet. Bi-

ofeph

berqntque , & inebriati funt cum eo.(1)

nem,

bAPUT XLIV.

erunte

Y pto-

Srofeph abfcondito fcypbo fuo.in facco .Benjamin , revocatos ab itine-

re fratres furti arguit , J 'udas autem. pro. Benjamin [e in

$, di

mihi?

fervoitutem offert.

ofter:

I Ræcepit autem Jofeph difpenfatori domus fuse, dicens :

Imple faccos eorum frumento, quantum poffunt capere;

atterm

& pone pecuniam fingulorum in fu

mmitate facci.

& pretium , quod

$5 dF

4. Scyphum autem meum argenteum ,

jrtül,

dedit tritici, pone in ore facci junioris.

Factumque eft ita.

[

3. E

fupet

(1) Cap. XLIII. in edit. Sixt, abfolvitur 28. verse

|lüt ,

Vefebantur fimul. ) Simul tempore,

vero diftribuebat convivis ceteris.

& loco, non menfa.

Mifit ergo' miffus zquales ceteris

& at

fratribus, Benjamin foli largius, &

lllicitum eff enim. ) 1. Quia quadam

Hebrzi miffus vocant,

fuperftitione, & faftu paftores im-

multiplicius.

fratti

mundos judicabant. 2. quia ea, qui-

Elevationes, quia honoris caufa eleva-

bus vefcebantur Hebrzi, oves, hir-

tis in altum manibus deferebantur.

y (ll

lic-

lC

ci, tauri erant eorum numina. Exod.

4 faciebus fuis, hoc eft, decibis coram

$. 26. Non quidem ifta nunc He-

eo pofitis.

brzeis o

Hta ut quinque partibus excederet. )

folitos.

vpofita , fed fcicþant iis vefci

Non quinque fercula Benjamino pro

. prits

uno ceteris appofito , data funt; fed

unc ex

23. Sederumt. )

Antiqüior eft mos

uitiri

ad menfam affidendi, quam in le&is

portio quintuplo major honoris, &

accubandi.

benevolentiz caufa.

imori

Inebriati funt. ) Exhilarati funt, &

Mirabantur nhmis. ) Non enim ipfi

mero incaluerunt, citra tamen cra-

fic fponte fua confederant, fed eo or-

j dul

dine juflu Jofephi difpofiti fuerant.

pulam, aut temulentiam.

Mirabantur etiam convivatoris

1u-

2. Qbphum. ) Quo yprecipue dele-

manitatem , & exceffum verfus Ben-

&or. Vox Hebraea fignificat

j m

p

jamin.

poculum in colliculi modum eleva-

ofitii^

34. Sumptis partibus. ) Hebr. eft,

tum.

E5 elevavit elevationes a faciebus fuis ad

Junioris. ) Duplici de caufa, ani-

jteria

Cibi

mi eorum explorandi, & Benjamin

m Y

:55, unde patet confuetudo.

primo appozebantur ]ofcphxo; ille

apud fe retinendi, dum pater adve-

»^

LIBRI

160

GENESIS

3. Et orto mane , dimiffi funt cum afinis fuis,

um

4. Jamque urbem exierant, & procefferant paul

ulum : tunc

tünt fir

Jofeph accerfito difpenfatore domus, Surge, inquit, & per-

n

fequereviros; &apprehenfis dicito: Quare reddidiftis malum

invenit

pro bono?

Ij À

$. Scyphus, quem furati eftis, ipfe eft, in quo bibit domi-

verfi fu

nus meus, & in quo augurari folet: peffimam rem feciftis.

H P

6. Fecit ille , ut jufferat.

eutus eft.

Et apprehenüs per ordinem lo-

(

necqu

7. Qui refponderunt: Quare fic loquitur dominus nofter,

in tetr

-

15 (

ut fervi tui tantum flagitii commiferint?

$. Pecuniam, quam invenimus in fummitate faccorum, re-

quod n

16. (

portavimus ad te de terra Chanaan: & quo modo confequens

velqui

eft, ut furati fimus de domo domini tui aurum, vel argen-

vent ir

tum?

domini

9. Apud quemcumque fuerit inventum fervorum tuorum,

quod quaris, moriatur, & nos erimus fervi domini noftri.

71

Ts e

10. Quidixit eis: Fiatjuxta veftram fententiam : apud quem-

cumque fuerit inventum, ipfe fit fervus meus, vos autem eri-

. beriad

tis innoxil.

0.

II. ]ta-

Omink

2 iraf

miret.

Fecit etiam, ut fic experire-

fi quando Dominus meus velit augu-

10. ]

tur, quo animo in Benjamin fratres

rari, hoc fcypho utitur.

Itaque non

ls p

forent, & an aliqua illos invidia af-

dicit abfoluteillum auguriis vacare;

40 ]

flaflet; quod a Jofeph honorificen-

fed ut id opinentur, loquendi am-

tius , quam ipfi habitus effet.

biguitate occafionem pr&bet.

Vel

[

3. Dimiff. ) Inopinato difceffu 1z-

ita loquitur ex opinione vulgi , quod

12 4

ti , ac doli ignari.

auguriorum fcientiam Jofepho tribue-

4- Perféquere, ) Cum . equitum tur-

bat. Alii excufant Jof'eph, quod

vali fej

ma, ut celeriter affecuti ab invitis

joco id dixerit, & ad breve tempus

Aitem o

Benjaminum abducerent.

ita fratres fiverit opinari; vel etiam

Vant in

Quare reddidiftis, €&c. ) Licebat Jo-

hoc de fuo addidit difpenfator, us

1. $

fepho ceteros fratres fic affligere do-

ftrophe fuz colorem adderet, & cri-

Wirore

lore, & metu, quia innocentem fra-

men exaggeraret,

ol

trem vendiderant: Benjaminum ve-

8. Quemodoe confequens eff. ) Si pe-

waþ

xandi jus nullum habebat, fed hanc,

cunim alienz cupidi fui;emus, quod

Beage

que modici temporis fuit, injuriam

licebat clam retinere,

trare ;

mox majore letitia, & honore fta-

retuliffemus.

mon fponte

Mendacii

ali-

lp

tuerat compenfare.

1o. 4pud quemcwmque. ) Mutat poe-

linpy

quid interceflit, fed jocofi: calum-

nam mortis in fervitutem, & noxios

Quo n

nie nonnihil, fed fine animo no-

ab innoxiis feparat, lcniens dictum

cendi.

Riemy

illorum, qui & mortis, & fervitu-

Nj

$. du quo augurari þlet. ) Hebr. 5

tis penam, & noxios, innoxiosque

Clli)i(iui

quo auguraudo auguraiur, fententia eft:

juxta comprehenderant.

"

16

ï.let C

e^8w

COURRPIU T^ XEAV,

16

1: tünc

ir. Itaq

ue feftinato depomagtes in terram faccos, aperue-

& per.

tunt finguli.

12. Quos fcrutatus, incipiens amajore, ufque ad minimum,

Talum

invenit fcyphum in facco Benjamin.

I3. Atilli, fciffis veftibus, oneratisque rurfum afinis, re-

t domi-

[Lis

verfi funt in oppidum.

em lo«

14. Primusque Judas cum fratribus ingreffus eft ad Jofeph

" (necdum enim de loco abierat ) omnesque ante eum pariter

in terram corruerunt.

nofkellf,

15. Quibus ille ait: Cur fic agere voluiftis? an ignoratis;

quod non fit fimilis mei in augurandi fcientia?

m, r

equens

16. Cui Judas: Quid refpondebimus, inquit,,Domino meo,

vel quid loquemur, aut jufte poterimus obtendere? Deus in-

age-

venit iniquitatem fervorum tuorum: en omnes fervi fumus

domini mei, & nos, & apud quem inventus eft fcyphus.

Jofüm,

voftti.

17. Refponditque Jofeph: Abfit a me, ut fic agam, qui fu-

ratus eft fcyphum, ipfe fit fervus meus; vos autem abite li-

|quem-

É

:

beri ad patrem veftrum.

9

em ert-

18. Accedens autem propi

us Judas, confidenter ait: Oro,

domine mi, loquatur fervus tuus verbum in auribus tuis, &

T. Tt

Ó

ne irafcaris famulo tuo : tu es enim poft Pharaonem

I9. Dominus meus. * Interrogafü prius fervos tuos: Ha-

* Büp.

j aug-

42.13-

1

Que non

betis patrem , aut fratrem ?

1

vacares

20. Et nos refpondimus tibi domino meo: Eft nobis pater

adi am

fenex

i, qud

Y2. 4 sjort. ) Notat ex convi-

non redarguat; palam tamen ut no-

) tribute

xii deprehenfi fumus. Et fieri non

[ qUO

vali feffione fingulorum státem : hoc

autem ordine procedit, ut melius]la-

poteft, quin jufto Dei judicio pro-

tcmPUS

teant infidie flru&te Benjamino.

pter aliquod occultum crimen no-

] etiam

13.. Seifis veflibus. ) Ut foliti in

ftrum, quod nondum fatisfactione

pr, !

luimus, nunc hac calamitate obrua-

morore, & audita quavis re valde

, &a*

iolefta.

mur.

Refpicit ad peccatum in ]o-

Reverf. ) Nihil Benjamin impro-

feph commiffum.

PA

Iniquitatem. y Poteft fumi pro pe«

pérantes, parati vel veniam impe-

5 qllU

trare, vel fimul fervitutem fervire.

nà iniquitatis.

f Ponü

14.. Prigusque. Tudas. ) Animo, &

Omnes — férvi

j'itmm) Plus offert,

quam debebat, ut oblatione tot in-

lingua promptior, & promiffi fui,

at po-

quo fe patri obftrinxerat, non im-

noxiorum, uni,quifimulabatur, ve-

*

80x10$

memor.

niam obtineat. .

diaum

Necdum enim. ) Illos operiebatur,

17. 4bfit a me. ) Flagitiofum hoc

('aryitl*

cupidus fe prodere.

facere, & tyrannicum.

xigquæ

16. zut jufle poterimus obtendere? )

20, Qui im finellute. ) Xlebr. puer

j

:

Licct confcientia hujus criminis nos

fenectutum.

w^»

168

VLIB RI-GENESIS-

fenex, & puer parvulus, qui in fene&ute illius natus eft, cu-

3

jus uterinus frater mortuus eft: & ipfum folum habet mater

fuini m

Ua, pater vero tenere diligit eum.

»

21. Dixiftiq

puero:

ue fervis tuis: Adducite eum ad me, &.ponam

oculos meos fuper illum.

*

tellis a

22. Suggeffimus domino meo: Non poteft puer relinquere

patrem fuum: fi enim illum dimiferit, morietur.

*Sup

23. * Et dixifti fervis tuis: Nifi venerit frater vefter mini-

g

43. 3-

z

& 5.

mus vobifcum , non videbitis amplius faciem meam.

Jipi

24. Cum ergo afcendiffemus ad famulum tuum patrem no-

AUE

ftrum, narravimus €ei omnia, qua locutus eft dominus meus.

Iil at

25. Et dixit pater nofter: Revertimini, & emite nobis pa-

[7

rum tritici.

26. Cui diximus: Ire non poffumus: fi frater nofter mini-

mus defcenderit nobifcum, proficifcemnr fimul, alioquin il-

lo abfente , non audemus videre faciem viri.

N

*Sup.

27. Ad qua ille refpondit. * Vos ícitis, quod duos filios

tüllus

37:20 (1) genuerit mihi uxor mea.

28. Egreffus eft unus, & dixiftis: Beftia devoravit eum: &

LUTS

hucusque non comparet.

29. Si tuleritis & iftum , & aliquid eiin via contigerit, de-

N

ducetis canos meos cum moerore ad inferos.

meux

3o. Igitur fi intravero ad fervum tuum patrem noftrum, &

Detter

4 À

puer defuerit ( cum anima illius ex hujus anima dependeat. )

31. Videritque eum non effe nobifcum , morietur, & dedu-

Qu a

!

cent famuli tui canos ejus cum dolore ad inferos.

61')(

42. Ego proprie fervus tuus fim, qui in meam hunc recepi

$

*Sup. fidem, & fpopondi dicens: * Nifi reduxero eum, peccati reus

43:3- ero in patrem meum omni tempore.

33. Ma-

(JC

(1) Duos filios. Jn edst. Sixt. non legitur filios.

«4X

Solum babet mater fua.) Solus ex

30. 4dnima illius.) Vita patris þen-

i üls(flï

fnatre fupereft , quod etiam de mor-

det ex vita filii: fi enim moriatur,

D [er

tua dici poteft; mortua enim erat

vel auferatur filius, morietur pater

Uttatg

Rachcl mater Benjamin.

pre triftitia.

21. Ponam oculos meos fuüper illum. )

Benevolus fum illi futurus , favebo,

32. Ego proprie. ) Peculiaris tibi

Il

fervus fim, qui & aptior futurus;

& juvabo illum.

nam & robore , & rerum ufu potior

bay

26. lre von poffunus. ) Scilicet fine

fuin.

^.^ Bl

Benjamin. -

In meam bune.

lïbl Yi

27. lUxar mea. ) S$ic vocat Rache-

du&urum.

) Spropondi me 1e-

[

U

lem, qui4 hanc folam propria ele-

qnlïl)

&ione duxerat.

Hb Q

(

CAPU'T XLIV. & XLV.

1 501)

f «

33. Manebo itaque fervus tuus pro puero in minifterio do-

. [Dater

mini mei, & puer afcendat cum fratribus fuis.

-44. Non enim poífum redire ad patrem meum , abfente

ponatm

puero: ne calamitatis , quae oppreffura eft patrem meum ,

nduere

teftis affiftam. (Iv)

)OA OUTONLV.

?

f miqi-

Skofepb fe fratribus manifeflat , eosquesterritos cutm ofculo ample-

'em no

xatur , quare Pbarao una cum tota domo [ua exultans , pracipit,

; I eus,

u advocetur paler cum umivería domo [ua in zEgyptum: idem

bis p

mulHis verbis denuntiat SKofepb , fratresque multis donatos

- mifi-

muneribus ad patrem remittit,

juin l-

On fe poterat ultra cohibere Jofeph mult;is cofam aftan-

1.N

tibus: unde praecepit, ut egrederentur cun&ti foras, &

s fillos

nullus intereffet alienus agnitioni mutuae.

2. Elevavitque vocem cum fletu; quamaudierunt JEgyptii,

m: &

omnisque domus Pharaonis.

3. Et dixit fratribus fuis: Ego fum Jofeph; adhuc pater

1 de

meus vivit ? Non poterant refpondere fratres nimio terrore

Um-,&

perterriti.

4. Ad quos ille clementer: Accedite inquit, ad me. Et

jeat. )

cum acceififfent prope, * Ego fum, ait, Jofeph, frater ve-

* AG

: Qedu

fter ; quem vendidiftis in ZEgyptum.

13

s. Nolite pavere, neque vobis durum effe videatur, quod

recapi

ven-

jj reUs

!

3.Bïa-

(1) Cap. XLIV. ip edit. Sixt. 30. vers

abfalvitur.

d

34. Ne calamitatis, ) INe oculatus

ad Pharaonem ufque manavit.

teftiseffe fuftineim prapropere mor-

4- 4ccedite. ) Jubet accedere, me

[[is peil'

tis patris mei, mea promiilione ac-

deli&um fratrum, de quo . verba fa-

voriatuls

ccleratz.

éturus, alienus aliquis auribus acci-

r P?.EC!

peret.

X« À Jon fé poterat. ) Nelinvito co-

$. Neque vuphis durum .effe vvideatur. )

j db

ram cunctis lacryme erumpe-

Hebr. ae fft indignatio im'oculis veffris,

i?

bant.

id eft, ne vobis ipfis irafcamini pro-

pter hoc fa&um.

; Potior

2. Elevavitque vecem. ). Quia prius

fibi vim fecerat ; ideo vox altior

Pro falute enim. ) Ut viéctu fuppe-

erupit, cum locutus eft,

Audierunt,

ditato vitam veftram confervarem.

t

uiin proximo erant conclavi. F'ama

Mzfit me Deus.)

b

Non tam iniquita-

Bibl. cum. F'am. Menoch, T. I.

L

176

"LIBRI GENESIS

"Infr. vendidiftis me in his regionibus: * pro falute enim veftra mi-

91

$o20 fit me Deus ante vos in /E£gyptum.

Üneran

6. Biennium eft enim , quod coepit fames effe in terra, &

1$, ]

adhuc quinque anni reftant, quibus nec arari poterit, nec meti.

titead

7. Praemifitque me Deus, ut refervemini fuper terram, &

datis m

efcas ad vivendum habere poffitis.

15.]

8. Non veftro confilio fed Dei voluntate huc miffus fum:

fubved

qui fecit me quafi patrem Pharaonis, & dominum univerfze

Tolti

domus ejus, ac principam in omni terra JEgypti.

20

9. Fefüinate, & aícendite ad patrem meum , &

dicetis ei :,

Omnes

:

Hsec mandat filius tuus Jofeph. Deus fecit me dominum uni-

Pibr

verf2 terre JÉgypti: defcende ad me , ne moreris,

bus de

Io. Et habitabis in terra Geffen: erifque juxta me tu, & fi-

Obaria

lii filiorum tuorum , ovestuae, & armenta tua, & univería ,

n

quae poffides.

Vero d

1I. Ibique te pafcam ( adhuc enim quinque anni refidui

^^

29

funtfamis) ne & tu pereas, & domus tua, & omnia, quae

dens |

poffides.

IEgyy

I2. En oculi veítri, & oculi fratris mei Ben

jamin vident ;

tanies

quod os meum loquatur ad vos.

13. Nuntiate patri meo univerfam gloriam meam , & cun&a,

lrafCav

qua vidiftis in /Egypto; feflinate, & adducite eum ad me.

23,

14. Cumque amplexatus recidiffet in collum Benjamin fra-

Tan

tris fui, flevit: illo quoque fimiliter flente fuper collum ejus..

N

I$. Ofculatusque eft Jofeph omnes fratres fuos, & plora-

& lpfe

vit fuper fingulos : poft quae aufi funt loqui ad eum.

(j[

f

16. Auditumque eft, & celebri fermone vulgatum in aula

regis; Venerunt fratres Jofeph: & gavifus eft Pharao, atque

omnis familia ejus.

17. Di-

ïllif»ilm (

Vi

te veftra facum ef't. hoc , quam divi-

Paleftinam fpectat & regio eft paf-

Quous

na providentia.

cendis pecoribus idonea.

Y idcre ;

6. Nec arari poterit. ) Nifi paucif-

J'xta me. ) Non. procul abfurbe

in pfe

fimis locis ad. Nili ripam. In aliis

ubi domicilium meum.

Bl

,vie defectum.

regionibus fterilitas erat propter plu-

II. Te paféam. ) 'Te, tuofque nu-

aniami

triam demenfo copiofo viritim at-

Tenis ]

8. Quafi patrem. ) Re.&orem, in-

tributo..

18

ftructorem , confiliarium.

&Uben

12. Quod os mtum. loquatur ad vos, )

9. Mandat. ) Non fignificat, im-

Videtis me ipfum illum effe: patri-

lg,

perat , fed dicit, nunciat.

um fermonem noftis, vultum, &

?4 f

10. Geffen. ) E.ft in inferiore /Egypto

vocem agnofcitis. Ore ad os vobif-

qlu'lquc

terra multis foffis irrigua ,

prope

25.|

cum, & non per interpretem ago.

'tfn;m

Delta, abeaparte , qux Chanaaz , &

16.. Gavifus eff Pbarao , &c. ) iNon

il

leran

CAP UT XLV.

171

froni

17. Dixitque ad Jofeph , ut imperaret fratribus fuis , dicens:

Onerantes jumenta, ite in terram Chanaan,

T. &

18. Et tollite inde patrem veftrum, & cognationem, & ve-

vcmeti.

nite ad me: & ego dabo vobis otmnia bona JÉ£gypti, ut come-

a, &

datis medullam terrze.

I9. Precipe etiam, ut tollant plauftra de terra /Egypti, ad

is füm:

fubve&tionem parvulorum fuorum, ac conjugum, & dicito :

iverfae

'Tollite patrem veftrum, & properate quantocyus venientes.

20. Nec dimittatis quidquam de fupelle&tili veftra, quia

etis ei:

omnes opes /Egypti veítree crunt.

UO

imuni-

21. Feceruntque filii Ifrael, ut ei

s mandatum fuerat; Qui-

bus dedit Jofeph plauítra fecundum Pharaonis imperium; &

d

cibaria in 1tinere.

Vetfa ,

22. Singulis quoque proferri juffit binas íftolas: Benjamin

vero dedit trecentos argenteos cum quinque ftolis optimis:

refidui

23. '"Tantumdem pecunie, & veftium mittens patri fuo; ad-

; QU*

dens & afinos decem , qui fubveherent ex omnibus divitiis

JEgypti: & totidem afinas, triticum in itinere , panesque por-

tan:es.

ident ,

24. Dimifit ergo fratres fuos, & proficifcentibus ait: Ne

jrafcamini in via.

uncta

me

25. Qui aícendentes ex /Egypto, veneruntin terram Cha-

i fte-

naan ad patrem fuum - Jacob.

26. Et nuntiaverunt eij dicentes: Jofeph filius tuus vivit :

] eJus,

plors

& ipfe dominatur in omni terra /ZEgypti. Quo audito Jacob ,

quafi de-gravi fomno evigilans, tamen non credebat eis.

n aUh

Yi

27. llli

atque

mirum de Pharaone ; nam major non

ram pretiofiorem, qua amicti in pu-

y.Dr

invidet minori.

Mirum.de aulicis,

blicam prodirent.

quibus ingenium alienz felicitati in-

Trecentos argenteos, ) Mille &.du-

[l l"['

videre, fed mira omnium propenfio

centa regalia Hifpanica.

in Jofeph faciebat, ut ejus honore

23. Ex omuibus divitiis, ) Ex rebus

pfue

gauderent.

Nifi

forte Pharao ex

quibufque pretiofioribus, & fele&tio-

anmo;

aulici vero exteinis tantuin

ge n

ribus /Egypti.

fignis letitiam fimulabant.

24. Ne fraftamimi in wia. ) Hebr.

j at

18. Omnia bona Egypti. ) Optimam,

ne rixemismi, nempe crimenin me coms

G uberriinam /Eg

;iti regionem.

miffum invicem improperantes.

120

Medullam terra.

)

Hebr. Adipem ter-

26. Owuafi de gravt fomno evigilans. )

patit

r4 , fic vocant Hebrzi id, quod in

Attonitus, ftupens, ad intclligen-

i

quaque re optimum eft.,

dum ineptus, & ad refpondendum

vobi

22. Bimas ffolas. ) Hebr. mut ationes

hebes. |Hebr. eft, cor elanguit.

apo.

vefiun. Duas dedit veftes, viliorem

