I Uando inventum fuerit in terra, quam Dominus Deus

tuus daturus eft tibi, hominis cadaver occifi, & igno-

rabitur caedis reus,

2. Egredientur majores natu, & judices tui, & metientur a

loco cadaveris fingularum per circuitum fpatia civitatum :

3. Et quam viciniorem cceteris effe perfpexerint, feniores

civitatis illius tollent vitulam de armento, quse non traxit ju-

gum, ncc terram fcidit vomere :

4. Et ducent eam ad vallem afperam , atque faxofam , quae

numquam arata eít, nec fementem recepit, & caedent in ea

cervices vitula :

s. Accedentque facerdotes filii Levi, quos elegerit Domi-

nus Deus tuus, ut miniftrent ei; & benedicant in nomine ejus,

& ad verbum eorum, omne negotium, &

vel immundum eit, judicetur.

quidquid mundum,

6. Et

Vuemscceguy

2. ..f Gredientur majores natu , & jedi-

4- d vallem 4

Peramy atque [axofam.)

ces. ) Pramiffa tamen de au-

Hebr. z4. valle

7: Etha", quod tamen

&ore czedis inquifitione fedula.

Ma-

nomen proprium non eft, fed àppel-

jores vero natu; &judices, de quibus

lativum fignificans locum quemcum-

hicfermo, erant magiftratus, vicino-

que depreffüm , & ut additur ; inara-

rum oppidorum agro, in quo cedes

tum, & incultum. . Locus hic afper,

fa&a erat.

& confragofus, occifores animi du-

| conítabat de loco-

Merientur. ) Si

ritiem refert; cavitas vallis, malitige

rum diftantia, non erat neceffario ad-

profunditatem defignare poteft.

hibenda dimenfíio.

Cadent 12 ea cervices virzule. ) Nuïla

in hac cede cenfenda eíl fuiife ratio

g: Et quam viciniorege ceteris effe

facrificii.

perfpexerint , &c.) In hanc enim cadis

prefumptio cadebat ratione vicinitatis.

|8. decedentque Sacerdores. j Non ut

Qrua non traxit juzum. ) Vortaffe ad

indicandum, occiforem virum fuiffe

judicent, cum reus inventus nan fit,

fed ut manus lavent fuper vitula fimul

fine jugo legis, qualesScriptara vocat

cum magiflrratu civitatis , ac fenio-

filios Belial, vide di&a fupra cap. 13.

ribus.

x

Vitula hec cedenda homicide

Et benedicant in nomine eus.) Vide

typum gerebat , in cujus locum, cum

dica cap. Io. num. g.

ille non reperiretur, mactabatur.

Omze nesotim. ) Lis, controverfia,

Hhhh

Bibl. cnmm Con. Menoch, Tom: 1.

6ro

LIBRI DEUTERONOMII

6. Et venient majores natu civitatis illius ad interfe&tum ,

lavabuntque manus fuas fuper vitulam, quze in valle

percg(ïa

eit,

7. Et dicent : Manus noftrae non effuderunt fanguinem hunc,

nec oculi viderunt.

$

8. Propitius efto populo tuo Ifrael, quem redemifti , Do-

mine, & ne reputes fanguinem innocentem in medio popull

tui Ifrael : Et auferetur ab eis reatus fanguinis :

9. Tu autem alienus eris ab innocentis cruore, qui fufus

eft , cum feceris, quod praecepit Dominus.

1o. Si egreffus fueris ad pugnam contra inimicos tuos, &

tradiderit eos Dominus Deus tuus i

à

n manu tua, captivosqqe

duxeris,

II. Et vi

deris in numero caþtivorum mulierem pulchram,

& adamaveris eam, voluerisque habere uxorem,

12. Introduces$ eam in domum tuam : qua radet caefariem,

& circumcidet ungues,

I3. Et deponet veftem, in qua capta eft: fedensque in domo

tua, flebit patrem , & matrem fuam.uno menfe : & poflea in-

trabis ad gam, dormiesque cum illa, & erit uxor tua.

I4- Si

6. Lavabuntque manus fmas fuper vi-

deis vetitum erat cum gentilibus ma-

fulam.) Witulainterfecta in valle, ca-

trimonia jungere.

daver hominis fortaífle jacere potuit

I2. Radet cefariem, 67c.) Cur ifte

in agro; vel ergo cadaver deportatum

ufürparentur c&eremonise , varia di-

ad vallem vitulz , vel vitula adlocum

cuntur.

Probabilius eas pertinere ad

c&dis, nbi cadáver.

lu&um , & funebrem habitum, quod

7. Nee oculi widerumt. ) Nefcimüs

etiam fatis patet ex num. 15. ubi illi

auctorem czdis, fi fciremus , non pa-

indulgetur, ut per unum menfem pa-

teremur inultum.,

trem ,.'ac matrem fuam fleat.

9. Redemifli.) Educens de]ifigy

pto

: L

Radez . ce[ariem. Y Permittituxj hoc

Er ne - repates fzz.;aguincm, rE Ne

gentili captive , ut gentis fux more

populo imputes innocentis c&dem ,

rafo capite mortuos fleat ; alioqui enim

ab eoque poenas repetas,

Hebrais id erat vetitum Deut. 14. T.

Auftretur ab eis.) Senioribus populi.

Circumcidet umgnues.) Fortaffe etiam

Reatus famguinis. ) INon erunt rei

hoc fervabatur a gentilibus in. mce-

effufi fanguinis, non illi imputabitut

roris argumentum, textus Flebr. ha-

peccatum , nez illius poenam luent.

bet faeiez ungues , quod videtur figni-

9. T& auzem . alienus eris.) Alloqui-

ficarecrefcerefinet. AL[ XX.& Vulga-

tur Moyfes populum , cui homici-

tus & Philo,refectos ungues fignificant.

dium , finon expietur ; imputabitur.

I3. Depontt veflem.) In luXu veftis

II. Volwerzfque habere uxorem.) Ser-

mutabatur. 2. Reg. 14.2. dicitur: Lo-

mo eít de ea; qua ad Judaicam reli-

gere te ffmnla , 65 imduere veffe lugubrs.

lino menfc.) 'l'amdiu enim mortuas

gionf:m tranfire parata eft , alioqui Ju-

*

CAPUT XX.

61

14. Si autem poftea non federit animo tuo, dimittes eam li-

ü

beram, nec vendere poteris pecunia, nec opprimere per po-

tentiam : quia humiliafti eam.

15. Si habuerit homo uxores duas, unam dile&tam, & alte-

j

ram odiofam, genueritque ex eo liberos, & fuerit filius odio-

fze primogenitus,

l

16. Volueritque fubftantiam inter filios fuos dividere: non

poterit filium dilectze facere primogenitum , & praeferre filio

s

odiofze 5

17. * Sed filium odiofze agnofcet primogenitum, dabitque ei r1.Par.

Y

de his, quae habuerit cun&ta duplicia: ifte eft enim principium 51-

liberorum ejus, & huic debentur primogenita.

18. Si genuerit homo filium contumacem, & protervum, qui

non audierit patris, aut matris imperium, & coercitus obedire

7

contempferit :

19. Apprehendent eum

j

,& ducem ad feniores civitatis il-

lius, & ad portam judicii ,

20. Dicentque ad eos: Filius nofler ifte protervus , & con-

tumax eft, monita noftra audire contemnit, commeffationibus

l-

vacat, & luxuris , atque conviviis :

21. Lapidibus eum obruet populus civitatis, & morietur, ut

auferatis malum de medio veftri, & univerfus Ifrael audiens

pertimefeat.

Hhhh 5

22. Quando

lugere folebant, ut patet in funere

Hoc enim jus duplicis in hareditate

Aaronis Num. 20. 3o. & Moyfis

portionis pre cateris fratribus affe-

f

Deut. ult. 9.

rebat jus primogenitura&.

I4. Nox féderit . amimo rfuo.) Non

Principism liberorum.) Nidefimilem

placuerit.

dicendi formulam explicatam Genef,

j

Quia bumiliafli eam. ) Pudicitiam

49-.3-

ejus deflorando.

Eft hec qualis-

I8. Ceercitus.) Parentum monitio-

cumque explere libidinis peena , quod

nibus, reprehenfionibus, cafligatio-

dominus belli jure fa&us , feeminam

nibus.

cognitam nec vendere poterat , nec

Filium contumacem. ) Quia lex fa-

adferviles operas adigere, fed aut duce-

tis dura, &, ut loqui folemus, odio-

re eam debebat, autliberam dimittere.

fa j ftriam accipit interpretationem,

16. Suiflantiam . .. drvidere.) Jus

utícilicet non porrigatur ad filiam ;

ergo pater habebat affignandi cuique

nec ad puerilem. &tatem , quod ma-

filiorum fuas portiones donando, fi-

litie non adeo fit capax, nec ad fi-

veteftando, qu& valebant ufque ad

lios emancipatos.

Jubilaum. Ecclefiaftici 33. 24. dici-

Ig. 44 portam judicsi.) Olim enim

tur: Ip die con[ummaticnzs dierum vita

juxta portas civitatum pra&toria con-

tue, €) in fempere exitus ?u2. difiribue

ftituebantur, &'jjudicia exercebantur ;

dareditatem tuam.

cujus rei paffim exempla occurrunt in

17. Dabitque eà .. eunila duplicia.)

Scripturis.

—

612

LIBRI DEUTERONOMII

22. Quando peccaverit homo, quod morte ple&enduni eft,

& adjudicatus morti appenfüs fuerit in patibulo,

"

23. Non

| hd

rmanebit cadaver ejus in ligno,fed in eadem die

* Gal.

fepelietur : quia* maledi&tus a Deo eft, qui pendet in ligno:

»1

nequaquam contaminabis terram tuam , quam Dominus Deus

tuus dederit tibi in poffeffionem.

CAPU TP.-XXIL

Pietas in rem proximi exercenda : de ve[le alterius fexus , de in-

vento tido, de circumdando te&fo domus , de non commi[cendis rebus

divver fi generis : de fimbriis , de fignis virginitatis, de adulterio,

de corrupta in urbe, *vel in agro, de uxore

pairis non ducenda.

*Exo.

I. N[On * videbis bovem fratris tui, aut ovem errantem, &

23 4-

preteribis : fed reduces fratri tuo,

2. Euamfi non eft propinquus frater tuus, nec nofti eum,

duces in domum tuam

, & erunt apud te quamd?u quaerat ea

frater tuus, & recipiat.

3. Similiter facies de afino, & de veftimento, & de omni re

fratris tui, quze perierit : fi inveneris eam , ne negligas quafi

alienam.

4. Si videris afinum fratris tui, aut bovem cecidiffe in via,

non defpicies, fed fublevabis cum eo.

$. Non induetur mulier vefte virili, nec vir utetur vefte

9ec.

foeminea : abominabilis eqim apud Deum eft, qui facit h

6.Si

22. Arpeafns fuerit im patiLulo. )Quod

tanquam luce hac indignus, tam atro-

ambiguum eít, an intelligendum fit

ci, turpique fupplicio fuerit afficien-

de affixione in.cruce, an de fufpen-

fione per funem interclufo fpiritu ;

ïf*SB

Ovem fratris tui. ) Subbovein-

ut modo paffim fieri folet.

Late hic

tellige equum, mulum, &alia

Bonfrerius de hoc difputat.

animalia; par enim omnium elt ratio.

23. Quia maleditius 4 Deo eff, qui

videris.

Et prateribis.) Negliges, quafinon

pendet im ligno. ) llomo fufpenfus

ob genus fupplicii infame Deo quo-

Q. Eram[f non eff propinquas.) Imo

dammodo eft execrabilis, & maledi-

vero etiamfi fit inimicus ; ut diferte

&us, quia Dei étiam ipfius judicio fum-

habetur , Exod. 23. 4.

ma infamia notatus.

Et ipfa mors

5. Nez iuduetur multer veffe virili,

per fufpendium, ,in dedecus quodam-

mec "vir utetur vefle feminea. ) Ratio

modo Dei, &ignominiam cedit, quod

eft, quia dedecet, & contra dignita-

homo ad Dei fimilitudinem fa&us

tem eft virilis fexus, Íi veftem mu-

*

C-A-P. OT XXIL

613

:

6; Si anibulans per viam, in arbore, vel in terra nidum avis

noe A

inveneris, & m

dii cill

puliis, vel ovis defuper incubantem : non

iE

A

tenebis eam cum filiis,

7. Sed abire patieris, captos tenens filios : ut bene fit tibi,

& longo vivas tempore.

9. Cum aedificaveris d

omum no&am, facies murum tecti per

circuitum : ne effundatur fanguis in domo tua, & fis reus la-

bente alio, & in preeceps ruente.

9. Non feres vineam tuam altero femine: ne & fementis

i

quam fevifti, & quse nafcuntur ex vinea pariter fan&tificentur.

Io. Non arabis in bove fimul, & afino.

II. Non indueris veftimento, quod ex lana, linoque con-

»

textum eft.

I2. * Funiculos in fimbriis facies

Num.

per quatuor angulps pallii

(

tui, quo operieris.

I3. Si duxerit vir uxorem, & poftea odio habuerit eam,

: I4. Queefieritque occafiones, quibus dimittat eam, objiciens

ei nomen peffimum, & dixerit : Uxorem hanc accepi, & in-

greffus ad eam non inveni virginem,

'

15. Tollent eam pater, & mater ejus, & ferent fecum figna

virginitatis ejus ad feniores urbis, qui in porta funt :

16. Et dicet pater : Filiam meam dedi huic uxorem : quam

Hhhh 3

quia odit,

17- Ix—*r:

liebrem affumat. ïAddc, quod hzc

[0]

z

Santt/frcentur.-) Eft antiphrafis ,

veílitus mutatio multis nequitiis viam

polluantur , non tam legali contami-

aperiret.

natione, quam phyfica, corrumpendo,

6. Nidum avis imveneris ; €&c.) Ra-

& perdendo utrumque, dum nimia

tio hujus le

gis fuit, ut per eam indu-

denfitate fibi mutuo officiunt.

d

cerentur Jud

&i ad pietatem , & mife-

IO. lg bove femtzl, & afino.) Ratio

ricordiam etiam in beftias exercen-

eft, quia eorum vires funt inequales ;

dam, quod facilius , ait 'Tertullianus

itaque afinus affociatus bovi plus equo

1. 2. contra Marcion. 17. Zz pecudzbus,

gravaretur ; & quia totum onus in

€ Lefliis prameditata bumanzitas im bo-

eum recumberet aratri, propter hu-

minum vefrigeria erud.vetur.

militatem corporis ipfius.

. Ut Lene fit tibi , . ) Provocans

II. Vefüimento, quod ex lana . limo-

in te viciffim divinam benignitatem ,

& . mifericordiam.

ques €c.) Vide Levit. 19. Ig. .*

Q. Facies zuurum felli per circuttum.)

I2. Funicelos m fenbriis , €/c.) Nide

di&a INum. I15. 38-

Te&a domorum apud Judaos fiebant

I

plana, ut i

nipfis ambulare, &verfa-

Oljicieus e& nemen pe/Fmum. )

riliceret. ]ubet ergo, ut fepto, &

Quod vitium fibi afferri fit paffa.

eribolo claudatur ea area, quz in tecto

Non inveni virginem.) Cum tamen

eft, ne quis lapfu de te&o devolvatur.

fe pro tali venditaffet.

d

614

LIBRI DEUTERONOMII

17. Imponit ei nomen peífimum, ut dicat : Non inveni fi-

5^»a heoesap

i.

liam tuam virginem , & ec

CC

liC2 u

fi

ullt:

fi

gna virginitatis filize

meza.

Expandet veftimentum coram fenioribus civitatis:

18. Apprehendentque fenes urbis illius virum , & verbera-

:

bunt illum,

j

19. Condemnante

s infuper centum ficlis argenti, quos dabit

patri puellae : quoniam diffamavit nomen peffimum fuper vir-

ginem Ifrael: habebitque eam uxorem , & non poterit dimit-

tere eam omnibus diebus vitae fuze.

20.

uod fi verum eft, quod objicit & non eft in puella

inventa virginitas :

21. Ejicient eam extra fores domus patris fui, & lapidibus

obruent viri civitatis illius, & morietur: quoniam fecit nefas

in Ifrael, ut fornicaretur in domo patris fui, & auferes malum

de medio tui.

?

*Lev.

22. * Si dormierit vir cum uxore alterius uterque morietur,

20.10. id eft, adulter, & adultera.

Et auferes malum de Ifrael.

23. Si puellam virginem defponderit vir, & invenerit eam

aliquis in civitate, & concubuerit cum ea,

24. Educes utrumque ad portam civitatis illias, & lapidi-

bus obruentur puella, quia non clamavit, cum effet in civita-

te: vir, quia humiliavit uxorem proximi fui. Et auferes ma-

lum de medio tui,

25. Sin autem in agro repererit vir puellam, quze defponfata

eft, & apprehendens concubuerit cum ea, ipfe morietur folus.

26. Puella nihil patietur, nec eft rea mortis : quoniam ficut

latro confurgit contra fratrem fuum

,& gccidit animam ejus,

ita & puella perpeffa eft :

27- Sola

23. Si puellam virginem de[ponderit

I7. Sigma "virginitatis. ) Linteum

fanguine tindum , quem ex primo

vir.) De defponíata de futuro intel-

congreffu cum virgine ab illa proflue-

ligenda eft hec.lex , uta pracedentt

re ajunt medici.

fit diverfa; vel certe de prafenti , fed

19. Verberabunt ilum. ) De more

necdum cognita.

Judaorum , fcilicet infli&tis quadragin-

Q4. Quia non clamavit ,6c.) Exillo

ta, uno minus, flagellorum idibus,

enim clamoris negle&du confenfiffe

vide infra cap. 25. 3.

prafümitur.

I9. Et nom poterit dimirrere eam. ) $i

Uxorem.) Mox futuram.

ipfà in conjueio perfeverare voluerit,

ut ait Philo.

26. Puella nibil pattetur , ffc) Ex

Q2. S; dormierit vir cum uxore alte-

loci enim circumfítantia praefümitur

riui , &c.) Vide Levitic. 20. Io.

non confenfiffe, fed vim pafTam effe.

L3

615

CAPUT XXII & XXIII

27. Sola erat in agro : clamavit, & nullus affuit, qui libe-

raret eam.

28. Si invenerit vir puellam virginem, quze non habet fpon-

fum, & apprehendens concubuerit cum illa, & res ad judicium

venerit :

29.* Dabit, qui dormivit cum ea, patri puellze quinquaginta*Exo.

ficlos argenti, & habebit eam uxorem , quia humiliavit illam : 22-16.

non poterit dimittere eam cunctis diebus vitae fuse.

30. Non accipiet homo uxorem patris fui, nec revelabit ope-

rimentum ejus.

C APU T X3HL

De bis, qui äZ; ecclefia Dei arcendi funt, vel admittendi : Idumeus,

& ZEgyptius non Juut. abjiciendi : de pollutione noCurnay C de loco

ad nece[Jaria nature deputando : de [ervo fugitroo , de mercede

proflibuli, fugienda ufura erga fratres, de vvoto,

de vinea , & fegete proximi.

]. NTOn intrabit eunuchus, attritis, vel amputatis tefticulis,

& abfciffo veretroj ecclefiam Domini.

4. Non ingredietur mamzer, hoc eft: de fcorto natus, in

ecclefiam Domini, usque ad decimam generationem.

3.* Am-

2

Clamavit.) Prefumitur clamaf-

I. O intrabit . .. Ecclefram Domi-

4i.) Intrare Ecclefiam idem

fe, vel certe a clamore ceffaffe , quod

nullum auxilium fperaret.

eft, quod in civium numerum cenfe-

29. A;Prehmdcns.) Vim inferens ut

ri, & de populo líraelitico reputari,

habent LLXX. Eft cafus diverfus ab

perinde ac fi ex duodecim Patriarchis

oriundus effet, atque adeo uti & ce-

illo, qui habetur Exxod.22. 16. ibi enim

teros cives munerum, & dignitatum

acitur de concubitu non vi extorto ,

fed fraude, blanditiis, promiffis ma-

publicarum capacem fieri. Ilac igi-

trimonii impetrato.

tur lege fancitur, ne-quis Eunuchus

in lfraeliticum populum admittatur ,

Res 4d judicium venerit.) Delata a

parente, vel curatore, feu eo, cujus

quantumvis Judaifmum comple&ere-

interelt.

tur.

09. Quinquagimta. ficlos. ) Ob inju-

2. Muszer, boc eff de fcorto n.gtus.)

LXX. ex zeretrice, &« Tüg moer»ag.

riam in ipfum violenta filie deflora-

f'ortaffis fermo eft tantum de alieni-

tiorie admiffam.

Et babclhit eam nxorem. ) Philo lib.

genis Mamzeribus; hos enim inter fuos

de fpecialibus legibus addit , a con-

viles, & contemptibiles propter pu-

dendos natales, non vult admitti in

itupratore dotem puellz conftituen-

dam, quod ex alio cafü fimili Exod.

Ecclefiam , etiamfi relirionem Judai-

22. 16. fit verifimile.

cam fufcipiant, nifi poft decimam ge-

nerationem.

30 Uxorem patris [zi-) Eamglcm le-

lfque ad decimam generationen.) In-

gem habes Lev. 20. 11-

ic

616

LIBRI DEUTERONOMII

*Efl. 4.*Ammonites, & Moabites etiam poft decimam generatio-

3. I nem non intrabunt ecclefiam Domini, in a&eternum :.

*Efd. 4."Quia noluerunt vobis occurrere cum pane, & aqua in

13. 2. Via, quando egretfi eftis de /Egypto, & quia* conduxerunt con-

*Nu tra te Balaam filium Beor de Mefopotamia Syrize, ut maledi-

22- 5 ceret tibi :

z. Et noluit Dominus Deus tuus audire Balaam, vertitque

maledi&tionem ejus in beneditctionem tuam, eo quod diligeret

te.

6. Non facies cum eis pacem, nec quaeres eis bona cun&is

diebus vitze tuze in fempiternum.

1. Non abominaberis Idumseum , quia frater tuus eft : nec

KEgyptium , quia advena fuifti in terra ejus.

8

ui nati fuerint ex eis, tertia generatione intrabunt in

ecclefiam Domini.

9. Quando egreffus fueris adverfus hoiftes tuos in pagnam,

z

cuftodies te ab omni re mala.

10. Si fuerit inter vos homo, qui no&turno pollutus fit fo-

mnio, egredietur extra caftra,

1 1. Et non revertetur, priusquam ad vefperam lavetur aqua,

& poft folis occafum regredietur in caftra.

12. Habebis locum extra caftra, ad quem egrediaris ad re-

quifita naturae

13.Geren-s

clufive.

Undecimus ergo nepos ex

9 Coflodies ze 4b omni re md/d,.) Ab

mamzere, diuturnitate temporis. ab-

omni flagitio , & injuftitia, & pecca-

r

Yiud

fte

macula , ingredi poterat,

to; militia enim magnam oecafionem,

2. Jumonites, 6 Moabites, €9c.) Hi

& licentiam prave-agendi fuppeditat.,

nunquam in Ecclefiam admittebantur :

Io. Egredietur extra caffra. ) Bon-

intellige, nifi tam preclara effent viri

frerius hoc intellipit de templo , aut

alicujus Ammonite, vel Moabiugz me-

atrio , ita ut qui facerdos v. g. pollu-

rita, ut contrarationem videretur eum

a Dei populo repellere.

Sic admif-

tus fuiffet, extra hac fepta egredi de-

beret; qui vero intus non effet, pol-

fus Achior, Judit. 14. 6.

lutione prohibente ingredi non poíTet.

6. Nec quaras eis boga, €c. ) Cum

eis non communicabis quoad convi-

II. Levetur 4q44,) Non ea luítra-

li, cujus compofitio defcribitur INum.

&um, & commercia temporalia.

g. Frater tuus eff. ) lisdem majori-

vel fontana.

I9. fed aqua vivente, fluviali fcilicet,

bus natus, líaac fcilicet, & Abraham.

-Advena fuiffà im terra ejus. ) Et ali-

I2. Habebis locups extra c2ffra , &c. )

quo tempore ibi populus benigne ett.

ld conflitutum partim ob naturalem

g. Teriia generarione, ) A. iüfcepta

honeftatem , partim ob (anitatem.

lege Judaica.

CAPRUT XXII

617

154. Gerens paxilrlum in balteo. Cumque federis, fodies per

circuitum , & egefta humo operies ,

14. Quo relevatus es ( Dominus eni

m Deus tt.lus ambulat in

medio caftrorum, ut eruat te, & tradat tibi inimicos tuos) &

fint caftra tua fanéta , & nihil in eis appareat

foeditatis, ne de-

relinquat te.

15. Non trades fervum domino fuo, qui ad te confugerit.

16. Habitabit tecum in loco, qui ei placuerit, & in una ur-

bium tuarum requiefcet: ne contriftes eum.

17. Non erit meretrix de filiabus.Ifrael, nec fcortator de

filiis Iírael.

18. Non offeres mercedem proftibuli , nec pretium canis in

domo Domini Dei tui, quidquid illud eft, quod voveris: quia

abominazo eft utrumque apud Dominum Deum tuum.

Ig. Non foenerabis fratri tuo ad ufuram pecuniam, nec frü-

ges, nec quamlibet aliam rem,

H

20. Sed alieno.

Fratri aucem tuo a

bsqug ufura, id, quo in-

diget, commodabis : ut benedicat tibi Dominus Deus tuus in

omni opere tuo in terta, ad quam in2redieris poffidendam.

21. Cum votum voveris Domino Deo tuo, non tardabis

reddere: quia require: illud Dominus Deus tuus.

Et fi mo-

ratus fuenis, reputabitur tibi in peccstum.

22. Si nolueris po]liceri, absque peccato Fris.

25. Quod

I5. Paxillum.) Breve aliquod in-

Qui prolesexpetunt, Domino pretium

firumentum ad effodiendam terram.

dant: hoc pretium ut indecorum of-

Cyimque federis. ) Cum alvum deje-

ferri prohibetur , vel nomine canis

ceris.

publica meretrix intelligitur, qua ci-

I4. Quo relevatus es.) Excrementa.

nica, àc prorfus canina impudentia

Dens enim tuus amiulat m medio ca-

corpus' vuleat.

firorum.) Scilicet propter arcam.

Quidauid illud eff , quod "Voverzs, )

I5.Noz trades [ervuz Domino [uo,6c.)

Q. d. non folum non offeres pecu-

Si dominus mancipium fuum injufte

niam illam , fed nec aliam quamlibet

vexet, ne tradas, donec ira refederit.

rem , quam"voveris , pretio illo com-

I7. Noenm erit meretrix , t$c.) Prohi-

parabis.

bentuf meretrices, qu-» pretio vul-

20. Sed a4Leno. ) Deo concedente h

gant corpora , & proftibula.

qui omnium .Dominus eft, & illa,

I8. Nez offeres mercedem prifizbuli ,

cui voluerit, dare potefl.

&'c. Ut folebant Ethnici, apud quos

-Cummodaiss.) Mlutuo dabis.

mereétricius quaftus idolis confecrari

22. Non tardabi$ reddere) Nifi for-

confueverat.

ri fuerit. alli

te voti executio certo cuidam tempo-

Nec preriem canis.) Pariture canem

o

gàta; tunc enim il?ud dif-

generofum v.

5

venaticum ex quo

ferri poteft.

Dibl, cum Com. Menoch. Tom. I,

liii

M

618

LIBRI DEUTERONOMII

23. Quod autem femel egreffum eít de labiis tuis, obferva-

bis, & facies ficut promififi Domino Deo tuo

luntate, & ore tuo locutus es.

,& propþria vO-

24. Ingreffus vineam proximi tui, comede uvas, quantum

tibi placuerit : foras autem ne efferas tecum.

25. Si intraveris in fegetem amici tui, franges fpicas, &

manu conteres : falce autem non metes.

CAPUT XXIV.

Libellus repudii permittitur : mifericordia in debitores pauperes :

ton nganda merces : de judicio adveng , C? pupilli : reliquia -

me[fis , ac 'cindemie pauperibus

relinquenda.

* Mlat. 1

*acceperit homo uxorem, & habuerit eam,'& non in-

5. 32.

SI

venerit gratiam ante oculos ejus propter aliquam foedi-

?

P.äa

rc.

tatem : fcribet libellum repudii, & dabit in manu illius, & di-

1c, 4. Inittet eam de domo fua.

2. Cumque egreffa alterum maritum duxerit,

lle

ii

3. Et1

quoque oderit eam , dederitque ei libellum repu-

dii,-& dimiferit de domo fua, vel certe mortuus fuerit:

4. Non poterit prior maritus recipere eam in uxorem : quia

polluta eft, & abominabilis fa£ta eft coram Domino ?ne pecca-

re facias terram tuam, quam Dominus Deus tuus tradiderit tibi

potfidendam.

s.Cum

2

Ipgreffis "wvineam, &/c.) Eadem

4. Quia pilluta eff , & abomimabilis

ratio videtur de aliis aliarum arborum

f«tla efh coram Domino.) Quia ex con-

fru&ibus.

juncione cum- fecundo marito inde-

i

centia quedam exiftit, fine qua non

Abuerit. LXX cobabiraverit,

P

pofit ad priorem maritum redire

Chaldzus concubuerit.

videretur enim primus maritus non ex

Propter aliquamfeditatem.)) Sivevi-

animo in repudium confenfiffe , fed

tium fit corporis, five animi, quz

potius alteri eam , in temporariam

foditas quedam moralis eft.

feparationem confentiendo , concede-

Seribez bellum repudii.) Quo citra

re voluiffe, ut corpore uxoris fus

peccatum , Deo ita difpenfante , fol-

abuteretur.

Itaque reditus hic ad pri-

vebatur matrimonium. Erat autem

mum virum damnatur, & abomina-

hic liber charta, vel fchedula quepiam;

bilis Domino- dicitur.

Antequam

quam maritus dabat uxori, ei pote-

tamen cum fecundo confummatum

ftatem faciebat abeundi, quo vellet,

effet matrimonium , recipere illam

& nubendi cui vellet.

non erat vetitum.

Qu lterun imaritum duxerit.) Quod

Ne peccare facias terram tuam.) Ne

foluto matrimonio priori licite face-

fimili permiffione, & conniventiater-

re poterat,

ra veftra peccatis polluatur.

P

CAPU XXIV.

616

"

.. Cum acceperit homo nuper uxorém, non procedet ad

)

bellum, nec ei quippiam neceffitatis injungetur publicae, fed

vacabit absque culpa domui fuae, ut uno anno letetur cum

uxore fua.

-

6. Non accipies loco pignoris inferiorem , & fuperiorem

molam : quia animam fuam oppofuit tibi.

. Si deprehenfus fuerit homo folicitans fratrem fuum de

fihis Ifrael, & vendito eo acceperit pretium, interficietur, &

auferes malum de. medio tui.

.8. Obferva diligenter, ne incurras plagam leprse, fed facies

qusecumque docuerint te Sacerdotes Levitici generis juxta id,

quod preecepi eis, & imple folicite.

9. * Mementote, quz fecerit Dominus Deus vefter Marize Nluns

in via, cum egrederemini de /Egypto.

12.IO.

l«

10. Cum repetes a proximo tuo rem aliquam quam debet -

-

tibi, non ingredieris domum ejus, ut pignus auferas :

ls

11.*Sed ftabis foris, & ille tibi proferet, quod habuerit.

*Exo.

I2. Sin autem pauper eft , non perno&tabit apud te pignus,

22.26.

liii 5

13. Sed

]«

um

m eenrecmy

5. Vacabit

dozzmi fu4.) Ut op-

9. Ne zneurras plag.

4m lepra:) Qua'm

portunus, & tempeftivus conjugii ufus

IYeus immittet , fi

facerdotu

m impe-

eonjugibus concedatur, & amor inter

riis proterve- inobediens fue

"s; hoc

eos magis firmari poffit, fimilis lex

enim fupplicio folebat Deus rebellio.

J

habetur fupra cap. 20. 7.

nem, & proterviam in facerdotes vin.

6. laferzorem , & fiperirem molam.)

dicare: habes exemplum in Maria fo-

Senfus eft, non eífe auferenda pigno-

rore Moyfis Num. I2. 10.

ris loco ea, fine quibus homo vive-

Rege 2. Paral. 26. 19.

& in Ozïa

le

re mon poteít ; cujufmodi funt tam

»

iO. Noz z'ngred!erk domnm, tfe, )Ra-

inferior móla, quam füperior: alter-

tio legis eft, ne creditor, quam rem

1

utra enim fublata frumentum com-

velit, pro libito acci

piat in pignus à

fratremque contriftet

, fed ele&io:pi-

moli non pote&.

Quia agummam [uem oppo[mit tibj. )

gnoris tota debitori permittatur,

Hebr. LXX. quia animam [nam dat 12

12. Non pernodlab;t

4/9!!4! Z€ lþig;zuj-.)

píguore, id elt, rem, fine qua vitam

In Hebrzo, Ch

ald.u IXX A der-

tueri non poteft.

anies 4m pignore ejus , Íeu ezug

Pi £^zore;

9. Sellieztans fratrem [5 Ut vi-

quod intellige, fi ejufmodi fr:

t , ut il-

delicet. frater , id efl, proximus fe ei

lo ad dormiendum, ac . fefe n

octe te-

fübjiciat, eumque fequatur ad alieni-

gendum pauper indigeat, ut fi

firagu-

genas quibus cum vendat, vel fo/icz-

lum, aut veflimentum fit.

Voluit

zans, ld eft, vexanrs eum in fervitutem

Dominus tam brevi conceffione pi-

ïi

rapiendo.

in. Hebrzo , Chald&o ;

gnoris, avertere creditores, ne illa a

LXX. habeturj Crm rerertms fnerit vir

debitoribus acciperent , qua licet quo-

furans ansmam.

tidie accepta, quotidie reddenda eítent.

*

V

620

LIBRI DEUTERONOMII

13. Sed ftatim reddes ei ante folis occafum, ut dormiens in

veftimento fuo, benedicat tibi, & habeas juftitiam coram Do-

mino Deo tuo.

*Lev.

14. * Non negabis mercedem indigentis, & pauperis fratris

,119-1'3- tui, five advenae, qui tecum moratur in terra, & intra portas

as eft :

*

4.-1 5.. tu

1$. Sed eadem die reddes.ei pr&tium laboris fui ante folis

occafum , quia pauper eft, & ex eo (uftentat animam fuam: ne

clamet contra te ad Dominum, & reputetur tibi in peccatum.

4Reg.

16.* Non occidentur patres pro filiis, nec filii pro patribus,

2.r'ar.

14- 6-fed unusquisque pro peccato fuo morietur.

17. Non pervertes judicium advense, & pu

pilli, nec aufe-

2.4.

Ezech

res pignoris loco viduce veftimentum.

18.20.

18. Memento , quod fervieris in /Egypto, & eruerit te Do-

minus Deus tuus inde. Idcirco praecipio tibi, ut facias hanc

rem

19'; Quando meffueris fegetem in agro tuo, & oblitus mani-

pulum reliqueris, non reverteris , ut tollas illum : fed adve-

nam, & pupillum, & viduam auferre patieris, ut benedicat tibi

Dominus Deus tuus in omni opere manuum tuarum.

20. Si fruges collegeris olivarum , quidquid remanferit in

arboribus, non reverteris , ut colligas: fed relinques advense,

pupillo, ac viduze.

21. Si vindemiaveris vineam tuam, non colliges remanen-

tes racemos, fed cedent in ufus advenze, pupilli, ac viduze.

22. Memento, quod & tu fervieris in JE

circo

gypto ; & id

praecipio tibi, ut facias hanc rem.

PUT

I3. Ur babeas juflitiam.) Mifericor- —65 pup/Li.) Hli enim injuriz magis op-

diam , quz& aliquando in Scriptutis ju-

portuni effe folent,

ftitia appellatur, quia juftorum eft

cum e contrario vifcera

I8. Memezto quod. fervierzs im. Egy-

propria ,

£52 » €c.) Ut malis eruditus, aliis

impiorum fint crudelia, ut dicitur Pro-

compatiaris: &, ut memor beneficii

verb. j2. [o.

divini, quo ex /Egypto edu&us es,

fac recordatione ad obediendum Do-

L5. Er ex eo fuffentat animam [uam-)

mino exciteris.

*

auperes enim operarii in dies vi-

vunt ipfi, & ipforum familim. -

I9. Quando me[[neris, €c. )]ubetur

16. Unefauisque pro peccato. [uo mo-

hic & Levit. I9. 9. ut fpicilegium,

rietar.) Dei tamen juffu , qui vitz,

& racematio , ut etiam olive, que

& mortis eft dominus, aliquando. fi-

poft colle&dionem in arboribus reli-

lii propter peccata parentum necati

qua fuerint, relinquantur pauperibus,

funt, ut filii Achan Jofue 7. 24. & &i-

Jofephus 4. Antiq. 8. ait, etiam de-

lii Saulis r. Reg. 29.

dita opera aliquid pauperibus fuiffe di-

mittendum.

I7. No» perwertes judicium 44"1.;:;:4,

äe*ä'.- :le*:& x*æ

621

Ti

)-

CAPUTSXXV.

SFudices ju[Te judicent : quot plagis reus cedendus : bovi trituranti

I

os non alligandum : [emen fratri. fufcitandum : pena. mulieris

$

verenda apprebendentis : non committenda. in pondere ,

l

e» menfum i

njuflitia : zimalecitee

delendi.

K

D.

I fuerit caufa inter eliquos , & interpellaverint judices:

y

"s

quem juftum effe refpexerint, illi juftitiae palmam da-

H

bunt: quem i

mpium , condemnabunt impletatis.

H

2. $in autem eum, qui

peccavit dignum viderint plagis :

jrofternent, & coram fe facient verberari. Pro meníura pec-

)

cati erit & plagarum modus:

C

5. Ita du

mtaxat,*ut quadragenarium numerum non exce- '2Cor

dant: ne feede laceratus ante oculos tuos abea: frater tuus.

II.24.

l-

4-* Non ligabis os bovis terentis in area fruges tuas.

*iCor

que 9- 9-

5

* Ouando habitaverint fratres fimul, & unus ex eis abs

im.

Jl

liberis mortuus fuerit, uxor dcfun&ti non nubet a

lteri : fed ! i

8-

"N

accipiet eam frater ejus, & fufcitabit femen fratris fui:

lat.

6. Et primogenitum ex ea filium nomine illius appell

abit, 22.24-

Maarc-

ut non deleatur nomen ejus ex Iífrael.

*

Iiii3

7; Sin I2 !9-

ucac

.

o/lleme;zt.) LXX. xatditis dvrOv :

primaria tamen Dei intentio in my- 20.29.

2. ])R

inclinabis eum fcilicet ad hu-

fticum fenfum ferebatur, quem expit-

cat S. Paulus loco citato.

milem columnam.

3. Ur quadragenarium numeram mon

Quando babiteverint fmrresþ'mul.)

Id eft; quando ejufüem tribus, & fa-

exc-eddm*.) Ita D. Paulus , quingt;ie:.,

milie fratres fuerint , qui in eodem

NT T N al -

inquit ," quadragenas na minus accepr,

2. Cor. II. 14. judai, ne quadrage-

loco habitare folent , videlicet ubi fa-

narium numerum excederent, etiam

milimhaereditas; five hi utrumque pa-

intra il'um fe continebant 39. plagis

rentem eumdem haberent, five alte-

rum dumtaxat, five aliter ejufdem fa-

tantuüm infli&tis.

4. Non ligabis os bovis ferentis in area

miliz fratres dici potuerint.

ï

friges.) Bobus olim utebantur ad tri-

Sufcitabit fémen.) Prolem , quafra-

tris defun&i nomen, & ftirpem pro-

turam, ut patet ex illo Ofee 1o. II.

Ephraim vitula dota. dilzgeie trituram.

paget.

-

Vetat ergo ligari os bovi trituranti:

6. No»i

ne illius.) Fratris defundi.

quia par elt, ut animalia laborantia

Hebr. elt. Pri;-nagenitm ffalit nomine^

comedant.

Hoc loco utitur Paulus

jfrateis fu.

Nomine , id eft , loco

fratris fui.

Sic Booz filium ex Ruth

1. Cor. 9. g. ad probandum pr&dica-

tores Evangelii ex fua pradicatione

fufceptum non appellavit Mahalon,

vivere poffe: quamvis enim ad litte-

