operiente , nifi dum efJet proficifcendum.

cutusque eft Dominus ad Moyfen, dicens:

I.'LO

n"a., &

2. Menfe primo, prima die menfis , eriges tabernacu-

]um teftimonii,

Tt:s

S:Et

i Do-

29. Opere gemmario. ) Ut cemmarii

31. Ti l'egumenti e faccis cilicinis

infculpere folent in figillis. " In Grz-

43. Benedixit. ) Bene precatus eft,

vel laudavit.

€o eft exreru Tuuiva,

Sedlegendum

videtur $vrervzoptra. infculpta , non

2.

Enfe primo.) Secundi anni egref-

exfculpta.

fus ex ZEgypto, ut patet n. 15*

££4

LIBRI

EXODI

^5. EX DOMES i;ï eo arcam , dimittesque ante illam velum:

241

s;

Et 1llata menía, pones fuper eam, quae rite praecepta funt.

Candelabrum ftabit cum lucernis fuis,

s

Donini

36. 1

s. Et altare aureum, in quo adoletur incenfum, coram arca

teftimonii : Tentorium in introitu tabernaculi teftimonii pones.

TE

6. Et ante illud altare holocauftli :

0 holo

7. Labrum inter altare; & tabernaculum, quod implebisaqua.

D

& altar

$. Circumdabisque atrium tentori:s, & ingreffum ejus.

9. Et affumpto un&tionis oleo unges tabernaculum cum vafis

0. L

& pede

fuis; ut fánctificentur :

10. Altare holocauíli, & omnia vafa ejus :

»t

Qir Labrum cum bafi fua: omnia un€tionis oleo confecra-

altare-) :

bis, ut fint San&ta fanctorum.

at F

it Intro

'12. Applicabisque Aaron,

& filios ejus ad foresï tabernaculi

teftimonii, & lotos aqua,

M

tuni jm

13. Indues fan&is veftibus, ut miniftrent mihi, & un£tio eo-

rum in facerdotium fempiternum proficiat.

3 N

14. Fecitque Moyfes omnia, quae praeceperat Dominus. :

Tiénte

15. lgitur menfe primo anni fecundi, prima die

Tiübes o

locatum etit tabernaculum:

menüs, col-

34 8

Num.

16. * Erexitque Moyfes illud , & pofuit tabulas, ac bafes, &

tur filii

7» 1

ve&tes, ftatuitque columnas,

58

17. Et expandit te£tum fuper ta

s

bernaculum, impofitd defu-

Y N

per operimento , ficut Dominus imperaverat.

& ii

18. Pofuit & teftimonium in arca, fubditis infra ve&tibus, &

Nanfion

oraculum defuper.

19. Cumque intuliffet arcam in tabernaculum, appendit ante

eam velum, ut expleret Domini juffionem.

20. Pofuit & menfam in tabernaculo teftimonii ad plagam

fep:entrionalem extra velum,

5

21. Ordinatis coram propo

fitionis panibus, ficut præceperat

Dominus Moyfi.

22. Pofuit & candelabrum in tabernaculo teftimonii e re-

gione menfz in parte auftrali,

23. Locatis per ordinem lucernis, juxta praeceptum Domini.

24. Po-

4 5j

cerdotes, quamdiu vixerint.

Cümnmh

A. Candelabrum feabit.) Ylebr. accen-

Chaldaus zeccezdes.

j

[/7

T4 7

,dere f'acies.

17. Teum.) Sive aul&um pi&ura-

j Iowe

5. Tentorium.) N elum ante Sanctum,

tum , five aulzum caprinum,

I3. d» facerdotium eternum proficiat. )

18. Teffimonium.) "Vabulas legis.

Tümy eyt

2^

Oraculum, ) Propitiatorium.

GI;

Quafi dicat , ifta un&io facit illos fa-

!'xClda &

z

C APUT.XL

31f

üm:

54. Pofuit & altare aureum fuüb tetto te&imorïiixcontra velum,

Dts font,

25. Et adolevit fuper eo incenfum aromatum, ficut jufferat

Dominus Moyfi.

ff aT

26. Pofuit & tentorium in introitu tabernaculi teftimonii,

i pores

27. Et altare holocaufti in veftibulo teftimonii, offerens in

eo holocauftum, & facrificia, ut Dominus imperaverat.

Dis i,

28. Labrum q

uoque ftatuit inter tabernaculum teüimonii,/

US,

& altare, implens illud aqua.

um s

29. Laveruntque Moyfes, & Aaron, ac filii ejus manus fuas,

& pedes,

30. Cum' ingrederentur te&tum foederis, & accederent ad

anfet-

altare, ficut praeceperat Dominus Moyfi.

31. Erexit & atrium per gyrum tabernaculi & altaris, du&to

ernacil

in introitu ejus tentorio. Poftquam omnia perfe£ta funt,

Num.

32. * Operuit nubes tabernaculum teftimonii

Ktio -

mini implevit illud.

,& gloria Do-9

STe.

5 Reg.

.

33. Nec poterat Moyfes ingredi te&tum foederis, nube ope-

$-10.

Inus.'

riente omnia, & majeftate Domini corufcante, quia cun&ta

N

s nl-

nubes operuerat.

34. Si quando nubes tabernaculum defereb

at, proücifceban-

tur filii Ifrael per turmas fuas.

bs, &

35. S1 pendebat defuper, manebant in eodem loco.

to defu-

.. 36. Nubes quippe Domini incubabat per diem tabernaculo,

& 1gnis in no&te

dibus, &

manfiones fuaso'

, videntibus cun&tis populis Ifragl per cunétas

yiitante

zM

x

3

K

Gä E

À

";V

c

e

puagin

S

V

A

W

7

)

perat

S

Z

A

je

LIBER

*

Dvomini-

24- Sub telo teffimonii.) Sub'þ teco

313. Nec poterat Moyfés imgredi, (5c.)

j I

communi San&to,& San&oSanc&torum.

'Tum ob reverentiam majeftatis Do-

- Contra velum. ) E regione veli , quod

mini, tum quia nubes ita omnia im-

m pï&urä-

diftinguit San&um a San&o SanGo-

plevérat, ut Moyfes videre non poffet.

ü

rum y extra tamen Sané&a Sanáorum.

34. Per turmas fuas.) Ordine difpofiti.

$ iegis-

'32. Gleria, Domini.) Aüguüa nubes,

Si quando nubes , &c ) Columna nu-

f

qucida, & corufcans.

bis praeunte fequebantur ipfi.

2

336

LIBRI

LEVITICI

$

LIBER LLVITECUS

o

turm

HEBRAICE VAICR A.

f.

CAPUT L

poiit

Varms ritus, ac modus armentorum, pecudum , ö—J avium afe-

rendarum in ]JOlocau um.

videl

I.

Ocavit autem Dominus Moyfen , & locutus eft ei de

füpe

tabernaculo teftimonii, dlcens.

10

2. Loquere filiis Ifrael, & dices ad eos : Homo,

.qui obtulerit ex vobis hoftiam Domino de pecoribus,

a

id eft, de bobus, & ovibus offerens victimas,

Exod

: *bl holocauftum fuerit ejus oblatio, ac de armento: ma-

()

29-16- f(culum immaculatum offeret ad oftium tabernacuh Leftlmonu,

p

ad placandum fibi Dominum:

9, VC

4. Ponetque manus fuper caput hoftiae , & acceptabilis erit,

hi e

atque in expiationem ejus proficiens.

$. Im-

pittio

1.

De armento.) Bos fcilicet, vel vitu-

& W

Das

E Taöernacula te/?zmm:z ) Vide

lus; nam hi tantum ex majoribus ani-

D

Exod. 27.

malibus immolabantur.

tolleb

Maféulum. ) 1n holocauftum tantum

qiia ;

. Hoemo, qui 05tulerz[ ) Sponte fci-

mafculus offerri poterat

In facrifi-

&teum

lmet

erant enimaliz oblationes prz-

cepte , & neceffarie , qualis oblatio

cio pacifico offerri poterat & feemina,

Otfere

primogenitorum de qua Exod. 22.

Immaculatum.) Non eft (ermo de ma-

m pec

culis co;ons, fed de deformitatibus ,

29. & aliz.

aut vitiis; neque enim efíle debebat

Hofliam. ) klebr. Qqm35 corbzn , que

fäd pe

vox fignificat quodvis munus , vel

animal cecum , claudum , cicatricem

faenf

oblationem factam Deo, five de pe-

habens, fcabiem, aut impetiginem ,

Te, ul

&c.

Vide Lievit. 22. 22.

[/7

coribus , five de terre frugibus, Re-

tinet hanc vocem S. Marc. in Evan-

d oflium Tabernaculi teäzman..,) Ad

VEm1

geho. Cs E.

oftium tentorii, feu atrii ; nec enim

& dj

adaltare, vel atrium facerdotum lai-

offtre

Ovibus.) Sub ovibus & capras in-

ci ingredi poterant.

teliige; his enim communis eft vox

Gr,

Hebræa ]NYX /2en : felegit fibi Domi-

4d placandum fibi Dominum. ). Finis

lO,ï

nus in facrificium ex animalibus ter-

holocaufti erat colere , & honorare

Inmy],

Beum, non autem eum placare; hoc

$as

reflribus bovem, & overm, & capram ;

tamen ex illo fequebatur.

ex volucribus columbam, & turturem.

at AF

Ponetque manum fuper caput Loflie.))

i ,

3« Si belocauftus, fuerit.) klolocau-

Slc fgmficans fe vidimam e fua ma-

lm a

ftum Grzca vox eft, quafi dicas ; Àov

nu, & poteflate in Dei jus transfer-

Pey

Xé&50 , idefttotum incenfum ; quod

re; velfefponte offerre, & poenam fuis

ergog

in eo tota vidima combureretur,

peccatis debitam quodammodo im-

l63

pr&ter pellemg

ponerejipfi vicima.

]u

L

CAPUT 4

337

s. Immolabitque vitulum coram Domino',.& offerent filii

J

Aaron facerdotes fanguinem ejus, fundentes per altaris circui-

tum , quod eft ante oftium tabernaculi.

T

6. Detra&taque pelle hoftiae, artus in frufta concident,

7. Et fubjicient in altari ignem, ftrue lignorum ante com-

pofita :

in-tfe

8. Et membra, quae funt czefa, defuper ordinantes, caput

videlicet, & cun&ta, quae adhaerent jecori ,

f eide

9. Inteftinis, & pedibus lotis aqua : adolebitque ea facerdos

fuper altare in holocauftum & fuavem odorem Domino.

10. Quod fi de pecoribus oblatio eft, de ovibus, five de

Hono,

capris holocauftum , (1) mafculum absque macula offeret :

Cotibus,

rr. Im-

to: ma-

(i) mafculum. Jp edit. Sixt. legitur : agnum anniculum & absque &c.

timonii

"Acceptabilis erit.) Ylebr. accepta erit

6. Detraliaque pelle. bofiis. ) Pellis

ej, vel pro eo.

detrahebatur, tum ob munditiam fa-

ilis erit

In expiationem ejus profíciens. ) Adex-

crificii , tum quia facrificium erat

quafi cibus Dei , pellis autem come-

s d-

piationem fcilicet 1. peenetemporalis,

di non folet,

& ad punitionem hujus vite , quam

Ritus hic fignificare

i yel vtl

Deus alias illi. irrogaffet. 1l. quia

oteft , Deo omnia eífe nuda. $.

oribus at*

tollebat immunditiam legalem. lil.

Paulus ad Hebr. 4. 15. dixit 7e79&-

Vox

m tantum

quia auferebat culpam , & penam

uN nuda , Ej aperta.

Ín ficiti

&ternam , ex opere tamen operantis

Graca a collo derivatur, quia ab hae

offerentis ex charitate , & contritio-

V fiemin

corporis parte incipiebat pellis de-

o de mae

ne peccatorum.

tra&io.

mit;tDuss

$. Imsmolabitque , €/e.) INon per fe,

drtus in frufla concident, ) LXX.

fed per facerdotes, qui foli poterant

membratim. klebr. juxta incifiones , vel

i debebat

facrificare , ut etiam thymiama adole-

jcatricem

portes faas.

gipnm

gye, ut patet C. 10. 1.

7- Subjicient in altari ignem.) In pri-

Vitulum.) INum. 2.appellaverat bo-

mo facrificio fuübjicient, eumque po-

l&d

vem; juvenem fcilicet; quia tenerior,

ftea jugiter fovebunt , ut dicitur in-

onti )

& delicatior eft, & Deo optima funt

pec enim

fra cap. 6. num. 13.

oturm at

offerenda.

8. Caput videlicet , ($ euntla qu& ad-

Ceram: Domino. ) Coram tabernacu-

berent jecori. ) Recenfet partes , de

lo, juxta altare; nam n. rz1. dicitur:

'quibus poterat effe dubitatio; nam de

n)

Jiinis

Immolabitque ad latus altaris.

fonorate

reliqua carne manifeftum eft , eam

Sanguinem ejus fundentes.) INam , ut

omnem in holocauftlo comburi de-

aie; 00

ait Apoftolus Hebr. 9. 22. ffse fam-

buiffe.

guinis effuftone non. fit remiffo : holocau-

"7 /,0,'/,11'11)

Ítum autem fecundario ad remiffionem

9. Suevem odorem Demino. ) Loqui-

e fua má-

tur humano more, quafi Deus &ila«

peccatorum referebatur , offerebant

tz carnis odore dele&taretur.

5 tl-gnsfef-

ergo fanguinem victimz, quafi peten-

10. Depecoribus . ..

evibus. ) Ovi-

ena

t ,U!S

tes a Deo , ut illum loco fanguinis

Vide fupra num. 2,

bus, aut capris.

ejus , qui offerebat , acciperet.

Hazc eft fecunda fpecies holocau[li.

Bibl, cum Com, Menoch. T. £.

Uu

338

DLDIDEDLTLBEVITICI

xl ïmmolabï,tqüe ad latus altaris, quod refpicit ad Aquilo-

nom,coram Domino: fanguinem vero il

lius fundent fuper

Jitus

altare filii Aaron per circuitum :

I2. Dividentque membra, caput, & omniz quae adheerent

jecori : & ponent fuper ligna, quibus fübjiciendus eft ignis : .

3. Inteftina vero, & pedes lavabunt aqua. Et oblata omnia

adolebit facerdos fuü

viffimum Domino.

per altare in holocauítum, &, odorem íua-

À

14. Siautem de avibus, holocautti oblatio fuerit Domino,

thus,

3.

de turturibus, aut pullis columbze,

lt p

15. Offeret eam facerdos ad altare, & retorto ad collum ca-

pi:e, ac rupto vulneris loco, decurrere faciet fanguinem fuper

memp

crepidinem altaris :

A

16. Veficulam vero gutturis, & plumas projiciet prope altare

filion

d

ad orientalem plagam, in loco, in quo cineres effundi folent.

17. Confringetque afcellas ejus, & non fecabit, neque ferro

dividet eam, & adolebit fuper altare, lignis.igne fuppofito.

Holocauftum eft, & oblatio fuaviffimi odoris Dornino.

L

[//

i

t&tiong

1

CAPUT

etifiam

—

la vert

m«

tablus,

10 al

YI. Super pzltare;) Super latera altaris,

mex'hm/q excipit. LXX. péAofdov ,

bent no

vel fuper parietes altaris circumcirca.

appellant.

12. Ponent füper ligza. ) N el imme-

Tiorifici

di

ate , vel mediante craticula. E:xod.

Adarientalemþlzzäam.) Verfusatrium,

abfolnte

27- 4.

non autem veríus tabernaculum reve-

tutum

I4.- Si autem de avibu

0 56 Y Fs

rentie majoris , & decentiz gratia.

pauperi

eft

tertia fpecies holocauíti , quod erat

Aitare autem erat ad Orientem ipfi

las dEH;

tabernaculo, verfus fcilicet portam ,

pme) (

Piuperum, ut patet Levit. 12. g. qua-

re Num. 7, ubi principum vi&imae

que in plaga erat oxentali. Vide

?na eni

numerantur P nulle memorantur aves.

Exod. 27. 15.

bt

17. Confringetque afcellas ejus. Y lleb:

ed eti

Ij. Retorto ad collum capite, ac rt-

pto vulneris loco.) Nonferro ; autcul-

& feindat , vel frmdat illaya m Alis fuis s

üe n

tro , fed ungue rumpebatur , ut indi-

&5 moz feparabit , quafi dicat, alas ejus

COnVivil

cat textus Hebreus ex quorumdam

ita findat , feu confringat , ut tamen

'[t?r Q

fententia.

Id

eas non refecet , aut abrumpat.

V.'mlm1

Super erepidinem altaris.) ld eft , fu-

fiebat ad congruam vi&imz corbpofi-

f ag

per fummitatem parietum , ita ut in-

tionem; fic enim altilium ale com-

mahs [

:de'ad terram . decurrat.

Unde He-

ponuntur, cum aílanda funt.

Bitet N

braus eft , f'iper parietem. altaris.

Holecanfium efh, E$. oblatio. ) Hebr.

a]xuth

.16. Fefculam vwvero gutturis.) Follicu-

& ignitio, ignita fcilicet oblatio, qua

Plenum,

lum , qui primus cibum a gutture co-

Sinjl,

fcilicet tota igl?i abfumitur.

R frn

[O

AL

r

"N

t

E

E

v-—

u

x

Aqüïo-

CAPUT. .

. füper

: Ritus oblationis facrificiorum, fimila oleo con[ber[ce, tburis, panum,

Lhä1'ex*.t

laganorum , atque primitiarum , addito in omnibus fale,

ignis:

nusquam autem fermento , nec melle.

. omnia

m füa-

1. À Nima éum obtulerit oblationem facrificii Domino, fimila

erit ejüs'oblatio, fundetque fuper eam oleum, & ponet

thus;

9muo,

2. Ac deferet ad fi

lios Aaron facerdotes , quofum unus tol-

lum ce

let pugillum plenum fimilae, & olei, ac totum thus, & ponet

i füpct

memoriale fuper altare in odorem fuavitffimum Domino.

. :* Quod autem reliquum fuerit de facrificio, erit Aaron, & «Ecdt.

ealate

fihorum ejus, Santtum fan&orum de oblationibus Domini.

7A

4. Cum autem obtuleris facrifticium coéctum in clibano de

olent.

e ferro

Uu2a

——

fimila,

ypofito.

I.A

NZma.) ideft, homo, parspro

crificium , quod Mizczz dicitur, of-

toto per fynecdochem.

ferre voluerit.

Simila quid fit - fu-

Oblstianem facrifiii,) klebr, eft ob-

pra diximus, Genef. 18. 6.

tationem 77135 mizcha , quod eft fa-

- Fundetque |füper. eam . oleum. ) Quafï

erificium rerum inanimatarum, Aqui-

quoddam condimentum ; oleatus enim

APUT

la vertit , Dozum de frumento.

Va-

panis fapidior; fapidiffimus, &leait

—

fimus cibus Deo offerendus elt.

tablus , /aerzfícium cibarium ; quia ve-

ro alia facrificia íua peculiaria ha-

Et ponet tbus.) t non tantum gra-

)OIMSW )

bent nomina, idcirco nofter interpres

tus fapor, fed etiam fuavis odor ad-

facrificium hoc ex fimila , five mincha,

fit.

Deinde quia ex communi fenfü

gatritiy

abfolute facrificium. appellat.

tInfti-

thus Deo , eique pene foli adoleri

tutum elít hoc facrificium.

I. pro

folet.

um eve

pauperibus , ne illis offerendi facul-

2. Sumile , €5 -olez. ) Simile oleo

2 gm?lä.

tas deficeret.,

II. ut facerdotibus de

confperfz.

xem 14

ortarti ,

pane, & annona provideretur ; ma-

Et ponet memoriale , Ro Hebr. z-

gna enim ejus pars facerdotibus cede-

cezdet , ut fcilicet fit memoriale quafi

j, Vide

bat.

Ill. ut non folum animalibus,

renovans Deo memoriam offerentis,

Vel fen-

fed etiam terre frugibus Deus colere-

impetretque, quod petitur.

j

f

) Heb:

tur.

IV. quia faerificium erat quafi

fus eft , partem illam fimile crema-

4lis MJ' j

convivium Deo inftru&um; ergo pra-

tam memoriale fore, ut, perinde ac

qus 6jUS

fi totum fuiffet crematum ; Deus of-

ter carnes , panis , vel ejus materia ;

* tame

vinum, &(aladhiberidebuerunt. Juf-

ferentis recordaretur, & placaretur.

at

fit autem Deus in omni facrificio ani-

3. Santlum . Santlerum. ) Sacrofan-

opil*

&um, necab aliüs, quam a facerdo-

malis offerri fimilam, & vinum, ut

tibus comedendum. Vide Levit. 22.

?læ" cort

patet INum. 15. n. 4. 7. & ro.

]tem

fal, ut hoc cap. num. 13. ut fcilicet

numer. 10, & 1I.

s Bd

4. Sacrifcium coflum.) NNunc agit

plenum, & perfecum effet convivium.

10 g

Simila erit ejus oblatio.) Similam pu-

Moyfes de altera fpecie Mincha , hoc

ram fine furfuribus offeret, qui fa-

eft, de facrifieio ex [imila coda;

e

340

LIVBRI LEVITIGCI

fimila , panes fcificet absque fermento, confperfos oleo, & la-

14

gana azyma oleo lita.

pon

5. Si oblatio tua fuerit de fartagine, fimilae confperfze oleo,

fing

& absque fermento,

Hj

6. Divides eam minutatim, & fundes fuper eam oleum.

Dom

7. Sin autem de craticula fuerit facrificium , seque fimila

16

oleo confpergetur :

fem 1

8. Quam offerens Domino, trades manibus facerdotis.

9. Qui cum obtulerit eam, tollet memoriale de facrificio, &

adolebit fuper altare in odorem fuavitatis Domino;

10. Quidquid autem reliquum eft, erit Aaron, & filiorum

ejus, Sanctum fanCtorum de oblationibus Domini.

f

11. Omnis oblatio, qua offertur Domino, absque fermento

fiet ; nec quidquam fermenti, aut mellis adolebitur in facrifi-

cio Domini.

j

I2. Primitias tantum eorum offeretis, ac munera : fuper al-

offer

tare vero non imponentur in odorem fuavitatis.

"n

*Mar.

13. Quidquid obtuleris facrificii, * fale condies, nec auferes

ait

9. 48-

fal fcederis Dei tui de facrificio tuo. In omni (1) oblatione

Ton |

tua offeres fal.

14. Si

(1) oblatione tua. J4z ediz. Six£. zoz legitkr: tua.

10*

quod tripliciter fiebat, vel coquendo

Nec quidquam mellis ,. &9c.) Eadem

H

ATl

ticula.

ilam clibano , vélfartdgine, velcra-

ratio prohibendi mellis, qua fermen-

ti, ut fcilicet purior fit panis, &

J«

Con[perfos oleo. ) Oleo füba&os.

quia Gentiles adbibebant mel in fuis

Lagana.) Sunt liba non craffa, fed

facrificiis, quorum ritus Hebrzosimi-

——

tenuia, & extenfa. Vide Exod. 29. 23.

taci noluit Dominus , vel quod mel

M

Lita oleo.) NNon mixta oleo , fed

deliciarum fymbolum fit , quodque

id d

defuper inunc&a , & delibuta.

mellitis panibus pueri potius, & mulie-

inni

6. Divides eam minutatim.) Ut fcili-

res dele&entur quam graves viri;ideo-

fntni

cet partes ita divifz , oleum eis fu-

que ordinarie meljillis non admifcetur.

in&

perinfufum imbibant, utque partes

Io. Primitias tantum, &e,) Quafi

H

ilius alique Deo facrificentur.

dicat, licet fermentum , & mel alta-

t f

9. Cum obtulerit eam. ) Hebr. addu-

ri inferri non debeant, nec in facri-

Cü/

cet eam ad altare , ipfe fcilicet offerens,

ficiis adhiberi, non tamen propterea

üt patet ex Hebrzo, & ex LXX.

tf

eorum primitiz facertotibus non de-

Tollet.) Sacerdos fcilicet.

bentur. INon folum enim ex frugi-

li

Memoriale.) Nide dicta n. 9.

bus colle&tis, fed ex panibus etiam re-

i

1. Abfque fermento.) Azymus enim

center coQds aliquid facerdotibus in

pts

panis eft purior, adde, quod perazy-

eorum ufum conferebatur. INu.15. 19.

ia

mos panes revocabàtür in mémoriam

13. Sale rondies, ) Cum facrificium

fis

Hebréis liberatio ex /Egypto , quan-

fit quoddam quafi convivium Deo

Tur

do ob feflinationem azymis ufi funt

exhibitum, f4], quo cibi fapidi reddun-

&xod. 12. 34.

tur, deefTe non debuit.

.

CATUT T.ILc1bh

341

)&.iä-

14. Si autem obtuleris munus primarum *frugum tuarum

Domino de fpicis adhuc virentibus, torrebis eas igni, & con-

? oleo,

fringes in morem farris, & fic offeres primitias tuas Domino,

t$. Fundens fuper ea oleum,& thus imponens, quia oblatio

l

Domini eft.

fimila

16. De qua adolebit facerdos in memoriam muneris, par-

tem farris Íratti ; & olei, ac totum thus.

3

o &

CAPUT. II

orum

Quo pa&to offerantur boflie pacificorum , nempe de bobus , ovibus,

agnis , & capris , adipem omnem & [anguinem fibi depofcit

fmento

Deus , eorumque «vetatur efus.

acif-

1. Uod fi hoftia pacificorum fuerit ejus oblatio, & de bo-

bus voluerit offerre, marem five foeminam, immaculata

Xt al-

offeret coram Domino.

2. Ponetque manum fuper caput vittimce fuae, quae immo-

uferes

labitur in introitu tabernaculi teftimonii , fundentque filii Aa-

atione

ron facerdotes fanguinem per altaris circuitum.

1.5l

3. Et offerent de hofítia pacificorum in oblationem Domi-

m

no,*adipem, qui operit vitalia, & quidquid pinguedinis eft Exod.

intrinfecus :

19&'13;»

TEalem

fenete

4. Duos renes cum adipe, quo teguntur ilia, & reticulum .

jecoris cum renunculis.

li ,

in fs

—

Uu35

$. Ado-

yosimi-

jod md

Sal federis.) Mocatur fal feederis,

lute , incolumitate , & profperitate ,

id eft, fal legis hujus , qua f4l in o-

(hoc enim eft Hebrais pax ) five jara

uodque

mini facrificio adhiberi precepit Do-

obtenta, five obtinenda. LXX. ap-

;miliee

jjideo-

minus; fepe enim lex fodus dicitur

pellant, Hoffiam [alutarem.

Vfcetir.

jn Scripturis.

Immactlata.) Integra, perfeda. — Vi-

14- De fpicis adbuc virentibus. ) 'Ter-

de di&a cap. 1. n. 3.

| Quit

tia fpecies Mincha five facrificii farrei.

Coram Domino.) Coram altari.

lel leta'

2. Super caput willims. ) Wid fupra

j fact

Confvinges im morem farris.) Confrin-

)pteïel

'es fcilicet grana ex fpicis illis excuffa

Cap. I. n. 4-

on dé

& contundes ad modum farris, piflil-

n introitu Tabernaculi. ) Apud alta-

lo, aut mola grana illa comminuens.

re holocauftorum.

f

1upt

16. Jp memoriam muneris , 6/c. ) Ut

3. Vitalis. ) Cor, & pr&cordia,

tiame

quie maxime faciunt ad vitam tuen-

jbus i

pars Deo cremata memoriale fit, &

fignum totum hoc munus, id elt,

dam, & quibuslefis vitam amittimus.

1519

facrificium oblatum effe Deo, uti dixi

A. Retieulum jecoris.) Pinguedinem,

jficium

num. 2.

) Do

quz inftar retis hepar círcumdat , ver-

peddun

i.

Offia pacificorum. ) u fcilicet

fü 1$. vocatur Zrviaa jecoris.

: * offertur pro pace, id eft , fa«

Ewm. renunculis.) Cum renibus.

,

^

34

-

LIB

RI LEVITICI

$. Adolebuntdue ea

fuper altare in holocauftum, lignis igne

fuppofito in oblationem fuaviffimi odoris Domino.

6: Si vero de ovibus fuerit ejus oblatio, & pacificorum hoftia,

Mi

five maículum obtulerit, five foeminam , immaculata erunt.

7. Si agnum obtulerit coram Domino,

8. Ponet manum fuam fuper caput victimae fuze

É c—uæ im-

1

molabitur in veftibulo tabernaculi teftimonii : fundentque £ilii

Aaron fanguinem ejus per circuitum altaris.

o

9. Et offerent de pacificorum hoftia facrificium Domino:

t f

adipem, & caudam totam

j

1o. Cum renibus, & pinguedinem, quia operit ventrem;

ppu

atque univerfa vitalia & utrumque renunculum cum adipe,

mino

qui eft juxta ilia, reticulumque jecoris cum renunculis.

11. Et adolebit ea facerdos fuper al

M

oblationis Domini.

tare in pabulum ig.nisï,&

Don

12. Si capra fuerit ejus oblatio, & obtulerit eam Domino;

M

13. Ponet manum fuam fuper caput ejus : immolabitque eam

bem

in introitu tabernaculi teftimonii. Et fundent filii Aaron fan-

6

^

guinem ejus per altaris circuitum,

fepà

14. Tollentque ex ea in paftum ignis Dominici , adipem, qui

1

operit ventrem, & qui tegit univerfía vitalia:

ia

15. Duos renunculos cum reticulo,quod eft fuper eos juxta

at efü

iliaj, & arvinam jecoris cum renunculis.

tübit,

16. Adolebitque ea fuper altare facerdos, in alimoniam ignis,

pem |

& fuavitfimi odoris.

Omnis adeps Domini erit,

tent,

17. Jure perpetuo in generationibus, & cunétis habitaculis

& d

quide

vefiris nec fanguinem, nec adipem omnino comedetis.

medi

CAPUT

L

qug-

gnati;

9. Ie veffibule.) 1n introitu "T'aber-

17. Im generationilus , E$ cunüis babz-

nàculi, ut didum eft n. 2.

lib ;.

taculis veliris.) lta fcilicet ut nullage-

Vil

9. Et caudam totam, 6$c.) Hebr. fic

neratio, nullaque domus ab hac Tege

*

Eft 1

habent: Casdam integram d oppofitum

fefe poffit excipere.

comb

fpina dorff auferent , id eft, ita auferent

Nec. fanguintm.) Judais vetitus fuit

candam, & eoufque, ut fimul renes

omnis fanguis , non tantum immolati-

oppofitos fpinz dorfi auferant ; nam

tius vidimarum,; de quo proprie hic

Ífpina dorfi ea parte, qua caud& con-

agitur, fed etiam quivis alius. Vide

fim

Ín hoftia

D

.jungitur , renes fuflinet.

di&a Genef. 9. 4. -

ergo pacifica ovis, agni, &arietis, ut

Nec adipem.) Non eum, qui carni

C&ren

patet Levit. 9. 19. peculiare erat, quod

adharet, & ei immixtus eft, fed qui

Trity

cauda,adolebatur Domino : hoc enim

feorfim ininteflinis confertus, & con-

non fi bat, fi hoftia pacifica elfet bos,

denfatus eít; idque tantum fervandum

bet (

aut capra.

in carnibus immolatis 5 nam fi domi

Prc

Qu

3

x

R

2

p

As

x

34

»

l5 ig'ne

CAP'UT TV

hoflio,

Modus offerendi bo[lias pro peccato facerdotis , brincipis , &

Unt,

multitudinis per ignorantiam commilJo.

j im-

I.[ Ocutusque eft . Dominus ad Moyfen, dicens:

ue fiii

2. Loquere filiis Ifrael : Anima, cum peccaverit per

ignorantiam, & de univerfis mandatis Domini, quae praecepit,

mino:

ut non fierent, quippiam fecerit :

3. Si facerdos, qui unctus eft, peccaverit, delinquere faciens

Virem,

populum, offeret pro peccato fuo vitulum immaculatum Do-

ipe,

inino:

j

4. Et adducet illum ad oftium tabernaculi teftimonii coram

nis

Domino, ponetque manum fuper caput ejus, & immolabit eum

Domino.

iino,

5. Hauriet quoque de fanguine vituli, inferens illum in ta-

€ Cam

bernaculum teftimonii.

n fan-

6. Cumque intinxerit digitum in fanguinem, afperget eum

fepties coram Domino contra velum Sané&tuarii.

1 qui

taris thy-

7. Ponetque de eodem fanguine fupe;f cornua al

miamatis

jua

ad efum mactabatur animal , nihil ve-

tus eft.

Nam fi defignatus Pontifex

tabat, quominus ut carnes, ita adi-

peccaflet

antequam confecraretur ,

gnis,

pem omnem, fi voluiffent, abfume-

tunc vi&ima plebis, aut principis ex-

rent,

Cornelius tamen a Lapide,

piabat fe.

é& alii etiam fentiunt ne animalium

Delinquerve f'aciens populum. ) Ut fcili-

iculis

quidem domi occiforum adipem co-

licet fuo peccato fcandalizet, & peccare-

Es

medi potuiffe , fi animalia ex iis effent,

faciat populum. — Verti etiam poteft

qua facrificari poterant, ovis verbi

ex Hebrais ; ff peccet fceundum. peecatum

U

gratia, autbovis, &c. Vide Jofephum

populi,id eft,ficut populus peccare folet.

4. Inmolabit.) lpfemet Pontifex ,

177

lib. 3. antiq. c. ro.

Ratio legis eífe

videtur, quia adeps aptus admodum

qui peccavit.

Jjnge-

eft ad concipiendum ignem, & ad

6. 4perget.) Sanguïne vituli a. fe,

dege

comburendum in altari.

& pro fe immolati,

4

Velum Santiuarii. )

Velum dividens

j füit

Ser-

jati«

9. JAEr z'gmmrztidm..)' Sive legis, &

San&um S$an&orum , a San&o.

juris, five fa&i, eamque craf-

monem effe de hoc velo , non deeo;

Q hic

fam, & culpabilem.

quod erat in introitu 'labernaculi ,

Vide

De univer[fis maudatis. ) Naturalibus,

patet ex voce Hebrza 3* 5 parocht,

cmremonialibus , judicialibus , affir-

quo nomine paffim ubique hoc velum

camj

mativis ; negativis.

appellatur Exod. 26. 59. 40. Levit.

| qii

3- Sacerdos. ) Pontifex. Chald. ha-

16. cum aliud, quod eratin aditu Ta-

qote

ydurt

bet,facerdos magnus,LXX. ao iepeut.

bernaculi 13D)3 »zfveh dicatur.

Princeps facerdotum.

7- In bafmm. ) Juxta bafim , ut patet

jori

| Qui unilus eft.) Poftquam confecra-

ex verfu 1g.

344

.I.IBRI LEVITICI

miamatis gratiffïmi Domino, quod eft in tabernaculo teftimo-

(n

22u

in 0i

nii: omnem autem reliquum fanguinem fundet in bafim altaris

holocaufti in introitu tabernaculi.

I

fj

^0

g. Et adipem vituli auferet pro peccato, tam eum , qui vita-

yiun

fogan

lia operit, quam omnia,; quae intrinfecus funt.

». Duos renunculos, & reticulum, q

uod eft fuper eos juxta

2l

x

bi

J

ilia, & adipem jecoris cum renunculis,

10. Sicut offertur de vitulo hoftiee pacificorum: & adolebit

9D

u

or.

ea fuper altare holocaufti.

"O

ir. Pellem vero, & omnes carnes, cum capite, & pedibus,

4

0^

Domi

& inteftinis, & fimo,

12. Et reliquo corpore, efferet extra caftra in locum mun-

p

dum , ubi cineres effundi folent : incendetque ea fuper ligno-

tolas

rum ítruem , quae in loco effüforum cinerum cremabuntur.

Doni

I3.

uod fi omnis turba Ifrael ignoraverit, & per imperi-

3j

[Pi

tiam fecerit,

quod contra mandatum Domini eft,

l,

14. Et poftea inte

llexerit peccatum fuum, offeret pro pec-

m

16.

eato fuo vitulum , adducetque eum ad oftium tabernaculi.

15. Et ponent feniores populi manus fuper caput ejus co-

m f

ram Domino.. Immolatoque vitulo in conífpettu Domini,

€u8,

p

16. Inferet facerdos, qui un&tus eft, de fanguine ejus in ta-

bernaculum teftimonii,

ts

mrx &l

17. Tin&o digito afpergens fepties.contra velum.

18. Ponetque de eodem fanguine in cornibus altaris, quod

2j

hi

Am

eft coram Domino in tabérnaculo teftimonii ; reliquum autem

fangui-

Y

Q. Quam omnia, que intrinficus fént.)

altare holocauftorum ef!'uxi&ebantu—x'—,

eft, i

indeque ad locum aliquem; mundum

0,

Auferet, & offeret adipem omnem,

tam eum, qui operit vitalia, cor fci-

extra caftra exportabantur.

Qrnu

licet, & pracordia, quam eum , qui

13« Sé omnis turba lffael.) Si totus

eft intra ipfa vitalia, & vifcera.

populus, aut maxima ejus pars, INo-

ta eandem prafcriptam fuiffe hoftiam

20 f

2. Efferet extra caftra. ) Hac care-

monia tacita erat oratio, qua Ponti-

in peccato Pontificis , & in peccato

Prap;z

fex rogabat Deum, ut peccata Ponti-

populi, vitulum fcilicet, eundemque

Dils p

fuiffe ritum utriufque immolandi, ni-

n »

ficis, vel totius populi, id eft, pec-

At

catis debite pen& ipfum populum non

fi quod in peccato popult non Pon-

afficerent , fed cum ipfa victima extra

tifex, fed feniores populi pro toto

pan, (

populo manus hoftiz imponebant.

ln to

«iftra efferrentur , cremarentur , &

16. Sacerdos, qui wntius eft. ) Sum-

AC

adolerentur.

Qui p

In locum mundum.) Quia reliquig

mus facerdos, Pontifex.

erant facrificii.

18. . Mtaris, quod eff coram Dormzno.)

fimm

übi cineres. effundi folent.) Nam 2i-

Altare thymiamatis.

Qum q

— Jn effio tabernacul. ) Tuxta oftium.

24 q

neres vicimarum primo in atrio juxta

L

C PO IV

4

:e&ims

fanguinem func

[

juxta bafim altaris holocaui?:()rum, quo

ä

Z?

| altaris

in oftio tabern:

üli teftimonii.

19. Omnemque ejus adipem tollet, & adolebit fuper altare :

Y vita-

20. Sic faciens & de hoc vitulo, quo modo fecit & prius: &

rogante pro eis facerdote, propitius erit eis Dominus.

s juta

21. Ipfum autem vitulum offeret extra caftra, atque combu-

ret, ficut & priorem vitulum: quia eft pro peccato multitudinis.

dolebit

22. $i peccaverit princeps, & fecerit unum e pluribus per

ignorantiam , quod Domini lege prohibetur,

edibus,

23

. Et poflea intellexerit peccatum fuum : offeret hoftiam

Domino , hircum de capris immaculatum.

1 fünure

24. Ponetque manum fuam fuper caput ejus: cumque im-

» ligne-

molaverit eum in loco, ubi folet ma&tari holocauftum coram

Qtar.

Lomino, quia pro peccato eft,

imper

25.-Tinget facerdos digitum in fanguine hoftice pro pecca-

to, tangens cornua altaris holocaufti & reliquum fundens ad

bafim e;us.

f0 pec;

ull

26. Adipem vero adolebit fupra, ficut in viétimis pacifico-

jus C

rum fieri folet: rogabitque pro eo facerdos; & pro peccato

Ifi,

ejus, & dimitte'ur ei.

yinte

27. Quod fi peccaverit anima per ignorantiam, de populo

terrae, ut faciat quidquam de his, quze Domini lege prohiben-

tur, atque delinquat,

] quoi

28. Et cognoverit peccatum fuum , offeret capram immacu-

latam :

| ällæm

29. Ponetque manus füper caput hoftize ;

Aquæ pro peccato

fagu

eft, & immolabit eam in loco holocaufti.

lebontur,

30. Tolletque facerdos de fanguine in digito fuo: & tangens

mundim

cornua altaris holocaufti, reliquum fundet ad bafim ejus.

Si totus

43r. Omnem

qs, N

20. Rogznte pro eis Satt;rdatc)['ontïfice.

hic vocatur, qui efl dux, caput, &

ghoüfam

Propitius erit eis Dominus.) Domi-

primus in familia, agt tribu, aut ex-

eceato

nus placatus hoc facrificio non infe-

ercitu ; hunc enim fignificat Hobr.

yemque

ret populo poenam in hac vita, quam

N]3raff, id eft, elevatus, qui digni-

3ndi, Di*

alioqui. inflixiffet.

Nam quoad cul-

tate inter fuoseminet,ut patet INum. z.

n Pore

pam, & penam alterius vite, bzxc

verfu 4. cap. 7. 2-

o tot0

non tollebatur facrificio, aut prece

23. Hireum de capris,) Hlircum no-

hant.

facerdotis , fed contritione eorum ,

vellum adhuc matrem fequentem.

jomy

qui peccaverant ; cujus contritionis

24. Cumque immolaverit..) Sacerdos

fignum, & proteflatio erat hoc facrifi-

nimirum.

?

Danirh j

cium; quod pro peccato fuo offerebant.

27. De populo terra. ) Homo plebe-

22. Si peccaverit Princeps.) Princeps

Bibl. eum Com. Mezoch. T. I.

jus, vulïris, gregarius.

o&iüm'

e

249

GLIBRI 'LEVïTICL

[on

