$- «. requiefcens accubuifti utleo, & quafi leena, quis füfcitabit

eum ?

cadi

*

TO.

À

vertunt: /ubzervaverunt taurum, "Yau-

quarendas fibi fedes, pars in Gador,

quiefcit

rus, quia in feeminas ruebat, & quia

pars in montem Seir. Vide z. 1. Pa-

Tibus,

ralip. 4. 28. 39. & 42: InLevitis im-

Qu

in 'civitate potens.

fevior.

7. Maleditius furor eorum. ) Y1gc ma-

pleta, quia Levitis nulla fors obtigit

iedidio prophetica in. fratres iftos

propria, fed per omnes tribus difper-

Qu

temporaria, & conditionalis fuit, ni-

fi.

of. 19. 7.

fctare,

8. Juda té laudabunt.) In Hebrazis

10 ]

fi fcelus novis meritis expiarent. Hazc

maledi&io a Levi, & a L'evitis fubla-

vocibus elegans allufio ad nomen Ju-

Torni ]

ta eft per zelum tum Mofis, & Aa-

da continetur.

Vocarat eum mater

elt J

ronis, aliorumque Levitarum in ca-

fupra cap. 19. num. ult. Judam , quo-

B d

de adorantium vitulum aureum: tum

niam laudandi Deum caufam habebat

Tinegm

Phinees Levite, qui Hebreum cum

maxim&m.

INunc pater aliam nomi-

Dinm .

Madianitide concumbentem occidit,

nis rationem addit, quod tribus juda

à po

a ceteris fratribus fit laudanda.

alienip:

& Beelphegor evertit. Num. 25. num.

Manus tua dm cervicibus inimicorum.

7. & g. ideoque tribus Levi & Sacer-

J

Mefiz

dotium , & Benedi&ionem a Mofe ac-

Ut eos in fugam agat, infequatur,

exerat

cepit, Deuter. 33. 1o.

Simeoni ve-

capiat, trucidet.

todem

Tum n

to manfit hec maledi&io propter for-

vel Meffia ex te nafcituro;

Adorabunt te fili patris tui. ) In rege;

nicationem, &idololatriam Zambri ,

teren j

qui fuit dux tribus Simeonis, quem

9. Catulus Leonis 7uda. Sicut Judas

£no fi

occidit Phinees, INum. 25.

Unde

inter fratres eft , ita tribus Juda inter

quale]

folus Simeon a Mofe non fuit béne-

alias erit inflar leonis, impavida, for-

.

i Ro

di&us. Deut. 33.

tis, beliicófa, vi&rix.

üMde

- Quia periinax.) Excufari poffent,

Ad pradam fili mi a(cendiffi.) Klebr.

m re

Symmach. & Aquila habent 4 praZa.

fecund(

fi fübito impetu excanduiífent : inex-

cufabiles f«erunt, quod iracundia te-

Senfus eft: a preda ad predam afcen-

n

nax , vindi&dze amor infatiabilis , &

dilli, affidue pradaris, jugiter a pr&-

Tüy,

flecti nefcia fuit indignatio.

datione, & cum prada redis.

1d ma-

xime verum tempore Davidis viri bel-

W

Dividam.) Aptiffima pona malos

€onfültores difgregandi , & confpira-

latoris, & in multis bellis victoris.

D

tionem difturbandi; ne rurfus inalio-

Requieféens aecubuiflii, ) Poft vi&o-

gi»,

rum perniciem capita conferant.

In

riam lzta pace potitus es, utqui ade-

thtf

Simeon adimpletum , quando data ei

ptus predam fecurus accubat , & illa

Mi

forte portio in medio tribus Juda,

fruitur,

Alludit ad Davidem , &

Cipoy

Jofum 19. 2. & 9. qua& portio exigua

Salomonem , qui debellatis hoftibus,

a?uten

fuit ; & ita fa&um , ut cum Simeo-

jam prada faturi quiefcen:es fuerunt

ff

nis tribus hominibus fa&a effet nu-

nihilominus terrori omnibus , ut fo-

lo C

merofior, exierint in defertum , ad

letleo etiam , dum humi profufus

Bij;

CAPUT XLX.

185

: *Mat.

dignatio

Io. * NON AUFERETUR fceptrum de Tuda., & dux de fe-

H

2:6.

fperpum

more ej

us, done

c veniat , qui mittendus éft ; & ipfe erit ex-

]oan.

pe&atio gentium.

I: 45.

tvicibus

11. Ligans ad vineam pullum fuum , &

ad viteni-,/ o fili mi;

afinam fuam. Lavabit in vino ftolam

; fuæm , & in fanguine

endift:

uvae pallium fuum.

üfcitabit

12. Pulchriores funt oculi ejus vino, & dentes ejus la&te

candidiores.

io *

Ts

d

15. Zï-

n Gador,

quiefcit , terrori effe reliquis anima-

lius adventum expe&taffent, & optaf-

L LP

dbus.

fent. Sic tellus, qua eftarida, pluviam

Quafi leena.) Qus catulos la&ans

expedare, & optare dicitur.

vitis 10

fevior, & fortior eft leone.

ss obtipit

l1I.—Ligans ad vintam , €6c.) Chri-

s difpe-

Quis füfcitabit eum? ) Cuuis eum fu-

ftus ligabit funiculo fidei , fpei, &

fcitare, & bello audeat laceffere?

charitatis 42 vizez , id. eft , ad Ec-

10. Noz auferetur fceptrum.) Sceptrum

- Hebreis

clefiam primavam ex Judzis colle-

otmen Ji-

regni Judaici erit in finibus Juda, hoc

Qam, pullem fusm , id eft populum

w matet

eft Jerofolymis.

gentium , qui jugum legis nondum

Et dux de femore ejus.) Si non per

tulerat, cum eum Judaisin una Ec-

am, quo-

lineam maículinam , certe per fomi-

&$ zd

n hibbat

clefia conjunxit , & adunavit

m Domt

ninam ; nam etiam hi de femore [u-

witem , id elt ad feipfum ( Chriftus

]bus uda

da progreffi funt.

Dices : Herodes

enim vitis Jo. 15. 1. ) o Juda /i »i,

alienigena regnavit Jerofolymis ante

ligabit idem — Chriftus afrmam fuam ,

(

Meffie adventum , qui tamen non

ia )

id eft populum Judaeorum , jugo le-

fequatily

exierat de femore Juda. Refpond. He-

gis afluetum , & attritum.

Re&e

rodem non fuiffe Regem, fed tyran-

Chriftus dieitur affzaem lgaff ad 155

num non legitime dominantem. Praz-

) ]nrge

quia per fe ipfum pradicavit Judais :

terea intelligendam prophetiam de re-

pullum vero alligaffe vizee , quia gen-

cut I us

gno libero, & a nemine dependente,

tibus per Judzos , puta Apoftolos

[

quale Herodisvegnum non fuit , quod

predicavit, & per eos gentes fibiag-

uda intet

a Romanorum pendebat arbitrio.

gregavit.

ii fo-

Hzc tamen , & fequen-

"Fandem fi Herodes aliquando legiti-

tia multi de terrz fertilitate explicant,

Her.

me regnavit, id illi non contigit nifi

quz tribui Judz obtigit; quod defpe-

fecundo Chrifli anno, quo illum Ju-

xiffe quidem videtur. Patriarcha, fed

1] rjj&

daiin regem füum volentes fufcepe-

Chriftum principalius.

m d-

runt.

Vide Philonem lib. ^. de tem-

gapo-

Lavabit in vino,) Sanguinis fui,

pore, & Jofephum 17. antiquit. cap. 3.

Stolam füam.) Carnem fuam.

jima-

Qui mittendus. ) Mleffias.

Et in (anguine wve pallium futm.)) San-

j vitibelv

JYpfe erzt. expetlatio gentium.) Sic Ag-

goris

guine füo £:cclefiam fuam, cum fci-

2*i.2. g. Chriftus vocatus efderatus

licet mortuus eft in cruce

& indies

j vido-

cuntlis gentibus, & hoc cap. num. 26.

lavat mundans eam lavacro aquz in

[

ui ade-

defiderium collium | eterporum.

Puit

verbo vita.

&il

jem »

H

expedatio gentium , quia Chrifto ad

12. Pulchrieres funt oculi ejus "vino.)

fjl ]

b

falutem maxime indigebant, etfi ne-

Hebr. rübicundiores , maegis radiantes,

hoft

ceffitatem fuam cognoviffent, .& a fo-

quam vinum; quia loti per paffionem,

fycrint

lo Chrifto remedium afferendum , il-

yjt 9-

& radiantes poft refurrectionem ; con-

à

Biól eum. Com. Menocb, T. I.

P[O ufu*

186

LIBRI GENESïS

13. Zabulon in litore maris habitabit

; & in flatione navium

I9

pertingens usque ad Sidonem.

Tetrot

14. Iffachar afinus fortis accubans inter terminos.

20

15. Vidit requiem, quod effet bona: & terram , quod op-

L

tima: & fuppofuit humerum fuum ad portandum, fa&tusque

TifS,

eft tributis ferviens.

L

n

16. Dan judicabit populum fuum , ficut & alia tribus in If-

afped

rael.

n

17. Fiat Dan coluber in via, ceraftes in femita, mordens

quei

ungulas equi , ut cadat afcenfor ejus retro.

1

18. SALUTARE tuum expettabo, Domine.

dhior

19. Gad,

patto:

feruntur cum vino , quia latificant

nem feilicet Judicem Ifrael , qui fuit

corda fpe&antium.

de tribu Dan..

f

Et dentes ejus latte candidiores,

His,

Sicut 6$ aliatribus.) Cuz feum Ifrae-

dm

& antedi&is explicatur pulchritudo

li dedit Tudicem; non;enim omnes

Chrifti maxime refurgentis.

Hac

tribus judices protulerunt ; nam ex

dit,

enim potiffimum in genis, oculis, &

Ruben, Gad, Simeon, & Aíer nul-

8:;;;1

dentibus fpecatur.

lus Judex extitit.

Senfus ergo elt :

*

13. Zabulom im Littore maris babita-

fiqua tribus Ifrae!i Judicem dabit, &

Justa |

bit. )

uxtà mare mediterraneum , &

hzc dabit : non deerit illi hoc decus.

umí

& b

mare Galilzee , five ftagnum Gene-

garet.

17. Fuit Dan coluber im "via , ceraffes

in fémita.) Samfon Danita quafi co-

tii,

Ip flatione navium.) Quia terra Za-

luberfuit, dolo Philifthzos aggreffus,

lm j

bulon portuofa.

ut patet in trecentis vulpibus , & im

qulü |

concuffioné columnarum.

Similis

[

Pertingens ufque ad Sidonem.) klebr,

Latus ejus 4d Sidonem, wel werfus ! Sido-

etiam ferpenti, quia cum aures non

nge(

zem , fpe&at fcilicet,

fibi obturaffet, pellacibus Dalile vo-

TUS 1f

cibus incantatus eft.

z

dtrim

14. lfachar afinus fortis.) klebr.of-

feus , robuftus fcilicet ad agriculture

Geraftes. ) Genus quoddam ferpemn

agl

Opera.

tis cornuti , de quo Plin. lib. 8. c.

rans

Jeccubans inter fevminos. ) Aliarum

29. nomen habet «à 79 xéparor.

20

lii ;

tribuum ; ideo procul a nayigatione,

Mordens ungulas equi , ut. cadat. afcttte

ferte, & rure fuo pafcet.

fer ejus retro. ) Hoc eit. ceratte. inge-

pedi

15. Pidit requiem , quod effet bona.)

nium, ut calcaneum equi petat, quo

Wa

uietem vite ruíticana.

D

percuifo, & deje&o , etiam equitem

lt

tiel

Suppofitit bumertm ad — portandum. )

perdit.

Conveniunt hezc. Samfoni ,

Ut afinus offeus , ac robuítus , ad

qui & fortitudine, & dolis contra

hj b

onera ruftica.

Àe

Fatlufque eft tributis férvient.) Quod

Philifteos graffatus. Conveniunt etiam

Wt ]

propter eamdem rationem Antichri-

[

fere agricolis accidit , qui plus cete-

Íto ex tribu Dan nafcituro , qui vio-

ris tributis gravantur, a quibus mili-

lentiam, & infidias contra fideles ex-

tes funt immunes.

ercet.

m

&

16. Dan judicabit.) ]n Hebrzo eft

19. Salutare tunum. expeliabo Domine.)

allufio ad nominis etymologiam, qua-

iNam brevis requies fub Samfone,

Ti

ideoquefecurior, & diuturnior à Chri-

Quay

fi dicat : Judex judicat , per; Samfo-

,'ï

J

CAP

V

Y

PLI

XLIX.

187

Taviutt

19. Gad ; accin&tus praeliabitur ante eum; & ipfe accingetur

z

retrorfum.

20. Afer, pinguis panisejus, & przebebit delicias regibus

od op-

41. Nephtali , cervus emiilus: & dans eloquia pulchritudi-

nis.

?

Qusque

22. * Filiusaccrefcens Jofeph, filiusaccrefcens, & decorus

*iPar

j in It

AE

afpe&tu, filiee difcurrerunt fuper murum.

23. Sed exafperaverunt eum , & jurgati funt, inviderunt-

tordens

que illi habentes jacula.

24. Sedit in forti arcus cj

us, & diffoluta funt vincula brä—

chiorum , & manuum illius per manus potentis Jacob; inde

. Cad,

pai?or egreffus eft,

lapis Ifrael.

Aa5

25. Deus

qui füt

fto expedanda ; expe&abo etiam eun-

aufus eft: vi&oria vero luculenta rc-

um Ia.

? omnes

dem Chriftum , ut Antichriftum per-

portata dedit eloquia pulchritudinis,

nam o

dat, & nos falvos faciat.

pulcherrimum nimirum carmen oratu-

19. Gad acceintius preliabitur ante eum,

latorium, & eucharifticum ,. quod ha-

Mer nl

8 zp[à accingetur retrorfum. ) "Vribus Gad

betur c. s. Jud.

mo l:

dibit, &

juxta füuum nomen ( Gad enim accin-

22. Filius accrefcens Tofeph. ) Sane

&um fignificat ) accincta erit, armata,

accrefcens; nam duas ipfe tribus obti-

dequs.

& bellicofa, idque tunc maxime pa-

nuit de nomine filiorum dicas Ma-

qnalo

tebit, quando ipfía armata anteTfrae-

naffe, & Ephraim , quarum ifta jux-.

quali o

ta füum nomen fructificans feecundiffi-

lem ibit; hoc eft ante reliquas tribus,

ggrefqu,

quafi dux , eafque per Jordanem du-

ma fuit;ac florentiflima,ac etiam regia..

51&1!2

€et in Chananaam.

lpfa etiam ac-

Decorus 2fpetiu.) x LIebr. vertipo-

Similis

cingetur retrorfüm quando aliis tribu-

teft, /uper oculum , adeo. decorus , ut

res non

bus in fua forte collocatis ,. ipfa poft

oculos ad fe.raperet , quod pr&cipue

alile YO*

decimum quartum annum fpoliis onu-

verum in /Egypto.

fta gloriofe domum in fuam fortem

Filim difcurrerunt füper murum.?) Üt

ferpe

trans Jordanem redibit.

$o

tuerentur.

te formófüm cultu repio ami&um iü-

2O. Afer., pinguis panis ejus , €9 pra-

tf

Bebit dlicias Regibus. ) Significat, &

23. Exa[peraverunt eum, ) F'ratres fci-

l A/M-

predicit opes , fertilitatem , fru&uf-

licet ejus.

que Afer, adeofapidos, & delicatos,

g n*

Et jurgati fünt.) Dicentes Nwmqui4

m quo

ut in deliciis haberentur a Regibus

Rex noffer: erit ,. 650.

equitem

Hfrael, Juda , & Tyri; quod illi ob

Habentes jacula. . Irrifionum , men-

ämfoni [

foli bomitatem contingebat. Idemde

daciorum ,. calumniarum , verberum ;

Afer predicit Mofes, cum ait Deu-

vel etiam illum armatis manibus cir-

cont

at m

ter.33. 24- — Tivgat im oleo pedem fuum,

cumfiftentes.

ytichrte

[j

24. Sedit im. forti areus ejus. ) Per

2. Nephthali cérous emiffes , 69 dans

fpem in D'eo quafi in arce fortiffima,

1ui V'lo;

ees &

eloquia pulcbritudinis. ) Eft prophetia

& inexpugnabili ftetit.

de Barach Ifraelis duce, qui ex hac

Diffolut a fint vincula , &c. ) Cum €

nitt.)

tribu.

Hic prius ut cervus pavidus ,

carcere eductus eft.

quamvis ad bellum emiffüs , non ni-

[mrone.'

Per manWus polentis 74cob.) iei po-

.gch[(

f chora comüte i expeditionemire

tentis, quem Jaeob coluit.

p

1988

LIBRI GENESIS

2$. Deus patris tui erit adjutor tuus, & omnipotehs bene-

. C

dicet tibi benedi&ionibus coeli defuper ; benedi&tionibus abyf-

Whom cun

fi jacentis deor(um , benedi&tionibus uberumy& vulvae.

"

y Il

26. Benedictiones patris tui confortatee funt benedi&tioni-

toeft l

bus patrum ejus: donec veniret defiderium collium szeterno-

yet.

rum; fiant in capite Jofeph, &in vertice Nazarsi inter fra-

m E

tres fuos.

petes

21. Benjamin lu

pus rapax, mane comedet praedam, & ve-

dum f

fpere dividet fpolia.

28. Omnes hi in tribubus Ifrael duodecim: hsclocutus eft

eis pater fuus, benedixitque fingulis, benedi&tonibus pro-

priis,

í

jj

29.

140 f0

Et praecepit eis dicens; Ego congregor ad populüm

meum ; fepelite me cum patribus meis in fpelunca duplici ;

irt (

quae eftin agro Ephron Hethzaei;

(j

PAU

Inde paffor egre[fus eft Lapis I/;'-zzel ) Ef-

Et im wertice Nazarei. ) Nazareum

fe&us eft re&or , & princeps ZEgy-

feparatum , & coronatum fignificat.

ptiorum , & firmamentum populi íui

fratri-

IQC

l1frael,

Fuit autem TJofeph a patre,

bus, & abaliorum confuetudine fe«

)

25. Benedidliomibus celi.) Dando tibi

gregatus, cum in ZIZeyptum venditus,

T p

e cclo opportunam pluviam , rorem,

& carcere conditus fuit: poítea coro-

;

nivem , foles ,

c

natus ipfe in ZEgypto, & pofteri ejus

Beneditlionibus abyfí.) '"lerram dabit

in Ifrael. LXX. habent : /mpra verti-

ile qu

tibi irriguam , & fertilem ex aquis in-

eem glor?ficatus zn fratribus.

Rn

ferne ex abytTo prodeuntibus.

27. Benjamim lupus rapax. ) Predicit

Beneditlionibus uberum, & vvulve.) Ut

tribum Benjamin inftar lupi fortem,

fcilicet habeas copiofum lac; foeturam,

& bellicofam futuram , quod patet ex

((

ac proles tum animalium, tum ho-

4

bello Gabaa Jud. 2o. Alluditetiam ad

minum.

vi&orias, & pradasSaulis, Eftheris,

32. 4

26. Beneditliones patris tui confortat.e

& Mardochzi, qui ex hac tribu fue-

funt. Beneditlionibus patrum. ejus. ). Quafi

runt.

m n

Crüy

dicat: Major eft mea benedicto , qua

Mane comedet predam (5 "vefpere. divis

peda ;

ego tibibenedico , quam ea, qua mi-

det fpolia.) Idem eft comedere prz-

hi parentes mei benedixerunt.

Eris

dam , & dividere fpolia , nimirum

r"]

tUUh e

me felicior ; magifque benedi&tus.

przdari , predas dividere , comede-

d pat

Donec veniret defiderium collium eterno-

I6;

[*

Mqug

rum.) kle benedi&iones durabunt,

28.. Omnes bi in tribubus Ifrael duode-

donec veniat Chriftus , quem omnis

eim.) Hebr. eft: Omne iffe tribus Ifrael

creatura reparatorem defiderat : . ille

fimt. duodeczm : quafi dicat, ab his duo-

maximam toti mundo benedidionem

IRL

decim filiis Jacob defcenderunt , &

ly

afferet.

Colles a&terni , id eft, qui

denominate funt duodecim tribus

tuos i

eternum durant.

Allegorice colles

lfrael.

&terni. funt patriarche fapientia , &

! fculm

fanctitate eminentes.

Benedixitque fmgulis , benediclionilus

L

nro;ri:'s. ) .Ha&enus recitatis.

Y

/CAPUT XLIX. & L

189

ts bene

40. Contra Mambre in terra Chanaan, * quam emit Aþrä- * Sap.

us abyf

Iham cum agro ab Ephron Hethao in poffeffionem fepulchri.

23.17

3r. Ibi fepelierunt eum, & Saram uxorem ejus: ibi fepul-

ä&ioni

tuseft líaac cum Rebecca conjuge fua: ibi & Lia condita

Xierto«

Jacet.

ter fro-

»

32. F1i

nitisque mandatis, quibus filios inftruebat, collegit

pedes fuos fuper le&tulum, & obiit, appofitusque eft ad popu-

:

) & V6

lum fuum (1)

itus eft

CUA PU E L.

$ pro.

Sfofepb corpus patris &urans cum fenioribus. ZEgypti proficifcitur,

pulum

ut in terra Cbanaan fepeliat ; quo magna folemnitate peracto , fra-

jplid ,

ires ob irrogatam illi injuriam fibi timentes , benigne fufcipit &

confolatur : qui ubi mandatum: dediffet de fuisoffibus in Ter-

a

ram Cbanaan deferendis , in pace quievit.

ia raum

Uod cernens Jofeph, ruit füper faciem patris flens , &

nifitat.

"Q

deofculans eum.

i

fritri-

dine fe

2. Pracepitque fervis fuis medicis, ut arqmatibus condi-

enditus,

rent patrem.

1 C0r0-

3

uibus juffa. explentibus, tranfierunt quadraginta dies 5

Mricits

ifte quippe mos erat cadaverum conditorum; flevitque eum

4 Vtrit-

ZEgypþus feptuaginta dierbus.

Jredicil

A 3-

4

Et

ortem

(1) Cap. XLIX, im edit. Sixt, abfolvitur 31. wers.

patetex

iam d

[lherisy

32. Collegit pédes füos. fuper lettulum. Y

ratoribus , entaphiaftis , qui corpora

bu füe-

INam prius in fponda lectuli fedebat;

mortuorum condiunt, involvunt , hu-

cruribus pendentibus ; colligit ergo

mant.

P

pedes in ledulum, & fenfim expirat.

"romatibus. ) Unguentis ex . balfa-

" (!llï/'!"

'e Pfæ'

"dppofitufaue eff ad populum fuum.) Mor-

mo , myrrha, cafia , & fimilibus, que

imrum

tuus eft, & quoad animam defcendit

apta ad prohibendam putredinem , &

ad patres , & ad juftos in limbo, fi-

bonum odorem conciliandum.

ymelee

nuque Abrahz. degentes.

3. Quadraginta dies.) Qui conditu-

re impendebantur.

| du

7 1/;4"

-R

Lt füper faciem. 3 Hlic elucetaf-

Septuaginta diebus.) Ad dies quadra-

i du0*

fe&us filialis vehementia.

ginta conditurz , alios triginta lu&ui

Deofculans. ) Moris eratrecens mor-

adjecit, Tudais conditure , & lu&àus

ït, ;

tuos in prateriti amoris fignum deo-

fimul tantum fuiffe dies triginta col-

m

fculari.

legit Procopius ex INum. zo. ult. de

finili

e. Medicis.) Pollin&oribus , fune-

Aaron, & Deut. ultim. de Mofe.

LIBRI GENESIS

190

4. Et expleto planctus tempore, locutus e&*]ofeph—ad fa-

' v;.U

miliam Pharaonis ; Si inveni

vilciis

gratiam in confpeGtu velttro 7' lo«

quam C

quimini in auribus Pharaonis :

*

. $. Eo quod, pater meus adjuraverit me, dicens; En mo-

pansu

P

UR

47« 29

rior in fepulchro. meo , * quod fodi mihi in terra Chanaan ,

,

fepelies me.

Aícendam igitur, & fepeliam patrem meum ,

terram

ac revertar.

x

1. (

6. Dixitque ei Pharao: Afcende , & fepeli patrem tuum,

ffius 1

0.

ficut adjuratus es.

/7. Quo afcendente, ierunt cum eo omnes fenes domus Pha-

1n bor

xaonis, cunttique majores natu terree /Egypti:

"

& fah'f

$. Domus Jofeph cum fratribus fuis, absque parvu

ïi's, &

^T -

gregibus, atque armentis, qua dereliqueruntin terra Geffen.

confol;

9. Habuit quoque in comitatu currus, & equites: & fa&ta

"

eft turba non modica.

xitye

1o. Veneruntque ad Aream Atad, quse fita eft trans Jor-

adirt

fe nti

danem : ubi celebrantes exequias planttu magno , atque ve-

hementi, impleverunt feptem dies.

1

d

»

IT.

uod cum vidiffent habitatores terree Chanaan , dixe-

temm

runt : Plan&tus magnus eft ifte /Egyptiis.

CUR

Et idcirto vo.c/atum

p

eít nomen loci illius, Plan&tus JEgypti.

12. Fecerunt ergo filii Jacob ficut preeceperat eis,

V:*

* A&.

^

15. Et portantes eum in tertam Chanaan, *fepelierunt eum

16

in fpelunca duplici. * Ouam emerat Abraham cum agro in

E

*Sup

23.16 P9

ffeffionem fepulchriab EphronHethaeo contra faciem Mambre.

14. Reverfusque eft Jofeph in /£gyptum cum fratribus fuis,

(

[/

& omni comitatu , fepulto patre.

15. Quo mortuo,timentes fratres ejus, & mutuo colloquentes :

T'écund

E

Ne foite memor fitinjurize , quam patfus eft, &reddat nobis

iorti[

omne malum, quod fecimus,

Dat

'tes ].

16. Mandaverunt ei dicentes : Pater tuus pracepit nobis.,

m

antequam moreretur,

r7. t

Wanfn

In area Atad

THH

$. Fedi.) Præparaviv mihi.

pto cis [ordanem erat.

9. bfque parvulis. ) Cum his matres

luctum facere maluerunt, ne, fr tam-

D"Oïe

manferunt, &.cum 2regibus pecuarii.

diu hererent in intimis Chananzz , pe-

9. Currus & equites.

5 Milites, &fil-

riculum. aliquod immineret, aut os-

f

f()'ml

eatos currus qui funebri pompz pra-

cafio pugna oriretur.

Tecon

fidio effent.

Septem dies. ) kkic numerus appro-

N

10. 444 Adream Atad.) uetertioab

batur ex Eccl. 22. w»j. Judlus mertu?,

Jerico, fecundo abJordane lapide diflat.

féptem dies.

tz)

13. Emerat Abrabam. ) Supra cap.z3.

ut Qu

draps Tordamem. ). M enientibus ex

füt

Chanan&a ; nam venientibus ex ZEgy-

16. Mandaverunt ei.) Cum ipfi ve..

LE

te

CAPU'I" L.

191

ph ad -

1. Ut»hæc tibi verbis illius diceremus: Obfecro , ut obli-

ifto, lo«

viícaris fceleris fratrum tuorum , & peccati, atque malitize ,

quam exercuerunt in te: nos quoque oramus, ut fervis Dei

; En m

patris tui dimittas iniquitatem hanc. Quibus auditis flevitJ ofeph.

dlangan,

18. Veneruntque ad eum fratres fui-: & proni adorantes in

| Inetm,

terram dixerunt: Servi tui fumus.

19. Quibus ille refpondit: Nolite timere: num Dei poffu-

) toum,

mus refiftere voluntati ?

20. * Vos cogitaftis de me malum : fed Deus vertit illud "Sup.

mus Phz-

in bonum, ut exaltaret me , ficut in praefentiarum cernitis , *?' ?

& falvos faceret multos populos

li, &

21. Nolite timere: * ego pafcam vos, & parvulos veftros ; "Supr

47. 12

| Geffen.

confolatusque eft eos, & blande , ac leniter eft locutus.

& fadia

22. Et habitavit in /Egypto cum omni domo patris fui: vi-

xitque centum decem annis. Et vidit Ephraim filios usque «;

I

ns Jor-

adtertiam generationem: * Filii quoque Machir filii Manaf-

32.39

(que ve-

fe nati funt in genibus Jofeph.

23. Quibus transa&tis, * locutus eft fratribus fuis: Poft mor- * Heb

l, dixe-

tem meam Deus vifitabit vos , & aícendere vos faciet de ter- 1122

VOCALUIT.

1a ifta ad terram , quam juravit Abraham, 1ífaac, & Jacob.

24. Cumque adjuraffet eos, atque dixiffet: Deus vifitabit

vos: * afportate offa mea vobifcum de loco ifto :

* Exo.

25. Mortuus eft, expletis centum decem vitae fuse annis : tj.19-

nt eum

gro n

2

]of.

EX conditus aromatibus , repofitus eft in loculo in ]EI.Jg)prItgoE( I

& 2432

iambl*e..

ys füi5

C(Q). Cap. L. in.ed. Szxt. continet 43. wers, E$ ex toto boc libro fatis f'"perque con[lat , i

edit, Sixtina plane diver[zm effe verfuum difpofitionem.

(nentes «

recundarentur , aliquem infontem,

20. Vos cagitafis. ) Sed quia homi-

fortaffe Beniamin, miferunt.

ne5, nequiviflis perficere.

:,nobiS

uia Dei velle efficax

Pater.) Midentur mentiri hic fra-

Deus vertit.)

tres Tofegh, & nomine patris abufi ;

eft, de fa&o convertit.

nam Jacob de [ofeph clementia, &

21, Blande, &5 lemiter.) Ylebr. fecu-

nobl'sg

manfuetudine certum nihil fuüper hac

ius eff ad cor corum , apte ad eos con-

re illi mandaverat.

folandos.

4 Atd

17. Servis Dei patris tui.) Quieidem

22. F quoque Machir. ) Enauage,

f m

Deo fervimus;cui & patertuus fervivit.

filium ; nam Machir unum tantum

Fievit Tofeph.) Dolens fratres adeo

:8,p

filium fuüfcepit.

jt 07

folieitos ejus voluntati , & fincere

Nati funt im gemibus. ) Quuafi dicat,

reconciliationi diffidere.

Jofeph filium , quem Machir genuit,

I9. Num Dei po[fumus refiffere volunta-

mox ut natus eft, fibi in filium ado-

3Ppl*0-

quril

ti.) Mebr. zuwm. Deus ego fum ? fcilicet

ptavit, ideoque in genibus fuis eum

ut qu£ ille in bonum veftrum difpo-

Ilatuit,& excepit,ut fecit Rachel c.30 3.

fut, ego queam in perniciem con-

24 d/portate o[fa mea.) Ut cum patre,

c]pw:i*

v&rtere.

avo, &abavo fepelhar in Chanaan.

Pü ye-

iE

?^

I

9

LIBRI EXODI!I

g. o

LIBER EXODL

bat Jofe

o H

HEBRAICE VEEILE!

Tulns,

1o. V

SEMOTH.

cetur: (

f

CAPUTE PRIMUM;

Ir. P

£0$ of

ANomiaa filiorum J/rael, qui ZEgyptum ingre[fi Junt ; quorum mul-

Taofi,

ziplicationem novous Pbarao fruflra impedire nititur onerum impo-

Rstufissnesee

Jfitióne , mafculorum cede ,. ac fubmer[ione : de obfletricum

Insleut

mg'/är(zfionp 4 ö) earum a Deo pramiatione.

habitban

I.

brgis con

taimo d

*Gen.

I£c funt norhina filiorum Ifrael, qui ingreffi fant in JE-

0. Qjit

annis r

46* 9-

gyptum cum Jacob : finguli.cum domibus fuis introierunt,

Rümeur

rel

l

2. Ruben, Simeon, Levi, Judas,

Bortroj

3. Iffachar, Zabulon, & Benjamin,

4. Dan, & Nephtaliy Gad, & Afer.

f r

appd]

5. Erant igitur omnes animase eorum, qui egreffi funt de fe-

more Jacob, feptuaginta: Jofeph autem 1n /gypto erat.

T

U

€r'ttg

6.

Q

j

tione 1lla, (1)

2uo mortuo , &univerfis fratribus ejus, omhigue cogna-

1651

* AG

I0. J

7. * Filii Ifrael creverunt, & quafi germinantes multiplica-

Hebïæ?

7* 17.

8

ti funt, ac roborati nimis, impleverunt terram.

-

&m, l;

Capit

le nj

(1) illa zz eZ. Sixt. iegitur fua.

p

Um. domibus fuis.) Ydeftfihis, &

3- dnima eorum, qui egreff. funt de fe-

O

nepocibus.

more Jacob , fiptuaginta.) Quomodo

7i, l

cllicet:

C

2. Ruben, Simton. 6 Ben-

hoc intelligendum fit vide in notis ad

pore Tj

jamin.) INon eft ifle ordo na-

Gen. cap. 46. n. 26. & 27.

tivitatis ; fic enim Benjamin deberet

6. Omnique cognationt. ) Mlortuis il-

)US;[

effe ultimus, fed eft ordo coniugalis

lis feptuaginta, qui cum Jacob ingref-

& ml,

thori.

lm

Primi enim fex prime uxoris

fi fueránt 7ZEgyptum.

&

&

acob, id eft Liz, funt filii

" Septi-

7. Quaft germinantes. ) In. Hebrao

mus id eft Benjamin , etit filius fecun-

eft vox, qua fignificat eructare, ebul-

&ü

de uxoris, ideft Rachelis : duo fe-

lire in morem pifcium , aut ranarum;

Qque lol

Dols

quentes funt tertiz uxoris , id eít an-

quorum mira eft multiplicatio.

Üpibus

cille Bale: duo ultimi íunt filii quar-

Roborati nimis.) AuQi multitudine,

te, nempe Zeïphæ.

lijj,

un3 exercitus, aut populi eft robur.

CATDUT

193

8. Surrexit interea rex novus füper /Egyptum : qui ig'nora-

z

bat Jofeph.

9. Et ait ad populum fuum: Ecce, populhs filiorum Ifrael

multus, & fortior nobis eft.

LE

1o. Venite, fapienter opprimamus eum , ne forte multipli-

cetur: & fi ingruerit contra nos bellum, addatur inimicis no-

Ítris, expugnatifque nobis egrediatur de terra.

1r. Prepofuit itaque eis magiftros operum , ut affligerent

eos oneribus : zedificaveruntque urbes tabernaculorum Pha-

uml«

raoni, Phitom, & Rameffes.

i imi-

.

I2. Qu'an-

7

Impleverunt terram. ) Geffen , inqua

habitabant.

Pharaonem patrandis, quz in magnam

'Tanta fecunditas He-

Dei gloriam cedebant, viam muniret,

brais contigit Dei beneficio ; neque

Ne forte multiplicetur , €$e.) "Vres fue-

tamen eft adfcribenda miraculo : quia

runt caufz, propter quas Hebraos af-

7o. Ccapita per continuasgenerationes

fligere flatuerunt , metus, invidia,

nE

annis 215. immenfum propemodum

odium.

Metus , ne data occafione

J

erunt

numerum producunt.

Vide

hujus

fe hoftibus adjungerent : Invidia, quod

rei accuratam fupputationem apud

tantum foboles crefceret: odium, pro-

Bonfrerium noflrum , hoc loco.

pter relieionis diverfitatem.

8. Rex zovws.) Hlunc Ámenophin

Egrediatur.) Ex hoc colligitur hanc

appellat Perer. "Porniellus, & ahii.

apud /Egyptios famam fuiífe vaga-

tdefe

Qui igmorabat, mom moverat Toftph.)

tam, quod EHebrzi ad terram Cha-

naan eílent reverfuri.

i

Chaldzus vertit : qui mom férvabat de-

C0

9f«

ereta. Tofeph , fed novas leges, óc mo-

Y1. Mag:ffros operum.) Vxactores tri-

es inducebat.

butorum, non pecuniz, fedlaterum.

IO. Pegite, fapienter opprzmamus eum.)

Cogebantur ergo formare lateres, ut

iphCä-

Hebrea habent : J4gite , fapiemus iw

patet num. r4. urbes , & pyramides

)

enm. LoXX. . Callide agamus. contra. eos.

&dificare. INilum per foilas in pra-

Copit Flebrzorum afflidio paulo an-

ta, & agros derivare.

Populus otio

te nativitatem Mofis, & 9o. annos

abundans , & bene habitus lafcivire

plus minus duravit.

Hincforori Mo-

folet.

Huic malo mos fuit Principi-

fis nomen factum, ut diceretur Ma-

bus, &. Ducibus in bello non necef.

" j,///

ria, hoc eft amaritudo ; propter eam

faria opera militibus injungere.

ymodo

feilicet amaritudinem , quam eo tem-

JEdifecaruerunt que urbes tabæ7n40ul0rum,)

( ad

Chaldaus vertit :

pore Ilebreorum gens experiebatur.

Urbes thefaurorum-

Deus autem dure permifit Hebraeos

LXX. Urbes muzitas.

Vox Hebraica

tuis 1l

afüigi, quia aliqui eorum in idolola-

videtur fienificare granaria, apothe-

triam lapfi, quod docet Ezech

em2t

^

8.

mgrö

s

Y

cas, repofitoria , in quibus fcilicetan-

& deinde ut averfarentur 4

ptum ,

non4a, aut Opes reg1c reponerentur.

ebrao

& de terra promiífa copgitarent , at-

Phitom, E$ Rameffes. ) Cuuas du& ute

ebul«

que tot laboribus. preffi jufto . titulo

bes erant in regni limitibus.

jarürt

fpoliare poffent /Egyptios, &eorum

12- Quantoque opprimebant eo$4 fanto

opibus ditari , & ut prodigiis contra

magis gultiplicabantur. ) Quod divina

Hiibl. cum Com. Mezoch. T. L.

ud'nef

bt

194

LEFBRIEXODI

12. Quantoq

mulietc

né opprimebant eos, tanto magis multipliea-

bantur, & crefcebant.

quam y

13. Oderantque filios Ifrael £gyptii, & affligebant illuden-

v E

tes eis.

conlort

14. Atque ad amaritudinem perducebant vitam eorum ope-

1

ribus duris luti, & lateris

domos

, omrnique famulatu , quo in terroe

operibus premebantur.

22 ]

1$. Dixit autem rex ZEgypti obftetricibus Hebrsaorum:

4

qud n

quarum una vocabatur Sephora, altera Phua.

qud

I6. Praecipienseis:

uandoobftetricabitis Hebreeas, & par-

tus tempus advenerit: fi mafculus fuerit, interficite eum : fi

foemina, refervate,

17. ''imuerunt autem obftetrices Deum , & non fecerunt

M

juxta preeceptum regis /£gypti; fed confervabant mares.

iij

18. Quibusaccerfitis ad fe, rexait: Quidnam efthoc, quod

[

facere voluiftis, ut pueros fervaretis?

19. Quae refponderunt: Non funt Hebrzeze ficut IEgyptiae

mulie-

virtute accidifTe affirmat.

x.E(

D. Aug. lib.'

veniamus ad eas ) Llebreas fcilicet )

19. de civit. c. &.

pariunt 5 hinc Jaudabilior fujt earum

1 (

13. Oderantque

pietas.

iNontantum tim

fiHos Iffael JEgyptii.)

fs

ebant , fed etiam ode-

16. Et partus tempus advenerit. ) Cum

rant, quod ipfum affirmat David , in

videritis fuper t»33N. obzaiz.

Ett

ts

: 104. 2$. Convertzt cor eo

TUSRb . uf

autem O£zaim , val fella parturientis,

edérent. populum ejus.

Walb

Et.4

Mi

]

vel fignificat uteri cardines , & fen-

ff'igebant | illudentes eis. ) Hebr.

fuseft , cum effundunt fetum He-

Antyr:

& f

"vrre fecerunt filios IfPael im. duritia.

brez, fi mafculum efIe animadverte-

dumw

San

€ eorum dura conditio , quibus,

ritis, comprimendo aut Ilrangulando

Itpo

cum opprimantur, etiam illuditur.

& def

Occidite. Vult occidimares; quia fc-

I4. Omnique famulatu , quo i terre

mine imbelles, & his abuti volebant

&illu

operibus premebantur.) Hebr.eft: 4ma-

ad libidinem, quia formofz.

&

rifcarunt -itam corum im fervitute dura

17. Timuerunt Deum.) llebraice eft

H iZS 'nni;

i2 luto , &5 in lateribus , 65 im ommi fer-

vox Elohim, timuerunt Judicem.

h riuj

"viiute zn A4gro , m 0ni OPETE 607'"7/1,

19. Obffetricandi babent féientiam. )

Ml

quibus operati Jént im eis im duritía 3 :X

Hebraice eft mynm elaiot , quod vi-

Vàtün;

quo colligi poteft Hebraos per A

vaces, velvivicantes fignificavit. Sen-

Putà

gyptum diftributos, & glebz , rufti-

fus elt : ipfe fünt folertes , vivaci,

Oüxci[

cifque operibus , q

ug dure ab il;is exi-

& fagaci ingenio ; ideoque obfletri-

Qtod

gebantur , addi&tos.

candi habent fcientiam.

Vel, ipfe

lj. Dixit autem. Rex ^ Agypti abfietæ-i—

vivaces, & vegete funt, &antequam

ao .

M.

eibus Hfäræomm.) Hs obfítetrices /E-

obfletrix adfit ,. feetum edunt vividum,

li

gyptig fuerunt , quod ipfe fatis in-

& validum: Vel: ipfe funt vivifica-

f

dicant, cum refpondent

Nonfunt

trices , fcientes fcilicet partum vivum

€3 v

MHebree ficut. JEgyptia mulieres , priufquam

educere.

l

Nec difplicet quorumdam

Q

CiAPUT

B.

I9$

ultiplit

mulieres: ipfae enim obftetricandi habent fcientiam

? & priuf-

quam veniamus ad eas, pariunt.

- Jlluden.

20. Bene ergo fecit Deus obftetricibus: & crevit populus,

confortatuíque eft nimis.

m ope

21. Et quiatimuerunt obftetrices Deum , sedificavit eis

omos.

in (errg

22. Praecepit ergo Pharao omni populo fuo, dicens: Auid-

&TUIT ;

quid mafculini fexus natum fuerit, in flumen projicite: quid-

quid foeminini, refervate.

, &par-

eum : f

CAPUT H

'ecetünt

Mowyfes aquis expofitus , &? inde extraGus , ac a matre fua nutri-

[2

