five de oblationibus , quibus .licitum

lebant Deos , horum ritus imitati funt

eft vefci laicis.

INam hoftiis pro pec-

cato votivis , & holocauflis vefci non

judai, cum in idololatriam lapfi.

. Nemina eorzm.) Ut ne memoria

poterant laici, ut patet num. I9. 9.

quidem idolorum relinquatur , fed pe-

& 15.

Vel etiam hic fermo eft de

nitus aboleatur.

Itraelitarum more, qui folebant iniis

Non facictis ita Domino IDeoveffro.)

folemnitatibus, quibus Jerofolymam,

TNon imitabimini hos idololatras: le-

vel ad locum tabernaculi convenie-

bant , ter fcilicetin anno , agitarecon-

gimus tamen fanctos viros nonnullos,

ut Samuelem in excelfis immolaífz ,

vivia, & epulas in urbe, in qua erat

hàud dubie peculiari Dei difpenfatione.

templum, vel tabernaculum, & hoc

S. Ut ponat aomen fium . frbi.) 'Ta-

erat comedere, l&tari, aut epulari co-

ram Domino.

N

bernaculi, vel templilocum intelligit.

N

6. Primitias

manuum

velhrarum, )

In cuntlis, ad qua miferstis manum.

9

Primitias frugum, quas manibus,

Quz fcilicet labore veftro vobis pa-

labore veftro mefluiflis.

raveritis, in his letabimini, epuland

ex iis coram Domino.

i

Vota.) Oblationes ex voto.

1

Boum, 6 ovimg.) Sub ovibus,

i

t

. Sueguli quod fibi rettum videtur.)

alias frequenter, capras intellipe; vox

Non enim fervabant llebrei ca&re-

enim Hebrza ad utramque fpeciem

monialia hec precepta in deferto.

communis elt.

'

584

LIBRI DEUTERONOMII

11. In loco; quem elegerit Dominus Deus vefler, ut fit no-

men ejus in eo : illuc omnia, quse praecipio, conferetis, ho-

locaufta, & hoftias, ac decimas, & primitias manuum veftra-

rum: & quidquid preecipuum eft in muneribus, quase vovi-

ftis Domino.

12. Ibi epulabimini coram Domino Deo veftro, vos, & filii,

ac filise veftrae, famuli, & famulae, atque Levites, qui in ur-

bibus veftris commorantur : ne

& poffeffionem inter vos.

que enim habet aliam partem,

13. Cave, ne offeras holocaufta tua in omni loco,

quem vi-

deris.

. 14. Sed in eo, quem elegerit Dominus, in una tribuum tua-

rum offeres hoftias, & facies, quzecumque praecipio tibi :

15. Sin autem comedere volueris,. & te efus carnium de-

le&averit, occide, & comede juxta benedi&tionem Domini Dei

tui, quam dedit tibi in urbibus tuis: five immundum fuerit,

oc eft, maculatum, & debile: five mundum, hoc eft, inte-

grum, & fine macula,

apream, &

cervum, comedes,

quod offerri hcet,; fieutc

16.:Absque

XX. L leco, 6c.) Vel hec conjun-

Neque enim alambabetpartem , & $)

genda cum verficulo precedenti , hoc

Quia feilicet agros, & vineas non

miodo: Aabitabitis iv loco, E$c. & fen-

funt fortiti in partitione terra.

fuserit: habitabitis fecureinloco, ubi

13. Heleaufla tu4.) Sub holocau-

erit tabernaculum , quando ter in an-

flis intelligit etiam catera genera ho-

no ad illud omnis Ífrael , juxta prz-

fliarum.

ceptum meum , confluet , non me-

lz. omni loco ,. quem 'videris.) Übi-

tuentes ne hoftes fines veftros: inva-

cumque vifum fuerit, nuilo habito

dant. Vel, zz loeco, €&$c. initium. eft

loci dele&u, fitne is, in quo Deus

periodi, & fenfüus erit , quem exhibet

offerri facrificia vult, an non.

textus Hebreus , Chald. & LXX. apud

15. Sà autem comcedere

volueris ;

quos hec fententia ita effertur: £

&c. ) Non immolando Deo, fed co-

erit locus , quem elegerit Domiaus Deus

meftione communi, & profana.

veffer, ur babitare faciat nomen fumm

Comede juxta bemeditlionem | Domini

$62 , Huc afferetis omnia, Gfc.

Dei tu;,) Comede de illis, que bene-

Prinmiiias mauuum vefkrarum. Aqui-

fice, & largiter dederit tibi Deus.

12 , Symmachus, "Theodotion, fpozza-

Vel, juxta opes, & facultates tuas.

Jeas oblationes , 3nterpretantur.

Sive immundum feeist , boc eff , maca-

19. Coram Domizo.) Mel coram ta-

latum. ) Maculatum , id eft , man.

be:naculo : aut templo: vel in urbe, in

cum; opponitur enim intecgro , verbi

u2 erit tabernaculum, aut templum.

gratia, fi fuerit ceecum, claudum,

4t4u€ Lcvitas. ) lnvitans ad epulas

mutilum ; hg enim funt macule v?

tuas Levitas , ut etiam pupillos, vi-

Cimarum , ut patet L,evit. 22. 29.

duas, advenas, ut dicitur infra cap.

S/cut caprtage , $ cervum comzedes, )

A6. num. 1I. & 14

S$:nfus eft : comedes que Domino

CAP UT L

585

)

16. Absque efu dumtaxat fanguinis, quem fuper terram

quafi aquam effundes.

17. Non poteris comedere in oppidis tuis decimam frumen-

ï;

ti, & vini, & olei tui, primogenita armentorum , & pecorum,

& omnia, quae voveris, & fponte offerre volueris, & primitias

manuum tuarum,

18. Sed coram Domino Deo tuo comedes ea, in.loco, quem

elegerit Dominus Deus tuus, tu, & filius tuus, & filia tua, &

fervus, & famula, atque Levites, qui manet in urbibus tuis:

& laetaberis, & reficieris coram Domino Deo tuo, in cun&tis,

ad quae extenderis manum tuam.

19. Cave, ne derelinquas Levitem in omni tempore, quo

Y

veríaris in terra.

20.* Quando dilataverit Dominus Deus tuus terminos tuos,*Gen,

ficut 23.14.

imraolari poflunt , v. g. oves & bo-

ut colligi poteft cap. I4. infra num-

ves , quamvis fint mance, qu& pro-

23. ex quo fiebat, ut etiam horum

pter hunc defe&um .non funt apta fa-

primogenitorum portio aliqua ad fa-

crificio : ficut capream , & cervum po-

cerdotes perveniret,

tes comedere , que tamenanimalia fa-

Er omnia qua voveris.) Ut v. g. fi

crificare non licet.

quis voviffet vitulum in harum epu-

16. Super terram quaff aquam effun-

larum ufum ; nam fi abfolute Deo

des.

Quafi rem profanam , cujufmo-

voviffet , facerdotibus cedebamt , ut

die

!

aqua, & nullo ritu facro.

patet ex num. I8. Iq. & ibi notavi.

I7. Nonm poteris comedere im oppidis

Er primitias manuum tuarum.) For-

1uis decimam jrumsenti , Gc.) D. Hie-

taffe accipi poteít de primitus frü-

ron. in Ezech. cap. 45. cum verba fe-

&uum, qui ex nova arbore, quarto

ciffet de decimis, quz Levitis daban-

a plantatione auno colligebantur , qua

tur, & de decimarum decimis ; ' quas

de re mentio fit Levit. I9. 24. quos

urepoxTa; appellari dicit, de deci-

frudus Deo fuiffe confevrandos , &

mis, de quibus hic eft fermo, ita fcri-

in his folemnibnus epulis confumen-

bit.

Erant quoque &5 lia decima , quas

dos tradit Jofephus 1. 4. antiq. cap. g.

unu[aui[que de popula Iael, im [gisbor-

Dicuntur primitie manuum, id eft,

reis jeparabat, t comederet. eas, eum

primitie laboris manuum , qui labor

aret ad temploam imourte Terufalem , €$

impenditur in ferendis arboribus, &c,

p veflibulo templ: , Ef Sacerdotes , dc Le-

v.tas imuitarent ad cogvivia.

19- In cuntiit ;ad qua extenderis ma-

numn.) In omnibus bonis & facultati-

P;imogenita armentorumm & pecorzm.)

bus tuis.

INon mafcula , qua integra facerdoti-

bus cedebant, ut patet INum. I8. I7.

20. Dilatavertt , . termimos tuos, 68 )

fed generis foeminei, qua licet Deo

Sermo eft de dilatatione Abrahz pro-

peculiari confecratione non dedicaren-

mifla Gen. i5. I8. ufque ad flumen

tur, abfumebantur tamen more paci-

Euphratem , qu& vitio Ifraclitarum

ficorum , illa immolando, & in facris

fa&a non eft, nifi imperfecte fub Da-

illis epulis Jerofolymis confumendo,

vide, & Salomone.

Bibl. cum Com. Megoch, Toms I,

€ee

Er

n

«t

II

I)

RT

DEUTÉRONOMII

Exod.ficut locutus eft tibi, & volueris

vefci carnibus; quas defide-

3424 rat anima tua:

iutra

I9. 8.

21. Locus àutem,

quem e'lecr

]

[e]

erit Dominus

Deus tuus, ut fit

nomen ejus ibi, fi procul fuerit,

occides de armentis, & pe-

Coribus, quce habueris, ficut pr

eccepi tibi, & comedes in op-

pidis tuis, ut tibi placet.

22. Sicut comeditur caprea, & Cervus, ita vefceris eis : &

mundus, & immundus in commune vefcentur.

23. Hoc folum cave, ne fanguinem comedas: fanguis enim

eorum pro anima eft, & idcirco non debes animam comedere

cumrcarnibus:

24. Sed fuper terram fundes quafi

aquam:

2:. Ut bene fit tibi, & filiis tuis poft te,

cum feceris, quod

placet in confpettu Domini.

26. Quze autem fan£tificaveris, & voveris Domino, tolles,

& venies ad locum, quem clegerit Dominus.

27. Et offeres oblationes tuas carnem, & fanguinem fuper

altare Domini Dei tui, fanguinem hoftiarum fundes in altari:

carnibus autem ipfe vefceris.

28. Obfer:

Ol. Leces aurtez , quem eleger;z Do-

Mpondus , 65 imäzndz: i;; COUmmaume ve-

minis , 6c.) INon quod ii, qui Jero-

folymis v. g. habitabant, folerent,

fceniur.) Intellige de immundo legali

immunditia minore ; hzc enim con-

ut aliqui putant, oves, boves, &ca-

tagione non communicabatur , non

pras, quas domi erant comefluri, ad

autem de majore immunditia, cujut-

facerdotes jugulandas adducere, etiam

'modi immundi erant , qui cadaver te-

fi ad hoc nontenerentur , ideoqueab-

tigiffent , feminiflui, men(truatz , 1e-

fentibus indulgeatur , ut propter di-

profi, puerperz ; quamvis enim hi

flantiam locorum hoc non fervent.

has carnes comedere poffent, non ta-

Sed quod iu. publico feflo, & epulo

men in communi, ne alios inficerent,

ea animalia, qua vel profana macta-

nifi omnes pari immunditia immundi

tione poterant occidere, vel facra per

effent , ut fiebat cum tota un1 familia

facerdotes illa immolando frequenter

erat ob cadaver hominis polluta.

facra occiderent ; ideo moneét, ne ir-

religionis condemnarent, qui longe a

. Sangseis entm ilorum p;a Ana

templo diffiti erant, eos, fi fecus face-

eff

,2)3

Vide di&a Genef. 9. 4.

rent, & communi , profanaque jugu-

latione conficerent.

26. Qua autem fantliffeeveris E$. s.

Q2. S;cut. comedztur , £$c. ) Poterat

veris Domino. ) Quz femel Deo ex

enim efTe major ratio dubitandi, an

precepto, vel obligatione voti con-

carnibus animalium , que Deo immo-

fecraveris, ac fe

pofueris in facras epu-

lari poterant, licitum effet vefci, quam

Jas confumend

an caprea, & cervo.

a, cujufmodi erant ea,

de quibus didum clt num. r7.-

a

CAPU T« XII. & XIIL.

587-

a8. Obferva, & audi omnia, quae ego przecipio tibi, ut be-

ne fittibi, & filiis tuis poft te in fempiternum, cum feceris,

quod bonum eft, & placitum in confpe&tu Domini Dci tui.

29.* Quando difperdiderit Dominus Deus tuus ante faciem

*Infr.

tuam gentes, ad quas ingredieris poffidendas, & poffederis

lo. F.

eas , atque habitaveris in terra earum :

30. Cave, ne imiteris eas, poftquam te fuerint introeunte

fubverfa, & requiras caeremonias earum, dicens: Sicut co-

luerunt gentes iftze deos fuos, ita & ego colam,

4r. Non facies fimiliter Domino Deo tuo. Omnes enim

abominationes, quas ayerfatur Dominus, fecerunt diis fuis

offerentes filios, & filias, & comburentes igni.

32. Quod praecipio tibi, hoc tantum facito Domino: nec

addas quidquam, nec minuas.

Q APU T XIL.

Pfeudspropheta a. Deo avvertens occidi debet , quantumvis propin-

quus fit , xoel amicus , imo & urbs vaflari funditus, Cujus

babitatores id f'acere conati fuerint,

1. QI furrexerit in medio tui prophetes, aut qui fomnium

vidiffe fe dicat, & preedixerit fignum, atque portentum,

- 2. Et evenerit , quod locutus eft, & dixerit tibi: Eamus, &

fequsmur deos alienos, quos ignoras , & ferviamus eis:

4. Non audies verba prophetae illius, aut fomniatoris: quia

tent:t vos Dominus Deus vetter, ut palam fiat utrum diligatis

eum an non, in toto corde, & iu tota anima veftra

4. Dominum Deum veftrum fequimini, & ipfum timete, &

mandata illius cuftodite, & audite vocem ejus : ipfi fervietis,

& ipfi adhaerebicis,

s. Propheta autem ille aut fi&or fomniorum interficietur :

quia locutus eft; ut vos averteret a Domino Deo veflro, qui

Eeee 5

eduxit

3L. Ojä;-crztesflia:, & filias. ) Vide

Q. Quos ignoras. j Quos ha&enus

non coluifti, nec pro diis habuifti.

Lev. cap. Ig. num. 2I.

50 Nec addas quidquam, nec IRIAS.)

9. Tentar. ) Tentari permittit,

NVide di&a cap. 4. num. 2.

U* palam fíar.) Ylebr. ad fezendum ,

quod verti poteft , zz (czzz , velzzfeia-

I-P

Rophetes.) Falfus propheta , qui

?4r,utíciat, quia Deus ad modum

fe pro vero venditat.

Vel pro-

pheta verus, fi fubverfus 3pfe, alios

tentantis, & explorantis feu fcire vo-

fubvertere conaretur.

jentis fe gerit.

888

LTIBR!

DEUTERONOMII

eduxit vos de terra /Egypti, & redemit vos de domo fervitu-

tis: ut errare te faceret de via, quam tibi praecepit Dominus

Deus tuus: & auferes malum de medio tul.

6. Si tibi voluerit perfuadere frater tuus filius matris tuze,

93D CT TEEST T r

aut filius tuus, aut filia, five uxor, quze eft in finu tuo, aut

amicus, quem diligis ut animam tuam, clam dicens: Eamus, &

ferviamus diis alienis, quos ignoras tu, & patres tul,

7. Cun&tarum in circuitu gentium ,

funt, ab initio usque ad finem terrse,

quee juxta, vel p?'OCll]

- 8. Non acquieícas ei, nec audias, neque parcat ei oculus

tuus, ut miferearis, & occultes eum,

* Infr.

9. Sed ftatim interficies : * fit primum manus tua füper

eum,

17. 7.

& poftea omnis populus mi:tat manum.

Io. Lapidibus obrutus necabitur : quia voluit te abftrahere

2 Domino Deo tuo, qui eduxit te de terra ZEgy

ptij de domo

fervitutis :

II. Ut omnis Tfrael audiens timeat

; & nequaquam ultra fa-

ciat quippiam hujus rei fimile.

12. Si audieris in una urbium tuarum, quas Dominus Deus

tuus dabit tibi ad habitandum, dicentes aliquos :

I3. Egreffi funt filii Belial de medio tui, & averterunt ha-

bitatores urbis fuze, atque dixerunt: Eamus, & ferviamus diis

alienis , quos ignoratis:

I4. Quaere folicite, & diligenter rei veritate perfpe&ta fi

inveneris certum effe, quod dicitur, & abominationem hanc

operé perpetratam,

?

á

I$. Statim percuties habitatores urbis illius in ore gladii, &

delebis eam, ac omnia, quae in illa funt, usque ad pecora.

16. Ouid-

5. Dé viz.) De ritu vivendi & fer-

viendi Deo.

I3. EJZ Bcd4l. ) Homines impii,

facinorofi , diabolici, quafi viriabfque

6. Frater zuus frlius malristus. ) Ad-

jugo a *53 &eZi, & 53y £o/, abfque ju-

ditur hoc ad diflin&ionem cujuslibet

go, vel, quod idem eft, ex/eges, pra-

Judei, qui frattes vocabantur ; quia.

waricatores , fümme impi.

Sumitur

€x eodem populo, & communi pa-

nomen Belial aliquando in S-riptura

triarcharum ftirpe oriundi.

pro diabolo, Sic, 2. Rey. 21. 13. ver-

Q« Sratin zntezficies. ) INon privata

tit D. Hieron. ubi pro filii Behal,

authoritate , fed crimen ad judices de-

dixit £; djabolr.

ferendo.

I4- -dbominattonez banc.) Criminis

idololatria.

$;b primüm manus tua fuper emm. )

Lapidationem exordiens, ut przcipi-

IS. Sharzm pereuties.) Senioribus fci-

tur infra cap. 17. 7

licet , & in primis fupremo Pontifice

D

n

CAPUT

XHI. & XIV.

589

16. Quidquid etiam fupelle&ilis fuerit, congregabis in me-

.

dio platearum ejus,

& cum ipfa civitate füccendes, ita ut uni-

vería confumas D

omino Deo tuo, & fit tumulus fempiternus:

non aedificabitur amplius,

illo anathemate quidquam in manü

7. Et non adhzerebit de

tua, ut avertatur Dominus ab ira furoris fui, & mifereatur tui

multiplicetq

ue te, ficut juravit patribus tuis,

18. Quando audieris vocem Dom

ini Dei tui, cuftodiens

omnia praecepta ejus, quze ego prsecipio tibi hodie, ut facias,

quod placitum eft in confpe&u Domini Dei tui.

z

CAPUT .XIV.

Gentium ritus fuper mortuo fugiendus : animalium mundorum , €?

immuudorum difiretio : & decimas fe

Joloendas.

v TMlii eftote Domini Dei veftri: non vos incidetis. nec fa-

cietis calvitium fuper mortuo :

9)

-^

fan&tus es Domino Deo tno: & t

e*S$up

.*Quoniam populus

elegit, ut fis ei 1n populum

Ini-

pgculiarem de cun&tis gentibus,

6.18-

quae funt fuper terram.

3.* Ne comedatis, quae immunda funt.

*Lev.

4. Hoc eft animal, quod comedere debetis , bovem , & 1. 4.

-

ovem, & capram,

s. Cervum, & capream, bubalum , trageïaphum,lpygargum,

orygem , camelopardalum.

6. Omne

Eeog

fententiam |anathematis ferente : ad

Calvitium faper mariuo.)) Vide di&a

Levit. 19 17. hic in Hebrao eft:. Noz

hanc enim pertinet precedens illa ve-

ritatis inquifitio.

ponttis. calvitinm inter oculos veffros ad

16.. Sit tumulas fempiteruas.) INun-

mortuum , anterioremi feilicet. capitis

quam ea civitas rezdificetur.

partem pilis nudando, tondendo, aut

radéndo.

I7. Non adbarebit, Gc.) INihil tibi

refervabis.

&. Bsbale. ) klebrga 335rp jac-

muir VXX. fa. Lib. 3. Reg.cap.

IH; eflote Domim: Dei wefri.)

; 23. inter cibos regios Salomonis,

"F

idem his verbis fignificatur,

& venatione apprehenfos bubali nu-

quod alibi, cum dicitur, fzz& effote.

merantur, quod non videtur conve-

quia ego fan&bus fum. Liev. 11.

7

nire bubalis Ítalicis, quos vernacula

alibi.

54. &

lingua appellamus Bz/4/4 Plin. lib. 9.

Nom "vos incidetss.). Nide di&a de

cap. I3. docet bubalos gignere Afri-

hoc Levit. 19. 28.

eam, vituli cervice quadam fimilitu-

D

j

29

LIBRIDEUTERONOMII

6. Omne animal, quod in duas partes findit ungulam, &

ruminat , comedetis.

7. De his autem, quae ruminant, & ungulam non findunt,

comedere non debetis: ut camelum, leporem, choerogryllum :

haec quia ruminant, & non dividunt ungulam,; immundà erunt

vobis.

g. Sus quoque , quoniam dividit ungulam , & non ruminat,

immunda erit, carnibus eorum non veícemini, & cadavera nou

tangetis.

. Haec comedetis ex omnibus, quae morantur in a

quis :

Quae habent pinnulas & fquammas , comedite :

IO. Qu& absque

pinnulis, & fquammis funt, ne comedatis,

quia immunda funt.

1I- Omnes aves mundas comedite,

12. Immundas ne comediátis

-

.

aquilam fcilicet, & gryphem,

& haliceetum,

3. Ixion, & vulturem, ac milvum juxta genus füuum :

I4. Et omne coórvini generis,

15. Et ftruthionem, ac noétuam, & l

arum, atque accipitrem

juxta genus fuum :

16. Herodium, ac cygnum, & ibin,

17. Ac mergulum , porphyrionem, & ny&ticoracem,

18. Onocrotalum, & charadrium, fingula in genere fuo:

upupam quoque, & vefpercilionem.

D

19. Et

dine: Ariüotelä.s bubalum cervo coti-

Camelópardalum. ) Aniþmal eft ca-

jungit, quorum fanguinem negat fpif-

mielum, & pardalim referens: came-

fari, & concrefcere.

Huic confentit

Ium capite, & oblongo aliquantütum

Hefychius, cui 2&34Xog €ft Goexzdioy,

collo: pardalimy, feu pántheram ma-

p«rva caprta.

eularum toto eorpore varietate. Vide

Tragelaphum.) klircocervum, Ani-

Plin. lib. g. cap. 18.

mal corporis forma cervum, corni-

6. Omne animal, quod im duas 74)-

bus & barba hircum referens; dequo

65 ffndit ungulam, 65 rumindt, comt-

videri poteft Plin. lib. 9. cap. 33

det;s.) Cujufmodi fünt decem fpecies

Pygargum.) Capreg genus, damis

duobus verfibus praecedentibus corm-

fimile, de quo Plinius lib.8.cap. 55.

memorate ; fed non dubzum id etiam

Orjygem.) Sic etiam L'XX. Aiii,

pluribus aliis coiipetere,

bovem fylvefirem , five «ram verterunt.

Orygem in caprarum fylveftrium ge-

- Camelum , leporem, charegryllum ,

nere reponit Plin. lib. 9. eap. $3.

€66.) Vide Levit. cap. II. num.4. &

T

Ariftot. lib. 2. de hiftoria animalium

deinceps.

cap. I. & Plin. Hb. 11. cap. 46. biful-

13- Leom. ) E[ft avis ex vulturum

€um, & unicorne hocanima] faciunt.

gmere-

*

1

CAPUT.XIV.

5or

k

19. Et omre quod rertat, & -pennulas habet, immundum

erit, & n6n comedetur.

[T]

20. Omne, quod mundum eft, comedite.

21. Quidquid autem morticinum eft, ne vefcamini ex eo,

1

Peregrino, qui intra por.as tuas eft, da, ut comedat, aut vende .

ei: quia tu populus fanttus Domini Dci tui es. *Non coques *Exo.

hoedum in laCte matris fuze.

23!19.

ü

34.25.

32. Decimam partem feparabis de cun&is fru&ibus tuis,

z

qui nafcuntur in terra per annos fingulos :

23. Et comedes in conípe&tu Domini Dei tui, in loco, quem

elegerit, ut in eo nomen illius invocetur, decimam frumenti

tui, & vini, & olei, & primogenita de armgntis, & ovibus

tuis ; ut difcas timere Dominum Deum tuum]jomni tempore.

24. Cum autem longior fuerit via. & locus, quem elegerit

?

Dominus Deus tuus, tibique benedixerit ; nec potueris ad

eum h

CL N

ooo

cunéta portare,

z

25. Vendes omnia, & in pretium rediges, portabisque manu

tua, & proficifceris ad locum, quem elegerit Dominus Deus

n

tuus.

five

26. Et emes ex eadem pecunia quidquid tibi placuerit

ex armentis, five ex ovibus, vinum quoque, & ficeram, &

omne , quod defiderat anima tüa : & comedes coram Domino

Deo tuo, & epulaberis tu, & domus tuai

27, Et

OI. Quidauid aurem moa. ticinum eff, )

tülos pertinere videtur propter ratio-

De mundis fcilicet animalibus

nam

nis paritatem.

de immundis nihil erat opus pr£cipe-

22. Dectmam partem, 6c. ) Videdi-

re

Vide LevitIr. 39.

feq. Por-

&a füpra cap. I2. num. 17-

ro füb morticinis intellige etiam ea ,

24. Primogeuita.) Midedidaeodem

quz cafualiquo, vel lapfu, vel fuffo-

cap. 12. num. 17.

catione in aquis, autaliter necaban-

24. Tiäiqwe /veizedixa;'it.) Annuis pro-

tur.

ventibus locupletaverit , ut proinde

Peregrimo .

da, mt comedar.)

cumulus bonorum in fandam civita-

Gentili in Gentilifmo manenti, qui

tem deferendus excrefcat.

egibus Judaicis de cibis mundis, aut

Q6. Srve ex armentis.) Hoc eft; e

immundis non tenetur.

bobus ;

ex his enim folis armenta

Quis t goym us fantlus, &6c. ) Cuem

confabantur eorum , qu& immolari,

nihil indecens facere convenit

hoc

& edi poffent: & in Hebrao diferte

autem ex legis prafcripto indecens,

bos exprimitur.

& illicitum eft.

Séve ex evibnus. ) Sub quibus & ca-

Nom coques bedum in lacle , E$c.) Vi-

pras intellige.

de de hoc Exod. 23. 19.

Quod de

Siceram. ) De ficera di&um eft Le-

vit. IO. 9

hcedo dicitur ; ad agnos etiam & vi-

ï( ;

LIDRI DEUTERONOMII

592

27. Et Levi.es, qui intra portas tuas eft ; cave, ne derilin-

quas eum , quia non habet aliam par:em in poffeiione tua.

28. Anno tertio feparabis aliam de-:imam ex omnibüs, qua

nafcuntur tibi eo tempore, & repones intra januas tuas.

29. Venietque Levites, qui aliam non habet partem , nec

poffeffionem tecum, & peregrinus, ac pupillus, & vidua, qui

intra portas tuas funt, & comedent, & faturabuntur, ut bene-

dicat tibi Dominus Deus tuus in cunétis operibus manuum

tuarum , quae feceris.

DAMTUL XV.

Lex remi[fronis fcptimi anni in quos exerceatur : de fervo Hebreeo,

qui oluerit manumitti : de primogenitis Domino Janclificaudis,

€? comedendis.

ptimo anno facies remitfionem,

L SE

2. Quae hoc ordine celebrabitur. Cui debetur aliquid

ab amico , vel proximo, ac fraire fuo : repetere non poterit,

quia annus remiffionis eft Domint.

4. A peregrino, & advena exiges: civem, & propinquum

*

repetendi non habebis poteftatem..

4. Et omnino indigens, & mendicus non erit inter vos: ut

benedicat tibi Dominus Deus tuus, in terra, quam traditurus

eft tibi in poffeffionem.

5. $1

97. Levites , qui sutra porkas £gas

tantum Judai. Porro debitum intel-

cf.) Qui in urbe tua habitat.

lige ex mutuo, aut vendito, non au-

29. Mnuno tcrtio.) LXX. uera Téu

tem ex commodato, quia hoc proprie

i74, poft tres annos, ultimo anno e

non eft debitum, fed alienum : five

tribus.

res ad. alium fpectans.

^

Alizm decim.m, 6$c.) Hc decima

43

4 peregrino , . advena exiges.))

ad templi locum deferenda non erat,

Eiamfi profelytus fit, poteris exigere.

fed in Levitas,& pauperes diftribuenda.

Gvems, &

prapiequam. ) Gente ]u—

9Q. Et comedent, €9 fartsurabuntur.)

daeum.

Hujus decimz nullo modo erat parti-

4. Mendicus mon erit smter -ua.f.-) iNon

ceps is, qui eas e bonis fuis dabat,

eft promiffio, autbenedi&io, fed pra-

ficut erat particeps earum, quas de-

ceptum , ne quem patiantur mendi-

ferebantur ad epulas, quibus intererat

cum , fed illi, aut liberaliter largien-

etiam deferens.

do, aut faltem mutuo dando, ferant

2. B micos "vel proxemo , vel fratre

opem.

Erant quidem aliqui paupe-

f&^. ) Sermo eft de Judao , qui

res, qui privatim degebant, ut patet

genere frater eft, ideoque amicus, &

ex hoc capite num. I T .fed mendici, qui

proximus, profelyti enim anno fepti-

füipem colligerent, nulli, ut etiamnum

ino anon liberabantur fuis debitis, fed

fit in bene ordinatis Rebus publicis.

D

I

*

COBET

4X V

T

593

[|-

. Si tamen audieris vocem Domini Dei tui5 & cuftodieris

univerfa qus juffit, & quse ego hodie pracipio tibi, bene-

dicet tibi, ut pollicitus eft.

6. Foenerabis gentibus multis, & ipfe a nullo accipies mu-

:

tuum.

Dominaberis nationibus plurimis, & tui nemo domi-

ii

nabitur.

d.

7. Siunus de fratribus tuis, qui morantur intra portas civi-

n

tatis tuej in terra quam Dominus Deus tuus daturus eft tibi,

ad pcupertatem venerit : non obdurabis cor tuum, nec con-

trahes manum ,

g. Sed aperies eam pauperi, * & dabis mutuum, quo eum *Matt

5.42.

^]

indigere perfpexeris.

Luce

9. Cave , ne forte fübrepat tibi impia cogitatio, & dicas in

6. 34.

corde tuo: Appropinquat feptimus annus remiffionis, & aver-

tas oculos tuos a paupere fratre tuo, nolens ei, quod poftulat,

mutuum commodare: ne clamet contra te ad Dominum, &

fiat tibi in peccatum,

1o. Sed dabis ei : nec ages quippiam callide in ejus neceffi-

tatibus füblevandis: ut benedicat tibi Dominus Deus tuus in

omni tempore , & in cun&tis, ad quae manum miferis.

. Ir.* Non deerunt pauperes in terra habitationis tuae : idcir- *Matt

co ego przecipio tibl, ut aperias manum fratri tuo egeno, & 26-11.

páuperi, qui tecum verfatur in terra.

12.* Cum tiui vendi:us fuerit frater tuus Hebraeus , aut He- *Exo.

broea, & fex annis fervierit übi;in feptimo anno dimittes eum 21.2.

.

UM i x

liberum.

erem

13. Et quem libertate donaveris, nequaquam vacuum abire Sdecun

.

patieris:

14. Sed dab

is viat'cum de gregibus, & de area,r& torculari

tuo, quibus Dominus Deus tuus benedixerit tibi.

15. Memento, quod & ipfe fervieris in terra ZEgypti, &

liberaverit te Dominus Deus tuus, & idcirco ego nunc prz-

ci»'o tibi.

16. Sirl

5. Ego hedie pracipio. tibi. ) De mü-

Eiat tibi im peccaztm. ) lrafcatur ti-

bi Dominus, & puniat te; peccatum

tuo dando, & obligatione remitten-

da anno feptimo.

ponitur pro pona peccati.

6. Fenerabis.)

Mgtuuxh dabis, qui

IOo. Nen ages quidpiam callide.) Non

abundabis.

dando mutuum metu adventantis fe-

]

9. 4ppropimquat feptimus amus, ) ptimi anni.

Cum remiffio debiti facienda eft.

J49. Ia iepiimo anno dimittes eum li-

Comodare.) Wiutuum dare.

berum.) Vide di&a Exod. 21. 2.

Bibl. cum Com. Menocb. Toyn, I.

-^

€e

VX

594

LIBRI DEUTERONOMII

16. Sin autem dixerit :

Nolo egredi: eo quod diligat te, &

domum tuam, & bene fibi apud te effe fentiat :

17. Affumes fubulam, & perforabis aurem ejus in janua do-

mus tue, & ferviet tibi us

fimiliter facies.

que in aeternum : ancülæ quoque

I8. Non avertas ab eis oculos tuos, quando dimiferis eos

liberos: quoniam jüxta mercedem mercenarii per fex annos

fervivit tibi: ut benedicat tibi Dominus Deus tuus in cun&is

operibus, quae agis.

Ig9. De primogenitis, quze nafcuntur in

arientis; b

bus tuis, quidquid eft fexus mafículini, f.

a

nétificabis Domino

Deo tuo. Non operaberis in primogenito

bovis, & non ton-

debis primogenita ovium.

20. In confpe&tu Domini Dei tui comedes ca per annos (in-

gulos, in loco, quem elegerit Dominus, tu, & domus tua.-

*TLev

22.20

21, *Sin autem habuerit maculam, ve! claudum fuerit , vel

Eccli

coecum , aut in aliqua parte deforme, vel debile, non-immo-

35-14

labitur Domino Deo tuo,

9 7y

A Á

Sed intra portas urbis tuze comedes illud :

tam mundus,

quam immundus fimiliter vefcentur eis, anafi c

aprea, & cervo.

: 23. Hoc folum obfervabis, ut fanguinem eorum ron come-

das , fed effurides in terram quafi aquam.

43 d

-

PUK HREKE EE

CA:

$

16. Sim autem dixerit: Nolo egred; ,

cenarii f-*l

á

avettextus He—bfæ;ls,

€c.) Vide di&ta eodem cap. 2r.n. 6.

in quo

218

0.

Onuiz duplex merces

17. Ancille quoque frzniliter. facies. )

"mercen

3

illi debetur.

Refer hoc ad viaticum , non ad auris

IOo

NL;'// oper.

eri$ in primogenito bo-

perforationem ; quae in ancillis locum

"ULf

Sermo eft de primogenitis. foe-

non habuit, vide Exxod. 2r. 7

Tmminel

eneris ;; nam Joquitur de iis

I8. Nem zvertas ab eis ocufos £H0s. )

primogenitis, de quibus laicus vefci

INon ages dure , aut inhumaniter.

Ononiam juxra merccdem morcemarii

poterat, ut patet ex num. 20. fequen-

ti, primogenita autem mafcula tota

e n férvivit ti5;. ). Servivit tibi fex

erant Dei, & facerdotum , adeo ut

annos non minus, quam mercenarius,

nihil rediret ad eum, qui offerebat;

cujus operam fi conduxiffes , mer-

quemadmodum aliquid redibat cum

cedem numerare debuiffes.

ZEquum

fominei generis primogenita offere-

ergo eft, ut mercedisloco anno fepti-

bantur ritu vicimarum pacificarum.

tico.

mo eum mangumittas cum aliquo via-

22. S$ed zfra portas, 6/c.) Ma&ando

Vel fenfus eft.

Mercenarti

illud alia ma&tatione corfuni, &prof.na.

ad triennium operas fuas locare con-

Tzp? mendus, quam aemundyus.) Quod

fueverunt, ut colligitur ex cap. [6.

locum non haberet, fi animal immo-

líàie num. I4.

£ ergo tibi grave

latüm fuiflet ritu pacificorum ; ex hu-

fit fervum anno feptimo liberum cum

donis dimittere ; fervivit enim tibi

jufmodi enim íacrificio foli mundi

participate poterant. Levit

.7T. 20. &

duplo longiori tempore; quam mer-

feq. & alibi.

2

-

^

*

*

VE

dv

z

595

C AAP U E XVE

JdYes pracipu

z

J

annt folemnitates , deymorum,

H bdomäda;wn *

C Tabernaculorum : de juflis judicibus conflituendis , & de

e

*

carcendo ab occafionibus. idololatrie.

$

r.K YVDferva menfem novarum frugum, & verni .primum tem-

$

oris, ut facras Phafe Domino Deo tuo: quoniam in

ifto menfe eduxit te Dominus Deus tuus de /Egypto no£te.

2. Iimmolabisque Phafe Domino Deo tuo de ovibus, & de

bobus, in loco, quem elegerit Dominus Deus tuus, ut habitet

nomen ejus ibi.

J

3. Non comedes in eo panem fermentatum : Septem diebus

comedes absque fermento, affli&tionis panem, quoniam in pa-

vore egreílus es-de /Egypto: ut memineris diei egreffionis

tu& de /Egypto, omnibus diebus vitee tuse.

h

4- Non apparebi: fermentatum in omnibus terminis tuis fe-

ptem diebus, & non remanebit de carnibus ejus, quod immo-

latum eft vefpere in die primo usque mane.

$. Non poteris immolare Phafe in qualibet urbium tuarum,

quas Dominus Deus tuus daturus eft tibi.

6. Sed in loco, quem elegerit Dominus Deus tuus, ut habitet

nomeu ejus ibi : immolabis Phafe vefpere ad folis occafüm,

quando egreffus es de /Egypto.

Efff 5

* bt

2fem novartmfrugum.) Nlen-

Paxnem f&rmez*t:;tum.) 'Jotis enim

LA

Z

jg

fem

Nifan

five Martium,

feptem diebus Pafchalibus commede-

quo in terra promiffionis incipiunt fpi-

bant panes azymos cum agno , & aliis

ce hordeacee florefcere ; ille: enim

Sacrificiis, & cibis etigdm commünibus.

offerebantur in Pafchate, fcilicet fe-

dfphiclionis pamem.) Wel,quia mo-

cundo die azymorum, ut patet Lev..

numentum afili&ionis, quam paffi fue-

2. I4. & Lev. 2

IO.

rant in ZEgypto, vel maxime quia is

9. Phafe .. .. de bobus. ) Phafe, id

panis infüavis , infipidus, & ftomacho

eft, vi&imas Pafchales, quz in fo-

gravis eft.

lemnitate Pafchali de. ovibus, & de

In pevere. ) Febr. ei feffinatione ,

bobus offerri jubentur, Num. 28. 19.

utrumque verum, & cum pavore, &

Non enim poteft intelligi hoc loco

cum feftinatione egreffi funt , adeo ut

Phbafe de victima illa, qu& ad vefpe-

panes fermentatos parandi tempus non

rum diei decima quartz immolabatur,

habuerint.

quia hzc non aliud , quam agnus, aut

5« Domelare Phafe. ) Propriedi&um,

hodus effe poterat, noti autem vitv.

hoc eft, agnum Pafchalem. Hunc

lus , aut bos.

tantum in loco,ubi effet tabernaculum,

Ut babitet momen ejus ibi.) Ut ilic

aut templum, immolare poterant.

colaturDeus, &invocetur nomine fuo.

6. Quando egreffus. «es. ) Particula

3. Nen comtdes in co;) Cum eo fci-

quande non fignificat precife tempus

Bicet Phafe.

.vefpe;ræ,-vel occafus folis, fed totam

596

LiBRI DEUTERO.NO.MII

7..Et coques, & comedes in loco, quem elegerit Dominus

Deus tuus, maneque confurgens vades in tabernacula tua.

8. Sex diebus comedes azyma : & in die

feptima, quia col-

le&£ta eft Domini Dei tui, non facies opus.

9. Septem hebdomadas numerabis tibi ab ca die;

in fegetem miferis.

qu'a faléem

Io. Et celebrabis diem feftum hebdomadarum Domino Deo

tuo, oblationem fpontaneam manus tuze, quam offeres juxta

beneditctionem Domini Dei tui:

1

IT. Et epulaberis coram Domino Deo tuo tu, filiust

Vi

ms; &

filia tua, fervustuus, & ancilla tua, & Levites

; qui eft intra

portas tuas, advena, ac pupillus, & vidua,

qui morantur vo-

bifcum : in loco, quem eleger

n

it Dominus D.e-us tuus, ut habi-

tet nomen ejus ibi.

.

I2. Et recordaberi

s quoniam fervus fueris in JE

gypto: cu-

ftodiesque, ac facies, quse praecepta funt.

.

13. Solemnitatem quoque tabernaculorum celebrabis per fe-

ptem dies, quando collegeris de area, & torculari fruges tuas:

I4. Et epulaberis in feftivitate tua, tu,

filius tuus, & filia,

fervus tuus, & ancilla, Levites quo

que, & advena, pupillus,

ac vidua, qui intra portas tuas funt.

Ij. Septem

noCem , ut fenfus fit; immolabis oc-

