LIBRI DEUTERONOMII

ig.- R eliquam autem partem Galaad, & omnem Bafan regni

Og tradidi medize tribui Manaffe, omnem . re

N

^

gionem Argob :

cunctaque Bafan vocatur terra gigantum.

14. Jair filius Manaffe poffedit omnem regionäm Argob us-

que ad terminos Geffuri, & Machati.

Vocavitque ex nomine

fuo Bafan, Havoih Jair, id eft, Villas Jair, usque in praefentem

)

diem.

15. Machir quoque dedi Galaad. -

I6. Et tribubus Ruben, & Gad dedi de terra Galaad usque

ad torrentem Arnon medium torrentis, & confinium, usque

ad torrentem Jeboc , qui eft terminus filiorum Ammon : .

17. Et planitiem folitudinis, atque Jordanem, & terminos

Cenereth , usque ad mare defe:ti; quod eft falfiffimum, ad ra-

dices montis Phafga contra Orientem.

18. Preecepique vobis in tempore illo, dicens : Dominus

Deus vefter dat vobis terram hanc in haereditatem, expediti

praecedite fratres veftros filios Ifrael omnes viri robufti :

19. Absque uxoribüs, & parvulis, atque jumentis. Novi

enim, quod plura habeàatis pecora, & in urbibus remanere de-

bebunt, quas tradidi vobis,

20. Donec requiem tribuat Dominus fratribus veftris, ficut

vobis tribuit : & poffideant ipfi etiam terram, quam daturus

eft eis trans Jordanem: tunc revertetur unusquisque in poffet-

*

Num.

fionem fuam , quam dedi vobis.

p

Jofue quoque in tempore illo praecepi, dicens: Oculi

L»]

718- tui vid

erunt, qua3e fecit Dominus Deus vefler duobus his re-

gibus: fic faciet omnibus regnis , ad'iuee tranfiturus es.

22. Ne

1.4. J«ir füus Manaffe. ) Nepos:

laad; nam Rubenite etiam & Gadi-

filios.

Hebrai enim omnes pofteros vocant

te ejus partem habebant.

17. Terminos Cenereth.) Mide di&a

Ufaue in pra[entem diem-) Ylgc Abu-

fupra num. 34. I1.

lenfis putat addita ab Efdra, & non

'eífe Moyfis verba, quod longum ali-

Ufgue ad mare deferti.) Mare mor-

quod tempus antecedens denotare vi-

tuum., fivelacum Afphaltitem. Num.

Sed non eft neceffe : fatis

34« 23X I2.

deantur.

18. Pracedite fratres v

enim elt, fi tempus aliquod intercef-

eff'ros. ) Ar-

ferit, quo toto eademaliqua res con-

mati in Chanaan.

tinuata fuerit, ut dici polfit, z/gzei»

2o. Donec requiem , &c.) Donec de-

gprafentem diem monfratur.

bellatis Chananzis, terrz divifio fadta

3. Macbir.) Pofteris Machir.

fit; quod bellum atque divifio annos

Dedi Galaad,) ld eft, partem Ga—

quatuordecim tenuit ex Abulenfi.

A

€ APUJ!T HL&IV,

552

ll

! 22. Ne timeas eos : Dominus enim Deus vefter pugnabit pro

H

vobis.

23. Precatusque fum Dominum in tempore illo, dicens : .

24. Domine Deus, tu coepifti oftendere fervo tuo magni-

tudinem tuam, manumque fortiffimam. Neque enim eft alius

Deus, velin coelo, vel in terra; qui poffit facere opera tua,

& comparari fortitudini tuse.

25. 'Tranfibo igitur, & videbo terram hanc optimam trans

Tordanem , & montem iftum egregium , & Libanum.

26. Iratusque eft Dominus mihi propter vos, nec exaudivit

me, fed dixit mihi : Sufficit tibi: nequaquam ultra loquaris de

,

um

hac re ad me.

23. Afcende cacumen Phafga, & oculos tuos circum

fer ad

Occidentem, & ad Aquilonem, Auftrumque, & Orientem , &

*Infr.

afpice. * Nec enim tranfibis Jordanem iftum.

51. 2.

48. Precipe Jofue, & corrobora eum, atque conforta: quia

& 34-

ipfe preecedct populum iftum ; & dividet eis terram, quam

4

vifurus es:

29. Manfimusque in valle contra fanum Phogor.

2

CAPUT IV.

Exbortatur Moyfes ad [ervoanda Dei pracepta, comminando trans-

gre[[foribus , probibet omnem imaginem, que ad idololatriam in-

duceret , fuam pradicit mortem, tresque urbes

refugii feparat.

t.T?T nunc Ifrael audi praecepta, & judicia, quze ego doceo

'j te: ut faciens ea, vivas, & ingrediens poffideas terram,

quam Dominus Deus patrum veftrorum daturus eft vobis.

2. Non addetis ad verbum, quod vobis loquor, nec auferetis

ex

Aaaa3

tum murmuris, unde mihi orta occafio

25. Tranfrbo igitur , &c.) Quuafi di-

cat, quefo tranfeam, & videam terram,

incredulitatis, cum virga petram per-

Vide

pro qua quadraginta annis laboravi.

cuterem ad eliciendas aquas.

Montem iflum egregnum. ) Mlontem

dida Num. 20. I2.

&g. Cezrra fanum Phogor. ) Hebr.

Moria, inquo Abraham obtulit Ifaac,

contra domum, id elt templum Phogor.

in quo edificanda ell Sion, & templum.

I.

Alii putant fermonem effe de monti-

T faciens ea , vivas. ) Vitaprg-

bus Bethel , qui & altiores , quam

fenti diuturna, & profpera.

mons Moria, & Jordani viciniores,

2.

Non Aaddetis .

zec anuferetis. )

nec multum a Jericho remoti funt.

TNe addatis aliquid ei repugnans; neve

auferatis eam vitiando, & mutilando.

26. Propttr "vos. ) yefh'um pecca-

.x

558

LIBRI DEUTERONOMII

ex eo : cuftodite ma

.ndata Domini Dei veftri, quae ego prze-

Cipio vóbis.

-

um

3- * Oculi veftri viderunt omnia

; qua& fecit Dominus contra

?5* 4* Beelpheg

dio veftri.

or; quomodo contriverit omnes cultores ejus de me-

4 Vos autem , qui adharetis Domino Deo veftro, vivitis

univerfi usque in preefentem diem.

$- Scitis, quod docuerim vos praecepta, atque

juftities, figut

mandavit mihi Dominus Deus nieus: fic facietis ea in terra,

quam poffeffuri ettis :

6. Et obfervabitis, & implebitis opere. Hsec eft enim ve-

ftra fapientia, & intelle&us coram populis, ut audientes uni-

verfa praecepta haec, dicant: En populus fapiens, & intelli-

gens, gens magna.

.7. Nec eft alia natio tam grandis, quz habeat deos appro-

pinquantes fibi, ficut Deus nofter adeft cun&tis obfecrationi-

bus noftris.

8. Qua eft enim alia gens fic inclyta, ut habeat ceeremo-

nias, Juftaque judicia , & univerfam legem, quam ego propo-

nam hodie ante oculos veftros ?

9. Cuftodi igitur temetipfum, & animam tuam folicite. Ne

obliviícaris verborum, q

1326 viderunt oculi tui, & ne excidant

de corde tuo cunétis die

"

s vitee tuae. . Docebis ea filios , ac

nepotes tuos,

IO

A ni

Y3

1n quo ftetift: coram Domino Deo tuo in Horeb,

qu

iu

! locutus eft mihi, dicens: Congrega ad me

pop

ut audiant fermones meos, & difcant timerc me

ommni

te

;ore, quo vivunt in terra, doceantque filios fuos.

*Exo

II.

:ceffiftis ad radices montis, qui *ardebat usque àd

19-I8coelum : erantque in eo tenebrae , & nubes, & caligo.

12. Lo-

3- Quz fccz* Dominus cogtra. Beelpbe-

2 Apprap;zquzmtä: ff&. ) Faventes

& intentos ad benefaciendum.

gor , 6c. ) Occifis fcilicet viginti qua-

.....

tvor milibus hominum, ut habetur

Q. Coflod; sgipur tegueripfenma 6 api-

um. 25. 9.

mam tuam [olicire.) Ne aliquid facias,

*6. . F. cj?ïa faþimt:',z, Ef zntelle&izs co-

v«l animo, decernas facere , quod huic

ram pepnls.) Quafi dicat; hec lex

legi fit contrarium.

eft, cujus obfervatione apud ceteras

Verborum.) Rerum,& portentorum.

nationes nomen habebitis ,. quod in

II. Moeuiis , qui ardebar ufque ad cc-

zebus agendis fitis fapientes, & intel-

l«m.) MontisSina , Hebr. »/aue adéer

ligéntes.

«5l , ufquead medium colum,

'.

,CAPUT Iv.

559

1. Locutüsque eft Dominus ad vos de medio ignis. Vocem

verborum ejus audiftis, & formam penitus non vidiftis.

13. Et oftendit vobis pactum fuum, quod przecepit, ut face-

retis, & decem verba, qua fcripfit in duabus tabulis lapideis.

14. Mihique mandayit in illo tempore, ut docerem vos cae-

remonias, & judicia, qu&e facere deberetis in terra, quam

poffeffuri eftis.

Non vidiftis

15. Cuftodite igitur folicite animas veftras.

aliquam fimilitudinem , in die, qua locutus eft vobis Dominus

in Horeb de medio ignis:

L

16. Ne forte decepti faciatis vobis fcu

lptam ümiülitqudinem3

aut imaginem maículi, vel foeminze,

17. Similitudinem omnium jumentorum, quzx ,funt; fuper

terram, vel avium fub coelo volantium,

18. Átque reptilium , quae moventur in terra, five pifcium,

qui fub terra morantur in aquis :

19. Ne forte elevatis oculis a

d coelüm, videas Solem, &

Lunam,& omnia aftra coeli , & errore deceptus adores ea, &

colas, quze creavit Dominus Deus tuus in minifterium cunctis

gentibus, quse füb coelo funt. "

.

20. Vos autem tulit Dominus,

& eduxit de fornace fefrea

F&gypti, ut haberet populum hareditarium, fïcut eft in prae-

fenti die.

,

21. * Iratusque eft Dominus contra me pro

pter fermones * Sup,

veltros, & juravit, ut non tranfirem Jordanem, nec ingrede- 1. 37-

rer terram optimam , quam daturus eft vobis.

25. Ecce

13. Patum fuum.) Legem, que eft

.16. Mafiuli ,. vel femine.) Mafcu-

conditio pa&i inter Deum,& vos initi.

li, ut Beli, five Baalis, feeminz, ut

I5.. Cuffodite igitur [olicite, amimas we-

A ftartis.

i

ffras.) llebrza cum Vatablo ita figni-

19. In mirzif;erizm, &c,) Cujufmo-

ficantius vertunt: ezvere ergo accurate,

di funt fol, luna, &c.

quam vobis eft chbara anima 'vefira ; ne

fcilicet lepem Dei violetis, fed eam

QO. De fornáce ferrea. JEgypti.) De

cuítodiatis: qui enim eam cuftodit,

fervitute duriffima, qu&vos quafi for-

cultoditanimam fuam.

nax ferrea aduffit, & conclufit , ,ut

Non "widiffss aliquam. fimilitudinem ,

nullum patereteffugium. Similis me-

££c. i2 Horzb.) In monteaudiftis Deum

taphora eft Ifaie 49. 1o.

Llegi te z

loquentem, fed nullam ejus figuram

camino paupertatis.

Eit etiam allufio

vidiftis; quare nec debetis conari fcul-

ad fornaces lateritias, quibus addicti

fuerant Hebrai

ptili aliquo , aut alia fimili ratione

.

in Aïjgypto.. Vide

imaginem ejus imitari.

Exod. 5. 7.

**

460

LIBRI DEUTERONOMII

22. Ecce morior in hac humo, non tranfibo

]ordanem * VOS

. tranfibitis, & poífidebitis terram egregiam.

23. Cave, ne quando oblivifcaris pacti Domini Dei tui,

quod pepigit tecum, & facias tibi fculptam fimilitudinem eo-

rum , qua fieri Dominus prohibuit :

Hebr.

24. * Quia Dominus Deus

12-29- cemulator.

tuus ignis confumens eit Dgus

5

25. Si genueritis filios, ac nepotes, & morati fueritis in ter-

ra, deceptique feceritis vobis aliquam fimilitudinem, patrantes

malum coram Doming De

O veliïroD ut eum ad iracundiam pro-

vocetis :

- 46. 'Teftes invoco hodie coelum , & terram, cito perituros

vos effe de terra, quam tranfito Tordane pofleíturi eftis : non

habitabitis in ea longo tempore , fed delebit vos Dominus.

27. Atque difperget in omnes gentes, & remanebitis pauci

in nationibus; ad quas vos du&turus eft Dominus,

28. Ibique fervietis diis, qui hominum manu fabricati funt,

ligno, & lapidi, qui non vident

z

, nec audgint, nec cgmedunt,

nec odorant.

29. Cumque quaefieris ibi Dominum Deum tuum, invenies

eum: fi tamen toto corde quaefieris, & tota tribulatione ani-

mee tuce.

3o. Poftquanf te invenerint omnia, quze praediéta funt, no-

viffimo au'em tempore reverteris ad Dominum Deum tuum,

& audies vocem ejus.

A

"

51. Quia

. Q4. Dens tuus 1gnis coufumens. eft.)

modum reipfa contigit Dan. 3. & futu.

Deus injurie fibi illate vindex eft,

rum rurfum predicitur Jerem. 5. rg.

eamque acerrime punit inílar

Oomnia vaflantis.

—ig'nis

29. Ez tota tribulatione. ) ln vera

contritione ; & converfione ; Deus

Q6. Ttffes imvaco celum j E$ zerram.)

enim peccatori peccatorum pceniten-

Species eft juramenti per. creaturas,

ti reconciliatur.

in quibus fpecialiter relucet Deus. Sic

30. Te imvenerint. ) Comprehende-

lfaias cap. 1. num. I. ceelum, terram-

rint, eft Hebraifmus.

que compellat, cum ait: 4Jg4zze c«lz,

Reverteris ad Deminum, €5c.) Hac

&$ auribus pereipe terra.

omnia propheticedidtafunt, &reipfa

Q7. Pauci.) Hebr. wiri sumeri, id

ita contigit in ipfa captivitate Dabylo-

eft ; pauci numero.

nica , a qua Judaos poenitentia ductos

29. Ligno, 6 lapidr.) Idolis exligno,

in fuam terram Deus reduxit, & five

vellapide; dicuntur autem ifraclite

ad litteram , five allegorice 1mplebi-

hifce 1dolis fervituri, quia vel inviti

tur in fine mundi, cum Judzorum re-

ad id compellendi erant, quemad-

liquie falva fient.

C APA T IVM.

55t

r. Quia Deus mifericors, Dominus Deus tuus eft: non

dimittet te; nec omnino delebit, neque obli&fifc;tur pa&i , ig

quo juravit patribus tuis.

32. Interroga de diebus antiquis, qui fuerunt ante te ex die,

quo creavit Deus hominem fuper terram; a fummo coelo us-

que ad fummum ejus, fi facta eft aliquando hujufcemodi res,

aut umquam cognitum elt,

3. Ut audiret populus vocem

Dei löquentis de medio ignis,

V

ficut tu audifti, & vixifti. (1)

deretur, & tolleret fibi gentem

34. Si fecit Deus, ut ingre

de me

dio nationum, per tentationes, figna, atque portenta,

per pugnam , & robuftam manum , extentumque brachium, &

horribiles vifiones , juxta omnia, quae fecit pro vobis Domi-

nus Deus vefter in /Egypto , videntibus oculis tuis:

35. Ut fcires, quoniam Dominus ipfe eft Deus; & non eft

alius preeter eum.

36. De coelo te

fecit audire vocem füam , ut doceret te, &

in terra oftendit tibi ignem fuum maximum, & audiíti verba

illius de medio ignis ,

37. Quia dilexit patres tuos,

& elegit .femen eorum poft eos.

* Eduxitque te praecedens in virtute fua magna ex /Egypto, "Exo.

48. Ut deleret nationes maximas ; &

fortiores te in introitu 13:21-

tuo : & introduceret te, daretque tibi terram earum in poffef-

fionem , ficut cernis in praefenti die.

39.Scito

(1) Vixilli. I edit. Sixt. legstur : Vidifli.

51- Jp quo juravit.) Quod juravit.

: Per fentetian&:.-

k) Signa, & prodi-

42. Interroga de diebus amtiquis. )

"a.

De faáis, que contigerunt in diebus

Horribiles wifrone:.) In. tenebrarum

triduo , de quibus Sap. I7. & 18.

antiquis.

44 fummo celo ufgque ad (ummum ejus.)

36. Es im terra offendit, tibs. ignem

Hebr. a4£/ ex£rezo celi ufque, Ad extre-

maximum.) Quia ignis ex Sina pro-

mum ejw: ab oriente ufque ad occi-

dire videbatur: mox vero fupra eum

dentem , quafi dicat : cognofce ea,

ex cclo, id eft , ex aere formari, &

que toto orbe nunquam apud homi-

nesalicubi contigerunt. Similis phra-

defcender$ videbatur.

fis eft Matth. 24. 51.

37. Pracedens in virtute.) Per An-

Gh-

3

Audifli , & vixifli.) Inftar mi-

gelum in columna nubis.

raculi fuit, quod tu vocem Dei tam

terribilem ex Sinaaudires, & viveres

38- Siewt cernis im pra[enti díc.) Jama

"*enim deletis Schon, & Og repibus

de quo rurfum cap. 5. num. 24.

cum íuis exercitibus , & populis id

34. Ut ingrederetur , & tollere;.) Ut

procederet ad tollendum.

impleri ceeperat,

Bibl. cum Com. Menoch, Toz. D.

Bbbb

562

LIBRIDEUTERONOMII

39. Scito ergo hodie, & cogitato in corde tuo, quod Domi-

nus ipfe eft Deus in coelo fürfum, & 1n terra deorfum, & non

fit alius.

40. Cuftodi praecepta ejus, atque mandata, quse ego prae-

Cipio tibi: ut bene fit tibi, & filiis tuis poft te, & permaneas

multo tempore fuper terram, quam Dominus Deus tuus datu-

rus ett tibi.

INum.

41.* Tunc feparavit Moyfes tres civitates trans Jordanem ad

3514

orientalem plagam;

42. Ut confugiat ad eas, qui occiderit nolens proximum

fuum, nec fibi fuerit inimicus ante unum & alterum diem, &

ad harum aliquam urbium poffit evadere :

*Jof.

43. * Bofor in folitudine, qua fita eft in terra campeftri de

20. $.

tribu Ruben: & Ramoth in Galaad, quze eft in tribu Gad: &

Golan in Bafan, quz eft in tribu Manatfe

44. lfta eft lex , quam propofuit Moyfes coram filiis Ifrael,

45. Et haec teftimonia , & caeremonize , atque judicia, quae

locutus eft ad filios Ifrael , quando egreffi funt de £gypto,

46. 'Trans Jordanem in valle contra fanum Phogor in terra

Sehon regis Amorrhaei, qui habitavit in Hefebon, quem per-

cuffit Moyfes.

Filii quoque Ifrael egreffi ex /Egypto.

47. Poffederunt terram ejus, & terram Og , regis Bafan, duo-

rum regum Amorrhaeorum, qui erant trans Jordanem ad folis

ortum :

48. Ab Aroer , quze fita eft fuper ripam torrentis Arnon,

usque ad montem Sion , qui eft & Hermon,

49. Omnem planitiem trans Jordanem ad orientalem plagam

usque ad mare folitudinis, & usque ad radices monti; Phafgg.

CAI?UT

4I. Separavit Moyfes tres cgvitates. )

hic enim Sion erat ab alia Jordanis

Vide Num. cap. 55.

parte, & Hebraice fcribitur per /;Z/z,

48. U(que ad'mentem Siom, qui e/?rff

Sion vero templi fcribitur per zzade.

Hermog.) Alius eft hic Sion mons, a

49. u 'ïfue 44d Mare folitudini;.) Mare

Sion monte Hierofolymae, & templi ;

mortuum, fivelacus Afphaltites.

g *æ* X

565

-

C ATUET V.

Praceptorum decalogi repetitio €? explanatio, & de timore filio-

rum Jfrael, cum Dei xoocem audiffent, & montem ardere

vidillent.

1. V/ Ocavitque Moyfes omnem Ifraelem, & dixit ad eum :

Audi Ifrael ceeremonias, atque judicia, quae ego lo-

quor in auribu

s veftris hodie : difcite ea, & opere complete.

5. Dominus

Deus nofter pepigit nobifcum foedus in Horeb.

4. Non cum patrib

us noftris iniit pa&tum, fed nobifcum , *Exo.

20.2.

qui in pr

cefentiarum fumus , & vivimus.

Levit.

4 Facie ad faciem l

ocutus eft nobisin monte de medio ignis.

& medius fui inter Dominum, & vos in pgim

$. Ego fequefter,

tempore illo, ut annunciarem vobis verba eju

s: timuiftis enim go.rr.

ftis in montem , & ait:

* Exo.

ignem, & non afcendi

20. 3.

6.* Ego Dominus Deus tuus

, qui eduxi te de terra JEgypti,

Pfalm

de domo fervitutis :

$0.10.

U

.*'Non habebis deos alienos in confpettu meo.

*Exo.

8. *Non

facies tibi fculptile, nec fimilitudinem omnium , 2o. 4.

qua in coelo funt

defuper, & quse in terra deorfu

1']]; & quæ Levit.

20 I.

verfantur in aquis fub terra.

Pfalm

Bbbb2

9' : Non 96-7-

I. f ) Mzem I;/F;ze!?m;) Univerfum po-

internuntio, & ita ut vocem audirent,

loquentem autem non viderent.

pulum : adfuerunt enim omnes,

ec

ut indicatur cap. 29. num IO.

&. Ego fequefler, & medius fui. ") Ex-

difficile fuit Deo vim Moyfis voci

go Moyfes mediator fuit inter Deum

addere, ut ab omnibus poffet exau-

& populum , ut ait Apoftolus ad Ga-

diri.

lat. 3. I9.

. Nom cum patribus noffris initt pa-

us

6. De dome [ervirutis. ) Klebr. 4e

üum, fed mabifiwz.) Non veterib

domo firverum, de ergaflulo , de -

ilis Patriarchis Abraham , Ifaac, &

gvpto, ubi duriffimam ferviebas fer-

Jacob, legem dedit , fed nobis.' Su-

vitutem.

pererant enim adhuc ex iis , qui vive-

. Non babebis Deos alienos in cen[pe-

bant tempore dat& legis in monteSi-

Hs meo.) LXX. & Chald. Pzater mes

na: & ut nulli fupereffent , adhuc di-

unus enim eft Deus, cetera falfa funt

ci poterat, iniit pa&um nobifcum , id

numina errore hominum inducta.

eft, cum populo noftro ; populus enim

Q. Nenfacies tibi fculptile.)) Superio-

durat, quamvis finguli cives morian-

ri verficulo vetuit falforum Deorum

tur.

4. Facie ad faciem. ) Non quafi

cultum, nunc vetat eorum fimulacra,

formam, autípeciem ejus videritis,

]taque imagines, quod vo'lunt ha-

retici, non prohibentur, fed idola

hoc enim negavit cap. 4. 12. fed fa-

tantum falforum numinum.

cie ad faciem , id eft, coram ; & fine

[—.—-—-rï

564

LIBRI DEUTERONOMII

*Exo. G.*Non adorabis ea, & non coles: Ego enim fum Dominus

3414- Deus tuus : Deus aemulator : reddens iniquitatem patrum fu-

per filios in tertiam, & quartam

generationem his, qui ode-

runt me.

0. Et faciens mifericordiam in multa

me, & cuftodientibus przecepta mea.

Amilllïa diligentibus

*Exo.

II.* Non ufur

20

-

pabis nomen Domini Dei tui fruftra: quia non

7- erit impunitus,

L

/1t.

qui fuper re vana nomen ejus affampíerir.

12.. Obferva diem fabbati

Matt. pit tibi Dominus Deus tuus.

, ut fanCtifices eum, ficut p?æce-

5- 38

13. Sex diebus operaberis, & facies omnia opera tua.

*Gen.

I

l]

4-^ Septimus dies fabbati eft, id eft, requies Domini Dei

2

3

tui.

Non facies in eo quidquam operis tu, & filius tuus, &

Exod. fj

20.Io.

lia, fervus, & ancilla, & bos & afinus, & omne jumentum

Hebr.

tuum , & peregrinus, qui eft intra portas tuas : ut re

qpiefcat

5 4-.

fervus tuus, & ancilla tua, ficut & tu.

r5. Memento, quod & ipfe fervieris in VEgypto, & eduxerit

te inde Dominus Deus tuus in manu forti, & brachio extento.

Idcirco praecepit tibi, ut obfervares diem fabbati.

*Exo.

16."Honora patrem tuum , & matrem, ficut przecepit tibi

20.12. Dominus Deus tuus, ut longo vivas tempore, & bene fit tibi

Eccli-jn terra, quam Dominus

2 9.

Deus tuus datprus eit tibi.

17. Non

9. Noz adoerabis ea.) Inclinando te,

IO. lz multa milliia.) In plurimas

genu fle&endo, &c.

generationes.

Nom coles. ) Oblationibus ,. feftis,

& facrificiis.

II. Nomenm Domini Dei tuiin vanu;.)

Vel pejerando , vel quocumque alio

Dens emulator. ) iSive ut vertunt

modo fancto Dei nomine abutendo

LXX. zelstes , quifornicationes hafce;

irreverenter.

& adulteria cum idolis ulcifcor.

ra-

Ntn erit impunirus.) Liptote :

Reddens 1miquitatem. ) -Panam ini-

viter punietur.

Sic eadem figura di-

quitatis.

citur I. Reg. I2. or.

Nolite dccitmare

Patrum [uper fílios. ) Crui vitia paren-

tum imitantur,

Vel etiam fermo eft

pefé vama, qua mom proderunt , id eft 3

maxime oberunt.

de filiis innocentibus , quos Deus pro-

I2. Ut fantizfrces eum.) Macandoab

pter parentum fcelera temporali , &

opere fervili , ut otium tibi fit divi-

corporali pcna punit ad exemplum

nis rebus operem dandi.

ceterorum.

I4. Qaidquam operis.) Servilis.

In tertzam, 65 qrz.&mw generationem.)

Et peregrizu:.) Etiam incircumci-

Quantum fcilicet fcelerum a parenti-

fus, cum tecum eít, publicum feítum

bus commifforum memoria perfeve-

non violet.

.at, vel numerus definitus ponitur

I6. Honora patrem, Efc) Amando;

proindefinito , & fenfus eft : In mul-

reverentiam exhibendo, obediendo,

tas generationes.

juvando,.& fubveniendo.

v —v—.-ï

CAPUT V.

555

j

Mate,

17. Non occides,

18. Neque moechaberis,

Iq 4.

Mairc

19. Furtumque non facies,

z d

9. IO-

[2

20. Nec loqueris contra proximum tuum falfum teítimo-

Ephef

-J

nium.

6. 2,

um 3

*v

' 'ïaft

2ar.*Non concupifces uxorem proximi tui : non dom

non agrum , non fervum, non ancillam, non bovem , non ait- 5- 25-

.O.

num, & univería, quae illius funt.

25. Hzsec verba locutus eft Dominus ad omnem multi

tudi- 7 ?

nem veftram in monte de medio ignis, & nubis, & caliginis,

voce magna, nihil addens amplius: & fcripfit ea in duabus

tabul:s lapideis, quas tradidit mihi.

de medio tenebra-

23. Vos autem poftquam audiftis vocem

rum, & montem ardere vidiftis, & acceffiftis ad me omnes

principes tribuum, & majores natu, atque dixiflis:

24. Ecce oftendit nobis Dominus Deus nofter majeftatem,

& magnitudinem fuam, vocem enim ejus audivimus de medio

ignis, & probavimus hodie, quod loquente Deo cum homine;

yixerit homo.

43. Cur ergo moriemur, & devorabit nos ignis hic maxi-

mus? Sienim audierimus ultra vocem Domini Dei noftri,

moriemur.

:

26. Quid eft omnis caro, ut audiat vocem Dei viventis , qui

de medio ignis loquitur, ficut nos audivimus, & poffit vivere?

Bbbb 3

27. Tu

20. Falfums teffiganiunm.) Sub prin-

lit longo vivas zempore. ) Quuafi di-

cat, fi honores parentes, long&vus

cipaliori crimine falfi teftimonii ce-

vives in terra Chanaan , lade, & mel-

tera queque minora ei affinia intelli-

íe manante.

ge, v. g. detra&ionem, contumeliam;

irrifionem , &c.

17. Nez occides.) Wetat injuftam

hominis occifionem, item verbera,

oI. Nom concupifces wxorem, Gc.)

rixas, & iram &c.

Peculiari: precepto vetatur concupi-

I8. Nonm mechaberis. ) Vetat omnem

Ícentiauxoris, & reialieng , quia duo-

concubitu. extra matrimonium , O-

bus pr&ceptis denon meechando, nec

ionemque membrorum illorum abu-

furando in eum errorem quis labipo-

fum, qua generationi deftinata funt.

Ex parte enim notiori, & famofiori,

tuiffet, ut crederet adus tantum ex-

*

ternos prohiberi.

id eft, mechia, fiveadulterio , totum

fibidinis

enus, omnefque ejus fpe-

06. Ut audiat vocem Domini , & pof-

cies intelligi voluit,

lta S.- Auguft.

[i vivere.) Sic Daniel. cap. Jo. 16.

ait ad Angelum: Domine in viffone tua

q. 71*

Ig. Furtemuue mon facies. ) N etatur

diffolnza funt compages med , & ubilres

omnis injuíta rei alienz ufurpatio.

man[At m me virium.

^ —

566

LÍBRI DEUTERONOMII

27. 'Tu megis accede: & audi cun&ta, quaxe dixerit Dominus

Deus nofter tibi: loquerisque ad nos, & nos audientes facie-

l

inus ea.

28. Quod cum audiffet Dominus , ait ad me: Audivi vocem

verborum populi hujus, quae locuti funt tibi: bene omnia funt

locuti.

29. Quis det talem eos habere mentem, ut timeant me, &

cuftodiant univerfa mandata mea in omni tempore, ut bene fit

eis, & filiis eorum in fempiternum ?

30. Vade, & dic eis: Revertimini in tentoria veftra.

41. Tu vero hic fta mecum , & loquar tibi omnia mandata

mea, & ceeremonias , atque judicia : quae docebis eos , ut fa-

ciant ea in terra, quam dabo illis in poffeffionem.

32. Cuftodi'e igitur, & facite, quce preecepit Dominus Deus

vobis: non declinabitis neque ad dexteram,neque ad finiftram:

33. Sed per viam, quam praecepit Dominus Deus velter,

ambulabitis, ut vivatis, & bene fit vobis, & protelentur dies

in terra poífeffionis veftrae.

CXATPRUT VI

Dominus ex toto corde diligmdus, ejusque mandata . folicite

Jervanda , & pofleris inculcanda.

1. Y T Ec funt proecepta, & cseremonise , atque judicia, quae

mandavit Dominus Deus vefterj ut docerem vos, &

faciatis ea in terra, ad quam transgredimini poffidendam :

2. Uttimeas Dominum Deum tuum, & cuftodias omnia man-

data, & praecepta ejus, quae ego praecipio tibi, & filiis, ac ne-

potibus tuis, cun&tis diebus vitae tuse, ut prolongentur dies tui.

3. Audi, Ifrael, & obferva, ut facias, quae preecepit tibi

Dominus, & bene fit tibi, & multipliceris amplius, ficut pol-

licitus eft Dominus Deus patrum tuorum tibi terram la&e, &

melle.manantem.

us unus eft.

4r Aurdi*, Ifrgel , Dominus Deus nofter, Dömin

t

j. * Diliges

31. Hie fla mecum. ) In monte.

Meliss. ) Malde, ut habet Hebr,

V 3. *

Chald. & LXX.

52« Neqne.nd dexteram neque ad ff-

4. Deus nofter unus eff.) EToceft pri-

nifiram. ) Kft, proverbialis locutio,

mum principium, unde conclufio de-

qua fignificatur nullo modo divinam

ducitur , de eo folo adorando ; colen-

legem tranfgrediendam efle.

do , timendo ; diligendg.

z

CAPUT

VI.

a^

v * Diliges Dominum Deum tuum ex toto corde tuo, & ex «Iafr.

tota anima tua , & ex to:a fortitudine tua.

IIi3.

6. Eruntque verba haec, qua ego przecipio tibi hodie, in Matt-

corde tuo:

E

22.37-

-

Marci

T. Et narrabis ea filiis tuis, & meditaberis in eis fedens in

I2.30-

domo tua, & ambulans in itinere, dormiens, a:que confurgens. Luce

.8. Et ligabis ea quafi fignum in manu tua, eruntque, & mo- 1927

vebuntur inter oculos tuos,

9. Scribesque ea in limine, & oftiis domus tuse.

1o. Cumque introduxerit te Dominus Deus tuus in terram,

pro qua juravit patribus tuis, Abraham, Ifaac, & Jaeob : &

dederit tibi civitates magnas, & optimas, quas non cedificafti,

1I. Domos plenas cunctarum opum , quas non extruxifti,

Cifternas, quas non fodifti, vineta, & oliveta, quae non plantafti,

12. Et comederis, & faturatus fueris :

13. Cave diligenter, ne oblivifcaris Domini, qui eduxit te

de terra /Egypti, de domo fervitutis. * Dominum Deum tuum * Infr.

timebis, & illi foli fervies, ac per nomen illius jurabis.

IO.20.

ce Mlatt.

14. Non ibitis poft deos zlienos cunétarum gentium , qu

4-1O.

in circuitu veftro funt:

Luce

15. Quoniam Deus aemulator, Dominus Deus tygus in medio

4. 8:

tui : nequando irafcatur furor Domini De

i tui contra te, &

auferat te de fuperficie terrae.

16.* Non tentabis Dominum Deum tuum, ficut tentafti in *Matt

loco tentationis.

ucae

7-

17. Cuftodi $

a&ionum per 'orationem, aut medi- 4- 12

S. Ex toto corde tuo , &0c.) Quod

dicitur ex toto corde, anima, forti-

tationem Deo offerunt.

tudine, &c. videtur idem fignificare,

B. Ligabis ea quaff fignum zm manm

fed pluribus vocibus explicaturad rem

*44.) Judai olim hac omnia ad litte-

magis inculcandam.

ram, ut fonant, acceperunt, ut patet

Verum melius acci-

7. Narrabis. ) klebr. & acmwes , id

Matth. 23. 5.

eft, ut Vatablus , & alii, iterabis, re-

piuntur metaphorice, ut hac formu-

volves,repetes hzc mea pr&cepta h-

la loquendi doceamur divinam legem

Nis tuis. Vel acwes fignificat clare,

pre oculis femper habere, nec illius

diftin&e, aperte propones.

unquam oblivifci.

Meditaberis.) kiebr. loqueris, ficut

Movebuntar.) in Graco eft ; dc4-

Nevra , fmmobilia: unde fufpicari licet

famulus cum hero loquitur familiari-

ter, ut ejus mentem cognofcat , quam

vulgatum interpretem fcripüffe, 208

opere exequatur.

mo-ueäszur.

Dormiens. ) Quando fcificet cubi-

Ig. Per momen illius jurabis.) Siju-

randum fit.

tum concedis, aut dum cubas.

A;que con[urgens. ) . Juxta piorum

16.. Noz zentalis Dominumy,ffe.) IN on

*

ufum; qui cum evigilarunt, primitias

gxaccrbabis peccando murmurando,&c

5

368

LII;RI DEUTER—ONOMII

1* Cuftodi preecepta Domini Dei tui, ac teftimonia, &

caeremonias, quas prsecepit tibi.

18. Et fac, quod placitum eft, & bonum in confpe&u Do-

mini, ut bene fit tib : & ingre(fus poffideas terram optimam,

de qua juravit Dominus patribus tuis,

19. Ut deleret omnes inimicos tuos coram te, ficut locutus

eft.

20. Cumque interrogaverit te filius tuus cras, dicens: Quid

fibi volunt teftimonia haec, & cseremonize, atque judicia, quae

preecepit Dominus Deus nofter nobis ?

21. Dices ei: Servi eramus Pharaonis in Fgypto, & eduxit

nos Dominus de /Egypto in mànu forti :

23. Fecitque figna, atque prodigia magna, & peífima in

JAgypto contra Pharaonem, & omnem domum illius in con-

fpettu noftro,

23. Et eduxit nos inde, ut introdu&tis daret terram, fuper

qua juravit patribus noftris.

24. Preecepitque nobis Dominus, ut faciamus omnia legitima

haec, & timeamus Dominum Deum noftrum, ut bene fit nobis

cun&ts d'ebus vitee nofirze, ficut eft hodie.

25. Eritque noftri mifericors, fi cuftodierimus, & feceri-

mus omnia Precepta ejus coram Domino Deo noílro, ficut

mandegvic nobis.

CAPU-T VIIL

y

ANülla cum Gentibus focietas contrabenda , fed earum are , luci ,

ac fünulacra delenda : memoratis. Dei beneficiis promittit in

ompibus auxiium , C ubertatem , modo ejus «

precepta. obfervoent.

( AUm introduxerit te Dominus Deus tuus in terram,quam

"E

-7 .poffef

m

iurus in

grederis, & deleverit gentes multas coram

äEXO. te

23.23-

; *Hethæurp ,&

Gergezaeum, & Amorrheeum, C hananæunï,

[trA

&33.2

In loco tentationis.) Exod. p

Et juffitza erit nobis, fed juftitia hic,

17. Teffimonia-) Leges, qu& teftan-

& alibi capitur pro mifericordia.

tur, quid velit Deus a nobis fieri

E.

Eptem gentes.) Genef. 15. I9. &

20. Gras. ) T'empore futuro.

fequentibus numerantur decem

22. Peffima.) Graviffima ZEgyptiis,

gentes Chananaorum, quas expule-

nocentiflima.

runtIHebrzi: tres ergo relique vel

QA- Lepizrma. ) V.ege decreta.

ante perierant, vel aliüs feptem per-

mixta fuerunt.

&

25. Erifque nofiri määricor:.) Hebr.

CAPUT

VII.

569

& Pherezaeum, & Hevzeum, & Jebufzeum, feptem gentes multo

majoris numeri quam tu es, & robuftiores te:

2. Tradideritque eas Dominus Deus tuus tibi, percuties

eas usque ad internecionem. * Non inibis cum eis foedus, nec *Exo,

mifereberis earum ,

3:32-

3. Nec* fociabis cum eisbonj-ugia. Filiam tuam non dabis

x

filio ejus , nec filiam illius accipies filio tuo.

*IExo.

4. Quia feducet filium tuum, ne fequatur me, & ut magis

34-16.

,

ferviat diis alienis: irafceturque furor Domini, & delebit te

cito.

$- Quin potius hac facietis eis: * Aras eorum fübvertite, & *Exo.

confringite ftatuas, lucosque fuccidite, & fculptilia comburite. 23.24.

6.* Quia populus fanctus es Domino Deo tuo. *Te elegit !nfra

*

[

Dominus Deus tuus, ut fis ei populus peculiaris de cun&tis

I6.21.

populis , qui funt fuper terram.

*Infr.

7. Non quia cun£&tas gentes numero vincebatis,vobis jun&tus r4. 2.

* ID

eft Dominus, & elegit vos, cum omnibus fitis populis paucio-

res:

26;[89

8. Sed quia dilexit vos Dominus, & cuftodivit juramentum,

quod juravit patribus veftris: eduxitque vos in manu forti, &

redemit de domo fervitutis, de manu Pharaonis regis ZEgypti.

. Et fcies, quia Dominus Deus tuus,.ipfe eft Deus fortis,

& fidelis, cuftodiens pattum, & mifericordiam diligentibus

fe, & his, qui cuftodiunt pracepta ejus in mille generationes:

1o. Et reddens odientibus fe ftatim , ita ut difperdat eos, &

ultra non differat, protinus eis reftituens, quod merentur.

11. Cuftodi ergo praecepta, & ceeremonias, atque judicia,

quae ego mando tibi hgdie , ut facias.

—

I2. $i

2. 2;7072 inibis cum eis fedus. ) Ut te-

7. funfls eff Dominus.) Mobis ad-

cum in eadem terra habitent , quod

hefit, vos peculiari amore comple-

male fervatum ab Flebrais, ut pátet

xus eft, ut vox Hebr. fonat.

Jofuz 13. r3. & Tudic. r. or.

9. Deus fortis.) In redimendo. , &

9- Neque . foedabis eum eis conjmgia.)

falvando.

Quamdiu manent idololatrz.

Er fidelis. ) In fervandis promiffis;

6. Populos fantlus es Domino.) San-

YO. Reddems adiestibus fe féatum.)

&us id eft , feparatus ab aliis gentibus,

Penam non differens, ut patuit in

verique Dei religioni addictus.

pena colentium vitulum aureum ,

Pepulus peculiaris. ) Elebr. eft , po-

