Quicquid furto peribat,) N oluifti me

tel

non culpam tantum ,. fed & cafum

men fe charitate fuorum parcere,

quafi dicat: non patitur natura me

przftare: quod injuftum fuit.

meis nocumentum inferre.

li

40. JEflu urebar , & gelu. ) Sudabam,

& alzebam, Urebat me fol per diem,

44. In tefiimonium.) Monumentum

Que

$t

& luna per noctem. Sicut calor, fic

foederis inter te, & me.

CAPUT Xxxö"'

12l

pun

45. Tulit itaque Tacob lapidem , & erexit illum ih titulum:

46. Dixitque fratribus fuis: Afferte lapides.

Qui congre-

yuid

gantes fecerunt tumulum, comederuntque fuper eum. :

at

47. Quem vocavit Laban Tumulum teftis, & Jacob, Acer-"

iE

vum teftimonii, uterque juxta proprietatem linguae fuze.

pra

48. Dixitque Laban: Tumulus ifte eritteftis inter me&teho-

die, & idcirco a

f

'Tumulus teftis.

ppellatum eft nomen ejus AGalaad, id eft,

49. Intueatur, & judicet Dominus inter nos

fot-

€ellerimus a nobis:

, qu ando re-

5o. Si afflixeris filias meas, & fi introduxeris alias uxores

que-

üper eas: nullus fermonis noítri teftis eft. abs

2

que Deo, qui

tat

preefens refpicit.

$t. Dixitque rurfus ad Jacob: En tumulus hic, & lapis ,

yffet

quem erexi inter me, & te,

ogth

52. Teitis erit: tumulus, inquam, ifte & lapis fint in tefti-

heri.

monium, fi aut ego tranfiero illum pergens ad te, aut tu prae-

: fU

terieris, malum mihi cogitans.

$,U

$3. Deus Abraham, & Deus Nachor, judicet inter nos ;

Deus patris eorum.

Juravit ergo Jacob per timorem patris

y if

fui Ifaac:

54. Immolatisque viétimis in monte , vocavit fratres fuos ,

E

ut ederent panem. Qui cum comediffent, manferunt ibi.

55- La'

d &

—

litf [

4S- Iu titulum. ) In fignum, & mo-

tra Mefopotaimiam Laban, inde con-

«umentum, vide fupra c. 2g. 1g.

tra Chànangam ]Jacob, finguli co-

licitu:

as d

46. Tumulum.) Aggerem largum,

lumellam fupra tumuli marginem ex-

i

Tatumque & planum, nam in eo

tremum erexerant, terminos, quos ad

quafi in menfa pranfi funt.

nocendum neutri malo tranferedi

C« Juxta proprietatem Hngue füe.)

animo liceret.

em t

dicil;

Ydem plane diverfarum linguarum vo-

$3. Deus Nachor.) Liaban Deo vero

cibus fignificant.

jJacob Hebraice

falfa numina adjungit, Deo Abra-

Taac.

locutus: Laban vero natus in Syria,

hz , idola Nachor: [acob

per folum

Jeus 4

& a ftirpe Heber degenerans, Syria-

Deum Abrahz, & lfaac jurat. -

ggel*-t*r

«um nomen indidit.

Per tigorem. ) Nide di&a fupra

*

48. Gala4d. ) Quid fignificet, fta-

f46.

( qu

tim fubjungitur; id eft, '"lumulus

S4. DImmolatifque vitlimis. ) Hoftiis

lgi[u'

teítis.

pro pace , ac focdere cum focero La-

T(217

ban.

$2- Nullu..) Etiamfl nulli morta-

m

liwum adfint; intereft tamen Deus,

Vocavit.) Invitavit, epulo excepit.

quem nihil latet.

'Trita locutio Job. 1. 4. MMatth.. 22.

$o. Lapis, quem. erexi. ) Hinc con-

3. Luc. 14. 9«

enu?

RNibl. eum Qom. Menoch, , I»

!2-

*äBRi GENESIS

$5. Laban vero de no&te confurgens, ofculatus eft filios ,

& filias fuas

, & benedixit ilis: reveríusque eit in lo/cum

, fuum. (1)

CAPUT XXXIL

ï

q

Sratob , vifis Zlngelis , nuntios , &? munera ad fratrem fuum Efau

&

f

lerritus mittit , interea cum. z4ngelo lu&ians , €? benedictio-

d

tiet , ac nominis mutationem , tactofemoris ner«vo , accepit.

N

*Infr. g,

A8.16-

Acob *(a)q

uoque abiitin itinere, quo coeperat: fueruntque

ei obviam Angeli Dei.

i

2. Quos cum vidiffet, ait:; Caftra Dei funt haec: & appel-

R

lavit nomen loci illius Mahanaim, id eft, Caftra.

3. Mifit autem & nuntios ante fe ad Eíau fratrem fuum in

q

terram Seir, in regionem Edom:

4. Prscepitque eis, dicens: Sic loquimini domino meo

Ef2au: Haec dicit frater taus Jacob: Apud Laban

tus fum , & fui ufque in praefentem diem.

peregrina-

y

s. Ha-

(1) Cap. XXXI. in ed. Sixt. abfolvitur 41. vers, (2) Quoque. d». edit. Sixt, le-

[

£itur autem.

$5. De »ede. ) Diluculo, fumm

2

fopotamia moracür, Efau, indigna-

h

inane.

tus parentum voluntatem in Jacob

In loenm fuum.) Yn Haraa.

propenfiorem, Chananzam relique-

X. ffiinert, quo ccperat.) À monte

rit, & imontana habitare delegerit,

Galaad in. Chananzam.

ut fic Jacobi pofteris libera cedereg

t

4fngéli Dei.) Comitatus illum fue-

Chananzz polleffio.

*

xat Angelus cuftosMefopotamiz cum

Nuntios ante. fé.^) E.xploraturus, qluo

Y

fuis ufque ad confinia: nunc in li-

animo erga fe effet Ejfau.

[

n

mite Chananze provincis hujus pre-

In terram Seir. ) Hoc nomen; &

fes ei obviam procedit cum fuis in-

fequens , Edom , per prolepfim pofita,

feriorum Angelorum cohortibus. Ap-

4. Domino meo.) NoOn cedit juri

l

paruit ergo illi utraque turma inftar

fuo primogeniture, &c. fed utitur

acierum ordinatarum hinc inde auxi-

minis ferociam.

blanda compellatione, ut leniat ho-

Iu

lio ejus parata. Diodorus Tharfen-

n

fis putat Angelum Chananegz fuiffe

Frater tuus.) Hebr. habetur, férvae

Q

$. Michaelem

principem — populi

tuus, ut etiam apud LXX.

lfrael.

Ufque im prefentem . diem. ) Quafi di-

5

Z. Caffra Dei.) Cali legiones ordi-

cat, non eft, cur difceflus meus, vel

fatz, quarum fummus lImperator

abfentia mea tibi fit fufpe&ta: duram

al

Deus Sabaoth, id eft exercituum.

tot annis fervitutem fervivi, quafi

3. Mifit autem, 6/c.) Dei providen-

exul, & mercenarius mifereri te par

*ià fadum; ut, dum Jacob in. Me-

eft, & fratrem doino non axcere,

p

CAP L;T NXXXIN :

125

$. Habeo boves, & afinos, & oves, & fervos, & ancillas :

UM

lum

mittoque nunc legationem ad dominum meum, ut inveniam

gratiam in confpe&tu tuo.

6. Reverfique funt nuntii ad Jacob, dicentes: venimus ad

Efau fratrem tuum, & ecce properat tibi in occurfum cum.

quadringentis viris.

Jni

1. 'Timuit Jacob valde, & perterritus divifit populum, qui

fecum erat, greges quoque & oves, & boves, & camelos in

duas turmas ,

8. Dicens: Si venerit Efau ad unam turmam, & percuffe-

rit eam, alia turma, quze reliqua eft, falvabitur.

que

9. Dixitque Jacob:

eus patris mei Abraham , & Deus pa-

tris mei If2ac: Domine, qui dixifti mihi: Revertere in ter-

pd.

ram tuam, & in locum nativitatis tuae, & benefaciam tibi:

10. Minor fum cunétis miferationibustuis, & veritate tua ,

DA

quam explevifti fervo tuo. In baculo meo tranfivi Jordanem

ifum, & nunc cum duabus turmis regredior.

100

1I1. Erue me de manu fratris mei Efau: quia valde eum ti-

YMà*

meo: ne forte veniens percutiat matrem cum filiis.

12. Tulocutus es, quod benefaceres mihi , & dilatares femen

Hs

meum ficut arenam maris, quae proe multitudine numerari non

m

poteft.

13. Cumque , dormiffet ibi no&te illa, feparavit de his, quze

tea

habebat, munera Efau fratri fuo.

14. Ca-

juco

Q.4

uque

verlty

$. Habto boves. ) Non jactat divi-

co, ideo fecundum turme agmen ex:

doret

tias, fed indicat fratri, fe nec gra-

tremum Rachel claudebat, & Jofeph.

vem futurum , nec dedecori propter

8. Salvabitur.) Effugio, vel cedis

, quo

egeftatem, nec reditu paternas opes

faturitate.

imminutürum.

6. Reverfque.) Nuntiarunt Efau

lo. Mimer fum cuntlis miférationibus.)

Nulla vcl minima gratia, wel mife-

xof'tä.

a obviam venire.

Jacatum, & amoris, honorisque cau-

ratione tua dignus.

)üï!

Feritate, | Fide in promiffis.

utitur

Cum quadringentis "viris.) N el ad

fuam oftentandam potentiam, vel ut

lz baculo meo.) Solus fcipioni, feu

ch

magis Jacob honoraret , vel ut fe fe-

pedo innixus.

curum redderet; nam multos timet

gordanem ifium. ) Quem ex edito

m»i

is , quem multi timent.

loco a longe confpicio, & té favente

f di

2- Timuit.) Quia Efau violentus,

cogito. tranfmittere,

& quia fciebat Efau exiftimare fe

11. Matrem. eum . filiis, ). Adagialis

$, Y

ab Jacob offenfum.

loquendi formula, id eft, nulli par-

jurar

cat.

ua

Àn duas turmas. ) Ita ut in fingulis

d Y

pretiofiora quaque ultimo eflent lo-

13. Jj ) In Mahanaim.

1]

124^

&BRï GENESIS

14. Capras ducentas , hircos viginti, oves ducentas, & arie-

tes viginti,

*

fü

15. Camelos foetas cum pullis fuis triginta, vaccas quadra-

ginta, & tauros viginti,afinas viginti, & pullos earum decem.

16. Et mifit per manus fervorum fuorum fingulos feorfum

a

greges, dixitque pueris fuis: Antecedite me, & fit fpatium

[

inter gregem, & gregem:

17. Et preecepit priori

dicens, Si obvium Habueris fratrem

l£

in

meum Efau, & interrogaverit te; Cujus es? aut, quo vadis?

aut, cujus funt ifta, quae fequeris?

18. Refpondebis: Servi tui Jacob, munera mifit domin$

i

"

meo Efau: ipfe quoque poft nos venit.

;

19. Similiter dedit mandata fecundo, & tertio, & cun&tis ,

Dh

qui fequebantur greges, dicens: lisdem verbis lo

quimini ad

Efau, cum inveneritis eum.

20. Et addetis: Ipfe quoque fervu

()

s tuus Jacob iter noftrum

infequitur: dixit enim: Placabo illum muneribus , quae prae-

T

cedunt, & poftea videbo illum, foríitan propitiabitur mihi.

l

21. Preecefferunt itaque munera ante eum, ipfe vero man-

f j

fit no&te illa in caftris.

À

22. Cumque mature furrexiffet, tulit duas uxores fuas, &

N

[G

totidem famulas cum undecim filiis, & tranfivit vadum Jaboc.

abu

23. Tradu&tisque omnibus, quae ad fe pertinebant,

h'ga*

24. Manfitfolus, & ecce vir luctabatur cum eo usque mane,

ü

tt

25. Qui cum videret, quod eum füperare non poffet , teti-

C0

git nervum femoris ejus, & ftatim emarcuit.

.26. Dl—

e

Gen

1 $. Camelos fetas, ) Qus recens pe-

Deum reprefentabar. — Videtur fuiffc

AQ

pererant, & pullos lactabant.

Angelus cuftos Jacob, & lucta ad

130. Forfian. ) Id eft utique ; habet

€um finem inftituza, ut fpem Jacob

1&-»1

enim particula illa vim continuandi,

Déer

conciperet, fe cum Efau . profpere

& atfirmandi Joan. g. 19. ff me firetis

a&urum, illo placato, & officiis fu«

ferfitan, & patrem rmeum fairetis,

perato, hoc enim eít , quod ait An-

?4e

2t1. Netle illa.) Cujüsdie praceden-

gelus n. 28. Quoniam ff contra Detm

leili

te munera miferat, poftridie fummo

fortis fUifii, qeanto "magis contra bomz-

Qui

mane uxores , liberos, familiam, gre-

nes pr&valebós ? Midetur autem hzc

[f

gefque traduxit per vadum Jaboc.

lu&a non inaginaria, fed corporea

t

22. Fadum Taboc. ) "Yorrentem feu

fluviolum: fluit duobus fere millia-

verat.

fuiffe ; quia Angelus fibi corpus apta-

;

*

]W

ribus ante Jordauem.

25. E£)ued cum /upemre non pofft. )

fe I,

24. Vir lultabatur cum se.) MHic vir

Deus concurfum fuum, & vires re-

Dli

fuit Angelus, ut patet Ofese 12. 3.

fiftendi fubtraxit Angclo, ut a Ja-

lt

hoc cap. n. 3o. vocatur Deus, quia

€obe teneretur, & vinceretur.

CAPUT XXXIL&H

I29i

C

46. Dixitque ad eum: Dimitte me, jam enim afcendit auro«

fa.

Refpondit: Non dimittam te, nifi benedixeris mihi.

UCH

27. Ait ergo.

Quod nomen ett tibi? Refpondit Jacob.

Cemi

28. At ille, Nequaquam, inquit, JTacob appellabitur nomen

t(om

tuum, fed' Ifrael: quoniam fi contra Deum fortis fuifti, quan-

um

to magis contra homines praevalebis?

29. Interrogavit eum Jacob: Dic mihi, quoappellaris nomi-

Lrem

ne? Refpondit: Cur

quaeris nomen meuin? Et benedixit ei

àdis?

in eodem loco.

E

20. Vocavitque Jacob n

bnien loei illius Phanuel, dicens:

Vidi Deum (1) facie ad faciem, & falva fa&ta eft anima mea.

mjnb

31. Ortusque eft ei ftatim fol, poftquam transgreffus eft

bat. pede.

Qs ,

Phanuel: ipfe vero claudica

]i à

Q 3

32.: Quäm

Arum

(1) Dggæ; ,In edit. Sz'xf. legitur Dominum.

p

Tet igit. ) -Percumt,' feu lafit, ut

* Benedixit ei. ) benedixerat ei fa&(;,

cum nomen ejus mutavit, nunc etiam

mihi

Tacob intelligeret, fe non fuis viribus,

füat

fed peculiari Dei auxilio przvaluitfe

verbo benedicit, fed qua formula,

Angeice creaturg.

fcriptura non expreflit. Fortaife pre-

Nervum femoris. ) Caput illud offis

catus eft illi benedi&ctiones Abrahg,

, &

femoris, quod in cotylen, feu ace-

& femini ejus promilfas.

aboC.

tabulum inferitur, & cum illa nervo

3o. Phasud. ) Id eft, facies Dei,

ligatur , percuffum «ft.

vel wifo Dei, aut videms Deum.

Emarcuit. ) INimia luxatione, &

Vidi.) Nontantum vidi Àngelum

nant,

extenfione inutilis fa&tus fuit, vel lo-

in facie corporea, fed cum eo etiam

| tetl«

co inotus eft.

manus conferui, & victor evafi.

N

26. 4ftendit aurora, ) Nolebat An-

Salvz f;,&,; c/? anima m:a.) Ixat

elus fpecie humana a quoquam vi-

enim vetus perfuafio, eos,

ui Àn-

:

H

h

éri, & mox adfuturi erant famuli

£C*

elos vidiffent, morituros.

v

el fen-

Jacob

f

] fuiiïc

us eft, liberat

us fum metu fratris,

Non dimittam 'te.) lta loquitur de-

unde Ofeas cap.. 12. habet, conforta-

&;( Jd

fiderio benedictionis, quam lacrymis.

tus fum, cextam. fpem concepi me a

j JL!CUb

petiiffe infinuat Ofeas 12. 4.

fratre non violandum.

jofpett

28- Iffad. ) Dicitur a 5y m Sa-

31. Ortufque eff ei fol.) Generale

ciis lu

ra el, id eft, Dominatus »eff Deo ; quod

hoc in nocturnis vifis, ut prima luce

æit Aü'

fcilicet przvaluiflet contra Angelum,

Sic Anchifee

4 Dum

appetente evanefcant.

qui Deum referebat.

apud Virg. lib. s. ZEn. dicebat:

, hum

Contra bomines. Contra Efau, & ce-

m hz

teros tib

infenfos.

gamque vale: torquet medtos nox bt«

cida curfüs,

j

29. Cwr queris momm mtwun? Y No-

Et me fevus equisOriens affavit ant-

ii

luit Àngelus indicare nomen fuum,

belzs.

ne pofteri Jacob illum adorarent ut

uf )

Deum ; fueruntenim Judzi in fuper-

Claudicabat

Abulenfis, & alii paf-

g r

ftitionem proclives.

B

fim docent ,

f

illico ab Angele

J

d

[

"

!

r26

shzlgkl"'GENESIS

1

32. Quam ob caufam non comedunt nervum filii Ifrael, quï

emarcuit in' femore Jacob, usque in praefentem diem: eo

—

quod tetigerit nervum femoris ejus , & obftupuerit. (1)

CATUT XXXIH.

JSfacob ab Efau occurrente benigne excipz;zur, egreque adigit , ut

munera accipiat , domumque revertatur , €? fic. Sfacob in. Salem

| profe&ius , agri .artem emit , fixisque tabernaculis altara

erexit,

Levans autem Jacob oculos fuos, vidit venientem Efau,

f

'E

& cum eo quadringentos viros: divifitque filios Lise , &

Rachel, ambarumque famularum:

2. Et pofuit utramque ancillam, & liberos earum, in prin-

cipio: Liam vero, & filios ejus, in fecundo loco: Rachel au-

tem, & Jofeph noviffimos.

3. Et ipfe progrediens adoravit pronus in terram fepties ,

donec appropinquaret frater ejus.

:4. Currens itaque Efau obviam fratri fuo, amplexatus. eft

eum: ftringensque collum ejus, & fculans flevit.

s. Levatisque oculis, vidit mulieres, & parvulos earum, &

ait: Quid fibi volunt ifti? & fi ad te pertinent? Refpondit:

Parvuli funt, quos donavit mihi Deus fervo tuo.

6. Et appropinquantes ancillee, & filii earum , incurvati

funt. -

7. Ac-

(1) Cap. XXXIL m edit. Sixt. continet 25- vers.

fanatum, antequam ad Efau perve-

niret.

ut quos maxime diligeret, longius a

periculo removcret.

32. Nop comedunt.) Jacob, & po-

^ 3. lpfe progrediens.) Primam turmam

fteri

on abftinuerunt fe omni ner-

precedens, ut decebat patrem fami-

vo, fed ifto tantum, — Vatablus per

lias pro chariflimis pignoribus, fe

nervum intelligit ipfum mufculum,

primum periculo offerre,

ui eft pro

"deravit. ) Genu in terram, & ca.-

R

iximus,

pinquus acetabulo, dequo

pite fubmiífo , civilem fratri, ut natu

majori, honorem exhibuit.

Pviftque.) Jacob divino quam-

Septzes.) Poteft acci

i pro , /apins,

z'D

vis fretus auxilio , & promif-

poteft etiam accipi de

;

nite.

fis alacer fratri occurreret ; ita ta-

$. Quid fibi volunt?) Qu caufa, us

tali ordine me excipiant? funtne tui?

(:

inen fuas uxores , Wios difpoiiuit,

CAPUT XXXII

129

Vi

2

. Acceffit q

uoque Lia cum pueris iïiis: & cum !ïmilitgr

adoraffent, extremi Jofeph, &t Rachel adoraverunt.

9. Dixitque Efau: Quaenam funt iftze turmae, quas obviam

habui? Refpondit: Ut invenirem gratiam coram domino meo.

9. At ille ait: Habeo plurima, frater mi, fint tua tibi.

""

ro. Dixitque Jacob: Noli ita, obfecro: fed fi inveni gra-

tiam in oculis tuis, accipe munufculum de manibus meis:

1]

fic enim vidi faciem tuam, quafi viderim vultum Dei: efto

mihi propitius,

1r. Et fufcipe benediétionem, quam attuli tibi, & quam

donavit mihi Deus tribuens omnia. Vix, fratre compellente,

l;

füícipiens,

12. Ait: Gradiamur fimul, eroque focius itineris tui.

13. Dixitque Jacob: Nofti, domine mi, quod parvulos ha-

[l*

beam teneros, & oves, & boves foetas mecum; quas fi plus

u-

in ambulando fecero laborare, morientur una die cun&i gre-

es ;

F

14. Preecedat dominus meus ante fervum fuum: & ego. fe-

quar paulatim veftigia ejus, ficut videro

donec veniam ad dominum meum in Seir.

parvulos meos Poiï'eg

1;. Re-

8. Quenam funt. ile turme ? ) Pri-

Quafi viderim ;ilultum Dei, ) Vifus eft

mz egregum dono mifforum.

Au-

mihi vultas tuus inclytus, auguftus,

i

dierat a Paftoribus, fed iterum ro-

veneratione dignus, & quedam ima-

gat, ut oceafionem habeat ex fratris

go Dei.

Non eft adulatio , fedhy-

refponfo non acceptandi munus..

erbole, qua fe mirifice recreatum

(«

h

Ut invenirem gratiam.) Obfervantie

gnificat.

mez conteftandz gratia mifi munuf-

Effo mibi propitius,) Cenfebo te mi-

culum, ut digneris mihi benevolus

hi bene velle, & propitium mihi ef-

effe, & preteritorum oblivionem ani-

fe, fi a tne oblata non repudies.

mo admittere.

11. Benedifhiesem. ) Mlunus de be-

9- Sint tua tibi,) Nec hisegeo, nec

nedictione, qua Deus mihi benedi-

epus tibi

ad veniam obtinendam;

xit: páarticulam bonorum, quibus me

nam placatus fum.

Dominus cumulavit.

10. Noli ;t4.) Abnuere queoffero.

12. Gradiamur fimul. ) In cezrram me-

|Si imveni gratiam im eculis tuis.) Si

am Seir.

bona fide mihi reconciliatus es, &

13. Noffi.) Caufam reddit veram,

€x animo condonas.

& idoneam, ne fimul gradiantur.

Munufeulum. ) Nox Hebrea. nnyo

sinchat, fignificat

Fatas.) Hoc eft lactantes.

roprie munus,

quod vel

eo, vel

j

omini fuperio-

Cuntli greges, ) Multi, plerique, eft

ri, ad conteftandam eorum excellen-

hyperbole.

i

tiam, & offerentis fubjectationem

14. 44 Dominum meum im Seir,)

i

offertur.

Ita nunc proponebat Jacob, fed pe-

128

óYiBpRI GENESIS

1$. Refpöndit Efau:'Oro te, ut de populo, qui mecum eft ,

faltem focii remaneant vide tuae.

Non eft, inquit, neceffe:

i

hoc uno tantum indig

tuo, domine mi.

eo; ut inveniam gratiam in confpectu

16. Reverfus eft itaque illo die Efau itinere, quo

venerat ,

in Seir:

H

17. Et Jacob venit in Socoth: ubi zedificata domo, & fi-

xis tentoriis , appellavit nomen loci illius Socoth, id eft , ta-

?

bernacula.

18. Tranfivitque in Salem urbem Sichimorum, quee eft in

terra Chanaan , poftquam reverfus eft de Mefopotamia Syriae:

i

& habitavit juxta oppidum:

19. Emitque partem agri, in qua fixerat tabernacula, a fi-

I

D

lis Hemor patris Sichem, centum agnis.

2o. Eteretto ibi altari, invocavitfuper illud fortiffimum

x

Deum Ifrael. (1)

CAPUT XXXIV.

Ob Dine raptum , ac []uprum ,. Sichimite prius circumcifi , a Si-

meone C? Levi Dine fratribus perimuntur , atque a reliquis Sfa-

cob filiis urbs eorum «oa[latur : quapropter Simeon C? Levi a

paire arguuntur. .

1. [7 Greffa eft autem Dina filia Lie, ut videret mulieres

regionis illius.

2. Quam

—

—

(1) Cap. XXXIV, zn edit. Sixt. babet 19. wvers.

p

ftea mentem mutavit, Efau yeritus

bus habitare , nifi

fideret.

quid proprit/xm po-vf-

ingenium.

I$. De populo, )

De comitibus , aut

4 filiis Hemor. ) Hemor fuit Prin-

militibus meis.

ceps Sichimorum, ejus fubditi- hie

|

17- Ip Socotb. ) Qu ita poftea di-

vocantur filii, quia Princeps patriz

&a eft a tentoriis Jacob.

pater effe debet.

L

JEdficata domo.) 'lugurio , feu ma-

Centum. agnis, ) Mel permutatione

gali.

centum agnorum, vel pretio agno-

])w

18. Salem.) Nomen urbis, que

rum dato, vel centum nummis, qui-

etiam Sichem, & Sichar eft dicta fo-

bus agni figura effet impreffa, nam

!

An. 4. 5

AG. 7- 16, dicitur emifle pretio ar-

Habitavit juxta oppidum.) Ante Sa-

genti.

iem tentoria fua defixit, & habita-

20. Fortiffmum Deum lfrael, ) M ide-

tionem caftrorum vallo circumdedit.

tur aliquibus infcriptio are addita in

19. Emitque. ) Nladum agri non ita

hzc verba concepta : JraDei fertislfrael.

magnum, eo quod Sichimitz non alia

z4. ) Filia Jacob ex Lia, tum

N

lege permittebant eum in fuis fini-

I.D

annorum forte quindcdm.

L]

.

ES

*

L]

CAPUT XXXiV.

l

"4

Y2

nüb)

2. Quam cum vidiffet Sichem filius Hemor Hev:ei, prin-

ffe:

ceps terrae illius, adamaviteam: & rapuit, & dormivit cum

AU

ila, vi opprimens virginem.

5. Et conglutinata eft anima

ejus cum ea, triftemque deli-

"

nivit blanditiis.

4. Et pergens ad Hemor patrem fuum: Accipe, inquit ,

f

mihi puellam hanc conjugem,

D

$. Quod cum audiffet Jacob, abfentibus filiis, & in paftu

pecorum occupatis, filuit, donec redirent.

't' n

6. Egreffo autemHemor patre Sichem ut loqueretur ad Jacob,

"1

7. Ecce filii ejus veniebant de agro: auditoque quod accide-

rat, irati funt valde, eo quod foedam rem operatus effet in

i

lírael, & violata filia Jacob, rem illicitam perpetraffet.

8. Locu:us eft itaque Hemor ad eos: Sichem filii mei ad-

um

haefit anima filize veftree: date eam illi uxorem:

9. Et jungamus viciffim connubia: filias veítras tradite no-

bis, &

lias noftras accipite.

1o. Et habitate nobifcum

terra in poteflate veftra eft,

N

exercete, negotiamini : & poffidete eam.

3

11, Sed & Sichem ad patrem, & ad fratres ejus ait: inve-

niam gratiam coram vobis, & quaecunque ftatueritis, dabo :

12. Augete dotem, & munera poftulate, & libenter tri-

"

buam »

ores

jam

Wt videret mulieres. ) Hebr. flias,

6. Hemor pktre Sicbem. ) Indulget

puta virgines xquales fuas.

filio ,-.quem debebat corripere.

Regionis.) 'Vunc feftum fuiffe ait

Jofephus, ad quod convenerant.

Ut logueretur. ad. Jacob.) De futuris

po

nuptiis:

2. Filius Hemor Hevei.) De B:irpe

7. 5» Hfracl. ) Contra Ifrael patreva

Prit-

Hevai, filii Chanaan, nepotis Cham,

inz.

j hiC

Gen. 10. 1

Princps terre. ) Filius Principis

veftram.

8. 4dhefit anima.) Deperiit filiam

utiie

&erre.

Io. Terra i poteftate veffva. ) Habi-

riont

3- Conglutinata eff. anima ejus, ) Ym-

tate eam, & colite arbitratu veftro.

potenter eam amavit.

(

Delinivit blanditiz.) Mebr. lecutus

YI. dezveniam gratiaym coram -wobii.)

quiv

eft ad cor puelle, loqui adcor, eftver-

Annuite precibus meis.

gam

ba grata , & confolatoria dicere.

Quecunque flatueritis, dabo. ) In come

p at

8. Qued cum audiffet. ) À comitibus

penfationem injuriz, & donationem

Dina , qui effugeranr.

propter nuptias.

Vide-

Siuit, ) Diffimulavit, quod corri-

12. Jugete dotem. ) Uxorem de mo-

i if

gfr,:n"-

mittens.

gere non poterat, Deo totum per-

re comparabo , fed vos, quod vultis,

tum

pretio ftatuite.

Bibl. cum. Com, Menochb. T. K.

j

——

(.

126

LIBRI GENESIS

22.

buam , quod petieritis: tantum date mihi puellam hanc uxo-

rem.

damü

25

13. Refponderunt filii Jacob Sichem, & patri ejus in dolo,

fzevientes ob ftuprum fororis:

dent,

tes fi

14. Non poffumus facere, quod petitis, nec dare fororem

noftram homini incircumcifo :

E

quod illicitum, &nefarium eft

apud nos.

D

15. Sed

lote

in hoc valebimus foederari, fi volueritis eífe fïmi«v

les noftri, & circumcidatur in vobis omnis maículini fe-

ng?,

XUus:

que

16. Tunc dabimus, & accipiemus mutuo filias veílras, ac

)f

noflras: & habitabimus vobiícum, erimusque unus populus.

de d

I7. Si autem circumcidi nolueritis, tollemus filiam noftram,

1

& recedemus.

Jaco

19. Placuit oblatio eorum Hemor , & Sichem filio ejus:

j

19. Nec diftulit adolefcens, quin ftatim quod . petebatur ,

t5

expleret: amabat enim puellam valde, & ipfe erat inclytus

Y

in omni domo patris fui.

X

20. Ingreffique portam urbis, locuti funt ad populum.

&]

2r. Viri ifti pacifici funt, & volunt habitare nobifcum :

m

negotientur in terra, & exerceant eam , quze fpatiofa, & lata

cultoribus indiget: filias eorum accipiemus uxores, & noftras

ü

H

illis dabiguus.

22. Unum

ton

]

li

Munera pofiulate.) Etiam. ampliffi-

18. Hemor, 6 Sichem. ) Hemor, qui

ma vobis dari, ut mos fponfe fra-

fpe lucri movebatur, & volebat filio

lii

tribus dare.

Va

complacere : Sichem

, cu? prze amore

13. I» dolo.) Fraudulenter, non

nihil difficile.

t

énim fic illos intendebat ad Dei cul-

Lü

tum allicere,fed vulneris dolore egros

noratiffimus.

19. l»chiws. ) 'Totius familig ho-

opprimere. Jacob doli fuit ignarus.,

20. Portam.) Ubi pretorium erat,

i

14. Nom po[[umus.) Jacob filiis per-

& judicia, conditionesque fiebant,

l

mifit, ut refponderent, quod ipfis

& forum venilitium.

videretur: illi capita contulerunt, &

tqï

N

dolum ineditati ,

crudelitati pieta-

21. Pacifei, 6c. ) lriplex ad per-

&em pretexunt.

fuadendumratio adhibetur. 1. necef-

t

fitas communis terre colende, &

li

1$. Im bec vvalebimus, 6$c. ) lfa de-

t

mum licebit mutuis jungi connubiis.

inhabitandz.

2

voluptas conjugio-

t

Similes neftri.) Kituin eumdem cir-

rum duétis mulieribus ex Mefopota-

cumcifionis ufurpantes.

mia ,

que Chanan&is pulchriores.

t

3

17. Tellemus. ) Difcedentes deho-

lucrum, quia participes futuri

j

neftatam abducemus: vos Deo pu-

opum Jacob.

ngiendos relinguencäs.

ä

CAPU T XXXIV.

131

C Uxo-

'92. Unum eft , quo differtur tantum bonum, Si circumci-

damus maículos noftros, ritum gentis imitantes:

dolo,

23. Etfubftantia eorum, & pecora , & cun&ta, qua& poffi-

dent, noftra erunt : tantum in hoc acquiefcamus, & habitan-

T'Ofem

tes fimul, unum efficiamus populum.

m eft

24. Affenfique funt omnes, circumcifts cun&tis maribus.

25. Et ecce die tertio, quando graviffimus vulnerum do-

fimi-

lor eft: arreptis : duo filii Jacob, Simeon, & Levi fratres Di-

* Infr

ni fe.

nsae, gladiis, ingreffi funt urbem confidenter: * interfe&tis-

« $.

que omnibus mafculis,

à5, 4

26. Hemor, & Sichem pariter necaverunt, tollentes Dinam

pulus

de domo Sichem fororem fuam.

Lramy

27. Quibus egreffis, irruerunt fuper occifos cseteri filii

Jacob : & depopulati funt urbem in ultionem ftupri.

d8;

28. Oves eorum, & armenta, & afinos, cunétaque vaftan-

if ,

tes , quae in domibus, & in agris erant:

|ytus

29. Parvulos quoque eorum , & uxores duxerunt captivas.

30. Quibus perpetratis audaCter, Jacob dixit ad Simeon ,

l,

& Levi: turbaítis me, & odiofum feciftis me Chananaeis, &

R 2

Phe-

um :

k lata

jftras

e4. Noffra erunt. ) Non proprieta-

am in magnüm difcrimen adduxerint

te, fed commercio, & communica-

P

irritatis Chaldeorum populise. Quod

Jnum

tione civili.

fi in libro Judith cap. 9. 2. laudari

pE

2$. Quando gravifimus vulnerum . do-

videtur hoc factum, juftitia. tan-

l. ) Quod. verum effe confirmat

tum Dei laudatur, qua Sichimita-

Vide

rum impuritas, & violentia vindica-

7) qui

Hippocrates lib. de fracturis.

; flio

Valefium facre Philofophig cap: 12.

ta eft,

eusque dicitur gladium 5i-

amore

Duo filii. ) Non fine fuorum comi-

meoni dediffe, ad eum modum, quo

tatu. 'lunc Simeon viginti unius,

datus eft poftea Chananzis, & Af-

g ho

Levi viginti annorunt erat.

fyriis, ut divinz juftitie adminiftri

Confidenter.) Utin oppreffos dolore,

effent ad punienda peccata; fceleris

& nihil tale fufpicantes.

ipfi interim non immunes.

at

26. Tollentes Dinam de domo Sichem.)

ebant

Interfetlisque omnibus maféulis. ) Mlul-

tiplex in hoc facinore peccatum:

Ubi a die ftupri manfit.

lendacium, perfidia, erga paren-

27. Depopulati. ) Diripuerunt, qu&

| pt

tem inobedientia, quemifta nonpro-

placebant, cetera vero perdiderunt.

jecel"

baturum fatis intelligebant; injufti-

"

29. Captivas. ) Cum cxdes, & de-

0

tia belli, cum penes illos fumma po-

redatio fuerint injufte, credendus

g

teftas non effec, fed penes - paren-

j

[acob, ubi refcivit, & potuit, capti-

potae

tem lfrael, facrilegium, quod cir-

vos omnes liberos dimififfe, & quz

fupererant bona reftituiffe.

jort

cumcifionis facra ceremonia ad inju-

futurt

ftam cedem abufi; crudelitas, quod

3o. Twrbafis. ) Metu, & angore.

ultra modum favierint: temeritas,

Odsofum feeiflis

quod Jacob, & totam illam farili-

eiftis,

») Hebr. m:fætcrffc-

[j

?32

LIBRIGENESIS

Pherezaeis habitatoribus terrae hujus: nos pauci fumus, illi .

congregati percutient me, & delebor ego, & domus mea.

at

6

31. Refponderunt: Num

quid ut fcorto abuti debuere foro-

re noftra? (1)

t

CAPUT XXXV.

Dor

item

Ubi 'acob idola fuorum juxta Sichem defodiffet , jubente Domi-

f |

no ecendit in Bethel, ubi Debora moritur : na[citur Benjamin

QUi

cum merte matris Racbel: Ruben cum Bala dormit : nume-

fiort

rantur fl jfacob , cujus pater l/aac moritur.

eü d

I

* Sup

Nterea locutus eft Deus ad Jacob: Surge & afcende Bethel,

!.I

& habita ibi, facque altare Deo * qui apparuit tibi, quan«

Tion

28. 13

do fugiebas Efau fratrem tuum.

i

2. Jacob vero convocata omni domo fua , ait: Abjicite deos

titie

lum

alienos, qui in medio veftri funt, & mundamini, ac mutate

veftimenta veftta.

n

3. Surgite, & afcendamus in Bethel, ut faciamus ibi altare

fem

Deo: qui exaudivit me in die tribulationis meae

itineris mel.

,& fociu/s fuit

eum

4. Dederunt ergo ei omnes deos alienos, quos habebant, &

hod

inaures, quae erant in auribus eorum: at illeinfodit ea fub-

lts

ter terebinthum, quae eft poft urbem Sichem.

Sr

L

5. Cum-

tey

Mif

h'«mc

i I) Cap. XXXIV. im cdit.-Sixr. abfol'uitur 2 . "vers.

Mor

QChbananeis, 69 Pherez4is.) Qui funt

ali;;uibus de preda Sichimorum, idó-

aram

Hevzis vicini.

lum fcilicet aliquod aureum, vel,ar-

il

31. Nwmquid wt fcorte,) lratorum

genteum.

dent

frivola excufatio.

Mutate vefimenta, ) Exuite fordida,

zterez, ) Dum jacob: accolarum

induite munda, ut hoc cultu exter-

l.l

incurfum

pavet, Deus illius me-

le'(:r

&

no munditiam animi profiteamini.

Ün;

sum difcutit ,

confolatur,

3. Secius fuit.) Itu in Mefopota-

Ühilia

Facque altare, ) Ut promififti, cum

miam, & reditu in. Chanaan.

lapidem erigeres,

4« dmasres. ) Quz idolorum auri-

I* 4

Deo , qui apparuit tibi. ) Mihi, qui

bus appendi folebant: vel in quibus

?Q t

ll

apparui, loquitur de alio in tertia

Wi

idololatre deorum fuorum imagines

N

perfona. Sic Numer.. 12. 6. dicitur,

fculpebant.

UCcCæ

Propheta Domini, hoc eft, meus,

Ipfodit,) Prius confracta, ac lique-

2

Deos. alienos. ) (QQuia forte tunc

facta.

Sicut fecere Mofes, & Wze-

atay

audiverat, Rachelem furatam idola

chias, Exod. 32. 2o. & 4. Reg. 1g.

Trai

Laban, aut &tiam aliquid adhaferat

4. Potuiffet materiam in ufuim fa-

tbec

Ityoc

CAPUT KXXXV.

153

5, illi

. Cumque profe&i effent, terror Deiinvafit omnes percir-

od

euitum ciyitates, & non funt aufi perfequi recedentes.

foto-

6. Venit igitur Jacob Luzam, quae eft in terra Chanaan,

cognomento Bethel: ipfe & omnis populus cum eo.

1. K£dificavitque ibi altare, & appellavit nomen loci illius,

Domus Dei: ibi enim * apparuit e Deus , cum fugeret fra- *Sup.

trem fuum.

29.1$

Dun-

8. Eodem tempore mortua eft Debora nutrix Rebeccee, &

Jj

fepulta eft ad radices Bethel fubter quercum: vocatumque eft

I

nomen loci illius , Quercus fletus.

9. Apparuit autem iterum Deus

Jacob, poftquam reverfus

eft de Mefopotamia Syrize , benedixitque ei,

ethel,

1c. Dicens: * Non vocaberis ultra ]acob, fed Iírael erit *sup.

Quaf

nomen tuum. Etappellavit eum Ifrael,

3128

.ir. Dixitque ei: Ego Deus omnipotens, crefce, & mul-

e deos

tiplicare, gentes, & populi nationum ex te erunt, reges de

1utate

lumbis tuis egredientur.

I2. Terramque,quam dedi Abraham, & Ifaac, dabo tibi, &

altare

femini tuo poft te.

R 3

T3. Et

js fuit

erum convertere ; fed nolui&, ne

cum Jacobo redit, mortuam effe , uc

a, &

quod veftigium fupereffet profani

hic dicitur.

€ultus.

44 radices Betbel. ) Ad imum mon-

a fb

Subter. terebintbum. ) Mox MHebrmga

tis, in quo Bethel.

serebinthum , & quercum fignificat,

Quercus fletus. ) Sic vocata propter

Cotte

afius, Jofue ultimo n. 26. putat

plan&tum,quem ibi fecit familiaJacob.

—

hanc eífe terebinthum, feuquercum

9. Jfpparuit autem, 6c. ) Proxime

Mlore, juxta quam Abraham primo

apparuerat , quando juffit eum in Be-

aram Deo erexit. Gen. 12. 7.

thel afcendere: nunc rurfus apparet,

j il

$. Terror. Dei,) Ingens; & a Deo

poftquam eo. pervenerat.

miilfus, ne auderent infequi difce-

Benedixitque.) Cum nominis novi

Vel, a

dentem.

confirmatione , gratiz donis; & vir-

tutibus animum adauxit.

ordidà

6. Que eff im terra Chanzan. Y Ad

j extet*

differentiam alterius Jud. 1. 26.

10. Nom vocaberis ultra. ) INon am-

Qmnis populus, ). Numerofa ejus fa-

plius folo nomine Jacob, fed etiam

niils

snilia.

novo lIfrael appellaberis.

[opott*

7. 4ppellzvit.) Prius inditam ap-

11. Osmipetens. ) Ut fcias preftw

, u

pellationem fupra c. 28. 19. confir-

re me pofle, que promifi.

ibus

mayit.

Grefée , && multiplicare. ) Crefces , &

$. Deborz. ) Fuit hec nutrix Re-

