peregrinati fünt.

rente diluvio periiffe: itaque ftudium

iffe metallicum ,

reparandi humani generis illas incita-

incendio

quod pluviz refiftit

, & mdificiis fo-

vit ad facinus.

NNec tamen excufan-

orer

liditate fua eft utile

, de quo Plin. lib.

j

31. - 7« Eft autem verfainftatuam

dz , nam a congreffu a parente natu-

ralis reverentia illas poterat abíterre-

——

72

LIBRI GENESIS

», D

32.

Veni, inebriemus eum vino , dormiamufíque cum eo ,

ut fervare poífimus ex patre

noftro femen.

AI;J:W]G*

fuo bibere vinum no&te illa.

Et

4 Ver

33. Dederunt itaque patri

ingreffa eft major, dormivitque cum patre; a

t ille non fenfit;

at ili:

enim vin

nec quand

o accubuit filia, nec quando furrexit.

die dixit major ad minore

m: Ecce dor-

, Àb

44. Altera quoque

demus ei bibere vinum. etiam hac

mivi heri cum patre meo,

gentem !

noCte, & dormies cum eo;

.

ut falvemus femen de patre noftro.

; NoI

meys ef

35 Dederun

tetiam & 1

la no&e patri fuo bibere vinum,

dormivit cum eo :

& ne tuncquidem

Tnearum

ingreffaque minor filia,

& Db

fenfit, quando c

oncubuerit

, vel quando illa furrexerit.

ergo

duze filize Lot de patre fuo.

qde fecer

56. Conceperunt

B

men ejus Moab ;

37. Peperitque maj

or filium, & vocavit no

dimifi,

íque in praefe

ntem diem.

nN

ipfe eft pater Moabitarum u

vocavit nomen ejus

. 38. Minor quoque peperit filiu

ms, &

qua pr

. Ammon , ideft, filius populimei :

quod m

ipfe eft pater Ammomta-..

tum ufque hodie. (1)

9. Sta

fervos f

CAPUT XX.

num, t

( Vo

Zbrabe in Geraris. pe

regrinanti uxor a rege tollitur , qu& ad

Qd fe

&a redditur , &? . ZAbra-

Domini ju[Jum cum magnis donis inta

N Tme,

bom orante [alus domui regis ve[Hiuitur.

(ebofti

——

Rofettus inde Abraham in terram Auftralem habitavitin-

ï.P

ris.

h Drg

ter Cades, & Sur: & peregrinatus eft in Gera

?. Dixit-

4

forig

fbrend;

undita

(1) Cap. XIX. in ed. Sixt. babet 34. "vers.

Hebr. ny q2 o emmi , ici eft, fülius

lt pul

re, & ex Loto quarere poterant,

num aliqui homines flammas illas ef-

pepsi , velgeneris mei, id eft, non

nt t

fupifTent.

ex Sodomitis genitus eft, fed patrems

Ym fuiff

33. t ille mon fenfit.) Ebrietate vi-

habet ex gente mea,

lo C0n

&us uxorem fuam libi putavit accu-

flm pep

bare, immemor illam mortuam,

ï.mj)

Rofittus inde,) Mutat fedes Abra-

VOT üor

15. Dederunt etiam.) Secunda Loti

ham , quia advertebat virulen-

"i v

ebrietas minus a culpa excufare po-

tas maris mortui exhalationes vicina

Al

tell, quam prima. Sed quis adco af-

loca fterilia, & peitilentia reddituras.

lp terram aufiralem,) Wefpetdu con-

q

j'lbl J/i,

fli&us omnia poffit profpicere:

RURG

27. Meab.)Dicitur quafi 3* Meab,

vallis Mambre.

6. E[g

ex patre, quafi profiteatur

fe eum fi-

Geraris.) Gerara urbs metropolis

ii

lium ex patre genuiffe.

Pudentius

Palafine, & fedes Regia fuit in tri-

bu Simeon.

En;».m ii

p

altera qu& filium vocavit, Ammon

d

C APU T XX

z

r

3

Ut 6p

2. Dixitque de Sara uxore füa: Soror mea eft. Mifit ergo

Abimelech rex Gerarse, & tulit eam.

lu Ri

) enfit

3. Venit autem Deus ad Abimelech per fomnium nocte, &

ait illi; En morieris propter mulierem

enim virum.

, quam tulifti: habet

yce dot«

iam hac

4. Abinielechveronontetigerat eam , & ait: Domine, num

gentem ignorantem, & juitam interficies?

enoftto.

$. Nonne ipfe dixit mihi: Soror meaeft: & ipfa ait: Frater

vinum,

meus eft ? in fimplicitate cordis mei , & munditia manuum

quidem

mearum feci hoc.

D

1.

6. Dixitque ad eum Deus:

WEt ego fcio, quod 1ïmþ1ici c

Of-

de feceris: & ideo cuftodivi te , ne peccares in me, & non

s Modb :

dimifi, ut tangeres eam.

7. Nunc ergo redde viro fuo uxorem , & orabit pro te,

yen ejus

quia propheta eft, & vives: fi autem nolueris reddere , ícito,

imontta

quod morte morieris tuj & omnia, quse tua funt.

9. Statimque de no&te confurgens Abimelech , vocavit omnes

fervos fuos; & locutus eft univerfa verba

A

hæc in auribus eo-

rum, timueruntque omnes viri valde.

. Vocavit autem Abimelech etiam Abraham , & dixit ei:

u

Quid fecifti nobis? quid peccavimus in.te , quia induxifti fu-

Aitt-

per me, & fuper regnum meum peccatum grande ? quae non

debuifti facere, fecifti nobis,

Io. Rur-

j

[*IS.

0. De Sara sxore fu4. ) Sar& nona-

Ne peccares,). Peccato adulterii.

genarig pulchritudo divino muneri

, Dini

Nor dimifi.)INlorbo impedivi,naminfra

tribuenda ; cum enim Dominus ei

nu. 17.dicitur $zzzvit Deus "Abimelecb, &$c,

fecunditatem larpitus efl, etiam red-

7. Prepheta eff.) Wamiliariter cum

didit pulchritudinem juvente.

Alii

ilo verfari, & multa illi mylfteria re-

.e

defhiïï

dicunt tunc n(m:zge(ïmum annum pa-

rum futurarum revelare foleo.

,atrell

rem fuiffe noflro quadragefimo ; pra-

eip

terea continentiam , & quod nun.

$. Statimque de gofle. ) Extremano-

&is parte, cum jam albefceret cilum.

quam peperiffet , juviffe, ut corporis

in Hebrzo eft: Mazcavit diluculo , fic

decor non deflorefceret,

etiam LXX. .

sls Mb

Tuit ezm. ) Non aufo refiflere

, i

Abtraham.

9. Quid fzc

?

es Vll

(

tis, fed expoftulantis.

i/;i? Noneft interrogan-

ii

$« 4n fünplicitate,) Simplici, inno-

'centi, re&o, ac fincero animo.

Peccatum grande, ) Gravem peccati

þeön cote

6. Et ego. /cio, ) 'Te innoxium ab

ultionem , & pcenam.

metrOPOIi.s

adulterio, fed non ab injuria ; tuliili

Non debuifli facere, ) INec decuit,

4

enim invitam pro tuo imperio,

firnm

Bibl, eum Com. Menoch. T. £.

nec licgbat.

»LIBRI GENESIS

74

ro. Rurfuümque expoftulans, ait: Quid vidifti, ut hoc fa-

15 Co

meledh pr

Ceres?

1r. Refpondit Abraham : Cogitavi mecum , dicens : Forfi-

tan non eft timor Dei in loco ifto: & interficient me propter

uxorem meam:

Naliur .

*Sup.

12. Alias autem & * vere foror mea eft, filia patris mei, &

ttidirt

12-13 yon filia matris meze, & duxi eam in uxorem.

13. Poftquam autem eduxit me Deus de domo patris mei ,

*Infr. dixit ad eam; * Hanc mifericordiam facies mecum ; In omni

31:33-]oco, ad quem ingrediemur, dices, quod frater tuus fim.

L Iflt

Vr

I4. Tuht igitur Abimelech, oves, & boves, fervos & an-

cillas, & dedit Abraham: reddiditque illi Saram uxorem fuam.

2 Con

I5. Etait: Terra coram vobiseft, ubicumque tibi placuerit,

yote, q

habita.

? V«

16. Sarz autem dixit: Ecce mille argenteos dedi fratri tuo,

Sui, Tf

hoc erit tibi in velamen oculorum ad omnes, qui tecum funt,

) Et

& quocumque perrexeris: memento te deprehenfam.

Doss,

I7. Orante autem Abraham , fanavit Deus Abimelech &

$ Cur

uxorem, ancillafque ejus, & pepererunt:

tuseft T

18. Con-

& DN

audierit,

10-Quid vidifli?) Quæügnaiuüit'iæ,

H

"ID

Scriptura ponitur argenteus, vel au-

j lu

aut libidinis in nobis deprehendifti ?

reus , intelligitur Siclus, — Valetautem

3un h6

j

I2. Seror mea.) Confanguinea : nam

ficlus unus quatuor regales Hifpani-

Cos.

$. Cre

Hebrzi, & Scriptura confanguineos

fratres vocant, & forores.

Fratri tus, ) E/ft ironia: ei, quem

gnde

Filia patris mei, £5 nom füia matris

tu vocas fratrem.

zee.) 'Thare filii fuerant Abraham,

Velamen.) Quibus tibi velamen com-

() N

& Aran; Sara vero filia erat Aran,

parare poffis , quo oftendas te nuptam,

UA

ithque Thare, qui Abrahamo erat pa-

ne quis alius, ut ego, in erroremin-

Pitrpere

ter, Sare erat avus ; avi autem ufu

ducatur; quo etiam velamine oculos

nonnullarum gentium vocanturPatres,

1 Viris (

tuos veles pudore fuffufa, quod de-

Id m

rece ergo dicitur Filia patris mei:

prehenfa fis.

"Tandem quod fit tibi

C Mu

Ex eo autem quod dicitur, Et zoz f-

teftimonium pudicitie tue non im-

lia matris mee , colligunt aliqui Thare

minute, quod.a me tam honorifice

» Cttin ,

duas habuiífe uxores, ex quarum una

dimiffa fis.

Eflius putat datam pe-

natus fit Abraham, exaltera Aran , qui

cuniam illam , ut cultius ornaretur Sa-

1 ï(ï;u

!at

genuitSaram, & Lot. Alioquin Sara

ra, tanquam fcilicet potens, autprin-

dici potuiffet filia matris Abraham,

ceps feemina, ac proinde nullus ei in-

N u w

lMeelum

quz illi avia fuiffet, quemadmodum

juriam intentare auderet.

idy

4

"Thare, qui avus erat, pater illius di-

Memento te deprebenfam.) Ac proin-

citur.

de pudefa&am , ideoque in pofterum

À hm

16. Mille argenteos. ) Scilicet ficlos,

EE

ut vertit Chaldaeus; nam cum in

qua fis, fatere, quod L,XX. habent,

& in cuntlis efto veridica,

ls eü,p

f* n

CAPUT XX & XXl.

75

doc f-

18. Concluferat enim Dominus omnem vulvam domus Abi-

melech propter Saram uxorem Abrahae. (1)

1 Forf

C APU T XXE

propter

Nafcitur lfaac , circumciditur , & abla&atur : Ifmael vero cum

mei, &

iaire domo pellitur in defertis oi&turus.

ZAbimelecb cum

fis Ttei ,

"Abrabam fedus medio juramento percu[fit.

n omii

fim.

t Ifitavit autem Dominus Saram

, ficut * promiferat: & ,c

s

implevit, quae locutus eft.

17- 19

mfuam,

2. Concepitque, & * peperit filium in fene&tute fua, tem-

18. 10

pore, quo praedixerat ei Deus.

* Gal.

cuerit

3. Vocavit

Sara, lífaac:

que Abraham nomen filii fui, quem genuit ei 4.2831

atritüo,

m fünt,

4. Et circumcidit eum o&avo die, ficut *

praeceperat ei* ls'u;

Deus.

17.10.

]ech &

s. Cum centum effet annorum: hac quippe aetate patris na-

B&gtt.

tus eft Ifaac.

1.2

$. Co

l

1

6. Dixitque Sara : Rifum fecit mihi Deus : & quicumque

—

audierit, corridebit mihi.

-

r Vel Au-

(

Rurfumqueait: Quisauditurum crederetAbraham, quod

jletautem

Sara lattaret filium , quem peperit ei jam feni?

Hifpin

8. Crevit igitur puer , & abla&tatus eft, fecitque Abraham

j, qun

grande convivium in die abla&tationis ejus,

K 2

(1) Caþ. XX. n edit. Sixt. continet X6. vers.

9. Cum :

ret corti

? Duptam

18. Concleferst, ) Ut. nec. poffent

renda hec non ad, preceperat,

—fed ad,

rorem n

puerpere partum eniti, nec mulieres

ezrcumcidit ; circumcifus enim eft Ifaac,

j ocilos

a viris cognofci,

Quis fuerit Abi-

ut etiam nat

yod d

melech morbus, Scriptura non expli-

fimo.

us anno Abrahe cente-

cat.

i fi .tibi

Ajunt aliqui, eum ingenti cru-

6. Rifum fecit mihi Deus.) Dominus

non wm-

ciatu in verendis afflictum fuiffe,

me gaudio replevit, & quicunque in«

lonOUIHJe

tellexerit , arridebit , & congratulabi-

1:

dftavit autem Dominus Seram.)

tur mihi.

htam pe-

gt

Larga fuge gratie donatione ,

7- Quis auditurum, ) Quis credidif-

aut n*

vel ut vult Chryfoftom. hom. 45. per

fet venturum aliquando tempus , cum

jl &i

Angelum corporali fpecie.

Abrahamo nuntiaretur, natam ei feni

2. Ip fénetlute füa. ) n fene&nte

prolem ex Sara anu.

1j p!Oïn'

Abrahami, ut patet ex Hebrzo , ubi

Sen-

Lattaret.) Quod certiffimum eft fi-

oferum

efi articulus affixus mafculinus,

um partum ab ipfa- editum, nec

fapdtt ,

fus eft, peperit filium Abrahe feni.

effe fuppofititium.

y- Cum centum e[fet aunorum,) Refe-

$. Ablaiiatus ef/. ) Cum Ifaac. quin-

726

LLBRIGENESIS

15 t

9. Cumque vidiffet Sara filium Agar JEgyptiae ludentem cum

Tíaac filio fuo, dixit ad Abraham:

cus cert

Gat

1o. * Ejice ancillam hanc, & filium ejus : non enim erit

fedens CO

*h

eeres filius ancillae cum filio meo Ifaac.

p. EX

4 30

ir. Dure accepit hoc Abraham pro filio fuo.

gelus De

there; €x

I2. Cui dixit Deus: Nontibi videatur afperum fuper pue-

rO, & fuüper ancilla tua: omnia, quae dixerit tibi Sara , audi

1p. Su:

M

Ó

*Rom Vocem ejus: quia

in Ífaac vocabitur tibi femen.

gentem f

9-7.

13. Sed & filium ancillz faciam in gentem magnam , quia

1 À

ebr. femen tuum eft.

a, &

1I. 19

14. Surrexit itaque Abraham mane , & tollens panem , &

qo. Et

utrem aquae, impofuit fcapulae ejus, tradiditque puerum , &

fidufqu

dimifit eam.

Quae cum abiiffet, errabatin folitudine Ber(abee.

al H

Wxorem i

15. Cumque confumpta eífet aqua in utre , abjecit püerum

fubter unam arborem, qus ibi erat.

« EG

J-y6. Et

exercitu

Que al

tum ztatis annum ageret, ut fentit

nem induceret, fiveirrideret, aut ve-

'

15 T

D. Hieronymus.

Ut eo tempore

xaret, aut fibi primogenitorum jura

Lrpique

longior vita, ita infantia producior.

vendicaret ;; certum eft jocos illos

ficies m

Pofítea ccperunt ablaQare tertio an-

líaaco noxios perfecutionem fuiffe ,

no, ut habemus a. Machab 7. 27

I

utillam appellat Divus Paulus ad Ga-

'2.?.

Fecitque grandecomvzvium. ) Erat He-

lat. 4. ag.

Qs E

brais ufitatum, ut a conceptione fce-

10. Ejic

e ancillam, ) In matrem etiam

viab(to

.tus ufque ad ablactationem abílinerent

ab uxoribus. Clem. Strom.

]ta-

Sara excanduit , quod filii petulan-

—

tiam non compefceret.

Poftulavit

que quando infansabla&abatur, quafi

autem , ut ejiceretur divinitus mota,

inflaurato conjugio convivium inftrue-

ut collipitur num. 12.

lrto efl |

bant.

Hoc mater Samuelis facit ab-

lenunt,

12. Omnia, que dixerit.) Quoad hanc

frnificat

laGatum deferens in vitulis tribus r.

expulfionem.

Reg. 1. 24.

Vel propterea convi-

Ip lfaac-vocabitur tibi femen. ) Pofteri

lis vita(

$. B

vium inftruitur tempore abla&tationis

tui, qui defcendent ex te per Jfaac, non

potius quam nativitatis, quod tem-

qui per Ifmael, Abrahz filii vocabun-

tilum

pore ablactationis certius fit prolem

tur, & exillis, non ex Ifmaele be-

Id N

nedicum femen orietur.

Ium,& f

fore vitalem , quam tempore nativi-

tatis ; quodque tunc aptus effe inci-

13. dp gentem. magnam. ) Chaldaus

Wt enin

piat infans folito cibo capiendo.

W. 4

-9« Ludentem. cum Ifa46: ) Ludere in

habet , z gentem predatricem, . Utrum-

Vfï*eret v

que verum.

Scriptura. aliquando fignificat idola

Quia [emen tuum eff ) Yn tui grat?am.

tüats n

colere; aliquando pugnare, 2, Reg. 2.

I4. Tradiditque puerum. ) Qui jam

D;)]

14.; aliquando coire. Genef. 26. ex

3 E

17. &tatis annum agebat.

varia fignificatione nata occafio varie

Errabat. ) lgnara viarum.

Iuj j &

ludum Ifimaelis cum Ifaacinterpretan-

Berfabee. ) Qua fic poftea vocataab

Abnhæ

di, five idola colere, quafi joco doce-

urbe ejufdem nominis.

"Uny

zet; five rei alicujus turpis fermo-

15. Subter unam arborem. ) In. He-

Véne y,

hi fep

C;AP U T XXL

-

77

tm um

16. Et abiit, feditque e regione procul, quantum poteft ar-

cus Jacere , dixit enim : Non videbo morientem puerum : &

lm erit

fedens contra, levavit vocem fuam, & flevit.

17. Exaudivit autem Deus vocem,pueri; vocavitque An-

gelus Dei Agar de caelo, dicens: Quid agis, Agar? noli ti-

r pue-

mere: exaudivit enim Deus vocem pueri de loco, in quo eft:

2, àudi

18. Surge, tolle puerum , '& tene manum illius , quia in

gentem magnam faciam eum.

1 quia

19. Aperuitque oculos ejus Deus : quce videns puteum aquae,

abiit, & implevit utrem, deditque puero bibere.

em, &

20. Et fuit cum eo: qui crevit, & moratus eftin folitudine,

um, &

fattufque eft juvenis fagittarius.

r(abee,

21. Habitavitque in deferto Pharan, & accepit illi mater fua

Jüerum

uxorem de terra /£gypti.

22. Eodem tempore dixit Abi

inelech , & Phicol princeps

16. E

——

exercitus ejus , ad Abraham: Deus tecum eft in univerfis,

quae agis.

; aut Ye-

.25. Jura ergo per Deum, ne noceas mihi , &potteris meis,

um jura

füirpique mese : fed juxta mifericordiam , * quam feci tibi , *Sup.

os. illos

facies mihi, & terrae, in qua verfatus. es adveria,

j;fo. 14

-

) fuffe,

24. Dixitque Abraham: Ego jurabo.

ial G

25. Etincrepavit Abimelech propter puteum aquee, quem

metiam

vi aþ&ulerant fervi ejus.

petu]zn-

K 5

56. Re-

jlulavit

j mota,

breo eft plurale. LXX. aBetem .red-

2r. de Deferto Pharan. ) Quod eft

diderunt.

Vox Hebraica virgultum

trans Árabiam contra plapam Au-

v hanc

fignificat in genere. 4jecir.) De il-

ftralem.

pofter

lius vita defperans.

4Egypti.) Quia &ipfa Agar /Egyptia

16. Et 4biit.) Non fuflinens vide-

23. Ne moteas mibi.) Ylebraice eft,

4c, not

re illum animam agentem.

quod non mentieris mibi, id eft , quod

Jcapun«

17. Neli timere. ) Meum Adven-

dolo malo mecum nonages; necmi-

qe be

hi, aut meis eris inimicus; nam in-

tum, & fulgorem, aut pueri mortem ;

non enim morietur,

juria , &injuftitia mendacium nonnun-

yldeus

19. dperuitque oculos ejus. ) Ut ad-

quam dicitur in Scriptura.

Ztbene

Jerum-

verteret vicinum fontem , quem prius

etiam verfum eft , zocezs , quia de men-

turbata non viderat.

dacio noxio loquitur Hebraicus textus.

atim

?

Deus. ) Angelus Deum referens.

guxta mifiricordiem.) Xlebraifmus ,

j jm

20. Ef fait cum ev. ) Deus illi ad-

pro , ficut de te bene merui, fic tude

meis merearis.

fuit, & illi favit in gratiam patris

Abraha.

25. Putewm. ) Quem ante ejedám

atad

juveis fagittarius,) Significat a ju-

Agar fervi Abrahe foderant ; poftea

fuit a Paleftinis vi ereptus, illis utà

vene vacafle.venationi, & fagittatio-

He

gï ferarum,

pr(ïhiþitis "

78

LIBRI GENESIS

26. Refponditque Abimelech: Nefcivi , quis fecerit hanc

? At

rem: fed & tu non indicafti mihi, & ego-non audivi praeter

l, &

hodie.

lociftum

& boves, & dedit Abime-

27. 'Tulit itaque Abraham oves,

, Igitu

lech : percutferuntque ambo foedus.

dacens fec

28. Et ftatuit Abraham feptem agnas gregis feorfum.

concidife

29. Cui dixit Abimeiech: Quidfibivolunt feptem agnze iftae;

ceperat €

quas ftare fecifti feorfum?

, Die

3o. At ille: Septem, inquit, agnas accipies de manu mea:

; Dix

ut fint mihi in teftimonium , quoniam ego fodi puteum iftum.

tem &pu

41. Idcirco vocatus eft locus ille Berfabee: quia ibiuterque

tévertemi

juravit.

& Tuli

32. Et inierunt fcedus pro puteo juramenti.

53. Surrexit autem Abimelech, & Phicol princeps exercitus

HEcuscrcmm

ejus, reverfique funt in terram Paleftinorum.

Abraham ve-

h Toll.

ro plantavit nemus in Berfabee, & invocavitibi nomen Do-

thüc: T

mini Dei seterni.

Tyty. j qwm .,

34. Et fuit.colonus terrae Paleeftinorum diebug inultis. (1)

IX

lrirenitun

QAPUT. XXII.

tutrat. Ab

ipenitus

Fides, € obedientia Abrabe in filii fui precepta imnolatione pro-

Aqila

al ; fg

batur , fed ab ipfius immolatione probibetur ab Angelo , promilfo-

tniteri apu

ne[que ei denuo ob banc infignem obedientiam confirmantur z .

*s Sic $

vf diletit

€? filii Nachor fratris Abrabe numerantur.

Difz'gis. )

]

dicit, copi

u

Ua -þoüquam gefta funt, * täntavit Deus Abraham : &

Tf (

dith,

!.Q

dixit ad eum: Abraham, Abraham.. Atille refpondit:

Tierors,

Adfum.

I ters

ä*legt:r

2. Ait

(1) Cap. XXT. iu edit. Sixt. babet verf. 31-

Atcipatio

11:17

num optimis fru&ibus , folitumque

tdhumo

27. Tult. ) Opima de gregibus, &

14 Hebr

armentis fuis delegit, &

egi donum

peregrinos in hoc horto excipere, &

Villils

obtulit.

recreare, ac pro mercede pacifci, ut

41. Ber/abee. ) Vox Hebrza; vel

creatorém ccli, & terre timerent;

eminis T

potíus voces ; nam due fünt,

igni-

& colerent.

Ex eo autem quod fe-

OC eden

ficat, purewm juramenti, vel, puteum

quitur, £? zzvecevit ibi memem Dbmi-

!m:n &t

fiptem , fcilicet apnarum , quas Abra-

ni Dei etermi , patet ; Abrahamum il-

?hay

3.' i)fW

ham'pro puteo, & loco circumjacen-

Hic altare excitaffe.

WVW

te tribuerat num. 50.

34. Colonts.) Incola , & peregrinus.

Text D

tentat

Mu

33. Plantavit nemus.) Jonathas au-

di« Entavit. ) Ad bonum

é&or '"Thargum FHierofolymitani ait

Deus Abraham, ut, quanta in

t* vt

eo lateat virtus, appareat.

eur N

fuiffe hortum arþore denfum, & ple-

Tüs e[fr

CATPUT XXII.

79

ont hanc

] prater

2. Ait illi: Tolle filium tuum unigenitum , quem diligis,

lfaac, & vade in terram vifionis, atque ibi offeres eum inho-

. Abime-

locauftum fuper unum montium, quem monftravero tibi.

3. Igitur Abraham de no&te confurgens, ftravit afinum füum,

D

fl

ducens fecum duos Juvenes, & Ifaac filium fuum

H

Cumque

a i,

concidiffet ligna in holocauftum, abiit ad locum , quem prae-

x

ceperat ei Deus.

nü-mea;

4. Die autem tertio, elevatis oculis, vidit locum procul:

5. Dixitque ad pueros füos: Expe&tate hic cum afino : ego au-

3 ifhum.

tem & puer illucufque properantes

, poftquam ad—oraverimug.,,

Uterque

revertemur ad vos.

faac

6. Tulit quoque ligna holocaufti ; & impofuit fuper T

lum

xércilus

ham ve-

en Do-

2. Toll. ) Hebräa funt valde pa-

4. Die autem tertio.) In Geraris de-

thetica :

Tolle nunc fiium tuum , unicum

gebat, inde ad terram vifionis, five

»

tumm , quem dilexiffi lfaac , idem habent

ad montem Moria , in quo poftez

(1)

templum Hierofolymitanum ; eft iter

Unigemitum,) E.tiam Ifmaelem ge-

tridui.

Sic D. Hier. quod intellige

nuerat. Abraham , fed líaac dicitur

non de urbe Gerara, fed de regione;

nam conílat tunc habitaffe in Berfa-

unigenitus ex Sara uxore primaria,

Aquila

interpretatur oa,yx TQTÓV ,

bee, ut collipgitur ex cap. 2I. num.

iptpr-

dileium ; folent enim hi duo fignificatus

31. & poft immolationem reverfus

niie

eftin Berfabee hoc cap. num. 19. a

rifceri apud Hebreos, & apud Grz-

Ti :

cos. Sic Salomon Davidi unicus, id

Berfabee autem ad montem moria eft

eft dilediffimus dicitur z. Paral, 29. z.

iter unius diei.

Lente ergo proceffit,

quia rebus ad facrificium necellTariis

Diligis.) kleb. ell, 4uexifi , quafi

dicat, cogita, jam illum non efle, vixit.

impeditus.

am.'&

Jfzac.) Quitibi caufa rifus, & nunc

Vidit lecum, ) Signo aliquo illi a

mearoris.

þonditj

Deo dato cognovit collem , in quo

2 Ait

lp terram wifíonis.) Sic vocat per

Deus facrificium fieri volebat.

—7À

anticipationem j nam poftmodum ab

Abrahaimo nomen illi inditum . num.

. Revertemur. ) INon eft mentitus ;

fitomque

14. Hebraice dicitur Moris , id eft

vel enim de íe folo loquitur numero

plurali, more Hebraorum , vel cre-

putt;

vifibilis , & facile confpicua etiam

didit filium fuüfcitandum a Deo, qui

LCifCi j i

eminus, quia altaerat, & montuofa:

ymeret»

hoc eodem fenfu LXX. vertunt, i»

promiferat ei femen ex Iíaac , cujus

terram excel/zm.

verbum irritum effe non poterat. Ita«

quod fe

, D

que D. Paulus ad Hebr. 1r. 19. ait

3« De nofe. ) Primo dilnculo. Hebr.

Abrahamum contra fpem in fpem cre-

mum il"

manicavit Abrabam manpe , hoceft, fur-

rexit primo mane.

didiffe, arbitrando, qwia E$ 4 mertuis

el qjnus

dfzac.) Agentem ztatis annum 23$.

refufcitare potens eft Deus.

gntat

Sare nulla fit mentio, cui non vi-

6. lmpofuit fuper lf24c. ) Cernefigu-

u n

detur Abraham indicafíe, quid fa

ram Chrifti crucem fuam bajulantis.

rus eliet.

86

LIBRI GNENESIS

filium fuum : ipfe vero pörtabat in manibusignem , & gla-

1 Àp

dium.

Cumque duo pergerent fimul,

de üsque

». Dixit Ifaac Patri fuo: Pater mi. Atille refpondit: Quid

1. Voc

vis, fili? Ecce, inquit, ignis, & ligna: ubi eft viétima ho-

cteo, dic

locaufti?

16*k

9. Dixit autem Abraham : Deu

s providebit fibi vi&timam

hanc rem.

T. Ben

holocaufti, fili mi.

Pergebant ergo paritet;

9. Et venerunt ad locum , quem oftenderat ei Deus, in

las cli,.

femen tut

uo sedificavit altare, & defuper ligna compofuit : cumque

ac

, alligaffet I(aac filiumfuum, * pofuiteumin altare fuper ftruem

1. E

^

-5

21. lignorum.

i, qi

1o. Exten

1 R&

ditque manum, & arripuit gladium :ut immola-

ret filium fuum.

fabee fim

11. Et ecce Angelus Domini de coelo clamavit,

dicens:

30. His

Abraham, Abraham. - Qui refpondit: Adfum.

quoque g

12. Dixitque ei: Non extendas manum tuam fuper puerum,

tt, Hu

neque facias illi quidquam: nunccognovi , quod timeas (1)

/

item 3yr

Deum, & non peperciíti unigenito filio tuo propter me.

p

13. Levavit Abraham oculos fuos, viditque poft tergum arie-

23 À

tem inter vepres haerentem cornibus

2 quem affumens obtu-

Qu Melc

lit holocauftum pro filio,

—— —

14. Ap-

(1) Deum. 4z ed. Sixt. legitur Dominum.

.

Morem

h- UMW

7. Ubi eff witiima.) Ktiam hoc col-

doquidemi

ta Deo þlacitum.

tb vidili

loquium augebat patris dolorem.

veterem all

igandi viétimas notat Ser-

vius ad illud ZEneid. 2. & vizesla rupi.

um mont

8« Deus prowidebit fibi.) Q

u;mvis mo-

*

-

Trts, dicin

dum nefciret.

Vide Ovid. 3. de Ponto eleg.

üm e in

9. Venerunt adlocum, ) Jofephus vult

l1. dirabam, dbrabam-) V ocem ge-

Doniny;:

fuiffe locum , ubi poftea templum,

minat, ne animo incitato pater pra-

ltput, 2

, quafi Ifaac effet figura vidimarumtem-

veniret. Sic Chryfoft. & Ambrof.

Wophetio-

pli.

Probabilius eft, quod alii aile-

12. Nuwnzc cogizovz'.) Morehominum

( afim

runt, fuiffe Calvarie collem, inquo

poltea Chriftus crucifixus eft, Uter-

loquitur, qui, cujus rei periculum fe-

ha |

cerunt, id fe perfecte putant novilie.

mipm vidit

que autem locus tam is , in quo po-

Non. pepercifti. ) Quantum in tefuit.

[l refpor

«a fuit templum, quam in quo cru-

cifixus eft Chriftus, ad montem Mo-

I2. drietem inter vegres berentem cor-

Yel t j

ria pertinebat, qui in varios dillin-

nibus..) Meríus fuit aries. aliunde ab

- ttiüm for

L2 3)

&us erat colles, qui variis nominibus

Angelo adductus, quod dicitur, zzfer

Vr in E

appellabantur.

vepres in Hebrzo elt 3303 . 24ffebach ,

JEdificavit.) Obiter cefpite foffo &

quodalii aliter vertunt.

Proprie vi-

ïixüum Opt

detur fignificare perplexztafem , ut ver-

I! monte

faxis aliquot coacervatis.

tüsfüt A

Alligzfft.) Declarata illi prius vo-

tit Pagninus , fiveutalu, implexionems

luntate divina, nec illo mortem re-

harebat ergo aries cornibus in imple-

€m tife

suíante, fed libenter admittente, quan-

xis denforum virgultorum ramis.

Aill.gs

Y

"UCATPBUT XX

$

H

T

:

1

à-

14. Appellavitque nomen loci illius, Dominus videt. Un-

de usque hodie dicitur: In monte Dominus videbit.

dit: Quid

dima ho-

Is. Vocavit autem Angelus Domini Abraham fecundo de

Coclo, dicens:

vidimam

16. * Per memcetipfum juravi, dicit Dominus: quia fecifti

*Pfal

hanc rem, & non pepercitti filio tuo unigenito propter me.

Deus, n

17. Benedicam tibi, & multiplicabo femen tuum ficut ftel- pc.

las coeli, & velut arenam , quze eft in litore maris: poffidebit 44 22

Cüfmque

1Mac

t ílruem

femen tuum portas inimicorum fuorum.

18. Et * BENEDICENTUR in femine tuo omnes gentes

2-$2.

terree, quia obedifti voci mese.

*

Luce

immola-

I9. Reverfus eft Abraham ad pueros fuos , abieruntque Ber- ll-leï)ï'

fabee fimul, & habitavit ibi.

dicens:

6. 13.

20. Hisitaque geftis , nunciatum eft Abrahze, quod Melcha

17.D

**Sup.

quoque genuiffet filios Nachor fratri fuo ,

puerum,

21. Hus primogenitum

neas (1)

, & Buz fratrem ejus, & Camuel pa- iäsg

Infra.

trem Syrorum ,

22. Et Cafed, & Azau, Pheldas quoque, & Jedlaph ,

26. 4.

ïum atie-

1.

23. Ac Bathuel, de quo nata eft Rebecca

, o€to iilos ge- ffc

n obtü«

nuit Melcha Nachqr fratri Abrahae,

AG.3

——

24. Con- 5;.

U.

Morem

14.- Ufque bodie dicitur : im mente Do-

16. Per memetipfum juravi,) Cum

minus videbit,) Seníus eft, etiamnum

non poífet per majorem fe jurare , ju-

t 9t

cum montem illum fignificare volu-

ravit in femetipfo. Hebr. 4. 13. Sie

la rtpi

mus, dicimus, hoc fadum, aut di-

Jerem. 22. 5.. Jp suemetipfo juravi, di-

g

&um eft in monte illo , cui nomen,

eit Domzzus.

focempe

Dominus videt , aut videbit.

Aliqui

17. Peffebit fementuum pertas.) Ür-

üter p!æ"

legunt, Demizus "videbitur ,

quafi fit

bes Chananzorum fub Jofue; Pala-

rol.

prophetia de Chritlo, qui in monte

cruci affixus videndus erat.

Porro

ftinorum, Ammonitarum ; Syrorum,

yomoinum

&c. fub Davide , & Salomone; eft

lum 1

Abraham loco nomen impofüit, Ds-

Synecdoche ; nam

:

mixus vid;it, exeo quod ipfe num. g.

tellioit.

per porf:as urbesin-

ovile

filio refpondebat, Demisss providebit ;

ii teilt

Erat

1g. Benedzcentwrw i femine tue. ) In

ittin u«

vel ut alit vertunt , videbit.

Chrifto Domino; nam ideo non dicit,

etiam forma adagialis apud Hebraos:

in feminibus , ut notavit D. Paulus

iuþdï

.:h

Jo monte Dominus videbit , qua uteban-

ad Galat. 3. 16.

u

tur in anguíliis conflituti, & Dei au-

20. Quod Mteleba, ) Sequens genea-

xilium optantes , quafi dicerent; ficut

(HI]EH

logia texitur propter Rebeccam , ut

yt Va

in monte extremo in periculo mifer-

conftaret merito illam lfaaco uxorem

tus fuit Abrahz , ficetiam noflri tan-

quafitam.

I QfitI s

dem miferebitur.

u

lt

fl5

Bibl. eum, Com Menocb. T. £,

L

*

*

LIBRI GE'NESIS

Jl

24. Concubina vero illius, nomine Roma, peperit Taï;ce,

|

hibere p

tuum.

& Gaham, & Thahas, & Maacha. (1)

7 3utt

delicet H

CAPUT XXHL

g. Dix

mortuüm

Sara mortua plangitur , atäuä in [pelunca K(luplici; quam. Zbra-

bam ab Ephron cum agro prajenti emit pecunia , [epelitur.

filium Se

. Ut

l. » Ixit autem Sara centum viginti feptem annis.

parte agr

2. Et mortua eft in civitate Arbee, quae eft Hebron, inter-

poffeffion

1o, Hai

Ta Chanaan: venitque Abraham, ut plangeret , & fleret

e€am.

fponditqu

d1ebantu:

3. Cumque furrexiffet ab officio funeris, locutus eft ad fi-

lios Heth, dicens:

r Ne

4. Advena fum , & peregrinus apud vos: date mihi jus fe-

quod loq

pulchri vobifcum , ut fepeliam mortuum meum.

prafenti

V. M

$. Refpenderunt filii Heth, dicentes:

6. Audi nos, Domine, princeps Dei

es apud nos: in ele-

p R

pro-

vt audi

&is'fepulchris noftris fepeli mortuum tuum: nullusque té

ibe-

fepeliam

I4. M

Ts T

(1) Cap. XXIL. i ed. Sixt .contintt. 38. vwers.

fe

n'us eft, ve:nit ad locum, in quoja«

gentos f

cebat cadaver.

fed quam

2. [N Civitate drbte, ) Hebraice dici-

Ut plangeret. ) Plan&us in Scripturis

tur Cariat drbe , quam vocem im-

mutatam retinet nonnunquam Scriptuz

folemnia fignificat exequiarum, Actor.

ra in libro fofue, Judicum, & alibi.

g. 2. & alibi.

3. 44 filtos Hetb. ) Populum He-

Tj dii

Qué eff Hebron.) Sic poflea appella-

theorum.

10 fepul

ta.

Potius dicendum ípiritu prophe-

4. Aavena fum.) Ylebr. zmcola , diu

tico hezc Moyfem fcripfiffe, quam a

Te prohij

apud vos habitavi cum uxore , finite

Adet proy

quoquam poftealibris ejusinferta. Se-

inter vos .quiefcere mortuam , quam

lbor,

rarius ad cap. r4. Jofue quaft. 5. exi-

viventem non eflis dedipnati.

" Ádoy

Ítimat urbem hanc Heéren appelletam a

us fépulcbri. ) Ylebr. poffffonem fe-

focietate, quam iniit Abraham cuim

pulchri,

INon vult mifceri fepulchris

duv fe.

m

ejus loci viris. principibus; nam 33

idololatrarum , fed fibifeorfim locum

V g

&beber , focietatem fignificat.

poftulat.

HCCGþtum

Venitque Abram. )Putant alïquï Saa-

Mortuum meum. ) Cadaver Sarz , Fu-

ram mortuam eífe abfente Abrahamo;

$. Sid

nus meum LXX. rày vexoóv jex. mor-

Pl qun.

ac propterea. di&um , vemitque 4dbra-

tuum meum.

altery fo

bam; verum, vezire , apud Hebraos

6. Princeps Dei.)) I-ïcbx*äifmus, ideft,

alten t

fiepe fignificat ordiri aliquid , ac cin-

Princeps magnus ; fic montes excel-

r2 ts

gere fe ad aliquid faciendum; 'Vel

fi dicuntur, Montes Daj.

P.

Tet1o,

CAPUO T XXI—II.

55

tit Tübce,

hibere po

Y

terit, quin in monumentolejvus fepelias mortuum

tuum.

7. Surrexit Abraham, & adoravit populum terrze, filios vi-

delicet Heth:

8. Dixitque ad eos: Si placet anime veftre , ut fepeliam

a. Art-

mortuum meum , audite me, & intercedite pro me apud Ephron

vlilur,

filium Seor:

9. Ut det mihi fpeluncam duplicem, quam habet in extrema

parte agri fui: pecunia digna tradat eam mihi coram vobis in

P

)n, inter-

poffeffionem fepulchri.

& fleret

10. Habitabat autem Ephron in medio filiorum Heth. Re-

fponditque Ephron ad Abraham cun&tis audientibus , qui ingre-

eft ad f-

diebantur portam civitatis illius, dicens:

11. Nequaquam ita fiat, Domine mi, fed tu magis aufculta

quod loquor: Agrum trado tibi, & fpeluncam, qus in eo eft,

ii jus fe

praefentibus filiis populi mei , fepeli mortuum tuum.

12. Adoravit Abraham coram populo terra ,

: n ele

13. Et locutuseftad Ephron circumftante plebe (1) : Quaefo ,

utaudiasme: Dabo pecuniam pro agro: fufcipe eam, & fic

ye té pro

hibe

fepeliam mortuum meum in agro.

ts

14. Refponditque Ephron :

I$. Domine mi,audi me: T

erra , quam poftulas, quadrin-;

, inquoj

gentos ficlos argenti valet: iftud eft pretium inter me, &te:

fed quantum eit hpc? fepeli mor

t;UUln tuum.

iSeripturis

L25

16. Quod

im, AQor.

(1) plebe. p edit. Sixt. legitur plebe ejus.

um He-

Is elediis.) ]n optimo & honeftiffi-

:

H Part;qm.) Quia hoc a&um in

1mo fepulchrorum noftrorum.

porta, vbijudicia, & commercia exer-

T probibere poterit. ) Nemo futuru

cebantur.

yrij , dii

adeo protervus , qui te audeat pro-

i. Agrum trade tib;. ) Gratis lar-

It , finite

hibere.

INon fuit crimen Simoniz eme.

m, quam

E

P

gior.

f

Adoravit,) Civili honore gratia

re agrum ad fepulturam , aut jus fe-

tftontm /f'

a&urus fe incurvavit demiffe.

ulture: fecus effet , fi locus ille fa-

Populum terre,) Indigenas loci.

cer fuiffet E:cclefiaftica benediáione,

(epulchris

qu& eo tempore nondum erat.

jm locum

8. Si placet anime veffra. ) 9i vobis

acceptum eft.

12. Quafo , ut audias me. ) LX X. quo-

Ym

z

F

9. Spelumcam duplicem.) ln qua du-

niam apud me es, zudi me, vel potius,

plex concameratio , & duplex crypta,
