pfit in tabulis * verba foederis decem.

fii (

& 18.

29. Cumque defcenderet Moyfes de monte Sinai, tenebat

*Deut duas tabulas teftimonii, & ignorabat , quod cornuta effet facies

4.13- füa ex confortio fermonis Domini.

IE(

30. Videntes autem Aaron, & filii Ifrael cornutam Moyfi

31:VOo-

A^t

faciem , timuerunt prope accedere.

fübb;

poft feptem hebdomadas, puta, poít

28. Quadraginta dies.") Secunda man-

49. dies, quinquagefimo die a Pafchate,

fio , feu flatio Moyfis in monte Sina

j

in eoque offeres primitias panum Deo.

per 4o. dies.

diem

Anni

Solemnitatem , quanudo redeunte

Pauem non comtdit , tc. ) Omnino

4,

tempore cuntia .conduntur. ) Scilicet fe-

jejunus permianfit.

fetm

ftum Colle&z in menfe feptimo, fe-

flum 'T'abernaculorum, Videfuüpra cap.

Verba federis. ) Legem decaloei.

j

29. lenorabat, quod cornuta effet f'acies

23.num. IÓ.

ft4.) Quod fulgor emicaret, & qua-

pt

24. Cum. dilatavero termimos tuos. )

fi radii, accornua de capite ejus erum-

Cum latos, quos promifi, terminos

tibi dedero.

perent.

fum.

Ex eonfortio-[irmonis Damini. ) / Hi

Nullus. iufidiabitur terre tue. ) Ego

enim conterminas gentes frenabo , &

enim radii afflati (unt Moyfi ex confor-

|

tio Dei: maxime quando tranfivit

continebo , ne tibi in mei obfequium

gloria Dei anteforamen petre , com-

NUen

occupato nocere poffint , autaudeant.

2s. Non immolabis füper fermento. )

municata eft lux hec Moyfis faciei,

Cum fermento.

Vide füp. z5. 18.

ut majorem haberet apud populum

Ie4rn

auctoritatem, & perpetuo illi manfif-

j

Neque. vefidebit mane , €$c. ) INeque

fe docet D. Ambrof. in Pfalm. 1rg.

remanebit quidquam ex agno Pafcha-

Prim,

li in craftinum , five in mane fequens,

Abulenf. & hanc fententiam innuit

0b m;

Bellàrm. 2. de reliq. fan&orum c. 4.

AImor

fed eadem die totum abfumetis.

27. Scribe tibi verba bec.) Caremo-

20. Timuerunt prope accedere E Ej'c)

ài,

nialia hec precepta, ne memoria illo-

Quia non valebant figere aciem ocu-

Dis

f

lorum in tam fplendidam faciem, quia

rum intercidat. Faiuma Moyfe, cum

3

P

3]&

Exodum fcripfit.

magis Moyfem reverebantur.

Á/,

17

e

C APUT XXXIV. & XXXV.

321

31. Voc

dti

ati

que ab eo, reverfi funt tam Aaron

"'ülium

, quam pïrinïcxï—

pes fynagogee. Et poftquam locutus eft ad eos,

) termi-

32. Venerunt ad eum etiam omnes filii Ifrael: quibus prae-

cepit cun&ta, quze audierat a Domino in monte Sinai.

& app-

33. Impleüsque fermonibus, *pofuit velamen fuper faciem | *2

fuam.

Or.3

: Imeg;

34- Quod ingreffus ad Dominum , & loquens cum co, aufe- !^

jn)Del

rebat, donec exiret, & tun

quee fibi fuerant imperata.

€ loquebatur ad filios Iírael anig,

35. Qui videbant faciem

egredientis Moyfi effe cornutam: fed

; hic,

operiebat ille rurfus faciem fuam, fi quando loquebatur ad eos.

]uadra«

CAPUT XUXV.

&f

Pracipitur [abbatum, petuntur. primitie €? donaria ac artifices

ad confirueuda omnia, que di&la funt, quibus deputati a Domino

enebat

P

: facies

dicuntur Befeleel & Ooliab.

1. T Gitur congregata omni turba filiorum Ifrael, dixit ad eos:

Moyfi

Heec funt, quze juffit Dominus fieri.

jnVo-

2. Sex diebus facietis opus : feptimus dies erit vobis fanCtus,

da man

fabbatum, & requies Domini : qui fecerit opus in eo, occidetur.

3. Non fuccendeiis ignem in omnibus habitacu

1te O)nd

lis veflris per

diem fabbati.

)mnino

4. Et ait Moyfes ad omnem catervam filiorum Ifrael : i

fc.e ejïr

fermo, quem prsecepit Dominus, dicens:

lopi.

5. Separate apud vos primitias Domino. *Omnis voluntarius,

* Sup.

W fm':s

qie

& prono animo offerat eas Domino: aurum, & argentum, & zes,

?5: 2

6. Hyacinthum, & purpuram, coccumque bis tinétum,

& byf-

g erürft-

fum, pilos caprarum,

Hi

T. Pellesque arietum rubricatas , & janthinas, ligna S&Lim,

confor-

8. Et oleum ad lumiríaria concinnanda, & ut conficiatur un-

nnfivit

guentum, & thymiama fuaviffimum,

com

9. Lapides

32. Fenerunt ad eum.) Jam ex timo-

accendere ad coquendos cibos , ut pa-

facitly

re con'irmati.

tet c. 12. n. 16. nonautem in Sabbato.

yulum

manli

33. Pefuit velamen füper f aciem faam.)

$. Primitias Domino.) Primam ve-

Primo locnutus eftfacie non velata,

ftram oblationem , & doria pro fabri-

j 1j

ob majeflateri, revéerentiam , & te-

innuit

ca labernaculi dicuntur , primitza ,

od

ftimonium legis.

Deinde velo inje-

quia nullam adhuc publicam , & com-

&o, ut quibuslibet liberioris fermo-

munem fecerant.

't')

nis facultas daretur.

9. Ut confeistur , €5c. ) Mlateriam

" 0a

3. [ N emnibus. ) In nullis.

In Pafcha-

cap. 25. preícriptam , aromata feilicet,

; qm

te, & inaliis feflislicebat ignem

&c. nam oleum ad lucernas tantum ,

Bbl cum Com. Menocb. T. I.

Ss

"v*

z

322

LIBRI

EXODI

j

9. Lapides Qäychinos, & gemmas ad ornatum fuperhumer-a-

Setim

lis - & rationalis,

j

Io. Quisquis veftrum fäpiens eft, veniat, & faciat, quod

Dominus imperavit.

Cint

46

II. Tabernaculum fcilicet, & te&tum ejus, atque operimen-

T

9^

tum, annulos, & tabulata cum ve£tibus, paxillos, & bafes:

ad fü

12. Arcam , & ve&tes, propitiatorium, & velum, quod ante

illud oppanditur:

15. Menfam cum ve£tibus, & vafis, & propofitionis panibus:

prop

14. Candelabruüm ad luminaria fuftentanda, vafa illius, &

pone

lucernas, & oleum ad nutrimenta ignium:

t9.

I5. Altare thymiamatis, & vectes, & oleum un&ionis, &

fit,t

M

D

Cun

thymiama ex aromatibus: '"l'entorium ad oftium tabernaculi

16. Altare holocaufti, & craticulam ejus aeneam cum ve&ti-

$.

bus, & vafis fuis: labrum , & bafes ejus:

CX f

17. Cortinas atrii cum columnis, & bafibus, tentorium in

xX

foribus veftibuli,

&3&(

18. Paxillos tabernaculi, & atrii cum funiculis fuis:

9.

19. Veftimenta, quorum ufus eft in minifterio fan&uarii,

t &

veftes Aaron pontificis, ac filiorum ejus, ut facerdotio fun-

2

gantur mihi.

3

quid

20. Egrefía

4,

que omnis multitudo filiorum Ifrael de cgnfpe&q

Moyfi,

detr

21. Obtulerunt mente promptiffima, atque devota primitias

Domino, ad faciendum opus tabernaculi teftimonii. Quidquid

ly tü

ad cultum, & ad veftes fanttas neceffarium erat.

BI

ii

22. Viri cum mulieribus preebuerunt armillas, & inaures,

annulos, & dextralia: omne vas aureum in donaria Domini

feparatum eft.

23. Si quis habebat hyacinthum, & purpuram, coccumque

A.

Tte, (

bistinttum , byffum, & pilos caprarum, pelles arietum rubri-

Tjat

catas, & hj*acinthings,

hk hh

24. At-

i I

non autem ad thymiama adhibebatur,

Paxillos.) Columnas , uteft inHeb.

20 ]

Io. Ouifquis fapiens eff. ) Peritus,

Vocantur paxilli, quianon ita magne,

tanea (

& induflrius artifex.

& quia in imaparte acuminatz, ut de«

1 (

Ii- TeGum

.. 6 operimentum. )

figi poffent in terra,

Vel de aliis pa-

h

xillis fermo eft in terra defixis ad con-

j C

di&um eft.

Cortinas, & pelles, de quibus fupra

ln

tinenda vela, ne flante vento agita-

Quà d

Tabulata. ) Latera 'labernaculi ex

rentur, ut füpra diximus.

Quam

fignis fetim.

i7. Tenterium.) ld efi, velum.

3'!7

J-f'

,-

CAPUT XXXV.

323

ifheta-

24. Argenti, cerisque metalla obtulerunt Uomino,lignaque

Setim in vatios ufus.-

quod

25. Sed & mulieres do&tae, qui? neverant, dederunt hya-

cinthum , purpuram , & vermiculum , ac byflum,

Tmen-

26. Et pilos caprarum, fponte propria cun&ta tribuentes.

1j

27. Principes vero obtulerunt lapides onychinos, & gemmas

T

ad fuperhumerale, & rationale,

28. Aromataque, & oleum ad luminaria concinnanda, & ad

übus:

preeparandum unguentum, ac thymiama odoris fuaviffimi com-

5, d

ponendum.

29. Omnes viri, & mulieres mente devota obtulerunt dona-

,&

ria, ut fierent opera, quee jufferat Dominus per manum Moyfi.

uli:

Cun&ii filii Ifrael voluntaria Domino dedicaverunt;

vedi-

3o. Dixitque Moyfes ad filios Ifrael: * Ecce vocavit Dominus

* Sup.

ex nomine Befeleel filium Uri filii Hur de tribu Juda.

Bi.c.

m t

31. Implevitque eum fpiritu Dei, fapientia, & intelligentia,

& fcientia, & omni do&trina,

32. Ad excogitandum, & faciendum opus in auro, & argen-

yarii,

to, & aere,

) füt-

33. Sculpendisque lapidibus, & opere carpentario.

Quid-

quid fabre adinveniri poteft,

34. Dedit in corde ejus: Ooliab quoque filium Achifamech

u

de tribu Dan:

35. Ambos erudivit fapientia, ut faciant opera abietarii, po-

nitigs

Iquid

lymitarii, ac plumarii de hyacintho ac purpura, coccoque bis

tin&o,- & byffo, & texant omnia, ac nova quaeque reperiant.

ürey

Ss ^5

C A-

ynini

2s. Mulieres dai;ïæ , 6c.) Nendi pe-

cognitionem fabricandi, exflruendi,

nque

rize, & fapientes artifices.

&c, & tam perfecte docuit eum , ut

,ubri,

Hyacintbzm. ) Netum, feu filatum

alios poflet docere, itaquealiqui ver-

hyacinthi; hoc eft lane violacezg. Sic

tunt ex Hebrao : Faczlem, &$ propen-

de reliquis intellige, purpura, byffo,

fium eum fecit ad docendum alios,

Àt-

[€

33- "bietarii.) Mide n. 33.

J eb.

:.g. Voluntaria.) Ultronea, &fpon.

Polymitarii, ac plumarii, ) kline di-

tanea dona.

fünguit hec duo , quz fuperius indif-

gt

33. Optre carpentario, ) Árte ligna-

ferenter ufurpavit , ut fcilicet phrygio,

ut dee

jis p?^

ria, fic paulo poft mentio fit operis

vel plumarius fit, qui acu pingit:

cot

abietarii , qua funt opera fabrilia,

polymitarius vero, qui textura inge»

qua abiete, feu ligno quovis, tan-

niofa varia intexit , & efformat, ut

ggiïl'

quam materia confiant.

fit in tapetibus, & Aulzis Atrebaten-

!

34. Dedit in corde djui.) Artem., &

fibus, vulgo, paumi d. «trras, o « dirraztio,

Á

^ r-

LIBRI EXODI

1

'"CAPUT XXXVI

in lat

Oblatis plus quam opus ejet donariis, paratur tabernaculum juxta

.

omnes partes [uas , nempe cortinas , faga , opertoria , tabulata,

s

vetles , velum , C tentorium.

quzäin

*Sup. Y*

ig.

26. 1.

Ecit ergo Befeleel, & Ooliab, & omnis vir fäpicns , qui-

E

bus dedit Dominus fapientiam, & intclle£tum, ut fcirerit

Cn,

fj

fabre operari, quae in ufus San&uarii necef

Taria funt, & quee

Vicati

preecepit Dominus,

1.Par.

20

21.2

?. Cumque vocaffet eos Moyfes, & omnem eruditum virüm,

?: cui dederat Dominus fapientiam , & qui fponte fua obtulerant

D

& fen

fe ad faciendum opus,

3. Tradidit eis univerfa donaria filiorum Ifrael.

45

P

Qui cum

inftarent operi, quotidie mane vota populus offerebat.

aïferi

2

4. Unde artifices venire compulfi,

s. Dixer int Moyfi : Plusoffert populus, quam neceffa

rium eft.

Aftn

M.

6. Juffit ergo Moyfes praeconis voce cantari : Nec vir, nec

mulier quidquam offerat ultra in. opere SanGuarii.

Sicque

ugult

ceffatum eft a muneribus offerendis,

25'

7. Eo quod oblata fufficerent, & fuperabundarent.

hnem

$. Feceruntque omnes corde fapientes ad explendum opus

26,

qulas

tabernaculi, cortinas decem de bytfo retorta , & hyacintho , &

A*

purpura, coccoque bis tin&to, opere vario, & arte polymita:

*(

li

culi

9. Quarum una habebat in longitudine viginti o£to cubitos,

50

& in latitudine quatuor: àna menfura erat omnium cortinarum.

50

IO. Conjunxitque cortinas quinque, alteram alteri, & alias

quinque fibi invicem copulavit.

Q Dpd

1I. Fecit & anfas hyacinthinas in orà cortinze unius ex utro-

aeul

que latere, & in ora cortinze alterius fimiliter,

12. Ut contra fe invicem venirent anfz2e, &

fedec

rentur.

D

mutuo jun gex-

j^

13. Unde & qüinquaginta fudit circulos aureos, qui morde-

Hbula

rent cortinarum anías; & fieret unum tabernaculum.

i

I4. Fecit & faga undecim de pilis caprarum ad operiendum

€x

i

tectum tabernaculi.

rz. Unum

náqj

3. [/0ta. ) Voluntaria munera.

tum , quod polymito injiciebatur , ut

6. Prectonis voce-cantari.) Yleb. fupra didum eít, tetum vocabatur.

E

ul

*

tranfire fecit Moyfés vocem per caffra , id. Sic rurfum appelíatur hoc cap. num.18.

eit, przconis voce edixit.

Multa hic repetuntur capitibus fü-

3j

I

MXS hn

d periendum teltum Tabernacu- .

perioribus, quz fuis locis explica-

9i.) Velum ex pilis caprarum contex-

ta funt,nec eft necefle hic repetere.

Rlüþ)ug

v

Atl

"r [

CAPUT. XXXVI.

2

3385

15. Unum fagumin longitudine habebat cübitos triginta, &

in lattudine cubitos quatuor, unius menfurze erant omnia faga:

!f

16. Quorum quinque junxit feorfum, & fex alia feparatim.

lait,

17. Fecitque anfas quinquaginta in ora fagi unius, & quin-

qusginta in ora fagi alterius, ut fibi invicem jungerentur.

18. Kt fibul

;.'). qïh-

as ceneas quinquaginta, quibus necteretur te-

Cirerit

&um , ut unum pallium ex omnibus fagis fieret.

LqUe

19. Fecit & opertorium tabernaculi de pellibus arietum ru-

bricatis: aHudque defuper velamentum de pellibus janthinis.

Trm,

20. F'écit & tabulas tabernaculi de lignis Setim flantes.

21. Decem cubitorum erat longitudo tabulee unius, & unum

lerant

ac€ femis cub tum latitudo retinebat.

j um

22. Bins&e incaftra*uree erant per fingulas tabulas, ut altera

alteri jungeretur.

Sic fecit in omnibus tabernaculi tabulis.

23. E quibus viginti ad plagam meridianam erant contra

feft,

Auítrum, cum quadraginta bafibus argenteis.

; C

24. Dus bafes fub una tabula ponebantur ex utraque parte

angulorum, ubi incaftraturze laterum in angulis terminantur.

icque

25. Ad plagam quoque tabernaculi, quae refpicit ad Aqui-

lonem , fecit viginti tabulas,

26. Cum

opus

quadraginta bafibus argenteis, duag bafes per fin-

gulas tabulas.

0. &

:

27. Contra Occidentem vero, id eft, ad eam partem taber-

naculi, quae mare refpicit, fecit fex tabulas,

bitoS,

amum.

28. Et duas alias per fingulos angulos tabernaculi retro :

: alias

20. Quse jun£tee erant a deorfum usque furfum, & in unam

compaginem pariter ferebantur. Ita fecit ex utraque parte per

utto-

angulos:

30- Ut o&o effent fimul tabulae, & haberent bafes argenteas

fedecim, binas fcilicet bafes füb fingulis tabulis.

ung v

31. Fecit & ve&es de lignis Setim, quinque ad continendas

orde-

tabulas unius lateris tabernaculi,

32. Et quinque alios ad alterius lateris coaptandas tabulas, &

extra hos quinque alios ve&tes ad occidentalem plagam taber-

dunt

niculi contra mare.

Jnurt

——

33. Fecit quoque ve&tem alium , qui per medias tabulas ab

m ut

lbjtuf'

angulo- usque ad angulum perveniret.

34. Ipfa

jm.lf

33. Vellem alium , 65c. :j Tujus ve-

per ipfam tabularum craffitiem ad eas

Jus li

&is nulla mentio in fuperioribus ca-

fimul continendas.

Ali veéces ex-

gp]iCJ'

pitibus, in quibus de "f'abernaculi

trinfecus ipfum tabernaculum ambie-

etere

firudvra agitur. — Videtur fuiffe a&us

bant.

WY*

326

LIBRI

EXODI

34. Ipfa autem-tabulata deauravit, fufis bafibus earum ar-

rum 1

genteis.. Et circulos eorum fecit aureos, per quos ve&tes in-

*

fummj

]

duci poffent : quos & ipfos laminis aureis operuit.

0.

Ej

35. Fecit & velum de hyacintho & purpura, vermiculo, ac

tt0, $

byífo retorta , opere polymitario, varium, a:que diftinétum.

I0.

Cubito

36. Et quatuor columnas de lignis Seïim., quas cum capiti-

bus deauravit, fufis bafibus earum argenteis.

füdine

37. Fecit & tentorium in introitu tabernaculi ex hyacintho,

I!

purpura, vermiculo, byffoque retorta, opere plumarii:

brmh |

38. Et columnas quinque cum capitibus fuis, quas operuit

-

—2

auro , bafesque earum fudit aeneas.

Bltoru

")

OOA PU To XCXXVIE

anguli

1

JFormatur arca , propitiatorium , Cherubim, menfa , candelabrum,

lucerna , alíare tbymiamatis , pro quo tbymiama

portar

componitur.

1s

dit oo;

r q'Ecit autem Befeleel & arcam de lignis SEt.im,xhabentem

16.

duos femis cubitos in longitudine, & cubitum, ac femif-

Cyathr

fem in latitudine, altitudo quoque unius cubiti fuit, & dimidii,

libami

veftivitque eam auro puriffimo intus, ac foris.

n

:

D

2. Et fecit illi coronam auream per gyrum,

(ujüs

i

3. Conflans quatuor annulos aureos per quatuor angulos ejus

1j

35

duos annulos in latere uno, & duos in altero.

& alt

4. Ve&tes quoque fecit de lignis Sctim , quos veftivit auro,

19,

s. Et quos mifit in annulos, qui erant in lateribus arcae ad

T

portandum eam.

3lta.

1

mu:l'()j

6. Fecit & propitiatorium, id eft, oraculum , de auro mun-

Amor

diffimo, duorum cubitorum & dimidii in longitudine, & cubiti

0.

ac femis in latitudine.

l

np

7. Duos etiam Cherubim ex auro dutili, quos pofuit ex

utraque parte propitiatorii :

f f

8. Cherub unum in fummitate unius partis, & Cherub alte-

25

5

Tum

d

N

l

34- Tabulata. ) Cuuatuorlatera taber-

naculi.

*

38. Operuit auro. ), Modo, explica-

to n. 36.

Y

s

36. Cum capitibus deauravit.) Ita ut

1.

Uos femis cubitos, ) Xloc.eft,

columnze tantum obducerentur auro,

duos, & femis.

l4 (

five laminis aureis; capita vero eflent

ler, W

6- Oraculun. ) Propitiatorium,

151

aurea, ut Deusjullerat Moyfi c. 26. 32.

8. Jo fumu

"

itate. ) Lateris extremi-

W

37. dutortum. ) N elum.

tate.

tei

n f

dubl

CAPUT XXXVIL

PT

m ar-

rum in fummitate partis in alterius: duos Che;ubim* in fingulis

ïe; -

fummitatibus propitiatorii,

9. Extendentes alas, & tegentes propitiatorium, feque mu-

llo,

tuo, & illud refpicientes.

JIm,

IO. Fecit & menfam de lignis Setim in longitudine duorum

Cipiti-

cubitorum , & i latitudine unius cubiti, quae habebat in alti-

tudine cubitum ac femiffem.

inho,

1r. Circumdeditque eam auro mundiffimo, & fecit illi la-

brum aureum per gyrum.

perci

12. lpfique labro coronam auream

interrafilem quatuor di-

gitorum, & fuper eamdem , alteram coronam auream.

13. Fudit & quatuor circulos aureos, quos

angulis per fingulos pedes menfze.

pofuit in qugtnqr

:

14. Contra coronam : mifitque in eos ve£tes, ut poffit menfa

Jri,

portari.

15. Ipfos

"

dit eos auro.

quoque vettes fecit de lignis Setim, & circumde-

entem

16. Et vafa ad diverfos ufus menfze, acetabula, phialas, &

femif-

cyathos, & thuribula, ex auro puro, in quibus offerenda funt

Jibamina.

imnidi

I7. Fecit & candelabrum du&ile de auro mundiffimo. De

eujus ve&te calami, fcyphi, fphaeruleeque, ac lilia procedebant:

5 6u

ex altera.

18. Sex in utroque latere, tres calami ex parte una, & tres

19. Tres fcyphi in nucis modum per calamos fingulos, fphze-

; qUIO,

(( d

ruleeque fimul, & lilia, & tres fcyphi inftar nucis in calamo

iE

iicc

altero, fp

rulaeque fimul & lilia.

[Equum erat opus fex ca-

lamorum, qui procedebant de ftipite candelabri.

)mun-

cubiti

20. In ipfo autem vecte erant quatuor fcyphi in nucis

Amo-

dum , fphaerulzeque per fingulos fimul , & lilia :

(uit €x

21. Et fphserulze fub duobus calamis per loca tria, qui fimul

fex fiunt calami, procedentes de vecte uno.

22. Et fphaserulee igitur, & calami ex ipfo erant, univerfa

; alte-

1l

du&ilia ex auro puriffimo.

23. Fecit & lucernas feptem cum emunctoriis fuis, & vafa,

gl

ubi ea, quze emuntEa funt, extingnantur, de auro mundiffimo.

;OC eül

14. Contra coropam. ) Yloc eit, fub-

19. 4Equuem. erat opus. ) kloc elt fi-

ter, ut habes fupra c. 2$. 27.

mile , pariumque membrorum , &

17. De cujus vette.) V e&is hic elt fti-

artificii.

n

Cetera hujus capitis fünt ex-

exell

pes medius, e quo procedebant calami,

plicata Vfupra €. 2$5« & c. 50.

24. la-

quem füpra c. :gf haftile nominavit.

CVT

URtBRI T PSXODI

325

24. Talentum Quri appendebat candelabrum

cum omnïþuS

M

vafis fuis.

:

bj fo

22, Fecit & altare thymiamatis de lignis Setim, per quadrum

v

IQ.

lumn

fingulos habens cubitos, & in altitudine duos, e cujus angulis

3

procedebant cornua.

II

bafes

26. Vefüvitque illud auro puriffimo cum craticula, ac pa-

rietibus, & cornibus.

ac m

". Fecitque ei coronam aureolam per gyrum , & duos an-

13,

nulos aureos fub corona per fingula latera, ut mittantur in eos

tepto

ve&tes, & poffit altare portari.

iuls à

28. Ípfos autem ve£tes fecit de lignis Setim & operuit lami-

gente

nis aureis.

D

29. Compofuit & oleum ad fan&ificati

.onis unguentum, &

tento

thymiama de aromatibus mundiffimis , opere pigmentarii.

*

H

bifiby

!

CAPUT XXXVIIL

Fabricatur altare bolocauftorum cum labro &neo , €» atrio,

meul

lumn

oblataque donaria recenjentur.

16

2.Pat. T.

Ecit & altare holocaufti de lignis Setim , quinque cubito-

n

p

rum per quadrum, & trium in altitudine.

CUnCt

2. Cujus cornua de angulis procedebant, operuitque illud

ü]HL

laminis aeneis:

*

Ig.

3. Et in ufüs ejus paravit ex sere vaía diverfa, lebetes, for-

&Cl

cipes, fufcinulas, uncinos, & ignium receptacula.

3

Vigint

4. Craticulamque ejus in modum retis fecit s&eneam, & fubter

Ü

H

eam in altaris medio arulam,

U

s. Fufis quatuor annulis per totidem retiaculi fummitates,

nel

ad immittendos ve&tes ad portandum:

.

6. Quos & ipfos fecit delignis Setim, & operuit laminis zeneis;

tifa]

". Induxitque in circulos, qui in lateribus altaris eminebant.

Conc ul

3Cup. *Tpfum autem altare non erat folidum, fed cavum ex tabulis, &

Uing

27- 8.1n:us vacuum.

3.T

9. Fecit & labrum zeneum cum bafi (ua de fpeculis mulie-

5 ]

bïæo 1

um. quae excubabant in oftio

tabemacuä.

ELl

9. Fecit

71,:7;:,,1t

lis. ) LXX. ex peculis ,

bant. LXXï qu jejumabant. Chald. que

!6 p

g. DE. fpeczf

t x

-

C,

;.»

7E 2V

, Ita & Chaldeus.

erabant,

Mulieribus hifce piis, qu&

hi

Atgyy

frequenter

veniebant .ad

templum

in Hebl

Olim ex Plinio lib. 35. cap. 9. & lib.

Capite

34. cap. 17. fiebant ex ere, & ftan-

Deum oraturz,poftea zdificato templo

no diligentimme terfo

certafedes juxta illud attributa fuit, &

o di[|

inter has vixiffe videtur Anna prophe-

udo J

Que - exeuba

bant. ) Hebr. que milita-

li,

TT

CQ ATPUSE

XXXVIIT

.

329

nibus

9. Fecit & atrium, in cujus auftrali plaga erant teftoria de

:

. byffo retorta, cubitorum centum,

adrum

10. Columnsae senese viginti cum bafibus fuis

; Capita co-

ingulis

lumnarum , & tota operis caelatura, argentea.

11, /Eque ad fcptentrionalem plagam tentoria , columnze,

Cpe

bafesque & capita columnarum ejusdem menfura, & operis,

ac metalli erant.

10 df

dnes

12. In ea vero plagg', qu&e ad Occidentem refpicit, fuerunt

tentoria cubitorum quinquagin:a, columnee decem cum bafibus

fuis acneae , & capita columnarum , & tota operis ceelatura , ar-

t l-

gentea.

13. Porro contra Orientem quiüquaginta cubitorum paravit

gm,&

tentoria:

ll,

14. E quibus, quindecim cubitos columnarum trium , cum

' bafibus fuis, unum tenebat latus :

15. Etin parte altera (quia inter utraque introitum taber-

jjfit,

naculi fecit) q

uindecim aeque cubitorum erant tentoria, co-

lumnaeque tres, & bafes totidem.

16. Cuntta atrii tentoria byffus retorta texuerat.

cubito-

17. Bafes columnarum fuere aenese, capita autem earum cum

cuncts ceelaturis fuis arge

;

ntea; ied & ipfas columnas atrii ve-

p illud

füvit argento.

18. Et in introitu ejus opere

lumario fecit tentorium ex

65, fot-

hyacintho, purpura, vermiculo, ac byffo retorta, quod habebat

viginti cubitos in longitudine, altitudo vero quinque cubito-

: (uotet

rum erat juxta menfüram, quam cunCta atrii tentoria habebant.

19. Columnae autem in ingreffu fuere quatuor cum bafibus

;

mitates»

&eneis, capitaque earum , & caelaturze argentese,

20. Paxil-

. enets:

tifla Luc. 2. 37. & virgines ille, qua

rii noflri opinio, qui cenfet voce illa

nebont.

conciufe dicuntur 2. Machab. 3. 19.

CU que proprie caput fignifica

i

U

& in his educata B. Virgo.

jl

indicari fupremam capitelli partem ,

9. Teztoria.) Mela atrii.

quam aacsgz dicunt : Voce autem il-

27. Bafés columnarum , €$c.) KxEHe-

la pw»3 vevza , qug aliquid hama-

: mulie-

breo a!qui ita vertunt :: Bafés. colum-

tum, & inflexum fignificat, defigna-

g,Fecit

VarUm ex &re , uncini columnarum , &5 fila

ri eam capiteli partem , quam "ve/z-

e4$ cingentia ex argento , tella fuemnt CA-

tam, feu limacera appellantin artificio

Oaf

pitaearum Argento,

Pro voce, wncini ,

Jonico, cujus ordinis fortaffe ha co-

jis, QU*

in Hebr. eft t5»33 vaviz , pro voce,

lumnz fuerunt, & Chald. verterunt,

templut

capita, elt "ww* rafcbim: quomo-

WncInos.

Aliqui putant uncos defi-

totep

do diftinguantur due hz voces, inter

gnari, ad quos pecudibus cutis detra-

it fult,

auctores varietas elt.

Placet Bonfre-

hebatur.

Bibl. cum Com. Menocb. T. I,

jpo

Tt

TET

330

LIBRI EXODI

^(

Vi

"3

t

egeneos

20. Paxillos q&oqüe tabernaculi, & atrii per gyrum fe

1nof

2t. Hzec fünt inftrumenta tabernaculi teftimonii, quae enu-

quá

u

merata funt juxta preeceptum Moyfi in caeremoniis Levitarum

per manum Ithamar filii Aaron facerdotis:

?

PakL

22. Quse Befeleel filius Uri filii Hur de tribu Juda, Domino

per Moyfen jubente , compleverat,

23. Jun&to fibi focio Ooliab filio Achifamech de tribu D

än E

Dui

qui & ipfe artifex lignorum egregius fuit, & polymitarius, at-

que plumarius ex hyacintho, purpura, vermiculo, & byffo.

24. Omne aurum, quod expenfum eft in opere Santuarii,

& quod oblatum eft in donariis viginti novem talentorum fuit,

& feptingentorum trizinta ficlorum, ad menfurzm San&uarii.

j

25. Oblatum eft autem ab his, qui tranfierunt ad numerum

infa

a viginti annis, & fupra, de fexcentis tribus millibus, & quin-

2.

gentis quinquaginta armatorum.

f

26. Fuerunt preeterea centum talenta argenti, e quibus con-

)

flatae fvnt bafes SanCtuarii, & introitus, ubi velum pendet.

T

27. Ce.tum bafes fattae funt de talentis centum

-fir;guliþs— ta-

tegim

lentis per bafes fingulas fupputatis.

i

fum

;

28. De mille autem fepüngentis, & feptuaginta quinque, fe-

cit capita columnarum , quas & ipías veftivit argento.

j

29. [Érisq

uoque oblata funt talental feptuaginta duo millia,

min

30. Ex

6

& quadnringeni;i fupra ficli,

EU

2I. Jm ceremonis , €6c, ) ld eft in

aureum continebat duodecim millia

minifterium Levitarum , quorum erat

drachmarum aurearum , qua gquiva-

y/

diffolvere, transferre, &iterum com-

lent duodecim millibus aureis noílra-

tum ;

onere tabernaculum.

His praerat

tibus.

thamar Aaron filius, cui proinde

25. 4b bis qui tran[erunt ad nume-

Tilis

fïngulorum tabernaculi inftrumento-

rum.) Qui cenfi funt.

rum annumerandus erat computus.

27. Centum bafés.) Wrant enim 4o.

D

j

f)

24. Omne aurum. ) Aurum hoc,

ad auftrum 40. ad aquilonem, 16. ad

9

quod fponte oblatum fuit a populo,

partem occidentalem. 4. füb quatuor

fummam explevit 29. talentorum , &

columnis dividentibus San&um a San-

feptingentorum triginta ficlorum. Ta-

&o San&orum, uti preceptum erat

lentum aliud erat aureum , aliud ar-

CAp. 26, 19 19. x 33.

30

genteum, aliud ereum. Omnia liec

28, De mille autem feptingentis , &$c.)

Coly

:

&qualis erant ponderis , fed difparis

Que füpra centum talenta argenti ex

Vant

pretii.

"Talentum unum continebat

cenfu colle&a fupererant , non quod

Áltg

tria millia ficlorum , auri , fi talen-

hec fummia ad capita illacolumnarum

iniiy,

tum effet aureum , argenti, fi argen-

facienda ,. &auro veftienda fufficeret,

jl

teum ; quia vero ficlus eft ponderis

fed quod in hoc opus fuerit contri-

Vidc|

buta.

quatuor drachmarum, talentum unum

l'-TK

N

CAPUT T XXXVIIH. '& XXXIX..

'$3x

1feb*

30. Ex quibus fuíze funt bafes in introitu "*tabernaculi-tefti-

monii, & altare aeneum cum craticula fua, omniaque vafa,

o Cnu-

quae ad ufum ejus pertinent.

tarum

41. Et bafes atrii tam in circuitu, quam in ingreffu ejus, &

gaxilli tabernaculi, aique atrii per gyrum.

ymino

C APUT.XXXIX

Dan

Pontificalia [acerdotaliaque conficiuntur ornamenta , totumque in-

jun&lum opus perficitur : benedicit Moyfes

fio.

»

;

Duaril,

populo.

n füit,

E hyacintho vero, & purpura, vermiculb, ac byífo fecit Supr.

tuaril

I.D

veites, quibus indueretur Aaron, quando miniftrabat H

1erum

in fan£&tis, ficut praecepit Dominus Moyfi.

2. Fecit igitur fuperhumerale de auro, h

yacintho, & purpu-

quit-

T2, coccoque bis tintto, & byflo retorta,

$ COf

3. Opere polymitario, inciditque bracteas aureas, & exte-

(et.

nuavit in fila, ut poflent torqueri cum priorum colorum fub-

ilis t2

tegmine,

4. Duasque oras fibi invicem copulatas in utroque latere

fummitatum.

N

efe

. Et balteum ex eis

dem coloribus, ficut praeceperat Do-

vili

minus Moyfi.

6. Paravit & duos lapides onychinos, aftri&£tos, & inclufos

j Ex

auro, & fculptos arte gemmaria nominibus filiorum Ifrael.

; milli

1. Po:uitque eos in lateribus fuperhumeralis, in monimen-

gquiva

tum filiorum Ifracl, ficut praeceperat Dominus Moyfi,

poftt-

$. Fecit & rationale opere polymito juxta opus fuperhume-

ralis, ex auro, hyacintho, purpura, coccoque bis t

] titte

?nfïo ,€

byílo retor:a.

nim 40

9. Quadrangulum duplex, menfurze palmi.

46 2

q o2

Io. Et

qu;mlof

3351f

m a

30. Bafes im introitu Tabernaculi. )

Cetera, qu& hic explicatanon funt;

vide eodem cap.

-Columnarum fcilicet , que in introitu

T fff')

erant, fupra c. 26. num. ult.

Pleraque hujus capitis habes

fupra

venti ex

Altare enttm, ) Vide fupra cap. 29.

cap. 28.

n quo

jnitio.

1. ÉN Sanclis. ) In fan&uario.

nnarum

31. Bafés atrii.) Columnarum atrii,

3. Torquerz.) Subintellige,

& texi;

läCefeFf

VXide füpra cap. 27. n. 10. & 17.

4- Duafque oras. ) Scilicet fecit, De

conm'

De paxillis, ibid. num. 1

his oxis vide cap. 28. 7:

^

s

as

252

LIBRI EXODI

10- Et pofuit ih eo gemmarum ordines quatuor. In primo

9.l

verfu erat fardius , topazius, fmaragdus :

mmo, fc

^An

11i. In fecundo, carbunculus, fapphirus, & jafpis :

2"

12. Tn ter:io, ligurius , achates, & amethyftus:

prace

15. In quarto, chryíolitus, onychinus, & beryllus, circum-

u

dati, & inclufi auro per ordines fuos.

füimon

14. Ipfique lapides duodecim fculpti erant nominibus duo-

minus

decim tribuum Ifrael, finguli per nomina fingulorum.

3 |

15. Fecerunt in rationali & catenulas fibi invicem cohaeren-

fuppd

tes, de auro puriffimo.

3

16. Et duos uncinos, totidemque annulos aureos. Porro

annulos pofuerunt in utroque latere rationalis,

operim

9

17. E quibus penderent duze catensze aurese, quas inferue-

runt uncinis, qui in fuperhumeralis angulis eminebant.

jj

6

18. Haec & ante & retro ita conveniebant fibi, ut fuperhu-

merale, & rationale mutuo- ne&terentur,

M

y 1

I9. Striéta ad balteum, & annulis fortius copulata, quos jun-

39

gebat vitta hyacinthina, ne laxa fluerent, & a fe invicem mo-

lbrun

verentur,ficut praecepit Dominus Moyfi.

20. Fecerunt

fms

quoque tunicam fuperhuæeraïis totam hya-

40

cinthinam,

l, ^

21. Et capitium in fuperiori parte contra medium, oram-

&m ij

que per gyrum capitii textilem,

I j

22. Deorfum autem ad pedes mala punica ex hyacintho,

Auon

purpura, vermiculo, ac byflo retorta :

23. Et tintinnabu'a de auro puriffimo, quae pofuerunt inter

malogranata in extrema parte tunica per gyrum :

LR

i

24. Tintinnabulum autem aureum , & malum punicum, qui-

bus ornatus incedebat Pontifex, quando miniflerio fungeba-

tur, ficut praeceperat Dominus Moyfi.

Pli

J

25. Fecerunt & tunicas byffinas opere textili Aaron, & filiis

Qu

ejus:

26. Et mitras cum coronulis fuis ex byffo:

27. Feminalia quoque linea , byffina:

28. Cingulum vero de byffo retorta hyacintho; purpura, ac

LO

vermiculo bis tin&to

; (1) arte plumaria, ficut preeceperat Do-

lm £

minus Moyfi.

25. )

29. Fe-

Ynfey W

(1) bis tin&o. Z» edit. Sixt. legztur : diftin&um.,

00 eft ;,

*

UdCtur

lo. de primo werfu. ) Primo ordine,

x

U

Ipt

CAPUT XXXIX. & XL.

333

ptimo

29. Fecerunt & laminam facrae venerationis de auro puriffi-

mo, Ícripferuntque in ea opere gemmario, SanCtum Domini.

3o. Et ftrinxerunt eam cum mitra vitta hyacinthina, ficut

preeceperat Dominus Moyfi.

tli-

31. Perfe&tum eft igitur omne opus tabernaculi, & te&ti te-

ftimonii : feceruntque filii 1frael cunCta, quae praeceperat Do-

s duo-

minus Moyfi.

23. Et obtulerunt tabernaculum, & tectum, & univerfam

XTeQ-

fuppelle&tilem , annulos , tabulas , ve&tes, columnas ac bafes,

33. Opertorium de pellibus arietum rubricatis, & aliud

Dorro

operimentum de janthinis pellibus,

- 34. Velum, arcam , ve&tes, propitiatorium,

iefUCe

35. Menfam cum vafis fuis, & propofitionis panibus,

56. Candelabrum, lucernas, & utenfilia earum cum oleo:

;erhu-

37. Altare aureum, & unguentum,& thymiama ex aromatibus.

'

38. Et tentorium in introitu tabernaculi:

9s jun-

39. Altare aeneum , retiaculum, ve&tes , & vafa ejus omnia,

ff f10-

labrum cum bafi fua: tentoria atrii, & columnas cum baübus

à

füis:

n hya

40. Tentorium in introitu atrii, funiculosque illius, & paxil-

los. Nihil ex vafis defuit, quce in minifterium tabernaculi,

oram-

& in te&um foederis juffa funt fieri.

Á

41. Veftes quoque, quibus facerdotes utuntur in San&tuario,

'intho,

Aaron fcilicet, & filii ejus,

42. Obtulerunt filii Tírael,

ficut þfæceperat Dominus.

t infet

/.43. Quse poftquam Moyfes cunGa vidit completa, benedixit

€1s.

2

1; qlll

CATTPUT. KE

ngeor

Primo menfe tabernaculum erigendum, €&? confecerandum pracipitur,

( fütis

imaje[late Dei repletur, tiube tabernaculum continue

quo fa&to ,

