41. Omnem autem adipem auferens, ficut auferri folet de

l£

;;

vittimis pacificorum, adolebit fuper altare in odorem fuavi-

tatis Domino: rogabitque pro eo, & dimittetur ei.

1

iil

32. Sin autem de pecoribus obtulerit vi&timam pro peccato,

ovem fcilicet immaculatam ;

pottt

4

33. Ponet manum fuper caput ejus, & immolabit eam in

male

loco, ubi folent caedi holoeauftorum hoftiz.

firm;

34. Sumetque Sacerdos de fanguine ejus digito fuo, & tan-

j

gens cornua altaris holocautti, reliquum fundet ad bafim ejus.

6.

35. Omnem quoque adipem auferens, ficut auferri folet

& f

adeps arietis, qui immolatur pro pacificis ; cremabit fuper al-

i*

tare incenfum Domini : rogabitque pro eo, & pro peccato ejus,

türes

&— dimittetur ei.

CO.

CAPUT X

$

De bofliis pro peccatis ex filentio veritatis , z'mmzmditia', errore ,

ii

juramento , [acrorum. abufau , atque ignorantia.

&n0;

9.

peccaverit anima, & audierit vocem jurantis, teftisque

HUFED

I.SI

fuerit, quod aut ipfe vidit, aut confcius eft: nifi indi-

Quia.

caverit , portabit iniquitatem fuam.

o

2. Anima, quae tetigerit aliquid immundum, five quod oc-

abit

cifuïi

p

I1,

32 De pecoribus.) De ovibus; nam

juramento aliquid confirmantem, aut

de capris jam di&um eft.

promittentem , citatufque in judicio,

B d

33. Immolabit eam.) Per facerdotem.

ut dicat id, quod vidit, aut cognovit,

Ig leco, ubi folemt cedi bolecauflorum

fi non aperuerit, portabit iniquitatem

Qfeg

bofiie.) Juxta altare , ubi immolari fo-

fuams hoceft peenam iniquitatis, quam

Pefa

lent holocaufta.

Poterit tamen hoc

At

illi Deus infiget.

QUia c

35- Jncenfum Domini.) Ut fcilicet fit

crimen expiari facrificio, quod-prz-

incenfa, & cremata füper altare Do-

feribitur n. &. fan&io enim, quz ha-

Q? ve

mini.

Ed

betur illo n. 6. ad omnes cafuüs pr&-

cedentesreferenda eft. Deo enim per

f

Hoc capite, & initio fequentis agi-

hoc facrificium fatisfiebat : proximo

Præf&'ilj

tur de qufbusdam cafibus circa

tamen, fi is lefus effet, nihilominus

peccata aliena , nequis putet pro-

damnum omne farciendum erat.

Vel

DO

Omniy

pria duntaxat facrificip effe ex-

vox illa , j4raztis, idem eft, quodad-

lege M

pianda.

jurantis, ut fententia fit: Si quis vo-

sudi-i!

1. & peccaverit anima.) E:o modo qui

catus a judice fub adjuratione jubeatur

ita&F

fequitur cafus, & leges hujus

ferre te&imonium, & amore, vel

Cium h

capitis , & fequentis ad omnes etiam

cdio du&us teftari nolit, noneritim-

Pontifices pertinere videntur ; nulla

munis a crimine.

4 li

Quod y

.enim hic fit diftin&io perfonarum.

2

madlibet aliud reptile. ) mnia

Quando

"Audrverit vocem jurantis,) Senfus hu-

enim reptilia ex lege Levit. ri.

2«

jus verficuli, fiquisaudiveritaliquem

erant immunda.

türos j

CAPU'I; M

347

let de

cifum a beftia eft, aut per fe mortuum, aut quódlibet aliud re-

fii-

ptile : & oblita fuerit immunditize fuze, rea eft, & deliquit:

3. Etfi tetigerit quidquam de immundi ia hominis, juxta

omnem impuritatem,

a pollui folet, oblitaque cognoverit

CGL,

*

poftea , fubjacebit deli

Go

e

am i

4. Anima, qua juraverit, & protulerit labiis fuis, ut vel

male quid faceret, vel bene, & idipfum juramento, & fermone

& -

firmaverit, oblitaque poftea intellexerit deli&tum fuum,

$. Agat poenitentiam pro peccato,

1 .

| folet

6. Et offerat de gregibus agnam, five capram, orabitque pro

ea facerdos, & pro peccato ejus.

er d-

'

7. Sin autem non potuerit offerre pecus, offerat** duos tur- *Inf.

0 6jU5,

tures, vel duos pullos columbarum Domino, unum pro pec- 1. 8.

Cato, & alterum in holocauftum ,

4uca

$. Dabitque eos facerdoti : qui primum offerens pro pecca- ^ ?*

TOf

to, retorg

uebit caput ejus ad pennplas ; ita ut collo adhzereat,

& non penitus abrumpatur.

9. Et afperget de fanguine ejus parietem altaris: quidquid

isque

autem reliquum fuerit, faciet diftillare ad fundamentum ejus,

j ind

quia pro peccato eft.

Io. Alterum vero adolebit in holocauftum, ut fieri folet, ro-

od oC

gabitque pro eo facerdos, & pro peccato ejus, & dimittetur ei.

a

fom

II. Quod fi non quiverit manus ejus duos offerre turtures,

——

2uP aut

X x2

aut

judidio

Et oblita fuerit. immunditza fug.) Ac

Oblitaque.) lta ut non implevcrit

yoovits

confequenter neglexerit eam tollere

juramentum.

per facrificium a lege flatutum.

$. -gat penitentiam pro peccato.) l-

1u1mem

[ quïm

Rea ef. ) Immunda , & polluta,

lud agnofcat , & conteratur ; alioqui

menhoc

quia contra legem . Levit. c. 11. 45.

facrificium parum illi proderit. LIleb.

od pre

& Chaldaus : covfiteatur. peccatum , quod.

qua vetat tangi immundum , fecit.

peccavit , icilicet facerdoti.

Hoc au-

que *

Et deliquit.) Quuiaimmunditiam per

fus pr&

facrificium , fiva luftrationem lege

tem in aliis facrificiis pro peccato in-

n peï

telligendum ell, etiamfi non expri-

yroximo

pr&fcriptam non expiavit.

matur.

3. De immtunditia hominis, t$c.) De

lominus

omnibus illis , in quibus homines ex

9. lum pro peccato.) Carnes turtu-

iL

Vd

ris immolati pro peccato cedebantto-

uo(& üd

lege Moyfis pollui folent.

te facerdoti, nihil Deo, uti fiebatin

Subjacebit delitlo.) Ut culpsrea eft,

1530

ita & penz; ac proinde ad facrifi-

aliis facrificiis pro peccato.utLiev.6.26.

)uneilfllï

II. Partem Epbhi decimam. ) Unum

I6j

Ye

cium n. 6. prefcriptum tenebitur.

gomor.

Vide fupra Exod. 16. 16.

4- Ut male quid f'aceret.)) Malumali-

Non mittet in eam oleum.) Ratio legis

erititi

quod peenz irroget, ut parentes ali-

eft Domini ita jubentis voluntas, &

Qmnà

quando faciunt, qui fe filios cafliga-

myllerium, ut fcilicet fignificetur pec-

p.4"

turos jurant.

catorem expertem cíle latitia,& Iucis.

L

p

348

LIBRI

LEYWITIFPICI

aut duos pullos*columbarum offeret pro peccato fuo fimilae

partem ephi decimam : non mittet in

eam oleum, nec thuris

aliquid imponet, quia pro peccato eft.

Ob;'zz.

12. 'Tradetque eam facerdoti: qui

p

plenum ex ea pugillum

hauriens, cremabit füper altare; in monimen:um ejus, qui

obtulerit,

3. Rogans pro illo; & expians, reliquam vero partem ipfe

habebit in munere.

1

14. Locutusque eft Dominus ad Moyfen, dicens:

Ij. Anima, fi praevaricans caeremonias, per errorem, in

pave

T

his, quae Domino funt fan&tificata, peccaverit, offeret pro

delicto fuo arietem immaculatum de gregibus, qui emi poteft

verii

duobus ficlis, juxta pondus San&tuarii.

16. Ipfumque quod intulit, damni, reftituet, & quintam par-

pe

tem ponet fupra, tradens facerdoti, qui rogabit pro eo offe-

)

rens arietem & dimittetur ei :

M

17. Ánima fi peccaverit per ignorantiam, feceritque unum

ümn

ex his, quae Domini le

ge prohibentur, & peccatï rea intellexe-

rit iniquitatem fuam,

Breg

Lefi

18. Offeret arietem immaculatum de gregibus facerdoti,

Qu

juxta menfuram, seftimationemque peccati : qui orabit pro eo,

quia neíciens fecerit: & dimittetur ei,

fin

5l

CA-

j

19. Quia per errorem deliquit in Dominum.

Nec thuris.) CQuia peccatam Deo

9.

16, Et quintam partem ponuet f Y4. )

peffime olet, & eít ei abominabile.

Ut hzc quüinta pars fuperaddita fit in

Cter

In monimentum.) Nide di&ac. 2. n. 2.

compenfationem injurie, quam prag-

IL

af

13. Regani pro illo, 65 expians.) Ro-

ter damnum irrogavit Domino , ejuf-

gans, ut remittatur ei,

que facris.

Hxzc autem reftitutio fie-

Reliquams "vero partem. ) Ex fimila

bat in pecunia , & facerdotibus ce-

[

oblata pro peccato.

debat.

Yerit

Ipfe. ) Sacerdos offerens.

17. Fecerit unum ex. bis, 6c. ) Omit-

C

Habebit in munere. ) Hlabebit quafi

tendo in facris ceremoniam aliquam

munus ,

quo fcilicet

Deus

vult

nullhi damnofam.

t

der c

eum remunerari pro labore , & mi-

I8. Juxta menfuram , efl?mationemque

Cl

nifterio tabernaculi.

peccati.) Pro majori peccato melio-

Ij. Per errorem. ) Nam fi fcienter,

rem , & pretiofiorem offeret arietem ;

&f

morte luet , ut patet INum. 15. 30.

pro minori vero minorem

;& yilio-

Ip bis, que Domino funt fantlificata.)

ris pretii.

Ahql

v.g. fi laicus comedat de carnibus

Orabit pro eo, quia mefetens. fecerit, )

Voft

Deo immolatis, ut diciturc. 22.14.

Orabit pro eo, dicens: Parce Domi-

Dïg:ca

Qui emi potefl duobus fíclis.) Cuijus pre-

ne huic ,. qui deliquir in adhibendis

4

tium minimum fit duorum ficlorum.

caeremoniis a te prafcriptis, quia ne-

V

C

x:

Jxta pondus fanttuarii.) Nide Exxod.

fe d

30. 13*

fciens» id fecit.

^

N

E

3*

3

N

A

Q3

*

A.

RR

^

v

-

349

fimils

CAPUT VL

(hüris

Obiatio pro peccato ex certa [cientia commif]o : leges bolocauf?i, ignis

gillum

perpetui , fingulorum Jacrificiorum , & oblationum facerdotis in

l, qui

die unclionis [ua : & in genere de bofla pro peccato :

quive , & quando bis velci po[fint.

mipíe

1.| Ocutus eft Dominus ad Moyfen, dicens:

2. Anima, quae peccaverit, & contempto Domino, ne-

,

gaverit proximo fuo depofitum, quod fidei ejus creditum fue-

et pro

rat: vel vi aliquid extorferit, aut calumniam fecerit,

3. Sive rem perditam invenerit, & inficians infuper pejera-

poet

verit, & quodlibet aliud ex pluribus fecerit, in quibus folent

peccare homines.

m pit-

) offe-

4. Convi&ta deli&i , reddet.

5. Omnia, quze per fraudem voluit obtinere, integra, * & Num.

Unuft 4

quintam infuper partem domino, cui damnum intulerat.

M

6. Pro peccato autem fuo offeret arietem immaculatum: de

-]lexee

grege, & dabit eum facerdoti, juxta aeftimationem, menfuram-

1loti,

que deli&i.

7. Qui rogabit pro eo coram Domino, & dimittetur illi pro

10 60

fingulis, quae faciendo peccavit.

CA

8. Locutusque eft Dominus ad Moyfen, dicens:

—

9. Pracipe Aaron, & filiis ejus: Haec eft lex holocaufti:

fn r.'z.)

Cremabitur in altari tota no&te usque mane : ignis in. eodem

ficin

altari erit.

1o.Ve-

m pré-

XX

, eiuf-

utiofie

^

-

U peccaverit , €$ negaverit.) Sen-

Et quintam infuper partem.) ln damni

fus eft :

compenfationem , quod ex abfentia

pus (

Q

Anima, quz pecca-

verit negans. depofitum.

rei fuz interim paffus eft dominus.

Contempto : Dorino.) Quem fcilicet

6. Offeret. arietem. ) Pro peccato ex

) Omit-

nihil latet, &

ignorantia offertur capra ; pro pecca-

Jiguam

qui peccatorum vin-

dex eft.

to fcienter admiffo , quod elt pravius,

d

Calumniam fectvit.) Per calumniam,

offertur aries , qui eft majoris pretii.

melio-

& fraudem aliquem laferit.

9. Lex bolocamfhi. )

ugis fcilicet:

juffit enim. Deus quotidie fibi duos

feterty

3. Quodlibez. aliud ex pluribus ,. 8c.)

: vilio*

Aliquid aliud fecerit, quod alteri dam-

agnos offerriin holocauftum , alterum

nofum eft, & noxium

mane , alterum vefpere ,

ut patet

etil )

qualia fünt

Num. 28. 3. & 4.

peccata hic enumerata , & his fimilia.

Cremabitur

.. fotz notte.) Atque

Domi-

.4 Comvitla delitli,) Ubi judicio fa-

ideo partes animalis fucceffive ar&

ibandis

jj ne

cerdotis, cui detegit, confliterit fuif-

imponebantur a facerdote, qui tota

fe delictum.

no&e in hocminiflerium intentus per-

4. Obtinere. ) Id -.i&' retinere.

vigil gxcubabat.

w

LIBRI

ECE/V ID PUOL

33e

ro. Veftieturetunica facerdos, & feminalibus !ineis : tollet-

ue cineres, quos vorans ignis cxuffit, & ponens juxta altare,

« fen

1I. Spoliabitur prioribus veftimentis, indutusque aliis effe-

mini:

ret eos extra caftra, & in loco mundiffimo us

que ad f: ayillam

confumi faciet.

19.

20.

12. Ignis autem in altari femper ardebit, quem nutriet fa-

deben

cerdos fubjciens ligna mane per fingulos dies, & impofito ho-

offere

locaufto, defuper adolebit adipes pacificorum.

medi

15. Ignis eft ifte perpetuus, qui numquam deficiet in altari.

14. Hac eftlex facrificii, & libamentorum, quze offerent

41.

filii Aaron coram Domino, & coram altari.

tem €

22

15. Tollet facerdos pugillum fimilae, quee confperfa eft oleo,

1n alt

& totum thus, quod fuper.fimilam pofitum eft: adolebitque

2

illud in altari, in monimentum odoris fuaviffimi Domino :

16. Reliquam autem partem fimilee comedet Aaron cum fi-

QCQ

44

liis fuis, absque fermento, & comedet in loco (1) fan&o atrii

17. Ideo autem non fermefntabitur,quia pars ejus in Domini

25]

offertur incenfuüm. San&tum fan&torum erit, ficut pro peccato-

pecc:

18. Mares

Dom

atque delicto.

46

(1) in loco fan&to atrii. Iz ed;z. Sixz. !egizär: in loco fanctuarii.

"

attio

Ex eodem altari erit. ) INon erit ignis

cantur non alibando, feda libis, &

?^

a

alienus, aliunde illatus.

panibus, qui ex libamentis , id eft,

11. Spoliabztur prioribus "veffimentis.)

€x fimila, & farre conficiuntur, vel

fdnc

"

Quia elatio cinerum extra cáftra non

confici poflunt.

Quare quz . hic li-

eft (acra funüio, ad quam compara-

bamenta,verfu fequenti fimilam vocat.

H

ta illa veftimentà erant.

16. Comedet Aaron cum &lis fais. ) In-

AUl

la

U/que ad f'avillum confumi faciet.) Li-

'tellige, nifi polluti effent, & conta-

&um|

gnorum partes miflas cineribus, nec-

minati : hi enim arcebanturtam fàacris

peu

dum omnino in cinerem refolutas, &

epulis , quam locis, ut patet cap. 22

terat

fi qu& partesadipis , carnium , offium,

In loco fantlo. ) In atrio labernacuti.

rumq

&c. igne non omnino confumpta re-

17. Non fermentabztur , quia pars DN

lig

manferunt,

&c.) Quafi dicat.

Pars fimile: Deo

Ua

)

12. Et Zmpofto bolocauffo , &$c. ) Sen-

oblata fermentari non potelt, Lev, 2.

dng

tentia ef: mane compone firuem

ir. ergo nec decet reliquam ejus par-

u

lignorum in altari, & impone illi

tem, qua facerdotibus in cibum ce-

20

emnes carnes holocaufli , & fi que

dit, fermentari, quia hzc etiam pars

eft facrificii Domino oblati, & cen-

Yi

preterea fint hoftie pacifice offeren-

&t

de,accipe ex iis adipes earum , eof-

fetur illi oblata per- fui partem , feu

lr

que pone fuper juge holocauftum , ut

pugillum , qui Domino incenfus eft,

D

fimul cum eo crementur.

Noloenim

Santdlum Sauilorum erit. ) Sancüffü-

h

feorfum folum adipem cremari.

mum erit, folifque cedet facerdotibus.

n

14.Lex fzerzficiz. )Varrei;jnon carnium;

Sicut pre peccato , atque. delitta.) San-

f€u

nam in Hebr. ef Mizc£2, dequo cap.z.

Giffimum erit, ficut fandtiffimum eít

Libamentorum. ) Libamenta hic vo-

facrificium pro peccato, & pro deli&o.

[oi

uf

3

CAPUT VL.

e

35t

: LOH': -

]tre,

18. Mares tantum ftirpis Aaron comedent illud. Legitimum,

!s effe.

ac fempiternum erit n generationibus veftris de facrificiis Do-

willam

mini : omnis , qui tetigerit illa , fanCtificabitur.

19. Locutusque eft Dominus ad Moyfen, dicens :

Tiet fo-

20. Haec eft oblatio Aaron, & filiorum ejus, quam offerre

h

fto ho-

de

;8]

ent Domino in die un£tionis fuse.

Decimam partem ephi

offerent fimilce in facrificio fempiterno, medium ejus mane,&

1altati,

mcdium ejus vefpere:

fferent

21. Quse in fartagine oleo confperfa frigetur. Offeret au-

tem eam calidam in odorem fuaviffimum Domino.

toleo,

22. Sacerdos, qui jure patri fuccefferit, & tota cremabitur

in altari.

bitque

UH

23. Omne enim facrificium facerdotum igne confumetur,

um f-

nec quisquam comedet ex eo.

0 atrit

24. Locutus eft autem Dominus ad Moyfen, dicens:

omini

25. Loquere Aaron, & filiis ejus : Ifta eft lex hoftize pro

eCCLO.

peccato : In loco ubi offertur holocauftum, immolabitur coram

Mares

Domino.

Sané£tum fanctorum eft.

— ]

26. Sacerdos, qui offert, comedet eam in loco fanGo, in

atrio tabernaculi.

bis, &

27. Quidquid tetigerit carnes ejus ,

fan&ificabit/ur. Si de

ii di,

fanguine illius veftis fuerit afpería, lavabitur in loco fan&to.

r Yd

i.

28. Vas

hic fi-

vocat.

18. Mares tantum , &c. ) Qualibet

te munus Pontificium, ab eo arcea-

:;.) In.

fimila Deo oblata habebatur admo-

tur, de qua c. 21. r8. tunc enim in

conta-

dum fancta , perinde ac facrificium pro

ejus locum fuccedebat fecundo geni-

fucris

peccato , & deli&o; ideoque non po-

tus, & fic deificeps.

p, 22

terat comedi nifi a facerdotibus, eo-

m3. lgne confumetur. ) Sacrificium

yacl,

"

rumque filiis mafculis.

fcilicet fimile , vel farreum ;; nam de

1l f/ll! J

Legitimum , ac fempiternum, ) Perpe-

vi&imis fuis pacificis potuiffe facer-

3

tua fandtio tamdiu duratura , quamdiu

dotes comedere, patet Exod. 29.2$.

,

durabit lex veftra.

2s. Santlum Santlerum eff.) Walde

Santlificabitur.) SanGficetur.

fancta ell.

gp&ï-

) (

20. Oblatio Maron, €$ filiorum - ejus.))

26. Sacerdos , quioffert , covatdet eam.)

Id eft Pofitificis, & minorum facer-

Ad folum enim facerdotem offeren-

|pars

dotum. Sicfepeiriferius Aáronaccipi-

tem pertinebat, ab eoque, & ejus fi-

cen-

fu

turappellative pro Pontifice quolibet.

liis mafculis comedenda, quamquam

; ll

Decimam partem Epbi.) Gomor unum.

poterat offerens alios facerdotes, eo-

difi-

Íp facrificio fempritermo.) Quod fem-

rumque filios mafculos ad ejus efüm

jbus»

per in confecratione facerdotum of-

advocare, ut patet n. 49.

Exodc

Sur

ferri debet.

27. Santlificabitur.) V ide fupra

^

) eü

22. Sacerdos, qui patri jure fucceffertt )

3o. 29. & Agggi.

?^

I3.

Scilicet facerdotis filius primogenitus,

Lavabitur in loco fzntlo.") 3natrio ta-

o

nifi ille, deformi-tate aliqua impedien-

bernaculi ; utfic lota ad profanos ufus

352

.LIBRI AE WVOISUTCI

28. Vas autem fi&ile,in quo co&ta eft, confringetur: quod

7.$

fi vas seneum fuerit, defricabitur, & lavabi-ur aqua.

&lu

eh

29. Omnis mafculus de genere facerdotali vefcetur de car-

erun

nibus ejus, quia SanCtum fanttorum eft.

95:

*Sup.

30. Hoftia enim, quae caeditur pro peccato , * cujus fanguis

,. I

ä—iäbr.

infertur in tabernaculum teftimonii ad expiandum 1n San&tua-

&qu

1

43.11.

rïio, non comedetur ; fed comburetur igni.

facerd

IQ.

QATUI. VIL

Aaror

II

Ritus oblationis boftie pro delitto €&? boftie , ac victime päcz;'fz'ca-

n

rum : adeps , €&? Janguis in univerfum comedi

probibentur.

absqu

coGan

c quoque lex hoftiie pro delito, San&ta fan&orum eft :

I

1112!2

2. Idcirco ubi immolabitur holocauftum , ma&tabitur

immo|

& vi&tima pro deli&to : fanguis ejus per gyrum altaris fundetur.

lj

3.

Offerent ex ea caudam, & adipem, qui operit vitalia:

Sacen

^ 4. Duos renunculos, & pinguedinem,

qus juxta ilia eft, re-

Ij.

ticulumque jecoris cum renunculis.

esqi

g. Et adolebit ea facerdos füper altare: incenfum eft Do-

16.

mini pro deli&to.

Dd

6. Omnis mafculus de facerdotali genere, in loco íancto

$. H

vefcetur his carnibus, quia Sarié£tum fan&torum eft.

locue

T. Sicut

tur, nih

redire, & a profanis hominibus indui

i.

Ex bofüie pro delidlo. ) Pec;catum

Cüficant

10, ]

poffit.

4 cuma deli&o diftinguitur (nam

28. Íp quo co

a eff, ). Hoftia fcili-

ha&c duo pro eodem accipiuntur, ut

fir. ) Y

cet pro peccato.

patet cap. 4. 5. 6.) eft illud , quod

fü& vi

Confringetur.) Quia vas fi&ile, cum

prudenter , & fcienter committitur :

[lan; j

Qu& off

fit porofum, humorem aliquem car-

Deli&um vero , quod ignoranter fit,

nium fan&ificatarum imbibit, qui elui

v. g- perimprudentiam , oblivionem,

Wt f

facile non poteft.

ignorantiam maxime juris, utfitcum

Àlii l

T0n o

29. Omnis maféulus , €6/c.) Kloftia er-

tus.

quis legem ignorat, vel ejus eft obli-

go pro peccato a folis mafculis, iif-

aCetdo)

que facerdotibus, aut eorum filiis

Santla Santlorum.) Sandiffima.

m ve

comedi poterat.

6. Veféetur. bis carnibus. ) N efci po-

1mila (

terit.

Proprie hoftia pro delicto erat

Qui. Qy

30. Cujus fanguis znfertur im tabernae

eulum. ) Quod fiebat in hoflia pro

offerentis, ut & hoftia pro peccato ;

[ythfu:

peccato Pontifieis, & totius populi ,

eadem enim utriufque eft ratio, & lex;

n $

ut didum eft c. 4. n. 6. 1g.

ut dicitur n. 7

Poterat tamen offe.

cuh g

rens partem hoíliz comedendam dare

Non comedetur &$c. ) '"Valis enim to-

Thila v

tà cremanda erat extra caflra, ut juf-

aliüs facerdotibus ;

eorumque filiis

&a) ho

fit Deus c. 4. n. 12» & 21.

l

in 'ürt"*l

maífculis ; nop autem fominis.

|

Bülu j

CATET VIE

353

e

: quod

. 7. Sicut pro peccato offertur hoftia,ita & pro deli&to : utrius-

]e cat-

que hoftize lex ung erit: ad facerdotem, qui eam obtulerit,

pertinebit.

angyis

g.Sacerdos,qui offert holocaufti vi&timam,habebit pellem ejus.

9. Et om

acrificium fimilae, quod coquitur in clibano,

ndoa-

& quidquid 1

raticula, vel in fartagine praeparatur, ejus erit

facerdotis, a quo offertur :

1o. Sive oleo confpería, five arida fuerint, cunttis filiis

Aaron menfura aequa per fingulos dividentur.

iif

1r. Haec eft lex hoftiae pacificorum, quase offertur Domino.

I2. Si pro gratiarum a€tione oblatio fuerit, offerent panes

absque fermento confperfos oleo, & lagana azyma un£ta oleo,

coctamque fimilam, & collyridas olei admiftione confperfas:

m eft:

13. Panes quoque fermentatos cum hoftia gratiarum , quae

abitut

immolatur pro pacificis :

q4detur.

14. Ex quibus unus pro primitiis offeretur Domino , & erit

jf

Sacerdotis, qui fundet hoftize fanguinem,

d re-

15. Cujus carnes eodem comedentur die, nec remanebit ex

eis quidquam usque mane.

4 Do-

, eodem

16. Si voto, -vel fponte quispiam thulerit hoftiam

fimiliter

fax o

9. Habebit pellem ejus. ) Quia ex ho-

frixum. Nofter interpres collyridam

locautto, quod totum Deo comburi-

alibi erufulam vocat.

, Siut

tur , nihil aliud eft reliquum , quod fa-

13. Panes quoque fermentatos. ) INon

—

ecþatum

crificanti cedat, nifi pellis.

ut ex iis aliquid inferatur altari ; hoc

Io. Mezfura equa per. fmmgulos divide-

enim vetitum eft cap. ^. n. 11. fedut

"r knam

tur.) lta fcilicet ut cuique füus dies,

ii facerdotibus offerantur , tanquam

mp n

fue vices obtingant , quibus mini-

donaria, quibus ipfi vefcantur.

, Q

flrans, & fungens facerdotio, omnia,

Cum boflia gratiarum , &c. ) Cumho-

jlttitur :

quz offeruntur, fibi vindicet , perinde

ftia,quz immolatur in gratiarum adtio-

yiter n

ut faciunt alii facerdotes fuis vicibus.

nem pro pace, ift eft, falute, & be-

jjonerty

Alii hunc verfum accipiunt de fimila

f um

neficiis, a Deo acceptis.

non co&a, quafiilla fuerit omnibus

14. Exquibus.) Panibus fermentatis,

[i obli-

facerdotibus equaliter dividenda: ver-

Unus pro primitiis offeretur Domino. )

fum vero pracedentem accipiunt de

Ut fcilicet cedat non Deo in facrifi-

i

fimila coca, five libis , & panibus,

(ci pe

cium , fed facerdoti, vicem Dei ge-

qui omnes cedebant offerenti.

lta

renti , in cibum. Ceteri panes peft

loeat

Ífychius. Em. Sa, & Bonfrerius.

hunc primum etiam Domino oblati

eccato ]

19. Similem , 65 collyridas. ) Parti-

cenfebantur.

, &leb

cula & ,.fumitur pro 74 ef ; nam fi-

en Offe'

16. Eadem edetur. die.) TNe quid-fa-

mila confperfa, & fub»&acum efl co-

cri cibi corrumpatur , & putrefcat

am dure

&a, hoc eft ut habent Hebrza, frixa

& vilefcat religio vi&timarum.

"m

in fartagine , elt collyrida, five Bibum

$

Si quid in craftinum vemanferit , &c. )

Bibl, eum €om, Menoch. T. , -

Yy

354

T^IBRILETYITICI

N

fimiliter edetur die: fed & fi quid in craftinum remaaferit

belli C

vefci licitum eft :

49

17. Quidquid autem tertius invenerit dies, ignis abfumet.

comede

18. Si quis de carnibus viCctimse pacificorum die tertio co-

) 9

mederit, irrita fiet oblatio, nec proderit offeregg quin potius

tum de

quaecumque anima tali fe edulio contaminave

, praevarica-

g. t

tionis rea erit.

lis fois

19. Caro,quze aliquod tetigerit immundum,non comedetur,

28.I

fed comburetur igni : qui fuerit mundus, vefcetur ex ea.

291

20. Anima polluta, quze ederit de carnibus hoftize pacifico-

ficon

rum, qua oblata eft Domino, peribit de populis fuis.

]

ju;.

21. Etquaetetigerit immunditiam hominis, vel jumenti, five

.l

omnis rei, quae polluere poteft, & comederit de hujufcemodi

que i

carnibus , interibit de populis fuis.

22. Locutusque eft Dominus ad Moyfen, dicens:

4 (

ent Aa

23. Loquere filiis Ifrael : Adipem ovis, & bovis, & capr&

non comedetis

LU

primi

24. Adi-

3

Vi&ima ex voto oblata comedi po-

fi quid immundi tetigiffet , licebat ve-

terat die fequenti , non autem qu&

fci, ut patet Deut. 12. n, 15. & 22.

iple h

W

Oblata erat in gratiarum a&ionem,

Dico, poff immolationem nam fi ante

tulia.

cujus rei ratio potiffimura referenda

eam, cum deferretur ad altare pollu-

in legislatoris voluntatem, — Addevi-

ta fuiffet, non licebat quidem eam of-

cetdot

&imam gratiarum actionis digniorem

ferre, poterat tamen ipía in quofvis

^

N

$1

fuiffe, quia ex animo grato , liberali,

profanos ufus converti.

Ont

pio, & in laudes Dei effufo prorum-

Qui fuerst mundus, wefcetur ex e4.) Flo-

pebat ; illa vero ex voti neceffitate,

ftia (cilicet pacifica fi pollutanon fit.

y.

& fpe impetrandi aliquid a Domino.

20. dnima polluta.) E1omo pollutus.

£ione

X8. Irrita füt oblatio, ) Per ponre-

Peribit.) Deo ultore in mortem in-

riorem hanc prevaricationem legis hu-

curret, vel in hac vita prafentem ,

jus , qua refervat ^carnes in tertiam

velin futura &ternam.

al Immunditiam beminis.) Putafe-

deägb

diem, perdet gratiam , quam priori

& ftercora.

facrificio , & hollia pacifica prome-

ces ,

Hic ergo homo

ruit apud me.

tam pollutus in fe, quam fi quid pol-

24.)

19. Caro , que 4liquiä tetigerit im-

lutum tetigerit, arcetur efu pacifico-

Ab

rum.

Hj

mundum , &c.)) Caro fcilicet Deo ob-

Aon [ic

lata, que poít immolationem aliquo

23. 4dipem ovis , E5 bovis, E$ capre

modo polluitur, non comedetur , fed

non comedetis. ) Quiahactria funt, qu&

Y

Comburetur: idque ob reverentiam

Domino immolantur ;

unde eorum

RWJ

facrificiorum.

Comburetur autem

bti|

adipem fibi depofcebat Dominus,

igne non facro, fed profano ; quia

etiamfi illa domi ma&arent ad efum,

adlþeg

jam amplius non eft caro vi&dima,

ut patet ex num. 2;. Ádipem vero

ol

& facrificii , cum ab eo ob immun-

aliorum animalium mundorum , fed

Ej

ditiam rejiciatur.

Dico , care Deoob-

ad facrificia non deputatorum , co-

mih,

lat ; nam alias carne non facra, etiam-

medere poterant.

fmn à,

CAPUD.

VII.

3$$

atfenp

24. ÀÁdipem cadaveris morticini, & ejus 5nima1i-sj quod a

beftia capium eft , habebitis in varios ufus.

ümef,

25. Si quis adipem, qui offerri debet in incenfum Domini,

comederit, peribit de populo fuo.

:

o cp

| potius

26. Sanguinem quoque omnis animalis non

fumetis in Cibo,

afICa-

tam de avibus, quam de pecoribus.

27. Omnis anima, quae ederit fanguinem, peribit de popu-

lis fuis.

edctuty

zi

28. Locutusque eft Dominus ad Moyfen, dicens -

icifico-

29. Loquere filiis Ifrael, dicens : Qui offert victimam paci-

ficorum Domino

ejus.

, offerat fimul & facrificium, id eft, Iibamenta

iifive

"emodi

3o- Ténebit manibus adipem hoftize , & peCtufculum : cum-

que ambo oblata Domino confecraverit, tradet facerdoti :

3*. Qui adolebit adipem fuper altare; pe&ufculum autem

C

erit Aaron, & filiorum ejus.

3?. Armus quoque dexter de pacificorum hoftiis cedet 1n

primitias facerdotis.

, Mdi-

33. Qui obtulerit fanguinem, & adipem

'ebat vee

» filiorum Aaron,

N

ipfe habebit & armum dextrum in portione fua.

y fLante

34. Pe£ufculum enim elevationis, & armum feparationis

] pollue

tuli a filiis Ifrael de hottiis eorum pacificis; & dedi Aaron fa-

emot-

cerdoti, & filiis ejus lege perpetua, ab omni populo Ifrael.

quolyis

35. Heec eft un&tio Aaron, & filiorum ejus in. czeremoniis

,z.) Ho-

Domini, die, quo obtulit eos Moyfes, ut facerdotio fün gerentur,

n fit.

36. Et quae preecepit eis dari Dominus a filiis lírael reli-

jllitus.

gione perpetua in generationibus fuis,

Z

temite

57. Mta eft lex holocaufti, & facrificii

pro peccato, atque

entetm s

&

dgïi&o, & pro confecratione

, & pacificorum vi£timis,

w

Xy m

lomo

38. Quim

24. Morticini.) Sponte mortui.

30. Domino confécraverit.) ]Non fa-

gipo"

4 beflia captum.) Occifum a fera..

cerdos , fed laicus offerens..

icifico*

Habebitis in varios ufus^y Comedere

34- Pelfu[culum enim elevationis.)Quod

non licet,-ad alios ufus adhibere nihil

fcilicet per elevationem in altum , ( de

j um

vctat.

qua l2xod. 29. 26.) eft Deo oblatum.

) g2

2$. Jm incenfum. Y Chut cremari de-

eorutm

"armus feparationis.) Deo fcilicet fepa-

ninus ;

bet in honorem Domini, loquitur de

ratus , ut facerdotibus Dei vice detur.

dum,

adipe ovis, & bovis, & capre, que

3$* Inceremoniis Domini.) ld eft, ju. »

fola ex quadrupedibus offerri poterant.

tz ritum , & ceremonias pr&fcriptas

] rou

29. Libamenta cjus. ) Libamenex fi-

cap. 6. n. 26. &Exod. eap. 29.

" fed

4'004 ;

mila , ut ita Deo plenum, ex carne, &

36. Religione perperua. ) San&ion&,

fimila, vel pane, exhiveat convivium.

I:ge perpetua.

w

LIBRI/VLEVWVITLCI

356

y, fl

38. Quam conítituit Dominus Moyfi in monte Sinai q*.aandxo

mandavit filiis Ifrael, ut offerrent oblationes fuas Domino in |

xit baltels

deferto Sinai.

u Obti

ofüffet À

CAPUT VII.

;; hn

tetinit 007

"Aaronis. in Poniijïcem, & filiorum ejus in Sacerdotes con[ecratto,

fudit reliq

ac tabernaculi , fupelleCtilisque ejus ufjä?ie per

s

16 Adi

ovyfen.

düosque?

Ocutusque eft Dominus ad Moyfen, dicens:

y. Vit

45

2. Tolle Aaron cum filiis fuis, veftes eorum, & un&io-

caftrs, f

nis oleum, vitulum pro peccato, duos arietes, caniftrum cum

IS-VObtï

azymis,

Cum impo

3. Et congregabis omnem coetum ad oftium tabernaculi.

1. Int

4. Fecitque Moyfes, ut Dominus imperaverat. Congrega-

altzts

taque omni turba ante fores tabernaculi,

*o. lf

*5. Ait: Ifte eft fermo, quem juffit Dominus fieri.

artus, a

6. Statimque obtulit Aaron, & filios ejus. Cümque laviffet

aL Lot

€os :

incendit

7. Veftivit Pontificem fubucula linea, accingens eum balteo,

odoris D

& induens eum tunica hyacinthina, & defuper humerale im-

25. 0b

pofuit,

tum: pof

8. Quod aftringens cingulo aptavit rationali, in quo erat,

fuas,

Do&rina , & Veritas.

E

9. Cidari quoque texit caput: & fuper eam, contra frontem,

€Jus, teti

à

pofuit laminam auream confecratam in fan

:

&ifigatione, ficut

Thàttüs ex

praeeceperat ei Dominus.

54. Qb

Io. Tulit & un&tionis oleum, quo linivit tabernaculum cum

molati te

omni fupelleé&tili fua.

pollices

11. Cumque fan&tificans afperfiffet altare feptem vicibus,

D&t Circu

unxit illud, & omnia vaía e

jus, labrumque cum bafi fua fgn&i-

às. Ad

ficavit oleo ;

QU& oper

*Eccl.

12. * Quod fundens fuper caput Aaron, unxit eum , & con-

45:18: fecravit :

13. Filios

Gipibys

26. T

Omino

38. Ju monte Sinas. ) In deferto mon-

7. Subucula linea, ) Que Exod. 2

l

)

tofo , juxta montem Sinai.

4. vocatur tunica linea , & fitrida.

00 lag

Laminam aurtam con[tcratam zm

Fioc caput fere idem eft cum cap. /anttificatione.) Laminam auream olei

29. Exod.

un&ione confecratam ad ufus fanctos.

täbermcmi

RCb

Btulit.) Hebr. accederefecit. Chal.

XI. Cumque fantificaus.) San&ifi Ca-

14 O

«Ü

epplieavit, laXX addusit.

tig hzc aliud non erat, quam unóio

x

m Dj

CAPUT: VIIL

357

; qpand;)

13. Filios quoque ejus oblatos veftivit tunitis lineis, & cin-

JInino if

xit balteis: impofuitque mitras, ut jufferat Dominus.

14. Obtulit & vitulum pro peccato : cumque fuper caput ejus

pofuiffet Aaron, & filii ejus, manus fuas, .

15. Immolavit eum : hàuriens fanguinem , & tin&o digito,

ifaratio

tetigit cornua altaris per gyrum ; quo.expiato, & fan&tificato,

fudit reliquum fanguinem ad fundamenta ejus.

.

16 Adipem vero, qui erat fuper vitalia, & reticu

lum jecoris,

duosque renunculos cum arvinulis fuis, adolevit fuper altare :

17. Vitulum cum pelle, & carnibus, & fimo, cremans extra

Mi

caftra, ficut praeceperat Dominus.

Ut Cut

18. Obtulit & arietem in holocauftum: füper cujus caput

cum impofuiflet Aaron, & filii ejus manus fuas,

culi.

19. Immolavit eum , & fudit fanguinem ejus per circuitum

Dgrega

altaris.

20. Ipfumque arietem in frufta concid

fänsj caput ejus, &

artus, & adipem adolevit igni,

^

: laviffet

/

21. Lotis prius inteftinis, & pedibus,totumque fimul arietem

incendit fuper altare, eo quod effet holocauftum fuaviffimi

n balteoy

odoris Domino, ficut praeceperat ei.

rale It

22. Obtulit & arietem fecundum, in con

fecratione facerdo—"

tum : pofueruntque fuper caput ejus Aaron, & filii ejus manus

joo erat

fuas.

23. Quem cum immolaffet Moyfes, fumens de fanguine

tontell

ejus, tetigit extremum auriculee dextrae Aaron, & pollicem

manus ejus dextrae, fimiliter & pedis.

e, ficit

24. Obtulit & filios Aaron: cumque de

fanguine arietis im-

um cum

molati tetigiffet extremum auriculae fingulorum dextrae, &

pollices manus, ac pedis dextri, reliquum fudit fuper altare.

H

per circuitum.

]

yicIDUS»

; fane-

25. Adipem vero, & caudam, omnemque pinguedinem;

quse operit inteftina, reticulumque jecoris, & duos renes cum

& cotr

adipibus fuis, & armo dextro feparavit.

26. 'Tollens autem de caniftro azymorum, auod erat coram

Domino, panem absque fermento, & collyridam confperfam

1od, 29*

rum,

rán

