7. Nequaquam ultra dabitis paleas populo ad conficiendos

us i

lateres , ficut prius : fed ipfi vadant, & colligant ftipulas.

8. Et

uümcr

. : Oyfes , &' Azzron..) Lyranus pu-

nofco , qui mihi tanta imperet pote-

M

tat cum his ingreflos etiam

flate, ut Hebreos dimittam.

ifper

- $. Ne forte accidet mobis peffis, at

ima

feniores; ita enim praceperat Domi-

gladius. ) Hebr. ze ferte Zpcurrat in mos

nus cap. 3. num. r8. Mehius alii, qui

R

cenfent folos Mofem, & Aaron in-

pefe , aut gladio , Deus nimirum, fi

il

j

greffos ; nam foli nominantur hic

ei non pareamus.

num.

. pro fenioribus enim, quos

4« Solicitatis,) klebr. ceffare facitis.

6. Dixitque Pharao. ) Ad fuos pra-

À

initio Mofi timido addiderat Deus ,

fubflituit poftea. Aaronem , qui Mo-

fe&os operum.

Sina

fis comes effet, & dux verbi, ut pa-

Videtis , quod turba fuccreverit, ) ETinc

tet cap. 4. num. 14-

patet infanticidii legem , ut execrabi-

E

lem jam pridem fuiffe abrogatam.

Ut fzerificet.) YAebr. ut feflum celebret,

ia

puta folemniter facrificando ; 'facrifi-

7. Nequaquam ultra " dabitis palms.)

ciis enim folemnibus vel maxime fe-

Ques concife luto admifcebantur, u

fta celebramus.

lateres folidiores effent ; pale& enim

2. Nefiio Dominum,) Nefcio Deum

;!

lutum .continent, adflri»gunt, &

veftrum , nec Deum quemlibet| ag-

uniunt.

208

LIBRI EXODLI

30 0

g. Et menfuram laterum , quam prius. faciebant, impone-

tis fuper eos, nec minuetis quidquam: vacant enim, & idcir-

fo, egr

) E

co vociferantur, dicentes: Eamus, & facrificemus Deo no-

niam f

iiro.

vis Qs

9. Opprimantur operib

Ícant verbis mendacibus.

us, & expleant ea: ut noxn acquie-

, 1

ayr affà

1o. Tgitur egrefi preefecti operum , & exaCtores, ad popu-

ts E

lum dixerunt: Sic dicit Pharao: Non do vobis paleas:

1I. Ite, & colligite ficubi invenire poteritis) nec minuetur

querer

Ít eos.

quidquam de opere veftro.

12. Difperfusque eft populus per omnem terram 7Eg

ypti ad

€olligendas paleas.

13. Proefetti quoque operum

!infcabant, dicentes : Com-

Corflat

plete opus veftrum quotidie, ut priu; facere folebatis, quan-

[

do dabantur vobis paleze.

14. Flagellatique funt, qui prseerant operibus filiorum 1f-

rael; ab exaétoribus Pharaonis, dicentibus: Quare non im-

pletis menfuram laterum ficut prius, nec heri, nec hodie ? -

I-Dh]

I1$. Veneruntque praepofiti fillorum Iírael, & vociferati fünt

ad Pharaonem, dicentes: Cur ita agis contra fervos tuos?

Q5; &

16. Palea non dantur nobis, & lateresfimiliter imperantur:

[ R

en famuli tui flagellis caedimur, & injufte agitur contra popu-

0. E

lum tuum.

feói f

17. Quiait: Vacatis otio, & idcirco dicitis: Eamus, & fa-

tm, &

€rificemus Domino.

Tm ref

18. Ite erzo, & operamini: paled? non dabuntur vobis, &

;

?l

reddetis confuetum numerum laterum.

di e;ip.r(

QUi 0mi

19. Videbantque fe praepofiti filiorum Iífrael in malum , eo

Tobis fy

quod diceretur eis; Non minuetur quidquam de lateribus per

laraon

Í

Fl?ïm

iinguloä. dies.

Tables-

40. Oc-

t j

24.36.

ib ingraw

Altenus

$. Menfuram laterum.) INihil detra-

pars coquebat , pars paleas compor-

hetis de penfolaterum , quod perfol-

tabat.-

Ceffug Y

vere debent.

d

M r

16. dojufte agitur.) INe KRegem of-

!d

Vacant enim.) Otio torpent.

fendant, injuriz invidiam in prafectos

Ql

io. Non de. j ]Non dabo : Enal-

derivant.

19. Videbantque [ .. in malum-) Ad

MIï

lage-

iz. Difpexffque eff popslus. ) Pars

magnas anguílias redadtos.

Jii|

mifcebat lutum , & formabat lateres,

CAPUT V &VI.

209.

40. Occurreruntque Moyfi & Aaron , qui ftabant ex adver-

Tpone.

t idor-

fc, egredientibus a Pharaone:

21. Et dixerunt ad eos: Videat Dominus, & judicet, quo-

€0 q0-

niam fcetere fecifiis odorem noftrum coram Pharaone, & fer-

vis ejus, & preebuiftisei gladium, ut occideret nos.

icquie-

22. Reverfusque eft Moyfes ad Dominum, & ait: Domine,

cur affixifti populum iftum ; quare mififti me?

| popi-

23. Ex eo enim, quo ingreffus fum ad Pharaonem, utlo-

querer in nomine tuo, aflixit populum tuum, & non libera-

nuetur

1ti eos.

ypiad

CAPUT VL

Con-

Confolatur Deus Tfraelitas þer Moyfen, - Terre Chanaan promzf-

, quin-

Jione : recenfeturque genealogia Ruben , Simeonis & Levi ,

n It

u/que ad Moyfen, & daron.

0n i«

odie ?

xitque Dominus ad Moyfen: Nunc videbis, quse fattu-

L-'DI

at fuat

rus fum Pharaoni: per manum enim fortem dimittet

?

eos; & in manu robufta ejiciet illos de terra fua.

20 LO-

antür :

Lpop

20. Egredzentibus 4 P/,-;zmane.) Pre-

tranfmittit IMofes, quia Hebreorum

fe&i fecilicet Hebrzorum : Mofes au-

prafecti exafperatis animis falutarium

&f

tem , & Aaron expe&abant foris,quod-

monitorum capaces non erant.

]ta-

nam refponfum Rex daret.

que ad Deum per orationem confu-

21.

Videat Dominus.). Formula

glt.

bis, &

eft exprobrandi, quafidicant : Deus,

Cur. affixifli populum. ) Cur ei occa-

qui omnia videt, ob injuriam, quam

fionem afflidionis dedifli mittendo

m, €0

nobis facitis poftulando miffionem a

me ad Pharaonem , nec tamen libe-

us per

Pharaone, vos puniat.

ràndo populum, fed potius permit-

Fatere feciftis.) Invifos, & abomi-

tendo , ut gravius prematur.

nabiles reddidiftis , eft phrafis He-

Quare miffüi me? ) Hac non con-

braica, quz habetur etiam Genefis.

; 0c

34. 30. ut

ibi annotavimus.

Ita

tumaci& verba funt , vel indignatio-

ab ingratis excipi folentlibertatis , aut

nis, fed inquifitionis , & orationis ,

n

alterius beneficii auctores, cum fuc-

ait S. Auguflinus quafl. 14.

:omp()f'

ceffus votis non refpondent. Vide in-

frac 014 H

xitque Dominus ad Moyfem.) N'el

Prabuiflis ei gladium.) Id eft occa-

I.Dl

per Angelum , vel quod pro-

em OE'"

1Oonem.

babilius videtur per internam infpira-

aienos

22. Reverfüfque eff Moyfés ad. Domi-

tionem; nam nulla hic fpecies legitur

«III)A&

sum.) Odiofe in fe jactata tacitus

Mofi exhi ta.

Bibl, eum. Com. Menoch, T. T.

2106

LIBRIEXODI

1o. Lo

2. Locutusque eft Dominus ad Moyfen, dicens: Ego Do-

j I

minus ,

l

t dimitt

3. Qui apparui Abraham, líaac, & Jacob, in Deo omni-

p

potente, & nomen meum ADONALT non indicavi eis.

gudiunt!

4. Pepigique foedus cum eis, ut darem eis terram Chana-

an, terram peregrinationis corum , in qua fuerunt advenze.

cumcifus

nl

$. Ego audivi gemitum filiorum Ifrael, quo JEgyptii op-

prefferunt eos, & recordatus fum pa&i mei.

mandatu

ut educe

6. . Ideo dic filiis Ifrael; Ego Dominus, qui educam vos de

n.*i

ergaftulo /Egyptiorum, & eruam de fervitute, ac redimam in

brachio excelfo , & judiciis magnis.

Tuben

hi,

7. Et affumam-vos mihi in populum, & ero vefter Deus: &

Cha]j

fcietis, quod ego fum Dominus Deus vefter, qui eduxerim

n H

^

*

vos de ergaftulo /Egyptiorum :

Jamin,

.8. Et induxerim in terram, fuper quam levavi manum me-

tids, ]

am, ut darem eam Abraham, Ifaac, & Jacob : daboque illam

16 E

poffidendam vobis; ego Dominus.

9. Narravitergo Moyfes omnia filiis Ifrael: qui non acquie-

tüm tri

verunt ei, propter anguftiam fpiritus, & opus duriffimum.

n^

1O. Lo-

N*

niquoq

ut fallurus fum Pbharaoni.) Quæ

nedi&ionibus, & opibus illum cumu-

1. ]

mala , quas plagás illaturus.

lando.

per fam

3. Nwenem ineum Adonai.) NNomen

6. De ergaflulo JEgyptiorum. ) Hdebr.

Bene no-

20, /

*57, quodtamen Hebraei, cum le-

De.fub. oueribus gyptiorum.

Tügm: «

gunt, non pronuntiant e£ove , fed

fler vertit, ergaflulum; nam ergaftu-

"donai, quare interpres Latinus hunc

lum eít locus , in quo capti, autfer-

Vi A

aL ]

morem fecutus, fcripfit : J44ozaz. Por-

vi laborare coguntur : dicitur enim

ro nomen [ehova divinam fignificat

ergaflulum azó r& igya(ee9oi , id

effentiam , . a radiee

TE LR

um um

baiz dedu-

eft ab operando, & laborando:

UR

citur , quod verbum fignificat, Eff

Is brachio excelfo. ) Ilebr. extento,

vel F'uit.

Hoc erpo nomen ]chova

hoc eft , ad ferendum in altum füb-

Pt nf

primo Mofi revelatum fuit, & cum

lato.

mebantm

nomine etiam clarior rei fignificate

RI els

fudiciis magnis.) Magnisplagis, &

cognitio; idque hoc fine fadum , ut

vindi&a jufle pro meritis inflicta.

rare, al

Mofes, & populus malis preffus in

z. Veffer Deus.) Iebr. Ebobim , judex

Y (

fpem erigeretur divini auxilii mox

veller, qui pro vobis fententiam fe-

fà] jn

ram.

adfuturi ; ut nimirum intelligerent

&

G

Elohim enim judicem figni-

mente,

Déum , qui fe tam familiarém ,

ficat.

QO cor

nomine proprio compellandum , &

8. Levévi manum meam.) Juravi;

orgt,

nofcendum exhibebat, jam magiseos

manus enim in altum elevata habitus

W. p

£urg, & cordi habere, quam ante.

jurantis eft.

Eadem phrafis eft Gen:

famiïim

In . Deo omnipatente; ) Id eft, de-

14.22. & .». Efdr. 9. 1

lf E

elarando me efIe omnipotentem , be-

9. Propter augulliam :äzi*ritus.,.u) LAXX.

lit N

CAPUT.,.VI.

F25

fo Do

1oc. Locutusque eft Dominus ad Moyfen, dicens:

1r. Ingredere, & loquere'ad Pharaonem regem Zgypti ,

! Onüi-

ut dimittat filios Ifrael de terra fua.

12. Refpondit Moyfes coram Domino: Ecce filii Ifrael non

Chins-

audiunt me: & quo modo audietPharao, praefertim cum | incir-

B

ena

cumcifus fim labiis ?

tii op-

13. Locutusque eft Dominus ad Moyfen, & Aaron, & dedit

mandatum ad filios Ifrael , & ad Pharaonem regem JEgypti,

vos de

ut educerent filios Ifrael de terra /Egypti.

*Gen;

nam n

14. * Iíti funt principes domorum per familias fuas. Filii

46. 9-

Ruben primogeniti liíraelis: Henoch & Phallu, Hefron &

INum.

Charmi.

26. $.

eu:

xertm

15. Hae cognationes Ruben. * Filii Simeon: Jamuel, & : Pa

L

l.

Jamin, & Ahod, & Jachin, & Soar, & Saul filius Chanani- X

LE

ft fmt-

tidis.

Hae progenies Simeon.

Paral.

illam

16. Ethsec nomina filiorum Levi per cognationes fuas: Ger- 4. 24.

fon, & Caath, & Merari. Anni autem vitee Levi fuerunt cen-

cquie;

tum triginta feptem.

um

17. * Filii Gerfon: Lobni, & Semei, per cognationes fuas. " 1Pa-

Du LO"

18. * FiliiCaath, Amram , & Ifaar , & Hebron, & Oziel: an- ïal&ö'

—

ni quoque vitee Caath, centum triginta tres.

23. 6.

E

.

IN

3Ell'l'l

| Cümu-

19. Fili Merari: Moholi; & Mufi

hae cognationes Levi

per familias fuas.

3- 19.

Hebr.

& 20.

20. Accepit autem Amram uxorem Jochabed patruelem

58

ne B0

fuam: quae peperit ei Aaron, & Moyfen. Fueruntque anni j

:Pat,

:rgaüu—

qutfer-

vitt&e Amram, centum triginta feptem.

$. 2.&

' etim

d

Zä-lïo

21.. Filii quoque Ifaar: Core, & zNepheg, & Zechr

22. Fi-

!u Id

;mm,

fr4 ptällanimimt;.

Adeo malis pre-

ex Levi prognati funt' iAaaron ,&

n fb

mebantur , ut non auderent , nec li-

Mofes popuh liberator, & hujus hi-

'"Texitur etiam hic

ri5, &

beret eis aliud aliquid cogitare , fpe-

ftorie fcriptor.

l

rare, aut machinari.

genealogia Ruben , Simeonis, & Le-

12. Cum incircumeifus femm labiis ? He-

vi, ne forte putaret. quis , has tres

äudex

brai incircumceifum vocant corde,

tribus effe rejecas; quod illis male-

m fE'

firi

mente, aut lingua eum , qui vitio ali-

dicere vifus effet Jacob, Gen. 4g.

quo cordis , mentis, aut linguz la-

num.3. & s.

Jrfoï 1

borat.

Per cognationes füas. ) Hebr. per ge-

14. Principes domerwm.) Principes

merationes, id eflt , familias , a quibus

abitus

familiarum lífraelitarum.

ort2 multe familia.

G .

I16. Et bec nomina filiorum Levi. ) Si-

20. Patrutlem fuüam.) ]Non amitam ;

M

ut quidam volunt;

füt Mofes in ngenealogia Levi ; quia

213

LIBRI EXODI

-

92

. Filii quoque Oziel: Mifael, & Elifaphan, &Setiari.

23

Accepit autem Aaron uxorem Elifabeth, filiam Amina-

dab, fororem Nahafon, quae peperit ei Nadab, & Abiu, &

Ms

Eleazar, & Ithamar.

farpinn

24. Filii quoque Core: Afer, &Elcana,— & Abiafaph: hze

£tl .

funt cognationes Coritarum,

25. At vero Eleazar filius Aaron accepit uxorem de filiabus

Phutiel: quae peperit ei Phinces. Hi funt Princi

pes familia-

X

rum Leviticarum per cognationes fuas.

I.DI

N

26. Hte eft Aaron, & Moyfes, quibus precepit Dominus,

V*1

ut educerent filios Ifrael de terra /Egypti per turmas fuas.

fu

rP

27. Hifunt, quiloquuntur ad Pharaonem regem JEgypti ,

i

ut educant filios Ifrael de /Egypto, ifte eft Moyfes, &

Aaron ,

28. In die

oftenta.

, qua—locutus eft Dominus ad Moyíen in terra

) K

JEgypti.

29. Et locutus eft.Dominus ad Moyfen: dicens: Ego Domi-

Em

& de te

nus: loquere ad Pharaonem regem /£gypti , omnia, qu& ego

loquor tibi.

m

3o. Et ait Moyfes coram Domino: En incircumcifus labiis

denmm

de med

um , quomodo audiet me Pharao?

6 R

Qus: it

C A-

dN

guata ti

D

23. Serorem Nabafon. ) Hic INaha-

fcilicet miffi funtad Pharaonem.

In-

9. C

fon in egreffu ex Aigypto fuit Prin-

terdum preponitur

Aaron. Mofi,

eeps tribus Juda, ut patet INum. :

quia major ztate: interdum poftponi-

7: INotanda Mofis modeftia, qui Aa-

tur, quia minor dignitate.

ronis fratris genealogiam ftudiofe per-

29. Loquere. ad P/;ar.aongm. ) Hic

I

l

texit , fuam pene tacitus praterit, ni-

Mofes narrationem n. 14. cceptam,

Ífi quatenus ad Dei vocationem , &

]

& per genealogie fue defcriptionenr

Tter tin

dam erat neceffe,

miffionem certz perfong cognofcen-

interruptam , refumit , & profequitur.:

fectet

30. 4it Moyfes coram Demino. ) Do-

X

odum

2$. Prineipes familiarum. ) lebr.

mino, qui erat coram : five, coram

Jargg

Principes patrum , qui fcilicet inter pa-

quo ftabat, & agebat Mofes.

clitet

tres fuerunt Principes , & capita fa-

Incircumcifus. fura. labiis.) Nide hoc

miliarum.

V& ;

26. lfe eft. Aaron , &6 Moyfes.) Qui

capite fupra n. 12.

tüus , ]

hque p

) Iu

f'lfxem i

'lnum i

eratig

Jvanj

x

R"

r

F3

*

215

thri.

CQ AOPB UT GVIE

imino-

Xu, &

Moyfes , &? Aaron ad. Pbaraonem loquuntur , virgam vertunt in

ferpentem , €? aquam virga percu[Jam in Janguinem : que etiam fa-

h: h

ciunt Magi Pbaraonis fuis. incantationibus ; quam ob cau[am

E

Pbharao magis induratur.

ilibus

antilig-

xitque Dominus ad Moyfen: Ecce conftitui te Deum

I.DI

Dinus,

Pharaonis, & Aaron frater tuus erit propheta tuus.

Pj

2. * Tu loqueris ei omnia , quie mandotibi , & ille loque- 'Supr.

"

tur ad Pharaonem , ut dimittat filios Ifrael de terra fua.

4« E5.

2

J

ypi,

3. Sed ego indurabo cor ejus, & multiplicabo figna, &

Wron )

oftenta mea in terra /Égypti.

1 ferma

4. Et non audiet vos: 1mmittamque manum meam fuper /E-

gyptum, & educam exercitum, & populum meum filios Iífra-

Dori-

el de terra /Egypti per judicia maxima.

I)

s. Et fcient /Egyptii, quia ego fum Dominus, qui exten-

labiis

derim manum meam fuper /Egyptum, & eduxerim filios Ifrael

de medio eorum.

6. Fecit itaque Moyfes, & Aaron, ficut preeceperat Domi-

nus: ita egerunt.

CM

1. Erat autem Moyfes o&oginta annorum, & Aaron o&o-

ginta trium , quando locuti funt ad Pharaonem.

8. Dixitque Dominus ad Moyfen, & Aaron.

ens ad

, [n

9. Cum dixerit vobis Pharao: Oftendite figna: dic

Moü ;

Dd 5

Aaron

[tponi-

Eum Pharaonis. ) Non quem il-

velgetiam quedam jufle ponendo;

Hlic

I.D

le fideliter adoret , fed fervi-

eique immittendo, per que fuo vitio,

i

Ptam !

& malitia indurabitur.

oneim

liter timeat punientem ,. & demiíle

quitur.

obfecret , ut plagas fiftat , & plagis

4. Immittamque manum. ) Percutiam,

Do

modum faciat.

afflipam, puniam.

"aron erit . . . . propheta tuus.), Cui

Per judicia maxima. ) Per maximas

ooram ^

fcilicet tu reveles, que ex me cogno-

plagas. LXX. ceum ultione magna , qu&&

omnibus juftiffimum Dei judicium in

k ht

veris ; &,ille ea , quippe interpres

AEgyptios oftendat.

tuus , Pharaoni , fenioribus , popu-

loque proponat.

6. Ita.egerunt. ) Pleonafmus ; jam

3. Indurabo cor éjms.) lNon ei du-

enim dixerat eos ita feciffe.

ritiem immittendo, fed permittendo

8. 44 Moyfem; && ad Aaron.) Im-

mediate Mofi , & per hunc Aaroni.

illum in fua perfeverare duritie per

Non

'ratie mee fubtracionem.

9. Virgam tuam.) Nirga hec nünc

juvando indignum fpecialiore gratia,

Mofis, nunc Aaronis, nunc Dei di-

214

LIBR&I EXODI

Aaron: Tolle virgam tuam

,& Vprojice eam coram Pharaone,

9?

ac vertatur in colubrum.

-

putefce

1o. Ingreffi itaque Moyfes & Aaron ad Pharaonem , fece-

n

runt ficut preeceperat Dominus, tulitque Aaron virgam coram

1 D

Pharaone, & fervis ejus, quse verfaeft incolübrum.

Tolle v

82'

11. * Vocavit autem Pharao fapientes, & maleficos:' & fe-

Kgypü

'eTim.

3-

g.

cerunt etiam ipfi per incantationes /Egyptiacas, & arcana quse-

omnes l

dam fimiliter,

jn omni

12. Projeceruntque finguli virgas fuas , quse verfm funt

20 F

in dracones: fed devoravit virga Aaron virgas eorum.

minus:'

13. Induratumque eft cor Pharaonis, & non audivit eos

?

1200 (

ficut praeceperat Dominus.

"E

14. Dixit autem Dominus ad Moyfen: Ingravatum eft cor

truitque

Pharaonis, non vult dimittere populum.

minis, (

15. Vade ad eum mane, ecce egredietur ad aquas: & fta-

$, *

4

]

bisin occurfum ejus fuper ripam fluminis, & virgam, quae

tionibus

€onverfa eft in draconem, tolles in manu tua,

e0s, fiq

16. Dicesquead eum : Dominus Deus Hebreeorum mifitme

)^

.jn *g

ad te, dicens: Dimitte populum meum, ut facrificet mihi in,

füit cor

deferto: & ufque ad prz&fens audire noluifti.

D

M. T

17. Heec igitur dicit Dominus: In hoc fcies, quod fim Do-

t

minus: ecce percutiam virga, quae in manu mea eft , aquam

fluminis, & vertetur in fanguinem. -

quaft um

P

18. P

CUf pri

VOCahtur

citur; quia horum omnium fuit in

allati , virgis interim ab afpicientium

!$. hjf

oculis fubtractis.

ràaquam

flrumentum ad patranda prodigia, &

Xtfoe n f

plagas ZEg ypti.

Devoravit virga Aaron. ) Serpens'

o. T4li.) Hebr. Chald. & Grac.

in quem virga erat converfa , devo

idus t

ravit virgas , hoc eft ferpentes , in

Üpy,

habent, Projecit.

lsinfije

it. Malefícos.)

Prafligiatores, qüos

quos virge eorum erant converfz.

A eum ;

LXX. vocant Sephbifas & wenefcos.

13, Indarstumque eff cor. Pharaanis, )

Horum Principes fuerunt Jannes, &

Quia vidit Magos fuos fimilia figna

"ts pu

'f?&fcn:

Mambres, ut patet 2. Tim.3. g.

feciffe, parum.cogitans, quod Aaro-

15.. Qy

Fecerunt etiam ipf.) Mliniftlerio de-

nis virga Magorum virgas devoraffet.

monum fenfus afpicientium ludifican-

3. Stabis £m occeurfum. ) Prevenies

mmm tor

"n

ülliee

n

As 1

;

tes, ut videre fe putarent, quodnon

ejus adventum ad Nili ripam, ut ve-

l;

* Onpt

videbant , vel per motum localem ,

niens in te incurrat.

f (,3

aut activa paffivis applicando , ita ut

17. Percutizm virga.) Qus ex fer-

flor

pente prima formz reddita erat.

« g Pïæ

caufam ignorantibus res prodigio fi-

EU.

anilis videretur.

Que in manu mea eff. ) Nerba fünt

12. Verfe fünt im dracenes. ) Verni

Dei, & tamen. Mofes virgam manu

h Ellm l

fua tenebat. Sed Deus, & Mofes

Nüni e

dracones , & ferpentes a D&mone

C;KPUT VIIT.

aiy

Ilioe»

18. Pifces vquoque, qui funt in fluvio, morientur, & com-

, fete.

.putrefcentaquae, & affligentur Aïgygtii bibentes aquam Hgmi—

T11$.

1COTam

19. Dixit quoque Dominus ad Moyfen : Dic ad Aaron:

Tolle virgam tuam , & extende manum tuam fuper aquas

: & fe-

"JZgyptü , & fuper fluvios eorum, & rivos, ac plaudes, &

T

omnes lacus aquarum , ut vertanturin fanguinem: & fit crnot

in omni terra /Egypti, tam in ligneis vafis quam in faxeis.

? funt

20. Feceruntque Moyfes , & Aaron, ficut preeceperat Do-

;

*Iafr.

minus: * & elevans virgam percuffit aquam fluminis coram Pha-

l[ (5

raone, & fervis ejus , quxe verfa eft in fanguinem.

12: $5

Pfal.

21. Et pifces, qui erant in flumine, mortui funt; compu-

77: 44

E cor

truitque fluvius, & non poterant /Égyptii bibere aquam flu-

minis, & fuit fanguis in tota terra /Egypti.

&

22. * Feceruntque fimiliter malefici /Egyptiorum incanta- * Sap.

) qUæ

tionibus fuis, & induratum eft cor Pl

haraonis , nec audivit 17. 7.

eos, ficut praeceperat Dominus.

fitme

23. Avertitque fe, & ingreffus eft domum fuam, nec appo-

tihiin,

fuit.cor etiam hac vice.

24. Foderunt autem omnes /Egyptii per circuitum fluminis

m Do-

aquam

-

aquäm

quafi unus cenfen—turr, quemadmodum

--

^

Feceruntque — femiliter maleffei. 5

9 p

caufa principalis , & infirumentum

Quibus aquz copia fuit , vel a mari

—

vocantur una caufa efficiens.

petita , quod folum potabiles aqu& ,

18. Pifces

. . morientur. ) Quï ex-

xentium

tra aquam: vivere non poflunt , ma-

dulees in fanguinem effent conver-

Íe; velquia divina providentia ali-

xime in finguine, qui craffus, & ca-

quid aque refervatum elt, ut effet

yerptns :

lidus repugnat pifcium complexioni.

Magorum. experimento locus ; vel

NU

Computrefzent. aqua. ) Mlortuis pifci-

quia ex terra Geffen allata eft , vel a

It5 , ifl

businficientur, &corrumpentur , vel

Mofe IMagis oblata,

efa.

ad eum modum , quo fanguis extra

,vw.i! ! )

*renas putrefcit.

Ipcantationibus fuis.) Aliquiþ vet-

»

terunt 3id vv a Toxpv Qwv , arcanis ar-

j; fipnà

Affligentur JEgyptii) Sie cruciabuntur,

tibus; quales Magorum effe folent.

j u-

19. Omnes laceus aquarum.) Xlebr.

;omiïet.

emnem congregationem aquarum . puteos

23. Ntc appofuit cor. ) INon adjecit

fcilicet,, fontes , rivos, &v.

animum, ut crederet.

qyenie

24. Foderunt per circuitum flambis.)

yt re

Ig omni terra /ngpti.) Etiamin ter-

.'

rà Geffen, in qua Zgyptii degebant,

Irrito conatu; nam fanguinem inve-

e fe-

ac i praefertim ; qui vexabent He-

nerunt, quamvis percolatum , &-qua-

. braos, quibus non erat parcendum.

lati funt.

fi aqueum, fic aliquo modo fitim fo-

,ï)tg fUDf

In'erim tamen llebrzi a plaga im-

n mjml

"munes erant.

Mofis

216

LIBRI

EXODI

6. E e

aquam, ut biberent: non enim poterant bibere de aqua flumi-

nis,

:

derunt rà

",* F

j

25. Impletique fünt feptem dies, poftquam percuffit Domi-

nus fluvium.

militer ,

.

$. Vo

CA PUX VIIK

Orate D

dimittam

Secunda. ZEgypti plaga eft ranarum: pro quarum . ablatione. pro-

s Dix

mittit Pbarao populum dimittere, nec facit : quare additur. ter-

do depre

jia [ünipbum, €? quarta mufcarum; propter quas rurjum pro-

abigantu

miitit Pbarao fe filios Ifrael dimifJurum , quod mon facit.

pulo tuo

1o. Q

tuum fac

xit quoque Dominus ad Moyfen: Ingredere ad Pharao-

1.DI

noller,

nem, & dices ad eum : Hzec dicit Dominus: Dimitte

populum meum, ut facrificet mihi:

t E

& a pop

2. Si autem nolueris dimittere , ecce ego percutiam omnes

terminos tuos ranis.

W E

mavit Y

3. Et ebulliet fluvius ranas , quae afcendent, & ingredien-

tur domum tuam, & cubiculum le&tuli tui, & fuper ftratum

condixe

p P

tuum , & in domos fervorum tuorum, & in populum tuum ,

& in furnos tuos, &in reliquias ciborum tuorum.,

Tange d

u. C

4. Et ad tej & ad populüm tuum , & ad omnes fervos tuos

intrabunt ranae.

putrut

s. Dixitque Dominus ad Moyfen: Dic ad Aaron; Extende

I5 Y

manum tuam fuper fluvios, acfuper rivos, & paludes, & educ

Vavit

Tius,

ranas fuper terram JEgypti.

6. Et

—

Es

—

os. Impletique /Zmr féptem dies.^) Pla-

occupabant, inficiebant , & coaxa-

f suf,e

r aqus

ga fanguinis dies feptem tenuit: hanc

Meri-

tioneobtundebant, morientes, & vi-

nova ranarum plaga excepit.

v& fetore complebant, fedentibus ;

al'lla, ii

to ZEgyptiis fluvius verfus eft in fan-

ambulantibus, cubantibus infeftz.

Yis [ fa

uinem, qui eundem fluvium in in-

lm reliquias ciborum tuorum.) Werti

V

:

antium Hebraorum perniciem con-

etiam poffet cum LXX. 7» emaffis ffve

mOnum

yerterant, eos aquis prafocando.

paffistuis, &v voie Qua;uuocí c* Chal-

mu!ns,

7minos tuos,) Fines regni tui.

deus, im panariis tuis , id elt in piftri-

. $ 0r

2. ]'kr

3. dugredientur domum tuam.)

no, & locis, quibus panis conficitur.

MO

Infüin&u divinitus infito, aut ab An-

&. Extende manum tuam.) Cua fci-

Anpuint

elis acta.

Duriorhzc plaga, quam

licettenes virgam ; illa enim mirando-

H aonem

plaga fanguinis.

NNam fi flumine in

rum effeürix , qua extenía

Quoi y

fanguine verfo adempta aqua eft; re-

evocata funt ranag.

)a Dee

9.

ïüonem

liqui liquores relidi. At rang omnia

l)

CAPUT

VIIT.

217

a fj

6. Et exténdit Aaron manum fuper aquas JEgypti ; & afcen-

derunt rana, operueruntque terram JEgypti.

t Domi-

7. * Fecérunt autem & malefici per incantationes fuas fi-

* S.as..

militer , eduxeruntque ranas fuper terram /Egypti.

8. Vocavit autem Pharao Moyfen, & Aaron, & dixit eis:

Orate Dominum, ut auferat ranas a me, & a populo meo: &

dimittam populum, ut facrificet Domino.

i fro-

9. Dixitque Moyfes ad Pharaonem : Conftitue mihi, quan-

r ier-

do deprecer pro te, & pro fervistuis, & pro populo tuo, ut

abigantur ranz a te , & a domo tua, & a fervis tuis, & a po-

jun fri-

/7

pulo tuo, & tantum in flumine remaneant.

Io. Qui refpondit: Cras. Atille: Juxta, iriquit, verbum

Dharo:

tuum faciam, ut fcias, quoniam non eít ficut Dominus Deus

noiter.

p

Dimite

11. Et recedent ranse a te, & a domo tua , & a fervistuis;

1 Omnes

& a populo tuo : & tantum in flumine remanebunt.

12. Egreflique funt Moyfes, & Aaron a Pharaone: & cla-

mavit Moyfes ad Dominum pro fponíione ranarum , quam

;redien-

condixerat Pharaoni.

ftratum

tüuim »

13. Fecitque Dominus juxta verbum Moyfi: & mortua funt

ranzs de domibus , & de villis, & de agris.

ros tuos

14. Congregaveruntque eas in immenfos aggeres , & com-

putruit terra.

IS$. Videns autem Pharao, quod data effet requies , ingra-

"xtende

&educ

vavit cor fuum, & non audivit eos , ficut preeceperat Domi-

nus.

&H

d

16.KDi-

6. Super 4qtas,) Nerfus , vel con-

flea caufari poffit ob caufarum natu-

& cote-

tra aquas, eminus ex ipfa Pharaonis

ralium efficientiam ranas füblatas, óc

es, &T

extinctas.

dentibus )

aula , in quatunc fuiffe videtur, quam-

vis ex facro textu clare non conftet.

Qio. Qui refpondit : cras.) Ut tem-

felig.

g. Fecerumt autem. &5 malefici.) Da-

pus orandi daret , & ut interim ex-

'

Vatti

monum minifterio , non tamen tam

periretur , an.naturaliter, & ex fe ra-

ni[is ff

na deficerent.

ei C

multas, fed pauculas exhibentes.

g. Orate Deminum. ) Ylinc patet gra-

12. Clemavit.) Defiderio.

ib pl&fl-

viorem hanc fuiffe plagami , quam

14. Congregaveruntque eas m imgnen-

n H[jmf.

fanguinis ; hac enim compulit Pha-

fós aggeres. ) INon funt flatim ab ocu-

Qua Iu2

raonem orare Mofem, ut auferretur :

lis fublatz, ne preftigie putarentur:

mirado

quod prius non fecerat.

credibile feetorem ingentem exhalafíe,

haveü

9. Confiitue mibi, &c. ) Jubet Pha-

quod tradunt Philo, & Joiephus.

raonem tempus conflituere , ne po-

Merito ZL.gyptii ranis ex fl,uv-xo d

€

Bibl, eum Com, Menech, T. I

218

LIBRI EXODI

16. Dixitque Dominus ad Moyfen: Loquere ad Aaron:

2 P0

lum tuuf

Extende virgam tuam , & perc

fciniphes in univerfa terra /£gypti.

ute pulverem terrae : & fint

s Fe

domos P

1T7. Feceruntque ita. Et extendit Aaron manum, virgam

gypti: [

tenens: percuffitque pulverem terrae, & fa&i funt fciniphes

in hominibus , & in jumentis ; omnis pulvis terrae verfus eft

as Vc

& facrif

in fciniphes per totam terram /Egypti.

18. Feceruntque fimiliter malefici incantationibus fuis , ut

36. B

educerent fciniphes , & non potuerunt, erantque íciniphes

Egypio

tam in hominibus quam in jumentis.

Caverim

obruent,

I9. Et dixerunt malefici ad Pharaonem: Digitus Dei eft

E

hic: induratumque eft cor Pharaonis, & non audivit eos, fi-

ficibimu

cut praeceperat Dominus.

20. Dixit quoque Dominus ad

)$. D

Moyfen: Confurge diIuch

mino D

lo, & fta coram Pharaone : egredietur enim ad aquas, & di-

(s , 107

ces ad eum: Haec dicit Dominus: Dimitte populum meum,

.

ut facrificet mihi.

*

9. Bl

cedet m

21. Quod finon dimiferis eum , ecce ego immittam in te,

& in fervos tuos , & in populum tuum ,

& in domos tuas

verumta

crficare

omne genus mufcarum, & implebuntur domus JEgyptiorum

mufcis diverfi generis, & univerfa terra, in qua fuerint.

» E

22. Faciamque mirabilem in dieilla terram Geffen) in qua

3. Q

populus meuseft, ut non fint ibi mufcae; & ícias, quoniam

ne &afe

ego Dominus in medio terrae.

» i

dem vic

—

23. Po-

vio merferant.

lientibus afflidi funt, quiinfantes flu-

Dei.) Agnofcunt magi divinam vir-

tutem, &illi nihilominus obnituntur,

——

17. Cimiphes.) "lertia plaga. Cini-

quod & Dzmones faciunt.

phes alii pediculos, alii pulices , alii

21. Omne genus mufcarum, ) LXX.

To neji

culices fuiffe ajunt; res eft obfcura;

verterunt, xoouuviav , quam vocem

Em Ampl

neque enim-conftat , quid fignificet

nofter Interpres retinuit Pf 77. 45.

P

YOX [5'35 cebi»im , qu& eít in textu

& Pf. 104. 31: cénomyam , quafi di-

Duam ,

Hebrzo.

Toatm

cat, communem mufcam, omne ge-

;€

19, Feceruntque fimiliter. ) Conat

nus mufcarum.

Confentit Aquila,

Hày

&05.

funt facere.

qui vertit zajpviay » omnem mufcam.

24 Vs

Et non potucrwzt.) Deo illos ïmpe-

Pïägam "

diente ; ut impotentig , & mendacii

At LXX. legunt xvvouwiav » mnfeam

candidam.

1Int exten

arguerentur incantatores , qüi cura

nf [)

majora feciffent, in minoribus defi-

22. Faeiamque

. omirabilem terram

alitti n

cerent.

Ge[fen, ) Quae immunis erit ab hujut-

&le Dou

19. Digitus Dei eff bic.) Divina fci-

modi mufcis ,-cum tamen pecoribus

abundet.

s nf

lücet virtus, & operatio,

Wt

CAPUT Vil

219

Àaron :

23. Ponamque divifionem inter

populqm äeum, & popu-

: &fint

Jum tuum; cras erit fignum iftud.

24. Fecitque Dominus ita.

* Et venit mufca graviffima in

* Sap

16. 9

vitgam

domos Pharaonis, & fervorum eijus, & in omnem terram /E-

"iniplieg

gypti: corruptaque eft terra ab hujufcemodi mufcis:

xfüs eft

25. Vocavitque Pharao Moyfen , & Aaron, & ait eis: Ite ,

& íÍacrificate Deo veftro in terra hac.

U. ut

26. Et ait Moyfes: Non poteft ita fieri: abominationes enim

iniphes

ftgyptiorum immolabimus Domino Deo noftro: quod fi ma-

Gaverimus ea, quae colunt /Egyptii coram eis, lapidibus nos

Daeft

obruent.

27. * Viam trium dierum pergemus in folitudinem , & facri- «

eos, f

Supr.

ficabimus Domino Deo noftro, ficut prscepit nobis.

3* 1g.

il

28. Dixitque Pharao : Ego dimittam vos, ut facrificetis Do-

)&di'

mino Deo veftro in deferto ; verumtamen longius ne abea-

tis , rogate pro me.

Deum ,

29. Et ait Moyfes: Egreffus a te, orabo Dominum : & re-

cedet muíca a Pharaone, & afervis fuis, & a populo ejus cras;

inte,

verumtamen noli ultra fallere, ut non dimittas populum ía-

0s ts

tiorum

crificare Domino,

nt

5o. Egreffusque Moyfes a Pharaone oravit Dominum:

in qu

31. Qui fecit juxta verbum illius, & abftulit muícas a Pharao-

ne & afervisfuis, & apopulo ejus: non fuperfuit ne una quidem,

yonari

32. Et ingravatum eft cor Pharaonis, ita ut nec hac qui-

^ PO

u —À

j

dem vice d,imittereF populum.

Ee25

C A-

fam Yif«

Ytuntify

Ó

IXX

Ip medio terre.) Id efl dominans in

efl multo, vel graviffima, id eft,

vocen

terra ampla, & lata.

moleftiffima.

23. Ponamque divifionem.) Hlebr. eft,

26. Abominaliones enim 4Egyptiorum. )

Th 4f

ponam redemptionem , quafi dicat, redi-

Oves, & boves mactaturi fümus, quo-

vl (i-

ye ge

mam, eximam , & liberabo meos

rum c&dem /Égyptii abominandam

Hebraeos a communi plaga.

putant, quia eos ut Deos colunt;

A quila,

24. Venit Mnmfca.

Quartam hanc

non ergo expedit, ut coram ipfis ifta

ia

lasam mufcarum

$

e fenfibili figno,

facrificemus, ne nos lapidibus petant,

gf

ine extenfione virga , fed ex fe folo

aut alia ratione violent,

Vel fen-

infiiit Deus ; ne quis fufpicaretur

fus eft: offeremus ea Deo, qua& oc-

r

aliquid numinis virge ineffe, aut non

cidi, ac proinde Deo facrari nefas ef-

) hu-

efle Deum , qui hoc patraret.

fe putant /Egyptii.

Gravifféma. ) Plurima fic Pf. 34. 18.

2. dpgravatum eff.) Ylebr. ggra-

coribué

Qicitur; J pepuie gravwi laudabo te , id

wavit Phbarao cor futms Sic & L

k

220

LIBRI EXODI

CA PUT. IX

, SiK

in homin

Q;zinfa plaga ef? pe[lis in jumentis , fexta ulcerum , feptima gran-

verfa ter

jo. Ti

dinis; ad quam promittit Pbarao fe dimil]urum populum |fi cef-

Dharaom

fet 4 verum nec-id complet: nullus autem filiorum lfrael in

cera vel

bis malis ullum patitur damnum.

n N

rà QUi

r TYxit autem Dominus ad Moyfen: Ingredere ad Pharao-

p. r

nem, & loquere ad eum: Hec dicit Dominus Deus

s; fic

Hebraorum : Dimitte populum meum, ut facrificet mihi.

15 !

2. Quod fi adhuc renuis , & retines eos;

coram 1

3. Ecce manus mea erit fuper agros tuos: & fuper equos ,

Hebrax

& afinos, & camelos, & oves , & boves, peítis valde gravis

u

4. Etfaciet Dominus mirabile inter polffeffionesTfrael, &

poffeffiones /Egyptiorum , ut nihil omnino pereat ex his, quae

tütit s

"

pertinent ad filios Ifrael :

quod

W. ]

5. Conftituitque Dominus tempus, dicens: Cras faciet Do-

tüum [

minus verbum iftud in terra.

6. Fecit ergo Dominus verbum hoc altera die: mortuaque

LA

funt omnia-animantia /Egyptiorum : de animalibus vero filio-

H

[47777

rum Ifrael nihil omnino periit.

