fanabo, * & non eft, qui de manu mea poffit eruere.

'Tob.

l

3

40- Levabo ad coelum manum meam : & dicam : Vivo ego in E

a

P

eeternum.

I6.13

"

-41. Si acuero ut fulgur gladium meum, & arripuerit judi-

*Jol?.

lt

cium manus mea: reddam ul

tüonem hoftibus meis; & his , qui 19-7.

oderunt me , retribuam.

* .'.l-l) *

I$

16.15

42- Incbriabo fagittas meas fanguine, & gladius meus devo-

(s

rabit carnes, de cruore occiforum; & de captivitate, nudati

inimicorum capitis.

i

43. Lauda:e gentes populumi ejus;quia fanguinem fervorum ,

fuorum ulcifcetur, & vindittam retribuet in hoftes eorum; & Macn

Je

propitius erit terrae populi íui.

7. 6.

44- Venit ergo Moyfes, & locutus eft omnia verba cantici

]i

hujus in auribus pgpuli,— ipfe ; & Jofue filius Nun.

À

43. Cpm—

^

De

uorum wiülimis comedelbant

"

De crucore ocr;far;;m y & de captrvita-

10

adises. ) Índultando: hoc dicit: nam in

t6y nudati imimicorum capitis.) Puniam

VerO ,

& ordinato Dei cultu ominis

gerites- propter fufuni cruoreni occifo-

adeps viftimarum a nemine comedi,

rum lfraelitarum , & própter eosdem

fed folt Deo adoleri-debebat , uc patet

Vfraelitas in captivitatem abduftos, &

J

J.evitic. 5. £7.

à

propter nudata -capita raftone im: mio-

Et winum libaminum. ) Quod foli

rem mancipiorum , eorundem. lfraeli-

«

Deo libaxi, & effundi debebar.

tarum centibus inimicorum.

[*

0f

50. Ego occidam , & ego vivere fa-

43- Landate gente:po/giglüm' ejus, ) O

ciam.) GCuos voluero.

j

gentes, dum hzc ifntelligitis ; laudate

(

O. Lewabo ad c«lum manum meam.)

populum Domini ; eo quod tam pro-

^

Id eft, jurabo. Hzc & fequentía uf-

pitium , & juftum habeat Dominurm.

que ad verfum 42. videntur dirigi ad

Sanguinem [ervorum fuorum.) Siqui-

hoftes popult Judaici.

dem, & boni cum malisin communi

Frvo ego s arermum.) Per.vitam

pl

aga

affligebantur ; & cxdebantur.

i

1?1

ineam, quz xterna eft, juro.

V

d p

er fervos intelligir refpicientes ,

4I. SPacuero Ut fu'aur gladism meum.)

quos tamen inimici vexare pergebant.

!

Cum paravero gladium ultionis mez ,

44- Jpe, € Jofze. ) ita ut in ca-

ut ficut £algurterreat , & citiffime pe-

n1endo adjutorem haberet Moyfes Jo-

netret.

fuam, jam in imperio collegam , &

Et arripuerit judicium manus mea.)

fuccefforem , idque eo fine , ut. Jofue

Capero exercere judicium , & ultio-

condifceret officii fui efie populum ab

nem.

omni indolol:tria avertere.

Di&M. « upa Com. Menoch, Tous. L.

nnn

650

LIBRI DE'U'TE*RONOMI'I

4$. Complevitque omnes fermones iitos, loquens ad uni-

verfum lírael.

46. Et dixit ad eos: Ponite corda veítra in omnia verba;

qua& ego eftifticor voois hodie : ut mandetis ea filiis veftris

cuftodi:e, & facere, & implereu

Amverla, quse fcripta funt Vle-

gis hujus:

47. Quia non incaffum praecepta funt vobis, fed ut finguli

in eis viverent : qua facientes longo perfevere:is tempore in

terra, ad quam, Jordane transmiffo, ingredimini potfidendam.

48. Locutusque eft Dominus ad Moyfen in eadem die , di-

cens :

49. Afcende in montem iftum Abarim, id eft, tranfituum, in

montem Nebo , qui eft in terra Moab contra Jericho : & vide

terram Chanaan,

quam ego tradam filiis Iírael obtinendam, &

morere in monte.

? Nu.

20.26.

5o. Quem confcendens jungeris populis tuis,* ficut mortuus

& 27.

eft Aaron frater tuus in monte Hor, & appofitus populis fuis:

ïn

$1. * Quia praevaricati eftis contra me, in medio filiorum

*»

;

Nu. lfrael ad aquas contradiétionis in Cades deferti Sin: & non

20.13. fan€tificaftis me inter filios Ifrael.

27.

14.

52. E contra videbis terram, & non ingredieris in eam,

quam ego dabo filiis Ifrael.

CAPUT XXXIH.

Benedicit Moyfes moriturus duodecim tribubus Jfrael., eisque

"

olim obventura pradicit,

Ec eít benedi&io, qua benedixit Moyfes, homo Dei,

'H

filius Ifrael ante mortem fuam.

2. Et ait: Dominus de Sinai venit, & de Seir ortus eft nobis:

apparuit de monte Pharan

millia.

In

; & cum eo San&Ctorum

dextera ejus ignea lex,

. Dilexit

46. Perit eerda "vwtfíra. ) Animum

adyertite.

SO. J«ngeris populis tui:. ) Morie-

ris, congregaberis ad populum tuum,

Qve ego teffsffcor. ) | Serio prædidö ;

u£ alibi loquitur Scriptura.

adhibitis teftibus calo , & terra.

51. Bia pr

E

47. Ut ffnguli in eis vrutrent. ) Per

de num. 20.

.z'vari.f;ati efi.f ) 6 6). Ni-

eorum obfervationem feliciter viverent,

52. E contra, ) E regione.

40. diartm.) Id eft, "manfitunm.N ox,

I. 020 De;.) Homo divinus, home

totus ad Dei voluntatem factus.

aranfituum a D. Hieron. addita eft, ut

explicaret, quid fïgni(—icaret "Abarem.

Q. Dominus de Sinaj wemit. )

un

4n montem Neío.) NNebo eratjugum, inde nobis legem dedit, & promulgavit,

De Str orius eff nobis , apparutt. de

w; cacumen montis Abarim,

CAPUT XXXIH.

6sx

3. Dilexit populos, "omnes fan&ti in manu ilTius funt : & *Sap.

qui appropinquant pedibus ejus, accipient de do&trina illius. 3. 1-

E

4. Legem praecepit nobis Moyfes, haereditatem multitudi-

S

J

nis Jacob.

3.

Erit apud re£tiffimum rex, congregatis principibus populi

cum

tribubus Tfrael.

i

6.

. Vivat Ruben, & non tmoriatur, & fit parvus in numero.

»

Haec eft Judae benedi&tio: Audi, Domine,vocem Tudae,

"

& ad populum fuum introduc eum : manas ejus pugnabunt pro

|a

adverfarios ejus erit.

€e0, & adjutor*ill-ius contra

Nnnn 23

Gund.

8.Levi

ftyotite Pharan.), Dicitur.de Seir oxtus,

magiïhm-'um eft. Vide AG. cap. 22.

& de Pharan apparuiffe ,, quod ab ea

num. 3. & fequitur explicatio , J4cci-

parte , in

ua ad montem Sinai exi-

pient de doclrina illius.

ftentibus

lebreis cernebantur juga

Acc-ipimt de doftrima illius.

Verti

poteft, acceperusr de doGrina illius ,.

H

montis Seir, & Pharan, que in ea-

a

dem eremo confpicua erant , vifus fit

fanctam fcilicet lepem ,, quaad omnem

primo divinus fplendor apparere, &

honeftatem vitam componerent.

4- Hareditatem muititudinis Tacob. )

paulatim. ad. montem Sinai accedeie,

ubi tandem refedit, totumque momn-

Hoceft, que quafi h&reditario jure

tem nebula, fumo , igne complevit.

fit ad. Jacobi pofterostranfitura, &im

Santlorzm millia.)Angel"Orum fcilicet.

eo populo permanfuxa..

)

Ignea lex.) Quix Deus eam ex igne,

S. Erit apud retliffmum Rex. ) Verti

feu monte ipneo , & ardente dedit

poteft , fuiz apud diletlum Rex , & f-n-

Ifraeli.

Dicitur lex ifta in dextera

fus erit, habuit dile&us populus Re-

gem , hoc eft, ducem , gubernato-

ejus effe, ad modum fcilicet dantis,

vel eam dare volentis.

rem , ac legislatorem Moyfen , qui

3. Dilexit populos. ) Nl pofitus eft

ut Rex monarchico modo Ifrae] gu-

umerus pluralis pro fingulari: velper

bernavit. Velfenfus eft: habebit äe—-

populus intellipit lfraeliticas tribus,

ges populus dile&us, quod factum ef£

quarum unaqueque integri populi in-

in Saule, & aliis deinceps..

ftar habebat.

* tribus vocintur po-

6. Vivat Rulen , 6 nom mariatt;r;)

T

Allufum eft ad predictionem Jacob ,

puli,. & gentes Genef. 48- 19.

Omnes (ani im manm illus fumt.)

qui de Ruben dixerat: eff&fur es — ficut

"Fotus populus Dei cultui dedicatus;

aqua , non crefzas. Genel. 49. 4.. Con-

firmat hoc Moyfes docens non fore

illique fepofitus, & fanctificatus, funt

H

in manu, id eft, poteftate, & guber-

uidem delendam tribum illam de po--

natione Dei.

pulo Ifrael, fed numero: capituni nomn.

admodum augendam.

lk

E; qui appropinquant.) Nerti poteft

7. dudi Domine vocem Tude. ) 'Iri-

qtu 4PP r-a*:tnq/td "VerznH.

Pedibus ejus.) Ad radices montis,

bus Jude precantis: üt promiffa terra:

ex quo a Deo lex dabatur.

Veruüm

potiri Jiceat.

!

Er ad populum /imm zutrodnuc ett, )

J

quia ex Hebreo etiam. verti poteft ,

loff jun 14 funt ad' pedem trum, fenfus

Et ad terram , quam occupatura eft

.9.—

effe poteft, Ipff f&nz difeipuli 1£ ; imos

introduceam.

t.

enim difcipulorum federe ad pedes

Manus ejus puguabunr pro ee.) Populo

n

652

LIBRI DEUTERONOMTII

8. Levi quoque ait : PerfeCtio tua, & do&rína tua viro fantto

tuo, quem probafti in tentatione, & judicafti ad Aquas con-

tradiétionis.

* Exo.

9. *Qui dixit patri fuo, & matri fuze: Nefcio vos ; & fratri-

32-27- bus fuis: Tgnoro vos: & nefcierunt filios füos. Hi cuftodie-

evit,

$

3

runt eloquium tuum , & pa&tum tuum fervaverunt.

IO. 5.

1o. Judicia tua, o Jacob, & legem tuam;, o Ifrael: ponent

d

thymiama in furore tuo, & holocauftum fuper altare tuum.

1I. Benedic Domine, fortitudini ejus, & opera manuum il-

C

lus fuüfcipe. Percute dorfa inimicorum ejus: & qui oderunt

eum, non confurgant.

12. Et Benjamin ait: Amantiffimus Domini hábitabit confi-

denter in eo : quafi in thalamo tota die morabitur, & inter

humeros illius requiefcet.-

13. ].orfe ph

£

4

j

expe'llendo,-&'ineunda poffeffione terrx.

-Hi euftodierumt elaquium . tumm ,

ql

Er adjntor ilius.) l)eus fcilicet.

paGium tumnfervavernut. ) Pa&tumcum

fv

9. Perfetlio t42, &5 doclrina tua wi-

Deo initum Exod. 24. 10

4

vo [ancto :40.) Supple, data eft, Vi-

YO. Juduia tua . 0 jacob; 6 legem

rum fan&um appellit Aarone

f

r

j

m, quia

4üam .0 lfrael.) Ne&enda hec cum

ixdificatus per confecrationem &

fuperioribus per appofitionem: q. d.

Pontificem. — Huic datam perfe&io-

hi cuflodierunt padum , & eloquia

nem , & do-ztrinam , quz geftabat in

tua, quz nihil aliud funt , quam ju-

rationali , habemus Éxod. cap. 28.

dicia, & lex tua.

ä

num. 3o. Laudet ergo Moyfes tri-

Ponent zbymiama in farore. 250.) Ad

bum Levi a Pontificatu illi conceffo.

te placandum , quod & feciffe Aaro-

Quem probaffi in 1entatione.) Deus

nem legimus num. I6. 47.

Aaron, & Moyfen , eorumque fidu-

lI. Bezedic Domine fortitudini ejrs.)

t

ciam tentavit , & exploravit , cum

Laudetur bellica fortitudo Lievitarum,

populus in. Cades propter aque defe-

qu& maxime enituit in Machabzis.

&um murmuravit , dequo vide num.

20.' I2. & ibi dicta.

T5 mantilfimes Domini. ) Quem-

admodum Jacob Benjamin eximie di-

Ez judicafhi ad.aquas contraditlio-

lexit, ita

Dominus ; quare ex hac

2:.) judicatus eft Aaron, quia ter-

tribu primus Rex líraeli datus eft

ra promiífionis propter illud pecca-

Saul, & in finibus Benjsmin zdifica-

tum exclufus eft, ut etiam Moyvfes.

tum eft templum.

ä;

d aquas contraditlionis.) Ubicon-

Habitabit comfidenter im es.) llebr.

tradixit, & murmuravit populus.

fiper esm , Dominum fcilicet, cum

9. Qui dixit patri fuo, € marrifue,

ut dixi, intra fines fuos templum ha-

me[ezo vos , &$c.) Quafi dicat , Levi-

berent Benjamitz

228 Dominum in

tein punitione idololatrarum , qui

:€0 habitantem.

vitulum adoraverant Exod. capit. 52.

Quafi in tbalamo tota die moralbitur. )

num. 28. non funt mifertiamicorum,

Dominus in templo.

cognatorum , fratrum, ac filiorum ,

Er inter bwmeros dllms vequiefcet. )

matrum, aut patrum , fed eos zque

Chaldzus vertit: E::» rzerra ejus ba-

ac alios idololatras occiderunt.

Uttabit majeflas Domini, Dicitur Deus

2

CAPUT XXXtl.

65

3

l1

113 ]pfeþh quoque ait: De benedi&tione Domini terra ejus,

de pomis coeli, & rore, atque abyffo fübjacente.

14. De pomis fructuum folis, ac lunze,

rs. De vertice antiquorum montium, de pomis collium

z

eternorum :

16. Et de frugibus terrze, & de plenitudine ejus. Bene-

t

dictio illius * qui apparuit in rubo, veniat fuper caput

Jofeph, :E:io.

3: 2

& füper verticem Nazareei Inter fratres íuos.

l

17. Quafi primogeniti tauri pulchritudo ejus, cornua rhino-

cerotis cornua illius: in ipfis ventilabis gentes usque ad ter-

minos terrae : hsee

—funt multitudines Ephraim : & haec mivllia

Manatfe.

f

18. Et

.Nnnn,g

min requiefcere,

funt i, qui in fupinis collibus, quam

fuper humeros Benja

quia futurum erat ,

ut templum Dei

qui proveniunt in planitie , colles di-

ä

fuper edito tmonte Moria extru&um,

cuntur aterni , & montes antiqui,

ad eum . modum emineret, quo caput

quia cum ipfa terraa Deo creati funt.

' q6. Er de. frugibus terra. ) Campe-

eminet fuper humeros.

13. De Zeneditijane Deomini terra.ejus-)

ftris, & plana.

'Terra ejus a Deo erit benedicta, mi-

Er de plenitudine ejus.) Abundantia,

d

re fertilis, & amocena 5 convenit tota

& copia.

Et - [üper verticem Nazarsi.) Jofeph,

h&c benedi&io utrique tribui Manaf-

fis fcilicet ,. & Ephraim

2

qui cur di&us fit Nazareus, vide fu-

: fed przci-

pra cap. 49. Genef. 46.

pue Ephraim.

17., Qnaff primogeniti tauri pulchri-

De þami-s.cæli. N Optïmis 'fru'&ibus,

1udo jjus,) Mlis verbis regni lfraeliti-

ob clementidm colli , & benignos in

terram illam influxus.

ci, quod in tribu Ephraim precipuam

,

bf rore , atque 44)Fop;5jaænte. »

Fa-

fedem habuit , gloria, & fortitudo

defcribitur.

"Taurus , qui in armen-

cit enim ad fertilitatem ros decidens

to dominatur , Regis fymbolum eft,

z

in fata, & fru&us, & aquarum pro-

funda fluenta juxta arbores decurren-

dicitur primogenitus , t alludatur ad

tia, juxta illud Pfalmi 1. 3. & erit zaz-

primogenitorum jus, quod ablatum

a Ruben corifecutus eft fJofeph.

quam lignum , quod plantatum . eft feeus

Cormma rhimecerotis cormua illius.)

decurfus aquarum, quod fruttum um

dabit in tempore fuo.

Cornua in Scriptura fzepe funt forti-

tudinis fymbolum ; hinc Pfal. 74. ex-

I4. Depomis frutuum [olis , ac luza-)

tollere, & confringere cornua , eft

Hac enim duo aílra ad bonitatem ,

potentiam extollere , & deprimere.

& maturitatem fru&uum maxime oc-

Nominatim vero rhinocerotis cornua

5

currunt :

Luna de no&e humorem

celebrantur, ut cum dicitur Num. 23.

fubminifirando , fol diurno calore

22.

Cujus fortirudo fémilis efl rbinoce-

humorem excoquendo.

*aris.

15. De wertice antiquorum monliums

Ha funz muleitudrnes Ephraim , & bac

& pomis collium eternorum. ). Laudat

millia Manaffe.) Quibus h& benedi-

&iones conveniunt.

fru&usa. foli bonjtate: meliores enim

LIBRI DEUTE'RONOMXII

654-

18. Et Zabulon ait: Laetare Zabulon in exitu tuo, & Iïi'achär

in tabernaculis tuis.

19. Populos vocabunt ad montem: ibi immolabunt viCtimas

juftitiae.

ui inundationem maris quafi lac fugent, & thefau-

tos abfconditos arenarum.

Y

20. Et Gad ait: Benedi&tus in latitudine Gad: quafi leo re-

quievit, cepitque brachium , & verticem.

21. Et vidit principatum fuum, quod in parte fua do&tor

effet repofitus : qui fuit cum principibus populi, & fecit jufti-

tias Domini, & judicium fuum cum Ifrael.

22. Dan quoque ait: Dan catulus leonis, £uet largiter de

4

Bafan.

25. Et

I8. L?tare Zabuelon im exim tuo.)

Cepitque brachita , 67 verticem.) For-

Occifione. exportationis mercium ;

tes adverfarios fuos, & reges eorum.

nam Zabulon proximus mari merca-

or. Vrdit priucipatum /kïmz ) Ex-

ture addi&us fuit.

»

á

cellentiam quamdam fuam pre aliis

E: Iffachar in tabernaculis tuis.) '"Ten-

tribubus agnovit, &.ea gaviíus eft.

toriis ,. cafis,, mapalibus agricolarum;

Quod'in parte [44.) Yn. finibus fuis..

ac paftorum vitam fecuram , & quie-

Dotlor effet vepoffezs. ) M'oyfes fe-

tam ducentium..

pultus effet, licet locus nefciretur.

ä

I9. Popnulos .vocabunt ad moutem.)

Qui fuiz cum principibus populi.y Cuui

Late, & alacres hz duz cribus ; quip-

Moyfes im egreffu ex ZEgypto, &

pe divitiis , & terre fru&ibus abun-

vaga per defertum peregrinatione dux,

dantes , afcendent flatis temporibus

& comes ceterorum populi princi-

ad templum , dó íua alacritate alias

pum fuit.

tribus ad idem.officium religionis pro-

Et fecit juflitias Domini: 69 judicium

vocabunt.

feserm ctm Ify ael. ) ]uf.ïe rexit

Vitlimas juffiti2. ) Quse immolantur,,

juxta divinam legem.

popuhlxm,

ut legis prefcripto fatisfiat..

22. Dau catulus leonis.) Nel ad to-

Qui inundationem maris quafí lac [n-

tam tribum , vel ad Samfon peculia-

gent. ) Opibus, & deliciis externis.,

riter refertur.

ï

qui navibus invehuntur , affluent:

Fluet targiter de Bafan. y 'EribusDan

convenit hoc etiam. Iffachar, qua tri-

terram füam fortita eft ad meridiem

bus, dato Zàabuloni frumento ,. &c..

]ude, aliqua tamen: pars. hujus tribus

opes-illas marinas. viciffim accipiebat.

reii&a poffeffione fibi attributa, aliam

The/astos ab[conditos aremarum.) Mel

fibi f.dem quafivit , & extrema ter-

aurifodinas intelligit vel thefauros,

r& promiffe ad: Aquilonem,. & Li-

ac gemmas ab exteris allatas , qu& e

banum , incoluit , ubi & urbs nomi-

terra, vel arenis extrahi , & colligi

ne Dan extitit.

INon procul ab hac

folent..

urbc duo:fontes Jor , & Dan oriun-

QO.. Bezedztius im Leitudige Gad.)

tur, qui Jordanem efficiunt, quia er-

Vellatitudine terrz fpatiofe , quam.

go fluvius hic terre fan&te precipuus

trans:Jordanem accepit: vel per lati-

eft , dicitur Dan fluere , hoc eft, aquas

[

tudinem profperitatem intelligit.

füppeditare ad faciendum flumen, &

Quaft lea requicuiz. ) Hofles fuos

terram rigandam.

&0n timens..

De Bafan.) In regione Bafin, que

CAPUT XXX!IH.

655

25. Et Nephtali dixit: Neph aii abundantia perfruetur, & ple-

&us erit benedictionibus Domini ; mare,& n eridiem poff'debit.

24. Afer quoque ait : Benedi&tus in filiis Afer , fi. placens

fratribus fuis, & tingat in oleo pedem fuum.

25. Ferrum, & ae, calceamentum ejus. Sicut dics jüven-

tutis tuze , ita & feneCtus tua.

26. Non eft Deus alius, ut Deus re&tiffimi : afcenfor coeli

auxiliator tuus.

Magnificentia ejus difcurrunt nubes.

27. Habitaculum ejus furfum, & fubter brachia fempiterna:

ejiciet a facie tua inimicum, dicetque: Conterere.

28. Habitabit Ifrael confidenter, & folus. Oculus facob in

l

terra frumenti, & vini, coelique calgabunt rore.

je

29. Beatus es tu, Iírael: quis fimilis tui, popule, qui falva-

ris in Domiro? fcutum auxilii tui, & gladius gloriee tuae :

negabunt te inimici tui, & tu eorum colla calcabis.

$

CAPUT

& Batanza dicitur, lacus exiguus ell,

26. Retl/ffez;;.) Dile&ti populi Ifraelis.

«qui PAzz/4 dicitur , ex quo aquae per

A[cenfor eeli auxiliator tums. ) Qui

fubterraneos meatus influunt in fon-

celum inhabitat ; & illi quodammo-

do inequitat.

l

tem Dan, ex Quo poftea Jordanis.

23. Nephtali nbundantia perfruetur.)

Magnificemtia ejus.) Magna ejus fa«

Fuit enim regio ejus amcniffima,

pientia, & potentia.

uberrima.

Q7. Surfum.) Scilicet in ccelo.

Mare , £ - meridiem poffrdebiz.)) Deli-

E: fubter brachia fempiterna. ) Bra-

Gi2$, & opes, que per mare adve-

chia fua &terna extenfa ad opem fe-

»

huntur, quafi dicat: nihil deerit huic

rendam nobis , qui inferiores fumus.

tribui , folum habebit uberrimum,

Centerere, ) E/ft imperativus paffivus,.

non dicet tantum, fed faciet, conte-

& iufüper aliunde deliciis abundabit ,

-

a Sidoniis , Tyriis , ac Phonicibus

retque; nam dicere Dei eft efficax.

eonterminis fuis importatis,

99. Confidester,E$ folus.) Etiam folug

24. Bemedidlus im filiis Afer. ) Pro-

abfque alio prelidio fecurus erit.

Qculus Tacob m terra frumenti , & vi-

pter copiofam, & decoram prolem.

S;t. placens fratribus fuis.) Ejjus vir-

zj.) Oculi líraelitarum contempla-

gines ad connubia expetentur ab aliis

buntur terram feracem vini, & fru-

tribubus.

menti, quam poffidebunt.

Tingat im oleo pedem [uum. ) Tanta

: Celique caligabunt vore, ) Ros per

Olei copia abundabit, ut eo etiam pe-

ftillas defluit, & fi quando copiofus

des lavare poffit, ut Job. 29. 6. dice-

fit, caligine, & nebula folem obte-

bat: quazdo lavabam pedes meos butyro.

git, donec rore fubfidente, folnobis

Q5. Ferrum , £$ ascalceamentum ejus.)

reddatur. Promittit ergo copiam rOris.

Claviculis ferreis, & zreis in calceis

29. Salvatoris in Domino. ) PerDo-

ad órnamentum infixis.

minum.

Szent dies javentutis tu& , ita & fä—-

$cutuns auxii fut.) Scutum ad

auxilium tibi ferendum.

meffus ta2.) Senedus viridis, & vegeta,

juventuti non abfimilis.

Et gladius g!oriælmd..) iNeque enim

656

LIBRI DEUTERONOMITI

CAPUT XXXIV.

Contemplata Terra. moritur Moyfes , & occulte a Deo. fepultus

fetur a populo, illique SYofue fubfHituitur : comnendatur propbeta

ritate, & fatfis per ipfum

May es a Dei familia

1gnis.

»Sup. T.

cendit * ergo Moyfes de campeftribus Moab fuper mon-

3. 27.

A

tem Nebo, in vcrticem Phaíza contra Jericho: oftendit-

&.3?' que ei Dominus omnem terram Galaad usque Dan.

4. Et univerfum Nephtali, terramque Ephroim , & Manafie,

2Mac

2. 4. & omnem terram Juda usque ad mare noviffimum,

3. Et auftralem partem , & latitudinem campi Jericho civi-

tatis palmarum usque Segor.

*Gen.

4. Dixitque Dominus ad eum: * Hac eíft Terra, pro quo

12. 7. jJuravi Abraham, Ifaac, & Jacob dicens: Semini tuo dabo eam.

& I5. Vidifti eam oculis tuis, & non tranfibis ad illam.

i8.

$. Mortuusque eft ibi Moyfes fervus Domini in terra Moab;

jube'nte' Domino :

—

6.)Et

folum fcuto protegeris ab hoflibus,

Idem intellnige' de alirwis' tribubus E-

fed gladio etiam illos impetes.

phraim, Manafíe, Juda, &c.

Negabunt te. ) Rcmïcnt, contradi-

mediterraneum ad occidentem.

Uaue ad mare neviffmum-) Mare

cent tibi, fubjici nolent.

Eorum cclla calcabis^) Kofque coges

3- Er anféralem partem. ) Quamtri-

tibi ignominiofa fubje&ione parere.

bus fuda, & Siméon terminabant.

Latitudiwem campi Jeriche. ) Wixc

1.DE

campefe; ibus Mozé-) In quibug

ha&enus líraelitarum caflra

cum fua longiffimi campi planitie im

trans Jordanem ftitionem habuerunt.

tribu Benjamin extitit.

Szuper

montem Nebo, im "werticem

Crvitatis palmarum.) Jericho , qu&

fic alibi appellatur Jud. 1. 16. & 3.

Pi«fza.) Nebo monsaltiffimus mon-

Ita di&a a

tium ÁAbarim. Phafga vertex fübli-

& 9. Paral. 28. 15.

*

miffimus montis Nebo.

Eo afcen-

multitudine palmarum.

dit, quia inde late patebat profpe&us

Ufaue Segor.) Juxta Afphaltitemla-

cum, in quem ífe recepit Loth Gce-

promiffz terrz.

nef. I9. 23.

Terram Galaad.) Late capitur terra

Galaad pro tota ea terra , quam Ru-

5. Mortun[que eff. ibi Mayfés. ) Ulti-

benitm, Gadite, Manafüte poflede-

mum hoc caput Deuteronomii, aut

runt trans Jordanem.

faltem mortem Moyfis, aliiab Efdra,

alii, quod verifimilius , a Jofue fcri-

Üfque Dan.) Ufque ad eam urbem,

qu& pofimodum a Danitis poffeffa,

ptam exiftimant.

dica fuit Dan, cum antea Lefez, vel

n zerra Moab. ) In terra , que olím

Laj:s diceretur. Vide fuperiori cap.n.22.

Moabitarum fuerat, fed poftea ab

Q. Et enrverfum Nephbta!i.) Qua fci-

Amorrhzis occupata vetus nomen ad-

huc retinebat.

licet INephtalitis attribuenda erat.

CXA PUT XXXIV.

657

6. Et fepelivit eum in valle Terrze Moab contra Phogor :

& non cognovit homo fepulchrum ejus usque in preefentem

diem.

:

7. Mo

yfes centum & viginti annorum erat,quändo'mortuus

eft , non caligavit oculus ejus, nec dentes illius moti funt.

$. Fleveruntque eum filii Ifrael in campeftribus Moab tri-

ginta diebus: & completi funt dies plan&tus lugentium Moy-

fen.

9. Jofue vero filius Nun repletus eft

Spiritu fapientiae, quia

Et obedierunt ei filii

Moytes pofuit fuper eum manus fuas.

Ifrael, feceruntque ficut praecepit Domi

nus Moyfi.

1o. Et non furrexit ultra propheta in Ifrael ficut Moyfes,

quem noffet Dominus facie ad faciem,

rir. In omnibus fignis, atque portentis, quae mifit per eum,

ut faceret in Terra Egypti Pharaoni, & omnibus fervis ejus,

univerfazeque

terrae illius,

12. Et cun

&am manum robuftám, magnaque mirabilia, quae

*

fecit Moyfes coram univerfo Iírael.

6. E fipelivit eum.) Dominus An-

9. Repletus eff. ) Repletus fuerat;

elorum minillerio.

fa&um enim hoc elt aliquanto ante

Confra Phbogor.) E regione ejus lo-

mortem Movfis.

Pofuit füper eum manus.) Pofuerat.

€&i, in quo Phogor idolum eolebatur.

Et mom eogmovit bomo fapulehbrum. ejus

IO. Sicu: Moyfes.) EHoc eft , fimilis

s[gue. im prafentem diem.) ld propterea

Moyfi, quoad ea, que fequuntur.

fa&tum a Deo, neIfraelite ad idolola-

Ozem no[fet Dominus facie ad faciem.)

triam propenfi, eum pro Deo colerent.

9. Fleverunrque eum , . ) Jutta

Cum quo Deus ita familiariter age-

ldeoque

ret, & colloqueretur.

funebria illi perfolverunt.

triginta diebus, quot dies etiam Aa-

II. Que mifft per eumy, ut f'aceret in

ronis, & Mariz lu&ui impenfos nar-

zerra JEeyti.) Cui Deus conceffit tot

rat Jofephus lib. 4. Antiq. capit. 4-

figna, & prodigia facere, pro-

Alioqui lu&us feptimo die finiebatur,

pter qua facienda miferat

Xxcclef. cap. 22. num. I3:

e£um.

$22 &

2

ex

[/.

M N

sE

N

d

j

Bibl, cim Com. Metnoch. Tom. 1.

Oooo

T

a^

pb

.

-

1

(

NU

vt

m

2*

p

Y

-

m

/

-

r

E

n A

*

;

u

A Y

iA

M

3

d

—.—

d

,,

:

N

;x

7

i

d

"d

X

Á

4

Y

S

F

Y

."

N

Gs

;

6* .

204 o

6d

h

J*

29

-

o

.'«xx

"-— a

M d

M

--

—

* '

EY

/

"

A

N

sb

Sie

h a

P*

xXX

-

.A.'w

.TU

OR

Rs

T -

G

i m

7

C um n.-

/r/

]/

—

J

U—,

f

n

M

3

i

N]

Y

iesioucu r

-

N

v li oetissd

d

i -—

u-

u ^

- -

«... :

N

$*

m

^W

E J

W

e€—

E

1

$

/,

KKX

*

——

F^

a

w&/ "

NY

:

N

—

J

N

//

*

S

M

W

|

"

M

aE

rA

/A

//.

,j

Im€-

J

"n

"1

ï

..

*

j

j

,.

:

M

S

t

|

"

E

«*

"

Le *

P. )

.:' - N

--

J

41

h

L À

Mma,

x

*-

B-

1

N

*

j

SO -t

XCS

MA

-— --

x

EL

g

N

l

CC

N

s T

NS

/

d

d

Bp. n

:

M

"

*

P i

$t

x*

,.

ü

L ag BI

9 a -

//!l

c .

-

Y

N u-

R

z4 g

r

,

Pa

X*

-— —

à

"

T N

-

od

-

M

d

B

r

4

[ 3

d Em

SS

—— N

Em

V

xxï

E

.,Aw/

T2

:

,..

1

w

t

W

m

d- 2

—

)

r

.-.

*

d

U*

//

UR

:

---

:.

A.

|

[

---

)

vüx..

a

a.

;

'l

hÀ

J

N as

E

Ws

——

um

s

x

—

um

35

T

UE

zM

A&

r

E

n

uD anictR m

E

s

Ls

:

Es

A

"

E

i

U

Es

a

aT

"ts

x

d

m

r

--

Á

TEeR

p

GR Un s

:

ts -

R

Rn

um

*

E

i,

us É

iM

ul

WE o

T

ii

ET o u

P

ais

E

d

IOR

ERE

um

ï«æ

3

EC

"w

NUA

"

r

r

N

x

:

E a

v

AW-

-

D

a,

"

u

L g

x

2

Y

x

zi

U

i

degm

E

T

Vr

*

"

z

2

m

Z

:

E

d

LA

us

u

N

i

D.

a

12

zb

-

ATA

"

"

a

pE

z

u

r

LUE

U

EE

D

s

X EE

A

x

P u

7^

*

2

2

v

mET

-

u

r

E

z

zy

u

2

Lt

s

VAODEED

EC

x

i

P

s

w

O

s

DC

EU

223

v aE

H

M d

Bu

FA

-

N

E

E

:

2

Qu

x

x

de.

o

m

2 a

A

z

"

z

*

L

x

A

E

as

i

z

9

P

m

u

s

E

2

*

BY

E

J

*s

ts

T

j

z

m

2

2

e

d

M

U

d

v

d

ts

P

s

z

E

$

j

E

2

E.

zl

,

v

"

EE

z

d

7H

4

$

3

x

PO

n

s

N

u

um

a

.H.,.

IOT

5

H

n

us

b

m

r

w

d

AE

Pb

T

p

&

d

i.

À

P

L

o

(

P

E

o

N

u

Ed

T

s

d

M.

N

at

o

i

o

L

u

p

d

Z*

2

A

2

A

d

r

*

.M«

h

$s

A

.

EL

AR

vt

p

:

4

i

4

:

5

AA

A

C

W

"4

r

p

Jb

w

PO

TAE

L

p

:

ROE

GA

T$*

h

7H

s

v?

-

.

p

at

H

p

u

P u

d

CA

N

£

gf

m

m

L2 o

sf

J AC

L.

"

u

P

ER

E

i

E

A

d.

s

AL

x

o

Q

"i

"h

d

E

A

74

o

A as e

Pa

DT

*

w

H

As

x

a

3

—

a

d

pOm

u

^

v

»

TOE

É

pE

2dec

$

as

A

g

v

x

r

MOu d

i

A

o

x

x

s

"

u

;pnw

p

E.

.

g

Y

ERE

5$

i

E

m

25

M

Ea

P

2»

i

-

14

-

xmmm

L

M

i

E

K UE

m

f2

ia

»

W

sR

d

as

n

AR

3

[

W,

ij

z

*

H

$s

-

$:

35

s

M

o

a

w.

us

$

FE A

"

*l

w

UT

"H

P

23

1

d

x

E

s

72

20

4

d

Es

»"

a

a

us

At

m

E

E

d

MA

x

ós.

At

w.

E

x

FO

*

1

wmwf

z

Tv

)6;

3

Ri

ag

2

A

*5

&

»

s

m

s

74

x

.

A

UE

b

Em

M

»?HWN

u

i

T&

E

g.

cdq

s

P

s

KE

:

-

Yi

s

T.

W.

C

g

g.

D

vt

42

Z

?

:

D

LEc:

i --

o

as

p

UE

s

39v

2

p iv

23

x

*

U

.

Yw-

$

d

DN

-

«

g

Rn

£.

TE

2v

C

A

Z

^

s.

x

d

i

G

25

d

25

x

z

EM

E

x

a

-

Y^.

*

3

VE

u

w

s

*

*

o

n

2

d

$À

d

2

2

*

d

-*

x

v

i

z

Es

C E

2

N

B

»

x

?

m

N

P

ab

s

s

E

d

d

ET

[X

*

56

A s

d

E

u

E

x

A

la

X

M

N

a

:

m

p

£

A

Ab

E

i

s

E

x

PA

g

z

*

-

x

2

&

AL

E

a

E

E

ov

?

.U.h

0.

£

É

$x

$.

36

ia

&

z

$x

4

Mu

d

9d

p

»

*

Es

J

U

GR

E

g

E

LE

E

T

H

3

g

EY

3

w

2

pE

um

ts

A

*

SuofS.

*

Ó

U

2

$

A d

VEU

A

d

x

m

DT

D

i

x

A

Yus

AE

k».

Y

UE

"

x

E

s

x

-

E

n

w

gy

ho

ss

$-

v d

n

us

a

GE

i

i

A

"

s

xmw

D

M.

$des

o

d

»

v

z

M

*

k

ipro m

*

L

d

dari

Ua

s

A

P

3 f

1

?

g

i

v

m

*

W

C g

p

$

5

As

A

N

d

E.

d

*

s

£

P

9.

Ts

EU

A

D

t

p Veer

-

33

s

P

PA

E

äa

»

*

^s

:

M

as

*

06

MA

s

$

g.

A

*

4

od

2

s.

d

s

s

C

UM

p

3e

L

E

À

t

o

H

E

a.

*

x

"

5

*

a

E

-

t

»-

Y

ls

23

z

u

"E

z

9s

w"

E

-

E

d

E.

E

g

*s

u

N

as

-

M

AE

E

E

1

t

*s

M

3

p

93

23

ia

M d

PC

€

»

W

m

i

"

E

*

^s

:

*

UE

d

*

u

a or

J

5

d

r

».

Rs

m

h

*

yu

H

»

Pa

d

s

m

$

25

QR

$

a

d

us

x

J

As

x

j s

.

d

;

jWs

"

d

d

3

»

-

p

»

E

ia

"r i

d

x 4

r

M AME d hi

"^

A

MP

M

Vs

Ls

m

u

£

B

p

-

TA

;

;

R P JOANNIS STEPHANI

ä

ä

E

MENOCHI

.......

E SOCIETATE JESV

COMMENTARII

TOTIVS

SACRAE

S CRIPTVRAE

WWW.yxymaster.com

;

ä

T