8. Si propitius fuerit Dominus , inducet nosin eam , & tra-

det humum laé&te, & melle manantem.

1

1

9. Nolite rebelles effe contra Dominum : neque timea'is

populum terree hujus , quia ficut panem ita eos.poffumus de-

vorare: receffit ab eis omne prazefidium : Dominus nobifcum

eít, nolite metuere.

1c. Cumque clamaret omnis multitudo, & lapidibus eos vel-

le: opprimere, apparuit. gloria Domini fuüper te&tum fcederis

cun&üs videntibus filiis Ifrael,

Ir. Et dixit Dominus ad Mo

yfen: Usquequo detrahet mihi

populus ifte? Quousque non credent mihi, in omnibus fignis;

quze feci coram eis?

B

12. Feriam igitür eos peftiientia, atque confumam,te autem

faciam principem füper gentem magnam & fortiorem ,

.quam

haec eft. .

13. Et ait Moyfes ad Dominum : Ut au

diant JEgyptii, de

quorum medio eduxifti populum iftum.

* E

14. Ét habitatores terrse hujus, qui audierünt, quod tu,

^ Or

?. Domine

n populo ifto fis) & facie videaris ad faciem, * &

ä

?** nubes tua protegat illos, & in columna nubis

H

præcedæ €os per

diem, & in columna ignis per noctem :

H

I5. Quod occideris tantam multitudinem.quafi unum ho-

minem , & dicant:

16. Non

H

8. 5 propitius.) Particula, £, non

10. Ez (apidibus e0$ , ö'c.) Caleb.

eft dubitantis, fed modum vidtorie

fcilicet, & Jofue qui murmurantibus

indicantis, quafidicat. Propitio Do-

refiftebant.

b

mino ingrediemur , &c. vel fenfus eft:

Gloia Demini.) Nubes lucida prs-

Y

nifi pergatis illum veftris oblocutio-

fentiam Domini indicans.

j

Dibus irritare.

Super tef

naculum.

Lenz- federzs,) Suger .taber-

9. Receffit ab ern omme praffdium.)

Hebr. ; cct:ï[??( Ab cis Winbraeorzum. LXX.

I Ufguequo detraber gmibi ? ) Ylobr.

habent: rece/fz 2b ezs zempzs.

Divi-

ertitALit me.

no prafidio deftituti funt. Hebrai

12. Principem füper. gentem magzam.)

hocintelliguntde morteS. Job, quem

Qua ex tenafcatur, vel cui tu imperes.

juxta Tordanem habitaffe, ex variüis

13. Hr audiamt .

£OPprHéi. ) "Trunca

au&toribus ait Pineda in Job cap. r.

Oratio. per apoï'

iopefin ad. exprimen-

verfu 1, num. 29. & hoc anno mor-

dum pathos: quafi dicat; fi hoc facis,

tuum fuiffe aliqui volunt. Vide Corn.

audient /ZEgyptii, & blafphema

a Lapide cap. 10. Num. v. 11.

nomen tuum.

E

bu-pt

fä

E4

s

^

C A&PUT. XIV.

475

16. Non poterat introducere populum in teifa

'

m pro qua

juraverat : * idcirco cccidit eos in folitudine.

*Exo.

h

a

32.28. -

17. Magnificetur ergo fortitudo Domini.ficut jurafti, dicens:

18. " Dominus patiens; & multee mifericordisze; * auferens » pfat.

l«

iniquitatem , & fcelera, nullümque' innoxium d-ere]in-quens)* Io2.g.

qui vifitas peccata patrum in filios in tertiam ,

nerationem.

*

& quartam ge- 'Exo.

347

*ixo.

19. Dimitte obfecro , peccätum populi tui hujus fecundum

20.5.

magnitudinem mifericordise tuce, ficut pro

*

iftum.

pitius fuifti egre-

dienübus de /Egypto usque ad locum

20. Dixitque Dominus : Dimifi juxta verbum tuutrr.

H

21. Vivo ego: & implebitur gloria Domini univerfa terra.

22. Attamen omnes homines, qui viderunt majeftatem meam,

"n

& figna, quae feci in /Egypto, & in folitudine, & tentaverunt

"

me jam per decem vices, nec obedierunt voci mezae,

23. * Non videbunt terram, pro qua juravi patribus eorum, *Deut

1

nec quispiam ex illis, qui detraxit mihi, intuebitur eam.

35

24. * Servum meum Caleb, qui plenus alio fpiritu fecutus * [or.

eft me, inducam in terram hanc, quam circuivit,

& femen ejus r4. 6;

poffidebit eam.

?

25. Quoniam Amalecites, & Chananseeus habitant in valli-

bus: Cras movete caftra, & revertimini in folitudinem per

viam meris rubri.

Ooo 2

26. Lo-

16. Jasraverat. ) Jura*vi: hoc Deus

20. Dimiff. J Non puniam,ut dixeram..

Ifraelitico populo ,. qui femper idenr

Jesta verbum Ium.) Ut petifti.

effe cenfetur, non his, vel illisde po-

21. Fiveego.) Juro per vitam meam..

pulo. Quare juramentum hoc plene

Tplebitur glria Dosini unrverfater-

implevit Deus |ofue temporibus,

"4.). Àdeo mira fa&urus füm indu-

17- A;Cfgni'jcemr ergo fovtitudo Do-

cens populum in Chananzam.

mimi.j Mlagma appareat, iram. vin-

22. Qui wviderunt majeflatem "Heam. )

cendo, & difficultates ex hoftibus, ex

nanimirum, & portenta , qie ma-

itinere , ex ingenio duro Hebraeorum

A

atis mee argurmienta funt.

füperando.

Per decez vires.) IMultis vicibus.

Siat juraffz.) INon juraverat Do-

24. Oi plemws"lo L)*ïirl'f.z.) Bono

minus, fed illius affeverationi par fi-

fcilicet obedientie , magnanimitatis ,

des adhibenda, ac juramento.

fidei , ac fiducia.

18. fenoxiwz.) impunitum , cum

Securus eff me. ) Tuffa mea faciendo,,

penam meretur.

non obloquendo , bonum exitum fpe-

Qui vifitas peccata, patrum m filjot. )

rando, & alios etiam ad. fpem eri-

INon quod Moyfes hoc optet ,. cum

gendo.

contrarium poftulet ; fed quia Deus;

2$. Habiamt im vallilus.) Caftra-

Exod..3$. 6« h&ec fibi epitheta tri-

metantur in vallibus vicinis, vobif-

buerat , iifque, cum invocaretur, no-

que infidiantur..

münari voluit.-

Revertimini im [olirudinens. ) Jampex-

w

476

LIBRI NUMERI

. 26. Locuttisque eft Dominus ad Moyfén, & Aaron, dicens:

[2

27. Usquequo multitudo haec peffima murmurat contra me?

querelas filiorum Ifrael audivi.

fil

28. Dic ergo eis: Vivo ego

, ait Dominus: ficut locuti eftis

audiente me, fic faciam vobis.

* Pfal.

ii

29. *In folitudine hac jacebunt cadavera veftra.

Omnes,

::$.20q0i numerati eftis a viginti annis, & fupra, & murmuraitis

d

contra me,

*Deut

30. * Non intrabitis terram,fuper quam levavi manum meam,

D

I. 25. ut habitare vos facerem

» preeter Caleb filium Jephone, & Jo-

- fue filium Nun.

f

:31. Parvulos autem veftros, de quibu

þs dixiftis, quod prez-

dze hoftibus forent, introducam , ut videant terram , quae vo-

di

bis difplicuit,

d

32. Veftra cadavera jacebunt in folitudine.

23. Filii veftri erunt vagi in deferto annis quadraginta, &

(

portabunt fornicationem velítram, donec confumantur cada-

vera patrum in deferto,

l

34- Juxta numerum quadraginta dierum , quibus confidera-

"Ezec ftis terram *annus pro die imputabitur.* Et quadraginta an-

* þ61:al.

nis recipietis ini

uitates veftras, & fcietis uluionem meàm:

94-10.

. 35. Quoniam

í

cut locutus fum, ita faciam omni multitudini

huic peifimae, quae confurrexit adverfum me : in folitudine

*

hac deficiet, & morietur.

1.Cor.

d c':ontemplah-

iO.IO.

36.* Igitur omnes viri, quos miferat Moyfes a

Hebr

-

dam terram : & qui reverfi murmurare fecerant contra eum

'omnem multitudinem, detrahentes terrae ; quod effet mala,

2 L

ïudæ

37. Mortui funt, atque percuffi in confpe&u Domini.

Ls

38. Jofue

f

Tranfierunt au-

veneranf in Rethma , & Cades , pro-

ut patet INum.355. 5

ximeque aberant a terra promilíla;

tem Jordanem, & ingreffi funt Cha-

tantum enim intererant montes Idu-

naan decima die meníis primi anni

me2: in penam ergo revocat illos

41. ab egreffu, ut patet Tofue. 4. 15.

in folitudinem.

Vel ne in hoflium

Itaque defunt quinque dies ad explen-

infidias incidant , quibus, cum fi con-

dum quadraginta annos.

grederentur cladem acciperent, cum

Portabunt fornicationem — weftram. )

numen non haberent propitium.

Penam fornicationis vellrz, id eft

..30. Super quam levavi manum ) Pro

prevaricationis ; ac declinationis a

qua quafi elata in altum manu, juravi,

Deo, & ejus lege.

quod eam vobis darem , Genef.15.18.

34. buquizates, ) Peenam iniquita-

33« Quadraginta annis.) Heb. egreffi

tum.

Bo AUL IIIEEALI TUN RR

funt ex Egypto 15. die menfis primi,

/37. Moertui : Jnnt s 4/qlüe : peuet.)

CADPUT:XIV.

4

Y

38. Jofue autem filius Nun, & Caleb filius Tephene vixerunt .

d

ex omnibus, qui perrexerant ad confiderandam terram.

. Locutusque eft Moyfes univería verba haec ad omnes

tis

filios Ifrael , & luxit populus nimis.

40. Et ecce mane primo furgentes a

fc&nderunt verticem

5

montis, atque dixerunt: Parati fumus aícendere ad locum:

N

l$

de quo Dominus locutus eft: quia peccavimus.

41. Quibus Moyfes: Cur, inquit, transgredimini verbum

"

ml

Domini, quod vobis non,cedet in profperum?

42. * Nolite afcendere : non enim eft Dominus vobiícum : *Deut

ne corruatis coram inimicis veftris.

I. 42

43. Amalecites, & Chananceus ante vos funt, quorum gla-

dio corruetis, eo quod nolueritis acquiefcere Domino , nec

erit Dominus vobiícum.

44. At illi contenebrati afcenderunt in verticem montis.

Arca autem teftamenti Domini , & Moyfes non recefferunt de

à

caítris.

2

45. Defcenditque Amalecites, & Chananseus, qui habitabat

in monte, & percutiens eos, atque concidens, perfecutus eít

eos usque Horma.

i

É

[l*

j

Ooo 5

- CAPUf;

É

Subita morte puniti funt prater ]o-

Parati fumus afcendere,) Couafi prio-

fue, & Caleb.

rem contumaciam emendaturi.

44- 4t illi contenebrati, ) Excecati

l-

dn coníptéu Domini. ) Gloria Do-

mini adhuc fe vifendam exhibente fu-

inobedientia, & cupiditate penetran-

ni

pra tabernaculum.

di in Chanaan , non acquiefcunt.

39. Unrver[a verba bac.) Sententiam

In vverticem montis.) ln quo habita-

j

mortis continentia.

bant Chananzi, & Amalecite, qui

facile per dorfum montis in fublime

4o. Aftenderant werticem mentis.)

Idumzz , ut fic ftatim penetrarent in

nitentes deturbarunt, ac ceciderunt.

]

Chanaan. Prius averfi, & refugien-

4$. Ufque Horma. ) Qui locus po-

1j

tes, nunc przcipites in eam ruunt,

flea ita di&us eft, INum. 21.5.a

ra-

fine confilio, nutu, opeque Dei, in

'e ibi edita ab Hebrzis.

Vel etiam

ab hac clade nomen invenit. * Horm^

utroque inobedientes Doimino, utro-

anathema fignificat.

bique xïïultati, gt meriti fuerant,

p

LUE N UM RC

e

CAPUT XV.

Que libamenia ingre]fis terram offerenda [int ,. ac primitie fepa-

fünda : pemna peccati per iguorantiam aut Juperbiam commiffi ;

al

! lapidatur 'qui Sabbato ligna collegit: fimbrie ac itte

Ber quatuor angulos palliorum ponende..

cutus eft Dominus ad Moyfen, dicens :

(I. LO

2. Loquere ad filios Ifrael, & dices ad eos: Cum in-

p

greffi fueritis terram habitationis veftrze, quam ego dabo vobis,

5. Et feceritis oblationem Domino in holocauftum., aut

vittimam pacificam, vota folventes, vel fponte offerentes mu-

nera, aut in folemrnitatibus veftris adolentes odorem fi

Domino, de bobus, five de ovibus :

uaviFatis

Tü

4. Offeret quicumque immolaverit victimam, facrificium

fimilae, decimam partem ephi, confperfam oleo,quod menfu-

ram habebit quartam partem hin:

af

5. Et vinum ad liba fundenda ejusdem menfurz dabit in

Q

holocauftum, five in vi&timam. — Per agnos fingulo

$5

pi

6. Et arietes erit facrificium fimilae duarum. decimarum,

quae confpería fit oleo tertide partis hin:

7. Et vinum ad libamentum tertiae partis ejusdem menfurze

offeret in odorem fuavitatis Domino. -

fi

a

8. Quando vero de bobus feceris holocauftum, aut hoftiam,

ut impleas votum, vel pacificas vi£timas.

(

9. Dabis per fingulos boves fimilze tres decimas confperfze

oleo, quod habeat medium menfurze hin:

K

ro. Et vinum ad liba fundenda ejusdem. menfuree in obla-

tionem fuaviffimt odoris Domino.

at

II. Sic facies.

z

ietes, & agnos, & hded'oä;.

W

2

12. Per fingulos boves, & ar

ï3.Tam'

3«

(Dolentes odorem fuaistatis.) Ho-

K

hin erant tres fextarii Hebrei, id eft,

locauftum fcilicet , vel vi&ti-

unci& aqug , vel vini 40. librz fcili-

:nam pacificam..

cet tres, & uncig quatuor.

4 Saerificinsr fÉmile.) Quod hoto-

$« Bf vinum ad liba.) Ad libamina.

eauflis tantum ,' & vi&imz pacifice,

Simila fale,. & oleo commifta vitti-

sli folebat..

non autem vidima pro peccato, ad-

m2 cremandz imponebatur , &füper

hec vinum libabant , iJlud füperinfun-

N

Decimam partem Epbi.) Quegomor

dendo. Ex his, quae hic dicuntur in

dicitür.

Aeertam partem bin. ) Quarta pars

textu, facilenotabis, quo major eft

f

N

hoftia , majus etiam libamen prælfcribiw

!

C.A;P. UT

XV.

4

79

15. 'Tam indigense ,. quam peregrini

14. Eodem ritu offerent facrificia.

;PG-

i

15. Unum praceptum erit, atqüe judicium tam vobis, quam

advenis terrae.

16. Locutus eft Dominus ad Moyfen, dicens :

17. Loquere filiis Ifrael; & dicesad eos: |

18. Cum veneritis in terram , quam dabo vobis,

J

19. Et comederitis de. panibus regionis illius , feparabitis

Js

primitias Domino

du&

20. De cibis veftris. Sicut de areis primitias "apura'oïtisg

i,

21. Ita & de pulmentis dabitis primitiva Domino.

22. Quod fi per ignorantiam. praeterieritis quidquam ho-

AUS

*

rum , qua locutus eft Dominus ad Moyfen,

ün

25. Et mandavit per eum ad vos, a die qua coepit jubere,

& ultra,

n

24. Oblitaque fuerit, facere multitudo, offeret vitulum de

armento; holocauftum in odorem fuaviífimum Domino, & fa-

i

crificium ejus, ac liba, ut caeremonize poftulant, hircumque

pro peccato :

[i,

25. Et rogabit facerdos pro omni multitudine filiorum Ifrael,

À

& dimittetur eis, quoniam non fponte peccaverunt, nihilo-

minus offerentes incenfum Domino pro fe, & pro peccato,

.

atque errore fuo.

d

2

26. Et dimittetur univerfze plebi filiorum Ifrael, & advenis,

qui peregrinantur inter eos: quoniam culpa eft omnis populi

:

per 1gnorantiam.

27. Quod.fi anima una nefciens peccaverit, offeret capram

"

anniculam pro peccato fuo:

28.

t deprecabitur pro ea facerdos, quod infcia peccaverit

coram Domino, impetrabitque ei veniam, & dimittetur illi.

29. 'Tam indizenis , quam advenis una lex erit omnium, qui

peccaverint ignorantes.

50. Anima

by

13. Peregrinz.) Q

u

offerat vitülum pro peeccato combu-

lt

t Decibis.) De panibus.

ui profelyti funt.

rendum extra caíira.

LHlic vero addi-

t

20. $reut de ,areis. ) idem judicium

duür, ut przter yitulum Levitici 4

& de torcularibus.

14. pr&fcriptum , alius infüper vitu-

(j

2r. De ptbnesiis.) De maffa fari-

lus in holocauftum offeratur, & hir-

q

na fuba&a ad panes conficiendos.

cus pro peccato.

24. Vitulum de armento im bolocau-

Sacrifcium dus.) WFarreum.

;

ffum , &5c. Hi. eHmaque pro peccato. ) Le-

Liba.) Libamina olei, & vini.

t

vitici 4. 13. precipitur , ut fi tota

m 0]7&)*&;7[:'& inænfum. ) Vi&imam,

qu& incendatur, & adoleatur Deo.

multitudo filiorum Ifrae? pgccaverit,

E:

'

b

480

[j

LIBRI NUMERI

3o. Anima vero, qua& per fuperbiam aliquid commiferi;,

five civis fit illej five peregrinus, (quoniam adverfus Domi-

C

num rebellis fuit) peribit de populo fuo.

41. Verbum enim Domini con:empfit, & praeceptum illius

fecit irritum : idcirco delebitur, & portabit iniquitatem fuam.

32. Fattum eft autem , cum effent filii Ifrael in folitudine,

& inveniffent hominem colligentem ligna in die Sabbati ,

33. Obtulerunt eum Moyfi,&Aarony& univerfze multitudini.

34. Qui recluferunt eum in carcerem, neícientes quid fuper

p

eo facere deberent.

55. Dixitque Dominus

ad Moyfen : Morte moriatur homo

(

ifte, obruat eum lapidibus omnis turba extra caftra.

36. Cumque eduxiffent eum foras , obruerunt eum lapidi-

bus, & mortuus eft, ficut praeceperat Dominus.

$

57. Dixit quoque Dominus ad Moyf

en-

eos:*ut faciar;t fibi

el

*Dew . 38. Loquere

liis Ifrael, & dices ad

22.12.fimbrias per angulos palliorum ponentes in eis vittas hyacin-

att^ €hinas:

ir

235

39. Quas cum viderint, recordentur omnium mandatorum

.

.

k

Dormnin!

, nec fequantur cogitationes fuas, & oculos per res

varias fornicantes ,

4o. Sed magis memores praceptorum Domini— faciant ea,

fintque fan&ti Deo fuo.

41. Ego Dominus Deus vefter , qui eduxi vos

de terra

"

"CAPUT

n

Z-E.gypti, ut effem Deus vefter.

n

31. Praceptum illius fecit irritum. )

Vitras byatinthimas. ) Coloris vio-

p

lacei.

Violavit preceptum , fecit illud irri-

h

tum, non quoad obligationem , fed

59. Nec féquantur cogitasiones [aas,

quoa4 ejus finera, &ufum , qui e

oculos per ves warias fürnicantes.)

[

Obedire [eo.

Quafi dicat: geftate has fimbrias, ut

2

P

Collizentez lgua. in die fabbati.)

iis admoniti legis Domini, non fe-

Ia deferto fervabant fabbatum quoad

quamini cogitationes , curiofitatem

vacationem ab operibus, non quoad

cordis veftri, & oculorum concupi-

facrificia.

fcentiam, quos fequentes aberretis a

preceptis Dei , & tanquam fornica-

3s. Morte moriatur.) Leges pena

i

fanciende , prafertim cum-recens la-

rii, alieno rerum concupitarum amo-

ta funt.

re, & peccatis vos. polluatis.

Vel

38. Ejubrias ) Ad eumri modum,

fenfus eft: nolite fequi cogitationes

D

à

quo videns in extremitate telarum fi-

veflras legem interpretando , & ad id,

ja qu»dam extare.

Tiss fimbrias etiam

quod cupitis, trahendo, & detorquen-

Chriffus ecftavit, nam Luc. 8. 44. di-

do; ne proprio fidentes judicio pec-

t

eitur mu'ler. teti

cetis, & culpam, qua eft metapho-

giífe ümbriam velti-

menti ejus.

rica quædfæm fornicatio ,- contrahats.i

x

^

lt

CAPUT XVI

Ti

Core, Datban, €? Abiron feditionem movent , bosque oioos terra

[Tus

abforlet , €& ignis interficit: 2 g0. voiros offerentes incenfum ,

i

& alios 24700. murmurantes confutnpfrt

incendium.

1l

1.T7Cce autem Core filius Tfaar, filii Caath, filii Levi, &

p

Dathan, atque Abiron filii Eliab.Hon quoque filius

Pheleth de filiis Ruben,

.m Ifrael du-

u

2. Surrexerunt contra Moyfen, aliique filioru

centi quinquaginta viri proceres fynagogae, & qui tempore

idi

concilii per nomina vocabantur.

3.* Cumque ftetiffent adverfus

Toyfen, & Aafon, dixerunt: Eccli

Sufficiat vobis, quia omnis multitudo fanctorum eft, & in ipfis 45.22

1. COr.

eft Dominus: Cur elevamini fuper populum Domini ?

Ti

IO.Io

en

4« Quod cum audiffet Moy(es , cecidit pronus in faciem :

jude

$. Locutusque ad Core, & ad omnem multitudinem : Mane,

II.

[l

inquit , notum faciet Dominus, qui ad fe pertineant, & fan£tos

applicabit fibi: & quos elegerit, appropinquabunt ei. .

T

6. Hoïc

1

. ref;l:'ü.c Ij;m;.) Core fuit con-

Quia omnis multitudo fantlorum eft.)

x.Co

fobrinus Moyfis, & Aaronis;

Quod omnis hic Hebrzorum popu-

erant enim duorum fratrum filii Am-

?

lus fan&us eft, Deoque per veram fi-

h

ram, & lfaar.

Caath genuit Am-

dem , religionem , cultum: & pa&tum

ram, & lfaar, ut patet partim hic,

in Sina initum, deyin&us, & quafi

partim Exod. 6. 1 g.

confecratus gque ac vos,

n

De fliis Ruben.) Qui concoquere

& Aaron.

o Moyfes,

Mi

non poterant a filüs liuben Jacobi

Et im ipfís eff Dominus. ) Qui illis

primogeniti ablatum jus facerdotii.

adeít, beneficiisque profequitur. :

:)

^

P

Szrrexerunt comira Alqy/&m,) Non

4. Cecidit. pronus fn 'faciem. ) klu-

it

tara ejus principatum ambientes, quam

militer orans Dominum, vt feditio-

fe

nem hanc Core difcuteret.

nl

Aaronis facerdotio invidentes, quafi

illüd a fe utpote primogenitis, inique

S. Qui ad fe pertinganr.

Ad hec

p

ablatum effet, maxime vero Core

verba alludit Apoftolus

^

pá

im.2.19.

$4

qui erat primogenitus , ut patet Exxod,

cum ait: cogzovit Dominus, qui/lmt ejm,

6

£l*

10

Er fantlos applicabit fibi. ). Exteriori

d

Per gomina. ) Hébr. wiri wemimis,

figno oftendet; quem velit fibi in fa-

celebres , primores , & fenatores , qui

cerdotem fanificari, facroque hoc

nfs

ad confilium evocari folebant

minifterio fungi.

Id,

3. Sufficiat vobis.) Ut privati viva-

o[)

Ez quos elcgerit , appropinquabunt. ei.)

"

tis, & veltra forte finguli contenti

Sacerdotio fungentur ii, quos Deus

fitis.

ipfe ad hoc delegcrit, non alii.

Bibh eum Com. Menoch. Ton;. I

Ppp

$)

M

AO2

LIBRI NUMERI

6. Hoc igitur facite : "Tollat unusquisque thuribula fua, tu

Core, & omne concilium tuum.

;

[u3

M

7. Et haufto cras igne, ponite defuper thymiama coram Do-

mino: & quemcumque elegerit, ipfe erit fan&tus: multum eri-

-eimini filii Levi.

of

8. Dixitque rurfum ad Core: Audite, filii Levi:

9. Num parum vobis, eft, quod feparavit vos Deus Ifrael

ab omni populo, & junxit fibi, ut ferviretis ei in cultu taber-

nàculi, & ftaretis coram frequentia populi, & miniftraretis ei?

p

1o. Idcirco ad fe fecit accedere te, & omnes fratres tuos

filios Levi, ut vobis etiam facerdotium vindicetis,

if

rr. Et omnis globus tuus ftet contra Dominum ?

quis eft |

Q0

enim Aaron, ut murmuretis contra eum?

14. Mifit ergo Moyfes, ut vocaret Dathan, & Abiron filios

Elib. Quirefponderunt: Non venimus.

(o

13. Numquid parum efttibi, quod eduxifti nos de terra.,v

iec

quze latte, & melle manabat, ut occideres in deferto, nifi &

dominatus fueris noftri ?

I4. Revera induxifti nos in terram, quase

fluit rivis la&is, .

j

ii

& mellis, & dedifti nobis poffeifiones agrorum, & vinearum,

an & oculos noftros vis eruere? non venimus.

Is. lratusque Moyfes valde , ait ad Dominum : Ne refpicias

D.

facrificia eorüm : tu fcis, quod nec«fellum quidem umq

Tü

þam

acceperim ab eis , nec afflixerim quempiam eorum.

16. Dixitque ad Core: Tu; & omnis congregatio tua ftate "

feorfum coram Domino, & Aaron die craftino feparatim.

us

17.'l'ollite

NX

Id

7- Penitedefuper tbymiama coram Ds«

etiam ad Hon ; nam Core folus erat

3)i20.) Coram SanüoSanGorum, in

Di

altari thymiamatis.

prefens Moyfi.

hir

Noz 'venimm.) Nolumus venire.

lpfe erit Sauilus.) Segtegatus , &

14. Revtra imduxifli nos, €6c.) Kft

bl(

€le&us a Deo ad facerdotium.

farcasmus, quafi dicat : Heccine in

Mzlium erigi;nini füi Lew.) llebr.

lu

deferto eít terra illa fertiliffima , in

Yi

mulium Vobis, fcilicet fumitis, & ar-

quam te nos inducturum jactabas.

rogatis. Valde fuperbitis.

Oculos moféros vis eruere? Y Ut non

11« Ominrs, globus uus.) Congrega-

videamus tuasinipofturas. "Wel etiam

fitt

t

tio tua, gregales tui.

fenfus eft: an paras in corpora noftra

Quid eff enim .4aron ? ) Quid fecit

fevire, fi tibi non pareamus, oculos

hi

Aaron: nec enim ipfe fe ingeffit fa-

nobis eruendo ?

Tu

cerdotio, fed a Deo vocatus fuit.

15« Saerpffeias ) ThuriHc;ätiones :

l

Wt

12. Mifft ergo Moyfes. ) Nuntium

"-

non enim vi&imas,

ad abfentes Dathan,

o

Abiron , &

miama obtulerunt.

fed tantum tl'fy-

^

CAPUT XVL

483

jl

i7. Tollite finguli thuribula veftra; & ponite'füper ea in-

cenfum , offerentes Domino ducenta quinquaginta thuribula :

)

Aaron quoque teneat thuribulum fuum.

)1*1

18. Quod cum feciffent, ftantibus Moyfe, & Aaron.

19. Et coacervatfent adverfum eos omnem multitudinem ad

oflium tabernaculi, apparuit cun£tis gloria Domini.

el

20. Locutusque Dominus ad Moyfen, & Aaron , ait:

i

21. Separamini de medio congregationis hujus, ut eos re-

3

pente difperdam,

105

22. Qui ceciderunt proni in faciem , atque dixerunt: For-

tiffime Deus fpirituum univerfae carnis) num uno peccante,

con:ra omnes ira tua defzeviet ?

23. Et ait Dominus ad Moyfen :

05

24. Precipe univerfo populo, ut feparetur a tabernaculis

Core, & Da.han, & Abiron.

C

i

25. Surrexit

fequentibus eum fenioribus lírael,

jue Moyfes, & abiit ad Dathan, & Abirog, &

25. Dixit ad turbam : Recedite a tabernaculis hominum im-

piorum , & nolite tangere, quae ad eos pertinent,, ne involva-

Ój

n

mini in peccatis eorum.

27. Cumque receffiffent a tentoriis eorum per circuitum ;

iE

Dathan, & Abiron egreffi ftabant in introitu papilionum fuo-

li

rum, cum uxoribus , & liberis, omnique frequentia,

Ppp2

28. Et

t

17. Ducenta quinquaginta tburibula.)

Qui omnem animam humanam , que

i

Non fumpta de San&uario , fed qu&

carnem animat, condidifti, vel , qui

feditiofi fibi fecerant.

intima carnis fcrutaris, mentem , pro-

18. Quod cum feciffnz. ) Mli 2go.

penfiones, vota cognofcis.

!

Dathan & Abiron, Core, & Hon ve-

Nupge uno peccamte contra omnes zrafua

nire noluerunt ex contumacia , vel fi-

defxviet ? ) Pauci peccarunt, ad illos

bia Deo timentes malum aliquod.

peena pertinet.

Populus non rebellis

19. Gleris Domin:.) Major folito

fuit, aut contumax, ut illi,.fed le-

jux, & fulgor in columna nubis, di-

vius peccavit, novitate rerum ducus,

vinam indicans prafentiam.

& curiofitate? dignus ergo eft, cui

21. Separamini de medio congreg atio-

parcas.

nis bujus. ) Et facerdotium. ambien-

24. Core , &6 Datban , & "Abiron, )

tium, & populi, qui illis aderat, il-

Intellige & Hon, quia hi quatuor erant

lifque favebat.

Bonorum fubdito-

capita feditionis.

$

rum eft fegregare fe a feditiofis; hinc

26. Ip peccatis.) NNe pong pecca-

torum participes fitis.

Moyfes pro populo preces fundit,

mt fequitur.

27. Omnique frequentia,) F'amulos

22. Dens (pirituum nuiver[n cgrrzi:f)

rum, ancillarum ; parvulorum.

cm

—

494

LIBRI NUMERI

28. Et ait'Moyfes: In hoc fcietis, quod Dominus miferit

me, ut facerem univería, quae cernitis, & non ex proprio ea

-

corde protulerim:

29. Si confueta hominum morte interierint & vifitaverit

eos plaga, qua & caeteri vifitari folent: non mifit me Dominus:

3o. Sin autem novam rem fecerit Dominus, ut aperiens terra

os fuum deglutiat eos, & omnia , quze ad illos pertinent, de-

ä

fcenderintque viventes in infernum, fcietis, quod blasphema-

verint Dominum.

*Deut

II.6

*

*

31. * Confeftim igitur, ut ceffavit loqui, dirupta eft terra fub

*

Pfal

alm

, Pedibus eorum :

Ios.

2. Et aperiens os fuum, devoravit illos cum tabernaculis

17.1g. fuis, & univerfa fubftantia eorum,

33. Defcenderuntque vivi in infernum operti humo, & pe-

rierunt de medio multitudinis.

E

34. At vero omnis Ifrael, qui ftabat per gyrum , fugit ad

clamorem pereuntium, dicens : Ne forte; & nos terra deglutiat.

35. Sed & ignis egreffus a Domino, interfecit. ducentos

quinquaginta viros, qui offerebant incenfum.

Es

28. üt face;/*cm safvtrfa. ) Quæ fci-

fentientes,: & illorum conatus pro-

licet in veftri ex /Igypto educione,

bantes , ideoque Dominus eadem poe-

totoque meo ducatu, ac prafertim

na eos involvit: Parvuli , qui per &ta-

circa Aaronis, & filiorum ejus in ía-

tem peeccare non poterànt, etiam ipfi

cerdotes ele&ionem feci.

abforpti funt, ut in iis parentes puni-

]

c9. Plaga, qua && ceteri vifftari fo-

rentur a Deo, qui vitz & mortis eft

Jenr. ) Quaz. extraordinaria non. elt,

Dominus. Si diutius vixiffent, fortaf-

& non infrequenter mittitur a Deo

fe parentes fuiffent imitati , & alioqui

cujufmodi efl. fames, peflis, bellum.

qui corporibus non pepercit, animis

30: Aperzens terra. 05 fuum. ) Wada

videtur peperciffe: nam perremedium

voragine.

legis natur& ab originali expiatos fuif-

Y

Blafphemevtrint Dominum. ) Opus

fe credibile eft. « Circumvifio enim

enim Dei, fcilicet facerdotium Aa-

in deferto non fuit ufurpata.

ronis caluminiati funt, illudque non

33« la Infernum.) Proprie diäum,

Deo, fed Moyfi, ejufque favori ini-

quo illos viventes adhuc perveniífe

quo, & injufto tribuerunt:hoc autem eft

probabile eft, licet oppofitum fit pro-

"blafphemare.Blafphemia enim eft,cum

babilius. Itaqueillud , Zefcezdersnz vi-

opus Dei tribuitur Dzmoni, velho-

", de a&u inchoato accipiendum

mini, ut patet Matth. 12. 31. Erat

eft, non de perfe&to.

etiam- ingens in Deum injuria &

Operti bumo.) "lerra , que difceffe-

contumelia.

rat, hiatum fuum concludente. .

32. Er wniver[a fubflantim eorum.)

3$. Egreffus « Domimo. ).Ex altari

^ Uxores, filii, reliquique familiares pec-

holocauftorum , ex quo ignem pete-

cati p articipes fuerant rebellibus con-

bant ad adolendum thymiama.

CAPUT XVL

495

"t

36. Locutusque eft Dominus ad Moyfen, dicéns :

ea

37. Preecipe Eleazaro filio Aaron facerdoti ut tollat thuri-

bula, quze jacent in incendio, & ignem huc, illucque difper-

rit

gat: quoniam fan&tificata funt.

N

48. In mortibus peccatorum : producatque ea in laminas;

[à

& affigat altari, eo quod oblatum fit in eis incenfum Domino,

Q-

& (an&tifiggta fint, ut cernant ca pro figno, & monumento filii

la

1frael.

59. Tulit ergo Eleazar facerdos thuribula eenea, in quibus

jj

obtulerant hi, quos incendium devoravit, & produxit ea in la-

minas , affigens altari:

]s

40. Ut haberent po

ftea filii Ifrael, cjuibus commonerentur,

ne quis accedat alienigena, & qui non eft de femine Aaron,

X

ad offerendum incenfum Domino, ne patiatur, ficut paffus eft

Core, & omnis congregatio ejus, loquente Domino ad Moyfen.

2

41. Murmuravit autem omnis multitudo filiorum Ifrael fe-

j

quenti die contra Moyfen , & Aaron, dicens: Vos interfeciftis

0s

populum Domini.

42. Cumque' oriretur feditio , & tumultus increfceret,

43. Moyfes, & Aaron fugerunt ad tabernaculum foederis.

Quod, poítquam ingreffi funt, operuit nubes, & appar ui. glo-

.

ria Domini.

:

d-

44. Dixitque Dominus ad Moyfen :

f

45. Recedite de medio hujus multitudinis, etiam nunc de-

f

lebo eos.

Cumque jacerent in terra,

di

46. Dixit Moyíes ad Aaron: 'Tolle thuribulum, & haufto

ii

igne-de altari, mitte incenfum defu;er, pergens cito ad po-

"

J

pulum, ut roges pro eis: *jam enim egrefía eft ira a Domino, ' Sap.

19.2I-

& plaga defzevit.

47. Quod cum feciffet Aaron, & cucurriffet ad mediam mul-

ma:

itudinem , quam jam vaftabat incendium , obtulit thymia

Ppp3

48. Et

n

fe

culo, & in eo affervari ad perpetuam

Qui offtrebant. imcenfum. ) Qui fe

rei memoriam.

J

comparabant ad offerendum.

m

37. Sanilifeata fuünr.) Per conta-

38. I imortibus peccatorum, ) Per

&umignis facri , & thymiamatis. Vel,

mortem , ut dixi, vel tempore, quo

fan&ificata funt, dum Deus inimpios

peccatores extin&i funt.

vindi&am exercuit; hoc enim vide-

39- "figens altari.) Holocauftorum,

AT Comquejacerent in terra ) Moyfes,

n

tur fignificare, quod additur, zz mr-

zibus peccatorum , Nel tandem fandi-

& 'Aaron fupplicantes pro populo.

ficata funt, quia ju(Ta offerri taberna-

47. Obtulit tbymiama.) Licebat tan-

(2€N

496

LIBRI NUMERI

48. Et ftatis inter mortuos, ac viventes, pro populo depre-

catus eft, & plaga ceffavit.

if

iC

49. Fuerunt autem , qui percuffi funt, quatuordecim millia

hominum, & feptingenti, absque his, qui perierant in feditione

Core.

&

$0. Reverfusque eft Aaron ad Moyfen ad oftium taberna-

v

culi foederis poftquam quievit interitug.

*

t

CAPUT XVIH.

f

&

Suimptis virgis a duodecim tribuum principibus, fola Aaronis oirga

Jloruit ac fru&um produxit , fervataque ef! in. tabernaculo

tefHimonii.

locutus eft Dominus ad Moyfen, dicens:

1.ET

N

2. Loquere ad filios Ifrael, & accipe ab eis virgas fin-

gulas per cognationes fuas, a cuntis principibus tribuum, vir-

gas duodecim

7&' uniuscujusque nomen fuperfcribes virgae

fuzc.

3. Nomen autem Aaron erit in tribu Levi, & una virga

cunCtas. eorum familias continebit.

4. Ponesque eas in tabernaculo foederis coram teftimohio,

ubi loquar ad te.

5. Quem ex his elegero, germinabit virga ejus: & cohibebo

a me querimonias filiorum Ifrael, quibus contra vos murmu-

rant.

t

6. Locutüsque eft Moyfes ad filios Ifrael, & dederunt ei

omnes principes virgas per fingulas tribus: fueruntque virgae

duodecim absque virga Aaron.

7. Quas cum pofuiífet Moyfes coram Domino in tabernacu-

lo teftimonii:

K

8.Se-

li

tum offerre in tabernaculo in altari

1t

4- Coram teffizonio. ) Coram arca.

4i

thymiamatis, fed extra illud obtulit,

$- Cob:bebo 4 zme

:). Quiefcere fa-

Moyfe ita ex divina infpiratione illi

ciam.

Q

mandante.

l

6. Futruntaue virga. duodecim aLfque

i

Er cognationes.) 'Tribus,

virga Aaron. ) "Tribus, finumeres Le-

"p

Vi, erant tredecim ; nam tribus Jo-

P

Hninfcujifque, ) Principis in

feph erat-duplex, fivebipartita, Ejph-

quaque tribu.

raim fcilicet, & Manaffe.

Pro tribu

3. In tribu. Lewi,

) Àj virga Lewi,

Levi pofita eft vir

ut efT in Hebr.

decimatertia.

£a Aaron, qua fuit

P d

CAPU T XVIL. & XVII.

497

)

8. Sequenti die regreffus invenit germinaffe virgam Aaron

in domo Levi : & turgentibus gemmis eruperant flores, qui,

ld

foliis dilatatis, in amygdalas deformati funt.

E

9. Protulit ergo Moyfes omnes virgas de confpe&u Domini

ad cunétos filios lfrael: videruntque & receperunt finguli

-

virgas fuas.

10. Dixitque Dominus ad Moyfen: Refer virgam Aaron in *Heb.

tabernaculum teftimonii , ut fervetur tibi in fignum rebellium 9. 4-

filiorum Iírael, & quiefcant querelæfeorum a me, ne morian-

fuür.

Jj

ir. Fecitque Moyfes ficut przeceperat Dominus.

12. Dixerunt autem filiilfrael ad Moyfen : Ecce confumpti

fumus, omnes peribimus.

13. Quicumque accedit ad tabernaculum Domini, moritur.

Num usque ad internecionem cun&ti delendi fumus ?

CAPUT.XVII.

De ouere facàrdotum & excubiis Levitarum; primitie C» ollatio-

tes ac Jacrificia Jacerdotibus, decime autem Levitis affgnautur,

qui earum decimarum rurum dabant

ZAaron.

xitque Dominus ad Aaron : Tu, & filii tüi, & domüs

r DI

patris tui tecum , portabitis iniquitatem Sané&tuarii: &

tu, & filii tui fimul fuftinebitis peccata facerdotii veftri.

2. Sed & fratres tuos de tribu Levi, & fceptrum patris tui

fume

8. Virgam Aoaron. ) Qui erat primo-

ne rurfus in eos Dominus alia aliqua

laga defeviret. Optantergo malum,;

genitus in domo , id eft, tribu Levi.

Er turgentibus gemumis, 66.) He-

fi quod impendeat, precibus Moyfis

brea habent: Zz ecce virga protzlit

