re&to Textu in aliquo difcrepantes, feu ab alio) quam a Ty-

pographo Vaticano, intra decennium excufos pariter vendere,

venales proponere, vel evulgare praefumferit, ultra amif.

fionem omnium libroruni, & alias arbitrio noftro infligendas

poenas temporales, etiam majoris excommunicationis fenten-

tiam eo ipfo incurrat, a qua nifi a Romano Pontifice, preeter-

quam in mortis articulo conftitutus, abfolvi non poffit. Man-

damus itaque univerfis, & fingulis Patriarchis, Archiepifcopis,

Epiícopis caeterisque Ecclefiarum , & locorum etiam regula-

rium Pralatis, ut preefentes litteras in fuis quisque Ecclefiis

& jurisdictionibus ab omnibus inviolate perpetuo obfervari

curent, ac faciant.

Contradi&tores per Cenfuras Ecclefiaft-

cas, aliaque opportuna juris, & fatti remedia, appellatione

poftpofita, compefcendo , invocato etiam ad hoc , fi opus

fuerit, auxilio brachii fzecularis ; Non obftantibus confüitutio-

nibus, & ordinationibus Apoftolicis, ac in Generalibus, Pro-

vincialibus, vel Synodalibus Conciliis editis generalibus, vel

fpecialibus, ac quarumcumque Ecclefiarum , Ordinum , Con-

gregationum ,. Collegiorum , atque Univerfitatum, etiam ftu-

diorum generalium juramento, confirmatione Apoftolica, vel

quavis firmitate alia roboratis ; ftatutis, & confuetudinibus,

àc privilegiis , indultis, ac litteris Apoftolicis in contrarium

quomodocumque emanatis, & emanandis: quibus omnibus ad

hunc effectum latiffime derogamus ac.derogatum effe decerni-

mus. Volumus autem , ut preefentium transfumtis etiam in

^

ipfis volumit

jl

ibus impreffis eadem, in judicio, & extra, fides

ubique adhibeatur , quse ipíis p

'ræfentiþbus adhiberetur , fi

forent exhibitae, vel ofteníze.

Datum Roma? apud SanCtum Petrum füb Annulo Piícatoris

die 1x. Novembris M. D. XCII. Pontificatus Noftri Anno I.

M. Feflrius. Barbianus.

E

POR E

ER A $ FO

N tf

BE CANONILILICIS SCRIPTURIS

DECRETYUM.

Ex Concilio Tridentino , Seffione quarta.

Arrofantla Oecumenica , && generalis Tridentina Syn;idus, Ü

S

Spiritu Santío legitime congregata , prefidentibus tn ea eisdem

tribus Apoftolice Sedis Legatis, hoc fibi perpetuo ante oculos

proponens , ut fublatis erroribus, puritas ipfa Evangelit in Exclefia

Et infra:

confervetur.

Sacrorum vero librorum indicem huic Decreto adfcribendum cenfuit ,

ne cui dubitatio fuboriri poffit , quinam fint , qui ab ipfa $ynoo

fufcipiuntur.

Sunt vero injrafcripti : "Teflamenti veferis ,

uinque

AMoyfi , ideft , Genefis, Exodus, Leviticus , Numeri, Dutero-

nomium : Jofue, Judicum , Ruth: Quatuor Regum : Duo Para-

lipomenon ; Efdre primus, & fecundus, qui dicitur INehemias :

Tobias, Judith ,. Eflher, Job, Pfalterium Davidicum centum quin-

quaginta Pfalmorum, Parabolg, Ecclefiafles, ! Canticum' canticorum,

Sapientia . Ecclefiaflicus , Ifaias , Jeremias cum. Baruch ,. Exechiel ,

Daniel ; Duodecim Prophete minores, idefl , Ofee, Joel, A4mos;

Adias ,. Jonas, Michgas, Nahum ,. Habacuc , Sophonias , As2aus,

Zacharias , |Malachias:. Duo Machabaorum , primus && fecunaus.

Teflamenti novi ; Quatuor. Evangelia, fecundum AMatthaum, /Mar-

cum, Lucam, & Joannem :. A&ius. Apoflolorum-a Lura. Evange-

lijía co fcripti ; Quatuordecim. Fpiflole Pauli Apojloli ad Roma-

.

s

n0s, due ad C

*

OfIn

thuos, ad Galatas, ad. Ephefios, ad. Philippen-

Jfes, ad. Coloffenfzs , du& ad "Thefalonicenfes, dug ad. Timotheum ,

ad Titum, ad Philemonem, ad Hebraos ; Petri Apo[loli due : foan-

nis Zpojioli tres: ]Jacobt Apofloli una : Jude Apojloli una : &

Apocalypfis Joannis Apoffoli.

$i quis autem Libros ipfos inte-

gros cum oómnibus fuis partibus , prout in Ecclefía- Catholica. legi

confueverunt , & in. veteri Vulgata Latina editione habentur , pro

facris , G. canonicis non füfzeperit , & traditiones praditlas [ciens ,

& prudens contempferit , anathema fit.

HIERO-

Vurt

p R& EK EF-.A- T EO

PR-Od40€0 03

HIERONYMI

E

G AL E.AUT M $

Tginti , & duas litteras effe apud Hebrzeos, Syrofumrqtlo-

que lingua, & Chaldzeorum teftatur, quae Hebrseze ma-

V

gna ex parte confinis eft : nam, & ipfi viginti duo ele-

menta habent eodem fono,fed diverfis characteribus. Samarita-

ftii etiam Pentateuchum Moyfi totidem litteris fcriptitant, figuris

tantum , & apicibus difcrepantes.

Certumque eft, Efídram

fcribam , legisque doctorem , poft captam Jerofolymam , &

inftaurationem templi fub Zorobabel, alias litteras reperiffe,

quibus nunc utimur : cum ad illud usque tempus iidem Sama-

ritanorum, & Hebraeorum chara&teres fuerint.

In libro quo-

que Numerorum haec eadem fupputatio, fub Levitarum , ac

Sacerdotum cenfu, myftice oítenditur.

Et nomen Domini ter-

ragrammaton, in quibusdam Gr3ecis voluminibus, usque bo-

die antiquis expreffum litteris invenimus.

Sed & píalmi trige-

fimus fextus, & centefimus decimus , & centefimus undeci-

mus, & centefimus decimus o&tavus , & centefimus quadra-

gefimus quartus, quamquam diverfo fcribantur metro, tamen

ejusdem numeri texuntur alphabeto.

Ef Teremize lamentatio-

nes, & oratio eju$ ; Salomonis quoque in fine proverbia, ab

eo loco, in quo ait, Mulierem fortem quis inveniet ? iisdem

alphabetis, vel incifionibus fupputantur.

Porro quinque lit-

terze duplices apud Hebraos funt , Caph, Mem, Nun , Pe,

Sade: aliter enim fcribuntur per has principia , medietates.

que verborum, aliter fines.

Unde, & quinque a plerisque

libpri ) duplices aeftimantur, Samuel, Melachim, Dibre haja-

min, Efdras, Teremias cum Cinoth , id eit , lamentationibus

fuis: Quomodo igitur viginti duo elementa fünt, per quse fcri-

bimus Hcbraice omne quod loquimur , & eorum initiis vox

humana comprehenditur: ita viginti duo volumina fupputan-

tur, quibus quafi litteris, & exordiis, in Dei do&trina, tene-

ra, adhuc, & lactens.viri jufti eruditur infantia.

Primus apud eos liber, vocatur ;vw»»3 Berefith : quem nos

Genefim dicimus.

Secundus, mn2 n»x1 Veelle femoth ; qui Exodus appel-

latur.

Tertius,

—

poOpb E pOXCTIO

iX

"'Tertius, N»p" Vaiicra, id eft,; .Leviticus. -

Quartus, 5237* Vajedabber, quem Nümeros vocamus.

Quintus, n'?3351 nox Elle haddebarim, qui Deuteronomium

praenotatur.

x

Hi funt quinque Libri Moy

eft, Legem appellant.

fis, quos proprie 3531 Thora, id,

Secundum, prophetarum ordinem faciunt, & incipiunt ab Jefu

filio Nave; qui apud eos j j5 yvyo Jehofue ben Nun

dicitur.

Deinde fübtexunt pv Sophetim , id eft Judicum librum.

Et in eumdem compingunt Ruth : quia in diebus Judicum

fa&a ejus natratur hiftoria.

Tertius fequitur ómy» Samuel, quem nos Regum primum,

& fecundum dicimus.

Quartus, p55 Melachim id eft Regum, qui tertioj & quarto

Regum volumine continetur.

Meliusque multo eft »555 Melachim , id eft Regum , quam

m»5»po Mamlachot, id eft, Regnorum dicere. Non enim

multarum gentium defcribit regna , fed unius Ifraelitici

populi, qui tribubus duodecim continetur.

Quintus eft, myv» Ifaias.

Sextus, nv Jeremias.

Septimus, 5xpr» Ezechiel.

O&tavus, liber duodecim Pro

phetarums qui apud inä voca-

tur syZy ^»^» There Afar.

'Tertius ordo, Hagiographa poffidet.

Et primus liber incipit a 3v« Tob.

Secundus a *» David, quem quinque incifionibus , & uno

pfalmorum volumine comprehendunt.

Tertius eft j555:w Salomon tres libros habens: Proverbia, quae

J

illi ^"ow» Misle, id eft) Parabolas appellant.

Quartus Ecclefiaften, id eft, n5»np Coheleth.

Quintus, Canticum canticorum

; quem titulo p'y 7 vrï Sir

haffirim praenotant.

Sextus eft 5;^4 Daniel.

Septimus, p»»n ^55* Dibre hajamin , id eft, Verba dierum:

quod fignificantius , Chronicon totius divina hiftorize

poíffumus appellare, qui liber a

"

pud nos Paralipomenon pri-

mus, & fecundus inífcribitur.

b

Bibl, Sacr. Tom. b

O&tavus,

X

PORSUEESA D. I408

O&avus, w5wy Efdras: qui & ipfe fimiliter apud Greecos, &

:

Latinos in duos Libros divifus eft.

Nonus, »n2w Efther.

Atque ita fiunt pariter Veteris legis libri viginti duo : id

eft, Moyfis quinque, & Prophetarum o&o, Hagiographorum

novem.

Quamquam nonnulliü mp»nm» Ruth, & Cinoth,

inter Hagiographa fcriptitent, & hos libros in fuo putent nu-

mero fupputandos, ac per hoc effe prifcae legis libros viginti

quatuor: quos fub numero viginti quatuor feniorum Apoca-

lypfis Joannis inducit adorantes Agnum, & coronas fuas pro-

(tvatis vultibus offerentes : ftantibus coram quatuor animali-

bus, oculatis ante, & retro, id eftin preeteritum, & in fu-

turum refpicientibus, & indefeffa voce clamantibus, fan&tus,

fan&us , fan(tus Dominus Deus omnipotens, qui erat, &

qui eft, & qui venturus eft. Hic prologus , Scripturarum

quafi galeatum principi

um, omnibus libris, quos de Hebreeo

vertimus in Latinum , convenire poteft , ut füre valeamus,

quidquid extra hos eft, inter apocrypha effe ponendum. Tgi-

tur Sapientia, quze vulgo Salomonis infcribitur ; & Jefu filii

Syrach liber , & Judith, & 'Tobias, & Paftor , non funt in

cànone. Machabaáeorum primum librum , Hebraicum reper.

Secundus Graecus eft: quod ex ipía quoque phrafi probari

poteft. Quze cum ita fe habeant, obfecro te, Le&tor, ne la-

borem meum reprehenfionem exiftimes antiquorum. In tem-

plo Dei offert unusquisque

quod poteft, alii aurum , argen-

tum, & lapides pretiofos : ahi byffum, & purpuram & coc-

cum offerunt, & hyacinthum ; nobiscum bene agitur, fi ob-

tulerimus pelles; & caprarum pilos. Et tamen

Apoftolus con-

temtibiliora noftra magis necefíaria judicat : Unde, & tota

clefise

il'a tabernaculi pulchritudo, & per fingulas fpecies, Ec

praefentis ,

futuraeque diftin&tio, pellibus tegitur, & ciliciis,

ardoremque folis, & injuriam imbrium

ea, quae viliora funt,

prohibent.

Leges ergo primum Samuel, & Melachim meum ,

meum, inquam, meum. Quidquid eni

m.crebrius vertendo

& emendando folicitius , & didicimus, & tenemus , noftrum

eft. Et cum intellexeris ; quod antea'nefciebas , vel inter-

pretem me 2eftimato ,

fi gratus es, vel Paraphraf!en, fi in-

x

eratus: quamquam mihi omnino con

fícius non fum , mutafie

Certe fi incredulus es,

me quippigm de Hebraica véritate,

lege

P

R EF

A.

d

I-0.-

Xt

*

lege Graecos codices, & Latinos, & confer cum iis oþufcu.

lis, quàe nüper emendavimus; & ubicunque difcrepare inter

fe videris , interroga quemlibet Hebraeorum, cui magis acco-

modare debeas fidem: & fi noftra firmaverit, puto quod cum

non seítimes conje&torem, ut in eodem loco mecum fimiliter

divinarit.

Sed & vos famulos Chrifti rogo ( quae Domini di-

fcumbentis pretiofiffima fidei myrrha ungitis caput, quae ne-

quaquam Salvatorem quaeritis in fepulchro, quibus jam ad

Patrem Chriftus afcendit) wut contra latrantes canes, qui ad-

verfum me rabido ore defzeviunt, & circumeunt civitatem ,

atque in eo fe do&os arbitrantur, fi aliis detrahant, oratio-

Ego fciens humilitatem

num veftrarum clypeos opponatis.

meam, illius femper fententide recordabor: Dixi cuftodiam

Poful ori meo

Ffdl,

3

vias meas, ut non delinquam in lingua mea.

cuftodiam, cum confifteret peccator adverfum me.

Obmu-

tui, & humiliatus fum, & filui a b-onis.

HIERONYMU:S PAUL:INO.

Rrater Ambrofius tua mihi munufcula perferens, aetkllif

fimul, & fuaviilimas litteras, quae aprincipio amicitia-

F

rum, fidem probate jam fidei, & veteris amicitiae pre-

ferebant.

Vera enim illa neceffitudo eft, & Chrifti glutüno

copulata, quam non utilitas rei familiaris, non praefentia

tantum corporum, non fubdola, & palpans adulatio. Sed Dei

timor , & Divinarum fcripturarum fítudia conciliant.

Legi-

mus in veteribus hiftoriiss quosdam luftraffe provincias, no-

vos adiffe populos, maria tranfiffe: ut eos, quos ex libris

noverant, coram quoque viderent.

$ic Pythagoras Memphi-

ticos vates," fic Plato /Égyptum, & Architam Tarentinum ,

eamque oram Italiaej quae quondam magna Greecia dicebatur,

laboriofiifime peragravit: ut qui Athenis magifter erat, &

potens, cujusque do&trinam Academisae gymnafia perfonabant,

fieret peregrinus, atque difcipulus: malezrs aliena verecun-

de' difcere, quam fua impudenter ingerere.

Denique dum

a pira-

litteras quafi toto fugientes orbe perfequitur, captus

2

tis ,

Xrt

"PoBROBS EO AOTSOI $.

tis,, & venumdatus, etiam tyranno crudeliffimo paruit, capti-

vus, vinCctus, & fervus ; tamen quia philofophus, majore

mente fe fuit. Ad Titum Livium la&teo eloquentize fonte ma-

nantem, de ultimis Hifpanise, Galliarumque finibus quos-

dam veniffe nobiles legimus , & quos ad contemplationem fui

Habuit il-

Roma non traxerat, unius hominis fama perduxit.

la aetas inauditum omnibus fzeculis, celebrandumque miracu-

lum, ut urbem tantam ingreífi, aliud extra urbem quaere-

renpt.

Apollonius, five ille magus, ut vulgus loquitur, five

philofophus, ut Pythagorici tradunt, intravit Perías, pertran-

fivit Caucafum, Albanos, Scythas, Maffagetas, oppulentiffima

Indi2 regna penetravit, & ad extremum, latiffimo Phiíon o-

mne transmiffo, pervenit ad prachmanas , ut Hiarchan inthro-

no fedentem aureo, & de 'Tantali fonte potantem, inter pau-

cos difcipulos, de natura, de motibus fiderum, ac dierum

curfu audiret docentem.

Inde per JÉlamitas, Babylonios,

Chealdaeos, Medos, Atlyrios, Parthos, Syros, Phoenices,

Arabes, Paleeftinos, reverfus Alexandriam, perrexit /Ethio-

piam , ut Gymnofophiftas, & famofiffimam Solis menfam vi-

deret in fabulo.

Invenit ille vir ubique quod difceret, &

femper proficiens, femper íe melior fieret.

Scripfit fu-

I

per hoc pleniffime o&to voluminibus Philoftratus.

Quid

A&.9

loquar de íseculi hominibus ,

cum Apoftolus

Paulus ,

1. Cer.

vas electionis, & magifter Gentium, qui de conícientia tanti

IA

Ga!.oi.

in fe hofpitis loquebatur: An experimentum quaeritis 6jus ,

qui in me loquitur Chriftus? poft Damafcum, Arabiamque

luftratam, afcenderit Jerofolymam, ut videret Petrum, &

manferit apud eum diebus quindecim? Hoc enim myflerio heb-

domadis, & ogdoadis, futurus Gentium praedicator inftruen-

Gal. 2.

dus erat.

Rurfumque poft annos quatuordecim, affumto

Barnaba, & Tito expofuerit Apoftolis Evangelium, ne forte

in vacuum curreret, aut cucurriflet. Habet enim nefcio quid

latentis »segeia; Vivà vox , & in aures difcipuli, de au&torisore

transfufa, fortius fonat.

Unde, & íchines cum R hodi ex-

ularet, & legeretur illa Demofthenis oratio, quam adverfus

eum habuerat, mirantibus cun&tis, atque laudantibus fufpi-

rans ait: Quid fi ipfam audiffetis beftiam, fua verbarefonantem ?

Heec

P R

E D AL O

XIIT

Hzec non dico, quod fit in me aliquid tale, quod velpoffisa | j

me audire, vel velis difcere: fed quod ardor tuus, & difcen-

di ftudium etiam abíque nobis per fe probari debeat.

Inge-

nium docile; & fine do&ore laudabile eft. Non quid inve-

nias, fed quid quseras, confideramus.

Mollis ceray & ad

formandum facilis, etiam fi artificisy & plaftse ceffent manus:

tamen virtute totum eft, quid quid effe poteft. Paulus Apo- A&.22

ftolus ad pedes Gamalielis legem Moyfi, & Prophetas didi- 2:or

ciffe fe gloriatur, ut armatus fpiritualibus telis, poftea dice- ^'

ret confidenter: Arma noftre militiae non carnalia funt , fed

potentia Deo, ad deftru&tionem munitionum, confilia deftru-

entes, & omnem altitudinem extollentem fe adverfus fcientiam

Dei, & captivantes omnem intelleétum ad obediendum Chri-

fto, & parati fubjugare omnem inobedientiam.

Ad Timo-

theum ícribit ab infantia facris litteris eruditum , & hortatur r.T'in

ad ftudium le&tionis ne negligat gratiam , quae data fit ei 4

9. l'im

per impofitionem manus Presbyterit.

'Tito praecipit, ut in-

3-

ter caeteras virtutes epifcopi, quem brevi fermore depinxit ,

fcientiam quoque in eo eligat Scripturarum: Obtinentem, in-

quit, eum, qui fecundum do&trinam eft, fidelem fermonem:

Tit r.

ut potens fit exhortari in do&trina fana, & contradicentes

IV.,

revincere.

Sancta quippe rufticitas folum fibi prodeft: &

quantum sdificat ex vitee merito Ecclefiam Chrifti, tantum

nocet, fi deftruentibus non refiftat.

Malachias propheta, imo

per Agecaum Dominus, Interroga; ait, facerdotes legem: Agg.2:

in tan;:um fíacerdotis, officium eft interrogatum refpondere

de Leze,

Etin Deuteronomio legimus: Interroga patrem Deut.

tuum , & annuntiabit tibi; feniores tuos, & dicent tibi.

In 32.

Pfaimo quoque centefimo decimo o&tavo, Cantabiles mihi

Et in

erant juftificationes tuae in loco peregrinationis meae.

defcriptione juíti viri, cum eum David arbori vitee, qua pf

oc

eft in paradifo, .compararet, inter ceeteras virtutes &

intulit : in lege Domini voluntas ejus, & in lege eius medita-

bitur die, ac no&te

Danielin fine facratiffimse vifionis ait ,

Dan.

juftos fulgere ficut ftellas , & intelligentes, ideft do&tos , qua- 1.

fi firmamentum.

Vides quantum inter fe diftent, jufta rufti-

citas, & doGta jufütia? Alii ftellis; alii. coclo comparantur.

3

Quam-

N

xXIV'

P-R EE

A T-I-O

mque de eruditis

Quamquam juxta Hebraicam veritatem utru

poffit intelligi. Ita enim apud eos legimus.

Qui autem do&i

fuerint, fulgebunt quafi fplendor firmamenti:

& qui ad juft-

tiam erudiunt multos, quafi ftelle in perpetuas ceternitates.

AQ. 9

Cur dicitur Paulus Apoftolus vas electionis? Nemp

e quia le-

Pharifaei

gis, &

Scripturarum fanctarum erat armarium.

ftupent in do&trina Domini,

& mirantur in Petro, & Joanne,

Quid-

quomodo legem

fciant, cum litteras non didicerint.

quid enim aliis exercitatio, & quotidiana in leg

e meditatio ,

bat, & erant

Ia. 54.

tribuere folet, illis hoc Spiritus fan&tus fuggere

Joa. 6.

juxta quod fcriptum eft, 9«/2z«ro. Duodecim an

nos. Salvator

Luc.2.

impleverat, & in templo fenés de quseítionibus legis interro-

gans,

magis docet , dum prudenter interrogat. Nifi forte ru-

fticum Petrum,

rufticum dicimus Joannem: quorum uterque

dicere poterat: Etfi imperitus fermone , n

on tamen fcientia.

a vox, ob-

2. Cor.

Joannes rufticus, pifcator, indo&tus? & unde ill

II.

fecro, In principio erat Verbum, & verbum erat apu

d Deum,

Joa. 1

& Deus erat Verbum? Aéqo; enim Graece multa fignificat, nam

.

& verbum eft, & ratio, & fupputati

o, &caufa uniuscujus-

2 fubfitunt:

qua uni-

que rei, per quam funt fingula, qu

vería reCte intelligimus in Chrifto.

Hoc doctus Plato nefci-

Perdam, inquit j

vit,

hoc Demofthenes eloquens ignoravit.

Abdb.r.

fapientiam fapientium, & prudentiam

prudentium reprobabo.

1fa.29.

& quamquam ftult-

1 Cor.

Vera fapientia perdet falfam fapientiam,

tia praedicationis 1n

cruce fit, tamen Pau

lus Sapientiam loqui-

fapienriam autem non fzeculi hujus, nec

2

'COI".

tur inter perfectos:

I.

principium feeculi iftius, q

uxe deftruitur ; fed loquitur Dei fa-

itam, quam praedeftinavit Deusante

pientiam in myfterio abícond

í2ecula. Dei fapientia, Chriftus eft.. Chriftus enim,

Dei virtus,

Col. 2.

myíiterio abícondita eft: de

& Dei fapientia haec fapientia in

qua & noni Píalmi titulus praenotat

ur, pro occultis filii, in quo

funtomnes thefauri fapientize , & fcienti

z Deiabfcondiu. Et

qui in myfterio abícondi

tus erat, p

rzedeftinatus eftante (zecula,

& praefiguratus in lege, & Prophetis.

prodefünatus autem, .

Unde & Prophetze appellaba

ntur videntes: quia videbant eum,

Abraham vidit diem ejus, & l-

quem cseteri non videbant.

tatus

xv

PREFATIO.

tatus eft.. Aperiebantur coeli Ezechieli, qui populo peccato- Toa. g.

ti"g

n- izec.r

li

riclaufi erant. Revela, inquit David, oculos meos, & co

i

fiderabo mirabilia de lege tua.

Lex enim. fpiritualis eft,

& PÉIPB

Rom.7

5

revelatione opus eft, ut intelligatur, ac revcelata facie Dei

2. Cor.

o

oriam contemplemur. Liberin Apocalypfi feptem figillis fi-

3.

5*

2

enatus oftenditur: quem fi

dederis homini, fcienti litteras ut Àp. s.

Quan- if 29«

legat, refpondebittibi, Non potfum: fignatus eft enim.

Ap. 3-

ti hodie putant fe noffe litteras , tenent fignatum librum , nec,

aperire poffunt, nifi ille referaverit, qui habet clavem Da-

t

vid, quiaperit, & nemo claudit: claudit & nemo aperit. In

r

A&tibus Apoftolorum fan&us Eunuchus, imo vir ( fic enim

eum Scriptura cognominat) cum legeret Ifaiam prophetam ,

interrogatus a Philippo , Pütasne intelligis, quae legis? re-

fpondit: Quomodo poffum, nifi aliquis me docuerit?* Ego

l

(ut de me loquar interim ) nec fan&tior fum hoc Eunucho ,

nec ftudiofior, qui de thiopia, id eft de extremis mundi A&. s.

finibus, venit ad templum, reliquit aulam regiam: & tan-

l

tus amátor legis, divindeque fcientise fuit, ut etiam in. vehi-

Et tamen cum librum teneret ,

culo legeret Litteras facras.

& verba Domini cogitatione conciperet, lingua volveret ,

labiis perfonaret, ignorabat eum, quem in libro neíciens

venerabatur.

Venit Philippus, oftendit ei Jefum, qui clau-

fus latebat in littera.

O mira do&toris virtus! eadem hora

credit Eunuchus, baptizatur, & fidelis, & fan&tus fa&tus eft ;

ac magiiter de difripulo , plus in deferto fonte Ecclefia ,

Haec a me per-

quam in aurato fynagogse templo reperit.

ftri&a funt breviter ( neque enim epiftolaris anguftia evaga-

rilongius patiebatur ) ut intelligeres, te in Scripturis facris

fine praevio, & monfítrante femitam non poffe ingredi.

'Ta-

VI

ceo de grammaticis, rhetoribus, philofophis, geometris, dia-

le&icis, muficis, aftronomis, aítrologis, medicis, quorum

fcientia mortalibus, vel utliffima eft, & in tres partes fcin-

Ad minores artes ve-

ditur, r2 3»quaó ràs pi0o90», T. Sumeielen

niam, & qus nontam lingua, quam manu adminiftrantur.

Agricole , caementarii, fabri metallorum, lignorumque ca-

fores, lanarii quoque, & fullones, & caeteri, qui variam fu-

pelle&ilem , & viliaopufcula fabricantur, absque do&tore effe

non poffünt, quod cupiunt. Quod medicorum eft, promit-

m ars eft,

tgnt medici: tra&ant labrilia fabri: fola fcripturarut

- quam

xVt

POR RmR RE A rT-TU

quam fibi paffim omnes vindicant. Scribimus ihdo&i, do8i-

que poemata palfim. Hanc garrula anus, hanc delitus fenex,

hanc fophifta verbofus, hanc univerfi praefumunt, lacerant ,

docent antequam difcant.

Alii addu&to fupercilio, grandia

verba trutinantes, inter mulierculas de facris litteris philofo-

phantur. Aliidifcunt, proh pudor! a feminis . quod viros

doceant; & ne parum hoc fit, quadam facilitate verborum ;

'Ta-

imo audacia, edifferunt aliis, quod ipfi non intelligunt.

ceo de mei fimilibus, qui fi forte ad Scripturas fanttas poft

fzdeculares litteras venerint, & fermone compofito aures po-

puli mulferint) quidquid dixerint, hoc legem Dei putant ; nec

Ícire dignantur , quid Prophetee, quid Apolítoli fenferint,

fed ad fenfum fuum incongrua aptant teftimonia: quafi gran-

de fit, & non vitiofiffimum docendi genus, depravare fen-

tentias, & ad voluntatem fuam Scripturam trahere repugnan-

tem. Quafi non legerimus Homerocentonas, & Virgiliocen-

tonas: ac non fic etiam Maronem fine Chrifto poffimus dice-

re Criftianum, quia fcripferit : Jam redit & virgo, redeunt

Saturnia regna: Jam nova progenies ccelo demittitur alto.

Et Patrem loquentem ad Filium: Nate, mese vires, mea ma-

Et poft verba Salvatoris in cruce: Talia

gna potentia folus.

perítabat memorans , fixusque manebat.

Puerilia funt haec ,

& circulatorum ludo fimilia, docere, quod ignores: imo

—

um

ut cum ftomacho loquar, ne hoc quidem fcire, quod ne-

fcias.

VIL,

Videlicet manifeftiffima eft Genefis, in qua de creatura

Gen.

riundi, de exordio generis humani, de divifione terrs, de

confufione linguarum , & gentium, usque ad exitum Ícribi-

tur Hebreeorum.

Exod.

Patet Exodus cum decem plagis, cum

| d?calogo , cum

myftcis, divinisque preeceptis.

.

.

In Promtu eft Leviticus

liber, in qua ül]ä

ä facrificia ,

LEV-

imo fingulae? pene íyllabae , & veftes Aaron, & totus, ordo

Leviticus fpirant coeleftia facramenta.

Num

Numeri vero nonne totius arithmetics3e , & propheticse Ba-

laam, & quadraginta duarum per eremum manfionum mytte-

ria continent ?

Deut.

^ Deüteronomium quoque fecunda lex, & Evangelice le-

gis praefiguratio, nonne fic ea habet, qus& priora funt, ut

tamen

*

PomSJgESE AOTOI O.

XWILU:

tamenmnova.fint omnia de.veteribus ? Hücusque:Moy (es, huc-

usquc. pentateuclius :: quibus: quinque: verbis. loqui. fe velle

Apoftolus.in Ecclefia: gloriatur..

Job. exemplar. patientiae . quae^non: myfteria: fuo: fermone 1 Cor.

comple&itur? Profa.incipit,. verfu. labitur j, pedeftri: fermone 14.

finitur omnesque: leges. Dialetücae ,. propofitione ,. affumtio- Job.

ne;. confirmatione ,. conclufione: determinat..

Singula.in. eo

verba: plena: fünt: fenfibus..

Et: ( ut: de: ceteris. fileam ); re-

fürrectionem: corporum: fic: prophetat,. ut: nullus; de: ea,, vel

manifeftius . vel.cautius fcripferit.. Scio,. inquit;. quod.«Redem-

tor meus vivit ,. & in;novilfimo. die: de terra fürre&turus. fum:

& rurfum: circumdabor. pelle: mea,. &:in. carne. mea. videbo

Deum, quem.vifurus. fum ego ipfe,. & oculi mei confpecturi

funt., & non.alius. Repofita eft haec: fpes.mea.in finu.meo:.

Veniam.ad Jefum. Nave;. qui typum. Domini non. folum TJofua

geftis . verum etiam.nomine:- preefert :: tranfit: Jordànem ,. Ho-

five

efus:

ftium: regna fubvertit;. dividit: terram. vi&tori populo,, & per

Navea

fingulas.urbes,. viculos,. montes ,. flumina, torrentes ,. atque

confinia,. Ecclefize,. coeleflisque. Jerufalem. fpiritualia. regna.

defcribit..

Tn

Libr,

funt..

Judicum: libro,. quot principes: po-puli',.. tot figurae-

]udic.

Ruth

Kuth Moabitis Ifaize explet vaticinium ,. dicentis:: Emitte

Ifa.16,

agnum.,. Domine, Dominatorem terrze; de petra:deferti. ad mon-.

tem.filize Slon;

Samuel in. Heli mortuo,. & occifo. Saul,. veterem legem Reg.l.

abolitam monftrat.

Porro. in. Sadoc. atque. David,. novi fa- & 1

cerdotii, novique. imperii Sacramenta teftatur.

Melachim,. id eft, tertius & quartus Regum liber,; a p..,

Salomone usque ad Jechoniam , & a Jeroboam filio Nabat III. &

usque ad Ofeam, qui du&us eft in Affyrios, regnum Juda & lV.

regnum defcribit Ifrael.. Si hiftoriam refpicias, verba fimpli-

Cia funt: fi in litteris fenfum latentem infpexeris, Ecclefize

paucitas', & haereticorum contra Ecclefiam bella narrantur.

Duodecim prophete in unius voluminis angufüa coarétati,

multo ahud, quam fonet in littera , preefigurant.

Oíea crebro nominat Ephraim, Samariam, Jofeph , Tezra-

Oféda.

hel, & uxorem fornicariam, & fornicationisfilios, & adulte-

ABabl. Sacr.

Tom. I,

[*

ram

XWIII

POREF AT.

ram cubiculo claufam mariti, multo tempore federe viduam ,

& füb veftelugubri vir, ad fe reditum praeftolari.

oel filius Phatuel defcribit terram duodecim tribuum,

OEÉG . ( r EU P

Jocl.

eruca, brucho, locufta, rubigine vaftante confumtam, &

poft everfionem prioris populi, effufum iri Spiritum fan&tum

fuper fervos Dei, &ancillas, id eft, fuper centum viginti

credentium nomina, & effufum iri in coenaculo Sion.

Qui

A.2

centum viginti, ab uno usque ad quindecim paulatim, & per

incrementa furgentes, quindecim graduum numerum effi-

ciunt, qui in pfalterio myfüce continentur.

Amos,

Amos paftor & ruíticus, & ruborum mora diftringens ,

paucis verbis explicari non poteft.

Quis enim digne expri-

mat tria aut quatuor fcelera Damafci, & Gazee, & Tyri, &

Idumas , & filiorum Ammon & Moab,

& in feptimo &

in o&tavo gradu Judae & Ifrael ? Hic loquitur ad vaccas pin-

gues, quae funt in Samariae monte, & ruituram majorem mi-

noremque teftatur.

Ipfe cernit fi&torem locuftee , & ftantem

Dominum fuper murum litum vel adamantinum , & uncinum

pomorum, attrahentem fupplicia peccatoribus , & famem in

terram , non famem panis, nec fitim aquae,' fed audiendi

verbum Dei.

Abd

Abdias, qui interpretatur fervus Dei, pertonat contra

Edom, fanguineum terrenumque hominem: Fratris quoque

Jacob femper semulum, hafta percutit fpirituali.

jonas.

Jonas, columba pulcherrima , naufragio fuo paffionem

Domini praefigurans, mundum ad poenitentiam revocat, &

fuüb nomine Ninive, Gentibus íalutem nuntiat.

Mlich.

Michaeas de Moratthi cohaeres Chriftij vaftationem an-

nunciat filiae latronis, & obfidionem ponit contra eam; quia

maxillam percufferit judicis Ifrael.

*Nah.

Nahum confolator orbis icrepat civitatem fanguinum, &

poft everfionem illius loquitur: Ecce fuper montes pedes

evangelizantis, & annunciantis pacem.

&Tabac

Habacuc lu&tator fortis & rigidus, ftat fuper cuftodiam

fuam, & figit gradum fuper munitionem, ut Chriftum in cru-

ce contempletur, & dicat: Operuit coelos gloria e'us, & lau-

dis ejius plena eft terra. Splendor ejus ut lux erit, cornua

in manibus ejus: ibi abfcondita eft fortitado ejus.

Soph.

Sophonias fpeculator & arcanorum Dei cognitor , audit

clamo-

POR EFA T I.O.

AIX

clamorem aPorta pifcium, & ejulatum a Secunda, & contri-

s

tionem a collibus.

Indicit quoque ululatum habitatoribus Pi-

la, quia conticuit omnis populus Chanaan, difperierunt uni.

i

verfi, qui involuti erant argento.

88

Aggsus feftivus & lsetus, qui feminavit in lachrymis, ut

ff

in gaudio meteret; deftructum templum seedificat, Deumque

nti

Patrem inducit loquentem: Adhuc unum modicum , & ego

d

)ui

commovebo coelum , & terram, & mare, & aridam, & mo-

T

vebo omnes gentes, & veniet defideratus cun&tis gentibus.

Zacharias memor Domini fui, mulüplex in prophetia ,

efüum vefübus fordidis indutum, & lapidem oculorum feptem,

candelabrumque aureum cum totidem lucernis quot oculis ,

duas quoque olivas a finifris lampadis cernit & dextris: ut

poftequos nigros, rufos, albos, & varios, & diffipatas qua-

drigas ex Ephraim , & equum de Jerufalem , pauperem regem

h

vaticinetur, & praedicet fedentem fuper pullum filium afi-

ns fubjugalis.

Malachias aperte, & in fine omnium prophetarum , de ab-

Mala-

;

chias.

je&ione Iífrael, & vocatione Gentium: non eft mihi, ait,

voluntas in vobis, dicit Dominus exercituum, & munusnon

fufcipiam de manu veftra. Ab ortu enim folis usque ad oc-

cafuüum, magnum eft nomen meum in Gentibus, & in omni

loco facrificatur, & offertur nomini meo oblatio munda.

líaiam, Jeremiam, Ezechielem , & Danielem quis poteftIfaias.

vel intelligere, vel exponere? Quoru

m primus non propheï

:

tiam mihi videtur texere, fed Evargelium.

Secundus virgam nuceam, & ollam fucceníam a facie Jerem.

*

aquilonis, . & pardum fpoliatum fuis coloribus, & quadru-

plex diver(is metris ne&tit alphabetum.

*

Tertius principia & finem tantis habet obfcuritatibus in- Ezcckh

voluta, ut apud Hebreeos iftze partes cum exordio Genefeos

ante annos triginta non legantur.

Quartus vero, qui & extremus inter quatuor pfophetas., Dan:

temporum conícius, & totius mundi o lapidem praci-

fum de monte fine manibus, & regna omnia fubvertentem ,

claro fermone pronunciat.

H

David Simonides nofter, Pindarus, & Alcseus, Flac-David

cus quoque, Catullus atque Serenus, Chriftum lyra perfo-

nat, & in decachordo pfalterio ab inferis excitat refurgentem.

€2

Salo-

XX

DCR E P X ÉB

z

Prov.,

- 'Salomon pacificus '& anmabilis Domini , :mores :córtigit.,

Eccle- naturam docet, .Ecclefiam jungit &.Chriftum, .fanttarumque

fi:ftes. nuptiarum dulce canit epithalamium:

C:ntic

Etth.

Efther in Ecclefize :typo , :populum liberat de'periculo';

/«& interfecto Aman.,:qui interpretatur iniquitas , ;partes:con-

wivii, &:diem:celebrem :mittit in ;pofteros.

Paral.

"PParalipomenon liber, ideft, "Teftamenti-veterls brrronsg.,

tantus.ac talis eft,:ut absque.illo .fi quis :fcientiam :Scriptu-

tarum fibi :voluerit arrogare, feipfum irrideat. ; Per fingula

quippe :nomina, :junGurasque verborum, :& praetermiffze in

«Regum libris tanguntur 'hiftorize, :& innumerabiles :explican-

tur Evangelii quseftiones.

Esdr.

"Esdras & Nehemias, :adjutor videlicet, «&:confolator:a

Nehe. Domino , in unum volumen coar&tantur, inftauranttemplum,

muros extruunt.civitatiss omnisque illa:turba :populi redeun-

tis in patriam, & defcriptio facerdotum, Levitarum , Iraelis,

profelytorum,ac per fingulas familias murorum :ac 'turrium

-opera diverfa, :aliud in cortice praeferunt, 'aliud retnent in

medulla, :Cernis me Scripturarum :amore'raptum , 'exceffiffe

Pt modum :epiftola., /& tamen :non impleffe, :quod volui,

1I8.

ANudivimus :tantum., :quid :noffe.,

«quid :cupere :debea-

mus,ut & nos-quoque poífimus dicere: .Concupivit.anima

Ceterum

mea defiderare juftificationes tuas in omni temporc.

illud Socraticum'impletur.in:nobis:

neício.

ïHoc;:tamum ifcio, «quod

"langam & novum breviter ?Teftamentum.

Miatt.

Mattheeus , "Marcus, '"Lucas, :& Joannes, :quadriga Domi-

Marc. nj, & verum *Cherubim, :quod interpretatur fcienti» multi-

l cas

J

*

tudo, per:totum.corpus oculatifunt, fcinullae emicant, dif.

Ezech, Cürrunt :

fulgura,'pedes habentrectos, & in fublime tenden-

I.

.Xtes,'terga .pennata & ubique volitantia, 'tenent fe mutuo ,

fibique perplexi funt, & quafi tota in rota volvuntur, &per-

Paulus

unt.quocumque 'eos flatus Spiritus fantti perduxerit.

'Paulus Apoftolus ad feotem fcribit Ecclefias: o&tava enim

