?us ju[]u filie Pbaraonis que ipfum adoptaoit , propter. Azgypiii

lj 'quod

cedem in Madian metu vegis fugit ; ubi accepta uxore filia

Jacerdotis duos genuit filios.

ts

fnuic-

——

Greffus eft poft haec vir de domo Levi: * & accepit Uxo- »[nf;,

i.E

rem ftirpis fuze.

6- 20«

fcilicet)

2. Quse concepit, * & peperit fili

um: & videns eum ele- «Heb.

j earum

11.23e

gantem , abícondit tribus menfibus,

i. ) Cim

Bb235

Cum-

i E

rientisy

Rabbinorum explicatio , qui interpre-

Lens zdificavit. — Et proles funt qua-

; & fe

um He,

tantur : lpfe fimiles funt befliis, qu&

filapides vivi, quibus parentum fa-

advertee

dum pariunt, non egent obftetricibus.

mili& conflrüuntur.

yulado

Sie potuerunt loqui obftetrices, odium,

22. Precepit Pharao ergo omri populo.))

& defpetum Hebrzorum fimulantes,

"Tyrannicum edi&um , quodaliqui pu-

iaf

& illum beneficio , quod in illas con-

rylebiit

tant ipfos /Egyptios horruiífe ; ae

ferebant , pratexentes.

Cbaiet , be-

prpinde vix uíu recepiffe.

4ice d

ftias fignificat.

Priu[quam veniamus ad eas, parzunt.))

I. r de domo Levi) Fuit hic Am-

cem

Mendacium eft; nam ipfe mares fer-

yfiitt )

varunt, ut dicitur num. 17. Fortaffe

ram filius Caat , nepos Levi,

j Vi

pronepos jacob; Pater Mofis.

i. Set-

putarunt obfletrices he, mendacinm

Uxorem ffirpis fz4. ) jJochabed me-

ofhciofüm nullum peccatum effe;

ptem Levi, é Amre confobrinam ;

vivid,

quod alii olim virralioquidocti, licet

utpatet ex cap. 6. num. 2o.

Mier-

falfo , fibi perfuaferunt.

; ipiæ

3. Ehgantem.) fvlaf'es, inquit Ápoft,

;equ:lm

o1. Zdiftavit eis domos. ) Dedit eis

ad Hebr. 11. 23. occultatus eff. menfibus

vidur

prolem numerofim,. egregiam, Lon-

Ipibus a parentibus fuis, eo quod cvidiffent

g&vam, divitem.

INec. mirum pro-

elegantem inf antem , & nom timuerunt Rte

'iViH:ï'

les vocari ab Hebrzis domos ; nam

1,«'i yu

gis ediium. S. Stephanus AGt. 7. 20.

m

i2 /ez blius dicitur in ealingua a $333

pro elegante dixit gratumz Deoe.

196

LIL»REREI:IEXUODI

3. Cumque jam celare non poffet , fumpfit fifcellam fcirpeam,

n

& linivit eam bitumine , ac pice: pofuitque intu

s infantulum,

ad ftatt

& expofuit eum in carecto ripze fluminis,

ptum p

4. Stante procul forore ejus , & confiderante eventum rei.

n

*Ag.. 5. * Ecce autem defcendebat filia Pharaonis , ut lavaretur

effe vid

7.21.1Dn flumine: & puellae ejus gradiebantur percrepidinemalvei.

c

$

Hebr Que cum vidiff:

t fifcellam 1n papyrione, mifit unam e famu-

dixitq

1125 Jabus fuis: & allatam,

tium?

6. Aperiens, cernenfque in ea parvulum

vagientem , mi-

M

ferta ejus, ait :

De infantibus Hebraeorum eft hic.

cemft

7.Cuiforor pueri: Vis, inquit, ut vadam : & vocem tibi

p

mulierem Hebraeam, quze nutrire poffit infantulum?

Cit ve

8. Refpondit: Vade.

Perrexit puella & vocavit matrem

fuam.

d

U

9. ÀÁd quam locuta filia Pharaonis : Ac

CIpe , aït; puerum

term

iftum, & nutri mihi:

ego dabo tibi mercedem tuam.

Sufce-

Y

pit mulier, & nutrivit puerum :

Pharaonis.

adultumque tï"a(ïidit filize

TW

pic

by

1o. Quem illa adoptavit in locam filii, vocavitque nomen

ejus Moyfes, dicens: Quia de aqua tuli eum.

Md

IL n

^

dicw

3. Cumque jam celare nonpo[fet. ) Fer-

Filia Pharaonis.) C'uam Jofephus,

CQ Q

vente rurfüs inquifitione , & infanti-

« alü pafim "lhemutim appellant,

guie

cidio. Plures tamen infantes eva(iffe,

Philo ait fuiffe unicam Pharaonis hz-

LEU

u

remittente fe tyrannide, ex Aarone,

redem, & fine prole, licet effet jam

ejufque cozvis liquet.

dudum nupta.

noy

Fifcellam feirbeam.) Arculam exjun-

Per ercpidizem alvei,) Per ripam flu-

Ad

CIS

Tminis.

4

Mos fuit /Egyptiis etiam par-

vas cymbasexjuncis, & Niloticapa-

In Papyrione. ) In care&o juncis, ca-

Unt (

pyro conficere. Lucan. Lib. 4.

ricibus, papyroque referto,

Yilig

6. De znfaptibus Hebreorum eff ") Quod

Yin

"Conferitur bibula Menyü?iti: cymba pa-

pyro.

ita effe- certo co

d

gnpvit ex 'circumci-

D

la Caretlo.) Care&um eft locus , in

fione.

ptuy

quo carices nafcuntur.

Carix eft her-

8. Matrem fuam.)) Jochabed.

1tji

l

baalta in fpeciem eladii, & fub fi-

HU

nem acuminata.

10. Jddoptavit im lecum filii. ) Philo

lu

Eit ergo expofitus

ait, Themutim finxiffe fe effe pravi-

lilo

Mofes in ftagnantis Nili parte; a qua

dam , & genuiffe Mofem ; favet Apo-

te

facile non poffet defluentium aqua-

ftolus , cum ait ad Hebr. 11. 24. Mo«

Wn

NH

xumimpeturapi per alveüm fluminis.

fe filie Pharaonis.

fem grandiorem fa&um negaffe fe ef-

Fa

4« Stante procul forore.) Maria puel-

Cur ergo Pha-

Cum

la grandiufcula decem, aut duodecim

raone extincto Mofes non eí

voca-

Pr

annorum, a matre

quid fa&o opus

tus ad regnum? Fortaffe matris fraus;

?t.

effet edoda. -

& Mofis adoptatio detecta eft,

CAPUOT X

197

fütpem

1I. In diebus illis poftquam creverat Moyfes * egreffus eft «qyay

fantülum

ad fratres fuos, viditque affili&tionem eorum , & virum JEgy- 11.24

ptium percutientem quemdam de Hebrzeis fratribus fuis.

um rej,

12. Cumque circumfpexiffet huc, atqueilluc, & nullum ad-

lavaretur

effe vidiffet percuffum JEgyptium abfcondit fabulo.

Yemalvej,

15. Et egreffus die altero confpexit duos Hebrzeosrixantes?

1 fani-

dixitque ei, qui faciebat injuriam: Quare percutis proximium

tuum ?

em, Tti-

14. Qui refpondit: Quis conftituit te principem , & judi-

cem fuper nos? num occidere me tu vis, ficut heri occidifti

ycem tibi

JEgyptium? 'Timuit Mo

yfes , & ait 2 Quomodo palam fattum

€eft verbum iftud?

Tlatrem

15. Audivitque Pharao fermonem hunc, & quzrebat occi-

dere Moyfen: qui fugiens de confpeé&tu ejus, moratus eft in

puerum

terra Madian, & fedit juxta puteum.

Sufce-

16. Erant autem facerdoti Madian feptem filide, quse vene-

jit fl

gnw*ln'v'n CY

Tant ad hauriendam aquam: & impletis canalibus ad

-.1un1.£7-vw-

piebant greges patris fui,

Tomen

Bb*

17.Su-

n n

Vocarvitque nomen ejus Moyfes. ) & va-

vet f/alutem zllis.

De quo ipfe Mofes

— À

dice ryy ma/z , qu& extrahere figni-

non dubitabat divina infpiratione, &

Jofaphus,

ficat, quod de aquatuliffsteum. — Lin-

ut vult Jofephus , divino oraculo Am-

gua etiam /Epgyptiaca Mesaquam ,. [5

ram patris reddito, edoGus.

ppellant,

vel Ifes fervatum fignificat.

14. Zit.) Cogitavit intra fe.

3onis lz

lr. d diebus ilzs.) Nimiruman-

Palam fatium efl verbum? ) Fa&ura

Jfot ju

no Mofis 4o. ut afferit S. Stephanus

innotuit, aliquis, menon advertente,

AG. 7 23.

vidit me /Egyptium cedentem.

jpatt fi-

44 fratres fuos.) Flebrai fratres vo-

lg. Qui fugiems.) Suo tempore re-

cant omnes eos, qui funt,ejusdem fa-

diturus.

|cs, d

milie, velgentis.

Madian.) Mladian urbs fuit condita

Virum ZEgyptium. percutientem quemdam

a Madian filio Abrahe ex Cetura,

)Qu

de Hebreis.) Philo ait, hunc Z/Égy-

unde eft tota resio. dica Madian.

ycumae

16. Sacerdotis Madian. ) Chaldmus;

ptium fuiffe unum ex przfe&is , qui

injufto onere Hebraos premebant.

Principi Madian. 19 coben. Vlebrzis fa-

12. Percuffum Egyptium abfeondit fa-

cerdotem ,. &

rincipem. fignificat.

[' Phile

bub.) Percuffum, id eft occifum.

Probabile fuiffe utrumque, quia pri-

] ZVI"

marii viri fere eo tempore facerdotes

?[AFO-

Jure occidit /Egyptium , quia ex di-

J MO-

vinainfpiratione au&oritatem adeptus.

erant, ut Melchifedech, INoe, Abra-

Favet S. Stephanus A&. 7. 244 & $.

ham &c.

sl fcd

cum ait: Fecit ultionem .

. pereuffo -

j Phe

)

Adaquare cupiebant. greges. ) INobilis

voc

piios exiflimabat antem fvatres intelli-

illo &vo ars paftoritia.

l

L

re, qUoniam Deus per manum 3pfius da-

frai

x98

LIBRIEXODI CAPUT IL

.17. Supervenere paftores , & ejecerunt eas ;

furrexitque

Moyfes , & defenfis puellis, adaquavit oves earu

In.

18. Quae cum revertiffent ad Ra

guel patrem fuum , dixit

WUU

ad eas: Cur velocius veniftis folito?

TTTE

i

19. Refponderunt: Vir Zgyptius liberavit nos de manu pa-

,

ftorum: infaper, & haufitaquam nobifcum , potumque dedit

Ovibus,

20. At ille, Ubi eft ? inquit , Quare dimififtis hominem?

vocate eum, ut comedat panem.

"Ms

venit al

? [nfr.

21. Juravit ergo Moyfes, quod habitaret cum eo : * Acce-

1$-2.3 pitque Sephoram filiam ejus uxorem,

2.!]

1.t'ar,

& vidib

22. Quse peperit ei filium , quem vocavit Gerfam, dicens:

$. Di

^* Adyena fui in terra aliena. . Alterum vero peperit, quem vo-

cavit Eliezer, dicens: Deus enim patris mei adjutor meus eri-

magum

puit me de manu Pharaonis.

A. Ce

Vocyit

23. Poft multum vero temporis mortuus eft rex JEgypti: &

ingemifcentes filii Ifrael propter opera vociferati funt: a

d

tefpod

f;en-

ditque clamor eorum ad Deum ab operibus.

$A

24. Et audivit gemitum eorum, ac recordat

tum de

us eft foederis,

quod pepigit cum Abraham, Ifaac, & Jacob.

o

25. Et refpexit Dominus filios Iírael; & cognovit (1) eos.

I Ad/;

n(mïs 4

C A-

0 Md

Tut, &

i Maij

(1) cognovit. p e. Szxt. legitur liberavit.

Gendfs

17. Ejecerumt e4s, )j Ad hauftum a

fOlatium

23. Mortuus eff Rex. JEgyptii. ) Non

Jetln

puellis, paratumque potum agentes

is folum , fub quo Méofes natus,

di&us el

fua pecora, fruitüri inertes alienis la-

adoptatus, & ad caedem quzfitus;

2. Qum,

boribus, inquit Philo.

fed etiam duo alii, qui ejufdem erant

18- 42 Raguel. ) Qui cap. fequenti

ingenii, & Flebraeos oderant.

M!mf&

AOT

vocatur Jethro , & Cinaus [udic.

4- II*

Voezferati fuut.) Mlalis attriti ad cor

AC YQ

redeuntes, & ex morte tyranni ma-

4d m

19. Vir JEgyptins.) Ita videbatur ex

lorum levamen aliquod fperantes.

€ultu corporis, & fortaffe fe ex /E.-

"Ab operibus.) Ab iis prafertim, qui

Nm po

gypto profedum ipfe affirmaverat:

ín operibus luti, &c. detinebantur.

1101. Teve

20- Cumedat panem.y Convivetur no-

lt |de

24. Recordatus eff federis.) Loqui-

*

1. dj

bifcum. Panis Hebrzis quemvis ci-

tur fcriptura humano more.

Jat 40

bum fignificat.

^^

25. Refpexit Dominus flios lfrael.)

AAE

Vecawvit Gerfz

Zm. "3 £, pe-

Clementia fua

$o. &t

xegrinum fignificat

: COU /cam , iMlic.

mole liberaxet.

, uta tanta ma.ï»orunä

Dum, .

mimxs'

Elicaer,) 1d eft Deus adjutor meus.

Pharac

M

E

x* as

"

*

199

Trexilque

CAPUT:IL

4

, dixt

ominus Moyfi , oves Sfetbro foceri pa[centi , in rubo apparens ,

,

" quitit eum etiam venitentew ad filios Tfrael de matiu Pbaras-

hat pa-

E

nis liberandes, [Doliatis AEgyptiis.

que dedit

ominem?

Oyfes autem pafcebat oves Jethro foceri fui facerdotis

I.M

Madian; cumque minaffet gregem ad interiora deferti,

* Ace-

venit ad montem Dei Horeb.

2. * Apparuitque ei Dominusin flammaignisde medio rubi, * A&.

& videbat, quod rubus arderet, & non combureretur.

4. 30:

, dicens:

4. Dixit ergo Moyfes : Vadam , & videbo vifionem hanc

quem YV0

magnam, quare non comburatur ruübus.

eus eri-

4. Cernens autem Dominus, quod pergeret ad videndum,

vocavit eum de medio rubi , &ait : Moyfes, Moyfes: Qui

ypt: &

: aícen-

refpondit Adfum.

$. Atille. Ne appropies, inquit, huc: folve calceamen-

tum de pedibus tuis: locus enim, in quo ftas, terra fanétaeft.

foederis,

6. Et

I) 605

rum ; hoc autem contigit anno Mofis

T

Aftebat oves Tetbro. ) Mofes qua-

dragintaannis vixitin aula Pha-

80. ut patet Exod. 7. num. 7.

raonis : aliis quadraginta pafltorem egit

Dominus.) Angelus Domini perfo-

CL'

in Madian ; ultimis quadraginta paftor

nam fuftinens.

Credibile eft fuiife

d

fuit, & Dux populi fui: Cum effet

Michaelem fynagogz prafidem , &

.

in Madian creditur fcripfiffe librum

tutorem.,

Genefis ,. & librum Job ad fuorum

In flamma ignis de medio rubi.)) Flam-

folatium.

ma per rubum, & circum rubum fe-

rebatur, nec tamen illum abfumebat,

7) Non

Jethro foceri fai. ) Quialio nomine

s IMtUS ,

di&tus, et Raguel, ut di&um eft

'cap-

quod Dei miraculo fiebat, Significat

ualitus ;

2. num. 18.

autem ignis hic afli&ionem , qua He-

Mina[fet.) Nox Latina, & propria

brai ab /gyptiis incendebantur, fed

dem erat/

non confumebantur ; fed potius fplen-

Paflorum baculo oves dirigentium ,

rfrf adcot

Hac voce non femel utitur Scriptura.

didiores efficiebantur, & fortiores.!

d montem Dei Horeb. ) Prolepfis;

4. Moyfes ,. Moyfés. ) Oftendit "hic

anni m-

nam poflea ita di&us eft a gloria Dei

Deus-fe fuos ita curare, ut eos ex

ntes

i, tU

ibi revelata, dataque lege, Exodi 15.

nomine norit, vocet, & dirigat : re-

Hic idem eft mons Sina.

petitione autem nominis acrius Mofis

bantit.

2. Jpparuitque ei Dominus. )

Cum

aures, animumque pulfat, eumquead

) Loqut

jam 4o. annis fuiffet in Madian, &

attentionem excitat.

; Imfl,)

go. &tatis ageret , ut patet A& 7.

Adfum.) Prefto fum, ut obfequar.

num. 3o. nam mox ab hac vifione

s. Solve calceamentum. ) Yn loci , &

x

miffus eft a Deo in /Egyptum ad

divine majeftatis reverentiam. . Hinc

mos ad Judaos, aliafque gentes ma-

Pharaonem , pro liberatione Bebræo-

*

200

ULIbRT TL 0DI

*WMate - 6. Etait: * Ego füm Deus patristui, Deus Abraham, Det

n

2251. Ifaac, & Deus Jacob. Abfcondit Moyfes faciem fuam : no^

;

quod m

Marc, enim audebat afpicere contra Deum.

Y2.206.

immolat

Lucze

7. Cui ait Dominus: Vidi affiictionem populi me

i inJEgy*

14 À

pto, & clamorem ejus audivi propter duritiam eorum , qui

2?-57a

& dican

praefunt operibus.

xerint 1

$. Et fciens dolorem ejus , defcendi , ut liberem eum de

ITR

manibus JEgyptiorum , & educam de terra illa in terram bo-

Àit: $k

nam, &fípatiofam , interram, quz fluitlaCte , & melle , ad

loca Chananai, & Hethaei , & Amorrhai, & Pherezai , &

)j Bb

nd : ]

Hevael, & Jebufzei.

9. Clamor ergo filiorum Ifrael venit ad me : vidique affli-

Deu T

hiefti

&ionem-eorum , qua ab /Egyptiis opprimuntur.

& pene

IO. Sed veni ; & mittam te ad Pharaonem, ut educas po-

16 1

pulum meum, filios Ifrael, de Égypto.

minus]

ir. Dixitque Moyfes, ad Deum: Quis füm ego, utvadam

DesT

ad Pharaonem , & educ?m filios Ifrael de J£gypto?

vidiom

——

12. Qui

ass

maffe videturpedes excalceandiin tem-

fit Deus, & unïcufufä;u;: fit totus.

Hoc idem przci-

plorum ingreffu.

4bfcondit Moyfis faciem."y E xeves-

(1) Du

piebat Pythagoras apud Jamblichum

rentia divinz majeflatis prafentis.

de vita ejuscap.24. avuzGówros Ds,

8. Defcend: 5$c.) Loquitur humano

Tepatione

more, ut fape alias.

xo4i mpoTKUMEL, excaleeatus [aerifea, &5

prie iaf

40f d.

Terram bonam €$ [patiofzm.) Judaa,

Wivirtiy

ex D. Hieronymo ad Dardanum,

At dty

6. Deus Abrabam , Deus lfzac , €5

continet tantum r60. milliaria'inlon-

Deus Tacob.) Quem coluerant, & co-

. H

gitudine a Dan ufque Berfabee , im

quod d

iunt Abraham , &c. quibus füorum:

latitudine tantum 47. milliaria a fop-

poflerorum falutem | defiderantibus ;

pe ad Bethlehem.

Dicitur tamen

Tnontem

& pro ez affidue in Iimbo orantibus ,

Ípatiofa 1. refpedu terrz Geffen , in

fens erj

fidem, quam olim dedi de veftra li-

pendebot

qua tunc habitabant. 2. refpe&tu gen-

beratione, jam praflabo. Porro Do-

tis, qu& hoc tempore minor erat illa

Ceïtï(üm»

minus horum trium potifimum ífe

terrà, 3. propterubertatem foli, quod

mittit,

Deum vocat, quia proximi au&tores,

[5

magnam admodum populi multitudi-

& parentes Hebraz gentis, quibus

nem alere poterat.

4l

AU.

peculiariter terra. Chanaan promiffa,

Que. fluit LIatfe , 69 melle. ) Elyperbo-

B. Ài

& quibus peculiari modo beneficus

ÍIe

r nb

Abundat la&e; & melle , opti-

fuerat, tandem in quibus eximievir-

mis frucibus,& omni deliciarü genere.

quoq f

tutes eluxerant.

Aliqui in. eo quod

9- Clamor filiorum lIfrael venit ad wne.)

lm, $

ad fingula tria nomina repetitur vox

Extrema calamitas ad Deum confu-

tllüilm ;

Deus my fierium agnofcunt Trinitatis;

gere, & per orationem magno affectu

pune

vel fignificari putant, quantam fin-

clamare docet.

fe pott.

€ulorum fervorum füorum curam Deus

lI. Quifumego? ) Cuafidicat, ego

tlis li

habeat.; fcilicet quod. uniufcujufque

nullu s fum, & plane ineptus ad han

adcro :

DN

CAPUT IIE

201

, D-e'.l,

J

« 12. Qui dixit ei: ego ero tecum , & hoc habebis fignum,

quod miferim te : Cum eduxeris populum meum de I£gypto,

in g

;

:

immolabis Deo fuper montem iftum.

I54. Ait Moyfes ad Deum: Ecce ego vadam ad filios Ifrael,

Im. qu

& dicam eis: Deus patrum veftrorum mifit me ad vos : $i di-

eum de

xerint mihi: Quod eft nomen ejus? quid dicam eis?

Tam bo-

14. DixitDeus (1) ad Moyfem: EGO SUM QUI SUM.

dlle , ad

Ait: Sic dices filiis líracl: QUI ES'T, mifit me ad vos,

15. Dixitque iterum Deus ad Moyfen : Hec dices filiis If-

uB &

rael: Dominus Deus

patrum veftrorum , Deus Abraham,

e affi-

Deus Ifaac, & Deus Jàcob, mifit me ad vos: hoc nomen mi-

hi eft in eeternum , & hoc memoriale :

neum in generation.emö

as pv

& generationem.

I6. Vade, & congrega feniores Ifrael, & dices ad eos:

PD 0-

minus Deus patrum veftrorum apparuit mihi, Deus Abraham,

jtvadattt

Deus Iíaac, & Deus Jacob, dicens : vifitans vifitavi vos, &

vidiomnia, quae acciderunt vobis in ZEgypto ;

— —À

7 Qui

Y5 Et

: totus.

Es me

(1) Deus. I» ed. Sixt, legitur Dominus.

[entis,

: humano

legationem modeftia , & humilis pro-

trabis prodigia , ídeo haec tïi;ï, erunt

prie infirmitatis confeffio, quam fan-

in fignum , quod miferim te.

&i viri imitantur , cum honorifica mu-

14. Ego fim,qui fum.) Quafi dicat,

1,) ]leælr

danum ,

nera deprecantur.

ego fum verus Deus , idololatre id

s inlone

colunt, quod non efi: ego fum ame

2. Hoc babebis fizmum.) Signum hoc,

ipfo, non aliunde ori

1nem habens,

jet , ii

quod eífet immolaturus Deo fuper

?

hve idem cum

ia Jop-

montem, quoad promiffionem pr&-

ego fum meum elfe ;

j temea

fens erat , quoad executionem vero

mea eflentia, & caufa omnis alterius

fen , m

€ífe, quod res creatg participant.

pendebat a futuro eventu , quem Deus

Deus patrum veftrorum.). Flocni-

eQtu get

certiffime futurum pradicit , & pro-

p entillt

mittit. Llocautem eveniffe patet ex

mirum, ut fübditur, nomen mihi eft

inzeternum, & hocmemoriale meum,

fj, qro

€«.8. 25. Simile fignum datur Izzechiz

per quod homines recordentur mei,

xultitudi-

4- Keg. 19- 29. & Davidi 1. Reg. 16-

13. JAbulenfis tamem putat fignum

etiam- Chriftiani; nam per Chriflum

non deleta , fed renovata potius , &

-Igpdxb ,

dari rubum ipfum ardentem: nam

iluflrata eft Abrahz, Ifaac, & Jacob

NU

quod fequitur, cum: eduxeritis popu-

memoria.

A

enere

lum, &c. non. ad fïgnum. putat per-

"17

tinere, fed explicare praceptum 1m-

lg generatiomem , £5 — gemerationem, )

morand;..

Crediderim etiam hunc ef-

1 wmu

Hebr. z»-faculum [zculi , omm fzculos

0 abeatl

fe poffe fenfüm. — Ere £ecum , 65 bocha-

perpetuo.

bebis fignum , id ell , quia tibi fempez

16. Vifitams wilbzwi vos. ) Refpexiy

u

i, qu

adero, & mez virtute admiranda pa-

& vidi vosy & calamitates vefiras.

"

Ü jin

JAiibl..cum. Car,f/,. Menocó. T. L.

€

402

LIBRI EXODI

17. Et dixi , ut educam vos de afflictione Égypti : in ter-

ram Chanansei, & Hetheei, & Amorrhei , & Pherezzi

&

- Mif

Hevaài, & Jebufai, ad terram fluentem licte, & melle.

18. Et audient vocem tuam; ingredierifque tu, & fzniores

jal

lírael, ad regem JEgypti , & dices ad eum : Dominus Deus

Hebraeorum vocavit nos, ibimus viam trium dierum in foli-

L

Bí

tudinem, ut immolemus Domino Deo noftro.

19. Sed ego fcio , quod non dimittet vos rex JEgypti, ut

. D

eatis, nifl per manum validam.

Refpon

20. Extendamque manum meam, & percutiam JEgyptum

in cunctis mirabilibus meis , quae fatcturus fum in medio eo-

? Di

verfa el

rum ; poft haec dimittet vos.

?Infr.

21. Daboque gratiam populo huic coram ZEgyptiis: * & cum

4 Di

de cd

1L2. egrediemini, non exibitis vacui.

12.35

22. Sed poftulabit mulier a vicina fua , & ab hofpita fua

g.

vafa argentea, & aurea, ac veftes: ponetisque eas fuper filios,

. Ut

Patrum

& filias veftras, & fpoliabitis /Egyptum.

6 Di

tuum,

C A-

nivis,

1

proti

$&5

I7. Et dixi.) Me&um ftatui.

N?fí per wanum —validem.) Qua de-

18. 4udiegt "vocem tuam.) 'Tam le-

cem plagis feriantur ,, & maxime per

nem f

ta, & optata de eorum liberatione

c&dem primogenitorum.

nuntiantem , tibique credent.

22. 44 wicima fua, E9 ab bofpita fua.)

9

Vocavit gos.) Hebr. en'., occurrit no-

Hinc patet /E

El

yptios fuiffe

pgrmiüos

bis, id eft fe obtulit, & apparuit no-

Hebrais in terra Geffen.

l

n

bis vocans nos ad facrificium , quo

Spoliabitis JEgyptum.) kiebr. ewacua-

fi

limen fe

fe in deferto extra /Egyptum coli

bitis igyptum , non. rapina , fed jufto

vyult.

titulo donationis Dei , qui omnium

predier:

lbimus.) Ylebr. 6 munc eamus quefo :

Dominus.

Donavit Deus hac fpolia

.2 T

petimus, ut liceat ire.

Hebreis, r.ut caftiparet luxum , &

lts t

Viam trium dierum. 2 Non eít men-

injuflitiam /Egyptiorum , 2. ut He-

türtrpl

dacium, fed filentium integre& verita-

brzis, qui gratis fervierant /Igyptiis,

m fib

tis intervenit; non enim dicunt fe ityu-

hac fpolia loco pretii redderet , hinc

Tünf, ^.

Xos itinere trium dierum tantum.

Sapient. 10. 17. dicitur: redd;Zit juféis

Yexati f

19. Non dimittet vos. ) Preparatani-

mercedem laborum fuorum. 3. ut eis daret

€—

WT vin

mum Mofis, & Elebr&orum, ne re-

materiam , quam pofteain taberna-

exyrimit

pulfam paffi animis concidant.

culi fabricam offerrent.

t yift

|

t |

* 3. 1!4

Y Cl

—

"

k ho df

203

, In fer.

CAPU T IV.

rzæi, &

lle,

, Moyfes tribus þgnis a Deo acceptis , in ZIErgyptum cum uxorepro-

feniores

fidfcitur : uxor circumcidit filium : Zdaron fratri Moyfi oc-

15 Deus

currit , fomulque venerunt ad filios Jjrael. '

in foli

Bfpondens Moyfes ait: Non credent mihi, neque audient

ypti, ut

vocem meam, fed dicent : Non apparuit tibi Dominus.

a. Dixit ergo ad eum: Quid eft quod tenes in manu tua?

yptum

Refpondit: Virga.

odno eo-

3. Dixitque Dominus: Projice eam in terram. 'Projecit, &

verfa eft in colubrum, iia ut fuzeret Moyfes.

' & cum

4. Dixitque Dominus: Extende manum tuam , & aprehen-

de caudam 6jus.

Extendit, & tenuit , reverfaque eft in vir-

at

pitz fua

1 filios

g.. Ut credant, inquit, quod äpparue'rit tibi Dominus Deus

Patrum füorum Deus Abraham , Deuslífaac, & Deus Jacob.

6. Dixitque Dominus rurfum: Mitte manum tuam.in finum

tuum. Quam cum mififfet in finum, protulit leprofam inftar

CA

nivis.

7. Retrahe , ait, manum tuam infinum tuum. Retraxit,

Éd

& protulit iterum, & erat fimilis carni reliquze.

9. Si non crediderint, inquit, tibi, neque audierint fermo-

Qu de

xime pet

nem figni prioris, credent verbo figni fequentis.

(o

9. Quod

n

jila fw)

yermilos

0.

n eredent.) Quuia in eis multi

magnus , horridufque : quare Philo

M

funt dura cervicis.

Sciebat

eurà vocat draconem.

N

tamen feniores credituros , quod illi

6. Portulit lprofzm. ) Manus He-

fs jifo

predixerat Deus cap. 3. num. 18

braos fipnificat; hi in finu Mofis ,

omnuum

qui eorum curam füfcepturus erat , le-

a fþ()hï

2. Virga.) Virga hec Mofis, &il-

profi fa&i funt , quia ab /Egyptiis

xUIf y

lius metamorphofis fignificare vide-

tur triplicem Hebraorum ftatum , pri-

gravius vexati funt. Mofes vero fe-

u Be

mum füb Tofeph cum fceptrum tenue-

cundo manum in finum mittens, id

izypïiïïl

runt.

^

z

cum extinco

ofeph malis

eft plenam, & perfectam populi cu-

vexati funt fub Pharaoneinfefto, quod

ram füfcipiens, plagisin Pharaonem,

i jf

g

per virgam in colubrum converfam

& /Égyptum immiffis, manum redu-

exprimitur. 3. fub Mofe cum liber-

xit fanám, & integram , quia popu-

fjb

tati prifina reftituti, & ex /Egypto

lum ex /Égypto falvum eduxit.

edudi , fui juris fa&i funt.

g. Sermonem ffgni. ) Id eft: Sermo-

3. Jta ut f'ugeret! Moyfés. ) Erat enim

nem figno priore confirmatum.,

hic coluber ex magna virga produaus

LJ

404.

LIBRIRXODTI

j.1

9: Quod fi nec duobus quidem hisfignis cfcdiderint, neque

Audierint vocem tuam : fume aquam fluminis, & effunde eam

&go &t

fuper aridam, & quidquid hauferis de fluvio, vertetur in fan-

agele (

tuinem.

E

ió. 1

1ioc. Ait Movfes: Obfecr

05 Domine , non fum eloquens ab

qu.em

heri, & nudiustertius: ex quo locutus esad fervum tuum , im-

p

peditioris, & tardioris linguse fum.

es fign:

1t. Dixit Dominusad eum: Quis fecit os hominis? autquis

15 /

fabricatus eft mutum & furdum

dixtqu

; Videntem & coecum ? nonne

ego?

üt vide

Matt.

iO.20

t2. Perge igitur, * & ero in ore tuo: doceboque te,

quid

19. ]

loquaris.

feverte

I3. Atl

tebant

furus es:

le: Obfecro, Domine, inquit, miþte, quem mif-

20 !

14. lratus Dominus in Moyfen, ait: Aaron frater tuus Le-

pofuit

vites, fcio , q

uod eloquens fit : ecce ipfe egredietur in oc-

tan5 Vi

curfum tuum, vidensque te lzetabitur corde.

M.

Wt o

15. Lo»

Taone.-

22

9. dauam fluminis.) Nii,

quod. effet paucorum verborum , ut

Fertetur in fangnuinem.^) Quæ muta-

indicant Hebrza, jószus , & verborum

primo«;

tio erit /Egyptiis exprobratio infan.

Znops.

-

2

quod in dicendo non effet

tum aquis fluminis prefocatorum:

eloquens, fed rudis , inconditus, &

luizfäi :

& prafignificatio mortis eorum , qui

inelegans. 3. quod in fermone non ef-

maris Rubri u

fet promptus ,

fed :tardiloquus. 4

genitu

tur.

l?dis haufti, extinguen-

[

quod voceeífet oracili, & exili, qua-

1o. Obfere Domine.) Subaudi, par-

re feapud LiXX. appellat /eavóQevor,

Qu i

€e mihi, noli me mittere; hoc enim

5. quod lingua effet impedita, & ali-

Quema

iutelligitur per apofiopefin.

quas litteras, aut voces bene pronun-

detur ]

Noz fum elequens. ) klebr. wenm fum

tiare non polffet.

Porro Dominus

vir verborum, vereor, ut Pharao tam

& inob

indifertum oratorem fit auditurus.

Mofem naturalibus iflis linguz vitiis

culpam

impeditum ad magna opera adhibere

Giendo.

b beri , €$ nudius tertius.) Abaliquo

voluit, utlaus Deo cederet , non elo-

tempore , vel fignificat , ha&enus

quentie Mofis

tribueretur.j utque

Ij. j

feror

non fui eloqiens , nunquam fui elo-

magnorum portentorum 'patrator

Toonen

quens.

his vitiis, quc emendare non-pote-

Ex quo locutus es ad fervum tuum.)

rat, in humilitate contineretur.

bt À

Poftquam mecum loqui ccpifti, ex-

M

11. Quis fecit os bominis ? t quis

l

,

perior me etiam infacundiorem, ut

f'*bricatus eft mutum, 69 füsdum?

^

ditficilius,.que volo, eloqui poffim:

Nonne ego? ) Qiuafi dicat, Ego fum,

petao

quod mihi ob tui reverentiam accidit.

ddbr,

qui fenfus ; eorumque ufüm tribuo;

lin, j

Inpeditioris , & tardioris lingue um .)

fi opus fuerit , etiam linguam tuam

Quinque videntur fuiffe hec , qu&

expedire potero.

eeDy

tatem

pratendit Mofes.,, impedimenta. 1

i 3. Olä/?i;?(x

Deomine mittes

(ulat,

s0g

C A P UAT IVE.

eque

15. Loquere ad eum , & pone verbà mea in ore ejus , &

*

de eam

e

ego ero in ore tuo, & in ore illius, * &oftendam vobis, quid

:

1

an"Er

*

'infi

agete debeatis.

16. Ipfe loquetur pro te ad populum, & erit os tuum: tu

Vets ab

auütem eris ei in his, quae ad Deum pertinent.

li, i

17. Virgam

quoque hang fume in manutua, in qua faCturus

es figna.

-

ULQUIS

18. Abiit Moyfes, & rever

fus eft ad jethro focerum fuum,

dixitque ei: Vadam , &revertar ad fratres meos in /Egyptum,

nonner

ut videam, fi adhuc vivant.

Cui ait Jethro: vade in pace.

, quid

19. Dixit ergo Dominus ad Moyfen in Madian: Vade, &

revertere in /Égyptum : Mortui funt enim omnes, qui c

^

rebant animam tuam.

;Uæ-

fl im'l-

20. Tulit ergo Moyfes uxorem fuam, & filios fuos, & im-

us Le-

pofuit .eos fuper afinum , reverfusque eít in ZEgyptum, por-

Inoc-

tans virgam Dei in manu fua.

21. Dixitque ei Dominus, reverte

nti in /Egyptum: Vide ,

ut omnia oftenta , quze pofui in manu tua, facias. coram Pha-

lo

áÓ—MÀ

raone: ego indürabo cor ejus, & non dimittet populum:

m , lt

22. Dicesque ad eum: Hsec dicit Dominus: Filius meus

verdurti.

primogenitus Ifrael.

on efht

23. Dixi tibi: Dimitte filium meum, ut ferviat mihi, & no-

itus, &

Juifli dimittere eum: ecce ego interficiam filium tuum primo-

. nonde

:

genitum.

24- Cum-

UUS. 4«

Cc ig :

[j, qui-

u

ag; Vadam , 6 revertar.) Vifionem

quem sniffurus es.) Alium quafo mitfc,

Dei celat modeftiz ftudio; aliam ves»

r al«

quemcumque voles meaptiorem. Vi-

Yronut«

detur Mofes peccaífe pufillanimitate,

ram, &:juliam

fcaufam profe&ionis

Qmminus

& inobedientia, citra tamen gravem

pratexit.*

p vitiis

culpam , munus a Deo delatum reji-

2o. Virgam Dei ) Qua. virtute D&

iltibere

ciendo , & deprecando.

fa&urus prodigia if Zzgypto.

on d-

15. Égo ero im ere tito.) 'Fuorum

e1l. Pofis in manu tna.) In potefta-

fermonum moderator , dabo tibi fer-

te tua.

ütque

atrator

monem ihn apertione oris , quod ora-

Indsurabe.) Permiffüive, & per gra-

]'p()fC'

bat Apoflolus Eph. 6. 19.

tia mez fubtradionem.

16. Erit 05 tuum. ) Interpres tuus.

Th auteye eris-e im bis, qu& ad Deum

22

Filius meus. primogenitus Yfrael.^)

(',,;/ j

lfraclits , quos mihi in filios adopta-

pertinent. ) "Vu eris eiinternuntius Dei,

f

vi

Dicuntur primogeniti , quod pre

dim,

Hebr. e

il

tu erisel r»nowNoO idoe-

buo,

bim, id eft in Deum, pro Deo, vi-

ceteris populis dile&i effent , & pro

ce Dei; ut fcilicet ex temeam volun-

primogenitis habiti.

tudnt

tatem intelligat , & te quafi me con-

23. Ieterüciam | filium tuum) Quse

nills

ultima, graviffimaque plaga fuit ; qua.

fuïgï , & audiat.

206

LIBRI EXODI

24. Cumque effet in itinere, in diverforio, occurrit ei Domi-

mus, & volebat occidere eum.

25. Tulit illico Sephora acutiffimam petram, & circumcidit

preeputium filii fui: tetigitque pedes ejus, & ait: Sponfus

Myo,

DT

fanguinum tu mihi es,

26. Et dimifit eum, poftquam dixerat : Sponfus fanguinum,

(1) ob circumcifionem.

27. Dixitautem Dominus ad Aaron: vade in occurfum Moy-

E

1. Doft

fal

fiindefertum. Qui perrexit obviam ei in montem Dei, &

ofculatus eft eum.

lum me

^. Àt

28. Narravirque Moyfes Aaron omnia verba Domini, (1)

&j &

quibus miferat eum , & figna, quae mandaverat.

29. Veneruntque fimul, & congregaverunt cunctos fenio-

^. Di

zes filiorum Ifrael.

viam tr

4o. Locutusque eft Aaron omnia verba, quz dixerat Do-

De 10

& À

minus ad Moyfen, & fecit figna coram populo ,

31. Et credidit populus.

Audiveruntque: quod vifitaffet

$ popi

Dominusfilios Ifrael, & quod reípexiffet affli&tionem illorum,

& D

& proni adoraverunt.

quLod l

EY

ab ope

CA-

&

tibus p

P N

() San*guinum.) in. edit. Sixt. lezitur. fanguinum tu mihi es.

dleres

(2) quibug in

edit. Sixt. legitur pro quibus.

N

[

emollitum cor Pharaonis , ut dimit-

ma occurrit; alioquin enim circumci-

&eret populum.

fio communi gladio fieri poterat.

-

24. Occurrit e. Dominus.) Angelus.

Tetigitque pedes ejus.) Mlofis., afper-

M

Occidere eum. ) Occidere. Mofem,

ens illos fangüine ex filii circumci-

D

feniotes

wel pra^ocatione, vel intentato gla-

)

one.

Ts qp,

m

dio.

Omiffio circumcifionis filii in

Spenfus fznguimum tu mibies.) Re-

Cenfent

-hoc periculum Mofem adduxit, quod

demi te hoc fanguine fufo, qui alio-

qui periiffes.

gl

ápfe futurus Lgislator juffum Do-

hum,

:

mini Genef. 17. 12. de circumcifione

26. Et dimift eun. ) Mofem An-

ini:i'o

ï

:

neolexiflet.

Caufa omiffionis fuiffe

gelus.

fbf t

videtur, quod filio Elliezerrecens na-

27. In montem Dei.) Montem Sina.

$ 0m

to timuerit ab itineris agitatione, fi

Ubi Deus Mofi per Angelum ap-

jllum circumcidiffet.

g L]p

paruerat.

li

2s. Tulit illico Sepbora. ) lntellexit

3o. Locutu/que eft. Aaron. ) Qui jam

Pt

puerum periclitari defe&u circumci-

Mlofis interpretem apere ccepit.

—

Cl n

fionis vel divina infpiratione , vel

Feczt frgna. ) Mofes fcilicet.

-

Ancgelo docente.

Petram adhibuit ,

31. FPifitzfet. ) Refpexiffet , ut l-

4 Qd

beraret.

N

quod conílernate , & properanti pri-

Véllry

x o a

07

Dom

COÁ OE M.

tcidit

Vonfüs

Moyfes, &? . Maron Pharaoni Dei mandata wferunt*': qua ille

contemnens , gravoius lfraelitas prewit , megatis paleis; quod

Inümy

| audiens Moyfes , orat pro. eis Dominum.

Moy-

Oft hzec ingre,fïï funt Moyfes, & Aaron, -dixärunt Pha-

I.P

&&

raoni: Hac dicit DominusDeus Ifrael: Dimitte popu-

lum meum; ut facrificet mihi in deferto.

»()

2. At ille refpondit:-Quis eft Dominus, ut audiam vocem

ejus , & dimittam Ifrael? NefcioDominum, & Ifrael non dimittam.

(enit«

3. Dixeruntque : Deus Hebraeerum vecavit nos, ut eamus

viam trium dierum in folitudigém , & facrificemus Domino

t Do-

Deo noftro: ne forte accidat nobis peftis, aut gladius.

4. Aitad eos rex JEgypti: Quare Moyfes & Aaron folicita-

taffet

tis populum ab operibus fuis? ite ad onera veftra.

lfüm-,

s. Dixitque Pharao: Multus eft populus terrae: videtis,

quod turba fuccreverit: quanto magis fi dederitis eis requiem

ab operibus ?

CA'

6. Praecepit ergo in die illo preefe&tis operum , & exa&to-

ribus populi, dicens :

