Phinees , & EleaZari, fed 1thamar ;

e

non exprimitur in facro textu.

O-

tamen poflea rediit ad eofdem pofte-

fephus peftem interpretatur.

ros Phinees

ad Chriftum.

; & in iis manfit ufque

9. Occiff funt.) Partim plaga divi-

nitus immifla, partim fufpendio, vi-

Expiaviz [celus, &c. ) Placato Deo

ginti quatuor millia hominum.

heroico illo fa&o

, & zelo di'v;ni ho-

12. Do ei pacem. federzs mei.) Cer-

noris.

Dibi. ceum Com. Menoch. Tosz, 1.

'cYtt

J

51

LIBRI NUMERI

16. Locutusque eft Dominus ad Moyfen, dicens:

*Tnfr,

17.* Hoftes vos fentiant Madianitze, & percutite eos:

31.2.

l

18.'Quia & ipfi hoftiliter egerunt contra vos, & decepere

f

infidiis per idolum Phogzor, & Cozbi filiam ducis Madian fo-

rorem fuam, quae percuffa eft in die plagae pro facrilegio Pho-

gor,

Es

CUAPOUUT AEVE

ANumerantur. Jfraelite per. fingulas tribus , qui bello apii junt

terram promi[fonis ingre[juri.

T

Oftquam noxiorum fanguis effufus eft, dixit Dominus

Sup

ad Moyfen, & Eleazarum filium Aaron facerdotem:

I

&

2. * Numerate omnem fummam filiorum Ifrael a viginti an-

^

nis, & fupra, per domos, & co

gnationes fuas » cunctos, qui

j

poftunt ad bella procedere,

z

3. Locuüque funt itaque Moyfes, & El

eazar faberdos in

campeítribus Moab fuper

Jordanem. contra Jericho , ad eos,

j

qui erant

4. A viginti annis & fupra, ficut Dominus imperaverat,

*Gen.

quorum ifte eft numerus:

$. Ruben primogenitus Ifrael : * hujus filius Henoch, a quo

l

46. 9. familia Henoch

itarum : & Phallu, a quo familia Phalluitarum:

Exod.

6. Et Hefron, a quo famil

la Hefronitar-um,-& Charmi, a quo

(

r.Par, familia Charmitarum.

3.

7. Hze funt familize de ftirpe Ruben : quarum numerus in-

ventus eft, quadraginta tria millia, & feptingenti triginta.

g. Filiþ; Phallu, Eliab.

Í

o, Hujus

17. Hofles vvos fentiant Madianita ,

£€ Oxiorsm. ) Fornicantium cum

£$c.) Qui precipue fuerant fcandalo

^

filiabus Madian, & Moab.

LHebrzeis per fübmiffa fcorta.

Moa-

-

Numerate.) Wuit hic tertius cen-

bitis parcitur partim-in gratiam Lot,

fus populi , habitus in limine terre

Í

eujus pofteri erant, ut dicitur Deut.

promiffionis, ut illa inter tribus con-

2.'9. partim ob Ruth, ex qua David,

grue pro numero ejufque' dividi , ac

& Chriftus nafcituri.

Poftea Moabi-

diflribui poffet.

t Davidi penas dederunt 2. Reg.8. 2.

4 viginti amnis, 65 füpra. )

! Quia hi

18. Sorerem [uam. ) Gentilem füam.

tantum apticenfentur ad armatra&an-

da, & bella gerenda.

INec minori-

Pereuffa. eff.), & Phinees.

bushacatate, nec mulieribus dati funt

fundi, fervato tamen illis fecundum

In die plaga.) Nam eadem diegraf-

leges jure fuccedendi.

fabatur plaga a Deo immiffa.

3. Super Jordanem.) Juxta Jordanem.

CA P UT XXVI

-

o. Hujus filii; Namuel, & Dathan, & Abiron: ifti funt

Dathan, & Abiron principes populi, * qui furrexerunt contra * Sup.

e

Moyfen ,& Aaron in feditione Core, quando adverfus Domi- 16. 1.

num rebellaverunt,

2.

)e

j

10. Et aperiens terra os fuum devoravit Core, morientibus

plurimis,quando combufflit ignis ducentos quinquaginta viros.

Et fa&tum eft grande miracu'um,

1I. Ut, Core pereunte , filii illius non perirent.

12. Filii Simeon per cognationes fuas : Namuel, ab hocgfa-

LI

.

4nilia Namuelitarum : Jamin, ab hoc familia Jaminitarum

Jachin, ab hoc familia Jachinitarum :

J

13. Zare, ab hoc familia Zareitarum : Saul, ab hoc familia

Saulitarum.

L

14. Ha funt familice de flirpe Simeon, quarum omnis nu-

ll

merus fuit, viginti duo millia ducenti.

15. Filii Gad per cognationes fuas: Sephon, ab hoc familia

Sephonitarum: Aggi, ab hoc familia Aggitarum : Suni, ab hoc

2)

familia Sunitarum :

16. Ozni, ab hoc familia Oznitarum : Her, ab hoc familia

)

Heritarum :

17. Arod, ab hoc familia Aroditarum: Ariel, ab hoc fami-

lia Arielitarum.

19. Mtee fünt familiae Gad , quarum omnis numerus fuit,

quadraginta millia quingenu.

19. * Filii Juda, Her, & Onan, qui ambo mortui funt in terra *Gen.

1-

Chanaan.

38. 3*

20. Fueruntque filii Juda, per cognationes fuas : Sela, a quo

familia Selaitarum : Phares, a quo familia Pharefitarum: Zare,

a quo familia Zareitarum.

41. Porro filii Phares: Hefron, a quo familia Hefronitarum:

& Hamul, a quo familia Hamulitarum.

22. Iítze funt familize Juda, quarum omnis numerus fuit,

feptuaginta fex millia quingenti.

23. Filii Iffachar per cognationes fuas: Thola, a quo familia

'Tholeitarum , Fhua, a quo familia Phuaitarum :

*

i

Ttt 2

od

11. Ut Core pereunte, fiíiy ejus mom peri-

;ero, & r. Paral. 4. 24. tantum quin-

r672.) Qui fervati funt divino miracu!o,

que.; omittitur enim Ahod fextus,

quia patris peccato non confenferunt.

quia mortuus eft fine liberis, unde

12. Filii Szzeon. ) Genef.46.10. Exod.

non habuit familiam, nec fortem in

terra Chanaan.

6.15. numerantur fex filii Simeonis : hic

Zs

LIBRI NUMERI

24. Jafub, a quo familia Jafubitarum: Semran, a quo familia

Semranitarum.

Y

25. Ha? funt cognationes IHfachar , quarum numerus fuit,

fexaginta quatuor miliia trecenti.

26. Filii Zabulon per cogpationes fuas: Sared, a quo fami-

lia Sareditarum : Elon, a quo familia Elonitarum : Jalel, a quo

familia Jalelitarum.

27. Hze funt cognationes Zabulon, quarum numerus fuit,

femaginta millia quingenti.

28. Filii Jofeph per cognationes fuas, Manaffe, & Ephraifh,

29. De Manaffe ortus eft Machir, a quo familia Machirita-

*Jof. rum. * Machir genuit Galaad, a quo famiiia Galaaditarum.

17.1.

3o. Galaad habuit filios: Jezer, a quo fámilia Jezeritarum :

& Helec, a quo familia Helecitarum.

31. Et Afriel, a quo familia Afrielitarum, & Sechem, a quo

familia Sechemitarum :

*Inf. . 32. Et Semida, a quo familia Semidaitarum: * & Hepher, a

27-1. quo familia Hepheritarum.

S

33. Fuit autem Hepher pater Salphaad, qui filios non habe-

*Ibid. bat, fed tantum filias, quarum ifta funt nomina : * Maala, &

Noa, & Hegla, & Melcha, & 'Therfa.

34. He funt familie Manaffe, & numerus earum, quinqua-

ginta duo millia feptingenti.

3;. Filii autem Ephraim per cognationes fuas, fuerunt hi :

Suthala, a quo familia Suthalaitarum : Becher, a quo familia

Becheritarum : "Theben, a quo familia Thebenitarum,

356. Porro filius Suthala fuit Heran, a quo familia Herani-

tarum.

37. Hse funt cognationes filiorum Ephraim, quarum nume-

rus fuit, triginta duo millia quingenti.

38. Ifti funt filii Jofeph per familias fuas; Filii Benjamih in

cognationibus fuis: Bela, a quo familia Belaitarum : Asbel, a

quo familia Asbelitarum : Ahiram, a quo familia Ahiramitarum:

39. Supham, a quo familia Suphamitarum : Hupham, a quo

familia Huphamitarum.

40. Filii Bela: Hered, & Noeman. De Hered, familia He-

reditarum : de Noeman, familia Noemanitarum.

41. Hi

39. Frlu Besjasnin.) Hictantumnu- nef. 46. 21. quinque ergo reliqui ejuc

merantur quinquefilii Benjamin, cum — filii mortui funt fine liberis, aut in

tamen decem reliquerit, ut patet Ge- pofleris eorum familia interiit.

CAPUT XXVI.

5

IT

iH

- 41. Hi funt filii Benjamin per cognationes füas, quorum

numerus fui:, quadraginta quinque millia fexcenti.

l

45. Filii Dan per cognationes fuas: Suham, a quo familia

Suhamitarum: hz furt cognationes Dan per familias fuas.

l]*

43. Omnes fuere Suhamitze, quorum numerus erat, fexa-

f

ginta quatuor millia quadringenti.

44. Filii Afer per cognationes fuas: Jemna, a quo familia

?

Jemnaitarum : Jetfui, a quo familia Jeffuitarum: Brie, a quo

familia Brieitarum.

D

45. Filii Brie: Heber, a quo familia Heberitarum: & Mel-

d

chiel, a quo familia Melchiehitarum.

46. Nomen autem filize Afer, fuit Sara..

z

l;

47. Hae cognationes filiorum Afer, & numerus eorum,

/quin-

quaginta tria millia quadringenti.

lu

48. Filii Nep:ali per cognationes füas : Jefiel, a quo familia

*

:

Jetielitarum : Gani , a quo familia Gunitarum :

49. Jefer, a quo familia Jefcritarum : Sellem, a quo familia

Sellemitarum.

Qu

5o. Hse funt cognationes filiorum Nephtali per familias fuas:

M

quorum numerus, quadraginta quinque millia quadringenti.

$1. Ifta eft fumma filiorum Iírael, qui recenfiti funt, fex-

cen:a millia, & mille fep:ingenti triginta.

52. Locutusque eft Dominus ad Moyfen, dicens:

v5. lílis dividetur terra juxta numerum vocabulorum in

d

pofteífiones fuas.

H

E

$4. Pluribus maj

orem partem dabis, & paucioribus mino-

rem : fingulis, ficut nunc recenfiti funt; tradetur poffetlio:

$5. Ita dumtaxat, ut fors terram tribubus dividat, & familiis.

56. Quidquid forte contigerit, hoc vel plures accipiant, vcl

auciores.

milias *Exo.

$1.* Hic quoque eft numerus filiorum Levi per fa

Ttt 3

fuas ; 6.16.

$3. Juxta numerum wocabulorum. )

terius in fingulos fuz famiie fortem

Id eft, familiarum , que vocabulis

acceptam dividant.

diftinguuntur.

Vel fignificatur no-

$3- Fa duntaxat , 65c.) Portiones

mina familiarum in fchedis , & terra-

regionis, qua cuique tribui dabuntur,

rum nomina pariter in fchedis fuiffe

forte illis obveniant.

Polt hanc au-

tem fortitionem addatur , vel detraha-

deftripta, & forterem peractam , dua-

bus fchedis fimul extra&is.

N

tur de illa portione pro numero bel-

$4- Singuiis.

P

'Tum hominibus ,

latorum cujusque tribus.

tum tribubus , tum familiis, tum po-

s7. Nume;us füormm Levi, 8c.)

Quinque tantum przcipug famili&

tius capitibus familiarum , ut ipfi ul-

P

5I

8

LIBRI NUMERI

fuas : Gerfon, a quo familia Gerfonitarum: Caath, a quo fa-

milia Caathitarum: Merari, a quo familia Meraritarum.

58. Hee funt familize Levi: Familia Lobni,familia Hebroni,

familia Moholi, familia Mufi , familia Core.

At vero Caath ;

genuit Amram.

59. Qui habuit uxorem Jochabed filiam Levi,"quæ/ nata eft

ei in Zigypto: heec genuit Amram viro fuo filios, Aaron, &

Moyfen, & Mariam fororem eorum.

6o. De Aaron orti funt Nadab, & Abiu, & Eleazar,

& Itha-

mar:;

1

'Lev. 61. *Quorum Nad-abj & Abiu mortui funt, cum obtuliffent

1O.T. 1

gnem alienum coram Domino.

Supra

4

62. Fueruntque omnes, qui numerati funt, viginti tria mil-

1.Par.

lia generis mafculini, ab uno menfe & fupra: qui non funt

24. 2. recenfiti inter filios Ifrael, nec eis cum ceeteris data pof

i"emq

€

e

63. Hic eft numerus filiorum Ifrael, qui defcripti funt a

Moyfe, & Eleazaro facerdote, in campeftribus Moab fupra

*

.

Rn ETAUR — MM s IU

ordanem contra TJericho.

el

1.Cor.

64.* Inter quos, nullus fuit eorum , qui ant

e numerati funt

Io- 5 a Moyfe, & Aaron in deferto Sinai.

* Sup.

65.* Praedixerat enim Dominus, quod omnes morerentur

14.25. 1n folitudine: Nul

lusque remanfit ex eis, nifi Caleb filius Je-

24.

phone, & Jofue filius Nun.

-

CAPUT

Levi iuumerantur, cum omnes fuc-

paucitatem Levitarum*multitudïnixprï-

tint octo, ut patet Exod. 6. 17. 1g.

mogpenitorum adzquandam, & fimul

19. & 1. Paral. 25. G.

Hic enim fa-

ad dignitatem Levitarum declaran-

milie Levi ex profeífo non numeran-

dam; hac de caufa jubet hic eos rur-

turut ceterz, eo quod non effent ac-

fum numerari ab uno menfe & fupra

cepture fortém cum aliis tribubus,

tanquam füos, utpote qui olim ea-

ut dicitur nutn. 62.

dem ztate fervierant redemptioni pri-

mogenitorum.

62. Omnes.) Levit&.

65. Nwilefque remanfir ex eis , nf

Hb uno menft. ) Exx eó quod jufferat

Caleb , 6c, ) Excipe Levitas; nam ex

ominus cap. 3. 4I. & 43. commu-

eis fapererat Moyfes, Eleazar, ltha-

tari primogenitos Hebreorum.in Le-

mar, & fortzffe multi alii, quinume-

vitas unius menfis , & fupra, idque ad

rati fuerant in Sina.

b

u E

519

"-

CAPUT XXVI.

ll;

th

Filie Salpbaad patri fuccedunt in bereditatem *-dicitque Dominus

Moyfen moriturum , ubi ex monte Zibarim Terram

promifionis con[pexerit. -

ä

I. f Ccefferunt * autem filize Salphaád, filii Hepher, iïzl;i Ga- * Sup

laad, filii Machir, filii Manaffe, qui fuit filius Jofeph : 25.53

Infra

quaruüm funt nomina, Maala, & Noa, & Hegla, & Melcha, &

36.t.

"Therfa,

ofue

D

2. Steteruntque coram Moyíe, & Eleazare facerdote, &i7.:

cun&tis, principibus populi , ad oftium tabernaculi fcederis, at-

que dixerunt.

4. Pater nofter mortuus eft in deferto , nec fuit in feditio-

[

ne, quae * concitata eft contra Dominum fub. Core, fed in pec- *Sup.

cato fuo mortuus eft : hic non habuit mares filios: Cur tollitur 16.1-

nomen illius de familia fua, quia non habuit filium ? Date

nobis poffeffionem inter cognatos patris noftri.

4. Retulitque Moyfes caufam earum ad judicium Domini.

j

$. Qui dixit ad eum:

6. Juftam rem poftulant filiae Salphaad : da eis poffeffionem

—

[

inter cognatos patris fui, & ei in haereditatem fuccedant.

1. . Ad filios autem Ifrael loqueris hzec:

9. Homo , cum mortuus fuerit absque filio, ad filiam ejus

tranfibit heereditas.

:

9. Si filiam non habuerit, habebit fucceffores fratres fuos.

Io. Quod fi & fratres non fuerint

: dabitiä haereditatem fra-

tribus patris ejus.

II. Sin

^

-

. D oTium tabernaculi,) Quia jux-

Cur tollitur momem ejus, €$c.) Cui:

ta oftium tabernaculi eratten-

extinguitur familia, & nomen ejus?

torium Moyfis, atque ad illud, vel

Date nobis pojfe ffronem. ) INam ex fi-

certe ad vicinum atrium tabernaculi

liis noflris aliquis nomen illius tuebi-

conveniebant feniores populi, con-

tur, & de familia Salphaad vocabitur,

vocati a Moyfe ad concilium.

atque ita per lineam femininam no-

men illius propagabitur.

]

3.-Pater noffer mortuns eff im deferto.)

4. Retulaz: Moyfes. can[um earum . ad

Scilicet ob peccatum murmuris tem-

jedicium Domini.)Confuluit Dominum

pore exploratorum, quod peccatum

fuper hac re.

.$uitcommune totius populi.

Omnes

6. -Da eis pe[feffionem.?) ]ube eis da-

enimavigefimo anno, & füupraob hoc

ri, cum populus ingreffus fuerit Cha-

naan.

peccatum mortui funt in deferto,

»4

420

LIBRI NU;VIERI

1I. Sin autem nec patruos habuerit, dabitur hzereditas his,

qui ei proximi funt, eritque hoc filiis 1írael fan&tum lege per-

A

petua, ficut praecepit Dominus Moyfi.

*Deut

12. Dixit quoque Dominus ad Moyfen : * Afcende in mon-

3249 tem iftum Abarim, & contemplare inde terram, quam daturus

d

fum filiis Iírael.

'13. Cumque videris eam, ibis & tu ad popul

um tuum; ficut

ivit frater tuus Aaron,

*bup.

14. *Quia offendiftis me in deferto Sin in contradi&tione

20J32. multitudinis, nec fanctificare me voluiftis coram ea fuper

Deut. aquas; hae funt aquee contradi&ionis in Cades deferti Sin.

32.51.

1

15. Cui refpondit Moyfes:

16. Provideat Dominus Deus fpirituum omnis carnis, ho-

*

minem, qui fit fuper multitudinem hanc :

17. Et poffit exire, & intrare ante eos, & educere eos, vel

introducere: ne fit populus Domini ficut oves absque paftore.

*Deut 18. Dixitque Dominus ad eum: * Tolle Jofue filium Nun;

3. 21, Virum , in quo eft Spiritus, & pone manum tuam fuper eum.

19, Qui ftabit coram Eleazaro facerdote,& omni multitudine:

20. Et dabis ei praecepta cun&tis videntibus, & partem glo-

li

rie tuse, ut audiat eum omnis fynagoga Qliorum lírae

21. Pro

11. His qui ei proximi fwnt.) Mla-

16. Domsmius Dezs fpirilunm.) Qui

fculi fcilicet.

fpiritus; & corda hóminum novit,

12. de mentem ijz*um. ) Ut ex eo

& fcit, ad que quis aptus fit, quis

videas terram promiífam ; tum ut in

tante gubernationis molem fübire,

e€o moriaris.

& fuftinere poffit.

Abaris.) Mons hic Abarim faltem

17. Poffiz exire , &6 intrgre ante cos.)

fecundum diverfas partes , & juga

Effe dux, & du&or eorum in omni

diverfa habebat nomina.

am vo-

opere tam bellico, quam civili. Eft

catur Phafya ; Phogor , excelfa Baal,

metaphora fumpta a paftoribns edu-

Nebo:

in NNebo enim dicitur mor-

centibus gregem. Hi enim anteeum

tuus effe Moyfes , Deut. ult. num. r.

exeunt, & intrant, atque ita eum pa-

Voluit enim Deus Moyfem mori in

fcunt , & regunt.

monte , non in caftris, ne Hebrai ad

18. de quo eff. fpirizus Dej. ) ld eft

:

idololatriam proni ejus corpus quaáfi

prudentia , pietas; fortitudo, & cete-

numen colerent.

re virtutes principi neceffarie.

Coptemplare inde terram. ) Utfaltem

Pone manum ituam fuptr emm.) Ut

hac cgremonia inftituatur fuccelfor

aliqua voluptate fruaris in vifioneter-

r& , quam tantopere ingredi optafli,

tuus, & dux populi, & a me fpiritu,

& petiifti. Vide Deut. 3. 24 8

& gratia ad munus illud opportuna

13. díis B fu ad populum fuum.)

impleatur.

Morieris in Moab, & ibis ad lim-

20. Dabis ei Bracepta.) De modo

bum patrum.

regend) populum , mazime ut eum in

[

CAPU T XXVH. & XXVIII.

82t

»

41. Pro hoc, fi quid agendum erit, Eleazar facerdos con-

T

fulet Dominum. | Ad verbum ejus egredietur, & ingredietur

ipfe, & omnes filii Ifrael cum eo, & caetera multitudo.

22. Fecit Moyfes , ut preceperat Dominus.

Cumque tu-

ls

liffet Jofue, ftatuit eum coram Eleazaro facerdote, & omni

frequentia populi.

H

t

*

25. Et impofitis capi

ti ejus manibus, cun&ta replicavit, quae

mandaverat Dominus.

ll*

ÜUATUT XXVIIL

j

Satrificia quotidiana & diei feptimi ac calendarum, €? de duabus

folemnitatibus 4dzymorum, C? Hebdomadarum.

quoque Dominus ad Moyfen :

d

1. DIxit.'

Precipe filiis Ifrael, & dices ad eos : Oblationem

-

meam, & panes, & incenfum odoris fuaviffimi offerte per

b

tempora fua.

3. Hzec funt

facrificia, quae offerre debetis: *Agïïäs anni- 'Exo.

en

culos immaculatos duos quotidie in holocauftum fempiternum : ?9:39-

4. Unum offeretis mane , & alterum ad vefperum :

s. Decimam partem ephi fimilae, quae confpería fit oleo

puriffimo, & habeat quartam partem hifi.

J

6. Holo-

—

vera unius Dei religione , aclege con-

2. Blationem meam , 6?47265, £5 ia-

j

fervet, & promoveat.

cen[um , €&c. ) Elebr. obLarionem

"j

Et p:ï/temg/o;'iz :4s.) Da ]ofuæ par-

meam , panem menm , ( qu& feilicet pa-

tem 9glorie, id eft, honoris, & au-

nis meus & cibus meusfunt) per 2gz4-

&oritatis tuz apud populum, ut eum

tiones meat , (quibus h& vicime per

ii

quafi futurum principem reverenter

ignem Deo cremantur) z edorem fua-

tompelles, eumque uttalem toti po-

vitaris offerte.. Etergo generale pre-

pulo proponas, & commendes, ut

ceptum de non negligendis facrificiis.

populus eum pro te acceptetut ducem,

3- "gnos anmiculos ,- 6$c. ) De hoe

,

eum revereatur , & audiat.

Alii par-

facrificio quotidiano vide Exod. 29,

tem gloriz jinterpretantur infignia

de Libamentis, feu acceíforiis facri-

magtítiatus.

ficiis. cap. 15. Num.

Et audiat eum . omnis (ynagoga.) Yi

"nniculos.)

uiaáum non excefferint.

Obediat.

Lumacularos.) Non macula coloris;

21. Pro boc. ) Pro Jofue.

fed deformitatis, ne fcilicet fint ca-

r

44 vwerbum ejus.) Eeazari fcilicet

ci, claudi, fcabiofi.

Jofue aget quidquid agendum erit. -

5S. Decimam partesn epla , &c.) Qu&

,

l»f?. ) Jofue.

gomor dicitur.

23. Replicavit.) Retulit , enarravit,

Quartam partem big.^) Sunt tres fci-

Hebr. eft pracepit.

phi trédecim aut paulo plus uncia-

Uuu

Bibl, cuga Com. Menocb. Tom. F.

--

?

LIBRI NUMERI'

522

6. Holocauftum juge eft, quod obtuliftis in monte Sinai in

odorem fuaviffimum incenfi Domini.

(

T. Et libabitis vini quartam partem hin per agnos fingulos

in SanCtuario Dofnini.

8. Alterumque agnum fimiliter offeretis ad vefperam, juxta

t

omnem ritum facrificii matutini,

tionem fuaviffimi odoris Domino.

& libamentorum ejus, qbla—

ANiatt,

i2.

9. * Die autem fabbati offeretis duos agnos anniculos imma-

0

* culatos, & duas decimas fimilae oleo confperfz in facrificiog

D

& liba,

f

1o. Quz rite funduntur per fingul

a fabbata in holocauftum

fempiternum.

[

11. In calendis autem offeretis holocauftum Domino, vitu-

los de armento duos, arietem unum, agnos anniculos feptem

3

immaculatos.

12. Et tres decimas fimilee oleo confper(ze in facrificio per

fingulos vitules: & duas decimas fimilee oleo conífperfsae per

fingulos arietes:

15. Et decimam decimse fimilae ex oleo in facrificio per

l

agnos fingulos : holocauftum fuavitfimi odoris, atque incenfi

eft Domino.

(

I4. Libamenta auteth vini, quze per fingulas fundenda funt

victimas, ifta erunt : media pars hin per fingulos vitulos, ter-

tia per arietem ; quarta per agnum : hoc erit holocauítum per

omnes menfes, qui fibi anno vertente fuccedunt.

I5. Hircus

rum aque, vel vini, fivi fextarii tres

Ljha,) Làbamina fimilz,olei, & vini.

"

j

Hebrei, uncim (cilicet 40. vini, vel

10. Qu« rire fumduntur.) Wite, id

[

aque, id eft, libre tres, & 4. uncia.

eft , juxta prafcriptum legis.

Quod obruliflis.ip monte. Sinat.)

Per fingula fabbata.) 1n fingulis die-

Y

Hebrai per annos 38.in deferto non

bus hebdomade; Sabbatum enim in

faerificarunt. In Sinai autem oblatum

l

Scriptura accipitur aliquando pro heb-

eit juge facrificium, ut patet Lev. 9. 7.

domada, & prima fíàbbati elt prima

Incenff. ) Sacrificii igniti, & crema-

dies hebdomada, five prima poftfab-

[

ti Deo.

batum.

T

[

7. lz fanfnuario Domini. ) in atrio

II. fecalendis.) Prima die menfis,

ad altare holocauftorum.

que & neomenia, five novilunium

9. Offeretis duos ag205s.) IMane Erge

dicitur

Sabbati tres apni immolabaptur, unus

13. Deehmam decima. ) ld cG, una

pro jugi facrificio, duo pro Sabbato.

decima; unum gomor dicitur decima

In (acrificio, ) d .facriüicium., ac-

decime, id eft, decima pars Ephi,

&eflorium farreum:

p

quod Ephi cft decima pars Cori.

«

r d

CATPUT XXVHE

52

5

lfl

1;. Hircus quoque offeretur Domino pro peccatis in holo-

cauftum íempi.ernum cum libamentis fuis.

0$

16.* Menfe autem primo, quartadecima die menfis, Phafe *Eo,

Domini erit,

I2.IB.

Levit.

(

17. Et quintadecima die folemnitas: feptem diebus vefcen-

d-

tur azymis.

23. 5

18. Quartum dies prima venerabilis, & fan&ta erit: omne

r

opus fervile non facietis in ea.

Q

19. Offeretisque incenfum holocauftum Domino, vitulos de

armento duos, arietem unum, agnos anniculos immaculatos

1

feptem :

2o. Et

facrificia fingulorum ex fïmirlra, quae confperfa fit

oleo, tres decimas per fingulos vitulos, & duas decimas per

Ti

arietem ,

a1. Et decimam decimae per agnos fingulos: id eft, per fe-

et

p:em agnos.

m

22. Et hircum pro peccato unum, ut expietur pro vobis,

* 23. Preeter:holocauftum matutinum, quod femper offeretis.

2i

.24. la facietis per fingulos dies : feptem dierum in fomitem

if

ignis, & in odorem fuaviffimum Domino, qui furget de holo-

caufto, & de libationibus fingulorum.

t

25. Dies quoque feptimus celeberrimus, & fan&tus erit vo-

bis: omne opus fervile non facietis in eo.

f*

e

26. Dies etiam primitivorum,quando offeretis novas fruges

Uuu 23

Domino,

us

IS: Pre pe:cd'fi..Pöpuli generatinr.

in holocauftum. duos vitulos, arietens

lde boleceuffum. ) Id eft, prater ju-

unum,agnosfeptem cum fuislibamen-

J

ge holocaultum ; nam . in Febr. eft,

tis, atque hircum unum pro peccato-

jd

Mirenm : pro: peceato offeretzs , wtra bolo-

OI. Deccimam decima-) N . dicta B:IS.

sau/um jege eum übamenrs fuis.

I

92. Ut expzetur.) Ut fiat expiatio.

vertunt Chald. [LXX.. & Vatablus.

23. Ho'ocanffun maruisaum. ) intel-

i

€wnm Lbameautis fuii. ) Libamgntis

lige & vefpertinum , fed illud non ex-

holocaufti ; nam AM/zeba4, id eft, fi-

primitur; quia de eo erat caufa dubi-

mila, vinum ,. & oleum non libaban-

tandi, ut de matutino; hoc enim vi-

d

p

tur in victima pro peccato, ut colli-

deri peteratomitti poffe, cum eodem:

gitur Nura. 15 3. nec thus adoleba-

rmane tam» multa alia facrificia im-

tur cum eis, ut patet Lev. 5. I5.

molarentur.

l

24

ff

X6.Pbafz Domin£ erir.)Pafche feftum.

*

- DIe fomiiem

igni$,.) Ad nïxtr.ien'v

I7. Et quinta decima die folemnitas.)

dum ignem.

Comeftionis agni. Vid.di&ta Exo.12.6.

Q6. Dies etiam primuiioorum, y Ya

]

Ig. Leeezfum.) Vicimam,qu&igne

[

x

qua offerebantur primz fruges matu-

eremetur , fiatque holocauftum.

rg, id efl, panes ex primis frugibus;

hoc patetin feftoPafcha oblatas fuifTe.

id eft, feflum Pentecoiles.

524

LIBRI NUMERT

——

l

Domino , expletis hebdomadibus, venerabilis, & fan&ta erit :

omne opus fervile non facietis i 1n ea.

2T: Ofïmptlsque holocauftum in odorem fuaviffimum Do-

mino, vitulos de armento duos , arietem unum ; & agnos an-

uülOS immaculatos feptem :

ü

28. Atque ] in facrificiis eorum , fimilze oleo confperíze tres

fe

decimas per fingulos vitulos, per arietes duas,

29. Per agnos decimam dec1mæ, qui fimul funt agni feptem,

hircum quoque;

M

3o. Qui maélatur pro explatlone praeter holocauüum fem-

piternum , & liba ejus.

H

3t: Immaculata offeretis omnia cum hbatwmbu: fuis.

4

|

CAPUT XXIX

]h

Solemnitates menfis feptimi , C? quid-in eis offerendum fit : nempe

folemnitas tubarum , expiationis , & tabernaculorum que o&o

*

diebus vvarias babent oblationes.

e

Enfis etlam feptimi prima dies venerabilis, & fan&ta erit

f

M

vobis: omne opus fervile non facietis in ea, quia dies

clangorls eft, & tubarum.

. Offer et1sque holocauftum in odorem fuavüïïmum Domi-

no, vitulum de armento unum, arietem unum , & agnos anni-

culos immaculatos feptem :

. Et in facrificiis eorum, fimilze oleo confperfze tres deci-

mas per fingulos vitulos, duas decimas per ariggem,

- 4. Unam decimam per agnum , qui fimul funt agni feptem :

$. Et hircum pro peccato , qui offertur in expiationem po-

puli,

. 6. Praeter holocauftum caïenüarum cum facrificiis fuis, &

holo-

*

27. Oferettfc'lze äolacæzzt/fzem) Esz-

primo menfis feptimi. Vide Lev.23.24.

"»

dem victimg jubentur offerri in feíto

2:

Per ffngulos vitulos. ) Vitulum, ut

Pentecoftes , qux juffze funt offerri in

eft in Hebraeo ; unus enim tantum of-

Pafchate num. rg.

ferebatur,

Hnguhs fcilicet annis fin-

39.

Prater bolocauffum. ) QOblatio-

guli v1tuh ; & hoc voluit nofler in-

num enim in idem tempus concur-

terpres.

rentium nulla ob id omittitur.

6. Prater bai«cau*?um calendarun.?)

Feftum enim n..barum incidebat in

H

calendas feptimi menfis, ut dicitur

les clangoris , 68 tubarum.) Fe-

num. I.

ftumtubarum celelbrabatur die

4

CAPUT XXIX

525

holocauftum fempiternum cum.libationibus folitiss — Eisdem

caremoniis offeretis in odorem fuaviíffimum incenfum Do-

"

Tmino.

7.* Decima quoque dies menfis hujus feptimi erit vobis fan- *Tp,ey.

&a, atque venerabilis, & affligetis animas veftras: Omne opus 16.29.

$

fervile non facietis in ea.

f 29.

8. Offeretisque holocauftum Domino in odorem fuaviffi- 7

!

mum , vitulum de armento unum, arietem unum, agnos anni-

culos immaculatos feptem :

*i

9. Et in facrificiis eorum, fimilee

oleo confperfee tres deci-

mas per fingulos vitulos, duas decimas per arietem ,

10. Decimam decimae per agnos fingulos, qui funt fimul

agni feptem :

11. Et hircum pro peccato, absque his, quae offerri pro de-

Y

li&o folent in expiationem, & holocauftum fempiternum, cum

facrificio, & libaminibus eorum.

12. Quintadeciaa vero die menfis feptimi, quae vobis fan&ta

erit, atque venerabilis, omne opus fervile non facietis in ea;

If

fed celebrabitis folemnitatem Domino feptem diebus.

"]

^

13. Offeretisque holocauftum in odorem fuaviffimum Do-

mino, vitulos de armento tredecim, arietes duos, agnos anni-

|

culos immaculatos quatuordecim :

14. Et in libamentis eorum fimilee oleo confperfze tres de-

cimas per vitulos fingulos, qui funt fimul vituli tredecim : &

duas decimas arieti uno , id eft, fimul arietibus duobus.

.15. Et decimam decim:ze agnis fingulis, qui funt ümul agni

quatuordecim :

16. Et hircum pro peccate , absque holocaufto fempiterno,

& facrificio, & libamine ejus.

,l

b

17.In

Uuu *3)

7. Decima quoque dies , 65c.) Feftum

Septezs diebu:. ) INon quod totis

hifce feptem diebus vacandum effet

expiationis, de quo Levit. 23. 27.

J

II. Offerri ..

2 expiationem. ) Ut

ab opere fervili (nam defolo prirso

prefcribitur Levit. 16.

die id przceptum fuit ) :fed quod toti-

Holecauftum. [empiternum.) Juge fa-

dem diebus manendum effet in taber-

l

erificium.

naculis, & quod peculiaria fingulis

Curs facrificio.) Mincha , feu libami-

diebus facrificia publico nomine offe-

nibus, que erant facrificia accefforia.

renda effent, qua hic figillatim recen-

n)

I9. Quinta decima wero dies menfés

fentur,

[eptimi, &c.) Feflum tabernaculo-

I5. Decimam decima. ). Nide cap.

rum, de quo vide Levit. 23. 34.

pracedenti num. 13.

526

LIBRI

NUMERI

r7. In die altero offeretis vitulos de armento duodecim,

arietes duos, agnos anniculos immaculatos quatuordccim.

19. Sacrificiaque, & libamina fmgulqrum per viulos, &

arietes, & agnos rite celebrabitis :

19..Et hircum pro peccato , absque

holocaufto fempiterno?

facrificioque, & libamine ejus.

20. Die tertio offeretis vitulos undecim, arietes duos, agnos

anniculos immaculatos quatuordecim :

41. Sacrificiaque, & libamina fingulorum per vitulos, &

arietes, & agnos rite celebrabitis :

23. Et hircum pro peccato , absque

holocaufto fempi.tern?,

facrificioque, & libamine ejus.

los decemy, arietes duos, agnös

25. Die quaito offeretis vitu

anniculos immaculatos quatuordecim :

na fingulorum per vitulos, &

24. Sacrificiaque, & libani

arietes, & agnos rite celebrabitis.

2:. Ét hircum pro peccato , absque holocaufto fempiterno,

?

facrificioque ejus, & libamine.

26. Die quinto offere!is vitulos novem, arietes duos, agnos

anniculos immaculatos quatuordecim :

27. Sacrificiaque, & libamina fingulorum per vitulos, &

arietes, & agnos rite celebrabitis.

28. Et hircum pro peccato, absque holocaufto fempiterno,

facrificioque ejus, & libamine.

z

29. Die fexto offeretis vitulos o&to, arietes du

À

g

05; agnos an-

niculos immaculatos quatuordecim :

50. Sacrificiaque, & libamina fingulorum per vitulos, &

arietes, & agnos ri:e celebrabitis,

31. Et hircum pro peccato , absque holocaufto fempiternoy

facrificioque ejus, & libamine.

32. Die feptimo offeretis vitulos feptem, & arietes duos;

agnos anniculos immaculatos quatuordecim :

33. Sacrificiaque, & libamina fingulorum per vitulos, &

arietes, & agnos rite celebrabitis,

ä

4. Et hircum pro peccato, absque holocaufto fempiterno,

facrificioque ejus, & libamine.

iérvilu

35. Die o&tavo, qui eft celeberrimus, omne opus

zion facietis ,.

-odoïeih fuaviffimum Domi-

36. Offerentes holocauftum in

;ä

0.

CA P UT XXIX & XXX.

327

n0, vitulum unum , arietem unum, agnos anniculos immacu-

latos feptem :

*

37. Sacrificiaque, & libamina fingulorum per vitulos, &

arietes, & agnos rite celebrabitis :

38. Et hircum pro peccato , absque holocaufto fempiterno,

facrificioque ejus, & libamine.

&

59. Hzec offeretis Domino in folemnitatibus veftris: praeter

vota, & oblationes fpontaneas in holocaufto, in facrificio, in

libamine , & in hÓftiis pacificis.

^

CAPUT. XXX.

De vofo, ac juramento virorum C? quando puellarum, & uxoruum

«ota , fem juramenta rata fint , *oel irrita.

1. NTA rravitque Moyfes filiis Ifrael omnia, quae ei Dominus

imperaret:

2. Et locutus eft ad principest

fibuum filiorum Ifra

.

eft fermo , quem preecepit Dominus.

el: Iiïek

.. 4. Siquis virorum votum Domino voverit, aut fe conftrin-

xerit juramento: non faciet irritum verbum fuum , fed omne,

t

quod promifit, implebit.

4. Mulier fi quippiam voverit, & fe conftrinxerit juramento,

quae eft in domo patris fui, & in aetate adhuc puellari : f1 co-

gnoverit pater votum, quod pollicita eft, & juramentum , quo

obligavit animam fuam , & tacuerit, voti rea erit:

3

uidquid pollicita eft, & juravit, opere complebit:

6. Sin autem, ftatim ut audierit, contradixerit pater: & vVota,

49. Prater vota , €$c.) Quafi dicat,

4« Inatatt adbuc p:;äl!ari. ) Subpuel-

vi&imas jam di&as in fellis offerri

ia intellipe etiam puerum in etate

precipio, praeter ea, qu&ex voto,

puerili; utriufque enim par elt ratio.

vel fponte offeretis in holocauftum;

$i cognovwerir pattr.) Subpatreetiam

infacrificium , id eff in Mincha; in

tutores intellige; hi enim'patre mor-

fibamen , & hoftias pacificas.

tuo, quafi in jus, & resgimen pater-

num fuccedunt.

1. —

Ur fe cenfiriuxerit jmramento.)

Juramento obftringens fe Do-

Er tacuer1£.)Quia fic confirmare vide -

mino, ac proinde etiam votum Do-

tur.

"Taciturnitas. confenfura imita-

mino faciens; qui enim jurat fe ali-

tur, inquit Cicero lib. j. de [nven-

tione,

quid v. g. oblationem fa&urum, fi-

mul Deo promittit ;

promiffio aqtem

6. Seatim ut audrverit.) Intelligen-

fada Deo eft votum.

dum moraliter , verbi gratia; eodem

Non f'aciet trritun,

J

N

lNon violabit

die; nam fequenti die contradicere

juramentum, aut votum.

non poterat, ut h;betur num, l5.

»

LIBRI NUMERI

526

& juramenta ejus irrita erunt, nec obnoxia tenebitur fponfio-

.

ni, eo quod contradixerit pater.

.

7. Si maritum habuerit, & voverit aliquid , & femel de ore

ejus verbum egrediens animam ejus obligaverit juramento,

8. Quo die audierit vir, & non contradixerit, voti rea erit,

reddetque , quodcumque promiferat:

9. Sin autem audiens ftatim contradixerit, & irritas fecerit

pollicitationes ejus, verba

€

