Si religione Hebraus fit.

fervantes, vel fenfus eft, erant iníla-

1

15. Nabes.) Columna nubis.

tionibus, & manfionibus in eodem

Ave[pere auzem.) Columnaper diem

loco, quas Dei injqfï'u relinquerenon

nubis fpeciem habebat, per noctem

Poterant.

vero ignis

t

CAP.UT E«X

à

461

a1. Si fuiffet nubes a vefpere usque mane, & fiÉim diluculo

tabernaculum reliquiffet, proficifcebantur: & fi poft diem,

U

& no&tem receffiffet, ditfipabant tentoria:

22. Si vero biduo, aut uno menfe, vel longiori tempore

fuiffet faper tabernaculum, manebant filii Ifrael in eodem loco,

h:

& non proficifcebantur : ftatim autem ut recemiïet,moyebant

caítra :

*

23. Per verbum Domini figebant ten'oria, & per verbum

l

illius proficifcebantur : erantque in excubiis Domini juxta im-

IY

p'erium ejus per manum Moyfi.

i

PATETOE

[*

Ufus tubarum : qub- ordiie mota fint caflra de deferto Sinai : orat

Moyfes cognatum Hobab, ut cum ipfis proficifzratur : & verba

qua loquebatur Moyfes, cum elevaretur, vel

Q

deponeretur arca.

cutusque eft Dominus ad Moyfen, dicens:

ïLO

2. Fac tibi duas tubas argenteas du&tiles, quibus con-

li

vocare poffis multitudinem , quando movenda funt caftra ;

P

3. Cumque increpueris tubis, congregabitur ad te omnis

turba ad oftium tabernaculi foederis. .

5

4. Si femel clangueris, venient ad te principes, & capita

multitudinis Ifrael.

$. Si autem prolixior, atque concifus clangor increpuerit,

movebunt caftra primi, qui funt ad orientalem plagam.

6. In fecundo autem fonitu, & pari ululatu tubze, levabunt

$

tentof

Mmm 3

21. Diffipabant tentoria.) Depone-

Dutliles. )—Laminis fcilicet malleo-

i

bant, fuaque omnia convafabant.

rum contufione didu&is.

, 23. Erantque in exculiis Domini. )

Vide hoc cap. num; 19.

4 Si femel cl;zngzæri:.) Hebr. ha-

Wcon-

bent :. £ s tuba clauxeris , fic etiam.

c.D

Uas tubas argenteas. ) Ad

Chaldeus, & LXX. & fenfus poteft

vocandum populum. Primo

effe idem, nam qui una tuba canit,

ad movendum . caflra ; 1I. ad fefta;

quodam fenfu femel canit; qui dupli-

III. ad facrificia; IV. ad bella.

NV

ad concionem. VI. ad facras epulas. Ju-

ci, quodammodo bis canit, etiamfi

fimul fonum edan:.

bet nunc fieri duas, non tamen vetat

- w w

fieri plures.

WFade funt ex argento

$. Conci[us.) Intercifüs, interruptus

ob reve:entiam cultus 'divini, & ut

E

brevi aliqua morula.

effent magis fonorg.

€

d-

L

"-

462

4 LIBRINUMERI

tentoria, qui habitant ad meridiem, & juxta hunc modu

liqui facient, ululantibus tubis in profe&ionem.

n Te-

fi

. 7 Quàndo autem congregandus eft populus, fimplex tur-

barum clangor erit, & non concife ululabunt.

T

8. Filii autem Aaron facerdotes clangent tubis: eritque hoc

legitimum fempiternum in generationibus veftris.

[

9. Si exieritis ad bellum de terra veftra contra hoftes, qui

dimicant adverfum vos, clàngetis ululantibus tubis, & erit re-

Qu

cordatio veftri coram Domino Deo veftro

Tnanibus inimicorum veftrorum.

; ut eruamini de

fi

1o. Si quando habebitis epulum, & dies feftos, & calendas,

canetis tubis fuper holocauftis, & paciticis vittimis, ut fint vo-

bis in recordationem Dei veftri: ego Dominus Deus vefter.

tu

ir. Anno fecundo, menfe fecundo, vi

À

elevata eft nubes de tabernaculo foederis :

gefima die meï?'fï—*j:

12. Profe&tique funt filii Ifrael per turmas fuas de defert

Sinal; & recubuit nubes in folitudine Pharan.

E

13. Moverunt

manum Moyfi.

que caílra Primi juxta imperium Domini per

»

»Sup

EP"

14.*Fili Juda per turmas fuas: quorum princeps erat Na-

haffon filius Aminadab.

15. In tribu filiorum Iffachar fuit princeps Nathanael filius

*

[

Suar.

Ti

16. In tr

ibu Zabulon erat prïnc*epsk Eliab filius Helon.

b

17. Depofitumque eft tabernaculum

» quod portantes egreffi

funt filii Gerfon, & Merari.

&

18. Profe&tique funt & filii Ruben, per turmas, & ordinem

3

€11um: quorum princeps erat Helifur filius Sedeur.

19. In

9. Et eri*-ïrfcora'ldtia, 55.) Quafi di-

Iprecordationem Dei, & c..) Ut Deus

cat: Dominiüs recórdabitur veftri in

veílri recordetur, ut dixi num. 9.

prelio eum clangetis juxta hoc ejus

i11. 44772 [et9240.) Ab egreffu ex

3

pr&ceptum , ut eruat vos ab hollibus,

ZEgypto.

3

«X victores faciat.

Nubes.) Columna nubis.

3l

lo. Épsizm.) Solemnpe, & facrura

I2 de folizudize Pädran.) Tn 1oco,

ex hofliis pacificis, five epulum , quod

qui poftea di&üs eft fepslebra concupi-

fit previo facrificio , illudque claudit,

féestze , in quo füit decimatertia He-

qï

quale erat in confecratione regum ;

brzorum manfio.

z

l

pariter in Calendis, id eft, in Neo-

13. Juxta imperium Domit :2 ma-

Tnenia, five novilunio, primo fcili-

&et die menfis luharis: hic enim dies

zu Mayf.) Quod fcilicet Deus dedit

per Moyíem rminiftrum fuum.

l

Judais eraf feítus.

P d

à

CAPUT. X

453

i

19. Ín tribu autem filiorum Simeon , pï"inceps'f'uït Sala

miel

d

filius Surifaddai.

3

1

Duel.

Jr

20. Porro in tribu Gad erat princeps Eliafaph fil

21. ProfeCtique. funt & Caathitee portantes Sa

d

uarium.

0C

EL

'Tamdiu tabernaculum portabatur , donec venirent ad erectio-

nis locum.

i

- 22. Moverunt caftra & filii Ephraim per turmas fuas, ia

quorum exercitu princeps erat Elifama, filius Ammiud.-

t

23. In tribu autem tiliorum Manaíie princeps fuit Gamaliel

"

filius Phadaffeur.

24. Etin tribu Benjamin erat dux Abidam filius Gedeonis.

i,

y

25. Noviffimi caftrorum omnium profe£ti funt fibi Dan per

turmas fuas, in quorum exercitu princeps fuit AI

r

Nezer fi'lius

Amiíaddai.

26. in tribu antem filiorum Afer erat princepsPhegiel filius

ii

Ochran.

27. Et in tribu filiorum Nephtali princeps fuit Ahira filius

q

Enan.

398. Hzec funt caftra, & profe

&iones filiorum Ifrael per tur-

m

as fuas quando egrediebantur.

-29. Dixitque Moyfes Hobab filio Raguel Madianitee, cogna-

to (uo: Proficifcimur ad locum, quem Dominus daturus eft

s

nobis, veni nobifcum, ut benefaciamus tibi: quia Dominus

bona promifit Ifraeli.

:

f

3o. Cuiille refpondit: Non vadam tecum, fed revertar in

terram meam , in qua natus fum.

i. Et ille: Noli, inquit, nos relinquere: tu enim nofti,

in quibus locis per defertum caftra ponere debeamus, & eris

32. Cum-

duétor noidter.

21. Portantes S4n£fuarkum.) Vafa

ginta, cum pafceret g;'eges Jethro fo-

ceri fui, fed optavit Hobab fororium

San&a SanGuarii, id eft, San&i, &

San&i Sanctorum.

fuum hac arte Jud&eorum verz reli-

" e9. Hobab filio Raguel. ) LXX. &

10ni adjungere.

l]ta cenfent aliqui.

3lii cenfent hunc effe Jethro cogna-

V

el etiam dici poteft , quod verum

tum Moyfis.

Verius

tamen elt,

puto, optaffe Moyfem apud íe habe-

re Hobab , ut peculiaria quzdam di-

quod alii au&ores exiftimant, effz il-

fceret ex eo , qua& vel decurfu tempo-

o^

lius filium.

3o. lz terram meam. ) Madian.

ris mütata fuerant , vel Moyfes obli-

31. Ta euim nofi , 6c. ) Non eguit

tus eorum erat tantatemporis , & lo-

[

Moyfes du&ore in deferto ,. qui fe-

corum longinquitate varietate que ne-

quebatur columnam nubis, quiquein

otiorum.

NNec ex motu columnz

aliud Hebrai difcebant , quam quo

locis iis verfatus fuerat annis quadra-

Á

"-

4

464

v

LIBRI NUMERI

42. Cumque nobifcum veneris, quidquid optimum fuerit

ex opibus , quas nobis traditurus eft Dominus, dabimus tibi.

33. Puofecti funt ergo de monte Domini viam trium die-

rum , arcaque feederis Domini praecedebat eos, per dies tres

providens caftrorum locum.

34. Nubes quoque Domini fuper €os erat per diem, cum

incederent.

*Pfal.

35. Cumque elevaretur arca, dicebat Moyfes: *furge, Do-

67 2 mine, & ditfipentur inimici tui, & fugiant, qui oderunt te, a

facie tua.

z

6. Cum autem deponeretur, ajébat: Revertere, Domine

ad multitudrinem exercitus Ifrael.

CAPUT XL

Murmuris pena plexi 7uc?æz' coturnicum carnes impetrant : tur-

batoque Moyfi [piritu , Deus illius onus in feptuaginta feniores

partitur, qui omnes propbetant ; puniturque populus

propter carnium concupifcentiam.

*Pá4. r. T Nterea ortum eft * murmur populi quafi dolentium pro la-

T

m

4

4d0-

& bore contra Dominum.

Quod cum auditffet Dominus,

*rfa.iratuseft. Et*accenfus in eos 1gnis Domini devoravit extre-

a

77.21. mam caftrorum partem.

2. Cumque clamaffet populus ad Moyfen, oravit Moyfes ad

Dominum, & abforptus eft ignis.

3. V oca-

iter eflet dirigendum , reliqua ex fpe-

tres continuos dies cum parv ulis , ju-

culatoribus, & locorum peritis, qualis

mentis, & farcinis ambulaverant.

erat Hobab, cognofcenda erant.

Igeis Domimi.) A Domino profe-

33. Profectls f,:.c-nt ergo , &c. ) "Tacet

Qus, vel ignis ingéns, & vehemens,

& terribilis; fic enim vocantur CeZre;

Hobab, itaque verifimile eft eum ac-

quieviffe, & manfiffe cum Moyfe.

Dei , montes Dei , id eft, cedri magnz ,

j

Prcvidens caffrrorum locum.) Facie-

montes excelfi.

bathoccolumna nubis, & confequen-

Extremam caftrorum partem.) In qua

ter arca, cui nubes incumbebat.

Ín

verifimiliter erant ZIZgyptii , quilfrae-

litas ad hanc murmurationem incita-

Ilebr. eft, ad explorandum , vel inve-

fligandum illis requiem, locum fcili-

verant.

Fortaffe etiam aliqui, qui

set, in quo commode quiefcerent.

laffitudinem fimulabant in extrema

yS. Cuuque elevaretur arca.) Ut mo-

hac acie abfumpti fuerunt.

verentur caftra*

^

-

"bforptus eff ignis. ) Mel fimpli-

Surge Domine , &c.) Quafi ha&enus

citer extindus eft, vel, quod vox

arce infidens quieviffet.

ALferptus indicare videtur, terra, un-

Uasft dolentizm pro labere.) Fati-

"de prodierat abforptus eít, & vocem

EC

gatione fcilicet itineris, quia

Hebrzam ypy Hebreorumaliqui do-

N

":

CAPUTIKXI.

r

465

:yit

3. Vocavitque nomen loci illius ) Incenfio : eo quod incen-

]

fus fuilfet contra eos ignis Domini.

le-

4. Vulgus quippe promifcuum, quod afcenderat cum eis,.

.

flagravit defiderio, fedens, & flens, jun&tis fibi pariter filiis

lírael, & ait: * Quis dabit nobis ad vefcendum carnes?

1Cor..

1

5. Recordamur pifcium, quos comedebamus in JEgypto gra- 1o. 3.

tis: in mentem nobis veniunt cucumeres

,& pepones, porri-

que, & cepae , & allia.

z

d

6. Anima noftra arida eft, nihil ali:ud refpiciunt oculi noftri

nifi Man.

x

lt

- 3.* Erat autem Man quafi femen coriandri, coloris bdellii.

*Exo.

$. Circuibatque populus, & colligens illud , frangebat mola, 16.14.

five terebat in inortario, coquens in olla, & faciens ex eo tor- Pfalm

77.24.

tulas faporis quafi panis oleati.

k

9. Cumque defcenderet no&te fuper caftra ros, defcendebat Iäïoo

oan.

)

pariter & Man.

IO. Audivit ergo Moyfes flentem populum per familias, fin- 6. 31.

gulos per oftia tentorii fui. Iratusque eft furor Domini valde:

fed & Moyfi intoleranda res vifa eft.

r Et

n

5

cent fïgnificare, im profundum deprimi,

imminuerent.

Cepas comedere 7/E-

fuboner gi-

gyptiorum aliquibus eratreligio: nam

3. Vocavitque momen loci illius 3cen-

Porrum,

ut ait Juven. Sat. penult.

ii

fe.) Locus hic ab igne vocatus eft

& vepe nefas violare , ac. frangere

v

Incenfo ; fed a poena gula vocatus eft

morífü, fed non omnes hac fuperfti-

fepu'ehra concupi[cenzia , ut patet num.

tione tenebantur.

p

34. eft enim hic unus , &idem locus,

$. Gratis.) Vili pretio;& quafi nullo.

6. 4dnima nofira atrida eff. ). Appe-

uti & idem murmur: fieri poteít, ut

Ü

totus locus di&us fit fepulchra concu-

titus nofler languet, naufeat, & qua-

5

pifcentie , pars vero ejufdem loci,

fi exarefcit.

Nam licet manna eos

fapores exhiberet, optabant varieta-

qu& igne conflagravit , incenfio ap-

tem non tam in fapore, quam in co-

T

pellata fit.

4. Vulgas quippe promi[cuum. ) /igy-

lore, exteriorique forma ciborum;

u

ptiorum, qui Hebrzorum caflra fe-

ut fimul cum ventre , oculos etiam ;

e

quebantur.,

& manus explerent.

f

Flagr.rvir defiderio. ) Carnium , &

7. Colorisédellii.) Bdelliumex Plin;

l

ceparum ZEgypti; quamvis enim He-

lib. 12. cap. 28. unguis coloremrefert,

brzi fuos greges fecum ducerent , ta-

eftque candidum , & lucidum. Deco-

men promifcuum illud vulgus carnes

lore, & fapore manna vide di&a

in poteftate non habebat, & alii etiam

Exod. 16. 21.

ovibus. parcebant; ut eas in terram

1o. Moyff intoleranda ves vi[a eff.)

promilTim adducerent, interim man-

Quo fcilicet omnis populus ulularet;,

na viiitantes, ne earum numerum

& carnes pofceret.

:n

Bibl. cusa Coms Menoch. Tom, L

iNnan

3

466

* LIBRI NUMERI

[

t1. Et ait d Dominum : Cur afftixifti fervum tuum? quare

non invenio gratiam coram te? & cur impofuifti pondus uni-

[n

verfi populi hujus fuper me?

Q

12. Numquid ego corcepi omnem hanc multitudinem, vel

genui eam, ut dicas mihi: Porta eos in finu tuo ficut portare

Y

folet nutrix infantulum

, & defer in terram, pro qua jgra&i

patribus eorum ?

W

13. Unde mihi carnes,ut dem tantze multitudini? flent con-

Ti

x

tra me , dicentes: Da nobis carnes, ut comedamus.

Q1

14. Non poffum fo]

üs fu&inere o1ngem hunc populum, quia

gravis eft mihi.

fü

15. Sin aliter tibi videtur, obfecro, ut interficias me, & in-

veniam gratiam in oculis tuis, ne tantis afficiar malis.

fi

16. Et dixit Dominus ad Moyfen: Congrega mihi feptua-

B

ginta viros de fenibus Ifrael; quos tu nofti, quod fenes populi

Và

fint, ac magiftri: & duces eos ad oftium tabernaculi foederis,

faciesque ibi ftare tecum.

p

tradamque eis

17. Ut defcendam, & loquar tibi : & auferam de fpiritu tuo,

Vi

(

lus graveris.

, ut fuftentent tecum onus pol?uli, & non tu fo-

a

18. Populo quoque dices: Sanétificamini: cras comedetis

doldueas

Carnes,

£u

a

I2. Porta eos im ffum ruo. ) Maagna

tam &tate, quam prudentia, & mo-

enim charitate fuos fovere Pr

incipes

ribus.

n

debent.

ig. lt deffendam.) inclinando co-

IS$. Deterffeias me. ) Peto, ut mori

velter.

lumnam nubis, in qua ego; quafidux

Y

liceat. Levis aut nulla pufillanimita-

[

tis culpa : itaque non reprehendit il-

Auferam de fpiritu tuo.) Accipiam.

lum Dominus, fed confolatur.

Sic ab una candela lumen accipitur

J

16. Congrega mib: Jfeptuaginta viros.)

ad aliam accendendam, nihilque lu-

Conflituerat

Exod. 1g

prius Jethro fuggerente

minis deperit in priore: Chaldazus,

?1. decanos, & tribunos ;

"dugebo de fpiritu , qui eft feper te, &

qui lites deciderent, fed adhuc erat

poram faper eos,

provocatio ad Moyfen, qui- etiam

De fyirits.) Prophetico, ut colli-

i

qua ad Dei cultum fpe&abant , - pro-

T

€urabat, & majores etiam caufze ad

gitur ex num. 25. quo & populum re-

ere fcias, & dubià explicare, & oc-

hil

ipfum deferebantur. ^ Conftituit ergo

culta cognofcere, & futura pravide-

Deus hos feptuaginta, qui hac tria

re, & Dei laudes eodem fpiritu di-

Q

&que ut Moyfes prxftarent, ideoque

?

Gante exequi.

€os ?que ac Moyfem fpiritu prophe-

38. Santiftamini.) Parate vOos;

f

tico infignivit, ut familiariter Deum

nam fan&ificari in facris Fitteris non-

K

«onfülerent in dubiis, & ab eo edo-

cerentur.

nunquam fimpliciter fignificat compa-

rarefe. ltaexplicant Lyran, & Abu-

q

Quos tu noffi , quod [ents ffut.) Non

lenf: Chald. etiam vertit, Praparate 'yas.

ï-/*.

i

P d

r d

£C B U x

467

'e

carnes, ego enim audivi vos dicete: Quis dabit nobis efcas

l-

carnium ? bene nobis erat in JE

gypto. Ut det vobis Dominus

Ccarnes, & comedatis.

el

19. Non üno die, nec duobus, vel quinque, aut decem, nec

e

viginti quidem,

l

20. Sed usque ad menfem dierum, donec exeat per nares

veftras, & vertatur in naufeam, eo quod repuleritis Domi-

Ti

num; quiin medio veftri eft, & fleveritis coram

€0, diccntes H

Quare egreffi fumus ex JEgyp:o ?

n

2t. Et ait Moyfes (1r): Sexcenta millia peditum hujus populi

funt, & tu.dicis: Dabo eis efum oarnium menfe integro?

[

22.* Numquid ovium, & bovum multitudo caedetur, ut pof- * Jos.

fit fufü&cere ad cibum? vel omnes pifces maris

4

-in unum con- $-1o.

gregabuntur, ut eos fatient?

li

23. Cui refpondit Dominus : *Numquid manus Domini in- "1fzie

$

valida eft? ]Jam nunc videbis utrum meus fermo opere com- 59:

pleatur.

0

24. Venit igitur Moyfes, & narravit populo verba Domini,

" congregans feptuaginta viros de fenibus Iírael , quos 1tare fe-

cit circa tabernaculum.

I$

25. Defcenditque Dominus per nubem , &

: locutus eft ad

»

eum , auferens de fpiritu, qui erat in Moyfe, & dans feptua-

ginta viris.» Cumque requieviffet in eis Spiritus, prophetave-

runt, nec ultra ceffaverunt.

26. Remanferant autem in caflris duo virij quorum unus

X

vocabatur Eldad, & alter Medad, fuper quos requievit Spiri-

tus: nam & ipfi defcripti fuerant, & non exierant ad taberna-

culum.

I

Nnn23

2*. Cuma

(1) Et ait Moyfes. Jz edit. Sixt. legiiur : t ait Moyfes ad Dominum.

20. Ufque ad men[em dierum.) Wlen-

25. Prophetzphersnt. ) Düvino in-

fem integrum , feu omnibus diebus

flindu in divinas laudes eruperunt.

menfis.

Sic 3vo £« puseà» , funt an-

Sic. Saul dicitur prophetaffe , cum

ni pleni, & exaci 1. Machab. . 30.

quafi enthufiafmo a&us Dei laudes

Exeat per mares.) Statim explicat ,

cecinit, 1. Reg. 1o. 10:

cum ait; & vertatur in naufeam.

Nec ultza ceffaverunt.) Nec eos am-

er. Sexcegta millia, 66c.) Peditum

plius.fpiritus ille propheticus, quem

fcilicet armatorum Hebraorum: nam

ad populi regimen acceperant, defii-

tuit.

feminarum , puerorum, fervorum,

& ZEgyptiorum numerus facile ex-

o6 Reman[erant.) Ex humilitate,

crefcebàt ad trigefies centena millia.

dum fe honore indignos arbitrantur.-

23. Manns; ) Poteftas.

Ita Hieron. epiftola 127.

"-- aF

-

/

468

* LIBRI NUMERI.

,

27 Cumqäe prophetarent in.caftris, cucurrit puer, & nun-

ciavit Moyfi, dicens: Eldad, & Medad prophetant in caftris.

ibi

ten

28. Statim Jofue filius Nun, minifter Moyfi, & eleétus e

pluribus, ait: Domine mi Moyfes , prohibe eos.*

n

29. Atille: Quid,inquit, aemularis pro me? quis tribua

f, ut

omnis populus prophetet, & det eis Dominus fpiritum fuum ?

Á

50. Reverfusque eft Moyfes, & majores natu Ifrael in caftra.

* Pfal.

31. "Ventus autem egrediens a Domino, arreptes trans

7726«

are coturnices detulit, & demifit in caítra itinere quantum

uno die confici poteft, ex omni

parte caftrorum per circuitum,

volabantque in aere duobus cubitis altitudine fuper terram.

L

32. Surgens ergo populus toto die illo; & no&te, ac die al-

tero, congregavit coturnicum multitudinem, qui parum, de-

cem coros : & ficcaverunt eas per gyrum caítrorum.

f

* Pfal.

33. * Adhuc carnes erant in dentibus eorum, nec defecerat

D

77:39. hujufcemodi cibus : & ecce furor Domini concitatus in popu-

lum, percuffit eum plaga magna nimis.

qu

34. V oca-

27. Eldad ($ Medad prophetant ig ca-

Demiftt in caffra.). Decidere fecitin

E

fris. ) Alii 68. prophetabant prafente

Qu

caftra cireum circa per tantum fpatii,

Moyfe in tabernaculo, & MMoyfi qua-

quantum uno die confici folet.

fi conjundi: duo vero illi abfente,

n

& infcio Moyfe: itaque veritus Jo-

32a. Qui parum, detem coros.) Corus

fue ne hoc Moyfis au&oritatem 1m-

continebat triginta modios.

Demus

in quolibet modio fuiffe tantum 2o.

Y

minueret, per Moyfem prohibere co-

natur.

Simile vide Luce cap. 9. 49.

coturnices, perinde ac modius-conti-

lo

28. Eleus ex piuribus.) intimus,

net viginti ibras frumenti, hinc fe-

maxime familiaris.

,.Àn Hebreo ex

quitur , quod quilibet colligens trigin-

ta modios collegerit fex millia cotur-

elélis ejus , juvenibus , ac miniftris,

ac intereos lectiffimus, & chariffimus.

nicum, & confequenter quod unus

3o. Reverfusque im caflra.) Extaber-

hominum millia. collegerit fex millia

millionis; ac proinde totus populus ;

naculo ad circumjacentia caftra.

31. Egrediens a Domino.) Praterna-

qui tres capitum milliones explet;

ture ordinem a Deo miffus.

collegerit- 18. millia millionum co-

- Trass mare. ) Rubrum.

turnicum.

l

Coturnices.) Dantur fecundo cotur-

Siccaverunt e45.)) INe putrefcerent,

nices ; nam primo data fuerant ; Exod.

fed in fequentes dies fervari poffent.

f

16. 13. LXX. habent erzygometram.

33. 4Mdbue earnes erant dm dentibus

pi

Iiiud parelcon uzre« adjungitur qui-

eorum.) Kxpleto tamen menfe, quo

busdam animalibus, quz in fuo ge-

*carnibus coturnicum faturati funt , ut

t

nere grandiora funt , fic E:chinome-

d

promiferat Dominus num. 2o.

tra elt Echinus grandior, & fpinofior,

)

de quo Plin. l. 9. cap. 21.

Itaque

Plaga magna.

ignis, qui deinde

ortygometra eít grandior coturnix ,

precibus Moyfis repreffus &abforptus

€it, ut didum eft num. 5.

qug dux coturnicum diþitur.

Í

d a

" d

CAPUT XI & XII.

$

469

34. Vocatusque eft'ille locus, Sepulchra con'cuþifcentiæ:

ibi enim fepelierunt populum, qui defideraverat. Egreffi au-

]

tem de fepulchris concu

pifcentiae , venerunt in Haferoth, &

manferunt ibi.

i

CAPUT XI.

3

"aron, C? Maria in Mitiþrzmum Moyfen murmurant , apud quos

Maria

Il

Deus Moyfen laudat a f amiliaritate erga Dominum.

i

lepra percu[Ja , & Jeptem diebus a populo feparata ,

Janitati re[lituitur.

l

1.T Ocutaque eft Maria, & Aaron contra qufeh propter

l

uxorem ejus £thiopiffam ,

[

2. Et dixerunt:&Num per folum Moyfen locutus eft Domi-

nus? nonne & nobis fimiliter eft locutus? Quod cum audiiï"ct

il

*

Dominus, (1)

3. CErat enim Moyfes vir mitiffimu

qui morabantur in terra.)

s fuper omnes homiqes,

4. Statim locutus eft Dominus ad eum, & Aaron, & Mariam.

Egredimini vos tantum tres ad tabernaculum fcederis.

Cum-

Itl

j

que fuiffent egreffi,

s. Defcendit Dominus in columna nubis, & ftetit in introitu

H

tabernaculi vocans Aaron, & Mariam: Qui cum iffent,

S

6. Dixit ad eos: Audite fermones meos: Si quis fuerit inter

vos propheta Domini, in vifione apparebo ei, vel per fomnium

V

loquar ad illum.

7. At non talis fervus meus Moyfes,

mea fideliffimus eft :

*qui in omni domo E.

g

j

$. *Ore enim ad os loquor ei, & palam, & non per ceni- "Exo.

Nnn 3

(1) Quod cum audiffet Dominus. Z edir. Sixt. addstur : ivatus eft.

34. In Haferorh.) Y1ac eft 14.manfio

3. Erat enim Moyfes vir anitiffmus. )

Ropter uxorem ejus JEtbiopi[[am. )

Mitiffimus Moyfes injuriam non ul-

1.[)

Sephoram Madianitidem, qua

cifcitur, ideo illius patrocinium fu-

fortaffe , quod uxor effet Moyfis ,

fcipit Deus.

Scripfit hanc de fe lau-

dem Moyfes, quia calamus Spiritus

praferebat fe Mariz , quod hec ani-

Ín hoc

mo zquo ferre non poterat.

Sanüi ad hoc fcribendum impellentis

tamen murmure przcipue peccaffe vi-

ita fcripferat.

detur Maria, qu& Aaron contra Moy-

6. In'vifione.) ln imaginaria , vel

fen concitavit, qua etiam lepra per-

intelle&uali reprafentatione , & raptu.

cuífa eft.

7. In omni domo mea.) In toto ceetu

Ifrael.

2. Per f2lum.) Quafi dicat , Num

folus Moyfes propheta?

$. Ore enim ad os, 6c. ) Eo modo;

CL

b

479

Mj

LIBRI

NUMERI

gmata, & fiNuras Dominum videt.

detrahere fervo meo Moyfi ?

Quare ergo non timuiftis

9. Iratusque contra eos abiit :

t

1o. Nubes quoque receffit, quae erat fuper tabe

rnaculum,

[v

*Deut & ecce Maria apparuit * candens lepra quafi nix.

Cumque

?* 9. refpexiffet eam Aaron , & vidiffet perfufam lepra,

h

1r. Ait ad Moyfen : Obfecro, Domirie mi, ne imponas no-

bis hoc peccatum , quod ttulte commifinius ,

13. Ne fiat haC quafi mortua, & ut abortivum quod pro-

jicitur de vulva matris fuze , ecce jam medium carnis ejus de-

voratum eft a lepra.

13. Clamavitque Mo

fecro, fana eam :

yfes ad Domipum, dicens : Deus, ob-

14. Cui refpondit Dominus: Si pater eju.s fpuiffet in faciem

illius, nonne 'debuerat faltem reptem diebus rubore fuffundi?

Separetur feptem diebus extra caftra, & poftea revocabitur.

15. Excluía eft itaque Maria extra caftra feptem diebus, &

populus non eft motus de loco illo, donec revocata eít Maria.

CAPDT XIT

f

MilF ea'cþlomtores/ad confiderandam terram promiffionis, þalmz'zfenä

cum botro aliisque fructibus in fertilitatis frgnum r

eferunt ; qui

gamen unrverfi, preter Caleb & Sfofue, tnu

rmur

in populo concitant.

l

Rofe&tusque eft populus de Haferoth, fixis tentoriis in

"p

2!

deferto Pharan,

qui habetur Exod. 54. 6. Vide dida

remonig, & expiationes leprofis pre-

Exod. cap. 55. 1r.

fcripte Levit. 14. nam ipfa Dei fana-

j

10. Nubes quoque reæff.) Non pro-

tio per miraculum , & revocatio erat

f

cedendo, & praeundo, fed afzenden-

Ad

do füpra tabernaculum.

fufficiens luftratio, & expiatio.

al

hoc exemplum inftituta fuit feparatio,

a

li. Laponas mobis.) ómputes.

aSynagoga, & excommunicatio Chri-

Qaff mortua.) Lepra carnes illius

flianis ufitata.

excedente, vel, mortua morte civili

ob feparationem leproforum a coetu

f

aliorum.

te

1. DEHJS';zfmt&.) Ubi fuit 14. man-

D

14. Spuiffet. ) Quafi dicat, quanto

Fixis tentoriis im deférto Pbaran. )

magis cum ego eam lepra quafi fpu-

pergendo figere tentoria in deferto

f

to perfuderim.

Pharan.

f

Hec' porro decima quinta

p

Septem diebus.) Yiselapfis a Deo cu-

manfio, in quam proxime ex Hafe-

rata eft, & revocata.

in ejus autem

roth venerunt

K

xevocatione obfervatzfe non funt c&-

INum. 5 3. 1.

» fuit Rethina, ut pa/tet

f

—

, d

CAPUT XII.

47E

(t

[]

9. Tbique locutus eft Dominus ad Moyfen, dicens:

5. Mitte viros, qui confiderent terram Chanaan

, quam da-

turus fum filiis Ifrael

U

cipibus.

; fingulos de fingulis »tribubus, ex prin-

üc

4. Fecit Moyfes, quod Dominus imperaverat, de deferto

)-

Pharan.mittens principes viros, quorum iíta funt nomina.

5. De tribu Ruben, Sammuva filium Zechur.

6. De tribu Simeon, Saphat filium Huri:

e

7. De tribu Tuda, Caleb fili

üm Jephone.

8. De tribu Íffachar, Igal filium Jofeph.

9. De tribu Eph:aim , Ofee filium Nun.

1o. De tribu Benjamin, Phalti filium Raphu.

1r. De tribu Zabulon, Geddiel filium Sodi.

-

I2.

I(

De tribu Jofeph, fceptri Manaffe, Gaddi filium Sufi.

15.

De tribu Dan, Ammtiel filium Gemalli.

14.

De tribu Afer, Sthur filium Michael.

I5.

De tribu Nephtali, Nahabi filium Vapfi.

16. De tribu Gad , Guel filium Machi.-

17. Hs&c funt nomina virorum, quos mifit Moyfes ad con-

fiderandam terram : vocavitque Ofee filium Nun, Jofue.

!

18. Mifit ergo eos Moyfes ad confiderandam térram Cha-

naan, & dixit ad eos

Afcendite

per meridianam glagamo

Cumque veneritis ad montes,

19. Confiderate terram, qualis fit, & populum, qui habita-

tor eft ejus, utrum fortis fit, àn infirmus, fi pauci numero,

an plures :

20. I pfa

3. M.te viros ; 5:.) Petierat hoec

mutavit addito initio nominis littera

populus, ut patet Deut. r. 22. con-

]od, primo ut certiorem vi&oriam de

fultus per Moyfen Dominus annuit.

Chananzis polliceretur ; nam Ofee fi-

Ex principibus, ) Nonfummis; nam

gnificat /2Zv2, Jofue vero, qzi fa/va-

alis nominibus vocabantur; ut patet

bit. li. ut doceret a Deo expecan-

dum bonum.bellorum exitum: addi-

cap. 10. 14. fed exaliis primariis viris.

12. De zribu Jofiph feeptrs Manaffe. )

ta enim nomini Jofueprimalitterano-

Ex Hebr. vert poteít, 4e 4 7o-

minis Dei tetragrariati fumta cum re-

feph , de tribu. Manaff: , (ed nofter In-

liquo nomine, videtur exhibere hunc

terpres ut vitaret ejufdem vocis repe-

fenfum: De; /z/us, Salvator a Deo da-

titionem , fecundo loco fceptrum po-

tus. lii. quia previdebat fpiritu pro-

fuit , m2 a'ze, quod fua primaria

phetico Jofue;, five Jefum hunc , ut

fignificatione virgam , baculum , fce-

eum vocant LXX. fore typum [efu

ptrumve fignificat, hinc accipitur pro

Chrifti Salvatoris ; idem enim in Ee-

regno , dominatione, ac tribu.

brzo utriufque nomen eft , iifdemque

17. locavirguz Ojee fülimm Num fo-

litteris , & punéis fcribitur y3yu»

f9. ) Moyíes Ofee nomen in Joífue

7«jeiuba.

2

r

:

"

47

LIBRI NUMERI/

0. Ipfa t"c;i'ra, bona, an mala: urbes quales,'muräfäe, an

ba

absque muris.

21. Humus, pinguis, an fterilis, nemorofa, an absque arbo-

Tat

ribus.

Confortamini, & afferte nobis de fru&tibus terraze:

hü

Erat autem tempus,quando jam praecoque uvze vefci polffunt.

22. Cumque afcendiffent, explóraverunt terram a deferto

^

lfr;

Sin usque Rohob intrantibus Emath.

23. Afcenderuntque ad meridiem , & venerunt in Hebron,

fuf

*Jof ubi erant" Achiman, & Sifai;'& Tolmai filii Enac: nam He-

15.14- bron feptem annis ante Tanim urbem /Egypti condita eft.

f

*Deut

24. * Pergentesque usque ad Torrentem botri, abíciderunt

1. 24. palmitem cum uva fua, quem portaverunt in vecte duo viri.

De malis quoque granatis, & de ficis loci illius tulerunt :

M

2$

ui appellatus eft Nehelefcol, id eft, Torrens botri, eo

!

quod botrum portaífent inde filii 1frael.

26. Reverfique exploratores terroe poft quadraginta dies,

omni regione circuita,

27. Venerunt ad Moyfen, & Aaron, & ad omnem coetum

l,

Lo-

filiorüm Ifrael in defertum Pharan, quod eft in Cades.

cutique eis, & omni multitudini oftenderunt fruétus terrae ;

f

28. Et narraverunt, dicentes: Venimus in terram, ad quam

mififti nos, quae revera fluit la&te, & melle, ut ex his fru&i-

t

bus cognofci poteft.

Tà

29. Sed cultores fortiffimos habet

, & urbes grandes(, at'thþ

(

muratas : Stirpem Enac vidimus ibi.

4o. Amalec habitat in meridie, Hethaeus, & Jebufoeus, &

&

Amorrhaeus in montanis.

.Chananseus vero. moratur juxta

mare, & circa fluenta Jordanis.

31. Inter

[

O. Quazdo jam pratoqua mva ve[ci

crebra apud Jeremiam "Tanis , feu

geff*s:.) Menfe Tunii in Palaflina.

"T'aphnis mentio eft, cap. 2. 1ó. cap.

H

22. Íntrantibus: Ensath.) Qua itur,

43- 7. CAp. 44. F. Cap. 46. t9.

[

& intratur in Eimath regionem, quz

24. Palgitem ceum wva (ia. ) Febr.

(

ab Aquilone "'erram Sanétam termi-

& Chald. habent: Palmitem , & bo-

nabat.

trum uvarum unum,.

Alibi etiam

li

43. F4i.)INepotes, & pofteri Enac

apud prophanos audores lepuntur na-

i

gigantis. Videntur hi effe Inachide

fci botri immani magnitudine.

Vide

Gr&corum , qui antiquiffimis tempo-

Corn. a Lapide hic.

zibus ab Oriente migrarint in. Gra-

Dtto viri.) S. Ambr. ferm. 72. de S,

di

ciam.

Cypriano, ait fuiffe Jofue & Caleb. -

deznm urlew J£, y/:ti.) Celebrem

28. Latte, & zzelíe. ) Eftfertiliffima:

feilicet; & ut aliqui voluh&t, regiam.

30. Amalec habitat £a meridie.)Dicunt

fü

Píilm. 77. 12. dicitur, fFecz mzrab;-

hoc exploratores, non quafi terra

du m ferra JEsypti in campo "Vaueess

Amalecitarum pertineret ad terrag

CAPUT XII. & XIV.

47

D

31. Inter hcec Caleb compefcens murmur popfili, qui orie-

baiur contra Moyfen, ait:| Afcendamus, & polfideamus ter-

bo

ram, Quoniam poterimus obtinere eam.

32. Alii vero, qui fuerant cum eo, dicebant: Nequaquam ad

nt.

hunc populum valemus afcendere, quia fortior nobis eft.

I(0

33. Detraxeruntque terre , quam infpexerant, apud filios

Yírael , dicentes: 'T'erra, quam luftravimus, devorat habitatores

fuos: populus, quem afpeximus, procerce ftaturee eft.

34. 1bi vidimus monftra qu&edam filiorum Enac de genere

giganteo, guibus comparati, quafi locuftee videbamur.

üft

r

C A.PU/P XIV;

Murmur populi frufira [edare conantur. Srofuey & Caleb : iratum

«

Dominum placat Moyfes : omnes morti in deferto addicuntur prater

"P

Caleb , ac S'ofue , & pugnantes Jfraelite contra Domini

voluntatem ceduniur ab boflibus.

If

itur vociferans omnis turba flevit no€te illa,

I. IG

2. Et murmurati funt contra Moyfen, & Aaron cun&ti

filii Ifrael, dicentes :

A

.34. Utinam mortui effemus in /Egypto: & in hac vafta foli-

ll

tudine utinam pereamus , & non inducat nos Dominus in ter-

ram iftam , ne cadamus gladio , & uxores, ac liberi noftri du-

d

cantur captivi.

Nonne melius eft reverti in /Egyptum ?

4. Dixeruntque alter ad alterum: Conftituamus nobis du-

&

cem, & revertamur in /Egyptum ;

(

$. Quo audito Moyfes, & Aaron, ceciderunt proni in terrami

coram omni multitudine filiorum Ifrael.

a

6.* At

A

Hebrais promiffam , fed quia vicina

penam Domino illis irrogante num.

erat, ita ut Amalecitz ingreffum in

23. omnes enim confecit, & fepeli-

i

Chananazam facile prohibere poffent

vit in deferto.

33. Devorat babitarores [nos.) Infa-

4- Revertamur im JEcyptum. ) Quis

[u

revertentibus prebuiffet annonam :

m

lubris eft, noxià, & peftilens. — Fal-

fum hoc erat.

j

an rebelübus Dominus pluiffet man-

k

34. Quf lcuffa. ) Hyberbole ni-

na? quomodo mare Rubrum trans-

mii, & mendax advpopulu"m/ térren-

mifitfent ?

dum.

$- Ceciderunt proni in terram. ) De-

J

3* [N bac wofla folizudine utinam . pe-

precantes Dominum, ne immitteret

reamzs. ) Voti compotes fa&ti

vindi&am in murmurantes, ut fecerat

funt, eamdem, quam poftulaverant,

in Sepulchris concupifcentie c.11.15.

i

Ooo

! Bibl.cum Ctïn. Mezoch, Tons, I.

!

hs

P

4 CE

LIBRI

NUMERI

*E:c. — 6.* At vero' Jofue filius Nun, & Caleb filiu

s Jephane, qui

J

45 9. & ipfi luftraverant terram, fciderunt veftimenta fua.

1iViac.

o

7. Et ad omnem multitudinem filiorum ifrael locuti funt

»

»

^

86.

55: T

erra, quam éGircuivimus , valde bona eft.

li

