2. Terra autem erat inanis , €$ "VACHA.)

illis fulgeret, l'ortafle nubes lucida,

Vacua hominibus , animantibus , plan-

ut Exod. 14. 2o. Deut. r. 55. Sunt,

tis; .

qui putent fuiffe Solem informem ad-

Tenehbre.) Noon lucis privatio; nam

huc, imperfe&um: ita multi.

lux poflea creata, fed luminis defe-

-

5

4. Lucem quod effet. bona, ) Nox He-

&us, obf.uritas, caligo.

brea 3*t £eb fignificat bonum, pul-

4bf.) A'Buseev Gracis éft, quod

chrum , jucundum , utile ; commodum.

À.

BiM, cum Com. Menech. T, £.

2o-

LIB RI GENESIS

f

s. Appellavitquelucem Diem, & tenebras NoGtem; Faétum-

Ü

que eft vefpere, & mane, dies unus.

6. Dixit quoque Deus : Fiat firmamen

tum in medio aqua-

U

rums; & dividat aquas ab aquis.

V

. Et fecit Deus firmamentum ,

divifitque aquas , quræ erant

* Pfai. fub firmamento ab his ,

* quae erant fuper firmamentum. . Et

$-5* faCtum eft ita,

D

erem

8. Vocavitque Deus firmamentum , Coelum : & fa&tum eft

1o.12. Vefpere , & mane, dies fecundus.

;

$I.15

9. Dixit vero Deus : Congregentur aquze, quae fuüb coelo

OD,

funt, inlocum unum: &appareatarida. Et fattum eft ita.

E

10. Et vocavit Deusaridam , * Terram , congregationefque

$

8. 4.

falm

aquarum appellavit. Maria.

Et vidit Deus , quod effetbonum.

u

32?. 7.

em

Hpe Eta : .Germinet terra herbam virentem, & facient

fe-

l

$8.12.

135.6.

[

Divifít lucem a tenebris.) 1. Divifitlo-

comple&itur etiam -aerem vicinum a

co; nam dum apud nos eft lux, apud

colo in terram expanfum, & fuo

. lo-

Antipodas eft.nox , & tenebrz.

2

co quafi firmatum,

t

tempore, quia fibifuccedunt. ,3.cau-

ln medio.) Non mathematice, fed

fa; nam caufa lucis eft corpus lucidum,

rudi minerva fumpto.

tenebrarum vero corpus opacum.

Dividit aquas ab aquis.) Aquas ve-

p

5« dppellavitque.) INec fic Deus lo-

ras, & naturales , qu& funt proxime

ü

€utus , fed fancivit, ut hzcrebus con-

füb cclo empyreo , ab iftis aquis in-

Y

venientia nomina Adam imponeret, &

ferioribus.

Íta Patres.

tis pofteri uterentur.

8, Vecavitque Deus firmamentum , ca-

I

Lucem diem.) Nam lux illa ita fere-

ium.) Coli nomen merito tributum

p

batur, ut nunc Sol , diflinguens dies,

firmamento , quia hujus firmamenti

n

ac noctes.

major, & melior pars funt coeli,

T

Vefpere. €$. mane. ) Cirea meridiem

g. Zrida.) 'lerra: dicitur autem

hzc lux creata: exinde fuo motu vefpe-

arida, quia que prius limofa , & aquis

f

ram fecit, & mane fequens.

cooperta, nunc fuit ad congruam fic-

Dies wnus, ) Dies primus, phrafi Scri-

citatem perduda.

h

pture ; fic z Sabbati apud. D. Joan-

l1o. Vocavit Deus. ) Vide fupra num.

nem 20. primam hebdomadz diem fi-

gnificat.

.-Terr;zm.) Hebraice v*w erez a ra-

6. Firmamentum. yopn raquiab , que

dice

v? rat/atz , id eft, calcare, ut

;

voxproprie, & ut plurimum fignificat

apud Latinos terraa terendo.

expan[ionem , Íeu extenfienem , eam ma-

Congregationesque aquarum. ) Mlultae

:

xime, qua extenfione ipfa corpus flui-

rum aquarum conceptacula vocantur

dum firmat, folidatque. LXX. :ep/uua,

maria ab LHébrais, ut etiam ftagna,

& lacus.

complecitur autem firmamentum ,

cclum ftellatum: omnesque orbes cce-

"tppellavit maria.) Vide fupra num,

leftes illi vicinos tam inferiores, quam

ï'

ä

fuperiores ufque ad Empyreum. Imo

['I., Germipet terre. ) Materiam fup.

CAPUT I

3

ün

femen , & lignum pomiferum faciens fru&um juxta genus fuum,

cujus femen in femetipfo fit fuper terram.

Et fa&tum eft ita.

]u

I2. Et protulit terra herbam virentem , & facientem femen

juxta genus füum, lignumque faciens fru&tum , & habens

fant

unumquodque fementem fecundum fpeciem fuam. Et vidit

Deus, quod effet bonum.

I3. Et fat&tum eft vefpere, & mane, dies tertius:

telt

14. Dixit autem Deus: Fiant luminaria in firmamento coeli,

& dividant diem , ac noctem

; &fint*infigna, & tempora,

* Pfal.

(elo

& dies, & annos:

1)57-

t

15. Ut luceant in firmamento coeli, & illuminent terram.

Et faCtum eft ita.

que

um

16. Fecitque Deus duo luminaria magna: luminare majus ,

tet

ut praeffet diei; & luminare minus, ut praeeffet noCti: & ftel-

las.

$

f

17. Et pofuit eas in firmamento coeli, ut luc

terram.

erent ,fuper

ima

) 10-

18. Et preeffent diei, ac no&i , & dividerent lucem ,. ac

tenebras: Et vidit Deus , quod effet bonum.

fel

A 2

16. Et

j V6

peditet germinationi, nam terra dum-

mo eit de artificiali die: & hzc rudi

ime

taxat paffive hac vice , Deus folus a&i-

minervaproponuntur, quafi Lunano*

du

ve, & efficienter germina produxit.

Gem adducat, ficutSol diem: cum Sol

Herbam "virentem.) Ex Hebreo fiy-

utriufque caufa fit,diei prfentia fua,no-

[

nificatur omne genus herbarum, &

&is abfentia fua a noftro hemifphario.

uf

plantarum : dicit vzreztez , non colo-

In figua.) lNon vana judiciariorum,

yenti

ris tantum fignificandi caufa, fed vigo-

fed naturalia prognoftica pluvie, fe-

ris etiam , & fücci.

renitatis, gelu , ventorum , &c. Se-

Itert

Lignum pomiferum.) ld eft, arborem

cundo, in figna ferendi, plantandi,

lquis

ftiiferam , ut. habent. Flebrga.

Po-

metendi , navigandi, &c. Tertio , in

li

mum ergo ponitur pro quovis arbo-

figna temporum, dierum fcilicet, men-

rum fructu. Ligzws dicunt Llebrei

[j

fium, annorum, qui folis curíu de-

u

pro arbore,

fcribuntur.

Cujus fémen. in femetipfo fit. ) Cuod fi-

16. Dwuo luminaria magna.) Luna mi-

| d

bi fimile gignendi vim habeat, per

noreft omnibus aftris excepto IMer»

ut

femen , quod habet in femetipfo, puta

cürio, vocatur tamen luminare ma-

in füo fru&u, vel folio, vel radice ,

gnum , quia nobis propter vicinitatem

jlfde

vel ramis.

major fideribus videtur : & quia ma-

12. Et protulit terra, ) 1llo iþfo , quo

ntüt

ftella.

jore vi, & efficacitate pollet , quam

;Ba ]

Deus juffit momento , terra omnes

plantarum fpecies , easque adultas , &

Precffet. ) Lucis principatu ; nihil So-

irfl»

cum frucu maturo produxit,

leinterdiu, nec no&teLuna, aftrifque

Ambrof. & alii.

; Bafil.

fplendidius,

i

m

14. Dividaut diem, ac no&em, ) Ser.

s.

LIBRI GENESIS

D

x

I9. Et fattum eft vefpere, & mane , dies quartus.

20. Dixit etiam Deus: Producant aquee reptile animae vi-

1rnàg

€05.

ventis , & volatile fuper terram fub firmamento coeli.

- e1. Creavitque Deus cete grandia, & omnem animam vi-

^j

Catm

ventem, atque motabilem, quam produxerant aqusa in fpe-

cies fuas, & omne volatile fecundum genus füuum, Et vidit

Ícib

Deus, quod effet bonum.

qua

22. Benedixitque eis ,

dicens: Crefcite, & multip—licamiäni,

y

Teni

' & replete aquas maris: avefque multiplicentur fuper terram.

23. Et fa&tum eft vefpere, & mane, dies quintus.

iní

24. Dixit quoque Deus: Producat terra animam viventem

in genere fuo, jumenta, & reptilia, & beftias terree fecun-

dum fpecies fuas. Fattumque eft ita,

25. Et fecit Deus beftias terrae juxta fpeciesfuas, &jumen-

()

Àm

ta, & omne reptile terreeingenerefuo. Etvidit Deus, quod

:

effet bonum.

tion

*Infra

$dl

26. Etait: Faciamus hominem ad * im

vaginem ? & fimilitudi-

ge]

Aguh

3:19- nem noftram , & preefit pifcibus maris, & volatilibus coeli, &

I:Cor

beftiis , univerfaeque terrae, omnique reptilii, quod move-

flg

22.

11.7. tür in terra.

H

39. E

«t

Tour

o0. Producant aqua reptile, « .. , 65

22.7 Benedixi;quc eis. ) Dei benedicere

volatil.) INam tam pifces, qui repti-

eft benefacere: benefecit autem D'eus

tus

lis nomine fignificantur , quam aves ex

pifcibus, & avibus, cum eis deditap-

t10n

aquis create ; vocantur autem pifces

petitum , & potentiam generandi fibi

l

reptilia, quia carent pedibus, & ven-

fimile.

20

tre incubant aquis , quafi repentes.

Crefeite. ) INumero fcilicet, non mo-

n

2I. Cete grandia. )

Vox Hebrzea

le corporis.

:

N

toy3n tfbasninim , fignificat draco-

Multiplicamini , & replete aquas maris )

lion

nes & omnia ingentia animalia tam ter-

Sane pifcium fumma elt copia.

atb

refiria, quam aquatica, cujufmodi funt

Super terram. ) CQuia volucres in ter-

dur

balenz , quz funt quafi dracones aqua-

ra nidificant, prolificant, & fomnum

u

tici,

capiunt.

n

Hl

Viventem , atque motabilem.)) Conjun-

24. Jumenta , E$. reptilia , & beflias

t

Qio; ztque , vim habet explicandi id,

terre. ) Jumenta funt animalia dome-

u

quod przceffit.

ftica, & man(ueta: reptilia dicuntur;

f

Significat Moyfes fe

quzcunque non funt greffilia , fed re-

vocaíle animam viventem quodvis ani-

f

mal, quod natura, feu ab intrinfeco

pentia , vel faltitantia;: beftie terrz

fi

preditum eft vi fe movendi.

omnia reliqua animantia, prafertim

hi

dp fpecies fuas.) luxta fpecies fuas.

qua fera funt 9»»ía.

d

ut

Secundum gents.) kloceft, fecundum

26. Faciamus.) B'Iynerium SS. Tri-

fpecies fuas.

nitatis indicatur, quia non alloquitur

Tu

CADPDT

L

$

27. Et creavit Deus hominem ad * im

aginem (b) fuam : ad * «c,

V

imaginem Dei creavit illum, * maículu

eosl

m &foeminam creavit ;. zc.

* Sap,

Vl-

28. Benedixitque illis Deus,,

& ait: * Crefcite, & multipli. *: *

Ccit.

fpe-

camini, & replete terram , & fub

jicite eam , & dominaminipi-

t

Ie

Ícibus Maris, & vo

latilibus coeli,

& univerfis animantibus ,

*Mat,

quae moventur fuper terram.

ii

29. Dixitque Deus. Ecce dedi vobis omnem herbam affe-

inft.g

lml

3-

rentem femen fuper terram, & univería ligna , quae habent

*Infr.

in femetipfis fementem generis fui, * ut fint vobis in efcam:

8- 17'

tem

j

370. Et cgn&is animantibu

s terrae , omnique volucri coeli,

9- I*

A 3

YX

(b) ad 'imagïnem) Ip edit. Sixt. ad imaginem & fimilitudinem fu.

vod

Angelos, quorum miniflerio in crea-

tione Deus nec eguit, nec ufus eft.

Incorpore vero hominis proprie noni

eft imago Dei, fed tamen in eo relu.

üdi«

Solettamen Scriptura de Deo ut Re-

cet quodammodo , quatenus corpus eit

ge loqui, Reges autem res magnas

imago mentis.

T

a

gunt de confilio Primorum: vide 3.

)Ve-

R

Preft.) In Hebrazo eft vox plura-

22. 26.

eg. 12. 6. 2. Paral. 10. 9. 3: Reg.

lis numeri, prefest , tam fcilicet Adam,

quam Eva.

Hominem.) tWN ddam, quodnon

27. Mafculum, £ Femimam creavit

IEt

eft proprium uni homini, fed com-

mune nomen toti fpeciei.

eos. ) INon fimul, fed fucceffive, non

ergo Adam hermaphroditus , quod

icet

44 imaginem , & fimilitudinem.) 'To-

quidam hareticus aufus eft dicere.

Deut

tus homo eft imago Dei, fed nonra-

28. Crüitc, & mult:'plicami(zi.) Vi-

ia«

tione corporis, verum ratione intel-

de fup. n. 22.

His verbis benedi&io

; f

le&us, & voluntatis.

Ideo hec ima-

continetur, non preceptum fingulis

go vere fpiritualis eft, eaque duplex ,

hominibus datum de proleprocreanda.

mo«

una naturalis , altera fuüpernaturalis.

Naturalis feu effentialis vocatur, qua

Subjicite eam.) Vlabitationis veftrz,

cite.

domitis, aut pulfis feris idoneam fa-

ri)

homo elt animal intelle&u, & libero

arbitrio pollens, qua dignitate gra-

29. Ecce dedi , €e.) Id eft, do, at-

lu

dum naturz fupremum , in quo fünt

tribuo. Homines ufque ad diluvium

mentes cclice, attingit.

Supernatu-

num

herbis, fru&tibufque contenti, carni-

ralis imago , feu accidentalis in gra-

bus, ac vino abílinuerunt, non pe-

g/h'/n

tia, & jultificatione confiftit, quz de-

culiari aliquo mandato prohibente, fed

m

mum in ploria plane folidabitur , per-

ficieturque.

Nihil autem' diverfum

nonnulla religione inde nata, quod

jtuly

Deus ufüm carnium , & vini nondum

(

fignificat imago a fimilitudine , quia

diferte conceffiffet, ut poftea carnis

facra Scriptura de hac re loquens pro-

conceffit. Genef. 9. 3.

d

mifcuehifce vocabulis utitur ; aliquan-

rtim

Ligna.) Arbores pomiferas.

do utrumque vocabulum conjungens,

30. In quibus eff anima vivens.) Qua-

Trt

ut hic, & Genef. s. 5. aliquando alte-

cumque aliquo fenfu funt predita,etiam

rum folum ponens, ut Genef. g. r.

folo ta&u, ut quxdam viliffima faxis

jj

adharentia.

& Genef. 9. &. & ad Coloff. 3. to.

-

LIBRI GENESIS

6

& univerfis, quae moventur in terra, & in quibus eft anima

j

oni

sEcd. Vivens * ut habeant ad vefcendum. Et fa&tum eft ita.

:2 T.

31. * Viditque Deus cun&ta, quse fecerat : & erant valde

pii

M

0pe

ardi bona. — Et fa&tum eft vefpere, & mane , dies fextus. (c)

6

7: 37

ücig

CAPU T -IL

5

Deus , completo fex. diebus opz'fcio , féptimo quiefcit , cui 659 'lzene—

hor

dixit: bominem in. Paradifum vvaris arboribus frucliferis , acfla-

l

minibus infignitum pofuit , cui. Évam ex ipfius cofla in

pri

adjutorium formavit.

pu—

3Exo. I.IGitur perfeci funt coeli , & terra , & omnis ornatuseorum.,

)

20.II-

2. Complevitque Deus die feptimo opus fuum , quod fece-

Bed;

facr

rot; & * requievit die feptimo ab ugiverfo opere, quod pa-

a

trarat.

temj

5. Et benedixit diei feptimo , & fan&tificavit illum: quiain

f

ipfo ceffaverat abomni opere fuo, quod creavit Deus, ut faceret.

$

4. Iítze funt generationes coeli, & terraej quando creatafunt,

fie v

quo

in die, quo fecit Dominus Deus coelum , & terram.

mne

, L IN

25; *Et

tem

dum

(c) Jn editione Sixtina alia eft verfuum difpofitio ; & primum caput Abfolvitur 29. wers,

de t

31. Velde bona. ) ld eft , optima,

fa&um Sabbato nomen , qui dies quie-

j

tis Hebrais.

carent enim LHebrai fuperlativo, &

ttli

pro eo utuntur nonnunquam addita-

3. Benedixit.) Liaudavit, approbavit.

at f

mento hujus vocis, va/de.

Sanüificavit.) Divino cultui fegre-

fitin

gavit, feu dedicavit, exemplo quietis

fug venerabile reddidit, & inviolabi-

fimi

1- f ) Mnis ornatus. )! Angeli, & Syde-

funi

ra: pro ornatus Hebraice eft

li precepto fervari ftatuit, non a&u,

Qui i

UCONDY 124bam, excrcitus, militia; An-

& reipfa, fed decreto , & deftinatione

rai

geli enim , & aftra Deo militant, juf-

fua; dies enim Sabbati pofteaa Moyfe

fa illius faciunt , & fuos ordines tuen-

inflitutus eft. Exod. 2o. 3. itaaliqui:

irtii

tur.

alii vero fentiunt , a&u tunc feftum

Dicuntur, erzatus , quia ccelum

M Ü

fummopere exornant.

inflituiffe, colique voluiffe ab Adamo,

hOmn

2. Die feptimo.) Exclufive. Itaque

ejufque pofteris facro otio,' & cultu

ad ye

Dominico die opus creationis. in-

Dei, maxime recolendo beneficium

50/71»1

choatum.

creationis fuz , totiufque mundi, il«

Ox|

lo diecompletz.

Opus fuum.) Creationis.

U.

Requicvit.) INon defatigatione , ut

Quod creevit Deus, ut feceret. ) ld eft,

hq

nos folemus , fed fola omiffione ope-

quod creavit faciendo , & creando Tc.

Sola

rationis.

Hoc etiam fignificat vox

cit, atque perfecit. Flebraifmus.

Hebrza n3w /«b«t, cellavit.

Hinc

4.. Generationes. ) Creationes.

Dem.

['18

CAPUTNH.

l. !

anima

5. Et omne virgultum agri, antequam oriretur in terra,

omnemque herbam regionis , priufquam germinaret: nonenim

valde

pluerat Dominus Deus fuper terram

: & homo non erat , qui

Operaretur terram:

6. Sed fons afcendebat e terra, irr

igans univerfam füper-

ciem terrae.

1. Formavit igitur Dominus Deus hominem

Jete-

delimo terrae,

z infpiravit in faciem ejus fpiraculum vitae,

& * fat£tus eft

r Cor.

f

homo in animam viventem.

1j-4f

j

li

1]7"-

8. Plantaveratautem Dominus Deus Paradifum voluptatis a

principio, in quo pofuit hominem, quem formaverat.

90 vP].'(,"

*Ol'llm.

Beda.

dp die.)

Toto íex dierum fpatio.

Hominem. ) lpfum corpus.

fece-

Dies aliquando in Scripturis

De limo terre. ) Quamvis corpus hu-

d pt-

facris tenipus fimpliciter fignificat, fic

t2v3 Bejem.. Num. 8. 17. dicitur de

manum aliis etiam conftet elementis,

tamen terrz tantum pradominantis

tempore no&urno.

Ex die quo pereuffr.

fit mentio. LXX. legunt : pulverem ac«

luiain

r

eipiens e terra.

Additus ergo liquor,

Ceret.

y. Et emnt "virgultum. ) Ex Hebrao

& lutum factum , formatuíque proto-

ifunt,

fic verti poffet in. die (primo muvdi )

plaftus 4e zerzz terrezus , ut eum appel-

quo fecit Deus ccelum & terram , o-

lat D. Paul. 1. Cor.15.47. 3593 4d4ma

mne virgultum agri nondum erat in

( exqua formatus , & di&us eft Adam)

, É

terrà, & omnis terra reoionis non-

fignificat terram rubram.

ytrh

de terra.

dum germinabat, fed fons afcendebat

-

Infpiravit.) Non igitur anima fuit

eduáa ex materia, fed ab extrinfeco

05 quie-

6. Se4 fons.) Cuidam vaporem in-

a Deo infufa.

tellipunt. Auguft. s. de Gen. c. ro.

»obaVifx

In faciem ejus. ) In Hebrgo eft 53

ait fortaffe fontem pro fontibus po-

&appa« , quod Aquila, & Symmachus

|figre

fitum. . Cornelius putat vocem «N eZ

vietls

fignificare inundationem, hoc eft abyf-

verterunt ec Luxzi;uc in nares. Inna-

violabi-

ribus enim viget refpiratio,

qua fignum

fum illam primigeniam aquarum, de

eft anima latentis.

Verum melius

n 2ól

qua dixit c. T. n. 2. ; hzc enim e ter-

vertit nofter z /aciem ; non enim in

utiont

ra videbatur emergere, & afcendere,

Moyf

irrigabatque , & tegebattotam terram.

folis naribus, fed in facie tota, &

aliqui:

confequenter in toto homine anima

7. Fermmvit igitur. ) Redit Moyfes

eft, & relucet.

feflum

ad opus fexte diei, ut formationem

,dm0,

hominis luculentiusexplicet. Hebrea

Spiraculum "vite.) Klebraice eft, vi-

1 Cu]tu

ad verbum fic habent, P/efmavit Deus

tarum , quia rationalisanima eadem eft

fenfitiva, & vegetativa, & ita largi-

eüciujn

bominem pulverem . -vel lutum. de terra.)

tur homini quafi triplicem vitam, plan-

á, il

Vox Flebrea Sx» Jatzar , & Gracum

PxAsco , proprie ad figulinam perti-

tarum , brutorum , & Angelorum.

K eü'

Fatlus efl in animam viventem. ) He-

net, idemque eft quod plafmavit.

braifmus, pro fa&us eft animal vivens.

of

Solet Scriptura Deum figulo , homi-

8. Paradifum.) Paradifus, five vox

nem argillz comparare.

Lege Jerem.

C€. 18. n,, 2.

: Gracafit, five Perfica ; ü/y'e qu?d aliis

LIBRI GENESIS

$

9. Produxitque Dominus Deus de humo omne lignum pul-

[

chrum vifuü, & ad vefcendum fuave: lignum etiam vitze in

medio paradifi, lignumque fcientizte boni, & mali.

10. Et fluvius egrediebatur de loco voluptatis ad irrigan-

Àf

dum paradifum, qui inde dividitur in quatuor capita.

*Eccl

1T. Nomen uni *Phifon: ipfeeft, qui circuit omnem terram

py

24.55 Hevilath , ubi nafcitur aurum:

$6.37

12. Et aurum terrze illius optimum eft: ibi invenitur bdel-

Ia. Et

Hum., & lapis onychinus.

qu

medentibus demon dolofe, & falfo

placet, Hebraica, hortum fignificat,

D)

aut viridarium confeptum , ac diligen-

pollicitus fit fcientiam boni , & ma-

ter confitum omnis generis plantis.

l. Aliqut putant hanc arborem fuif-

h

Voluptatis.) oXX. retinent vocem

fe ficum , quod flatim ab ejus efu fo-

nus

Hebraicam, & vertunt in EZezz , quod

lia ficus Adam confuerit ad tegendam

ci

Verum no-

nuditatem.

Alii malum fivepomum,

eft nomen propriumloci.

tid

dier interpres, & Symmachus EZez ac-

quod in Cant. 8: 5. dicatur: $aA arbo-

D

cipiunt ut appellativum, tuncque figni-

re malo fufcitarui te.

iNihil certo afferi

bin

ficat voluptatem.

poteft.

0. Flwvius egrediebatur. ) In Paradi-

44 principio. ) Scilicet dietertio mun-

Qu

di. LXX. vertunt 44 eriestem , unde

fo vere extitit luvius quatuor horum

Ya

patet refpe&u Judzz ( Judez enim re-

maximorum amnium origo , licet hi

H

N

Ípe&u Moyfes (cribit, & confignat pla-

nunc in longe diffitis regionibus , di-

i

verfifque cernanturlocisícaturire. Id

gas mundi) Paradifum fuilTe ad Orien-

[

tem, & plagam Orientalem primo ab

enim contigiffe potuit, quia poft mul-

Ini

hominibus incoli ceptam.

tos, & longos anborum , terrarum-

t

9. Ligeum pulcbrum vifu, &$ ad vefcen-

que tra&us, fe alicubi fub terram ab-

diderint, & poftea iis locis emerfe-

dum [uave , €$c. ) INon copulat, fed

h

disjungit five fruciferum , five infru-

rint, ubi nunc fontes habere credun-

H

&iferum, & ad oculos tantum pafcen-

tur.

Abforbuerit ergo tellus hanc eo-

po

dos idoneum.

rum originem ,. & poflea divifim ef-

fo

Lignum etiam vite.) Arbor vitalis

fuderit.

Qu

feu vivifica, cujus illa erat naturalis

11. PAifon.) Eft Ganges, ita didus

lo

facultas, ut ex ejus frudibus come-

ab aquarum multitudine , quia tefte

denti vita diutiffime, ac fine morbis

Plinio augetur smmnibus vigintiquin-

prorogaretur.

que : ?5 »:autem Hebrais eft crefce-

Q

M

In medio.)

Vel fitum defignat, vel

re, & multiplicari.

ad arboris excellentiam refertur. INam

Hevilatb. ) Multi volunt effeIndiam,

j

Hebrai in medio illud effe dicunt,

fed Hevila potius hic eft regio vicina

quod inter alia eft magis eximium.

Sufiane, Ba&riane, & Perfidi , jacens

ü

Gen. 23. t0.. Habitabat Ephron in medio

inter Affyriam, & Palaftinam, op-

g-

3

filiorum. Heth.

pofita Sur.

Sic enim accipitur

Y

Scientie boni, & mali.) Quod come-

vila 1. Keg. 15.7

Gen.25.18. & ita

denti de fru&u ejus tribuebat fcientiam

di&a eft ab Hevila filio Jedan de quo

difcernendi inter bonum, & malum.

Gen. 1o. 29.

Vel fic appellatur; quod ex illa co-

12. Büdellium. ) LXX. hic vertunt

CAPUT II.»

3

.

.

f þql-

.13. Et nomen fluvii fecundi Gehon

ipfe eft, qui circuit

ite in

omnem terram ZEthiopise.

14. Nomen vero fluminis tertii,

ATigris , ipfe vadit contra

p

Affyrios. Fluvius autem quartus, ipfe eft Euphrates.

15. Tulit ergo Dominus Deus hominem, & pofuit eum in

tetTam

paradifum voluptatis, utoperaretur, & cuftodiret illum.

16. Praecepitque ei dicens: Ex omni ligno paradifi comede:

- bdgl-

17. De ligno autem fcientiv boni, & mali ne comedas: in

n ER

Yis.

quocumque enim die comederisþ ex eo, morte morie

& filfo

I 8: DIXIE

& me

em fuif-

carbunculum ; at INum. I1. g. exyflallum.

NNuac ab indigenis dicitur Phrat: alii a

: dfi fo-

Bdellium ex Plinio lib. 12. cap. 9. ge-

Graco ivQeoiyecaa derivarunt, quod

nus eft gummi ,' five lacryma pellu-

eft Iztari.

vendam

cidz , quam ftillat arbor nigra magni-

yomurm,

15. Pefuit eum im Paradifo, ) Wwxtra

$u) at

tudine olez, folio roboris, fru&us ,

paradifum creaverat , ut colligitur

9 if

naturaque caprifici. — Vatabl. & Eugu-

etiam ex cap. 3. 23.

binus vertunt, zzienem.

Ut operaretur. ) INon ad vi&um com-

LapisOnychinus.)InHebr.z /cozm,

pandi-

parandum , fed ad honeflam exercita-

- horum

quod quid fit, vix fciri poteft : aliqui

tionem, voluptatem, & experientiam ;

vertunt , /maragdum , alii f/zrdonychbem ,

ita ut nec fatigaretur, nec otio la-

ficcthi

alii Lepidem prafmum, alii, ut Vulgatz

bafceret.

is, d

auctor, lepidem Onycbinum ; alii dicunt

if

Et cuffodiret illum.) "Vuma feris, que

fl

effe viridis coloris, alii candidi, alii

extra paradifum erant, tum ab ipfis

mixtum candori ruborem habere. Vi-

animalibus, quea erant in paradifo,

rrmme

de Pined. Tob. 28. 16.

4m d-

15. Geboz.) INilus, quem etiamnum

ne ejus decorem , & amoenitatem 1&-

derent.

emerfe-

Abyffini vocant Gzjo», videtur dici ab

lllun. ) Flortum , nam in Hebr. eft

cieduti

Hebraico 733 goz^, id eft, venter vel

affixum femininum.

vnceo-

potius pectus, quodfit qüafi venter

fim &

17. Ne comedas ) Pro , ze comeda-

fordidus; lutoque plenus , vel quod

ti5; enallagefingularis pro plurali: nam

quafi ventre, & pectore incubet /Egyp-

preceptum datum eft etiam £ve , ut

a didus

to , eamque fccundet.

colligitur ex c. 3. 3. Precepit nobis Deus,

j tell

yiquie

JEtbyopis.) Proprie didz , qu& vo-

ze comederemus , ait Ejva, quod etiam

catur occidentalis , ad diftindionem

ex poena colligitur, que& fuit utrique

i arelit-

Madianitidis , que Chananzz vicina.

communis : itaque L/XX. habent in

plurali, ze comedatis.

Eft autem Eva

[ndidrty

Cireuit.) Per maandros perlabitur,

vicna

id eft, non re&o prorfus curfu.

condita antehoc preceptum , licet ejus

14. Tjgris. ) Ita dictus a velocitate

formatio poflea narretur, ut docet S.

qcens

curfus; MMedi enim fagittam Tygri;

Greg. 35. moral. c. 10-

n 0p

i

He

appellant: vei ita dictus T'ygridis ferz

Morte moritris.) Homo in ftatu in-

&n

velocitate. . Jam corrupte dicitur Tjge/.

nocentig, naturg lege mortalis erat ,

Ewnphrates.) Aradice $32 parz, id

nunquam tamen moriturus fuiffet, fi

de qllO

eft, fru&ificavit ;

quia inflar iNili

non peccaffet: quia efu ligni vitz, eo

vertut

exundans terras rigat , & foecundat.

&

femel guílato , ut quidam volunt , vel

Bibl, cum Com. Menoch. T. I.

ut

19

LIBRI GENE,SIS

18. Dixit quoque Dominus Deus : Non eft bonum homi-

Ài

nem effe folum: faciamus ei adjutorium fimile fibi.

Dy

19. Formatis igitur, Dominus Deus, de humo cun&is ani-

$0(

mantibus terrge, & univerfis volatilibus coeli , adduxit ea ad

fut

Adam, ut videret, quid vocaret ea: omne enim, quod vo-

cavit Adam anims& viventis, ipfum eft nomen ejus.

&i*

20. Appellavitque Adam nominibus fuis cun&ta. animantia,

& univerfa volatilia coeli , & omnes beftias terrae: Adas vero

&t

non inveniebatur adjutor fimilis ejus.

e

21. Immifit ergo Dominus Deus foporem !

n Adam: cum-

que obdormiffet, tulit unam de coftis ejus, &replevitcarnem

pro ea.

N

23. Et

ut alii fzpius, & fubinde fümpto , vi-

que vox vol«tilibus conjungenda eft cum

tam propagare potuiffet, quod indi-

voce formatis , non autem cum voce

T

de bumo.

cat fatis clare c. 3. n. 22. Deus ipfe;

dicens : Ne fWmat etiam de ligmo vwita ,

Adduxit. ) N el infito illis occuito quo-

&f comedat , &5 vivat in eternum.

Mor-

dam motu , ut fponte accederent, &

tuus autem elt ftatim morte fpirituali

fubjectionem fuam quodammodo pro-

(

n

propter peccatum, & etiam corporis

nifterio.

fiterentur , vél adducta Angelorum mi-

lt

morte, cujus debitum incurrit.

Pra-

terea calor naturalis humidum , ut vo-

dpfum eff nomen güs) Naturg ani-

?

cant, radicale, quod efu-fru&us arbo-

faantis illius conveniens.

p

Pläc«

ris vite reparari potuiffet in paradifo ,

20. Cuntla animantia) Prater pifces,

f&

depafci cepit, & abfumere abfque re-

qui extra aquas fine miraculo adducl

terr

imedio, atqueita ad morter difponere.

non poterant.

oI. Jgsnifit ergo Domimus Deus fops-

(

18. Non eff bonum.) Noneftaptum,

&o

congruum , conveniens, ut genus hu-

rem in Adam. ) Hebraica vox gravem, &

[/

manum propagetur , & hocanimalfo-

profundum fomnum fignificat. LXX.

ciale vitam jucunde tranfigat.

profoporem, verterunt, ecfafmm; nec

In

tantum fomnus Ade immiffus , ne

c]pl(

— Adjutorium) d procreationem, &

ab

csteras vite neceffitates.

fentiret coftam fibi detrahi: ac proin-

H

Simile fibi ) Chaldeus, quod fft pene:

dene exhorrefceret, & doleret : fed cum

eun LoXX. fecundum eum.

Eft autem

fomno in ecftafim raptus eft , ut vide-

D

at

mulier viro fimilis , in natura, ftatu-

ret, qua gerebantur, & fpiritu pro-

raà , loquela, &c.

In Hebrzo eft,

phetico cognofceret myfterium figni-

&t

coram ipf2, quod fignificare poteft, w

catum, matrimonium fcilicet fuum

d

naturale cum Eva, & myfticum Chri-

m

miniftret ei , fic pomtur 1. Reg. 29. 8.

fti cum Ecclefia.

l

& 3. Reg. 1o. $. & fenfum ex

prefüF

li

D. Paul. 1. ad Cor. tt. 9.

Tulit unam de cofiis ejus. ) INon fu-

19. Formatis Dominus Deus Zgitur de

perfluam , vel fupernumerariam ah-

Ti

[5

bumo cuntis animantibus terre , &$ uni-

quam , fed unam de requilitis ad indi-

a

verfis volatilibus celi. ) V olatilia ex aquis

vidui inteeritatem.

Replevit carntm.) Coftam

x non fine

Ti

creata funt , ut pateþ exc. 1.n.20. lta-

Car-

q.

Xt

CAPUT II.)&IIL

of

22. Et tedificavit Dominus Deus coftam , quam tulerat de

Adam, in mulierem: & adduxit eam ad Adam.

àni-

?3. Dixitque Adam: * Hoc nunc os ex offibus meis, &ca-

*:Cor

ia

TO de carne mea : haec vocabit

Ur Virago , quoniam de viro r1.5.

vo-

fumpta eft,

24. Quamobrem relinquet homo patre

m fuumg & matrem,

& * adhzerebit uxorifuze: * & erunt du

O in carne una,

*Matt

1ti,

VeTO

25. Brat autem uterque nudus, Ad

f-

amícilicet , & uxor ejus ; !9 :

[

& non erubefcebant. (d)

10.7.

eUfti«

CAPUT H

*Eph.

fiem

$.31.

1.Cor

6. 16.

)

Serpentis. aflutia- primi parentes Dei praceptum iranforediuntur :

atque indicia fingulis pena , e paradifo pelluntur.

T

FMl

um

Yoc

Ed & ferpens erat call

idior cun&tis animantibus terrae,

IS

qua fecerat Dominus Deus: Qui dixit ad mulierem:

qu

B.5

E

Cur

1f, &

0910

(—ä) Ip Sixt. edit, cap. II. abfolvitur 20. vers,

carne abítulerat, nunc etiam carnem

"Adbarebit uxori. ) 12XX. conglutinalitur.

um

reponit, non fine cofta.

VoxHebraica 53* dabac, denotat ardif-

L

23. Hoc nuncos. ) Cuuafidicat: Apa-

fimam adhafionem.

gea me animantia prius adducta: non

Erunt duo in carne una. ) Primo per

placent, non congruunt mihi, quia

copulam carnalem. Secundo fynecdo-

ll[cesg

fpecie diffimilia, & prono vertice in

ddud

chice, id eft, erunt unushomo , erunt

terram vergentia, & rationis expertia.

una perfona civilis.

"Tertio, quia con-

&c mihi fimillima eft

jux eft dominus corporis fui comparis,

f

& oífis mei portio.

3 imq carnis ,

2

& fic unius caro eft alterius caro, r.

)m&

Vocabitur virago.) Cuuafi dicat fub-

A

Corinth.7.4. Quarto effe&ive, quia

net

fiantiam habet a me, nomen etiam ac-

unam carnem, fcilicet prolem generant,

nt

cipiat.

Viras olim latini mulieres vo-

25. Erat autem utérque ntidus , .. .. &&

cabant, ut tradit Feftus.

zon erubefcebant.) Cuuia in flatuinno-

roi.

jcuri

24. Relinquat bomo Patrem feum &&

centiz nulla erat libido , nulla concu-

vide

Matrem.) Nerba funt Dei: Deo enim

pifcentia; ex hoc enim oritur pudor;

ea tribuit Chriftus Matth. 19. s. Hac

& erubefcentia, fi membra, in quibus

pI'O

ergo conjugii lex eft , & focietatis con-

f

regnat libido , nudentur, & pateant.

fuum

ditio , ut, fi res exigat, conjux conju-

gis caufa patrem, & matrem deferere

I. & Erpezs erat callidror cuntlis animat-

Chtle

teneatur; quod intellige de cohabita-

tione, & viteconfortio. Namin pa-

tibus.) In ferpentem natura füua

1 fi-

callidum, & vafrum, vafer diabolus

, dii

ri cafü famis, vel alterius fimilis ne-

congrue ingreffus , in ejus ore, quafi

ceffitatis potius patri,

& matri quafi

in organo certa ratione moto , vocem

mdl

auctoribus vitz

; quam conjugi fubve-

niendum -

ut docet D.

humanam effinxit; &admirata quidem

fint

q- 26. art. rx. ad 1.

"Thom. 2. a.

eft Eva eum loquentem, & fufpicata

À

J

is

LISRI GENESIS

qui

Cur preecepit vobis Deus, ut non comederetis ex omni ligno

fri

paradifi?

2. Cuirefpondit mulier: De fru&u lignorum ,

quae funt

eiïz

in paradifo, vefcanur:

5. De fru&u vero ligni, quod eft in medio paradifi , prse-

t

cepit nobis Deus, ne comederemus , ,& ne tangeremus illud,

ne forte moriamur.

gu

."eCor 4. Dixit autem ferpens ad mulieïcm: * Nequaquam morte

.

11, 5. moriemini.

die comederitis ex

qu:

5. Scit enim Deus, quod in quocunque

eo , aperientur oculi veftri: & eritis ficut dii, fcientes bo-

tif

num, & malum.

fcen-

€or

6. Vidit igitur nmlier, quod bonum effet lignumadve

dum

(9

id, quod erat, altiori nimirum vi id

Aeqkaqmim morte enoriemini. ) ln

u

fieri,fed metus aberat, quia necdum

hoc Diabolifermone, quem cum E.va

Cup

habuit, aliquot mendacia continentur.

por

peccarát, & fciebat, fe Deo cura effe.

]. non moriemini.. Il. aperientür ocu-

)

Cur precepit? ) Quafi dicat, cum o-

mnes fuaviffimi fint & falutares.

liveftri. IlI. eritisficutDii. IV. fcie-

Vr

tis bonum; & malum.

cb

Ex omni.) Ambiguum eít, an dicat

&. Scit enim Deus , &$c. ) Senfus eft.

de ullo, an vero de aliquo tantum ne-

et; ficverbatemperans , ut poffet de-

Deus non ignorat hancarborem vobis

&tb

prehenfus dicere, fe de una tantum ar-

utiliffimam effe, utpote quze rerum

Con

omnium cognitionem poffit folo efu

[

i.

bore fenfiffe, non deomnibus : & hinc

afferre.

Cumque bonus fit, & veftri

récognofce, a quo didicerint hareti-

ci Sacram Scripturam citare , & cor-

curam gerat, non eft putandus voluif-

n

rumpere.

fe vos hoc bono privare.

Á

4n quocunque die. ) In quocunque mo-

3. De fruflu vero. ) De illo tamen

mento.

retiofiffimo non licet.

Hebraice ar-

Ya

bori articulus additur ; ut videas jam

"Aperientur oculi veftri.) Mdeo perfpi-

M

cacis intelligentiz efficiemini, ut me-

tur

nonnihil commotam.

rito fitis exifltimaturi, vosantea coecos

9y

Et ne tangeremus.) "Tedio, & odio

fuiffe.

pracepti , addens de fuo invidiofe exag.

fa

erat.

Deus enim nec afpectum , nec

Eritis freut. Dii. ) Similitudine qua-

[

dam fapientie, & omnis fcientia.

Di-

ta&um , fed efüm tantum prohibuerat.

1ta D. Ambr. lib. de paradif. cap. 12.

vinum eft quiddam fcire quamplurima:

te

vel Eva adhuc integra, & fan&a exre-

de Jove Homerus, zAeíova 596 J plure

fciebat.

li

ligione, & reverentia divini precepti

hocdixit, quafi netangendum quidem

Scientes bonum 66 malum.) E. Hebrait-

pomum , quo vefci non liceret.

mus ; fcietis omnia quzcumque vel

f

bona funt, vel mala: vera, vel falfa;

Ne forte moriamur. ) Deus abfolute

affirmarat ; Moriemizi, mulier dubitat,

neceffaria, vel contingentia , &c.

[U

Diabolus negat.

6. Vidit igitur mulier.) INon fimpti-

d

