
Vide di&a fupra capit. 9. num. 4.

De&teres. ) Quos fuüpra cap.16. num.

6. Panem nmon comedz/^is, É3c. ) Guia

I8. appellavit magillros, vide ibi

rpanna fuit ilhs in cibum.

Aliquan-

l

[

636

LIBRI DEUTERONONMII

1r. Liberi, & uxores veftrae ,'& advense, qui tecum mora-

tur in caf'ris ; exceptis lignorum ca&eforibus , & his, qui com-

H

portant aquas :

L

12. Ut tranfeas in foe

dere Domini Dei tui, & in) jurejuran-

do, quod hodie Dominus Deus tuus percutit tecum :

13. Ut fufcitet te fibi in populum, & ipfe fit

Deus tuus,

ficut locutus eft tibi, & ficut

juravit pa:ribus tuis, Abraham,

lífaac, & Jacob.

.4. Nec vobis folis e

go hoc foedus ferio, & haec juramenta

confirmo,

I5. Sed cun&is prafentibus, & abfentibus.

x

P

I6. Vos enim noftis, quomodo habitaverimus in terra ZEgy-

pti; & quomodo tranfierimus per medium nationum , quas

;

tranfeuntes,

17. Vidiftis abominationes, & fordes, id.eft, idola eorum,

lignum, & lapidem, argentum, & aurum, quae colebant.

18. Ne forte fit inter vos vir, aut mulier, familia, aut tribus,

cuius cor averfum eft hodie a Domino Deo noftro : ut vadat,

& ferviat diis illarum gentium, & fit inter vos radix germinans

fel, & amaritudinem.

1

19. Cumque aud

ierit verba juramfänti hujus, benedicat fibi

in

II. Er 4dveza, £fc.). Multi ehim

I

Ut fufeitet te ffhi im populum.

)

JEz yptii eos fequebantur. Aliqui etiam

Vide di&a cap. g. 9.

erant mancipia ipforum Hebrzorum.

IS. Præþniiäu.f ;

&

abfentibus, )

Exceptis lignorum ca[oribus , &5 bis,

Cum iis , qui nati funt & nafcentur.

qui compertamt aquas.) Quuos neceffa-

Fadus enimeft, ad gentemtot«m per-

rium minifferium adeíle non patitur.

tinens. Sic dicunt Reges fe dare ieu-

In Hebreotamen, Chaldzo, & LXX.

da huic , & pofteris ejus , qui non-

dum nati funt.

eft: 24 dgnorum cefore ufque ad compor-

fantem aquam tuam, quafi nullus pla-

16. Per medium mationum.) Idumzos,

ne abfuerit. D. Hieronymus videtur

Madianitas, Ammonitas, Moabitas.

Particulam D

in r Pr-o Eréter , acce-

I8. Sít izrer -wos radiv germimans

piffe.

fel, & amaritadinem.) Sit quispiam,

IQ. U traníeas in fadere. ) Ut fc-

qui fibi, & aliis fit cauft idololatrie ;

dus ineas.

Vox illa , zrazíezs , vide-

uz fel , & amaritudo appellatur, vel

tur indicare renovationem federis per

quia Deo ingratiffima , vel quia ido-

tranfitum inter partes divifis victima-

lolatris fruCtus amaros procreat , vi-

rum , uf factum in federe Dei cum

delicet gravia fupplicia.

Abraham Genef. 13. 10. videibi dicta,

I9. Benedicat fí2/ 2n corde f:o. ) Fal-

f:

d

7

Et m ]'ure/'ur.mdo. LXX.; ÉEepreca-

i fpe lactet fe, & fibi cuncta profpe-

Poniba: , vide dicta eodem cap. 15.

ra polliceatur

Genef, num. Io.

exiltimet.

, fegue, impunitum fore

CATIUT. XXIX.

637

in corde fuo,- dicens: Pax erit mihi, & ambulabo in pravitate

le

cordis mei: & abfumat ebria fitientem,

20. Et Dominus non ignofcat ei: fed tunc quam maxime

u

furor ejus fumet, & zelus contrà hominem illum, & fedeant

fuper eum omnia maledicta, quze fcripta funt in hoc volumi-

ne:- & deleat Dominus nomen ejus fub coelo,

21. Et confumat eum in perditionem ex omnibus tribubus

Ifrael, juxta maledi&tiones, quae in libro legis hujus, ac foede-

ris continentur.

232. Dicetque fequens generatio, & filii, qui nafcentur dein-

ceps, & peregrini, qui de lorige venerint, videntes plagas Ter-

r illius, & infirmitates, quibus eam afflixerit Dominus,

25. Sulphure, & falis ardore comburens, ita ut ultra non

feratur, nec virens quippiam germinet, in exemplum* fubver-

*Gen.

fionis Sodomae , & Gomorrhae, Adamae, & Seboim, quas fub- 1924-

vertit Dominus in ira, & furore fuo:

24. Et dicent omnes gentes: * Quare

fic fecit Dominus Ter- 3R«g.

9- 8-

rz huic? quze eft hzc ira furoris ejus immenfa ?

Jerem

25. E refpondebunt : Quia dereliquerunt pa&um Domini,

22. $»

quod pepigit cum patribus eorum, quando eduxit eos de Ter-

i

ra JEgypti :

L1ll5

26. Et

E; 4mbulabo, ) Licet ambulavero.

quis quidpiam. defiderat, quod cum

Ez abfumat ebria fitientem.) Prover-

deinde illi conceditur , perniciem illi

ä

bium eft. In Hebrzo eft, w adZatur

creat.

Ad.rem noftram applicando

adagium , fenfus erit: qui fibi impuni-

ebria fetienti. LXX. habent: r non ff-

Cor-

mul perdat peccator ingocentem.

titem. promittit , fibique indulgendo

nelius particulam , Nzz , atextuLXX.

fceleribus quodammodo , & idolola-

tolli poffe pntat, cum non fit in He-

tria, quam fitiebat , fefe. inebrist,

& fenfus erit : Peccator fibi

b.'æo P

grande malum fibi accerfet, & fe pla-

*

xomittat impunitatem , & cum ipfe

ne J&erdet.

iceebrius iniquitate, integrum , & in-

OO. Faroer ejus fumer.) Merti poteft,

nocentem dbfumat; vel, ut lii legunt,

Nafus ejus fumet: vox enim

2727

affumat in communionem fai criminis,

iram, & nafum , qui fedes eft 'irz,

eum follicitando , & trahendo ad ido-

autin quo eminet, fizuificat : loqui-

]

lolatriam.

Ne .ebria trahat fecum

tur de DDeo humano more.

fobriun adfaltaadum.

Bontrerius pu-

t:t in hoc proverbio fubiatelligendam

23. Suiphure , & [alis ardore combn-

vocem fubft:intivam , Teira

Abf met

rem:. ) Hc enim fterilem terram fa-

ciunt. Sic judic. 9. 45.

Abiimnelech

terra. ebria [fiicntem ,. & fenfum effe:

Sichimam deftru&am fale feminat, u£

'T'erra pluviis inebriata perdat feipfam,

fterilis efficiatur.

35

qus prius fitiens erat.

Habetque lo-

In exemplum. ) Ad fimilimdinexm

cum proverbium hoc, quotiefcumque

638

LTIBRI DEUTERONOMII

26. Et fervierunt diis alienis, & adoraverunt eos , quos ne-

fciebant, & quibus non fuerant attributi:

27. Idcirco iratus eft furor Domini contra Terram iftam,

ut induceret fuper eam omnia malediCta, quae in hoc volumi-

ne fcripta funt :

28. Et ejecit eos

de terra fua in ira, & in furore, & in in-

dignatione maxima, projecitque in terram alienam, ficut ho-

die coinprobatur.

vnifefca funt,

29. Abfcondita, Domino Deo noftro: qua ma

nobis, & filiis noftris, usque in fempiternum, ut faciamus uni-

verfa verba legis hujus.v

CAPUT XXN.

Lapfos. bortatur. Moy[es ad. ponitentiam , vera eniim. poenitentia

Deum placat : preceptum nobis datum , non longe.a ttobis fepara-

fur : in ejus impletione , «oel negletiu proponitur bonum , C

malum ; u£ ultro bonum eligentes, oioamus, &? non

pereamus , malo adberentes.

Um ergo venerint fupcr te omnes fermones ifti, bene-

?G

dic?o, five malediétio, quam propofui in confpe&tu

tuo: & ductus pcenitudine cordis tui in univerfis gentibus, in

quas difperferit te Dominus Deus tuus,

2. Et reverfus fueris ad eum, & obedieris ejus imperiis,

ficut ego hodie praecipio tibij cum filiis tuis, in toto corde

E

tuo, & in tota anima tua :

5. Reducet te Dominus Deus tuu

s de captivitate tua, ac mi-

ferebitur tui, & rurfum congregabit te de cun&tis populis, in

guos te ante difperfit.

5

p

*

4. Si

—2 ——

26. Quos mefciebanr. ) Quos antea

futura, previfa , & decreta a Deo,

non colebint, nec cognofcebant pro

fint abfcondita Deo , ut fcilicetea non

Diis.

norit, utinfligat nobis , hxc inquam

Quilbus uon fucmu) att;ibui.) Qui-

ü:gelh, quz minitans intentavit , &

bus non fuerant ipfi- tanquam pars,

prenuntiavit nobis, & filüis noftris,

poffeflio , hereditas ; vel proprium pe-

ut eorum metu legem ejus-fervemus in

culium attributi.

fempiternum.

Q0. Vifcondita Déümino Dco meffre,

Eneditio ,. ffoe maleditlis, ) Be-

"p

qua mdfaäiffd Jent n2bisy & feliis noffiis

nedictio , fi lepem fervaveris ;

ajque ia [enpiteitam. ) Muc flagella

maledi&tio, fi violaveris.

CAYITOXX

539..

4. Si ad cardines cceli fueris diffipatus, inde retrahet te Do-

minus Deus tuus,

*2:

l

s. Et*affumet, atque introducet in terram, quam poffede-

l

runt patres tui, & obtinebis eam : & benedicens tibi, majoris

Mach

I. 29

numeri te effe faciet, quam fuerunt patres tui.

6. Circumcidet Dominus Deus tuus cor tuum, & cor femi-

nis tui : ut diligas Dominum Deum tuum in toto corde tuo,

& in tota anima tua, ut poffis vivere.

]

7. Omnes au:em maledi&tiones has conver

tet fuper inimi-

Cos tuos, & eos, qui oderunt te, & perfequuntur.

9. Tu autem reverteris, & audies vocem Domini Dei tui:

faciesque univerfa mandata, qnae ego praecipio tibi hodie :

9. Et abundare te faciet Dominus Deus tuus in cunétis ope-

ribus manuum tuarum, in fobole uteri tui, & in fru&tu jumen-

[

torum tuorum, in ubertate terrae tuze, & in rerum omnium

Revertetur enim Dominus, ut gaudeat fuper te in

largitate.

omnibus bonis, ficut gavifus eft i patribus tuis.

1o. Si tamen audieris vocem,Domini Dei tui, & cuftodieris

b

praecepta ejus, & caeremonias, quze in hac lege confcripta fun

& revertaris ad Dominum Deum tuum in toto corde tuo, &

in tota anima tua.

1. Mandatum hoc, quod ego preecipio tibi hodie, non fu-

pra te eft, neque procul pofitum,

12. Nec in cocelo fitum, ut poffis dicer

e: *Quis noftrum Rom.

& audia- 19- 6

)

valet ad coelum afcendere, ut deferat illud ad nos,

mus , atque opere compleamus? .

t cauferis, & dicas: Quis

13. Neque trans mare pofitum : u

ex nobis poterit transfre.are mare, & illud ad nos usque de-

i

ferre : ut poffimus audire, & facere, quod preeceptum eft?

14. Sed juxta te eft fermo valde, in ore tuo, & in corde tuo,

ut facias illum.

15.Con-

82 ad cardines cels fuerts diffrpatus-)

antea per peccata averfus fuerat, eof-

Coli cardines funt. poli Ar&ticus, &

que deferuerat.

Antar&icus, vel qualibet mundi ex-

Ut gaudeat faper te in onanibus bonis.)

acurn a Md

Ut dele&tetur tibi beneficia przftando.

trema plaga.

6. Circumcidet Dominus Deus. fuus

II. Mandatum hoc. ) T'ota hec Deu-

teronomil lex.

eor tuuz.) Cordis mala , & defideria

noxia auferet.

Non fupra te eff , &c. ) Ut poflis te

9. Reverteris,) Meladterram tuam,

excufare, quafi nequeas & noffe, que

vel ad Deum.

pre cip

iuntur, & effe&a dare.

g. Reverterat. enim Dam;nu'.-'.) Qui

14.

Sed juxta te eft (ermo , &e.) Ha-

640

LIBRI DEUTERONOMII

15. Confidera, quod hodie propofuerim in confpe&u tuo

vitam , & bonum, & e contrario mortem, & malum :

16. Ut diligas Dominum Deum tuum, & ambules in viis

ejus, & cuftodias mandata illius, ac caexemonias, atque judi-

cia, & vivas, atque multiplicet te, benedicatque tibi in Terra,

ad quam ingredieris poffidendam.

à

17. Si autem averfum fuerit cor tunm, & au

dire no-lsuei'is $

atque errore deceptus adoraveris deos alienos, & fervieris eis:

18. Praedico tibi hodie, quod pereas, & parvo tempore mo-

reris in Terra, ad quam,

dendam.

Jordane transmiffo, ingredieris poffi-

19g. Teftes invoco hodie coclum, & terram, quod propo

fue-

rim vobis vitam, & mortem, benediétionem, & maledi&tionem.

Elige ergo vitam, ut & tu vivas, & femen tuum:

2o. Et diligas Dominum Déum tuum, atque obedias voci

ejus, & illi adhaereas ( ipfe eft enim vita tua, & longitudo die-

rum tuorum) ut habites in terra, pro qua juravit Dominus

Patribus tuis; Abraham , Ifaae, & Jacob, ut daret eam iilis.

CAPUT XXXI

,

Moyfes Sfofue fibi fufficit in ducem : Deuteronomium fcribit, jubäz'-

que illud pogulo perleg

? [eptimo anno remilfionis, & in latere

arce ad[ervari.

1 A Bit itaque Moyfes, & locutus eft omnia verba haec ad

univerfum lIífrael ,

$

2. Et dixit ad eos: Centum vigin

ti annorum fum hodie, non

poffum ultra egredi, & ingredi, praefertim cum & Dominu

N

"

Ms

2)

4

7

. äixe?it mihi: * Non tranfibis Tordanem iiïum.

Num.

3. Dominus

27-13' H

D

es legem Dei ad manum , ut in cor-

exorditur, & paulo poft Moyfes cap.

'de, ac memoria habere difcendo , &

32 fuum canticum.

ore pronuntiare poflis.

20, lp[e eff euim vita tua, € lourr-

X5. Propofuerim im con[petm fuo wi-

tudo dierums tuorum. )

Ipfe eft , qui

ä

tam,€6f bonums, & e contrartio , malum,

hzc tibi largitur.

Ef mortegz. ) Huc allufit Ecclefiafticus

H BH* itaque Moyfes , &5 loentus eff.)

15.17. Aopofe: tiäi';zguam., & zgnem,

— ]|d.eft, addidit ergo , vel ce-

&5 «d quod.-wolweris porrige meanum

pit lo

m qufes verba , que feq»un-

EnAUI.

tur.

H

ebr&i enim per egred; , abire ,

19. Teffes smooco , £. ) Sic & Ifaias

fergere, fzpe iutelligunt zzespere,

lh

?

fmm prophetiam. a fimili invocatione

9. Egredi, & imgredi.) Ducem agere,

CAPUT XXXIL

64g

3. Dominus ergo Deus tuus tranfibit ante te : ipfe dei:ebit

l3

omnes gentes has in confpe&tu tuo, & poffi

debis eas ; & Jofue

ifte tranfibit ante te, ficut locutus eft Domi

nus.

4. Facietque Dominus eis, * ficut fecit Sehon,

& Og l'eg.ibus Num.

,

S.

Amorrhseorum , & terrze éorum, delebitque eo

2124

5. Cum ergo & hos tradiderit vobis ,

ficut praecepi vobis.

* fimiliter facietis eis, . Sup

)u

E

6. Viriliter agite, & confortamini : nolite timere, nec pa-

lr

veatis ad confpettum eorum: quia Dominus Deus tuus ipfe eft

du&tor tuus, & non dimittet, nec derelinquet te.

:

7. Vocavitque Moyfes Jofue, & dixit ei coram omni Ifrael:

* Confortare, & efto robuftus: tu enim introduces populum * Jof:

uam daturum íe

itum in Terram, q

5

patribus eorum juravit 1- 6

Dominus, & tu eam forte divides.

vl

8. .Kt Dominus, qui du&or ett vefter, ipfe erit tecum: non

$

dimittet , nec derelinquet te: noli timere, nec paveas.

9. Scripfit itaque Moyfes legem hanc, & tradidit eam facer-

dotibus filiis Levi, qui portabant arcam foederis Domini, &

cuntts fenioribus ILírael.

1o. Preecepitque eis, dicens: Poft feptem annos, anno re-

h

miffionis ;.in folemnitate tabernaculorum,

I'. Convenientibus cunctis ex Ifracl, ut appareant in con-

fpe&tu Domini Dei tui, in loco, quem elegerit Dominus,leges

verba legis huius coram omni Iífrael , audientibus eis,

:

12. Ft in unum omni populo congregato, tam viris, quant

mulieribus, parvulis, & advenis, qui funt intra portas tuas

n

ut audientes difcant, & timeant Dominum Deum veftrum , &

J$

cuftodiant, impleantque omnes fermones legis hujus :

I5. Filii

$

Dowwzus ego Deus tuus. tramfibit

Qui portabant arcam.) Qui portare

amiere;y Axca lJei pr&cedet te ,. ficut

poterant, fi volebant, & de faéto ali-

& pofïea fattum fofüe 5. ino & Deus

quando ftudio pietatis ,. & reli-ionis

invifibiliter preibit, ut inimicos. tuos

conteftande, & exercende caufa por-

profternat..

tabant; cum alioqui hoc munus: Levi-

J

tarum. effet;

jofue 1e tranfibiz ante te.) Przce-

Additur hoc de arca,

det, ducis munus:exercens..

quix liber hic,, ut infra habetur. num..

g. Legem banc-) Deuteronomium.

25. in latere irc&. poni debebat..

J

E fradidit eam //'tcz*r""otl'äu.f.) Ho-

j!

Ie anno-

Io. 4»nmo remiffonis.) Septimo quos

yum enim: eratlegem fcire , àc popu-

De anno remiffioais. vide;

3

lum docere ,. & in anno remiffionis po

-

É

xod. 23 II.

Pul'o pralegere.,

Bibl..cum Com.Mnoch. Tom. F.

FWI m n m

64

n

5

LIBRI DEUTERO/NOMII

13. Filii quoque corum , qui nunc ignorant , ut audire pof-

fint, & timeant Dominum Deum fuum cun&is diebus, quibus

verfantur in terra

; ad quam vos, Jordane transmitfo, pergitis

Oobtinendam.

.14. Et ait Dominus ad Moyfen: Ecce prbpe funt dies mor-

tis tude, voca Jofue, & ftate in tabernaculo teftimonii, ut prae-

cipiam ei.

Abierunt erg

-

O Moyfes, & Jofue, & fteterunt in

tabernaculo tefitimonii.

15. Apparuitque Dominus ibi in columna nubis, qua ftetit

in introitu tabernaculi.

16. Dixitque Dominus ad Moyfen : Ecce tu dormies cum

patribus tuis, & populus ifte confurgens fornicabitur poft deos

alienos in Terra, ad quam ingreditur, ut habitet in ea, ibi de-

telinquet me, & irritum faciet foeedus, quod pepigi cum eo.

17. Et irafcetur furor meus contra eum in die illo: & dere-

linquam eum, & abfcondam faciem meam ab eo, & erit in de-

vorationem : invenient eum omnia mala, & affliétiones, ita ut

dicat in illo die: Vere, quia non eft Deus mecum, invene-

runt me haec mala.

18. Ego autem abfcondam, & celabo faciem meam in die

ilo, propter omnia mala, quse fecit, quia fecutus eft deos

alienos.

19. Nunc itaque fcribite vobis canticum iftud, & docete fi-

lios Ifrael : ut memori:er teneant, & ore decantent, & fit mihi

carmen iftud pro teftimonio inter filios Ifrael.

20. Introducam enim eum in terram, pro qua juravi patri-

bus ejus, laCcte, & melle manantem.

Cumque comederint, &

faturati craffique fuerint, avertentur ad deos alienos, & fer-

vient eis, detrahentque mihi, & irritum facient pattum meum.

21. Poi;t:

13. F quequeeorum , 6fc.) Parvu-

19.C4ät)mm if a4.)uod fequenti ca-

li; qui nihil adhuc noverunt, ideoque

pite defcribitur.

Sit mibi carmen iflud pro tefftmonio.)

pariter ignorant hanc Dei legem.

I4. State i tabernaculo feffigonii.)

Quod vel eorum improbitatem, & in-

In atrio ante oftium tabernaculi, quia

gratitudinem coarguat, velpunitionem

tabernaculum ingredi foli poterantSa-

infligendam conteftetur, ne fe velnon

cerdotes.

de flagitio admonitos , vel de fuppli-

Ur pracipiam e;.) Ut rerum geren-

ciis non przmonitos queri poffint.

darum przcepta illi tradam.

20. Derrahentque mibi. ) Spernent

I7. ZMbfcondam f'aciem meam ab eo. )

me, contumeliis afficient : in Hebr.

Vultum benevolum , prote&ionem,

Chald. & LXX. habetur , exafperabunt

aliaque beneficia fubtraham.

me.

3

CAPUT XXXI.

"$9

64

3

21r. Poftquam invenerint eum mala multa, & affiiCtiones ,

refpondebit ei canticum iftud pro teftimonio, quod nulla de-

lebit oblivio ex ore feminisfui. Scio enim cogitationes ejus,

quze fa&turus fit hodie antequam introducam eum in terram,

quam ei pollicitus fum.

22. Scripfit ergo Moyfes canticum, & docuit filios Ifrael.

23. Praecepitque Dominus Jofue filio Nun, & ait: Confor-

tare, & efto robuftus : tu enim introduces filios Ifrael ip ter-

ram , quam pollicitus fum, & ego ero tecum.

24. Poftquam ergo fcripfit Moyfes verba legis hujus in vo-

lumine , atque complevit:

25. Praecepit Levitis, qui portabant arcam foederis Domini,

dicens :

26. 'Tollite librum iftum , & ponite eum in latere arcze foe-

deris Domini Dei veftri, ut fit ibi contra te in teítimonium.

27. Ego enim fcio contentionem tuam, & cervicem tuam

duriffimam. Adhuc vivente me, & ingrediente vobifcum,

femper contentiofe egiítis contra Dominum : quanto magis

cum mortuus fuero ?

28. Congregate ad me omnes majores natu per tribus ve-

firas, atque doétores, & loquar audientibus eis fermones iftos,,

& invocabo contra eos coelum , & terram.

29. Novi enim, quod poft mortem meam inique agetis, &

declinabitis cito de via, quam precepi vobis : & occurrent

vobis mala in extremo tempore, quando feceritis malum in con-

fpe&tu Domini, ut irritetis eum per opera manuum veftrarum.

3c. Locutus eft ergo Moyfes, audiente univerfo coetu Ifrae!.

)

verba carminis hujus, & ad finem usque complevit.

Mmmm 2

CAPUT

21. ) Refpondebit ej canticum iffud

turo, ei populi przfecturam confirict.

pro reffimonio.) Eos de improbitate

95. Im latere arce. ) Nontamenin-

redarguet, & merito puniri oftendet.

tra arcam.

^

Scio emima copitaticaes ejtüs. ) LXX

Qw Comsentiomem tuam.) Rebeilio-w

malignitatem : vox Mebrea animi fig-

nem , contumaciam , cervicis duritiem,

inentum, & imaginationem fignificat:

28. Imvocabo comtra eos celum , &

. d. feio non deeffe, qui mala cogi-

terram.) Veftesfuturos tantz impietatis,

tent, non obítantibus tot maledictio-

j

nibus, conteftationibus.

AGiones veftras.

29. Per zperam manuum veffraram.)

Hedie.) Junge Sóíe. — Seio bedie.

go. 4nudiente unrver[o cetu.) Domi-

23. Pracepitque Dominus Jofze-) Hoc

no fenilem vocem adaugente, ut ad

ioco primum incipit Dominus alloqui

omnium aures deferri poffet.

B aeri EEE r du

Jofue, utei auctoritatem apud popu-

Verba carmimis hWj ) Sequentis

lum adjungat, & ut jam Moyfe. mori-

cantici..

644

LIBRI DEUTERONOMII

CAPUT.XXXII

Canticum Jlfoyþ., quo Dei refert benefc'ia, poþulïque ingratitudi-

nem [apius a Domino cafligatam : jubetur. Moy[es montem

"barimn a[cendere , ut promi[Jam terram

contempletur.

dite co-elil., quze loquor, audiat terra verba oris mei.

4I.AU

2. Concreícat ut pluvia do&trina mea, fluat ut ros elo-

quium meum, quafi imber fuper herbam, & quafi ftillae fuper

gramina.

3. Quia nomen Domini invocabo : date magnificentiam Deo

noftro.

4. Dei perfe&ta funt opei*a,& omnes viae ejus judicia : Deus

fidelis, & absque ulla iniquitate , juftus, & rectus. -

$. Peccaverunt ei, & non filii ejus in fordibus : generatio

prava, atque perverfa.

6. Haeccine reddis Domino, popule ftulte, & infipiens?

numquid non ipfe eft pater tuus, qüi poffedit tej & fecit, &

Creavit te ?

* Job.

7.* Memento dierum antiquorum, cogita generationes fin-

8. 8 gul

as : interroga patrem tuum

,& a.nnuntiabit tibi majores

tuos, & dicent tibi:

d

8. Quando

1. Udite celi.) 'leftes invocat

res fententie fepius repetite , & can-

fempermanfuros, & eos, per

tatz corda Hebrzorum molliant , pe-

netrent ; ac bene atficiant.

quos Deus fua judicia erat executurus.

Vide fupra cap. 5. 26. & cap. 29. I2.

3. Date magnificentiam. ) Magnifi-

& 23. /ineas apud Virgilium lib.12.

cate , magnitudinem ejus przdicate.

4- Omnes "wa ejus judicra: ) Omnia,

Effo numc fol ttfiis , O bec mb

qux agit, jufta funt.

Lerra precants

. Et non filz ejus.) Id. eft, fa&ti funt.

Deinde Latinus.

In fordibus.^) Propterfordes, pecca-

Hac eadem fEneas, Ferrams mare ,

ta fcilicet, & idololatriam.

6. Qui poffedit te. ) Vanquam pro-

fidera juro.

priam hareditatem, & peculium.

« Memento

2. Concrefcar. ) Defluat , defiillet ;

dierum antiquorum. )

nam vox Hebrea proprie deftillare fi-

Hebr. dzerzm facul;, Revoca in memo-

e

enificat,

Porro D.Hier. vertit coz-

riam dies, ex quo mundus efle ccepit,

erefcat ,

1ia ut e coelo ftillent pluviz,

Cogita generationes ffagulas, ) Qu

neceffe e

t

rius vapores concrefcere.

fibi fucceflerunt , illas percurrendo ,

U: p/wvia. ) Quemadmodum enim

& quid in illis acciderit reputando.

pluvi: plorimis minutis guttis defluens

Dicent. ti5i.) Beneficiafcilicet, que

terram intundit; ita cantici hujus plu-

in fequentibus commemorantur.

CAPUT

XXXII.

645

s..Quando dividebat Altiffimus gentes: quando: feparabat

filios Adam ; conftituit terminos populorum juxta numerum

|

filiorum Ifrael.

* 9. Pars autem Domini, populus ejus : Jacob

Suniculus he-

reditatis ejus.

10. Invenit eum in terra deferta, in loco horroris, & vaftee

folitudinis, : circumduxit eum, & docuit : & cuftodivit quafi

A

pupillam oculi fui.

II. Sicut aquila provocans ad volandum pullos fuos, & fu-

T

per eos volitans, expandit alas fuas, & aifumpfit eum, atque

portavit in humeris fuis.

0

12. Dominus folus dux ejus fuit: & non erat cum eo Deus

alienus.

h

13. Conftituit eum fuper excelfam terram : ut comederet

fru&tus agrorum, ut-fugeret mel de petra, oleumque de faxo

Mmmm 3

14. Duty-

Qurimmo.

g. Qt;mda dioidebat. Altiffizus gen-

Ouafi pupillam oculi.) Diligentiffima

zes. ) 1in Babel , hominibus in varias

cura.

II. Syeur aquila provocans d wolau-

terre plagas divifis.

Quando [eparabar filios Adam.) Miis

dam.) Docens,& inftituehis ad volutum.

d

alio dimiffis.

Er fuper eos "volitans. ) Ut exemplo

$

Conflituit terminos populorum. ) jam

propofito volare condifcint. Sic He-

tunc cogitavit de populo Ifraelitico ,

brei in /Egypto quafi nidulo conclafi,

& decrevit illi attribuereterram popu-

non audebant egredi , Deus vero il-

lorum Chananzorum.

los excitavit , ut *inde quodammodo

evolarent.

Juxta nmumerum — feiliorum. lfrael.)

Qu regio numero filiorum Ifrael par

Portavit sm bumeris fuis. ) Peculia-

effec, illifque alendis fufficeret.

re hoc eft aquilis ; alis enim aves,

cum pullos fuos transferunt , ungui-

9. Pars autem Domini populus ejus.)

Quafi dicat, nec hoc contentus , vo-

bus apprehendunt.

luit fibi populum hunc peculiaritereli-

I2. Dominus folus dux ejus fz;i/.) Per

columnam nubis , & ienis.

gere, quem foveret, & ornaret.

13. Seper excelfam terram. ) Non

Funiculus bareditatss.) Portio pecu-

liaris Dei

alluditur ad modum divi-

fitus eminentia , fed fol fertilitate.

Loquitur Moyfes derefuturatanquam

dende , & menfurandz terre , dictis

de pr&teritirefpiciens tempus, quo can-

funiculis, ut olim fiebat.

ticum hoc erat ab líraelitis decantan-

IO. levenit emm im terva de[erta.)

dum.

Non fortuito , fed ex deftinato , ut

Mel de Petra.) Apes enim in ciwis,

eum fibi adjun

& civernulis in topho excavatis fpon-

vinciret.

*

geres & perpetuo de-

te mellificant, &inPaleftina, & alibi.

Circumduxit eum.) Per defertum.

Oleumque . de. faxo. duriffimo. ) Oleis

Et doeuir.) Dando legém , & vite

etiám in confracofis locis feliciter pro-

precepti , vel caftigationibus eru-

venientibus , & magnam baccarum

diendo.

copiam fundentibus.

LIBRI DEUTERONOMII

646

14. Butyrum de armento, & lac de ovibus cum adipe agno-

rum,& arietum filiorum Bafan: & hircos cum medulla tritic

i

. & fanguinem uvae biberet meraciffimum.

14. Incraffatus eft dileCtus, & recalcitravit : incraffatus, im-

pinguatus, dilatatus, dereliquit Deum fattorem fuum, & re-

cefthit a Deo falutari fuo:

.16. Provocaverunt eum in diis alienis, & in aboininationi-

bus ad iracundiam concitaverunt.

17. Immolaverunt dàemoniis, & non Deo, diis, quos

ign 0-

rabant: novi, recen:esque venerunt, quos non coluerunt

paires eorum.

18. Deum, qu

ite genuit, dereliqvifti, &«o'blïitus es Domini

creatoris tui.

19. Vidit Dominus, & ad iracundiam concitatus eft : quia

provocaverunt eum filii fui, & filiae.

20. Etait : Abfcondam faciem meam ab eis, & confiderabo

noviífima eorum: generatio enim pervería eft, & infideles filii.

21. E»fi me provocaverumt in eo , qui non erat Deus, & ir-

*Jer. rixaverunt in vanitatibus fuis: & " ego provocabo eos in eo,

1514« qui non eft populus , & in gente ftulta irritabo illos.

om.

-9

22. Fgnis fuccenfus eft in furore meo, & ardebit usque ad

"inferni noviffima, devorabitque terram cum germine füo, &

montium fundamenta comburet.

25. Con-

I4. Cum adipe agnorwz.) Agnis &

20. Ab fcondam facrem meam ab &5 )

optimis, & pinguifitmis.

Mifereri , & benefacere definam.

E£ arietum ffsorum - Bafan. ) Axie-

E: eonfiderabo noviffema eorum.) Exi-

tus :calamitofiffimos eis immittam , &

inerrantium.

tum pinguium inregionis Bafan pafcuis

eorum interitu me pafcam.

Cum medulla tritici-) 'Exitico ele&if-

2I. L» eo, qui non eraz Detis.) Ido-

fimo, & pr«ftantiffimo.

lum colendo , quod divinitate carebat.

Sanguinem mua.) Minuin rubore fan-

la vantatibus [ni5.) ldolis, quz va-

guinem referens.

nitates , & mendacia paffim in Scri-

IS. Leraffatus eff dileclus. j Opi-

ptura appellantur.

bus, deliciis, luxu.

In eo, qui non eff. populus. ) Provo-

Salutari[no.) Mebr. falute fza.

cabo eos ad invidiam , & Zelotypiam,

16. Ip dis alienis.) Eos colendo.

ïeligens mihi Ecclefiam ex gentibus ,

17. Dameniis, € uon Deo.) Dxmo-

quas Hebrei ne populi quidem. nomi-

niis, qui non funt Deus.

ne dignantur.

el

qui nen eff popn-

Izs, fcilicet Dei.

Dij , quos igmorabant. ) QUi ante

ignoti iftis erant.

22. lgnuis ficceufses eff in f'urore meo.)

Novi, recentefque venerant.) Dii novi

Ira mea fupra modum exarfit.

humana adinventione introdu&ti funt.

Er ardebit ufque ad inferni novifr-

Ig. FH fui, 6X filra.) lfraelite, &

ad

7a.) Nihil relinquet intatum ,

ipfas etiam extremas inferni regiones

f!fmeli tides.

64*

CAPUD..XXXI

)-

l

in eis.

25. Congregabo füper eos —malg., & fagittas meas compleBa

24. Confumentur fame, & devorabunt eos aves mor

fu ama-

]

riffimo : dentes beftiarum immittam in eos, cum furore tra-

hentium fuper terram, atque ferpentium.

25. Foris vaftabit eos gladius, & intus pavor, juvenem fimul,

ac virginem la£tentem cum homine fene.

faciam ex ho-m'ini;bus me-

Je

26. Dixi: Ubinam funt? ceffare

moriam eorum.

H

27. Sed propter iram inimicorum diftuli : ne forte fuperbi-

rent hoftes eorum, & dicerent ; Manus noítra excelía, & non

!

X

Dominus , fecit hzec omnia,

ft, & fine Prudentia.

28. Gens absque confilio e

"

29. * Utinam faperent, & 1

* Jer-

Y

nt:ellige?Ent, ac noyiffima provi-

9-12-

derent.

3o. Quo modo perfequatur unus mille,

& duo fugäBant de-

cem millia? nonne ideo, quia Deus fuus vendidit eos, & Do-

minus conc'luiït- illos ?

31. Non

Ceffare faciam ex hominibes memo-

perveniet. Sunt locutiones metapho-

rice, & hyperbolicz.

riam.) Delebo memoriam.

Monztium fundameuta

coraburet. )

Q7. Sed propter iram inimicorum di-

Monritium profundiffimas radices com-

féuli. ) Diftuli propter inimicos iratos,

buret, eafque in fterilitatem vertet.

& vindictz cupidos, quibus fi juftitiz

93. Sagittas meas.) Plagas, quibus

mez miniftris in hac ultione ufus fuif-

eos quafi fagittis confiram.

fem, eam non mihi, ut fequitur ; fed

Comp/ebo 17 eis. )

Hebr. con[umam ,

tam multas calamita-

fibi arrogarent , quafi fuis viribus ef-

vel exbazriam

feciffent.

tum fagittas immittam , ut pharetra

29. Gezs 45]&20 confilto eé. ) Qui

mea quochmmodo exhauriatur.

94. Devorabunt eos «ves.) Sermo

fibi vi&torias tribuunt, abfque confi-

lio , & prudentia funt.

eft de hominibus viventibus, qui ab

Utinam [aperent , €/c. ) Divinam in

avibus quantumvis rapacibus devorari

hoc manum agnofcentes.

non folent; quamquam carnivoras ali-

Ac noviffima provideregt.^) Quid ip-

do in homines involaffe incredibile non

quas , ut aquilas, & vultures , aliquan-

fis candem propter fuperbiam hame,

aliaque fcelera eventurum fit.

eft, & fi Deus immittat, fane proclive.

Cam furore.) Pagninus vertit, ewm

g0. Quomodo perfequatur unus milley

veneno.

&c.) Qui fieri poffit, nifi divina vir-

tute, cui proinde vi&oria adfcriben-

Tralentium faper terram.) 'Vrahen-

da eft.

tium fe, quod reptilia faciunt, ferpen-

tes fcilicet.

Vendidit eos.) Vendere inScriptura

26. Dixi: ubimem [unt ?) Mebr. ex-

non infrequenter fignificat tradere.

reeminabo eos, LXX.. ifpergam. eos, ut

Conclufft illos? ) In manibus fcilicet

inimicorum fuorum.

fcilicet de eis queri poffit : ubinam funt?

648

LIBRI DEUTERONOMII

51. Non enim eft Deus hofter, ut dii eorum : & inimici

noftri funt judices.

32. De vinea Sodomorum, vinea eorum, & de fuburbanis

Gomorrhz: uva eorum, uva fellis, & botri amariffimi.

33. Fel draconum vinum eorum, & venenum afpidum in-

fanabile.

44. Nonne hzc condita funt apud me, & fignata in thefau-

ris meis ?

*Ecdi : 35.*Mea eft ultio, & ego retribuam eis in tempore, ut laba-

28.1. tur pes eorum : juxta eft dies perditionis, & adeffe feftinant

om.

tempora.

12.19.

Hebr.

36. Judicabit Dominus populum fuüum, & * in fervis fuis

10.2o. miferebitur : videbit, quod infirmata fit manus

R

,& claufx quo-

*2.que defecerunt, refiduique confumpti funt.

Mach

47. Et dicet: * Ubi

f

unt dii eorum, in quibus h:ïubebant fi-

iJa. duciam ?

O. DA

38. De

; 31- Non eff enim Deuiuoffer, ut d

moria illorum * & tandem . in vindi-

eorzs ? ) Qui peccata diffinulet ,. &

&am erumpet.

non puniat,

. 85- Mez eff ulzio , && ego retribuam

Er igimici n

pftri fum judices. ) Cu-

zeotemport. ) (iVleum eft , qui juftus

jus rei inimici noftri teftes. efle pof-

fum, hzc ulcifi , quod faciam fuo

L

tempore.

fünt

funt, qui divinz ultionis vim experti

i.

Y

1, & quid peccantes. Ifraelite;

Ut labatur pes eerum. ) Ut*corruanc;

paffi fünt, non ignorant.

-

& pereant.

O. De wvimta Sodemsrum "wima eo-

ï

niet«

36. J«dicabit.) Ulfcifcetur, & pu-

vnumy, E de fuóurbamis Gomor; La, ) Po-

ulus. hic: , qui: fuerat. mihi vinea ele-

Et 1 fervis fuis miferebitur.) Puniet

3 , faftus:eft vinea Sodomorum , de-

n0xios, puros a fcelere , & integros

genexzans in. vitia , & peffimus eva-

non eodem cum impiis excidio invol-

dens..

vet.

Vel, quos puaivit. peenitentia

llva; eo um » wv fellis.) Fructus,

tandem du&os , iterum fovebit ,. quip-

l

quos. producunt,, opera fcilicet eorum

pe fervos, ac.filios fuos..

1

fellea funt, amara, pefiima.

Videbit, quod inffmata ft UIATIIS. )

ä

33. Ed draconum vimuss eorum , &

Videbit. eos. omnem pline potentiam

venenum afpidium imfanaie.) Nontan-

defecille ad. refiftendum ,. fcilicet ini-

micis..

[

tun füntmala eorum: opera ,. fed ve-

nenati , & prefentiffimam: afferentia

E claufr quoque defecerunt..). Mami-

perniciem ,. «lios fcilicct inficiendo , &

bus, & arcibus. inclufi.

ad: impietates: trahendo:.

tem. redacti.

Refiduigue confumpii.). Ad. paucita-

n

Sà- Nowne bac condita [unt apud ue ,

&* fimata rm zhefauris meis? ) Non

37- Etdicet. ) Per prophetas füos.

C

propterea quod. ultionem: diftero ,. fce-

UL fent dii eorum?. ) ldola. Genti-

h

le.um populi oblitus.fum. , heret me-

lium, in quibus fperaftis ?

C ACPADCT XXXiL.

649

1

38. De quorum viéctimis comedebant adipes, & bibebant

vinum libaminum : furgant

3 & opitulentur vobis, & in necef-

h

fitate vos protegant.

39. * Videte, quod ego fim folus, & non fit alius Deus prae- rReg

e

l-

2..6.

ter me : ego occido, & ego' vivere facio: percutiam, & ego

